ꝓlis eſt illa:q̃ oĩ aut nulli in eẽ ſigat
vt omnis hõ currit.Nullꝰ hõ currit
¶ Lerminꝰ cõis eſt qͥ aptꝰ naꝰ eſt
pꝛedicari de pluribꝰ: vt hõ de ſoꝛte
⁊ de platone ¶ Signa vlia ſunt hbec
oĩs nullus quiibet:meuter:⁊ ſilia.
QCirca bunc textum.
¶ ’otanduʒ eſt pᷣmo bic ↄñr pe.
hi. diuidit ꝓpõnẽ cathegoꝛicã penes qtita
tẽ.¶ Eñ in ꝓpoſito nõ dʒ accipi qtitas ppe

finitione ponit᷑ ꝓpõ cathegoꝛica.loco gñis
ODeinde ðꝛ terminꝰ cõis ad dr̃az ꝓpõis ſin
gularis:cuiꝰ ſubiectũ eſt terminꝰ fingularis
Deinde ðꝛ ſigno vli:ad differentiã ꝑticularꝭ
indefinite:⁊ fingulasis:cuiꝰ ſubm ẽ terminꝰ
cõis ſumptꝰcũ ꝓnoĩe demõſtratiuo pᷣmitiue
ſpẽi.Et ðꝛ explicite ꝓpter tales ꝓpõnes oĩs
bõ eſt aĩal:oĩs hõ eſt riſibilis.in qͥbus expli⸗
cite ⁊ diſtinte põit᷑ terminꝰ cõis:⁊ ſiłr ſignũ
vle.¶ Et ðꝛ ĩplicite.pꝓpt᷑ tales ꝓpõnes. Ni⸗
hil eſt: quodlibet eſt:in qͥbꝰmõ ponit᷑ explici
te ⁊ diſtincte terminꝰ cõis:ſʒ ſolũ ponit᷑ ipli
cite:cũ includat᷑ in illo ſigno. Nibil terminꝰ
dõis.⁊ ĩ illo ſigno qðlibet iſte teriꝰ ens. Et
ðꝛ vel in eiꝰ mẽtali ꝓpt᷑ h̊ ꝙ ſi a imponeret᷑
ad ſiguificãdũ tm̃ ficut oĩs bõ currit:tunc a

ꝓ magnitudine vel extẽſione: ſʒ impꝛopꝛieg eẽt ꝓpõ vlis:⁊ tñ nõ baberet ſubʒ nec pᷣdica
ꝓ ꝙpone cãtbegoꝛica:cuiꝰ ſubm tenet᷑ vli⸗ tũ:ſʒ in er mẽtali ſubijceret᷑ terminꝰ cõis ſi⸗

Declara⸗
ratiodiui
ſionis.

BGufficiẽ
tia

Declarat
diffinitio
pꝛopoſiti
Onis.

ſtetiör ninocen diß
ffimmvechnore icn
ſſeiſonennalinipofnd⸗
ſtesalfonfricüiſti.
ſggiſcnluniſn. Se
fmmrteni fnguln bi
iunetizvr dicidomti⸗
ſores Oiff dreengo ſn⸗
hoies (Oj norit nectit
ſigkri neciite opln in
Püribuget deendoboͤnn
Ninppnagennr iates
Chntwiü ainörehe

„

indscieso rnoſdſo⸗
ſſltermint undustot.
Wn dcti i⸗
nsbomn diuifo debet

„

dogiſta diufo
eiro biſin tertudzi inic
vond cathegoiani fin
Eeerdcs intefnin
et bz iſta diuifio zari
tumembꝛẽ. Dis ppog Olf
ubccöbrelſne ⸗
con vel fingulari. ti
lari:tüc eſt fingularis:
riter. Bi ſitde ſubie⸗
biectü tenet ciͦ figno
ſigno eſt. Indefinita
dit tripliciter:qꝛ vel ſn
eſt ppõ vlis. Bel ciſß
ticularis. Bel cumſi
nöſtratiuum pmitiue
ngularis. De iſtis plu⸗
videbütur in logica.
rto qꝙ bic olequen ee
itione ppõnis vlis: q f⸗
Pꝛopo vlisjeſt pp nͤ
nplicite vel erpicite ⸗
boꝛdinat:ſnbijcitter/
i impedito deterint
ſigni vlis. ¶Jn q dil
atbegoꝛica. loco gnis
5is ad draz Ppos ſin
eſt termin ſingularis
1differenti pticulaf,
rcui ſubm e termin
emöſtratiuo pmmitine
tertales hpones ais
ſibilis in qbus etpi.
nin cois: fiti igen
ktules ppoͤnes ne
aͤb⸗ ðponit expill

„

Declatur
diffinitio

fmini cõ⸗

munis

De ppoſitiõe pꝑticłari ⁊ indefinita.

gno vli determĩat?. ¶ Dicitur notanter non
ĩpedito:ꝑꝑ ꝓpões in qᷣbꝰ ſigno vli pꝛepõit᷑
negatio:vt nõ oĩs hõ currit:nõnull hõ cur⸗
rit:q̃ nõ ſũt vlłes:ſed ꝑticlares.dicitur nota
ter vel aliquo ſupplẽte vicem ſigni vlis ꝑꝑ
tales ꝓpões nõ hõ currit:nõ qͥdã hõ currit:
q̃ ꝓpoſitiones ſũt ãbe vniuerſales:⁊ ĩ vna po
nitur negatio loco ſigni vniuerſalis:⁊ ĩ alia
ponitur hoc totum non quidaʒ

¶ Notandum eſt quarto ꝙ bic ↄñr
Pe.hi. diffinit fminũ cõeʒ. Et debet ſic dif⸗
finitio intelligi. Terminꝰ cõis eſt terminꝰqͥ
ex mõ ſue ĩpoſitõis ſiue fiẽtõis naturaliſ na
tus ẽ pᷣdicari de pluribus vere ⁊ affirmatiue
vniuoce ⁊ diuiſiʒ:mediãte copla de pñti:nõ
ampliata:nec ãpliatina cui nõ repugnat ſup
ponere ꝓ pluribꝰ. Iñ terminus ponitur lo
co gñis:⁊ totũ reſiduũ poit᷑ ad dꝛĩam terĩ ſin
gularꝭ:quia terminus ſingularis bñ pᷣdicat
vere ⁊ affirmatiue de pluribus negatiue.di
cẽdo Soꝛtes nõ ẽ plato. Cicero nõ ẽ plato.
Et etiã ðꝛ vniuoce:qꝛ bñ pᷣdicat᷑ de płibꝰ xe
affirmatiue eqͥuoce dicendo:iſte eſt ſoꝛtes:⁊
iſte ẽ ſoꝛtes:qꝛ alia ĩpoſitõe ĩponit᷑ iſte teriꝰ
ſoꝛtes ad ſignificãdũ iſtũ:alia impoſitiõe ad
ſignificandum iſtum.Et etiam dicitur diui⸗
ſim:qꝛ teriꝰſingular bñ pᷣdicatur de pluribꝰ
ↄiunctiʒ:vt dicẽdo mat᷑ia⁊ foꝛma ſoꝛtis ſunt
ſoꝛtes. Silr dicendo ſoꝛtes ⁊ plato ſunt iſti
hoĩes. Dr notãt᷑ mediãte copla ⁊c.qꝛ terĩꝰ
ſinglariſ mediãte copla ãpliata pᷣt pᷣdicari ð
pluribus:vt dicendo hõ imaginatur ſoꝛtes.
Aſinꝰ ymaginatur ſoꝛtes:⁊ ſic de alijs.O Di
citur notãter cui nõ repugnat ⁊c.ꝓpter ter⸗

minos cõcs pꝛo vno ſolo ſupponẽtes:vt ſũtꝰ

iſti termini mundus:ſol:luna:deus.

