potẽtie ⁊ nõ aĩe.qꝛ als ly cognoſco: ⁊ intelli⸗
go:nõ facerẽt appellationẽ qñ attribueren
angelis. Dr etiaʒ cognitiue.q; termi ſigntes
actũ potẽtie nõicognitiue nõ ſic faciũt terim
ſequẽtẽ appellare ſuã rõnẽ:vt mouere:nuti
re: ãbulare. ¶ Dr notãtẽr cognitiuũ q; ſi non
ſignificarẽt actũ interioꝛẽ cognitiuũ vel ap
petitiuũ tũc nõ facerẽt teriʒ appellare ſuã rõ
nem:vt digero:nutrio ⁊c.O Diĩ etiã interioꝛe
qꝛ ſi tales dictiones ſignificarẽt actu cogniti
uum exterioꝛẽ tũc nõ facerẽt terĩim appella⸗
re ſuã rõnẽ ¶ Of̃ notãter in cui ſigtũ ⁊c.q; ſi
in ſiẽtũ teri non denotaret᷑ franſire actꝰ xbi
tuc talis terĩnꝰ nõ appellaret ſuã ronẽ: vt ap

nẽ ⁊c.ꝓpter tales dictões intẽdo deſidero:⁊
ſibi ſiles.O Dr̃ notãter vel ſequẽs dictionem

includẽtẽ ⁊c. ꝓpter tales terios ſcʒ inctũ ea
rõne. ꝓut ⁊ ſibi ſiłes.¶ Rñ ad boc ꝙ iſta ppõ

ſit vera.cognoſco veniẽtẽ:requiritp ego ba
beã cognitionẽ illiꝰ rei qͥ venit: nõ ſᷣm qcũ⸗
q; ↄceptũ:ſʒ pciſe ſᷣm illũ ↄceptũ qͥ expᷣmit᷑ x
illã vocẽ venientẽ. Sʒ ad boc ꝙ iſta ſit vera.

ctões inqᷓ;tũ:ꝓut:ea rõne:⁊ cõſimiles dũmõ
capiant᷑ ſpecificatiue.¶ Alie ſunt dictõnes qͥ
cognitionẽ rei impoꝛtãt:a cũ h̊ aſſenſum vel
diſſenſum. ⁊ ad vᷣitatẽ ꝓpõnis in qua ponit
aliqua talis dictio nõ ſufficit ↄceptus termi⸗
ni appellãtis ſuã rõnẽ:ſed requirit᷑ conceptꝰ
cui ſuboꝛdinat᷑ talis terminꝰ appellãs ⁊ cum
boc aſſenſus vel diſſenſus alicuiꝰ ꝓpoſitõis

f in qua ponitur oceptus terĩ appellantis ſuã

rõnem.yt boc ybũ ſcio denotat ꝙ qͥs feratur
ſcientifice in ꝓpõnẽ mẽtalẽ credẽs ſic eſſe ſi
cut ipſa ſignificat.⁊ nõ põt aſſentire niſ pᷣus
ferat᷑ appꝛebẽſiue ſiue cognitiue in rẽ ſigni⸗
ficatã ꝑ terminos ꝓpõnis.⁊ ſic ratione taliũ
dictionuʒ reqͥritur ↄceptus teri appellantis
ſuã rõnem:⁊ cum boc aſſenſus vel diſſenſus

⁊tales dictões ſunt iſte ſcio.credo diſſentio.

ignoꝛ:o.neſcio.⁊ aſſentio ⁊c. Alie ſunt dictio⸗
nes q impoꝛtãt ↄceptũ rei ſiue cognitionẽ:⁊
vltra boc aſſenſuʒvel diſſenſuʒ:⁊ cũ boc actũ
appetitſenſitiui vel intellectiui ſic ꝙ ad vi⸗

peto mibi cibũ.ibi ille terĩnꝰ mibi nõ appel gatẽ ponis in qua aliqͥ taliũ terioꝝ ponunt᷑
lat ſuã rõnẽ.O Dr notãter vel ſequẽs dictio⸗ reqᷣri

ꝙ aliqͥs babeat ↄceptũ terminiappel
lantꝭ ſuã rõnẽ:⁊ cũ boc aſſenſuʒ vel diſſenſuʒ
alicuiꝰ ꝓpõnis in qua talis ↄceptus ponit᷑.⁊
tertio reqͥrit᷑ actus appetitꝰ volũtatis.vt di⸗
cendo.Diligo fratrẽ meũ.ibi rõne illiꝰ termi
diligo requirit᷑ ego babeã actũ dilectiõis
mediãte q diligà fratrẽ meũ. Scðo requirit᷑
aſſenſus ꝓpõnis in qua ponit᷑ boc cõplexuzʒ
frater meꝰ:ſed nõ opʒ ꝙ nũc pꝛeciſe babeam

veniẽtẽ cognoſco ſufficit cognoſcã illã reʒ talez aſſenſum:ſed ſufficit ꝙ ante babuerim
q̃ venit ſiue boc ſit ſᷣm illũ ↄceptũ qͥ expᷣmit᷑ Tertio requirit᷑ ↄceptus illiꝰ cõplexi.ſ.frater
ꝑ illã vocẽ venientẽ:hiue ſᷣm aliquẽ aliũ con⸗ meꝰ:qꝛ opoꝛtet ad aſſenſum pᷣbabere ↄceptũ

ceptũ.Et ſic patet ꝙ terĩnꝰ poſitꝰ poſt tales
terĩos appellat determinate ⁊ pᷣciſe ſuã rõnẽ

et quo aſſenſus fertur in ꝓpoſitionẽ mẽtalẽ

ↄſtitutã ex ↄceptibꝰ actibꝰ:vel vno actu.et

fed qñ ponit᷑ ante:tũc nõ appellat pᷣciſe ⁊ de- buiuſmodi dictões ſunt iſte.ſ.cupio:appeto:
terminate ſuã rõneʒ:ſed ſub diſiunctiõe quꝭ deſidero:gliſco: ꝓmitto:intẽdo:volo:amo:di

libet aliã q̃ tali rei conuenire poteſt.

onem ra⸗ impoꝛtãt cognitionẽ rei de foꝛmali ſigto ita
tionis fa⸗ c; ad vᷣitateʒ ꝓpõnis in qͥ ponit᷑ aliqua talis
cientes dictio ſi ſit affirmatiua reqrit᷑ talis res a qᷓ

egredit᷑ talis actus puta cognitio rei babeat

ↄceptũ terĩ appellatis ſuã rationẽ:ñ terĩnꝰq
facit terim appellare nã ronẽ no inc
gationẽ. vt iſta dictio cognoſco ſolũ denota
qͥs ferat᷑ cognitiue in rẽ aliquã mediante
aliquo ↄceptu qͥ ſufficit ad h ꝙ ꝑ ipᷣm res co⸗
gnoſcat᷑.⁊ bmõi dictiones ger
iuis ꝑticipijs intelligo.cognoſco.ↄcipio.de⸗

ſidero.appꝛebẽdo.amplio appello. Et iſte di

ſit per dictiones pꝛimi modi dʒ expꝛimiad

lantis ſuã rõnẽ adppõnẽ in qua ponit᷑ talis
terĩnꝰ appellãs vt cognoſco venientẽ ſᷣm cõ

Secũqe.

Tertie.

ligo: odio:reſuto:ſperno:nolo ⁊ conſimiles. Modus
eſt ad ¶Oſtis notatis qreret aliquis.quõ dʒ expᷣmi expᷣmen⸗
latiões appellatio rõnis.¶ Dicit᷑ ꝙ appellatio ronis di appe

l⸗
lationem

dictões
mi moi.

ceptũ veniẽtis.¶ Silr intelligo veniẽtẽ ſen Expᷣſſio

—

boĩeʒ eẽ aĩal ſenſus eſt:ſcio boĩeʒ eẽ aial ʒ
aſſenſum pᷣſupponẽtẽ ↄceptũ buiꝰ cõplexi.ſ.

