cõtinentur vt hõ ⁊ equus ſub aĩali. Et lʒ ens ſit ſupᷣ ipᷣa:m nõ ðꝛ de ißi)-
¶ Eadẽ ſpecie ſunt quecũq; ſub ea vniuoce ſed equiuocenõ eſt genꝰ de Antipo⸗
dem ſpecie continentur vt ſoꝛtes et De bisautẽ nibil ad pñs dicet᷑ ſed ĩ Pboꝛuat
plato ſub boĩe.Eadeʒ numero ſunt: pᷣdicamentis ð iſtis determĩabitur
quoꝝ res eſt vna: noĩa vero multa: ¶ Benꝰ? ſubalternum ⁊ quod cũ ſit Quid ge⸗
vt veſtis ⁊ tunica. ¶ Idem nume⸗ genus põt eſſe ſpẽs vt ãia eſt genꝰ? nus ſubal
ro ðꝛ quadrupliciter ſcilicʒ ideʒ no- boĩs.⁊ equi et eſt ſpẽs coꝛꝑisaĩati ternum.
mineidem diffinitionedem ꝓpꝛio: ¶TCirca hunc tertum.
⁊ idem accidẽte. ¶ Eadem nomine ¶ Notãduʒ eſt pꝛimo ꝙ bic ↄñ̃r ad
ro plura:vt marcus tullius. ¶ Ea⸗ Paucton declarat in ea poſitas. Et p⸗
o diffintione ſunt: quog enu eſt mo illã ꝑticłaz differentibꝰ ſpẽ. Et ad cogno

1 Oii . ſcendum illam particulam opoꝛtet cognoſce
diffinitio alterius: vt homo et aĩal re quot modis ðꝛ differẽs: ⁊ quot modis di⸗

rꝗtionale moꝛtale. ¶ Eadẽ pꝛopꝛio citr idẽ. ñ ĩ ꝓpoſito non capiñt idẽ ⁊ dit⸗

„ℳAple iq
wͤch ſte zln
Cractatus Secundus e ſe arn e nin
ferẽs vt ſunt termini pꝛime impoſitiõis ſine nati de ſeinuicẽ verificari ſigniticatiue ꝑ⸗ oe ſini atafte iiugu
intentionis: ſed ſumunt᷑vt ſunt termini ſcdᷣe ſonalr accepti eſſentialiter mediãte copula veſun ſin iiſekd cſſenn⸗
iĩpoſitiõis ſiue ĩtentiõis.¶ Eñ idẽ ðꝛ triplici de pñti nõ ampliatiua nec ãpliata.¶ Sʒ dif⸗ . llben eſeſndu⸗ pun e
Acceptio ter.vnoꝰ idẽ gñe idẽ ſpẽ: idẽ numero ¶ Ea ferentia genere:ſunt termini qͥ ſunt diuerſa en ine gnheen
nes eiuſð dem genere dicuntur illi termini qui conti⸗ gna non ſubalternatiʒ ponta. Nel ſub diuer grteſthen z no ſic
nentur ſub aliquo genere qð pꝛedicat᷑ de ip ſis generibꝰ nõ ſubalternatim poſitis ↄten⸗ dictapn zoin
ſis eſſẽtialiter:vt ſunt gña ſynonyma:vel qͥ ti.Exemplũ pꝛimi:vt aĩal ⁊ planta q ſun di⸗ Cone legiernn 15
rũ vnus eſt genus alterius.¶Exemplũ pᷣmi uerſa genera nõ ſubalternatim poſita. Exẽ⸗ Ateſmel bmm nn ſ
vt homo et aſinue continentur ſub boc gñe plũ ſecũdi:vt aĩal ⁊ linea q continent᷑ ſub di geaiſͤe atigthi, 4
aĩal quod pꝛedicat᷑ de eis eſſentialiter.¶ Si uerſis generibus nõ ſubalternatim poſitis. occiſint fnti olle
militer ſoꝛtes: bꝛunellus continentur ſub h ¶ Sed dꝛĩa ſpecie ſunt termini qui ſunt di⸗ ſchen hn eifegennes
genere animal.Exemplum ſecundi vt ſuſtã-⸗ uerſe ſpẽs non ſubalteruatiʒ poſite. Uel ter ifuu lenn lin tenmint
tia ⁊ ſubſtantia animal ⁊ animal.Exẽplũ ter mini còtenti ſub diuerſis ſpeciebus nõ ſub⸗ Pecies ſen iſſnüropot .
tij:vt hõ ⁊ aĩal.bomo ⁊ ſubſtantia. ¶ Eadem alternatim poſitis.Exemplũ pꝛimi:vt bõet nleoͤgen n „ ,Aloto
ſpecie dicuntur termini:qui ſub eadem ſpe⸗ aſinus.Exemplũ ſecũdi: vt ſoꝛtes ⁊ bꝛunel⸗ 16 inidtted .
cie ſpecialiſſima continentur tanqᷓ per ſe in lus. Sed differẽtia numero ſunt termini G 4 Nehtd ſöckrifii
ferioꝛa eius vel ſunt ſpẽs ſpecialiſſime ſyno qͥ ſignificatiue accepti et ꝑſonaliter nõ ſunt Prato ün dbis difnio
nime.Nel vnus eſt ſpẽs ſpecialiſſima:⁊ aliꝰ pꝛedicabiles vere et affirmatiue de ſe inui⸗ ſesincyp aer inöftriiud
eſt per ſe inferius eius.Exemplum pꝛimi vt cem.Exemplũ:vt ſoꝛtes ⁊ plato.Tũuc ibi illõ ſtun. O dffn ſteſſeplues den
ſoꝛtes ⁊ plato ſub hac ſpecie hbomo. Exẽpluʒ vero ac. Hic auctoꝛ declarat illam pꝑticulã in N ninm Tertin d dumn
ſecundi:vt homo ⁊ homo.Etemplum tertij: eo quod qͥd. Vnde in ꝓpoſito queſtio quod nigg itaccipimnenn
vt bomo ⁊ ſoꝛtes. alcererir pꝛedicatum quiditatiuũ ⁊ eſſen 8 uer et Nhir⸗
. . tiale reſpectu termini.in queſtione poſiti.et c sr e tii⸗
Intellec¶ ¶ Secundo notanduʒ eſt: h auc. hoc modobene reſpondetur ſ anefarur terlſiuſtaſoi,
ul dis n diffinit i numero:⁊ dʒ diffinitio ſic intel eſt album: quod eſt coloꝛatum. frti as d
I1SH† ligi. Eadem numero dicuntur termini duoꝝ = —— , . 4 eplun
Eoꝛũdem ceuin onus vere ⁊ affirmatiue verificabi⸗ ¶ Notãdũ eſt q̃rto ꝙ hic ↄſequẽter uſe mumeroinco.
Munene⸗ le eſt de alio. Siue eadẽ nũero dũr termĩ ꝓ auctoꝛ ponit aliam diffinitionem generis: ? 7ybacaitorn
cceptio vno a eodem ſupponentes. ¶ Et eadẽ nume qꝗ ſi debet intelligi. Gen eſt vle aliquo vni eſhyne⸗
nes eiulð dñr quadrupliciter.ſ.eadẽ noĩe: eadẽpiffi. uerſali ſuperius eſſentialiter ⁊ qͥditatine:vt = lorſen upeen
numero. nitione: eadem ꝓpꝛio ⁊ eadẽ accidẽte.¶ Uñ aial reſpectu. ¶Tunc ibi. Item gen diuicl⸗ Atopntuchnent wacn.
eadẽ noĩe dicuntur termini qui ſunt ſynoni ditur ⁊c. ¶ Dic auctoꝛ ponit diuiſonẽ gene⸗ iis ntboͤhalcat de ſorte
mi pꝛo eodẽ ſupponẽtes: vt marcus ⁊ tulliꝰ. ris que ſic intelligitur. De numero generuʒz difio ge⸗ 1deglis gtieulartbus boid'
Sed eadẽ diffinitiõe dñr termini pꝛo eodẽ quedam ſunt genera ganeraliſſima: et que⸗ Purardeigumer 4
ſuppouẽtes quoꝝ vnꝰ eſt diffinitio vel pꝗrs dam ſubalterna genera. ¶ Et poſtea diffinit det RenAmnen tac
diffinitionis alterius ſiue e non connotan genus generaliſſimũ duabus diffinitionib⸗ e deisncſcecinkett⸗
tes extrĩſece vnꝰ ſupꝛa aliũ:vt hõ ẽ ⁊ animal quarũ pꝛima ſic intelligitur. Genus genera Uafl ohnentenerteſoontenrdon
ratiõale: fir bomo et aĩal: ſimiliter bomo liſſimũ eſt vniuerſale aliquo vniuerſali ſupe ons (Oſfinr eti lcer
rationale. ¶ Dicitur notant᷑ nõ ↄnotãtes ex rius eſſentialiter a quidditatiue: ⁊ nullo vti hoͤf iibaſſnato H .
trinſece:pꝛopter diffinitiones deſcriptiuas inferius eſſentialiter quidditatiue: qð eſt Gepineo 9 ſenerend
datas per accidentia: que non faciunt vnum pʒeciſe illius cooꝛqinationis. ¶ Alia diffini⸗ ““ gcölaf Ed⸗
mnumeid diffinitiõe cu ſuis diffinitis. Sz ea tio ſic mtelligitur. Gen generaliſſimũ eſt inſpecen ſpälſſinam⸗
dẽ ꝓpꝛio: dñr terĩ ꝓ eodẽ ſupponẽtes ĩ trãſ vniuerſale quod non babet aliquod genus Quid ge. titße niDris ſil ſin⸗ .
mutabiliter quoꝛum vnus cõnotat extrinſe ſuperius eſſentialiter ⁊ quidditatiue quod nus gſa⸗ anhei tbiaſiiteſe eke
ce ſupꝛa aliuʒ vt homo ⁊ riſibile Silr diffini eſt pꝛeciſe illius cooꝛdinationis:et illud ge⸗ liſſimum inn, efinlauc Genardo⸗
tio deſcriptiua a diffinituzʒ: vt aĩal greſſibile nus ſubſtãtia.O Cõſequẽter auttoꝛ diuidit il eſtilaſih (Opecies ſpän
bipes ⁊ bomo.¶ Sʒ eadẽ accidente:dũñr terĩ lum terminũ gen' generaliſſimũ in decẽ pᷣ⸗ i ſe ſbonn unͤcſtimnfeno⸗
pꝛo eodẽ ſupponentes trãſmutabiliter: vpꝰ dicameta:eſt diuiſio termini in ſua ſignifi⸗ ſei⸗ ſcif 5(Dect ſubaite
cõnotat extrinſece ſupꝛa reliquũ: vt ⁊ albꝰꝰ cata. Ende quodlibet illoꝝ decẽ eſt gen ge e kſpecendel Aem
Receptio neraliſſimũ ſᷣm auctoꝛẽ:q; nullũ habet genꝰ⸗ ſig ſun er Kns.
nes de ly ¶ Votandũ eſt tertioq auctoꝛ diẽ ſupꝛa ſe eſſentialiter et quidditatiue.Et licʒ ſegeſpeen K Nnah
diſferens, cy differes dꝛ triptr. ſdifferẽs genere diffe⸗ ens dicatur de quodlibet illoꝛum. tamen vxx· nt ſpe kfinefin
rens ſpecie:ꝛ differẽs numero. Uñ differen dicit auctoꝛ: hoc nõ eſt vniuoce:ſʒ bene equi eogg Aö 0