¶ Cõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. om
nis bona diuiſio debet eſſe bimẽbꝛis:ſʒ iſta
diuiſio nõ eſt bimẽb?ꝭ cũ fit quadrimẽbꝝ:er
go eſt mala. Scðdo ſic af:bec eſt vlis.Nihil ẽ
⁊ tñ non ſubijcitur terminus cõis ſigno vli
determĩatus:ergo diffinitio eſt mala.¶Ter
tio arguitur ſic:diffinitio termini cõmunis
conuenit alijs a diffinito:ergo diffinitio eſt
mala.añs ptʒ:qꝛ terminus fingularis pꝛedi
catur de pluribus:vt dicendo plato non eſt
ſoꝛtes.guilhermus nõ eſt ſoꝛtes.

„ .
¶ Ad pꝛimum ðꝛ ꝙlʒ omnis bona
diniſio q̃ͥ datur ꝑ membꝛa immediate ſub di tm̃:vt qͥdã:aliqͥs:⁊ ſic de filibꝰ.Alia ſunt ꝑtizʒ

uiſo contenta debeat eſſe bimembꝛis:nõ tñ catbegoꝛeumara ⁊ ꝑtiʒ ſincatbegoꝛeumata

72

Folio viij.

uiſo. ¶Ad ſcdᷣm ðꝛ: ꝙ łʒʒ ibi non ſubijciat᷑ ter
minꝰ cõis ſigno vniuerſali determinat ex⸗
plicite: tñ bñ implicite. ¶ Ad tertiũ dicitur
ꝙ licet terminus ſingularꝭ pᷣdicetur de plu⸗
ribus negatiue:non tamen vere ⁊ affirmati⸗
ue vniuoce ⁊ diuiſim.

¶ Pꝛopoſitio ꝑticularis ẽ illa:in q̃
ſubijcitur terminus cõis ſigno pti⸗
culari determinatus:vt quidam hõ
currit. ¶ Siana pticularia ſunt h̊
qᷓdã:alter:aliqs ⁊ ſiłia. ¶ Pꝛopoſi
tio indefinita eſt illann qua ſubijci⸗
tur terminus cõmunis ſine ſigno:vt
homo currit.

¶ Circa hunc textum.
¶ ’ NMotãdũ eſt pꝛĩo: bhic ↄſequent

pe.hiſ.diffinit ꝓpõnẽ ꝑticularẽ: q̃ diffinitio
dz fic intelligi. Pꝛopõ pticularꝭ eſt ꝓpõ ca⸗
thegoꝛica:in qua ſubũcit᷑ terminꝰcõis:ſigno
pticulari determinatꝰ:cui non pᷣponit᷑ nega
tio:vl aliquo alio ſibi equiualẽti explicite:
vel implicite:vel in eius mẽtali.¶ Uñ ꝓpõ
cabegoꝛica:ponit᷑ loco gñis. Et totũ reſi
duũ ponit᷑ ad dr̃am vlis:indefinite ⁊ ſingula
ris.Et ðꝛ notãter cui nõ pᷣpouitur negatio:
qꝛ ſi ſigno ꝑticulari adderetur negatio:ta⸗
lis ꝓpõ nõ eſſet ꝑticularꝭ:vt nõ qͥdaʒ hõ cur
rit.Et ðꝛ notãter vel aliquo alio fibi eqͥua⸗
lenti:ꝓpter tales ꝓpõnes vt nõ oĩs hõ cur⸗
rit:nõ nullꝰ hõ currit:qꝛ iſte ꝓpõnes ſunt ꝑ⸗
tisulares:⁊ iſta ſigna nõ oĩs:nõ nullꝰ: eqͥua⸗

lẽt ſignis pticularibꝰ.¶ Et ðꝛ explicite: ꝓpt
tales ꝓpõnes:quidam hõ currit:quidam bõ
non currit:aliquis hõ currit.O Deinde dicit᷑

implicite ꝓpt᷑ tales ꝓpõnes aliqͥd eſt: aliqͥd
currit.Et ðꝛ notãter vel in eiꝰ mentali: q;
iſta lr̃a a: ſignificaret tm̃ ſicut aliqͥs bõ cur⸗

rit:tũc eẽt ꝓnõ ꝑticularis:⁊ tñ in ea nõ ſubij

ceret᷑ teriꝰ cõis:nec etplicite nec ĩplicite:cũ
ibi nłlo mõ ſit ſubiectũvocale ſʒ ĩ eiꝰ mẽtali
cui ſipoꝛdinat᷑ talisvox:bñ ſubjceret᷑ termi
nus cõis ſigno ꝑticulari determiuatus.

¶ MNotãdũ eſt ſcðo:ꝙ ſignũ ꝑticula
re eſtillð: qð additũ terĩo cõi:niñ fuerit ĩpe
ditũ:facit ipᷣm terminũ ſtare ꝓ oĩbꝰ ſuis ſig
tis difiũctiue.¶ Uñ ſigna pꝑticularia ſũt du⸗
plicia. Queduʒ ſũt pure ſincathegoꝛeumata

illa q dat ꝑ membꝛa mediate contẽta ſub dii yt aliqͥd:alicubi:aliquotiens: aliqnaliter c.

Quid pꝛo
põ ꝑticu⸗
laris.
Que ſig
ꝑpticlaria.
Quid pꝛo
põ indefi
nita

Declarat᷑
diffinitio
ꝓpõnisꝑ
ticularis.

Quid ſia
gnuzʒ pti⸗
culare ec

q. Putex.,

CTractatus Quintus

Pꝛima. ¶ Iñ ad h̊ ꝙ altqᷓ ꝓpõ ſit ꝑtiełaris quĩq; cõ
ditiones rehrät. Pꝛima ẽ ꝙ tale ſignũ ꝑti
culare debet poni cum termio cõi a ꝑte ſubi
Secũda. Defectu cuius iſta nõ ẽ ꝑticłlarꝭ. Soꝛtes eſt
* aliquis hbomo.¶ Secunda conditio eſt:ꝙ ta
lee ſignũ ſit eiuſdẽ gñis cum termino cõmu⸗
Tertia ni. Defectu cuius ſᷣ non eſt particularis Ali
qua vir eſt homo. ¶Tertia cõditio eſt: ꝙ ta⸗
le ſignũ teneat᷑ pſonaliter. Defectu cuiꝰ iſta
Quarta.] non eſt ꝑticularis.Quidã eſt ſncathegoꝛen
ma.¶ Quarta ↄditio ẽ:q ſignũ ꝑticulare nõ
Quinta. ſit impeditũ.deſectu cuius iſta non ẽ ꝑticu
laris.Nõ qͥdã bõ currit.¶ Quita ↄditio ẽ:q;
tale ſignũ pticulare nõ ponat᷑ inter partes
ſubiecti:ſʒ pᷣponatur toti ſubiecto. Defectu
cuius iſta non eſt particularis Aſinus alicu
ius hominis currit.

