Nibil idẽ eſt facilr a difficulter ſeparabile a
ſuo ſubiecto:ſed babitus eſt facilr ſeparabił
⁊ diſpoſitio difficulter: ergo nibil idẽ ẽ babi
tus ⁊ diſpoſitio:⁊ per ↄñs male ðꝛ ꝙ bĩtus ⁊
diſpoſitio eſt ſpẽs qualitatis.¶ Secundo ſic
arguitur.habitus eſt vnum pꝛedicamentum
ab alijs diſtinctum: ergo non eſt ſpecies qua
litatis.¶ Tertio ſic arguitur. nullum comple
xum eſt ſpecies qualitatis:ſed habitus ⁊ diſ⸗
poſitio eſt qͥd complexũ:ergo bitus ⁊ diſpoſi

De bĩitu
diſpoſit io
ne ſecund
intentiõa
liter captꝭ

RBla gñal.

tio non eſt ſpecies qualitatis.

mü argumẽtũ: negãdo vltimã ↄnam:qꝛ au
ctoꝛ accipit illam ↄiunctionẽ copulatiuam ⁊
pꝛo iſta coniũctiõe diſiũctiua vel.¶ Ad ſcðᷣʒ
ðꝛ ꝙ licet habitus pꝛimo modo capiendo ſit
vnum pꝛedicamẽtum ab alijs diſtinctum.nõ
tamen tertio modo capiendo vt dictum eſt
in ſecundo notabili.¶ Ad tertiuʒ ðꝛ ꝙ licet
complexũ nõ ſit ſpẽs pꝛopꝛie loquẽdo:tamẽ
bene ſupplet vicem vnius ſpeciei.et hoc mõ
eſt in pꝛopoſito.

¶ Secñũda ſpẽs q̃litat? ẽ naturalis
potẽtia vel ĩpotẽtia:aliqͥd facile fa⸗
ciẽdi vel patiẽdi:vt ſanatiuꝰ dicit᷑ q
hʒ naturalẽ potentiã:vt nihil ab ali⸗
qbus accidẽtibꝰ egritudinẽ inferen
tibus patiat᷑. Et egrotatiuꝰ ðꝛ qͥ bʒ
naturalẽ ĩpotẽtiã aliqd patiẽdi.Ouũ
rũ aũt dðꝛ hůe naturalẽ potentiã reſi
ſtendi ſectiom.Et molle naturalem
ĩpotentiã quia cito ſecatur. ¶ Xur⸗
ſoꝛes aũt ⁊ pugillatoꝛes dicũtur ſi⸗
mul de iſta ſpẽ:nõ qꝛ exerceant actꝰ
ſuos:ſed qꝛ habent naturalem potẽ
tiam hos actus faciendi.

¶ Circa bunc textum.
¶ Motandum eſt pꝛimo: bic ↄñ̃r

auctoꝛ determinat de ſecunda ſpecie qualita
tis:ſcilicet de naturali potentia vel impotẽ⸗
tia:⁊ ex quo non eſt nomen impoſitũ iſti ſpe
ciei ideo circũloquitur per hoc cõplexum na
turalis potentia vel ĩpotentia.¶ Ende illud
cõplexum naturalis potentia vel ĩpotentia
capitur dupliciter.¶ Ino modo ſecũde intẽ
tionaliter:a tunꝙ ſt ſpecies illius termini qᷓ
litas ſecunde intentionaliter capti:et ſolum
ſignificat terminos ſignificãtes qnalitates
conuenientes alicui rei a natura diſponẽtes
rẽ ad bene vel male operandũ et reſiſtendũ
contrarijs ⁊ nociuis.¶ Alio modo capitur pᷣ
me intẽtionaliter:⁊ tunc ſignificat qlitates

conuemiẽtes alicui rei a natura diſponẽtes

illam rem ad bene vel ad male operandũvel
reſiſtendu cõtrarijs et nociuis:et iſto modo
capiendo eſt ſpecies iſtius termini qualuas
pꝛime intentionaliter capti: ⁊ illo modo cõ⸗
muniter capitur,

A pꝛimũ ðꝛ concedẽdo totũ pꝛi⸗

Secũda,

Notabile

Acceptio
nes de ly
naturalis
potẽtiavł
ĩpotẽtia.

Nt
(esde
Fuſr
. Alalizſeſuminſetücehenee

vikacncliesteniPi
Ouittt, naſter git erit n 1
ninio/ ,ilis (doesteni ſont
Hinn in eoogeutt ititenifeun

luſfe gningnisfennuriciso

Ooſunguine (Tertioes
ſores ſubſtantiar. eor oeret⸗
rucſbiltas rifbblle wdtbile. 6
ternini ſoñtes itores Nyn⸗
ones:rt fornitwo debilis ans

¶Vtigietuuroit
Cioꝛ pugllator apiontur dap
noͤprdefonulifignficrofigit
ſeteelongllanti ſieſum inem
lunta (Alomtdicütdeſnn
ſa Gonaunlespotetus demic
gllic

Gigultmeshne pecierra

lug

üſen
decies gualitaig
Anüds
mzes 800 S 4
netinndegin ditotd
Eillam Aun
tentetumnadalis
iomoc ſe

4

o notabili

dr bie natunagl potentirf

ſecnom Et mole nunnten
In quia cto ſecatun (En
ut 1 puglllatoꝛes dichmn
eiſta ſpenqꝛ exercenntact
ed qꝛ babent namuralenpei
os actus faciendt.
Circa bunctettun.

tandum eſt pꝛino qhien
ctenninat deſecuncuſoetenin
et de naturali potentiß e npei⸗
uo non eſt nomeninpoftiffi,

circuloquitu per bocdibleni
otentuz vel ipotentin liuni
m naturalis polentu ein
dup licter. (no mochſl
e tun cſt ſpecies lluustenmnd

unde intention lti

lter anigi

Accepti⸗ pon te cipu
Aen doe dupliciter. Rno mõ vt opponitur pꝛiuatiue

lypoten⸗
tia.

modo capit᷑ ꝓ ſubiecto aliquo potẽte caper

mini po⸗
nütur in

bac ſpẽ.

ones:vt foꝛtitudo debilis foꝛtis debilitas.
¶ Motãdũ eſt quarto ꝙ iſti termini

Accepti/
ynes de
ycurſoꝛ
tpugilla
toꝛ.
D
Conueni

De tertia ⁊ quarta ſpeciebus Folio

xlvij.

