ſpẽs ꝓpõnis bypotetice cõiſſime ſũpte. At
Fo capiũtur cõiter:ſunt ſpẽs ꝓpõnis bypo⸗
tetice ſũpte cõiter.Et vt capiuntur ꝓpꝛie et
ſpãliter ſunt ſpẽs ꝓpõnis bypotetice ꝓpꝛie
⁊ ſpãliter ſũpte.n inpñti diuiſione nõ acci
piunt᷑ pᷣmis modis:ſed ſoluʒ tertioꝰ:qꝛ tunc
mẽbꝛa diuiſionis excederẽt diuiſi um:qꝛ diui
ſum eſt ꝓpoſitio bypotetica ꝓpꝛie ſi umpta.
mõ non ois ↄditionalis cõiter ac cõiſſime ſũ
pta:eſt ꝓpoſitio hypotetica ꝓpꝛie ſumpta:q̃
re diuiſio non eſt bona. Quid aũt ſit condi
tionalis cõiſſime accepta: cõiter fiue ſpecia⸗
liter: videbitur in ſequentibus. Et fimiliter
de copulatiua et diſiunctiua.

¶ oõtra dicta pꝛĩo ſic arguit Hec
ꝓpõ.ſi hõ currit bõ mouet᷑:⁊ ſi bomo ẽ aſinꝰ
bomo eſt riſibilis.eſt ꝓpõ bypotetica:et tñ
non bzʒ duas catbegoꝛicas tanqᷓ; ꝑtes pꝛinci
pales euis:&̊ diffinitio ꝓpoſitionis bypote
tice non ẽ bona.¶ Scðo ſñic af. Iſta eſt pꝓpo⸗
ſitio bypotbetica:ſole lucente dies eſt: et tñ
non bʒ duas cathegoꝛicas:ergo diffinitio ẽ
mala.Tertio ſic arguit᷑ cõtra diuiſonẽ. Hec
eſt bypotetica: ſoꝛtes eſt ita albus ſicut a pla
to:⁊ tñ non continetur ſub aliquo mẽbꝛoꝛuʒ
diuiſionis:ergo diuiſio eſt mala

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ diſtinguẽdo maio⸗
rẽ:vel illa ſit bypotetica capiẽdo illð aggre⸗
gati ꝓpoſitio bypotetica: cõiſſime ſiue cõi⸗
ter.⁊ nc ↄceditur.vel ſpãliter: ⁊ ſic negatur.
Ad ſcdᷣm ðꝛ cõcedẽdo maioꝛẽ:⁊ diſtinguẽ⸗
do minoꝛẽ.vel ꝙ illa non habeat duas cathe
goꝛicas explicite: ⁊ ſic ↄceditur vel ĩplicite
⁊ ſic negatur. Modo iſta reſoluitur ſic ſole
lucente dies eſt:ſi ſol lucet dies eſt: vel dum
ſol lucet dies eſt: vel quia ſol lucet dies eſt:
Q¶ Ad tertiũ dicitur ꝙ illa continetur ſub co
pulatiua:quia illa reducitur ad copulatiuaʒ
ſicut infra videbitur.
¶ Koditionalis ẽ illa in qua ↄiun⸗
gutur due cathegoꝛice ꝑ bãc cõiun
ctionem ſi: vt ſi ſoꝛtes currit ſoꝛtes
mouet᷑. Et illa catbegoꝛica cui ĩme⸗

diate pᷣponit᷑ illa ↄiũctio ſi: ðꝛ ante⸗

cedens:reliquavero cõſequens.
¶ Circa bunc textum.

¶ Notãdum ẽ pꝛimo: ꝙ ſicut dictũ
C

Diffinitõ
ꝓPpõis co
ditional.

Notabile

,
. rrgni ſc⸗
Cractatus Pꝛimus. ubrin ſpen
Acceptio eſt in lectiõe pᷣcedẽti: ̊ aggregatũ ꝓpõ con Oiunctionẽ ſi:non ↄſtituit conditionalẽ ſtri⸗ Zinnn niſn co
nes ꝓpõ⸗ ditionalis.accipit᷑ triplicit᷑. Qnoꝰcõiſſime:⁊ cte ſiue ſpaliter captã.qꝛ oꝛõnes q̃ copulant ſenmnmn hrans. niſt
nis cõdi⸗ tũc deſcribit᷑ ſc. Pꝛopõ ↄditionalis eſt pꝓpõ e iſtã ↄiunctionẽ:non ſunt cathegoꝛice: ſed honn Zuto ſen l .
tionalis. hypotetica:in q̃ vel in cuiꝰ mẽtali cui ſuboꝛ/ conſtituit hypoteticã cõiſſime ſũptã:nec dif ſelͤ⸗ jbon amntn cee
dinat᷑:oiungũtur due ꝓpõnes: vel plura cõ⸗ finitio dataa Pe. hiſ.de cõditionali ↄuenit unt efsti hah⸗ i
plexa duabꝰ? ppõibꝰ ꝓpoꝛtionabilia ꝑ iſtam illis. Alio capit᷑ illatiue: tũc denotat Oñs ni⸗ inenton hon
ↄiunctionẽ ſi: vł ꝑ aliquid ſupplens vicẽvniꝰ ſequi ex antecedẽte: vt ſi aſinꝰ volaret aſinꝰ ſeniuon frcrgo
intellectꝰ tanqᷓ ꝑtes pᷣncipales eiꝰ. Alioꝰ capitur cõi baberet alas.Et iſtoꝰ capit᷑ dupliciter. AUno Ramm jordiſtt
diſionis, ter:et tunc eodẽ mõ diffinit᷑ ſicut qñ accipi᷑ modo vt coniungit inter duo cõplexa ppoꝛ⸗ (Arumn nn
cõiſſime dempta illa ꝑticula:vel plura cõple tionabilia duabꝰ cat begoꝛicis:ſiue inter du luapiigo cler ⸗
xa duab? ꝓpõnibus ꝓpoꝛtionabilia: ⁊ iſtis ꝗs hypoteticas.⁊ iſto modo cõſtituit ↄditio eitie cieco
duobꝰ' modis non capitur in ꝓpoſito. Alioꝰ nalẽ ooiſſime ſumptã:ſiue cõiter acceptã: et niter aitn negn,
capitur ſpãliter: ⁊ tunc diffinitur a Pe.biſ.⁊ illo modo nõ capitur in diffinitione cõditio ſſat dlctiee ar.
dz ſic diff initio ĩtelligi.¶ Pꝛopõ ↄditiõalis nalis data a Pet. biſ. Alioꝰ vt cõiũgit inter lomior⸗. Bel ccpiẽ
eſt ꝓpõ bypotetica:in qua explicite ſiue im duas cat begoꝛicas:⁊ ſic conſtituit cõditiona it rtéten piei
plicite: ſiue in eiꝰ mẽtali cui ſuboꝛdinat᷑ con lem ſtricte captã:⁊ boc modo capitur illa cõ tor ſtchieconi .

iunguntur due catbegoꝛice ꝓpõnes ꝑ banc

iunctio ſi:in diffinitione ↄditionalis.

