pꝛime pugnat eis ſuppõere ꝓplibꝰ. ¶ Ad pꝛimã ðꝛ daꝛ iz ſuhm dicte ppoſitionis ſupponat. x ncoeere lule
P henido ofaln: Kiſte ters ens ns eſt ſabiccti pluribꝰ ↄinncte:mon tñ ſupponit ꝓpluribus erfͤrln e ofrnre
ſea ꝑs ſubi:ſz H totũ cõplem ens qðẽ ſoꝛtes diuiſe. ¶ Enge ille termin/ðꝛ ſupponere pꝛo So. ſcde hfgnuginun ſif ignun
Solutio eſt ſubᷣm:⁊ iſte teriꝰ ens capit᷑ ſinglarit᷑ rõne plurib. coniuncte qui ſupponit p pluribus qdſuppo Eelllutſnn n tenmin
ſecude deteriatöͤis ibbi aadire. Ac s dr diſtignẽdg nnn ke ſume nomuna alle ti rt ternnin din Fn glinnnii nnone⸗
fig: edo ills coplexã pp vtii zvt in 1 ting; termi ib? viũ⸗ (tercniaddit iu. .
ans: vel large capiẽdo illð cõplexũ ꝓpõ vtis ralis numeri.vt turba:populus:homies ani⸗ rieef⸗ d g butiue. vtalihs: zda
Acceptõ ꝓoĩ ꝓpõe in q̃ addit᷑ ſignũ vłe alicui termio mali Sed ill in diciturſi cte et qd rdiſtnbun Hideden
nes de ly cõi: ſiule ille teriꝰ teneat finglariter fiue na nd ia e. Q Sed ilieter min vicitur ſuppone diuiſe. etſnſin tſſinpoftüſ ede

ꝓpõ vlis ſic ↄcedit᷑ añs.Nel capiẽdo ſtricte ̊ ↄplexuʒ

Peplica
pꝛima co
tra ioluti
onem vl⸗
tima.
Secũde.

So.pꝛĩe

So. ſcðe

Obiectõ
zima

ſ.ꝓpõ vlis ꝓ oĩ ꝓpõe ĩ q̃ addit᷑ ſignũ vlłe vlłr
tẽtõ:⁊ nõ impeduũ terĩo cõi cõit tẽto.⁊ ſic
negat᷑ añs. Nel aliter pᷣt dici negâdo antece⸗

dens:immo ille ꝓpões ſunt ſinglares. ¶ Sz
3 vltimã rñſionẽ ar̃ pmo ſic.Nlli terĩo ſingu
lari ſingulariter capto poteſt addi ſignũ vle:
ſed ſubiecto illius ꝓpõis põt addi ſignũ vte
& ſubm illiꝰ ꝓpõis nõ ẽ teriꝰſingłarꝭ.¶ Secũ
do fic:iſta ꝓpõ oẽ ens ð ẽ ſoꝛtes currit pᷣt eẽ
maioꝛ ſylłi pme figure & iſta ꝓpõ eſt vlis.⁊ ꝑ
conſequẽs ſubm̃ erꝰ eſt teriꝰcõis.¶ Ad pᷣmaʒ
ðꝛ diſtĩiguẽdo maioꝛc. Nel terio ſinglłardicõ
plexo ſingulr tẽto ſic ↄcedit᷑ maioꝛ.vl terĩo
ſingulari cõplexo cuiꝰ pᷣncipalioꝛ ꝑs ſiue de
termiĩiabile eſt termin? cõis⁊ ſic ꝓggat᷑ maioꝛ
¶ A ſcdaʒ dicitur ꝙ lʒ illa ꝓpõ/pòſſit eſſe ma
ioꝛ ſylli pꝛie ſigure ð medio ſinglariſiue ſylłi
expoſitoꝛij non tamen poteſt eſſe maioꝛ ſylłi
cathegoꝛici pꝛime figure de medio

¶ Dubitat᷑ ſcðo:quõ ſupponit ſub⸗
iectũ illiꝰ ꝓ põnis.Iſti hoĩes currũt.q Dr̃ ;
illð ſubᷣm ſuppõit ꝑſõalr diſcrete ratio eſt qꝛ:
ſubiectu eſt terminus cõis ſumptus cum pꝛo
nomine demõſtratiuo demõſtratiue capto pᷣ
mitiue ſpẽi eiuſdẽ caſus cum eo:ergo ſubiec
tũ ſuppoit diſcrete. Sed ↄtra bhoc ar̃:qꝛ ſub
ſubo illius ſit deſcẽſus copulatiue:ergo ſub⸗
iectum non ſupponit diſcrete. conſequentia
patet peradditionẽ maioꝛis.ſ.ſub nullo ter⸗

re pꝛo pluribus diuiſim.qui ſupponit ꝓ plu⸗
ribus:ſic ꝙ pꝛo quolibʒ illoꝝ pluriũ ſeoꝛſum
ſupponit:vt ſunt termini cões ſingularis nu
meri non collectiui:vt homo aſinus ⁊ bos c.
¶ Sed ↄtra dictã ſolutionem ſecundi argnu⸗
menti arguit᷑ ſic ſubiectũ illud.ſ.iſti bomies
poteſt vere ⁊ affirmatiue pᷣdicari de ꝓnoĩbꝰ
demonſtratiuis quoꝝ vnuʒ non demonſtrat
illa qͥ demonſtrãtur ꝑalið. Nã demonſtrãdo
ſoꝛtẽ platonẽ:iſta eſt vᷣa. iſti ſunt iſti boĩes

Replica

demonſtrando alios ab iſtis duobꝰ iſta eſt

vera:iſti ſunt iſti boĩes:⁊ demonſtrãdo alios
ab iſtis duob?ꝛiſta eſt vera.iſti ſunt iſti boĩes
ergo ſubiectũ illius ꝓpõnis ſupponit ꝓplu⸗
ribus diuiſe. ¶Dicitur ꝙ licet boc cõplexum
ſcʒ iſti boĩes equiuoce ſumptum pꝛedicetur
vere et affirmaſue de pꝛonominibus demõ
ſtratiuis quoꝛũ vnum non demonſtrat illa q̃
demonſtrantur per aliud:non tamen vniuo
ce ſumptum, —

¶ Kirca ſuppõnem determĩatã po⸗
nitur talis regula.Quilibet terminus comu
nis cõiter tentus: ſupponens materialiter
ſimplicitervel perſonaliter:ſup:a quem non
fert᷑ aliqð ſignũ ↄfuſiuũ non ipeditũ ſuppo⸗
nit determiate.¶ Exemplũ de materiali ſup
poſitione:vt ly bomo eſt nomẽ vocale,.¶ Etxẽ

Solutõ.

