ma ps eſt affir atia ð pñti: ſcðᷣa nega vt cũ ðꝛ mũdꝰ eſt ĩfinitꝰ.Alioꝰſinca⸗
tiua de pᷣterito. vt bic hõ incipit eſſe tbegoꝛenmatice: ꝓut dicit qᷓʒtitatẽ
i. bõ nũc ẽ: ⁊ imediate an boc nõ fuit rei:ſʒ eqit ſe hʒ ſubʒ in oꝛdie ad pᷣdi
(((Scvda rla ẽ cppoes de incipit re catũ:⁊ ſic ẽ diſtributio ſubi ⁊ ſignuʒ
Scda rla rum q̃ꝝ eſſe acquirit᷑ ſucceſſiue:epo diſtributiuũ. Et ð his dant᷑ qdã rle⸗
nũtur ꝑ vnq copulatiuã:cui pma ps ¶ Pꝛiĩa ẽ ĩfinitũ ſincathegoꝛeña⸗ pꝛima re ie
eſt negatiua ð pñti:⁊ ſcdᷣa affirãtiua tice captũ poſitũ in ſubo facit terim Suls.
de futuro: vt hbic ſoꝛtes ĩcipit eſſe al⸗ (oes ſeqntẽ ſtare ↄfuſe tm̃vt h ĩfiniti
bꝰo. i/ſoꝛtes nẽ ẽ albꝰ ⁊ imediate pꝰ h̊ boi.curibi ſuppõit ↄfuſe ñ tñ mobłr

erinfimtd.
Earurdewienffintotins
ſolitaſſignanti diſincte⸗
X Prineſtq infinnz n

gicq tenet neganneteſtlld iee

eſtfintwumneqz apti nunifi
yt deus. Alono potzuatie
teſt lnd gönoeſt fintüff
Inati fimtan: yt nor noncf
Skünfinns Glludeſtn
nimti appone t in nunne
udg diulfione Ntin Nins

tnichttheA Rdedſfſ,

eifinitoipo img .
con pccetiig: Auc den
a, eſtjtün ni
fmitiinpotetiatt l
4 deinfimte guoot oo

⸗ Hu, ann Olſtnctoeg en
en fatbegnennn
miecte pdic

Scda rla

lmatice ee.

tertia rka

¶ Scda rra ẽ q

De exponibilibus cxxi.

ꝓpõ de ĩfinito ſin nit᷑ ſic.ſoꝛtes ẽ albꝰ:annꝰ eſt albꝰ. et
catbegoꝛeumatice capto exponit᷑ ꝑ ſoꝛtes ẽ magis albꝰ qᷓ; aſinꝰ. Clel ne
vnã copulatiuã cinꝰ pꝛĩa ꝑſ affir̃at gãdo eq̃litatẽ foꝛme ĩeſſe exceſſo re⸗
pᷣdicatũ de ſubo ſũpto ſub aliq̃ qᷓti- ſpectu excedẽt .vt h:ſoꝛtes ẽ albus
tate ↄtinua vł diſcreta.⁊ ſcðᷣa negat aſinꝰeſt albꝰ.ſʒ aſinꝰ nõ eſt eq̃ albus

pᷣdicatũ ineſſe tali ſubiecto ſᷣm debi ſicut ſoꝛtes.¶ Scða rła ẽ ꝙ ſuꝑla⸗ ſcða rła.

tã qtitatẽ:vt iſta infiniti boĩes cur⸗ tiuꝰ diſtribuit terim cõeʒ ſequẽtem
rũt:ſic expomit᷑ aliq hoĩes currũt et qui ſigt rẽ exceſſam:vt leo ẽ foꝛtiſ⸗
nõ tot qͥn płes duobꝰ vel tribꝰ.vlł ſic mus aimaliũ:ibi aĩaliũ diſtribuitur
aliq hoĩes currũt ⁊ nõ qbuſiʒ pl'es. ¶ Lertia regula ẽ ſuꝑlatiuꝰ ꝓpᷣ
¶ Certia rła ẽ ꝙ ppõ de ĩfinito ca tentꝰ 3
pto catbegoꝛeumatice exponit᷑ per ceſſam ↄuemire reiexcedenti: ptʒ:qꝛ
vnã copulatiuã cuiꝰ pꝛima ꝑs affir h eſt ĩpꝛopꝛia locutio.leo ẽ foꝛtiſſi⸗

mat qtitatem de ſubo. ⁊ ſcda negat m⸗ lngid linx oĩno de leone nõ ye
Quurta rła ẽ: ꝓpõ ð ſu ãrta rhi.

terim illiꝰ qtitatis:vt h linea ẽ ĩfini rificat᷑.¶
ta.i.linea ẽ qᷓta.⁊ nõ habʒ terim ſue perlatiuo ꝓppᷣe capto exponit᷑ copu⸗

quãtitat .⁊ h eſt verũ ſi infinitũ ſit ne tres exponẽteſ.quarũ pᷣma
affirmat poſitiuũ de re excedẽte: et

inpᷣdicato:ſed ſi ẽ in ſubo pꝛĩa affir

mat pᷣdicatũ ð ſubo quãto:⁊ ſcða ne ſcda affirmat ſecũda ð re exceſſa. et

gat terim illiꝰ quãtitatis:vt h̊ aliqð tertia negat vlłr exceſñ. uz de re exceſ
coꝛpꝰ infinitũ ẽ albũ id ẽ aliqð coꝛ⸗ ſaꝑ reſpectũ ad rẽ excedentẽ: vt bic
pus. quãtũ eſt albũ.⁊ idẽ coꝛpꝰ non roĩa ẽ pulgberrimꝰ ffos ff oꝝ.i.roſa
bʒ terim ſue quãtitatis. ¶ Et nota ẽ pulchꝛa.⁊ oĩs flos ẽ pulcher ⁊ nul
ꝙ opʒ negare terĩm illiꝰ quãtitatis lus flos
ſm quẽ ðꝛ infinitũ:ita ꝙ ſi ſit ĩfinitũ perlatiuꝰ teneat᷑ affirmatiue. tertia
in actu negãdus ẽ terinꝰ illius quã⸗ exponẽs dʒ eẽ affirmatiua affirmãſ
titatis actualis.Et ſi ſit in potẽtia: exceſſi
ita ꝙ ſit infinitũ ſm quãtitatẽ potẽ⸗ ad rẽ exceſſam acce
tialẽ:⁊ nõ ſm actualẽ negẽdus ẽ ter do roſa ẽ pulchꝛioꝛ oĩ floꝛe.Et oẽs

7

minqnãtitatis potẽtiaſis ⁊ nõ quã ꝓpones de maximo ⁊ mimmo. ⁊ ſic
titatis actualis ſiue ſit ĩfimtũ ſʒ op de alis ſuꝑlatiuis bijs duobꝰ mo⸗

poſitionem:vel diuiſionem.
De comparatiuo

dis poſſunt exponi dumodo ponat
Bointar e nicen exceſſam:⁊ ſi nõ
¶ De comp onitur ille gtũs debet omitti ſcða
et ſuperlatiuo. exponẽs. vt bic. ſoꝛtes ẽ foꝛtiſſimꝰ
EBquit deCõparatiuis lid eſt ſoꝛtes eſt foꝛtis ⁊ nullꝰ eſt foꝛ
N perlatt de qᷣbꝰ tioꝛ ipᷣo.Et cõtradictoꝛie iſtarũ de⸗
dank rle.
ppõ bñs coparatiuũꝓ tibus contradicentibus.
e heie captũͦ non abuſi ¶ De ſigis alietatis.
cerponit copulatiue p tres expo⸗ CygEquit᷑ de differt: ali
netes.quarũ pꝛĩa affirmat poſitiuũ N nolrge, ⁊ ſic de gs
de re excedéte. ſcðᷣa affirmat eundeʒ de quibꝰ daͤtur tales
de re exceſſa. ⁊ tertia affirmat excef CD NR regule. Pꝛia ẽ dif⸗
ſuʒ de re excedãte reſpectu rei exeſ R

re te rei fert aliud ab ⁊ diuer⸗
le.vt bic:ſoꝛtes ẽ albioꝛ aſino.expo⸗ ſum ouenit tiñ entbibꝰ. Nã vt ðꝛ ijr⸗
q

Epulchꝛioꝛ roſa. Sivero ſu

um de re excedẽte ꝑ reſpectuzʒ
ptñ vłr. vt dicen

— — . . — e 4
vult gtiuũ ſignificantẽ rem ex tenigren

Pꝛia ẽ ꝙ bent exponi ꝑ diſunctiuas de par⸗

Pꝛia rla.

