ſiue pꝛĩa ſpẽſ falłe accñt ẽ qñ finꝑalogiſmꝰex
eoqꝙ ꝑꝑ vnionẽ extreĩtatũ ↄ medio ĩ pᷣmiſſis
credũt᷑ extreĩtates vniri ĩ ↄcłlone.Et iſte mo
q ſe Grrc ad oẽs ꝑalogiſmos affirmatĩos
falte accñt : vt aĩal ẽ bõ.taſinꝰ ẽ aĩal.& afſinꝰ

cies falle
accidẽtis

ẽ hõ. ¶ Ad illũ ꝑalogiſmũ rũdet᷑ negado ↄſe

quẽtiã:qꝛ ↄmittit᷑ falla accñtꝭ eo pꝑvniõeʒ

extrẽitatũ cũ medio ꝑticlłarit᷑ ſũpto ĩ pᷣmiſſis:
non ſeqͥt᷑ ↄueniẽtia iſlaꝝ extremitatũ ĩter ſei

ocłone.¶ Unñ ĩ etẽplo pᷣmi mõi põit.p.b.iſiũ
ꝑalogiſmũ.oẽ es eſt nale: ſtatua ẽ es. ꝗ̊ ſtatua
ẽ natal:ſʒ tñ ibi nõ ↄmittit᷑ falla accñt::ſʒ eſt

bõa ↄña ⁊ nõ ẽ poſſibile pᷣmiſſas eſſe eẽ veraſ

2Roe exñte falfa. Silr põit.p.b.pʒ aliqs tex
tů iſtð exẽplũ.oĩs triãgulꝰ bʒ tres ãgulos eqᷓ
les duob'rectꝭ yſocbeles ẽ triãgul⸗: yſocbe
les bʒ tres ãgłos eq̃les duobꝰrectꝭ.ibi nõ cõ
mittit᷑ falla aliq nin fił ↄcludat᷑.c yſocheles
ſʒ ꝙo yſocheles bʒtres angulos eq̃les duobꝰ
rectꝭ.⁊tẽ ↄña ñ valet:ſʒ ↄmittit᷑ falli accñtis

¶ Motãdũ ẽ quarto ꝙ ſcðs modus

ſiue ſcdᷣa ſpẽs ẽ q ſit ꝑalogimꝰ⸗ ex eo ꝙ aliqᷓ Se
ſpecies e⸗

duo ſinglaria ↄuẽiũt cũ aliq ſupioꝛi ꝑticłarit

6. ₰

ſũpto qð pᷣdicat᷑ ð ip̃is:⁊ iõ credut᷑ illa ĩferio⸗ iuſdeʒ

ra ↄuẽire ĩter ſe.vt h̊ oĩs bõ ẽ aĩal:⁊ oĩs afinꝰ
E aĩal.ꝗ oĩſ aſinꝰẽ hõ.ↄña ñ vʒ qꝛ ↄmittit᷑ fal
lac accñt .Tertiꝰmodꝰſiue ttia ſpẽs ẽ qũ fit
valogiſmex eo ꝙ aliq extrẽrdiſʒ ↄiũgũtur
cũaliq tertio ĩ pᷣmiſſis.⁊ ꝑꝑ h̊ creditur e ipᷣa
debeãt pᷣdicari cõiũcti ð eodẽ ſubo ĩ ↄclone.
vt h ſoꝛtes ẽ albꝰ a ſoꝛtes eſt monacbus.ergo
ſoꝛtes ẽ mõgcbꝰ albꝰ. Sili H̊ iſte canis eſt pat

tertia ſpe
c.es eiuſ⸗
dem

Tractatus Gextus.

et eſt tuꝰ. iſte canis eſt pater tuus. ſimiliter
bic:iſte eſt clericus ⁊ eſt magnꝰ:ergo ẽ clericꝰ
magnꝰ. ¶ Ad iſtos palogiſinos rñũdetur negã
do ↄnazʒ:qꝛ cõmittit᷑ falla accñtꝭ.n quando

bene arguitur a diuiſis ad coniuncta ⁊ qñ nõ

videbitur in libꝛo perybermenias

¶ Qontra dicta pꝛimo ſic arguitur.
Nõ eſt falla ſube: nõ eſt falla accñtcꝭ:oña pʒ
per ſilłe. ¶ Sðo ſic af.hic ẽ falla accñtꝭ nullus
homo eſt aſinꝰ⁊ nullũ rudibile eſt bõ.& nullũ
rudibile eſt aſinꝰ tñ nõ ↄtĩet᷑ ſub aliq iſtoꝛũ
mõꝝ:ergo mõi ſunt iſufficiẽter enumerati ſi
ue aſſigti. ¶Tertio ſic af.a diuiſis ad ↄiũcta ẽ
bona ↄna:ergo non cõmittit᷑ falla accidentꝭ.

¶ Ad pꝛimũ dicit̃᷑ ꝙ diſtinguit᷑ oſe⸗
quẽs:vel capiẽdo añs vt diſaguit᷑ ſubam⸗
ſic concedit᷑ ↄna:vel capiẽdo accñs ꝓ medio

Ad rões
in oppm̃.

⁊ ſic negat᷑ ↄna.¶ Ad ſcðʒ ðꝛ ↄcedẽdo totum
argumẽtü. ¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ lʒ debite arguen
do a diuiſis ad ↄiũcta ſit bõa ↄna:nõ tñ inde⸗
bite arguẽdo:ſʒ ðmittit᷑ fallacia accidentis

Eqt᷑ ð falla ſʒmqͥd ad ſimplr

¶ Dictũ ſʒ qa appeut H der

Ouid dic

tum fim⸗ miatio diminuens de röne vl
plicit᷑ ⁊ di ð̊ eſſe cui adiũgit᷑:vt cũ dico

ctu ßʒ qa hõ mmoꝛtuꝰ: moꝛtuũ em dinuit ð rõne
Diſtinitẽ hoĩs ¶ Dictũ ſimplf̃ appellat aliqᷣd
cndns qa no dinutu vt bo, ¶ Falla ſzm qd ad
ad fimplr ſimplr eſt idoneitas decipiendi pꝛo⸗/
ueniens ex apꝑpenti auementia dicti
ſʒ qͥd ad dictũ ſimpir̃ Cã appẽtie ?
falłe eſt ↄuenientia hinꝰ dicti qð ẽ yʒ
q̃d ad illud qð eſt ſimpłr ⁊ ecõuerſo.
Cauſa falſitatis eſt diuerſitæs ſigni⸗
ficatoꝛũ. Fit ãt hec falła tot modis
dꝛimus quot modiſↄtigit alicui addere ðter

moduſ miãtiõeʒ diminuenteʒ ¶ Pꝛimo mõ
ſm pꝑteʒ ĩ mõvt ille eſt bõ moꝛtuꝰ.cẽ
bõ:mõ ſeqr̃ qꝛ moꝛtuũ diminuit ð rõe
Secũdy. bols. Et h cbimera eſt ens opinabi⸗
Tertius. le.S chimera eſt ens ñ ſeqr: ꝙ opina

bile diminuit de röne bu⸗ 65 eſ A e
¶ Scðdofit m ꝑteʒ integleʒ: vt ewi
ops ẽ albꝰ ſzin detes ẽ alb? Lertõ⸗
fit in his q fut ad aliẽd vt ditie nõ ſũt
bõe male vtenti gdiuitie nõ ſůt bõe:
nõ ſeqfᷣ. qʒ em diuitie ↄtate ad aliqᷣd

nõ ſint bone.tñ ĩ ſe ſũt bõöe.¶ QAuar Qu
too fit i bis qͥ ſ̃ᷣm locũ e⸗ eſt modnes
mactare pꝛeʒ intriuallis: g bonũ eſt
Macrale Piec ſuũ.Vel chhonn Eyvti
cta ĩ loc egrotatiuis:go bonũ ẽvti Quĩ
dieta. ¶ Quito fit in his q̃ ſunt m modus.
tpᷣs:vt bonũ ẽ ieiunare ĩ qdrageſima
bonũ ẽ ieiunare.Ałſic.expedit ali
cui mederi:ꝗñ egrotat: expedit ali
cui mederi.n ſeq?᷑t qꝛ lʒ expediat me
deri ſʒm qͥd ñ tñ ſimpłr.Sciẽð ãt ꝙĩ
oĩbꝰ iſtis inſpiciendũ ẽ ad õdictiõeʒ
vt ſi aliq̃s rñdẽs dicat ꝙ nõ expedit
mederi.⁊ opponẽs aſſumat ꝙ expe⸗
git oñ egtat.ñ õdicit ei:ſʒ ſtat ĩ fallła
ſzm qͥq ad ſimpłr. ¶ Et ſciẽdũ ꝙ eað notabile

notabile

inſufficiẽt᷑ diſpoſito ad inferẽdũ Ocluſionem eſt falla ſi ex eo gð eſt ſ⸗ m qᷣd iferat