ſus eſt. intelligo veniẽtẽ id eſt cognoſco veni appellati
ludat ne entẽ ſᷣm ↄceptũveniẽtꝭ.¶ Siltr᷑ ↄcipio ſoꝛtẽ. onis rati
t ſenſus eſt. ↄcipio ſoꝛtẽ pᷣm ↄceptũ ſoꝛtis. Sʒ onis in
appellatõ qͥ fit rõne dictionũ ſcdᷣi modi dʒ ex dictioni⸗
pᷣmi addẽdo h̊ cõplexũ.ſ.pᷣm aſſenſum pᷣſup⸗ bus ſecũ⸗
ſunt taliaverba & ponẽtẽ ↄceptũ:⁊ gtm̃ terĩ appellãtis.vt ſcio di modi.

ſenſum ve na
upmn ept bercer
B iur aſſenſun alicunne 3
4 gpdlqnis aſſenttt iſti pon
N ſenſum babuit...peccatu ent.

aciepeccati taliqudo ocdiu

8 fenumalicuius pponis yte
P ſemtiſt ppoſitioni petiñn e
nuodiſenſum babuenit. ideo
ai (Gimiliter ego volo do⸗
twlodoꝛmire m actü volen
Bliſſenſum alicuius pꝛopofitio⸗
iitorept doꝛmiẽtis: vt et quo
itſtidoꝛmire eſt bonu: ſiue do⸗
nuiceo lle vult doꝛmire.
Oieſtiode veritate pꝛedictoꝛ
nntruntbomam bꝛicot
(Auenttur ytruz eaq die
eleroſb pyba fiontinactü⸗
lfeuſuzfint Fa. (Et arguii
rielltione facta boc vdi
ittert ſc etplican fiut dict
eſtzbona veniete cognoſco
nelead eſt fulſiz p fnq⸗
nteſſe yn qn metalis Fftie
8 ſitvem tuͦc bab

ntütliteinpmnmi
„o Neprüterminiappel
echdorſſenſiz e difenſi,
unis inua talis Nept o onif/
taens yeni wiund n dß
go frme mei diroheill tenni
unit gegobzbei geni diectiöts
daligi fratne mei Gedo feguitit
pons in uu ponſt boe copieriz
e ni pz g nicpꝛealſe babenn
m. cſuffar ante babuenin
i verus il lipleri ,mter
tadaſſenſun bebere Nepti
s fnurin ppofitione meal⸗
ri a nd el ,nol ,
göesſum einurne
pmnino:intedoNoldand
E mornolo“ Cuſits. Gana
tisirere alignis gid vltſi enpne

is. Cicl ronis gierpe⸗
Oicit appelio onig ie
—— Netptinig kaa
ns eri gfier ppel inn
ni indeengupni uis zolin

Pocqus

expꝛimẽ⸗

i ac.ꝑ di

ctiones.
tertij mo
gli.

De Alienationibus

boĩez eſſe s aliqñ etpᷣmit᷑.ſaddendo
H cõplerũ.ſ.ſᷣm diſſenſuʒ pᷣſupponẽtẽ ↄceptũ

cxli.

mẽtalis añtꝭ nõ põt eſſe vera ſine mentali cõ
ſeqntis:ergo ↄna eſt bona. Nam licet añs nõ Ad rõneſ

⁊ gtm̃ teriĩ appellatis ad ꝓpõnẽ in qua fit tal poſſit eſſe verũ ſine ↄñte poteſt tamen ita eẽ dubij

appellatio.vt diſſentio boĩeʒ eẽ aſinũ ſenſus
eſt: diſſentio hoĩeʒ eſſe aſinũ ᷣm diſſenſuz pᷣ⸗
ſupponẽteʒ ↄceptũ illiꝰ cõplexi.ſ.boĩem eſſe
aſinũ.Silr opinoꝛ ſoꝛtẽ currere.ſenſus illiꝰ
ꝓpõnis eſt. Ego opinoꝛ ſoꝛtẽ currere opinio
ne hñte ꝓ obiecto immediato talẽ ꝓpõnẽ.ſ.
ſoꝛtes currit:vel aliquã aliã ꝓpõem in q̃ po⸗
nit᷑ ↄceptꝰ illiꝰ cõplexi.ſ.ſoꝛtẽ currere Sʒ ap
pellatio qͥ fit rõne dictionũ tertij mogi dz ex
pꝛimiꝑ tres actꝰ: ⁊ ᷣm variationẽ terĩoꝝ faci
entiũ appellatõem dñc ꝓpõnes ⁊ appellatio
nes diuerſimode expꝛimi.vt odio peccatum.
dz ſic expꝛimi ego odio pctm̃:odio pᷣſupponẽ
te aſſenſum vel diſſenſum alicuius ꝓpõis in
qua ponit᷑ ↄcept peccati. Iñ aliquãdo odiũ
cauſatur ꝑ aſſenſum alicuius pꝓponis. vñ ex
quo aliquis aſſentit iſti pꝓpoſtioni vel pꝛius
aſſenſum babuit.ſ.peccatũ eſt malũ:iõ ille ðꝛ

odire peccatũ.⁊ aliquãdo odiũ cauſatur per. E

diſſenſum alicuius ꝓpõnis yt ex quo aliquis
diſſentit iſti ꝓpoſñitioni pctm̃ eſt bonum ſiue

pꝛius diſſenſum babuerit.ideo ille odit pec⸗
catũ.¶ Similiter ego volo doꝛmire: ſenſus

eſt volo doꝛmire ſᷣm actũ volendi:pᷣſupponẽ
tẽ aſſenſum alicuius pꝛopoſitionis in qua po
nit᷑ ↄceptꝰdoꝛmiẽtis:vt et quo aliquis aſſen
tit iſti doꝛmire eſt bonũ:ſiue doꝛmitio eſt bo

na:ideo ille vult doꝛmire. .
¶Queſtio de veritate pꝛedictoꝛum addita ꝑ
magiſtrum thomam bꝛicot

¶ Queritur vtruʒ ea q̃ dicta ſũt de
appellatõibꝰ ꝑ vba ſi ntia actũ aĩe: afſenſuz
vel diſſeuſuʒ:ſint vᷣa. Et arguit᷑ ꝙ nõ.pᷣmo
de appellatione facta ꝑ boc vᷣbũ cognoſco:qꝛ
ſi deberet ſic etplicari ſicut dictuz eſt tũc iſta
ↄna eſſʒ bona veniẽtẽ cognoſco.g cognoſco
veniẽtẽ:qð eſt falſuʒ:pʒ oſña:qꝛ mẽtalis añtꝭ
nõ põt eſſe xa qͥn mẽtalis Zñtis ſit vera. Na

ſi mẽtalis añtis ſit vera tũc babeo ↄceptum

veniẽtꝭ ⁊ ſi babeã ↄceptũ vęniẽtꝭ:tũc cogno

ſco ipᷣm veniẽtẽ.¶ Scðdo ar: de appellatõe fa ne rationez im
cta ꝑ iſta verba ſcio: credo: opinoꝛ. q; ſi talis pꝛopꝛiã: vel aliqð quod traſumnptiue ſigt EFrẽe-z
deberet ſic explicari: vt dictu eſt tũc iſte eent plũvt ſoꝛtes cognoſcit vendentem oleum..ibi Quid ali⸗
falſe ſcio ꝓpõnẽ opinoꝛ ↄcluſionẽ buius ſyl⸗ ly vẽdẽtẽ oleũ non appellat ſuũ ſignificatum enario ap
logiſmi: vſic de alijs.pʒ ↄna q; ſenſus illaruʒ foꝛãle ,Ppu: nec nõ rõnẽ foꝛalẽ ꝓpa. ſz appel pellatõis
eẽt ꝙ ſcio ꝓpõnẽ ſᷣm ↄceptũ ꝓpõnalẽ coꝛrñ lat illð qð iſte termiꝰ metio: appellaret ſi tali

dẽte buic terio ꝓpõ.⁊ filis ſenſus põt dari de

alia qͥ tñ ſenſus ſut falſi.¶ In oppm̃ afñ.ꝑ ea q̃
dicta ſunt. ¶Ad dubiũ ðꝛ ꝙ oĩa illa ſunt vera
Et ad pꝛimã rõnẽ ðꝛ ꝙ illa ↄña nõ vʒ.⁊ ad ꝓ⸗

