titate ꝓpõnum de ineſſe. ¶ Alio modo põt
attẽdi ex ꝑte modi tm̃:⁊ ſic illa ꝓpoſitio in q̃
ponitur iſte modus neceſſe ſiue iſte modus
impoſſibile ſine negatiõe impediẽte eſt vlis
a illa in qua ponitur iſte modus poſſibile ſi⸗
ne negatione impediẽte:fiuenſte modus cõ
tingẽs eſt ꝑticularis.O/Alio modo poteſt at
tẽdi ex ꝑte ſubiecti ⁊ modi ſimul: ⁊ ſic aliqñ
vna ⁊ eadeʒ bps eſt vlłis ⁊ ſingularis: vt iſta
ſoꝛtes neceſſario eſt hõ illa ex ꝑte ſubiecti ẽ
ſingularis:⁊ ex᷑ parte modi vłis Aliqñ vna ⁊
eadẽ ꝓpõ eſt ꝑticularis ⁊ vłis: vt oĩs bomo
poſſibiliter currit:illa eſtvłis ex ꝑte ſubiecti
⁊ ꝑticularꝭ ex ꝑte modi.Aliqñ vna ⁊ eadẽ ꝓ
po ẽ ĩdefinita ⁊ vlłis:vt hõ neceſſario currit

¶ Motãdũ eſt quarto ꝙ ſi ĩ modali⸗
bus cõpoſitis nõ ſumat᷑ aliqð ſignũ quãtifi⸗
cãs ad totũ ſubiectũ:tũc ꝓpõ eſt indefinita
vt iſta:oẽʒ hoĩeʒ currere eſt ĩpoſſibile:ẽ ĩde
finita qꝛ h̊ totũ oẽm boĩeʒ currere eſt ſubie⸗
ctũ: ſuppõit ꝓ talibꝰ ꝓpõibꝰ oĩs bõ currit
tam vocalibꝰ tã ſcriptis q; mentalibꝰ.⁊ etiax
ſupponit pꝛo talibus dictis omnẽ bominem
currere:qͥ non ſunt pꝛopoſitiones:ſed ſolum

oꝛationes imperfecte:⁊ ſi talis pꝛopoſitio yR

ſibi ſimilis debeat fieri vłis:tũc toti dicto dʒ
addi iſta dictio ly:⁊ ſignũ vniuerſale neutri
generis pꝛecedens illã dictioneʒ:a ſimiliter
dicendum de alijs ſignis quantificantibus
Exemplum:vt omne ly oẽm bominem cur⸗
rere eſt poſſibile:quoddã ly oẽm bominem
currere eſt poſſibile:iſtð ly oẽm hominẽ cur
rere eſt poſſibile non ly omnẽ hbominem cur
rere eſt poſſibile.nullum ly omnem bominẽ
currere eſt poſſibile. Et ſimiliter dicẽdũ eſt
de alijs modalibus.¶ Sed de qualitate mo⸗
daliũ compoſitarũ eodem modo dicendum
Eſt ſicut de iiiis de ineſſe ita ꝙ quando ver⸗
bũ pꝛĩcipale vniens pꝛedicatũ materiale cũ
ſubiecto negatur:tunc eſt negatiua:ſed quã⸗
do non negatur:tunc eſt affirmatiua.

¶ CLontra dicta pꝛimo ſic arguitux
Pec eſt modalis:oẽm boĩeʒ poſſibile eſt cur
rere:⁊ tñ illa nõ modificat᷑ aliquo iſtoꝝ mo⸗

ficiens. Secundo arguit᷑ ſic.hec eſt modalis

bominẽ poſſibile eſt currere:⁊ tũ verbuʒ nõ
ſubijcitur ſed pᷣdicat᷑:ergo j notabile.¶Ter
tio ſic arguit᷑.in iſta ꝓpoe omnẽ bominẽ cur
rere eſt poſſibile ſubijcitur terminus cõmu⸗
nis ſigno vniuerſali determinatus:ergo eſt
vlis: per ↄñs male dicitur ꝙ eſt indefinita
¶ Ad pꝛimũ dicitur negãdo ↄnam
qꝛ illa diffinitõ dat᷑ de modali cõpoſita ⁊ nõ
de modali diuiſa.O Alit᷑ dicitur diſtinguẽdo
mĩoꝛem:quia dupliciter põt intelligiꝙ illa
ꝓpoſitio determinet᷑ aliquo iſtoꝝ modoꝛum
Uno modo ꝙ modns pꝛedicetur de illa pꝛo
poſitione:a ſic conceditur mĩoꝛ. Alio modo
qꝛ in ea pꝛedicatum vnit᷑ cũ ſubiecto media⸗
te copu la ðtermĩata aliquo modo ſic nega
tur minoꝛ.¶ Ad ſcm dicitur ꝙ illud notabi
le maxime hʒ veritatem de modalibꝰ cõpoſi
tis ⁊ non de modalibꝰ diuiſis.¶ Aliter dðꝛ di
ſtinguendo minoꝛem:qꝛ duplr põt intelligi
ꝙ verbũ ſubijciatur. nomodo ꝙ ſit ſubᷣm
pꝛopõnis ⁊ ſic conceditur minoꝛ Aliomõ ꝙ;
ſe babeat vt determinabile reſpectu modi:⁊
ſic negatur minoꝛ.¶ Ad tertium dicitur ꝙ li
cet ibi ſubijciatur terminus communis ma⸗
terialiter captus cum ſigno vniuerſali mate
rialiter capio non tamen ſubijcitur terminꝰ
communis cum ſiguo vli ſignitficatiue capto

Arum autẽ ppõnum
modalium equipollẽ⸗
tie ſiue ↄne q̃ttuoꝛ re⸗
Negsulis cognoſcũtur ſi⸗
gnificatis ꝑ has dic⸗

tiones Amabimus Edentuli Jliace

Purpurea:itaq vbi ſit a:nulla nega
tio dʒ poni. Ubi e.dʒ negatio poni
ad verbum ſeu dictum.bi.i.ad mo
duʒ Uhi v ponat᷑ ad verbũ ⁊ ad mo
dũ.vñ vᷣſus.E dictuʒ negat.iq; mo⸗
dum nihil a.ſed v totuʒ. ¶ Itẽ pᷣma
pꝛopoſitio erit de poſſibili i.ſecũda
de contingẽti. Tertia de impoſſibili
quarta de neceſſe.verſus. Poſſibile
ↄtingens ĩpoſſibile neceſſe. ¶ Iteʒ
omne neceſſe valet:valʒ impoſſibile
nullus poſſibile quidaʒ non poſſibi
le non. ¶ Amabimus. Pꝛima regu

doꝝ pꝛius poſitoꝝ.ergo diffinitio eſt inſut/ la.Cuicuq; dicto affirmato attribui

orenouetn poſſibit
ctoremouetur contine
gtrrbuitur unpoſſibil
cictoꝛleoppoſito attn
ſeytſoꝛte currere no
Gonecurrere n eſt
temourereeſt unpoſſ
Rle equi hon currere eſt necent⸗
pollema nng en Ouarta regugeſt
rum. decto negato remouef
codem remouetur cone
genattnibutur impon
Contfacictoꝛie oppoſit
nnceſte xt Gorte nonc
Pofiblle⸗Oorteznon
colſngen Gid nög
poſiolle Gorts currer

Itarumait egular,
egul ri
umrinfigur,

Pꝛima

4d ſcðm diciturgg llulnnn
1.
veritatem de mocalihycz
mogalib⸗? dinifis. G D
minoꝛemng; duplf hötintelig
ixiatur. Vnomodoqft ſin
ſic concechtur mino: Aori
determinadile reſpectunoei⸗
ninoꝛ. (Acteniunmdieiml
atur tenminus communds ſnn
ptus cum ſigno vniuerſali nte
lo non tamen ſubicitunr ternin
tum ſiguo vli ſigmficatineapt

1Anrun aute ppön

modalium equlpol
tie fiue veqtncſt
gulis cognoſcinn⸗
gnificanis bas de
mabunus EcentullJn
arltaqvbi ſitt anulaneg
ni. Elbi e. dz negatio hal
m ſeu dickuin. iblian
vponat ad vadieane
u8. E dictuz negal iizn

Tertia.