ſimpłr:⁊ ecõuerſo a dicto ſimpłr ad
dictũ ſm qd.Sʒ itelligendũ ẽ q iſta
falla qũñ fit a dicto ſʒm qdvt in płibꝰ
fit affir̃atiue:ſʒ qñ fit a dicto ſimpłr
vt in pluribus arguitur negatiue.
¶ Circa hunctextum.
¶ Motãdũ eſt pꝛimo: dictum ſʒm qjq dictũ
q̃d ĩ ꝓpoſito ẽ teriꝰ ſũpt cũ alio terĩo ãplian ſ̃m qͥq et
te dinuẽte diſtrahẽte vł alienãte:vt bõ poſſi dictũ ſim
bil. bõ moꝛtuꝰ.hõ rudibilłi⁊ nõ hõ.Et dictum pliciter.
ſimpłr in ꝓpoſito ẽ ter ĩnꝰ ſũptꝰ ſine aliq tali .

terio apliate dĩnuẽte:diſt rabẽte vł alienãte intel. dif
vt iſte teriꝰhõ. Falla ſᷣm qͥd ad ſimpłr ẽ ðce fõnisfal.

ptio ꝓueniẽs ex eo ꝙ aliqs ꝓceſſus rõcinati pm qᷣd ad
uꝰvr̃ pbare aliquã ↄcłonẽ ꝑꝑ ſititudinẽ dicti fimptr.
ſʒ qͥd ad ſimplr:quã tñ ñ ꝓbat ꝑꝑ diuerſitatẽ
eoꝛũð.Alit᷑ diffinit᷑ ſic. YFalła ᷣm qͥdad ſim⸗
plłr ẽ argumẽtatõ ſophiſtica q̃ ṽ ꝓbare aliqᷓ;
ↄcłonẽ ꝑꝑ filitudineʒ dicti ſᷣm qͥd ad fimptxr:
quã tñ nõ ꝓbat ꝑꝑ diuerſitateʒ eoꝛũdem.
¶ Notandũ eſt ſcðo: cã apꝑentie maxĩa et
fallłe ſᷣm qͥd ad ſimplrẽ dictũ ſᷣm qͥd fimplr ſe dra mat.
hñs cũ dicto ſimplłr. Uñ ex q ĩ dicto ᷣm qͥd ĩ- in falla⸗
cludit᷑ dictũ ſimpłr:ſiẽ ꝑs ĩtegrał eiꝰfaciliter cia iſta.
credit᷑ ꝙ ad vnũ ſeq̃t᷑ reliquũ.ſʒ locꝰ dr̃a ma⸗
xĩe a ᷣm qͥd ad ſimpſłr ẽ iſti duo terĩ.ſ.dictum
pᷣm qͥd ⁊ dem̃ ſimplr.Et locꝰ maxiĩia buiꝰfalłe

E iſta ofo.oẽ dem̃ ſʒ qͥq ĩfert dictũ ſimpłr. Cã pꝛia ſpẽs

defectꝰfalłe ſᷣm qͥd ad ſimpłr:ẽ dem̃ ſᷣm qͥd di falteę vᷣm

uerſũ a dcõ ſimplłr.Et bꝰ falle põit.p.b.qnq; qͥd adnim

mõsg:qͥ ſt qͥnq; terĩ cões ñ coĩcidẽtes in ſiẽn⸗ pliciter.
do m ſuas rônes foꝛmales oẽs palogiſmmos
falle pm qͥd ad ſimptr fiontes. Pꝛimꝰmodꝰ

ODO

quid locꝰ

e„ 96 05 fi
a iieſ,
ni elbon⸗ cömukt
Nimn
icy⸗ „ ſo

. ( W
is encnf eibönornt

ſnptr .
c ſiceſt nlaufn⸗
ergiangit digofn quid⸗

lydianfmquicind

ſtegralel
e rntofinctic o ſee

orororruus ero acam eſt d

(Olutonotandüeſt
6 nnkacfmic orinek iud tal
ſufnpfte gelogiſnnicd go
Moſinptr ad dictum fmdan
fitpfracßnqund. t non ſeun
Kthonorg non eſt bomo mortn
nint ſallaa fimptr ad fm mid.
caifalacea fimptr ad m 0:
ilhbcie aßmqd adinpkt. Gzm
Unpliciterad md ſumnegn
Clacieaßmqdad fmnpitr ſmm
Gude quemdo argmitur din
ſieqdeſt ificadilede dictof⸗
aommnittit aligua fallacin ta⸗
is ergonon eſt bomo mort
Nctoßmplr gönoͤeſt Fificad
gihtune committik fallocg⸗
Aid Krnonſequitur adam no
Koachmn doneſt omo woꝛtun

„Daradicafn 340
ginkalri fnctai
cofn uie uzi

kſilletn finlic⸗
lige 5 TTenofen, ad
ncacfin

i
NNironeſ bang

lradi
H
morung,

ünn Ke cecige e
nereogzeſtſzn qdffer,f
Lecoerſo adictoſinpir gs
nqa Oziteligeniieifi
ufitadco ſngaptin pl⸗
Aiue hcñfita do ſinptr
mbus argultur negarine.
(Lrabmnetextun.
idüͤeſt orinon dictun ſn gr
wẽteni ſipt ci aloterio iolinn in

itmbere alieniten boͤpoſt dei
mAbo mdibikit noͦho⸗ Eolctun g
vtocterin ſipt ſnegliq tali
edinuete diſttabete ykalienite inin
(Fallßma ad mnpt dee ſiiil

N

sct doch lis geeflsſochin
iuni one Mttwcinẽ dicl inni⸗

Glrgnitii hhun hninſin
diſfmni ſc. Fallafn da
etoſpinad n
fimandi ſrial Gicle
. 2 „an M ſicat 3 . 4 V ſcit
Nti Palte nn

ndnn, dictüftn Aünpt t

As peeſtisfoitntt nit

Regula committit᷑ aliqua fallacia. vt adã nõ eſt moꝛ⸗
pulcbꝛa tuus ergo non eſt bomo moꝛtuꝰ. Sʒ qñ af a

744 , 4 /
. giergt keuſaclte

AW

nfinli nuſß
ſn aeN ſſe i

De Fallacia Ignoꝛantie elenchi Folio ciij.