¶ ßMotanduʒ eſt ſecundo:q; vt ad ꝓ qualitatis. Minoꝛ patet:quia ſcientia diſpo

tũ ſufficit:iſte terminꝰ potẽtia:accipitur nit ad bene vel male operandum

actui ⁊ tũc iſte terminꝰ potẽtia tm̃ ſignificat
ſicut hoc cõplexũ:res actu nõ exiſtẽs ſed po⸗

2
„

6 ⁊ boc mõ nõ capit᷑ ĩ ꝓppoſito.¶ Scðo ſi capiat᷑ mo:non
tes ei⸗ lafie e ¶ Ad ſcm dicit᷑ ꝙ licet materia fit

iſte termne potẽtia ẽ ĩ p̃ᷣdicamẽto r

foꝛmã vel diſpoſitionẽ hoc mõ potẽtia ⁊ act
dicunt᷑ relatiue ad inuicẽ ⁊ hoc mõ capit᷑ qñ
dicit᷑ materia eſt potẽtia.¶ Tertio mõ capi
ꝓ qualitate ſiue diſpõe inexiſtẽte alicui ſub⸗
iecto a natiuitate diſponẽte illud ſubiectum
ad bene operãdũ oꝑationes ſibi naturaliter
debitas:vel ad foꝛtiter reſiſtẽdũ ↄtrarijs et
nociuis:⁊ boc mõ capit᷑ in ꝓpoſito.Et ꝑ op⸗

¶ Lertia ſpecies qualitat ẽ
⁊ paſſibilis qualitas:vt ille q̃

¶ ¶Ad pꝛimũ dicitur concedendo

q; Adrões

elatiõis in oppĩ

cdðo mõ:non ſi capiat᷑ tertio modo.

potẽtia

9 capiẽdo ſcdo mõ potẽtiam:non tñ tertio mõ
¶ Ad tertiuʒ ðꝛ:negando minoꝛẽ:⁊ ad pbati
t onẽ ðꝛ negãdo ↄnam:qꝛ ſcia nõ ineſt a nati⸗
uitate:⁊ iõ nõ eſt naturał potẽtia vł ĩpotẽtia

paſſio

itates Tertia

que efficiũt in ſenſbus paſſiões: vt

poſitũ ly impotẽtia: capit᷑ ꝓ qualitate inexi- in guſtu dulcedo amaritudo ⁊ ñilia.
ſtẽte a natura diſponẽte ſubiectũ in quo eſt Et etiã ille qualitates ſũt in bac ſpe
male operãdũ vel reſiſtẽdũ Sꝛijs ⁊ nociuis. cie q̃ ab aliqᷣbꝰ paſſiõibꝰ gniantur:vł
¶ Motãdũ eſt tertio: ĩ iſta ſpecie facile.vel difficile mobilibus ⁊ per
ponũt᷑ qdruplices terĩ ¶ Pꝛio oẽs terĩ qͥ foꝛ manẽtibꝰ.SGiue em̃ nigredo ab aliqᷓ

maliter ſigũt ſexũ vt vir mulier femina ma⸗
ſculus.¶ Scðdo oẽs teri ſigñtes cõplexioneʒ
⁊ eoꝝ ↄcreta vt iſti terĩ fleuma colera melan
colia.ſanguis fleumaticus colericꝰ melãcoli
cus ſanguineꝰ.¶ Tertio oẽs terĩ qͥ ſigñt ppᷣe
tates ſubſtantiaꝝ:⁊ eoꝝ ↄcreta.vt riſibilitas

ſibis dicitur. ¶

paſſione naturali generetur:ſiue ab
egritudine:vel ab eſtu:qualitas paſ
Quarta vero ſpẽs
qualitatis eſt foꝛma.⁊ circa h̊ͥ al
cõſtãs figura:vt diſpoſitio cuiuſ

qd Quarta
cu

rudibilitas riſibile rudibile. ¶ Quarto oẽs q; coꝛpoꝛis:vt triangulatio q̃ᷓdrãgu

termini ſigñtes q̃litates ↄſequẽtes cõplexi⸗
¶LEKirca bunc textum.

latio rotũditas curuitas rectitudo.

curſoꝛ a pugilla toꝛ capiuntur duptr. ¶ Ino ¶ Notadũ eſt pꝛimo ꝙ h̊ conſequẽ

mõ vt de foꝛmali ſignificato ſigñt artẽ currẽ
di:vel pugillandi ⁊ ſic ſunt in pꝛima ſpẽ qua⸗
litatis.¶ Alio mõ vt dicũt de foꝛmali ſigniti
cato naturales potẽtias ad currẽdũ:⁊ ad pu⸗
gillãadũ:⁊ ſic ſunt in ſecũda ſpecie qnalitatis.

1p. . gnificat termĩos abſtractos de gñe q
¶Bñ qualitates pᷣme ſpeciei:⁊ qualitates ſe

tis ſignificantes q̃litates paſſionẽ in

ter auctoꝛ deter minat de tertia ſpecie quali⸗
tatis que eſt paſſio ⁊ paſſibilis qualitas. ñ
boc complexũ paſſio ⁊ paſſibilis q̃litas capi- Aceptio⸗
tur dupliciter. Unoꝰ ſcde ĩtẽtiõalłi:⁊ tunc ſi

ic ſi ne3 de ly
ualita⸗ paſſio 2
ferẽteſ paſſibilis

cũde ſpẽ̃i ↄueniũt ĩ hoc ꝙ quelibet diſponit vel illatas a paſſiõe faciłr vl difficulter ſexa qualitas.

ſubiectũ ad melius vel ad peius operandũ ⁊ biles a ſuis ſubiectis.⁊ illo modo exponẽdo
reſiſtẽdũ ↄtrarijs:⁊ nociuis. Sʒ differunt boc complerñ eſt ſpẽs illiꝰ terĩ q̃litas ſcdᷣe ĩ
penes boc ꝙ qualitates pᷣme ſpeciei ſunt ac⸗ tentionaliter capti:⁊. ponitw᷑ in pᷣdicamẽto ſi⸗
quiſite poſt nat uitatẽ rei:ſed qualitates de gni. Aliomõ capitur pꝛime intentionaliter:
ſecunda ſpecie inſunt rei a natiuitate. ⁊ tunc ſignificat qualitates paſſioneʒ inferẽ

Wπr. . „ arznitur tes vela paſſione illatas faciłr vł difficulter
¶ Cotra dicta paumo ſic arguitur. ſeparabiles a ſuis ſubiectis.Et illoꝰ capiẽdo
Potẽtia dicitur relatiue ad actũ:ergo potẽ⸗

” e Ln O*ν boc complexum eſt ſpecies huius termini q⸗
tia eſt in pᷣdicamẽto adaliquid:⁊ nõ in pᷣdica Mlex 4

3 itatis. Scedo ſi y. litas pꝛime intentionaliter capti:vel ſupplet
mẽto qualitatis.¶ Scdᷣo ſic arguit᷑ materia vicẽ aniꝰ ſpeciei. Erẽpluz vt rubedo cauſata
eſt potẽtia:⁊ tamẽ nõ eſt qualitas:ꝗ potẽtia

5 eſt qualitas: 4 oſequéês nõ eſt in pꝛedica *r Verecundia: ⁊ rubedo que ineſt a natiuite
no eiſt qualitas: 2 % aſequẽs noò eſt in pꝛedica ynqe illa ↄiũctio ⁊ in pꝛopoſito dʒ capi loco
mẽto qualitatis.¶ Tertio ſic arguit᷑ ſcia non

ponit᷑ in ſcdðᷣa ſpẽ qualitatis ⁊ tamen eſt natu iſins con nncrionis vel.
ralis potentis: ergo male aſſignat᷑ ſcda ſẽs ¶ ¶ Notãdũ eſt ſcðo ꝙ paſſio impꝛo

