⁊ ſic de alijs g oĩs hõ et aliꝰ hõ ſunt one ſingulariũ:qꝛ cũ illis quas aſſu⸗

queſto ſo
pbiſmatꝭ

¶ Impꝛobatio.Ly aliꝰ eſt relatiuuʒ mit debet aſſumere bas a ꝑte ſubie⸗ Afeni
diuer ſitatis ſube:g ſuppoit ꝓ dliuer⸗ cti.ſoꝛtes eſt oĩs ho.plato ẽ oĩis bö. goͤe tteri⸗ feat pſes diſt
ſo ab bomine:ſed nõ eſt alius bomo cEt etiã iſtas a ꝑte pᷣdicati oĩs hõ ẽ o;btk delto ſ⸗
ab oĩ hõie:ꝗ pꝛima eſt falſa. ¶ Solu ſoꝛtes:oĩs hõ eſt plato ⁊ ſic de alijs lnc⸗ N 1 66s)
Solutio tio pꝛima eſt ſimpłr falſa.et ꝓbatio quas dimittit ⁊ ſic peccat ſʒ ↄjis ab W se aliqayides
peccat p enes fallam figure dictõiſ inſufficiẽti enumeratiõe ſingulariũ. dd icest c
plibꝰ determinat ſuppõibꝰad vnaꝰ ¶ Ag aliud dicitur ꝙ ibi non pꝛedi wdoices ſoneendisging
determinatam: qꝛ iſte terminꝰ bo hʒ cat᷑ idẽ de ſeipᷣo.ſed pꝛedicatur oĩs lint nicesi diga nts⸗
ðterminatã ſuppõnẽ in pnſge et in bõ de boĩe ſumpto ꝓ qualʒ ſua ꝑte. ſjs g nlbil nides Auq n
Regula concluſione. ¶ Iẽ ꝓbatio peccat ſʒ ¶ De boc ſigno nullus, maé a Cötra ibidicaf
vmuerſa ſalłam accñt quia lʒ ſoꝛtes⁊ platoo· ppoſtog ocntio falſal
lis ꝓ fal- ſic de alijs inferant omneʒ bomineʒ Eguitis deboc ſigno nullus dſfiguit mnbil pideg al
lacia acci ſcðᷣm ſe.non tñ ſub bac copulatione. . igmnticnt vlr negatiue. coh dictiombil poteè⸗
dentis. omnis homo ⁊ aliꝰ hõ ſũt. Sicut co⸗ P NEñ ſignificat ideʒ ſicut hoc 1eſtſenſus nuläne pices
gnoſco choꝛuſcũ ſᷣm ſe.nõ tñĩ ſub boc . Aſignũ oĩs cũ negatione poſt ſis (Olßtee ſ cai S
accidẽte qð eſt vẽire. Iñ talis datur poſita.⁊ iõ oĩs nõ:⁊ nullꝰ eqpollent ullgesyidis lus⸗
regula.Quotienſcũq; aliquid ſequir᷑ ¶ De boc ſigno nullus talis datur vonutanpde iqdriaẽ
ſiue cõuerſim ſiuc non:ſi aliqᷣd ugn regula. Quotienſcũq; boc ſignũ nul Regula (Sʒbno ocgit exg
at vni qð nõ cueniat alteri.⁊ per iłe lus adiungitur immediate terio cõi: ffern Gacin vre
lud cui cõuenit inferat᷑ de eo cui non ↄfundit ipᷣʒ mobilłr diſtributiue.⁊ ſi⸗ finbilp⸗ zalzdiſtiguii
ↄuẽit ſemꝑ eſt falła ant. Nerdigra⸗ miły terim adiunctũ ſibi mediate.vt lr nblznnd cocne

tia. bomoẽ,ergo ſubſtantia eſtt ſpe nulꝰ bõ eſt aſinꝰ.ñ põt fieri deſcẽ

duenithez...
☛ 1 ſtin M De boc ſigno Nullus ⁊ Nibil. Folio cxvij.
kal n fencſkeſh mio ſo⸗ ſus ſub ſubo ſic. ᷓ ſoꝛtes nõ eſt aſinꝰ hoc verbũ eſt:⁊ tũcẽ ſenſus. Quãlʒ ↄlutatio
aeſe erdoeſtſpig pbiſma ⁊ plato no eſt aſinus. ⁊ ſic de alijs ⁊ rẽ vidẽs nõ eſt aliqd vidẽs:⁊ ſic ẽ cõ
asdoeſt Olnf j is etlã ſub pqicato. ¶ Scom pᷣdicta ꝗᷓ poſita. ¶ Sʒ Hᷣ nõ ſoluit.qꝛ ĩ vtroq;
ofonn. dD Cij eſt rit᷑ de ſophiſmate. Nullus hõ eſt ſenſu eſt faiſa cũ oppoſita ponãt᷑ cir Solutio
opbiſingte fttur ſg bõ : Seſtaf opponta ponãat cir
1o n disdd ieigbi ito oĩs bõ Pꝛobat᷑ ſic ſoꝛtes nõ eſt oĩs ca idẽ. ¶ Solutio dicẽdũ eſt qꝙ pᷣma aucteis.
GRZ deg eſtſ e 0 din hõ plato no eſt oĩis hõ.⁊ ſic de alijs. ſimplłr eſt falſa.⁊ ꝓbatio peccat pe⸗
An« ie deais ü pꝛima eſt vera.Ael ſic ſua gdicto⸗ nes falłam figure dictois a płibꝰde
. nt pult Boeti⸗ net ria eſt falſa ſcilʒ qdã bõ eſt oĩs hõ. g terĩatis ad vnã deterĩatã hꝰ terĩ vi⸗
beſt penorllain uu; pꝛima eſt vera.¶ Aotra ibi pᷣdicat᷑ dẽs:qꝛ ĩ pᷣmiſſis bʒ ſuppõnẽ deteria
de ſeißoſel ſceſtbi⸗ P Solutio oppoſitũ de oppoſito g ꝓpõ ẽ falſa tã ⁊ in ↄcluſione ſiłr. Oel peccat ſᷣm

¶ Solutio pꝛimg eſt vera Et ad im fallaciã accñtis nã qᷓuis videre cõi
pꝛobationẽ rũdet᷑ ꝑ interemptioneʒ cat᷑ oĩbꝰ ᷣm ſe:mõ tñ ſᷣm hᷣ ꝙ vmt᷑ in
qꝛ nõ pᷣdicat᷑ ibi oppm de oppoſito: h toto nibil videns. Uñ totũ accidit
ſed remouet᷑ oĩs hõ ab boĩe ſũpto ꝓ ꝑti ⁊ eẽ viẽs aliqͥd aſſignat vtriq;
quolʒ ſuo ſuppoſito ⁊ hboc eſt veruʒ. ineſſe.¶ Sciẽaũ ꝙ oẽs pmiſſe ſunt
¶ De boc ſigno nihil. duplices: qꝛ negatio põt deterĩare
= RMeqᷣt de h̊ ſigno v̈bũ vl ꝑticipiũ vt dictũ ẽ pꝛiꝰ. Eñ
mbilquog ſigt antiq poſuerũt ᷣmiſſas eẽ duplices Solutie
idẽ ꝙ nuilꝰ ſed h talẽ rłaʒ quã dabãt Quotieſcũq; ãtiquoꝝ
includit in ſe negatio diſtributio includũt᷑ ĩ vno L
terim recipien terio aꝗ qðcũq; refert᷑ vnũ⁊ reliquũ
tẽ ſuã diſtribu vñ cũ ſtributõ poſita ĩ obliquo nõ
Q tionẽ qꝛ nibil ẽ poſſit in pᷣdicta ofone attigere bũ
ſignũ vle cũ ne ita neq; negatio ¶ Itẽ idẽ ẽ iudiciũ
opa gatõe ⁊ teriꝰ recipiẽs diſtributionẽ de iſtis ſopbiſinatibꝰ.Nulluʒ caput
ſtas agteplcatois ho e er ¶ Scðʒ b ꝗrit᷑ de iſto ſophiſma bñs ẽ aliqð caput bñs A mulo boĩe
is böͦeſt palto ſcde ,s te.nibil vidẽs ẽ aliqdvidẽs Pꝛobat᷑ dins eſt ab aliquo hoĩe differens
dmnmmiaſe hecclfzoſio db ſc nõ bãc rẽ vidẽs ẽ aliqd vidẽs q; ¶ De ſignis diſtributiuis duoꝛum

