in rõne ſigni vel non in rõne ſigni:⁊ iõ tale
gen generaliſſimũ ↄtinet duplices terĩos
vpectiuos ſigñtes res ea rõne qua ſũt ſig.
⁊terĩos f̃ſpectiuos ſigñtes res nõ ea rõne Opinio ſe
q̃ ſut ſigna. ¶ Alijvero dicũt p terĩs ſcðᷣe ĩtẽ cMnda b
tiõis debere põi pᷣdicam̃tũ ſigni vltra pᷣdica furcata
mẽta tradita ab Ariſto.neq; ꝗriſ.locutꝰẽ de

Tractatus Certius

alijs p̃ᷣdicamẽtis qᷓ; de pꝛedicamẽtis pꝛimaꝝ

intẽtionũ.Eñ ſᷣ̃m eos modus fi ndi pᷣdica⸗
menti ſigni eſt ſignificare res ea rõne qͥ ſunt
ſigna:⁊ ſic ᷣm eos iſti teri imago ſignũ pone
ret᷑ in pᷣdicamẽto ſigni:cũ tñ nõ ſolum ſigni⸗
ficent ſigna ꝓpoꝛtionalia.¶ Alij vo dicũt qᷣ
modꝰſignificandi pᷣdicamẽti ſigni:eſt ſignifi
care res ea ratione qua ſũt ſig ꝓpoꝛtionalia
⁊ ideo iſti termĩ:imago:effigies:cõceptꝰ:nõ
ponerentur in pꝛedicamẽto ſigni: quia figni
ficarẽt res nõ ea rõne q̃ ſũt ſig ꝓpoꝛtiõalia:
ſed rõne cõioꝛi.nulla tñ eẽt rõ coioꝛ qͥdditati

ue ad rõnẽ ſigni ꝓpoꝛtionalis Et ſᷣm iſtos ſi

gnũ nõ eẽt genꝰ gnaliſſimũ.ſʒ iſtud comple⸗
xum Signũ ꝓpoꝛtiõale icõplexe acceptũ bñ
eẽt gen adoẽs terios ſcðe itẽtiõis Neq; cõ
pꝛebẽderet᷑ ſub ſigno ſic ſpẽs ſb gñe:ſʒ ſicut
ꝑs ĩ mõ ſub toto:⁊ quẽadmodj quale ſub ẽte
Sñ ſpẽs ſigni pꝛopoꝛtõalis ſunt iſti termĩ ſi
gnũ cõplexũ:ſignũ incomplexum:vle ſingła
re:⁊ ſic de alijs.Queſitiuũ aũt illius pꝛedica⸗
menti eſſet h cõplexũ cuius eſt ſignũ:vel cu⸗
iuſmodi eſt ſignũ an ſingulare:an cõe:an cõ⸗
plexum:an incomplexum. Pꝛimus tamẽ mo

dqus videt᷑ eſſe eq̃ pbabilis ſicut iſte

Et ſic qᷓtitas ẽ genꝰgñaliſſimũ fſpectu noĩa
tioꝝ ita qtitas eſt genꝰ gñaliſſimũ reſpectu
gtoꝝ de gne ſtitatis. Sʒ ſᷣm p.h.ponuntur
tres ↄcluſiones.¶¶ Pꝛĩa ↄcluſio.enumerã do
gna gnaliſſima tã pᷣmaꝝ iutẽtionũ qᷓ ſecun⸗
darũ intẽtionum.ſunt plura pꝛedicamẽta qᷓ
decẽ:pʒ qꝛ pꝛeter illa ponit᷑ pᷣdicamẽtum ſi⸗
gni.vt pʒ in ſecundo notabili.¶ Scda cõclu
ſio.enumerado oĩa gña gñaliſſima pᷣmaruʒ
intentionũ ſunt plura pᷣdicamẽta qᷓ; decẽ:pʒ
qꝛ vt dictũ eſt ſunt aliqua genera gñaliſſima
babentia modos ſignificadi ↄplexos ex mo
dis ſigndi diuerſoꝝ pꝛedicamẽcoꝝ in qͥbus
ponũtur iſti terĩ cenare:pꝛãdere: vt dictũ ẽ
in tertio notabili. Tertia ↄcluſio.non enu⸗
merãdo pᷣdicamenta ſcðarũ intentionũ non
diſtinguẽdo inter terios hñtes modos ſigni
ficãdi fimplices ⁊ ↄplexos foꝛmalit᷑ vł xtua
liter.nõ diſtinguẽdo interocretũa abſtractũ

inter terim ĩpoꝛtateʒ actũ:et terim ipoꝛtan
tẽ aptitudinẽ inter verbũ ⁊ nomen:inter pᷣn
cipale et eius caſum vel condeclinium: non
ſunt plura pꝛedicamẽta qᷓ; decẽ.pʒ boc aucto

ritate pe.b.et etiã ariſtotelis.

Pꝛia con
cluſio.

Scðda cõ⸗
cluſio,

Tertia cõ
cluſio.

¶ Ad rõnes q̃ſtionis. Ad pꝛimam Ad rões

nmnnm

jimstunnsnot ſgli
fepres uliarisinchtum
jpefnwira Belfmalo⸗
anijtiatigig fonlfi
nenfniſegintenfiui.
laſpe ualitatiss lub fioua

Dubiuz ð ¶ Notandum eſt tertio ꝙ ſunt aliqͥ ðꝛ ꝙ vel ens nõ eſt genꝰ.q; pᷣdicat᷑ de oibus in oppm̃, hindine öttat orinne n
ceare haq/ tetmini includẽtes ſignificatiões duoꝝ pᷣdi qͥdditatiue:⁊ ita nõ eſt vłe:qꝛ in diffinitione dedifo ine diſerete veroſtbl
dere. c. camẽtoꝝ coniuctim ⁊ non diuiſiʒ:q;admodũ vlis dz poni H ꝑticula nõ dicibile de oĩbꝰ qd ſtisſib in necſcunitoſibtüne,
ſunt iſti termini:cenare prãdere. Cenare em̃ ditatiue. Nel ſi eſt genꝰ gñaliſſimũ tũc coin⸗ Obiectio fiilb nin mßit dll mh
dicit comedere tꝑe ſerotio: ⁊ iõ ĩpoꝛtat ſigni cidit cij iſto gñe generaliſſimo ſubſtãtia. Et aniiilinetſanen fe
ficationẽ pᷣſicamẽtiagẽ ⁊ pᷣdicamẽti qñ q̃ ð ſi dicat᷑ ꝙ ariſto:dicit ens nõ eſſe vniuocũ ad ieſenilier intdifinno⸗
re ponitur copulatim in pᷣdicamẽto agere ⁊ decẽ pᷣdicamẽta:ꝗ non eſt genꝰ.O Ad boc ðꝛ annrinic deſodißinin 8
in pᷣdicamẽto qñ. ¶ Si tñ vellem aſſigre ge ꝙ duplt intelligi põt ens non eẽ vniuocum tünitſeruſeilin zen
nus ſimplex taliũ termĩoꝝ ſicut opʒ aſſigre: ad decẽ pᷣdicamẽta. noꝰ ꝙ ens non ſignifi nochſonfcii ais nan
cũ tales teri babeãt conceptus mere income cetvniuoce res diuerſoꝝ pᷣdicam̃toꝝ:⁊ ſic ne Moticglind ef Giftr
plexos: tunc eſſent ponẽda pla gna gñaliſſi- gatur. Alioꝰ ꝙ non dicat᷑ vniuoce de oĩbus niigikſini emlse
maq; decẽ Sed q; Ari. non voluit enierare ſpẽbꝰ alioꝝ pᷣdicamẽtoꝝ.⁊ ſic ↄceditur:qꝛ de alAitien Edinini nd
gnaliſſima bñtia mõs ſignificandi cõplexos aliqbus ſpẽbus pꝛedicatur in ſingulari nu⸗ W fonemönci⸗
ex mõis ſignificandi diuerſoꝝ pᷣdicamentoꝝ mero.⁊ de alijs in plurali.nõ em̃ oĩs qtitas Metſolnoerdie
ideo talia generaliſſima nõ enuerauit ¶ Si⸗ eſt ens: ſʒ aliq qᷓtitas eſt entia:vt pʒ de bina
militer ſi vellemus diſtinguere inter gña ge rio duoꝝanguloꝝ ideo ens nõ eſt genꝰ ad Eplernn ansg

