nale ẽ riſibile. oĩs bõ erñs h̊ rõnale ẽ riſibi⸗ ma ſit vna ꝓpoſñiio bypothetica:⁊ ſic eſt fſm̃.
le ⁊c. ¶ Ad ſcdᷣam ðꝛ ꝙ illa nõ dʒ ſic onerti.ſʒ vt oſtendit rõ imp:obas ipᷣm. ¶ Et ad rationẽ
ſic: er go riſibile ẽ bõ erũs rõnalis.O Ad ter- ꝓbãtẽ ð negãdo ↄñaz qꝛ iila nõ eſt erpones
tiã ðꝛ ꝙ qñ ſubm dz vificari de Pnomine pe enᷣ:qͥaũt ſit erponẽs eins ptz in capło ð icipit

Tractatus ſord Calud
¶Sed ſi illa ↄiũctio ⁊ ↄiũgat inter terminos Et filr diceret᷑ ſm iſtũ modũ iã dictuz ep iſta e ſac einn
ita ꝙ ſophiſma ſitvna ꝓpo cathegoꝛica de co ꝓpõ eſſet ꝓpõ vera dicẽdo:ſoꝛtes deſinit ſci m⸗ tte ficui
pulato ſubo ſic ipᷣm eſt veꝝ. ¶Et ad rõem im re oẽm ꝓponem.poſito caſu ꝙ ſoꝛtes pus ſci aſa ver:
pꝛobãtẽ ðꝛ negado ↄñam. Et ad pꝛobationeʒ uiſſet duas ꝓpõnes.ſ.deus eſt. ⁊ ſoꝛtes eſt.et pb ſin nobe
ðꝛ ꝙ ibi nonarguitura tota copu:atiua. adbuc ſciat illas ⁊ antea non fuiſſent plures tio ti gt deb
¶ Aliud ſopbiſma. Equũ platonis ꝓpõnes. aiã de nouo fiat iſta ppoſitio.ſ.bo Alia ſolo obatio igii unei
ſoꝛtes incipit eqtare: poſito caſu ꝙ equꝰſoꝛtis mo eſt aſinꝰ. Aliter tñ poteſi rñderi ad ſo⸗ As po⸗ zck
nit fauell'z equ platonis fit bꝛunellus A ꝙ ſoꝛ phiſma e ipᷣmẽ falſum a ꝙ ille termin? pꝛo⸗ aieli Ena⸗
tes eqtet fuũ equũ.i.ſauellũ ⁊ plato bꝛunellũ põnem ſtat ↄfuſe ⁊ diſtributiue.¶ Et ad rõez cecetifau
eqͥtãdo ꝑmutẽt ſuos equos:ita ꝙ fauellus fi- ꝓbantẽ ðꝛ negãdo ↄñam. Et ad ꝓbationẽ ðꝛ ger q ipm e4
at equꝰ platonis. ⁊ bꝛunellus fiat equus ſoꝛtꝭ. ꝙ illa non ẽ exponẽes ſufficiẽs.ſed iſta. ſoꝛtes niſialis y⸗
pꝛobatio Tuc pꝛobatur ſic: equũ platonis ſoꝛtes nüc nunc ſcit oẽm ꝓpoſitionẽ ⁊ ĩmediate ãte nõ olutio quatf logie
Edtat eudem equũ platonis ſoꝛtes nõ pꝛius ſciuit oẽm ꝓpõnẽ: nec aliquã earũ: modo ſe⸗ Et adron
eqtauit: g equum platonis ſors ĩcipit eqtare. cũda ꝑs illiꝰ copulatiue eſt falſa. Silr dicere ntecedens
ipꝛobatõ Impꝛobat᷑ ſic Equũ platõnis ſoꝛtes ĩcipit eqͥ tur ꝙ iſta eſſet falſa:ſoꝛtes deſinit ſcire oẽm tur conſeque
tare:g ſoꝛtes nũc eqͥtat aliũ equũ qᷓ; pꝛiꝰ eqᷣta⸗ ꝓponem:retento caſu pꝛius poſito:qꝛ ſic ex⸗ Alið ſo
uit:iʒ ill ẽ fim:qꝛ oẽʒ equũ quẽ ſoꝛ.pꝰeqͥtauit ponitur.ſoꝛtes non ſcit oẽm ꝓpõnem.nec a⸗ C
adbuc eqͥtat ⁊ pꝰ eqᷣtabit.ꝗ nugũ aliũ equum liquã ĩmediate ante ſciuit oẽm: ꝓpõemmõ il obatio hole poſto⸗
Solutio, eqᷣtat.¶ Ad ſopbiſma ðꝛ ꝙ ipᷣm ẽ flm̃ vt oſten la etxponẽes eſt falſa tn caſu poſito. . . * tes t cilcero
qit rõ impꝛobas ipſum. Et ad rationẽ ꝓbãte,ʒ ¶ ¶ Aliud ſophiſma Soꝛtes dãt ab ĩpꝛobatõ Raunan foꝛtioꝛ ſoꝛte
dicitur negãdo ↄnaz:qꝛ illa nõ ẽ exponẽs ſũ dmi boĩne Pꝛobat᷑ ſic.ſoꝛtes ẽ: ⁊ ois bõ ẽ:et bꝛima. Tertig. Me:gſortese
ficiens:ſʒ opʒ addere illã ꝓpoẽʒz.ſ.nullũ equũ ſoꝛtes non ẽ oĩs bõ ergo ſoꝛtes differt ab oĩ ad ſuper.¶
quẽ ſors nũc eqᷣtat pꝰ eqᷣtauit.vel iſta nullus bole.¶ Impꝛobatur ſic.ab eo qð nibil ẽ nibil ne:a plato
ẽ equꝰ platonis quẽ ſoꝛtes pᷣꝰ cqͥtauit dſcer ſee gihl r bõ g nihil differt ab mobat Tertio ſic.
B — . oĩ hoĩe.¶ Scðo ſic.ſi ſoꝛtes differret ab om̃i . eſt foꝛtioꝛ be
¶ Aliud ſopbiſma.ſoꝛtes ĩc pit ſci⸗ hoĩe:pari ratione oĩs bõ differret ab oĩ botle Secũda. Golutio terminu non
re oẽʒ ꝓpõeʒ mũdi poſito caſu ꝙ tm iint tres ſed illaẽ falſa ergo ⁊ ſophiſma.Minoꝛ patet tes ẽ foꝛtioꝛ
ꝓpões.ſ.a.b.c.⁊ ſoꝛtes ſciat a. .b. ꝓhões eti q; bñ ſeqͥtur oĩs homo differt ab oĩ bomine: ⁊ ſoꝛtes ẽ foꝛ
am pꝛi ſciuit.⁊ ꝙ nũc de nouo ſciat ꝓpõnem ergo oĩsbomo dr̃t abiſto boĩe.ↄñs eſt falſuz añs. oñatz p
Tuc ꝓbat᷑ ſophiſma ſic: ſoꝛ.nũcſcit oẽm ꝓpo⸗ ergo ⁊ añs.¶ Tertio ſic. ſoꝛtes differt ab omi tem. (Adſ.
Pꝛobatõ ſitionẽ ⁊ añ hoc nõ ſciuit oẽm ꝓpoẽz ̊ ſoꝛtes hoĩe. oĩs bomo djr̃t a ſoꝛte:oñs eſt ſalſum: Tertia. Etag Wne
incipit ſcire oẽm ꝓpoſitioneʒ ↄna pats ab ex ergo at antecedẽs quod eſt ſophiſma. ↄña pa⸗ neria en
ponẽte ad expoſitazʒ. ¶ Impꝛobat ſic: ſoꝛ. inci⸗’ tet per ſimile: quia bene ſequit᷑ ſoꝛtes differt enec *
impꝛoba⸗ pit ſcire oẽʒ ꝓpoẽʒ ⁊ a ꝓpõ ẽ ꝓpõ:gjſoꝛ.a ꝓpo a platone:ergo plato differt a ſoꝛte.¶ Quar⸗ Hemscüdi
tio pꝛima ſitionẽ incipit icire ↄñs ẽ falſum.& ⁊ añs qð ẽ to ſic ſoꝛtes diftert ab oĩ boĩe:⁊ ſoꝛtes eſt bõ Quarta. 10 diſtnbbuto⸗
Secũda. ſophiſma.oↄña pʒa toto in qtitate¶ Scðo ſe ergo ſoꝛtes differt a ſoꝛte ↄcluſo eſt falſa er⸗ inobatö T Alid ſo⸗
ſoꝛtes incipit ſcire oẽm ꝓpõeʒ:g oẽz ꝓpõneʒ go aliq̃ pᷣmiſſarũ non minoꝛ:g maioꝛ q̃ eſt oo Peae) gnaliſſima. G
ſoꝛtes incipit ſcire: oñs ẽ ſim vt notum eſt: er phiſma.¶ Paꝛo ſolutione ſoppiſmatis ſuppo⸗ Solutio. Minmg. exponetesen
go ⁊ans qð ẽ ſopbiſma. ↄña ptʒ ab ꝗppellato nuntur dieta in camtulo de differt. ¶ Ad ſo⸗ la ſunt gna ij
ad nõ appellatũ: ceterꝭ fitibꝰ manẽtmus ẽ bo⸗ phiſma reſpondetur ꝙ ipſum eſt veꝝ: vt oſtẽ Geej pꝛobakſie Z
Solutio. na ↄna.¶ Ad ſophiſma cõiter rñdetur ꝙ ipᷣm it ratio ꝓbãs ipᷣm. Si tñ aliqͥs idẽ vellet . ich nirrſec gni
ceſt veꝝ cũ alberto de ſarxonia q dicit q in iſtis ſophiſmalitelligem ſicut ꝑ iſtã: ſoꝛ.ab oĩ hoĩe go giiuſt
ꝓpõibꝰ:ſoꝛtes incipit ſcire oẽm ꝓpẽm.ſoꝛtes differt vt plures faciũt ſophiſma eſſet nega⸗ Sane, Fnas .
dennit ſcire oẽm pꝛopoſitionem. ille acts ꝓ dũ: q; tñ non idẽ ignificat cũ illa: i ad pmã olrio dehe Ben g
poſitionẽ non ſtat confuſe ⁊ diſtributiue:ſed ratior̃ in ꝓbanteʒ ðꝛ negando ↄnam. Ad ge güaliſſin
deterĩate rõne illoꝝvboꝝ.ſ.incipit ⁊ deſinit q̃ cũdam ðꝛ negando minoꝛem.Et ad pꝛobatio mgans pz:q
vt ipſe dicit nõ bñt virtutẽ diſtribuẽdi terim: nem eius ðꝛ negandopñam: q; arguitur a ſu ergombil eſt
ſed bñnt ytutẽ faciãt terĩz diſtributũ ⁊ nyn perioꝛi non diſtributo ad inferius.que ↄña ſerpomtaff
diſtributuʒ. Et tũc ad pꝛima rõnem imp dã⸗ non valet. ¶ Ad tertiã ð negando ↄniam: qꝛ ſophiſmaeſt
tẽ ð negado ↄnam: quia arguitur a ſuperiai af̃ a non diſtributo ad diſtributũ: ex quo ille bates ipmn. Et
non diſtributoadſuu inſerius. ¶ Ad ſcdᷣaz öꝛ terinꝰ boĩe in añte non diſtribuit᷑: ⁊ in oñte non capiedat
ne gado ↄnam: quia arguitur aj nõ diſtributo diſtribuitur. ¶ Ad qrtã ðꝛ filx negando ↄñaz expomttürafff
ad diſtributum ex parte illius termini ꝓpõez & etiã ar̃ a ſuꝑioꝛi non diſtributo ad ĩferius. * Etpontk nege
egatiue fc ſe

