dicabile: nõ eſt genus. ergo eſt ſpẽs. Sed

debemꝰ ſic arguere: albũ eſt p̃dicabile ⁊ non

KRle ad
bñ arguẽ
qum.

eſt genus nec ſpecies nec dr̃a nec ꝓpꝛiuʒ er
go eſt accidens. Sed quando non ſunt niſi
duo mẽbꝛa diuidentia non ſupponẽtia ꝓ eo
dem.tunc non debemus negare miſi vnum
mẽbꝛum diuidens de illo ſubiecto de quo di
uiſum affirmatur.

¶ Motãdũ eſt q̃rtop arguendo per
locũ a dimſione ponit᷑ talis regula.Ab affir
matõe diuiſi ⁊ alicuiꝰ mẽbꝛi diuidẽtis de ali
quo ſubiecto.ad negationẽ alteriꝰnebꝛi vel
alioꝝ mẽbꝛoꝝ diuidentiũ:dũmodo mẽbꝛa di
uiſionis nõ coincidãt in fignificando eſt bo
na ↄña.vt bene ſequitur.ſoꝛtes eſt animal:⁊⸗
eſt rõnalis.ergo non eſt irrationalis. Ma⸗
xima ſi diuiſum ⁊ vnuʒ membꝛũ diuidẽs ve⸗
re pᷣdicatur de aliquo ſubiecto: aliud inẽbꝛũ
diuidens dʒ vere negari de eodẽ. Alia re
gula ẽ ab affirmatione diuiſi de aliquo ſub⸗
iecto ad negationẽ vniꝰ diuidentiũ vel oĩm

dinidentiũ dempto vno ad affirmationẽ al⸗

teriꝰ eſt bona ↄna.Exemplũ pꝛimi: vt ſoꝛtes

eſt aĩal.⁊ non eſt irrationalis:ergo eſt rõna
lis. Exẽplũ ſecundi:vt albuʒ eſt pꝛedicabile

⁊ nonẽ genꝰ:ſpẽs:dꝛĩa:nec ꝓpᷣnʒ:ergo ẽ ac⸗
cidẽs. Marima ſi diuiſum affirmatur Fali
quo ſubo ⁊ diuidẽs ſiue oĩa diuidẽtia:dẽpto
vno negat᷑ vel negãt᷑ de eodẽ: aliud diuidẽs
debet affirmartiue de eodem ſubiecto

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur
Non ſeqͥ?᷑ Soꝛtes eſt coloꝛatꝰ:⁊ nõ eſt albꝰ:
̊ẽ niger· ⁊ tñ ibi ar̃p locũa diuiſone:ergo
talis locꝰ nõ vʒ. Scðdo ſic af.nõ ſeqͥtur felici
tas ẽ bõa ⁊ẽ delectabilisvł vtilis:ergo non
eſt honeſta.⁊ tñ ibi arguitur per locum a di
uiſione.ergo talis loc? non vʒ. ¶ Tertio ſic
af̃ accidens ẽ res realit᷑ inberẽs ſuo ſubo:ſʒ
ꝑtalẽ rẽ nõ diuiqit᷑ ſum̃ nec eõ:g male po
nit in textu diuiſio ſubiecti ꝑ accña.
¶ Apꝛimũ dicit᷑ ꝙ ibi nõ arguit᷑ ð Ad rões
bite:qꝛ qñ diuiſum habet plura diuidẽtia qᷓ; in oppm̃
duo tunc debent negari in antecedente om
nia membꝛa diuidentia dempto vno de eo⸗
gem ſubiecto de quo diuiſum affirmatur.
VAgd ſecundum dicitur ꝙ non debite af: qꝛ
mẽbꝛa diuidẽtia coincidunt in ſignificando
ideʒ.¶ Ad tertiũ dicit᷑ negãdo ↄnam:q; ſub
iectũ ⁊ accñũs non capiũtur in ꝓpoſito pꝛĩe
intẽtionaliter:ſʒ ſcðe intentionaliter.

¶ Circa locos dialecticos ẽ alius
modus loquendi pꝛobabilioꝛ modo Pe.bi⸗
ſpa. Circa quem modum auuertendum eſt p
mo q loc? differerentia marime intrinſecꝰ
ſic debet intelligi.Locus differentia maxĩe
intrinſecus eſt duo termini verificabiles ðᷣ
termino inferenten termio illato ſupponẽ
tibus ꝓ eodẽ ↄuertibiłr vel vᷣificabilibꝰ ð ſe
inuicẽcum hoc addito eſſe ĩ.Exẽplũ voi terĩ

De loco ĩ
trinſeco.

9 pꝛo eodẽ ſupponunt ↄuertibiliter.vt homo

currit:ergo aĩal rõnale currit.Erẽplũ vbi ſi
gnificant idem ↄuertibilr ⁊ nõ ſupponũt:vt
nibil eſt loc'nõ repletus coꝛpoꝛe aptus natꝰ de loco a
repleri: nibil eſt vacuũ.Exemplũ tertij:vt ſuoſtãria.
domꝰ eſt:ergo paries eſt. Sʒ locꝰ maxĩa ĩtrĩ
ſec) ẽ regula ſiue ꝓpoſitio ↄfirmatina ↄñᷣe
dialectice ⁊c.¶ Itẽ locꝰ dꝛĩa maxiĩe a ſubſtan
tia:eſt duo teri:quoꝝ vnꝰverificat᷑ de termi
no inferente:⁊ alius de termio illato:ſuppo
nẽtibꝰ ꝓ eodẽ ↄuertibiłr vel ſignificantibuſ
ideʒ cõuertibiłr. Sed locꝰ maximaa ſubſtã
tia eſt regula ſine ꝓpoſitio ↄfirmatiua ↄñe
dialectice ⁊c.¶ Unde loc?dꝛĩa maxime a ſub
antia diuiditur per locũ differentiã maxie
a diffiuitiõe ad diffinitũ:a deſcpᷣtione ad de
ſcriptũ:ab interpᷣtatiõe ad intemꝛetatuʒ ab
vno ſnonymoꝝ ad alið:a dꝛĩs conſtitutiua

ewnſine b⸗

— —

iturad lo
tincäturad
oneacorniptiohe fte

zofß 4
e eiabeffectucae dald
c nineeriſſcneſ den
abiles de termino mn .
oröſuponetib' peodeten
ſgnifcattbus Denttbilteri⸗
ſbus deſe inuice cu bot .
omntinmnettfinſeauset r
ſcocöfirmatina ſe dualccti
s differentis marimecrtnin
Nrlocum dfferentum narin
.dſperatis ammaiorlaminorl.
holtione: abauctoꝛitate. Et ſ
Gturlocusmatimg exrinſccne

e Cotumduncſttenno e
entig marime meinseſt due
Uls de ternino inſereme
ſupponetibus peode ſed ide
bns Oz locus naria meci e
Ppſftioofinnarina ofe digle

.
„—„,

ann dank negido ann aſb
ston cwitmr in ppoftopiie
bercßſcheintentionultter,

locos dialecticos ? aglins

endi obebiſo:nodo de bi Deltl
em moduma uentendlun eto tinſen

fererentun morime intrinſe
lii. Zocns diferentin natie
1duo temmini rerifcnbilesd
eute termioillno ſyppon
zuentb Fificholtiböͤſe
auduoeſſei Krepli woltei
donum wendlitr ſtbani
llrömmle mni. Etihiſtif
mn mwertiblft: N inpenlti
nörepletnscor
884

due 4 . ſt
MRoK atla lttl
rieb en⸗.=, ⸗

woreepusnur delcet
Avacvi. Frenplitenint ſlbſtitn

de loco 3

de redu⸗
ctiõne q⸗
rüdm lo⸗
coꝛum.

