illis pꝛedicatur gen generaliſſimũ eſſentia
liter.ſed non in quid.vt ſunt differentie.

¶ Lontra dicta pꝛimo arguitur ſic
diuiſum erxcedit mẽbꝛa diuidẽtia.ergo diui⸗
ſio eſt mala:antecedẽs patet:qꝛ diuiſum ſci⸗
licet dicibile verificatur de ſincathegoꝛeu⸗
mate ⁊ tamennullũ membꝛoꝛum diuidenti⸗
um verificatur de ipſo.¶ Secundo ſic argui
tur iſte terminus chimera nõ ſignificat ſub⸗
ſtantiam nec qᷓ;titatem:⁊ ſic de aljs.⁊ tamen
eſt vnum illoꝛum que dicugtur ſine comple⸗
xione.ergo diuiſio eſt mala.¶ Tertio ſic ar⸗
guitur iſti termini genus:ſpecies:⁊ ſic de a⸗
lijs.ſunt genera ⁊ ſpecies:et tamen non po⸗
nuntur in aliquo iſtoꝛum pꝛedicamentoꝛum
ergo diuiſio eſt mala.

¶ Ad pꝛimũ dicitur diſtinguendo
pꝛobationem antecedentis.qꝛ vel diuiſum
cõiter ſumptũ pꝛedicatur de ſincatbegoꝛeu⸗
mate:⁊ ſic cõceditur:vel diuiſum ponibile in
pꝛedicamento: et ſic negatur. ¶ Ad ſecun⸗
dum dicitur ꝙ licet ille terminus chimera:

Folio x

ſit incomplet᷑us vocaliter:non tamen mẽta⸗
lite.⁊ debet negari minoꝛ. el aliter poteſt
dici ꝙ iſte terminꝰchimera nõ põt ſuppone⸗
re pꝛo aliquo ⁊ ſoluit᷑ argumentũ. Ad ter⸗
tiũ ðꝛ ꝙ illi termini nõ ſũt terĩ pꝛie impoſiti
tionis.⁊ ſic de ipſis non eſt bic ad pꝛopoſitũ
ſed ſunt teri ſðce intentionis:⁊ ponuntur in
tentionis:⁊ ponũt᷑ in pꝛedicamento ſigni

¶ ;Hhis habitis dicendũ eſt de vno
quoq; pꝛedicamentoꝛum ⁊ pꝛimo ð
ſubſtãtia cũ ſit pꝛioꝛ alijs pᷣdicam̃t⸗

diuigit p pᷣmã
AEzZſcaʒ ¶ Pꝛi
ma ſubſtatia ẽ
eaue pꝛope pᷣn⸗
ihalife Kite⸗
dicit᷑ Ael pꝛĩa
ſubſtãtia eſt:que neq; in ſubiecto eſt
neq; de ſubiecto dicitur: vt aliquis
homo:aliquis equus. ¶ Scðde ſub⸗
ſtantie ſunt ſpecies in quibus ſunt
pꝛime ſubſtantie.Et haꝝ ſpecieruʒ
genera vt homo ⁊ animal.Eſt enim

Diuiſio

Diffiniti⸗
oneſ pime
ſubſtantie

Diffiinitõ
nes ſcðaꝝ
ſubſtatia⸗
rum

aliquis hbomo in homine qui eſt ſpe

cies:⁊ homo in animali quod eſt ge
nus.¶ Indiuidua ſubſtantie dicun
tu= pꝛime ſubſtãtie:quia pꝛimo ſub⸗
ſtãt alijs. ¶ Benera vero ⁊ ſpecies
eoꝛum dicuntur ſecunde ſubſtantie
quia ſecũdo ſubſtãt alijs:vt aliquis
bomo dicitur grammaticus:currẽs
⁊ amimal ⁊ ſubſtantia:ergo hbomo ðꝛ
grammaticus:animal et ſubſtantia
¶ Item ea que dicuntur de ſubiec⸗
to omnia pꝛedicantur nomine ⁊ ra⸗
tione:vt homo pꝛedicatur ð ſoꝛte ⁊
de platõe. Eoꝝ vᷣo q̃ ſunt ĩ ſubiecto
in pluribus quidem neq; nomẽ neq;
18 pꝛedicatur ð ſubiecto: vt hec ai⸗

de ſubſtã
tijs com⸗
paratiue

bedo:velhᷣ albũ.In aliqᷣbꝰ ant nomẽ

nibil pꝛobibʒ pꝛedicari de ſubiecto

Acceptio
nes ſube.

Cractatus Tertius

rationẽ vero pꝛedicari ð ſubiecto ẽ
impoſſibile:vt albũ pᷣdicatur de ſub
iecto.ratiovero abli nũqᷓ ð ſubiecto
pꝛedicat᷑. ¶ Item ſecundaꝝ ſubaꝝ
ſpecies eſt magis ſubſtãtia qᷓ; genꝰ
quia ſpẽs eſt pꝛopĩquioꝛ pꝛime ſub
ſtãtie qᷓ; genus:⁊ etiã qꝛ puribꝰ ſub⸗
ſtat. Quibnſcũq; enim ſubſtat genꝰ
eiſdem ſubſtat ſpẽs:⁊ cum hoc ſpe⸗
cies ſubſtat ipſi generi. Sʒ ſpeci
es ſpecialiſſime equaliter ſubſtant:
⁊ equaliter ſunt ſubſtantie:vt bomo

equus ⁊ ſimilia
. ¶ Circa huᷣc textum.

¶ Motandum eſt pꝛimo ꝙꝙ bic ↄnr
Pe.hiſpanꝰ ĩcipit determĩare de pᷣdicamẽtꝭ
in ſpeciali.⁊ pꝛimo ð pdicamento ſubſtantie
Ande iſte terminus ſubſtãtia capit᷑ dupłr
vt ſufficit ad pꝛopoſitum. Anoꝰvt eſt termi⸗
nus pꝛime impoſitionis ſiue intentionis: et
tunc ſubſtãtia eſt res per ſe n turaliter exñs

aut pars rei naturalitenexñtis Et h̊ mõ capi

endo illum terminuʒ ſubſtãtia eſt geuus ge

Intellec⸗
tus diniſi
onis ſube

Intellec⸗

neratiſſimũ:⁊ ſic nõ capit᷑ in diuiſione poſita
in textu. ¶ Alio modo capit᷑ iſte terminꝰ ſub
ſtãtia:vt ẽ terminꝰ ſcdðᷣe impoſitionis ſiue in
tentionis ⁊ ſic iſte teriꝰ ſubſtãtia ſignificat
termĩos abſolute ⁊ eſſentialiter potẽtes pꝛo
ſuba ſuppõere ſicut gña ſpecies ⁊ indiuidua
de pᷣdicamẽto ſube:vt hõ:animal:coꝛpus aĩa
tũ:⁊ boc mõ capit᷑ in diuiſiõe.¶ Ex quo patz
ꝙ diniſio ſic dz intelligi.De numero termĩo
rũ de gñe ſube:quidã termini ſũt pꝛime ſub
ſtãtie: quidã ſunt ſcdðe ſube. .

¶ Notandũ eſt ſcdo ꝙ petrꝰhiſpa.
diffinit pꝛimã ſubãm:⁊ dz diffinitio ſic intel
ligi Pꝛima ſuba eſt terminꝰpꝛedicamẽtalis
de gñe ſubſtantie:qui pꝛopꝛie et pꝛĩcipaliter
et maxima eſt inferius.¶ Dicitur notanter

¶Dicit᷑ notãter nec eſſentialiter de aliq ac.
ad drfiam ſecũdaꝝ ſubſtãtiaꝝ.Vñ in iſtꝭ dua⸗
bus diffinitionibꝰ iſtð cõplexũ pꝛĩa ſubſtan⸗
tia capit᷑ ſcðe intẽtionalit᷑: pꝛo terminis ſub
ſtãtialibꝰ de gñe ſubſtantie.Et ponit auctoꝛ
exẽplũ de iſtis diffinitionibꝰ:vt aliqs hõ.Et
capit auctoꝛ h̊ͥ cõplexũ aliqͥs bõ loco illiꝰ ter
mini ſingularis ſoꝛtes.vel loco iſtius termi⸗
ni ſingularis plato.

