uis nibil ſequitur. IUnde opʒ alterã
pᷣmiſſaꝝ eſſe affirmatiuã.¶ Tertia
regula eſt:ſi aliqua pꝛemiſſaruʒ fue
rit particularis concluſio erit parti
cularis ⁊ nõ econtra. ¶ Quarta re
gula eſt:ſi aliqua pꝛemiſſaruʒ fuerit
negatiua concluſio erit negatiua.
¶ Quita regula ẽ:mediũ nunqᷓ; de⸗
bet poni in cõcluſione:de quibꝰ dã⸗
tur tales verſus. ¶ Partibꝰ ex pu⸗
ris ſeq̃tur nil:ſiue negatis. ¶ Siq̃ᷓ
pꝛeit partis:ſeqᷣtur cõcluſio partis.
¶ Di qua negata pꝛeit.cõcluſio ſit⸗
q; negata. ¶ Lex generalis erit me
dium concludere neſcit.

¶ Circa bunc tertum.
¶ Pꝛĩo notãdũ eſt:ꝙ bic ↄñr.p.b.

ponit qͥnq; regulas generales pꝛo oĩbus fi⸗
guris quaruʒ pꝛlã ĩmediate ſeqͥtur ex illo ꝙ
dictũ eſt. l. debita qtitas ⁊c. Et dz ſic intel Intel. dit
ligi regula.Nullũ argumẽtũ cuiꝰ ambe pᷣmiſ fi.pꝛĩere
ſe ſunt ꝑticulares indefinite vel ſingulares gule.
vʒ foꝛmaliter dũmodo illud argumẽtum nõ
ſit expoſitoꝛiũ:vel reducibile ad expoſitoꝛiũ
demptis qͥnq; ca ſibus de qͥbus videbit᷑ in lo
gica. ¶ Rõ buius regule eſt iſta: q; nõ opʒ ſi
antiqͥ duo terĩ ↄneniant in aliq tertio terio
cõi particulariter ſumpto:qꝙ illi terĩ inter ſe
ↄueniãt:vt iſti duo teri bõ ⁊ aſinus ↄneniut
in illo terio aĩal ꝑticularit:cum vere pꝛedice

₰ .
Pꝛiarl.

Secũda,
Tertia.

Quinta.

Quarta

ulozrifble
len fie eſtbomno.c

ſumenbeeſenesuln
onnihlogtinotlenmg
frmmrivan.
(oricäeſttemor
Auctor pvonit tertiam ſesn⸗
lgtur Onnſidetſfllogin
Uſarumeſtporticnlans
oAltfons vondlinbumm
Opotet xlafone eſe pame
poriterin ovo iwiecni lrt
ſectloclufons diſtndua
Uicfiglcun Muſ ſegrun
Nuforninerttisiſectune
ſechno ſrdaind arai⸗
APiernes ogeilts n
ſonestegunsnulnsttd
egnnseſ ſanes Ranoe
un —
nin istiee⸗ *

ct,
ſerege,

Nlans concluſo entoent
necontra. CQuartan
ialiqa pemſftanzfuent
concluſio eritnegatina.
regua enediüͦnnd de
ncõclufione: de quib di⸗
erſis, CPant,gnub
nul⸗fiue negatis. (i
is:ſeqtur cociufopatts⸗
negata preit cocllfoft

V

Intel. k⸗
tie regle.

De figuris in generali.

Folio lx

tur de ipſis:⁊tñ nõ opʒ qᷓ iſti trmini bomo ¶ Notãdũ eſt q̃rto: bic conſequẽ Intel.q̃r

zaſinꝰ ↄueniãt inter ſe:vt lʒ hbõ eſt aĩal ⁊ aſi⸗
nus eſt animal non tamẽ opʒ ꝙ aſinus fit bõ
quia ly animal ↄuenit cum illo termino hõ:
⁊ cũ il lo termino aſinꝰ ſᷣm diuerſa ſigta eius

¶ Notãdũ eſt ſcdᷣo:qꝙ bic ↄſequẽter
auctoꝛ ponit ſecundam regulã que ſequit᷑ ex
illo dictũ eſt ſcʒ ꝑ debica q̃litas ⁊c. Et dʒ
regula ſic intelligi. Nulla ↄcluſio ſequit᷑ iyl⸗
logiſtice ex duabꝰ pᷣmiſſis negatiuis:mniſi tri
bus caſibꝰ demptis:de qͥbꝰ videbit᷑ in logica
Et rõ huiꝰ regule eſt iſta:qꝛ nõ opoꝛtet ꝙ ſi
duo termini vere ⁊ negatiue vniant᷑ cuʒ vno
⁊ eodẽ termino illi termini vere ⁊ negati⸗
ne vniant᷑ iter ſe:vt ſi iſti duo termini ho no
⁊ riſibile vere ⁊ negatiue vniãtur cũ illo ter⸗
mino afinꝰ:nõ opoꝛtet ꝙ vᷣe ⁊ negatiue vniã
tur inter ſe:vt licet nullus hõ eſt aſinꝰ:⁊ filr
nulluʒ riſibile eſt aſinus:nõ tamẽ opoꝛtet ;
nullum riſibile eſt bomo.ex quo pꝛemiſſe nõ
poſſunt ambe eſſe negatiuendeo opoꝛtet in
omni ſyllogiſmo alteram pꝛemiſſarũ eſſe af⸗
firmatiuam.

¶ Notãdũ eſt tertio:q bic ↄſequẽt᷑
aucto: ponit tertiam regulam que ſic intel⸗
ligitur.Cinuſſibet ſyllogiſmi cuius vna pꝛe⸗
miſſarum eſt particularis:in quo ſubiectum
ↄcluſionis non diſtribuitur in antecedente:
opoꝛtet ↄcluſionẽ eſſe particularem. Dicit᷑
notãater in quo fubiectũ ↄcluſiõis ⁊c.qꝛ ſi ſub
iectu ↄcluſionis diſtribuatur in antecedẽte:
tũc ſi aliqua ↄcluſio ſequatur bene ſequitur
ↄcluſio vniuerſalis:ſed tamen opoꝛtet caue⸗
re ꝙ nõ ſit variatõ circa illos terminos quo
ad ꝓpꝛietates logicales vt bene ſeqͥ᷑: bõ eſt
ſoꝛtes ⁊ equus nullus eſt bomo:ergo nuillus
equus eſt ſoꝛtes.Ratio buius regule eſt iſta
qꝛ ſi aliqua pꝛemiſſarum eſſet particularis:
puta in pꝛima rigura.ſ.minoꝛ ⁊ ↄcluſio eſſet
vniuarſalis:tũc arguereir a non diſtributo
ad diſtributum ex parte minoꝛis extremita⸗
tis:que nõ diſtribuitur in minoꝛi:cũ ſit ſubie
ctum ꝓpõnis ꝑticularis:⁊ tñ in conclufione
diſtribueret᷑:cu eſſet ſubiectũ pꝛopõnis vni⸗
nerſalis modo incõueniens eſt arguere a nõ
diſtributo ad diſtributu.Exemplu vt non ſe
quitur omnis homo eſt animal:ſubſtãtia eſt
bomo:ergo omnis ſubſtantia eſt animal: ex

