vel equus eſt lapis Camen ꝑmittit᷑ ad impoſſibilitatẽ diſũctiue reqͥrit᷑ vtrãq;

ꝙ vtraq; ſit vera:ſed nõ ita pꝛopꝛig
vt homo eſt aĩal: vel equus eſt byni
bilis. ¶ Ad falſitatẽ eius requirit

vtrãq; partem eſſe falſam: vt bomo
eſt aſinus:vel equus eſt lapis.
Circa hc textum.

ꝑtẽ eſſe impoſſibilẽ:vt hõ eſt aſinꝰ: vel equꝰ

Acceptõ
nes de ly
vel.

Devᷣitate
neceſ.⁊ 9
tingẽtia
diſiuncti⸗
ue affir⸗
matiue.

eſt lapis.qꝛ ſi vna eẽt poſſibilis:tota diſiun⸗

ctiua eẽt poſſibilis Sʒ ad ↄtingẽtiã diſiũcti
ue reqͥrit᷑:ꝙ q̃libet eiꝰ pars ſit ↄtingens ⁊ ꝙ
vna fit alteri cõpoſſibilis.vñ iſta nõ eſt ↄtin
gens ſed neceſſaria:rex ſedet:vel nullus rex
ſedet:qꝛ vna pars eſt alteri incompoſſibilis.

¶ Notãdũ eſt pꝛimo: boc aggre⸗ ¶ Notãduʒ ẽ quarto:q ad falſitatẽ
gatũ ppõ diſiũctiua:capit᷑ tripłr. Anoꝰ cõiſ⸗ diſiũctiue ſpałr accepte ⁊ affirmatiue reqͥrit
ſime ⁊ ſic eſt ſpẽs pꝓpõis hypotetice cõiſſime vtrãq; ꝑtem eſſe falſam:qꝛ ſi eiꝰvna ꝑs eſſet
accepte.⁊ diffinit᷑ ſic. Pꝛopõ diſiũctiua ẽ illa vᷣa:tũc tota eſſet vera.¶ Sed ad veritatẽ diſ

in q̃ explicitevł iĩplicite ſiue in cuiꝰmẽtali cõ

iũgũt᷑ due ꝓpões vel duo cõplera ꝓpoꝛtio⸗
nabilia duabꝰ ꝓpõnibꝰ tãqᷓ; ꝑtes pꝛicipales

ſui ꝑ bãc ↄiũctionẽ vel:ſiue ꝑ aliqͥd ſibi eqͥᷣu

lẽs.¶ Alioꝰ capit᷑ cõiter:a ſic eſt ſpẽs ꝓpõis

bypotetice cõiter accepte.⁊ diffinit᷑ ſic.Pꝛo

iunctiue negatiue reqͥritur vtrãq; partẽ pꝛĩ
cipalẽ eẽ verã.Et adifalſitatẽ reqrit᷑ falſitas
vniꝰ ſuarũ partiũ pꝛincipaliũ.Rel ſic ad ve⸗
ritatẽ difiũctiue negatiue requiritur illð qðᷣ
requirit᷑ ad veritatẽ copulatiue affirmatiue:
cõpoſite ex ꝑtibꝰ dicentibꝰ partibꝰ diſiun⸗

ctiue. Et ad falſitateʒ eius reqrit᷑ vnã ꝑtem

põ difiuctiua ẽ illa ĩ q̃ explicite vł iplicite:ſñ
* c uij

De Fita⸗
te ⁊ falſi⸗
tate difiũ
ctiue ne⸗
gatiue

Tractatus Pꝛimus
uerſalem. ¶ Bel aliter d 7 melius:q tertus

pꝛincipalẽ eẽ falſam. Vel aliter: ad veritatẽ
diſiũctie negatiue reqrit᷑ falſitas vni ſuarũ
ꝑtiũ pꝛicipaliũ Et ad falſitatẽ eiꝰ reqᷣ rit᷑ vnã
ptẽ pꝛincipalẽ eiꝰ eſſeverã.Et ſic illud quod
reqrit᷑ ad falſitatem diſiunctiue affirmatiue
ſufficit ⁊ re quirit᷑ ad veritatem diſiunctiue
negatiue:⁊ illud qð ſufficit ad veritatẽ diſũ
ctiue affirmatiue ſufficit ad falſitatẽ negati
une.¶ Eñ due ponütur regule arguendi ato

Rleargu ta diſiunctiua. Ina eſt: ꝙ a qualibet ꝑte pꝛiĩ⸗
endi ĩ diſ cipali diſũctiue affirmatiue:ad totã diſiun⸗
iunctiuis ctiuã affirmatiuã eſt bona ↄña.vt ſoꝛtes cur

Secũda.
regula

rit: ſoꝛtes currit: vel plato diſputat. Et ðꝛ
notãter a ꝑte pᷣncipali:qꝛ a ꝑte minus pᷣnci⸗
pali non opʒ ↄñam valere.vt non ſequit᷑ ſoꝛ
tes currit:g ſoꝛtes currit ⁊ plato diſputat:vł
bomo eſt añinꝰ? cum añs poteſt eſſe veꝝ ↄñte
etñte falſo ¶ Et iſta rła pʒ:ꝙ arguẽdo a tota
diſiũctiua negatiua ad quãlibet eiꝰ ptẽ:ẽ bo
na ↄnña.vt bñ ſeqͥ.non bomo eſt aſinꝰ.vł bo
mo ẽ equꝰ nullꝰ bomo eſt aſinꝰa fiłr.& nul
lus bomo eſt equꝰ.¶ Alia rla ẽ q tota diſiũ⸗
ctiua cũ deſtructione vni ptis pꝛĩcipalis:ad
aliã ptẽ pᷣncipalẽ eſt bona ↄña vt bñ ſeqͥt᷑ ſoꝛ
tes ẽ homo.vel ſoꝛtes eſt aſinꝰ.ſʒ ſoꝛtes non
eſt aſinꝰ. ſoꝛtes eſt homo.Et ðꝛ notãter cũᷣ
deſtructione vniꝰ ꝑt pncipalis:qꝛ cũ deſtru
ctione ꝑtꝭ minꝰ pᷣncipalis non opʒ ↄnñam va
lere:vt nõ ſeqͥt᷑ ſoꝛtes eſt aſinꝰ:vel ſoꝛtes eſt
bõ.vł hõ eſt lapis ſʒ ſoꝛtes non eſt aſinꝰg bõ
eſt lapis.cũ añs poteſt eſt verũ ⁊ ↄñs falſum

¶ Aoõtra dicta pᷣmo ſic arguit᷑.hec
eſt diſiũctiua:petre fac ignẽ vel petre lege
tñ in ea nõ ↄiũgũt᷑ due cathegoꝛice ppõnes
g diffmitio ẽ mala.¶ Scðo ſic argu. bec eſt
diſiũctiua:ſoꝛtes currit.aut plato diſputat:⁊
tñ in ea non ↄiũgũt᷑ due cathegoꝛice ꝑ bonc
ↄiũctionẽ vłiꝗ diffinitio eſt inſufficiẽs. Ter
tio ſic af.hec eſt diſiũctina vera nõ hõ eſt aſi
nus.vel equus eſt riſibilis.⁊ tñ nulla eiꝰ ps
eſt vᷣa: text eſt falſus. Mĩoꝛ pʒ qꝛ iſta eſt
falſa:hõ eſt aſinus:ſiłr equus eſt riſibilis.

¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ ꝙ licet illa ſit p⸗
poſitio diſiunctina:ſi capiat᷑ ̊ aggregatũ ꝓ
poſitio diſiunctiua:cõiſſime non tñ ſi capiat
ſpã iter.¶ Ad ſcm ðꝛ ꝙ lʒ ibi nõponat᷑ illa
ↄiunctio vel:tamen ponitur aliquid ſibi eqͥ⸗
ualens. ¶ Ad tertiũ dicitur negando mino⸗
rem. Et ad pꝛobationem ðꝛ ꝙ iũlle nõ ſunt p⸗
tes illiꝰ ꝓpoſitionis:ſed iſte.nullus homo ẽ
aſinus:⁊ nullus equus eſt riſibilis. Et cã eſt:
q;ꝛ negatio .ꝛepoſita indefinite facit illã vni

intelligitur de diſunctiuis affirmatiuis

non de diſiunc tinis negatiuis.

ies regule. ¶ Pꝛima
regula.Si alicui ſigno

lari pꝛeponatur negatio equipollet
ſuo contradictoꝛio:vt iſte:equipol⸗/
lent:non oĩs homo currit:⁊ quidam
bomo non currit. ¶ Secunda regu
la.Si alicui ſigno vniuerſali poſtpo

r A vmuerſali vel particu⸗

éEquitur de equipollẽ⸗
tijs: de quib? dãtur ta⸗
Pꝛima

re gula

Secũda,

natur negatio:equipollet ſuo cõtra

rio:vt iſte due equipollẽt:oĩs hõ nõ
currit:nullus homo currit.
¶ ECirca hunc tettum.
¶ notãdũ eſt pꝛimo ꝙ hic ↄñ̃r pe.
biſ. deterĩat de equipollẽtijs. VUñ eqvollẽtia
dz ſic deſcribi. I Eqᷣpollẽtia eſt duaꝝ ppõnũ
vtroq; terio ꝑticipãtiũ:ſᷣm eũdẽ oꝛdinẽ vniꝰ
ad aliã foꝛmalis ↄnña:pꝑ negationẽ pᷣpoſitã
tm̃:vł ooſtpoſitã tm̃:vl pᷣpoſitã ⁊ poſtpoſitaʒ
ſimul ¶ In hac em̃ diffinitione ponit᷑ ↄña lo
co gñis:⁊ totuʒ reſiduũ ponit᷑ ad dꝛĩam oĩm
aliaꝝ ↄnaꝝ.¶ Dr notãter duaꝝ ꝓpõnũ vtro⸗
q; terĩo ꝑticipãtiũ:ad dꝛĩam ↄnaꝝ:qͥ fiũt ꝑ p
pones non ꝑticipãtes vtroq; terio. Df no⸗
tanter ſᷣm eũdẽ oꝛdinẽ:ad dꝛĩam ↄuerſionis
¶ Df notãter:ꝑꝑ negationẽ pꝛepoſitã ac.ad
dram oñarũ que fiunt ꝑ leg? ſubalternaruʒ.
¶Notãdũẽ ſcdðo ꝙ eqpollentia ca
pit᷑ dupkr. Unoꝰ vt ẽ teriꝰ pᷣme ĩtẽtõis:⁊ ſic
ſte teriꝰ eqpollẽtia tm̃ ſiẽt ſicut aggrega⸗
tũ due res eque multũ valẽtesvł vna res tm̃
valẽs ſic alia:⁊ ſie nõ capit᷑ in ppoſito.Alioꝰ
capit᷑ vt eſt teriꝰ ſcðᷣe intẽtõis:⁊ tũc tm̃ ſi ẽat
ſicut ̊ aggregatũ ꝓpõnes eqͥualẽtes. Et il
lo mõ capit n Nilo⸗ qꝛ tales ꝓpões ſub
oꝛdinant᷑ eidẽ ꝓpõnmẽtali vltimate ſue p
pꝛie dicte:vel pluribꝰ mẽtalibꝰ ſynonimis et
Hᷣ mõ eq;pollẽtia ſolũ rexit᷑ inter ppõnes ſy⸗
nonymas.vt marcus currit:⁊ tullius currit.
¶ Alioꝰ dñr eqͥpollere in vᷣitate ⁊ falſitate.⁊
h duplr. Uno mat᷑ialiter:⁊ illo mõ nõ eſt h
ad ꝓpoſitũ. Iñ ille ꝓpões dñr equipollere
mat᷑ialiter in vᷣitate ⁊ falſitate:q vtraq; eſt
iolatiua alteriꝰ in ↄña bona ⁊ mat᷑iali: vt oĩs
hõ eſt riſibilis:⁊ oẽ riſibile eſt hõ.Alio foꝛ⸗
maliter ⁊ illoꝰ eſt bicad ꝓpoſitũ. Uñ ille p⸗
pões dñr eqʒpollere foꝛmalr in vᷣitate ⁊ falſi

Diffinitõ
equipolẽ

Acceptõ
nes equi
pollentie

Que pꝛo⸗
põnes eq;
pollẽtma
terialiter
2 que foꝛ⸗
maliter.

1

Ntcle

s ſech

lete

coroill 1
N iordent ite due ,
ſytdenk iſtedue i jn
giidinbe in .
geſtoni aik negrnio nes⸗

4
poletitippoftne i wörs
natiet öictorun dii
eniretübeggeß
cigealt negrtio tcbin
pescrbegonce deteis c1d⸗
penescjttitet taed un
ettalis aturercptoti not
ſruitteroppofitü ponit io n
doftööſdekruit qualitate 1n
ppoͤnis:t ponit oppoftife
telivegatiden ppoſttione cui⸗
toegipoller ppoſitioni oKra.
Fteilli ppoſtioni cuiadditur

¶Noticieſtnarocy
cn pont ſcaz reguli qdʒ ſe
tidunbis ppöniduls orrarizsr⸗
Ponaturnegnio negis: im nech
Cidiſriburüs pteſtdiectipo
liſtciſennigtücagggegui
füne ppoſtioneniaidit il
Pöſetppoſttioni otrieilli p
WNH
Papoftanihsrrieeniid

Inn böͤcurrit f
. filpmerpo⸗
bllagteſibiectipoiti u

polerſſinue 5 nilder böm
fntnent ff

lelaenne an 4.
boſeftſis „Alle
Prin Ntein
alaſtflch Aicedei,

innecin,
irinienid
rn

s de guib⸗ llong meller⸗
X aSi im regule
natur ne de

dictoꝛiorpt ſſt

lſin!
ſ

zal pelparten

iegnipe,
ite Pvol

e equipolletis. Bfeſolii .R

Gticipätii:pmeideninen⸗
lis onnpo negmione zf
kta tm: v?poſti 1hoſpoft,
ac em̃ diffinitione ponik onh
uʒ reſiduũ ponit ad dꝛinm oin
De notãter duay pponiimd
patiũ:ad dꝛiam ofar firp,
tiapãtes vtroq; terio (dino
c oꝛdinẽ: ad dꝛiam ouerfonis
pp negationẽ pꝛepoſiti c
ue fiunt leg ſubaltemm
ie ſeðoρ7âραpolena
o vtẽteri pme ſtetoiatſt i
blletia tm fit foutbagge
ue multü vaſetesylem ſetfl
1ſie nõ capit inppofta din
ri ſcde intẽtoͤis: tienßſi
u ppönes enaſetesl
uplr. po⸗ q: tales ppoesſi
ppon metali leinneſn .

