caliditatis ⁊ frigiditatis.vñ calidi
tas eſt materia ignis vt in ſubiecto
in igne vero non vt in ſubiecto: ſed
vt ſubſtãtiale in eo cuius eſt ſubſtã
tiale:qꝛ cadit in diffinitione eius.
Jonis em̃ eſt coꝛpus ſubtiliſſimum
⁊ calidiſſimum.agẽs ſuꝑ aera ſcðᷣm
totã ſuã virtutẽ.
¶ Circa bunc textum.

¶ Pꝛimo notãdũ eſt:ꝙ relatiue op
ponita ſunt termini oppoſitiui impoꝛtantes
res reſpectiue ſe hñtes ad le vel ad aliud nõ
potentes naturalr ſimul ⁊ ſemel copulatiue
vificari de eodẽ fingulari ſingulariter tẽto.

Intelle⸗
ctus dif.
rela.op.

Folio liij.

Dicitur notãter naturaliter quia ſupernatu
raliter bene poſſunt vificari de eodem. Dici
tur notanter ſimul ⁊ ſemel:qꝛ ſucceſſiue bene
poſſunt verificari de eodẽ. Dicitur notanter
copulatiue:quia poſſunt ſimul ⁊ ſemel verifi

plũ ⁊ dimidiũ:diſciplinatum ⁊ diſci ficari de eodem copulatim ſiue diſiunctim:ſʒ
dcõ⸗ plina.¶ Cõtraria ſunt q̃ ſub eodeʒ non copulatiue:vt ſoꝛtes eſt pater vel filius

reſpectu eiuſdem Dicit᷑ notanter de eodem
ſinglari ⁊c.qꝛ bene pñt verificari copulatiue
de eodem termino communi vt dicendo bo⸗
mo eſt pater:⁊ bomo ẽ filius reſpectu eiuſdẽ
Dicitur notanter ſingulariter ⁊ vniuoce ten
to:qꝛ bene pꝛedicantur de eodem termĩo ſin
gulari equiuoce tẽto:vt ſoꝛtes eſt pater ⁊ ſoꝛ
tes eſt filius reſpectu eiuſdẽ capiendo ly ſoꝛ
tesequoce.Dicitur notanter in gñie cauſe:qꝛ
cauſa ⁊ cauſatum bene verificantur de eodẽ ĩ
dinerſis generibus caule:vt patet de ſanita⸗
te ⁊ ambulatione poſt cenam. Dicitur notãt᷑
ſm eandem rationem:quia relatiue oppoſi⸗
ta bene poſſunt verificari de eodeʒx reſpectu
eiuſdem ſᷣm diuerſas rationes:vt vniuocum
⁊ equiuocum.Dicitur notanter mediãte co⸗
pula ⁊c.qꝛ relatiue oppoſita mediãte copula
ampliata vel ampliatiua bene poſſunt verifi
cari de eodem reſpectu eiuſdem vt ſoꝛtes po
teſt eſſe ſimilis platoni ⁊ diſſimilis

¶ Scðdo notanduʒ eſt ꝙ tri plex eſt
cõtrarietas ſcilicet pꝛopoſitionũ:⁊ de illa vi
ſum eſt in pꝛimo tractatu:nec de illa eſt h ad
pꝛopoſitum. Secunda eſt contrarietas rerũ
⁊ illa eſt repugnantia duarum foꝛmarum nõ
potentium ſimul eſſe in eodem ſubiecto ſed
bñ ſucceſſiue:vt illa res que eſt caliditas cõ⸗
tfariatur illi rei q̃ eſt frigiditas. Et de iſta cõ
trarietate non eſt hic ad pꝛopoſitum.Et pꝛi⸗
mo iſtoꝝ modoꝝ capitur iſte terminus ↄtra⸗
rietas ſecunde intentionaliter:⁊ ſecũdo mõ
capitur pꝛime intentionaliter.Alia eſt con⸗
trarietas terminoꝝ:et eſt repugnãtia duoꝛũ
terminoꝝ: de iſta eſt bic ad pꝛopoſitum.

¶ Motandũ eſt tertio ꝙ contrarie⸗ acceptio⸗

de tripli⸗
ci Zrieta.

⁊ vniuoce reſpectu eiuſdẽ in eodem genere tas terminoꝛum capitur tripliciter. ¶ Iuo⸗ nes zrie⸗
cauſe:⁊ ᷣm eandem rationẽ mediante copu modo communiſſime:⁊ ſic contrarietas ter⸗ tatis ter⸗
la non ampliatanec ampliatiua cũ hoc addi minoꝛum eſt repugnantia terminoꝛum duo minoꝛum

to in qualibet parte pᷣſentis tempoꝛis.¶ Di rum ſiue illi fint ambo poſitiui:vel vnus poſi
citur notanter termini:ad denotandũ ꝙ op tiuus ⁊ alter pꝛiuatiuus ⁊ hoc modo due dif⸗
poſitio relatiua eſt ſolũ inter res que ſunt ſi fetentie diuidentes aliquod genus dicũtur
gna. Dicit᷑ no.poſitiui ad differentiam pꝛiua bene contrarie:⁊ ſic capitur quando dicitur
tiue ⁊ ↄtradictoꝛie oppoſitoꝝ. Dicitur notã⸗ q; in vno quoq; genere eſt vna pꝛima contra
ter impoꝛtãtes res ⁊c.ad dꝛĩaʒ oppoſitoꝝ q̃ rietas. Similiter termini diſparati:vt bo⸗
nõ ſunt in ᷣdicamẽto adaliqᷣd:puta. ioꝛuʒ mo ⁊ aſinus. Similiter babitus ⁊ pꝛiuatio:

Tractatus Tertius

ꝓyt viſus ⁊ cecitas dicuntur contrarij. Alioꝰ
capitur contrarietas termmoꝛum communi
ter:⁊ tunc contrarietas terminoꝛuʒ eſt repu
gnantia duoꝛum terminoꝛum pofitiuoꝛum
non potentium ſimła ſemel verificari de eo
dem copulatiue:ſed ſucceſſiue:ſiue illi termi
mi impoꝛtent ſoꝛmas contrarias ſiue non:et
boc modo bicubitum ⁊ tricubitum bene con
trariantur. Similiter iacere a ſtare Aliomõ
quinq; cõ capitur contrarietas ſtricte:⁊ boc modo de⸗
ditiones bet capi in pꝛopoſito
ↄtrarioꝝ
Pꝛima.

