ſa: ſed ↄñs eſt falſum: ⁊añs oð eſt ſoppbiſ- ¶ Aliud ſophiſma Si mibil eſt aliqd Pꝛobat᷑

ia ma. OTertio ſic. aliquis bomo eſt moꝛtuus: g eſt. ¶ Pꝛobatur fic. Añs eſt ſimpłi ĩpoſſibile: Piino⸗
Seg aliquod moꝛtuũ eſt bomo: ↄñs eſt falſum: ᷓ ⁊ 1 ad ipoſſibile ſeqͥtur qdᷣlibet: Vfolaheler
anntecedens quod eſt ſopbiſma. ¶ Quarto ſic eſt verũ. ptz ↄña qꝛ ſophiſma eſt vna ↄna cui
nullü moꝛtuũ eſt viuũ.⁊aliqs bomo eſt moꝛ⸗ ans eſt ſimptr ipoſſibile: , gntecedẽs ſit ſim⸗
tuus: ergo aliquis homo nõ eſnviuꝰ.cõcluſio pliciter impoſſibile.patet:quia ad ipᷣm fimpli
eſt falla: ergo aliqua pᷣmiſſaꝝ.nõ maioꝛ ergo citer impoſſibile ſequitur cum bñ ſequatur ni

Tertia.

ĩpꝛobatio cienter et pꝛimo argumento patet.¶ Impꝛo⸗

pꝛima

Secũda.

Tertia

Qnarta

Solutio

Solnun⸗ ¶ Et adpꝛimã rõnẽ ꝓbantem ðꝛ negãdo
tur ratio ĩmo tũc antece
nes ĩpꝛo⸗ ter cõtigẽs cu

am dr̃ negãdo ↄnam.⁊ad ꝓbationẽ dr̃ dictũ

Tractatus

hil eſt: deus nõ eſt. ↄñs eſt ſimpłr impoſſibi cũdam ðꝛ negãdo antecedens:q; oſequens ẽ&
Gecũda. le:ergo ⁊ añs. Secundo ſic.oↄñs eſt neceſſa⸗ mere ↄtingẽs cũ iſta ſit fimpliciter ↄtingẽs.

rium:et neceſſarium ſequitur ad quodlibet ꝑ aliquid eſt in tꝑe:ſtricte capiẽdo tẽpus ¶ Ad
regulã cõem datã in tractatu ↄnaꝝ. ¶ Tertio tertiã dicit᷑ negando añs. Et ad ꝓbationem
ſic.Contradictoꝛium ↄſtis repiꝗnat añti:er⸗ eiꝰðꝛ ꝙ illa copulatiua nõ eſt impoſſibilis.cũ
go ſopbiſma eſt bona ↄa. antecedens patet: vtraq; pars ſit mere ↄtingẽs:vt patet ex dua
quia i ſta copulatiua eſt impoſſibilis. Nibil eſt bus pꝛim is ſolutionibus. Rel in ſopbiſma⸗
a nibil eſt:cũvtraq; ꝑs ſit impoſſibilis vt ſuffi te boc verbũ eſt põt ĩpoꝛtare tẽpꝰ large capi
endo tẽpꝰ.a ſic añs ſopbiſmatꝭ ẽ ĩpoſſibile:⁊
ↄſequens neceſſariũ:⁊ boc modo ſophiſma
eſt veꝝ vt oſtẽdũt rões ꝓbãtes ipᷣm. ¶Et ad
rõnes impꝛobãtes ipſum:ðꝛ ꝙ ꝓcedũt dum⸗
mõ antecedẽs nõ ſit ſimpliciter impoſſibile:
vel dũmodo boc verbũ eſt impoꝛtet tpᷣus ſtri
cte capiendo tempus. Nel in ſophbiſmate hᷣ
verbũ eſt:in añcedẽte impoꝛtat tẽpꝰ ꝓpe ca⸗
piẽdo tẽpꝰ:⁊ in ↄñte large capiendo tẽpus ⁊
ſic adbuc ſophiſma eſt veꝝ:qꝛ ↄſequens eius
eſt ꝓpoſitio neceſſaria.¶ Et ad rões impꝛo⸗

batur ſopbiſma pꝛimo ſic. Nulla pꝛopoſitio ĩ
fert ↄdictoꝛiã eius:ſʒ anñs ſopbiſmatis ↄdicit
conſequenti:& añs ſophiſmatis non infert cõ
ſequens per conſequens ſopbiſma eſt falſũ.
¶ Secũdo ſic.Cuiufſibet bone conſequentie
conſeqquens virtualiter includitur in añte:
ſed in ſopbiſmate conſequẽs non includitur ĩ
antecedente cum conſequens opponatur cõ⸗
tradictoꝛie antecedenti: ergo ſopbiſma falſũ.
¶ Tertio ſic. bene ſequitur alqjd ẽ:ꝗ aliqͥd eſt.
igit᷑ nõ ſeqͥ.nibil eſt.ergoaliqͥd ẽ.ↄña patet.
cit phᷣs ſcdᷣo pꝛioꝝ Quarto ſic.ex nulla nega pꝛie capiendo tẽpus.O elin ſoppiſmate B
tiua catbegoꝛica mere de ineſſe ſeqtur affira- verbũ eſt in ante impoꝛtat tẽpus large capi
tiua:ſʒ añs ſophiſmatis eſt pꝛopoſitio catbeę⸗ endo tps.⁊ in ↄñte impoꝛtat tẽpus ſtricte ca
goꝛica mere de ineſſe negatiua:ergo ad illam piẽdo.tẽpꝰ.a ſic adhuc ſophbiſma eſt veꝝ:quia
nõ ſequitur affirmatiua cuiuſmodi eſt ſopbiſ añs eiꝰ eſt ſimpkr impoſſibile. Et ad rõnes
ma ⁊ per conſequens ſophiſma eſianala ↄnña. impꝛobantes ð:l pcedũt dũmõ añs non ſit
¶ ᷑Pꝛo ſolutiõe fopiſmatis eſt . ſumpliciter impoſſt ibile: 1 vt ly eſt: impoꝛtat
¶ Aduertenduʒ ꝙ negatio incluſa ĩ tempus ſtricte ꝓpꝛie capiendo tempus.

illa oictione nibil pot teneri infinitant: ls nõ ¶Akud ſophbiſma. Si aliqͥd eſt:ali⸗

ſic cõiter accipiatur: ⁊ ſic ſophiſma eſtveꝝ:qꝛ ẽ qua ꝓpõeſt. ¶ Pꝛobat᷑:qꝛ ans ſophiſmat nõ
ↄnñ̃a cuius añs eſt ſimpir ĩpoſſibile.Et ad pꝛi⸗ pot eſſe veꝝ:cõſequẽte exiſtẽte falſo.igit᷑ ſo⸗
mã rõem impꝛobãtẽ ðꝛ q maioꝛ intelligitur pbiſma eſt veꝝ.ans pʒ qꝛ añs nõ põt eſſe veꝝ
niſi illa ꝓpõ ſit ſimpłr ĩpoſſibilis.¶ Ad ſcdazʒ qn ipſum ſit. ⁊ ſi ipᷣm eſt: tuncialiqua ꝓpoſitio
ðꝛ negãdo maioꝛẽ niſivtualiterincludi tãtuʒ eſt igit᷑. Scðo ſic oppoſitũ ↄtradictoꝛiũ ↄñtꝭ
valet ſicut ſequi ⁊ ſir mioꝛ negat᷑.¶ Ad teqi⸗ nõ põt ſtare in vitate cũ añte. igit᷑ ſophiſma
eſt bona ↄña.añs pʒ:qꝛ oppm̃ dictoꝛiũ eſt R
ꝙ pbi ĩtelligitur:dũmõ illa qdictoꝛia nõ ſic ſe Nulla ꝓpõ eſt:mõ bec ꝓpõ nõ põt ſtare in ve
babeãt ꝙ vnũ ſit ſimpliciter ĩpoſſibile ⁊ alið ritate cij iſta:aliqd eſt vt claꝝ ẽ igit᷑.¶Tertio

neceſſariũ: etiã iſta nibil eſt no Sde iſti aliqᷣd ſic ex ophoſito Ʒaictoꝛio ↄñtis ſeqͥtur oppm̃

