Relatiua:vt ſi ad pñtes referantur. eſſe aĩal.õ em̃ nõ ſolũ ſupponit ꝓ voſſültuns atipſum unn⸗
Demõſtratiua:vt cũ dicimꝰ demoni pñti tꝑe: ſʒ etiã pꝛo futuro ⁊ lõ ſeqt᷑ lusctoteſ elerteſtre⸗
ſtrãdo mare:tale eſt rubeum demon⸗ alia diſio ãpliatõis.ſ. ¶ ¶ Ampliatio tueriſpoſibli accidit ei.
ſtrando berculẽ: talis fuit plato. Si nũ.alia fit ſpectu ſuppoſitoꝝ vt bõ alia diſs ſegennn aſſignatur vnic
Aut nõ referãt᷑ ad pñtes ſiue ꝑ ðmon pᷣt eẽ antixpᷣs.alia fit reſpectu tꝑm: Zatbieantchriſtinonke
ſtr ationẽ rerũ ꝑꝛeſẽtiũ:tũc ſunt red⸗ vt hõ neceſſario ẽ aĩal: vt dictum eſt ſbie ſedantichꝛiſtun
ditiua:qꝛ reddũt interrog gionẽ pᷣce ¶ De apliatõe q̃ fit rõe ſuppoſitoꝝ d teſe verum ergon
dẽtẽ:vt q̃lis eſt plato:⁊ reſpõdeatur talis dat᷑ regula.Lerminꝰ cõis ſup⸗ nef ſe verum non *2
talis qualis ẽ ſoꝛtes. ſRelatiua qñ ſi ponẽs vᷣbo babenti vim ãpliãdi a ſe fnact fuiſſeeſt
ne interrogatione pferũt᷑:vt talis eſt vel ab alio apliat᷑ ad ea q̃ pñt eẽ ſub niht uſtbe ſacri
ſoꝛtes q̃lis eſt plato. Etlqñ ad noĩa foꝛma terĩ ſupponẽtis: vt bõpᷣt eẽ aaeinnohetethi
adiectiuaſpecialiũ accũñtiũ ducũt᷑ vt aĩal.h ille teriꝰ bõ nõ ſuppomit ꝓ pñ at unm Run n
ethiops eſt niger:⁊ talis eſt coꝛuus tibꝰ:ſed etiaʒ ãpliat᷑ ad oẽs qͥ erunt Gumideanplüciond
⁊ ſoꝛtes fuit albus ⁊ talis fuit plato Dico aũñt a ſe.qꝛ vᷣbũ pßt de ie bʒ vĩ
Et bec ð relatiuis dicta ſufficiũt, ampliãdi.Dico autẽ vel ad alio g: 5 Fintndsm
init tr sO oc pticipiũ potẽs.⁊ boc nomẽ poſſibi⸗
AESinis tractatus octanus, x daãt vtutẽ aãpliãdi vᷣbo cu⸗ adiun⸗ (Seguitur ractan
drcfͤnith ¶ Sequitur tractatus gonus no gũtur: vt bõ potẽs ẽ eẽ aĩal vel aĩial cinus degppellat
D nm de apliatiõe poſſibile ẽ eſſe album.⁊ ſic de alijs. 4

Erſonals ſup⸗ ¶ De aplia one aũt q̃ fit rõne tꝑis
pofitio eſt acce talis dat regula. Cerinꝰ cõis ſuppo
ptio terĩ cois p nẽs vł aponẽs verbo bñti vim am⸗
ſuiſiferioꝛibus pliãdi quo ad tẽpꝰ:ſupponẽs ꝓ his
cuiꝰalia ẽ deter q ſunt:que erũt vel que fuerũt vt bõ
mĩata:alia cõfu neceſſario eſt aĩal.ibi tã bõ qᷓ aĩal te
5ſa vt pꝛi patuit nẽtur ꝓ bis q ſunt et que erüt velꝗᷓ ĩ
Itẽ pſõalis ſup fuerũt. ¶ Circa pᷣdicta querit᷑ de H
poſitio ali ẽ reſtricta alia apliata.⁊ ſophiſmate. impoſſibile poteſt eſſe
ita ãpliatio ⁊ reſtrictio hñt fieri cir- verum. Pꝛobatur: quia illud qð eſt
caſuppõnẽ ꝑſõaleʒ. Reſtrictio eſt co vel erit impoſſibile poteſt eſſe verũ:
artatio tcrĩ cõis a maioꝛi ſuppõe ad ſed anticbꝛiſtum non fuiſſe poſt tem

