effectu ⸗
cãe mate
rialis.

ſita ex iſtꝭ duobꝰ terĩs.ſ.ly effectꝰ cãe matia
lis ⁊ cã matialis quoꝝ vnꝰ.iſ.ly effect(ꝰmat᷑ia

lis vᷣificat᷑ de terĩo inferẽte ⁊c: Exẽplũ vt ſi
bᷣ ðbũ eſt vere affirmet᷑ de terĩo ſupponẽte
ꝓꝓgffectu cãe materialis etiã dʒ ᷣe affirma⸗
ri de terĩo ſupponẽte ꝓ materia permanẽte
illi? effectus.⁊ hoc verũ fuit de terio ſuppo⸗
nente ꝓ materia tranſeunte illiꝰ effectus.

Rle ↄña⸗
ruʒz argu.
a cã mate

£● .
¶ Motãdũ eſt ſcðo ꝙ arguẽdo a cã riali ne⸗

mat᷑iali negatiue ponunt tales rłe. ¶ Pꝛia
eſta noĩe cae materialis ꝑmanẽtꝭ: ad nomẽ
effectꝰ mat᷑ie ꝓꝑmanẽtis reſpectu ly.eſt ſcðo
adiacentis negatiue valet ↄña vt bene ſeqᷣt
ferrũ nõ eſt.ergo cultellus nõ eſt.⁊ hoc capi
endo ly ferrũ pꝛo oĩ eo ex quo põt fieri cul⸗

gatiue

tellus. Alia regula eſt: anoĩe cãe materia Rlła oↄna⸗
lis trãſeũtꝭ ad nomẽ effectꝰ dũmodo ſit añs rum affir

de ly fuit: ⁊ ↄñs de ly eſt negatiue valet ↄña
vt bene ſequitur:farina non fuit:ergo panis
nõ eſt ſuppoſito ꝙ nõ ſit factũ miraculũ.Sʒ
arguẽdo affirmatiue datur talis regula. A
noĩe cauſe materialis: tam permanentis qᷓ;

lij

matiue.

. zuſtudo
Tractatus Quintus centee⸗ nuſn
ſ .
trãſeũtꝭ ad nomèẽ effectꝰ cãe materialis an⸗ ſtractũ:⁊ nomẽ effectꝰ gcretũ eius. Defectu ſn tiue ſic. 9n
tecedẽte exñte de ly.eſt ſcdᷣo adiacente ⁊ cõ⸗ cuiꝰ nõ ſeqͥtur.Albedo ẽ:ergo paries eſt:ſe⸗ n/K cbon
ſequẽte exñte de ly.põt affirmatiue arguen dʒ ſic argui. Albedo eſt. æ& albuz eſt. ¶ Scða Secũda iergo dom og
do valet ↄña. vt bñ ſeqt ferrũ eſt. cultellꝰ ↄditio ẽ: ꝙ in añte ponat᷑ illa ꝑticula ⁊ circa c utinacu ue
Ppõt eẽ. ¶ Sʒ arguẽdo ab affectu cae materi illã cãʒ nõ ẽ fctm̃ miraculũ.Defectu cuiꝰ nõ mhde ſedeſt ucn
Regula alis fit regula talis. A noĩe effectꝰ cãe ma⸗ ſeqtur: albedo eſt:ꝗ albũ eſt cũ poſſibile eſt Gboni laero ln
arguẽdo terialis pꝑmanẽt ad nomẽ materie ꝑmanẽtꝭ añs eẽ verũ ⁊ ↄñs falſuʒ. vt pʒ de albediue ĩ fonüenn ze marinn
ab effece reſpectu ly eſt: ſo adiacentis affirmatiue ſacramẽto altari. ¶ Tertia eſt:ꝙ etiã addat᷑ asa Gario aſar
tu cauſe valet ↄña vt bñ ſeqͥt cultellus eſt:q ferrum illa ꝑticula ſufficiẽs ad denoĩationẽ ſui ſub⸗ Tertia faupen uocß ſoe
materiał eſt. Sʒa noĩe effect cãe materialis traſen/ iecti. Defectu cui nõ ſeqtur. Faliditas eſt: m nemeſt de
tis añcedente erñte de ly.eſt. ſcðo adiacẽte calidũ ẽ: ſic pʒ q debemꝰ arguere affirma⸗ gerſo⸗ inelert
⁊ ↄſequente de ly fuit affirmatiue valet ↄna tiue Albedo ẽ:a circa eã nõ ẽ fetm̃ miraculũ (Cinca bune
vt bene ſequitur panis eſt:ergo farina fuit. ⁊ etiã ẽ ſufficiẽs ad denoĩationẽ ſui ſubiecti tjaũẽ pꝛiocc i
¶ otãdũ eſt tertio iſte terminꝰ valbũ eſt. ¶ Sʒ arguẽdo ab effectu cãe foꝛ⸗ Cn veniniei
foꝛma nõ capit᷑ in ppoſitopᷣme intẽtiõaliter malis affirmati ue reqrit Hma ditio. Ct ar⸗ . goſ E Affoclif
Intel. lo. ſed ſcdᷣe intẽtionaliter. Et dz diffinitio eius Juendo negatiue ab effectu ce foꝛmalł: opʒ ipn teton⸗ zs plegt⸗
a cã foꝛ/ ſic intelligi. Yoꝛma eſt texmiuꝰ ſupponẽs p obſernare tres ↄditões pꝛi poſitas.⁊ iõ de⸗ nt. niinſ oerfu⸗
mali tam rę dat eẽ rer foꝛmaliter. Loc'dꝛia marie bemꝰ ſic arguere. Albũ non eſt. ergo albedo jmn⸗ Ssalih ſd . *
maxi. q; geꝗ foꝛmali eſt iſi dno ter:. ſ.cq foꝛmalis et 20 eſt circa gnã non eſt factũ miraculũ. Et doterlſcifin⸗ terion
differen⸗ effect? cãe foꝛmalis. quoꝝ vnꝰ.ſ. ly cã foꝛma que etiã ẽ ſufficiẽs denoĩare ſubiectũ. Ma⸗ di fmak ificit delenet
tia maxi. lis vificat᷑ de terĩo inferẽte ⁊c.¶ Sʒ locꝰma ? e . hoc verbuͦ eſt vere neget de effectu Gtmrizacifimte, fün
ximaa cã foꝛmali eſt regala fue ppõ ↄfirma cauſe foꝛmalis.etiã ⁊ de illa cauſa. ſediglerie kichi⸗
tiua ↄñe dialetice: compoſita er iſtis duobꝰ ¶ Lontra dicta pꝛimo ſic arguitur ntteonißnẽ bonn ad
terĩs.ſ.cã foꝛmalis ⁊ effectꝰcãe foꝛmalis qꝝ non ſeqᷣtur albedo eſt:g albũ eſt cũ poſſibile nü eaffet denmo ſun
vmꝰ.ſ.cã foꝛmalisverificatur de toyĩo inferẽ eſt añs eſſe verũ:⁊ ↄñs falſum.vt pz de albe ſlitaffinmabit öteno iun
te ⁊c. ¶ Sed locꝰ dr̃a marxie ab effectu cauſe dine in ſacramẽto altarꝭ:⁊ tñ ibi argnit᷑ a cã ucb je fimt (Ne lor dan
Intel.lo. foꝛmalis eſt duo teriĩ.ſ.effectꝰcãe foꝛmalis foꝛmali:ꝗ talis locus non valet. ¶ Scðdo ſic (un finalise ſti duo teri eff
abeffectu cã ſoꝛmalis:quoꝝ vnꝰ.ſ.effectꝰ cãe foꝛmalis arguitur.non ſequitur. Ealiditas eſt: g cali⸗ i finalis,gr vn Fificat .
cauſe foꝛ⸗ xificat᷑ de terĩo inferente ⁊c.¶ Locꝰ xᷣo ma⸗ dum eſt.⁊ tñ arguit᷑ a cã foꝛmali: talis locꝰ abefectucauſe fnnlisett⸗
malis taz xima ab effectu cãe foꝛmalis eſt regula ſiue non valet. ¶ Tertio ſic arguit᷑ non ſeqͥr. Pa⸗ ſtoconfinnatina oe dial
matie q; ꝓpoſitioↄfirmatiua ↄñe dialectice cõpoſita ries eſt: ᷓ albedo eſt ⁊ tũ ibi arguitur ab ef⸗ otidi ſcdoc p⸗
differen/ ex iſtis dnob terminis ſcz effectꝰ cãe foꝛma fectu cãe foꝛmalis: talis locus non valet. ¶hotitfeſchochp⸗
ti maxie lis:⁊ cã foꝛmalis quoꝝ vnꝰ.ſ.effectꝰ cãe foꝛ⸗ fiu ponit tat ta. A noie
malis vificat᷑ de terĩo inferẽte ⁊c.Exẽplum ¶ Ad pꝛimuʒ dicit q ibi deficit ſe en irnntiereſpegn ſſorten