.TEqpollötia eſt duanr dhoͤin

Py mẽtalib ſynoninbe
plund mẽtalib ſpnoninſsad

epit inter ppone?
tia ſolür r tullinsuni⸗

Intelle⸗
ctus ſecũ
ge rle.

De equipollentijs

tate:qᷓ; vtraq; eſt illatiua alterũ in ↄña foꝛ⸗
mali.vt nõ oĩs hõ currit:⁊ qͥdã bõ nõ currit.

¶ Notãdu eſt tertio:ꝙ bic ↄñr pe.
biſpanus ponit pꝛimã regulã equipollentia
rum que debet ſic intelligi.datis duabus p
poſitionibꝰↄtradictoꝛijs quaꝝ vna eſt vlis ⁊
alia particularis ſiue indefinita:ſi vni illarũ
pᷣponatur negatio negans cadens ſi upꝛa to⸗
tũ ſequẽs:tũc aggregatũ et illa negatiõe et
ꝓpõne cui additur illa negatio: equipollet
dictoꝛio illius ꝓpõnis cuſadditur negatio
Exẽplũvt dent᷑ iſte due ppõnes:qͥlʒ bomo ẽ
aſinus:⁊ quidã hõ nõ eſt aſinꝰ tunc ſi vni eaꝝ
ꝓpoſitionũ addit᷑ negatio negãs:vt dicẽdo
non quilibet homo eſt aſinꝰ.h̊ aggregatũ eq;
pollet iſti ꝓpoſitioni:qͥdã homo non eſt aſi⸗
nus:qͥ eſt Zdictoꝛia illiꝰ ꝓpõnis cui addita ẽ
negatio.⁊ etiã h̊ aggregatũ vdicit illi ꝓpõi
cui addit᷑ negatio.Et cã huiꝰ rle eſt.qꝛ ꝓpõ⸗
nes cathegoꝛice de terĩs cõibꝰ õdictoꝛie dr̃t
penes q;titatẽ ⁊ qlitatẽ.⁊ cũ negatio negãs
eſt talis nature:qꝙ totũ qð poſt ſe inuenit de
ſtruit ⁊ eoppoſitũ ponit iõ cũ pᷣponit᷑ vni p
poſitiõi deſtruit qualitatẽ ⁊ quãtitatẽ illius
pꝓpõnis:⁊ ponit oppoſitũ ⁊ ſic aggregatũ et
tali negatiõe ⁊ ꝓpoſitione cui additur nega
t o equipollet pꝓpoſitioni ↄtradictoꝛie oppo
ſite illi ꝓpoſitioni cuiadditur negatio.

¶ Notãdũ eſt quarto q; hic ↄñr au
ctoꝛ ponit ſcðᷣaʒ regulã q̃ dʒ ſic intelligi. Da
tis duabus ꝓpõnibus ↄtrarijs:ſi in vna eaꝝ
ponatur negatio negãs:im mediate ſequẽs
totũ diſtributũ a ꝑte ſubiecti poſitum:cadẽs
ſupᷣtotũ ſequẽs:tũc aggregatũ er illa nega⸗
tione ⁊ ꝓpoſitione cui addit᷑ illa negatio:eqͥ
pollet ꝓpoſitioni ↄtrarie illi ꝓpõni cui addi
ta eſt negatio.Exẽplũ:vt datis illis duabus
pꝛopoſitionihus ↄtrarijs:quilibet hõ currit
⁊ nullꝰ hõ currit.ſi ĩ vna eaꝝ poſt totũ diſtri
butũ a ꝑte ſubiecti poſitũ gonat᷑ negatio ne
gãs:cadẽs ſupꝛa totũ ſequès:tũc aggregatũ
er illa negatione ⁊ ꝓpõne cui addit᷑ illa ne⸗
gatio:eqͥpollet ꝓpoſitioni ↄtrarie illi cui ad
ditur illa negatio:vt qͥlibet hõ nõ currit:eqͥ⸗
pollet iſti nullꝰ hõ currit.Et ſiłr iſta:nullꝰbõ

Folio

iecti ſuppoſitũ:qꝛ als nõ eqͥnalerẽt.et ꝓpter
defectũ iſtiꝰ conditiõis iſte nõ eqͥpollet:om
nis hõ aĩal non eſt:⁊ nullus bõ aĩal eſt. ſʒ dʒ
poni negatio:oĩs hõ nõ aĩal cẽ.⁊ iſta eqͥpollʒ
iſti nullus bomo aĩal ẽ Etiã pꝓpter defectuʒ
iſtius cõditõis iſte nõ eqpollẽt.cuiuflʒ hoĩs
oculus eſt dexter ⁊ nullus bominis oculus
non eſt derter: quia in iſta:cuiuſiʒ hominis
⁊c.negatio nõ ponitur immediate poſt illuʒ
terminũ hoĩs:⁊ iõ debʒ ſic dici.cuiuſiʒ boĩs
non oculus eſt dexter Et ratio huius regule
ẽ talis:quia negatio ſic poſtpoſita toti diſtri
buto mutat qualitatem ⁊ nõ qtitatẽ ⁊ ſic fa⸗
cit pꝛopõnes que nõ fuerunt eiuſdem quali⸗
tatis eſſe eiuſdem qᷓ;titatis ſiue ſimilis

¶ Cõtra dicta arguit᷑ pꝛĩo ſic. Si
plures pꝛopoſitiones equipollerent: tunc
plures ꝓpones vni ⁊ eidem ↄdicerẽt:ↄñs ẽ
falſum ⁊ Ariſto.v.metbapbiſice:dicẽteʒ
tm̃ vnu vni opponit᷑.ergo ⁊ illud eſt falſum:
ex quo hoc ſequitur.ſ.ꝙ plures ꝓpõnes eqͥ⸗
pollẽt. ¶ Scdo ſic arguit᷑. ſi pꝛima rła eſſz ve
ra:ſeq̃ret᷑ů vna ꝓpoſitio eqᷣpolleret ſue cõ/
tradicto: quia ðꝛ in rlła illa negatio fac eẽ
eã eqpollere ſuo ↄtradictoꝛio:ſed oñs ẽ fal⸗
ſum igit᷑ c. ¶ Tertio ſic arguitur:contra ſe⸗
cundã regulam:qꝛ ſi regula eſſet vera ſeque
er iſe Abelletein nullns bõ aĩal ẽ.
⁊ois hõ aial nõ ẽ ↄñs ẽ falſum:qꝛ pꝛia ppõ ⸗.·
ẽ falſa:⁊ ſcdᷣa vera:& rla eſt falſa N Nrs ho ratlo
¶ Apꝛimũ dicitur ꝙ licet: plures nes inop
ꝓpoſitiones nõ equipollẽtes nõ poſſint cõ poſitum.
tradicere vni ⁊ eidẽ pꝛopõni:tñ ples ppões
equipollentes poſſumt contradicere vni ⁊ ei
m pꝛopoſitiõi.¶ Ad ſcõᷣm dicitur negãdo

xxi.

