gularia determinata eſt conſequentia mate⸗
rialis.Exemplum pꝛimi vt bomo eſtaĩal.er⸗

1112

Secũda

go omnis hno ẽ ammal.m ſimili non ſeqᷣ

animal eſt bomo.ergo omne anisl eſt homo.
Exẽplũ ſecundi.vt ſoꝛtes currit plato currit.
ſic de alijs. ̈ oĩs homo currit.
quitur ſaꝛtes currit plato currit ⁊ ſic de alijs.
ergo oĩs aſinus currit. ¶ Tertia regula eſt p
ab inferioꝛi ad ſuꝑius affi

In fimili nõ ſe

Tertis

irmatine vel negati

ue cum conſtãtia inferioꝛis eſt ↄña materiał.

Similiter a ſuperioꝛi ad inferius negatie cũ
diſtributione ſuperioꝛis vel affirmatiue cum
conſtantia inferooꝛis eſt oↄña materialis. Exẽ
plum pꝛimi:vt bomo currit: ergo animal cur⸗

rit. In fimili nõ ſeqᷣtur:bomo currit:ergo aſi

rit ⁊ ſoꝛtes eſt:ergo
lision ſequitur.ſoꝛtes

mus currit. Exemplũ ſecũdi vt ſoꝛtes non cur

bomo non currit In fimi
no curf.⁊ ſoꝛtes eſt:er⸗

go aſfinus nõ currit.Exemplum tertij:vt nul⸗
lum aĩal currit:g nullus hõ currit. In fimili

nõ ſequitur nullus aſinꝰcurrit.ergo nullꝰ bõ

currit.Exèinplum quaxti:vt oĩs bomo currit

₰△

⁊ ſoꝛtes eſt. ꝗ ſoꝛtes curꝛit.In ſimili non ſeqt

omnis homo currit.bꝛunellus eſt: ergo bꝛu⸗

nellus currit. ¶ NQuarta regula eſt a parte in
modo ad ſuũ totũ affirãtiue vł negatiue cũ cõ
ſtãtia ꝑtis in mõ eſt ↄña materialis Silr a to

Quarta

to in modo ad ꝑtem negatiue cum diſtributi

one totius velaffirmatiue cum conſtantia P⸗

tis eſt conſequentia materialis. Exemplũ pꝛi
movbi non ſequitur vt monachus alb? currit

albũ currit.Exẽpluz ſcdi vbi non ſequitur:
vt hõ pictꝰ nõ cuerit.⁊ bomo pictus eſt: g bõ

non currit Eremplũ tertijvbi nõ ſeqᷣt: nulluʒ

albũ curriag nullus monachus albus currit.
Exemplumquarti vbi non
bomo currit.⁊ homo pictus eſt. g bõ pictꝰcur
rit.¶ Quinta rla eſt.a noĩe totius integralis
ad nomẽ partis ſine qua totũ non poteſt eſſe
eſt conſequentia materialis.Et ſimiliter a no
mini partis ad nomẽ toti⸗

ſequitur:vt omnis

Quinta.

negatiue:eſt con⸗

ſequẽtia materialis cum talis non teneat ĩ ſi

milibus vt non ſequitur.domꝰ eſt: ergo lapis
eſt. Silr non ſequitur: lapis non E.gᷓ domꝰnõ
eſte¶ Sexta rla talis eſt. Ab eſt tertio adiacẽ

Setta

te ad eſt ᷣm adiacẽs affirãtiuseſt oña mãliS

SGimiliter ab eſt ſecũdo adiacente ad eſt ttiũ

Septia

Regule
omnibus
conſequẽ
tijs vni⸗
uerſales.
Pꝛia rla.
Secũda.

Terxtia

Quarta.

Quinta.

CTractatus

adiacẽs negatine ẽ ↄñ̃a materialis.Exemplũ
pᷣmi vbi nõ ſeqͥł:adã eſt moꝛtuꝰ:ergo adaʒ eſt

nata eſt ſeqͥ ex iſta bõ ẽ.¶ Sexta rla talis eſt
Diĩs ꝓpõ qͥ nata eſt inferre añs alicuiꝰ bone

Erẽplũ ſcdᷣi vbi nõ ſeqᷣt:adã non c:ergo adã ñ ↄñe:etiã nata eſt inferre ↄñs eiuſdez ↄñe: q;

ẽ moꝛtuꝰ ¶ Deptĩa regula talis eſt:ab efſe ad
poſſe eſſe affirãtiue eſtona matærialis. Silr
a poſſe eſſe ad eſſe negatiue eſt ↄſequẽtia ma
terialis.Exẽpluzʒ pꝛimi:vt oĩs bomo eſt aĩal.

(ſOoĩs hõ põt eſſe aĩal.In ſili non ſeqͥtur.om̃e

albũ eſt aſinꝰ. oẽ albũ põt eſſe ñnꝰ.Exẽplũ
ſcdi vbi nõ ſeqͥ.vt bõ nõ pᷣt eſſe oẽ aĩal.ergo
homo non eſt omne animal.cuʒ antecedens
poteſt eẽ veꝝ ↄñte exñte falſſo
¶ Sequũt᷑ rłe gñales deſeruientes
ꝓ oĩbꝰↄñntus.Quarum pꝛima talis eſt. Cnuiuſ⸗
libet bone ↄñe oppm̃ õdictoꝛiuʒ ↄñtis repu⸗
gnat añti eiuſdẽ ↄñe.¶ Eñ in ꝓpoſito ꝓpões
dñr repugnare ꝗͥ ſunt ſibi ĩuicẽ ĩcõpoſſibiles
ſiue q̃ nate ſũt ↄſtituere copi atiua affirmati
nã impoſſibilẽ ¶ Scðda rla talis eſt. Ex cuiuſſi

bet foꝛãlis ↄñe oppoſito qᷣdictoꝛio ↄñtꝭ:natũ

ad vᷣitatẽ ei reqritur cuiuſiʒ ↄñtis ſui vᷣitas
¶ Septia rła qͥ ſeq; ex iſtis duabꝰẽ.Oĩs ↄña
in q̃ ã de pᷣmo añte ad vltimuʒ ↄñs eſt bona
vt ſoꝛtes currit.g bõ currit.bõ currit. aĩal
currit.aĩal currit igit᷑ ſuba currit.igit᷑ de pꝛi
mo añcedẽte ad vltimũ ↄñs ſequit᷑ ſoꝛtes cur
rit.ꝗ ſuba currit. ¶ In ad ↄñam de pᷣmo ad
vltimũ tria reqͥrũt᷑.¶ Pꝛimũ eſt: ſemꝑ ↄñs
pᷣcedẽtis ↄñe ſit añs ↄñe immediate ſequen⸗
tis ⁊ nõ plus nec minꝰ.¶ Scðʒz eſt: oẽs ↄſe
quẽtie intermedie inter pᷣmaʒ ⁊ vltimã ſint
bone alias nõ opoꝛtet vltimã ↄñam valere.
¶ Tertium eſt ꝙ ſꝑ aũs ſequẽtꝭ ↄñe capiat᷑ in
illo ſenſu in ꝗ erat ↄſis ↄñe immediate pᷣce⸗
dẽtis qꝛ aliter nõ opoꝛteret vltimã ↄñam va
lere.vt iſta ↄña nõ valet.bñ ſeqͥtur.oĩs hõ eſt

aĩal. ꝙ nõ deus eſt. ⁊ vltra ſequit᷑. non deꝰ eſt

eſi ſeqͥ foꝛãir oppm ↄdictoꝛiũ añtis. Et fil exꝰg bõ eſt aſinꝰg de pᷣmo ad vltimũ ſeqtur: oĩs

