lunec öponi? necpoſtpontichint
nomidus ad opponem ſiihalnm.
s ſubalternantur ois oteiin
18. aliquis bo pon neceſenomt
5ilr ois bo impoſſibiliter eſteil n
impoſſibiliter non eſtaial bitni
modalib? q ſuntde ſimilib note,
nb'. (Tücibi. Uñoẽs phoes
..bil. conſeuenterg ppoſtina
linea t tertia contrmiannr x
cunda linea ſubcontrmim A
14 quarta contradictoummein
tertia de pꝛim. Etopymnii
1a t de pꝛima ſuboltemumn f
tertia :ſecunda. Gelenenmin
nlas de modalbusolſinn
to notabil lectionis ecliin
it non eſ ven de nocl i
cpaut nor videbitmrin
conſequenter nloen 4
dictz af pelno ⸗

De ꝓpõne

cunda cõtradictoꝛiantur.¶ Tertio arguitur
ſic.iſte nõ ſunt ſubcõtrarie.bhoĩem eẽ aſinum
eſt poſſibile.⁊ boĩem non eſſe aſinũ eſt poſſi
bile:cũ poſſunt ſimul eſſe falſe.a tamen vna
eſt in pꝛima linea:⁊ alia in ſecunda:ergo tex
tus eſt falſus qui dicit A omnes tales ꝓpo⸗
ſitiones ſubcontrariantur.

¶ Reſpõdetur ad oẽs tres rõnes

filr. Dicendo ꝙ textus nõ intelligitur de mo

Acceptõ
nes cõtin
gen. ſpali
ter dicti.

dalibus cõpoſitis ſed debet intelligi de diui
ſis ſi debeat eſſe verus.⁊ ſi de cõpontis intel
gatur eſt falſus.⁊ non tenendus.

¶ QAueſtio addita ꝑ thomaʒ bꝛicot

¶ Querit᷑ vtrum pꝓpõnes de vtin
genti ſpãliter capto faciant oppoſitiones:
equipollentias:⁊ ↄſequẽtias.cu alijs moda⸗
libꝰ ⁊ inter ſe.¶ Arguit᷑ ꝙ non qꝛ nõ ſeqͥtur:
de? neceſſario eſt deus: ergo deꝰ contingẽ⸗
ter eſt deus.Silr iſte non ↄtradicunt:omne
ens neceſſario eſt deꝰ et aliqdð ens contingẽ
ter eſt deꝰ:cum ſint ſimul falſe: ergo ꝓpoñ⸗
tiones de cõtingenti ſpaliter capto non faci
unt equipollẽtias ⁊ oppoſitiões cũ alijs mo
dalibus.¶ Scðo ſic:ſi tales ꝓpoſitiones ha
berent oppoſitiões inter ſe:ieq̃retur ꝙ due

ↄꝛie poſſent ſimul eſſe vere:a due ſubcõtra⸗

rie falſe:ↄñs eſt falſum:ergo ⁊ antecedens:
ↄna ptzʒ:q; ſi ꝓpõnes de ↄtingẽti ſpaliter ca
pto opponerẽetur inter ſe:tunc iſte erũt ↄꝛie
nullũ ens contingẽter eſt deꝰ: ⁊ nullum ens
contingenter non eſt deus.Et ſimilliter iſte
erũt ſubcõtrarie:aliqð ens ↄtingenter ẽ deꝰ
⁊ aliqð ens ↄtingẽter nõ eſt deus:ſed due pᷣ
me ſunt ſimul vere:a ſcðe ſimul falſe: gᷓ due
ZIrie erunt funul vere:⁊ due ſubcõtrarie ſimł
falſe.⁊ per ↄñs due contradictoꝛie fimul ve
re:et etiam due ſimul ſalſe: vt ptz per rõem
pꝛius factam.¶ In oppðſitum arguit᷑:qꝛ ta⸗
les ꝓpoſitiones ſunt cathegoꝛice ergo vel
babent opiniones:a equip llentias inter ſe
vel cum alijs modalibus.

¶ Motandũ eſt pꝛimo ꝙ contingẽs

ſpecialiter capiẽdo ipᷣm põt capi tripliciter.
Unoꝰ ſcde intẽtionalit᷑.⁊ tuncvalet tm̃ ſicut

boc cõplexuʒ ꝓpõ qͥ neq; eſt neceſſaria neq;.

impoſſibilis:et ſic facit ꝓpoſitionẽ mali cõ⸗
poſitam. ¶ Alio modo põt capi pꝛime inten
tionaliter:et tunc tantũ valet ſicut hoc com
plexũ:ens qð põt eſſe ⁊ põt non eſſe: ⁊ fic nõ

focit ꝓpoſitionẽ modalem:ſed eſt differẽtia

„

modali. xxvij.

entis:q; entiũ aliqua ſunt neceſſaria:aliqua
vero contingentia.¶ Alio mõ capitur ſinca⸗
thegoꝛeumatice.⁊ valet tm̃ ſicut boc cõple⸗
xum poſſibiliter et poſſibiliter nõ:vel tm̃ ſi
cut hoc complexuʒ: neq; neceſſario:neq; im
poſſibiliter.verbi gr̃a:bec pꝛopoſitio. Soꝛ⸗
tes cõtingenter eſt albus: valet tantuʒ ſicut
hec ꝓpõ.ioꝛtes poſſibliiter eſt albus: et ſoꝛ⸗
tes poſſibiliter non eſt albus.Et ita exponẽ
de ſuut omnes alie ꝓpoſitiones de contin⸗
genti ſpecialiter capto. Obſeruãdum eſt ta
men:ꝙ ſi talis ꝓpoſitio ſit ſingularis vel in
definita ex ꝑte ſubiecti: vt in icdðᷣa ꝑte illius
copulatiue addatur ſubiecto relatiuũ idẽpti
latis:als nõ eſſet bona expoſitio. Rerbi gra
tia.iſta ꝓpõ ens cõtingenter ẽ deus: nõ de⸗
bite exponit᷑ ꝑ iſtam:ens poſſibiliter eſt deꝰ
⁊ ens non poſſibiliter non ẽ deus:qꝛ illa co⸗
pu latiua eſt vera:et tñ pꝛopoſitio de contin
genti ſpecialiter capto eſt talſa:ſed debet ſic

—.—

exponi.ens poſſibiliter eſt deus.⁊ idem ens

poſſibiliter uon eſt deus.