ↄiunctionẽ ſi: vel ꝑ aliquã ſibi equiualentẽ.
¶In hac diffinitõe ponit᷑ ꝓppõ bypotetica:
loco gñis:⁊ totũ reſiduũ ponit᷑ ad dr̃iam co⸗
pulatie ⁊ diſiũctie.Et ðꝛ notãter explicite ĩ

¶ Quarto notãdũ ẽ q iſte textꝰ dʒ intellect Nio Na ventnec
fic int elligi:qꝛ illa ꝓpõ cathegoꝛica cui ĩme notabilis lio e na non poſſit
qiate pꝛeponit᷑ illa ↄiunctio fiiillatiue capta rit gans nonp
ðꝛ añs:ſiue denotat᷑ eſſe añs.¶¶ Uñ in condi nh conſeguentept bon

diffinitione: ꝓpter tales ꝓpõnes: ſi bõ cur- c maſi “ à Qn iee ch o.
rit bomo mouet᷑.Dicit᷑ iplicite ꝓpter tales e tonirerene netdraebegortts fin ſ. ſß (ncgzdn
ꝓpõnes:ſole lucẽte dies eſt. Dicit᷑ in ei? mẽ⸗ captãieſt ve ain delittonali Kirmagti⸗ ceſana t cis falſae
tali ꝓpter iſtam litterã a: ſi iponeretur ad ſi arfallanog eſt veru añs: ſed denotatur eſſe Cheahmn.
gnificanduʒ tatum ſicut iſta oꝛatio. ſi bomo antecedẽs. Et in conditionali negatina ve⸗ (Dꝛimonotandii
currit hõ monet. Dicitur notanter vel aliqd ra: illa ppõ cui imediate pponitur illa cõiũ⸗ dfciteligi. Ad vine

ſibi equiualens:ꝓptertales pꝛopoſitiones:
ſoꝛtes currit:ergo ſoꝛtes mouetur.

ctio ſi: nõ eſt verũ añs:ſed apparens tantuʒ.
Sed in negatiua falſa:illa ꝓpoſitio cui ĩme

gffinnatinan aſis 7

lei gaſcenoͤhmtes ieferi
nieſei gnoͤftpoſſibilleais ere

.no· pde ¶Ntãdũ ẽ ſcdᷣo:ꝙ illa ↄiunctio Si. diate p̃ponitur illa coniunctio ſi: eſt ver an Quid te n ieſtiſt, en
no bile Ch mochsae cade ſen tag oni in oꝛone. tecedens: ⁊ alia verũ ↄñs. ¶ Et ſic ptz ᷓ iſte cedens in ſitelſuup rii n io
de n. Ino vt ↄiungit inter ꝓpõnes: tunc facit termin antecedẽs: non capitur in ꝓpoſito oñs in x J (jiltſtfirmriun
. . ſtricte: ſed cõiter: vt dr̃ tam de vero antece⸗ poſito, hröͤreirit dinotiter r

bypoteticã ↄditionalẽ. Alioꝰ vt ↄiungit in⸗
ter terĩos ⁊ nõ inter ꝓpoſitiones:⁊ tũc fagit
ppoſitioneʒ de ↄditionali extremo. Et hoc
cõtingit dupliciter. AUnoꝰ qñ cõtingit inter
terios a parte ſubiecti poſitos ⁊ tunc facit ꝓ
poſitionẽ cathegoꝛicã de ↄditionato ſubie⸗
cto:vt ſoꝛ.ſi ẽ ſedẽs nõ eſt ſtans.ibi h̊ totuʒ:
ſoꝛ.ẽ ſedẽs eſt ſubᷣm. Alioꝰ qñ ↄiungit inter
terĩos a ꝑte pᷣdicati poſitos:⁊ ſic facit ꝓpoſi

dente qᷓ de apparẽti. Et fiłliter ðꝛ de iſto ter
mino ↄſequens.Rũ in pᷣſentitextu. ſiliter
in qualibet cõſequẽtia: iſte terminus añũs ca
pitur noĩaliter et vt eſt nomen ſcðde intẽtio⸗
nis et ſic antecedẽs eſt oꝛatio vere vel appa
renter inferens conſequẽs ⁊ nõ capitur ꝑti⸗
cipialiter: ⁊ vt
qꝛ tunc tm̃ valet:hicut boc aggregatũ res pᷣ⸗
cedẽs aliã rẽ.¶ Eñ in iſta ꝓpõne bypoteti⸗

terminꝰ pꝛie intẽt ionis:

n ſtegnige din
ansſunt cöplera po
nidevtſiafin Wanc
notiter öbftes eſſetie⸗
ponärefſenoyebiinin
Meſt egtiurali⸗
notſterfinenon inden

nclzocſtionali ie ndh
Nſtionalia
ſri d g

tionẽ cathegoꝛicã de ↄditionato pᷣdicato:vt C. Pi. r⸗ i(Ktaßen
ſoꝛtes eſt S ſi eſt raibilisrſ boe totu a⸗ ca:aial currit:ñ hõ currit: ibi ly aĩal cu rrit ẽ ſtderun et ſam
ſinus eſt rudibilis:ẽ pꝛedicatum. antecedẽs capiẽdo illũ terminnʒ antecedẽs (Sdonerzen nert
⸗ftticipialiter: ꝛvt eſt terminꝰ pꝛĩe intẽtionis Aingiil eſto
Si. capit ¶ Notãdũ eſt tertio: q illa ↄiũctio tñ eblennnd galaltter ⁊ vt eſt terminus kereſien
itie . ri i 65 . iplici ſecunde intentionis. ſſter,, eineſſe⸗
ↄditiona fiqn ↄiungit inter ꝓpõnes capitur triplici⸗ CC1 B WS ſerig deſe de
liter pꝛo ter. Inoꝰ pure ↄditionaliter: vt in iſta ppõ ¶ otra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. Iſta Einfi kieien
miſſiue ⁊ ne:ſi baberẽ libꝛos libẽter ſtuderẽ. ¶ Scòo ꝓpõ eſt ↄditionalis:ſi aſinꝰvolaret aſinꝰ ba ofen eeſint a
illatiue. mõ capitur ꝓmiſſiue: ſiue vt eſt ignũ ꝓmiſ/ beret pẽnas:⁊ tñ ibi non coniunguntur due pi eſeſane
ſionis.Exemplũ vt ſi veneris ad me dabo ti catbegoꝛice per banc coniunetionem ſi:cum nnluige ft R
bi equũ.Et iſtis duobus modis capiẽdq jſtã ibi nulla ſit cat begoꝛica: ergo diffinitio eſt wneſ Kre
ſtin i
NeN

8: fic conſtituit dan
e codition
ptä:1 boe modo capiturillecj
diffinitione oditionalis,

onotadiͦ iſte terptg

r iln ppöcabegoriaeiin De vita⸗
ik illa vdiunctio ſeillutiuen te Sditio

enotat eſſe añs. (Vñ inconi
uatiua vera catbegoꝛicaqine
rpoſt üla coõiũctione fiilitie
2 ans in oditionali affirnund
eſt veru anñs:led denotanreſe
Et in conditionali negatinure
ui imediate pponitur illa cii
verü añs: ſed apparens uunt
tiua falſa:illa ppoſitiocniin
ur illa coniunctio fieſt verien

cedẽs: non capitur in ppoſte/
iter: vt df tam de veroantel
pparẽti. Et ſiliter dꝛ de ſotn
ns. Eiñ in Pſentitetti. iffin
öſequẽtia: iſte terminns Ren
eret vteſt nonen einn
ecedẽs eſt oꝛntio ee e n
ens conſequẽs no cnut
. teſᷣ termin⸗? pꝛie henu⸗
alet: ſicut boc ec e
(einit⸗ Pir ainami
. bo currit: dil n
mhrhi iterminuzantlel,
piedo illüternn nbinini
eteſt termmn nef temni⸗
1o noialiter 7 t

nalis
Coꝛrela⸗
riuzʒ

Intelle⸗
ctus veri
lunctio fieſt ennl tatis con
lia veru ↄs. ¶E ſeptzchiſtn ditionaii

