infolubiliũ cõmittit᷑ fallacia Fʒ qͥd ad ſimpłi: ili. ¶ Scda ↄcluſio:penes ſcðᷣz modũ ſoluen .Y decargnedda Poftionerm
di inſolubilia. argumẽta inſolubilia peccant Tertia glares nd dnuid falafmp

,„,5 captẽdo fallaciam m qͥd ad fimptr large: ot .
Obiectd lr adm qᷣd. CEt penes fallam m qdad ſimptr. ptʒz ꝑ dicta in concluſo gantoes t vna hdn cß theete

ſub ſe otinet fallaciã a fimpli koonetabil, ad fimptr.
ſi dicatñ; arguẽdo a toto ĩ mõ ad ſuꝗ ptẽ fine cõo notabili. ¶ Tertia cõcluſio ſm duos vlti plures ficntad ynirneceti
Solutio diſtributiõe toti in mõ cõmittik kallacia ac⸗ noa wodoe ſoluendi inſolubilia: argumẽta ne vnaad ppone plures com
cidẽtis vł ↄñtꝭ.& ibi nõ cõmittit᷑ fallacia bm aaſi ubilia peccãt penes fallaciam ſᷣm quid locatöis:ſnagis ar guedo⸗
qd ad ſimptr. GAld boc ð: negado dam a ad ſimpliciter pʒet tertio notabili. tppone vi iödicipot⸗
nõ eſt incõueniẽs ĩ eodẽ ꝑalogiſmopłes ſa Inbitagturæ ig fmnqdad fimplici
lacias inueniri.arguẽdo em̃ a toto in mõ ad ¶ Onbitatur Etrin 018 elencbus maͤc: nnicker elſil
acias inueniri. gr guegoen n e et ſophiſtic? ſit ſylls ſophiſticꝰ. Et arguit᷑ ꝙ ſic cque ſub eage fallaeia
ptẽ eis ſiue diſtribuiõe totiꝰ in mõ: cõmittit᷑ q; bñ ſeqᷣy. boc eſt elenchus.e 5 H
fallacia ↄñtis vel accidẽtꝭ ↄſiderãdo ꝙ totũ er ootia ba ſe Ir bocen . rgo heſt ſy nius
in mõ eſt ſuperiꝰ ad ꝑtẽ ei᷑ᷣ. Sed ↄſiderãdo 8 ſt ſylls ſoph ic⸗ elẽchus ſophiſtic'. CEfteſt finis allaci
qp totu in mõ eſt dictũ fimpki: a ꝑs ei dictuʒ dſfare Nans legt gang P5 regulaʒ rntif
ßm qd:ꝛ põt ibi cõmitti fallacia m qd ad ſim⸗ aadito adbuc ebe Kria ͤ rob 1 lencricicBeoegnte
płr. Neq; eſt incõueniẽs plures fallacias in ſe qm̃ alias eſt ſylls demsſt bran ar erribiſpant us in logi
vnũ palogiſin coincidere. imo m aliqoꝛ chus ſopbiſticus. vt pz de iſt 3 it e . rauſistet n idn
mari põt aliqͥs palogiſmꝰ in ꝗ oẽs falle inue c hõ.aĩal ẽ inale,6 Kal n5 eſt hö. ialids Klin Tineclutcin .
niunk:q ti Ealogiſin nue mibi nõ occurrit. credat ocluſionẽ cõtradicere iſti. aial ẽ bõ. cũ tvo lcen Pairet 1
¶ Notãdũ eſt tertio ꝙ tertiꝰ modꝰ tñ nõ cõtradicqt,tũc ibieſt elencbꝰ ſophbiſti⸗ niſe ofein aninens
. ngefentnicdin n
onumefe

Sc ee 0 gpönem bi
ca n Pöͤcatdegorich
berlea o d rm ütoneft⸗
e . degorchal i
Rdaacdmitt ſallacaa dicto fngl we
. ſe 9 .,
en noch loned deit,
altate ppöni inſoliblüeſ dii
Pdes ſan ppoesoliſes ſbfne⸗
chondet due nbeganne inomnge
Nrima ſoninittiggeſe ienteiiin⸗
ctedit da vo ſigniſcrt li pporen
lm. Ktiötales ppdes unt iin e
grti no ſit finpir rere ſalt ppones
zangnecd er hoeg bit ni nenng,
das eſſe imnpff renns nglit n din 8
Mati iupff (Lüeſt nimm An
aimi modh; ſoluendi inſolubiſun
molubilu vt frequente peccatſe
Nii fmqd ad finptr errlont
da Nluſo penesſcntoii ſ 1,
nbilua. Jomeninſolibiu den
“”
Tertia cdcluſofmn dros in
intltiunnin
1
Nooſe s talarimnfnn
ſonottbi⸗

Pliener etlennone .
emn cis cebe
cbitarininn, Kngu gſe
he ir fle agohe ſi
,: ckelMbld lſ ſcpbitel
m be tic al

pilin petcit pen

“

Ad ratio
nẽ dubi).

Ad ratio
nes que⸗
ſtioms

guẽdo ad vᷣitatẽ ꝓpõnis inſolubilis eqͥualen

C·Et ſic eſt finis fallaciarum.

¶ Pic notãdũ:lʒ Geo:gi textũ nõ ꝓſequat᷑

De ſuppoſitionibns

cix.
cus ⁊ nõ verꝰ elẽchꝰ:qꝛ nõ eſt vᷣa ↄtradictio: S — ᷓ diir &gg
ſed apparẽs:⁊ tñ talis ſylls demõſtratiuꝰ nõ pꝑᷣ⸗ N 1 Sre ain d
eſt ſylls ſophiſticꝰ igitur nõ oĩs elẽchꝰ ſopbi AA N ne vt boͤ curf. qᷓ
ſtic? eſt ſylls ſopbiſticꝰ.¶ Ad dubiũ ðꝛ nõ j⸗s EEN bo curr. q
oĩs elẽcbus ſopbiſticꝰ eſt ſylłus ſopbiſticꝰ pzʒ C da vo ſine ople
ex dictis.¶ Itẽ ad elenchum eſſe ſophiſticu,zʒ A riõe: vt hõ: q;
ſatis . Rn nõ ſit vere lllarin: ed appa⸗ S o teri? incõplexꝰ⸗
eter: Nel ꝙ nõ ſit vere ꝓbatiuꝰ.aut vere NYAZeript bi⸗
ictorinseſ duo vltima nõ ſufficiũt ad ſylfln R rri vehi⸗
eſſe ſophiſticũ.igit᷑ nõ ois elenchꝰ ſophiſticꝰ ¶

eſt ſylls ſophiſtic'. ¶ Ad rõnez dubij ↄcedit᷑ vVle vl pticłare:vt hõ vł ſoꝛ Cerioꝛi
ans ⁊ negat᷑ ona.⁊ : rtaallegata nõ ſemꝑ at ĩcoplexoꝝ.vnuſqᷣſq; ãt ſigt ſubaʒ:
bʒlveritatem.vt in fine tractatꝰ ↄarum.Et aut q̃litatẽ aut ntitate aut ad gliqd
potiſſimuũ qñ additio eſt aſienãs vel negans aut agere aut pati aut vbi aut qñ aut
de ſupioꝛe fit inferiꝰ.⁊ de inferioꝛe ſuꝑiꝰ.ita voce ſm placitũ rep ſitatio. Quare 9
lz ſyllus in plus ſe heat qᷓ; elẽchꝰ.tñ elẽchꝰ ſo Ols res aut it vlis aut pticlar. 03 di
pbiſticꝰ in płꝰ ſe bʒ qᷓ ſyllus ſophiſticus. ctiões nõ ſigntes vlłe vel ꝑticłarẽ nõ