,vab
Lractatus Tertius Gortlintn
poſito non capitur vt ẽ genꝰ generaliſſimuz tis:qͥ circũloquit i, ſis⸗ Sdenon aualit
diſtinctuz ab alijs generibus generaliſſimis Teiren boc arideevgahecsgamiſa ee, A ſ ſni ninit iln
nec vt fignificat terminos de genere paſſio iunctio capitur loco iſtius Runctionis vel rpt gr neſglan, rdr
nis nec etiam vt ſignificat pꝛopꝛietates ſcd, ¶ nde illud complexum foꝛma vel circa B Poesde etp latdritn
quod dicitur ꝙ riſbile eſt pꝛopꝛium bomis aliqd cõſtas figura capitur dupliciter, Ino pl ccom⸗ ſetplgi ſi curſo: 1
ſed capitur bic pꝛo qualitate inferẽte paſſio modo ſecunde intentionaliter: 1 fic eſt ſpẽs 1 rd ko⸗ chonodſen gläd
nem ſiue pꝛo termino nan ge e qualitatẽ de ly qualitas ſecunde intentionaliter capto na 2 cir⸗ h teonticit⸗ gen
Alie atce inferentem paſſionem. Unde iſti duo termi ⁊ fignificat terminos de genere qualitatis qͥ ca bocze. 4 igſpecrannnd⸗ .
priones ni paſſio ⁊ paſſibilis qualitas:vt ad pꝛopoſi ſunt paſſiones numeri ſiue qualitatis diſcre ninn ns CMonn
tum ſufficit: capiuntur duplłr. Ino ſcdᷣe intẽ te vt par ⁊ impar. Similiter terminos qᷣ ſu ſthan reneam
e⸗ . inos qͥ ſut Ubeztan
tionaliter ⁊ iũc ille termin paſſio ſic deſcri⸗ paſſiones quantitatis ↄtinuevt triangulare ſoroi tentide
bitur. Paſſioẽ terminus de genere qualitax quadrãgulare. Et fimiliter oẽs terminos ſi⸗ ynitnnle olln e
tis ſigniſicans qualitatem inferentem paſſi Intes ſiguras tã naturales qᷓ; artificialesvt 8 pugllao⸗ o⸗⸗
onem vel a paſſione illatã faciliter ſeparabi rectitudo curuitas: tunica caputiũ. Eiñ iſte . iſedgenn n
lem a ſno ſubiecto: vt iſte terminuſ rubedo ſi terminus foꝛma captus ſecunde intentiona Gllidt niei Etiſon
gnificans rubedinem que cauſatur es vᷣecun liter in ꝓpoſito fignificat paſſiones numeri Agenpogne biſtsnun
dia dicitur paſſio. Sed paſſibilis qualitas ẽ a figura ſignificat paſſiones qtitatꝭ ↄtinue Ntimmelaſas 0
terminus de genere qualitatis ſigniſicans qᷓ ¶Alio modo capitur boc complexum pme rſoietnonden

litatem inſerenteʒ paſſionem vel a paſſione
illatam difficulter ſeparabilezʒ a ſuo ſubiecto
vt ille terminus albedo ſignificans albedi⸗
nem in erñtama natiuitate.¶ Alioꝰ capiũt᷑
ꝛime intẽtionaliter:a ſic paſſio eſt qualitas
paſſionẽ inferens:vela paſſione illata facilr
ſeparabilis a ſuo ſubiecto.vt illa res que eſt
rubedo cauſata ex verecundia dicit̃ paſſio.
Sed paſſibilis qualitas eſt qualitas inferẽs
paſſionẽ vel illataz a paſſione difficulter ſe⸗
parabilis a ſuo ſubiecto:vt illa res que ẽ al⸗
hedo inherens alicui a natiuitate.

Qui ter· ¶ Notãdũ eſt tertio ꝙ ĩ iſta ſpecie
mini po⸗ ponuũtur omnes termini ſignificantes quali
nuntur in tates ſenſibiles
bac ſpecie nus:

vt albedo nigredo:coloꝛ ſo
odoꝛ:ſapoꝛ:caliditas frigiditas:bumidi
tas:ficcitas cũ ſpeciebus eaꝝ.Similiter con
creta iſtoꝛum terminoꝛum ad iſtam ſpctiem
reducuntur: vt album nigrum:⁊ ſic de alijs.
¶ Scðdo ponũt᷑ ĩ iſta ſpẽ termini ſigntes qli
tates ſpales ꝓcedẽtes ſiuea ſenſib a ſenſibi
vt ſunt iſti termiui ſpecies viſibilis ſpecies
auribilis ⁊ ſic de aljs terminis quibus non
ſunt nomina impoſita.Tertio ponuntur om
nes termini ſignificantes appetitus ſenſiti⸗
uos vt ſunt iſti termiin ira gaudium delecta
tio ⁊c. ¶ Quarto ponuntur omnes termini ſi
gnificantes inftuentias coꝛpoꝛum celeſtiuz
Similiter termim ſigniſicantes ſpecies de⸗
riuatas a quibuſdam qualitatibus ſiue vᷣtuti
bus occultis quibuſdam mixtis inbereęntibꝰ

vt termini ſignificantes virtutem admãtꝭ

Similitert ermini ſignificaãtes virtutes ber

barum ⁊ alioꝛum lapidum.
¶ Notandũ eſt quarto:q haſequẽt
guctoꝛ determinat de quarts ſpecie qualita⸗

intentionaliter: ⁊ tunc ſignificat quantitatẽ
ↄtinuã:⁊ ſimiliter diſcretaʒ ſic diſpoſitam: t
ſic ille terminus foꝛma:pꝛime intentionali⸗
ter captus in ꝓpoſito fignificat quantitateʒ
diſcretã ſic diſpoſitam.⁊ ille terminꝰ: figura
quantitatẽ ↄtinuam ſic diſpoſitam.

¶ Contra dicta pꝛimo arguitur ſic
NRullum ſuperius ad qualitateʒ vel ↄnertibi
le cũ qualitate eſt ſpecies qualitatꝭ: ſʒ foꝛma
eſt ſuꝑius ad qualitatem vel conuertibile cũ
ea ergo nõ eſt ſpecies qualitatis.¶ Scðo ſic
arguſtur:foꝛma eſt quãtitas:ergo nõ eſt ſpe⸗
cies qualitatis.Tertio ſic arguit᷑: nibil idẽ
eſt foꝛma ⁊ figura:ergo male dicit᷑ foꝛma
⁊ figura ſunt ſpecies qualitatis.

¶ Ad pꝛimum dicitur diſtinguẽdo
minoꝛẽ:q; ly foꝛma:põt capi dupliciter UNno
modo cõiter: ⁊ ſic ↄceditur minoꝛ. Alio mõ
ſtricte ⁊ ꝓ diſpoſitione numert ſiue ꝓ ꝓpꝛie
tate numeri:⁊ ſic negatur minoꝛ.¶ Ad ſcðᷣm

dicitur ↄcedendo antecedens:a negando cõ

Adrati⸗
nes in op
pofitum.