cuiuſſibet mãlis ↄñe oppoſito dictoꝛio oñtꝭ

natũ eſt ſeqͥ materialr oppm̃ contradictoꝛi

ſui añtis.Exemplum pꝛimi: vt ſoꝛtes currit.⁊
plato diſputat.ergo ſoꝛtes currit.et econtra.
ſequitur.ſoꝛtes nõ currit. nõ ſoꝛtes currit.
⁊plato diſputat.Erẽplũ ſcðᷣi:vt beqͥtur ma
teriałr hõ currit.ꝗ aĩal currit:ita eõ bñ ſequi
tur:nullũ aĩal currit.ergo nullus bomo curf.
Tertia regula eſt:ex cuiuſiz bone ↄñe alicu
ius ſylłi oppoſito dictoꝛio ↄclłlonis cũ vna pᷣ

bõ eſt aĩal.ergo bõ eſt aſinus. Naʒ pᷣma ↄña
valet in illo ſenſu in q illa negatio non capit᷑
in finitãter in ↄñte.ſed ſcða ſolũ valet in illo
ſenſu in quo negatio capit᷑ negãter.a ſic non
opoꝛtet ↄñam de pᷣmoad vltimũ valere
¶ Sequunt᷑ regule ↄſequẽtiaꝝ de⸗
ſeruiẽtes ſpãliter ꝓ bypoteticis.Quaꝝ pᷣma
talis eſt.Oĩs ↄña cuiꝰ añcedẽs vel vna copu
latiua afirmatiua tanqᷓ; copulatina affirma⸗
tiua capta:⁊ ↄñs eſt vna pars materialis pᷣn⸗

2=—

miſſaꝝ ſequitur oppm̃ dictoꝛiũ alteriꝰ pᷣmiſ cipalis talis copulatiue tãqᷓ; pars talis copu

ſe:vt iſte ſylls eſt bonꝰ:omĩs homo eſt animal
⁊ ſoꝛtes ẽ bõ:g ſoꝛtes ẽ animal.Etiã ꝑ dictam
regulã ſequitur omĩs bomo ẽ aĩmal.⁊ ſoꝛtes
nõ eſt aĩal.ergo ſortes nõ eſt homo ¶ Quansa
regula talis ẽ.qͥcqͥd repugnat ↄñti alicuiꝰ bo
ne ↄñe: illud repugnat añti eiuſdem conſeq̃n
tie ſiue oĩs ꝓpõ que eſt incompoſſibilis cõſe⸗
qnẽtie alicuius bone ↄñe etiam eſtncompoſ

ſibilis añti eiuſdem ↄñe.ita ꝙ qñ cõſtituit cũ

ↄñte copulatiuam impoſſibilẽ tunc etiam cũ
añte nata eſt ↄſtituere copulatiuã impoſſibi⸗
lem:vt iſta ꝓpõ nulla ſba eſt:repugnat iſti cõ
ſeqnti aĩal eſt:ex qͥ iſta copłatina ẽ ipoſſibil.ſ.
nulla ſuba eſt ⁊ aĩal cſt.ergo ⁊ iſta.ſ.nulla ſub
ſtantia eſt repugnat iſti anti.ſ.homo eſt:cum
iſta copulatiua etiaz ſit ĩpoſſibilis ſcʒ bomo ẽ
⁊ nulla ſuba eſt.¶ Quĩta rla tal ẽ.Oĩs ꝓpõ q̃
nata eſt ſeqͥ ad vñs bõe ↄñe:etisazʒ nata eſt qᷣ
ad ↄñs eiuſdẽ.qʒ ad veritatẽ añtis reqrit᷑ cu⸗
iuſiibʒ ↄñtũ qð ſequatur ex eo veritas.vt iſta
pꝛopõ ſuba eſt ſequitur ex iſta aĩal eſt.g etiaʒ

latiue capta eſt bona conſequẽtia. Dr notã
ter cuiꝰ añs eſt copulatina:q; ſi eſſet ↄditiõa
lis vel diſiũctiua.nõ opoꝛteret cõſequẽtiam
valere.¶ Df notãter affirmatiua:qꝛ in copu⸗
latiua negatiua nõ vʒ ↄña. Dr̃ notater tãqᷓ;
copulatiua capta qꝛ ſi añs non capet᷑ in ſenſu
copulatiso ſed diſũctiuo:nõ opoꝛteret ↄñaʒ
valere. vt nõ ſeqͥthr. rex ſedet vel nullus rex
ſedet. hõ eſt equus.ꝗ rex ſedet.¶ Dr̃ notan
ter ⁊ ↄñs ſit ꝑs pꝛincipalis:qꝛ ſi nõ eẽt ꝑs pᷣn
cipalis:ſed minꝰ pꝛincipalis nõ opoꝛteret cõ
ſequẽtiã valere.vt nõ ſeqͥtur deꝰ eſt vel nullꝰ
de eſt ⁊ hõ eſt aĩal.igit᷑ nullꝰ deꝰ ẽ:qꝛ ↄñs nõ
eſt ꝑmat᷑ialis pᷣncipalis.ſʒ minꝰ pꝛĩcipalis
talis copulatiue.Dicit᷑ notãter capta tãqᷓ;ac.
q; ſi caperet᷑ in alio ſenſu in ↄñte qᷓ; in ante
capiebat᷑:tũc nõ opoꝛteret ↄñaʒ valere vt nõ
ſeqͥt.ſoꝛtes ſcripſit aliquãtulum:⁊ tm̃ ſcripſit
plato.igit᷑ tm̃ plato ſcripſit.capiẽdo ly tm̃ in
añte noĩaliter:vt eſt rimn grammaticale:⁊ in
oñte excluſiue.qꝛ tũc añs vʒ tm̃.ſoꝛies ſcpſit

Conditõ
nes ↄñe
de pꝛimo

advltimũ
pꝛima ſe⸗

cunda
Tertia

Regule
pꝛo conſe
quẽtijsbi
potbeti
cis.pꝛia
regula

nen⸗ öncipalis eiuſdez cop
ppöſynonima ant eiuſcẽ⸗
õ
tonlseſt bnoa ofia fon
cbocurit alal currit: 1 bo g
mt Perticule b'rle erplica
Ejtic. ¶Eñq vult arguere
glidppꝛio capere vnã coditic
liillatiui:: poſtea dz añs illiꝰ
ſecopulatiue affifatiue ci il
üllcape pañte. poſtea d
ſereoñs ili oditiõalis. ¶ Ef
ahriſubiſt ̈is. A tota odi
leaſtisad ponẽ oñtis eſt bon
nlltalis Ois oſfia cui añs ?
iuaffiatina vt ſic catacui ce
npseſt oditionalis affirmatin
gscopulatine eſt Zcictoria o7

Unglset oſequens totius ofi

mañtis eiuſdem coditiomaſi
V malis
uls. Exemplu yt i bomour.

lialalcurrit:ꝛerg
li⸗ ergo nullusdẽ
ſiliqs vultar uere piſt res

te ilkin De conſequeutijs. Folio cxliiij
mckuinnek inſet aliquãtulum ⁊ tm̃ quãtũ ſoꝛtes ſcripſit plato lis ⁊ materialis tal diſũctiue: ⁊ ñs eſt ſyno⸗
nin Weiſte z n ſen ſcripſit:⁊ h põt eẽ verum poſito cau ꝙ ſoꝛtes nimum alteri parti pꝛincipali ⁊ materiali cu⸗
cke ibe ſized ſcripſerit vnũ ſolũ ꝛct plato.Et oñs vʒ tm̃ ſicẽ ius S ſictoꝛia nõ eſt ſũpta:ẽ boa ofia. ⁊ foꝛmab
dee en neduhe g 5 ppõ ſolũ plato ſcripſit:⁊ hoc eſt falſum.Cã Etẽpli yt tu es homo vłtu es aſinꝰ:⁊ tn non
anr unn zeſten Genn. aut huirte eſt. q; ad vᷣitatẽ copulatiueaffir̃a es afinꝰ g tuos bõ. ¶ Uñ volẽs arguere iux⸗
lam Kingtdüan e e. tiue reqrit᷑ vᷣitas ꝑtiuʒ materialiũ pᷣncipaliũ ta illã regulã dʒ pꝛĩmo caꝑe vnã ꝓpõeʒ diſiã
Kſihe