¶ Motanduʒ eſt ſcdðo ꝙ duplerx eſt

opinio circa ꝓpõnes cõtingenti ſpecialiter

capto. AUna eit ꝙ ille ꝓpõnes ſint bypotbe⸗

tice:ita ꝙ eis coꝛreſpondẽt in mente ꝓpoſi⸗
tiones cathegoꝛice:neq; eſt aliqua ꝓpõ mẽ⸗
talis vltimata de cõtingenti ſpaliter capto:
qꝛ omnia ſunt expꝛeſſa in mente:⁊ ſᷣm iſtam
opinionẽ ꝓpoſitiones de contingenti ſpali
ter capto:nõ baberent ↄuerſionẽ pꝛopꝛie di
cta:neq; oppoſitionẽ cõtrariã vel ſubcõtra⸗

Opinio.i

riam:ſed ſolum oppoſitionẽ contradictoꝛiã.

AItẽ et iſtis non fieret ꝓpꝛie fillogiſmus ca⸗/

thegoꝛicus:ficut neq; ex pꝛopoſitionibꝰ by⸗
potheticis.¶ Alia eſt opinio confoꝛmioꝛ mẽ
ti ariſtotelis: qꝛ docet in libꝛo pꝛioꝝ conuer
tales pꝛopoſitiones ⁊ ex eis ſillogiſare: ᷣm
quã opinionem tales pꝛopoſitiones ſunt ca
thegoꝛice.Et licet equiualeãt in ↄſequendo
ꝓpoſitionibꝰ bypotheticis:non tñ in ſigni⸗
ticando:et ſᷣm illã opinionẽ tales ꝓpoſitio⸗
nes bene babent oppoſitionẽ contrariaʒ et
ſubcontrariam inter ſe.¶ Triplex tñ eſt op⸗
pofitio contraria vel ſubcõtraria. Ina eſt qͥ
ad modum enunciandi ⁊ legem ſimul. Alia
quo ad legem tantũ:de qua pꝛius dictuʒ eſt.
Alia vero quo ad moduʒ enunciandi tantũ:
⁊ iſta inuenit᷑ in ꝓpoſitionibꝰ de contingen

ti ſpecialiter capto. Nam iſte due de quibus

argutum eſt in ſecunda ratione ante oppoſi

Diſio.ij.

tum:ſcilicet nullum ens contingenter ẽ deꝰ

dij.

Tractatus Pꝛumnus.

et nullũ ens contingẽter nõ eſt deus: ↄꝛian⸗ ponuntur t equipollent ficut alie de ineſſe.

tur q;tum ad modũ enunciandi. Et ſimiliter ¶ Scða ↄcluſio: ppoſitiones modales diui⸗

iſte due aliqð ens contingẽter eſt deus: et a ſe de contingenti ſpecialiter capto:non faci

liquod ens contingenter non eſt deus: ſub⸗ unt oppoſitiones ⁊ equipollentias cũ ꝓpoſi

Pꝛĩa con
cluſio.

contrariantur qᷓ;tum ad modum enuncian⸗ tionibus modalibus diuiſis de alijs modis.
di:et tamen due pꝛime poſſunt ſimul eſſe ve patet ꝑ pꝛimã rationẽ ante oppoſitũ.¶ Ter

re:relique vero due ſunt ſimul falſe: ideo nõ tia ↄcluſio.pꝛopoſitiones modales diuiſe de
opponütur m leges. contingenti ſpecialiter capto: vt diſtinguit᷑

= 2 contra ne iũ et i bile: habẽ
¶ notãdũ eſt tertio: ꝙ; licet due cõ pollenti ceſſariũ et impoſſibile: babẽt equi

. iG⸗ pollentias et oppoſitiones qᷓ;tum ad i
trarie de contingenti ſpãliter capto poſſunt enunciandi incer ſe:pater er iorts, mcaͤn

ſimul eſſevere:⁊ dne ſubcõtrarie falſe:tñ nõ
ſeqtur duas gdictoꝛias eẽ ſimulveras.¶ ñ ¶ Dubitatur pꝛĩo. Utrũ in ſolis p
duplet poteſt fieri figura in talibus pꝛopoſi poſitionibus de ↄtingenti ſpãliter capto:cõ
tionibus:vna in qua ponantur pꝛopoſitio⸗ cedi debeat duas ↄꝛias eẽ ſimul veras. Et
nes contrarie ſimul vere:⁊ earum ſubalter/ arguitur ꝙ nõ.qꝛ eque bene iſte ſunt ſimul
ne ꝓ ſubcontrarijs:⁊ tũc in tali figura nõ in vere:nullus hõ neceſſario nõ eſt albꝰ.nullus

uenitur oppoſitio Ʒdictoꝛia: qn in omnibus hbõ neceſſario non eſt albus:ſficut alie que di
illis ꝓpoſitionibus ly contingẽs: negabit᷑. cte ſunt de contingenti ſpecialiter capto: et