Xractatus

to mietbapbiſicè nec nõ ens enti:nec

Scðda ria ens nõ emi ẽ idẽ vl diuerſum. ¶ Se
cũda rła ẽ ꝙ abltũs rectꝰ ab iſtis di
ctõibꝰ mediãte a vel ab:diſtribuit᷑ ſi
ſit diſtribuibil niſi bẽat aliud ĩpedi⸗
tertiarka mẽtũ. ¶ Zertia rła ẽ:ꝙ ꝓpõ differt
agaffir̃atiua:exponit᷑ ꝑ tres exponen⸗
tes affir̃atiuas:in qrũ pꝛĩa affir̃at B
vbũ eſt ð eo q differt. in ſcða affir̃a
idẽ de eodẽ a quo differt. ttia negat
vnũ illoꝝ ð alio:vt bõ differt ab aſi⸗
no.i.hõ ẽ et aſinꝰ eſt:⁊ hõ nõ ẽ aſinꝰ.
„¶ Quarta rla eſt:ꝙ ꝓpo negatiua
qrta rla. de differt dʒ exponi ꝑ vnã diſiuncti⸗
uã de ptibꝰ Zdicentibꝰ: vt ſoꝛtes nõ
differt ab aſino. l. ſoꝛtes nõ eſt aſinꝰ
nõ ẽwł ſoꝛtes eſt aſinꝰ.Et valẽt oje
in iſtis ſicut in pᷣcedentibus.
N¶de boc ſigno totus. ·

= uerr. Y. Equit de h ſigno tot⸗
Acceptöõ Pꝛ0 quo enas eſt ꝙ
nes di ly A b ſincatbeg euma to
totu. tus pot capl Cöiter p

oĩ illo qð bʒ ꝑtes vñ cõ

ctũ ſicut domꝰðꝛ tota qn eſt cõpleta
Et bis duobꝰmodis totꝰ tenet᷑ ſigni
ficatiue. Lertio mõ capit᷑ ſincatbe⸗
goꝛeumatice ꝓut includit ſignir di⸗
ſtributiuũ: vt bic totꝰ ſoꝛtes ẽ albꝰ.
⁊ fic nõ dicit q̃le ſit ſubʒ ſed qualiter
ſe hʒ ad pᷣdicatũ.⁊ boc m reddit p⸗
Pꝛia rba. põneʒ ex pombilẽ. de quo dãtur due
regule. ¶ Pꝛia eſt: ꝙ tot diſtribuit
terim cui aciungit᷑ pꝛo qtibet parte
integrali eiꝰ:vt totꝰ ſoꝛtes eſt albus
ſcda rla l.quelibet pars ſoꝛtis ẽ alba. ¶ Se
cunda rła eſt: q ꝓpõ affirmatiua de
toto expomit᷑ ꝑvnã cathegoꝛicãtrã
ſumẽdo ly totus in bocꝙ eſt ̃m quã
libet ſui ꝑtem: vt tot? ſoꝛtes eſtmioꝛ
joꝛte I.ſoꝛtes ſᷣm quãlibet ſui ꝑtem

gotabile eſt minoꝛ ſoꝛte, . Peteres notãdũ

eſt ꝙ bec. ſigna qlibet: qnantũlibet.

oĩ illo qð ex omĩbꝰ ſuis ꝑtibꝰ eſt ꝑfe NT

nõ pꝛopᷣe faciunt ppõnes exponibt

les:ſʒ faciũt diſtributionẽ abſolutã
ſm modũ reliquoꝝ ſignoꝝ. ſicut ſũt
iſta.oĩs qlibet:⁊ öhunt ad determi⸗

natũ genꝰ pᷣdicamẽtale:vt quantüli⸗
bet diſtribuit p quãtitate ↄtinua. et
tm̃ valet ſicut bñs oẽm quãatitatẽ cõ
tinuã:⁊ q̃libet pꝛo oĩ qualitate:⁊ va⸗
let ſicut babẽs oẽm q̃litatem.Et ſic
dicũt᷑ mẽtalit᷑ ↄplexa quoꝝ ꝓpõnes

fiũt ꝑ ↄpõneʒ.¶ Et h̊ de exponibili

bus.⁊ p ↄnis tractatibus paruoꝝ lo
gicaliũ Petri biſp. Sequũtur nunc

ↄnñter parua logicalia Beoꝛgij No⸗
minaliũ interpꝛetis diligẽtiſſimi.

¶ [Diſtichon.
¶ QAui ducis vultus et non vides

iſta libenter.

¶ Oibeꝰ inuideas liuide:nemo tibi.
Uppoſitio eſt
teriꝰ exñs in ꝓpõ⸗
ne: nat? accipi ꝓa
liquo ſuo fignifica
to vel aliqbus ſuis
ſignificatꝭ: de cuiꝰ
ugnificati ꝓnoĩe
¶demöſtrate vel no
mine adequate ſi⸗
gnificãte: vel de q

rũ ſignificatoꝝ ꝓnoĩbꝰ demoõſtrãtibꝰ vł noĩ

bus adeqte ſignificatibꝰ talis teriꝰ vificabił

eſt in potentia ꝓpinqua:ſᷣm ſe vł ſibi ſynoni

mũ:in toto mõ nignificãdi ſubſtractiuo pᷣnci.
pali ⁊ fofali:nõ diſcõueniẽs ſecũ in nüero ac
ceptꝰ pᷣciſe ⁊ eodẽꝰ qtum ad ſuppõnem ⁊ diſ

ferentiã tẽpoꝛis ⁊ alia qͥ ſupoſitionem ↄcer

nuũt. ¶ Dui diffinitiõis ille teriꝰ ſuppoſitio

ponit᷑ ꝓ diffinho ꝓpinquo. Et diffimnit a rẽo⸗
ta ſunt termini ſupponẽtes qͥ ſignificatur ꝑ

iſtuz terim ſuppoñitio.⁊ ly terin ponit᷑ loco qᷣł
gñis. Vñ in ꝓpoſito nibil ðꝛ ſuppoſitio niſi cul⸗

terminꝰ. Ex iſto ptzʒ: ꝙ iſte terinꝰ ſuppoſitio
non capit᷑ bic ſcde intẽtionaliter.¶ Dfr notã⸗
ter exñs in ꝓpoſitione ad dr̃iam terminoꝛuzʒ
extra ꝓpoſitionẽ captoꝛũ.qui nõ ſupponũt.
Ex iſta particula patet ꝙ ſolũ terminꝰ in pꝛo
poſitione poſitus ſupponit: nullus terminꝰ?
ertra ꝓpõneʒ poſitus ſupponit: ꝓpꝛie loquẽ
de ſuppoſitiõe. Dr̃ notanter natus capi:
quia ad boc ꝙ; terminus ſupponat non opoꝛ/

ignm aAbchalistnn
n nanſn
Diſſõ ſup nnſe rafnnmn
poſiridis tpponit t dicedo bois afin⸗
incoli. iqn bois ſupponit P aliq:
ſetupere taffir natiue de alla⸗
iparticula inpotẽtia propie
ſcabar pꝛopof ioni Adãet
geſubiecta no ſupponut. Et!
termini fint verificabiles in pot⸗
N noͤti inpotetia ppinqua. (Em⸗
is dicitur verificabilis in pote
guiſic ſe habet iſiponerei
Ptypnomen demöſtratin demd
1e giificni vel nome adequnet
Agte ſubiecti talis ppofitio e
untone ſunnineßinifi
eAAtu. Et ille termin dieitur
Deckatu Epttinrendtnm mnd
tio diffini gnhiedenöſtritend dn⸗
tionis , miofne n Gne
. cta in re fignifi

dozefte H De ſuppoſitionibus Folio crxij.