¶ Motãdũ ẽ tertio:q hic ↄñr pe.hi.
ponit diffinitionẽ ſecũdarũ ſubſtãtiaꝝ. in q
diffinitiõe ponit᷑ iſte noĩatiuꝰ plłis ſcde ſub⸗
ſtãtie:loco iſtius noĩatiui fingularis nume⸗
ri.ſ.ſecũda ſubſtãtia ꝓ diffinito. Et loco illo
rũ terminoꝝ gña ⁊ ſpẽs płis numeri debent
poni iſti termini ſingularꝭ numeri.ſ.iſte ter
minꝰ ſpẽs:⁊ iſte terminꝰ genꝰ.Et loco iſtius
ↄiunctionis copulatiue et:dʒ poni iſta ↄiun

ctio diſiũctiua vel.Et ſic pʒ ꝙ ſenſus diffini⸗

tionis debet eẽ talis. Scða ſubſtantia ẽ ter
minus pꝛedicamẽtalis de genere ſubſtàtie:
qui eſt ſpecies vel genꝰ ſub quo ↄtinẽtur pꝛi
me ſubſtãtie:vt iſte terminꝰ hõ:⁊ iſte termi⸗
nus aial.⁊ ſic de alijs.¶ Iſte textꝰ Eſt em̃ ali
qͥs:ſic intelligitur. iſte terminus ſoꝛtes vel
iſte terminus plato ↄtinet᷑ ſub iſto termino
homo tanqᷓ; inferius eius. Et iſte terminus
bomo qui eſt ſpẽs continetur ſub iſto termi
no animal.qui eſt genus.

¶ Notãdũ eſt quarto: iſte textus
Itẽ ea q̃ dicũt᷑:dñt ſic intelligi.Termini ſub
ſtãtiales qui pꝛedicãt᷑ de alijs terminis ſub⸗
ſtãtialibꝰ tanqᷓ de ꝑ ſe ĩferioꝛibꝰ eoꝝ:pᷣdicã
tur de eis ᷣe affirmatiue:⁊ eẽntialit᷑.¶ Iſte
tettus.Eoꝝ vero q̃ ſunt.ſic intelligitur. Ter
tiũ abſoluti de pᷣdicamẽto accidẽtiũ ſiue ab⸗
ſtracti:qͥ ſupponũt pꝛo re q̃ realiter ineſt ſub
iecto:nõ pᷣdicãtur de terminis ſubſtãtialibꝰ
vere affirmatine:nec eſſentialiter.ſʒ termi⸗
ni concreti bñ pᷣdicant᷑ vere affirmatiue:ſed
nõ eẽntialiter. Silr termini abſtracti de ge
neribꝰ accidẽti qui nõ fignificant ſine non

tus ſecun ꝓpꝛie ad dr̃iaz generꝭ gnaliſſimi.¶ Dicit᷑ no ſupponũt ꝓ aliq̃ re q̃ realiter ineſt ſubiecto
de diuiſio tater pᷣncipalłr. ad dr̃iam terminoꝝ acciden/ pꝛedicãtur vere affirmatiue de terminis de
nis eiuſð. taliñ ⁊ dr̃iaꝝ.¶ Dicitur notanter maxime ad genere ſube:ſʒ nõ pᷣdicãtur eſſentialiter: vt

driam ſpeciei ſpecialiſſime.¶ Adhuc auctoꝛ
ponit aliã diffinitionẽ pꝛĩe ſube que ſic dʒ in
telligi. Pꝛima ſubſtantia eſt terminus pꝛe⸗
dicamentalis de genere ſubſtantie: non pꝛe
dicatur ð aliquo denoĩatiue nec eſſẽtialłter

vt paternitas ⁊ filiatio bñ pꝛedicãtur de ter
minis de gñe ſubſtãtie.dicendo. Soꝛtes eſt
paternitas:plato ẽ filiatio:tñ non pꝛedican⸗
tur eſſentialiter. Iſte textus. Itẽ ſecunda
rũ ſubſtãtiaruz:ſic intelligitur: ſpẽs pluribꝰ

tanqᷓ de per ſe inferioꝛe.¶ Dicit᷑ non pꝛedi⸗ modis ſubſtãdi ſubſtat qᷓ; genꝰ:ſubſtat enim
catur denoĩatiue ad differentiam terminoꝝ ſpẽsvno modo ſicut ſubiectũ accidẽti. Alio
ſingu ariũ accidentaliũ.vt boc albũ ſᷣ nigrů mõ ſicut inferius ſuꝑioꝛi.Genꝰ vero ſubſtat

Intelle
ctus diu
ſionis ſe
cüde ſbe

Erxpoßitʒ
textualis

ſe uctirient pik ite 4
itilktlungenoti ſunt
eri ſuba cdeintetionalt:
ddiſtigneco nuior, ud
Gro wie intetioralt t fe
Alo nõ ſcde inrtetiomliter
ſ. dĩ ſibſtareqiapet gi
leſubiecti alicu ſoꝛne. ⸗
inetionliter c ce iten eihe
geriorgvelee ſubin alicui ⸗
Centisiueprogri. (Bater
Coniunctiocopulatinter don
nctionis difiüictiue re.

u Cbis uſis deicüi
uſke dcpetanb ſbe

aſcbſtine ſubonote⸗

1**

tie
— t
U und Nrd unii
otäcätert

mmni ſfne.. plexia,,
ifingulig ,, dn dlih

lten

7 AIES

mms edicametalisde gher ie
wieſt ſpeges vel gen ſoon⸗
us aial.: ſi dealig. (Ieten gg,
erſie imelligitur. iſetenninsſn
e tenminns plato Ninet iih ſthin⸗
omo tanqᷓ inferins eins Eiffeimn⸗
omo qui eſt ſpes continenr iwiſen
d mimal. Oni eſt genus,
Motädu eſt quanoo tſetn
itualib tanc de ſe iſcnahin
r de eis veaffirnatine:eintu

rttus. Eor veroqſunt ſel

11 inen de 5 5 1 meto gecienulal
Habſoluti de palcameloai
* “
15 e wafed fea teru
racti. 4 ſupponüt Pe⸗ ſeqfe n

ſiſhee
225. fermints DN
H.N Füledtur de kermInts

Wherde
„ 5 Heamt veresſure
— RDWlron
XKr büpchan rye

Ad rões
in oppm̃.

Pꝛia ꝓpᷣ
etas ſ be.