Olffdicere
deſnrefre den

rſg ſr en
oſto. nn
ues dit b nii⸗
ens boeet hin
mes difentab gi
cocönbllenͤbil
anllfene
sdifenetabofi .
fingibſboſe ei⸗
ſm ODinopene
enaboj bonnine:
wie gfseſt talin
es difen oboßt
eis el tllun.
pbiſine. fapa⸗
it ouesdiffert
aſone (Cian⸗
ienſouesetbo
Abtlkr
nemigrjetſe,
gpinns ſippo⸗ Gnt⸗
difent.(Acſe⸗
meſ wrntofi
licsicerele
iſoraboi bole
bilmeſetnege,
aͦ l:ioadyn
mndo nam

Tertin

Olortz

y

pꝛobatio ¶

pꝛobatio

Solutio

pꝛobatio
pꝛima.
ſecunda.
Tertia.

ipꝛobatõ
Solutio

Aliud ſophiſma.Aĩal debiliꝰmu
ſcaẽ foꝛtiꝰ oĩ aĩali.¶ Pꝛobat᷑ ſic.aĩal debili⸗
muſca ẽ foꝛte: ⁊ oẽ aĩal ẽ ſoꝛte.⁊ nõ oẽ aĩal ẽ
ita foꝛte ſicut aĩal debilius muſca: igitur ſo⸗
phiſma veꝝ ↄña tʒ ab exponẽtibꝰ ad expoſi⸗
tã.Impꝛobat᷑ ſic. Nullũ aĩal ẽ foꝛtiꝰ oĩ aĩali:
igit᷑ aĩ al debilius muſca nõ eſt foꝛtiꝰoĩ aĩali.
Añs pʒ:qꝛ nibil ẽ oẽ aal. nibil ẽ foꝛtiꝰ oĩ
aĩali.Etiã cetera argumẽta in ſophiſmate pᷣ⸗
cedẽti facta pñt ſic fieri.¶ Ad ſophiſma rñ⸗
det᷑ ꝙ ipᷣm ẽ verũ:vt oſtẽdit rõ ꝓbãs ipſum:
niſ aliqs vellet illaʒ capere loco alteriꝰ cum
qua tñ logice loquendo non idem ſignificat
¶Et ad rõnem impꝛobantẽ dicitur negando
antecedens. Et ad pꝛobationem eius nega⸗
tur conſequentia.

¶ Alið ſophiſma. Soꝛtes ẽ foꝛtioꝛ
boĩe.poſito cãu ꝙ ſint tres hoĩes.ſ.plato ſoꝛ
tes ⁊ cicero.⁊ ſor.ſit foꝛtioꝛ platone ⁊ cicero

De Sophiſmatibus.

Folio clxi.

ꝓbãs ipᷣm.Et ad pꝛimã rõnẽ impꝛobãtẽ ipᷣm
ðꝛ lʒ ſuꝑlatiuꝰ affirmatiue erpoſit vni ſoli
ↄueniat:nõ tñ negatiue expoſitꝰ. Ad ſcdᷣam
ðꝛ diſtinguẽdo ans.vel exponẽdo ſuꝑlatiuũ
affir matiuee? ſic cõcedit᷑ añs.⁊ ↄna eſt bona
dumodo ſic etiam capiatur in ↄñte. Sʒ ſi ca
piat᷑ aliter in ↄñte tunc ↄña nonvʒ ex quo cõ
mittitur fallacia eqͥuocatiõis er parte ſuper⸗
latiui:vł exponendo ſuperlatiuũ negatiue ⁊
ſic negatur antecedens.