quo pꝛemiſſe ſunt vere ⁊ concluſio falſa: ⁊ B

pꝛouenit ex eo ꝙ ille terminus ſubſtantia in
minoꝛi pꝛopoſitione nõ diſtribuitur:a tamẽ

in concluſione diſtribuitur,

ter auctoꝛ ponit quartã regulam que debet
ſic intelligi.Quãdocunq; in aliquo ſyllogiſ⸗
mo cathegoꝛico vna pꝛemiſſarum eſt negati
ua dũmõ illa nõ ſit de ↄtigẽti nõ neceſſario:
tunc ↄcluſio dʒ eſſe negatiua.¶ Ratio iſtius
regule eſt iſta:qꝛ concluſio affirmatiua nũqᷓ;
infertur niſi ex duabꝰpꝛemiſſis affirmatiuis
ex quo extremitates nõ poſſũt vᷣe ⁊ affirma⸗
tiue vniri inter ſe in concluſione niſi vere et
affirmatiue vniatur cuʒ medio in pᷣmiſſis:ꝗ
ſi aliqua pꝛemiſſarum eſt negatiua: cõcluſio
debet eſſe negatiua.¶ Quinta regula eſt: q
medium nunqꝙᷓ debet intrare concluſionem
exercẽdo officium medij in concluſione. Ra
tio buius regule eſt iſta:qꝛ officiuʒ medij eſt
ꝙ ipᷣm vniat᷑ cũ extremitatibꝰ in pꝛemiſſis:
ſed hoc nõ potei fieri in concluſone:gꝗ me⸗
dium nunq debet intrare cõcluſonem exer
cendo officium medij in ea.Nec etiam debet
intelligi ꝙ ille terminꝰ qui eſt medium vel
ſibi fimilis:nõ debet poni in cõcluſonelicet
non exerceat officiuʒ medij:qꝛ in ſyllogiſmo
ex oppoſitꝭ oẽs termini ſunt ſimiles:licet ba
beant diſtincta officia exercere:vt in iſto ſyl
logiſmo:omnis bomo eſt homo:⁊ nullus bo
mo eſt homo:ergo bomo non eſt homo

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur
per ſyllogiſmũ expoſitoꝛiũ aliquid ſequit᷑:et
tñ ex puris ſinguiaribus ſit ſyllogiſmꝰ expo
ſitoꝛius:ergolex puris ſingularibus aliquid
ſeqͥtur.¶ Ocðdo ſic arguitur:et duabus pꝛe⸗
miſſis negatiuis de contingẽti bene ſeqͥt cõ
cluſio:vt dicit Ariſto.in pᷣmo pꝛioꝝ:ꝗ ex pu⸗
nis negatiuis aliqͥd ſeqͥt:⁊ ꝑ cõſequens textꝰ
eſt falſus.Tertio ſic arguit᷑:in pma figura
minoꝛe exiſtente negatiua de oↄtingẽti ſeqͥt
cõcluſio affirmatiua:vt vult Ariſtdein pᷣmo
pꝛioꝝ:ergo non opoꝛtet ſi aliqua pꝛemiſſarũ
ſit negatina ꝙ ↄcluſio ſit negatiua.

¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ cõcedendo q ali
quid bene ſequit᷑ ex puris ſingularibꝰ expoſi
toꝛie:⁊ negatur vltima ↄſequetia:qꝛ textus
intelligit᷑ dũmodo argumentũ nõ ſit expoſi
toꝛium. Ad ſcðm dicitur cõcedẽdo ꝙ aliqͥd
ſeqͥtur et pꝛemiſſis negatiuis de contingen
i: 1 negatur vltima ↄna:qꝛ textus intelligit᷑
emptis tribus caſibus:quoꝝ iſte eſt vnus.
¶Ad tertium ðꝛ concedendo añs: negando
ↄfiam:quia textus intelligitur dummodo ils
la negatiua non fu de contingenti.
buüi

—

te regule

Intel. qͥn
te regule

Ad ratio
nes inop
poſituni.