nis,

Non

R
erag
eſtigtrant
tünaeſtigthoin ee
innds gdih De A
iaencdis Baptann pus ſuum e ep pellatione et Re
en r nnan iue ſt vel t Reſt
taindon lidi . eboteſt eſe menne e ne et Reſtrctione
ntſ⸗ noſu teſemenen 1. 2, ergo impoſſi le poſſibile et er et exiſtẽte: H Follio
kal gindae tih Pene onin ſuite voteſt e verun. alſtereſnpd ae.
. genun n eſt poſſibile guid õä lcat anti
fne Ungulang. uͤtterici⸗ e verum:er mpoſſibile p X ⁊ de natu etiã ſignifi liſto ſed
kdeg reſtnnae Pa a ſibile. in ten go impoſſibil oteſt tibꝰ qᷓʒ ra ſua ſupponit icat boĩeʒ
tantnn Reo ſie⸗ interno noclg mai ecpol, Dell n ern ponit tã p exiſtè
lafitg pbä tp ind concluſio eſt fa pꝛime f. pellat aũt exi ñitibus hoi xiſtẽ
pöte h boezen enn miſſaruz eſt falſa etoen g. T. t exiſtẽtes bo oĩbus:
PRR äee antixß dc pbi N Goluti⸗ miſiaruz. non maioꝛ?: ergo aliqua p LAppell tes homine ap⸗
emee nn Alufi 14 Solutio illa eſt ſophi aioꝛ:ergo mi ap CSinuf ationũ aũt ali es tantuʒ
e anttronem dn falſ⸗ ſophiſimna: go minoꝛ: ſee omunis vt bõ aüt alia ẽ ter n
dticipii rhnepoſicſen falſum. S rergo ſopbiſma ed ti vel ſi bõ:alia ẽ ter termini
ntbopan lalei cite ¶ Solutio.ſophiſi iſma eſt ingularis: termini diſe
Naduerbin potes e er eſt falſuʒ. ⁊ pꝛe ophiſma ſimpli ſingularis i is: vt ſoꝛte iſcre
bünz et höncee nes fallaci ʒ:⁊ pꝛobati impli ris idem ſianifi 8. Termin⸗
i. dee g eteſenij es fallaciam acci tio pecrar pe Felell ignificat: ſupponl
al. Do em noͤ ſoli n⸗ dico id qu accidentis: cat pe vel io lat. ſ. reʒ exi at: ſupponi
diſo apllato⸗ utuorlͤſ ico ſcilicʒ ſubi impoſſibile: ermini cõis. ali tem appellati 16
lpllatöis., poſſibilitati z ſubiectum illi lle: re in cõi 8. alia eſt termi lationũ
lufuff (Anp ltatis et ipſum i Ulingun⸗ e l Olept la eſt termini cõi
uſufſpectuſup Mn illud quod eſt ipſum impoſſibi plicẽ ſi vt n termin uni cõis ꝓ di
Eantirbs al poſtoptrtit er eſt vel eri poſſibile. ma⸗ Eſuppõnen us coro b iſ. Dinſi
onecefſanotai Nctutpn eſſe veru ibile accidit ei ubie⸗ſi ſt genus. Et o ẽ ſpẽs:am ppella⸗
Cceflanio aial yrdi e verum aſſt it ei. et uppõit:ſignifi tunc termin? i⸗ ni tionis.
Nͦliatei yrdlcuumne Sicut hbi gnatur vtri t poſſe ſi it: ſignific rmin idez
deifitneſt Sicut hic antichꝛiſt tri ineſſe. Hi uricat hoj at 2 appellat: e;
dak egla ſppefn impoſſibil ſtü nonſtille erſt Ae dminronpnner ſiyns
8 pbodabent pinaͤli e poteſt eſſe ꝛiſtum nõ fui lat bomi e in cõmuni: uppo
babenti pimöptijclnt le verum. ergo in 5 fuiſ eſt minem in cõ m: et a
dalio ipligkag eaij , ſ poteſt eſſe ergo impoſſi eſt a m in cõmuni. Ali ppel⸗
1irni ſupponens.: ſthoj ticbꝛiſtum non fui n valet: qui uis infioꝛ rmini cõmuni em
1len ſupponens: ntoßftl cta.et i n fuiſſe eſt quia muni oꝛibus: vt qñ nis pꝛo
leteni bo no ſupponttojf unpoſſihil es cbte lunis perſe vt qñ term
eleni ho o ſnpyonem ſe eſſe veri e eſt accidẽs ie nem: v onaleʒ bab inus cõ
4 a⸗ inlataabesgii ſe, Et tan n aſſignatur. vrriqz poſ idem e es aber ſur goti tio
beſtnte⸗ ampliationibus. nel⸗ 0 aeenbanler a
„ Evelad aloog ſuppo . ominem in gppellat
i potis t oe n ſt ¶ Finit tractatus nonus krer anp arttenlarivovottutiue
vtute iplic ftven ain ¶ Sequi nonus. tamum Aten bticulares bomies
vt ho potes eceain nel d de Amus ann tractatus de . entes. omies
blei tabunt fecea ⸗ difn ⸗ appellatione. ¶ Finit tr
iiaranr l iie ni⸗ — Ppellatio ẽ tractatus decimu
dar e u ani ob in 8 . ——— p er aca⸗ ¶ Se qᷣtu 9.
appnes ſt bfl n, ( EIht erĩ ꝓ re Dereſt ur tractatꝰ vndeci
watti hlone n V preez Dico aũt rictione.
taneenit e anefuenit ih 1 e eryrt aln
ren itjhon, i, Rczen ſignifi⸗
nockain li oe , / caãs nõ
nock n gecn i NEE ens non Eſtrlctio ẽ co
i ſunet e N appellat: 31 ctio e co⸗
ateugi — ſarhniche ec; artatõ termimi Quid
. ie eeteſe ¶ Diffe ———— v tichꝛiſt? cõis a mai ſtri re⸗
ate impofſb or Oiffert aut el chime , ſuppe gioꝛi ſtrictio⁊
r um i None æſuppöne:e ael ſomfica Aſuppone ad mi qus diui
poſilepinſ ſeri t re exnte:ſʒ ſu 02 appellati 0 et Z pꝛ vt dictũ ẽ itur.
mpoſibien ſehofln o ſunt tã p: ppoſñitio ⁊ ſigni tim. pꝛv. Q Reſtri
vore exñite q̃; orii — ctinũ aũt:alia
qz pꝛo re nõ mim bono ſippom li perhomm vt
pponit p nig ꝛſte ter
bpomt. p migris: neq;
P

. dicat
Tractatus ſetne in , ſan
2 7„* . = 2 . . — 1 2 911 :
cõtutatõ/ eſſe veram. ¶ Sed neutra iſtarũ ſo⸗ Eqt᷑ de ſignis excluſiuis.vſ ñnn ctici de nuce non 65
lutionũ valet:qꝛ ſi remoueat᷑ vtradʒ ſigna exciuſiua ſũtqͥ ex ſua cõ Qudid e ſuba1 ccte ſub
diſtictio: ⁊ ſumat ĩfin tũ ſimplłr ⁊ ſe ꝗ ) ſiginficatõe excluſonẽ ĩpoꝛ⸗ n rclu⸗ dab⸗ crzat
cũdũ q;ẽ terminꝰcõis adbuc remäet ttãt ⁊ a qoꝰ⸗ reddit᷑ ꝓpõ exclu⸗ rum 41 . 4

ꝓbatio ⁊ ĩpꝛobatio bꝰ ſophiſmatis. ſiua.vt ſũt iſte dictões ſolꝰ vnic?: tm̃
Solutioj ¶ Elñ dicẽdũ eſt ꝙ pꝛĩa ſimpir̃ ẽ fla tmmõ:duͦtaxat:⁊ ſic de alus. ¶ Hec
auctoꝛis. ⁊ ꝓbatio peccat ᷣm qͥd ad ſimpir:qa aũt ſigna qnq; excludũt gra alietatis
ifinitũ appõne ẽ ĩfinitũ quodã mo:⁊ ⁊ qnq; gra pluralitat!:⁊ qũq; ponũt᷑
nõ ſimpłr. Eñ cũ accipit ꝑtes nũeri in or̃oe ſine negatõe:⁊ qñq; cũ nega
pᷣm appõem:vt duo tria:nõ accipit i⸗ nione pꝛecedẽte:aut ſequente.¶ De
finitũ ſimplr:ſed quodãmõ ſᷣm quid. iſt aũt dant᷑ tales regule. Pꝛima eſt pꝛia rla.
Et ideo nõ põt ex bis ĩferri infinitũ ꝙ ppo excluſiua ſine negatiõe expo
ſimpkr ¶ Et bec de diſtributi⸗ mi ꝑ vnã copulatiuã affir̃atiuã cuiꝰ
ombus diea ſufficiant. pꝛimaꝑs eſt pꝛeiacens excluſiue.⁊
¶ Sequitur tractatus de ex ſcða ꝑs eſt negatiua impoꝛtãs nega