Verbi gratia. ſi oꝛdinentnr iſte /qᷓttuoꝛ in fi tñ ſuut eque bene contrarie ficut alie qꝛ ſũt
gura:nullũ ens cõtingenter eſt deus: nullũ eiuſdẽ foꝛme cũ ipſis:ergo nõ in ſolis pꝛopo
ens ↄtingenter nõ eſt deus: aliquod ens nõ ſitionibꝰ de ↄtingenti ſpãliter capto inueni
cõtingẽter eſt deꝰ:aliqð ens non contingen untur due contrarie vere.¶ Secũdo ſic.iſte
ter nõ e ſt deus:tunc ibi inueniũtur bñ tres ſunt ſimul vere: nullus bomo inqtum albꝰ
oppoſitiones:ſcʒ cõtraria: ſubcõtraria:a ſub eſt riſibilis.nullus homo inqᷓ;tum albus nõ
alterna.ſed non inuenitur oppoſitio dicto eſt riſibilis:⁊ tamen ſunt eque bene ↄtrarie
ria:ꝛ ſi in vna contradictoꝛiaꝝ ly ↄtingens fſicut alie de contingẽti ſpecialiter capto:cũ
neget᷑:in altera debet negari. ¶ Alia poteſt fint eiuſdẽ foꝛme ſiẽ alie.Eodẽ mõ argueret᷑
dari figura in qua ponatur oppoſitio ᷣdicto de alijs reduplicatiuis.¶ Item de iſtis. non
ria ⁊ tunc non inuenitur ibi oppoſitio ſubal tantũ homo eſt animal. non tantũ bomo nõ
terna.⁊ per ↄñs ad ↄtrariam nõ ſequit᷑ ſub⸗ eſt animal.que ſunt ſimul vere: ⁊ tamẽ eque
contraria: neq; ad contrarias eſſe ſit veras: bene vidẽtur eſſe contrarie ſicut alie.¶ In
ſequitur ſubcõtrarias eſſe ſimul veras.vbi oppoſitum arguitur:qꝛ nõ conſueuit de alijs
gra.ſi oꝛdinãtur iſte ĩ figura:nullũ ens ↄtin pꝛopoſitionibus dici: q in ipfis due contra⸗
genecr ẽ de?: nullũ ens ineyte⸗ nõ ẽ de? Tie ſint ſimul vere.igitur.
aliqð ens ↄtingẽter ẽ deꝰ:aliqð ens ↄtingẽ⸗ „ .
rer nõ eſt de: i bene inueniuntur ibi ſen ¶ Agd dubiũ reſpõdet᷑ ꝑ tres ꝓpoſi
oppoſitiones.ſ.contradictoꝛia:contraria:et tiones.¶ Rꝛima eſt. Nulle alie ꝓpoſitiones
ſubcõtraria:ſed nõ inuenit᷑ oppoſitio ſubal- modales nõ exponibiles ab alijs de contin⸗
terna:qꝛ ab illa in qua iſte modus ↄtingens genti ſpecialiter capꝑpo:habent duas contra
negat᷑:ad illã in qua nõ negatur:mõ valet cõ rias fimul veras.patẽt: quia ſi alique eſſent
ſequẽtia.non em̃ ſeqͥtur:nullum ens ↄtingẽ ſimul vere.maxime eſſent ille de quibꝰ argu
ter nõ eſt deꝰ:ergo aliquod ens cõtingenter gutũ eſt in pꝛima rõne dubij.ſed ille nõ ſunt
nõ eſt deus.Nam pꝛĩa exponitur pervnã diſ contrarie:qꝛ ad contrarias requiritur ꝙ om
iunctiuã:a ſecunda per vnam copulatiuam. nis particularitas invna ſit vniuerſalitas in
modo diſiuuctina non infert copulatiuaʒ af alia.⁊ nõ ecõtra.modo in illis de neceſſario:
firmatiuam. O Iſtis notatis ſit pꝛima cõclu⸗ ly neceſſariũ quod eſt in vtraq; negatũ tene
ſio. Pꝛopoſitiones modales compoſite de tur particulariter. ideo ille non ſunt contra
contingenti ſpãliter capto: licet nõ faciant fe.In illis aũt de ↄtingẽti: ly ↄtingens q8
oppoſitiones et equipollentias cũ alijs mo⸗ de ſe eſt modus particularis in vtraq; nega
dalibus tamen bene faciunt oppoſitiones ⁊ tur:a ideo in vtraq; tenetur vniuerſaliter.
equipollẽtias inter ſe:ſicut alie modales cõ ¶ Secũda pꝛopoſitio.ſi ꝓpoſitiões exponi⸗
poſite.patet:q;ꝛ ſunt pure de ineſſe: ergo op viles teneãtur eſſe pꝛopoſitiones catbego⸗

Secũda
concluſio

Tertia cõ
cluſio.

Pꝛĩapꝛo
poſitio.

Secũda.

d –

Lerti.

,G4

latann, ns
lieideſhi i e de
rchnerenſn
u e cle⸗

mrelmntagfen de
lifrtenuhio vfn

, mopoſitiones dece
Nterqbohoſtn e
liltercprornunch adert
ernsvel diusſ beonmas
ſallane ontrarie de comin
apdeſentfinnlven⸗ ner
Oe dicteſunt in ſecundarat⸗
ſtum veftonia ſet dia wer
ſuntconmxriez inillgeim
õ
eſreeſtvnapartienlontas.
ticulartas maneretin amdadr
leralieduenonſont iuddnmn
Herunly contiggensegr
ſcgnensincluditin trachtii
penmacpeeſtvmemiuerflir⸗
Atontrarusſegninu gml
Clluantsmanezt in andubrs
lermmarionccepta ymcn acce
Maermiwbllirelteminns
cueſtcilisfigni ippoßf
nrarias ſegneritur en

umeuinanebng. Asr

aſinderdinis Erſfint

. tflent al,
v: ppoſtnr aliede
„ Ppoſitioneg, ddein
en es mod, eſe
8 liter nte din,

eque deneiſte ſunf,
oneceſſario nöͤeſtalb .
noneſt albus:ficutali i
mingemtiſpetilitgneme
elnenti ſpecialiter noe
ene comtrarie ſicut alieg
uipfisergo n inſolioß
tingemti ſpiliter cptoimnen
trane vere. (Gecicoſeſte
e: nullus bomo inhtun aiß
Allus bomo inctum Abiod
tamen ſunt eque bene mnie
mntingeti ſpecialitercptni
me ſic alie.ocenoger
icatimis. (Iem de iſtis. ien
kamimal. non tanti bonon
ſunt fimul vere: 1tamẽele
ſſe contrarie ſicutalie.
uitur:q: no conſuenitdeals
s dici: p in pfis due connin
cre. igitur.

reſpoet mesppoi 4

na eſt. ulle alte poftian⸗ 4
vonibilesabaliß de contit

er cmo:baben

Tertia.

De ꝓpõn emodali

vice adbuc non babebunt contrarias fimul
veras:ſaltem loquẽdo de reduplicatiuis: pa
tet:quia ille de quibus argutum eſt in ſecun
da ratione non ſunt contrarie:eo ꝙ ty albũ
in ambabus reduplicatiuis tenetur particu⸗
lariter:⁊ ſic eadem particularias poncretur
in ambabus contrarijs. De excluſinis autezʒ
diceretur: ꝙ non contrariantur: quia ly bõ
in vtraq; ſupponit confuſe tantum ita te⸗
netur particulariter. Et licet in ſecunda ne⸗
gatio cadat ſupꝛa ly homo:quia tamen ly bo
mo ſupponit in affirmatiua ratione ſigni ſpe
cialis ſuppoſitionis:ſcilicet ratione de ly tã

tum ideo non variatur eius ſuppoſitio in ne

gatiua.qꝛ tamen ᷣm aliquos lytantum:non
eſt ſpeciale ſignũ ſuppoſitionis.ideo dicen⸗
dum eſt vel ꝙ in excluſiuis due contrarie nõ
ſunt ſimul vere. vel ꝙ ille que dicte ſunt non
ſunt cõtrarie: qꝛ in vtraq; ly tantũ:negat᷑:
ita includit iſtam coniunctionemvel que eſt
vna pticularitas: ſicut ly ⁊ eſt vna vniuerſali
tas. Tũc fit tertia p:opoſitio.pꝛobabile eſt
dicere ꝙ pꝛopoſitiones de contingenti ſpe⸗
cialiter capto:nunqᷓ habẽt duas contrarias
verasvel duas ſubcontrarias falſas patet:qꝛ
ſi alique contrarie de contingẽti ſpecialiter
capto eſſent ſimul vere: maxime eſſent ille
que dicte ſunt in ſecunda ratione ante oppo
ſitum queſtionis.ſed dici poteſt ꝙ pꝛime nõ
ſunt contrarie qꝛ in illis pꝛimis ly ↄtingens
negatur.a ita includit iſtam coniunctionem
vel que eſt vna particularitas.⁊ ſic eadem ꝑ
ticularitas maneret in ambabus. ¶ Simili⸗
ter alie due non ſunt ſubcõtrarie quia in nul

la earum ly contingens negatur ⁊ per coi⸗

ſequens includit in vtraq; iſtam coniunctio
nem: que eſtvna vniuerſalitas.modo ſicut
ad contrarias ſequitur ꝙ nulla eadem parti
cularitas maneat in ambabus.niſi fuerit de
terminatio accepta vnica acceptiõe cum ſuo
determinabili. vel tominus ſupponens ra/
tioue ſpecialis ſigni ſuppoſitionis.ſic ad ſub
contrarias ſequeritur vna vniuerſalitas
remaneat in ambabus. ¶Ad rationes dubij
patet ſolutio ex dictis Et fimiltter ad ratio⸗
nes queſtionis.

