negatio.¶ Dr ꝙ nõ qꝛ tale ſignũ nõ negat᷑:ni
ſi ꝑ negationẽ imediate pᷣcedẽtẽ.vel ꝑ nega⸗
tionẽ pᷣcedẽtẽ mediate: q cadit ſupꝛa totum
illud quod additur termĩo a quo fit exceptio
Exemplum pꝛimi:vt oĩs hõ nõpᷣter ſoꝛtẽ cur
ut.Exẽplũ ſecundi:vt nõ oĩs hõ pꝛeter ſoꝛtẽ
currit.Ex iſto pʒ ꝙ bic ſignũ exceptiuũ nega
tur nõ nullꝰ bõ pᷣter ſoꝛtẽ currit.q; ſolũ vna
negatio cadit ſupꝛa ipᷣm:qᷓ;uis due pꝛecedãt.
1 ſo de pꝛopoſitionibꝰ
De . exceptiuis:dicẽdũ eſt de ꝓ
&pönib'; reduplicatiuis. Un
ꝓpõ reduplicatiua eſt ꝓpõ
exponibilis rõne ſigni re⸗

tiua ſunt iſta: inquãtũ:m ꝙ: vt ea rõne.qua redupli⸗ quisateri reduplicatiuieit.

ratione.⁊ ſic de ſingulis
¶ Sciendũ pꝛio 9 iſte dictões tri⸗
pliciter capiũtur. Unoꝰ vt eqͥualẽt aduerbio
tꝑis.ſ.qñ vel alicui ſili:vt bõ eſt pictꝰ inqtũ
hõ ſigt hoĩeʒ pictũ.i.q bõ ſigt boĩeʒ pictuʒ
¶ Alioꝰ capiũtur iſte dictões ſpecificatiue:⁊
tũc faciũt teriz ſequẽtẽ appellare ſuã rõneʒ⁊
nõ ponũti in aliq̃ ꝓpõne:niſi cũ vᷣbo ſiente
actũ ĩterioꝛẽ cognit᷑tiuũ vłappetitiuũ:expᷣſſo
vł ſubĩtellecto.Et tũc ꝑ illas dictões denota
tur ꝙ terĩnꝰ ſupꝛa guẽ cadit dictio reduplica
tiua ĩpoꝛtat rẽ.rõe cuiꝰ pᷣdicatũ pᷣncipale cõ⸗
uenit ſubo pᷣncipali Nel ꝙ pᷣdicatũ pᷣncipale
ↄuenit ſubo rõe illiꝰ terĩ:ſic ꝙ ſit in diffõne
illiꝰ:vtꝛgnis nqtũ calidus calefacit.ibi ille

terminus calidus cui immediate additur di⸗

ctio reduplicatiua impoꝛtat rem rõne cuius
pꝛedicatnm pꝛincipale conuenit ſubiecto pᷣn
cipali.Exemplum ſecundi:vt hbõ inqᷓ;tũ ſpẽs
pꝛedicat᷑ de pluribus numero differentibus
ibi illæ terinꝰ ſpẽs eſt terĩnꝰ rõe cuiꝰ pᷣdicatũ

pſincipale cõuenit ſubiecto:quia pꝛedicatuʒ

itiõe ter
minoꝛuʒ
excepti⸗
ue q̃ſtio
Solutio

Queſtio.

Solutio
Diffenitõ
ꝓpoſitio
nis redu
plicatiue

Accepti⸗
ones ſi⸗

catiuoꝝ

ſnle Ecen⸗
iuiseſt rifbilis. Ein⸗
inlseſtrif an
nplcaris ettremis: tun⸗
enor ec qñ faclüt ppoes!
urton iunt partes extreme

¶iendũ ſcdo dit⸗
ee putfaciit ppoes redu
imuracbuc multis modis. G
1 titer t denotät vam. 1 t.
ieeſſeoditoalis. vt ſoꝛter
ii¶Alo modo capiũtur ca
limerponẽs dz eẽ yna cal
rtſones inchtu aial röale eſt

duplicatiui figna reduplica gnoꝛum cqiituryt denotat imediatt

cpalepdicetur imeclate ð te⸗
gni reduplicatiuũ: tũc erpo
Neaddi qnta pp que eriti
iſitimediate ſe bñtes. (Al
hotat ouertibilitate pdicat
rio feduplicato aiſto mo in

Es inchtu bo eſt aiala tuüc in

ppones dz adi iſta ppo. iſt
les Alomcpimntn
nis Pnclpalis pᷣgicati a ro⸗
nitm mõ exponẽdo
13,9po, teri?reduplicatin
itzoiueniig ͤes enſe⸗
nop ñ dicit gois illa
eligibilistn q ſignüre .
tcnoteuplicans im n
Deſtaial inquatij gi⸗
uiſöie ignürecnee

eodct reuntr

reduplicatia 5
vittecnplicate Atia pte

nbur diſtignee g iepiat
„Vllgueda ß;
ncthlicntiuz ans
e

mNoA— N.
Bdrſgnüetenttünee genn
e liſegt goſte
e n ai 6nn ns fett
rn mcnisdeneetit glatie
Pde wopoſtont⸗
crcepriuts Melieſ de
Dönnd'recmlinitis d
orrdplniueſt ho Nat
crpondbilis ne ſgn re/ onesf⸗
Aplicriui finu fenlplia gnoumn
girtifn qmen roͦe, uu recpl⸗
s i
rioqiſe dictoͤes tri⸗
Vnd Necualataluerbi⸗
mifrnt doeſ picl inci
Ciigi do atbeiezan
nihedicles ſperiftnnen
caneti mheline ſii dnn

i woneniiͦci dofii
eui kappentimierſe⸗
oanitini kappelin
kticgilsnig es elet,
ma pilt icoretihia
Pe ertiͤhehlch

–

De exponibilibus reduplicatiuis

pᷣ ncipale eſt de diffone illiꝰ terĩ ſpẽs. Et iſtis
duob modis nõ facit ꝓpõnẽ reduplicatiuaʒ
¶ Eñ qñ iſta ſigna capiuntur iſto ſcõo mõ:et

ponuntur poſt teriz ↄnotatiuũ tũc impediũt

notabile.

multipli⸗
citas di⸗
ctionum
redupli⸗
catiuaru.
Pꝛimo.
Secũdo.

Tertio.

Quarto

Quinto

appellationẽ iſtiꝰ terĩ.vt diligo iobãnẽ inqᷓ;⸗
tũ bonꝰ.ibi ly iobãnẽ nõ appellat ſuã rõnem
ꝓpter ly inquãtũ:ſed iſte terminꝰ bonus ap⸗
pellat ſuã rõnem. Ex ꝗ pʒ ꝙ iſta ↄña nõvalet
ego diligo iobãnẽ inqtũ bonꝰ diligo iobã
ne.¶ Alio mõ capiũtur dicti teri reduplicati
ue ⁊ hoc ↄtigit tripliciter. Rno mõ vt faciũt
ꝓpõeʒz de reduplicato ſubo.Alioꝰ vt faciunt
ꝓpõnem de reduplicato pᷣdicato. Tertio mõ
vt faciũt ꝓpõneʒ reduplicatiuã.Exẽplũ pᷣmi
vt aliqͥd qð eſt hõ inqᷓ;tuʒ rõnale eſt riſibile.
Etxẽplũ ſecundi:vt riſibile eſt bõ inquãtum
rõnale Exemplum tertij vt oĩs homo inqᷓ;tũ
rõnalis eſt riſibilis.ñ qñ faciũt ꝓpõnes de
reduplicatis extremis:tunc ſunt partes ex⸗
tremoꝝ.ſed qñ faciũt ꝓpões reduplicatiuas
tunc non ſunt partes extremoꝛum