De ꝓpꝛietatibꝰ ſubſtãtie xli

tantũ pꝛĩo mõ. Vel aliter ſic intelligitur iſte ſtantia ẽ in ſubiecto. Hoc aũt nõ eſt
textꝰ.Termini cões de gñe ſubſtãtie qͥ ſunt ꝓpꝛiũ ſubſtãtie:ſed etiã differentie
ſpẽs reſpectu pluriũ pᷣdicatoꝝ de gne ſubſtã

tie ſubijciũtur directe qᷓ; eoꝝ gña:vt iſti teri cij . e* Olſe
bõ ⁊ aſinꝰ ſubijciũt᷑ directe pluribꝰ pᷣqicatꝭ ð rẽtijs ſubſtatie. ¶ Nec eſt inſtãtia

gñe ſubſtãtie qᷓ iſta gña aĩal coꝛpꝰ ⁊ ſubſtan⸗ de Ptibus ſubſtãtie q̃ ſunt in ſuo to
tia. Sed ſpẽs ſpecialifſime ĩmediate ↄtente to:⁊ iõ videtur eſſe in ſubiecto:q;ꝛ a⸗
ſub iſto gne ſubijciũtur directe eque multis lius ẽ modus eſſendi in:vt accidẽs
pꝛedicatis de genere ſubſtantie. . in ſubiecto:⁊ alius ſicut pars eſt in
¶ Qõtra dicta pꝛĩo arguit᷑ ſic.ma⸗ ſuo toto:vt pꝛiꝰ patuit.¶ ¶ Scda eſt
teria eſt ſubſtãtia ⁊ ſiti foꝛma: ⁊ tñ nõ eſt pꝛi
ma ſubſtãtia nec ſcdᷣa.ꝗ pꝛĩa diuiſio ſubſtan⸗
tie ẽ inſufficiẽs. Scðo ſic af. diffinitiõezʒ
pꝛĩe ſubſtãtie:mat᷑ia pꝛĩa ſubſtat foꝛme ſub⸗
ſtãtiali:⁊ alijs foꝛmis ſubſtãtialibꝰmateriali

eaꝝ cõuenit vmuoce pᷣdicari de pꝛi
mis. Hec em̃ oĩa pᷣdicãtur de pᷣmis
ſubſtãtijs noĩe et ratione quare vmni
bꝰ ppᷣe pncipalłr ⁊ max e.⁊ tñ nonẽ pꝛĩa ſub uoce pꝛedicãtur. CTertia eſt:oĩs
ſtãtia. g pꝛĩa diffinitõ ↄuenit alijs diffinito. pꝛĩa ſubſtantia ſignificat boc aliqᷣd
¶ Tertio ſic ar̃ õ diffinitionẽ ſcðe ſubſtãtie: id eſt indiuiduũ ⁊ vnũ numero, Sed
bõ ⁊ aſin ſũt ſcðᷣe ſubſtatie:⁊ tñ nõ ſuut ſpẽs ſcða ſubſtãtia videt ſignificare boc

⁊ baꝝ ſpẽꝝ gña:& diffinitõ ẽ inſufficiẽs. Mi famj 2 Url
noꝛ ptzʒ:qꝛ illa dicibilia nõ ſunt gña: ergo nõ aliquid ſub appellatiõis figura: eo

Are es 2 pari ſpecier igenern ſentia eius:nõ tñ ſigniſicat hoc ali⸗
¶ Ad pꝛimũ ðꝛ:ꝙ lʒ mat᷑ia ⁊ foꝛa lent ne e Nit-
ſint ſubſtãtie:vt capit᷑ iſte teriꝰ ſuba pꝛĩe in⸗ quid ſed poti qualequid ſiue quid
tẽtiõalit᷑ ⁊ large:nõ tñ ſunt ſube ſi capiat ille cõe:nõ enim illud quod ſignificat᷑ ꝑ

cõpetit:⁊ hoc intelligitur de diffe⸗

NRemoue
inſtãtiã.

Secũda.

oĩbus ſcðis ſubſtãtijs ⁊ differẽtijs

Tertia.

ꝙ eſt in pꝛĩa ſubſtãtia:vel etiã de eſ

teriꝰſuba ſcðᷣe intẽtionatłr a ſtricte.O Ad ſᷣm ſecundam ſubſtantiam eſt vnuʒ nu⸗-

ðꝛ diſtiguẽdo maioꝛẽ:q;ꝛ ſubſtare capit᷑ dup.
Rnoꝰ pꝛiĩe intẽtionałr ⁊ ſic maioꝛ ↄceditur.
Alio mõ ſcde intẽtionaliter ⁊ ſic negat᷑ ma⸗
ioꝛ. AUñ ſubſtare qñ capit᷑ pꝛĩe intẽtionalit᷑ ẽ
eẽ ſubiectũ alicuiꝰ fonne. Sʒ qñ capit᷑ ſcðe
intẽtionaliter ẽ eẽ ĩteri reſpectu alicuiꝰ ſu⸗
perioꝛis:vel eẽ ſubᷣm alicuiꝰ pᷣdicabilis acci⸗
dentis ſiue pꝛopꝛij.¶ Ad tertium ðꝛ ꝙ illa
coniunctio copulatiua et: ponitur loco con⸗
iunctionis diſiũctiue vel.
¶ His viſis dicẽdũ ẽ de cõitatibꝰ erponẽdo iſtã ꝓpꝛietatẽ:iſte termin ſubſtã
⁊ ꝓpetatibꝰ ube ¶ Pꝛia ẽ. Cõe ẽ tia captꝰ pꝛĩie intẽtionalit᷑ ẽ ſubiectũ illiꝰ p
oĩ ſubſtãtie ĩ ſubo no eẽ qꝛ eẽ in ſub pꝛietatis:et illa ꝓpꝛietas ſic expoſita vt cõi⸗
iecto ↄpetit ſolũ acgiitl ce
. Irtic dr mirt en S me, exponi biſ.
uulſtanie Rdi 1 mitione delce qꝛ ðꝛ in textu ꝙ iſta ꝓpꝛietas conuenit alijs
ubltatie, de lecudis aut pʒ iductoe ubſtãtia. ſ. dẽntijs iubalibus qð nõ eẽt ve⸗
⁊ ſyllogiſmo.Inductiõe ſic: hõ nõ ẽ rũsm illã expõnẽ: ſed bñ eſſet verũ exponẽ⸗
in ſubo:equꝰ nõ eſt in ſubo: ⁊ ſic de do terĩs. Et tõalioꝰ logicaliter ſiue de terĩs
ſingulis:ergo nulla ſcða ſuba eſt in
ſubiecto. Syllogiſmo ſic: mibil eoꝛũ
q̃ ſunt in ſubiecto pᷣdicantur noĩe ⁊

mero: ſicut illud quod ſignificatur
per pꝛimã ſubſtantiam.
¶Circa bunc textum.
¶ Notãdũ ẽ pꝛĩo:ꝙ bic ↄñr pe.biſ.
determĩat de ꝓpꝛietatibus dicibiliũ de gñe
ſubſtãtie.¶ Un pꝛĩa ꝓpꝛietas exponit᷑ dupli

citer. Anomodo realiter ſiue de rebus ⁊ boc
oſic:ihoc cõplexũ eſſe ⁊ nulli ſubiecto ineſſe tã

firmatiue ⁊ nõ denoĩatiue directe ⁊ nõ in cõ
creto nec in abſtracto eſt cõe termis de gñe

rõne de ſubiecto:ſed oĩs ſecũda ſub
ſtantia pꝛedicatur nomie et ratione eſt ſubiectũ buius pꝛopꝛietatis.
de ſubiecto:ergo nulla ſecunda ſub⸗ ¶ Notãdũ ẽ ſecũdo:qꝙ iſte terminꝰ
f

Etpõ rea
lis pꝛie ꝓ
petatis.

õᷓ̃ᷓ accidẽs ẽ cõe oĩbus ſubſtãtijs. Et boc mõ

expõ logi
calis eiui
dem.

exponit᷑ ſic:boc cõplexũ poſſe pᷣdicari vᷣe at⸗

ſubſtãtie:⁊ boc mõ exponẽdo ꝓpꝛietatẽ iſte
termin ſubſtatia ſcdᷣe intẽtioualiter captus

Acceptõ
nes ſub⸗
ſtantie,

expõ ſcde
4 H tatis

ractatus Tertius.

