quis fini
ſopbiſte.

nũer? me
tbaru.

Inte. dik
finitiõis
redargu⸗
tionis

tationis:qꝛ ſi rĩũdensvoluntarie concederet

illud qð pꝛius negauit nõ ꝓpter boc gloꝛia
attibueretur opponẽti, quod tamen oppo/

—

4

I

iif onarfimiiter uiſequae⸗
1(Motmmdnzeſtuun

c

Gis lilocutione nitol im gan

ur illeterminus ſoloeam

hetdiffimnito tettus ſeimtell
ſobeciſni eſtoꝛatio iciola f
imtcales onceſſn areipoen
tionignt ſialinis iungun
rerur ad conctdendum ir
gernes un reſſe dacnn
beciini⸗etdanngmond
leſaareſpongemein

i Rimo:q vtdicit pe, gi
Wimnsſopbiſtics ogintgl

dws vnde metdain ppofto on
e pfine Nelterioian parni:
ſed apif wanſunprine pofine
dahu imtendtt contafepondete,
rdr rt die lumitur eſt incöuenies
ppones ſopbifanititur ducereſ⸗
emte fiue quod nititurconclude⸗
En. Et iludinconueniese finis
mmnnspincſpalisſopbiſte.
nst peineipals ipfins ſppbifee
rateſſe ſpies fue ſppientuin
ns ctadiſtun fine renienconi
ſuum reipedemtez d aligroll
incz ſun metbe

iGentesin ſollicn

er loslſete⸗/

AAeo

enackee

Intel. dif

finitionu
falſi ⁊ in
opinabil.

Intel. dit
finitionũ
ſoloeciſ⸗
mi ⁊ nu⸗
gationis

onem animal:animal cusrit. in qua idem re⸗

De pꝛeambulis ad falla. Folio xcij.

nens pꝛincipaliter intendit. ¶ Dicitur notã eſt maioꝛ ratio de vno qᷓ; de alio. Tertio ar
ter in eadem diſputatione: quia ſi vnum et guitur fſic.aliquis ducitur ad metbam non lo
idem concederet in vna diſputatione ⁊ ne⸗ qui ⁊ tamen non enumeratur bic:ergo inſuf
garet in alia non pꝛopter boc eſſet redargu ficienter enumerantur metbe

tus. . .
””MM ¶ Ad pꝛimum diciturq licet ſyllo
¶ Notandum eſt tertio q; hic conſe gumus ſophiſticus derrareg ad ipie
quenter auctoꝛ diffinit metbam falſi 7 intel tem ſapientiam tanqᷓ; ad fineʒ pꝛincipaliter
ligitur diffinitio ſic. Falſum ſiue metba fal⸗ intentum vltimũ: tamen oꝛdinatur ad qnin
ſi eſt oꝛatio manifeſte falſa:conceſſa a reſpõ⸗ q; metbas tanq; ad fines immediatos ¶ Ad
dente vi argumentationis. Dicitur notan ſecundum dicitur ꝙ metba barbariſmi conti
ter manifeſte falſa:quia ſi eſſet occulte falſa netur ſub ſoloeciſmo. Ad tertium dicitur
non pꝛopter boc eſſet ductus ad metbam fal ꝙ metba non loqui reducitur ad eandez me

ſi. ¶ Inopinabile eſt pꝛopoſitio conceſſa a re tham:ad quam duceretur reſpondens ſ lo⸗
ſpondente que eſt contra opinionem pluriũ queretur.

doctoꝛum famoſoꝛum vi argumentationis.
Sed tamen reſpondens poteſt euadere iſtã
methaʒ dicẽdo ꝙ licet tales philoſophi ſint
contrarie opinionis:tamen alij notabiles ſci
licet tales ⁊ tales ſunt de iſta opinione: vt ſi
aliquis concedat ꝙ q;titas non diſtinguituꝰ
a re qᷓta:concedit pꝛopoſitionem que eſt con
tra opinionem plurium doctoꝛum famoſoꝛũ
tamen dicere poteſt ꝙ ille excellentiſſimus
doctoꝛ Buillermus olꝛam fuerit illius opini
onis:⁊ ſimiliter ſui ſequaces.

¶ Motanduʒ eſt quarto ꝙ bic capi⸗ ANr en
tur ille terminus ſoloeciſmus large pꝛo om E laiãte fantaſti
ni locutione vitioſa ᷣm grammaticam. ⁊ de⸗ ca viſiõe. Fal⸗
bet diffinitio tertus ſic intelligitur Metba lacie ſunt tredecĩ quarum ſex ſunt in
tationis:vt ſi aliquis vi argumẽtationis du Bdlle ſtet kelölt c:Inbi
ceretur ad concedendum iſtaʒ pꝛopoſitionẽ 0 . gig: pontio. diu in 90 ⸗
ater mea currit: eſſet ductus ad metbam ſo Uls:⁊ figura dictionis.Et ſepteʒ ex
oeciſmi. Metba nugationis eſt oꝛatio con- tra dictionem ſunt accidens ᷣm qͥd
ceſſa a reſpondente in qua vi argumentatio⸗ ad ſimpliciter. ignoꝛantia elenchi:
3 eſbonaene cogitur Feſereſe inuteiler peranpꝛuctpi. cõſequens:non cã
idem ex eadem parte.vt ſi aliquis vi argumẽ . 5
tationis cogatur coneedere iſtam pꝛopoſiti⸗ e 4. reng ferag

ODe pꝛeambulis ad fallaci⸗
3s dictaone ⁊ extra dictionẽ.

Allacia ẽ ido⸗
neitas decipi
W endi: faciens
credere de en⸗
Aſtecꝙ ſit nõ ens
⁊ de non ente
ſit ens me⸗

ctus ad metbam nugationis. ctione ⁊ ſyllogiſmo. C Inductione
ſic:equiuocatio fit aliquo iſtoꝛuʒſex
¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur modoꝛum amphibologlia fit aliquo
Syllogiſmus ſophiſticus ad apparẽtem ſci⸗ iſtoꝛum ſex modoꝛum.⁊ ſic de alijs.

entiam oꝛdinatur tanqᷓ ad finem. ſed appa/ ergo omnis fallacia ĩ dictione fit ali
rens ſapientia non eſt aliqua iſtarum metba

9 „ *
rum:ergo male dicitur in textu ꝙ oꝛdinatur g. lſtoꝝ ſex modoꝝ Byllogiſmo ſic

ad quinq; methbas.¶ Secundo ſic arguitur. Ol eXe 2
non eſt metba Parborodgteng⸗ mon eſt me citombus vel oꝛationibus nõ idẽ ſi

tba ſoloeciſmi.conſequentia tenet:quis non gificamꝰrfit aliquo iſtoꝛnm ſex mo

.

oĩs deceptio facta ex eo ꝙ eiſdẽ di⸗

Ad ratio
nesin op
poſitum

Diffinitõ
fallacie.