¶ Aliud ſophiſma.aliqͥs hõ eſt foꝛ
tiſſimꝰ hõ:qͥ nõ ẽ foꝛtiſſimꝰ hõ.poſito caſu ꝙ
ſolũ ſint tres hoiĩes.ſ.a.b.⁊.c.⁊ ꝙ a ſit foꝛtiſſi
milloꝝ triũ ⁊.b.ſit foꝛtioꝛ Pꝛobat᷑ ſic ſophiſ
ma.b.ẽ ſoꝛtiſſimꝰ hõ qͥ nõ eſt foꝛtiſſimꝰ bõ:g
aliqͥs hbõ eſt foꝛtiſſimꝰhõ qͥ ñ eſt foꝛtiſſimꝰbõ
añs patet:qꝛ b ęſt foꝛtioꝛ hõ inter illos quoꝝ
neuter eſt foꝛthſimus. igitur b eſt foꝛtiſſim⸗
hõ qui nõ eſt foꝛtiſſimus hõ tʒ ↄña ab eqͥualẽ

foꝛtioꝛ ſoꝛte.Tũc ꝓbat᷑ ſic.ſor̃ ẽ foꝛtioꝛ plato. te ad equiualẽs.¶ JImpꝛobatur ſic.ſophbiſma

ne:&ᷓ ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ boĩe.ↄña tʒ ab inferioꝛi
ad ſuperiꝰ.¶ Scðo ſic.ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ plato⸗
ne:a plato ẽ hõ.ergo ſoꝛtes eſt foꝛtioꝛ boĩe.
¶ Tertio ſic.ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ oĩ hoĩe: ſoꝛtes
eſt foꝛtioꝛ boĩe.ↄña tzʒ a terĩno diſtributo ad
terminũ non diſtributũ.¶ Impꝛobat᷑ ſic.ſoꝛ⸗
tes ẽ foꝛtioꝛ hoĩe.ergo ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ ſoꝛte
1⁊ ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ cicerone.ↄñs ẽ falſum: et
añs.ↄña tʒ ꝑ locũ a toto in qᷓ;titate ad ſuã ꝑ⸗
tem.¶ Ad ſopbiſma rñdetur ꝙ ipᷣm ẽ falſum
Et ad rõnes impꝛobãtes dicit᷑ neganch oſe⸗
quẽtiã.qꝛ ar̃ in duabꝰ pᷣmis ab inferioꝛi ad ſu
perius cũ diſtributõe ſuꝑioꝛis.Et in tertia a

nõ diſtributo ad diſtributum.

ĩpꝛobatõ
pꝛima.

Secũda.

Solutio

¶ Alið ſopbiſma. decẽ ſunt genera
gnaliſſima. Pꝛobat᷑ ꝑ ariſto.Etiã ꝓbat᷑ per
exponẽtes eiꝰ:q; decẽ ſunt gña gñalia:⁊ nul⸗
la ſunt gna iſtis gñibus galioꝛa.it᷑.¶ Im⸗
pꝛobat᷑ ſic.qð ꝑ ſuꝑabundatiã ðꝛ vni ſoli ↄue
nit:ſed gñaliſſimù ꝑ ſuperabũdantiam ðꝛ:er
go gñaliſſimũ vni ſoli ↄugit.⁊ ꝑ ↄns ſolum
vnũ ẽ genꝰ gñaliſſimuũ.¶ Scðo ſic: nullũ eſt
genꝰ gnaliſſimũ:gꝗ non ſunt decẽ gña gnaliſ
ſima:añs pʒ:q; nullũ eſt genꝰ oĩ alio gnalius
ergo nihil eſt gnaliſmũ ¶ Adq ſophiſnia ðꝛ ꝙ
ſi exponat affirmatiue rõne ſuperlatiui.ſic

ſophiſma eſt falſum vt oſtendũt rõnes ipꝛo⸗

bãtes ipᷣm.Et ad rõneʒ ꝓbantẽ ðꝛ ꝙ auetoꝛ
non capiebat illã ꝓpõeʒ in illo ſenſu ᷣm quẽ
exponitur affirmatiue:ſʒ in illo ſenſu ̃ʒ quẽ
exponit᷑ negatiue Sʒ ſi ſophiſma exponatur
negatiue:ſic ſophbiſma ẽ verum.vt oſtẽ git rõ

ĩplicat ↄtradictionẽ:ergo ipᷣmẽ falſum. ↄña
nota eſt.⁊ añs patet.q; videt᷑ implicare ꝙ ali
ꝙ hõ ſit foꝛtiſſimꝰ ⁊ ꝙ ille idẽ nõ eſt foꝛtiſſi

mus erx quo illud ẽ relatiuũ qͥ exponit᷑ ꝑ ly et

ille. Scðo ſic. Cõtradictoꝛiũ ſopbiſmatꝭ eſt
verũ:er& ſophiſma falſum.añs ptz.nã iſtud
eſt ↄtradetoꝛiũ ſophiſmatis. oĩs hõ eſt foꝛ⸗
tiſſimus hõ qͥ eſt foꝛtiſſimꝰ hõ modo illa eſt
manifeſte vera.cũ ſenſus eiꝰ eſt oĩs bõ qͥ eſt
foꝛtiſſimꝰ bomo ẽ foꝛtiſſimꝰ hõ.¶¶ Ad ſophiſ
ma rũdet᷑ diſtinguẽdo ipᷣm eo ꝙ ſophiſmap̃t

eſſevna ꝓpõ bypothetica affir̃atiua:a ſic illð

relatiuũ qͥ:bʒ ꝓ añte illũ terminũ hõ poſituʒ
a ꝑte.ſubi.Et hoc mõ ðꝛ ꝙ ſophiſma ẽ falſuʒ

pꝓbatio.

Impꝛo⸗
batio pꝛi
ma.

Secũda

Solutio

pʒ ꝑ rõnẽ ĩpꝛobãteʒ ipᷣm.Et ad rõem ꝓbã

tẽ ðꝛ negãdo ↄñaʒ.q; ille due ñ eqͥualẽt.el
ſophiſma põt eẽ ꝓpõ cathegoꝛica cuiꝰ pᷣdica

tũ eſt h̊ totũ fetiſſimꝰ hõ qͥ nõ eſt foꝛtiſſimꝰ

bõ:⁊ ſic ꝗlud relatiuũ qͥ:bʒ ꝓ añte h̊ totũ foꝛ
tiſſimꝰ bõ. ⁊ hoc mõ ſophiſma ẽ veꝝ vt pʒ rõ⸗
nem ꝓbãatẽ ipᷣm.Et ad pꝛimã rõnẽ ĩpꝛobãtẽ
ðꝛ ꝙ ꝓcedit qñ ſophiſma capit᷑ in ſenſu bypo
thetico et non in ſenſu cathegoꝛico. Ad ſecũ
dam ðꝛ ꝙ illa non eſt ↄtradictoꝛia ſophiſma⸗
tis:ex quo ſophiſma eſt pꝛopoſitio affirmati
ua:ſed eſt iſta.nullus bomo ẽ foꝛtiſſimus bõ
qui non eſt foꝛtiſſimus bomo.