textus de loco maxima a cã foꝛmali quando cunda conditio vt ſupꝛa.¶ Ad ſecundum di
arguit᷑ affirmatiue:vt poſita cã foꝛmali po⸗ citur ꝙ ibi deſicit ſecũda conditio. ¶ Ad ter
nitur effectus cãe foꝛmalis.Et dʒ fic intelli tiũ dicitur ꝙ ibi deficit pꝛima conditio.
gi.ſi H̊ xbũ eſt ſcdðo adiacẽs vere affirmet᷑ de

e agſte t ofte etitid mediut⸗
õä
no ca fina! no pot ee ſine

õs
iun ran bi ſetſclictue

8 c atfirmet Eimt 5 quid ſ‚it Quid lo . (Dinotifdinöͤci fintl
termino ſupponẽte ꝓ cã foꝛmali. dtiã vifica e Sfaun ateun ſit „ cus a cau hoſßee ſneſnoeffectu ti
bitur de termio ſupponẽte /ꝓp effectu cãe foꝛ . 21 1e Tih De pl ſa fingli (tur. Cregtor bon, 6
malis. Erẽplũ tertꝰ de loco maxima quãdo ad ſuũ effectũæt eſt oſtructiuꝰ⁊ de * (Et (Alatkie anoieciefz⸗
arguit᷑ negatiue vt remota cã foꝛmali remo ſtructiuꝰoſtructiue ſic. Gtĩtudo eſt thie ſec heogtineqcb'feyng
etthr Kerne ano ſic keg ſi boc bona. ergovirtꝰ eſt bona.locꝰa cã fi nego⸗ anbepziienerdeme⸗
verbuʒ eſt ſcðᷣo adiacẽs vere neget᷑ de terio nali mara end frini ſiß (eeriton, .. imet
mpponete Pes koꝛnaali: ei ver. negabitur Uali maxia cuiꝰ finis bonus eſt ip̃ᷣm uſteetſte depfiti ote
erio amwonete eg elfte nene e guo bonu eſt. ¶ Deſtructiue ſic n
e terio ſupponẽte cũ effectu cãe foꝛmalis. ena no eſt o on aergo petm̃ nõ e ſt loy iile nedi Gerditnahe
zaß zqo: 3 c90.². 1 id lo iiſc dtte e 2 de dede
Cõditio⸗ ¶ Motãdũ eſt quarto ꝙ arguẽdo bonũ. Locus a cã finali.Waxia cu⸗ On i dr ukrk

locũ a cã foꝛmali ſolũ debemꝰ arguẽ reſpę⸗ mg cqᷓ . cus a ge⸗ (ifm efectdcze nkf acre
nesgdar oer iſti verbi eſt ſoaciarctisc nadt e, Ius c mala eſtipſum quoq; malum neratie gr frecifſtee iedin
SnenqJuz Altiälil verbieh do adincetisqn at qr, eſt. Econuer ſo art eſt de ioro ab ef⸗ ſte e dudarzaen
af.acauſa guit᷑ negatiue ſatꝭ pʒ in textu. ¶ Sʒ ad argu f. ſe finali 00.5: er oafte erind de
foꝛmali. endũ affirmatiue a cã foꝛmali tres ↄditões fectu cauſe finalis. ¶ ¶ Gñatio eſt p lenmn bön
Pꝛima. reqrũt᷑.ꝗ Pꝛiaẽ nomẽ cãe foꝛmalis ſit ab Ggreſſio a non eſſe ad eſſe. ¶ Locus ae noie efecd
eſingtöb'fnge. den

Nnedi eſt vere nege de eftect

n

ns Aiitde flg anſ.

mmadictapeinofeganimn
lbecoeſt aldi eſ ei oſbie
epenm: is tallun errz deqſbe
gametd alem utñibiargnikac
talis ocns non mlet. (ezoft
nonſegnitur. Calititgeſt h alͤ
m mgufaci ſwnalignlloe
Lerno ſc an guc non ſeif. de
lbedoeſt titbiarguturobe
emalis:talis locus non en

umuz dicit ibi defiatt⸗
gitio t ſupra. (Acſeanncun d
deſtcitſetücn condtto. (Alte

dideficiteim conctio.

Zeſt gfncnins aigiiii .
acäfmmlefhabtinſi i,
ſee Cick ſnctn d
H,it tue ſc⸗Blitncoen

honn oc1,f

De loco a cauſa finali a generatione Folio

A gñatiõe ẽ hĩtudo ipᷣiꝰgñatiõis ad ponat᷑ illa ꝑticula.ſ.ꝙ ꝑ tale mediuʒz acqͥrit

Inter. lo
a cã fina⸗
li tã mat.
qi dr̃a ma
xi.

De lo. ab
effectum
cãe final.

Rle oña⸗

ruʒ loci a
cã finali
affirmatij
uc.

Rla eiuſ⸗
dẽ arguẽ
do ne ga⸗
tiue.

NRle loci
ab effec⸗
tu cà fina

lis argu.

agffir,

rla eſt. A noĩe effectꝰ cae finalis ad nomen

ſine cã fſpectu boꝝ pᷣdicatoꝝ.ſ.bonũ ⁊ malũ

ſun gñatũ. Et ẽ ↄſtructiuꝰ ⁊ deſtruc tal finis:ſiarguat᷑ reſpectu hui pᷣdicati bo/
tus oſtructine ic. gfatio dom et edrneleönoe n maſees
— 2= illa ꝑticula ⁊ bh finis no cqri aliu
bõa:ergo domꝰ ẽ bona. locꝰ a gene⸗ ge .

