Ab8_qt
author: Petrus <Hispanus>

U8 Tübingen

N
◻
00
—
00
N
O
—
—
V
N
—
=

——,ĩ
—
rn
—
—
—
—
—
n
——
—
Sennenn
—
—
—
—
aner

Ss

— —

—

— — =—

——— —

Mterptatio

Beoꝛgij Bꝛuxcellenſis In ſummu
las Magiſtri Petri byſpani lina
fciũ magiſtri Thome Bꝛicot q̃ſtio⸗
A. ◻M umbus de nouo in cuiuſuis fine tra⸗
Ectat⸗ additis. Textu quoq; ſuppo⸗
ſitionũ de nouo readdito. Diligentiſſimeq; in margine
quotata vt etiã incipientibus contenta pateant ad pꝛi⸗
mos intuitus.

¶ Summa cura ⁊ diligentia caſtigatum.

Epiſtola pꝛobemialis Declarans vtilitatẽ pꝛeſentis operis.

Ne mibi ſunt reddite littere mi. m. humanitatis beniuolentie
plene quibus rogitas vt bos ad te cõmentarios geoꝛgicos tanqᷓ
* ꝛ20 munere legarẽ cũ eiuſdẽ epiſtola: quid ſalis cõdimẽti ſapio 1 à
re potiꝰqᷓ; verbis animũ tibi meũ ſignificarẽ. In qua re pſuadere
volo nibil eſſe iocũdius nibilq; ꝓfecto vtilius qᷓ; geoꝛgij ſup tra⸗
ctatibꝰ. Petri hyſpani cõmentũ lectitare: cũ oĩbus impartire co⸗
¶Rnatnr veniẽtib q;tum poterat luminis. ſi lactis aperire fontes
WW nequiuerat amicoꝝ:tñ fitim pura limpha ſedare videtur: non ma
gana dat: mala non miniſtrat:nõ pᷣcioſa ſunt q̃ tradet neq; etiã dã⸗
SS noſa.Cũq; ingenia inueniſſet ſublimia q̃ bauſtus capere nobiliſſi
mos apta viderẽtur his vñ hiberẽt ſcaturigines vuas oſtẽdit.Ariſtotelis. GBoeti Uerſo⸗
ris. Pꝛophirij:ceterorũq; phoꝝ ſecta ſeqͥtur veſtigãda flumina docẽs: cũ oĩm noĩaliũ viuẽ⸗
tiũ eſt gẽma.⁊ ab aĩo tanq; aboculos phoꝝ caliginẽ remouet vt oĩa ſupera pꝛĩa:media:⁊ vl⸗ .
tima videas.Quis igit᷑ logice arti operã adhibere noluerit pᷣſertim geoꝛgh ↄmẽto ſuꝑ pe⸗
biſ.tractatibꝰ:quũ tantꝰ ex illo fructꝰ ꝑcipit᷑ in qbus eſt veri ac falſi noticia. Que nobis pꝛe
terita reſerant:pñtia moderẽtur:futura indicãt.Eſt vo pmoleſta miſeraq; rudibꝰ a indoctꝭ
viris ſenectꝰ niſ phie viatio tutiſſimoq; pᷣſidio ſi ubleuet᷑. ꝓbdoloꝛ multos moꝛtales diez er —
die ꝓtrabẽdo nũqᷓ; ad doctrinã vᷣtutis alũnam incũbere video. Cur.mi..hũc diẽ incipiẽ lur ctitele
di certũ finẽ cognoſcere qſi magnũ q̊d ſit tm̃ differs.q;uis em̃ te cras ĩchoatuꝝ ſp dicas: nũ ctr . ſe bihimni.
qᷓ; tñ incipies:quẽadmodũ euenit in qdrig in quibꝰ ſecũdi atis rota Iʒ pꝛioꝛi ſꝑʒ inſtet eam = . nbidenwe
tñ nñqᷓ; ↄſeqͥtur. Nõ ab re fuerit aliquẽ dialecticis initiari ſceptionibus atq; ita doceri: vt . jſtarca
logice quẽ differẽdi diligentẽ rõem.Cicero diffinit cognit ptibꝰ a diffinire ⁊ ptiri ⁊ colli⸗ Wa aet⸗
gere ſciat. colligẽdiq; facultatẽ triplicediuerſitate tractari nõ ignoꝛat: q; vel ver vl neceſ⸗ Tpin Nuamdti
farijs vel tm̃ pbabilibꝰ aut aptiſſime falſis argumẽtatiõibꝰ diſputatio decurrit. nõ tñ ĩ bac ifir getuhond
re diſputatiõe dignos dixerĩ nimis em̃ multũ tꝑis in ſophiſticis ⁊ cauillos etponũt argu⸗ Uadd lun cagf n
mẽtis vt apð eos logice ſtudiũ nõvtilitate ſʒ moꝛte terminet᷑. Solũ h̊ ſcribovt cuſtodias tã 84 ſenognledlck
tũ bonũ:vt ſues ⁊ ãplifices bũc theſauꝝ:vt ſic te bẽas ꝙ vᷣtutes tue tua logica cũ etate cre cneſtmunen
ſcãt fies indies vᷣtuoſioꝛ ne in viciũ aliquoꝝ ĩcidias qͥ boni fnerũt inuenes⁊ peſſimi ſenes. ſepbriumpane
Oꝛo igit᷑ te ne auſcultes bis qm̃ nẽo in viꝝ clarũ põt:miſĩ cũ nature dotibus adiunctaʒ bẽat . iſe berreſulent
doctrinã. Nec alexãder hac qua tu nũc es etate lr̃as a ſe relegauit:ſed ꝓfectꝰ in aſiam. Ari⸗ Pprvorumtractar,
ſtotelẽ ⁊ Caliſtenẽ magiſtros ſecũ duxit.nec audire logitã naturalem deniq; phiam inter ar lber Gummnlun
moꝛũ ſtrepitꝰ ac tumultꝰ ceſſauit:vt bꝛeuis igit᷑ ſim nec gluto te ſoꝛbere ſaliuã mercuriales ſorelggrininife
nec cũ lucro inbyare te magna antietatooſpicio tue egritudini me magnis pᷣcib efflagita Cioletmadunrure⸗
ſti vt aliquẽ efferrẽ medela ac iter oñderẽ tipi quo poſſes amoꝛis q̃ſtus inſudare: tuo ꝑcho „ lspooltedun
deſiderio ſalubꝛia tibi pᷣbebo remedia ſi ea ꝓplectivoluerꝭ.necvereboꝛ medici culpã m aſcri Poriei
bi ſi tu obedieris. egroti ꝑſonã ſuſceperis: eũdẽ ĩpꝛimere ceſſare nõ debes. euũ nil magʒ cle tueb C Rtäceſt
ros delectatqᷓ; hedera qð pꝛimũ ẽ doctaꝝ frõtiũ hũano intuitu cernere. Meüũ te hoꝛtari vt ein lode cnfsſolun
logice qta ſit vtilitas:quãtuſue fructꝰ ſceris. Sʒ cogita mi N.q; nõ ſy iuuenes ſumꝰ re⸗ lhy eyrieſalcer Can
di obſecro in viã:teipᷣm vendica. linque ineptias iuuẽtutis: ⁊ virũ te eẽ memẽto. oĩa h̊ pꝛe ponls E
tereũt qbus mõ letar :etas:valitudo:foꝛma:delicie:voluptates ſela ſi nos ſemel recepta fu DM lti uncunno dup
erit vſq; ad moꝛtẽ ſapĩa comitat᷑. poſt moꝛtẽ vitã aliã beatiſſimã pᷣbet. Pãc igitur flagito Gi Uumitſernge finis
mi. l. vt oĩbus rebꝰalũs poſt tergũ poſitꝭ adipiſci ſtudeas qð tũc demũ facies ſi logice dede . ſ W tſeasfnc
ris arti operã. Et qð aſſidua lectioner᷑ geoꝛgi ↄmentarijs didicerꝭ:in opꝰ redureris. Ad . ian würemninri
quã rẽ iam tps eſt vt te accĩgas:nec cũ bodie bñ poſſis cras dicas incipiã ſuſcipe phie ptes iſen fribuncen 4
ſi vnqᷓ; ↄtẽptoꝛes eiuſdẽ artis audiuem: oſtẽdete buiꝰ diuini muneris cultoꝛem:⁊ quã faci⸗ . ( ſge eſentals⸗ Ne
le ſit bas picas cõuincere vides.⁊ hos contẽptoꝛes tanqᷓ pulices inter vngues cõpꝛimere: gii katan
nec ſine vt diuinã logicã:q̃ vt Cicero tradit:oĩm doctrinaꝝ eſt pᷣoꝛ innẽta: pollutis arguãt eſtpeine uſie
labſs:hanc defende dominã quã noſter Boetiſub cuiuſdã ſpecioſiſſime mulieris canit vi lshiaeie
diſſe ſpẽ.e cuiꝰ tani et materno vbere qͥ ſalis fallere faſſus ẽ:cni ſi pᷣſidio fuerꝭ:nomẽ babe zwrig Geir⸗
bis eternũ. At veniã dabis ⁊ loco ⁊ ingeniolo meo:qð tam ebes ẽ vt nedũ in tumultu: ſʒz vis “ betilendln
in quiete oꝛnare queat qð ſcribit. Rale ⁊ me ama iõtum ſoles: iterũ iterũq; vale. efmm anck
10 z⸗ alnanine
nen i
(hidan⸗