Numerꝰ
fallaciaꝝ

ip ſex ſut
fallacie ĩ
dictione.
Inductõ

Tractatus Sextus.

doꝛum.Sed ommis fallacia in dicti- diuiſione:quicquid viuit ſemper eſt
one fit ex eo ꝙ eiſſdem dictionibus alium enim babet modum pꝛoferen
vel oꝛationibus non idem ſigmifica⸗ di pꝛout eſt diuiſa:x⁊ alium pꝛout eſt
mus.ergo omnis fallacia in dictio⸗ cõpoſita vt poſtea patebit. De mul⸗
ne fit aliquo iſtoꝛum ſex modoꝛum. tiplici fantaſtico videbitur in falla⸗
Iſte ſyllogiſmus eſt in pꝛimo modo cijs figure dictionis. ¶ Et qꝛ mul⸗
pꝛime figure. Pꝛobatio maioꝛ.oĩs tiplex actuale verioꝛi modo eſt imul
multiplicitas dictionis fit aliquo tiplex qᷓ; potentiale.⁊ potentiale qᷓ;
iſtoꝛum ſex modoꝛum:ſed omnis de fantaſticũ.ideo pꝛimo dicẽdũ eſt de
ceptio facta ex eo ꝙ eiſdeʒ dictioni⸗
bus vel oꝛationibus non idem ſigni
Pꝛoba. ficamus fit ex multiplicitate dictio tibꝰ penes multiplet potẽtiale:⁊ vl
minoꝛis · nis vel oꝛationis.ergo omnis dece timo de fantaſtico. vñ pꝛimo dicen⸗
ptio facta ex eo ꝙ eiſdeʒ dictionibꝰ qũ eſt de equiuocatione ⁊ amphbibo
vel oꝛationibus non icemn ſignifica logia:qᷓ; de alijs fallacijs in dictiõe:
mus fit aliquo iſtoꝛum ſex modoꝛuʒ qꝛ in equocatiõe ⁊ amphibologia ẽ
Et bec fuit maioꝛ Pꝛobatio mĩoꝛis multiplex actuale ⁊ ꝑ ↄnñs eadem di
ommis multiplicitas dictionis velctio vel oꝛo ſjm ſubſtantiã ⁊ ̃m mo⸗
oꝛationis fit ex eo ꝙ eiſdem dictio⸗ dũ ꝓpferendi In alijs aũt non iniſtis
mbus veloꝛationibus non idem ſi⸗ em̃ plus eſt de identitate qᷓ; in alijs.
Diuiſio¶ Enlſficamus ſed omms fallacia in di Itẽ adbuc pꝛius eſt dicẽdũ de equi⸗
multipli⸗ Ctioue fit ex multiplicitate qctõnis uocatione qᷓʒ de ãphibologia.qꝛ eqͥ⸗
cis. vel oꝛatiõis,ergo omnis faſtacia in uocatio fit in dictione. ãphibologia
dictione fit ex eo ꝙ eiſdem dictioni

Pꝛoba.
maio.

actuale qᷓ; de alijs ⁊ poſtea de peccã

ficamus.⁊ bec fuit mĩoꝛ.Et iſti duo
paralogiſmi ſũt in pꝛimo modo pꝛi⸗
me figure. C Sciendum autem vt idem eſt quod deceptio facta ex illa
vult Alerander in cõmento ſupꝛa li cauſa. Et pꝛimo modo ſumitur bic
ben r gin emgdt eſtunnlr⸗ fallacia in diffinitione dicta.
Mult⸗ Plex. Aliud enim eſt multiplex actu⸗ Ic,
en ve⸗ ale:aliud potentiale ⁊ aliud fantaſti gCirca bunc tetinm..
tentia cum.ultiplex actuale eſt quãdo ¶ Motãdũ eſt pꝛimo ꝙ iſte terminꝰ
dictio vel oꝛatio eadem ſᷣm ſabſtan⸗ fallacia capitur tripliciter. ¶ Ino modo vt
tiam ⁊ ſᷣm modum pꝛoferendi diuer fallacia eſt bomo imperitus in arte ſophiſti
ſa ſignificat. Dictio:vt in equiuoca⸗ . pbte⸗ n peoptegamuonnclpriemttame.
giaibe erlartſtore Walengter nol do ¶Alio modo capitur vt eſt ipſamet argumẽ

D tatio ſophiſtica:que pꝛopter apparentem bo
Hal ſ n ando dictio vel oꝛatio ea mrarem ⁊ eius defectũ:eſt aptũ inſtrumẽtuʒ
dem pm

ubſtantiam diuerſa tamen ad decipiẽdũ reſpõqẽtẽ nõ bene peritũ ſiue
ym modum pꝛoferendi diuerſa ſigni etotũ in arte ſoppiſtica. illo mõ capitur in
ficat.Dictio:vt in accentu populus tertu n aa ne⸗ uu Alact Fi ione
ius pꝛima ſ itas decipiẽdi ⁊c.¶ Tertio mõ capit᷑ fallac
an kad Aeſe Sit ꝓut ẽ deceptio imꝑiti ⁊ nõ ſufficiẽter intro⸗/

1 . „0 ducti ĩ arte ſophiſtica:canſata ꝑ argumẽtati⸗
ficat.Oꝛatio:vt in cõpoſitione vel onez ſopbiſtt.gr boc mõ poteſt ſic deſcribi⸗

pliciter ſumitur quandoq; em̃ falla

Multi⸗ cia idẽ eſt ꝙ cauſa decipiẽdi ⁊ qũq;

plex actu

Oꝛdo trs
ctãdoꝝ.

fallacijs peccãtibꝰpenes multiplex

xec vero in oꝛatione dictio aũt pꝛioꝛ eſt Acceptu
bus vel oꝛationibus non idem ſigni oꝛatione Sciendũ eſt fallacia du⸗ nce 36

lacie.

Accepti⸗
ones de
ly falla⸗
cia

i ſant terl
Ncecin nſus tonesf .

ſcido, 3

—
=
SR
— —
= =. =

ſtione dctionis itachful
töpot ferifine dictionid⸗⸗
tepelenm ofideratloid ſe
ctn dictlonẽ no qꝛ fum n
Geno ſumunt culam appen
ctionis vel ofideratione dict
feifignificate: iue et parte
Cnceptus,

(otandu eſtternoc
,„. Keian indictione oteiifid
ifti tam namcis allacu in dic
Alei nes aliguod multiplet ler
Iuſ alicuoch multipet atulee,
Mne fitaſtici.ſipenesctnale d
elpenesactuglegzeſt die
cnegnoctiöis ypenes

222

eſ deicemitgtechnalis,
cpelug eſ dicicldeeun⸗

neq; de ipbibologia zec⸗

fit indicnone ipbibologin
Matone dicto ait plloꝛeſt en
Saencũe ſto fallacis di eit⸗
umtur uando eſſfila un
qcauſ dec plei 1 0nq
nod deceptio factger li
tpꝛumo modo funturbi
zdiffimitione dia.