¶ Sciendũ ſcðo ꝙ dictões redupli
catiue ꝓut faciũt ꝓpões reduplicatiuas capi
untur adbuc multis modis.¶ Ano mõ ↄco⸗
mitãter vt denotãt ↄnam.⁊ tũc vltima expo
nẽs dʒ eſſeↄditõalis.vt ſoꝛtes inqᷓ;tuʒ bõ eſt
aĩal.¶ Alio modo capiũtur cauſaliter ⁊ tunc
vltima exponẽs dʒ eẽ vna cãlis ſiue rõnalis:
vt ſoꝛtes inqᷓ;tũ aĩal rõale eſt riſibilig. Alioꝰ
capiũturvt denotãt ĩmediationẽ pᷣdicati pᷣn
cipalis ⁊ terĩ reduplicatiui:ita ꝙ pᷣdicatũ pᷣn
cipale pᷣdicetur iĩmediate ð terĩo cui additur
ſignũ reduplicatiuũa tũc exponẽdo talẽ pꝓpõ
nẽ dʒ addi qͥnta ꝓpõ que erit iſta.⁊ iſti termi
ni ſũt ĩmediate ſe bñtes.¶ Alioꝰ capiũtur vt
ĩpoꝛtãt ↄuertibilitatẽ pᷣdicati pᷣncipalis cuʒ
terio reduplicato ⁊ iſto mõ iſta eſſet falſa ſoꝛ
tes inqᷓ;tũ bõ eſt aial⁊ tũc in exponẽdo tales
ꝓpõnes dʒ addi iſta ꝓpõ.iſti terĩ ſũt cõuerti
biles ¶ Alio mõ capiunt᷑ It denotãt alietatẽ
rõnis pᷣncipalis pᷣdicati a rõne terĩ redupli⸗
catiui ⁊ iſto mõ exponẽdoales ꝓpões dʒ ad
di iſta ppõ.teriꝰreduplicat᷑iuꝰ⁊ pncipale pᷣdi
catũ bʒ diuerſas rões.⁊ illoꝰ capit pvᷣs ĩ pꝛio
pꝛioꝝ qñ dicit ꝙ oĩs illa ꝓpõ eſt falſa ⁊ in in⸗
telligibilis in qᷓ ſignũ reduplicatiuũ Aditur
pᷣdicato reduplicans ipᷣm ⁊ iſto modo iſta eſt
falſa:bõ eſt aial inquãtũ aĩal. Erx dictꝭ pʒ ꝙ;
ꝓpõ ĩ q̃ põit᷑ ſignũ reduplicatiuũ ẽ diſtiguẽ⸗
da eo ꝙ dictõ reduplicatiĩa pᷣt capi ſpecificati
ue vł.reduplicatine ⁊ ſi capiat᷑ reduplicatiue

cxlix.
ſumitur qui iam dicti ſunt

¶ Sciẽdũ ẽ tertio ꝙ ꝓpões redupli de etpo⸗

catiue affirmatiue ſiue in qͥbꝰ ſignũ reduplica
tiuũ nõ negat᷑ dñt expõi copulatiue:ſed ille ĩ
quibus ſignum reduplicatiuum negatur dñt
exponi diſiunctiue

¶ Eñ ꝓpoſitiões reduplicatie ſunt
in mitiplici dr̃a.Nã quedã ſũt ĩ qbꝰnulla põit᷑
negatio:vt ols hõ inqᷓtũ rõnalis eſt riſibilis
¶Aulie ſunt in qbuſ negatõ pᷣpõitur toti ꝓpõi
q̃ dicũt pᷣdictꝭ:vt nõ oĩs bõ inqtũ rõnalis ẽ
riſibilis.¶ Alie ſunt in qͥbꝰ negatio ĩmediate
pᷣpõit᷑ copłe.⁊ nõ ſigno reduplicatiuo:vt oĩs
hõ inqtũ rõnalis noò eſt riſibilis ¶ Alie ſunt ĩ
qqbꝰ ponũt᷑ due negatiões:quaꝝ vna pᷣpõitur
toti ꝓpõni: ⁊ alia imediate pꝛepõit᷑ copłe. vt
nõ oĩs hõ inqᷓtũ rõnał nõ eſt riſibilis.Et iſte
Ʒdicũt illis de tꝓrtio mõ.¶ Alie ſunt in qbus
põit᷑vna ſola negatio q̃ imediate pᷣcedit ſignũ

ſitione re
duplicati
ue

Olrcipli⸗
ceſpꝛopo
ſitiões re
duplicati
ue

reduplicatiuũ.vt oĩs hõ nõ inqᷓ;tũ rõnalis eſft

criſibilis.¶ Alie ſũt in qͥbꝰ ponũt᷑ due negatio⸗

nes.q̃ꝝ pꝛia pᷣpõit᷑ toti ꝓpõni:⁊ alia ĩmedia⸗
tpᷣpoit᷑ ſigno reduplicatiuo:vt nõ oĩs hõ nõ
inqᷓtũ rõnalis ẽ riſibilis Et iſte ↄdicũt illis ð
pᷣcedẽti mõ. Alie ſũt ĩ qbꝰponũt᷑ due nega⸗
tiões:q̃ᷓ; vna ĩmediate pᷣpõit᷑ ſigno reduplica
tiuo:⁊ aligſimediate pꝛeponit᷑ coplłe pᷣncipali
vt oĩs bõ nõ inqᷓtũ rõnalis nõ ẽ riñbił¶ Alie
ſũt ĩ qbꝰponũt᷑ tres negatiões:q̃ꝝ vna pꝛepõi
tur toti ꝓpõi: alia ĩmediate pᷣpõit᷑ ſigno redu
plicatiuo.⁊ tertia ĩmediate pꝛepõit᷑ copłe: vt
nõ oĩs hõ nõ inqᷓtũ rõał ñ eſt riñdilis.Et iſte
contradicũt illis de ſeptimo modo
¶ Pꝛo expõe ꝓpõnũ reduplicatiaꝝ
in qbꝰ nulla põit᷑ negatio põit᷑ tał rła. Oĩs
peſitio reduplicatia in q̃ nulla ponit᷑ negatio
expõit᷑ ꝑx copulatiuã affirãtiuã et᷑ tribꝰ catbe⸗
goꝛicis ⁊ vna bapotetica compoſitã.in q̃rum
pꝛĩa affirãt᷑ pᷣncipale pᷣtũ ð pᷣncipalioꝛi ꝑte ſoi
⁊ ĩ ſca affirãt᷑ teri ciu pᷣpõit᷑ ſignũ reduplica
tĩʒ de pᷣncipali ſubo ⁊ ĩ ttia affiratnr pꝛincipa
le pᷣdicatũ de ter mino cui additur ſignũ redu
plicatũ vłr accepto.⁊ q̃rta eſt vna ↄditiõalis ĩ
cuius pꝛima ꝑte terminꝰcui pꝛeponitur ſignũ
reduplicatiuũ affiratur ð ſubo trãſcẽdẽte.⁊ ĩ
ſcða ꝑte affirãtur pᷣncipale pꝛedicatũ de rela⸗
tio idẽtitatꝭ ſubᷣe bñte ꝓ ſuo añte illð trãſcen
dqẽs ⁊ h ſi tał ꝓpõ expõat᷑ gra ↄcomitãtie.ſed
ſi expõeret᷑ gra cãlitatꝭ q̃rta ꝓpõ derʒ eẽ vna
cclis ex eiſdẽ ꝑtibꝰ cõpoſita ſicut ⁊ ↄditionalł

Regla 8

ꝓ excluſiuiſ

nullaz ne
gationez
bñtibus.