Et ſic eſt finis buius
pꝛimi tractatus. „ „
dD. iiij

Folio

Tractatus Secundus ecninen
0

„ „ „ 3 . 4 ee i
C. nadit ſecundus tractatus de pꝛopꝛie dictũ. Uniuerſale mẽtale ꝓðe dictu ttuine oiii ſmnii⸗
ponee pplurv eHone natuz alegi eeſn e i
a hiie ag. ꝓ pluribꝰ: 9 mtà of tetionns , vo:
gq ſumit᷑ pꝛope iur aeſimilitudo oĩm hoĩm: cui ſuboꝛdia ſlun nartor
G Ut pꝛope tur iſta vor bõ. ꝗ Sed vniuerſale mẽtale im unanneſte „
et ſic de pdica⸗ pꝛopꝛie dictum eſt illud quod ex ſua impõne ſin temmimsredſq
bile qð ð pluri⸗ natũ eſt ſupponere ꝓ pluribus. illud eſt na ſteemn een gobrgepeo 4
bʒs pdicat᷑ vt hõ turalis ſimilitudo vniuerſaliũ vocaliũ ⁊ vni⸗ ufh ſtitr girthiaine
DODiñq; ſumit᷑ cũ uerſaliũ que ſunt ſcripture. Iñ vniuer ſalia e mnog fn eztln depl⸗
C munt ſic ðe ỹ vocalia: vniuerſalia ſcpta:a vniuerſalia mẽ retufin ini piendont
— dicabł ⁸ talia iinpꝛopꝛie dicta fine nõ vltimata: ſunt . lundemnoe innsfftgelns
Vniuerſa vuo ſolo pdicat vt ſo agble quod ð vniuerſalia ad placitũ ſignificantia illas res geſs petichleran in ipecu
le ⁊ pꝛedi rib⸗ 55. 59 yt ſoꝛtes vel de plu guns vuiuerſalia mẽtalia popꝛie dicta ſigni⸗ fito tirieldon Petianied
cabile dif llbꝰ vt bõ ¶ Uñ pᷣdicabile ppᷣe ſũp ſicãt naturaliter. Unde vniuerſalia ad placi Hhecf mgodffiniun mniuc ihe,

ferunt tũ ⁊ vle iqdẽ ſunt ſᷣm rem:tamè diffe⸗ tũ ſignificantia ſunt duplicia. ¶ Quedã ſunt Dinifo Alhe ahetneunni oſteimpie⸗
runt pᷣm rõneʒ:ꝛ vninerſale diffinit ireue lenpoſſtionis ſunt termini cões vo⸗ vlis ad Ge ſtanaturaveletn icn die
er eſſe in pꝛedicabil rin cales:vel ſcripti:ſiue mentales impꝛopꝛie di placitu Petſenideyluri dintim. O.
p 1pꝛedicabile vero ꝑ dici ð cti:ad placit fignificã cR. FPiacitum ncee röiti
¶ Eſt emim pꝛedicabi 9 placitum ſignificãtes res non ea rõne ſignifca⸗ gerſintarnerptonterde
¶ Eſt enim pꝛedicabile quod aptũ qua alterius ſunt ſigna vt fut iſti termini: bõ tis. Portedic eturnotiter,
natũ eſt dici de pluribus. Uniuerſa equus. aſinus. Alia ſunt vniuerſalia ſecun tpoftions opterprecichblil
ſigiicinu (Etnoc iſtitemm

le autem quod aptum natum eſt eſſe de impoſitiõis⁊ ſunt termini communes vo

in plnribus cales: ſcripti: vel mentales impꝛopꝛie dicti:ſ ſerilier renti,n dicwbile
gnificantes res ea ratione qua ſunt ſigna vt cccoti ce ſgnifcit el tũ bit
AIſte eſt ſecundus tractatus ſũmularũ magi⸗ ſunt iſti termini nomen: verbuʒ: pꝛopoſitio: tones fredifintiones: g ai
ſn petri biſpani in quo determĩat ð vniuer oꝛatio:genus:caſus:numerus:⁊ ſi de alijs. ſſavot teſtboꝛdingturt altenn