um,

De conditionali

mala. Secũdo arguit᷑ ſic. Iſta eſt ↄditiõalis
Si haberẽ libꝛos libẽter ſtuderem:⁊ tamen
illa pꝛopoſitio cui ĩmediate illa ↄiũctio ſipᷣ⸗
ponitur non ðꝛ añs:ergo ille textus eſt fal⸗
ſus.¶Tertio ſic ar. In iſta pꝛopoſitione aĩal
currit ſi bomo currit illa pꝛopoſitio animal
currit eſt añs:cũ ipᷣa pꝛecedat aliã ꝓpoſitio⸗
nem:⁊ tamen non ponitur immediate poſt
illã ↄiunctionẽ ſi:ergo ille textus eſt falſus.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ diſtinguendo maio
rẽ.vel capiẽdo cõiter ꝓpõnem ↄditionalẽ:⁊
ſic ↄcedit᷑.vel capiẽdo ſtricte:⁊ ſic negat᷑ ma
ioꝛ.minoꝛ ↄcedit᷑:⁊ negat᷑ ↄña ¶ Ad ſcðm ðꝛ
ſiłrſicut dictũ ẽ pꝛiꝰ ⁊c.¶ Ad tertiũ ðꝛ diſtin
guẽdo maioꝛẽ. Nel capiẽdo illũ terim añs ꝑ
ticipialłr:⁊ vt ẽ teri pꝛĩe ĩtẽtõis:⁊ ſic ↄcedit
maioꝛ.vł capiẽdo noĩalłr:avt ẽ teriꝰ ſcde ĩtẽ.
⁊ ſic negat᷑ maioꝛ:mĩoꝛ ↄcedit᷑:ꝛ⁊ ↄna negat᷑.

¶ Ad veritatẽ cõditionalis requi⸗
rit᷑ ꝙ añs non poſſit eſſe verum ſine

conſequente:vt ſi bomo eſt.aĩal eſt

¶ Vñ oĩs ↄaditionalis vera eſt ne⸗
ceſſaria:⁊ oĩs falſa eſt impoſſibilis.
¶ Eirca hunc textum.
¶ Pꝛimo notandũ eſt: ꝙ iſte textꝰ
dz ſic ĩtelligi. Ad vᷣitatẽ ꝓpõnũ ↄditionaliũ
affirmatiuaꝝ qᷓ; añs ⁊ ↄns ſũt ppões catbe
goꝛice:nõ bñtes reffexionẽ ſupꝛa ſe: reqͥrit
nõ ſit poſſibile añs eẽveꝝ ſine noua ĩpõne
ſui vel ſuaꝝ ꝑtiũ:qͥn ↄñs ſit veꝝ ſi foꝛmetur.
¶ D notãter affirmatiuaꝝ:qꝛ ad negatiuas
B nõ reqrit᷑.dr̃ notãter q̃ᷓꝝ añs ⁊ ↄñs ſunt p
pones cathegoꝛice ad dꝛiaʒ ↄditionalis cuiꝰ
añs ⁊ ↄñs ſunt cõplexa ꝓpoꝛtionabilia ppõ
nibꝰ: vt ſi aſinꝰ volaret:aſinꝰ hr̃et pẽnas. dĩ
notãter nõ hñtes reflexionẽ ſupᷣ ſe:ad dr̃am
ꝓpõnũ reflerionẽ hñtiũ ſupꝛa ſe: vt ſi nulla
pꝓpõ eſt negat iua:aliq ꝓpõ eſt negatiua. Dĩ
notãter ſine noua impõe:q; ꝑ nouã impõem
in qlʒ ↄditionali.añs peſſe veꝝ abſq; h ꝙ
ↄñs ſit verũ.Et ðꝛ ſi foꝛmetur:q; poſ.eſt q;
añs ſit verum oñte non exiſtente.
¶ Scðdo notãdũ eſt:i ad veritateʒ
ↄditionał affif̃atiue ĩ cõi cuiꝰ añs ⁊ ↄñs ſunt

VYpões catbe. de ineſſe ⁊ de pñti:reqᷣrit q̊

litercũq; ꝑ añs ſigt᷑ ſiẽtiõe totali ⁊ ꝓpõnali
eẽ impoſſibile eſt ita eẽ qn ita ſit q litercũq;
poñs ſigtur eſſe:ñ ſoꝛmet᷑ ſigtiõe totali et
ꝓpõnali. Et filłr diceret᷑ de ↄditiõalibꝰ affir
matiuis: cuiꝰ añs ⁊ ↄñs ſunt ppões de pᷣteri

to:ponẽdo tñ illud vbũ fuiſſe:loco iſtiꝰ xbi ſt

eſſe· Et ſilr de futuro⁊ de poſſibili mutãdo

Folio xviij.

locutio nem ſᷣm exigẽtiã copulaꝝ.Et ſilr di⸗
ceret᷑ de ↄditionalibꝰ qᷓꝝ ꝑtes ſũt negariue.

¶ KTertio notãdũ eſt:q ꝓpõ ↄditio
nalis:vt capit᷑ in ꝓpoſito:cõpᷣhedit ſub ſe rõ
nalẽ ⁊ ↄditõalẽ ſtrictiſſime captã:⁊ lʒ ad q̃rũ
libet iſtaꝝ vᷣitatẽ reqͥrat᷑ illud qdð dictũ eſt in
ꝛimo notabili:fiue in ſcdo:⁊ b ſufficiat in cõ
ditionali ſtrictiſſime capta:nõ tñ in rõnali:
ſʒ vltra hᷣ due ↄditões reqrũtur. Pꝛia eſt q;
añs ſit veꝝ. Scðda eſt:ꝙ ↄñs ſit veꝝ.vt ad vᷣi
tatatẽ iſtiꝰ ſoꝛtes curri t: g bõ currit: reqͥrit
ꝙ añs ſit veꝝ:⁊ ſiłr ↄñs.Et añs nõ poſſit
eſſe verũ ſine ↄñte qñ foꝛmat᷑ ſiue ꝙ ita eẽt
qualitercũq; ꝑ añs ſignificat ſigtione totali
⁊ ꝓpõnali:⁊ nõ ita eſſe ſicut ꝑ ↄns ſi tur ſi⸗
gnificatiõe totali ⁊ ꝓpõnali impoſſihilè ẽ eẽ
¶ Quarto notãdũ eſt:ꝙ iſte textꝰ.
n oĩs ↄditõalis ⁊c.dʒ ſic intelligi. Uñ oĩs
ↄditionał affirmatiua vᷣa ſimpłr dicta eſt ne
ceſſaria:qꝛ illud qð reqͥrit᷑ ad vᷣitatẽ.hᷣ etiam
ſufficit ad neceſſitatẽ.Or̃ notãter ſimptr di⸗
cta ad dr̃am rõnalis:qꝛ ad h̊ ↄditiõalis ſit
vera q̃ nõ eſt rõnalis:nõ reqͥrit᷑ ꝙ añs ſit ve⸗
rũ ſiue ↄñs:vt pʒ de iſta.ſi hõ eſt afinꝰ bõ eſt
rudibilis Etiã aliqua eſt falſa:cuiꝰ añs ⁊ ↄñs
ſunt vᷣa:vt iſia ſi ſoꝛtes eſt:hõ aſinꝰ eſt. ¶ E
iſtis pʒ ꝙ ſignificatio totiꝰ ↄditiõalis eſt di⸗
ſtincta a ſignificato ſui ↄñtis ⁊ ſui añtis:⁊ tñ
eius ſignificatio depẽdet ex habitudine añ⸗
cedentis ⁊ ↄſequentis in ſignificando.

