valet oña:ſed a ſuperioꝛi ad inferiꝰ poſita cco
En znſerſott⸗ bene valet ꝛ/fa
Lertia rła talis ẽ. a ꝓpõne affir̃a 2
tia de ita ⁊ ſic ceterꝭ ꝑibꝰad ꝓpõʒ negatiuã ðᷣ Tärtis 16
patio gdu extrẽis ↄuerſis foꝛãlr vʒ ↄnia vt 5
bñ qt.ſoꝛ.ẽ ita foꝛtꝭ fic pło ꝙ pło nõẽ ſoꝛt⸗
oꝛ ſoꝛte.filr a ppõe affiratia de ↄpatĩo ad af⸗
fifatiuã de ita ⁊ ſiẽ reſpectu eoꝛudẽ extrẽoꝝ

.nõ ↄuerſoꝝ ceteris ꝑibꝰvʒ oña:vt bene ſa eqᷣ

ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ boĩe.g ſoꝛ.ẽ ita foꝛt ſicut bõ
vij

Xractatus.

Explicit tractatus de etponibilibus.
¶ eqnitur tractatus de ſophiſmatibus.
Iſo de pꝛopꝛie

tatibꝰpuoꝝ logica terĩ aſinꝰ:patet qꝛ ille teriꝰ aſinꝰ ſupponit re
liũ: pꝛacticãda ſũt ſtricte ⁊ cõiter.ꝗ ſuppõit deterĩate:ↄfuſe tm̃

biſpani:in quo tractat de boc ſigno oĩs.Etvl
terius eſt aduertẽdũ ꝙ boc totũ.Aſinꝰ hoĩs

pdictaappareãt lu teriate:nec ↄfuſe tm̃ qꝛ ſibi imediate pᷣponit
cidioꝛa Et ſit pmũ ſignũ vłe nõ impeditũ:ergo ſupponit ↄfuſe
6 ſopbiſma tale Dĩs diſtributiue. ¶ Sed ꝙ ille terinꝰ boĩs nõ di⸗
.afinus bois currit ſtribuat᷑: pʒ pꝛĩio ſic.q; ſeqͥtur mediate ſignuʒ
— poſito caſu ꝙ ſoꝛ⸗ vle affirmatiuũ. ergo nõ diſtribuit na pʒ au
tes nõ babeat aſinũ: ⁊ ꝙ nullſit aſn q ſit ali ctoꝛitate petri biſpani dicẽtis ꝙ h̊ fignũ oĩs
cui boĩs qn currat: ⁊ ꝙ aſinꝰ filueſter qeſcat ſoli diſtribuit terim ĩmediate ſequẽte: ergo
ꝓbatio. ¶ Pꝛobat᷑ ſophiſma ſic.Iſte aſinus boĩs cur⸗ nõ diſtribuit illũ terim boĩs mediate ſequẽ⸗
rit.⁊ iſte aſinus hoĩs currit.a ſic de ſingulis. tẽ.ꝗ Scðdo ſic. terĩn· cõis nõ diſtribuit in illo
ergo oĩs aſinus hominis currit conſequẽtia ſitua ſigno vniuerlſali affirmatiuo ĩ q põt po
pʒ ꝑ inductionẽ ⁊ añs pʒ ex c?lu. Impꝛobat ni terin? ſingularis ꝓpꝛie cõgrue remanẽ⸗
Impꝛo⸗ ſic bñ ſequitur. Oĩs aſinus boiĩs currit: ergo te ſigno vli vt ptʒ ex dictis petri hiſpani:vbt
batio pꝛi aſinꝰ ſoꝛtis currit.ↄñs eſi falſuz:vi patuit ex Picit ſignuũ oĩs: nõ põt addi terĩo fingu⸗
ma caſu: ergo ⁊ añs.ↄna pʒ ꝑ locũ a toto in qtita lari.Et hoc maxiĩe intelligit dümõ terminus
Secũda. te ſiue pᷣ locũ a ſupioꝛi ad infer cũ diſtribu/ ſingularis ponat᷑ in vno ſitu:in quo ſi terĩnꝰ
tione ſuperioꝛis.¶ Scðᷣo ſic ödictoꝛiũ ſophij còis poneret diſtribueretur Sʒ in ſopbiſma
matis eſt veꝝ:ergo ſophiſma eſt falſum ↄña te loco illius termini boĩs poteſt poni ppꝛie
pʒ ꝑ locũ a dictoꝛijs. Añs pʒ:qr iſta eſt vera ⁊ cõgrue teriĩn ſingularis:vt dicẽdo ols aſi⸗
ſcʒ aſinꝰ bois nõ currit.⁊ eſt ↄtradimoꝛia ſo/ nus ſoꝛtis currit. ¶Tertio ſic ſi ille terminus
phiſmatis. Igit᷑. O ſit vera pʒ q; bñ ſequit. boiĩs diſtribueret᷑:tũc idẽ eſſet dicere.oĩs añ
Aſinꝰ ſoꝛtis nõ currit:ꝗ aſinꝰ boĩs nõ currit nus hois currit: ⁊ cuiuſſibʒ boĩs aſinꝰ currit
tenet ↄña ab inferioꝛi ad ſuꝑiꝰ:ſʒ ans eſt veꝝ ⁊ vna/ p& ſeqret adalia: ⁊ ecõtra qꝛ ꝓpõnes
vt ptʒz ꝑ calum: ↄñs eſt veꝝ. OEt ſi dicat᷑ q ſũt de eiſdẽ terĩs ⁊ eodẽmõ ſt upponẽtib ſe
arguẽdo ab inferioꝛi ad ſuꝑiꝰ ſine diſtributi ſe ↄſequũt᷑.ſʒ iſta ẽ flã ĩ caſu poſito.cuiuſſibʒ
one negatiue:opoꝛtet ponere ↄſtãtia inferi⸗ boĩs aſinꝰ currit:qꝛ bñ ſeq?:cuiuſizʒ hboĩs oĩs
oꝛis. Tũc ſicarguit᷑ bñ ſeqᷣtur. Aſin ſoꝛtꝭ nõ aſinꝰ currit: ⁊ ſoꝛtes ẽ bõ:g ſoꝛt oĩs aſinꝰ cur
currit: æ ſoꝛtes eſt bõ: aſin⸗ boĩs nõ currit rit ↄclufio eſt ffã in caſu poſito ergo aliqᷓ pꝛe
ↄna tz ab inferioꝛi ad ſupiꝰ negatiue cũ con⸗ miſſaꝝ. nõ mioꝛ:ꝗ maioꝛ.⁊ ſi maioꝛ eſt fla:&
ſtãtia infertoꝛis ⁊ ſine diſtributiõe ſuꝑioꝛis: ⁊ iſta oĩs aninus boĩs currit.qð tamen eſt fal
ſed añs eſt verum: ergo ⁊ ↄſequens.quod eſt ſum igit᷑. ¶ Et ſi dicat aliqᷣs eſt rla cõis:p
contradictoꝛiũ ſophiſmatis.Tertio ſic. be/ oĩs terinus qͥ eſt terĩnꝰ cõis determinãs ter
ne ſequitur. oĩs añnus bominis curit aſi⸗ minũ diſtrꝛbutũ eti diſtribui Dĩ illa re
nus filueſter eſt aſiny. ergo aſin ſilueſter cur gula eſt fa. ¶Ag ſophiſina rñder ꝙ; ipʒ ẽ ve
rit. Tenet ↄſia in darij ⁊ concluſio eſt falſa: &̊ rũ vt ſat ꝓbat rõ ante oppoſitũ.Et ad pᷣmã 2
aliqua pᷣmiſiaꝝ. ⁊ nõ minoꝛ. ergo maio::que ſcdᷣam rones pʒ ſontio et dictis circa locu a
eſt ſophiſma.¶ Quarto ſic.bene ſequitur:ois roto in quãtitate. ⁊ eirca locũ ab inferioꝛi ad.
Quarta e aſinus bominis currit:ergo cuiuflibet hoĩis ſuꝑiꝰ.⁊a ſuꝑioꝛi ad inferi q̃liter tenẽt affir⸗
afinus currit. ſed ↄñs eſt falſum. ergo ⁊ añs. matiuvel negatiue. ¶ Sʒ tñ vltra boc circa
ofña pʒ a termino ſtante confuſe ⁊ diſtribnti⸗ iſtas duas rões ꝑvnũ ſpeciale aduertẽqũq
ue ad eundem ſtantem confuſe tm: ceteris pa qñ ſuperius ⁊ inferius ſunt determinatiões
ribus eſt bona ↄña.Qð aũt ↄñs ſit falſum pa alioꝝ terminoꝝ: ⁊ accipiunt᷑ vnica acceptiõe
tet: quia bene ſequitur. Euiuſſibet bominis cũ ſuis determinabilibus.tũc argumẽta non
aſinus currit a ſoꝛtes eſt homo. ergo ſoꝛtie valẽt ab inferioꝛi ad ſuperius negatine: vel
aſinꝰ currit. concſuſio eſt falſa. vt patet er ca⸗ a ſinglari ad inferi affirmatiue.nif totũ 33
ſu.ergo aliqua pꝛemiſſarum non minoꝛ.ergo gregatũ ex deterĩabilia inferioꝛi ſit inferi

maioꝛ:que ſequitur ex ſopbiſmate.