ſuba ſcðoꝰ intẽtionalr captꝰ adbuc capit᷑ du
plr. Enoꝰ ſtricte ꝓ terĩs de pᷣdicamẽto ſube
qͥ terĩ ponũtur in recta linea pᷣdicamentali ſi
cut gña:⁊ ſpẽs:⁊ indiuidua.Et q̊ mõ dfie de
gñe ſube nõ ſũt ſube:qꝛ nõ ponũtur in recta
linea pᷣdicamẽtali:ſʒ ſolũ lateraliter:⁊ ſic ca⸗
pitw᷑ in ꝓpetate iſte terminꝰ ſuba ꝓ ſubiecto
ꝓpꝛietatꝭ ⁊ ꝓpꝛietas ſibi ↄueni penes ſcðʒ
modũ ꝓpꝛij.¶ Alioꝰcapit᷑ large ꝓ oĩbꝰterĩs
de pᷣdicamẽto ſube:ſiue ſint in recta linea pᷣ⸗
dicamẽtali:ſiue nõ.⁊ ſic nõ capit᷑ ꝓ ſubiecto
ppꝛietatis in textu:qꝛ ſic capiendo illũ ter⸗
minũ ſubſtãtia ꝓpꝛietas ſibi conuenit q̃rto
modo:et ſic non conuenit alijs a ſubſtantia:
quod eſt contra textum.

¶ otãdum eſt tertio:q B̊ ↄnñᷣr au⸗
ctoꝛ ponit ſcdᷣam ꝓpꝛietatẽ ſube:q̃ ſolũ expo
nit᷑ logicałr ſiue de terĩs:⁊ nõ de rebꝰ ſignifi
catis ꝑ terĩos:qꝛ res ſignificate ꝑ terios de
pᷣdicamẽto ſube nõ pᷣdicãtur vniuoce.Et ex
ponitur ſic:bhoc cõplexũ pᷣdicari vere ⁊ affir⸗
matiue ⁊ eſſentialit᷑ de pꝛimis ſubſtãtijs:con
uenit ſcðis ſubſtãtijs ⁊ eaꝝ differẽtijs. Et ſi

capiat᷑ ſtricte iſte terminꝰ ſuba:tũc iſta ppᷣe⸗

Diſtictio
ꝓdicatio⸗
nis ynino

tas eſt ꝓpᷣa ſcðᷣo mõ:ex q nõ ↄuenit ſoli ſcðe
ſube:ſed etiã differẽtis:⁊ ſic ſubiectũ iſtiꝰ ꝓ
pꝛietatꝭ ẽ iſte teri ſcdᷣa ſuba:ſcðᷣe intẽtionali
ter et ſtricte captꝰ.Si vero capiat᷑ large ſibi
ↄuenit q̃rto mõ:⁊ ſubiectũ hui ꝓpꝛietatis ẽ
iſte terminꝰ ſcða ſuba ſcðᷣe intẽtionaliter et

large captꝰ. ¶ Et capit᷑ dupłr pᷣdicatio vniuo

ca. no mõ gñaliter pꝓut vniuoca diffinita

ſunt pꝛius:⁊ diſtinguntur ↄtra pᷣdicationeʒ
equiuocã ⁊ nõ cõtra denoĩatiuã:⁊ boc mõac
cidentia ↄcreta pᷣdicãturvniuoce de pꝛĩa ſub

ſtãtia.¶ Alio mõ capit᷑ pᷣdicatio vniuoca ſpãe

liter:vt diſtinguit᷑ ↄ pꝛedicationẽ equiuocꝗ:

q denoĩatiuã et boc mõ cõuenit ſcðis ſubſtã

ttellect?
tertie p⸗
pꝛietatis

tijs ⁊ differẽtijs earũ reſpectu pꝛimarũ: nec
hoc modo pᷣdicãturvniuoce concreta accidẽ
tium de pꝛima ſubſtãtia:licet bene pꝛedicen
tur vniuoce de ſuis inferioꝛibuns
¶ Notanduʒ eſt qrto: bic ↄnñᷣr au⸗
ctoꝛ ponit tertiã ꝓpꝛietatẽ ſubſtãtie q̃ ſoluʒ
exponit᷑ de teris:⁊ nõ de rebꝰ: ꝛ ſolũ terĩs
ↄuenit ſignificare ⁊ non rebꝰ ꝗ nõ ſunt terĩi.
Et exponit᷑ fic:hoc cõplexũ ſigre ſubam ſin⸗
gulariter ⁊ eſſentialiter ſiue ſine cõnotatio⸗
ne aliena ↄuenit oibꝰ terĩs ſingularibꝰde ge

dis ſubſtãtijs. Eñ pꝛĩa ſubſtãtia ⁊ ſcðᷣa ean⸗
dẽ rẽ ſignificãt: ſed boc eſt diuerſimode:qꝛ
ſcða ſuba ſignificat cõiter.⁊ pꝛĩs ſuba ſignifi
cat ſingulariter. Sitlr etiã lʒ terĩ ↄcreti ſin⸗
gulares de gñibꝰ accidẽtiũ ſigniſicẽt ſubam
ſingulariter: nõ tñ eſſentialiter: fiue ſine cõ⸗
notatõe aliena:vt boc albũ fignificat rẽ que
eſt alba ⁊ ↄnotat circa illã albedineʒ:et ideo
nõ dicitur ſigniſicare boc aliquid.

¶ Eõtra dcã pꝛio arguit᷑ ſic. Dꝛie
de gſe ſube ſunt ſube:ergo nõ ſunt alie a ſub
ſtatijs ꝑ ↄñs młe ðꝛ ĩ textu ꝙ pꝛĩa ꝓpᷣetas
ſubſtãtie ↄuenit alijs a ſuba: qꝛ ↄuenit diffe
rẽtijs ſubſtãtialibꝰ.¶ Scðo ſic ar.ſcda ꝓpe⸗
tas ↄuenit pᷣmis ſubſtãtijs:cũ pꝛie ſube pᷣdi
cent᷑ de ſeipſisvniuoce: male dictũ ẽ q illa
ꝓpꝛietas ſolũ ↄuenit ſcõis ſubſtãtijs:⁊ earũ
differẽtijs. ¶ Lertio ſic af. tertiã ꝓpetatẽ
ſcðe ſubſtãtie ſigniſicãt h aliqͥd:ergo ſignifi
re p̊ aliqͥd nõ ſolũ ↄuenit pꝛimis ſubſtatijs:⁊
ꝑoñs male ðꝛ ꝙ ſola pꝛĩa ſubſtantia ſignifi⸗
cat hoc aliqͥd Añs pʒ:qꝛ ſcðe ſubſtãtie ſigni
ficãt h̊ vnũ in nũero:g ſiont boc aliquid.
¶ ' Ad pꝛimũ ðꝛ lʒ daie de genere
ſude ſint ſubſtãtie: large capiẽdo illũ terĩm
ſubſtãtia:nõ tñ capiẽdo illũ terĩm ſuba ſtri⸗
cte.Ad ſcõm ðᷣꝛ ꝙ lʒ pꝛĩe ſubſtãtie pᷣdicẽtur
de ſeipſis vniuoce pᷣdicatõe ĩoꝛdinata:nõ tñ
pᷣdicatiõe oꝛdinata. Eñ pᷣdicatio oꝛdinata ẽ
illa in q̃ p̃dicat᷑ aliqð pᷣdicabile ꝓpꝛie dictuzʒ
de ſuo ſubijcibili.Et pᷣdicatio xa inoꝛdina⸗
ta eſt illa pꝛedicatio vbi nullum pꝛedicabi⸗
le pꝛepe dictum pᷣdicatur de ſuo ſubijcibili.
¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ duplir põt ĩtelligi ꝙ aliqͥs
terminꝰ ſignificet h̊ aliqͥd. Unoꝰ qꝛ ſignifi⸗
cat hoc aliquid qð eſt vnũ numero: ⁊ ſic oĩs
terminꝰ de gñe ſubſtãtie ſignificat hᷣ aliqͥd.
Alioꝰ qꝛ ſignificat ſubſtãtiã ſingularit᷑ ſiue
eſſentialiter: ſiue ſine cõnotatione aliena:et
ſic ſolũ pꝛie ſubſtãtie ſigñt boc aliquid.
¶ Quarta ꝓpᷣems. ſubſtatie nihil
eſt Zꝛiũ. Sʒ boc nõ eſt ꝓpꝛiũ ſubſtã
tie:qꝛ nõ ↄuenit ſoli ſubſtãtie:ſʒ etiã
qᷓ;titati:⁊ qbuſdã alijs. ¶ Quita p⸗
pꝛietas eſt.ſubſtãtia nõ ſuſcipit ma
gis neq; minꝰ.Mõ eĩ dico ꝙ vna ſub
ſtãtia nõ mag! ſubſtat qᷓ; alia:ſed di

nere ſube q̃ ſunt pꝛĩe ſubſtãtie.Et h̊ ↄpleruʒ ꝰco ꝙᷓ vna queq; ſuba ſᷣm eẽ ſuũ nõ