¶ Motandũ eſt quarto:q ad boc q
Secũda. Aliqui termini contrariantur contrarietate
Tertia ſtricte dicta quinq; conditiones reqruntur.
Quarta. Pꝛima eſt ꝙꝙ uli termini ſint concreti:ðfec
Quinta. tu cuius albedo ⁊ nigredo non ſunt termini
contrarij¶ Secunda eſt ꝙ ambo illi termini
ſint termini poſitiui defectu cuius videns ⁊
cecus non ſunt termini contrarij.¶ Tertia ẽ
ꝙ illi ter mini nõ poſſint vᷣificari de eodem
ſinglari ſinglariter tento ⁊ vniuoce ſilł et ſe⸗
mel coplatiue mediante copłla mere de pñ̃ti
cũ h̊ addito in qualibet ꝑte pñtis tẽpoꝛis de
fectu cuius termini relatiui non ſunt contra
rij vt pater ⁊ filius. Quarta eſt ꝙ illi termi
ni poſſint ſucceſſine verificarifi de eodem
ſinglari mediãte copla mere ð pꝛeſenti:niſi
vnus illoꝝ ſignificet aliqͥd ↄueniẽs a natura
illi fingulari defectu cuiꝰ termini diſparati
..nõ ſunt contrarij:vt bomo ⁊ afinus. Quin⸗
Dif. Zꝛie, ta eſt:ꝙ tales termini impoꝛtent foꝛmas ꝓ⸗
pꝛie ⁊ realiter contrarias.Deſectucuius iſti
termini pedale ⁊ bipedale:a ſic de alijs non
ſunt termini contrarij.Etx iſtis conditionipꝰ
poteſt colligi diffinitio contrarioꝝ:que talis
eſt. Termini contrarij ſunt termini poſitiui
concreti ſub eodem genere poſiti non poten
tes fimul ⁊ ſemel veriſicari de eodem ſingła
ri ſingulariter ⁊ vniuoce tẽto copulatiue me
diante copula non ampliata nec ampliatiua
ſed bene ſucce ſſiue niſi vnus illoꝝ fignificet
aliquid conuemensa natura illi ſingulari cõ
notantes foꝛmas pꝛopꝛie ⁊ realiter contrari
as Et ſic patet ꝙ contrarietas termuioꝝ ſtri
cte dicta eſt repugnantia terminoꝛum con⸗
cretoꝛum

¶ Komra dicta pꝛimo ſic arguitur
Zlla que ſimul ⁊ ſemel conuemire vni et eĩdẽ
poſſunt non opponũtur:ſed relatiue oppoſi
ta vni et eidem conuenire poſſunt:ergo non
opponunt᷑. ¶ Secũdo ſic arguitur.ronale ⁊
irrõnale opponuntur contrarie:⁊ tomen dif

finitio contrarioꝝ eis non ↄuenit:ergo dit⸗
finitio eſt inſufficiens.¶ Tertio ſic arguitur
r enigreso contrariantur:⁊ tñ nõ poſ
ſunt ſucceſſiue verificari de eodez:ergo dif⸗
finitio contrarioꝝ eſt inſufficiens.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ ꝙ licet illa que vni
⁊ eidem conuenire poſſunt reſpectu eiuſdeʒ
non opponantur:tamen illa que vni ⁊ eideʒ
conueniunt reſpectu diuerſoꝛum bene oppo
nuntur. ¶ Ad ſecundum dicitur: ꝙ licet rati⸗
onale ⁊ irrationale opponantur cotrarie:cõ⸗
trarietate communiſſime dicta:non tamẽ cõ
trarietate pꝛopꝛie dicta.¶ Ad tertium dicit᷑
& licet albedo ⁊ nigredo contrariantur con⸗

trarietate rerum non tamen contrarietate
terminoꝛum.

¶ Pꝛiuatiue oppoſita ſũt:q̃ bñt fi⸗
eri circa idem ſubiectum oꝛdine irre
greſſibili:⁊ tꝑe determinato a natu⸗
ra.Oꝛdine irregreſſibili dico:qꝛ ab
babitu in pꝛiuationẽ deuenire poſſi
bile eſt: ſed non ecõuerſo. Impoſſibi
le enim eſt a pꝛiuatione in habitũ re
greſſum fieri.vt viſus ⁊ cecitas ba⸗
bent fieri circa oculum.A viſu autẽ
deuenire in cecitatẽ poſſibile eſt ſed
non econuerſo ſecundum naturam.

¶Circa bunc textum.

¶ Notãdum eſt pꝛimo:ꝙ bic conſe⸗
quenter auctoꝛ determinat de pꝛiuatiue op⸗
poſitis ¶ Eñ oppoſitio pꝛiuatiua capitur du
pliciter. no modo large.a tunc ſolet ſic de
ſcribi. Oppoſitio pꝛiuatiua eſt repugnantia
duoꝛum terminoꝛum.non potentium ſimul
⁊ ſemel verificari de eodẽ mediante copula
de pꝛeſenti nõ ampliata nec ampliatiua: ſed
bene ſucceſſiue:quoꝛum vnus eſt poſitiuus:
⁊ alter pꝛiuatiuus includens negationem pᷣ⸗
uantem:cum illa particula in qualibet parte
tempoꝛis pꝛeſentis.vt motus ⁊ quies:viſus
⁊ cecitas:⁊ hoc modo non capit.p.b.qñ diffi
nit pꝛiuatine oppoſita.¶ Alio modo capitur
ſtricte ⁊ boc modo capit.p.b.quãdo diffinit
pꝛiuatiue oppoſita.

¶ Notãdũ eſt ſecundo:q; diffinitio
pꝛiuatiue oppoſitoꝝ.p.b.debet ſic intelligi⸗
Pꝛiuatiue oppoſita ſunt termini verificabi.

les de eodeʒ ſubiecto ſucceſſiue:quoꝝ vnus

„
£

Ad ratio
nes in op
poſitum.

Quid pꝛi
uatiue op
poſita.

Acceptõ

nes oppo
nis pꝛiua
tiue

Intelle⸗
ctus dil.
pꝛiuatius
9.

ctpoliijmanin
um entii
nunn ſerglcal
col ſhicee
nzciggie
ſant

Oui tyi lie twher dfffnit
ztwi⸗ ehrciltercgpte.
,umterminorum c.

Cotidumeſt
ctor determina deo
(Boppoſitio die
poßtiomu delu⸗
notractutumnecet bi⸗
¶Alueſtterioumt⸗
ii(Ditennint otrach
turteriniſebavetes
LTitfnitus fbicorreſpe
(Meitur notiter tuni
Aicioppoftoninqn
Tuneſttermimns infin
teyninoriuiſunt con
ſofunt ſurefſneperie
lri ſignluntertemo⸗

mibcht⸗: ☛
Dꝛalne — e
Geſſiblldicnge
itu im pꝛuatone Neennege⸗
eſt ſed non ccouerſo Imo,
um eſt prluatoneinhni
fum fien. pt pifus tcecnns⸗
fien arca oculumn. A niage
cmre in ccatate poſſbecktt
ccomuerſo ſecundun mmunm

(Ciraa bumctemn.

lotädum eſt pꝛinog ene
ter aucto: determinatdeptitetleg⸗

8 (Büoppoſitio riunninchinn
cr. Uno modo lrge tunſtaſn
Dppoftiopꝛiuariui mne
umtenmwo: u. hon enm .
veritican de coce wetint

