rac tene aedtrariai eiuſdẽ p rrit. rrit.4 tragteto⸗
in vtrach ñ ſu il nenel. eu 0 cu 6cu ti. tra
lal in vt Lfalſe. bõ a 91¹⁸ m h 0 n uen igrum.
Iy aĩal in ulf iſta um amh m e ali riar
aanriicele no null 3 idã hon ura ſeq etum d ali r
dnd⸗ aru iiuabe⸗ dictis con gatetmiis abaͤe tet aloc ds alt Hainia
bõ om ria iſ leſt. dic ria pa Circ ĩo: q odi ni
rium. dt i bomo tandũ ale n Ppon ẽdũ alee⸗ ſint de ecũda.
4 n 1 igi ri nẽ:d on ia eſt: pſ itatis a co
. esregyi, l Qu t co tra 8 vel! ꝛdii 5 eE ꝓp Pꝛi te GStitat cða
etres attion intg me C ibꝰ? põ Subecõt lare dẽ o vni⸗ qu k. ¶ poſi eqᷓt .¶Sc eſt
onesſint s; k . ionib ſt. S ticu eun Etur do qrun int op ofit iecti. ibilis qᷣ .
lchtles pn , un lara aitĩ lis e ice ꝑi ꝛvm e i ten Emo re iꝙf t opp ſubi⸗ ibui a di⸗
* n ltns ſ diffini ones ca oprui uaxꝝ icte et v bo cõi. icat rmu iſtrib uiꝛi d
2dine: diuerſe Briax on terio tẽ: q eſtr ten jdis. ſu Ep̃d lbet ter 6 di tu c ſt. ſe
Talia vlis ne ſubõ troq; lita ue r icatum! us cõ iuſd 12 qli icatũ n Defec on e 6
n zter dſſri G erſe e ãp ni pᷣ it ter uit diti vel p̈⸗ ecõtra bõ a is bon jal:
oeſtß ondi e. equ chlennerſtn cargu⸗ ocu biectũy alia. e⸗ lal:n b laoĩ 6 aĩ
3 dferum wn uoc re:q larite mo ſi boĩs ſub k in noẽ aĩ ſt aial: is h ere
cüpeli ,2 n eotrn ella icu umo. ibet he ter ibuat i bome boͤ eſte n ois ul vere
buaf in aliganz app iꝰ ꝑt icta p uſti 6c dex ſtril. ſt: oĩs icüt. bõ Sdicunt t fimul lnõ 3
Nibuakin ſte nöͤſintz, lter dicta Cui lenõe ega⸗ Sdicũt: adi nõ 3 cu ſint oaialn⸗ Terti
– eno „9 9 „ Rte. — ocul lis ne = „₰ Eeotr. due eſt: idã h rtia
Daitionisi ial deſtſe ontr. 6 ſüt Z 218 lia v r ſic. iſte du ilr iſte 5 lnon. qui Te 5
ſ.ne⸗ alaln C des nõ luſz b⸗ „ a cöOοαα 2 iſt Silr alal ige Nurci bi 2nõ
R.isb⸗ zeſtr zi C poͤes frirgraring. 9S ꝛtes: lal. bomo ꝛia iſtin aĩa tuoce 5
s böo Tertin oaſti n 3 derx s affi⸗ ſt mala bo eſ iſtribu⸗ qu otrad mo ãtu icte r t:
„: (Ter n en 86 vlis itio e mĩs nõ di CO 7 de cõ is bon tene e eo
alal. ternöͤmgis lus. naé ffinitio ie: o inꝰn ſcða c In iſta: o ini ue re 634 0
ninoce:n⸗ 7 cni ꝰ 0 di t 2 — ermi rgo uit ꝛeſt i term le:eq 19 iſte nõ⸗ ex qu
antur lappellater in 4 ergo ſunt tñte lia: e io argui eſt:ei ſt:q mp uiꝰ i ſpẽs. ilr
. velapp ül tiua: one es: 7 it in a ert io me itio e uea ctu c eſt ſp S .
eſtricte: berdefectt, ſte ꝓp 6c ſoꝛt. ibui ita. T emo ojße ait. oce:eq Defe bomo iuoce. fuit
lia. Et pp kerdis bo 3 8 bõ diſtribu oſi ſt: ⁊ be aẽ in⸗ uiu llate. Es: equ bomof 2
nali totrarie. oje llu 10 bñp lal e yvns e equ pe ſt ſpẽ etur lus 8: 2
um otr img pe nula vna n 6 eſt b glia ie tñ inita n dap 0e ten :nul allne
non ſum rin pꝛima 2 s in . rune hõ oẽ ꝗ arie⸗ fini m bom homo . ten fuit 3ple
itgri ſbo tan tus ziaru es: bcõtr inde ull inꝰbo dicun i es eque it
nocurr ibe boib 2 ditio ⸗ʒ pon t ſu lia eſt 1 term cotra 0 qu tur 5Sdici
ſtat voib⸗ ise cdis ſte ꝓ ſunt ali la. iſte non bom tene nõ de m
:ſtar ignü oisé ſic. J 5 eſt. nõ iua: ſt ma önes iſte due idam nonte due uidan
ſigni lineri ne 5e irmatin io ei ones iſte t qui mo ilr iſte :et ꝗ i⸗
erq b aſenlis: lal ne affirn initi , eꝓp tñ us:et e 8 bo Silr lbus: term
5 t o ma igenen, 2 finita diff lʒz iſt ois non alb minun lia. ¶ it a ꝛ iſtet iſte
na , lua: 82 iſtrib iter i⸗ in na ſicu ui fu it alb icte. ¶ nõ co⸗
ſtis⸗ . pꝛim ſanseridiſr boc c, u⸗ In lus bo it ber re ꝛet eg nõ eo
„ erictsd Ad Nte ſul iatiõ ita ad b illiꝰ c nullu ui fui t eque noſco: lbum Ue⸗
ſcdo tio pponĩc C kes ex enũcis reqᷣſi aria uiuſſi omo q — cog inus al Intell⸗
igi deſcript ſtionescd nt v biecti õditio: 1 contr. iſta: c dðꝛz b bomo nt:all termi r/ diff
eneoe ſi te ſul cdða cõd je: i0 er: i ſcðm nus 5 Zdicu iſte . odi⸗ ctus Dat
Pepren e: vtr ex ꝑ icit ſcda t ꝛi dext Ad ter n0 3 m:qꝛ ctis 9 6is 2
eſt. G begoꝛic nen ⸗ ibi defici s fint: eſt r. ¶Ad it: ꝙ due albu llat. x dic oſci nidis e
ſones catheg oꝛcinen 1, ibi one ulus erter. i0 dici izin a⸗ ſco Pe K ex cognon 2
ſones undẽ o it toe e ꝓp is oc eſt de õditio lbuiin gno do ap do ꝙ; iaruz ſitio⸗
ites m et initene que t bo cul⸗ illa cõ iſtri in m mo ñ eſt ſe zdictoꝛia po
itest ſtermin ſep n luſſibet nonoc ia i dz d 5 term de lẽdũ e tio Zdicte ſunt ꝓ
:quanütern ereq 4 iu 1s no m:quia vna d⸗ : mõ non Ed iffinitio 5 ꝛie
E:qua eſtricte: s i vnd bet bo do ona⸗ tus in ibilis: onum n⸗ Sciẽ diffin dicto
eeitet ſtn ppon min ¶Seie tra
equer ribꝛibil in vna n,ns annd diſtri aru e.ter qz nib p ſt. Con
nin⸗ uirmumne, bo nn antbſt in Eeer eaco bocq;, 3 lhe talis e
nodil currit. ſeq ig: ribuit uibil :2 neg
Fz geiazacce ⸗
it ſit ten latevid t ter ditio on
ut fit ppellat eſt ris. 4 be
cᷓ aliq oes ibi oſi
i. .„ u a an lique ꝓp
etioſc corcktiſe⸗ gronf
ie 7 * 3 ſg. 4
t vprm ſi ienluns
tcyn liapticni
ian