neraliſſima ↄcretoꝝ:⁊ gña generaliſſima ab
ſtractoꝝ:tũc eſſẽt piura gña gñaliſſima qᷓ; de
ceʒ.Na ſicut q;titas eſt vnũ genꝰgñaliſſimũ:
ita ⁊ qtum. Sed ariſto. enumeras ipia pᷣdi⸗
camenta non diſtinxit inter concretuʒ ⁊ ab⸗
ſtract. neq; p.b.qͥ eũ ſecutus eſt. Silr ſi vel⸗
lemꝰ diſtinguere inter terios impoꝛtãtes ac

decẽ pᷣdicamẽta: eſt tñ genus ad oẽs terios
abſolutos. ¶ Ad ſcðdðᷣam argumentationeʒ ðꝛ
ꝙ illi terĩ abſoluti ſignificãtes qualitatẽ po
nũtur in pꝛedicamẽto entis:ſiue in pꝛedica⸗
mẽto ſubſtãtie:capiẽdo ſubam vt ↄuertit᷑ cũ
ente.vł ðꝛ.ꝙ vᷣm ariſt.qͥ numerauit iſta decẽ
pᷣdicamẽta nulli eſſent terĩ ſigñtes abſolute

tüũ ꝑ terios impoꝛtãtes actionẽ int᷑ pncipale q̃litates:ĩmo ſᷣm eũ nullũ accñs põt ſignifi⸗

⁊ſuũ caſũ ⁊ ſic ð alijs eſſẽt młta gña gñaliſſiã cari abſolute: qꝛ nullü tale Eens: ſed modus
qᷓ; decẽ:nã ſic agẽs ẽ genꝰgnaliſſimũ reſpcũ entis.tantã em̃ dependẽtiã bʒ accidensad
terioꝝ impoꝛtaiũ actu:ita actiuũ ẽ genꝰgña ſubam ſm ariſt.ꝙ ſine ſuba neq; poſſetieſſe
liſſimu reſpcũ terioꝝ impoꝛtãtiij aptitudinẽ neq; ſignificari.¶ Sel ðꝛ illi terĩ abſoluti

8 Pletos ſornnlit efn
nsdineroereritabeni
ortitez actihet terin ipen
e ine perdü tnoneninn
ns afum Nel concerlininm pan
Ncdicmetni deci pz bogen
etii aniſtotelis,

esſtionis. Adprinn
ns no eſt gen g Zcick deoibot

a nöcſ lemmdifinmme De diffe⸗
nipencul nodicblede t retis ſub
gelſffeit gen graliſſini ticcan ſtatialib“

gie generaiiſſimo ſubſitn
ino:dictt ens nöeſennimi
netroͤ non eſt gen. (Mldat⸗
telligi pot ens nonee mminan
cameta. Uno genston fmi
res diuerſoy clcaftan H
gnon dicak minace en

dchcmmeton ſe Nelimnn⸗

De ſyllogiſmo ſimpliciter dicto.

ſunt ſub iſto terĩo abſoluto qualitas qð ẽ ge
nus gnaliſſimum diſtinctũ a gñe gñaliſſimo
terminoꝝ ſignificãtiũ cõnotatiue q̃litates:
qꝛ tñ tales terĩ licet differãt penes ſignifica
tiones cũ ſunt abſtracta eiuſdẽ cõcreti ideo
neq; inter ea neq; inter ſuũ concretũ diſtin⸗
xit.p.b.vłariſto.¶ Nelaliter ðꝛ ꝙ tales ter⸗
mini ſignificãtes qlitates abſolute ponũtur
ſub boc gñe ↄnotatiuo qualitas. neq; repu⸗

gnat terima bſolutũ reponi ſub terio ↄnota

Obiectio tiuo ſicut ſpẽs ſub gñe ponit᷑: ficut non repu

gnat terim cõnotatiuũ intrinſece ſub terĩo

Solutio. Onotiuo extrinſece reponi. Et ſi dicatur ꝙ;

tunc gen aliqͥq cõnotabit ſupꝛa ſuam ſpẽm.
ODiſtinguit᷑. Nel cõnotatione ſuperioꝛi ad
ſuã ſpẽm.⁊ ſic nõ eſt incõueniens:q;ꝛ boc mõ
coloꝛatũ connotat ſuꝑ albũ. Ael ↄnotatione
non ſuperioꝛi ad ſuã ſpem.⁊ ſic negat᷑.¶ Ad
tertiã argumentationẽ ðꝛ ꝙ ᷣmaliquos iſti
terĩ intẽſum ⁊ remiſſuz ponũtur in quĩta ſpẽ
q̃litatis:cuius modꝰ ſignificãdi eſt ſignifica
re ꝑtes qualitatis inq;tum qualitas eſt ⁊ illa
nõ eſt noĩata. el ſᷣm alios ponũtur in pᷣdi⸗
camẽto qtitatis:qꝛ ſignificant qᷓ;titatẽ non
extenſiua:ſed intennuã. Nel ponũtur in qr⸗
ta ſpẽ qualitatis ſub figura:qꝛ ſignificãt ba⸗
bitudinẽ qᷓtitatꝭ ↄtinue nõ extẽſiue:ſed intẽ
ſiue. ¶ Differẽtie vero ſubſtãtiales ponunt
in pꝛedicamẽto ſubſtãtie. el tanqᷓ; dfie et
nulli tanqᷓ; ſpẽs. Tel tanqᷓ; ſpẽs ſi modus p⸗
dicandi illius pꝛedicamẽti ſit pꝛedicari inqͥd
i. eſſentialiter ſicut diffinitio qͥdditatiua pᷣdi
catur in qͥq de ſuo diffinito. el ̃m alios po
nũtur in ſetta ſpẽ q̃litatꝭ non nomĩata : cuiꝰ
modꝰ ſignificãdi eſt ſignificare qualitatẽ p
modũ qualitatꝭ eſſentialis.¶ Sʒ de iſtis ter
minis ſubſtãtiale:diuinũ: videbitur in logi⸗
ca. ¶ Ad ſcðᷣam rõnem pᷣncipalẽ ⁊ ſuas ofir⸗
mationes patet ſolutio ex dictis in notabili.

¶Explicit tractatus ærtius.

lvij

¶ Incipit quartus tractatꝰ de ſyl⸗
logiſmo ſimpliciter dicto.