N

mylmn
ecſenti von liata nec ee
——

. . ecitcen⸗

De poſtpꝛedicamentis

eſt poſitinꝰ ⁊ alter pᷣuatiuꝰ.⁊ vnꝰ illoꝝ ſemꝑ
ↄuenit ſubiecto apto nato tꝑe determinato
q natura oꝛdine irregreſſibili. Dicit᷑ notã⸗
ter terĩi:ad explicãdũ genus diffiniti.¶ Deĩ
de ðꝛ de eodẽ ſubiecto verificabiles ſucceſſi
ue:ad dr̃iam dictoꝛie bboſoz. ¶ Deinde
ðꝛ ⁊ alter pꝛiuatiuꝰ:ad differentiã ↄꝛioꝛum ⁊
relatiue oppoſitoꝝ.¶ Deinde ðꝛ ⁊ vnus eoꝝ
⁊c.ad denotãdum ꝙ non opʒ ꝙ vnũ pꝛiuati
ue oppoſitoꝝ quolibet tꝑe inſit ſiue ↄueniat
ſuo ſubiecto ſed ſemper conuenit tẽpoꝛe de⸗
terminato a natura eo qꝙ licet catulus ante
nonũ diẽ non videat:tñ non ðꝛ cecus:qꝛ non
dũ peruenit ad tempus determinatũ a natu
ra in quo poterit videre.¶ Dicitur notanter

oꝛdine irregreſſibili:ad denotandum qꝙ na⸗

Qui terĩ
odictoꝛi.

dfa nega
tionũ ne⸗
gat infi⸗
nitatis 2
pꝛinatis.

turaliter non ſfit regreſſus a pꝛiuatiõe in ba
bitum:ſaltezʒ in pꝛiuatiuis ſpecialiter captꝭ:
vt poſtqᷓᷓ aliquis eſtcecus non põt naturali⸗
ter fieri videns.Et etiam illa particula poni

tur ad dr̃ain contrarioꝝ ĩmediatoꝛum:qꝛ ex p

eis põt fieri regreſſus. Ex iſtis poteſt faci⸗
liter baberi diffinitio oppoſitionis pꝛiuati⸗
ue ſpecialiter capte.ſ.ꝙ eſt repugnãtia duo⸗
rum terminoꝛum ⁊ac.

¶ Notãdum eſt tertio:qꝙ h̊ ↄñr au⸗
ctoꝛ determinat de oppoſitione dictoꝛia.
¶ Eñ oppoſitio ᷣdictoꝛia eſt dupler.ſ.pꝛo⸗

poſitionum ⁊ de illa determinatũ fuit in pꝛi ⸗
mo tractatu:nec eſt bic ad ꝓpoſituʒ de illa.

Folio liij
tẽ ⁊ negationẽ pꝛiuãtẽ:qꝛ negatio infinitãs.
negat terminum ſimpłr:ita ꝙ rerminus infi
nitãs nihil ſigt poſitiue. Sʒ negatio pꝛiuãs
nõ negat terminũ ſimpliciter:quia terminuſ
pꝛiuatiuꝰ ſignificat aliquid poſñitiue:⁊ nega⸗
tiue ſignificat babitum vt cecitas.
¶ Lontra dicta pᷣmo ſic arguitur.
Motꝰ⁊ qes opponũt᷑ puatĩe:⁊ tñ pᷣt fieri re
greſſus a qͥete ad motu: diffinitio nõ ↄuẽit
oĩ ↄtẽto ſub diffinito.¶ Scðo ſic af: catulus

añ nonũ diẽ nec eſt cecꝰ nec vidẽs:æ male ðꝛ

in diffinitiõe ꝙ ſemꝑ vnũ pᷣuatiue oppoſito
rũ ↄuẽit ſpᷣo.Tertõ ſic arꝛilla qͥ de vno ⁊ eodẽ
v̈e ⁊ affirfatĩe pᷣdicãt᷑ ñ opponũt᷑ ſʒ õdictoꝛia
oppoſita vᷣe ⁊ affir̃atie pᷣdicãt᷑ de eodẽ: vt di⸗
cẽdo hõ ẽ albꝰ bõ ñ ẽ albꝰ ꝗ contradictoꝛia
nõ opponutur.
¶ Agd pᷣmũ ðꝛ ꝙ licet motus et qͥes
opponãt᷑ puatiue:large capiẽdo pᷣuatiuã op
onẽ nõ tñ ſtricte capiẽdo pꝛiuatinaʒ oppoſi

tionẽ.¶ Ad ſcõᷣm ðꝛ ↄcedẽde añs ⁊ negando
ↄñam: qꝛ addit ĩ diffinitiõe tꝑe determiato
a nata.Ad tertiũ ðꝛ ꝙ lʒ dictoꝛia vᷣe ⁊ affir
matiue pᷣdicẽt᷑ ð eodẽ terio cõi:nõ tñ ð eodẽ
terĩo ſingłari ſingłariter ⁊ vniuoce tẽto cuʒ
illa ꝑticła in qlibet ꝑte tpᷣis pñtis

¶ Alia eſt terĩoꝛum ⁊ de tali eſt bicad ꝓpoimr

tũ.¶ Nñ termini ↄtradictoꝛie oppoſiti dicũ
tur termini ſe babẽtes tanqᷓ; terminꝰ finitꝰ
⁊ infinitus ſibi coꝛreſpondẽs:vt bõ ⁊ nõ hõ.
CDicitur notãter tanqᷓ; terminꝰ ac.ad dr̃iaʒ
glioꝛũ oppoſitoꝝ in quibus nullus termino
rum eſt terminus infinitus. Et aliqui iſtoꝛũ
terminoꝛũ qui ſunt cont radictoꝛie oppoſiti
poſſunt ſucceſſiueverificari de eodem ſingu
lari ſingulariter tento ⁊ vniuoce: vt albũ et
nõ albu.Et aliqni ſunt quinunqᷓ poſſunt de
eodem verificari nec ſimul nec ſucceſſiue:vt
ens ⁊ non ens:exiſtens ⁊ non exiſtens.

citur pꝛioꝛ homĩe hñte viginti ãnos
¶ Secundo modo aliquidq dicitur p
us a quo non conuertitur ſubſiſtẽdi
conſequẽtia:vtvnum ẽ pꝛius duobꝰ
duobus em̃ exñtibꝰ mox ↄñs ẽ vnuʒ
eſſe:vt ſi duo ſũt vnũ eſt ⁊ nõ ecõuer
ſo. ¶ Tertio modo ðꝛ pꝛiꝰ ſ̃m oꝛdi⸗
nẽ qͥndã:vt in diſciplinis pꝛincipia

¶ Quarto notãdũ eſt:q differẽtia pᷣoꝛa ſunt ↄcluſionibꝰ ⁊ ĩ grãmatica
eſt inter negationẽ negantem ex vna parte littere ſũt pꝛioꝛes ſyllabis⁊ ĩ oꝛone

infinitàtem ⁊ pꝛiuantẽ etx alia ꝑte: qꝛ nega- pꝛohemiũ ẽ pꝛiꝰ narratiõe

tio negãs non ſolũ negat terminum cui ĩme
diate pᷣponitur:ſʒ etiã negat terminũ mediã
te ſequẽtem:ſi aliquis talis ſit:⁊ ſemꝑ negat
copulã pꝛincipalẽ vel pncipalioꝛẽ ꝑtẽ copu⸗
le. Sʒ negatio infinitãs ⁊ ſimiliter pꝛiuans

ſolũ ne gat terminũ cui ĩmediate adiũgũtur. res.

¶Quar

to mõ dicitur pꝛius qð melius eſt et
honoꝛabilius.Conſuerunt enim plu
runi bomines bonoꝛablioꝛes ⁊ ma⸗
gis dilectos apud ſe dicere pꝛio⸗

Pꝛeter hos q̃ttuoꝛ mõs iaʒ

Sed differẽtia eſt inter negationẽ infinitã dictos:eſt vnus alter modus poꝛis

ad ratio⸗
nes in op
poſitum.