5 rũ .
ctoꝛi⸗
ie ino
ulares. troq; bm q̊
nes ca ularis v undẽ o ntur = Ppe
irma lia Apates ermin eodẽ
s affirm 15 Ntice uaru t ſtricte:
na an tareguarüren
ctoꝛie ſu tiua. v affi amp
pre
tiua:et Lnrgeuuzaze 7 e
nei lis neg tin
ee ntorli ie. mna
za cõ eant N pe ctoꝛ
ini reſtncted tin coan
aret Tert
in . ne.
von

vel pai
iectu ve in a
. ſubiec atur 1 on
furluniv in vna di⸗ 2 nidgnen
rüng irhu b en pofition b iij
i:nõ d vt o bus/ p
J KS n. catu ecotra: is dus
iraniag n hbõ nimal Ilt
ö curr . 77e
toĩs aunug vlis af⸗
cati: v lus rne
it: Dub
curri C
mini urrit,
ſubcon ite .
nin lia er de jat
ins pter kͤrnne
B ty ſoht n
s ullum
* 0
kib

Tres con
ditiones
ad ſubalt᷑
nas req́ͥ-
ſite.

intelleci?
Diffinitio
nis. Bub
alternaꝝ

mõ appellate. vt oĩs hõ eſt aĩal ⁊ bõ eſt aĩal.

Ediffinitio. p. b. ẽ mala. ¶ Scdo fic af. iſtnõ

Lractatus Pꝛimus.

unt ↄditones pᷣus po ſite diffinitio contra⸗
dictoꝛiarum. .

¶ Sciẽdũ eſt tertio:q ad h q aliqʒ
pꝓpõnes ſint ſubalterne tres ↄditiões reqͥrũ
tur. ¶ Pꝛĩa eſt: ꝙ vna ſit vlis:alia ꝑticularis:
ſiue idefinita:⁊ ꝙ fint eiuſdeʒ qlitatis: eiuſ⸗
dẽ ſubiecti:⁊ eiuſdeʒ pᷣdicati. Scða ↄditio
ẽ:ꝙ ſi pᷣdicatũ in vna teneat᷑ vlr: ꝙ ẽt in alia
teneat᷑ vłr. Defectu cuiꝰiſte ñ ſũt ſubalterne
oĩs hõ oẽ aĩal nõ ẽ:⁊ aliqͥs hõ aĩal eſt.ſʒ ſub⸗
alterna pꝛiĩe ẽ iſta:aliqͥs hõ oẽ aĩal eſt.Et ſi pᷣ
dicatũ in vna teneat᷑ ꝑticnlariter: ꝙ ẽt in a⸗
lia teneat᷑ ꝑticularit᷑. Defectu cuiꝰ iſte nõ ſũt
ſubalterne:oĩs hõ oẽ aĩal ẽ:a aliqͥſ bõ oẽ aĩal
eſt. Sʒ ſubalterna pꝛime ẽ iſta:aliqs bõ aĩal
eſt. ¶ Tertia eſt ꝙ terĩ teneãtur vniuoce eqͥ
ample:eque reſtricte.⁊ eodẽ mõ appellate.

¶ Sciẽdũ ẽ q̃rto:ꝙ ex dict ↄditio⸗
nibꝰ põt elici diffinitio ſublternarũ q talis ẽ
Subalterne ſũt ꝓpões catbegoꝛice: vtroq;
terĩo pᷣm eũdẽ oꝛdinẽ ꝑticipãtes:eiuſdẽ q̃li⸗
tatꝭ:ſʒ diuerſe qᷓtitatꝭ:q̃rũ pᷣdicatũ vnitene
tur ſilłr ſicut pᷣdicatũ alteriꝰ:⁊ termini tenen
turvniuoce:eqͥ ample eque reſtricte: eodeʒ

Omnis bõ .
currit CLContrarie

currit

auaarqn;

Quidã bõ
currit

¶ Pꝛopoſitionũ triplex ẽ materia
ſnaturalis:cõtingens:⁊ remota.
¶ ‚nNotãdũ ẽ pꝛĩo circa bũc textuʒ:
ꝙ materia ꝓpõnis cathbegoꝛice nõ ẽ alið qᷓ
ſubᷣm ⁊ pᷣdicatũ ꝓpõis cathegoꝛice: ſe bntia
vt repugnãtia:vł vt ↄueniẽtia trãſmutabłr:
vł ĩtrãſmutabtr. Et dicũt᷑ ſubᷣm ⁊ pᷣdicatũ ꝓ⸗
põnis mat᷑ia traſũptiue:ad ſilitudinẽ matie
ꝓppe dicte:q; ſiẽ materia ꝓpᷣe ĩ naturalibꝰ ẽ
pncipiũ er qͥ res naturales oponunt᷑: ſic ſub
RmimtIo. pD. ralee. alan iectũ ⁊ pᷣdicatũ ſunt illa ex aàb ꝓpõ catbego
ſit dictoꝛie oĩs bõ eſt alal: et aliqs hõ aĩal rica cõponit᷑.¶ Silr for̃a ꝓpõnis cathegoꝛi
nõ eſt: ⁊ tñ vna eſt vlis affirmatiua. et alia ꝑ ce:ẽ copula copulãs pᷣdicatũ cum ſubo.Et co
ticularis negatiua: ergo diffinitio ↄuenit a/ pula ðꝛ fora: ad ſilitudinẽ foꝛme ppe dicte:
lijs a diffinito. ¶ Tertio af ſic Iſte nõ ſi ubal⸗ qꝛ ficut for̃a ppe dicta ẽ illud ꝑ qd res bʒ eẽ

terne:oĩs bõ eſt aĩal:et aliqͥs hõ oẽ aial eſt:⁊ ſic ẽt copula addita ſubiecto ⁊ pdicato eſt il⸗
lud:pꝑ qð ꝓpõ catbegoꝛica babet eſſe.

n vn. eſt vlis aff Erfeln⸗ alia Pricularis
affirmatiua ergo diffinitio eſt mala. —— .
3 ¶ Scdo notãcũ eſt: ꝙ ꝓpꝛie loquẽ
do ꝓpõ nõ ẽ in materia: qꝛ materia: ẽ ꝑs pꝛ0

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ ꝙ diffimitio ↄtradi

Bubzꝛie.. no currit.