Mtaſup. nhlboaumt

ponis dð

teriate. ¶

plum de ſuppoſitione ſimplici: vt ly bomo

eſt conceptus mentis.¶ Exemplum de ſup⸗

piſitione perſonali: vt bomo currit.

ymoſolodetennimte ſdii
4 ngnac reritat il ppohit
copponit deterlate iytuͦ ex p⸗
ſiftcit vitas vni? fingularis.
ſegeq ſufficitad venſtateman
auius bone oñtie.boc ſufficita
guetis eiuſce:ſed ad veritat d
ſponut oia ſingulorna i ſuppon
ſoc ft deſceſus: iufeit rentꝛe
lns ppois Hipſa diſtunctind e
iͦſaminfinghlariü reipectu p
. „1 E
lonturtermin ſupioꝛ inſuppon
neodeteriate ſub quo fir delcele
itinsone oſequetieriſte boa
nuntta ſcdegliſs giſti ſunro⸗
ntafseſt veru guoga hn
iſtaſfüctimröne vnl finn
gopenitas illi ngun
nenltns lius fingular
fctac vertare ilis

perregulamprir

,
mlotlounginüfpnten e
em vomimacollectimnterninpig
ner. Kurdepopnluseh fungll tſhi
(Srlilemne nalbeni arſ
ind turſippan i⸗
umdus dimfin. giſinponit ppli⸗
g oqwolbzilorpinniͤ ſeoſin
inn lumtenminicdesfinguhtisnn
ncollecim xt honno afinus : dos/,
ndicti ſolntionen ſecungi argr⸗
vuit ſe ſubiectiͦilud ſiſt bonhs
cre tafinnmninezclen de nbi N
rmims ooy muz non denvonſtn
vonfrimrpalid Mi denofftrido
nonerſta eſt va, iſt iuntiſt boies
Nandoatios dd itis dudd iſn eſ
umtiſtibcies deſtonſt;o fos glif
vodſta cterniſtiſimn tiboſen
iecnü ilius ponsſllhn lu
e(Dicimuf glicetboccc etin

ecſeent
cuivoce ſunptun penſtenn
ies eguino * ni

tamm g inn “

etdetekrittio, i
in ſuppoen dete, ne ſir

vontſonisſipponat H

— De Suppoſitionum Regulis olio cdx vij.

¶ Dicit᷑ notater in regula cõiter tentꝰ quia ſi ſi nõ adderet᷑ ĩmediate illð ſignũ tũeñ opoꝛ
terminꝰ non teneretur cõiter ſʒ diſcrete:tũc terʒ ꝙ tałteriꝰ ſuppõeret ↄfuſe ⁊ diſtributie
talis terminus nõ ſupponeret determinate. vt h̊ oĩs bõẽ aĩal ibi ille teriꝰ aĩal ñ tuppõit
Dr notãter ſupponẽs:qꝛ ſi talis terĩnꝰ nõ ↄfſuſe:diſtribiĩe:qꝛ nꝗ ſeqt imediate tale ſi
ſupponẽt tũc nõ ſuppõeret deterĩate.vt iſte gnũ.Or notãt ñ ĩpedilłᷣ:qꝛ tale ſignũ ĩpe⸗
terminus cbimera ĩ iſta ꝓpõe chĩera currit. diret᷑ ꝑ negatiõeʒ pᷣcedẽtem vłꝑ aliqꝗð eqni⸗
Dr notãter ſupᷣ quẽ ⁊c.qꝛ ſi ſupillũ terĩm ca⸗ nalẽs negatõi:tũc tal teriꝰ ñ ſtaret ↄfuſe ⁊ di
deret ſignũ ↄfuſiuũ nõ ĩpedit tũc tał terinꝰ ſtributie:vt h̊ nõ oĩs bõ currit:ibi ille termiꝰ
nõ ſupponeret deterĩate:ſʒ ↄfuſe tm̃:vel ↄfu hõ ſuppõit ñ ↄfuſe ⁊ͤ diſtributie.ſʒ ſuppõi de
ſe diſtributiue.vt bic oĩs bõ ridet.m̃ aĩal terĩate Dr notãt᷑ ſincatbego:eumaticecaptũ
eſt bõ. Cuiuſſibet boĩs aſinꝰ currit. ſubiecta q; ſi tale ſignũ ñ capꝑet᷑ ſincathegoꝛeumatice
illaꝝ ꝓpõnũ nõ ſupponũt determinate.ſʒ cõ ſʒ materialr vł ſimpliciter: tũe tał teri ñ ſup
fuſe diſtributiue vel ↄfuſe tm̃ ꝑꝑ illa ſignałpᷣ poneret confuſe ⁊ diſtributiue:vt hic ly oĩis
poſita illis ſubiectis ¶ Iñ illud ðꝛ eſſe ſignũ hõ eſt totũ in qtitate:ibi ille terminꝰ hõ nõ
. ↄfuſiuum quod non impeditũ facit terminũ ſupponit cõfuſe ⁊ diſtributĩe ex quo h ignuʒ
Id ſignũ ſupponẽtẽ cõiter cui additur ſupponere con oĩs: nõ capit᷑ ſincatbegoꝛeumatice ſg h tort
fuſfuus fuſe tm̃. vel ſupponere ↄfuſe ⁊ diſtributiuevt oĩs bomo ſuppoit materialiter deteriate
qd non poc ſignũ oĩs nullus: nõ tm̃: pꝛeteria fimilila. rR
fuſuuz ¶ Sed illud ſignũ dicit᷑ ſignũ non ↄluſuum ¶ Secũda regula talis eſt ꝙ qlibʒ Scda rla
qð nõ impeditũ nõ facit terminũ ſupponẽtẽ terminꝰ ſupponẽs cõiter:mat᷑ialr:hmplicit᷑ de nega⸗
cõiter cni addit᷑ ſupponere ↄfuſe tm̃ vel ↄfu vel ꝑſonalr᷑ ſequẽs negationẽ ſiue negantẽ ſi tõe negã
ſe ⁊ diſtributiue.vt aliqͥs:qͥdã:alter:reliquus ue infinitãtẽ:vel ſignu negatiuũ latu vel la⸗ te vel in⸗
are ꝛ t ſimilia. Iñ ſuppoſitũ ñ ðꝛ deterĩata qꝛ ſtat taupꝛa ipſum:dũmõ nõ ĩpediat᷑⁊ ſignificati finitãte.
ſuppo de vno ſolo determinate:ſʒ dicitur iõ deterĩa ue accipiat᷑:ſupponit confuſe diſtributiue. S=S
termiata ta:qꝛ ad veritatẽ illi? ꝓpõnis in qua terinus ¶Dicitur notanter terminus ſupponẽs quia
ſupponit deterĩate qᷓ;tũ ẽ ex ꝑte illi?termini ſi tałterminus nõ ſuppõeret tũc ñ poſſʒ ſup⸗
ſufficit vᷣitas vniꝰ ſingularis. Et rõillius eſt ponere coſfuſe ⁊ diſtributiue.Dicitur notãt
qꝛ qcqͥd ſufficit ad veritatem antecedẽtꝭ ali⸗ cõiter.q; ſi talis teriꝰ ſuppõeret diſcrete:tũc
cuius bone ↄñtie.hoc ſufficit adveritatẽ ↄſe non poſſet ſupponere confuſe ⁊ diſt ributiue
quẽtis eiuſdẽ: ſed ad veritatẽ diſiunctiue in O Dicitur notanter ſequẽs negationẽ:quia ſi
qponũt᷑ oĩa ſingularia ĩ ſupponẽdo illi?terĩ ꝓꝛecederet tũc nõ ſupponeret cõfuſe diſtri
ſub ꝗ fit deſcẽſus:ſufficit veritas vniꝰ ſingu⸗ butiue.ODicitur notanter latã ⁊c:quia ſi ne⸗
laris ꝓpõis.ſʒ ipſa diſiunctiua eſt añs ſũpta gatio non feratur ſupꝛa terminũ:cũc ille ter⸗
cũ ↄſtantia ſingulariũ reſpectu ppõis in qua minꝰ non ſupponit confuſe ⁊ diſtributiue rõ
ponitur terminꝰ ſuꝑioꝛ in ſupponẽdo ſuppo ne illius negationis.O Dr notãt᷑ dũmodo nõ
nẽs deterĩate ſub quo fit deſcẽſus diſiũctiue ĩpediat᷑:qꝛ ſi ipediret᷑ tũc nõ faceret terimſu
vt iſtius bone ↄſequẽtie:iſte bõ currit vł iſte pꝛa quẽ caderet ſtare confuſe et diſtributiu-
bõ currit. ⁊ ſic de alijs viſti ſunt oẽs boĩes:x Dicit᷑ notãter ⁊ ſignificatiue accipiat᷑:qꝛ ſi
bõ currit. añs eſt verũ quo l pᷣmã eiꝰ partẽ ñ acciperet᷑ ſignificatiue ſʒ materiatr vł ſim⸗
q eſt difũctiua rõne vniỹ fingularis ppõnis pliciter: tũeno faceret terminũ ſtare ofuſe æ
ergo veritas illius ſingularis ꝓpoſitionis. diſtributiue. Erẽplũ bui regule ð terio ſup
ſufficit ad veritatẽ illi? ꝓpæĩtionis que eſt ponẽte matialr:vt nomẽ vocale ꝙ ñ ẽ ly bõ
ↄñs.ſ.hõ currit.per regulam pꝛius allegatã ẽ ſcðe declinatiõis Exẽplũ de ſuppõe ſimpli
(cli vt ocept?mẽt qͥ nõẽ ly bõ eſt ſinglar ↄce
haia ſup ¶ Circa ſuppoſitionẽ cõfuſaʒ ⁊ di pti:vł ↄceptꝰ mẽti qͥ ñ ẽ ly bõ eſt ↄcept cõis
hoſitidis ſtributiuã ponuũtaliq rłe qᷓʒpᷣma talis ẽ Oĩs Exẽplũ de ſuppõne pſonali:vt bomo non eſt