conſequentiam: q; regula intelligitur ſic:

aggregatum ex negatione ⁊ pꝛopoſitiõe cui
additur negatio eqᷣ pollet pꝛopoſitioni con⸗
tradictoꝛie oppoſite illi cui additur negatõ
¶Ad tertium dicitur negãdo ↄñam:qꝛ defi
cit illa particula immedate ſequens totũ di ·
ſtributum aꝑte ſubiecti poſitum. Terria rl.
¶ Tertia regła. Si alicui ſigno vm
uerſali vł particulari pꝛeponatur ⁊

„

poſtpõat᷑ negatio:eqpollet ſuo ſub

nõ currit.equipollet iſti:qͥibet bomo currit alterno.vt iſte due eqͥ vollẽt:nõ om⸗

ODicit᷑ notãter in regula negatio negãs.qꝛ
ſi ponat᷑ negatio inſinitãs:tc ppões nõ eqᷓᷣ
pollerẽt: vt ſte nõ equipollẽt:nullũ aĩalnon

nis bomo non currit:qdã homo cur

rig . ⁊ dicte regule in his verſibꝰ ↄti

idẽ hoĩ eſt ſuba: ⁊ oẽ aĩal idẽ hoĩ eſt ſuba.cuʒ hentur. verſus Pꝛe dic:poſt cõtra

pꝛima ſit falſa:⁊ ſcdᷣa vera. Dicitur notãter

pꝛe poſtq; ſubalt᷑

¶ Ex iſtis reglis q̃rta regu

im mediate ſequẽs totũ diſtribu:ũ a ꝑte ſub infertur regula q̃ talis eſt Si dno ſñi

vſus equi
pollẽtiaꝝ

Intellec⸗
tus tertie
regule

Intellec⸗
tus Orte
regule

Cractatus. Pꝛimus

gna vniuerſalia negatiua ponantur

in eadẽ locutiõeita ꝙ vnum ſit ĩ ſub
iecto ⁊ reliquũ ĩ pꝛedicato.pꝛimum
equipollet ſuo contrario per ſcdam
regulam:quoniã ei negatio poſtpo
nitur:⁊ ſᷣm ſuo ↄdictoꝛio per pꝛimã
regulam.quoniam ei negatio pꝛepo
nitur vt nihil eſt mihil equipollʒ bu⸗
ic quodlibet eſt aliqͥd:qꝛ ꝑ ſcðaʒ re⸗
gulam nihil non.⁊ quodlibet eqpol⸗

lent:ſicut omnis non:⁊ nullꝰ.⁊ ꝑ pꝛi

mã regulã nõ nibil:⁊ aliquid eqpol⸗
lent:ſicut non nullus:⁊ qͥdã ⁊ ſic due
pꝛime ſunt equipollentes. vᷣſus.Nõ
oĩs quidaʒ non:oĩs nõ quaſi nullus
Non nullus: quidam:ſʒ nullus non
valet omnis Non aliquis:nullꝰ:non
quidam non valet omnis. Nõ alter

neuter: meuter non pꝛeſtat vterq;
¶ Circa bunc textum

¶ Motandum eſt pꝛimo: ꝙ hic oñr
Pe.bi.ponit tertiã regulã eqpollẽtiaꝝ q ſic
dz intelligi. Datꝭ duabꝰ ꝓpõnibꝰ ſubaltnis ſi
ĩ vna eaꝝ pᷣpõat᷑ negatio toti ppoſitioni ⁊ ẽt
poſtponat᷑ negatio toti ſubo cadẽs ſupᷣ totũ
ſequẽs:tũc aggregatũ ex duabꝰnegationibꝰ
⁊illa ꝓpoſitione cni addunt᷑ negationes eq
pollet ꝓpoſitioni ſubalterne illius ꝓpoſitio
ni cui adduntur negationes. Exemplum:vt
iſte ꝓpoſitioẽs ſunt ſubalterne:qͥlibʒ hbomo
currit.⁊ qͥdam homo currit. Et ideo ſi ĩ vna

—

eaꝝ pᷣponat᷑ negatio ſigno ⁊ toti ſubo ⁊ poſt
ponat᷑ negatõ toti ſubo dũmõ ille negatões
cadãt ſupꝛa coplaz vt dicendo non q libʒ bo
mo nõ currit:tale aggregatũ eqpollet iſti ꝓ
poſitioni aliqͥs bomo curꝛit.Et ratio huiꝰ re
gule eſt:quia pꝛopoſitiones ſubalterne diffe
runt penes quantitatem:modo negatio pꝛe
poſita deſtruit qᷓ;titateʒ:⁊ qꝛ ãbe negatiões
cadunt ſupꝛa copulam mutuo ſe impediunt
⁊æ ſic non mutatur qualitas

¶ ’‚Notãdũ ẽ ſecũdo: bic ↄſequẽt᷑
Pe.hiſ.põit quartã regulã ſequẽtẽ coꝛrela⸗

alteri pꝛopoſitioni:in qua cũ ſubiecto ponit᷑
ſignũ ↄtrariuʒ pꝛimo ſigno vniuerſali nega⸗
tiuo ⁊ cum pꝛedicato ponitur ſignuʒ contra⸗
dictoꝛiũ ſecundo ſigno vniuerſali negatiuo:
vt iſte equipollẽt n hil nihil eſt:⁊ quodlʒ eſt
aliquid.¶ Dicitur notanter ſi ambo ponant᷑
in copulam:quia iſte non equipollent nihil
eſt nihil:⁊ quodlibet eſt aliquid:qꝛ pꝛima eſt
negatiua:⁊ ſecũda eſt affirmatiua Ratio hu
ius regule eſt talis quia ſecundũ ſignũ equi⸗
pollet ſuo contradictoꝛio per pꝛimã regulã:
ex quo fibi pꝛeponitur negatio ⁊ pꝛimũ equi
pollet ſuo contrario per ſecundam regulam
ex quo ſibi poſtponitur negatio.

