MNontbrenntan tim ne
fharbeigia Alrnäi gun
ymwnenöftticien c
Ochepriom denetgiönms
bleak ſllogſmmmenirn.
dofſpuin.

Mn

dericietẽ⸗

N

iucb ucton dff
Kimelig de niden ſi
nanid Ddubfmen eſ 4
Anfonss lihene de⸗
ar dgfiir ni

aateniſbii

mRatr

üste ar ſen
neiertior genthpnnenn en
d. Ppoönc merit no döſt
NMogumgillisdiſent l
wa ppofde arbegaricninafte
ecin diverian abermnemiunbus
s Ocd endymena der mnſole
aaubegonca meſtt erhſt: mfent
Rccuciad ſlogiſinu: aileten
mame t ron imn ofte dd necinn,
tere entbynema as ſlogſinn
ubrmemans accere gponenal
ecul?totü ais de neceſtate ien
vis honde neceſſtane ialtet
õ
1ſlin Frocte eſetiheſi

Gtenigencg iü fanin nuin
cali pomt n mtetd pin
. l
ubtinuntttn atſlchin B
Eailckſibtinaon

De exemplo

bet reduci enthymema:vidẽdũ eſt ſi illð qð
pᷣdicat᷑ in ↄcluſioe vł fibi ſiłe ponat᷑ in añte a
Pte ſubiecti:⁊ ſi ſic tũc entbimema dʒ reduci
ad ſcdᷣaz figurã ꝑ additionẽ mĩoꝛis: qꝛ illud
qð pᷣdicat᷑ in ↄcluſone entbymematꝭ eſt ma
ioꝛ extremitas:⁊ illa ſubijcit᷑ in maioꝛi ꝓpõe

in ſcðᷣa figura Sʒ pᷣdicatum ↄcłonis ponat

in ante a ꝑte pᷣdicati:tũc ſi mediuʒ pᷣdicet᷑ in
ꝓpõe qͥ addit᷑ dʒ reduci ad pᷣmã figurã. Sʒ
ſi in ea ſubijciat᷑:dʒ reduci ad tertiã̊. Sivero

ſubm ↄcłonis enthymematꝭ ponat᷑ in añte a

pte pᷣdicati:tũc entbymema dʒ reduci ad ter

tiã figurã.ſʒ ſi ponat᷑ a ꝑte ſubiecti ⁊ mediuʒ
ponat᷑ a ꝑte pᷣdicati in ꝓpõe qͥ adderet᷑ redu

cit᷑ ad ſcdam figurã. Si aũt mediũ in eaa ꝑ⸗

te ſubiecti ponat᷑: tunc reducitur ad pꝛimaʒ

figurã: vt ptz pꝛacticanti.

¶ Cõtra dicta pꝛĩio ſic arguit᷑. En⸗
tbymema nõ eſt ſylls:ergo nõ eſt ſylls imꝑ⸗
fectꝰ.tenet ↄña a toto in mõ ad ſuã ꝑteʒ ne⸗
gatiue.¶ Scðo afr ſic.bic eſt entbymema:ſoꝛ

tes currit ⁊ plato diſputat: ergo ſoꝛtes cur⸗
rit:⁊ tñ nõ eſt reducibile ad ſyſm: ergo male

ſic af. bic eſt entbymema:ſoꝛtes currit.ergo

Ad rões
in oppm

ðꝛ ꝙ entbymema reducitur ſylſm. ¶ Tertio

hõ currit.⁊ tñ nõ eſt reducibile ad ſylłſm:cuʒ

non ſit in mõ⁊ in figura: ergo entbymema

cõpoſitũ ex vna cahegoꝛica pꝛo añte nõ ẽ ad
ſyllogiſmũ reducibile. .
¶ Ad pꝛimũ ðꝛ negando ↄnam:qꝛ
ibi cõmittit᷑ fallacia ᷣm quid ad ſimpliciter.

¶Ad ſcðm ðꝛ negãdo ↄnam:q; hoc intelligi
tur de entbymemate cuiꝰ añs eſt vna pꝛopo
ſitio catbegoꝛica. Ad tertiũ ðꝛ ꝙ licet illð

entbymema nõ ſit reducibile ad ſyllogiſmũ
cathegoꝛicum de medio cõmuni eſt tñ redu⸗
cibile ad ſyllogiſmum expoſitoꝛium de me⸗

dio ſingulari.

¶ Exẽplũ eſt qñ vnũ ꝑticulare pꝛo

batur per aliud: ꝓpteraliqð ſile reꝑ

tü in ipis vt pariſeſes pugnare co⸗

tra rothomagẽſes malũ eſt: ergo tu
ronẽſes pugnare cõtra pictauiẽſes
malũ eſt:qꝛ vtrobiq; eſt pugnare af
fines contra affines.

Circa bunc textum.

¶ otãdũ eſt pꝛĩo:ꝙ iſte teriꝰ exẽ⸗

plu:vt ad ꝓpoſitũ ſufficit capit᷑ dupłr. Uno⸗
large ⁊ ſic exẽplu ẽ argumẽtatio in q infert᷑
ↄcło ꝓpter ſimilitudinẽ repertã inter res ſi

lxxiij
gnificatas ꝑ terios añtis et ↄñtis ſiue añs 2
ons fint ꝓpõnes pꝑticulares.vłes indefinite
vel ſingulares:vt bic ẽ exemplũ.oẽs anglici

ſunt boni boies armoꝝ: ̊ oẽs bꝛitones ſunt

boni hoĩes armoꝝ: qꝛ vtriq; ſunt exercitati
in actibꝰ bellicis.¶ Alioꝰ capit᷑ ſtricte: ⁊ ſi
exẽplũ eſt argumẽtatio pbatiua oↄclonis ꝑti
cularis ex alia ꝓpõe ꝑticulari:vel aliquibus
ꝑticularibꝰ ꝓpter aliquã ſilitudinẽ reꝑtam
inter res ſigtas ꝑ terios añtis ⁊ ↄñtis.vñ in
ꝓpoſito ꝑticulare ſe extẽdit ad indefinitum

¶ Mmotãdũ eſt ſcðo:q; exẽplũ nõ eſt
oↄna ꝓbatiua:miſi in añte vel in ↄñte expᷣmat᷑
terũ ſilitudinis:⁊ ſic nõ eſt bic exeplũ bꝛugẽ
ſes ſunt diuites:ꝗ rotbomagẽſes:ſed bic eſt
exẽplũ.bꝛugenſes ſunt diuites:ergo rotbo⸗
magenſes.qꝛ bñ vtrobiq; bonũ poꝛtũ marꝭ
vVß in exẽplo ſẽꝑ dʒ obſeruari ꝙ arguat᷑ re⸗
ſpectu pᷣdicati qð cõueniat terĩo fiłitudinis
vlr ſumpto vt in pluribus. vt in exẽplo dato
cũ terĩo ſiłitudinis vlłr ſũpto vt in pluribꝰ.ſ.
babẽtes bonũ poꝛtũ maris ↄuenit pᷣdicato:
cũ iſta in pluribusvera.oẽs bñtes bonũ poꝛ

tum maris ſunt diuites.

