vel aduerbiũ nũerale in eadẽ ꝓpõne:rectus
exvi trãſitiõis a ꝑte poſt a vxbo tale aduer⸗
biũ nũerale deteriato:dũmõ no ipediat᷑ ⁊ ta
lis dictio numeralis ĩcludat ſignũ vlłe cadẽs
ſupꝛa copulã.vel cõiunctio incluſa in illis di
ctionibꝰ numeralibꝰ capiat᷑ copulariue: ita
ꝙ tał ꝓpõ eqͥ ualet vni bypotetice copulatiue
ſupponix agtfuſe tm̃ᷣ.Exẽplũ vt bis cãtaui miſ⸗
ſaʒ:ter potanivinũ.Silr cũ ðꝛ triplex ẽ mate
ria ꝓponũ ibi ille terminꝰmateria ſi upponit
ↄfuſe tm̃. ¶ Dr notanter ſequẽs ⁊c.qꝛ ſi talis
terminus pcederet dictionẽ numeralẽ non
ſupponeret cõſuſe tm̃.vt
ille terminus vinũ ſtat deteriate. ¶ Dr notã
ter rectus:qꝛ ſi terinꝰtalis ſequẽs aduerbiũ
numerale nõ regeret᷑ a tali vbo: tũc nõ opoꝛ
teret ꝙ ſtaret còfuſe tm̃ rõne talis aduerbij
vt ſoꝛtes qͥ bis bibit vinũ eſt aial. ibi ille ter⸗
min aial nõ ſupponit cõfuſe tm̃:ſed deterĩa
te. ¶ Of notatera parte poſt: & ſ regeretur
2 parte ante. nõ opoꝛteret ꝙ ſupponeret cõ
fuſe tantũ.vt bis bomo cãtauit.ibi ille termi

butiue. ¶ Circa iſta regulã aduertẽdu eſt nus hõ non ſupponit confulſe tm̃: ſed deter⸗

P

q̃rta rła
de dictio
ne nume
rali.

vinũ potaui bis:ibi

Tractatus

minate. O Dr notãater et᷑ vi traſitiõts:qꝛ ſi nõ
regeret᷑ exvi trãſitiõis:ſed aliq̃ alia vi:tũc nõ

ſupponeret confuſe tm̃.vt bis cataui gfa dei
miſſam. ibi ille abltũs gr̃a nõ ſnupponit ↄfuſe

Tm̃:ſʒ deterĩate.¶ Dr notãter dũmõ nõ ĩpedi

atur: qꝛ ſi ipediret᷑ tũc nõ opoꝛteret terĩz ſta

re ↄfuſe tantũ.vt bis cãtaui oẽm miſſam. ibi

ille terĩnꝰ miſſam nõ ſupponit ↄfuſe tm̃ ſed
ↄfuſe ⁊ diſtributiue.O Dr notãter ⁊ tal dictio

includat ac.qꝛ

ſi nõ includeret ſignum vłe ca

dẽs ſupꝛa copulã:vel ꝙ ↄiunctio incluſa non

caperet᷑ copulatiue: tũc talis terminꝰ nõ ſup
poneret cõfuſe tantũ: vt bodien bodie legi
miſſam: ſi illa ppõ eſt de copulata ꝑte extre⸗

mi: ⁊ ꝙ illud copulatũ nõ ĩcludat aliqðᷣ ſignũ
vle: tũc ille terminꝰmiſſaʒ ſupponit deteria⸗

Mo ſcöa.

te.¶ Duiꝰ regule aliqui aſſignãt talẽ růnem
q; tales ꝓpõnes equiualẽt mi bypotetice co
pulatine: cõpoſite ex duabꝰ catbegoꝛicis: q
nõ pñ̃ᷣt verificari ꝓ vna ⁊ eadẽ re ĩpoꝛtata ꝑ

dũmõ nõ fiat ĩpedimẽtũ.Et᷑emplũ: vt bic et

rome vẽditur piper.hodie ⁊ hberi cãtaui mii⸗

ſam ibi illi teri.ſ.piper ⁊ miſſam ſupponunt

ↄfuſe tm̃.¶ Dr notãter includens ⁊c.qꝛ ſi ta⸗
lia copulata non includerent ſignũ vle affir⸗
matiuũ cadẽs ſupꝛa copulã:nec ↄiunctio ca⸗
peret᷑ copulatiue:tunc tales terĩ non ſuppo
nerẽt ↄfuſe tantũ.¶ Alie ꝑticule ponuntur
bic eodẽmõ ſicut in alijs regulis.¶ Eñ ſen⸗

ſus buiꝰ ꝓpõnis.ſ.h̊ ⁊ rome vẽditur piꝑ:eſt Seſus d
talis.duoꝝ locoꝝ quolibet loco vidẽt piper. ctaꝝ ppõ
Silr᷑ bodie cantaui miſſam. ſenſus eſt.iſtoꝝ num,

duoxꝝ dierũ quolibet die cantaui miſſam. Et
tunc quelibet illaruʒ ꝓpõnum eſt ꝓpõ mere
catbegoꝛica. Sed ſi capiat᷑ in illis copulatis
illa coniũctio ⁊:ꝛcopulatine ⁊ non copulatim:

tunc plures ꝓpõnes ibidem cõciperent᷑. Et

tũc tales ꝓpõnes eẽnt bypotetice copulati⸗
ue:cũ baberent duas catbegoꝛicas ſaltẽ mẽ
taliter:lʒ nõvocaliter.Et ex quo in tali bypo

terim qui &ᷣ ſtare cõfuſe tm̃. ergo ille terinꝰo tetica mẽtali copulatiua vltimata nully ter.
nõ ſtat determinate:nec ↄfuſe ⁊ diſtributiue

Rõ alio⸗
rum,

rõnem:qꝛ in illis dictionibus nu

quitur i; ſupponit ↄfuſe

„

vt claruʒ eſt. Et er quo ſupponit cõiter relin
tm̃ licet non ſuppo
nat cõfuſe tantũ pꝛopꝛie.¶ Alij aſſignãt aliã
eralibꝰ in

cluditur obliquꝰ ? fignũ vłe ſequẽꝰ illũ obli⸗
quũ:qð ſignũ cadit ſupꝛa copulã: iõ tales di⸗
ctiones numerales faciũt terminũ rectum a
ybo exvi tranſitionis ſequentẽ ipᷣm ſtare cõ
fuſe tm̃: vt bis bibivinum. valet tm̃ ficut dua
rum vicium interruptarum in qualibet vice

bibi vinũ. ibi ly vinũ ſtat cõfuſe tantuʒ. Gilr

ter cãtaui miſſaz valet tm̃ ſicut triũ viciũ in⸗

terruptarũ qualibet vice cãtaui miſſaz. Silr

triplet eſt materia ppõnũ.i.triũ entium oo⸗
libet ens eſt materia ꝓpoſitionũ. Et ſm iſtaz

Quĩta re

gula ð co
pulato ex

teris de

pᷣdicamẽ⸗
to vbi vel
quãdo.