1

Tractatus Quartus. vntihun
1 — . — , „ . 85 4 .
◻KRima figura nouem ba⸗ pars eiꝰ p̃cedit copulã: ſʒ pars maioꝛis extre nnn⸗ rmnani,
bet modos pꝛimi quattu mitatis ſe tenet a ꝑtepꝛedicati:⁊ cũ hoc eſt p iſaril nif 5
SD / oꝛ modi concludunt dire dicatũ.ſ.illud ꝑticipiũ currens. Similiter il ſi leetonn
WWcte reliqut vero qmniqgz in⸗ genitiuus ſoꝛtisq; eſt minoꝛ extremitas ſe e ege ae cn et
Directe ERiee iqui vero quiq; in⸗ teneta parte ſubiecti:ex quo pᷣcedit copulaʒ in ſcppffnne⸗
ↄcludere ⸗ directe. ¶ Directe cõclu ⁊tñ nõ eſt ſubiectũ licet ſit pars ſubiecti. lend W
gere eſt maioꝛem extremitatem pꝛe ¶ motãdũ . un uneſel
Indirec⸗ dicari de minoꝛi in cluſone.¶ n ¶ Notãdũ eſt tertio:ꝙ bic ↄſequẽt Quid in⸗ elnell in
re clude directe concludere eſt minoꝛem ex⸗ auctoꝛ deſcribitinditectecludere:n intelli directea fahelliliſii e
re. tremitatem pꝛedicari de maioꝛi iᷣ git᷑ diffinitio ſic. Indirecte ↄcludere eſt ſyl⸗ clu. ſene e jement⸗
L oncluſio P 9 in logiſmꝰ in q infert᷑ ↄcluſo:in qua minoꝛ ex ineſn afiinfi⸗
concluſione. tremitas vel pars minoꝛis extremitatꝭ ſete⸗ ffnn wimn n
Circa bunc textum. ore Era Fcſfcgtiſe waſa⸗ ertte nitgs vel bo i nin i ei
,2 . a ꝑte ſubiecti.Exẽplũ vbi minoꝛ foetitit. A
Jutel. lit ¶ Motãdũ eſt pmo: iſte textꝰ de⸗ extremitas ſe tenet a ꝑte alichti cum b eſt gunu dia⸗ n
teralis bet ſic intelligi. Nouẽ ſũt termini cões non pᷣdicatũ:vt in iſto ſyllogiſmooẽ aĩal eſt ſuba: Menlapeninn⸗ er⸗
coincidẽtes in ſigñdo ſᷣm ſuas rationes foꝛ⸗ oĩs hõ eſt aĩal O queda ſubſtantia eſt bomo ſronennm mi⸗
males oẽs paralogiſmos pᷣe figure ſignifi ibi iſte terminus bomo qui eſt minoꝛ extre⸗ nkfnnleſeonn
cãtes vt ſunt iſti termini barbara: celarẽt da mitas ſe tenet a parte pᷣdicati:er quo ſequit᷑ nnegnionutten
rij:ferio:baralipton: celãtes: dabitis ⁊c.Et ̊ᷣ copulam:⁊ cum hoc eſt pꝛedicatũ.Et iſte ter n inmnitgen
modo exponẽdo tertuʒ iſte terminꝰ modꝰ ca minꝰ ſuba qui eſt maioꝛ extremitas ſe tenet ſen mmapikduplcter ſ
pit᷑ in ppoſito ꝓpᷣmiſſis ⁊ cõcluſione ſimul. a ꝑte ſubiecti ⁊ cũ boc eſt ſubᷣm. Exẽpluʒ vbi deu kecicttum:frc⸗
Sed ſi caperet᷑ modus ꝓpᷣ miſſis tm̃ tũc nõ minoꝛ extremitas ſe tenet a parte pꝛedicati na⸗ leſt nococp
eſſent niſ ſex modi ſiue ſex termini cões nõ ⁊ tñ non eſt pꝛedicatum ſed eſt pars pꝛedica⸗ ena ler Ai no⸗
coincidẽtes in ſignificando ſᷣm ſuas rõnes ti:vt omnem bominezʒ videt plato:ſoꝛtes eſt recen lieiſeten⸗
foꝛmales omnes pᷣmiſſas ſyllogiſmoꝝ pꝛime bomo:ergo plato videt ſoꝛtem. Exẽpluʒ.vbi aincſ, grmcone
figure ſignificantes.vt ſunt iſti ſer termini: pars ſolum minoꝛis extremitatis ſe tenet a Cchllan ſen oamen
barbara:celarent: darij.ferio: fapeſmo: friſe- parte pꝛedicati: vi oĩs albedo ẽ coloꝛ: ſoꝛtes nunbnenn⸗
ſomnoꝝ.¶ Iñ fapeſmo ⁊ friſeſomoꝝ nõ ſoluʒ bʒ albediuem: ergo coloꝛem ſoꝛtes bzʒ õ
ſunt modi pꝛime figure:ſed etiã ſecũde ⁊ ter — - .V Gwchoinnlspeme o
tie. Ex dictis pz ꝙ p.b.aliter capit iſtũ termi ¶ Notãdũ eſt quarto ꝙ modus pꝛi Quidmo nineſyre
nũ modus qñ diffinit ipᷣm ⁊ in ppoſito. me figure ſi capiat᷑ ꝓ pꝛemiſſis tũc põt ſic de qus 5 Nuagfenntss
. ſcrib. Modus pꝛime figure eſt oꝛatio bypo fn pbne ti (Motnduus ſegnlug
Quid di⸗ ¶Motãdum eſt ſcðᷣo: directe con thetica copulatiua affirmatiua: ex duabus pᷣ e sume nutſichnentanefig
Zectecon cludere eſt ſyllogiſmus in quo infertur oclu miſſis cathegoꝛicis cõpoſita in debita quali⸗ liras 8 „ (re (lgttuos panmos nd⸗
cludere, ſio: in qua maioꝛ ertremitas vel pars maie tatea qtitate oꝛdinatis: in quaꝝ maioꝛe me titas eiuſ Gvogdomnes ſcoundn

ris extremitatis ſe tenet a parte pᷣdicati⁊ mi diũ ſe tenet a parte ſubi.⁊ in miuoꝛi medium
noꝛ extremitas vel ꝑs minoꝛis extremitatꝭ ſe tenet a ꝑte pꝛedicati.Or̃ notãter in quarũ
ſe tenet a ꝑte ſubiecti. Exẽplũ de ſyllogiſmo maioꝛi:ad dꝛĩaʒ modi ſcðe figure ⁊ etiam ter
in quo maioꝛ extremitas ſe tenet a parte pꝛe tie. Sed ſi capiat᷑ modus ꝓ pᷣmiſſis ⁊ ↄcluſio
dicati: ⁊ cũ hoc eſt pꝛedicatum:⁊ minoꝛ extre ne ſimul:tunc debet ſic deſcribi.Modus pꝛi

gem. Pem Mmnmzpainefigm
gla Olattucprinos noi
neqoagoes,

dein lloeſtninoreenſte

mitas ſe tenet a parte ſubiecti:⁊ cum boc eſt me figure eſt oꝛati bypothetica conſequẽti e Mlſegut Oe
ſubiectũ vt omne aĩal eſt ſubſtãtia oĩs hõ eſt alis ex duabus pᷣmiſſis ⁊ concluſione catbe⸗ W ſrtnſti (RNöͤx
animal:ergo oĩs bomo eſt ſubſtantia. Exem goꝛicis compoſta.in debita qualitate ⁊ quã K epnculanin
plũ de ſyllogiſmo ↄcludẽte ↄcluſionẽ in qua titate oꝛdinatis in quarum maioꝛe medium
pars maioꝛis ertremitatis ſe tenet a ꝑte pꝛe ſe tenet a parte ſubiecti:⁊ in minoꝛe mediuʒ el;, udrte
dicati: ⁊ tñ tota maioꝛ ettremitas nõ eſt pꝛe⸗ ſe tenet a parte pꝛedicati.¶ Eñ debita quali eheeg⸗ (hori
dicatũ:⁊ ſimiliter minoꝛ extremitas ſe tenet tas in pᷣma figura quo ad ſyllogiſmos dire⸗ N Cokititſ
a ꝑte ſubiecti:a tñ nõ eſt ſubiectũ:vt bic.En⸗ cte ↄcludẽtes eſt ꝙ minoꝛ ſit affirmatina.Et in ugorponti⸗ gn
iuſſibet boĩs aſinus currit:ſoꝛtes eſt bomœ debita qᷓ;utitas in pꝛima figura quo ad ſyllo tn⸗ etengdane
ſoꝛtis a ſinꝰ currit:ibi boc totuzʒ aſinus cur giſmos directe ↄcludẽtes eſt maioꝛ ſit vni Mlne fonne gwn dade
rit: ſfiue aſinus currẽs eſt maioꝛ extremitas: uerſalis. nuef Ppinoeſ nolen
tñ nõ pᷣdicat᷑ in ocluſone: ſic totũ ſe tenet a ¶ Contra dicta arguitur pꝛimo ſic Uinternf⸗ in
parte pᷣdicati nõ tñ eſt pꝛedicatum quia vna Abicũq; eſt ſimilis oꝛdinatio pꝛemiſſaꝝ ibi ſgirn e na di
tertiefe, r