5 „— W☛. mediu. ↄuenient añte exñte de pñti ⁊ ↄñte
ratoe maxima cuiꝰ gnatio ẽ bõa ipCʒ ð futuro vʒ ↄna. Dr notãt᷑ dũmõ in ante ac.
qʒ bonũ ẽ.deſtructiue ſic.Gñatio la

qꝛ fi nõ adderet᷑ illa ꝑticula nõ ſeqret᷑ vt nõ
tronũ ẽ mala:ergo latro ẽ malus.lo⸗ ſeqͥł. Medicĩa laxatia ẽ bõa:g ſanitas ẽ bo⸗
cus a gñatiõe maxima cuiꝰgñatio ẽ

na.ſʒ dʒ ſic argui.Medicia laxatiua ẽ bona
malaipᷣm quoq; gñatũ malũ eſt.ecõ

1 eã near ſanitas. F itas i kaͤ Df
notãter et h̊ fi.nõ ac.q;ꝛ ſi nõ adderet᷑ illa ꝑti
uerſo autem eſt de loco a generato. . 8 5
¶ Circa bunc textum.

cula nõ valeret ↄña: vt nõ ſeq; foꝛnicatio ẽ
mala.ꝗ ſanitas eſt vel erit mala.ſʒ dʒ ſic ar⸗
¶ Notãdũ ẽ pꝛĩo: iſte teriꝰ finis
in ꝓpoſito:nõ dʒ capi pꝛie ĩtẽtionałr ſʒ ſcðᷣe

gui.foꝛnicatio per quã acquirit᷑ ſanitas eſt
mala.⁊ non põt per aliud mediũ ↄueniẽtius
mtẽtionalłr. Et dʒ diffõ eiꝰ ſic ĩtelligi. Finis
ẽ terinꝰ ſupponẽs ꝓ re:gf̃a cuiꝰ ſiue ſue ĩtẽ

acquiri:ergo ſanitas erit mala.
¶ otãdũ ẽ tertio ꝙ iſte teriꝰgña⸗
tõis aliqĩ ſit.¶ Loc'dr̃ia maxĩea cã finali:ẽ
duo terĩ.ſ.cã fiuał ⁊ effectꝰ cãe final qꝝ vnꝰ

tio in ꝓpoſito ncapit᷑ pꝛie intẽtionalr: ſed
ſcdᷣe intẽtionalłr ꝓterio ſignificãte mutatio
l. cã final vificat᷑ de terio ĩferẽte ⁊c.¶ Sʒ lo
c? marxĩa a cã finali ẽ rla ſiune ꝓpõ ↄfirmatĩa

ẽ:ꝑꝑ quã de pꝛia ſuba eẽ incipit vᷣificari de
q pᷣus nõ viſicabat᷑. Loc? dr̃ia maxie a gña⸗
nalẽ bõa:ipᷣm ẽ bonũ.qð dʒ ſic ĩtelligi.ſi bo
nũ vᷣe affir̃et᷑ ð termio ſupponẽte ꝓ cã fina

ſ. ly gñatio vificat᷑ de terĩo ĩferẽte ⁊c.¶ Sʒ
locꝰ dr̃a maxĩe a gñato:ẽ duo terĩ.ſ.gñatum
li ẽt affirmabit᷑ ð terio ſupponẽete ꝓ effectu
cãe finał ¶ Itẽ locꝰdr̃a maxĩeab effectu cãe

7 graticr vnꝰ.ſ. ly gnatũ vᷣificat᷑ de terĩo
es
finalis ẽ iſti duo teri.ſ.effect cãe final:⁊ cã
finalis:qꝝ vnꝰ vificat᷑ ꝛc. ¶ Sʒ locꝰ maxĩa

inferẽte R. ¶ Sʒ locꝰ maxĩaa gñato eſt rła
ſiue pꝛopoſitio confirmatiua ↄñe dialetice
ab effectu cauſe finalis eſt regula ſiue ꝓpo
ſitio confirmatiua ↄñe dialetice ac.

⁊c.Exẽpla de locis maximis patẽt in textu.
¶ ß Motãdũ ẽ ſcðo ꝙ ꝓ arguẽdo a cã

¶ Motãdũ ẽ q̃rto: ĩ iſt loc argui
ſina. ponit᷑ tal rła. A noie ⁊c.ad ſui effectꝰaf
firmatiĩe reſpectu iſtoꝝ terĩoꝝ bonũ ⁊ malũ

mus repectu iſtoꝛũ pᷣdicatoꝝ bonũ ⁊ maluʒ.
Et eſt pꝛia rla talis.A noĩe gñatiõis rei na⸗
añte ⁊ ↄñte exñtibꝰmedite copła ð pñti:dũ
mõ cã finał nõ põt eẽ ſine ſuo effectu ẽ bõa

ture ſucceſſiue. ad nomẽ añte⁊ ↄñte exñti⸗
bus de pñti reſpectu boꝝ pᷣdicatoꝝ bonũ et
ↄña:vt bñ ſeqͥ:łelicitas ẽ bõa:ꝗ virtꝰ ẽ bõa.

malũ arguẽdo:tã affirmatie qᷓ; negatiue vʒ
ↄſa:vt bñ ſeqͥtur ꝓlatio vocis ẽ bona:g vox
eſt bona.¶ Sʒ a noĩe gñatiõis rei nature ꝑ
Dr not ãt dumõ cã finalis ⁊c.q; ſi cꝗ fina manẽtis ad nomẽ gnatiañte exñte de pᷣſen⸗
poſſʒ eẽ ſine ſuo effectu tũc nõ ſeqret᷑.vt nõ
ſeqͥtur. Creatoꝛ ẽ bonꝰ.ꝗ creatura eſt bona.
¶ Alia rla ẽ.a noĩe cãe fus lis ad nom̃ ſui ef

ti ⁊ ↄñtegxñte de futuro: reſpectu hoꝝ pᷣdi
catoꝝ bonũ ⁊ malũ affirmatiue arguẽdo eſt
bona ↄna:vt gñatio dom eſt bona: domꝰ
fectꝰ negatiue: qbꝰ repugnat fimł eẽ: reſpe⸗ erit bona ⁊ nõ ſeqͥtur: ergo domus eſt bona.
Zart cũ añs poſſit eẽ verũ ↄſequẽte exiſtente fal
ctu boꝝ pᷣdicatoꝝ bonuʒ ⁊ malum valet ↄñna ſo. Sz negstine argucnhd. A noie deneia⸗
añte exñte de pñti⁊ ↄñ̃te de pᷣterito:dumõ O: ne g gueimo. 85
tał finis nõ poſſit ↄueniẽtiꝰ acqͥri qᷓ; ꝑ tale
mediũ. Sʒ arguẽdo ab effectu cãe finalis
dat᷑ tal rła. A noĩe effectꝰcãe finaład nomẽ

tiõis rei nature ꝑmanẽtis ad nomẽ genera
ti reſpectu hoꝝ pᷣdicatoꝝ bonũ ⁊ malu añte
effectꝰ cãe affirmatĩe:dũmõ effectꝰnõ pᷣt eẽ

exñte de ly eſt vel fuit.⁊ ↄñte de pñtiẽ bo⸗
na ↄña vt bene ſeqͥtur. Iſtius domꝰ non eſt
vel fuit bona generatio:ergo iſta domꝰ non
eſt bona.et nõ ſeqͥtur. Iſtiꝰ domus nõ eſt ge
neratiõe bona. ergo iſta domꝰ nõ eſt bona.
cũ añs poſſit eẽ veꝝ ↄñte exñte falio. ¶ Sʒ

añte ⁊ ↄñte exñtibꝰ de pñti vʒ ↄrña:vt bñ ſeqᷣ
tur. Creatura ẽ bõa.ò creatoꝛ ẽ bonꝰ.¶Alia

csẽe final:qͥbꝰrpugnat ſił eẽ dũmunõ añte ĩ
liij

lxxxiij

Inter. lo
a gnatiõe
ta ma. qᷓ;
dra max.

ERle ar⸗
guẽdi lo⸗
cia gene
ratione.

KRla ar⸗

a noĩe generati ad nomen generationis rei guẽdi lo⸗
nature ſucceffiue:añte et ↄñnte exiſtẽtibꝰ de cia gñato

Ad rões
in opponi
thm.

Quid lo⸗
cus coꝛ⸗
ruptione

Quid lo⸗
cus abvfi
bas.