3

iuolentte
cos tanq̃
pſuagere
ſnp tra⸗
artire co⸗
re fontes
r: non ma
etiã da⸗
nohiliſſt
ij Verſo⸗
aliũ vinẽ⸗
edia: vl⸗
to ſup pe.
nobis pꝛe
indoctꝭ
es diez er
ie incipiẽ
dicas: nu
inſtet eam
doceri: vt
iriꝛ colli⸗
vbl neceſ⸗
1õ tñ ĩ bac
nüt argu⸗
ſtodias ta
etate cre
imiſenes.
nctaʒz hẽat
ſiam. Ari⸗
m inter ar
ercurialez
befflagita
tuo pcho
lpa malcri
il mag cle
boꝛtari vt
s ſum re⸗
. oĩa b pꝛe
recepta fu
tur flagito
ogice dede
E 8
hie p
11 uiteiͤ

D

Quid ti⸗
tulus.

Nomina
tio libꝛi

Cauſe bu
ius ſcien⸗
tie.

Quid ſi⸗
nis intrĩ⸗
ſecꝰ ertri
ſec eſſen
tialis⁊ ac
cidẽtalis

Pꝛobeminm

¶ Expoſitio magiſtri Geoꝛgijpᷣſtã
tiſſimi noĩaliuʒ opinionũ recitatoꝛ
Interpᷣt textꝰmagiſtri petri byſpa
ni:de recẽti caſtigata felicit᷑ incipit

–RdRM Irca initiũ ſummulaꝝ
magiſtri Petri hbiſpani:aliq̃
communia ſunt pꝛenotanda
aue inalijs ſcientijs pꝛeſup⸗
ponũtur.Et pꝛimo:quis eſt
titulus buius libꝛi vna po⸗
nens eius deſcriptionem. ¶ Secundo:quot
ſunt cauſe huius ſcientie. ¶ Tertio quid eſt
ſubiectũ attrbutionis buius ſcientie.

¶ Pꝛo declaratione pꝛimi.

¶ Sciendũ eſt pᷣmo ꝙ titulus buiꝰ
libꝛi eſt iſte ¶ Iſte eſt tractatꝰ ſummulaꝝ ma
giſtri Pe.hiſpani.¶ Eñ titulꝰ ſolet ſic deſcri
bi. Titulꝰ ẽ denoĩatio libꝛi ſᷣm oẽs:vel aliq̃s
vel aliquã ſuaꝝ cauſaꝝ.Modo iiſte liber de⸗
noĩatur ab vna ſuaꝝ cauſaꝝ.ſ.a cã efficiente
que fuit Petrus hiſpanus.¶ Et nota ꝙ iſte
liver vocatur ſnmma:ad ſimilitudinem ſum
me pꝛopꝛie dicte:quia ſicut ſumma pꝛopꝛie
dicta eſt numerus reſultans ex aggregatio⸗
ne plurium paruoꝛum numeroꝛum:ſic etiaʒ
iſte liber reſultat ex aggregatione plurium
paruoꝛum tractatuum.O Et dicitur etiã iſte
liber. Summula in oꝛdine ad logicam. Ari⸗
ſtotelis:quia in iſto libꝛo bꝛeuiter ⁊ compen
dioſe traduntur ea:que in logica Eriſtote⸗
lis pꝛolixe traduntur.

¶ Notãdũ eſt ſcðᷣo q; ꝓpꝛie loquen
do de cauſis:ſolum ſunt due cauſe huius ſci⸗
entie ſcilicet. Cauſa efficiẽs que fuit petrus
biſpanus.Et cauſa finalis:que eſt duplex ſe
cundum quod duplerx eſt finis:ſcilicet finis
intrinſecus:⁊ finis extreſecus.I Finis in⸗
trinſecus ſᷣm ꝙ cõiter dicitur eſt ꝑſecuta no
ticiaargumẽtationis:⁊ eoꝝ que tradunt᷑ in
iſto libꝛo. ¶ Finis extrinſecus eſt duplex.ſ.
eſſentialis ⁊accidẽtalis.O Eſſentialis eſt il⸗
le ad quẽ aliqua ſcientia ex ſua natura nata
eſt pꝛincipaliter oꝛdinari:⁊ ſic finis eẽntia⸗
lis huius ſcle eſt arguere:diffinire:diuidere
⁊ verũ a falſo diſcernere. Finis accidenta⸗
lis eſt ille:ad quẽ aliq̃ ſciade ſua natura non
eſt nata oꝛdinari pꝛĩcipałr:ſed potiꝰoꝛdinat
ab ipo ſciente:vt finis accidẽtalis bui ſcie
aliquando eſt honoꝛ:⁊ aliquãdo pecunia.