gicobile (Tuncibi. Eſt eñ predi

ſalibus cnius ſubiectum attributionis ẽ iſte Cn 0
Pic zpr anctoꝛ ponit difinnon

terminus vninerſale ⁊ eius pꝛopꝛia paſſio ẽ tãdum eſt tertio qp vmuerfale

EE mẽtale ppꝛie dictũ iui abiſſernen .
Aeceptio iſte kefntinns pꝛedicabile quod eamin elſtnengſnge Prper oe de ibſierumwnnrafnn
nes vlis. ¶ Motãdũ eſt pꝛimo qꝙ; iſte terminꝰ intẽtionis: t eſt illud quod ex ſua natura na talis pꝛo⸗ git Ugetnnes
vniuerſale capit᷑ tribꝰ mõis. vnomõ ꝓ vli in tu eſt ſupponere pꝛo pluribns non ea ratio⸗ pꝛie dicti n eſnmpmmef crberenm
cauſado: ⁊tũc iſte terminusvle eſt terminꝰpᷣ ne qua ſunt ſigna: ſicut ſunt cõceptus qͥ ſunt Gifren ſanultetcinmen
me intẽtionis: ⁊ deſcribit᷑ ſc. Iniuerſale eſt naturales ſimilitudines boĩm: aſnoꝝ: eqꝝ inc iunnin
ens quod eque pꝛĩo ẽ cã plurium effectũ ſpẽ ſic dealijs:qui etpꝛimũtur per iſtas voces: ine legfedſfnitominglis
diſtĩctoꝝ: vt deꝰ a celũ. Alio mõ capit᷑ p vni bomo:aſinus: equus.¶ Aliud eſt vniuerſale ſiutkein ſctaheſ erden
nerſali in eſſendo.tunc tm̃ ſignificat.ſicut ̊ mMentale pꝛopꝛie dictuʒ: quod eſt ſecunda in nenſtimimiſnmim
aggregatü:natura communis pluribus ſepa tẽtio. eſt illud quod ex ſua natura natuz eſt (Lorten dictapei
ta ipſis ̃m rẽ ⁊ rationẽ.x iſtis duobꝰ modis ſupponere pꝛo pluribus ea ratione qͥ ſunt al Nota de fllifnu ganlmwſce
non eſt hicad pꝛopoſitum de vniuerſali. Ter terius ſigna:ficut ſunt conceptus quibꝰ ſub⸗ terio pꝛi⸗ ten rne etrcleit
tio mõ capit᷑ pꝛo vniuerſali in pꝛedicando: ⁊ oꝛdinẽtur iſtitermini genus:ſpecies:nomẽ: me vel ſe ſfinrnſbeiſthin
vłe vo iſto modo eſt bic ad pꝛopoſitum Ferennit: nabe alhs Eñ aulelietrer. poteſt trni n⸗ nannuſ mn f ri
cale mẽta I6 2 igi ꝙ aliquis terminus ſit pꝛimei entioni⸗ lnſoefinſiff ie
le ⁊ ſcptiũ ¶MNotãdũẽ ſcðo qꝙ; vniuerſale in p̃ᷣ tionis vel ſeer intẽtionis. Ino nde ise Ennenlnfci
dicando eſt tripler.ſ.vniuerſale vocale:vni⸗ ſi uboꝛdinatur intẽtioni pꝛime vel ſecunde. ⁊ e⸗ aliiciti⸗ ſpekluit
uerſale ſcriptũ:⁊ vniuerſale mẽtale. Vniuer ſic quilibet terminus pꝛime impoſitõis dics 4⸗ ſtnere cn nndent
ſale vocale eſt terminꝰ incomplerus vniuo⸗ retur pꝛime intẽtionis ⁊ quilibet terminꝰ ſe lſti temnar
cus cathegoꝛeumaticus vocalis qͥ et mõ ſue cunde impoſitionis diceretur ſecunge inten ntwtitin dgkſ
Diuiſio ve impoſitionis nat⸗ eſt ſupponere p:o pluribꝰ tionis ¶ Alio mõ dicitur terminus pꝛime in Ur⸗ ernnen, mmggfe mico
niuerſaliſ Vt iſta vor bö. Szʒz vle ſumptum eſt termi⸗ tentionis vel ſecunde intentionis. qꝛ iße eſt ſeerunmn enur Necicr
mentalis Ius incomplexus vniuoens:cathegoꝛeuma⸗ pꝛiina intentio.vel ſecũda intẽtio ita iſta ent ninngſee eſeſene
ticus q ſcbtnra qͥ ex mõ ſue impoſitõis non oꝛatio trãſitiua valet vnam intranſitiuã: ita ſto⸗ mid⸗ Arr.
repugnat ſi upponere pꝛo plib Sedvniuer ꝙ idem ſit dicere terminus pꝛime intẽtiõis: ttetie nln W
ſale mẽtale eſt duplex.ſ.pꝛopꝛie dictum ⁊ im ſius ſecũde intentionis:⁊ dicere terminus q iuet i
Uinelii

– die⸗ De genere Folio xxix
pplurdb'pe dinpne en . a iſto mõ quarto notabili. ¶Agd tertiũ dðe negando mi
pt Ena ꝛima intentiovel ſcdᷣa intentio ⁊ iſto mõ quarton . ert
tuco din barnr nin ⸗ EHS placitũ ſignificãs eſt terĩnꝰ noꝛc: ⁊ ad ꝓbationem dicitur ꝙ lʒ repugnet
(Becminenn luiſthnge hme intetionis vel ſecunde intentionis. ſed iſtis terminie pꝛedicari de pluribus et pte
eſt llud quo erinecle ſolum terminꝰ mẽtalis ꝓpꝛie dictus rei ſignificate nõ tñ er ꝑte impõnis eoꝛum.

naimhͤr⸗ Z b vt dicik ¶ Pꝛedicabile aũt ppᷣe ſũptuʒ ſiue
eſt quarto: vt dicit᷑ ¶ le 9 znnier
nnerdl egt Aecept Potaanueſ qnartr veten vimuer ſale: diuidit᷑ per genus: ſpẽm Diuiſlo p

4 7vn R ⸗— — 2—. . — 17 I1
nigture. Bämen ner bci⸗ plicirer. Enomodo largepio quolibet ter⸗ differentiã: ppꝛiũ:⁊ accidens ⁊ ſolii gicabilis

Alaſctrrnneal cabills pliciter. Ano mo ter ſumpt põt de his quinq hic intendin B
dicta ſi Minerſalini mino qͥ ſignificatiue ⁊ pſonaliter umnpt pot de his guingʒ bic inten mmums. Accept
☛ lmn dere ruffirinaeine pdicari darld velke⸗ ¶Benus dꝛ tripliciter. Pꝛimo mõ mis
gnificantigil, lum de vno ⁊ iſto mõ capiendo iſtũ rminũ . 5 Xy
mataliapoprien lu u Zutells eeicabile:erminns ſingularis eſt bene p d genus collectio multoꝛuʒ quodã Pꝛima.

ncermiendeſ diffinitio Aicabile. Alto mõ capitur ſpecialiter illo Modo ſe habentiuʒ ad inuicem:⁊ ad

nis pꝛedi modo diffinitur ſic. Pꝛedicabile eſt terminꝰ vnũ pꝛincipiũ:vt collectio eoꝝ qͥ ſũt

nis. ſunttenni nedi ſun cabil ſpe⸗ catbegoꝛeumaticꝰ vniuocꝰ incõplerus qͥ er de eadem paretela 2 deſcendunt ab
fue mentales innde⸗ d i cialirer. ſia natnura vel er modo ſue impõnis natꝰ eſt vno auo:vt romani a romulo.