tia in pꝛopoſito ſunt termini qui non ſunt uoceet de boc videbitur in logica.

—

d. ndei
d. Unge in ppofto Gbeſtio gee

ent prechcatumn guicſtutini eſt
ectu tenmini in gueſtioneheffig
obene reſpondeturf Gberanre

ue qͥd noĩs.O Ad tertiũ ðꝛ diſtinguẽdo añs
eoꝙ ſubᷣm eiꝰ põt accipi materialiter ⁊ ſic cõ
cedit᷑ añs:⁊ negat᷑ ↄna.vel põt accipi ſignifi
catiue ⁊ ꝑſonaliter:⁊ ſic negat᷑ aſſs.
Pecies eſt qð pᷣdicat

edenfte De Specie Folio xxxi.
— xe l. Ghittene ₰ . 9 . . — — „
amnlianaiie R Quid ge⸗ ¶ Gen! ſubalternũ eſt vle aliq vli ſuperius ſumpta. Sũt em̃ gna reſpectu inferi
Fenere ſuntmen adlitgeni nus ſubal eſſentialiter e dddlitariter aliquo vnatrla⸗ oꝛũ:ſpecies vero reſpectu ſuperioꝝ
alternatznuntglmge ternun. li inferi' ddditatiue efſentialiter. rreplu, ¶¶ EIt ant boc ſit mag planũ fumat᷑
oeNati; ntdiet der llud genꝰ aĩal eſt qͥdditatiue ⁊ eſſentialr ¶⸗ . 3 5
n nöſtbalem de ſen⸗ intert⸗ boc vle ſuba. deſſentialiter qagi exepluz in noauog⸗ pdicamẽto: vt
di andnrail mhn ſter, tatiue ſuperius reſpectu buiꝰ vlis bomo. enſtesafevsr tun mſon gen I L
Eand⸗ Ubalter näͤſ . . . . — 7 7 7 mitu
erail luenmininin ¶ Xõtra dicta pᷣmo ſic arguit᷑ aĩal animatũ:⁊ ſub coꝛpe animato aĩal.
neribus nöſübelten nteniſen ⁊ ſuba ſunt eadẽ gñe ⁊ tũ nõ rinet ib od ⁊ ſub animali ammal ratiõale:⁊ ſub
a ſpecie ſum tenn m iii glleci de e eie ſ amaltei Wud animali rationali bomo.⁊ ſub homi⸗
8 non fubalternargn i ikt af ſie:den pꝛiy diffinituͦ eit Eilla diffinitio ẽ ne ſunt indiuiduavt ſoꝛtes 2 plato
mti ſub 3poſte de⸗ af ſic:genꝰ p Aulla diminit
. 5 diuer ſis ſpen biotiſe ſuꝑflua.¶ Tertio af̃ ſic:geuns gñaliſſimũ eſt Circa bũc textum. .
poſitis. Exen lüprinr. 6 ies reſpectu illius termini genus: ergo
demplüſechg,, Diintſti ſpecies reſpectu illius termin . =
niſechci:rſn 1hn male ðꝛ genꝰ gñaliſſimũ nõpõt eſſe ſpecies. ¶ Notandũ eſt pꝛimo ꝙ hic ↄñr pe Acceptio
differet . „ 5 3 . i. ꝛedicabili z;
les vere etaffimatze e Ap ratio mẽtũ: q; illa deſcpᷣtio nõ eſt niñ qdã notifica nodvtẽ reri⸗ ꝛie ĩpoſitõis ſiue itentiõis
Nplitcch nnngtine deſemn, nes in op tio nõ ↄuertibilis cũ diffinito. ¶ Ad ſcöm ðꝛ ⁊ B mõ capit᷑ qñ & ꝙ ſpeẽs pami diñ fuit ĩpio
Dieeer.Dat iſſil poſitum. ꝙ Iʒz vni diffiniti nõ ſit niſi vna diffimitio qd rc ſpẽs ſigt płcritudĩeʒ fiue foꝛmoſitatẽ:⁊
c aucto: declarat llan ini ditatiua:tñ bñ pñt eſſe plures deſcptiões ſi⸗ .