¶ Motãdũ ẽ tertio ꝙ ipꝛopᷣe loquẽ⸗

Folio ij.
do cã foꝛmali ⁊ materiali:cuiuſiʒ ſcĩe ſolet
aſſignari cauſa foꝛmalis:⁊ etiã materialis.
Cauſa foꝛmalis eſt duplet:vᷣm ꝙ duplex põt
aſſignari foꝛma.ſ.foꝛma tractatꝰ ⁊ foꝛma tra
ctãdi.Foꝛma tractãdi eſt modus ꝓcedendi
qᷣ eſt diffinitiuꝰ: diuiſiuus: ⁊ argumẽtatiuus
qᷓ;tũ eſt ex parte ſcientie: exẽploꝝ poſitiuꝰ
qᷓ;tũ eſt ex parte noſtri. Sed foꝛma tractatꝰ
cõſiſtit in diuiſione libꝛi.ñ iſte liber diui⸗
ditur in ſeptem tractatus.¶ In pꝛimo enim
tractatu determinatur de enunciatione:tã
qᷓ; ð ſubo attributiõis eiꝰ.Et coꝛreſpõdet li⸗
bꝛo ꝑihermenias ariſtotel.¶ In ſcdo deter⸗
minat᷑ de pꝛedicabilibus.⁊ coꝛreſpendet li⸗
bꝛo pꝛedicabilium poꝛphirij. ¶ In tertio de
termĩat᷑ de pᷣdicamẽtꝭ.⁊ coꝛreſpõdet libꝛo p
dicamẽtoꝝ ariſto.¶ In q̃rto detmĩat᷑ de ſil
logiſmis.⁊ coꝛreſpondet libꝛo pꝛioꝝ eiuſdeʒ
¶ In qnto deterĩat᷑ de locꝭ dialecticꝭ:et coꝛ⸗
reſpondet libꝛo topicoꝛũ ariſto. ¶ In ſexto
determĩat᷑ de fallacijs.et coꝛrñdet libꝛo elẽ
choꝝ ariſto.¶ In ſeptĩo deterĩatur de ꝑuis
logielibꝰ.et iſte liber non coꝛreſpondet ali
cui ſpeciali libꝛo logice. Sed cauſa materia
lis huius ſciẽtie eſt argumẽtatio.Nõ qͥdem
cauſa materialis ex qua:qꝛ nullum accidens
põt hr̃e cãm materialeʒ ex qua Nec cã mate
rialis in qua ſcĩe:qͥa illa eſt aĩa cui talis ſciẽ⸗
tia ĩheret:ſed eſt cauſa materialis circa quã
quia iſta ſcientia de argumentatione conſi⸗
derat:⁊ circa eam verſatur.

¶ Motãdũ eſt qrto ꝙ argumẽtatio
eſt ubiectum attributõis logice:ſiue huius

ciĩe:q;ꝛ ↄditiões ſubi attributiõis ſibi conue

niunt.¶ Quarum pꝛimaẽ:ꝙ ipᷣm ſubiectum
attributionis ſit pꝛincipaliter conſideratũ ĩ
ſcia cuiꝰ eſt ſuᷣm.ſ̊ eſt ꝓ cognitio eiꝰ nõ qͥ
ratar:vt ex eius notitia veniam in cognitio
na alteriꝰ in illa ſcia ↄſiderati:ſed poſtqᷓ ipʒ
ꝓfecte ⁊ cõplete cognoſcitur:tunc eſt ſtatꝰin
illa ſcientia.¶ Secũuda ↄditio eſt ꝙ oia cõſi⸗
derata in tali ſcientia habeant oꝛdinẽ et re⸗
ductiosẽ ad ipᷣm.ᷣ eſt ꝙ oĩa illa que conſide
derantur in iſta ſcia conſiderant᷑:vt ꝑ eoꝛuʒ
cogntionẽ veniamus in noticiaʒ completã
ſubiecti attributiõis ¶ Tertia eſt:q ipſuʒ ſit
adequatũ illi ſcie cuius eſt ſubm̃.hᷣ eſt ſub

otali ratione foꝛmali non conſideretur ĩ aliq̃

alia ſcientia ¶ Ende iſte terminꝰ ſubiectum
capitur multis modis.¶ Eno modo pꝛo ſub
iecto alicuius potentievt coloꝛ eſt ſubm̃.id ẽ
chiectuʒ viſus.Et iſto modo capiendo ſubm̃
Argumentatio eſt ſubm̃ intellectꝰ.hoc ẽ ob

321

Quid foꝛ
ma tractã
di et f̃a
tractatus

Diuiſio li
ꝛi intra⸗
ctatꝰ ⁊ q̃⸗
bus pbie
libꝛis coꝛ
reſpondʒ

Argumẽ
tatio cau⸗
ſa materi
alis ẽ hu⸗
iuſſciẽtie
Nõ ex q́:
nec ĩ qua
ſʒ circa qᷓ;

Tres ↄdt
tiones ſõᷣ
iecti attri
butionis
Pꝛima.

Secũda.

Tertia

Acceptio
ones ð ly
ſubiectuʒ
Pꝛima

Secũda.
Tektia
Quarta
Quinta
Sexta

Septia.

Octaua

Quid ſub
iectuʒ at⸗
tributõis

Berſus
dictarum
ſubiecti
acceptio⸗
aum.,

Argumẽ
tatio capi
tur mate
rialiter 2
ſignifica⸗
tiue.

Tractatus Pꝛimus.

iectũ eiꝰ.¶ Secũdo modo capit᷑ pꝛio famulo ſimi.¶ Iñ ſcibile pꝛopinquũ eſt ipſa ↄcluſio
vel famula:qͥ vel que ſubijcit᷑ ĩ ſeruiẽdo dño Sʒ ſcibile remotũ eſt ſubiectũ ↄclunõis de
vel dñe.Et boc mõ capiẽdo ſubiectũ. Argu q aliqͥd ſcitur ſiue pꝛedicatũ eiuſdẽ qð ſcitur
mẽtatio non eſt ſubiectũ.¶ Tertio mõ capit᷑ de alio.Et ſcibile remotiſſimũ:eſt res ſigni
ꝓ coꝛpoꝛe poſito ſub alio.Et hoc modo fun⸗ ficata ꝑ ertremũ ↄcluſionis. Ad tertiũ ðꝛ
damẽtũ eſt ſubiectũ parietis:⁊ ſic argumẽta licet aĩa ſit ſubiectũ inheſoms huiꝰ ſcĩe ⁊
tio nõ ẽ ſubʒ.¶ Quarto mõ capit᷑ ꝓſubiecto capiẽdo q̃rto mõ ſubm:nõ tñ eſt ſubm attri⸗
rigenrislet paries eſt ſubiectũ albedĩs butiõis ⁊ vltĩio mõ capiendo ſubiectum
t iſto modo argumentatio nõ ẽ ſubiectum — . — r
¶Quinto modo capitur pꝛo ſubiecto ppõ⸗ Jalectica eſt 218 artin
nis.Et hoc modo argumẽtatio eſt ſubiectũ cetia ſciẽtiaꝝ:ad oĩim
iſtius ꝓpõnis.Oĩs argumentatio eſt diſcre methodoꝛuʒ pꝛincipia
tiua veri a falſo. ¶ Sexto modo capit᷑ ꝓ ſub viam babens Bola em̃
dialectica ꝓbabilit᷑ di⸗

terteo ä
eſt ſum buiꝰ ꝓpꝛietatꝭ.Conc udere affirma ſputat de pꝛincipijs oĩuʒ aliaꝝ ſciẽ
rine elneiue Septſmo m evirer no tarii r td n ac quiſtttone oimal,⸗
rioꝛe alic rioꝛis. mõ argu S=
mentatio eſt ſubin buius ſupioꝛis pꝛopoſ⸗ Arum ſcientiarum dialectica debet
tio vel oꝛatioa iſtis mõis nõcapit᷑ ſubiectuʒ eſſe pꝛioꝛ.¶ Dicitur autem dialec⸗
cũ dicit᷑ h argumẽtatio ẽ ſubʒ logice.¶ Oc tica a dia quod eſt duo:⁊ logos qð ẽ
tauo mõò capitur ſubiectũ pꝛo ſubiecto attri ſermo:vel lexis quod eſt ratio qua⸗

butionis Et illo modo capit᷑ ſubiectuz cũ di ſj duoꝛũ ſermo vel ratio:ſcilicet op⸗
citur ꝙ argumentatio eſt ſubiectum ꝓgice