¶ Koõtra dicta pᷣmo ſic arguit᷑ Iſta
ẽ ↄditõalis vᷣa nõ ſi ſoꝛtes currit plato diſpn
tatt tñ eiꝰ añs põt eſſe verũ ſine ↄſequẽte:
bextꝰ eſt falſus.¶ Secundo afr ſic. Iſta eſt cõ
ditionalis vera:ſi bomo currit aĩal currit:et
tñ poſſibile eſt ꝙ añs ſit veꝝ ſine ↄñte:ergo
textꝰ eſt falſus. Tertio ſic a. Si iſte textꝰ

eẽt verꝰ ſeq̃ret᷑ ꝙ iſta ↄditiõalis eẽt vᷣa.ſi bõ

currit aliqua ꝓpõ eſt ↄditiõalis.ↄñs eſt fal
ſum:gꝗ ⁊ añs ↄna patet:oꝛ añs nõ nõt eſſe ve
rum quin ↄñs ſit verũ ſi ipm foꝛmetur

¶ Agq pᷣmũ ðꝛ:q textus intelligitur
de affirmatiuis ⁊ nõ de negatiuis.¶ Ad ſcdᷣʒ
ðe ꝙ in textu debet ſubintelligi illa particu⸗
la ſi iᷣm ↄñs ſit ſiue foꝛmet᷑. ¶ Ad tertiuz ðꝛ
y textꝰ intelligit᷑ de ↄditionalibus quarum
Partes non habent reffectionem ſupꝛa ſe
Agd falſitatẽ ↄditionalis ſufficit
ꝙ añs poſſit eſſe veꝝ ↄſequẽte exi⸗
ente falſo: vt ſi bomo eſt: albũ eſt.
¶Eirca bunc textum.

cij

intellect⸗
coꝛrelarij

coꝛrelar:

e um.

Ad rõeo

ſitate con
ditionat.

Intelle⸗
ctus falſi
tatis con
ditionał.

NRequiſi⸗
ta ad fal⸗
ſitatez ra
tionalis.

Modiĩar
guedi in
conditio⸗
nalibus
Pꝛimus.

Secũdꝰ.

Tertius.

Quartus

Cractatus Pꝛimus

¶ Motandũ eſt pꝛimo q ille textus
debet ſic intelligi.Ad falſitatẽ ꝓpoſitionuzʒ
bypoteticarũ ↄditionaliũ affirmatiuarũ:qꝝ
ans ⁊ ↄñs ſumi ꝓpoſitiones cathegoꝛice nõ
habẽtes reflectionẽ ſupꝛa ſe:reqͥrit᷑ poſſi⸗
bile ſit ꝙ antecedens ſit verum ⁊ conſequẽs
falſum.Et iſtud etiã ſufficit ad veritatẽ con⸗
ditionalis negatiue. Sed ad falſitatem ne⸗
gatiue requiritur illud idem quod requirit
ad veritatem conditionalis affirmatiue.

¶ Scðo notandum eſt:ꝙ ad falſita
tem rationalis ſufficit ꝙ deficiat vna illarũ
triũ ↄditionũ reqͥitarũ ad eiꝰ veritatẽ.ſ.vel
ꝙ; ↄña non ſit bona:vel q; antecedẽs non ſit
verũ vel ↄñs.Sed ad veritatẽ rationalis ne
gatiue:ſufficit illð qdð requiritur ⁊ ſufficit ad
falſitatẽ affirmatiue.Et ad falſitatẽ rationa
nali negatiue ſufficit illud qð requiritur ad
veritatẽ affirmatiue

¶ Mõtandũ eſt tertio ꝙ q̃ttuoꝛ mo⸗
dis ſolet fieri argumẽtãtio a ↄditiõali. Ano
modo a tota ↄditionali cũ poſitione añcedẽ
tis ad poſitionẽ ↄñs ⁊ talis modus arguẽdi
eſt bonꝰ vt ſi bomo currit hbomo mouet᷑.ſed
bomo currit:ergo hõ mouetur.⁊iſte modus
arguẽdi ſolet vocari fillogiſmꝰ bypoteticus
ↄditionalis.Alio mõ a tota ↄditionali cũ de
ſtructione añcedẽtis ad deſtructionẽ ↄſequẽ
tis:vt ſi bomo currit homo mouet᷑: ſed nullꝰ
bomo currit:ꝗ nullꝰ homo mouet᷑.⁊ iſte mo
dus arguẽdi non eſt bonꝰ gfa foꝛme cũ non
valeat in oĩbꝰ terĩs:vt pʒĩ exẽplo dato:lʒ in
aliqbꝰ teneat gra materie.ſ.qñ rermini ſunt
ↄuertibiles q ſunt ſubiecta vel pᷣdicata:dt hᷣ
ſi bomo currit riſibile currit:ſʒ nullꝰ hõ cu⸗
rit:ergo nullũ riſibile currit. Sed qñ termi⸗
ni non ſunt ↄuertibiles:tũc in tali modo ar⸗
guendi committitur fallacia ↄñtis

¶ Notãdũ eſt quarto ꝙ tertio mo⸗
do arguitur a tota ↄditionali cũ põne ↄñtis
ad poſitionẽ antecedẽtis:⁊ iſto mõ etiã com
mittit᷑ fallacia ↄſequẽtꝭ in multis argumẽtꝭ
⁊ ſic iſte moqus arguẽdi non tenet foꝛmatr:
vt patet in iſto etẽplo ſi hõ currit aĩal currit
ſed aĩal currit:ergo homo currit.qꝛ añcedẽs
põt eſſe verũ ↄſequẽte exiſtente falſo. Sed
aliquẽdo tenet iſte modus arguẽdi in aliqbꝰ
terminis gratia materie.ſcʒ in terminis con
uertibilis:vt ptz in iſto eremplo:ñi hõ currũᷣ
riſibile currit.ſed riſibile currit: ergo homo
currit. ¶ Quarto modo arguitur a tota cõdi⸗
tionali cum deſtructione conſequẽtis ad ꝓe

ſtructionẽ añcedẽtis Et iſte modus arguẽdi
valet in oĩbus terminis.vt bene ſeqt᷑ᷣ. ſi bõ
currit homo mouetur:ſed nullꝰ bomo moue
tur. ergo nullus bomo currit.¶ IUnde ſi con
ſequens ↄditionalis ꝓpoſitiõis ſit ꝓpoſitio
particularis vel inderinita:ad deſtrue dũ ipʒʒ
oↄñs nõ ſufficit accipe ꝓpõneʒ ꝑticularẽ ſibi
ſubcõtrarie oppoſitã:ſed opʒ accipꝑe ꝓpõnẽ
vlem ſibi õdictoꝛie oppoſitã:vt nò ſequit᷑: ſi
bomo eſt rifibilis:aĩal eſt riñbile.ſed aĩal nõ
eſt riſibile:ergo homo non eſt riſibilis. Iſta
em̃ ↄcluſio eſt falſa: vtraq; pᷣmiſſaꝝ eſtvera
ſcʒ iſta ↄditionalis.ſñ bomo eſt riſibilis aĩal
eſt riſibile.⁊ etiã iſta idefinita negatiua:aĩal
non eſt riſibile:qꝛ equꝰnõ eſt riſibilis. Sʒ ad
bene arguẽdũ opʒ deſtruere ↄñs vłj ſic ſi bõ

eſt riſibilis:aĩal eſt riñibile:ſed nullũ aĩal eſt

riſibile: ergo nullus bomo eſt riſibilis: ⁊iſte
ſillogiſmꝰ eſt bonꝰ⁊ ſicut ↄcluſio eſt falſa.ita
aliqua pᷣmiſſaꝝ.ſ.iſta:nulluʒ aĩal eſt riſibile,