ſi gre aliqd:⁊ ſic ñ er̃t teri:vt h̊ ſumi
I Ad rationes qᷣſtionis.Ad pᷣmam teri put ſigt vłe vł ꝑticłare. ¶ Sig
dꝛ ꝙ penes pᷣmũ modũ ſoluẽdi inſolubilia ar tionũ alia ẽ rei ſubſtatiue ⁊ fu pno
terafrñ a dicto pᷣm quid ad dictuʒ fimptr. Sed mMẽ ſubſtãtiuũ:vt hõ. Alia erei adiec
ſ̃m alios modos vin uz eſt gus connear talis tiue.⁊ h fit ꝑ nomẽ adiectiuũ:vt albꝰ
fallacia.¶ Ad ↄfirmationẽ ðꝛ ꝙ penes pᷣmũ Alia ꝑ ꝓbũ: vt currit.q̃ nõ ẽ ppᷣe ſig“
modum ſoluẽdi inſolubilia ibi arguit᷑ a dicto ſubſtaſtua vel adiectiua:ſʒ ſigt alqᷣd
ym qd ad ſimptr. mrarguit a vitate im qdad ſubſtãtiue vł adiectie ¶ Et ſigre ali
Fitatẽ ſimplr:⁊ negatur vlteriꝰ ꝙ añs nõ ſit q̃d ſubſtãtiue vł adiectiue ſunt modi

veꝝ. Sʒ lʒ iᷣm alios modos ſoluẽdi añs non .. iee AS
ſit veꝝ nẽ cõmittat᷑ aliq fallacia:tñ ſi aſſume vocũ:ſʒ adiectiuatio ⁊ ſubſtãtiuatio

retur añs apparẽter ↄcludes illã ꝙ eẽt veꝝ: ſunt cõpotes mõi ⁊ dꝛie rerũ q ſiont
coõmitteret talis fallacia ¶ Ad ſcdam rõnem ⁊ nõ ſunt mõi ſigtõis.vñ noĩa jubſtã
ðꝛ ꝙ arguẽdo a ppoſitione vna ad ꝓpõnem tiua dñir ſuppõere:ſʒ noiã adiectiua
plures nõ cõmittit᷑ falla 'm plures interro⸗ = ba dñr copłare.¶ Suppõ eſt ac
gatões vt vnã:ſʒ bñ qñ rñdetur ad ꝓpõnem deptio teriſubſtãtiui paliquo. Dejit
plures ſicut ad vnã:nec etiã arguẽdo a ꝓppõ =ce S= ſigtio: ti emn g en,
ne vna ad ꝓpõnẽ plures cõmittit᷑ fa llacia eq; Ninpo: igtio: 4ld enmmn fit ꝑ im
uocatõis:ſʒ magis arguẽdoa ꝓpõne plures Poſitigez vocis ad! ignduʒ rẽ. Sup⸗
ad/ ꝓpõnẽ vnã.iõ dici põt ꝙ cõmittit᷑ fallacia poſitiò at e acceptõ teri iã ſignt rez
ßm qd ad ſimpliciter vel fallacia a ſimptr ad ꝓ alibuo:vt cũ ðꝛ hõ curꝛit iſte ter̃iꝰ
Fm qͥd:que ſub eadẽ falladia continentur hõ tenet᷑ ſtare p ſoꝛte vel platõe ⁊ ſic
oꝛ ẽ ſupppſitione

de alijs. vñ ſigtio poꝛ ẽ ſi
¶ Scðdo dint:qꝛ ſigtio ẽ voci ſuppõ
voce ⁊ ſignificati⸗

E ter̃i cõpoſiti ex ce
etri biſpani ꝑuis in logicalibꝰ:duabus tñ one:g ſuppõere ⁊ ſignificare nõ ſüt
5 cauſis lere⸗ Rctodis naturali ſubiectꝰ eſt idem ſʒ dꝛnt P loci a ↄlugat ¶ ßItẽ

ꝛdine.Tuũ:ne claudicãs ⁊ fere mutilatꝰvelu t rtio:ſignificatõ ẽ ſigni ad ſignatũ.
ti bacten in lucem ꝓdiret.Tũ etiã vt opini- OGu ppõ vo eſt ſupp onẽtis ad ſuppo

onib' diligẽter exanimatis: ⁊ q̃ñ oppoſitis 1 P
iut᷑ ſe poſit ſtudioſus lectoꝛ eligeret qequid ſitum:g ſuppoſitio non eſt ſigmfica⸗

magis veritati coſonum eſſe dinoſcitus. llo. ¶ Copulatio eſt acceptio termi

diffõ terĩ

qd ñgtio

Dĩſo ſig

tionum

qd ſuppõ
⁊ quõ dft
a ſigtõne

Tractatus Septimus

communis poſiti poſt dictionem ex
ceptiuã.vt oẽ aĩal pᷣter hoĩeʒ eſt irrõ
nale.ibi iſte terinꝰ boĩeʒ ſimplicẽ bʒ
ſuppoõnẽ.qꝛ nõ lʒ fieri deſcenſuʒ ſub
ipᷣo.vñ nõ ſeqᷣtur oẽ aſal.pᷣter boĩiem
eſt irrõnale.g oẽ aĩal pᷣter bũc boĩeʒ
eſt irrõnale.⁊ omne aĩal pꝛeter iſtuʒ
boĩeʒ eſt irrõnale.cx quo ibi eſt falla
cia figure dictõis ꝓcedẽdo a ſuppõ
ne ſimplici ad ꝑſonalẽ. Silr eſt h. bõ
eſt ſpẽs g aliqͥs hõ eſt ſpẽs.Et ſilłr h̊
oĩs hõ eſt aĩal.ergo oĩs hõ eſt hͥ aĩal.
In oĩbꝰ ꝓceſſibus iſtis fit ꝓceſſus a

Quid co⸗ ni adiectiui pꝛo aliquo.
pulatio

Vppõnũ:alia cõis alia
diſcreta Suppõ cõis ẽ
E fit ger rer in cem
Di ypvyt bô animal. Diſcreta
Binonin — Eẽ qᷣ fit perterminuʒ di⸗
ſcretum vtſoꝛtes:plato.Velꝑ termi
num cõmuneʒ cum pꝛonomine ðᷣmon
ſtratiuo pᷣmitiue ſpecieuvt iſte bõ
Dĩno ſup eſt terminus diſcretus. ¶ Suppoſi
põis cõis tionuʒ cõmuniuz, alia naturalis.alia
Accccidentalis. ¶ Suppoſitio natura
lis eſt acceptio terĩ cõmunis ꝓ oĩbꝰ
bis pꝛo quibus aptꝰ natus eſt ꝑtici affirmatiue poſitꝰ ſimplicem babeat
pari.vt iſte terminus homo per ſe ſũ ſuppõnẽ pʒ qꝛ cũ ðꝛ oĩm oppoſitoꝝ
Diffõ ſup ptus ſupponit ꝓ omnibus bomibus vᷣadẽ eſt diſciplina.niſi ille terminus
põnis ace tam qui ſunt q; qui erunt et fuerunt. diſciplina ſimplicẽ hẽret ſuppõnem
cidemat. ¶ Accidentalis ſuppoſitio:eſt acce fieret deſcẽſus ſub ipᷣo.⁊ eſſet falſa.
ptio termini communis pꝛo omnibꝰ Nulla eĩ ꝑticular diſciplina eſt oĩm