etaret ¶ Motanduz eſt tertõ ꝙ h̊ ↄſequẽt
diſtinitio ge hiſ. ponit diffinitiones pponis indefini⸗
ꝓhoius i te.qᷓ diffi nitio dʒ ſic intelligi. Pꝛopoſitio ĩ⸗
gefinite gefinita ẽ ꝓpõ cathegoꝛica:in qua vel in cu⸗
ius mentali cui ſuboꝛdinat᷑:ſubijcitur termi
nus cõis ſine ſigno qᷓ;tificante.¶ Inde ꝓpõ
cathegoꝛica ponit᷑ loco gñis.Et totũ reſſdu
OQuid ſi⸗ um ponit᷑ ad dr̃am ꝓpoſitionis vniuerſalis
gnu ti, pticularis:⁊ fingularis.¶ Inde dupler ẽ ſi⸗
ficãe et ſi gnũ.ſ.ſignũ qtificans.⁊ ſignũ nõ qtificãs.
itificãs. ¶ Signu qtificãs eſt ſignuz quo poſito vel
remoto in ꝓpõne:variat᷑ qtitas ꝓpõnis vt
ſigna vłia:ſigna ꝑticularia:⁊ ꝓnoĩa ðmõſtra
tiua pꝛimitiue ſpẽi.¶ Sed ſignum nõ qtifi⸗
cans eſt quo poſite vel remoto in ꝓpõne nõ
variatur quãtitas ꝓpõnis:vt ſunt iſta: quig
Tres ↄdi ſolus:tantus:⁊ ſimilia.

tões vpõ ¶ Notandum eſt quarto q́; ad h̊ q;
nis ĩdefi aliqua ꝓpõ ſit indefinita tres ↄditiones re⸗
nite. q̃runt᷑.¶ Pꝛima eſt:ꝙ ꝑ additionẽ ſignivni⸗
Pꝛima. nuerlſalis põt fieri vłis:⁊ ꝑ ſignũ ꝑticulare ſt
Secũda. fieri ꝑticularis:⁊ ꝑ ꝓnomẽ demõſtratiuũ pᷣ
mitiue ſpẽi põt fieri ſingularis.¶ Scða ↄdi
tio eſt:ꝙ talis terminꝰ cõis ponat᷑ apꝑte ſub⸗
iecti.Defectu cuiꝰ iſta nõ eſt indefinita ſoꝛ.
eſt bõ.¶ Tertia ẽ:ꝙ nullũ ſignũ negatisum
ponat᷑ ſiue cadat ſupꝛa illũ terminũ cõeʒ.de
fectu cuiꝰ iſta nõ eſt ĩdeſinita. Nõ hõ eſt aſi⸗
nus:capiẽdo illã negationẽ nõ:negatiue.
¶ Koõtra dicta arguit᷑ pꝛimo ſic:h
eſt ꝓꝑticularis.Nõ oĩs hõ currit:⁊ tñ ibi non
ſubijcit᷑ terminꝰ cõis fſigno ꝑticulari deter⸗

Declarat᷑

Tertia.

minatus:ergo diffinitio eſt iſufficiẽs.¶ Se⸗

cũdo arguitur cõtra diffinitionem pꝛopoſi⸗

tionis indefinite. Iſta ẽ indefinita ſoꝛtesẽ

V.

nomẽ tñ ibi ſubijcitur teriꝰ ſingular Eac.

¶ Tertio af̃ j eandẽ.iſta eſt indefinita. Tm̃ 6.

bõ currit:⁊ tñ in ea non ſubijcitur terminus
cõmunis ſine ſigno:igitur ac.

¶ Ad pꝛimuʒ ðꝛ: ꝙ licet ibi non ſit
ſignũ ꝑticulare foꝛmalit᷑:tñ bñ eſt eqͥualẽter
¶Ad ſcm ðꝛ ꝙ lʒ iſte terminus. Soꝛtes fit
terminꝰ ſingularis qñ accipit᷑ ſignificatiue
nõ tñ qñ accipit᷑ materialiter. Ael ðꝛ licʒ

ibi ſubijciat᷑ terminꝰ ſingular cõiter tentus

nõ tñ ſingulariter tentus. ¶ Ad tertium ðꝛ
ꝙ lʒ ibi non ſubijciatur terminꝰ cõis ſine ſi⸗
gno non quãtificante:iñ bñ ſubijcitur termi
nus cõis ſine ſigno quantificante.

¶ Pꝛopoſitio ſingularis ẽ illa in q̃
ſubijcit᷑ terminꝰdiſcretus vel termi
nus cõis cum ꝓnoĩe demõſtratiuo
pᷣmitiue ſpẽi.vt ſoꝛtes currit:vel il⸗ Quid pꝛo
le bõ currit. ¶ Cerminus ſingular? hoins
vel diſcretus eſt: qui aptus natus
eſt pꝛedicari de vno ſolo vt ſoꝛtes Quid ter
de ſeipſo. minusſin
WVTirca bunc textum. gularis

¶ Motandũ ẽ pꝛĩo:q bic ↄſequẽter
pe.hyſ.ponit diffinitionẽ ꝓpoſitiõis ſingu⸗
laris:q̃ diffinitio dʒ ſic intelligi.¶ Pꝛopoſi⸗ Declarat᷑
tio ſingularis ẽ ꝓpõ cathegoꝛica in qua vel diffõ pꝛo
in cui mẽtali cui ſuboꝛqinat᷑:explicite vłim poſitiõis
plicite ſubijcit᷑ terminꝰ ſingularꝭ:ſingulari⸗ ſingularz
ter tentꝰ:vel terminꝰ cõis ſumptꝰ cũ ꝓnoĩe 3
demõſtratiuo pꝛimitiue ſpẽi: eiuſdem cãus
eo.O Dicitunnotãter in diffinitiõe: vlin
eius mẽtali: ꝓpt᷑ tales ppõnes lego:ſcribo.
¶Dicit᷑ etiã notãter explicite vel ĩplicite:
ꝓpt᷑ tales ꝓpõnes. Hoc cur rit.Illð moue⸗
tur.in qvns ꝓpoſitionibꝰ lʒ nõ ſubijciat᷑ ter
minus ſingularis expeicite:tñ bñ implicite:
qꝛ in illis pnoĩbus demõſtratiuis pᷣ̊ illud:in
cludũtur terĩ ſingulares. ¶ Dicit᷑ notanter
terminus ſingularis ſingulariter tẽtus.pꝑ
tales ꝓpõnes.Soꝛtes eſt nomẽ Soꝛtes eſt
vox difſyllaba:q̃ ꝓpõnes ſunt indefinite:ex
quo in eis ſubijciunt᷑ termini fiugulares cõi
ter tenti.¶ Dicit᷑ notãter cã ꝓnoĩe demon⸗
ſtratiuo pꝛimitiue ſpẽi:ppter tales ꝓpões.
Iſe bomo currit.Ille bomo mouetur.Et
ðꝛ pꝛimitiue ſpẽi etiã ad dr̃am iſtarũ ꝓpoſi⸗
tionũ meus aſinꝰ currit. Reſter aſinꝰ moue⸗
r: quẽ ꝓpõnes ſunt indeſinite:quia licet

delbnit

unicfrn n
in fugnon tn . n
figgtrterten timn .
6 poieenorſiarin
Nenncttuscumtenmuns o

(nitienntied

ffnino ſonhlafim temm
enift pffntio ſrirltgi Ten

Alro

oninrernöſeiponis
ſenſiards engrn
Nlerfimenennvoce:
literierimneſne et
Coteriosfingrereszaphe
(Etefelſpenummm n
gutöchen deplund r
lres netaledg non ernon
tnoͤſteramalsfomine⸗
Iorfoſlumecicmn depi
Pulponk ppter kostn
is ftderlegleate
inser gereiſenhnen
Uunbetunntipen
Uſteſeptmnesnücſfnmn
,gehk deglundigeff on
Nfekeni ders e *
uheſrobebetfinten⸗