reſolutionẽ dicendũ eſt ꝙ tales ꝓpõnes ſũt
mere cathegoꝛice. Sed ſᷣm pꝛimʒ dijcenduʒ
eſt ꝙ ſunt bypotbetice. H
¶ Quita regulatalis eſt. Quilibet
terinꝰ cõiter tẽtus ſupponẽs materialr ſim⸗
pliciter vel ꝑſonałr: ſequẽs copulatũ de pꝛe⸗
dicamẽto vbi includẽs in ſe ſignũ vlłe affir̃a⸗
tiuũ.vel ꝙ ↄiunctio incluſa in illo copulato
capiat᷑ copulatiue rectnsa ꝑte antevel aꝑte
poſt a verbo qð determinatur ꝑ copulatũ de
pꝛedicamẽto vbi. vel ſequẽs copulatũ de pꝛe
dicamẽto qñ: includens in ſe ſignũ vłe affir⸗

tiuũ cadẽsaſupꝛa copulã: vel coniuſctũ pon ſe tm. eade ratione ver n
cãtia ſenſationẽ interioꝛẽ nõ faciũt termios

capiatur copulatiue: rect? a ꝑte ante vl a ꝑte
poſt ex vitranſitionis a verbo deteriate ꝑ co
pulatũ de pᷣdicamẽto qñ ſupponit Ofuſe tm̃:

minꝰ ſupponit ↄfuſe tm̃:⁊ quilʒ terminꝰ qͥ eſt
ſubiectũ ſupponit determĩate ⁊ ibi ſunt duo
ſubiecta.⁊ in vocali nõ ẽ niſi vnũ ſubiectũvo
cale qð eqͥualet duobꝰ ſubiectꝭ mẽtalibꝰ ſup
ponẽtibꝰ deterĩate. Jdeo pᷣt diei ſupponere
ſuppõne ↄfuſa tm̃:ĩpꝛopꝛie capiẽdo luppõnẽ
ↄfuſam tm̃:q̃ ſuppõne terĩnꝰ ſupplẽs vicem
duoꝝ terĩoꝛum in diuerſis ꝓpõnibus poſito
rũ:quoꝝ quilʒ ſupponit deterĩate: dʒ ſuppo⸗
nere ↄfuſe tm̃. Pꝛopꝛie tñ loquẽdo de ſuppõ
ne ↄfuſa tm̃ nullus terĩnꝰ ðꝛ ſupponere con⸗
fuſe tm̃:niſi ↄceptus vltimatꝰ cui ſuboꝛdina
tur talis terinꝰ ſupponat ↄfuſe tm̃.mõ ſic nõ
ẽ in ꝓpoſito.ideo tales terĩ nõ ſupponũt ſuꝑ
poſitione confuſa tantũ pꝛopꝛie.
¶ Queſtio per magiſtrum Thbomã
bꝛicot addita.

¶ Eirca pꝛeoicta qrit᷑ vtrumverba

ſigntia actũ aĩe interioꝛẽ faciãt terim rectũ
ab eis:ſuꝑ quẽ vęl cuiꝰ ſignificatũ denotat᷑ s

ctus bi trãſire Apponere ↄfuſe tm̃.¶ Et af

qp non:qꝛ xᷣba ſintia ſenſationẽ interioꝛẽ ſi⸗
gnificãt actũ aĩe interioꝛẽ. et tñ talia verba
nõ faciũt terminos ab eis rectos ſupponere
ↄfuſe tm̃ igitur. Minoꝛ ptz:qꝛ ſenſatio infe
rioꝛ nõ fert᷑ niſ in ſingulare: ſicut ⁊ ſenſatio
exterioꝛ:g⸗
aĩe ĩterioꝛẽ ñ faciũt terĩos ab eis rectos ſup
onere ↄfuſe tm̃.eadẽ ratione verba ſignifi⸗

ab eis rectos ſic ſupponere.i¶ Confirmatur

ſicin aliqd pᷣt intelligi vł cognoſci ↄfuſe nõ

qua rõne verba ſignificãtia actũ

Agkochn

S
= . —
=
„ =
E
—w—
—

rinilo pbointelligo. Nece
uoſle eſt intelligere bo⸗
ineligat. ipoſſibile eſt bie
inotdenullotrüügulo ſciaʒ b
cEeſoteris rect Pbis iportati
ſenni nopot ple fieri deſcenſn
chulriu vel difiüctin:g talis
ſot ofuſe tmñ pluſi copulat
ce (Cöfirmat: qꝛ ſi ſub talid
indeſceſus difiüct; potentt eti
hedifüctiu: Otales tennini no
iigfuſe tñ qp deteriate. Añs ⸗
mognoſco boiem: engo buc bo⸗
iz cognoſco:etia ſeret cogw
ſtun doiem cognoſco vel bune
uſoni ofs ſceofe ſequitur a.
1In oppoftug ptertia regu
ſne lſathidati P ſolutione g

lped⸗ 2 H
aibten De ſuppoſitionũ rłis cxxt.
(dinne niſin ienini deterlate:ita põt alidd videri ofuſea nõ der bonꝰ aſtrology ſcit aliq aſtru eſſe ſup nos c-
tennneriinten 1 vomnt terĩate: q; ſoꝛtes viſus a lõge ſic ꝙ cognoſci tñ nullũ aſtꝝ ſcit eẽ ſuꝑ nos:q; q rõe vnũ ſci
utenn igi, Eft tur eẽ ens ⁊ nõ ſoꝛtes: ṽ ofuſe 2 nõ deteria⸗ ret eẽ ſnp nos: eadẽ rone qdlzʒ aſtu ſciret eſſe
Nid Gprlärgetin leaffn te.⁊ tñ iſtud pᷣbũ video non facit terim ab eo ſi uꝑ nos. Et ſan bůc modũ dicẽdũ eẽt ꝙ bñs
ertnne nales fälaen c⸗ rectuʒ ſupponere ↄfuſe tm̃.igit᷑ nec iſta xᷣba ſciaʒ de ꝓpõe indefinita de nulb rebꝰ ſubʒ
zamti ledaſe apo cognoſco ĩtelligo.¶ Dcðo ſic: ſ talia vᷣba fa ei ipoꝛtatꝭ bfet ſciaʒ. Iſte tñ modꝰ alijs nõ
Küar inalisregii edonuntr Secũdo, cerẽt terios ab eis rectos ſic ſuppõere:vel h̊ placet:ĩmo dicũt q; hbñs noticiã de ꝓpõe ide
Nöniglbtwe die eſſe roõne ſincatbegoꝛ eumatis in ipis incluñ finita de oĩb ſingulariby ſubi qbs ↄuẽit pdi
S 8 litn digeſt Geten vel ex eo ꝙ act? impoꝛtatꝰ ꝑ talia vᷣba põt ca catũ:bʒ ſcĩaʒ. vᷣbi gr̃a.ſoꝛtes exñs bonꝰ aſtro
kammimnifin W Phet⸗ nugf dere ſuꝑ pluriũ ſuppoſitoꝝ aliqð.. tñ in nul⸗ logꝰſciẽs iſtã.aliqdð aſtꝝ eſt ſuꝑ nos de quolʒ
iewoidet iene ſddeſ ſing an lum illoꝝ feret᷑. mõ eſt dicẽdũ pꝛimũ:q; ſ in aſtro qð eſt ſuꝑ nos ſcit ipᷣm eẽ ſup nos.n ʒ
Külng Cantaui nſan. S iſta ꝓpõne intelligo boĩem:ly boĩem ſuppo iſtas ꝓppões ſingulares h aſtu eſt ſuꝑ nos ⁊ B
1G. i menmef ninee nat ofu e tm̃ rõne ſincatbegoꝛeumaticis in⸗ aſtꝝ eſt ſuꝑ nos.ſʒ ꝑ iſtã. aliqð aſtuꝝ ẽ ſuꝑ nos
orn Tt inlls copnltgs cluſi in illo vᷣbo intelligo: eo ꝙ ſenſus illiꝰ ꝓ cuiꝰ ſubm ꝓ quolʒ aſtro ſupponit imo ſm ali
ulaier wncopuinin⸗ põms eſt intelligo boĩeʒ inc̃tũ eſt bõ. eadẽ ds talis de quolʒ aſtro cognoſcit ip̃m eẽ ſug
ones ddiden cipefent. Eit rõne ĩ iſtavideo Poĩeʒ ly boĩeʒ ſuppõit ↄfuſe nos.nõ tñ copnlatiue ſʒ diſiñctiue: bm bůc
Pones een bihoteltecahlict, tm̃:qꝛ eqͥ bñ iſtud ſincathegoꝛeuma inqtum modũ terĩ rectia vbis ſigniſicãtibꝰ actũ aĩe
ndus begdricas ſiſte i ſpecificatiue captũ ĩcludit᷑ in illo vᷣbo video ĩterioꝛẽ ñ ſuppðnerẽtofuſe tm̃ ploqᷓ detiate
ralner Ker gtoinmibſp⸗ ſicut in illo ꝓbo intelligo. Nec ẽ dicẽdũ ſcdʒ ¶ Notãdũ eſt ſcðᷣo: q; tertia cã ꝓpt᷑
qꝛ impoſſibile eſt intelſigere boĩeʒ ſ nullusoquã terĩ axbis ſi ntibꝰactũ aĩe ĩtioꝛẽ ſuppo
Gnn Arſetinguiztenin he bõ intelligat᷑. ĩpoſſibile eſt br̃e ſciaʒ de tri⸗ nat ↄfuſe tm̃ põt bri et pᷣdictꝭ:qꝛtm̃ dubiũ ẽ
mpont deternine tibi ſunt duo Tertio. ãagulo ⁊ de nullo triãgulo ſcĩaʒ bfe.¶ Tertio ꝗn actꝰ ĩpoꝛtatꝰ ꝑ talia Fba poſſit cadere ſu