adbuc diſtiĩguẽda pz qncg ſeſus b y ügn ¶Sʒ ꝓpõnes reduplicatiuoqᷓ ſunt dictoꝛie Dde Zdi⸗

reduplicatiuũ reduplicatie tẽtũ qnq; mols

iſtaꝝ dñt erpõiꝑ diſiunctiuas ↄpoſitas ex ꝑti
bus Zdicẽtibꝰꝑtibꝰ coplatiaꝝ ꝑ qͥs expounut

ctoꝛiepꝛe
dicte

reduplicatine ĩ bꝰnulla põit᷑ negatio.Exem ſi ẽnt᷑ ꝑ illã dictionẽ ſymoni ſſt leaſaligae zc rinb
ETPEREi d ih P8 tio. Ex ionẽ ſymoniam. Kt. zſfbile.1,öm noel
pluũ pᷣmi: vt oĩs hõ inqtũ rõnal eſt riſibilis:ex Peoexpoe reduplicatiuaꝝ nega Kntage lite ban izon prie⸗ 1

pomtur ſic. oĩs bõ ẽ riſbilis ⁊ oĩs bõẽ rõnal. tinaꝝ i bꝰ negatõ ĩmed ate ppõit᷑ ſ ſr en popone erl
Mur ne. ols Po 18 7018 boeror b̃ ne ate pᷣpõit᷑ ſigno re⸗ one nega oiſtari c ppone er
e Fi hn 1 eKlae nnal auden daplicatio potf talis ria Dic pporednplica tiones n lail A
Tinbile. Et h ſi expongt gfa co 7: Dz nn tiua negatina ĩ q̃ vna ſola negatio ĩmediate ſignũ re⸗ ſnured e particul.
expõeretur gfa cae:t iſta eẽt qrta ꝓpõ:q; ali p̃ponit᷑ ſigno reduplicati p diſi e⸗ ſſene en dzeſſeß
Poer SeEe uts cet qrta 1 plicatiuo. exponit᷑ ꝑ diſũ quplicati imegetu at
das ronale ulðẽ riſibile: Oñ ſi ꝓpõ requpli⸗ ctiuã affirmatinã ex Irtuoe Posibhs oronin- ui Vaben Mh lcatiulis. alt
Cat Iia ſit vlis.tũc due pᷣme exponẽtes nue P20 in quaꝝpꝛia pᷣdicatũ pncipale negat᷑ de ſubo te. deredup 5

Poiſtice eft R & ſi ꝑticlar ꝑoiclares a tñ t᷑ ⁊ in ſcda teri reduplicat⸗ negat᷑ de ſubo: in Om minn ⸗ li ponit ne
iis dz eẽ . 1s 2 qrta ſp oitoał vł cãl. Et ex tertia pᷣdicatũ pncipale negat᷑ de reduplica⸗ ſrmrina inana⸗ inter xtes
poſitioes talin ꝓpõnũ qñ fquplicatie ſt vłes to pticularit᷑ ſüpto q̃rta ẽ vna ↄditõnal.vel inlaariui ponit me cli⸗
Ars Picnaegeittaer rdde NeN caſs negatiua. in cuiꝰ pꝛĩa pte reduplicatuz iſhont Cali⸗
Eills dictoẽʒzvitiati.Exẽplũ ſcdi:vt nõ oĩs hõ affirmat äſczdzte r in frn re ſea u en diniſim. ſal
affirmat᷑ de trãſcẽdẽte.⁊ in ſcdðᷣa ꝑte pᷣdicatũ ee vniuoce. 1 (Di notit

inqtu rationałẽ riſibił. exponitur ſic homoñ pnci ed Exe Holcqe
DE nReEP c omon pale affirmat᷑ de relatiuo illiꝰ trãſcẽdẽ⸗ de Zdicto mjmouatũ ſuba.
=riſbil vł bõñ e rational: vłaliqð roale ñ ẽ ri tis.¶ Et odictoꝛia ꝓpõis exponit᷑ ꝑ copulati daiece gutmſilliten; non ſuppo

ſibile:vł n ſi aliqͥd ẽ roãle ipʒʒ ẽ riſibile fiue ñ: uã affirmatiuã cõpoijtã t cope⸗ ennn, 5 opoꝛte
qn ſi aliqͥd ẽ ro1 ip̃z Eriſbile er die⸗ tali alieins epezer ptib Zdicẽtibus cte. atiſ ditic tii nph m
um ꝓpoſitionũ ſigntur ꝑtalẽ dictionẽ ꝓ bo⸗ ötucpta Fne Ari Pun Aor 5 . onaner qua
iemne Pniamcens ſ En ꝑticulares tẽ bõ nõ eſt riſibilis.vel oĩs bõ nõ eſt rõnalis. inttcd⸗ ſinõ ſuppon
Kegule ENilla dictionẽ celebꝛoter. vel aliqð rõnale nõ eſt riſibile vel nõ ñi aliqᷣd opoꝛteret talẽ ppone
de redu⸗ ¶ Pꝛo expõne ꝓpõnum reduplicas eſt rõnale ipm eſt riſibile ⁊ boc ſi ſit requpli heidifin ploneta?
plicatĩis tiuaꝝ negatiuaꝝ in qͥbꝰ negatio immediate pᷣ catio cõcomitãtie:vel nõ.q; aliqͥd eſt rõnale 6 darlatalss eſt. ad c
negatio⸗ ponit᷑ copłe ⁊ nõ cadit ſupꝛa ſignũ reduplęga ipᷣm eſt riſbile.⁊ boc eſt ſi it reduplicarõ cãe (d guolicato ſuboſ
nem ante tiuũ põit᷑ talis rla. Ois ꝓpõ reduplicatia ne⸗ Et ſignt expões taliũ ꝓpõnũ ꝑ iſtã dictionẽ ucideltalg de cõſitit
copulam gatiua ĩ qua ſignũ reduplicatiuũ nõ negatur. Pẽthecoſte. Exeplũ ſcði vt nooĩs hõ inq⸗ nietiuaffffatiua dee iie
babenti⸗ expõit᷑ ꝑvnã copulatiu affirãtiuꝗ ĩ cuiꝰ pꝛia tũ rõnalis ẽ riñbilis.Expõit᷑ ſic. aliqs hõ ent Aiietis bo inquatu ron
bus pte pᷣdicatũ pᷣncipale negat᷑ ð ſuepncipali⁊ riſibilis ⁊ aliqs bõ eſt ronalis ⁊ oẽ ronale eſt rſtiboͦinquatuͦ rönalis el
ĩIſcda ꝑte teriꝰ cui addit᷑ ignũ reduplicatiuũ riſibile.⁊ ſi aliqͥd ẽ rõnale ipᷣm eſt riñbile:vel ſonleguitur econuerſo.
affifat de ſubo pncipali: ⁊ in tertia negat᷑ pn⸗ q aliq eſt rõale ipʒ eſt riſibile. Et expõnes (¶Lernarla talis . Qu

cipale pᷣ̃dicatũ de terio reduplicatovłr accep⸗ taliũ ſi gnt᷑ ꝑ bac dictionẽ viciari. . en rtNa
1er Et guarta eſt vna conditchalis vel cantan ¶. Dao expòe reduplicatiiaꝝ affir nnetferr teinann
ĩ q̃ teriꝰ reduplicatꝰaffirãt᷑ de trãſcẽdẽte ĩ pꝛi matiuaꝝ ĩ qd vna negatõ immediate ppõit᷑ Rla ð re⸗ mn nerſellsconortſviſi
ma pte illius ꝓpõnis:⁊ ĩ ſcdðᷣa ꝑte negat᷑ pꝛine ſigno reduplicatiuo ⁊ alia ĩmediate pᷣpõit᷑ co qu. nega⸗ e Nomttätie ateri? recu
De Zdic cipale pᷣdicatũ ð relatĩo illiꝰ trãſcẽdẽtꝭ.¶ Sʒ pule ponit᷑ talis rła. Ois ꝓpõ reduplicatiua tioneʒ añ Kinckſeno va. Kolsba
toꝛia pᷣdi Sqictoꝛie taliũ ꝓpõnũ dñt expõi ꝑ dinuctias affirmatiua ĩ q̃ ponũt᷑ due negatões vna im⸗ ct poſt ſi⸗ oe roalis. Dj notater diͦ et

