tur eſſe equale vel inequale:ↄuenit illi rei q z N lioꝝ. om vel quomogo gtuft ofeain
eſt quãtitas: ⁊ boc mõ erponẽdo h̊ ↄpletã ẽ R libet alit ad alid: vt du R in rheneli na ſoů ie
ꝓpꝛiũ quarto mõ reſpectu buiterĩ quãtitas π—ρ plu dimidij duplũ: 2 di r umi n lihatenf
pꝛĩe intẽtionaliter capti.¶ Alio mõ põt er⸗ midiñũ dupli dimidiũ.pꝛ filij.pꝛ filiꝰ ſe⸗ ſnpuͤh⸗ tufndiäf
poni logicatr ſiue deteris ⁊ boc mõ ſic ervo pꝛis filiꝰ.vel ſub hitudine alteriꝰ ca En tnini ne⸗
nit᷑.hoc ↄplexũ terĩ ſᷣm quoꝛũ ſignificata foꝛ ſus:vt maiꝰ mĩoꝛe maiꝰ:⁊ minꝰ ma⸗ nine mnnn
4 . VR

malia dicũtur res eqᷣles vel ineqles cõuenit
teris de pᷣdicamẽto qᷓ;titatis: ⁊ boc mõ expo

nẽdo totuʒ eſt ꝓpꝛiũ qrto mõ reſpectu buiꝰ

litas ⁊ ĩe⸗

Acceptõ
nes quali

tat is ⁊ in rit in quãtitate: fiue in qualitate:ſiue in ali-

Cqlitatis

Ad rões

terĩ quãtitas ſcðe intẽtionaliter capti.
¶ Notandũ eſt: q̃rto ꝙ eq̃itas ſic

ſolet deſcribi. Equalitas ẽ rerũ differẽtium
vna quãtitas:nõvna in numero:qꝛ eadẽ qti
tas in nũero nõ põt eẽ in diuerſis rebꝰ: nec
ſolũ vna in gñe:qꝛ tũc oia quãta eẽnt eq̃lia.
ſʒ dʒ eſſe vna in ſpẽ ſpãliſſima. Sʒ ineq̃litas
ſic diffinit. Ineqlitas ẽ reꝝ differẽtiũ diuer
ſa quãtitas.¶ Eñ eqlitas ⁊ inequalitas capi
unt᷑ dupkr. Unoꝰ large ꝓ qualibet ↄuemen⸗
tia ⁊ diſcõueniẽtia aliquarũ reꝝ:ſiue boc fu⸗

quo alio:⁊ hoc modo capiũtur in pꝛopoſito.
Alio mõ capiũtur ſtricte ꝓconueniẽtia ⁊ di
ſconuenientia aliquarũ reꝝ adinuicẽ in quã
titate in magnitudine vel multitudine: ⁊
mo lo capiuntur in pꝛopoſito.
¶ Moõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑.Cõ⸗
Cra pꝛimã ꝓpꝛietateʒ:qꝛ ipſa non ↄuenit om
ni quãtitati nec ſoli:ergo nõ eſt pꝛopꝛietas.

Aßs ptʒ aliqᷓ qualitas q eſt albedo habet cõ
trariũ:⁊ etiã cõuenit ſubſtatie:ergo nõ ↄue⸗

ioꝛe minꝰ vel ſilis ſili ſilis:vicinꝰ vi
cino vicinꝰ. ¶ Relatiuoꝝ tres ſunt
ſoẽs.Quedã dñr ſᷣm eqparãtiaʒ vt
ſuũt qᷣcũq; eodẽ noĩe dñr: vt ſilis ſili
ſilis:⁊ eq̃lis eq̃li eqlis:⁊ vicinꝰ vici⸗
no vicinꝰ.Alie ᷣm ſuꝑpoſitionẽ dñr
vt duplũ triꝑlũ: qꝛ iſta ſuꝑponũtur
alijs:ſicut dũĩs ſᷣuo ſuꝑponit᷑. Alia
vero ᷣm ſuppõnẽ:vt ſeruꝰ dño ſup⸗
ponitur.⁊ filius patri:⁊ dimidiũ du
plo:duplo dimidium.
¶ Circa bunc textum.
¶ Notãdum ẽ pꝛio:ꝙ bic ↄñir pe.b.

deterĩat de tertio pᷣdicamẽto.ſ.de pᷣdicamẽ⸗

to adaliqͥd. Anð adaliqͥd capit᷑ dupłr. Unoꝰ

vt ẽ plures dictiones quaꝝ vnaẽ iſta pꝛopõ
ad:⁊ alia hoc nomẽ aliqͥd. ſic in nullo pᷣdica⸗

mẽto ponit᷑ necẽ pᷣdicamẽtũ.pꝛĩo:qꝛ ẽ ↄple⸗

xũ.ſcdᷣo:qꝛ eſt equiuocũ.⁊ ſic de eo nõ ẽ h̊ ad
ꝓpoſitũ.¶ Alioð capit᷑: vt ẽ vna dictio ĩdecli
nabilis neutri gñis: et h̊ modo capit᷑ duplr.
Vno vt ẽ teri pꝛĩe intẽtiõis ſiue ĩpõnis:et
tũc ſigt rẽ reſpectĩe ſe bñtẽ ad aliãvład ſeip

nit oĩ quãtitati ⁊ ſ li Scðo ſic af.aliqs terꝰ ſam.⁊ ſic eſt genꝰ gñaliſſimũ buiꝰ pᷣdicamẽti

minꝰ de gñe quãt itatis pꝛedicat᷑ cũ iſtis ad⸗
uerbijs magis ⁊ minꝰ:cũ vna quãtitas ſit ma
ioꝛ alia:ergo ſcða ꝓpꝛietas qᷓ;titatis nõ con
uenit oĩ quãtitati.¶ Tertio ſic ar̃.tertia pꝛo⸗
pꝛietas quãtitatis conuenit alijs a quantita
te:ergo male ðꝛ ꝙ eſt ꝓpꝛia.Añs pʒ:quia ali
que res dicũtur equales in virtute: q tũ non
eſt quantitas ſed qualitas.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ ↄcedẽdo totũ argu
mẽtũ:qꝛ in textu capitur iſte teriꝰ ꝓpꝛietas
pꝓ iſto terĩo cõueniẽtia.O Ad ſcᷣm ðꝛ ꝙ lʒa⸗
liqͥ terĩ de pᷣdicamento quãtitatis pᷣdicentur

adaliqͥͥd. Alioꝰ capit᷑:vt ẽ teriꝰſcde intẽtiõis
ſiue ipõnis.⁊ hoc mõ capit᷑ dupłr. Unoꝰ lar⸗
ge:⁊ tũc capit᷑ poĩ teriĩo referibili ad ſe vel
ad aliũ ſub hĩtudine obliqui caſus:⁊ h̊ mõ cs
pit᷑ ly adaliqͥd in pꝛi diffinitiõe data a p. b.
Alioꝰ capit᷑ ſtricte:⁊ tũc capit᷑ ꝓ terĩo vniuo
co incõplexo referibili ad ſe vel ad aliuʒ ſub
bĩtudine alicuiꝰ caſus obliqui:qͥ eſt pᷣdicabi⸗
lis de ſeipſo eſſentialiter cũ boc addito ada
liquid:vt pater:⁊ adaliquid pater.

