antecedẽs patet:q; ↄuenit accidẽti.puta iſti
accidẽti albũ:qð pᷣdicat᷑ in q̃le de differenti⸗
bus ſpecie.¶Tertio arguit᷑ ſic: cõtra ſecũdã
diffinitionẽ dr̃ie. gen cõtinet omne illð qð
continet ſpecies:et cũ hoc plus ergo genus
abundat a ſpecie:⁊ non econtra. per conſe⸗
quens textus eſt falſus.

¶ Agd pꝛimũ dicit᷑ negãdo ↄñam et
ad ꝓbationẽ ðꝛ cõcedendo antecedens:⁊ ne
gando conſequentiam:q illa dr̃ia rationale
nõ continetur ſub diffinito:cum diffinitũ in
pꝓpoſito ſit boc complexum dfria generica.
¶ Ad ſcm dicitur ꝙ licet accidens pꝛedice
tur in quale de differẽtibus ſpecie: nõ tamẽ

eſſentialiter. ¶ Ad tertiuʒz ðꝛ q licet genus
contineat omne illud quod continet ſpecies

Agd roes

⁊ cũ hoc plus poteſtate: hoc eſt ſicut magis

cõmune cõtinet minus cõe:nõ tamen actuhᷣ
eſt nõ cõtinet omne illud quod continet ſpe
cies in ſua diffinitione.

RNM Ropꝛiũ dicitur quadru
Wſſpoliciter. ¶ Pꝛimo mo⸗
do dicitur ꝓpꝛiuʒ quod
cõue nit ſoli:ſʒ non omni
. vt eẽ grãmaticũ. ¶ Se
cundo modo dicitur pꝛopꝛiũ quod
conuenit omni:ſed nõ ſoli:vt eſſe bi⸗
pedem.¶ Lertio modo dicitur pꝛo
pꝛium quod conuenit omni:⁊ ſoli: ſʒ
nõ ſemper:vt caneſcere in ſenectute
¶ Quarto modo dicitur ꝓpꝛiũ qð
connenit omni ⁊ ſoli ⁊ ſemper.vt ri⸗
ſibile ineſt oĩ hoĩ: ⁊ſoli ſpẽi:⁊ ſemꝑ.
Non tñ dicit᷑ horiſibilis eo ; ſemꝑ
actu rideat:ſʒ qꝛ aptꝰ notꝰ ẽ ad ridẽ
dũ.⁊ ꝓpꝛiũ hoc modo ſumptũ ẽvnũ
de quinq; pꝛedicabilibꝰ. ¶ Et diffi
nitur ſic ab ariſto.pꝛopꝛiũ eſt qð in
eſt omni:⁊ ſoli ſemper ⁊ cõuerſim
pᷣdicat᷑ de re:⁊ nõ indicat qͥd eſt eſſe
rei:vt riſibile ĩeſt bomimi.Nõ ĩdicat

YV,
2

* B

—.

pꝛij:ad differentiã diffinitiõis: que
ↄuerſim pꝛedicat᷑ de re: et ĩdicat qͥd

Acceptio
nes ppꝛi
Pꝛimo.

Seciũdo,

Tertio.

Quarto.

Diffinitö
Ppꝛij qn⸗

to m

q̃d eſt eſſe rei: pomt᷑ in diffinitiõe ꝓ

0do.:

lrneins ilonnd
INomirehkfutckun
onirt io noto olifen

telterfciabilesdeelſbtenn
Gbiltertſccapikin poftd.
ud , Gupletenn din En 1
nüßnd nöettemmin cicetalter
oco uffrnatinede giglu pelle:3
necdeoib indiniduis l hoen
ninimecicnogrinutn loge⸗
ciormufc pccir de fa ene
nulaolu ſyeae einſem eche
nrrpreicimurc eni no ecie⸗
, ginciuitus liusſpegeieun
Qudyp etnedtns gränaticis ine nun

Unſecue
ne (Morandumeſtſcdongn⸗
Kcuncomocoeſ termninns Adi⸗
rblisteretaffinanedeee
nagllatseinaähden
mrffitenntnicclornnsdee
efetietioffign
oninetenmn) demultsaits
uß ſnomertfinmn Muten
eni WN
neſeenonommit

Olid pd
Untertio

foco.

folihera
1ooge, kienſnte ueni
6G0ſnltenden .
lun Kact ſolum Poſ
gomtnfurnn
Gbiloden +☛
tenris ſib llf —
nmns iſble

Ntetſ.
anmthiie ʒ

0

tinet minus cheno tanenmn

net omne illud quodcomtietſe
dffinitione.