Aliud ſophiſmn a. Lotꝰ ſoꝛtes eſt
mMinoꝛ ſoꝛte.¶ Pꝛobat᷑ ſic quelibet ꝑs ĩtegra
lis ſoꝛtis eſt minoꝛ ſoꝛte:ergo totus ſoꝛtes ẽ
minoꝛ ſoꝛte.¶ Impꝛobatur ſic.non quelibʒ
pars ſoꝛtis eſt minoꝛ ſoꝛte:ergo non totꝰ ſoꝛ⸗

x

impꝛoba *
tio pꝛia.

Traetatus

tes eſt minoꝛ ſoꝛte Sna pʒ ab e?ponẽte ad et entitatiuũ eſt maius ſua parte. fikr ꝑs in mõ
ponibilẽ. Añs pʒ:qꝛ aliqua ꝑs ſoꝛtis nõ ẽ ali eſt maioꝛ ſuo toto.¶ Alioꝰ capit᷑ vt dicit ma⸗

Nquãta:vt pʒ de ala intellectiua. Scðo fic: ali ioꝛitatẽ quãtitatiuã. Iñ in ꝓpoſito totũ dʒ
Secũda. qua ꝑs ſoꝛtis ẽ eqlis ſoꝛti.ſ.materia ſoꝛtis. valere tm̃ ſicut ens cõpoſitum ex ꝑtibꝰ inte⸗
nõ qlibʒ ꝑs ſoꝛtis ẽ minoꝛ ſoꝛte: ¶ Tertio ſic gralibꝰ.Et maius vt dicit exceſſuz magnitu⸗
ſubm ⁊ pᷣdicatũ ſophiſmatis nõ ſupponũt ꝓ dinis quãtitatiue: ſiue vt dicit maioꝛitatem
Tertia,. eodẽ vel eiſdẽ:ergo ſophiſma ex quo eſt ꝓpõ quãtitatiuaʒ. Et ſic ille terminꝰ ꝑs dʒ capi ꝓ
affirmatiua nõ ẽ veꝝ. Añs pʒ:q; de nullo eo parte integrali. ¶ Iſtis ſuppoſitis ðꝛ ad ſo⸗
dẽ ẽ veꝝ dicere ꝙ eſt ſoꝛtes ⁊ ꝙẽ minoꝛ ſoꝛ⸗ pbiſma ꝙ ipᷣmẽ veꝝ.Et ad pꝛimã rõnem im⸗
te.¶ Pꝛo ſolutiõe ſophiſmatꝭ ſupponũtur q̃ pꝛobãtem ðꝛ negando minoꝛem. Et ad pꝛo⸗
Solutio dicta ſunt in capitulo de ly totꝰ. ñ ly totꝰin bationez ðꝛ negando ↄam. ¶ Ad ſcõam ðꝛ

ſophiſmate tm̃ vʒ ſicut hoc ↄplexũ:quelʒ ꝑs
integralis.¶ Iſtis ſuppoſitis ad ſophiſma ðꝛ
ipᷣm ẽ veꝝ.vt oñdit rõ ꝓbãs ipᷣm.Et ad p⸗
mã rõneʒz ĩpꝛobantẽ ðᷣ negado ↄnam.qꝛ ibi
arguit᷑ a ſuperioꝛi ad ĩferiꝰ ſine diſtributiõe
ſuperious. Ad ſecundã dicit᷑ negãdo ↄñam
vltimã:qꝛ ibi ↄmittit᷑ ſihis dafectꝰ ſicut in pᷣ⸗
ma. ¶ Ad tertiã ðꝛ negando añs.⁊ ad pꝛoba⸗
tionẽ eius ei dicitur negãdo ↄñam:qꝛ ly ſoꝛ

negãdo añs pꝛo pꝛiĩa ſui ꝑte capiẽdo ly totuzʒ
¶ Ad tertiã ðꝛ negãdo ↄnam qꝛ totuʒ in mõ
non eſt totum.vt bic capitur totum.

¶ Alið ſopbiſma Finita ſunt infi⸗
nita. Pꝛobat᷑.due medietates in ↄtinuo ſunt
finita:⁊ ille eedẽ ſũt ĩfinita:q; ſũt tres tertie
q̃ttuoꝛ q̃rte ⁊ ſic de alijs:̊ finita ſunt infini⸗

ta. Impꝛobat᷑ ſic.finita ſunt infinita: & fini⸗

tes non eſt ſubiectũ ſophiſmatis: ſed boc to⸗ ta nõ ſunt finita. ↄña tʒ ꝑ locũ ab oppoſitis.

tum pars integralis ſoꝛtis.

2 80
¶ Aliud ſopbiſma.Oẽ totum ẽ ma
ius ſua ꝑte.¶ Pꝛobat᷑ ſic:oẽ ↄtinẽs tantũ et
aplius qᷓ; ſua ꝑs ẽ maius ſua ꝑte.ſẽ totum
odtinet tm ⁊ ampli q; ſua ꝑs ꝛigit heẽ totũ eſt
lĩpꝛobatõ maius ſua ꝑte.¶ Impꝛobat ſic. o Motũ ẽ ma⸗
ima.· ius ſua ꝑte.ergo oẽ totũ qlibet ſua ꝑte ẽ ma⸗
ius.oↄñs eſt falſum.̊ ⁊ añs. qð eit ſopbiſt ma
,Dña pʒz ab eqͥualent ibꝰ. Minoꝛ pʒ.qꝛ non oẽ
Secũda. totuʒ eſt maius ſua ꝑte que eſt materia eius
VScðdo ſic:gen ẽ quoddã totũ: tñ ñ ẽ mat
Tertia, jua ꝑte.ſ.ſua ſpẽ:vel ſuis ſpẽbus. ¶ Tertio ſic
totũ in mõ eſt min ſua parte.cũ ly bõ eſt mi⸗
Solutio nus qᷓ ly bõ albꝰ. igit᷑ non oẽ totũ eſt mains
ſua ꝑte:¶ Pꝛo ſolutione ſophiſmatis eſt.

2 HN R
¶ Aduertendũ q; ly totuʒ in ſopbiſ
mate dz capi catbegoꝛeumatice ⁊ ſo ſincathe
goꝛeumatice:tũc pᷣt capi ꝓ toti vli vel ꝓ to
q̃d totuʒ toto ĩtegrali:vel ꝓ toto in mõ:vel ꝓ toto q
entitati⸗ litatiuo:vel entitatiuo. Quid aũt ſit totũ vłe
nvum. totuũ integrale:⁊ totũ in modo dictũ a pꝛius
in tractatu qnto petri biſpani. Sed totum
qualitatiuũ ſiue entitatiuũ eſt totũ ↄpoſituʒ
ex materia ⁊ foꝛma ſubſtãtiali.⁊ illud totum
bene ẽ maius entitatiue qᷓ; ſua pars qꝛ plys
ZItinet de ent itate qᷓ; ſua ps: ſed nõ eſt malls
quãtitatiue.¶ Silr ille terminꝰ maius in g⸗
poſito põt capi vx tm̃ vʒ ſicut cõius. ſic totũ
ole ⁊ ſimilit᷑ totũ in mõ dicũtur maioꝛa ſuis
partibꝰ.ex quo ſunt cõioꝛa.Aliquãdo maius
idẽ eſt qð plus ↄtinẽs entitatiue.et ſic totuʒ

ſʒ ↄñs eſt falſum: ergo ⁊ añs qð ẽ ſoppbiſma:
Pꝛo ſolutione ſophiſmatis ſupponuntur di⸗
cta in capitulo de infinito. Ad ſophiſma ðꝛ

ꝙ capiẽdo ly infinituʒ ſincathbegoꝛeumatice

⁊ vt attribuitur multitudini:ſophiſmaẽ veꝝ
vt oñdit rõ ꝓbãs ipᷣm.Et ad rõnẽ ĩpꝛobantẽ
ðꝛ negãdo ↄnaʒ. Et ad ꝓbationẽ ðꝛ ꝙ ly infi
nita ſincatbegoꝛeumatice captũ nõ opponit
illi terið finita. Unde capiendo ly infinitum
ſincathegoꝛeumatice.oẽs tales ꝓpõnes ↄce
dũtut.Infinita ſunt infinita Infinite vnita
tes ſunt in cõtinuo Infinitis finita ſunt plu
ra.ſilr iſta. In infinitũ ↄtinuũ põt eẽ diuiſuʒ
Et illa ꝓpõ de poſſibili dʒ ſic poni ineſſe.In

duas ꝑtes cõtinuũ eſt diuiſum. In tres pꝑtes

cõtinuum eſt diuiſum 2 ſic de alijs.