¶ Secũdo notãdũ ẽ:ꝙ pꝛĩa diffini
tio adaliqͥd dʒ ſic ĩtelligi.Adaliqͥd ſunt teriĩ

ci iſtis aduerbijs magꝭ ⁊ minꝰ large acceptꝭ* p̃dicabiles de aliq cũ obliq alicui teri nõ ſe
nõ tñ ſtricte acceptis. ¶ Ad tertiñ ðꝛ ꝙ licet

ſm virtutẽ aliq̃ res dicãtur eq̃les large capi

bñtꝭ tanqᷓ abſtractũ ad ipᷣm expſſo vk ĩtelle
cto:vt iſte teriꝰ pr̃:pᷣdicat᷑ ð aliq:cũ additiõe

endo equales:nõ tñ ſtricte capiẽdo equales. alicui'obliqᷣ alteriꝰ terĩ a ſuo abſtracto expᷣi/

Tres ſpe
cies rela⸗
tiuoꝛin.

Aeceptõ
nes adali
quid.

intellectꝰ
pꝛĩe diffi
nitõis ad
gliquid

ſebüsci ſuo corſeln.
int nſti aüdik
Mee , edali
onssteri de gfeac⸗
gutebſteſthiortne
ſepͤſupponit ſuücoen
Cufüigadisreſpectn ſe
honiseſtteri luppones
rioi reſpectu ilſ;ren pa
deeſ lynint fliſehhemmin
lilono .:
pectan (Quanororäcüet
titgene zaramentictrounlosturg
Vlſfſeno bzbocad illd. Gnoe 5
huns, bubaicmen diemid
wen ginſebz eſpectne u⸗
Can galſimi p'äien
edoi teſten in
Nſueintetöige nölr
ſceinitos d iſeten
Hieliſſimni buidprec
ſelam fue

(Circa bunctettun.

tädumc priog bie ifne
tt de tertio ödicameto. deteni

iqd. Und adaliqd apik dint. d
nes dictiones qur me ſfinnn
ia boc nomẽ aliqd. ſcinmloyt
omit necẽ pᷣdicametigioig
q eſt equinoci.: ſc Neniet
.(Alio? capikntenmdinitl
neutri gñis: et noco hi ⸗
ẽteri prie intetͦsſir hinin
rẽ reipectieſe hitiglaliſit
znis.1boc moͦ pit dihln eed
ſad bitudine obliglc n
8 I. 3din prin diffintivede 4
1 1., apit gleno i

E

Quid re⸗

ktiua vbᷣm
eſſe ⁊ vᷣm
dici.

Intelle⸗
ctus diui
ſionis ad
gliquid

De queſi
tiuo mo
pꝛedican

di ⁊ gene
raluſimo
buius p⸗

dicamẽti

De pꝛopꝛietatibus adaliquid

fi vel intellecti:vt dicẽdo pf eſt filij p̃⁊ boc
mõ exponẽdo illã diffinitionẽ diffinitio ↄue
nit tã relatiuis ſᷣʒ eẽ qᷓ; relatiuis ſʒ dici. Rñ
relatina ſᷣm eſſe ſunt termini q̃ ſunt pꝛeciſe
de gñe relatiõis ſiue adaliqͥd ⁊ ſientur ꝑ iſtũ
terminũ adaliquid ſcðe intẽtionatłr ⁊ ſtricte
ſumptũ.Exemplũ:pater:filiꝰ duplũ:dimidiũ
aæc.¶ Sʒ relatiua ſᷣm dici ſunt termĩ qui ſunt
alteriꝰ pꝛedicamẽti:qꝙᷓ; pꝛedicamẽti adaliqͥd
⁊ figñtur ꝑ iſtũ terminũ adaliqͥd:ſcðe intẽti
onaliter ⁊ large captũ:vt ſcia virtus ⁊ viciũ

¶ LTertio notãdũ eſt:ꝙ bic ↄſequẽ⸗
ter auctoꝛ diuidit adaliqͥd: ⁊ dʒ diuiſio ſic in⸗
telligi.de nũero dicibiliũ q̃ ſũt adaliqd: qd⸗
dã eſt adaliqͥd ſuꝑpoſitiõis:⁊ qddã eſt adali
qd eparantie: ⁊ quoddã adaliqͥd ſuppõnis.
Et ſic mẽbꝛa diuiſõis q in textu ponũt᷑ i plu
rali nüero dñt mutari in terios ſingularꝭ nu
meri.vł alit᷑ diuiſo penitꝰ nibil valeret.Eñ
adaliqd eqparatie eſt teriꝰ ſynonymꝰↄnerti
bilr ſe hñs cũ ſuo coꝛrelatiuo.vt ſile ðꝛ rela⸗
tiue ad ſilłe.⁊ diſſiłe ad diſſłe.¶ Adaliqͥd ſup
põnis ẽ teri de gñe adaliqͥd ſupponẽs ꝓali
qua re bñte ſuꝑioꝛitatẽ vł excellẽtiã ſuꝑ illã
rẽ:ꝓ q̃ ſupponit ſuũ coꝛrelatiuũ:vt pf reſpe⸗
ctu filij ⁊ dñs reſpectu ſerui.Sʒ adaliqͥd ſup
põnis eſt teriꝰ ſupponẽs ꝓaliq re hñte infe
rioꝛẽ reſpectu illiꝰ rei: ꝓ q ſuppõit ſuũ coꝛre
latiuũ vt fili reſpectu pr̃is⁊ ᷣuꝰreſpectu dñi

¶ Quarto notãdũ eſt:qꝙ q̃ſitiuũ bꝰ
pᷣdicamenti circunloqᷣtur ꝑ h̊ cõplexũ.quõ ſe
bʒ hoc ad illud. Sʒ mod pdicãadi dicibilius
buiꝰ pᷣdicamẽti ẽ:pᷣdicari de pꝛima ſuba in h
ipᷣa ſe bʒ reſpectiue ad ſe vel ad aliud. Sʒ

genꝰ⸗ gñaliſſimũ bꝰ pᷣdicamẽti eſt ly adaliqᷣdꝰ

capiẽdo ipʒʒ vt eſt teriꝰ incõplexꝰ pᷣme impõ⸗

nis ſiue intẽtõis:⁊ nõ ly adaliqͥd vt eſt terĩꝰ
ſcde intẽtõis.Eñ iſte teriꝰ adaliqͥd qͥ eſt ge⸗
nus gñaliſſimũ buiꝰ pꝛedicamẽti impoꝛtat ĩ
generali oẽm modũ:qo res ſe bʒ adaliquid
ſiue hoc ſit ad ſeipſam ſiue ad aliã.

¶ Lontra dicta pꝛimo ſic arguitur
Diffinitio adaliquid ↄuenit alijs a diffinito:

Fnõ eſt bona. Antecedens pʒ:qꝛ ↄuenit iſti

termino ſcia:qui tñ nõ eſt de pᷣdicamẽto ad⸗/
aliqd: ᷓ de pᷣnto q̃litatis.¶ Scðo ſicar̃ genꝰ
debet pꝛedicari eſſentialiter ⁊ quidditatiu
de ſuis ſpeciebus ergo diuiſio eſt inſufficiẽ

Minoꝛ patet qꝛ iſta eſt pꝛedicatio accidẽta⸗

lis:relatiuum equiparantie eſt adaliqͥd. Ter

tio ſicarguitur.omne genus generaliſſimuʒ

Folio xlitij.

debet pꝛedicari in recto de ſuis ſpeciebus ſi
ue de ſubijcibilibꝰ:ſʒ adaliquid nõ pꝛedicat᷑
in recto de ſubijcibilibus.ergo nõ eſt genus
generaliſſimum. Minoꝛ pʒ:qꝛ adaliquid eſt
aggregatũ ex pꝛepoſitione ⁊ accuſatiuo.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ negãdo añs.⁊ ad ꝓ
bationẽ dicitur diſtinguẽdo minoꝛẽ.vel ca⸗
piendo adaliquid ſtricte:⁊ ſic concedit᷑.vel
capiendo adaliquid large a ſic negatur. Ad

ſecũdũ dicitur cõcedẽdo maioꝛẽ: ⁊ negando

minoꝛem.Et ad ꝓbationẽ dicitur diſtinguẽ
do antecedens.vel capiendo adaliquid pꝛĩe
intẽtionaliter:⁊ ſic conceditur.velſecũde in
tentionaliter.⁊ ſic negatur.¶ Ad tertium di
citur negando minoꝛem.Et ad pꝛobationeʒ
dicitur diſtinguendo maioꝛem ſeu antece⸗
dens.vel capiendo adaliquid:vt eſt quoddã
complexum:a ſic conceditur.vel vt eſt termi
nus incomplexus:⁊ ſic negatur.