De Pꝛedictoꝝ de cl aratiuis.

lxxxix.

ſpeciei ad ſuã ſpẽm.a ſpẽ ad differentiã eius illatꝰ ſignificat. ⁊ ſic dicti tres loci nõ ſũt lo
a ſubiecto ad eius paſſionẽ a paſſione ad eiꝰ ci extrinſeci:qꝛ in ↄñtijs qͥ fiunt ſm illos lo
ſubiectũ. Silr locus maxĩaa ſubſtat a diui⸗ cos termin inferens ⁊ terminꝰ illatus bñſi
ditur:a mẽbꝛa diuidẽtia deſcribũtur vt pꝛiꝰ. gnificãt idẽ.vel teriꝰ inferens eſt ſic ſeꝑatꝰ

¶Siltr loc differẽtia marime a cõcomitanti ꝙ nõ ſupponit ꝓeodẽ cũ terĩo illato:⁊ ſicẽt

bus ſubam: ⁊ loc maximaa cõcomitantibus loc? a ↄiugatis diceret᷑ locꝰ extrinſecꝰ: ex q
ſudam deſcribũtur vt pꝛius.Et diuidit᷑ per in ↄſequẽtijs qͥ fiũt pᷣm talẽ locũ terminꝰ in⸗

iſta ꝗttuoꝛ mẽbꝛa.ſ.ꝑ locuʒ a toto.ꝑ locuma
ꝑte.ꝑ locũ a cã.⁊ ꝑ locũ ab effectu.Et illa mẽ
bꝛa diuidũtur vt pꝛius.

¶ Notandũ eſt ſecũdo q; locꝰa gña
tione ad gñatuʒ. coꝛruptione ad coꝛruptum
ab vſibus ad vſitatũ.⁊ a cõiter accñtibꝰ: non

ferens ⁊ terminꝰ illatus nõ ſupponũt ꝓ eo⸗
dẽ. vel eſt ſic ſeparatus ꝙ nõ ſignificat idem
cũ terĩo illato.⁊ ſic etiã dicti loci nõ eẽnt ex

trinſeci:ergo ꝓbabiliꝰ videtur eſſe dicendũ

ꝙ dicti loci ſunt loci medij.

¶ Motãdũ eſt quarto:ꝙ inter iſtos

ſunt ꝓpe loci intrĩſeci:ſʒ reducũtur ad locos locos dialecticos loci iutrinieci pꝛi?ꝰ enume

intrinſecos. Nñ qͥdam eoꝝ reducũtur ad lo⸗

cuʒ a cã finali. ⁊ quidã ad locũ ab effectu cãe

de lo. er⸗
trinſeco.

de lo. me
dio.

finalis. ñ locus a gñatione:a coꝛruptione:
ab vſu: ſiue ab vſibus:⁊ a cõiter accidẽtibus:
reducũtur ad locũ a cã finali.Sʒ locꝰ a gña⸗
tione:a coꝛruptione:⁊ vſitato: reducũtur ad
locũ ab effectu cãe finalis.¶ Sed locus dr̃a
maxime extrinſecus:eſt duo termmi verifi⸗
cabiles de termino inferente ⁊ de terĩo illa
to nõ ſupponẽtibꝰ ꝓ eodẽ cõuertibiliter nec
ſignificatibus ↄuertibiliter idẽ.nec verifica
bilibus de ſe inuicẽ cũ hoc addito eẽ in. Sʒ
locꝰ maxima extrinſecus eſt regula ſiue ꝓpo
ſitio cõfirmatiua ↄñe dialectice ꝛc. Unde lo
cus differentia maxime extrinſecus diuidit᷑
per locum differentiam maxime a cõtrarijs:
q diſparatis.a maioꝛi.a minoꝛi.a ſimili.a pꝛo
poſitione:⁊ ab auctoꝛitate.Et fimiliter diui⸗
ditur locus maxima extrinſecus.

¶ otandum eſttertio ꝙ locꝰ diffe
rentia maxime medius eſt duo terĩ:veriſica
biles de termino inferent e ⁊ terĩo illato nõ
ſupponẽtibus ꝓ eodẽ.ſed idem ſignificanti⸗
bus.Sʒ locus maxĩa mediꝰeſt regula ſiue ꝓ
poſitio ↄfirmatiua ↄñe dialectice ⁊c.Et locꝰ
dr̃a maxie mediꝰ diuidit᷑ ꝑ locũ dr̃iam maxĩe
a ↄtradictoꝛijs:a pꝛiuatiuvppoſitis:a relati
ue oppoſitis:a cõiugatis:a pꝛincipalibus ſi⸗
ue abſtractis:a caſibus ⁊ a diuiſione.Et ſiłr
diuiditur locꝰ maxia mediꝰ.Et licet pet.biſ.
ponat locũ a gdictoꝛie oppoſitis ⁊ locũ a pꝛi
uatiue oppoſitis:⁊ a relatiue oppoſitis oppo
ſitos eſſe locos extrinſecos. tñ videt᷑ magis
ꝓbabiliter dictũ ꝙ ſũt loci medij.qꝛ vt dicit.
Pe.:b.in ↄſequẽtijs q̃ fiunt ꝑ locos extrinſe
cos:teri inferens oĩno eſt ſeparatus a terĩo
lllato.vel ergo ſic ẽ ſeꝑatus ꝙ terminꝰ infe⸗
rens non ſupponit pꝛo illo pꝛo quo terminꝰ

rati ſunt multũ vſitati ⁊ ſiłᷣ inter illos extrĩ
ſecos locus cõtrarijs loc? a diſparatis ⁊ ſił
oẽs loci medij ſunt multũ vſitati ⁊ vtiles:iõ
iſti loci ſunt diligenter retinendi.⁊ reguleꝑ
quas arguimus ꝑ iſtos locos ſunt multũ me
voꝛie ↄmendãde.Alij loci nõ ſunt ita vſta⸗
ti nec multũ euidẽtes.Etiã auctoꝛes tracta⸗
tuũ ↄſequentiarũ nullã faciunt mẽtionẽ de
iſtis locis ex quo raro fiunt argumenta ſᷣm
iſtos locos:qꝛ nõ poſſunt ampliariad diuer⸗
ſas materias ſicut alij loci.