¶ Kontra dicta ar᷑ pꝛimo ſic. Iſta
ↄditionalis eſt falſa:non ſi hõ currit:bõ mo
uet᷑.⁊ tñ ad falſtatezʒ buiꝰ non reqᷣrit᷑ añs
ſit verũ ⁊ ↄñs falſum:ergo textus eſt falſus.
¶ Scðdo ſic afñ.hec eſt ↄditionalis falſa affir⸗
matiua:ſi aſinꝰ volaret petrꝰ moueret᷑.⁊ tñ
nõ eſt poſſibile ſine noua impõe ꝙ añs ſit ve
rũ ⁊ ↄns falſum:cũ nec añs nec ↄns ſũt ꝓpo
ſitiones:ᷓ textꝰ eſt falſus.¶ Tertio ſic af.ð ẽ
ↄditionalis falſa. Si nulla ppoſitio eſt ne⸗
gatiua:aliqᷓ ꝓpõ eſt negatiua: ⁊ tñ nõ eſt poſ
ſibile ꝙ antecedẽs ſit verum:⁊ ↄñs falſum ſi
ipſum foꝛmaretur ergo textus eſt falſus.

¶ Ad pᷣmũ ðꝛ ꝙ textus intelligitur
de affirmatiuis:⁊ non de negatiuis.ꝗ Ad ſe
cũdũ ðꝛ ꝙ textus intelligitur de ↄditionali⸗
bus quarum ꝑtes ſunt ꝓpõnes cathegoꝛice:
modo ſic non eſt in erxẽplo dato ſed ſunt duo
complexa ꝓpoꝛtionabilia duabus ꝓpõnibꝰ
¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ extꝰ intelligitur de ↄditi⸗
onalibꝰ quaꝝ partes non hñt reflexionẽ ſu⸗
pꝛa ſe.modo iſta ꝓpoſitio:nulla ꝓpoſitio eſt
negatiua bʒ reflexionem ſupꝛa ſe.

¶ Copulatiuaeſt illa in qua ↄiungũ
tur due cathegoꝛice per banc cõiun
ctionẽ ⁊:vt ſo:tes currit:⁊ plato di⸗

ſputat.
¶ Circa bunc textum

Notabile

Diffinito

põis co

pulatiue.

Acceptõ
nes ppo⸗

¶ Motãdũ ẽ pᷣmo ꝙ boc aggregatũ⸗ nis copi

ꝓpõ copulatiua:capit᷑ criptr. Uno mo cõiſſi
me ſic eſt ſpẽs ꝓpois bypotetice cõiſſime

latiue

cle/
s dift
ſtois co
nltie
one,

eitmlis Etiſte cik in
pönis bypotbeticeſpal
¶ mitiectſco

nltbocaggrlegatu ppoce
gidffint ia; Et dz ſie d
popocopulatinat ppo
pplicte verplicitefine i
due catbegoꝛice iſta oii
velalig ſibi eqnales:tan
ei aſſtomo capiedo opre
lmmui fmnptr dicti aulil
pulrtiui dterispgſcamen
deterig cſcamet guürit⸗
detensſcameti litatis
inerbisfimlrucinis,0
lctdeen yntplunip'⸗

tihb iſtun Conlunctione et,1

Ggann, Piſi giuntaneneuin

dicta af pꝛimo ſc
ſt falſanon ſi bö cumird n
alſitatez bui' nonreqnit hei
8 falſum:ergo textus et ſalig
.bec eſt vditionalis fala afff⸗
n volaretpetr; moneret tij
le fine noua impoeaſsftee

nabilia:ↄiũcta vł ↄiũctas

Intelle⸗
ctus diffi
nitõis co
pulatĩe p
ponis.

nm.: cu nec añs necoñs ſit o

tt' eſt fallus. (Tertio ſcaf be
alſa. Sinulla ppoſttioeſ e
poͤ eſt negatina: ttß noͤeſ
edẽs ſfit verum: 9fs falumf
etur ergo tertuseſt kilſis

18: textus intellien
is: ⁊ non de negarlus At
tus mtelligitun de end
es ſunt ꝓpones cabegen⸗
1 glun dato ſed ſn V
oꝛtionabilia duabus penn
e ert intelligiturde
partes non bñt reflerion
ppoſitio.
cſenonen ſimat
tiuaeſt illa in i.

öiu
begorcce perbanch
ſoꝛtes curnit

tertum
circabuncterte
noq bo no nlc
et nipi.Dno eſfte

pois tetice collii
es ppore/

multipli⸗
ces copu⸗
tiue.

mulla ppoſtint

Acceptõ

4
6

Et.

fegetie,

t

ne cuiꝰ ꝑtes ſunt ꝓpõnes

De copulatiua ꝓpõne.

accepte.Et diffinit᷑ ſic. Pꝛopõ copulatĩa ẽ il
la q etplicite vł iplicite: fiue ĩ cni mètali bʒ
płes ꝓpõnes:ſiue pla ↄplexa ꝓpõmni ꝓpoꝛtõ
ꝑ bãc ↄiũctiõeʒ co
ulatiuã ⁊ vłꝑ alið ſibi equalẽs tãqᷓ; pᷣncipa
es ꝑtes ei.Et iſto mõ nõ capit.p.b.qñ diffi
nit,/ ppõneʒ copulatiuã.Et ꝑticule huiꝰ diffi
nitionis eodẽ mõ exponũt᷑:ſicut ꝑticule poſi
te in diffinitione ppõnis bypotetice cõmu⸗
niſſime ſũpte.¶ Alioꝰ capit᷑ cõiter: ⁊ tũc de⸗
ſcribit᷑ ſic. Pꝛopoſitio bypotetica copulati⸗
ua ẽ illa: q bʒ duas ppões ⁊vnã ↄiũctionẽ il
las ↄiũgentẽ:vel aliqͥd ſibi equalẽs tanqᷓ; ꝑ⸗
tes pᷣncipales eiꝰ.Et iſto mõ nõ capit᷑ a.p.b.
ſed ſic capiendo ẽ ſpẽs ppõnis bypothetice
cõiter accepte.Tertio capit᷑ ſpãliter p ppõ
catbegoꝛice ꝑ cõ⸗
iũctionẽ copulatiua ↄiũcte. ſiue ꝑ aliqͥd fibi
eqͥualẽs.Et iſtoꝰ capit᷑ in ppoſñito. eſt ſpẽs
ꝓpõnis bypotbetice ſpãliter accepte.