4 antgeb Secda. ¶ Scda rla talis ẽ. Oĩs ona cuius añs ẽ vna tiuã affirmatiuã: ⁊ poſtea cõtradictoꝛiuzʒ vniꝰ

sſenkie dn ꝑs pꝛincipalis ⁊ materialis alicurꝰ diſũctiue ꝑtis ſncipalis ⁊ materialis illi⸗ diſiunctĩe co
N Niakefn lgut capta in illo ſenſu in quo ẽ ꝑs pᷣncipalis ma⸗ pulatiĩe ⁊ affifãtie ⁊ caꝑe illð totũ ꝓ añte:⁊ in Sekta
Cm, (Prini ſ knil terialic oñs eſt ꝓpõ diſiũctiuaaffifatiua ca⸗ ferre aliã ꝑtẽ pᷣncipalẽ ⁊ materialẽ ꝓ ↄte cu Vetta
Reſ kinntihnii pta ꝓ illo ſenſu in quoẽ difiũctiua affir̃atiua ius dictoꝛia nõ ẽ ſũpta. Et ſolet illa rla ſic al Septi
Sner nine Sezef⸗ gen Cniie = bona ↄna.¶ Ofr notãter diſiunctiue:q; ſi eſꝰ legari ſubiſtis verbis.A tota diſũctiua cũ de Dep 3.
Tnecſetler ng. .e , ſet ꝑs copulatiue nõ opoꝛteret valere ↄñam. ſtructiõe vnius ꝑtſad põnẽ alteriꝰẽ bõa ↄna. Penn v
noͤoporter *R Müni fit deninn Alie particule ponũtur eadẽ de cã ſicut in pᷣ ¶ Sexta rła tał. Oĩs ↄna cuiꝰañs ẽ vna ꝓpõ dier gkekes
eie hais neen lere Ahmi Zertis, cedẽti rla. ¶Tertia rlatał ẽ. Oĩs ↄña cuius vlis oñs eius ẽ ĩdefinita vlł ꝑticłarꝭ:cetis pi pa alif. 1,
cern is fein nagit in him añs ẽ vna copulatiua affir̃atiua copulatie ca by ẽ bõa Ona ⁊ foꝛmalis.¶ Septiarla talis eſt tina ac e⸗
riͤchane nn neciate Hee⸗ annc pta cui⸗ copulatĩe affiratiue pꝛia ꝑs pᷣncipa⸗ A tota diſiunctiua affiratiua ad qᷓlibet Ptem ius partẽ
ianiab nmmäofan da Tent lis ⁊ materialis ẽ vna ↄditionalis affifatiua eius pᷣncipaleʒ nꝗ vx ↄna niſi in tribꝰcaſibus. primipa
* tcun dishiet ⁊ ſcᷣa ꝑs pᷣncipalis eiuſdez copulatiue ẽ añs ¶ Pꝛim'eſt qua talis diſiunctiua eſt foꝛma Kn P
iri autnrme vel ꝓpõ ſynonima añti eiuſdẽ ↄditiõnalis et liter impoſſibilis. tunc qllibet partium nataẽ Pꝛ üinns
ken Dadͤphinüͤſeidundess ↄñs toti ↄñeẽ ↄñs ſiue ſynonimũ ↄñti talis ſqͥ ad eã:vt hõ eſt aſin:vel dey nõ ẽ. ergo bõ modus
l N hrſms ſ bmone ↄditionalis eſt bnoa ↄna ⁊ foꝛmalis.Exẽplũ ẽ aſinꝰ:vel ergo dey nõ eſt. ¶Scðs caſt. eean Secnna
cnminq laneggtonanepit vt ſi hõ currit aĩal currit:⁊ bõ currit:g aimal ꝑtes tał diſũctie ſũt neceſſarie:vel ſaltẽ vna Tenige
gin zMte d ſci ſpli gletin i⸗ currit. Darticule berle explicat᷑ ſiẽ in regu⸗ eaꝑ neceſſaria: tũc illa qͥẽ neceſſaria ſeq ad Hetenn
Regntio mit negiter aſeon lis pᷣdictꝭ.¶ Eñ qͥ vult arguere iuxta iſtã re- diſiunctiuam. ¶ Tertius caſus eſt qñ talis ꝑs cctaua
ſim de mosd eltmmu mer⸗ gulã dʒ pꝛio capere vnã cõditionalẽ affif̃ati diſiunctiue nataẽ ſeqͥ ad aliã ꝑtẽ diſunctiue gufatt 0
unf regule oſeqrenay de⸗ ſeen uã illatiuã:⁊ poſtea dʒ añs illiꝰ ↄditionał ↄiũ tũc ex tota oiſiunctiua ſequitur ꝑs eius vt bo Podl acg
Hälter pbſpgteicslunzn N gere copulatiue affir̃atiue cũ illa ↄditõali:et mo currit.vel animal currit.ergo animal cur partẽ ei.
Nis giran aneedis fe donn en totũ illð cope ꝓ añte. ⁊ poſtea dʒ ex tali añte rit.¶ Octaua regula talis eſt Copulatiua affir Pꝛünns.
tunßapulrttugffnn irf,l ĩferre ↄñs illiↄditiõalis. Sß iſta ria ſolet matiua nõ ſeqͥ? ad xtẽ copłatiue affirmatiue: Roamde
eßmnrargus z ni allegari ſub iſt vbis.A tota ↄditiõali cũ poñ niſi ĩ tribꝰ caſibꝰ. Pꝛimꝰẽ qñ illa ꝑs ẽ ĩpoſſibi

tõe añtis ad põnẽ ↄñtis eſt bõa ↄña.¶ Quar lis:vt bõẽ aſinꝰergo bõ ẽ aſinꝰ de'ẽ ¶Scðs ecũd⸗
ta rla talis ẽ. Oĩs ↄña cuiꝰ añs ẽ ꝓpõ copula ẽ:qũñ talis copulatiua eſt neceſſaria: vt ſoꝛtes Certius
tiua affir̃atiua vt ſic capta:cuiꝰ copulatiue pᷣ/ poſſi bilr currit. igit nullus hõẽ aſinꝰ a ſoꝛtes
ma ꝑs eſt ↄditionalis affirmatiua: ⁊ ſcda ꝑs poſſibilłr currit.¶Terti?caſus ẽ qñ ad talẽ ꝑ⸗
talis copulatiue eſt dictoꝛia ↄñtis talis ↄdi tẽ copłatĩe nata ẽ ſeqͥ qlʒ ꝑs eiꝰ:vt ſoꝛtes cur⸗

cpubrine icnstals eopn ſege Ougtts,
et bom conſeqtetin. (Dfnoti
ctcopvlatinnqn ſieſſer Miti
cinrd cponeretchſegtetinn