cie affirãtiuas cõpoſitas er ꝑtibꝰ õdicentibꝰ pe, mediateañ ſignũ reduplicatiuũ: ⁊alia imedi gnũ babẽ iuntitie n ſietponeretun g
bus coplatiuaꝝ ꝑ quas exponũt᷑ tales redupli ate añ copula exponit᷑ ꝑ diñüctiuã affirmati te/ Nirlanneketet chinnd
catiue negatiue ĩ quibꝰnega nõ cadit ſupꝛa uã ex qttuoꝛ ꝓpõib cõpoſita.ĩ q̃ꝝʒ pᷣma pᷣdi⸗ neeisbö nark
ſmalis. (Di notater niſſ ter

ſignũ reduplcatiuu.Exẽpluũ pꝛimi:vt oĩs bõ ĩ catũ pncipale ligt de ſubo pᷣncipali⁊ in ſe 5JH)
q't rõnalis nõ eſt riſibilis.Exponi fc. Oĩs cũda teri? redupliatꝰ negat de ſubo pᷣncia q ſiteri'reguplicat ſurpen
bõ nõ ẽ riſibilis:⁊ oĩs hõ ẽ rõnalis.⁊ nullũ rõ li.⁊ ĩ tertia pᷣdicatũ pᷣncipale affir̃at᷑ de terio lequocuq; tal ppo etponere⸗
nale eſt riſibile.⁊ ſi aliqͥd ẽ rõnale ipʒs nõ eſt ri reduplicatoꝛ arta⸗ ↄditõalis vel calis nega de zqicto s bõ inquãtum ois rifibil⸗
ſibile.⁊ boc ſi ſt reduplicatio ↄcomitatie. ł tiua:in cuiꝰ pma ꝑłe reduplicatũ affirmat᷑ de rig ſtatim (Quart

quia aliquid eſt ratiõale ipᷣm nõ eſt riſbile: ⁊ ſubo trãſcẽdcte.⁊ in ſcdᷣa ꝑte pᷣdicatũ pᷣncipa añ dicte. ſct 1rla tal libe

boc ſi ſit reduplicatio cauſe. Et ſignt᷑ expões le negat᷑ de relatiuo illiꝰ trãſcẽdecꝭ.¶ Sʒ op lenimagffifatiua in jiceter
taliũ ꝓpõnũ ꝑ illã dictionẽ retrabẽdo.inde poſita Sdictoꝛia dʒ exponi ꝑ copulatiuà affir hapale⸗ terin' requplicat⸗
qñũ ꝓpõ exponibilis ẽ vlis:tũc due pꝛĩe expo⸗ matiuã cõpoſitã ex Etib⸗ ↄdicẽtibꝰ ꝑtibꝰ di⸗ nogfa cgeeſt falſayt he 2
nẽtes erũt vłes.Et ſi ſit ꝑticłlaris erũt ꝑticla⸗ cte copulatiue.Exẽplũ pmi.vt oĩs bõ nõ in⸗ lehleſtaial Et iſt P
res:ſʒ alie due dñt ſe ſitrr br̃e. Exẽpluʒ ſcdᷣi:vt q;tũ roał nõ eſt riſibilis. Expõit᷑ ſic. oĩs bõ ẽ notiori ybi dixit endi
oĩs bõ inqtũ rõnal nõ eſt rinbilis expõit᷑ ſi. riſibilis:vel oĩs bõ nõ eſt ronal vł aliqð rõa⸗ lnin inrelligit c zzregu
bõ ẽ riſibilis:velaliqᷣs bõ nõ ẽ rõnal:vel ali⸗ le eſt riſbile vel nõ ſi aliqd eſt rõale ipʒ nõ ẽ igtirci talig 9 oſe⸗ inqua req
quodrõnale eſt riſibile:vel nõ ſi aliq eſt rõa riñbile.vel nõ qꝛ aliqͥd ẽ rõale ip̃ʒʒ nõ ẽ riſibi tlettione poliſionon e in
nale ipſuʒ nõ eſt riſibile: ſiue nõ qꝛ aliqͥq eſt rõ le: ¶ Erxẽplũ ſcði: vt nõ oĩs hõ nõ incq;tũ rongꝗ . (u vera.
nale ipʒ ñ eſt riſbile. Et expões taliũ ꝓpõnũ lis nołſt riſbilis.Exponitur ſic aliqs.hõ noõ Kiunt regulat lis
G N

OQ

e r
nnin De ꝓpõnibus Reduplicatinus. SFolio
Fin hl Aetege ſutr, & riſibilis ⁊ aliqs hõẽ rõnalis.⁊ oẽ rõnale nõ requplicatũ nõ vʒ gñalr ↄña: vt nõ ſeqͥ ſoᷣ

zechechgr, . 4 . „ — — — zu„, 2 .
A Als iikſan t gga ẽ riſibile.⁊ ſi aliqͥd ẽ rõale ipᷣm ẽ riſbile.ſiue inqtũ bõ eſt riſibilis: ſof.inqᷓtũ aĩal ẽ riñbi

gſol ehoreeinn deng qꝛ aliqd ẽ rõale ipᷣm nõ ẽ riñbile.vñ in erpõi lis ¶ Dr̃ notãter ab lferioꝛi terio requplicato
ilin ro ſnetine cnezgf bus iſtarũ ꝓpõnuʒ due pꝛĩe ꝓpõnes dñt eſſe qꝛ ſi inferiꝰ nõ eẽt requplicatũ:⁊ ſiłi ſuꝑiꝰ:tũc
uie nnn onk diſt ſgun⸗ eiuſdẽ quatitatꝭ cũ ꝓpõne expõibili. ⁊ tertia ↄna bñ valerenab infemoꝛiad ſuꝑi? cũ dictiõe·
Samddcn Poftn cihlen ſi ſignu reduplicatiuũ nõ negetur dʒ eẽ vlis reduplicatiua: vt bñ ſeqtur oĩs bomo inqᷓtuʒ
arnelä det⸗ lſti ſed ſi negetur dʒ eſſe particularis. rõałẽ aĩal.gꝗ oĩs hõ inq;tũ rõnałeſt ſubſtãtia
Uöme t . . „ 1. — . PEPE talig 6 6 6 20*
agengfiieicri arti ¶ De reduplicatiuis. alie rłe ſpales ¶ Serta rha talis . Arguẽdo a pꝛo ,
o: n eelpt Pꝛia rła D ſcatiua Pôe reduplicatia ad ſus exponẽtẽ totalẽ 2z eꝰ Sexł᷑ta
Ann MWoct . 1 . Quaꝝ pꝛima talis ẽ.Oĩs ꝓpõ reduplicatiua bõa ↄña. exempla patẽt er pꝛi dictis
nalſne . mlvel halis, affirmatiua in q̃ nulla ponit᷑ negatio ⁊ ſignũ Hotet er. Piet R 13.
ter ruſch ſeng reduplicatiuũ ponit᷑ inter ꝑtes pdicati qruz ¶ Septima rla talis ẽ. ERirguendo a Septĩs.
de relnri⸗ gt Ocſcati vna ꝑs ſupponit ꝓ płibꝰ qᷓ; alia eſſentialit᷑ di ꝓpoe requplicatĩa exponibili copłatĩe ad q;⸗
u ppoͤse l riſtti deze ſtinctꝭ vniuoce ⁊ diuiſim:ẽ falſa. vt oẽ aial eſt libet ſuaꝝx exponẽtiũ qͥ eſt ꝑs pꝛincipalis p⸗
cpofti ahmn ſcptlti nn coꝛpꝰ inquãtũ ſuba.¶ Dfr̃ notãter eẽntialiter Poſitõalis totalis exponẽ ẽ bõa ⁊ foꝛmalis
tine. Kinid dterbus gen diſtinct:qꝛ ſi illi terĩ non ſupponerẽt ꝓ plibꝰ Oña:ſʒ nõ eð:q ĩ tali ↄña equalet af̃ a tota co
ci ni öninciedö eſſentialr diſtictẽ:tũc nõ opoꝛteret ꝙ talis/p Pulatia affiratia ad qualibet eiꝰptẽ pꝛĩcipalẽ
l nulseholkfteil põ eẽt flã ſicut iſta. oĩs pꝛimꝰ motoꝛ ẽ pꝛĩa cã mtꝗl mod arguẽdiẽ bonꝰ⁊ foꝛałlʒ eõ i vʒ.
ennet iidei ſoͤrals. inquãtũ deꝰ.¶ Dr notanter quaꝝ vna ꝑs ſup ¶. ctaua regla talis eſt Arguẽdo Oeraus,
leſelro ſeli ponit ꝓpłibꝰ ac.qꝛ ſi nõ ſupponeret ꝓ plłibꝰ a reduplicatĩa expõibili dſũctiue:ad qᷓlzʒ ſua⸗ 5.