Ropꝛiũ dicitur quen
pliciter. C Pꝛinonm
(Ao dicitur ppꝛiuzqot
cöͤue nit ſollſiznwnan
pt ee granatci (,
odo dicltur pꝛopꝛii col
omni:ed no ſoleſteſtel
Lertio modo dieimnon
od conuenitomnttſci
er: vt caneſcere inſnn
ntomodo dionn ni
tomm ſoll ſenpel n
: rſoli ſpett ſen

Acceptõ
nes ꝓpꝛij

Quid ꝓ⸗

pꝛiu pmo
modo

Quid ꝓpᷣ
um ſecun
do modo

Quid ꝓpᷣ
um tertio
modo.

Quid ꝓpᷣ
um quar⸗
to modo.

De ꝓpꝛio

eſt eẽ rei. ¶ Exẽplũ.Subſtãtia aĩa
ta ſenſibilis ↄuertit᷑ cũ aĩali:⁊ indi⸗
cat eſſe eiꝰ:qꝛ oĩs diffinitio dat᷑ per
ſubſtãtialia.oẽ aũt ſuꝑiꝰeſt de eſſen
tia ſui inferioꝛ .¶ ¶ Diffinitio eĩ dif⸗
finit᷑ ſic ab ariſtotele. Diffinitio eſt
ꝛo q eſt eſſe rei ſignificãs ꝓpꝛiuʒ
aũt non indicat quid eſt eſſe rei

¶ Circa bunc textum.

¶ Notãdũ eſt pᷣmo ꝙ iſte terminus
ꝓpꝛiũ capit᷑ dupliciter. no modo vt eſt ter
minꝰ pᷣme impoſitionis ſiue intẽtionis⁊ tũc
tãtũ ſignificat iſte terminꝰ ꝓpꝛiũ:qᷓ;tũ ſigni
ficat hoc complexum:res cuiꝰ dñm eſt alicui

appꝛopꝛiatum:vt res poſſeſſa ab aliquo ðꝛ ꝓ

pꝛium eius:⁊ illo modo nõ capit᷑ in ꝓpoſito.
¶ Alio modo capit᷑ vt eſt terminꝰ ſcðᷣe inten
tionis:⁊ illo modo ſignificat terios acciden
taliter:pᷣdicabiles de alijs termĩs intrãſmu⸗

tabiliter:⁊ ſic capit᷑ in ꝓpoſito.Et capit᷑ qua

drupliciter: vt ðꝛ in textu.¶ Pꝛopꝛium pᷣmo
mõ eſt terminꝰaccidẽtaliter pᷣdicabilis vere
⁊affirmatiue de aliqua ſpecie: ⁊ non de alia
nec de oĩbꝰ indiuiduis illiꝰ ſpeciei:vt iſti ter
mini:medicus:grãmaticꝰ logicus geometri
cus:muſicꝰ:pᷣdicãt᷑ de iſta ſpecie homo:et de
nulla alia ſpecie eiuſdem pꝛedicamẽti diſpa⸗
rata pꝛedicantur ⁊ etiã nõ pꝛedicantur de oĩ
bus indiuiduis illius ſpeciei:eum nõ oĩs hõ
eſt medicus:grãmaticus:ſiue muſicꝰ ac.

¶ ’Notandum eſt ſcdo: pꝛopꝛium

ſecundo modo eſt terminus accidẽtaliter pᷣ⸗

dicabilis vere ⁊ affirmatiue de omĩbus inai⸗

nidquis alicnius ſpeciei.⁊ cũ h̊ͥ de multis alijs

Folio xxtciiij.
ſemper qᷓ;diu iſte terminꝰ bomo pꝛo aliquo

ſupponit.⁊ iſto quarto modo capitur in pꝛo⸗
poſito.