De pꝛopoſitionibus modalibus

tur poſſibile:eidẽ attribuitur cõtin⸗
gẽs:⁊ ab eodẽ dicto remouet᷑ ĩpoſſi
bile: ⁊ ab eius ↄtradictoꝛie oppoſi⸗
to remouet᷑ neceſſe. Ut ſoꝛteʒ curre
re ẽ poſſibile. Soꝛtẽ currere eſt con
tingẽs.Soꝛtẽ currere nõ eſt ipoſſi⸗
bile. Soꝛtẽ nõ currere nõ eſt neceſſe
¶ Edentuli.Scða neguls Cuicũq;
dicto negato attribuit᷑ poſſibile:ei⸗
dẽ attribuit᷑ ↄtingens:⁊ ab eodẽ re
mouetur ĩpoſſibile ⁊ ab eiꝰ ↄtradi⸗
ctoꝛie oppoſito remouet᷑ neceſſe.vt
Soꝛtẽ nõ cuerere ẽ poſſibile.ſoꝛtem
nõ currere ẽ contingens.Soꝛtẽ non
currere nõ eſt impoſſibile. Soꝛtem
currere nõ ẽ neceſſe. ¶ Juace Ter⸗
tia regula.l quocũq; dicto affirma
to remouetur poſſibue ab eodeʒ di⸗
cto remouetur contingens.⁊ eidem
attribuitur impoſſibile.⁊ eius ↄtra

dictoꝛie oppoſito attribuitur neceſ

ſe:vt ſoꝛte currere non eſt poſſibile

Soꝛtẽ currere nõ eſt cõtingẽs.Soꝛ

Quarta.

tem currere eſt impoſſibile. Soꝛteʒ
non currere eſt neceſſe. ¶ Purpu⸗
rea.Quarta regula eſt A quocunq;

dicto negato remouet᷑ poſſibile ab

eodem remouetur contingens.⁊ ei⸗
dem attribuitur impoſſibile ⁊ eius
contradictoꝛie oppoſito attribuit᷑

Folio xx

Amabimus.

Soꝛtem curꝛere
eſt poſſibile ꝛc.

Kre eſt p

¶ Omnes aũt ille pꝛopõnes q̃ ſũt
in pꝛima linea equipollent ꝑ pꝛimã
regulã ⁊ conuertuntur inter ſe:q̃ vᷣo
in ſcða ꝑ ſcðᷣam:⁊ q̃ tertia ꝑ tertiaʒ
⁊ que in quarta per quartaʒ

Circa bunc tettum.
¶ Motandũ eſt pꝛimo: h̊ cõſequẽ

ter pe.hi.determinat de eqpollẽtijs ſiue ↄſe
quentijs ꝓpoſitionuʒ modalium compoſita

neceſſe. vt Soꝛtẽ non currere nõ eſtꝰũ q ↄne nõ dñt ppe dici eqpollẽtie: quia in

poſſibile.Soꝛteʒ non currere nõ eſt

cõtingens. Soꝛtẽ nõ currere eſt im⸗

poſſioiue.Soꝛtẽ currere eſt neceſſe.
Iſt arum aũt regularũ exempla:po⸗
nuntur in figura ſequenti.

eqᷣpollentijs vna ꝓpoſitio ſequitur ad aliã:⁊
eõ:mõ ſic nõ ẽ ĩ iſtꝭ ↄñtijs:qꝛ in cathegoꝛicis
nũqᷓ; ad puram negatiuã ſeqͥt᷑ pura affirmati
ua:vnde licet in iſtis ↄñtijs bene ſequit᷑.bo
minem currere eſt poſſibile:gᷣ bomĩem cur⸗
rere eſt contingens:boĩem currere non eſt
umpoſſibile:⁊ nullũ hoĩeʒ currereẽ neceſſe.
tñ nõ ſeqͥ᷑ ecõtra:boĩem currere nõ ẽ ipoſſi
bile:qᷣ boĩem currere eſt poſſibile:q;ꝛ añs pᷣt
eẽ veꝝ ↄñte exñte falſo.Sily nõ ſeqͥt:nulluʒ
boĩeʒ currere nõ ẽ neceſſe:g hoĩem currere
eſt poſſibile cũ añs põt eſſe veꝝ ⁊ ↄñs falſuʒ
Etiã af᷑ in iſtꝭ duabꝰ ↄñtijs a ꝓpõe hñte plẽs

o cãs vᷣitatꝭ ad ꝓpõneʒ bñtẽ vnã cãm tm̃ ¶ Et

põit p.h.de iſtꝭ ↄñtijs qttuoꝛ rłlas Pꝛimarla

ſignificat᷑ ꝑ iſta dictionẽ Amabimꝰa ſat pʒ
Ei⸗ ĩtextu Scda rła ſigt᷑ ꝑ iſtãẽ dictiõeʒ. Edẽ

Eaentuli.
Soꝛtẽ nõ curꝛe⸗
oſſibile *c/

. 2. W 5
, DW. 5
= SS E
8 ℳE E
E N, G
§
* „ 1
Lötra £
Zliace X Purpurea.
Soꝛtem curꝛe Soꝛtẽ ñ curꝛere
Xre ñẽ poſſibile. nõ ẽ poſſibile ꝛc

Cractatus Pꝛimus

tuli.Tertia rła ꝑ iſtã dictionẽ. Jliace Quar⸗
ta regula per iſtam dictionẽ. Purpurea. Et ꝑ
qlibz iſtaꝝ dictionũ ſignificant᷑ quattuoꝛ ꝓ
poſitiones ꝑ quattuoꝛ vocales. ñ ꝑ pᷣmam
vocalẽ qᷣ ponit᷑ ĩ pꝛima ſyllaba quecuq; fit il⸗
la ſignificatur pꝛopoſitio de poſſibili Et per
ſcðᷣam poſitã in ſcda ſyllaba ſignificatur ꝓpo
ſitio de contingẽti Et per tertiaʒ poſitam in
tertia ſyllaba ſignificat᷑ ppoſitio de impoſſi
bili.Et ꝑ quarta poſitam in quarta ſyllaba ſi
gnificat᷑ ꝓpoſitio de neceſſario.