rij ꝑtiũ exdonẽtiũ ñvʒ ↄña foꝛãlr lʒ bñ eõ Ccã

qᷓ; alia:ñ opoꝛteret talẽ ꝓpõnẽ eẽ falſã vt di⸗ exdone 1 lʒ bi⸗ Orsgr
cẽdo oĩs lucidiſſimꝰ planeta ẽ ſol ĩquãtũ ſol. ẽ qᷓ; a diſiunctiua affiratia ad quãlʒ eiꝰ parteʒ Queſtio

enborcſkfiftreerplinzie Secida. ¶ Scða rła talis eſt.ad oẽm ꝓpõeʒ pꝛincipalẽ nõ vʒ ↄna ſʒ eõ a ꝑte diſñiũctiue ad

Etali pponi oſfi diton⸗
rhli itrois bo inih⸗
kbellis Eppoſt ſcalihs hoͤef
böckrönls 0erönueet
geröͤmale ömettrifbilevel
eiözet nible, Eterpones
cducnone niaan.
ereduplcanuar affi

7

Nepal mmecefpo Nbö⸗
ot alininedateppolt co egn⸗

Dis poöreduptcgtina lionezaff
1 Dis porecthtin anrſßi

Grübeve
le⸗

nüt due negn deflgin⸗
eanpicartnnzglgineti
wniddifüctinn fimm
id cdpoftiiaphnahe

ꝗffir̃atiuã de reduplicato ſubo ſeqͥtur ꝓpõ re
duplicatiua affif̃atiua de cõſilłibus terĩs. vt
Aliqͥd erñs hõ inquãtũ rõnale ẽ riſibile: in⸗
fert iſtã:hbõ inquãtũ rõnalis eſt riſibilis.ſed

non ſequitur econuerſo.

¶ Tertia rla talis ẽ.Quelʒ requpli
Tertia. catia pure affirmatiua in q̃ nulla ponit᷑ nega
tio ↄpoſita ex teris cõuertibilibꝰ:dũꝰ exponi
tur gra ↄcomitatie. a teriꝰ reduplicatꝰ nõ ſu⸗
matur cũ ſigno vli ẽva.vt oĩs bõ inquãtũ riſi
bilis ẽ rõalis.Dr notãter dũꝰ etponatur gfa
comitãtie.q; ſi exponeretur gfa cãe: tũc nõ
opoꝛteret talẽ eẽ verã.q; iſta ꝓpõ ẽ flã qñ eſt
reduplicatio cãe oĩs bõ inquatũ riſibilis eſt
rõnalis. Dfr̃ notãter niſñi teriꝰ reduplicatus

totadiſiunctiuã ẽ bõa ↄnia:igit᷑ rla vᷣa. ¶ Sed Solutio.
qrerʒ aliqͥs:ql ſupponũt teri ĩ ꝓpõne redu⸗
plicatĩa affirãtia. Dr ꝙ termiĩ alij a terio re:
quplicato ſiqipponãat ſupponũt ode ſiẽ in pᷣ⸗
iacẽte illiꝰ reduplicatie.Se teri?ꝰre

duplicat

ſupᷣ quẽ nullũ cadit fignũ diſtribntiuũ niſi ſig
nüũ reduplicatiz ſuppõit ↄfuſe ⁊ diſtributiue:
ſuppõe ↄfuſa ⁊ diſtributia ĩpꝛopꝛie dicta. q̃ eqᷓ
ualz plibꝰ ſuppoĩbꝰ ĩ mẽte:puta ſuppoẽ ↄfuſa
tm̃vł ſuppoẽ ðtiata:⁊ ſuppoẽ ↄfuſa⁊ diſtribu
tiua. etẽplũvt oĩs bõ ĩqᷓtũ aĩal ẽ ſubã.ibi ille
tibõ a ille fiſubã ſupponũt eodẽ ſic ĩ iſta ꝓ
põe oĩs bõẽ ſubã ⁊ ille fi aĩal ſtat ↄfuſe ⁊ di⸗
ſtridutie. ¶ Sʒ ſi ſignũ reduplicatm̃ negaret
⁊ t᷑ reduplicatꝰ eẽt teri coĩs ſupponẽs tune
ſi reduplicatia eẽnulis teri Nreduplicatꝰ ſup⸗

it deſnhopnapalrnſe ⁊c. q; ſi teriꝰ reduplicatꝰ ſueret᷑ c eig vli. poẽret ↄfuſę tm̃.⁊ ſi eẽt pticlarꝭ ſupponeret ðᷣ
en pegni deſbo hnth 8 tũc quõcũq; tał ꝓpõ etponeretur eſſet falſa. teriate.exẽplũ pꝛimi:vt oĩs bõñ inqtũ rõnał
N daceeffit deteſi⸗ vt oĩs bõ inquatum oĩs riſibilis eſt rõnalis. ẽriſibilibi ille teriꝰrõãl ſuppoit ↄfuſe tm̃:ex

i ℳnoslis

4

Acilssnegt deritn
aplactigfrnutde ſofrin
t e zcicni toßt nin

augrta. ¶ Quarta rla tal ẽ q̃det ppõ redu
plicatiua affif̃atiua in q̃ iqẽ teriꝰ ẽ pᷣdicatum
pncipale ⁊ terĩnꝰ requplicatꝰ dũꝰ fit redupli

emplũ ſcdi vt hõ inqtü ñroałeſt riñbił ibi ly
rõnał ſupponit deterĩate.¶ Qualr ãt ꝓpoẽs
reduplicatie dẽant ↄuertũ⁊ q̃łr ex eis debeãt

