miſſe ſunt vere. ſʒ ↄña non vʒ:q; tũc cõmittit᷑ Et dicitnr ampbibologia ab amphi , nteflelocle dfi narte an⸗

ibi fallacia equocatiõis:eo ꝙ ille terminꝰ im & deſyff e h o r. 8 inpe. . W etlee ei ſicetitas⸗
moꝛtale nõ et oiRaasenen * 9 dubin⸗ bole ſnia: qſ dub la ſmĩa Interö⸗⸗ al gtintnnrite tin
noꝛe. ¶ Silr ſoluit iſte palogifm oẽ inſepa⸗ Alnpbibologie tres ſunt modi. tatio no. ſi Netus Ei pmit linni
bileaccñs ẽ nõ potẽs ſeparari:ſʒ oẽ accñs po Lirca bunc tertum. minis ogee onn vöoisofo⸗
tẽs nõ ſeparari eſt accidẽs ĩſepabile:g oẽ p ¶ Motãdũ eſt pꝛimo ꝙ bic ↄſequen ſeuiqtn ppo fi
tẽs nõ ſeꝑari ẽ eſt nõ potẽs ſeꝑari:ibi illelter ter gucton deteriat de falla apbibologie po⸗ 3 nelle , e mn 6 ſias enſui
minꝰ inſeꝑabile põt capi vt tm̃ vʒ fic h cõple nes aphibologie diffõnẽ q ſic ĩtelligit. Am⸗ (tus diffi ſlideeetce diue nas

xũ potes nõ ſepari:x vt tm̃ vʒ fcut boc cõple pbibologia eſt ofo plures ſenſus bns diner⸗ Nitionis aitui ngadn
tũ nõ potẽs ſeꝑari ⁊ ſi capiat᷑ eodẽ mõ ĩ vtra ſis ↄceptibꝰmẽtalibꝰ ſuboꝛdinata nõ rõne di Amphibo funealisdecipikt l
; hmiſſaꝝ:cuc ↄna eſt boa. ſʒ vnaeniſſaꝝ ẽ ctionis incomplexe qua eſt eadẽ ᷣm ſubam 4 logie. geafteredltofone actual⸗
falſa. Rel põt capi diuerſfimode a ſic oↄña non modũ ꝓferẽdivt iſta or̃o liber ariſtotelis:hʒ ßnrnüſenſi: ci tiͦ acclpia
vʒ:q; ↄmittit᷑ fallacia equocatõis duos ſenſusvnꝰ ſenſus eſt: liber poſſeſſus ab ſig (Ietert Ampbidol
¶ Lontra dicta pꝛimo ſic aguitur. eneres Runs ſenſus eſt: liber fact? ab ari niſdfeimelig Tresſitten
iſte palogiſmꝰ. ſ. iſte pannus eſt de anglia: et totele. En in ꝓpoſito nõ capit᷑ ampbibolo⸗ ſcirsſfendorfn ſuns ier
fi . ſo nzn 5 gia large ꝓ qcuq; dubia ſentẽtia:ſiue illa du ſlusapbivologie fidantel
englia eſt terra:ergo iſte pãnꝰẽ de terrapec di eias huentat 9 eng d . pbvoſogleſtganectoe
cat penes pᷣmã ſpẽm bui fallacie equocatio ctas ꝓuenmiat ex ꝑte oꝛõnis vel dictiõis in Acceptõ laci ipbibologie dicit deuini

nis ⁊ tñ nõ ẽ aliq dictõ qͥ diuerſa ſignificat: coplexerſed capit ſiricte pofone dubia actu nes apbi (Cöradictapioſicae

otra pꝛimũ modũ. ¶ Scdo fcaf iſte palogil aliter vna:cuiusdubietas fiue multiplicitas bologie/ fnitone apbidologie ladiſfin

pictu et on pꝛouenit ex parte dictionis incomple „U .
m/ peccat penes ſcdᷣam ſpẽm.nullũ pictũ eg & nplexe ſtoloteto ſub diffinito ge inin
aĩal:⁊ hõ ẽ pictꝰ.ergo hõ non eſt aĩal ⁊ tñ ibi ¶notadn eit ſecundo capiendo Pen⸗ ppetit iſti innic
nõ videt᷑ termin accipi eqͥuoce: contra ſecũ Unos illum terim phibologia capit dupli iflas ipbibologin üſtde
dã ſpẽm. Tertio ſic af. hic eſt paralogiſmꝰ ſal no ꝓreb apbibologie ſignificat ꝑ oꝛo⸗ . S a

Ad rõẽs
in oppm̃.

4 2020 6toar ſcdiffinitö apbidoloe⸗
Hari ontgenn io agf erentia Nẽ actualiter vnam: tuc amphibol ,. Iintd aphibolos
lacie equocatioms:nullꝰ afinꝰ eſt diſ erentia bbibologia põt Gfninkeiiftes is

rudibile ẽ afinꝰ: rudibile nõ eſt dria.⁊ tñ nõ lic deſcribi Ampb ibologia eſt res diuerſe vł fiefnn tünicet iidiſitne
videt᷑ peccare g aliquẽ modũ: mõi fallacie ꝓna res ꝑporonẽ acqialr vna diuerſis ocepti aeiiöfnmn ibifitmir

equocatõis ſũt ĩſufficiẽt enũerati fiue poſiti bus cõplerꝭ ſigmificate vel fignificata vt res kibidae. 10
ne rr i ꝗqſignificatur ꝑ iſtã oꝛõneʒz liber ariſtoteli Ppbolgirergo c Temii
¶ Ad pꝛimũ ðꝛ ꝙ licet ibi nõ ſit ali ¶ Alio mõ capit pofoe buboteeget dnr Intelk itſoogen n
qua dictio q ſignificet diuerſa: tñ bñ eſt dictõ deſcribit᷑ ſic. ampbibologiac ofo eadẽ hz ma llſiislai . Benſficksafis g⸗ d
q̃ ſignificat diuerſimode vł que ſuboꝛdĩatur teriã ⁊ foꝛmã:hñs diuerſos ſenſus fiue ſigni lacie aml Nſtlsopbitci cu; d
diuer ſis actibus fincatbegoꝛ eumaticis.ſ.ilia ficatões:nõ ꝓueniẽtes er pte dictiõis incõ⸗ Pbibolo i ifintnanehi nö hot
pᷣpõ de. ¶ Ad ſcðm ðꝛ negado mioꝛẽ.qua ille plete eqͥuoce.vt iſta oꝛatio liber ariſtotelis. i Göings. d emi
teriꝰ hõ tenet alit in minoꝛe concluſiõe.qa. ¶ Notãdũ eſt tertio ; iſte textꝰ dz l Pinn. N hihiſitg
in mioꝛe tenet᷑ ꝓ pictura reputãte veꝝ hoĩeʒꝰ ſic intelligi. Fallacia amphibologie eſt ofꝰ echetollüten
rõe illi termini pictũ:⁊ in cõeluſione ſtat ꝙ ſopbiſtica qᷓ ꝓpter idẽtitatẽ actualẽ ofois vi e nnneſfniecpienn ne
vero bomĩe ¶ Ad tertium ðꝛ talis ꝑalogiſ detur ꝓbare ſiue inferre aliquã ↄcluſonem zlhll Kndi⸗
luerfi oo⸗ M
ſ

gem
iſchn bſideun t
nan atiͤrſe .
derenaf

l
ckofopinesſenſisbis ire, ifin
metald'ſthorcinnand föne di Min

onplere gueſtentefnſidane .