ECkimit
in esè *
eſt ind ear De q̃litate ppõnis ca
anefnin Ti in eis ſubhciat᷑ termin? cõis cũ e ꝓpõnis cathbegoꝛice
re. erminng ſtratiuorillud tñ non eſt mitin ꝓpnoĩe demõ negatiue:vt Jobanes nõ ix.
licct requiritur: ſed eſt derinatiue lue ſei: gno eſt ſoꝛtes. dBeindeda vn ẽſoꝛtes. Petrꝰ nãõ
1 ₰½ — — — i. —2 vni 7 .
tñbñ 4 on ſit poſtriod Tnora ẽ ſcðo: ꝙ dupliciter põt aöthreozu wis deplerld⸗ verea⸗
rminus. Gan dte ngularni lligi ꝙ aliqᷓ ꝓpõ ſit fingular Iſte ẽ ſe oce:ſ nõ vmuoce: vt dicẽdo
Unus. So⸗ q ſit ſingularis gu arf. O AUno mõ Faj E ſoꝛtes:demõſtrãd ce: vt dicẽdo
ccipit fan etesſi ſ gularis in efſendo: ſic iſte no noĩe nominatũ. ſi rado ꝑ ly iſte: vnuʒz
liter. el atine ingularꝭ:eſt teri pꝛĩe intetiõi Etermin ſtrande per i.a filr iſte eit ſoꝛtes: d tali
Del de g oĩis ꝓpõ eſt ſingular: qꝛ iõis. Et illo mõ le per ly iſte aliu: tali noĩe wemon.
(Agterti 8 ponẽdo ex eo ꝙ ſ bm er⸗ ſingular in ſup⸗ vni ꝛedicari de pluribꝰ ingularis
ermin zia uun de ſupponit:i q ſubm̃ evp vna re ſin vniuoce ⁊ cõiunctim: vere: affirmatiue:
biͦſubichn ſine ſi⸗ dumllime Ei ſtenſterer epe dneret alieibu⸗ foꝛma ſoꝛtio unt ſontes n ateriet
tificante ur termi vine ſede interois ſoigon G Snlariszeſ ter ieol n iſti duo boles: netren oete⸗
. ubiectu eſt termin? ſing nes ꝓpõni: cuiꝰ poteſt pᷣdicari terntenmn nngu
llaris ẽ biectu eſt termin ſingularis. fic i. cuiꝰ matiue: vni ari de plurib? vere: aff
Eilla in z min fingular tim̃ fignifi 8. 7 ſic iſte ter⸗ ri vniuoce:⁊ diuiſim: vt dicẽ e: affir
4 3 nin? ſingul ¶KzKor . oꝛtes
demöſtrati ingulariter tent/ vel termin⸗ nngSula ontra dicta arguit᷑ pꝛi
atiuo cũ pnoĩe termin?cõis ſumpt a arguit pꝛĩo ſic.E
es currit ne e u demonſtratino pꝛimiti nptus Paimo otra diffinitionẽ ppõ nio ſic. Et
pelil, Outn gein calus enmtermt pꝛimitiue ſpẽi: eiuſ Jlls diffinti ionẽ ꝓpõnis ſingularis
5“ss ermino communi. Zlla diffim tio ouenit aliſs a olffi S
gnntr bis deinne Adgen ternai ie leens Knometg ns eifos Ge ppone⸗ Bands
“ litio Petr? bil. diffini 1. ueter ci iq̃ nõ eſt ſingularis: S, 3
ſolo yt ſ n6 termei in enrn Hll init terminu ſingularẽ citur termin⸗ aris: iñ in ea ſndi
oꝛtes i ſin diffinitio ſic ĩtelligi. ſingularẽ: ⁊ debz Z diffi minꝰ ſiugularꝭ: er ſubij
im Bularis. termin⸗ ĩtelligi. ¶ Terminꝰ? ſi 3 3 diffinitionẽ termini ſñ go ⁊c. ¶ Scdo ar̃
ris. termin:ex mõ ſue iponis: ngularꝭ ẽ min? de⸗ ermini ſingularis
in ex i10 e i vel ſue min de eſt termin cõis:⁊ tñ di Iſte ter⸗
ttum. nonit rse. repugnat pᷣdicari de pinilo ſinguer ſibi nanlite e ñ diffimtio terĩ
bi . cre affirma tine: vmuoce: diuiſii ribꝰ noꝛ ptzʒ: q; ſibi ergo ẽ inſufficiẽs. Mi
bic ↄſequẽter er antet miiane tie e oumlim D ro bus. ergont krtolie Predicgri veplöru⸗
ppofitiõis fingu⸗ 9teriosſingulares ad lacitũ n impõnis ter mi 56 . rtio ſic arguit᷑. E 1
of a, . vol ſ lacitũ ſignificãtes ſingularis: tñ põ Do⸗tes eſt
elligi Propefß daiin Et ðꝛ vel ſue natu getrn iie uilic ie ermin ſing is:⁊ tñ põt pꝛedicari
elligi. Pꝛopoſ, deant gnat pᷣdicari rat ſignificationis rep ribus vt dicendo. Iſte eit ſoꝛte icari de pln
egnain eu⸗ vel difſö Brae aäceit etnneriniiſt. terios ſinge⸗ teg:ig dgnnden — ec o⸗
K. plicite ykin poßtos ex mõ ſue naturali ex mõ ſue impõnis:ied ¶ XAd pꝛimũ di — .
— fingyn non poſſunt ercius d Pinmbin babẽt qð ciat teri H ũ dicit. ꝙ lʒ in ea ſubij⸗
mpt? cũ pnoile pticula poni ri de pluribus. Etiã illa fin ermin’ ſingularis con Srfe
peit ei 3 ula pomi ꝓprer iſtos bns. Etiqilla ſingularuer te ris coner tentus: no iñ
Ei: S ost . n r tetus. Q 3 Oin
. iiel okin H aseiſi licet r ezuet deen t i repugnat leie gaten lʒ ex par
urnn: nis ex ꝑte rei ignificate ꝙꝙ Pdi lbus: no tn ex ꝑte ſue ipoſitioni ri de plu⸗
põnes lego: ſcribo. pluribꝰ:ex q no „ ꝙ pᷣdicentur de iu 8 ( I iſt * lue ipoſitionis. „ „
licire ven iplitte Pfit eſſe eene tenrargeungdret D 5 iſte termin Doꝛtes Ad ter Diuiſio p
re e ne Li nũdi ᷣm natur:tuñ nõ n pluribus alſe: vernegatine: pꝛedicet᷑ de põnis
curnit Jlld moue⸗ Snar illis terminis ex mõ ſue unpentidloed ↄiunctim:nõ tamen Snedel equiuoce:vł eeori, .
nõ ſubijcuk ter pꝛedicent᷑ de pluribꝰ.q ſi poſitiõis ꝙ ce et diuiſim affirmatiue:vni
ertñ bñ implicite: dij iſte termin⸗ dens: ex uoa errein lare 1 nes anl
ii quẽ de fact 3: ex Godo ſigniricandi = V ali
kotam deos nec Conere ſignificaret omnes illos ¶tem pponuʒ cathegoꝛi Duiq
rſer tẽtus. ꝑx deus. q; ierme vengirer eẽ adbuc vnꝰ õ alia neaen i 12 Oniato
H tur ad fignifi eus iterum imponere atiua e illa i a. Ar⸗ po affifa⸗
nomẽ Sorteseſt quam ich iſicandum illum: ſed er impõ matunde ſi die qua pꝛedicatũ affir⸗ n⸗
unt indefiniteer Declaran m actu habet ſignificaret ill ne unde ſubiecto: vt hoõ curri Quid pꝛo
ini fingulares coi tur alie x ¶ Quarto —ſ illum Satiua eſt illa in qua pᷣdica rrit. Ne⸗ ponega⸗
inindſedene⸗ eicule d⸗ in nataoladüiell vlteri) ð⸗ ſubiecto: vt bomo nõ Cin . Bin giig:
ptertales gpoes⸗ uiſionis, minus ſingularis ini ſingular? vere: q; ter ꝓpõne tripliciter ſcie rit: Diul de ripli
mo monetun. Ei Raleorer Ranes füaten. . deplanbe zb ce eſt queſitiuuz. eſte d roͤ
fam iſtani phof / tes: ¶ Deinde dꝛaffi ſotes. Robert' eſt ſo: Mus de ipa pꝛopoſi per qð queri⸗ Auetiu0
. gularis poteſt Palfegevenientwpen ſin qlis ⁊ quãta itione ſcilicʒ que Que.
cari de pluribus vem et tig ꝓ Que querit de ſubſtã
tia pꝛopoſitionis. Uñ g⸗
5 onis. Uñ ad queſtionẽ
b