ponibilibus tionẽ pꝛedicati de oĩbus alijs a ſub⸗

— ¶Ropõ expõibł iecto. vt tm̃ bõ curriti bomo currit.
w. us eſt ppõ bñs ⁊ nibil aliud ab boĩe currit. Uel tm̃ ſ alns. r
di finitio obſcuꝝ ſeſũ ex⸗ apli dei ſunt duodecim.i.apli dei ſũt igois erceptloflt ato⸗
pꝛopoſiti poſitõe ĩdigẽtẽ duodecim ⁊ nõ plures qᷓ; duodecim. eſeua terio ſüpto ſubf
on er⸗ pp alisð ſinca⸗ ¶ Secunda regula eſt: ꝙ ꝓpõ exclu⸗ Secida. Mtlotn oztitate teri
ponibili rbegoꝛeuma in ſiua buiꝰ generis infert copulatiuaʒ regula ſumpt ci ſigno vli vto⸗
W¶Qea explicite vel cõpoſitã ex duab exponẽtibus ſiue ſotte currit. (Scdarl
implicite poſi⸗ cõponentibꝰ:⁊ quãlibet eaꝝ ſeoꝛſum 6 ctceptia no ipedita fact
tũ in aliqua dictiõe: vt ĩ bac tm̃ bõ ẽ ⁊ nõ econtra.vt im hbõ currit.ergo bõ ſupꝛa quẽ caditimediatt
aĩal: ſoꝛtes incipit eſſe albꝰ ifinita eſt urſt ⁊ nihil aliud ab bomine currit ir inpliivt oc gial pter bo
Due ſaci linea ⁊ ſic de alijs. ¶ Pꝛo quo ſclen . Tertia regula eſtiq ab excluſiua ple ddihoiez ſupponnt fin
unt ppo⸗ dũ ea q faciũt pꝛopõeʒ expõibileʒ affirmatiua ad vłeʒ de terminis trãſ tareguaeſtg Kis aff
nnt hoe ſum i multiplici dꝛia: 9: qda ſunt i poſitis eſt bona oſitia ſi fiat excluſio Ceptiug erpont copule
vonibile excluſiua vt tm̃: ſol: da exceptiua: gfa alletatis: 1 nõ ecõtra. vt tm aial ndegnicigetponet,
vt pꝛeter:niſi.quedaʒ reduplicatiua eſt bomo.ergo oĩs homo eſt animal. Qugttd afinnat hcke⸗ neie⸗
vt inquãtuͦ m Qbedã vo ipoꝛtat ¶ Quarta regula eſt ꝙ excluſiua cõ res c̃ gliucab Zde ſu
Iceptionẽ vlł deſitionẽ: vt ĩcipit deſi⸗ tradictoꝛia pꝛioꝛis etponit p diſiun ſideteioeree
nit.qdã ĩpoꝛtãt pᷣuationẽ finis:vt in ctiuam affirmatiuaʒ de partibꝰ con⸗ tiainou rcepto. Ten
finitũ quedã ĩpoꝛtãt exceſſum vt cõ⸗ tradicentibꝰ ꝛioꝛis excluſiue vt iſta – Apeectcatin.
paratiui ⁊ ſuplatiui Sdꝰ: qdã vo di⸗ nõ im̃ bomo currit. i.null/ bomo cur⸗ nneiſt toe gialter
ſtinctionẽ: vt differt: aliud: ab: ⁊ ſic ð rit: vel aliq aliud ab bonune currit hoie 8 erpont ſcoe
alijs. qdã voimpoꝛtãt ſpecialẽ mo⸗ Patet ex virtute ↄdictionis qꝛ vtro v bo Urationale: bon
qu drſtributnis vt totus: qlibʒ ⁊ ſic biqʒ ſeruat᷑ oppoſitio otradictionis. e net ationalis
de alijs. ¶ Ande pꝛopter ula ꝓpoñ Per hocett patet qualiter ĩ eis va cbalaeg Vnluerſalis
to redcitur obſcura ſic ꝙ indiat er leataſequentia. Quitaregulaeſt Vultg etponk copui
poſitione:⁊ ideo dñr facere pꝛopõnẽ excluſiua in qua pomit᷑ vna negatlo quitarl wönrangu ir
exponibilẽ quare de ipſis videndum ſeques excluſonẽ exponitur ꝑ vnaz Gurdeſtbectoſt 5
eſt per oꝛdinẽ. Et pꝛio ð excluſiuis. copulatiud affirmatiuã cinus peima Irſecunce afinnb
¶ De ſignis excluſiuis. ꝑs eſt negatiua pꝛeiacens.Aliac af⸗ iah etcepto. nc⸗
alalter Reälcnmn

deſignge⸗ De Excepti.et Redupli. Folio EE.
nigmercuſte ſulo,f rmatiua ij pdicatũ affĩatiue exłcepto.vt bic milluʒ ammal pᷣterq̃ʒ
Ninkan ſerſuic nette e anoet im̃ accñs nõ bomo eſt riſibile.expomt᷑ ſic:nullum
raracdy ſe ſoripo, ir eſt ſuba.i.accũs non eſt ſubſtãtia:et animal aliud ab homie eſt riſibile bo
Nſüriſte dect leher fun oẽ aliud ab accñũte ẽ ſubſtãtia. Et ꝑ mo eſt ammal:et omms bomo eſt ri⸗
dütaan aſobncf⸗ hoc pʒ qualiter gᷣdictoꝛia eius ẽ ex⸗ ſibilis.Ex bis patet qualiter ſue zdi
n iczttcned N Cb⸗ ponenda:et qualiter valeat cõſequẽ ctoꝛie ſunt exponende:⁊ qualiter va
Bgfa unnancatans tia in excluſinis. leat conſequentia in ipſis
F. 1 Kn .
vim ngndͤer , r — e cbinl, ¶ De reduplicatiuis
eckcieantſegen⸗ e agi de ☛ Eqtur de dicti
dank talsregue P⸗ exceptia . ombꝰ exceptis .—
Beteluſtnaſteneg tr Nen ¶ Dicüt auteʒ Equitur de dictiõibus redu quid dici⸗
Mcopnlatuäafff atinz dictioes excep plicatiuis. Q Dicuntur autẽ tio regu⸗
Beſt pelaens ercinſiue ie q ſignificat dictiones requplicatiue que plicatius
Sctwominhanis uin ceeioncal⸗ +Uinsoꝛtant rationem bm qua
Dtälcatde didus H cin otenti ſub aliquid alteri attribuitur. vt inquan⸗
uani⸗ aliquo diſtribu tum ſcðm ea ratiõe ⁊ ſic de alijs ð

Mtm boammt ibomo Crftt. t ſuſz ſit rorſtori . . „
KdA ., o cuiuſmodi ſũt pᷣter: pᷣterq;a ſic dẽ quibus dãtur tales regule ſpeciales Pꝛiarla.
Aalud ddaiemnt Gat iia rla alijs. de qbꝰ dãtur tales rłe. ¶. Pꝛĩa ¶ Pꝛima e ſt. ꝙ dictio reduplicatia
Nei ſun duogecim laplidel ſſtt ẽq oĩs exceptio fit a toto in q;tita⸗ ꝛeſupponit aliquod pꝛedicatum in

crimn puntsc oden. re. ſeu a terio ſũpto ſub ſigno vli: eſt eſſe alicui ſubiecto. et denotat illud
ccunda eonlgeſtq, ppoͤerel, i aũt totũ in qʒtitate teriꝰ cõis cõiter ſupꝛa cuod cadit immediate eẽ cau⸗