Möoipᷣul
Pꝛim *

Secũdꝰ

Tertia

Quartus

6

Cractatus Certius

Eoꝛum que conuertuntur ſᷣm eſſẽdi
cõſequẽtiã: ⁊ alteꝝ eſt quodãmõ cã
alteriꝰ: ⁊ h mõ aliqd ðꝛ pꝛiꝰ altero
natura vt hͥ res boĩeʒ currere ↄuer
tit᷑ cũ iſta oꝛõne hõ currit.⁊ ſi boĩeʒ
currere ſit veꝝ hͥ ẽ vᷣa bõ currit ⁊ e⸗
uerſo. Res aũt eſt cã vᷣitatis oꝛatio
nis de ſe fctẽ ⁊ ñ eõ. Ab eo eĩ ꝙ res
eſt vel non eſt oꝛatio dicit᷑ vᷣa vł fal
ſa.ergo hec res bominem currere pᷣ
oꝛ eſt bac oꝛatiõe:homo currit

guctoꝛitꝭ.

Wodi ſi · EJImul ðꝛ tribus modis
Do — Z P 8 . . — , — —
Ze ERCPꝛimo mõ dicũt ſi⸗

mul quoꝝ gñatio eſt in

eodẽ tpᷣe: neutrũ ẽ pᷣꝰ
AHneq; poſteri?: ⁊ dicũ
tur ſimul tpᷣe vt duo gemelli Similit᷑

Secund⸗ ſubiectuʒ ⁊ ſua ꝓpᷣa paſſio ¶ Scðo
mõ dñir ſił q cũq; ↄuertũt᷑.⁊ neutruʒ
eſt cã alteriꝰ.ſicut q̃libet relatiua vt
dupluʒ ⁊ dimidiũ pꝛ ⁊ filius.⁊ ſic de
alijs. ¶ Tertio mõ dñr ſimul q̃ eq̃li
ter cõdiuidũt aliqð genꝰ vt hõ equꝰ
leo ⁊ ſic ð alijs q̃ ↄdiuidũt hoc genꝰ
agĩal.Et ſilr differentie diuidẽtes ali
quod genꝰ dũr ſił:vt rõnale ⁊ irrõna
le ⁊ ſic de alijs. Iſti autẽ duo modi
vltimi dicũtur ſimul nat᷑a Pꝛimꝰ au
tẽ modus dicitur ſimul tpᷣe

¶ Circa bunc textum.

¶ Pꝛimo notandum eſt qh̊ ↄſequẽ
ter auctoꝛ determinat de ſcðo poſtpꝛedica⸗
mento quodvalet ad cognoſcendũ quõ genꝰ
Expoſitio ſpecies ⁊ indiuiduuʒ ſe babent ſicut pꝛius et
textuals poſterius vt vʒ ad cognoſcẽdũ quõ ſbᷣa ẽ poꝛ
de modis accñte ⁊ põit auctoꝛ qͥnq; modos ipſiꝰ pꝛiorꝭ

Tertius

pꝛioꝛis quoꝝ pꝛimus ſatis ptz in textu.¶ Iſte textus
Scðo mõò aliqͥd ðꝛ eẽ pꝛiꝰ ſic itelligit᷑. Aliqͥd
⸗e„ rgtione cuius non valet ↄña ad aliud reſpec⸗
Quid cõ⸗ tu illius vbi eſt:eſt pꝛius eo Et ſcᷣm iſtũ mo

ſequẽtia duʒ omne ſuperius eſt pꝛius ſuo inferioꝛi:vt
ſubſiſtẽdi aĩalẽ pꝛiꝰqᷓ; bõ:q; bñ ſeqͥ t᷑ bõ eſt: & aĩal eſt et
nõ ↄuertit᷑ aĩal ẽ.qꝗͥ bõ eſt¶ Eñ ↄna ſubſiſten
di ĩ ꝓpoſito ẽ ↄna q̃ a ab añte deeſt ſcdðᷣo ad
iacetie ad ↄñs deeſt ſcdo adiacẽte ſiue affir⸗
matĩe ſiue negatie.Et ↄñaʒ ſubſiſtendi ↄuer
ti nõ ẽ alið:qꝙᷓ arguere a põne ↄñtis deeſt ſe⸗

cũdo adiacente ad põnẽ añtis deeſt ſcõo ad⸗
iacente eiuſdẽ ↄne.vt ſic arguendo bõ eſt: g
rinbile eſt. et econuerſo.riſibile eſt: ergo bo⸗
mo eſt. =
¶ Motãdũ eſt ſecundo:q iſte textꝰ
Tertio mõ ſic intelligitur. Illud qð in ali⸗
quo oꝛdine magis accedit ad pꝛimũ illiꝰ oꝛ⸗
dinis dicitur eſſe pꝛius ⁊ aliud poſteri: qð
in eodẽ oꝛdine magis accedit ad vltimũ illi
us oꝛdinis:vt littere boc modo ſunt pꝛioꝛes
ſyllabis:⁊ ſyllabe dictionibꝰ.¶ Quarto mõa
liquid dicitur ac.¶ AIſte textus ſic intelligit᷑
realiter:res que eſt nobilioꝛ ⁊ perfectioꝛ ðꝛ
pꝛioꝛ alia re q eſt ignobilioꝛ. Exẽpla patent
in textu.Et ſm iſt modũ ſubſtãtia eſt pꝛioꝛ
accidente.¶ Logicalr intelligit᷑. Terminus
ſignificãs rẽ magis diſtincte ſiune magis di⸗
ſcrete dicitur pꝛioꝛ illo que ſignificat illud
ideʒ magis cõiter et minꝰ diſtincte vt ly bõ
qᷓ ly animal.et ſic quodlibet inferius ẽ pꝛi⸗
ſuo ſuperioꝛi.¶ Pꝛeter hoc autem modos.
Iſte textus ſic intelligit᷑ logicali.er. Quã
do aliqua duo dicibilia ſic ſe babent q ab ip
ſis cõuertit᷑ ↄña ſubſiſtendi:et tamẽ vnũ eſt
ſimplicius ſiue abſolutum ſiue minus ↄnota
tiuũ:⁊ aliud ↄnotatiuũ ſiue magis connota⸗
tiuũ:tunc abſolutũ ſiue minus connotatinũ
eſt pꝛius natura qᷓ; cõnotiuũ ſiue magis ↄno
tatiuũ:vt ly bomo ⁊ ly riſibile. Silr ly vłe ⁊
ly pꝛedicabile.Et illud etiam vult poꝛpbirꝰ
in cõmunitatibꝰ et differeutijs pꝛedicabiliũ
vbi dicit ꝙ ſpẽs pꝛius ẽ natura ꝓpꝛio.¶ Rea
liter exponitur ſic: quando alique res ſic ſe
babent ꝙ ſᷣm earũ noĩia cõuertitur conſequẽ
tia ſubſiſtendi:⁊ vna res eſt canſa alteriꝰ tũc
illa res que eſt cauſa alterius eſt pꝛioꝛ alia.
Exemplũ:vt ſi pes ab eterno fuiſſet in ciue⸗
ribꝰ res:ab eterno fuiſſetveſtigiũ pedis ⁊ tñ
pes eſt cauſa veſtigij.⁊ ſic eſſet pꝛioꝛ natura
veſtigio.Aliud exẽplũ ponitur in tettu.ſed
de hoc videbitusin logica.