ſortes eſt ois doͤ ſplio iſ⸗
n Nuſocſtflungha⸗
Nfinnnmnd egd ning) aͤtioſo,
ppbiſmna. (Solnopingeſt o pbiſmarg
lr falſa. poanopeccafmnc⸗
ens abinſuffigent ennneratt
ingulanii eci lls uas aſ⸗

edetaſſuner buoagte ſll G
uirs etois bo ploloesho,

Ritienume miefiiin. Volutio n vldes ſoꝛtẽ ẽ vidẽs platonẽ.⁊ nõ e dung Ou0.
aluddicnnbinnaa illa re vidés aliqd vides. ſicde 9⸗ Eqt de ſigns oiſtributuns
de ſctho⸗ſta petlenn lijs:g nibil vidẽs ẽ aliqͥd vidẽs.j pᷣ⸗ duox vt ſunt neuter vterq;.
ede ſnptopguß ſun gee ma ẽ va. Cotra ibi pdicat oppm̃ de ¶ Et differunt a paictis: qꝛ
boe lo⸗ oppoſito.g locutio ẽ falſa ¶ Quidã ois nullꝰ? ⁊ ſilia.diſtribuunt
eboe ſiglen diſtiguũt nibil vidẽs ẽ aliqͥd vidẽs ꝓoĩbꝰ indiuiduis termim cõis. Sʒ
ber houl eo ꝙh̊ dictio nibii pᷣt eẽ actĩ caſus vterq; ⁊ neuter ſolũ diſtribuũt p dũ
Eoul ſarththeggnue, ⁊ eſt ſenſus.nullã rẽ vidẽs ẽ aliqqvi obꝰ ꝑ demõſtrationẽ vt vterq; iſtoꝝ Queſtio
imtn ſez ſatoegt dẽs ¶ AUlpᷣt eẽ mi caſus ⁊c ſenſus ¶ Scdin dicta queritur de boc ſo⸗
i n i egenoe i nulla res vidẽs ẽ aliqdvidẽs ⁊ im h̊ phiſmate.Ab vtroq; iſtoꝝ enũciatũ
iuits an nuh ecpolen ponũt ampbibologiaʒ ex ꝑte caſus eſt veꝝ/poſito ꝙ ſoꝛtes dicat deũ eẽ
1 Pcisoll als dull genn ¶ Sʒ ðᷣ nõ ſoluit qꝛ in vtroq; ſenſu plato vero dicat hoĩeʒ eẽ aĩal:⁊ ãbo
ino lue i eſt falſa. ¶ Sʒ alij diſtiguũt bãc ite dieit ſimul hoĩeʒ eẽ aſinũ ⁊ ipᷣi duo
poe hs iqg boc tei ⸗ õ ſtrẽf p pnomẽ iſton Peof
ODioten ginrtn ri mbil vides rectã eo q negatio in dtnõſtrẽt p ꝓnomẽ iſteꝝ Pꝛobatõ
nnne innr ti⸗ AMatio h terĩo nibil pᷣt negare ꝑticipiũ pꝛĩo a ſoꝛte enũciatum eſt veꝝ.a platone
me nobll di cruat, Aucy. Doſituz ſenſus mulã rẽ videẽs cali enũciati eſt ven: gy ab vtroq; iſtoꝝ
. unen limmi Aluſoln qd vidẽs.⁊ſic ẽ diuiſa elł pᷣt negare enũciatũ ẽ veꝝ.¶ Cõtra ab vtroqʒ;
. &
ck⸗

*

Tractatus Duodecimus zltio zutß

iſtoꝝ enũciatũ ẽ veꝝ:ſed nibil enũcia trũ oculũ bñdo tu potes videre.ergo vureC. Plis no N
tũ ẽ ab vtroq; iſtoꝝniſi hoieʒ eẽ aſinũ ſi neutꝝ oculũ bẽs vel dũ neutꝝ ocu AA let zJbe diſtribu⸗
gboieʒ eſſe aſinũ eſt veꝝ.¶ Solutio lũ hẽs tu potes videre:qð eſt falſum 0 onunnti negat
pꝛiaẽ vᷣa ⁊ ꝓbatio peccat ᷣm fallam ↄña pʒ qꝛ gerundia in do:hñt reſolui 6 neegnͤe 35 net dize⸗
Solutio Rccñtis. Sicut em̃ hr. ab ariſtotele. ꝑ dñ ꝑ ſi:p ꝛ ſʒ vtroq; mõ eſt falſa er ſ fenoto ſend⸗ güdiſtn
B ꝓpõ ponit᷑ eẽ va Oĩm ↄꝛioꝝ eadẽ go pꝛia ẽ falſa. Solutio pꝛĩa eſt falſa. Nſoet ponl, net
eſt diſciplina.⁊ tñ nulla ꝑticularis di ⁊ ꝓbatio peccat ᷣm falłaʒ accñitis qꝛ f Cinsnt ots hoeinm
ſciplina eſt oĩim ↄꝛioꝝ: ſed diſciplina poſſe videre ↄuenit ꝑtibꝰpm ſe.ſ. put neg eſ ninn cche
cõlter ſumpta ¶ Uñ h̊ ẽ falla accũt ſunt diuerſe.ſʒ nõ ↄuęnit eis put ſũt “ Mickſibund .
Oim ↄꝛioꝝ eade ẽ diſciplina.ſed nul vmite ĩ ſuo toto.n h̊ pʒ ꝑ pᷣma rłam ſilt ciaßter ſeign⸗ 4
la eſt diſciplina niſi h vel illa ⁊ ſic de cũ ad ꝑtes ſeq̃t᷑ totũ.vt ptas videndi eu⸗ ſeGziſti dno
alijs. Sᷓ oĩm ꝛioꝝ h̊ eadẽ eſt diſcipli⸗ ↄuenit ꝑtibꝰ ⁊ nõ toti.iõ ſi ꝑtes infe⸗ al dmritn ſan
na veliſta. qð eſt falſum. Silr h̊ hõ ẽ rant᷑ de toro:ibi eſt fallacia accidẽtis dib ſonis
ſpẽs.ſʒ nullꝰ eſt hõ miſi Oꝛtes vel pla ¶ De negatione inagens doe ihotorus
to ⁊ ſic de alijs. ergo ſoꝛtes ẽ ſpẽs vel Libito de ſignis diſtri⸗ denech⸗ G
plato ⁊ ſic de alijs ¶ Et ita eſt falla ⸗ outiuis ꝑtiũñ ſubiectiua tione. zardeb ſignot
accñt in ꝓpoſito.qꝛ h dictio enũciaꝰ ⸗ ⸗ rumañr querit᷑ vtꝝ ne⸗ V Eianded. Aau n
tũ:⁊ h dictio veꝝ tenẽt᷑ ꝓ ipᷣo in cõ. Ngatio babeat vim diſtri (ubnſitsea
⁊ ſic ab vtroq; iſioꝝ ennciatũ ẽ veꝝ. EIbuẽdi vellofundẽdi 21 vv An us ſor m qua
vñ enũciatũ nõ tenet᷑ ꝓ pꝑticulari enũ ꝙ ſic:qꝛ ariſtoteles pꝛimo pbiermem ccaby Cſgdiſtatot ſon
ciato ab vtroq;.vñ ꝑticularę enũcia⸗ as dicit qꝙ ille ↄdicunt hõ eſt iuſtus: etad ſeqtur iſta ſortes
tũ ab vtroq; accidii enũciallo in cõi non bomo eſt iuſtus.ergo altera eſt modkde Ko danue ſegu
ſiẽ ꝑticulare inferiꝰ accidit ſuo ſupi⸗ vłis:cũ ſubijciat᷑ terĩnꝰ cõis.ſʒ nõ ni fnendd
ꝛi. Tven Risnat ria ſelfe E ap ñ pecnõ bõ eſt iuſtus. rgo ille terin⸗ Paus Kan⸗R ſnr
. . . =£ Lr 0 2 d/ο4
pellat᷑ ſuꝑiꝰ h̊ oẽ qð ẽ mai ſiue ſit eſ hõ diſtribuit᷑ Sʒ nõ eſt ibi aliq̃ͥd a q ninteuv n ini