ſtäcr duab erponetibis ſne ſeöa re. ſoꝛtẽ currit. ¶ Scðda rla ẽ/ dictio dictio reduplicatiua ſemper fert᷑
xnnb'r uilbetem ſeoſun exceptia nõ ĩpedita facit teriʒ cõem ad pꝛedicatum 2 nunquam reduplij⸗
tontra. rtbunt eo b ſupꝛa quẽ cadit ĩmediate ſupponere cat ipſum. ¶ Lertia eſt. ꝙ ꝓpõ redu Tertia rk
ibilalud ab borminec ſimplłr:vt oẽ aĩal pᷣter hoĩeʒ ẽ a plicatiua affirmatiua expomitur per Tertia
naregulacſtqn ab ereſnn ert a le. lbi boĩeʒ ſupponit ſimplłr. ¶ Ter quattuo: exponentes affirmatiuas:
tiun 34 lejdetenminsti tia regula eſt ꝙ vlis affirmatiua ex quaꝝ pꝛia affir̃at pꝛedicatũ pncipa

cſtbona Miaſifat ceptiua exponit᷑ copulatiue tres ledſubo Seda ain affinnat redupit
ctats: ccotrg ti i cathegoꝛicas exponẽtes, quaꝰ? pꝛia catum de ſubo. Tertia vero affifat
ansd anock nimn. affirmat pᷣdicatũ de ſubiecto ſupto pᷣncipale de reduplicato Quarta eſt
moergols ſgercnflutd 4 cũ aliud:⁊ ab. Scða affirmat pᷣdica-⸗ vna cauſalis ĩ cuiꝰañte ponitur dic⸗
umaſegllis tponitodſfin tũ de terio excepto. Tertia eſt nega⸗ tio ſupꝛa quã cadit requplicatio de
rufelenben⸗ vmnheen tiua in qua pꝛedicati negat de terio aliquo tranſcendente.? in conſequẽ⸗
maffnnn e tia excepto.vt oẽ aĩal pᷣler boĩem ẽ irrõ te pᷣdicatũ pncipale affifatur ð rela⸗
nnd' pelor lbomociun nale.iſta expomit᷑ ſic. oẽ aĩal aliud ab tiuo illius tranſcẽdẽtis:vt bic hõ in⸗
orw nnin⸗ ne umt hoĩe eſt irrationale:homo eſt aĩal et quantum rationalis eſt flebilis id ẽ
e Aaind han no In re⸗ hõ non eſt irrationalis. ¶ Quarta bomo eſt ſlebilis: 12 b eſt rõnalis:et
3 te acn t gula regula ẽ: vniuerſalis negatiua ex omne ra tionale eſt flebile:⁊ quia ali⸗
ach wpoſtiolin ſcs ceptiua exponit᷑ copulatiue ꝑ tres quid eſt rõnale ille ẽ febile ¶ Quar aärta rla.
nn un gunn ei ppones. In quaꝝ peia ꝓdicatun ne/ taxla ẽ ꝓpõ reduplicatiua in qua
oele ¶Auitn ſeno günk gatur de ſubiecto ſumpto cũ aliud ⁊ ponitur negatio poſt Rctionem re⸗
ſcnenna ponl ſa ab. In ſecunda affirmat᷑ ſubiectũ de duplicatiuam expomitur copulatiue
ſuam ſnechelie n termino excepto. In tertia affirmat per quattuoꝛ exponentes quaꝝ pꝛĩa
uſemmn e i ymuer ſaliter pꝛedicatum de termnio negat pꝛedicatum ð ſubiecto Secun
n in .
—

Solutio
quoꝛũdã

Solutio
Autoꝛis

Tractatus Eindecimus

Opoꝛtet ergoq; bec ſit falſa: oẽ aĩal vtraq; ẽ vᷣa:ꝛ de etñtibꝰ vᷣe pᷣdicat
fuit in archa noe:cũ ĩ eo plura aĩalia eſſe ⁊ de nõ exñtibus vere remouet᷑
ſupponunt᷑.¶ Solutio qͥdã dicũt ꝙ eſſe:ergo õdictoꝛie ſũt ſił vᷣe qð ẽ im⸗

bec oẽ aial fuit in archa noe ẽ duplex poſſibile ergo ⁊ illud ex quo ſeqt᷑.ſ.q;

eo ꝙpt fieri diſtributõ ꝓ ſingulis ge nõ ſiłr reſtringant᷑ teri in affirmatiua
neꝝ vel ꝓ generibꝰ ſinguloꝝ. Pꝛimo ⁊ negatiua.¶¶ Itẽ rla eſt ꝙ oẽ vᷣbuʒ
mõ eſt falſa.ſcðo mõ eſt vera naʒ qñ ſimpłr ſumpiũ nõ bñs vim ampliãdi
fit diſtributio ꝓ ſingulis indiuiduis nec a ſe.nec ab alio reſtrigit teriʒ ſup
q̃ ſub eodẽ gũe ⁊ ſub eadẽ ſpẽ ↄtinẽt᷑ ponẽtẽ quo ad ↄſigmificationẽ q̃ eſt
tũc opoꝛteret ꝙ oĩa indiuidua ↄtẽta tpᷣs ⁊ nõ quo ad ſignificationẽ:g tpᷣs
ſub aiali fuiſſent in archa noe. qð eſt ẽ cã reſtrictiõis illꝰ.Sʒ idẽ tpᷣs ẽ in
fłm.Sʒ cũ fit diſtributio ꝓ generibꝰ affir̃atiua ⁊ negatia ſibl'oppoſita vt
ſinguloꝝ tũc ſolũ ẽ diſtributio ꝓ gñi⸗ roſa ẽ:nulla roſa ẽ:ergo eadẽ ẽ cã re⸗
bus vel ꝓ ſpẽbꝰ ſed nõ ſeit aliq̃ ſpẽs ſtrictõis ĩ vtraq;⁊ ergo ꝓ eodẽ fit re
gqĩalis qͥ nõ fuit in archa noe:⁊ illoꝰ ẽ ſtrictio in vtraq;.Et bec argumenta
va. ¶ Sʒ buic ſolutoni non acqeſco ↄcedimꝰ. ¶ Xid boc ꝙ pꝛĩo obijcit᷑ ẽ
qꝛ ſpẽs aĩalis nõ fuit ꝑ ſe ĩ archa noe dicẽdũ q eſſe nõ reſtrigit ad exñtes
ſed tm ĩdiuiduũ.Iñ ꝓ illo tꝑe nõ ha⸗ ⁊ nõ eẽ nõ reſtrĩgit ad nõ exũtes.Si
buit vᷣitatẽ niſi ꝓ ſingulis geneꝝ.i.ꝓ cut nec h verbũ curro ad currẽtes qꝛ

indiuiduis ⁊ nõ ꝓ gnibꝰ ſinguloꝝ vſñi nullũ vᷣbũ reſtringit terminũ ſibi ſup

Queſtio

Arguit
pꝛimo

Arguit
ſecundo.

dico ꝙ ꝓpõ eſt fla ⁊ ↄcedo oẽs ratio ponẽtẽ quo ad ſignificationẽ: ſʒ quo
nes adductas ad B. Et ꝓbdtio pec⸗ ad ↄſignificationẽ q̃ ẽ tpᷣs.Uñ nõ re
cat ſᷣm ↄñns ab inſufficiẽti inductione ſtrĩgit ad ſuppoſita exñtia ſed pñtia
qꝛ nõ accipit oẽs ꝑtes diſtributiõis ſuppoſita eĩ pñtia pñt eſſe in aliqbꝰ
q̃ ſunt ſub ſubcõ iſtiꝰ ꝓpõnis oẽ aĩal teris tã exñtiaqᷓ; nõ exñtiavt cũ dico
fuit in archa noe ¶ Soet etiã queri enũciabile eſt: enunciabile ſupponit
vtrũ ſiłr reſtringãt᷑ terĩ in ꝓpõe affir tam ꝓ exñtibus qᷓ; pꝛo non exñtibus.
matiua ⁊ negatiua. Dicũt aliqͥ ꝙ non Oĩa aũt enũciabilia q̃ ſũt falſa ĩ pñti
qꝛ eẽ reſtrigit ad exſtes:⁊ nõ eẽ ad ñ ſũt pñtia ſʒ ñ exiſtẽtia qꝛ nullũ falſũ
exñtes:g nõ ꝓ eodẽ fit reſtrictio in ſt ex itis ⁊ ſic eẽ nõ reſtrĩgit ad exiſten
firmatiua ⁊ negatiua. Iteʒ vr qꝙ oĩs tia ſʒ ad pñtia:cũidẽ tẽpꝰ ſit vtrobi⸗
negatiua ĩ q̃ eſſe negat᷑ ſimpłx eſt rka q; qð eſt cã reſtrictõis.¶ ¶Ad aliã di

