¶ Circa bunc textum

¶ Motãdum eſt pᷣmo:qꝙ hic petrus
biſpanus ponit diuiſionẽvocis ſignificatiue
que diuiſio dz ſic intelligi.dDe numero vocũ
ſignificatinaꝝ:alia eſt ſignificatina a d placi
tũ alia eſt ſignificatiua naturaliter. Et pñs
iuiſio eſt diuiſio ſubiecti in accidentia Mic
vor ſignificatiua ad placitũ ac.ponit diffini
tionẽ vocis ſignificatine ad placituʒ q̃ dʒ ſic
intelligi. Nox ſignificatiua ad placitum eſt
vot:nata rep:eſentare et impoſitione quam
actu bʒ illud:qð pꝛimus impoſitoꝛ ꝑ eaʒ ⁊ ſi
bi fimilẽ voluit ſignificari.¶ In bac diffini⸗
tione vox ponitur loco generis.Et totũ reſi
duum ponitur ad differẽfiã vocis ſignificã⸗

raliter ꝛc. Auctoꝛ ponit diffinionẽ vocis ſi⸗
gnificatiue naturalr: qᷣ dz fic intelligi. Ror
ſignificatiua naturatr eſt vox:q̃ oẽ illð etñs
aliud ab ipᷣa qdð vni repꝛeſentat:cuilibet alte
ri nata eſt repñtare:ipſa nõ etñte ĩpoſita ad
ſigniſicandũ illud ad placitũ vt gemitꝰ infir
moꝝ.O Et illa ꝑticula vltima addit᷑ ppter H̊
ꝙ ſi ille terminus homo:ꝑ totũ mũdũ ſigni
ficaret hoĩem:⁊ etiã cuilibet homini.nõ tñ
eſſet vox ſignificatina naturaliter: qꝛ ſi iſte
terminus hõ nõ fuiſſet impoſitus:non ſigni
ficaſſet ſi apud totum mundum.

¶ Motandũ eſt ſecundo ꝙ pꝛimus
impoſitoꝛ qui impoſuit voce ad fignificãdũ
aliquã re:nõ cauſat aliqͥd in ip̃a voce:ſʒ in in
tellectu hoĩʒ cauſat talẽ noticiã:qua cogno
ſcũt:q; hec vox:⁊ ſibi fimilis ſignificat taleʒ
rem:ſic ꝙ quotienſcumq; pponit᷑ talis vox
debemusfoꝛmare ↄceptuʒ talis rei. Ex quo
patet:ꝙ ſi ſignificatio capiatur actiue vt at⸗
tribuit᷑ voci:nõ eſt alið q; vot ſigni ficatiua
ſed tñ cõnotat ipam rem ſignificatam poſſe
repꝛeſentari ex impoſitione iam actu facta.

¶ Notãaũ eſt tertio:q bic:vocũ ſi⸗
gniſicatiuaꝝ ad placitũ ac.Auctoꝛ ponit di⸗
uiſionẽ vocis fignificatiue ad placitũ in cõ⸗
plexã ⁊ ĩ icõplexã.O Et dʒ talis diuiſio ſic in
telligi de nũero vocũ ſignificatiuaꝝ ad pla⸗ 2
citũ alia eſt cõplexa:alia eſt incõplera.Et eſt Rox cõ⸗
pꝛeſens diuiſio ſubiecti in accidẽtia. ¶ Sed plera lo⸗
ad h̊ vt aliqua vox ſit cõplexa ſᷣm logicũ non Sicc
requirit᷑ habeat plures voces fignificati
me ex quibꝰ componatur:ſed ſufficit ꝙ ipᷣa
uboꝛdinet᷑ vni oꝛationi ſiue conceptui men
tali complero:ſeu cõplexe ſignificãti vt ſi il
la littera A imponeretur ad ſignificãdũ tã
tũ:ſicut hec ꝓpoſitio bomo eſt aĩal:tune illa
littera:eſſet vor cõpleta:qꝛ ſuboꝛdinaret᷑ cõ
ceptui mentali complro. Etiã licet non ba⸗
beat plures voces ſignificatiuas:tñ equiua
let pluribus vocibus ſignificatiuis. ¶ Sed
ad hoc aliqua vor fit complera ſᷣm grãma
ticũ non ſufficit ꝙ ſnboꝛdinet᷑ oꝛationi men
tali cõplexe:ſed cũ hoc requiritur: ꝙ ptes il
lius vocis ſeoꝛſum ⁊ diuiſim ſuboꝛdinẽt᷑ ꝑti
bus ofonis mẽtalis.Et ſic ly a:non eẽt vot
ſignificatina cõplexa apud grammaticum.
Knotadi eſt quarto:q vox incom
plexa dʒ ſic diffiniri. Nox incõplerxa eſt illa
que ſubeꝛdinat᷑ conceptni mẽtali incõplero.

Quid pꝛi
mus im⸗
poſitoꝛ
cauſat in
vocis im
poſitiõe.

Dor cõ⸗
pleragra
matice.

quig vox
cõplexa ⁊
ĩcõplexa.

tis naturaliter. Hic vox ſigniſicatiua natu⸗ et homo.¶ Sed vox complexa eſt illa que

tun ſcu

annn

ſ ſeeliha leraf
. men ctinon,

e
urlil ile fn⸗

udorel

Dalb;impe
mgltiond efand
ſiinminnen
ihonciustl me
rtirtieſeincum

.
Comdicta nout
rckignfenmaine⸗
ſenut elnmne imm
leſtſttes on frrerco⸗
l(GGongai gemins⸗
ſtürriummmelten
konesfg ifcne ic⸗
Ctadpoctunpriniimttm
nroet maia Tertioao:
Nerrcnoſidoꝛdimurun eo
ſelmonpletoci autio fi
ccodffinto roeisconph
¶Mapeini öe diſtin
ſenor iöabaeet dupliceſen
nſoniiarad rolume
fonicerſitien ſc editmn
ſpetnoͤſgnifer igee
ltrpizeſbi finile ſan
innn (Nſöndetn
fſinngfipßnfierin
cöheri genitinfinm⸗
ſiiltenpſſisocdascen
nmactis ſenlteraiie
eſhnſtenſoſſeni,

