cus a mi-⸗ expugnare caſtrum:ergo ⁊ rex. Lo⸗

parte tꝑis pꝛeſentis ſi pꝛopoſitiones ſint de
pꝛeſenti.vel tempoꝛis pꝛeteriti ſi ſint de pꝛe
terito valet ↄna.vt bene ſeqͥtur. Soꝛtes in
qualibet parte tempoꝛisi pñtis eſt non albꝰ
ergo ſoꝛtes in qualibet parte tempoꝛis pꝛe⸗
ſentis nõ eſt albꝰ.Silr ſoꝛtes in qualibet ꝑ⸗
te tꝑis pꝛeteriti fuit nõ albꝰ: ſoꝛtes in qua
libet parte tempoꝛis pꝛeteriti non fuit albꝰ
⁊ de iſtis duobꝰ modis arguendo magis vi⸗
detur in ſecundo periarmenias.

¶ ’Notãdũ ẽ ſcðo q locꝰ dꝛa maxĩe
a diſparatis eſt duo termini ſcilicet diſpara⸗
tum ⁊ diſparatum S verificatur de
termino inferente ⁊c. Sʒ locus marĩaa diſ⸗
paratis eſt regula fiue pꝛopoſitio confirma⸗
tiua ↄſequẽtie dialectice ¶ Uñ pꝛo arguẽdo
per iſtum locum ponitur talis tegula. Ab af
firmatõe vnius ſpeciei ſpecialiſſime que eſt
abſtractũ nõ ↄnotatiuuz de aliquo ſubiecto

Circa bunc textum. Rſingulari: ad negationẽ alteri ſpeciei ſpeci⸗

noꝛi cus a minoꝛi. Maxima: ſi id quod
minus videt᷑ ineſſe ineſt:⁊ id qdð ma
gis videtur ineſſe inerit.
¶ ‚Motãdũ eſt pꝛimoq iſte tettus
Intelllo debet ſic intelligi Locꝰ dꝛĩa mariĩe a õdicto
2dicto. rie oppoſitis eſt duo termini ſcʒ cõtradicto⸗
oppoſitꝭ rie oppoſitum: cõtradictoꝛie oppoſitũ: quo⸗
tam mar. rum vnus verificatur de termino gferente
oifterẽ c. Sʒ locus maxima aotradictoꝛie oppoſi⸗
tia maxi. tio eſt regula ſiue ꝓpoſitio cõfirmatiua ↄſe
quẽtie dialetice ⁊c.¶ Sʒ pꝛo arguẽdo ꝑ lo⸗
Regule cũ a cõtradictoꝛie oppoſitis cõplexis ponit
arguendi talis regula. Ab vno cõtradictoꝛioꝛũ cõple⸗
in Idicto Xoꝝad reliquum negatione pꝛepoſita:valet
rijs com⸗ ↄña.vt bene ſequitur Boꝛtes currit: ergo
plexis nõ ſoꝛtes nõ currit ſed exquo tales ↄñe non
ſunt foꝛmales nõ dũt cõputari inter ↄſ. equẽ
tias dialecticas.O Alia regula eſt.A ꝓpoſi⸗
tione in qua ponitur vnũ dictũ ſupponẽs ꝓ
vna parte ↄtradictiomis reſpectu illiꝰ pꝛedi
cati verũ vel falſum:ad ꝓpõnẽ in qiꝛ ponit᷑
aliud dictũ ſupponens ꝓ altera ꝑte qdictio
nis reſpectu pᷣdicati oppoſiti pᷣdicatio añtis
ſuppoſita conſtantia dicti ↄñtis valet ↄña.
vt bene ſequitur ſoꝛtẽ currere eſt verũ:ergo
ſoꝛtẽ nõ currere eſt falſum. ¶ Sʒ ꝓ arguẽdo
Begule a ↄtradictoꝛijs incõplexis ponitur talis re⸗
arguendi gula. A negatione vni dictoꝛioꝛũ incõple
in ↄdicto xoꝝ de aliquo ſubiecto ad affirmationẽ alte
1ijs in co rius poſita cõſtàtia ſubi eſt bona ↄna.vt bñ
plexis ſeqͥtur Soꝛtes non eſt non hõ ⁊ ſoꝛtes eſt: E

ſoꝛtes eſt hõ.¶ Alia regula eſt ab affirmatio
ne vniꝰ contradictoꝛioꝛũ incomplexoꝛuʒ de
aliquo ſubiecto ſingulari ſingulariter tento
ad negationẽ alteri cũ boc addito in qualʒ

aliſſime q̃ eſt etiã abſtractũ nõ connotatiuũ
de eodeʒ ſubiecto ſingulari:eſt bona ↄña:vt
bene ſequitur:ſoꝛtes eſt hõ.ergo ſoꝛtes non
eſt aſinus.O Dicitur notanter que eſt abſtra
ctum ac.quia ſi talis ſpecies nõ eſſet abſtra⸗
ctum non connotatiuum non opoꝛteret cox
ſequentiam valere:vt non ſequitur: lac non
eſt albũ: non eſt dulce. Similiter nõ ſequi
tur: ſoꝛtes eſt paternitas: ꝙ non eſt filiatio.
¶ Alia regula eſt. Ab affirmatiõe vnius ge
neris de aliquo ſubiecto ſingulari:ad nega⸗
tionẽ alterius generis non ſubalternatim
poſiti qð vniuerſaliter negatur de pꝛimo ge
nere de eodem ſubiecto valet conſequentia
vt bene ſequitur. Soꝛtes eſt aĩal.ergo non
eſt coloꝛ.¶ Dicitur notanter quod vlr negat
⁊c.qꝛ ſi non negaretur de alio genere vlr ac⸗
cepto:ſed ſolũ ꝑticulariter accepto nõ opoꝛ⸗
teret ↄñam valere.vt non ſequitur:lapis eſt
ſubſtantia. ergo laꝑis non eſt quãtitas.quia
illud genus quantſtas non negatur de iſto
termino ſubſtantia vłr accepto:cuʒ iſta non
ſit vera:nulla ſubſtantia eſt quantitas.

¶ Notãdũ eſt tertio ꝙ iſti duo terĩ
maius ⁊ minus:capiunt᷑ dupliciter Nno mõ
pꝛime intẽtionaliter:ſcʒ maius pꝛo foꝛtioꝛi.
vel potentioꝛi.⁊ minus pꝛo re debilioꝛi vel
minus potenti.⁊ hoc modo nõ capitur in ꝓ
poſi to.¶ Alio modo capiunt᷑ ſcdᷣe intẽtiona
liter ſcilicet maius pꝛo termino qui magis
apparet conuenire cum alio termino ⁊ minꝰ
pꝛo termino qui minus videtur cõuenire cũ

Intel. lo⸗
a diſpatꝭ
tazʒ mari.
ſ differẽ
tie maxi.

Regula
grguendi
a diſpat
affirmati
ue,

Alialrla.

Intel.lo,
92 maioꝛi:
tam max.
qᷓ differẽ
tie maxi

li cgido vni Hcdicatü ad du

oEirnatina 4.
ehelgftifdinic
eniatalicnifubiecto⸗
tnire ſbi conenit. Ett⸗
coenire ſbiconel
ſructiuert fer pot dede
pareſdebelreaſtun.