(Lirabunetetun,

dieſt ino ftngn
virur mhlecer.(O⸗ n bſtt Nen
. dop inpeſins n afte na OesN
s deciper mennn e
— x ausine 4 .
nckinn he
te Mn nun
a aii i in ,
4 eteoͤbele

„*
.

ieg. 1Ulo
Grinca olic

De fallacia in cõmuni. Folio xciij.

Fallaeia eſt deceptio ꝓneniẽs er eo ꝙ aliqͥs citur tam de dictiðe complexa qᷓ; incomple⸗
ꝓceſſus ratiocinatiuꝰ videt᷑ pbare aliquam xa. Et quando dicitur ꝙ fallacia amphibolo

acluſionem vel ↄtradictionẽ conceſſi ꝓpter gie fit penes młtiplex actuale oꝛatiois et nj

pter defectum pꝛobationis ſibi annexum

Intel. di⸗
uiſionis
ſallacie

tionis pᷣncipij.ↄñtis non cãevt cauſe.⁊ ſalła

Quare di
cütnr fal
lacie indi
ctione et
extra di⸗
ctionem.

¶ otandũ eſt tertio qꝙ; numer⸗

Sufficiẽ
tia fallaci
grum in
dictione.

qꝛ ſunt in dictiõe vt in ſubiecto.ſed qꝛ ſumũt

ratione dictionis:ita ꝙ fallacia in dictione

eius apparentẽ bonitatẽ:quã tñ nõ ꝓbat ꝓ⸗ dictionis ibi capitur ſpecialiter

¶ Notãdũ ẽ quarto ꝙ bic ↄñir pe.h
dicit ꝙ tria ſunt nomina multipliciuʒ ſeilicet
multiplet actuale:potentiale ⁊ fantaſticum.
Quid aũt ſit multiplet actuale ⁊ ſilłr mitiplex
potentiale ⁊ fantaſticũ patet in tettu.ꝗ Sei
circa ea aduertendum èſt ꝙ materia dictiõis
in pꝛopoſito eſt ſyllaba vel littera ⁊ foꝛma di
ctionis eſt modus pꝛoferẽdi ſiue deſcribẽdi

¶ Notãdũ eſt ſecũdo qꝙ iſte textus
fallacie ſunt tredeęciʒ:debet ſic intelligi.Ter
decim ſunt terĩ cões nõ coincidẽtes in ſigni
ficãdo.ſᷣʒ ſuas rõnes foꝛmales oẽs fallacias
mũdi ſignificãtes.Et boꝝ termĩoꝝ ſex ſigni
ficãt fallacias in dictione.ſ.iſti fallacia eqͥuo
catiõis:fſallacia ampbibologie.cõpõnis.diui
fionis.accẽtus ⁊ fallacia figure dictionis.Et
boꝛum terminoꝝ ſeptem ſignificãt fallacias
extra dictionẽ:ſcilicet iſti termini fallacia ac
cidẽtis.ſᷣm qͥd fimplłr.ignoꝛantie elenchi:pe

. Z

oꝛationis remota eſt littere ⁊ ſyllabe.⁊ mate
ria oꝛationis pꝛopinqua eſt dictiones. Sed
foꝛma oꝛationig eſt oꝛdiatio ſiue conſtructio
m plures interrogationes vt vnam.q autẽ partium oꝛationis ⁊ modus deſcribẽdi vel ꝑ
ſint ſex fallacie in dictiõe. pbat p.b. inducti⸗ ferendi oꝛationem. Ex bis patere poteſt qñ
one ⁊ ſyllogiſmo. vt pʒ in textu clare. AUndeꝰ dictio eſt eadem:a etiam oꝛatio ſᷣm materiaʒ

fallacie in dictione nõ dicuntur in dictione: foꝛmaʒ.⁊ quãdo dictio ⁊ oꝛatio non ſunt ea
dem pſᷣm materiam ⁊ foꝛmaʒ. Sed multiplerx

fantaſticuʒ eſt dictio vel oꝛatio de ſe nõ bñs
niſi vnam ſignificationem:cui tamẽ ex fanta
ſia conſiderantis attribuitur alia ſignificatio
ſiue ſen 8s pꝛopter ſilitudine alicuius dictio
nis cum alia dictione habente aliam ſignifi⸗

q; nõ ſumunt cauſam appentie ex parte di⸗ cationemvt ex quo ille terminus poeta eſt ſi

ctionis vel ↄñderatione dictionis ſed et ꝑte mdis õ o terinin⸗ nnnd
rei ſignificate: ſiue ex parte intentionis ſiue ĩdeo vide minm ge 3.

concoptus. ¶ ¶ Contra dicta pꝛimo ſic aguitur.
fa nulſla decepti. eſt in dictiõe.ſed oĩs fallacia
laciaꝝ in dictione poteſt ſic haberi ꝑ ſufficiẽ eſt deceptio.ergo nulla fallacia eſt in dictiõe

cauſam apꝑentie ex parte dictionisvel ↄſide

nõ põt fieri ſine dictionibꝰ ad placitũ inſtitu
tis:vel eaꝝ ↄſideratiõibꝰ ſed dicunt᷑ fallacie
extra dictionẽ nõ qꝛ fiant ſine dictiõibꝰ ſed:

quid ma⸗
teria foꝛ⸗
ma in ꝓ⸗
poſito

dictionẽ ⁊ quantitates ſyllabarũ ſitr materia

tiam. nam oiĩs fallacia in dictione peccat pe⸗ ¶ Secundo arguitur ſic.ſallacia ampbibolo⸗

nes aliquod multiplex vł ergo peccat penes gie ſumit cauſam apparentie et parte ofois
aliquod multipex actuale. vel potentiale vł ergo non ex parte dictionis.et per ↄſequens
fãtaſticũ.ſi penes actuale boc eſt dupliciter.
vel penes actuale að eſt dictio:v ſic eſt falla⸗
cia eqͥuocatiõis vł penes actuale qð eſt oroꝛ

¶Tertisarguitur ſic.omne multiplex ẽ plu⸗
ra ſiñnificãs:ſʒ multiplerx fantaſticũ nõ ẽ plu

ẽ fallacia amphibologie pi penes młtiplex ra ſignificans ergo non eſt multiplex
potẽtiale:boc eſt dupliciter. Rel penes mul

tiplex potentiale quod eſt dictio:⁊ ſic eſt fal⸗

¶ Ad pꝛimũ dicitur ꝙ licʒ nulla de

non eſt fallatia in dictione:ſed in oꝛatione.