ſignificare ſubam cõiter et eſſentialiter: ſi⸗
ue ſine ↄnotatiõe aliena cõuenit oĩbus ſeciᷣ

intẽditur neq; remittit᷑ vt albũ qñnq;
eſt magis albũ:qnq; minus album.

Add rões

Quid pᷣdi
catõ oꝛdi
nata ⁊ ioꝛ
dinata.

Quarta
ꝓpꝛietas

Quint.

ſſccepeibue ſanttat
gtſmitatege figi
Geſtſibiegiie
ſo ventoʒoni ſee

Trabunt

¶Notaczeſtpꝛino
Geteraucoꝛ ponit guuni
idupkr pötetponi Unon
ſch ro ſum ignttüre
Nern resnö bßs dligniſt
Fiameſ pprinzſchomo
tenniniſuberpteſt tennin
1ſc nentoib'redſnel
bicicti enur uiti

fipoͤdu⸗
ſerner
kepropri⸗
ntis

N

t ſubſtutie: large ietoiiinin
rnõ tñ capcdo illi teninſihft
ſcom d e pꝛie ſubſtite in
is vniuoce pdicatöe iortimnnif
dc ordinata. Gi öcdicnioodimi
pdicat aliqð pdicobile gnediy
ndijcibili. Et pdicatio miin
apꝛedicatio vbinullum gelh/
dictum pdicatun de ſoſtzici
niü dꝛ e duptr por teligig h
ſignificet H alig. Dd ini
liquid qdeſt vni nme
de gie ſubſtuͦtie fgniſcn i
ſaificnt ſubſtütii iſllin
liter: fue fine cönotationedlche

Ulel. „ 1 ,ald.
. 6⸗ CKA.
e ubſtätie ſigñt b .

1
1

De Subſtantia Folio xlij.
Soꝛtes vero nõ eſtmag hõ vno tẽ⸗ ſua natura ꝓpter vnionẽ pluriũ graduũ eiuſ
poꝛeqiᷓ; alio tꝑe nec mag bõ qᷓ; plato dem ſpẽi:⁊ in eodẽ ſitu ſubiecti pꝛeciſe ⁊ade
Sexta ꝓpꝛietas eſt ppꝛie ꝓpꝛiũ eſt quate:ↄuenit oĩbus rebꝰ que ſunt ſi ubſtatie.
ſubſtantie cũ ſit vna ⁊ eadẽ numero ⁊ boc mõ exponẽdo boe cõpletũ eſt ppꝛiũ ſe
ſm ſun mutationẽ eẽ ſuſceptibilẽ Zal tranalr eoner d Mlie moͤ ertu, ag rui
mutatione e ptibile ↄ tionattr capti. ¶ Alio mõ exponitur logicalr
oꝝ vt idẽ hõ aliqñ eſt albꝰ:aliqñ ni⸗ ⁊ boc ſic:boc complexũ terminꝰ nõ potẽs xe
ger:aliqñ calidꝰ:aliqñũ frigidꝰ. aliqũ ⁊ affirmatiue pᷣdicari de alio cũ iſtis aduer⸗
pꝛauus:aliqñ ſtudioſus ¶ Neq; eſt B magis⁊ eninneefönevit eis de genere
nſtãti efffie adẽ ozo. ſube: h mõ exponẽdo boc cõplexũ eſt ꝓpꝛiũ
Setta gin ch alin ea geft R ſcðo mõ reſpectu huiꝰ terĩ ſuba ſcðᷣe intẽtio
memonz falſa:tñ nõ ẽ in ſui mutationẽ: ſ m eliter captici coneniar ol no ſolitec auo
inſtätiaz. HD I5 etiã ↄuenit terminis de genere qtitatis.
i mutationẽ rei:vt qꝛſoꝛtes ſedet vel 13 .
currit. Et iõ nota ꝙverũ ⁊ falſuʒ ſũt ¶ NMotãdũ eſt tertio ſuſcipere ma
in rebꝰ vt in ſubiecto:⁊ ſũt in oꝛone gis ⁊ min capit duplr. Eno mõ logicaliter
de veri⸗ vt in ſigno. Elñ equocat᷑ modꝰ eſſen⸗ ⁊ ſic eſt poſſe pᷣdicari vere ⁊ affirmatiue cuʒ
tate ⁊ fal⸗ di in:cũ ðꝛ:veꝝ ⁊ falſũ eſſe in rebꝰ ⁊

iſtis Foskeru mager i tunc ſi Migige
Rin. CX 2* mag vel minꝰ ſignificat tales terios.ſ.albũ
ſitate no⸗ in oꝛone.Silr equocat᷑ ſuſceptibile ni eiqͤfri an ſic de alijs terĩs qͥ pñt
dilis. 11 guocat I . nign calidü: kfrig i 4 5
tadiis · cij ð res eſt ſuſceptibilis veri ⁊ fal pᷣdicari cũ illis aduerbijs magis vel minꝰ vt
ſi ⁊ oꝛo eſt ſuſceptibilis veri ⁊ falſi. dicẽdo ſoꝛtes eſt magis albus ꝙᷓ plato.Alio
Sicut equocat᷑ ſuſceptibile cum ðꝛ mõ ſuſciꝑe magꝭ vel min capit᷑ realr ſiue pᷣ⸗
vꝛina ẽ ſuſceptibilis ſamtat: ⁊ aĩal me intẽtionaly.a boc duplr. Uno mõ vt tm̃
ſuſceptibile ſanitat! . PHec em̃ ſuſci⸗ valet ſieut ſuſciꝑe in ſe tanqᷓ; ſubiectũ quali⸗
pit ſanitatẽ:qꝛ ſignificat eã:illud ᷣo
qꝛ eſt ſubiectũ eiꝰ:⁊ ita hoc ꝓpꝛium

tatẽ magꝭ vel minꝰ intẽſaʒ ſiue ſimul ſiue ſuc
ceſſiue:⁊ pᷣ mõ nõ capit᷑ ĩ ꝓpoſito qꝛ illo mõ
nõ ↄuenit oꝛoni ſed ſoli ſubſtantie
¶ Circa bunc tettum.