Notidũ cqtoq
nnusarguere fm itos duc

Em gisfcöenire: alter

WE1 Yloenza maioi. Rernon

iue fri eigo necmiles Mort
ſut tjn ztenttilicuimagt
us erec etium illicui minnsr

lei

mnliter anrguecon loci 1m
debellarecaſtrüts tret. .
Gicati cöueniat ilt an mim
etiam cöuenit üli anmagis

(Gcdo m cöperido du

ſubiectiiquor vnii ödicatu
cöuenire aliud min ſten
mmaioꝛi et no poͤdede
nee plli Marim fͤdien
geturcönenire alien ſuhie
neeetiiludq min vſee
nenitei. Gikf argueo der

rer ötdebellnerilli fine

deriir ſſortegin d
„. M ndalds
etene aſ

n —G ngisi
BR1.. .
etog odi nati⸗
rame uni ſeler diſparn .
remer ns verffcann de Rl
aſle Nopoftioconfirng⸗
e dalectice i pongtic ſn⸗
en Rndmtalistegnia. Abgf
arätiutz deligno ſibieto
eerieihen ſrgeſfei

Renli abſtractüno connotgtini r

Nec fingulmiet bomn onrrt D
n. detesettböergoſortesnon.
(dicim notmnter ue eſt abeirn
uſitalis hecies ͤeſet abſtrn
onnotaiunm nonoponeretoon
1wlererxt non ſequitur: le non
onek dulee. Oimilter ͤſegni
tmremius: non et fluti.
nett. Abaffnmarie nnins ge iage
vo ſubiectofingulriad negn
3 generis non iubalternatin
nerſaliter negenur deptin
n ſodiecto valet conſegnem
ur. Sortes ekein. ethon
icitur otanter ocͦaen
ecnetu deaio ger ffin
. gronopon⸗

„ . „„
—W llarterake.
üpticu. Utere⸗ ſtte
e nſeouiturpis
miere. t vonecule/
tD

linstin

* 4
ſ 1
. ma ON lis

ISML

156 1. on heg, de!

D.

De Loco ſili:ppoꝛtione:⁊ trãſſumptiõe.
alio termino.Exẽplũ.vt h̊ ↄplexũ debellare

caſtrũ ðꝛ maius ⁊ illud cõplexum debellare

De locoa
minoꝛi.

Multi⸗
plex mo⸗
arg. u
xta locos
pᷣdictos.
Pꝛimus.

Secũdꝰ.

Tertius.

villã ðꝛ minꝰ reſpectu huius terĩ miles:⁊ re
ſpectu buiꝰ teri rex.¶ Locꝰ dr̃a maxĩe a ma
ioꝛi ẽ duo terĩ.ſ.maiꝰ vminꝰ:quoꝝ vnꝰ.ſ.ma
ius verificat᷑ de terĩo ĩferẽte.¶ Sʒ locꝰ ma
xima a maioꝛi ẽ regula ſiue ꝓpõ ↄfirmatiua
oↄſñe dialetice ac. Exẽplũ patʒ in textu qʒ; ſic
intelligit᷑. Si aliqð pᷣdicatũ magꝭ videat᷑ cõ

uenire alicui ſubiecto ⁊ nõ cõuenit ei:nec ẽt

illð pᷣdicatũ qð minꝰ vr̃ ↄuenire alicui ſubie
cto cõuenit ei.Et tʒ ille locꝰ deſtructiue:vt
rex nõ p̃t debellare caſttũ.& nõ põt ðbella⸗
re ꝓuĩciã.¶ Locus dr̃a marĩe a mĩoꝛi ẽ duo
teri.ſ.maiꝰ ⁊ minꝰ: qꝝ vnꝰ.ſ.ly minꝰ xificat᷑
de terĩo ĩferẽte ⁊c.¶ Sʒ locꝰ maxĩa ẽ rla ſi⸗
ne ꝓpõ ↄfirmatiua ⁊c. Exẽplũ pʒ ĩ textu qð
ſic ĩtelligit᷑ Si pᷣdicatũ qð minꝰvr̃ cõuenire
ↄueniat alicui ſubiecto: ẽt illud qð mag vr
cõuenire ſibi cõnenit.Et tʒ locꝰ a maioꝛi cõ⸗
ſtructiue: vt rer põt debellare ꝓuinciã:ergo
poteſt debellare caſtrum.

¶ ‚ Notãdũ ẽ q̃rto ꝙ triplicit᷑ poſſu
mus arguere ſᷣm iſtos duos locos. ¶ Unoꝰ
cõpãdo vnũ pᷣdicatũ ad duo ſubiecta:quvni
magis vr̃ cõuenire:⁊ alteri minꝰ ſic arguẽdo
p locuʒz a maioꝛi. Rex non põt debellare ca⸗
ſtrũ:ergo nec miles. Marima ſi aliqð pᷣdica
tũ nõ ↄueniat illi cui magis videtur cõueni
re nec etiam illi cui minusvr̃᷑ conuenire.Si
militer arguẽdon locũ a minoꝛi. miles põt
debellare caſtrũ:ꝗ rex.Maxĩa ſi aliqð pꝛe
dicatũ cõueniat illũcui minus vr̃ cõuenire.
etiam cõuenit illi cui magisvidet᷑ cõuenire.
¶ Scðdo mõ cõparãdo duo pᷣdicata ad vnuʒ
ſubiectũ quoꝝ vnũ pᷣdicatuʒ magis videtur
cõuenire: aliud minꝰ ſic arguẽdo per locuzʒ
a maioꝛi.Rex nõ põtidebellare caſtrũ.ergo
nec villã. Marima ſi pᷣdicatum qð magis vi
detur cõuenire alicui ſugiecto nõ ↄnenit ei
nec etiã illud qð minꝰ videtur conuenire cõ
uenit ei. Silłr arguẽdo per loucum a mĩoꝛi.
rer põt debellare villã ſiue ꝓuinciam: ergo
põt debellare caſtrũ. Marima ſi illud qð mi
nus vf conuenire alicui ſubiecto cõueniat:
⁊ etiã illud qð magis vr̃ ↄuenire conueniet.
¶ Tertio mõ cõparãdo duo pᷣdicata ad duo
ſubiecta. ſicarguendo ꝑ locũ a maioꝛi. ſRer
non põt debellare caſtrũ.ergo miles nõ põt
debellare ꝓuinciã. Marima ſi pᷣdicatuzʒ qð
magis vf̃ cõuenire alicui ſubiecto nõ ↄueni
at ei: nec illud qð minus videtur conuenire

lxtxvi.

conueniet ei.ſimiliter arguendo per locum
a minoꝛi miles poteſt debellare pꝛouinciazʒ
ergo rex põt debellare caſtrũ. Maxima ſiu
lud qð minꝰ vr̃ conuenire alicui ſubiecto cõ⸗
ueniat ei etiaʒ illud qð magis vr̃ conuenire
alteri ſubiecto:conueniet ei.

¶ Lontra dicta pꝛimo ſic arguit᷑
nõ ſequitur ſoꝛtes nõ ẽ albꝰ: ergo ſoꝛtes eſt
nõ albꝰ filr nõ ſeqͥtur:ſoꝛ.fuit nõ albꝰ: ergo
non fuit albꝰ.⁊ tñ ibi ar. per locũ a pditoꝛie
oppoſitis.ergo talis locus nõ valet.¶ Secũ
do ſic ar.non ſeqͥtur.lac nõ eſt albũ ergo lac
non eſt dulce ſilr non ſeqͥtur. Iſte aſinꝰ eſta
ſinus. ergo iſte aſinꝰ non eſt coꝛpus:⁊ iñ ibi
ar.per locuxa diſpatis.ergo talis locus non
vʒz. ¶ Tertio fic arguit᷑.non ſeqͥtur. Rex non
poteſt poꝛtaresentũ libꝛas ergo nec tres.ſi
militer non ſequitur.rex põt poꝛtare tres li
bꝛas:igitur ⁊ centũ.a tñ in vno exemplo ar⸗
guitur a maloꝛi ad minꝰ a in alio a mioꝛi ad
maius:ergo talis locus non valet.
¶ Ad pᷣmũ ðꝛ qꝙ ibi nõ ðbite argui
tur:qꝛ in pᷣmo exẽplo nõ ponit᷑ cõſtãtia ſub⸗
iecti ⁊ in alio exemplo non additur illa par⸗
ticula i ualibet parte tꝑis pꝛeteriti.¶ Ad
ſcðm ðꝛ ꝙ ibi nõ arguitur per locũ a diſpera
tis qꝛ illa diſperata nõ ſunt abſtracta non cõ
notatiua.O. Ad tertiũ dicitur ꝙ ibi arguit
a maioꝛiad minꝰ a econtra pꝛime intẽtiona⸗
liter capiẽdo maius ⁊ minus:mon tamen ſe⸗
cunde intentionaliter capiendo.