ſequentiam.quia aliter capitur iſte terminꝰ

figurã i: antecedente ⁊ in conſequente:quia
in antecedente capitur perſonaliter ⁊in con
ſequente capit᷑ materialiter ſiue fimpliciter.
¶ Ad tertium ðꝛ concedendo antecedens et
negando conſequentiam:quna illa coiunctio
⁊æcapitur loco iſtius coniunctionis vel

lalia vero dicũt q̃ ſᷣm
bec denoĩatiue dicunt
yvr quomodolibet aliter
WSab bis vt a grãmatica
grãmaticꝰ:a luſticia iu⸗

2

.
ſnriricunnn ſpeqſitnt
rondicnnturualiano
nnrueuidononneeſtin
lenifmnuidictnr uat
vonparticipgtfiniludwo⸗
gioſtog Ftute tſcſumrn
Peno ſent,nakeogualtar⸗
ns Mretzoutue
Coftrangguurngrenineriut
ſte Docanenoneſig
Cuitrtiananoncomente
lunfigngeninno dadetgl
Cratüinecgalqnis dine
ce ſtubegoblauego. (E
eſfmnin nci
nſienei

unlln

Aeschenfti
Uii De

ngeinne

Contra dictapeinomgirt
lum ſuperins adualtiziin
qualitate eſt ſpeces gealn he
upins ad qnalitaten eleonmnhti
rgo noͤeſt ſpecics uullang Cchi
mtm forma eſt quitlnseſ p ilitl
qualitatis. (Tertiofergrf l
orm 1figurgergomedei
Pura ſunt ſpecies gullais

Ad pꝛimun dicimr difii
rac: forꝛmrpotchidihien
ve — 1

notabile

De Pꝛopꝛietatibus qualitatis

ſtus. vel que dicũtur ab aliqua qua
litate nõ denominatiue eo ꝙ nomen
non eſt impoſitũ ipſi qualitativt cur

ſoꝛ et pugillatoꝛ. ¶ Et nota ꝙ cur⸗

ſoꝛ ⁊ pugillatoꝛ dicũtur dupliciter.
Uno mõ dicunt᷑ curſoꝛ ⁊ pugillatoꝛ
ab arte curr ẽdi ⁊ pugillãdi ⁊ ſic ſũt
in pꝛia ſpẽ qualitatis: qꝛ iſte artes
ſunt habitus.¶ Alio mõ dicit᷑ cur⸗
ſoꝛ nõ ꝙ babeat artẽ currẽdi:ſed qꝛ

bʒ naturalẽ potentiã ad actũ currẽ⸗

di:⁊ pugillatoꝛ nõ ꝙ habeat artẽ pu
gillãdi:ſed qꝛ hʒ natnralẽ potentiaʒ
ad actũ pugnãdi.Et iſto modo non
dicũtur qualia ab iſtis naturalibus
potentijs:ſed non denominatiue:eo
q; nomia non ſunt impoſita iſtis na

turalibus potentijs a quibus dicũ⸗

tur qualia ⁊ ſic curſoꝛ et pugillatoꝛ

ſunt in ſecunda ſpẽ q̃titatis ¶ Alia

gutem dicuntur qualia non denomi
natiue:quãdo nomẽ eſt impoſitũ q̃⸗
litati ᷣm quã dicitur quale:ſed eam
non participat ſᷣm illud nomẽ:vt ſtu

dioſus a vᷣtute.⁊ ſic ſunt tres modi

Pꝛa pꝛo

pꝛietas

ſumendi quale a qualitate. Eſt autẽ
contrarietas in qualitate vt alcedo

contrariatur nigredini:⁊ iuſticia in
iuſticie.Hoc autem non eſt pꝛopꝛiũ

qualitati:quia non conuenit omni qꝗᷓ
litati:figura enim nõ babet aliquod
cotrariũ:neq; aliquis medius coloꝛ

m nm M motabile vt rubedo blauedo. ¶ Et ſcienduʒ
coe eſt q ſi vnũ contrarioꝛũ fuerit qua⸗

mttopenumen fue , ae
cter pdlliofnnn ninor 21i

4

Gtneg

le:reliquũ erit quale vt iuſticia eſt q̃
litas:ergo iniuſticia.isſtũ eſt quale
ergo iniuſtũ. ¶ Item qualitas ſuſci
pit magis ⁊ minus dicitur em̃ iuſtꝰ
magis ⁊ minꝰ iuſtus:⁊ albꝰ ⁊ gram
maticus. Sed boc nõ eſt ꝓpꝛiũ qua
litati:qꝛ quadratum nõ ſuſcipit ma
gis:meq; minꝰneq; circulꝰ:neq; qua
drangulatio:neq; circulatio.¶ Itẽ
pꝓꝛopꝛiũ eſt qualitati pᷣm eã ſiłe vel
diſſimile dici: vt albꝰ albo ſilis dici

Folio xlyviij
tur et iuſtus iuſto albus autem nig

diſſumilis dicitur

QCirca hunc textum.
¶ Motandũ eſt pꝛimo: bic conſe⸗
quenter auctoꝛ diffinit qualia.¶ Uñ iſte ter⸗
minꝰ quale capit᷑ dupłr. Nnoꝰ pꝛimeintẽtio
nalr: ⁊ B duplłr. Anoðſincatbego:eumatice
ſic ẽ pꝛopꝛiũ ĩterrogatiuũ buius pꝛedicamẽ⸗
ti.alio modo capitur cathegoꝛeumatice:⁊ il
lo modo ẽ genus generaliſſimũ reſpectu om
nium concretoꝛum huius pꝛedicamenti Et q̊
modo capitur in textu pꝛo diffinito.¶ Alioꝰ
capitur ſecude intẽtionaliter:a ſic ſignificat
concrecta abſtractoꝛum de gñe qualitatis t
illo modo capitur ĩ textu pꝛo diffinito.Et de
bet diffinitio ſic intelligi.Qualia ſunt dicibi
lia de gſie qualitatis q dicũt᷑ önoĩatiue voce
⁊. fignificatione ſimula ſuis abſtractꝭ vel dñr
non denominatiue voce ⁊ ſignificatione ſil:
ſed ſignificatione tm̃ a ſui abſtractis. Exem
plum pꝛimi vt ly grãmaticus dicitur denoĩa
tiue a grãmatica ⁊ iuſtꝰ a iuſtitia, Exẽplum
ſecundi vt ſtudioſus a virtute.
¶ Motãdũ eſt ſcðo:ꝙ ex parte voc:
põt dupliciter contingere ꝙ aliqua q̃lia non
pꝛedicãtur denominatiue denominatione ꝓ
pꝛie dicta.¶ Ino mõ quia tali qualitati non
eſt nomẽ abſtractum impoſitũ:⁊ hoc modo il
la concreta curſoꝛ ⁊ pugillatoꝛ:quando ſunt
de ſecunda ſpecie qualitatis non pꝛedicãtur
denominatiue denominatione pꝛopꝛie dicta
ab aliqua qualitate.¶ Alio modo:quia licet
qualitati ſitnomen impoſitum:tunc concre⸗
tum non conuenit cum illo in pꝛincipio ⁊ diſ
conuenit ſiue differt in fine. Exemplum:vt
ſtudioſus a virtute.¶ Similiter ex parte rei
ſignificate ipſi qualitatꝭ pᷣt duplir ↄtingere:
qp aliqua qualia nõ hꝛediczne den larine de
noĩatiõe pꝛopꝛie dicta de ſuis ſubiectꝭ q́;uis
ſint omnia requiſita ex parte vocis. Inos Quot mo
qꝛ tal res ſic qlitas nõ ĩeſt ſubo ꝑfecie ſineꝑ dis conti⸗
manẽter vt calidũ triũ gduñ exñs iaqua nõ Sit idẽ ex
ſufficit:vt ̊ ↄcretũ calidũ vxe pᷣdicet᷑ de aqua bte reiiſi⸗
Sibłrirubedo cãta ex xecũdia ñ ſuffiẽ ad ̊ Snificate.
aliqͥs dicat᷑ rubeꝰ:qꝛ tał qlitas nõ ẽ ĩ ſubo ꝑ⸗
manẽter.Alioꝰ qꝛ lʒ tał q̃litas ſit in ſubo ꝑ⸗
manẽter ⁊ ꝑfecte tñ nõ ineſt ᷣm ꝑtẽ ſufficiẽ⸗
tẽ ðᷣnoĩare totũ:vt albedo in dẽte ethbiopis:
Iʒ illa ſit ꝑfecta ⁊ ꝑmanẽs:tñ ab illa non põt
etbiops denominari ſimpliciter albꝰ. Uñ ex
iſtꝭ dict pʒ ꝙ q̃ttuoꝛ ↄditiões reqͥrũtur ad ð
noĩatiuã pꝛedicationezx pꝛopꝛie dictam:

Acceptio
nes de ly
quale.

Intellec⸗
lectus dif
finitionis
quatium

Quot mo
dis qualia
non pꝛedi
cantur de
nominati⸗
uo ex pte
voche

Tractatus Tertius
Intellec⸗ ¶ Notãdũ ẽ tertio ꝙ; poſtq; auctoꝛ uenit terminis de gñe qlitat:. Et boc mõ er

tus dupł. deterĩauit de qualitate ⁊ quali:ᷣ ↄñ̃r auctoꝛ
pꝛie pꝛop determinat de pꝛopꝛietatibꝰ qualitatꝭ.Et pᷣt
etatis.
ſic:h̊ cõplexuʒz: res bñs aliã ſibi realiter jriã
conuenit qualitatibus.Et ſit erponẽdo hᷣ cõ
plexũ eſt ꝓpũ pᷣmoꝰ reſpectu illiꝰ termĩ q̃li⸗
tas pꝛime intẽtionaliter capti.¶ Alio modo
exponit᷑ logicalr ſic hoc compleruʒ terminꝰ
bñns alium terminũ ſibi logicalr ↄꝛiu:ↄuenit
termis de gñe q̃litatꝭ.Et h̊ modo exponen⸗
do ſubʒ illius complexi eſt ille terminꝰquale
ſecunde intẽtõałr captꝰ.Sed tunc illud com
plerum non eſt aliquo modo pꝛopꝛiũ ipᷣi q̃li
tati:cum non conuenit omni cũ ille terminꝰ
curſoꝛ non habet terminũ ſibi õrium Nec cõ
uenit ſoli:quia conuenit terminis de genere
actionis ac paſſiõis:vt calefacere:frigeface⸗
re:calerieri ⁊ frigefieri ¶ Itẽ nota ꝙ iſte tex
tus.Et ſciendum ac.exponit ſic realiter. Si
vna res que eſt oria alteri ſit q̃litas ſilr res
cui Zriatur eſt qualitas.vt ſi illa res qͥ eſt al⸗
bedo eſt qualitas.res q̃ ei contrariat᷑ ſcʒ ni⸗
gredo ẽ qualitas.¶ Logicalr expõit᷑ ſic.Si
vn teriꝰbñs aliũ teriʒ ↄriũ ſibi ſit eq̃le:etiã
teriꝰ cui qriat᷑ ẽ quale.⁊ ſic exponẽdo iſte ter
minus qle caꝑitur ſcðᷣe intentiongliter
¶ Motãdũ eſt quarto ꝙ ſcða ꝓpꝛie
tas dupl exponitur. ¶ Rno mõ reatlr ſiue de
rebꝰ:⁊ ſic res potens in ſua eſſentia ꝑfici vel
imꝑfici ꝑ additionẽ gdus ad gradũ:vel per
remiſſionẽ gradus a gradu conuenit rebus
que ſunt qualitates Et hmõ exponẽdo h̊ cõ⸗
plexũ ẽ ꝓpᷣũ pᷣmoꝰ reſpectu iſt termĩ quali
tas pꝛime intẽtõalit capti.cũ ↄueniat ſoli:ſʒ
non oĩ.¶ Alio mõ exponitur logicalitere ſic
hᷣ cõplexiũ dicibile potẽs pᷣdicari de pꝛis ſub
ſtatijs cu iſtis aduerbijs magis ⁊ minus ↄue
nit termĩs concretis de gne qualitatis ſine q̃
lis.Et ſubm illiꝰↄplexi eſt iſte termimꝰ quale
ſcðe intẽtiõalit᷑ captꝰ.Et nõ ẽ ꝓpꝛiũ aliquoꝰ
cũ non conueniat oĩ:vt ptz de illo termino ri
ſbile nec conuenit termis de gñe paſſionis
Atẽ pꝛopꝛiumẽ q̃li ⁊c.In ilio textu tãgit᷑ ter
tia ꝓpetas q̃litatis que dupłr expõit᷑ Realr
ſic p̊ cõplexuũ res ſᷣm quã aliqð ðꝛ ſile vł diſſi
mile eſt ꝓpuʒz qualitati.Et fic exponẽdo ſub
Intellec⸗ iectum illius ꝓpꝛietat eſt ille terminq̃litas
tus dup ł. pme intentionatiter captꝰ. eſt ſibi ꝓpuz q̃r
tertie ꝓp to mꝰvt cõiter ðꝛ ſʒ logicalr exponit ſic. cõ
ctatis plexum dicibilia ppter quoꝝ pᷣdicationez ð
aliquo velaliquibus ſubiectis.ſimile vlł diſſi
mile pꝛedicatur de eodem vel de eildem con

Intellec⸗
tus dupk.
ſcðe ppe⸗
tatis

pꝛima duplłr exponi Rnoꝰ reałr ſiue ð rebus

ponẽdo ſubiectũ illiꝰ ꝓpꝛietatꝭ eſt iſte teri
quale:et ẽ ꝓpꝛiũ quario mõ:vt ſoꝛtes ẽ ſilis
platoni:q; ſioꝛtes eſt albus:⁊ ſilr plato. Silr
ſoꝛtes ẽ diſſimilis ſocrati: qꝛ ſoꝛtes ẽ albus
⁊ ſocrates niger ac.¶¶ Riñ in ꝓpoſito ſilitudo
⁊ diſſimilitudo capiutur ſtricte: ꝓut ſilitudo
ẽ reꝝ differẽtiũ eadẽ qualitas ⁊ diſſtitudo ẽ
reru differẽtiuʒ diueria qualitas ſm ſpẽm.
Et nõ accipiũtur large ꝓ quacũq; ↄueniẽtia

9 dldte,
Quid ſi vlec iff
tudo a dij M
ſilitudo.