Alioꝛum ĩlentiale ſiue accñtale ¶ Quidã tñ di diſtribuit᷑ niſi nẽgatio.gdiſtribuit᷑ i
Solmio cht pꝛĩa ẽ ſimplr fia. ⁊ dicũt ꝙ enũ negatiöe. ¶ Eötra negatio bʒ viʒ cõ tnn ho l WMWD ſne dͦ⸗ bac⸗
ciati accipit᷑ ꝓ pticulani enũciato ab fundẽdi.g ſicut iſta eſtincõgrua oĩs gu tun. Moſihfſun rdinm
vtroq; ſir veꝝ ꝓꝑticulari xo. Et ꝓ ſotes currit ſir bec nõ ſoꝛtes currtt ij Eſcppi ſehaur ſor

batio peccat ſᷣm fallaʒ figure dictiò qð eſt falſum:qꝛ quis ſtgnũ diſtribu. gigſulgte eſt alb poſte
nis a plibꝰ deterĩat advnã deteriatã tiuũ nõ poſſet addi terio ſingularitñ begs ſoꝛtis blba. (Ir;
hʒ terĩ enũciatũ ⁊ hꝰ terĩ vex/ſ. 3 pma negatio bene poſſet addi.¶ Itẽ vbi etoty ſoꝛtes albd wi do⸗
ſolutio melioꝛ eſt ⁊ ſubtilioꝛ?ꝛ ciq; eſt diſtributio ibi eſt terinꝰcõis nn abeqlnliechinalne:
¶ De boc ſigno neuter. ſumptus vlr exgo oʒ ꝙꝙ ibi ſit dictio claͤtategꝛ i eoqdẽ totũpi
Eqᷓt de boc ſigno neuter: qð ſignificans qi vlłr ſed ſignũ vłe ſigt ſunn inoblics 1 ite N
ſignificat idẽ vterq; cũ ne⸗ qm̃ vłr tmmõ:negatio vero nõ ergo iſumt oblioue o pitet
gatõne ſibi ppoſita. m̃ ſicut nõ hʒ vim diſtribuẽdi qð ↄcedimꝰ di Solutio lLly detttoti pt dor 10
nuliꝰ de ſe hʒ diſtributionẽ et cẽtes ꝙ negatio nõ ↄfundit.ſʒ negat ſtecot füamoto Peſt.
negationẽ ſilr ⁊ neuter.ſed neuter eſt hoc qð poſt ſe inuenit Uñ cũ adiũgit᷑ lenby ergo i E ſoꝛ
diſtributiuũ duoꝝ tm̃. Uñ querit᷑ de termino cõi negat ipᷣm ſʒ ad negatio llgeeptes obl cetori
hoc ſophiſmate.Neutrũ oculũ hapẽ⸗ nẽ ſuperioꝛis ſequitur neg tio cuiuſ⸗ ſaresabyi isergoadh
do tu poteswidere. ¶ Pꝛobatio Rx libet inferioꝛis eo ꝙ deſtructo ſuꝑio tgfninii mmeckate ſegun
trũ oculũ nõ habẽdo tu potes videre ri deſtruitur quodlibet eiꝰ inferiꝰ g te 66 ber ſu tezea
ſiniſtrũ oculũ non bñdo tu potes vi⸗ negatio non confundit ſed negat qd Na⸗ ur iſtitber do.
gere.ergo pꝛĩa eſt vᷣa. ¶ Eõtra neu⸗ poſt ſe inuenit:ſiue ſitvniuerſale ſiue ibete s adid; os
“D kinmenittd⸗ eſttoti
, icnnſdtnn abon

d de ſignis drt⸗

Arum zür qvent ver e⸗
1,n babent nindiſn
Adied elofingifef
Rranſtoteles pennophennen
Ue zdiamt bi et iuſtus:
omo eſtiuſtus ergo dterg ett
i ſubijciaf terind cois no ni
pboͤeſt uſtus eſgolle tefin⸗
mhur. Gnoͦck tbigicag⸗

Neſeee :

.
1

duniuig priüſnbiectig in

De Diſtributione Folio cxxviij.