Qualis.

Quanta.
Berſus.

Declarat᷑

diuiſio.

Acceptõ
nes affir⸗
mationis
et negati
onis.

Tractatus Pꝛumus.

factã per que.reſpondendũ ẽ cãthe
goꝛica vł hypothetica.Qualis q̃rit
de qualitate ꝓpõnis. Unde ad que⸗
ſtionẽ factã per qualis.reſponden⸗
dũ ẽ affirmatiua vel negatiua.Quã
ta querit de quãtitate. Ende ad in⸗
terrogationẽ factã ꝑ quãta.reſpon⸗
dendũ eſt vniuerſalis vel ꝓticularis
vel indefinita:vł ſingularis. vñ ver
ſus. Que ca vel byp.qualis ne vel
gf.v.quanta par.in.ſin.

¶ Circa bunc textum.

¶ NMotãdũ eſt pꝛĩo qꝙ bic ↄſequent᷑
Pe. biſ.diuidit ꝓpõnẽ ca hegoꝛicã penes q⸗
litatẽ:⁊ dʒ diuiſio ſic intelligi.de numero ꝓ
poſitionũ cathegoꝛicaꝝ: ſimplicẽ copulã ha
bẽtiuz:alia ẽ affirmatiua:alia ẽ negatiua.Et
eſt diuiſio gñis in ſuas ſpẽs.¶ Uñ notanter
dicit᷑:ſimplicem copulã habẽtiũ ꝓpt ppoſi⸗
tiones cahegoꝛicas non habentes ſimplicẽ
copulaʒ:vt eſt iſta. Quodlibet eſt vel nõ ẽ:qꝛ
iſta non eſt affirmatiua nec eſt negatiua:ſed
affirmatina a negatiua ſimul.

¶ Scðdo notanduʒ eſt ꝙ affirmatio
⁊ negatio capiũt᷑ duplicit᷑.¶ Ino mõ cõiter:
2 ſic affirmatio ẽ ꝓpõ: cuiꝰ copula pᷣncipalis
vel pꝛincipalioꝛ pars copule nõ negat᷑. Et H
mõ affirmatio ↄuenit tã ꝓpõnibꝰ catbegoꝛi
cis qᷓ; hypoteticis. Et negatio ẽ ꝓpoſitio cu
ius copula pᷣncipalis vel pꝛĩcipalioꝛ pars co
pule negatur.Et hoc mõ negatio cõuenat tã
ꝓpoſitionibꝰ cathegoꝛicis qᷓ; bypoteticiꝶ,
¶ Alio modo capiũtur ſpãliter:⁊ ſic affirma
tio eſt ꝓpoſitio cathegoꝛica: in qua pꝛedica

ti vnitur cũ ſubiecto mediãte copula vł pn⸗
cipalioꝛi ꝑte copule non negata.Et negatio

eſt ꝓpoſitio cathegoꝛica: in qua pꝛedicatuʒ
vnit᷑ cum ſubiecto mediãte copula pꝛĩcipali

vt pᷣncipalioꝛi ꝑte copule negata.Ethoc mo

Declarat᷑
diuiſio p
põis affir
matiue.

do affirmatio ⁊ negatio ſolũ conueniunt ꝓ⸗
poſitionibus cathegoꝛicis.Et iſto modo ca⸗
piuntur in iſta diuiſione.

¶ ’notãdũ ẽ tertio ꝙ hic ↄſequẽter
Petrꝰ hiſ.diffinit ꝓpõnẽ cathegoꝛicã affir⸗
matiuã: dʒ ſic diffinitio intelligi. ¶ Pꝛopõ
catbegoꝛca affirmatiua eſt illa:in qua impli
cite vel erplicite vel in eiꝰ mentali cui ſuboꝛ
dinat᷑ p̃ᷣdicatũ pᷣncipale vnit᷑ cũ ſubiecto me
diãte copula verbali vel pꝛincipalioꝛi pane

copule affirmata.¶ Iñ illa ẽ pꝛĩcipalioꝛ ꝑs
copule:ſm cuiꝰ exigentiã ettrema oꝛdinãt᷑
adinuicẽ.Exẽplũ vbi copula tota manet af⸗
firmata: vt h̊ bõ eſt aimal. Exẽplũ vbi pꝛin⸗
cipalioꝛ ꝑs copule manet affirmata: vt oẽ aĩ
mal ẽ nõ poſſibiliter ſubᷣa:ibi h̊ verbũ ẽ:ma⸗
net affirmatũ qð ẽ pncipalioꝛ ꝑs copule vel
tota copula.de h̊ videbit᷑ ĩ logica.¶ Pꝛopõ
cathegoꝛica negat iua ẽ illa in q explicitevel
ĩplicite:ſiue in eiꝰ mẽtali cui ſuboꝛdinat᷑ pᷣdi
catũ vnit᷑ cũ ſubᷣo:mediãte copula vł pᷣncipa
lioꝛi ꝑte copule negata. Exẽplũ vbi tota co⸗
pula negat᷑:vt hõ nõ ẽ aĩal.Exẽplũ vbi pᷣnci
palioꝛ ꝑs copule negat᷑:vt bõ poſſibilr ñ eſt
ſedẽs ibi ᷣbũ ẽ negat᷑:⁊ eſt pꝛincipalioꝛ ꝑs
copule ſᷣm illos:qui dicunt ꝙ boc totũ poſſi
biliter eſt:ſit totalis copula.