¶ Notãdũ ẽ tertio:q h̊ ↄñ̃r auctoꝛ
determĩat de tertio poſtpꝛedicamẽto.ſcʒ de
ly Smul:quod valet ad cognoſcẽduʒ vnam
pꝛopꝛietateʒ ipſius adaliquid. Et ponit tres
modos ipſius ſimul.Quoꝛum pꝛimus debet
ſic intelligi. Ille res ſunt ſunul temꝑoꝛe que
ſunt:⁊ quarũ vna non fuit ante aliaʒ. vt ſunt
ille res que ſimul generãtur. Et iſte modus
ſimultatis opponit᷑ pꝛimo modo pꝛioꝛis.Et
iſto mõ capiendo ſimul:capitur pꝛime intẽ⸗

tionalr. ¶ Scðo modo dicutur ſimul.Iſte te

xtus ſic intelligit᷑. termiui iuter quos cõuer

Expõ te/
xtualis.

Etpõ tet
tualis de
modis ſi
multatis

tntd (Mmiitt
ngs /f nife

znatteop
1igmni mn

laſe
da

tefa MMe

Niiqnoſunt ſnongm
Uikfinulmrurainitot⸗
anetorelatiois Eti ca
ſco nöfimultu aliteri

Coumn oicnpen
NModaxiset n ue
ſiblituc cigene wolen
Nctüeſtſbtäruet aeen
fraguitanneinset
Nbotinend dzponi not
(atoftarguik lacr⸗
iaſett lcn nöeſ n
Kifteſdeſpeciexig i
cenbigenonon ſun

Peno:, (Pꝛeer bocautennte
ſetettus ſeimellii be ſen
e gklir
VD1 N .
n duo dicſbiliaſieſe babenthen
duerrit n e e⸗ A.
vernk ona ſubfſtenctetmne i⸗
ans fiue abſolntunſiveninene
altn nararing
aAlund onotatiuä fiuc nagſsennnen
tuncablolutüfine minus conneen
Ans nata orotiu fueneges
. 6 Oches ,
myt ly bomoly riſftbile. Ole⸗

. dii . . Tahe
cchcabile. Et illud erun wut ept⸗
munitatib er differenis utcht
lcitq ſpes pꝛiuse mun grolt
„qmamdoalcvefes N
cxponitur ſic: quancoalneiui
nt fm eani noiscobeniin id,
„ .„ 1 „
2°6ande er
bfiſtenchi:: 0 Ale MN
bfſtendi: martscktn n
. terins eID.. W.
cs ye eſt auſ alenwc
4 . „Heterne I Am.
nplirxt ſipes abereno in
ſesdeen S
R ℳ * zſccſeagian
cſ auſa Venmgn.. iatetrr,4
, Aluuderepli poninm nn
1
gio. Alinde a
cidebitmoin lo;

NB
zante ernoq , 1 e
140 cogheſcc 4

N

Eepoſitõ
textualis

Ad ratio
nes in op
poſitum

De Poſtpꝛedicamentis Folio

titur ↄña ſubſiſtẽde:quoꝝ vnus nõ impoꝛtat ad eſſe. ¶ Coꝛruptio ẽ ꝓgreſſio ab
cãm rei ſignificate ꝑ alteꝝ nec vnꝰ eſt minꝰ eſſe nõ ad nõ eſſe. ¶ Argumentatio
Zuorurlusaloero i onerded ler vanli eſt pꝛe exñtis qᷓ;-titatis maioꝛamẽtũ
imidiũ. na bñ . Nſentnete orſ) et.
eer Cenenio dinidtum eſt: duri eſt. Et ninurto eſt p int ytit m
null⸗ illon termioꝝ impoꝛtat caz rei ſignifi⸗ aſnetiũ. Alteratio eſt mutatio a co⸗
cate per alia. Et iſte modꝰ ſimultatꝭ qad pꝛi- traria qualitate in ↄꝛiã qualitatem
mã partẽ opponit᷑ ſco mõ pꝛioꝛis:⁊ quo ad vel in mediaʒ:vt cum aliquid permu
ſecũdã eiꝰ partẽ opponit᷑ qnto mõ pꝛioꝛis. tatur ab albedine in nigredinem: vel
¶ otandũ eſt quarto ꝙ capiendo in medios coloꝛes.¶ Votus ſecũ
ſcdo mõ fimul:nõ oĩa relatiua ſunt ſimul na dũ locũ eſt mutatio de vno loco ĩ al⸗
tura. vt cã ⁊ effectꝰ ſii pr̃ ⁊ filiꝰ nõ dicũt᷑ iſto terum. ¶ Motus autem iᷣm locuʒ
mõ ſimul tʒtñ cõiter dicat᷑ oĩa relatiua ſũt ſex ſpẽs ſũt ſiue differẽtie. ſ. ante re
ſimul iſto ſecundo modo.hoc tñ nõ eſt verũ: tro:ſurſum:deoꝛſum:dextroꝛſuʒ:⁊ ſi

ſed aliqua relatiua bene ſũt hoc mõ fimul na X
tura.¶ Tertio modo dicunt᷑ ſimul. Iſte tertꝰ leſhtelil Sd omnes autem bas ꝑ⸗

ſic intelligitur. Termini non ſunt ſynonimi

eque pᷣmo ⁊ ĩmediate aliqð genꝰ diuidentes ¶Abere dicit᷑ mult? mo
ſiue eque pꝛimo ſub aliquo gne otenti dicũt A dis. CPꝛimo modo
ſimul eſſe natura diuiſionis.¶ Et ſic pʒ ꝙ ali dduiicitur aliquis babe⸗
qua eſſe ſimul natura in pꝛopoſito:eſt aliqua fre aliquã qualit atem:
eſſe ĩmediate ↄtẽta ſub aliquo genere:vel ſu gua q *

ioꝛi q̃ nõ ſunt ſynonyma.pʒ etiã ꝙaliter ca E — VOILIPiIn n
dir ſimul natura in iſto tertio mõ q; in pꝛedi tẽ. ¶ Scðo mõ ðꝛ bꝛe ititatẽ et ma
camẽto relatiõis. Etiã capit᷑ fimul natura in gnitudinẽ:vt bicubitum tricubitum
ſcðo mõ ſimultatꝭ aliter qᷓ; in tertio mõ ¶ ‚ ertio mõ dicitur habere ea que

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur irca coꝛpus ſunt adiacentia: vt ve⸗

Aliqð accñs eſt pꝛiꝰ ſoꝛte qͥ eſt ſubſtantia: q⸗ e E eU ei
ſubſtatia ẽ accidente poſterioꝛ.⁊ ꝑ ↄñs male . manu qnuluʒ. ⁊ bitꝰ iſto ttio modo
dicru eſt e ſublt atia eſt acciqẽte Hoꝛ. Scdo ſumptus eſt vnũ de decẽ pᷣdicamen
ſic arguit᷑:omne pꝛius eſt pꝛius oꝛdine:pꝛi tis ⁊ diffinitur ſic. Habitꝰ ẽ coꝛpoꝝ

us oꝛdine nõ dʒ poni modꝰ diſtinctꝰ ab alijs ⁊ eoꝛum que circa coꝛpus ſunt adia

Tertio ſic arguit᷑:illa que ſic ſe bñt ¶ vnũ Etia:vt eſt armatio vł caligatio Et

aliqũñ eſt ⁊ aliqñ nõ eſt nõ ſunt fimul natura:
ſed ſic eſt de ſpeciebus aliquod genus diui⸗
dentibus:ergo non ſunt ſimul natura.