Gnificätesres d eedi ſen pꝛedicari de pluribꝰ diuiſim. Dicit notãter ¶ Scdo modo dicitur genus quod Secũda.
ſigma vt füt iſtiternne qᷓ er ſua natura: pꝛopter pdicabilia mentalia eſt pꝛicipiũ vnuiſcuiuſcũq; genera
lia ſunt vn . drunib i pꝛopꝛie dicta. Dicitur notãter vel ex mõ ſue tiõis:vt pater vel patria.¶ Tertio .
unt ternn. ſeen impoſitionis ꝓpter pꝛedicabilia ad placituʒ —Ee „4 10 Tertia.
unt terminiconmmezn nnc tloms. ſti termini vniuerſa modo dicitur genus: cun ſupponit
entalesimm m, ingificãtia.¶ Et no.ꝙ iſti termin ierig o mnalcnz Hponit
nentales impꝛopiie dicif le ſpecialiter aceptũ: ⁊ p̃dicabile ſpecialiter pecies: vt gmma cui ſuppoitur hõ
ratione quaſt unt ſignpt acceptũ idẽ ſigniſicãt.ſed tñ bñt diuerſas ra 7 hoc vltimo mo ſumitur hbic:⁊ diffi⸗ Diffin
omen verbuz: gropoftin tiones ſiue diffinitiones: q; alteri ↄceptui mitur ſic. ¶ Ben? eſtoð pꝛedicatur Genengs
is: numerus: ſi de gi, iſta vor vle ſuboꝛdinatur? alteri iſta vor pꝛe de pluribus differentibus ſpecie:in Pitchg,
ſttertioq vnieri gicabile. ¶Tunc ibi. Eſt em pꝛedicabileac. eo quod quid. vt animal pꝛedicatur
lt tertio q pniuerſle Hic ↄnr auctoꝛ ponit diffinitiones vlis de bomine T equo q ſpecke differüt
üeſt dupler. Quoddamnet Din pꝛedicabilis:⁊ pꝛimo ponit diffinitionẽ pꝛe⸗ quo q ſp lt.
nẽti:fiue terminuspeine ſen dicabilis que ſic debe ere ie Peteriſe Circa bunc textum.
ud quod et ſua natma mn tiin bꝛop:ie ſumptum eſt catbegoꝛeuma sucoblteeeeee . — .
20 luribns non ea fatio/ M nd vuthimn foꝛmaliter cõmune natũ pꝛedi Cnotãdũ eſt pino qꝙ hic olir. be. bi.
ſicut ſunt cöceptus ſint cari ſm ſe vel ſibi ſononvmũ de pluribꝰ dini diuidit vniuerſale ſiue pꝛedicabile pꝛopꝛie
4 es boĩim affnox:eqt ſim. Et debet ſic diffinitio vniuerſalis intel⸗ ſumptum: que diuiſio pʒ in tertu: ⁊ põt redu
nes vomn ſtaspoeg ligi. Aniuerſale in pᷣdicãdo eſt cathegoꝛeu⸗ ci adbimẽbꝛẽ. Oẽ pᷣdicabile pᷣdicat᷑ eſſentia
e Aurgen minencie ma incompletũ vniuocũ foꝛmaliter cõe. liter vel accidentaliter. Si pꝛimũ hoc eſt du

Zenncui V .R H,vPliciter. vel pꝛedicat᷑ in qq:vel in quale. Si Sufficiẽ
ictuz: quod eſt ſecun u ¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur in quale ſic eſt differeri Di ĩ qͥq boc eſt du⸗ tia quĩq;
oder ſua mturanatle Nullũ ſingulare eſt pꝛedicabile.ſed illud qð pliciter. vel pꝛedicatur de pluribus differẽéti vniuerſa⸗

* 014 1 I.
mibusearmnioneiſſnil “ pꝛedicatur de vno ſolo eſt ſingulare: g illud bus ſpẽ: ſic eſt genus.: vel pdicatur de luri lium.
ſunt conceptus quib ſn neſen qð pᷣdicatur de vno ſolo non t pꝛedicabile bus di fferẽtibus numero⁊ ſic eſt ſpẽs. Di pᷣ⸗
nini genusſpeclee none anks 2 ¼ conſequens dimiſſio eſt inſi ufficiẽs. G Se⸗ d icatur accidentaliter: hoc dupliciter vel bp⸗
is (Eñ dupliciter poleſ cundo ſicarguitur: nulla paſſio eſt ſuũ ſubie⸗ dicatur accidẽtaliter intrãſmutabiliter a ſic
terminus fit pꝛimeinten ctum:ſed pꝛedicabile eſt paſſio vniuerſalis: eſt ꝓpꝛiũ vel accidẽtaliter trãſmutabiliter 2
temn Ano mnodoide ergo male dicitur in textu: ꝙ vniuerſale ⁊ p̃ fic eſt accidẽs. Unde er iſta ſufficiẽtia patet
Etioms. vel ſecunce. dicabile ſũt idẽ. ¶ Tertio ſic arguit᷑:ſol c mu⸗ ꝙ tantũ quĩq; ſunt pᷣdicabilia: q́̃ ꝓpõ debet
tionipꝛime. ſtoͤs diet dus ſunt pꝛedicabilia pꝛopꝛie capiẽdo ly pꝛe ſic intell igi:tm̃ ſunt qnq; terĩ cões non coin
us pꝛime im vrrenmi't dicabile: 2 tamen non poſſunt pꝛedicari de cidẽtes in ſignificãdo pᷣm ſuas rõnes foꝛma
oms quilibet ge inten pluribus: cum non poſſint eſſe plures ſoles les oi pᷣdicabilia mũdi ſignificãtes:p quos
sdieeretu ſecnnc ein ſiue mundi naturales igitur ac. iſte terminꝰ pᷣdicabile diuiditur dimſione lo
dicitur terminus niee ¶ Ad pᷣmũ dꝛiq lʒ nulluʒ ſingulare gicali. Et Iʒ ſint plures teri nõ coincidentes
eintentionis n iſ ſit pꝛedicabile ppꝛie dicrü: tamẽ bene eſt p⸗ vs ſuas rões c qnq; ſubdiuidẽdo illos qᷣnq;
ſecuca iner ſtinirit dicabile cõiter dictuũ. ¶ Ad ſcðʒz öꝛ negando terminos:non tamen non ſubdiuidendo il⸗