¶ Siblitudo ẽ reꝝ differẽtiũ eadẽ q̃
litas.¶ Locꝰẽ hĩtudo vmꝰ ſimiliuʒ
ad reliquũ ⁊ tenet cõſtructiue ⁊ de⸗
ſtructiue.Cõſtructiue ſic.ſic̃ riſibi⸗
le ineſt hoĩ:ita hinibile ineſt equo:ſʒ
riſibilèieſt hoĩ vt ꝓpꝛiũ:ergo hinni
bile ineſt equo vt ꝓpꝛiũ. Locꝰa ſimi
li. Maxima de ſilibꝰ idẽ eſt iudiciũ
Deſtructiue ſic. Sicut riſibile ineſt
boĩ:ita bĩnibile ĩeſt equo.ſʒ riſibile
nõ ĩeſt boĩvt genꝰ.ergo nec himible
ĩeſt equovt genꝰ ¶ Locꝰa ſili. Ma
xĩa ð ſiłibꝰidẽ ẽ iudiciũ.¶ Pꝛopoꝛ
tõ ẽ reꝝ dẽm eadẽ hĩtudo.locꝰ a pꝛo

poꝛtione eſt hĩtudo vmꝰ ꝓpoꝛtõabi

liũ ad reliquũ.Et tenet affirmatiue
et negatiue. Affirmatiue ſic:vt ſicut

Agd rões
in oppoſ
tum.

Quid lo⸗
cusa ſili,

Tracta tus Quintus.

ſe bʒ rectoꝛ nauis ad nauẽ: ita ſe bʒ
rectoꝛ ſcholaꝝ ad ſcholas:ſʒ ĩ naui
regẽda eligẽqꝰ ẽ rectoꝛ nõ ſoꝛte ſed
agrte:ergo ĩ ſchol regẽdis eligẽdꝰ ẽ
rectoꝛ ñ ſoꝛte ſʒ arte ¶ Locꝰa ꝓpoꝛ

Quid lo⸗ ciõe maxĩa ð pꝑoꝛtiõalibꝰ idẽ ẽ iu⸗
cus a hio ditiũ Negatie ſic Sic ſe hñt duo ad
poꝛtione trigꝗ ita q̃ttuoꝛ ad ſex Sʒ duo nõ ſt᷑

Notabile ſilitudĩeʒ ĩherẽtie vt ſic ri

dupla ad tria:ergo nec q̃ttuoꝛ ſt᷑ du
ꝓpla ad ſex maxĩia ð ꝓpoꝛtiõalibꝰidẽ
E iudiciũ.Differt aut iſte locꝰa loco
ſili:qꝛ ĩ loco a ſili ſ Bautonat ſʒmm
ſibile ĩeſt
hoĩ:ita hinibile ieſt equo In loco ãt
a ꝓpoꝛtõe nõ attẽdit᷑ ſilitudo ĩherẽ
tie:lʒ ↄpatio hĩtudis:ᷣt ſic ſe bʒ rec
toꝛ nauis ad nauemuta ſe bʒ rectoꝛ
ſcholaꝝ ad ſcholas.¶ Crãiũptio ẽ

Duplex ẽ duplex. Quedã eĩ ẽ qn dictõ vł oꝛo
tranſſum vnii ſignificans tranſſunut᷑ad ſigni

ptio.

ficãdũ alið ꝑꝑ ſilitudieʒ aliquã ĩ eiſ
reꝑtã:vt h dictõ ridere trãſſimitur
ad ſignficandũ ffoꝛere:cũ & pᷣtũ ri
det. Silr oꝛo traſſumit᷑ cũ ðꝛ:littus
arat᷑.i.oꝑa ꝑdit᷑:ſñc ſolet dici: cũ qͥs
inuanũ laboꝛat.⁊ h trãſſũptio ꝑtiet

—

ad ſophiſticũ.¶ Ellia ẽ qũ nomen
magnnotũ ſum᷑ ꝓ noĩie minꝰ noto.
vt ſi dẽat ꝓbari ꝙ ph̊s nõ ĩuidʒ:⁊ fi
at trãſſũptio ad h nomẽ ſapiẽs.Et
iſta trãſſũptio ꝑtĩet ad dialectũ.⁊d
cus a trãſſũptiõe ẽ bitudo trãſſũp⸗
tiõis ad trãſſũptũ:vt ſapiẽs no ĩui⸗

Quid lo⸗ det:ergo pꝓh̊s nõ ĩuidʒ:max:eᷣ qᷣcqᷣd
cus a trãſ ↄuenit alicui ſub nomine magis no
ſumptõe⸗ to:eidem conuenit ſub nomne minꝰ

noto. Differt autem iſte locus a lo⸗
co a nomimis interpꝛetatione:quia
in loco a nomis interpᷣtatione acci⸗

notabile Pitur diffinitio:ſiue expoſitio noĩs

vt ſi exponatur boc nomen philoſo
pbus per hoc quod eſt amatoꝛ ſa⸗
pientie. In bac aũt tranſſũptioe nò
accipit᷑ expoſitioſiue ðſcpᷣtio noĩs:
ſʒ ꝓ vno noĩe minꝰnoto accipit᷑ alið

nomẽ mag notũ:ꝑ qð facilr pᷣt ꝓba
ri ꝓpoſitũ Auctoꝛitas vt hic ſumit
eſt iuditiũ ſapiẽt in ſua ſcia:vñ iſte
locꝰ? ſolet denoĩari a rei iuditio.locꝰ
ab auctoꝛitate eſt habitudo auctoꝛi
tat ad illð ꝑ eã ꝓbat᷑ Et tʒ ↄoſtructi
ue ſolum: vt aſtronomus dicit celũ
eſt volubile:ergo celum eſt volubile
Maxima vnicuiq; exꝑto ĩ ſua ſciẽ⸗
tia credendum eſt.
¶ Circa hũc textum.