ecinr itr oio iber niſtelab;
enn ſenſs eſtlber voſſeſſige
Alinsſenius eſtlider ſacl obe
in ppofto no ayit anpbvolo⸗
Nang dubuſentetinrfeil du
uter preorönis vel dictidis in NMen
wit ſncte pofone dubiggetn nulg
iusdubietas fine multiplictus bige
ter anedigionisinconplere
iͦeſt ſecundoqcapeene⸗
rrim ipbivologacpi dif
zbidologie ionfan
rnam tucanpbibolegupol⸗
Ampbiboleg⸗ trsdiuſſet
aanilr uditerſs Nept
fone KII
Sennſene el ſoliicnn fes
r znez e a fotels nt
äE*
iͤ eoenl eͤn lun
õ
, er gle dicloii i⸗
beranitne

765

ſhortoll .
eſtterno gfenhi
. obt Nlge, .
fil⸗ mr nliiſen
eridelit . Gi

*
.

me ĩ apbi a iqẽtitas ſẽſus: Sʒ locꝰ marĩa fallacie ĩpbi ptione oꝛõnis.trãſſũptio aut leſt qñ

ioe bibolcglt ii ifii

De Falla.ampbilogie. Folio xcyi

quã tñ nõ pbat vel ifert ꝓpt᷑ diuerſitatẽ ſen ni per iſtã oꝛationẽ ꝓuẽiunt ex ꝑte dictionis
ſuũ ↄplexoꝝ ſiue cõceptuuũ qͥbꝰ talis ofo ſub⸗ incomplexe.¶ Ad tertium dicitur negando
oꝛdinat᷑.¶ Dr notanter actualẽ ad driam fal- añs.Et ad. ꝓbationẽ ðꝛ ꝙ lʒ deceptio ſit fal
lacie ↄpoſitiõis ⁊ diuiſiõis:in quibꝰ nõ ẽ idẽ lacia amphibologie:capicdo ly fallacia ãpb⸗
titas etuiglig ſed orerteie ipius ofonis et bologie ſcõo modo non tamen pᷣmo modo.i
etiã ponit᷑ ad dr̃iaʒ fallacie figure dictionis 5,49 H
O Dr notẽter ofonis.ad dr̃iazʒ fallacie eqͥuo⸗ ¶ Hꝛimus modꝰ puẽit ex eo ꝙ aliqᷓ
catiõis a ẽt fallacie accẽtꝰ. Sʒ ſi capiat᷑ falla oꝛo pᷣncipaliter pła ſigt:vt liber ari⸗
cia phibologie ꝓ deceptiõe: tũc dʒ ſc ſcri ſtotelis. ec em̃ oꝛo eſt duplex.vno
bi. Fallacia apllogfe eſt deceptio pwen mõ idẽ ẽ qð liber editꝰab ariſto.alio
ens ex eo ꝙ aliqs ꝓceſſus rõcinatiuꝰ videt᷑ i eE S u
ꝓbarelaliquã ↄcluſonẽ ꝓpter identitateʒ a modo idẽ eſt að liber poſſeſſt 6 ab 5
ctualẽ ofonis: quã tñ nõ pbati ppter diuerſi Ilſtotele:⁊ foꝛmatur ſic paralogiſm
tatem ſenſuum ſiue coceptuum. quicquid ẽ ariſtoteliſ poſſidetur ab
ariſtotele iſte liber eſt ariſtotelis:g

¶ Motãdũ eſt q̃rto ꝙ cã apparẽtie Alſte ka aſe S
nis lo⸗ Sτ ßeadẽ vm materiã 2 foꝛma. In ca appa Poſſidet᷑ ab ariſtotele. vtraq; pᷣmiſſa
Quis lo/ ofo eadẽ ſᷣm materiã ⁊ foꝛmã. Uñ cã appa eſt duplex vt dictũ ẽ. Sc s mo⸗

uenit ex tranſfũ⸗

Pꝛimus
mo qus ꝗ
phibolo⸗

gie.

Secun⸗
dus mo⸗
dus ãphi

cmaxiat rentie ſiue locus dr̃ia maxie fallacie ãphibo lʒ
bologie.

dfa mati logie ẽ iſti duo teri.ſ.idẽtitas actuat ofonis dus ãpbibologie

bologia. bologie ẽ ꝓpõ apparẽt ofirmãs argumẽtuʒ eꝛ0 pꝛopꝛie ſignificãs vnũ trãſſumi
ſophiſticũ.vt iſta ppõ oĩs or̃o actualrvna dʒ tur ad ſignificãdũ alið ꝓpter aliquã
vere vni lenſii d ppõ fa ls appeat va. ſimilitudinẽ rept in eis vt littꝰ ara

¶ Cã defectẽ diuerſitas ſenſuũ ſiue ↄceptuũ . ErDa der .
pplexoꝝ qůbꝰe tal ofo actualr vna ſuboꝛdinat᷑. tur trãſſumit᷑ ad oꝑã ꝑdi.Et foꝛmat

vñ tunc aliqͥs decipit᷑ ꝑ fallaciam ãphibolo⸗ ſic paralogiſmus. Ancũq; litt? arat .
gie: q ipᷣe credit oronẽ actuałr vnã ſol acci terra ſcitit᷑ quãdo indocilis docet
pi jm vnũ ſenſũ: cũ tũ accipiat᷑ m diuerſos littus arat᷑: quãdo indocilis docet
ntor Telnteliigt⸗Teethter: der nent ei ro ſcinit. N1os duplet
ccetes i ance ſm ſuas rões for̃ales oẽs qul litt, arati 1 ſigt ppe erig ſcidi
fallas ãphibologie fi ganteſ.ꝑ qᷣs iſte terĩnꝰ trãſſumitur aut ad opa pdi. Et eſt ſi
fallacia äphibologie dĩdit᷑ diuiſiõe logicali. Militudo ĩ hꝙ q littarat opã ꝑdit ⁊ Tertius
¶ Cõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑ ð dif̃ fruſtra laboꝛat.Certiꝰ mod amphi modꝰ am
finitionẽ ãphibologie.illa diffinitio nõ ↄppe bologie pꝛouẽit ex eo ꝙ aliq̃ oꝛo cõ pbibolo⸗
tit oĩ ↄtẽto ſub diffinito: inſufficiẽs.ans poſta płaſigmnificat:ſeꝑata vo vnũ gie
Pʒ q; nõ opetit iſti ofoni.ſid celeſte ẽ canis: ſolũ:vt ſcłm ſcit:bʒ vnuʒ ſenſum/ſ.
⁊ tñ illa ẽ ãphibologia: cũ ſit dubia ſcia. Se ſclein bʒ ſciaʒ:ſʒ bec oꝛatõ ſeculũ ſcit
aliqͥ ẽ duplex.ſignificat eniʒ ꝙ aliqs

elde⸗ ar. ſic ictini⸗ ãaphibologie ↄuẽit alijs
diffinito:gẽ iſufficiẽs. Añs patz:qꝛ ↄuenit XE
ſaidendncgie tind ge ds habeat ſciẽtiaʒ de ſeculo vel ꝙ ſchin

iſti of̃oni pᷣtũ ridet:cũ ibi ſit młtiplicitas of̃o

nis eiuſð ᷣm materiã ⁊ mode ꝓferẽdi:⁊ tññ babeat ſcĩam de aliquo. Et paralo⸗

diffõ giſatur ſic. Quicquid ſcit aliquid bʒ
kalzes ä dieee ſub ſcientiam ſeculum ſcit aliquid: ergo
o: g e inſuſficiẽs:añs 3 2 des ſei . 1 2
Lſ leYophiſtici . fallachh aphibologie: tñj R 1 . Ranemen nn,
Ad roões diffinitio data a pe.biſ.nõ ↄuenit ei:ergo. Duplet. aliqu eſe n0
es s ee nnd r minatiui caſus ⁊ alqͥd acti caſlus tic
moppm̃. ¶ Ad pᷣmũ dꝛ ꝙ lʒ ibi ſit ampbibo⸗ eſt falſa. Uel econuerſo tũc ipſa eſt
logia la ge capiẽdo illu terminum ampbilo verma: ſed non ſeqt ↄclo:qꝛ tũc ſeculi
gia:nõ tamẽ ſtricte capiendo illũ terminum in minoꝛi eſt acti caſus ⁊ in cõcluſio

ampbibologia.O Xd ſcõm diciturl negando n X S . eE
pñam:q dlernl cõceptus ſiue ſenſus expſ ne noĩgtiui caſus ⁊ ita eſt equocatõ

eſt ãphibologia:ergo ⁊c.Tertio ſic ar.