ſi ſiłr reſtrigãt᷑ teri in ꝓpõe ſegatia cẽdũ ꝙ duplex ẽ foꝛma termini cõis

⁊ affirmatiua qꝛ in hac pꝓpõe roſa eſt qᷣdã eſt que ſaluatur in rebus exiſten

Iſte terĩ? roſa reſtrigit᷑ ad exñtes: ⁊ tibus tantum. NRbumanitas que eſt

ſi in hac roſa nõ eſt:ſiłr eſtreſtringat᷑ foꝛna bominis, ammalitas q̃ eſt foꝛ
ad exñtes tũc ẽ ſenſus qꝙ roſa q̃ ẽ nõ ma animalis et in talibus omnia ſup
eſt ⁊ hec eſt falſa g ⁊ bec roſa non eſt poſita pꝛeſentia ſunt exiſtẽtia Alia ẽ
Et ſi quelʒ negatiua in qua eẽ negat᷑ foꝛma termini cõmunis que ſaluat
eẽt ſimpłr falſa:qð falſuʒ eſt.ergo vi⸗ tam in rebus exiſtentibꝰ nõ exiſten
det᷑ ꝙ nõ fiłr reſtrigunt᷑ terĩ in ꝓnõe tibusvt enũciabilitas que eſt foꝛma
affirmatiuag negattua. ¶ Sʒ pbᷣat᷑ enunciabilis nam quedam ſunt enũ⸗
qꝙ ſilr reſtrigant᷑ qꝛ ſi ĩ bac ꝓpõe:hõ ciabilia exiſtentia vt deum eſſe ⁊ om
eſt iſte teriꝰ bõ reſtrigit᷑ ad exñtes ĩ nia vera.Et alia ſunt nõ exiſtẽtia:vt
hac ꝓpõne nullꝰhõ ẽ ad nõ exñtes:g bolem eſſe aſinuʒ/⁊ omnia falſa ⁊ in

Megula.

quedam.

Solutio

pꝛimi ad

oppõm

Solutio
ſecundi

ſen.ſtetenmu bo ſu
bufotennne tranſitia
edans eciplens debet
ſ.laeoſi aliquido ſune
ſtperaccldens per doe
ſecti eſt veruſqz ſic idee
nes ſzm accidens Ande
ſquc ſoꝛtes paſclt ſeiß⸗
homo:ergo paſclt boiem.
lacg accidẽtis. Jꝛ boc ꝓn
poteſt ſupponere pꝛodu⸗
ſe ſeg bomno bene poteſt,
Finitractatus yndeen
Zectur tractatus dur
mus de diſtnibutone.

aceidentium: vt qualiſcũq; q;tuſcun cibilis vł pᷣdicabilis.vt bõ aĩal cur⸗

Signnz
diſtribu⸗
tiuũ ſube

Signnz
diſt ribu⸗
tiuũ acci.

Diniſiõeſ

Accepts
nes de ly
omnis.

Queſtio

de ly om
nis qͥd ſi⸗
gnificet.

In oppo
fſitum af̃.

Solutio

eſtf De Diſtributione cxv
M aanb⸗ here e talibus nõ reſtrĩgit̃ terminꝰ cõis ad q;. ¶ Signũ autẽ diſtributiuũ ſube
leercoe ſitſti⸗ 6el exiſtentia:ſed reſtringit᷑ ta ad exiſtẽ⸗ diſtribuit res ſe bñtes ꝑ modũ eius
enh dlcd rquoſesf n⸗ tia, ꝙ; ad nõ eriſtentia. Unde iſii ꝓp⸗ qð eſt qͥqd vt oĩs nullꝰ:vt cũ ðꝛ oĩs ni
nn en ſnafineiſh dpoſiiſonis. roſa nõ eſt: non eſt ſenſus. gredo oĩs albedo ſpa ãt còit ſuĩt ad
eignſ derent ſoſaceſtnöeſted et ſemſus.rolt all res cuuuſ gñis cũ dꝛ ngnũ diſtribu
4 nprünhg vinan ni ce cröe ab ter ſumpta qᷓ; in pñti nõ eſt. ¶ Solet tiuũ ſube.Signũ diſtributiʒ accñtis
nec aalofeſhie dl wſunper ut poni ꝙ quedã reſtrictio fit abvſu ẽ qð diſtribuit res ſe bñtes ꝑ modũ
JB ſitio/ aut p . Tr.
quoach Nonicnonij n nem, vi cñ dicit nibil eſt in arca quis ple/ accñt : vt ꝑ modũ q̃is vel qti vt qua
noquo adfillfat Nät ben. eir aere:qꝛ iſte terminus nibil ſup⸗ liſcũq; qt?cũq;. ¶ Itẽ ſige diſtribu
ſtncnöts og lenbi⸗ ponit ab vſu ꝓ rebus ſolidis: ſiue fir tioꝝ ſu e.Alia ſüt FRa Ptiñ i
lanoſetn atlecin⸗ er pon qꝙqdam reſtrictio fit ꝑ trã diſtributioꝝ ptiũ ſi ubiectiaꝝ. alia ſt
ht chnrelgopekifttfe ſitionẽ verbi.vt cũ ðꝛ,. ſoꝛtes paſcit diſtributĩa duioꝝ.: vtvter neut. alla ſt
un dmacß.Etheegeonnenn boĩem. iſte termiu? bõ ſupponitpꝛo diſtributia pluriũ:vt oĩs nullꝰ⁊ ſilia
w.(Rabo prioobiret alio a ſoꝛte virtute tranſitionis verbi .Hoꝝ aũt ſignoꝛũ pꝛĩo dicẽdũ eſt de
nigeſenreſttigt a⸗ eiſtes qꝛ dans ⁊ reclpiens debẽt eſſe diuer⸗ ſignis diſtributĩs ſube: et inter bec
Kröreſtrigt ad nöerites, ſa. ⁊ ideo ſi aliquãdo ſunt eadem boc pꝛio de h ſigno oĩs. ¶ Sciendum
Byerbü ano ganito eſt per accidens.ſ.per boc ꝙ idẽ ſub⸗ oĩs ĩ plłi nüero dupłr ſumit᷑ vno mo
Pbäreſtnnoittemnniſbii lectũ eſt vtriuſq; ſic idẽ eſt dur ⁊ co⸗ collectĩe vt oẽs apli ði ſt duodecĩ 10
tequoad ſiogufecnoni:edo mes nacldens EInde dicũt ꝙ nõ ſeqtur. & iſti apli oi ſunt duodeci ð
ignnicanoneqets ,ſe ſequit. ſoꝛtes paſcit ſeipᷣm: ⁊ ipſe eſt mõſtrat aliqͥbꝰ de ipᷣis. Alio mõ ſu⸗
tad ſuppoſtaetinigſeaſti i bomo:ergo paſcit hoĩem: ſed eſt fal⸗ mit᷑ diſtributie: vt Hioes boies natu
ſtnci itunſteſein ic n⸗ lacia accidẽtis:qꝛ boc ꝓnomẽ ſe non ralłr ſcire de ſigerat. Et tũc qrit᷑ qͥd ſi
jetinacynbttitintcinin poteſt ſupponere pꝛodiuerſis a ſoꝛ⸗ gnificet h ſignuʒ oĩs:⁊ vr ꝙ mibil ſi
te ſed homo bene poteft. gnificet: qꝛ ols res aut eſt vlis aut ꝑ
H ¶ Finit tractatus vndecimus. ticłaris:ſed hͥ ſignuʒ oĩs nõ ſignifi⸗
ctiubusqron ipt ¶ Seqᷣtur tractatus duodeci cat rẽ vleʒ vł ꝑticłarẽ:g nullã reʒ ſig
tenc d ucͤ ſrfilini mus de diſtributione. nificat. ¶ Itẽ ad idẽ.oĩs neq; pᷣdi
naßn eriſtetac⸗ Gentnn plfödi⸗ ꝘWIſtributio eſt cabile de vno neq; ð plibꝰ. ge nec eſt
1lccen ſeſtigt du buKnibutio fmnktiplicatõ ter vle nec ꝑpticłare:⁊ ſic nihil ſignificat
Aputaciidelin ne Is, mim cõls p ſi- ¶ Sedo ab eo ꝙ res eſt vel non eſt
ſta eſnus Cn⸗ snuzʒ vle facta: Oꝛzð vera vel falſa. ſi oĩs nihil ſi⸗
duplct efen bitien Kcu dꝛ oĩs bõ giificat pꝛopter ppolitione vel re⸗
eſi umn nt f Re tennin, hõ motionẽ e: nõ cauſabiturvitas vel
mmn d uninlie . A diſtribuit ꝓq“ falſitas i oꝛone: ſed h eſt vera aial ẽ
Vunns i ltndin ſ0. — libet ſuo ĩferio bomo.& ⁊ iſta oẽ animal eſt homo ẽ
alsg ins au Hl p boc ſignu oĩs ſic ibi eſt multiplica⸗ quod eſt falſuʒ:ergo peima ſcilicet
n gt ſnterſti ſui tio. Oico aũt termini cõſs: q; terminꝰ q; omnis mbii ſignificat ¶Solutio
rtſ cönums e ſer ſingularis nõ poteſt diſtribui. Ande ad dubiũ ðꝛ q; omiĩs ij ſignificat vłe
n aſten ne ſn ſo ſee lſte ſunt incõgrue:oĩs ſoꝛtes.quilibʒ ſeqmlr: qꝛ facit tenminũ cõem ſtare p
e ns geeſii doꝑ. Plato: q; ibi eſt ſoloeciſmus. ¶ ¶ Si⸗ omnibꝰ ſuis inferioꝛibꝰ:vᷣt omnis bõ
– nruimſe⸗ .% gnoꝝ vliuz alia ſũt diſtributiua ſube currit:⁊ ſic oĩs ſignificat aliquã reʒ.
nlan deminn vt ois nullus. Alia ſunt diſtnibutuia Sed duplex eſt res:quedaʒ eſt ſubij