adargu pticulare ¶ Solutio aũt pʒ ad h̊ ꝗð pꝛius ſubijcit᷑.ergo ad hãc.Lotꝰ ſoꝛ
Ba3 aſi eTS E vlis nõ hõ ẽ iuſtꝰ.h;̃̊ tes eſt albꝰ immediate ſequit᷑ iſta ſoꝛ
oppoſitũ nõ ẽ ꝑꝑ naturã diſtributiõis exñitis tes ſᷣm quãlibet ꝑtem ſui eſt albus. ?
in negatõe.ſʒ hͥ ẽ qꝛ negat᷑ hõ in cõi: mediate iſta q̃ibet pars ſoꝛtis eſtal qſtio ſo⸗
quo remoto remouet᷑ qðᷣirʒ eiꝰ inferiꝰ ba. Scðm pꝛedicta querit᷑ de hoc ſo⸗ pbiſmatꝭ
ve diſtri ¶. Itẽ ſolet poni qdã diſtributio ap phiſmate.Lotꝰ ſoꝛtes eſt minoꝛ ſoꝛ⸗
butöe aß titudinis vt oĩs hõ timet in mari.i. te. Pꝛobatio.quelibet pars ſoꝛt eſt
itudinii qptus natꝰeſt timere in mari.¶ Itẽ minoꝛ ſoꝛte ⁊ ſoꝛtes ſᷣm quãlibet ſui
et diſtr/ ſolet poni diſtributio accomoda: vt ꝑtẽ eſt mioꝛ ſoꝛte.ergo totus ſoꝛtes
none ac⸗ celũ tegit oĩa pᷣter ſeipᷣm. ⁊ deꝰ crea eſt minoꝛ ſoꝛte. ¶ Cõtra Lotus ſoꝛ
moh. nit oĩa a ſe. Sʒ iſta duo gfia diſtribu rcs ieoeceſt euͤu
ſonis nö ſunt ita ꝓpa ſicut alia. noꝛ ſoꝛte. ¶ Solu ceſt vera to⸗
gioni& no ſititita Ppa cut gii, tus ſoꝛtes mioꝛ ſre⸗ Et arg
. peccat ᷣʒʒ aecñis qꝛ in iſta totꝰ ſoꝛtes
¶ Deboc ſigno totus. uedo⸗ ſoꝛte.pᷣdicatũ S p⸗
. . tꝰ qð eſo tibus ꝗbus vere ↄuenit:ſoꝛti aũt nõ
Saur deh ſigno dore c tq⸗ Zuenit. Et iõ hec eſt ſimpliciter fal-
diſeb Btes é albꝰ:eſt enin ſa. Soꝛtes ẽ mioꝛ ſoꝛte:⁊ iõ ſi ꝑtes i⸗
ien ſus ſoꝛ. ᷣm quãlʒ ſui ꝑtem ferãt eſſe minoꝛẽ ſoꝛte de toto vel de
eſt albꝰ. Uñ ad iſtã totꝰ ſoꝛtes è albꝰ ſoꝛte erit fallacia accñtis ꝑ vnã regu
imediate ſeqᷣtur iſta.ſoꝛtes ſʒʒ quãlʒ lã ſupꝛaictã. Iñ totus eſt res ſubie Aliꝰ de⸗
ſui ꝑtem ẽ albꝰ ad quẽ ſequit᷑qlʒ ꝑs cta ⁊ ſoꝛtes accidit ei.⁊eſſe minoꝛeʒ fectus.
ſoꝛtes ẽ alba. Pꝛobatio in bac totꝰ ſoꝛte aſſignat᷑ vtriq; ineſſe. ¶ Etiã Ride qñ
ſoꝛtes eſt albꝰ.ſoꝛtes ſubijcit᷑ albedi impꝛobatio peccat ſᷣm qͥd ad ſimpli⸗ ſeqtur et
m 'ᷣm ſe ⁊ ꝑtes eiꝰ non ſᷣm ſe.ſʒ ꝓut citer.qꝛ iſta totus ſoꝛtes eſt mioꝛ ſoꝛ qñ non.

Solutio

ut uf gmnog olſnbuf ge,
(Löͤrranegano bz fhhcd inn
Cforiſtueſtinogos g

ſunt in ſuo toto ſiue ſub foꝛa totius: te.nõ ponit ſoꝛtem ſcm ſe.ſed ſcõᷣm
ergo nõ ſnbiſciunt albedinimiſiꝑ to ſuas ptes.¶ Et iõ ponit ſoꝛtẽ ſcõᷣm
tuʒ. Et ſic ꝑ pꝛiꝰ ſeqtur h̊ ſoꝛtes ſᷣm ſuas ꝑtes ¶ Et iõ ponit ſoꝛtẽ ſcõm

mrm lrbecnöſortes unnt

quãlʒ ſui ꝑtẽ eſt albꝰ ⁊ poſtea illa q̃⸗ quid eſſe minoꝛẽ ſoꝛte. Ita cum ſim⸗

a ſtam diſtribu⸗ 1 — = „ 5 e inf. „
um acfuis tgnidſiti libet ꝑs ſoꝛtis ẽ blba.¶ Iteʒ in bac pliciter infertur.ergo ſoꝛtes ẽ mioꝛ
daſen Pciten⸗ ſigliunf ꝓpõe totꝰ ſoꝛtes ẽ albꝰ ibi toõtꝰ ſubij ſoꝛte peccat ſcðʒ qͥd ad ſimpliciter ſi
evoſettel ſli citur albedini ĩ rectitudine: ꝑs autẽ cut ſoates ſcᷣm pedem eſt minoꝛ ſoꝛ
hlickd fobliqtate:qe i eo qd c totu ptes itel te. ¶ IFẽ in qbuſdaʒ ſequitur totus
kunnteg bift dictio liguntur in obliqs ⁊ ieo qð ẽ ꝑs to ſoꝛtes ergo ſoꝛtes: vt totus ſoꝛtes ẽ
51 ge ieſni fo tu ſumit᷑ oblique qð patet ꝑ diuiſio⸗ albꝰ.ergo ſoꝛtes eſt albus:⁊ in qbuſ⸗
ns n goeoo ſa nẽ eiꝰ qð eſt totũ.vt domꝰ eſt et pa⸗ dam nõ. ¶ Queritur in quibꝰ ſequi
ñmind icttin , riete tecto ⁊ füdamẽto.Et ſoꝛtes eſt tur ⁊ in quibꝰ nõ.Dicendũ ꝙ ſunt q̃
motfn ifncſt lenn ex pietibꝰ ergo illð qð ẽ totũ dat in- dam accidentia q̃ indifferenter con⸗
rnegnoſn Cciatii telligere ꝑtes obliq̃s ergo ad bãc to ueniũt parti ⁊ toti vt ſunt albꝰ niger
o nmuen. atttan ta ſoꝛtes ẽ albꝰ imedtate ſequit᷑ bec calidum.frigidum.augeri.minui.
ſaumn eſnnmſle mediate ſeqtur.iſta qᷓibet ꝑs ſoꝛtis ſoꝛles.ergo ſoꝛtes. Alia ſunt accidẽ
scÜSeſtalba. ¶ Itez ad idẽ li q eſt hs tia q dueniũt ptib c no toti. vel ec
n cnodlbate t noõ babet eẽ niſi ab eo qð eſt totũ/⁊ uerſo toti⁊ nõ ꝑtibꝰ.vt totalitas:mi
3 confundl ſaglieſte ñi bʒ ꝑfectionẽ niſi ab eo.ergo nõ ſub noꝛitas:paruitas. Et in talibus nũõ
—F. ſmm ijcitur alicui niſi ꝑ totũ. ergo totum ſequitur totus ſoꝛtes ergo ſoꝛtes,

„

Tractatus Duodecimus

¶ De ſignis diſtributiuis fallaciam conſequentis
de ſis n conſequentis ab inferioꝛi
qualitatis. 6 nperttng Snelbstione darte
Equitur de ſignis diſtributi ln ellber ſupponmt tantii pꝛo
uis accldentiii:inter que pꝛ io trlbeſpꝛo tribus pꝛimis. Sʒ grama
cuoiicẽdũ eſt de ſignis diſtribu
tluis qualitatis. ¶ Eſt autẽ
zafgnů ſignũ diſtributiuũ q̃litatis: qð diſtri⸗
gq and but res ſe babetes p modũ qlitatis. ſtnburti ibet 5
vt qlelibet: cu pticulare eſt aliquali⸗ nbutiuuʒ ſic quodlibet q̃lelibet ⁊c.

tiuũ qua hiie ämati t cõ
riuũ aua pet. Sʒ tüc obiſcitur:; ſi ccñs mul⸗ ergo quodlibet grãmaticum fit cõſe⸗