7

Cractatus Sextus ecigi ec 4e⸗
Alið exẽ de ly ſeculum in minoꝛe et concluſio ctõis.nõ ↄtinet᷑ ſu tri ſioello archloi⸗
ne. Silr bic qᷣcqd ſcit hᷣ ſcit:oꝛ h̊ dic um oao in cnocgiie, en ſice darchjn
tio hoc põt ſuppõere buic vᷣbo ſcit: ſicut inhoc ſylło.quicũq; ſanabatur 4 pban i abſo
vel apponere ⁊ paralogiſatur ſic.qͥc ſanus eſt.laboꝛãs ſanabat᷑:ergo la. i ſtala ⸗ ſemtt
q ſcit bᷣ ſcit. ts ſcit b:ergo tempuſ boꝛans ſanꝰeſt. nõ cõtinetur ſub ter dnoe eani
ſcit. Soluit᷑ vt pᷣcedens Silr h̊ quoſ tio mõ:qͥ laboꝛãs nõ eſt dictio ↄpo ili caſti oc doͤn
cũq; velleʒ me accipere vellem ꝙ ac ſita:ſec ſub ſcðo:qꝛ bec dictio labo n icſebid⸗ boc
ciperent me.pugnãtes vellẽ me acci rãs nõ tenet᷑ trãſſũptiue.nec ſub p⸗ mmevat.n zipe
pere. ergo vellẽ q pugnãtes gccipe⸗ mo: qꝛ pᷣjmꝰ puẽit ex pncipali ſignifi diegigtnenol
rent me.maioꝛ eſt duplex:qꝛ h̊ dictõ catiõę.Sʒ h̊ dictio laboꝛãs nõ ſigni ſiſtea ve eſc decepin
me põt oꝛdinari cuʒ iſto verbo acci ficat pᷣncipalr tpᷣs.ſed ex ↄñti ꝑ acci ehlit 8 indicnione:
pere a parte ante ⁊ ſic eſt vera et nõ dẽtia/ergo illa deceptio facta ex ſi⸗ uitt öͦmampbibot
ſeqᷣtur ↄcło vł a ꝑte pꝰ:⁊ ſic ẽ falſa:⁊ gnificatiõe nõ eſt ſub aliquo iſtoꝛuʒ Cnoleinn netettun
ſeqt᷑ ↄcło.Silr iſta dictio pugnãtes triũ modoꝝ.¶ Solutio:deceptõ fã Soluti¶ & Crabm
Alið exẽ põt ſupponere vel appõere. Silr h̊ cta ex ↄſignificatiõe dictõis ↄtinet᷑ Urtitütt pinci

jcqᷣd videt aliqs h̊ videt. colõnã ali ſub pꝛimo mõ equocatõis. Ad hᷣͥ q Ad obie⸗ Nont ni nainz e aan
. 2 = 46 — „ 5 avonit mumo⸗ ,ſ
s8 videt g colunã vidʒ.maioꝛ ẽ du⸗ obiſcit᷑ ꝙ pꝛimꝰ modꝰ ꝓuenit ex ctionẽ nrm nelgliamm haue

2 Plex vt dictũ ẽ in alijs.Siłr h.qᷣcũqꝝ cipali ſignificatiõe.dicẽdũ an ſio pꝛima coeſegf ft legiiſnus er
Aligeẽ ſt epᷣi ſũt ſacerdotes:aſini ſr ond Rpals Frufrng anreſſat Haur eißinin Leane hrio
aſini ſũt ſacerdotes.vtraq; pᷣimiſaꝝ qd ex eadẽ ipõne ipoꝛtat᷑ pꝑ dictiõeʒ rſlanlmedſting dd
ẽ duplex ex eo ꝙ h̊ dictõ epi põt eſſe ſed ex eadẽ ipõe ſignificat qlibet di Geingiibibin ſgninee⸗
niĩ caſus vł gti. Qð aũt deceptio fa ctio ſignificatũ.⁊ ſnua accidẽtia. Jellle girigoneeinrneen
notabit. cta ex diuerſitate caſus fa ctat ãphi em̃ q ĩpoſuit h̊ nomẽ lapis ad ſigm⸗ n rrikar⸗
bologiã pʒ:qꝛ caſus datꝰ ẽ dictõi ad ficãdũ lapidem: ſub tall gñe. ſub tali anſe Reirrihdl
vt oꝛdinet᷑ cij alia dictione.ſʒ oꝛdi nũero ĩpoſuit.⁊ ſic eadẽ ipoõne ĩpo⸗ noer poſſiget abar iſtelde

natio dictõis cũñ dictiõe fag ãphibo ſuit ĩpoſitoꝛ ꝙ h̊ dictõ laboꝛãs ĩpoꝛAlllbe oſſcktadanſ. Eima
logiã ⁊ nõ equocationem:hᷣ ẽt pʒ ab tat ſuũ ſigtũ ⁊ ↄſignificatũ.⁊ ſic de hñfo ſe⸗ iſigletnto ens n Frcr

ariſtotele foꝛmãte ꝑalogiſmos apbi alqs.¶ Ael dicẽdũ ẽ ꝙ pꝛincipalis cuca. unce ſenſnzer fc eſtbom. l⸗
bologie ſʒ diuerſitatẽ caſus ⁊ nõ eqͥ ſignificatio ponit᷑ ĩ pꝛio mõ equoca ſi aflirveinmmigißt hi i
uocatõis Sciẽdũ ꝙ ariſto.põit tres tiõis ⁊ amphibologie:ad remouẽdũ untwnſtchiineloſnir:
mõs cões equocatiõi ⁊ amphiboto⸗ trãſiũptionẽ ĩ eis:qꝛ trãſfũptõ ſigni iſni eſt veraſec nfandi
gie. ¶ Pꝛimꝰ modꝰ eſt qñ dictio vel ficat᷑ p dictionẽ noõ pncipalr. vt ride mrillrn ihdidohr.
Mõi cẽ⸗ oꝛo plła pᷣncipalr ſigmificat. dictõ.vt re nõ pncipalr ſigmificat floꝛere:ſed Rdo notdij d qgſch
mũes eqͥ canis oꝛo:vt liber ariſ. ¶ Scðs mo trãſſũptiue ⁊ p quadã fſilitudineʒ et ſblologie gffitaligs al⸗
Borel dus ẽ qñ ſic ſoliti ſumus dicere ſcðʒ h̊ dictio laboꝛãs:lʒ nõ hẽat plura ſi ſiofogapfniſttumadzpin
aphibot. traſſũptionẽ.trãſſũptio in dictione: gmificata tñ aigmificat plła tꝑa.ſcʒ ſtsgept io ſübordime

Pins vt ridere in oꝛõe vt litt?arat᷑ ¶ Ter pñs tpᷣs ⁊ pᷣteritũ ĩperfectũ. ¶¶ Sʒ ſiaftſkagfoaumtegide