ſihneßgent e
ungeſgent unfmer

finion⸗ De nomine Folio v.
ſenlonẽ voeig i, — E8E ⸗ ”U
cintelligi. Dor ſuboꝛdinatur cõceptui complexo:ſiue ipᷣa cõ ¶ Sigmnificatiua:ponitur ad diffe⸗
orꝛqoꝛ ilz erß ponatur er pluribꝰ vocibꝰ ſiguificatiuis: rentiq voc non ſignificatiue¶¶ Ad
ectecullibet alte iſta bõ currit:fiue Hõ ex biurib pl acitũ p onit ad dꝛãm vocis ſigni⸗ .
rc poſttn a vocibus ſignificatiuie: vr yaiſi ngni icarer ficantiſ naturaliter ¶ Dinet e po
gemit inff tantum ſicut illa oꝛatio bomo currit. Ex q . äverbl:a .
ſe nl infir anumn ne 5 nitur ad differentiã verbi:qð ſigmifi
aadat ppte patet ꝙ aliqua vor bene eſt cõplexa m logi uneleiſtic. .
totu mgi ſ Coꝛrela⸗ cum:tñ eſt incõplera vᷣm gramaticuz: ⁊ ecõ Cat cum tpᷣe ¶ Cuius nu a pars ſe
t bominj nn riũ opti? nerſo:aliqua vor eſt complexa ſᷣm gramma. Parata aliqd ſignificat: ponitur ad
raliter: e: ſin mum. ticum atñ eſt incomplera ſᷣm logicuz:vt ſi h dꝛĩam oꝛois:cuiꝰ ptes ſe agte aliqᷣd
ofitus:nonfi . complexũ bomoalbꝰ imponereturad ſigni⸗ ſigmificãt. ¶ Finita: põit ad dꝛĩam
lun. Sn ficãdũ Keierrie ent H nominis infiniti quod nõ eſt nomẽ:
ſc homo albus eſſe 2 N eIE
do Onos zie clne tñ eſſet incomplera ᷣm logicum. ſcðm dialecticum:ſed nomen infini
e pelmus On tum: vt nõ bomo non equus. ¶ Rec
ad ſoniftczci ni ¶ Cotra dicta arguit᷑ ᷣmo ſic: aliq̃ ta ponit᷑ ad dꝛĩam nominũ obliquo
einae inin an poreſt ſignificatiua ad placiti:ctf nõ ſigni rum: vt cathoms: catboni: que nõ ſt
ſigninen d anct ficat ad voluntatẽ pꝛimi inſtituentis: c pꝛi⸗ noĩa ſcdᷣm dialecticũ:ſed unt nomi⸗
ponik alenes wein n ſrues non ir er go dig intt eſt ma na obliqua vel caſus nominum. ñ
alis rei. Er quo Poftſie. HH liter: tñ non eſt nataa- ſolus nominatiuus ſiue bec rectus
ur actiue vtat/ e omnes ſignificare idẽ:cum ipſa ſignifi⸗ ðꝛ eſſe nomen ſcöm dialecticum.
bt ſignificatina cet ad placitum pꝛimi inſtituẽtis:ergo diffi⸗ NEirca bunc tertum. .
nificatam poſſe nitio eſt mala. Tertio afr.oꝛatio eſt vox com⸗ ¶ Sciendum eſt pꝛimo c triplex E Quid
iam actu facta. plexa:⁊ nõ ſuboꝛdinatur conceptui cõplexo nomen.ſ.mentale ſcriptũ ⁊ vocale.¶ Nomẽ Nuid no
. ſed incompleto:cũ oꝛatio fit quoddã nomẽ: mentale eſt conceptus mentis.Nomẽ ſcrip fenne⸗
bic:vocũ ſi⸗ ergo diffinitio vocis complexe eſt mala. tũ ẽ ſcriptura. Nomẽ vocale eſt vox quedã t Eicrip
luctoꝛ ponit di⸗ ¶ Agd pꝛimũ ðꝛ diſtinguendo mino Et de noĩe vocali intelligitur pñs diffinitio ee vo⸗
dplacitũ in cõ⸗ rem: qꝛ ipa babet duplicẽ ſenſum. Unꝰ eſt ꝙ noĩs. ¶ Iñ nomẽ vocale capitur tripliciter: mom “
is diuiſio ſic in non ſigniſicat ad voluntatẽ pꝛimi inſtituen ſcʒ cõit᷑ ꝓpꝛie ppꝛijſſime. v Nomen vocale vocgleif.
atiuan ad pla⸗; tis nũc exſtis: ⁊ ſicↄceditur minoꝛ. Ali ſen cõiter ſumpto vocabulo:ẽvot q põt reddere niitarcd,
cöplera. Eteſt Vok iͤ⸗ ſus eſt: ꝙ nõ ſignificat idẽ qð pꝛimꝰ ĩpoſitoꝛ ſuppoſitũ vᷣbo imꝑſõali indicatiui modi ſiue nunite
cidetia. (Sed plera b⸗ voluit ꝑ ipᷣaʒ ⁊ ſibi ſimilẽ ſignificari: ⁊ ſic ne illa accipiat materialr ſiue ſimptr: ſiue ſigni ols
ßm logicu non Ziet gat᷑ minoꝛ.¶ Ad ſcm dicitur ꝙ lʒ gemitus ficasiue.Et ſic oĩs vox lr̃ata eſt nomẽ. Sʒ no pliin .
ces ſnificcti infirmoꝝ ſitvox ſignificatina ad placitum:ſi men vocale, ppꝛie ſumpto termino eſt vox q̃ PP .
ſufftcit ci⸗ boc cõplerũ gemitus infirmoꝝ:accipit᷑ ma⸗ ſignificatiue ⁊ perſonaliter ſumpta:ex ĩpoſi
nceptnimen terialiter: ꝓ iſtis vocibus gemitus infirmo tione quã actu põt reddere ſuppoſitum ver
toneebli⸗ hrn rum: acceptis ꝑſonaliter alibi:nõ tñ ſi capia bo ꝑſonali finiti modi:ſiue talis vox ſit ſim⸗
nificti vt fil tur pſonaliter p ſuo ſignificato de quo vere plex iue compoſita. illo modo noĩa infini
ſignificäii t dicitur ꝙ enñ gemit? infirmoꝝ. ¶ Ad tertiuz ta:a oꝛõnes imperfecte ſunt noĩa. ¶ Sed no
13 iultun ll ðꝛ:di ſtinguendo iſtã:oꝛauo eſt nomen eo ꝙp men vocale ꝓpꝛijſſime ſũpto terĩoẽ vox ſim
boꝛdinarel eo ſiibierteng cius põt accipi materialiter: pꝛo plex finita ⁊ recta:q̃ ſignificatiue a ꝑſõalr ſũ
zlicet non ba⸗ illa voce oꝛatio vel ꝓ ↄceptu ſimplici cui ſub pta:ex impoſitione quã actu bʒ põt reddere
as:tñ equind gor c⸗ oꝛdinat᷑ illa vox:⁊ ſic ↄceditur vel põt ſuppo ſuppoſiti vbo eſoali finitimõi pñtꝭ tpᷣis. et
niuis. (Se pletagti nere ꝑſonaliter ꝓ illo de quo veꝝ eſt dicere hoc mõ capitur nomẽ ĩ ꝓpoſito.Et ſicut no⸗
era m graͤma ice⸗ ꝙ eſt of̃o ſic negatur illa:or̃o eſt nomen. men vocale capitur tripliciter: ſic nomẽ ſchᷣ
oꝛationi men tũ: z mẽtale capiunt᷑ tripliciter. Eñ in diffi⸗
ritur: hles i Diffinitö GFOmen eſt vot ſignifi⸗ nitõe noĩs dʒ addi h̊ ꝑricła catbegoꝛeumati
uboꝛdinẽt pti nois 1 de ecatiua ad placitũ: ſine ca ita ꝙ ſit nomẽ ſenſus nomẽ ẽ vox ſignifi
nnon eit ve e tlarato tpe cui? nulla pars ſe/ Otiua catbegoꝛeumatica. Deoeeelarat
ammalen n : tius par⸗ VA parata aliquid ſigiufi⸗ ¶ Motanduʒ eſt ſcðᷣo ꝙ; ĩ dctã diffi diffinitio
vox incomn cy ſen iculati. EA cat finita ? recta. Eox nitiõe ponit᷑ iſte teri nomen: ꝓpꝛijſſime ſũ nominis
öplera eſt ie D ĩ iſta diffinitõe .ꝓonit᷑ loco generis ptis ꝓ diffinito Et ponit᷑ vox loco generis

ca e

Differũt
ſigniſica⸗
re tps et.
BGignare
cu tꝑe

Et ponit᷑
cuiusmul
la ꝑs ac.