¶ Notãdũ eſt pꝛimo ꝙ in ppoſito
nõ capit᷑ filitudo pꝛĩe intẽtionałr vt diffinie
bat᷑ circa tertiã ꝓpꝛietatẽ q̃litatꝭ:ſʒ capitur
ſcðe intẽionalr ꝓ ſiłi ↄueniẽtia:alicuii terĩ
cũ alio.⁊ ſicſile ẽ pᷣdicatũ vł ſubiectũ ſilr cõ
ueniẽs alicui:ſiẽ illð ↄuenit alteri.O Et ĩtel
ligit᷑ textꝰ ſic. Locꝰ driam maxiĩe a ſili ẽ duo
teri.ſ.ly ſiłe ⁊ ly ſile:qꝝ vnꝰviſicat᷑ deterĩo
inferẽte ⁊ aliꝰ de terĩo illato ↄñe ↄfirmãde
maxiĩaʒ ex illis teris ↄpoſitã.¶ Sʒ loc?ma
xĩa a fili ẽ rla ſiue ꝓpõ ↄfirmatiua ↄñe dia⸗
letice.ↄpoſita ex iſtꝭ terĩs.ſ.ly ſile vly ſiłe:q
rũvnꝰ viſicat᷑ de terĩo ĩferẽte:⁊ aliꝰ ð terio
illato einſdẽ oñe. Eñ ꝓ ar guẽdo ꝑ iſtũ locũ
dẽmꝰ ſꝑ in mioꝛi ſubſumere illð in q en ſiti
tudo.Et poſſumꝰ tribꝰmodis arguere ꝑ iſtũ
pꝛio ↄꝑãdo vnũ pᷣdicatũ ad duo ſubiecta ſic
arguẽdo.Sic̃ ſoꝛti ineſt riſibile: ita ⁊ plato
ni.ſʒ ſoꝛti ineſt riſibile vt ꝓpᷣũ:g platoni in
eſt riſibile vt ꝓpuz. ¶ Scdðo mõ ↄꝑãdo duo
pᷣdicata ad vnũ ſᷣm ſic arguẽdo.icut riſi⸗
bile pᷣdicat᷑ ð ly hõ:ita ſuſceptiuũ diſcipline
pᷣdicat᷑ de ly hõ:ſʒ riſibile pᷣdicat᷑ de ly hõvt
ꝓpꝛiũ: diſcipline ſuſceptiuũ pᷣdicat᷑ de ly
bõ vt ꝓpũ̊. ¶ Tertiomõ ↄpꝑãdo duo pᷣdicata
ad duo ſuba ſic arguẽdo.Sicut riſibile pᷣdi⸗
cat᷑ de ly hõ:ita hinnibile pᷣdicar̃᷑ de ly equꝰ
ſʒ riſibile pᷣdicat᷑ do ly hõ:vt ꝓpũ:gꝗ hinnibi
le pꝛedicatur de ly equus:vt ꝓpꝛiu.Mari⸗
ma. de ſimilibus idem eſt iudiciuʒ. Et ſicut
arguimꝰ tribus modis affirmatiue:ita poi⸗
ſumus tribus modis arguere negatiue.
¶ ' Notãdũ ẽ ſcðo ꝙ locꝰdꝛia maxi⸗
me a ꝓpoꝛtõe eſt duo teri.ſ.ly ꝓpoꝛtio ⁊ ly
ꝓpoꝛtio quoꝝ:vnꝰ xvificat᷑ de terio inferẽte
⁊ aliꝰ de terio illato ↄñe ↄfirmande ꝑ maxi
mã ex illis terĩs ↄpoſitã.¶ Sʒ locꝰ maxĩaa
ꝓpoꝛtõe ẽ rla ſiue ꝓpoſitio ↄfirmatiua oñe
dialetice.ↄpoſita ex illis terĩs.ſ.ly ꝓpoꝛtio

Qund lo/
c) ab au⸗
ctoꝛitate

Intel lo.
a ſilj tam
maxie q
dra max.

Mogi
arguẽdi
ꝑ buc lo
cum.

Secũqꝰ.

Tertius.

Intel. lo.
ꝓpoꝛtõ
ne tã ma.
qᷓ dre ma
xime.

nj nſipri f mo
ri c oſen oneeſtd

lretriſu .vn v A.Y
ſenp mn notirgr ſ

Anlaſine ppofiti
ſenitedi⸗ etticerpoſit
nng noru ly min notiig⸗
noti pificut de terioinferen
nnarori de terio illato eint
negk vere de magis noto
(löant iſte locus diffen
nerpeetatie ʒin tertu.
ns ſteloc; no eſt loc ettni
ſeus, Et reducit ad loci abn
hſteoce mo fleri argumeta⸗
ſmctue ſubiciẽho : lcido⸗
ſytie ſeploci abinterati
lesqſütobßuide arguedoge
Satſöeerii ſütobßnade gn
riſſunptiöe. rfiütedde n
leoa neis imterötaniöe one⸗
„ Upbiponebat pinterötatio
ht min not wbiponebet iin
e ¶Moridi eſtquano
chledpt m nocit .
inenltterftanctat
ſonen clepelſeript⸗ (
Cognitiöe glieni⸗ ſopiet erot
Minemipyag ſriſein 1
Andifinkkintenn (1 5₰
teſticieneng
deterſoinſereteen
loinferete⸗
eterio ill ſ⸗

Lauctoꝛ
auctor
llde

=
=
S

R unmtenſliin
kihffen⸗ nenr Fiſtat deteni
A N ieniolllrdofe ofimite
uuhue goofimnartinaoße dic⸗
aterif tenis lyfle nly fie
al de teniiſereten ali dterio
mioriſubiumnere löin eifti
Kem id mocisargverepiti
mmiͦdiei udo ibletuft n
Elortiinett nſvlle intpli⸗
etnifbile t ppirgplgroniin
nuſon icengeto Dicltſiſ⸗ i
boritaſuſceptiun dieplne
boß niſdle zeicn de bo,

N

De loco a medijs:⁊ a Coniugatis Folio

2 ly pꝛopoꝛtio quoꝛum vnus verificatur de
termino inferente ⁊ alius de termino illa⸗
to eiuſdem ↄñe.Uñ in ꝓpoſito non capit᷑ ꝓ
poꝛtio ꝓ certa habitudievniꝰ qᷓ;titatꝭ ad aliã
B capit᷑ ꝓ filitudine vniꝰ ꝓpoꝛtiõis ad aliã
ꝓpoꝛtionẽ.Exẽpla patẽt in textu ¶ Quõ dif
fert locꝰ?a ꝓpoꝛtiõe a loco a fili:ptz in tertu.
Sʒ alia põt poni dꝛĩa qꝛ locꝰ a fili ſe bʒ vt ſu
ꝑius ad locũ a ꝓpoꝛtione:qꝛ oĩis locus a pꝛo
poꝛtione eſt locusa fimili: ſed non econtra.

a traſſũp ¶ Notãdũ eſt tertio:ꝙ vt ðꝛ ĩ textu

tione taʒ trqſſũptio capit᷑ duptr.⁊ ſolũ de ſcðᷣo mõ eſt
marie qᷓ;

dre max.

bic ad ꝓpoſitũ ⁊ nõ de pᷣmo mõ.Locus dꝛĩa
maxie a trãſſumptione eſt duo terĩ.ſ.magis
notũ ⁊ miuꝰnotũu:qꝝ vnꝰ.ſ.ly magis notũ xᷣi
ficat᷑ de terio inferẽte:⁊ aliꝰ.ſ.minꝰ notũ de
terĩo illato ↄñe ↄfirmãde ꝑ maximã et illis
terĩs cõpoſitã.¶ Sʒ locꝰ marĩa a trãfſump⸗
tiõe:eſt regula ſine ꝓpoſitio ↄfirmatiua cõ
ſequẽtie dialectice:cõpoſita ex iſtꝭ terĩs.ſ.ly
mag notũ:a⁊ ly minꝰ notũ:qꝝ vnꝰ.ſ.ly magꝭ
notũ vᷣificat᷑ de terĩo inferente ⁊ aliꝰ.ſ.ly mi
nus notũ de terĩo illato eiuſdẽ ↄñe:vt qͥcqͥd
neg vere de magis noto a de minus noto
¶ Quõ autẽ iſte locus differt a loco ⁊ a noĩs
interpꝛetatiõe.pʒ in tertu. Sʒ tñ pᷣm rei vi⸗
tatẽ iſte locꝰ nõ eſt locꝰ ertrinſecꝰ:ſʒ intrin⸗
ſecus.Et reducit᷑ ad locũ ab interpᷣtatõne.⁊
pñt eodẽ mõ fieri argumẽta ↄſtructiue ⁊ de
ſtructiue ſubijciẽdo ⁊ pᷣdicãdo ꝑ locũ a tranſ
ſũptiõe ſiẽ ꝑ locũ ab interpᷣtatiõe.Et ↄditio
nesq ſũt obuãde arguẽdo ꝑ locũ ab inter⸗
ptatiõe:etiꝗ ſũt obᷣnãde arguendo ꝑ locũ a
traſſumptiõe.Et fiũt eodẽ mõ maxĩe ficut