rwriter amnatincin h

r. e tionalis: et ↄſequens totius ↄñe eſt odictoꝛi rit.ergo ſoꝛtes curꝛit.⁊ riſibile currit. Regule
zin a um añtis eiuſdem cõditionalis eſt bona⁊ foꝛ . , , confeque
gſisnne malis. Ecemplu vt ñ bomo cur aial crrit:t ¶ Dequũt᷑ aliè rle minꝰ cões qꝝ pꝛi marus mi
tiangndtenn i nullü gĩal currit: ergo nullusõ currũ.¶ Uñ ma talẽ æ guedo a tota copłatia negatiua nuſ cõmu
ͦſecd ercen ñ aliqs vult arguere ꝑ iſtã regulã: tũc pꝛĩo ad difũctiuã affir̃atinã de ꝑtib odicentibus nes.
Atechwahit ſecet Gns dz capere vnã cõditionalẽ aſlarius poſtea ꝑtibꝰ cop latiue Eboͤa ↄñavt bñ ſeqᷣt nõ bomo Pꝛia rla.
ir one wdls der de conigere oppoſñitũ contradſttoꝛium ↄñtis curꝛit: bõe aſin.ergo nullꝰ hõ currit vł nul
nnlsöcone eiuſdem cõditionalis copulatiue ⁊ affirmati Iꝰ bõẽ aſinꝰ. Scdᷣa rla ẽa diſiunctia affiratia .
õä ue cũ tali conditionali: ⁊ totiũ illud accipe ꝓ ad copulatiuã negatiuã cõpoñtã ⁊ ꝑtibꝰ Zdi⸗ Secũda

ene tbo ecln Negt on

ot ml d n f, añte ⁊ dʒ inferre oppoſitũ gdictoꝛiũ añtis ta cẽtibꝰ partibus diſiunctiueleſt bõa oↄñna:vi hbõ

lis conditionalis:vt patuit in exemplo dato currit vel bõ ẽ aſin⸗ ergo nõ hõ currit ⁊ nullꝰ Tertia

tu⸗ f iin hut Et ſolet iſta rła ſub alijs vᷣbis fic allegari. A bõ ẽ aſinꝰ ¶ Tertiarla eſt arguẽdo ab oppoſi
Ane Dickn ſin zfrcnn tota conditionali cũ deſtructione cõſequẽtis to dictoꝛio ꝑtis pꝛincipalis copłatiue a op
i 1o ſen itenu Ouinta, ad deſtructionẽ añtis eſt bona ↄna.O Quiĩta ponii dictoꝛiuʒ tal copłatine ẽ bona oña et
.. tene mn iͤi . rła talis eſt.Oĩs ↄña cuius añs eſt vna ꝓpo foꝛnialis.vt data iſta copulatiug boẽ aſinus 2
vlnftalcn Gninn ſitio copulatiua affirmatiua cuius pꝛima ꝑs deye:r te bñ ſeqt᷑ nullꝰbõẽ afinꝰ. ñ hõ ẽ afi⸗
eoſci muntei eſt vna diſiunctiua 7 ſecunda pars talis copu næ de c.qꝙ. ãt illa oña fit bõa pʒiq; ex oppoñi
er tek in nagniß ſl latiue eſt ↄtradictoꝛiavnius partis pꝛincipa/ to ↄdcõꝛio ↄñtj ſeqͥẽ oppm̃ ictoꝛii ancedẽ
e

Tractatus

tis arguendoa tota copula affirmatiua ad al
Quarta terã eius ꝑtẽ pncipalẽ.¶ Quarta regnla eſt:
arguedo a tota diſiunctiua negatiua ad ↄdic/
toꝛiã vm ſuaꝝ partiũ ẽ bona ↄna: vt bñ ſeaͤt
non hõ eſt aſinꝰ vel de eſt. igii null?bõ eſt aſi
nus. ꝙ aũt illa ↄna ſit bona ptʒ:qꝛ et oppoſi⸗
to dictoꝛio ↄntis ſeqᷣ oppm̃ õriũ añtꝭ argu
endoa parte diſiunctiue ad totã diſiunctiuã
affirãtiuã. ¶ Quiĩta rla ẽ arguendo ex añte et
oppoſito gdictoꝛio ↄntis alicuiꝰ ↄditiõał ad
talẽ ↄditiõalẽ ẽ bona ↄna: vt ſoꝛtes currit et
ſoꝛtes nõ mouet᷑. ſi ſoꝛtes currit ſoꝛtes mo⸗
uetur. ¶ Sexta regula eſt arguẽdo a ↄditiõa
li affirmatiua ad diſunctiuã affirãtiuã ↄſtitu
tã et ↄñte talł ↄditiõalis:.x. õdictoꝛia añtise⸗
iuſdeʒ ẽ bõa ↄna:vt ſi ſoꝛtes currit ſoꝛtes mo
uet᷑:ergo ſoꝛtes mouetur vel ſoꝛtes non curf.
Septia Septima regula talis eſa pꝛopõe cauſali
vel rõnali affiratiua ad vna coplatiuã affirã⸗
tiuã cõpoſitã ex añte ⁊ ↄñte ratio nalis: vt cõ
poſitã ex ambabus ꝑtibus materialibꝰ⁊ pnei
palibus illius calis eſt bona ↄna:vt bñ ſequit
homo currit.& aĩal currit:igit᷑ hõ currit.⁊qni
mal currit. Silłr bñ ſeqͥtur q; ſol lucet dies eſt
ergo ſol lucet aliqua de cã. ⁊ illa de cauſa dies
eſt.qꝙ aũt talis ↄna ſit bona pʒ:q; ad veritatẽ
rationalis ⁊ filr cãlis reqritur veitas amba⸗
Octaua rũ ꝑtiũ.¶ Octaua rla ẽ.a ꝓpõne rationali af⸗
firmatiua ad ↄditiõalẽ affirmatiuã ex eiſdem
ꝑtibus materialibus ⁊ pꝛincipalibꝰ ↄſtitutaʒ
E bona ↄña:⁊ nõ econuerſo:vt bene ſequitur
bomo currit.& aĩal cur.igr̃ ſi bõ cur.aĩal cur.
qp aũt illa ↄña ſit bona pts: qꝛ qcq̃d reqᷣrit᷑ ad
witatẽ conditionalis:boc reqͥrit᷑ ad veritateʒ
rõnalis: licet non econtra.ideo etiã ad condi
tionalẽ nõ ſequitur rõnalis:vt nõ ſequitis ſi
chimera currit chimera mouetur.ꝗ chimera
currit.igitur chimera moustur

¶ Sequũt᷑ alie regule logæales q̃ꝝ
alique circa locos a ſuba et circa locos a toto
tradite ſunt in quĩto tractatu. Et pᷣter illas
ſit alia rła talis.arguẽdo a ꝓpõe ð eſt ftio ad
iacẽte ad ꝓpõnẽ de eſt ſcðo adiacẽte affirãtĩe
eſt bona ↄnña tribus conditionibus obſeruatꝭ⸗
Quaꝝ pꝛima talis eſt ꝙ pꝛedicatum illius ꝓ
poſitionis de eſt tertio adiacẽte non ſit termi
nus ãpliatiuꝰdefectu cuius nõ ſeqtur.adã eſt
moꝛtuꝰ:ergo adã eſt. Scða ẽ ꝙ pncipalis ꝑs
pᷣdicati non aplietur.defectu cuius nõ ſjtur
moꝛtuũ ẽ enaqð ẽ vel fuit:g moꝛtuũ ẽ. Ter
tia conditio eſt ꝙ ſubm non ſit terminus am⸗
pliatinꝰ.defectu cuiꝰ nõ ſeqᷣt moꝛtuũ ẽ hõ qui
fuit. moꝛtuũ eſt. Alia rla talis ẽ. Arguen

Quinta

Sedta

Pꝛima re
gula cum

tribus cõ
ditiõibus

Pꝛima

Secũda.