Quid no⸗
men infi⸗
nitum
Intelle⸗
ctus diffi
nitõis no
minis

Quid ma
teria pꝛo
pꝛie ⁊ im⸗
pꝛopꝛie

Tractatus. Pꝛimus
Deinde ponitur catbegoꝛeumatica ad dꝛãzʒ

vocum ſincatbegoꝛeumaticaꝝ:ſtcut oĩs nul
l.Deĩde põit ſignificatĩa ad differẽtiã vocꝭ
rnõ ſignificatiue. Deĩde põit᷑ ad placitum ad
dꝛĩazʒ vocꝭ ſi ntꝭ naturalr. Deĩde ponit᷑ ſine

tpᷣe ad dꝛiam vbi qð ſigt cũ tpᷣe ðtmiato De

inñ põit᷑ finita ad dꝛiaʒ noĩs ĩfiniti.⁊ põit᷑ re⸗
cia ad dꝛiam noĩs obliqͥ.⁊ põit᷑ cuiꝰ nulla ꝑs

⁊c.ad dꝛam ofonis cui ꝑtes ſeꝑate aliqͥd fi⸗
gnificãt. ¶ Diñ vox nõ ðꝛ ſignificatia ad pla
citũ meu vel tuũ:ſʒ ad placitũ totiꝰ cõitatis
vłl alicuiꝰ hũtꝭ auctoꝛitatem ĩ tota cõitate

¶ Sciendã eſt tertio circa illã ꝑti⸗
culã Sine tpᷣe:q dꝛia eſt iter ſignificare ciõ

tpᷣe ⁊ ſignificare tpᷣs.¶ Riñ ſigmificare tẽp?ẽ
ð pᷣncipali ſignif icato ĩpoꝛtare tempus vel
ꝑtem tpᷣis:vt annꝰ.dies.hoꝛa.¶ Sed ſignifi
care cũ tpᷣe:ẽ de mõ ſignificandi ĩpoꝛtare ali
quã dꝛĩam tp̃ᷣis vltra pꝛincipale ſignificatũ
vt amo ſignificat actũ amãdi:⁊ de mõ ſigni⸗
ficãdi accñtali ĩpoꝛtat tpᷣs pñſĩ q fit tal act⸗

¶ Notãdũ ẽ q̃rto circa illam varti
culam. Euius nulla ꝑs ac.ꝙ illa ſic dʒ intelli
gi cui in mẽte nõ coꝛrñdʒ cõceptꝰ cõplexus.
Et ꝑ illam ꝑticulã ſatis excluditur nomẽ in⸗
finitũ:cui coꝛrñdʒ ↄceptꝰ cõplexꝰex nomine
finito ⁊ actu infinitãdi. Adait᷑ tñ illa ꝑticlła
finita ad maioꝛẽ explicationẽ̃.¶¶ Iñ nomen
infinitũ eſt aggregatum er noiĩe finito:⁊ il⸗
la negatione nõ cadẽte ſolũ ſup nomẽ finitũ
¶ Ex pꝛedictꝭ pʒ ꝙ diffinitio noĩs dz ſic ĩtel
ligi. Nomen vocale ſtrictiſſime ſumene il⸗
luʒ terminũ eſt vor cathegoꝛeumatica ſigni
ficatiua ad placitũ pꝛimi inſtituẽtis ſine tpᷣẽ
determinato:cui in mẽte nõ coꝛrñdet cõce⸗
ptus cõplexus: ſumptus ſine negatione int i
nitante que eſt nominatiui caſus o

¶ oõtra dicta arguit᷑ pꝛĩo ſic. nul⸗
la materia pᷣdicat᷑ de eo cui eſt materia: ſed

vox eſt matia noĩs: male ð: nomen eſt vox

¶ Scðdo ſic. nomẽ infinitũ põt eſſe ſubiectũ
ꝓpõis: ẽ nomẽ ſᷣm logicũ: ꝑ vngemale ex
cluditur a diffinitione noĩs.OTertio ſic no⸗
mẽ obliquũ põt eẽ ſubᷣm enũciatõis:vt dicẽ
do. Regꝭ intereſt bñfacere:ꝗ ẽ nomẽ ᷣm lo
gicũ: per ↄñs male ponitur illa ꝑticula Re
cta:in diffinitione nominis 2

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ materia capitur
dupliciter. ¶ Uno modo ppe ꝓ alta ꝑte eſſẽ

tiali cõpoſiti: ficut eſt materia ex qua.ꝗ Del

ꝓ illo cui inberet accidẽs ſicut paries ẽ ſub⸗
iectũ reſpectu albedinis.Et illo mõ ↄcedit᷑.
maioꝛ negat᷑ minoꝛ.¶ Alio mõ capit᷑ mate
ria impꝛopꝛie: ꝓ ſubiecto accidẽtis ſʒ pᷣdica
tionẽ:⁊ ſic negat᷑ maioꝛ.⁊ ↄcedit᷑ mino::⁊ vl

teriꝰ negat᷑ ↄna.¶ Ad ſcðᷣm ðq lʒ nomẽ in

finitũ ſit nomẽ ꝓpꝛie ſumẽdo nomẽ:nõ tñ/p

pꝛijſſime ſumendo ipᷣm.¶ Ad tertiũ ðꝛ: ꝙ lʒ

nomẽ obliquũ poſſit reddere ſuppoſitũ vᷣbo
imꝑſonali:vel ꝑſonali inſinitiui modi:nõ ta
men verbo perſonali indicatiui modi.

* Erxrbü eſt vox ſignifi⸗
catiua ad placitũ cuʒ
tꝑe cuiꝰnulla ꝑs ſeꝑa
ta aliqd ſignificat: fi⸗
A☛n mia ? recta. Cum tpe
ponit᷑ ad dꝛĩaʒ noĩs:qð ſignificat ſi
ne tꝑe.Fimtaponitur ad dꝛĩaʒ vbi
infiniti vt nõ currit:nõ laboꝛat:q̃ nõ
ſunt vᷣba ſcðʒ dialecticũ:ſʒ vᷣba infi
nita. Recta:ponit᷑ ad dꝛiaʒ vᷣboꝛum
obliquoꝝ vt currebat:cucurrit:q̃ nõ
ſunt vba ſcðʒ dialecticũ ſʒ vᷣba obli
qua.ñ ſolũ vᷣbũ pñt tꝑis:indicati
ui modi:ſcðʒ dialecticũðꝛ eſſe vᷣbuʒ
NReliqua vᷣo vᷣba eiuſdẽ modi ⁊ alio
rũ modoꝝ dicũt᷑ vᷣba obliqua.Alie
vo ꝑticule ponũt᷑ bic eadẽ rõe: qua
ponebãt᷑ in diffinitione noĩs.Et ſci
endũ eſt:ꝙ dialecticꝰſoluʒ ponit du
as partes oꝛõnis ſcʒ nomen ⁊ vbũ.
Alias aũt appellat ſincathegoꝛeu⸗
maticas id eſt conſigmficatiuas.
¶ Circa bunc textum

¶ Sciẽdũ eſt pᷣmo:ꝙ bic pe.biſ.po
nit diffinitionẽ vebiqᷣ dat᷑ de vᷣbo vocali: ⁊
nõ de mẽtali vel ſcripto. Uñ verbum vocale

tripliciter ſumit᷑ſ.cõiter ꝓpᷣe:⁊ ꝓpꝛijſſime.