illoꝰnõ capit᷑ ĩ ꝓpoſito. Alioꝰvtẽ teri ſcðe ĩ
ĩtẽtõis ⁊ tũc ſpẽs ſigt terĩos ſub aliq gñe de
termĩato poſitos:qͥ terĩ ſunt terĩ cões ⁊ iſtoꝰ
capit᷑ ſpẽs in ꝓpoſito.Et hʒ ſilitudinẽ cũ ſpẽ
pꝛĩoꝰ dicta:q; ſic ſpẽs pꝛĩo m dicta pulcrifi

mquog eſt coloꝛatum. eS . ni cat ⁊ deterĩat illð cuiẽ ſpẽs:ſic ſpẽs ſcðo mꝰ
zaü eſt äntocp bie tus Qikeus M dde plurib' differentib? dicta determiat ĩm genꝰ 2 magj ſpalr repñ Intellec⸗
ne o bic ſenin Paimg mumero in eo S quid. tat ill ꝙ repñtat qᷓ genus fuapaime
omit aliam diffimitionem genes Peln. In bac aũt diffinitione Gg R. , „diffinitio
t intelligi. BGen eſt ken gon Zn ba bũ pꝛedicat᷑ di ¶ Motãdũ eſt:ſcdðᷣo ꝙ Pe.biſ.ponit nir ſpeciei
perius eſſentialiter tacitnnen . tudinem: 7 nõ actũ. Silr 2 in diſfinitionẽ ſpẽi ſcdðo capte in textu diffi⸗
ctu. (Tunc ibi INen gen duit cit aptitudinem:⁊ nõ actũ. nitio debet ſic intelligi. Spẽs ſpãliſſima eſt
Dic auctot ponit diuſclimn alijs. pt bõ – ſasttietlgroe vyle Fönm ſe vel ſua Nrne En ſolu aptü na
elligitur. De numerogeren; de alijs pticu gribus hoi ſunt tue pꝛe⸗ icari vere firmatiue vmnoce di⸗
ur genengnenlſimag plura ⁊ dꝛĩa numero.Et pꝛedicatur recte ⁊ diuiſim: de plibꝰtermis ſingularibus
n Nner oſeaſt s in qͥd.qꝛ cũ q̃rit᷑ qͥd eſt ſoꝛtes ſynonymis ſine nona impoſitiòe median
terna genera. (Epoſteadmmm de eis in qd.qꝛ cũ qᷣ . la no aplia kana 5
brsdecnnde lenter reſpondetur bomo. te copla nõ apliata nec apliatiua in eo qðqͥd
heralifimäduchue scenet Aliediffi onneitenter reſp es eſt ine VIn bac diffinitõe vle põit᷑ loco gñis ⁊ totũ
na ſe inrel gin in tiones Q¶ Diffint etiã ſic. Species eſt que reñduũ ponitur ad diam aliox pdicabilium
vniuerlalealiquo inien len põit᷑ ſub aſſignato genere de quꝗ Et ðꝛ notãter ſolũ:ad dr̃am gñis qð bñ p̃ᷣdi
tialiter? auidlele e i⸗ genꝰ? in eo qð qͥd pᷣdisat᷑. Et diuidit᷑ catur de pluribꝰ numero differẽtib:iz nõ ſo
ſſentialter? ccegl ff ſpẽs in ſpeciem HSõ ⁊ ſubal lu egent lits. 5 Delenetater ine on
cooꝛ dinationis.(Aluli .Y : Es ſpãliſſima eſt q̃ cum impoſitione: ad differemtiã indiuidui qð nõ
lgͤmr. Hae nile Geene ſirn Behspot eſt genꝰ:vt Porcans Norleer deplibete nrl no ſene
e habet Alino he cies ſpec PcI ſoa ſnzirſſma ymis ſine noua ĩpõne. Alie ꝑticłe erponũ
o⸗ en e n dtumn lg aliſſima. ⁊ ſimilia vel ſic. Species ſpaliſſima eoge ſicut in diffmitbe gnis. réplu de iſta
orimetionset eſt illa ſub qua nõ eſt inferioꝛ ſpẽs: diffinitiõe vt iſte teriᷣ bo eſt ipẽs ſpaliſſima Aliarum
lius eueter tordiin Ri ſe vt bomo ¶ Species ſubalterna eſt qꝛ pꝛedicat᷑ de iſtis terminis ſingularibꝰ ſoꝛ difinitio
, enenliſninnn lterne. Q ſit ſpecies põt eſſe genus. Eñ tęs: plato qͥ pꝛo diuerſis ſuppommt. Lane
oinſoteni eaiiq; ſunt inter gen generaliſſimũ ¶notanaũ eſt tertio: ꝙ bic auctoꝛ
uoalibet illon U ⁊ ſpeciẽ ſpecialiſſimã: poſſunt eẽ ge ponit duas ſigniſicatöes ſpẽi pꝛia dz ficiĩ
fm cto cimnielii nera ⁊ ſpecies ad alidð tñ et ad aliud telligi. Spẽs ẽ vle aliq vli deteriato eẽntia
entialiter⸗ Gerilaun nn
deuocl niuocethbe

Diuiſio
ſpeciei

Lractatus Secundus

liter ⁊ qͥdditatie inferiꝰ:vt iſte teriꝰ bõẽ ſpe
cies⁊ ↄtinet᷑ ſub illo deteriãto gñe aial taq
inferiꝰ eẽntiałr ⁊ qͥdditatiue. Alia diffinitio
dz fic intelligi. Spẽs ẽ vłe:de qͥ genꝰ aptum
natũ ẽ pᷣdicari tãq; ſuꝑiꝰ ð ſuo ĩfe rioꝛi:ĩ eo q;
qͥd vt iſte terĩnꝰ bõ ẽ vłe:ð q illud genus aial
pᷣdicat᷑ ĩ qͥd tãqᷓ; ſuꝑiꝰ de ſuo ĩferioꝛi.Vñ iſte
due diffinitiões ↄueniũt tã ſpẽi ſpãliſſime qᷓ
ſpẽi ſubalterne.ſʒ pꝛĩa diffinitõ ſolũ cõuenit
ſpeciei ſpecialiſſime.