¶ Conda dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. n

loco intrĩſeco a ſuba teriꝰ inferẽs ⁊ teriꝰilla
tusſupponũt ꝓ eodẽ ↄuertibiliter:ſʒ in loco
a ſynomimo ad ſynonimũ terimnꝰ inferens
⁊ terminꝰ illatꝰ nõ ſupponũt ꝓ eodẽ ↄuerti⸗
bilr:ergo talis locꝰ nõ eſt locus intrinſecus
¶ Scðdo ſic af.p.h.poſuitlocũ a qdictoꝛijs eẽ
locũ extrinſecũ:ergo male ponit᷑ locꝰ mediꝰ.
¶ Tertio ſic af.aliqñ in loco a mioꝛi fine ↄñ
tis in qᷣbus arguimꝰ ꝑ illũ locũ terminꝰ ife⸗
rens ⁊ termin illatus ſuponunt pꝛo eodem
conuertibiliter:ergotalis locus non eſt locꝰ
extrinſecus.

¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ negando ↄnam:
qꝛ ex puris ꝑticularibꝰ vel indefinicis mibil
ſeqͥtur. ¶ Ad ſcõᷣm ðꝛ ꝙ pet.biſ.locutꝰ eſt pᷣm
opinionẽ alioꝝ. Ad tertiũ ðꝛ ↄcedẽdo totũ
argumẽtũ:qꝛ qñ teriꝰ ĩferẽs ⁊ terĩꝰ illatꝰſup
ponũt ꝓ eodẽ in ↄña cõfirmãda ꝑ locũ a mi
noꝛi.tunc talis locꝰ nõ eſt locus extrinſecus
ſed intrinſecus. nec illo modo capiebatur lo

Ad rões
in oppm̃

cus a mioꝛi qñ ponebatur ſpecies loci extri

ſeci:ſed quãdo terminꝰ inferens ⁊ terminꝰ

ilatus nõ ſupponũt pꝛo eodẽ.nec ſignificãt

idem in ↄna confirmada per locum a miĩoꝛi:
tůc talis locus a miuoꝛi ẽ locus extrinſecꝰ:et
illoꝰcapiebat᷑ qũ ponebat᷑ ſpẽs loci extriſeci

Diffö ar⸗
gumẽta.

diuiſio ar
gumẽtati
s.

Tractatus Quintus

⁊ ideo non ſoluʒ locꝰ a minoꝛi ponitur ſpeci⸗ eſt pncipalr ſed minꝰ
es loci extrinſeci:ſod hec totũ locus extrin⸗

ſecus a minoꝛi.
¶ Queſtio ꝑ magiſtrum
Thomẽã bꝛicot adddita.

¶ Queritur vtrũ oẽs alie ſpẽs ar⸗

gumẽtationis dialectice a ſyllogiſmo redu⸗
cant᷑ ad ſyllogiſmũ.arguitur ꝙ ſic:qꝛ exem

plũ ⁊ entbymema reducũtur ad ſyllogiſmuʒ

Nã exemplũ ⁊ enthymema ſunt argumenta
tiones rhetoꝛice:vt teſtat᷑ ariſtoteles in rbe
toꝛicis:ſʒ ſᷣm ariſtotelẽ ibidẽ rbetoꝛica ẽ aſſe
cutina dialectice.igit᷑ argumẽtatiões rbeto
ricead argumẽtatoes dialecticas reducũt᷑ .
poↄñs entbymema ⁊ exemplũ reducũtur ad
ſyllogiſmũ.¶ Scðdo ſic. Inductio reducitur
ad ſyllogiſmũ:vt oſtendit Ariſtoteles:in ſe⸗
cundo pꝛioꝝ.igitur oẽs alis ſpẽs argmenta⸗
tionis dialectice ab ipſo ſyllogiſmo reducun
tur ad ſyllogiſmũ.¶ In oppoſitũ arguit᷑.qꝛ ſi
ſic ſequeret᷑ ꝙ ſyllogiſmꝰ dialecticꝰ eẽt ſubie
ctũ attributionis buiꝰ libꝛi:⁊ non argumẽta
tio dialectica ↄñs videret᷑ eſſe cões expo⸗
ſitoꝛes. Pe.b.⁊ Ariſto.igitur.ↄña pꝛima pʒ
qꝛ illud eſt ſubiectuʒ attributionis in aliquo
libꝛo qð pꝛicipaliter in illo ↄnderat᷑: ⁊ ad qð
alia cõſiderata ĩ illo libꝛo.ſʒ ſyllogiſmꝰ diale
cticus eſſet hmõi:igitur ſyllogiſmꝰ dialecti⸗
cus eſſet ſubiectum in boc libꝛo.¶ Pꝛo ſolu⸗
tione queſtioniss =
¶ Notãdũ eſt pꝛĩo:q argumẽtatio
Eimodq deueniendi de noticia notiad ignoti
noticiã nõ tñ eſt ꝑ iſtà diffinitionẽ intelligẽ
dũ ꝙ qlibet argumentatio ducat in alicuius
ignoti noticiã:ſed eſt intelligẽdũ.vel ; que
libet argumẽtatio ducit ad noticiã ignotioł
foꝛmat᷑ ad modũ inſtrumẽti: qð natũ eſt du⸗
cere de noticia noti ad ignoti noticiã.¶ Eñ
licet ſyllogiſmꝰ illatiuꝰtm̃:qͥ nibilpbat non
ducat in noticiã alicuiuſ: tñ foꝛmatur ad mo
dũ ſyllogiſmi dialectici ſiue ꝓbatiui.et ideo
ðꝛ eſſe modus deueniẽdi de noticia noti ad
ignoti noticiã. Eſt aũt duplex argumẽtatio
ſ.dialectica:ſiue logica:⁊ rbetoꝛica Argumẽ
tatio logica eſt qͥẽ ſyllogice ↄñderatõis quẽ
admodũ ſunt ſyllogiſmꝰ ⁊ inductio. iſte eniʒ
due argumẽtationes eque bene ꝑtinent ad
logicũ:ñicut exẽplũ ⁊ entbymema ad rbeto⸗
rem vt patet per ariſtotelem in ſuisrhetoꝛi⸗
cis:⁊ ideo argumẽtatio dialectica ponit᷑ eſſe
ſubiectũ in tota logica:qꝛ pꝛincipaliter de ip
ſa in logica ↄſiderat᷑.Et licet in logica ↄſide
retur de entbymemate ⁊ exẽplo boc tñ non

ſed minꝰ pᷣncipaliter inq;tũ rhe
toꝛica bʒ quãdam vicinitatẽ ad dialecticã.⁊

etiã argumẽtatiões rbetoꝛice ad argumẽta⸗

tiones dialecticas.Et ſicut argumẽtatio dia

lectica.i.logica ponitur eſſe ſubiectũ totius
logice ꝓut ipſa ↄſiderat᷑ tã ̃m rõnem gña

lem qᷓ; m rationes ſpãles. ſic etiã argumen
tatio logica ponit᷑ eſſe ſubiectũ libꝛi pꝛioꝛuʒ
ꝓut ipᷣa ſolũ ↄſiderat᷑ qᷓtum ad rõnes gene⸗
rales.Argumentatio aũt dialectica põt capi
duplr. Anoꝰvt dialecticũ valet tm̃ ſicut logi
cum.⁊ ſic ſumebat᷑ pꝛius.Alioꝰ vt dialecticũ
vʒ tm̃ ſicut ꝓbabile:⁊ ſic ſumitur in ꝓpoſito
Argumẽtatio ergo dialectica vt in ꝓpoſito
capit᷑ eſt argumẽtatio ꝓcedẽs ex ꝓbabilibꝰ.
¶ ßMotandũ eſt ſcðo.q ꝓbabile põt
capi tripłr.⁊ ſᷣm h̊ argumẽtatio dialectica pᷣt
tripliciter ſumi.¶ Pꝛimoꝰcapit᷑ pbabile pꝛo
ꝓ oĩ ꝓpõne vera q̃ apparet oĩbus:pluribus
vel maxime notis ſiue hoc ſit cuʒ foꝛmidine
ſiue ſine foꝛmidie.⁊ ſic oẽ neceſſariũ euidẽs

bilis.