mitas ſe tenera pane Fea
Nedicaunſeleſ umpregte,
domiezniterplnoſoneseft
nmnoris ertemtatssſe tenet
trvi ois albedo e colorſortes
nergo coloꝛem ſoresbʒ

eſt varto noconi
puat ꝓpꝛemiſſis tüchotft enn
prine figure eſt ontiobheen
tima affirmatiumer dandis e
nicis cöpofftatndebingunl lei
oꝛdinatis:in quar naſheſnte
ne ſubi in miot medtun ,
peaicri Dj otint n
modiſede ſont: unſt

ut nochs nſttn
we ſeeinil Mmt
. woebeniutolſen
t emlſſoe albe

zͤniſs oa

eueun ualitate u⸗

— = =Se

we⸗

Rle ſpã⸗
les pꝛime
figure

Pꝛima
regula

Secũda
regula

Intel. p⸗
ne regle

De Figuris in generali

non ſunt modi diſtĩcti:ſed in barbara ⁊ in ba
ralipton eſt ſimilis oꝛdinatio pᷣmiſſarum in
qualitate ⁊ q;titate:ergo non ſunt modi di⸗
ſtincti. ¶ Scdo ſic arguit᷑:diffinitio bui ter⸗
mini directe ↄcludere non cõuenit omnicõ⸗
tento ſub diffinito:ergo eſt inſufficiens.añ⸗
cedens patet quia aliquando maioꝛ extremi
tas eſt ſolum pars pꝛedicati:ergo non ſemꝑ
pꝛedicantur de minoꝛi extremitate in cõclu⸗
nſione. ¶ Tertio ſic arguitur. diffinitio modi
pꝛime figure nõ conuenit omni cõtento ſub
diffinito. ergo eſt inſufficiens.antecedẽs pʒ
qꝛ nõ cõuenit modo inutili:cũ in illo non ſu⸗
mat᷑ debita qualitas ⁊ quãtitas.
¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ diſtinguẽdo mi⸗
noꝛẽ:vel capiendo modũ ꝓ pꝛemiſſis tantuʒ
⁊ ſic conceditur maioꝛ.vel pꝛo pᷣmiſſis ⁊ ↄclu
ſione ſimul ⁊ ſic negatur maioꝛ.¶ Ad ſecũdũ
dicitur negando antecedens.⁊ ad pꝛobatio⸗
nem dicitur diſtinguendo conſequens.qꝛ pᷣ⸗
dicatur: capit᷑ dupliciter. Pꝛimo modo ꝓillo
quod eſt pꝛedicatum:⁊ ſic conceditur conſe⸗
quentia.nec iſto modo capitur in diffinitiõe
directe cõcludere.Alio modo capitur vt idẽ
eſt ꝙ a parte pᷣdicati ſe tenere ſiue poni poſt
copulam.⁊ ſic negatur conſequẽtia ¶ Ad ter
tium dicitur negando antecedens:nad ꝓba
tionem dicitur negando conſequentiam: qꝛ
modus inutilis pꝛume figure non eſt modus
pꝛime figure

¶ Mota duas regulas quarum pꝛi
ma tm̃ cõuenit pꝛime figure quo ad
quattuoꝛ pꝛimos modos.⁊ ſecunde
quo ad omnes.ſecunda etiam cõue⸗
nit tantuʒ pꝛime figure quo ad eius
quattuoꝛ pꝛimos modos.⁊ tertie fi
gure quo ad oẽs. ¶ Pꝛima regula
talis eſt:minoꝛe exiſtente negatiua
mbil ſequit᷑.¶ Scðas egula eſt: ma
ioꝛe exiſtẽte ꝑticulari nibil ſequitur

¶Circa hunc textum:

¶ Motãdũ eſt pᷣmo:ꝙ bic conſequẽ
ter auctoꝛ ponit vnã regula ſpecialẽ:que ſe⸗
quitur ex eo ꝙ dictum eſt ꝙ debita qualitas
pꝛime figure quo ad modos directe ↄcludẽ⸗
tes:eſt ꝙ minoꝛ ſit affirmatiua. Et intelli⸗
gitur text ſic. Minoꝛe exiſtẽte negatiua in
pꝛĩa figura qad qᷓttuoꝛ pꝛios mõs pꝛĩe figur
⁊ ſex mõs tertie figure: nibil ſeqͥt᷑ ſyllogiſti

Folio lix.

ce:niſi añs ſit foꝛmaliter impoſſibile: et niſi
caueatur qꝙ non arguatur a nõ diſtributo ad
diſtributum.qꝛ dũ illud pꝛecaueret᷑ bñ ſeque
retur aliqua concluſio. Dr notãter niñ añs
⁊c.qꝛ ſi añs eẽt foꝛmaliter impoſſibile bñ ſe
queret᷑ aliqͥd cũ ad impoſſibile ſequatur qa⸗
libet.O Dicitur notanter niñ caueatur ac. qͥa
tunc nullum inconueniens ſequeret᷑.Exẽplũ
vt non ſeqͥt᷑ in pꝛima figura directe concludẽ
do:omĩs homo eſt animal nullus aſinꝰeſt bõ
ergo nullus aſinus eſt animal:cum pꝛemiſſe
ſunt vere et concluſio falſa.

¶ Motandum eſt ſecũdo ꝙ rõ buiꝰ
regule eſt iſta:quia ſi minoꝛ ẽ negatiua opoꝛ
tet maioꝛẽ eſſe affirmatiuam ꝑ regulã gna⸗

KRatio re

lẽ pꝛius poſitã.ſ.ꝙ et puris negatiuis nibil gule pꝛie

ſequit᷑i ſi maigꝛ eſt affimatia:tunc maio: ex
tremitas que ſe tenet a parte pꝛedicati nõ pᷣ
dicati non diſtribuit᷑:qꝛ illud qð ſe teneta ꝑ⸗
te pꝛedicati pꝛopoſñitonis affirintiue ſi non
addatur ſibi ſignũ vle non diſtribuit᷑⁊ tamẽ
in ↄlone diſtribueretur:quia ſi minoꝛ eſt ne
gatiua opʒ concluſionem eſſe negatiuã ꝑ re⸗
gulã generalem. Si aliqua pꝛemiſſarum ſit
negatiua:concluſio erit nega tiua.⁊ ſi con⸗
cluſio ſit negatiua tunc illud quod ſe tenet
a ꝑte pꝛedicati:ſi ſit diſtribuibile:diſtribuit᷑:
cũ ſibi pꝛeponatur negatio.⁊ ſic maioꝛ extre
mitas diſtribueretur in concluſione q̃ tamen
non diſtribueretur in maioꝛi: ſic arguitur a
non diſtributo ad diſtributũ qð eſt incõueni
ens.¶ Exẽplũ:vt ſic arguendo.oĩs aſinus eſt

animal:nullus homo eſt aſinꝰ:ergo nullꝰ ho
mo eſt animal in illo ſyllogiſmo iſte termi-

mis animal in maioꝛi ꝓpoſitione non diſtri

buitur:qꝛ ſibi nõ pᷣponitur negatio: nec ſibi

additur immediate ſignum vniuerſale ⁊ tñ i
conecluſione diſtribuit᷑ cum ſibi pꝛeponat᷑ ne
gatio.Et ſic pʒ ꝙ ſi caueretur ꝙ ly aial in cõ
cluſione non diſtribueret᷑: vt dicẽdo oĩs hõ
aĩal non eſt:vel dicẽdo nullꝰhomo eſt oẽ aĩal
tunc bene valeret conſequentia