cofnſe di terĩn? cõis cõiter tentꝰ ſuppõnẽs materialr aſinus:vel bomo qͥ nõ eſt aſinus ẽaĩal.

ſtributi ſimpti vel ꝑſonatr:cui addit᷑ imediate ſignũ

ee regu⸗ vle affirmatiuũ nõ ĩpeditũ:⁊ ſincatbegoꝛeu ¶ Motãdũ eſt pꝛĩo negatio vt ad Differut

hoſgno matice captũ:ſupponit ↄfuſen diſtributiue. ꝓpoſitũ ſuf. ſignũ qðᷣẽ purũ ſincathegoꝛcu negatiot:
n affir Exẽplu de ſuppone materiali: vtoẽ ly bõ eſt ma: hõ aũt eſt copla ꝓpõne rõnę cuiꝰ ad veri ſignus ne
natiuo nomẽ vocale. Exẽplũ de ſnppõne ſimplici.vt tatẽ ꝓpõnis cathegoꝛice ĩ qua ponit᷑ dimo⸗ gatiuum.
oẽ ly hõ eſt ↄceptꝰ mẽtꝭ Exẽplum de ꝑſonali ſupꝛa copulãpᷣncipalẽ vł pncipalioꝛẽ ꝑteʒ

yt oĩs bõ currit. ¶ Of notater immediatłiq; fera redrat peciſe , vnum extremi „ nul

8

quid ne⸗

gatio ne/ ſis.Et ẽ duplex negatio.ſ.negãs ⁊ infinitãs.
gãs ⁊ ne⸗ Negatio negans eſt negatio qͥ fert᷑ ſupꝛa co⸗
gatio in⸗ pulã pᷣncipalẽ ꝓpõis:vel pꝛincipalioꝛẽ partẽ
tinitans. copule. ¶ Ded negatiò infinirâs eſt negatio
que nõ fert᷑ ſupꝛa copulã pꝛincipalẽ nec pꝛin

Cractatus
lo ſuppõat vłqͥ; extrema ſupponãt pꝛo diuer infinitatꝰ vtute negatõis infinitãtis nõ ĩpe

cipalioꝛẽ ꝑtẽ eius:ſed ſupꝛa coplaz minꝰpꝛici

palẽ q̃ reſtringit terim a ꝑte ſubi poñituʒ. vel

a ꝑte pᷣdicatipoſitũ ¶ Sʒ ſignũ negatiĩʒ ẽ ter

minꝰ icludẽs negatõeʒ ⁊ terim cathegoꝛeũa

Qunch
modis i⸗
pedtt᷑ ne⸗
gatio a di
ſtributõe

Pꝛio.
Ecðo
Tertio.

q̃d ſuppo
fitõ colle
ctiua

Quarto.

Quid ſig
num ſup⸗
poſitiõis
et reſtric
tionis

Quinto .

ticũ:vt nihil.Ex iſto ptʒ ꝙ iſte terminꝰ null⸗
non pꝛopꝛie vocat᷑ ſignũ negatiuũ:ſʒ magis
negatio:ſed large capiẽdo ſignũ negatinũvt
ſub cõpꝛehẽdit illũ teriʒ negatio bñ poſſet
dici fignũ negatiunũ

¶ Motãdũ eſt ſecũdo q; negatio qͥn
qʒ modis põt ĩpediri ꝙ nõ ʒiſtribuat termiʒ
cõem ſeq̃nteʒ:vel faciat terim diſtributiuũ ñ
diſtributũ. Pꝛĩo mõ ꝑ aliã negationẽ:vt hic.

nullłꝰ bomo nõ ẽ aĩal.iſte teri? aĩal nõ ſuppeœ

nit cõfuſe et diſtributiue ſʒ ↄfuſe tm̃. Scðoꝰ
impedit᷑ ꝑ ſignũ diſtributiuũ ⁊ affir̃atiuũ t
G nullus bomo eſt om̃e aĩal:ibiaĩal nõ ſtatcõ
ſuſe a diſtributiue ſed confuſe tm̃.¶ Tertioꝰ
impeditur per ſignuʒ collectiuuzʒ:vt bic non
omnes apoſtoli dei ſũt duodeciʒ· di apoſtoli
dei nõ ſupponit ↄfuſe ⁊ diſtributĩe ſed ↄfuſe
tm̃ ſiue ſuppõe collectiua Uñ ſuppoſitõ colle
ctiua eſt teriꝰ ſupponẽs materiłr:perſonalr
vł ſimplicit᷑ ↄfuie bñs pła ſuppoſita ſub quo
põt fieri deſcẽſus copłatim. ⁊ iſta ſuppoſitio

ↄtinet᷑ ſub ſuppoſitione cõfuſa tm̃.¶ Quarto

impedit᷑ ꝑ ſpale ſignũ ſuppõnis ⁊ reſtrictõis
ſicut ſũt ſig alietatiſ comparatiu ſuperlatiu⸗
copla pꝛedicamenti vbi.et copła pᷣdicameyti
qñ.Exẽplũ.vt nõali ab boĩe currit:bi boĩe
non ſtat cõfuſe ⁊ diſtributĩie. Silr nõ bodie
⁊ beri audiui miſſazx.ibi iſte actũs miſſaʒ ſup
ponit ↄfuſe.Sili non bis bibi vitũ:lbi vinũ
ſupponit ↄfuſe tm̃̃. ¶ Uñ ſuppynis e reſtric⸗
tiõis ẽ ſignũ qð additũ terĩo cõi fac ipʒʒ cto
ſupponere: aggregatũ ex illo ſigno ⁊ terĩo
cõi cui terĩo addit᷑ taqᷓ; ðterĩabili accipit᷑ vni
ca acceptõe. ¶ Quĩtoꝰ impedit᷑ negatio ꝑ ſi
ſingłariſantia ſiẽ ſũt ꝓnoĩa demõſtratina p⸗
mitiue ſpeciei demõſtratĩe capta. Exẽplũ:vt
ſoꝛtes nõ eſt iſte hõ.ibi ille terꝰ bõ nõ ſuppo

