itiam poſtpꝛeg ecſcnenn usbominem viuum ⁊ per poſterius ſignifi-⸗ ceptibus ſignificet boĩes veros. Secũdo ſic
Nins notitier etag, d id eq; cat bominem pictum: ⁊ tale equiuocum alio argit res equiuoce ſignificates per verba
eclanendin Quid S. modo ſolet vocari analogum. un Sgalnes⸗ edulnocgtan rhillig⸗ rebus ng
iaantepregh. nce uoca eqͥ⸗ — . ſuoca eòᷓ eſt nomẽ cõe ſed verbum:ergo diffinitio e
8 idlanenme uocata a ¶Motãdũ eſt gerlio geoninaca er inſufficiens. ¶Tertio ſic arguit᷑: quicquid ſi⸗
Sire enenlenn in I Caſu 1 a uocata lunt entia que ſigni bnoretglih⸗ 5 Snificat oĩa illa que ſignificat vna ratione ſi
eee nſus inez n i conſfilio, dictionem diuerſis nabilegeis etin 10 ue vno cöõceptuno eſt equocũ ſed equiuocuʒ
cpredicamẽt mücienge Fynonymis vt aial latrabile: piſcis marinus. ſignificat oĩa illa q̊ fignificat vna ratione ſi⸗
iſti tres terminidifft Gnſti 4 S Fduccleſte reſpectu buius termini canis: ue cõceptu ergo quiuocũ nõ eſt equiuocuʒ ⁊
Sed in ſpeciali un nlnſtn 4 t duplicia ſunt equiuoca equinocata.ſ.equi ꝑ ↄñs nõ ſignificat diuerſis c onceptibus
boceſtſente unn lchle gn⸗ uoca equiuocataa caſu:⁊ equiuoca equiuoca , Adröes i
incidentes inf ifrnnnnbe taa conſilio Tinde equiuoca equiuocataa ca ¶Ad pꝛimum diciturꝙ lʒ iſte ter⸗ Adrões ĩ
ſonmles omm Snnlcͤcoffitt ſu ſunt entia ſignificata diuerſis coceptibus minus bomo:ſignificet omnes bomines di⸗ oppoſitũ
nificates Ef antegrelteni rotalibus nõ ſynonymis ꝑ vnã ⁊ eandẽ dicti uerſis oceptibus totalibus ſynonymis nõĩ
ace unriſtiterminid onẽ eq̃ pᷣmo:vt aĩal latrabile piſcis marinus diuerſis conceptibus nonſ ynonymis. O Ad
ocumdiffinitio Vniuoccngn ſydus celeſte. Sʒ equiuoca equiuocata a cõ⸗ ſcðm dicitur ꝙ ille terminus nomẽ:in diffi⸗
cvominatinoprimn diuißomn fllio ſunt entia ſignificata ꝑ eandẽ dictioneʒ nitione nõ accipit᷑ ſpecialiter vt diſtiguitux
entalis ſecunch diuifi⸗ Pinare L diuerſis ↄceptibus totalibus nõ ſynonymis 3 alias partes oꝛationis: ſed cõiter vt ſub ſe
edicamentalis ſecuncgfegll vnũ ꝑ pꝛius ⁊ pꝛincipaliter:⁊ aliud per poſte compꝛehendit quãlibet partem oꝛõnis. Ad
l eſt ſcdo Giſte tennime rius ⁊ minus pꝛincipaliter: vt hbõ viuus ⁊ hõ tertium dicitur diſtinguedo minoꝛẽ: qꝛ ſubie
apitur duplichen dmnin pictus reſpectu huius termini bõ. ¶ Deinde ctũ eius pot accipi perſonaliter ⁊ ſignificati
G: Zii⸗ ſCnong⸗ auctoꝛ ponit diffinitioneʒ equiuocoꝝ que vt ne ⁊ ſic negatui minoꝛ: vel põt accipi ſimptr
unmocate. Alonoconoegi comuniter dicitur: datur de equiuocis equi⸗ ſiue materiatr.ſ.ꝓ illo termino equiuocum:
deino möeſt temnins uocatis ⁊ debet ſic intelligi.Equiuoca equi⸗ aſic conceditur minoꝛ:⁊ negatur ↄna. .
ſitnonis fine intetionis deſi, J

4 uocata ſunt entia quoꝝ dictio ſi nificans ea H „ 8è
Jutelle, eſt eadem: rilla dictioſfignitcne ea dinerſs Q VUniuoca dicuntur quoꝝ nomen d ffinttio
ctus difi νμoHμ0 zotalipus non ſynonymis. eſt cõmune ⁊ ratio ſubſtantie m il⸗ vniuocox
nitionis ¶.Notãduʒ eſt quarto ꝙ diffinitio lud nomen eſt eadem vt hoc nomen
equiuoco equinocoꝝ pot etiaz intelligi de eqͥuocis eqᷓ animal eſt cõmune homiĩ ⁊ boui ⁊ ſi⸗

miuocii equinociseſttoennin
mum fignificatum velſun ſgnif
coceptibus totallbus n ſfw⸗
itur notanter noſpnonpnis

rat iſtam voce boſnopimis ur uocantibus:⁊ tũc debet ſic intelligi. Equiuo Ii ſjiſßto non
3 cxiſtẽtibus t intellgen rum ca eqͥuocãtia ſunt dictiones ſignificãtes ſuũ maliter 1 tio ſube ß m illud nomen e
e . quilibet illoꝛunpin ſigni ficatum diuerſis oↄceptibus totalibꝰ nõ eddeʒ. dicimus emn bomo eſt anunal
Ge Linai ul Grfelſd ſynonymis vel ſua ſignificata. Iñ in iſta dir bos eſt ammal.⁊ bomo ẽ ſubſtantia
töceptum bomninionſlft nonymis vel ſua ſi . “ lĩata ſenſibilis:et bos eſt ſubſtãti⸗
itſ fignificata diuefis M finitioue ponit᷑ dictiones loco generis? to⸗ giata ſenſibi S.et bos eſt ſi⸗ tig
ſua 1 licöceptus ſunm ſinx tum reſiduũ ponit᷑ ad differẽtia vniuocoꝝ qnimata ſenſibilis.⁊ ſic nomen ẽ cõ
— dſft nietorkend Sabmtone eu, mune eis ⁊ ratio eoꝝ ſᷣm illud nomẽ
ur notie e . uocoꝛum iſte terminus noe:capitur ⸗ Mihi .
nis ue ſon rſu in raliter loco iſtius termini dictio: ⁊ nõ capit ſ H leblt tug an
binerſis vonceptibus megnie ſpsliter vt eſt vna ꝑs oꝛationis diſtincta ab enſibi ſmne R De⸗
18.6 Undeeguino an⸗ alijs.Et ſimiliter iſte terminꝰ cõe:non capit ta ſenſibi is.⁊ ſimiliter bos. ¶ e⸗ Diffinitio
cr Kalieeteniuo di vt diſtinguitur cõtra ſingulare: ꝛ aliqui ter nominatiua dicũtur quecũq; ab ali⸗ denomia⸗
i ccuiuocansa con ſcre mini ſingulares ſunt equiuoci:ſed capit᷑ iſte quo ſolo caſu ſunt differentia. ⁊ ᷣm tinoꝛum,
msaciſet nnnn Hõ enre enin locciſti, efeen illud nomen babent appellationem
diuerſis . erminus ratio: capit᷑ loc ⸗ , 3 . fo⸗
ficha dineni imorfc M ↄceptus. Silr iſte terminus ſubſtãtia:nõ ca ur ſe otetdfförn ſoyn ſ 1.
nn mn ppoſtenit e pit ꝓpꝛie vt diſtinguit gaccidens:ſed capit etts. di e 1olo caiu. i.
relun enifian eni bic iſte terminus ſubſtantia: xꝛo qualibet re ſola cadentia q̃ẽ a Pte rei ſᷣm illð no
mminns cal aſn ln ſigni icata p dictionem. men babent appellationem. Nomen
bncriſn cleſe Ge ¶ Contra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑ dif emm denominatiuum debz commn
nu ilio eſttenni⸗