ꝛeſenti reſpectu boꝝ p̃dicatoꝛũ bonũ ⁊ ma malũñ ẽ:ergo occiſoꝛ eſt malꝰ. matia

.

u tã affirmatiue qᷓ; negatine vʒ ↄña.vt vor Cuiꝰ vſus eſt malus:ipᷣm quoq; vſi

₰

ẽ bona:g gñatio vocis ẽ bõa. ſiłr vox nõ eſt
bona:ergo ꝓlatio vocis nõ ẽ bona. Sitłr.a
noie gnati rei zuryre ꝑmanẽtis ad voin ge
neratiois tã affirmatine qᷓ; negatiue reſpe⸗ 2. 415 .
ctu hoꝝ pᷣdicatoꝝ bonũ ⁊ maliũ:añte erñte ð quãdo nõ:vt cõptꝰ⁊ dulter ⁊ ab bis
ꝛeſenti ⁊ ↄnte de iſto diſiucto eſt vel fuit:ẽ nõ ſumit᷑ locꝰ dialeticus:ſʒ ſ- ophiſti
bona ↄna.vt bene ſequitur domus eſt bong: cus.
ergo generatio eius eſt vel fuit bona ſimili
ter domus non eſt bona.ergo generatio ei

non eſt vel fuit bona.

¶ QLontra dicta pꝛĩo ſic arguitur.
Tõ ſeqtur. Creatoꝛ ẽ bonꝰ:g creatura ẽ bo⸗/

£⏑

. rloa0
Cractatus Quintus. . rmetmn
n n eeial
ler Rpific d z eſtt
vind eipit corltide
tatũ malũ ẽ. Eõᷓ eſt de loco ab vſita⸗ urneiſgncirl
to. ¶ Cõit᷑ accña ſunt duplicia que unun toeſilidno⸗
daʒ em̃ ſunt q̃ aliqñũ ſe ↄſequũt᷑ ⁊ ali Duplicla N genn ſen,
— — 4 6 X. 7
Ut cõiter ſ 4 Uene E. ofim
. 2; α 1ä accidétis moett a ne goß
¶ Alia ſũt quoꝝ vnũ ſẽꝑ ſeqͥ⸗ pl denti igar .
tur ad alið: vt penitere ſequitur ad un urenlehe nee
deliquiſſe: ⁊ ab bis ſumitur locus onnn ii ociero on
dialetiꝰc ⁊ tʒ cõſtructĩe ⁊ deſtructi renſ edſcto nalun
ue. Cõſtructĩe ſic Iſte penitet:ergo Quid lo⸗ Hrofar liisend
deliqt loca cõit᷑ accidẽtibꝰ. axi acdire⸗ inft bi ſegk dein

na. ⁊ tñ ibi af̃ a cꝗ finali: talis locꝰ nõ valʒ.
¶ Scõðo ſic af.nõ ſeqturvᷣtus ẽ bona:ergo fe

„

licitas eſt bona.et tñ arguiꝭ ab effectu cae fi
nalis.ergo talis locꝰ non valet.¶ Tertio ſic
arguitur. non ſequitur generatio dom⸗ eſt
bona. ergo domus eſt bona.⁊ tamen ibi are
guitur per locum a generatione:ergo talis

locus non valet.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ ꝙ ibi nõ arguitur
debite: qꝛ ↄñs debʒ eſſe de copula giſiuncta.
¶ Ad ſcᷣm ðꝛ ꝙ nõ af debite cũ s debeat
eſſe ꝓpoſitio de futuro.¶ Ad tertiũ dicitur
fimiliter ſicut ad ſecundum.

¶ Coꝛruptio eſt ꝓgreſſio ab eẽ ad
non eſſe.Locus a coꝛruptione ẽ ha
bitudo coꝛruptõis ad coꝛruptũ Et
Eẽ ↄſtructiuꝰ ⁊ deſtructiuꝰ. Cõſtrũe
ſic coꝛruptio antixpᷣi ẽ bõa:ergo ãti
xpᷣs eſt malꝰ.locꝰa coꝛruptõe.Nta
xima.Cuius coꝛruptio eſt bona ip⸗
ſum coꝛruptũ malum eſt. Deſtructi
ue ſic.Coꝛruptio domꝰ eſt siala:er⸗
go domꝰ ẽ boa.maxĩa. Cuiꝰcoꝛrup
tio mala eſt:ipᷣʒ q; bonũ eſt. Et ecõ⸗
uerſo eſt de loco a coꝛrupto. Uſus
vt h ſumit᷑ eſt oꝑatõ rei ſiue exerci
tiñ ipᷣiꝰ vt eq̃ᷣtare ẽ opatio eqͥ:⁊ ſeca
re ſecurꝭ. Locꝰab vſibꝰ ẽ bĩtudo ip⸗
ſius opatiõis ad id cuiꝰ ẽ operatio
ſiue vſus. Et ẽ ↄſtructiuus ⁊ öᷣſtru

ctiuꝰ. Cõſtructĩe ſic:eqᷣtare ẽ bonã

ergo equꝰ ẽ bonꝰ.locꝰ ab vſibꝰ.ma⸗
xima.Cubꝰ vſus bonꝰ ẽ ipʒ q; bonũ
eſt. Deſtructiue ſic. occidere boĩem

ma. Si cõlt᷑ accidẽtiũ poſteriꝰ ineſt accideni ſiß ieſi data flt bie

Eerel⸗ . 3 Gdonn ſ fitnu
⁊ pꝛimũ ĩfuit. Deſtructĩe ſic Iſte nõ bus. l d bonnsdonſ funne⸗
deliqt: ergo nõ penitʒ. maxĩa. Si cõi n doplociscengtoden⸗
ter accidẽtium pꝛius non ineſt po W nptiad noneteſ tins.
ſterius non inerit. iiroürede wanwegbn
4 Ẽt ð loc extrinſec teni gicn gi rdn
A OQuid ãat ſit locꝰ extrĩ ee erftu
Eſecꝰ dictũ ẽ pᷣꝰ ¶ Zo H
cox ãt extriſecoz: ali ſoridũẽ ſcoi
3 6 coxv ãt extriſecoꝝ: ali (Not.

Diniüolo capik hne intetion
Gur. nal wvt ft terios ſnifci
ziſte tmoes rei. r z bp uo inte
ie dus. (Loc!djn marie arf
ſſis: pfitmtiͦr mnus .lr.

us ẽ ab oppoſt?· aliuſ
a maioꝛi:aliꝰ aminoꝛi:aliꝰ a ſliau⸗
ꝓpoꝛtõe:aliꝰ a trãſſuptõe:aliꝰab au
ctoꝛitate ¶ Itẽ oppoſitoꝝ q̃ttuoꝛ n
ſunt ſpẽs.ſ.relatio:ꝛietas:pꝛiuatõ inioierttete ESen
et contradictio. Relatiue oppoſita üßfreapoſttio girnati
ſunt:quoꝝ alterũ ſine altero non po i 1(Niloe diamatie drſ
teſt eſſe.locus a relatiuis eſt babi⸗ Quid lo Iſirfimni t ſnsrend
tudo vnius relatiuoꝛũ ad aliud. Et &arelatri deterio inferete c Oz o⸗
eſt conſtructiuus ⁊ de ſtructiuꝰ.Cõ weſtraſne ppöfirnuin
ſtructiue ſic. pater eſt:ergo filiꝰ eſt. Eeeni ſe dehennsr
⁊ filiꝰ ẽ:ergo pr̃ ẽ.locus a relatiuis. õ
Maxima poto vno relatiuoꝝ:ne Wiikeloma nen
ceſſario ponitꝰ reliquũ.¶ Deſtru ibridihn e ne 8
ctiue ſic. Pater non eſt:ergo filiꝰnõ Nzae eede
eſt.⁊ ecõuerſo.maxima.remotovno

coꝝ extri
ſecoꝛum.