r ,25 ipalet HE = e ſheſn ſez Grz, fſieri ſylli videbit᷑ in libꝛo pꝛioꝝ ariſtotelis.
mil ſdi nif catio gra cae eſt l eEſeꝛ mana⸗ re Aſo de pꝓpõib reduplicatis
etponin ), tũ aĩal eſt aĩal.Et iſtum ſenſũ voluit br̃e arj. videdũ ð ꝓppoĩbꝰd incipit
ri) 0iceni Al. pmo pꝛioꝛũ vbi dixit ꝙ q̃ reduplicatiua eſt E Lvlr O in ibit
jageb7 diboli inenteiliaiiligine zuplicgtun S ⁊ deſinit ⁊ alijs dictioĩbꝰ in⸗
igiiͦpl ,l irteti falſa nne igibi ſnen qua edraens ceptoẽʒz vł ichoatoẽʒ reꝝ ĩ⸗ Pꝛo quo
tli en ihtn icakii. Eneadhefnapeg ae. poꝛtatib vt ſt tales denes ꝓ capitur lj
boͤnoeſan ni⸗ inellecti⸗ eſi⸗ .ANaucit᷑ ſit gnat eoꝛrũpit᷑ ⁊ ſic incipit
I. Dninta. ¶Quinta regula talis ẽ. Arguẽdo dea is. Un b vbuũ. Incipitipoꝛtat eé añ fu⸗

ab iferioꝛiterio rduplicato ad ſuꝑioꝛẽ teriz iſſe: vel impoꝛtat non eſſe foꝛe, ex quo patet

„

De inſta⸗
tibus.

Quid reſ
pmanens
⁊ ſucceſſi⸗
9.

ies eaꝝ: quo qd aliquas partes facte ſunt

Dractatus

boc vᷣbũ ĩcipit apliat terim cui addit᷑ añ ſe qð vʒ tm̃:ſicut añ p inſtãs. poſt qdᷣlz inſtans
poſitũ ad ſupponẽdũ ꝓ eo ꝙ ẽa fuit:vel ꝓ eo qð fuit añ H̊. Sitr ponit᷑ illð oↄplexũ ĩmedia⸗
ꝙ eſt ⁊ erit.ſcðᷣo ptʒ q illð vᷣbũ incipit ipoꝛ⸗ te poſt h̊.qð vʒ tm̃: ficnt poſt hoc inſtãs ⁊ añ

tat tps pᷣteritũ a futurũ reſpectiue ĩ oꝛdie ad ðlz inſtãs qð eſt poſt boc.¶ IUñ ppõnũ de ĩ Olte di iid
pnñs ⁊ nõ quodlibet tps pᷣtitũ vel futurũ:ſʒ tẽ/ cipit:qdã ſũt ð ſubiecto ↄnotatiuo ſignte ſuc mſiões p ſ
p imediate pᷣcedẽs ipʒʒ tẽpꝰ pñs ⁊ futuꝝ ĩme ceſſionẽ:vt modꝰ ĩcipit eẽ qͥdã ſũt de ſubõ nõ põnuz de nmiſtlo⸗

diate ſequẽs ipᷣm tpᷣs pñs:q; iſta cõiter cõce⸗ ĩpoꝛtãte ſucceſſionẽ:vt ſoꝛtes ĩcipit eẽ plato Incipit
ditur. ſoꝛtes incipit ſcribere. poſito caſuqꝙ ſoꝛ ĩcipit. Etiã q̃dã ſũt de ſubõ cõi vt bõ icipit eẽ
tes nũc ſcriberet aliquẽ libꝝ.⁊ antea nõ ſcrip q̃dã de ſubõ ſingulari:vt ſoꝛ.incipit eẽ. Siłr
ſiſſet de die ⁊ pdie ſcripſiſſet vł eria cras ſcri qdã ſũt de ſubo fingularꝭ nũeri nõ collecti⸗
beret qð tñ nõ eſſet ſi ly incipit impoꝛtarʒ ſim uo:vt aſinꝰ ĩcipit eẽ.a⁊ alie ſũt de ſubiecto plu
płr t̃s pᷣteritũ ⁊ futuꝝ.¶ Iñ boc verbũ inci⸗ ralis nũeri:aut de ſubõ collectiuo: vt boĩes ĩ
pit qñq; capit᷑ vulgarit᷑.⁊ ſic incipere eſt idem cipiũt eẽ:⁊ turba incipit eẽ. Silr q̃dã ſunt de
ꝙ de nouo eſſe:⁊ iſto mõ iſta ꝓpõ ſoꝛtes inci⸗ ſubo fimplici aut incõplexo vt ſoꝛtes incipit
pit eſſe vʒ tm̃ ficut iſta ſoꝛtes nũc eſt:⁊ nõ diu eẽ.⁊ q̃qã ſũt de ſubo coplła.ex plibꝰ teris: vt
ãtea fuit:⁊ iſtoꝰ ſolẽt ↄcedi tales ꝓpões. Ar ſoꝛtes ⁊ plato ĩcipiũt eẽ. Silr qdaʒ ſũt de pñ⸗
boꝛ incipit floꝛere:lʒ antea arboꝛ ffoꝛuit ⁊ nõ ti ⁊ q̃dã de pᷣterito:⁊ q̃ͥdã de futurovt ſoꝛtes ĩ
diu. Silr pbr̃ incipit miſſa:̃uis vnã ꝑtẽ miſ cipit eẽ.ſoꝛtes incepit eẽ.ſoꝛtes incipiet eſe
ſe dixerit cõiter cõcedit᷑.⁊ iſo mõ capitur ly ĩ Silr quedã ſunt de eẽvt patuit in exẽplis di
cipita vulgaribꝰ.⁊ boc modo nõ capitur bic. ctis.Quedã ſunt de fuiſſe:vt ſoꝛtes incipit fu
ſʒ bic capitur vt impoꝛtat tpᷣs diuiſibile reia iſſe.⁊ qͥdaʒ ſũt de foꝛe.vt ſoꝛ.ĩcipit foꝛe.Silłr
tiue ꝑ reſpectum ad pꝛeteritum vel futuruʒ. ꝓpõnũ de incipit.q̃dã ſunt in qͥbꝰ nulla expꝛi
¶ Sciẽdũ ẽ pꝛimo ꝙ quattuoꝛ ſqlẽt mitur negatio:vt ſoꝛtes incipit eẽ:⁊ quedam
pom inſtãtia.ſ.pꝛimũ inſtas ee: vltimũ ĩſtans ſunt in qͥbꝰ negatio pᷣcedit ly ĩcipit: vt ſoꝛtes
nõ eſſe:pꝛimũ ĩſtas nõ eſſe ⁊ vltimũ inſtas eẽ nõ incipit eẽ.⁊ qdaʒ ſunt in qbusexpᷣmit᷑ ne⸗
ñ pꝛimũ inſtans eſſe ẽ inſtans pꝛo quo veꝝ gatio ſequẽs ly incipit.⁊ pᷣcepẽs vᷣbũ infiniti
eſt dicere.res iaʒ eſt ⁊ inmediate R non fuit. ui modi:vt ſoꝛ.incipit nõ currere.Et iſta.ſoꝛ.
Sedvltimum inſtans nõ eſſe eſt inſtans pꝛo incipit nõ currere.equalet iſti ſoꝛtes deſinit
quo verum eſt dicere res nunc non eſt. 1 im⸗ currerc.io illa dz exponi ſicut illa de deſinit.