ſiue pꝛla ſpẽsẽ qñ fit ꝑalogiſmꝰ ex eo ꝙ toti netur ſub aliquo illoꝝ modoꝝ:erge mod ſũt Ad ratie
mõ addif᷑ deteriatio diminuẽs. vt iſte bõ eſt inſufficienter aſſignaiitt. nes incp

moꝛtuꝰg eſt hõ. Ad illũ ꝑalogiſmũ reſpõdet ¶ Ad pꝛimum dicitur negã “l otitum.
ado fia nadsfbi er ree 2 citur negãdo añs Pomtum.
negado ↄnam: q; ibi cömittiß falle m qd ad lIʒ illa non enũerãtur:bic tñ dat itelligi ꝑ fal

ſimpliciter. laci 812
— 2 aciã a ̃m qᷣd ad fimptr.¶ Ad ſcdᷣm ðꝛ diſtin
Tertio notadũ eſt ſcðᷣus modꝰ⸗ guẽdo añs:vel ad dictuʒ ſimplr qð xificatur

„ — ä g S „ P ifice
Seeũda. eſt oñ fit galogiim er eo alicui termio ad de dicto vm qq:a ſic ↄcedit᷑ añs vel qð nõ vᷣi⸗
ſpecies. dit?᷑ deteriatio ſignificãs ꝑtẽ ĩtegralẽ nõ ſuf ficat᷑: ſic ne gatur. Ag tertium negak an⸗
ficiẽtẽ denoĩare totũ.vt ethiops eſt albꝰ ſᷣm ſed ibi ↄmittitur falli a m qd ad ſnif.
*. Diffinitö

dentes:ergo eſt albꝰ. Ad illum ꝑalogiſmũ re
ſpõdet᷑ negãdo ↄñam qꝛ ibi cõmittit᷑ fallacia . bo 5 „ = elenchi.
ſegula m qdad ſimplr. ¶ Alij modi ſatis patent in & Lẽchꝰ ẽ ſylls õdictõis
ytllis. textu. Et ad eoꝝ palogiſmos reſpõdet negã &ρ⅜α’Nα vm? 2 eiuſdẽ: nõ nomis
do ↄnam Ende in iſtis modis nõ cõmittitur A& tm: necẽt rei tm:ſʒ noĩs
NEIX rei ſiliñ ſynonmimi ſed

fallacia ſᷣm qͥd ad ſimpłr.qñ arguitur a dicto
eiuſdẽ ⁊ ex hiſq̃ data ſf

ſm qq ad ꝑtẽ integralẽ illiꝰ dicti qͥ eſt vifica⸗ AA L
bilis de dictoßm qd vt bic no eſt fallacia vm ð neceſſitate nõ cõnũer ato eo ꝙ erat
qd ad ſimplr: adã eſt bõ moꝛtuꝰ:ergo adã eſt ? CCIII ”äͦñsñßð
moꝛtu. Sed tũc eſt fallacia m qͥd ad ſimpii I Pncipio ad idẽ ſm idẽ ſilr ⁊ ĩ eodeʒ
citer:qñ arguit᷑ a dicto ᷣm quid ad ſuã ꝑtem vPe.¶ E lẽchꝰ ẽ ſyllus dictionis.i.
integralẽ illiꝰ dicti m quid:qͥ nõ eſt veritica ſylłs ↄcludẽs ↄdictoꝛiã ꝓpõis date Declara
bilis de dicto ᷣm quid.vt nõ ſequitur adã eſt ꝗ rñdẽte.In diffinitiöoe elenchi q̃d a; tiodiffmi

de nll οααa7α+50a77anbmo. ponu roͤne ſylli vt er biſqᷓ data ſt artomoß

bciaa ¶ Quarto notandũ eſt ꝙ fallacia a ex neceſſitate per qð remouet falla⸗
ſinplici/ ſimptr ad ᷣm qͥq ↄtinet᷑ ſub fallacia a ̃m qͥd cia accñte Et põit n ↄnuerato eo ꝙᷣ;
ter ad ſʒ 94 fimplr: palogiſmi qͥbꝰ arguit negatiue 3 erat i pncipio.ꝑ qð remouet petitio
quid. dicto ſimplr ad dictum m qͥd ſunt fallacie a uncipij vt poſt bi Zſie
5 ͦ non Pucipij vt poſtea patebit. ¶Alia
ſimptr ad ſᷣm quid.vt non ſequitur adã non ponũt röne pᷣdictoͤis vt vniꝰ en ſqaẽ
eſt homo:g non eſt bomo moꝛtuꝰ:q; ibi com i. vm? ſubi 5 9 5qicati Teue
mittit᷑ fallaa ſimpłr ad ſᷣm quid. Et ſunt tot ! ⁊ vmn pdicati.ñ niſi eẽt
modi fallacie a ſimpłr ad ſm qͥd: qt ſũt modi idẽ ſubm ⁊ idẽ pᷣdicatũ nõ eẽt pdictõ
fallacie a ſm qd ad ſimptr. Sʒ modi fallacie vt. ethiops ẽ miger etbiops non ẽ m

a ſimpliciter ad ſm qͥd ſunt negatiui:⁊ modi ger pᷣm dẽtes ex quo non eſt idẽ pᷣdi⸗

ſallacie a m qͥd ad ſimplr ſumt affirmatini. cqui.ideo nõẽ zdictio. E&t ſj-·
Unde quando arguitur a dicto fimpłr nega lug hõ mortuscummt 1 4db unne⸗

tiue qð eſt vᷣificabile de dicto ſʒ quid tũc nõ nõ eſt vdictio qꝛ nõ eſt ibi igeʒ ſub;
¶ Itẽ aoidẽ ſᷣmidẽ ſiłr ⁊ ĩ eodẽ tᷣe
dicto ſimplr qð nõ eſt viſicabile de dicto võm Ponũt᷑ rõne dictiõis.Et z iſtas q̃t⸗
quid: tunc committit᷑ fallacs a ſimptr adm tuoꝛ pticulas peccat hec falla q̃ ðꝛ

quid.vt non ſequitur adam non eſt bomo:er ignoꝛãtia elẽchi ᷣm ꝙ:ẽ vng ð trede⸗

go adam non eſt bomo moꝛtuus. cim fallacijs. Alio mõ accipit̃ gnalr

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur ⁊ tũc ſic diimt᷑ Ignoꝛãtia elẽcht eſt
Non ponit᷑ fallacia a ſimpłr ad ᷣm qͥd:g non vn⸗ dfect⸗ gñalad que reducũt᷑ oẽs
eſt ponẽda fallacia a ſm qͥd ad fimpir. Scdo alie fallacie oſtẽdẽdo quõ peccãt cõ

£

ſicaf.ᷣ af a dictom qͥd ad dictũ ſimpłr. adã tra iſtas - ticulas:vt pvoſteg natokꝑ
eſt bõ moꝛtuꝰ. adã eſt moꝛtuꝰ.⁊ tñ non com ¶ Sſte nt Pticke ſten pa tebit
mittit᷑ ſallacia ᷣm qͥd ad ſimpłr ergo argnen m. ſʒ noĩſ ⁊= rei ſibnö ſ An nec rei
doa dicto m quid ad ſimpliciter nulla ↄmit IIi1ʒ ernin Vnonym:z ſic .
tit fallacia. ¶Tertio ſic arguit᷑ bic cõmitti᷑ de alijs ponũt᷑ ra tione ſylli:⁊ ratiõe
ſallacia a m qd ad ſmplradã non eſt vomo ↄdictioms.qꝛ iſte etigũt ꝙ nomẽ ſit
S adã non eſt bomo moꝛtuus:⁊ tñ non conti vnum et res vna et ꝙ non ſit nomen