aũt terminꝰ in pꝛedicato ꝓpõisvłis

ſuppõne ſimplici ad ꝑſonalẽ.¶ Oð

pꝛo0 quibus exigit ſuum adiunctum ↄꝛioꝝ medicina em̃ nõ eſt oĩm ꝛioꝛ

vt homo currit iſte terminuæ hõ ſup ſed ſolũ ſani ⁊ egri. Grãmatica non
Dĩino ſup Ponit pꝛo omnibus bominibus pꝛe⸗ eſt oĩm ↄꝛioꝝ:ſed ſolũ ↄgrui ⁊ incon⸗
põnis ac ſentibus. Et cum dicitur bomo fuit grui. logica veri ⁊ falſi.⁊ ſic de alijs.
cidental. vel bomo cucurrit ſupponit pꝛo boiĩ ¶ Perſonalis ſuppõ ẽ acceptõ ter⸗
bus pꝛeteritis.Et cuʒ ðꝛ bomo erit: mini cõis ꝓ ſuis inferioꝛibꝰ. vt cum
vel homo curret ſupponit ꝓ futuris ðꝛ hõ currit.h̃̊ iſte terminꝰ hõ ſuppo
¶ Accñtaliũ ſuppõnũ alia ſimplex nit ꝓ ſuis inferioꝛibꝰ ¶ ¶Perſonaliũ
alia ꝑſõał.Suppõ accñtal ſimplex ẽ ſuppoſitionuʒ alia eſt deteriata alia
acceptõ terĩ cõis ꝓ re vli ſigta ꝑ ipᷣy eſt ↄfuſa.¶ ¶ Deterĩata ſuppõ eſt ac⸗
terminũ cõeʒ:vt cũ ðꝛ bõ ẽ ſpẽs aĩal ceptio terĩ cõis ĩdefinite ſũpti.vł cũ
E genꝰ:iſte termiꝰ hõ mnppoite hboĩe ſigno ꝑticularivt hõ currit,vel aliqͥs
in cõi ⁊ nõ pꝛo aliquo inferioꝛi.Siłr hõ currit.⁊ ðꝛ deterĩata:qꝛ lʒ ĩvtraq;
dicendum eſt de quolibet termio cõi iſtaꝝ ille teriꝰ bõ ſuppõat ꝓ oĩ boĩe
vt riſibile eſt pꝛopꝛiuʒ. rationale eſt tã currẽte q; eurrẽte.iñ ꝓ vno ſolo
daia albũ ẽ accñs. Item ſuppoſiti boĩe currẽte ðꝛ vᷣa.⁊ qꝛ alud ẽ ſuppo
onũ ſimplicium.alia eſt termi cõis ĩ nere:⁊ aliud locutionẽ verã vel falſã
ſubiecio poſiti: vt hõ ẽ ſpẽs iſte ter⸗ reddere ꝓ aliqigit᷑ ĩ pᷣdict iſte teriꝰ
minus bomo ſimplicẽ hʒ ſuppõnem hõ ſuppòit ꝓoĩ boĩe currẽte ⁊ñ cur⸗
qꝛ ſolũ ſuppõit ꝓ natura ſpẽi.Alia ẽ rẽte:lʒ reddat ꝓpõem verã ꝓ vno de
term ni cõis poſiti a parte pꝛedicati terĩaio currẽte.Oð aũt in vtraq; di⸗
ꝓpõis vłlis affĩatie:vt oĩs hõ ẽ ałᷣl ctaꝝ ſit deteriata ſuppõ.pʒ.qꝛ cũ ðꝛ

Diſio ſup
põis fim⸗
plicis ⁊c.

Diffö ſup
ponis p⸗
ſonalis.

Diuiſio
ſuppõnis
ꝑſonalis.

ibi iſte terminꝰ qĩal in pᷣto poſitꝰ ſim aĩai ẽ ſoꝛtes vel aĩal eſt plato ⁊ ſic de

plicem hʒ ſuppõeʒ:qꝛ ſolũ ſu ponit, alijs.g aĩal eſt oĩs bõ ibi ẽ falla figu⸗
pꝛo natura generis.Alia eſt termini re d’ctionis a pluribꝰ deteriatis ad

elbnec
muunh olbet un
Einir ſup be moct
ueſtene ſin d. ig ba

etat ſ ömechate n

—=2 =
= —
S — —
—
D
— —
= =
= =
—
2£☛n⸗
S=
—
—
—
S=
—

— = – — – . 5
. . =
=ꝛ à = =
=
S=

—
S=—
= =—
— —
=— S=
S
=
= * —
—
— V.
—ꝰ
2
——
—
—

ntotaiali; pquot be
nn hoa pquoteſſentnh
lliſtetermin bo dzſu
fediſtnbutiue moblr.
ſnbuiue tenet: ge tenek /
lr voqꝛ tfien deſceni
goʒ ſuo ſuppoſto. toi⸗
ſlergo ſoꝛtes eſt aial. Oz
is alaleofundt imobkr.
ſtdeſceſumſuded vtisd
ſis höeſt eial Jieifa;
bnctſivpne lon⸗

= = = = = 5
—

ſoi ſan tegn Brinutca on
im zlor el ſoii wi tiron⸗
ogtca ren ? faſ n ſedenie
uls ſippoͤ aceptoͤt⸗/
s , ſius Menorb jtann
mmt Hiſetemmmn bo ſiox
usimfencri' ( Derſonii in.
ſtionmz alaeſt deteſigtn n
ſa (Drterina ioppocſ ,
tericots idefinie ip ⸗
Nniculanyt höͤanmelalcs
zſunpoe!
leimn tiſi h ſ
röfemite i
rr udeſipe
dneſcni fü fli
e retetſiaN

den reii ir

n

Folio cx.
quod eſt genus:ſic bʒ ſim⸗

„
„

De ſuppoſi tionibus

vnã deteriatã iõ iſte teriꝰ aĩal inde⸗ ipſo in cõi
finite poſitꝰ hʒ deteriatã ſuppõneʒ. plicẽ ſuppõeʒ.Secũdũ aũt ꝙ; ipa na
¶ Cõfuſa ſuppõ ẽ acceptõ termini tura cõis ipſius gener młtiplicat᷑ ꝑ
cois ꝓ plibꝰ mediãte ſigno vłi:vt cũ ſuppoſita boĩs:ſic ðꝛ bꝛe cõfuſã fup⸗
ðꝛ oĩs hõ eſt aĩal.ibi iſte terminꝰ hõ poſitionẽ nõ mobiliter ſ z immobilit᷑.
ſupponit ꝓplłibꝰ mediãte ſigno vli Suppõ auteʒ ↄfuſa iĩmobilis põt cũ
qꝛ ſupponit ꝓ quolibet ſuo ſuppoſi- ſimplici incidere non ſcᷣm idem: ſed
dſo ſup to. I Cofuſaꝝ ſupponũ alia eſt ↄfu m diuerſa: vt dictuʒ ẽ. Uñ ſcðm boc
hons cõ ſa nece ſſitate ſigni vel modi. et alia dicendũ eſt ꝙ ſuppõ confuſꝗ mobilr
ſießna neceſſitate rei.vt cũ ðꝛ oĩs hõ ẽ aĩal. non poteſt ſimul eſſe cuʒ ſimplici nec
ſnos. ibi iſte terminꝰ hõ mediãte ſigno vłi ſᷣm idem nec ſᷣm diuerſa:vt dictuʒ eſt
ↄfundit᷑ ſiue diſtri buit᷑ ꝓ quoi; ſup⸗ ¶ Sed ego credo ĩpoſſibile eſſẽ ter
poſito:⁊ iſte terminꝰ aĩal a ꝑte pᷣdica minum coem in pꝛedicato poſitũ ba pꝛima ra
i poſit cõfundit᷑ neceſſitate rei.Et bere ſuppoſitionem ſimpliciẽ:⁊ ↄfun tio Petri
cũvnuſqſq; bõ ſuã bẽat eſſentiã iõ h̊ di mobiliter vel ĩmobiliter ſigno vłi biſpani ↄ
v̈bũ eſt neceſſitate rei tenet᷑ p tot eſ exñte in ſubiecto affirmatiuo: vt oĩs futatina
ſentijs ꝓ quot boĩbꝰ tenet᷑ iſte teriꝰ bomo eſt aĩal:quia vt vult Poꝛpbiri ſuppoſiti
bõ.⁊ cũ vnicuiqʒ hoĩ inſit ſua aĩali⸗ us.Oſ̃e quod pꝛedicatur de gliauo oins con