Oisaſinꝰ
bhois cur-
rit⸗

enaſie

oꝓfntatio.

Teriis

¶ Pꝛo ſolutione ſophbiſmat ſuppo Solutio
nunt᷑ dicta de boc ſigno oĩs circa textũ petri ſopbiſma

tis

eſt ſubiectũ ſopbiſmatꝭ?:ꝛ diſtribuit᷑ rõe illiꝰ

q̃dã ſophiſmata vt vel ↄfuſe ⁊ diſtributiue:ſeq non ſupponit de⸗

Summe
notandü.

Obiectio

Solutio

A tom aggregatũ ex eodẽ deterĩabili? ſupe

nus qeſces afin / be
zis e ffff baliq m
ca. ergo maioꝛ qẽ ſopb
ria ſopbiſmat ẽ Fa:
tzp legẽ Zeiax. añs
bois aſin? nõ currit.
ſunt vere:ꝛ Zꝛia ſo
tiua eiuſdẽ ſudi. ⁊ ein
lna te igit ſophiſmma fim̃
ſopbiſmatis ẽ va:erg
pʒ.qꝛ iſta. alicui? boĩ⸗
Detku ẽ clctoꝛia ſophiſim
ſiʒ.· ¶ Quarto fic. bñ ſe
currit:ergo tiñ currẽs
ergo ans. oñapʒ:qꝛ
matiua q erponit gia
lina. tis:e boma ona. Se
ponẽtes e. ¶ Quito
currit. cniuſtz bois aj
currit. oña tz in daran
go aliq pmmiſſari: n.
ſingulares ſunt Pe:
¶ Pꝛo ſolutöe
nenteü ſopbiſma
garter diſtributi. ig
e. Atl. Gni ſoppi
Ultio tüptib⸗ —

cipit App
1 uicaacceptoͤe ci

dſnn in De ſophiſmatibus Folio clv.
debor ſnenie Oin rioꝛi:⁊ niſi ponat᷑ oſtatia aggregati ex deter mitur ꝓ media in mĩoꝛi ꝓpõne qᷓ; ſumebat᷑ ꝓ
ii Eboetptt N ſtin miabili ⁊ ĩ ferioꝛi.Et iõ dʒ ſic argui in ſcda rõ medio in maioꝛi ꝓpõe:q; ly boĩs pᷣciſe ſume⸗
elle 4 ſhbufen boig 4 ne. Aſin?ſoꝛtis ñ currit:⁊ aſinꝰ ſoꝛtꝭ ẽ:g aſinꝰ bat᷑ ꝓ medio in maioꝛi:⁊ h̊ totu aſinꝰ hoĩs ſu
debeſni⸗ e il⸗ boĩs nõ currit.mõ iſta ẽ falſa.Aſin ſoꝛtꝭ eſt: mit᷑ ꝓmedio in mĩoꝛi.¶ Ad ſcðam ðꝛ negan
N det ppontr⸗ cũ ſubᷣm ꝓ nullo ſupponat ex caſu.¶ Ad ter⸗ do ans:⁊ ad ꝓbatioſſẽ eius ðꝛ negãdo ꝙ ille
leſetannreoflſef tiã ðꝛ negãdo ↄnam q; plꝰ ſumit᷑ ꝓ medio in due ↄꝛiãtur:qꝛ ille teriꝰ aſinꝰ in nulla eax di⸗
Eing⸗ dbiineinbont de⸗ maioꝛi q; pᷣdicat᷑ in mĩoꝛi.¶ Ad qrtã ðꝛ negã ſtribuit᷑:qð tñ reqͥrit᷑ ad ↄꝛietatẽ.¶ Ad tertiã
tte dn deßhanff do ↄnñam.⁊ ad ꝓbationẽ ð: ꝙ cetera nõ ſunt ðꝛ negado ſilr ꝙ ille Zdicũt: q; deficit eadem
Ndle gontgſte paria:qꝛ ille gtus hoĩs in ante ſupponit ↄfu⸗ ↄditio.¶ Ad quartã pʒ ſolutio ex regła data

keg⸗ hrm boignin Onn⸗
gonz diii e fng ionnnt
ndiſrion s Ol i

e
Panldletg. nia
ininecigteengld oi

Teno ſefilleternins
micice eſetdicere igai
minſſibzoisafi) arit
laliiterotrae ppones
cogeoſpponerhſ
iiaſipoſto cniuftib
ſeifcuiufz bois ois
dogſon disefin nr
ſupoſtdergoalih e
mior 1fimnoreſtfin

scurrit gdumenetl “

naligshetthatsg
ind cdisdeterminis ter

diſribuift Dilur Sto

õü
ne pofti Kalhiii⸗
retdictisciic loch⸗
arcalocigbiſferſcn⸗

ſe tm̃:vt in ↄñte ↄfuſe ⁊ diſtributiue. .
¶ Aliud ſophiſma.Cuiuſſibʒ hoĩs
afinꝰ currit.poſito cãu ꝙ qͥlʒ hõ bẽat vnũ aſi
nũ currẽtẽ ⁊ alteꝝ qͥeſcẽtẽ.¶ Pꝛobat᷑ ſophiſ⸗
Pꝛobatõ ma.Iſtiꝰ boĩs aſinꝰcurrit ⁊ iſtiꝰpoĩs aſinꝰcur
rit.⁊ ſic de alijs.ergo cuiuſlʒ hoĩs aſinꝰcurrit
ĩpꝛobatõ ¶ Impꝛobat᷑ pꝛio ſic.ex ſophiſmate ſeqͥtur fal
pꝛima. ſum:ergo ſophiſmaẽ falſum. ↄña ptʒ.qꝛ in oi
bõa ↄña: ſi ↄñs ſit falſum añs erit falſũ.Añs
pʒ.qꝛ bñ ſeqͥtur.Euiuſſʒ hoĩs aſinꝰ cnrrit:aſi
nus qᷣeſcẽs ẽ aſinꝰ hoĩs.ꝗ aſinꝰ qͥeſcẽs currit
onßs ẽ fm̃. aliq̃ pᷣmiſſaꝝ.nõ mĩoꝛ:vt notũ ẽ:
Secũda. ergo maioꝛ qͥ ẽ ſophiſma.¶ Scðo ſic.Cõtra⸗
ria ſophiſmatꝭ ẽ vᷣa:ergo ſopbiſma falſũ.ↄña
tʒ ꝑ legẽ dᷣiaꝝ.añs patʒ.qꝛ iſta ẽ ᷣa.Cuiuſiʒ
boĩs aſinꝰ nõ currit.ex q eiꝰ oẽs ſingulares
ſunt vere:⁊ ẽ ia ſophiſmat) cũ ſit vſis nega
tiua eiuſdẽ ſubi.⁊ eiuſdẽ pᷣdicati cũ ſopbiſma