Tertia

do a ꝓpõe de ẽ ſcdo adiacẽte ad ꝓpõem de ẽ
tertio adiacente negatine ⁊ cũ diſtributiõẽ pᷣ
dicati:eſt bona ↄña ſuppoſitꝭ tribꝰ ↄditiõibꝰ
pᷣus dictis:vt bñ ſeqͥtur ſoꝛtes nõẽ.ꝗ ſoꝛtes
non ẽ bõ.Tertia rla talis ẽ.arguẽdo affifati
ue a ꝓpõne cuiꝰ copula pꝛincipalis ẽ hoc ver
bũ eſt ad ꝓpõnem cuiꝰ copula eſt h̊ ybũ põt
vel copula ẽ modificata aliq iſtoꝝ modoꝝ.ſ.
poſſibile ⁊ ↄtingẽs affirf̃atiue:⁊ fine diſtribu
tione ceteris ꝑibus ẽ bona ↄna.vt bñ ſequit
ſoꝛtes currit:g ſoꝛtes põt currere. Dr notã
ter affirmatiue:qꝛ negatiue nõ valet ↄña.vt
nõ ſequit᷑ ſoꝛtes nonẽ.g ſoꝛtes nonpt eſſe.
¶ Df not ãter ſine diſtributione: qꝛ cũ diſtri⸗
butione non ſeqͥtur:vt non ſeqᷣtur oẽ albũ eſt
ſoꝛtes:q̊ oẽ albuʒ pᷣt eẽ ſoꝛtes:qꝛ i i ã a non
ꝗplo ad amplũ affir̃atiue cũ diſtributione am
pli. ¶ Quartar regula talis eſt.ꝙ arguẽdo a
ꝓpõe cuiꝰcopula ẽ boc vᷣbũ pᷣt ſiue alið vᷣbũ
modificatũ aliq iſtoꝛũ modoꝝ.ſ.poſſibile vel
ↄtingens.ad ꝓpõnẽ cui copula ẽ hoc verbũ
eſt non modificatũ: negatiue ⁊ cum diſtribu⸗
tione bñ vʒ ↄna.⁊ ſilłr affir̃atiue cũ diſtributi
one: poſita ↄſtãtia ipᷣius eẽ.Exẽplũ pꝛumi:
vt ſoꝛtes nonp̃t eẽ:ꝗ ſoꝛtes non eſt.Exẽpluʒ
ſcði:vt omĩs hõ põt eẽ aĩal:⁊ ſoꝛtes eſt.ergo
ſoꝛtes ẽ aĩal. Quita rła talis ẽ.arguẽdo ab
ampload non aplum negatiue ⁊ cũ diſtribu
tione apli ẽ bona ↄña:vt bñ ſequit᷑. Nullꝰ bõ
eſt vel fuit:ergo nullus hõ eſt.Qð autẽ talis
ↄna ſit bona:ptʒ qꝛ virtualiter ar᷑ a ſuperioꝛi
ad inferiꝰ negatiue cum diſtributione ſuꝑio
ris.Sexta rlła talis eſt.arguẽdo a non am⸗
plo ad amplũ negatiue negatõe poſtpoſita:⁊
poſita cõſtantia minꝰ ampli eſt bona ↄna: vt
bñ ſeqᷣtur:hõ non ẽ currẽs:⁊ bõẽ:ergo hõ nõ
eſt vł non fuit currẽs. ¶ Septimarla talis ẽ
arguẽdo ab ãplo ad min ãplum affir̃atiue ⁊
cũ diſts butõe aunpli ⁊ poſita ↄſtãtia minꝰam
pli:eſt bona ↄña.vt oĩs bõ poſſibiliter ẽ aĩal
⁊ bõ erit:ergo hõ qui poſſibiliter ẽ erit aĩal.
¶ Octaua regiz⸗ talis eſt. Oĩs ↄña cuiꝰ añs
eſt ꝓpõ cathegoꝛica ĩdefinita vel ꝑticularis
de ineſſe ⁊ de pñti.de mõ loquẽdi ↄſueto cu⸗
ius pᷣdicatũ eſt cõmunius ſubiecto vel eque
cõecũ ſubiecto:⁊ ↄñs ẽ ꝓpõ vlis talis inde⸗
finite vel ꝑticularis:dũmõ tales ꝓpões ſint
in materia naturali.ceteris paribus eſt bona
ↄna.vt hõ eſt aĩal:ergo oĩs hõ eſt aĩal.¶ Dr
notãter de pñti:qꝛ in illis de pᷣterito vel futu
ro non vʒ ↄña:vt nõ ſeqͥtur.hõ fuit aĩal ergo
oĩs hõ fuit aĩal.¶ Dr̃ notãter de ineſſe: qꝛ in
mgadalibꝰ nõ vʒ ↄna. vt nõ ſeqͥtur aliqua ſub⸗
ſiKi⸗ poſſibiliter eſt ſuba:ergo oĩs ſubſtãtia

O9

Octaua letq ſi añs fit a me creditèᷣ

Secũda

Quarta, ¶uerit. vtruʒin bon
tetureditü:vel volitu0,
cticredtü vel volitu. Et a
citm iſte penitet: ergo pece
nn iſe vultpenitere. ergov
ſooporet ſiañs bone on
jiͤftpolit. ¶Lofirmat:.
ſeatese ſimmmũ boni. ergo d
Quinta. bnierponẽdo ſũmũ negat
ſaes vult eſſe ſümũ bonuʒ.
deinoeſſe ſümũ bonũ. Naʒ
iñ oñs eſt ipoſſibile: cũ nẽe
ſroe ſüimi boni. ¶ Cõfirm
ſe piet merces in mare /
giſte picit merces ĩ mare:
ſte rult pijcere merces inn
tmcoꝛpis: ergo iſte vult
MUe. Oilr bene ſequit. JIit
Septiĩa (ſcutis. igitur iſte eſt in iut
elle eſe in luto dece ſu.
hluto. gik npzp ſialin
toltnchi wittuz Gede
eſttrin; vn g deſ eſt y

.

Sexta.

ecti. Na añs pot

ns erit euidẽg

agntori nocdn ſpoſſbllere

a Poe end ehtlze hocheizi
Hancainegnine cnndſtſbn
amaflraffinieci diffint
iu Nitu iinsei Ereli uint
nonſtce ſones oneſ Kripin
nis bo oteidial ſoneseſ ergo
ul (Mniuntitalsd argltoeb ie
non iplum nepatinet ci difridn
bom onrrt biſeguit.flul/bo
po muluus hoͦef. 0oute tlis
?õ
mrive um oiſnbonone ſpio
hlseſtarglicos hon iny
negznine egnbe oſpoftun Bettn
tamin anpictbomm ine
znoni antisdboeabo .
ut anis. Eenimſeſe ni
diglosdmin unmffn
L gitpoſin tirumn

6

q; ſi tales ꝓpõnes eſſent in materia ↄtingẽ⸗
ti ↄña nõ valeret:vt nõ ſequit᷑: hõ currit:er⸗

go oĩs bõ currit.¶ Dĩ notãter ⁊ ↄñs eſt ꝓpõ
⁊c.qꝛ ſi ↄñs non eſſet vlis añtis.non opoꝛte⸗
ret ↄñam valere.vt non ſequitur. Tm̃ aĩalẽ

bomo.ergo oẽ aĩal eſt bomo vel ſic homo eſt
aĩal:ergo oĩs albedo eſt coloꝛ.¶ Alie regule
ſolent poni de quibus videbitur in libꝛo pe⸗
ribermenias.

¶Queſtio ꝑ magiſtrũ Thomã bꝛicot addita.