¶ Ad pꝛimũ diciturqꝙ lʒ accidens

ſimiliter fingantur nomia in alijs ʒ
adiacentiã illã.hec em̃ dñr hꝛeuilla
vero baberi.¶ Quarto modo dicit
ſit pꝛins pᷣmo mõ qᷓ iſta ſupſtantia puta ſoꝛ⸗ Bapen ndearn gotttaruen nbe
tes nõ tñ quarto mõ pꝛioꝛis.O Ad ſcðʒ dicit᷑ ſi . tinẽs cõtentum: vt lacẽ
ꝙ licet illud quod eſt pꝛius alio ſit pꝛius eo Te nicut con ines coten um: vt lagea
aliquo oꝛdine: non tñ oꝛdine generationis. vinũ aut modiꝰgrana tritici ¶ Sex
¶Ag tertiũ dicitur ꝙ lʒ due ſpecies ↄtente to modo dicitur bꝛe poſſeſſioneʒ:vt
ſub aliquo genere nõ ſint ſimul ſemꝑ ineffe e domum aut agrum. ¶ Septimo mõ
tñ ſunt ſimul natura diuiſiõis:boc eſt vna nõ dicitur habere vxoꝛem ⁊ de boc mõ

põt diuidere genus qnetiã alia diuidat dicit ariſtoteles: iſte modus ẽ ali
otꝰ ſex ſt᷑ ſpẽs.ſ.gñatio eniſſimus pꝛopter hoc ꝙ vir babẽs
coꝛruptio:argumẽtatõ vxoꝛem etiam babetur ab ea. UVincu
dĩnutio:alteratio: ⁊ ſm lum enim matrimonij indiſſolubilit

locuʒ mutatio. Benera ligat vtrũqʒ. Et diẽ ꝗꝙ foꝛte alij mõi
Wtio eſt ꝓgreſſio a nõ eẽ apparebũt in eo quod ẽ bꝛe:ſʒ qͥ ↄſu

ly.

Argumẽ⸗
tatio
Diminu⸗
tio.
Alteratio

Motus
localis 2
ſpecies e⸗
iuſdem

Mogdi ba
bẽ pꝛimus
modus

vt diſciplinã aut vᷣtu

Secund

Tertius

ſtimẽtũ ⁊ tunicã Aut circa mẽbꝛa vt

Diffinitio
babitus

Quartus.
Quintus.

Settus
Septimꝰ

.
Tractatus Tertius

„ — ,.,— ReeN
euerut dici pene oẽs enumerati ſũt onẽ ⁊ dʒ diffinitio ei ſic intelligi.Alteratio fiſii
¶ LCirca bũc tertum. eſ muatio facta in aliquo ſubo ꝓpter quaʒ Intel. Gnkien inuf
donor hẽ ter auctoꝛ detreminat de quarto poſtpꝛedica verificabatu veraen “ itatis, qui pꝛius rationis. aprinmn d⸗
us. mẽto.ſ.de motu:qð vz ad cognoſcẽdũ ſettax Nur vr caleſgetio, 6 vwiunſtpe⸗
pꝛopaietatẽ ſube. Et etiam valet ad cognoſcẽ ¶ Notãdũ ẽ tertio: diffinitio mo Imel. 11 di Eine i fetou
dũ actionẽ ſucceſſiuã ⁊ paſſionẽ ſucteſſiuaʒ: tus pᷣm locũ ſic intelligit. Motꝰ bᷣm locũ eſt dif. motꝰ? pyn toleln ohß
ex ꝗois actio ſucceſſiua ẽ mot⁊ ſiᷣ oĩs paſ mutatio facta in aliquo ſubiecto ppter quã localis fiernhi gfnedi
ſio ſucceſſiua eſt motꝰ Eñ motꝰſet ſũt ſpẽs h̊ de illo ſubiecto incipit de nouoverificari ali eſn ifnein
Intellec⸗ eſt ſex ſunt termĩ nõ conincidentes in ſigni- quis terminꝰ de pᷣdicamento vbi:impoꝛtans linn ſii gla
ffi⸗ ficãdo ſᷣm ſuas rõnes foꝛmales oẽs motus gliũ locũ ab illo loco qͥ impoꝛtat᷑ ꝑ terminuʒ ltmn Coiil⸗
tus dii a mutatiões mũdi ſigũtes ꝑ qs iſte terminꝰ q pꝛius verificabatur de eodem ſubiecto nulp ſi hi⸗
nitionis · mot? diuidit᷑ diuiſione logicali.¶ Gñatio eſt ¶ Motus aut bᷣm locũ ſer . . oneien e
tisis diuiſione logica atio eſt aũt ſᷣm locũ ſet᷑ ſunt ſpẽs.Iſte tex perecötinetu
gnatiois· ⁊c. ic auc.diffinit gnationẽ. Et dʒ diffinitõ tus ſic intellgitur. Ser ſunt teri cões nõ co⸗ e et an
ſic inrelligi Gñatio eſt mutatio facta in aliq incidẽtes in ſignificãdo ᷣm ſuas rõnes foꝛ⸗ inboe fnmnn l
ſubiecto pꝛopter quam aliquis terminusg de males oẽs motꝰ logicales mũdi ſintes:per Suhmnauit
pꝛedicamento ſubſtantie ſiue eſſe incipit ve qs iſte terminꝰ motꝰ localis diuidit᷑ diuiſio⸗ Picctalzi. iſ
rificari de aliquo ſubiecto de quo pꝛius non ne logicali.Et iſti termini patent in textu. z Oerikpmuͤm
verificabatur vt generatio ſoꝛtis eſt mutato Cõſequẽter auctoꝛ determinat de vltimo Dde mois nenigrit h
Intellec⸗ facta ſin materia ſoꝛtis:pꝛopter. quam iſte ter poſtp̃dicamẽto.ſ.de br̃e:ponẽdo multos mo fe 2059 Peinat, erinccdemult in
cuſ diffini minꝰ homo vel animal.ſiue eſſe incipit veri dos ipᷣius bre:qͥ valẽt ad cognoſcenduʒ quõ è Retto gonenn i ſgöclametonn.
tionis coꝛ ficari de ſoꝛte:⁊tñ non verificabatur de eo. babit eſt vnũ pꝛedicamẽtũ: ⁊ eſt ſpẽs quali⸗ Ne ad pie f, anlnenttſunt abari
ruptiõis. Coꝛruptio eſt ac. Hic auctoꝛ diffinit coꝛrup⸗ tatis.¶ Iñ pꝛimꝰ modus bfe ſatis patet in dicameta ſoralignifuntten
tionẽ. ⁊ intelligitur diffinitio ſic.Coꝛruptio textu:⁊ reponitur in pᷣdicamento qualitatis Atgitiltresabſoln
eſt mutatio facta in aliquo ſubiecto: pꝛopter q; idẽ eſt br̃e qualitatẽ ⁊ eſſe quale.Et ſcdᷣus e ziunreson⸗
quam aliquis termin de pꝛedicamento ſub⸗ modus etiam ſatis patet in textu: :2 ponitur . &⅞ auntente
ſtantie: fiue eſſe deſinit verificari de aliquo in pꝛedicameuto quantitatis:quia idem eſt Git⸗ neſn “ dke
ſubiecto ð quo pꝛius veriſicabatur: vt coꝛru babere qᷓtitatem ⁊ eſſe quantum hoſmteſe ndeoces
—. . . . * otatud K.
ptio ſoꝛtis eſt mutatio facta in ſoꝛte pꝛopter 12 eſet nocrini e feni
quam iſte terminus homo vel animal ⁊ ſiimi- ¶ Notãdũ ẽ quarto:qꝙ auctoꝛ ponit lman eiſ hllun
liter eſſe deſinunt verificari de ſoꝛtea tñ an⸗ tertiũ modũ ipſiꝰ babere q ſatis pʒ in textu teids enis l
te coꝛruptionem verificabantur de foꝛte. ⁊ H mõ bfe eſt vnũ pᷣdicamẽtũ ab alijs diſtin⸗ meſztteniſtzſtin
. „ ctũ:vtputa pᷣdicamẽtũ babitꝰ.Quartꝰ modꝰ „ Eeponinmmödiamen
llec⸗ ¶ Motandũ eſt ſecũdo ꝙ auctoꝛ di babere reducitur ad pꝛedicamentũ adaliqd Uenig Neezöfuntpluniciut
Intellec⸗ cens.augmentatio eſt ac.diffinit augmentꝗ quia illo modo babere inpoꝛtat babitudinẽ . ccoſcititeritennen⸗
tus diffi. tionẽ:. intelligitur ſic diffinitio.¶ Augmen totius ad ꝑtẽ.modũ totum ⁊ pars ſunt in pᷣ⸗ eriponidilesin
augmẽeta/ tatio ẽ mutatio facta in aliq ſubo pꝛopt᷑ quã dicamẽto adaliquid.¶ Quintus modus bfe ſunnopommn
tionis, ð illo ſubo ĩcipit verificari ð nouo termĩꝰ ð etiã reducitur ad pᷣdicamentũ adaliquid: qꝛ Sic tö eeii nie
gñe qtitatꝭ impoꝛtãs q;titatem maioꝛem qᷓ; hoc modo hfe dicit babitudinẽ loci ad loca⸗ nint nüͤfezoneri⸗ whrein
erat qᷓtitas impoꝛtata ꝑ terminũ de gñe qti tũ modo locꝰ ⁊ locatũ ſunt in pᷣdicamẽto ad⸗ lrmetie mindten
tatis:qͥ pᷣus de illo ſubiecto verificabat᷑ Et ca aliqͥd.¶ Sextꝰ moeus reducitur ad pꝛedica keiſcite netacy den
pithic augmẽtatio large:vt ſub ſe cõpᷣbẽdit mẽtũ actionis:qꝛ babere poſſeſſionẽ eſt poſ nt endieni
rare factionẽ ⁊ augmentationẽ ꝓpᷣe dictam ſidere aliquid:vel babere aliquid in libito Neann ſeponit
Intellec⸗ ODiminutio eſt ac. Hic auctoꝛ diffinit dimi⸗ volũtatꝭ ſiue diſpoſitione volũtaria.¶ Sep⸗ kimne wigfalſin.
lec; nutionem intelligitur ſic.Diminutio ẽ mu timus modus reducitur ad pꝛedicamẽtũ ad torisfutt o Nin
tus dif. di tatio facta in aliquo ſubiecto ꝓpter quã ð il⸗ aliquid: qꝛ babere vroꝛẽ pꝛeſuppõit eſſe vi⸗ –☛ ſiogubes
minutẽis lo ſubiecto incipit verificari aliqs terminus rum modo vir ⁊ vxoꝛ vt ſunt nomina vↄiugiʒ ühen iaf