¶ Quarto notãdum eſt:ꝙ bic ↄñr

Pe. hiſ.oñdit ꝙ ſicut ꝓpõ ẽ triplicit᷑ diuiſa.
Pꝛĩo mõ in cathegoꝛicã ⁊ hypoteticã:q̃ vo⸗
cat᷑ diuiſio penes ſubam. Scðdo in vlem par
ticularẽ.indefinitã:⁊ ſingularẽ:q vocat᷑ diui
ſio penes q;titatez. Tertio in affirmatiuã et
negatiuã q̃ vocat᷑ diuiſio penes q̃litatẽ. Sic
etiã tria ſunt q̃ſitiua ꝑ q̃ qrimde ipᷣa ꝓpõne
ſ.que:qualis:⁊ quãta.¶ Que qrit de ſubſtan
tia ꝓpõnis.Et rñdendũ eſt ad queſtionẽ fa⸗
ctã ꝑque:cathegoꝛica vł hypotetica.¶ Qua
lis qrit de qualitate.Et ad queſtionẽ factã ꝑ
qlis:rñdendũ eſt affirmatiua vel negatina.
¶ Quanta querit de quantitate.Et ad q̃ſtio⸗

nẽ factã per quãta?rñdendũ ẽ vłis ꝑticula⸗

ris:indefinita:vł ſingularis. Et iſtð ptzʒ in
iſto metro. Que ca.vel byp.qualis ne.vel af.
v.quãta par in.ſin.Que.i.ad q̃ſtionẽ factã ꝑ.
que: rñdetur ca.i.cathegoꝛica vel byp.i.hy⸗

potetica. Qualis.i.ad queſtionẽ factã ꝑ qua

lis:rũdetur ne.i.negatiua:vel af.i.affirmati
ua.Quãta.i.ad q̃ſtionẽ factã per quãta: re⸗

ſpõdet᷑.v.i.vłis.pqx·i.particularis.in.i.inde

finita. ſin.i.ſingulàris.

¶ QLõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑ ↄtra

diuiſionẽ. Mẽbꝛa diniſionis excedũt diſum
diuiſio ẽ inſufficiẽs.Añs pʒ:qꝛ affirmatio
Anegatio nõ ſolũ ↄueniunt cahegoꝛicis:ſed
etiã bypoteticis.¶ Secũdo ſic arguit᷑ Diui
ſum excedit mẽbꝛa diuidentia: ergo diuiſio
eſt mala Antecedẽs patet de iſta ꝓpoſitiõe
Soꝛtes eſt vel nõ eſt chimera:que nõ eſt af⸗
firmatiua:nec etiã negatiua: ſuppoſito ꝙ hᷣ

totũ:eſt vel non ẽ:ſit copula ⁊ tamẽ eſt ꝓpo⸗

tio tatbegoꝛica: ergo contra diuiſionem.

Que pꝛin
cipalio⸗

ꝑs cop.e.

Declarat᷑
diffinitio
ꝓpois ne
gatiue.

Que.

Qualis.

Quanta.

Declara⸗
tio vᷣſus.

zui Cipertapir tfoch
l tiuhm noeſta
mde gontmotumtünth
gcͤdi dſpntar⸗Alepom
inge ltrtgi⸗ norek
tre Mpartapäriürto⸗
partchpan ſcönenn
horoammtbononc
U ceclneeconnerſorrt
n thmn nnn
clode eocinun trog;
Ponnn (antuenſcömn eunc
on, ſitconnmne. Aieſ

Kcaalctaie A
(Ciubenete

(panoporzman
Deleef nmmnnn
imdi tezntri dem
ſo bdigniinere
egininin iein
öricrher i⸗

4
imet

m nint uldin

1. Erèpli vbitota c, Mlil⸗

um eſt: c bic,
Ppo triplicit diuiſa.
à t bypotetica:q vo⸗
m. Scdo in vkem par
ingulare: vocak diui
rtio in affirmatiuãet
jopenes qjlitatẽ. Dic Oue
qrum de ia ppoͤne
Oue qrit de ſubſtan Qunl⸗
u eſt ad queſtionẽ fa⸗
vt bypotetica. ¶ Qua
ad queſtionẽ factã ugt
natiua vel negatina.
antitate. Et ad qſtios decn
endũ ẽ vlis pticula⸗ tiofi⸗
laris. ¶ Et iſtoptz in
pyp. qualis ne velaf.
e.i ad qſtionẽ ſactag
egoꝛica vel byp · · by⸗
gueſtionẽ factaͦqua
lua:vel af.i affirmati
factuper quuͤta. re/
urticularis. n. i.inde

o ſic arguit 1tra
ſionis ercedut diſum
Añs pʒ:q. affirmati⸗
niunt cabegoꝛicis ſe

De oppoſitione ꝓpoſitionum

Tertio ſic arguit᷑ contra diffinitionẽ pꝛo⸗ pat genꝰ:a nõ ecõuerſo.Et iſtis duobꝰmõis

poſitionis negatiue:q; ipᷣa ↄuenit alijs a dif
finito:g eſt inſufficiens. Antecedens patet
de iſta ꝓpõne:homo qui nõ currit mouetur:
que eſt affirmatiua: tñ pꝛedicatuʒ negatur
de ſubiecto:ergo diffinitio eſt inſufficiens.

¶¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ ꝙ affirmatio et

Pꝛima di
uiſio pꝛe⸗
ambula.

Scðda di⸗
uiſio pꝛe⸗
ambula

Tertia di

uiſio pꝛin
cipalisde
ꝓpõnum

oppõne.

Declarat᷑
pꝛima di⸗
uiſio

Accepti⸗
ones de
ly pPartici
pare

negatio in dicta diuiſione non capiũt᷑ gñali
ter:ſed ſpecialiter pꝛout ſolum reꝑiuntur in
catbegoꝛicꝭ.¶ Ad ſcõᷣm ðꝛ ꝙ diuiſim huius
diuiſionis non eſt ſolũ ly ꝓpoſitio:ſed eſt h̊
totũ ꝓpoſitio cathegoꝛica de ſimplici copu⸗
la.Ad tertiũ ðꝛ:ꝙ lʒz pꝛedicatũ miuꝰ pꝛinci⸗
pale vniat᷑ cũ ſubiecto minꝰ pꝛincipali medi
ante copula negata:non tñ pꝛedicatũ pᷣnci⸗
pale vnitur cũ ſubiecto pꝛincipali mediante
copula negata:ſʒ mediate copula affirmata

¶ Itẽ ꝓpõnũ cathegoꝛicarũ.Que
dã participãt vtroq; termino:vt hõ
eſt aĩal:homo nõ eſt aĩal Alie parti⸗
cipant vno tantũ:vt homo currit:hõ
diſputat. Alie vᷣo nullo vt plato di⸗
ſputat:equꝰ mouet᷑. ¶ Itẽ ꝓpoſitio
nũ participãtiũ vtroq; termĩo.xllie

participant ſcdᷣm eundeʒ oꝛdinẽ: vt

bomo currit:hõ non currit. Alie vᷣo
ꝛdine econuerſo:vt hõ eſt aĩal:aĩal

eſt bomo. ¶ Item ꝓpoſitionum ca⸗
thegoꝛicarum vtroq; termino parti
cipantium:ſcðõm eundẽ oꝛdinẽ. Alie

ſunt contrarie. Alie ſubcontrarie.
Alie cõtradictoꝛie.Alie ſubalterne

¶ Eirca bunc textun.

Pꝛimo notandum eſt ꝙ bic ↄñ̃r
Petrus biſ.determĩat de oppõnibꝰ ꝓpõnũ
cathegoꝛicarũ: ⁊ de mat?rijs earundem a de
legibꝰ ꝓpõnũ:pꝛimo ponẽs aliquas diuiſio⸗
nes quarũ pꝛima dʒ ſic intelligi.de numero
ꝓpõnũ cathegoꝛicarũ quedã ꝑticipãt vtro⸗
q; termino.i.quedam ↄueniũt in vtroq; ter
mino:quedã in altero tm̃:⁊ quedã ĩ nullo cõ
ueniunt.¶ Uñ iſtud verbũ participare:acci⸗
pit᷑ tribꝰ modis ¶ Ano modo idẽ eſt qð dini

Folio x.

nõ capit᷑ ĩ ppoſito.¶ Tertio mõ capit᷑ vt idẽ
eſt qð ↄuenire: iſto mõ capit᷑ in ꝓpoſito.