0
tas 10 iſte termin? aĩal neceſſitate rei aut eſt maius aut ẽ equale illi ð quo n tin d,
tenet ꝓ tot aĩalibꝰ ꝓ quot hoĩbꝰ iſte

1 oih iſte pꝛedicatur: ⁊ intendit de pᷣdicatione niueria⸗
termin hõ. ⁊ ꝓ quot eſſentijs h̊ vᷣbũ per ſe:ſed in hac pꝛopoſitione omnis lis affir̃a⸗
eſt. Nñ iſte terminꝰ hõ dʒ ſupponere bomo eſt Snmal eſt pꝛedicatõ per ſe tiue.
ofuſe diſtributiue ⁊ mobłr.ſʒ ↄfuſe ⁊ ⁊ non pꝛedicatur equale:g maius nõ
diſtributiue tenet᷑:qꝛ tenet᷑ p oĩ hoĩe accidẽtale.ergo ſubſtantiale:non dif
moblr vᷣo qꝛ ʒ fieri deſceniuʒ ſub eo feren

1 u ſul tia neqʒ ſpẽs:ergo genus. Sed
ꝓ quolʒ ſuo ſuppoſito. vt oĩs hõ eſt natura generis multiplicata mobilit
gial: ergo ſoꝛtes eſt aĩal. Sʒ iſte ter⸗

alterg s eſt a ter, vel imobiliter non eſt genus: g cũ dẽ
minꝰ alal ðꝛ ↄfundi ĩmobłr. qꝛ nõlʒ omnis bomo eſt aĩal ci ibi pᷣdicet̃ge
fieri deſcẽſum ſub eo. vt oĩshõ ẽ aĩal

endelcelumi Odis⸗ nus non eſt poſſibile terminũ cõem
goĩs hõ eſt h aĩal.Ibi eĩ fit ꝓceſſus

eſt haĩ⸗ 3 multiplicari mobiliter vl ĩmobiliter
a fimplici ſuppõne ad ꝑſonalem. ſic qꝛ ſigt naturã generis que iam actu
bic. bõ eſt digniſſima creaturaruʒ:g

9 mnuna non eſſet genus:ſicut ſi bomo cõfun⸗
iſte hõ vel aliqͥs hõ ẽ digniſſima cre

deretur m biliter vellimmohililiter:
turaꝝ.vel roſa eſt pulcherrimꝰ floꝝ iam non eſſet ſpẽs. ¶ Item bᷣ ideʒ vi Scda rõ
ergo aliqua roſa.Sʒ differũt in boc

detur ꝑ ariſtoteleʒ pᷣmo tbopicoꝝ di
e in iſtis eſt ſimplex ſuppõ ex pte cẽtẽ Oẽ qð de alio pᷣdicatur aut pᷣdi
ſubi.in illa vᷣo ex ꝑte pᷣdicati. ¶ Et cat᷑ ↄuerſim ð eo aut nõ.Si cõuerſiʒ
licet videat᷑ oppoſitũ eſſe qð ſuperiꝰ tũc nõ ẽ diffinitio vel pꝛopᷣ̃ũ. Si autẽ
dictũ eſt ꝙ in bac ꝓpõne oĩs bõ eſt nõ cõuerſim pᷣdicat᷑ de re:aut caditi
aĩal iſte terminus aĩal in pꝛed ſcato diffinitionẽ rei aut nõ Si nõ tũc ẽ ad
poſitus ſimplicem habet ſuppõnem cidẽs Si cadit ĩdiffoem: aut eſt genꝰ
⁊ bic ðꝛ ꝙ bʒ confuſam. ¶ Ad hoc aut de non differantia: ergo genus
dicendqũ eſt m quoſdã ꝙ qꝛ genꝰ pꝛe ⁊ intendit ariſtoteles q; ibuſit direc⸗
dicatur de pluribꝰ differẽtibꝰ ſpecie ta pᷣdicatio:⁊ ſpẽs ſubijciat᷑ ſcðm ſe
iſte terminus am mal qñ tenetur pꝛa Sʒ in bac pꝛopõe hõ ẽ gĩal eſt direc

tertia rõ.

quarta ro

Tractatus Septimus.

ta pꝛedicatio ⁊ ſubijcit᷑ bomo et non
eqle pᷣtur:neq; accidens:ergo genus
qre non eſt poſſibile terminuʒ cõeʒ ĩ
pto poſitũ ↄfudi mobilłr vl imobilit
¶ Itẽ totũ vle að ẽ gen?⁊ totũ ĩ qti
tate ex oppoſito ſe hñt ſʒ totũ ĩ qᷓtita
te ẽ dupleðdã eſt cõpletũ:vtvbicũ
qʒ confundit᷑ terminus cõis mobilit
vt oĩs hõ eſt aĩal. Aliud eſt ĩcõpletũ
⁊ diminutũ:vt vbicũqʒ cõfũdit᷑ teriꝰ
cõis iĩmobiłr ⁊ młtiplicat᷑ teriꝰ cõis
ſimpłr: g ſi ipoſſibile eſt totũ in quã
titate eſſe genꝰ inquãtũ hmõi:nõ erit
poſſibile terminũ cõeʒ ĩ pᷣdicato poſi

tũ cõfundi mobiłr vł mnobiliter vt di teqᷓ; in pꝛopone ſubijciat᷑ pᷣdicato eſ

litates in pᷣdicato.Sic aũt in ꝓpoſi⸗
to cuʒ ibi pᷣdicet᷑ genꝰ de ſpẽ: vt oĩs
bõ ẽ aial. ¶ In hac em̃ ꝓpõne ſubij
citur hbo in quo intelligit multitudo
illarũ aĩalitatũ.Et pᷣaicat᷑ h genus
aĩal: qð mullo mõ ↄfundit᷑ mobiliter
vl imobiliter:ſʒ ſtat ibi ꝓ natura ſeu
eentia ipᷣius gñis cõis de pluribꝰ pᷣ
dicabilis.vñ aĩal pᷣdicat᷑ ⁊ aĩal intel
ligit᷑ in ſubiecto ſicut bic.oẽ aĩal rõ
nale eſt aĩial. Silr dico ꝙ hoc verbũ
eſt nõ cõfunditur mobiliter vel ĩmo
biliter eo ꝙ aĩal eſſet vel exiſteret in
boc hoĩe:qꝛ hoc hʒ ſubiectũ de ſe an

cebatur. ¶ Itẽ comparatio illa ſᷣm ſentiali vel accidentali.¶ Et ꝓpter
quam inferioꝛa referuntur ad ſupexi boc deſtruimus quandã diuiſionem
oꝛa eſt oppoſita cõꝑatiõi ſᷣm qua ſu⸗ factã.iſ.ofuſarũ ſuppoſitionuʒ alia ẽ

perioꝛa reducũt᷑ ad ſua inferioꝛa ſed
ſcðm pꝛimã ſumit᷑ commune in ratio
ne cõis:⁊ penes ſcðam ſumitur com
mune multiplicatum ſiue gonfuſum.
Cum ergo terminus cõmũinis vt ſic
ſit in ratione generis non eſt poſſibi

le ipᷣm multiplicari inquantum buiuſ

modi:⁊ bec quattuoꝛ argumẽta ſunt
concedenda. ¶ Cauſa autem ꝑ quã
mouebantur facilis eſt ad ſoluandũ