¶ MNotandũ eſt quarto:q; Boſequẽt
p.h.diuidit ſpẽm in ſpẽm ſpãliſſimam ⁊ ſpẽʒ
ſubalternã. Et põit diffinitionẽ ſpẽi ſpaliſſiẽ
que dz ſic intelligi Species ſpecieliſſima eſt
vle aliquo vłi iferiꝰ eẽntialr ⁊ qͥdditatiue et
nullo vłi ſuꝑiꝰ eſſentialiter qͥdditatiue: vt
bõ eſt inferiꝰ eſſentialr reſpectu iſtiꝰ gener⸗
aĩal ⁊ tñ nõ ẽ ſuꝑiꝰ eẽntiałr ⁊ qͥdditatiue reſ⸗
pectu alicuius vłis.¶ Alia diffinitio ſpẽi ſpe
cialiſſime ſic intelligttur. Spẽs ſpãliſſima ẽ
vle nullo vłi ſuꝑius eẽntialr ⁊ qͥdditatiue vt
bõ nõ eſt ſuꝑiꝰ ad aliqð vłe ¶ Spẽs ſubalter
na:ẽ vłe aliq vlłli ĩferiꝰ eẽntiałr ⁊ qͥ dditatĩe:

aliq vli ſuꝑiꝰ eẽntialłr qͥdditatĩe:vt aĩal eſt

vle ĩferiꝰreſpectu coꝛ poꝛis aĩati⁊ eſt ſuperi

us reſpectu hominis.

¶ Contra dicta pᷣmo ſic arguitur.

'Tullũ eqͥuocũ dʒ diffiniri:ſed ſpẽs ẽ qðᷣdã
eqͥuocũ:ꝗ non dʒ diffinri. Minoꝛ ptz: qꝛ dici

tur de pulcritudine:⁊ de termĩo.¶ Scðo ar̃
ſic Iſta diffinitõ nõ ↄuẽit oĩptẽto ſub diffini
to:g nõ eſt bona.añs ptz:q;ꝛ non cõuẽit ſpẽi

ſubalterne ¶ Tertio af ſic.illa diffinitio ↄue

nit alijs a diffinito:ergo nõ eſt bona.añs
qꝛ genꝰ pᷣdicat᷑ de pluribꝰ differentibꝰ nũero

¶ Ad pꝛimum dicit᷑: licet nullum
equiuocũ eqͥuoce captũ dʒ diffiniri:laltẽ vni
ca diffinitiõe:tñ equocũ vniuoce captũ bñ pᷣt
diffiniri vnica diffinitõe. ¶ Ad ſcᷣm ðꝛ negã
do añs:⁊ ad ꝓbatõeʒ ðt ſpẽs ſubalterna ñ
ptinetur ſub diffinito:q; diffinitũẽ ſpẽs ſpã
liſſima:⁊ nõ ille teriꝰ ſpẽs ĩ ſua cõitate captꝰ
¶ Actertiũ ðꝛ ꝙ genꝰ excludit᷑ ꝑ illã ꝑticłaʒ

ſoluũ:qꝛ lʒ genꝰpdicet᷑ ð pluribꝰnũero differẽ

Diffinio ĩ

diuidui

tibꝰ:tñ nõ ſolũ pᷣdicat᷑ de pluribꝰ nũero dꝛñti
bᷣ: ⁊ iſta dcã ſũt ð ſpẽ ſʒ opinioneʒ communẽ

¶ Indiuiduũ eſt ꝙ de vno ſolo pdĩ⸗
caiurivt ſoꝛtes de ſeipſo.⁊ hec pa⸗
tẽt ĩ arboꝛe poꝛphirijvᷣſus,. ¶ Iſta

tibi plana facit arboꝛ poꝛpbyriana.
¶ Circa bunc textum.

¶ Motãdũ eſt pꝛimo: indiuiduuʒ
capit᷑ dupłr. Anoꝰ vr eſt terinꝰ pme intẽtio⸗
nis ſiue impõnis:⁊ tũc ſigcat tm̃ qtũ h̊ com⸗
plexũ:ens indiuiſum in ſe c diuiſum a quolʒ

alio:⁊ tũc ↄuenit rebꝰ que nõ ſut ſigna ⁊ illo
mõ nõ capit᷑ in ꝓpoſito.¶ Alioꝰ capit vt eſt
terin ſcde imponis vel intẽtionis.⁊ ſignifi

cat tm̃ ſicut h cõplexũ:terinꝰ incõplexus ſin
gularis.Et h̊ mõ eſt triplex indiuiduũ.ſ.vo⸗

cale ſcriptũ:⁊ mẽtale ¶ Indiuiduũvocale eſt q

terĩnꝰ vocalis incõplexus:qͥ ex ſua impõne
vnica:ſolũ nat eſt pᷣdicari de vno:ve:⁊ affir⸗
matiue:vniuoce:⁊ diuiſim:mediante copula

non ampliata nec ampliatiua. ¶ In bac diffi

nitione ponit᷑ terinꝰ loco gñis.ᷓ Deinde ðꝛ
vocalis:ad dꝛĩaʒ ſcripti ⁊ mẽtalis. Dr̃ notã
ter incõplexꝰ:ad dꝛĩam terioꝝ ſingulariũ cõ
plexoꝝ. Ofr̃ notãter et impõne fna ad dr̃aʒ

Quid in⸗
iuidnuʒ
vocale

indiuidui mẽtalis ꝓpʒe dicti. ¶ Dr notanter
ſolũ.⁊c.ad dꝛĩam vlis qð nõ ſolum pᷣdicat᷑ de

vno.¶ Alie ꝑticule.ſ.ve.affirmatiue:vnino⸗
ce ⁊ diuiſim ponũt᷑ eodẽ mõ ficut in diffiniti
one terĩ ſingularis¶ Dr̃ notãter mediãte co
pula ãpliata vł ãpliatiua qꝛ indiuiduũ medi
ante copula ãpliata vł ãpliatiua põt pᷣdicari
de pluribꝰ:vt dicẽdo:ſoꝛtes ymaginat᷑ plato
iobannes ymaginat᷑ plato:⁊ ſic de alijs.

¶ Motãdũ eſt ſcdðᷣo ꝙ ĩdiuiauũ ſcri⸗
ptũ eſt terminꝰ incõplexꝰ: catbegoꝛeumati⸗
cus ſcriptꝰ:er ſua impõne ſolũ natus pᷣdicari
de vno:vere:affirmatiue:vniuoce:⁊ diuiſim:

In bac diffiuitione ponit᷑ ſcriptus: ad dr̃azʒ
ĩdiuidui vocal:⁊ mẽtalis.Alie ꝑticule ponũᷣ
tur hͥ eodeʒ mõ:ſicut in diffinitiõe ĩdiuidui
vocal.¶ Sʒ indiuiduũ mẽtale eſt dupler.ſcʒ
ꝓpe dictũ:⁊ ĩpꝛopę dictũ. Indiniduũ mẽta⸗
le ĩpꝛope dictũ:ẽ criꝰ mẽtalis incõplexꝰ:etx
ſua impõe ſolũ natꝰ pᷣdicari de vno ve affir⸗
matiue:diuiſim ⁊c. In hac diffinitiõe ponit
mẽtalis:ad dꝛĩaʒ vocalł:⁊ ſcripti.Alie pticule
ponũt᷑ b eodẽ mõ:ſicut ĩ diffinitione indiui⸗
dui vocał.Sʒ indiuiduũ mẽtale ꝓpe dictũẽ

Quid im
qiuiduuz
ſcrriptuʒ

e mediante copula nõ apliata necampliatiua.