Tractatus Sextus

ſynonymũ. vñ nõ eſt ibi ↄdictio mar ſylls qͥ ponit᷑ ĩ diffõne bꝰ teri elẽchꝰ.dʒ capi
currit:⁊ tulliꝰnõ crit.llec ẽ h̊ ſylls large vt ſub ſe cõphẽdit inductionẽ:ẽtbime⸗/
oĩs gladiꝰ ſcidit qdᷣdã ĩſtrjm ẽ enſ.g Ki en um uder a diſtöp . ſe irelligf.
. —1 r. c1TSrati by eſt argumẽtatio ꝓbãs ↄcluſionẽ gdi
diſfinit er qopert hgats Rrielgu oiffo, tria reqrũt᷑. Dꝛimũ eſt ſit bona ↄña.ſm ẽ
Dilatei, ex apꝑeti obpᷣuatoe Pticlax diffols ꝙ ſit ꝓbatiu tertiũ eſt ↄcluſo ꝓbata ꝑ ip
gnoꝛãtie elẽchi q̃ ↄuẽiũt ei rõe dictõis tm.ſ. ſum ↄdicat poſitioni rñdẽtꝭ.Et ꝑoppoſitum
elencbi. ad ideʒ ᷣm ideʒ:ſiłr ⁊ i codeʒ tꝑe.CTã elecbus ſoppiſti fit tripłr Ano mõ qñ non
appentie byfalle: ẽouemẽtia appẽti eſt arcrn hs ennen 1n. d qꝛnõ
2PEch dictoez. Ca felſi⸗ batiu⸗ qñ ne uſionem.
H ran , S amla⸗ Tertio qꝛ ↄcluſio illata vel ꝓbata apparẽter

Taxiel 4 5ERNXE ſt 1 vere zdicit poſitioni reſpondentis
lacie qtuoꝛ ſũt mõi Pꝛimꝰ modeſt ꝰ ¶ Notãdũ eſt ſecundo:ꝙ vt ad ꝓpo
bãc ꝑticulã ad ideʒ:vt duo ſũt duplũ ſitũ ſufficit duplet eſt ignoꝛãtia.ſ.ignoꝛatia
vmi?⁊ nõ ſũt duplũ triũ:g ſunt duplũ pure negatõis ⁊ ẽ illa quã qͥs bʒ qñ nibil ſcit
⁊ no dup ñ:⁊ qꝛ in vtraq; pᷣmiſſaꝝ nõ de re.Sʒ alia ẽ ignoꝛãtia pᷣue diſpõnis.⁊ẽ il
ſumit᷑ duplũ ad idem.ideo nõ ſequit᷑. la q̃q male ſcit illa qſcit.ignoꝛatia pure ne
Secũdus modus peccat õ illã ꝑticu

Pꝛimus.
modus

gatõis 85 põt cãre aliquã ſelacis. Leber,
Secũd“ la jmidemvr heſt oupli ll omiatk, Anciriä vure negariernbabbetaltga a⸗
Vl PeiE onꝰ?. vñ ĩ ꝓpoſito ꝑ ignoꝛãtiã elen⸗
modus tudinem: ⁊ nõ eſt duplũ illi m longi⸗ cene debemꝰ intelligere ignoꝛãtiã: ſʒ
tudineʒ. g eſt duplũ ⁊ nõ duplũ.Non ignoꝛãtiã qua in argumẽtatiõe q apꝑet eſſe
fequitur: qꝛ duplũ nõ ſumit᷑ ſcðᷣʒ ideʒ verus elencbus:nõ ꝑcipim deficere aliquaz
lʒ ſumat᷑ reſpectu eiuſde ¶ Lerti ditionẽ ad veꝝ elẽcbu reqſita: cũ tñ aliq de
us modꝰ peccat z illaʒ vahen lã ſilr ficiat.¶ Eñ fallacia ignoꝛãtie elẽcbi capitur
Terttus vt hõ eſt pecies.null?po eſt ſpecies depir. Nno mo large Pol deccptione cata
ertius „ LOE 2E ex omiſſione alicuiꝰ ↄditõis reqſite ad verũ
modus Fidem eſt ſpecies ⁊ nõ ſpecies.Non elecbũ.⁊ boc mõ capiẽdo fallaciã ignoꝛãtie
ſeqt᷑ qꝛ ibi nõeſt ↄdictio ĩ pᷣmiſſis eo elencbi cõpꝛebendit ſub ſe oẽs fallacias tam
qꝙ ule teriꝰ hõ nõ ſumit᷑ ſiłr.qꝛ in vna in dictione qᷓ extra dictionẽ: nec eſt fallacia
fſumit᷑ pꝛo ſuis inferioꝛibꝰ in alia vᷣo mas ab alos dittieis. Ai mõ vi ſtricte.
non: ſed pꝛo ſe toto:vł pꝛo ſua foꝛma co οαιοοπR1π 2 bin peopoſird.
uartgmod peccat zbãc ꝑticu⸗ ¶ Notãdũ eſt tertio ꝙ diffimtõ fal
Quartus lax in eodez tpᷣe vt manꝰmea eſt clqu⸗ lacie ignoaatie elechidata a peb.dz ſc intelli
modus. ain h iſtati: no eſt clauſa i b iſtati gi Yalla ignoꝛ atie elẽhiẽ deceptio pueniẽs
ſa in b iſtati:⁊ no eſtcũ utati. exeo ꝙ aliqͥs pceſſus rõcinatiuꝰ videt᷑ ꝓba⸗
S eſt clauſa ⁊ nõ clauſa Nonſe equitur re aliquã ↄcluñonẽ gᷣdictoꝛiã poſitioni rñdẽ
qꝛ nõ eſt in eodeʒ tpᷣe. ¶ Affert aũt tis. ꝑꝑ obſeruationẽ alicuiꝰ ↄditõis vł aliqꝝ
B falła a falła ᷣm quid ad ſimpłr qꝛ ĩ ↄditionũ reqſite velreqſitaꝝ ad verã ↄdicti⸗
illa eſt pꝛoceſſus ab vno ßʒ qd ſũpto onẽ. ¶ Aliter dichinit ſic.¶ Jalla ignoꝛantie
— —7 5 elẽcbi eſt argumẽtatio ſopbiſtica qͥ vr ꝓbare

Nota diß

“
el z1n iſſo ncnſ n
4 . ſciomm. ſte text
intne uk. Ou
i ſirnogtfrinnd enoo.
orſoe cicetes in 9 7
icef aict ogiſnos din
n ſilesols a ediniſone l
intel. dt eeren N"
rel. l?x? j eqrto .
finitiõis (Noticll imet eo
elencbi ſerigifthalebi gein añte
rele ßon⸗ motriv/
⸗ nmmide ode, finn 4
tfrnundd onafunt dißt
nmln in dupli
ne dla no ſunt du 4.
Hoſumdpe wiceten
nictcgogiin et eo
8” i cgenofmicent hli
Quid e: eniie none dinli
igno: au⸗, aiſnlongin in mmi hig
tia pure ieſgon ignil eſt qñ fit S
uegatio⸗ mgli Lend noc /et kdet
nis 1 pꝛa nhiletei fitengin
ue diſpo⸗ cftoſſt ſpterbreclk fita
ſitionis. ideexen te t ſoꝛ poſib
arſonesno neceſſarioe cun
miotſaie antes ¶ñ ete
mminondeſerutad ppoſtild
nl deſpes ice e hes n ice
reurillgucgtteniui
Nota di⸗ pibopf ſiille ter/ bo vninoee
ſtinctio⸗ auſretfalla Quart/ noc et
nem iſta Meteo ice affinmat : neg⸗
niſteſipto c diuerfis deteriar
nanipatitih:: ppter bgeit
ffmuianegmidaben de eoce.
mueſtchulainiſtotgen nonet⸗
Phe ergo man meatkt caua⸗
intel. dii ſe clauſa (Ad glogimosd
finitiõis ſetnr negac0 naʒ idi omi
fallacie. aitiqzelechleqe in Nalogin
ignoꝛan tumngfagtde Etin gaogiim
tieelẽetbi iwnaffmn ice Etin palogiſa