Tertia. te igit᷑ ſophiſma flm̃.¶ Tertio ſic.ↄdictoꝛia

ſopbiſmatis ẽ vᷣa:ergo ſophiſma faluʒ. Añs

pʒ.qꝛ iſta.alicuiꝰ hoĩs aſinꝰ nõ currit eſt vera
⁊ẽ dictoꝛia ſophiſmatꝭ: ergo ſophiſma ẽ fal
Quarta. ſuzʒ. ¶ Quarto ſic.bñ ſeqͥtur cuiuflʒ hoĩs aſinꝰ
currit:ergo tm̃ currẽs ẽ boĩs aſinꝰ oñs ẽ flm̃:
ergo ⁊ ans.ↄña pʒ:qꝛ ab vłi ad excluſiuã affir
matiuã qͥ etponit᷑ gfa alietatꝭ terĩs trãſpoſi⸗
tis:ẽ bona ↄña.Sed ꝙ ↄñs ſit falſum pʒ ꝑ ex᷑
ponẽtes eiꝰ.¶ Quito ſic. cuiuſiʒ boĩs aſinus
currit.cuiuſſʒ hoĩs aſinꝰquieſcit:ergo qͥeſcẽs
currit.oↄña tʒ in darapti.id ↄcluſ ẽ flã: er⸗
go aliq̃ pᷣmiſſarũ:⁊ nõ minoꝛ ex quo oẽs eius
ſingulares ſunt vᷣe: ꝗ̊ maioꝛqͥ ẽ ſophiſma.
¶ 'Pꝛo ſolutiõe ſopiſmatis eſt ad
uertẽdũ ꝙ ſopbiſma eſt mixte qᷓ;titatꝭ.i.vlis
rõe teriĩ diſtributi.aĩdefinita rõe terĩ ñ diſtri

Quinta.

buti. Rñ ĩ ſophiſmate hoĩs aſinꝰẽ ſ i qd to P

Solutio. tũ płibꝰ ſuppõibꝰ ſupponit.nec deterĩatio ac
cipit᷑ vuica acceptõe cũ ſuo deterĩabili. iõ at⸗
tẽdit᷑ qᷓtitas tã ex ꝑte deterĩatiõis qᷓ; ex ꝑte
deterĩabilis.Qualłr aũt terĩ ſophbiſmatis ſup
ponãt pʒ ex ſuppõnibꝰ. Ad ſophiſma rñde
tur ꝙ ipᷣm ẽ verũ: vt oſtẽdit rõ ꝓbãs ipſum.
¶Et ad pᷣmã rõeʒ ðꝛ nagâdo añs:⁊ ad impʒo
bationẽ eiꝰ ðꝛ negãdo ꝙ bñ ſeq̃tur: q:plꝰ iu⸗

de etcluſiuis. ¶ Ad quitã pʒ ſolutio circa ter

tiã figurã. Sequitur aliud ſophiſma.

¶ Aliud ſophiſma.Oiĩis hõvl aſinꝰ
currit.poſito cauq nullꝰ hõ currat:⁊ ꝙ aliqͥs
aſinꝰ currat:puta bꝛunellꝰq Tũc ꝓbat᷑ ſopbiſ
ma:oĩs hõ currit.vł oĩs aſinꝰcurrit:ergo oĩs
bõ vel aſinꝰ currit.tz ↄna a ꝓpõne diſiũctiua
ad ſibi ſynonimã.vel ad ꝓpõnẽ cathegoꝛicã
de diſiuncto ektremo teris eodẽmõ ſupponẽ
tibꝰ ẽ bona ↄña:ſed añs eſt verũ:ergo ⁊ ↄñs.

¶ Scòo ſic. dictoꝛia ſophiſmatꝭ eſt falſa.er⸗

go ſophiſma ẽ veꝝ.añs ptʒ:qꝛ iſta ẽ Zdictoꝛia
ſopbiſmatis.aliqͥs hõ vel nullus aſinꝰ currit.
mõ illa ẽ falſa.vt patz ꝑ caſum poſitũ:ergo ſo
phiſma ẽ veꝝ.¶¶ Impꝛobatur pꝛio ſic: ↄꝛia ſo⸗
phiſmatis eſt vera:ergo ſopbiſma eſt falſum
Añs pałet. qꝛ iſta eſt ↄꝛia ſophiſmatꝭ.oĩs bõ
vel aſinus nõ currit.mõ illa eſt vera:qꝛ ex ip⸗
ſa ĩfertur diſiũctiuavera:qꝛ bñ ſeqtur.oĩs bõ
noõcurrit:vel aſinus nõ currit.ꝗ omis bomo
vel aſin nõ currit.tʒ ↄna ꝑ rlam allegatã in
argumẽto ꝓbãte ſophiſma.¶ Scðdo ſic.ↄdi⸗
ctoꝛia ſophiſmatis ẽ vera: ergo ſophiſma eſt
flm̃.aſñs pʒ:qꝛ iſta ẽ xa. aliqͥs hõ vel aſinꝰ non

currit:cũ ĩferat᷑ er diſiũctiua vera:⁊ ẽ Zdicto

via ſophiſmatis ꝗꝛ eſt ꝑticularꝭ negatiua eiuſ
dem ſubia pᷣti cũ ſophiſmate vli affir̃atiuo.
Tertio ſic.oĩs bõ vel aſinꝰ currit.⁊ oĩs hõẽ
bõ vł afinꝰ:ergo oĩs hõ cur.oↄclo ẽ falſa:ergo
aliqpᷣmaſſarũ nõ mĩoꝛ:ergo maioꝛ:qͥ ẽ ſopbiſ

ma.¶ Pꝛo ſolutione ſopbiſmatis eſt.

¶ Aauertendũ ꝙ illa cõiunctio vel
pᷣt ↄiũgere int᷑ ꝓpões:⁊ ſic ſophiſma eẽt vna
ꝓpõ bypotbetica diſiunctiua vera. a iſtoꝰ ſoo
biſma nõ bẽret ↄꝛtã nec poſſet eſſe pᷣmiſſa
in aliq ſyllo catbegoꝛico.Et iſtoꝰ poſſʒ rñde⸗
ri ad pꝛim rõem lpꝛobãtẽ: negãdo ꝙ babe⸗
at Zꝛiã. ¶ Ad ſcdᷣam ðꝛ ꝙ illa non eſt Zdicto⸗
ria eiꝰ ſed iſta nõ oĩs hõ vel aſinꝰ currit.ꝗ Et
A tertiã ðꝛ ꝙ illa ↄna nõ valet eo maioꝛ ẽ
ꝓpõ bypotetbica diſiunctiua. el illa ↄiun⸗
ctio vel põt ſolum ↄiungere iter terios et ſic

pbiſma eſt pꝛopoſitio catbegoꝛica de diſiun⸗

VI 0)

pꝛobatio

impꝛoba⸗
tio pꝛima

Secũda.

Tertia.
Solutio.

Soluũk
rones p⸗
baͤtes.

Soluũt᷑
rões ĩpꝛo
bantes.

Tractatus

cto ſubo.Et h̊ põt cõtingere adbuc duplłr: eo
ꝙ h̊ totũ diſiũctũ pᷣt diſtribui.⁊ ſic ſenſus ſo⸗
pbiſmatꝭ eſt ꝙ oẽ illð de quo ẽ veꝝ dicere cp
ẽ hõ vel aſinꝰ:de illo etiõ veꝝ ẽ ecere ꝙ cur⸗
rit.⁊ ſic ſophiſma ẽ ꝓpõ vlis falſa vt bñ pꝛo⸗
bãt rões ĩp:obãtes ipm.OEt tũc ad pᷣma rõ⸗
nez pbantẽ ðꝛ negando vltimã ↄñam.qꝛ ille
teri? aſinꝰ ĩ diſiũctiua ſtat deterie: ⁊ ĩ ↄñte
ſtat ↄfuſe ⁊ diſtributiue.¶ Ad ſcdaʒ ðꝛ negã⸗
doꝙ illa ſit dcõꝛia eiꝰ:qꝛ ĩ ſophiſmate vł to
tũ ſubʒ ſtat ↄfuſe ⁊ diſtributiue. ſiłr iſti duo
teri.ſ.hõ ⁊ aſinꝰ.⁊ iõ in eiꝰ Sdictoꝛia ſubm dʒ
ſtare deterĩate.a ſilr illi duo terĩ.ſ.hõ ⁊ aſinꝰ
Del ſolũ vna ꝑs illiꝰ diſiũcti.ſ.ille teriꝰhõ:di
ſtribuit. ⁊ ſic ſophiſmatẽ mixte qᷓtitatꝭ.ſ.vłis
rõe illiꝰ terĩ hõ.⁊ ĩdefinita rõe illiꝰ terĩ aſinꝰ
⁊tũc ſophiſmaẽ veꝝ.⁊ tũc ſenſus eiꝰ ẽ: aliqͥd
qð ẽ aſinꝰ vł oẽ illð qð ẽ hõ cirit: vt etiã bñ
oñdũt rões ꝓbãtes ipᷣm. Et ad pꝛimã rões
ipꝛobãtẽ ðꝛ:ꝙ illa nõ ẽ ↄꝛia eiꝰ:ſed iſta ẽ ↄꝛia
eiꝰ eoꝰ quo põt dari oĩs bõ vel oĩs aſinꝰ non