Pin rocali noe nif mnu ſubiettüͤro

ſic ſub terĩs rectꝭ a bis ĩpoꝛtãtibꝰ actũ aĩe
zuler dwoh ſibſett netal ſiy

ſterioꝛẽ nõ põt plꝰ fieri deſcenſus difiũct? qᷓ

dererine. Nedit dic iphoere copulatiu vel diſiũctiuꝰ: g talis terminꝰ E
uuithinoprieccpiedo ihpit ſuppõit ↄfuſe tm̃ pluſqᷓ copulatiue vel difiũ
i ſypöneterin ſipplsditen cciue. Q¶Cõfirmat: q; ſi ſub talib⸗ terĩs poſſit
umi dinerſis pponbus poſt⸗ fieri deſcẽſus diñũctꝰ poterit etiã fieri deſcẽ
en — ſus diſiũctiuꝰ:g tales termini nõ plu ſuppo
— bweſ nut ↄfuſe tm̃ q; deteriate.Añs pʒ:qꝛ fi ſequa

tur cognoſco boĩem:ergo bũc boĩeʒ vel bũc
boĩeʒ cognoſco:etiã ſeqͥret᷑ cognoſco boĩeʒ
Abunc boiem cognoſco vel bunc boĩem co⸗
gnoſco.nã ↄñs ſcðe ↄñe ſequitur ad oñs pꝛi
me.¶ In oppoſitũ af̃ ꝑtertiã regulã de ſup⸗

nullus terin/ N ſupponere onn
eptus ltinut/ cli ſuborcina
in ſapponmt 1ſetſi noͤſe nd
ideo niestei oͤſihponirſin

ontulatantu prohei. pone ↄfuſa tm̃ datã ꝓ ſolutione queſtionis.
oper wagiirunm honi Ouare v* ſjeſt ; Sim alfanas
Ktopen da pbere ¶ Notandũ eſt pᷣmo:ꝙ ſʒm aliquos
u. erbe Naptun tripler vel quadruplex p& imaginari cã ꝑxꝑ
1prdicti ſ inin ai duũtotuſe quã vᷣba ſignificãtia actũ aĩe ĩterioꝛẽ faciũt
imenme hri en untum. terminos ab eis recros ſupponere ↄfuſe tm̃
ine dan fgnifideni gfi lipꝛima Una eſt ſcõm alids qꝛ ta ia vba impoꝛtãt
gren ee tbi talia ſincatbego: eumata.ſ.inq̃tũ vel ea rõe
niin neeninioni enannd cfutatõ Nua. ¶ Sʒ bec rõ vr parũ valere. Tũ pᷣmo:qꝛ
ſcn ai Ali tlu imn Iz talia ſincatbegoꝛeumata faciat appellatio
gin we⸗ . toeſihlane⸗ nærõnis.tñ nõ faciũt ſuppõnem ↄfuſam tm̃.
emmmpss tzr ſetgto n Tu ſcdᷣo.qꝛ eadẽ rõne vba ſiontia actũ aie in
hiunn ſentt ſenini terioꝛẽ facerẽt terios ab eis rectos ſuppone

in iingun⸗ ſſciuan Scda cãᷓ re ↄfuſe tm̃:cũ filr ĩcludãt ſincathegoꝛeuma
zne buſgnie ef 3c5 ta pᷣdicta. ¶ Oõ alij dicũt ꝙ eſt qꝛ actꝰ ĩpoꝛ⸗

tatꝰ ꝑ pᷣdicta verba põt cadere ſuꝑ pluriũ re

2. i ruũ aliquã. ⁊ tũ ſuꝑ nullã illax cadet. vbi gra
n, imerio lin Lonfirna⸗ fieri põt: vt dicũt ꝙ quis cognoſcat boĩęm ⁊
. ſopy . ianiigfennd tñ nulli hoĩem cognoſczt. ¶ Item ſoꝛtes
os ſco
„, imtelis
im

Oluriũ reꝝ aliqua:cũ h ꝙ in null eaꝝ ferat:
an nõ. õ talibꝰ teris dz dari talis ſuppoſitõ
q ipᷣi ̃m vtrũq; modũ ↄueniat.Talis aüt eſt
ſuppõ ↄieſa tm̃.iõ tales terĩ dicũt᷑ ſuppõere
ↄſuſe tm̃:ſi vba a qͥbꝰ regũtur impoꝛtẽt actũ
denotatũ ferri in pla. r notãter ſi ĩpoꝛtẽt

opio pꝛla

opio ſcds

tertia cã.

actũ denotatũ ferri in plura ppt᷑ vᷣba impoꝛ⸗

tãtia actũ ſentiedi qͥ nò fert᷑ niñ in vnũ ſingu
lare. Itẽ ppter vᷣba reſtricta ꝑ aliquas addi⸗
tiones rõne quaꝝ denotant᷑ ſolũ actꝰ eoꝝ fer
ri in vnũ.vt in bac ꝓpõne.ꝑ ↄceptum ſoꝛtis
ego cognoſco boĩeʒ.ly boĩeʒ nõ ſupponit cõ
fyſe tm̃.ſʒ mag deteriate.¶ Quarta cã bui⸗
ſuppõnis põt eſſe:qꝛ ſub talibꝰ teris pᷣm ali⸗
ds nõ põt fieri deſcẽſus difiũctiuꝰ vel copu⸗
latiuꝰ.lʒ etiã nõ poſſit fieri deſcẽſus diſiücti
uus vel copulatiuꝰ:ꝛ tñ oẽm terĩm ſupponẽ
tẽ cõiter ſub q nõ põt fieri deſcẽſus copulati
uusvel diſiũctiu? dicimꝰ ſupponere ↄfuſe tm̃
ſuppoſitiõe ↄfuſa tm̃ ꝓpᷣe dicta vlł ipꝛope di
cta.iõ dicimꝰ tales terios ſuppõere oↄfuſe tm̃
Iſt nõtꝭ ſit ↄꝰ riñua ad qſit Terĩ ſequẽtes
vba ſigntia actũ aĩe ĩtioꝛẽ ſuponũt oↄfuſe tm̃
¶ Dubitat pᷣmo vtꝝ teri ſequentes
dictões pᷣuatias vl dictiões alietatꝭ: aut iſta
vba igro:neſcio ⁊c.ſupponãt ↄfuſex diſtribu
tioe. ? af eo nõ q; ĩ iſta ꝓpõne igro boĩem:ly
boĩeʒ eode ſuppõit ſicut ĩ iſta nõ ſcio boĩes
ſitr in iſta careo vł pᷣuoꝛ viſu. ly viſu eodẽmõ
ſupponit ſicut ly viſum in iſta:nõ babeo viſũ
aꝛ in equiualentibꝰtermini debẽt eodemmõ
1 1

q̃ꝛta cã·

rñũſiua

Solutio
dab.