uemmaffffne⸗ in alogiſmis
Eer noeogem tempor e

feren i735. mß imti t
W ad vnũ ſũptũ ſimpłr: vt h eſt dupluʒ aliquz ocluſtonẽ ꝑꝑ apparẽtẽ obſerustionez llta dicta pzi
ſcðm longitudinem,ergo eſt dupluʒ ditiis vel ↄditionũ reqͥſte vel reqtarum lma inried i 3
Iniſta vo eſt ꝓceſſus a duobꝰſʒ qͥd ad verã ↄtradictionẽ:quã tñ nõ ꝓbat ꝓpter ſgctſaſtiantſten etne
ſũpt ad duo ſũpta ſimpłrvt h eſt du omiſſionem alicuiꝰ ↄditõis reqnte ad verax H Nalklizuet dinſio
Plu illi ſcʒ lõgitudineʒ: ⁊ nõ ſcᷣm la oödictionẽ. ¶ Iñ cã apparẽtie bui fallacie ẽ Quid lo Meliſoeiſiffcig thine
Pln dineʒ 2 lũ no duplum obſeruatio alicuiꝰ ↄditõis vel aliquaꝝ ↄditi cus mari ſieſſle,ehoſere ner
titudinez geſt duplu ? no dupiu Am onũ reqͥ ſite vel reqͥntaꝝ ad verã ↄᷣdictionem ma a dra ſwutſelenchien⸗ falle
¶ Notandum eſt pꝛimo ꝙ iſte teĩni Sʒ loc dꝛĩa matie fallacie ignoꝛatie elẽcbi maxie in chebalia Ai epen
mrelẽcby capit dupłr Ano mõ ſtricte. ſc ois eſt iſti duo teri. bf̃e ↄditões reqſitas vel cõ bac falla mſſe lcu ah gaid
Accepti⸗ elẽchusẽ ſylłs capiẽdo ꝓpe ſyllin:⁊ boc mõ ditjonẽ reqſtã ad verã ↄdictionẽ. Locꝰvero cia. Gilretiofe ſrnele tſiten
ones elẽ⸗ nõ capit᷑ ꝓ diffinito ĩ textu.¶ Alio mõ capit᷑ maxiĩa eſt hᷣ ofo qͥcũq; ꝓpões bñt ↄditiones inſeraoeſi Sokplund⸗ 8
cbi· large ⁊ b mõ capit᷑ in ꝓpoſito. Et iſte terinꝰ reqͥᷣñtas veloditionẽ reqñtã ad verã otradi ilertim ſrrochiiken
felael

N
ni pittäre ligni ela ee ie ertius duplu. ¶Tertiꝰ mod' eſt qñ fit ꝑalogiſmꝰ ex
ndpcäreal ebabete . uplü. 9, alogim ex S
ieen e Aatiblii d coq idẽ teriaffifata negat᷑ de eodè in ante ipʒ pbare vt bõ curri:ergo hõ currit

don mi ppoſto iganiiietn in
Nden mmellgerepuni ignorini
mqm in gunetned oppet eſte
clenchrs no geipin deftere gligui
ad ſer clechüeifticitfialde
(Bi ſalleis igoine elchi ayitun
Uro mo uge poi deeeptioe ein ie

cirebendlt ibſe oes filgceitun
necetmmdictione ner ef luci
alis dificta Alono cayl friet⸗
ocwitp intopofto.
duͦeſtteruo g diffinid 1
wꝛitie dechidatn an ifciſte, t⸗
cmorite elebie deeehro gheniel ,ni⸗
ia, eeſt srcimti tit bo ſlln
aeiz corii pofton titi hh
tösgkalör nact

alicui; itois i
odlemmatione it uenizin⸗

Argnen i0bſerunei⸗
rete
Xlfo e

⸗ Ftarun
e velte⸗
4 xitiodn ſemfi 4 i pbur peet

ꝓqs ille teriꝰ dinidi

nctigaiaſine 4 Secuc, Er giſm ex eo idẽ teri aff
l modus. 1 nega de eodẽ nõ ᷣm idẽ vt h̊ lignũ eſt du⸗

dqi non af̃ ſilr nec in ꝑalogiſmis qrti mõi non tas earũdẽ.¶ Petit᷑ ãt id qð ẽ ipn⸗
Arguitur pꝛo eodem tempoꝛes

De valla petitionis pꝛincipij Folilo ciiij

ttionẽ ſit adictoꝛie:qͥ tñ ppõ ẽ falſa. Ss cã ð ¶Ad pꝛimũ dicitur ꝙ; licet tale ar⸗ Aq rõcs
fect bo falle ẽ omiſſio alicuiꝰ oditiõis req⸗ gumẽtũ nõ ſit ſylls ſtricte 4 iẽdo illũ * in oppĩ
tead verã dictionẽ. Iſte textꝰ by fallacie ſylls.tñ bñ è ſylls large apiedo illu termum
qttuoꝛ ſũt modi: ſic intelligit᷑. Quattuoꝛ ſunt ſylts. ¶ Ad ſcoz dicitur iz quelʒ fallacia fit
teri cões ñ coĩcidẽtes in ſigndo:ſm ſuas rõ⸗ fallacia ignoꝛatie elencbi.large capiẽdo illũ
nes forales oẽs Balegiſinos by falle ſiontes fim fallacia igꝛãtie elẽchi non tamen ſtricte.
lletert dinidit diuiſione logicalt. capiẽdo illu terminũ fallacia ignoꝛãtie elẽ⸗
¶ Notãdũ ẽ rto ꝙ pᷣmꝰ modꝰ buiꝰ chi.¶ Ad tertiuʒ dicit᷑ diſtinguẽdo añs. Nel

aAfulllacie ẽ qñ fit palogiſ⸗ m ex eo ꝙ teri affir ſtricte capiẽdo illũ terminũ falla, ignoꝛantie
Auferen Pe ſpes mat de eodẽ: ſʒ non ad idẽ in ante ⁊ ꝑꝑ h̊ cre⸗ elencbi:⁊ ſic negatur ↄña vel large capiendo
u falle dit᷑ affirmari de eodeʒ fimpſr in ↄñte. It q̃t ſic concedit conſequentia·⸗

tuoꝛ ſũt dupla duoꝝ ⁊ ñ ſunt dupla triũ. E qt
tuoꝛ ſunt dupla ⁊ no ſunt dupla. Scs mod⸗
ẽ qñ fit ꝑalogiſmꝰ ex eo ꝙ idẽ teriꝰ affirmat᷑

Eqt de falła petioõis pᷣn
acipij Petere id qð ẽ ĩ pn
Wcipio ẽ oñ ↄchõ qͥ dʒ pba
ripoit᷑ ĩ pᷣmiſſis.ↄ g idẽ
ſub eodẽ noĩe nõ pot ſe⸗

plü m longitudinẽ ⁊ non ẽ duplu ßm latitu⸗
dinẽ.ergo pᷣ lignũ eſt duplũ ⁊ hᷣ lignũ non eſt