*W
¶Textus petri bilpanivna ſuo cũ interpꝛete
Geoꝛgio dij boni pace cũctoꝝ dixeriʒ neſcio
quoꝝ incuria nes ſeculis adeo depꝛauati
laceratiq;:vt nec qſq; ſibi: nec alrer alteri co
bereret.mẽdis reiectis oĩbus:tũ laboꝛioſiſſi
me tuʒ diligentiſſime tandẽ a Petro mareſ⸗
cbaulꝰ barnaba chauſſard Lugduni impꝛeſ
ſi ſunt. Sub anno ſalutis dñi nr̃i ieſu xpᷣi re⸗
dẽptoꝛis nr̃i. M.cccc.xcvij. Mẽſis vero ia⸗
nuarij.dieq;.xt.q̃ fuit vigilia ſctĩ ſebaſtiani.

Megiſtrũ pꝛeſentis operis.

a bedefgbilelmnopqrstvx Omnes
ſunt quaterni.· Finis regiſtri

ĩpꝛobatõ

Solutio

ppõnes
bñ notan

C
2 quo

Epiſtola pꝛobe
Diffinitio titu
Quiatitulus
Nominatio lib
Oue ſunt quatt
Diuiſio libꝛ?c
Tres conditio
Gubieclumq.
Quid eſt ſubm
Diffinitio ſubl
Nuid ſcibile
Diffinitio dial
Interpꝛetatio
Acceptionesd
Acceptiones
Quot ſunt arte
Acceptiones i
Que ſcie pᷣncip
Qualitenr debee
Quid grammat
tica regularis
Triplex eſt diſp
calis: ſcripta
Diffmitio ſoni.
Quid ſenfibile
Tres oditione⸗
Quid diffinit
Diuifio ſoni cun
Tres condition
Diffinitiovocis
catoes ci diuifio
ot dicitur ſigt
eclaratöes Pct
la ler voce co
uic eſt vor co⸗
Diffo nois ci de
declmtodiff
Quõ dfnt ſare

vh 6 . 4.
Pbiünatisſmponunnrdi

eintintto.(A ſopbiſmo⸗
imtnz finatbegnenmatie
muttitucinſobiſmi ſer
ipn. Kad röneihobant
Rtaa pbationẽ deglyint
umarice apti no opponit
nce capienco yinfinitun
ice. os tules npoͤnes oee
rinſimita mimte rnia
uſimins finito ſunt plu i
i xinnu pot ee diniſiz biimn
iidz ſeponi ineſſe n e⸗
m diniſum. Intres gdes
11 ſedealis.

niena ſwoci interprete
ecicordirerizneſch⸗
eculis adeo depꝛanatt
ſbe necalter altenſ co
oibus:ti ladoo .V
andea Perromafe L
ſard Lugauniime

ieſu thife
nis dii miie 6 4

Sequitur tabula
¶ DHexaſticon

Coꝛpoꝛibus inutilis mi Petre ⁊ dulce Geoꝛgi.
Dum vos repeream:plagis medicamina feci.
Sed alſs mibi:non:gratum erit iliud opu
Sed alijs mibi non:commoda multa patent.
Ded alijs mibi non:alleuiatur onus.
Sed alijs mibi non:complacet iſte laboꝛ.

Folio clxij.

¶ Sequit᷑ tabula pñtis opis declarãs ſingula determinara
⁊ quoto folio ſituãt᷑.⁊ hoc ꝑoꝛdinẽ tractatuũ ⁊ pᷣmo de pꝛimo.

Epiſtola pꝛobemialis Folio i. Due ſunt ꝑtes of̃ois apð dyaleticũ.Folio.v.
Diffinitio tituli. Folio ij. Uerbum vocale tripliciter ſumitur v.
Quid titulus Folio ij. Conditiones verbi recti vi.
Nominatio libꝛi Folio ij. Tripliciter verbum dicitur obliquum vi
Que ſunt quattuoꝛ cauſe bnius ſcientie ij. Quid eſt verbum infinitum vi.

Diuiſo libꝛi ⁊ cui partiphie coꝛrũdet ¶ij. Que dctò bẽat gfficiũ catbe.⁊ q ſincatbe.vi.
Tres conditiones ſubiectiattributionis ij. Diffinitio oꝛõis cũ declaratõe ꝑticulaꝝ eiuſ⸗
Subiectum quot ſignificationes babet ij dẽ necnõ cũ diuiſionibꝰ et diffinitõibꝰeiꝰ vi.
Quid eſt ſudᷣm attributiõis bui ſcientie ij.ctriplex eſt or̃o.ſ.mẽtalis:vocał⁊ ſcripta vi
Diffinitio ſubiectiattributionis Folio ij. Quot modis or̃o ðꝛ perfecta ex impõne vi.
Quid ſcibile ꝓpiquũ:remotũ:⁊ remotiſſi.ij. nd fenſus ꝑfectus ⁊ quid imperfectꝰ vi

Diffinitio dialectice Folio ij. Quid of̃o perfecta ⁊ quid imperfecta vi.
Interpꝛetatio dialectice olio ij. triplex eſt perfectũ.ſ.ſimpłr: in gñe ꝛc. vij
Acceptiones dialectice olio ij. Diffinitio ppõis cũ diuiſiõibꝰ ⁊ ꝑtiũ diffi. vij
Acceptiones artis olio ij. Quid eſt Egnificare verũ:⁊ quid falſum vij.
Quot ſunt artes mecbanice olio iij. Quid ſubᷣi enũciatõis ⁊ qͥq diſtributõis vij
Acceptiones ſcientie olio iij. Quõ differ? pdicatũ materiale a foꝛmali vij.