¶ ‚ Motãdũ eſt ſcðo:ꝙ pꝛopõnes ca
thegoꝛice dicũtur ꝑticipare vtroq; termino
q̃ ſic ſe hñt:ꝙ quilʒ terminꝰ vniꝰ ꝓpõnis:eſt
fiłis cuilʒ terĩo alteriꝰ ꝓpõis vt hõ currit hõ
nõ currit.Et iſte ꝓpões dicũt᷑ ꝑticipare vno
terĩo tm̃:qͥ ſic ſe hñt ꝙ ſolñ vnꝰ rerminꝰ vniꝰ
ꝓpõnis eſt filis vni termĩo alteriꝰ ppõnis ⁊
alter terinꝰeſt diſſiłis alteri:vt hõ currit:hõ
eſt aial. Et ille dicũt᷑ nullo terĩo pticipare:
quaꝝ nullꝰ terĩnꝰ vniꝰ eſt ſiłis alicui terĩo al
teriꝰvt hõ currit:aĩal monet᷑q Scða diuiſio
dz ſic intelligi. De numero ꝓpõnũ cathego⸗
ricaꝝ vtroq; terĩo ꝑticipãtiũ:q̃ͥdã ꝑticipant
vtroq; terĩo eodẽ oꝛdine:⁊ q̃dã oꝛdine econ =
uerſo.¶ Uñ ppõnesvtroq; terio pticipãtes Que ꝓpõᷣ
ſm eũdẽ oꝛdinẽ ſunt:quaꝝ ſubiectũ vniꝰẽ ſi nes ꝑtici
mile ſubiecto alteriꝰ:⁊ pᷣdicatũ vniꝰ p̃dicato Pat eodẽ
alteriꝰ Et ille dicũt᷑ ꝑticipare vtroq; termĩo ⁊ que o⸗⸗
oꝛdine ecõuerſo:quaꝝ ſubiectũ vnieſt ſilłe p̃ dine ecõ⸗
dicatoalteriꝰ: a pdicatũ vnireſt ſile ſubiecto uerſo.
alteri. Tertia diuiſio ẽ:t dʒ fic intelligi. de Declarat᷑
numero ꝓpõnũ cathegoꝛicarũ vtroq; terĩo tertia di⸗
pticipãtiũ ſpᷣm eũdẽ oꝛdinẽ:qͥdã ſũt nõ oppo uiſio.
ſite vt ꝓpõnes eqpollẽtes:vt qͥ d hõ currit
⁊ nullus homo currit.Alie ſunt oppoſite:vt
quidã homo currit:⁊ nullus bomo currit

¶ Lertio notãdũ eſt:ꝙ hic ↄñr pe.
hiſ.ponit aliã diuiſionẽ:que dʒ ſic intelligi.
De gumero ꝓpõnũ cathegoꝛicaꝝ oppoſitaꝝ
vtroq; terio:⁊ eo dẽ oꝛdine pticipãtiũ. Alie
ũt Zꝛie.Allie ſubõꝛie.Alie dictoꝛie.⁊ Alie
ſubalterue.¶¶ Eñ ꝓpõ capit᷑ dupłr. UVnoꝰ ꝓ
oppõne reali q̃ eſt inter duas res nõ ſe cõpa
tiẽtes in eodẽ ſubo. Sicut oppõ q eſt inter
caliditatẽ ⁊ frigiditatẽ ꝑfectã. Et iſto modo
iſte terminꝰ oppõ eſt terminꝰ pꝛĩe intẽtiõis
Et ſic nõ capit᷑ in ꝓpoſito.Alioꝰ capit᷑ p op
põne logicali:⁊ illo mõ eſt teri ſcðe ĩtẽtiõis
qterinꝰ adhuc capit᷑ dupłr. ¶ Unoꝰ ꝓ oppõ
ne terĩioꝝ:⁊ ſic oppõ tm̃ ſignificat ſicut h̊ ag
gregatũ:termini oppoſiti:ſiue termini non
potẽtes ſimul ⁊ ſemel affirmatiue ⁊ vere pꝛe
dicari de eodẽ ſingulari ſingir tento reſpe⸗
ctu eiuſdẽ.Et de iſta oppõne nõ eſt hic ad ꝓ

Que ppðõ
nes dicũ⸗
tur ptici⸗
pare 1 q
non.

Declarat
ſcða diui⸗
ſio

Accepti⸗
ones de
ly oppo⸗
ſitio

dere: ſic capit᷑ q dicit᷑ duo frẽs ꝑticipãt poſitũ:ſed in poſtpᷣdicamẽtꝭ.¶ Alio mõ capi

bona parentũ.¶ Alio mõ capit᷑ ꝑticipare vt tur ꝓoppõe ꝓpõnũ:⁊ ſic oppoſitio tm̃ ſigui
idẽ eſt ꝙ ĩ ſe ꝑticipati rõeʒ ſuſciꝑe:⁊ ſic capi ficat ſicut boc aggregatũ ppoſitiones repu

tur ab ariſto.i.iiij.thopi.qñ ðꝛ:ꝙ ſpẽs ꝑtici⸗

gnantes. Et de iſta eſt bic ad poj
* 1

Diſtĩgui⸗
tur oppo
ſitio ꝓpo
mionum

Suffficiẽ
Ctial

Q ppõeſ
E
Q pꝓpoſi
tiões ſub
Kotrarie.

Tractatus Pꝛimus

¶ Notãdũ eſt anarto:iq; oppoſitio
ꝓponũ eſt duplex. ꝗ Ena eſt ppõnũ q̃ͥ cõpo
nũt᷑ et teris oppoſiti:⁊ ſic ille ppõnes dicũt᷑
opponi grie:quaꝝ pᷣdicata ſunt termini ↄꝛij
affirmatiue enũciati de eodẽ ſubiecto ſingu
lari:vel de eodẽ ſubiecto cõi ſumpto cũ rela
tiuo idẽptitatꝭ:vel cũ ſigno vłi.Exẽplũ pᷣmi
vt ſoꝛtes eſt albꝰ:ſoꝛtes eſt niger. Exẽplum
ſcði:vt hõ eſt albꝰ:⁊ idẽ hõ eſt niger.Fxẽplũ
tertijvt oĩs hõ eſt albꝰ:oĩs hõ eſt niger. Et
de tali oppõne ꝓpõnũ nõ eſt hicad ꝓpontũ
¶ Alia eſt oppõ ꝓpõnũ cathegoꝛicaꝝ: vtro⸗
q; terĩo ꝑticipãtiũ ſᷣm eũdẽ oꝛdinẽ in qᷓ;tita
te tm̃:vł n q̃litate tf̃:vłin qlitate ⁊ q;titate
ſimul:vel in altero tm̃.Et de iſta oppõne eſt
bic ad ppoſitũ ⁊ e ſunt qttnoꝛ ſpecies quaꝝ
habet᷑ ſufficiẽtia:qꝛ oẽs ꝓpões oppoſite op
ponunt᷑ vel in qualitate ⁊ in q;titate ſimul.
ſic ſunt. Cõtradictone.Nel in qtitate tm̃:
a ſic ſunt ſubalterne.vel in qualitate tm̃. Et
H dupliciter.vel ſunt de ſubiecto ſingulari:⁊
ſic ſunt gdictoꝛie. Nel de ſubiecto cõi.⁊ hoc
dupliciter. Vel ambe ſunt vniuerſaleg: ⁊ ſic
ſunt ↄtrarie. Nel ambe ſunt particulares vł
indiffinite ⁊ ſic ſunt ſubcontrarie.