loco a noĩs interpᷣtatiõe ponẽdo ly magẽno

tũ vbi ponebat᷑ ly.interpᷣtatio.⁊ ponendo ly

lxxxvij.
lato eiuſdeʒ ↄñe:vt auctoꝛitas experti eſt ꝙ
tał orf̃o ẽ va vł flã.ꝙ dictũ auctẽticũ ẽ vᷣm vł
falſũ. łſic.anctoꝛi etꝑto credẽdũ ẽ ĩſua ſci
entia. Et tz iſte locꝰ ſolũ ðſcpᷣtĩe:vt pbũs diẽ
boc ita eẽ vel boc nõ ita eẽ:ꝗ h̊ ita e:vłpᷣ nõ
ita eſt Uñ tũc nos dicimur arguere conſtru
ctiue quando ante hoc verbum dicit vel ſibi
equiualens nulla ponitur negatio
¶ Lontra dicta pꝛimo ſic arguitur
nõ ſeqͥt᷑ſoꝛtes ẽ albꝰ:ergo plato ẽ albꝰSili
nõ ſeqr̃ ſicut ſe bʒ negatiua ad negatiuã:ita
affirmatiua ad affirmatiuã. ſʒ negatia ĩfert
negatiuã ↄuerſiõe ſimplłi & affiratia infert
affirãtiuã ↄuerſioẽ ſimplici ⁊ tũ af̃ ꝑ locũ a
ſiłi.ergo talis locꝰ nõ vʒ.¶ Scðo ſic af.non
ſequit᷑ſicut ſe bʒ iſta:nullꝰ bõ c alal:ad iſtaʒ
nullũ aĩal ẽ hõ.ia iſta aĩal nõẽ bõ:ad iſtam
bõ nõ ẽ aĩal:ſʒ pꝛia ĩfert ſcdam ↄuerſiõe ſim
plici:ergo tertia ĩfert quartã ↄuerſionẽ ſim
plici.cũ añs ſit verũ ⁊ ↄñs falſũ.¶ Tertio ſic
af:nõ ſeqͥ . Ariſtoteles dicit mũdũ eſſe et᷑nũ
ergo mũqꝰ eſt eternꝰ cuʒ aũs eſt verũ ⁊toñs
falſuʒ ⁊ tñ ibi a ꝑ locũ ab auctoꝛitate ⁊ affix
matine:ergo talis locus nõ vaͤlert
C Ad Fumd ðꝛ ꝙ lʒ in pꝛio exẽplo
arguat᷑ a ſili pᷣme ĩtentioalr:nõ tñ ſcðe intẽ⸗
tiõalr.Et ẽt in ſcõo exẽplo nõ ſubſumit᷑ ĩ mi
noꝛe illud in q ſiſtudo:ſʒ diſſilitudo. Ad
ſcðʒ ð ⁊ ꝙ nõ ibi af̃ ðbite:qꝛ ĩ mioꝛe dʒ ſumi
ꝓpoꝛtio ſiłtudis:⁊ nõ diſſilitudĩs ¶ Ad ftiũ
dꝛ cy ibi nõ af̃ ab auctoꝛitate:qꝛ ariſto.ñ erat

ĩ ̊ exꝑiꝰ:nec auctẽticꝰreputatꝰ:ſed hereticꝰ

ant ſit locus mediꝰ dic
tü pus. ¶Zocoꝝ me
aioꝝ aliꝰ aoiugat:aliꝰ

8 S Eq̃᷑ ð locꝭ medijs.qͥd

Quid ca⸗

Accepti,: min noti vbi ponebat᷑ ly interpꝛetatum 4

line fuſceptiui ztiatdeſ⸗ cmnes ag wh . A ſibus:⁊ aliuis ꝗ di ſus 4 con
i nitn uſte e, ones au⸗ OI Motãdũ eſt quarto q; auctoꝛitas MAacaſibus: 7 alius a di⸗ ſus? con
(TnG gien lil En ccoꝛitat). PHatadaet c oret vlſcpᷣto ſiõe. ¶ Eomiugata ⁊ caſus dꝛñt ſic lugata.
e n, adeehOH alicuiꝰ ſapiẽtis: ⁊ ſic anctoꝛitas ſe ertẽdit ad Q: vimuocũ ſiue pᷣncipale ſiue abſtra
Enbumr ieſei ofonẽ vocalẽ vel ſcriptã. Alio mõ capit᷑ p ctũ qð idẽ eſt ðꝛ cõiugatũ cũ ſuo de
i ti cognitiõe alicuiꝰ ſapiẽtꝭ exꝑti ĩ aliq̃ ſcia de noĩatiuo.vt iuſtitia ⁊ iuſtuʒ glbedo

Etfnt

rN eneſiodicli.
besas finnunielßt
,ldin,
niſdo⸗ 6 vonde, tello.
WV’” „„ , e 15
ckdootelt. uri ,ga
che fe ſe 1 nim⸗
uo e ln tin iien

EEN 4 7
, 7

oſice⸗ 30,NR

97
6

.
2

ꝑtinentibꝰ ad ſuã ſcĩazʒ.⁊ ſic capit᷑ auctoꝛitas
qñ diffinit᷑ in textu. ¶ Locꝰ dr̃a marĩe ab au
ctoꝛitate:eſt duo terĩ.ſ.qauctoꝛitas ⁊ dictũ au
tenticũ:quoꝝ vnus.ſ.ly auctoꝛitas vᷣificatur
de terio inferẽte:⁊ aliꝰ.ſ.ly dictũ autenticuʒ

de terĩo illato ↄſequẽtie ↄfirmande ꝑ mari tudo vni

⁊ albũ Caſꝰaũt dñr ea q̃ cadũt a pn
cipali:vt iuſtũ ⁊ iuſte a iuſtitia.Et
dꝛam hanc aſſignat ariſtotel.ĩ ſcdᷣo

thopicoꝝ.¶ Locus a ↄingat ẽ bi;
us ↄiugatoꝝ ad reliquũ: vt Oaid lo⸗

mã er illis teris cõpoſitã. ¶ Sed locꝰ maxia iuſtitia eſt bona.ergo iuſtũ ẽ bonuʒ

ab auctoꝛitate ẽ rła ſiue ppõ ↄfirmatiua ↄñe
dialectice:cõpoſita ex iſtis terĩs.ſ.ly auctoꝛi
tas ⁊ ly dictũ auctenticũ: qꝝ vnꝰſ. ly auctoꝛi
iqs vᷣificat᷑ de terio inferẽte:⁊ ali de terĩo il

Locus a comnugatis. Maxima qᷣc
quid conuenit vm coniugatoꝝ ↄue
nit ⁊ reliquo. Et ſi vnũ coniugatoꝝ

in gatis

Tracta

uid lo⸗/ ineſt inerit ⁊ reliquũ.¶ Locꝰ a caſi
ca caſibꝰ bus ẽ bĩtudo vmꝰ caſus ad reliquũ
vt iuſtũ ẽ bonũ:ergo oð iuſte fit bñ
fit. locus a caſibus. axima quod
vni cõuẽit.ↄuẽit ⁊ reliquo.Et eↄuer
ſo ſumit᷑ argumentũ a caſibꝰ ⁊ a ↄiu
gat. ¶ ODuuſionũ alia fit ꝑ negati⸗
onẽ vt ſoꝛtes ẽ hõ aut ñ ho: ſʒ ñ eſt ñ
hõ.ergo ẽ hõ.ma ſi aliq̃ duo ↄdĩdã
tur aliqð t᷑tiũ poſitovno rẽouet᷑ fli⸗
quũ.Alia ãt fit ñꝑ negationeʒ.Et h
fit ſex mõis:tribꝰ ꝑ ſe ⁊ tbꝰ ꝑ accñis
. ¶ Circa bunc textum.
¶ nNotãdũ ẽ pꝛĩo ꝙ qʒ ↄñr auctoꝛ ð
termĩat ð locẽ medijs.qͥd auũt ſit loc?medius
dictũ eſt pꝛiꝰ Tũc ibi locoꝝ medioꝝ ac. Diui