¶ ’Notandũ eſt tertio: hic ↄñr pe.
hyſpanus ponit aliquos verſus ad maioꝛem
noticiã de eqͥpollentijs babendã qui debent
ſic intelligi.Nõ omnis equipollet quidã nõ
ſiue hoc ſit a parte ſubiecti ſiue a ꝑte pᷣdicati
dũ tñ negatio cadat ſupꝛa copulam. Erxẽplũ
vbi a parte pꝛedicati.vt ſoꝛtes nõ eſt oĩs hõ:
equipollet iſti:ſoꝛtes qͥdã bomo non eſt.Exẽ
plum vbi a parte ſubiecti vt non omnis hõ
currit:⁊ quidam homo non currit. Oĩs non
equipollet nullus:ſiue hoc ſit in pꝛedicato:ſi
ue in ſubiecto. Exemplum vbi in pꝛedicato:
vt ſoꝛtes oẽm hoĩem nõ videt ⁊ ſoꝛtes nullũ
boĩem videt.Si militer ſoꝛtes oẽ vidẽs nõ
eſt:⁊ ſoꝛtes nullũ vidẽs eſt.Exemplũ vbi in
ſubiecto vt omnis homo nõ currit:⁊ nullus
bomo currit.Similiter in parte ſubiecti: vt
ſoꝛtes qͥ oẽm hoĩem nõ videt currit:⁊ ſoꝛtes
qui nullũ boiem videt currit. ¶ Non nullus
equipollet qu idã:a hoc ſiue ĩ pꝛedicato ſiue
in ſubiecto.Exẽplum pꝛimi:vt ſoꝛtes nõ nul
lum aĩal eſt:⁊ ſoꝛtes eſt aliquod animal. Si
militer in parte pꝛedicati vt ſoꝛtes non nul
lũ aſinũ videt:⁊ ſoꝛtes videt quẽdam afinuzʒ
Exemplum vbi in ſubiecto vt non nullũ ani
mal currit:⁊ aliquod animal currit.⁊ ſimili⸗
ter in parte ſubieti:vt ſoꝛtes qui non nullũ
afinũ videt currit:⁊ ſoꝛtes qui videt quẽdazʒ
aſinũ currit.Nullus non equipollet oĩs: taʒ
in ſubiecto qᷓ; in pꝛedicato ⁊ poſſũt dari etẽ⸗
pla ficut in pꝛecedẽtibus.Nõ aliquis equi
pollet nullus ⁊ boc ſiue a parte ſubiecti ſiue
a parte pꝛedicati. Nõ quidã non equipollet

rie ex duabꝰpꝛimis que ſic intelligit᷑ Si ĩ ali omnis.⁊ boc ſiue a parte ſubiecti ſiue a ꝑte

qua pꝛepoſitione cathegoꝛica ponãtur dup

pꝛedicati.Nõ alter equipollet neuter. Neu⸗

ſigna vłia negatiua negãt᷑ captavnuʒ cũ ſub ter nõ:eqpollet vterq;.Non alter nõ:eqʒpol⸗

tecto:⁊ reliquum cum pꝛedicato ante copu⸗

lam poſita: tunc illa pꝛopoſitio equipollet
0%

let vterq;.⁊pᷣ ſiue a parte ſubiecti ſiue a par
te pꝛedicati:⁊ poſſunt dari etẽpla confoꝛmi

..1. Kt

Intellec⸗
ctu verſu
um equi⸗

pollentiz

rum

agait vegrtiortois no⸗
e ullsonriſole
ſbalerboreſtaggregarue
gttellmivmnegatideppe
hoſtnegnipoler ſgnoſuda!
Cuiadditur negationes 7e
tertin tertionotabil Eton
religin negato apiturn
Ocppitur infimtanter.
¶Conma dicta pꝛimo⸗
Niam ppogticular eqpollet
ciei ecpolerenti n opz d
(Cedofſcar iſtend egnipolle
blncdldeteſaligcegn me
Aapegniungtkackfallat
Gukrſtenoraaniolem:n
noncurtromms bond an
glafkllunmnden
tmcnminen cenegen
As Ennen 1
nohen n clz ali
u Pninnnnn

eimengri

rone ecſtom
ninranei e
geſtelig ieden
oantecekengnn
ſtine on
ſilginege ner
nhecimrenes

tionkin ug e, De regulis equipollentiar Folio kxrxrij

primof ch ſubiect, .
„Je = „. . .
R en minline Pꝛim in ter ad etemplapꝛecedentia. BDOdus eſt adiacẽs rei Diffinitõ
lergno wiuentii⸗ com, falecne ¶ nNotãdũ eſt qrto:q; iſtð metrũ dz „5 determinatio:et babet modi
er n bil nibil eſ., Dltin⸗ metripe c dʒ expoui Pꝛe ↄdic:hᷣ eſt ppõ in qua ne⸗ fieri per adiectiuum.

tur notanter ſtana e ladic. gatio pponit iubo ſũpto cũ ſiano vli vel ri⸗ (Sea duplex eſt aa⸗
in⸗ on enipalen nar vel nte maeſinlee ſũpto tal ponis — Piectiuum. Quoddam ẽ
adlibet eſt aliqnic v. d edqpollet ↄdictoꝛio illiꝰ ꝓpõis cui pponit᷑ ne qſectiuũ noĩs: 9 ni .
cüde eſtafinnuten⸗ Mimet gatio:erepla patẽt in pꝛĩa rla eqpollẽtiarũ. leieſt noiret ald iMGen ditia
talis quia ſecn an haron Poſt ↄtra:boc ẽ ꝓpõ vlis in q̊ poſtponit᷑ ne lliud eſt a lec i rbi vt aduer
nradictoꝛio ndüfignüen gatio negãsĩmediate ſequẽs diſtributũ a ꝑ bia. ſᷣm em̃ Pꝛiſcianum aduerbium
oniturne er mimätegti te ſubi poſitum:equipollet Zꝛio illi⸗ ꝓpõnis eſt vi verbi ad iectiuuʒ. Et ideo du
Krarioperſtrunaem nien cuiaddit negatio: t exẽpla patẽt in icoaria. plex eſt modus. Inus nominalis: q Diſio mo
4 gtio. ſumpto cũ ſigno vli vel ꝑticulari:vel ſine ſi⸗ nerbialis. qui fit per aduerbium: vt
ſjeſt tertiop bic ſrn⸗ gno itificãte ponit᷑ ⁊ poſtponit᷑ negatio r veloriter C. hort
titaliquos ver (orpe negãs talis ꝓpõ eqpollet ſubalterne illius bomo currit velociter & Item ad⸗ Subdiui
verſugad manmn, ꝓpõnis cui addũtur negationes.¶ Alit᷑ põt uerbioꝝ:q̃dam determinant vᷣbum ſio.

— babendigniden. Scös in exponi metruz ſic. Pꝛe. Sdic.id eſt aggrega/ gratia compoſitionis:vt iſta ſex ne
is equipolletquſti in tellectus tu ex ſigno qtificate ⁊ negatiõe ppoñta eq ceſſi ario:cõtingẽter:poſſibiliter:im⸗

darte ſubiecti fine ecen , eiuſdem. pollet ngno Sdictoꝛio illi ſigno cui additur poſſibiliter. vo ⁊ falſo. Alia deter⸗

cadat ſupꝛacopulam. ktini io vt nõ omĩs: eqpollet qdat 2. —☚
E m. Eteylin illa negatio vt nõ omĩs:eqͥpo et qͥdat᷑ non.
edicati. vt ſoresnöͤeſ cit, Poſt ↄꝛboc ẽ aggregatũ ex ſigno vli:⁊ nega minant verbum gratiarei verbi. vt
ſoꝛtes qͤda bomo nonei r tiõe poſtpoſita eqpollet ſigno Zꝛio illi ſigno foꝛtiter agit:velociter curꝛit.aliað⸗
rte ſubiecti vt non omnis cui addit᷑ negatio:vt oĩs nõ:equipollet nul⸗ terminãt vᷣbũ gratia tꝑis vt bodie
am bomo non amrit. Disn lus:⁊ nullus nomequipollet oĩs. Pꝛepoſtq; cras ⁊ alia aduerbia tpᷣalia. alia ad
ullus:fiue boc fit inpꝛeciem ſubalter: boc eſt aggregatũ er ſigno vli vel uerbia determinãt vbũ rõe mol: vt
. Eremplum ybiin pecienn pticulari. vna ueFariSe vpoſtr ei roſt aduerbia optãdi boꝛtãdi ⁊ ᷣm h ſu⸗
n boĩem no videt: ſoanteonli poſita equipollet ſgno ſubalterno illi igno mir᷑ młtipliciter modus ꝑ aduerbia