Que ſcie pᷣncipales⁊ q adminiculatide iij. Diuiſio ꝓpõnis penes eius qᷓ;titatem vij.
Qualiter debeat intelligi diffinitio dig iij. Diffinitões pꝛopõnis vlis ⁊ terim cõis vij.
Quid grammatica poſitiua:⁊ quid gramma⸗ Quot modis capitur quantitas vij.

tica regularis Folio iij. Sufficiẽtia dĩſiõis ꝓpõis penes qᷓtitatẽ vij
Triplex eſt diſputatio ſcilicet mentalis: vo⸗ Declaratio diffinitionis termini vlis viij.
calis: ⁊ ſcripta Folio iij. Declaratio termini communis viij.
Diffinitio ſoni:⁊ qualit᷑ debeat intelligi iij. Qiid eſt pꝛopoſitio particularis vii
Quid ſenſibile ꝓpũ:cõe:ꝑ ſe:⁊ ꝑ accñs iij. Declaratio diffinitõis particularis viij.
Tres ↄditiones bone diffinitiois.Folio iſj. Quinq; ↄditionęs ppõnis ꝑticularis viij.
Quid diffinitũ ꝓpinquũ ⁊ quid remotũ iij. Quid ſignũ ꝑticulare ⁊ quotuplex viij.
Diuiſio ſoni cum declarat ene eiuſdem iij Quid pꝛogoſitio indefinita viij.
Tres conditiones bone diuiſionis iij. Declaratio diffõis ꝓpõnis indefinite vin
Diffinitiovocis quo ad ſingulas ſuas ſigmii Quid ſignũ qtificans ⁊ nõqᷓ;tificans viij
catões cũ diuiſionibus ⁊ eꝰ mẽbꝛoꝝ di. iiij. tres conditiones ꝓpõnis indefinite viij
Bor dicitur ſignificatina dupliciter iiij. Diffinitio pꝛopoſitionis ſingularis viij
Declaratões pᷣdictoꝝ diffi.⁊ diuiſionũ iiij. Quid terminus ſingularis vii
Dra ĩter voeẽ cõplexã ſᷣm gfa a logicũs iiij. Declaratio diffõis ꝓpõnis ſingularis vii

Quig eſt vox cõplexa ⁊ qͥq incõplexra iiij. Quotupliciter ꝓpo ðꝛ ſingularis. Yolio ix
Diffõ noĩs cũ declaratõe ꝑticulaꝝ eiuſdẽ v. Declaratio ꝑticulaꝝ diffõnis ſingularis ix.
Triplex ẽ nomẽ.ſ.mẽtale vocale ⁊ ſcriptũ v. Dil Io pꝛopoſitionis catbegoꝛice data pe
Declaratio diffõis noĩs ⁊ ſuaꝝ ꝑticulaꝝ v. neg elns qualitatem Folio ix·

Quõ dĩnt ſire tẽpus:⁊ ſigre cũ te.,. v. Quotuplex eſtqſitiuũ ꝓpõnis catbego. ix.

Quid eſt nomen infinitum Folio v. Acceptiones affirmationis ? negatiois ix
Acceptiones materie Folio v. Que ſit pꝛincipalioꝛ pars copule ir⸗
Diffõ vbi cñ declargtoe ſuax ꝑticulaꝝ ꝰ x. Decla,diffi· ꝓpõnis affir. ꝓpõis nega. ix.

Tabula

Quedam diuifſiones ꝓpõnis catbegoꝛice.x. Quid conuerſio per accidens Folio xv
Acceptiones de ly participeare x.. Intellect? diffinitõis ↄuerſionis eiuſdẽ tv ·
Que ꝓpões dicũt᷑ ꝑti.vtroq; terĩo:⁊ qͥ nõ x. Que ꝓpõnes conuertimtur per accidẽs xv ·
Que ꝓpões ꝑtici.eoð oꝛdie ⁊ qͥ oꝛ.ecõuerx. Rlaↄuerſionis ppõnũ de vbo ipſonali xvi ·
Acceptiones de ly oppoſittio x Quid ↄuerſio ꝑ põnẽ cũ duob⸗ nöbiliberv.
Quotuplet eſt oppoñtio pꝛopoſitionuʒ x. Declaratio diffois ↄuerſi.ꝑ õ poſitionẽ xvii
Sufficientia pꝛopoſitionum oppoſtaꝝ x. Megule ↄuerſionis per ↄtra poſitioneʒ rvi.
Que ꝓpõues ſunt ↄꝛie ⁊ ↄditiones earuʒ x. Intellectus notabilium dlctoꝛum xvi.
Que ꝓpõnes ſunt ſubõꝛie ⁊ ↄditões eiuſð . Quid ꝓpõ bypothethica cũ ipiy diuinõe xv.
Diffinitio contradictoꝛiarum xi Acceptões buiꝰ teri ppõ bypothetica xvii
Diffinitio ſubalternarum ti Que ꝑtes materiales ⁊ q fomales xvij.
Tres conditiones contradictoꝛiarn, xi. Diffõ ꝓpõnis ↄditõalis d multiplex xvij.
Tres conditiones ſubalternarum xi. Acceptõnes ꝓpõnis conſitionalis xvij.
Quid materia:⁊ quid foꝛma pꝛopoſitiõis xi. Pec ↄiũctio ſi:vł alia duplłr põit᷑ ĩ ooe xvij⸗
Quõ ꝓpõ intelligit᷑ eſſe in materia xi. Quid antecedens ⁊ quid conſequens xvij.
Dufficiẽtia diuiſiõis ꝓpõis penes mat᷑iã xij De vᷣitate ↄditiõalis:⁊ de eiꝰ falfitate xviij.
Wegule generales pꝛo materia ꝓpõnũ xij. Quot reqͥrunt᷑ ad falſtatẽ rõnalis xviij.
Quomodo diuerſimode catbegoꝛice ⁊ bypo Modi arguendi in conditionalibus xviij.

tetice ſunt in materi. xij.
Acceptiones de ly materia .
Diffões ꝓpõis penes diuerſas mat᷑ias xij.
Diffinitio ⁊ regule pꝛo materia naturali xij.
Diffinitio materie contingentis .
Diffinitio materie remote. „ kyij.
De lege ſiue natura ᷣiaꝝ:⁊ que ꝓpõnes di⸗
cuntur participare legem contramꝝ xijñj.
Due contrarie in nulla materia ppſſũt ſimul
eſſe vere:ſed bene ſimul falſe. rxilij.
Quõ ꝓpões ↄtrarie in materia contingenti
poſſunt ſimul eſſe falſe per aliquẽ caſuʒ xiij.
Intellectꝰ diſfinitionis legis cõtrariaꝝ xiij.
Negula arguẽdi penes ꝓpões ↄt rarias xiij.
Leges ſiue nature ſubõꝛiaꝝ: ↄtradictoꝛiarũ
⁊ ſubalternaꝝ cum exemploꝝ poſitione xiij.
Que ꝓpõnes ꝑticipãt legẽ ſubcõtrariaꝝ xiij.
NKegule argnendi penes iſtam legem xij.
Que ꝓpoes ꝑticipãt legẽ ↄtradictoꝛiaꝝ xiiij
NRegule arguendi ſcðm ban legeʒ xiiij.
Que ꝓpões ꝑticipãt legẽ ſi ubaltepnaꝝ xiiij.
Regule arguendi eiuſdem legis rxiiij.
Diuiſio ꝓpõnũ catbego.qͥ ad ↄuerſionẽ xiiij
Acceptiones conuerſionis xiij.
Quõ conuerſio attribuitur ꝓponibus xiiij.
Quotuplex eſt ↄuerſio ꝓpõnis in terĩis xiiij.
Qñ nõ tenet cõuerſio ꝑ ↄtrapoſitioneʒ xiiij.
Due diffinitiones conuerſionis xilij.
Quot ad ↄuerſionẽ reqͥrũtur ꝓpõnum xiiiij.
Diffinitio connerſionis ſimplicis ℳii⸗
Declaratio diffõnis cõuerſio ſimplicis? xiiij
uare conuerſio ſimplex ðꝛ ſmplex iij.
uid ↄuerſio pꝛia ⁊ quid impꝛopꝛia xiiij.
Que ꝓpõnes conuertunt᷑ ſimpliciter xv.
Conditiones generales conuerſionum xv.
Regula ampliat ionibus terioꝝ Yolio xv.

Diffinitio pꝛopoſitionis copulatiue xviij

xij.j Acceptiones pꝛopoſitionis copulatĩe xviij.

Intellectꝰ diffõnis ꝓpõnis copulatiue xix.

