¶ Pars integis eſt q̃ cũ alijs ꝑti⸗
bus cſtituit totũ. ¶ Locꝰ a toto ĩ
tegrali eſt hbabitudo totius integlis
ad ſuã partẽ ⁊ eſt ſemꝑconſtructiuꝰ
vt domus eſt:ergo paries eſt. Da⸗
xima.poſito toto integrali põitur et
qubet eius pars. ¶ Locus a ꝑte in
tegrali eſt habitudo ipſius ad ſuum
totum ⁊ ẽ ſemꝑ deſtructiuus:vt pa⸗
ries nõ ẽ:ergo domꝰ nõ ẽ.maxia de
ructa ꝑte itegliðſtruit᷑ ⁊ ſuũ totum
¶ Lotu in qᷓtitate eſt vle ſumptum
vlr:vt qĩs hoõ nullus hõ. ¶ Pars in
qᷓ;titate eſt quodlibʒ iferiꝰↄtẽtũ ſub
illo toto vłi vłr ſumpto. ¶ Locus a
toto in qᷓ;titate eſt habitudoipſiꝰ ad
ſuã: partẽ:⁊l eſt ↄſtruciiuꝰ ⁊ deſtruc
tiuus.¶ Qoõſtructiue ſic: vt oĩs hõ
currit.ꝗ ſoꝛtes currit maxiĩa qᷣcqᷣd p
dicatur de toto in quãtitate:⁊ etiam
de qlibʒ eiꝰ ꝑte.Uel ſic.ſi vlis eſt ve
Ia quelibet particłar eius erit vᷣa.
¶ Deſtructie ſic:nullus hõ currit:g
ſoꝛtes non currit.maxima.quicquid
remouet᷑ a toto in quatitate:⁊ a qua
libet eius parte. el ſic ſi vlis ẽ tłla

Quid to
tum inte
Fle et qᷣd
pars eiuſ

Quid lo⸗
cus 3 to⸗
to ĩtegli

Quid lo⸗
cus a pte
itegrali.

Quid to
tum in qᷓ;
titate: et
quid eiuſ
pars.
Quid lo⸗
cus a to⸗
to in quã
titate.

Quid lo⸗
cus a ꝑti

bus in ᷓ;
titate

TCractatus Quintus

qᷣlibet eius pticłar erit falſa.¶ Zo
cus a partibus in quantitate ẽ hitu
ptarũ ad ſuũ totũ:⁊ tenet ↄſtructie:
⁊ deſtructiue.Conſtruciie ſic:vt ſoꝛ
tes curꝛit:plato currit ⁊ ſic ð alijs.g
oĩs hõ curꝛit.maxima qᷣcqᷣd pᷣdicat
de partibus in q;titate ſimul ſumpt⸗
⁊ de ſuo toto. ¶ Deſtructie ſic Soꝛ

tes non currit.plato nõ currit.⁊ ſic ð
glijs:g nuilus homo currit. maxima

Quidto.
integral.

quicquid remouetur a ꝑptibus iĩ quã⸗

titate ſimul ſuml ſumptis⁊ ab eiꝰ to
to vli. Vel ſi quelibet ſingularis nõ
eſt vera ſua vlis non erit vera

CEirca bũc texłum.
¶ Notã dũ eſt pꝛĩo: in pꝛopoſito

hoc comꝑ letũ totum integrale capit᷑ ſcðe in

tentiõalr a debet ſic deſcribi. Totũ integra⸗

Quid ꝑs
intelis

Imellec
tuſ loci a
toto inte
li ta ma⸗
xime. qᷓ;
differen
tia maxi.

In telle.
locia ꝑte
integra⸗
li taz ma
xie quaʒ
differé⸗
tia maxi⸗
me

le eſt terminus cõis ſiue ſinglarꝭ:qͥ ſigt reʒ q̃
eſt totũ integle vel młtitudieʒ qͥ ðꝛ totũ inte
grale in oꝛdine ad ſuas partes.Exẽꝶ lũ pꝛimi
vt domus vel ſoꝛ.Exẽplũ:ſcði:vt iłuerꝰ dena
rius.Silr ly pars integralis ſumitur ſecũ⸗
de intentionalr ⁊ deſcribitur ſic. Pars inte⸗
gralis eſt terminus ſignificãs rẽ q ẽ ꝑs alicu
ius rei:vel alicuius multitudinis.Exempluʒ
pꝛimi:vt pes vł manus Exẽplũ ſcði:vt nume
rus binarius reſpectu numeri denarij. Sed
locus differentia maxime a toto integrali ẽ
duo termĩ.ſ.ly totũ integrale ⁊ ly ꝑs integra
lis.quoꝝ vnꝰ.ſ.totũ integrale vᷣificatur ð rer
mino inferente:⁊ alius.i.ly ꝑs integralis de
terĩo illato ↄñe ↄfiimãde ꝑ maximã erx illis
tierĩs cõpoſitã.Et locꝰ maxima a toto ĩteg⸗
li eſt rla ſiue ꝓpõ confirmatiue ↄne dialecti
ce:cõpoſita ex iſtis duobꝰ termis.ſ.ly totũ in
tegrale ⁊ ꝑs integralis quoꝝ vnꝰ.ſ.totũ inte
grale vificat᷑ de tetio inferẽte:⁊ alius.ſ.ꝑs ĩ⸗
tegralis de terio illato eiuſdẽ ↄñe. Erẽpluʒ
dat auctoꝛ in textu qð ſic intelligit᷑:ñ h̊ vᷣbuʒ
eſt ſcdðᷣm adiacens vᷣe pᷣdicatur de toto inte⸗
grali etiã pꝛedicatur de parte integrali. Itẽ
locꝰ differentia marime a parte integrali eſt
duo terĩ.i.ly pars ingralis.⁊ ly totũ inteſle
quoꝝ vnꝰ.ſ.ly ꝑs integralis verificatur ð ter
mino inferẽte.⁊ aliꝰ.i.ly totũ ĩtegrale de ter
mio illato ↄñe dialectice ↄfirmade ꝑillã ma
ximã ex illis termĩs cõpoſitã. Sʒ locꝰmaxia

ſcʒ ly totũ in qtitate.verifica

a parte integrali eſt regula ſiue ꝓpõ ↄfirma

tiua ↄũe dialectice cõpoſita ex illis duobus
do omniũ ptiluz in quatitate ſimł ſũ terminie. ly pars integ alis a lytoti inte⸗

grale:quoꝝ vnꝰ.ſcʒ ly pars integralis verifi

catur de termino inferente.⁊alius.ſ.ly toti

integrale de termino illato eiuſdem conſe⸗
quentie ↄfirmande per illam maximã.