Tractatus Lertius.
incare cum nomine vniuoco in pᷣnci ſingularis numeri dʒ capi vt tm̃ xalet ſieut umd gudicimn.
pio ⁊ differre in fine: vt a grammati aliqbus. Similiter v caſum indiffinitie de ajurchchhle⸗
ca grãmaticus: ab albedi iatiuoꝝ nõ debemꝰ intelligere accidens r jd nl
8 Ci 0 9 qine albus. grãmaticale diſtinctũ ab alijs accidẽtibꝰgrã 6 önnt cti⸗
¶Circa bunc textum. e 8 ſi Etbor
maticalibꝰ: ſy debet capi in ꝓpoſito ꝓ finali ſſon plerione⸗,. 2
¶ notanaũ eſt pᷣmo q; ille terminꝰ daia vocis ſm litteras:vel ꝓ mõ ſigmficãdi. ⸗ . (Gön
Acceptio vmiuocum: capit᷑ dupliciter Enoꝰ p vniuoco ita denoĩatiuũ ſignificat cõnotatiue: a ab 8 ſiceſcheinn
de ly vni⸗ yniuocante: 1 ſc eſt ſecunde ĩpõnis fiue ĩten ſtractũ abſolute ſiue minus connotatiue hii. bundinſols lcin
nocum eſe ⸗ ſeribi. Ani poms! —d Ee ie, in ebꝛup toctonod ee⸗
tionis: dz ſic deſeribi. AUniuocu vniuocans ¶ Motãdũ eſt q̃rto q; diffinitio de⸗ Intelle, fingltifun 7 Mtediuſf⸗
eſt fminꝰñIns ſua ſignificata vnico cõceptu nominatiuoꝝ fic dʒ intelligi.Denoĩatiua vo ctus du. efinſſtutſei ſende
vt iſte terminus aĩal. ¶ Alio mõ capitur pꝛo ce ⁊ ſignificatiõe ſimul ſunt ↄcreta bñtia ab⸗ denomi 1 enti Jerqpo .
C 3 2 — 97 „— „ , „ — „ nat „ 9. . .
vniuoco vniuocator ſic eſt terminus his ie ſtracta c qb oueniũt in pꝛincipio adañt in natnop ne Gigtron tandn
poſitiõis ſiue intẽtiõis:⁊ dʒ ſic deſcribi ni fine litteraliter.vel ſyllabaliter qtũ eſt er ꝑ 1 in alo ſcutgs ues⸗

uocũvniuocatũ ẽ res ſigata ꝑ eãdẽ dictionẽ
vnico ↄceptu:vt illa res qͥẽ aĩal eſt vniuocũ
vniuocatuz. Et ſᷣm ꝙ duplr accipit᷑ vniuocũ
ßm boc poteſt diffinitio vniuocoꝝ duplicit᷑
exponi. nomodo de vniuocꝭ vniuocatis et
tunc ſolet cõit᷑ ſic exponi. Iniuoca vniuoca⸗
ta Gnn nl quoꝝ lrie ſigns ẽ eadẽ qͥ ſigt
ea ſm eũdẽ cõceptũ.Alio mõ põt exponi de qine: ꝓq̃ iſte terinꝰ nigredo ſupponit ¶ Sñ
vniuocis vniuocantibus: ⁊ boc fic. Iniuoca ad eolarione tria irbetetſtmye⸗
vniuocãtia ſunt dicibilia m eũdẽ cõceptum eſt ſubiectũ denoĩatiõis.Denominãs:⁊ ẽ ab
ſua ſignificata ſignificantia. Iñ iſti termini ſtractũ ⁊ Denoĩatiuũ qð ẽ ↄcretũ illiꝰ abſtra
nomen cõe ratio ſubſtãtia: capiuntur in prti cti. vt h̊ eſt denoĩatio ſiue denoĩatina pᷣdica⸗
diffinitione eo modo quo dictũ eſt in diffini tio: bõ eſt alb. x ibi ly bõ eſt ſubᷣm albũ ẽ de
tione equiuocoꝛum. noĩatiuũ:⁊ ly albedo ẽ denominãs. De iſtis

¶ Notandũ eſt ſcðo ꝙꝙ triplicia ſũt plura alia ſunt dicendaq̃ videbũt᷑ in logica.

te vocis ⁊ ↄnotãt accñtałr illð ꝓ quo ſuppo ddeen r.
nunt ſua abſtracta:vt albũ ⁊ nigrũ ſũt deie⸗ Nogt inmn.
ta reſpectu boꝝ abſtractoꝝ.ſ.albedo ⁊ nigre
do.cũ qᷣbꝰ ↄueniũt in pꝛincipio dictõis:⁊ dif ſonttotinegſaei isnn
ferũt litteraliter in fine:⁊ albũ cõnotat acci ctetecto⸗
dẽtaliter albedinẽ ꝓ qua iſte terminꝰalbedo
ſupponit.ſiłr nigꝝ accñtaliter ↄnotat nigre⸗

Intellec⸗
tus diffi⸗

nitionis.

Hedͤſita
ad deno⸗
minatio⸗
nem.

niu. esin o gie t bono ina
tiquoag fkenusin ſuoſu⸗
ms (Ouni;nc ſieu gen
egtgiglinboie ve fl e
gins perb in noinfeniol.C
nocheſendiinöe iant fom
leria Etiſtent? noc ſuban

Triplici ð denoĩatiua. Nã qͥã ſũt denoĩatiua tm̃ voce. ¶ Coõtra dicta pꝛimo arguit᷑ ſic. cõ itieſttoenu ſubſtinalo
nomiatig ⁊ ſũt cõcreta bñtia abſtracta cũ bꝰ ↄueniũt tra diffinitionẽ vniuocoꝝ albedo⁊ nigredo efoenu ſubſtitialis hois di
in pꝛincipio dictionis ⁊ differunt in fine ſed ſunt vniuoca vniuocata.⁊ tñ nulla rõ ſubſtã mn acaſcetal ſt abedobois.

nõ ↄnotat illud accñtalr pꝛo q̃ ſua abſtracta

pꝛĩcipaliter ſupponũt

vt iſte terminus hõ ẽ

denoĩatiuũ voce tm̃ reſpectu buius abſtrac⸗
ti bũanitas. ¶ Alia ſũt denoĩatiua ſignicati⸗
one tm̃ ⁊ ſũt ↄcreta q̃ bñt abſtracta cũ qᷣbꝰnõ

tie ẽ eis eadẽ cũ ſint accñtia. diffinitio vni⸗
uocoꝝ eſt mala.¶ Scðo ſic arguit᷑ õ diffiniti
onẽ denoĩatiuoꝝ.q̃cũq; dꝛñt ab aliq abſtra⸗
cto ſolo caſu hñt vnũ abſtractũ:ſed denoĩati
ua nõ bñt vnũ abſtractũ:ꝗ denoĩatiua ab ali

nate dpneeirſ faf
Nnaterig tainincorge Al
Reſemngto ſilt rcttegn

Unm. 0 N abeoinpanet .