Aqñ negatõ capit᷑ ifinitãtqͥ ĩcludit᷑ ĩ illa dicti Idictoꝛiũ añtis.igit᷑ ↄña eſt bona.⁊ ꝑ ↄñs ſo
one nibil cñ tẽ ãbe fint affir̃atie Ad qᷣrtã ðꝛq; pbiſma eſt veꝝ. ans ptz qꝛ bene ſeqtur. nulla
maioꝛ bz vitatẽ niſi illa ppõ ſit ſimpłr ĩpoſſił ꝓpõ eſt: nibil t: cũ ad impoſſibile ſequat᷑
2tẽ ſic ſubſumẽdo negat᷑mĩo: Sʒ ſi ĩ ſopbiſ⸗ quodlibet. mõ beceſt iĩpoſſibilis.ſ.nulla ꝓpõ

mate negatio incluſa t illa dictõe nibil capiat᷑ eſt: er quo nõ põt eſſe vera:¶ Quarto ſic. oñs

negãt. H ↄtigit adbuomitipłr. Ino mõq illð ſophuſinatꝭ eſt neceſſariũ igit᷑ ſoppiſmaẽ ve
verbũ ẽ tamſin añte qᷓ in ↄñte ĩpoꝛtat tps ſtri rũ.ↄña pʒ:q; necefſariũ ſeqtur ad quodlibet
cte capiẽdo tempus: ⁊ ſic ve ſopbiſma ẽ fal⸗ ans patet:qꝛ ↄñs nõ põt eſſe falſum:ergo eſt
ſum: vt oſtendunt rões impꝛobantes iptum. neceſſariũ.ꝗ¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma ſic. oñs ſo⸗
ns phbiſmatis eſt mere ↄtingẽs ⁊ añs neceſſariũ
ẽtes ſophiſmatis eſt ſimplici ergo ↄña non vʒ ⁊ per conſequens ſopbiſma
a ſit fimpłr contingẽs.nibil eſt falſuz. Conſequentia patet: qꝛ ex ꝓpõne

bantes. eſt in tempoꝛe ſiricte capiẽdo tẽpus ¶Ad ſen neceffaria nunch ſeqᷣtur ꝓpoſitio cõtingens,

4 bãates ðꝛ ꝙꝙ ꝓcedũt dũmõ ↄñs nõ ſit neceſſa⸗
quia idem nõ ſequiturvtrumq; orioꝛum:vt di riũ:⁊ boc verbũ eſt in ↄñte impoꝛtat tẽpꝰ ꝓ⸗

pꝛobatio
pꝛima
Secũda.

Tertis

Quarta

impꝛobao-
tio pꝛima bn .
m

ſbrrio

ſraté one. Quid
ie ri eſtin i⸗
dꝛ negado oñam.
nitate ℳe. ſed re⸗
rüofñtis repugne
jepugnare antion
negaturans⸗1ad,
g lla ſit impoſſibt
Ouid autẽ ſit pꝛop
lis vel necefſaria d
tã dicitur negãdo
boc non ſufficit ac
aüt ſuſſicit dicetun

¶ Aliud ſopl
eſt affirmatiua. er⸗.
batur. qꝛ ex oppof
tüantecedentis.e

ſobeõ et per oñs ſophiſn

ſic ſopbiſma eſt vn
ius añs eſt falſum:
pʒ:0: ad veritatẽr
; ſit bona oña:ꝛ
tone ſopbiſmatis ſt
ne ronalt in pꝛimo t

alto ſpondetur p imei

pꝛobãs ipᷣm. Et ad

gando vſtima ofian
ritatẽ rönalis: vt pF
ſieut dictum eſt de
queſt de iſto. Nulla
(Aog etaf
gial ſoꝛtes agial.
nmegfatwoin

li ſopbiſtn

erg Negnensej
uCE —
Wmdzisröftteeſt,
aneimennte,
60 Geli ſohdiſnnt 5
ponn tinnslgecnn
mporta tehls frigeg
ſopdiimet enani
malengnie
oſſdle l Eiact ites pithet
eecirdinöefisonft gifn
dleranthhektinpann gai,
Niecpiencotents,
ma. Dialicgeſteal⸗
hir mo ſopbiſnor no
teerifee ogt ſo
ans nopoteſſe ex
trunegligna poftio Teni⸗
dſti Nraigicni gt
cämite igt whbiſm
nconn dicdnc
roſaſfreme
incne gl Cini
nio ib ſefntinn

,inekon tPos ſo (unt

Secũda:

Solutio

pꝛobatio
ipꝛobatõ

Solutio

ĩpꝛobatõ
pꝛima.

eſt mala ↄna. añs patet:qꝛ poſito caſu ꝙ ſoꝛ.

tecedens non poteſt eſſe verũ conſe

—

De Sophiſmatibus. Folio clvi

¶Secũdo ſic.etoppoſito ↄtradictoꝛia ↄñtis ↄſia.oↄña pʒ:qꝛ illð qdð ſemel nõ fuit bona ↄnſa
ſopbiſmatis nõ ſeqͥtur oppm̃ cõtradictoꝛium nunqᷓ; põt eſſe bona ↄña ſtãte ſigtione terio⸗
antis eiuſdẽ:ergo ſopbiſma eſt falſum. Ante rnm. Ad ſopbiſma reſponderei ipſum eſt
cedens pʒ.qꝛ non ſequitur nulla ꝓpõ eſt: er⸗ falſum.Etad ꝑꝛimã rationẽ pꝛobatẽ dicitur:
go nibil eſt.cũ añs ſi poſſibile ⁊ ↄñs ĩpoſſibi⸗ q ibi non arAutur debite a toto in quatita⸗
le.¶ Pꝛo ſolutione ſophbiſmatis pᷣſupponunt᷑ te.vt patuit circa locum atoto in quantitate
dicta in tractatu ↄnarum.O Ad ſophiſma ðꝛ Etiã ab vli ad ſinglarẽ nõ vʒ ↄña ſine ↄſtãtia
qꝙ ipᷣm eſt falſum.Et ad pꝛimã rõnem ꝓban⸗ ſingulariuʒ Ad ſcam dicitur negãdo añs:qꝛ
tẽ ðꝛ negando ↄnam.qꝛ hoc nõ ſufficit ad bo añs põt eſſe verum conſequente exiſtente fal
nitatẽ ↄñe.Quid aũt requirit᷑ ad bonitatem ſo:vt ptz in pꝛima ratione impꝛobante ipſum.
ↄñe dictũ eſt in tractatu ↄnarũ.¶ Ad ſcðam Etiaʒ negat᷑ ↄna:qꝛ hocnõ ſufficit ad bonita⸗
ðꝛ negãdo ↄñam:qꝛ boc non reqͥritur ad bo⸗ tẽ ↄne:vt patuit in tractatu de conſeqntijs
nitaté ↄñe.ſed reqͥrit᷑ oppoſitũ ↄtradicto⸗ ¶ Alið ſophiſma ĩpoſſibile ẽ te cur.
riuũ ↄñtis repugnet antecedẽti. Quid ſit autẽ rere ſi tu potes currere. Pꝛobat᷑ ̊ pꝛopoſitio
repugnare añti dictum eſt pꝛius.¶ Ad tertiã ẽ ĩpoſſibilis.tu curris ſi tu potes currere:er⸗
negatur añs.⁊ ad pꝛobationem ðꝛ negando go impoſſibile eſt te currere ſi tu potes curre
ꝙ illa ſt impoſſibilis.ſ. nulla pꝛopoſitio eſt. re.ↄña pʒab equalenti ad equalẽs. añs pʒ:qͥa
Quid autẽ ſit pꝛopoſitio poſſibilis: ĩpoſſibi⸗ illa ppõ ẽ malaoña. ẽ impoſſibilis.¶ Scdðo
lis vel neceſſaria dicetur in logica.¶ Ad q̃r⸗ ſic vel poſſibile eſt te currere ſitu potes cur⸗
tã dicitur negãdo añs. Et ad ꝓbationẽ ð ꝙ rere.vł ĩpoſſibile ẽ te currere ſi tu potes cur
boc non ſufficit ad neceſſitatẽ ꝓpõnis.Quidꝰ rere.Nõ pᷣmũ:qꝛ iſta ↄditiõalis eſt mala ↄfia
aũt ſuſſicit dicetur in logica. ſi tu potes currere tu curris:& nõ eſt poſſibił