Tertius. tiꝰmodꝰ ẽ: qñ cõpoſitum pła ſignifi qritur quare deceptio facta ex qui⸗ Queſtio. ereniarnn
. talt inſtfo gar

cat:ſeꝑatũ vᷣo vnũ ſolũ.Exemplũ ĩ buſdã accidentibus facit equiuoca⸗ cceriaſten
eqͥuocationevt in dictionibꝰ ĩmoꝛta tionẽ.⁊ ex quibuſdã ampbibologiã. ſar hcn ned lidord
le incoꝛruptibile.Exẽmplũ ĩ amphbi⸗ ¶ Solutio dico ꝙ quedã ſunt acec⸗ ſccgaisdane dddtf
bologia vt in iſta oꝛone ſcim ſcit. In detia qͥ ↄſequũtur dictõneʒ nõ abſo Solutio. niſelenne et
Obiectð oĩbꝰ em iſtis copoſitũ plura ſignai⸗ lute:ſed ꝓut ẽ oꝛdinabilis eũñ alla u chogmieigei⸗
cat:ſeꝑatũvᷣo vnũ ſolũ ſʒ nũc obijcit᷑ ctoe.ſicut caſus:nũererꝰ.Oꝛdinan· ereſurnan ae
ðcepitiopuẽiẽs ex cõſignificatõe di em̃ dictiões adinuicẽ ꝑ talia accidẽ gclbeuntin d⸗
iinngiſernh
nüenieſen a

e pone igotntdictoe,
1e ipoe ſuftcattbetdi
Nficariaſus aeti le
bſunt bnonelapts d fnd⸗
pidem ſubtall ghe ſubtali
ſuut ? ſceude ipone ipo⸗
eNoͤbeis ip
it ofgnuficati. efede
ieekiögncaſdn
lo ponnt iprio moequocs
benogeninnmui
oheieis gtrfſipio fin
ſctione znopefeirnit

cpal ſgnfcnt torſe

2,7
ſe
n

accñtibꝰ fit in dictione:⁊ ita in eqͥuo

pꝛia ſpẽſ
appibo⸗
logie.

ſcdða ſpẽſ
apbibo⸗
logie.

¶ Scdo notãdũ ẽ: qꝙ ſcðᷣa ſpẽs am⸗
pbibologie ẽ qñ fit aliqͥs palogiſmꝰ ex eo ꝙ ↄñs pꝛia wale enũerat᷑

miſſarũ eſt vera.ſed ↄña nihil valet:qꝛ ↄmit⸗

De Falla.ãphibolo, cxvij.

tia male enĩ diceret᷑ boĩes currit: qꝛ pᷣmiſſaꝝ eſt falſa. Vel t capi in matoꝛe ĩ ſen
ibi ñ ẽ debit/ nũerꝰ.⁊ deceptõ ẽx ta ſu ꝓpꝛio ⁊ jm ceptũ pꝛimariũ ⁊ in mĩoꝛe in
libꝰ accũtibꝰ ẽ deceptõ ĩ oꝛone.⁊ ſic ſenſu ĩpꝛopꝛio a ̃m coceptũ ſcdᷣariũ:⁊ ſic ãbe
ẽ in ãphibologia:⁊ nõ in equocatõe H a ee a non valet: omit⸗
Sed ſũt alia accñtia abſoluta q̃ cõſe tur fallacia amphibologie.
quũtur dictionẽ ꝑ ſe: vt tp̃s ⁊ genꝰ ⁊ ¶ Tertio notãdũ eſt: qꝙ tertia ſpẽ
talia accitia nõ oꝛdinat᷑ dictiões apbibologie ẽ qñ ſit deionng⸗ ex aes
adiuicẽ.qꝛ ſic bñ ðꝛ bõ currit:ita bñ ofo e ſe ſupta vnũ ſenſũ bʒ:cũ ip̃a ↄpoſita cũ
dꝛ bõ currebat.vñ lʒ tpᷣs variat̃ ma⸗ alia płes ſenſus bʒ.vt iſta ofo Scly ſcit vni
net tñ eadẽ ↄſtructio.⁊ iõ nõ ↄſtruit᷑ ſnſũ bʒ.tñ ł ofo aliq ſcit ſclʒ bzʒ duos ſenſ⸗

. p2 Pm' ſenſus ẽ: aliqͥd bz ſclaz de ſclo. aliꝰ ſeſue
mediãte ipe. ⁊ ſic deceptio ex talibꝰ Eichn bʒ ſciaʒ de aliq. Et ſic p̃t fieri palogil⸗
mus qᷣcqᷣd aliqͥd ſcit bʒ ſciĩax.ſs ſcłin aliqd ſcit
ſeculũ bʒ ſciam. minoꝛẽ dupler: qꝛ vmoſen⸗
¶ LCirca bunc textum. ſus mioꝛis pt eẽ iſte. ſchin bʒ ſcĩam de aliq:et
matz giz mar mw bi- a5“ aναε &Valet ona: a minoꝛ falſa fiẽ⁊ ↄocluſio. Zel
¶Notãdũ eſt pꝛimo: ꝙ bic ↄñ̃r au⸗ ſenſus minoꝛis bt eẽ iſte.aliqd bo ſcian deſe
ctoꝛ ponit pᷣmũ moduʒ fallacie apbibologie culo:⁊ tũc minoꝛ eſt vera⁊ non valet ↄña qꝛ
intelligit ſictextus.¶¶ Pꝛĩa ſpẽs amphibo⸗ ꝓmittitur fallacia ampbibologie.

logie eſt:qñ fit ꝑalogiſmus ex eo ꝙ aliq of̃o —G
ad placitu inſtituta eque pꝛĩo coꝛreſpõdẽs ¶ Quarto notadũ ẽ c ibi ꝙ aut de
ꝙ deceptio qͥ puẽit ex

catione:⁊ nõ in ampbibologia.

ſiue ſuboꝛdinata diſtinctꝭ oronibꝰmẽtalibus ceptio. onr. p.b. oñdit
no equaletibus in igniticado:nõ ꝓpter ali⸗ diuerſirate caus ẽ falta apbibologié:2 nõ eq
quã d ictionẽ eqͥuoca exñteʒ in illa ofone: vt uocatiõis:vt ſat pʒ in textu:qui ant ſit dicen

*

iſta ofo liber. ariſt. b duos ſenſus vni ſenſus dũ de hᷣ vuebit᷑ in logica. ¶ Sciẽdũ q; arj.

eſt.liber poſſeſſus ab ari. Aliꝰ ſenſus ẽ: liber ↄñ̃r ponit tres modos cões falle equocatꝭis
factꝰ abarꝭ. Et põt forari palogiſmꝰ:qͥcqd ẽ ⁊ ãp Bibelogier⸗ ſat patẽt ĩ textu. ¶ Ulter
ens ar.. poſſiqet ab arꝭ.iſte liber ẽ ens an. Sᷣ ibi. Sʒ ñ obijcit᷑. oñit q; deceptio pueniẽs
iſte liber poſſidet᷑ ab arſi. Ntraq; pᷣmiſſarũ ẽ ex oſignificatione dictionis ↄtinet᷑ ſub pꝛĩo

diſtinguẽda: eo ꝙ ens arꝭ.p̃t capi ̃m vnũ et mõ fallacie eqͥuocationis:vt ſatis patz in te⸗

eundẽ ſenſuzʒ: ⁊ ſic eſt bona.ſʒ ſp vna pᷣmiſſaꝝ xtu.oñr ibi. Sʒ qritur. auc.mouet vnã dubi⸗
eſt falſa: vel in maioꝛi pt capi in vno ſenſu: ⁊ tationẽ: ⁊ ea ſoluit. vt pʒ ĩ tertu. de iſta falla
in minoꝝ p̃t capi in alio ſenſu: ⁊ ſic vtraq; pꝛe pla alia ſũt vidẽda q dicẽtur in logica.