ↄueniũt in pᷣncipio ⁊ dꝛñt in fine vocꝭ:ſq con quo abſtracto nõ differunt ſolo caſi: ꝑ ons mnocus eſenati eſſ
notãt illud pꝛo quo ſua abſtracta paincipalit᷑ male dicitur ab aliquo. ¶ Tertio ſic arguitur inſig abche eſffan
ſupponũt: vt iſta terminus ſtudioſuſẽ ðnoĩa denoĩatiua ⁊ abſ acta aliqñ ſunt ſimiliuʒ ca din der ente, treg
tiuũ ie renzarenavoee nrac ſuum:ergo non differunt caſu. irſſnchlhnmug notns
ti virtus.¶ Alia ſũt denoĩatiua voce ⁊ ſigni⸗ “äü , * . n .
ficatiõe ſil: ⁊ ſũt cõcreta bñtia abſtracta cum ¶ Xd pꝛimũ dicit diſtinguẽdo mi⸗ 2q res Dahns Tigurmu eſtinſu⸗
qbꝰↄueniũt in pꝛincipio dictiõis ⁊ differunt noꝛẽ: qꝛ ille teri ſubſtatia põt capi ꝓpꝛie vt pollseſen ne. CO.
in fine qtũ ẽ ex ꝑte vocꝭ ⁊ ↄnotãt illð accñ⸗ ſignificat rẽ ꝑſe exñtẽ.⁊ ſic cõceditur minoꝛ glideſtire lin diatur ſiar
talr ꝓ qͥ ſua abſtracta ſupponũt pꝛĩcipałr:vt Al pᷣt capi p qcũq; re ſignificata ꝑ vocẽꝛ ſic ſſer ſiochtnenne:
album ⁊ nigꝝ ſüt denoĩatiuna voce ⁊ ſignifi⸗ negat᷑ mioꝛ.¶ Ad ſcðʒ d ↄcedendo pꝛimam en ün N
catione ſimul reſpectu boꝝ abſtractoꝝ albe⸗ Oñaʒ: negando vltimã:qꝛ ille ablatiu⸗ aliq d onotcgtſn C
do et nigredo. capit᷑ in ꝓpoſito vt tm̃ valet ſicut aliqb?. Ad Rie ſſfotlesgin unndiſtingn
¶ ; Motãdũ ẽ t᷑tio:q circa diffinitio tertiũ ðꝛ diſtinguẽdo añs: vel capiẽdo caſuʒ tnoatef wphikconn
nẽ denoĩatiuoꝝ qð illð ſignũ qcũq; nõ debʒ ꝓaccñte gramaticali Aitineela etraliagt ſlatqn Prtwonen an⸗
capi di ſtributiue: vt tm̃ vʒ ſic oĩa entia.ſʒ vt cidẽtia grãmaticalia ſic ↄcedit᷑ añs iKe⸗ ſuty 6 ſtdi D
tĩ vʒ ſiẽ alia entia. Silr ille ablatiuꝰ aliquo ↄña.Vel capiẽdo ꝓ finali teriatione: ſien D tiſpeg⸗ e n us.
Nongiſie acdert
lo

Näceſt ätee
qrtoq diffit d ſendi in.
— finnon ſendi

Niuop fic
nificatiöe 8 dewinn 11
nca vefimulſunt oreni 1
„llgbneteh

7 .
n d'ueniütin
Pꝛimus.

Ktn bon abſtraon .
rdop abſtmaop ſabdect in . .
yweniüt inincinodini ecc'.
nemliter in fine albi l
lbedinẽ P ſteterninuben
ni. ätr nigr accſtalite ohotttin
qiſte terin /migreco ſuppont gi, Tertius.
oiationẽ trin requini ſdewinmn⸗
ccti denoiatiois Denontinigzit,
Denoiatimũ ge eni l n Quartus
eſt denoiatio fine dengininzn n⸗
ſt albe n bilboeſſibnimiin Quintus
r hy albedoẽ denoninis deſt
lia ſunt dicendaq ricebii inlyi
tra dicta pꝛimo giffeii
nitionẽ yniuocor albethiit
noca vninocza t land n
— 2,5 ſſtlo p⸗
cadẽ cũ ſint accñtia. gai
ſt mal. (Gedo feri ,
oiativor. qcuc P ea
caſn bit mninn – Sextus.
ſt vnüabſtract.ſeni⸗
racton difemn ſo nn 9
fiſumſinliz⸗ Septim

. g Octauus
mũ dicif diſtingic

„ e
pe⸗ poͤt i ,
lie ſubſtitiapo⸗ Adimnin

ien

—

BGerſus.

gatur antecedens.

cũtur cũ cõplexiõe:vt
hõ currit.q̃dã ſine cõ⸗
Rlexione: vt hõ vel cur
= Mrit. ¶ Sʒ pᷣuſqᷓ; alteꝝ
mẽbꝛũ buiꝰdiuiſiois ſubdiuidat᷑ di
ſtinguẽdi ſunt octo modi eẽndi in:qͥ
neceſſarij ſũt ad ſeq̃ntẽ diuiſionẽ co
gnoſcendã ⁊ ad ea:q; poſtea dicent᷑.
¶ Pꝛimꝰ igit᷑ moqꝰ eẽndi in.eſt qñ
aliqͥd ðꝛ eẽ in alio ſicut ꝑs ĩtegralis
ĩ ſuo toto.vt digit?ĩ manu:⁊ paries
in domo. ¶ Scðs modꝰeẽndi in:eſt
ſicut totũ itegrale ĩ ſuis ꝑtibꝰ ſimul
ſũpt vt domꝰ ĩ pariete:tecto:⁊ fun
damẽto. ¶ LTertiꝰ modꝰ ẽ ſicut ſpe
cies in ſuo gñe.vt homo in aĩali:vel
vnũquodq; iferius in ſuo ſuperioꝛi.
¶ Quartꝰ modꝰ ẽ ſicut genꝰ in ſpe
cie:vt aĩal in hoĩe.vel ſilłr qð licet ſu
periꝰ in ſuo inferioꝛi. ¶ Quintus
modꝰ eſſendi in:ðꝛ ſicut foꝛma ĩ ma
teria.Et iſte qntꝰ modꝰ ſubdiuidit᷑
qꝛ q̃dã eſt foꝛma ſubſtãtialis:vt aĩa
ẽ foꝛma ſubſtãtialis hoĩs.q̃dã ẽ foꝛ
ma accidẽtał vt albedo boĩs.Et pꝛi
ma baꝝ dꝛ ꝓpꝛie ineſſe: ſicut foꝛma
in materia.vt aĩa in coꝛꝑe.Alia aũt
ðꝛ eſſe in alio ſicut accidẽs in ſubie
cto.vt albedo in pariete ¶ Sextus
modus eſſendi in:eſt ſicut aliquid ẽ
in ſua cauſa efficiente.vt regnuʒ in
regẽte. ¶ Septimug modus eſſen⸗
di in:eſt ſicut aliquid Rſt in ſuo fine:
vt virtꝰ in beatitudine.¶ Octauꝰ
modus eſſendi in: dicitur ſicut ali⸗