ſicut per añs ſignificatur ab eo q ita fit ficut
oↄñs ſignificatur:vtputa ſi aliqᷣs babeat de
re q̃ venit aliquẽ coneptum ⁊ non conceptũ
veniẽtis Ad ſcdðᷣam ðꝛ ꝙ ſm aliqs ille ppões
ſunt ſalſe:lʒ iſte bñ concedat᷑ ꝓpõem ſcio: vel
concluſionem ſyllogiſmi opinoꝛ: immo ma
lios adbuc xlle ſunt falſe:quia obiectum ſcien
tie vel ↄpinionis non eſt ipᷣa ꝓpõ ſed eius ad
equatum ſignificatuʒ. vel dicit ꝙ illa etplica
tio q̃ pꝛiꝰ dicta eſt nõ bʒ locũ qñ poſt illa vba
ſcio ⁊ opinoꝛ ponit᷑ teriꝰ ſcðe intentõis ſigni
ficãs ꝓpõeʒ vt ꝓpõ:ſicut eſt ĩ ꝓpoſito:ſed de
beret pꝛima ſic explicari.ſeio ꝓpõem ſᷣm con
ceptum ꝓpoſitionalẽ coꝛrñdetẽ ipᷣi pꝛopõni.
ſcðᷣa vᷣo ſic.Opinoꝛ concluſionẽ ſᷣm conceptũ
ↄcluſionis coꝛreſpondẽtẽ ipᷣi concluſoni
Sedqtit tractatus alienationũ. .
ur. AIrca tractatuʒ alienationis
⁊ remotionis eſt aduertẽdũ
.ALviſti termini non capiunt᷑
dpꝛime intentionaliter ſʒ ſe⸗
cunde intentiomaliter. vt. ſ.
Alienatio eſt aliena accep⸗
tio termini quantumad eius ſuppoſitionem
vel appevationem. ¶ Et diuiditur per alie⸗
nationem ſuppoſitionis ⁊ per alienationem
appellationis. Ende alienatio ſuppoſtõis
eſt terminus ſupponẽs non pꝛo ſuo pꝛopꝛio ſii
gnificato ſiue pmario:ſed pꝛo aliẽa fignifica Quidalie
tione:ſiue ſecidario ſᷣm etigentiã ſuppoſitio natio.
nis. Exemplum vt homo pietus viget⸗ a me.
ibi ille terminus bomo:rone illiꝰ dictiõis pic Quidali⸗
tus alienatnr vt nõ accipiatur pꝛo ſuo ſigni⸗ enatõ ſup
ſicato pꝛimario:ſed pꝛo ſuo ſignificato ſecun poſitiõis
dario. Similiter pꝛatum ridet:ibi ille termi
nus ridet alienatur ne ſupponat pꝛo ſuo ſi⸗
gnificato ꝓꝛimario: ſed ſupponit pꝛo ſuo ſe⸗
cundarioegnificato. ¶ Sed alienatio appel⸗
lationis eſt terminus appellans non pꝛopꝛiã
eiꝰ foꝛmã ſiue ſignificatuʒ pꝛopꝛium eius foꝛ
male nec eius pꝛopꝛiã rõneʒ ſed rationeʒ im

loco põeret᷑:⁊ ẽt appellat ſᷣm eãdeʒ rõnẽ:⁊ ſic

ſenſus iſti ſoꝛtes cognoſcit vẽdẽtẽ oleũ ẽ iſte
ſo es cognoſcit metitoꝛẽ.¶ Silr itelligo lu⸗

pũ in fabula. Dilr ſcio ſoꝛtẽ haurire aquã cri
bationẽ eius diceret᷑ in pᷣmis:ꝙ non ſequitur bꝛo ibi eſt alienatio apellatiõis. Eñ tc teri⸗

Trgetalns mteihen ie pie⸗
Sa. ꝓpꝛie alienari.q; ip̃e ꝑꝑ aliquẽ terminum qꝛ ſi mediaret diũctio tũc nõ cãret᷑ remotio. ſedene loe⸗ ſyllsc ans
ſibi additũ nõ capit᷑ ꝓ illis ſigtꝭ ꝓ qbꝰ caꝑet᷑ vt bõ et binnibile currũt.ibi tã ly bõ qᷓ; bin⸗ bik iich ntbe ois boͤcu
Rela ali⸗ ſine taliaddito. Vñn ꝓ alienatioe ponit tał nibile ſupponũt.ſiłr bõ ⁊ ada currũt. ibi ille ſrnec hanitoſeqe ch en
enatiõis, rlła. Quilibet terminꝰ ſumpt?cũ deterĩatione teriꝰ bõ ſuppõit.Dr̃ notater bñtes ſe ꝑ mo⸗ ircunet un nñt z ſe rep
diſtrabẽte: aliẽat᷑ a ſua npa ſigthe vel denoĩa dũ deterĩatõis ac.q; ſi nõ bẽant ſe ꝑmodum ſof ciclor ai t ſoꝛñme
tione. Exemplum:vt bo moꝛtu currit. bomo determiatõis ðteriabilł.ita ꝙ deteriabile pᷣ⸗ tnnl ſoꝛcn ugtfz ſei
pictus mouetur.ibi ille teriꝰ bõ rõne illarum cederet a deterĩatio ſeqret᷑ ñ caret᷑ remotio ſorn nouerelfii, oſſibikſo⸗
determĩationũ diſtrabẽtiũ: ſuppõit pꝛo aliqᷓ vt antixp̃i aſinꝰ currit.ihi ille teriꝰ aſinꝰ ſup⸗ t cpulatiane P eipoſt
alio qᷓ; ſine talibꝰ determĩatõib ſupponeret ponit.⁊ tñ deterĩatio eiꝰ.ſ.ille gtũs antixpᷣi. ereker d laei 1s⸗ kofac
¶Df notãter cũ deterĩatõe diſtrabẽte ad dif ꝓ nullo ſuppõit.Et ſi dicat᷑ ꝙ deterĩsbile nũ pofſbikr 0 capt ik añt
ferẽtiã determĩationũ nõ diſtrabentiũ ſiẽ ſũt q;ᷓ ſupponit qñ aggregatũ ex deteriatõe ⁊ de ofa firz. lriſto capn doa
Quid de iſte deterĩatões albꝰniger ⁊ ſic ð alijs¶ Iñ il teriabili nõpᷣt de aliq ve pᷣdicari ſic acceptũ Obiectio isdene vaſtsyl e
tiato di la 8, deteriatõ diſtrabẽs ꝗᷓ addita alicui terio Dr ꝙ veꝝ eſt qñ deterĩatioꝛ deterĩabile acci , Nioiapik iſe terl onn ſni
ſtrabens faẽ ip̃ teriz ſuppõere ꝓ ſigto mimꝰpᷣncipaliſi piũt vnica acceptõe. Eñ tũc deteriatio ⁊ de⸗ . ſir ona eppo bypoteticad
tał ꝓpõ debeat eẽ a iĩ q̃ poit᷑ tal teriꝰ:⁊ nõ ꝓ terĩabile dñr accipi vnica acceptõe.qũ deter Solutio 6 ejeß metalt aßs ſui ons
fignificato pncipali. Et iſta determiatio ſolũ minabile pᷣcedit ⁊ determĩatio ſeqͥt᷑ ipʒʒ vt di bene no⸗ nijtet nota illatöis illatie⸗

1 r.
znisdnotat ſeq er ante:

tanda i
an br iſto capiedo ill tis

cauſat alienationẽ circa terios analogos ſiue cẽdo aſinꝰ antixp̃i currũt.ibi h̊ totũ aſnꝰanti

Acceptõ cirta eqͥuoca a cõſilio. ¶ Iſtſte teri vo remo⸗ xpᷣi accipit᷑ vnica acceptõe ⁊ ꝓ nullo ſuppõit

neſremo tio ſcðᷣe intẽtõalr captꝰ capitpuptr. Eno mõ nec aliqua ꝑs eiꝰ. Sʒ dicẽdo ncantixpᷣi aſinꝰ

tionis

vt attribuit᷑ pdicato ĩ oꝛdine ad ſubm reſpec⸗ currit.ibi h̊ cõplexiũ antixpi aſin? nõ accipit
tu copule negate.⁊ ſic dicitur ꝙ ĩ pꝛopoſitiõe vnica acceptõe.Et lʒ totũ ꝓ nullo ſuppõat

hi oſa ꝛ ſto capiẽdo onaʒ
ncG ppoſto añs 10nis.