Multiplices ſunt copulatiue xix.
Acceptiones de ly xix.
NRegule arguendi in copulatiuis xix.
De veritate ⁊ falſitate copulatiue xix.

De poſſibilitate:impoſſibilitate:neceſſitate
⁊ contingentia ꝓpõnis copulatiue xix.
De falſitate ꝓpois copulatiĩe affir̃atiue xix.
De vitete ⁊ falſitate copulatiue negatiĩe xix.
Diffinitio pꝛopoſitionis diſiunctiue:⁊ de ve
ritatè ⁊ falſitate eiuſdem CTxr.
Acceptiones pꝛopoſitionis diſiunctine xx.
Acceptiones de iſta coniunctione vel xx.
De veritate:neceſſitate ⁊ contingentia diſiũ
ctiue affirmatiue xx.
De veritate ⁊ falſitate negatiue eiuſdem xx.
NRegule arguendi in diſiunctiuis xx.
NRegule Seneleles pꝛo equipollenths xx.
Quomolo debea diffiniri equipollẽtia xx.
Acceptiones equipollentie xx.

Que pꝛopoſitiones dicũtur equipollere ma⸗

terialitera qui fmaliter xx.
NQuõ debeãt intelligi rłe equipollẽtiaꝝ xxi.
Quõ intelligũtur verſus equipollẽtiaꝝ xxi.
Diffzitio mõi cum diuiſionibus eiuſdem et
quo modo debeat intelligi. Folio xxij.
Acceptiones modoꝛum Xxrlij.
Diuiſio ꝓpõnis cathe.iĩ moda.⁊ de ineẽ xxij.
Que ꝓpões modales cõpoſite ⁊ q diſe xxij.
Diffinitio pꝛopoſitionis modalis xxiij.
De multiplicatõe ꝓpõnum modalium xxiij.
De qlitate ⁊ qtitate modaliũ diuiſaꝝ xxiij.
Ded litate ⁊ qtitate moda.opoſitaꝝ xxiij.
Quattuoꝛ rle eqpol.ꝓ modal. Folio xxiij.

Tres ↄclufione
dictä materis.

¶ Sequunt

quõ differüt vh⸗
Acceptiones i
diuifio vniuerſt⸗
diuifio vlisat
diuifio vlis me⸗
Termin?poteſt
lionis duplicite
Acceptides iſt
q öclcadile ſpa
Benus pluraf
diffones gfis
qa e pdicatio ee
qa e ödicatio di
cceptiões iſti
quo intelligitur
Roat nol varl
ot modis capi
c⸗ dffinine
za gen gialit
guic genus ſuba
Sae mmerodi

Mdtionulidns dwii.
scopulmie wwih
duns copllatje ii,
nis copulatine tit,
pulatine tit.
it.
opnlatiis zpit,
copulgtiune tit.
cibiliinenneceſſtate
is copulatie tit.
pularie afifatiue xit.
opulatiue negztierit.
is difiuncriuer de re
tt.
oms difiunctine tr.
niunctione vel te.
acomingenmi diſi
t.
negnind einſdentt⸗
diunctinis It.
oequipollentiſs ⸗
finmnegupoleti 1t⸗
lemie ,
Mcituregtipolere nn
— 1t⸗

——— —

— —+C⸗—ß -

Pꝛeſentis opis

Quõ ꝓpõnes eiuſdẽ linee eqͥᷣpollent xxiiij
Deteriatio ꝓpõnum mo.ↄpoſitarũ. eodẽ
Per q pꝛedicte linee denotantur eodeʒ
quõ debeat intelligi vᷣſus poſitus in pᷣdictis
regulis.ſ.E dictum negat ⁊c. eodem
quid dictũ in ꝓpõnibus modalibus eodeʒ
Fundamentũ pꝛedictaꝝ regularum eodẽ
Tres rłe vᷣtute quaꝝ tenẽt iſte vñne xxiiij
Negule pꝛo ꝓpoſitionibꝰ vere modalibus⁊
quomodo debeant intelligi xxv
quõ ſumit᷑ eqpollentia ex ꝑte dicti tm̃ eodẽ
de equipollentia ſumpta ex ꝑte dicti ⁊ modi
ſimul in ꝓpõnibus vere modalibus. eo.
Tres regule ꝓ pᷣdictꝭ equipollẽtijs eo.
Ali⸗ mod eqᷣpollẽtiaꝝ in ↄpoſitis eo.
Applicatio regulaꝝ pe.b.ad diuiſas eodem
de oppõne ꝓpõnum modaliũ tã ↄpoſitaꝝ qᷓ
dqiuiſaꝝ cũ diuiſionibꝰ eoꝛũdem xxvi.
Acceptiões ↄtingẽti ſpãliter dicti:cũ duabꝰ
opinionibus multũ famoſis xxvij.
Tres ↄcluſiones cũ ſolutiõe vniꝰdubij circa
dictã materiã. Et hᷣ de pꝛio tractatu. xxviij

¶ Sequunt᷑ deteriata ſcðitractatꝰ

quõ differũt vłe ⁊ pꝛedicabile xxviij.
Acceptiones iſtius termini vlis eodẽ.
diuiſio vniuerſalis mẽtalis. eodem
diuiſio vlis ad placitũ ſigniſicãtis ꝰ* eodẽ

diuiſio vlis mentalis ꝓpꝛie dicti odẽ
Terminꝰ poteſt dici pꝛime vel ſecunde lnten
tionis dupliciter eodem
Acceptiões iſtiꝰ termini pᷣdicabile xrxix.
qd pᷣdicabile ſpãlłr captũ ⁊ quõ diuidit᷑ eodẽ
GBenus plura ſignitficat eodẽ
diffõnes gñis cu ſufficiẽtia.v.pᷣdicabiliũ eo.
q̃d ẽ pᷣdicatio eẽntialis ⁊ qͥd accidẽtalis eo.

qd ẽ pᷣdicatio directa ⁊ qͥd indirect,a eoð
Acceptiões iſtiꝰ termini nus eodem
quõ intelligitur diffinitio generis eodẽ
quot modis accipitur ide xxx
quot modis capitur differens eodẽ
Scðda diffinitio gũis cũ diuiſone eodẽ
qd gen gñaliſſimũ cũ diuiſiõe eiuſdẽ eo.
quid genus ſubalternum ceodẽ
Eadẽ numero differũt multipliciter eoð
diffinitões ſpẽi in eſſe pꝛedicabilis xxxi.
quid ſpẽs ſpecialiſſima eodeʒ
Aid ſpecies ſubalterna eodem
cceptões buiꝰ termini ſpẽs eodẽ
quõ intelligũtur diffinitioes ſp⸗i eodeʒ
diuiſio ſpeciei codẽ
diffinitio indiuidui eolem

Quid indiuiduum vocale Folio xxrxi.

quid indiuiduum ſcriptum eodez
quid indiniduum mentale eodem
Triplex eſt indiuiduum xxxij.
duplex eſt indiuiduũ determinatũ eoð
differentia multipliciter accipitur eodẽ
diffinitiones differentiarum xxxiij.
quid pꝛedicari in quale eodem
Notabile dictum boeti eodem

quõ debeat .intelligi pꝛĩa diffinitio drie cum
ↄfutatione dicti poꝛphirij eodẽ
Que djria facit tertiũ pᷣdicabile eodem
quõ debeat intelligi ſcða diffinitio drie eo.

Intellectus dicti. Boetij eodem
Acceptiones pꝛopꝛij eodem
diffinitio ꝓpꝛij in eſſe pꝛedicabilis eoðd.