Ad rões

inoppoſ
tum

lacia accẽtus. Rel penes multiplex potẽtia ceptio eſt in dictione tanquam ĩ ſubiecto:ta⸗

le quod eſt oꝛatio:⁊ boc dupliciter. el illa menſic eſt in dictione ꝙ non poteſt fieri ſine
oꝛatio eſt vera in ſenſu cõpoſito:⁊ ꝓpter boc dictione ad placitum ſignificante.¶ Ad ſe⸗
credit᷑ eſſe vera in ſenſu diuiſo:⁊ ſic eſt falla cundum dicitur ꝙ licet fallacia ampbibolo⸗

cia diuiſionis. Nel ecõtra ⁊ ſic eſt fallacia cõ gie non ſumat cauſam apparentie ex parte di
poſitionis. Si xo peccet penes multiplet fã ctionis ſtricte capiendo dictionem vt diſtin⸗
taſticũ:ſic eſt fallacia figure dictionis.¶ Iñ guitur contra oꝛationem: tamen bene ſumit

quando dicitur ꝙ ſetx ſunt fallacie in dictiõe cauſam apparentie ex partei dictiõis large ca

ille ter ninus dictõ capitur generaliteyvt di piendo dictionem.Ad tertium dicitur ꝙ lz

Diffinitö
equiuoca
tionis.

Notabi⸗
le gñale.

Notabi⸗
le gñale.

Diffini⸗

Tractatu

omne verum multiplex ſignificet plura:nõ
tamen multiplex apparens.
= Auiuocatõ eſt
2 mkłtiplicitas di
ctlõis eiuſdem

ſecundum ſub⸗
ſtantiam et ᷣm
modum pꝛofe⸗
rendi:vt in boc
w AI) nomine canis.
Sciendum eſt ꝙ in qualibet fallacia
eſt duplex cauſa ſcilicet cauſa appa
rẽtie ⁊ cauſa defectus.Cauſa appa
rentie ĩ qualibet fallacia eſt:que mo
uet ad credendum id 0 nõ eſt cre
dendũ.Cauſa defectus eſt que oſtẽ

dit creditũ eſſe falſũ. ¶ Vallatia eqͥ

s Sextus.

tio eſt dictio ſignificans ſua ſignificata vłſu
um ſigmificatum diuerſis ↄceptibus total bꝰ
uon ſynonimis:⁊ boc mõ iſte termiꝰ equiuo⸗

catio nõ ſe extendit ad modum fallacie equi⸗

uocationis:qui pꝛouenit ex diuerſa ſuppoſi⸗
tione.Alio modo capitur large ⁊ tunc deſcri
bitur fic.Equiuocatio eſt dictio ſignificans
ſua ſignificata vel ſuum ſignificatũ diuerſis
conceptibus totalibus non ſynonymis: vel
ſupponens pꝛo diuerſis ſigniricatis.

¶ otandũ eſt ſecundo qꝙ cõſequẽ
ter petrus biſpanus diffinit ſallaciam equi⸗
uocationis. Fallacia equiuocatiõis eſt argu⸗
mentatio ſophiſtica que pꝛopter identitateʒ
dictionis⁊ pꝛopter diuerſitatem conceptum
vel pꝛopter diuerſitatem ſuppoſitionis pꝛo⸗
uenientis ex additione ipſius dictionis cum
alia ⁊ alia dictione videtur pꝛobare aliquam
concluſionem quã tamen non pꝛobat. vt iſte

tio falla⸗ uocationis eſt deceptio pꝛoueniensꝰ parologiſmus.omnis canis currit piſcis ma

cie equi⸗
uocatois

v

Accepti⸗
ones eqᷣ⸗
uocatois

ex eo ꝙ aliqua dictio manens vna ſe
cundum ſubſtantiam ⁊ ſecunduʒ mo
dum pꝛoferendi diuerſa ſignificat.
Cauſa apparentie in equiuocatio⸗
ne eſt vnitas dictionis eiuſdem ſe⸗
cundum ſubſtantiam ⁊ ſecunduʒ mo
qum pꝛoferendi diuerſa ſignifican⸗
tis.Lauſa defectus ſiue falſitatis ẽ
diuerſitas ſignificatoꝛum. Unitas
emm pꝛedicta in equiuocatione mo
uet ad credendum quod non eſt ſcili
cet vnitatem ſignificãdi.Diuerſitas
autem oſtendit creditum eſſe falſum
Equiuocationis tres ſunt modi.

¶ Circa bũc textum. o

¶ Notandum eſt pꝛimo ꝙ iſte termi
nus equocatio capitur dupliciter. Nno mo⸗
do pꝛo rebus ſignificatis:vel pꝛo re figniſica
ta per terminum equiuocum:diuerſis conce
ptibus totalibꝰnon ſynonimis.⁊tunc põt ſic
deſcribi.¶ Equiuocatio eſt vna res vł plures
res fignificata vel ſignificate per vnam ⁊ eã⸗
dẽ dictionem diuerſis conceptibus totalibꝰ
non ſynonimis.a ſic homo vniꝰ ⁊ bomo pic⸗
tus ſunt equiuocatio reſpectu huius termini
bomo. Scðdo mõ capitur iſte terminus eqᷣ
uocatio pꝛo dictiõe equiuoca:ap duplr. no
modo ſtricte:⁊ tunc deſcribitur ſic. Eqͥuocq

rinus eſt canis:ergo piſcis marinus currit.
videtur eſſe bonus ſyllogiſmus ꝓpter idẽti
tatem actualezʒ dictionis ⁊ tamen pꝛopter di
uerſitatem conceptuum non eſt bonus ſyllo
giſmus. Sed alio modo poteſt capi fallacia
equiuocationis pꝛo deceptione a⁊ tunc debet
ſic diffiniri. Fallacia equiuocationis eſt de⸗
ceptio pꝛoneniẽs ex eo ꝙ aliquis pꝛoceſſus
ratiocinatiuus videtur pꝛobare aliquam cõ⸗
cluſionem pꝛopter identitatem actualem di⸗
ctionis incomplexe.quam tamen non ꝓbat
pꝛopter diuerſitatem conceptuum quibus
talis dictio ſuboꝛdinatur vel pꝛopter diuerſi
tatem ſuppoſitionis.

¶ Notandum eſt tertio ꝙ vt dicit

Diffinitd
fallacie
equiuocꝗ
tionis.