„ 2- 7 7„, . 0
negatiua ẽ remotio pꝛedicati a ſubiecto ⁊ illo otñ vna eiꝰ ꝑs ſuppõit.ſ.ly aſinꝰ.Explicit tra⸗ ſe o ae nckreſei 3
moͤ nõ capit ĩ ppõ. ¶ Ala abilvi cſ Eannie ctatꝰ alie. Incipit tractatꝰ ↄñaꝝ. eneerrinrenn 3
rĩ ĩpoꝛtãtꝭ puatõeʒ ſuppõnis.⁊ illoꝰẽ — = — —- cul antc/Ndictoꝛiu repug
Proiturr ſi nabe pik dupkt.Ano⸗ zchn⸗ ¶ Circa tractatũ oñax eſt ſciendũ nofniſubſtractio fofe
ꝓ terĩo remouẽte ſuppõem alterius termini pꝛio ꝙ iſte terinꝰ ↄña põt capiduptr. Unoꝰ liͤoivoñt repugt ſynon
xAlio mõ paſſiue ꝓtermino cuiꝰ ſupõ remo large.⁊ ſic ↄña eſt ofo bñs explicite vel ĩpli⸗ 4 fnaior ſofali pncipali cu a
Diffinitõ uet᷑. ¶ Et diffiuitur ſic. Remotio ẽ terminꝰnõ (ite ſiue mẽtalłr añs ⁊ ↄns ⁊ notã illatõis af⸗ . yñ zccoꝛi oñt b oñe ſe
fmotõis. ſupponẽs:rõne deteriatõis ſibi addite ĩ ꝓpo firmatap quã ↄñs denotat᷑ ſedq ex ante: ſue gelum ſutes no monek repu
ſitiðe ĩ q̃ ſuppõeret ſi talis determiatio fibiñ ſequat᷑:que nõ:etia ſiue talis ↄña ſit bona ſi⸗ pta. ſa aur. Exẽ.ſcdi: vt ſi ſoꝛ. cu
aggheret᷑. Exẽplũ:vt bõ bĩnibił currit.ibi ille ᷑ ueno. tẽplũ vt oĩs bõ currit. oĩs hõ eſt aial nibioppfñ Zdcoꝛiũ oñtj..
minꝰ hõ ẽ remotio capiẽdo illũ terĩz rẽotio oẽ aĩal currit.Silr ſoꝛtes currit.g pło cur⸗ fonim i mo figdi pncipalt
terio cuiꝰ ſuppõ rẽouet᷑.⁊ille teriꝰbĩnibilis ẽ rit. Eñ in iſta diffinitione ans ⁊ ↄns capiunt᷑ rWmwuet q repuñt iſti. ſ. ſoꝛ
casnisSds illii terim réori ĩo re large.Et ſic añs eſt ꝓpõ vel õo pꝛopoꝛtio nerce qrepugt iſti.. ſoꝛ. n
remotio capiẽdo illũ terim rẽotio ꝓ terio re large.Et ficans eſt ppo vel oro pNꝛopoꝛtiona tißoncdipncipali ci iſta ſe
mouẽte ſuppõeʒ alteri.⁊ ille teriꝰ hõ ſi in il⸗ pille ꝓpoiex q ꝑ nota illatõis aetualt deno ribi ppofito fincatbeg
la ꝓpõe põeret᷑ ſine illa ðteriatõe.ſ.bĩmbilis t⸗ ſeq ↄñs: fiue ipʒ ſeqt ſiue nõ Exr iſta diffõ qͥdañs. iitne osi pöit re irk
fluppõereti tñ nõ ſupponit. Vñ ꝓ remotide ne pʒ pᷣmo q dicendo ſic ſoꝛtes.currit. plło i grafte Tüc at no ſinr
H

Oñ vnũ diſpatoꝝ ↄiũgit᷑ cũ altero currit illa ꝓpõ ſoꝛtes currit ẽ añs:lʒ ex ea nõ if 3
tal dat rla. Qñ vnũ diſpatox diiig ſequat᷑ ↄñs. Scðo pʒ ꝙ iſta ꝓpõ.ſ.ſoꝛtes cur ſinegel udefienet

a ꝑte eiuſdem extremi fine ↄmctiõe medisa:vł ic Ppo. 1.102 ns eeneß
termi?ſupponẽs cuʒ terĩo nõ ſuppgnẽte qͥ ſe rit ſeoꝛſuin accepia nõ eſt ans ex ꝗ er ea non gegfi in a ppo c'p⸗
habeant ſicut ðterĩatio et determinabile. ita denotat᷑ ſeqͥ ↄñs. Sʒ ↄñs eſt ꝓpõ vel ofo ꝓ coſe zei ital icludata
regula re c; determinabile pꝛecedatx? determĩatio ſeqᷓ poꝛtionabilis ꝓpõi:q̃ ꝑ notã illatõis denota Uiintbo g nulla ppoqop
motioniſ tur tẽ rẽouẽt ſe inuicẽ a ſuppõe 4 Exẽ .p. vt bo tur actuałr infer her ante ſiue ĩferat᷑ ſiue nõ . 8na 8:qdã ẽ ona

vłbõ q binibil cur: Exẽ.ſcðᷣi:vt vt in iſta ↄña ſoꝛ.cur. pło cur.ibi illa ꝓpõ.ſ. d ↄñs es atbegoꝛice affff
binibikcuf. vt õ qẽ b 1 plo.cur.ẽ ↄñs:lʒ nõ ſeqt᷑ exante.ñ of̃o p⸗ 4 5dn6, hl 4 *