Quid in⸗
diduum
mentale.

terĩnꝰ mẽtalis incõplexus er ſua natura ſo

l natꝰpᷣdicari de vno:vere:affirmatiue:⁊ di
uiſim ⁊c.¶ Of̃ notãter ex ſua natura:ad dr̃aʒ
indqiuidui vocalis:ſcpᷣti:vmẽtalis ĩpꝛopᷣe di
cti.Exẽpluʒ de indiuiduo vocali: vt iſta vot

ſoꝛtes.Exẽpluʒ de indiuiduo ſcripto: vt iſte

utd (unnto nl
Audlg Wenniniid f
nith n ſnnt gtuche ie⸗
ng gei nini detemminmr
iſcrie ſtteſ lgin m
ptſobppoerepötfeſprcnt
tſtetennin ſotesiſtetemm
Petrusanlug,r ſc deelis.
Pcad ppofti⸗(Gfindtffim
danapenrobiſopot dicn
glü pocule detennioti er iam
ſpyone fffNzitel gl alfin
Outdictieſt inpꝛio cabli. E
nnitgle ppriedicti ſt pinaal
ſſeſtbicnagisas ppofiti deinc
Clionineiuscognitio odisdete
ſunmione wocgſenn.
TCöradigangulpi⸗
liſſtdffintioſetinäinei
coiſtiutum d dfinnte
t iciciötieekenin
enunnet plargeſt incn
Rfmlibns. Tertio nu
intncn⸗dz e Bturi

AA.
*

Or noriter etinhoneſinnl i
metalis ppe dick (Dimmmm
1dꝛiam vlis qd nöͤſolumöctein
ie ꝑticu le. ve affinnatinenig
m ponut eodẽ mo fiat indffin
ingularis (Di notiter netitg
Nta vk äpliatiua qe indiuici nt
nla ipliata v äpliatimpitztin
yvt dicẽdo:ſoꝛtes ynugint in
ymaginat plato: ſedeal⸗

idu eſt ſc0ρ7âαπàdi
min' incõplex: cabegoranmm
ner ſua impone ſolimtnetin
reraffirmatiue:vnivoce dinft
copula n apliata necanplun
ffiuitione pomk ſeniptng auni
vocal:t mẽtalis. Aliegticlln
ez mö:ficut in diffnte lai
5 indiuidui metleet liii,
dichüͦ: ri mẽtalisincch
eſolii nat Zdicanide no en
imifim 4. Jn b

Triplexẽ

idiuiduũ

Duplex ĩ⸗
diuiduuʒ
drer latu.

De indiuiduo

Folio xxrxij

terminꝰ ſoꝛtes ſcriptꝰ.Etxẽplũ de indiuiduo bànnes pꝛedicetur de pluribuslpꝛo vno eo
mẽtali ĩpꝛopꝛie dicto.vt ↄcept?qͥ eſt natura dem ſupponentibus: indirecte non tamẽ pᷣ
lis ſilitudo huiꝰ votis ſoꝛtes. Exempluʒ de dicatur de pluribus pꝛo diuerſis ſupponenti
mentali ꝓpꝛie dicto:vt ↄceptus qui eſt ſolũ bus:⁊ directe.

naturalis ſimilitudo rei que expꝛimitur per
iſtam vocem ſoꝛtes.

¶ Motãdũ eſt tertio:ꝙ triplex põt
aſſigna ri idiuiduũ.ſ.ĩdiuiduũvagũ:vt bᷣ̊ hõ.
Alið ẽ idiuiduũ ex ſuppõe:vt ſophꝛonici fi⸗
liꝰ ſuppoſito ꝙ ſophꝛonicꝰ nõ beat niſi vnũ
filiũ ⁊ neutrũ iſtoꝝ ẽ ꝓpᷣe ĩdiuiduũ.qꝛ pmũ
ẽ qͥd ↄplexũ:lʒ nõ poſſit pᷣdicari niſi de vno.
Scðʒ etiã eſt qͥd ↄplexum:⁊ pᷣt ẽt pᷣdicari de

pluribꝰ. Alið eſt indiuiduũ determinatũ. et

illud eſt terminꝰ ſingularis incomplexum.

¶ Quarto notãdũ ẽ q; indiuiduum
determĩatũ ẽ duplex.ſ.ĩdiuiduũ determĩatũ
in ſigndo tm̃.ſ.ꝙ vnuʒ ſigt ⁊ ꝓ nullo ſuppo⸗
nit reſpectu iſtiꝰ bi eſt:vt iſte terminꝰ adã.
¶ Alið ẽ indiuiduũ determinatũ ex ſuppõne
⁊ ſigtiõe ſilia eſt illð qð tm̃ vnũ ſignificat:et
ꝓ üllo ſupponere põt reſpectu iſtius vbi eſt:
vt iſte terminꝰ ſoꝛtes:iſte terminꝰ iobãnes:

petrus:paulus:⁊ fic de alijs ⁊ de illo marĩe ẽ

bic ad ꝓpoſitũ.¶ Eñ in diffinitõe indiuidui

data a petro biſ.dz poni ꝓ diffinito indiui⸗
quũ vocale determiatũ ex ſignificatione et
ſuppõne ſilr. Et dʒ itelligi diffinitio pe.b.ſi⸗

cut dictũ eſt in pꝛio notabili.Et lʒ idiuiduũ
mẽtale ꝓpꝛie dictũ ſit pꝛincipaliꝰ indiuiduũ

iñ eſt hic magis ad ꝓpoſitũ delindiuiduo vo

cali:quia eius cognitio nobis deſeruit ad di

Agd rões
in oppm̃.

ſputationẽ vocalem.
¶ Cõtra dicta arguit᷑ pꝛĩo ſic. So⸗

liꝰ ſpẽiẽ diffinitio:ſed indiuiduũ nõ eſt ſpẽs
ergo indiuiduum nõ dʒ diffiniri.¶ Scðdo ſic
arguit᷑.indiuiduũ pᷣdicat᷑ de pluribꝰergo ma

le ðꝛ ꝙ pᷣdicatur devno ſolo.añs pʒ:q; ſloꝛtes
eſt indiuiduum:et plats eſt indiuiduuʒ:m ſic

de ſimilibus. ¶ Tertio arguitur ſic.iobãnes
eſt indiuiduuz ⁊ tñ pꝛedicatur de pluribꝰ:vt

patet dicendo bomo eſt iobãnes.aĩal eſt io⸗

bãnes.ergo diffinitio eſt inſufficiens.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ diſtinguendo mino
re:q; eiꝰ ſuᷣm põt ſupponere materialr᷑ ſine
ſimplicit᷑ ſic negat᷑ mioꝛ.vel põt ſuppone⸗
re ꝑſonalit᷑ ⁊ ſic ↄcedit᷑ minoꝛ: Ad ſcom ðo

diſtinguẽdo añs:eo qð ſubiectũ eius poteſt

ſupponere materialiter ſiue ſimpliciter ⁊ ſic
tõceditur añs: vel ꝑſonaliter: et ſic negatur

ains. ¶ Ad tertiũ d licet ille terminus io

Sequitur arboꝛ poꝛpbiriana

MA Incoꝛpo⸗
ea

Acceptio = =

nes dr ie.
Eõmunis

Pꝛopꝛia.

Mag p⸗
Pꝛiga.