¶ Notasdũ ẽ t᷑tio: ꝙ exẽplũ differt
ab inductiõe duplr.¶ Unoꝰ qꝛ ĩquctio ſꝑ bʒ
ꝓ ↄñnñte ꝓpõnem vlem:ſed exemplũ qñq; ꝑ⸗
ticularẽ ⁊ qñqᷓ; vlem hʒ ſi large capiat᷑. Exe⸗
plũ de ↄcluſione ſingulari:vt ſoꝛtes eſt riſi⸗
bilis: ergo plato eſt riñbilis. Exẽplũ de pti⸗
cularivt bꝛugẽſes ſunt diuites:ergo ⁊ rotho
magenſes.De ↄcluſione vᷣo vli pʒ in pꝛĩo no
tabili. Scðo differũt qꝛ inductio ſemꝑ bʒ in
añte plures ꝓpõnes ſingulares:dũmo ſubᷣm
añtẽs babeat plura ſingularia: ſed ſi nõ bẽat
niſi vnũ ſingulare tunc inductio in añte non
habet niſi vnà ꝓpoſitionẽ ſingularẽ ſed exẽ
plũ vt in pluribꝰ:non babet niſi vnã ppoſi⸗
tionẽ ſingularẽ ſiue indefinitã ſiue ꝑticula⸗
rem. ſed tñ in antecedente exempli poſſunt
eſſe plures pꝛopoſitiones ꝑticulares vel in⸗
definite: ſifi in o/te.
¶ ' Motandũ eſt q̃rto:q; exẽplũ redu
citur inductionẽ imꝑfectam ⁊ ad ſyllogiſmũ
boc modo. Naʒ pꝛo medio ſyllogiſmi debet
poni termin ſimilitudĩs.⁊ ꝓ maioꝛe erxtre⸗
mitate dʒ poni pꝛedicatũ cõcluſionis et pꝛo
minoꝛi extremitate ſubiectũ eiuſdem et pꝛo

Qñ etem
plũ ẽ ↄña
ꝓbatiua.

Dfnt exẽ
dlum ⁊ in
dquctio.

De lredr⸗
ctione ex
empli ad

medio inductionis imperfecte:ſue pꝛo ter⸗

mino inferente debet poni ſubiectum añtis
exempli ex eo inferendo vnam vniuerſalem

vt boc exemplũ ſoꝛtes eſt riſibilis:ergo pla⸗

1

Tractatus Quintus.

to eſt riſibilis:qꝛ vterq; eſt bõ:ſfic reducit᷑ ſoꝛ fiue diffinitiones:

tes eſt riſibilis: ergo oĩs hõ eſt riſibilis ↄña

pʒ inductionẽ imꝑfectaʒ. Sil a ſingulari

ad vlem erreſpectu pꝛedicati conuenientis
ſubiecto vniuerſaliter ſũpto valet ↄnña: ⁊ vl⸗
tra ſeqᷣtur.oĩs hõ eſt riſibilis ⁊ plato eſt hõ:
ergo plato eſt riſibilis.per oↄñam de darij: er
go de pꝛimo ad vltimũ bñ ſeqͥtur:ſoꝛtes ẽ ri⸗
nbilis:ergo plato ẽ riſibilis:qꝛ vterq; eſt bõ
Et ſic ptʒ ꝙ exẽplũ reduciad ſyllogiſmũ nõ
eſt de exẽplo facere ſylłm: ſed eſt oſtendere
quomodo ↄſequens exempli ſequitur ad an
tecedens exẽpli per inductionem ĩperfectã
et per ſyllogimmum. .B
¶ Aoõtra dicta pꝛio ſic arguit᷑. Hic
eſt exemplũ.oẽs anglici ſunt boni boĩes ar⸗

mMoꝝ:ergo ⁊ oẽs bꝛitones ſũt boni hoĩes ar⸗

moꝝ:qꝛ vtriq; ſunt exerciti in actibꝰ belli⸗
cis:⁊ tñ diffinitio exẽpli nõ ſibi ↄuenit: cum
ibi nõ ꝓbet᷑ vnũ ꝑticulare ꝑ aliud ergo diffi
nitio eſt mala. Scðo ſic af.bic eſt exemplũ

ſtricte capiẽdo.ſoꝛtes ẽ riſbilis: ergo plato

E riſibilis.qꝛvterq; eſt bõ.⁊ tñ diffinitio non

ſibi ↄuenit:qꝛ ibi nõ ꝓbatur vnũ ꝑticulare ꝑ

aliud: ergo diffinitio exẽpli ſtricte capiendo

eſt mala. ¶Tertio ſic af. ad ꝓbatiehẽ ↄcluſio

nis nõ ſufficit noticia añtis.ſʒ bonitas ↄñe:

ſed in exemplo non eſt bona ↄna:ergo ꝑ exẽ

plum nibil pꝛobari poteſt.

Ad röes
in oppm̃.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛiꝙ licʒ ibi ſit exẽplũ
large capiẽdo:nõ tñ ſtricte capiẽdo exẽpluʒ
mõ exemplũ large ſumptũ nõ diffinitur bic:

lolũ ſtricte. Ad ſcõᷣm ðꝛ negãdo minoꝛẽ.⁊

ad ꝓbationẽ ðꝛ diſtinguẽdo aſſũptuʒ vlł ſtri
cte capiendo iſtũ terminũ ꝑticulare vt disin

guit᷑ 3 infinitũ ⁊ ſingulare:a ſic ↄceditur aſ⸗

lumptũ.vel large capiẽdo ꝑticulare vt ſe etx⸗

tiũ ðꝛ ꝙ łʒ in exẽplo non ſit ↄna foꝛmalis:iñ

eſt bene materialis. ⁊ etiam intellectus ſup⸗

Diffõ lo⸗
ci dialecti
Eecec
Differũt
pꝓpõ: cð
Cconclo:et
Lunciati

plet bonitatem ↄſequentie.

¶ Locus eſt ꝑ quẽ argumẽtũ cõfir
maturuõ dãda ẽ eiꝰ diffinitio put h
ſumit᷑. ¶ Eñ locꝰ ẽ ſedes argumẽti
vel id a quo ad ꝓpoſita q̃ſtionẽ con

ueniẽs trabit᷑ argumẽtuʒ.Quid aũt

ſit qſtio dictũ eſt. ¶ ¶ Et ſciendũ ſt
; ꝓpõ:q̃ſtio:ocluſio:⁊ enũciatio ᷣin
ſubſtantiã idẽ ſunt. differũt aũt ſᷣm
rationes.diuerſas em̃ babẽt rõnes

Scð

fi vt pꝛius patuit.
ʒ em̃ ꝙ dubitabilis eſt ðꝛ q̃ſtio

ꝓut vero iã ꝓbata eſt ꝑ argumentũ

eſt ↄcluſio ꝓut ponit᷑ pꝛo alio in pᷣ⸗
miſſis ẽ ꝓpõ: qꝛ ꝓpõ dẽʒ iᷣm ꝙ eſt in

—

pᷣmiſſis ad pꝛobãdũ ↄcluſionẽ.Enũ

ciatio aũt eſt m ꝙ ſignificat eſſe vł
non eſſe:vt ſoꝛtes currit:ſoꝛtes non

currit. ¶ Zocꝰ aũt diuidit᷑ in locum
maximam. ⁊ in locũ dꝛiam maxime.

diuiſio lo
ci.