Obieciõ tiplicetur multiplicato ſubiecto ergo quens: vt hic homo ergo omne aial.
cũ ſigna diſtributiua ſubſtãtie dick Similiter. in vltimo de quolibet qua⸗
buãt ſiue multiplicẽt ſubiectũ opʒ q; bz ergo de quolibet gramatico cũ
diſtribãt ſiue multiplicẽt im acchs: t de quolibet tali
rS. tc⸗ õ C2
ſupflunt ¶ Ad boc dicẽdũ ꝙ duplex Oe ſignis diſtri
Solutio eſt multipſicatio accidẽtis.q; quedã quãtitatlꝰ. nits
eſt multiplicatio accidentis ſʒm nu⸗

aliquo qui bʒ grammaticã tantum. ⁊

Alia eſt multiplicatio ſʒm ſpẽciem.⁊ diſtribuũt res ſe hñtes ꝑ mo
bec fit per ſigna diſtributiua acciden 6 dũ qtitat !: vt getiẽ ſcũq;ʒ cytü
tium: vt qualelibet currit.i.res babẽs cũq;. ¶ Et ſzm Hq̃rit᷑ de boc ſopbiſ

meꝝ. bec fit per ſignũ diſtributiuñ Egquitur de ſignis diſtribuun
ſubſtantie:vt omnis bõ albug currit. — uis quãtitatis.Et ſunt illa qᷓ

gqualẽcunq; qualitateʒ currit: ¶ Eir mate. Quotiẽſcũq; fuiſti piſius toti aͤſtio ſo⸗
aſtio ſo⸗ ca dicta queritur de boc ſophbiſmmate. ens fuiſti bõ. Pꝛobatio. vna vlce fui⸗ phiſmat

pbiſma⸗ quodlx qualelibet de quolz tali ſcit ip ſti pariſius ⁊ ula vice fuiſti bõ.aliavi
tis. ſum eſſe tale quale ſpſum eſt. Poſito ce fniſti pariſius ⁊ pꝛia vice fuiſti bõ
ꝙ ſoꝛtes ſciat grãmaticã.logicã rbe/ ⁊ ſic de alijs: ergo quotiẽſcũq; fuiſti
toꝛicaʒ: et plato ⁊ cicero ſikr. vſciant piſius totiẽs fuiſti bõ. Impꝛobatio:
ſe babere eas. Et ſint alij tres bomĩes quotiẽſcũq; fuiſti ꝑinꝰ totiens fuiſti
quoꝝ vnus ſciat gramaticã: a ius lo⸗ bõ.ſed bis fuiſti piñꝰ:ergo bis fuiſti
gicam: alius rbetoꝛicã. Et iſti ſciant hõ qð ẽ falſuʒ: qꝛ H dictõ bis ĩpoꝛtat
fe babere eas. ⁊ de alijs uſhil ſciant. ⁊ ĩterruptionẽ ei cui adiũgit:ſʒ actus
alij ſclant de ſe et de iſtis et non ſunt eſſendi boĩem mõ fuit interrupt? in te.
plures bomĩes neq; plures qualita⸗ Solutio. pꝛiae falſa.Ad ꝓbatõeʒ
tes. ¶ Pꝛobatio:hoc qualelibet de aũt rñdendũ eſt qꝙ; ꝑ intereẽptione: qꝛ
quolʒ tali ſcit ipᷣm eſſe tale quale ſjm ſcðᷣaꝑs copulatiue eſt falſa.ſ. illa vi⸗
eſt. Et ſic de ſecũdo ? tertio. ⁊ nõ ſũt ce fuiſti bõ:qꝛ adbuc nulla vice fuiſti
plura qualelibet:ergo quodlibet qua bõ.eo q; nonduʒ fuit vita terminata:
lelibet de quolibet tali ſeit ipᷣm eſſg ta vt iteꝝ icipes viuere:⁊ poſtea teria⸗
le quale ipᷣmeſt. Contra quodſieʒ ret᷑.qad in requiritur ad boc ꝙ fuiſſes
qualelibet ac.ergo quodlibet grama⸗ homo. ſicut bis ĩcipitur curſus ⁊ bis

ticum de quolibet tali ſcit ipſum eſſe reensrun e hoc ꝙ aliquis bis cur

Solutio tale quale ipſum eſt. ¶ Solutio. pꝛi⸗ ra Et nota qꝙ bis non impoꝛtat
ma eſt vera et ĩpꝛobatio peccat ſm interruptionem tpis. ſed tatuʒ actus

ticus ſupponit pꝛo eiſdem et etiã pꝛo

ita grãmaticum eſt in plus qᷓ; qualeli⸗
bet. Unde ſi apponatur ſi Gng vle di

Solutio

de imm
2 Gtü ad
oo noheſtaptanata niden
fodo dicitur infimtum quo⸗
tanſitü imperfectum coqn
eſtterminatütſ aptünarüct
naruyt dum alus tranit /

DNIvnũi dueuta iui fii C

nogodituriifinnin anpo⸗
ſenftnumerus augnitabllse

niti gppoſitione pnitans .

nofummen Qunonocod
hfòlluun ndiuſione et cöin

Wl
i Nürhumnts

Eauitur de inis ditntun
uus quittanis Etſun ud
diſtnbuüt es ſehſtes nd
dũͦqntat vreq eſcigg ijnn
Eſßm bänt deboe ſopbi⸗

oneſcügfuiſt giftotot ſrt
bo Pewbano m let ſuis iu

s t la nlcefuiſtbo alunt
ar ſius t hia nice fiſibi
ins:ergo gotſeſih nin
neofulttbö.) dbi

iotens fuſt
i fuiſnp uf
flſnaehal ihemd

Ouarto Mondũ puenit ad ſuũ finẽ.

tone c immnd nn.

De infinito. cxix

iliius cui adiungit᷑. Ad terminũ autẽ conſequenter nunq; .
pariſius:ergo bis fuiſti bomo. Pꝛi⸗- tunc ſta ꝛ0 . o teun n
ma eſt va. JInpꝛobatõ peccat m fal mita ecnglec h 10 Inkinta ſimt fi⸗
õ ein ſal inta equalet huic aliquai a ſüt
e en eDiert id et mutatiöe qi finita. añqz ifimtuͦ ſummit Pdne E
net Hααπαπ eſtin pdicameéto ſtributio 1 tic ila eqpollet buic quo
qni bis in pdicamẽto q;titatis qꝛ ẽ ad diſtributõeʒ quolʒ pla ſunt ſnt
de genere ctitatis diſcrete. Et ſic ꝓbatur: vno plura ſunt finita

Aeceptõ Noen batur
Arent ¶ De inkimto. dDuob⸗ pla ſüt finita:? ſic de alijoter
nit Equit᷑ de infi⸗ go quolibet plura ſunt finita. Et ſic
mto qð quinq; dicitur facere interſcalarem diſtri⸗
Ken⸗ mõis ðꝛ. Pꝛĩo butionẽ vel iterruptã vel diſcõtinuã
nodo mõ ðꝛ infinitũ qꝛ hec dictio plura:in pꝛima ppõne

qðnõ põt per-⸗ Nipponit ꝓ duobus ⁊ deincepa in ſe
tranſiri er cunda pꝛo tribus:⁊ ſic Gradart
HSꝛ inuiſibilis lariter aſcendendo ⁊ ſic iſta oꝛo quo
Secüldo m qᷓ;tũ ad viſum libetplura facit diſtributionẽ inter⸗
mdo eo ꝙ non eſt apta nata videri. Alio ſcalareʒ: quia pꝛo alijs ſuppõit h̊ qðᷣ
„ modo dicitur infinitum quod babet dico quedlibet et pꝛo alijs boc q;
Zenio tranſitũ imperfectum eo ꝙ nondum dico plura ſcðm numerũ aſcẽdendo
nodo eſt terminatũ tñ aptũ natũ eſt termi vt dictuʒ ẽ. ¶ Circa pꝛedicta qrit᷑ ð Queſtio
nari:vt dum aliquis tranſit ſoqaciũ ⁊ boc ſophiſmate. Infinita ſunt fini⸗ ſopbiſima
uenit ad ſuũ finẽ. ¶ Tertio ta. ¶ Pꝛobatio.duo ſũt finita ⁊ tria tis
modo dicitur infinitũ ſᷣm appoſitio⸗ ſunt finita:⁊ ſic in infinitum. g infini
nem vt numerus augmẽtabilis eſt in ta ſunt finita. ¶ Impꝛobatio:qͥa ibi
infinitũ appoſitione vnitatis vel al Pdicatur oppoſituʒ ð oppoſito:g lo⸗
terius numeri