/ . . . æ go relinquitur ſᷣm quod eſt impoſſibile eſt
uud ſo pbinn. 2 18 pp ofitio te currere ſi tu potes currere.¶¶ IJmpꝛobatur
vergo nulla ẽ negatiua. ¶ Pꝛo ſopbiſma ĩpoſſibile ẽ te currere ſ tu poteſ cur
batur.q; ex oppoſito ↄñtis ſequitur oppoſi⸗/ rere.ergq ñi tu potes currere impoſſibile e te
tü antecedentis. ergo ſophiſma eſt bona ↄna currere. v vltra ſi tu potes currere impoſſibi⸗
her ine⸗ pbbifing ei cenſe 1 Zmpsbat le eſt te currere ⁊ tu potes currerere.ergo im
ne opbi a f vna pypo cn alls cu⸗ poſſibile eſt te currere: ↄna tʒ:qꝛ arguitura to
ius ans eſt tallum:ergo ipſum eſt fallum. ona ta conditionali cum poſitione añt? ad poſitio
pʒ: q; ad veritatẽ roõnalis affirmatiue reqrit᷑ ne ↄñtj: ſ ↄñs eſt manifeſte falſuz: t añs et
c ſit bona HS ſit verum. ꝗ Dao ſolu non ſcda ꝑs añtis: Gpmaqq; ſeq er ſophiſina⸗ S
tione ſopbiſmatis ſupponũtur dicta de ꝓpõ⸗ te: et per ↄñs ſophinna eſt falium. ¶ Secũdo
ne rõnaliin pꝛimo tractatu. Ad ſopbiſmare ic. Soppiſina eſt vna conditiõalis cni añs ẽ
ſpondetur e ipmeſt falſum vt oſtedit rõ im verũ ⁊ ↄñs fallum: ipᷣm eſt falſuʒ. añs ptz: qꝛ
paobas n. Ei ad rõnem aedicirur ne iſta eſt falſa: impoſlibile eſt te currere:⁊ tamẽ
gando vltima oam:q; boc nõ ſuff cit ad ve⸗ iſta eſt vera tu potes curere. ¶Tertio ſic:ꝛne⸗
ritatẽ rõnalis: vt patuit in pꝛimo tractatu. et ceſſe eſt te currere ſi tu potes currere.igit᷑ nõ
ſicut dictum eſt de iſto ſoppiſmate ga dicen⸗ igit no

un ĩpoſſibilę eſt te currere ſi tu potes currere cõ
dũ eſt de iſto. Nulla pꝛopo eſt negatiua.ergo zri iri 7 IEEE.
oĩs ꝓpoſitio eſt affirmatiua. ſequẽtia patet: quia nullũ neceſſariũ eſt ĩpoſ⸗

PrS , ſfibile. Aſis pꝛobat᷑:qꝛ nõ ẽ poſſibile.nõ te cur
¶ Alið ſophiſma.iſiomnis bomo ẽ rereſitu potes ceen⸗ re:g leccn eẽte currere
aĩial:ſoꝛtes ẽ aĩal.¶ Pꝛobatur: quia in ſopbiſ ſi tupotes currere.ↄña pʒ qꝛ neceſſe ⁊ nõ poſ
mate af a toto in titate ad ſuã ꝑtem: vel ab ſibile ñ eqpollẽt. quarto ſic ſi tu potescurrere
vli ad ſuã ſingular ref wer den ſan poſſibile ẽ te currere.igit᷑ ñ ẽ ĩpoſſibile te cur Quarta
Isc oren eile uente rere ſi tu potes currere. ¶ Ad ſopbiſma ðꝛ ꝙ
exiſteme falſo. igitur ſophiſma eſt bona ↄna. ip̃mẽ diſtiĩguẽdũ: eo ꝙ põt eẽ ↄditiõal cnius Solutio
¶Impꝛobatur ſic oppoſitũ contradictoꝛium aneſt:tu potes currere:⁊ ↄñs eſt impoſſibile
conſequẽtis põt ſtare cũ añte.ergo ſophbiſma ẽ currere:⁊ ſic ðꝛ ꝙ ſophiſma eſt falſũ.vt oñ
non ſit: tunc iſte due ſunt ſimul vere. Oĩs hõ — 8: Bögddspss dscementdr den n
eſt animal: et ſoꝛtes non eſt animal. ¶ Etiam equalẽt qñ ſopbiſina ẽ ꝓpõ ↄditiõabł. Ad ſecũ
ſophiſina non fuiſſet hbona ↄſa ñi fuiiſet foin da ðꝛ ſi capiat illa ppo:ĩpoſſibile ? te cur⸗

tu aũqᷓ ſoꝛtes fuiſſet ergo nũc non eſt bona rere ſi tu potes currere: tẽ vt vna oditõał c

Solutio

ĩpꝛobatõ
pꝛima

Sec uda.

Tertia

pꝛobatio

ĩpꝛobatõ

Solutio

Tractatus

ↄpñs ẽ iſta or̃o ĩpoſſibile ẽ te eurrere: ſic conce det aſinũ. poſito caſu ꝙ ſoꝛtes videat vnũ aſt
ait᷑ ꝙ illa ꝓpõ ẽ fła. Sʒ ſi capiat᷑ vt ẽ vna mo nũ ⁊ ꝙ plo videatvnũ aliũ ⁊ nõ quẽ illũvidet
dalis cõpoſita c ſõm ẽ ille fi ipoſſibile:ſic ne ſoꝛtes. Pꝛobat᷑ ſic.iſte videt añnũ.demõſtrã

gat᷑ ꝙ illa ſit falſa.¶ Et ꝓpoꝛtõabłr dicẽdũ eſt do ſoꝛtẽ.⁊ iſte videt aſñnũ demõſtrãdo plato⸗

△

de iſta. poſſibile ẽ te cur ere ſi tuvotes curre ne. ꝗ vterq; iſtoꝛuz videt aſinũ: ona tz ꝑ indu
re. l ſophiſma pᷣt eẽ vna cathegoꝛica modał ctionẽ. Ans eſt veꝝ.q ⁊ ↄñs:qð ẽ ſophiſma.