ſio tãgit᷑ loci:q̃ ſic intelligit᷑.de nũero loco

rũ dꝛiaꝝ maxĩe medioꝝ:qdã ẽ loc dꝛia ma⸗
xe a ↄiigatꝭ ⁊ qͥdã ẽ locꝰ dr̃a maxię a caſibꝰ
1 qdã ẽ loc? dr̃a marxĩe a dĩſiõe.Siłr locꝰma
xia mediꝰ dĩdit᷑ ꝑ locũ maximâ me a ↄiuga
tis ⁊ ꝑ locũ maximã mediũ acaſbuſ⁊c Que
aũt ſut ↄiugata ⁊qͥ ſũt caſus:⁊ qũò dꝛñt ſatis
pʒ in tertu. Locꝰ dr̃a maxĩe a ↄiugatꝭ ẽ duo
terĩ.ſ.abſtractũ ⁊ cõcretũ qꝝ ⁊c. ¶ Sʒ locus
maxiaa ↄiugat ẽ rłla ſiue ꝓpõ ↄfoꝛmatiua
ↄñe dialectice compoſita ⁊c.Exẽplũ:vt ſi ab
ſtractũ ⁊ abſtractũ pᷣdicẽt᷑ ð ſeipis:ↄcretũ ⁊
ↄcretũ pᷣdicabãt᷑ ð ſeipis Silr ſi ↄcretũ ð cõ
creto rẽouet᷑ abſtractũ ð abſtracto fᷣmouet᷑
Vñ in locoa ↄiugatꝭ nõ debemarguere re
ſpectu eiuſdeʒ pᷣdicati:ſʒ reſpectu diuerſ
pᷣdicatoꝝ.vt ſi ĩ añte põat᷑ abſtractũ in ↄñte
dz poni concretum econtra. .
Begla ꝓ ¶ Notãdũ ẽ ſcðo ꝙp arguẽdo apᷣn
ubſtractj. cipalibꝰſiue abſtractꝭ poit᷑ talł rła Sppoſitõe
T q̃ pᷣdicat᷑ abſtractũ de abſtracto.cũ il.ꝑticła
ſufficiẽt denoĩare ſuũ ſubm̃ ⁊ nullo miracu⸗
lo circa il.rẽ fcõ ad ꝓpõeʒ in qua pᷣdicat᷑ con
cretũ pᷣdicati ð ↄcreto ſubi vʒ ↄña ↄſtructĩe
vt bñ ſeqtur.albedo ſufficiẽs denoiãre ſuuʒ
ſubʒ circa quã nullũ fem̃ ẽ miracłʒ ẽ coloꝛ:ꝗ
albũ ẽ coloꝛatũ. Dr notãat᷑ cũ illa ꝑticła ſut
ficiẽs denoĩare ſuũ ſubᷣm. Defectu cui nõ ſe
quitur cũ nõ eſſʒ niſi albedo remiſſa albedo
ẽ coloꝛ: albũ ẽ coloꝛatũ cũ tũcañs eẽt ver
⁊ ↄñs falſuʒ.¶ Dr notãat᷑ nullo fctõ miraculo
ac.Defetu cuiꝰ nõ ſeqͥtur albedoẽ coloꝛ:gꝗ al
bũ ẽ coloꝛatũ:qꝛ poſſibile ẽ ꝙ añs ſit verũ ⁊
ↄñs falſum ſuppoſito ꝙ ñ eẽt niſñ albedo in

Intel. lo.
a comga⸗
ttã max.
dre ma
xime,

tus Quintus

ſacr̃o altarꝭ.¶ Sʒ ꝓ agnẽdo neg atine a cõ
cretis ponit᷑ talis rla.A ꝓpõne in ꝗͥ vnũ cõ
cretũ negat᷑ de alio:ad ꝓpõeʒ in q̃ negat᷑ ab
ſtractũ pᷣdicari de abſtracto ſubi: ſumpto cũ
illa ꝑticula ſuffficiens denoĩare ſuũ ſubm:⁊
nulla miraculo circa illam rẽ facto eſt bona
ↄña.vt bñ ſeqͥ ᷑ albũ nõ ẽ coloꝛatũ.ᷓ albedo
ſufficiẽs denoĩare ſuũ ſubm circa quã nõ eſt
factũ miraculũ nõ eſt coloꝛ ¶ Sʒ ꝓ arguẽdo
affirmatiue a ↄcret põit᷑ talis rła.A ꝓpõe
in qua pᷣdicat᷑ eſſentialr ↄcretũ de ↄcreto ad
ꝓpõeʒ in q̃ pᷣdicat᷑ abſtractũ de abſtracto eo
rũdẽ ↄcretoꝝ valet ↄña vt albũ eſt coloꝛatũ
albedo eſt coloꝛ.¶ Dr notãter eẽntiałr qꝛ
ſi ↄcretũ pᷣdicaret᷑ accidentaliter de ↄcreto
non opoꝛteret ꝙ abſtractũ pꝛedicaret᷑ acci⸗
dentaliter de abſtracto vt non ſequitur albũ
eſt dulce:ꝗ albedo eſt dulcedo.
¶ Motãdũ eſt tertio ꝙ locꝰdꝛĩa ma
xĩe a caſibꝰẽ duo terĩ.ſ.adiectiuũaſuũ aduer
biũ.qᷓꝝ vnꝰ vᷣificat᷑ de terĩo inferẽte ⁊c. Sʒ
locꝰmaxĩa a caſibꝰ ẽ rła ſiue ppõ ↄfirmatiua
ↄñe dialectice ⁊c.vt ſi adiectiuũ adiectiuo ↄ
uẽit:⁊ aduerbiũ aduerbio ſiłr ſi aduerbiũ ad
uerbio ↄuẽit ⁊ adiectiuũ adiectiuo. Iñ ꝓar Rla pꝛo)
guẽdo ꝑ locũ a caſibꝰ põit᷑ tłis rła.A ꝓpõe ĩ iſto loco⸗
qᷓ adiectiʒ ↄuẽit adiectĩo eẽntiałr ad ꝓpõeʒ
ĩ q̃ adũbiũ ↄuenit aduerbio eẽntiałr ẽ bona
ↄña ⁊ eõ.vt bñ ſeqͥt iuſtũ ẽ vtuoſũ: qð iuſte
fit vᷣtuoſe fit Maria ſi adiectiuũ ð̊ adiectio
vificet᷑ eẽntialr ⁊ aduerbiũ de aduerbio.ſilr
eõ ſeqͥt qð iuſte fit:vtuoſe fit.ꝙ uſtũ ẽ vᷣtuo
ſũ.Mariĩa ſi aduerbiũ eẽntialr attribuit᷑ ad
uerbio ⁊ adiectiuũ adiectio.dr̃ notãter eẽn
tialłr.qꝛ in accñtalibꝰ nõ vʒ vt nõ ſeqͥt᷑:albuʒ
eſt dulce. oð albe fit dulciter fit.
¶ Motãð ẽ q̃rto qꝙ iſte terꝰ dĩſio ca
pit᷑ dupli vno mõ pᷣme itẽtionałr:⁊ tũc diui
ſio ẽ ſeꝑatio realis vniꝰ ꝑtis alicuiꝰ totiꝰ ab
alia.⁊ ſ̊ mõ nõ capit᷑ ĩ pꝓpoſito.¶ Alio mõ ca
pit᷑ ſcðe ĩtẽtiõałr tũc diuiſio ẽ ꝑtitio terĩ qͥ
ẽ diuiſũ ꝑ terĩos qͥ ſũt mẽbꝛa dinidẽtia.vłſic
diuiſio ẽ acceptio oĩm ſignificatoꝝ vł ſigati
ipᷣdiuiſi ꝑ terĩos diuerſis ↄceptibꝰ ſuboꝛdi
natos qꝝ vnꝰ ĩpoꝛtat ꝑtẽ ſi ẽtoꝝ vłſñiati.et
alter ĩpoꝛtat aliã ꝑtẽ ſigatoꝝ vel ſigati.ñ
diuidere logicalr ẽ acciꝑe terĩz qͥ ẽ diniſum
ſigntem plura vniuoce vel eqͥuoce vłſiẽntẽ
rẽ q ẽ realłr totũ:⁊ alios terĩos qꝝ nullꝰ ſigẽt
tot vniuoce vel eqͥuoce rem qͥ eſt reałr totuʒ
ſed diſiũctiʒ accepti ſignificãt tot ſic diuiſũ
vel copulatim ſignificãt totã rẽ ſigatã ꝑ di⸗
uiſum.⁊ ſicut dicit auctoꝛ diuiſio logicalis ẽ

Rle pcõ
cretis ad
ga. T affir

Intel.lo,
a caſibus
tã maxie
q; dr̃a ma
xi.