¶ otandũ eſt tertio ꝙ bic cõſeq̃n Intellec.
z ter ponit aliam regulam ſpecialem:que ſeqr cunde rłe

ex hoc qð dictum eſt ꝙ debita qᷓtitas pꝛĩe fi
gure ⁊c.Et debet regula ſic ĩtelligi.Nibil:ſe
quitur ſyllogiſtice in pꝛima vel in ſecunda fi
gare directe concludendo dummodo maioꝛ
ſit particłaris niſi in vna pꝛemiſſarum addat

medio relatiuum identitatisvel niſi mediũ iĩ

vua pᷣmiſſaruʒ diſtribuat᷑ vel niñ añs ſit im⸗
poſſibile.¶ Dicitur notanter directe conclu⸗

& rlaleſt falſa.¶ Scðdo ſic arguitur. bene ſeqᷣt
animal eſt bomo: omnis afinus eſt idẽ aĩal
ergo aſinus ẽ bomo ⁊ tñ arguitur maioꝛe ex
iſtente ꝑticulari:ergo ſecunda regula eſt f la
¶ Tertio ſic arguitur.quando medium diſtri
Bᷣuit᷑ in minoꝛe licet maioꝛ fit ꝑticłaris ſemꝑ
ſequitur concluſio obſeruatis alijs ꝓpꝛietati
bus logicalibꝰ termioꝝ:q male ðꝛ ꝙ maioꝛi
extremitate exñte ꝑticłari nibil ſequitur.

fectus ſiue euidens patet:quia regulatur im
mediate per dici de omni:ergo eſt bonus et
euidens. Antecedẽs patet quia quicquid di⸗
dicit᷑ de ſubiecto complete diſtributo: dz dici
de quolibet ſumpto ſub eo. Sed in tali ſyllo⸗
giſmo maioꝛ extremitas pꝛedicat᷑ de medio
complete diſtributo in maioꝛe pꝛopoſitione
⁊ minoꝛ extremitas ſumitur ſub medio in mi
noꝛi ꝓpoſitione:g maioꝛ extremitas dʒ dici

4640*
Tractatus Quartus 8 gimn
dendo quia bene ſequitur aliquid indirecte relatiuum idẽtitatis. Ad tertiũ dicitur ne i go ſn ⸗
concludendo:vt pʒ in friſeſomoꝝ.Dicit᷑ notã gãdo ↄñam:qꝛ textus intelligitur dũmodo uſn i ſeb
ter niſi gaddeur meekl keetlu. tentlean medium non diſtribuatur in minoꝛe. i min nmln⸗
quia tunc bene ſequeretur aliquid vt bene e nene
quitur: animal currit:⁊ omnis bomo eſt ideʒ ¶Bar bara. Pꝛimꝰ modꝰ cõſtat et barba mmicllun ihnſc
animal: g bomo currit. Dicitur notanter niſi duab vlibus affirmatiuis:vłlem af r3. u ventan nonn de
addatur medium ac.quia ſi medium diſtribu firmatiuã directe ↄcludentibꝰ:vt oẽ fonc bfl e lioten⸗
eretur in vna pᷣmiſſarũ bñ ſequeret᷑ cõcluſo qĩal eſt ſubſtãtia.oĩs homo eſt aĩal. tnnagſ glifi⸗
vt bene ſequitur lucidiſſimus planeta lucet. ergo oĩs bomo eſt ſubſtantia adenain ſtiai:dd
omnis ſol eſt omnis lucidiſſimus planeta:er ci nenio czefe
go ſol lucet.Dicitur notanter mſi añs fit im⸗ Iruca punctertuun. ſgrifernun enpr
poſſibile:quia ſi añs eſſet foꝛmaliter impoſſi ¶ Notãduʒ ẽ pꝛĩo.q iſte terminus n igunl e it
bile tũc bene ſequeretur aliquid vt in ſyllo⸗ barbara:eſt termin ſecũde intẽtiõis: ſigm ſmnafar mae
giſmo ſic arguendo. omĩs bõ ẽ aĩal: ⁊ nullus ficat oia argumẽta pᷣme figure: quoꝝ maioꝛ Quid ſi, uifan
L bomo eſt animal:ergo bomo non eſt bomo. iuer eti ſirivarin Minor reeelle grifien emcücſttenn⸗
NRatio ſe is affirmatia ⁊ fimiliter ↄcluño vniuerſalis ſv N e Ce
ennde 16 ¶ Motãdũ eſt quarto ꝙ rõ huiꝰ rłe affirmatina directe illata ſiue ↄcluſa: in qua Kbarbo⸗ Riah unnan 6
eſt iſta:quia ſi maioꝛ eſt ꝑartislaris:tunc me maioꝛ extremitas ſe tenet a ꝑte pᷣdicati re⸗ ehbr⸗ ſlogitnsfttain
dium non diſtribuitur in maioꝛi ꝓpõne:cũ ei ſpectu minoꝛis extremitatis ſe tenẽtꝭ a ꝑte Oelimheopet
non pꝛeponatur immediate ſignum vle nec ſubiecti:a ſic ille terminꝰ barbara de materi ſtr ſnnsefeinbande
negatio:⁊ cum minoꝛ non poſſit eſſe negati ali ſignificato ſignificat argumẽtũ ſyllogifti nbetmeſei ſoßg
ua in pꝛima figura vt dicit rła pᷣeedens ⁊ me⸗ cũ pᷣme figure:⁊ de fſoꝛmali ſignificato ſigni ſmnieme: ſe cum d
dium pꝛedicatur in ea:tunc etiam non diſtri ficat ꝑtes materiales ⁊ pncipales illiꝰ argu⸗ hutaraſenis eſth
buitur et ſic medium in neutra pꝛemiſſarum mẽti ſic ſe bre:ſicut vocales poſite in illa di⸗ ekin utirminn
diſtribueretur. quod eſt vnã regulã gñalẽ ctione barbara fignificant. ñ pma vocalis arnher! ſtin berde
que talis eſt ꝙ in quolibet ſyllogiſmo nõ ex⸗ q ponit᷑ in pᷣma ſyllaba ſignificat q̃litatẽ ⁊ qᷓ ogiruse lar
poſitoꝛio qui eſt catbegoꝛicus medium debʒ titatẽ maioꝛis:⁊ vocalis q̃ ponitur in ſcda ſyl gancknone .
diſtribui in vna pꝛemiſſarum. Exẽplũ de iſta laba:ſignificat qualitatẽ ⁊ qᷓtitatem minoꝛꝭ ponſſseth Gei
regula: vt non ſequitur aĩalẽ bomo.⁊ oĩs aſi ailla que ponitur in tertia ſy llaba ſigniticat aethiint,frenen
nus eſt animal:g aſinus eſt bomo ⁊ hoc ideo qualitatẽ ⁊ q;titatem concluſionis. Eñ bar⸗ ſe woig Gnce iolc,
qꝛ iſte terminns animal qui eſt mediũ nõ di⸗ bara põt ſic diffiniri ſiue deſcribi. Barbara x. „ Atrunnernnie r
ſtribuitur in maioꝛe nec in minoꝛe qꝛ:ſibi nõ eſt argumẽtũ ſyllogiſticum pꝛime figure:qð Diff initõ Uenciſtunmn erilistan
pꝛeponitur aliqua negatõ nec etiam addit᷑ ſi conſtituitur ex duabus pꝛemiſſis vniuerſali de ly bar Partibusgnuetiun conttir
bi immediate ſignum vniuerſale Pu affirmatiuis:⁊ cõcluſione vniuerſaliter Pik landar ün
Affirmatiua directa:que ſequitur ex illi erſeis panidus mueruid
¶ Lomra dicta pꝛimo ſic arguin. bus pꝛemiſſis Ethoe 2nog derel i li⸗ 1 inſlic ⸗
P- pꝛem et intelligi hſusſpllogtimi.edden
bene ſeqᷣĩ oĩs hõ ẽ riſibil.nullus aſinꝰ ẽ bõg tertus p.b. Quod aũt talis ſyllogiſmus ſit ꝑ Rdegics mocis
nullꝰ aſinꝰ eſt riſibilis ⁊ tñ minoꝛ eſt negatia fe