dite ſuppõitofuſe ⁊ diſtributiue. dr̃ notãter
cõit᷑ ſupponẽs ꝑꝑterios ſupponẽtes diſcre⸗
te.vt ens qð nõ eſt ſoꝛtes currit.ibi ille terĩ⸗
ſoꝛtes nõ diſtribuit᷑.dr̃ notãt᷑ nõ ĩpedite: qꝛ
ſi talis negatio ĩpediret᷑ tũc rõe illiꝰ negati⸗
onis talis terꝰ nõ ſupponeret ↄfuſe ⁊ diſtri
butiue.vt bic bõ qͥ nõ ẽ oĩs bhõ currit.ibi iſte
terinꝰ bõ poſitꝰ pꝰ illã negationẽ nõ:nõ ſi up
ponit ↄſuſe diſtributiue.vñ teriꝰ infinitatꝰ
in ꝓpoſito ðꝛ teriꝰ cathegoꝛenmaticꝰ qͥ ſeqͥ
negationẽ explicite vlłĩplicite poñtã añivᷣbũ
qð nõẽ copula pᷣncipał reſtrictiue ſe tenens
Etxẽplũvbi teriꝰ infinitatꝰ ſeqͥ negationem
explicite poſitã añ bũ:vt nõ bõ currit.i.ẽs
qð non eſt hõ currit.d̃ notãter cath egoꝛeu
maticꝰ qꝛ ſincathegoꝛeuma nõ infinitat᷑.dĩr
not ãter qͥ ſeq? qꝛ ſi talis terinꝰ nõ ſeqrẽt᷑ ne
gationẽ inſinitãtẽ:tũc nõ infinitaret᷑.nec ẽt
ſupponeret ↄfuſe ⁊ diſtributiue: vt ſoꝛtes iqͥ
bõ non eſt currit.Et iſto pʒ ꝙ dꝛĩa eſt inter
terĩm infinitũ.⁊ terĩm infinitatũ:qꝛ terĩnus
infinitꝰ eſt qdã cõplexũ ſiue negatio addi⸗
ta alicui terio ꝑ modũ deterĩatõis. Sʒ teriꝰ
infinitatꝰ eſt terĩnꝰ incõplexꝰ vel cõplexus.
ſequẽs xbũ ⁊ negationẽ infinitãtẽ. Vti iſta
orone aſinꝰ qͥ nõ eſt hõ currit.ibi boc totũ qͥ
nõ eſt bõ eſt teriꝰ infinitꝰ.⁊ ille terĩnꝰ bõ ẽ
terĩnꝰ infinitatus

¶ Lertia reglła talis eſt.quilibʒ ter
minꝰ ſupponẽs coĩter materialłr ⁊ ſimphi.vel
ꝑſonalr ſequẽs ↄꝑatiuũ ↄpꝑatiue tentũ rectꝰ
ab eo ex vi ↄꝑationis:aut teriꝰ ſeq̃ns ſuꝑlati
uũ rect? ab eo ex vi ꝑtitionis dũmodo ↄpati
uus ⁊ ſuꝑlatiu non ipediat᷑ ꝑ alið ſignũ di⸗
ſtributiuuzʒ:ſupponit confuſe ⁊ diſtributiue:
vt ſoꝛtes eſt foꝛtioꝛ boĩe ⁊ ſoꝛtes eſt foꝛtiſſi⸗
mꝰ hoĩʒ.ibi tã ille abltũs bomĩe qᷓ ille gtũs
boĩm ſupponũt gruſe ⁊ diſtribntiue. ¶ Dicit᷑
notãter ſequẽs ⁊c.ꝛ ſi talł teriꝰ non ſeq̃retur
ↄꝑatiuuʒ ⁊ ſuꝑlaxiuũ ſʒ pᷣcederet:tũc ñ ſuppo
neret ↄfuſe Adiſtributie.Exẽplũ:vt aĩal boĩe
foꝛtiꝰeſt.Silr aĩal hoĩʒ foꝛtiſſimũ currit.ibi
ille abltũs hoie ⁊ ille gtũs boĩm non ſu
nũt ↄfuſe ⁊ diſtributiue ex quo non ſequũtur
oↄpꝑatiuũ ⁊ ſuꝑlatiuũ:ſʒ ſupponũt determĩate
ODicit᷑w᷑ notanter rectꝰ ac.qꝛ ſi teriꝰ non r̃ge⸗

Queſtio. nit ↄfuſe ⁊ diſtributie ſ diſcrete.¶ Sʒ qrerz ret᷑ ex vi ↄꝑationis:⁊ teriꝰ ſequẽs ſuꝑlatiuũ

Solutio ꝑpõ exñs oĩs hõcurrit.¶ Dicit᷑ iꝑ nomſuppõit nũt ↄfuſe

aliqͥs quõ ſuppõit ſubᷣm buiꝰ ꝓpõnis nullus

Coꝛrela⸗ qꝛ hoc totũ eſt ſubᷣm:bõ exñs oĩis bomo.⁊ il⸗

rium

lud nõ vᷣificatur de aliqꝰ. ¶ Ex dicta rla ſeqᷣt
coꝛrelarie q qlibet teriꝰ cõis cõit᷑ ſupponẽs

ſ regat᷑ ex vi ꝑtitoĩs:tũc tales terĩ ñ ſuppo⸗
⁊ diſtributĩe ratione ↄꝑatiui ⁊ ſuꝑ⸗
latiui:vt ſor.ẽ plẽioꝛ vino platone.vel ſoꝛtes
ẽ plẽiſſimꝰ vino boĩm:ibi ly vĩo ñ diſtribuit
q; fon regit᷑ a ↄꝑatiuo ex vi ↄꝑationis neca

narta t rnt glon
9 lenit rpt F
ftie jns e:x
Quis ter Meſpon e ſignüf ipea
minus in leſiice reri mpolt ſul.
finitatus iitati ere ft ab afinon
tihlr elee ifmibutt
ſo ſuppolt ziſend⸗ neg
õ ſi
ſnetie etli dicder ein
,ſrtutentſoneni
illeteri aial i ſupponi⸗
Differuk n deiliydictos dit hſet
termin? ſden ̈ zne cc. Gſfitat⸗
inkini urnecite Pponedc. g. nen
tui 5 agtll dictöe ? n mechite ppon
⁊termi okele t.
ifinitan, poperetluſe diſtotie.