¶ Derbũ vocale cõiter illo termĩo ſumpto:ẽ
rẽ vox q̃ põt eſſe appoſitũ reſpectu noĩs ſub
ſtãtiui. Et ſic ybũ ſe extẽdit ad vᷣba ĩdicatiui
modi:⁊ alioꝝ modoꝝ: etiã ad vᷣba imꝑſona
lia:ad vᷣba infinita:⁊ ad vᷣba cõpoſite figure
¶ Derbũ vocale ꝓpꝛie ſumpto vocabulo eſt
vox indicatiui modi: q er ſignificatione vel

impõne quã actu bʒ põt eſſe appoſitũ reſpe

ctusioĩs ntĩ caſus:⁊ h in ꝓpõne cathegoꝛica
Et ſic verbum ſe pꝛeciſe ectendit ad verbuʒ

rmege

Diffinitõ
v̈bi ⁊ de⸗
claratio
eius par⸗
ticulatim

Numer?ꝰ
partium
oꝛõnis a⸗
pud diale
cticuz.

Aerbum

vocale ſu

mitur cõi
ter ꝓpꝛie
impꝛo⸗
pꝛie

iecpftis Pis. et vod
Grroöterti rel fumitt
AUiercmpitu yrectr in d
jindiſintionepomins.

.
Norianzeſttemo
1 unnric aggegnüer vdoſ
cadete ſipꝛalllud vbiron
ſetuleagoregnünun
ſegitiniuenric erſe ſn
lnegrtionomcadit ſunrn
ſtiyceipi öeſſer ſe non e
te noncuris. Oed ſi ll
ſereturneganter te non
innntſanen krii
Honcurrit pot oſtituere d.
Gicninnnen
alinaihdeanin
, Eisbetuncdifinirio ei
rhi waleſnenſſineſt
tfcnifcrinag agr,
Noſtorci

De verbo.

indicatiui modi ſiue ſit ſimplicꝭ figure:ſiue
ↄpoſite:ſiue ſit pñtꝭ tꝑis:ſit ſiue alteriꝰ:ſiue

Folio vij.

niti mõi:vł appm̃ reſpectu nomis nominati
ui caſus.⁊ alie ꝑtes que ſignificatiue accep⸗

Nedik mimn 00 ſit finitũ fiue infinitũ.¶ Sed vbũ vocale ſtri te nõ poſſunt eſſe ſuppoſitũ vbi ꝑſonalis fi⸗
tomöͤr ſen ayl ctiſſime ſumẽdo vᷣbũ ẽ vox ſimpler indicati niti modi:nec appoſitum reſpectu nols niti
medo nomein ui modi:q põt eẽ appoſitũ in ꝓpõne ſimpli⸗ caſus appellat dialecticus dictiões ſyncatbe
(2 nome:noͤti citer pꝛĩa:ſiue pꝛio vera.Et hoc mõ capit᷑ in goꝛeumaticas rõne officij.et ideo illud nota
(Actertiä de e jteiticlt iiſa , bil
Acteniü dn pꝛopoſito. Que autẽ ſit ppoſitio fimpliciter bile debet ſic ĩtelligi:ꝙ tm̃ ſũt due ꝑtes ofo Notabilł
jgereſt lectꝰ
ime ſuppoßtü hd⸗ pꝛima: ſine pꝛimo vera videbitur in libꝛo pe nis catbegoꝛeumatice ratione officij s dia ĩtellect
lann modinn, ribermenias. derlteht. 1 omẽ⁊ rbuielias aut ꝑtes ap⸗ Deines
imodi ri appellat logicus ſincatbegoꝛeumati 7025
jeſtyp od Fonltid ¶ otãdũ ẽ ſcðᷣo qꝙ; duo requirunt elllen. de dis aüt plura Kaebor in logicae nis
vox ſignf, enet i ad boc:ꝙ alioð ybũ ditcat᷑ rectũ.¶ Pꝛimũ ẽ Cö ä .
ad placitiiang recti.· tale verbũ ſit indicatiui modi.¶ Scðʒ eſt ¶ Cõtra dicta arguit᷑ pꝛĩo ſic nul⸗
unonulla poſ 5 dfß plicir G tale xbũ ſit pñtis tpis.Et quo pʒ ꝙ vbuʒ lü nomẽ ſignificat cũ tpᷣe:ſed vᷣbuʒ eſt nomẽ
6.. A epg difi Triplicit 5: obliquũ tripliciter. ¶ Uno mõ: qꝛ non eſt ergo verbum non fignificat cum tpe. ¶ Se⸗
qdſignificat. fi, ſ⸗ buͦ d . lturi
Gruficat. fl edx vVerbu d indicatiui modi: lʒ ſit pñtis tꝑis: vt bũ op/ cundo arguitur ſic: creare eſt vpum:et tamẽ
recta Cum tye mm obliquuz tatini modi pñtis tpis: vt amarẽ: ¶ Alio mõ non ſignificat cum tpe cũ creatio in inſtanti
:gd ſignificat f em qꝛ nõ eſt pñtꝭ tpis lʒ ĩdicatiui modi: vt ybũ fiat:ergo diffinitio mala.¶Tertio arguitur
tur ac deſaz 5 bi tichlanfn pᷣteriti tꝑis vł futuri indicatiui mõi:vt ama ſic: verbum infinitum poteſt pꝛedicari ĩ enũ
mölab 1e3 1 ui amobo.¶ Alio mõ: qꝛ nec ẽ ĩdicatiui mo⸗ ciatione vera ergo ipſum eſt verbum.antece
A 0zqt:q o di. nec pñtis ꝑis. vt vᷣbũ alteriꝰ mõi ab ĩdi⸗ dens ptz dicendo bomo non currit:capiẽdo
alcng Pba lnfi arin⸗ pteriti Pel futuri bie⸗ Ex quo ptz ꝙ illam negationem non infinitanter.
d dꝛiaz Yboꝛ aliter capitur ly recta: in diffinitione verbi terz e ſti
arcucamtraͤn Ouidver iin diffinitione nominte. TSennd dioßt Ri ineapge
cucurru. — „ :e pponere ma
cticũ ſz v̈ba obli bũ infini ¶ Notãduʒ eſt terrto q; verbũ infi⸗ terialiter vel ſimpliciter: boc eſt poteſt acci
it tpis: indicani tum. nitũ ẽ aggregatũ ex vᷣbo finito: ⁊ negatiõe pi pꝛo illa voce verbum:⁊ ſibi fimilibus: vel
ticũdꝛ eſſe vbuz cadẽte ſupꝛa illud vbũ:rõne ſui ꝑticipi pᷣci- pꝛo conceptu cui ſuboꝛdinatur illa vot bũ
uſdém . 1 ſe.Et tale aggregatũ nunqᷓ; ↄſtituit ꝓpõneʒ ⁊ ſic conceditur minoꝛ:vei poteſt ſupponere
uſde mocl 1 ali⸗ negatiuã:quantũ ẽ ex ſe ſaltẽ vt nõ currit:il perſonaliter pꝛo illo de quovere dicitur ꝙ ẽ
gobliqua. Alie re la negatio non: cadit ſupꝛa illud verbũ rõne verbum ⁊ ſic negat᷑ minoꝛ. Ad ſecunaum
ccade roͤe: qg en ſui ꝑticipij pᷣciſe:⁊ ſic non currit:tm̃ valet ſi⸗ diciturꝙ licet creare non ſignificet cũ tẽpo
one nois Et ſcl nine⸗ cut ẽ non currẽs. Sed ſi illa negatio nõ:ca⸗ re:capi endo pꝛopꝛie tempus:tamen bene ſi
9ſoluz ponit d eu peretur neganter.tũc non curritvaleret tm̃ giſicat cum tempoꝛe: accipiendo tepus ge
ſoluz pomt n 8 ſicut non eſt currens.Et tũc hoc aggregatũ neraliter:vt ſub ſe compꝛebendit quamcuq;
znomen? pbü. aian non currit põt oſtitnere ꝓpoſitionẽ nega⸗ omenſuram.O Ad tertium ðꝛ:qꝙ licet verbum
ſincatbegoꝛel⸗ Diffinitõ tiuã. Eñ cũ ðꝛ in diffininitioneverbi:cũ tꝑe infinitum ſit verbum capiendo vᷣdu coit᷑ vel
amficatiugs. nis vᷣbi in dz addi h̊ ꝑticula determĩato. ¶ Et ſic ex di⸗ pꝛopꝛie: non tñ capiendo verbum ꝓpiſſime ⸗
91 tellectꝰ. ctis hẽtur:ꝙ diffinitio verbi dʒ ſic intelligi: Aatio e vox ſi gnificati Diffinitõ
textum bicpo verbũ voeale ſrirtinu ſumẽdo verbũ: eſt Bua ad placituʒ: cuius ꝑ oationis
m hbic pe. bil. vor ſignificatiua ad plaxitu:cu tꝑe determi⸗ „ er,1 2 declara
q bic pe. bin ncn cn Br vereii tes ſeparate auquid ſi⸗ ? dec
de yo vocali. nato:ſuboꝛdinata concptui ſimplici nõ ſun AieS iep tio eius
denbum we pta negatione infinitante: que eſt pꝛeſentis NSmficat ¶ Hoc totum particula
ſoher ppꝛifſine, tempoꝛis indicatiui modi. cui⸗ partes bare⸗ ali⸗ tim.
germioſunki ¶ Notandũ eſt arto ꝙ h̊ ↄſequẽter n crtoilen der iliete
ireſpectu nois n geln auccoꝛ ponitvnũ notabi le ſcʒ ſunt tm̃ due tlam nomimis ct quo un Par.
Jit ad vbaidicatln at ꝑtes oꝛõnis m dialecticũ: ſaltẽ mag? pnci tes ſparate nibil ſignificant. Reuqᷓ
tiã ad vba inoſo re fnirutch pales.ſ.nomẽ ⁊ verbũ: qꝛ ille due ꝑtes ſi uffi⸗ autẽ particule ponuntur B eadeʒ ra
yba cpoſte ibe lcrphi⸗ ad opoſit one Pöſe cat begoꝛice. en tione qua in diffinitone nomims et
node ictõ ille due ꝑtes ſũt cathegoꝛeumatice rõne o Di F. zonũ alig pfe dj
umpo onian e un Bsoetg ficij.¶ Fide illa dirtis⸗ ðꝛ bre officium cabe verbi ponebant᷑ ¶ Oꝛon li alia pfe Diſo oꝛa
n eſz reſpe . „ J86 5 45 S e 3 4 t1S
ſnſoſi eſp W Rdeer g goꝛeumatis.que ſignificatiue acceptꝗẽ no⸗ cral mpeilite⸗ Al in e fe nonis
eſſe ne nbehonia ſincatbe. men ⁊ verbũ. illis terminis ſtrictiſſinte ſum cta eſt illa que perfectu ien n
ponat aa verviß ptis: vel põt eſſe ſuppontũ veroi ꝑſlonalis fi In aĩio audiior ivt bo curꝛit. Oꝛo iꝑ
exte
—