tines (Morantizeſtquun
tis Nigusſtlogiſnnoft do
wiſt ſonesobſemnige ſn

usgmninieren
de minoꝛi extremitate in concluſione lun Propofte Cndnigen

1— 2 . onöinti 7
¶ notãdũ eſt ſcðo:q ille terminus Quõ bar in mllelenmn e
barbara nõ eſt pꝛimus modus:ſʒ illud quod bara eſt p

¶ Agd pꝛimũ ðꝛ ꝙ licʒ ſequatur illa

ↄcluſio gra materie ſiue hitudis terioꝛũnõ

— —2 — . 2 eo
tñ gra foꝛme ſiue in oĩbtermis:obſeruata ſi fignificatur per illum terminum b⸗rbara:vt mus mo⸗ gnnngn
milidiſpoſtione pꝛopoſitionum ⁊ termioꝝ ille ſyllogiſmus. omne aial eſt ſubſtatia: ois dus, nlluteienein
¶ Agd ſecundum dicitur negãdo ↄñam:qͥa te homo eſt animal.ergo omnis bomo eſt ſub⸗ mupemfinm
teus ielligityur duͦmodo wedio non gdgt ſtantim quodlibet argumentũͦ taliter ſe bo irer en

1s Enlſ⸗
eo im barban de maten
dſnifickargunerifflagfi
en e ſoumalifoniſenoſei
Gterules: nei leiliher,
refian roeales ofte in illa di
ara foniffant Diipina vocals⸗
ma ſyllada ſonificn ilitne 1c
is:: vocslisponiturinſchaſhl
at qualitate t ijtittem minon
mitur in tertiaſ,llaba ſignifiat
Furatem conclufonis. Oiban
diffinn fue deſenbi⸗Badan ,
ſellogiſticum pꝛime figned “
c dusbus premiſſis vnimeſtl
iuis: cöclufione vmiverſllte
dircrcneſeglimerlian
1. Et hoc noto alris
Orodaitti uſloſtun n
guüregtlun
ergo et bonns e
guiddi⸗

Declara⸗
tio deoꝝ.

Quid ſyl⸗
logiſmuʒz
eẽ in bar.

Bñales
oditiões
boni ſylli
Pꝛima.
Secũda.

Tertia.
Quarta.

Quintga.

De pꝛima figura.

bens ſᷣm qualitatẽ ⁊ quãtitatem pꝛemiſſarũ
⁊ cõcluſionis:⁊ oꝛdinationẽ terminoꝝ dicit
barbara.Et iõ tot ſunt pꝛimi modi quot ſunt
argumenta in barbara. Sed quia omnia ta⸗
lia argumẽta ſimiliter ſe babent ᷣm qualita
tem ⁊ quãtitatem enunciationẽ ⁊ oꝛdinatio⸗
nem terminoꝝ:ideo reputantur pꝛo vno mo
do.Et ſicut dicitur de barbara ita dicendum
eſt de quolibet alio terĩo alioꝛum modoꝝ.ſ.
ꝙ de materiali ſignificato ſignificant argu⸗
mentũ ſyllogiſticũ: ⁊ de foꝛmali ſignificato
ſignificat partes eius ſic ſe babere ſᷣm quali
tatem ⁊ quantitatem pꝛemiſſarum et conclu
ſionis:ſicut vocales poſite in illa dictione ſi⸗
gniſicant.

¶ Motandũ eſt tertio:q nullꝰ ſyllo⸗
giſmus pꝛopꝛie dicitur eſſe in barbara: cum
ſyllogiſmus ſit barbara:quia ideʒ non eſt in
ſeipſo. Sed impꝛopꝛie loquendo poteſt dici
ſyllogiſmus eſſe in barbara: ficut ſignifica⸗
tum dicitur eſſe in ſuo ſigno:ſiue in termino
ſignificante: et ſic cum dicitur ſyllogiſmus
eſt in barbara:ſenſus eſt:ſyllogiſmus ſignifi
catur per illum terminum barbara. Sel ſic
ſyllogiſmus eſt in barbara: boc eſt: ſyllo⸗
giſmus eſt argumẽtum oꝛdinatum qᷓ;tum ad
ꝛemiſſas et concluſionẽ ficut illa dictio bar
bara expꝛimit. Et fic etiam dicenduʒ eſt de a
lijs modis. Unde cũ dicit pe.biſ.ꝙ barbara
ↄoſtituitur ex maioꝛe ac.non intelligit ꝙ bar
bara cõſtituatur ex illis tanqᷓ; ex oĩbus ſuis
partibus:quia etiam conſtituitur ex copula:
ſed intellexit qᷓ; conſtituitur ex illis tanquã
ex ſuis partibus materialibus pꝛincipalibꝰ
ipſius ſyllogiſmi.Et eodem modo dicenduʒ
eſt de alhjs modis.