¶ Pꝛo ſolutione ſopbiſmatis eſt. .
¶ Aduertendũ ꝙ velſopbiſma põt
eſſe vna ꝓpõ bypothetica diſiũctiua:⁊ tũc ẽ
verũ ex q vna ꝑs.ſ.ſcða ẽ vera.q Ad rões im
pꝛobãtes ðꝛ ꝙ ↄñe facte in illis rõnibꝰnõ va
lẽt ↄ iſtũ ſenſũ.ex q ꝓpõ bypothetica nõ põt
eẽ pᷣmiſſa ſylli cathegoꝛici.¶ Sʒ tñ ↄtra iſtũ
ſenſũ ſophiſmat af ſic.qlʒ ꝑs illiꝰdiſiũctiue ẽ
flã:& ipᷣa ẽ flã.de pꝛĩa notũ eſt.ſed de ſcða pʒ:
qꝛ rlm ſude idẽtitatꝭ ſupponit eodẽꝰ ſicut ſuũ
añs:q; loco eiꝰdũ nõ ſit recipꝛocũ lʒ poni añs
eodẽ mõ ſupponẽs:ſicut ſupponebat in ppõ⸗
ne in qua erat añs.vt pʒ ꝑ pe.b. ſenſus ſcðe
ꝑtis eſi:cuiuſſʒ ꝓpõnis cõtradictoꝛia ẽ vera.
mõ h̊ eſt flm:ergo tota diſiũctiua ẽ flã.¶ Ad
boc ðꝛ negãdo.p.h.cũ in boc nullꝰ logicus ſe
cũ ↄueniat.Quis aũt ſit ſenſus ſcðᷣe ꝑtis diſiũ
ctĩe pʒ ex tractatu de ſuppõibꝰrelatiuoꝝ.Alł
ſophiſma põt eẽ ꝓpõ cathegoꝛica de difiũcto
hivo:⁊ tunc ſi totũ diſtribuat᷑ ſophiſma ẽ flm̃
vt bñ oñdũt rõnes ĩpꝛobãtes ipᷣm. cũ ſenſus

currit.¶ Ad ſcdᷣam ſiłr ðꝛ ꝙ illa nõ eſt ↄdicto ſophiſmatis eſt iſte.de quocũq; ẽ verũ dicere
ria ei?:qꝛ ille teriꝰ aſinꝰ in neutra ꝓpõnũ diꝰ ꝙ eſt ꝓpõ vel dictoꝛia ꝓpõnis: de illo verũ
ſtribuit᷑.ſed iſta ẽ Zdictoꝛia eiꝰaliqͥ eiꝰ bõ vł ẽ dicere ꝙ eſt veꝝ.modo ille ſenſus eſt falſus

nullꝰ aſinꝰ currit.¶ Eñ in gdictoꝛijs q̃ ſũt de
copulato extrẽo:vł de diſiũcto extreo q̃lz ꝑs
mat᷑ialis illiꝰcopulati vł diſũcti ſi ſit terĩnus
cõis ſupponẽs dʒ diſtribui in aliq̃ ꝑte ↄdictõ
nis.¶ Ad tertiã ðꝛ negãdo ↄñam:qꝛ nõ obſ⸗

uãtur ↄditiões gñales reqͥſite ad ſylłos.
¶ Aliud ſophbiſma. oĩs ꝓpõ vel eiꝰ

bi actualr oppoſitã gdictoꝛie.

pꝛobatio

impꝛoba
tio pꝛia.

Secũda.
Tertia.

— Quarta.

Idictoꝛia ẽ ᷣa.poſito ꝙ qͥ lʒ ꝓpõ hẽat vnã ſi⸗
Pꝛobatur ſo
pbiſma:qᷓcũq; ꝓpõe demõſtrata veꝝẽ dicere
ꝙ ipᷣa vel eiꝰ õdictoꝛia ẽ vᷣa: ꝗ̊ oĩs ꝓpõ vł eiꝰ
Idictoꝛia ẽ xa. ↄña tenʒ ab eqͥualẽte ad eqͥua
lens. Impꝛobat᷑ ſophiſma.pꝛiĩo fic.omĩs ꝓpõ
vel eiꝰ ↄtradictoꝛia ẽ vera.⁊ nulla ꝓpõ falſa
eſt vera: igit᷑ nulla ꝓpõ falſa eſt pð vel eiꝰ
ↄtradictoꝛia.ↄña pʒ in cameſtres.ſed ↄcluſio
eſt falſa:ꝗ aliqͥ pᷣmiſſaꝝ et nõ minoꝛ: ꝙ maioꝛ
q eſt ſopbiſma.¶ Secũdo ſic. Oĩs ꝓpovel ei
contradictoꝛia eſt vera.⁊ oĩs ꝓpõ vel eius cõ
tradictoꝛia: ergo oĩs ꝓpõ eſt vera.ↄcluſio eſt
falſa: aliqua pᷣmiſſarum: ⁊ non minoꝛ: ꝗ̊ ma
ioꝛ qͥ eſtſophiſma.¶Tertio ſic.oĩs ꝓpõ vł eiꝰ
dictoꝛia ẽ vera: ⁊ oĩs ꝓpõ vel eiꝰ Idictoꝛia
eſt falſa.ergo falſum ẽ veꝝ.ↄcloẽ flã. aliq̃
pᷣmiſſarũ nõ minoꝛ:ꝗ maioꝛ queẽ ſopbiſmo.
¶Quarto.oĩs ꝓpõ vel eiꝰ ↄtradictoꝛia ẽ xᷣa.
ergo tm̃ veꝝ eſt ꝓpõ vel e ↄtradictoꝛia.ↄñs
eſt flm̃:ergo ⁊ ans.ↄña patz ab vli ad excluſi⸗
uam exponibilẽ gr̃a alietatis terĩs trãſpoñtꝭ

cã de ꝓpõne falſa verũ ſit dicere ꝙẽ ꝓpõ vł
dictoꝛia ꝓpõnis:⁊ tñ de ipᷣa nõ ẽveꝝ dicere
ꝙ; ẽ vera. Ad rõem ꝓbantẽ ðꝛ negãdo ↄñam
⁊alteriꝰ negat᷑ ꝙ ille ꝓpõnes eqͥualeãt capiẽ
do ſopbiſna ſᷣm ſenſũ iam expoſitũ. Sʒ ſi ſo⸗
lũ ille terĩnus ppõ diſtribuat᷑.tunc ſopbiſma
eſt mixte qᷓtitatis.ſ.vlis rõne ly ꝓpõ:⁊ ĩdefi
nita rõe ly eiꝰ ↄtradictoꝛia:⁊ tunc ſophiſma ẽ
veꝝ.Et ad tres pꝛimas rõnes ĩpꝛobãtes ptʒ
ſolutio ex qrto tractatu.cũ ibi ſꝑ deficiat aliq̃
ↄditionũ requiſitaꝝ ad bonũ ſyllin: vt ptz in⸗
ſpiciẽti rões ſophiſmatis ⁊ ↄditiões reqͥſitas
¶ Ad quartã pʒ ſolutio in capitulo de excluſi
uis:cũ illa rła ſolũ intelligit᷑ dũ tale ſubᷣm cõ⸗
plete diſti ꝛbuat᷑ m in iſto ſenſu pᷣciſe ly ꝓpo
ſitio diſtribuit᷑:q tñ nõ ẽ totale ſubm ſopbiſ
matis.Et ſicut dictum eſt de iſtꝭ duob? ſopbiſ
matibꝰ vltimis.iticendũ eſt de iſtis ꝓpõ⸗
mbus.¶Oẽ rõnale vel irrõnale eſt bõ. Om̃e
ſedens vel non ſedens:eſt ſedens.Oẽ album
vel nig ũ eſt nigrũ.Oĩs ꝓpõ vel eius ↄtradi
ctoꝛia eſt falſa.