¶ Querit᷑.vtruʒ in bona ↄña ſi añs
eſt ſcitü:creditũ:vel volitũ:opoꝛteat ↄñs eſſe
ſcitũ:creditũ vel volitũ.Et af̃ nõ:qꝛ bñ ſe⸗ꝰ
quitur iſte penitet:ergo peccauit.⁊ tñ nõ ſeqͥ⸗
tur.iſte vult penitere.ergo vult peccaſſe igit᷑
nõ opoꝛtet ꝙ ſi añs bone ↄñe eſt volitum ꝙ
ↄñs ſit volitũ.¶ Cõfirmat᷑:qꝛ iſta oↄña ẽ bona
ſoꝛtes ẽ ſummũ bonũ.ergo deus nõ eſt ſũmũ

bonũ:exponẽdo ſũmũ negatiue ⁊ tñ nõ ſeqͥ t
ſoꝛtes vult eſſe ſimũ bonuzʒ.ergo ſoꝛtes vult
deũ nõ eſſe ſũmũ bonũ.Naʒ ans eſt oſſibile
⁊ tñ ↄñs eſt ĩpoſſibile:cũ nẽo poſſit nolle deũ
ſub rõe ſũmi boni. Eõfirmat᷑ qm̃ bñ ſeqͥtur
iſte pijcit merces in mare ꝓpt ſalutẽ coꝛꝑis
& iſte pijcit merces ĩ mare: ⁊ tamẽ nõ ſeqͥtur
iſte vult ꝓijcere merces in mare ꝓpter ſalu⸗
tem coꝛꝑis:ergo iſte vult pijcere merces in
mare. Dilr bene ſequit᷑. Iſte eſt in luto ꝓ de
cẽ ſcutis.igitur iſte eſt in luto.⁊ tñ nõ ſeqͥtur
vellẽ eſſe in luto ꝓ decẽ ſcutis ergo vellẽ eẽ
in luto.igit᷑ nõ opʒ ꝙ ſi alisuiꝰ bon ↄñe añs
ſit volitũ ꝙ ſit volituʒ. Scðo.ficar̃ bñ ſeqͥtur
de eſt trin? 1 vnꝰ:g de eſt vnꝰ.⁊ tñ nõ opoꝛ⸗
tet ꝙ ſi añs ſit a me creditoqꝙ ẽt ↄñs ſit a me
creditũ. Nã añs põt eſſe ineuidẽs alicui: cui
ↄñs erit euidẽs.ergo nõ opʒ ꝙ ſi añs ſit cre⸗
ditũ ꝙ ↄñs ſit creditũ.¶ Cõtirmat᷑:qꝛ iſeqt
de pot ꝓducẽ ĩfinitũ in actu: ergo deꝰ ppᷣt ali
qd ꝓducere:a tñ nõ oʒꝙ ſiañs ſit optimatuʒ
ꝙ ↄñs ſit optimatũ.igit᷑ nõ ẽ necc̃e ꝙ cuiuſſʒ
ↄne bõe ſi añs ẽ ſcitũ:creditũ:opĩatu:vel vo⸗
litũ:ꝙ ↄñs ſit ſcitũ volitũ vel opinatũ.¶ J n

( .
ſc⸗ te. . e. 5
nen uire gin De conſequentijs Folio celyv
et 6 des –— * £ 2„ „* „ 2R1 * +☛ ⁹ — E 4 =
rn ullthmfi Gi neceſſario ẽ ſuba. ¶ Dr̃ notãter ð mõ loquẽdi aliquos nõ bʒ vitatẽ niſi vbi ↄñs includit᷑ eſ
iſeimſen ſib daſtii⸗ ↄſueto qꝛ eſſet de mõ loquẽdi minus ↄſueto ſentialiter in añte:⁊ ibi etiaʒ oñg eſt volita.?:¶ Opĩo pꝛi
urlitl ne ünn ona nõvaleret: vt nõ ſeqtur bõ alal non eſt: g iõ lʒ ſᷣm eos ſeq̃tur.iſte penitet:ꝙ peccauit qꝛ ma.
vaſa niaitogffir nullꝰ bõ aĩaleſt.¶ Dr notater cuiꝰ pᷣtũ ac.q; tñ oña illa NSvolitde eo qͥ vult añs.iõ nõ
öencben ginlsebe e n, ſipᷣdicatũ nõ eſſet cõius vel eq cõe ↄna nõva opʒ ↄñs illd ?eẽ volitů. ¶ Sʒ alij dicunt illa
eifien hr tb zbi 8 leret. vt nõ ſeqͥtur aĩal nõ eſt bõ.g nullü aĩal rła vłr bʒ vᷣitatẽ ſaltẽ reſpectu volũtatꝭ potẽ
N fin⸗ ſtor nocor eſt bõ. ¶ Dr notater dũmõ tales ꝓpõnes ⁊ac.

tis deuiare a recto:niſi qn añs pciſe ẽ volituz opĩoſcda
ꝓpter nolitionẽ alicuiꝰ:qð cũ anñte diſiũctim
ſeqtur ad ip̃ᷣm ↄñs.vbi gfa.iſte ↄñe nõ valẽt.
iſte vult penitere. vult peccaſſe.iſte vult p
cere merces in mare ꝓpter ſuã ſalutẽ:ergo
vult tẽpeſtatẽ.qm añs illaꝝ duarũ oↄñarũ pci
ſe ẽ volitũ ꝓpter nolitionẽ alicui qð diſiun⸗
cti cũ ipo ante ſeqͥtur ad ↄnñs Seqt eĩ bñ.iſte
peccauit:ꝗ dãnabit᷑ vł pẽitebit:⁊ qm̃ nõvult
danari:iõ vult penitere.Silr bñ ſeqᷣtur tẽpe
ſtas ẽ in narligt pereũdũ ẽ.vł ꝓpijciẽde ſunt
merces in mar?.Et qm̃ iſte vult ꝑire iõ vult
ꝓijcere merces in mari.Et gnaliter dicũt: ſi
ↄna ẽ ſcita ⁊ añs ſit volitũ ſꝑ opʒ ↄñs eſſe vo
litũ.niſi in iſto cãu.. iõ ſi pctõꝛ ſciat iſtã oↄnaʒ
ego ꝑſeuero in pctõ:gꝗ danaboꝛ:ſi vult añs ẽt
Alt conſequensl —
¶ Motãdum ẽ ſcðo añs bone ↄñe
pᷣt eẽ creditũ vł opinatũ:⁊ tñ ↄñs nõ erit cre
ditũ vło anatũ.capiẽdo ꝓpᷣe credi ⁊ opinari
vt diſtingunt᷑ õ ſciri. ita ꝙ illud dicat᷑ ſciri qð
eſt euidẽs.illðvo credi qðẽ certũ ⁊ ineuidẽs
illud aũt opinari qð eſt foꝛmidoloſum.flã ſi⸗
cut argutum eſt in ſcðᷣa rõne añ oppm̃:añs pᷣt
eẽ ĩeuidẽs:⁊ tñ ↄñs erit euidẽs.iõ ſi iſta oↄna
debeat eẽ bona añs ẽ creditũ: igit᷑ ↄñsẽ cre⸗
ditũ neceſſe ẽ iſtã addere ꝑticulã: oñs ẽ nõ
ſcitũ nec euidẽs. Silłr ſi iſta dẽat valere añs
ẽꝓpinatũ:g oñs ẽ opinatũ.oʒ addere iſtã p⸗
põnem.⁊ ↄns non ẽ certũ:⁊ tũc bñ valet ↄna.
ſuppoſitis alijs ↄditionibꝰ:puta ꝙ qͥs ſciatvł
credat cõſequentiã eẽ bona:⁊ aduertat ad ip
ſum conſequens.