vel diſcõueniẽtia ᷣm ſiue ſubſtantiã ſiune ym

qualitatem.
¶ Cõtra dcã pꝛĩo ſic arguit᷑ Qua⸗

le interrogatiuu ſiue relatiuu: ergo nõ eſt
genꝰ generaliſſimũ.¶ Scðdo ſic af.pꝛia ppe
tas nõ ↄuenit oĩ nec ſoli. Nec ſitr ſcdðᷣa ergo

nõ ſunt ꝓpꝛietates.¶Tertio ſic af.pᷣm ſiłitu
dinẽ aliq ðꝛ ſiłe:⁊ ſᷣm diſſimilitudinẽ ðꝛ diſ
ſimile.Silr ſᷣm bumanitatẽ aliqͥd ðꝛ ſile vel
diſſile:ergo nõ eſt pꝛopꝛiũ quarto modo.
¶ Agd pmũ ðꝛ ꝙ ſi capiat᷑ q̃ie pꝛime
intẽtionaliter ⁊ ſincathegoꝛeumatice tũc cõ
cedit᷑añs.Sʒ ſi capiat᷑ ſcde intẽtionaliter ca
thegoꝛeumatice:ſic negat᷑ añs.¶ Ad ſcðᷣm
ðꝛ ꝙ lz due ꝓpꝛietates pꝛĩe exponẽdo logi⸗
caliter nõ ↄueniat oñnec ſoli.nec debẽt dici
ꝓpetates niſi capiẽdo illũ terminũ ꝓpᷣetas
ꝓↄueniẽtia:tn exponẽdo realiter ſut ꝓpꝛie
tates pꝛĩo mõ.¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ q;tũ ad pꝛi⸗
mã ꝑtẽ negat᷑ ↄna:qꝛ ſilitudo ille ᷣm quꝗ a
liqͥd ðꝛ filłe:a diſſiłitudo ſᷣm quã aliqͥd dꝛ diſ⸗
ſimile ſunt qualitates:et ſic ꝓpꝛietas nõ cõ
uenit alijs. Quo ad ſcðazʒ ꝑtem ðꝛ ꝙ licet ᷣm
bumanitatem aliquid dicatur fimile vel dil⸗
ſimile large capiendo illos terminos:nõ tñ
ſtricte capiendo illos terminos.De illo ma⸗
gis videbitur in logica.

ES Ltio ẽ ſᷣm quã in id qð
Eμſubijcit agere dicimur:

eſt actio et ſᷣm ſectionẽ

agit ſecãs in eo ꝙ ſecat:et ꝑcuſſio ẽ
actio. Pꝛopꝛiuʒ actiõis eſt ex ſe
inferre paſſonẽ. ¶ Recipiũt aũt a
gere ⁊ pati ↄrietatẽ. calefacere eĩ ẽ
contrariũ ei qð eſt frigidũ facere et
delectari eſt cõtrariũ ei qð eſt triſta
ri. ¶ Recipiũt agere ⁊ pati magis
⁊ minꝰ:calefacere em̃ magis ⁊ min⸗

Ad rões Ni cogiemetionalſ

.. —

in oppm̃.,

£

diffinitio
actionis.

WEt ſecãs aliqs ðꝛ agere
GN in eo ꝙ ſecat.lñ ſectio Pꝛĩapꝛo

pꝛietas.
Secũch⸗

is del, (Go'rdifiouit .
. amͤsnti nonin i ſlotenioa⸗
nee inen acot pun t/Ged
linlt geten ſic aytk ſetloetl

gut ttonẽ. Terti
insdiſpönis in alipar
toetbicon vbid acti
ſfopeſtgen' gülifſumn
pre fmui alijg denoi⸗
gen gia iſimu bui ie
ſeibl Actoeſresfinn
Agere. Et ſpes ei ſunt acti
Atoinſtananen Ei wri
anneti Crcäloctur pdoc⸗
giiteſtages el ue eſ

(Motzcnzeſttenie
Pont prietresagtionie

„

ſecndea poein n poi

. eonun dnoelogterf⸗

. Aidusteriggg nd.
. Khid⸗ ien pdezin
Per pie di
1an,, ani inn

eiscoce niſ⸗
nuntteizdegien

lunenen
niimin
ginmnerſnf
nte Penlen
wakipnen nher
nera

poemn.
doccinſer etenre

adfbense⸗
Ualitas . 6

bnni deqſcapig gir
daluer fadeggennui
ns. Sz ſi cput ſche intinongler
cumatice:ſicnegat afs, (B⸗
due pprietatesprie erponeth i⸗
no 1weniit oinetſol. heedtin
cs miñi cpiecotlli tennini ohen
netmtn etponecorealter ſt ni
rio mo.Adterti eghni nt
negat ona: q: filitudo lleſfn gi
flen diſſſkituco fn nin genn
unt qualitates:el ſe ghrensic
is. Quoad ſcdazgtenglaft
tatem aliquid dichmr imieſe dl
ngecapienco lornnnminn
apiendo ilos termmnos Hellil
tbiturin ogeund
Eoc ſn gniſnſti
pmtagere dicnn
E ſubnalt ae/
m ccisglcsde ihl
N Oiſcen

.
N
60

H

,
W

eſtacno eln

Accept

Erpõ du⸗

0

ni nes de ly
ni actois pꝛi
me int

en
ũtionalit.

ncoſecat. V ir plex pꝛie
4 ecſeig ppetat.

De pꝛedicamẽto actionis

dicitur: ⁊ qualefieri ðꝛ magis ⁊ mi⸗
nus.⁊ ſimiliter delectari ⁊ triſtari.
¶ Circa bunc textum.

¶ notãdũ eſt pꝛio.ꝙ bhic ↄñr pe.b.

itut 9 ĩat de qͥnto pᷣdicameto.ſ.de actõe:pꝛĩo
lintellect? deteriat de qnto pᷣdicaméto.ſ. e:pꝛi
lellen diffi niẽs actionẽ:cuiꝰ diff⸗ initio dupli pᷣt ex⸗
h mitiois a poni. Ano realr: do ſic. Actio narüralis
lueſnbend Anit ctionis. é diſpõ: m quã aliqͥd ðꝛ agere in paſſuz: ſic
ibiniiit ctionis. E diſpõ:ym q

exponẽdo diffinitionẽ opʒ pꝛima ꝑſonã mu
tari in tertiã.⁊ numeꝝ pluralẽ in numeꝝ ſin
gularẽ. Et ꝓ diffinito ponit᷑ ly actio natura
lis:⁊ ñ iſte teriꝰactio ĩ tota ſui cõitate captꝰ.
⁊ capit᷑ ly actio naturalis pꝛĩe intẽtionalit.
¶Alioꝰ exponit᷑ logicalr ſic. Actio ẽ terĩn?
vm cuiꝰſignificatũ foꝛmale aliqͥd ðꝛ agere in
paſſum. Et ſic exponendo diffinitionem ly a
ctio capitur ſcðe intentionaliter.

¶ Notãduʒ ẽ ſcdᷣo:ꝙ ille terminꝰ a⸗
ctio pꝛĩe intẽtionałr capt capit᷑ q̃druplicit᷑.