Tractatus

ſupponere. Sʒ in iſtis negatiuis nõ ſcio boĩ

ſum ſupponũt ↄfuſe ⁊ diſtributine.ᷓ neq; in
alijs Mĩoꝛ pʒ:qꝛ ĩ illionegatiius ta ly boĩeʒ
qᷓ ly viſuʒ ſunt deteriatões vnica acceptiõe
accepte eũ ſuis deteriabilibꝰ.ẽᷓ eodẽmõ ſup⸗
ponunt in illis negatiuisſicut in ſuis ↄtradi
ctoꝛijs. Sed in cõtradictoꝛijs ſũpponũt ↄfu
ſe tantum vel determinate.ergo ĩ negatiuis
¶ Confirmat᷑ qꝛ terĩ dñt eodẽmõ ſupponẽ in
mẽtalibꝰ a⁊ in vocalibꝰ ipᷣis ſuboꝛdinatꝭ Sed
in mentalibꝰ iſtaꝝ.ego ignoꝛo boĩem ⁊ pᷣuoꝛ
viſu:ly viſu ⁊ ly hoĩeʒ nõ ſupponũt ↄfuſe⁊ di
ſtributiue.ergo neq; in vocalibꝰ. Mioꝛ ptz
qʒ oĩa ſunt etpꝛeſſa in mẽte ergo in mẽte idẽ
eſt dicere ignoꝛo boĩem ⁊ nõ cognoſco hoĩeʒ
pꝛiuoꝛ viſu ⁊ non babeo viſum. Sed in illis
negatiuis tales termini nõ ſupponũt ↄfuſe:
diſtributiue. vt clarum eſt:ergo neq; in alijs

ſupponere con:uſe tantum. Sed ſi alter ter⸗
nem nõ hẽo viſum:neq; ly boĩem neq; ly vi- minoꝛum ſupponat confuſe ⁊ diſtributiue:

dicitur ſupponere confuſe ⁊ diſtributiue.
Ad rationes queſtionis. Ad pꝛimã
pʒ ſolutio ex dictꝭ.ꝗ Ad ↄfirmationẽ ↄcedit
ans:⁊ negat᷑ ↄna.qꝛ cã quare termini recti a
Fbis ſig nificantibꝰ actũ aĩe interioꝛẽ ſuppo
nunt ↄfuſe tm̃ nõ eſt qꝛ aliquid põt cognoſci
vel appeti confuſe.i.cognitione confuſe: vel
appeti appetitu confuſo.capiẽdo ↄfuſum vt
diſtinguit᷑ determinatũ.ſed capiendo ↄfu⸗
ſum vt diſtingnitur contra ſingulare. mö ni⸗
bil põt ſentiri ſenſatiõe ↄfuſa boc mõ qꝛ oĩis
ſenſatio eſt ſingularis ¶ Ad ſcdᷣaʒ rõnẽ pz ſo
lutio ex notabilibꝰ.in quibꝰ dicte ſunt cauſe
quare talia vᷣba talẽ faciũt ſuppoſitionẽ int
quas tertia cã videt᷑ eſſe ꝓbabilioꝛ.¶ Ad ter
tiã rationẽ ↄcedit᷑ añs:⁊ negat᷑ ↄña quia tũc

Scõðdo ſic iſta ppõ.ſoꝛtes diſffert ab aſino ĩo terminꝰdicit᷑ ſupponereↄfuſe tm̃ ſaltẽ ſi uppo

mẽte vʒ iſtã ſoꝛtes eſt ⁊ afinꝰ eſt ⁊ ſoꝛtes non
eſt aſinꝰ. Sʒ in illa ly aſinꝰ ſuppõit ſemel F
terminate: ſemel cõfuſe ⁊ diſtributiue. ũᷣ
expoſita ly aſin ſupponit ↄfuſe tm̃ tenet cõ⸗
ſequẽtia qꝛ tũc terminꝰ dicitur ſupponere cõ
fuſe tm̃:qñ eqniualet duobꝰ termivis ſuppo
nẽtib vt pꝛedictũ eſt.ergo rerminus rectus
a dictione impoꝛtãte alietatẽ nõ ſupponit cõ
fuſe ⁊ diſtributiue:ſed confuſe tantum.
¶ In oppoſitũ arguitur ꝑ regulas
pꝛiꝰ poſitas. Ad dubiũ dicit᷑ ſic.Et ad pᷣ⸗
mã rõnẽ ante oppoſitũ:negat᷑ ꝙ ly viſu ⁊ ly
boĩem eodẽ mõ ſupponãt in illis affirmati⸗
uis de ᷣbis pꝛinatinis ſicnt in negatiuis: qꝛ
ad ſciẽdũ ſuppõnem dictionuʒ vnica accepti⸗
one ſumptaꝝ in pꝛopoſitionibꝰ negatiuis cũ
ſuis determiabilibꝰ oʒ aſpicere ad affirmati⸗
uas ꝓpõnes:qꝛ qualẽ ſuppoſitionẽ bũt in af
firmatiuis talẽ ⁊ in ſuis Zdictoꝛijaꝰ Iſte aũt
ſunt affirmatiue.ignoꝛo hoĩeʒ pꝛiuoꝛ viſu:iõ
nõ oʒ ꝙ illiterĩ talem babeant ſuppoſitionẽ
qualẽ babent in iſtis:cognoſco boĩem ⁊ bẽo
viſum. ¶ Ad confirmationeʒ dicitur pᷣmo ꝙ;
non eſt veꝝ oĩa eſſe expꝛeſſa in mẽte ĩmo da
ri poſſent alique ꝓpoſitiones mẽtales de x⸗
bis pꝛiuatiuis. Scdo dico.ꝙ nõ oʒ terios eo
dẽmodo ſupponere in mẽtalibus ł vocalibꝰ
q ſᷣm aliquos nũqᷓ; termini ſupponũt in mẽ⸗
talibꝰ ſaltẽ vltimatis:que ſunt ſimplices ne⸗
titie nõ cõpoſitg ex ſubiecto ⁊ pꝛedicato.⁊ tñ
notuʒ eſtiterminos ſupponere in vocalibus.
¶ Ad ſcᷣam rõnẽ dicitur ꝙ; nõ ſemꝑ terminꝰ
equalẽs duobꝰ terminis ſupponẽtibus dicit

ſitiõe ↄfuſa tm̃ impꝛopꝛie dicta qñ ſub eo nõ
põt fieri deſcẽſus diſiunctiuꝰ vel copulatiuꝰ
Ttalis terminꝰ ſupponit cõiter.vłðꝛ ꝙ lʒ nõ
poſſit ſub tali termino fieri deſcẽſus diſiũctꝰ
H̊ tñ nõ eſt rõne ſuppoſitiõis:ſed rõne appel
latiõis:⁊ ſi nõ impediret᷑ appellatio poſſet fi
eri ſub eo deſcẽſus diſiũctꝰ ⁊ nõ diſiũctiuꝰ vł
copulatiuꝰ.Et ꝑ h pʒ ſolutio ad ↄfirmationẽ
0