ꝓnam:q; ille textus dʒ intelligi yt dictu ẽ in los terminos,

Tractatus Secundus. bbitniul
„= . — „ de
Quiidpᷣ⸗. ¶ Notadũ eſt ſecũdo:q vt ad ꝓpo gicaliter dictum eſt vniuerſale cui/ ſupponit᷑ ſecke⸗ nn iainin .
dicatio eſ ſitũ ſufficit.dupler eſt pꝛedicatio.ſ.eſſentia⸗ ſpecies in recta linea pꝛedicamentali. Dicit Giſeſi enerern o⸗ Ze
ſentialis lis ⁊accidẽtalis Pꝛedicatio eſſentialis eſt il notanter in Frecta linea pꝛedicamentali: ad eeenimii ſberer⸗ 4
⁊ aciden⸗ la in qua nullũ extremoꝝ ßm ſuũ modũ ↄno differentiam eoꝝque nõ ponũtur in recta li⸗ ſetskoni innogeneſdee
talis. tandi ↄnotat aliquid extriſece ſupꝛa reliquũ nea pꝛedicamẽtali. ſeſechladr ermin⸗ canis.t
ſicut eſt pᷣdicatio generis de ſpecie:vubõ eſt ¶ ’Hotãadũ eſt qrto: hbic ↄñr pe.bi. lc ſe⸗ ſonrcum lleten
aĩal. Silr pᷣdicatio ſpẽi de indiuiduo. Diffe⸗- aliter diffinit genus.que diffinitio debet ſic Intelle, nſenencki enin gret:
rentie eſſentialis de eo cui eſt differẽtia: et intelligi. Genus eſt terminus cõmunis vni ctus pꝛie aginhs coſen intusſiett.
diffinitionis de diffinito: vt bomo eſt ratio⸗ uoce captus incomplexus pꝛedicabilis ſcðʒ diffiniti, g ritnrden hnthint
nalis. Soꝛtes eſt bõ: thõ eſt aĩal rõale. Sʒ ſe vel ſcðᷣm eius ſynonymum ere affirmati⸗ nis gene busſeliee dein
pᷣdicatio accidẽtalis eſt pꝛedicatio cuiꝰ vnũ ue directe ⁊ diuiſm mediante copula nõ am lis. inmeßer⸗ cleti⸗
extremũ cõnotat extrinſece ſupꝛa reliquum pliatiua nec ampliata ſiue noua impoſitiõe. vinu dicl⸗ zſpee
ſicut eſt p̃dicatio ꝓpꝛij de ſiis ſi ubicibilib?: de pluribus terminis quoꝛuʒ fignificata dif UN. punm tun: hot linond
vel qñ pꝛedicat᷑ accidẽs de ſubiecto. Exem/ ferunt ſpecie ſpecialiſſima illius pꝛedicamẽ nnrſib nffeen (Aſend
plũ pꝛimi vt bõ eſt riſbilis. Exẽplũ ſecundi: ti de quo eſt genus in eo quod quid. ¶ Dicit (eiprochſtattet⸗ me
Dris pe vt boeſt albus. Oſt pꝛerer iſta diuiſiatein noraneel terminus: ad excludendum res ad innatigeenſ unſece
dicatõ di pꝛedicatõis eſtvna alia diuiſio pᷣdicatiõis:in extra que non ſunt ſigna. ¶ Dicitur notãter mntüffniei nundem
recta ⁊ in pᷣdicationẽ directa 11 pᷣdicationẽ indirectã. cõis:ad excludẽdũ terminos ſingulares. Dĩ ſlogenere. ⸗ riemi
directa. ¶ ᷑Pꝛedicatio directa eſt pᷣdicatio in qua p̃di notãter vniuoce captus:ad differentiã equi Conſeqnnentungi icltlneem
car ſupiꝰ de ſuo inferioꝛi.vel cõnotatiuũ de uoci equiuoce capti.¶ Dicit᷑ notanter incom gnitcecgensweccenn deßt
abſoluto: vel mag ↄnotatiuũ de minus ↄno plerus ad differentiam complexi ¶ Dicit᷑ no fentbus ſpe ontamen minoet
tatiuo. Exẽplũ pꝛimi vt bõ eſt aĩal.Exẽpluz tãter ſeðm ſe vel ſcðm eius ſynonymum ad
ſecundi:vt bõ eſt albus Exemplũ tertij:ſicut denotãdum ꝙ ad bhoc ꝙ aliquis terminꝰ ſit
vniuerſale eſt pᷣdicabile:motꝰ eſt tẽpus:qtũ genus non requiritur ꝙ; ſcðm ſe ſit pꝛedica⸗ Nen
eſt coloꝛatü. Q Sed pꝛedicatio indirecta eſt bilis de pluribꝰ terminis: q; ſic nullum eſſet Sc
illa in qua inferius pᷣdicat᷑ de ſuo ſuꝑioꝛi: vł genus vocale:ex quo illud quod ſemel dictü Netd ſbocmea
abſolutum de ſuo ↄnotatiuo:vel minus con eſt amplius reſumi nõ poteſt: ſzʒ ſufficit ip odey feretb
notatiuũ de magis cõnotatiuo. Exẽplũ pᷣmi ſum ſcõm ſe velſua ſynonyma pꝛedicetur de ſn RK
vt aĩal eſt bõ. Exẽplũ ſcdᷣi vt albuʒ eſt bomo. pluribus. ¶Dicitur vere: q; aliquis termin⸗ s
Exemplum tertij:vt pꝛedicabile eſt vłe: tem ſingularis poteſt pꝛedicari de pluribꝰ falſe. e 4o
pus eſt motus coloꝛatum eſt q;tum. De iſtis ¶ Dicitur affirmatiue quia non ſufficit p⸗ I lo. .
plura alia dicentur in logica dicetur negatiue. ¶Dicit᷑ directei: ad dꝛĩam disdedi⸗
Un otandũ eſt tertio:q bic ꝛñr pe. ſpeciei ſpecialiſſime indiuidui:que bene 5 e antſ
22 . . 11π gicantur de pluribus indirecte:vt animal ẽ ceCNR ute Stnolette
Acceptõ byſ ponit tres acceptiones generis iñ pꝛi pomo:coꝛpus eſt bomo:animal eſt ſoꝛtes Geheſeſti ne Rtnphlatter
nes gñis mis duabus acceptionibus accipitur genus Dicitur diuiſim: etiam ad differentiam ſpe nneiceſpeniteunend⸗

ciuiliter:⁊ ſic eſt terminꝰ pꝛime intentionis
Vñ gen logicaliter dictũ bʒ cũ genere pꝛi⸗
mo mõ dicto talẽ fimilitudinex q; ſicut genꝰ
pꝛimo modo dictũ ↄtinet multas ꝑtes in ſe:
ita gen logicaliter dictũ cõtinet ſub ſe mul⸗
tas ſpecies. ¶ Dimiliter gen logicaliter di
ctũ bʒ ſimilitudinẽ cũ genere ſcðo mogo di⸗
cto. qʒ ficut genus ſcðo mõ dictũ eſt pꝛĩcipiũ
illoꝝ qui deſcẽdũt ab eo: fic gen logicaliter

ciei indiuidui: quia ſpecies ⁊ indiuiduũ be-

ne pꝛedicantur de pluribus cõiunctim vt di
cendo. Homo vel afinus eſt aſinus. DHomo
vel aſinus eſt ſates. Dicitur notãter medi
ante copula ac. ad differentiam ſpeciei ſpeci
aliſſime ⁊ indiuidui:que mediante iſta copu
la ymaginãtur poſſunt pꝛedicari de pluribꝰ
ſpeciebus:vt dicẽdo bomo ymaginat ſoꝛtes
aſinus ymaginat᷑ ſoꝛtes.¶ Dicitur notanter.