Locus maxima idẽ ẽ quod maxime.

UVnde.Maxima eſt ꝓpõ qua non ẽ
altera pꝛioꝛ neq; notioꝛ.vt oẽ totuʒ
ẽ maius ſua ꝑte.Itẽ de quocũq; pᷣdi
cat᷑ diffõ et diffinituʒ. ⁊ de quocũq;
pᷣdicat᷑ ſpẽs de eodẽ pᷣdicat᷑ genus.

Quid lo⸗
c waxia.

¶ Locus dꝛa maxime eſt illud quo

vna maxĩa differt ab alia.vt iſte mna
time.Oe quocũq; pᷣdicat᷑ ſpẽs ⁊ ge
nus.⁊ de quocũq; pᷣdicat᷑ diffinitio

Quid lo⸗/
C dfa ma
rxime.

⁊ diffinitũ differunt ꝑ terios ex qᷣbꝰ
cõponũtur.vna em̃ cõponit᷑ ex gũůe

⁊ ſpẽ.altera ex diffinitiõe⁊ diffinito
vñ iſti terĩ ſimplices dicũtur differẽ

tie ⁊ maxime.¶ Et ſciendũ q tã lo

cus maxĩa qʒ locus differẽtia maxi⸗
me ðꝛ locus:qꝛ vtrũq; confert firmi
tatẽ ⁊ robur argumẽto.Iñ ꝓpoꝛtio
nabiliter ſumit᷑ bic locus ad locũ in

rebꝰ naturalibꝰ:q; ſicut ille ſuat res
in eſſe:ſic ſimiliter bic locus confir⸗

mat argumentum.
tendit ad illa:⁊ ſc negatur aſſumptũ.Ad ter .
¶ Motanduʒ ẽ pꝛĩo:ꝙ bic nõ capit

loc pꝛĩe intẽtioꝑalit᷑ ꝓ coꝛꝑe locate: fiue ꝓ
ſuꝑficie circũdante coꝛpꝰ locatũ ſed ſcðe in⸗

¶ Circa bunc textum.

tẽtionalr ꝓ loco logicali.⁊ nõ ꝓ loco ſopbi⸗
ſtico:ſed dialectico.Quid aũt ſit locſopbiſti
cus logicalis videbit᷑ in tractatu de fallacijs

qd ãt ſit locꝰ dialecticꝰ videbit᷑ inferiꝰ.Sil-

iſte teriꝰ ſedes in diffõne loci nõ capit᷑ pꝛie

intẽtionalr ꝓ ſcãno ſiue cathedra: ſʒ ſcðe in

tẽtionaliterꝙ illo per qð ↄfirmat᷑ argumen
tũ dialecticũ.O¶ Eñ diffinitio loci dataa pe.
biſ.dʒ ſic intelligi.¶ Locus dialecticus ẽ oꝛa

Intel. dii
finiti. lo

tio cõfirmatina argumẽti dialectici vel ter⸗
mini ex quib talis oro cõponit᷑: ex quoꝛum

tel dir

lii nüni⸗ i
ith iefi
8 inraiie runu⸗
adlaen eſer
6 ittnunt nanten
ſohveiteron mrni
nriguußh ir
e gt rnn gftch
auktſititie ien
ſe gnbob mhis di *
ſriten ſidinn
etel en
ſsrice Mdi⸗
nun nmniunhcihenie

ingenii
nin nnc ſal gen

„

inelig Loiremminef 15
ſbeaſen hornech noticr
Uatteſceterninis elfini
tenpli ſn poe wotumeſt mans

¶Voricicterno or
regulafſre pog ſenotn imn
Nuene nugn,
ocunq; medici diftntior d
Gnsmurinda en eo
frnunr ergenemdCDic
Offnitoneöfinnutimtüann
tiedidecicead difetetann
hefegylarum Nel ppoſtione
umchvenon onfirnantre

. düen Abalig tiſteſn dun
quocnch halcaf ſpis ge ein
equociialca; djffntfo n
tüdiffenntotenoseri
tur. ma em cöponſt er gie
tera er diffinnder diffiito
cri fimpuces dicunr diffei
nime. (Aſciencigti
tiaq; locus differenamn
usge nrniq confenfin
bur argumeto. Ei ppoſ
ſummt bic locus ad oan
uraud'rd ſaunlleſuunne⸗
ſumiter bic locns Cnfhe

Gumentum.

KZCEK

De locis dialecticis

termĩoꝝ babitudie adiuuicẽ talis ofo bʒ xi
tatẽ:⁊ argumẽtum ꝑꝑ talẽ of̃onẽ bʒ vᷣitatẽ ⁊

euidẽtiã. Iñ ꝑ h̊ ꝙ ðꝛ ofo ↄfirmatiua tãgit᷑

Intel. di
uiſionis
loci.

loc maxia.⁊ꝑ h̊ qð ðꝛvł termi tàgit᷑ loc dre

maxime. . .
¶ Secũdo notãdũ eſt:q auctoꝛ di⸗
uidit locũ:q̃ diuiſioidʒ ſic intelligi.De nume
ro locoꝝ aliꝰ ẽ locꝰ maxĩa ⁊ alꝰ ẽ locꝰ dr̃a ma
xĩe.Añ iſte terminꝰ maxia nõ capit᷑ in ꝓpo⸗
ſito pᷣme intẽtionalr ⁊ adiectiue cũ tũc eſſet
of̃o incõgrua:ſʒ capit᷑ ſcdᷣe intẽtionałr ⁊ ſub⸗
ſtãtie. Silr iſte terminꝰ dr̃a:capit ſcðᷣe inten
tionalr ⁊ ſubſtãtiue:ita ꝙ ſit cõpoſitiua locu
tio in ambobꝰmẽbꝛis diuidẽtibꝰ põt dici ꝙ
p totũ locꝰmaxĩa ẽ vna dictio⁊ ſic capit᷑ incõ
plexe.Silr loc?dr̃a marie ẽ vna dictiovł ſup

plẽs vicẽ vni dictiõis incõplete. Itẽ iſte ter

minꝰ maxĩa ⁊ h̊ cõplexũ locꝰ maxĩa idẽ ſigñt
⁊ꝓ eodẽ ſupponũt ſʒ tñ ↄuertibilłr.qꝛ iſte ter

minꝰ maxiĩa ẽ ſupiꝰ ad h̊ cõplerũ locꝰ maxĩa:

qꝛ oẽ illud qð ẽ locꝰ marĩa ẽ maxĩa:lſʒ nõ ecõ⸗

Etemplũ

tra.q; iſta ꝓpõ qðlʒẽ vł nõ ẽ:cẽ maxĩa ⁊ tñ nõ
ẽ loc maxĩa:cũ ipᷣa nõ ſit ↄfirma:iua alicuiꝰ

argumẽti. ¶ Itẽ iſta diffõ:maxĩa eſt ac.dʒ ſic
intelligi.Locus maxĩa eſt regula ſiue ꝓpõ q

nõ ẽ altera pᷣoꝛ neq; notioꝛ:q eſt pᷣciſe cõpoſi
ta ex eiſdẽ terminis vel ſimilibus cũ ea.ſicut
iſta ꝓppõ:oẽ totum eſt maius ſua parte.