ſed nõ ſitr ⁊ ppter h credit ſitraffirmari?⁊ ne I talibus eſt petitio pꝛincipij⁊ tał
gari de eodẽ in ↄñte vt ſoꝛ. poſſibiliter ẽcur zranmotati aſa⸗ „2
rens:⁊ ſoꝛtes nõ neceſſario ẽ currẽs.ꝗ ſoꝛ.ẽ brine alio eſt nſſei. cacit
currẽs ⁊ ſoꝛ.ñ ẽ curꝛẽs.¶¶ Eñ exẽplũ qð p.b. Iub arte:nec petitio huiꝰq eipꝛin⸗
ponit non deſeruit ad ꝓponitũ.i.bõ ẽ ſpẽs:et cipio.Alið eĩ ẽ petere pᷣncipiũ:⁊ pe
nullꝰ hõẽ ſpẽs.ꝗ idẽ ẽ ſpẽs ⁊ idẽ ñ ẽ ſpẽs.qꝛ tere lillð i pꝛicipio:qꝛ petere pᷣn⸗
ibi ↄmittit᷑ fallacia eqͥuocationis ex ꝑte illi cipiũ ẽ qñ pᷣetit idẽ ſub eodẽ noĩe vt

teri hõ.vñ ſi ille teriꝰ hõ vniuoce capet᷑ nu⸗ currit. & bõ t. iſtoo Sis.
Mone alian Mitisfeifttend feiſ fje Quartus bõ currit. bõ currit.⁊ iſto arguẽdo

t oenoͦcpitdo falaeii igorite et modus,

lacauſaret᷑ falla. Quartꝰ mod eſt n fit palo 5 † 2ſi otjet ſuh alſiqᷓ ſnõẽ ar-
giſwereo ciacaffirmak ꝛnegal de codes nlla ẽ falla qꝛ ñ otĩet ſub aliq̃ ſpẽ ar⸗

in añte ſũpto cũ diuerſis deterĩatiõibꝰ diuer gumetatois: nec ʒFv natẽ nec ßʒ ap⸗
ſa tꝑa ĩpoꝛtãtibꝰ:⁊ ꝓpter h̊ credit᷑ ꝙ idẽ ſit Parẽtiã:ſʒ tal petitio pᷣncipij peccat qd petef⸗
affirmari ⁊ negari dabeat de eodẽ. vt manus ſyllʒ ſimplr dictũ. Sʒ petere qð ẽi peter
mea eſt clauſa in iſtotpꝑe ⁊ non eſt clauſa in a pncipio ẽ q idem peiit᷑ ſub diuerſo ia dein
lio tpe ergo manꝰ mea eſt clauſa ⁊ manꝰ mea noĩe.vt aial röale crit. g bõ crit. TNel Pincipig

noõeſt clauſa. ¶ Ad ꝑalogiſmos boꝝ modoꝛũ ſic Petere illðqð ẽ ĩ pncipio:ẽ qñ mi⸗

nardn eon inalegmenl u⸗ notiͦſunntk zd ppationes mad nott.
dinonaf ad idẽ. Et in ꝑalogiſmis ſecũdi mo ꝗ eßgerſer falle ẽ diuerſitaſ ↄcłlo
qi non af ſm idẽ. Et in ꝑalogiſmis tertij mo nis cũ pm ſſis. Cà falſitatẽ diuerſi
1S. . —Pꝛi mo
dem tem nre & Apio qnq; mois vt ptʒ. viij thopic. dus.
Contra dicta pꝛĩo ſic argut᷑ Oẽ ¶ Pꝛiovqñ diffiniti petit᷑ in diföe
argumẽtũ ve inferẽs eye Poãas eluſoneʒ ⁊ eð:vt ſi dubitaret᷑ vtꝝ hõ currat vł
qdicit ꝓpoſitioni rñdentꝭ eſt ver? elenchus. ¶⸗ ar apgiiiiif afa n
⁊ tñ nõ oĩ tali ↄuenit diujſio elẽchi data ap. cunztr fiat argumti na lrdale
b. diuitio ẽ inſufficiẽs. Minoꝛ ptz qꝛ nõ oẽ curit. bõ currit, nulla eſt ibipbatõ Secun⸗
nalegnlls. Brdo ſcaiz fallaciz eſt falla q qn vni dubitar neceſſe eſt alterũñ Secun⸗
ignoꝛatie elenchi:ergo male ponit᷑ iſta falla dubitari.⁊ ita ſi ſũaf᷑ vnũ ad ꝓbãdũ w
diſticta ab alijs. Añs ptz. qꝛ qlibʒ falła fit ex alið Ntm̃ ẽ. Sðs modꝰẽ:qi plicłare

omiſſiõe alicuiꝰ ꝑticule reqſite ad verũ elen⸗ Fj v. vr nuſiohz 1 .
chũ.¶Tetio ne arnitplnee⸗ modis põt fie nstek ateytint brelt Srteg
ri defect?a vᷣo elẽcho q q̃ttuoꝛ mõis:cũ pless 1 ! r (5 1gliqs debegt pbare
nticule ponatur iu diuiſione elenchi qᷓ qttu Ooĩz orioꝝ ł eadem diſciplia ⁊ aſſũat
a: plures ſſt modi buiꝰ fallacie qᷓ; ttuoꝛ oĩʒ oppo.ẽ eadẽ diſciplia. goñn con

Cractatus Sextus

trarioꝝ eſt eadem diſciplina:h̊ peti
tur concluſio in pᷣmiſſis. ¶ Certius
modus eſt q vle petitur in particu
laribꝰ:vt ſi aliqs dẽat ꝓbare ꝙ oĩm
oppoſitoꝝ eſt eadeʒ diſciplina:⁊ ſu
matiſtam oĩm odictoꝛioꝛum ↄꝛioꝝ.
⁊ ſic de aljs:eſt eadem diſcipiina: g
omnium oppoſitoꝛum eadẽ eſt diſci
plina Ael ſic.ſoꝛtes currit.plato cur
rit et ſic ð alijs:ergo omĩs homo cur
rit. ¶ Quartus modus eſt quando
coniunctum petitur in diuiſis vel eõ
Quartus ?ᷣt ſi aliquis debeat pꝛobare ꝙ medi
modus cina eſt diſciplina ſam ⁊ egri,⁊ argu
atur ſic.medicina eſt diſciplina ſani
⁊ medicina eſt diſciplina egri:ergo
medicina eſt diſciplina ſani et egrꝭ
¶ Quintus modus eſt qñ vnũ relã
tiuoꝝ petitur in alio:vt ſi aliquis de
beat pꝛobare ꝙ ſoꝛtes ſit pꝛ platõis
⁊ ꝓbet ſic.plato eſt filiꝰ ſoꝛtis.g ſoꝛ⸗
tes ẽ pꝛ platõis:nõ ſeqͥł᷑:qʒ hoc aſſu⸗
mitur quod eſt pꝛobãdũ.¶ Sciẽdũ
ẽ ꝙ bec fallacia ñ ĩpedit ſyllogiſmuʒ
inferenteʒ:ſʒ ꝓbãtẽ:⁊ ita fallacia pe
titionis pꝛincipij ꝑeccat ) ſyllogiſ⸗
muz dialecticũ inqtũ dialecticꝰ eſt.

¶ Eirca bũc textum.

Tertius
modus

Quintus
modus.

Notabit.

Quid pᷣn ¶ Notandum ẽ pꝛimo:ꝙ pꝛincipſjuʒ ¶

cipiũ i ꝓ in ꝓpoſiio eſt illud qð ꝓponẽs pꝛoponit pꝛo
poſito bare a pꝛincipio ð reſpõdẽtẽ:cui tſi oppoſi⸗
tã poſuit rñdẽs.¶ Eñ petere pꝛincipiũ in p⸗
poſito nõ eſt acciꝑe idẽ ad ꝓbãdi ſeipſum:ſʒ
eſt accipere aliquam pꝛopoſitionem eque vel
magis dubiã rñdẽti ꝙᷓ; ↄcło pꝛobãda.Er iſto
ptiz petitio pꝛincipij nõ eſt petm̃ contra il⸗
lationem:ſed 3 ꝓbationẽ. Unde fallacia pe⸗
titionis pꝛincipijeſt deceptio pꝛoueniens et
eo ꝙ aliquis ꝓceſſus ratiocinatiuus videtur
pꝛobare ↄcluſionẽ ꝑpꝑ apparẽtẽdiuerſitatẽ ã
tecedẽtꝭ a ↄñte:quã tñ nõ pꝛobat ꝑꝑ idẽtita⸗
tẽ añcedentis cum conſequente
Quid lo⸗ H

matis ¶ MNotanqum eſt ſecũdo:q cã aypa
dr̃a ma rentie fallacie petitionis pꝛĩcipij ẽ añs appa
xi. in bac rens magis notũ ↄñte.Sed locus differẽtia
fallacia maxiĩie bui fallacie eſt iſti duo termĩ añs ap⸗
par ens magis notũ ↄñte ⁊ ꝓbatiuum ↄñtis.