Aſtis ppoſitiombus cõueniũt oditiões ſub⸗
alternarũ a diffinitio earundem.
¶ Cõira dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. Iſte
ſut ꝓpõnes dictoꝛie: ſetes currit: ⁊ ſoꝛtes
nõ currit:⁊ tñ vna nõ ẽ vlis ⁊T alia ꝑticularis

ccoriam. p. b. intelligit᷑ de ↄtradictoꝛijs qua põnis: 1 ꝓpõ ẽ totũ: mõ totũ nõẽ ppe in ſua

rũ ſubiecta ſunt teri cões: æ non deaalijs qᷓ⸗

. ꝑte.Et io qñ ðꝛ ꝙ ppõ eſt in tali materia vel
rum ſubiecta ſunt termini ſingulares. Q Ad tali:illa ꝓpõ dʒ ſic intelligi Talis ꝓpõ ẽ ex

ſcdm ðᷣ negãdo ↄnam: qꝛ ibi deficit vna ↄdi materia tali vel de materia tali.¶ TUnde cuʒ

tio.ſ.ſcdᷣa cõditio que dʒ ſubintelligi in diffi ðꝛ in terxtu: ꝙ tripler ẽ materia. Sẽſus illüẽ

Nullus bõ

Subalterne

. 84
— 1 N

Quidã bõ

Qnid ma
teria ꝓpo
ſitionis,

Quid foꝛ

ma ꝓpoſ
tionis

Quõ ĩtel

ligit᷑ ppõ
eẽ in ma⸗
teria.

nitione contradictoꝛiarũ: et etiã deficit ter⸗ iſte:tres ſunt teri cões.nõ coĩcidẽtes in ſfixgn

tia conditio. ¶Ad tertiũ ðꝛ negãdo ↄnaʒ: qʒ do ᷣm rões fofales eoꝝ:oẽs materias ppo⸗
ibi deſicit ſecada cõditio que dz ſubintelligi nũ catbegoꝛicarũ ſiontes: ꝑ quos terios iſte
in diffinitione ſubalternarũ: et ſmiliter alie terminꝰ materia diuidit᷑ diuiſione logicali.
condition es. ¶ HEui diuiſiõis pᷣt ſic bri ſufficiẽtia. Na ma
o teria ꝓpõnis cat begoꝛice:ẽ bĩtudo extrẽoꝝ

¶Sequitur figura gdinuicẽ: xl ergo extrẽa ſic ſe bnt:q vni no

li. Sufficiẽö
tia diuifi⸗

onis,

ndeineſen deenen
Sdefmmadeßtero
Edetocig notoftn
Ottocsiſe pones dom
golbonoentainl bom⸗
poroneceſanoeſ aial
noekſokaſemtin adem
ſtndurtegnrreſkan
busſanrfimalcdiecu
lgles ppönesſum ineade

Crigieſtoam
bego e damt aanoct
Nd ſucoes vent onobf
n deri pors iwten
leg, eanan nliſnecad
it ePrieſin esimeti
Penei nanar Kinpand
int ecammmni
nn 1denctiter tingiund
. athegnigeſeinecin
Mee ſ . .
i nboliogettj

(Corzdectn⸗
uliſrieſt agame

Subzꝛie. mani.

nũ triplex ẽ materiz
ingens: remota.

nio circa buctextng
catbegoꝛice no e alloh
pois catbegoꝛice: ſe bit fin⸗

t oueniẽtia träſmmutabl:
t dicut ſubm : pdicai p⸗
ptiue:ad filitudinẽ mmatie
ateria ppe iĩ natural
Nurales oponunt:ſie ſub
t illa er qb ppõ catbego
r ofa ppönis catbegoi 6
is dicatü cum ſudo Kt u
tudinẽ foꝛme ppe dictt i⸗
dictae illud d feslii
a ſubiecto? Hdicoeſtil

begoꝛica babet eſſe.

eſt:c, pprle ne

RKegule
gñales ꝓ
natura
materiaꝝ
ꝓpoſitio
ins.
Pꝛima

Scðda

Quomo⸗
do diuer⸗
ſimode
cathego⸗
goꝛice et
bypoteti
ce ſunt in
materia.

vel ſic ſe bñt ꝙ vnũ põt cõpetere alteri. Et hᷣ
duplr: qꝛvł vnũ põt cõpetere alteri ĩtrãſmu⸗

De materia pꝛopoſitionum
põt cõpetere alteri.a ſic eſt materia remota

Folio xij.

ex vel de:ſic conceditur maioꝛ: ſed fi capiat᷑
impꝛopꝛie pꝛo ex:vel de.ſic negatur maioꝛ.
¶Agd ſecundum dicitur diſtinguendo mino
rem:quia iſte terminus materia capitur du⸗
pliciter.¶ Ino modo vt eſt nomen pꝛime in
tentionis:⁊ ſic conceditur minoꝛ:⁊ tunc iſte
terminns materia ſignificat rem que eſt al⸗
tera pars ſubiecti materialis. ¶ Alio modo
capitur vt eſt nomen ſecunde intentionis:⁊
ſic negatur mĩoꝛ:⁊ ſic iſte terminus materia
ſignificat ſubiecta ⁊ pꝛedicata ꝓpoſitionum

tabilitera fic eſt mat᷑ia naturalis:vel traſinu
tabilłr:⁊ ſic eſt materia ↄtingẽs Et ſicẽ finis

¶ Motãdũ eſt tertio: ad maioꝛem
cognitionẽ babẽdã de mat᷑ijs ꝓpõnũ ponũt᷑
due rle cões.¶ Quaꝝ pꝛĩa eſt ꝙ in q̃cũq; ma
teria eſt ꝓppõ affirmatiua ĩ eadeʒ matia ẽ ſua
ꝓpõ negatiua coꝛreſpõdẽs ſua ↄꝛia:ſua ſub⸗
cõtraria:ſua dictoꝛia:ſua ſubalt᷑na:ſua con
uertẽs:⁊ ſua eqpollẽs:vt oẽs iſte ꝓpões ſũt
in eadẽ mat᷑ia:bõ currit:oĩs hõ currit: nullꝰ
bõ currit:quidã hõ nõ currit:nõ nullꝰ bomo
currit:⁊ quoddã currẽs eſt hõ.¶ Scða rla ẽ
talis ꝙ in quacũq; materia eſt ꝓpõ cathego
rica de ineſſe ⁊ de pᷣſenti:in eadẽ materia eſt
ꝓpõ de futuro:de pᷣterito ꝓpõ modalis diui
ſa de quocũq; modo ſit:⁊ ꝓpoſitio hypoteti
ca vt oẽs iſte ꝓpõnes.homo eſt aĩal. hõ fuit

pꝛobationem dicitur:ꝙ reducuntur ille pꝛo⸗
poſitiones ad materiam naturalem.

¶ aturalis eſt illa in qua pᷣdicatũ
eſt de eſſe ſubiecti. vel Dcan⸗ eiꝰ: vt
hõ eſt aĩal:homo eſt riũbilis.¶ Cõ
tingens eſt illa:in qua pꝛedicatum
põt ad eſſe ⁊ ab eſſe ſubiecto:pꝛeter

Accepti⸗
ones ma⸗
terie.

¶ Ad tertium dicitur negando añs:⁊ ad eiꝰ

Diffiniti⸗
ones ma⸗
teriaruz

aĩal.bomo erit aĩal: bomo poſſibiłr eſt aĩial ſubiecti coꝛruptionẽ:vt bomo eſt al

homo neceſſario eſt aĩal:⁊ ſi bõ eſt aĩal bo⸗
mo eſt ſuba ſunt in eadẽ materia. ¶ Et ratio
iſtaꝝ duaxꝝ regulaꝝ eſt:qꝛ in illis ꝓpoſitioni
bus ſunt fimilia ſubiecta:fimilia pꝛedicata:gꝗ
tales ꝓpõnes ſunt in eadem materia.