Diniſio o
rationis.
perfecte.

Quid oꝛõ
mẽtal vo
cał⁊ ſcpᷣ⸗
ta.
Quot mo
dis oꝛatõ
dicitur ſi⸗
gnificati⸗
ua ex ipo⸗
ſitione

Declarat᷑
particula
cuius par
tes ⁊c.

Intellec⸗
tuſ diffini
tionis to⸗
talis ofo⸗
nis
Declara⸗
tur diui⸗
fio oꝛõis:
⁊diff initi
ones ꝑti⸗
uz dinidẽ
tium

Cractatus Quintus

fecta eſt illa:q̃ impfectũ ſẽſũ gñat in

aĩo auditoꝛis:vt hõ albꝰ.¶ Oꝛatio
num perfectarũ.alia indicatiua:vt
homo currit.alia imperatiua:vt pe⸗
tre fac ignem.alia optatiua.vtvti⸗
nam eſſem bonus clericus. alia con
iunctiua:vt ſi vener ad me dabo ti⸗

bi equum.alia depꝛecatiua:vt miſe⸗

rere mei deus.Harum autem oꝛati

onũ:ſola enim indicatiua oꝛatio di⸗

citur eſſe pꝛopoſitio.
Circa hũc tertum .
¶ Sciẽduʒ eſt pꝛio ꝙ triplex ẽ oꝛa
tio.ſ.mentalis:⁊ illa conceptus complexus.
Alia eſt ſcripta:⁊ ſcriptura ⁊ alia eſt vocalis
⁊ illa eſt que ab oꝛe pꝛofertur Modoĩ ꝓpo⸗
ſito eſt ſermo de vocali.ñ oꝛõneʒ vocaleʒ
fignificare ad placitum:eſt ipſam ſignifica⸗
re ex ĩpoſitione.¶ Sʒ or̃onẽ vocalẽ et ĩpoſi
tiõe ſignificare: cõtingit duptr. ¶ AUno mõ
ex ĩpoſitione ſuaꝝꝑtiuʒ ⁊ nõ et ĩpoſitõe ſui
vt patet de ofone vocali ex pluribꝰ vocp'ſi
gnificatiuis cõpoſita: ficut iſta homo ẽ aĩal:
nunqᷓ; fuit impoſita ſᷣ̃m ſe totã:ſʒ partes eiꝰ
pᷣciſe ſunt impoſite ad ſignificãdũ.Alio mõ
ex ĩpoſitiõe ſui ſiẽ pʒ de oꝛõne vocali q̃ ñ cõ⸗
ponit᷑ ex pluribꝰvocibꝰ ſignificatiuis ſed eſt
tm̃ vna vor ſuboꝛdinata ↄceptui cõplexo:vt
ſi a.imponat᷑ ad ſignificãdũ tm̃ ſicut bõ cur
rit:tunc illa oꝛatio a.ſignificat ex impoſitio
ne ſui ⁊ non et impoſitione ſuaꝝ partium
¶ Motanduʒ eſt ſcdðo circa illã par
ticulã cuiꝰ ꝑtes ſeꝑate ⁊c.ꝙ illa dʒ ſic intelli
gi: cuiꝰ vocvł ↄceptꝰ cui ſuboꝛdinãt᷑ partes
ſunt ſignificatiue ſeoꝛſũ. Dicit᷑ notatvł cõ
ceptus ⁊c.qꝛ ſi illa lr̃a a impõat᷑ ad ſignificã
dũ idẽ:⁊ eodẽ mõ ſicut illa oꝛatio bomo cur⸗
rit:tunc lʒ partes ipfſius a nihil ſignificẽt ſe
parate:ex quo illa vox a nõ habet partes:tñ
ptes ↄcept cui ſu boꝛdinat᷑ aliqͥd ſignificãt
ſeparate.¶ Ex quo ptz q diffinitio oꝛõis dʒ
ſic intelligi.¶ OHꝛatio vocalis ẽ vox ſiguifica
tiua ex impoſitione ſui vel ſuaꝝ partium̃:cu⸗
ius vocꝭ vel conceptus talis vocis partes ſe
parate aliquid ſignifitanant.
¶ Motandũ eſt tertio ; bic oꝛonuʒ
alia ꝑfecta.⁊c.auctoꝛ diuidit oꝛõneʒ ĩ or̃onẽ
ꝑfectã ⁊ ĩꝑfectã:que diuiſio dʒ fic intelligi
¶ De nũero oꝛationũ alia ẽ ꝑfecta:alia ẽ iꝑfe
cta. Uel ſic:oĩs oꝛatio ẽ ꝑfecta vel imꝑfecta