Et locꝰ maxĩa eſt ̊ oro.oẽ añs apparẽs mag⸗
notũ ↄñite eſt ꝓbatiuũ ↄñtis:q̃ eſt falſa.Eã de
fectus hui fallacie eſt añs eque ignotũ ſicut
ↄñs:vel non magis notũ qᷓ; ↄñs. Iſte textꝰ
petit᷑ aũt id qð eſt in pᷣncipio qͥnq; modis.ſic
intelligit᷑:qͥnq; ſunt terĩ cões:nõ coĩcidẽtes
in fignificãdo ſ̃m ſuas rões foꝛmales oẽs ꝑa
logiſmos huiꝰ fallacie ſignificãtes ꝑ qs iſte

terminꝰfallacia petitionis pꝛĩcipij diuiditur pꝛia ſps
Pꝛimus modꝰ ſiue pꝛima bꝰfalle

diuiſione logicali.
ſpẽs huiꝰ fallacie eſt qñ fit palogiſmus ex eo
ꝙ ad ꝓbãdũ ↄcluſionẽ in qua pᷣdicat᷑ aliqð pᷣ
dicatũ de diffinito:ſumit᷑ ꝓpõ in q̃ illud ideʒ
pꝛedicatũ vel ſibi ſynonimum pᷣdicat᷑ de diui
ſione illiꝰ diffiniti vt ſi aliqs velit ꝓbare iſtã
homo currit:⁊ arguat᷑ fic.aĩal rõnale currit:
ergo hõ currit.ad illũ paralogiſmũ reſponde
tur negando añs.

¶ Notãduʒ eſt tertio:q; ſcðs mod⸗
ẽ qñ fit ꝑalogiſmꝰ ex eo ꝙ ad ꝓbãdũ ꝓpõnẽ
de terĩo min cõi ſumit᷑ ppõ de terio magis
cõi.vt ſi aliqᷣs ad ꝓbãdũ iſtã.oĩm gjrioꝝ ẽ ea⸗
dem diſciplina.ſumat iſtã oim oppoſitoꝝ eſt

eadẽ diſciplina: oĩm orioꝝ eſt eadẽ diſcipli
na.ibi dʒ negariañs.OTertiꝰ modꝰ huiꝰ fal⸗

lacie:ẽ qñ fit ꝑalogiſmꝰ ex eo ꝙ ad ꝓbãdũ ꝓ
poſitionẽ vłem ſumũtur ei ſingulares: vt ſi
aliqͥs velit iſtãẽ ꝓbare oĩm oppoſitoꝝ eſt ea⸗
dẽ diſciplina.⁊ arguat᷑ ſic:oĩm ↄꝛioꝝ eſt eadẽ
diſciplina:⁊ oĩm pꝛiuatiue oppoſitoꝝ eſt ea⸗
dẽ diſciplina.⁊ ſic de alijs:ergo oĩʒ oppoſito
rũ eſt eadem diſciplina ibi debet negari añs

Notãdũ eſt quarto:qꝙ quartꝰ mo
dus buiꝰfallacie ẽ qñ fit ꝑalogiſmus ex eo
ad ꝓbãdũ ꝓpõnẽ in q̃ ponit᷑ aliqð ↄiunctuʒ
ſumit᷑ añs in quo ꝑtes illius coniuncti ſumũ
tur diuiſim:vt ſi aliqͥs velit ꝓbare iſtã medi⸗
cina ẽ ſani ⁊ egri.⁊ arguat᷑ ſic.medicina eſt ſa
ni:⁊ medicina ẽ ęgri:g medicina ẽ ſania egri
ibi debet nega añs. Quintus modus eſt
quãdo fit paralogiſmus ex eo ꝙ ad ꝓbandũ
ppõneʒ in qua ponitur relatinũ:ſumit᷑ ꝓpo
ſitio in qua ponitur ſuuzʒ coꝛrelatiuũ: vt ſi ali
quis velit pꝛobare iſtã.ſoꝛtes eſt pater plato
nis et arguatur ſic:plato eſt filius ſoꝛtis:er⸗
go ſoꝛtes eſt pater platonis.ibi debet nega⸗
ri antecedens.

¶ Cõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. Pꝛi
moſic.vbi eſt bonaↄna ibi nonẽ fallacia:ſʒ in
angumentionibus:que dicuntur fieri penes
iſtam fallaciam eſt bona conſequentia: ergo

Secũda
ſpẽs.

tertia ſpe

Quarta

ſpẽs:

Quinta
ſpẽs

febut falle eſt uenien
Aaläñbona Cäfalſita
mnseoꝛüde Et ſclendi
gunentüg pöne aſitlis a
ſtis (ufalle mes
buim nod/dgſiaf a der
1 tis a deſuctiond zin
ckaialeſd ſi do noda
1poſitöe onis d pon
neleſnnbeieſttind
Adiſtümocürecucän
umetatlöes ab iferioꝛ
ſeuctiue Gquotienſe
ſis bifenoe ad ſuri⸗
beſipioꝛs vt gis do
niacurnt ibicömittif

0 mul boamtt⸗
(Srösnoc

Getitnauchh ſd
gialr ecönerſo din 1
netſogdig höeſ e

z; Ahre
ſiainer ondieh⸗

naricnzeſtenitſchnn
ienit dſet i gi
taiomin cifimik wdeterioue
AnRilsa4 ddidi ſicin nitn
n hlim ſungtiſtioincghefthre
dichlinrd oin zoreteti nſicl
Nd eg ais. (Teni moc bun ſt
eX Giat alogiin ercoe witi
ſnone feem ſumiturei ingulhestin
Swir iſi dtmrtoin ppoſttis
õäü
pinr oin priuntiue gppoſtetfn
plim :ſe dealig e 00s nfn
caden diſciplim wbidebet ehiin

212— 4
notidiͦeſt uarto quun in
miͦfallaciec gñ ft gologi,hibcten
diai ppoeini onl iid Ainnn ⸗
zs n o eesſliu nin⸗ e
H et eſel
””
eun * retimi +☛ 1
P(Ounnus noltset

.

N

4

=
=

.

diffõͤ fal⸗
lacie ↄſe
quẽtis.

ẽñe ouerſe q̃ nõ ↄuertit᷑. Cã apparẽ
ad aliã ñ bonã.Cã falſitat ẽ diuerſi

Pꝛimus
mod? bu
ius falle.

R Secũd⸗

Modus,

De fallacia cõſequẽtis. Sollo cy.
in illis nõ ẽ falła.¶ Scðo ſic af. bec ẽ petitio uerſo.ad bãc oĩs hõ E aĩal. ¶ Terti