quid eſt in ſuo cõtinente: vt vinũ in
vaſe:⁊ locatũ in loco. ¶ hos auteʒ
octo modos eſſendi in diſtinguit a⸗
riſtoteles quarto phiſicoꝛum. Boe
tius auteʒ aſſignat nouem.quia ſub

qiuidit qͥntuʒ vt dictũ eſt.vᷣſus. In
ſunt ꝑs:totũ ſpẽs:genꝰ:⁊ coloꝛ igni
Rex t regno res ĩ fine.locoq; locoꝝ

De ante pꝛedicamẽtis.

NOꝛũ q dicũtur:q̃dã di

Folio xxke viij
n!e,Oꝛũ q̃ ſunt:q̃dã dicũt᷑ ð Scða di⸗
Aſubiecto in ſubiecto vero uiſio ante
nullo ſunt vt genera:ſpe pꝛedicam̃
cies: ſube: differẽtie ea ialls
——jrũ: que oĩa dicunturſube
vniuerſales:ettenſo hoc nomie ſub
ſtantia:vt bomo aĩal rõnale ¶ Dici Dicið ſub
ð ſubiecto pꝛout bic ſumit᷑ ſuperi ĩecto
us dici de inferioꝛi:vt aĩal dz ð boĩe
⁊ hõ de ſoꝛte.⁊ coloꝛ ð albedine.Et
eſſe in ſubiecto ſumit᷑ m ꝙ accũs ẽ
in ſubiecto.¶ Alia vᷣo neq; ð ſubie
cto dicuntur.neq; ĩ ſubiecto ſunt vt
indiuidua ſube.¶ Alia dñr de ſub⸗
lecto:⁊ ſunt ĩ ſubiecto vt gña ⁊ ſpẽs
alioꝝ nouẽ pꝛedicamentoꝝ:dicunt᷑.
de inferioꝛibus ⁊ ſunt in ſubiecto ſi
cut accñs in ſubo:vt coloꝛ ðꝛ de al⸗
bedine vt ð inferioꝛi:et eſt ĩ coꝛpoꝛe
vt in ſubo. ¶ Alia vᷣo in ſubo ſunt
⁊ de ſubiecto nullo dicuntur: vt hec
ſcientia eſt in anima vt accidens in
ſubiecto:ſed non dicitur de aliquo ĩ
feriori:vt iſte coloꝛ eſt ĩ coꝛpoꝛe:vt
in ſubiecto:⁊ non dicitur de ſubiec⸗
to omnis coloꝛ ĩ coꝛpoꝛe eſt.
OEirca hũc textum.
¶ Motã ẽ pꝛimo:ꝙ h̊ conſequenter
pe.hi.ponit diuiſionẽ ſignoꝝ:q̃ diuiſio dʒ ſic
inelligi. De numero ſignoꝝ vocalium:alia
ſunt ſigna vocalia cõplexa:⁊ alia ſunt ſig vo⸗
calia incomplexa.Eñ illð ſignũ vocale dicit
complexũ qð oꝛdinat᷑ cõceptui cõplexo:ſiue
ꝓ qð expꝛimimꝰ conceptum complexum.Et
illð dicitur incomplexũ qð ſuboꝛdinatur cõ⸗
ceptui cõplexo. Uñ cõplexio:eſt duplex.ſ. di
ſtans ⁊ indiſtans.LCõplerio diſtãs ẽ cõplexio
pluriũ terminoꝝ ꝑ vᷣbum vłꝑ aliquã cõiunc
tionẽ:ſiue ꝑ aliqð aduerbiũ:vt ſoꝛtes eſt hõ:
ſoꝛtes vel plato. Sed complexio indiſtãs ẽ
complexio plurium termioꝛum per modum
determinationis ⁊ determinanabilis ſiue a⸗
q̃ copla vt bõ albꝰ.cappa ſoꝛtis.
Chotãdũ eſt ſecũdoq ꝓ declarati cndiĩeſt
one ſecunde diuiſionis anctoꝛ põit octo mo⸗ Secund;
dos eſſendi in quoꝝ pꝛimꝰ ſatis ptz in textu Tertius
¶ Scðs modꝰeẽndi ĩeſt fiẽ totũ eſt ex ſuis
tibꝰita ꝙ illa ꝓpõ ĩi:capit᷑loco ly ex. ¶ Terti

Eſſe ĩ ſub
iecto

Intellec⸗
tus pꝛime
diuiſidis.

Quid cõ⸗
plexio di⸗
ſtans ⁊ in
diſtans

Mogdi ef

Quartus
Quintas
. Sextus

Septim?
Octauus

Cractatus Tertius

modus eſt: ſicut ſpẽs ⁊ ſub genere:⁊ ſic ly in:
capitur pꝛo ſub. Nel ſpecies ẽ termin? inferi
oꝛ ĩᷓ fit genus. Quartus modus ẽ ficut genꝰ
ponitur in diffinitione ſue ſpeciei Nel ſic ge
nus eſt terminꝰ ſupioꝛ ſua ſpecie Qumtus
modus eſt ſicut foꝛma ẽ realiter ĩ materia ſi⸗
ue realr inberet materie ⁊ iſte modꝰ ſubdiui
dit᷑ vt ptz in tertu.¶ Sextꝰ modꝰẽ ſicut ali⸗
quid eſt a ſuo efficiẽte:⁊ ſic ly in capit᷑ ꝓlya.
vel ab.¶ Septimꝰ modusẽ.ſicut aliqͥd ẽ ꝑꝑ
finem:⁊ ſic ly in accipit᷑ ꝓ ꝓpter. Octauꝰmo
dus eſt ficut aliqͥd in ſuo continẽte iſto mõ

capit᷑ illa ppoſitio in: pꝛopꝛijſſime vt ſat ptʒ

ĩ textu nłlo iſtoꝝ octo modoꝝ capit᷑ eſſe in:ĩ

diuiſione equenti. Ideo licet. Pe.b. ponat

Quid di⸗
ci de ſubõ

Quid eſſe
in ſubõ

illos octo modos:tamẽ parũ aut nibil iuuãt
ad cognoſcendum ſecundam diuiſionem.