¶Coõtra dicta pꝛĩo ſic a. Pꝛĩo ſic
qlibʒ ſpẽs falle ĩphibologie fit ex eo ꝙ ofo
pla ſigt:gꝗ oĩs ſpẽs otinet᷑ ſub pꝛĩa ſpẽ:⁊ per
cũ alijſ.¶ Scðo ſic af.

titur fallacia ãpbibologie.

aliq ofo ad plin iſtituta bʒ plures ſenſus ſiue ꝑtes iſtiꝰ ofonis liber ar. nõ ſignificãt pla:

ples Drept qbꝰ ſuboꝛdinat᷑ vni pꝛĩo ⁊ alteri· gtotũ nõ ſigt pla ↄna tʒ:q; ptes ſunt ip̃m to
ſcðᷣo vt iſta oro haurire aqſ cribꝛo pꝛio ⁊ pᷣjn tũ.¶ Tertio af.ofo nõ ĩponit᷑ ad ſigndũ niñ
cipatr ſuboꝛinat᷑vni ↄceptui tm̃:⁊ tm̃ ſigt ſi ꝑ ſuas ꝑtes.æofo non ſi St pla niſi ꝑtes eius
cut iſta oro aliq tali inſtr̃o aquã capere.ij ſe⸗ fignificẽt plura.ſed in dietis modis ꝑtes or̃o
cũdario alteri ↄceptui ſuboꝛdinat᷑.⁊ tm̃ ſigt nis.i.dictiones non ſignificant plura: ꝙᷓ nec
ſicut iſta ofo operã ꝑdi.ap̃ᷣt fieri ꝑalogiſmꝰ oꝛõnes ſigniſicant plura.
qcqͥdaq̊s baurit cũ cribꝛo eſt in aqͥs vel ꝓpe
aquã:ſed volẽs addiſcere ſine libꝛo aq̃s bau ia! 2 92
rit cribꝛo: ̊ volens addiſcere ſine libꝛo ẽ ina ma ſpẽ ofo ꝑ ſe ſũpta ſigt eqͥ pꝛio plura. mõ
q vel iutta aquaʒ. vtraq; ꝑmiſſaꝝẽ duplex: ſienonẽ inulijs ſpẽbus. ¶ Ad ſcõm ðꝛ ꝙ ꝑ
eo ꝙ ly baurit aquã in cribꝛo p̃t capi in vtra tes ſeoꝛſum accepte non ſignificẽt plura: tñ
q;ᷓ pꝛemifſaꝝ in ſenſu ꝓpꝛio:⁊ pm ↄceptũ pꝛi iuncti accepte bñ fiont plura ſiue diuerſis
mariũ.vel in vtraq; in ſenſu ipꝛopo ⁊ pᷣnooce ſignificationibus ſuboꝛdinant᷑.¶ Ad tertiũ
ptu ſecidariũ.⁊ tũc ſemꝑ ↄna ẽ bona,ſedvna ðꝛ negando maioꝛem.

Tertia
ſpẽs am⸗
pbibo.

Expõ te⸗/
xtualis

Rt Enf ” Adrões
¶ Ad pᷣmũ ðꝛ negãdo ↄnam ꝛ in pᷣ in oppm

.
Tractatus Sextus „vetennni
gintenin⸗

Tr-PEaqult᷑ de fallacijs fa tur ſᷣm ſitũ minꝰ debitũ 9 fal⸗
cientibꝰ multiplex po lacie duo ſũt modi. ¶ A in fal⸗ pꝛimꝰmo mſi eſefe
tentiale. ſcʒ de ↄpoſi⸗ ꝓuẽeit ex eo ꝙ aliqð dictũ põt ſuppo dus falla iin zſolin
R

Oꝛdo di · nõe : diuiſoͤe:
05 H J be: accen⸗ nere ꝓ ſe toto vel ꝓ p Atom cie ↄpoſi e.
cengoꝛů. tu. Et pꝛiꝰ de cõpõne iſtũ modũ dalogiinim n Hui er iin tionted ap gepofte
quã de alijs:qꝛ alogiſmi fiũt effi ſſibile ẽ a ereecens eaen
uã de alijs: qꝛ palogiſmi fiũt effica pot ibile ẽ ãbulare poſſibile eſt ꝙ i geobo ſcusdeinbn
tloꝛes 'm cõpõneʒ ad finez ſophiſti le ãbulet:ſedentẽ poſſibile eſt znn anitt er ſas tantn
cũqjeſt apparẽs ſapia et i eris et reergo poſſibile ꝙ, ſedẽs ambulet inmn ſo e ſih uich
10 dicẽqũ eſt de ↄpõe qᷓ; de aliss ¶ Ad boc dicẽdũ mioꝛ ẽ duplex Nnsnneteg bomin
Ouid cẽ, ¶ Cõpõ eſt eoꝝ qͥ dñt diuidi falſa ꝛ ſi boc dictũ ſedenteʒ ãbulare ſup nlolſ cn ſ guie
po ndino vo. Diuiſiovᷣo ẽ eoꝝ q̃ dñt com ponat ꝓ ſe toto huic pᷣdicato poſſi üctenz nnceſ ren
. poni falſa diuiſio. ¶ Falla ↄpõms blle eſt ita ꝙ ſit ſenſus ſedẽs kaen⸗ 4 ptmpoleſtdeen
Diffõ fal⸗ Eidoneſtas decipiedi ꝓpuẽiẽs ex idẽ do põt ambulare. tunc h opoſita eſt r mmſcbnweſt
lacie ↄpo titate oꝛomis vniyet eiuſdẽ m mate falſa: ſicut etiã ipoſſibile eſt dicere onſehtiurconeln .
ſitionis, riã:⁊ ſᷣm ſitũ mag ðbiti ꝑtibꝰi oꝛoe ꝙ ſedens ãbulet.Si aũt iſtud dictũ nmumnpoleſ detenmnnn
poſit. Cã apparẽtie b falle eſt oꝛo ſupponat parte ſui:tunc eſt diuiſa Mmaneretnnckcon
taegitat⸗ in makia c o verar nõ ſeqtur cõcluñio. et ẽ ſen⸗ beneſenimn conciu
Cã falſitat ſiue defectꝰ ꝰſus: ſedentẽ poſſibile eſt ãbulare.i. (Cirabuneteter

eſt diuerſitas ſenſus ↄpoſiti a dĩſo. ſedẽs nũc hʒ 1
IS Ee . uc hʒ potentiã vt po
notabile Notadũ qñ oꝛo eſt vera in ſenſu bulet. Et ſilf quẽcung e Rad . Knoc
diſo: : falſa in ſenſu cpoſito tũc eſt ſcribere poſſibile ẽ ipe ſenlbat ſed a ind er 1CMrätieſtainoch
falla cõpoõnis. Et qñ oꝛo ẽ tj in ſen nõ ſcribente ſerbenes vont batſed empimn. zmdwiniſante
4 biſd G in ſenſu ↄpoſitò:tũc eſt go poſſibile eſt nõ erere —
alla diſionis. ¶¶ Dr aũt oꝛo ↄpoſi⸗ Dicẽdũ ẽ ꝙ ad iſtũ ſinü! Gikemtmplraw
5 an Sterĩatio ðteriat ðteriabile il⸗ ad pꝛimũ. ¶Scde ogen⸗ Aent tnut
ua as mag apta nata ẽ deterĩare. ex eo:ꝙ aliq determinatio põt refer Secũc)o Alg niue geipie⸗
5 t ſie oꝛo ↄpoſita.oñ dictões oꝛ ri ad diuerſa:⁊ penes iſtũ modũ pa modus. chonis 5 mo apit i ppoito.
inãt᷑ ᷣm ſitũ mag ðbitũ. Sʒ ðꝛ oꝛo logiſatur ſic:qͥcũq; ſcit litteras nũc iſponisf me lig. Co vnn