¶ ͤ Notanduʒ eſt ſecundo qꝙ qñ iſta
littera a ponitur in pꝛima ſyllaha alicuiꝰ iſta
rum dictionũ:tũc ſignificat᷑ ꝙ ĩ pᷣma ꝓpoſi⸗
tione in qua pᷣdicatumẽ iſte moduſpoſſibile
nulla ponitur negatio:nec ad dictum nec ad
modum. Et qñ ponitur in ſecũda ſyllaba:tũc
ſignificat᷑ ꝙ in ꝓpoſitione de ↄtingẽti non
ponitur negatio nec ad dictum nec ad modũ
Et qñ ponitur in ttia ſyllaba:tunc ſignificat
ꝙ in pꝛopoſitione de impoſſibili non ponit
negatio:nec ad dictũ nec ad modum Et quã
do ponit᷑ in q̃rta ſyllaba.tũc ſignificat᷑ ꝙ ĩ ꝓ
poſitione de neceſſario non ponit᷑ negatio:
nec ad dictũ nec ad modum.Silx iſta lr̃Da e
qñ poit᷑ in pꝛima ſyllaba tũc ſignificat ꝙ ĩ ꝓ
pc ſitione de ĩpoſſibili ponit᷑ negatio ad dic⸗
tũ ⁊ ñ ad modu.Et qñ põit᷑ i ſcða ſollaba:tũc
ſignificat ꝙ in ꝓpõe de ↄtingẽti põit᷑ nega⸗
tio ad dictũ ⁊ nõ ad modũ.Et qñ põit᷑ in ter

tia ſyllaba:tũc ſignificat ꝙ in pꝛopoſitione

de impoſſibili ponitur negatio ad dictum
⁊ non ad modum. Et quando ponit᷑ in qrta

ctum ⁊ non ad modũ.Et qñ ponit᷑ in q̃rta ſil

laba:tũc ſignificat ᷣ ĩ ꝓpõne de neceſſario
ponitur negatio ad dictum ⁊ ad modum.

¶ Notandũ eſt tertio: ꝙ ad maioꝛẽ
declarationẽ dictoꝝ hñdã ponit᷑ talis vᷣſus.
E dem̃ negat:i q; moð:nibil a:ſʒv totũ Et dʒ
iſte text? ſic itelligi.E dem̃ negat.i.iſta voca
lis e.ſigcat:ꝙ ĩ ꝓpõe q̃ denotat᷑ ꝑ ſyllabã in
q̃ ponitur iſta lr̃a e.dʒ poni negatio ad dictũ
tm̃.Iq; modũ.i.iſta voealis.i.ſigẽcat ꝙ in p⸗
põne q denotat᷑ ꝑ ſyllabaʒ in ponit᷑ iſta lr̃a i.
dz negatio poni ad moduʒ tm̃. Nihil a.i. iſta
lr̃a a.denotat:ꝙ in ꝓpõne q̃ ſigcat᷑ ꝑ ſyllabã
in qua ponitur iſta ir̃a a. non dðʒ poni nega⸗
tio ad dictũ:nec ad modũ.ſʒ v totũ.i.iſta vo⸗
calis.v.denotat ꝙ in ꝓpoſitione q̃ figcatur
per ſyllabã in qua ponitur iſta vocalis v.dʒ
poni negatio ad dictum ⁊ ad modũ.¶ Ende
per dictũ in ꝓpoſitione intelligitur aggre⸗
gatum ex actio et verbo infinitiui modnvel
gggregatum ex nominatiuo et verbo imper
ſonali riniti modi.

¶ Quarto notandũ ẽ:ꝙ ex quo poſ
ſibile ⁊ ↄtingẽs cõuertũturõ cuicũq; attri⸗
buit᷑ vnũ illoꝝ:eidẽ attribuit᷑ reliquũ ⁊ a quo
cũq; remouetvnũ:ab eodẽ remouet᷑ reliquũ
Et ex q poſſibile ⁊ ĩpoſſibile opponũtur.idðo
cuicũq; attribuitur vnꝰ illoꝝ modoꝝ:ab eo⸗
dẽ remouet᷑ ⁊ reliquũ.⁊ econtra. Et qꝛ ꝓpõ
de poſſibili vera in ſenſu ↄpoſito eſt ideo vᷣa
qꝛ dictũ eiꝰ ſupponit ꝓ pꝛopoſitione neceſſa
ria:vel ↄtingẽti nõ neceſſaria ſi eſt affirmati

ſyllaba:tunc ſignificat ꝙ in ꝓpõne de neceſ ua: vel ꝓ ĩpoſſibili ſi eſt negatiua. Et ſi aliq
ſario ponit᷑ ad negatio dictũ ⁊ non ad modis pꝛopoſitio eſt neceſſaria vel ↄtingẽs non ne

¶ Similr ſi iſta littera i.ponatur ĩ pꝛĩa ſylla
ba:tunc ſignificat ꝙ ĩ ꝓpõne de poſſibili po
nitur negatio ad modũu ⁊ ad dictũ.Et qñ põi

ceſſaria:tũc ſua dictoꝛia non eſt neceſſaria
Et fialiqua ꝓpoſitio non ẽ poſſibilis:tũc eſt
iĩpoſſibilis:⁊ ſi eſt impoſſibilis ſua ↄdictoꝛia

tur in ſcða ſyllaba:tũc ſignificat ꝙ in ꝓpõne eſt neceſſaria.ideo ſi alicui dicto attribuitur

de contingẽti ponitur negatio ad modum⁊
non ad dictũ.Et qñ põit᷑ in tertia ſyllaba:tũc
ſignificat in ꝓpõe de impoſſibili ponit᷑ ne
gatio ad modum ⁊ non ad dictum.Et quãdo
ponitur in quarta ſyllaba tunc ſignificat q;
in ꝓpõne de neceſſario ponitur negatio ad
modum ⁊ non ad dictum ¶ Silr quando iſta

littera v. ponitur in pꝛĩa ſyllaba:tunc ſignifi

cat ꝙ; in ꝓpõne poſſibili ponit᷑ negatio ad

poſſibile: ab eius qdictoꝛio oppoſito remo⸗
uetur neceſſe. Et ſie baliq dicto remouetur
poſſibile eiꝰ Sdictoꝛio oppoſito dʒ attribui
neceſſe.¶ Et dictis ptʒ qꝙ iſte ↄñe tenẽt vᷣtu
te iſtarũ regularũ.Quarũ pꝛĩa eſt.Si vna õ⸗
dictoꝛiarũ eſt neceſſaria: vel contingens nõ
neceſſaria.et ipſa hbabeat contradictoꝛiã:ſua
contradictoꝛia erit non neceſſaria vel ĩpoſſi
bilis: ⁊ econtra ſi aliqua pꝛopoſitio non eſt

modũ ⁊ nõ ad dictũ.Et qñ ponit᷑ in ſcðᷣa ſyllæ neceſſaria vel impoſſibilis:et babet cõtradi .
ba:tũc ſignificat ꝙ ĩ ꝓpõne de ↄtingenti po ctoꝛiã:tunc ſua ↄtradictoꝛia erit nõ neceſſa⸗/ Secũda

nitur negatio ad dictũ ⁊ ad modũ.Et qñ po
nitur in tertia ſyllaba:tunc ſignificat ꝙ in 3
poſitiõe de impoſſibili ponit᷑ negatio qd dł⸗

ria vel contingens.¶ Scða regula talis eſt.
Si aliqua pꝛopoſitio eſt neceſſaria et ipa ha
beat con tradictoꝛiã: ſusꝗ contradictoꝛia erit