n Ait itineid⸗ tpane tet & aetu ab aliq ip̃s appᷣbẽdẽte accipiat᷑ ſꝓ non demonffratũ:⁊ pᷣdicatũ eiꝰ ſupponit pꝛo
n elie nor onè abſoiu ſufficit q& nat ñt accipi:⁊ fic termini ĩ libꝛis quolʒ ente:⁊ tñ non eſt vᷣificabile de pnoie
0is Albet⸗ ſggox. ſaut 4 clauſis poſiti: circa qs nullꝰ actu aduertit: q demõſtrãte aliqð ens:qꝛ quolʒ ente demon⸗
gen Oduhtae det ſt ſunt ꝑtes ꝓpõnis ſcripte bñ ſupponũt.¶ Dr ſtrato bᷣ eſt falſa.h̊ᷣ eſt in demonſtratũ ſed bñ
H kametzlege emn notãter ꝓaliq ꝑꝑ termios ſingulares: tetiã iſte eẽntvere. avſt non vemonſtratũ.b eſt nõ
uktbuutt guäti quanrii⸗ ꝑꝑ terios cões nõ collectiuos ſingularis nu demonſtratũ:ſia ſit nomẽ vni entis.⁊b alte
det ſian dis e nte Rlnn e meri: qͥ ꝓ aliq accipiũt᷑. Dr notater vel ali- ri.O Dr̃ notater in toto modo ac.qꝛ non reqͥ
Nrbetp ngnͤtt⸗ . qͥbꝰ ꝑꝑ terĩos cões ſingularis numeri colle/ rit᷑ terinꝰ ſit vificabilis ᷣm ſuũ ſynonymũ
nt dabe E gualtaten gag cctiuos: vel terios pluralis numeri cões qͥac’ in modo ſigniſicãqi minꝰpᷣncipali.ſ.in modo
S0enfitnen. Q(clpiunt᷑ ꝓ aliqͥbꝰ: ſicut ſunt iſti terĩ: turba:po ſigndi accũtali grãmaticali Etiã illa pticula
metalt oplexg M ſſe pulus: boĩes ⁊c. ¶ Dr̃ notãter de cuius ſigni⸗ ponit᷑ ad dꝛĩaxz puroꝝ ſincatbegoꝛeumatum
9pöhez. (Eßd Ppoͤhes ficatiac.qꝛ ad hᷣ ꝙ aliqs terminꝰ ſupponat re ⁊ noĩm pure Adiectiuoꝝ adiectiue tentoꝝ q̃
ſonatt Pdeexpomnei q̃rit᷑ natꝰ ſit vificari de ꝓnoĩe demõſtrãte non ſupponũt qꝛ non ſignificãt aliqͥq ſubſtra
5 8 Atibus garnar 0 talẽ rẽ ꝓ qua talis terminꝰ ðꝛ ſupponere de ctiue:de q fine de ꝓnoĩe demonſtrãte illud
en biſp. Oeguütur noĩe:vel talẽ rẽ adequate ſignificãte: vel de põt talis terminꝰxe ⁊ affirmatiue pᷣdicari ſic
haruu loglcalu Beorgi ig Ppnoib ac. Et iſto pz w iſte teriny bõ nõ ſup accept. modo ſic non eſt de pur ſincatbego
u inerpeets dilgetſini K ponit ꝓ aſino reſpectu copule de pñti:qꝛ nõ reumatibꝰſiue adiectiuis pure adiectiue ten
Diſncdon l põt vere pᷣdicari de ꝓnoĩe demõſtr ãte aſinũ tis.Or̃ notãter nõ diſcõueniẽs ſecũ ꝑp aliqs
ulducis vun nec etiã de noĩe adequate ſignificãte ipʒʒ aſi- terĩos qͥ pᷣm ſe vᷣificant᷑:ſʒ nõ ſᷣm ſuos rectos
n ducis vultuset hon ices num. Nã aſino demonſtrato falſuʒ eſt dicere ſiue ntõs eiuſdẽ numeri cũ ipᷣis:vt obliquus
demer. bᷣ eſt bõ.¶ Dr̃ notãter vᷣſficabilis in potẽtia ſengularꝭ numeri ſupponẽs:dʒ vificari ſʒ re

ivy imndens luidemntt. Pypinquaiq ad q aliqs terminꝰ ſupponat: ctu ſingular numeri Et obliquiplis numeri
nõ opoꝛtet ꝙ actu vere ⁊ affirmatiue pᷣdice᷑ ſupponẽs ſᷣm rectũ plis numeri.d notãter

ppoſtoet g gtermini ͤ ſunt ſubiecta ſupponũt: ⁊ tñ nõ acceptꝰ p̃ciſe ⁊ eodẽ ac. q; lʒ teriꝰ nõ ſuppo⸗
tſ erſefn gi ⸗ pdicant᷑ actuvere affirmatiue Etiã obliqui nẽs alit᷑ accept⸗ qᷓ Actpi⸗ ĩ ꝓpõe ĩ qᷓ non ſup
nerat) archl vo ; ſupponũt vt dicẽdo boĩs aſinꝰ currit.ibi iſte ponit poſſit de aliq vᷣiſicari nõ tñ vificat᷑ de
7 oſ ilii obliqu hoĩs ſupponit ꝓ aliq: ⁊ tñ nõ pᷣdicat᷑ aliq ſicacc ptꝰ fiẽ accipit᷑ in ppõe in qua nõ
oſelaliͤusts actuvere t affirmatiue de aliquo Et ponitur ſupponit: vt in iſta ꝓpone ada eſt: ibi ly adaz
Peien deal illa particula in potẽtia ꝑꝛopĩqua ꝓpter ſub ñ ſuppõit:qꝛ ille teriꝰ adã fic acceptꝰ:puta cũ

gine agecute ſ⸗ ſiuis ter termini ſint verificabiles in potẽtia remota bo pᷣteriti tꝑis bñ vificat᷑ de aliq. dicẽdo hboc
cielr nemdee noͤtñ in potetia ppincua. OAnde illetermi fuitada. Er ſie paq teriꝰ ſupponẽs ds vniuo
— moib ehöfrith n i fificabi⸗ mus dicitur verificabilis in potẽtia ꝓpinqua ce:eq ãple:eqͥ reſtricte:⁊ eodẽ appellate cap
hencr ſeitbeuleti ffiti ls in po⸗ quiſic ſe habet ĩ ſi poneret᷑ a ꝑte pꝛedicati: tus:vel nõ appellate capt:vificari de illo
je igi⸗ Erßnnie fbiſfton lentia p⸗ ⁊ pnomen demõſtratiuũ demõſtras ſuum ſi q pponit.et iſto pʒ ꝙ ad h̊ ꝙ teriꝰ ſuppöꝛt
wentia pinerit dhirin jnEinqua: ⁊ gnificatũ vel nomẽ ade quate ip[ ſignificãs nõ opʒ vificet᷑ de aliqᷓ mediãte copta talis p
orond goifui Ein imoaqus ĩ po a ꝑte ſubiecti talis ꝓpoſitio eſſet vera:nulla põnis: ſed ſufficit ꝙ vificet᷑ mediate copula
oralrnodiſeobentes – tentia re mutatione facta in re ſignificata ꝑ ip̃m pᷣdi⸗ aliqna reſpectu cuius eq ample ⁊ eq̃ reſtricte
dcle 1toce zunann x notg catũ. Et ille terminꝰ dicitur eſſe vᷣtficabilis ſupponit. Piõ in iſta ꝓpone creãs necefſario