ſuba bene ſuſcipit magis ⁊ minꝰ:vt in ſoꝛte
eſt albedo q̃ eſt foꝛma magis vel minꝰ inten
¶ Motaduʒ eſt pꝛimo.ꝙ bic conſe⸗
quẽter auctoꝛ ponit quartã ꝓpꝛietatẽ ſube:

ſa:qᷓ; albedo exiſtẽs in platone vel in cicero⸗
ne.¶ Alio mõ capit᷑ vt tm̃ valet ſicut ens po⸗
tens intendi vel remitti gradualiter in ſua
natura:pꝛopter vnionem graduum plurinʒ
0 eiuſdẽ ſpeciei in eodem ſitu ſubiecti pꝛeciſe:
q̃ dupłr põt exponi. no mõ realiter ſiue de
rebꝰ q nõ ſunt ſigna:⁊ tũc exponit᷑ ſic:hᷣ cui
plexũ res nõ bñs aliquã foꝛmã realiter ſibi
ↄꝛiam eſt ꝓpꝛiuʒ ſcdðᷣo modo reſpectu buius
termini ſuba:vt eſt terminꝰ pᷣme intẽtionis
⁊ ſic ↄuenit oĩbꝰ rebꝰ que ſunt ſube:ſed non
ſolũ cũ etiã ↄueniat quãtitati.¶ Alio mõ ex
ponit᷑ iſta ppꝛietas lo gicaliter ⁊ tũc exponit᷑

ſic:boc complexũ terminꝰ nõ habẽs aliũ ter

LCertia

Expð du⸗
plex quar
te pꝛopꝛi⸗
etatis

pꝛietatẽ realiter:quia illo modo capiẽdo ſu⸗
ſcipere magꝭ ⁊ minꝰ nõ cõuenit ſubſtãtie.

¶ Quarto notãdum eſt circa bunc
textũ. Pꝛopꝛie ꝓpꝛiũ eſt ſubſtãtieę ⁊c.q ꝛiſta
ꝓpꝛietas dupliciter exponitur. Uno mõ lo⸗

gicaliter: ⁊ hoc ſic.boc complexum terminꝰ tat
ſubijcibilis ſucceſſiue reſpectu pꝛedicatoꝝ j

Accepti⸗
ones de
ly ſuſcipe
re magis
7 minus.

⁊ adequate.⁊ hoc modo capitur exponẽdo ꝓ

Et᷑põ da
plexſexte
pꝛopꝛie⸗

minũ ſibi ↄꝛiũ:ↄuenit oĩbus terminis de ge rioꝛum foꝛmas contrarias connotantium ꝓ

nere ſubſtãtie:ſz nõ ſolũ ↄuenit illis: cũ etiãẽ pter mutationem rei:pꝛo qua talis termin⸗
ↄueniat terminis de genere quãtitat:.Et il⸗ ſupponit:eſt pꝛopꝛium quarto modo reſpe⸗
lo mõ exponẽdo ſubiectũ huiꝰ ꝓpꝛietatis eſt ctu iſtius termini ſubſtantia ſecunde intẽtio
iſte terminꝰ ſubſtãtia ſcdᷣe intétiõalit᷑ captꝰ. naliter capti:vt cõmuniter dicit᷑. ¶ Alio mo
⁊ iſta pꝛopꝛietas eſt ſibi ꝓpꝛia ſcðo modo. do exponitur realiter: ⁊ hboc ſic.boc comple⸗/
ůõ xum ens ſuſceptibile ſucceſſiue qualitatũ cõ
Eepõ du/ ¶ MNotãdũ eſt ſecũdo:q bic ↄſe equẽ trariaꝝ in ſe tanqᷓ ſubiectũ ſᷣm ſui mutatio/
plex quin ter auctoꝛ ponit qnta ppᷣetatẽ ſube:que etiã nẽ couenit rebus que ſunt ſi ubſtantie 2 boc
te pꝛopꝛi duplr põt etponi. Eno realr: ⁊ ſic erponit᷑ modo ſubiectum illiꝰ ꝓpꝛietatis eſt iſte ter⸗
etatis. Eys nõ potẽs intẽdi ⁊ remitti gradualr in minus ſubſtãtia pꝛime totemtonalitf captꝰ?