Acceptõ
nes de ly
diniſio.

etdulce ad⸗
pcia cafbus.

adömͦeq ibino⸗
nonacdit ilagrickra n
tonacdit ilagticlr.d
gi ninckndeberetadil
cdidec bin debite argut
Aacſt ilapticn ſufftcicſes
ſiſtbi (Adtertii. ridin
nafte dicatio accſta! no⸗
cicoaffirmatie o; g ft dan
¶Peima diunfop ſeet
ſpecles: pt aialiiſ aliud be
buri Gecida eſttotius
ilſuas partes vt dom4
s alag tecti Mafüdame
na vero eſt vocis in iig
canis ali' latrabilis aid
iwp ald ſochecleſte Ding
ccſs. Peimaeſt ſubin
Higllum aliud ſamumm:⸗
(Seda diuiſio erf
trtſmnon glönee
Vennr alid bꝛuti.
Otiad gecht iger
nöcanch iiöfnigi,

tatlocus non

. ulföe himngongen
ie feliouinyt mcod

W
ſonaſeatinön i
ſonrei⸗ ndiuſz
ſopnomẽ S de

bictor

s ie De Loco a diuiſione. lxxx viij.
NRnals ee Recdoy 4 . „„ 9 — — ₰ 5. 5
u utd hn ittini duplek:qdã ẽ q̃ fit ꝑ negationẽ boc ẽ ꝑmem ticis dicta fufficiant.
Rn dat eni gni bꝛũ negatiuũ:vt entiũ alið bõ alið ñ bõ.alia Eirca bunctextinn.
nſtenſ ſtegf eqn fir p negationẽ Hep terim negatiuuʒ i ii dr
taſſien wmgieſindn Intel. di⸗ ſʒ fit ꝑterĩos poſitios Et hec fit ſer mõis: ¶ Notandũ eſt pꝛimo q pꝛĩa dĩſio gere e⸗
lmn i reſliſlhn⸗· uiſionis. & ſer termini cões: ñ coincidentes in figñdo ꝑſe vocatur diuiſio gñis. Iñ diuiſio gñis ẽ nus
e Wizin ſadeſ bonn ſm ſuas rationes fof̃ales omnes diuiſiones ꝓpõ hypothetbica in q accipit᷑ genꝰ vt dini
Whireſai nend gabe⸗ ſie non datas ꝑ negationẽ ſignificantes. Et in ſuʒ:⁊ ſpẽs ſiue dꝛĩe tanq; mẽbꝛa diuidentia.
Eali neſttie raaginz in ter iſtos termĩos tres pᷣmiſigñt diuiſiones Sʒ diuidere genꝰ ĩ ſuas ſpẽs ẽ acciꝑe genꝰ
en reſnitgeden ꝑſe ⁊ tres vlti ſigñt diuiſiones ꝑ accñs tanqᷓ;ᷓ diuiſuʒ:⁊ acciꝑe alios terĩos tanq; mẽ
crk 7 t 18f ., 7 f . . „ i . - 6 E fi * Gli
keſenilfeine Aien ¶ Lontra dicta pꝛimo ſic arguitur bea diuidentia qͥ ſunt ſpẽs veldfie. quou qli
tir i eii de e kal . „EeE bet ꝓ paucioꝛibꝰ ſupponit qᷓ; genꝰ:ſed tñ diſ
ont Atüdegbſhne⸗ Non ſeqͥt albedo ẽ coloꝛ:g albũ eſt coloꝛatũ iunctũ ex ip̃is ↄpoſitũ ꝓ eque multis ſuppo
er,farabeſ cben cũ añsp̃t eſſe veꝝ ↄñte exñte falſo:vt pʒ de nit ſicut genusvt h̊ genꝰ aĩal diuidit᷑ ꝑ iſtos
eſteoher (denrzze. . dlntti albedine in ſacr̃o altarꝭ.⁊ tñ ibi arguit᷑ ꝑ lo⸗ 5 A N Sen. aie i Rntos
enee Ondtiter eifri rar 1513 duos terios.ſ.rõuale ⁊ irrationale qͥ ſũt dif⸗
Nicxer cidenenh, cum a coniugatis.ergo talis locꝰ non valet. fersti . . Sl
lgentuliter de he i Iñ ſeot albu ñ 2 ferẽtie. ⁊ quelibet eoꝝ ſupponit ꝓ paucioꝛi⸗
rrcabſracniecienet e ¶Scdo ſicaf ñ ſeqt᷑ albũ ñ eſt coloꝛatũ. al hus qᷓ; hoc genꝰ aĩal ⁊ tñ difiunctum ex illis
Nendſrann dn Net acth bedo non eſt coloꝛ: vt ptz ð albedĩe remiſſa cerj tj rS jirrarional
Cd N nonſeuiturath ſibi ſtur p locia eg ncatis: terĩs ↄpoſitũ.ſ.rõnalevel irrationale ſuppo
betgeſtdelced. ꝛiñ ibi arguitur ꝑ locu a cõ ingatis: ergo tał nit p toto vel eq̃ multis ficut ille terminus .
üeſtterio. l locꝰ nõ vʒ. ¶ Tertio ſic a f.non ſeqͥtur. Albũ ſaſt iſß. din 5 ac in,, Quid di⸗
eſttertioqglocdei m ;1 tAHSH,, Aial. Silr diuidere totũ integrale ẽ accipe⸗ =
n. 0 Deg ng rec eſt dulce. qð albe fit dulcit᷑ fit ⁊ tñ ibi af ꝑ rc 5 ninif . dere totũ
eduoteniſaciectiiͤtſtilp. ge⸗ locſa caſtons. tallo re totũ integrale tãqᷓ; diuiſuʒz ⁊ ꝑtes ĩtegra rale
ſecninnſtiſalter ti ocna canbus. & tai locus non valet * les tãqᷓ; mẽbꝛa dinidẽtia:q ſignificãt totum itegrale.

P lai deterionferee 1. G ijſit

nnwiſſunifinn, ſeoꝛſuzʒ accepte qð ſignificat᷑ per totũ inte⸗

¶ Ad pᷣmũ ðꝛ ꝙ ibi nõ debite argr

Cne 4.tſiadieanni gjectino)
verdii acuerbio ſtr ſiadnerbii ag

Eet 1adtegini dletiio Bi ver i
locda aſb'pöittherkr A ppoei in⸗

mẽit aciectio entiatr ac ppoe
i wenit aduerbio eentiat ebon
r bi ejft intit vtnoſi ogdine
t Mxriaſ aciectuidadiecti⸗
ruaky t aduerbiü de auetbio fif
nſte fit vtuoſe fit uſtie nn
iaduerdii eentut annibufta⸗
Rectiui miecti. i noritereen
Ncñitalih ͤgmefihe
adalde fit dulete f..
entochiſeten diſoe⸗

1 geniehnb lli in
no enns,
dandifetinniſdegetotten
iſßt niunilitin
ienose enffetr ifhn
””
. iverſis egt
tis Ne,2 v vkiceti⸗

len . or 9⸗
iwrtt ee id Afin

mnit ile/
. cit alios ſereit

iſif i iiri
”
rin fon 8 iuiſ⸗ G

4
nd

1 ,2, er 1
zoͤne itetonuft t diu Ein
iegnsaloli 1l. ) enf
õü

qꝛ non addit᷑ illa ꝑticła:a circa illã non ẽ fa⸗
ctũ miraclm q̃ deberet addi ĩ añte.O Ad ſe⸗
cũdũ ðꝛ ꝙ ibi ñ debite arguit᷑:qꝛ ĩ ↄñte non
addit᷑ illa ꝑticła ſufficiciẽs ad denoiãtioeʒ

ſui ſubi ¶ Ad tertiũ.ðꝛ q ibi non af̃ ðbite:qꝛ

inañte ẽ pᷣdicatio accfũtał modo debito ar⸗
guẽdo affirmatĩe oʒ ꝙ ſit pᷣdicatio eẽntiat.