pkes vſus⸗ etüäaliqiiargui

busetſtenteiiördcat

ruptio nõ capit᷑ h pꝛĩe intẽtionalit᷑:ſʒ ſcðᷣe ĩ⸗

elatiuoꝝ: etur ⁊ reliquũ ..
relatiuoꝝ:remou quũ. in (Cnoizti 0!
¶ Circa hunc textum. D mingtdelocdgcöſter:
— — 2 2 ⸗ 2 dl⸗ . 0 0
¶ ' Notãdũ ẽ pᷣmo ꝙ iſte teriꝰ coꝛ⸗ tn nne eige⸗ .
2 2 „, è = ler cid
tẽtionalit᷑ ꝓ terĩo ſignificãte rẽ coꝛruptů vl Io. ge tntertu. erl
rẽ coꝛrũpẽtẽ.Et dʒ ſic ĩtelligi diffinitio.Coꝛ rell. lnagitenaſnen
ruptõ ẽ term inꝰfigñs mutationẽ ppter quã tämar. F cdeguumnurſeinnedn
eſſe negat᷑ de alicn re: de qua pᷣus aſtirma⸗ xramari⸗ Ren konuetin da
. Amerpogeta,
hofiti dumerre

Egſ öloe et tinſce
uicditſt loern
ſe deen i(10
crit eniſecor i
nsi Poppoſtiaini di
lali anncin b aflin ie⸗

caloaträſſuptoealaben
4 Ne oppoftor änne⸗
.(crelano,:letas peiundh
dictio. Belatiue oppoſtn
aAlterü ſine alterononpe
locus arelaninset hn in
us relatiuoꝛi ad un d
ructums tdeſtnicit dn
ſe patrrefe ſho ie
ncktgofl

. e nurim renotoſn
„muetu teliqun⸗

De loco a coꝛrupti one.ꝛc.· Folio lxxxiiij.

batur. ¶ Loc dꝛĩa marĩe a coꝛruptiõe ẽ duo
termini.ſ.coꝛruptio ⁊ coꝛruptũ:qꝝ vnꝰ.ſ.ly.
coꝛruptio vᷣificat᷑ de terĩo ĩferẽte ac. Sʒ lo⸗
cus marĩa a coꝛruptiõe eſt rła ſiue ꝓpõ ↄfir
matiua ↄñe dialetice ⁊c.¶ Itẽ locus dr̃a ma
pe loco a rie a coꝛrupto eſt iſti duo terĩ.ſ.ly coꝛruptũ
coꝛruptol ⁊ ly coꝛrupto:qꝝ vnꝰ.ſ.ly coꝛruptum vᷣificat
G de terĩo inferente ⁊c.¶ Sʒ locꝰ maxĩa a coꝛ⸗
ERla loci rupto eſt rla ſiue ꝓpõ ofirmatiua ↄñe diale⸗
ad coꝛru. ctice ac.¶ Vñ ꝓ arguẽdo ꝑ locũ a coꝛruptio
one ẽ talis rla.A noĩe coꝛruptõis ad nomẽ
coꝛrupti tã affirmatiĩe qᷓ; negatiue:añte erñ
te de pñti ð iſto pᷣdicato bonũ ⁊ ↄña de pᷣteri
to ⁊ de iſto pꝛedicato malum:a ſi añs eſt de
iſto pᷣdicato malũ:ↄñs erit ð iſto pᷣdicato bo
nũ ſo vʒ ↄna vt bñ ſeqͥ᷑ deſtructõ domꝰ ẽ ma
ſRegula la:ꝗ domꝰ fuit bona.ſiłr bñ ſeq̃t. Deſtructio
locia coꝛ domꝰ ẽ bona:ꝗ domꝰ fuit mala ¶ Sʒ ꝓ argu
rmupto. endo ꝑ locũ a co:rupto dat᷑ rla. A noĩe coꝛ⸗
rupti ad nomẽ coꝛruptõis añte erũte de pñ
ti:⁊ ↄñte de futuro vʒ ↄña:⁊ ſi in añte ponat
bonũ ꝓ pᷣdicato ĩ ↄñte dʒ põi malũ ꝓ pᷣdica⸗
to ⁊ ecõtra.Exemplũ vt domus eſt bona:er
go coꝛruptio erit mala.

Intel. lo. ¶ Notãdũ ẽ ſcðᷣo ꝙ iſte teriꝰ ĩ ꝓpo

„

abvnbus ſito nõ capik pme intẽtionalr ſʒ ſcðe intẽtio
taʒ maxi. nalr:vt ſigt terĩos ſignificãtes vſꝰ ſiue oꝑa
q̃ differẽ tões rei.Et ſʒ pᷣ pʒ quõ intelligit᷑ diffmitio
tia maxi. vſus.¶ Locꝰ dr̃a maxiĩe ab vſib eſt duo teri
ſ.vſus ⁊ vſitatũ qꝝ vnus.ſ.ly.vſus pᷣdicat᷑ de
terĩo inferẽte ⁊c.¶ Sʒ locꝰ maxia ab vſibꝰ ẽ
Dde lo. ab la ſine pꝛopoſitio ↄfirmatius ↄñe dia letice
Flitato. 1c. Itẽ locꝰ dr̃a maxiĩe ab vſitato ẽ iſti duo
ᷣe terji. ſ.vſitatũ ⁊ vſus qꝝ vnꝰ.ſ.vſitatũ vᷣificat
de terĩo inferẽte ⁊c. Sʒ locꝰ marĩa ab vfita⸗
to eſt rla ſiue ꝓpõ ↄfirmatiua ↄñe dialectice
ac. Et in iſtꝭ locᷓ debemus arguere reſpectu
bon pᷣdicatoꝝ bonũ a malũ ⁊ reſpectu bꝰ x⸗
bi ẽ ſcðo adiacẽtꝭ.maxĩe ſatꝭ patent in tertu
Siñ iſte locꝰ magꝭ ꝓpe ꝑʒ denoĩari ab vſu
i ab vſibꝰ:ſʒ qꝛ vniꝰ⁊ eiu:qlex rei poſſũt eſſe
płes vſus:⁊ etiã aliqũ arguimꝰ a pluribꝰ vſi
bus einſdem rei:iõ vocatur locus ab vſibus.

Inello. ¶ notãdũ ẽ tertio ꝙ h̊ ↄnñr auctoꝛ
redmum determinat de loco a cõiter accidẽtibꝰ qͥ ma
acci⸗ gis ppꝛie deberet denoĩari a cõiter accũte ⁊
tanulbus diſtinguit auctoꝛ cõiter accidẽtia vt ſat cla⸗
35 nr. repʒ in textu.a de vltimo eſt bic ad ꝓpoſitũ
differé Sed talia accidentia ſunt duplicia.quia que
ig maxi. dam cõſequuntur ſeinuicem pꝛo eodeʒz tem
proꝛe qadequate vt iſta duo complexa eclipſis
lime:⁊ interpoſitio diametralis terre inter