¶ Motaduʒ ẽ tertio ꝙ illa rła ſi añs
eſt ſcitũ ↄns ẽ ſcitum: fundat᷑ illa ꝓpõe arꝭ.
q̃ bẽtur in.i.poſte. Maioꝛe ⁊ minoꝛe cognitꝭ
necce ẽ ipᷣaʒ ↄclonẽ cognoſci:q ꝓpõ in aliqͥb⸗
caſibꝰ nõ ẽ xᷣa vt videbit᷑.i.poſteri.Si tñ ob⸗ „ „
ſeruẽtur ↄditiões ille q pꝛo illarla ponũt.de pꝛia ↄclo

quid ſciri
credi ⁊ o⸗
pinari.

qbꝰ videbit᷑ in logica illa rla bʒ vitatẽ. ¶ Pꝛi
ma ↄclo.Si alicniꝰ bõe ↄne añs ẽ volitũ ⁊ nõ
ꝓpr᷑ nolitionẽ alicuiꝰ qdð cũ añte ſeqᷣtur diſũ⸗
ctaad ↄñs ↄñs etia ẽ volitũ.pʒ qꝛ nõ inueni ſcða ↄcło

oppm:af̃ ꝑ cõe dict oĩm dicentiũ ꝙ in bona tur ĩſtãtia. ¶ Scda ↄclo. Si oliq̃ oↄnaẽ bona „
ↄna ſi ans eſt ſcitũ:creditũ vel opinatum opʒ ⁊ cognita eẽ bona:tũc ſi ans ẽ creditũ vłopi⸗ tertia ⸗.

oñs eſſe tale.

¶ Motãdũ eſt pꝛĩo circa iſtam regu
la.ſi ans eſt volitũ ↄñs eſt volitum ipᷣa vᷣm
„

natu: ↄñs vᷣo nõ ẽ cognitũ maioꝛi aſſenſu ipʒʒ
ẽ creditũ vłopinatu: ptʒ ẽt ex dictꝭ.¶ Tertia
ↄcluſio. Si alicuiꝰ bone ↄhe añs ẽ ſcitů ↄñs
etiã eſt ſcitum:patet ex dictis. 14