dĩſa: qñ deterĩatio determinat illud didiſcit illas:ſed iſte antiquꝰ tineente o lran
mn, deterlatio de L d d as:ſed iſte antiquꝰ grãma Giegnocndisd f tglln n
deteriable:qð nõ eſt mag apta nata ticus ſcit litteras: ergo c degiſeit ſnkiundiiulie⸗
deterĩare. VUel qñ dictões oꝛdinãtu illas. Dicẽdũ ꝙ maioꝛẽ duplex: inn debtiütilscidtüf
Declara⸗ ſam ſitũ mime debitũ. Uñ ſumit᷑ hec ꝛ h deterĩatio nunc. pöt beteniane . — idi
Tepla 020 gra exẽpli.¶ Quicqͥd viuit ſꝑ ẽ h̊ verbũ didiſcit:ſic ẽ cõpoſita et ſal eſeine enttiin
iniſta oꝛoe ſuũt duo deteriatcſ. Hver ſa:⁊ ſeqtur còcluſio. lel põt deteria mldimrdnd
bu viuit:⁊ h̊ vᷣbũ eſt.et ẽ vna deteria re hoc verbũ ſcit.⁊ ſic eſt diuiſa ⁊ve zichireicenann d
tio.ſ.ſp. Si ergo ̊ deterĩatio ſ.ſj non 5 a de nee ce ſenſumci tie
teriat h Hbuz eſt qð atioſ. ſp de a non ſequi? cõcluſio. ¶ Simili⸗ Knig zſlalbtly nic⸗
at h ᷣbuʒ eſt qð pomi᷑ a ꝑte pᷣdi ter bic.quod vnum fſolũ poteſt ferre Aliderẽ tginemialbieſſeneft
cati.ſic ðꝛ ſita: qꝛ . poteſt ferre Aliöerẽ ſblezend en tti
ati. ſic ð: ozo ↄpoſita:qꝛ tũe ðteria⸗ ꝓlura poteſt ferre:ſed qð non poteſt W ſdleßni ticcfeſtede
Pa detrtiat deteriabile oð maglap plura ferre poteſt vmim ſ. Dlng ſerfe 8 lruning —
ata ẽ deterĩare:qꝛ illð vᷣbñ ẽ:po⸗ ergo quod nõ poteſt pi re po⸗ en iteinenteul
nit᷑ in ſitu mag debito.ſ.in pᷣdicato. teſt eRoelt plnre fene po⸗ ſecinini nen
l gdeditoan o. teſt plura ferre. ¶ Dicend ignihnz d
Si añt ly ſꝑ: deterĩat hᷣ verbũ viuit i A caning. Eutf r enee⸗
ut ly ſp: deteria iuit ioꝛ eſt duplex: qꝛ bec determinati Alterden den ie
ſic dz dĩſa:qꝛ deterĩat illð deterĩab ſolũ: põ 1τ bhec determinatio ler deſe dit eten
Eaed⸗ terĩabi ſolũ:põt determinare hoc verbũ po lenens r, pons
le að eſt mi apta nata deteriare:qꝛ teſt.ſic maioꝛ eſt falſa et 63 Boniare fiter küig zafe
illud vꝓbũ viuit nõ pomit᷑ in ſitu debi ſenſus eſt ill⸗ Holiger. one Aigni e it⸗
eibins pbi dig omisin itu debi ſenſus eſt illud quod non poteſt fer ndpofteileee⸗
vbi. ⁊ tũc dictõnes oꝛdinã re vhum cũ alio non poteſt ferre plſu rieſtnillhne
ltzdiſeſtſc,.
geſtſcdo⸗
cdo

ſeqnur cöcliſio etiſn,
me doſſbleeſt nn
Xbzpotemiitpoftenan
tſüir eammet poſſtle N
doſtbleecphhe Cibatſea e
me ſonbereepoſſblleten,
Meeſt gnoͤſcnbes ſcribat
adtſtäügalogtini fan
(SRös nocus pnent
Hoerennmtopot reſer Gei/
ſir genro ſſi nociihn uin
cciqg ſat literas mm
s:ſed iſte antiqis gräna
mneras: ergo e didiſet
Ncedi q maigt dupet
iatio munc. pot deterane
ictſerfcecipoſtnetei
rcöcluſo e poͤrdete ir

ti ſet feeſ ouuſatne

=
—
=,

lpoteſtfen
mun ſoli pote
— onman
rporett mnſontz ſen⸗

Alið etẽ

plum

Accepti
ones de
lycompõ

De Fallacia compoſitionis

ra. Eel põt determinare hoc ver
bum ferre. ⁊ eſt ſenſus verus:⁊ ꝓpo
ſitio diuiſa vera ſub b̊ ſenſu qð põt
lam ferre vnuʒ ſolum ⁊ ferre nõ plu⸗
ra:põt plura ferre.Siłr tu ſcis tãtũ
tres boĩes currere poſito caſuq ſex
currãt:⁊ neſcias de tribus.Et para
logiſatur ſic.tu ſcis tantum tresho⸗
mines cnrrere:ſed quicqͥd ſcit᷑ eſtve
rum:ergo tm tres homines currere
eſt veruʒ. maioꝛ eſt duplex:qꝛ bec di
ctio tantuʒ:poteſt determinare boc
verbum ſcis.tunc eſt diuiſa ⁊ vera:
⁊ non ſequitur concluſo. ¶ Elel ly
tantum poteſt determinare bhoc ver
bum currere tunc eſt compoſita ⁊ fal
ſa ⁊ bene ſequitur concluſio.

¶Eirca hunc textum

¶ Motãdũ eſt pꝛimo q bicↄſequen
ter p. b. deterĩat ð fallacijs peccãtibꝰ penes
multiplex põtẽtiale.⁊ pꝛio de falla cõpõnis
ex qͥ valogiſmi ſũt efficatioꝛes. Eñ ille teri⸗
cõpoſitio capit᷑ dupłr.vnoꝰ large ꝓ qlʒ vni⸗
one ↄſtructibiliũ adinuicẽ.⁊ ſic nõ capit᷑ ĩ ꝓ

poſito. Alioꝰ ſtricte ꝓ cõpõe faciẽte fallaciã

fſine deteriatio copule:tũc illa or̃o eẽtva ⁊ di

finitiõis
fallacie
oponis.

cõpõnis.⁊ ̊ mõ capit᷑ i ꝓpoſito.Et dʒ diffini
tio cõpõnis ſic intelligi.Cõpoſitio faciẽs fal
laciã eqͥuocatõis ẽ of̃o falſa. cui ꝑtes oꝛdina
tur ſᷣm ſitũ mag debitũ:qͥ ſioꝛdinarẽt im ſi
tuũ min debitu talis of̃o eẽt va:vt iſta or̃o.al
bũ eẽ nigꝝẽ poſſibile.ſi ly albũ ⁊ ly nigꝝ oꝛ⸗
dinarẽt᷑ ad diuerſa extrẽa:ita ꝙ ly albu effet
ſubm ⁊ ly nigꝝ pᷣdicatũ ⁊ poſſibile ꝑs copule

uiſa.⁊ br̃et eũdẽ ſenſum cũ iſta albũ poſſibilt
eſt nigꝝ Sʒ fi ly albũ ⁊ ly nigꝝ ſint ꝑtes ſubi