paiij

Tractatus Duodecimus umu i
rit diſputat:: ſic eſt verũ oĩs nibil non dicimus oẽs ſed ð tribꝰ dicumnꝰ ſgt mn ni rhani
ſignificat:qꝛ quelibet talis res aut ẽ oẽs:ergo oĩs vult babere tria appe ſigadpeino⸗ dictm a⸗
vniuerſalis aut particularis. Alia ẽ lata ¶ Sed cõtra in qualibet demõ ſue nnninn ibſtüna
res que eſt diſpoſitio rei ſubijcibiliſ ſtratione ſunt ꝓpõnes vlłes. ſed de— ſde cetnia ſunt i⸗ bectmi
vel pdicabilis ⁊ taleʒ rem ſigmificat ſole et luna fiunt demonſtrationes 4 4 cehtnoh perbe
boc ſignũ oĩs ⁊ taz ab iſta re qᷓ; alia ergoopʒ dicere oĩs ſol: c oĩs luna. Jnoppo Iſtttes idd keubſ en
lguſatur vitas vel falitas in ozone ſed ſol non babet miñ vmcũ ſuppoſi iñ noypo ſlel rznatnſicfuef
Obieciõ ¶ Obijcit᷑ àt ꝙ oĩs ñ ſigt diſpõem tum.ita ⁊ luna:ergo ois non velr da . innaf uuratiotl
rei ſubijcibilis:qꝛ ĩ ſyllo mediũ dʒ re bere tria appellata. Ad idẽ omne pb⸗ neſice perboc dicitapt⸗
iterari cũ ſuis diſpoſitiõibꝰ in mioꝛi uatuʒ lumine a terre obiectu deficit nne nteneiis Etper de
ꝓpõe:Sdẽmꝰ ſyllogiſare ſic. Ois bõ bec ꝓpõ eſt conceſſa:ſʒ omne pꝛiuaj⸗ 8 igtentute togenon ded⸗
ſiſt aĩaſ:ſoꝛtes eſt ois bomo & ſoꝛtes tum ſuminea terre obieciu ns babet H
Solutio eſt aĩal. ¶ Solutõ:ſic pr̃ duo dicit.ſ. niſi vnicũ ſuppo ſitũ.ſebanc lunã ſin Inluſeelee Hintute gue
iulð ꝗd eſt pꝛ.⁊ pꝛ inqtum?. Siły ſbʒ gularem: ergo oĩs non vult habefe ſgienungſals ns
duo dicit. ſcz illð qð ẽ ſubʒ ⁊ ſubm in tria appellata. ¶ Ad idèboc ſignun rchrere0pele ndst
quantũ ſuhm Et ſcom boc duplex ẽ oĩs ſignificat qm vniuerſaliter: ſecd 4 etuniterdiſnibun —
diſpoſitio ſubiecti: nam quedã eſt di boc quod dico qm̃ vlr eſt modus ⸗-⸗ gerfechoelus. (Aaſcdm
ſpoſitio illrei qð eſt ſubm: vt albus pꝛius vlis. Pꝛopꝛiũ autem diuerſi⸗ . ſtq bomo 1bolesdifferun
mger ⁊ ſic de alijs accñtalibꝰ Et iſte ficatur ſ̃m diuer ſitatẽ ſui ſubiectiyt diariki ſpecienfmnſe gue⸗
debet reiterari in minoꝛi pꝛopõe cũ ſi homo eſt diminutus riſibile eſt di abils Sec bomines inp
medio. Alia eſt diſpoſitio ſibiecti minnũ.ꝛ ſi hõ eſt moꝛtuus.⁊ riſibi⸗ neronodectt ſpeciefzſeg
inquantuʒ ſubm videlicz in die ad le ẽ moꝛtuũ. Sed vłe aliqñ ſaluatur cicavils ſed multiplicatan
pᷣdicatũ:vt oĩs nullꝰ x oĩa ſigna tam in pluribꝰ:vt bõ equus:aliqñ in vno nateniindiuiduor munen
vria qʒ ꝑticlaria. Et talis diſpoſitio tm vt ſolluna:ergooĩs qñq; vult ba ſun Ioisinpiuralnun
ñ dʒ reiterari cũ medio ĩ mĩoꝛi ꝓpõe bere tria appellata: ⁊ qnq; non.ĩmo nucis facte factt diſtnbur
qꝛ ẽ reſpectĩa.Diſpõit em ſubʒ in cõ vnũ ſolũ.¶ Ad idẽ duplex eſt foꝛa: dalerſzs naengs:er fur
patõe ad pᷣdicatũ:vt cũ ðꝛ oĩs hõ al⸗ qꝛ qdã eſt foꝛa matie: vt aĩal ẽ foꝛa npellna Gͤois ih fingui
bocurrit Iſta diſpoſitõ albꝰdʒz rei coꝛpoꝛis ⁊ iſta foꝛma eſt pars.⁊ no werqnoreſhat, den
terari ĩ moꝛi ꝓpõne cũ medio cũ ſiꝑ pᷣdicatur de eo cuiꝰ eſt ꝑs. Alia eſt n ſn reſpiclt ſpeclefmm
diſpõ erqð ẽ ſom: quia eſt abſoluta: foꝛma q ẽ pᷣdicabilis: ⁊ ſic oĩa ſupe⸗⸗ im muinlunduop eng
AIſta auteʒ diſpõ oĩs nõ dʒ reiterari: rioꝛavt gna ⁊ ſpẽs ⁊ dꝛie dicunt᷑ foꝛ in ptänatäpeedicmn de
quia eſt reſpectiua ſubi ad pᷣgicatuʒ me inferioꝝ:vt hõ equus. Et indiuuu Ntnpatper a pimn
⁊ ita eſt diſpoſitio ſubi inqtiłſubʒ ẽ dua buiꝰ foꝛme pᷣdicabilis ſũt mate⸗ Pyno Etleoergtttria
EUnde debem dicere ſicois bõ albꝰ ria eins:ergo foꝛma cũ in neutro di fnüſolüifimnaturi pnn
currit ſoꝛtes ẽ bõ alb?. g ſoꝛtes cur⸗ ctoꝝ modoꝝ ſp excedit materiam. 4 W (Qudam
rit ⁊ nõ dʒ ſubſumi ſoꝛtes oĩg bõal nec excedit᷑ ab eanulluʒ vle excedit fonmis nulthabere ggig
Queſti⸗ bꝰ ¶ Habito quid ſignificet h ſignũ ſua indiuidua:nec excedũt᷑ ab eo er⸗ inuse danttalem rö
vnei ommnis ad cuius diſpoſitionẽ ſignifi go cuʒ oĩs dicat adequationẽ vłium Solutio dnſeicgfignun mnun
erigattri cet ↄnir qᷣritur vtrũ oĩſ exigat tria ap cũ ſuis ĩdiuiduis vt ois hoõ: tũc opʒ verminoconmmn * jY de
aadpella Pellata. Et videt᷑ ꝙ ſic: q; ois pfectõ ꝙ; ſol nõ bẽat niſivnicũ ſuppoſitũ:vt gennan eſeor abe⸗
ta. eſt in tribus: vt patet pꝛimo cel. vere dicat᷑ oĩs ſol qd ↄcedimꝰ dicen moeſtlzden Trecum
oẽ ⁊ ꝑfectũ ièem ſunt vt habetur ibi do pᷣdictas pꝛopõnes eſſe veras Et ſemen udn momms fen
dem:ergo omẽ eſt in tribus et per cõ ꝙ oĩs nõ ſemꝑ exigit tria appellata ſlörecumt 3 ſymci
ſequẽs omis vult babere tria appel ſed ꝗñn adiũgit᷑ terio cõmuni baben⸗ lſteocum den Lriſteteg
lata. ¶ Adlidem etiam dicit Ariſto ti plura phaltzaune exigit plura ſockenng fetorms ſent
teles in eodẽ loco ꝙ de duobus virĩ appellata. Quãdo vero adiungitur ſucqnöͤſmed adeſ