Etxpliciunt ſuppoſitiones terminoꝛum ab
ſolutoꝛum. Sequitur tractatus de ſuppoſiti
onibus relatiuoꝛum.
ſIſſis ſuppoſiti
ANNonibꝰ terioꝝ abſo⸗
luroꝝ dicẽdũ ẽ de
ſuppõibꝰ relatiuo

ñ relatinũ grã⸗
maticale ẽ triplex
ſ.relatiuũ referẽs
ſolũ.relatiuñ rela⸗
ð tũ ſolũ.⁊ relatiuuʒ
reſerẽs⁊ relatũ ſimulꝗ lin referẽs ſolũ eſt
actꝰ ſincatbegoꝛeumaticꝰ limitãs ↄceptũ ſu⸗
pꝛa quẽ fert᷑ ad ſtãdũ relatiue.vłeſt aliqͥd ta
li actui ſincatbegoꝛeumatico ſuboꝛdinatum.
Exẽplũ vt ſoꝛtes currit ⁊ ille ſoꝛtes qͥ currit
diſputat ibi ille teri vocalis ille:eſt relatiuũ
referẽs ſolũvocale Er illud cui ſuboꝛdinat᷑ fi
ue qð ꝑ ipᷣm expᷣmit᷑ eſt relatinũ referẽs ſolũ
mẽtale.Or in diffinitiõe actꝰ ſincatbegoꝛen

matidus ppter relatius mẽtalia ꝓpꝛie dicta

et tar,
Ad ratio ilee im
nes in

poſitu

Diuiſis
relatiui
gramma
ticalis Et
quid rela
tiuum re

uru gramaticalium ferens ſo

lum

iſtifghu mnn ſaee reheez⸗
iintconoltedüt de ne⸗ 4
ninecteptütffn gue taleren
nedetſirenteode ſitale ſignu
ſetein decuß ſißto ſaceret not
tien dinotiter graͤmaticale.
iüiabeſolißmo de relatino gra
hie eleriuo logicali. Eñ de ſup
lin lgcaliiceẽ indiciũ: ſic t
nirabſolutox. (Dr nott fferes
aldporidig b no deteriatur de
ieſli iſlin ueniat ſuppo:dij⸗
hi, dinotit idifföͤne fmn que
aizteiopabſolutor:: pnoin⸗
ſtinpifmncentüdictü eptü fe
eenne teoce den pen e i
nidfenefſelerim de cut fiäird
ittinticico ocurrit bödi⸗
ſneiebo diſpurat. ibi illete
Gheo oftrit 4 terin
ntneth oplkü iſte d⸗

= ==
=ͤ= r

Allite chrehite deteri
f chtehftetdeterinte r eode

mifſetenm'5nbͤfic

De ſuppoſitionibꝰ relatiuoꝝ. Folio ccexi.

nere Ma ſt⸗ referẽtia ſolũ.Df vł aliqͥd ac. erdeee cale accñtꝭ ẽ rin grãmaticale ſolũ natũ refer
erdifthn 4 Irlinre lia ſcripta a mentalia ad plin ſientia. ¶ Rlin ri ad terim ↄnotatiuũ vład teriʒ abſolutũ ſũ quid rłjn
one Geſttong „, ei ſouʒ relatũ ſolũ ẽ ↄceptꝰ limitat? priin referens ptũ cũ conotatiuo: qð ↄnotat diſpõeʒ accñta gramari⸗
crdif 1 nis, Apeinz im̃.vel ẽ aliqͥd tali relatiuo relato ſuboꝛdina lẽ adiacere vłnõ adiacere rei ꝓ q̃ ſuppõit ſuũ cale acci⸗
i age Ainnarie . 1 tũ.Exẽplũ:ſit ſoꝛtes currit ⁊ ille ſoꝛtes qͥ cur ans: vl rei cui ↄꝑat᷑ illa res.Exẽ plũ:vt iſtatta dentis.
ſam etemiini rit diſputat. ibi h totũ ſoꝛtes qͥ curritẽ rlin re lis:tat:qtꝰ ac.¶ Dr notãt vłrei ↄpate: qꝛ di
ktünz eageinmiife i. A latũ: t limitat᷑ ⁊ deterĩat᷑ ꝑ illud rm refe rẽs cẽdo ſoꝛ. ẽ alb ⁊ talẽ pło.ibi illo rlʒ tal ↄnõt
M aliniddi⸗ n ſes nt ſolũ.ſ.ille.ꝗ Dr̃ notãter pceptꝰlimitatꝰ ac.ꝑꝑ aliquã diſpõéʒ adiacere illi rei.ſ.płoi cui ↄpa
detinne cognii unften ef H rłin mẽtale ſolũ naturatr ſions. ¶ Dfr notant tur illa res qẽ ſoꝛ. alb?. ¶ Sñ i illa diffoöne dꝛ
Nam hittzfin⸗ n vel aliqͥd ⁊c. ꝓpt relatiua relata vocalia:ſcri⸗ ſolũ natũ ⁊c.ad dfiãʒ relatiuoꝝ grãmaticaliũ
elerming

* ſelaapien iirkin re pta: ⁊ mẽtalia ad plin ſigntia. ¶ Relatiuũ re ſ be. ¶ Rlin grãmaticale ſube diuidit᷑ in rm .
Guiturcon . oofu ſeres: re ferẽs a relatũ ſil ẽ ↄpletũ opoſitũ ex relatio gramaticale ſpᷣe idẽtitatꝭ:⁊ ĩ rin grãmatica ſubdiſio.
i nd⸗ ſadoe nigic, aiu⸗ referẽte ⁊ rlo relato.vł aliqͥd ſupplẽs vicem ſe ſde diuerſitatꝭ.¶ Relm grãmaticale ſube
mngulari 16

duoꝝ. Exẽplũ pꝛimi:vt ſoꝛtes currit: ⁊q ille ſoꝛ idẽtitat ẽ rlin gramaticale ſube qð referen⸗
ubilihin dict ſu⸗ i⸗ tes qͥ currit diſputat.ibi h̊ totũ ille ſoꝛtes qui do ſuũ añs in ꝓpõe copulatĩa affifotiua natü qar fub
maule ſaeiit immeinn aauſe currit ẽrlin referẽs ⁊ rim relatũ ſilł. Exẽpluʒ ẽ ſupponere ꝓ illovł illis p vlqͥq ꝓpo ſui ſtatie i de
ciigekeſe Pdlal dckn ſcði· vt ſoꝛtes currit a ille diſpu. ibi ly ille ſup añti tificat᷑ vt ſu iſta relatia is: iu:ie: ſui: titaris,
Reait ignegei 0 Cter plet vicẽ relatiui referẽtꝭ relatiui relati.Et iſte:ꝛ idẽ.¶ Rlm gramaticale ſpe diuerſitat
akinon geyftethgen⸗ pt illo diffiniri. Rlin gt amaticale referẽs et ẽ rlin ſube qð reſerdo ſnũ añs in ꝓpõne co⸗ qaq rltz ſbe
atimgopedict niin relatũ ſil:ẽ fignũ natũ facere potetiq cogni⸗ gulatiʒ affir̃atia: nõ ẽnatũ ſupponere ꝓ illo diuerſita
Niſns diſngtin Ggl id on tiuã ad cognoſcẽdũ rẽ de q pꝛi fcã e mentio vkilb. p q vel qͥbꝰ ꝓpõ ſi iii anñt vificat. vt ſunt tis.
min ſnodome rzi e plltin m aliquẽ cõceptũ:pᷣm quẽ talẽ rẽ nõ repᷣſen iſta rla:alið diuerſũ: ſilia. ¶ Rim ſube idẽti u, qiſio .
Gn Mpon Cſten ſtcrghri taret deterĩate:⁊ eodẽ ſi tale ſignũ nõ bfet tatis didit᷑ in riin ſube idẽtitatꝭ recipꝛocũ: ⁊
A temnofen deſeeſtsdſfin añ ſe terim de cuiꝰ ſi gto faceret noticiã.vt il ĩ rlin ſube idẽtitatꝭ nõ recipꝛocũ.¶ Rlin ſbᷣe ͤdrlin re
rne ſmpoftſietſeitire pel le:ipᷣe ⁊c. ¶ Dr̃ notãter gramaticale: ad deno idẽtitatꝭ recipꝛocũ ẽ rlin ſube idẽtitatꝭ natũ