Ginmiq intel. dik ita ꝙ boc totũ albũ eſſe nigkũ eſt ſuᷣm ⁊ poſ ſubʒ totiꝰ ꝓpõnis.⁊ ſic eſt e
ſcnt cdcnid CO ſe M

ſibile pᷣdicatũ.tũc or̃o eſt còpoſitax falſa. ñ
fallacia ↄpõnis eſt arguumẽtatio ſopbhiſtica:
q ꝓpter idẽtitatẽ materialẽ oꝛõnis cõpoſite
falſe cũ diuerſa va:vr̃ ꝓbare aliquã ↄcluſio⸗
nẽ quã tñ nõ pbat ꝓpter diuerſitatẽ earũdẽ
Aliter deſcribit᷑falła ↄpõnis eſt deceptio.p
ueniens ex eo ꝙ aliqͥs ꝓceſſus rõcinatiuus
vfr ꝓbare aliqua ↄcłoeʒ ꝑꝑ idẽtitatẽ materia
lẽ ofonis ↄpoſite falſe cũ diuiſavxa quãtũ.nõ
cpbat ꝑꝑ diuerſitatẽ illaꝝ oꝛationum.

¶ notãaũ eſt ſco:caula apparẽ

uidit

Folio xcviij.

tie fallacie ↄpõnis eſt ofo falſa. eadẽ pm ma Quidlo⸗
teriã cũ diuiſa vera:cuiꝰ ꝑtes oꝛdinãtur pᷣm cusmari
ſitũ magꝭ debituʒ:ꝑꝑ qua idẽtitatẽ credit qp maz dra
etiã maxie in
erat:f Fa. fallacia
Vñ cã apparẽtie ſiue locꝰ dr̃a maxie b falle ↄpõnis.

ſicut oro ↄpoſita infert ↄcloeʒ:ꝙ diuiſa
inferat:⁊ ficut diuiſa eſt vᷣa ꝙ ↄpoſita ſit

eſt iſti duo terĩ.ſ.oro eadẽ pᷣm mat᷑iã cũ ofoe
diuiſa va. ⁊ idẽtitas ſenſus.Cã vxᷣo apꝑpentie
ſiue locꝰ maxĩa ẽ h.oĩs or̃o ↄpoſita fla eadeʒ
cũ oꝛõne diuiſa vᷣa dʒ br̃e eundẽ ſenſuʒ cũ ea
Eã defectꝰ falle ↄpõnis:ẽ diuerſitas ſenſus
ſiue cõcept oꝛõnis falſe:a ↄceptu ſiue ſenſu
oꝛõnis diuiſe ve. Uñ tüc eſt falla ↄpõnis:qñ
credit᷑ ꝙ or̃o ↄpoſita ſit vᷣa:ꝑꝑ ↄueniẽtiã qᷓ
bʒ cũ oꝛõne diuiſa vᷣa.⁊ ẽt ſicut ipſa infert
ↄcłoeʒ qñ ẽ ↄpoſita falſa:ꝙ et iferat eã qñ ẽ
diuiſa vᷣa.Et ſicfalla ↄponis ſꝑ or̃o ↄpoſita
eſt falſa ⁊ bñ infert ↄcloem. Iſte text. Iſtiꝰ
falłe duo ſunt modi.i.duo ſunt terĩ cões nõ
voincidẽtes in ſignificãdo.ſᷣm ſuas rões foꝛ
males oẽs fallas ꝓpõnis ſigntes:ꝑ quos di
falla cõpõnis diuiſione logicali.

¶ Notãdũ eſt tertio:q pᷣmꝰ modus Pꝛiĩaſpe
ſiue pꝛĩa ins fallłe opõis ẽ: q fit ꝑalogiſinꝰ cies fal⸗

ex eo ꝙ in aliq̃ oꝛõne vnũ dictũ pot ↄiuctim lacie cõ⸗/

eẽ ſubm vl pᷣdicatũ Hncipale totiꝰ ppõnis vł Po
vna ꝑs illiꝰ dicti ſubm illiꝰ ꝓpõnis:⁊ alia ꝑs
pᷣdicatũ:vt ĩ iſta oꝛõne ſedẽtẽ poſſibile ẽ am⸗
bulare.5̊ totũ.ſ.ſedẽtẽ abulare pᷣt capi ꝓ ſub
iecto illi ꝓpõis:⁊ tũc illa oro ẽ ↄpoſita ⁊ flã
qꝛ ſenſus illiꝰ ẽ ꝙ hᷣ oro.ſedẽs ãbulat:ẽ poſſi
bilis. Rel iſteteriꝰ ſedẽtẽ põt eſſe ſubm illiꝰ
ꝓpõis:⁊ ille teriꝰ abulãtẽ pᷣdicatũ ⁊ modus
copule.⁊ ſic ẽ diuiſa ⁊ va.⁊ ſenſus eiꝰ ẽ il⸗
le.qͥ nũc eſt ſedẽs poſſibilr ẽ ãbilãs.⁊ ſic poſ
ſet fieri a ꝑalogiſmꝰ.quẽcũq; poſſibile ẽ qbu
lare poſſibole e vt abulet.ſedẽtẽ poſſibile eſt
abulare:ꝗ poſſibile ẽ ꝙ ſedẽs ãbulet.miĩoꝛ ẽ
duplex: eo ꝙ h̊ totũ ſedẽtẽ ambulare pᷣt eſſe
i poſita: ⁊ ↄna eſt
bona.⁊ ſicut ↄcluſio eſt falſa:ita ⁊ minoꝛ. Atł
lyſedẽtẽ põt eſſe ſubiectũ ſolũ:⁊ ſic eſt diuiſa
vera:ſʒ ↄña nibil valet:qꝛ cõmittitur fallacia

compoſitionis qꝛ ſi diuiſa vera nõ infert illãẽ

ꝓpoſitionẽ falſam quã infert cõpoſita falſa.
OIſta tamen oꝛatio:ſcʒ ſedentẽ poſſibile eſt
abulare.de rigoꝛe logice eſt diuiſa ſi ille ter
miſſus poſſibile capiatſincatbegoꝛeumatice
ex parte tamen iſtius termini poſſibile po⸗

teſt diſtingui ex quo ille terminus poſſibile
poteſt capi mubletipliciter: vt viſum eſt in pꝛi

mo tractatu. .
nij

Tractatus Sex᷑tus wrinſge .
„ „ – 2 . 2* — „. „ „. „ . -1,
Secũda. ¶ Notãdũ eſt quarto qꝙ ſcðᷣus mo⸗ oꝛone diuiſa.Uelcã apparẽtie ẽ ma Finſiſn geiſi
ſpẽs falla qus ſiue ſcdᷣa ſpẽs falle cõpoſitiõis eſt qũ fit terialis identitas oꝛõms eiuſdẽ ſᷣm een * eriritt
cie com/ palogiſm et eo ꝙ laliq orone deterĩatio pᷣt ſubſtãtiã ⁊ ſᷣm ſitũ minꝰ debitũ. Cã iinice Porapin
boſitõis. ferri di dinriv iſta ofone qcũq ſcit ſas defectꝰ eſt diuerſitas ſenſus diuiſi fermig ſenſu
niũc didicit illas.illa deterĩatio nũc pᷣt deter 9 palſari 1,a4falſae. 5
minare illud ᷣbũ ſcit.a ſic eſt diuiſa va.vt di⸗ a ſenſu compoſito Iſtiꝰ fallacie duo ſitiſdt e ſe ſel

cir p b. vel pöt deteriare illug yb didicit: ſunt modi, I Pzim modus puenit ſꝛin s gſid hi ſb
ſic eſ ppõ falſa ⁊põt ſic fieri palogiſin qcũ ex eo ꝙ aliqua oiũctio põt copulare oe a (derial efiect
q; ſcit ras nüc didicit illas ſz antiqu' grãma inter terios: vel inter ꝓpõnes ⁊ pm ſonio
ticꝰ nũc ſcit illas. antiquꝰ gramaticꝰ nüc di iſtũ modũ ꝑalogiſat᷑ ſic.Quecum
dicit illas Maioꝛ ẽ dupler eo q illa determi ſunt duo ⁊ iria ſunt duo ⁊ tria jinq; nlectumcnue⸗

natio nũcpõt deterĩare illo vbũ didicit. vſic ſũt duo ⁊ tria. qnq; ſũt duo ⁊ qnq;