¶ ; Notãdũ eſt quarto:q; ꝓppõnes ca
thego:ice dicunt᷑ pꝛimo eſſe in aliqua mate
ria:eo ꝙ eis ↄuenit pᷣmo bf̃e ſubiectũ ⁊ pꝛe⸗
dicatũ. Sʒ ꝓpões hypotetice nõ ſunt in ali⸗
qua materia niſi rõne cathegoꝛicaꝝ:ex q ca
thegoꝛice ſunt ꝑtes ĩmediate ꝓpoſitionũ by
potheticaꝝ vt in pluribꝰnõ hypotetice redu
cũt᷑ ad eãde materiaʒ in q̃ ſunt catbegoꝛice:
¶Et ðꝛ notãter vt in pluribꝰ:qꝛ aliqn nulla
catbegoꝛica eſt ꝑs ĩmediata bypotetice: ſed
medigata ſo lũ:vt patebit ĩ capᷣ.de bypoteticʒ

¶ Conta dicta paimo ſic argnitur.
nullũ totũ eſt in materia q̃ eſt ſua pars.Sed
pꝛopoſitio cathegoꝛica eſt totũ:ergo pꝛopo⸗
ſitio cathegoꝛica non eſt in materia ¶ Scõðo
argauit᷑ fic nulla ſubſtãtia eſt ꝑs ꝓpoſitionis:
ſed materia eſt ſubſtãtia ergo materia nõ eſt
pars ꝓpoſitionis.¶ Tertio arguit᷑ fic.Oul⸗
te ſunt ꝓpoſitiones que non ſunt in aliq̃ ma
teria bic enumerata:ergo diuiſio eſt inſuffi⸗
ciens. Añs patet de iſtis pꝓpoſitionibꝰ. Seꝛ
tes eſt ſoꝛtes:⁊ homo eſt ſoꝛtes.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ: q capiendo ppꝛie

bus:homo non eſt albus. ¶ Remo⸗

ↄuenire ſubiecto vt bõ eſt aſinus
¶ Circa bunc textum.
¶ Notãdũ eſt pꝛiuio:q; hic ↄſequẽ⸗
ter Petrus hiſpanus ponit diffinitionẽ ma
tere naturalis que diffinitio debet ſic intelli
gi. Materia naturalis eſt bĩtudo erxtremoꝝ

ꝙ pꝛedicat᷑ de ſubiecto vere ⁊ affirmatiue ⁊
ſentialiter vel accidentaliter vel conuerti

bitudo loco generis:⁊ totum reſiduũ ponit᷑
ad differentiam materie ↄtigẽtis:⁊ materie

ria naturali oꝛdinata ſ̃m directam pꝛedica⸗
tionem ⁊ non ſᷣm indirectam:⁊ ſic capit᷑ ma⸗

biſpanus diffinit eam. Sed capiendo cõmu
niter materiam naturalem:vt ſub ſe compꝛe

¶ Materia naturalis eſt habitudo extremo

tialiter ſiue accidentaliter⁊ intranſmutabi⸗

pꝛedicari eſſentialiter:quid pꝛedicari accidẽ

ta èſt illa in qua pꝛedicatum nõ põt

diffinitis
materie
natural.

biliter. ¶ Inge in iſta diffinitione ponit᷑ ba
remote. Et pᷣſens diffinitio datur de mate
teria naturalis ſpecialiter ⁊ ſtricte:qñ petrꝰ
bengit omnes alias materias:que non ſunt

contingentes nec remote debet ſic diffiniri

rum talis ꝙ; pꝛedicatum eſt aptum natũ pꝛe⸗-⸗
dicari de ſubiecto vere ⁊ affirmatiue ⁊ efſen

liter directe fiue indirecte ¶ Quid autem ſit

taliter: quid intrãſmutabiliter: quid directe

iſta pꝛepoſitionẽ.In.vt diſtinguitur contra quid indirecte videbitur in ſecũdo tractatu.

b uij

ſicnt pᷣ̃dicari vere ⁊ affirmatiue accñtaliter

Et ab eſſe tm̃ vʒ ſicut pᷣdicari pᷣe negatiuæ et

accñtaliter: ⁊ ſic capiũt᷑ vt ſunt termini ſcðᷣe
intẽtiõis.Et illa ꝑticula pᷣter ſubiecti coꝛru⸗

ptionẽ tm̃ valet ſicut boc aggregatũ: ſiue ſᷣ

ꝙ ſubiectũ deſinat ſupponere:⁊ dz illa pti⸗

cula vltia determinare illud vbũ abeſſe

¶ 'Motãdũ eſt quarto q bic ↄſequẽ
ter p.h. ponit diffintionẽ materie remote ⁊
dz diffinitio ſic intelligi. Materia remotaẽ

ctiue.¶ Ad ſcðᷣm ðꝛ ꝙ duplrt põt intelligi:
pᷣdicatũ põt abeſſe ſubiecto pᷣter ſubiecti coꝛ
ruptionẽ. nomõ abſq; hoc ꝙ ſubiectũ deſi
nat eſſe:⁊ ſic ocedit᷑:nec illo mõ intelligit᷑ in
diffinitione. Alio mõ abſq; boc q; ſubm deſi
nat ſupponere ſic negat᷑:⁊ illo mõ capit᷑ in
difinitione. ¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ duplr põt in⸗
telligi ꝙ pᷣdicatũ remoueat᷑ a ſubiecto. Ino
mõ qꝙ nõ ponat᷑ in ꝓpõe.⁊ ſic ↄceditur mĩoꝛ
ſa tñ ilſo mõ non intelligitur in diffinitiõe