ſecigirt entia incipiuit
dyreſoluiin iſtů. boc ens
noaboc ens incipit eſſe
gelbet ſingularis dz ſer
ypoes yniuerſales debẽ

4 ulares: tunc quelibet
.

gponid, Sec querer

poſtionen affirmatinan
nacopulatiua. ¶Dr ſi
toderepmanente: tunc
tiua puta illa que eſt ſect

mediate poſt bhoc erit.⁊ iſta duo inſtantia at⸗ ¶ Pꝛo expõe ppõnũ affirmatiuaꝝ natn etpo lotalis erponẽtꝭ. Sʒ ſi f

tribuunt᷑ rebꝰ:quo ad inceptioneʒ. AUnde oĩs
res q incipit eſſe:aut incipit eſſe per pꝛimuʒ
inſtas ſui eſſe vt bõ aſinꝰ equꝰ.aut znibt eſſe
ꝑvltimũ ĩſtãs nõ eẽvt ſunt res ſucceſſiue.Sʒ in 2 .
pꝛimũ inſtãs nõ eſſe eſt inſtãs ꝓp quo verũ eſt de futuro affir̃atiua. ⁊ ſcðᷣa ꝑs eſt ꝓpõ negati

dicere res nunc nõ eſt: ⁊ imediate añ boc feit. ua de pñfti: ⁊ pꝛĩa ꝑs ſcðᷣe copulatiue eſt ꝓpõ
Sed vltimũ inſtãs eſſe eſt inſtãs ꝓ quo verũ negatiua de pᷣterito.⁊ ſcda ꝑs ẽ ꝓpõaffifati⸗
eſt dicere: illa res nũcẽ:m ĩmediate poſt h̊ nõ ua de pᷣſenti. Exẽplũ: vt ſoꝛtes incipit eſſe bõ

erit. Et iſta duo ĩſtãtia attribuũt᷑ rebq ad de exponitur ſic.ſoꝛtes immediate poſt hoc erit
ſinitionẽ: ita oĩs res qͥ deſinit E&: iut deſi⸗ bomo.ſoꝛtes nenc non eſt bomo.vel ſoꝛtes

nit eẽ ꝑ pᷣmũ iſtãs nõ eẽ vt ſunt res nature ꝑ⸗
manẽtis:aut deſinit eſſe 1 vltimũ inſtãs efſe:
Bmnanei iir eud ermineribitin ene i, aiſfſmnerius ,Polri er ouid, diſihetiuis c, tre⸗
oẽs ſuas ꝑtes ſit eſſe adeq̃te ꝓ eodẽ tᷣe vt bõ Poſitꝭ ex partibꝰ ↄdicentibus partibus copu
aſinꝰ? ligni lapis ⁊ ſic ðalijs Ssz res ſuccefſiue latiuarũ diſiunctiue: per quã exponitur talis

quiſtis repugnat m naturã eaꝝ eſſe ſimt ad ſeaĩal.expõitur ſic: ſotes ĩmediate poſt h̊ nõ
equate pꝓ eodẽ tẽpoꝛe. Et tales res nõ ſolum erit aĩal. vel ſoꝛtes nunc ſte aĩal.⁊ ſoꝛtes ĩme

fjij P ; 5 fiſr &al' diate añ hoc fuit aĩal.vel ſoꝛtes nunc non eſt
ſunt ĩ fieri.̊ᷣ ẽ ſoluũ ſunt qñ fiũt q ad aliquss ꝑ aĩal. ñ quãdo ꝓpoſitio de incipit babet p

„ . .fſubiecto terminum cõem: tunc exponendora
¶ Sciẽdũ ſcðo ĩ expõe ꝓpõnũ de lem pꝛopoſitionem dʒ addi illud relatiuũ idẽ .
incipit ponitur boc cõplexum ĩmediate añ h̊ termino communi in exponentibus partia

duab?copulatiuis:cꝰ copulatĩe pꝛĩa ꝑs ẽ ppõ cipit.

„

de ĩcipit ponitur tał rła. Pꝛopõ affir̃atiað in nis affifa
cipit.fofalr dʒ exponiꝑ diſiũctiuã ↄpoſitã ex tiue de in

ſuis:tüc ſufficit copulat
Olfunctiue totalis expo⸗
honibili ad totalẽ expon
nalis ofia. ideo talis pp
lert diftüctiuã vt pꝛius
ſy afirmatina de incipiten
lriuã tuc equiuoce cape

ſoꝛmaret ppoſitio de re
lo foꝛmaret de reb⸗ ſucc

ĩmediate añ boc nõ fuit bomo: ⁊ ſoꝛtes nüc ERla ↄdi iiqs:quõ ppões de inci
eſt bomo. Sed ꝓpõ negatiua de incipit. di ctoꝛie ꝓ⸗ Peponitur immediate il
ctoꝛia talis affi tiue dʒ exponi ꝑ copulatiuã põnis di⸗ etponi. Dicitur ꝙ debẽ

önt De exponibilibus rõne I ncipit ⁊ Deſiuit cli.
„ Rdoſt . . zjnit & *D fa iſi .
Nni 3 Ghr o ris a wrf ſiſubi eſt qð de deſinit qᷓ &Sadictoꝛia iſti dʒ erponi ꝑ vanʒ
mi. un Dleri tn 1 e alſ rehe in elubteern 5 Gypo⸗ copulatiuã cõpoſitã ex duab diſiuctiuis cõpo
id in ntinen eeer⸗ nelibet para ili bypotbetice dz ſitis er ptibus zdicẽtib ꝑtibꝰ ꝑ qᷓs erpõeba
R ldiinnd ece r ſi fint de ſubiecto pluralis nume tur affirmatiua de defnit cõpoſita:exẽplũ pꝛi
rei uibfne e (ie, ernaideh t reſolui ĩ ꝓpões ſinglarꝭ nume⸗ mi:vt ſoꝛtesdeſinit elſe bõ. Expõit᷑ ſic.ſoꝛtes
ſfſen ſitue de libi illaꝝ dz erponi.Exẽplũ pꝛi⸗ imediate añ h fuit bõ a ſoꝛtes nuc nõ ẽ hõ vel
iieachliinen hin mivt tortes⸗ plato incipiũt currere:ñ illa cõ ſe d ineathee Ppy nõ erit n lal.no b. gt⸗
Nünglgind hiicdire oe jo capidt diinm rfe in plũ ſcnvt ſortes nõ deſinit eſſe bomo. expo⸗
n lrninreige 4 nctto anaganen anant tz⸗ ſorutin tur ſic: ſoꝛteꝰ nõ ĩmediate an h fuit bõ vel ſoꝛ
icht uldrini dlen talueipit currere:a tũc quelʒ illaꝝ dʒ exponi tes nõẽ hõ a ſor.ime diate pꝰpᷣ erit hõ vl ſof.
ibieſtnibinn ſe ſ la coiuctio ⁊ caet copulatim deberet tes nucẽ bo.tſicut ꝓpõnes ö ncipit que ſiſt
mgirileatinn eien talis erponi ſne reſolutione. Erxéplum pᷣmi de ſubiecto copulato: vł ſubiecto plłis nũerivł
da hlci itiin tes ⁊ plato incipiũt currere.ſi illa ↄiun vel vtes reſoluẽe ſut in ſnas ſingulareſ añqᷓ
enrchbeoſtſimn ibete r diuilimetä illa debet reſolui in exponãt᷑:ñ etia ꝓpoes ð deſinit que ſũt ſiliuʒ
ntocnter ſhn un etio cnpier Ruiiimefſe, it currere: ⁊ plato ſudᷣoꝝ dñt ſic ẽt reſolui ãtecᷓ erponãt᷑.etiam
ſchpiüt ee ht. wris: iſtã copulatiuã. ſoꝛtes ĩcipit currere: ap 1 Scs incipit mitipiicat penes iahne
nrd ſtgſirdeyf incipit currere vtũc quelibet iſtaꝝ debet er- ſicut ꝓpões ð incipit mit plicat ꝑp 23
ngri Nfrmorſun ponl:ſedſt illa coniũctio ⁊: capet᷑ copulatim ſicẽt ꝓpões de deſñinit multiplicat. Sʒ ppõ⸗
teſaneirhe f Nverer talis exponi ſine reſolutõe.Erxẽpluʒ nes ð ðñinit in qus negatio ſequit᷑ ybu de⸗
nde itineine ſigf: ia incipiũt eſſe in iſta domo illa ſinit in qbus negatio ſeqͥur boc verbũ dſinit
iſun deſiiſt angläſler Eenlvt enria incipiut er ein ſſe ĩ iſta do ⁊ pᷣpõit᷑ vᷣbo infinitiui modi exponẽde ſũt eo
üde Enſortesincpi dz reſolui in iſtã. hoc ens incipit eſſe ĩ iſta 2

efnentſnichifhie

mo ⁊ boc ens incipit eſſe in iſta domo:⁊ tunc

ẽ mõ ſic ꝓpões de incipit in qbꝰ nulla ponit

”õ quelibet ſingularis dz ſeoꝛſum erponi.Siłr negatio ex q tales ꝓpões equiualent
ſt ſones ehtt leten ꝓpões vniuerſales debẽt reſolui in ſuas ſin⸗ ¶ Circa pꝛopoſitiones de in cipit ⁊
nonioſrcl ichtt rſane⸗ Queſtio. Sulares: ⁊ tunc quelibet ſingularis ſeoꝛſum