Quid cʒ

in tertu:in qualibet fallacia capiedo fallaciã apparen⸗
pꝛo argumentatione ſophiſtica eſt duplex cã tie in fal⸗
ſcilicet cauſa apparentie ⁊ cauſa defectꝰ. TUñ latiaequi
cauſa apparentie eſt illud pꝛopter quod cre⸗ uocatio⸗/
ditur ꝙ argumematio ſophiſtiica pꝛobet cõ⸗ nis.

cluſione:ſed cauſa defectus eſt illud vel illa
pꝛopter quod vel que talis argumentatio ſo
pbiſtica non ꝓbat concluſionem. ¶ Cauſa ap
parentie in fallacia equiuocatiõis eſt dictio
vna ⁊ eadeʒ ſᷣm materiam ⁊ ſoꝛmam. AUnde
ſicut locus dialeeticusvere ↄſirmat argumẽ
tum dialecticum:ſic cauſa apparentie ſiue lo
cus ſopbiſticus apparenter ſoluʒ confirmat
argumẽtũ ſopbiſticum.Et ſicut locus diale⸗
cticus diuidit᷑ per locum dialecticum differẽ
tiam maxime:⁊ per locum dialecticum maxi
mã:ita cauſa apparẽtie:que non eſt aliudqᷓ

—

liſgnifeumtespe uos n
lcsegtinotztionis diul .
al.lngeper nodi in p
ſpecies falcie egninord⸗
ominundo fallciä equin⸗
nengiale eſt m ſalneueh
t mum genns coe oes falla
tionis ſgnificans:ſec nomin
.ſent plores fallacie equipor

¶ͤa dictu pꝛio ſc⸗
lorgtioeſt nmultioplicirasrenmn
ſiergonoͤeſt nuleiplictas die
cito ſcarguitun falhcinegnn
Mkeſt decigi ergd noncſt icon⸗
iconſeqnetia paterge aonen
Atresnatadecipi.(Ternioft
Ncaeqninocationiseſ decey
etargumentatio ſopbiſtica
eknia deceprio caulatur de
ſopenn ſopbiſtic m.

cpkerigentitne, n
—õ

ð
uc; Ntionis tunenpropterdd
Wconceptnum noneſbonds ffli⸗
Sedalio noco poteſt lapi ſallca
noms wo deceptione ttuncdebet
n Fallacuequinocntionis et der
onemes er eoig aliqnis poceſſis
timms niderur proboregligvoncN
reprer icemiutemactnlend ,
omplete. ramn lamen non obnt
berftatem conceptnumn tidle
ſubordimnatur del wopterditeff
oſtionis.

Gcun et tetiog ſtdiet hi⸗
cralibet fulacu cpiechoßlli n 5
. e ſopbiſtcnek odip er
armne all dein Hie

Quid cã
de fectus
eiuſdem.

Ad rões
in oppm.

De Falla.equiuo. Folio xciiij

locus ſophiſtieus:diuiditur ꝑ locũ ſopbiſti- onis pꝛo omni bomine imperito ĩ arte ſophi
cu differentiã maxime et per loeum ſopbiſti ſtica:a in paralogiſmis buius fallacie:⁊ ſic ne
cum maximã. Ende in fallacia equinocatio⸗ gatur antecedens. Ad tertium dicitur di⸗
nis locus differentia maxime ſopbiſticus ẽ ſtinguendo antecedens:vel capien qo illum
iſti duo termini ſeʒ vnitas dictionis ᷣm ma⸗ terminum fallacia equuiuocationis ſecundo
teriã ⁊ foꝛmã:⁊ vnitas ſignificati. Sed locꝰ modo ⁊ ſic conceditur antecedẽs:vel pꝛimo
marima ſophiſticus eſt iſta ꝓpoſitio quãdo⸗ modo⁊ ſic negatur añs
eunq; dictio eſt eadem ſᷣm materiã ⁊ foꝛmaz
ſig nuentin debe ri idem.que tñ ꝓpoſi ¶ Pꝛimus aũt modus pꝛouenit ex
tio en nibcner fatig. ſignificatione velↄſigniricatione di
¶ Notãdũ eſt quarto ꝙ; cã defectꝰ ctõis Ex ſignificatione ſic paralogi
in fallacia equocationis eſt illud vel illa pꝛo ſatur.omis canis currit. ſydus cele⸗
pter qð vel que talis argumentatio ſophbiſti- ſte eſt canis:ergo ſydus celeſte cur

ca non valet: vt diuerſitas conceptuũ.¶ Iſte rit. Solutõ vtraq; pꝛemiſſarum ẽ ou

„

plex:qa boc nomen cams eſt multi⸗
plex:equiuece ſignificans aĩal latra
bile: ſydus celeſte ⁊ piſcem marinuʒ
di ſignificantes per quos iſte terminus fala ⁊ ſic maio? vnomodo eſt vera: ⁊ alio
lacia equiuocationis diuiditur diuiſone lo- modo ſalſa:⁊ ſilr mioꝛ.lelſic.omne
gicali. Ande per modũ in ꝓpoſito intelligi- expediens eſt bonum. malum eſt ex
turſpecies fallacie equiuocationis.⁊ fic ptʒ pe diens ergo malum eſt bonum.
¶ noueinande Srlacla cgienocnelan pꝓ no ¶ Solutõ expediẽs ðꝛ eqᷣ uoce: vno
men gñale eſt vna fallacia eqͥuocatiõis: hoc . i
eſt nn genus cõe oẽs fallacias equiuoca⸗ modo em eſt DnuifnAionode
tionis ſignificans:ſed nominãdo ſᷣm ſpeciẽ idemei qð neceſſarium quo accl⸗
dit ĩ ininus malum:quod opoꝛtet fie

eſſent plures fallacie equiuocationis.
¶ Kõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. Eq Ni ad euitandum maius malum. EAn
uocatio eſt multiplicitas rerum ñignificata⸗
rũ:ergo nõ eſt multiplicitas dictionis.q Se 1 dO vIA⸗
cũdo ſic arguitur. fallacia equiuocationis nõ ſa. ¶ Ex conſignificatõne paralogi
poteſt decipi. ergo non eſt idoneitas decipiẽ ſaturtic. Iſte pannus eſt de anglia.
di conſequẽtia patet:qꝛ idoneitas decipiẽdi
eſt res nata decipi.¶ Zertio ſic arguitur fal⸗
locia equiuocationis eſt deceptio. ergo non
eſt argumentatio ſophiſtica conſequentia te
net:quia deceptio cauſatur per argumenta⸗

textus Equiuocationis tres ſunt modi ſic in
telligitur: tres ſunt termini cõmunes nõ co
incidentes in ſignificando: ſᷣm ſuas ratiões
foꝛmales omnes fallacias eqͥuocationis mũ

eo ꝙ bec pᷣpõ de poteſt dicere cixcũ
ſtantiam cauſe material:et ſic eſt ffã
tionem ſopbiſticam. vel pobẽſt dicere locum ⁊ oꝛigiem 7
ä ſic eſt vera. ¶ Eel ſic ĩ quocunq; eſt
¶ Ad pᷣmũ ð: d:iſtĩgẽdo ãtecedẽs egritudo ipſum eſt aĩal:ſed ĩ bumno⸗
Sel capiendo illum terminum equiuocatio rum adequatione eſt egrituao:ergo

pꝛimo modo:⁊ ſic cõceditur antecedẽs. Rel . ti. ial peig
ſecundo modo.et ſic negatur antecedens. bumoꝛum inadequatio eſt aĩal p:ĩa
¶Ad ſecundum dicitur diſtinguendo ante⸗
cedens vel capiendo illum terminum falla⸗
cia equiuocationis pꝛo argumentatione ſo⸗
pbiſtica:⁊ ſic conceditur antecedẽs:a diſtin⸗
guitur ↄſequens. Gel capiendo ly decipiẽdi
paſſiue et ſic conceditur conſequentia. Nel
capiendo actiue a ſie negat᷑ conſequẽtia:vel
capiendo illũ terminum fallacia equiuocti⸗