. ſobiel
Cractatus Pꝛimus rnmiͦbn
*☚ .
Rte ma⸗ ¶ Notandum eſt ſcðo ꝙ ad cogno⸗ babitudo ettremoꝝ talis:q; vnũ nõ põt ſine Nunlliunme
terie na ſcendũ q ꝓpõnes ponũt᷑ in materia naturali noua impõne ve ⁊affirmatiue pᷣdicari de al- Declaraĩ eclonnn di
turalis. qͥnq; ponũt᷑ regule ꝗ Pꝛia eſt ꝙ qñ terĩ vniꝰ tero mediãte copula de pñti ñ apliatiua nec diffinitis H ſuenatu
Pꝛima cooꝛdinatiõis in recta linea p̃ᷣdicamẽtali.de ãapliata:vt bõ eſtafſinꝰ Dfr̃ notãter mediãte marerie ( arciana
ſeinuicẽ pᷣdicãt᷑ ſiue directe ſine ĩdirecte:ta⸗ copula de pñti:nõ ampliatiua nec ampliata remote gſnne⸗ cäbel
lis ꝓpõ eſt in materia naturali:vt hõ eſt aĩial qꝛ be ꝓpões ſũt ĩ materia remota hõ eſt aſi⸗ 77 Serſ⸗Pie e
ſoꝛtes eſt hõ ſuba eſt petrꝰ Inſtatia tñvidet᷑ nus:albũ eſt nigꝝ:⁊ tñ pᷣdicatũ põt ↄuenire iicinetenn,
. eſſe iſta:deꝰ eſt hõ:quã aliqͥ ponũt in materia ſubiecto:mediàte copula ampliatiua ſiue am n eſtab
Secũda. ↄtingẽti:alij in materia remota.¶ Scdᷣa rla pliata vt bõ eſt imaginarie aſinꝰ hõ imagina bofi rrenotu 4
talis eſt: qñ dꝛñe pᷣdicãt᷑ de bis quoꝝ ſunt tur aſinꝰ:albũ põt eẽ nigrũ.¶ Iñ ad cogno⸗ Mureniten. hock
dꝛñe vel eõ:vł etiã diffinitio pᷣdicat᷑ de diffi⸗ ſcẽdũ q ꝓpões ponũt᷑ ĩ materia remota due o ob 1
nito ⁊ eõ:ſiue ſit de inferioꝛibꝰ ſiue de ſuꝑio rłe dãt᷑. Quaꝝ pᷣma eſt:ꝙ oĩs ꝓpõ eſt in ma⸗ Kainl rin naſt
ribꝰ talis ꝓpõ eſt in materia naturali: vt bõ teria remota:in q̃ termini diſꝑati pᷣdicãt᷑ de 7 Höeſtafmunl do
eſt rõnalis: ratiõale eſt aĩal hõ eſt aĩol rõna⸗ ſeĩuicẽ: fiue affirmatiue:ſine negatiue.vt bõ tenugtngentton
Tertia le. ¶Tertia rła talis eſt qñ ꝓpᷣa paſſio pᷣdi eſt aſin hõ nõ eſt aſinꝰ.¶ Scða rła eſt ꝙ oĩs mae blertcise
cat᷑ de ſuo ꝓpo ſubiecto aut ecõuerſo ſine de ꝓpõ eſtlin materia remota cuiꝰ ſubm nõ põt Acſoiſehae
inferioꝛibꝰ ſiue de ſuꝑioꝛibꝰ⁊ ecõuerſo:talis ꝓ aliq ſupponere reſpectu huiꝰ vbi ẽ:ſiue ta ullus el eſtnien
ꝓpõ eſt i materia naturali:vt hõ eſt riſibilis lis ꝓpõ ſit de ẽ ſcðᷣo adiacẽte:ſine tertioadia degccſteſezvlrpfia
Quarta. rinbile eſt bõ ſoꝛtes eſt riſbilis:riſibile ẽ ſoꝛ cẽte:ſiue ſit affirmatiua ſiue negatina vt chi gohöetab'ml bo⸗
*tes aial eſt riſibile:riſibile eſt aial.ꝗ Quarta mera eſt:chimera nõ eſt:chimera eſt bõ chi⸗ (liubenetettn
rła talis eſt: ꝙ ꝓpõ de eſt ſcðo adiacẽte:cuiꝰ mera nõ eſt hõ:chimera eſt chimera:chime⸗ pridi 4 mno
ſubᷣm qð nõ eſt ↄnotatiuũ ꝓ aliq ſupponere ra non eſt cbimera. . (Mricicſp⸗ .
põt reſpectu illiꝰvbi eſt:eſt in materia natu- ¶ Cõtra dicta arguit᷑ pꝛĩo ſic.hec erpeb eternnnar deletl
rali:vt bõ eſt:ſoꝛtes eſt.O Dicit᷑ notãter cuiꝰ ẽ in materia naturali.Aial eſt bõ:⁊ tñ pᷣdica inpoftolerröchitoftn
ſubᷣm ꝓaliquo ſupponere põt.qꝛ ſi nõ poſſet tũ nõẽ de diffinitõe ſubiecti nec ꝓpꝛiũ ei g himisiiknddnnin⸗
ſuupponere reſpectu buiꝰ v̈bi eſt: tũc talis ꝓ⸗ diffinitio eſt mala.¶ Scðdðo af̃ fic. Hec nõ eſt ſudendcgds ppftoni
Quinta. poſitio eſſet in materia remota:vt chymera in materia ↄtingẽti:ſoꝛtes eſt hõ:⁊ tñ pᷣdica zuanadetfan Nkpe⸗
eſt.¶ Quinta rla eſt ꝙ qñ idẽ pᷣdicat᷑ de ſeip⸗ tũ põt adeſſe vłabeſſe ſubo pᷣter ſubiecti coꝛ aiptalsetnoͤet poil
ſo:vł ſynonimũ de ſynonimo: vł ↄuertibile ruptionẽ:ꝗ diffinitio eſt mala. Minoꝛ pʒ:qꝛ roes nere de eſe inr imn
de ↄuertibili dũmõ termini ꝓ aliq ſuppone qñ illud pᷣdicatũ xᷣe affirmat᷑ de ſubo tũc illð ſpoesdirgiimrelge
re pñ̃t:talis pꝛopõ eſt in materia naturali:vt ſubm eſt ⁊ fiłr qñ pᷣdicatũvᷣe negat᷑ de eo:tũc nienterogicpi⸗
bõ eſt hõ:lapis eſt petra:marcus eſt tullius ari eſt. & pᷣdicatũ põt adeſſe ⁊ abeſſe pꝛeter tneſtrciueid ſemt
declarat ¶ Notand eſt tertio bic ↄſequẽ neteriatemmote d eſtrt ti dienta tens aannigeuc
diffinitio ter pe. b. diffinit materiz ↄtigẽtem: ⁊ dʒ dif etur a ſubiecto cũ non ponat᷑:ergo diffini⸗ nnntiged
materie finitio ſic intelligi.¶ Materia ↄtingens eſt tio materie remote ↄuenit alis a diffinito. mnreſefnglnand in⸗
ↄtingẽtꝭ. bitudo extremoꝝ adinuicẽ:talis ꝙ pᷣdicatũ ¶ Ad pᷣmum ð: licet illa nõ fit in tite ſnn⸗ eenſiedoe
põt accſñaliter ⁊ vere affir mari ⁊ negari de TL⸗. 107– . en einlliegiitet
ſubo nõ deſinẽte ſupponere vel ecõtra ſubie Materia naturali: caꝗpiendo ſtricte boc agge ſe nenllen
ctũ de ipo vt hõ eſt albus:bõ non eſt albꝰ: al Satũ materia naturalis: tũ bñ eſt in materia ſe ſulſeſ gihieinnleſ⸗
bu ẽ hõ. ¶ Uñ er iſta diffinitõe pʒ:ꝙ ille ter naturali:capiẽdo cõite boc aggregatũ ma⸗ gienltek irr luf in
minus adeſſe in diffinitiõe capit᷑ vt tm̃valet teria naturalis. Gel ſic: s non ſit in materia rlz Wwur
.naturalidirecte: tũ bene in directe ſiue redu Mſmtleiſen ge inle

— Riſted. –
ledantri neu
ſikfikmnii lal

I oper;
Chn. .Orn

4

1a ſiue negatina vtcbi
ſt:cbimera eſt bõ chi⸗
ra eſt cbimeraꝛchimne⸗

gluit pꝛio ſic hec
Aualeſt boꝛtñ dica
biecti nec ppꝛiü eng
cdo ar fic. Hec nõeſt
tes eſt bö:ꝛ tñ pdiea
ſudo pᷣter ſubiectico:
ſt mala. Winoꝛ pʒ:q
rmat de ſubo tüc illd
tüye negat de eoꝛ
deſſe 1abeſſe pꝛeter
Tertio af. Hec nõẽ
eſt: 1 tñ pdicatu remo
ponak:ergo diffini⸗
enit alizs a diffinito⸗
licet illa nõ ſit in
ndo ſtricte boc agse
etũ bñ eſt in mateni
boc aggregatu m⸗
lʒ non ſit in materi
in directe fiue reai
trpot inelligig
ctopter ſubiectice
boc , lubiectuͦ de
illomo intelligik in

De Legibus oppo

ſitionum Folio xiij.

Aliomõ q́ vniatur cũ ſubiecto mediante co & ſi vlis affirmatiua erit vera: pticlarꝭ affir⸗
pula negata:⁊ illo modo negatur minoꝛ: ſic matiua erit ᷣa:qͥ eſt Zᷣria vlłis negatĩe qᷓ etiã

intelligitur in diffinitione.