ſolẽ ⁊ lunã.Alia ſunt quoꝝ vnum non conſe
quitur alterũ pꝛo eodem tempoꝛe adequate
ſed pꝛo tempoꝛe ſequenti.vt penitere ſequi⸗
tur ad peccare.¶ Eñ locus df̃a marĩe a cõi
ter accidẽtibꝰ eſt duo termini ſcilicet cõmu⸗
miter accidens ⁊ cõiter accidẽs:quoꝝ vnus Megula
verificatur de termino inferẽte.¶ Sʒ locus arguendi
a cõiter accidẽtibus eſt regula ſiue ꝓpõ ↄfir buiꝰ loci.
matiua ↄñe dialectice ⁊c.¶ IUñ ꝓ arguendo
per iſtũ locũ ponitur talis regula. A cõiter
accidẽtibꝰ que ſe ſequunt᷑ adequate ⁊ pꝛo eo
dem tꝑe:ſine ab vno ad aliud.a econtra affir
matiue ⁊ negatiue valet ↄña.ↄſequẽte a an⸗
tecedẽte exiſtẽtibꝰ de pꝛeſenti:vt luna ecliox⸗
ſatur: ergo terra ponitur inter ſolem a lunã Alia rła.
Silłr luna nõ eclipſatur: ergo terra nõ poni
tur inter ſolẽ ⁊ lunã.Alia eſt regula ab vno
cõiter accidentfi.ſ.poſterius ad altexꝝ.ſ.pꝛi
antecedente exiſtẽte de pꝛeſenti ⁊ ↄſequẽte
ode pꝛeterito eſt bona ↄña:vt bñ ſeqͥtur. Iſte
penitet:ergo peccauit.¶ Eñ penitere in p⸗
poſito nõ capit᷑ vt idẽ eſt qð diſplicentiã ba⸗
bere vel per modũ diſplicentie ſe habere:ſʒ
capit᷑ vt idẽ eſt qð de peccato pꝛius cõmiſſo
ad emẽqationẽ vite diſplicentiã ſe habere

¶ nodañ eſt quarto ꝙ; hic ↄſequẽ Inteſ. di⸗
ter auctoꝛ diuidit locũ extrinſecuʒz:q̃ diuiſio uiſiõis lo
debet ſic intelligi.de numero locoꝝ dꝛĩarũ ci extrin⸗
maxĩe extrinſecoꝝ:quidã eſt locꝰ dr̃a maxĩe ſeci.
ab oppoſitis:⁊ quidã eſt locꝰdr̃a maxĩe a ma
ioꝛi ⁊c. Silr locꝰ maxĩa extrĩſecꝰdiuidit᷑ ꝑ lo
cũ maximã erxtrinſecũ ab oppoſitis ⁊ ꝑ locũ
maximã a maioꝛi ac.¶ Hic auctoꝛ diuidit op
poſitionẽ:⁊ ſᷣm iſtã diuiſionẽ diuidit᷑ locus
dea maxĩe ab oppoſitis:⁊ locꝰ maxima ab op Oppoſi⸗
poſitis Et dzʒ diffinitio oppõnis eodẽ modo toꝝ quat
intelligi ſicut dictũ eſt in poſt pᷣdicamentis. tuoꝛ ſunt
Quõ e oppõnis debeãt deſcribi. ptʒ ſpecies.
in poſtpᷣdicamẽtis.Cõtradictio eſt duo terĩ .
Zdictoꝛie oppoſiti qui ſic ſe hñt ꝙ de quolʒ
ſubo ſupponẽte pꝛo aliquo ſemꝑ vnꝰ eoꝝ e
pᷣdicat᷑ vt ens ⁊ nõ ens:vt bõ ⁊ nõ bomo.

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur
Non ſeqᷣtur.Coꝛruptio xp̃i fuit bona huma⸗
no generi:q xpᷣs fuit malus:⁊ tñ ã ꝑ locũ a
coꝛruptione:ergo talis locus non valet.Se
cundo ſic af.non ſequitur coꝛruptio domus
t mala:ergo domꝰeſt bona:⁊ tñ ibi ar̃ per
locũ a coꝛruptione:ergo talis locus nõvalet
¶ Tertio ſic af.nõ ſequit᷑ rpᷣs penituit: ergo
peccanit:⁊ tñ ibi arguit᷑ per locũ a cõiter ac⸗
cidentibus: ergo talis locus non valet.

l iij

ractatus Quintus J ie
Ad rões ef N-e ʒ— ,or Nl
inene boſt CSd eve e in arn n ais hꝛio y iſte tert⸗ dz ſic Intel. lo =
tum acinen 3obberer aagere guti intelligi. oc dꝛia maxiĩe ab appoſitꝭ ẽ Frotati der vtpis n /
coꝛruptio xp̃ᷣi fuit xpo iuſte illata: ⁊ tunc teri ſcʒ relatiue oppoſitũ: nt e duO Srelatiue ſgicphl⸗ 1585907
añs erit falſum ſicut vñs. ¶ Ad ſcdᷣm ðꝛ ꝙ tũ: tiue oppoſitũ: relatiue oppoſi oppoſit ſ erttitlie dera
5 e S D tũ:quoꝝ vnꝰ xificat᷑ de terĩo ĩferẽt ta max S ſſſtee d notater⸗
nrc n k ebite dr aii debet ꝓpõ de pꝛe loc? maxĩia a rle oppoſitꝭ eſt rła nie pn es dianas, rinnd gnaln
eiin . ¶Ag tertiũ ꝙ ſi capiat penitere firmatiua ↄne dialetice. c. Exemplũ poſito S“ ſ̃ wnen zſeck n
ↄna.⁊ ſicut vbũ eſt:vere pᷣdicet᷑ de vno relati ftunurt h e ſi 41
conſequens eſt falſum ita ⁊ antecedens. vere affirmabitur de ſuo oppoſto ſeiartue, enne e aſei ſ̃

¶ Locus vero a relatiue oppoſit Et iſta matia ſolũ intelligit᷑ de relatimis nõ . or:imed
1 F „ = is, nO . . . —
Quid lo⸗ tʒ ſoluʒ deſtructiue ſic. ſoꝛtes pat᷑ edparantibꝰ a etiã nõ ampliatiuis. Eñ ma⸗ oeini, bi ln

cus arela 1 z 5 fili2 e .ria p. b. mag deſeruit ꝓ arguẽdo jni a, , hofitä
platõis ergo nõ ẽ filiꝰ eius. axi iareltins oppotti-Af agn⸗ elgriue nu⸗
6

tiue op⸗ . .
p ma poſito vno relatiue oppoſitoꝛũ tiuis ponit᷑ talis regula. Ab vno relatiuoꝝ

poſitt e . 21
ĩ aliquo ſubiecto ab eodẽ rẽouet᷑ et ad aliud reſpectu huiꝰvbi ztia Rle iſti Seigeteg ti⸗
reliquũ.Cõtrarietas ẽ grioꝝ oppõ dũmõ mallccope ei ablienggraggi⸗ loci. it entiinennln
vt albi ⁊ nigri ¶ Cõtsarioꝝ q̃dã ſt᷑ aſſirmatiue:qᷓ; negatiue vt pr eſt g filiꝰ eſt⁊ eston eſtaldus⸗ r ei
mediata: vt albũ ⁊ migrũ inter q̃ ſũt ᷓ.· Sitr ſeqt pff no eſt filius non eſt. ez uli nin ire
medij coloꝛes q̃daʒ vo ĩmediata vt. Alia regula talis ẽ a ꝓpõe in q̃ vnũ relati⸗ fſtaſsg eſſe er nt
*uoꝝ pᷣdicat᷑ de aliq ſubiecto traſcendẽte ad N(cnordũ ẽ q̃toiq

ſanũ ⁊ egrũ circa aial ¶ Locꝰ a qri aliãi
rijs ẽ hĩtudo vniꝰ õrioꝝ auñ lo coꝛꝛelatiuũ qð pᷣdicat᷑ . U vſzclcametis ſunt pi⸗
1) õrioꝝ ad reliquũ de eodẽ termino tranſcendente: tã affirma⸗ Alia rla. u efeineligile