Alið ſophiſma.Oiĩia vera ⁊ falſa
ſunt oppoſita:poſito qlʒ ꝓpõ hẽat vnã op⸗
poſita. I¶ Pꝛobat᷑ ſopbiſma.iſta xa ⁊ aliq fal⸗
ſa ſũt oppoſita ⁊ nõ ſunt aliq va qͥn ipſa et ali
qua falſa ſint oppoſita.ergo omĩavera ⁊ falſa
ſunt qypoſita.¶ Impꝛobat᷑ fic.oĩa vᷣa et falſa
ſunt oppoſita/ iſte ꝓpõnes bomo eſt aimal

Solutio
ſophbiſma

Obiectio

Solutio

ꝓpõnes

bñ notan

*

pꝛobatio i

impꝛoba⸗
tio pꝛiq,

cere g ſunt vera t falſa
ꝗ ſunt oppofita mõ bo⸗
lleteni ver diſtribwa
yen vt pʒ groez pbam
cſtqp oia illa de qb eſt
deillis ven eſt dicere g
ponuntur. Et ad pmã:
ſolutio et dictis circap
yvna conditio ſcz ſcða ad
Aaſcdam dꝛ negando
nẽ ei ðꝛ ülla oña ſole
curſus ſeoꝛſum ouenit
¶ Aliud ſopbiſma
currüt. ſuppoſſtoq qlz
tos afinos ſoluz vn aſi
ſopbiſina. ſoꝛtes tafin⸗
currut. vfic de alis:erg
curruͦt. Inpꝛobat ſoph
matis eſtyeraergo ſo
Rotraria ſophiſſnatis
aſin no currͦt. t illa vD

8 ultige
Ncpehſon
dn nüuni
eihe s

„eper (J,.
wrildiie in Ilute

1d dſpor nibnnh 99 pbinn

tmn pponis deſloeñ
nozlle ſenſiseſtſalſis
en ſtlere ge ghi ſt
imde in noͤeher diene
pbamẽ de negico oin
e onesettleit anii
Gumerpofti Gfſor
ifnbwur, unc ſopbiſu
ſrone y po ticeſi
rint tune ſopbiſinae
gtönes ihrodaͤtesptz
cibiſidekieinli
Adoni fſlhn Ktzin⸗
mis4 9Mities edſins
voincapinlo deetllft
religi dütleſthnch
iniſo ſenuöeleloo
jndetotieſubn ſobt

metdei/ duobſſppiſ pres

Rernti etdeiſtis d0, Nnnen

celtrönale tbo⸗ Hie ge
narſſeleng iabin
Dis dv e els hhncl

8

De ſophiſmatibus

clvt.

deus eſt. bõ eſt aſinꝰ. a lignũ eſt lapis:ſũt vᷣe ↄña eſt in darij:⁊ ↄcluſio eſt falſa ergo aliqua

⁊ falſe:ergo ille ſunt oppoſite.ↄna tenet ĩ da pꝛemiſſaꝝ:non minoꝛ: ergo maioꝛ que eſt ſo
rij.⁊ ↄclo eſt falſa:ergo aliqua pꝛemiſſaꝝ⁊ nõ pbiſma. Pꝛo ſolutioneſophiſmatis eſt.

Secũda· minoꝛ:ergo maioꝛ qͥ eſt ſopbiſma.¶ Scðo ſic ¶ Aduertẽdũ ꝙ ſi ſophiſma ſitppõ

oĩa vxa a falſa ſunt oppoſita:ergo oĩa vᷣa ſunt
oppoſita.ↄñs eſt falſum: ergo ⁊ añs qð eſt ſo

pbiſma. ↄna patet:qꝛ ĩ ſili bene ſeqͥtur.boĩes

Solutio

⁊ aſini currũt:ergo hoĩes currũt.Silia argu
menta argumẽtis factis in pꝛioꝛi ſopbiſma⸗
te pñt hic fieri que cauſa bꝛeuitatis omittun
tur. ¶ Pꝛo ſolutione ſopbiſmatis eſft.
¶ Aduertẽdũ ꝙ ſophiſma vl põt eſ
ſe ꝓpõ bypotetica copulatiua affirmatiua.
ſic eſt fim̃:vt pʒ ꝑ rõnẽ impꝛobãtẽ ipᷣm.⁊ tũc
ſenſus ſophiſmat? eſt.oĩa vera ſunt oppoſita
2 falſa ſunt oppoſita cuiꝰ copulatiue pᷣma ꝑs
eſt falia.Et ad ꝓbationẽ ðꝛ negãdo ↄñam qꝛ
ĩductio nõ vʒ niſi ad ĩferẽdũ ꝓpõeʒ cathego
ricã vlłeʒ:.cuiuſmodi nõ eſt ſophiſma ĩ pᷣdicto
ſẽſu. Nel ſophiſma põt eſſe ꝓpõ de copulato
ſubo.Et h̊ põt cõtĩgere dupłr. Uno mõ q; to
tũ copulatũ diſtribuat᷑.⁊ tũc ſophiſma eſt fał
ſum. vt bene ꝓbãt rões impꝛobãtes ip[ʒ ⁊ tũc
ſenſus ſophiſmatis eſt. De qbuſcũq; veꝝ ẽ di
cere ꝙ ſunt vera⁊ falſa de illis veꝝ eſt dicere
ꝙ ſunt oppoſita mõ boc eſt flm̃.Alio q; ſolũ
ille teriꝰ veꝝ diſtribuat᷑: ⁊ tunc ſopbiſma eſt
veꝝ:vt pʒ ꝑrrõeʒ ꝓbantẽ ipᷣm.Et ſenſus eius
eſt:qꝙ oia illa de qbꝰ eſt veꝝ dicere ꝙ ſunt vᷣa
de illis veꝝ eſt dicere ip̃a ⁊ aliqua falſa op
ponuntur.Et ad pᷣmã rõnem impꝛobantẽ pʒ
ſolutio ex dictis circa pꝛimã figurã q; deficit
vna conditio ſcʒ ſcðᷣa ad bonũ:ſvlłm reqͥſita.
¶ Ad ſcdᷣam ðꝛ negando ↄñam.Et ad ꝓbatio
nẽ eiꝰðꝛ ꝙ illa ↄna ſolũ eſt materialis ex quo
curſus ſeoꝛſum ↄuenit hoĩbus ⁊ aſinis.

¶ Aliud ſophbiſma. Oĩs bõ ⁊ aſinꝰ.

currũt.ſuppoſito ꝙ qͥlʒ bõ currat ⁊ ꝙ int᷑ mul
tos aſinos ſoluʒ vnꝰ aſinꝰ currat.Tunc ꝓbat᷑
ſopbiſma.ſoꝛtes ⁊ aſinꝰ urrũt plto ⁊ añnus
currũt.a⁊ ſic de alijs:ergo oĩs bomo ⁊ aſinus

impꝛoba⸗ currũt. Inpꝛobat᷑ ſopbiſma ſic: Sꝛia ſopbilſ⸗
tio pꝛima matis eſtvera:ergo ſophiſma eſt flm̃. Añs pʒ

qꝛ ↄtraria ſophiſmatis videt᷑ eſſe iſta:oĩs bõ
⁊ aſinꝰ nõ currũt.a illa vr̃ eſſe vera:qꝛ ſoꝛtes
⁊à aſinꝰ nõ currũt.⁊ nõ ẽ aliqͥs hõ qͥn Fe Tafi⸗
nus nõ currãt:ergo oĩs bõ ⁊ aſinꝰ nò currũt.
¶ Scðdo ſic. ↄtradictoꝛiũ ſophiſmatꝭ eſt verũ