¶ Poſt hec ſequũtur cõitates rela
tioms. ¶ Pꝛima eſt ꝙ ↄtraꝛietas
eſt in relatione:vt virt? eſt õꝛia vi⸗
cio:cũ vtrũq; eoꝝ ſit adaliqᷣd.hᷣ aũt
nõ ↄuenit oĩ relationi.duplo em̃ ni⸗
bil eſt Zꝛiũ neq; triplo.Scða relati⸗
ua ſuſcipiũt mag ⁊ minꝰ. vt ſilę dꝛ
mag ⁊ minꝰ ſile.⁊ ſiłr ineq̃le.ſʒ h̊ nõ
⁊ↄuenit oĩbꝰ relatiuis. Duplũ em̃ nõ

Agd rões
in oppñ̃.

¶ Pꝛima
commu⸗
nitas ad⸗
aliquid.

Secũda.

ðꝛ magis ⁊ minꝰ duplũ:neq; tripluzʒ

neq; pater. ¶ Pꝛima ꝓpꝛietas re⸗

latiua dicitur ad cõuertentiã vt pa⸗

ter filij pater filius patris filius.
¶Circa hunc textum.

¶ Pꝛimo notãdum eſt ꝙ bic conſe
quenter auctoꝛ determĩat de cõmunitatibꝰ
⁊ pꝛopꝛietatibꝰ adaliquid: quarũ pꝛima põt
dupliciter exponi. Ino modo realiter ſiue
de rebus:⁊ boc ſic:boc complexum res hñs
aliam rem ſibi contrariam realiter conuenit
rebus ſignificãtis per illuʒ terminum adali⸗
quid:⁊ hoc modo ſubiectum illiꝰ cõpleri eſt
ly adaliquid pꝛime iutentionaliter captum 2
eſt ſibi ꝓpꝛiũ pꝛimo modo.qꝛ conuenit ſoli ⁊
nõ omni.¶ Alio modo exponitur logicalłr ſi
ue de terminis:⁊ hoc ſic.boc cõplexũ:termi⸗

nus habens alium terminuʒ ſibi logicaliter

contrarium: conuenit terminis qui ſunt ad⸗
aliquid:⁊ boc modo ſubiectum illius com⸗
plexi ᷣm Petrum biſpanum eſſet ly adali⸗

f ilij

Pꝛima ꝓ

pꝛietas

Erxpõ du⸗
plex pꝛi⸗
me com⸗
munitatꝭ

Expõ du.

Tractatus Tertius.

quid ſecũde intẽtionaliter captũ large ⁊ nõ
eſſet ſibi pꝛopꝛiũ ali quo mõ ꝓpꝛij cũ nõ con⸗
ueniat omni nec ſoli.Et iõ iſtud cõplexũ nõ
debet dici aliqua ppꝛietas ſed magis quedã
cõitas ſiue ↄuenientia.ſed ſi caperetur lyad
aliqͥd ſtricte ⁊ ſecũde intẽtionaliter.tũc nul⸗
lo modo ſibi conueniret boc cõplexum

¶ Motandũ eſt ſecũdo ꝙ hic auctoꝛ
ponit ſecũdã cõmunitatẽ ad aliqͥd que dupli

ſcde cõita citer põt exponi. no mõ realiter ſiue de re

tis.

Expõ ter
tie pꝛopᷣe
tatis

bus ⁊ hoc ſic.hoc completum res põt intẽdi
aut remitti gradualiter ĩ ſua eſſentia ↄuenit
rebꝰ ſignificatꝭ ꝑ terminos qͥ dicũt᷑ ad aliqͥd
⁊ hoc mõ etponendo h̊ cõplexũ conuenit iſti
termino adaliquid pꝛime intẽtionaliter ca⸗
pto tãqᷓ ſubiecto ⁊ eſt ſibi ꝓpꝛiuʒ pꝛimo mõ.
¶ Alio mõ exponit᷑ logicaliter ſiue de termi
nis:⁊ hoc ſic:hoc cõplexum ter mini potẽtes
pꝛedicari cũ iſtis aduerbijs magis ⁊ minꝰ cõ
uenit terminis de genere adaliquid ⁊ mõ
exponẽdo ſubiectũ huius eſt iſte terminꝰ ad
aliquid ſecũde intẽtionaliter captꝰ:ſiue ſtri⸗
cte ſiue large capitur.⁊ nullo modo eſt ſibi p
pꝛium:cũ nõ ↄuenit oĩ.vt patet de iſtis teris
pater ⁊ filius nec ↄuenit ſoli:cũ etiam conue
nit terminis de genere qualitatis.

¶ Motãdũ eſt tertio q;bic ↄſequẽt᷑
auctoꝛ ponit tertiã ꝓpetatẽ adaliqᷣd:q ſoluʒ
logicalr exponit᷑ ⁊ hoc ſic.̊ cõplexũ termini
babẽtes mutuã depẽdẽtiã ad ſeinuicẽ ſᷣʒ ba
bitudinẽ obliqͥ caſus ſui coꝛrelatiui: cõuenit
terminis de genere relationis.vt pater filij
pater filius patris filius.¶ Nel ſic põt erpo
ni.hoc cõplexũ termĩ de ſeinuicẽ vłr accepti

ↄuertibilitatẽ ⁊ uertẽtiã.Nã ↄuerſo pꝛope
attribuit᷑ ꝓpoſitionibꝰ vtroq; terĩo partici⸗
pãtibus:oꝛdine ecõuerſo:quaꝝ vniꝰ ad aliaʒ
eſt bona ↄña.¶ Sed ↄuertibilitas attribuit᷑

4

litas:ꝛc
uertẽtia.

terĩs ↄuertibilibꝰ.vñ ↄuertibilitas nibil ali

ud eſt qᷓ; duo terĩ de ſeinuicẽ vᷣificabiles vel
affirmatiue:vł vlłr negatiue.t hoc mõ debẽt
deſcribi terĩ ↄuertibiles.Exẽplũ de terĩs cõ
uertibilibꝰ affirmatiue.vt hbõ ⁊ riſibile.Exẽ⸗
plũ de terĩs cõuertibilibꝰ negatiue:vt hõ et
aſinꝰ. Eñ ſicut illa eſt vera:oĩs bõ eſt riſibi⸗
lis:ita ecõtra oẽ riſibile eſt bõ ⁊ ſiłr ficut iſta
eſt vᷣa:oĩs hõ nõ eſt aſinꝰita ⁊ illa:oĩs aſinus

non eſt homo. ¶ Sed cõuertentia attribuit᷑

terĩs de genere relatõis. Eñ dici ad ↄuertẽ
tiã:vt cõiter dicit᷑ eſt aliq̃ referri ad ſeinuicẽ
ſᷣm mutuã depẽdẽtiã obliqui caſus. Nel dici
ad ↄuertẽtiã eſt terminꝰa quo ad ſeipᷣm cum
obliquo ſui coꝛrelatiui valet ↄſequentia.