Acceptio
nes diffe⸗
rentie

Eractatus Secũdus

Ifferẽtia ðꝛ tri
plicit᷑.ſ. cõit᷑: p⸗
5pe:⁊ mag! ꝓpᷣe
¶ Cõis dꝛia ẽ
qua alterũ dif⸗
WVAfert ab alto vel
AAa ſeipo ſeꝑabi⸗

–— MIi accñte: vt ſoꝛ
tes ſedẽs differt a platõe:vł a ſeipᷣo

nõ ſedẽte ¶ Pꝛopᷣa dꝛia eſt qua al⸗
terum differt ab altero inſeꝑabili ac
ciqẽte:vt ſoꝛtes ſymus differt a pla
tiõe aquilo.Differentia magis ꝓpa
eſt qua vnũ differt ab altero ſpecifi
ca differentia:vt bomo per ratiõale

differt ab equo ⁊ aſino.
¶Circa bunc textum. ⸗
¶ Motãdũ eſt pᷣmo ꝙ duplex ẽ dif⸗
ferentia.ſ.realis ⁊ logicalis. Differẽtia rea
lis eſt ipſamet res q differt ab alia re vt dr̃ia
ſoꝛtis platone ẽ ipſemet ſoꝛtes.⁊ iſtomõ capi

endo boc nomẽ dꝛĩa eſt nomẽ pꝛĩe impoſitio

nis ſiue intẽtionis.¶ Alia ẽ dꝛĩa logicalis:⁊
ẽ terminꝰꝑ quẽ expꝛimimꝰ ſiue qui repꝛeſen
tat iſtam dꝛĩaʒ realem:vt iſte terminus ratio
nale dicitur differentia logicalis.Et h̊ modo
capiẽdo illũ terminuʒ dꝛĩa eſt nomẽ ſcðᷣe im

poſitionis ſiue intentionis:a iſto modo capi

Quid dra
comunis.

tur in pꝛopoſito.Et ſcðᷣm auctoꝛem in tertu
iſte terminus differentia iſto modo captus:
capitur adbuc tripliciter pꝛo differẽtia com
muni dꝛia ꝓpᷣa:⁊ dꝛĩa magꝭ ꝓbpa.
¶ Motãadũ eſt ſcðo ꝙ bic cõſequen
ter auctoꝛ diffinit drĩiam còem . dz diffinitio
ſic intelligi.O Differentia cõis eſt terminꝰ qͥ
eſt accidens ſeparabile:potẽs eẽ medium ad
ↄcludendum vnã rẽ alr ⁊ aliter ſe br̃e ꝑ pus
⁊ poſterius:vel vnam rem aliter ſe babere qᷓ;
aliã rẽ.Exempluʒ:vt iſte terminus ſedens ẽ
accidẽs ſeparabile:a põt eẽ mediũ ad conclu
dendũ vnã rem aliter ⁊alit᷑ ſe br̃e pꝛius ⁊ po
ſterius: vt ſic arguendo:omne ſedens nunc
ſe babet aliter q; pꝛius qñ nõ erat ſedẽs: ſed

ſoꝛtes eſt ſedens:ergo ſoꝛtes alr ſe bʒ qᷓ; pꝛiꝰ

qñ non erat ſedens¶ URñ ĩ ꝓpoſito accidens
ſeparabile ðꝛ terminus accidentaliter pᷣdica
bilis de aliquo termino:qͥ ſic ſe bʒ poſtqᷓ;
vere affirmat᷑ de aliquo termino poteſt vere

negari de illo eodẽ termĩo ſupponente pꝛo

aliquo.Exemplũ:vt ly ſedẽs dicit᷑ accidẽs ſe
parabile reſpectu huius termini iobes:eo c

pꝛedicat᷑ de eo accidẽtalit᷑:ꝛ poſtq;vere affir
matur de ly iobãnes.poteſt etiã vere nega⸗
ri de eodem:et illo termino ſupponẽte pꝛo a
liquo:vt iſta poteſt eſſe vera: iobãnes eſt ſe⸗
dens et poſtea eſſe falſa abſq; boc ꝙ illa ſit
falſa iobannes eſt.

¶ Tertio notãdũ eſt:q bic ↄñr au⸗
ctoꝛ diffinit dr̃iaʒ ꝓpꝛiã q̃ diffinitio dʒ fic in
telligi.¶ Dr̃ia ꝓpꝛia eſt terminꝰ qui eſt acci⸗
dens inſeꝑabile potẽs eẽ mediũ ad ↄcluſio⸗/
dum vnã rem nõ eſſe aliã: vł vnã rem aliter
ſe habere q; aliã.Exemplũ:vt iſti termini a⸗
quilus ſymus. vñ ſi ſoꝛtes ſit aquilꝰ et plato
non.tũc ꝑ illũ terminũ aquilus tanqᷓ; ꝑ me⸗
diũ:poſſumꝰ arguere ſi ſoꝛtes non eſt pla

Quid djʒ
pꝛopꝛio.

to:ſic arguẽdo.nullꝰ aquilꝰ ẽ plato.ſoꝛtes ẽ
aqͥlus:qͥ ſoꝛtes non ẽ plato.¶ Eñ in ꝓpoſito

accidẽs inſeꝑabile capit᷑ dupłr. noꝰ ꝓacci
dẽte ĩſeꝑabili cũ difficultate.Alioꝰ ꝓaccidẽ
te inſeparabili ſimpliciter. Uñ accñs inſepa
rabile cũ difficultate eſt terminꝰ accidẽtalit
pᷣdicabilis de alio qui poſtqᷓ; ᷣe affirmat᷑ de
ſubiecto cũ difficultate põt negari de eodeʒ
ſubiecto pꝛo aliquo ſupponẽte:ſine noua im
poſitiõe terminoꝝ: vt iſte terminꝰ albus ðꝛ
accidẽs inſeꝑabile reſpectu iſtiꝰ termmꝰ ci⸗
gnus:nõ qꝛ nullo mõ põt ſeꝑari:nec natura
liter:nec ſupernaturaliter: ſed qꝛ nõ põt ſe⸗
parari ſine difficultate.põt tñ ſeparari a ſub
iecto ſuꝑnaturaliter: ita ꝙ deus põt facere
poſtqᷓ; iſta fuerit a.cignꝰ ẽ albꝰ ꝙ iſta ſit va
cignꝰ eſt niger: et ſic iſta erit falſa:cignꝰ eſt
albus. I Df notãter ſine noua ĩpoſitione:qꝛ
ſi ly albus ĩponatur ad ſignificandũ tm̃ ſicut
ly niger:tunc ly albꝰ: vere negaretur de illo
ſubiecto cignus.⁊ iſta eſſet vera:cignꝰ nonẽ
albꝰ:cũ valeret tm̃ ſicut iſta:cignus non ẽ ni
ger. ¶ Sed accñũs inſeparabile ſimplr eſt ter
minꝰ accidẽtaliter pᷣdicabilis de aliquo: qui
nullo mõ põt ve negari de illo ſubiecto ſup⸗
ponẽte pꝛo aliquoine noua impoſitiõe ter
minoꝛum:vt iſta non poteſt eſſe vera:bomo
non eſt riſibilis:iſta exiſtente veralbomo eſt
ſine noua impoſitione terminoꝛum.