finitionem oꝛationis ꝑfecte:q dʒ ſic intelli⸗
gi. Oꝛatio vocalis ꝑfecta eſt illa: q nata eſt
gñare inſtrumẽtaliter ſnĩam ꝑfectã in potẽ
tia cognitiua audientis.¶ Et oꝛatio vocalis
iĩperfecta eſt illa:q nata eſt generare inſtru⸗
mẽtaliter ſnĩam impfectã in potẽtia cogni⸗
tiua ipſius audientis.¶ Iñ ſenſus in ppoñ
to capit᷑ ꝓ ſentẽtia. Et ſenſus ꝑfectꝰ: ꝓ ſnĩa
ꝑfecta qͥ eſt oꝛatio mentalis vltimata nõ in⸗
terrogatiua:in qua ntũs reddit ſuppoſitum
verbo ꝑſonali:vt eſt mentalis vltimata cui
ſuboꝛdinat᷑ iſta vocalis:hõ eſt aĩal.¶ Sʒ ſen
ſus imꝑfectꝰ:ſiue ſnĩa imperfecta eſt oꝛatio
mẽtal vltimata ĩterrogatiua: vel in q̃ ntũs
nõ reddit ſuppoſitũ vᷣbo ꝑſonali.Erẽplũ pᷣ⸗
mi:vt oꝛatio mentalis vltimata cui ſuboꝛdi⸗
nat᷑ iſta vocalis: qͥs currit.Exẽplũ ſecũdi:vt
vltimata mẽtalis buiꝰ vocalis:hõ albꝰ. Ex
pꝛedictis pʒ: oꝛatio ꝑfecta eſt oꝛatio non
inter rogatiua:in qua vel eiꝰ mentali.noĩati
uis reddit ſuppoſitũverbo ꝑſonali finiti mo
di. Et boc intelligẽdo de oꝛatione de ineſſe:
⁊ nõ modali. Et oꝛatio imꝑfecta eſt oꝛatio
interrogatiua: vel oꝛatio in qua vel in eius
mentali vltimata:nominatiuus non reddit
ſuppoſitum verbo perſonali finiti modi.

¶ Notãdũ ẽ quarto q h̊ oꝛationuʒ
pꝑfectaꝝ:anctoꝛ diuidit oꝛationeʒ perfectã:q̃
diuiſio dz ſic intelligi.¶ De numero oꝛatio⸗
nũ ꝑfectaꝝ:alia eſt indicatina:alia imperati
ua:⁊ ſic de alijs. Ende oꝛatio ĩdicatiua vo
calis eſt oꝛatio:cuiꝰ verbũ pᷣncipale eſt indi
catiui modi. Rel que ſuboꝛdinat᷑ mentali:
cuius vᷣbũ pꝛincipale ẽ indicatiui modi.Et
amiliter dicẽdũ ẽ de alijs ſuo modo.¶ Sʒ qꝛ
vbũ indicatiui modi eſt ꝑfectius alijs: ideo
oꝛatio indicatiua ẽ ꝑfectioꝛ alijs oꝛationibꝰ
Et etiãꝗ ex quo ſola indicatiua ſignificatveꝝ
vel falſuʒ:ſic ꝙ nõ alie oꝛationes:niſi ꝓ quã
to ponũtur loco indigatiue:ideo ſola ĩdicati
ua dicit᷑ eſſe enũciatio ſine pꝛopoſitio.

¶ Moõtra dicta arguit᷑ pꝛĩo ſic.Nul
lũ completũ dʒ diffiniri.ſed oꝛatio eſt qnid
cõplexum:ergo non dʒ diffiniri. ¶ Secun⸗
do ſic.nihil eſt ꝑfectũ cui pᷣt fieri additio: ſʒ
cuilibet oꝛationi poteſt fieri additio: ergo
nulla oꝛatio eſt oꝛatio perfecta.¶ Tertio ar⸗
uitur: bec eſt oꝛatio coniunctiua ſiue opta⸗
tuua:ego vellem eſſe bonus clericus: et ta⸗
men fignificat verum vel falſum:ergo male
diciturap ſola indicatiua dicitur

¶Deige bic:perfecta eſt illa.auctoꝛ poit dif Giatio ſiue pꝛopoſitio.

e enunz

OQuid ſe⸗
ſuſ ꝑfectꝰ
iperfe⸗
ctus.

Quid oꝛa
tio perfe
cta ⁊ imꝑ
fecta ple⸗
narie oñ⸗
ditur.

Declarat
diſio oꝛa⸗
tiõis xfe
cie.

–

lin rni eli
Neain onoel tfon

ſu O
W
„

leof ſn ſen lti we
Pete, erie oen
ſkinsvoluntas ne 4
eßgnittarenn e

Woron
ei

ſthöch
ito W föniat.
ſens Clſc elnd
Aftiz böͤunt /nbare
piea Cnatfoßctcan
Pepoi Chateroeſtcopla
relg Gc hoanrit do e
neiſcſſiteent an
Cuiten TMud verduneſt
g Ucrcchtlatmi
deimr ubegort
unß heroeſioene

uro e
bun tlonetts pee⸗

Offni
ponis

(Cn Almudert
Afentigind
Sgn nnidn ine
hert hoftioren en di
aun fen
Mne, Itnrofo cgne
lgimmd
line⸗ WRZ r
a

galis: bͦalbe. (Et
ctaeſt oꝛatio non
mentali. noiati
pſonali finiti mo
ratione de ineſſe: Quiden
npfecta eſt oꝛatio tio peſe
inqua velin eins catin
tinus non reddit ſecupe⸗
li finiti modi. mrieo

gitur.
p Boꝛatiom
tionez perfecta:j Declin
e numero oꝛatio⸗ diſiocg
ina: alia imperati tidis i
atio idicatiuavo ge.
pncipale eſt indi
dꝛdinat mentali:
licatiui mogli. Et
o modo. ¶ Sʒqꝛ
ectius alijs: ideo
alijs oꝛationib
iua fignificatyen
iones: nifi qua
.ideo ſola idicati
pꝛopoſitio.

kpꝛio ſic. Nul
ed oꝛatio eſt nid
finiri. ¶Decun/
tfieri adaltiorß
ri additio: ergo
cta. (Terntion,
nctiua ſiue opla⸗
li umneſg⸗ m⸗
icitur eſſe enun⸗