¶ Motandũ eſt ſcðᷣo arguẽdo per
locũ a toto integrali ponit᷑ talis regula ↄſe⸗
quẽtiaꝝ. A noĩè totiꝰ integralis pſonalr ſũ⸗
pto:ad nomẽ ꝑtis integlis ꝑſonalr ſumptuʒ
ſine qua ꝑte totũ nõ pot eẽ arguẽdo affirma
tiue reſpectu ly eſt ſcðo adiacẽntis eſt bona
ↄna.Dr notaier ꝑſonalr ſumpto: qꝛ ſi termĩ
ſupponãt materialiter ſine fimpli nõ va lerz
Ona.vt nõ ſeqt domꝰẽ dictio diſſillaba. pa
rias eſt dictio diſſillaba:nec ecõtra. Dr no⸗
tãter ſine qua ⁊c.qꝛ ſi eẽt terminꝰ illatꝰ figni
ficãs ſolũ ꝑtẽ minꝰ pᷣncipalem.nõ opoꝛteret
ↄſequẽtiã valere.vt nõ ſeqͥr ſoꝛtes eſt. ergo
manꝰ er eſt.¶ Dr etiã affirmatiue. qꝛ ſi argu
eret᷑ negatiue:nõ opoꝛteret ↄnam valere vt

Megula
oↄarum,

nõ ſeqͥ᷑ domꝰ nõ eſt: g paries non eſt. ¶ Et dꝛ

reſpectu lyẽ ſcðo adiacẽtꝭ.qꝛ reſpectu alioꝝ

pᷣdicatoꝝ nõ valʒ ↄña niſi illa ſequat᷑ ad tale

pᷣdicatũ ſicut ens ſiue exñs.qꝛ nõ ſeqͥ domꝰ
valet centũ libꝛos: ⁊ paries.¶ Sʒ arguẽdo
a parte ĩtegrali ad ſuũ totũ ponit᷑ talis regu
la.A noĩe partis ſine qua totum nõ põt eſſe
ꝑſonaliter ſumptũ:ad nomẽ totius ꝑſonalit
ſumptiarguẽdo negatiue reſpectu bui vᷣbi
eſt ſcðᷣi adiacẽtis eſt bona ↄña ⁊ nõ ecõtra vt
paries nõ eſt:ergo domꝰ nõ eſt. Alie particu
le ponunt᷑ eodẽ mõ ficut in regula pꝛecedẽti
¶ Sñ ad locũ a toto ĩtegrali reducit᷑ locus a

Reguls
oñarum.

toto copulato ad parteʒ ei.qꝛ eodẽ mõ ſe bʒ de locos
totũ copulatũ ad eiꝰ ꝑtẽ:ſicut totũ integrale toto co⸗
ad eius partẽ.⁊ iõ debemꝰ arguere eodẽ mõ pulato

⁊ reſpectu eoꝛũdẽ

£

pᷣdicatoꝝ:vt ſoꝛtes ⁊ plat

ſunt: ſoꝛtes ẽ. Marĩa poñto toto copulato de locoa

põit᷑ eiꝰ ꝑs.¶ Et er loc? a ꝑte copulati ad to
tũ copulatũ reducit᷑ ad locũ a ꝑte inteꝗ
eodẽ mõ debemꝰ? arguẽ a ꝑte copulati ad to⸗
tum copulatũ ⁊ reſpectu eiuſdẽ pᷣdicatia non
alioꝝ ſicut a ꝑte integrali ad ſuũ totum

arte co⸗
Fli.et pals.

„

¶ Notãdũ eſt tertio: totum in qᷓʒ Intel lo⸗
titate eſt terminꝰ cõis ſũptꝰ ↄfuſe ⁊ diſtribu⸗ Cia toto ĩᷣ.

tiue.vñ loc dr̃a maxĩe a toto ĩ qtitate ẽ duo
terĩ ſcʒ totũ ĩ qᷓtitate ⁊ ꝑs in qtitate qꝝ vn⸗
3 in etital de termio in
ferẽte ⁊ ali?ꝰ ſcʒ ꝑs in qtitate

de terio illato

qtita. taʒ
maxie qᷓ⸗
dfe maxi

ne.

Ponocnnt.
tienem ppeln o.

Inlly Nonmuͦeſtito
ue ielgi⸗loc dfamni
gt,ij enoleni yes in
nud egninchttunt guon n n
ſeng gitenali deterio ila⸗
Nrnäegnurimi erilli
(Gloc' nariaa gtidyine
ie gpofirnatiuu ne dit
cxills teris ſpres inyrita
1totiin guanritare gor n
ititte fkſunpre venificaem

ferenterr alius de terio llato

tmibuitptnb; in chtitare ſt a
binitur totiinchtitate.E
o, poſſun argveretiaffinma
Elete ſeg ſuntobſernäce due coit
meſt cetermaneit ii
cOtitnenoͤſungruraterio in
mingte Oed cdtioe it
eſunntre terioin aftimſl

Fllet
leatrciduf i De Loco a toto in molo Folio lxxx
lpgas, gger ſie Olpen „ „ H e. ðG 2 2 „ . 260£π.Z .
eineglsnin dodte dñe pfirmade ꝑ matimã et illis terĩs ↄpoſi ſuã ꝑtẽ: nõ valet argumẽtũ ſ̃m iſtum locuʒ
ied,eitteitline, t13. Dz loc maxĩiaa toto in qtitate eſt rta ¶ Secundo ſic arguitur non ſequitur omnex
eer nere e gruls verif, ſiue ꝓpõ ↄfirmatiua ↄñe dialectice:cõpoſita boiem eſſe currentez eſt ſcitũ a te: ergo ſoꝛtẽ
eennin llatg endelih tot ex iſtis duobꝰ teris.i.totũ in qᷓtitate ⁊ pars eſſe currẽtẽ eſt ſcitũ a te.⁊ tñ ibi argunur per
ndeer eiuſcen donſe in ̃titate:quoꝝvnꝰ.ſ.totũ in qtitate verifi locũa toto in qtitate:ergo talis locꝰ non vʒ
“ mmanini, cat᷑ de rerio ĩferẽteac.¶ Et ſʒz iſtũ locũ poſſu ¶ Certio nearauien non⸗ ſequitur ſoꝛtem eſ
14 eſt caras marguere ſubijciẽdo ſiue affirmatiue ſine ſe in iſta domo eſt poſſibile ⁊ platonem cẽ in
wegnulipon ngnicoper negatiue: ſcut in locoa toto vłi. et ſir pᷣdi⸗ iſta domo eſt poſſibile: et ſic de alijs: omnẽ
wwie oti Kceln ſegtll de, ſen cãdo:ita oẽs ↄditiones q̃ rerunt᷑ ad boc bominem eẽ ĩ iſta domo eſt poſſibile: ⁊ tñ ar⸗
Erisinteg Dalis dufff i ꝙ arguatur affirmatiue ſiue ſubijciẽdo ſiue guitur a partibus totius in qtitate: ergo ta⸗
tginidree f ſuu Haicado p locii a toto Ni eti reqrit᷑ ad boc ſis locus non valet.
” carguat᷑ locuʒz a toto in qᷓ;titate. Nec dñt mi dici uti „
uhyetſn ed aff war guat᷑ ꝑ locuz a toto in qptitate. Nec dñt ¶ Ad pꝛimũ dicitur ꝙꝙ ſolutio patꝭ
ne ditentt ef 4 dici Ppe loci diſticti. Iñ tales oñe nõ valet Teae ⁊c. ¶Ad ac tan de Ba .
Nerg, lumgo: gften ſor incipit eẽ oĩs hõ: ⁊ ſof.eſt. ſof incipit eẽ minoꝛem: quia antecedens eſt vna pꝛopoſtõ Ad rões
rnde ſue fncf öͤnrle ſoꝛtes.cuʒ aſs ⁊ oñs ſint ꝓpõnes exponibi/ indefinita cum termini eius accipiantur ma in oppfñ̃
dan dicno diſillba ag, les.ſitᷣ nõ ſeqtur: ſor̃ nõ deſinit eẽ oĩs hõ: et terialiter qui ponuntur a parte ſubiecti. Ad ppne
K nfflladene cör din⸗ ſoĩ ẽ.g ſor deſinit eẽ ſorſitt nõ ſeqᷣt ſoĩ inci⸗ tertium dicitur negando minorem:quia ille
4 cfiekttemnimiſafn pit ſcire oẽm ꝓpõnem: ⁊ bec ꝓpõ hõ currit ppõnes qᷓponumur in antecedente ſunt ĩde
mnin Pnchalen nionenen eſt: ergo ſof incipit ſcire iſtam ꝓpoſitionem inite cum ſubiecta earum accipiant materia
ee i öſeikſonegef, bomo currit: ppter cauſam iam dicti:etiam liter. ſimiliter conſequens eſt vna pꝛopoñitõ
(diii enn. 0 ibi variatur appellatio. Arsrgun quens en vng pꝛoponco
diaüafinunie eſn 1 ppellatio. indefinita
mernö0hen Intel. lo⸗ J