Pꝛimus

modus.

eſt ꝓbabile.⁊ ideo ſi ſic ſumat᷑ pbabile in dik

finitione ſyllogiſmi dialectici:tũc cõceden⸗
dũ erit ꝙ ois ſyllogiſmꝰ demõſtratiuꝰ ẽ dia⸗

in libꝛo tbopicoꝝ ⁊ etiã in iſto libꝛo.¶ Alioꝰ
capit᷑ ꝓbabile ꝓ oĩ ꝓpõne vera appparẽtie
oĩbus pluribus vel maxime notis cũ foꝛmi⸗
dqine⁊ ſic oĩs ꝓpõ neceſſaria nõ ꝑ ſe nota poſ
ſet eẽ ꝓbabilis:⁊ ſi ſic ſumatur ly ꝓbabile in
diffinitione ſyllogiſmi dialectici:cõcedendũ
ẽ ꝙ idem ſylſus põt ſucceſſiue eſſe demõſtra
tiuus ⁊ dialecticus:ĩmo ſimul ⁊ ſemel reſpe⸗
ctu diuerſoꝛũ:qꝛ vnus põt aſſentire aliquibꝰ
ꝓpõnibꝰ neceſſarijs cũ foꝛmidine:qͥbꝰ alius
aſſentit ſine toꝛmidine.¶Tertioꝰ capit᷑ ꝓba
bile ſpãlius ꝓ oĩ ꝓpõne ↄtingenti vᷣa appa⸗
rente oibus pluribꝰ vel maxime notis cum
foꝛmidine.a ſi ſic ſumat᷑ ly ꝓbabile in diffini
tiõe ſylli dialectici: nullus idẽ ſylłs põt eſſe
demõſtratiuꝰ ⁊ dialecticus qꝛ ſi fuerit demõ
ſtratiuꝰ ꝓcedit ecneceſſarijs ſi autẽ dialecti
cus ꝓcedit ex ↄtingẽtibus.Silr boc mõ ali⸗
q̃ᷓs ſylls qͥ nunc eſt dialecticꝰ põt nõ eẽ diale
cticꝰ.nã ꝓpõnes ↄtingentes q̃ nũc ſuntvere
pñt fieri falſe.⁊ ſi eſſent falſe:nõ eẽnt ꝓbabi
les capiẽdo iſto tertio mõ ꝓbabile. Si tñ ca
ꝑet᷑ ꝓbabile large ꝓoĩ ꝓpõe ſiueva ſiue fal⸗
ſa:que apparet oĩbus pluribus vel maxime
notis cũ foꝛmidine:tunc adbuc tales ꝓpões
falſe eſſent ꝓbabiles ⁊ iſto mõ ſumpſiſſe vr
ariſt.qñ dixit ꝙ nibil repugnat qᷣdã falſa qͥ
buſdam yerꝭ eẽ ꝓbabilioꝛa,i,. apparentioꝛq/

rit ois einat Secũd;
lecticꝰ.ſʒ nõ ita large capit᷑ ſylłs dialecticus modus.

Acceptö
nes ꝓpba⸗

Tertius

modus.

6

enbepenscolerameſt longen
enincnctio indnat foꝛmanf
Me noco onne gvoc eſtiſte ee
uuseflongenumſecomne n
letscolerameſt iſteequns velt
ſedealis ergoomne animal no
lumetlongenum idinonct
Naleicus:: adbuc illa agume
ictnaioꝛem ettremitatem demee
ſotemertremitatem. Doc em
Muctioni:non ſgllogiſmol Er
Metchaligngargumemmid ei
fegobabils cum dor firinn
nputainprimomodopeimefe
nheſtſ,logtinns dillegicns
nmnonpeler dancb —
ntdernntnumen i
bernecnrgunnentarioeſt hr
6 icaergo becargum
Targumenta

4 Krqappare Oidusplatidis
nmtis iile hoeſiti, ſoꝛmidine
emmeaſt de neceſſniü euices
C iceo ſife ſunnt ohableigdf
kashlogiin deniͤtrarinſs di⸗

nona brgecaptk ſbltsdiglectins

ble poi pone vern appparetie
mous vel marine notis l fomni⸗
bis ppo necefſoru nopſeoupot
lligrtfifi ſumatuur y obobilein
elogiin dinlecncrcotecene
lls por ſuceſſueeſſedenniſtn
ecticus:imno fimul tſemel reſpe

De pꝛedictoꝛum relatiuis

¶ Notãdũ eſt tertio:qſyllogiſmus
dialecticus id eſt pꝛobabilis eſt qui oſtendit
maioꝛem extremitatem de minoꝛi extremi⸗

tate per medium non capiendo mediuʒ pꝛo

Quare in

Piꝛia cã.
A. .
kH

bopicont etäiniſolidroAlio' M

õ

„ ,0)
cceſſaris ciionnidinec in Puls

etormidine (Tertig cp hn
Ewe. . . . 1 4
s poi ppone Ningentifnan

spnid vel matiwe muc
. e ſumni , btable nol
ltic lis ee s e⸗
alen, giusrſent ui
”””

2
„
mefIDUd
Wel „
C ,

.§R

termino bis ſumpto ante concluſionem: ſed
capiendo medium pꝛo termino qui pᷣm oꝛdi⸗
natam pꝛedicationem vel ſubiectionem me⸗
diat inter maioꝛem extremitatem ⁊ minoꝛeʒ
¶ Inductio vero eſt que oſtendit maioꝛeʒ ex
vremitatem de medio per minoꝛem ſumẽdo
medium ficut dictum eſt:quia ergo inductio
oſtendit maioꝛem extremitatem de medio:
ſyllogiſmus autem oſtendit maioꝛem extre⸗
mitatem de minoꝛi extremitate ideo nõ nul
lis videtur ꝙ inductio non reducatur ad ſyl
logiſmuʒ pꝛopter duas cauſas.¶ Pꝛima cau
ſa eſt:quia quantumcũq; inductio induat foꝛ