que tantum eſt vna:qꝛ cũ ðꝛ oĩs hõ ẽ

aial cũ vnicuiq; boĩ rũdeat ſua qjali
tas.ſiue ſua eſſentia cũ nõ poſſit eſſe
bõ qn ſit aĩal.Ideo dixerũt qiſte ter
minꝰ animal tenet ꝓ tot Ai pꝛo
quot boĩbꝰ tenet᷑ homo. QAd aũt ĩ il⸗
lo argumẽto nulla ſit apparẽtia ptʒ:
qꝛ cũ ðꝛ oĩs hõ eſt albus:neceſſe ẽ q
tot aĩalitates intelligãt᷑ ĩ ſubo quot
ſunt boies ĩ ꝗbus tenet᷑ bõ:⁊ non po
teſt dici ꝙ bẽat illas aialitates a pᷣ⸗
dicato cum ibi pᷣdicat᷑ album. VUñ di⸗
cendũ q bomo logice loquẽdo nõ na
turalr ex rõnali ⁊ aiali compouitur.
ideo de ſehabet illaꝝ animalitatum
młtiplicationẽ:ergo hic omis homo
Eẽ albꝰ.homo nullo mõ bʒ illas anima

confuſa neceſſitate rei.alia eſt cõfu⸗
ſa neceſſitate ſigni ſeu modi.Dicimꝰ
em̃ ꝙ oĩs ↄfuſio fit neceſſitate ſigni
vel modi:vt cuʒ dꝛ.oẽ aĩal rõnale eſt
aĩal.iſte terminꝰ aĩal: in ſubiecto po
ſitus tenet᷑ neceſſitate ſigni pꝛo om
ni aĩali quod eſt homo.¶ Similiter
bic.omĩs hõ eſt aĩal.iſte terminꝰ bõ
tenet᷑ pꝛo oĩ hoĩe ⁊ nõ ſolũ ꝓ hoĩe:ſʒ
etiã pꝛo oĩ aĩali qð eſt hõ.⁊ ideo tot
intelligũtur aĩalitates quot humani
tates naturaliter loquendo.quia ea⸗
dqẽ eſt bumanitas in quolibet indiui⸗
duo hoĩs ſʒm viã logicoꝝ. ⁊ nõ ſʒ
viã nature. ſic hõ in cõi idem eſt.vñ
q; ſit hec bumanitas vel illa hoc eſt
ratione materie.In via enimnature
bũanitas na differt ab bũanitate
tua ꝑ ſe.⁊ aĩa mea per quã cauſatur
bhbumanitas mea in me.alia eſt ab ani
ma tua ꝑ quaʒ cauſatur humanitas
tua in te.Et pꝛopter hoc ſignũ ofun
dit hominẽ:non tamẽ confundit ani⸗
mal in cõmuni.ſed animal contractũ
ad hoĩem per ſuas differentias.Un
de ſequitur ꝙ omnis confuſio fit ne⸗
geſſitate ſigni vel modi.

tſttlſstuͦt ct Rln
tinteice e innero ã
iſie Cẽ clanuor
ſtludiuerſitat t alb,
ſtenezce rei nüeror ſup;
ſſotes umnt ? al diſpt
lipo ütrelatiu ſube igetit
ſeige Oñ dnſubetceutat
ſfert ſuppon pedcdinr
(fupponit un mns Rlon
qputartbirhniefen
nitpſone (Helatnon
int qca ſät noia ptqjdi
ſtlle. tẽ felatuor. pnoi
ſtiſitrecipꝛocaytiul fn
haſeſſuo k ſ ſua iii
tciprocg t ileie elati
mndnogftpatſe
ſwaſſputiroſthns fibf
ſes lingeſesdatis:
hatiitſgöpzo nrin

veptimg
inhe.
cghmg
i cf en⸗
rd Rbere,
üafltu ttl
: Gömulons, dalenfhg
e ofine, benn
uncbltenſg enntm .
matusggcze
lls ilo
in ſbiecot

PoK,
ppoͤne ſ
1 uultiruce

bllter

Re hn
t 1aigfl
egigſt,

9
mai
Wlectof
w cofun

Nitmumus quangi
fula peceſſttateretala ken
Xreſſtate ignn ſeunoct Niann
ois gfuſio ft neceſitute igt
moc yt az de oe gia fonne
iſte tenmim aial in ülbiechh
s tenet neceſſtate ignn poon
iali quogeſthono. (Sini
amis hoeſt aial iſte tennit i
prooi boje? noͤſoũ phoig
ooi aialiqdeſtho. lceoa
gütur aialltates quot hunn
naturaliterloquendonme?
buumanitas in guolbetitfii
is hn nii elar uni⸗
ature. ſichoͦncottenne⸗
bec bumantas ſel ilahoxe
Jrnizenmnnatne
b büanitw

.

☛S*

oco

De ſuppõne relatiuoꝝ
¶ Vinis tractatus ſeptimus.

C

cxi.
Dicẽdũ ꝙ addit idẽtitatẽ ſbᷣe ⁊ põit Solutio
ęõ ſub mõ potẽtis:vt ſoꝛtes videt ſe
octauus de re ibi ſuba qͥ pus ęrat agẽs põit᷑ ſõ mõ
latiuis. patiẽt : vt in h ꝓnoie ſe.ñ recipꝛo
Elatiuũ eſt du ¶ñ ſic põt diffiniri. recipꝛocuʒ eſt as
plex. Uno mõ ſiot ſubaʒ agẽtẽ ſub mõ patiẽt vl ſic
relatiuũ ẽ cuiꝰ Tcipꝛocũ eſt idẽꝙ ſuijpᷣiꝰpaſſiuũ.Et
eẽ eſt ad aliud lõ h relatiuũ ſui ſigt ꝑ modũ patiẽtiſ
ſe bre.⁊ ſicrela ĩ quẽ ðꝛ trãſire actꝰ vbi.ntũs autem ãre ſui .
tiuñ eſt vnũ de list ꝑ modũ agẽt ¶ Iteʒ ſi qr at᷑ qre caret nrõ
decẽ pᷣdicamẽ⸗ hᷣ ꝓnomen ſui ſibi ſe caret ntõ Solu⸗