¶ Kertio notandũ eſt:iꝙ bic auctoꝛ
ponit diffinitionẽ ꝓpꝛij quarto modo:dataʒ
ab. Ariſtotele: que debet ſic intelligi Pꝛopꝛi
um quarto modo eſt pꝛedicabile accidentali
ter ⁊ conuertibiliter de aliqua ſpecie:vt riſi⸗
bile de iſta ſpecie bomo. Dicitur notanter ac
cidentaliter:ad dꝛĩazʒ differentie eſſentialis
qꝛ licet differentia pꝛedicetur conuertibili/
ter:tñ boc non eſt accidentaliter: ſed eſſenti
aliter.¶ Dicit᷑ notãter ↄuertibiliter ad draz
pꝛopꝛij:pꝛimo:ſecundo:⁊ tertio modis: qꝛ lſzʒ
pꝛedicentur accidentaliter:non tamen ↄuer
tibiliter.vnde dicta diffinitio non eſt diffini
tio pꝛopꝛij quod eſt quartum pꝛedicabile.

¶ Quarto notandũ eſt:q quartũ pᷣ
dicabile debet ſic diffiniri ¶ Pꝛopꝛiũ eſt vni
uerſale aptum natũ pꝛedicari pᷣm ſe:vel ſuuʒ
ſynonymũ:e affirmatiue:vniuoce: directe:
⁊ diniſim: mediante copulal non ampliatiua
nec ampliata:ſiue noua impoſitione:de plu⸗
ribus accidentaliter: ⁊a intrãſmutabiliter in
eo quod quale:vt riſibile pꝛedicatur de ſoꝛte
⁊ platone accidentalitera intrãſmutabiliter
in eo quod quale ¶ Unde in iſta diffinitione
ponitur in eo quod quale ad differentiã ge
neris ⁊ ſpeciei.deinde dicitur intrãſmutabi
liter:ad differentiam accidentis quod pꝛedi
catur tranſmutabiliter. ¶ Dicitur accidenta⸗
liter:ad differentiam differentie:que pꝛedi⸗
catur eſſentialiter.⁊ ſimiliter ad differenti⸗
am generis ⁊ ſpeciei.¶ Alie particule eodẽ
modo exponuntur: ſicut in diffinitionibus
alioꝛum pꝛedicabilium. Ande illud dicitur

vt ſunt iſti termiui coloꝛatus bipes:ſiue poſ pꝛedicari intranſmutabiliter de aliquo ſub⸗
ſe eſſe bipedẽ ⁊ ↄſilłes termĩ pꝛedicãtur ð oĩ iecto:quod per nullam potentiam ſiue noua
homine:⁊ cnm h̊ de multis alijs.¶ Pꝛopꝛiuʒ impoſitione poteſt pꝛedicari falſe ⁊ affirma⸗
tertio modo eſt termu accidentaliter pꝛe⸗ tiue de illo ſubiecto:ſñi ipſum ſubiectum pꝛo
dicabilis de vna ſpecie ⁊ de omnibus contẽ⸗ aliquo ſupponat:vt riſibile pꝛedicat᷑ intranſ
tis ſub vna ſpecie:ſed non omni tempote:vt mutabiliter de bomine:quia per nullam po
iſte terminꝰ caneſcere cõuenit hbomini:⁊ nul tentiam fine noua impoſitione terminoꝛuʒ
li alteri ſpeciei ⁊ etiam conuenit omĩbus nõ poſſibile eſt illam eſſe falſam ſcilicetxbomo
pꝛo ommi tempoꝛe:ſed ſolum pꝛo ſenectute. eſt riſibilis:iſta exiſtente vera bomo eſt

Pꝛopꝛium quarto modo:quod vocatur ꝓpe

¶ Lomtra dicta pꝛimo arguitur ſic

pꝛopꝛium ſiue pꝛopꝛia paſſio eſt terminus pᷣ Pꝛopꝛium ⁊ ſingulare idẽ ſunt:ſed nullũ ſin

dicabilis de vna ſpecie ſola:⁊ omnibus con⸗ gulare eſt vniuerſale:ergo nullũ pꝛopꝛiũ eſt

tentis ſub illa ſpecie: et ſemper: vt iſte ter vniuerſale.¶ Secundo ſic arguitur nullum
minus riſibile eſt pꝛopꝛium quarto modo: equiuocum eſt pꝛedicabile:ſed pꝛopꝛium eſt

quia conuenit ſoli bomini:⁊ omni bomini:⁊

equiuocum:ergo pꝛopꝛiũ nõ eſt pꝛed cabile.