voſito caũ ꝙ nullũ ſit nigꝝ ĩ mũ do vl ñ ſit ali Plocie dnSi 5e r Snte, ſa chaſis t ofis ſi
. s bõ riaceete dicẽdo 8 Riger cur. bõqͥ ẽ ni- poꝛtionabilis ꝓpõni: eſt ofo q nõ eſt ꝓpõ ad afkriue⸗ ppöby por den
ger cur. bõ vidẽs aĩal: bõ d adã cur.ibi ille iucta tn cu alia taqᷓ; ꝑs pᷣncipal mediate aliqd n cſces fuifſeifoꝛe⸗
tibõñ ſuppõit. Dr notãt᷑ i rlaa ꝑte eiuſdẽ ex diuctoe ↄſtituit ꝓpoeʒ bypotheticã.vt ĩ iſta ag orotio ii⸗ eingent eẽ vel ſpoſſn
trẽiq; ſi vnũ diſꝑatoꝝ ſtarz a ꝑte ſbi ⁊ fliquũ ↄna:ſi ſoꝛ.curreret ſoꝛ.moueret᷑. ibi illa ofo HD 1 nieſigtur eerfuifſe . d
a ꝑte pꝛedicati:vel terinꝰ ſupponens in ſubo ſoꝛ. curreret eſt aliqͥd ꝓpoꝛtionabile ꝓpõni⸗ leni , ſanoeezoi Gete erfoꝛ
2 terinꝰ nõ ſupponẽs in pꝛedicato:vel ecen inno eſt. ppõ. Ex dict ſeqt pᷣmoqꝙ no oẽ añs nabilis p nörtotali 1 pponali eẽ vel
tra tũc nõ cẽretremotio vt bõ eſt binnibilis velↄñs eſi ꝓpõ vt pʒ in ↄña iaʒ dicta. Scõðo bpoſitioni thoſibiff ein ce labſh!
ibi tã ille terĩnꝰ bõ qᷓ ille teriꝰ hĩnibilis ſup ſeqͥt᷑ nõ oẽ añs vel ↄñs eſt ↄcedẽdũ velne We feg 1oc. ot
ponũt. Silr dicẽdo. bõ eſt adã tbi ille terinꝰ gadi vt pʒ de añte ⁊ oñte qͥ nõ ſunt ꝓpõnes in oſſibitr e⸗ l fge
bõ ſupponit. Dr netaàter ſine ↄiũctõe media Tertio ſeqᷣt᷑ eſt aliq̃ pꝓpõ bypotbetica:cuiꝰ blre⸗ iici⸗ ee.
1 ppe

a cepthe gfideter
aaminnſcfſhnn
i niribihttiaſnnt mni
acthtoe Ppnulloſtppoͤſt
. Bdidoſcantitöigfin
Werümmtirhiafind Nohpit
N. Kgötotü pmullo ſuppoat
appöni aſin. Erplictn⸗

a an.

mmactaii ſapeſtſcienti
gin aiapot iduptr. Bno
nneſt ojo diserhicte del ⸗,
alr ans 19ſs 4 hoti laröis ai, gid
i afs denotat ſeg etafte: iue eein
oetii ſiue talis ofa ft bonn ſ din
inois bo annt ojs hoeteial
1Siffſortes umit gplo an⸗
nſmar iee manini
eſt ppo velofooporti
Bnglilais Atnekt
e iz eit tue nd Er ſadif adin
dicendo ſeſones uri Se
iortes urliteaſs lhet eand
eonzchiia rolſonesir
— eteanon
z,ieſ hro ,loi,n

zjineti r denot

de itefeiſetat inenlsd
ne a biila il in

qzd oñtia
ſtricte ca

pta.

qgd ans et
ñs ſtri⸗
lte capt .

za noilla
tois.⁊ qñ
tenet illa
tiue ⁊ qñ
von.

De conſequentijs.

Folio cxlij

nlla ꝑs ẽ vᷣa vłſlã. vt pʒ ð bypotbetica cõiſſi⸗ eſt eẽ fuiſſe foꝛe poſſibile eẽ.neceſſario eẽ cõ⸗

me dcã. c ptes ñ ſt ꝓpões. Quarto ſeqt q

dabil aliq bonꝰ ſylłs crañs nec ẽveꝝ nec flʒ
niltr nec oñs:vt h: oĩs bõ currẽt:⁊ ſoꝛ.eẽt bõ
ſoꝛ.currẽt Quito ſeqᷣ᷑ ꝙ ñ cuiuſiʒbõe oſe op
pom̃ dictoꝛiũ ↄñt ſʒ ſe repuẽt añti:vt pʒ ð
iſta ↄna.ſi ſoꝛ.curret ſoꝛ.ñ monæt᷑. ibi illa oro
ſoꝛ.ñ moueret᷑ ñ rpugt ſʒ ſe iſti ſoꝛ.curret cũ
iſta copulatia ñ ẽ ipoſſibił ſoꝛ cur.⁊ ſoꝛ.ñ mo
ueret᷑:ex q nlłaeiꝰps ẽ ĩpoſſibiłnecvna alt᷑iĩ
ↄpoſſibiłvñ iſto capit᷑ oña cũ ðꝛ nego ↄñam
vłoↄña ñvʒ.ſilłr iſtoꝰ capit᷑ añs qñ ĩ aliqᷣbꝰmał
ↄñtijs ðꝛ nego añsvł ↄcedo añs ⁊ nego ↄñaʒ
Alioꝰcapit᷑ iſte teri ꝰↄña ſtricte:⁊ tẽ dʒ ſic dif
finiri.ↄna ẽ ppõ hbypotetica bñs explicite ſ
ue ĩ eꝰ mẽtali ans ⁊ ſuũ ↄñs qð ðᷣ necẽte ſeqt
ex añte ⁊ notã illatõis illatĩe ⁊ affifatie tẽtã
eqꝙ; ↄñs ðnotat᷑ ſeqͥ ex añte:vt bõ cur. & aĩal
cur. Et iſtoꝰ capiẽdo illũ fiʒ ↄña niła ↄña ma⸗
lac ↄſñia.qꝛ iſto capiẽdo ↄñaʒ tẽ oĩs ↄña ẽ bo
na.¶ Eñ ĩ ꝓpoſito añs ⁊ ↄns capiũt᷑ ſtrictevt
añs ẽ ꝓpõ ex q̃ð nccte ſeqͥ ↄñs t añs ẽ pꝓpõ
qᷓ de neccte ſeqᷣt ex añte. &ñ illud ðꝛ ↄñs ali
cuiꝰ antꝭ c qictoꝛiũ repugt anti vł ſynonĩz
ĩmõ ſigndi ſubſtractio ⁊ forali pᷣncipali:cũ ꝗ
dcõ:io ipᷣiꝰ ↄñt repugt ſynonĩo ĩ mò ſigdi ſoᷣ
ſtractĩoꝛ fofali pᷣncipali cũ añte.Exẽ.pmi: vt
oppm̃ dcõꝛiũ ↄñtꝭ bꝰ ↄñe ſoꝛ. cur. g̊ ſoꝛ.mo⸗
uet.ſ.ſoꝛtes nõ mouet᷑:reput añtĩilliꝰ ↄñe
ſ.ſoꝛ.cur.Exẽ.ſcði:vt ſi ſoꝛ.currẽt ſoꝛ.monere

tur. ibi oppm̃ õdcõꝛiñ oñtꝭ.ſ.ſoꝛ.ñ moueret᷑ ẽ ¶ C

ſynonĩm ĩ mõ figdi pᷣncipali cũ iſta. ſ.ſoꝛ.nõ
mouet᷑ qͥ repugt iſti.ſ.ſoꝛ.cur.q̃ẽ ſynonĩia in
mõ fi gndi Snchalt cũ iſta ſoꝛ.cur.i Eñ nõ il

latõis ĩ ꝓpoſito ẽ ſincathegoꝛeũa rõne cꝰ ad
vitatẽ ꝓpõis ĩ q̃ põit᷑ reqͥri᷑ ↄñs neccario

tie qñ ñ negat᷑ tũc ſñi tenet᷑ illatĩe qñ negat᷑
Et iſtꝭ ſeqͥ᷑ nłla ppõ cꝰ pᷣncipal copula ne
gal ẽ ↄña.lʒ aliq tal icludat oñas tãc; ꝑtẽ eiꝰ
SDcvdo ſeqᷣt᷑ e nulla ppõ qͥ oppõit ↄne ẽ ↄña.
Iñ int᷑ bõas ↄnas:qͥdã ẽ ↄna coañs ⁊ ↄñs ſũt
ꝓpões catbegoꝛice affir̃ati e illa ſolʒ ſic de
ſcribi.ↄña c ans ⁊ ↄs ſũt ꝓpões catbegoꝛi⸗
ceaffir̃atiue:ẽ ꝓpõ bypothetica affir̃atiua fic
ſe bñs ꝙ ſic eẽ fuiſſe:foꝛe:poſſibiłr eẽ:neceſ⸗
rio eẽ: ↄtingent᷑ eẽ vel ĩpoſſibiłr eẽ ſicut per
añs ꝓ nũc ſigtur eẽ:fuiſſe:foꝛe poſſibiłr eſſe
neceſſario eẽ: ↄtingẽter eẽ vel lpoſſibiłr eẽ:
ſigtiõe totali ⁊ ꝓponali.abſq; hᷣ ꝙ ita fit:fuit
erit:poſſibilr ẽ: neceſſarioẽ.ↄtingẽter ẽ: vel
ĩpo ſſibiliter ẽ ſiẽ ꝑ ↄñs ſigt᷑ ꝓ nuc eẽ fuiſſe:
foꝛe poſſibilr eẽ neceſſario eẽ ↄtĩgent᷑ eẽ: vł
ipoſſibilr eẽ ſigtõe totali.ꝛ ppõali iĩpoſſibolr