¶ Notãdũ eſt ſcðo ꝙ bic Pe. b. ca⸗
pit hoc aggregatũ ꝓpõ copulatiua ſpãliter:
qñ diffinit ipaz. Et dz ſic diffinitõ ſic ĩtelligi
Pꝛopõ copulatiua ẽ ppõ bypothetica: in qᷓ
iĩplicite vł explicite:ſue in eiꝰ mẽtali ponũt᷑
due cat hegoꝛice.⁊ iſta ↄiũctio a: ea ↄiungẽs
vel aliqͥd ſibi eqͥualẽs:tanqᷓ ꝑtes pᷣncipales
eiꝰ.⁊ iſto mõ capiẽdo ↄpꝛebẽdit ſub ſe copu⸗
latiuã ſimpłr dictã cauſalẽ:tpalẽ: localeʒ:co
pulatiuã ð terĩs pᷣdicamẽti ſube:copulatiuã
de terĩs pᷣdicamẽti quãtitatis:⁊ copulatiuã
de terĩs pᷣdicamẽti q̃litatis: copulatiuã de
aduer bijs ſimilirudinis.¶ Copulatiua ſim⸗
plicit᷑ dicta Hʒ vt pluribꝰ pꝛo copula pᷣncipa
li iſtam coniunctione et.¶ Copulatiua cãlis
hz iſtã ↄiunctionem quia.Et copulatiua tꝑa
lis hʒ aduer biũ tꝑis tanquã copulam pꝛinci
palẽ. Copulatiua locał bʒ aduerbiũ loci. Co⸗
pulatiĩa de teris pᷣditamẽti ſde bʒ iſtð nomẽ
qs vel qui vel ſi vel qͥq tanqᷓ; copulã pncipa
lẽ.Copulatiua de teris pᷣacamẽti quãtitat⸗ꝭ
bʒ relatiuũ quãtitatꝭ ꝓ copulapᷣncipali.Co⸗
pulatiua de teris in pᷣdicamẽto qlitatis: hʒ
relatiuũ qualitatis. Et copulatiua de aduer⸗
bhs ſimilitudinis:bʒ aduerbium ſimilitudi⸗
nis pꝛo copula pꝛincipali.

¶ Motãdũ eſt tertio:ꝙ iſta coniun⸗
ctio et: capitur dupliciter. no modo copu⸗
latiue:⁊ ſic conſtituit pꝛopoſitionem bypo⸗
theticã ſiue cõomuniſſime captam:fiue com⸗
muniter:ſiue ſpãliter vt ſoꝛtes currit et pla
to mouet᷑.¶ Alio modo capitur copulatine:

xix.

⁊ ſic non ↄſtituit ppoſitionẽ bypotheticam:
ſed catbegoꝛicam de copulato extremo:ſine
de copulata ꝑte extremi: dũmodo ponat᷑ in
ꝓpoſitione. Et iſtð ↄtingit duplicit᷑. Ano
modo:qꝛ ↄiungit inter terios a ꝑte ſubiecti
poſitos:⁊ ſic facit ꝓpoſitionẽ cathegoꝛicam
de copulato ſubiecto: vel de copulata parte
ſubiecti.Exemplũ pᷣmi: vt ſoꝛtes ⁊ plato ſũt
duo boĩes.Exẽplum ſcði:vt ſoꝛtes vidẽs io
banem et petrum diſputat. Aalioꝰ qñ ↄiun⸗
git inter terminos a parte pꝛedicati poſitos
⁊ ſic conſtituit ꝓpoſitionẽ cathegoꝛicaʒ de
copulato pꝛedicato:vel de copulata parte 5
dicati. Exemplũ pꝛimi: vt duo bomiĩes ſunt
ſoꝛtes ⁊ plato.EFexemplũ ſecundi:vt ſoꝛtes ẽ
videns petrum ⁊ iobannem.

¶ Quarto notãdũ ẽ:ꝙ q̃ttuoꝛ ſunt
regule ꝓ arguẽdo a copulatiua. Pꝛia eſt:
ꝙ a tota copulatiua affirmatiua ad quãlibet
eius ꝑtem pꝛincipalẽ eſt bona ↄña: vt bene
ſequitur: ſoꝛtes currit ⁊ plato diſputat: ergo
ſoꝛtes currit.et ſilr jᷣ plato diſputat. ¶ Se⸗
cũda regula talis eſt: a ꝑte copnulatiue af⸗
firmatiue ad totã capulatiuã affirmatiuam
non valet ↄna: niſi illa pars inferat ambas
ꝑtes copulatiue.Exemplũ pꝛimi: vt non ſech
tur.ſoꝛtes currit. ergo ſoꝛtes currit ⁊ plato
diſputat. Exemplũ ſecũdi:vt bñ ſequitur:ſoꝛ
tes currit:ergo ſoꝛtes currit:⁊ homo currit:
ſed hoc eſt ſolũ gr̃a materie.¶ Tertia regu⸗
la talis eſt: a tota: copulatiua negatia non
impoſſibili ad qualibet eius partẽ pꝛicipalẽ
non valet ↄña: vt non ſequiturnon ſoꝛtes
currit ⁊ plato diſputat:ergo ſoꝛtes nõ currit
vel ergo plato nõ diſputat.Dicitur notãter
nõ impoſſibili:qꝛ ad ĩpoſſibile ſeqͥtur quod⸗
libet.Quarta reglaẽ talis: ꝙa parte copu
latine vel negatiue ad totam copulatiuã ne
gatiuã: valet ↄſequentia.vt bene ſequitur:
ſoꝛtes non currit: ergo non ſoꝛtes currit:et
plato diſputat.

¶ Cõtra dicta pꝛĩo ſic arguit. Iſta
eſt copulatiua.Soꝛtes currit qͥ mouet᷑: ⁊ ti
in ea nõ ↄiũgũtur due catbegoꝛice ꝑ bãc cõ/

iunctionem et.ergo diffinitio eſt inſufficiẽs

¶ Scðdo arguit᷑ ſic: iſta nõ eſt copulatiua:ſoꝛ
tes currit ⁊ plato diſputat: vcl aſinꝰ ẽ aial et
tñ in ea in ea ↄiungũtur due cothbegoꝛice
bc ↄiunctionẽ et: ergo diffinitio eſtiniufſt
ciens. ¶ Tertio af ſic.nõ ſeqᷣtur ſoꝛtes currit
vel plato diſputat:⁊ hbomo mouekt. ergo pla⸗

to ſputat:ergo cõtra pꝛimã regulam.

ciij.

Rteargn
endi i co⸗
pulatiuis
Pꝛima.

Secũda.

Tertia.

Quarta.

¶ Df notãtaffir̃atiue.ad dr̃aʒ copulatiue ne
gatiue ĩ q̃ᷣ ſ̊ͤ nõ reqrit᷑.¶ Dr notãter ſpãlr ca
pte:ad dr̃am copłatiue cõiſſime capte.in q B
nõ opʒ:ſine etiã cõit᷑ accepte. Dr̃ notanter
pᷣncipaliũ:qꝛ ꝑs minꝰ pᷣncipalis copulatiue
pt eẽ flã:tota copłatĩa exñte veravt iſta ſoꝛ.
Eẽ aſinꝰ vł ſoꝛ.ẽ bõ de eſt.¶ Dr notãter ae
baꝝ ꝑtiũ ac. ꝓpter tꝑales ⁊ locales ⁊ ſilr cã⸗
les in qͥbꝰ ꝑtes pꝛincipales in eis poſite alñ
ſũt ãbe vᷣe:⁊ tñ tota coplatina ẽ flã.⁊ ̊ ꝓue⸗
nit et᷑ eo ꝙ ãbe ꝑtes pᷣncipales copulatĩę in
quã reſoluũt᷑ ſũt ffẽ:vel ſaltẽ vna illax: & eſt
fã.Exẽplũ de tpali.vt ſoꝛtes fuit qñ ada fu⸗
it.illa ẽ flã:cũ tñ eiꝰ vtraq; ꝑs ẽ vᷣa. Erẽpluʒ
de locali:vt ſoꝛ.fuit: vbi adã fuit.Exẽplũ de
cãli:vt ſoꝛ.eſt bõ:q;ꝛ afinꝰ ẽ rudibilis. Sili
aliqñ ãbe ꝑtes ſunt flẽ ipᷣꝰ localis ſiue tꝑa⸗
lis:⁊ tñ tota localis ſiue tꝑalis ẽvavt ſoꝛ.nõ
fuit qñ adã nõ fuit.ãbe ei ꝑtes explicite po
ſfite ſũt flẽ.Et ſilłr iſtiꝰ:ſoꝛ.nõ fuit vbi adã nõ
ſuit:ſʒ tñ iſte ꝓpõnes ſunt reſolubiles in ⸗
pulatiuas: quaꝝ ãbe ꝑtes ſunt vere:vt iſta:
ſoꝛtes nõ fuit vbi adã nõ fuit: reſoluitur.ſoꝛ