nnn ziin ialeee .*6ρ Notandũ eſt qrto: ꝙ iſte textus —
ſc⸗ banes woneſt Ctdn eid, ſic ĩtelligit. Locꝰ dr̃ia maxie a ꝑtib in qtita ¶ Totũ in mo e vniuerſale ſumptũ
eoaaait aneßeni in marie q te ẽ duo teri. . lyꝑtes in qtitate ſi ſumpte: ſine deterĩatione:vt bomo ¶ Pars
a nniz niamni laſeguut d le dfe maxi totuũ in qtitate quoꝝ vns verificat᷑ de terio in mõ vle fuptũ cũ determiatiõe

nerancntitdn me. äs diglerkie non diminuente:vt homo eſt aibus. Quidto.
hos g: anſes (Gzargtit⸗ lfirmãade ꝑ maximã ex illis terĩs cõpoſtã. Ex eodẽ umi Itiz -——
grallad ſui toti ponik tlisfegt 4 ¶ Sʒ loc maxĩa a ꝑtibꝰ in qtitate eſt rla ſi⸗ HSõ lnitn anaſy in modo
prtg ſne gutolmn hhreſt in ue ꝓpõ ↄfirmatiua ↄñe dialectice: cõpoſita Ptſ ſt di gnege Quidys
ſarptind nons wtiss goalff? ex üllis teris.ſ.ꝑtes in qtitate ſimul ſumpte ¶ Totũ in loco e dictio Copꝛe en in modo
nc40 negetine reſpect buß l Ttotũ in quantitate quoꝝ vnus. ſ. ly ꝑtes in dens oem locu aduen bialiten vt vbi
Ninseſdo in hoͤetitnt qtitate ſił ſumpte verificatur de termino in q; nuſq;. ¶ Pars in loco eſt dictio
Kergo dom noͤet Aieparnen ferente: aliꝛs de kerf⸗ illato: vt quicqͥd at⸗ cõpꝛebẽdes aliquẽ locũ aduerbialit Quid 10
coce no feut inregla ececet tribuit᷑ ꝑtibꝰ in qtitate ſił acceptis etiã at⸗ vt ibi bic. ¶ Locus a toto in loco ẽ in loco

Eofneglaſel tribuitur toti in qᷓtitate.¶ Et ſᷣm iſtũ locum p S e Et enet eg
nunvirgalſtc han⸗ M Cõditio⸗ poſſumꝰ lanere ir ainer Mrari baudo ipſi/ a ſuã Pte. Et tenet co⸗ Quidꝑz
dadene, nes loci, ſed ſunt obſeruãde due cõditiones. quan paul ſtructiue ⁊ deſtructiue.Conſtructi⸗ in loco.
üadc —— ma eſt. ꝙ cetera maneãt ſilia:⁊ cũ boc totum uł ſic. deus eſt vbiq;: ergo deus ẽ 5.
nitden ene in ſtitate nõ ſumgtur aterio ſupponẽte deter Maximacuicunq; competit totuʒ quid lo.
eericei nnchlin N minate. Scða cõgitio? ſi totũ in quatita in loco ⁊ quelibet eius pars. ¶ De ⸗ in
. e cpnlotiadl P te ſumatur cu terio in antoſupponẽte deter ſtructiue ſic.Ceſar eſt nuſquã: ergo 0
(EMK

na⸗ minate:tũc o r relatiuũ idẽtita⸗ . l Eir Is eite
edakal Prirgeintttt N ties. Defectu b erar capur erene no eſt bic. Axunga quicquid emo
Vem nitgr aliin un aput babet plato: et ſic de alijs. ergo caput uetur a toto: i loco ⁊ a qualibet eius
n hean eiſce dlan babet omnis bomo cũ añs ſit verũ ⁊ ↄnñs fal Parte.·
negnelas uilumm ſum. Ded debemꝰ arguere caput babet ſoꝛ⸗
dren nen npi⸗ tes.⁊ idem caput bʒ plato:⁊ ſic de alijs:ergo ¶ Circa bunc tettum.
icttening n en aput habetommnis bomo. elſe
amin cusſihe i niu dis ¶ Cõtra dicta pꝛimo ſic arguitur. ¶Notandqum eſt pꝛimo ꝙ; hic cõſe⸗ m moͤis
CRi natieato urſel e no ſeqtur dom eſt: & feneſtra eſt. Et ſitt nõ quenter aucto: determinat de loco a toto in rie qᷓ
iahnme thein ti ſeatur domus valet centũ libꝛas:ego ⁊ pari⸗ mõ.quid aut ſit totu in modoa pars ĩ modo de mas,
. itne cſie gioſin es et tamen ibi arguitur q toto integrali ad Iotꝭ pʒ in textu, Et locus ditferentis maxime
ſksng 2

Xractatus Quintus

a toto in modo.eſt duo termĩ.ſ.totũ in modo
⁊ ꝑs in mõ:quoꝝ vnꝰ.ſ.totũ in modo verifi⸗
cat᷑ de terio ĩferente:⁊ aliꝰ ð termiĩo illato cõ
ſequẽtie dialectice ↄfirmãde per maximã ilł
terminis per compoſitam. ¶ Sed locus ma⸗
ximaa toto ĩ mõẽ rla ſiue ꝓpõ ↄfirmatĩa cõ
ſequẽtie dialectice cõpoſita ex illis terminis
duobẽ.ſ.totũ in mõ ⁊ ꝑs in mõ quoꝝ vnꝰ vifi
catur de terio inferẽte:et alius ⁊c.¶ Item lo
cus differẽtia maximea ꝑte in modo eſt duo
Intelle. termi.ſ.ꝑs in modo a totũ in mõ:quoꝝ vnus
locia ꝑx ⁊c.¶ Sʒ locus marxima a ꝑte in mõ eſt regła
te in mõ ſiue ꝓpõ ↄfirmatiua ↄñe dialectice compoſi⸗
tã maxiĩe ta ex iſtis duobus terminis.ſ.pars in modo ꝛ
ꝙᷓ diffe totũ in modo quoꝝ vnꝰ verificatur de termi
retie ma no inferente:⁊ alius de terio illato ac. ¶ Eñ
xime. ad hᷣ ꝓarguatur ꝑ iſtos locos bene:tres con
Conditi⸗ ditiones requirũt᷑.¶ Pꝛĩa eſt vtraq; ꝑs ip
ones ad ſi totiꝰ ĩ mõ poſſit ᷣe pᷣdican de parte ĩ mõ
bõitates vlr accepta. Defectu cuius nõ ſequit᷑imago
dictoꝛuʒ. nõ eſt ho:ergo imago nõ eſt hõvictꝰ Siłr nõ
locoꝛum ſeqͥᷣtur adã nõ eſt bomo:g adã nõ eſt hõ moꝛ
requiſite tuꝰ.¶ Scdða ↄditio ẽ q; nò arguat᷑ cũ ill vbis
Pꝛima. incipit.⁊ deſinit. Defectu cuius non ſeqͥ ?.ſoꝛ
Seciida tes deſinit eſſe bõ albꝰ:g ſoꝛtes ðᷣſinit eẽ hõ
¶ Tertia ↄditio ẽ ꝙ non arguatur cũ verbis
ſignificãtibꝰ actũ intellectus vel vontatis
ad actũ trãſeũtẽ in rẽ ad extra. Deſfectu cin⸗
non ſeqtur ego ñ cognoſco boĩezs: ñ cogno
ſco boĩem albũ.ſiłr ñ ſeqͥ non vellẽ eẽ ĩ ſuto
ego non vellẽ eẽ ĩ luto ꝓdecẽ francis nec eõ
ſeqtur. Silr non ſeqᷣtur Ognis nõ facit aquã
ergo ignis nõ facit aqua calida:ſitr nec ecõ⸗
tra. gnis facit aquã calidaʒ:ergo facit aquã
cum ibi arguatur cum vᷣbo ſignificante actũ