¶ CLontra dicta pꝛimo ſic arguitur
ʒ pꝛimã cõitatẽ.Oẽs terĩ ꝛij ſunt termini
abſoluti:ſed termini relatiui:nõ ſunt abſolu
ti:cũ ſint relatiui:ergo termini relatiui non
ſunt ↄtrarij ⁊ ꝑ ↄs male pomit᷑ in textu rela
tiua bñt ↄtrariũ. ¶ Scðo ſic arguitur cõtra
tertiã ꝓpꝛietatẽ.ipᷣa ↄuenit terĩs de gne ſub

ſtantie:ergo male dictũ eſt ꝙ eſt ꝓpꝛia quar

to mõ terio ð gñe adaliqͥd. Añs pʒ qꝛa terĩo
de pᷣdicamẽto ſubᷣe ad ſeipᷣm cũ obliquo valʒ
ↄnña.vt dicẽdo:iſte eſt hõ:ergo iſte eſt buma⸗
nitate hõ.¶Tertio ſic arguitur.pꝛima ꝓpꝛie
tas ↄuenit iſtꝭ teris hõ ⁊ riſibile:⁊ tñ illi terĩ
nõ ſunt de genere adaliqͥd. ergo male dictuʒ
eſt ꝙ eſt ꝓpꝛia adaliqd quarto mõ. Mĩoꝛ pʒ

vificabiles cũ obliqs ſuoꝝ coꝛrelatiuoꝝ:ↄue “q qꝗͥ ↄuertunt᷑ dicunt᷑ ad ↄuertẽtiã.ſʒ bõ ⁊ ri

nit teris de genere relatõnis.vt hec eſt vera
ois pater eſt filij pater. Et illis duobꝰmodis
exponẽdo illa cõplexa habẽt ꝓ ſubiecto illũ

terminũ adaliqͥd ſcdᷣe intẽtionalłr captũ ⁊ in

plurali numero.¶Aliter ſic põt erpõi textꝰ.
boc cõplexũ terminusa quoa ſeipᷣm ſumptũ

ci obliquo ſui coꝛrelatiui vʒ ↄña:ↄuenit ter⸗

Differut
couer ſio.
Conetibi

minis de genere adaliqd: vt pater eſt: & filij
pater eſt. Silr filꝰꝰ eſt:gꝗ filius patris eſt.Et
illo modo exponẽdo ſubiectũ illius ppꝛieta:
tis eſt iſte terminꝰ adaliquid ſingularis nu⸗
meri ſcde intẽtionaliter captus. Et quocũq;
boꝝ modoꝝ exponatur textus ſemꝑ iſta pꝛo
pꝛietas eſt pꝛopꝛia quartoimodo.

¶ Quarto notandũ eſt ꝙ; ꝓpꝛie ca⸗
piẽdo termĩos:differẽtia ẽ inter ↄuerſioneʒ

ſibile ↄuertũtur: ergo dicũtur ad ↄuertẽtiaʒ A ratio

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ q; pꝛima cõitas ex⸗ nes inop

ponẽdo de terminis nõ ↄuenit terĩs de gñe
adaliqͥd vt argumẽtũ ↄcludit.Sʒ ſi capiatur
large ad aliqͥd bene Suenit aliquibꝰ vt puta
iſtis terĩs virtuoſus ⁊ vitioſus.¶ Ad ſcðʒ ðꝛ
ꝙ lʒ a terĩo de pᷣdicamẽto ſube ad ſeipſuʒ cũ
obliquo ſui abſtracti vʒ ↄña.ñ tñ cũ obliquo
ſui coꝛrelatiui.¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ lʒ hõ ⁊ riſibi
le dicant᷑ ad ↄnertẽtiã large capiẽdo iſtũ ter
minũ ↄuertẽtia vt ſub ſe cõpꝛehẽdit ↄuerſio
nẽ:cõuertibilitatẽ:⁊ ↄuertẽtiã ꝓpꝛie dictazʒ

poſitum

von tamen dicuntur ad ↄuertẽtiã ſtricte ca⸗ Scðda p⸗
piendo illũ terminũ ↄuertẽtia:vt diſtinguit᷑ pꝛietas

contra conuerſionem a conuertibilitatem.
Secunda pꝛopꝛietas Relatiua ſunt

ſoricfjeſtpnog
fpony ernnant wnt ſcezn
gerſche rnnleier erpon⸗(.
Feurs vederebittune ſc etpont
nͦoteſeffneglinr con
gnifenisgtenios degne⸗
etponeco boc cperünule
Coliga.(Alio moͤetponit
dupk: Gro moͤfe borcinee
Hub uemt ann ſihfftec ti⸗
necriucouemt tenis de gene
Ethnoͤetponeco ſubieati il
ſteterninocalqaſceſtenor
1meſfbi porii ali morun.
neeſol. noͤe wenit ehtiris
ſunteianplitiniet eins
nlteretii venit ibiegor
fon ntlborlynſble i
drconnenigiargut poft
ſeßennbun erdieſ ſecug
nnnien nb hen
lteachritgttbeneſec

lpeſthee Uaſubfſtic ſe

Mtereſt Aiomz
nnittin gent ied

wilotennn n i
ſecotronſcitere vop
Aitennetin

4

daien⸗
lens,
g dentnin⸗
oſtonheiee
õ H
—„ 0 „ .
lSe⸗ gni Tertin -
wide urdll m pꝛietas
wotei enuniaitai .
eyt , nennde ſiſtne Alia dif.
Ete deenien Adaliqᷣd

et hoehi
onoeſt afin 9 ſ fini OQuarta
(Gedczete iimn pprietas

(Arats Osate? 2 fgutr
4 . 4 4 nnain nnn Erp 67
rehrtimtergotemnini n il pler ſcde
rijt vis maledo gernmm ppetatis
LoIIS made pomt inteteuſen
Nrmü. (Gezoſengiin ein
Nrietatẽ. ia ouentterisdegjein
rgo male dicüeſt gef gnuan
rioðð gñe adaliq. Aisppqatnn
meto ſude ad ſeimcioblino cg
ccoꝛiſte eſt boergoſtectun
(Tertio ficarguitur wim t
t iſt/ teris bot riſdbilettiliei
egenere adaliqd ergomedin
ppria 2daliqd umon aß
oe

tunk dicunk 4 enteni ht
rtütur:ergo dicitu a eninc

4 cpꝛehecl i i⸗ Intelle⸗
erctu rij pre n ctus ter⸗
mte. ene ei nene, tie pꝛope
mdicuntur 4 niint nſtmitatis.
itemmini en nhlinn⸗

1
„iitae
. 1

De pꝓpꝛietatibus adaliquid

ſimul natura ſimul em̃ ſunt duplũ et
dimidiũ.pater ⁊ filius.¶ Lertia p
pꝛietas.relatiua poſita ſe ponũt:et
pempta ſe ꝑimũt vt ſi duplũ eſt di⸗
midiũ ẽ.⁊ ecõtra.¶ Itẽ alia diffini
tio relatiuoꝝ talis eſt.Ad aliqᷣͥd ſũt
qbꝰ hᷣ im eſſe eſt ad aliud quodam
mõ ſe bre.⁊ hec diffinitio eſt pꝓpꝛia
relatiuoꝝ. ¶ Quarta ꝓpᷣetas. Pꝛ0
pꝛiũ eſt relatiuoꝝ ꝙ ſi quis diffini⸗
te nouerit vnum relatiuoꝝ:diffinite
cognoſcet ⁊ reliquum.vt ſi diffinite
nouerit qͥd ſit duꝑlũ diffinite noſcet
id cuius eſt duplũ.Neceſſe eſt enim
in vtroꝛũq; rõnibus vtriſq; vti

¶ Circa bunc tettum.