Secũda. ergo ſopbiſma eſt falſum. ans pʒ de.iſta ꝓpõe

tertia

ſcʒ aliquis hbõ ⁊ aſinꝰ nõ currũt que eſt vᷣa:vt

notũ eſt:ergo ↄtradictoꝛia eiꝰ que eſt ſophbiſ oictũ ẽ de iſto ſophiſmate:

ma eſt falſa.Lertio ſic.oĩs homo ⁊ aſinꝰ cur⸗

copulatiua tunc eodẽ mõ reſpõdẽdum eſt ad
ipſuʒ ſicut .a pᷣcedens Et ſilr ſi ſit ppõ cathbe
goꝛica de copulato ſubo:⁊ ita ꝙꝙ totum copu⸗
latũ diſtribuat᷑:ſʒ ſi ſolũ ille teriꝰ hõ diſtribu⸗
eret᷑:tũc ſopbiſma eſſet veꝝ⁊ ſenſus eius.eẽt
q omne illnd de quo eſt verum dicere ꝙ eſt
bomo:eſt illud de quo eſt verũ dicere ꝙ ipᷣm
⁊ aſinus currũt.¶ Et ad pꝛimã rationem im⸗

pꝛobanteʒ ðꝛ ꝙ illa nõ eſt ↄtraria eiꝰ:ſed iſta

oĩs hõ ⁊ oĩs aſinꝰ nõ currùt:mõ illa ẽ flã.Ad
ſcðdaʒ ðꝛ ↄſfilr ꝙ illa nõ eſt ↄtradictoꝛia eiꝰ:ſʒ
iſta aliqͥs bõ ⁊ oĩs aſinꝰ nõ currũt.¶ Adterti
am pʒ ſolutio ex dictis in quarto tractatu:qꝛ
nõ obſeruat᷑ ſcdðᷣa cõditio ad ſylin requiſita.

¶ Aliud ſophiſma.oẽ falſuʒ ſiẽ im⸗
poſſibile nõ eſt veꝝ.¶ ᷑Pꝛobat᷑ pꝛimo ſic.ſi oẽ
falſũ eſt ĩpoſſibile:oẽ fim̃ nõ eſt veꝝ:ergo oẽ

flã ſi eſt impoſſibilis:g iſta ppõ deꝰ eſt nõ eſt
vera.¶ Pꝛo ſolutione ſophbiſmatis eff.

¶ Asuertẽdũ ꝙ ſophiſma põt eſſe

vna ↄditõnalis.⁊ ſic ſenſus eiꝰ eſt.ſi oẽ fm̃ ẽ

ĩpoſſibile:oẽ fim̃ nõ eſt veꝝ.⁊ boc mõ ðꝛ ꝙe ſo

pbiſia eſt veꝝ:vt ꝓbat rõ ꝓbans ipᷣm. Et ad

rõnẽ ĩpꝛobãtẽ ðꝛ negãdo ↄnaʒ: qꝛ maioꝛ eſt

vna ↄditionał:mõ ↄditionał nõ põt eſſe pꝛe⸗

miſſa in ſylło catbegoꝛico. Ałſophiſma pot

eſſe ppõ cꝗtbegoꝛica de ↄditionato ſudo:a
duplr vno ꝙ htotũ diſtribuat᷑.ſ.fſim̃ ſiẽ ĩpoſ

ẽ dicẽ ꝙ ẽ flm̃ ſi ẽ ipoſſibile ẽ illð de q ẽ verũ
dicẽ ꝙ nõ ẽ wꝝ ĩ illo ſẽſu ſopbiſma ẽ flm̃vt
bñ oñdit rõ ĩ ꝓbãs ipʒʒ.Et ad rõeʒ ꝓbãtẽ ne⸗
gãdo Maʒ q; ille ꝓpões nõ eqͥnalẽt nec ſunt
ſynonie ſi capiat᷑ ↄns ĩ ſeſu cathegoꝛico: ⁊ vt
ſit ꝓpõ catbegoꝛica de ↄditiõato ĩubo Alioꝰ
ꝙ ſolũ ille teriꝰ flm̃ diſtribuat᷑.⁊ tũc ſenſꝰ ſo
pbiſmat ẽ iſte. oẽ illð de q veꝝ dicẽ ip̃ʒʒ ẽ
ſim̃ ſi ẽ ĩpoſſibile de illo ẽveꝝ dicẽ ꝙ ipʒ nõẽ
veꝝ.⁊ in illo ſẽſu ſophiſma equalʒ vni ↄditio
nali.⁊ ẽ veꝝ:vt oñdit rõ ꝓbãs ipʒʒ.⁊ ad rõem

ipꝛobãtẽ ip[ʒ pʒ ſolutio ex q̃rto tractatu.cum ppõnes
yllz reqſita. Et ſic bene no⸗
tnEde iſto ſophiſimate: ita d cẽduͦ ẽ de iſt tande
ꝓpõibꝰ.oẽ aĩal ſi ẽ ſors dr a plone.oẽ aĩal ſi

ibi deſiciat q̃rta ↄditio ad ſylłʒ reqͥſta. Et ſiẽ

runt:ſed ſoꝛtes ⁊ aſinꝰ quieſcens ſunt bomo & rõale nõ ẽ irrõnale. Sitr oẽ aĩalſi nõ ẽ aial

2 aſinꝰ:ergo ſoꝛtes ⁊ aſinꝰ quieſcens gurront eſt nõ bõ:⁊ ſic de ↄſimilibꝰ.

v iiiʒ

Solutio

flim̃ ſi eſt ipoſſibile nõ ẽ veꝝ:ↄña tenet ab eqͥ pꝛobatio
ualẽte ad eqͥualẽs. Impꝛobat᷑ fic.oẽ flm̃ ſi impꝛoba
oeſt ipoſſibile nõ eſt veꝝ:⁊t iſta ppõ:deꝰ eſt:eſt tio

Solutio

ſibile.⁊ tũc ſẽſꝰ ſopbiſ.ẽ iſte.oẽ illð de qᷓ vernp

Solutio

pꝛobatio

impꝛoba⸗

Solutio

Pꝛobatõ

impꝛoba⸗
tio pꝛii

Tr.
pꝛobatio ¶ Alið ſophiſma.oĩs bomo habẽs ma eſt vna ꝓpoſitio de p̃terito q̃ nũqᷓ; babuit

equum equitat illũ:poſito caſu ꝙ quilʒ bõ ba
beat duos equos:quoꝝ vnũ equitat ⁊ alium

impꝛoba⸗ non.¶ ᷑Pꝛobatur ſophiſma Iſte bõ hſis equũ

equitat illũ.⁊ ille bomo babens equũ eqᷣtat
illuzʒ. ⁊ ſic de alus:ergo olis bombñs equuʒ

equitat illũ.¶ Impꝛobat᷑ ſophiſma ſic Cõtra

dictoꝛia ſophiſmatis eſtvera: ergo ſophiſma
eſt falſum. añs patet:q; iſta eſt vexa.aliqͥs bõ
babens equum nõ equitat illũ.⁊ eſt cõtradi⸗
ctoꝛia ſophiſmatis:ergo ſophiſma eſt falſum
Maioꝛ patet:q;ꝛ aliqs bomo babens equum
qeſcẽtẽ nõ eqͥtat illũ.⁊ bõ bñs equũ qeſcentẽ
eſt bomo babens equus: ergo bõ bñis equuʒ
non equitat illum. ↄña patet ab inferioꝛi ad
ſuperius cum conſtantia inferioꝛis. Pꝛo ſo
lutione ſopbiſmatis ſupponuntur illa que di
cta ſunt in tractatu de ſuppõnibus relatinoꝝ
grãmaticaliũ ¶ Ad ſophbiſma u ſpondetur ꝙ
ipſum eſt verum: vt oſtendit ratio ꝓbans ipᷣʒʒ
Et ad rationẽ impꝛobantem ðꝛ negando con
ſequentiam: quia ibi committitur fallacia cõ
ſequentis et quo illud relatiuũ illũ in antece

dẽte ſolũ diſtribuit᷑ pꝛo equis quieſcentibꝰ qͥ;