Diuiſio p

De diffinitione ⁊ diuiſione ꝓppoſitionis

¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ ↄcedendo maio⸗
rem de diffinito ꝓpinquo:ſed nõ de remoto
Et ad minoꝛẽ dicitur diſtinguẽdo eaʒ eo ꝙ
ſubiectũ eius põt ſupponere materialiter ꝓ
illo terio vocali oꝛatio:⁊ ſic negatur minoꝛ:
vel põt ſupponere ꝑſonaliter ꝓ illo de quo
Fe ðꝛ ꝙ eſt oꝛatio ⁊ ſic ↄceditur minoꝛ ¶ Ad
ſcðm ðꝛ ꝙ lʒ nibil ſit ꝑfectũ fimpliciter cui
põt fieri additio:tñ bene aliqðtale eſt perfe
ctũ in ſuo genere velin ſua ſpẽ.¶ Uñ ꝑfectũ
ſimplr eſt cui nulla põt fieri additio.¶ Sʒ ꝑ
Quid ꝑfe fectũ in gne vł ſpẽ ðꝛ illud:q bʒ oĩa reqͥñta
ctum ſim ad hoc ꝙ ratio gñis vel ſpẽi ſibi conueniat.
pliciter:? ¶ Ad tertiũ ðꝛ:q ſi capiat᷑ illa oꝛatio ĩ ſenſu
efectũ in ꝓpꝛio eiꝰvt ſignificat deſideriũ:tũc nõ ſigni
generevł ficat verũ vel falſum Sed ſi capiat᷑ loco iſtiꝰ
ſpecie. iudicatiue.ſ.volo eſſe bonꝰ clericꝰ: ſine loco
iſtius voluntas mea eſt ꝙ ſim bonus clericꝰ
tunc ſigniticat verũ vel falſum.
Ropoſitio ẽ oꝛo veꝝ vel
fſſim ſignificãs ĩdicãdo:
vt hõ currit ¶ Pꝛopoſi
tõnũ ãt alia cathegoꝛica
RGalia bypotetica. atbe⸗
goꝛica ẽ illa q̃ͥ bʒ ſubm̃ ⁊ pᷣdicatum
ni 7 coplaz taqᷓ; ꝑtes pncipales ſui: vt
Diffinits bõ currit. In bac ei ꝓpõne: hõ ẽ ibm
ꝓppõis ca Curꝛit vᷣo pᷣdicatũ.Et qð ↄlũgit vnũ
ihegoꝛi⸗ cũ altero eſt copła:vt ptʒ in reſoluẽ
ce ⁊ decla do:hõ currit.i.bõ ẽ currẽſibi homo
ratio eiuſ eſt ſubiectũ ⁊ currens pꝛedicatum

Diffinitõ
ꝓponis.

põnis da
ta penes
ſubſtanti

n co⸗ Tlllud verbum eſt: dicitur eſſe copu.
puli co, la. qꝛ copulat vnũ cum altero. ¶ Er

dicitur cathegoꝛica a cathegoꝛiʒo
Imerpᷣ⸗ cathegoꝛiſas are.qð idẽ eſt ſicut p⸗
tatio de dico pꝛedicas pꝛedicare. Uñ ðꝛ ca⸗
ly. thegoꝛica.i.pᷣdicanua ¶ Subiectũ
Catbego eſt ulud ð quo aliquid ðꝛ.ſ.pᷣdicatũ

ĩca ¶ HPꝛedicatnm eſt qð ðꝛ de altero:
ſcilicet de ſuo ſubiecto.
¶ Circa bunc tertum.
¶ Notãdũ ẽ pꝛimo ꝙ pe.biſp.põit
diffinitionẽ ppõnis:qͥ ſic dʒ intelligi. Pꝛo⸗
Exponit᷑ poſitio vocalis eſt oꝛatio vocalis qͥ ſuboꝛdi⸗
diffinitio natur ꝓpoſitiõi mẽtali vere vel falſe. Et poꝰ
ꝓpõnis, nitur ofo loco gñis ¶Et ðꝛ vocalis:ad dꝛiaʒ

mentalis impꝛopꝛie dicten of̃onis ſcripte

Foli vij.

talis ꝓpꝛie dicte:q̃ nulli alteri pꝛopoſitioni
ſuboꝛdinat᷑. Eñ pñs diffinitio nõ eſt ꝓpꝛie
diffinitio ꝓpõnis:ſʒ bui termini enũciatio
cũ ꝓpoſitio debeat ꝓpꝛie ſic deſcribi.¶ Pꝛo e
poſitio eſt of̃o poſita ꝓ ↄcluſione inferenda
Sed tñ ex quo iſte terminꝰ ꝓpoſitio eſt ma
gis notus iuuenibus ideo pe. hyſp.diffinit
enuuciati 1
ationem ſub noĩe pꝛopoſitionis. Quid ſi-

¶ Notãdũ eſt ſecundo q ſignifica gniticare
re veꝝ:vt eſt ad ꝓpoſitũ eſt ſuboꝛdinari ꝓpõ verum vł
ni vltimate vere. Sʒ ſignificare falſuz ẽ ſub falſum
oꝛdinari ppõni mẽtali vltimate falſe. Unde
veꝝ in ꝓpoſito idẽ eſt q; ꝓpoſitio vera. Et
falſuʒ idẽ eſt: ꝓpõ falſa. Mõ ad boc ꝙ ali
quod ſignũ ad placitũ ſignificãs ſit ppõ:nõ
ſufficit ſignificet verũ vel falſum:boc eſt
ofonẽ verã vel falſazʒ:qꝛ tũc iſte ofones:of̃o
vera vel falſa:⁊ ſilr iſti termini:verũ falſum.
eſſent ꝓpõnes:ſed requiritur ꝙ; ſuboꝛdinet
ꝓpõni mẽtalivltimate vere vel falſe.Et illo
mõ lya:beue eſſet ꝓpõ.Silłr cireulus pẽdẽs
ante tabernã diceretur eſſe ꝓpõ. Vñ in dit
finsione ꝓpõnis ponit᷑ illa ꝑticula indican
do:que debet ſic exponi.ſ.ꝙ ſit oꝛatio cõpo
fita ex verbo indicatiuimodi:. .

¶ ‚ Motandum eſt tertio q; cõſequẽt᷑
auctoꝛ ponit diuiſionẽ ꝓpõnis:q ſic dʒ intel
ligi.de numero ꝓpoſitionũ:alia ẽ catbego
rica. ⁊ alia hypotetica.Et dat᷑ iſta diuiſio pe⸗
nes ſubam ꝓpõnis.Et eſt diuiſio generis in „
ſuas ſpẽs. Deide auctoꝛ ponit diffinitionẽ Exponit᷑
ꝓpõis catbegoꝛice:que ſic intelligitur. Pꝛo diffinitio
poſitio cathegoꝛica eſt illa q̃ vel eius menta ppois ca
lis cui ſuboꝛdinat᷑:hʒ ſubiectũ pᷣdicatũ:⁊ co⸗ tbegoꝛi⸗
pulã verbalẽ: tãqᷓ; ꝑtes pꝛincipales eiꝰ. Uñ ce·
ꝑly illa:intelligitur genus diffiniti. ſ. ly ꝓ⸗
pgſitio.Et totũ reſiduũ ponit᷑ ad dꝛiam pꝛo⸗
poſitionuz hypoteticaꝝ.¶ Et dicitur vel eiꝰ
mentalis ac.ꝓpter tales hõ eſt:⁊ a.ſi ſignifi
cet tantũ ſicut hõ eſt animal.