¶ Notãdũ eſt pᷣmo q bic cõſequen ſ

ter auctoꝛ ponit ſcðazʒ ꝓpꝛietatem adaliqͥd q
põt dupliciter exponi.¶ Ino mõ realiter ſi⸗
ne de rebꝰ: tunc ſic exponit᷑. Res quaꝝ vna
nõ põt eſſe ſine alia:⁊ ecõtra ↄuenit rebus ſi
gnificatis ꝑ terios de gñe adaliqͥd. Et h̊ͥ mõ
exponẽdo hoc cõplexũ nullo mõ eſt ppꝛium
adaliqͥd. ¶ Alio mõ exponit᷑ logicaliter. ⁊ B
duplr. Uno mõ ſic.hoc cõplexũ terminia qͥ
bus ↄuertit᷑ ↄna ſubſiſtẽdi tò affirmatiue qᷓ
negatiue ↄuenit teris de genere relationis
Et h̊ mõ exponẽdo ſubiectũ illiꝰ cõplexi eſt
iſte terminꝰ adaliqͥd ſcdᷣe ĩtẽtionaliter captꝰ

⁊æ nõ eſt ſibi ꝓpꝛiũ aliq mõ:cũ nõ ↄueniat oĩ

nec ſoli.Nõ em̃ ↄuenit relatiuis terminis qꝗᷣ
ſunt terĩ ampliatiui vt pꝛius ⁊ poſterius.Si
militer etiã ↄuenit ſubiecto.⁊ ſue ꝓpꝛie paſ
fioni.vt ly bõ ⁊ ly riſibile.¶ Rñ ↄña ſubſiſtẽ
di ðꝛ conuerti:q arguit᷑ a poſitione ↄſequẽ
tis reſpectu huiꝰverbi eſt ſecũde adiacẽtꝭ ad
pofitionem añtis reſpect bui verbi eſt ſe⸗
cũde adiacẽtis.vt bene ſeqtur pater eſt:g fi⸗
liꝰ eſt.bec ↄña ſubſiſtẽdi ſic ↄuertit᷑ filieſt g
pater eſt. Alio mõ exponit᷑ ſic.hoc cõplexuʒ
termini rõne quoꝝ ab vna ꝓpoſitione in qua
vnꝰ illoꝝ terminoꝝ vere pᷣdicat᷑ de aliq ſub⸗
iecto tranſcẽdẽte:ad pꝛopõnem in qua alter
illoꝝ terminoꝝ vere pꝛedicatur de eodẽ trã
ſcẽdẽte valzʒ ↄna ↄuenit terminis de gñe ad
aliqͥd. Et h mõ exponẽdo textũ:̊ ↄplexũ eſt
ꝓpꝛium ſecundo modo reſpectu iſtius termi
ni adaliquid ſecunde intentionaliter capti.

¶ Notãdum eſt ſecũdo:ꝙ bic con⸗

Folio xlyi.

ſequenter auctoꝛ ponit teritiam pꝓpꝛietatem
ad aliqͥd q̃ ſeqͥ᷑ ex pꝛecedẽti: eſt quaſi erpli⸗
catio pꝛecedentꝭ.⁊ dʒ ſic intelligi.hᷣ comple⸗
xum termini ſic ſe hñtes ꝙ ſi vnus illoꝛũ ter
mĩoꝝ vere ⁊ affirmatiue pꝛedicet᷑ de aliquo
ſubiecto trãſcendente:alius debet vere ⁊ af
firmatiue pꝛedicari de eodem ſubo trãſcẽdẽ
te ⁊ ſi vnus illoꝝ terminoꝝ vere negetur de
ſubo trãſcẽdẽte:alter etiã vere neget᷑ de eo⸗
dẽ ſubiecto tranſcendente:conuenit termis
de gñe ad aliqͥd. Et hoc modo exponendo il⸗
lud cõplerum eſt ꝓpꝛiũ ſcðᷣo mõ reſpectu iſti
us termini ad aliquid ſecunde intentionalit᷑
capti.qꝛ cõuenit omni:ſed non ſoli.Quod cõ
ueniat omni ptzʒ inductiue vt ſi aliqͥd ẽ pater
aliqͥd eſt filiꝰ? eõ:aſi aliqͥd ẽ pꝛiꝰ:aliqͥd eſt po
ſteriꝰa eõ.ac. Sʒ ꝙ non ↄueniat ſoli pʒ:quia
cõnẽit iſtis terminis hõ ⁊ riſibile:qꝛ ſi aliqͥd
eſt hõ aliqͥd eſt riſibile:⁊ eõ ⁊ ſi aliqͥd nõ ẽ bõ
aliqd non eſt riſibile ⁊ contra. Ande in ꝓpo
tione notanter dicebatur de aliquo ſubiec⸗
to trãſcendente:qꝛ nõ opʒ q ſi vnus terminꝰ
de gñe ad aliqͥd verificet᷑ de aliquo ſubiecto
trãſcendente:qᷓ; alius terminus adquem re
latiue dicitur verificetur de illo:vt ſi iſta eſt
vera aliquod album eſt pater:non opʒ ꝙ iſta
ſit vera:aliquod album eſt filius
¶ Motanduʒ eſt tertio ꝙ bic ↄſeq̃n
ter auctoꝛ ponit aliãdiffinitionẽ adaliqͥd. Et
dat iſta diffinitio de ad aliquid ſpãliter cap
to ⁊ debet diffinitio ſic intelligi.Ad aliquid
ſtrictiſſime ſumptum:eſt terminꝰ incomple⸗
xus:vniuocus referibilis ad ſe:vel ad alium
ſub hĩtudine alicuiꝰ obliqͥ caſus ſui coꝛrela⸗
tisi qͥ ẽ pᷣdicabilis de ſeipſo eẽntialiter cuʒ H̊
addito ad aliqͥd:vt pater ⁊ filiꝰ ſũt teri ĩcõple
xi ⁊ vniuoci ⁊ pater refertur ad filiũ:⁊ filius
ad patrẽ ſub hitudine obliqͥ ſui coꝛrelatiui:
vt dicendo.iſte eſt pater filij:iſte eſt filius pa
tris:⁊ etiã ſũt pꝛedicabiles de ſeipſis eẽntia
liter cum h̊ addito ad aliquid:vt iſtaẽ pᷣdica⸗
tio eſſentialis pater eſt ad aliqᷣd pr.¶ Alf̃ p̃t
intelligi diffinitio.ad aliqͥd funt dicibilia qꝝ
eſſentialis ratio ſiue natura eſt ſe habere ad
ſua coꝛꝛelatiua ſᷣm mutuam dependentiã ali
cuius obliqui caſus

¶ Motanduʒ eſt quarto qͥ bic ſeq̃n
tes auctoꝛ ponit quartã ⁊ vltimã ꝓpꝛietateʒ
ad aliqͥd que debet ſic ĩtelligi.Si qͥ ſciuerit
diffinitionẽ vniꝰ relatiui faciliter poterit co
gnoſcere diffinitionẽ alterius.Cuius canſaẽ
q; vnum relatiuuʒ põt diffiniri per reliquuʒ

Intellec⸗
cus ſecun⸗
de diffini⸗
tionis ad
aliquid

Intelleci⸗
tuſ quarte
pꝛopꝛieta
t

Oe

Tractatus Tertius

⁊ ecõtra. Nel per ſuum fundamẽtũ in recto
⁊ per fundamentũ ſui coꝛrelatiui in obliquo
⁊ eõ:ergo ſi qᷣs ſciuerit diffimtionẽ vnius re

latiui etiam faciliter ſciet diffinitiouẽ alteri

Ad rõesĩ
oppoſituʒ

Diffinitio
qualitatis
Diuiſio qᷓ
litatis

Acceptio
nes de ly
qualitas.

us. Eñ parer ſic diffinitur. Pater eſt res que
genuit filium. Et filius ſic diffinitur: filius ẽ
res que genita eſt a patre.