¶ ‚Notandũ eſt quarto:qꝙ ad hoc q;
aliquis ſyllogiſmus ſit bonus alique condi⸗
tiones obſeruãde ſunt.¶ Pꝛimaẽ ꝙ in ꝓpõ
ne vli ſit cõpleta diſtribisio:vt videbitur in
logica.¶ Sccũda eſt ꝙ non plus ſumatur ꝓ
medio in vna pꝛemiſſarum qᷓ in alia: nec mi
nus. Similiter ꝙ non ſumatur plus vel mi⸗
nus ꝓ maioꝛi extremitate vel minoꝛi in vna
pꝛopoſitione qᷓ; in alia.¶ Tertia eſt: ꝙ termi
ni teneantur vniuoce: eque ample eque re⸗
ſtricte ⁊ eodem mõ appellate.¶ Qnarta eſt:
q non arguatur a non diſtributoad diſtribu
tum. ¶ Quinta eſt: ꝙ totum medium in ali⸗
qua pꝛemiſſarum diſtribuatur. Et iſte cõditi
ones ſunt generales ⁊ gñalit᷑ obſeruande in

Folio
omni argumento ſyllogiſtico quod fit ĩ mo⸗
do ⁊ in figura

¶ Contra dicta pᷣmo ſic arguitur
non ſequitur.omne rationale vel irratiõale
eſt aſinus ⁊ omnis bomo eſt rationalis vł ir⸗

rationalis:ergo omnis homo eſt aſinus con

cluſio eſt impoſſibilis:⁊ pꝛemiſſe ſũt vere:vt
videtur: ⁊ tamen arguitur in barbara:g bar⸗
bara non eſt conſequentia foꝛmalis.¶¶ Scðo
ſic af. barbara eſt ſylłs:g nullus ſyllłs ẽ ĩ bar⸗
bara ↄña tʒ:quia idem non poteſt eſſe in ſeip
ſo. ¶ Tertio ſic arguitur:hic non eſt bonſyl⸗
logiſmus:omne animal eſt ſubſtantia omnis
bomo eſt animal:ergo omnis bomo ẽ ſubſtã
tia:⁊ tamen arguitur in barbara vt ptʒ ꝑ de⸗

ſcriptionem eius:ergo barbara non eſt ↄña

foꝛmalis.

⸗,☛ — ⸗ . = „
¶ Ad pꝛimũ dẽ diſtinguẽdo maio⸗
rem:quia maioꝛ illius ſyllogiſmi poteſt eſſe
vna diſiumctiua:⁊ ſic conceditur ꝙ non ſeqͥ
quia non arguitur in barbara. Nel poteſt eẽ
catbegoꝛica de diſiuncto ſubiecto Et h̊ dupli

citer. Qnomodo ꝙ totum diſiunctum ſuma
tur pꝛo medio ⁊ diſtribuatur in maioꝛi pꝛopo

ſitione ⁊ ſic negatur ꝙ non ſequitur:cum tũc
arguitur in barbara:ſʒ ſicut concluſio eſt fal
ſa ita ⁊ maioꝛ. Alio modo qꝙ ſolum ille ter⸗
minus rationale ſumatur pꝛo medio ⁊ ſo⸗
lum diſtribuatur in maioꝛe ⁊ fic cõceditur ꝙ&

non ſequitur:mec arguitur in barbara: quia

non obſeruatur ſecunda conditio. Ad ſcðʒ
a: licet ſylłs non ſit in barbara ſi capiatux
ille terminꝰ barbara pꝛo ſuo figto ⁊ ꝑſonal
in illa pꝛopoſitione:tamen ſyllłs eſt in barba
m capiendo illum terminum barbara mate⸗
rialiter:ſeilicet pꝛo illo termino barbara et hG̊
ſcðm ſenſum datum in tertio notabili.q Ad
tertium dicitur concedendo maioꝛem et ne⸗
gando minoꝛem:quia non obſeruatur quar⸗
ta conditio:quia ille terminus ſubſtantia nõʒ
diſtribuitur in maioꝛe cum ſibi non pꝛepõa⸗
tur negatio:nec additur ſibi immediate ſig⸗
numvniuerſale:⁊ tamen ĩ concluſione diſtri⸗
buitur:cum ſibi immediate additur ſignum
vniuerſale.
¶ Celarent. Secundus modus con
ſtat ex maioꝛe vniuerſali negatiua ⁊
mioꝛe vnierſali affirmatiua: vmuer
ſalem negatiuã directe cõcludẽtibꝰ
vt nullum aĩal eſt lapis:omis bona

lxij

Adrõnej
in oppm.

Celareng

Darũ.

Lractatus Quartus

eſt animal:ergo nullꝰhomo eſt lapis
¶ Darij. ¶ Lertius modus cõſtat

cx maioꝛe vniuerſali affirmatiua.et

Ferio

Barali⸗
pton

ralipton.

minoꝛe particulari affir̃atiua:parti
cularẽ affirᷣmatiuã directe ↄcludẽti⸗
bus:vt oẽ qial eſt ſubſtãtia: quidam
bõ eſt animal:g qdã bomo eſt ſubſtã
tia. ¶ Ferio. ¶ Quartus modꝰ co⸗
ſtat ex maioꝛe vłi negatiua ⁊ mino⸗
re particulari affirmatiua particła
rem negatiuam directe concludenti
bus:vt nullũ aĩal eſt lapis:qdã bõ ẽ
aĩal:g qdã homo nõ eſt lapis ¶ Ba
Quintus modus ↄſtat
ex duabus vniuerſalibus affirmati⸗
uis:particularem affirnyatiuaʒ indi
recte concludentibus vt omne aĩial ẽ
ſubſtantia.omms homo eſt ammal:
ergo quedam ſubſtantia eſt homo.
Et reducitur ad pꝛimum modump⸗

me figure per cornuerſionem cõclu⸗

Quiq ſi⸗
gnificz ly
celarent.

Diffinitõ
de ly cela
rent

ſioms per accidens
LIirca bunc tettum.K .
¶ ßNotãdũ eſt pꝛimo ꝙ bic cõſequẽ

quenter auctoꝛ determinat de ſcðo modo.ſ.ð

celarent. Eñ celarẽt eſt teriꝰ ſcðᷣe intentiõis
neutri generis ð mãali ſigto ſigũs argumen
tũ ſyllogiſticũ pꝛime figure ⁊ ð foꝛmali ſigni
ficato ſigñs ipᷣm ſic ſe br̃e qad ꝑtes materia
les ſicutvocales poſite in celarent expꝛimũt
Uñ iſta vocalis a ſigt vlem affirmatiuam et
e.vłlem negatiuam:et i.particularem affir̃a⸗
tiuaʒ:⁊ o particularẽ negatiuam. ¶ EUnde t&ᷣ
xtus petri hiſpani intelligitur ſic. Celarent
eſt argumentuʒ ſyllogiſticum pꝛĩe figure qð
conſtituitur ex maioꝛe vli negatiua:⁊ mino⸗
re vniuerſali affirmatiua.⁊ concluſiõe vli ne
gatiua:que ſeqͥtur ex illis pᷣmiſſis directe cõ
cludendo.Exemplũ ſatis patet in textu. Qð
aũt talis ſyllogiſmus ſit ꝑfectus ſiue euidẽs
patet:qꝛ regulariter ꝑ dici de nullo:ergo eſt
perfectus.añs ptʒ:qꝛ quicquid remouetur ſi
ue negatur ſubo cõplexe diſtributo debet ne
gari de quolibet ſumpto ſub eo: ſʒ in tali ſyl⸗
logiſmo maioꝛ extremitas negat᷑ ð ſubo cõ