”s e e ad dAi .r P . cipꝛocum
in inpeaie, ppelnapofat tãdũ ꝙ hẽ ſolũ ſpᷣmo de relariuo gramaticali poni in eage pooe cat hegoꝛica cuʒ ſuo añte cp
deſeſusdiſük 11ö difüiihet ⁊ nõ de relatiuo logicali. Eñ de ſuppõne re⸗ ſigns regreſſionẽ actiõis vł paſſiõis vł alte⸗
Etebpz ſolutiod ofirnarooni latiuoꝝ logicaliũ idẽ ẽ iudiciũ:ſẽ ð ſuppone ri bitudinis accñtalis ſiue e

B ccñt⸗ rñtie in illo a q
terĩoꝝ abſolutoꝝ.¶ Dr̃ notãt᷑ rferẽs? relatũ exiuit vel in qẽ:vel in rẽ ab eo poſſeſſã. Exẽ
ſtoues terninoumn o ſi:. ad ðnotãdũ ꝙ p̊ nõ deterĩatur derło refe plũ pᷣmi:vt ſoꝛtes diligit ſe:ibi ̊ vbũ diligit
1 ſappoſitones terminom ob l.ad dnotacu c! lat ſuppo: diͦ ſiekti iu pmi: vt 9
Reyuimr tmctſtusde ſppoſtt rẽte ſolu. cũ illinõ oueniat ſuppõ:dũ ſigtiue ſiẽt actionẽ ꝓcedentẽ a ſoꝛtea ill rlin ſe de
iuorun. dinle accipiat. ¶ Df notat 1 difföne vᷣm quẽ talẽ re notat q illa actio regredit᷑ in ſe oꝛtẽ. Exẽpluʒ
— *W ⁊e.ad dr̃iaʒ terĩoꝝ abſolutoꝝ: ⁊ ꝓnoĩm demõ ſcdi: vt ſoꝛtes pcutit᷑ a ſe.Exẽplũ tertij vt iſte
g,n wnn ſtratinop q im certü dictũ oceptiũ rẽ repſen/ otẽplata ſe. Exẽplum qrtuvt ſoꝛ iemet.
s ſuppoſiti gain tãt deterĩate: a eodeꝰ:de qᷓ pꝛi ẽ ſcã mẽtio: Esepluʒz nti. vt ſoꝛtes babz ſuñ. Relm ſube qͥd rłʒ nõ
nic eſarihſc t ac ſi nõ bfent añ ſe terim de cuiꝰ ſigto faciũt idẽtitatꝭ nõ recipꝛocũ ẽ rlin ſoe nõ natuʒz po⸗

lde 1,S recipꝛocũ
lmon dicci e de h noticiã:vt dicẽdo bõ currit ⁊ bõ d iſpu. vl iſte ni in eadẽ catbegoꝛica cuʒ ſuo añte niñ ꝑ mo deoci
ſuppolb) fehrin⸗ ſu⸗ hõ cur.a iſte bõ diſputat. ihi ille terinꝰ bõ in quʒ ĩplicatiõis:vt ille ipᷣe ⁊c.vñ ſic dabile eſt
fügranmrialun ſee ſcðo loco poſitꝰ: ẽt h ↄplerũ iſte bõ repᷣſen/ rlin ſube Mtitatꝭ recipꝛocuʒ.ita pᷣt dari rlin
Bi relrini gi⸗ un tat illã rẽ qᷓ repñtẽt deteriate eodẽ ac fi ñ ſubẽ diuerſitatꝭ recipꝛocuʒ qð circũloqͥtur ꝑ
nurienleẽ plr bfent añ ſe terim.ð cuiꝰſieẽto faciũt noticia. illð oplexũ alið aſe. Rlm accñtꝭ diuidit᷑ in ſubdiſio.
telutnͤteſeſte r Elatiuũ grãmaticale diuidit᷑ rłn accñt diuerſitati: v in rlin accñtis idẽti⸗
clü reltinß reh diio reaa prkin grãmaticale ſube. 2prbm grã⸗ tatꝭ. Rlin accñtꝭ idẽtitati:eſt rlin accñtis: q qͥd rim ac
– 1jſoli etg tii, maticale accñtꝭ.¶ R lin gramaticale ſube: eſt referẽdo ſuũañs in ꝓpõne copulatiua affifa cidẽtꝭ idẽ
1c ln teteresſol 6 ic reln rlin gramaticale natũ referre terim abſolu⸗ tiua natuz eſt ſupponere ꝓ re ſili vel eq̃li illi titatis.

amntc linitis ent 1 graͤmati⸗ tu. ſiue terim ↄnotatiuũ ſubſtãtiue tentũ:qð rei ꝓ Ju poonntis viltalꝛpt tal⸗ e we
velntiue dketai ale ſube. nõ ↄnotatqtũ ẽ ex ſe aliq; diſpõneʒ accñtalẽ dicendo. detes ealby is ẽ plato. Silr ſoꝛ
tico ſubcra nnun adiacere rei ꝓ qᷓ ſuũ anñs ſuppomt.vł rei ꝓ q tes ẽ bicubit:a tant ẽ plato. O Rlłin acciden qᷣd rł ac⸗
13 leſortes anni ſuũ añs accipit᷑. Exẽplũ.vt ſoꝛ. currit ⁊ ille di ti diuerſitatꝭ eſt relin accidentis qð referẽ⸗ clgẽtis di
Scurritalt lerttud4g ſpn. Dilralbü cur. vill mouet. ibi illa relati do ſuum añs in ꝓpone copulatiua affir̃atiua uerſitatl.
oogligl ſouuinif ua. ſeille a illð nõ ↄnotãt aliqd qᷓtũẽ er ſe ac natuʒ eſt ſupponere ꝓ re diſſili vel ineqjli il⸗
lut j illi cidẽtaliter. q; ſi ↄnotarẽt aliqð accñtalę: tũc li rei ꝓqua ꝓpõ ſui antis vificat᷑tvt ſoꝛ.ẽ bi⸗
l i nngen nõ poſſent br̃e ꝓ ſuis añtib terios purẽ ab⸗ cubitus: ⁊ ſilr tãtus eſt plato. Gel ſoꝛtes eſt

i⸗ dißnbn nlagi⸗ dics ſolutos:ſʒ tarios ↄnotatiõis.Rlin grãmati⸗ albus: ⁊ alteriuſmode eſt No. ñ nen E rlin

De relo
Ibe idẽti⸗
tatis pꝛĩa
Ta.