¶ Ende ſubiectum attributionis diffinitur
ſic:qð eſt pꝛincipaliter conſideratum in ſciẽ
tia cuius ẽ ſubiectum:nõ trãſcẽdẽs methas
illiꝰſciẽtie ad qð oĩa ĩ ſcia cuius eſt ſubiectũ .
conſiderata babent oꝛdinem ⁊ attributiõez ¶ Notanduʒ eſt pꝛimo q iſte terĩ⸗
¶ Ungde octo modi ſubiecti habentur ĩ his dialectica capit᷑ dupliciter. ¶ AUno modo vt
verſibus.Obiectũ verna:poſituz ſub:cui qd eſt nomen adiectiuũ:⁊ tunc ſignificat rẽ ba⸗
inheret. Qð pꝛiꝰ eſt copla pꝛopꝛij legalit᷑ in, bentem ſcientiam que logica dicitur.¶ Alio
fra Quo ſił ars heret bis ſũt ſubiecta qᷓterna modo capitur vt eſt nomen ſubſtantiuum ⁊
¶ Lontra dicta pꝛimoſic arguisur tunc ſignificat ſcientiazʒ ſolum que logica di
¶ Nulla argumentatio eſt ſubᷣm iſtiꝰ ſciẽtie: citur. Et iſto vltimo modo capitur adbuc du
argumẽtatio nõ eſt ſubiectũ huiꝰ ſcientieꝰ pliciter. AUno modo ſtricte:⁊ ſic dialectica ẽ
¶ Sdo ſic. Scientia eſt ipſi ↄcłonis:ſʒ argu vna pars noue logice diſtincta ab alijs qᷣ tra
mẽtatio nõ ẽ ↄcło:ergo argumentatiõis nõ ditur in quinto tractatupetri biſpani ⁊ in li
ẽſcia.¶ Tertio ſic:aĩa eſt ſubiectum huia ſci bꝛo topicoꝝ. Ariſtotelis. Alio modo capi/
entie:ᷓ argumẽtatio nõ ẽ ſubᷣm huiꝰ ſcietie. tur large ꝓ tota logica ꝑ quã qͥs põt dialecti

31. = z= ce ſophiſtice demoéſtratiue argumentari.
¶ Ad pꝛimũ ðꝛ ↄcedẽdo ãtecedẽs n demoirat iue at giuinene
⁊ diſtinguendo conſequens:quia ille termi⸗ ¶ Motandũ eſt ſcðo q ars capitur
nus ãrgumentatio poteſt ibi duplicf. AUno dupliciter. ¶ Uno modo generaliter: ⁊ tunc
modo ſignificatiue pꝛo illo quod ſigſificat: deſcribit᷑ ſic. Ars eſt collectio multoꝝ pꝛece
de quo eſt verum dicere:ꝙ eſt argumẽtatio ptoꝝ:in vnũ finẽ tendentiũ. Ft ſiceſt quodã
⁊ ſic conceditur conſequentia antecedẽns ⁊ mõ ſuꝑiꝰ ad qͥnq; habitꝰ intellectuales.ſ. ſa⸗
conſequens. ¶ Alio modo poteſt capi mate pientiã:i ntellectũ:ſciam:pꝛudẽtiã: ⁊ artem.
rialiter:⁊ tunc negatur conſequentia q; añs Et iſto modo capit᷑ in ꝓpoſito. Alio o.0
eſt verũ ⁊ ↄſequẽs falſum.Et iſto vltimo mõ capit᷑ ars ſpecialiter:⁊ ſic deſcribit. Ars e
capitur argumentatio:qñ dicit᷑ qꝗð eſt ſubie⸗ recta ratio rerũ nobis factibiliũ:hoc eſt:ars
ctũ buius ſcientie.¶ Ad ſecundũ dicit᷑:q li⸗ eſt habitꝰ intellectualis:docens recte opari
cet ſcientia ſit ↄcluñonis tanq; ſcribis ꝓpin circaractibilia Et iſto modo cõp:ehẽdit ſub
qui:nõ tamẽ tãqᷓ ſcibilis remoti vel remo.i ſe ſepteʒ artes:mechanicas:que ↄtinetur in

¶ Circa bunc textum.

ponẽtis ⁊ reſpõdẽtis in diſputatõel

Quid ſci⸗
bile ꝓpn
quum re⸗
motum ⁊

2 remotiſ

ſimum

Diffinitõ
dialecti⸗
ce.

Interpᷣ⸗
tatio dia⸗
ectice

Dialecti⸗

ca capit
adiectiue
7 ſubſtan
tiue ſtri⸗
cte ⁊ lar⸗

ge

Acceptõ
nes artis

Scipas

„

e tit citn deneni
irlme ausſeetuisdnn
keid enter ad esgl
Eiahth lesſutr itaſcten
e. (ertieadmninicn
tegnib'demeri
gonmtierloge

¶ticüten
Dfininötsud oin
letilaötitelie
bebeat Miado
(Gromo iaf
lberſciet llom
netbocorpreipn
ſtet cuinſttbet ci
etriones form
Uhnicipreſippon
Fimellgiilapei
Cher Epefin. Biſer
6 cnt gptecpiinilad
Pupler Htrüſimptinene
nauho dictalinini⸗
a. (gnitoneil de
uig Eftphecdfi
ffmno ſg aleenen ei .

Kpent

oigtne
thocoruz
Princhig

ert qð ſcitur biri 6
res ſigni⸗ quumte⸗
tertiu ðꝛ ot
lſbun ſie⸗ zremotf
lubm attri⸗ fimn
biectum

karg artiü Diffni
awiadoimn o
paincipia
8Sola eſ
babilit di⸗
aliax ſclẽ
ne oim ali⸗
tica debet
em dialec⸗
logos qð ẽ
latio qua⸗
cilicet op⸗
iſputatoe

Interß⸗
tatio dig⸗
lectice

n.

biſte teri? Dialecti
Ino modo vt ( capit
ificat rẽ ba⸗ adlectine
citur. ¶Alio 2 ſubſtan
ſtantiuum? tiue ſtri⸗
ue logica di cten hin⸗
tur adbucdu ge
dialectica
ab alijs q tra
bilpani rin li
o modo capi/
pöt dialecti .

s capitur pesarns
aliter: tunc
nultor pꝛece⸗
ſiceſt quod
ctuales. ſa⸗
tia: artem.
Alio modo
bik. Arseſt
iehoc eſtafs
grecte opar
ehẽdi ſub
otinetur in

Scipas

De diffinitiõe dialectice De ſono.