tranſeuntem in rem ad extra.

. £
Regula ¶ Notandũ eſt ſcðo ꝙ ꝓ arguendo
cõſeqᷓnti negatiue atoto in modo põit᷑ talis rlaonaꝝ
agrum Oinnis ↄſequentia cuius añs eſt ꝓp catbe⸗
goꝛica negatina non exponibilis in qua po⸗
nitur totũ in modo diſtributũ ⁊ ↄñs eſt ꝓpõ
cathegoꝛica negatiua nõ expõibilis qua põit̃
ꝑs in mõ vlr accepta eiuſdẽ totiꝰ dũmõ vtra
qʒ pars partis in modo vificabilis eſt de ꝑte
in modo mediãate boc verbo eſt:⁊ nõ arguat
cũ verbis ſignificantibus actũ interioꝛẽ ani
me:vtputa intellectus vel volũtatis.vel actũ
trãſeũtẽ in rem ad extra cet̃is ſilibꝰ manẽeti⸗
bus tã vocalr qᷓ; mẽtalr eſt bona ↄña. Parti⸗
cule iſti regule eodẽ. modo exponũt᷑ ſicut ꝑꝰ
ticle illius rłe qᷓ dat᷑ de parte ſubiectĩa.¶ Sʒ
arguendo affirmatiue a toto in modo debe⸗
mꝰ eodẽ mõarguere ſiẽ a toto vli. Et põt ſic

Tertia.

regula dari. Oĩs ↄña cuiꝰ añs eſt pꝓpõ catbe
goꝛica affifatiua nõ exponibilis: in q̃ ponit᷑
totũ in mõ diſtributũ:⁊ cũ boc ſufficiẽter po oß
nitur ↄoſtatia ꝑtis in mõ.⁊ ↄñs eſt ꝓppõ cathe
goꝛica affirmatiua nõ exponibilis: in qua po m
nit᷑ ꝑs in mõ vłr capta:cui⸗ ꝑt vtraq; ꝑs ve⸗ Itlue,
re pᷣdicat᷑ de ipſa vłr accepta mediãate h̊ ver⸗
bo eſt:dũmõ nõ arguat᷑ ci terminis ſignifi⸗
cãtibꝰ actũ aĩe interioꝛẽ.vtputa ĩtellect⸗ vel
volũtatis.vel actũ traſeũtem in rẽ ad extra
ceteris paribꝰ remanẽtibꝰ:ẽ bona ↄña. Sʒ
ꝓpar guẽdo a pte in mõ affirmatiue ponit᷑ ta
lis regula ↄnalis.Dĩs ↄña cuiꝰ añs eſt pꝓpõ
catbegoꝛica ꝗffirmatiua nõ exponibilis:in
ponitur ꝑs in mõ vlłr ſumpta. de qua pte in l
mõ vtraq; pars eiusvere pꝛedicat᷑ mediante
boc verbo eſt:⁊ ↄñs eſt ꝓpoſitio cat begoꝛi⸗
ca affirmatiua nõ exponibilis in qua ponit᷑
totũ in mõ nõ diſtributũ:dũmõ nõ arguatur
cũ terĩs ſignificãtibꝰ actũ aĩe interioꝛem in⸗

tellectꝰ vel volũtatis.vel actũ tranſeũteʒ in

rẽ ad extra. ceteris ſilibus remanẽtibus eſt Rla par
bona ↄna.¶ Sʒ negatiue arguẽdo opz pone gu. nega⸗
re ↄſtanti ꝑtis in modo: a ꝙ totũ in mõnõ tiue.
diſtribuatur: vt hõ albus nõ currit:⁊ hõ albꝰ
eſt: ergo bomo non currit.

¶ MNotãdũ eſt tertio: auctoꝛ diui⸗ Intel. to
dit totũ in loco ⁊ ꝑtẽ in loco: vt ſatis pʒ inte tirin loco
xtu.¶ Loc dr̃ia maxĩe a toto in loco eſt duo tã maxie
termini.ſ.totũ in loco ⁊ pars in loco: quoꝛuz q dr̃a ma
vnꝰ.ſ.totũ in loco verificat᷑ de terĩo inferen xime.
te ⁊c.¶ Sʒ locꝰ marxiĩa a toto in loco ẽ regula
ꝓpõ ↄfirmatiua ↄñe dialectice compoſita ex
iſtis duobꝰ terĩs ⁊c.Exẽplũ de maxla pꝛo cõ
ſequentijs a toto in loco:vt quicqͥd negatiue
attribuitur toti in loco ⁊ cuilibet ꝑti eius:vt
cbimera nuſq; eſt:ergo nõ eſt bic.Sʒ maxia
ꝓ ↄñtijs affirmat iuis eſt h. qͥcquid attribuit
toti ĩ loco ẽt attribuit᷑ affir̃atiue cuilʒ eiꝰ ꝑti
¶ Sʒ argnẽdo affir̃atiue dẽmꝰ obpᷣuare tres Cõditõeſ
ↄditões.¶ Pꝛĩa ẽ totũ in loco diſtribuat᷑. hui loci.
defectu cuiꝰ nõ ſeqtur. Soꝛtes ẽ alicubi ẽ Pꝛima
bic.añs em̃ põt eſſe veruʒ: ↄñte exñte faſſo.
¶ Scda ↄditio eſt: ꝙ ſufficiẽter ponat᷑ ↄſtan Secũda,
tia ꝑtis in loco:qꝛ ſi non poneret᷑ cõſtantia:
nõ opoꝛteret ↄñam valere:vt nõ ſeqͥtur Soꝛ
tes eſtvbiq;:ergo ſoꝛtes eſt rome.cũ añs poſ
ſit eſſe veꝝ oñte exñte falſo.qꝛ roma poſſet
deſtrui. ¶ Tertia ↄditio eſt:ꝙ nõ arguat᷑ cuʒ
iſtis vᷣbis incipit ⁊ deſinit: vel eoꝛũ ſimilibꝰ:
qꝛ nõ ſequitur Soꝛtes incipit eẽ vbiq; ergo .
ſoꝛtes incipit eſſe bic. Silłr nõ ſeqᷣtur: ſoꝛtes Tertia:
deſinit eſſe vbiq;:ergo ſoꝛtes deſinit eẽ bic.