¶ Notãdum eſt qrto ꝙ bic ↄñr au⸗

ctoꝛ diffinit drfiam magis ꝓpꝛia que diffini⸗

tio dʒ ſic intelligi.¶ Differẽtia magis ꝓpꝛia
eſt terminꝰ eſſentialiter pꝛedicabilis de illo
cuius eſt differẽtia:qͥ poteſt eſſe medium ad
concludendũ vnam rem ſpecifice ⁊ eſſentia⸗

liter eſſe diffinitã ab alia re. Exemplũ vt iſte

terminꝰ rõnale: poteſt eſſe mediũ ad conclu
dendum bojĩem differre ſpecifice et eſſentis

Accñs in
ſepabile
capit᷑ di⸗
pliciter:

Quiq dĩa
magis
pꝛia.

toes
ſoppn.

udit⸗

ſnitodf

AAnu de lcz ſorte
eſisnetiet diu ogliist⸗
diſtngvedo aſg,e⸗ gll
difena ore no ſecete z doos
epprintffnillin anbicr⸗
ſelesen ſottes noſeces eita e

röetſotes no ſeces Alckſe
neiusneſtiſe: ſortesſecis c
ſeces aßmiſti ſenſum apit die
gd iſtü ſenſuxc ſoꝛtes ñ et ſe⸗
Hĩ dumn noͤſeget. (Allter por
feguinteriplofmr ren: ſen⸗
cncctſcisinre ligar (Ad enin
honodifenſeigoabeqno differ
ſtvontſdiferentinlogeil :e⸗ .
terminumtatomaleuniz difien
glddifent heqno⸗

(Edffmnik ic Dilget

ene. Urdeptuncdiferennid⸗

Ghun eytrönaleöctcaf

,(Gin wein

Pabile capik dupff⸗Ind r
Kbili ci dofficultne Aicd

Mrabtli fimpliciter üc

ci difficultute pöt egni den

peo aliquo ſupponeteſne un
terminop: vt iſte termin ahed
inſepabile reſpeau iſti) tenmm⸗
5 q: nullomo pot ſegarineenmn
cſupemmaturaliter: ſed gnohiti
ne difficultate. pöttiſehammeſn
mmaturaliter: ita denehirn
. . 4%½ .4 ſſtaſt 4
ia ſuerit Fa. cign alb Gfftffi
niger: et ſeſſt enit ſliren/
Dr notůter ſine ro hoſrn
s iponatur ad ſggnifentiñſn
unc h Mera neng
ianus. tiſta eſſet veralgn n
aleret tun ficut indl. ttn
vX is inſeparabile innt D
d⁵ degcloig
aliter dicabilis de l n ,
pot Fenegan u inpoſti,l
Po aliquone noeſerent

itinn
difficultae et termin⸗ Accilent
is de alio qui poſtch Fegffnnir

Ad rões
in oppm̃.

Pꝛia dif⸗
finitõ dif
ferentie.

Quidpᷣdi

cari ĩ qle

Scðda dif

linitio.

De Differentia

liter ab aſino:ſic arguẽdo.Oẽ rõnale differt
ſpecifice ⁊ eſſentialr ab aſino:ſʒ hõ eſt rõna⸗
lis:ꝗ bõ differt ſpecifice ⁊ eẽntialit᷑ ab aſino
ñ dkia magis ꝓpꝛia eſt dr̃ia eſſentialis: qꝛ
pᷣdicat᷑ eſſentialiter de illo cuiꝰ eſt dr̃ia.

¶ Kontra dicta pꝛimo ſic arguitur
Soꝛtes ẽ dr̃ia:⁊ tñ nõ eſt aliq illaꝝ triũ dif⸗
ferẽtiaꝝ:&ꝗ diuiſio mala.minoꝛ pʒ:qꝛ eadeʒ ẽ
res differẽs ⁊ dr̃ia.¶ Scðo ſic af.ↄtra exem
plũ pꝛiĩe diffinitiõis in tertu poſite.Nã ſi il⸗
lud eẽt verũ.ſ.ſoꝛtes ſedẽs differt a ſoꝛte nõ
ſedẽte:ſeq̃ret᷑ ꝙ ſoꝛtes ẽ ſedẽs.⁊ ꝙ ſoꝛtes nõ
eſt ſedẽs: ↄñs ẽ falſuʒ ⁊ ĩipoſſibile: ergo exẽ⸗
plũ ẽ male poſitũ.ↄña patz ab exponibili ad
exponẽtes. Tertio ſic af.ↄtra exẽplũ ter⸗
tie diffinitionis. bõ differt ab equo ſeipſo:
non differt per iſtam dr̃iam rõnale.

¶ Ad pᷣmũ ðꝛ ꝙ licʒ ſoꝛtes ſit dꝛia

realis:nõ tñ eſt dr̃ia logicalis. Ad ſcᷣm ðꝛ
diſtinguẽdo añs:eo ꝙ illa ꝓpõ ſoꝛtes ſedẽs
differt a ſoꝛte nõ ſedẽte hʒ duos ſẽſus. Unꝰ
ẽᷓ ꝓpꝛiꝰ:⁊ pᷣm illũ nõ capit᷑ bic:⁊ ẽ iſte: ſoꝛtes
ſedẽs ẽ:⁊ ſoꝛtes nõ ſedẽs eſt:⁊ ſoꝛtes ſedens
nõ eſt ſoꝛtes nõ ſedẽs. Al eſt ſenſus impꝛo
pꝛius:⁊ eſt iſte: ſoꝛtes ſedẽs nõ eſt ſoꝛtes nõ
ſedẽs.⁊ ſᷣm iſtũ ſenſum capit᷑ hic. Rel capit
ad iſtů ſenſuzʒ:ꝙ ſoꝛtes qñ eſt ſedẽs aliter ſe
bʒ qᷓ;ᷓ dum nõ ſedet. ¶ Aliter põt dici ꝙ non
requirit᷑ ꝙ exẽpla ſint vera: ſed ſi ufficit ꝗ ꝑ
ea addiſcẽs inte ligat.¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ licʒ
bomo differt ſeipſo ab equo differentia rea⸗
li:non tñ different ia logicali: ſed per illum
terminum rationale tanqᷓ; differentia logi⸗
cali differt ab equo.

xxxiij.
moꝛtale. ¶ Et ſciendum eſt ꝙ eadẽ
eſt differentia diuiſa et conſtitutiua
ſcilʒ diuiſiua generis:⁊ cõſtitutiua
ſpeciei:vt rõnale diuidit aĩal cũ dif
ferentia ſibi oppoſita.ſ.irrationali.
dicimꝰ em̃ aĩaliũ. aliud rõnale:alið
irratiõale:⁊ ↄſtituũt diuerſas ſpẽs
ſub aĩali.Oĩs em̃ differẽtia adueni
ens generi cõſtituit ſpẽm:⁊ iõ cõſti
tutiua ſeu ſpecificata noĩat᷑moꝛta⸗
le em̃ additũ ſuꝑ hoc genꝰ aĩal:cõſti
tuit hoĩem. Et ideo dicit Boetiꝰ ꝙ
ſola ſpecies diffinit᷑. Diffinitio eniʒ
conſi ſtit ex gñe ⁊ differẽtia:ſed ſola
ſpecies habet genꝰ ⁊ dꝛiam ergo ſo
la ſpecies diffinitur.

¶Circa bunc textum.