¶ Motãdũ ẽ tertio locꝰmax ima ẽ
regula ſiue ꝓpõ ꝑ ſe nota ↄfirmatiua alicuiꝰ
ↄne dialectice. Exemplum: vt iſta oꝛatio de
quocunq; pꝛedicat᷑ diffinitioꝛ diffinitum:eſt
locus maxima: per talem pꝛopoſitionẽ con
firmatur argumentũ. Dicitur notanter in

diffinitione cõfirmatiua alicuius conſequen

Intel. dik
finiti. lo⸗
ti differẽ

tie dialectice:ad differẽtiam maximarum ſi⸗
ue regularum vel ꝓpoſitionum per ſe nota⸗
rum:que non confirmant argumenta:vt iſta
pꝛopoſitio:omne totum eſt maius ſua parte:
eſt maxima:⁊ tamen nõ eſt locus. Item iſta

tie maxi. diffinitio locus differentis maxime eſt ꝛc. in

Eremplũ

telligit᷑ ſic Locus differentia maxime eſt ter
mini ex quibus cõponitur maxima ſiue regu
la ↄfirmatiua conſequẽtie dialectice: ex quo
rum bhabitudine adinuicem maxima bʒ veri⸗
tatem ⁊ euidẽtiam:⁊ ipſa differt ab alijs ma⸗
maximis. Exẽplum:vt iſti termini diffinitio
⁊ diffinitũ ſunt locus differentia maxime: qꝛ
ex iſtis terminis cõponitur iſta maxima de
quocunq; pꝛedicatur diffinitio ⁊ diffinitum

⁊iſta maxima bʒ euidentiam ⁊ veritatem er

babitudinẽ terminoꝝ iſtoꝛum ſcʒ ly diffini⸗

Folio lxxiiij
tio a diffinitũ. vꝑ iſtos termĩos illa maxims
differt ab alijs maximis.vtputa ab iſta de q

cũq; pꝛedicat᷑ ſpẽs ⁊ genꝰ.Alio mõ põt intel

ligi diffinitio. Locus differentia maxime eſt

terminus vel termini:ex quo vel ex quibus
cõponit᷑ maxima:verificabilis vel verifica⸗
biles de terminis poſitꝭ in antecedente ⁊ cõ

ſequẽte ↄñe ꝑ maximã confirmabilis.

¶ Motandũ eſt q̃rto:ꝙ qñ argumẽ⸗
tu dialecticũ eſt factũ cõiter ſolet qͥri. Uñ lo
cus.iſtiꝰ qõnis ſenſus põt eẽ multiplex.nꝰ
ſẽſus eſt qͥs terioꝝ poſitoꝝ ĩ maxĩia ↄtirmati
ua talis ↄſie dialectice ẽ vᷣiſicabilis de terĩo
inferẽte:⁊ qͥs de termino illato ↄne foꝛmate

Senſus
illiusque
ſtionis.
Ingdelo⸗
cus.

¶ Ali ſenſus eſt a quo terio denoĩat᷑ rla ſiue

maxĩa ↄfirmatiua argumẽti:ꝑ qua tʒ ↄña di

alectica.Aliꝰ ſe us:qͥ eſt babitudo teri infe

rẽtꝭ ad terĩiʒ illaꝝ.Et ſolet reſpõderi ad iſtas

qõnẽ ꝙ af a diffinitõe ad diffmitũ:h eſt. iſte
terminꝰ diffõ vᷣificabilis ẽ de terio inferẽte:

⁊ ule terminꝰ diffinitũ eſt xificabilis de ter⸗
mino illato:ſiue terminꝰa quo denoĩat᷑ maxi
ma ↄfirmatiua ẽ iſte terminꝰ diffinitio ⁊ ter
minꝰ inferẽs ſe bʒ vt diffinitio reſpectu terĩ
illati.Et q iſta reſpõſione babita:nõ adbuc
babet᷑ regula ꝑ qua exponit᷑ argumẽtũ: ſiue

quã confirmat argumẽtũ:iõ ſolent boĩes
querere maximã:boc eſt qͥ eſt maxia ſiue re⸗

gula ꝑ quãavalet talis ↄña dialectica.ſiue per

quã argumẽtũ babet virtutẽ ꝓbadi ↄñs.Ali
qñ aliqui querũt:da maximãa.boc eſt da regu
laʒ cõpoſitã ex teris vᷣificãtibꝰ de terio infe
rente⁊ terĩo illato q̃ quidẽ regula ſit ↄfirma
tiua talis ↄñe ſoꝛmate vel ſenius eſt.explica
budinẽ quã bz aſis rõe teri inferẽtjad ↄnñs

rõne terĩi illati.Et ad q̃ſtionẽ ſolet reſpõderi

de qcũqᷓ pᷣdicat᷑ diffõ ⁊ diffinitů.ſilr qᷣcqͥd pᷣ⸗
dicat᷑ de genere ⁊ ſpẽ.vñ manifeſtatio iſtarũ
regularũ vidabitur in ſequentibus

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur
Cocus eſt coꝛpus locans vel ſuperficies cir⸗
cũds coꝛpus locatũ.ſedargumẽtũ nõ ↄfir⸗

matur per coꝛpus locans vel ſuperficiem cir

cundãtem coꝛpus locatũ:ergo non ↄfirmat᷑
perllocum⁊ per conſequens male diciciturq;
locus eſt pꝛopoſitio confirmatiua argumẽti
¶Secundo ſic arguitur.nulla bona diffini⸗
ariſtotelis.ſecundo poſterioꝛum.ſed iſta dat
per methaphoꝛam:ex quo iſte terminus Se
des capitur metbapboꝛice¶Et ſimiliter iſte

lij

tið debʒ dari per methaphoꝛã.vtvidet᷑ velle

poſito. ¶Ad ſcdʒ ðꝛ lʒ nulla bona diffõ de⸗
beat dari ꝑ metbaphoꝛã nõ reductã ad ꝓpã

¶AAd tertiũ ðꝛ negãdo ↄñam.⁊ad ꝓbationẽ

Tractatus Quintus·

terminꝰ loc. eſt inſufficiẽs. Tertio ſic a. extrinſecũ:ꝛ ꝑ locũ maximã mediũ. Locus
ſi illa diffõ eſſet bona: ſequeret᷑ ꝙ iſti termi⸗ differẽtia marxime intrinſecus eſt termmive. Quid lo⸗
ni hõ equꝰ ⁊ aĩal eſſent locꝰ.ↄñs eſt ſalſuʒ cũ rificabiles de termino inferẽte ⁊ termino il⸗ cus diffe⸗
iſti termini nõ ſunt locus maxima. nec locus lato alicuiꝰ one i qua ↄña termini ſupponũt rẽtiama⸗
dꝛia maxime vt pʒ p diffinitionẽ loci maxĩe. ꝓ eodẽ ↄuertibiliter. vel vnusverificatur de xime in⸗
ↄna pʒ:qꝛ er duobus terminis ſumitur argu alio cum hoc addito eſſe e in m aliquem mo⸗ trins.
mentum.puta ab inferioꝛi ad ſuperius. dũ eſſendi in. Exẽplũvbi termini ſup t