Etpõ ver
ſus E di⸗
ctũ negat

Fudamẽ
ta rlaruz

Rle vtu⸗
te quaruʒz
tenẽt iſte
oↄñtie.
Pꝛima ·

ſtecui C

Nenegnipolletieſiu
Snahduno⸗
Piiaregula Os pp

en. ſotlir ipoſtibin eqpole

u.
Geſen

lett

u te decto fir ſebite no d

ſtſorẽ n erec poſſbil
anneje poe poſſiblle. ¶
gla Oes ppones de pol
ceſſnioeqnipollet 5o
fnlterſebabenndusn
ſereepoſſiolen ſoemn
moeeteſſ⸗(Temaren
phes de ipoſſibllit den
raſtodiſinlin ſe⸗
ſateamere eſt

y ti iiftard
1q in ppoſtioneq ſaan
dua ponitur iſta pocaligig

Adictum 12d modi(Unte

voſitione intelligitm agge,
det verboinfinitininochnt

x nominatiuo et Verboinper
odi.

notandũ ẽet oyg
89 cõuertüturn cuiciann

Ad rões
in oppm̃.

eidẽ attribuit reliqnita

vnuũ:ab eodẽ remouet ſelqi Kbke equi

ile ipoſſibile opponuudo Pollen.

mitur vn illox modopebe“ Pꝛia re

reliquũ. econtra. Rq
ra in ſenſu ppoſto eſt iclo⸗
ponit pꝛopoſtione nertſi
ti nõneceſſariaſieſtaffnm

gula.

Secũda currere nõ ẽ ĩpoſſibile. ¶ Scða re⸗

ſibili ſieſt negnina Efid.

neceſſaria vel otingesnonn
a dictoꝛia noneſt neceſtnn

poftionon Epoſſibtlistlief,

eſt impoſſibilts ſu nn
ideo ſi alicuidictoalin

Tertia,

De pꝓpoſitione modali

impoſſibilis:⁊ ecõtra.¶ Tertia regulã talis
eſt. Si aliqᷓ ꝓpõ eſt ↄtingens nõ neceſſaria
ſua dictoꝛia erit etiã ↄtingẽs.Cauſa iſtarũ
triũ regularũ patebit in logica.
¶ QCõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑ Pꝛo
poſitiones eqͥpollẽtes dñt eẽ eiuſdẽ q̃litatꝭ:
ſed in iſtis ↄſequẽtijs ꝓpões nõ ſunt eiuſdẽ
ꝗ̃litatis:ergo nõ ſunt eqpollentes.¶ Scðo
ſic af.in eqͥpollẽtijs vna ppõ ſeqtur ad aliã
⁊ ecõtra:ſed ſic non eſt in iſt is ↄſequẽtijs:vt
patuit in pꝛĩo notabili:ergo nõ eſt eqͥpollen
tia.¶ Tertio ſic af. ↄtingẽs ⁊ poſſibile ſe ba⸗
bent vt ſuperiꝰ ⁊ inferiꝰ:ergo male dictũ eſt
c poſſibile contingens ↄuertuntur.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛiꝙ hic nõ eſt eqpol⸗
lentia pꝓpꝛie dicta:ſʒ capiẽdo equipollentiã
gñaliter pꝛo quadã ↄña tenente virtute ali⸗
quarũ regularuʒ: ſic bene eſt equipollentia.
¶ Ad ſcdᷣm ðꝛ ſimili foꝛma: et eodẽmõ ſicut
pꝛiꝰ. ¶ Ad tertiũ ðꝛ:iꝙ lzcõtingẽs ſit inferiꝰ
ad poſſibile ſi capiatur ſpecialiter. non tamẽ
ſi capiatur cõmuniter:et pꝛimo modo nõ ca
pitur in pꝛopoſito.

¶ Item equipollẽtie ſiue ↄſequẽtie
modaliũ pñt haberiꝑ has regulas.

ſibili:⁊ ĩpoſſbili eqpollent vᷣbo ſeu
dicto ſiłr ſe bñte: ⁊ mõ diſſimiliter.

Pꝛĩa regula.Oẽs ꝓpões de poſ

xxv

cut dictũ eſt de mõ. ¶ Et ſciẽdũ eſt
ꝙ in pᷣdicta regula nõ facimꝰ mẽtio
nẽ de contingẽti:eo ꝙ ↄtingens cõ⸗
uertitur cũ poſſibili.vñ idem ẽ iudi⸗
cium de pꝛopoſitionibus vtriuſq;.
¶ Eirca bũc tertum
¶ Pꝛio notãdũ ẽ:ꝙ bic ↄñir pe.biſ.
ponit alias regulas eqͥpollẽtiaꝝ ꝓpõnũ ve⸗
re modaliũ.Et dʒ pꝛĩa rła ſic ĩtelligi. Pꝛopõ
nes de poſſibili:⁊ ꝓpõnes de ĩpoſſibili dini
ſe:quaꝝ ſubiecta ⁊ pꝛedicata eodẽ mõ accipi
untur in vna ſicut in alia:quarũ vni pꝛeponi
tur negatio mõ ⁊ verbo vnienti pᷣdicatũ ma
teriale cũ ſubiecto: equipollent. Exẽpluʒ.vt
iſte due equipollẽt:oĩs hõ nõ poſſibiliter eſt
aſinꝰ.⁊ oĩs hõ ĩpoſſibiliter eſt aſinꝰ: ex quo
nõ poſſibiliter a ĩpoſſibiliter equiualent:ſñiẽ
nõ quidã ⁊ nullus.¶ Scðda regula dʒ ſic ĩtel
ligi: due ꝓpõnes vna de poſſibili:⁊ alia de
neceſſario:qᷓrũvni pᷣponit᷑ negatio mõ:et ẽt
poſtpõit᷑.dũ nłla alia fiet mutatõ eqpollẽtvt
iſte due equipollẽt: oĩs hõ neceſſario ẽaĩal:
⁊ oĩs hõ nõ poſſibir nõ eſt aĩal.ex q nõ poſſi
biliter nõ ⁊ neceſſario eqͥualẽt:ſicut nõ qͥdaʒ
nõ:⁊ oĩs.¶ Tertia rłla dʒ ñic ĩtelligi:ppõnes
de neceſſario ⁊ ĩpoſſibili:in q̃rüvna ponitur
negatio poſt modũ:dũmõ ſint ſilium terĩioꝝ
ſili modo ſupponẽtiũ eqpollẽt.vt oĩs bõ ne
ceſſario nõ ẽ aĩal.⁊ oĩs hõ ĩpoſſibilit᷑ ẽ aĩal

intellectꝰ
pꝛie rle.

intellectꝰ
ſcde rle.

intellectꝰ
tertiẽ rle

vt ſoꝛtẽ currere ẽ poſſibile:⁊ ſoꝛteʒ cũ neceſſario nõ:⁊ ipoſſiblłr eqpollent: ſicut

gula.Oẽs ꝓpõnes de poſſibili ⁊ ne

ceſſario equipollẽt vᷣbo ⁊ modo diſ ¶ Notãdũ eſt ſcðo:q in modalibꝰ.