¶ Motãdũ ẽ pꝛĩo: bic auctoꝛ dif⸗
finit dr̃iam magꝭ ꝓpꝛia genericã.a dʒ diffi⸗
nitio ſic intelligi. Dria generica eſtvłe ſᷣm ſe
vel ſuũ ſynonimũ:pᷣdicabile:vere:⁊affirma⸗
tiue:diuiſim:⁊ eſſentialiter:directe mediãte
copula nõ ampliata:nec ampliatiua: in qua⸗
le:de pluribꝰ ſpẽbus nõ ſynonimis. Erxẽplũ
vt ly aĩatũ pᷣdicat᷑ de iſtis ſpẽbus hõ ⁊ aſinꝰ:
vere:affirmatiue:directe:diuiſim: ⁊ eſſentia
liter in quale.¶ Dfr̃ eẽntialiter: ad dr̃iam p⸗
pꝛij ⁊ accidẽtis: que pᷣdicant᷑ accidentaliter.
¶Df notãter in quale:ad driaʒ gener ſpẽi
q̃pꝛedicãtur in quid. Alie particule ponunt
hic eadẽ rõne q̃ ponebãtur in diffinitiõe ge
neris. Unde auctoꝛ exẽplificat ꝑ iſtã dr̃iam

„ —-— „ er .
Et diffinit᷑ ſic. Dꝛia eſt qð pᷣdica rõnale: ꝛ dicit ꝙ illa pᷣdicat de hoibus 2 de E. .
de pluribꝰ differentibꝰ ſpchin eo dus.q differũt ſpẽ.¶ Sʒ illud nõ eſt verũ:qꝛ tõ poꝛphi

qð quale: vt rõnale pᷣdicat᷑ de hoĩe ⁊
de his que differũt ſpẽ. Sumꝰ enim

rõnales nos ⁊ dij:st vult poꝛpbiriꝰ

ſed moꝛte additũ uobis ſperat nos

ab illis. Ill aũt ðꝛ pᷣdicari in q̃ie

qð conueniẽter reſpõdetur ad inter
rogationẽ factam ꝑ quale.vt cũ que
ritur qualis eſt ho:coueniẽter rñde

tur rationalis. et ideo rõnale pᷣdica

rõnale cõuertit᷑ cũ iſta ſpẽ ſpecialiſſima hõ.
Sed auctoꝛ loqᷣtur ſᷣm opinionẽ poꝛphirij:
qui imaginat᷑ plures eẽ deos:⁊ illos eſſe aĩa
lia rõnalia. ⁊ dicit nos differre ab iſt? qꝛ nos
ſumꝰ moꝛtales:dij vo nõ.iõ moꝛtale adueni
ens nobis ſeparat nos ab illis. Erx quo poꝛ⸗
phiri loqtur ſʒ modũ ſarracenoꝝ.⁊ ẽt babe
mus credere ſolũ vnũ deũ eẽ. iõ poꝛphirius
⁊ fil Petrꝰ biſ.in boc nõ ſunt tenẽdi.Quid
aũt ſit pꝛedicari in quale pʒ in textu.

dictũ boe
tij

Intellee
tus pᷣme
diffinitio
nis dỹie

Confuta⸗

rij ⁊ pe.b.

tur de hoiĩe in q̃le. ¶ Aliter ſic diffi. ¶ Notãdũ ẽ ſecũdo:q duplex ẽ dir᷑ Que dꝛĩa

nitur. Differẽtia eſt qua abũdat ſpe

cies a genere: vt bomo abundat ab

animali bis differẽtijs rationale et

ferẽtia eſſentialis ſiue magis pꝛopꝛia.Que⸗
dã eſt couertibilis cum ſpecie ſpecialiſſima:
vt rõnale cum bomine. Quedã eſt conuerti
bilis cum ſpecie ſubalterna: vt ſenſibile cuz

e

fac tertiũ
pᷣdicabile

AIntelle⸗
ctus ſcðe

Tractatus Secũdus.

aiali.ꝛ nulla illaꝝ eſt tertiũ pᷣdicabile. ſʒ boc

cõe magis dr̃ia magis ꝓpꝛia eſt tertiũ pᷣdica
bile:⁊ dzʒ ſic diffiniri. ¶ Dria magis ꝓpꝛia eſt
vniuerſale pᷣm ſe:vel ſuũ ſynonymũ: pᷣdicabi
le:vere: affirmatiue: eſſentialiter directe:⁊
diuiſim:in eo qð quale: ſine noua ĩpoſitione
de pluribus terminis nõ ſynonimis:mediã⸗
te copula nõ ampliatiua nec ampliata. Et B
diffinitio ↄuenit tam dr̃ie ↄuertibili cuʒ ſpẽ
ſpecialiſſima qᷓ; cum ſpẽ ſubalterna. ¶ Inde
modus pꝛedicãdi tertij pꝛedicabilis.ſ. diffe⸗
rentie ẽ pꝛedicari eſſentialiter ⁊ vniuocs de
pluribꝰ in eo quod quale. Ende er iſto patʒ
p diffinitio differentie data a Petro.biſ.nõ
eſt diffinitio terti pꝛedicabilis: ſed eſt diffi⸗
nitio alicuius inferioꝛum contenti ſub ter⸗
tio pꝛedicabili. .
¶ notãdũ eſt tertio: q hic ↄn au⸗
ctoꝛ ponit aliã diffinitionem differẽtie et dʒ
ſic intelligi. Differentia magis pꝛopꝛia eſt
vninerſale: qð ponit᷑ in diffinitione ſpeciei:

nõ in diffinitione generis: qð diuiditur ꝑ

Intelle⸗

Ctus dicti

ipſam. vt iſta differentia rationale: ponitur
indiffinitiõe buiꝰ generis animal:illud ge
nus aĩal diuiditur per ipſam. Eadeʒ autẽ eſt
differentia que cum ſua oppoſita diuidit ge
nus diniſione logicali:⁊ qͥ cum genere cõſti⸗
tnit diffinitionez ſpeciei: vt iſta dr̃ia rõnale
diuidit cũ ſua oppoſita ꝓuta irrationale illð

genus aĩal:diuiſione logicali. Et illa eadem

differentia ſumpta cum hoc genere animal
conſtituit diffinitionez huius ſpẽi homo:qꝛ
boc complexuz animal rationale eſt diffini⸗
tio huius ſpeciei homo.

¶ ‚Notãdũ eſt q̃rto:q hic auctoꝛ in⸗

Boetij. fert vnũ dictũ. Boetij.ſ. eg ſola ſpẽs diffini⸗

tur. qð dʒ ſic intelligi. Sola ſpecies diffinit
diffinitiõe pure quidditatiua ⁊ eſſentiali: cu
ius cauſa patet in textu.¶ Unde auctoꝛ in ꝓ
poſito nõ determinat de diffe rentia cõmuni
nec ꝓpꝛia:qꝛ ille ↄtinent᷑ ſub accidente ⁊ p⸗
pꝛio. Unde differentia cõmunis continetur
ſub accidente: ⁊ ſimiliter differentia ꝓpꝛia
q̃ cum difficultate ſeparabilis eſt. Sed dr̃ia
pꝛopꝛia que nullo modo ſeparabilis eſt con⸗
tinetur ſub pꝛopꝛio.

¶ Lontra dicta pꝛimo arguitur ſic
Diffinitio dr̃ie non cõuenit omni contentoꝰ
ſub diffinito: ergo eſt inſufficiẽs.añs patet:

qꝛ non conuenit iſti differentie rationale cũ
illa non pꝛedicetur de pluribus ſpecie dikffe⸗

rentibus. ¶ Scðo ſic arguit᷑ illa diffinitio
ↄuenit alijs a diffinito:ergo eſt inſufficiens