ſet᷑ ex añte.Tũc ãt nõ illatõis ðꝛ teneri illa i

tingẽter eẽvł ipoſſibiliter eẽq Exẽplũ ð cõſe
qntia cuiꝰ ans ⁊ ↄñs ſũt ppões catbegoꝛiceaf
firmatĩe mere de ĩeſſe ⁊ de pñti:vt bomo cur
rit. aĩal cusꝛit.i iſtapña ita eſſe ficut it᷑ꝑ ã
tece ẽs nũc eẽ ſigtõe totali ⁊ ꝓpõnali qͥn ita
ſit ſic ꝑ ↄnñs ꝓ nũc ſigt᷑ eẽ ſnĩa totali ꝓppõna
li ipoſſibile eſt eẽ. Ex iſto pʒ qͥd ẽ ↄñ̃a ð añte.
⁊ ↄñte de caebegoꝛiclaffirãtiĩs mere de ineſſe
⁊ ð pñti.Etẽplũ ð ↄna cuiañs ⁊ ↄñs ſüt ð pᷣti
to:vt hõ fuit:& aĩal fuit Exẽ.ð futo:vt bõ erit
Saĩal erit Silr pñt dari exẽpla ð poſſibili ne
ceſſario ↄtĩgẽti ipoſſibili Of not. cathegoꝛi
ce ad denotadũ ꝙ iſta diffinitio nõ ↄuẽit oñ⸗
tijs qꝝ añtia nõ ſũt ꝓpões cathegoꝛice. ¶ Dr
notãt affirãtĩa ad önotãdũ ꝙ h̊ nõ diffinitur
oña de añte ⁊ ↄñte negatĩs. Or notãt᷑ in dit
finitione ꝓ nũc qð tm̃ vʒ ficut hoc complexũ
ſtãte ſignificatige terĩoꝝ:ad denotandũ q rã
teri ĩ antecqᷓ ĩ oñte dñt retinere ſuã figtoem
Df notãt ſigtõe totali ⁊ ppõnali qꝛ ſinõ ad
geret᷑ illa ꝑticha tũc h eẽt boa ↄna:bõ Eig bõ
ẽ albꝰ:q ſic eẽ ficut ꝑantecedens ſignificatux
eſſe nin ſic ſit ſicut ꝑ oñs figt eẽ ſnia ꝑtiali i
gtoe ĩpofſibile eſt eſſe:nõ tn ſi ẽtione totali.
¶ Sñ er dicta diffinitõe põt facitr bri diffini⸗
tio ↄnñe ðqñte ñ ⁊ ↄñte cathegoꝛicꝭ negatis
ſ.addẽdo illã negationẽ nõ ad illud xba eſſe
⁊ filr ad illvbũ eſt:qꝛ ſic affirãtia ſigt eſſe ne
gatĩa ſignificat non eſſe. . ——
onſequentia diuiditur in ↄnam Diuiſtoʒ
materialem ⁊ foꝛmalem. Cõſequẽtia mãlis: ſequẽtie.
eſt cõſequẽtia bona ſic ſe bñs ꝙ fofabilis eſt ⁊ qd oſe⸗
aliq̃ pꝛopoſitio ad modũ ↄñe q ſ eſſet foꝛma⸗ qntia ma
ta ⁊ eſſet ſiſis foꝛme cũ ea:nõ eſſz boa ↄña: vt terialis

itzan bõ cur. aĩal currit eſt oña mal:qnia
iſt? ppõ ẽ eiſudẽ foꝛme:bõ currit: & afin?cur⸗
rit: ⁊ tñ non eſt bõa ↄñ̃a¶ Iñ boc totũ.ſ.ſe ba
bẽs ⁊c. ponitur ad dꝛiam ↄne foꝛmalis.¶ Sʒ qͥd ↄñtia
ↄna foꝛmalis eſt oña ſic ſe bñs quelibet p⸗ foꝛmalis
põ ad modũ ↄñe for̃alſecũ etiã eiuſdẽ foꝛme
ſi eſſet ſoꝛmata bona ↄna vt oĩs bomo curꝛit Quattu⸗
& bõ cur. quod alij dicũt ſub iſtis teris conſe oꝛ requifi
quentia ſoꝛmalis eſt conſequentia q tenet in ta ad idẽ⸗
oĩbꝰ terĩs ↄſmili foꝛma arguẽdi retẽta Iñ titatẽ foꝛ
ad iqẽtitatẽ foꝛme alicuiꝰↄſequẽtie q̃ttuo: re me alicu⸗
qrũt᷑.ſ.ſilis q;titas ⁊ q̃litas ſifitudo copularũ ius ↄſeq̃n
⁊ filis ſitꝰ terioꝝ.er q̃litatẽ fikłem intelligit᷑ tie. pꝛio ſi
ꝙ ſvna pꝛopõ ẽ affirãtia tũc qᷣcũq; ppõ q dz milis q̃li⸗
eẽ eiuſqẽ fore etiã dz eſſe affirãtia.⁊ ſi fir ne⸗ tas
gati ꝙ alia ſit negatia. qᷓti ad coplas pᷣn
cipales ⁊ minꝰ pꝛicipales ⁊ cGtkag determia
tiones copulam deteriantes gratia cõpoſiti⸗
onis vel diuiſonis.Ex iſto ptʒ q; nunq; ppoſi