Tertia re
gula de

compara
tiuo ⁊ ſu⸗

7

perla.

labafivo ibiille abltüs aiare
ſodbo dit ſupponit ofuſe⸗
gnoͤregik abilla dictöemedi.
ſtab.(D no.ſeqns: g ſitat d
cegeret dictoez regete: tc ñſu
ſer diſtributie yt b ſoꝛ ab boie
ſuppot ofuſe ? diftributie.ß de
ſot.di;no jpegiafir ſi ipedr
hoperet ofuſe t oiſtniburie: rt ſo⸗
hcie billle ablcüs boieñ ſuppo⸗
Atnbie teriate alie grrenle
Nchrige feut declarate ſut int
ABrüeñſplein iſtarlal
nitsftdiſrtibuetes ſ ipediunt
pregmion⸗ dcedẽtẽ: qe in iſta
Nabboie ly boie eq bñ oiſtnidn

llminede detcniati⸗ vnica a
en ciſuo deteriabilitq eoden
ucd⸗ coneracioris.

niicponesniſr im⸗ velge

eqlibet

ſnein
hte

nn ſoſs gdure,inn end
mmalcriminfintring tefins uftin

aAicöhleri fuenegeno acc, Tent

triogmoci deterintds Szteni ie

cttenim imöpet del cipienns.
Na negmmone infinttite, Diiſtn
n net böanmt idi boeoti
eſtteni infinit) illeterind boe
fimitatus

uaregk⸗ begunnt
onee coiter materil finpkr vel
is Patiui oetir temti rert) ,inte
Mmionigant terd ſeänsſihlni ,
coet digtitiotis dindto t
Nin non ipediat galifignu de
zAupponit coniuſen diſtrorie
fortio: boe ſoneseſ fon 1
diti ilezolteis bonſeißlli giis
git uſe ditbitie i
ern: teri non ſetetur
cques cA: its ter noy.
niͦsöeeterertief ſh⸗
* ie Etegli ail baſt
*& foriſtmu ani

Ue
Glude

Ctnm

De ſuppoſitionũ regults
terminns ſupꝛa quem cadix nõ ſuppõeret cõi

ſuꝑlatiuo etvi ꝑtitõis.O Dr̃ notãter ñ ĩpedi⸗
tꝰ:qꝛ ſi ↄꝑatiui ⁊ ſuꝑlatiui ĩpedirent᷑ tũc terĩ
eos ſeqntes ẽt ex pᷣdict viribꝰ recti ñ ſtarent
ↄfuſe ⁊ diſtributiue.Exẽplũ:vt ſoꝛtes ẽ foꝛti
oꝛ oĩ hoĩe.Silr᷑ ſoꝛtes ẽ foꝛtiſſimꝰ oĩm boĩm
ibi ille abltũs hoĩe:⁊ ille gtũs hboĩm ñ ſuppo
nüut ↄfuſe ⁊ diſtributiue:ſed determinate.
¶ QAuarta rła talis ẽ qlibet terĩnꝰ
pponẽs mãlit᷑ ſimpłrvł ꝑſonalr cõit᷑ rectꝰa

loſigniſ dictõe ĩpoꝛtãte diuerſitatẽ yl alietatẽ medi
diuerſita ante pponea vel ab:ſeqns eã: vel ſequẽs non
tis.ſ.dſt iqẽ:vłaliqð ↄſñiłe ſignũ ſi ĩpeditũ vł in ĩpedi⸗

Dide

i mno trũ circa talẽ terĩiz ſuppõit ↄfuſe ⁊ diſtributĩe
em.

Exẽplũ vt ſoꝛtes dĩ̃t ab aſino ibi ille abltũs
afino ſuppõit ↄfuſe ⁊ diſtributiue.¶ Dr notã
ter rectꝰ ac.qꝛ ſi tałterinꝰñ negaret᷑ a tali di

ctõne:tũc rõe illiꝰ dictõis nõ ſupponẽt ↄfuſe

1 diſtributie: vt ſoꝛtes differẽſ abaſino ẽ aĩal
ibi ille teriꝰ aĩal ñ ſupponit ↄfuſe ⁊ diſtribu⸗

ter mediate pᷣpõne ⁊c.qꝛ ſi tał teriꝰ regeret᷑
a tali dictõe ⁊ ñ mediãte pᷣpõne tali:tũc ñ ſup
poneret ↄfuſe ⁊ diſtributie:vt ſoꝛ.dr̃t aia rõa
li. ab aſino.ibi ille abltũs aĩa rõali qͥ regit᷑ ab
illobo dr̃t ñ ſupponit ↄfuſe ⁊ diſtributie:ex
q nõ regit᷑ ab illa dictõe mediãte tali pᷣpõe a

yVl ab. ¶ Of no.ſeq̃ns:q; ſi tal dictõ ſic recta pᷣ

cederet dictõeʒ regẽtẽ:tũc ñ ſupponerʒ ↄfu⸗
ſe ⁊ diſtributĩe vt h ſoꝛ.ab boĩe dr̃t ibi boĩe ñ
ſuppõit ↄfuſe ⁊ diſtributĩe:ſʒ deterĩate.¶ Dr
nota. dũꝰ nõ ĩpediat᷑:q; ſi ipediret᷑ tũc ñ ſup⸗
poneret ↄfuſe ⁊ diſtributie:vt ſoꝛ.dr̃t ab om̃i
boie.ibi ille abltũs hoĩe ñ ſupponit ↄfuſe et
diſtributĩe. ſʒ ðterĩate alie ꝑticule.ſut eodẽꝰ
declarãde ſicut declarate ſut in rłis pᷣcedẽti⸗

bᷣ. ¶ Unũ ẽ iñ ſpale in iſta rla.ſ.ꝙ pᷣdicte di⸗

ctiões ſic diſtribuẽtes ñ ĩpediunt᷑ a diſtribuẽ

do ꝑ negationẽ pᷣcedẽtẽ:qꝛ in iſta ꝓpõe ſoꝛ.ñ
dft ab hoiĩe ly boĩe eqͥ bñoiſtribuit᷑ ſiẽ in ſua

Idictoꝛia:qð ẽ deterĩatio vnica acceptõe ac⸗

qnnta rla cepta cũ ſuo deteriabili:q eodẽ mõ dʒ ſuppo
de dictoi nere in ambabꝰ contradioꝛijs.

tiuis.

2

bus exce⸗ ¶ Quita rła talis ẽ qlibet teriꝰ cõi⸗

prims et rem Jfunbonés min ſimp ſeſup
fanplica⸗ dent ſupponẽs mãir ſimpſir vel ꝑſonalit᷑:ſup

quẽ cadit dictio exceptia:vel reduplicatiua:
nõ ĩpedita ſupponit ↄfuſe a diſtributĩe. Exẽ⸗
plũvt oẽ aĩal pᷣter hoĩeʒ ẽ irrõale.ibi ille teri
iꝰ hoĩez ſuppõit ↄfuſe ⁊ diſtributiue.Silr h
oĩs hõ inqtũ aĩal rõale ẽ rinibilł. ibi ille teri⸗

aĩial rõnale ſupponit ↄfuiſe a diſtributiue. Et

ſicut dat exẽplu de ſuppõne ꝑſonali:ita ð mã
lia ſimplici dari poteſt. ¶¶ Dicit᷑ notãter non
impedita. qꝛ tale ſignum impedireturotune

Folio cxxviij

fuſe ⁊ diſtributiue: vt ſic dicẽdo om̃e animal

ſuppõit conſijſe diſt ibutine lʒ ſequatur ſi⸗
gnu exceptiun ex quo illud ſignũ impedit᷑ x

ꝓpꝛie impediat᷑ ꝑ aliqð pᷣcedẽs ipſum nõ ca⸗
dens ſupꝛa copulã: tñ bñ põt impediri ꝑali⸗
quod quod ſequitur ipſum ⁊ tñ pᷣcedat terim
ſupꝛa quẽ caderet dictõ exceptiavł ſignũ ſup
põnis vł reſtrictõis vt patuit in exẽplo dato

2

p̃ter oẽm boĩem currit.ibi ille actũs boẽʒ nõ

ſignũ vle ſequẽs.¶ Eñ licet ſignũ exceptinuu
Aquõlibz alið ignd ſuppõis ⁊ reſtrictõis nõ Notabite