cui addũtur negationes.⁊ erempla boꝛũ pa

tent in tertio notabili. Et omnia iſta debent Sed omiſſis omibus alijs ſolũ nũc

Similiter ſoꝛtes oe viles ſi

ullͤ vides eſt Erengi f et el negatio capitur neganter: anõ de illis dicendum eſt:q cõpoſitiõe
mnis bomo no curtiraml ntelligi qñ negatio cap Santer: Tue icehonih Sle eE
un. qñ capitur infinitanter. determinãt: vt ſũt bi ſex neceſfario
Similiterinpanteſtbienin ¶ ERontra dicta pꝛimo arguitur ſic cõtĩgẽt᷑ ⁊c. Cũ em̃ ð ⁊ homo neceſſa
boiem nõ videt aittſana L⸗ 2—1 . . . *=S 2 . ; r
em videt cumit.Cfonnir Aliqua ꝓpõ ꝑticular eqͥpollet vłi ad facien rio ſedet deſigt ↄpõ ſe eſſiõis cum
wiser boc fueinetiurſ⸗ qu ea epollerevli nõ oy⸗ Dadere negatorz hogie ſit neceſſaria.ſʒ cũ ðꝛ hõ cur⸗
Breplumprimirtſotemnin Scdo ncar. iſte nõ equipollent nib i enie rit bñ: vl veloclter ſig curſus bo⸗
tẽplum pꝛimi t ſd bil:⁊ qdᷣlibet eſt aliqͥd: qꝛ vna ẽ affirmatiua ⁊ · „ liſta öteriat᷑
„ſottes eſt aliquodanimi alia negatiua: Erla eſt falſa. ¶ Tertio ſic ar⸗ nis ſit bonꝰ vł velox. ⁊ i iſta ðteriat
rte pꝛedicati ntſortes hontu guit᷑: iſte non aquipollent: non quidam bõ res vᷣbi in pꝛia vero ↄpoſitio. Unð
tn ſoꝛtes videt wemin non currit: ⁊ omnis bomo currit ergo tertia ſolũ llli mõi 4 ↄpoſitõeʒ dterminant
vbi in ſubiecto nrnonni, regula eſt falſa:antecedẽs patet:q; vna ẽne faciũt ꝓpoeʒ modalẽ:iõ de talibus
tenenaint Se enneh a, ezchlyegariond eoputes orlethora biensanu EeheFi-
tivt loꝛtes . ½ 2 — „ . 2 DI
ſbielr nniie i Ad rões ¶ Ad pᷣmũ ðꝛ ꝙ ſz ali pticulareqᷣ ch Fgnrehen wd er paliib⸗
curu. ppolletei in oppoſi poſleatvli per babitudinẽ terminoꝝ:non tñ enĩpoſſibiler otinges necenarii ve
Fin hredcn öellieen bundum dicitur concedendo antecedens: m ſibiliter impoſſibilit neceſſario.con
cerceride 4 meſctin, negando nir ernde negarlonon po⸗ tingenter vero 2 falſo.
84 boce *„ n eqit nitur ante copulã qð tñ opoꝛtet ad boc ꝙ re
licati. Nõ guich ſ ſere gula fit Verand 2 denrann dicitur negan⸗ ¶ Circa bunc textum notãdũ ẽ pꝛimo ꝙ; bie Intellec⸗
cfiue ap. eſ et peuter ſ do antecedens: ⁊ ad pꝛobationem dicitur qꝰ ↄñi petrꝰ biſ.determiĩat ð modalibꝰ:pꝛio diſ tus diffi⸗
zalter equipo tertöͦeſc licet in ea ponatur vna negatio ad copulam finiẽs iſtũ teriz modin gnali qꝗ diffinitio dʒ nitionis
llet terch. h tie fue 4 tñ illa impeditur ꝑ negationẽ pꝛecedentem ſic ĩtelligi. Modꝰẽ fᷣminꝰ ſigns aliquid vel modi

Acceptõ
neſ mĩoʒ

Diuiſiopenes catbegoꝛice ſunt duplices. ſ. modales 2
poſitiois de ineſſe.¶ Unde pꝛopõnes ð meſſe ſunt „

catbego⸗ poſitiones in quibus boc verbum ẽ non der
rice ĩ mo⸗

dalem 28

ineſſe

dictãvt cũ ðꝛ ſoꝛtes poſſibiliter ẽ currẽs ibi

Xractatus Pꝛimus
gliqualiter per modum adiacentis rei. pꝛo q

ſuũ determiabile accipit᷑ Et er qͥ modꝰẽ ad
iectiuum.Ideo ſciẽdũ ẽ ꝙ duplex eſt adiecti

minant compoſitioneʒ ratione alicuius mo⸗
di ſignificandi accidẽtalis ſolum: vt ſunt ad
uerbia tꝑalia.⁊ de illis nõ eſt hic ad pꝓpoſitũ

uũ.ſ.noĩs:vt albꝰ:niger:⁊ adiectiuũ verbi vt Alij ſunt modi determinãtes compoſitionẽ

velocit᷑. Et ita dupler eſt modns.ſ.noĩalis et
aduerbialis.¶ Itẽ aduerbioꝝ ⁊c. Hic ↄñr pe
trus hiſpa.ponit diuiſionem modi vt elitiat
membꝛũ ð q eſt h̊ ad ppoſitũ.Iñ hᷣ ẽ ad pꝛo
poſitũ de modis qui faciunt ꝓppõem modalẽ
Et ſunt iſti modi poſſibile cõtingens neceſ⸗
ſe ⁊ impoſſibile.Et licʒ ſint plures alij modi
tamen inter iſtos quattuoꝛ: ꝓpter pᷣpoſitio
nem vel poſtpoſitionem negationũ repitur

dentalis:ſed in ratione copule.

ideo ſolum determinat de illis quattuoꝛ mo
dis ⁊ non de alijs

tuoꝛtermini.ſ.poſſibile:impoſſibile:contin
gens:et neceſſe capiuntur dupliciter Anoꝰ
vt ſunt termimi pꝛime intentionis.Alio mõ
vt ſunt termini ſcdᷣe intẽtionis Pꝛimoꝰ ad/
buc capiũtur dupliciter TRnomꝰcathegoꝛeu
matice:⁊ ſic ſunt differentie entiũ ⁊ illo mo
do capiũt᷑ qñ dicitur qð aliqð ens eſt neceſ⸗
ſarium:aliqð ens ẽ ↄtingẽs ⁊ iſtoꝰnon capiũ
tur ĩ pꝛopoſito.Alio modo capiuntur ſinca⸗
thegoꝛeumatice:⁊ ſic capiuntur quando fa
ciunt pꝛopoſitionem modalem ſtrictiſſime