C iatzſum incneetonif ,
limeipi köcehes hlinfinit

⁹

exponi dʒ.¶ Sed quereret aliqs:an ne ad ex
poſitionem affirmatiuam de incipit ſufficiat

deñnit ponũt alie rłe quaꝝ pᷣma talis eſt. Ar
guẽdo a ꝓpõe de ĩcipit vel deſinit exponibili

rinan .V diſiunctim ad totalẽ eiꝰ exponẽtẽ ẽ bõa oↄña
ainept nömfere Kifaſn o vna copulatiua. ¶ Di ꝙo ſi foꝛmet᷑ talis ꝓpoſi eõ. qʒ nõ vʒ ad quãlibet ꝑtẽ diſiunctiue: ſed
mere ejnaletiſtiſones deßßnt tio de re ꝑmanente:tunc ſufficit vna copula⸗ eõ a ꝑte pꝛincipali difunctiue ad ppõem ð in
leqzerpon fent lla de defnnt, tiua. puta illa que eſt ſecunda ꝑs diſi gnctiue cipit vel deñnit eſt bona ↄña. Rò pꝛime ptis
5ñäü totalis erponẽtꝭ. Sʒ ſi foꝛmet de reb ſucceſ eſt qꝛ ꝓpõ de incipit vel deſinit ⁊ ſua totalis Queſtio.
õ ſiuis:tũc ſufficit copulatiua que eſt pꝛima ꝑs exponẽs cõuertibiliter ſe bñt qᷓ ad veritatez
mtalſki upöaffnigdn nouff diſiunctiue totalis erponẽtis. Sʒ ex quo ab ⁊ falſitatẽ igitur pꝛima pars vᷣa. Rõ ſcðe ꝑtis Solutio
cponiodſfütiui poftier nieden ponibili ad totalẽ exponẽtẽ: ⁊ econtra eſt ſa q; a diſiunctiua ad ꝑtẽ pncipalẽ eiꝰ nõ valet
s Cpllatie eedp at, malis ↄnña.ideo talis Ppo dʒ exponi foꝛmali oↄna:ſʒ arguẽdo a ppòoe de icipit vel deſinit af
nim alcda set Ppoͤneg ter ꝑ diniũctiuã vt pꝛius dictũ eſt etiã ſi ꝓpo fittiua ad quãlibʒ eiꝰ exponẽtẽ ꝑtialẽ eqͥua⸗
insſcde chllnittet in Solutio affirmatiua de incipit exponeret᷑ ſic ꝑ lenter ar a tota diſũctiua ad ſuã ptẽ: igit᷑ ſcõa
Rento ſchasi Pͤiffinn latiuã tũc equiuoce caperet meapi qugndd e va. ¶Tertia gs pʒ: q arguendoa pte pᷣnci
ää Queſtio. foꝛmaret᷑ ꝓpoſitio de reb Lnane10 dn pali diſfictiue ac pponemn de incipit vel deñ
etesinmecinehoſtboe do foꝛmaret᷑ de reb ſucce ſeuis. ¶ qrat nit equa leser af̃ a ꝑte diſiunctiue pncipali ad
anelonel boli eiſne⸗ zae aliqs: quõ ꝓpões de incipit inqbus negatio totã diſiũctiuã: modo talis modus arguẽdi ẽ
vaſtn⸗ thomwt ſts it ae⸗ eponitur immediate illi bo eſſe debeant o: qlig et bonus.igit᷑ tertia pars ver.
— deineptt in erponi. ODicitur q; enardenonlnent oe ¶ Scda rła talis . Pꝛopoõ negatia Pꝛima re
enenmigaliuni ſtiones de Renu nalnbe mil bip udn eſſe, de incipit: vel deſnit ĩ qua negatio cadit ſup Taaenet⸗
woſtier dund kicn tlaexpo⸗ 6 oni ſent arſnitg dennit eſſe. „ illud vbũ incipit vel deſimt ĩfert quãlibet ꝑ⸗ rum ſpe
5 zſembus antlih nigeſ Serp n ſi 1. ſition de tẽ pncipalẽ totiexponætis. pʒ:qꝛ equalenter 2 li
e etholiturtii⸗ 1s aſtir⸗ ¶ Pꝛo expoſitione ppo ition latiua affifatiua ad ptẽ pncipalẽ cialis.
veer gud ethe matiue 5 — De P 2000 gff. na de 'a tota coplatiua a iratiua ad ꝑtẽ pᷣncipalẽ
encer n z föinehht tiue d deſnit poõit᷑ talis rła. Pꝛopõ at irmatiua de ei. Sʒ tal mod' arguẽdi ẽ bon: ia rE a .
Eun ſe ſ deft. deſinit dʒ for̃alr exponi ꝑ diſiũctiuã affir̃ati⸗ Ft! anig eſt. riett va. J gag,
gesinſedilleh re Zcopoſta er digbses ulatiuis: quaꝝ pme ¶ LTer tia rła talis eſt. Arguendo ab
r nnnt feii net de cötra zuigtine 6 ps eſt “ affifatiua de p̈te⸗ in Erioꝛi ad ſuperius mediate boc yvbo icipit
rii ng aictoꝛia t Tſca ẽ ꝓpõ negatiua de pñti. ⁊ pꝛia ꝑs vel deſinit dĩmodo ſupiꝰꝛ ĩfᷓ i ponat a pte L
Efitai to ſi gon edicte. ſea covnlatie dz eſſe negatiua de futuro: , Pdicati nö 53.oaʒ valere: vt nõ ſeqĩ: ſoꝛtes ĩ —
amnian uin aaffirmatiua depftti. Sz ppõ negaeina cipit ec albe: ſoꝛtes ic pit eſſe cotogtud ei
U addine, 4
oben ve nune

.

Tractatus

uñs poſſit eẽ ver ↄñte exiſtẽte falſo:vt poſi⸗
to caiu ꝙ ſoꝛtes pꝛius fuiſſet niger:⁊ iã pᷣmo
Lactus fit albꝰ.O Dfr̃ notãter in rla dũmõ po⸗
nãat᷑ a ꝑte pᷣdicati:qꝛ ſi ponerẽt᷑ a ꝑte ſubi ſiue
añ illa verba:tũc bñ valeret conſequentia:vt
bene ſequitur: ſoꝛtes incipit eſſe. ergo bomo
incipit eſſe. Similiter albũ incipit eſſe:ergo
coloꝛatum incipit eſſe 2

¶ Quarta regła talis eſt Arguẽdo
Quarta bᷣ vbo incipit vel deſinit cũ aliq determiĩa