9

h hinlihit Fintatle
n

ſotie⸗ hinbkebonu⸗

gli ſtocnbes

öetyonduis, N jtio gtis inke
ſͤficlte hon
athego:a4
poeme⸗ gn looele o ⸗
u aße vbi⸗:et .
ſere⸗ in r liie
nicele en iön
,ſtiloei ſubick
ſalenh date
Cirrarinaſedpon dild⸗plein⸗
fr ngtie elartridultur nes⸗
Uraffirmarine e

„ 4 . rara
Cona dictprio ſc n
ſaturſotesnoe ho. ſonesnon
1 Oirto eirurſores netde
hoimnelect. Oilt no ſeqtur ſo⸗
Fergondebointelligibibrkere
boergondeboimtellig
etboneltgibikfineimaginabiks
qiuretbiopondeald crgonoe⸗
teorth ibiaf lociatotoin noe
ſoonon moletl. Gcdofcaf non
nisſnclt ogua ergo no facit an.
fnonſeitun Iepigornon ſacit
GonOfaclmiraldi lrnöſectu.
udonöftoeld r oſeen
itpamͤergonficl anni tun
eſlet Ygnisfact agni alid
uaetaf glocigtotoin norde
noee honles loci no walet (
hon ſeqtun ortes ine Ne
ortesinapiteſſedie

us eliboeſan dhon fa ¶/ Quarto notãdũ ẽ ꝙ arguẽdo ne
im inmö⸗ iuftin Kri de C ꝑ iſtũ locũ ponit᷑ talis rła ↄñalis.Oĩis

ze unde poͤcarh, dr . fia cuiañs ẽ ꝓpõ cathegoꝛica negatiua nõ
Mre N o ↄna cuians e, pp atheg gatinan
Nuanmlen au ne oci, erponibilis: in totu ĩ loco diſtribuit:⁊ ↄñs
ninz ka vracz ore, W ẽ ꝓpõ chategoꝛica negatina non exponibil.
inn Aukci mlließ der in q ponit᷑ ꝑs in loco ceterꝭ ſiłlibꝰ reimanẽti⸗
aeinerin minis ſgni · Alaarg. pus tã mẽtalit ꝙᷓ vocaliter ẽ bõa ↄna. ¶ Sʒ
Naai niſedtiteleen e Uegatiui, parguẽdo affirmatiue ẽ talis rla. Oĩs ↄna
derenmnendeerintea⸗ ettr cui ans ẽ ꝓpoſitio cathegoꝛica affirmatiua
daein nötfmaenlG, nõ exponibilis:in q totũ in loco diſtribuit᷑:
Mls Dig n utine danie ſufficiẽter ponit᷑ oſtatia ꝑtis in loco: ons
afimngi a afsef pi A ẽ ꝓpõ cathegoꝛica affirmatiua nõ exponibi
sinng anctponbign nd lis:in q ponit ꝑs in loco ceteris filibꝰ rema⸗
rsee d degtu ein e otabile netib':e bona ona. ¶ In m iſtü locũ dem⸗
ſr Syer emecſlcak megiann ⸗ arguere ꝑ terios ð gñe vbi:⁊ ex quo iſti teri
i eſt ppoft calbeg e nõ ſunt nati eẽ ſubiecta vel pᷣdicata Iʒ bñ po
Mnnd erpondils inqu de nãtur a ꝑte ſubiecti vel pꝛedicati.iõ nõ ꝓpe
50 dihrdutirdämd inank af ꝑ iſtũ locũ ſubijciẽdo vel pᷣdicãdo:nec dʒ
ncitid act die inmarnd, poni ille teriꝰ pᷣdicat᷑ vel ſubijcit᷑ in marima
ins eimnienſinn ↄtirmatina:ſed poni dʒ illð ↄplerũ attribui
— ubus fenanetſvusg eſ Nhy⸗ tur affirmatiue vel attribuitur negatiue.

. Bnegme nglitogſz re gun
Ausin nodo: rtotiinmond tie
mnn böalbis öamnitthöͤſ
omo non ant.

¶ Cõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑.Non
ſeqtunſoꝛtes nõ ẽ hõ: g ſoꝛtes nonẽ bõ moꝛ
tuꝰ. Silr nõ ſeqᷣtur ſoꝛtes nõ eſt hõ:ergo nõ
ẽ hõ intellectꝰ. Silr nõ ſeqͥtur ſoꝛtes nõ eſt
bõ:ergo nõẽ bõ intelligibilł:vłergo hõ non
eſt bõ itelligibił ſiue imaginabił. Silr nõ ſe
qtur ethiops nõ ẽ alb:ergo nõ ẽ albꝰ ſᷣm dẽ

düͦeſttemog aucteedit nin
locot grein locdeptſats ginte iiſhin
dru mariea totoin locoeſtdio ti fg
cti in loco :urs in loco: onßz öiin
nloco venificat de terio inferen gne
o' mariaa toto inlocoe regili
nira anedialecte conpoftet
lcris 4. Erepli demariapoc⸗
1to in co:ſt nch neenin
totiin loco ? cuilbet g ells ſ
rao no eſt bic Ozmet⸗
uſch eſnergonde .

„

irmaimsct4nidanni

locus non valet.Scðdo ſic ar.non ſequitur
Jgnis facit aquã:ergo nõ facit aquã calidã.
niir non ſeqtur. Iſte pictoꝛ non facit muꝝ er
go nõ facit muꝝ albu.ſilr nõ ſeqtur. Ille nõ
rit bõ: nõ fit bõ alb.fiłr nõ ſeqͥtur. Iſte nõ
facit pannu:ergo ñ facit pannũ tunicã. Nec
eõ valet. Ignis facit aquã calidã:ergo facit
aqua.⁊ tñ ar ꝑlocũa toto in mõ: vela ꝑte in
mõ:ergo tales loci nõ valẽt.¶ Tertio ſic af.

n armmibui ifinide nize ai non ſeqtur: ſoꝛtes incipit eſſe vbiq;. ergo in
— din obfimreltes Liffi cipit efſe hic. Silr ſoꝛtes deñnit eẽ vbiq;.er
cbefinnn wodiftibigt, liin go deſinit eſſe bic.⁊ tñ hic ar̃ gꝑer locũ a toto
(biigtoun teͦaihbic Pun in modo:ergo talis locus non valet. ¶ Ad
ni pöͤſeiin a etſte ſaſ. oĩa ðꝛ ꝙ ſolutio patet ex dictis.
„ Neſſeen;.?