tes in aliquo loco nõ fuit:⁊ in illo adã nᷓ fu⸗

re copulatiua ſiue copulatiua ſimpłr dicta:
vel ꝙ ꝑs copulatiue ſit falſa in quã talis pꝛo
põ reſoluit᷑ ſi nõ ſit copulatiua ſimplicit᷑ dcã
Etẽplũ pᷣmi:vt ſoꝛtes ẽ aſinꝰ:⁊ de eſt. Exẽ⸗
plũ ſecũdi:vt ſoꝛtes fuit qñ adazx fuit. Unde
lʒ iſtius copulatiue tꝑalis ambe partes ex⸗
plicite poſite ſint e: tñ vna ꝑs copula:iue
in q̃ iſta reſoluit᷑ eſt falſa:ergo tota eſt falſa.
¶ Snge iſta ꝓpõ ſoꝛtes fuit vbi adã fuit:re⸗
ſoluitur in iſtam.ſoꝛtes fuit in aliquo loco:⁊
in illo eodem loco fuit adam. modo ſecunda
pars illius copulatiue eſt falſa.

¶ Motãdũ ẽ quarto:q ad veritatẽ
copulatiue negatiue requirit᷑ veritas vnius
ſuaꝝ ꝑtiuz: ⁊ ad falſitatẽ eiꝰ requirit᷑ falſitas
vtriuſq; ptis eius. Rel aliter ðꝛ ꝙ; ad veri
tatẽ copulatiue negatiue reqͥrit᷑ illð qð reqͥ

rit᷑ ad vᷣitatẽ diſiunctiue:affirmatiue ↄpoſi⸗

te er ꝑtibus gdicẽtibus ꝑtibus copulatiue.
ſimiliter ad falſitatẽ copulatiue negatiue
requiritur illnd qð requiritur ad falſitatem
diſiunctiue affirmatiue: cõpoſite er partibꝰ
Ʒdicentibus partibus copulatiue: vt ad ve⸗
ritatem vel falſitatem iſtius non ſoꝛtes cur⸗

Tractatus Pꝛumus. Peilntn
¶ Ad pꝛimuʒ 8² q lʒ in illa ꝓpõͤne it. Silr iſta: ſoꝛtes nõ fuit qñ adam nõ fuit. ſmnuitzami e
nõ ponat᷑ ↄiũctiõ copulatiua foꝛmalit᷑ et ex⸗ reſoluit᷑ in iſtã. ſoꝛtes aliquo tꝑe nõ fuit. et gieſne diciurcha⸗
plicite. tñ ponit᷑ equalenter ⁊ ĩplicite.¶ Ad in illo tꝑe adã non fuit. Gl ſite fiot falf
ſcðm ðꝛ diſtĩguẽdo maioꝛẽ: qꝛ vel illa ↄiun⸗ ¶ ' Motãdũ ẽ ſcðo: qꝙ ad poſſibilita⸗ de poſſi agtnm ſalfrate 4
ctio et:ẽ copula pꝛĩcipał vel illa ↄiũctio vel. tem copulatiue nõ ſufficit ꝙ ambe ꝑtes ſint pil ino 1 “ as amda
Si pᷣmũ:ſic negat᷑ maioꝛ capiẽdo cõiter vel poſſibiles:qꝛ tũc iſta copu atiua eẽt poſſibi icunur en i
cõiſſime ꝓpõnẽ copulatiuã. Si ſcðʒ:ſic ↄce/ lis:ſoꝛtes currit:⁊ ſoꝛtes nõ curit.qð tñ fal⸗ Rt⸗de⸗ Coͤt⸗ dicta Per
dit᷑ maioꝛ: ⁊ tũc ad minoꝛẽ ðꝛ vlteriꝰ ꝙ lʒ ibi ſum eſt:ſed vltra boc requirit᷑:ꝙ ambe ꝑtes tin eie . ( glnti pecialite
ↄiũgant᷑ due cathegoꝛice tãqᷓ; ꝑtes minꝰ pᷣn ſint ſibijnuicẽ ↄpoſſibiles. Tñ ille ꝓpõnes co atie⸗ taoſontmtumen
cipales ꝑ ↄiũctõeʒ copulatiuã: tãqᷓ; pꝑtes ma dñr eẽ fibijnuicẽ ↄpoſſibiles:ſi ſint catbego piatie, leo kvertn⸗ amnba
8 gis pꝛincipales ꝑ illã cõiunctionẽ copulati⸗ rice affirmatiue:de ĩeſſe:⁊ de pñti:q ſic ſe ha fci (Gecunde ni
2 uã et:tanq; ꝑ copulã pꝛincipalem.¶ Ad ter⸗ bent ꝙ q̃litercũq; ꝑ vnã illaꝝ ſignificat᷑ eſſe ſe rſones not
*⁷ tiũ ðꝛ ꝙ regula intelligitur de pte pꝛincipa⸗ ſignificatione totali:ita poſſibile eſt eẽ cum nlnin mnbe eins mtes
Dexerita li:⁊ nõ de parte minus pꝛincipali. cg na ſi lkeregen . aliã ſignificatõe ꝓpo tentefͤi Pino⸗
. tez falſi⸗ tatẽ c ti , tionali ⁊ totali ſignificatur eẽ.¶ Sʒz ad ne ſtes no fuit⸗ Len
tate copu TAar endlcgl d erien ceſſitatẽ copulatiue reqͥritur neceſſitas vtri rſcenuef rn⸗
latiue. „5 1 „„ Uſq; ꝑtis pꝛincipalis. Et ad ↄtingẽtiã ei? ſuf teeni netanen⸗
aial: ⁊ deꝰ eſt. ¶ Ad falſitatẽ eius ficit vnã partem pꝛincipalem eſſe ↄtingẽtex wialmſnl
4 ſufficit alterã ꝑtem eẽ falſam. vt bõ dũmodo ipa alteri nõ repugnet dicitur no⸗ ergo tett ga iina
Intellee eſt aĩal:⁊ equus eſt lapis. tãter dũmõ alteri non repugnetqꝛ ſi partes naſoresfuitafi
„ Ins Hita⸗ ¶ Circa hũc tertum. ſ. ner Wenen tota DH eẽt C 4 pꝛimi dicit
o con tãdũ ẽ pꝛĩo:q iſte tettꝰ dʒ ſic impoſſibilis.¶ Sed ad impoſſibilitatẽ eius e ecehliqguiseff
äüe i Ercamet.
mntiue. latiuẽ ſpãlif tapte sfarfnenentikn lrae p ochble 3 & vna ſit alteri incom⸗ neröfmanberere
1. 3 iũ pᷣncipaliũ ĩ ipſa poſitaꝝ explicite Per ſcteinonätati⸗
7 g in dei en lirl r Phnlatehe um⸗ ¶ Tertio notãdũ ẽ: ꝙ ad falſitateʒ Hekalan ſnpkrdicte —
plr detã: vł ãbaꝝ ptiũ copulatĩe in s talis copulatiue affirmatiue ſpaliter capte equiri tin ui ſant vere.(At
4 ꝓpõ reſoluit᷑ ſi nõ ſit copulatiua ſimpłr deã. tur: ꝙ, vna ei ꝑs ſit falſa:⁊ h̊ ſufficit ſi ſit vu⸗ m tiue, ¶Dffüctiua eſt

dyue catbegoꝛcete
frio dhe nelnt ſenro en
neri⸗ Hitate
ctalterq gte eſſe ve
de ver⸗
uen fl Nleguus eſtlapis

iuneh/ ( Ntraqz ſt peraſe⸗

De vitate
Tſalfitate
copulati⸗
ue negati
ue.