¶ ertõ notãdũ eſt qp dici ↄſubie
cto in ꝓpoſito:intelligitur pꝛedicari eẽntia
liter ð alidq:tanqᷓ; ð aliq per ſe inferioꝛi:⁊ ſic
ille terminꝰ ſubiecto:qñ ſibi pᷣpõit᷑ illa pᷣpoſi
tio de:capit᷑ ꝓꝑ ſe inferioꝛi. Et per eſſe in
ſubiecto in ꝓpoſito non intelligitur realiter
inherere ſed pᷣdicari de aliq accidẽtaliter ſi
ve ðnoĩatiue:Et ſic iſte terminꝰ ſubiecto qñ
ſibi ppõit᷑ iſta pᷣpoſitõ ĩ.capit᷑ ꝓ aliq pᷣdicabi
li accidẽtalit᷑. Tñ illð ðꝛ ſubiectũ alicuius pᷣ⸗
dicabilis accidentaliter qð ẽ terminꝰ abſolu

tus vel minus connotatiuꝰ alio:ð q ꝑſonałr

ſũpto alins terĩnꝰ ↄnotatiuꝰvel mag ↄnota
tiuꝰpᷣdicat᷑ accidẽtalit᷑:vt iſte teriꝰ bõ reſpec

tu iſtiꝰ termini albꝰvel niger:⁊ ſic de ſilibus

Intellec⸗
tusl ſecũð
diuiſidis.

Similiter iſte terminus vniuerſale reſpec⸗
tu illius termini pꝛedicabile .
¶ Quarto notãdum ẽ q ſcðda diui⸗

ſio antepꝛedicamentalis dʒ ſidintelligi.De
nu mero dicibilium in pꝛedicamento ponen

bus terminis pꝛedicamẽti ſube.xemplum
tertij mẽbꝛi.coloꝛatuʒ pꝛedicat᷑ de iſto noĩe
ſoꝛtes denominatiue:⁊ pᷣdicat᷑ de illo termi

no albũ:eſſenrialiter. Exemplũ quarti mem

bꝛi:vt boc albũ.hoc coloꝛatũ que de nullo pᷣ
dicãtur tanqᷓ de per ſe inferioꝛi eſſentialit:
ſed bñ pꝛedicãtur denominatiue: vtputa de
ly ſoꝛtes.¶ Inde barũ duarum diuiſionum
pꝛima valet ad cognoſcendũ illa que ponũ⸗
tur in pꝛedicamento.et que nõ. Nullum em̃
complexum inqᷓ;tum buiuſmodi in pꝛedica⸗
mẽto collocat᷑.Secũdavero valet ad cogno
ſcendum illa que ponuntur in pꝛedicemen⸗
to ſubſtantie:et que
tis accidentium.

¶ Cõtra dicta pᷣmo ſic arguit᷑. Iſte
terminꝰ coloꝛ de nullo pꝛedicatur denoĩati⸗
ue:ergo male ponitur in textu ꝓ etẽplo ter
tij mẽbꝛi diuiſionis.¶ Scðo ſic arguitur bic
coloꝛ: de nullo pᷣdicat᷑ denominatiue: ergo

ponuntur in pꝛedicamẽæ

male ponitur in exemplo quarti mẽbꝛi diui

ſionis.Tertio ſidarguitur.ſoꝛtes pꝛedicatur
eſſeatialiter: ergo male ðꝛ in textu ꝙ non di
citur de ſubiecto.

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ ꝙ auctoꝛ ponit illũ

Ag roes
in oppm,

terminũ coloꝛ pꝛo illo termino coloꝛatuma

ſic capit abſtractũ ꝓ ↄcreto. Ad ſcðm dici
tur qꝙ auctoꝛ capit hoc cõplexũ.ſ.bic coloꝛ ꝓ
hoc cõplexo hoc coloꝛatũ.¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ;
licet ſoꝛtes pꝛedicetur de ſoꝛte eſſentialiter
tanqᷓ idem de ſeipſo:non tamen tanqᷓ; ſupe⸗
rius de ſuo per ſe inferioꝛi.

¶ Quando alteꝝ de altero pᷣdicat᷑
vt de ſubiecto: quecũq; de eo qd pᷣ⸗

.

dicatur dicũtur:oĩa de ſubiecto di⸗

Pꝛia rle
añ pᷣdic⸗
mẽtalis.

cunt᷑.vt ſoꝛtes eſt homo:hõ eſt aĩal

= = —–

nodionuendi lere tno ehtrn d.
ſalteicſ ek ibftüirergo bo et ſoi
(Dieturnoritereqne ppelte or
borſtenolnsarguedinö raleregoch⸗
ſobojenboeſ aial: engd ed do
Aſean wi wrirnreppellno⸗

.(tannizeft ſundolon

poͤſ ihhregliſceryonf guichlinns tenn

=
=

uitſ negetanreſentalte denlonenr
n (imrlenetfler ltertie uichpen
nehitmniteſlter affrnninerenn
ideſſoßtigapitetiziin nerts⸗
mniutnfneſalterdellohnoſthen⸗
Obndtertiptoralter ſnponn.

ndenpellteteik fnprini chhoion

N
4

doꝝ quedã ſunt dicibilia in pꝛedicamẽto po ergo ſoꝛtes eſt aĩal. ¶ Diuerſoꝛum nn mrekil tmalct
nẽda qͥ daliquo tanqᷓ de ꝑ ſe inferieꝛi pꝛedi generũ ⁊ nonſibalternatim poſito⸗ Secida nffn 8 di kibſinrtt
fandie allo⸗ Snepenorninene A rum:diuerſe ſunt ſpẽs ⁊ differentie nrledinniefnißn⸗ d⸗
eſſentialiter necdenoĩatiue Phicaͤtu edt⸗ vt ammal:⁊ ſcientie que ſunt diuer⸗ Unttitnul inare
catione directa Alia ſunt dicibilis in pꝛedi⸗ ſa⸗ Fine Sinererrie entmanth te ennn n
camento ponenda:que de aliquo tanqᷓ; de U. D c kenhſtireinnee po
ſe imnferioni Picant eſ,⸗ Rarigigen de eds tur em̃ per bas differẽtias. vt aĩali 5 Cunhemteni 1.Birr
dicãtur denoĩatiue. Alia ſunt dicibilia in p um:aliud rõnale: aliud irrationale. teie etteekie
anetnolutta ge HH Differentie autem ſcientie ſunt na⸗ aeehetdiaid nz
Exempla bene Pegicantur de aliquo denominatine. turale: moꝛale: ⁊ ſermocinale. diui⸗ itneineratenanee⸗
dxtoꝛum ¶ Exemplũpꝛimi membꝛi: vt iſti termini:bõ git emp erbas differentias. vt Sci lanennig eneinr d
animal: ſubſtãtia. ¶Exemplum ſecũdi mẽbꝛi entiarũ: alia naturalis:alia moꝛalis nng; ms
vt ſoꝛtes: plato:cicero:a fic de alijs ſingulari alia ſermocinalis. DZ nenen
egliimel

d
anöt Olouti runm

dra dictapno ſic grgul g⸗
(olor de nulloprecicaur depeict
dmale ponitur intenn detihin
udiuifionis. Sedoferrglinz
de nullo dicai denonninntieg
onitur in exemplo quntineini
Tertio ficar guitur ſones etin
aliter:ergo male deintemnnn
eſubiecto.
d paumũ ðr q auctoꝛ pontli
coloꝛ pꝛo üllo termino colaunn
t abſtractü ocreto. OAdſcnnt
zuctoꝛ capit boc copeeri ſbie h,