mam ſyllogiſticam nontamen fiet ſyllogiſ⸗

mus dialecticus:ſed ſemper manebit indu⸗

ctio dialectica. Nerbigratia:ſi fiat bec indu⸗

ctio:iſte equus eſt longeuus.⁊ iſte equus eſt
longeuus:⁊ ſic de omnibus alijs animalibus
non habẽtibus coleraz.igitur omne animal
non babens coleram eſt longeuum licet pꝛe
dicta inductio induat foꝛmam ſyllogiſticam
boc modo.omne quod eſt iſte equus et iſte
equus eſt longeuum ſed omne animal nõ ba
bens coleram eſt iſte equus vel iſte equus
ſic de alhs. ergo omne animal nõ habens co
leram eſt longenum. ibi non eſt ſyllogiſmus
dialecticus:qꝛ adbuc illa argumẽtatio oſten
dit maioꝛem extremitatem de medio per mi
noꝛem extremitatem. Hoc autem conuenit
inductioni ⁊ non ſyllogiſmo Ex quo pꝛimo
patet ꝙ aliqua argumentatio eſt dialectica
fiue pꝛobabilis ⁊ cum boc fit in modo:⁊ figu
ra.puta in pꝛimo modo pꝛime figure ⁊ tamẽ
non eſt ſyllogiſmus dialecticus patet de illa
foꝛma ſylłogiſtica quã inductio pꝛius facta
induebat.¶ Secundo patet ꝙ bec conſequẽ
tia non v alet.bec argumentatio eſt ſ yllogiſ
mus ⁊ bec argumentatio ſteꝛobabilis ſiue
dialectica. ergo bec argumentatio eſt ſyllo⸗

giſmus pꝛobabilis ſiue dialecticus patet qꝛ

antecedens eſt verum de illa foꝛma ſyllogi⸗
ſtica que pꝛius facta eſt. ißa enim eft ſyllogiſ
mus ſaltemillatiuus:⁊ cum boc eſt inductio

dialectica. vt expꝛeſſe dicit ariſtoteles in ſe⸗

cundo pꝛoꝛum ⁊ tamen conſequens eſt fal⸗
ſum.vtſpatet ex pꝛimo coꝛrelario. ¶Tertio

patet ꝙ aliqua inductio eſt dialectica:que ta

men non eſt inductio illatiua vł aliqua indu
ctio illgtiua eſt ſyllogiſmus illatiuus. pater

*
Folio xc.
iſtud coꝛrelarium de illa foꝛma ſyllogiſtica

que pꝛius facta eſt. ¶ Secũda caula pꝛopter

quam inductio non reducitur ad ſyllogiſmũ
eſt:quia inductio nõ accipit virtutem pꝛobã
dia ſyllõgiſmo:immo eſt alioꝛum pꝛobatiua
qᷓ; ſyllogiſmus:quia inductio eſt pꝛobatiua
pꝛopoſitionum immediatarum:ſyllogiſmus

ſolum eſt pꝛobatiuus pꝛopoſitionum media

tarum. Iſtis notatis ſit.

¶ Pꝛima concluſio Inductio.bene
poteſt reduci ad ſyllogiſmũ illatiuũ:ita p in
dquat foꝛmã ſyllogiſticã ꝑ ariſtotelẽ pᷣmo pꝛi
oꝛum ⁊ etiam per ea que pꝛius dicta ſunt.
¶ Secunda concluſio. Inductio. di
alectica nõ reducit᷑ ad ſyllogiſmũ dia lecticũ
pʒ ꝑ rationes factas in tertio notabili.

„●
¶ Tertia concluſio. alie ſpecies ar

Pꝛimacõ

Tertia

gumẽtationis dialectice a ſyllogiſmo diale,

cctco non reducuntur ad ſyllogiſmum diale⸗
cticum: tane; ſumentes virtutem ſuam pꝛo⸗
batiuam ab ipſo ſyllogiſmo dialectico. PHec
concluſio patet pꝛimo q;tumad inductioneʒ
per rationes factas in tertio notabili: ſed qᷓ
tum ad entymema⁊ exemplum patet: qm̃
entbymema exemplum omnino ad aliam
artem pertinent qᷓ; ſyllogiſmus ⁊ etiam 94
alium finem oꝛdinantur. nam vt dictum eſt
entbymema ⁊ exemplum ſunt argumentati⸗

ones rhetoꝛice.ſyllogiſmus autem eſt argu⸗
mentatio dialectica ſiue logica.

¶ Ad rationes ante oppoſituʒ. Ad
pꝛimam dicitur ꝙ entbymema ⸗ exemplum
noneducuntur ad ſyllogiſmũ quaſi accipiẽ⸗
tes virtutem pꝛobandia ſyllogiſmo: ſed qua
ſi conuenientiam babentes cum ſyllogiſmo
quemadmodum Ariſto.docet pꝛimo pꝛioꝛuʒ

requcere mdos pꝛime figure ad tertiam nõ

quia accipiant euidentiam concludendi vel
inferendi a ſyllogiſmis tertie figure: ſed qꝛ
conuenientiam babent inter ſe. ¶ Ad ſecun⸗
dam rationem dicitur ꝙ inductio bene redu
citur ad ſyllogiſmum ad bunc ſenſum: ipſa
poteſt induere foꝛmam ſyllogiſticam: nõ au

tem ad bunc ſenſum ꝙ ipſa acci iat vi
pꝛobandia ſyllogiſno. Piat virtutez

., OFY?init quintus tractatus.
VFata regunt finẽ:ſpe
ro dij cepta ſecundent.
m. ij

Ad ratio
nes in op

poſitum.

Tractatus Sextus.g
¶ Incipit ſextus tracta poſſibiliter eſt ſenſitiuum ⁊ bomo poſſibiltt᷑

ctus de fallacijs. eſt animal. ergo bomo poſſibiliter eſt ſenſi⸗
tiuu.nuus. Que autem ſunt pꝛopoſitiones imme
ogeſttto ali diate vere videbitur in logica . .
us demoſtra⸗ = ”ñä
IActu alidiale ¶Notãdũ eſt tertioq diffinitio ſyl
Diuiſio N. cticꝰaliꝰſophi logiſmi dialectici dʒ fic ĩtelligi. Syllogiſin⸗
ſyllogiſ⸗ 4 Aſtic ſiue litigi dialecticꝰ eſt ſyllogiſmꝰ qͥ pcedit ex ꝓponibꝰ
“ litig ꝓbabilibꝰ. Et talis ſyllogiſmus eſt generati
oſus Byllogiſ uus opinionis. JUñ ppõ ꝓbabilis in ppo⸗
Syllogir WW„ musdemöſtra ſito ðꝛ illa qͥ apparet oibꝰaut pluribꝰ aut ſapi
mus Bi R WWEtunꝰ ẽ:q̃ ex pꝛi entib: ⁊ bis aut oĩbꝰ vel pluribꝰ vel marime
monſho⸗ WWWWWmis veris: et nar. Daeie pp ðdꝛ eſſe õ
. . . ſat. qñ ille credit eã eſſe verã:⁊ tñ nõ ſcit firmit
tiuus. Immediatis eſt ſyllogiſatꝰ:aut ex ta eã eſſe verã:⁊ ſuã contradictoꝛiã eſſe falſam

libꝰq̃ ꝑ aliqua pᷣma⁊ vera pꝛincipiũ
dialecti⸗ ſue cognitionis ſumpſerũt Dialecti
cus. cus eſt:qͥ ex ꝓbabilisꝰ eſt ſyllogiſa⸗
onht, tus. Sophiſticꝰ? vt diffinit᷑ ab ariſto
tele in elenchis eſt qͥ apparet eẽ ſe⸗
logiſmꝰ ⁊ nõ eſt.aut qᷣ eſt ſyllogiſm⸗
ſed nõ ↄueniẽs rei.