Tractatu
trũ illa rla ſit gus zſteiceret⸗
ana ſeqt als e e a Crac vtrobiq; addito Pare 6 Cindt Sf.ron elkers: ipam ꝓ Gniain ionn
oñs, ſol generat: gi . ꝙ nõ: qꝛ bñ ſeqͥtur reſpectu teri rſolubi põit᷑ teriꝰ iferio hahe erio nuneſa
enerat: gſat ſe vl aliũ.⁊ tñn vectu teri fſolubił. Alij ſüt terĩ offici . gunntten v duptrerp
ſol gñat mure: gñat ſe murẽ on ſeqtur q bñt aliqð offm̃ ci ij ſüt teri officiales lnn gut p ⸗ tofital
1 ureige E Wl aliũ murẽ: i ſſibi circa ꝓpõeʒ:ſfic ſũt ſſibi Gnere N 0 1ꝛplitat,
S illarla ↄnaꝝ nõ vʒ. ¶ Ad dubiũ ð uré: ĩpoſſibile ac. Iñ iter ꝓpões et poſſibile e eis. 10 e
m 10 3. ðꝛ ꝙ nõ vz mo vidẽdũ ẽ er ꝓpões erponibiles pᷣ⸗ utlenris ngluͦt in ſe
illa rła ſiue additũ ſit ſincatbe ſin no s vidẽdũ ẽ de ꝓpõnibꝰexcluſñui les d⸗ Ne jz glielatie⸗ .
edty tergo generat ſe v aliũ: ⁊ vt tm̃ hõ curri ponibil rõe ſigni excluſui nnib ler nẽte dʒ
nõ tñ ſeqͥtur deus gnñat deũ: de? ⁊ vt tm̃ hõ currit. Signa excluſ xcluſiui qͥd pꝛopõ 1. icinſtd etpo .
deu vel ali dei. ar en ade gene eze ſe tm̃ ſolꝰ: vnic':todtarst T ſtlia. Ett ſunt hec. ſ. excluſiua ſin⸗ Et iſto z ian
mã ðꝛ ꝙ in pꝛĩa öresacias Ee⸗ pꝛi cluſiua: q; ꝑ tales Bornevows geſen ex ⁊tq̃ᷓ figna i ale nnithoſtto cnſuc
nolitionẽ alicuiꝰ ac.¶ Ad pᷣmã 3 pᷣciſe ꝓpt᷑ ꝓpõnis remoueria quolʒ a notat᷑ p̃dicatuʒ eiuſdem. ne oſe⸗ les eoq ibipot e⸗
ðꝛ vtrach ↄna bona e:1 ne a ↄfirmationeʒ Et illa ſigna ĩter ſe differ q remouet ſubm mm Mohae cipoſſibilis
S: vtrach ona bona é negat᷑ coñs ſcde alis ſe diffeft. na ly vnic dft ſun ift ek f tih⸗
oↄñe ſit ĩpoſſibile.Nec vepeg ſe 5 lus penes h. ꝙ ĩpoꝛtat alietatẽ ab lun dig ufnit:: nullibo
ſit odire deũ ſub rõe ſũmi borhſialpte poſ tẽ ſiue ercludat rone alietati te vl pluralita⸗ Eeboſe t dd eſſe et
o d eſene ſav be onno ded nd aterrro ſnr ciniar ſei writ apnſ⸗ Ciamit Belpr en
nar 2117 licibile.ſ.c ipe ſoꝛ. nõ ſit ſũ nõ eẽt in ſcholi eiuſdẽ ſpẽi. vt ſi vn ſol⸗ꝰ iceſt vem ſenſns er en⸗
mü bonu. ¶Ad ſcdam ↄfirmatiõez dꝛ qp ãl ũ nõ eẽt in ſcholis ⁊ pla alia aĩalia.ſᷣ eẽ ol⸗ henuͤce ſ 5 her
ↄñe ſunt bõe: ꝙ ſicut añs ẽ xoli 282 abe da.vnicꝰ hõ eſt in ſcholis.⁊ tñ ia. eet ocedẽ mmirtnoͤplmes oiesch
Ix ofj 2. tu: Les 8.tñ iſt . .
1; oↄñs ſit volitũ volitiõe pe Bor D ereeln bõ eſt ſelebolio:tpriolis Doff- aẽoi eſt anoen
tione abſoluta. ¶ Ad ſcdaz rõnẽ cuͦ ua füa, Sclendü eſt Polno ſchencuſui nne n ein
tiõe ptz ad Dach er sich notabili· Patenaſen tertio: ꝙ dictiones ex⸗ —
Irca ſcð Abili. Cluſiue qñ ponũt᷑ in ppõne: O1 2 iſnüerclufuu. vñ ois ppod⸗
NAldeſt de ndib enu; Paticatir copulatte rendut, r cadut ſupꝛ ibz O ſigne inſe
ARpro ꝙœ ppõ rponibite, us Sʒ qñ cadut ſupea iubintie en ercluſitoe ercluſiua mmuftnegati dzetpoͦ cop
quid ppö Aobſcurũ ſe nibilẽ ꝓpõ excluſo ſubo: vt h:tm̃ bõ uic faciut ꝓpõnẽ ð faciũt p⸗ g ign trini affirnnatina. S
uid/ppõ . enſuʒ bñs rõne ali⸗ lũ cadi vt b:tm̃ hõ eſt aĩal.qñũ ly tm̃ po ecale 2
vonihzit. N Rcuius ſigni i rõne ali⸗ lũ cadit ſupꝛa illũ terĩm bõ tũ qñ lytm ſo⸗ Põnes ex jfgnitlufui nega
ponibik. Ppze ſigni in ea ꝑqyti: vt tm̃ põnis eſt:i terĩm bõ tũc ſenſus illiꝰ p⸗ cluſin A ſhüͤctelufi negat dz erpo⸗
bõ ẽ aĩal.⁊ talł ꝓpõ ſolet põnis eſt: illð qð ẽ bõ:⁊ nõ eſt nõ 2S illi? p⸗ cluſiuas cmffniui if pponi etcluin
q̃d ppo ri expoſita. Sʒ ꝓpõ notioꝛ expli voca qñq; vᷣo dictio excluñ tn boeſt aial. n non. imllponttu negat
Eeee ſenſũ alteriꝰ ꝓponis: ðꝛ rponte.dUße pᷣſſe ⁊ tuc facit ꝓpoõnẽ de Lremd HH vtu 2 negaenenehorme
rpone⸗« nere ꝓpõnẽ eſe vðꝛ exponẽs.¶ Sñ expo tm̃ aĩal.Et ſer uſo p̃dicato. vt bõ ẽ nqb negatio immee
re licui? nani ſenſum ꝓpõnis obſcure rõe a⸗ eſt nõ aĩ enſus tał ꝓpõnis ẽ:bõ ẽ aĩal ⁊ nõ puli ttiñ aial no bo alie
licuij igni ꝑ ꝓpõnẽ notioꝛẽ ſecũ foꝛmalr cõ eſt nõ aĩal. Sʒ qñ illa dictio tm̃:rſ aial 195 aunchels nged
uertibilẽ ꝛmalr cõ dit᷑ pᷣdi lla dictio tm̃: fibi ſili ioſpont toti öni. vt nõ
lerribilec ers iue declarere: illa ppõ er õä talis Kieeſdalian ka nt trd
aefn aligwe iſtn ld idẽ ſen dat rõne alietatis:tũ albꝰ.ſi ly tm̃ excl hont imediate añ copula:
ſus cu alia: ppõ.ſ.ſoꝛtes currit.⁊ nulla ⁊ nõ alietatis:tũc ſenſus ẽ.ſ. erd hoaiſte Zchci copularwen
res qᷓ nõ ẽ ſoꝛtes chrrit. exponit iſt .2? nulla ⁊ nõ eſt nõ albꝰ.⁊ ſic eſt ẽ. ſoꝛtes ẽ albꝰ iaiſte Zcicüt excluſiuis den
tes currit. qꝛ ipſa maglsele nit iſtam. tm̃ ſ ſit albꝰ. Sed ſi excluda vera.poſito ꝙ ſoꝛtes 5 ¶Pꝛo expone excluſ
alteriꝰ qᷓ alia. ſ. tm̃ ſe re explicat ſenſuʒ falſa.⁊ ſenſus ei eſt: trõne alteritatis tũc ẽ mliq' nulla poi u u.
¶ Sciendũ cdo triplices ſolent Ggr leis drege anche aue Kr
qs ſit ter poni terĩ rõe qrũ ꝓpões reddũt᷑ expõibi Alicqñ tales vctiões cadunt pci NATIN gatio exponibilis gia ali
minꝰ reſo vtreſolubiles: vel aliquẽ ſenſu expõibiles copulã ⁊ ſic ↄſtituũt ꝓpõnẽ unt Peiſe ſnpg vnã copulatiuz alicn
min? relio z pfent laliquẽ ſenſuz bñtes: quem la: vt bõ tm̃ eſt aĩ ꝓpõnẽ de excluſa , Aatlugaffirmatinz
lubilis er 20 bfr̃ent ſine tali dictiõe.nã qͥdã quem la: vt bõ tm̃ eſt aĩal. ⁊ ſenſus illi ropu. ſoꝛpaces ercl e
manihiß a ſolubiles: qͥdã offici .na qdà ſunt teri re aĩal et bõn nſus illius ꝓppõnis erclußue afftm
Rul goñ len jl alielese⸗ is rtonibile. mun brdorndtyens õ Aag uidedr “ ſ
põ in q̃ ponit᷑ pᷣt ꝓbari ꝑ terĩm ĩferioꝛẽ ꝓpa⸗ ctionẽ: tunc tale ſignũ ſolet excl duna⸗ gat dicatij inſcdg pt
pponẽ in ponit terb ileri iĩferioꝛẽ: fiue liã actipnẽ a ſubo qᷓ; ẽ actio ĩ cludere oẽma lecete.l. ipale de ſud
boͤ currit. ſit pbat᷑. iohes c. ioꝛ.· vt illa ꝓpõ vt ſoꝛtes tm̃ currit. ſe ĩpoꝛtata ꝑ verbũ teioöne eg 10 eſt
ter⸗ pbat᷑.iohes cur. ꝗ̊ bõ cur.¶ Sʒ nibilali rrit. ſenſus eſt ſoꝛtes currit et Eerioppomt H coplerij ſus
teriꝰ exponibiłẽ teriꝰ: rõne cuiꝰ ꝓpõ ĩ q̃ 3 Nbilaliud facit q; e curri es euriit et ſtdeh copletũ qo n⸗
teri exponibil eter! i ꝓpõ ĩ qᷓ po⸗ ſu dal y currit. Quis aut rdeb yoeſt: gön
¶Unñ p h drt tere exponi exrĩ. tm̃ ſol:pt e4 Sciendũ 4J . mmontfſotes ſtens ⸗
tibi o eſj vnõ . il: dz ↄuer tm̃ ſic ſolitari?.a ſi uatice: ⁊ ſic ſol un de ſudo cöi czj Eſoꝛ
dag igowoelti erponit. Oz ꝓpõ ci eſontarur alris curretibeb ce⸗ e, in do cdicibertetone
is nõ dz ſe Puertiblr bre cij ꝓpõe ꝑ ri mil⸗ ſoꝛ.currit.ſi in loco ĩ quo ſoꝛ V önd ⸗ NPoit ſic.aial
E rit null? aliꝰ 0 1 quo ſotes cur fe gial eſt ha p il
rit nullxaliꝰ bõ currat. lʒ alibi mlti alij curr⸗ nieaileib⸗Eteite
glij currat alde alal dede⸗
dlale b

O

ütin wönen ng .
”
eaant pegertſufus Altiu
ſunſubntne hriit poe) Kit/,
An ban döetain g vtßſſ, hMrret
iein öticſelisll, g, Aufusr
cedaoek di doetaſal Aran
mnoeninim ain ſbliſnn zi
pode deetelmͦtieno ſthoͤ
G ludienonñir fbiffna⸗
exriut i lali diatſoli
aletaristaligf ronealteritn⸗
ſoese th ald lg tmereln
mstitſenſuse ſdutgi i
aſck den oftoſanes
erdsdatröneaneriast.
3c cionesialuteſgi
Ainz ntsi all ifi⸗
uis cbesclnntzeſeſin
„ii vedectaluig op/
An iiſis pponse
cn e an
Gncednul aifgli cnii
oimporanti i,
n . etclcere di
ein ſ ennh eti

tpogla
alietatꝭ
gfa plita
tis quõ fi

eri debet

dinifio/
pofitõnũ
erclufina
rũ gfa ali
etatis et
poͤibiliũ.

de edpo⸗
ſitioneex
cluſiuarũ
pꝛimi oꝛ⸗
dinis.

De Diction

¶ Scdomõ capit᷑ ſtricte ⁊ excluſine.⁊ illomõ
dz capi in ꝓpoſito. Uñ dictões excluſiue qñ
addunt᷑ terio numerali ⁊ cadũt ſupꝛa totã ꝓ⸗
põnẽ reddũt ꝓpõeʒ dupłr exponibilẽ. Anoꝰ
gr̃a alietatis.Alioꝰ gfa płitatꝭ.Qñ aũt expo
nuntur gfa alietatis:tũc in ſcdᷣa exponẽte dʒ