iſtis vᷣſibꝰ. Lana:nemꝰ:miles:nauigatõ rus
Arteſme mediciĩa. His ars fabꝛil poterit ſił aſſociari.
Yanice Et iſto mõ nõ capit᷑ bic.¶ Siłr ð̊ nomẽ ſcĩa
ccepto capit᷑ duplicif.¶ Ino mõ large.⁊ ſic deſcri⸗
nes ſcĩe. bitur. Scia ẽ hĩtus intellectualis ſpeculati
uns: ſiue pꝛacticus:cõcluſionis vel cõcluſio⸗
nũ.ꝑ demõſtrationẽ vel demõſtratiões acqᷣ
ſitꝰ. Et iſto mõ capit᷑ in ꝓpoſito. Alio mõ
capit᷑ ſtricte:⁊ ſic deſcribit᷑. Scĩa ẽ hĩtus in⸗
tellectualis:ſpeculatiuꝰ:ocluſionis vel Iclu
ſionũ ꝑ demõſtrationẽ vel demõſtratões ac
qſitus.Et iſto mõ non capit᷑ in diffinitione
dialectice.¶ Iñ ꝑ hoc ꝙadditur ille geniti
uꝰartiũ ſuo noĩatiuo ſinglari: ⁊ ſiłr ille gtũs
ſciẽtiaꝝ:denotat᷑ ſolũ excellẽtia buiꝰ ſcte ad
lir⸗ ipa/ alias ſciẽtias adminiculatiuas: ⁊ nõ indiffe⸗
ese tad renter ad oẽs alias ſcientias:qꝛ ſcientie rea
miculati/ les ſunt iſta ſcientia perfectioꝛes.¶ Unde
ue. ſcientie adminiculatiue dicuntur ille ſcien⸗
tie quibꝰ vtimur in alijs ſcientijs ſicut ſunt
grammatica:logica:rhetoꝛica.

grponit Motãdũ tertio circa ſllã pticulã
adoĩʒ me diffinitiõis:ad oĩm metbodoꝝ pᷣncipia: il
tbodoꝛuz la pticula pᷣt ĩtelligi dupliciter: ſiue qð logi⸗
pꝛincipia a babeat viã ad oim metbodoꝝ pꝛincipia.
⁊c.

Que ſcĩe

libet ſcie: ⁊ illo mõ logica nõ bʒ viã ad oĩm
metbodoꝝ pᷣncipia. Alio mõ:ꝙ ipſa doce⸗
at ex cuiuſſibet ſcie pꝛincipijs pꝓpꝛijs argu⸗
mẽtationes foꝛmare.ita quelz ſcĩe moduʒ
arguẽdi pꝛeſupponat a logica.Et iſto modo
dz intelligi illa ꝑticula in diffinitõe dialecti
et bo⸗ ce poſita. Uñ iſte terminꝰ methodꝰ non dzʒ
q; capit᷑ ꝓpꝛie capi in illa diffinitione. ſ. pꝛo bꝛeuivia
pꝛopꝛie 1 ſ traſſumptiue pꝛo ſcĩa ꝛ ſicut bꝛeuis via ci
metapbo to ducit ad minũ: ſic ſcĩa cito ducit nos ad
rice. cognitionẽ illiꝰ de quo tractat᷑ in illa ſciẽtia
Senſus Et ſic ptʒ:ꝙ diffinitio dialectice dʒ ſic intel⸗
diffinitio ligi: dialectica eſt ars fine ſcĩa: nobiliſſima
nis diale inter ſciẽtias adminiculæiuas:docẽs er cu⸗
cti. iuſlibet ſcientie pꝛincipijs ꝓpꝛijs argumen
tationes oꝛdinare et foꝛmare.
Notandũ eſt quarto iſte textꝰ:
ſola em̃ dialectica ⁊c. dz ſic ĩtelligi:q ipᷣa dia
Exponit᷑ lectica docet ex cuiuſſibʒ ſcie pᷣncipijs ppꝛi⸗
ſola ei di⸗ is:argumẽtatiões dialecticas gñatiuas opi
lectic ⁊c niois foꝛmare.Et hoc ↄuenit dialectice ſtri
cte capte:q eſt vna pars logice.Et conuenit
toti logice ratione ꝑtis. Tota em̃ logica nõ
ſolũ docet foꝛmare argumẽetationes dialecti
cas:ſed ⁊ demõſtratiuas ſophiſticas.ñ
ibi:⁊ ideo in acqͥitione ſciarum. Petrus biſ
panus infert vnũ coꝛrela riũ ex illa parte dif

¶ no mõ:q; ſpᷣa ſit ꝓbatiua ſncipioꝝ cuiuſ gramatica poſitiua debeat pꝛius acqͥri

ſic.
finitionis.ad oĩm metbodoꝝ ac. ⁊ tale: ; Coꝛrela/
in acquiſitiõe completa ⁊ perfecta ſciarum: riũ ⁊ides
debet pꝛius dilectica acquiri.¶ Cuiusr atio 4c.
eſt: qꝛ alie ſcientie non poſſunt acquiri ſine
argumentatione.ſed argumentatio non po
teſt cognoſci ſine logica:ergo pꝛius opoꝛtet
acquirere logicam q alias ſcientias.
¶ Kontra dicta pꝛimo ſic arguitur
Ars ⁊ ſcia ſunt habitus diſtincti·igitur logi
non eſt ars ⁊ ſcientia.¶ Scdo ſic arguit᷑.
Oetbaphinca eſt ſciẽtia nobilioꝛ:ergo pꝛi⸗
oꝛ qᷓ; logica:ergo male dicitur ꝙ dialectica ẽ
ars artiũ:⁊ ſimiliter ꝙ ſit pꝛioꝛ.¶ Tertio ſie
arguitur: gramatica debet pꝛius acquiri qᷓ
logica:ergo in acquiſitione ſcientiarũ dials
ctica non debet dici pꝛioꝛ.

¶ Ad pꝛimũ dicit᷑: ꝙ łʒ ars et ſcia
ſint babitus abinuicẽ diſtincii:ſi illi termini
capiantur ſpecialiter: non tñ ſi capiatur gna
liter. Ad icm dicitur negãdo ↄlequẽtiaʒ
q; ille gtus ſciaruʒ: ſolũ denotat excellẽtiazʒ
logice inter ſcientias adminiculatiuas. Ael
ideo enter omẽs alias ſcietias logica ðꝛ eſſe
pꝛioꝛ:nõ q; ꝑtectioꝛ ſit finpliciter: ſed ideo
ẽpꝛioꝛ:q; pꝛius dʒ acqͥri.¶ A tertinʒ ðdꝛ: ꝙ lʒ
q lo Quidgrã
gica non tn gràmatica regularis. Ein grã maticapo
matica poſitiua eſt: q docet cognoſcere ter⸗ ſitiua ⁊ re
minos:⁊ quid termini ſignificet: ſine ratiõe gularis.
Et iſta gramatica non eſt ars nec ſcientia: p
pꝛie capiendo artem et ſcientiã.¶ Sed gra
matica regularis eſt ſcientia qͥ docet ↄgrue
loqei per rationes :et illa non poteſt cople⸗
e et perſecte acquiri ſine logica.