¶ Kontra dicta pꝛimo ſic arguitur
Alla que ſunt ſimul natura ſic ſe bñt ſi vnũ
eſt:reliquũ eſt:⁊ econtra:Sʒ relatina non ſic
ſe bñt ꝙ ſi vnũ ſit reliquũ ſit:ergo non ſũt ſił
natura. Minoꝛ pʒ qꝛ illud relatiuũ pater pᷣt
eſſe abſq; h̊ ꝙ illud relatiuuz filius ſit ¶ Se
cundo modo ſic arguitur:ad aliquid pꝛiꝰ dif⸗
finitũ ẽ:ergo iſta diffinitõ ſuꝑfſuit ¶ Tertio
ſic argut᷑.aliqͥs põt br̃e diffinitionẽ vniꝰ re⸗
latiui ⁊ non habere diffinitionem ſui coꝛre⸗
latiui: ergo male dicitur ꝙ ſi quis diffinite
nouerit vnum diffinite nouerit ⁊ reliquum.

¶ Ad pᷣmũ ðꝛ ꝙ ſi capiat᷑ ſil eſſe na
tura pꝛime mtentionaliter ſicconce otũ
argumẽtum: ſed ſic non capit᷑ in ꝓpoſito vt
viſum eſt in pꝛimo notabiliSed ſic capiatur
ſcðe intentiõaliter ſic negatur maioꝛ:⁊ ſic ac
cipitur in pꝛopoſito vt viſum eſt in pꝛimo no
tabili. Ad ſcðm ðꝛ ꝙ licʒ ad aliqͥd large cap
tum pꝛius diffinitũ ſit:nõ tñ ad aliqͥd ſtricte
captũ Ad tertium dicitur concedendoañs ⁊
negãdo ↄnñam:qꝛ textus intelligitur ꝙ faci⸗
liter poteſt cognoſcere diffimitionẽ ſui coꝛre
latiui ⁊ non opoꝛtet ꝙ actu cognoſcat

Valitas eſt ſᷣm quam q̃
les eſſe dicimur: vt m
lalbedineʒ dicimur albi
N 2 Fm coloꝛem coloꝛati ⁊
fſʒ iuſtitiã iuſti ¶ Qua
litatis q̃ttuoꝛ ſũt ſpẽs
¶ Circa bunc textum.

¶ Pꝛimo notandum eſt ꝙ h conſe⸗
quenter auctoꝛ determĩat de q̃rto pᷣdicamẽ
to.ſ.de q̃litate Vñ iſte trminus q̃litas capit
dupliciter Anomodo pꝛime intentionaliter
atunc qualitas eſt foꝛma ſubſtãtialis vel ac⸗
cidentalis:ſiue diſpoſitio alicui conueniens
vel ſibi inberens Alio modo capitur ſecunð
intentionaliter ⁊ tũc ſignificat terminos ab

ſtractos de genere qualitatis. Exemplum pᷣ

mi:vt illa res qͥ ẽ albedo ẽqualitas Exẽplũ ſe

cundi vt ille terminus albedo:⁊ ille terminꝰ
nigredo ſunt qualitates:hocẽ ſunt termini
abſtracti de genere qualitatis.

¶ Scðo notandum eſt ꝙ; ſᷣm iſtam
acceptionẽ illi termini qualitas:põt dupł
exponi diffinitio qualitatis data a p.b. Ano
mõ realiter ſiue de rebꝰ:⁊ tũc ꝓ diffinito de
bet capi ille terminꝰ q̃litas pꝛime intẽtiona
liter captꝰ ⁊ tũc exponit᷑ ſic diffinitio Quali
tas eſt foꝛma ſiue diſpoſitio ſᷣm quaʒ vel ſibi
fimilẽ in ſpecie:aliquid natũ eſt denominari
quale:vt eſt res que eſt albedo ¶ Alio mõ ex
ponitur logicaliter ſiue de terĩs a⁊ tũc ꝓ diffi
nito debet capi iſte terminus qualitas ſecun
de intẽtionaliter captus ⁊ exponit᷑ ſic. Qua⸗
litas eſt terminus abſtractꝰ de pꝛedicamẽto
qualitatis:cuiꝰ cõcretũ mediate vel immedi
ate eſt pꝛedicabile de pꝛima ſubſtãtia in qua
le vt albedo eſt terminus abſtractus de ge⸗
nere qualitatis:cuiꝰ ↄcretũ natũ eſt pꝛedica⸗
ri de pꝛima ſubſtãtia in quale:vt dicẽdo: ſoꝛ⸗
tes eſt albus.¶ Dicit᷑ notãter mediate vł im
mediate.q; illud eſt de pꝛedicamento quali⸗
tatis:cuius cõcretũ nõ eſt immediate pᷣdica⸗
bile de pꝛima ſubſtatia in quale.nã cõiter ſo⸗
let dici ꝙ iſti termini intenſum ⁊ remiſſum
ſunt in pᷣdicamento qualitatis:⁊ tñ nõ pꝛedi
cãtur immediate de pᷣma ſubſtãtia in quale:
ſed ſᷣm genera eoꝝ.nõ em̃ dicitur ſoꝛtes eſt
intenſus vel remiſſus:ſed dicitur qualis.

¶ Lertio notandũ eſt ꝙ genus ge⸗
neraliſſimũ abſtractoꝝ iſtius pꝛedicamenti:
ẽ iſte terminꝰ qlitas pꝛĩe intẽtionalłr captns
Sed genus generaliſſimũ cõcretoꝝ huiꝰ pᷣ⸗
dicamẽti eſt ille terminꝰquale pꝛime intẽtio
naliter ⁊ catbegoꝛeumatice captꝰ.¶ Sʒ que
ſitiuũ buiꝰ pᷣdicamẽti eſt duplex.ſ.noĩale vt
quale ſincatbegoꝛeumatice captũ.Et ad que
ſtionẽ factã ꝑ hoc queſitiuũ dʒ fieri reſpon⸗
ſio ꝑ noĩa ↄcret de genere qualitatis ſiue q̃
lis. At ſi queratur qualis eſt ſoꝛtes bene re⸗
ſpondetur albus vel niger.⁊ ſic de alijs.Ali⸗
ud eſt qͥſitiuũ aduerbiale:vt qualiter ⁊ ad q̃ͥ⸗
ſtionẽ factã ꝑ tale queſitiuũ de pᷣma ſubſtan⸗
tia:dʒ fieri reſpõſio per aduerbia de genere
qualitatis.vt ſi queratur:qualiter ſoꝛtes cur
rit:reſpõdetur leuiter:tarde:bene:vel male.