darij:eſt termin? ſcðᷣe intẽtionis de materia
li ſigcato ſignificãs argumẽtum ſyllogiſticũ
pꝛĩe figure.⁊ de foꝛmali ſigcato ſignificat ip
lum ſic ſe bre quoad ſuas ꝑtes itegrales: ſiẽ
ðnotat᷑ ꝑ vocales in illa dictiõe poſitas. Et
intelligit᷑ ſic textꝰ.petri byſpani.¶ Darũij eſt
argumẽtum ſyllogiſticum pꝛime figure:qð
ↄſtituit᷑ ex maioꝛe vli affirmatiua: ⁊ minoꝛe
ꝑticulari affirmatiua:et cõcluſione particu⸗
lari affirmatiua:que ſequitur ex illis duabꝰ
pꝛemiſſis directe concludendo. Exemplum
ſatis patet in textu.Quod autẽ talis ſyllogiſ
mus ſit perfectus ſiue euidens patet.quia re
gulatur per dici de omni. ergo eſt bonus et
euidẽs. Añs pʒ:qꝛ qͥcquid dicitur ð ſubiecto
cõplete diſtributo: dʒ dici de quolibet ſum⸗
pto ſub eo:ſed in tali ſyllogiſmo maioꝛ extre
mitas pꝛedicatur de medio cõplete diſtribu
to in maioꝛi ꝓpõne et minoꝛ extremitas ſu⸗
mitur ſub medio in minoꝛi ꝓpõne ergo ma⸗
ioꝛ extremitas dʒ dici de minoꝛi extremita⸗
te in concluſione.

¶ Motãdũ eſt tertio:q iſte teriꝰ fe⸗
rio eſt terminꝰ ſcðe intẽtionis:de mãli ſigni
ficato ſigũs argumentũ ſyllogiſticũ pꝛĩe fi⸗
gure:⁊ de foꝛmali connotans eius ꝑtes ma⸗
teriales ſic ſe br̃e ſicut denotat᷑ per vocales
illius dictionis.I Et debet textus Petri bi
ſpani ſic intelligi. Ferio eſt argumentum ſyl
logiſticũ pꝛime figure qð cõſtituit᷑ ex maio⸗
re vłi negatiua:⁊ mino:e particulari affirma
tiua:et cõcluſione particulari negatiua: que
ſequitur directe cõcludẽdo ex illis pᷣmiſſis.
vt nullum aial eſt lapis:quidã homo eſt aĩal
ergo quidaʒ bomo non eſt lapis.Quod au
tem iſte ſyllogiſmus ſit perfectus ⁊ euidens
patet:quia regulatur per dici de nullo ficut
ſyllogiſmus de celarent regulatus eſt.Et nõ
ſunt plures modi qui regulãtur per dici de
omni.vel dici de nullo qᷓ illi qui ſignificãtur
ꝑ q̃ttuoꝛ terĩos pꝛis noĩatos.ſ.barbara:ce⸗
larẽt:darij et ferio.¶ Bar alipton eſt argu⸗
mentũ ſyllogiſticũ pꝛĩe figure: qð cõſtituit
ex duabus pꝛemiſſis vniuerſalibus affirma⸗
tiuis:concluſionem particularem affirmati
uam ex illis pꝛemiſſis indirecte concludẽdo
vt omne animal eſt ſubſtãtia:omnis hõ eſt a
nimal:ergo quedam ſubſtãtia eſt bomo. ñ

plete diſtributo in maioꝛi ꝓpõe ⁊ mĩoꝛ extre, iſte terminus baralipton de materiali ſigni
mitas ſumitur ſub illo ſubiecto in minoꝛi ꝓ ficato ſignificat argumẽtuʒ ſyllogiſticũ pꝛie

poſitione. ergo maioꝛ extremitas debet ne⸗
gari de minoꝛi extremitate in concluſiõe.

¶ Notãdum eſt ſcðo ꝙ iſte terminꝰ

figure:et de foꝛmali connotat partes ei ſic

ſe babere ſicut denotat tres pꝛimevocales il
lius dictionis.

Quid ſia⸗

gnificet
ly darij.

Diffinitõ
ð ly dar

qd figni⸗
ficet ly fe
rio

Diffinitöõ
ð ly ferio

Diffinitõ
ð ly bara⸗
lipton

—=——

Urbarg a ſti Alnnone⸗
gitritlpmnilns⸗ m
ſtaekbocerſoneer
nnutive ero lleponiculnis
ikad unspnſſesgveſiu
Eltronperitüfegulagui

(Cormadictanguin
Non ſequiturnulli rini ooe
gisboroef nuus epanule
wnatniervuimrincelren
neehrent oneſtbam.(Crd
ſenitcuinfiberdois inus ar
leetboſg fing ödeunels
Nicpocaſn lnfo eitialen
etumeef indaneno
tbon Teniofctind 4
wortieſtniti: tanisdze
dinohetngzefnne⸗
wettonii, dig e
onuſ ſla rtaner
, Memigin ſeronon

ufteg an
Nſun, en eid

eſttennocgtſteteri ſe Et
n ſcde imetionis demui ſegni fiei
Npumemüͤſllogſtti gieſ n
mali connotans eins tesna⸗
bie ſan demgiat er ocllees
. (Erdebettertus Petnibi dift
igr Fenoeſt ogunentunßl d)t
emgure go coftitutt et mio⸗/
t mino:e portieulariaffiffnn
ne panticulari neggtiue: ue
e cdelucedo er llis ömiſtis⸗
ſ lapis uiübontoeſai
mo noneſt lyis (Orodan
innsſtheſſanstauten
nlarur per dici de nulſo fant
. en de a m wet n
unnaimu
demlo can⸗
s eys noiatos o
nn(Bnilhi ifii
ti pie foe: ge

ſrfig/
iſſis niuerſalibus firmn

Oſſi
hens

De Pꝛuma figura

¶ nNotãdũ eſt qrtoq iſte terminus

Folio lxiij.
quaʒ pꝛeteritis:et in concluſione pꝛo pꝛeſen

DOuõ bay baralipton nõ eſt modꝰ:tñ ſignificat moduz tibus tantuʒz ⁊ ſic arguitura magis amplo ad

ralipton Sed tñ ille nõ eſt ꝑfectus ſiue euidens quia minus amplum.