l

. 4* .
elan nt n
elar Atehnſgi
Gunkicat gin mierſlte ſat
dvod dicoſi ef muno
Ss. Peopni alin diinf.
m fmn diuerfitne ſinſenor.
meſt dimnmntus iſtleeiddi
tir ſiböeſtnornus , fſt .
wetui. Sec le aicßſſiluan
umd'eyt boeguus aignnmn⸗
ſlmuc hodissſonin
maappelutn noO
(Rudiduperetfiir
et ſoiannutte: taidlifii
stiſnfunſta n
urdetoalſ eſtge e
z; 5dicabulis:ſc ain ie
gey cole: dicuntfn
dn t hoͤels Elill
o⸗ dttos in ute/
nfnt n ajn ſunnotl

Golutio
pꝛimi.

De Oiſtributione cxvi

termino babentiſolũ vnũ ſuppoſituʒ bas duas pꝛopoſitiones eſſe falſag:

tũc exigit tm̃ vnũ appellatuʒ.¶ Ad qdã fenix noneſt:⁊ omis fenix eſt:⁊
illud qð pꝛimo obijciebatur: oĩs ꝑ nõ eſſe contradictoꝛias:quia ĩ nega⸗

fectio eſt in tribus dicitur quod veꝝ tiua ſi uppõitur fenix qͥẽ in affirma

eſt. Et hec tria ſunt ſubſtãtia rei: vir tiua ſi uppouutur fenices q nõ ſut ſic
tus eiꝰ ⁊ oꝑatio eiꝰ.Et hec tria tãgit nõ eſt idem ſi ubin in vtraq;. ¶ Hoc
Ariſtoteles ſub bꝛeuibꝰ verbis cũ di autẽ poteſt multipliciter imp:obari
cit.Natura apta nata ſic facit. Per qꝛ bec ĩicõueniẽtia ſequũtur ex falſo.
boc em̃ ꝙ dicit᷑ natura:tãgit ſubſtan
tiam rei.Et per boc dicit apta nata:
tagit virtutem eius. Et per hoc ꝙdi
cit ſic facit tãgit opationẽ debitã eiꝰ

vult habere tria appellata quod ſu⸗
perius oñſum eſt eſſe falſuʒ. ¶ Pꝛe

ſic f. atie er tereg vult ariſtoteles ꝙ pꝛopoñitio ĩ
Similiter boc ſignũ oĩs bʒ ſubſtãtiã qua ſubijcitur vniuerſale vmuerſali

ſigni vniuerſalis:⁊ virtutẽ que eſt di ter ſumptuni alicui pꝛedicato cõtra
ſtribuere ⁊ operationem eius quãdo dicit illi pꝛopoſitioi negatiue qua ſu

Solutio actualiter diſtribuit ⁊ in bis trib'eſt bijcit vle nõ vlr ſuptũ eidẽ pᷣdicato:
ſecundi. perfectio eius. ¶ Ad ſcðõm dicẽduꝰ ſed iſte ſũt tales.ois fenix eſt:quidã

Opinio
glioꝛum.

eſt ꝙ homo ⁊ hoĩes differunt: qꝛ hõ fenix nõ eſt:ergo ſunt cõtradictoꝛie:
dicit iſtã ſpeciem ßm ſe que eſt pꝛedi qð tñ ipſi negant:ergo regla eox eſt
cabilis. Sed homines in plurali nu⸗ falſa. ¶ Itẽ ad idem:alia regula tał

quod ſupponũt:qꝛ ſupponunt ꝙ oĩis

Confuta
tatio.