ge e ſuntquecucz inb eds
e9 Cuq ſub coden
nnennn thöt egnus in

*

(Eyeſee ſintnecigg

enſpegeconti
Cunnentr wſor
WENN
enetm Moia peron

1o ſgatmin (Jenn

dictu eſt pꝛincipiũ ſuaꝝ ſpecieꝝ ſub eo ↄten/ de terminis quoꝛum. c. ad differentia⸗ ſpẽi Unnetteng lcterſcliczi
tarum. ñiſte terminus genus: vt comumi/ ſpecialiſſime Et dicitur in co qð qͥd eſt:ad rlden hfintcneiten
ter dicit: fuit pꝛius in vſu vulgariter loquẽ⸗ differentiã differentie pꝛopꝛij ⁊ accidentis ſe atix (E . 9
tiũ qᷓ ĩ vſu philoſophoꝝ: ita q; in piloſopᷣbia que non in quid:ſed in quale pꝛedicantur. Cliorgnte enno⸗
non attribuunt illu terminum genus alicui V . . oplur. yrn munonn
Intelle/ niñ ppter ſimilitudinẽ quam habet ad gen⸗ ¶ Cõtra dicta pꝛĩo arguit᷑ ſic: ſpe tenoffi, neſcnlig
ctus diffi ciuiliter dictũ. ¶ Debet autem diffiniti ge⸗ cies ponit᷑ ſub differentia ergo pꝛima diffi⸗ ffni none ſunn .C
nitionis. neris bic in ppoſito ſic intelligi. Genus lo⸗ nitio cõuenit alijs diffinito: añs ptz q; iſta mnen enlenn:nden mi
anne enoet

lpecül 1s mecſani
genus in eo quodqnid, (des

rminus:ad etcludendn eg,
on ſunt ſigna (dicim e⸗
ſunt ſigna. CDicitur mmin
Audedi terninos iigilnes)
niuoce captus:ad differentijegt
oce capti. (Dicik notanterinen
differentiam compleri (dici,
ſe vel ſcöm eius ſenonmmn
m ꝙ ad boc q aliquis ternin f⸗
nrequiritur & ſcömſe ſt netn
lurib terminis:q: ſienullaneſe
cale:er quo illud quodſemel i
1s reſumi no poteſtißzſuffctop

ſe velſua ſynonpmaprecſten ide

(Dicitur vererq: ainisteni
poteſt pꝛedicari depluntiide
ffirmatiue quia on nfet 4
gatiue. G Dicik directe: l din

De diuiſione generis. F olio xxx

ſpecles bõ ponitur ſub iſta drfia ſenfibile. ſunt quoꝛum vnum eſt pꝛopꝛiũ alte

Acceptõ

nes de ly

7

cialiſſime dindinidu gnebet

depluribus indirecteranin

pus eſt bomoraninul ſue
dinifinmetia nad ſſeen,
uidui:quia ſpeges inn n
mntur depluribus bͤme 8
omo rel afinus eſ affl Pen

¶Scdo ſic arguitur indiuiduũ vagum gene riꝰ ⁊ conuertitur cum eo vt bomo ⁊
ris ponitur ſub genere:ergo male dicitur q; riſibile. ¶ Eadẽ accidẽte ſunt quo⸗

ſpecies ponit᷑ ſub genere.¶ Tertio arguit᷑ . .
ſic: ſi ſecũda diffinitio generis eẽt bona. Se TVum vnum eſt accidens alteriꝰ vt ſoꝛ

queretur ꝙ iſte terminꝰ canis: eſſet genus tes ⁊ albedo que eſt in ipſo. ¶ Sily Acceptio
conſequens eſt falſum:cum ille terminus ſit differens dicit᷑ tripliciter. Ene ſpẽ nes de ly
equiuocus. conſequentia patet: quia ly ca: ⁊ numero. ¶ Differentia gñe ſunt qᷓ differens
nis: pꝛedicatur de pluribus ſpecie differen- ſub diuerſis gñibꝰ otinẽt vt hõ ſub
tibus ſaee deultali larrabili: belua ma⸗ hoc genere gial ⁊ arboꝛ ſub hoc gñe
ngee Fdere ceieitt. planta. ¶ Differentia ſpẽ ſunt que
¶ Ad pꝛimũ dicit᷑.ꝙ lʒ ſpecies po cũq;ʒ ſunt ſub diuerſis ſpẽbꝰ ↄtinẽt:
natur ſub differentia: hoc tñ nonẽ in recta vt ſoꝛtes ſub boĩe bꝛunellꝰſub equo
tur in diffinitione q ſolum ſpecies ponatur s lum nnme: t e! 67 lato.
ſub genere. ¶ Ad tertium dicitur negando C6 u vero pꝛedica i quid: quod
conſequentiam qꝛ licet ille terminus canis: Couement reſpondet᷑ ad mmtenꝛogati
equiuoce captus pꝛedicetur de pluribꝰ diffe onẽ factã ꝑ qͥq:vt ſi qrat᷑:qͥd ẽ hõ cõ
rentibus ſpẽ non tamen vniuoce captus. uenient᷑ rũdet᷑ aĩal:⁊ ideo aĩal pꝛedi
V cat᷑ in qͥd de hoĩe.¶ Aliter aũt diffi Ceeunch
nitur ſic genus. ¶ Benus E cui ſup ge ietio
D cognoſcẽdũ ponitur ſ pẽs. ¶ Itẽ gen? diuigit in Diſio ge⸗
RXAboc mẽbzꝛũ dif genns generaliſſimũ ? genus ſubal neris
ferẽtibꝰ ſpecie ternuz. ¶ Benꝰ? gñaliſſimũ ẽ ſupꝛa Quid ge⸗
opz ſcire quot qð nõ ẽ aliud genꝰ ſuperueuiens:vł nus gene
moglis ðꝛ diffe ſic Benus generaliſſimũ ẽ: qð cũ ſit Pllſfinc.
rEs. M tot mo geny nõ põt eſſe ſpẽs. Et diuidit᷑ in lſio ge⸗
Nais ðꝛdifferẽs decẽ generaliſſima q̃ ſũt decẽ pᷣdica neroligt,
equot modis ð? mẽta.ſ.ſuba.q̃litaſiq;titas:relatõ ac mi.
idẽ. ¶ ¶ IJdẽ autẽ ðꝛ tripliciter.ſ.idẽ tio:paſſio:ſitus habitus:vbi 2 qñ.
genereidẽ ſpẽ:⁊ idẽ numero.¶ Ea Nc aũt decẽdur genera generaliſſi
qẽ gñe ſunt quecũq; ſub eodem gñe ma:qꝛ nullũ genus babent ſupꝛa ſe