2
A )Egnifati gnie iecta baꝝ pꝛopoſñionũ Aai eſt Antitpᷣs eſt bo pfit tꝑis non ampliatiuo nonvificat᷑ de
W elno que ſubiecta nõ ſupponũt. Et licet aũt tales aliq.tñ ille teriꝰ adã alit᷑ acceptꝰ puta cũ ver

ni iews alec le e i irhezi⸗ Nn in potẽtia remota: qui nõ põt vᷣe pᷣdicari de dd creòs ſupponit ꝓ deo:⁊ ſic vᷣifici᷑
(r difimnis ien ſfſteni⸗ ſonft ꝓnoĩe demõſtrãte ſuũ ſigniicatũ niſi ſit mu boc po ibiliter eſt creãs:vbi ly creãs eodẽꝰ
defnh Pinnd, ſcnitcnm⸗ iniſ tatio facta in re ſignificata per ipᷣm. ¶ Dicit̃ tenet ſicut pꝛi:ſʒ in iſta:deꝰ neceſſario ẽ cre
norin irhenlikr) f palker int notãter ſmſe vel ſbi ſynonymum: q: ad ſ̊ ans:ly creãs non ſupponit ꝓ deo.als illa eet
i ſopoflio Fpterin ont AAoOAo termin? ſupponat nõ opoꝛtet ꝙ ſm ſe ſit Fifi Fa. Et lʒ 1 ſit vᷣa h̊ demõſtrato deo eſt creans
in n o nſbil ſce ieſt cabilis:cũ ſic terminivocales nõ ſupponerẽt tñ nõ ſufficit illa vificatio:qꝛa ꝑte pᷣdicati ly
Bii 1. c iſte ten Pfori Ect quo termin vocalis ſemel ꝓlatus ampliꝰ creãs apliat᷑ copnlatine ⁊ nõ diſiũctiue iõ dzʒ
nroheniron nenl in reſumi nõ põt:ſʒ fufficit ꝙ ſit vificabilis ſᷣm ſic fieri vificatio:ᷣ neceſſario eſt creaans. Cãe qua⸗
tonead nngennit ſevt ſuũ ſynonymũ Dr nõnt᷑ vt de noĩe ade ¶ ¶Dubitat pᷣmo quare teriꝰ ex ppõ re termi⸗
0 pti gui/ won qte ſignificãte: qꝛ aliqs terminꝰ ꝓ aliq ſup⸗ ne Pacres non ſupponit: capiẽdo ꝓpꝛie ſup⸗ nꝰ extra
weſtone Glitnmn nin ponit.qui non eſt verificabilis de ꝓnoie de/ poſſtionem.dĩ ꝙ duplex põt aſſigna ri can⸗ Pꝛopoſitij
utulae onimnn i loli mMoõſtrãte illud: ſed ſolũ de noĩe vo vel ficto ſa pꝛi ma eſt:qꝛ ſuppõ eſt inuenta 3 inqrẽdũ onem nõ
epoſitus ntn ſont ſ t . illud adequate ſignificãte.ſNã poſñito caſu ꝙ vitatẽ vel falſitatẽ ꝓpõnũ.mõ tał ĩqᷣſitio nõ ſupponit
weoc, eſhimnnnnaneſ⸗ nullũ ens demoõſtrek: bec eſt vera.oẽ enseſt bʒ locũ circa rerios er ppõnez poſitos:ſʒ cir Pma cã.
oſnde fll a

Secũda
cauſa.

Senſus
iſtius ter
minus ex
tra ꝓpo⸗
ſitionem
põt ſup⸗
vonere.

ſupponat extra pꝛopoſitionem.

Pꝛimum
punctum

obiectio

Solntio c

tertium

Tractatus

ca terĩos in ppõne adinuicẽvnitos iõ terĩn⸗ꝰ
extra ꝓpoſitionẽ poſitꝰ nõ ſuppõit.¶ Scðda
cã:q; ſuppõnes ſũt inuente ꝑꝑ locutionem
ꝓpꝛia l. loꝛes oſian 2 ꝑꝑ veras
Idictiones cõplexas: odo clarũ eſt q iſta
bñt fieri circa ꝓpõnes:vel circa terĩos in ꝓ
põne poſitos:⁊ nõ ettra ꝓpõnem poſitos:qꝛ
oñie nõ fiũt inter terĩos extra ꝓpoſitionẽ po

ꝓpꝛiã ⁊ ſubtilẽ:pꝑ valoꝛes

ſitos:vt notũ eſt.iõ teri extra ꝓpõnẽ poſitꝰ
nõ ſupponit.O Iſta tñ of̃o terminꝰ extra ꝓ⸗
poſitionem poſit põt ſuppõere:põt eſſe du⸗
plex eo ꝙ ly extra ꝓpõnẽ põt deterĩare h̊ ꝑ⸗
ticipiũ poſitꝰ.⁊ ſic illa ꝓpõ eſt vera.⁊ ſic ſen⸗
ſus eiꝰ eſt iſte termin? qͥ ponit᷑ extra ꝓpõneʒ
põt ſupponere.mõ hᷣ eſt veꝝ:qꝛ ille terminꝰ
q ponit᷑ ettra ꝓpõnẽ põt poni ĩ ꝓpõne:⁊ tũc
ſupponet.iõ termin extra ppõnẽ poſitꝰ põt

ſuppõere. Aut ly extra ꝓpanẽ deterĩare põt

hoc verbũ ſupponere:⁊ ſic illa ꝓpõ eſt falſa:
cũ ſenſus ei? eſt ꝙ terminꝰ põt ſuppõere er⸗

tatiui impoꝛtãtes rẽ diſtinctã a re ꝓqua ſup
ponunt de foꝛmali fignificato:ſine noua im⸗
poſitione non poſſunt ſupponere ꝓ illo foꝛ⸗
mali ſignificato:vt album non poteſt ſuppo⸗
nere pꝛoalbedine ſine noua impoſitione: qꝛ
iſta eſt falſa albedo eſt alba.