¶ Pꝛima diuiſio ꝑ ſe eſt generis ĩ
ſpecies:vt aĩaliũ aliud homo aliud
bꝛutũ Secũda eſt totius integralis
in ſuas partes:vt domꝰ alia ẽ pari⸗
es alia tectũ alia füdamẽtũ.¶ Ter
tia vero eſt vocis in ſignificata:vt
canis aliꝰ latrabilis aliꝰ piſcis ma⸗
rinꝰaliꝰ ſydꝰceleſte Diuiſionũ vᷣo ꝑ

accñis. Pꝛima eſt ſubi in accñtia vt

Nnid lo.
a diuiſiõe

gqĩalium aliud ſanum:aliud egrum
¶ Scðda ẽ diuiſio accñitis in ſubiec
ta:vt ſanoꝝ alið bꝛutũ.aliud homo
¶ Tertia ẽ accñt ĩ accñavt ſanoꝝ
alið calidũ:alið frigidũ ¶ Qocꝰa di
uiſiõe ẽ hĩtndo vniꝰ cõduuidẽtiũ ad
reliquũ:vt ſi ſoꝛtes ẽ aĩal:aut ẽ aĩal
rõnale aut irrõnale:ſʒ nõ irꝛõnale er
go rõale locꝰ a diuiſiõe Maxĩa po
fito vno mẽbꝛoꝝ diuidẽtiũ ĩ aliquo
ſubiecto remouet᷑ reliquũ ſiłr ĩ q̃tibʒ

glia diuiſiõe. Et hec de locis dialec

grale ſᷣm ꝑtem eiꝰ.a tñ copulatũ er mẽbꝛis

diuidẽtibus ↄpoſitũ totũ illud ſigmificat qð
totũ integrale fignificat.¶ Sʒ diuidere vo
cem in ſijis ſignificatiões: ẽ accipere voceʒ
diuerſis cõceptibus diuerſa fignificantẽ tã⸗
qᷓ; diuiſum ⁊ alios terĩos tãqᷓ; mẽbꝛa diuidẽ
tia quoꝝ nullus illoꝝ illa ſignificata ſignifi⸗

Quid di⸗
derevocẽ
in fignik.

cat oĩbus illis ↄceptibꝰ ſed oẽs ſimul ſum/
pt oĩa illa ſignificata ſignificant omnibus

illis ↄceptibus qͥbus diuiſum ſignificat.

¶ ’ Notãdũ ẽ ſcðo q diuidere ſubie
ctũ ꝑ accidẽtia:ẽ acciꝑpe terminũ abſolutũ ⁊
minꝰ ↄnotatiõis vel magꝭ ↄnatatiõis tanqᷓ
mẽbꝛa diuidẽtia:q̃ diuerſis rõnibus ſignifi⸗
cãt illa q̃ diuiſuʒ fignificat vel ꝓ paucioꝛibꝰ
ſupponũt qᷓ; diuiſuʒ vt bonũ diuidit᷑ ꝑ bonũ
boneſtũs: ꝑ bonũ delectabile ⁊ vtile pʒ etẽ⸗
plũ in tertu.¶ Sʒ diuidere accñs ꝑ ſubiectũ
ẽ acciꝑe terim ↄnotatiuũ ſiue magis ↄnota⸗
tiuũ tanqᷓ; diuiſum ⁊ alios terĩos abſolutos
ſiue minꝰↄnotatiuos tanqᷓ; mẽbꝛa diuidẽtia
quoꝝ qͥlibet ꝓ paucioꝛibuʒ ſupponit qᷓ; diui
ſum:⁊ tñ diſiũctũ er illis terĩis ↄpoſitũ ꝓeq̃

Quid dĩ⸗
dẽ ſubm
ꝑ accñtia

Quid di⸗
dere acci
dẽs ꝑſ dvᷣʒ

multꝭ ſupponit ſicut diuiſuʒ.Exẽplũ pʒ in te

xtu. ¶ Sed diuidere accñs ꝑ accidẽtia eſt ac
cipere terminũ cõmunẽ ↄnotatiuũ ꝓ diuiſo
⁊alios terminos cõnotatiuos tani mẽbꝛa
diuidẽtia:qꝝ q̃ͥlʒ ꝓ paucioꝛibꝰſuppõit qᷓ; di⸗
uiſũ:ſʒ tñ diſiũctũ ex illis terĩs ↄpofitũ ꝓ eqᷓ
multꝭ ſuppõit ſiẽ diuiſũ.¶ Rñ pꝛie tres diui
ſiões dũñr diuiſiones ꝑ ſe:qꝛ diuiſum de mẽ⸗

Quid dĩ⸗
dere acci
dẽs ꝑ ac⸗
cidentia.

bꝛis diuidentibus pᷣdicał᷑ eẽntialitervel ecõ
tra in rectovł in obliq.Et alie tres diuiſiões
vltume dicũtur diuiſiones ꝑ accidẽs qꝛ diui
ſum ⁊ mẽbꝛa diuidentia accidentaliter pᷣdi⸗

a diuiſiõe Locꝰ? a diuiſione ⁊c. ſic intelligit᷑ CLocꝰ dria
tã max.qᷓ; maxime eſt duo termini.ſ.hoc copulatũ diui

dra maxi ſum ⁊ mẽbꝛum diuidẽs vel mẽbꝛa diuidẽtia

me.

MNotabile

Cractatus Quintus.

cantur de ſe inuicem.

⁊ ly diuidens vel quoꝝ vnus ſcʒ boc copula⸗
tũ diuiſum ⁊ mẽbꝛũ diuidens vel mẽbꝛa dini
qentiaverificãtur de terio inferẽte ac.¶ Sʒ
locꝰ maxima a diuiſione eſt regula fiue ppo
ſitio confirmatiua ↄñtie dialectice ac. Eiñ
qñ diuiſum habet plura mẽbꝛa diuidentia qᷓ
duo:q coincidũt in ſigmricãdo idẽ:lʒ diuer⸗

ſis rõnibꝰ ab illis non ar.nec ↄſtructiue nec
deſtructiue.vt nõ ſeqͥtur.feligtas ẽ bona:et
ẽ delectabilis vel vtilis.ergo non ẽ honeſta
Nec etiã ſeqͥtur ſaltẽ dialectice felicitas eſt
bona ⁊ non eſt delectabilisvel vtilis:ergo ẽ
boneſta. Sʒ qñ diuiſum bʒ plura mẽebꝛa di⸗
uidẽtia qᷓ; duo q̃ non coincidut in ſignificã⸗
do ab aſfirmatiõc diuiſi cũ negatioe mẽbꝛi
diuidẽtis debemus negare oĩa mẽebꝛa diui⸗
dẽtia dẽpto vno de illo ſubiecto de guo diui
ſum affirmat᷑. Exẽplũ: vt nõ ſeqͥtur. Albũ ẽ pᷣ