ſinuliter ſe babentibus:vt ſoꝛtẽ cur
rere ẽ poſſibile:⁊ ſoꝛtem nõ currere
nõ ẽ neceſſe. ¶ Lertia regula.Oẽs
ꝓpões de iĩpoſſibili:⁊ de neceſſe eqͥ
pollẽt vᷣbo diſſimiliter ſe hñte:⁊ mõ
ſilr. vt ſoꝛtẽ currere nᷣ eſt ĩpoſſibile
⁊ ſoꝛtem non currere nõ eſt neceſſe.
¶ Erx oibus iſtis vna regula gene⸗
ralis foꝛmatur ad modales oẽs.Et
iĩtelligitur modus ſilr ⁊ diſſimiliter
ſe babere: q;tum ad affirmationẽ et
negationẽ:vt dicatur ſe babere ſiłr
cũ affirmatur in vtraq;: vel in vtra⸗
q; negat᷑.Diſſimiliter auteʒ:qũ affir
matur in vna ⁊ negat᷑ in alia.Et eo⸗
dẽ modo intelligendũ eſt de verbo ſi

oĩs nõ:⁊ nullꝰ. Et iſtoꝰ ſumũtur eqpollentie
in modalibus ex parte modi.

Quõ ſue
mit᷑ equi⸗
pol. ex ꝑ⸗
te dicti.

dauiſis pᷣt ẽt ſumi eqͥpollẽtia ex ꝑte dicti ob⸗
ſeruãdo ꝙ modꝰ maneat idẽ ſiłr teneat᷑ in
ambabus ꝓpoſitiõibꝰ. Uñ dictũ ĩ ppõne di
uiſavoca 6

totũ illð:qð remanet remoto mõ.
Et᷑ ſic eodẽꝰ ſumit᷑ eqpollẽtia ĩ modalibꝰ: ſi⸗
cut ĩ illis de ĩeſſe.ſ.ꝓpõneʒ negatiõis tm̃ ad
ſig vlia:vł ꝑticłaria. Nel ꝑ poſtpõem tm̃ vel
ꝑ poſtpoſitõeʒ ⁊ ppõnẽ ſił retẽta eadẽ copu⸗
la:eadẽ qlitate ⁊ qtitate:⁊ ſuppoſitõe terĩo⸗
rũ.Exẽplũ pᷣmi:vt nõoĩs hõ poſſibiłr ẽ albꝰ
eqͥpollet iſti:aliqs homo poſſibiliter ẽ albꝰ.
Exẽplũ ſcdᷣi:vt oĩs hõ nõ poſſibilr eſt albus.
eqpollet iſti nullꝰ bõ poſſibilr ẽ albꝰ. Exem
plu tertij:vt nõ aliqͥs hõ nõ poſſibilr ẽ albus
⁊oĩs hõ poſſibiłr ẽ albꝰ.Etiã in modalibus
diuiſio pᷣt ſumi eqʒpollẽtia ex ꝑte dicti⁊ mo⸗
qi ſił. Pꝛo quo dãtur tales rłe.¶ Pꝛimarla.
Si in aliqua ꝓpõe pᷣponatur negatio ſigno
⁊nð:talis ꝓpoſitio eqᷣpollet vni ꝓpõni de

De equi⸗
pol. ex ꝑ⸗
te dicti 2
modi ſit.
Pꝛima.

Tertia.

Ali mo⸗
q? eqͥpol.
in cõpoſi
tis

CTractatus Pꝛimus.
ſigno ᷣdictoꝛio oppoſito:⁊ mõ gdictoꝛie op ꝓpoſitiones modales diuiſe quaruz vna eſt

poſito:terĩs tñ eodẽ mõ ſupponẽtibꝰ: vt iſte

due equipollẽt:nõ oĩs hõ poſſibili eſt aſinꝰ:
Secũda. ⁊ qͥdã bõ nõ ipoſſibilr eſt aſinꝰ.¶ Scða regu
la e. Si in aliq̃ ꝓpõne ponat᷑ negatio poſt⸗

modũ ⁊ ſignũ.dumõ talis ꝓpõ ſit vłis nega⸗
tiua ex ꝑte ſigni ſubiecti ⁊ modi: eqͥpollet ꝓ
põni de ſigno ↄꝛio: ⁊ mõ dictoꝛie oppoſito
mõ cui poſtponit᷑ negatio.vt iſte equipollẽt
oĩs hõ neceſſario non currit:⁊ nullꝰ hõ poſ
fibiliter currit.¶ Tertia regula ẽ.Si in aliq̃
ꝓpõne pꝛeponat᷑ negatio ſigno ⁊ mõ:et alia
poſtponat᷑ ambobꝰ:ſi talis ꝓpõ eſt affirmati
tiua eqpollet ppõni in qua nulla ponit᷑ ne⸗
gatio de ſigno ſubalterno: ⁊ modo ſubalter⸗
no:vt iſte equipollẽt: non oĩs hõ neceſſario
non currit:⁊ quidã bomo poſſibiliter currit
Sʒ ſi eſt negatiua: equipollet vni negatiue
de ſigno ⁊ modo ſubalternis.in qua poſtpo⸗
nitur negatio in ambabus: vt iſte due equi⸗
pollent:non omnis hbomo impoſſibiliter nõ
currit:⁊ quidã bomo poſſibiliter non currit
⁊ cõtra.Et iſta equipollẽtia ſumitur ſᷣm pꝛo⸗

poſition es in diuerſis modis.
¶ ’Motandũ eſt tertio:q pꝛeter eqͥ

pollentias modaliũ diuiſarũ ⁊ compoſitarũ
eſt aduc vnus alius modus equipollentiarũ

in modalibus compoſitis ſcʒ ſumendo equi⸗
pollentiam ex parte dicti ſolum retento eo

dem modo: a iſte modus ſumendi equipol⸗
lentias eſt ſimilis modo epuipollentiarũ de
ineſſe.ſcʒ per pᷣpoſitionẽ negationis tantuʒ
ad dictũvt non oẽm boĩem currere eſt poſſi
bile. dum modo negatio cadat pꝛeciſe ſuꝑꝛa

dictum: equipollet iſti: quendam bominèm

Cio rłaruʒ

non currere eſt poſſibile. el per poſtpoſi⸗
tionem negatioms tantũ: vt omnẽ hominẽ
non currere eſt poſſibile: et nullum bomi⸗
nem currere eſt poſſibile. Uel per pꝛepoſi⸗
tionem et poſtpoſitionem ſimul:vt non om⸗
nem bominem non currere non eſt poſſibi⸗
le.equipollet iſti:quendam bominem curre
re eſt poſſibile.Et iſte equipollentie cogno⸗
ſcuntur per regulas pꝛius poſitas de pꝛopo
ſitionibus de ineſſe.

Peb. ad di

uilas.