mero nõ dicit ſpecie vʒ ſe que eſt pꝛe eſt. Terin⸗ cõmunis vel apponens

dicabilis ſed multiplicatam actu ſᷣm

lis ſedn verbo pᷣꝛeſentis tempoꝛis ſimplicit᷑
materiã indiuiduoꝝ numero diuer⸗

inc ſumpto non habenti vĩ ãpliandi nec
ſam. Uñ oĩs in plurali ratione multi ex ſe nec ex alio reſtringitur pꝛo his
tudinis facte facit diſtributionem ꝑ que ſunt ſub foꝛma termini ſupponẽ
diuerſas materias: et vult br̃e tria tis:ꝗ cũ ðꝛ oĩs fenix.ly fenix reſtrin⸗
appellata. Sʒ oĩs in ſingulari nume gitur pꝛo fenice tm qͥ e᷑: cum ipſius
ro: ex quo reſpicit ſpeciẽ ſᷣm ſe:⁊ nõ nõ ſit niſi vnicũ ſuppm̃:ergo cũ dicit
vᷣm materiã indiuiduoꝝ exigit eſſen⸗ gis fenix:ly femx reſtringit᷑ ad ſi up⸗
tiam aptã natã pꝛedicari de pluribꝰ ponendũ p fenice tm̃ qͥ eergo pꝑ illaʒ
ſiue actu participet᷑ a pluribus ſiue regulã pꝛiꝰ datã.ſi ſignũ vmuerſale
ab vno. Et ideo exigit tria appellata adueuigt ei non diſtribuit ipſum niſi
gut vnũ ſolũ ſᷣm naturã vmuerſalem pꝛo vnico ſi uppoſito:ergo regula eo
cui adiungitur. Adai tn dicũt rũ eſt falſa ⁊ ſupꝛa falſum fundat qð
ꝙ omnis vult bhaberetria
ad minus.⁊ dant talem rõnem.O

termino communi non babenti ſuffi⸗ hᷣ eſt copłatia ciuꝰ vtraq; ps eſt va
cientiam appellatoꝝ recurrit ad nõ ergo ipſa eſt vᷣa. ¶ Impꝛobatio oĩs
ens: vt cuʒ dicitur. omms femx eſtqꝛ homo eſt:⁊ quodlibet differens ab ij
ly femx non habet niſ vnicũ ſuppoſi lo gſt non bomo.ſoꝛtes eſt bomo:er⸗
tu:iõ recurrit ad ñ exiſtẽtes fen ces gð quodlibet differẽs aſoꝛte eſt non
⁊ ideo cum dicitomnis fenix eſt:ſen⸗ bomo:quod eſt falſum: quia bec eſt
lus eſt. vnus fenix qui eſt: eſt.⁊ guo vna copulatina cuius altera pars ẽ
fenices qͥ nõ ſunt:ſunt ⁊ ideo dièunt falſa:ergo ipſa tota eſt falſa.

p iiij

ia appellata cõcedimꝰ ¶ Scðm pꝛedicta qrit᷑ de Queſtio
d min uo boc ſophiſmnate.oĩs bõ eſt. ⁊ quodlʒ ſopbiſma
tienſcũq; ſignum vniuerſale additur differens ab illo eſt nõ hõö. Pꝛobatõö

8

. ſ⸗ vtes he
Tractatus Duodecimus blboſe ß se ſed⸗
Solutio ¶ Solutio.pꝛĩia ẽ ſimpłr vera.⁊ im cies ↄuenit hoĩ ⁊ nõ ſubſtãtie.Ideo 6 ſio ſctnSedl⸗
pꝛobatio peccat penes falłaʒ ↄñtis: ſi ꝑ boĩem inferat᷑ ſpecies de ſubſtã 6 niſt⸗ ſnaſnne „Nul
qꝛ dꝛñs ab oĩ boie ĩ min eſt qᷓ deñs tia eſt falla accidẽt vt bõ eſt ſpẽs æ— (eb l ſcſorteb
a ſoꝛte:qꝛ differẽs ab oĩ hoĩe ſuppo ſubſtãtia eſt ſpẽs.Silr h̊ riſibile eſft ſehoͤ proban ig bo ſid
nit ſolũ ꝓ alijs rebꝰab boĩe. Sʒ diffe ꝓpꝛiũ:g hbõ eſt ꝓpꝛiũ.¶ Itẽ qritur ſono eſ ge ſicſna.
rẽs a ſoꝛte ſuppõit ꝓ eiſdeʒ ⁊ etiã ꝓ de iſto ſophiſmate.oĩs hõ ẽ oĩs hõ. aͤſtio ſo⸗ ſemmeſt ſeſar ib ckcei
alijs boĩbꝰ a ſoꝛte. ñ bñ ſẽqt diffe⸗ ¶ Pꝛobatio. ſoꝛtes eſt ſoꝛtes pla⸗ Pbiſmmat ſetftͤ ſnia albi
rẽs ab oĩ homie.ꝗ differẽs a ſoꝛte,⁊ to eſt plato⁊ ſic de alijs.gꝗ oĩs hõ eſt ſul eſt rer⸗ Co, v
E locꝰ a ꝑte ſubiua ad ſuuʒ totũ:ſed ſi oĩs bõ.¶ Et vt vult Boetiꝰ. Nulla nui, ehpoſion 6
huic oꝛonidꝛñs ab om̃ihoie appõat᷑ ꝓpoſitio eſt verioꝛ illa in qua pᷣdica 4 n c⸗ eund enen
ſignũ erit ꝓceſſus ab inferioꝛi ad ſu tur idẽ de ſeipᷣo:ſed ſic eſt bic.qꝛ oĩs ( ne ſſcetg imenng
periꝰ cũ diſtributõe:⁊ ſic ĩcludit fal- hõ pꝛedicat᷑ de omni boĩe.g nulla ẽ nrolen bioppfſ de o
lacia ↄñt in impꝛobatõe ſᷣm vnũ pꝛo verioꝛ ipſa. ¶ Impꝛobatio ſua ↄdi⸗ ſnon coisboab hoieſt
ceſſuʒ:qꝛ duplex eſt pꝛoeeſſus ĩ ĩpꝛo ctoꝛia eſt vera:ſcʒ quidã hõ non eſt ſtencnin poſtod do
batõe:qꝛ bene ſequitoĩs bõ eſt.ꝗ ſoꝛ oĩs hõ.ergo ipᷣa eſt falſa. Iteʒ ad nl Whrf nibul

tes eſt locꝰ a toto in qᷓtitate:ſed non idem oĩs hõ eſt oĩs bõ.ſoꝛtes eſt bõ
ſeqt᷑ hᷣ eſt dꝛñſab omi hõie:g dꝛñs a vrgo ſoꝛtes eſt oĩs hõ.ſyllogiſmꝰeſt
ſ oꝛte. ſ. zeſt falla ↄnt ſicut hbic.omĩs in darij.ↄcluſſo eſt falſa.ergo aliqua
bõ eſt. gᷓ ome ammal eſt. ¶ Item qri pꝛemiſſaꝝ:nõ minoꝛ.ergo maioꝛ:qð
tur de boc ſophiſmate omnis homo eſt ſophiſma. ¶ Solutio pꝛima eſt
⁊ alius bomo ſunt ¶ Pꝛobatio ſoꝛ- ſimpłr falſa.⁊ ꝓbatio peccat ᷣm cõ⸗
tes ⁊ aliꝰ hõ ſunt plato ⁊ alł hõ ſũt ſequens.ab inſufficienti enumerati⸗