¶ LZerx ſiue natura ↄtrariarũ talis ẽ
ꝙ ſi vna eſt vᷣa reliqua eſt falſa ⁊ nõ
ecõuerſo. Pñt em̃ abe ſimul eẽ falſe
in ↄtingẽti materia:vt oĩs hõ eſt al⸗
bus nnllꝰhõ eſt albꝰ. In naturali vᷣo
materia ⁊ remota ſꝑ vna eſt vᷣa ⁊ re
liqua falſa vt oĩs hõ eſt aĩal nullꝰbõ
eſt aĩal.Et ſilr in materia remota vt
oĩs hõ eſt aſinꝰ nullꝰ hõ eſt aſinꝰ Et
in materia ↄtingenti:qñ pᷣdicatũ eſt
accñis ĩſepabile vt oĩs coꝛuꝰ ẽ niger
nullus coꝛuꝰ eſt niger Sʒ ille q̃ ſunt
de accñte ſeꝑabili:pñt ambe eſſe: vt
oĩs hõ eſt albꝰ millꝰ hõ eſt albus
¶ LTirca bunc textum
¶ ‚ Notãdũ eſt pꝛimo ꝙ bic ↄſequen
ter pe.h.determinat de legibꝰ oppõnũ. Uñ
in ꝓpoſito lex nõ capit᷑ ꝓrła de opationibꝰ
bũanis:docẽte modiibñ viuẽdi:ſʒ capit᷑ ̊ ꝓ
rła de mõ oppõis ꝓpoſitionũ oppoſitaꝝ. Et
pus anctoꝛ deterĩat de lege ꝛiaꝝ Vñ ler cõ
trariaꝝ talis eſt:ꝙ nõ eſt poſſibile q; ↄtrarie
pões mere de ineſſe ſint ſimul vᷣe.¶ Nñ il⸗
e ꝓpões dñir ꝑticipare legẽ ↄꝛiaꝝ q̃ ſ unt ca⸗
thegoꝛice:vtroq; terio ꝑticipãtes ſᷣm eũdẽ
oꝛdinẽ:qͥbus qᷓ;tuʒ eſt de ſoꝛma repugnat ꝙ
ſint ſimul vᷣe:⁊ nõ repugnat q ſint ſimul fal⸗
ſe Et ad hoc ꝙ aliq ppões dicãt᷑ ꝑticipare le
gẽ ↄtrariaꝝ nõ opʒ ꝙ ambe ſint vles:ſʒ pñt
ambe eſſe ſingulares:vt iſte due:oẽm equuʒ
videt ſoꝛtes:⁊ nullũ equũ videt ſoꝛtes.ptici⸗
pantlegeʒ contrariaꝝ:quia ille non poſſunt
eſſe ſimul vᷣe:ſed bñ pñt ſimul eſſe falſe. Ali
qñ etia vna eſt vłis:⁊ alia ſiggularis: ⁊ tñ ꝓti
cipãt legẽ ᷣiaꝝ:qꝛ nõ pñ̃t ſimul eẽ vᷣe: ſʒ bñ
pñt ſimul eẽ falſe vt iſte due:nullꝰ bõ currit
⁊ iſte bõ currit.Et de iſtꝭ aliqua alia dicenda
ſunt que videbunt᷑ in libꝛo periarmenias

¶ Motandũ eſt ſ. cðo: ꝙ due ↄtrarie
mere de ineſſe:in nulla matia pñt fiłeſſe vᷣe
Cuiꝰ rõ ẽ:qꝛ ſi dne ꝛie mere de ineſſe eſſent
ſimul xe:ſeq̃ret᷑ ꝙ due ↄdictoꝛe eſſent ſimul
ve:ons eſt falſum ⁊ impoſ.⁊ j̊ pᷣmũ pᷣncipiũ

⁊ illud ex q ſeqᷣtur.ſ. due ↄꝛie fint ſimul C

ve.ↄña pʒ:qꝛ ad vlem affirmatiuã in ppõib?
mere de ineſſe:ſeqͥ᷑ ꝑticularis affirmatina:

ponit᷑ vera ⁊ ſic due ↄᷣdictoꝛie eſſent fil vere

—

Sily ad vlłem negatiuã ſeqͥ ꝑticłarꝭ negati
ua: q ſi vlis negatina eſt vera ꝑticłar nega⸗
tiua erit va:q; er vᷣo nõ ſeqͥr niñ vexꝝ:inpꝛo⸗
poſitionibꝰ nõ hũñtibꝰ ſupꝛa ſe reflectionem
Et etiam vlis affirmatiua põit᷑ va:q eſt Igic
toꝛia ꝑticlaris negatiue ⁊ ſic iteꝝ due odicto
rie eſſẽt ve:vt ſi iſte due ſint ſił xe:oĩs bõ eſt
albus:⁊ nullꝰ hõ eſt albꝰ.iſta ꝓppõ qͥdã bõ eſt
albꝰqͥ ſeqᷣtur ad iſtà oĩs hõ ẽ albꝰ:ſtabit in ve
ritate cũ iſta nullꝰ bomo eſt albꝰ qẽ ſua Zdic
toꝛia Sili iſta ppõ qͥdã bomo nõẽ albq ſe
qtur ad iſtã nullus homo eſt albꝰ ſtabit in ve⸗
ritate cũ iſta oĩs bõ ẽ albꝰ q̃ eſt ſua õdictoꝛia
Eillã rlaʒ Quicqͥd ſtat cñ añnte ſtat cũ ↄñte.

¶ Motãdũ eſt tertio ꝓpões zZrie
in materia cõtingentipñt ſimeſſe falſe.ptz
ſic.poſito caſu ꝙ ſoꝛtes currat ⁊ plato nõ cur
rat:tũc iſte due oĩs hõ currit ⁊ nullus homo
currit ſunt ſił falſe Iſta eĩ oĩs bõ currit ẽ flẽ
ꝛ plato nõ currit Et iſta ẽ ffã:nullꝰbõ curꝛit
q; ſoꝛ.cur. Sʒ ĩ mã natᷣali ⁊ remota ñ poſſũt
ſił eẽ falſe ſi ꝓpões ſint de ineſſe ð pñti ⁊ de
pᷣdicatõe directa:pʒ ſic quia niñ ſic ſeqret᷑ ꝙ
due Zdictoꝛie eẽt ſil falſe.ↄns ẽ ĩpoſſ.⁊ ↄtra
pꝛimũ pꝛĩcipiũ g ⁊ añſ.ſ.ꝙ due Zdictoꝛie pñt
ſił eẽ falſe in materia naturali ⁊ remota oↄña
ptʒ qꝛ in materia naturali ⁊ remota de ineſſe
de pñti ⁊ de pdicatiõe directa:pticlaris eqͥ
ualet vli: ſivlis ẽ ffã ꝑticłarꝭ erit flã. Et ſic
oẽs ꝓpõnes ð q̃ttuoꝛ ãgułerũt ſilflẽ:et per
oↄñs due Zdictoꝛte erũt ſimul flẽ. ¶ Dicit᷑ no
taũter de ineſſe:qꝛ modales bene poſſunt ſił
eſſe falſe in materia naturali et rẽota:vt iſte
due oĩs hõ neceſſario ẽ aĩal:⁊ oĩs bõ nccĩio ñ
eſt aĩal qꝛ ãbe ſunt ſił falſe.Silłr iſte:oẽ albũ
neciĩo ẽ nigrũ:⁊oẽ albũ nccĩo nõ ẽ nigꝝ.O di
citur notater de pñti:qꝛ ꝓpões orie ð pᷣteri⸗
to⁊ de futuro pñt ſil eſſe falſe in materia na
turali ⁊ remota:vt ptʒ de iſtꝭ:oĩs hõ fuit aĩal
⁊ nullus hõ fuit aial poſito caſu ꝙ ſit vnꝰ bõ
q nũc pᷣmo bẽat eſſe. Sitltr de iſt. oẽ albũ fu⸗
it nigꝝ:⁊ nullũ albũ fuit nigrũ:poſito caſu p
iã ſit vno res alba q nunqᷓ fuit nigra: Dici
tur notant᷑ ð pdicatiõe directa:q; de pᷣdicati
onę iĩditecta orie pñt ſił eẽ falſe ĩ materia na
kali vt pʒ ð iſt..oĩs ſuba ẽ hõ:nłla ſuba ẽ bõ
Quarto notãdum ẽ:q cũ ðꝛ in te
xtu:ſi vna õriaꝝ ẽ xa reliqᷓ eſt falſa.boc dʒ ſi