poſita.cu ſubm̃ ẽ ille termin poſſibile ſcö ¶ Impꝛobat᷑ ſic. Aterq; iſtoꝝ videt aſinũ:er⸗
ĩtẽtiõałr captꝰ.⁊ cuiꝰ pᷣtũ ẽ h totũ te currere ſi go aſinꝰ vr ab vtroq; iſtoꝛũ.ↄñs ẽ fallum:g ⁊
tu potes currerea ſic ðꝛ ſophiſma ẽ verum añs qð ẽ ſophiſma.ↄna pʒ a ppõe ðvbo actĩo
vt oñdit᷑ rões ꝓbãtes ipᷣʒEt ad duas pꝛĩas rõ ad ꝓpõnẽè de xbo paſſiuo ẽ boa ↄnña.¶ Scðo
nes ĩpꝛobates ðꝛ ꝓcedũt qñ ſophiſma capi ſic:vterq; iſtoꝝ videt aſinũ.ergo vidẽs aſinũ
tur ĩ ſenſu bipotbetico ↄditiõali.¶ Ad tertiã ẽ vterq; iſtoꝝ ↄña tenet ꝑ ↄuerſioneʒ et ↄñs
ðꝛ negãdo ans ⁊t ad ꝓbatõem eiꝰ ðꝛ diſtiguen eſt falſum:ergo ⁊ añs qð eſt ſophiſma.OTer⸗
do ans.eo ꝙ negatio ſcðᷣa põt cadere ſupꝛa to tio ſic.vterq; iſtoꝝ videt aſinũ et iſti aſini ſũt
tũ ſeqns ipᷣazx:a ſic negat᷑ añs:vł ſolũ põt cade oẽs aſini.ergo vterq; iſtoꝛũ videt iſtũ aſnuʒ
re ſupꝛa pꝛiz xbũ.ſ.ly currere ⁊ ſic negat᷑ añs: vel vterq; iſtoꝝ videt iſtũ aſinũ ⁊ ſic de alijs:
⁊ ẽt negat᷑ ↄna.¶ Ad rtã ðꝛ negãdo ↄnaʒ ca ↄna tenet ꝑ deſcẽſum ⁊ ↄñs ẽ falſum vt patet
piẽdo ſopbiſma i ſenſu catbegoꝛico ex cãu ergo T añs qð Pphiſina. Ad ſopbil
DI. ”sü ma rñũdet᷑ ꝙ ipᷣm ẽ veꝝ. Et ad pᷣmã rõeʒ ipꝛo⸗
¶ Alið ſophiſma vterqʒ iſtoꝝſcit ſe bantẽ patz ſolutio er dectaraed porteratſs
pte artes liberales.poſito caſu ꝙ ſoꝛtes ſciatoactionis. Ad ſcdᷣam ðꝛ negãdo q iſta vter⸗
tres ⁊ plato quattuoꝛ ⁊ nõplures.¶ Tüc ꝓba q; iſtoꝝ videt aſinũ debeat ſic conuerti.ergo
tur ſophbiſma ſic. Iſti ſciunt ſeptẽ artes libera vidẽs aſinũ eſt vterq; iſtoꝛuʒ. Sed illa dʒ ſic.
les.ergo vterq; illoꝝ ſcit ſeptem artes libefᷣ ↄuerti:ergo vidẽs añnũ eſt alter iſtoꝝ.ᷓ Ad
les:oↄna tenet:quia in ſimili bene ſequitur.iſti tertiã ðꝛ ꝙ male fit deſcẽſus ſub illoterioañ
curruũt:ergo vtercq; illoꝝ currit: i pꝛopoſito no: qꝛ deſcẽdit᷑ diſunctiue ⁊ deberet fieri de
bene ſequitur. ¶ Improbat ſic. vte iſtoꝛuʒ ſcenſus diſiunctus ſic. vterq; iſtoꝝ videt aſi⸗
ſcit ſeptẽ artes liberales: ſoꝛtes eſtvnus iſto nũ. a iſti aſini ſunt oẽs aſini:ergo vterq; iſtoꝝ
ru. ſoꝛtes ſcit ſex tẽ artes liberales ocluſio videt iſti aſinũ vel iſtũ:vel iſtu:a ſic de alijs:⁊
eſt falſa: ergo aliqua pꝛemiſſaꝝ non minoꝛ:er iſta eſt vera ſicut ⁊ ſoppbiſma.
go maioꝛ que eſt ſopbiſma.¶¶ Pꝛo ſolutiõe ſo⸗ ¶ Aliud ſophiſma,ſemꝑ bomo fuit
biſmatis ſupponũt illa qͥ dicta ſunt in ſimu · Robat. oĩ tpe bõ fuit. ergo ſp bõ fuit: ↄña
lis de iſto ſigno. vterq;. ¶Etiam IIEI13 ab equaleéte ad eqͥualẽs. Añs pʒ:qꝛ iſto tꝑe
¶ Aduertẽdũ ẽ ꝙ illð ſignumvterqʒ bõ fuit.⁊ nõ fuit aliqð tpᷣs qͥn fuit igit᷑.¶ Jm
⁊ fimiliter illud ſignũ neuter requirunt ꝙ ter pꝛobat᷑ pꝛĩo ſic.dictoꝛia ſophiſmatis ẽ wa.ſ.
minus cui talia ſigna adduntur habeat duo?n ſemꝑ hõ nõ fuit: cũ oẽs ſingulares eiꝰ ſint ve
gnificata ſi pꝛopoſtio debeat eſſevera in qua re.ergo ſopbiſmaẽ falſum. ¶ Et ↄfirmat᷑ iſte
talia ſigna ponut᷑ Et iõ talis ꝓpõ vlis equiua due eqpollent.ſemꝑ bõ nõ fuit.⁊ nunqᷓ; hõ ſu
letvni bipothetbice copulatiue compoſite ex it:vt pʒ vſcdᷣam m onap:ergo ſi vna ẽ ve⸗
duabus ſinglaribus illi vniuerſaliꝰ. vt ſopbiſ ra reliqua ẽ vera.⁊ ſi vna ↄtrariat᷑ ſophiſmati
ma equalet iſti copulatiue. iſte ſcit ſeptẽ artes reliq etiã Sꝛiat᷑ Scðo ſic ↄdictoꝛia ſopbiſma
liberales: ⁊ ex quo iſta copulatiuaẽ falſa.iõ ad tis eſt vera:ergocopbiſma eſt falſuz. Añs pa
ſophiſma reſpondetur ꝙ ipᷣm ẽ falſum. Et ad tet:qꝛ iſta ſcʒ nõ ſemꝑ hõ fuit eſt ↄtradictoꝛ a
p:obationẽ eius dicitur diſtinguendo añs vł ſophiſmatis. et illa equipollet iſti.aliqñ bõ
capiẽdo iſtũ terminũ iſti copulatiue: ita ; iſta no fuit. per pꝛimã regula equipollentiaꝝ. et
coninctio ⁊ incluſa in illa dictione iſti con⸗ vna ſt vera.ergo ⁊reliqua. Hic etiã pñt fie⸗
iungat inter duas catbegoꝛicas:⁊ ſicnegatur ri argumẽta penes ↄuer ſionẽ deſcẽſum:ape
añs ⁊ ↄña eſt bona. Sʒ ſi capiat᷑ illa dictiiſti nes regulã ab vłiad excluſiua terinis trani⸗
copulatim ita ꝙ illa ↄiunctio ⁊ incluſa in illa poſitis qͥ bꝛeuitatis gra dimittũtur. Ad ſo⸗
dictione iſti copulet ſolũ inter terminos vt pbiſma reſpondet᷑ ꝙ ipm poteſt diſtingui eo
talis ppoſitio equinalʒ ꝓpõni cathegoꝛice de ꝙ ly ſꝑpõt capi in ſophiſmate vt tmvʒ ſicut
copłlato ſubõ.i.iſti iſte ⁊ iſte ſciũt ſeptẽ artes li ꝑpetuo:⁊ capiẽdo illũ terĩm hõ ꝓ ulo qð eſt
berales:a ſic ↄcedit᷑ añs ⁊ negat᷑ ↄna ⁊ ↄſs. vſſeꝑtialiter hõ.puta ꝓ illo qð oð eſt eẽnti tx
¶ Aliud ſopbiſma. Uterqʒ iſtoꝝ vi⸗ ↄpoñtũ ex coꝛꝑe bũano ⁊ aia rõali nõ ſuſteta

pꝛobatio

ĩpꝛobatõ
pꝛima.

Secũda

Tertia.

Solutio 1

ĩpꝛobatdð
peuna.

Secuda.