¶ Lertio dubitat᷑ vtrũ de qualibet
pte ofonis aliqͥ termĩ ſupponãt.¶ Pꝛo ruſio
ne ad dubiũ ponit᷑ talis regula.Oĩs terminꝰ ERla fun⸗
qui dʒ ſupponere:dʒ aliqͥd vel aliqua ſubſtan damenta
tiue ſignificare.Ex iſta regula ſeqͥ: ꝙ pura lis.
ſincatbegoꝛeumata nõ ſupponũt:qꝛ illa nõ ſi
gnificãt aliqͥd vel aliq. Scdo ſeqͥt ꝙ adiecti
ua pure adiectiue tẽta nõ ſupponũt:qꝛ lʒ illa
ſignificẽt aliqͥd vel aliqᷓ: nõ tñ ſubſtãtiue. ſic
ſũt adiectina poſita cũ ſuis ſubſtãtiuis.vt bõ
albꝰ currit.ibi albꝰcapit᷑ pure adiectiue.⁊ ſic
nõ ſupponit. )õ ðꝛ pᷣmo ad dubiũ de noĩbꝰ

ꝙ noĩa ſubſtantiua:⁊ etiã adiectiua nõ pure noibus.

tra ꝓpoſitionẽ:ſiue ꝙ poſſibile eſt ꝙ terinꝰ adiectiue tẽta:tã obliquoꝝ caſuũ qᷓ rectoꝛuʒ

. . 1 „2 ⁶
¶ Dubitat᷑ ſcðo. vtruʒ quilibet tet⸗
min Haſir quolʒ ſuo ſignificato ſuppone
re.¶ Ad dubiũ rñdet᷑ ꝑ tria pũcta. Pꝛimũ
eſt: ꝙ teri? ſupponẽs põt ꝑ nouãapoſitionẽ
ꝓ quolʒ ſuo ſignificato ſupponere reſpectu
alicui? verbi.¶ Scðm pũctũ eſt ꝙ ſine noua
impõne ſolũ termi abſoluti pñt ꝓ quolʒ ſuo
ſiguificato ſupponere reſpeetu illiꝰ vbi yma
ginat᷑:vel reſpectu alteriꝰ bi filr ãpliantis
termĩos cũ ipo poſitos.vt in bac or̃one.Ens
ymaginatur.ibi ens ſupponit ꝓ quolibet en
te.Et ſi dicat᷑ hec eſt vera:albedo ymagi
natur alba:igitur albũ qʒ eſt terminus cõꝝo
tatiuus ſupponit ꝓ albedine reſpectu iſtius
copule ymaginatur.⁊ ꝑ ↄñs nõ ſolũ termini

abſoluti pñt ꝓ quolzʒ ſuo fignificato ſuppõe⸗

re reſpectu talis copule¶ Ad hoc vꝛ lʒ illa
opõ ſit vera:nõ tñ ſequit᷑ e albuz ſupponat
pꝛo albedine ſed bene boc cõplexũ ymagina
tur album. ¶ Dicitur notater reſpectu illius
Fbi ymaginat᷑ ⁊c.q; reſpectu alioꝝ verboꝝ
que nõ fir ampliat terminũ nullus terminꝰ
ſupponit ſine noua impoſitiõe pꝛo quolʒ ſuo
ſignificato:q; terin qͥ nõ eodẽ ſupponit ſiẽ
ſuppõit reſpectuilliꝰ bi ymagĩat᷑ vł ſit am
Piaun põt vificari de ꝓnoĩbꝰ demõſtrãti
us eia ſua fignificata vt in iſta or̃one hõ eſt
Lꝛi ille terminꝭ bõ nõ ſupponit ꝓ oĩbꝰ ſui ſi
gnificatis qꝛ ille terminꝰbõ ſic ſupponẽs nõ
põt verificari ꝓ adã cũ iſta ſit falſa. Adam ẽ
bomo.QTertiũ punctũ eſt.ꝙ termini cõno⸗

ſupponũt vt dicẽdo.bõ eſt albꝰibi ille terinꝰ
bõ:qͥ eſt nomẽ ſubſtãtiuũ:.⁊ ille terĩnꝰ albꝰꝛqͥ
eſt nomẽ adiectiuũ nõ pure adiectiue captuʒ De verift
ſupponũt vt notũ eſt.¶ Sʒ noĩm oblidqꝝ ſup catiõe no
ponẽtiũ qdã veriſicãtur de: ꝓnoĩbꝰ demon⸗ minũ ob⸗

ſtrãtibꝰ rẽ vel res pꝛo qua vel ꝓ quibꝰ ſuppo liqꝛ um

nunt ſᷣm ſuos ntõs vſitatos a quibꝰdeſcẽdũt
Hſm variationeʒ vocis:vt ſunt obliqui bñtes
noĩatiuos caſus:ſicut ſunt iſti obliqui boĩs:
boĩ:boĩem ⁊ ſic de ſingulis.¶ Alij ſunt obliq;
ſupponẽtes qͥ verificant᷑ ̃m ntĩos fictos ſi⸗
ue nõ vſitatos vel ſᷣm rectos alioꝝ obliquoꝝ
ſynonimoꝝ tñ cũ ipſis vt ſunt obliqui caren⸗
tes nominatiuo.ſicut iſti obliqui nece: vice:
pᷣce:dape:⁊ ſibi fimles. Eñ ille ablarinns pᷣ⸗
ce:verificatur de ꝓnoĩe demonſtrãte illud ꝓ
quo ille ablatiuns ſupponit vᷣm iſtũ noĩatiuũ
fictũ ſiue nõ vſitatũ.ſ.pꝛex:vel ſᷣm iſtũ noĩati
uum rogatio qui eſt nominatinis iſtius ob li⸗
qui.i.rogatione:qui obliquus eſt ſynonimus
cum iſto ablatiuqce. dicẽdo ſic. hoe eſt pꝛex
̃m ꝙ k fingere vel hoc ẽ rogatio.Et iſte ab
latiuꝰ nece:pᷣm iſtũ nominatinũ nõ vſitatum
ſiue fietũ nex:vłſm iſtũ ntm̃ moꝛs.Et iſte ab
latiuꝰ dape m iſtũ ntm̃ fietũ ſine nõ vſitatũ
ſcʒ daps.vel ſᷣm iſtũ nominatiuũ fercnlũ.Et
iſte ablatiuꝰ vice:ſᷣm iſtũ ntm̃ nõ vſitatũ vir. Rñſio de
ſine ſᷣm iſtũ ntm̃ tẽpus:ſi aceipiatur ꝓtẽpo⸗ ꝓnolbus
re ille ablatinꝰ vice.vel ſᷣm iſtũ terminũ loc? Punctuz
ſi accipiatur pꝛo loco.ODicitur ſecũdo de pꝓ⸗ pꝛimum.
nominihꝰ ad dubiũ ſᷣm quinq; puncta. ¶ Pꝛi
mo pũctũ eſt.ꝙ qdᷣlibet ꝓnomẽ demõſtrati⸗
uũ ſile relatiuuʒ pᷣmitiue ſpẽi in ꝓpoſitione

NRñſio de

in fiutiue ſpein bit demoͤſtra

neürbetui
ltivo deſute ſervt beſt
ſcet ſui¶QAuartuͦ puctuz dig
nifelatü erpſuz tüc ſuppond
ſeſiuvtpz inereplistertihpĩ

glẽ qoe pnomẽ demoſtrat
pei ſuppones bis demoſtrad

felati erpſſuʒ:ſupponit ſoli/
ho pre pofſeſſa. Etepli de de⸗
fuatiue ſeixt me afin; mmi
ſppot pme t dz verificani fm
Geſo dSnonſtralini deninatinel
enalet gto ſui imiu ö
ſego Ereplürelatinoderin
ſnegen ſuuggfini ibilp ſui ſin

1DFiicarißm ſnürelatiunz

l Tenoz. öncipafr ad dadii

Met pziiſt,

oꝛoib egocnno.

legeſtagere. Et ſir ptiapia

4 ſgetes begei ſendes. ib

Aerb

ſhſubſtstinis inofoni⸗ ſup

eens üpponit,

Quarto

begoꝛeumat

( d Dureagiectine,
i mwuldhiiunni Kü
genn iikinn ure nin
richirap aſtihfening
n dida doeſt hiſleterip
nome ſibſtitini rileterimeb
adnectini n pre agſegtine hng Nett
An nwrieſ (Grwincblicrſig anin
Aüverifinn de poi denan it