en

Intelle?⸗
ctus diffi
nitionis
pꝛopꝛij.
qrto mõ

Quid p⸗

pꝛium p⸗

Pꝛia diffi
nitio
Secunda

Tertia
Notabile

Diuiſio ac
cidentis ·

Tractatus Secundus eh ien
255 = r . —„ „ benl itetemin iend⸗
Tertio af ſie.illud qð ↄuenit pluribꝰ nõ cõ ius coꝛu⸗ rõt intelligi albꝰ ⁊ ethbi?- mfunli ſrcgiul
nome n e qð ↄuenit oĩ ↄuenit Pere ops nites candoꝛe pᷣter ſubiecti coꝛ Secnce la an n zae
ergo qð ↄuenit omni non ↄuenit ſoli: ruptioneʒ. ¶ ¶ Accidentiũñ aliud cöoe ulno ſiis tſecne R
¶ Ad pꝛimũ ðꝛ q iſte terminus p⸗ aliud ꝓpꝛiũ.Cõmune vt albũ nigriß aſßten iſtlne tevfur
pꝛium capitur dupliciter. Uno mõ vt diſtin / Pꝛopꝛiuʒ vt albedo ſoꝛtis ſymitas lc t en lerſ ait on
guitur ↄtra cõe⁊ iſto mõ capit᷑ qñ grãmaticꝰ platonis. Acceptö Gln aponed her omli
diegg iohãnes eſt H gor mõ Circa hunc textum nes acci⸗ ln un i⸗ trii (den
ↄcedit᷑ totũ argumẽtũ. Alio mõ capit᷑ ꝓ ter ij eſe Sima mer , . lerm ⸗eſthad .ο ene
mino Pdicabil accideraliter 7 intrlumetabt Cn otãdũ eſt Hmo ꝙ lſte terminus qemis ſgineſ i nteur
liter:⁊ in eo qd qualex ſic negat᷑ maioꝛ.¶ Ad accñs capit᷑ dupłr. Uno vt eſt terminꝰ pꝛie mnnn tscitin in⸗
ſcõᷣm ðꝛ ↄcedẽdo ꝙ nullũ equocũ ẽ vłe: ⁊ ad intẽtõis ⁊ ſicaccñs eſt foma alicui ſubiecto hifteneln ikechn iat
minoꝛẽ dicitur ↄcedendo ꝙ lʒ ppꝛiũ captuz realiter inperes vr albedo inheret parten. fi tiußn r ifutoani⸗
ſ̃m oẽs ſuos modos fit eqͥnocũ nõ tñ capien Alio capit voreſttern⸗ ſcde intetols: tic nin Enan ſne e emtünan
do ſʒ quartũ modũ fiue vt eſt pꝛedicabile di ſigt nob terĩos accñtales qͥdicãt accſtat· Accer t5 alt dutli at eteninin
ſtinctu abalijs. ¶Ag tertinz ör e ly illud qð trãſmutabilr:⁊ ſic eſt vnũ de qͥnq; pᷣdicabili⸗ nes n em atti ſunifntir
ↄuenit pluribꝰ nõ ſolũ ↄueniat vm illoꝝ plu bus. Silr lyadeſt abeſt capiũt dupkr. Dno adeſt ickeukebin giischecer
riũ:tñ bene põt ↄuenire ſolũvni qð nõ eſtali ino vr ſumt teripꝛie ircridisa ſcly adeſt die: abeſt. lmatliun unpo
qð illoꝝ pluriũ a fic in textu oĩ a ſoli debent ealẽ pᷣſentia: aly abeſt realẽ abſentiã. Et il· N. mnndltere nd
babere diuerſa ſubſtãtiua ita eg fit ſenſus p⸗ lo mõ capiũt illa vba petrꝰ q eſt no figleponunufb
che biſcũ adeſt:wel iohes qͥ eſt rome abeſt. Alio vdifinnoneliorunm ean

pꝛiũ ↄuenit oĩ indiniduo illius ſpẽi ⁊ ſoli ſpe
ciei illoꝝ inferioꝝ:ſic ꝙ nulli alteri ↄueniat.
quinet iam illud ſuperius conueniat ei.
CLcidẽs eſt qð adeſt ⁊
abeſt: pᷣt ſubiecti coꝛ⸗
ruptionẽ vt albũ niaꝝ
HDec eĩ poſſũt adeſſe⁊
Wr. gabeſſe pꝛeter ſubiecti
coꝛruptioneʒ.¶ Aliter diffinit᷑ ſic.
Accidẽs eſt qð nec eſt genꝰ:mec ſpe

.