Tractatus
ſubſtãtie tam identitatis q́; diuerſtatꝭ reci- ↄditionali diſiunctiua vel copulatiua negati

pꝛocũ.ita ẽt põt dari relatiuũ accñtis idẽtita ua.tunc qñq; ſupponeret pꝛo pluribꝰ q; pio

tis recipꝛocuʒ.⁊ illud circũloqmur ꝑ hᷣ cõple qbus pꝛopõ añtis vᷣificatur vt videbit᷑ in re⸗
xiũ ſe calificatũ talr vadicẽdo vꝛtes videt ſe gula ſeq̃nti.¶¶ Dr notãter añs poſitũ in catbe
q́lificatuz taliter qliter plato eſt q̃lificatus. goꝛica affir̃atiua: q; ſi añs poneret᷑ in catbe⸗

Silrt pᷣ̃t dari rlin accñtis diuerſitatꝭ recipꝛo/ goꝛica negatiua tũc nõ opoteret ꝙ rtin ſup⸗
cum. ⁊ illud circũloqᷣmur ꝑ h̊ ↄplexuʒ.ſe ali᷑ poneret ꝓ illo vł illis pꝛo q vel qᷣbꝰ ꝓpõ antꝭ⸗

calificatuz: vt dicẽdo ſoꝛtes videt ſe aliter q. Vificat᷑: vt hõ nõ eſt aĩal ⁊ aſini eſt ili ſuppo
lificatum ꝙỹ eſt plato. ſito ꝙ nullus bõ ſit: tunc pꝛopõ añtis vificat
= pꝛo boĩe.⁊ illud rlin illud nõ ſupponit ꝓillo.

¶ Unde ꝓp ſuppõne relatiui ſbe idẽ Dr notãter dũ añs ⁊c. qꝛ ſi añs nõ eẽt tota
titatis ponũt᷑ aliqͥ rłe:quaꝝ Pꝛĩa talłẽ.Oẽ re le extremũ vel pᷣncipalioꝛ ꝑs tũc non opoꝛte .

latiuũ idẽtitatis ſubſtatie referẽs relatõe ꝑ ret ꝙ relatiuũ ſupponeret pꝛo illo ꝓ q ꝓpõ
ſonali in ꝓpõne copulatiua affĩatiua ſuum añtis verificat᷑.vt dicẽdo.tunica ſoꝛtꝭ ẽ alba
añs poſitũ in ꝓpõe catbegoꝛica affir̃atia dũ ⁊ ille mouetur ibi pꝛopõ añtis vᷣificat᷑ pꝛo tu

mõ añs ſit totale extremũ: vel pᷣncipalioꝛ ꝑs nica alba.⁊ tñ illud relatiuũ ille nõ ſupponit

extremi ſupponit ſolũ ſi ſupponat ꝓ illo vel pꝛo tunica alba ſʒ pꝛo ſoꝛte.¶ Dr notãter vel

illis ꝓ quo vł qbꝰ ꝓpõ ant vificat᷑: dimõ ip pᷣncipalioꝛ ꝑs:q; qũ añs ẽ pᷣncipalioꝛ ꝑs tunc

ſum riim nõ reſtrĩgat᷑ ad ſtadũ ꝓ paucioꝛibꝰ: ꝓpõ in q̃ ponit᷑ vificat᷑ ꝓ illo pꝛo q ſupponit

. nec apliet᷑ ad ſtãdũ ꝓ plurib.Exẽpluʒ vt bõ, ⁊ ſicriin referẽs illud ans ẽt ſupponit pꝛo il⸗
ſcribit ⁊ ille mouet᷑:ibi illð relatiuũ ille ffert lo pꝛo q pꝛopõ añtꝭ vificat᷑:lʒ añs nõ fit tota

relatõe ꝑſonali in ꝓpõne copulatiua affifati le extremũ:ſed ꝑs pᷣncipalioꝛ illius ertremi.
ua ſuũ ans.i.illuz terim hõ:qꝗ ponit᷑ in ꝓpoe vt dicẽdo aĩal ſoꝛtꝭ currit: ⁊ illud mouet᷑.ibi
cathbegoꝛica affiratiua:⁊ ẽ totale ertremũ illi pꝛopõ añtis vᷣificat᷑ pꝛo aĩali ſoꝛtis currente

us ꝓponis: ⁊ cũ h̊ ſupponit iõ illõriin ille ſo ⁊ pꝛo tali ſupponit illud relatiuũ illud.¶ Df̃

lum ſupponit ꝓ illis ꝓqbꝰ vificaippõ añtꝭ notãter ſi ſupponat:q; ſiañs nõ ſupponeret:
ſ.pꝛo boibus ſcribẽtibꝰ cũ ſolum ꝓ illis ꝓpõ tunc pꝛopõ affif̃atiua in qua ponit᷑ talis teri

antisvificetur. ⁊ illud relgriuuz ille nõ reſtrĩ nõ pᷣt pꝛo aliq xificari.⁊ ꝑ ↄñs relatiuũ refe⸗
git᷑ ad ſtandũ ꝓ paucioꝛib q; ꝓpõ añtis vi⸗ rẽs tale ans nõ ſupponeret pꝛo illo pꝛo qᷓ ꝓ⸗
ficat᷑.iõ ſupponit ꝓ oĩbus illis ꝓ qͥpus ꝓpõ põ añtis vificat᷑.vt dicẽdo:chimera currit.⁊

añtis vificat᷑. ¶ Dr notãter in rla ſube qꝛ re⸗ illa mouet᷑ibi ly illa nõ ſupponit pꝛo aliquo

latiuũ accñtis nõ ſupponit ꝓ illo vel pꝛo ilł cũ añs pꝛo nullo vificet᷑.O¶ Orñ notater du ip
pꝛo q vel quibꝰ ꝓpõ añtis vificat᷑ vt dicẽdo ſum riin reſtrigeret᷑:qꝛ ſinõ tunc non ſuppo
ſoꝛtes è albus ⁊ talis ẽ plato: ibi ly talis ſup⸗ neret pꝛo oĩ illo vel oꝛbus illis pꝛo quo vel qͥ

ponit pꝛo alio ab illo pꝛo q vificat ꝓpõ in qᷓ bus pꝛopõ añt vificat᷑.vt bõ currit ⁊ ille exi

ponit᷑ ſuuʒ añs.¶ Dr notãt᷑ idẽtitatꝭ: qꝛ rein

diuerſitatꝭ ñ ſuppõit pꝛo illo vł pꝛo illis ꝓ 3
liq

Oñ rloꝑ
ſonalis
añ ſim⸗
plex.

vel qbꝰ ꝓpõ añtis vᷣificat᷑: ſʒ ꝓ alio vt a
aĩal ẽ irrõnale ⁊ alið eſt rõnale.ibi nõ añtis
vificat᷑ pꝛo aĩali irrõnali:a relatiſiuʒ ſuppõit
pꝛo aĩali rõnali.¶ Dr̃ notãter referẽs relatõ
ne pſonali: q; fi relatiuuʒ referret ſuum añs
relatõe fimplici:tũc nõ ſupponeret ꝓ illovel
illis:pꝛo q vel bus ꝓpõ añtis vificatur. vt
femina clauſit poꝛtaʒ vite qͥ reſerauit eã.ibi
ꝓpõ añtis vᷣificatur pꝛo eua.relatiuũ ſuppo⸗
nit pꝛo q̃libet alia muliere. ¶ Uñ tũc eſt rela
tio ꝑſonalis.qũ relatiuo ſubſtãtie idẽtitatis
ſupponit pꝛo eadez re in numero pꝛo q ꝓpo⸗
ſitio ſui añtis vᷣificatur.¶ Sed tunc eſt rea⸗
tio ſimplex:qñelatiuũ ſubſtantie idẽtitatis
nõ ſupponit pꝛo eodẽ numero pꝛo quo ꝓpõ
añmtis wificatur.¶¶ Dr̃ notanter in copulatiua

affifatina:qa ſi rela tinn referret ſuum gñs in pulgting affirmatius referens illud añs ſup⸗