4

ſe velresoqu el pquib; ſipo ln

1ſros mMos vfitatosg uid deſcidit
Mioncz rocis wt ſuntobliqnibiter
(aſng ſint ſunt iſti oblini bois⸗
me ſe finguls 0Aljſnrobli
4venincunt mn nios ſclos i⸗
õ
Etici igſis Nlantobliqni cken⸗
tino irlt iſtionlini nere ie
ſdi ſmles Biile dlntius
rr. N mne de olf ie utl
Nlriudsiippollitßii ſtüroirt
. 3 tni.er de fn ittein
n a um tur io ſisdbli

De diuiſione ſuppoſitõis

cxxiij.

poſitũ non bñs mõſtrabile ſiue relatiuũ ex reumata: q; ꝑ boc excludũtur aduerbia pure
pᷣſſum: di talr tẽtũ ſit potẽs vificari ſuppo⸗ fincatbegoꝛ eumata: vt ſũt aduerbia negãdi
nit. ¶ Exẽplũ de demõſtratiuo: vt ego curro. a ĩterrogadi.Etiã excludũtur aliq̃ aduerbia

ibi ly ego ſupponit: dʒ ſic vificari: pᷣ ẽ ego.
¶Erẽplũ ð relatiuo:vt ſoꝛ.currit.a ille diſpu
tat:ibi ly ille ſupponit ⁊ dʒ ſic xificari ᷣm re⸗
latiuũ relatũ:vt hᷣ ẽ ſoꝛ.qͥ currit.¶ Scðʒ pun
ctũ ẽ ꝙ nłiũ ꝓnomẽ ðdᷣmõſtratiuũ vł rlatiiuũ
pmitine ſpẽi in ꝓpõe poſitũ bñs ſecũ demõ⸗
ſtrabile:vel relgatinũ expᷣſſũ ſupponit.Rõ eſt
qꝛ nullũ tale ſit aliqͥdvel aliq ex qͥ qdᷣlzʒ tale
ẽ puꝝ ſincathegoꝛeuma.Exẽplũ de ꝓnoĩe de
mõſtratiuo pᷣmitiue ſpẽi.vt ego petrꝰ curro.
ibi ly ego ꝓ nullo ſupponit.Exẽplũ ð ꝓnoĩe

ppmitiue ſpẽi relatiuo:vt galterꝰ currit ⁊ ipſe

quartum

Quintü.

Rñſio ð
ybis 1.
ticipijs.

Rũſio ð
aduer⸗
bijs.

galterqͥ currit mouet᷑.ibi ly ipᷣe:ꝓ nullo ſup
põit.Tertiũ pũctũ. ꝓnoĩa deriuatĩe ſpẽi:
ſiue demõſtratiua: ſiue relatia.duꝰ poſita in
ꝓpõnibꝰ hẽant ſigta ꝓ qbꝰ accipiũt: ſiue bẽ⸗
ant demõſtrabilia: ſiue relatiua relata expᷣſſa

loꝛ vel he

nõ pure ſincathegoꝛeumatavt iſta ſꝑ: nuſqᷓ:
nullibi.⁊ ſiłia ¶ Quineo ðꝛ ad dubiu qꝙ nulla
ↄiunctio pure ↄiunctionalr capta ſupponit.
fiłr nulla ppõ pure pᷣpõnaliter capta ſuppo⸗
nit.Rõ bui eſt:qꝛ talia ſunt ſincatbegoꝛeu⸗
mata:ſʒ tñ ↄiunctio mãliter capta ſupponit:
vt dicẽdo:⁊ ẽ ↄiunctio. Silr pᷣpõ materiałr
capta ſupponit:vt dicendo ad:eſt ppõ. Aliq̃
tñ pᷣpõ nõ pure pᷣpõnalr capta ſupponit:vtly

ex in iſta orone glis glitꝭ non cadit er.ibi ex
ſupponit:a dʒ vᷣificari ᷣm h̊ nomẽ locꝰ. Silr

illa ppõ añ:ſine caſuali poſita ſupponit. et dʒ
yificri ſᷣm boc nomẽ tpᷣs. Sexto ðꝛ pnipa

liter ad dubiũ q; interiectio interiectionalit᷑

capta ſupponit v dicẽdo ve eſt in coꝛde meo
ibi ly ve ſr urbonſ dz ſic verificari. hoc ẽ do⸗
admiratio. Sʒ tñ interiectiones

ſiue nõ ſupponũt.Exẽplũ de demõſtratiuo ð oq̃ ſunt pure ſincathegoꝛeumata ñ ſupponũt:

latiuo deriuatiue ſpẽi:vt h̊ eſt ſuũ vł ſoꝛ.poſ⸗
ſidet ſuũ.¶ Quartũ pũctuʒ ẽ: qñ ꝓnoĩa de⸗
riuatiue ſpẽi nõ hñt demõſtrabile:vel relati⸗
uũ relatũ expᷣſſuʒ tũc ſupponũt ſolũ ꝓ re poſ
ſeſſa:vt pʒ in exẽplis tertij pcti.¶ Quĩtũ pũ
ctü ẽ ꝙ oẽ ꝓnomẽ demõſtratiuũ deriuatiue
ſpei ſupponẽs hñs demõſtrabile vl relatiuũ
relatũ expᷣſſuʒ:ſupponit ſolũ ꝓ poſſeſſoꝛe et
nõ ꝓ re poſſeſſa.Exẽplũ de demõſtratiuo de
riuatiue ſpẽi:vt meꝰ aſinꝰ currit: ibi ly meus
ſuppõit ꝓ me ⁊ dʒ verificari ſᷣm ſuũ pᷣnitiuũ
q; ſx ðᷣmonſtratiuũ deriuatiue ſpẽi ſic poſitũ
eqͥualet gtõ ſui pᷣmitiui.a iõ dʒ ſic xificari hᷣ
eſt ego.Exẽplũ ð relatiuo deriuatiue ſpẽi:vt
ſoꝛ.eqtat ſuũ aſinũ,.ibilv ſuũ ſupponit ꝓ ſoꝛte
⁊ dz Fificari ſᷣm ſuũ relatiuuʒ vt hᷣ eſt ſoꝛtes.
Tertio ðꝛ pᷣncipalr ad dubiũ ꝙ vᷣba ſuppo
nũt vt pʒ ĩ iſtꝭ oꝛoibꝰego curro.Johes currit
LTegẽ eſt agere.Et ſilłr ꝑticipia ſũpta ſine ali⸗
qbꝰ ſubſtatiuis in ofonii ſupponũt: vt ego
ſuʒ legẽs. Johes eſt ſcribes. ibi tã legens qᷓ;
ſcribens ſupponũt. Quarto ðꝛ ad dubiũ ꝙ;
aduerbia pure cathegoꝛeumata in ꝓpõibus

pofita bñtia ſigta:⁊ de eoꝝ ꝓpõnib verifica
bilia ſupponũt vt hodie:heri:hic ⁊ ibi.Et iſta

aduerbia dñt vᷣificari pᷣm noĩa ſubſtãtiua in
modis ſigndi pncipalibꝰ cũ eis ſynonima:vt
hB aduerbiũ hodie:vᷣm h̊ ↄplexũ bodierna di
es vel h̊ dies.Et illud aduerbiũ beri: ſᷣm boc
ↄplerũ beſterna dies.Et illð aduerbiũ h:ſᷣm

riuatiue ſpei:vt h̊ ẽ meũ:h̊ ẽ tuũ.Exẽplũ ð re niſi qũ materialiter accipiuntur.