Eaciii bõ currit:ergo bõ currit.a tñ ibi nul
ẽ falla.cũ ibi nulla ſit apparẽtia:ꝗ nõ dʒ po
ni falła petitõis pᷣncipij.Tertio ſic a.tunc ẽ
falta petitiõis pᷣncipij q diuiſuʒ petit᷑ in cõ⸗
iuncto:v tñ talis modus nõ enumerat᷑ bic:g

us modꝰ ꝓuenit a cõiter accidẽtibꝰ
Et dũr cõiter accidẽtia q̃ ſe aliqũ cõ
ſequũtur:⁊ aliqũ nõ vt ille ẽ cõptꝰ?:g
eſt adulter. Siłr h. muſa ⁊ poeta ter
modi inſufficienter enumerantur. minãtur in a.ſed muſa ẽ feĩ gñis:er⸗
¶ Ad pᷣmum dicitur: licet vbi eſt go ⁊ poeta:nõ ſequit᷑:qꝛ idẽtitas ge⸗
bona ↄña nõ ſit ſalta ̃tũ ad illationẽ: tũ bñ neris ⁊ terĩatõis aliqñ ſe ↄſequũtur
qtũ ad ꝓbationẽ. Ad ſcðᷣʒ ac lz ibi ſit pe æ aliqñ nõ eo ꝙ nõ ẽ in oĩbus ſʒ in ali
titio pꝛincipij ſtatim nõ tamẽ eſt ibi petitio qᷣbus. ¶ Si aliqᷣs dicat qꝙ in 5 vlti⸗

pꝛincipij non ſtatim:vñ petitio pᷣncipij ſtatĩ A. Pa—. v⸗
ẽ qñ añs ⁊ ↄns ſũt ſynonima. Sʒ petitio pn no mo no tenet ecõuerſo: g ibi nõ ẽ

cipij nõ ſtatim ẽ qñ añs ⁊ ↄñs nõ ſunt ſynoni ↄna.¶ Dicendũ eſt ergo ꝙ m quoſ
ma. tñ añs nõ ẽ magꝭ notũ ↄñte. Ad tertiũ dã ſumit᷑ ↄna a coĩter accidentibus:
ð ꝙ talis modꝰ ↄtinetur ſub quarto modo. ad ↄnam neceſſariam ⁊ ꝓbabileʒ. et

d Efallacia ↄñtis dicendũ ẽ. ſjm in iſtis nõ ſuuntur ↄna neceſſaria ſʒ
ↄñ̃s fiũt palogiſmi eo ꝙ credi⸗ ꝓbabilis. Caliter aũt oꝛdinãtur iſti
m? 9ñaʒ ↄuerti q̃ nõ ↄuertit᷑. ¶ Fal⸗nodi ab Ariſto.modo dicto.
lacia ↄntis ẽ idoneitas decipiẽdi ꝓ Oeirea bc terrunn.
uenẽs ex apparenti couertibilitate ¶ Notãdũ ẽ pꝛĩo: ꝙ iſte terinꝰ ↄña
ↄnitis cum añte.vł ſic ẽ apparentia capit᷑ duptr. Inoꝰlarge:⁊ tunc deſcribit᷑ ſic.
f ↄna ẽ ꝓpõ ĩ qua ꝑ nota illatiõis aliq̃ ꝓpõ de
notat᷑ ſeqͥ ꝓ alia: fſiue hᷣ ſit öbite fiue debite

„ 9 . . 7 —
tie bui⸗ falle eſt ↄuenientiavniꝰ ↄñe x boc dhino ↄñe in oñam bonã: er ↄñ̃am

tatis eoꝛũde: Et ſciendũ ꝙ bñ tʒ ar
gumentii a pone añtis ad poſitionẽ ⁊ ſic ↄna eſt oo bñs nota illationis:⁊ ↄñs qd
ↄũitis. ¶Hur falle tres ſunt modi. de neceſſitate ſeqtur ad ans. Sili añs ⁊ cõ
Pꝛim⸗ modꝰẽ:qũ af̃ a deſtructione ſequẽs duplr capiũt.¶ Eno large. ſic añs
aſitis ad deſtructionẽ oñtis. vt ſi bõ eſt ꝓpõ ex qua denotat mediate nota illatio
eſt aĩal eſt: g ſi böͤ nö ẽ aial no e. Del nis ſequi alia: ſiue ſequatur debite ſiue ide⸗
eſt: gſi aial no e. bite. Et oñs ẽ of̃o deqͥ notat᷑ mediãte nota il
a poſitiõe ↄniris ad põnẽ añtis.vt ſi laæiõis ſeq ad aliã fiue ſequat debite ſinend
mel eſt: rubeũ eſt: g ſi rubeũ eſt:mel ẽ. ¶ Alioꝰ capiũtur ſtricte.⁊ fic añs eſt ofo ex qᷓ
Ad iſtũ modũ reducũtur oẽs pᷣue ar de ar hiecre ſeqᷣtur alia.⁊ ↄns eſt ꝓpõ qͥ de
gumẽtatlões ab ĩferioꝛi ad ſupiꝰ de neiahe equitur 0 alia. Et hoc modo di/
ſtructiue. Iñ quotienſcũq; fit ꝓceſ⸗ uino ontie in pnam bonã ⁊ ↄñam mala ẽ di⸗

5rr 1L n uiſio analogi in ſua analogata. 0 mo
ſus ab ĩferioꝛi ad ſuxꝰ cũ diſtribu⸗ capitur m opoltto me eioi ſo u

tiõe ſuꝑioꝛis:vt oĩs bõ currit:g om̃e
Nil Fuhru ibi cõmittit᷑ iſta larrel
null/ bo currit:ergo nullũ aĩal currit cinatiuꝰ v eẽ bon⸗
¶ Scðs modꝰ ſolet poni ab inſuffi ↄña veraq̃ tñ 15 eſt bona ↄna. ppter diuerſi
ciẽti inductõe ſingulariũ: vt ſoꝛtes ẽ tatẽ eius a bona ofa. ¶ Aliter diffinitur ſic.
aĩal.⁊ ecõuerſo. plato ẽ aial. ⁊ econ⸗ Fallacia ↄñtis eit argumẽtatio ſophiſtica q
uerſo:g oĩs hõ eſt aĩal:⁊ ecõuerſo.h̊ vgetur eſſe bona ↄna ꝓpter conuenientiaz

enumerãtur oẽs ſingulares illiꝰ oĩs eillis cum bona conſequentiaque tñ non eſt

aaEn Blee . s bona cõſequentia pꝛopter diuerfitatem ei⸗
bõ ẽ aĩal:⁊ non buiꝰ.oẽ aĩal eſt hõ:qᷓ̃ bona ↄña.Cã apparetie ẽof̃o Grnnefi ene

ſignificãtur ꝑ ↄpõnẽ buiꝰ qð ẽ ẽ ecõ bona ↄño: ꝓpte r ↄuenientiã qu babet cum
0

totiꝰ in mõ in ſuas ſpẽs. Alioꝰ capit᷑ ſtricte

Tertius
modus.

obiectio.

Solutio

R —

Acceptõ
nes de ly

malã.põt dici diuiſo gñis in ſuas ſpẽs. Nel ↄña.

Acceptõ
nes añtꝭ
⁊ ↄñtis.

intel. dif

¶ Notãdum eſt ſcðᷣo.ꝙ falla ↄñtis fimitiõis
ẽ deceptõ ꝓueniẽs ex eo ꝙ aliqͥs pceſſus rõ falle ↄſe⸗
ꝓpt ↄueniẽtiã quã bʒ cũ quentis

Quid lo⸗
c' maxĩia
2 dria ma
xi.in bac
fallacia.

pꝛĩa ſpẽs
buiꝰ falla
cie,

ſpecies.

tertiaſpe
cies.

ẽ bona ↄña. Ad iſtos ꝑalogiſmos rñdetur

Trac tatus Sertus

bona ↄña.Cã defectꝰ huiꝰ falle ofo diuerſa ſeqᷣtur ſi bõ currit riſñibile currit:ſed nullꝰ bõ
a bona ↄna. Locꝰ dr̃ia maxĩe buiꝰ falle eſt currit:g nullũ riſibile currit: ⁊ tñ ibi af a de⸗
iſti duo terĩ ofo apparẽs bona ↄña:⁊ ↄña bo⸗ ſtructione añtis ad deſtructionẽ ↄñtis ergo
na ↄne.⁊ ſic de ſilibꝰ.Sʒ loci buiꝰ falle mati pᷣmꝰ modꝰẽ inſufficiẽter poſitus. ¶ Scðdo ſic
me ſunt multi:ſicut a poſitione ↄñtis ad poñ af᷑.bñ ſeqͥtur ſi bõ currit: riſibile cur.ſed riſi.