ſa.vel cauſain materialem ſiue ſubie
ctum in quo eſt:⁊ ſic ẽ vera.ſimiliter
decendum eſt de minoꝛi.¶ Elel ſic
pꝛopꝛium eſt qualitati ſecundũ eaʒ
ſimlle vel deſlinnle dici: ſʒ ſecunduzʒ

de vtraq; pꝛemiſſarũ eſt duplex:q̃a
vno/ modo eſt vera:aliomodo ceſt fail⸗

Pꝛimus
mod? fa!
lacie eqͥ⸗
uocatio⸗
nis

Alind er
emplum⸗

Exẽpla ð̊
on Itiõe

anglia eſt terra.ergo iſte pannuſ eſt Aliudet
Fterra.nõ ſeqtur: qa pꝛĩa eſt duplex emplum.

eſt duplex:qa bec pꝛepõ ĩ poteſt di⸗ Aliudet
cere cauſam efficientem et ſic eſt fal emplum.

Tractatus Sextus

SS „2 . ⸗ ℳ ten
ſimilitudinem dicitur aliqs ſilis vel ſiceſt vera.ſed nõ ſeqᷣtur concluſo. Scõsmo i toll lec amm

diſſilis: ergo ſilitudo pel diſſilitudo ¶ Secudus moqus equocationig dus falte

ſunt qualitates qð falin eſt:quia ſut ꝓuemit ex tranſumptõne dictionis.

£

relatões.pꝛima eſt duplex eo qð hͥ p nde trãſſumptiovt hic ſumitur:ẽ
poſñitio m poteſt dicere circunſtan acceptio dictionis ſignificãtis vnũ
tiam cauſe efficientis. ⁊ ſic eſt vera ex ĩpoſitione ad ſignicandum aliud
qꝛ due qualitates eiuſdem ſpeciei fa ꝓpier ſimilitudinem.Et ᷣm iſtũ mo
ciunt vnam ſimilitudinem: ⁊ ſic qua⸗ dum ſic foꝛmatur paralogiſmus.qᷣc
lias eſt cauſa efficiens ſimilitudis. quid ridet habet os. pꝛatum ridet:

Si gaute dicat circunſtantiam cauſe ergo pꝛatuʒ habet os. pꝛima eſt du⸗

Aliud ex

Allud er

foꝛmalis ſic eſt falſa:qꝛ qualitas nõ plex:eo qð hoc verhũ ridet põt tene
Ecauſa foꝛmalis ſiłitudis.⁊ ecõuer ri ꝓpꝛie ⁊ ex impoſitõe vel tranſſum
ſo dicenduz eſt de minoꝛi, Silr omẽ priue.ſi ꝓpꝛie:ſic eſt vera:et nõ ſeqᷣ
ſanũ ẽ aial: vꝛina eſt ſana g vꝛina eſt tur cõcluſio. ſi tranſſumptiue ſic eſt
ammal viraq; pꝛemiſſaꝝ eſt duplex faiſa:⁊ ſeqtur concluſio:¶ Hoc em̃
quia ſamum dicitur de ænmali: vt de verhum ridere eſt equiuocum ad ri⸗
ſubiecto ⁊ de vꝛina vt de ſignate vel dere ⁊ ad floꝛere:quia ridere ſignifi
de iudicante de cibo:vt de efficiente cat ĩpoſitione riſum ab oꝛe emittere
ð dieta vt de cõſeruante:⁊ ſic alio et ffoꝛere auteʒ ſignificat per quãdam
alio mo ſamitas ad hec ↄpat᷑.⁊ ſcðᷣm tranſſumptioneʒ. Floꝛere em ⁊ ride
boc habet diuerſas ſigmficationes re quãdã ſimilitudinẽ habẽt:qꝛ vtro
Et ↄſignificatoe adbuc ſic ꝑalogiſa biq; denotatur gaudiuʒ. ⁊ ideo ride
tur.qcuq; lanabatur ſanus oſt.labo re trãſſumitur ad floꝛere. ¶ Elñ di⸗

rs ſanabatur: laboꝛans ſanus eſt cit ariſtoteles.ſumẽtesaliquæ ſiłitu

Alind ey

C( agliue. ſicut hic. deuſ eſt vbiq;: vbiq; ralogiſmus.omne imoꝛtale eſt ꝑpe⸗
tuum: ſed om̃e potens non moꝛi eſt

Minoʒ eſt duplex eo ꝙ boc partici dinẽ ſeſe tranſferũt. el ſic: qcquid
pii laboꝛans poteſt dicere pns tpᷣs currit bʒ pedes. ſecana currit ergo
⁊ ſic:eſt va. ⁊ iũc eſt ſenſus.laboꝛas ſecana habet pedes.traq; pꝛemiſ
nunc ſanabat᷑. ſi aũt dicat pꝛeterituʒ ſaꝝ eſt duplex:qꝛ boc verbuʒ currit
ſic eſt ſalſa:⁊ eſt ſenſus/laboꝛãs tũc tenetur pꝛopꝛie vel tranſſumptiue.
ſanabãtur.⁊ ecõuerſo dicendũ eſt ð ¶ Aurrere em̃ et iabi aſſimilant᷑ in
concluſione.¶ Laboꝛans eniʒ equi velocitate motus.Si currit ſumitur
uocum eſt ad laboꝛantẽ nũc et ad ia ꝓpᷣe:ſñic maioꝛ eſt vera et minoꝛ fal⸗
boꝛantem tunc, Et eodem modo eſt ſa.ſi trãſſumptiue: tunc ẽ econuerſo
bic quicunq; ſurgebat ſtatedens ¶ Certius modꝰ ꝓuenit ex eo q ali
lſurgebat, ergo ſegens ſtat Et eodeʒ qua dictio plura ſigmificat ↄpoſita:
modo reſpondenduʒ eſt ſicut fuit re ſeparata vo vmi ſoluʒ:vt bec dictio
ſponſum ad alium paralogiſmum. iĩmoꝛtale. Elno mò ðꝛ quaſi non po⸗
¶Alio modo pot fieri quãdo dictõ tens moꝛi.Alio mõ ðꝛ quaſi potens
poteſt teneri materialiter. vel ſignifi non moꝛi:et ſᷣm boc ſic foꝛma tur pa

eſt aduerbium:ergo deus eſt aduer⸗
bum ¶ Diceanũ

D pꝛimꝗ eſt duplex ĩmoꝛtale:ergo omne potens nõ mo⸗
eo ꝙ hec dictio vl

1

eqͥuoca.