¶ Sed qꝛ diſputatio non põt babe O:do p/
ri niſi mediãte ſermõe:nec ſermo mi cecdẽdi in
ſi nediate voce:nec vox niſi mediã⸗ tracta⸗
te ſono. Ois em̃ vox eſt ſonꝰõ a ſo ·
no tanꝙ ꝗa comumoꝛi inchoandqũ eſt diffinitõ
Sonus ẽ qᷣcquid pꝛopꝛie ab auditu ſoni.
Ncipitur.Dico aut ꝓpꝛie:qꝛ licet hõ
vel caſipana audiatur. hoc non eſt Diuiſio
mſi n ſolũ eius. Sonoꝛum alius vox ri.
glius non vox.

¶Cirea bũc textum.
¶ Motãdũ ẽ pꝛio:q bic petrꝰhiſpa

nus oſtendit a quo incipiendũ ẽ in iſta ſcĩa
diens:qð incipiendu eſt a ſono:cuius ꝓba⸗
lio patet in textu. ¶ Circa quã pꝛobationem
9 1ij

Qtzid di⸗
ſputat io

vocal mẽ

taliſ⁊ ſcri
Pptaᷣ

Diffinitõ
ſoni ⁊ eiꝰ
intellectꝰ

Quid ſen
fibile pꝛo
pꝛiũꝛ cõe
per ſe⁊ꝑ
gecidẽs.

Tres ↄdi
tiões bo⸗
ne diffini
tionis.

Quid dit
finutũ ꝓ⸗
pinquũ 2
remot uʒ

Tractatus Pꝛumus.
eſt aduertẽdũ q́ triplet᷑ ẽ diſputatio ſ.voca⸗ rum natura etplicatur ꝑ diffinitionem.

lis ſcripta ⁊1 mẽtalis. Rocalis diſputatio eſt:

q̃ cõſtituit᷑ ex ꝓpõnibꝰ vocalibꝰ.¶ Sed ſcri
pta eſt q̃ cõponitur ex ꝓpõnibꝰ que ſunt ſcri
pture.Sʒ mẽtalis ẽ:q̃ cõſtituitur ex ꝓpõni⸗
bus mẽtalibꝰ.Et inter iſtas mẽtalis eſt pᷣnci
palioꝛ: n alie diſputatões nõ dicunt᷑ diſputa⸗
tões:niſi qꝛ ſunt quodãmodo ſigna mẽtaliũ
¶ Vñ ꝓbatio petri biſpani intelligit᷑ de di⸗
ſputatiõe vocali: ⁊ nõ ſcripta:nec mẽtali:qꝛ
ſcripta ⁊ mẽtalis poſſunt fieri ſine voce ⁊ ſi⸗

ne ſermone:ſed nõ diſputatio vocalis.

¶ ’ Notandum eſt ſcðo:qꝙ h Sonus
eſt qᷣcquid ac. Petrꝰ biſpanꝰ ponit diffinitio
ne ſoni dicẽs:qꝙ Son' eſt quicquid ꝓpꝛie.et
ꝑ ſe:ab auditu pꝑcipitur. Et dʒ ſic intelligi.
Sonmeſt aliqͥd ſennibile ꝓpꝛie ⁊ per ſe ab au
ditu. Et ponit᷑ Aliquid loco gñis.¶ Deinde
ponit᷑ ſenſibile:ad dr̃am inſenſibiliũ vt ſunt
ↄceptꝰ:⁊ q̃litates aĩe.Oeinde ponit᷑ ꝓpe: ꝙ
tm̃ valet ſicut pꝛeciſe: ad denotandũ qꝙ ſonꝰ
pꝛeciſe ꝑcipit᷑ ab aud:tu:a nullo alio ſenſu.

Et etiã ponit᷑ ad dr̃am ſenſibiliũ cõiuſᷣ:que

pluribus ſenſibꝰ percipiuntur. Et quõ b in⸗
telligitur:videbitur in ſcðᷣo de aĩa. Deinde
ponitur per ſe:ad differẽtiam ſenſibiliũ per
accidens:cuiuſmodi eſt ſubſtãtia. ¶ Et poni
tur ab auditu: ad differentiã ꝓpꝛioꝛũ obie⸗
ctoꝝ alioꝛum ſenſuum:vt odoꝛ:ſapoꝛ: de qui
bus videbitur in libꝛo de anima.

¶ Notãdũ ẽ tertio:ꝙ diffinitio ſo⸗
ni ſic intellecta ẽ bona ⁊ ſufficiẽs: ptʒ qꝛibi
ↄueniũt ↄditiões bone diffinitiõis.¶ Quaꝝ

ꝛĩa eſt:q diffinitio cõueniat omni cõtentoꝰ

ſub diffinito:hoc ẽ. ꝙ quelibet res ſignifica
ta ꝑ diffinitũ:pꝛo q ipᷣm ſupponit ſic ſe hẽat:
ꝙ de ꝓnoĩe demõſtratiuo demõſtrãte Iſlaʒ
rẽ vᷣificet᷑ diffinitio. Rel qð ipᷣa diff nitõ vlr
Fificet᷑ de diffinito. ¶ Scda ↄditio ẽ.ꝙ diffi
nitio ↄueniat ſoli diffinito.boc eſt:ꝙ diffini
tio nõ vᷣiſicet᷑ de aliquo.i.vere ⁊ affirmatiue
pᷣdicet᷑:q̃ͥn de eodẽ diffinitũ veriſice᷑ ¶ Ter
tiã ↄditio eſt:ꝙ diffinitio ſufficienter expli⸗
cet ⁊ manifeſtet diffinituz. Modo iſtetres
ↄditiones ↄueniũt diffinitioni ſoni: ergo il
la diffinitio eſt bona.¶ Unãe cuiuſſibet dif⸗
finitionis duplex ẽ diffinitũ.ſ.remotũ et ꝓ⸗
pinquũ. Diffinitũ remotũ.eſt res ſignifica
taꝑ terminũ:de quo diffinitio pᷣdicat᷑ eſſen⸗
tialiter ⁊ cõuertibiliter.¶ Sed diffinitũ ꝓp⸗
pinquũ:eſt termin ſignificãs illax res:qua

¶ notãdũ eſt quarto ꝙ ibi Sonoꝝ Declarch

alius vot ⁊c. Petrꝰ hiſpanꝰ ponit diuiſionẽ.
ſoni: qᷓ dĩſio dʒ ſic ſtelligi.de nũero ſonoꝝ
aliꝰ eſt vox:a alieſt nõ vox:ita ꝙ iſta diuiſio
ſit ꝓpõ copulatiua. Nel dʒ ſic intelligi.Oĩs
ſoneſt vox vel ſonꝰnõ vox:ita ꝙ iſta diuiſio
ſit vna ꝓpõ cahegoꝛica de diſiuncto pᷣdicato
Et iſta diuiſio eſt diuiſio gñis in ſnas ſpẽs:
ſed qꝛ vni ſpẽi nõ eſt nomẽ ĩpoſitũ: ideo cir⸗
cũloquitur ꝑ hoc aggregatũ: ſonus nõ vor.
¶ Quod aũt iſta diniſio ſit bona: patet ꝑ cõ⸗
ditiones bone diniſionis: que ſibi ↄueniũt.
Quaꝝ pꝛima eſt: ꝙ mẽbꝛa diuidẽtia ſint op⸗
poſita:hoc eſt:m habeãt diuerſas rõnes foꝛ
males ſiue diffinitiões. ¶ Scda ẽ ꝙ mẽbꝛa
diuiſionis nõ ercedãt diniſum:hoc ẽ:ꝙ mẽ⸗
bꝛa diuiſionis diſiũctuz accepta:nõ verificẽ
cẽtur de aliquo:niſi de eodeʒ verificet᷑ diui⸗
ſum. ¶ Tertia ẽ:qꝙ mẽbꝛa diniſionis nõ exce⸗
dãtur a diuiſò:hoc ẽ: ꝙ de nulloverificet᷑ di
uiſuʒ ꝑſonaliter acceptũ:qͥn de eodẽ diſiun⸗
ctũ ex mẽbꝛis diuidẽtibꝰ ꝑſonalit᷑ acceptum
verificetur. Mogo iſte tres ↄditiones ↄue
niũt diuiſioni ſoni:ergo ipſa eſt bona.