Incipit tractatus

Lecepti⸗
ones re⸗

latiui

tis Aliud ẽ relatiuũ qð eſt añ late rei tio pꝑʒ ex dictis:qꝛ agẽs nõ põt ſigre

—

recoꝛdatiuũ:qꝛ vt vult Pꝛiſcianꝰ in Patiẽs ſiue ſub mõ patiẽt niſi ĩ obli
maioꝛi ſuo volumiĩe Relatio ẽ añ late ꝗs ſʒ ipſe ntũs dicit modũ agẽtis:et
reirecoꝛdatio.vt ſoꝛtes currit qͥ mo lõ natura nti ępust nature bulꝰpꝛo
uet᷑. vbi hrlim qͥ:facit recoꝛdationeʒ noĩs ſui ⁊ iõ nõ pᷣt bꝛe ntm̃ ex pᷣdicti
diuifio de ſoꝛte.qͥ ẽ res añ lata.Omiſſis aũt ꝙ relatiua idẽtitatis referũt eãdem
reniui relatiuis m pᷣmũ modũ de relatiuis ñ ſuo añte. ſꝑ ſupponũt ꝓ eadẽ re
elis ſcðo⸗ ̊ intẽdimꝰ. ¶ Relatiuoꝝ añt ĩ nwnero. Et ex ptʒ ꝙ maioꝛ eſt certi
q̃dã ſũt ſube vt qͥ iſſe ⁊ ſiłia q̃dã accñ tudoꝑ relatiuũ idẽtitat qᷓ ꝑ ſuũ ans
diuſio tls vt tal qis:tãt?:qtꝰ.Rłm ſube eſt loco relatimi poſitũ vt bõ currit ⁊ bõ
relatini qð refert eãdẽ rẽ ĩ niero cũſuo añte. diſputat:ꝗꝛ dubiũ eſt vtrũ ð eodẽ bo
ſbſttie vt q ille. ¶ Itẽ relatiuoꝝ ſube:q̃daʒ mine dicat Sed cũ ðꝛ hõ currit ⁊ idẽ
ſut rla diuerſitat vt ali.Et ẽ ilð qð diſputat certũ ẽ ꝙ de eodẽ boĩe dica
refert eãdẽ rẽ ĩ nũero ⁊ ſuppõitꝓ ali tur.boc eĩ ptʒ ꝑ pᷣſcianũ ĩ maioꝛi ſuo
a vt ſoꝛtes currit ⁊ aliꝰdiſputat.que voluĩe.qꝛ cũ ðꝛ Aiax venit ad troiaz
gã vo ſũt relatiua ſube fenrgrt e T aiax ſoꝛtit᷑ puguit dubiũ ẽ an de eõ
ille idẽ. ñ rim ſube idẽtitatis eſt qð dẽ aiace dicat᷑:an de diuerſis. Sʒ cũ
refert ⁊ſupponit ꝓ eodẽ in nũero ꝓ ðʒ alax vẽit at ad troiã:⁊ idem foꝛtit
ꝗ' ſupponit ſuũ ans. vt ſoꝛtes currit puguit de eodeʒ aiace ſtati ĩtelligit᷑
qͥ diſputat ibi rimq̃:refert ⁊ ſuppo Et ſic ptʒ maioꝛ eſt certitudo ꝑ re⸗
nit ꝓ ſoꝛte. ¶ Relatiuoꝝ ſube ideti⸗ latiuũ idẽtitat qᷓ; ꝑ ſuũ añs loco rela
tat q̃dã ſũt noĩa. vt qͥ qdã ſũt ꝓnoĩa tiui poſitũ ¶ Solʒ aũt dubitari cir⸗
vt ille. Itẽ relatiuoꝝ pnoĩm iqẽtitat ca relatia aS naus an 25 cepto
qdã ſũt recipꝛocavt ſui ſibi:ſe cũ ſuo ſacta ex diuerſa relatõe fiat ſʒ equo
poſſeſſiuo.vt ſuꝰ ſua ſih Alia vo nõ cationẽ vel ſm ãphibologi:vł ſᷣn a
recipꝛoca vt ille idẽ relatiuũ aũt reci liqu aliã fallam: vt dicẽdo boõ videt
pꝛocũ ðꝛ nõ ꝙ ſit patiẽs ſed qꝛ ponit aſinũ q ẽ ronalubi h relatiuũ qͥ ᷣt re⸗
modũ patiẽtis ſupꝛa ſubſtãtiã agen ferri napſ⸗ õ ad bunc
tẽ.qꝛ aliud ẽ res patiẽs:⁊ alið modꝰ terminũ aſinꝰ ⁊ ſic ibi ſunt diuerſe re
patiẽt qð pʒ ꝑ h̊ ꝙ ntũs põt eẽ pati lationes. g ᷣm aliquos ſolet ibi Cole In oppe
ens vt ſoꝛtes pcutit᷑:ſz ñ põt br̃e mo nienter aſſignari equiuocatio.Sʒ cõ ſtum ar⸗
dũ patiẽtis. vſi modꝰ? patiẽt ſꝑ eſt ĩ traſũ arguit᷑ boc nomẽ qm qðẽ re guitur ſᷣ
obliqͥs Et ſic pʒ ꝙ alid ẽ patiẽs ⁊ ali latiuuz ſigt rẽ vnã equaliter ſe hũteʒ moqꝙ nõ
ud mod'patiẽtis. St rat̃ qd addat᷑ ad illud quod ſignificat᷑ per modum iit equo⸗
ſupꝛa patiẽs ꝑ relatiuum recipꝛocũ ſube: vt coloꝛ qui eſt in coꝛpoꝛe,lo⸗ tatio.

diuiſio
relatiui
ſube idẽ⸗

de relati

uo reci⸗

gneſtio

Tractatus Octauus tilchn Frctan
cus qͥ ↄtinet rẽ locatã ⁊ ſic de alijs. vna dictõe.¶ Itẽ cᷓ ibi nõ ſit ampbi lnte dſina hopy⸗
eergo deceptio facta ex diuerſa relaz⸗ bologia ꝓbat᷑:qꝛ vbicũq; fit amphi⸗ enil bn ſci ſis
Secdo. tlone nõ facit equiuocationẽ. ¶ Itẽ bologla ibi eſt oſtructio vmi cũ alio qnonſt neſie fegno. atiu⸗
; nomẽ qͥ ſᷣm ẽ nom̃ ſigt ſubaʒ infi vt in h exẽplo liber ariſtotelis qꝰ ad ampbibo nn ziichonte al egatia
nitam: ſed iſta ſnbſtantia infiniia ap pꝛimũ mouũ:qꝰ ad ſcᷣm. vt littꝰ arat ogia iſoe ſotar tin eſpe
ta eſt finitari tã ꝑ vnũ añs qᷓ ꝑ aliud quo ad tertin. vt ſcit ſeculũ. Et ‚jm, MNſcf tn negat ſeg
ergo cum illa ſubſtãtia infinite ſump pʒ inductiue ꝑ oẽs mõs amphibolo⸗ ſic epzad añns. ti
ta ſe ſit vna. Et põt referre quodſʒ gie ꝙ vbicũq; eſt amphibologia ibi hogn⸗ anidaffm
añs ſi tio huius relatiui vna erit q̃⸗ eſt ↄſtructio vniꝰ cũ vno tm̃:ſed vbi⸗ Cri it. G cübe
re ſequitur qꝙ ibi non erit equocatio. cũq; eſt diuerſa relatio nõ eſt ↄſtru⸗ naeſho⸗ ſchonta rrlat
Tertio ¶ Iteʒ ratio cuiuſſibʒ relatiui ſᷣm ꝙ ctio vmꝰ cũ vno tm̃.immo vmꝰ cũ di itappone zincboata4 1
eſt relatiuũ eſt tm̃vna.ſ.añ late rei re uerſis deceptio facta ex diuerſa re . nag g,; hobief
coꝛdatiuũ.ergo om̃e relatiuuʒ ſᷣm ꝙ latiõe nõ facit ãphibologiã ¶ Item Gztahoni Emareztingt⸗
relatiuũ ꝑticipat vnũ nom̃ ⁊ vnã rõ/ vbicũq; eſt deceptio ex co ꝙ aliq di⸗ Fngtaffe oſito. t
nẽ: relatiuũ nõ c equocũ ſʒvniuocũ ctio põt referri ad diuerſa eſt cõpoſi tdegtolbe nans ſuppo⸗
inquãtũ eſt añ late rei recoꝛdatiuum tio vel diuiſio. Sʒ deceptio ex diuer ſtafnuntdec SNingit⸗
g particula relatiua:vt qui:ille:⁊aliꝰ ſa relatione eſt ex eo ꝙ aliqua dictio cis felatuecrgo? zist
inquãtum ſunt relatiua ſuoꝛum antł põt referri ad diuerſa.g deceptio fa⸗ r goßſippoſto dien
cedentiuʒ nõ ſunt equiuoca.¶ Sed cta ex diuerſa relatiõe eſt copoſitio s9p bona dun
Obiectio ſi aliq obijciat ꝙ relatiuũ qͥ alteriꝰ vel diuiſio.Et boc idẽ ↄcedimus. TE u
eſt rõis in boc ante hõ⁊ alterꝰrõniſ vofni z70lctonla 0 Po