babentur ab boĩe.⁊ in ↄſequẽte diſtribuitur
poibus equis qui babentur ab bomine
¶ Aliud ſopbiſma.oĩs bõ e& aial:
⁊ aſinus ſuus currit:poſito caſu q; cuiuſiʒ bo⸗
minis aſin currat. ¶ Pꝛobatur ſopbiſma fic.
Ois pꝛopoſitio bypotetica copulatiua cuius
vtraq; ꝑs pꝛincipalis eſt vera.eſt vera:ſed ſo⸗
pbiſma eſt bhmõi.ergo ſophiſma ẽ veꝝ.¶ Im⸗
pꝛobatur ſic.ſophiſma equiualet iſti pꝛopoſi⸗
tioni.Ois bomo eſt aĩal: æ aſinus cuiuſlibet
bominis currit.ſed iſta eſt ſalſa ergo ⁊ ſopbiſ
ma. Q Ad ſophiſma reſpõdetur ꝙ im eſt ve⸗
rum.vt oſtendit rõ pꝛobans ipᷣm. Et ad rõnẽ
impꝛobãtem ðꝛ negãdo qſophiſma equalet
tali pꝛopoſitioni: quia illud relatiuũ ſuus nõ
ſupponit cõſuſe ⁊ diſtributiue:ſed deriate.
ex quo in alia cathegoꝛica qᷓ; ſit catbegoꝛica
ſui añtis:ponatur in qua ſi terinꝰ abſolutus
ſupponens poneret᷑ ſupponeret deterĩate.et
ſic ſophiſma equiualet iſti ꝓponi. oĩs bomo
eſt aial. ⁊aſinus boĩs qᷣ eſt aial currit.

¶ Aliud ſophiſma.albũ fu it ſoꝛtes
poſito caſu ꝙ ſoꝛtes nũc pꝛĩo ſit albꝰ ⁊ ꝙ ſoꝛ⸗
tes fuit ante per totũ tẽpus ſuũ niger. ¶ Pꝛo
batur ſopbiſma ſic.illud qð eſt iam albũ fuit
ſoꝛtes: ergo albuʒ fuit ſoꝛtes.tenetↄna a n
na amplo ad amplũ ſene diſtributõe ampli affir

matiue. Jnnpꝛobatur ſie ſ. opbiſma. Sopbiſ bil cleeta

gctatus.

aliquã de pꝛeſenti ver:ergo ipſum eſt falſũ
Añs patet:qꝛ ſi haberet aliquã marime eſſet
iſta. albuz eſt ſoꝛtes:ſed illa nũqᷓ; fuit vera.vt
patet per caſum.igitur.¶ Scðo ſic.ſophiſma
nullã babz ſingularẽ verã:ergo ſophiſma eſt
falſuz. ans patet q; ſi baberet aliquã maxime
eſſet iſta.hoc album fuit ſoꝛtes demõſtrando

Secũda.

ſoꝛtem:ſed boc nõ.q; ex illa ſeqᷣtur falſuz. igf

Quod ſequat᷑ falſum patet: nam bene ſeqͥtur
boc album fuit ſoꝛtes ⁊ hoc nigrũ fuit ſoꝛtes
ergo boc nigrũ fuit h̊ albũ.ↄciuſio eſt falſa
aliqua pꝛemiſſaꝝ.nõ mioꝛ: ergo maioꝛ.⁊ ↄna
tenet per ſyllm expoſitoꝛium. ¶ Tertio ſic al
bum incipit eſſe ſoꝛtes.ergo nullũ albũ fuit
ſoꝛtes:ↄña tenet ab exponibili ab erponẽteʒ

Tertis

et añs pʒ:q; album nũc eſt ſoꝛtes ⁊ immedia⸗⸗

te ante nõ erat ſoꝛtes: ergo albũ incipit eſſe
ſoꝛtes. Quarto ſic.ᷣdictoꝛium ſophiſmat eſt
veꝝ:ergo ſophiſma eſt falſuʒ. añs pʒ:qꝛ aliqͥd
differẽs ab albo fuit ſoꝛtes:ergo nullũ albuʒ
Suit ſoꝛtes.tenet ↄña ab exponibili ad expo⸗
nentẽ.⁊ añs patet:hoc fuit ſoꝛtes ⁊ h̊ fuit ali⸗
quid differens ab albo:ergo aliqͥd ab albo fu
it ſoꝛtes.tenet ↄña ꝑ ſyllin expoſitoꝛiũ Pꝛo
ſolutione ſopbiſmatꝭ ſupponit᷑ ex tractatu de
ampliationibus:quomõ terminꝰ reſpectux⸗
bi pꝛeteriti tempoꝛis ampliat᷑ ⁊ quõ ꝓpõnes
de pꝛeterito ⁊ de futuro:a⁊ de alijs teris am⸗
pliatiuis qᷓ ſunt de ſubis ↄnotatiuis debeant
poni ineſſe ex tractatu de appellationibus.
¶Ad ſopbiſma reſpõdetur ꝙ ipᷣm eſt veꝝ vt

patet ꝑ rõnem ꝓbantem ipᷣm.O Et ad pᷣmam

ronem impꝛobãtem patet ſolutio ex regulis

datis in tractatu de appellationibꝰ qualr ꝓ⸗

poſitio de pꝛeterito debeat poni ineſſe ſi fue

rit de ſubiecto cõnotatiuo.¶ Ad ſcdᷣaʒ ðꝛ ne⸗

gãdo añs.⁊ ad ꝓbationẽ ðꝛ ꝙ ille ſylłs expo
ſitoꝛiꝰ nõ valet:qꝛ ibi af ab amplo ad nonam
plũ ſine ↄſaãtia nõ ꝓnpli.reſpectu illius terĩ
boc albũ.¶ Ad tertiã ðꝛ ↄcedẽdo añs ⁊ negã
do ↄñam:quõ aũt añs dʒ exponi dictuʒ eſt in
tractatu de exponiilibꝰ.¶ Ad quartã ðꝛ ne⸗
gando añs.Et ad ꝓbationẽ ðꝛ ꝙ ille ſyllogii
mus expoſitoꝛius nõ valet:q; ibi af anõ am⸗/
plo ad ꝗmplum cum diſtributione ampli ex ꝑ
te illiutermini albo.qꝛ ille terminꝰ albo di

Quarta.

Solutio

ſtribuitur in minoꝛi pꝛo albis pꝛeteritis tan-
tum ⁊ in concluſione diſtribuitur tam pꝛo p

teritis qᷓ; pꝛo pꝛeſentibus

5 ¶Aluid ſophiſma. Oẽ creãs de ne

ceſſitate eſt deus poſito caſu ꝙ deus iam ni⸗
nulla res poſſit creare niſi deus

V pꝛobat
nina hejde neceſllate 4
goẽſopbilma ee
ſcoecreũs de net

tate eſt crean
aſttr (Te
neeſt de goe cre⸗
is qo eſt ſopbiſm
Nuon Tas go lin
ampli ci diſtributio
oẽ ilud qo neceſſari
necefſario eſt illud
cſ. oclo eſtflug aliq̃
maioꝛ q ſopbiſima.
tis ſupponunt illa q
ampliationib. Adſ⸗
rü. Et ad pᷣmã rõnen
gado ofam. Et ad
puertit:ſed dʒ ſic cõ⸗
tereſt creãs. ¶ Ad ſe
gutur: quia ille mod
a ouerſio mõ ppoſ
uertik in vnã de nece
ſibili. iõ dʒ ſic inker
liter eſt creans. ¶Ae
n ibiarguit abampl
tia nõampli.¶ Ad ꝗn
gibiarguitur abamt
ſantia non amplier p
ans in minoꝛe t concl

¶ Aliud ſophiſn
moꝛtu⸗. ¶Pꝛobaf ali
atio lianis navacktn
Pane nullu viuu eſt moꝛtui
im Vullus bomo eſt mor
oeluſio ꝛ per oñg o⸗
onis eſt lalſum qd eſt
aliquis bomo eſt mo:
no eſt oñ pateta pp
tead ppönem de eſt ſe
cuz dictione diminnen

pkarſe os eſt kalſum

Geich.
Lertis

Goluti⸗

bortpvalittbaboſt
Phlnepoftmiln
pponkertnaande
motermin) eiean,

sampliat :no ppones

tumgtdealis teis ann
nbis notatinsdebennt
n de oppellttonidus,
en g imel ey
miin (Ktalpnan
net ſolutio et tegulis
welarioni gualt ,
cben poriineſeftne
nn Ellcwnn
ne N dleſſs eh
ind nnbumn Golnea
Enplireieauilius ten
li xticoefs teg⸗
iezerpondehzeſi⸗
wlid Anmidind
deri dchilehos
zgler a igi a0
ditrioutionkanh iet