¶¶ Sexta regula talis eſt. Quilʒ ter Serta te
minꝰſupponẽs mat᷑ialr cõit᷑ fimplr vel pᷣſoali gula de ſt

ter exſis pᷣdicatũ ꝓpõis exluſiue expõibilis
gfa alietatꝭ.circa quã dictõ excluſiua ñ ĩpedi

ne extia
pᷣdicato

tur:vel ſequẽs ſã dicti neʒ fine ĩmediate ꝑ excinuᷣue

modũ caſualł illiꝰꝓpõis.dũmõm̃ ĩpediat᷑ non

tiue rõe illiꝰ dictõis dr̃t lʒ ſeq̃tur eã.ꝗ Dr no ſuppõii ↄfuſe ⁊ diſtributiue.Exemplũ:vt tm̃

aĩal ẽ bõ.ibi ille fibõ ſupponit ↄfuſe ⁊ diſtri
butĩe.Siltr iſte ẽ ſine pedibꝰ ibi ille ablatiuꝰ
pedibꝰ ſuppõit ↄfuſe ⁊ diſtributĩe rõne illiꝰ

dictiõis ſine.Silłr iſte eſt extra domũ.ibi ille
teriꝰ domũ ſuppõit ↄfuſe ⁊ diſtributĩe rõe il⸗

li dictiõi extra.O Of̃ notãter in rla exponi
bilis gfa alietatꝭ:qꝛ ſi tał ꝓpõ excluſinas non

expõere gr̃a alietatꝭ: non oꝑteret pᷣdicatum
ſuppõre ↄfuſe et diſtributĩe.vt tm̃ qͥnq; ſũt
pᷣdicabilia.O Dr̃ ẽt notãt᷑ dũmodo non ĩpedi
atur:qꝛ ſi ipediret᷑ ꝑ alið ſignũ:tũc non opoꝛ
teret talẽ termiz ſupponere ↄfuſe ⁊ diſtribu
tiue ratione talis dictionis.Alie ꝑticłe eodẽ
mꝰexponũt᷑ ſicut iu rla pᷣcedẽti.

¶ Septima rlła talis eſt.Quilʒ ter⸗
minꝰ coĩt᷑ tẽtꝰ ſupponẽs materialr:ſimptr vł
ꝑſoalłr:ſeqᷣns teriz includẽtẽ negatoẽz expli
cite vł ĩplicite cũ q ↄſtruit᷑ oũmꝰille teriꝰ nõ
ipediat ſꝑpõit ↄfuſe ⁊ diſtributĩe:vt iſte ca
ret viſu.ibiille abltũs viſu ſupponit ↄfuſe
diſtributiue ratione illiꝰ dictionis carʒ Silr
iſti terĩ pᷣuatiuũ:ſpoliatꝰ:cecꝰ:ignoꝛo:neſcio
nego:a eoꝝ ſiles faciũt terminu ſeq̃ntẽ cum
eis conſtructuʒ ſupponere ↄfuſe ⁊ diſtributi
ue dummodo non impediãtur per aliquod ſi
gnum confuſiuum

¶ Octaua regula talis eſt oĩs ter⸗
minus communiter tentus ſupponẽs mat᷑ia
liser: ſimpliciter vel perſonalr:ſequẽs aduer
bia ſimilitudinis.ſ.ita⁊ ficutꝰmediãte poſiti
uo gradu:rectusa talibus ratione comꝑatõ
nis in ſilitudine non impedita circa talem

Septia⸗
regula 5
termino
icludẽte

negatoes

Octaua
regula
itaa flcut

+£

Pꝛia rla

ſuppõnis ſ

cõfuſe tã

tuz de ſi; ſj⸗
vniuerſa⸗RN
li affirma ⸗

tiuo

eſt foꝛtes eſt albioꝛ aſino.⁊ ibi ille abltũs aſi⸗
no ſuppõit ↄfuſe⁊ diſtributiue: vt ptʒz per re⸗

CTractatus

terminũ:ſuppõit oↄfuſe diſtributiue.Exẽplũ
vt ſoꝛtes eſt ita albꝰſicut hõ.ibi ille terminus

bomo ſupponit confuſe diſtributie ¶ Dr no

tanter mediãte poſitiuo:qꝛ ſi nõ poneret᷑ po⸗
ſitiu:tũc nõ ponerenip tał tełminꝰ ſuppõe⸗
ret cõfuſe ⁊ diſtributiue:vt h. ſoꝛtes loqᷣt᷑ ſiẽ
aliqͥs hõ.ibi ille terminꝰ bõ nõ ſuppõit cõfu⸗
ſe ⁊ diſtributiue.¶ Dr̃ notãter rect?ac.qꝛ ſi ta
lis terminꝰnõ regeret᷑ atali aduerbio:tũc nõ
ſupponeret confuſe ⁊ diſtributiue rõe illisad
uer bij: vt bic ſoꝛtes eſt ita albꝰncut bomo fu⸗
giẽs lupũ.ibi ille actũs lupũ non ſuppõit cõ
fnuſe ⁊ diſtributĩe ex q nõ regit᷑ ab illo aduer
bio ex vi cõꝑatiõis in filitudſie. Unde ſenſus
illius ꝓpõnis:ſoꝛtes eſt ita albus ſicut bomo
⁊ille foꝛtes es cuilibʒ homini ſimiliter albuſ
Et ſicnt dictum eſt de aduerbijs ſimilitudis
ita dicendum eſt de illa dictjone c;: ꝙ ipſa ſü
pta cũ ↄꝑatiuo:dũ modo non ĩpediat᷑ faẽ ter
minũ ſequẽtẽ eã ſůpponere cõfuſe ⁊ diſtribu
tiue:vt hic:ſoꝛtes eſt magis albus quam aſis

nus: ibi ille terminus aſinus ſupponit con

fuſe ⁊ diſtributiue.Et ſenſus illis pꝛopõnis

2

guls pꝛius allegatam de compar aꝛinis

D Irca ſuppoſitionẽ ofu⸗

¶Biñ illd fignũ ðꝛ ferri ſupꝛa copulã qð poſi
tuũ anñ copula diſtribui terim qͥ nõ eſt deteria

tio accepta vnica acceptõe cũ ſuo deteriabi⸗
li. Sʒ illð ſignũ nõ fert᷑ ſupꝛa copulã qð po⸗
fitũ eſt poſt copulã:vel diſtribuit terĩm q eſt
deteriatio accepta vnica acceptiõe cũ ſuo de
terĩabili:ſit ſoꝛtes vidẽs oẽm hoĩem currit.

ibi ill ſignũ oeẽʒz: diſtribuit illũ teriz boĩeʒ qᷣ

accipit᷑ vnica acceptiõe cũ ſuo deterĩabili.ſ.
cũ iſto ↄplero ſoꝛtes vidẽs.iõ illud ſignũ nõ
cadit ſupꝛa copulã.¶ Eñ ille terĩnꝰ ðꝛ eẽ de⸗
terĩatio accepta vnica acceptiõe cũ ſuo dᷣter
minabili:qͥ eſt determinatio poſita poſt ſunʒ
deterĩabile.⁊ totũ aggregatũ ex deterĩatõe
⁊ deterĩabili ſe hñsvt ſuppoſitũ vl ſuppoſita
ſupponit. vna ſuppõne ꝓillo vel illis ad qð
vel adqͥ reſtringit᷑ ꝑ deteriationẽ vt aſinus
cuiuſſʒ boĩs currit.ibi ille teriꝰ boĩs ẽ deter
minatio ſumpta vnica acceptõe cũ ſuo deter
miĩabili.⁊ ille teriꝰ aſinꝰ ꝓ nullo ſi upponere
põt: niſi ꝓ illo ad qð reſtrigitur ꝑ talẽ terim
ſ.cuiuſſlibet boĩs.¶ Sed illa deteriatio uon
accipit᷑ vnica acceptiõe cuʒ ſuo deterĩabili q
ponit᷑ añ ſuũ deterĩabile et aggregatuzʒ ⁊ de
termĩatione ⁊ deteriabili nõ ſupponit vnica
ſuppõne.vt cuiuflʒ hoĩs qͥlibet afinꝰ currit:
ibi illa deterĩatio boĩs accipit᷑ alia acceptõe