¶ Dubitat᷑ qrto quõ ſe bñt ſignifi⸗
care⁊ ſupponere.¶ Dr ꝙ ſe bñt ſicut magis
cõe ⁊ minꝰ cõe.ſNã ly ſupponere ẽ minꝰ cõe.
⁊ly ſignigcare ẽ magꝭ cõe Eñ oẽ ſupponere
eſt figre:⁊ tñ non oẽ ſigre ẽ ſupponere:quia
ſupponere ↄuenit ſolũ terĩs in ppõne poſit:⸗
⁊ adhuc non omibꝰ:ſed illis qͥ nc ſe bñt ſicut

Rñfio ð̊

NRñſio 3
lteriecti
onibus.

quõ dif⸗
ferüt ſig⸗
re et ſup/
ponere.

diffinitio ſuppoſitionis explicat. Sʒ ſigni⸗

ficare ↄuenit tã teris in ꝓpoſitione poñntis
qᷓ; extra ꝓpoſitionem poſitis.

AVppõnũ alia ẽ ſuppõ
terioꝝ naturalr ſignifican⸗
tiiu: alia ẽ ſuppõ terioꝝ ad
placitũ ſignificãtiũ. Eñ ter
mini ſolu natalr ſigntes ſic
Rüt ocept vltimati ppꝛie
dicti eennargehez⸗ ĩpꝛope dicta.nec

ſuppõne fipplici: ſʒ qñcũq; ſupponunt tunc
ſupponũt pſonalr.et q ſupponut ꝓ illo vł ꝓ
illis: qꝗð vel qͥ naturalr ⁊ ꝓpe ſient Et de tali
ſuppõne videbit᷑ circa ſuppõeʒ pſonalẽ. Sʒ
ſuppõ terĩ ad placitũ ſigntꝭ ẽ teri ad placitũ
ſignificãs:exñs in ꝓpõne nat?ꝰ accipi ⁊c.ODĩr

— 2

notãter ad placitũ ſigns ad dr̃iam ſupponis
teri naturatr ſignt.¶ Suppõnuʒ terioꝝ ad
placitũ ſignificatiũ. Queda eſt ſuppõ ꝓpꝛia
rioꝝ ad placitũ ſignificãtiũ: ⁊ ga⸗ E ſuppõ
pꝛopꝛia.¶ Suppõ ꝓpꝛia ẽ erinꝰ exñs in p

pone:natus accipi ꝓ illo vel pꝛo illis qð vel

h ↄplexũ iſte locꝰ.Et illud aduerbiuʒz ibi: ᷣm q ad placitũ ſigt ꝓpꝛie de cuiꝰ ſignificati pꝛo

b ↄplexũ ille loc'.¶ Dr notant᷑ pure cſthego noĩe ⁊c.¶ Suppò iĩpꝛopꝛia eſt terinꝰ er
.

ñs in

iij

dĩſio ſup
põnis in
cOi.

Pꝛĩa ſub
diuiſio.

quid ſup
põ ꝓpꝛia

Tractatus mit iin ed
ppõne ad plin ſignificans: nat⸗ accipi ꝓ illo ſ̃m ſuppõneʒ ꝑſonalẽ vel ſimplicẽ. ¶ Suppõ biſaſ ent nnaul
vel ꝓ ill: qʒ vel qᷣ ſigt ĩipꝛopᷣe ð cui? fignifica mixta eſt reriꝰ ↄplexus in ppõne exñs cuius . oleghee gunl ſgn
, g, n, ti, pnoie cc. ¶ Suppõnuũ ipꝛopaꝝ:q̃da ẽ ſup⸗ vna ꝑs accipit materialiter vel ſimpłr. ⁊ alia quid ſupꝰ , cegr ſoli material 4
ſcda ſub⸗ põ ip:opa ãtbonomatica: t qdã ſuppõ ipꝛo pſonałr vł ſimpir: nat? accipi ꝓ ſuo ngnifica põ mirt tiß ſpo dark. Sltd
diuiſio. pꝛia ſynecdotica: 2 qd ſ ippõpꝛopꝛia me⸗ to ⁊c. O ODf noranter cuiꝰ vna ꝑs ⁊c.ad dr̃iam kid gt iizͤfbie zẽ hes i
taapboꝛica. O Suppõ ipꝛopa antbonomatica ſuppõnis non mixte:vt iſte terĩ bõ eſt teri⸗ eſi ha ie ſonaf
quid ſup ẽteri etñs in ꝓpõe ad placitũ ſignificãs na cõis.ibi Hᷣ ↄplerũ.ſ.ly terĩnꝰ hõ ſupponit ſupy- ſte lt naterut iſ⸗ ümöß
po anto⸗ tus accipi pciſe ꝓ illo vł p illis:culvel qbꝰ cõ põne mixta:cũ vna ei ꝑs.ſ.terĩnꝰ accipiat p ſphibiociigit⸗ 1 is.ti
nomati⸗ nenit p excellẽtiã:ð cuinignificatil pnoĩe ⁊c. ſonalr: ⁊ ille terĩnꝰ hõ accipit᷑ materialit᷑ ſiue nia tend ſcöe inpo⸗
c3. Etẽplũ:vt phᷣs negat b:pbᷣs dicit hoc:ibi ille ſimpliciter. Suppoſitionu ſimpliciũ ſiue nõ afer etmate

terinꝰ phs. ſupponit ſolũ ꝓ illo ↄuenit ꝑex⸗ mixtarũ:q̃dã ẽ ſuppõ non mixta material: et qᷓrta ſub/ gcfen e fnpiid ſun⸗
cellentiã. Et talis teriꝰ dʒ xificari de ꝓnoĩe qͥdã ẽ ſi uppõ nõ mixta ſimpler: q̃dã ẽ ſuppõ diuiſio et gleſtii
demonſtrate illð: pꝛo q ſupponit ſũpt? cũ ad nõ mixta pſonal.¶ Suppõ ñ mirxta materiał in ꝓpoſi Mbi u .
ditiõe gti plłis nũeri:dicẽdo h̊ eſt phs ppᷣ oꝝ. eſt teriꝰ erñs in ppõne: nat⸗ accipi pꝛo aliq to pꝛinci ſphonit zit materal; ſ
¶ Sʒ ſuppõ ipꝛopꝛia ſynecdotica ẽ teriꝰ exi⸗ alio a ↄceptu yltimato naturalr ſol ſignifi⸗ palis. lten ſipbo rohoͤeril
qaid ſup ſtens in ꝓpõne ad placitũ ſigns ꝑtẽ alicuius cãte vel ꝓ aliqbus alijs a ↄceptibꝰ vltimatis quid ſup ſcene⸗ daies ſigureẽnom
rei nat accipi toto vel totẽ ð ciuꝰ totiꝰ pꝛo ſolũ naturalr ſignificãtibꝰ qð vel q̃ talis teri Põ mate⸗ mtõis ſimpli teriationu