¶Unoꝰ yt diſtĩ guit᷑ Z potẽtiaz:⁊ ſic eſt teriꝰ ſcðᷣ

ſynonimꝰcũ illo terĩo actꝰ:ſicut deꝰ ðꝛ pꝛima

xlix
Hoc ↄplex ũ res effectina paſſionis ↄuenit
rei qͥẽ actio. Et hoc mõ erponendo ſubm il⸗
lius ꝓpꝛietatis eſt ille terinꝰ actio pꝛĩe intẽ
tionalr captꝰ.⁊ vt ſie capitur ꝓ agente:⁊ nõ
ꝓ re acta:⁊ ſic ly actio:deſcendit averbo acti
uo et non a verbo paſſiuo.

¶ Quarto notãduʒ ẽq bie oñr au⸗

ctoꝛ ponit alias ppꝛietates actõis:quaꝝ pꝛia
põt duplr erponi. Anoꝰ realr: ⁊ boc ficiboc
oplexuũ res bñs aliaʒ rẽ ſibi Zꝛiã ↄuenit illi
rei ꝗeſtactio: ⁊ illi rei q eſt paſſio?: ⁊ boc mõ
exponẽdo ſubm illiꝰ ↄplexi ẽ ille terĩꝰ actio
⁊ paſſio pꝛĩe intẽtionalr captꝰ:ꝛ nõ ẽ ppꝛiũ
aliq mõ:qꝛ nõ ↄuenit oĩ nec ſoli. Ali capit᷑
logicalr· ſic h oplexũ teriꝰ hñs aliũ terim ſi⸗
bi logicalit Zꝛiũ ↄuenit terĩs de gſie actõis
⁊ paſſiõis:⁊ H̊ mõ exponẽdo boc ↄplexũ nul⸗
lo mõ eſt ppꝛiũ paſſioni ⁊ actioni:qꝛ nõ ↄue
nit oi nec ſoli.⁊ eius ſubm eſt ille teriꝰ actio
ſcde intẽtionalr captꝰ.Et ille termin paſſio
cde intẽtiõalr captꝰ.¶ Iſte textꝰ. Recipiũt
gere pati mag minꝰ: ſic exponit᷑ logica⸗

actio.i.pꝛimꝰ actꝰ.¶ Scðoꝰ capit᷑ ꝓ actu pꝛu łj: H

dẽtie: ⁊ ſic capit᷑ ſexto etbicoꝝ vbi actio diſti
guit᷑ Z factionẽ.¶ Tertioꝰ ꝓ ꝓductiõe alicu
ius diſpõnis in aliqð paſſum:a ſic capit᷑ ter⸗
tio etbicoꝝ:vbi ðꝛ ꝙ actio ẽ paſſio:et nulluʒ
iſtoꝝ eſt gen gnaliſſimuʒ. Q Quartoꝰ capit᷑
ꝓ re ſᷣm quãꝗ aliqͥd denoĩatur agere:a ſic eſt
genꝰ gialiſſimũ buiꝰ pᷣdicamẽti ⁊ põt ſic de⸗
ſcribi.Actio eſt res ſᷣm quã aliqͥd denoĩatur
agere. Et ſpẽs eiꝰ ſunt actio ſucceſſiua: et a⸗
actio inſtantanea.Et ꝓpꝛiũ q̃ſit iuũ buiꝰ? p̃di
camẽti circũloqtur ꝑ boc ↄplexũ qͥd agit:vel
quid eſt agẽs:vel que eſt actio.

¶ otãduʒ eſt tertio: ꝙ h̊ ↄñ̃ir p.h.
ponit ꝓpꝛietates actionis. Quaꝝ pꝛia duplr
exponitur. Inoꝰ logicalł ⁊ B ſic: terminꝰ rõ
ne cuiꝰ a ꝓpõne in qua poit᷑ ᷣbũ actiuũ cum
aliqͥbus teris:ad ꝓpõeʒ in qponit᷑vᷣbũ paſſi
uũ cũ ilłterĩs eodẽ mõ ſupponẽtibꝰeſt bona
ↄna:ↄuenit terĩs de gñe actiõis:vt ſoꝛtes ꝑ⸗
cutit platonem:ergoplato percutit᷑ a ſoꝛte.
¶Quõ aũt oꝛatio de vᷣbo actiuo:debeat mu⸗
tari in oꝛationẽ de vᷣbo paſſiuo:ſatis patʒ ex
grãmatica.Sed opʒ ꝙ tales teri teneantur
ↄfoꝛmiter q ad alias ꝓpꝛietates logicales.ſ.
quo ad ſuppõem:ampliationez: reſtrictiõeʒ
appellationẽ.Et ſic exponẽdo ꝓpꝛietateʒ:
tunc boc cõplexũ eſt ꝓpꝛiũ quarto modo re⸗
ſpectu illiꝰ termini actio ſecũde intẽtionał

capti. Alio mõ põt exponi realiter:⁊ boc ſic. ſi capiatur pꝛo

r: h ↄplexuʒ teriꝰ pᷣdicabił cũ iſtꝭ aduerbijs
mag ⁊ minꝰ ↄuenit terĩs de gñe actionis ⁊
paſſiõis.Et boc mõ exponẽdo h̊ oↄplexũ nul⸗
lo mõ eſt ppꝛiũ:⁊ ſubm eiꝰ eſt ille teriꝰ actio
ſcðe intẽtionalłr captꝰ. Et realiter exponitur
ſic: ↄplexũ res ſignificata ꝑ terĩos ð gñe a
ctionis ⁊ paſſionis de materiali ſignificato
vel foꝛmali:q̃ põt intẽdi ⁊ remitti cõuenit a⸗
ctioui ⁊ paſſio.⁊ nõ eſt ꝓpꝛiũ aliquo mõ. Et
ſubiectũ eiꝰ eſt iſte terminꝰ actio pꝛĩe inten⸗
tionaliter captus.⁊ ille terminꝰ paſſio.

¶ Motra dicta pꝛio arguit᷑ ſic Dif⸗
finitio actiõis nõ ↄuenit oĩ cõtento ſub dif⸗
finito:g eſt ĩſufficiẽs.Añs ptʒ:q;ꝛ nõ ↄuenit
creationi. ¶ Scdo ſic af. actioꝛ paſſio ſũt idẽ
realiter:ꝗ male ðꝛ ꝙ actio infert paſſioneʒ.
ertio ſic af.ſi aliqͥ terĩ de gñe actõis eẽnt
Sꝛij.maxiĩe eent illi termini calefacere et fri
gefacere:ſed hoc nõ.qꝛ pñt de eodez verifi⸗
cari:vt ſol calefacit ⁊ frigefacit vl celũ:ergo

illa pꝛopꝛietas nulli conuenit.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ ↄcedẽdo totũ argu
mentũ. Eñ lʒ illa diffinitio nõ ↄueniat crea
tioni:tñ eſt bona cuʒ illa diffinitio in gñali
noꝝ ↄueniat niſi actioni naturali. Sed actio
dz diffiniri: vt dictum eſt in ſecundo notabi⸗
li. ¶ Ad ſcðᷣm ðꝛ:ꝙ ſi capiatur actio pꝛo re a⸗
cta ſic conceditur totum argumentum. Sed

re ꝗgente n egatur ãtecedẽs

8

Erpõalia
rũ ꝓpꝛie⸗
tatum

Ad rões
in oppm̃

Secũda.