Tractatus

tio catbegoꝛica negatina ẽ eiuſdẽ foꝛme cũ ca tim in vna ↄña qͥ totiẽs loco ſui ponat᷑ termi
tbegoꝛica affirmatina. Etiã ptʒ ꝙ iſte ꝓpões nus catbegoꝛeumaticꝰ in alia.Et quotiẽſcun
non ſunt eiuſdem foꝛme: homo qui eſt ani⸗ q; ponit᷑ terinꝰ fincatbegoꝛeumaticꝰ in vna
mal:eſt animal: et bomo q non eſt: eſt animal ꝙ totiẽs ponat᷑ terĩnꝰ ſincatbegoꝛeumatic
quia non eſt eadem qulitas quantum ad co⸗ inalia. ¶ Ex quo pʒ ꝙ iſte ↄñe no ſunt eiuſdẽ
Scðdo re⸗ pulam minus pꝛincipalẽ.ꝗ Sed ſilis qtitas foꝛme.ly bõ eſt ſpẽs:g ſpẽs ẽ ly hõ:⁊ ly hõ eſt
qritur ſi⸗ non ſolũ attẽditur penes totale ſubm nec pe ſpẽs:ergo ſpẽs eſt bõa lbus:qꝛ in pꝛima poni
milis iti nes pmuteriz: ſs penes quodlibʒ cathegoꝛeu tur illõ ſincatbegoꝛeũa.ly a in ſcda nõ ponit᷑
tas mha i, ppone poſitũ.Et ſicꝑ ſilem qtitatẽ ĩ ꝓ⸗ illud ſincathegoꝛeuma ly in ↄñte: ſed ponit᷑
poſito dẽmꝰ ĩtelligere ſiłeʒ acceptionẽ terio vnuʒ ſincathegoꝛeuma qð nõ ponebat᷑ ĩ pꝛĩa
rũ qᷓtũ ad ſuppõeʒ ⁊ alias ꝓpetates logicales ↄnña.O Quarto req;rit᷑ ad ſilieʒ ſitũ terĩoꝝ: q;
Et etiã ĩ modalibꝰ ſilem qtitatẽ debemꝰ attẽ qtiẽſcũq; teriꝰ catbegoꝛeũaticꝰ vł ſincatbe⸗
dere qtũad modos.⁊ etia ſileʒ babitudinẽ q; goꝛeumaticꝰ ponit᷑ invna ↄña ſᷣm ſe vł ſibi ſy
tũ ẽ ſpeciẽ acceptiõis añtiuʒ ⁊ ↄñtiũ adiuiceʒ nonimũ in mõ fignificãdi pncipali qͥ ẽ nume
NSeg per ſilitudinẽ coplaꝝ intelligit᷑ oẽs rus:ꝙ totiẽs ipᷣe vel alt ponat᷑ in alia ↄña ʒ
Tertio re copule vniꝰ ppõnis tã pꝛincipales qᷓ min pn ſe vel ſibi ſynonimũ in nuero. Erx iſto ptʒ ꝙ
qui itur cipales debet eſſe ſimpir ſynonyme cũ copuł iſte ↄñe nõ ſunt filis for̃e.Cuinſiʒ boĩs aſinꝰ
ſimilitu alſteri.ita copula pꝛincipalis vniꝰↄne ſit ſy currit:⁊ riſibile ẽ bõ: riſibilis aſnꝰ currit:⁊
dõ copu/ nonyma cũ copla pᷣncipali alteriꝰↄntie. Et co cuiuſiz boĩs aſinꝰ currit: a riſibile ẽ bõ:g riſi⸗
larum pnla min pꝛincipalis vni ↄñe cũ copła minꝰ biliũ aſinꝰ currit:qꝛ ly riſbile in pꝛia ↄna po⸗
pncipali alteriꝰ ↄñe. Eñ ille copule dũr eẽ ſys nit᷑ bis in eodẽ nũero.ſ.ĩ nũero ſingulari: ⁊ĩ
nonyme q̃ ſic ſe bit ꝙ quantum eſt exratiõe ſcða nõ niſi ſemel.¶ Quĩto reqrit᷑ quotiẽſ⸗
Que co⸗ modi ſi Sndi oꝛõnis cuiꝰ ſnnt copłe idem pᷣi⸗ cũq; invna ꝓpõne ſiue ↄña ponat᷑ terĩnꝰ ſᷣm
pule ſyno ſe reqͥrit᷑ ad veritatẽ ꝓpõnis.Ex q ptʒ ꝙ iſte ſe vel ſibi ſynonimũ in mõ ſigndi minꝰ pᷣnci⸗
nymæ ppoõnes non ſunt ſiłiu copularũ.bõ eſt. eſt ⁊ pali qͥ ẽ caſus ꝙ totiẽs ille vel al᷑ ponat᷑ in a
bomo poſſibiliter eſt ⁊ bò fuit Sʒ ꝑ fiłeʒ ſitũ lia ↄna ſiue ꝓpõe in eodẽ cãu.Defectu cuiuns
Quarto termioꝝ ĩtelligitur quotiẽſcũc;terminus iſte ↄne nõ ſunt ſilis foꝛme:quẽlʒ hoĩeʒ ſigni
requitur ponit᷑ ĩ vna ꝓpõne ⁊ ĩ vno ſitu ſʒ ſe vł ſibi ſy ficãs ẽ ly bõ:⁊ ſoꝛtes ẽ hõ:qͥ ſoꝛtes ſioens eſt
fimilis ſi- nonymũ ĩ certoꝰſigndi a certo oꝛdine ꝙ toti⸗ ly bõ.ʒ quẽlʒz hoĩeʒ ſiens ẽ ly hõ:⁊ ſoꝛ.ẽ bõ
tus termi ens ipᷣe vel alter ponat᷑ in alia ꝓpõe ̃m ſe vł ſoꝛtes ẽ figns boĩexlqꝛ ille teriꝰ boĩeʒ pom
noꝝ reqͥ ſibi ſynonymũ ĩ eodemꝰ ſigndi pᷣciſe ⁊ ↄſimi ſemel in pꝛio argumẽto.⁊ in ſcdᷣo pont᷑ bis.
renſqnq; li oꝛdie¶ Eñ illi terĩ vt ad ꝓponitũ ſufficit di Etiã in terĩs ↄplexis non ſufficit ſynonimi⸗
Pꝛimum cũt᷑ ſynonymi qͥ eodẽꝰidẽ ſignt:⁊ ſũt eiuſdeʒ tas ꝑtiuʒ.ſed requiritur ſynonimitas totaliũ
grjis:eiuſdẽ caſus:eiuſdẽ nueri ⁊ eiuſdẽ ꝑſõe ↄplexoꝝ:ita ꝙ nõ variet᷑ regimẽ.qꝛ qñcunqʒ
Et ꝑꝑ defectũ illiꝰ iſte ↄnñe non ſunt ſilis foꝛ regimẽ variat᷑ ſiue mod deterĩandi vniꝰ di⸗
me:oĩs bomo eſt animal:⁊ ſoꝛtes eſt hõ.emgo ctionis ad alterã: tunc etiã variat᷑ modus ſi-
ſoꝛtes eſt aĩal.Oĩs bõ eſt aĩal:ſoꝛtesẽ bomo. gnificandi totius complexi.
ergo ſoꝛtes ẽ aĩalia:q; ly aial in pꝛia ↄſequen ¶ Ciſo qͥd reqrit᷑ ad foꝛmalitatem
tia põit᷑ bis ſm ſe vel jm ſibi ſynonymuʒ.⁊ in ↄne ponẽde ſũt Aid rle ſᷣm qs tenẽt ↄñe toꝛ
ſecũda nõ ponit᷑ bis. Scðo ad ſiłes ſitũ terio⸗ males.⁊ poſtea ponẽde ſũt rłe ſᷣm qs tenent
.rũ reqͥrit᷑q qtiẽſcũq; aliqs terĩnus ſiue catbe ↄñ̃e mat᷑iales.¶ Pꝛia rla talis ẽ:ꝙ oĩs ſylłs
Secũduʒ goꝛeumatic:ſiue ſincatbegoꝛeumaticꝰ põat᷑ catbegoꝛic tensvtute alicuiꝰ terĩ diſtribu⸗
miin vna ꝓpõne ſm ſe vel ſibi ſinonymũ ĩ modo ti.vel vᷣtute relatiui idẽtitatꝭ:fiue vᷣtute me
ſignificadi pᷣncipali tm̃ ꝙ totiẽs ipᷣe vel alter dij ſingularit᷑ tẽti: cui addit᷑ ̊ totũ oẽ qð eſt:
ponat᷑ ĩ alia ꝓpone ſᷣm ſe vel ſibi ſynonymuʒ eſt ↄna foꝛmalis.Exẽpluʒ pꝛimi: vt ſoꝛtes dʒ

in modo ſigniticandi pꝛincipali.Ex quo pʒ vitare oẽ pctm̃.ſʒ malũ ẽ pctm̃:g ſoꝛ.dz vita⸗

ꝙ iſte conſequentie non ſunt eiuſdem foꝛme re malũ.Exẽplũ ſcði.vt hõ ẽ aĩal.⁊ ſoꝛ:c idem
ſ.cuiuſſibet bominis aſin currit:et ſoꝛtes eſt aĩal:g ſoꝛ.ẽ hõ.Exẽplũ ttij: vt oẽ qðẽ ſoꝛtes

bomo.ergo ſoꝛtis aſin currit. Et cuiuſſibet a currit.⁊ iſte hõ ẽ oẽ qð ẽ ſoꝛ.& iſte bõ currit.
ſfinꝰ currit.⁊ ſoꝛtes eſt bomo:g platonisgſinꝰ ¶ Scðda regula eſt:ꝙ quilz deicẽſus ẽ ↄña foꝛ

currit:qꝛ in pꝛima ille terminus ſoꝛteſ pðitur malis.a ſiłr quilʒ aſcẽſus.Exẽplũ pᷣmi:vt oĩs

bis m ſe vel ſibi pꝛincipalr ſynonymum ⁊tñ hõ currit:⁊ iſti boĩes ſunt oẽs bomiĩes.& iſte

vertium. cieſcunq; terminus catbego:eumaticus poni di: vᷣt iſte bomo currit: et iſte bomo currit.