Pꝛia re⸗

gula

¶ Motãdunm eſt qrto:q; equipollen

tie pꝛopoſitionuʒ modalium diuiſarum ꝓñt

ſitas ſignificatas per iſtas dictiones ſcilicet
amabimus.Edentuli ⁊c.O Et tunc pꝛima re⸗
Eula debet ſic exponi ſcilicet. Amabin: ꝙ

de pofſibili:in qua nulla ponitur negatio et
alia de contingẽti.in qua etiã nulla pomtur
negatio:⁊ tertia de ĩpoſſibili:in qua vna ne
gatio ponitur ante modũ:a quarta de neceſ⸗
ſario:in qua pᷣponitur negatio modo: ⁊ etiaʒ
poſtponit᷑:dũmode ſint fimiliũ terminoꝛum
ſimili mõ ſupponẽtiũ: equipollẽt.vt iſte pꝛo
poſitiones eqpollent.hoĩem poſſibile ẽ cur
rere:boĩem contingens eſt currere. hoĩem
nõ ĩpoſſibile ẽ currere:⁊ hoĩem nõ neceſſeẽ
nõ currere.¶ Sʒ ſcða rła.ſ.Edentuli.ſic er⸗
ponit᷑: ꝙ ꝓpõnes quaꝝ vna eſt de poſſibili:
in qua ponitw᷑ negatio poſt modũ:⁊ alia de cõ
tingẽ ti:in qua etiã poſtponit᷑ negatio mõ:⁊

alia de ĩpoſſibili:in qᷓ̃ ꝓponitur ⁊ poſtponi᷑

negatio modo:et quarta de neceſſario: in q̃
ſoluʒ pᷣponitur negatio modo equipollent:
vt iſte ꝓpõnes equipollent:boĩem poſſibile
eſt non currere:hoĩem contingẽs eſt nõ cur
rere.boĩem non ĩpoſſibile ẽ non currere.et
boĩem non neceſſe eſt currere.Et dʒ bic ob⸗

Amabt
mus

ſeruari fiłlis ſuppoſitio terminoꝝ.Tertia re

gula eſt. ſ. Jliace: q̃ ſic exponit᷑.ille ꝓpõnes
quarũ vna eſt de poſſibili:in qua negatiopᷣ⸗
ponit᷑ modo ſoluz. ⁊ alia de contingenti in q̊
etiã negatio pꝛeponitur modo ſolũ.alia de
ĩpoſſibili:in q̃ nulla ponit᷑ negatio:ſiue poſt
modũ:ſiue ante moduʒ.⁊ alia de neceſſario:

Jligce⸗

in qua ponit᷑ negatio poſt modũ: dũ mõ ter⸗

mini ſimili mõ ſupponãt:equipollent: vt bo
minem non poſſibile eſt currere. hominem
non cõtingens eſt currere.hominẽ impoſſi⸗
bile eſt currere.⁊ bominẽ neceſſe eſt nõ cur⸗
rere.Quarta regula.ſcilicet Purpurea:ſic
intelligitur: ꝙ pꝛopoſitiones quarũ vna eſt
de poſſibili:in qua pꝛeponitur ⁊ poſtponitur
negatio modo:⁊ alia de contingenti: in qua
etiaʒ pꝛeponitur ⁊ poſtponitur negatio mo
do.⁊ alia de impoſſibili: in qua poſtponitur
negatio modo.lia de neceſſario: in q̃ nul⸗
la ponitur negatio:dummodo termini ſimilt
modo ſupponant:equipollẽt:vt iſte equipol
lent.hoĩeʒ non poſſibile eſt non currere.ho

minem non ↄtingẽs eſt non currere. hoiem

poſſibile eſt non currere.et bominem necei
ſe eſt currere.

¶ Xõira dicta pꝛĩo ſic arguit᷑ Iſte

due pꝛopoſitiones.ſ.hoĩem non poſſibile ẽ

c.: haberi etiam per quattuoꝛ regulas pꝛius po currere.⁊ oẽm boĩem impoſſibile eſt curre⸗

re:non equipollent:⁊ tamen in illis verbũ ſe
bʒ fimiliter ⁊ modꝰ diſſimiliter: ergo pꝛia re

gulg eſt falſa. ¶ Scðdo arguitur, Iſte nõ equi

Purpur/ dopo
reꝗg.
in.

tſeſno⸗

ſpra dictiz ſe negat an⸗
feſoliſupꝛ dictiz ſi
loto ſelpoeſtadereſupratd⸗
1ſcconceciturafsnn flr eius i⸗

Gturconſequentia,

en ppoſtionum nod⸗
ſunt otrarie lie ſubcötrann
tradictoꝛie alie ſubalteme.
ppoes gue ſunt inranta
Purpirenſceziſte Gortez no
fenoͤeſtpoſſble Gorte non
leponeſtoningens. Sorte n
ſlereeſtinpoſible. Sonten
ſeeſtneceſſe otranantur 9
biscneſuntitentialine 1.
is Gorteaneren
ſilganmannene
Go:
1 ninananereſ 1

De ꝓpoſitione modali

Folio xxvi.

pollẽt oĩs bomo poſſibiliter nõ currit: anul ↄtradictoꝛiꝰ oꝛdo. Pugn at cũ qrto
lus homo poſſibiliter currit.⁊ tamen ibi re/ ↄtradicẽdo ſcdðus. Pꝛima ſi ubeſt q̃r

tinetur idẽ modꝰ ex ꝑte dicti: qꝛ oĩa eodem
mõ fiunt ſicut in illis de ineſſe:gᷓ male dictũ
eſt:ꝙ modales equipollẽt ex ꝑte dicti ſicut
ille de ineſſe.¶ Tertio ſic af.iſte due nõ equi
pollent:nõ oẽm boĩem eſſe aſinũ eſt poſſibi

le.⁊ quẽdã hoĩem nõ eſſe aſñnũ eſt poſſibile:

ergo tertiũ notabile eſt falſum. añs patet qꝛ
iſta:nõoẽm boĩem eſſe aſinum eſt poſſibile
eſt negatiua cũ pꝛeponat᷑ negatio toti pꝛo⸗

it negatio n oi hoſſi poſitioni:⁊ alia affirmatiua.
na 4
atni boſtonknegmmni Ad röes .Ad pꝛimũ dicitur negãdo conſe⸗
ein pponitur tehhe in oppff. quétia: qꝛ in pꝛima regula dicitf: q termini
do:et quanta de eceſſanderhi in oppm. peperẽt eodẽ modo ſupponere:modo ſic nõ
itur negatiomoco egnidhien eſt hic. ¶ Ad ſcðᷣm ðꝛ negando ↄnñam:qꝛ mo⸗
nes equipollent boiem oſft, dus non tenetur ibi ſiłr ex quo in vna negat
rere: boſem contingese ffie ⁊ n alia nõ.¶ Ad tertiũ ðꝛ diſtinguẽdo añs
n non ipoſſibile non dnen, ⁊ ꝓbationẽ eius:qꝛ illa negatio nõ pot vds
1 42 currere Eryybi 8 re ſolũ ſupꝛa dictuʒ:⁊ ſic negat᷑ añs:⁊ filłr ei

s ſuppoſitio terminop Tertiar⸗
Nliace: q ſic erpont. ile ginn
eſt de poſſibilkin qu negni
lo ſoluz. alia de contingenini
io pꝛeponitur modo ſoli /lud
in qᷓ nulla ponit negatiorfe
ante moduz. 1alide neeeſni
ni negatio poſt modi di non
1mõ ſupponãt: equipollem ſtn
npoſſibile eſt urfere denn
gens eſt currere. bommine nn
rere. bominẽ neceſſeeſicn

„anla. ſeilicet Durporer De oppo
rta regula. ſcilicet Punn 1 Krise mo

ſpim galium.

ur: pꝛopoſitiones quarüfm
li:in qua pꝛeponitun iß n⸗
odo: talia de contingenn i

ꝓbatio.vel poteſt cadere ſupꝛa totã pꝓpõnẽ:
vſic conceditur añs:⁊ filłr eius pꝛobatio ⁊ ne
gatur conſequentia.