eE ëdo eodem ↄuertibiliter. vt ſoꝛtes eſt bõ: ergo
¶Ad pꝛimũ dicit᷑ licet capiẽdo ortes eſt riſibilis vbi ſubir enn⸗ pꝛopꝛia par
iſtu terim locꝰ pᷣme intẽtõnaliter ſit coꝛpꝰlo ſio eius ſunt locus diff erẽtia ma rime intrin⸗
cõs ſiue ſuꝑficies circũdãs coꝛpꝰ locatũ:non ſecus.Exẽplũ vbi vnd vificat de alio cũ ald
ſi capiat᷑ ſcðᷣe intẽtionalr quomo capit᷑ in p⸗ qito eſſe in:vt in h argumẽto:domꝰ eſt:g pa⸗
ries eſt. ibi vnꝰ illloꝝ terminoꝝ verificat᷑ de
alio cũ hoc addito eſſe in:cũ hec ſit vera pari
es eſt in domo:⁊ iſti duo termini.ſ.nomẽ to⸗
tius integralis:⁊ nomen ꝑtis integralis ſůt

n. Tad ie locus differentia maxime intrinſecus
ðꝛ ꝙ lʒ ab ipᷣis ſumat᷑ argumtũ tãq;ex terĩs

locutiõez manifeſtã:tñ bñ dat᷑ diffõ ꝑ metha
foꝛãꝗ qñ datur ꝑ terĩos metaphoꝛice ſũptos

er qbꝰ ↄoſtituitunargumẽtũ ſiue ↄna vlargu⸗ ¶ Notãduʒ eſt ſecũdo:q locus ma

Diuiſio
loci
Quid lo⸗
cus intriĩ
fecus.

Quid lo⸗
cus extri
ſecus

Quid lo⸗
cus medi
us.

Intel. di⸗
uiſionis,

mentatio dialectica.nõ tñ ſumit᷑ ab illis tan tima intrinſecus eſt regula ſiue pꝛopoſitio ꝑ
qᷓ;a terminis verificabilibus de termino in⸗ ſe nata confirmatiua alicuius ↄñe dialectice Quid lo⸗
ferente termino illato ex quibꝰ maxima cõ compoſitis ex terminis verificabilibꝰ de ter cus mari
firmatina argumenti componitur. mino inferente ⁊ termino illato ſupponenti me intri⸗

ee bus pꝛo eodem conuertibiliter. vel vᷣificabi⸗
¶ Zocꝰ dꝛĩa marxie diuidit locum les e ſeinuicẽ cũ boc addito eſſe in:vt iſta Kend
intriſecũ:extrĩſecũ ⁊ meaiũ ¶ Locꝰ poſitio. de quocũq; pꝛedicat᷑ diffinitio ⁊ diſti.
intrinſecꝰeſt qũ ſi umit argumẽtũ ab nitum eſt locus marĩa intrinſecus:qꝛ ꝑticu⸗
bis q̃ ſũt de ſubſtãtia rei ſicut in dif larẽ ꝓpoſitionẽ ↄfirmat᷑ tale argumẽtů:ſoꝛ⸗
. . + e „ 5 2 j.
Sranicennkanagthab Pin el in tali argumẽto poſitis.¶ Locus d:ĩa maxi⸗ Quid lo⸗
ſeꝑata ſunt a ſubſtatia rei ſicut in lo rermino inferẽte ⁊ illato alicuiꝰ ↄñe:in qua rẽtia ma⸗
co ab oppoſit :vt ſi q̃rat᷑ vtx ſoꝛtes ↄna termini nõ ſupponũt ꝓ eodè:nec vn il⸗ xime ex⸗
Ealbꝰ. ⁊ ꝓbet ſoꝛtes nõ ẽ miger.& ſoꝛ loꝝ verificatur de alio cũ boc adaito eſſe in: trinſecus
tes eſt albꝰ.¶ Locꝰ mediꝰ eſt:qñ iᷣu nec vnus connotat aliquid pꝛo quo alter ſup
mit argumẽtůͦ ab his que ptim oue⸗ ponit.vt:iſti termini babitus ⁊ pꝛiuatio
miunt cũ teris in qõne poſitꝭ ⁊ ꝑtim ¶ Tertio notandũ eſt q; locus ma⸗
differũt ab eis ſicut vninoca ⁊ deno rima extrinſecus eſt regula vel ꝓpõ conſir⸗
minatiua:q dicũt᷑ ↄiugata.vt ſi qᷓra⸗ matina alicuius oñe dialectice. compoſita er
tur vtu luſticia ſit bona:⁊ ꝓbat᷑ ſic. terminis verificarilibus de termino inferẽ⸗ Qui lo⸗
iuſtũ eſt bonũ ergo iuſticia eſt bona te ⁊termino illato:nõ verificabilibꝰ de ſe in cus mri
¶Eirca bunc textum. .
¶ otandũ eſt pꝛimo ꝙ bic ↄſequẽ

ter auctoꝛ diuidit locũ differentiã maxime:

aliqͥd ꝓ quo alter ſupponit.vt iſta maxia. de ſecus.
quocũq; verificatur vnũ cõtrarioꝝ oppoſito
rum:ab eodẽ vere remouet᷑ reliquũ eſt cõpo
q̃ diuiſio dʒ ſic intelligi.de nu mero locoꝛum ſita ex terĩs vᷣificabilibꝰ de terĩo mferẽte:et
differentiarũ maxĩe qͥdã eſt locꝰ dꝛĩa maxĩe terĩo illato qͥ nõ ſupponũt ꝓ eodem:nec poſ
intrinſecus:a quidam extrinſecus:⁊ quidaui ſunt vificari de ſe inuicẽ cũ hoc addito eẽ in
locus medius.Et ſicut locus differentia ma⸗ vt iſta argumẽtatio cõfirmat᷑ ꝑ marimã iam
xime diuidit᷑ ſic etiam locus maxima diuidit᷑ dictã ſoꝛtes eſt albus:ergo nõ eſt niger ⁊iſti
locũ maximã intrinſecũ ⁊ ꝑ loci maximam duo termini albꝰ niger nõ ſupponũt ꝓeodẽ

me ertrinſecus eſt termini verificabiles de cus diffe⸗

Ngmetiehbisſum del
inqueſtionepofftornz erg⸗
ſufficiens minoꝛ pygꝛ cet
ſubſütia terminox c e⸗
oofffinirood offimtion⸗
ſecion tſiobbisnonſumin
ſuntde ſubſtantitennmori
noftdeſtbſtant diſfinitio
Uitioeſt inluffic ens.