Expõ du⸗
pler diui
ſionis

Dde gene⸗
raliſſimo
7 queſiti⸗
uo pꝛedi⸗
camenti
qualitath

ſ
Intelle /
ctꝰ diuif⸗

⁊ fic de alijs.Sed modus pꝛedicandi iſtiꝰ pᷣ⸗ onis quæ
dicamẽti de pꝛima ſubſtãtia eſt pᷣdicari ĩ q̃le ſitatis

¶ Quarto notãdũ eſt ꝙ hic auctoꝛ
ↄnr diuidit qtitatẽ dicẽs ꝙ qᷓ;titatis qttuoꝛ

uhef
il

deß
iches
K lfmſi ſormn
ſiſ fie bie ſhhiſe⸗
iſoi ieited Hii i⸗

itoclitt on en
nn ſhniiran di⸗
erfteinhanrn
ofeneſseſfnnm eeldi
elftifinilegliſt rgu
ovenccentsin ſecich
z9 nnoconentaliga diff

n AH
arei (Aapeimmꝛl

gfalſſimüdiffniak diffmn
ocitrina tibi diffinit da
ie ici notificniodiffinen
lt, (Aſ;deghfm.
inpanere wo boles nodican
hos ſihe fn libñ dicinur
ti örnegido iamq: oe aeen
pieco hyaccispꝛieimentionu

¶Peima ſoes jitans e
diſpo differt aut babit'⸗
gebabitus permaneno⸗
umlorytſimt nirntes
Sinen difiellineeſt
ffottegrancns pemuta
Gbegtlenginekab in
niiſdennn
Apoͤnes ſgen⸗

4 1 . 2 8 * ⸗ f. e.
— De pꝛima ſpecie qualitatis Folio xlviij
genere dain ſin V ſũt ſpẽs.i.q̃ttuoꝛ ſũt teri cões nõ coĩcidẽtes ſunt babitus ¶ Unde babitus põt Quid bĩ
ddodtnn H in ſigñdo:ſᷣm ſuas rões foꝛmales oẽs qtita ſic diffiniri Habitus ẽ qualitas dif⸗ ta diſpo.
woneil neſtif, tes mugingies n Ato teie o alte ficillime mobilis a ſubiecto Diſpoſi
Aifinn uln ulue . iſte ierſ irasmie intẽtiõalłr: ⁊ tũc etd tio vᷣo eſt qualitas ð facili mobilis.
ſter fuedered N diuidẽtia dñt etiã capi pꝛĩe intẽtionałr. SHz Eirca bũc tertum. ,
diilletermin dir ic pdſftin ſi capiat᷑ iſte teriꝰ q̃litas in iſta diuiſone ſe- ¶ Notandũ eſt pꝛimo:ꝙ boc cõple Acceptio
icerponſt NN cũde itẽtionaliter: tũc mẽbꝛa diuidẽtia etiã xum hĩtꝰa diſpõ capiũt᷑ duplr.¶ Anoꝰſcðe ĩ⸗ Das lx
kforma fine diß ſtniſutn dñt capi ſecunde intentionaliter ſehrlwolſer zu eſt ſpẽs lltlen termĩ qualitaſ dicpontis
inſpecjeg geg, = 3 7 cde intẽtionaliter capti: ⁊ ſic tantum ſigni⸗
8 — ☛ ¶ Kotra Dri pꝛio En guit᷑ ſic. Nul⸗ ficat ſicut h̊ complexũ terĩ ſignificãtes qua⸗
ogialueri becolin lü gen Füglinni dedi zuuri ſz qlitasẽ ge litates acqñtaſpnatiuitatẽ rei: ꝑ q́s ſõe qbꝰ
ae⸗ redeteigrin als Glali ⸗Sn dz diffiniri : maioꝛ ptz inſũt diſponũt pfecte vł ĩꝑfecte ad bñ vł ad
cr iſtetennims Rri oẽ qðᷣ dz diſtiniri bz gen ſupꝛa ſe:ſ nullũ ge male oꝑadũ.Alioꝰ capit᷑ ſcde intẽtiõalr ⁊ſic
Omliter captug⸗ nifd nus gnaliſſimũ hʒ genꝰ ſupꝛa ſe: nullũ ge⸗ habitus vel diſpoſitõ eſt qlitas poſt natiuita
terminus abſtracr de rtn nns gnaliſſimũ dʒ diffiniri ¶ Scdo aĩ ſic. dif tẽ rei acqñta ꝑ quã ſubm̃ diſpõitin ꝑfecte vł
gecm cöcfeti heiineſeine⸗ finitio alitatꝭ non ↄuenit omi ↄtẽto ſub dif ĩpfecte:ad bñ vel male operãdũ.⁊tunc ẽ ſpe
predicabile depeime ibſin finito: ergo nõ ẽ bona. Añs ptz: q: ᷣm albe⸗ cies iuliꝰ teri q̃litas pꝛime intentionalłr cap⸗
lbedo eſt termmsidſunne dinẽ exñtẽ in pariete nõ dicim̃ qles: ꝗ non tia illoꝰſolet cõit accipi boc cõplexuʒ qð ſup
cralitatiscni erimigt e Zuenit oĩ ↄtẽto ſub diffinito.¶ Lertio ſic af. plet vicem vnins incompleri. Eñ iſta ↄiunc
reen Afelümtüekptin om̃e accñs eſt foꝛma vel diſpoſitio m quam tio a:ponitur loco iſtius cõiunctõi l
peima ſubſtätuin unlent iitt⸗ vel ſibi ſimilẽ aliqd ðꝛ quale: vt pʒ ꝑ diffini⸗ arge rd s coltilrt i4 de acceptio
kalbus, (Dicſt poräter hetnet, tionẽ accidentis in ſecudo tractatu: ergo d i C Noraai eſt ſcho 1 ach pꝛopoſi nes bituſ
ſefi atu: ergo dif tu ſufficit iſte terminus bitus capitur triprr es bit

te. qr illuc eſt depꝛechcanenou zo finiti hs a diffini 2ci; .
d en denecmem Ad rões fſinitie conuenit alijsa diffinito. ¶ Unoꝰ ꝓut ẽ coꝛpoꝝ ⁊ eoꝝq circa coꝛpꝰ ſũt