¶ Item ꝓpoſitionum modaliũ:alie
ſunt ↄtrarie:alie ſubcõtrarie:alie cõ
tradictoꝛie:alie ſubalterne.ñ oẽs
ꝓpõnes que ſunt in quarta linea de
purpurea:ſcʒ iſte. Soꝛteʒ non curre
re nõ eſt poſſibile.Soꝛtẽ non curre⸗
re non eſt ↄtingens.Soꝛtẽ non cur⸗
rere eſt impoſſibile. Soꝛtem curre⸗
re eſt neceſſe ↄtrariantur ommibus
his que ſunt ĩ tertia linea de Jliace.

ſcʒ. Iſtis:Soꝛtẽ currere non eſt poſ

ſibile.Soꝛtem currere nõ eſt contin
gens. Soꝛtem currere eſt impoſſibi
le. Soꝛtẽ non currers eſt neceſſe.Et
oẽs que ſunt in pꝛima linea de Ama
bimꝰ ſubcõtrariãtur his que ſunt in
ſcðᷣa linea de Edẽtuli.Et iſtud eodẽ
mõ põt pꝛacticari. Itẽ pᷣmꝰ oꝛdo
⁊ tertius cõtradicũt:⁊ ſimiliter ſecũ
dus ⁊ quartus ¶ Itẽ pꝛimus oꝛdo

te:vice particularis babens ſe hHac
hʒ ad ſeriẽ ſe lege ſecunda ſequentẽ

Ael Oꝛdo ſubalternus eſt pꝛimus
ſiue ſecũdus.¶ Noĩa lineaꝝ.Ama⸗

bimus. Edẽtuli.Jliace. Purpurea.

¶Circa bunc textum.

¶ notãdũ eſt pᷣmo:ꝙ bic ↄſequen⸗
ter petrꝰ biſ.determinat de opponitionibus
modaliũ ꝓpoſitionũ.pᷣmo ponens diuiſionẽ
que ſic debet intelligi.¶ De numero ꝓpoſiti
onũ modaliũ ↄpoſitaꝝ qͥdã ſunt ꝓpões ↄꝛie
alie ſunt ꝓpoſitiones ſubcõtrarie: alie zadi⸗
ctoꝛie:⁊ alie ſubalterne. ñ iſte modus ne/
ceſſe ⁊t iſte modus impoſſibile ſe babẽt ↄtra
rie:ſicut hoc ſignũ oĩs:⁊ boc ſignũ nullꝰ.Et
iſte modꝰ poſſibile ⁊ iſte modꝰ neceſſe ſe ba
bent ſubalterne.Et ſiłr impoſſibile ⁊ poſſi⸗
le non ſubalternantur:ſed poſſibile poſſi⸗
bile nõ:ſe bñt ſubcõtrarie. Et neceſſe ⁊ poſſi
bile nõ:ſe habent ↄtradictoꝛie. Silłr impoſ⸗
ſibile ⁊ poſſibile ſe habent contradictoꝛie
OIſta tamẽ diuerſitas modoꝝ nõ ſufficit ad
boc ꝙ alique pꝛopoſitiones ſint oppoſite: ſʒ
cum boc requiruntur conditiones requiſite
ad hoc q pꝛopoſitiones de ineſſe opponant᷑
que poſite ſunt circa pꝛimam figuram.

¶ otandumeſt ſecũdo ꝙ oppões
in modalibus cõpoſitis eodem modo ſumũt᷑
ſcut in illis de ineſſe. ita ſingularis affir⸗
matiua contradicit ſingulari negatiue. dum
modo obſeruantur conditiones requiſite ad
contradictionem.vt iſte due:boc ly bominẽ
currere eſt poſſibile:⁊ boc ly bominem cur⸗
rere non eſt pe ſſibile.¶ Similiter vniuerſa
lis negatiua ⁊ particularis affirmatiua con⸗
tradicunt:vt nullum ly bominez currere eſt
poſſibile:⁊ aliqð ly bominẽ currere eſt poſſi
bile. ¶ Et fimilitervłis affirmatiua particu
laris ſiue indefinita negatiua obſernatis cõ
ditionibus contradicunt:vt iſte due contra⸗

Intelle!⸗
ctus diui
ſionis

De ppoſi
tione mo
daliuʒ cõ
poſitarũ.

dicunt.omne ly bominẽ currere eſt poſſibi⸗

le. ⁊ aliquod ly bomineʒ currere nõ eſt poſſi⸗

ſubalternat᷑ quarto:⁊ ſiłr ſcðus ter⸗ ꝓile.¶ Similiter particularis affirmatiuavtł

tio.vñ vᷣſus. Certieſt quarto ſemꝑ
⁊trarioꝛdo.Sit tibi linea ſubcõtra
ria pꝛima ſecũde.Certiꝰ eſt pᷣmo ſꝑ

indefiuita: aparticularis negatiua vel inde⸗
finita obſeruatis conditionibus ſubcõtrari⸗

ant᷑:vt aliqð ly bominẽ currere eſt poſſibile
Vliquodq ly bominẽ currere nõ eſt poſſibile

d ij

De oppõ

Tractatus Pꝛimus

Sitr bolez eur rere eſt poſſibile:⁊ boĩeʒ cur
rere nõ eſt po ſſi bile ſubcõtrariãt᷑. Siłr vlis
affirmatiua:⁊ vłis negatiua ↄditiõibꝰ obſer
uatis:ꝛiant᷑:vt oẽ ly boĩeʒ currere eſt poſſi
bile:⁊ nullũ ly hoĩeʒ currere ẽ poſſibile.Si⸗
militer vłis affirmatiua:⁊ particularis affir⸗
matiua:fiue vlłis negatiua ⁊ ꝑticularis nega
tiua:ſubalternant᷑ ↄditionibus obſeruatis.
vt oẽ ly boĩeʒ currere eſt poſſibile ⁊ aliqð ly
boĩem currere eſt poſſibile.Silłr iſte ſubal⸗
ternãt᷑ nullũ ly boĩem currere eſt poſſibile
aliquod ly boĩem currere non eſt poſſibile.

¶ Motãdũ eſt tertio ꝙ h̊ ↄſeq uẽter

ne moda/ viaæd eſt de oppoſitione ꝓpoſitionũ moda

lium diui
Brum.