1 6e (Adpiini enegi

uicẽ cũ boc addito eſſe in:nec vnus cõnotet me extri⸗

N

inoppfñ

uſre
goe

Mtionẽ Rcdceletoghe
fone beingtie ſet ppterl
os rig nö dinicgk grnd
le ono ef iti de dot
anurſneſittg erur iteſic
gfemnre (A ſcn den

1gonne anffn;
. 4 .
inſui⸗ kmid⸗
Eienninoprel pd⸗
mriſniine
Peoceechef in

ſoefeintfnenn deeinn

farnemn I

Neoern
ſſibſtäna nnnſe⸗ duuc

lxxv
oiito⸗
. in q̃ſtione eni
e loci. niin Aans
diuiſio tern us d iption
aeſſe in. ſ n ainde tum. ñr au Znte
otacgicge lin, rer waert Punc ter bic Dnein giuiſidls
b c dꝛ. infe interp⸗ irca mo: qᷓ iſio d inſe at
lio e cꝙ lo erĩo dẽ: in ¶Ci mon iui intrin
de alt to:q de te eode ſ eſt p cũ:q d rie i ſub
nec foranai⸗ Teid noelteri conete Tnota ſan d iſti ier uſ⸗ ma
C n . iui ſjero le nalkin
bäänri necſig Loens me nneet ilaro ills keladira geon cro⸗ gde 1oc Rircfa e uid lo⸗
uimnen eſ B Al nic le rüreete⸗ erlſti nkient olael ereil r lie H uasi⸗
— qu⸗ max u0 ötra:y eri nũt ꝓ onit. ⁊ ſi m atia. A ãti ha c inſec ĩo illa rinſee H
ien ietet D e egi dal ee⸗ ri ve po ſuppe oce cet ſtaͤt⸗ mit⸗ ſecus inſece intri⸗ ter iſtitr ſtati
unn ſupponi ſn ed ve tter ſup lter tis v 6 vo e⸗ oco inſecu tri tle i te? E: vt ſub
ud em ñ ſun ino alt zcre n ne⸗ 3c intr u int axte ferẽ dẽ: g/
nnnm h m n to:qu quo⸗ ⁊cõ edo. max icui ima loci dra m io in eo ra ma⸗
nenns illato d ꝓ tis 2 albe locꝰ m alic x ba.⁊ ꝑ c teriĩ ter ꝓ 8 b rifi
aweſenze blignenn, in 2il t illu ſtrac bũ7 3 lo inua eriꝰ ſu Lo de ibili locu ini ven
S arnn einl rab⸗ nen zornr erRaae Serti ien regrtnind
Alternſane ſern e qu⸗ P er i n'on i⸗ ri nẽ i a: aꝛ eet iliter.
enſnr 8 ione! 82 ne ꝓʒ terĩ dv opoſi teri net⸗ 7 ba:q te e ibilite 12 id lo⸗
s diſi. DPpia e cat atita la ſin ne tert ſe ſt c updi⸗ iſuppo itio ſu en tibi a u id lo⸗
inhn uã u ĩ dẽ. ſa e p toꝛſt iffin⸗ c a ſub fere dͤuer Cia 2 Quid
fferin⸗ einurin t9 ſt rege cui⸗ fone ip ocretũ di nſe ino in P100αnar ati⸗ ria
— u Vt 8 eſ ectice: ũt ꝓ it: ⁊ coc to. ter intri min eodẽ Cc2 firm ili 7ma 2
ppiff⸗ locäß 9 diu ialec ppon pon ia ſi ſtrac ime in ornr lO t3: o icabi C inſec
entn 8 id loc ſe di ſup r ſup axi abſ f. Zo tine s de onũ 0: nota vific Eti trin atia.
öanmen neſte uid e ⸗ non lte ſſta m ũ de it. bile lapperi 8 põ eſe ris: onẽti ibſta
Nibapmnio fic 9 iam lllat uo alt vt i ſtract gu K/ ca q4 ſun e1 po x te ſupp ei
n Lperifiegk de axi il 4 rĩs: bſ gr um e illato: ãdũ eſt p ſita e to: ſu ma⸗
wüle⸗ innnuen 8. illud paͤste to:3 lo ſic inſec locus i Not ſuba opoſi lo ewriite ituʒz
tdeſtiniherft, im gin ergee icta pꝛĩ intr neel r5 us a ice: ce terĩ plu: diffini ,
ldel ſni ne te ta ej de c ict locũ u: g 102 inſec Alect Ete cempl. 7 03
. kduotenniniſnn ſi tur a dic it ꝑle exti fᷣ ma ad rrinſe deage ferẽte it. Exer itio ſt ꝓp. fe⸗
wrriſ integralisſi ce ntra iuidi in te ide 9 c2 it ne 10 inke ibilit diffin 2 e 1 in I6
iernumngtit s Con Mraigwetpi nrgee n ſumit 19 eterisa len ödtcai ſuba: ĩ ter tibili
ls. eimminlecns C axia nediũ na:q ſic af. ñi non ĩoꝛũ bůd odẽ ⸗ 7 Po ſec? a iᷣ ter ↄuer ter . b⸗
8 rinlceifen in do c:a tin terioꝛ by ꝓe natie dmin ice: cu b el.ſub
ſde⸗ loens n . — rer 9 inſec?: ſtatia eſt in de q xia itr lectic ſuppo icabili aute inte oniſ
Kſecicog ftip tri axin alio. intrin ſub initio t de ma: Ss ma ſie dia odẽ is Fific ſero eſt giuiſi
Gulaſine o e n fam ̈ de locꝰ i t de diffi n en de locus a oñ 7 pe eris De nu lius inde.