==Eãt᷑ de relatiuis diuer Quidre⸗ Pureanuo dund idi niͤ i
ſitat]. vñ relatiuũ diuer lariud di goemiuoca neq pla fube
Afſitat eſt qð ſupponit ꝓ verſinaj ciccenteſt vna ppoer

ſzm ꝙ tenet ĩ hᷣ añte aſinꝰeſt cõe ſg
bʒ roõnes diuerſas.⁊ ꝑↄſeqns eſt eqͥ
uocum. ¶ Dicendum ꝙ b argumen⸗

tui non valet:nam ſimiliter poſſetp Djalio ab eo ꝙ refert. v o babz 5dl
Solutio hari ꝙ quodlibet vniuocum eſt d, Aſoꝛtes cii ⁊ aliꝰ ſ ſheunenno kds
uocũ vt aĩal eſſʒ equiuocũ ſʒʒ ꝙ eſſet putat ibi rlm aliꝰ:refert ſoꝛtẽ⁊ ſup Eh vn affinmation nan.
in hoĩe ⁊ ſʒ q eſſzʒ ĩ eq qꝛ aliã bʒ rõeʒ ponit ꝓ alio a ſoꝛte.⁊ ita facit recoꝛ⸗ 4 . fini ſchoate
ʒ ꝙ eſt bõ.⁊ aliã ſcðʒ q eſt equꝰ. Et dationẽ de ſoꝛte.De relatiuis aũt di oaaſ ſitac
ſic boc nom̃ aĩal aliã bʒ rõneʒ ;̊ ⁊ ibi uerſitat talis dat᷑ rla. Si rim diuer⸗ Begul. alec iſdaatan ac
⁊ eſt cõe:ne m ẽ equiuocũ ſed vnino ſitat addat᷑ ſuꝑioꝛi:tũc ſuꝑiꝰ fit ine nſdicueſß ſann Eſ
cum. ſʒ vmuoci ita ⁊ relatĩʒ Soluen r. Si addat iĩfenoꝛi ĩfer? fit ſunũ. v Kaprſcenichreamun
quʒz ẽ bꝛeuit ꝙ ſicut vmiuoca dñr br̃e Aerbi gra cũ ðꝛ:aliud ab aĩali: er/go Lconpakaapdän
eãdẽ rõe:nõ ſim ſe:ſʒ ĩ vniudco vmiuo aliud ab hoĩe.ibi locꝰ ẽa ſpẽ ad genꝰ Oſc afifanö negaoſ
cãte:vt homo bos:equꝰ:⁊ ſilia ĩ aĩali ſiue a ꝑte ſubiectiua ad ſuũ totũ vle matia ylnegatia allcuode
Ita ſilłr relatiua dicũt᷑ bẽre eandẽ rõ q; ĩ bac orone aliud ab aĩali hᷣ relati ſnb abalig'beſt dlca
nẽ nõ ſm ſe ſʒ in referente ſiue in rela uũ diuerſitat alið:qꝛ addit᷑ aĩali qð Eiitaſtiepzh diffinttiond
tiõe.⁊ etiã hnñc ide nomẽ iõ vniuocã eſt ſuꝑiꝰad hoĩem facit ipᷣm inferius ffmnois tnegatlöis aff
tur in eo:ſʒ ille obijciebat de ronibuſ ⁊ qꝛ addit᷑ inferioꝛi cum ðꝛ aliud ab Gtiorrſpiciit tii patie
relatiuoꝛum ſᷣm ſe.Et iõ cõcedimus hoĩe:facit ipᷣm ſuꝑius.ergo aliud ab lad cicnni 5 ppen
q deceptio facta ex diuerſa relatio⸗ aĩali ẽ inferiꝰ ad aliud ab hoĩe.⁊ iõ ẽ ſlatiuotſſp ſun r

ne nõ eſt ſm equiuocationem. Item ibi locꝰ a ſpecie vel a ꝑte ſubiectiua. befelatilag Fian
illa deceptig eſt in oꝛdinatõne dietio ¶ De relatiuis idẽtitatis dat᷑ regu⸗ la anti pcopatoon wiminn

nũ inter ſe:g eſt in oꝛatione:q; odia⸗ la ab antiqs. Nulla ꝓpõ incboata a eof Uſeſpechhhöd

tio dictionũ mibil alið ẽ qᷓ; oꝛo:g nõ ẽ relatiuo idẽtitatis bʒ ↄtradictoꝛiaʒ ideti ſüsnec ppr g. A at⸗
eqinuocatio:cũ eqͥuocatio ſolũ fiati H 3 dernord iiſtennei ſ

gfent nd De ſuppoſitione Relatiuoz Folio cxij.·
nben et⸗ tnnd it et aſſignãt talẽ cãm. oꝛ cũ ðꝛ oĩs hõ tiã eiꝰ qꝗð ẽ ſubm̃.qꝛ alið ẽ ſubm̃ ĩiquã
müm, Molber mi mocae Ccurrit T ille diſpuat: H̊ relatiuuʒ ille tũ ſubm ⁊ id qð eſt ſubiectum.⁊ alið
nd cn ls byz reſpectũ ad h añs hõ ꝓpt᷑ depen pᷣdicatũ ⁊ id qð ẽ pᷣtuʒ. Et ſic quicqd
temüpt rlewrltpdane⸗ entiã ſue relatiõis.ſʒ cũ negatio ad affirmat᷑ in ꝓpõe ichoata a relatiuo
nduchue- oes eculii EtfnD uẽit ꝓpõi ĩichoate a relatiuo dicẽdo negat᷑ in ſua ↄtradictoꝛia:qꝛ ↄtradic
rdicig eſt nganſpidat, ſic ille ũ diſputat.tũc negatio negat toꝛia iſtiꝰille diſputat ẽ illa:nõ ille di
ſhucho n Anpdibcſoge bi vbũ qð ſeqt ⁊ nõ negat reſpectũ re⸗ ſputat negatõe pᷣpoſita relatiuo. De
eſtdinert, . motſiſed ſ latiõis quẽ hʒ ad añs:gꝗ negatio non relatio idẽtitat nõ recipꝛoco tal da⸗
nnpcim⸗ eltono ſt/ , PD negat totũ qcquid affirmatio affir⸗ tur rla¶ Oẽ relatiuũ idẽtitat nõ re Alia rl
1s dere m imno GnCie . mat ergo nõ ↄdicit. Sʒ cũ hoc fit in cipꝛocũ hʒ eãdẽ ſuppõnẽ quã bʒ ſuuũu
em frct ofacta et duerſie q̃libet ꝓpõne ĩchoata a relatiuo ſeqͥ ans vt cũ ðꝛ oĩs hõ curꝛit ⁊ ille ẽ ſoꝛ.
F rapbibologii ken tur ꝙ nulla ꝓpõ inchoata a relatiuo h relatiuũille ſuppõit ꝓ oĩ boĩe:qꝛ ſẽ
Beſtdeceptoer loalij diß hʒ õdictoꝛiã ¶ Sʒ ð h obijcit᷑.Quic ſus eſt oĩs hõ currit ⁊ ille eſt ſoꝛtes