Agdbuc ð
oppoſitõ
ne moda
lium diui
ſarum

liũ diuiſarũ. Unde alique ꝓpões diuiſe ſunt
de ſubiecto ſingulari ⁊ tales ſi ſint de ſimili⸗
bus modis:⁊ vna ſit affirmatiua ⁊ alia nega⸗

ſibiliter eſt aĩal.⁊ oĩs bõ impoſſibiliter non
eſt aial.¶ Sʒ ſi eſſent de modo vli: ⁊ in vna
ꝓpõe pꝛeponeret᷑ negatio vno modo:⁊ alia
poſtponeretur modo.a in alia pꝛeponeretur

vna negatio modo:⁊ non poſtponeretur ob
ſeruatis cõditionibꝰ ad oppõem ſubcontra⸗
riã requiſitis:ſubcontrariantur.vt aliqͥs bõ

non neceffſario non currit.⁊ aliqͥs bõ nõ ne

ceſſario currit.Silr aliquis bomo nõ impoſ
fibiliter currit:⁊ aliqͥs bõ nõ impoſſibiliter
nõ currit.¶ Sʒ ſi ſint de ſimilibꝰ modis vni⸗
uerſalibꝰ:in quaꝝ vna pᷣponitur negatio mo
do:⁊ in alia nomobſeruatis ↄditionibus ad

oppoſitionẽ ᷣdictoꝛiã reqͥſitꝭ opponunt᷑ co⸗

tradictoꝛie.vt omnis bõ neceſſario eſt aĩal
aliqͥs bõ non neceſſario eſt aial. Siłr oĩs bõ
impoſſibiliter eſt aĩal:⁊ aliquis bomo nõ im
poſſibiliter eſt aial. ¶ Sed ſi tales ꝓpõnes

tiua:in qua negatio pᷣponit᷑ mõ:obſeruatꝭ cõ fint de ſimilibus modisvmuerſalibus:in qͥꝝ
ditionibꝰ opponunt᷑ Sdictoꝛie:vt ſoꝛtes poſ vna pꝛeponit᷑ ⁊ poſtponitur negatio modo:
ſibiliter eſt bõ.ſoꝛtes nõ poſſibiliter eſt bõ. a in alia nec pᷣponit᷑ nec poſtponit᷑iobſeruatꝭ
¶Si dvo ſint de modis ↄᷣdictoꝛijs obſeruatꝭ conditionibus ad oppõnem ſubalternam re
ↄdi tionibꝰ:opponũt᷑ ↄdictoꝛie.vt ſoꝛtes poſ quiſitis ſubalternantur vt oĩs hõ neceſſario
fibiliter eſt bò. ⁊ ſoꝛtes impoſſibiliter eſt bõ. eſt lapis.⁊ aliquis bõ non neceſſario non eſt
Siue ſoꝛtes neceſſario eſt hõ:⁊ ſoꝛtes poſſi⸗ aĩal.Silłr oĩs hõ impoſſibiliter eſt aĩal⁊ oĩs
biliter nõ eſt bõ.¶ Si vo tales ꝓpõnes ſint hõ nõ impoſſibiliter non eſt aĩal.Et ſilr põt
de ſubiectis cõib:⁊ ſint de modis ↄijs: ob⸗ dici de modalibꝰ q̃ ſunt de ſimilibꝰ modis p⸗
ſeruatis ↄditionibꝰ ad oppoſitionẽ ꝛiã reqͥ ticularibꝰ.¶ Tũc ibi. ñ oẽs ꝓpões ac. Hic
ſitis Z̊ãt᷑ vt oĩs bõ neceſſario eſt aĩal: ⁊ ois dicit pe.biſ.conſequenter ꝙ ꝓpoſitiones de
bõ impoſſibiliter eſt aĩal.Si vo ſint de mo⸗ quarta linea ⁊ tertia contrariantur.Et de pᷣ⸗
dis gdictoꝛijs: ↄditionibꝰad oppõem dicto ma ⁊ ſecunda linea ſubcontrariãtur. Sed de
riã reqͥſtis obſeruati:ᷣdicũt vt oĩs hõ neceſ ſecunda ⁊ quarta contradictoꝛantur:⁊ ſimi
ſario eſt aĩal⁊ qͥdã hõ poſſibiliter nõ eſt aĩal liter de tertia ⁊ de pꝛima. Et pꝛopoſitiones
Silr oĩs bõ impoſſibiliter eſt aĩal:⁊ qdã bõ de quarta ⁊ de pꝛima ſubalternantur.⁊ ſimi⸗
poſſibiliter eſt aĩal. Sed ſi ſint de modis ſu liter de tertia ⁊ ſecunda. Sed erponendo il⸗
cõtrarijs obſeruatis ↄditionibꝰ ad oppõem las regulas de modalibus compoſitis: totuʒ
ſubcõtrariã reqͥſit:ſubcõtrariant᷑ vt bõ poſ⸗ falſum eſt.⁊ exponẽdo de diniſis ſicut patuit
ſibiliter eſt aĩal.⁊ hõ poſſibiliter nõ eſt aĩal. in quarto notabili lectionis pꝛecedentis ve⸗
Si vero ſint de modis ſubalternis:obſerua rum eſt ꝙ aũt non eſt verũ de modalibꝰ com
tis ↄditionibus ad oppõem ſubalternã reqͥ poſitis conſequenter videbitur in logica

ſitis opponunt᷑ ſubalterne vt oĩs bõ neceſſa . —
tiepponr e po polſidiliter eſt animal ¶ Contra dicta af pꝛimo ſic. Iſte
Sitr oĩs hõ impoſſibiliter eſt aĩal:⁊ quidaʒ non ſunt contrarie.bominem currere nõ eſt
bomo poſſibiliter non eſt animal. poſſibile:⁊ nullum bomineʒz currere non eſt
F poſſibile:cũ ſint ſimul vere:⁊tamen vna eſt
¶ ’ Notãdũ eſt quarto q ſi pꝛopoſi in tertia linea: alia eſt in quarta:ergo textꝰ
tiones modales de ſubiectꝭ cõibꝰſint ſimiliũ eſt falſus:qui dicit ; ꝓpoſitiones de quarta
modoꝝ: tunc ſi ſint de mõ vlłi quarũ vna eſt linea⁊ de tertia cõtrariãtur. Becundo ſic
affirmatiua ⁊ alia negatiua: in qua negatio arguitur iſte non ſi umt cõtradictoꝛie ens E
ponit᷑ poſtmodũ: conditionibꝰ obſeruatꝭ ad ens eſt neceſſe ⁊ enseſſe ens non eſt neceſſe
ʒꝛietatem re. aiſitis:opponunt᷑ cõtrarie.vt cum ſint ſimul vere ⁊ tñ vna ponitur. in muar.
oĩs homo neceſſario eſt animal: ⁊1 ois bomo ta linea: t alia in ſcda:ergo textus: eſt falſus

neceſſario nõ eſt aĩal. Sitr oĩs bomo impeſ q dicit ꝙ pꝛopoſitiones de quarta lines 1ſe

Neptz neniins
egcöein T. Ulotandiieſt
bil⸗ ſetinei minoc
lrſct wo eceti

,ditoꝛan hoicn
ieinncen
aſbic nl eſte
, rſinidl inſeam

utetipoleras 20ppoftches
CalbusGedofieſttales ,
berentoppoſinöes inter eleil
zepoſſentfmul eſſe er. c
fiefaleis et fallum:ergo an
Mpez ſ pponesde Angen
Ntoopponeretur imter ſertuncette
Nulliensconngetereſt de un
Coltingemer nonet deus. Euſn
cütſideötmnieglid ens ine⸗
1äicſens rngete et ders
meſunſimi vere ſcheſtmul
Dmeeumt fmnnl veren dueſude
le dper gisdiecinndige
Uunmn Meſimul tle:tg
Slunt catbegor

. 5
Dnchniner:enniren
uen

Repomt 7 poſtponitu megton