Solutio P

. fe
gecido. h

echda.

oletio

pollentias“ op

¶ Alud ſopb
uuim mu
eſtetmñ vnñ eſt ie

*

vliad etcluſinat
ven igit19fisgon

larno f vnieſt vni. 5 ti.

de eſt tertio adiace

grchr jacẽte. ¶ Impꝛobat
ſpna eſtergooe erfs eſt

añs. Minoꝛ pʒ.q
eſt vni ppkus eſt⸗
xeluſo et falla al
nnaioꝛ. ¶Gcdo fic p
eſtoña tenet quia e
añs eſt ver: ergo⸗
rüſopbiſmatis. (
gipſuz põt eſſe ppõ
ijzeſt vex cu ſenſus e
1o eſt no vni:eſt. C
probzt ðꝛ negado ⸗
dicik fimiliter qꝛ oñs
capiatur in ſenſu in
ponatur gfa pluralit
etaefni: del
ig eſt vep. Rel põt
duplf. Tno mo ſer
ſc coiter dicitur B
velle philoſopbus
gtes ißz pcedit qñe
edltin ülo ſenſupa
erhoneztotalis eſtyen
ch vnu ſunt. Pꝛimg
Setat, 1poſt ere
eſtinfinitaſec in

leſti ero
hiſtnnz Getſſaze
fmüefaleriton A
deſteſisſubiloteriogf
Nrige dederet feride
. Nerchiſop tiget gfn
Saſinnergoſtergzſter
tivel iſtirfedelis
pbiſna.
n ſenp bono fat
eobofut: )ſia
s Aispzifotpe
ijsenfutigt n
wuſoydiinmattel.
õ
Aiun CE gfnnnk fe ,
do ſͤfit anmd dn
zmakſtlinn
ir ianmia biin
luct fiit ishn

ha ſcton4
iur et orrecide⸗

Sceide⸗

eer

thn, ket
dum eſenie Cſi⸗

eelufius terlllo,
ettuin iur 10
teſt di

„

Secũdo.

Tertio

impꝛoba⸗

tio pᷣma
Secũda.

Solutio

euaſio

De ſophiſmatibus.

tum 2 ſic ſophbiſma eſt falſum.¶ Et ad rõnem
pꝓbãtẽ ðꝛ negãdo ↄnaz cũ ibi arguat᷑ ab infe⸗
rioꝛi ad ſuperiꝰ cũ diſtributõe.¶ Sʒ ſi capet
ille terminus hõ ꝓ oĩ illo de quo eſt veꝝ dice
re qð eſt hõ ſiue ſit effentialiter. bõ ſiue acci⸗
dentaliter hõ:a ſic ſophiſma eſt verũ. Silr ſi
capiat᷑ ſemꝑ:vt tm̃ valet ſicut hoc cõplexũ oĩ
tꝑe ſic ſophiſma eſt etiã veꝝ.Et ad rõnes im
pꝛobãtes patẽt ſolutiones ex dictis circa eqͥ/
pollentias ⁊ oppoſitiones.

¶ ’Aliud ſophiſma.Lm̃ vnũ eſt pꝛo
bat᷑ ſopbiſma.vnũ ẽ ⁊ nullũ ens qð nõ ẽ vnũ
eſt:g tm̃ vnũ eſt.tenet ↄña:ab exponẽtibꝰ ad
expoſitã.Añs ꝓ pᷣma ꝑte notũ eſt.Et ꝓ ſcðᷣa
ꝑte ꝓbat᷑.qꝛ ſi eſt aliqð ens qð nõ eſt vinũ il⸗
lud ens eſt aliqð ens qð falſum eſt. ¶ Scðo
ſic.oẽ ens eſt vnũ.&ᷓ tm̃ vnũ eſt ens:ↄña tenz
ab vli ad excluſiuã teris trãſpoſitis.⁊ añs eſt
veꝝ.igit᷑ ⁊ vñs qð nõ eſt ſophiſma.Tertio ſic
tm̃ vnũ eſt vnũ.ꝗ tm̃ vnũ eſt.tʒ ↄna a ꝓpõne
de eſt tertio adiacẽte ad ꝓpõeʒ de eſt ſcðo ad
iacẽte.¶ IAmpꝛobatur ſophiſma ſic.tm̃ vnum
eſt ergo oẽ exñs eſt vnum.ſed ↄñs eſt falſum
⁊ añs.Minoꝛ pʒ.qꝛ bene ſequit᷑. omne exñs
eſt vnũ. ppłus eſt exñs ergo populꝰ eſt vnũ
ↄcluſio eſt falſa.qᷣ aliq̃ pᷣmiſſaꝝ:non minoꝛ.j
maioꝛ.¶ Scðdo fic.plura ſunt.q non tm̃ vnuʒ
eſt:ↄña tenet quia ex oppoſito ifertur oppm̃
⁊ añs eſt veꝝ:ergo ↄñs qð eſt oppm̃ õdicto⸗
riũ ſophiſmatis.¶ Ad ſophbiſma reſpõdetur
ꝙ ipſuz põt eſſe ꝓpõ de excluſo ſubiecto ſic
ipʒʒ eſt veꝝ cũ ſenſus eius eſt:illud qð eſt vnũ
⁊ nõ eſt nõ vnũ:eſt. ¶ Et ad rõnem pmam im
pꝛobãtẽ ðꝛ negãdo ↄnñam pᷣmã. ¶ Ad ſcðam
dicit᷑ fimiliter qꝛ ↄñs nõ ſequitur ex añte niſi
capiatur in ſenſu in qͥ eſt ꝓpõ excluſiua ⁊ ex⸗
ponatur gr̃a pluralitatis. Gel ſenſus eiꝰ eſt
iſte qð eſt vnũ a nõ eſt plura eſt. ⁊ boc modo
etiã eſt veꝝ. el põt eſſe pn excluſtua⁊ boc
duplr. Ano mõ vt exponat᷑ gfa pluralitatis
2 ſic cõiter dicitur ꝙ ipᷣm eſt falſuʒ. vt videt
velle philoſophus pᷣmo phiicoꝝ. Et rões ꝓ
bãtes ipCʒ ꝓcedũt qñ eſt excluſio gr̃a alietatꝭ
Sed tñ in illo ſenſu põt dici ꝙ eſt veꝝ qꝛ ſua
exponẽs totalis eſt vera.ſ.vnũ eſt.⁊ non plu⸗
ra qᷓ; vnũ ſunt. Pꝛima ꝑs eſt vera vt nolũ eſt

Sed ꝙ ſcða ꝑs ſit vera pʒ qꝛ aliq eſt vnum ¶ A
quod eſt infinita:ſed infinito nulla ſunt pła ria
G vno nulla ſunt plura.⁊ p ↄñs nõplła qᷓ; vnũ gido⁊

ſunt.O Etiſi dicatur ꝙ philoſophꝰ pꝛimo pbi
ficoꝝ impꝛobat antiquos dicẽtes illã ꝓpõnẽ
tantum vnum eſt. OdDicitur pbiloſophus

impoꝛtat ipſos non et:ihoc ꝙ dicunt ꝙo gon

clix.

plura qᷓ; vnũ ſunt:ſʒ ex p ꝙ dicũt è nulla ẽ płi Cõfutatõ
tas rerum ponenda. Gel in cen welt Eöͤlated
eſſe excluſio gratia alietatis.⁊ tũc ſi illꝰ ꝑtici
piu exñs quod includit᷑ in illo verbo eſt capi⸗
atur ſtricte etm̃ vʒ ſicut ens quod eſt vnum:
ſic ſophiſma eſt verum. Et ad pꝛobationẽ pᷣ⸗
imz dicitur negãdo minoꝛem ſyllogiſmi. ſcilʒ
ꝙ ppls eſt exns.¶ Ad ſcõm ðꝛ ꝙ pꝛocedit q;
in ſophiſmate eſt excluſio gr̃a alietatꝭ. Sed ſi
capiat᷑ exñs large vt tm̃ valet ſicut aliq vnũ
quod eſt vyel aliqua que ſunt ſophiſma eſt fal⸗
ſum:vt bñ oñdit rõ impꝛobãs ip¶ʒ.Et ad röes
ꝓbãtes dicitur ꝙ omnes pꝛocedunt quando
illud participium exñs:capitur ſtricte. et non
quando capitur large J

¶ Aliud ſophiſma.tãtũ vnus bomo
eſt vnꝰ bomo.Rꝛobat᷑.vnus bõ eſt bõ:⁊ nibil
qð nõ eſt vnus homo ẽ bõ. igit᷑ tm̃ vnꝰhõ ẽ bõ
Pꝛima ꝑs añt eſt nota:⁊ ſcdða ꝑs ptʒ:qꝛ nibil
nõ eſt bõ ẽ hõ.ergo nihil quod non eſt vnꝰ