=Ropõ ẽ oꝛatio
affirmatiua vel
negatiua alicu
ius de aliquo:
wvel alicuiꝰ ab a
aliquo. ¶ Ter
Wminꝰẽ in quẽ re
— ſoluit ppõ vt ĩ
ſubm ⁊ pᷣdicatũ.¶ Dici de oĩ eſt: qũ
nibil ẽ ſumere ſno ſubo: de quo non
dicat᷑ pᷣdicatuʒ:vt oĩs hõ currit.bic
curſus pᷣdicat᷑ de hoĩe:⁊ nihil eſt ſu
mere ſub boĩ de quo nõ dicat᷑ cur⸗
ſus. ¶ Dici de nullo eſt qñ miil ẽ
ſumere ſub ſbo:a quo nõ remoueat
pᷣdicatũ:vt nullꝰ hõ currit.h̊ curſus
remouet᷑ ab oĩ hoĩe:⁊ nihil ẽ ſumere

ſub hoĩe:a quo ñ remoueat᷑ curſus.
OAſte eſt q̃rtus tractatus ſummulaꝝ magfi
pe.b.in quo docet foꝛmare ſyllogiſmos coꝛ⸗
reſpõdẽs libꝛo pꝛioꝝ ariſtotelis. Et ſubm at
tributionis eiꝰ eſt iſte terinꝰ Syllogiſmꝰ ca
thegoꝛicus:vel argumentatio cathegoꝛica.
Et ſua pꝛopꝛia paſſio eſt concludere affirma
tiue vel negatiue.Similiter concluderevni
uerſaliter vel particulariter.
¶ Notãdũ ẽ pꝛĩo:q diffinitio ppõ⸗
nis data a pe.h.dʒ ſic intelligi. Pꝛopõ cathe
govca de ſimplici copula ẽ ofo: in qua vel in
eꝝ mẽtali cui ſuboꝛdinat᷑:vnũ ſoluʒ pꝛedica⸗
tũ vnit᷑ cũ ſubo: mediante copula affirmata

vel negata. Et ponit᷑ ꝓdiffinito ꝓpinquo ly

ꝓpo cat begoꝛica:⁊ non iſte terĩnꝰ ꝓpõ:qꝛ ſo

Quid p⸗
poſitio.

Quid ter
minus.

Quid di⸗
ci ð omni

Quid di⸗
ci ð nullo

Quid ſub
iectũ buiꝰ
tractatus

Intel. dik
finitiõis
ꝓponis.

lü eſt bicad ꝓpoſitũ de ꝓpõnibus q̃ ſunt ꝑ⸗

tes ĩmediate ſyllogiſmoꝝ cathegoꝛicoꝝ ſed
tales ſunt ppõnes cathegoꝛice:⁊ non bypo⸗
thetice.Et ðꝛ notãter in qua ſolũ ac.ad draz

Ppõnũ bypotheticaꝝ: in q bus nõ vnitur ſo⸗
lũ vnũ pᷣqdicatũ cuʒ ſubiecto:ſed plura.¶ VUñ

in iſta diffinitiõe datur intelligi vua diuiſio
q̃ talis eſt. Pꝛopõnũ cathegoꝛicarũ ſimplicẽ

copulaʒ habentiũ:alia eſt ppõ cat begoꝛica .
de ſtmplici copula negatiua:alia ẽ de ſimpli⸗
ci copula affirmatiua.

Notãdũ eſt ſcðo:ꝙ iſte terminꝰ
Terminꝰ:capit᷑ dupłr.¶ Inoꝰ largiſſime et
tũc ĩdifferẽter capit᷑ ꝓ ſubo:pᷣdieato⁊ SD

Acceptõ
nes teri.

Quid di⸗
ci de oĩ pᷣ
oꝛiſticũ 2
qd poſte⸗
rioꝛiſticũ

Ad qͥd vʒ
dici de oꝛ

Quid di⸗
ci ð nullo
oꝛiſticũ
14 poſte.

Ad qͥd v⸗
dici ð nul
lo.

Tractatus Quartus.

determiatione ſubiecti: vel pdicati.⁊ ꝓ ſi
gnis.Et hᷣ mõ non capit᷑ in ꝓpoſito.¶ Alioꝰ
capitur large:⁊ tũc capitur ꝓ oĩ illo qꝗð põt
eſſe ſubᷣm vel pᷣdicatuʒ ꝓpõnis ſiue illud ſit
ↄolexũ:ſiue incomplexuᷣ. Et boc mõ capitur
in textu.Et dʒ diffinitio ſic intel. TLerminus
ẽ ſubm vel pᷣdicatũ ꝓpõnis in qð tanqᷓ in ex
tremũ eiꝰ ꝓpõ catbegoꝛica imediate reſolu
bilis eſt.¶ Tertio mõ capit᷑ ſtricte ꝓ aliquo
incomplexo:quod põt eſſe ſubiectũ vel pꝛe⸗
dicatum ꝓpoſitionis:vt iſte terminꝰ bomo.
Et iſto modo capitur in ſecũdo tractatu: vbi
dicebatur c vle eſt terminus.
¶ Motãdũ ẽ tertio:q; duplet ẽ dici
de oĩ. ſ.pꝛioꝛiſticũ ⁊ poſterioꝛiſticum.Dici de
oĩ poſterioꝛiſticñ eſt ꝓpõ: cuiꝰ pᷣdicatũ vere
⁊ affirmatie ↄuenit ſubiects ꝓ quolibet ſup
poſito.⁊ pꝛo qualibet dr̃a tꝑis: vt hõ eſt aĩal.
ſi hõ eſt:⁊ de illo nõ eſt bic ad/ ꝓpoſitũ: ſʒ de
dici de oĩ pꝛioꝛiſtico.et dʒ diffinitio eiꝰ data
a.p.b.ſic intelligi. Dici de oĩ pꝛioꝛiſticũ eſt
ꝓpõ:cuiꝰ pᷣdicatũ affirmat᷑ de ſubiecto com⸗
plete diſtributo. Quid aũt ſit ſubiectũ ople⸗
te diſtribui videbitur in logica.O Eñ ꝑ dici
de oĩ dat᷑ ĩtelligi vnũ pꝛincipiũ regulatiuuʒ
ſyllogiſmoꝝ affirmariuoꝝ ex terĩs cõibus cõ
ſtitutoꝝ.ſ.quicqͥd vere affirmat᷑ de ſubiecto
cõplete diſtributo:etiã eſt vere affirmabile
de quolibet ſumpto ſub ipſo.

¶ Notanduʒ ẽ qrto:q duplex ẽ di⸗

ci de nullo ſcʒ Poſterioꝛiſticũ:⁊ tale eſt ppo ¶

cuius pᷣdicatum vere negatur de ſubiecto ꝓ
oĩ ſuppoſito: ⁊ pꝛo qualibet dr̃ia tẽpoꝛis: vt
bomo non eſt aſinus ⁊ de iſto non eſt bicad
ꝓpoſitũ.¶ Aliud eſt dici de nullo pꝛioꝛiſticũ
⁊ de illo eſt hic ad ꝓpoſitũ. Dici de nullo pꝛi
oꝛiſticũ eſt pꝛopoſitio:cuius pꝛedicatũ nega
tur de ſubiecto complete diſtributo: vt nul⸗
lus homo eſt albus.Et per illud dici de nul⸗
lo datur intelligi vnuʒ pꝛincipiũ regulatinũ
ſyllogiſmoꝝ negatiuoꝛuʒ.ſ.quicqͥd negat᷑ de
ſubiecto cõplete diſtributo:etiaʒ põt negari
dequolibet ſumpto ſub eo.