De antepꝛedicamentis

¶ Circa bunc tet᷑tum.
¶ Notãduʒ eſt pᷣmo ꝙ iſta regula q̃

niin Erpõ pꝛi eſt ſertũ antepꝛedicamẽtũ poteſt dupliciter
mt
me le

etponi. Ano modo ſic.q; aliqͥs terminꝰpꝛe⸗
dicatur eſſentialiter de alio tãqᷓ de ſuo infe⸗
rioꝛi:tũc quicũq; terminus poteſt pꝛedicari
eſſentialiter de illo pꝛimo pꝛedicato tãqᷓ de
ſuo inferioꝛi.etiã põt pꝛedicari eſſentialiter
de pᷣmo ſubiecto tãqᷓ de ſuo inferioꝛi:dũmõ
termini ꝑſonaliter ſupponãt:eque ample:et
eque ſtricte:⁊ eodez modo appellate teneãt
¶ Dicitur notanter quicũq; terminꝰ pꝛedica
tur eſſentialiter de illo pᷣmo pꝛedicato:qꝛ ſi
pꝛedicaret᷑ accidentaliter de illo pꝛedicato:
tũc nõ pꝛedicaret᷑ de illo ſubiecto.vt nõ valʒ
arguẽdo hõ eſt aĩal:⁊ aial currit ergo bomo
currit.¶ Dicitur notãter dũmodo termini p
ſonaliter ſupponãt qꝛ pꝛopter hoc iſte modꝰ
arguẽdi nõ valet hõ eſt aĩala aĩal eſt genus
G hõ eſt genꝰ. Dicitur notãter eque ample
qꝛ ſi teri nõ ſtarẽt eque ample:nõ opoꝛteret
modũ arguendi valere.vt nõ ſeqͥ tur: hõ fuit
aĩal ⁊ aĩal eſt ſubſtã tia:ergo hõ eſt ſubſtãtia
Dicitur notãter eque appellate qꝛ pꝛopter
boc iſte modus arguẽdi nõ valet:ego cogno
ſco hoĩem:⁊ hõ eſt aĩal: ergo ego cognoſco
aĩal:qꝛ vbi variatnr appellatio.

¶ Motanduʒ eſt ſecundo q; alio mõ

lero boc coloꝛati. (Adtenüd exppõ

—— u t uda eiuſ nus pꝛedicatur eſſentialiter de alio vere af⸗
lem de ſeipſo:nontunen ang i iem

ſe iſta regula ſic exponit᷑.quãdo aliquis termi⸗

ſuo per ſe inferioꝛi

1

uando alter de aten⸗ iig
ſubiecto: quecſh deed
ur dicũtur: oiade ſubſcand

yt ſoꝛtes eſtbomad ckit

ſoꝛtes eſt gial(Duſen

= —
= =

ri7 non ſibatenn

rſe ſunt ſpes ? d
rn geme eſundii
nen⸗ Differentieen
ne oler inaton 1

firmatiue:⁊ vniuerſaliter.tũc quicũq; termi
nus põt vniuerſaliter ⁊ affirmatiue pꝛedica⸗
ri de illo pᷣdicato:põt etiã pᷣdicari vere affir⸗
matiue ⁊ vniuerſaliter de illo pᷣmo ſubiecto:
dũmõ termi pſonaliter ſupponant ⁊ eodem
mõ appellate teneãt᷑.ᷣm pꝛimã expoſitionẽ
dz ſic argui. homo eſt aĩal. ⁊ animal eſt ſub⸗
ſtantia:ergo bomo eſt ſubſtãtia:ſed ſᷣm ſcðᷣazʒ
erpoſitionẽ debet ſic argui Omnis homo ẽ
animal.⁊ om̃e animal eſt ſubſtãtia: ergo oĩs
bomo eſt ſubſtantia. ¶ Et iſte modus arguẽ⸗
di fit in quarta figura que per ſolã tranſpoſi

in m Relo⸗ re tionẽ pᷣmiſſaꝝ fit in pꝛima figura. Eñ ratio
zwle

illius regule poteſt eſſe iſta:qͥcqͥd eſt ſupioꝛe
ſuperius eſt inferioꝛe ſuperius.¶ Et valʒ no
bis iſta regula ad cognoſcendũ ꝙ oĩa dicibi
lia que ſe hbabent pſᷣm talem babitudinẽ quaʒ
innuit regula:ſunt eiuſdem cooꝛdinationis

pꝛedicamentalis.

¶ Notandũ eſt tertio ꝙ; hic auctoꝛ
ponit ſecundaʒ regula antepᷣdicamentalẽ:q

eſt ſeptimũ ⁊ vltimum antepꝛedicamẽtum:⁊
debet regula ſic intelligi. Rnus ⁊ idẽ termi⸗
nus qui eſt ſpecies vel differentia vniuoce
captus non poteſt poni ſub diuerſis generi⸗
bus generaliſſimis:nec ſubalternis quoꝛum

Folio xxxix

Erxpõ ſe
cũde rle.

vnũ nõ ponit᷑ ſub alio nec ambo ponunt᷑ uub
eodẽ nec vnũ eſt alteri ſynonymũ.vt ſubſtã⸗
tia ⁊ qᷓ;titas ſunt diuerſa genera:⁊ hñt diuer

ſas ſpẽs ⁊ differẽtias:cum ſpẽs ipſius ſnbſtã
tie ſint ly ſubſtantia coꝛpoꝛea ⁊ ly ſuba incoꝛ
poꝛea.⁊ dr̃e ſunt ly coꝛpoꝛeũ ⁊ ly incoꝛpoꝛeũ
⁊ iſte non ſunt ſpecies nec dꝛiĩe de ly qtitas.
¶ Unde genera non ſubalternatiʒ poſita di⸗
cũt᷑ genera:nõ ſibijnuicẽ ſynonyma:nec vnũ
ↄtinetur ſub alio:nec ambo ſub vno tertiovt
ſubſtantia ⁊ qᷓtitas.Sed genera ſubalterna

Que gña
ſubalter⸗
natim po
fita ⁊ que
non

tim poſita in ꝓpoſito ſunt genera ſibijnuicẽ

ſynonyma vel quoꝛumvnum continetur ſub
alio vel ambo ſub vno tertio.