¶ Kõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. om

diſio ſoni

Tres ↄdi
tones bo

ne diuiti⸗
onis.

nis hona diffinitio dʒ verificari ðͤ diffinito

ſed diffinitio ſoni nõ vᷣificat᷑ de ſono:igitur
ipᷣa nõ eſt bona.Minoꝛ pʒ:qꝛ iſta ẽ falfa ſo⸗
nꝰeſt qͥcquid pcipit᷑:cũ ibi pꝛedic et᷑ vłe vłr
ſumptũ.Secũdo ſic arguit᷑. Aliqua diſputa
tio.ſ.mẽtalis fit ſine voce ergo male dicitur
in tertu:ꝙ diſputatio nõ poteſt fieri ſinevo
ce.Tertio ſic arguitur. Oĩs ſpẽs eſt quid in
completum: ſed non vox᷑ non eſt quid incõ⸗
plexum:ergo nõ vor non eſt ſpẽs ſoni.

¶ Ad pCᷣmũ dicitur ꝙ quicquid nõ
capitur in diffinitiqne diſtributiue: vt tantũ
valet ſicut omne ens:ſed capitur indefinite

vt tm̃ valet ſicutaliqð ens.¶ Ad ſcõᷣm dicit᷑
negando ↄſequentiam:quia pꝛobatio intel⸗

ligitur de diſputatione vocali:et non de mẽ
talivel ſcripta.¶ Ad tertinm dicitur: ꝙ licet
nonvor ſit quid complexum:tamen ſupplet
vicemvnius incomplexi.

¶ Sonus vor eſt idẽ quod ipᷣavox

Unde vox ẽ ſonus:ab oꝛe aĩalis pꝛo
latus:naturalibus inſtrumẽtis foꝛ⸗
mataàs. ¶ Naturalia aũt inſtrumen

Diffinitõ
vocis.

(Nironotans
dechnt pen nlpontoft
Nftro zfniteneponit ier
es ortilendetpli⸗
aptleir oes.Et
ftmumet werald
feieme inſtnumetal⸗
iamſonind woas.
gem ſuntinſtrument
funk ad formuci con
(Gonus no ror .
dalnt difinitone ſon
fine ſeinelig Gonms
ſnin nierccſtionedde⸗
g giropſebehetiis
ſvoplem riceduor.
bwberemotiinuine
gicaulitgligneſoni
beyeſtöeſſenr ain⸗
unlbriſuner

JX.
(Rorotinci
ſafgiſcrinee
Dufneoe,, Ffiel
aluetorſan
Uen Dfcriu Eeſt
Niſier, tureunite

De voce

Inſtru⸗/ ta quibns vox foꝛmat᷑ ſunt nouẽ ſcʒ

iiij.