¶ Cõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. Dif
finitio ꝓpõnis nõ ↄuenit omni contẽto ſub
diffinito: ergo ẽ inſufficiẽs.añs patz: qꝛ non
cõuenit pꝛopoſitioni hyp.nec iſti ꝓpõniuoꝛ
tes eſt vel nõ eſt aſinꝰ.⁊ tñ ↄtinẽtur ſub diffi
nito:cũ ſint ꝓpõnes.¶ Scðo ſic arguitur.co
pula ꝓpoſitiõis eſt illud in quod reſoluitur

tio termini cõuenit alijs a diffinito. Minoꝛ
patet:qꝛ oĩs termin? eſt ſingularis vel cõis.

3

¶ Tertio ſic arguit᷑.hic eſt dici de omni bo⸗

mo eſt animal:⁊ꝛitñ diffinitio non ſibi conue⸗
nit:ergo eſt inſufficiens.

¶ Ad pmũ ðꝛ: negãdo añs:⁊ ad p⸗

Agd rões
in opph̃.

bationẽ ðꝛ negãdo minoꝛẽ:qꝛ ꝑ boc ꝙ ðꝛ ca

thegoꝛica excluditur bypotbetica:⁊ per boc
ꝙ ðꝛ de ſimplici copula:excluditur ꝓpoſitio

de duplici copula:a ſic patz ꝙ iſte terminus

pꝛopoſitio non eſt diffinitum in ꝓpoſito:ſed
boc totũ pꝛopoſitio catbegoꝛica de ſimplici
copula.¶ Ad ſcõm dðꝛ ꝙ licet pꝛopoſitio re⸗
ſoluatur in copulã tanqᷓ in ld⸗ qdᷣvnit pꝛedi
catum cum ſubiecto.non tamen tanqᷓ in ex⸗

tremum pꝛopoſitionis.¶ Ad tertiũ dicitur:

ꝙ licet ibi ſit dici de omni poſterioꝛiſticum.
non tamen pꝛioꝛiſticum.

¶ Syllogiſmꝰ ẽ oꝛo in qua qᷣbuſdã
poſitis ⁊ ↄceſſis:neceſſe eſt alið ac⸗
cidere ꝑ ea q̃ poſita ſunt ⁊ ↄceſſa vt
omne aial ẽ ſubſtãtia:oĩs hõ eſt aĩal
ergo oĩs hõ eſt ſubſtãtia. hoc totũ
ẽ oꝛatio:in qua quibuſdaʒ poſitis.ſ.
duabus pꝛemiſſis:neceſſe eſt aliud
accidere.ſ.concluſionem.

¶ Circa bunc textum.

Pꝛimo notanduʒ eſt:q duplex ẽ
ſyllogiſmꝰ catbegoꝛicus ⁊ bypoteticꝰ.¶ Nñ
ſyllogiſmꝰ catbegoꝛicꝰ ðꝛ: non qꝛ eſt ꝓpõ ca
thegoꝛica:ſed qꝛ ↄſtituitur ex pᷣmiſſis catbe
goꝛicis enũciationẽ cathegoꝛicã inferẽtibꝰ.
Quid autẽ ſit ſyllogiſmꝰ cathegoꝛicꝰ poſtea

patebit.¶ Sʒ ſyllogiſmꝰ hypoteticus ðꝛ nõ

—

qꝛ eſt ꝓpõ hypotetica:qꝛ tunc quilibet ſyllo
giſmꝰ eſſet bypoteticus: ſʒ ideo ðꝛ bypoteti
cus:qꝛ eiꝰ vna pᷣſtiſſa vel ãbe ei pᷣmiſſe ſunt
bypotetice.de iſtis aũt ſyllogiſmis bypote
ticis viſum eſt in pꝛimo tractatu: qñ dicebat
q ſunt duo modi arguendi a tota cõditiona⸗
li et vnus atota diſiunctiua. AUnde ſyllogiſ⸗
mi cathegoꝛici ſunt duplices: quidã ſunt de
medio ſingulari:⁊ tales vocãtur ſy llogiſmi
expoſitoꝛij ⁊ non ſunt in aliquo modo. Alij
ſunt de medio cõmunia de talibus maxime
eſt bic ad pꝛopoſitum.

¶ Secũdo notãdum ẽ cq ille terĩnꝰ

paopoſitio:et tñ non eſt termin ergo diffini ſyllogiſmus: capit᷑ dupliciter.¶ Uno modo

A

Quare ðdꝛ
ſyllogiſ⸗
mꝰ catbe
go. T qͥdẽ
bypo.

Acceptõ
nes iylli

Gunensfonifcnnonen
mnalsipoſtionispremi
difmnitoreponitmanatie
gerersDeincediclu
Dffereniam outionumd
Crſeguemtialumn. (Vin⸗
lia corſegventulis eſt o⸗
cuius copula principelsct
tſunt popofinones bſpo
lstmnones (Otciurn
thegoncer ad diferentian
Dppotercorun. (Diauno
Cegsdffereniangaton
ſpigenfſe coninngunn
Cndftonaltendelſdine
Onnn Cdicturwmen
fülconiungtioe ſrin
non paleret dai
getchnſegnem.

Nlſmd eioin gnn gbuſti
1Xeſſis neceſe en⸗
eai poſitg ſuntr xrſii
lale ſubſtitaojsboͤeſt i
s boͤ eſt ſibſtinia. hocto
vinqua qubuſdaz pofitis,
premiſſis:necefſe eſt gi
c. (concluſionen.

Circa bune tettun.

nonotanduzeſthdipſt
catbegorics, bſporeit
N begoric on nong enin .
ſed g: vſtitulturer nſi

icnnone udegeilin ren
t glogiin ndegal de i
S lloaiin/ byp gei l⸗
ANr tu lde
bppotenia zigeodtbſpolen
ee Hömnfeſnn

e 5Aiſ rel
nu PIN ,O1 riſnis byr
c Deſtis loogin ett

4 .o
7l

etoi

Intelle⸗
ttus dif.
Fyllo.

De Syllogiſmo ſimplr dicto

pꝛo pꝛemiſſis tantum ex quibus ſequitur cõ⸗
cluſio:⁊ hoc modo non capitur pꝛo diffinito
in textu.ꝗ Alio modo capitur pꝛo pꝛemiſſis
⁊ concluſione ſimul:et hoc modo capitur in
textu pꝛo diffinito. Exemplum de pꝛimo: vt
boc totum omne animal eſt ſubſtãtia.omnis
bomo eſt animal:dicitur ſyllogiſmus. Exem
plum de ſecundo vt boc totum omne animal
eſt ſubſtantia: omnis homo eſt animal: ergo
omnis homo eſt ſubſtantia.