7

impꝛoba/ nullus bomo eſt moꝛtuꝰ. Remiſſe

De ſopbiſmatibus. clvij
batio ¶ Pꝛobat᷑ ſic ſophiſma:hoc qð põt eſſe creãs minoꝛ que eſt ſopbiſma. ¶ Pꝛo ſolutione ſo⸗
piods H eſt deꝰ ⁊ nõ ſunt plura:ergo oẽ phiſmatis eſt. Solutie

creas de neceſſitate eſt de? ¶ Scðo ſic.omne ¶ Sciẽdum ꝙ iſte teriꝰ moꝛtuũ ĩ ſo⸗
illud qð eſt: fuit. erit.vel põt eſſe creãs de ne phiſmate põt capi. Ano modo nomĩal pꝛout
ceſſitate eſt deꝰ g oẽ creans de neceſſitate eſt tm̃ valet ſcen ene pitar tunc ſophiſma eſt
impꝛoba⸗ de ↄña tenet ab eqͥua lẽte ad equalẽs.¶ Im falſum:vt o Edũt rationes impꝛobãtes ipᷣm.
tio pꝛima pꝛobat᷑ fic.oẽ creãs de neceſſitate eſt deus.ꝗ Et ad rationẽ ꝓbãtẽ ipſum ð: negando con⸗
dey de neceſſitate eſt creãs.ↄñs ẽ fim̃: añs ſequentiam:qꝛ arguitur ab ãplo ad nõ ãplum
Secũda. qð ẽ ſophiſma ↄña tenet p ↄuerſionẽ. Scðo affirmatiuea ſine diſtributõe. Alioꝰ põt capi
ſic.oẽ creãs de neceſſitate eſt deꝰꝭ tm̃ de de ly moꝛtuũ ꝑticipialr:⁊ tũc valʒ tm̃ ſicut ̊ com
Tertia neceſſitate eſt creans. ↄñs eſt fim:g ⁊ añs.⁊ plexũ aliqñ deſijt babere vitã: ⁊ ſic ly moꝛtuꝰ
oↄña eſt nota. ¶Tertio ſic.oẽ creãs de neceſſi habet virtutem ampliandi: ⁊ tunc ad ſophiſ⸗
tate eſt deꝰ:g oẽ creãs eſt deus.ↄñs eſt fim̃ ᷣ ma ðꝛ ꝙ ipᷣm eſt verum.OEt ad pꝛimã rationẽ

Quarta ⁊ añs.qð eſt ſophiſma.ↄña tʒ ab amplo ad nõ ĩpꝛobãtẽ ðꝛ ꝙ ↄna eſt bona.licet non ſit ſyllo

amplũ cũ diſtribntione ampli.¶ Quarto ſic. giſtica ⁊ foꝛmalis:q; ibi arguitur a nõ amplo
oẽ illud qð neceſſario eſt de eſt: ſed oẽ creãs ad amplũ cũ diſtributione ex parte mioꝛis ex
neceffſario eſt illud ꝗð eſt deꝰ: ergo oẽ creãs tremitatis:ſed tñ maioꝛ ſe ſola infert oↄcluſio
eſt. ↄclo eſt flã. ꝗ aliq pᷣmiſſaꝝ nõ minoꝛ ergo nem:ſed maioꝛ eſt neganda.ex quo eſt falſa et
maioꝛ qͥ ẽ ſophſſma. ¶ Pꝛo ſolutõe ſopbiſma ſua ↄdictoꝛia e vera.vt patet ex tractatu de

Solutio tis ſupponunt᷑ illa q dicta ſunt in tractatu de ampliationibus. ¶ Ad ſcdᷣam ðꝛ negãdo ↄnaʒ

ampliationibꝰ. Ad ſophiſma ðꝛ ꝙ ipᷣm eſt ve⸗ qꝛ ibi arguitur ab ãplo ad nõ amplu ſine oſtã⸗
rũ.Et ad pᷣmã rõnem impꝛobantẽ dicitur netia nõampli.¶ Ad tertiã ðꝛ negãdo ↄñam:qꝛ
gãdo ↄñam.Et ad ꝓbationẽ ðꝛ ꝙ illa nõ bñ illa nõ dʒ ſic cõuerti:ſed ſic:ergo aliquid qð ẽ
ↄuertit᷑:ſed dʒ ſic cõnerti:ergo deꝰ poſſibili⸗ moꝛtuũ eſt vł fuit bomo. Ad quartã dicitur
ter eſt creãs. ¶ Ad ſcdᷣazʒ ðꝛ q; ibi nõ bene ar- negãdo ↄñam:qꝛ af̃ ãplo ad non ampluz ex ꝑ
guitur:quia ille modus arguendi ðꝛ eſſe que te minoꝛis extremitatis ſine diſtributione ã
aserſio mõ pontis de Heteſſari nõ o pli ⁊ ſine gſtãtia ñ apli. L
uertit᷑ in vnã de neceſſario:ſed in vnã de po ZIIsX P, 4, L , F „I,5
ſibili.⁊ iõ dʒ ſic inferri:ergo tm̃ deus poſſibi⸗ ¶ Alið ſophiſina. Albũ pot eẽ nigꝝ Pꝛobatõ
liter eſt creans. ¶ Ad tertiã ðꝛ negãdo ↄnaʒ O¶ Pꝛobatur ſic. H pᷣt eẽ nigꝝ.⁊ boc eſt album. impꝛoba⸗
qꝛ ibi arguit᷑ ab amplo ad nõ amplũ fine ↄſtã ergo album poteſt eſſe nigꝝ. ¶ Impꝛobat ſic tio pꝛima
tia nõ ampli. ¶ Ad quartã ðꝛ negando ↄnam Ois illa ꝓpõ affiratiua ẽ falſa in quav nu dri⸗
qꝛ ibi arguitur ab amplo ad nõ amplũ ſine cõ oꝝꝶ affirat᷑ de reliquo:ſed ſic eſt in ſophiſmate Secũda.
ſtantia non ampli et parte illius termini cre ergo ſophiſmma eſt falſum. ¶ Secundo ſic. ſ (uda.
ans in minoꝛe ⁊ concluſione phiſma equiualet.vel eſt pꝛopoſitio de poſſibi

. nullũ zm de jnſ. *Solutio.
¶ Aliud ſophiſma. aliqs bomo eſt melſ altnakspbecee eitidregtnie
moꝛtuꝰ. ¶ Pꝛobat᷑ aliqs bomo moꝛiebatur g erit nigrum. Ad ſopbiſma reſpõdetur ip
pꝛobatio aliquis bomo eſt moꝛtuus. ¶ Impꝛobatur fic ſum eſt verum: st patet per rationem pbatez
nullũ viuũ eſt moꝛtuũ:⁊ oĩs hõ eſt Auens g ipſum. Et ad pꝛimam rationem impꝛobantez
4 emmſie ſunt ve:ς 8: negadò maiozem: qꝛ pdi trarie vel
Phim⸗ ⁊ ↄcluſio ⁊ per ↄns oppoñitũ ↄdictoꝛiũ ↄcluñ dicrore epont pafngene a girnis
ecũda. onis eſt falſum qð eſt ſopbiſma. ¶ Scðdo ſic. Jlctoꝛ deni manue
liquis b ſt Re lis b dicari de eodem ſubiecto ſingulari ſiugularit
aliquis bomo eſt moꝛtuutergo aliqs bomo tæto mediante copula ãpliatiua. ¶ Adq ſcdam
nõ eſt.ↄña patet:a ꝓpõe de eſt tertio adiacẽ⸗ ð q illa nõ eſt ppoſitio de inefe penes quã
te ad ꝓpõnem de eſt ſcðᷣo adiacẽte negatiue attẽditur veritas ſophiſmatis enes qug
cuʒ dict ione diminuente vel alienantovalet