ſia ẽ bona.⁊ ſicut ↄcluſio eſt falſa:ſic maioꝛ. E 1 .
Ar pbt deterĩare Fbi ſcit. ⁊ ſie o⸗ eſt di ſunt tria. ¶ Ad h dicẽdũ eſt ꝙ mio: tianzeſtpno⸗ .
uin H Dn s Valet⸗ gesmurrie Slelae eſt onpler.d dec dinctio 2 pot ↄuin 4 enml no
poſitois.de iſtꝭ plura alia vi ebũt᷑ in logica lsi on verl on. ppones. 4 nenghniͦ
¶ Contra dicta pꝛimò ſic arguitur Linter terios ſicé copoſita va. 6 atif lſt nſoeſiin.
Diffo cõponis nõ ↄuenit oĩ ↄtẽto ſub diffini elſſus duo ⁊ tria inſiml iũcta faciitt en gwin A10 milin
to: g inſufficiẽs. añs pʒ: q; illaor̃o ẽ cõpoſiæ Inq;. Si inter ꝓpõnes ſic eſt falſa ⁊ Ag ere aieſ irenrielaciii
tio aĩal currit.⁊ tñ diffo cõpõnis nõ cõpetit diuiſa.⁊ ẽ ſenſus ꝙ duo ſunt qͥnq; Eiwin. ankin pofto⸗Er dzdin
ei Scðo af ſic. diuerſitas ſignificatoꝝẽ cã de ſe:⁊ ꝙ tria ſunt qnq; ꝑ ſe.qð eſt falſũ telgi diufo tocies ſalleci
fect alijs fallacijs: nõ ẽ c fallacie cõpõis ¶ ¶Silr eſt hbic.q̃cũq; ſunt duo⁊ tria pſeſreu ptes ordinatur
Tertio ſic afß.illa or̃o ſedẽtẽ poſſibile ẽ ãbula ſunt paria ⁊ imparia:q̃ͥn ſũt d inirdebituic wnireturfine
re:eſt ofo modalis diuiſa cũ ĩ ea vniat᷑ pᷣdica t . “ ſunt Inq; iu 10 7% 1 nntifnfti nug deding
tũ materiale cũ ſubo mediãte copᷣla modifi riag qnq; ſunt paria Timpa rig. Di 3 alacu diiſist arguma
cata: & nõ pñt eſſe modalis cõpoſita.⁊ ꝑ ↄñs cẽdũ ẽ ꝙ mioꝛ ẽ duplex qꝛ ibi põt eẽ riienuen nenle
penes eã non ſumit᷑ fallacia cõpoſitionis copulatio ĩter terios:⁊ ſic ẽ ᷣa ⁊ cõ n en Noſtaarf pbart l

poſita.⁊ ẽ ſeſus qͥnq; ſũt duo⁊ tria l er? uim
Adratio ¶ Ad pᷣmũ dicit᷑ negãdo añs: ⁊ ad iſił ↄiũcta.łibiẽ copulatio ĩter p⸗ ii ünmscoſteſe Ake
nesin op ꝓbationẽ ðꝛ ꝙ lʒ ibi fit cõpoſitio large capiẽ põnes⁊ ſic ẽ falſa ⁊ diuiſa ⁊ ẽ ſenſus eudiuifdis edeceptio ppem

poſitum. do ill terĩim cõpoſitio nõ tñ ibi eſt cpoſitio qnq; ſũt duo.⁊ qͥnq; ſũt tria.qð ẽ fal geſis öcinntin er pore

= =

6

faciẽs fallaciã cõpõnis⁊ ſtricte capiẽdo com aſal ro IrSe 8 ſius dreri timein
poſitionẽ. Ad ſcminegat᷑ ↄna:q; alia eſt di⸗ BEN B 4 en 5 an evlIISN irc Kehänml
uerſitas ſignificatoꝝ ꝗ&caο‧[7οιfalt e E.I5 10 0 aialeikt rongle. g o0&aial & ſnecratin
põnis: ꝛ ĩ alijs fallacis Ad tertiũ ðꝛ ꝙ ʒ illa irronale. Dicẽdũ ꝙ maioꝛ ẽ duplex eannſenſtsofansdinf
oĩo de rigoꝛe logice ſt modalis diuiſa⁊ non ex eo ꝙ iſta ↄiũctio vel põt ↄiũgere Alia ere onisconpofteere
Diffinitö vpoſita tñ ex vſu aliqñ capit ſeni opoſito inter terios. x ſic eſt va ⁊ cõpoſita. pia. Coticunett ſccido⸗
ſallacie xlinter ꝓpõnes ⁊ ſic ẽfalſa ⁊ diuiſa uc neſlediſͦse ofo diuln
is ſeE fallacia diuiſio. di Sily B o& aĩalyłẽ ſanũ vel egrũ clel eſten in Faru n
ESCctñ eſt pꝛi?. Fallacia hpic oĩs ſubſtãlia ẽ coꝛpoꝛeavłincoꝛ einaulnnkinfti
]dunſiõis idoneitas poꝛea: vl hioĩs linea eſt recta vłcur uaſtſend df
A õddecipiedi pueniẽs ex ua.vñ oẽs iſte ſũt vᷣe qñ ↄiũctio ↄn‚Ü⸗ noininndiut⸗ i⸗
ecoqꝙ oꝛõ aliq ↄpoſita git inter terios.⁊ ſũt cõpoſite.ſʒ ſũt fefuelheriennneen.
va ⁊ diuiſa falſa:vna ⁊ eadẽ manẽs falſe qñ ↄiũctio ↄiũgit int oꝛões ⁊ p ifnmneni ene
ſm materiã:dꝛñs ᷣm foꝛmã diuerſa pões:⁊ diuiſe.qꝛ ↄiũctio ꝑ ſe ⁊ pꝛio SGecild ahpremem e ven⸗
ſigmificat:q credit᷑ eſſe vera in ſenſi ẽ ↄiũctiua ꝑtiũ oꝛonis ⁊ ex ↄſequẽti moqus odiſfalaenegn narie
duuſo: eo ꝙ, vitatẽ bʒ ĩ ſenſu cõpoſi ipa ↄiũgit oꝛonẽ cũ oꝛõne Scoös ⁵mo Meicſaltzuend⸗
to.Cq apparẽtie buiꝰ fallacie ẽ oꝛo dus bꝰ fallacie diuiſonis puenit ex ſakoirarfuneline
cõpoſita bũs idẽtitatẽ ĩ materia cũ eo ꝙ aliqua deterĩatio pᷣt referri ad tennt
——————M ſaläiei ſ icn
Geiſänco ſniei
s roͤes

mnchſecdeſkfait
eſtdeccig iin oem
natimparaqnggſirdgo⸗
mq; un pang tinparn
Pmior e dupeer eꝛibipotei
loſterterios ſce da td
ſeſus nq; ſitd
cealſat diuiſz te enſs