¶ Cõtra dicta pᷣmo ſic arguit᷑ in di
uerſis ꝓpõnibus ſunt dinerſi oꝛdines:g ꝓ⸗
põnes nõ participãt vtroq; termino eodem
oꝛdine. Scdᷣo ſicargnit᷑ioẽs ꝓpões cathe
goꝛice ↄueniũt in copula:ꝗ oẽs ꝓpõnes ca⸗
thegoꝛice in aliquo ↄueniunt: ⁊ ꝑ ↄñs male
ꝛꝛq quedã ꝓpõnes in nullo termino ↄue⸗
niũt. ¶ Tertio arguik de oppõne deterſina
tur in pᷣdicamẽtis:& bic nõ dʒ determinarꝭ
¶ Ad pᷣmũ ðꝛ:i licet in diuerſis p⸗
põnibꝰ ſunt diuerſi oꝛdines ᷣm numerũ:nõ
tñ ſᷣm ſpeciem.Et ſic iſte terminꝰ eodẽ:poſi⸗
tus in textu:tantum valet ſicut ſimili. Ad
ſcðõm dicitur q; termin in ꝓpoſito nõ capit
ꝓ copula:ſed ꝓ ſubiecto vel ꝓ pꝛedicato ma
teriali. Ad tertiũ ðꝛ ꝙ licet in pꝛedicamẽ⸗
tis determinetur de oppõne terminoꝝ:non
tamen de oppoſitione ꝓpoſitionum.

¶ XZontrarie ſnnt vłis affirmatiua
⁊ vniuerſa is negatiua eiuſdem ſub
lecti ⁊ eiuſdem pꝛedicati: vt omnis
hbõ currit:nullus homo currit. Subꝰ
ↄtrarie ſunt ꝑticularis affirmatiua
⁊ ꝑticular negatia:eiuſdẽ ſubiecti:
⁊ eiuſdem pꝛedicati:vt quidam bo⸗

mo currit:quidam homo non currit
¶ Lirca bunc textum. .
¶ Motãdũ eſt pꝛimo:q; ad h̊ ꝙ ali⸗
que ꝓpõnes ſint ie tres ↄditiones reqͥrũ⸗
tur. ¶ Quaꝝ pᷣma eſt:ꝙ tales ppõnes ſint p
põnes cathegoꝛice.vtroq; termino partici⸗
pãtes:ſᷣm eundẽ oꝛdinẽ:diuerſe ſᷣm qlitatẽ
quarũ vna fit vlis affirmatiua:⁊ alia vlis ne
gatiua¶ Scðda ↄditio eſt ꝙ qͥlʒ terĩnꝰ diſtri⸗
buibilis qͥ eſt ſubiectũ vel pᷣdicatum non di⸗
ſtributꝰ? in vna diſtribuat᷑ in alia ⁊ nõ ecõtra
Et ꝓpt᷑ dictũ huiꝰ ↄditionis iſte nõ ſunt cõ⸗
trarie oĩs hõ aĩaleſt.⁊ oĩs hõ aĩal nõ eſt:ſed
ꝗꝛia pᷣme eſt iſta:oĩs hõ oẽ aĩal nõ eſt.⁊ Sꝛia
ſcde eſt iſta.oĩs hõ oẽ aĩal ẽ.¶ Tertia ↄditio
eſt:q termini:teneantur vniuoce:nõ magis
vel minus ample:reſtricte:vel appellate:in
vna cõtrariarũ &; in alia. Et ppt er defectuʒ
hbniꝰ ↄditionis iſte non ſunt ↄtrarie:oĩs bõ
currit: mnullus homo currit:qꝛ in pꝛinia p⸗
põne iſte terminꝰ bõ:ſtat p oĩbꝰ hoĩbꝰ tam
maſculis qᷓ; feminis:ex qᷣ hᷣ ſignũ oĩs ẽ cõia
gñis.Et in ſcdᷣa pꝛeciſe ſtat ꝓ maſcnlis:ex qᷓ
illud ſignũ uullus eſt ſolũ maſculini generꝭ.

¶ Motandũ eſt ſcðo:qꝙ; ex iſtis ↄdi⸗
tionibus poteſt colligi deſcriptio ꝓpõnũ cõ
trariarum:que talis eſt.¶ Pꝛopoſitiones cõ
trarie ſunt pꝛopoſitioues cathegoꝛice:vtro
q; termino participãtes pᷣm eundẽ oꝛdine
diuerſe ſᷣm qualitatẽ:quarũ termini tenent᷑
vniuoce eque ample:eque reſtricte:a eqᷓ ap⸗
pellate:⁊ quarũ terminꝰ diſtribnibilis ĩ vna
qͥ eſt ſubm vel pᷣdicatũ nõ diſtributus in vna
diſtribuat᷑ in alia:vt oĩs homo cu rrit:oĩs hõ
non currit.¶ Quid aũt ſit termini teneri eqᷓ
ample:eq̃ reſtricte ⁊ eque appellate:videbit᷑
in paruis logicalibus.

¶ Motãdu eſtgertio:qꝙ ad h̊ qᷓ aliq̃
pꝓpõnes ſint ſubcontrarie tres conditiones
requirunt᷑ ¶ Pꝛima eſt ꝙ vna ſit particularꝭ
vel indefinita affirmatiua:⁊ alia pticnlaris.
vel indefinita negatiua eiuſdẽ ſubiecti.a eiꝰ
dem pꝛedicati.¶ Scdᷣa cõditio eſt.ꝙ in vtra

6

7

Conditio
nes Zꝛia⸗
rum.
Prima

Secũda.

⁹

Tertia

Deſcrip⸗
tio cõtra⸗
riaruz cõ
pleta.

Condit⸗

ones ſub
contrari⸗
grum pꝛi
ma

q; ſubcõtrariũ termini teneant᷑ vniuoce nõ

magis ample:vel minꝰ reſtricte:vel appella

te:in vna ſicut in alia ꝓpõne.¶ Tertia cõdi⸗
tio eſt:ꝙ pꝛedicatum in vna ſubcontrariarũ
teneat᷑ vninerſaliter:a in alia particulariter
ſi ipᷣm ſit terminus cõis.Et ꝓpter defectum
huii ↄditionis:iſte nõ ppꝛie ſubeptrariãt᷑

bomo omne animal eſt:⁊ bomo nullum aial

N oͤs ͤſit irln
ſeidetentuntzbris
titmefksafürninun
ugeodifmmtioek nul
te cponesſunt ieron
ulushoeſones 1tnten
tusin em nodiſnidrik in⸗
Cito anioek düpoſt
ſe NRe ppönes bo e nia
alndeſt nöſam ſudet
Cefinitaaffirnariun alu
gtiunerpodlfinnoetn

(Amuimnde
ſir ſtcser geſubieqn dei
Ergteſibeegienücutihig
ideſctſckcöciiret⸗
e goneftt zieniöen
onesfin zien i
iſtberdosaliseiden
dabtisnanaßeidene
eancoinnte
no Aumannluci⸗
in Mötnbrus
lufftenipdiin

(Cum da ein

xi.
.V 18.
ſubaltern
dictoꝛijs et ſub
tradi
De 3
lum bomo non am

ſub
Quid ſu
2 NQu
rticu atiua⸗ tuet
tiua: rſalis ſqẽ it: qui
irma luer. eiu 5 curr it:
ille fir el vn ua: er bõ curr
et ille S gati oĩs mo ci n:
Boer Erre ile cniarts rarint dnn hornor s
er vli rraria iti enle s t, nullu⸗ E iones