ꝙᷓ ille terĩnꝰ añnꝰ. Dr notãter in rła nõ di⸗

,s oluſe 4 .
u liißi⸗ ui
,s cd
Qñ fignã Latull, 43 ponks mate⸗
copuls er ecg e nal geqte actu n
IR n0, (an ntenioris: non!
iſe ſenſue⸗ negatione.d
eriliu of il vſi⸗
figce zufre actus per t
giung duinotalis into
zvvottat’ dan, 1o
Que ſit Eho tofeſe t cogno o⸗
terĩatõvi n enſippon corſuceri
ea accep⸗ Pae Zeroappeto tel 9 .
toe cii de 7 ocd eox eticipis: faciunt
teriabili Mνρρααistectos ſuppon
itse etub eis ectos in⸗
que non. meenes tc flalistenmin ze
ſgereta ge poſt no ti ſappe
ſetk,bicboiencognnen
nihoſc;no ſipponit fule tii ſ
(di votater foꝛmal c. q ſit

nofon ſignificaret talẽ actü to
eauaretüc no opporterer pte
eon ab eo rect/ ſupponeret of
urerbüeſt:no vr eſt plura copr
gufict oẽm acti: ſed qꝛ non ſige
ert adeqte actu aie:ſy ſignific⸗
Malia entia. ideotermin ſeg

Vſam tm̃ ſunt alique regule no ſtribiuꝰ aliũde:q; ſi diſtribueret᷑ tũc nõ ſta⸗
ſtande. Quarum pꝛima talis ẽ ret ↄfuſe tm̃.vt bic: cuiuſſʒ boĩs qlibet aſinꝰ
KA Quilibet terminus cõis cõit currit ODf notãter 790 ſit relatiuũ gramg
NRWEſtentus matialr ſimpliciter vł ticale:qꝛ ſi eſſet relatiuũ grãmaticale tũc nõ
pſonalr:ſeques mediate ſignum vniuerſale oppoꝛteret ꝙ ſupponeret ↄfuſe tm̃.vt h̊ oĩis
affirmatinuz latum ſupꝛa copulam dumõ il⸗ bõ eſt ipᷣemet.ibi illud relatiuũ grãmaticale
le terminꝰ? non ſit aliunde diſtributꝰ: nec ſit ſ.ipſemet nõ ſupponit ↄfuſe tm̃: ſed confuſe
relatiuũ grãmaticale ſupponi ↄfuſe tm̃. Exẽ⸗ ⁊ diſtributiue.
plũ:vt cinnſlibet bominis aſinus currit ibi il
le terminus aſinus ſupponit confuſe tantum

¶ Scðdajrregula talis eſt:q quilibet Scda ma
terinꝰ cõis cõiter tentus ſupponẽs materia de ſubo p

ſeſt: abeorect; no ſupponit.
ſteillius pbi eſt. ¶ Of notater
leenorio:ꝛ ybꝛ fignificantla a⸗
geroꝛis no faciiit termini ſne
ſiſa verba video audio (Dim⸗
neltene negatione⸗ ſitalis d
teneggtione: tuͦ kermin? ſeqn
fryinſe antü.ſed confuſet diſtr
omnotü : neſcio bolem. ibiil

Bilrr oĩs bomo eſt aĩal: ibi ille teriꝰ aĩal ſup⸗ liter:ſimpliciter melgiohalieen exñs ſubum põnis ex⸗ ene lermin? boiem Ppppon
ponit ↄfuſe tm̃.¶ Dr notãter ſeqͥns:quia ſi ta ꝓpõnis excluſiue a irmatiue. erponibił gr̃a cluſiue af dne.CDi notanten fecgui
Horermings non ſequeret᷑ ſignuvłe tũc non alietat.nõ diſtributꝰ ꝑ aliqdð ſignũ diſtribu⸗ firmatie. kanius ſegeretur apte ante.
opoꝛteret ꝙ talis terminꝰ ſupponeret ↄfuſe tiuũ ſupponit ↄfne tm̃:vt tm̃ alal eſt hõ: ibi eſtetchtalls tenmin⸗ ers
tm̃:vt bic:boĩcʒ qͥlibʒ aſinꝰvidet ibi ille accu ille terminꝰ aĩal ſi upponit ↄfule tm̃.O Dr no gilrer determiate: r 5
ſatiuꝰ boĩem nõſuppõit ↄfuſe tm̃.¶ Dicit᷑ no tãter exñs ſi ubiectu: q; ſi eẽt pdicatũ ſuppo⸗ nerſignificiig ren zle
tãt᷑ mediate:q; ſi ſeqret᷑ imediate ⁊ poneret᷑ neret ↄfuſe ⁊ diſtributiue.¶ Dr̃ notanteraf⸗ Aifcret neinquz deig talis
in eodẽ caſu cũ ſigno:tũc ſtarʒ ↄfuſe ⁊ diſtri firmatiue:qꝛ ſi ubiectũ negatiue qñ negatio gliſuponerer ofuſa otak traff
butĩe:vt cuiuſſibʒ boĩs oculus eſt dexter.ibi pꝛeponitur toti ꝓponi ſupponit confuſe et gagitelentin boj eim vr ſoꝛte
boiĩs diſtribuit. ¶ Dicit nott affirmatiuum diſtributiue. ¶ Dr not ãter exponibilis ⁊c.qꝛ ti regka Neley biille adi
qꝛ ſi tale ſign eſſet negatiuũ:tũc tałteriꝰſta ſi taliſ ꝓpõ exponeret᷑ gka pluralitatis unc girſtüntii, e poſt ab bmöld
ret ↄfuſe et diſtributiue ¶ Dr̃ notãt᷑ latũ ⁊oqꝛ ſubiectũ ſit upponeret determinate: 1 pdicatũ e d; notzt appontt ofoſetn
ſi tale ſignũ nõoferat᷑ ſupᷣ copulã:tũc nõ opoꝛ confuſe tm̃:vt tantũ qͥnq; ſunt pꝛedicabilia. Plektune en dämön *
teret ꝙ tał teriꝰ mediate ſeqᷣns ſuppõat ofu⸗ ¶ Dicit᷑ notanter non diſtributus ?c. qꝛ ſi ta⸗ ſragtoſe oporteret oi
ſe tm̃:vt bic ſoꝛtes vidẽs oẽʒ boĩeʒ ẽ aĩal.ibi lis tgrminꝰ diſtribueret᷑: tũc nõ fupponeret er e ſtarer

ille terminus animal ſupponit deterininate, cõſule tantum: vt tantũ omne glal eſt bõ. ibi

$●

ſrigirurptaſe dej,
deisGeig Ptale terinn

ls.E Dei ila detenigtoren
achtſecz ſodertſitll
lm dererinleet ggregatuzede
One:? deteriabilin lipponit nice
rt iuſz dois olibetafinn anit
geriatio bois cigit aligareentde
inafin,CDi voräterin tanödi
aliüde:ge ſ diſtnibveret tie noͤſtu
tm. n biccuinſzbois lbbetafi
Nnoriter? noͦſtrehgriui ging
eſſet relriui gumticgletit n
cſupponeret fſeti. hois
etidiilud reiatin gränancale
ſupponit giuſetin ſel confuſe

negi talis eſth gulibet Ei
citer temus ſuppopes nneri
* liter erſs ſlbun 1

liciter e glonal afͤeſinn
alſetffmir lndli⸗
ͤmindu ,le oleb
Wonnmi D 6
mit Ge ti Ntt alal Rd
n apont ,letß Oin
ni ſcetdtani ſpe⸗/
aturiue⸗0Di Molaſe n
nn eggtheen eh

ſe

=

we

deret negationẽ:

De ſuppoſitionũ regulis

aial nõ ſtat ofuſe tm̃:ſʒ ↄfuſe diſtributine.