. ſücke ierponii ſſen ilt Quid lo.
oG

nii aptei lo. ¶ Locus a ꝑte in loco ẽ bĩtudo ipſi

locne lwonhene d eimo us ad ſuũ totũ.Et ẽ ꝑ deſtructiuus
azmn mlt iiii, vt ceſar nõ ẽ hic: ergo nõ eſt vbiq;.
arnete vmſt. Ouid to. Hxia cuicũq; no ↄpetit ꝑs in lo⸗
i airtin gtohufe⸗ ine. (o. nec eius totu. ¶ Lotũ in ipe eſt
Lenn ni. laifei dictõ cõpꝛebendẽs oẽ tẽpus aduer
pdersiſli id nn bialiter: vt ſꝑ nunqᷓ. ¶ Zocꝰa toto
iGrn eeh
– nmn

De lo co a cauſa finali a generatione

ipᷣm qð fit eſt bonũ. Deſtructiue ſic

Folio xxxi
in tꝑe ẽ hĩtudo ipᷣꝰ ad ſuã ꝑtẽ.Et tʒ Quid lo.
cõſtructiue ⁊ deitructiue.¶ Pars ato.iĩ iꝑe
aut in tꝑe ẽ dictio cõpꝛebẽdeus ali⸗
qð tpᷣs aquerbialr vt nũc:beri:cras Quid ꝑs
Et tenet ðſtructiue tm. Exẽpla aũt ĩn tee.
ſumãtur h ſicut in loco a toto in lo.
¶ Cã eſt ad cuiꝰ eè ſeqᷣtur alið ſʒm
naturã.Et diuidit᷑ in caʒ materialẽ:
foꝛmalẽ:⁊ eſſentialẽ: ⁊ finalẽ.¶ Cꝗ
efficiens ẽ a qua pꝛĩo fit mot?:ad h
ꝙ fiat aliqd vt domificatoꝛ ẽ pꝛimlmiůu
monẽs ⁊ operãs:vt fiat domꝰ.⁊ fa⸗ Quid can
ber vt fiat cultellꝰ.¶ Qocꝰa cã effi⸗ ſaefficiẽs
ciete ẽ hitudo ipᷣꝰ cãe efficiẽtis ad
ſuũ effectũ.Et e ↄſtructiuꝰ ⁊ deſtru
ctiuꝰ.Cõſtructꝛue ſic:domificatoꝛ ẽ
bon?:ergo domꝰẽ bona.Locꝰa cã ef
fisiẽte.. axiĩa.ſi cã efficiẽs ẽ bõa:

Diffö ⁊di
uiſio cãe.

Quid lo.
domificatoꝛ nõ eſt vonꝰ:ergo dom⸗ ee
nõ eſt bona,.locꝰ? a cã efficiete maxi⸗
ma. Cul cã efficiẽs nõ ẽ bona ipᷣm
qad fit no Ir bonũ. Et ecouerſo tenʒ
locꝰ ab effectu ad cãm efficientẽ. vt
domus ẽ bona: ergo ſua cauſa effici

tes.⁊ tñ ibi ar̃ ꝑ locũ a toto in modo ergo tał ens eſt bona ⁊c.

OLCirca bunc textum.
¶ Notãduʒ ẽ pꝛĩo iſte textus dʒ

nc intelligi.Locꝰ dr̃a maxie a ꝑte in loco eſt
duo teri.i.ꝑs in loco:⁊ totũ in loco qꝝ vn.ſ.
ꝑs in. loco vificat de terio inferẽte ⁊c.¶ Sʒ
locꝰ maxiĩa a ꝑte in loco ẽ rla ſiue ppõ ↄfir⸗
matiua ↄne dialectice: ↄpoſita ex iſtꝭ duobꝰ
teris.ſ.ꝑs in loco ⁊ totu in loco:quoꝝ vnꝰ.ſ.
s in loco yicat᷑ de terĩo inferẽte ac. Et tʒ
iſte loc affirmatiue: dumõ teri ſigtiue ⁊ ꝑſo
nalr accipiatur: ⁊ nõ arguat᷑ cũ iſt vᷣbis inci
pit ⁊ deſinit.⁊ dũ cetera maneãt ſilia tãvoca
lit qᷓ; metalr. Et ꝓ illo mõ arguẽdi ẽ illa ma
xĩa.cuicũq; attribuit᷑ affirmatiue ꝑs in loco
eidẽ at tribuit᷑ totũ ĩ loco.¶¶ Sʒ negatiue ar
guẽdo oʒ ponere ↄſtãtiã ꝑtis ĩ loco.⁊ opʒ ca
uere ꝙ totu ĩ loco nõ diſtribuat᷑ in ↄñte ⁊ ꝙ
cetera ſint ſilia.Et ꝓtali mõ arguẽdi ẽ talis
maxiina.cuicũq; attribuit᷑ ꝑs in loco negati B
ue:etiam ⁊ totum in loco. Intel. du
¶ Motandũ eſt ſecũdo:q; bic conſe pᷣlex difſi
quẽter auctoꝛ deteriat ð loco a cã:gra cuius nitõiſ cẽe

Intel. di⸗
uifionis
cauſe.

Tractatus Quintus.

diffinit cam q̊ diffinitio dz ſic ĩtelligi. Cã eſt

res ad cuiꝰ eẽ:ſiue ſue intẽtiõis eẽ ſeqͥtur ali

ud.Et ð iſta expõe nõ ẽ hic ad ꝓpoſitũ.⁊ tũc

iſte terĩꝰ cã poſitꝰ in diffinitõe capit᷑ pꝛie in

tẽtionałr.¶ Sʒ dʒ ſic exponi logicalr.Cã eſt
teriꝰ ſupponẽs ꝓ re q̃ ẽ cã:rõe cuiꝰ terĩ ꝓpõ
in q̃ ponit᷑ ĩfert aliã ꝓpõeʒ in q̃ ponit᷑ teriꝰ
ſupponẽs ꝓ re q̃ eſt effectꝰ.Et h̊ mõ capit᷑ cã
ſcðe ĩtẽtionalr.⁊ ſic capit᷑ in ꝓpoſito.ſilłr ille
teriꝰ effectꝰ dʒ h̊ capi ſcdðe ĩtẽtionałr:vt ſigt
terĩos ꝓ effectibꝰ ſupponẽtes.¶ Diuiſio at
cãe ſic dʒ itelligi.De nũero cãrũ.q̃daʒ eſt cã

efficiẽs q̃dã finalis ac.Ex iſta diuiſiõe ptʒ q;

tỹ q̃ttuoꝛ ſũt cãe:hoc ẽ q̃ttuoꝛ ſũt teri cões

Intel. dit
finitiõis
cãe effici
ent ⁊ ef⸗
fectꝰ eiꝰ.

De lo. ab
effcũ cãe
cfficiẽtis

Cõditõeſ
dictoꝛũ
ocoꝛzum.

Pꝛima.

coĩcidẽtes in ſignificãdo ſᷣm ſuas rões foꝛ⸗

males oẽs cãs mũdi ſignificantes: ꝑ qs iſte
terminus cã diuiditur diuiſione logicali vt
ſunt iſti quattuoꝛ terminisſ.cã efficiens.cã
foꝛ malis.cauſa materialis.⁊ cauſa finalis.

¶ Notãdũ eſt tertio qꝙ iſte textuę.
Cã efficiẽs ac.ſic ĩtelligit᷑. Cã efficiẽs ẽ ter⸗
minꝰ ſupponẽs ꝓ re:a q̃ cauſat᷑ pᷣmus motꝰ.
vt ille terminus domificatoꝛ. Siłr effectus
cãe efficiãtis eſt terminꝰ ſupponẽs ꝓ re que
cãtur ab alia.vt iſte terminꝰ domg. Et ſic pʒ
cꝙ cã efficiẽs ⁊ effectꝰ cãe efſiciels capiun⸗
tur ſcdᷣe intẽtionaliter. ¶ Locus dr̃ia maxĩe
a cã efficiente:ẽ duo termini.ſ.cã afficiẽs et
ly effectꝰ cãe efficiẽtis quoꝝ vnꝰ.ſ.cã effici⸗
ens verificatur de termino ĩferẽte ⁊c. Sʒ
locus maxima a cã efficiente eſt regula ſiue
ꝓpõ confirmatiua ↄñe dialectice: cõpoſita
et iſtis duobus terminis ſcilʒ cã efficiens ⁊
effectus cãe efficiẽtis.quoꝝ vnꝰ.ſ.ly cã effi
ciẽs verificat᷑ de terĩo inferẽte ⁊c¶ Sed lo⸗
cus dr̃a mat.ab effectu cãe effic.eſt duò ter
mini.ſ.effectus cãe efficientis ⁊ cã efficiẽs.
quoꝝ vnꝰ.ſ.ly etfectus cãe efficiẽtis verifi⸗
catur de termino inferente ac.q ed locus
maxima ab effectu cauſe efficientis eſt regu
la ſiue ꝓpoſitio cõfirmatiua ↄñe dialectice
compoſita ex illis duobus terminis ſcilʒ ly
efſectus cauſe efficientis ⁊ cauſa efficiens:
quoꝝ vnus ſcilzʒ ly effectus cauſe efficientis
verificatur de termino inferente ⁊c.