intelkigi. Si vna gqriaꝝ eſtvera tũc alia fi fo⸗

Tractatus Pꝛimus. le ii
Megla ar metur ẽ falſa. ¶ Riñ er iſto tettu elicit᷑ talis vera:ſua pvli exñite falſa.⁊ nõ ecõuer eln ſoſnei ioliin d
gusgi le⸗ rlaſ ralis aſ Za pga ſoribet Iſta ꝓpo ſo:vt qͥdã hõ eſt albꝰ oĩs hõ eſt albꝰ⸗ G gunenſhe ifale.
gis rie ſitio ẽ vera ⁊ bzʒ Sriã: ᷣ õriaẽ falſa et nõ ecõ⸗ 1 . . art Ni nod
nerſo:h̊ ẽ. Iſta ona nõ e bõa h ꝓpõẽ ſalſa et Srd H nei eſt Haltpuuner nui Huni nn nanc⸗
bʒ oriã:O ria ẽ xa Rõ pꝛĩe ꝑtis rłe ptʒ in ſe 3 rit fana ⁊ non econuerio tteigrnde (Riare⸗
cũdo notabili ⁊ ratio ſcðe ꝑtꝭ ptzʒ in tertio ¶ Circa bunc textum.+ . zre viktiͤſfe Dgi⸗
Contra dicta pꝛimo ſic arguitur jaii eſto xpofit ſeiſ iedannn d emit:
K⸗ ſüt ſil ve:oĩs e dicin in Eitaten uul ¶ Notãdũ eſt Pind lex ſiue natu⸗ legis ſub 6 ſi non öctneni⸗
4 ois boò totu in ꝙtitaten uul rg ſybcõtrariaꝝ talis eſt: ꝙ ſubcõtrarie mie⸗ . N ckftli⸗,.
lus bõ eſt totũ in qtitate ⁊ tñ ſut S:ie oõrie re de ineſſe ꝓpõnes nõ pñt ſimul eſſe falſe cotiare. G hen n nn ⸗
pit fl eſſe ve mĩoꝛ ptʒ: q; vna eſt vlis affifa cuij nõ eſt:iq; ſi due ſubcõtrarie eẽnt ſimul Pteneſnl agai
tiua ⁊ alia vlis negatiua eiuſdẽ ſubiecti eiuſ falſe: ſeqret᷑ ꝑ due dictoꝛie ꝓpõnes eẽnt ſib wnrthußi
qẽ pᷣdicati. ſũt ↄie. Sðo ſicarguit iſte ſũt falſe. oñs eſt fim̃ ĩpoſſibile ᷣ añs. ↄa ptz beuscteaAd,
Zrewif 5 ſurile Allud bo anlien q; ꝑticularis ſeqᷣtur ad vłex:ergo ſi ꝑticularꝭ (Ounoniine ſ
⁊ tñ pol. eſt ꝙ fint ſil xe.ꝗ male diſfint᷑ lex ↄ eſt falſa:vlis erit falſa cũ ↄñs fim no ſeqr ex gie/ Ce ei ſbulene ⸗
riaꝝ. ¶Tertio ſic. Iſta pꝛopoſitio oĩis bõ cur gñte vero.Et ſic vłis affirmatiua ꝑticularꝭ n untin e Cud oe⸗
rit. pᷣt eſſe vera ⁊ ſiłr iſta põt eſſe vᷣa:nullꝰ hõ negatiua: q füt Sdictoꝛie eẽnt ſil falſe. ¶ Iſta M

currit ⁊ tñ ſũt ↄaie:q̊ Sꝛie pñt ſimłeſſe vere
¶ Ad pꝛimũ ðꝛdiſtinguẽdo maio⸗
reʒ:qꝛ ̊ aggregatũ oĩs bõ:⁊ hoc aggregatũ
nullus hõ:pñt teneri mat᷑ialr pꝛo tminis vłr
capt:⁊ ſic ↄcedit᷑ maioꝛ ⁊ negat᷑ minoꝛvł pñt
teneri ſignificatine ⁊ ꝑſonalłr ⁊ ſic negat᷑ ma
ioꝛ.⁊ cõcedit᷑ mĩoꝛ.¶ Ad ſecũduʒ dicitur ne⸗
gando maioꝛem:qꝛ ſubiecta non ſtãt eque re

tñ rõ uõ hʒ locũ in ꝓpõnibꝰ de ↄtĩgẽti ſpalr
capto:ĩ qͥpꝰ due orie pñt ſiłeſſe.ve ⁊ due ſub
cõtrarie falſe:vt videbit᷑ ĩ fine tractatꝰ.
Vñ ille ꝓpõnes dñr ꝑticipare legẽ ſubcõtra
riaꝝ:q̃ ſic ſe hñt cũ ſint eiuſdẽ ſubiectia pᷣ⸗
dicati:⁊ ſic de alijs ↄditionibꝰ qᷓ;tũ eſt de foꝛ
ma earũ repugnat eis ꝙ ſint ſimul falſe.

Crn fen ſeten
atfoſstſiiimn zisck
etfegonn i a⸗
zernikerfihnnen
ſlonmnenisotinen
AtabrqtiboeldDe
Keeg riitlonderdindut
Gmibui depfide zaicatüe direcn

ſtricte.qꝛ bomo in affirmatiua ſtat pꝛo viris ¶ Motãdũ eſt ſcðo q circa legẽ ſub Que pa· s ſſtetſe la ihzeim̃
2 mulieribus:⁊ in negatiua ſiat ſolii ꝓ viris contrariaꝝ aſſignat᷑ talis rla:ꝙ ſꝑ talis ↄna ticipant (Efcglegeſtmitenar due
rõe illiꝰ ſigni vlłis null:qð ẽ maſculini gnĩs eſt bona:iſta pꝛoꝛ oſitio eſt falſa qñ foꝛmat᷑. ⁊ legeʒ ſub Pineftgtis inen
¶ Ad ttiũ ðꝛ diſtinguẽdo ↄſis eo ꝙ illa dter⸗ bʒ ſubcõtraria: & ſua ſubcõtraria eſt va. Rõ contrari⸗ ſenglroltnuffonek
miĩatio ſił põt determinare illð xbũ põt ⁊ ſic buirle dicta eſt 1 pmo notabili. Uñ due ſub arum. ruyrfhecek rem aiso⸗
ↄcedit᷑ totu argumẽtũ. Et ſẽſus ↄñti tẽẽ iſte cõtrarie pñt ſił eſſe ve in materia ↄtingenti Regula Peitugipdorarffn
ꝙ zrie hñt ſił potẽtiã vt ſint ve ĩ diuerſistẽ vt ps de iſtis:qdã homo curriti qͥdã bõ non arguendi .

poꝛibꝰ. Ukpᷣt determiare h̊ aggregatũ eſſe
ye ⁊ ſic negat᷑ ↄña:q; tũc ſenſus ↄntꝭ ẽ Ate H
ꝓpoſitio eſt poſſibilis:õrie ſunt ſił vere .⸗