egul fedalente gn d 0ρ79 ſt lo ᷓ ſun di no ue tiua illat? xte . ba:a lius ecu
ecngeſtr Cnius ofe diale e vn tu e is ꝗᷣ erg iciẽs f. arge firma Ri it e illato a ſu de: a ia ſe
waluiz lbidetn gen d ñ effecti b his oꝛuz: zeffic ſicaf. trin⸗ fin ⁊ ter oſtitu io il o iptõ axĩa
mn cricebil id ã Etũ a fit ca io 2in 871 co ter ſec ſer maxi
ints verif ii ſein ſu mẽ po q ert loc? ij ga rẽ ipſa Ete ter thiſec⸗ deſe loc)n rin
r ienmins lunſihoen rgu ione! 02 pz: CX Eeſt etum er: inferet le inn i) eſta idit᷑ imã int
temminoil Alyficabi⸗ ſun 3 ueſt ine 70.0 ionẽ e ume itum t . inte marie ꝛgli diui tim⸗ ſ ma
tonvenibite nik, i cien rmi iffi itur di iffi⸗ mn dra. nitie Et locũ n :7¼½
encome tdeſſeinpti⸗ 4 ſuffi ãtia te ad d ſum . : cu 0 d . locoꝝ diffin iõe. P P 0 10e: 2 , 3
N cctoe⸗ tiordiſt ſtãtia! ito a on oꝛu is: ergo 8 tatio atia iptios: diuiſio i loci
äsrasnn ſub ffin b bis n mine ionis: logi pꝛe ſubſt eſcr ſta diuiſt ui
4 eaicii dus tien a di ñi ab ia tert initie inter 8 a ſu eia d . ſta d inito. un
rum gumetiuſen ecus: ſubſt tiad V ſis: iui⸗ trin iffini eratio in chad ad ſy . pdeõs
Kusm knnengun ſe de ſtant . an it di nur ditti rpꝛ tio: ꝗ i loe imo⸗ m adp
ofirnat! hönain nt ſub icien do 5 poſu lo cũ a adué ter itellig onin d ſuan 3
Wegnlug nis ſun fit deſ ſuffic ega no p tur i ſee ibintrer⸗ X ite 9ſyn lali a iẽ⸗
5 Aeeſhoſen liodeter Ou no! ſt in ñ ðꝛen pe. h. 6 ſeqᷣti ond tima9 ladi 6e da it loc ſſenti de cap t
ſoule. ficabi inmt/ l itio e imũ P 5n5 h. ne 2 Not iffõ it le eſſen P ili
endni dte H nit ꝛim do r Ep. b. olo C! oech rean Dicfinttiop rtib
kerteisn (Noans ſede dp cedede heno ſeg dinkol⸗ d echa diffs. aofn d Keffois
. topoſins. yerifecbl g ſur e en 2n0 iciq iſionẽ nepꝑp iſtũ filłr lo 4 ut d ialr 2 terio edia
Mele ini 4 ſiein e tionẽ i maxĩe . 6t di iui . oꝛze3 ad . Et . 2ſic ent 9 de 6 ime
eſtterm. icud ofe ſil tire⸗ 5es atio i ma⸗ liuida põt ip d ino Et imüu. iata: gꝛ e im ſpẽ ĩ 1. „
ns e laro ali eneern d rõe ba loci 6 di Be eigon ali onim dia p̃dica oni ſua ſp St ſilr
trete : üͤlare eocen ſein me A ſionẽ xian ſt ita. r ĩtel egã lligi s nor finitionep ð ſyno de ſr iter. E 3 de
garde Nonenti⸗ in opp us ma nõ eſt datur. Ksgegaia eſts Kaüllnei tialis tibili locus bie
urdegt ſino⸗ 6 cit: xime QA. dupli S itiõe dnüt d diffim Et d ialr 129 ur ĩtel ur lo locus a
m cataliqn 8tgiit ci ma grione Eeg, inioy iffin uppo d de er. ſſentia dat qucüt lam ipto
onnote ibebins: nn⸗ dre m ionẽ ð⸗ term 1diffin nimo k eſſ tione: i redu ⁊ eti eſcri e
R Plonsn ci batio ãtia wvel. erĩ icẽ ců li⸗ pdica cript ñ locu r⸗ ne. de ut deſe er de
Ritenm jeſtchloa d ꝓ bſt inox: ve ꝛter icẽ iũ ðꝛ ſi ta pᷣ eſc iſtü aſſio 2 ficu ibilit
aer enc CON 79 de ſub mi 10o1 inu tiu eü a d ac iſ Pp2 m. q rti le iij
üe⸗ loc è* q ſit d s tert Ali de ſe ter loen Et lamp ctu nue
no nota thrue voſſte ⸗ à ntiali aik. atur Ad ci ipto. pp i ſubie et co
10 aseſle⸗ iecon nere⸗ 4 eſſen ſic oce ificã tur. locũ ſer ad ſuã ſuñt liter:
nutecs jedallcch mminon ne 4 cver egatu = 34 59 cto ʒ e ad idẽta
e , elemmnine ſei noꝝ E:ne ſice n uidi tãtib ſion acci
Kcnmsz ei ſid tnr ode:n⸗ ungen⸗ iui ratib. aſſt ra
n minn t R eann urnlte benn K. Paicnin
wlnſ⸗ wan⸗ ſicut co in cũ gria en
umaln GGubdiui ner teẽ loc 12 ⅓½ erbnfik
nngen iti ſo gima eeieh⸗ Zc bis
nfan uelne Gſni nid loc⸗ a ſu atiã. Etũ a
= bſta umẽ
ℳ.* bilid eo iivein 3 lit᷑ a .
R—Z onite jun ſum
c0 eſem — t 8
de! frm O0N 6000
rch n ſ
„ Slg, g