¶ Quarto notãdũ ẽ ꝙ in iſtis loc⸗
debemus arguere reſpectu iſti vbi eſt a: ẽt
reſpectu boꝝ pᷣdicatoꝝ.ſ.bonũ ⁊ malũ qͥnq;
ↄditionibꝰ obſeruatis. Quaꝝ pꝛĩa ẽ ꝙ lʒ bo
nũ ⁊ ſiłr ly malũ in añte dñt dice re bonitatẽ
vel malitiã artꝭ ipᷣiꝰ efficiẽtis:⁊ in ↄñte dñt
dicere bonitatẽ vł malitiã artificij. Defectu

cuiꝰ nõ ſeq̃tur:domificatoꝛ ẽ bonꝰ: ꝙᷓ domꝰ ẽ
vł pᷣ̃t eẽ bona:ſʒ dʒ ſic argui.domificatoꝛ eſt
bonꝰ? domificatoꝛ:g domꝰ ẽ vlłp̃t eẽ bona do
mꝰ. ¶ Scðda ↄditio ẽ ꝙ artifex oꝑet᷑ ſ̃m artẽ
ſuã melioꝛi mõ q põt.¶ Tertia ↄditio eſt:q
nõ ſit defectꝰ vel malicia ſe tenẽs ex pte ma
terie vel inſtrumẽti.¶ Quarta ↄditio ẽ:cã ef
ficiẽs nõ hbẽat aliqð ĩpedimẽtũ intrinſecuz.
¶Quita ↄditio ẽ: ſi nom̃ cãe efficiẽtis ſit
nomẽ potentiale.i.teriꝰ ſupponẽs ꝓ re q̃ de
fcõ nõ agit:ſʒ tñ ↄnotat eã poſſe agere tunc
arguẽdo ꝑ locũ a cãꝗ efficiente ↄñs dʒ br̃e ꝓ
copula h̊ vbũ pᷣt. Sed ſi ſit nomẽ actuale.i.
teriꝰ ſupponẽs ꝓ re qͥ agit ⁊ nõ ſupponeret
ꝓ ea niſi ageret:tunc ↄñs dʒ br̃e ꝓ copula hᷣ
vbũ erit.Erẽplũ pᷣmi:vt domificatoꝛ eſt bo⸗
nus domificatoꝛ: ꝗ̊ domꝰ pᷣt eẽ bona domꝰ.

Exẽplũ ſcði:vt domificãs ẽ bonꝰ domificãs

g̊ dom erit bõa domꝰ.⁊ ſic pʒ arguẽdo ꝑ
locũ a cã efficiẽte ↄñs erit de copula de futu

ro vel de poſſibi li: puta de ly erit vel de ly

põt vt domificatoꝛ ẽ:ergo domus põt eſſe ñ
militer domikficãs eſt.ergo domꝰ erit. ¶ Sʒ
arguẽdo ab e fectu cãe efficientis:añs dʒ eſ
ſe ꝓpõ de pꝛeſenti: ⁊ ↄñs de pꝛeterito. Exẽ⸗
plũvt domus eſt bona: ergo domificatoꝛ fu
it bonꝰ domificatoꝛ: ſiłr domus eſt: ergo do
mif icatoꝛ fuit.ſimilit᷑. ergo domificãs fuit.

¶ Koõtra dicta pꝛĩo ſic argui᷑. nõ
ſeqᷣtur ſoꝛtes ĩcipit eẽ hic:g ĩcipit eẽ alicubi

ſilr nõ ſeqͥtur ſoꝛtes deſinit eſſe hic:ergo de
ſinit eẽ alicubi.⁊ tñ ara ꝑte in loco ad ſuũ to
tũ:ergo talis locꝰ nõ vʒ. Scðo ſic af̃ nò ſe⸗

qtur domiſicato: eſt bonus.ergo domus eſt

bona.cũ añs poſſit eſſe verũ ↄñte erñte fal⸗
ſo:qꝛ ſtat domit᷑icatoꝛẽ eſſe honũ viꝝ:⁊ tñ q
non ſciat bñ facere domũ:ſilłr ſtat doꝛmifica
toꝛem bene facere domũ:⁊ tñ non velle opa

ri ᷣm artẽ ſuã.⁊ tñ ar̃ ꝑ locũ a cã efficiẽte ad

effectũ:ergo locꝰ ille nõ vʒ.¶ Tertio ſic af.ñ
ſeqͥtur domꝰ ẽ bona:ergo domificatoꝛ eſt bo
nus.⁊ tamen armtur ab effectu cauſe efſi⸗
cientis:ergo locus ille non valet.
¶ Agd pꝛimum ðꝛ ꝙ non af. debite
ſᷣm locũ a pte in loco.qꝛ af̃ cũ iſtꝭ bis ĩcipit
⁊ deſinit:cũ qͥbꝰ nõ valet ↄña ſᷣm talẽ locum.
¶ Ad ſcðm ðꝛ ꝙ nõ bñ af:qꝛ bonũ in añte di
cit bonitatez moꝛis ⁊ dʒ dicere bonitatẽ ar⸗
tis.ſcðo qꝛ ↄñs dʒ hr̃e hoc verbum põt ꝓco
pula.Etiam ſupponit᷑ ꝙ cã efficiẽs debeat
operari melioꝛi mõ quo põt.¶ Ad tertiũ ðꝛ
ꝙ nõ argnitur debite:qꝛ ↄñs eſt vna ppoſi⸗
tio de pꝛeſenti: ⁊ dʒ eſſe vna de pꝛeterito.

ſenciematenalis träſe
fuctue vt vitn vl pamm
firtelfanina futt mater
ſosnöͤmanet ſec träſfert
ni naria. poſto effech
iſeütlneceſſe e iaz man
KeCFoꝛmac q dat eſſe
Euneq ineè loc? cqe ſoꝛma
Ciß cq foꝛmalis ad ſui
Ettzoſtructiue deſtrug
nctiue ſic albedo derge
acq fomali matinpe
lhonkt chefirh de
acſoꝛmakkeren

Aad röcs iil Eſoi de effecni

in oppoñ

tumnm.