¶ Notãdũ ẽ quarto ꝙ bic ſubiectũ
eſt de ꝛc.auctoꝛ ponit diffinitionẽ ſubiecti
nõ diſtributiõis:ſʒ ꝓpõnis q̃ dʒ ſic intelligi.
Subiectũ enũciatõis eſt teriꝰ de q ĩplicite Declarat
vłexplicite:mediãte copula vᷣbali affirmata qͥq ſubie⸗
vel negata enũciat᷑ alꝰ ter minꝰ.i.pᷣdicatum ctũ enun
¶ Sʒ ſubm diſtributõis:eſt terinꝰ cõis a ꝑte ciationis
ſubiecti ꝓpõis diſtributꝰ:qͥ põt eẽ mediũ ſil adiſtribu

logiſmi facti in barbara:vł in darij:vt in iſta tionis

Deinde ðꝛ:que ſuboꝛdinat᷑ ꝛc.ad dꝛiꝰʒ mẽ Ipone. Cuiuſſibet boĩs oculꝰẽ dexter ly bo

Tractatus.Quintus

minis eſt ſubᷣm diſtributõis ⁊ nõ enũtiatõis
ñ aliqñ ſubʒ enũciatõis ⁊ ſubʒ diſtributio
nis diſtiguüũt᷑ vt in exẽplo dato. Aliqñ ſunt
idẽ.vt oĩs hõ currit ibi ly:bõieſt ſubm enũti
atõis ⁊ diſtributõis Poſtea diffinit auctoꝛ

Declarat pᷣdicatũ:nõ foꝛmale:ſʒ male ⁊ eſt ſenſus diffi
diffinitio nitõis. Pꝛedicatũ matiale ẽ terinꝰ qᷣ iplicite
pꝛedicati vłerxplicite enũciat᷑ de alio.ſ.de ſubcõ:medi

lis

Diuiſio ꝓ
põnis ca⸗
cthegoꝛi⸗
cedata pe
nes quan
titatem.
Quid ꝓ⸗
põ vlis.
Quid ter
min? cõis
que ſigna
vlia.
Quõ bic
i titas ac
cpitur: 2
guõ non.

materia⸗ ante copula vxbali affirmata vel negata. Sʒ

pᷣdicatũ foꝛmale eſt ipſa copula vniens ſub⸗
iectum cum pꝛedicato.
¶ Koõtra dicta pꝛimo arguitur ſic.
¶Diffinitio ꝓpõis ↄuenit alijs a diffinito vt
ꝓpõi mẽtali:ſcpᷣte ⁊ circulo pẽdẽti añ taber⸗
na: ipᷣa nõ eſt bona.¶ Scðo af. Mẽbꝛa di
uiſiõis ꝓpõis coincidũt: & ipᷣa eſt mala Añs
pʒ:qꝛ eadẽ ꝓpõ ẽ cathegoꝛica ⁊ bypotetica:
nicut iſta.hõ vel aſnus currit ¶ Tertio af ſic
Iſta ꝓpõ hõ eſt:eſt ꝓpõ cathegoꝛica ⁊ tñ nõ
bʒ pꝛedicatum:ergo diffinitio eſt mala
¶ Ad pꝛumũ dicitur ꝙ oꝛatio men⸗
talis ſcpta:a circulꝰ pẽdẽs añ tabernã exclu
dunt᷑ a diffinitõe ꝑ illã ꝑticulã vocaliss Ad
ſᷣm ðꝛ:ꝙ lʒ mẽbꝛa diuiſiois q ad ſuppoſita ſi
ue q ad ſigtũ mat᷑iale coincidant mõ tñ q ad
rões ſiue diffinitões:vt iſta.bõ vel aſinꝰ cur

rit: ſigtur ꝑ iſta duo cõplexa ꝓpõ cathegoꝛi⸗

ca ⁊ ꝓpõ bypotetica:a tñ eſt alia diffinitio ꝓ
põ nis cathegoꝛice:⁊ alia ꝓpõnis bypoteti⸗
ce.¶ Ad tertiũ ðꝛ: Iʒ illa vocalis bõ eſt:non
habeat ſubiectũ:pᷣdicatũ: ⁊ copulã:tñ menta
lis cui ſuboꝛdinat᷑ hʒ illa. Rel ſic:lʒ nõ babe
at pᷣdicatũ explicite:tñ bñ implicite:qꝛ bene
implicat᷑ in boc verbo eſt:⁊ boc ſufficit.

ter: ꝑticulariter: idefinite:vł ſingularit᷑ Iñ
quãtitas in ꝓpoſito nibil alið eſt:qᷓ; ꝓpõ in
qua ſubʒ tenet᷑ vtr:ꝑticulariter:ĩdefimite vł

ſingulariter.Et ſi capiat᷑ quãtitas ꝓpꝛie tũc

eſt terminꝰ pᷣme intentõis:a figniſicat res q̃
nõ ſunt ſigna.Sʒ ſi capiat᷑ ſcðo mõ tũc ẽ ter
minus ſcðde intẽtõis ⁊ ſig̃t pꝓpões:ↄnotãdo
ſubiecta eaꝝ teneri vli:pticularit᷑ idefinite:
vł ſingulariter:ſi tales ꝓpões ſunt de ineſſe
Sed ſi ſint modales cõnotãt copulam ſic vł
ſic teneri.

¶ Motãdũ eſt ſcðo ꝙ iſta diuiſio qᷓ
qrimẽbꝛisᷓ ponit᷑ a petro biſ.in textu dʒ ſic
intelligi.de numero ꝓpõnũ cathegoꝛicarũ
qdã eſt vłis.qdã ꝑticularis:q̃dã indefinita
⁊ quedã ſingularis.¶ Et bʒ iſta diuiſio q̃dri
mẽbꝛis ſic reduci ad bimembꝛẽ.Oĩs ꝓpõ ca
thegoꝛica:vel eſt de ſubcõ cõi:vel ſingulari.
Si de ſubiecto ſingulari:tũc eſt ſingularis:
ſi ſubᷣm teneat᷑ ſingulariter. Si ſit de ſubie⸗
cto cõi:vł ergo tale ſu biectũ tenet᷑ cũ ſigno
vel ſine ſigno. Si ſine ſigno eſt. Inde finita
Si cũ ſigno boc ↄtingit tripliciter:qꝛ vel ſu
mitw᷑ cũ ſigno vli:a ſic eſt ꝓpõ vłis.Rel cũ ſi⸗
gno ꝑticulari.⁊ ſic eſt ꝑticularis.el cum ſi
gno qð eſt ꝓnomẽ demõſtratiuum pᷣmitiue
ſpeciei:a ſic iterũ eſt ſingularis.de iſtis plu⸗
ra alia ſunt videnda:q̃ videbũtur in logica.
¶ Notãdũ eſt terrto ꝙ bic ↄſequen
ter pe.hiſ.ponit diffinitionẽ ꝓpõnis vlis: qͥ
diffinitio ſic intelligit᷑. Pꝛopo vlisleſt ꝓpõ
cathegoꝛica:in qua implicite vel explicite
vel in eiꝰ mẽtali cui ſuboꝛdinat᷑:ſnbijcit ter⸗
minus cõis:ſignolvli nõ impedito deterĩatꝰ

¶ Pꝛopoſitionũ cathegoꝛicarum.ꝰvel aliq ſuppiete vicẽ ſigni vlłis.¶ In q dif

Alia vłis.Alia ꝑticularis. Alia in⸗
definita ⁊ Alia ſingularis. ¶ Pꝛo⸗
põ vlis eſt üla:inqᷓ ſubijcit ternnnꝰ
cõis:ſigno vłi determiatꝰ.Ael ꝓpõ