8
Peho eſt bomo.ↄña patet a ſuperioꝛi ad infe

rius negatiue.¶ Impꝛobat᷑ fic:tm̃ vnꝰ hbomo
ep bomo.ꝗ omis hõẽ vnꝰ bõ. ↄñs eſt fim̃ ⁊
añs qð ẽ ſophiſma. Minoꝛ ptz qꝛ bñ ſequitur ĩpꝛobatio
ois bõẽ vnꝰ hõ:⁊ mulier ẽ bõ ergo mulier efſft
nn bo haſio eſt falſa:ergo al qua pꝛemiſſa⸗
u no mioꝛ:ergo maioꝛ.¶ Ad ſophiſma dicit᷑. e io.
ꝙ ipᷣm eſt falſum.Et ad rõnẽ sobatez ðꝛ ne⸗ Solutlo⸗
gãdo añs ꝓ ſcða ꝑte Et ad pꝛobationẽ eius ðꝛ
negãdo ↄnam qꝛ ibi arguitur ab inferioꝛi ad
ſuperius cũ diſtributione. L

¶ Aliud ſophiſma tm̃ verum oppo
nitur falſo:pꝛobat᷑ veꝝ oppõit᷑ ſalio ⁊ nibil qʒ
nõ eſt veꝝ opponitur falſo:g tm̃ veꝝ opponi⸗
tutr falſo. Añs pꝛo pꝛima ꝑte notũ ẽ.⁊ pſecun
da ꝑte pbatur:qꝛ quod nõ eſt pꝛopoſitio oppo iĩpꝛobatõ
nitur ſalſo. ergonibil quod nõ ẽ verũ oppot
falſo.OJ rgbarur ſic.falſum oppõitur ſalſo
ergo aliqͥꝙqð non eſt veꝝ oppõit᷑ falſo ⁊ cõ
ſequẽs nõ tm̃ verũ oppõitur ſalſo.Ad ſophiſ⸗
ma dicitur qðẽ falſum: vt oñdit rõ impꝛobãs
ip̃m. ꝗ Ad rõnem ĩpꝛobãtẽ dicitur negando
ↄnam.Et ad eius pꝛobationẽ dicitur iterum
negãdo hñam:qꝛ ibi arguitur ab inferioꝛi ad
ſuperi cũ diſtributione ſuperioꝛis
liud ſophbiſma:tm calidum otra
frigido. Pꝛobatur ſic. calidũ griat᷑ fri⸗
ido 2 nibil qꝗð nõ eſt calidũ contrariatur fri⸗
gicd. ergo tatum calidum cõtrariatur frigi⸗
do Impꝛobat᷑ ſic. tm̃ calidum iat᷑ frigido:&
tm calidũ ⁊ frigiducontrariãtur. ↄñs flm̃.g
⁊ qaũs qð eſt ſophbiſma.ↄſequẽtiavidetur tene

Solutio.

ĩpꝛobatio

Tractatus

Solutio. re eł eo ꝙ iſte ꝓpõnes vidẽtur idẽ ſingnifica ¶ Aliud ſophbiſma.ſolũ gtm̃ pᷣcedi
re.¶ Ad ſopbiſma rñdet᷑ ſi capiatur iſte ter ſolus ntũs. Pꝛobat᷑ ſic gtm̃ ugiil cas gu
min⸗ griat᷑ ſcðᷣe intẽtiõalr:⁊ ꝙ iſti termini ca minatiuꝰ a⁊ nullũ caſuʒ qᷣ nõ ẽ gtũs pᷣcedit:ſo⸗
lidũ ⁊ frigidũ ſtẽt mãlr ſiue ſimpli ſic ðꝛ ꝙ ſo lus ntũs.g ſolũ gtm̃ pcedit ſolꝰntũs. JImpꝛo
pbiſma eſt verum: vt patet per rationẽ ꝓbãtẽ bat᷑ ſic: ſolu gtm̃ pcedit ſolꝰ ntũs. ſoſũ gtm̃
ip̃m. Et ad rationẽ ipꝛobãtẽ dicitur negando pcedit ntũs.ↄna pʒ ab excluſñua ad ſuam pꝛe
ↄnam. Bel ille terinus Zriat᷑ capiat pꝛime in iacentẽ.ſed ↄñs eſt falſum:ergo ⁊ añs qð eſt
tentõalr: ⁊ ꝙ illi termini calidũ ⁊ frigidũ ſtẽt ſophiſma. Pꝛo ſolutione ſophiſmatis eſt
ꝑſonałr.ſic ſopbiſma ẽ fim̃ cũ ſua pᷣiacens eſt — —
falſa:calidũ ↄtrariat᷑ frigido:q; nulla ſubſtan⸗ ¶ Aduertẽdũ q; qñ ponũtur due di
tia qriat᷑ alteri ſubẽ: ⁊ ꝑ conſequẽs non cõtra ctiões reddẽtes ꝓpõeʒ exponibile m in vna
riat᷑ frigido.¶ Et ad rationeʒ ꝓbantem ðꝛ ne ⁊ eadẽ ꝓpõne:tic illa ꝓpõ dʒ pᷣmo expon rõ
gando antecedens ne dictõis q ponit le neinlo alia dictõe ma⸗
. . 2= nẽte in exponẽte illiꝰ ꝓpõis:⁊ po D
¶ Aliud ſophiſma. Soꝛtes tm̃ eſt al rũ erponirone aeri rbe n ſoppiſmna
bus pꝛobatur ſic.ſoꝛtes eſt albus:a ſoꝛteſ non pᷣmo dʒ exponi rõne illiꝰ dictiõis ſoluzʒ:⁊ q̃lʒ

ipꝛobatõ

Solutio

. eſt non albꝰ.g ſoꝛtes tm̃ eſt albus.¶ Impꝛoba ꝑs totalis exponẽtis q̃ eſt ppõ irõ
ĩpꝛobat õ tur ſic.ſoꝛtes tm̃ ẽ albꝰ:ergo ſoes non eſt ca illiꝰ dictõis pef 18.

lidus vel frigidꝰ:vel virtuoſus:ſiue alr califi⸗
Sa oñs ẽ ſaſnunergor añs qð ẽ ſopbiſma.
¶ Ad ſophiſma dr q ſ illa dictio tantum ex⸗ diꝰ:ſʒ iſta gtm̃ pᷣcedit ſolꝰ ntũs.Et ſicut dictũ
Solutio cludat gratia alieratis:tunc ſophiſma eſt veꝝ eſt de illo ſopbiſmate. ita dicẽdum eſt deiſte
Et ad impꝛobationẽ negat᷑ ↄña. Uel ſiexclus Solis tribꝰ ſola duo ſunt paucioꝛa.

dat gratia alietatis ſicðꝛ ꝙꝙ ſophiſma eſt falſũ
Et ad pꝛobationez ðꝛ negãdo ↄnas:q; illa tic ¶ Aliud ſophbiſma.Oẽ enũciabile
pᷣter veꝝ ẽ flm̃. Pꝛobat᷑.iſta ẽ ſtã.oẽ enũciabi

nõẽ exponẽs eius:ſʒ iſta:ſoꝛtes ẽ alls ⁊ non 26 flm̃.
le eſt fim̃ ⁊ nõ ẽ inſtãtia niſi ꝓ enũciabili xo.