H noĩe ꝛc. vt coꝛp ſoꝛti fuit b. ibi ille terixcoꝛpꝰ nus ñ ſignificat naturalr ppꝛie: nec ppꝛie ad rialis. ſeeſ do den⸗ S
gatics⸗ ſignificãs ꝑtẽ ſoꝛtꝭ:ſupponit pilla re q̃ẽ ſoꝛ placitũ:de cuiꝰ ſignificati ꝓnoĩe ⁊c.Exẽpluʒ dit ſuppoit mni terialis
tes: ⁊ dʒ vificari h̊ eſt valde fuit ſoꝛtes. Silr vt bõ ẽ nomẽ vocale.ibi ille terinꝰ bõ ſi/ uppo⸗ rulii: lueſuppomateria
qñ teriꝰ ſignificãs totuʒ ſupponit ꝓ ꝑte illiꝰ ait materiałj ꝓ talibꝰ terĩs.ſ.bõ ⁊ hõ⁊ ſilibꝰ u eſtſuppoftionmaleriain 6
totiꝰ:tũc etiã ẽ ſuppõ ĩpꝛopꝛia ſynecdoticavt ⁊ dʒ ſic vificari: eſt ly bomo. Uñ iſta ſuppö⸗ nmurerialis diſcretgeten 8
ðmõſtrãdo cadauer ſi dicat᷑.̊ fuit ſoꝛtes.ibi oĩs vor ſignificatĩa p̃ t ſupponere:large capi 4 ſterſumpt ci pnoie demoſt
ille ieriꝰ ſoꝛtes ſupponit ꝓ ꝑre eiꝰ: cũ ſenſus endo ly vox ſignificatiua:fiue i llavox ſit com ſpejeiuſce calus ci eo. Etep
illiꝰ ꝓpõnis ẽ. ꝑs ſoꝛtꝭ fuit b. Et dz teriꝰ ſup⸗ plerxa:ſue incõplexa: ſiue ppoſitio ſiue nomẽæ d,nome ibiilleterin boſupp⸗
ponẽs vᷣificari de ꝓnoĩe demõſtrãte rẽ ꝓ q̃ ſine vᷣbũ vel cuiuſcũq; ꝑtis or̃onis ſit. ¶ Erxẽ ie rete P vno tali terie lly b
ſupponit:ſiue de ꝓnoĩbꝰ demonſtotib? res plũ de ppoſitione:vt ly bõ currit eſt ppõ vo dlffone ſupponẽ materialr⸗
ꝓ qbꝰ ſupponit ſᷣm nomẽ ꝓpꝛie ſignificans calis.ibi hoc totuʒ hõ currit ſupponit ꝓ tali iimplicis 1pſonalis. Of not⸗
ꝑtẽ: vt dicẽdo:hoc ẽ vel fuit ꝑs ſoꝛtis.¶ Sed ꝓpõne.ſ.bõ currit: ⁊ ſilibus.⁊ dʒ ſicverificari y dfaz ſupponis matenialis cot
ſuppõ ĩpꝛopꝛia metapboꝛica ẽ teri ad plin ſi boc eſt ly bõ currit.¶ Exẽplũ de orf̃one ĩꝑfe⸗ 5 lerulis cois eſt teri ſuppone
gnificans aliq vel ali ꝗ ꝓpꝛie erñs in ꝓpõne cta:vt boĩem currere ẽ vor ↄplexa. ibi boĩeʒ 8 ſumpt jalij ſacicte õ ſin·
id ſut nat aecipi ꝓ ſuo ⁊gnificato vel ſui ſigtis:qð currere ſupponit ꝓ tali ofone imꝑfecta.ſ.ly rt bo eſtnome wocale (
am 5 vel q ſignificat trã ſſũptiue de cuiꝰ ſignifica⸗ boĩem currere ⁊ filibus.Et etiã ꝓ talibꝰ ofo . n Gacad draz ſuppös n
põ meta⸗ ti pnoĩe ec. vt qũ nomẽ Otinẽt ponitꝓ noĩe nibus ꝑfectis bõ currit:bõ currit. Sil vox 8 n araz ſuppdls nn
pboꝛica · otenti: vel ecõuerſo: vt dicẽdo loc? ẽ car:vel qᷓ non vor ſignificatiua.ᷣ ſtricte capiẽdo ly aiul Snpoͦ nutruliicn

Villa pariſieſis ẽ cara.ibi ille teriꝰ locꝰ. ⁊ ſit. vot ſignificatiua bñ ſupponit materialiter: uinutrili deteriatn
ille teri villa ꝑiñẽſis ſupponũt ꝓrebꝰ ↄtenꝰ vt dicẽdo buf eſt nomen. ibi ly buf ſupponit Rla vlis ineria isduſt (Buppöma
tis in talibꝰ locis. Et dñt tales teri vificari ð materialiter ⁊ dʒ ſic verificari.boc eſt ly buf ꝓſuppo-⸗ lngeteri?ſuppones maen

ꝓnoib demõſtrãtibꝰ res ꝓ qͥbus ſupponũt Uñ ꝓ ſuppõne materiali ponit᷑ talis regula ſitiõe ma lome pötfien deſceſus
ᷣm terios ꝓpꝛie ſignificãtes res ↄtetas.ſ.̊ᷣ gnalis. Ois vox ſighificatiua ſiue cõplera ſi teriali. W uplltiue nec copulati. wly

ſunt victualia. Et ſub iſta ſuppõne pñt ↄpꝛe/ uce incomplexa:vel dictio ſcripta: vel ↄcept) lOlerdd deiaz ſipponnis maten
bẽdi oẽs ſuppõnes ĩpꝛopꝛie alie a pᷣdictis ꝓ ad phin ſignificãs:q gſt ſuᷣm reſpectu pᷣdica⸗ 4 Uimtiterſibiſpöt cal ei
pter qs aliq oro e figuratiua. ¶ Alia diuiſio ti ſecũde lpoſitionis: dũmõ non addat᷑ ei ali⸗ eueuullls oflſetffi⸗ ſuppöſtom
teria ſub ſuppõnis iſta. Suppõnũ alia eſt impler vł qua deterlatio q faciat eã ſtare impł velx, W D
diuiſio. ñ mixta:alia mixte.¶ Suppõ ſimplex ſiue ñ ſonaliter:dũmodo ipſa ſitipꝛĩe impõnis vel ñ Ptpſten oͤmateria
mirtz eſt ter incõplex vel oplex in ꝓpõe ſit ſcde ipõnis:tunc ſupponit materialit᷑. Et . 1 innonismnenili nalis⸗
quid ſup evñs cuiꝰvna nõ accipit aliter qᷓ; alia:natꝰ ac etiã ſi terĩnꝰ ſcðᷣe ĩpoſitionis imediate ad⸗ iwiſts diſüctim ne⸗ colker ſi
põnõ mi⸗ cipi ꝓ ſuo ſignificato vltimato:vel ſuo ſigni datur:tũc ſupponit materialiter. Tñ in iſta ſein Eeplien copulaen
xta. fieato non vltimato: vel ſuis ſignificat⸗ vlti⸗ regula ly vot ſignificatĩa capitur large. Exẽæ “ (dinoriterdi böeſn
matis ſiue nõ vltimatis de cui fignificati ꝓ plu de voce completa:vt bomo curri. eſt ofo renialsdetee d cad d,
noieac. ¶ Of notãter cuiꝰ vna ꝑs ⁊ꝛc ad dr̃iax vocalis.Exemplũ de incomplexa: ſit bõ ẽ no 1 lönocofer te Aliepantie
ſuppõnis mixte. q in ſuppõne mirta vnaꝑs men vocale. Unde terminus ſede ĩpõnis ðꝛ ldeterigte indifſoneſung
⁊ccipitur aliter qᷓ alia: q; vna ꝑs accipit᷑ 'm termin⸗ impoſit ad ſignificãdu alios terios retalite vel dlcre (G
ſuppoſitionẽ fſimplicem yel materiale: aalia ⁊ rõne q̊ ſunt ſigui: qͥterĩ non ſunt ↄceptus alennutich
. ſriung ticki
Pofine

ia⸗
. 6 materia⸗
aliſi daurchetihrairai,
materialiũ ⸗ ntum. ⁊ que oſitio mater
nnn nn⸗
fulſa ⁊ di

qdã eſt deſcẽ
Eſus ſufficiẽs: d iens el
ſus. qdã eſt Delcnite ͤne in qus
ſus ce oarguit a0
ſcenſus in qu

ii

af, Es materialr cõi ſitio
De ſuppõne ma fuſa tmñ̃ lternerhhe Barepkltoka⸗ iu no coni
ämõ nõ? 4 fũcti. ¶ Exeẽ riatr ofn
mõ nõ 9 ſub quo gf difücti. ¶Er. teriatr tantuz
es. Di terrog lis ter:ſul ſolũ: vel diñ onit mat dram ſa