———— in oppm. ¶ Ad pꝛimum ðꝛ ꝙ lʒ nullũ genus adiacentia. ⁊ ſic bitus eſt vnum pꝛedicatum
Numg ſubſtalluinguſe iiirt gnaliſſimũ diffiniat᷑ diffinitõe ꝓpꝛie dcã et ab alijs diſtinctum ¶ Alioꝰcapit bĩtus pꝛo il

ig iſtitenmini inenſun :nin qdditatiua.tñ bñ diffinit᷑ diffõe ĩpꝛope dcã lo qð opponit᷑ puationi:⁊ ſic etiã non capit᷑ ĩ
npdicamemtoqulitmig:tjtil q̃ ẽ qdã notificatio diffiniti: talis ẽ diffinitõ ꝓpoſito:ſʒ h̊ nõ capit᷑ qñ dr̃ ꝙ babitus oppo
ummeiate de hm ſibſtütuin t⸗ qlitatꝭ.¶ Ad ſcðʒ ðꝛ ꝙ lʒzʒ ᷣm albedinẽ exſtẽ nitur pꝛinationi. Tertioꝰ capitur pꝛo qua⸗
ngenem cop. noeñ dieim ſnat in pariete nos boĩes nõ dicamur quales: tñ litate inetiſtẽte alicui ſubiecto poſt.pꝛoduc⸗
ſus vel remiſſus:ſed deimgul⸗ nos ſube ſm illã bñ dicimur q̃les.¶ Ad ter⸗ tionẽ rei ineſſe diſponẽte ſuũ ſubm̃ ad meliꝰ
„14 tiũ ðꝛ negãdo ↄñam:qꝛ oẽ accñs ẽ q̃litas ca⸗ vel ad peius operãdũ oꝑatões ſibi ðbitas ⁊
ertio notandũ eſtcy gens piẽdo ly accñs pꝛĩe intentionaliter. iſtoꝰ eſt hᷣad ꝓpoſitũ. Sʒ iſto adhuc capitur
ſſimü abſtractoriſtins gelumen, Prioſper . ⸗ dDdupliciter. Ano mõ large ꝓ oĩ q̃litate inexi
ermin' qlitas gie initonm un qualitath ¶ Pꝛimg ſpẽs qlitatis eſt bĩtus ⁊ ſtẽte alicui ſubo pꝰ ꝓductionẽ rei ĩeſſe diſpo
gemns generaliſmi ddiſpo. differt at babit? a diſpõne: nore ſenſſitdif zntle velo Belus ontradi
Eti eſt ile ternin uleninna qꝛ babitus permanẽtioꝛ. eſt et diu⸗ ſiue illa qlitas fuerit facilr ſepabilisa ſno

õ turnioꝛ: vt ſiint virtutes et ſctemtie. iccro ſne diſffienlten: boc mo capiedo lllum

. et Oer nene EEEE terminũ babitus ẽ pꝛĩa ſpẽs q̃litatis:⁊ bocꝰ
bun zctemencl m f Sciĩa em̃ difficillime eſt mobilis: m n5 canft b.b. Alio⸗ capi⸗ ſrite pꝛo oĩ qua
fmentbegerenmlic ſ ⸗ ſi foꝛte grandis HHõ fiat. vł litate inexñte alicui ſubo pꝰ ꝓductionẽ rei in
hai dor eſ ineit ab egritudine:vł ab tiquo hmõi cir eſſe diſponẽte ſuum ſubm ad meliꝰ vel ad pe
t ſi qveru , ſedeilße/ em̃ ⁊ caſtitas nõ facile permutãtur c⸗ P. icc uc ei pꝛna ipes qlitatis:ſ5 co. .
an absne un , Diſpones vero dientzwnie de faci tinetm ſnbpꝛima ſecie qualitdttis Zecerai
ani eft i de in li ꝑmutãtur. vt caloꝛ:frigiditas egri ¶ Notãq eſt tertio q; iſte ter di⸗ vas n⸗
tigid oheraceſtun in tudo: ſamtas. EInde babitꝰ poſſunt ſpontio capitur duplr. Unoꝰlarge pꝛo oĩ qli
ſien memtun li ie dici diſpõnes: ⁊ non econuerſo. Nã care iberere ſuo iubo pe hanetione rel ieſſe
. — rale, illi qui babitũ habent quodam mo⸗ ſtue ula q̃litaſ fuerit ð facili mobi afo⸗ ſiue
Ged modns nie oniii do ſunt diſpoſiti vel melius vel pe⸗ ð difficili. ⁊ boc mo capit p.h.quando dicit q;
eneum ujeſhien ius ad eꝗ qͥ babẽt. Diſpõnes qit nõ omnis babitusteſt diſpontio:⁊ nõ econtra
nanto non dices amm
varitinn

XTractatus Tertius

illo modo capiẽdo ẽ pꝛima ſpecies qualitatꝭ
⁊ eſt terꝰꝰ ſynonymus cuʒ iſto termino bitꝰ
large accepto. Alioꝰ capit᷑ ſtricte pꝛo om⸗
ni qualitate inberẽte alicui ſubiecto poſt p⸗
ductionẽ rei ineſſe diſponẽte ſuũ ſnbʒ ad me
lius vel ad peius operãdũ⁊ q̃ eſt de facili ſe⸗
parabilis a ſuo ſubo ⁊ ſic capit.pe.b.qũñ dicit
ꝙ hĩtꝰ ⁊ diſpoſitio eſt pꝛima ſpẽs qualitatis
⁊ ſilr qñ dicit ꝙ bitꝰ differt a diſpoſitõe. Si⸗
militer põt dici ꝙ bĩtꝰ⁊ diſpoſitio qñ capiũt
ſcðe intẽtiõlłr capiũt᷑ dupłr.¶ Unoꝰ large:et
ſic ſũt teri ſynonymi ⁊ ſigñt terĩos ſigñtes
q̃litales ſuis ſbiectꝭ ĩberẽtes pꝰ ꝓductioneʒ
eoꝝ ĩeſſe diſponẽtes ſua ſuba ad meliꝰvł ad
peꝰ oꝑãdü.¶¶ Alioꝰ ſtricte ſic hĩtꝰñignificat
terĩos ſigñũtes q̃litates ſuis ſiectꝭ iberẽtes
pꝰ ꝓductionẽ eoꝝ ĩeſſe: diſponẽtes ſuba ad
meliꝰ vł ad peius operãdũ qͥ ſunt difficult᷑ ſe
parabiles a ſuis ſubiectꝭ.Et diſpõ ſignificat
tminos ſiguificantes qᷓlitates ſuis ſubiectꝭ.
inberẽtes poſt ꝓductionẽ eoꝝ ineſſe diſpo⸗
nẽtes ſua ſubiecta ad meliꝰ vł ad peiꝰ oꝑãdũ
Qui term Aue ſunt faciliter ſeꝑabiles a ſuis ſubiectis.

ini ponũ ¶ Quarto notanduʒ ẽ ꝙ pꝛio ĩ iſta
ni bac ſpẽ ſpẽ ponũt᷑ oẽs terĩ ſcias ſigñteſ.ſicut iſti terĩ
grãmatica:logica.rhetoꝛica:muſica ac.Et il⸗
loꝝ abſtractoꝝ cõcreta ponuntur etiã in iſta
ſpẽ:ſicut grãmaticꝰ:logicꝰ ac.¶ Scðo in iſta
ſpẽ ponũt oẽs terĩ artes mechãicas ſigntes
vt ars ſutoꝛia:ars ſabꝛilis.Et iſtoꝝ abſtracto
rũ ↄcreta:vt ſutoꝛ:ſaber:piſtoꝛ textoꝛ ⁊c.Ter
tio in iſta ſpecie ponũt᷑ ola noĩa vᷣtutum mo⸗
ralium ⁊ vicioꝝ illis opꝑoſitoꝝ vt virtꝰ foꝛti
tudo:liberalitas:viciũ:tumiditas: pꝛodigali
tas ⁊c.Et illoꝝ abſtractoꝝ cõcreta:ſicut foꝛ⸗
tis:liberalis:audax:pꝛodigus:c.¶ Quari ĩ
iſta ſpecie ponũt᷑ gñalr om̃s terĩ qͥ ſiguificãt
qualitates ſubiectꝭ inexiſtẽtes poſt pꝛoducti
onem rei ineſſe:diſponentes ſua ſubiecta ad
melius vel ad peius operãdum operationes
debitas:ſiue ille qualitates ſint faciliter ſiue
difficulter ſeparabiles a ſuis ſubiectis.
¶ Contra dicta pᷣmo ſic arguitur.