C Cractatus Tertius. Etene⸗
¶ KContra dicta pꝛim . Eoridieſt g'
Jgnis Zꝛiat᷑ aque: hr Haahanihe ptes coꝛpoꝛis ad ſuperficiem ꝓtes Ciln benet
ſthtie ſubſtutie eil aligd otrariuz ¶ Gede aũt tempoꝛis ad nunc:vt pꝛeterituʒ ip d in ſubt
ſcarguit otraqntã phetatt. pꝛim ſuda en A erul ad nreſens. partes aut loci un, ſiſef lonugiun
mag i luba ; cda. ipes magj ſuba iᷓ geny. ad eundem terminum copultur ad ant Gggniſtinnnii
Rea L “ ſuſcipit magis ⁊ minꝰ.Tertio quem coꝛpoꝛis ꝑticule copulantur niſnmnlifnine
62 tiniſtn⸗ „ra ſextã ꝓpꝛietatẽ.ofo eſt ſuſce⸗ . 1 ſeritut⸗ inßch⸗
P ilis pꝛedicatoꝝ ↄtrarioꝝ.ſ.iſtoꝝ pᷣdica⸗ ¶ Circa bunc tet᷑tum ſente e nifn
ar veriͦ: fallun. rf no eit ſupnatia ergo ¶ notãdũ — elnneadla⸗ lir
iſta ꝓpꝛietas nõ ſoli ſubſtãtie conuenit. terp orajar eſt heund bic ↄſequẽ⸗ Intelle cnns leheien ir⸗
. . . p· b.determinat de ſcðo p:edicamẽto ſcʒ ctus diui R , rii⸗
Ad rato ¶ Ad pᷣmũ ðꝛ ꝙ licet ignis ⁊ aqua de qtitate pꝛimo ponens vnã diuiſonẽ q 5 fonisq⸗ ginene e ge n
Zid etio rariatur icet ignis aqua ſic intelligi. de numero geneꝝ ſubal titatts fetetni ini reni ti⸗
in op Otrariatur m ſuas qualitates hH eſt qualitas bui gñis gñaliſſimi:qᷓtitas: * fubalternop uitatts. mmrioni sli
poſitum., inis otrariatur qualitati Ali gñis gñalifſimi:q;titas:alið genꝰ ſubal⸗ Quid adnn tore
vontum, Snis frigtaltatl aen itati aque vt caliditas ternum eſt quãtitas ↄtinua:aliud eſt qtitas titas d⸗ Rtinnceti
ᷣm naturaʒ ei ſi arte Tſ iltund qð eſt ignis diſcreta.¶ Quãtitas diſcreta.ſolet ſic deſcri⸗ ſcreta: 4 Ci aaoyill htlaan.
aqua. ¶A Sdns am nõ ↄtrariat illi qdð eſt bi:ꝙ eſt quatitas cuiꝰ ꝑtes non copulant᷑ ac de ſy E veliſuin niccptttiit
ſuba vt rruninne doe ſa terniſ at rentn Sõgz:d en eincipii vni er buseins, mnn ſmi gen ſin
5 õäs . . inis alteriꝰ:q̃ diffiniti ti 3 ogerl Nesd. Pzi
mn ene Haica cũ iis aduerbijs magis et pliciter falla. dz lrino lea taeen An⸗ nc heie
eeabna ò capiẽdo eſt terminus de ge ſcreta eſt qᷓ;titas diuiſibilis ĩ plures ꝑte . s, aftiu dnu⸗ gibi
erad atie ⁊ nõ capit᷑ ibi vt eſt terminus ſcretiue ¶ Et ðꝛ ↄnr in textu nri 18665 ſop wiantn ze⸗
cũ lllis adnerb cũ illo modo nõ pꝛedicatur tinue ſunt due ſpecies ſcʒ nbKerns vorate . ſnitree en
Noltmertdem,ia Niltte del ter⸗ Sedq b inſeqr or ſtotele. non eſt locutns Quid qᷓ inſeſelem
3102 P 5 ao it tuſceptibine ꝛedicatoꝝ vm veritatẽ:ſʒ ſᷣm opini . o atid iltn
Diutſio. Selor in mnntationcz re ſignificate ꝑ ipam vigẽtẽ.Et de iſto igebie 1n, aſi tnan con hhutt nt de hine
nvm mutationẽ ſui. titas ↄtinua ſolet ſic diknirkpeſtgugtitas rinng, ftanienie,
Quid Go⸗ , „ , cuius ꝑtes copulãt᷑ ad aliquẽ terminũ 6 tieſtl auotſis: 1ac der
titas S Uãtitat aliud ↄtinuuʒ nẽ:q eſt finis vniꝰ Partig⸗ peigeipiii alrert⸗ nſernſig Ntciͦ gueritind
tinua. Valiud diſcretũ. ¶ Quã q̃ diffinitio ſolet ſic intelligi. Quatitas con⸗ hfifteher une 4
Quid i⸗ ltitas ↄtinua eſt cuiꝰ p⸗ tinua eſt quãtitas cuiꝰ partes copulantur ad trdenze tcit nn
titas di NAtes copulãt̃ ad eũdem Plidn sveide⸗ ſcom aliquid ſui en pꝛinci⸗ ietickarduchtshns
ſeretaer ſterminũ coez vt ptes li innvnn Reign fz alis eiꝰ partẽ eſt ſinis al ¶Con decu piioſ
pes eius nee copulãtur ad pũctũ.¶ ¶ Eſt aũt elias fueplures alitne⸗
diſcreta qtitas: vt numerꝰ ⁊ oꝛatio hHotãduui eſt ſecundo qꝙ bic con⸗ Wengrüigi
Eñ due ſunt ſpẽs eius.nõ em̃ eſt in Rquẽter auctoꝛ diuidit quãtitatẽ ↄtinuã in netegonaleddune
numero aliqͥs terminꝰ cõis:ad queʒ qnq; ſpecies:q ſatis patẽt in textu. Et ꝓbat idicee (Lenofri,
Ptes eiꝰ copulantur. vt in decẽ quin Ia linen ler ne venc t A 1e erertu. —
q; t qnq; aut tria T feptẽ ad I linea ſolet ſic deſcribi. Linea eſt longitu ahihltethkr ieme
ter ninũ copulãt᷑ ſecſe re diſ⸗ llum do ſine latitudinea ꝓfunditate. qᷓ diffinitio A rnoclamninis
fum 33 . emp diſcreta eut eet eſ ſimpliciur falſa. Et dʒ ſic intel Lines nteppf. ¶ Wois föes dey
Spẽs ꝙᷓ vni Eſt aut numerus multitudo ex ligi. Linea eſt magnitudo menſurabilis ſᷣm aucoꝛ locut eſt ſent mn
. vmtatib⸗ aggregata. Silr in oꝛatio longitudinẽ:nõ babendo reſpectũ ad latitu tus eſecundum A
Teg. ne:ſyllabe nõ copulantur ad aliqueʒ ins vel uca⸗. Sed ſupficies ſolet ſic mißfnginwenen
terminũ cõeʒ:ſʒ ynaqueq; ſeꝑata eſt deleelbi Buhſicſes el logitud cũ latitudi⸗ Cb none fanol
ab alia. ¶ Qutitat ↄtinue: alia li⸗ am se ionſsdcitii
nea: alia ſupficies: alia coꝛpus: alia alſa. ſed ſic intelligitur. Superſicies ſupꝑficies oh lane C .
t Ali pus: alia eſt magnitudo meſurabilis ſᷣm longitudinẽ Muno litatinbisz R
tẽpus:aliaꝗ locus.Ende quinqʒ ſunt latitudinem nõ babẽdo reſpectũ ad pfun⸗ Coꝛ ſſns hiirfe linthe
ſpẽs eiꝰ Quod aũt linea ſit qtitas itate.¶Er coꝛpus ſolet ſic deſcribi.Corpus ibus n. ſangundi
ↄtinua patet qꝛ partes eiꝰ copulãt᷑ eſt longitudo cũ latitudine ⁊ ꝓfunditate.qͥ lekag in le
ad aliquẽ terminũ cõmumẽ: puta ad digingio he nrelligenr. Congns e magni⸗ Gd aſſie
Diictä o . une: Puta àd tudo: menſurabilis m trinaʒ dimenſionẽ. ltng⸗reſ,4,
pũctũ ⁊ partes ſuperficiei ad lineã longitudinem:latitudinem? diougetates itin . eaen

B

ldletfie Nee⸗
d 6

Ucooulgnte
Nn

5. ſ
Alteri diffimitio ſcrunetſ

. ſalla. Et dʒ ſic imtellgi uinne
eſ Fritas diuiſidilssiglunsgnen
(Rür intertughguintne,
um due ſpecies ſcz numens zun⸗
b.inſet aniſtoreleihnonek ans

tae:ßz m opinione ianl ea

Et de iſo videhtt i logea oj
tinua ſolet fic diffnin gei ginn
ces copult ad aliquetenmmi dn
iſims vmi panis! prnnchii ien
nmo ſolet ſic imellig. Quiruen
toniatas cm panesctunnl
antẽ: que ſcm alitidſuiel uin
1i tis: 1Fz alii ei mnick iu
unis.

tãdiuu eſt ſecmdog hin
aucto: dimdit quitint zn
cies:qj ſuis atet mtem bi
aſolet ſi deſenb. indſ i
latitndine : pfunditnt, d

t eſt ſmplicir ſalla 4

pezeſt magnitu
dine no da

E1

—

nes de ly
coꝛpus.

Locus:

Tempus

De pꝓpꝛietatibꝰ q;titatis

xliij

¶ 'notãdũ eſt tertio:q iſte terminꝰ ſcipit magis neqʒ minꝰ.nõ em̃vnali Secũda.

coꝛpꝰ capit᷑ dupłr. Unoꝰ vt ſigniſicat omẽs
ſubſtãtias coꝛpoꝛeas abſolute:⁊ ſic iſte terĩꝰ
coꝛpꝰ eſt in pᷣdicamẽto ſubſtãtie.¶ Alioꝰca⸗
pit᷑:vt ſignificat magnitudinẽ ↄnotãdo ipᷣaz
eẽ ↄmẽſurabilẽ ſᷣm trinã dimẽſionẽ: ⁊ ̊ mõ
eſt ſpẽs qᷓ;titatis ↄtinue.¶ Sed iſte terminꝰ
locꝰ ſᷣm rei vᷣitatẽ ẽ in pᷣdicamẽto adaliqͥd.⁊
ðꝛ coꝛrelatiue ad locatũ ſiue locale.Et ad p.
h.ðꝛ ꝙ ipᷣe inſeqͥtur ariſ.qͥ non eſt locutꝰ ſᷣm

opinionẽ ꝓpꝛiã.¶ Sʒ tpᷣs vt ad ꝓpoſitũ ſuf

ficit eſt mot celi:quiẽ mẽſura alioꝝ motuũ
⁊ durationũ aliarũ rerũ tẽpoꝛalium.

¶ ‚Notãdum eſt q̃rto:

ſimo ⁊ in- goꝛeumatice captũ:vt tm̃ valet ſicut ens ha

terꝛogati bẽs qᷓ;titatẽ. Sʒ genꝰ gñaliſſimũ ĩ abſtracto

uo pᷣdi.qᷓ;
titatis.

Ad rões
in oppm̃.