¶ Notanduʒ eſt q̃rto ꝙ ratio huiꝰ
regule eſt pꝛĩa rla. Et vʒ iſta regula ad h̊ vt
ſciamus ꝙ; vnus ⁊ idem terminus ſᷣm ſuam
ſignificationẽ foꝛmalẽ ⁊ vltimatã captꝰ:non
poteſt poni in diuerſis pꝛedicamẽtꝭ:qꝛ vt di⸗
cit ariſtoteles.eſſentie pᷣdicamentoꝝ ſunt in

Daloꝛ re
gule

permixte:quod debet ſic intelligi. Ratiöes

ſiue diffinitiones ſcibiliũ diuerſoꝝ pᷣdicamẽ
toꝝ ſunt diuerſe.Et notãter dicebat᷑ in regu
la vniuoce qꝛ idẽ terminus equiuoce captus
bene poteſt poni in diuerſis pꝛedicamentis
vt iſte terminus coꝛpus ponit᷑ in pꝛedicamẽ
to ſubſtãtie:⁊ in pꝛedicamento qᷓ;titatis.

¶ ontra dicta pꝛimo arguiturſic.
pꝛmã regulã:ꝛ non ſequitur ſoꝛtes ẽ ho⸗
mo:⁊ homo eſt ſpecies:ergo ſoꝛtes eſt ſpẽs:
⁊ tñ ibi argnitur per pꝛiman regulã:ergo re

gula eſt ffꝗ ¶ Scdo ſic arguitur.nõ ſequitur

bomo fuit animal ⁊ animal fiit ſubſtantia: g

bomo eſt ſubſtantia:qꝛ pᷣmiſſe pñt eſſe vere

concluſione eęxñte falſa:⁊ tñ ibi arguit᷑ per pᷣ
mã regulã:ꝗ pꝛima regula eſt falſa ¶ Tertio

ſic arguitur contra ſecundam regulam. Iſte
terminus coꝛpus ponitur ſub iſto gñe gene⸗.

raliſſimo ſubſtantia:⁊ etiam ſub iſto gencre

generaliſſimo qᷓ;titas ⁊ tamẽ ſubſtantia ⁊ c

titas ſunt gña gñaliſſima diuerſa.ergo ſcða
regu a eſt falſa ⁊ inſufficiens 5

G Ad ratio
¶ Agd pꝛimum dicitur negãdo mĩo nes in op

rem quia termini non ſupponunt perſonałr
quia ille terminus bomo in ſecunda pꝛopoſi

poſitum.

Tractatus Lertius. woarihen i,
5 5 2 „ „ . 4
tiõe ſupponit fimpliciter ¶ Ad ſecũdum dici maticoꝛum: quia ſincatbegoꝛeumata ſigniti⸗ auim er
tur negando mĩoꝛ em: quia termini non ſup catiue accepta non ponuntur in pꝛedicamẽ⸗ n lalaniſe gens⸗4 m⸗
ponunt eque ample in antecedente ⁊ ↄñte. to tanqᷓ terminus ſuperioꝛ a interioꝛ ¶ Dici E fennſet ,
¶ Ad tertium dicitur ꝙ iſte terminus coꝛpꝰ tur notanter non tranſcendentium:ad diffe ins mſenl dupt
capitur equiuoce ⁊ non vniuoce qñ ponitur rentiam tranſcendentium que nõ ſolum po⸗ te ecuuano⸗ 1Ge
in diuerſis pꝛedicamentis nuntur in vno pꝛedicamento vt ens:aliquid 4 en iikmnötten sl
¶Diuiſo res:verum bonum.i Dicitur notãter pꝛime P Kenie ſenpeltanm .
gñal pᷣdi⸗ Oꝛum que ſᷣm nullam intentionis pꝛopter terminos ſecunde intẽ an n eeſi c⸗ m *
camẽtoꝝꝶ. complexionem dicun tionis qui non ponitur in aliquo pꝛedicamẽ ſ etent ſeini haen
= tur ſingulũ aut ſignifi toa philoſopbo aſſignato. ne ijten iell
aàat ſubam autqitatẽ:· ¶ notandũ eſt ſco q iſte terminꝰ Accepſ md ſunn t unef
M aut ctitatẽ: aut ad ali pꝛedicamentus: capitur tripliciter. Ano mo nes pegg nodeeſeitent enifrme
qᷣd aut agere:aut pati: aut vbi.aut do pꝛo totali cooꝛdinatione terminoꝛum ſe camenti mnennmfn everaiſma
quando:aut ſitum eſſe:aut habere.⁊ babentium eſſentialiter ſᷣm ſub ⁊ ſupꝛa.⁊ ſic nrpetenn ene urezlntst
em̃ ſubſtãtia vt exemplariter dicat arbo: poꝛphiriana poteſt dici pꝛedicamen⸗ alamenif en nge w.
vt homo equus.qᷓtitas vt bicubitũ tum. Alio modo ſumitur pꝛedicamentum ꝓ uſteet intſeni⸗
tricubitũ:ad aliquid yt duplum tri⸗ genere generaliſſimo alicuius cooꝛdinatio⸗ onmtelce enn i
unm ias: bedo nigtedo: nis.⁊ ſic ſumitur pꝛedicamentum quando di perotmn;dibe en ti
plum:qualitas: vt albedo nigredo: citur ꝙ ſunt decem pꝛedicamenta. ¶Tertio Emnin veſtin lind e⸗
vbivt ĩ loco eẽ:qũ vt beri fuiſſe cras modo ſumitur pꝛo termino oꝛdinabili in p⸗ hopſomtteigpenir en⸗ um
foꝛe.ſitus vt ſedere iacere:hẽe vt ar dicamento.⁊ illo modo ſumendo pꝛedicamẽ neſenititſgtttanm eemese
matũ eſſe calciatum eſſe.agere:vt ſe tuʒ poteſt ſumi pꝛo ſubiecto libꝛi pꝛedicamẽ nitlitspetemetil Znceilu⸗
care vꝛere.pati vt ſecari vꝛi toꝛum:⁊ tunc poteſt ſic deſcribi. Pꝛedicamẽ uncnrinprecicanentotanch tenm
tum eſt cathegoꝛeuma:vniuocum:incomple Nolcnar vecan ſunt e pomer
¶Circa bunc textum n noh Enlendens ſubijcibile:vel pꝛedi liuanrionenmlletreilene
z. Ii 2imo m h incinit ſe⸗ cabile. ¶ Undeſtermini reponibiles in pꝛedi ſſimäin gid.: ſor
¶ Motãdũ eſt pꝛimo ꝙ h incipit ſe⸗ camento ſunt duplices. Quidam ſunt termi Termi is neguntl A

cunda ꝑs tractatus tertij.in qua auctoꝛ det⸗
minat de pꝛedicamẽtis.Et pꝛimo detemĩat
de ipſis in generali enumerando ea:vt patʒ
ex diuiſione textus.q̃ diuiſio dʒ ſic intelligi.

ni pꝛime intentionis ſiue impoſitionis: qui q anienr grerlker irwechenmeme
rt = j , ſuur oreralierinprecicamene
ſignificant res nõ ea ratione qua ſunt figna Ptäii ſenatam en naiſſich
⁊ de talibus ſoluʒ loquitur petrus biſpanus nibiles ſerſetoninnic ſrocknen
⁊ filr ariſto.in ſuis pᷣdicamẽtꝭ.¶ Quidã ſunt ln iedud alcn