¶ Lertio notãdum eſt q diffinitio
ſyllogiſmi data a petro byſpano debet ſic in⸗
telligi. Syllogiſmꝰ cathegoꝛicus de medio
communi eſt oꝛatio hypotetica conſequenti

glis:in qua vel in eius mentali cui ſuboꝛdina

tur ponuntur due pꝛemiſſe cathegoꝛice con
iuncte per coniunctioneʒ copulatiuam affir
matiuam ex quibus ſequitur concluſio in cõ
ſequentia neceſſaria ⁊ foꝛmali: que cõcluſio
non eſt ſynonyma totali antecedenti ſecun⸗
dum eius ſignificationem totalẽ gratia foꝛ⸗

malis diſpoſitionis pꝛemiſſarum. ¶ In bac

diffinitione ponitur oꝛatio bypotetica loco
generis.¶ Deinde dicitur cõſequentialis ad
differentiam oꝛationum bypoteticarum nõ
conſequentialium. ¶ Inde oꝛatio bypothe⸗
tica conſequentialis eſt oꝛatio bypotetica.
cuius copula pꝛincipalis eſt nota illationis:
vt ſunt pꝛopoſitiones bypotetice cõditiona⸗
les ⁊ rationales.O Dicitur noranter due ca⸗
thegoꝛice: ⁊ ad differentiam ſyllogiſmoꝛum
bypoteticoꝛum.¶ Dicitur notanter coniun⸗
cte ad differentiam oꝛationum bypoteticaꝝ
vbipꝛemiſſe coniunguntur diſiunctiue vel
conditionaliter:vel vbi pꝛemiſſe non coniũ⸗
guntur. ¶Dicitur notanter affirmatiuam:q;
ſi illa coniunctio copulatiua eſſet negatiua:
non valeret conſequentia. ¶ Dicitur notan⸗
ter ex quibus ⁊c.ad differẽtiaʒ paralogiſmo
rum in quibus concluſio non ſequitur ex pꝛe
miſſis. Dicitur talterne non eſt ſyno⸗
nyma ac. quia ſi concluſñio eſſet ſynonyma to
ti antecedenti ſic non eſſet ſyllogiſmus Dici
tur notanter gfa foꝛmalis diſpoſñitionis: ad
differentiã ↄſequentiarum materialium.

¶ otãdũ eſt quarto:ꝙ iſta oꝛatio
bypotbetica omne animal eſt ſubſtantia:ois
bomo eſt animal ꝛc.eſt ſyllogiſmus: quia eſt
oꝛatio bypotbetica conſequentialis: cum in
ea copula pꝛincipalis eſt nota illationis ſcilʒz
ly ergo:⁊ in ea ponuntur due pꝛemiſſe catbe

vtraq;:⁊ ſic eſt ſecunda uiſto
ſubijcitur in vtraq;: ⁊ ſic eſt tertia fi termini.

Folio lviij.

ſubſtantia: a alia eſt iſta:omnis bomo eſt ant
mal.⁊ copulantur iſte due pꝛemiſſe per iſtaz
coniunctionem copulatiuam ⁊. VUnde ſi ille
due cathegoꝛice non copularentur per illaʒ
coniunctionem copulatiuam a:ibi non eſſet
ſyllogiſmus.⁊ etiam illa coniunctio a:eſt af᷑⸗
firmatiua q; fi nõ eſſet affirmatiua non eſſet
ſyllogiſmus.vt ſic dicendo omne animal eſt
ſubſtatia:oĩs hõ eſt aĩal: ergo oĩs bomo eſt
ſubſtantia. Ex iſtis pꝛemiſſis etiam ſ equitur
concluſio non ſynonyma toti antecedenti.

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur
Syllogiſmus eſt plures oꝛationes.ergo nõ
eſt vna oꝛatio.¶ Decundo ſic arguitur diffi⸗
nit io conuenit copulatiue pꝛopoſitioni affir
matiue:⁊ tñ illa nõ eſt ſyllogiſmus. ergo dif⸗
finitio eſt eten Htid ptz: qꝛ illa eſt
oꝛatio in qua ponuntur due cathegoꝛice ex
quibus ſequitur cõcluſio.¶Tertio nic arguit
diffinitio ſyllogiſmi nõ conuenit ſyllogiſmo
expoſitoꝛio:⁊ tamẽ eſt ſyllogiſmus ergo ditf⸗
finitio nõ ↄuenit oĩ ↄtento ſub diffinuo.

¶ Ad pꝛimum ðꝛ ſᷣm cõem modum
dicẽdi ꝙ lʒ ſyllogiſmus ſit plures ꝓpõnes ca
thegoꝛice:non tñ eſt plures ꝓpontiones h
potbetice. Sed iſtud nõ valet:qꝛ ſyllogiſmꝰ
non eſt ſoluʒz ille pꝛopoſitiones cathbegoꝛice
cuũ/ ꝓpoſitiones cathbegoꝛice ſint ꝑtes ſyllo⸗
giſmi catbegoꝛici:ſed ſylls eſt ille cathbegoꝛi
ce ⁊ nota illatiõis iõ ad argumẽtũ dicitur ne
gãdo maioꝛẽ. Ad ſecundũ dicitur negãdo
maioꝛẽ.⁊ ad pꝛobationẽ dicitur ꝙ nõ eſt ofo
ↄlequẽtialis.nec in ea etiã ponuntur due p⸗
pones catbegoꝛice ⁊ ↄcluſio que ſequitur ex
cſbegoꝛicis. ¶ Ad tertiũ dicitur: c licet ſyl
logiſmus expoſitoꝛius ſit ſyllogumus de me
dio ſingulari:non tamen de medio cõi.

¶ ODis aũt ſyllogiſmus oↄſtat ex tri

Ad ratio

Vnes in op

poſitum

bus terĩs:⁊ duabꝰ ꝓpõmbꝰ:quaruʒ Er quibe
pꝛopoſitionũ pꝛima vocat᷑ maioꝛ:ſe cſtituat

cunda minoꝛ, Ex tribꝰ aũt terminis
nõ poſſunt fieri due ꝓpõnes:niſ al⸗
ter illoꝝ terminoꝛum ſuimatur bis ⁊
tunc ille terminus bis ſumptus:qqe

ſubijcit᷑ invna ⁊ pꝛedicatur in alia ⁊
ſix eſt pꝛima figura.aut pꝛedicat᷑ in

goꝛlet quarum yng eſt iſta. omne oanimal eſt Surg:. ¶ Doꝛum gqutem ter mino⸗

bij

ſylths.