teri Quarto modo dicitur cio eſt impoſſibiis. Poteſt etiã ꝓ
infinitum ſm diuiſionẽ vt cõtinuum bari ſic:quolibet plura ſunt f inira
o& aũt cõtinuũñ diuiſibile eſt in infini infinita ſunt finita. Solutio.quidaim Solutio
uinte“ . Eñ ſic diffimnt᷑ ab ariſtotele tertio diſtinguut eo ꝙ iĩfimtũ eſt equiuocũ aliquoꝛñ
pbiſicoꝝ Cõtinuũ eſt diuiſibile in ſy quo ad nos ⁊ ad infinitũ ſimpliciter
diuiſibilia. ¶ Auinto godo dicit᷑ in Unð ſi ſumatur infinitũ quo ad nos:
finitũ vtroq; modo.ſ.ꝑ appoſitionẽ Pꝛima poteſt eſſe vera:⁊ non pᷣdicat
ꝛidiuiſionem vt tempus.Cum em̃ tẽ oppoſitum de oppoſito:quia infimi⸗
pus ſit cõtinuũ eſtĩ infinitum in diui ta quo ad nos ſunt ſtelle ⁊ arene ma
ſione ⁊ cũ poſt vnũ tpᷣus veniat aliud ris:que non ſunt infinita ſimpłr. Si
tẽpus:ſic per appoſitionẽ vniꝰ tẽpo autem ſumatur infinitum ſimpłr eſt
ris ad aliud eſt infinitum, Ex quo ad falſa ⁊ pꝛedicatur oppoſitũ de oppo
bas tres vltimas ſignificationes ſic ſro A Ali autẽ diſtingunt ꝙ; infini Solutio
diffimt. Infinitũ eſt cuiꝰ quãtitatem tum põt eſſe terminus cõmums⁊ ſic lioꝛum.
accipiẽtibus ſemꝑ eſt aliqͥd extra ſu hima eſt falſa. Uel poteſt eſſe dictio

mere: vt ſi poſt vſtimã partem linee ſincat begoꝛeumatica ĩpoꝛtãs ĩ ſe di

ccipiat᷑ alia ⁊ poſt alterã tertia.⁊ ſic ſtributionẽ:ſiẽ dictũ ẽ ⁊ ſic ponũt eã

Rka öre
ſtrictiõe
facta per
nomen.

notabile

Tractatus VUndecimus

20 mne dio coloꝛe coloꝛat:: ſʒ reſtrin coloꝛe coloꝛatis:ſed albꝰ nõ. Unde

git᷑ ad albos. Alia fit ꝑ verbũ vt bõ quo ad boc bomo eſt magis cõe: et
currit:iſte terminꝰ hõ ſupponit pꝛo albus minus cõmune:ſic et albus re

pꝛeſentibꝰ tm̃. Alia fit per ꝑticipiuʒ ſtringit boĩem. Sed ſᷣmꝙ albus re⸗

vt cũ dicit᷑ hõ currẽs diſputat: ibi ũ peritur in boĩbus:lapidibꝰ ⁊ lignis

le terminꝰ bõ ſupponit ꝓ pᷣſentibus. ⁊ bꝛutis.bomo aũt nõ.ideo vt ſic al⸗
Alia fit ꝑ inplicationeʒ vt cũ ðꝛ: bõ bus eſt magis cõe: et bomo minus
qui eſt albus currit.hec ĩplicatio qͥ cõmune.ęt ſic bomo coartat albũ ad

eſt albus reſtringit boĩeʒ ad albos. albedinẽ exñitem in boĩbus cũ dicit

¶ Itẽ re ſtrictionũ factaꝝ ꝑ nomẽ: albus homo currit: et ſic vtrüq; co⸗
alla fit ꝑ inferius additũ ſuperioꝛi: artat alteꝝ 'm diuerſa. Itẽ ð ter⸗
vt aĩal homo currit.ille terminꝰ aĩal mino re ſtricto dat ta ts regula. Si

tm̃ ſupponit pꝛo aĩalibus ꝗᷓ ſunt bo ſignũ vłe aduemiat termino reſtricto

mines.Alia fit 3 diffenentiã adueni nõ diſtribuit ipᷣm niſi pꝛo bis ad que
entẽ generi q̃ eſt eſſentialis cũ ſit cõ reſtringitur. Cum em̃ oico oĩs bõ al
ſtitutiua rei:vt cuʒ dicit᷑ aĩal rõnalę bus currit ibi homo reſtringitur ad
bic aĩal ſupponit pꝛo aĩalibus rõna albos:⁊ non põt diſtribui niſi ꝓ al⸗
libus.Alia fit ꝑ adiectiuũ accidẽtis bis.¶ Itẽ de reſtrictione datur rla
vt cñ ðꝛ bõ albꝰ: iſte terminꝰ bõ ſup⸗ talis.Nibil poſitũ a parte pꝛedicati
ponit tantuʒ pꝛo albis hominibus. pot reſtringere terminũ cõem poſi⸗
¶ De reſtrictione facta p nomen tũ a pte ſubiecti quo ad pꝛincipaleʒ
cõliter ſumptũ tales dantur regule. eius ſignificationẽ vt bõ eſt albus:
¶ ODẽé nomẽ nõ diminuẽs: nec bñs iſte terminꝰ albus in pꝛedicato poſi
vim ampliãdi adiunctũ ex eadeʒ ꝑte tus no põt reſtringere boĩem in ſub
termino magis cõi reſtringit ipᷣſum iecto poſitũ ad albos:qꝛ ſi reſtringe
ad ſupponendũ pꝛo bis ad q̃ exigit retur ad albos:ergo perregulaʒ pꝛe
ſua ſignificatio: vt patet in exẽplis cedentẽ.iſ.ſi ſignũ vmiuerſale aduene
Hᷣdictis vt hõ ꝑ ſuã ſignificationem rit terĩo reſtricto:ſolũ diſtribuit pꝛo
reſtringit aĩal ad animalia que ſunt bis ad q reſtringit᷑: ⁊ ſic in ppoſito
boĩes: vt cum dicitur animal bomo. bõ diſtribueret᷑ ſoluʒ pꝛo albis boĩ⸗
Et albus reſtringit boĩem per ſuaʒ bus⁊ ſic iſtius ꝓpõms omiĩs hõ eſt
ſignificationẽ ad boĩes alhos: vt cũ alb ſenſus eẽt: oĩs hõ albꝰ eſt alb⸗:

dicitur hõ albus. Dico autẽm nõ di⸗ ergo ſi vna eſt vera:reliqua erit vera

minuens ad remouenduʒ noĩa dimi⸗ qð tñ eſt falſum: g cñ ðꝛ oĩs hõ eſt al
nuentia rönez adiuncti: vt moꝛtuus bus:iſte ternanꝰ bõ no reſtringit. et
vel coꝛruptus et ſimilia:que non re⸗ ſic patet illa rła.Dico aũt quo ad pᷣn
ſtringũt:ſed potius deſtruunt adiũ⸗ cipalẽ eius ſignificationẽ: qꝛ pꝛedl⸗
ctum. Dico autẽ nõ babens vim am catũ reſtringit ſubiectũ quo ad cõſi⸗
pliandi ad remouẽdũ dictiones am gnificationem que eſt gen: vt cũ ðꝛ
pliatiuas vt poteſt: potẽs:⁊ poſſibi cygnus eſt albus:ly cygnus reſtrin
le qᷓ 2n0 reſtringũt:ſed potiꝰ ãphant. gitur ad mares non ad feminas.et
¶ Et ſciendũ ꝙ minus cõe ſempꝑ re ſic albus reſtrigit ipᷣm quo ad ↄſigii
ſtringit mag cõmune: vt cũ dicſtur ficationẽ qͥ eſt genus: et non quo ad
bomo albus currit:qꝛ bomo reperit᷑ ſuã ſignificationẽ. ¶ Item de reſtri
in albis bominibꝰ. ⁊ nigris:⁊ medio cflone facta ꝑ implicationem talis

Aliarh.

Alia rla

Garrit tüc equlual
bono alb; currit. (See
ctonefacta d verbu de⸗

N
4

nurregue⸗C. Dꝛimaet

ſpponens vel apponen
ſent tepoꝛls ſimpliclten
buti vim ampliädi neq;e
glo rtrngr as ſuppon
gue ſunt ſub foꝛma tenmim
ls Dlcoauͦttermini comu
nin diſcret; neqzreſtrig
Matur Dico at verbup⸗
is ad remouendum ye
lnpon:qar tennin commn
ſopoſitonẽ cieis. Dico
tenfmmpto adremouene
nptachigttculis di
opinabilen inopj un
ben en picble⸗
nimamnpllädl ad

Rdereſtnetoge daturrla Md

lüd poftmanint neſſen
eſtnngeretennmichen zof⸗
te ſublectiquoad guineipate;
iguficanone ſthoeſt gbs;
mmim abusin edketopoſ
pötreſtnygene bojeninſtb
fitiad abos: gef eſrigge
gabos ergopenegulapee
(äfgniymuerſaleadhen⸗
greſtrictoſoli diſtnioulthe⸗
reſtringit:1ſin poſt
nbueret ſolz ⸗ nonn
ſciſtung otbonio on
is eetbisbo d ahn
n rareligugentenn

li⸗ rla.

De reſtrictione

cxiiij.
datur regula. Oiĩs implicatio imme⸗ cũ ðꝛ hõ eſt aĩal.Scdᷣa rła.

Lerminꝰ

in dere⸗ diate ↄiuncta termino cõmuni reſtrĩ cõis ſupponẽs vel apponẽs vᷣbo de
inictiõe git ipᷣm ſicut ſuũ adiectiuuʒ.vt cũ ðꝛ
ſeenee bõ q eſt albꝰ currit:iſte terminus hõ
impli.

pᷣterito ſimpłr ſumpto nõ hñitivĩ am
pliãdi:nec ex ſe nec ex alio reſtringit
ringi 1 ad ſupponẽdũ ꝓ bis que ſuntvel que
cationẽ qui eſt albus.¶ Itẽ de eadẽ fuerũt ſub foꝛma termini ſupponen⸗
reſtrictione talis dat᷑ rla.Quotienſ⸗ tis:vt cũ ðꝛ bõ fuit aĩal:iſte terinꝰ hõ
cunq; ſignuʒ vniuerſale ⁊ implicatio ſupponit ꝓ oĩbus q̃ ſt vel fuerũt ho
ponunt᷑ in eadem locutione duplex ẽ mines:⁊ atalia ꝓ bis q̃ fut vel fuerũt
oꝛatio ex eo ꝙ ſignum poteſt pꝛece⸗ aĩalia.¶ Tertia rła.Oĩs teriꝰ cõis
dere re ſic diſtribuit ter ſupponẽs vel apponẽs vᷣbo de futu
minum com inen quolibet ſuo ſup
poſito:vt ¶¶ oicitur oĩs hbomo cur⸗ ſub foꝛma terĩſi upponẽtis.ſ.p eis q̃
rit qui eſt alꝰ ¶ Itẽ inplicatio po ſunt vel erũt in futuro:vt bõ erit aĩal

WH

teſt pꝛius aquemire ⁊ reſtringere ter Ex pꝛedictis pʒ ꝙ vbũ reſtringit q
minũ cõmu ẽ tic ſignũ poſtea ad ad cõſignificationẽ que eſt t̃s:⁊ nõ
ueniens no diſtribuit ip̃m miſi ꝓbis quo ad ſignificationẽ pncipalẽ. Eir⸗

ad que reſtringitur:vt oĩs hõ qui eſt ca pꝛedicta querit deopbfiirgee,

reſtringitur ad albos per bãc impli⸗

rede re⸗ albꝰ currit:⁊ tũc equiualet buic oĩs Oè aĩal fuit ĩ archa noe. Pꝛobat᷑ bõ

miciõe bomo albꝰ currit. ¶ Seqt de reſtri⸗ fuit ĩ archa noe:equꝰ fuit ĩ arcba noe
ſata per ctione facta ꝑ verbũ de tres 9
vetum. tur regule. ¶ Pꝛima ẽ: terminꝰ cõis noe.¶ ntra: oẽ aĩal fuit in archa

unz rla.

qua tres dã ⁊ ſic de alijs g oẽ aĩal fuit in in archa

ſupponens vel apponens verbo pꝛe noe:ſʒ ceſar fuit aĩal:ergo ceſar fuit
ſent tẽpoꝛis ſimpliciter ſumpto nõ in archa noe:qð eſt flm: ergo aliqua
bñti vim ampliãdi neq; ex ſemeq; ex pᷣmiſſaꝝ
alio raſtringit̃᷑ ad ſupponendũ ꝓ bis Qð aũt pꝛima ſit falſa pʒ p quandaʒ
que ſunt ſub foꝛma termini ſupponẽ⸗ regulã q dicit ꝙ teri cois fupponẽs
ris Dico aũt termini cõmunis:qꝛ ter vel apponens vᷣbo de p̃terito ſimpłr
minꝰ diſcretꝰ neq; reſtrigit᷑ neq; am ſumpto reſtringit ad ſupponẽdũ pꝛo
pliatur. Dico aũt verbũ pꝛeſentis tẽ bis que ſũt vel fuerũt ſub foꝛma terĩ
poꝛis ad remouendum verba alioꝛũ ſupponẽt. ¶ Itẽ eſt alia rła:q ſi ſi⸗
tempoꝝ:qꝛ terminꝰ cõmunis aliã bʒ gnũ vle aduẽiat terio reſtricto diſtri
ſuppoſitionẽ cũ eis.Dico aũt ſimpii buit ipᷣmap oĩbꝰ bis ad que reſtrige⸗
citer ſimpto ad remouendum verba bat᷑. Ergo cũ ðꝛ oẽ aĩal fuit in archa
ſi unptach pticulis dirginuẽtibꝰ.vt ẽ noe:iſte teriꝰ aĩal:ſuppõit ꝓ oĩ aĩali
opinabile inopĩabile. Dico aũt nõ qð fuit in archa noe ⁊ nõ ꝓ bis q̃ non
babenti vim ampliãdi ad remouẽdũ fuerũt in archa noe:ergo pma eſt fła
verba ampliatiua vt poteſt. Dico eti ¶ Itẽ ad idẽ:in hac ꝓpõe oẽ aĩal qð
am notanter neq; ex ſe:meq; ex alio: tũc fuit:fuit ĩ archa noeuſte teriꝰ gĩal
ad remouendum etiã verba babentia magis reſtrĩgit᷑ qᷓ in illa rõe:oẽ aĩal
vim amplſandi ex alio:vtputa ex ↄmũ fuit in arcba noe.Sʒ iſte teriꝰ aĩalre
cto ſicut h̊ verbũ eſt:cũ ðꝛ eſt potens ſtrasit᷑ ad illa q̃ tũc in illo tpe fuerũt
Dico aũt ſub foꝛma terĩ ſupponẽtis.
qꝛ bõ ſupponit ꝓ his q̃ͥ ſũt ſub hñani