in ſecũda nõ põit᷑ bis ¶ Tertio reqͥtur ꝙ quo⸗ homo currit:a ſic de aljs. Exemplum ſecun⸗

iotf rfbile t bõ ¶ Oul
vchafir natiua de pꝛedic⸗
aini dedicato finito eſt f⸗
1Gitr atota copulatiua aft
gieispte pncipale eſt o⸗
girimiyt ſoꝛtes eſt non be
ſbo Eriplum ſecũdi vt ſoꝛ
Quitum. pdlputatergo ſoꝛtes cnri
hettcaparte difiunctine a⸗
niltag tota diflunctinã 2 fo
niltera tota cöditionali af
ſtoone añtis ad poſitioncẽ ot
nulis ofa, Exẽplum pꝛimiyx
ſaes currit vel plato diſpu
indivt ſi bõ currit aĩal cur
ſtergoaial currit. ¶ Sept
tota oditionali cum cõtrae
achetoꝛia antecedentis
tratota difiüctiua affirn
ccia vyni; ptis pncipalis
eſumptã eſt foꝛmalis oña.
tſtbomo currit aial currit
le vfa⸗ lend nullus bõ currit. E
ru foꝛma l vod eſtanimal velb
lium. bböeſt aſinꝰ:ergo bõ e
Prꝛia rla. Ollalalts eſt c ois ofa
i npo ſibileei conſegt
fie de vna cuius oñs eſt
oa foꝛmalis. Exc

unit tſoꝛtes nöcurrlt

7* 9
Secũda. le regule. qu viee
la cduerti ile hoimn talise

Pdiui eſt
uifis ad coni Mamate

mmrahrißbilein nz j

Kmaalinüero ingtinnn din

end Cnnntif, umi,
Ppone ſue inponak tenip n
ſmnimäinn farufnt
nstotiesilere it ontin
Pein eode cin deſectuctins
ſan ilsſune greh iitzii
r ſanest ho z ſones ſelse
ctboiez –
s boiez a ile teri boiesponn
bapumein inſtopont bi
pleris non ſufit Monini⸗
lregunlt ſhnoninitustotlli
növarie regind D
ai fve nod deterinniii ę
Kerinmne cti mint nods
cins onpler.
zreqnt ad

Neaoneckſ

Gexta.

Geptia.

ſti Oetgua.
ſoꝛnaltaten ſn

req, iotene oe

4 nitten Kegule
Oeid oſan ma

terialiuz.
Nima re
gula

De Conſequentijs.

⁊ ſic de alijs ⁊ iſti boĩ̃es ſunt oẽs hoĩes oĩs

bõ currit ¶ Tertia rła ẽ q oĩs ↄuerſio ĩ teris
eſt ↄña foꝛmalis.Siłr ↄna q̃ a a ſubalternã

te ad ſubalternatã. Exẽplũ pmivt oĩs bõ cur
rit. currẽs eſt hõ.Exẽplũ ſcðᷣi.vt oĩs hõ cur

rit. g bõ currit.¶ Qnuarta rla eſt arguẽdo a ſy
nonimo ad ſynonimũ eſt foꝛmalis ↄna. Silr

ab excluſiua exponibiligrfa alietatis cuius p

dicatũ diſtribuitur ad vłem terĩs tranſpoſi⸗

tis eſt foꝛmalis ↄña.Exẽplũ pᷣmi vt andreas

currit.ꝗ andreas cur.Exẽplũ ſcðᷣi: vt tm̃ aĩal

eſt hõ.ergo oĩs hõ eſt aĩal.¶ Silr ecõuerſo

ab vli ad ſuã excluſiuã de terminis tranſpoſi
tis eſt foꝛmalis ↄna:vt oĩs homo eſt riſñbilis
ergo tm̃ rifñibile eſt hõ.¶ Quinta rla talis eſt
ꝙ abaffir matiua de pꝛedicato infinito ad ne
gatiuã de pᷣdicato finito eſt foꝛmalis ↄſequẽ
tia. Silr a tota copulatiua affirmatiua ad al⸗
terã eius ꝑtẽ pᷣncipalẽ eſt foꝛmalis ↄña.Exẽ
plũ pꝛimivt ſoꝛtes eſt non hõ:ergo ſoꝛtes nõ
eſt hõ.Exẽplum ſecũdi vt ſoꝛtes currit.⸗ pla

to diſputat:ergo ſoꝛtes currit.¶ Serta regu

la eſt: ꝙ a parte diſiunctiue affirmatiue pnci

pali:ad totã diſiunctiuã ⁊ foꝛmalis ↄna. Si⸗
militer a tota cõditionali affirmatiua cũ po⸗
ſitione añtis ad poſitionẽ ↄſequentis eſt foꝛ
malis ↄna. Exẽplum pꝛimi vt ſoꝛtes currit g
ſoꝛtes currit vel plato diſputat. Exẽplum ſe⸗
cundi:vt ſi hõ currit aĩal currit.⁊ homo cur⸗
rit. ergo aĩal currit.¶ Septima regula eſt ꝙ
a tota ↄditionali cum cõtradictoꝛia ↄñtis ad
ↄtradictoꝛiã antecedentis eſt foꝛmalis ↄña.
Silr a tota diſiũctiua affirmatiua cũ ↄtradi⸗
ctoꝛia vniꝰ ꝑtis pncipalis ad aliaʒ partẽ per
ſe ſumptã eſt foꝛmalis ↄna. Exẽplum pꝛimi:
vt ſi homo currit aĩal currit:⁊ nulluʒ aial cur
rit:ergo nullus hõ currit.Exemplum ſecun⸗
di:vt homo eſt animal vel hõ eſt aſinus. ſed
nullꝰ hõ eſt aſinꝰ:ergo bõ eſt aĩal. ¶ Octaua
regula talis eſt ꝙ oĩs ↄña ciꝰ añs eſt foꝛma
liter impoſſibile eſt conſequentia foꝛmalis.
Et ſilłr oĩs ↄña cuius ↄñs eſt foꝛmalr neceſſa
riũ eſt ↄña foꝛmalis.Exẽplõpꝛimi.vt ſoꝛtes
currit ⁊ ſoꝛtes nõ currit.ergo hõ ẽ aſinꝰ.Exẽ
plum ſcðᷣi.vt ſoꝛtes ſedet.plato mouet᷑ vel
plato nõ mouet᷑. 5⸗..
¶ De pña materiali ponunt᷑ eti ali
que regule.quaꝝ pꝛima talis eſt.ꝙ a cõuerti⸗
bilia cõuertibilẽ eſt ↄnña materialis. Silr a
diuiſis ad coniunctã ⁊ econtra eſt conſequẽ⸗
tia materialis. Exempluʒ pꝛimi:vt bomo cur
rit.ergo riſibile currit.¶ In fimili non ſequi
tur:bomo currit ergo aſinus currit.Exẽpluʒ
*

cxliij.

ſecundi: vt ſoꝛtes eſt homo:et eſt albus: ergo

ſoꝛtes eſt homo albusIn ſimili non ſequitur
ſoꝛtes eſt mõachus ⁊ eſt albus.g ſoꝛtes ẽ mo

nachus albus ¶ Scda rla eſt: ꝙ ab indefinita
ad ſuã vlem in materia naturali eſt conſeqn⸗
tia mater ialið. Similſler iductio que fit ꝑ ſin