ſibiliter eſt currens: ibi iſte modus poſſibi⸗
liter eſt determinatio illius verbi eſt: quod
vnit pꝛedicatũ materiale cuʒ ſubiecto: a ille
ſunt modales pꝛopꝛijſſime dicte.a diſtingů⸗

tur a ꝓpoſitionibꝰ cathegoꝛicis de ineſſe.
poſſibiliter eſt ſncatbegoꝛeuma aoſtituit p . 1 5 . 5 .
poſitionẽ modalẽ ꝓpꝛijſſime dicta: ¶ Sʒ q̃ ¶ Cotra dicta arguit᷑ ᷣmo ſic. Nul
caniũt᷑ vt ſunt termiĩ ſcðe intẽtionis:tũc ſũt lũ ſubiectũ vel pꝛedicatũ ꝓpoſitionis eſt de
differentie ꝓpõnũ: ſic faciũt ꝓpõnes mo⸗ terminatio copule illius ꝓpõnis.ſʒ iſte mo⸗
dales cõpoſitas ⁊ ſic ſe tenẽt a parte ſubiecti dus poſſibile: a filr neceſſariũ ſunt ſi ubiecta
vel a parte pᷣdicati qñ ponũt᷑ m ꝓpõnibus ⁊ vel pꝛedicata ꝓpoſitionũ:ergo non ſunt de⸗
ſic iſte terminꝰ poſſibile tm̃ valet ſcut ꝓpq terminationes copule: ⁊ p ↄns male ðꝛ inte
poſſibilis: neceſſarium:ſicut ꝓpõ neceſſa⸗ xtu: bic eſt ſolũ ad pꝛopoſitũ de iſtis.ſ.poſ
ria.impoſſibile ſicut pꝛopõ ĩpoſſibilis.⁊ ↄtĩ ſibile:⁊ ĩpoſſibile.⁊ ſic de alijs. ¶ Scdo ſic ar
gens ſicut ꝓpõ contingens guitur Nullũ purum ſincatbegoꝛeuma eſt de

,. — . . terminatio copule:que eſt purũ ſfincathego⸗
¶ Sciendũ eſt tertio ; pꝛopoſitio reuma.ſed iſte terminus poſſibile eſt caſße⸗

goꝛeuma.ergo maledicitur ꝙ eſt determĩa⸗
tio capule.¶ Tertio ſic arguit᷑.heri vel cras
determinãt copula: non tñ ↄſtituunt ꝓpoſi
tionem modalẽ:ergo male ðꝛ in textu ꝙ ille
modus q ↄpoſitionẽ determinat ppoſitio⸗
nem modalem conſtituit.

minatur aliquo modo determinante compo
ſitionẽ: niſi rõne modi ſignificandi accidẽta
lis:vt ſunt iſte ppõnes homo ẽ animal equ⸗
eſt animal.¶ Sed modales ſunt pꝛopoſitio/

¶ Quarto notãdũ eſt: ꝙ duplices
ſunt modales ꝓpoſitiones.ſ.compoſite ⁊ di⸗/
uiſe. Cõpoſite ſunt in quibus modus ſubijci diniſe
tur vel pꝛedicatur: ⁊ iſte non ſunt pꝛopꝛie p
poſitiones modales:ſed ſunt vocate moda⸗
e ſmptener de ineſe:vt boĩem currere ẽ
. . e le
oppoſitio ⁊ equipollentia:⁊ non inter alios: Rarneilbthoccenler . D 81 1e Senge
boc Grri ei unpene nalicu⸗ gerermi
rſti q hatione eſt copula. ¶ Similiter poſſibile ẽ
z. ¶ Secundo notandum eſt:ꝙ iſti q̃t boĩem currere:ibi poſſibile eſt ſubiectuʒ: et
hoc totũ hoĩem currere eſt pꝛedicatum et h̊
Fbũ ẽ ſumptũ ſine aliqua determinatiõe eſt
copula.¶ Sed pꝛopoſitiones mentales diui
ſe ſunt pꝛopoſitiones cathegoꝛice in quibus
modus ſe tenet ex parte copule tanq; deterĩ
natio eius:que vnit pꝛedicatũ materiale pꝛĩ
cipale:cum pꝛincipali ſubiecto: vt bomo poſ

non ratione alicuius modi ſignificãdi acci⸗

Que mo⸗
dales con
poſite er

Ad rões

nes in quibus copula deteriatur per aliquẽ ¶ Ad pꝛimũ dicit Iq lʒ illi termini in oppoñ
modum in ratiõe copule:vel in aliqnibꝰ po⸗ poſſibile ⁊ neceſſariũ ſint ſubiecta vel pꝛedi tum.

nitur in aliquis modus tanqᷓ ſit ubiectũ vł pᷣ⸗ Cata ſi capiãtur vt ſunt termini ſcdᷣe intẽtio
dicatum. ¶ Ende duplices ſunt modi deter⸗

minãtes compoſitionem Quidam em̃ deter nipꝛime intentionis ſincatbegoꝛenmatici.

nis catbegoꝛeumatici:non tñ qñ ſunt termi

iſdzſubiſcltmols.
6 itale ppones
ii gilos ſek noc⸗
igekde iinptinde
tiad ſtbicci Etpd
poftos gue ſolet fie
Hiiala modalis:alla
leait ppones qmoch
gis otfalſo ad ons
ilis eode mo ſumut e
letiaſtcutilllis de et
de bis qtmoꝛ noͤs
ſbileconengens 1 ne⸗
nocoſumür oppofina

demei Klonerytpoſten pate
iſerie dun autq qlibetiſton
mtlis Gttuorfactt ppoſinie⸗

Cummoch funt quardn
mmoꝛerunt ppöes:t ſi
Cnmpphlgfalſte noan
ſinatſneneganone
ceznodalept ſo

cenſoigeinie, De qualitate ⁊ quantitate modalium Folio xxiij.
oct dlls nöeſbien ſurg ¶ Ad ſcm ðꝛ q lʒ ille terminꝰ poſſibile non pꝛopoſitiones modales.
e alicuin mätes com Ppoft determinet copula:qũ capit᷑ catbegoꝛeuma ¶ Circa bunc tertum
dinrati moci ſgniſtoſten tice:ſiue ſit terminꝰ pꝛime intentionis ſiue ¶ Motãdũ eſt pꝛimo q hic cõſequẽ
one copule, ſcðe:tñ bene determinat copulaʒ qñ accipit᷑ tur pe.b. deterĩat de ꝓpoſitione modali. Et
to notäij ſt., nincatbegoꝛeumatice. ¶ Ad tertiũ ð ꝙ licet põt dupk diffinitio exponi. Ino mõ de mo⸗
es ppoſitio eſtigdupi iſta aduerbia determinent copulam ratione qali diuiſa: boc mõ. Pꝛopõ modalis diuiſa ẽ Erxpoſitõ
ſteſunmt nesconaſtee modi ſignificãdi accidentalis: non tñ deter⸗ ꝓpoſitio catbegoꝛica: in qᷓ explicite ſiue im: diffinitio
ſcatun d ds mnoctsf minant copulaʒz ea ratione qua ð copula. plicite: fuue in mentali cui ſuboꝛdinat᷑ illa p⸗ nis.
mochle iſten une noſe = NMRopoſitio modalis eſt il poſitio: ad ᷣbũ pꝛipcipale copulãs extrema
es: ſe me, faia qᷣ dermiat᷑ aliquo iſto⸗ ponit᷑ aliqͥs iſtoꝝ modoꝝ:q̃ttuoꝛ.ſ.poſſibile