ibi g non d ſine rg en⸗ repꝛeſentare ex anigneſ
„A nẽ . . m⸗ 2 8D actu bʒ potentie cognitiue aliquid vel aliqͥ
nit diuiffone dien Vralia p gutt õü groſten⸗ vl alisialllertalluchpelallann ſe ⁊ a ſibi ſimi
e nüero ſonoy dr fecte vo⸗ tes: ⁊ duo labia. Unde ſus. Inſtru libus:⁊ a ſuo pꝛolatoꝛe niſi alterum eoꝛuʒz ſi⸗ .
1c iſta diuiſio cis. menta noueʒ ſunt guttur: lingua: pa gnificauerit er impoſitione Et illo modo ca
intelligi. Dis latum. Quattuoꝛ 3 dentes: ⁊ duolla pitur in pꝛopoſito. Declahak
4 „ . „ 2 . — . eclara
⸗ iſta diuiſi⸗ Diffinitõ bꝛa ſimul. ¶. Son) nõ vor eſt: q ge ¶ Xertio notandũ eſt, ꝙ bic Nlox ſi Declarat
snt Picato ſoni non nerat ex colliſione duoꝛum coꝛpoꝝ nificatiua ac. Auctoꝛ ponit diffinitionẽ vo is ſi
sim ſuag ſpes: vocis. inani vt fragoꝛ arboꝝ ſtrepi &sg ianitend vo ntelli vocis ſi⸗
ofiti: ſd,s Diuiſio ammatoꝝ: vt fragoꝛ al boꝝ ſrepi cis ſignificatine:q dz ſic intelligi. ¶ Tox ſi⸗ gmficati
ſon atoci, oeis cu Ius pedũ. Nocux. alia ſignificatiua: gnificatiua eſt vox querepꝛeſentat: vel nata ne.
n. ns no vor. * Sbꝛoꝛi Alia nõ ſigmificatiua. ¶ Uox ſignifi eſt repꝛeſentare potẽtie cognitiue aliq vel
r patet pcd⸗ chert⸗ catiua eſt illa que auditui nr̃o aliqͥd aliqua. vel aliqualiter: aliud vel alia: a ſe ⁊a
e fibi oneniit, aneltio rr t enHoem ¶ Eox non ſibi ſimilibus: ⁊ a ſuo pꝛolatoꝛe:niſ alterum
nidetia ſintop⸗ nibus. Tepſen i vt ha poiem. e, illoꝝ ſignificauerit ex impoſitione:vitaliter
lilla que auditui no⸗ zniic X inponcione
rſas rönes foꝛ ſigmificatiua eſt . f immutado.¶ Ende in iſta diffinitione:poni
cdaẽ mebꝛa Tes aa ſtro nibil repꝛeſentat:vt bu ba baf. tur vor:loco generis: ⁊ totum reñduũ pom⸗
m. boc è: cg me, koͤnes bo ¶ Circa hunc textum. tur ad differentiã Eoels nõ zgnitlcar ne
tarno verific he diuiſy . . 5& dicitur notanter aliquid: ꝓpter terminos ca
verificet dini onis, ¶ Pꝛimo notandum eſt: ꝙ bic ↄñr tbegoꝛeumaticos ſingularis numeri: nõ col
ſionis nõerce⸗ Declarat᷑ petrus biiſ. ponit diffinitionẽ vocis. In qua lectiuos:vt bomo. ¶Dicitur notãter aliqua
lloverificekdi diffinitio diffinitione ponit᷑ ſonus loco gñis.Et ðꝛ ab pꝛopter terminos collectiuos fingularꝭ nu⸗
e eodẽ diſiun⸗ vocis. oꝝe alalis:ad explicãdũ cãm efficientẽ pꝛin/ meri: vt pplus ⁊ nõ collectiuos pluralis nu⸗
nlik acceptum cipalẽ ip̃i vocis. Et ponit᷑ ꝓlatꝰ mediantibꝰ meꝑi: vt hoĩes. ¶ Dicit᷑ notanter vel aliquali
. ditinne⸗ inſtrumẽtꝭ naturalibꝰ:ad inueniẽdũ cãm ef ter: ppter ſincathbegoꝛeumara:q ppꝛie non
eſt do Re ficientẽ inſtrumẽtalẽ. Et boc totũ ponit᷑ ad ſigniricat aliqͥd: nec aliqua:ſed ngnificãt ali
m. dꝛĩam ſoni nõ vocis.¶ Et ðꝛ vlterius no⸗ qualiter:hoc eſt:ſunt ſigna quibꝰ alie dictio
arið diffinito runt᷑ ad foꝛmãdũ complete ⁊ ꝑfecte voces. cẽdo oĩs hõ currit:ibi ly oĩs ñ ſignificat ali⸗
de ſono:igitur t ¶Sonus nõ vox c. Petrus biſpanus põit qͥq vł aliq: ſed aliqliter: ẽ ẽ ſignu ꝙ ille ter
iſta & falfaſo⸗ Delar Rigiigne D n0 ei ureſtrnteid d⸗ minꝰ hõ:accipitur ibi cõfuſe ⁊ diſtributiue
4 ic intelligi. Sonus nõ vor e us: d·⸗ðð J „
edicek vle vtr⸗ ſoni non tus er colhone duoꝛũ coꝛpoꝝ inaĩatoꝝ vel ¶ Quarto notãdũ eſt ꝙ h̊ Uotx nõ Deklatat
Aliqn diſputa vocis: qaĩatoꝝ ſe babẽtiũ ad modũ inaĩatoꝝ:vł vm⸗ Pnatiegei ee Driruie biſpa. ponit diffini vocis no
o male dicitnr ſupplent vicẽ dnoꝝ. ¶ Et dñ̃r coꝛpoꝛa aĩata tonẽ vocj nõ ſignificatiue: q diffinitio dʒ ſic ſignificz⸗
eſt fieri ſineyo babere modũ inaĩatoꝝ in ſoꝛmatione ſonis intelligi.¶ Box no ſignificatiua eſt illa que tiue
pẽs eſt ui in q cauſãt aliquẽ ſonũ qui cauſaret᷑ ab eis eãᷓ nõ eſt nata repientare potẽtie cognitiue aii
neſt quid inco⸗ bene ſi nõ eſſent aĩata.Et ſic ſonꝰqui fit ſine qͥd vel aliq:vel aliqliter:aliud vel alia:a ſe:⁊
ſpẽs ſoni. naturalibꝰ ĩſtrumẽt ab aĩatꝭ:ðꝛ ſonꝰ nõ vox 3 zi uridrise⸗ 3 i eoee leern lta⸗
quicquid no ¶ Scdo notandũ eſt:i bic TNocum iner ꝓppꝛie:nec ꝓpꝛie ad placitũ: vt iſta vox
utiue: vt tantu alia ſignificatiuatc. Mtrus biſpanus ponit buf ante impõne eius nõ eſt vor ſignificati⸗
itur ingefintte diuiſionẽ vocꝭ:q dʒ ſic intelligi. De numero ua:qꝛ nõ ſignificat aliquid vel aliqua:nec ali
Agdſcöm dici vocũ alia eſtvox ſignitficatiua:alia eſt vox nõ qualiter ad placitũ:nec naturaliter ꝓpꝛie:lʒ
pꝛobatio intel⸗ fignificatiua.O Et eſt illa diuino ſubiecti in ſigniicet aliquid naturaliter cõiter.⁊ de B
liꝛet non N i Bexbſ accidẽtia:de qua videbit᷑ dnito aaraen videbitur in libꝛo peribermenias.
citur:c lie gnnificati ¶Andge aliqna vorx poteſt dici ſignificatiua — ,
di n ſupplet ua large eeg Anom large:quia ip̃a repꝛe⸗ ¶ Cotra pꝛedicta arguit pꝛimo ſic
tame Hii; 6 iqd: fi — ll iuiſione membꝛa diuidẽtia
⁊ ſtricte. ſentat:ſiue nata ẽ repꝛeſentare aliqᷣd: fiue In nulla bona diuiſione membꝛ⸗
. ſit illamet vox ſiue aliud ab illa voce. Er ſe excedũt diuiſim. Sed in iſta diuiſione Ped
e aialis p? es. omnisvox mundi eſſet ſignificatiua. ¶ Alio n loꝛ ptz q; ker geb an taber na
noc tis oꝛ⸗ ſo modo capitur ſtricte: pꝛovoce que resſentat no vor: ſicut cir. ulus pen li
ru —
it inſtrumen
△

Diuiſio
vocis ſi
gnificati
ue cũ mẽ⸗
bꝛoꝝdiffi
nitionibꝰ
diuifiovo
cis ſigni⸗
ficatiue

Declarat᷑
dinifio vo
cis figni⸗
ficatiue ⁊
diffinitio
nes diui⸗
dentinm

Tractatus Pꝛimus

¶ Scðdo ſic. Oĩs voxł fit cũ imaginatione ſi-
gnificandi:ergo omĩs vox eſt ſignificatiua.
ſis ptʒ ꝑ Ariſtotelem:in ſcdðo de aĩa. Siłr
oĩs vox repꝛeſentat ſeipſam:gꝗ oĩs vot eſt ſi
gnificatiua.¶ Tertio ſic.Omne ſubiectũ ꝓ⸗
poſitiõis eſt ſignificatiuũ ſed buf eſt ſubʒ p⸗
poſitionis: buf eſt vot ſignificatiua. Mi⸗
noꝛ patet dicendo:buf eſt vox.

¶ Ad pꝛimũ dicit᷑qꝙ ly ſignificati⸗
uum ꝑ ſe captũ nõ eſt mẽbꝛũ diuidẽs:ſʒ hoc
totum vox ſignificatiua.¶ Ad ſcðʒ dicit᷑ ne⸗
gando añs:⁊ ad ꝓbationẽ ðᷣ:ꝙ Ariſtoteles
diffinit ibi vocẽ ſignificatiuã. Tel aliter di⸗
cit᷑ cõcedẽdo añs ⁊ ↄñ̃am:large capiẽdo vo⸗
cẽ ſignificatiuã:nõ tñ ſtricte.⁊ per hoc ſolui
tur ſcdðᷣa pars argumẽti.¶ Ad tertiũ dicit᷑ q
licet buf ſit vot ſignificatiua:large accipien

do vocẽ fignificatiuã:nõ tñ ſtricte accipien⸗

do vocẽ ſignificatiuã. Ninñ illa vox buf indi⸗
gnanter ꝓferat᷑ vel cũ aſpitate:⁊ tũc eſſet in
teriectio naturaliter ſignificatiua.

¶ Wocñ ſignificatiuaꝝ:alia ſigsifi
cat naturalłr:alia ad placitũ¶ Uox
ſignificatiua naturalrxr eſt illa qͥ apð
oẽs homines idẽ repꝛeſentat:vt ge
mitus infirmoꝛum: latratus canum
¶ Eox ſignificatiua ad placitũ eſt
illa que ad voluntatẽ pꝛimi inſtituẽ
tĩ aliqͥd ſignificat:vt bõ hoĩeʒ: equꝰ
equum.(¶ Nocum ſignificatiuaruʒ
ad placituʒ alia incõplexa:alia com
plexa. Complexa:vt oꝛatio. Incom

plexa:vt nomen vel verbum.