Et tʒ oſtructiue . ine er eeIE—
õä e unrineoppofttis eſtiſtie

ſtructiue ſic.h̊ aĩal eſt ſanũ ergo nõ aliquid eſt filius.⁊ ecõtra.ſiłr aliqui
eſt egrũ. locꝰa zZrijs. Maxma poſi eſt pater. aliquid non eſt filiꝰ:⁊ ecõtra. ünn nnrhi neſe⸗ ſoe
10 700 1o remouet᷑ ⁊ reliquũ De ¶ Notãdũ eſt ſcðᷣo ꝙ pꝛo loco a re u. pftiseſtregnla fine n
tructiue tʒ tin in orijs ĩmediat cuʒ latiue opoſit ponit᷑ talis rła. Si vnũ relati yr un ſſetentie dalecicen
cõſtãtia ſubiecti:vt h aĩal nõ eſt ſa⸗ ue oppoſitoꝝve pᷣqicat᷑ de aliq ſingulari ſin ie erifum beumpomturt
gularit᷑ ⁊ vninoce tẽto:alteꝝ dz ve negari ð Han Afimutione mus oppoft

nũ:ergo eſt egrũ.locꝰ a oᷣrijs imme⸗ Sulat
diatis.Aaxima remoto vno prio⸗ oa reſpeetn ciuſe in codé gne cac a em Pierond neg rionemalt
rũ immediate oppoſitoꝝ põitur re⸗ pftt vt bi ſelt ſo e gle dis ea0 mℳ hi⸗ anteitfeſnklüſr
, auñ: ſubi zte . s EGrRN Pi „L noe „ panalzgetpr
Quid lo⸗ mui ſil tecto manete. ¶ Que gnit eiuſdeʒx.ſilr bñ ſeqͥt ſoꝛ.eſt ſlis piatoni. in R dea ſen
cus a pꝛi⸗ ſunt ptimatiue oppoſita dictũ ẽ ſe. qlʒ ꝑte pñt tpis nõẽ diſſilis platoni ̃m eã —

uatie op Zocus a pꝛiuatiue oppoſitis eſt hĩ dẽ rõnẽ. Marĩa. Si alicui i oueni
arAuat dẽ rõnẽ. Di alicui fingulari ↄuenit egoſo: zDed.
poſit; tudo pꝛinationis ad habitũ vel ha⸗ vnũ relatiue oppoſitoꝝ:ab eodem remouet ianfmagdr 8
reliquũ reſpectn eiuſdẽ.¶ Tuc ibi ↄꝛietas ẽ rrfegfinantenzpe

bitus ad pꝛiuationem.Et tsoſtri
tiue: dés:er * ⁊c. Nota h nõẽ hmo de Zrietate ꝓppõnũ ſi
erine gſ rigec⸗ Sd 10 eſt e ue rex:ſz de orietate terioꝝ Que HH nre⸗ ——0
7 4 4 6 6 vides. oc;a nes reqͥrũt ad h coaliqͥ terĩ ſint Zꝛij:viſũẽ i De locoa den geshofſblitere
pꝛiuatiue oppo ĩit. Maxia. poſi to poſtpᷣdicamẽt vñ terioꝝ ioꝝ qͥq ſũt teri ↄtrarijs. r gerſnnen rve
D Goꝛes poſſibil

vno pꝛiuatiue oppoſitoꝝ circa ali⸗ qrij immediati ⁊ ſũt illi qʒꝝ vnꝰ ſꝑ xificat᷑ de nter
quod ſubiectum ab eodem remouet᷑ bo ſuſceptibili: vt iſti tert ſanũ t egy reſpe d aeain et Arrgnto
reliquum. Deſtructiue non tenet mi ctu iſti termiĩ aial ali ſat teri Iri mediatiẽ S Unffnnſtennbbumie
ſi cum conſta ntia ſt ubiecti: ⁊ cu ſũüt illi qͥ ãbo pñt negari de ſ hᷣo ſuſceptibili⸗ nnatianeckerh ſippoſit,
. TCcum te poſita ↄſtãtia eiuſdẽ: vt albũ ⁊ nigꝝ.¶ Locꝰ imatniteemninn
poꝛe determinato a natura. Catulꝰ djfa marĩe a Zahs ẽ iſti duo terĩ. ſ. Kise Sein riiſtfrmnani
emim non dicitur cecus:neq; vidẽs qꝝ vnꝰ vificat᷑ de terio inferẽte ⁊c. Sʒ loc uunns eſ rilernd zen⸗
nete nonũ die: ⁊ puer nõ ðꝛ edentu⸗ marimaa ↄtrarijs eſt regula ſine ppõ ꝛc. gnegeſ te 601 4
us añ ts determinatum ꝗ natura, ¶ Motãdũ eſt tertio ꝙ; ꝓ arguẽdo RlapH ar innoerneihiing
¶ CLirca hunc textum locũa Seijs dat talis regula. Ab affirmati ue irnchtann urt
lget. ilt dptineg,,
rumn ſiyp⸗ en

uüin 24 Pöein mni felt,
1N aucg ſudiectotriſcenceteg
honikſud chnelgtini giief
minotranſcendenetjaffirn,
rine nalet rnt liccet ⸗
Gfllins: crötm flraligud non
aliqnid nonct fül'necötra,

idieſt ſchoq polocoare
ſt pontk tlistta Gi nüfeln
wrpepdicat deglig ſngeluifn
an eiuſce in code gie cie tfn
roneci b adato in lzpte tys
rator Pr lndis tf
dieit oreſtſttisphtoni
thisnoe diſſfplnonifnei
daria Si Aenifingyber nn
ovpofftor epcen eolet
an eine(Licbi ten⸗
emelerior Orn uiſ Delon
Hõ
lien cffiit

Ete

„
⸗
„

ſit SoneH

TSene
E N
.

„ rtio⸗ 9 , tl/,
ettenn Affm GHH

IISIe
CEPTPZE

. che R

SPN.

De loco a contra,.diſpa.maioꝛi ⁊ minoꝛi.

lxxxxv

one vniꝰ Zꝛioꝝ de aliq ſubo ad negationẽ al eſſet verum? conſequens falſum.
¶ Coõtra dicta pꝛimo ſic arguitur.

t᷑iꝰ de eodẽ ſubovz ↄña cũ h̊ addito ad añs ⁊

oñs ĩ q̃lrz ꝑte tꝑis pñtꝭ:ñ copla ſit pñtꝭ tꝑis

Alia rela
ꝓ arg.ne
gatiuo

Intel. lo.
ci. apuati
ue oppoſi
tis tã ma
cĩe qᷓ df̃a
matime
Rla ꝓar

gu. affir⸗
matiuo.

ERla ꝓp ar
gumento
negatiuo

ſʒ ſi ſit pᷣteriti tꝑis dʒ addi tꝑis pᷣteriti ⁊ ita
de futuro.¶ Dr notãter cũ h̊ͥ addito ⁊c.qꝛ ſi
nõ poneret᷑ illa ꝑticula nõ opoꝛteret ↄnñam
valere vt nõ ſeq?᷑: ſoꝛ.ẽ albꝰ: nõ ẽ niger:q;
ſi vtamur tꝑe pñti ꝓvna hoꝛauta ꝙ ꝓ pᷣma
medietate illiꝰ hoꝛe ſit albus:⁊ ꝓ ſcda niger
tũc añs eſt veꝝ ⁊ ↄñs flm̃ ¶ Alia rlła eſt:a ne
gatione vniꝰ rioꝝ:ĩmediatoꝝ ab aliqꝗ ſubo
poſita ↄſtãtia ſubi ſuſceptibilis ad affirma⸗

tionẽ alteri?ꝰde eodẽ ẽ bona ↄña: vt aĩal nõ

eſt ſanũ ⁊ aĩal eſt qð põt eſſe ſanũ vel egrum
g aial eſt egrũ.¶ Dr̃ notãter ĩmediatoꝝ qꝛ ĩ
ↄꝛijs mediatis nõvalet ↄña:vt nõ ſequit᷑ ſoꝛ
tes non eſt albus:⁊ ſoꝛtes eſt qui põt eſſe al
bus vel niger. g ſoꝛtes eſt niger cũ poſſibile
fit añs eſſe veꝝ ↄñte exiſtente falſo.