egeklihile ↄtingẽs:⁊ naeeſtarli⸗ ſic expo⸗
A nazα Hdo diffinitionẽ dʒ poni ꝓ diffinito boc cõ
hetermin poſſihle ger Ale. impoſſibile contingẽs plexũ ppoſitio modalis diuiſa ¶ Alio modo
ſt:ſimptum finealie lcarze nece arium. verũ ⁊ falſũ pot exponi de modali cõpoſita.⁊ tũc diffini
uaderen vyt ſoꝛtem currere eſtpoſſibile: ⁊ ſic tio dʒ ſic intelligi. Pꝛopõ modalis cõpoſita

boc cöplerij ☛ NS rum ſex modoꝝ. poſſibi⸗

vopula. (Gi . ie
reribi —1 Notabile de alijs. ¶ Et in iſtis modalibꝰ ver eſt ꝓpõ catbegoꝛica in qua vnit᷑ aliqs iſtoꝝ
ſen anereeſt priimen bñ dʒ ſubijcimodus aũt pꝛedicari. quttuo mocon en Paicaro vel ſubiecto e
ed pꝛopoſitiones memtalesdii nãt᷑ ꝑ ilos ſex modos:dicũt᷑ ð ĩeſſe ex notabili: qd ponit poſt: difinitionẽ ppõis
bfitiones catbegorieinniti id eſt de ſimplici inherẽtia pꝛedica⸗ modalis: dicẽs q in modalibꝰ pbũ dʒ lubyci
net erparte copuletnpßderi ti ad ſubiectũ.Et ꝑ boc pʒ diuiſio ꝓ modus vero pꝛedicari.qð notabile ſic intelii
we vnit edicati mmenileßt poſitõis que ſolet fieri. Pꝛopoſitio gitur.¶ In modalibꝰ v̈bũ:hoc eſt dictũ: ſine Intelle⸗
nincipali ſubiecto: Nt bonot nũ alia modalis:alia de ĩeſſe. ¶ ¶ A⸗ põ de meſſe dz eſſe ſubm: 1 modus dʒ eſſe ctus no⸗

pꝛedicatũ ſaltem vbi eſt pᷣdicatio directa mõ tabilis

urrens: ibi iſte modus oſht
iſtud nõ põt intelligi de virtute ſermõis de

le aũt ꝓpõnes q̃ modificãt᷑ his mo⸗

erminatio il ſeſt: S X e
tü narienrtleie disvo ⁊ falſo.ad pñs reliquũt᷑ q; in modalibus diuiſis.ergo opʒ ꝙ intelligat᷑ de
sproprüſſime dicke 1nſti illis eodẽ mõ ſumũt oppõ ⁊ eqpol⸗ modalibꝰ cõpoſitis. Oʒ tñ pꝓ modalibus di⸗
ionib catbegoꝛtcisdeineſe letia:ſicut ĩ illis de ĩeſſe. In illis aũt uiſis poſſet iſtud notabile ũc exponi vbũ dzʒ
de his q̃ttuoꝛ mõis:poſſi bile. impoſ ſi ubijci. i. Hbũ dʒ ſ. e bfe vt determinabile mo⸗
dicta arguit ono ſe hi ſibile contingens ⁊ neceſſariũ.Alio dus vero pᷣdicari.i.modus dʒ ſe hr̃e vt deter

4 4 — 2 . 1* „ 3₰ . . „. * 9
elpꝛedicati ppoftionsckt modo ſumũt opp oſtio e pollẽtie minatio:qꝛ in modali diuiſa modꝰ eſt deter⸗

opuleilus Mönsgane ulti vel me: vt poſtea patebit. Scien minatio copule:dl Pn ipalionis utſ copule.
e: aſikr — tiplictöe dum añt qꝙ qiibet iſtoꝝ q̃ttuoꝛ moꝝ TNotadũ enſeva cic — De gnal
———— modaliuʒ qttuoꝛ facit ꝓpoſitiões modales.iõ odl 1 irik P alo mal⸗ “ or ze tat e mo
es copule: egoſe ul e cum modi ſunt quattuoꝛ:quater q̃t- um rnld nloneiba, dalis
tſolu ad pꝛopoſitü de iftisſ tuo: ernnt Opoe:? ſi ſexde⸗ nat᷑: vel due negatiões ſupꝛa copula pncipa⸗
2crunt ꝓpoes ſic erunt iexde⸗ æ ſiue ſupꝛa pncipalioꝛẽ ꝑtem copule caden

* rum fincatbegerenmucktl cim:vbi gra.iſte modus poſſſibile ſi tes:vt bõ poſſibiliter eſt aĩal:vel nullus bõ

opule:que eſt puni fnath⸗ ſumat ſine negatione facit vnã ꝓpo poffibiliter non aĩal. Sʒ 3 p neoatiid
te terminus poſſibile eſtaatbe ltoez modalẽ:vt ſe ov curꝛere ẽ poſ i negatinnn õ negatio inorornr
gomalsdicitun q edeinn⸗ ſibile. Si aut ſumat ci negatide po⸗ le:vt iſta nõ bõ Poſſibilirer nialeſt nega⸗
Tertio ſcungulk ben ie ſita ad vᷣbũ:facit ſecundam: vt ſoꝛtẽ tiueq in ea pponit᷑ negatio toti copule pn⸗
copula:non in Ntimn i non currere ẽ poſſibile.Sivero cum cipali.Silr iſta eſt negatiua:bomo poſſibilr
aleꝛergo male dꝛinter fto negatiõe poſita ad modum:facit ter non eſt aĩal qꝛ pꝛincipalioꝛ ꝑs copule ſcʒ hoc Notabile
ofttionẽ determninat 4 tiã:vt ſoꝛtem currere nõ ẽ poſſibile. verbũ eſt: negat᷑.¶ Dñ illa ps copule eſt pn⸗
mũ diclk ʒill n 4 modũ:facit aliã⸗ vt ſoꝛtẽ currere non Ee dieriopyg inaunodalie nog nenafo⸗
eſſariũ ſint ſubi la 7 lere eſt poſſibiler b modo ſᷣm vnuqueq; nẽ pᷣpõni modo ad hoc ꝙ ipſa ſit negatiua ſʒ
e rt ſunt tamg ſinn aiioꝛum modoꝝ ſumuntur quattuo; reqritur ꝙ ipſa pᷣponatur vᷣbo qð eſt copula
eumatici: non . oꝛenmnnd. *
tioms ſincntbeg

De quan
titate mo
dalium.

De quan⸗

titate mo

daliuzʒ cõ
poſitarũ.

De quali
tate com
poſitaꝝ.

Tractatus Pꝛimus.

pꝛincipalis:ſiue pꝛincipalioꝛ pars copule

¶ Notandũ eſt tertio circa quãtita
tẽ modaliuʒ qꝙ tripłr põt attendi q;titas in
modalibꝰ diuiſis.¶ no mõ ſolũ ex ꝑte ſub⸗
iecti pꝛopoſitionis modalis ⁊ ſic eodẽ mõ di
cendu eſt de quãtitate modaliũ:ſicut de quã