Iſte terminꝰ ꝓpꝛiũ capit᷑ dupliciter xxriiij
quõ debeãt itelligi diffinitiões ꝓpꝛij eodẽ

uid pꝛopꝛiũ pꝛedicabile eodem
diuerſe diffinitiones accidentis cum diuiſio
nibus eiuſqem. eodem

doffinitio accidentis in eſſe p̃dicabilis xxxv
quõ debeãt ĩtelligi pᷣdicte diuiſiones eo.
de coueniẽtia ⁊ dria pᷣdicabiliũ inter ſe eodẽ

quid pꝛegcari vniuoce eo.
quid pꝛe cari equiuoce eodem
quid pꝛedlari denominatiue eogem

quõ debeãt ĩtelligi pᷣdicte ↄue.⁊ dr̃ie xxxvi.

¶ Sequũt᷑ deteriata tertij tractatꝰ.
Diffinitio equiuocoꝛum

. o equiuo xxxvi.
quid ſubiectũ huius tractatus eodẽ
diffinitio antepꝛedicamẽti ⁊ qt ſunt eo.

quid eqͥuocũ equiuocãs a caſu.⁊ qͥd equiuocũ
equiuocans a conſilio eodẽ
qd equoca equoca. a cãu aqͥd a ↄfilio xxx vij
Intellectus diffinitiõis equiuocoꝝ eodeʒ
diffinitio vniuocoꝝ cũ eiuſdẽ intelle. eoð.
diffinitio denoĩatiuoꝝ cũ ipᷣꝰ intellectu eo.
Acceptiones de lyvniuocũ eodeʒ
Triplicia ſunt denoĩatiua eodem
quot requirũtur ad denominationem eodẽ
Pꝛima diuiſio antepꝛedicamẽtalis xxxviij

Octo modi eſſendi in:cũ vermſribus coð.
Scða diuiſio antepꝛedicamẽtalis eodem
quid dici de ſubiecto eodeʒ
qui eſſe in ſubiecto eodeʒ
qui omplexio diſtans ⁊ indiſtans eodes

dim rle anp:edicamẽ.⁊ quõ debeãt ĩtel. eo.
q dñr gña ſubaltnati poſita: que nõ xxtix
diuiſio generalis pꝛedicamentoꝝ cuz ipſius
intellectu codem
Acceptiões buiꝰ termini pᷣdicamentũ eo.

x uij

Tabula
Termini in pᷣnto ponibiles ſunt dupli.txtit Tertia ⁊ q̃rta ſpecies qualitatis eodeʒ
Quot requirũt᷑ ad hboc aliquis terminꝰpona Acceptiones barũ duarũ ſpẽrũ eodezʒ

tur in pꝛedicamento xl Qui terĩ ponũtur in bis ſpẽbus eodem
diuiſio ſube cũ diffõnibus partinmm eodeʒ que ſint qlia:cũ ꝓpꝛietatibꝰ eius xlviij.
de ſubſtanthjs comꝑatiue. eodem Acceptiones de ly quale eodem
Acceptiões bui terĩ ſubſtãtia eodem Intellectꝰ diffinitionis qualii eodem
Intellectꝰ ſingulariũ diuiſionũſi ube eodẽ Quot modis ãqlia pᷣdicãtur denoĩatiue ex ꝑ⸗
ꝓpꝛietates cũ remotiõe vni dubij xli. tevocꝭ.Et qt modis idẽ ex ꝑte rei ſigte. eo.
quõ debeãt intelligi pᷣdicte ꝓpꝛietates eo. Intellectꝰ oĩm ꝓpꝛietatũ pᷣditar eodẽ
Diſtinctio pᷣdicationis vniuoce ecodem quid filitudo ⁊ qid difſiłitudo eodem

quid pᷣdicatio oꝛdinata qͥd inoꝛdinata eo. diffõ actõis cũ tribꝰ ꝓpᷣetatibꝰ eius eodẽ

quarta:qᷣntan ſexta ꝓpꝛietates ſuõe xlij Acceptões ð ly actiois pꝛĩe intẽ.cap. eodẽ

Remotio dubij cũ expõne dictaꝝ ꝓpᷣeta.eo. Expoſitiões ꝓpꝛietatũ actionis xlix
Acceptões ð ly ſuſcipꝑe magꝭ ⁊ min? eo. diffõ paſſiõis:cũ duabꝰ ꝓpᷣetatibꝰ eoð.
dluiſio ititatis cũ diffi. partiũ eodem Acceptiõnes paſſionis eodem
Spẽs qtitatis continune eogem quid gñaliſſimũ ⁊ qſitiuũ buiꝰ pᷣnti eodeʒ
quid qtitas diſcreta de ſpẽpus eius eo. Intellect? diffõnis ⁊ ꝓpꝛietatũ eiuſdẽ eo.
uid qtitas continua. eodẽ diffinitio ⁊ diuiſio quando l.
Acceptiones de ly coꝛpus. trrliij. Tres ꝓpꝛietates ipius quandgo eodem.
de genere gñaliſſimo ⁊ interrogatiuo pꝛediꝰ Acceptiones de ly quando eodez
camenti quantitatis eeogem de qfitiuo ⁊ ſpẽbus buiꝰ pᷣnti eodem
de tribus ꝓpꝛietatibꝰquantitatis ceodgz Intellectꝰ diffinitionis qñ ⁊ ꝓpꝛietatũ eo.
Expoſitio ſingularũ pꝛopꝛietatum eodem diffinitio ⁊ diuiſio de vbi eodem
diſtinctio de magis ⁊ minus eodẽ due ꝓpꝛietates ipſius vbi eodeʒ
quid eqlitas ⁊ qͥd ineqlitas eodem Acceptiones de ly vbi eogem

Acceptiões eqlitatis a ineqlitatis eodem De gnaliſſimo qñtiuo bu pᷣnti eodem
diffinitio adaliqͥd cũ ipᷣius intelltu eoð. Intellect? diffõnis vbi. ⁊ ꝓpꝛietati eo.

Tres ſpẽs relatiuoꝛum eodem diffõnis põnis cũ tribꝰ ꝓpꝛietabꝰ eius li.
Acceptiones adaliquid eodem Acceptiones de ly fitus eodem
que relatiua ſᷣm eſſe:⁊ q̃ m dici xliiij. de gur generaliſſimo.ſpeciebus ⁊ q̃ſitiuo hu
Intellectꝰ diuiſionis adaliquid eodem ius pꝛedicamenti eodem

quid qñtiuũ ⁊ modꝰ pᷣdicandi.⁊ qð eſt genus Intellectus diffinitionis:⁊ ꝓpꝛietatũ eoð
gñaliſſimũ buiꝰ pᷣdicamẽti eodẽ diffõ babitꝰ cũ tribus ꝓpꝛietatibꝰ eius eo.

Eõitates adaliqͥd cũ expõne earũdẽ eodezʒ Acceptiões de ly babit eodem
quõ differunt conuerño: conuertibilitas et de genere gnaliſſimo: queſitiuo: ⁊ ſpeciebus
conuertentia eodem buius pꝛedicamenti eodem

Tres alie pꝛopꝛietates adaliquid cuʒ alia dif Intellectꝰ diffõnis babitꝰ ⁊ ꝓpᷣetatũ lij.

finitione eiuſdem · xlv diuiſio oppoſitor qͥd ẽ ponpntum eo⸗
quõ intelligũt᷑ ſeu exponũtur pᷣdiete ꝓpꝛie/ Oſtenſio ſpãlis ad qͥvalẽt poſtᷣnta eo.
tates: et diffinitio iam data eodẽ Quĩq; ſunt poſtpꝛedicamenta codein