figura, aut Diuiſio

Tractatus Quartus. eſcſinn
rum alter vocak mediuʒ alter maioꝛ ſis ſjm ſe velſm ſibi ſynonymũ cũ quo termi ntanize in
Meal uʒ extremitas:alter vᷣo minoꝛ extremi no ↄiunguntur extremitates in pᷣmiſſis rati ittiſtihnſſe
tas. ¶MGediũ eſt termin? bis ſum one cuius ↄiunctionis ſequitur ocluſio in qᷓ rtin ,ni fdinn
ptus ante cõcluſionẽ. ¶ Vaioꝛ ex Pesdiete extremitates ↄiunguntur inter ſe. atbi ef ſttufſhe
extremi, kremitas eſt termin? ſumpt⸗ in ma⸗ 5 In bac em̃ diffinitione ponitur terminus nien. iunin ſtne⸗
tas. ioꝛi pꝛopoſitione cum medio. Wi⸗ q: nonopottet ad e caſtari⸗ ait ge ſuni le iin⸗
2 ¹ — 1 vm n „iveditur⸗
Minoꝛ Rei S eſt termin? ſ⸗ umptuſ mediũ ꝙ ideʒ terminus ſumatur ſᷣm ſg aie mmi ienm
extremi⸗ noꝛi ꝓpone cum medio.¶ Ad concluſionem:ſed ſufficit ᷣ ſm ſe vel ſibi ſy⸗ biffeter .B
tas, Vyliogiſmũ aũt exigitur modus ⁊ fi⸗ nonymũ ſumat bis in pᷣmiſſis. ¶ Deinde ðꝛ mmdinin
gura. Figura eſt oꝛdinatio triũ ter⸗ ferenta enno cc boc totum ponitur ad (bnn iire n
minox pm debitam ſubiectionem et di⸗ Frentis terminoꝝ qui bis ſumuntur in 5 ſſuſtieemwenn
pꝛedicationem. Hec autem oꝛdina⸗ cum unt partes medij ⁊ nõ mediuʒ ex qᷓ ginn⸗ ſimnsieb⸗
tio fit in tribus modis.vt dictuʒ eſt Hon eer Aaantur exeremleates. iſnnint⸗
pꝛins. Et ſm boc tres ſunt figure. ¶ Notadũ eſt tertio: bic ↄſequẽt᷑ iuͤtsſllne nnen
. Circa bunc tex auctoꝛ diffinit maioꝛem extremitatem ⁊ dʒ Intel di tni nfnnnn
Expõ lit⸗ ies Dunc texrun. ſic intelligi diffinitio Maioꝛ extremitas eſt in· maio ffminh Tenoftnn ſ⸗
teralis ¶ PVPꝛimo notandũ eſtq iſte textus totũ materiale: quod ponitur in maioꝛi ꝓpo mitati: eninectnnnent
Dis ſyllogiſmus ac. dz ſic intelligi. Oĩs ſyl⸗ litione haeter mediũ ⁊ ſc totũ quod ponitur mirgtis ſommeſouintiet.
logiſmus catbegoꝛicꝰ de medio cõmuni con in maioi. ppoſitione:quod non eſt medium e ae denegi
ſtituitur exterminis qui exercent tria diſtin nec pars mediy dempta copula eſt maio: er⸗ AMpimd ün
cta officia: 1 ex duabus pꝛopoſitionibꝰ:quaꝝ tremitas ñ maioꝛ ertremitas accepta tãaqᷓ Intel. di ernrorcno ſnn
vna vocat᷑ maioꝛ: ꝛ alia vocat᷑ mĩoꝛ. f vn, maioꝛ extremitas nunq ponit᷑ in minoꝛi: io fif. n dif Uud gumirl gl g hoſn
Alius in illoꝝterminoꝝ bz officiũ medinalius officiũ cãcq; mediũ.¶ Minoꝛ extremitas eſt totum n mino uſch dcnenit tnoſuechd
tellectus maioꝛis extremitatꝭ. ⁊ alius officiũ minoꝛis Sregatum er omnibus partibus materia⸗ i s Uumn Anniftudſtiuing
erxtremitatis.¶ Ab aliter põt intelligi textꝰ. libus in minoꝛi ꝓpoſitione pofiti pꝛeter me tatis tſioftütemimm
Cuiuſſibet ſyllogiſmi catbegoꝛici de medio diuʒ. Exẽplũ vt in iſto ſyllogiſmo:omne aĩal zgerirdinenſnofficunnn
coõmuni termini et quibus ↄſtituit ſyllogil⸗ eſt ſubſtantia:omnis homo eſt aĩal.ergo oĩs ¶Aaſcn eregido in
mus:tribus terminis non ſynonymis ſᷣm ſu bomo eſt ſubſtantia. ibi.ly aĩal eſt mediũ:qꝛ byoͦ aungum ernemt
as rationes foꝛmales fignificãtur.ſ.iſtis tri⸗ eſt terminus bis ſumptus ante concluſioneʒ ĩpöet neati hernema
bus terminis: mediũ: maioꝛ ertremitas ⁊ mi in pꝛemiſſis jᷣm ſe vel ſibiſynonymum Et ly liboetntuboelis (Aul
noꝛ extremitas. Etiã pꝛopofitiones er qbus ſubſtãtia ẽ maioꝛ ertremitas: q; eſt totũ ma⸗ etorenſtitrtenn fg⸗
yllogiſmi conſtituũtur duobus terminis nõ teriale:quod ponitur in maioꝛi pꝛopoſitiõe nitmnftftiictiu⸗
ſynonimis ſjm ſuas rationes foꝛmales figni hrieten medium. Et ly bomo eſt minoꝛ extre Eeinttinliiinnii
ficantur. Uñ ſyllogiſmus nõ öꝛ ↄſtitui ex du Mitas: quia eſt totũ materiale quod ponitur fckdedib –
abus pᷣmiſſis taqᷓ; er omnibꝰ ꝑtibus eius: ſʒ minoꝛe ppoſitione pꝛeter medium. Zichigaättuen
tãcqᷓ er aliquibus. Iñ pᷣma ꝓpoſitio que po⸗ ¶ Notãdũ ẽ q̃rto: ad ſyllogiſmuʒ Pinianannnnde
nitur in ſyllogiſmo ſignificatur per iſtũ ter- catbegoꝛicũ de medio cõi requirũt᷑ tres ter⸗ tanlimnmra ain⸗
minũ maioꝛ pꝛopoſitio.⁊ ſecunda ſignificatẽ mini debite adinuicem oꝛdinati ̃m debitaʒ lurcole ⸗„
ntel di per iſtum terminum minoꝛ ꝓpoñitio. filer onemn gdiegtloncm:: du pꝛopo⸗ raſch genn.
uiſionis TNorãdũ eſt ſcðo: bic auctoꝛ po ktinnen 5 Figne oegimorto⸗ eitremer n Un fen eſe
termini nit diuiſionẽ termini: que d⸗ ſic intelligi. De quẽte . 1. ir aInArO.X.. ſoc e ihene ppoen
namero kennfore n, nelligi. De quẽter auctoꝛ diffinit figurã. intelligit dif erdt
tiũ: alter 1 ef fi amegialle wwo,lund finitio ſic.figura eſt tres termini.ſ.maioꝛ ex Intel. dit Gtit eeius boe

maioꝛis extremitatis:⁊ alter babet officium
minoꝛis ertremitatis.¶¶ Rel ſic.De numero
terminoꝝ ſignificantium terminos ex quibꝰ
ſyllogiſmi conſtituunt᷑:alter eſt iſte termiſt

intel. dif medium:alter eſt iſte terminꝰminoꝛ extremi

tremitas: minoꝛ extremitas ⁊ mediũ oꝛdina⸗
ti ᷣm debitã ſubiectionẽ ⁊ pꝛedicationem
Unce iſti tres termini poſſunt tripliciter
oꝛdiari. AUno modo q vnus illoꝝ terminoꝝ

V

ſcʒ mediũ ſubijciat᷑ in maioꝛi ꝓpoſitione ⁊pᷣ

dicetur in minoꝛi:a maioꝛ extremitas pꝛedi⸗

fi.medij. tas:⁊ alter eſt iſte terminus maioꝛ extremi⸗ cet᷑ in maioꝛe:⁊ minoꝛ ſubijciat᷑ in minoꝛi.et

tas.¶ Mediũ eſt terminꝰ bis ſumpt? ĩ pᷣmiſi ſic eſt pᷣma figura. Nel mediũ pꝛedicetur in

fifigure, im eſgin Sen

Ntoigboe dectn
gonllunlbt

mitas nun honſt iuminori:s y,
(Dinmemenitweß tonmn n
netommdus entihusmnnterin
wri ppoſttionepoft meterne⸗
Niniſofflogifmo⸗omnne dil
mommis bomo eſt aial ergoos
bllantin. ibil aial et netiin
bis ſumptus ante concliſone,
mm ſe vel ſdiſynonynun e
gioꝛ ettremitas:zeſ thrin
ponitur in maio opoftie
umn. Et y bonoeſt nim em
eſt totü materule ot niin
pofitone eter neimn.
icnogag ſlog i
de mediocoifennit trrolnn
Amncem ordiut n debtg
acinuncem dmepropd
me drionen: e mij
eotimneftn guätiinl 3

o. Hiccoe⸗
unckaimn ,.