eſt alr calificatus . noe ig
er Era ꝗgexcepto xo oẽ enũciabile ẽ flm̃.⁊ ꝑ ↄñs oẽ

¶ Aliud ſophiſma Soꝛtes ſcit tãtũ enũciabilę pᷣter veꝝ ẽ flm̃.¶ Scðo ſic:oẽ enũ
tres bomĩes currere poſito caſu ꝙ ſex currat ciabile aliud a vo eſt falſum. omne enuncia
⁊ ꝙ ſoꝛtes ſoluʒ ſciat de tribus ꝙ currant.ꝓ⸗ pʒ qꝛ
batur ſophiſma.ſoꝛtes ſolũ ſcit tres bomines eſt veꝝ vel falſum ergo oẽ enũciabile aliud a
currere⁊ non plures qᷓ tres: ergo ſcit tm̃ tres Jo eſt falſũ.¶ Impꝛobat᷑ ſic:oẽ enũciabile pᷣ⸗
bomines currere:ↄña tenet ab exponente ad ter veꝝ eſt flm̃.g oẽ enũciabile ſi nõ eſt veꝝ ẽ
expoſitã.¶ Impꝛobatur ſic.nullũ falſuz ſci t᷑ a flm̃.Cõſequẽtia pʒ:qꝛ ans ⁊ ↄñs videntur idẽ
ſoꝛte ſed tantum tres bomines currere eſt ne
ſum: tantum tres bomines cinrere non ſcit᷑ enuũciabile ſi nõ ẽ veꝝ eſt fim.ſed illud enun⸗/
a ſoꝛte. ergo ſoꝛtes non ſcit taſtuʒ tres bomi⸗ ciabile de? ẽ:ẽ enũciabile ſi nõ ẽ veꝝ. & illud
nes currere. ¶ Ad ſopbiſma reſponget᷑ diſtin enũciabiie de c:ẽ ꝗm̃ ↄclo ẽ falſa: ⁊ non niſi
Solutio. guendo ipſuz:eo q ly tantum põt dteriare maioꝛ qfuit oñs pᷣme ↄñe. Ad ſopbiſmarn⸗
pbũ ſcit. ⁊ tunc ſenſus ſophiſmatis eſt: ſoꝛ. ſcit det᷑ ꝙ ipʒ ẽ veꝝ. Et ad rõnẽ ĩpꝛobãtẽ ðꝛ ꝙ ſi
tres boĩes currc re ⁊ nõ ſcit ꝙ płes boĩes cur capiat᷑ ↄns i ſẽſu hopotbetico ↄditõali:ſic ðꝛ
rant qᷓ; tres.⁊ boc modo ſopbiſma eſt veꝝ.Et
ad ĩpꝛobationẽ ðꝛ ꝙ ſi illa dictio tm̃:deterĩet
illud vᷣbũ ſcit in ↄñte:ſic pꝛĩia ↄna non vʒ. Sʒ
ſi determiet h̊ dictũ.ſ.tres hoĩeſ currere:ſic pᷣ
ma ↄna ẽ bõa:ſed vltima nõ vʒ:qꝛ ex diuiſa ve
ra non ſequit᷑ cõpoſita falſa. Ubłilla dictiqyñ
põt determĩare boc dictũ.ſ.tres bies currere
ſic ſophiſma eſt falſũ:vt ptz ꝑ rationẽ ĩpꝛoł⸗
tẽ ipᷣm.Et ad rõnẽ pꝛobatẽ dicitur negãdo cõ
ſequẽtiã:q; illa nõ eſt exponens ſophiſmatis
ſz iſta ſoꝛtes ſcit tres hoĩes currere ⁊ nõ plu⸗
res currũt qᷓ; tres:mõ h̊ eſt verũ vt pʒ ex caſu

eſt verũ.Et ad rõnẽ imp:obãtem ðꝛ negãdo

Pꝛobatõ

ĩpꝛobatio

ↄditõdlis.is ex hypotbeticis nõ ſit ſyllłus ca⸗
thegoꝛicꝰ.Sʒ ſi capiat᷑ ↄñs pᷣme ↄñe in ſenſu

onali ſubo:ſic ðꝛ cp ↄna nõ vʒ.qꝛ arguit᷑ ab in
¶ Aliud ſophiſma.Oẽ aĩal pꝛeter

boĩec irrõnale.Pꝛobat᷑ ſic oẽ aial qð nõ eſt
bõ ẽ mrõgle ⁊ oĩs bõ ẽ gĩal:⁊ nullꝰ bõẽ irrõs

naʒ. ⁊ ad ꝓbationẽ ðꝛ ꝙ illa nõ eſt piacens

pꝛobatio

pꝛima

Secũda.
bile pᷣter veꝝ eſt flm̃.añs pʒ qꝛ oẽ enũciabile

Impꝛo⸗
batio

fꝗl ſigre.Nð aũt ↄñs ſit falſuʒ pʒ:qꝛ bñ ſeqͥ. Oẽ

Solutio

ꝙ pꝛia ↄnaẽ̃ bõa:⁊ ↄñs ẽ ꝓpõ ſimpli neceſſa
ria. ⁊ ſic negat᷑ ipʒ eſt flm̃. Et ad ꝓbationẽ
ðꝛ ꝙ ↄña nõ valet:qꝛ maioꝛ eſt bypotbetica
cathegoꝛico ⁊ vt ẽ ꝓpõ catbegoꝛica de ↄditi

ferioꝛi ad ſuꝑius cũ diſtributione ſuperioꝛis

Ea vificariſmmſt
eſtaial uoc non
¶ Alið ſoph
tu roałẽ rifibit.
ya vt pʒ ituẽt
ccoꝛia ſophiſin
ꝓbat gerponẽte
tur ſic. oĩs bõ in
nnptobey ralu ſut ola ro⸗
ſoleẽ rifibile:t ois
len Meelza
,. Ma. Godo fic. oauen
ecil, phiſnaẽ filſiz
B eſt bo inquaturo
riſibileẽ oẽ roale.
pnullo ſupponit
gꝛ de nullo verũ?
llrllöticcet
iſmat ſupponi
i reiteieniui
ver:vt pzp röe
rdez ſrobi⸗ d: .
e ppo bypotbetica
deſceſus. Etia ſin
catbegoꝛicatüc ani
dicrio inquatimu
71 dzſicgrgnidis
iſta roͤlia ſaͤ oĩar
ſaleenifble r ie
..(Ac ſcam .
nao riſtbile s b
nñ ſun dʒ

Tertis,

Golutio

enn N egi
dihri eſzigen
ntis Eifentdicii
ädumeſ deſſto

paucione,

Oi nüttihle n⸗

niſ enidtbii do
bleefiñi 9 is d

(Sbfrbeni geiig

un gomeenunei
to cmiiblle
eniciobilealiude

Sõ
Dleſrdek eni hati⸗

849is videmmmid
ſnpzlbiſeht e
kſtin Kedilucennn,
leſnoe der ilul
xhb iſhlit tnon ni
e. Naſpbihnofn
e nnhi delf
detio Ntodlift
wöfinpkr neceſe
ii. Kad denen
Liorek bſpotberſc
gics hoͤſtſflio,

e, gßeſnſen
8bmneoeite

mpꝛoba⸗
tio pꝛia.

Secũda.

Tertia.

impꝛoba⸗
tio pꝛia.

De Sopbiſmatibus. Folio clx

lis. ᷓ oẽ aĩal pᷣter boĩes ẽ irrõale.¶ Ompꝛoba mõſtrãte illud ꝓ q ſuppõit:tũc nõ dʒ ſumi die
tur pꝛĩo ſic oẽ aĩal pᷣter hoĩeʒ ẽ ir rõale: oĩs tio reduplicatiua:ex quo pars ſubiecti.et ſup
bõ ẽ aĩal:ꝗ oĩs bõ pᷣt boĩeʒ ẽ in rrõal.oↄna vt vr̃ poſito ꝙ efſet pars ſubiecti:tũc deberet muta
tz ĩ varea. ris Sons mi⸗ ri in ly exñs
ria opbiſmnat: ne ver nec; falſus: 5 iophit- Aliud ſophiſina. Creãs ĩcipit eẽ
ma nõ ẽ veꝝ. añs pʒ iſta aliqð aĩal pᷣt boĩeʒ de ponito caſu de nüc no creet Imediate
nõ ẽ irrõnale cũ illa ſit ĩepta. ¶ Tertio ſic ſo⸗ poſt hᷣ creet. Pꝛobatur:de icipit eſſe creans:
phiſma ẽ vna ꝓpõ affir̃atĩa cuiꝰ ſpᷣm ꝓ nullo
ſupponit: ipᷣmẽ falſũ.añs pʒ qꝛ de nullo eſt
veꝝ dicẽ ꝙ; ẽ aĩal pᷣter boĩeʒ.¶ Ad ſopbiſma
rñdet᷑ ꝙ ipᷣmẽ veꝝ vt oñdit rõ ꝓbãs ipᷣm.Et
ad pᷣm rõem ĩpꝛobãtẽ ðꝛ pꝛio negãdo ↄñaʒ.
qꝛ maioꝛ nõ ẽ ꝓpõ catbegoꝛica cũ ſit exponi⸗
bilꝑ bypotbeticã.Scðo ðꝛ ſuppoſito ꝙ ma⸗