67/

fimn
—,— . — 77 diffinmg
Tractatus Quintus. ungini
deſcripto eeptta ita ppria paſſio pᷣdicatur nõleſt bic ad ꝓpoſitũ:ſed ſoluů de interp̃tatio Pfleitannt tol
accñtaliter ⁊ ↄuertibiliter de ſuo ſudo eõ. ne ↄuertibili c interpꝛetato.¶ Ad tertium e eenortule⸗
Et ꝑ locu ab interpᷣtatiõe dak intelligi lo⸗ ðꝛ ꝙ locus a diffinito datur intelligi ꝑ locuz Nlunon Giri
cus ab interpᷣtatoad interpꝛetationẽ. Et ad a diffinitione.et locusa deſcripto per locum 4 ſcgnue.⸗ tamd
iſtü ge⸗ gännne Jarus ab vonpiſied a deſcriptione. g – dfnid ſen d
expoſitã. rlocꝰ ab expoſito ad etponẽ⸗ Fuifi& 5 rr re; 3 fotſolh o usſen
tẽ.nõ q; etponẽs ⁊ expoſituʒ pᷣdicãtur de ſe Wltis degt Lors Ka . ſenigla ito⸗
inuicẽ ↄuertibiliter: ſz qꝛ cõuertibiliter ides ee rei ⁊ eentialia.¶ dlone Quid crninoufen isl
Dind ſignificãt quantũ ad veritatẽ et falſitatem. bi eneicie ad diſßntu Dad le nfinie ſſnn fint
iudter: — w e inꝰ in ↄtinet q̃ttuoꝛ argumenta ⁊ q̃ttuoꝛ ſyerod
e ri, uartonotgont N reonin, in marinas Al Paio ſubiſctedo ens en ufmn
latus. tale añs d: anc tan oñs. Sed terminꝰ il- nẽ affirmatiue: vt aĩal ronale currit: atlo Ctaburie
atus ẽ termin? pofit? in ↄñte rõne cui curri a diffinitio⸗ no⸗
latus ẽ termin? poſit in ↄñte rõne cui tale ergo hõ currit.¶ LZocꝰ a ⸗ zickpꝛmon
oↄñs ðꝛ ↄñs ad tale añs,.vt in iſta ↄña:bõ cur⸗ ne affirmatiue. Waxima. qcqͥd pꝛe ¶ridi icni vffin
rit. ergo aial currit.iſte terminꝰ bõ ðꝛ termi gqicat de diffõe: de diffinito. ¶ Se o⸗ ngininin 4
gus inferens. a iſe termin Mialð termin cũdo pᷣdicãdo diffinitõeʒz affirmati⸗ N a ſchthell li en
iilatus. Iñ vt dicũt auctoꝛes locꝰ dz denoĩa tyt ſe ſt aĩal rénale moꝛtale: edt Konendifudin
u lato:̊ le: vt ſoꝛtes eſt aĩal rõnale moꝛtale: aptqj an finton⸗
ria termino inferente:⁊ non a terio illato: ſoꝛtes ẽ bö. Locꝰ a diffimito n ſhrſtne poenn .
eſt ab aliquo terminoverificabili de terio in ergo loꝛte 2Loc a diffinitone Fimmi iriur: Pöſfintinn
ferente:qui impoꝛtat terminũ inferenteʒ fic· affirmatiue.V atia. de quocũq; pᷣ⸗ tocteie imeligil
ſe bfe ad terminũ illatũ.Ex quo patet ꝙ oĩs dicat diffinitio:⁊ diffinitũ. Ter⸗ ggleisgtettsſſguif
terũ q ↄneniẽten rñqet᷑ c qritur vñ loc dʒ tio ſubijciendo diffõnẽ negatiue: vt wpfuetteminis uip
eẽ terin ſcde intentionis nue impõnis qde qĩal rönale moꝛtale non currit: ergo enifnlo⸗(Lonsd
materiali ſignificato dʒ ſignificare terminũ / t. Loc? a diffimtöe ne ſſunnecktemin;
“ er de foꝛmaliignificato & fignifi bõ nõ currit. Zocꝰ a diffinitõe nega Dffintoneeſtenninz
inferentẽ: ⁊ de foꝛmali ſignificato & ſignifi ⸗ Maxĩa qcqᷣdr kde dijfi ierteadetenioilatd
care terminũ taliter ſe babere ad terminũ il tiue. ria. qeqd remouet de dif eſt wonettyeock
latũ:puta vel vt genus:vel vt diffinitio: ⁊ ſi nitione:etiaʒ remouet᷑ de diffinito. igfafßöötikdetnie
Fee ſe Arer teiltne deber conſtitui regule ¶ Quarto pᷣdicãdo ifligtſon? ne nti ztiat eteiollen
¶ EKötra dicta pꝛio ſic argut. if⸗ Nllue vt lapis no Eaial roale moꝛ⸗ ifmidifichͤ⸗
UKotre Pee c e.R/ tagle. ergo lapis nõ ẽ hõ. Loeꝰ a diffi tlagfe dilectueihvit
finitio loci a ſubſtantia cõuenit loco a cõco⸗ mitloe negatiue.Maxia.a quocũq; fisſl, difinitio:tr difin
mitantibus ſubſtatian ergo eſt inſufficiens. diffo: ⁊ diffinitũ. & Zoc W on *
Di öcomitãtibꝰ ſubſtan Vemouet᷑ diffo:⁊ diffinitũ.¶ Locus itio Ddifmnito ecicai deten
Amßs ptʒ:quia in loco a cõcomitãtib ſubſtan diffinito eſt birucko ipin a hz eac iniä utcckuein
tiã ſumitur argumetüa ſubſtatiaterminop à mm ei bitudo ip na Quid lwæ nend degnocichecſen dſfn
in queſtione poñtoꝝ:ergo ⁊c. ¶ Scðo ſic ax. diffinitionẽ. Et ↄtinet q̃ttuoꝛ argn⸗ d irhnk eciend
locus ab interptatione ad interpꝛetatuʒ eſt mmẽta:⁊ q̃ttuoꝛ maxima S:ſicut locus n aiß ſnn⸗ Cnerztiſettcit
loeus a ſubſtãtia: ⁊ tñ terĩ nõ ſupponũt ꝓ eo ꝗ diffinitiõe. ¶ Pꝛĩo ſubijciẽdo difoe oneimriinworni
dem cõuertibiliter. ergo diffinitio loci a ſub guyrſ BS 7 hö t. erao ,,e Alhet gkuon n
n conertiuiter.e Iffinire finitũ affirmatiue. vt bõ currit. ergo ciadffinnone poſſun⸗
ſtatia nõ cõuenit oĩ contento ſub diffinito. ran „77 ee .,,Alohe oſſum
Minoꝛ pʒ de iſta interpꝛetatione ledẽs pe⸗ aial ronale moꝛtale cuxrit. loc 4 dif erernſanispzin tertr.
dem: ⁊ de iſto interpꝛetato lapis:qͥ nõ ſnppo finito affirmakue. M axia. uicqd grolnſieraur m
nut ꝓ eodem cõuertibiliter. Zertio ſic af.lo pdicat᷑ de diffinito:etiã ð di initio ſſaan nafftarent man
cus a diffinito: et ſi locusa deſcripto ſunt ne. ¶ Scðo pꝛedicãdo diffinitũ af⸗ —
boeſci a ſubſtatia ⁊ tñ non enumerantur in di⸗ firmatiue:vt ſoꝛtes eſt hõ:ergo ſoꝛ⸗ chlet⸗ rcihlerner
A4 rSes uelſone- ergo eſt inſufficieno. tes eſt aĩal rõnale moꝛtale. locus a (inen ai
in oppm. ¶ Ad pꝛimũ ðꝛ negando añs ⁊ ad diffinito affirmatie. Maxiĩa de quo ekuffttn Gt
ꝓbationẽ da e lʒ ſumat᷑ argumentũ aſubſta cunq; pꝛedicat᷑ diffinitũ: ⁊ diffinitõ nnek hhelngan dc⸗
tia torminoꝝ veriſicabiliũ de ſe inuicẽ cĩ ¶[Tertio ſubijciẽdo diffinitũ nega meniniſemne
ataee in no ria ba oy p eodẽ ouerti⸗ tiue. vt bõ nõ currit: aĩal röale moꝛ ſeſreſcoeſeiinen
Ebboneen Rae enegehomions tale no currit. locus 2 diffimroe me zktseſieſnnn e
⁊ad ꝓbationẽ ðꝛ ʒ ledẽs pedẽ ſit iterp̃ta tale no locus a dimmn er ni eeſaenſ⸗
io n ↄuertibilis cũ iſto terio lapis:tñ de tali gatiue. Maxima, qcquid remoue ſeni 1 uäumin

lendo diffonirgatue t
le moegale non unnn ergo
It Loc adiffimoenegn
Nria gcqdremonetdedift
niqz remouet de diffinto.
opͤdcido diffintioreye
lapis noe aial roͤaleno⸗
lapis nocho Loc adf
atiue. Maria. aguoeig
Aſfo⸗n diffinitü.(Loas
—
ne Et otinetqmno /
mo: ranmoſchi⸗ 1
e (broſincetunl
natie vthoͦ ⁵
int nt wadf
lenrnt lct

ne⸗ Mari.
kmufin z5 dſfilte

vrec difinni 6

nNotabile

Intel. lo
ci adif. tã
maxĩe qᷓ
dra maxi

conditio
nes argu
mentoꝝ
locia dif⸗
finitione

De loco a diffinitione

a diffinito:etiã a diffinitione.Quar
to pᷣdicãdo diffinitũ negatiue.vt la⸗

pis nõ eſt bomo:ergo lapis non eſt

aĩal rationale moꝛtale.locus a diffi
nito negatiue.axĩa a quocũq; re
mouet᷑ diffinitũ:etiam diffinitio.Et
ſciendũ ꝙ locus ſemꝑ dʒ denoĩari a
termino inferẽte ⁊ nõ ab illato vt añ
diffinitio eſt inferẽs:eſt locꝰ a diffi⸗
nitione qñ vero diffinitũ eſt inferẽs
eſt locus a diffinito.
¶ Circa bunc textum.

¶ notãdũ eſt pꝛimo:q bic aſequẽ⸗

ter in ꝓpoſito nõ capit᷑ diffinitio largevt ſub
ſe cõpꝛebẽdit diffinitionẽ quidditatiuam de
ſcriptionẽ:⁊ diffinitionem qͥd nominis: ſʒ ca
pitur ſtricte ꝓ diffinitione eſſentiali ſiue qͥd
ditatiua:⁊ ꝓ diffinitione cauſali.Et dʒ
nitio eius ſic intelligi. Diffinitio eſt oꝛatio
explicãs qͥd eſt res ſignificata ꝑ diffinitũ cõ⸗
poſita ex terminis qui pꝛedicãtur eſſentialit᷑