Acceptõ
nes paſ⸗
Konis.

de gſialiſ
liſſimo et
queſitiuo
bui pdi⸗
camenti.

CTractatus Zertius.

¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ licet calefacere ⁊ frigefa⸗
cere verificentur de eodẽ reſpectu diuerſoꝝ

hnon tamen reſpectu eiuſdem.

lſioms eſt: pꝛio inferri ex
actiõe: ¶ Itẽ paſſio nõ ẽ in agente:

ſed in patiente. ¶ De reliqͥs vero q̃
pꝛiꝰ dicta ſũt mòõ ſufficiãt. ¶ Que
ſequũtur de alijs q̃ttuoꝛ pᷣdicamen⸗
tis:nõ ſunt data a Pe. biſ. ſed ab au
ctoꝛe ſex pꝛincipioꝝ accepta.

¶ Circa bunc textum.
¶ Motandũ ẽ pꝛĩo:ꝙ h̊ ↄñ̃r pet.hiſ.

deterĩat de ſexto pᷣdicamento.ſ.de paſſione.
¶ Vñ ad ꝓpoſitũ ſufficit ille teriꝰ paſſio ca⸗
pitur duptr. ¶ In vt eſt teriꝰ pꝛĩe intẽtiõis
2 tunc paſſio eſt res q̃ ꝓducit᷑:oↄſeruat᷑.coꝛrũ
pit᷑:aut annihilatur.vel ſic. Paſſio eſt res ſi⸗
gnificata per verbũ paſſiuũ.Et illo mõ capi
Endo illum terminũ paſſio eſt genꝰ gñaliſſi⸗
mũ buiꝰ Paicameri. Alio mõ capit᷑ vt eſt ter
minus ſcðde intentiõis ſiue impõnis:et tunc
ſignificat terios omnes abſtractos de gñe
paſſionis.⁊ tunc põt ſic deſcribi. Paſſio eſt
terminꝰ vniuoc incõplexus foꝛmalr ⁊ pᷣnci⸗
palr paſſionẽ ꝑ modũ paſſionis ſiẽns:⁊ illo
mõ non eſt gen gñaliſſimũ huiꝰ pᷣdicamẽti:
ſʒ dz poni in pꝛedicamẽto ſigni. .

¶ Motãdũ eſt ſcðo:q; genꝰ gñaliſſi
mũ abſtractoꝛũ huius pᷣdicamẽti eſt iſte ter⸗
minus paſſio pꝛĩe intentionałr captꝰ.Et ge⸗
nꝰ gñaliſſimũ ↄcretoꝝẽ iſte teriꝰ patiens:ſi
ue patioꝛ cũ ſuis ↄdeclinijs.Et lʒ illa ↄcreta
in mõ accidentali differãt.tñ ſunt ſynonima
in ſignificatione foꝛmali et eſſentiali.O Nñ
ꝓpꝛiũ q̃ſitiuũ buiꝰ pꝛedicamẽti circũloqͥtur
ꝑ hoc ↄplexũ:quid patitur: ſiue quid eſt pa⸗
tiens: ſiue q̃ eſt paſſio: Ad queſtionem factã
per pꝛimuʒ:debet fieri reſponſio per verba.
Ad ſecũdum ꝑ ꝑticipia. Ad tertiuuʒ per no
mina verbalia ſubſtãtiua. Et ſpẽs ĩmediste
contente ſub illo genere generaliſſimo paſ⸗
ſio non ſunt ĩpoſite: ſed nos circũloquimur
æas ſpecies per illa complexa paſſio ſucceſſi
na:et paſſio inſtantanea.

pa

abagente.⁊ boc mõ exponẽdo ille terĩnꝰa⸗

B Aſſio eſt effectꝰ illatioq; ctio capit᷑ ꝓ agente.⁊ ꝓ diffinito ponit᷑ iſte
actiõis:vt calefieri infer

Stur ⁊ efficitur ex calefa⸗ intoplerus vninoc? ſiaſt .
cere ¶ Pꝛopꝛiũ aũt paſ plexus:vniuoc? figñs paſſionẽ ꝑ modũ

terũ paſſio pꝛiĩe intentionalłr captꝰ.¶ Alioꝰ
exponit᷑ logicalr:⁊ boc ſic. Paſſio eſt terĩnꝰ

paſſionis: rõne cuiꝰ ꝓpõ in qua ponit᷑ talis
teriꝰ ſeqtur ad ꝓpõnẽ in qua ponit᷑ verbũ a
ctiuũ eius vt illa ꝓpõ Soꝛtes verberatura

petro:ſeqͥtur ad iſta. petrꝰ verberat ſoꝛtem: Expõ du.
rõne illiꝰ bi paſſiui verberat᷑. Iſte textꝰ Peue

pꝛietatis
ich Quitoeodet
n elihoull derdin
uit cſegfnk⸗La

Pꝛopꝛiũ aũt paſſiõis:dʒ ſic exponi h̊ cõple⸗
xũ res cauſata ab agẽte:eſt ꝓpꝛiuʒ q̃rto mõ
reſpectu huiꝰ terĩ paſſio pꝛime intẽtionali⸗
ter capti.¶ Logicaliter ſic erponitur.hoc cõ
plerum terinꝰ rõne cuiꝰ ꝓpoſitio in qua po
nitur paſſio:infertur ex pꝛopoſitiõe in qua
ponitur ſuũ actiuũ:conuenit terminis de ge
nere paſſionis.Et ſic exponẽdo hoc comple
xum eſt ꝓpꝛiũ quarto mõ reſpectu iſtius ter

mini paſſio ſcðᷣe intentionaliter capti.

¶ Quarto notãdũ ẽ:q iſte textus. Etpõ du.
ſcðe ppe

Itẽ paſſio nõ eſt in agente erxponitur duptr
Anoꝰ realiter: ⁊ boc ſic.hoc cõplexum res
ex iſtens in illa re que eſt patiens ⁊ non in il
la re que eſt agens: conuenit illi rei que eſt
paſſio.et hoc modo exponendo illud cõple⸗
xũ eſt ꝓpꝛiũ pꝛĩo mõ reſpectu iſtius termini
paſſio pꝛĩe intẽtionaliter capti.Alioꝰ expo⸗
nitur logicaliter.⁊ hoc ſic.hoc cõplexum ter

minꝰ pᷣdicabilis de termino ſupponente pꝛo

patiente et non pꝛo agente ea ratione qua

eſt agens:conuenit terminis cõcretis de ge

nere paſſionis. Et boc modo exponẽdo hoc
complexum eſt pꝛopꝛium ſecundo modo re
ſpectu iſtius termini paſſio: ſecunde inten⸗
naliter capti.

¶ Cõtra dista pꝛimo ſic arguitur.
Vnũ ⁊ idem eſt actio ⁊ paſſio:ergo male di⸗
ctum eſt ꝙ pafſio eſt effectus actionis.ↄña
ptʒ:qꝛ ideʒ non eſt cauſa effectiua ſuijpfius.
¶ Secũdo arguitur ſic.paſſio eſt in illo qͥ a⸗
git:ergo paſſio eſt in agente.Añs ptʒ.qꝛ ali

quando aliquis diligitur a ſeipſo: et tunc di