¶ Certia rła talis ẽ:q quilibʒ terĩꝰ
cõis cõiter tentꝰ ſupponẽs materiatr ſimpli
citer vel ꝑſonaliter ſequẽs dictionẽ impoꝛ⸗
tantẽ foꝛmalit᷑ ⁊ adeq̃te actũ appetitus intel
lectꝰ vel ſenſus interioꝛis:⁊ non ſenſus exte
rioꝛis nõ includẽtẽ negationẽ:dũmodoa ta⸗

li dictione a ꝑte poſt regat᷑: ⁊ ſignificet rẽ in

quã denotat᷑ tranſire actus per talem dictio

nẽ ĩpoꝛtat?: dũmõ talis dictio nõ ĩpediatur

ſupponit ↄfuſe tĩ:vt cognoſco boĩeʒ ibi ille
actũs boĩem ſuppomit confuſe tĩ. Silr iſta
verba deſidero: appeto:itelligo:ſcio:ſperno:
ↄtẽno:cũ eoꝝ ꝑticipijs: faciunt terminos ſe
quẽtes ea et:ab eis rectos ſupponere cõfuſe
tm̃:dũmodo nõ impediãtur. Dicitur notã⸗
ter ſequẽs ⁊c.q; ſi talis terminꝰ p̃cederet: li⸗
cet regeret᷑ a ꝑte poſt: nõ tñ ſupponeret con
fuſe tm̃:vt bic hoĩem cognoſco.ibi ille termi
nus boĩeʒ nõ ſupponit ↄfuſe tm̃:ſed deterĩa⸗
te. ¶ Dr notãter foꝛmalr ac.qꝛ ſi talis termi⸗
nus non ſignificaret talẽ actũ foꝛmaliter et
adequate:tũc nõ oppoꝛteret ꝙ terminus ſe⸗
quẽs:⁊ ab eo rectꝰ ſupponeret ↄfuſe tm̃ vt il
lud verbũ eſt: nõ vt eſt plura copula captũ ſi⸗
gnificat oẽm actũ:ſed qꝛ non ſignificat for̃a
liter ⁊ adeq̃te actũ aĩe:ſʒ ſignificat etiã alios
act z alia entia.ideo terminꝰ ſequẽs Ulð ver
bũ eſt: ⁊ ab eo rectꝰ nõ ſupponit oↄfuſe tm̃ vir
tute illius bi eſt. ¶ Dr notãter ⁊ nõ ſenſus
exterioꝛis:qꝛ vᷣba ſignificantia actus ſenſus
exterioꝛis nõ faciũt terminũ ſtare ↄfuſe tm̃:
vt iſta verba video audio ¶ Dr notãter non
includentẽ negationẽ: qꝛ ſi talis dictio inclu
tũc terminꝰ ſequẽs nõ ſta⸗
ret ↄfuſe tantũ.ſed confuſe ⁊ diſtributiue:vt
ignoꝛo motũ ⁊ neſcio boĩem.ibi ille terminꝰ
motũ ⁊ ille terminꝰ hoĩem vpponut oↄfuſe
diſtributiue. ¶ Dr notanteprectus ⁊c.qꝛ ſi ta
lis terminus regeretur a ꝑte ante: tunc non
opoꝛteret ꝙ talis terminꝰ garet ↄfuſe tm̃:ſʒ
aliq ſtaret determĩate:⁊ aliqñ alio mõ. ¶ Df
notater ſignificãs rẽ ac.qꝛ ſi talis terĩuꝰ nõ
ſignificaret rẽ in quã denotat᷑ trãſire actus:
tuũc nõ ſupponeret ↄfuſe tm̃:vt ſoꝛtes cogno
ſeit aĩa ĩtellectiua boĩeʒ. ibi ille abltũs aia ĩ
tellectiua regit᷑ a ꝑte poſt ab bmõi dictõe:et
ſeqᷣtur xbũ:⁊ tñ no ſupponit ↄfuſe tm̃:ſed de
terĩate. ¶ Df̃ notãter: dũmõ nõ ĩpediat᷑: qꝛ ſi
iĩpediret᷑tunc non opoꝛteret p ſtaret cõfuſe
tm̃:vt cognoſco oẽm hoĩem.ibi ille termin?
holem no ſupponit ↄfuſe tm̃:ſed cõtfuſe di⸗
ri

Folio cxtix.

q terminꝰ ſupponẽs cõfuſe tm̃ m iſtã regu
la ſupponit diuerſimodo cõfuſe tantũ: q ter
mini ſupponentes cõfuſe tantũ pſᷣm alias re⸗
gulas:q; ſub rio ſtapte cõfuſe tm̃ ſ̃m iſtam
regulã nõ poteſt fieri deſcẽſus ꝓpter varia⸗
tionẽ appellatiõis. lʒ nõ repugnet terĩo q/
tũ ẽ ex ꝑte ſuppõnis eiꝰ:ſed ſub teris ſtãtibꝰ
ↄfuſe tm̃ ſ̃ᷣm regulas pꝛi⸗ datas:põt fieri de⸗
ſcẽſus diſiunctꝰ. VUñ ᷣm cõem vſum loquẽdi
iſta duo ba. ſ. ꝓmitto ⁊ reqͥro faciũt terios
ab eis a ꝑte poſt rectos ſequẽtes ſtare confu
ſe tm̃:vt ꝓmitto tibi equuʒ.ad cqͥtandũ reqᷣ⸗
ritur equus ibi ille terminꝰ equum ⁊ ille ter⸗

notabile
de diuer
ſitate ſup
põnis cõ
fuſe tm.

de reqͥro
ꝓmitto

minꝰ equꝰ ſupponũt cõfuſe tm̃.ſi tales ꝓppõ⸗

nes debeãt ſaluari in veritate.

1 Etiã ſᷣm cõeʒ
vſuʒ loquẽdi iſta ꝓpõ ↄcedit᷑

Iſte ſpoliauit

me denar ijs ſuppoſito etiã ealiqs denarios

*

retinuiſſem. x ſievfr vt dicunt multi lsier
termin rect? a tali vbo a ꝑte poſt: fiue a fiłi⸗

s verbis ex vi carẽtie debeant ſupponere

fuſe tm̃.Et hᷣ vr eẽ ſeptimã regulã pꝛiꝰpo
ſitã de ſuppõne ↄfula ⁊ diſtributiua. Saluã⸗
dotñ regulã pꝛi data ðꝛ ꝙ illa ppõ non oↄce
dit᷑:necẽ ↄcedẽda pᷣm rigoꝛẽ logice quocũq;
caſu poſito. Sed cõcedit᷑ loco illiꝰ: iſte dena
rijs me ſpgliauit.⁊ ibi ille terminꝰ denarijs
ſtat deteriate ⁊ non confuſe tantum.

¶ Quarta rla tał eſt. quilibet teriꝰ
cõitea tentus ſupponẽs materialiter: ſmpłr
vł ꝑſonalit᷑:ſequẽs nomẽ adiectiuuʒ nũerale