2 N

ſini et
4 rminir ,
⸗ rei gtnhiiti⸗

De figuris in gñali.

ambab pᷣmiſſ is:x maioꝛ extremit as ſubijciapꝛius ſubijcit mediũ: poſt pꝛedicat

tur in maioꝛi:⁊ mioꝛ extremitas ſubijciat᷑ in
miĩoꝛi:⁊ ſic ẽ ſcðᷣa figura. Ael mediũ ſubijcia
tur in ãbabꝰpᷣmiſſis:⁊ maioꝛ extremites pᷣdi
cet᷑ in maioꝛi.minoꝛ vᷣo extremitas pꝛedicet᷑
in mioꝛi:⁊ ſic eſt tertia figura. ñ tũc terĩ
ſunt bñ oꝛdinati ſᷣm ſubiectionẽ ⁊ pᷣdicatio⸗
nem:qñ ꝑ illaz vel cõſimilẽ oꝛdinationẽ ter⸗
minoꝝ nunqᷓ ĩpeditur ↄña ſyllogiſtica: ſʒ il⸗
la ſufficit ex parte terminoꝛum.

¶ XLontra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑ In

ſFyllogiſmo ſunt qᷣttuoꝛ terĩ:gmale ðꝛ:qꝙ ſyl⸗

Ad ratio
nes in op
poſitum.

Pꝛima fi
gura.

Secuda

figura

Tertia fi
Gura.

logiſmꝰ cõſtat ex tribus teris.¶¶ Scðo ſic af.
in illo ſyllogiſmo:oĩs hõ albꝰ currit.ſoꝛtes ẽ
hbõ albus:ergo ſoꝛtes currit.ibi ly albꝰ ẽ ter⸗
minus bis ſumptus ante ↄcluſionẽ:⁊ tñ non
eſt mediũ: ̊ diffinitio medij cõuenit alijs a
diffinito. ¶ Tertio ſic af. figura ẽ q̃ termino
vł terminis clauditur:ergo male ðꝛ in textu
figura eſt oꝛdinatio ac.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ negãdo ↄñnam:qꝛ in
textu uõ ðꝛ ꝙ nõ ſunt niſi tres terĩ in ſylło:
ſʒ textus iĩtelligit᷑ nõ ſunt niſi tria officſa
q̃ cõueniũt teris ſiue ꝙ nõ ſunt niſi tres terĩ
quo ad officia diſtincti:ita ꝙ omẽs teri qͥ ge
rũt vnũ officiũ reputãtur ꝓ vno terio: ⁊ illi
q̃ gerũt diuerſa officia reputãt᷑ diuerſi teri.
¶ Ad ſcõm ðꝛ negãdo ↄñam qꝛ cũ illo terĩo
alb? nõ piungũtur extremitates in pᷣmiſſis
⁊iẽ nõ eſt mediũ.ſʒ extremitates ↄiungunt
cũ hoc toto:hõ albus.¶ Ad tertiũ ðꝛ diſtin⸗
guẽdo añs:qꝛ vł iſte terinꝰ figura capit᷑ pꝛie
intẽtionałr:⁊ ſic cõcedit᷑ añs ⁊ ↄña vel capit
ſcðe intẽtionalit᷑ vt ẽ nomẽ collectiuũ qð ve
rificat᷑ de oĩbus terĩs in ſylło poſitis ⁊ ſic ne
gat᷑ añs.⁊ ↄna eſt bona. Sʒ ſi capiat᷑ in añte
pꝛime intentionaliter ⁊ in ↄñte ſecũde intẽ⸗
tionaliter tunc conceditur antecedens ⁊ ne
gatur conſequentta.

¶ Pꝛima figura eſt q mediũ ſubij
citur invna ꝓpõe:⁊ pᷣdicat᷑ in alia vt
oe aĩal eſt ſuba.oĩs bõ eſt aĩal.ergo
oĩs hõ eſt ſuba. ¶ Secunda figura
eſt qũ mediuʒ pꝛedicatur in vtraq;
vt oĩs hõ eſt aĩal.nullꝰ lapis ẽ aĩal:
ergo nullꝰ lapis eſt bõ. ¶Tertia fi
gura eſt qñ mediũ ſubijcitur in vtra
q; vt oĩis hõ eſt animal:omis bomo
eſt ſubſtantia.ergo quedam ſubſtã⸗
tia eſt animal. Inde verſus. Pꝛima

ipᷣm. Altera bis dicit tertia bis ſub
lt. Modꝰ ẽ oꝛdinatio duaꝝ ꝓ
põnum in debita qualite ⁊ quãtita⸗
te. Debita qlitas ẽ ꝙ ſi vna ſit nega⸗
tiua:reliqua erit affirmatiua.Debi⸗
ta quantitas ẽ ꝙ vna ſit ꝑticularis:
reliqua erit vniuerſalis.

¶Circa bunc tet᷑tum.

¶ Motãdũ eſt pꝛĩo:ꝙ ad h̊ qð aliqͥd
ſit mediũ pᷣme figure:nõ opʒ ꝙ ſit ſubᷣm vel
ꝑs ſubiecti maioꝛis ꝓpõnis: ſʒ ſufficit ꝙ ipʒ
ponat᷑ a parte ſubiecti in maioꝛi ꝓpõne.ſed
tñ opʒ q ipᷣm ſit pᷣdicatuʒ in minoꝛi ꝓpõne.
Exẽplũ vt in illo ſylko:oẽʒ boĩeʒ vidʒ ſoꝛteʒ
plato ẽ bõ:g plalłonẽ videt ſof. ibi ly boĩem
eſt mediũ:ct tñ nõ eſt ſubiectũ nec ꝑs ſubie⸗/
cti:ſed eſt pars pᷣdicati cũ boc totũ ſit pᷣdica⸗
tũ.oẽm boĩem vidẽs:⁊ tñ ponit᷑ a parte ſub⸗
iecti.¶ Et illud ðꝛ poni a pꝑte ſubiecti.qð po⸗
nitur ante copulam. Et illud dicitur poni a
parte pꝛedicati.qð ponitur poſt copula:ſiue
ſit pꝛedicatum:ſiue non.

¶ Motãduʒ ẽ ſcdo:q; ſyllogiſmꝰ lo⸗
quẽdo ꝓpe non eſt in figura:ficut totũ inte
grale nõ eſt ꝓpᷣe in ſuis ꝑtibꝰ:ſed ex ſuis ptt
bus:vt viſum eſt in pᷣdicamẽtis:ita ſilr ſyllo⸗
giſmẽ ex figura.̊ eſt tribꝰ terĩs debite oꝛ
dinatis ſᷣm ſubtectionẽ ⁊ pᷣdicationẽ. Unde
figura nõ eſt oꝛatio:nec eſt qͥd ↄplexuʒ:ſʒ eſt
tres terĩ poſiti in ſyllogiſmo:qui hñt tria di⸗
ſtincta officia:⁊ ſic ille terinꝰ figura ẽ terĩnꝰ
ſcde intẽtionis ⁊ collectiuus.¶ Silr ſyllogiſ
mus nõ eſt ꝓpꝛie in mõ capiẽdo modũ pꝛopᷣ
miſſis vt pe.biſ.capit: qꝛ modus illo mõ ca⸗
ptus eſt ꝓpõ bypotetica copulatiua:mõ ſyl⸗
logiſmꝰ nõ eſt ꝓpꝛie in illa:ſed ex illa.

lix

Quid mo
dus.