(Lirabune
3(Noriczedeurtertun.
antiiinoiſtet

n Nonocaptt
keine⸗ topne inter

doſſihih⸗ .
do ſdil Puade Hyerit delde 4

imd: dergo donnis iteſef
domificiseſtergo donerit(G.
nde ſencie eicentisaſe def
dewelentn :isdepeeterſio. Eti⸗
donmng et bonn ergo donnifietorſ
domifcnc f donnseſtergodo
tor fut. imli. t godomfieig i⸗
Nra dictaprio ſc arguit. ſ
rtes iapttet bicg icptee lit
Liem ſotes deſimt eſebicergode
lenubi: tiana greinloeoag ſti⸗

,

tisloe'nd d1 Gͤofcai de⸗
nino: et bonns eigodonef
rispoſu eſe Kri iterſteſi⸗
. domniticnor eſebonurir iſd
rdäͤſaere domirſir terdonife
ſaere domürtiton rel
.: (ai etisf) igcieffelen
ens otioſarn

enen ue dollfunneklo
50 2* 900 eefin
dun An peffecln

jigenh de fafnn G
n dige uin

4
ſ d di 60
emo:ls 10) cctunni ,
29 pie boc ee, ent
” „,ſſe 5
6
cewbonit , Aetd
f . mopol,⸗ ro
1 mmo 4 ,e 9
hite: NM ld
ie de. euN
cu.27

cse . debſte Hi⸗
95% 5. on 41. n An,
orumm 1 cn 1it Fbisiht ne⸗

Diffinitõ
⁊ diuiſio
materie.

Quid lo.
a cã mate

riali

Quid lo.
ab effec⸗
tu cauſe
materis⸗
lis

Quid lo.
9 cã foꝛ?⸗
mali.

de teris
ſigmfica
tibus ma
teriam.

De loco Materia

¶ MWateria ẽ ex q̃ cũ alio aliqᷣ fit.
⁊ ẽ duplex:q̃dã eĩ eſt ꝑmanẽs ⁊ q̃dã
eſt trãſiẽs Permanẽs. vt in cultello
ferrũ. Lranſiẽs:vt in e farina ⁊
aq̊. Etiã diffinit ſic. Materia eſt q̃
tãtũ eſt ĩ potẽtia.¶ Locus a cã ma
teriali eſt hitudo ipiꝰad ſuũ effectũ
Et eſt ↄſtructiuꝰ ⁊ deſtructiuꝰ.Cõ⸗

ſtructiue ſic:ferꝝ eſt:ergo arma fer

rea pñt eſſe locꝰa cã materiali.a
xĩa poſita cã materiali poſſibile eſt
eiꝰ effectũ poni. ¶ Deſtructiue ſic
ferrũ nõ ẽ:ergo arma ferrea nõ pñt
eſſe.locꝰ a cã materiali.axima re
mota cã materiali ꝑmanẽte remoue
tur ⁊ eiꝰ effectꝰ.locꝰ ab effectu cãe
materialis tenet ↄſtructiue ſic. Ar⸗
ma ferrea ſunt:ergo ferrũ eſt locus
ab effectu cãe materialis ꝑmanẽtis
Maxia poſito effectu cãe materia
lis ꝓꝑmanetis ponit᷑ eiꝰ cã locꝰ ab ef
fectu cãe materialis trãſeũt tʒ con
ſtructiue.vt vitꝝ vł panis eſt:ergo
filix vel farina fuit.materia em̃ tran
ſiẽs nõ manet:ſed trãſfert᷑ ĩ aliã ma
teriã.maxĩa.poſito effectu materie
trãſeũt neceſſe ẽ ipᷣaʒ materiã pᷣfu⸗
me. ¶ Foꝛma ẽ q dat eſſe rei ⁊ ↄſer
uat eã in eẽ locꝰ cãe ſoꝛmali eſt bĩtu
do ipᷣiꝰ cã foꝛmalis ad ſuũ effectum
Et tʒ ↄſtructiue ⁊ deſtructiue. Con
ſtructiue ſic.albedo ẽ:ergo albũ eſt.
locꝰa cã foꝛmali maxĩa poſita cã foꝛ
mali ponit᷑ ⁊ eꝰ effect? Deſtructiue
ſic albedo nõ ẽ:ergo Yra nõ ẽ. a
xĩa remota cã ſoꝛmalł:remouet᷑ eiꝰ
effectꝰ. Ed vᷣo ẽ de effectu cãe foꝛal
¶ Iirca hunc textum.,
¶ Notãdũ ẽ pᷣmo iſte teriꝰ mate
ria nõ capit᷑ in ꝓpoſito pme intẽtionatr.ſed
ſcðe intẽtionalr:ꝓ quolʒ terio figente rem qͥ

vocat᷑ matia large capiẽdo mat᷑ia. Sʒ teri ſi

gnificãtes mat᷑ias ſũt duplices ¶ Quida em̃
ſũt terĩ ſi ontes materias trãſeutes.UNñ illa
matia ðꝛ trãſiẽs qͥ poſtqᷓ res er ea facta ẽ nõ
retiet nomẽ nec diffõez qᷓ; pꝛiꝰ bẽbat:vt iſte

teri farina ſupponit ꝓ req ðꝛ mat᷑ia traſiẽs

Folio lxxxij.

reſpectu panis lIʒ nõ ſit ppᷣe mat᷑ia:qꝛ poſtqᷓ;
panis factꝰ ẽ nibil ẽ ĩ pane qð dicat᷑ farinavł
cui ↄuẽiat rõe farine. Alijſũt terĩ ſupponẽ⸗
tes ꝓ mat᷑ia ꝑmanẽte.vñ illð ðꝛ mat᷑ia ꝑma⸗
nẽs alicuiꝰ:qð poſtqᷓ; aliqͥd factũ eſt ex eo re
tinet nomẽ ⁊ diffõez:vt ferꝝ reſpectu cultel
li. ¶ Tiñ diſfõ matie ſic dʒ ĩtelligi. Matiaẽ
teriꝰ ſupponẽs ꝓ aliq̃ re ex q̃ cũ alia dʒ fieri
aliqͥd. ¶ Locꝰ dr̃a maxie acã materiali ẽ duo

„

reri.ſ.cã mat᷑ialis ⁊ effectꝰ cãe mat᷑ialis qqͥꝝ

vnꝰ.ſ.cꝗ matialis vᷣificat᷑ de terio inferente

⁊c.¶ Sʒ locꝰ maxĩa a cã materiali ẽ rła ſiue
ꝓpõ ↄfirmatiua ↄñe dialectice: cõpoſita ex
iſtis duobꝰ terĩs.ſ.cã mat᷑ialis ⁊ effectꝰ cãe
materialis qͥꝝ vnꝰ.ſ.ly icã mat᷑ialis vxificat
de terĩo inferẽte ac. Exẽplũ textꝰ:vt poſi⸗
ta cã matiali poſſibile eſt effectũ eſſe.i.ſi eẽ
ve ⁊ affirmatiupᷣdicat᷑ de terio ſupponẽte
ꝓ matia:⁊ poſſe eſſe vᷣe ⁊ affirmatiue pᷣdica

cur de terio ſupponẽte ꝓ effectu.¶ Alið exẽ

plũ textꝰ eſt. remota cã materiali pmanente

remouet᷑ eiꝰ effectꝰ.i.ſi eſſe vᷣe negat᷑ de ter

mĩo ſupponẽte ꝓmateria ꝑmanẽte etiã xe
negabit᷑ de terio ſupponẽte ꝓ effectu cãe p
manẽti? ¶ Sed locꝰ dꝛĩa matxie ab effectu
cãe mat᷑is ẽ iſti duo terĩ.ſ.effeccꝰ cãe ma⸗
terialis:⁊ cã mat᷑ialis qꝝ vnꝰ.ſ.eſfectꝰ cauſe
materialis vᷣificabitur de teris inferẽte ac.
¶ Sʒ locꝰ maxiĩa ab effectu cãe matialis eſt
rla ſiue ꝓpõ ↄfirmatiua ↄñe dialectice:oↄpo

Intel. lo⸗
ci a cauſa

maxiĩe qᷓ;
differen⸗
tia maxi⸗

V

De lo. ab