ſtens ſoꝛtes mouet᷑:ibi añsvificat᷑ pꝛo quolʒ
boĩe currẽte.⁊ ly ille ſoluʒ ſupponit ꝓ ſoꝛte.
¶ Sʒ qreret aliqͥs. Rtrũ ſꝑ relatiuũ in copu⸗
latiua affirmatius poſitum ſupponat pꝛo il⸗

pꝛio qꝛ aliqũ rim ⁊ ſuũ añs nõ ſupponũt:g re
latiuũ nõ ſuppon: pꝛo illo pꝛo quo ſuuʒ añs
ſupponit:vt in iſta oꝛõne.chimera cur.⁊ illa
mouetur.ibi nec añs nec relatiuũ ſupponũt.
¶Scðo:qꝛ relm aliqñ ſupponit ⁊ añs nõ ſup
ponit:vt adã nõ eſt et ipſe fuit.ibiantecedẽs
non ſupponit:vt pʒ per diffinitionẽ ſuppoſi⸗

tiõis.⁊ tñ relm ſupponit cum ſit ſubiectum

pꝛopõnis affirmatiue vere ad cuius verita⸗
tem requiritur q; extrema ſupponãt pꝛo eo⸗
dem. Sed tunc quereret vlterius aliquis
ſi añs ponatur in catbegoꝛica affirmatiuave
ra.vwum tunc ſemper relatiuũ poſitũ in co⸗

7 Queſtio.
lo pꝛo quo ſuuʒ añs ſupponit.¶ Ad b̊ ðꝛ 9n

Queſtio.

itaniſenſts et fallusA In
ejtmtite g cadit ſuea
ueſgnü no cageret ſupꝛa co
gememi tunerin eteres
töncun fono vti nt ſoꝛtes
hncumttipe mouet. ibiilluc
ſtildafs. ſortes cũ illo fign
eſcset eſt ſoꝛtes vidẽs oem ſo
jeſctes idesoẽn ſole q cun
Waitrlintncopulatiua affirmn
iiſeeru ſunzafs reſtricte. pz:e
grl afndeſt aial :. ſortes eſt ilun
frilugreſenet ini añs. cly aial
leuncilaeſſet ynqꝛ ſenſus ei eſt
iltſetese ilud ial fine ſortes
ſeſeſiset ver. g filll debent
Popfludrtm ülud referat imumn.
ertücſenſse's iſte in c aia
fllccöetafm(Gea tüc aue
ſibaigoteürien poſitii copul
aiantſetisſtüafispeiitiͤ ice

. . = 4 .
utio⸗. rnmſupoſſt ſipponere por

inle iü⸗ ſupponit.
Nd v ansſuppontt ſolui ⸗ i

oni waünpori
isllutimnitſantfme

1

dait Fificatezafsnöfttonz

ted s Pneinlin iliusethen,
ulſort amnit tillu mouet bi
Ns ifcat woail ſatis unente
ſwpponit ilud reliui ilud,(Di
ſepporur g fiais n ihponetet
öaffifariuuin qua ponit tulisteni⸗
Alcg Fificani 1,zis elgtinüreſe⸗
isnö ſupponeretpeo llopo
Hrat. n dicedorcbinern aynit.
bilyill no ſupponit poaliquo
ullo vifcet.(Or notater diſ i
tigerekign find tun non ſuppo
lore cibrs lisnoclo el
zin fiat ocunni rile
noveki aisiicit ognaß
e al ile ſolizſiihponit , ſoe
. Pmrüſorelatiui incop⸗
alis Griſren
iuzai n, winze
irin: uen noͤſan dned

petſi bineracur li
N 1 . 4

=
=
E
=

GAln

Golutio

Ouid rl
eferre
ſicedẽs
leſtricte.

De ſuppoſitionibus relatiuoꝝ.

ponat ꝓoĩ illo pꝛo quo ſuum añs ſupponit.
¶ Ad h̊ ðꝛ ꝙ nõ qꝛ aliqũ refert ſuũ añs reſtri
cte.& non ſupponit pꝛo oĩ illo ꝓ quo ſuũ añs
ſupponit.¶ Uñ riin referre ſuum añs reſtri⸗
cte eſt iᷣm referre ſuum añs cum oĩbꝰ terĩs
poñitꝭ in ꝓpõne catbegoꝛica añtꝭ pᷣter ſignũ
vle qð cadit ſupꝛa copulã vel qð nõ eſt ꝑs ali
cui extremi vt oĩs bõ currit ⁊ ille mouet᷑.ibi
hoc rłim ille refert ſuũ añs reſtricte qꝛ refert
ſuũ añs ſumptũ cũ oĩbus terĩs poſitꝭ in eadẽ
ꝓpõne cathegoꝛica in qua ponitur ſuuʒ añs
dempto ſignoõ vli. Nã ſenſus illiꝰ ꝓpõnis eſt
iſte. oĩs bõ currit⁊ ille bõ qͥ currit mouet᷑.ibi
h totũ.ſ.añs ſumptũ cũ oĩbꝰterĩs poſitꝭ in ea

dẽ catbegoꝛica dẽpto illo ſigno oĩs ðꝛ rim re
latũ.⁊ ly bõ ðꝛ anñs Dr᷑ notãter pꝛeter ſignũ
vle:qꝛ dicẽdo oĩs bomo currit.⁊ aĩal eſt ipᷣe.
ibi illud rłim ipſe non refert illũ terim bomo
cum illo ſigno oĩs:qꝛ ſi referret cũ illo ſigno
oĩs:tunc iſla pꝛopõ eſſet falſa.cum ſenſus eiꝰ
eſſet.oĩs bõ currit.⁊ aĩal eſt ille oĩs hõ qͥ cur
rit.qui ſenſus eſt falſus.⁊ tñ pma cõiter ↄce⸗
dit᷑.¶ Dr notãter qð cadit ſupꝛa copulã ⁊c.q;
ſi tale ſignũ nõ caderet ſupꝛa copulãvel eſſet

pars extremi.tunc rin referẽs ſuũ añs refer

ret ipᷣm cum ſigno vli.vt ſoꝛtes vidẽs oẽm ſo
lem currit ⁊ ipe mouet᷑.ibi illud rłm ipſe re⸗
fert illud añs.ſ.ſoꝛtes cũ illo ſigno oẽm:quia
ſenſus ei eſt.ſoꝛtes vidẽs oẽm ſolem currit.

cxxxij.

¶ Secũda regła.relatiuũ ſubſtãtie
idẽtitatis ſupponẽes referẽs relatiõe ꝑſonali
in ꝓpõne diſiũctiua vel ↄditionali vel copu⸗
latiua negatius ſuũ añs ſupponẽs:nõ ſꝑ pci⸗
ſe ſupponit ꝓ illo vel ülis ꝓ q vel qͥbꝰ ꝓpoſi
tio añtis viſicat᷑.ſed aliqñ ſupponit ꝓpluri⸗
bus rõne deterĩationis ampliaãtis:a aliqñ p
paucioꝛibꝰ

Scðdarla

rõne dictõnis reſtringẽtis.¶ Qðõ declarat᷑

añt hᷣ ſit veꝝ in diſiũctiua pʒ:qꝛ iſta cõiter cõ regula in
cedit᷑. Soꝛtes currit vel ipᷣe quieſcit:⁊ tñ ſiil diſiũctia.

lud riin ipſe ſupponeret pꝛeciſe ꝓ ilo ꝓ quo
ꝓpoſitio añtis vᷣificat᷑ illa eſſe falſa:ſuppoſi⸗
to ꝙ ſoꝛtes nõ curreret:qꝛ eſſet vna diſiũcti⸗
ua cuiꝰ vtraq; pars eſt falſa cũ ſenſus eiꝰ eſt