Lnchin

4.

ð̊ pꝛedicamento qꝙᷓ̃titatis:impoꝛtans qᷓtita⸗
tẽ mĩoꝛẽ i erat qiᷓtitas ĩpeꝛtata ꝑtermĩʒ de
gñe quãtitatꝭ qpᷣꝰ vificabat᷑ ð aliq ſubiecto.

1 A e e grigeſta
ſunt in pꝛedicamẽto adaliquid. beſtlch

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur

. 4 hon, Jen nz
Et capitur diminutio large vt ſub ſe cõpᷣben MKarefactioſ cõdenſatio ſunt motus:⁊ tamẽ leigereeſſoen an
dit diminutionẽ ꝓpᷣe dictã ⁊ ↄ”denſationem nõ enumerãt᷑ bic:g ſunt plures ſpecies mo⸗ raniitni „Ndr
¶Aiteratio ẽ. ꝛc. Nicauctoꝛ diffinit alterati tus q̃ ſex. ¶ Secudo ſic arguit alteratio eſt W
–

abfe

Pomitur in cicmemoqulin
die qualitate eſſeqnale brſin
tum ſatispatet intertnt nin
meuto quamtitatis:qui idend
titatem cſſequantun.

iduc quartoc nompet
i iyf babereq ſuiopinlen
teſt mmü pdicameti peiedii⸗
u dicamẽtu babit Qun mn
dncitur ad pedicimeni i
moco dabefe mparmn kil
prẽ modu totun: Me inl i,
dilianid⸗ Quinmenocustt
o adalignid.(ummen
c Gödianeni alinn
di bitudine locſalſ
obie dictt babitnalne e
5 „ eme nnpcicnmen

— 4

Sent woers

R

diemlet adcngneſterttzgi
„m echcaneti eſt esti
n rim mocusbfeſnnsgini“

De poſtpꝛedicamentis

gũatio:ergo nõ ſunt ſpẽs diſtincte.O Tertio
ſic ar.tyꝛãnoꝝ dicitur habere ciuitatem ⁊ tñ
non bʒ eò ſm aliquẽ iſtoꝝ modoꝝ:ergo mo⸗
di babere ſunt inſufficienter aſſignati.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ ꝙ rare factio ⁊ con
dẽſatio ↄtinẽtur ſub argumẽtatõe ⁊ diminu
tione tanqᷓ; inferioꝛa.¶ Ad ſcõᷣʒ ðꝛ ↄcedẽdo
añs ⁊ negado ↄñaʒ:qꝛ ſpẽs diſtincte qͥ babẽt
diuerſas rõnes ſiue diffinitiões bñ pñt ean⸗
dẽ rem ſignificare:⁊ de ſe inuicẽ verificari.
QAg tertiũ ðꝛ ꝙ bic auctoꝛ non poſſuit oẽs
modos hfe ſed ſolũ illos qͥ valent ad cogni⸗

tionẽ pᷣdicamentoꝝ bñdam. el põt dici ꝙ

Pꝛia ar⸗
gumenta

tio,

Secũda.

Tertia.