Nota de
medio pᷣ⸗
figure.

Quõ ſyllł.
eſt ĩ figu⸗
ra⁊ in mo
do.

Intel. dit

¶ nNotãdum eſt tertio q difinitõ pᷣ Piie figu.

me figure dz ſic intelligi. Pꝛima figura eſt
tres terĩ ipſius ſyllogiſmi ñc oꝛdinati: me
diũ ponit᷑ a ꝑte ſubiecti in maioꝛi ꝓpõne et
pᷣdicatur in minoꝛi: vt iu iſto ſyllogiſmo.oẽ
aĩal eſt ſubſtãtia:oĩs bõ eſt aĩal: ergo oĩs bõ
eſt ſubſtantia:oꝛdinati.ſic ꝙ ille terminꝰ ani
mal qͥ eſt mediũ ſe tenet a ꝑte ſubiecti in ma

ra eſt tres termini ſic oꝛdinati ad inuice
mediũ ponitur a parte pꝛedicati in vtraq; pᷣ
miſſarũ. Exempluj: vt nullꝰ lapis eſt mt

icei:⁊ pꝛedicatur in minoꝛi.¶ Secũda figu⸗ Intel. ditf
f. ſcðe fi

6*

Intel dit
fi. ktie fi⸗
gure⸗

Acceptõ
ges modi

KTractatus Quartus.

oĩs homo eſt aial:ergo nullus bomo ẽ lapis
ibi ille terminꝰ aĩal eſt mediũ:⁊ ponitur a ꝑ⸗
te pꝛedicati in vtraq; pꝛemiſſarum.¶Tertia
figura eſt tres termini ipſius ſyllogiſmi ſic
oꝛdinati:ꝙ mediũ a parte ſubiecti ſe teneat
in vtraq; pꝛemiſſ arum Exemplum:vt in iſto
ſyllogiſmo:omnis homo currit: homo ẽ ani
mal:ergo aĩal currit.ibi ille terminꝰ bomoqͥ
eſt medium ponitur a parte ſubiecti in am⸗
babus pꝛemiſſis

¶ ’ Notandũ eſt quarto:ꝙ ille terĩnꝰ
modus:in ꝓpoſito nõ capitur pꝛime intẽtio
naliter:ſᷣm ꝙ capitur qñ ðꝛ ꝙ modus ẽ pul⸗
cherrima virtus:ſed capitur intẽtionaliter:
⁊ nõ vt attribuitur terminis:ſed vt attribui⸗
tur ꝓpoſitionibus. Et in illo mõ capitur du
pliciter. Uno mõ pꝛo pꝛemiſſis tantũ: a illo
modo capit pe.h.moduʒ qidiffinit ipᷣm. Et
dz diffinitio ſic itelligi. Modus ſyllogiſticꝰ
ẽ ꝓpõ copulatiua affirmatiua compoſita ex
duab' pᷣmiſſis oꝛdinatis ſᷣm debitã qualita⸗
tẽ ⁊ q;titateʒ: ex qua ſeqͥtur concluſio in ↄñ
foꝛmali.Et hoc mõ capiendo modũ barbara
⁊ baralipton non ſunt modi diſtincti. Alioꝰ
capit᷑ modus ꝓ pᷣmiſſis ⁊ cõcluſione ſimul:⁊
tũc modus dʒ ſic piffiniri. Modꝰ ſyllogiſti⸗
cus eſt ꝓpõ bypotetica ↄſequẽtia compoſita
et duabus pᷣmiſſis et concluſione oꝛdinatis
in debita qᷓlitate ⁊ qᷓ;titate:⁊ in debito ſitu ⁊
oꝛdine terminoꝝ:ſic ꝙ et illis pᷣmiſſis ſequi
tur concluſio in ↄña foꝛmali.Dicitur notan⸗
ter in debito ſitu oꝛdine ſuoꝝ terminoꝛuz:qꝛ
als celarent ceſare non eſſent modi diſtin⸗
cti:ex quo in illis modis eſt ſilis q̃litas ⁊ qᷓ;⸗
titas.ſed tñ eſt alius oꝛdo a ſitus terminoꝛũ.
ñ debita qualitas eſt: vna pᷣmiſſarus ſit
ꝗaffirmatiua. Sed debita quãtitas ẽ vna pᷣ
miſſaruʒ ſit vniuerſalis.Et illo ſcðõo mõ non
capit pe.b.modũ qñ diffinit ipſum.

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur
oẽ illud qð ſubijcitur in aliqua ꝓpõne ẽ ſub⸗
iectũ illius ꝓpõnis:ſed in pꝛia figura medi
um ſemper ſubijcit᷑ in maioꝛi ꝓpõne: ergo
eſt ſubiectũ:⁊ꝑ ↄñs male dictũ eſt mediũ
ſit ſubiectũ.¶ Scðdo ſic arguitur figura ẽ in
ſyllogiſmo:ergo nõ eſt ecõtra: et per ↄſis di
ctũ ↄmune eſt falſum.ſ.q ſyllogiſmus eſt in
pꝛima figuravel in ſecunda.Tertio ſic af mo
dus eſt oꝛdinatio duarũ ppoſitionũ ⁊ cõesu⸗
ſionis ſimul:ergo male ðꝛ:iꝙ modus eſt oꝛdi

natio duarum pꝛopoſitionum.

¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ꝙ ille terminus

ſubijcit᷑ capitſoupłr. Vnoꝰ ꝓ illo qðẽ ſuðõᷣm Ad roe⸗
⁊ fic ↄcedit᷑ maioꝛ negat᷑ minoꝛ. Alioꝰ pꝛo in oppijj
illo qð ſe tʒ a ꝑte ſubiecti:ſiue ſit ſubᷣm ſiue ñ .
⁊ ſic negat᷑ maioꝛ ⁊ conceditur minoꝛ. Ad
ſcðm ðꝛ:qꝙ lʒ figura ſit in ſyllogiſmo ſicut ꝑs
in toto:non tñ ſicut totũ in parte: boc eſt ex
parte:et boc modo ſyllogiſmus eſt in figura
hoc eſt ex figura. Ad tertiũ ðꝛ ꝙ lʒz modus
ſi capiatur ſcdo modo fit oꝛdinatio pᷣmiſſarũ
et concluſionis ſimul:non tamen ſi capiatur
pꝛimo modo quomodo capit pe.biſ.quando
diffinit ipſum.
¶ Vngde tales dantur regule vles
ad quãlibet figurã. ¶ Pꝛĩa regula
eſt et puris ꝑticu laribꝰ indefinitis
⁊ ſingularibꝰ nibil ſeqtur. UNñ opoꝛ
tet alterã pᷣmiſſarũ eſſe vniuerſaleʒ.
¶ ‚ Scðda regula eſt:ex puris negati