¶ Lex ſiue natura ſubcõtrariaꝝ tal

currit. Sʒ nõ eſt poſſibile ĩ materia nati⸗
rali ⁊ remota:due ꝓpõnes ſubcõtrarie de in
eſſe de pñti:⁊ de pᷣdicatiõe directa ſint ſimul
vere.Cuius rõ eſt:qꝛ ſi ſic:ſeq̃ret᷑ due ↄtra

iſtius le⸗
gis.

dictoꝛie eẽnt ſił vere:ↄñs eſt falſum:ꝗ 1 añmss

Apꝛini Ceciceregulataln
Atbom Oubalterns et falir
Nisſfomerm ek felln:non
iseſtſalumtneramecceae

(Conadict noi

eſt ꝙ ſi vna falſa reliqua ẽvera:⁊ nõ ↄra pʒ:q; in materia naturali⁊ remota: ꝑti⸗ Rribrönenegig
Lex ſubõ ecõtra. Pñt eĩ ãbe ſiłeſſe vere in cõ cularꝭ ꝓpõ de ineſſe de pñtia de pᷣqdicatione fſiſinieletdee⸗
rigruz. tingenti materia:vt quidã hö eſt al⸗ directa: equalet vti lc wnatiue er⸗ ſubalter⸗ liſle. Gingenſtin
be: qdã bõ no eſt alby. Eñ ler ſubcõ, cen daeringena ſir veranch hore⸗ ininnate
trariarũ ↄrio mõ ſe bz legi Otrarlax laris negatiua: q cõtradicit vli affrmatiue. ide⸗ klalagin ͤet,
¶ QLex ſiue natura ↄᷣdictoꝛiqꝝ talis Et ſicut declarat᷑ ꝙ ꝑticularis affirmatiua ĩ zancdelniiheden
eſt: ꝙ ſi vna eſt vera:reliqua eſt fla: materia naturali⁊ remota: equalet vli aftir⸗ itieniwiie
Lex ↄtra- nõ econuerſo In nulla em̃ materia matine eius ſubalterne:ſic etiã põt declara⸗ “D ititwen „
aectoriaꝝ pñt eſſe ſił vere aut falſe:vt ſi iſta ſit ri ₰. Keikelan. negatiua equalet negatiue ſifntnnldee
7 tũ 1n ei ſuba terne:in matcria natura i⁊ remota ſepereT L 4
vera oĩs hõ ſcire ðſiderat 510 lua 3 Xertio notandũ eſt: lex contra Quepa- ganſtiiee⸗
dictoꝛia ẽ falſa quidẽ bõ nõ ſcire de n a e. Zaictorie no pt ſimul ticipant ſiwrerſten sief
. ⸗ dictoꝛiaꝝ talis eſt:ꝙ gᷣdictoꝛie nõ pñt ſimul ticipam⸗ ſeen dee d,
ſiderat. ¶ Zex ſiue nata ſubaltnaꝝ effe xe. nec ſił falſe. Et iſtud nõ indiget ꝓba legem ᷣ n eich
Let ſibal talẽ ſi vlis ſit va ſua ꝑticłar erit tiãe:cũ ipm ſt pmũ p̃ncipiũ.¶ Eñ ille ppo⸗ tracdico⸗ Ga Dnieit
ternarum Fg: ⁊ nõ ecõuerſo Põt eĩ ꝑticłardeẽ nes dicunt ꝑticipare legẽ contradictoꝛisrũ riqrum. lalün N
. nſeti

●

De cõuerſione ꝓpõnum.

Folio xiitʒ

Que pti⸗ q̊ ſic ſe bñt e ſůͦt ꝓpõnes ꝑticipãtes vtroq; noꝛ vel accipiuntur ſm diuerſas ſuppõnes::

g. „
lbsdi 6 ecduer
is eſt d eſtad O
Aſarpnier cipant le
on econuerſo gem zdi⸗
unc tertum. ctoꝛia.
nachler ſuemtt, ge mleargu
ſdeönre me⸗, egei endi iſti⸗
Pnt fimul eſſe iaſe dn legis.
ſil beötrarie eent fimut
ictoꝛie Ppones eentf
oſſibileg 1 añs. ofiaptz
dnkezergoſiptielln
cu dns fim̃ no ſeqft er 3
affirmatina 1ticuie⸗ Expõ te⸗
ie eent fi;fallen gis ſubal
ponib; de vtigetiſp Lerne.
pñt ſieſſe. e ꝛ due ſub
bit i fine pmitractat.
Lticipare legẽ ſubcone
ſint eiuſdẽ ſubiectiꝛp⸗
ditionib qtüͤ eſtde foꝛ
8 fint fimul falſe. Rle argu
do q circa lege ſib o ſus.

talis rla:q ſp talis oſn iii
tio eſt falſa qñ ſoꝛmat lg

ſubcötraria eſt a. B n

no notabili. ñ due ſub amn

be in materia Ningenti
mo currit: qda boͤnon n

hibile g iĩ materianat/ in
pones ſubcotrariedein
catioe directa ſin finnl
ſi ſic:leqret q due ſn
eroñs eſt falſum. 5 ans
a naturalid remota. Ni
ede pñti 7 de Pcicnton⸗
affirmatiue en ſubalen
ffirtnatina ſit vera ,
etiã ſit vera. cbeu⸗
tradicit vli affirmatiue,

ſa gffirmatins
is affirmatin⸗
Nticulari⸗ krofi⸗

terio ſᷣm eũdẽ oꝛdinẽ:q̃rũ vnaẽ affirmatiua
⁊ alia negatia qͥbꝰquãtũ ẽ de for̃a earũ repu
gnat ꝙ ſint ſił ve ⁊ falſe. Eñ lex odictoꝛiaꝝ
bñ ↄuenit ꝓpõnibꝰ nõ zdictoꝛijs vt iſtis:bõ
currit. ⁊ idem bõ non cur.qꝛ ille nõ pñt eẽ ſi⸗
mulve nõ ſił falſe.¶ Rñ circa legẽ dictoꝛia
rũ due dantur rle. Quaꝝ pꝛĩa ẽ:œꝙ bñ ſequit᷑
Iſta ꝓpõ eſt vᷣa qñ ſoꝛmat᷑ ⁊ bʒ õdictoꝛis: er
go eiꝰ Zdictoꝛia eſt falſa. ¶ Scda regula eſt
bene ſequitur. Iſta ꝓpõ eſt falſa qñ foꝛ⸗

matur ⁊ habʒ cõtradictoꝛiã ergo cõtradicto

ria eius eſt vera.

¶ Quarto notãdũ ẽ q lex ſubalter⸗
naꝝ talis ẽ.ꝙ ſubalterne ppõnes pñt ſil eſſe
falſe: pñt ſil eẽ ve.Cuiꝰ rõ ẽ: qꝛ ꝑticularꝭ ſe
q̃tur ad vłem & ſi ꝑticularꝭ eſt falſa:vłis ẽ fal
ſa.qꝛ ſi ↄñs eſt falſum añs eſt falſuzʒ. Et ſilr ſi
vlis eſt xa ꝑticularꝭ erit vera.qꝛ ex xo nõ ſe⸗
q̃tur niſi veꝝ.vñ ꝑticularꝭ pᷣt eẽ vᷣa vli erñte
falſa in materia ↄtingẽti fiẽ̃ pʒ ð iſtꝭ: oĩs bõ
eſt albꝰ:a qͥdã bõ ẽ albꝰ.Sed in materia na⸗
turali ⁊ remota:dũmõ ꝑticularꝭ ſit de ineſſe
de pñti:⁊ de pᷣdicatiõe directa:tũc nõ põt eẽ