erit de.ergo creãs ĩcipit eſſe deꝰ.ona ptzʒ ab
exponẽte adetpoſitã:⁊ añs eſt notũ¶ Tertio
ſic oẽ illud qð nũc nõ ẽ deꝰ⁊ aliqũ erit deꝰ:in⸗
cipit aut incipiet eẽ deꝰ:ſʒ creãs nũc nõ ẽ deꝰ
ioꝛ fit ppõ catbegoꝛica adpuc negat᷑ ↄna: qꝛ ⁊ aliqñ erit deꝰ. creãs ĩcipit vł incipiet eſſe
plꝰponit᷑ ꝓ medio in maioꝛe qᷓᷓ in mioꝛe.Ad de ↄña notaẽ:⁊ añs ẽ veꝝ: oñs.O¶ Quarto
ſcdᷣaʒ ðꝛ q illa nõ ẽ gdictoꝛia ei ſʒ iſta:nõ oẽ ſubm̃ ⁊ pᷣdicatũ ſophbiſmatꝭ ſupponũt pꝛo eo⸗
aĩal pᷣter boĩez ẽ irrõale:⁊ illaẽ flã. ¶ Ad ter dẽ: ergo ſoplaſma eſt verũ ↄna ptʒ:q; boc vi⸗
tiã negat᷑ añs. Et ad ꝓbatõem eiꝰ ðꝛ ꝙ nõ dz det᷑ ſufficere ad vᷣitatẽ ꝓpõis affirãtiue ¶ Im
ſic xificari:ſ ly pᷣCter debʒ mutari in ly qdð nõ pꝛobat᷑ ſic Creãs incipit eſſe deꝰ.ẽ creãtẽ poſ
E: vificari ſᷣm ſubʒ ſue pꝛĩe exponẽti.ſic boc ſibile ẽ nõ eẽ deũ.ↄñs ẽ flm̃ cũ ei õdctoꝛie op
eſt aĩal quod non eſt bomo. poſitũ eſt veꝝ.ſ.oẽ creãs ð neceſſitate ẽ deus.

Ali biſma.tm̃ oĩs hõ inquã⸗ ꝰ?ᷣ añs ẽ flm̃ quod eſt ſophiſina.ↄña pts:qꝛ qᷣc⸗
¶ Ali ſophiſina. tm oĩs bõ inquã⸗ quid incipit eẽ aliqͥd.̊ᷣ poſſibile ẽ nõ eſſe illð

roate riſmvil. Rrobaferhones ei rorat eſ Pꝛo ſolutiõe ſophiſmatꝭ ſupponũt᷑ illa q̃ dcã

„.. * . , at „ .: £ . —2 = SP
Zacõꝛia ſopbiſmmat eſa.g ſopbiſima even añſ mam ẽ ſ vt oñdit rõ ipꝛobas ipᷣm. Et ad pꝛi⸗

Za vt pʒ ĩtuẽti:gꝗᷓ ſophiſma ẽveꝝ.¶ Scðdo ſic. ſand egi⸗ ö icipit. Et ad fopbiſina ð: cpip

impꝛoba⸗
tio.

Secũda:
Tertia.

Solutio

ꝓbat᷑ ꝑ exponẽtẽ totalẽ Zdictoꝛie. Impꝛoba
tur ſic.oĩs hõ inquãtũ rõalis ẽ riſibilis:⁊ iſta
rõalia ſũt oĩa rõalia:g oĩs bõ ĩquã:ũ bõ rõa⸗

mã rationẽ ĩpꝛobãtẽ ðꝛ negando ↄnaz. Et ad
ꝓbatõeʒ ðꝛ ꝙ dictũ phᷣi intelligit᷑ dũmõ talis
leẽ rifbile: ⁊ oĩs bõ ĩquãtũ bõ rõale ẽ riſibi traſpoſitio fiat aꝑte eiuſdẽ extrẽi:mõ ſic non
le:⁊ ſic de alijs.ↄñs ẽ flm.& ⁊ añs qð ᷑ ſophiſ ẽ bic. ¶ Ad ſcdam ðꝛ negãdo oñam. Et ad pꝛo
ma. Scdo fic. ↄnertẽs ſophiſmat falſa:gᷓ ſo bationẽ ðꝛ ꝙ illa nõ eſt Erponegs e :ſed iſta
pbiſma ẽ falſuʒ.Añs pʒ.qꝛ iſtaẽ falſa riſidile creas imediate poſt hoc erit deꝰ idẽ creans
eſt bõ inquãtũ rõnale.ex quo illa infert iſtaʒ nuc ne de Abcreãs iĩmediate añ b nõ fuit de
riſibileẽ oẽ rõale.¶ Tertio ſit ſõ ſophiſmatꝭ s. igẽ creãs nũcẽ de.mõ illa exponẽſẽ fal
2! 1a a AnS
g denallo veeeicd SPotdtſ150 ſube ſumit᷑ tec ð pᷣnto actõnis.¶ Ad q̃rtã ðꝛ

lis.qꝛ illð tũc eẽt oẽ rõale.O Pꝛo ſolutiõe ſo⸗ umit ntoactomS. L
pbiſmat ſupponũt᷑ illa edicta ſunt in caplo negãdo faz. q ñ ſuffiẽ ad hq; ꝓpõ ſit va.

de reduplicatiuis. Et ad ſophiſma ðꝛ ꝙ ißm ¶ Aliud ſophiſma. Soꝛtes ⁊ platoĩ
ẽ verũ:vt pʒ ꝑ rões ꝓbãtes ipᷣm. Et ad pᷣmã cipiũt eſſe poſito caſu ꝙ ſoꝛtes atea fuit ⁊ pla

Pꝛobatõ
pꝛima.

creãs incipit eſſe deꝰ.ↄña ptʒ:qꝛ nola ⁊ ba ⸗
trãſpoſita idẽ ſignt ꝑpb̊ʒ ſcdðo ꝑbiermenias. Secũda

Sʒõo creãs nũc nõẽ deꝰ⁊ ĩmediate poſt boc-
4 P Tertia

Quarta

ĩpꝛobatõ

Solutio

rõez ĩpꝛobãtẽ ð: negãdam: q; ſopbiſma to nũc pꝛio bẽat eſſe.¶ Pꝛobat᷑ ſopbiſma ſoꝛ⸗ ĩpꝛobatio

ẽ ꝓpõ bypothetica. mõ in bypotbetic nõ fit tes ⁊ plato nũc ſũt ⁊ mediate añ nõ fuerũt.&
deſcẽſus.Etiã ſuppoſito ꝙ ſophiſma eẽt. ppõ ſoꝛ.⁊ plo ĩcipiũt eẽ ¶ Inmpꝛobat᷑ ſic.ſoꝛ.⁊ ploi

cathegoꝛica:tũc añqᷓ dʒ fieri deſcẽſusdʒ illa cipiũt eſſe.g ſoꝛtes incipit eẽ:tʒ ↄña a tota co Solutio

dictio inquãtũ mutari in illã dictioneʒ exñs pulatĩa ad alterãa eiꝰ ꝑtẽ.ↄñs ẽ falſũ.& ans.
Tiõ dʒ ſic argui oĩs hõ exñs rõalis ẽ riſbit.et AKen ſophiſma. ¶ Ad ſopbiſma dðꝛ p m illa cõ
iſta rõalia ſut oĩa rõnalia. ̊ oĩs bõ exñs h̊ rõ i ctio a:cõiungat inter ꝓpões:ita ꝙ ſopbiſ⸗