OIſte eſt ſextus tractatꝰ ſummulaꝝ.Magi⸗
ſtri p.b.iin quo determinat᷑ de argumẽtatio
nibꝰ ſophiſticis.Cuiꝰ ſubm attuputõnis eſt:
argumẽtatio ſophiſtica:ſiue elenchbꝰ ſopbiſti
cus ⁊ eiꝰ paſſio ẽ ̊ cõplexũ.generatiuꝰ aſſen
ſus falſi ſiue erronei.Et valet iſta ſcia ad co⸗
gnoſcẽdũ defectꝰ argumẽtationũ ſophiſtica
rum:vt boĩes ꝑ tales nõ decipiantur.

¶ Notãdũ eſt pꝛimo ꝙ poſtqᷓ p.b. ¶ QContra dicta pꝛimo ſic arguitur
B deterĩauit de ſillogiſmo dialectico ſiue de ar diuiſim excedit mẽbꝛa diuidẽtia. diuiſio ẽ
t diſtica ſine de ſyllogiſmo lalfigra nũ mẽ
ſonis Fl giſmo ſopbiſtico quõ ↄuenit cũ alijs ſyllogiſ dinietin vere aidat de ſyllo Kingrapho⸗
logiſmi. ni 7 s ccz aeier C Bonn ditnne ¶ Scðdo fſic. diniſio ſylli dialectici pꝛedicatur
giſn nali ell demſtrat inus dialeckic⸗ dHorns Knoe Nte dur.
oli ſopbiſticꝰ nue litigioſus. Eñ ſub ly Ri ſimpl eoeſa ⁊ imediate ſi. ut alicui phabi
o nnne Reelon Hõ cenf ſyl les. Tertio ſic ſyllus ſophiſtic nõ eñ ſylle
giſm falſigraph ſiue põt dari intelligi Snõ eſt apparẽs ſyllogiſm tenet ↄña ꝑ locũ
¶ Notãdũ eſt ſcðᷣo ꝙ diffinitio ſyl⸗ toto in modo ad ſuam parten.
logiſmi demoõſtratiui dz ſic intelligi. Sylius
demõſtratiuꝰ eſt ſylłs:qͥ explicite:vel implici

vt iſta pꝛopoſitio oĩs mater diligit filium

ter auctoꝛ diffinit ſyllogiſmũ ſophiſticũ ⁊ dʒ
diffinitio r intelligi. Sylks ſophiſtic?ẽ ſyl⸗
logiſmꝰ a.parẽs ⁊ nõ exiſtẽs.vel bon ſyllo⸗
giſmꝰ nõ tñ ꝓbatiuꝰ ↄcluſionis.vñ ꝑ pᷣmã ꝑ⸗
tẽ diuiſionis dant᷑ intelligi oẽs palogiſmi in
q̃bꝰ ↄña nõ valet.vt ſunt oẽs ꝑalogiſmi oĩm
fallaciaꝝ in dictiõe ⁊ etiã pluriũ fallaciaꝝ ex
dictionẽ ⁊ ꝑ ſcdᷣazʒ ꝑtẽ dant᷑ intelligi ꝑalogiſ
mi fallacie petitionis pᷣncipij.Exẽplũ de pꝛi
maꝑte vt oĩs hõ eſt aial.⁊ oĩs aſinꝰ eſt aĩal gj
oĩs aſinꝰ eſt bõ.Exẽplũ de ſcðᷣa ptevt ſi nega
ret᷑ iſta ppõ bõ currit ⁊ ꝓbaret᷑ fic:oẽ aĩal rõ
nale currit.⁊ bõ ẽ aĩal rationale. bõ currit.

Quid ſub
iectũ ſex⸗
ti tracta⸗
ctus,

Intelle⸗
c is diui
ſionis ſyl
logiſmi
demon⸗
itractiui

ĩmediat vel ex duabꝰ pᷣmiſſis q̃ꝑ pᷣmiſſasve ſylłs demõſtratiuꝰ Ad ſcðʒ ðꝛ ↄcedẽdo añ
ras poſſunt oſtendi.Exẽplũ pꝛime partis vt T negãdo ↄñam qꝛ illa duo mẽbꝛa diuiſionis
oẽ coꝛpꝰ gĩatũ ſenſibile poſſibiliter eſt ſenñ⸗ ſyllogiſmꝰ demõſtratiuꝰ ſyllogiſmdialecti
tiuũ. Sed oõẽ aĩal poſſibiliter eſt coꝛpus ani⸗ cus bene ſupponũt ꝓ eodẽ:lʒ habeãt diuer⸗
matũ ſenſibile. ergo oẽ aĩal poſſibiliter ẽ ſen ſas rõnes.¶ Adtertiũ dicit᷑ negando ↄnam
fitiuũ.Exemplũ ſecunde partis vt oẽ auimal q; ibi arguit᷑ cũ determinatione diminuẽte.

N ſti
ſouc⸗te o
iuu lin
uc tnnos⸗ ine
h gu daiſter
nch ei chhlſte⸗ ogiſ
N eſt:ike
a mnnls iuliuſch
Inte le, opto igetn nd⸗
ensdifi erid nig iſſtuun⸗
loetnn,
mi diale⸗ rrnoſeie Mablln
crici. eſinu zdiction
eſte⸗ 5 ſſins 1
nn eni eſ looſnnn
Diſpttinotentn 1

¶ Notãdũ eſt quatro ꝙ bic ↄſequẽ

Intelle⸗
ctus diui
ſionis ſil⸗
logiſmi
ſopbiſti⸗
ci.

¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ negãdo añs ⁊ ad Ad ratio

te vel mẽtaliter ↄſtat ex duabꝰ pᷣmiſſisveris ꝓbationẽ ðꝛ dat alligt 8 ind mabann nes in op
3 ð ↄcedẽdo añs poſitum.

cttet bis i vldenf⸗
ſon ſunt buius autem
ſtrumetun eſt ſpllog⸗
ſicns,

(Ciraa bunc ternn

i (ntitüeſtpeiom i
8 Nſporatio capſt duptr nom;
MiuSNN adite, adilin
Gistunediſpuenid dfim
ſoeſtagtus pbariuns nie
ten velplurtügdplmesre
ſumad fine ngumetanon
hor no diſontatioſopdſtie
ſoſeſol naſunt genera
Mſrnmrs dontinalis diel
ſſchtocmfkifeter di
(iczanf hrge tbor m.
1PNfimtide feintel
Atusproda u
Podatiungvel

=

6

1 Kullisſt 4

nnsCn
iroiggnutinn
„D8 1 .
1 oib'pelplunb
ini od er e poabilt
5 dieſ eratnnoͤ ſeit finntt
rt ceuraclcariieſeflin
onooſsmmner dilggt fiinn

di ſſtquatrohb Nſeqni

1

Prris: nd erſtes el daſſ fſo,
Om Dartn lnfonig foni

Et genergi n

urpluni unſi 1
Nelngete i

ARſhwie nilme Di⸗s
maſllogiſnäſopbiſic Y
Nrmelligi. Seltsſopbiſti⸗)d
elugl Oſtsſopbiſtceffn

6

ſee
ns dant intel ioesalogiinin ſen

nomler N ſunt es alogiſnioinn

min decne eriipleriifellcia ei
E 1az e dant imelligi pologf
Miepetitions pneipi. brepli den
tois boeſtaunl 0isain et ain
Peit bo. Eteplideſcaptentſinegt
poͤboͤamt . burek iror til i
t.: ocaialmtionale gbocunt,

mna dictapꝛinoſ Argui
tcedn weda dinicerin H dinſe
gino nſggdonni ni nin⸗
ae Zcicli de lo giſg he
reinſof gſectieſpreclaun

diffinitõ
diſputati
onis.
Diuiſio.