bi⸗ ſub ſitã:ergo ſolũ illa que fuerunt in illo
tate⁊ aĩal ꝓ bis q̃ ſũt ſub aĩalitata vt

tꝑe fuerunt in arcba noe ⁊ nõ plura
P ij

Secũda.
regula

tertia rla

ro etiã ſupponit ꝓ his q̃ ſũt vel er̃t

Queſtio.

arguitur

eſt falſa:non mino: g maioꝛ

in archa noe ppter iĩplicationẽ ibi po

Tractatus Duodecimus . Gnn 1 pp *
da affirmat reduplicatum de ſubiec erit albꝰ. Nel ſicmotꝰ incipit eſſe i (runntt ni l
to. Lertia negat vlr Renlcain puci. mot? nõ eſt ? inediate poſt bocerit. aguini bſba
pale ð requplicato. Quarta eſt vna⸗ ¶ TLertia rla ẽ:ꝙ ꝓpões de deſinit tertia re ii ſde ſubo ſipton⸗ ſcde
cauſalis in cuius antecedente ponit᷑ reꝝ qrũ eẽ acqrit totũ ſi: exponũtur Sula n golſgete of
reduplicatio de ſuo tranſcendente.⁊ pꝑ vᷣn copulatiuã cuiꝰpꝛĩa ꝑs ẽ affir gnn neſe tuiſubiecto⸗ .
in conſequente negatur pꝛedicatum matiua de pñti:x ſcða negatiua ð fu tei ner eainfinnibon
de relatiuo illius tranſcendentis: vt turo:vt ſoꝛ deſmit ee bo.i. ſoꝛtes eſt rnenn ala hoies e
H̊ nullus hõ inqᷓtũ rõalis eſtrudipił bõ ⁊ immediate poſt boc nõ crit bö ſiacn sduob'vel mb
l. nullus bomo eſt rudibilis:oĩs bõẽ ¶ Quarta rła eſt ꝙ ꝓppõnes de deſi ärta re⸗ ſtenp * pöͤqbuſ;
rõalis:⁊ nullum rõnale eſt rudibile:⁊ mi reꝝ q̃rũ eẽ deperdit᷑ ſucceſſiue ex Suli. ihons ppõ de ffn
qꝛ eſt rönale ipm nõ eſt rudibi ponũt᷑ copulatiue ꝑ vnã negatiuãð anuſta e cxpon
le. ¶ Ex quo ptz per legẽ ↄtradicto pñti: ⁊ ali affir atiſia de ptenito vt h gtendegne n ginu
riaꝝ qualiter exponẽde ſunt ↄtradic ſoꝛ. deſinit eẽ alb? i ſoꝛ nũc nõ eſt al ahuunſten borſcda⸗
toꝛie a qualr valeat ↄna ĩ ipis. bꝰ: imediate ãte b fuit alb?. ¶ Ex Aäitnrenden⸗ nbune 1
¶ De incipit ⁊ deſinit p̃dictis pʒ q̃liter ↄdictoꝛie iſtaꝝ ſũt rinis heitnisn dnen
Equitur de incipit ⁊ deſinit. exponẽde:⁊ q̃lit valeat ↄna in ipſis. linez chtaan nu
de iſtisi Pio quoꝝ expoſitione noti; ¶ De infinito. Pintnt tbeſt reün mn
guis ini di eſt ꝙ rerum:quedam ſunt Eq̃tur de noĩe infinito cuius Hccnoſea ſein ſubopel
pit 1 deſn quarum totum eſſe in inſtaͤti ſolẽt aſſignari q̃dã diſtinctio ntöcicatüd ſuho quato.
nit ſimul acquiritur:vt bomo vel binari nes. ¶ Pꝛia eſt ꝙ infinituʒ Gtrcniniin? quätitatis.
us ſiue ſit mediante aliqua mutatõe qñq; tenet᷑ negatiue ⁊ eſt ill Pria de pyinfinitüe albi ide al
ſucceſſiua pꝛecedente:vt inpꝛoduc⸗ et non eſt finitum neq; aptũ natũ fi⸗ ſtinctio us uätieſt albi. idẽ co
tione natur ali ſiue nulla mutatione mtari. vt deus. Alio mõ pöt puatiue Gterin ſue quätitatis. (.
pꝛecedente vt in creatione angeli. caplet eſt illud qð nõ eſt finitũ:tñ ẽ popz hegare derim Ul?u
¶ Alie vero ſũt quaꝝ eẽ acqrit᷑ ſuc aptum natũ finitari: vt motꝰ nondũ ſn quẽðe infimtu ta fi ſi
ceſſiue ⁊ pars poſt partẽvt ſunt res ꝑfectus eſt infinitus. Et illud eſt tri nactunegignst rniny
nature permanẽtis:vt albũ ⁊ nigruʒ plex.ſ.infinitũ ꝑ appõnẽ:vt i tatis actualis, Etfi f uu
qꝝ denoĩatio dependet a dñio ſup 9 ris. Aliud ꝑ diuiſionẽ vr in nume. ſuune aennalis Etfiftinp
pᷣ 2 ris.Aliud ꝑ diuiſionẽ vt in otinuis: ſag ſtiufimttüfm quäntats

riũ ſicut albũ nigrũ ⁊ calidũ.⁊ ẽt res aliud ꝑ vtrũq;:vt tᷣs. ¶ Scda . ni⸗ necz
nature ſucceſſiue:vt motus ⁊ tẽpus ctio ẽ de rer 5 Iinnn Secũda ennenen eecäcn
Et ſilr aliquaꝝ reꝝqꝝ eſſe depditur libet modoꝝ pᷣcedẽtiũ:qꝛ aliud ðꝛ in diſtictio. ngactnali dorcliutge
totũ ſił ⁊ in inſtãti.Aliquaꝝ aũt qua finitũ in actu qð eſt qᷓ;tũ nõ terĩatuʒ phinoem eftifinn
rũ totũ eſſe deꝑdit᷑ ſucceſſue. Et im Aliud eſt ĩfinitũ in potẽtia:vt ſũt c⸗ Galdiulſionen.
bas diuiſiões ponũt᷑ quattuoꝛ regu tinua.Aliud ẽ infinitũ quo ad nos:⁊
. le. Pꝛima eſt ꝙ ꝓpões de incipit no pᷣm rem. ¶ Tertia diſtinctio ẽ y tertia di
Pꝛia rla. reꝝ qruʒ eſſe totũ ſimł acquiritur ex ifinitũ vnoꝰcapit᷑ cathegoꝛeumatice ihren
ponunt᷑ ꝑ vnã copulatiuã:cuius pꝛi ꝓute qʒtitas rei ſubiecte vłpᷣdicate F