¶ ‚ Notãdũ ẽ q̃rto:qꝙ h̊ ſupponit᷑ ex
poſtpᷣdicamẽtis q̃ ſunt pᷣuatiue oppoſita.Et
dz textus fic intelligi. Locus dꝛĩa maxime a
pᷣuatiue oppoſitis eſt iſti duo termini ſcʒ pᷣ⸗
uatiue oppoſitũ:⁊ pᷣuatiue oppoſitum:quoꝝ
vnꝰ verificat᷑ ꝛc.¶ Sʒ locꝰ marĩa a pᷣuatiue
oppoſitis eſt regula ſiue ꝓpoſitio ↄfirmati⸗
ua ↄſequentie dialectice ⁊c. ñ ꝓ arguẽdo
per iſtum locum ponitur talis regula.¶ Ab
affirmatione vnius oppoſitoꝛum de aliquo
ſubiecto:ad negationem alterius de eodem
cum boc addito in qualibet ꝑte tꝑis pᷣſentis
vʒ ↄña vt ſoꝛ.ꝓ qualʒ ꝑte tꝑis ẽ vidẽs.ergo
ſoꝛtes ꝓ qualibet ꝑte tꝑis non eſt cecus.ſiłr
ſoꝛtes ꝓ qualibet ꝑte tꝑis pᷣteriti fuit albꝰ.
ergo ſoꝛtes ꝓ qualʒ ꝑte tꝑis pᷣteriti nõ fuit
niger. Rñ ſi arguamꝰ ꝑ iſtũ locũ ⁊ ꝑ locuma
ↄtrarijs affirmatiue ex ꝓpõnibꝰ modalibus
debemꝰ canere ne modꝰ neget᷑ in ↄña.vt nõ
ſequit᷑ ſoꝛtes poſſibiliter eſt vidẽs. æ ſoꝛtes
nõ eſt poſſibiliter cecus:d debem' ſic ar⸗
guere g ſoꝛtes poſſibiliter nõ eſt cecꝰ.Alia
regula talis eſt. A negatione habitꝰ de aliq
ſubiecto ſiue vniꝰ pᷣuatiue oppoſitoꝝ adaf⸗
firmationẽ alteriꝰ ſuppoſita ↄſtãtia ſubiecti
apti nati:a tꝑe determinato a natura vʒ ↄña
vt bñ ſeqͥt᷑ ſoꝛtes nõ eſt vidẽs ⁊ ſoꝛtes aptus
natus eſt videre: bʒ tẽpus determinatuʒ a
natura.ergo ſoꝛtes eſt cecus. Uñ iſta ſcða re
gula vʒ pꝛo arguẽdo in ſingulari numero.⸗
nõ in plurali vt nõ ſequit᷑ Iſti duo hoĩes nõ
ſunt vidẽtes:⁊ ſunt apti nati videre:⁊ babẽt
tẽpus determinatũ. ſunt ceci.q;ꝛ poſito ca⸗
ſu ꝙ vnꝰ eoꝛum ſit videns tunc antecedens

„

Ron ſequit᷑:ſmile eſt: g diſſimile eſt:⁊ tñ
arguit᷑ a relatiue oppoſitis:ergo ⁊c.ſiłr non
ſeqͥt.pꝛius eſt.ergo poſterius eſt.ergo talis

locus nõ vʒ.¶ Scðo ſic arguitur.non ſequit᷑
foꝛtes fuit albus.ergo ſoꝛtes nõ fuit niger

ſilr ſoꝛtes erit albus.ergo ſoꝛtes nõ erit ni⸗
ger ⁊ tñ arguitur ꝑ locũ a cõtrarijs:ergo ta⸗
lis locus nõ vʒ ¶ Tertio ſic arguit᷑.demõſtra
to vno vidẽte ⁊alio ceco nõ ſequitur Iſti nõ
ſunt vidẽtes: ſunt apti nati videre.⁊ habẽt
tpᷣs determinatũ.ꝗ ſunt ceci.cũ añs ſit verũ
⁊ ↄñs falſum.⁊ tñ ibi arguit᷑ ꝑ locũ a pꝛiuati
ue oppoſitis:ergo talis locus nõ valet.

¶ Ad pꝛimi ðe ꝙ textus ſic intelli

gitur de relatiuis nõ equiparantiei filr de

Agd rões
in oppoſi

illis quoꝝ nullus eſt terminus ampliatiuus tum

¶ Ad ſecundum dicitur q; non arguitur de⸗
bite.qꝛ non additur illa particula ad añs ⁊
oↄñ̃s in qualibet parte tẽpoꝛis. ¶ Ad tertiuʒ

ðꝛ ꝙ locus a pꝛiuatine oppoſitꝭ nõ vʒ in plu

rali numero.ſed ſolum in fingulari numero

„
¶ Moõtradictio eſt oppoſitio cuius
ſzm ſe nõ eſt dare mediũ ¶ Locꝰ a
dictoꝛie oppoſit eſt hĩitudo vmꝰ
dictoꝛie opoſitoꝝ ad fliquũ:vt ſoꝛ
tem ſedere eſt veꝝ:ergo ſoꝛtẽ nõ ſe
dere eſt falſum. ¶ Locus a odicto⸗
rie oppoſitis maxima.ſi vnum odic
teꝛioꝝ eſt verum:reliquum erit fal⸗
ſũm.¶ Sunt auteʒ alia oppoſita q̃
dicuntur diſparata que nõ ſunt op⸗
poſita ſcðm aliqð genus pᷣdicte op

Quid lo.
9 Ʒdicto.
oppoſitj.

poſitiõls:ſed ſunt diuerſa vt bomo

⁊ aſinus. ¶ Locus a diſparatis eſt
hĩtudo vmus diſpatoꝝ ad reliquũ
Et tenet affirmatiue ſic. Soꝛtes eſt

bõ:ergo nõ ẽ aſinꝰ.¶ LZocꝰ a diſpa Quid lo.
tis Maxĩa ð quocũq; ðꝛvnũ diſpa diſpat⸗

ratoꝛum abſtractiue:ab illo eodem
remouetur et reliquum. ¶ Dicitur
notanter abſtractiue:quia ſi concre
tiue ſumerentur. tunc non ſequere⸗
tur:quia non ſequitur hoc eſt albuʒ

ergo non eſt tũ: ſed bene ſequitu
boc eſt albedo:ergo nõ eſt q;titas.

Tra ctatus Quintus

¶ MWaius vt bic ſumitur eſt qð ſu
pꝛaponit᷑ alicui in potẽtia ⁊ virtute
inus eſt qð ei ſuppõit᷑.¶ Zo
cus a maioꝛi eſt babitudo ipſiꝰ ma⸗
Quid lo loꝛis ad minus:⁊ eſt ſemꝑ deſtructi
cus a mes vt rex non poteſt expugnare caſtrũ
ioꝛi. ergo nec miles. ¶ Locus a maioꝛi.
maxima ſi id quod magis videtur in
eſſe non ineſt.nec id quod minus vi
detur in eſſe merit ¶ Locus a mino
ri eſt habitudo minoꝛis ad maius ⁊
Quid lo/ eſt ſemꝑ cõſtructiuus:vt miles põt