Paꝛĩa pꝛo
pꝛietas.

eſt ly qᷓ;titas.O Et huiꝰ pᷣdicamẽti ſunt qͥnq;
q̃ſitiua. Rnũ eſt ly qᷓ;tũ ⁊ ad illud dʒ fieri rñ⸗
ſio ꝑ noĩa.vt cũ querit᷑:qᷓtũ ẽ illud lignũ:re
ſpondet᷑ bipedale. Scdõmẽ qualiter: ⁊ ad il⸗
lud dʒ fieri rñſio ꝑ aduerbiavt cũ q̃rit᷑ q̃liter
extẽdiſti illud: rñdetur bipedaliter.Tertiuʒ
eſt ly quot ⁊ q̃rit de qᷓ;titate diſcreta:vt cũ q̃
rit᷑:quot boĩes currũt:bñ rñdet᷑ decẽ.Quar
tũ eſt ly quotiẽs: ⁊ ad hoc rñdet᷑ ꝑ aduerbia
nũeralia.vt cũ querit᷑:quoties fſuiſti pariſiꝰ:
bñ rñdet᷑:ter quater ⁊c.Quintũ ly qdiu ⁊ q
rit de tꝑe.vt cũ q̃rit᷑ qᷓ;diu fuit ſoꝛtes hic: be
ne rũñdetur:duabus hoꝛis.

¶ Cõtra dicta pꝛĩo ſic a.Oꝛatio

ẽ q̃litas ſiue plures q̃litates:ergo nõeſt qti

tas.¶ Scðdo ſic af.oĩs qtitas diſcreta eſt nu
merꝰ:ergo male ðꝛ ꝙ numer?ꝰ eſt ſpẽs qᷓ;tita

q; genꝰ gñaliſ
de gñaliſ ſimũ ↄcretoꝝ illiꝰ pᷣditamẽti ẽ ly qᷓ;tũ cathe⸗

—

nea ẽ mag linea q̃ʒ alia:nec numerꝰ
ternar ẽ mag numerꝰ qᷓʒ binariꝰ⁊
ſic de alijs. ¶ Itẽ ꝓpũ ẽ qʒtitati ᷣm
eã eq̃le vel ineqle dici.vt vnꝰ nũerꝰ
eſt equalis vel ineq̃lis alteri nũero
⁊ vnũ coꝛpꝰ ẽ equale vel inequale al
teri:⁊ vna linea eſt equalis vel ine⸗
qualis alteri linee.

¶Circa bunc textum.
¶ ‚Notãdum eſt pꝛio:ꝙ bic oñr au⸗

ctoꝛ deterĩat de ꝓpꝛietatibꝰ quãtitatis. Vñ
pꝛia ꝓpꝛietas expouit᷑ duꝑpłr. Enoꝰ realiter
ſiue de rebꝰ:a tunc exponit᷑ ſic: hͥ ↄplexũ res
nõ hñs aliquã foꝛma realit᷑ ſibi ꝛiᷣ ↄpetit
rei ſigte ꝑ terios de gñe q;titatꝭ.Et h mõex
ponẽdo ꝓpᷣetatẽ nõ è aliq mõ ꝓpa qtitati.
qꝛ nõ ↄuenit oĩ nec ſoli rei ſigte ꝑ terĩos de
gñe qᷓ;titatꝭ:cuʒ ẽt ↄueniat ſube.¶ Alioꝰ pᷣt

Tertia.

Expõ du⸗
plex pꝛie
ppetatꝭ.

erxponi lo gicaliter ſiue de terĩs:a ſic h ↄple⸗

xũ teriꝰ:nõ hñs aliũ terim ſibi ꝓpe ↄꝛii ↄue
uit teris de gñe q;titatꝭ:a hoc mõ exponen⸗
do iſta ꝓpꝛietas ẽ ꝓpꝛia ſcðo mõ qtitati.et
ſubm eiꝰ exponẽdo eã ſcðoꝰ:ẽ iſte teri qᷓti⸗
tas ſcde intẽtionalłr captꝰ.Sʒ exponẽdo pꝛi
mo mõ ſubiectũ eſt iſte terminꝰ quãtitas pꝛi
me intentionaliter captus.

*

¶ Notanduʒ eſt ſcðo:ꝙ bic oñr au⸗
ctoꝛ ponit ſcðam ꝓpꝛietatẽ q;titati:q ẽt põt
duplr exponi. Anoꝰ realr ſiue de rebꝰ:⁊ hoc
ſic.hᷣ ↄplexũ res potẽs intendi ⁊ remitti gra
dualtr in ſua eẽntia:ↄuenit rei ſigte ꝑ terĩos

tis diſcrete ¶ Tertio ſic af.locus ðꝛ relatiueꝰde gñe quatitatꝭ.Et bocꝰ exponẽdotextũ h̊

ad locatũ ſiue locale: ergo ẽ in pꝛedicamẽto

adaliquid:et per ↄñs male ponit᷑ in pꝛedica

mento quantitatis.

¶ Ad oẽs rões ðꝛ ↄcedẽdo eas: qꝛ
auctoꝛ locutꝰ eſt ſicut asiſtoteles:qͥ nõ locu⸗
tus ẽ ſecundum opinionem ꝓpꝛiaʒ:⁊ ᷣm vi
tatẽ ſʒ ſᷣm opinionẽ famoſaʒ tꝑe ſuo vigẽtẽ.

¶ His viſis dicẽdũ eſt de cõitati⸗
bus q̃ᷓʒtitatis ¶ Pꝛĩa cõitas eſt:q̃ʒ
titati mibil ẽ Zꝛiu:vt bicubito:tricu⸗
bito:vel ſuꝑriciei mibil ẽ griũ:qꝛ cõ⸗

ↄplexũ nõ eſt ꝓpꝛiũ qᷓ;titati:qꝛ nõ ↄuenit oĩ
quãtitati nec ſoli:ſed ẽ qdã ↄueniẽtia qtita
tis ⁊ ſubiectũ illiꝰ ↄueniẽtie ẽ ille terminꝰ pᷣ
me intentionaliter captus.O Alioꝰ exponit᷑
logicalłr ſiue de teris: ⁊ tũc exponit᷑ ic. hoc
ↄplexũ teriꝰ nõ potẽs pᷣdicari vᷣea affirmati
ue cũ iſtis aduerbijs magꝭ ⁊ minꝰ ſpaliter ca
ptis ↄueuit terĩs de gñe qtitatis.Et hoc ex
ponẽdo textũ hoc ↄplexũ eſt ꝓpꝛiũ ſcðo mõ
reſpectu buiꝰ terĩ quãtitatis ſcðᷣe intẽtiona
liter capti. ñ magis ⁊ minꝰ capiũtur duplr
Uno mõ ꝓpꝛie ꝓut intẽtionẽ ⁊ remiſſioneʒ
ſigñt:⁊ ſic dʒ capi in ꝓpꝛietate. Alioꝰ capiũ

trarietas pꝛimo ineſt qualitatibus“ tur gnaliter ꝓut indifferenter intẽtionẽ ſi⸗

nõ oĩbꝰ:ſʒ qbuſdã.qᷓʒtitasaũt nõ eſt
qualitas: q̃re ſeqtur ; ↄꝛietas non
eſt in qʒtitate ¶ Item qᷓtitas nõ ſu

ue extenſionẽ ſigñt:ſiłr remiſſionẽ vel dimi
nu tionẽ:⁊ hoc mõ nõ debẽt capi in ꝓpoſito.

¶ Certio notãdũ eſt: bic ↄñr au⸗
f iij

Expõ du⸗
plex ſcðe
ppetat

Diſtinctõ
de magis
7 minus,

Tractatus Tertius gtnlshoß

Et õ du⸗/ ctoꝛ ponit tertiã ꝓpꝛietates quãtitatis q̃ du EVS à Dicſig. Dig, luela lidifn
plex tfcie plr põᷣt exponi. noꝰ realiter ſiue de rebꝰ:⁊ (C — Dallcilao talia dicũt: Diffintt ſſenni ſißzeich ſen
ppetatis boc ſic: boc ↄplexũ res ſᷣm quã aliqͥd denoia RAVE Ge cne ipᷣm qð ſunt a⸗ adaliq, iienliſeſin lemnt