Diſputa.

doctrinal

Dialecti⸗
(.

Tẽtatiua

Sopbiſti

cge

Acceptõ
nes de ly
diſputat

De Pꝛeambulis a falla⸗

¶ Diſputatõ ẽ actꝰſyllogiſticꝰ vniꝰ

ad alterũ ad aliqð ꝓpoſitũ oñdendũ

¶ Diſputatiõis quattuoꝛ ſunt ſpe
cies.ſ.doctrinalis:dialectica: tẽtati
ua:⁊ ſophiſtica. ¶ Diſpoſitio do⸗
ctrinalis eſt: q ſyliogiſat ex ꝓpꝛijs
pᷣncipijs vniuſcuiuſq; diſcipline. et
nõ ex bis q vidẽtur rndenti.Et huiꝰ
diſputationis inſtrumẽtum ẽ ſylls
demoõſtratiuꝰ. ¶ ů Diſputatio diale⸗
ctica eſt:q ex pbabilibus ſyllogiſat
⁊ eſt collectiua dictionũ ⁊ eiꝰ iſtru
mentũ eſt ſyllogiſinus dialecticus.
¶ Diſputatio tentatiua eſt q̃ ſyllo⸗
glat ex his q̃ vident᷑ rñũdenti: ⁊ ne⸗
ceſſe eſt eum ſcire qui ſe ſimnlat ha⸗
bere ſcientiã. Huius autem diſputa
tionis inſtrumẽtuʒ eſt ſ
tentatiuꝰ.Syllogimꝰ tẽtatiuꝰ eſt:qͥ
ꝓcedit ex his qvidentur reſponden
ti. ¶ Diſputatio ſophiſtica eſt que
ꝓcedit ex his q vident᷑ pꝛobabilia ⁊
non ſunt.huius autem diſputatõis
inſtrumẽtum eſt ſyllogiſmus ſophi
ſticus.

¶ Circa hunc textimn.

¶ notãdũ eſt pꝛio:ꝙ iſte terminus
diſputatio capit᷑ duplir. vno m ſtricte pꝛout
ẽ actus vniꝰ ad alteꝝ ad aliquẽ finẽ obtinen
dũ.⁊ tunc diſputatio dʒ ſic intelligi. Diſputa
tio eſt actus ꝓbatiuus ↄcluſionis:vni? ad al
terũ vel pluriũ ad plures:vel eiuſdẽ ad ſeip⸗
ſum:ad finẽ argumẽtationis obtinẽdum.⁊
boc mõ diſputatio ſophiſtica non eſt diſputa
tio:ſed ſoli tria ſunt genera diſputationũ.iſ.
diſputatõ doctrinalis:a dialectica ⁊ tẽtatiua
T iſtoꝰ nõ capit᷑ iſte teriꝰ Rſputatio in textu.
¶Aliocapit᷑ large hoc mõ capit᷑ in textu.
⁊ dz diffinitio ei ſic intelligi. diſputatio eſt
actus pꝛobatiuus:vel apparens ꝓbatiu pꝛo
pter argumẽtationeʒ ſophiſticãvnius ad al⸗
terũ:vel pluriũ ad plures vel eiuſdẽ ad ſeip⸗
ſumad aliquẽ finem obtinedum,

¶ Notandũ eſt ſcdo:ꝙ iſte textus

Intel. di⸗ diſputationis quattuoꝛ ſunt ſpẽs ſic dz intel
hiſionis, ligi. Quattuoꝛ ſunt termini cões non coinci

dentes in ſigniſicãdo:ſm ſuas rationes foꝛ⸗
mwales omnes diſputatõnes mundi ſignificã

tes: per quos iſte terminꝰ diſputatis diuidit᷑
diuifione logicali. Uñ tot ſunt gſia diſpura⸗
tionum quot ſunt genera finiũ a quos fines
diſputationes oꝛdinãtur. Sed ſolũ ſunt q̃t⸗
tuoꝛ genera finiũ ad quos fines diſputatio⸗/
nes oꝛdinantur: ergo ſolũ ſunt quattuoꝛ ge⸗
nera diſputationũ. Nam vnus finis diſputa
tionis eſt gnare ſciam in rũñdente ⁊ ille eſt fi
nis diſputationis doctrinał. Ali finis diſpu
tationisẽ gnare opinionem:⁊ ille ẽ finis di⸗
ſputationis dialectice alius finis diſputatio
nis eſt generare experimẽtũ de ſcientia vel
ignoꝛatia rñdentis ⁊ ille eſt finis di putatio
nis tentatiue. Aliꝰfinis diſputationis eſt ge
nerare apparentiã ſciam. ⁊ ille ẽ finis diſpu
tationis ſopbiſtice.

¶ Notandũ ẽ t᷑tio: ꝙ; diffinitio diſ⸗
putationis doc
tatio doctrinalis eſt actꝰ ꝓbatiuus: ꝓcedẽs

eſt ſyllogiſmus.ex ꝓpꝛijs pꝛincipijs alicuiꝰ ſcie.oꝛdinatꝰ ad

gſiationẽ ſcie in rũdẽte.r̃ notanter ex pꝛo
paijs ⁊c. ad dfiazaliarũ diſputationũ: vñ ꝑ ᷣ
ꝙ dicitur oꝛdinatꝰ ac. tangitur finis diſputa
tionis doctrinalis.¶ Diſputatio vero diale⸗
ctica eſt actus pꝛobatiuus pꝛocedens ex his
q ſunt pꝓ Obatiua vtriuſq; partis gdictionis
ſub diſiunctione: oꝛdinatus ad generationẽ
opinionis in reſpondẽte.vnde per boc ꝙ di
citur oꝛdinatus ⁊c.tangitur finis diſputatio
nis dialectice.

¶ Motandũ eſt q̃rto:q dffinitio di⸗
ſputationis tentatiue dʒ ſic intelligi.diſpu⸗
tatio tentatiua eſt actꝰ ꝓbatiuus:cedẽs ex
his q vident᷑ eſſe rñdenti:ſiue ex cõibꝰ pꝛin⸗
cꝑpijs ſcĩe:oꝛdinatꝰ ad hñqũ exꝑiẽtiã de ſcĩa
vel ignoꝛãtia rñdentis.Eñ ꝑ boc ꝙ ðꝛ oꝛdi⸗
nat⸗ dat̃ intelligi finis diſputationis tẽtati⸗
ue diſpusatiovo litigioſa fiue ſopbiſtica ẽ a⸗
ctus apparẽs ꝓbatiuꝰ ꝓcedẽs ex bis q appa
rent ꝓbabilia ⁊ non ſunt oꝛdinata in acquiſi
tionẽ vane gloꝛie.Eñ ꝑ boc ꝙ ðꝛ oꝛdinatus
tangit᷑ finis diſputationis litigioſe. Uñ ſyl⸗
logiſmus demonſtratiuus oꝛdinatur ad di⸗
ſputationẽ doctrinalẽ.ſylłs dialecticꝰ ad diſ

putationẽ dialecticã.ſyllłs tẽtatiuꝰ ad diſpu⸗

tationẽ tentatiuã ⁊ ſylls litigioſus ad diſpu⸗
tationem litigioſam.