Scda rõ
pncipał.

iſte modꝰ hẽre cõtinetur ſub ſexto modo.Et
in hoc finitur tertius tractatus.
¶ Seqtur Queſtio per Magiſtrũ Thomaʒ
Bꝛicot addita. ⸗
¶ Querit᷑ vtrũ ſint tm̃ decẽ pᷣdica⸗
mẽta.Et arguit᷑ ꝙ nõ.¶ Tũ pꝛlo:q; ens pᷣdi⸗
catur in qͥd de multꝭ ĩmo oibꝰ entibꝰ. ergo ẽ
in aliq pᷣdicamẽto:⁊ nõ in aliq illoꝝ deceʒ q
enumerata ſunt ab ariſtotele.igitur.¶ Tum
ſcðᷣo:qꝛ aliqui ſunt termini de gñe qualitatꝭ
qͥ ſigũt qᷓlitates abſolute: vt albedo nigredo
⁊ alij ſigñt q̃litates ↄnotatiue:vt terĩ de pꝛi
ma:ſecũda:⁊ quarta ſpẽbus. Sed illi terĩ nõ
poſſunt eſſe ſub eodẽ gñe:q; vel tale genus
eſſet ↄnotatiuũ:⁊ ſic nõ eſſet genꝰ ad terĩos
abſolutos:vłeẽt abſolutũ:⁊ ſic nõ eſſet genꝰ
ad terios ↄnotatiuos.¶ Tũ tertio qꝛ iſti terĩ
intẽſuʒ ⁊ remiſſuʒ ſubſtãtiale eẽntiale ⁊ rea
le ponũtur in pᷣdicamentꝭ: ⁊ nõ in aliq iſtoꝝ

decez: g ſunt plura gñaliſſima qᷓ; decẽ. ¶ Se

cũdo ſic:iſti terĩ cenare pꝛãdere ſunt terĩ in⸗
cõplexi ponibiles in aliquo pᷣdicamẽto ſeoꝛ
ſum ⁊ nõ ponuntur in aliquo iſtoꝝ decẽ qꝛ q̃
rõne ponerẽtur in pꝛedicamẽto actionis ea⸗/
rõne ponerẽtur in pᷣdicameuto qñ: igit᷑ ſunt
plura pꝛedicamẽta ꝙᷓ; decem. ¶ Cõfirmat᷑ qꝛ
teri ſecũde intentiõis p in aliq p̃dicamẽ⸗
to reponi:⁊ tñ nõ reponutur in aliquo iſtoꝝ
decẽ:qꝛ iſta decẽ gñaliſſima ſunt terĩ pꝛĩe in
tẽtionis:ſub qͥbꝰ nõ ↄtinẽtur terĩ ſcðe inten
tionis ſicut ſpẽs ſub gñibus igit᷑ ſunt pla qᷓ
decẽ. ¶ Cõfirmat᷑:qm̃ ſicut in pᷣdicamẽto q̃ſi
tatis eſt aliqð genꝰ cõcretoꝝ ita eſt aliqð ge
nus abſtractoꝝ.Et ſicut in pᷣdicamẽto actio⸗
nis.actio ẽ genꝰad noĩavbalia terĩata in io.
ita agere eſt genꝰ ad verba: agens ad ꝑtici
pia. ⁊ actiuũ ad noĩa dicẽtia aptitudinẽ igit᷑
plura ſunt gña gñaliſſima qᷓ; illa decem.

¶ In oppoſiiij arguit᷑ Auctoꝛitate

Folio lyi
petrus biſpanus ⁊ ariſtoteles qui in ſuis pꝛe
dicamentis non poſuerunt niſi decem gene
ra generaliſſima. Pꝛo ſolutione queſtionis.
¶ motãdũ ẽ pꝛio ꝙ bic difficultas Dubiuʒz ð
eſt ſpalis ð illis qͥ tractata ſunt in argumẽtꝭ iſto nomi
¶ Pꝛia difficultas eſt de iſto noĩe ens:an ſit ne ens
gen gñaliſſimũ.¶ Quidã dicũt ꝙ nõ ⁊ illiſt Opinio pᷣ
duplices. Pꝛimi dicũt ꝙ ens ſolũ ðꝛ per ſe ð ma bifur⸗
rebꝰ ĩdiuiſibilibꝰ. De rebꝰ aũt diuiñbilibus cata.
ðꝛ cũ addito:vt bõ ſᷣm eos ðꝛ ens bõ:⁊ nõ ẽs
ſimplr:⁊ iõ ẽs ſᷣm illos nõ ẽ genꝰ generaliſſi
mũ:vel ſi eſt genus generaliſſimum eſt ſolũ
genus ad terminos ſupponẽtes pꝛo entibus
indiuiſibilibus:vel ſᷣm banc opinionẽ dicere
tur:ꝙ ens ↄtineret᷑ ſub ſuba ĩ coꝛꝑe capiẽdo
ſubaʒ large vt ſe extẽdit ad accidẽtia.¶ Alij
vo ditũt ꝙ ẽs nõ ẽ genꝰ: qꝛ pᷣdicat᷑ ð oĩbꝰqͥd
ditatie. Modo ariſto.dicit ĩ qrto thopicoꝝ.
ſi illð qð ſeq ad oĩa aſſignet᷑ eẽ genꝰmala ẽ
aſſignatio. Sʒ q; jm ariſto.ens non diceret᷑ Opinio ſe
in quid de accñtibꝰ:imo ſᷣm eum nõ pᷣdicaret᷑ cunda.
ſimpttr ð illis.iõ ens non eſſet genus ad ſub⸗
ſtãtiã ⁊ad accñs.bñ tñ eẽt genĩad ſbas¶ Se
cũdũ vᷣitatem xo ens ẽ vniuocũ ad ſdᷣas ⁊ ad
accña:iõ ſ̃m alios ens eſt verũ genꝰ gnaliſſi
mũ ad oẽs terios abſolutos:tã ſubas qᷓ acci⸗
dẽtia figntes.Et ſi ſuba dicat᷑ eẽ genꝰ gñaliſ
ſimũ h̊ ẽ capiẽdo ſubaʒ large put ↄuertit᷑ cũ
ente:ſicut capitur qñ ðꝛ ſubſtantia albedinis
eſt accidens. Et iſte modus videtur eſſe pꝛo
babilioꝛ:qꝛ alius non videtur ſub quo pᷣdica
mẽto ponãt᷑ termi abſoluti ſigñtes qlitates
niſi ponãt᷑ in pᷣdicamẽto q̃litatꝭ duo gña gña
iſſima:qꝝvnũ erit abſolutũ:⁊ alteꝝ ↄnotati
vũ. el niſi ſub terio ↄnotatiuo ponãtur ter
mĩ abſoluti:ꝙ ſᷣm aliquos non eſt plus incõ⸗
ueniẽs qᷓ; põere termios ↄnotatiuos intrin
ſece ſub terĩs ↄnotatiuis extriſece: qð tamẽ
põit᷑ in pᷣdicamẽto qlitatis ĩ ꝗ ſub qli ponũt
dꝛie eẽntiales de gũe ſnbe ſic ſpẽs ſub gñe.
¶ Motandum ẽ ſcðo ꝙ eſt alia diffi
cultas de terĩs ſcðe intentionis ſub quo pᷣdi Dubiũ de
camẽto reponantur. ¶ Quidam enim dicunt termis ſe
illos terminos repom in pꝛedicamẽto ad ali cunde in⸗
qͥd: euiꝰ moduʒ ſignificãdi dicũt eẽ ſignifica tentionis
re rein reſpectiue ſe bñtem ad ſe vel ad aliud Opi.pꝛiq,