Intellec · ¶De numero dicibilium incomplexoꝛũ vni⸗ I1 ane eeN mnr ſunt da
diuiſio/ uocoꝛũ catbegoꝛeumaticoꝝ: nõ trãſcẽdẽtiũ tenuiniſernndeieinionisine ecotifl⸗ plices. (Cummndien Primoaronte
nis pꝛime intentionis pꝛo aliq ſupponentium q̃ . 3 4 iiſunetcecit nedea dindetn rcod⸗

ſigna.⁊ tales ponũtur in pꝛedicamẽto ſigni
⁊ de iſtis nõ loquitur p.b.necariſto.Ecẽplũ
pꝛimi:vt homo:aſinus ſubſtãtia:⁊ ſic de alijs

ſbetmmirameretispaengedinien
eetdicble derifirnurde merdeon.
ateatamenmulii nendemmn der d⸗

dam ſũt dicibilia incomplexa vniuoca caxbe
Fereineries vontanſeencignridebe iz intẽ
tionis in pꝛedicamento ſubſtantie põibilia. i⸗ . 5
Alia ſunt in pꝛedicamẽto qᷓtitatis põibilia. niatlilib⸗ enseeene genſbe⸗ nferftn deiſ (Gemntge
alia in pꝛedicamento relationis. alia in p̃di- ces: pꝛopohtio:osatto.n ne de onn . . yfſſetannmnechinenögente
camento qualitatis.alia in pꝛedicamẽto acti ¶ Notandum eſt tertio ꝙ qnq; ↄdi Conqitio mimterctiten:ieeier

onis.alia in pꝛedicamento paſſionis.alia in tiones requiruneir ad hoc ꝙ terminꝰponat᷑ nes pom Renuntlloun gvediantmge,,
pᷣdicamento quando alia in pꝛedicamẽtovbi in pꝛedicamento dicibilium: quitermini pꝛi bilisind? mecſdiftr ein ctmfneen
alia in pꝛedicamẽto ſitus.alia in pꝛedicamẽ me intentionis ſunt.¶ Pꝛima eſt:ꝙ illud ſit gicamelo Füitmnnin tml(Teno⸗
to babitus. Exempla eoꝛum patent in tertu terminus pꝛime intentionis ⁊ pꝛopter deſe⸗ Paima. leinſteerpetle
Dicitur notanter incomplexoꝛum:quia cõ ctum illius conditionis termini ſecunde in⸗ unn lenten ettamen w
pleta non ponũtur in pꝛedicamento:niſi ᷣm tentionis nõ ponunt᷑ in pꝛedicamẽto dicibi·⸗ da I eſhodiuſͤ runecſcaen
ſuas partes: vel niſi ſuppleant vicem vnius lium pꝛime intentionis.¶ Secũda conditio Secida ſis un .
incomplexi: ſicut coꝛpus animatum comple⸗ eſt ꝙ illud ſit catbegoꝛeuma: ⁊ pꝛopter hᷣ ſe „ ( hbanüden d
xe tantum non ponitur in aliquo pꝛedicaẽ cluduntur fincatbegoꝛeumata. ¶Tertia con Tertis nehntonen n i ſſtinguen
toꝛum. Sed quando ſupplet vicem vnius ditio eſt:ꝙ ſit vniuocum vniuoce captum: et ſcter innriege⸗ di
incomplexi: ponitur in pꝛedicamento ſub⸗ per boc excluduntur equoca equiuoce capta nen ſeceehin xeikrher,
ſtantie. ¶Dicitur notanter catbegoꝛen⸗ ¶Quarta eſt: ꝙ illud ſit incomplerxũ: vel ſup Quatta elnemn gſnernen
. Neturg ſter — A

Nerönn⸗

lento vtenen,
bonum. Dictturn ensaſi

deotertenninogſeen nin dis pon

De ſubſtãtia

plens vicem vnius incomplex᷑i. vper hoc ex
cluduntur complexa que cõplexe ſumpta in
pꝛedicamẽto non ponũtur.¶ Quinta eſt ꝙ il
lud nõ ſit tranſcendens.⁊ pꝛopter boc exclu

Quot mo duntur tranſcendentia.

¶ Notandũ ẽ quarto:q dupliciter

nonponttm ingli ianat in aliqd inpᷣ poteſt poni aliqᷣd in p̃ᷣdicamẽto. no modo

ſopdoaſſignao. 3
induͤ eſt ſcho Gt

ruzciurtilc nn

mmnur peicanentun untn,
und decempeicinentn Uenf
mirun oterminoordimbili
1o.illo modoſumendo getſni
ſt ſom pꝛo ſubiecto libꝛipregtani
tumc poteſt ſi deſcribi eecieni
begoreuma vninocnmiinnn⸗
ntranſcendens ſubiſelbilereinet
Undetenmini reponibileginpet
ſunt duplices. Quidamſunttem,
intentionis fiue imxoftionisgl,
nt res nõ eammtionequuſnt ign
us ſoluz loquitur petus bipunm
lo. in ſuis Pdicamit, (Ouitifn
ccunde intentionis ſue iſpoſct
ſignificät teseanmnoed
les ponütur in retianinſe
no loquiturß Pnerm folei⸗
domo:afinns ſudſtititiſice
Fremoluz ſecundit hen
dus. Eremgi ofimilbis
vfitio⸗oꝛatlo ſie de .
ſoqchN
mauneſt ten Anpn
fterminn

uten dicamẽto tanqꝙ; res fignificata per terminos alicuius

pꝛedicamẽti.⁊ hoc modo vna et eadem res
bene põt eſſe in diuerſis pꝛedicamẽtis:quia
vna ⁊ eadẽ res bene põt ſignificari ꝑ termi⸗
nos diuerſoꝛum pꝛedicamentoꝝ. Eñ illa
res ðꝛ eſſe in pꝛedicamẽto: de qua re ſiue de
ꝓnoĩe demonſtratiuo demõſtrante illam rẽ
vere pꝛedicatur genus generaliſſimũ illius
pꝛedicamenti:ſine pꝛo qua re aliquis termi⸗
nus illius pꝛedicamenti ſupponere poteſt.
¶ Alio modo aliquid dicitur eſſe in pꝛedica
mento tanq; dicibile ſiue terminꝰ. Unde il⸗
le terminꝰ ðꝛ eſſe in aliquo pꝛedicamẽto de
quo ꝑſonaliter ſupponẽte vere:⁊ affirmati⸗
ne eſſentialiter pꝛedicatur genus generaliſ
ſimũ illius pꝛedicamẽti.¶ nde illa que po
nuntur in pꝛedicamento tanq; termini ſunt
duplicia.qꝛ quedam ſunt que ponũtur inre⸗
cta linea pꝛedicamentali: de illis pꝛedicat
genus generaliſſimũ in quid.⁊ ſolent voca⸗
ri genus ſpecies:vel indiuidua.¶ Alia ſunt
q̃ ponũtur lateraliter in pꝛedicamento.et ð