Wrefemad diuerſack eön . tonfuta qͥd ↄtingit affirmare 2tingit ⁊ nega id eſt omnis homo eſt ſoꝛtes. ¶ Di
deceptioer dun torle. re de quolibet ſuppoſito.ſy vᷣbũ ↄtin co aũt non recap:ocũ qꝛ cũ ðꝛ oĩs hõ
latione eſter eo Alqgusdicn hima. git affirmare de quolʒ ſuppoſito di⸗ videt ſe:non eſt ſenſus oĩs hõ videt
6 cCtiõis relatiue: ergo ↄtingit ⁊ nega⸗ oẽʒz boĩeʒ Iñ loco relatiui ſe nõ lʒ po
r duerſa felane eſt cpoft re quolʒ ſuppoſito dictiõis relatiue nere ſuũ añs:loco vᷣo alteriꝰlʒ poͤere

qiʒ ppõ incboata a relatiuo h õ⸗

dictoꝛiã.¶ Itẽ qrʒ ꝓpõ ſiue enũcia ſ Abito ð relatĩio ſubẽ di
BSk derut us diin Secda tio vnã hʒ ↄdictoꝛiã.ſʒ ꝓpõ inchoo-⸗ Eqũu ẽ ð relatio accũtis qͥq relati
ſtatſoßͦrelatuitiikrk 124 relatiuo:dũmõ ibi nõ ſit aliq̃ di- Relatiʒ aũt accñt ẽ qð uũ accñtꝭ
ſtat eſtc ippeneh 4 lo equiuoca. neq; pla ſubijciãt᷑ ne⸗ BAeefert eãdẽ rem per mo
tat end uppont⸗ qʒ pdicent᷑:eſt vna ꝓpõ.ergo ꝓpõ inMaũ denoĩatiõis: vt tale:
aloch eo eſcr choata a relatiuo babʒ õdictoꝛiam. q̃le:vñ bec ẽ dꝛia relati ĩ ſubẽ ad rela
ſenonteit N ¶ Iẽ dicit ariſto. pꝛio ꝑbiermeni⸗ tiuũ accñt ł.qꝛ relatiz ſubẽ refert reʒ
ibimnalanfent ſonetin Tenig, as vm affirmatiomivna negatio ẽ vniuocã ꝑ modũ qð qd ẽ: vt albedo q̊
paloa ſorte lta facltrtten oppoſita. affir̃atõi ĩchoate a relati ẽ ĩ ꝑiete coloꝛ qͥ ẽ ĩ coꝛꝑe Relatiʒ aũt
E deſoꝛte.Oe relgtiuis it d uo negatõ vna ẽ oppoſita.qð ↄcedi⸗ accñt ẽ qð refert rẽ ſuã ꝑ modum de

ltals dat a. Sinindua mdicéteſpdictã rłaʒ eẽ flaʒ. ¶ Ad noĩatiõis: vt ſoꝛtes eſt albꝰ ⁊ talis ẽ
ddat ſupioꝛltiic ſige ſtmn Solut roõeʒ eoꝝrũdemꝰꝙ relatiuũ opat᷑ ad pldto Alia aũt daia dat᷑ eoꝛũdẽ qꝛ re
addat ifenorlifen ft i woan ans compat᷑ ad vbũ cui ſubijcitur latiuũ ſube refert idẽ ĩ nũero. Relati

ciacirait bch um. CIc affifat 1 negato ſit ozo affir num verq accidentis refert iqẽ ĩ ſpẽ
boie ib lo e⸗ ſte n matĩa vl negatĩa alicuiꝰde aliqᷣ vła vt ſoꝛ.ẽ albꝰ⁊ talẽ pło:qꝛ iqẽ accñs ĩ
ſbiectun 09 lilon te licuiꝰ ab aliq b eſt aͤgfattde ſubo. nũero nõ pᷣt eẽ ĩ diuerſis ſſis:ſed bñ diuino re
g⸗ lud obaial Dra Et ita ſiẽ pʒ ꝑ diffinitidᷣnẽ pᷣdictã af idẽ ĩ ſpẽ. ¶ Relatioꝝ accñt.Alið ẽ latiui ac⸗
an Gragttt ile. fĩatiõis ⁊ negatiõis.affir̃atio ⁊ ne relatiuũ idẽtitat:vt tał. Aliud vero cidenties.
ſtan 4 ſzatißninfenls gatio reſpiciũt tmñꝰ ↄꝑationẽ ſubie⸗ diuerſitativt alteriuſmodi. Relatis
9 enn cndalli cti ad pᷣdicatũ.ꝙ a ꝓpõe inchoata a accidentis identitatis eſt qð refert
Orinfeſio⸗ g ergo i 4 relatiuo tm̃ ſumit᷑ dictoꝛiũ ꝑ ↄpa⸗ eandem qualitatem in ſpẽ ⁊ ſuppõit
xtin ſign gabbeſ hNH tideʒ relatiui ad vbũ cui ſubiſcit et ꝓ eadẽ ſpecie: vt ſoꝛtes eſt albus:et
inadalin eſieu a n coôpationé relatiui ad añs. nam talig eſt plato. Relatiuũ aũt accñt
hede e a aill n ille reſpectꝰnõ ibi ꝑꝑ naturã affir̃a di ſitatis eſt quod refert eãdẽ q̃i
atiuts idetin amrg ein tiõis nec ꝓpt᷑ depẽdẽtiã ſubiecti in⸗ tatẽ ĩ ſpẽ.ſʒ ſuppõitp alia diuerſa in
niqs: lula mulbij quãtũj ẽ ſubiectij/ſed ꝓpter depẽdy⸗ ſpecie: vt ſoꝛ,ẽ glbus:ꝛ alteriuſinodi
ſGenuuns

Tractatus Nonus trel unhon
eſt plato. ¶ Differt aũt relatiuũ ſub minoꝛeʒ: vt cũ ðꝛ hõ albꝰ currit, boc ſenf eſen ſic aſe
ſtãtie idẽtitatis a relatiuis accidẽti adiectiuũ albꝰreſtrĩgit boĩeʒ ad ſup n moſibli ho voteſt
umidentitatis:qꝛ relatiuñũ identita⸗ ponẽdũ tm̃ ꝓ albis.¶ ¶ Ampliatio ẽ iftsan rqucn fo
tis ſubſtatie refert eandẽ ſubſtantiã extenſio teri cõis a minoꝛi ſuppõne pliatiõis nleiſea inp hii
i numero.Relatiuuʒ aũt idẽtat acci ad maioꝛem.vt bõ põt eſſe antixpᷣs. ncngo inoſne
dẽt nõ refert idem accñs in numero iſte terinꝰbõ nõ ſupponit ſolũ ꝓ bRis etnnn onodo hein
ſed ſolũ idem accidens in ſpẽ. Relati qͥ ſunt:ſed etiã ꝓ bis qͥ erunt.vn am⸗ ſeint ſoeſt falaen go⸗
uoꝛum accñtis idẽtitat Aliud eſt re pꝓliat᷑ ad futuros.Dico aũt terĩ cois iharu n niorelgom
latiuũ q;titatis ↄtinue: vt tantꝰ. Alið qꝛ terĩnꝰ ſingularis:vt plato nõ am· linßz niſnnerg⸗ ſopbe
vero quãtitatis diſcrete:vt tot quot pliat᷑ neq; reſtringit᷑. ¶ Ampliatio diſo am ſneſt e tio ſopbilm
¶ Item relatiuoꝝ numeroꝝ: q̃dam nũ alia fit ꝑ vbũ: vt ꝑ boc vᷣbũ põt. pliatios in (Von obatiope
ſunt noĩa: vt totidem:quedaʒz ſunt ad vt hbõ põt eẽ antixpᷣs.alia fit ꝑ nomẽ areffiſi denns
notabile uerbia:vt totiẽs.¶ Sciẽdũ qð talis vt boiem eẽ antixpᷣm ẽ poſſiaile alia eoftlaclann cdenrine
tamꝰtot:totiẽs: totidem poſſunt di⸗ fit ꝑ pticipiũ:vt hõ potẽs ẽ eẽ niger Noic odeſtnel ctumu
ci relatiua:redditiua demõſtratiua. alia ꝑ aduerbiuʒ:vt hõ neceſſario pᷣt odeoſclic ſibie