Alind ex
emplum.

Tertius
mod fal⸗
la.eqͥuoc.

poteſt tenent ri eſt perpetuum. vtraq; pꝛemiſſaz

materialiter vel conſigmificatiue. ſi eſt duplex cum boc nomnen immo:ꝛ⸗

matialr ſic eſt falſa.ſi oſigmificatiue tale ſit equiuocum: vt dictum eſt.

lotaluämmiſlnn

Göniden ſec ſecundn⸗

(Liraa bunctetn

¶oriduneſtno
rpbdelenninat denocts
leecnocaris pemodeen⸗
m ſoe i hm ſpes fillae
ſe etaſ fi aigs gaiogiim ert
is gneeſt enoci acain ponit in
e giſno q aüt ſit egnocün i
r cametis : ſub bac e Kin
nusomnis mislatradpi
nisꝛergopiſcis marinus lan
neiſtalogiſmniſapponit,
Onis mimpoe fiocat gſe
nſchceleter afin impo
(Oerſipoftorietm a
gedo trichniſſan ed
nigin rachtiſlwrpötee
elndoſtione ttücſdieſt
aneußnſnininde
elinmßmiſe

necr n De fallacia equiuocationis Folio xcv
thrant, dguoe⸗ ſo 6 e i bile e etuũ re plures alij paralogiſimi ponuntur in tertu
nſmnt ncbctan 8 Ztortin meosruntwbie eſt pper eodes modo inudtur perolſinettoue eo
nnnedlgne ſed ainnt votene noncosri icir in ꝙ termini poſſunt capi eodem modo vbiq; ⁊
dcnnafedl ſumimni K coꝛruptibile. ergo oimnſe votes non non cõmittitur aliqua fallacia:vel diuerſimo
nea W mi coꝛrumpi eſt bapee tra gei⸗ de.⁊ committitur fallacia equiuocationis .
lndnm etun nina⸗ aſenehceigeltn nõ Portetg ¶ Notandã eſt ſcðo ꝙ ſcða ſpecies Sechde
omnann ifmitiin bile vno oeonc tibile eſt p ſallacie equiuocatiõis eſt qn fit paralogiſmnꝰ ſpẽs fall
tb Pnagſſngg con umpi. 1 ſic meo⸗rupti ery i P ex eo ꝙ aliqua dictio que eſt eqͥuocũ a cõſi⸗ equiuo.
ldetc. X petuum.⁊ ſic maioꝛ eſt vera:⁊ minoꝛ ſio põitur in ulo ſylto. Quid aũt ſit equocũ a

—

falſa.Aliomodo idẽ eſt ꝙ potẽs nõ ↄãlio patuit ĩ añpꝛedicamẽtis Et ſub bacſpe
coꝛrumpi.vt nꝛimꝰ hbomo potuit nõ cie ↄtĩetur talis paraloliſinus:qᷣcqͥd ridet bʒ
coꝛrũpi.⁊ in ᷓ ſenſu maioꝛ eſt falſa⁊ os:pꝛatũ ridet:ergo pꝛatũ hʒ os. Dic ſuppo⸗/

geſt
Alget pott
crinpoſte eſ etene 197 os Zi
e.g. Meſeltr 2 4 nitur ꝙ hoc verbum ridere pᷣmaria impone
enmanſt nene e iepoſtanctio gatn güorisboisd6eritgidurtet
eIne . . poſitione ſigt idẽ qð floꝛere.¶ Noc ſuppoſi⸗
wammnedd nneſe eſt Quidet nem paralogiſmoꝝ ᷣm equiuocatio to rñdet᷑ ad paralogiſmũ diſtiguẽdo vtranq;
geeſt 1 9Cho em quõ fit re nẽ:vt pꝛius patuit Recta ſolutio eſt pᷣmiſſaꝝ.eo ꝙ ridere põt capi eodẽ nõ i vtra
Senechlncungane cta ſolu mamſfeſtatio ſyllogiſmi falſi. ⁊ ꝓpt᷑ qpᷣmiſſarum vtũc ↄna ẽ boa:⁊ nulloꝰẽ falſa
WNN q eſt falſus. Et boc ↄtingit duplr Nelpõt in vnapᷣmiſſmaccipiſs pmaria ei
vonenſſum Poeeemmttere ſcʒ vel diſtinguẽgo vel aliquã pᷣmiſa impõnem ⁊ ĩalia ſʒ aliã ĩpõem:⁊ ſic ↄña non

Ne; onmficatperqnicgn
Pionez, Fichereeſſ ene F

,hmhtndine babenge vtro
otatur ganduz tideonie

I. relz .N X X 15vz ſʒ ↄmittitur fallacia equiuocationis. Si⸗
ſaꝝ interimẽdo.h ſcðo mõ reſpoõdẽ⸗ militer iſta paralogiſmus continet᷑ ſub bae
dũ eſt ad oẽs peccãtes in inateria/⁊ ſpecie. omne ſanum eſt aĩal vꝛina eſt ſana. &
ad oẽs oꝛõnes in vtroq; peccantes vꝛiĩa eſt aial. Rtraq; pᷣmiſſarum eſt diſtigue⸗

reſpõdẽdũ eſt vtroq; mõ.ſ.diſtĩguẽ da er eo ꝙ ille terminꝰ ſanũ poteſt capi eodẽ

Alið exẽ

mn õ medo 5 in vta q; pᷣmiſſaꝝ. ſic ↄna ẽ bona ⁊ aliq̃
uhur aforefe, (ndi⸗ do ⁊ aliquã pᷣmiſſaꝝ interimẽdo nõ mõ in vch p niſſaꝝ.ꝛ ſc onia ẽ bonz taliᷓ
N KWG pᷣmiſſaꝝ ? falſa Rel capit᷑ ĩ vna pᷣmiſſaꝝ ſᷣm ſi
teles ſunetesalicſde flien ſcðm idem ſed ſecundum diuerſa gnificationẽ pᷣncipalẽ: ⁊ in alia ſeᷣm ſignifi⸗
manſferir. Celfic qcnid Circa hunc textum. cationẽ ſecundariam ſiue minꝰ pꝛincipalem:

pedes. ſecana wumitergo
brtpeges, taqz prenl

oP,„5 5 7 te
plerqeboc veſbuzcuntit

In 5 ic„Wα½ ⁊ac ↄſia nibil vʒ:ſed cõmittitur fallacia equi
A Norduneſt Rvo hie egncen uocationis. quia ly ſaruttn in mniors ſtat pꝛo
ue pel tranſſunptlue, ,. „„ ma ſpe. Sn Sae e e e iſpoſitionem aniamalis
uniſmmn n hela ſye eſtean fitalics palogifimn et eo Pelkclrr nam diſpolſtiohein
cies ũ a caſu ponit᷑ in S
motus Oi cunitfumtn fallacie i aard enocd caſu:pʒ in antepꝛte ¶ Notandũ eſt tertio ꝙ ib iſto ſecũ Alið bñ
nioz eſt veraet nn⸗

equiuoca dicamẽtis ⁊ ſub bac ſpẽ ↄtinetur iſte ꝑalogiſ do mõ ſ̃m aliqs ↄtinẽt᷑ iſti paralogiſmi:in qͥ
uunptiueurettoltſi

us nocypuentereoga

ſanfcar zvoſtt
oplura tonnic n
* atphaclln,
—
onddclubaſet

nis: ergo piſcis marinus latrat. Pꝛ0 ſolutio
ne iſti? ꝑalogiſmi ſupponit᷑ ꝙ iſte terminus
canis vna impõe figcat ſeẽ marinũ:⁊alia ĩ
põne ſidꝰ celeſte ⁊ alia impõne aĩal latrabile
¶DMoc ſuppoſito rñũdetur ad ꝑalogiſi m: diſti
guẽdo vtrãq; pᷣmiſſaꝝ:eo q ille termin ca⸗
nis in vtraq; pᷣmiſſaꝝ põt capi ſᷣm vnã ean
dẽ impoſitionẽ.a tũc ibi eſt bonꝰ ſyllogiſm
ſz tñ vna pᷣmiſſaꝝ ẽ falſa. Del ille terminꝰ ca
nis põt accipi in vna pᷣmiſſaꝝ ſᷣm vnã impo⸗
nẽ ſine ſi Fationẽ.⁊ ĩ alia pᷣmiſſa ᷣm aliã ĩpõ⸗
nẽ ⁊ ſic ãbe pᷣmiſſe pñt eſſe vᷣe:ſʒ tñ ↄna non
valet.ſed ↄmittit᷑ fallacia euocatiõis:eo q
mediũ nõ tenet᷑ vniuoce in maioꝛe ⁊ in mino

tionis. mus:omnis canis latrat:⁊ piſcis marinꝰ ẽ ca bus variatur ſuppoſitio ſimplex vł materiał

in ꝑſonasẽ:vel eõ ſieut iſte ꝑalogiſmꝰ.rõale ẽ
dra hoĩs:ſʒoẽ rõnaleẽ hõ:gꝗ homo ẽ dr̃a boĩſ
vtraq; pᷣmiſſaꝝ eſt duplet eo ꝙ ille terminuſ
rõnale põt ſupponere ĩ vtraq; pꝛemaſſarum
materialiter vel ſimpliciter vel perſonaliter
⁊ fic conſequentia eſt bona:xvna pᷣmiſſarum
ẽ falſa. Rel põt ſuppõere ĩ maioꝛi ꝓpõe ma⸗
terialłr vł ſimplr.⁊ i mioꝛe ꝑſõałr a ſic ãbe pᷣG⸗
miſſe ſũt vᷣe ⁊ ↄna ñ vʒ:qꝛ ↄmittit᷑ fallacia eq̃
uocatõis.¶ Silr dicẽdũ ẽ de iſto ꝑpalogiſmo:
hõẽ ſpẽs ſpãliſſ. ma:⁊ oĩ hõ ẽ aĩal.ergo aĩal
eſt ſpẽs ſpaliſſima. ¶ Silr de iſto palogiſmo
aĩial ẽ genusſubalternũ:⁊ oẽ aĩal eſt ſuba:ex
go ſuba eſt genus ſubalternum.

tertia ſpe
cies falla
cie equo⸗
nocatois

— . 4
Tractatus Sextus. gikrinli
e . .— ninnn vfec en
L = tia ſnẽg fus poteſt contineri ſub ſecũda ſpecie t di⸗ ſpltnr⸗ Me
norn en auarto pter in ſpes cium eſt intertio notabll.dl⸗ i unuſpen
lacie equocatiõis ẽ qñ fit ꝑalogiſmꝰ ex oo r iaẽ m idan õ
ꝙ aliq dictio cõpoſſita pla ſigt cuiustñ dictõ Gy/, H aiae ul H le lsſ alie ſc
ſimpler ſoluz ſignificat vnum: vt iſte palogiſ AN. dẽ ſcð 46 ciu. i dio⸗ 1 mnkal dfiß⸗
m.om̃e immoꝛtale eſt ꝑpetuũ:⁊ oẽ potẽs nõ N AdECm ſubſtätiãꝛ ſe gig. arrofond⸗ etG.
moꝛi eſt immoꝛtale.& oẽ potẽs nõ moꝛi eſt ꝑ VCudũ modũ ꝓferendi igte flltea⸗ te:
petuũ. Pꝛo ſolutione iſtiꝰ ꝑalogiſmi ſuppo diuerſa ſigmficantis aid obgie derc o
nit vtraq; pᷣmiſſaꝝ eſt duplex eo ĩ vtra Fallacia aũt ãphibologie eſt decep Difftnitö lriuanhb iooen ſo
qpmiſ au iſte termi imoꝛtale poreſt capivt tio pueniẽs ex idẽtitate oꝛonis eiuſ ſallacieſ rehh iliß ſiie

tatuũ ſigt ſicut h̊ cõplexu nõ potẽs moꝛi:vł vt dem ſcðm ſubſtãtiã ⁊ ſcõm modũ pe ampbibo eri ui uin ⸗ Pe

ſignificat tm̃ ſicut boc cõplexũ nõ potẽs non 2e Li 8 . , ten L
ni. Poc ſupponto deit ſ captrattorre ferẽdi diuerſa ſignificãt.· Cã appa⸗ logie. ginnei coceptuum.
q; pᷣmiſſaꝝ pᷣmo mõ:vel etiã ſcðo mõ:ſc ↄna Ntie eſt idẽtitas oꝛõnis eiuſdẽ ſcðʒ uumſnſumn c̃
eſt bona: qꝛ vna pᷣmiſſaꝝ eſt falſa. vel põt capi ſubſtãtiã ⁊ ſcom modũ ꝓferẽdi. Cã porii eſtqto . .
ĩ maioꝛe pᷣmoꝰa ĩ minoꝛe ſcðomõ:a ſic abepᷣ falſitas eſt dinerſitas ſigmficatonx. PPhalifn neſiin ſen