en bomdeſt aiab ve

bis. (Adfaſi⸗
Vtraczparteneſſe!
ſafnuszpelegun

eri
es lcchnedfinkfe .
nenſt, nenlenie
ſl. Uit dene

eẽ. ¶ G
atiue reininrmeaſten
dipalis. Et ad Ningetizeß if
im pꝛincipalemeſſe Kingetg
lteri nõ repugnet dictmmnn
lteri non repugnetqꝛ ſipmne
ugnarent tota copulatime
(Bedad impoſſibilitneein
nritur: vnaparspꝛincipels
lis vel o vnaſit alten inconm

notãdũẽ: q ad faſintt
ffirmatiue ſpaliter cpteeguin,
ps ſit falſeeaꝛ Bſuffeitfifthun
za fiue copulatina finpt dien
ulatiue ſit faſſa in uitaln
1n ſit copulatina finplictd
vt ſoꝛtes afin. 1de e. ei
ſoꝛtes fuit gñ adiz fut dun
ulatiue tpalis ambe puntetl
e fint ve: tñ vnahs cnii
luik eſt falſaergotota in
pö ſoꝛtes fuit vbiaai utt⸗

fuit inalinoloens
ſtamm. ſoꝛtes fuil in ſen

m loco fuita am. modo

Ad rões
in oppm̃.

Diffinitõ

De veri⸗
tate 2 fal
ſitate eiꝰ⸗
dem

Acceptõ
nes ꝓpõ
nis difiü⸗
ctiue.

De diſiunctiua ꝓ põne

rit:.⁊ plato diſputat:requirit᷑ illud quod reqͥ⸗
ritur ad veritatẽ velad falſitateʒ iſtius diſiũ
ctiue ſoꝛtes nõ currit vel plato non diſputat
¶ Del aliter dicitur ꝙ ad veritatẽ copulati⸗
ue negatiue ſufficit falſitas vniꝰ partis pꝛin
cipalis.Et ad falſtatẽ copulatiue negatiue
requiritur veritas ambarum partium.

¶ Cõtra dicta pꝛĩo arguit᷑ ſic. Iſta
eſt copulatiua ſpecialiter capta nõ hõ currit
⁊ plato diſputat:⁊ tamen ad eius veritatem
nõ reqͥrit᷑ veritas ambaꝝ partiũ: ergo textꝰ
eſt falſus.¶ Secundo ſic arguitur.iſta eſt co
pulatiua vera:ſoꝛtes nõ fuit vbi adã nõ fuit
⁊ tamẽ ambe eius partes nõ ſunt vere:ergo
textus eſt falſus.Minoꝛ patet.qꝛ iſta nõ eſt
vera:ſoꝛtes nõ fuit.Tertio ſic arguitur:iſta
eſt copulatiua affirmatiua falſa: ſoꝛtes fuit
vbi adam fuit:⁊ tamen ambe partes ſunt xe
ergo text'eſt falſus. Minoꝛ pʒ:qꝛ iſta eſt ve
raſoꝛtes fuit.⁊ ſiłr iſta adam fuit

¶ Ad pꝛimũ dicit᷑: textus intelli
git᷑ de copulatiuis affirmatiuis:⁊ non de ne⸗
gatiuis.¶ Ad ſcðᷣm ðꝛ ꝙ lʒꝑtes illiꝰ copula
tiue nõ ſint ambe vere tñ partes copulatiue
ſimpltr dicte in qnã talis ꝓpoſitio reſoluitur
ſunt vere.¶ Ad tertium ſumiliter ðꝛ.

¶ Diſiũctiua eſt illa in qua ↄiũgũt᷑

due catbegoꝛice pꝑer hãc coniuncti⸗

onẽ vel:vt ſoꝛtes currit vł plato diſ

putat. ¶ Ad vᷣitatẽ diſiũctiue ſuffi

cit alterã ꝑtẽ eſſe verã vt bõ eſt aĩal

Folio xx.

ue mẽtaliter cõiungunt᷑ due ꝓpõnes ꝑ hãc
ↄiũctionẽ vel:ſiue ꝑ aliqͥd fibi equalẽs.Ter⸗
tiomõ capit᷑ ſimplr:⁊ ſic eſt ſp?s ꝓpõnis by
potetice ſpãlit᷑ accepte:⁊ illoꝰ capit.p.hiſ.qñ
diffinit ꝓpõeʒ diſiũctiuã ⁊ dʒ diffinitio ſic in
telligi. Pꝛopõ diſiũctiua ẽ illa in q̃ explicite
vł iplicite ſiue ĩ cuiꝰ mẽtali ponũt᷑ due catbe
goꝛice ꝓpões ↄiũcte ꝑ bãc ↄiũctõem vl:ſine
ꝑ aliqͥd ſibi eqͥualẽs taqᷓ; ꝑtes pᷣncipales ſui

¶ ‚ Notandũ eſt ſcðo qꝙ illa coniun⸗
ctio vł capit᷑ dupłr. Anoꝰ diſũctiue:⁊ ſic cõ⸗
iũgit inter ꝓpões:⁊ ſic ↄſtituit ꝓpõeʒ bypo
teticã:⁊ illo mõ capit᷑ in ꝓpoſito.¶ Alioꝰ ca
pit᷑ difiũctim:a ſic ↄiũgit int᷑ terios:⁊ ſic aoſti
tuit vnã cathegoꝛicam de diſiũcto extremo.
¶Et h̊ ↄtingit adbuc dupłr. noꝰ vt ↄiũgit
int᷑ terios a ꝑte pᷣdicati poſitos ⁊ ſic ↄſtituit
ꝓpõeʒ cathegoꝛicã de diſiũcto pᷣdicatovł de
diſiũcta ꝑte pᷣdicati.Exẽplũ pᷣmi:vt oẽ aĩalẽ
rõnale vel irrõnale.Exẽplũ ſcði:vt ſoꝛ.eſt vi
dẽs equũ vł afinum.¶ Alioꝰ vt ↄiũgit inter
terĩos a ꝑte ſubi poſitos: ſic ↄſtituit ꝓpõeʒ
catbegoꝛicã de diſiũcto ſubo ſiue de diſiũcta
ꝑte ſubi.Exẽplũ pᷣmi:vt ſoꝛtes vel pło ſedet
Exẽplũ ſcdivt ſoꝛ.vidẽs boĩeʒvł equũ currit
¶ Notãdũ eſt tertio: ad veritatẽ
diſiũctiue ſpãliter capte affirmatiue reqͥrit
ꝙ vna eiꝰ ꝑs pꝛĩcipalis ſit vera. Sʒ ad poſſi
bilitatẽ eiꝰ reqͥrit᷑ vna eiꝰ ꝑs pᷣncipalis ſit
poſſibił:vt ſoꝛ.currit vł bõ ẽ aſinꝰ.Et ad ne⸗
ceſſitatẽ eiꝰ reqͥrit᷑:ꝙ vna ꝑs pᷣncipalis eius
neceſſaria ſit vel ꝙ ſit cõpoſita ex ꝑtibꝰ legẽ
dictoꝛiaꝝ:vel ſubcõtrariaꝝ ꝑticipãtibꝰ.Et