¶ Contra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. Di
ſputatio entbymematica eſt diſputat io:ꝛ tñ
nõ eſt actus ad ſyllogiſtieæ: ergo diffinitõ eſt
inſumiciens. Secũudo ſic arguitur: dni
m u

ci

krinalis dʒ ſic intelligi.Diſpu

Intel. di⸗
uiſionum
doctrinał
7 dialecti
ce diſpu⸗
tationis,

Intel.di.
uiſionum
tentatiune
⁊ ſopbiſti
(e.

Ad rões
in oppm̃.

aqt metbe

qͥdmetha
redargu⸗
tio.

Falſum.

Inopina

bile.

Goloeciſ
mus.

Nugatio

Tractatus Sextus

vnꝰ ⁊ idẽ diſputat fibpſi tunc eſt diſputatio
a tñ illa nõ eſt vniꝰ ad alterũ: ergo diffinitio
ẽĩſufficiẽs.¶ Tertio ſic af.diſputatõ ſophiſti
ca eſt diſputatio:⁊ tñ illa non oſtendit aliqͥd:
ergo diffinitio eſt inſufficiens.

¶ Ad pᷣmũ dicitur ꝙ lʒ diſputatio
entbymematica nõ ſit actus ſyllogiſtic ſtri
cte capiendo actum ſyllogiſticũ vt diſtingui
tur econtra entbymamaticum tamen bene ẽ
actus ſyllogiſticus large capiendo actum ſyl

log ſticum: vt ly actus ſyllogiſticus conuerti

biliter ſe habet cum ly actus argumẽtatiuꝰ.
¶ Ad ſcöm dicitur ꝙ licet illa diſputatio nõ
ſit vnius ad alterum foꝛmaliter: tamen bene
equiualenter. ¶ Ad tertium dicitur: ꝙ licet
diſputatio ſophiſtica non vexe oſtendat ali⸗
quid: tamen bene apparet oſtendere aliquid
boc ſuſſicit.

¶ Syllogiſmꝰ ſopbiſticꝰ oꝛdinat᷑
ad qͥnq; metbas q̃ ſunt redargutio
faſuʒ ĩopinabile ſoloeciſmmꝰ ⁊ nuga⸗
tio. Eſt autẽ metba incõgeniens
quoddã:ad qð opponẽs ſopbiſta m
titur videri ducere rñdẽtem.Redar
gutio eſt pꝛenegati cõceſſio:vel pꝛe
cõceſſi negatio:in eadẽ diſputatiõe:
vi argumẽètationis facta.vñ niſi vi
argumẽtatõis boc qͥs faciat:nõ ꝑꝑ
boc erit redargutꝰ.ſiłr nec in diuer
ſis diſputationibꝰ. ¶ Falſum:vt H
ſumitur eſt manifeſte falſi cõceſſis.
Naʒ ſi ſophiſta ducat rũdentem ad
falſum occultũ:nõ ꝓpter boc aſſeqͥ⸗

tur ſuũ finẽ. Inopinabile eſteð cõ

tra opinionẽ ommũvel pluriũ vłma

xime ſapientũ:vt matrẽ non dilige⸗
re filium. Soloeciſmus eſt vitiuʒ in
otextu ꝑtiũ oꝛonis õ̊ rlłas artis grã
matice factũ:vt vir mea.Nugatio ẽ
vnius ⁊ eiuſdẽ dictionis ex eadẽ ꝑ⸗
te inutilis repetitio.vt bomo:bomo
currit.Dico autẽ ex eadem parte.qꝛ
ſi in diuerſis partibus idem repem
tur mon eſſet nugatio.vt h omo ẽ bo
mo. ¶ Dico autẽ inutilis repetitio
qꝛ ſi idem repetatur ad maioꝛem ex

pꝛeſſionem laudis affectionis: vel
vituperij:non eſſet nugatio.vt deus

deus meus. latro latro quo vadis. Nxtaail

¶ Iſti autem quinq; fines vlterius

oꝛdinantur ad vnum finem pꝛinci

palem qui eſt apparens ſapietia et
non exiſtens. Sopbiſta em̃ non du⸗
cit ad iſtos fines ſuum reſponden⸗
teʒ:niſi per eos deueniat ad vltimũ
finem pꝛincipalem qui eſt apparẽs
ſapientia.Et cum quilibet debet p̃ᷣ⸗
meditari ſuum finem ideo determi
natio finiuʒ debet pꝛecedere deter
minationem fallaciarum.
¶ Circa hunc textum.

¶ Notandũ ẽ pꝛimo: ꝙ vt dicit pe.

obiſpa.ſyllogiſmus ſophiſticus oꝛdinatur ad

quinq; metbas.vnde metha in ꝓpoſito non
capitur ꝓpꝛie ꝓ fine vel terĩo alicuiꝰ patrie
vel campi: ſed capit᷑ tranſſumptiue pꝛo fine
quem ſophiſta intendit contra reſpondẽteʒ.
Vnde metba: vt hic ſumitur eſt incõueniẽs
ad quod opponẽs ſophiſta nititur ducere ſu⸗
um reſpondentẽ ſiue quod nititur conclude⸗
re cõtra ipſum.Et illud inconueniẽs ẽ finis
ꝓpinquus ⁊ minus pꝛincipalis ſopbiſte.ſed
finis vltimus ⁊ pꝛincipalis ipſius ſopbiſte ẽ
vt ipſe appareat eſſe ſapiẽs:ſiue ſapientia in
ipſo apparens.et ad iſtum finẽ veniendo ni
titur ducere ſuum reſpendenteʒ ad aliquod
inconueniens.

¶ Notãdũ eſt ſcðᷣo:& vt dicit p.hi.
in textu quinq; ſunt metbe boc eſt qnq; ſũt
termini cões non coincidentes in ſignificã⸗
do:ſᷣm ſuas rationes foꝛmales omnes me⸗
thas mundi ſignificantes:per quos iſte ter⸗
minus diſputatiqyiuiditur diuiſione logica
li.ſcʒ redargutio.falſum inopinabile.ſoloe⸗
ciſmus.⁊ nugatio.O Et nota ꝙ pe.b. diffinit
redargutionem quam pꝛimo⁊ pꝛincipaliter
inter methas intendit ſopbiſta.eo ꝙ ipſa eſt
euidẽtiſſimũ incõueniens.que diffinitio dzʒ
ſic intelligi.Redargutioẽ aliqua oꝛatio con
ceſſaa rũdente:quã pꝛiꝰ negauit vel negata
quã pꝛius ↄceſſit:vt argumẽtatiõis in eadẽ

diſputatione. ¶ Dicitur notãter vi argumen