mõ capiũt᷑ vt ſunt terĩ ſcðe intẽtõis:a tũc ad
eſt tm̃ valet ſicut h̊ cõplexũ e affirmari de
aliquo ſubiecto:⁊ abeſt tm̃ valet ſicut h̊ com
plexum vere neg ꝛri de aliquo ſubiecto.
¶ ‚ Notãdũ eſt ſcðo:ꝙ in pꝛĩa diffi⸗
nitõe accñtis põt poni ꝓ diffinito iſte terĩꝰ
accñs vt eſt terĩnꝰ pᷣme intẽtõnis.⁊ tũc diffi
nitio dʒ ſic exponi.Accñs eſt res:qͥ nõ põt ꝑ
ſe naturalr exiſtere:mec eſt ꝑs rei naturalłlr ꝑ

ſe etñtꝭ. Et ðꝛ naturalr᷑:qꝛ ſuꝑnaturalr põt

talis res ꝑ ſe etiſtere.vt albedo in ſacramen

cies:nec dꝛa.nec ꝓpꝛiũ ineſt aũt rei to altaris.¶ dr notãter nec eſti ꝑs ad dꝛĩam

¶ Wel ſic accidẽs eſt qð ↄtingit ei⸗

foꝛme ſubſtãtialis ⁊ materie:qꝛ lʒ iſta nõ poſ

dẽ ineſſe ⁊ nõ ineſſe:vt albũ nigrũ:ſe ſint ꝑ ſe exiſtere:tñ ſunt ꝑtes reiꝑ ſe eriſtẽt
dere boĩ.Et de his duabꝰ diffinitio daturatłr. Et de iſta erpõne nõ eſt h ad ꝓpoſi

nibꝰ vltimis dicit Ariſtoteles ꝙ ſe
cũda melioꝛ eſt qᷓ; pꝛĩa:qꝛ ad cogno
ſcẽdũ pꝛimãꝗ onʒ ſcire qͥd ſit genꝰ qͥd
ſpẽs:qͥd dꝛĩa:qͥd ꝓpꝛiũ. Scða aũt ꝑ

vt eſt terĩnꝰ ſcde intẽtiõis:tũc dʒ ſic exponi
diffinitio. Accidẽs pᷣdicabile eſt qð põt vere
affirmari⁊ negari de aliquo ſubiecto: abſq;
boc ꝙ tale ſubiectũ diinat ſupponere ꝓ ali

tũ.Sʒ ſi ꝓ diffinito ponat᷑ iſte terĩnꝰ accñs

2

ſe finita eſt ad cognoſcẽdũ q̃d ꝑ eax quo:vt puta iſte termimus albus:poteſt vere

ðꝛ. ¶ Accidẽtiũ alind ſeꝑabile alið
inſepabile. ¶ Sepꝑabile eſt illud qð
põt ſeꝑari a ſubo vt albũ mgrũ ſede
re ⁊ bmõi.Inſeꝑabile eſt qð nõ põt
ſeꝑari a ſubiecto vt nigredo ĩ coꝛuo
⁊ albedo ĩ cigno. Licet aũt nigre
do inſeꝑabiliter accidat coꝛuo non
tñ eſtotra diffinitionẽ qua ðꝛ ꝙ acci
dẽs eſt qð adeſt⁊ abeſt pꝛeter ſubie

affirmari ⁊ negari ð aliquo ſubiecto puta de
ſoꝛte.abſq; boc ꝙ iſte terminus ſoꝛtes:deſi⸗
nat ſupponere ꝓ aliquo:ſiue abſq; hoc q iſta
ꝓpoſitio deſinat eſſe vera:ſoꝛtes eſt.

¶ ' Motãdũ eſt tertio:q; hic cõſequẽ
ter auctoꝛ ponit aliã diffinitionẽ accidẽtis q
eriã dupliciter põt erponi.ſ.realiter:ſiue de
rebꝰ que nõ ſunt ſigna.Alio modo logicalr
fiue de terminis q̃ ſunt ſigna.¶ Realiter ex⸗
ponit᷑ ſic.Accñs eſt res q̃ neq; eſt genꝰ:neq;

cti coꝛruptionẽ:q;ꝛ vt vult Poꝛphi⸗ ſpẽs neq; ꝓpũ:neq; dr̃a inexñs realiter ali⸗

Intelle⸗
ctus real
pꝛime dil
finitiõis.

Intelle⸗
ctus logi

calis eiſ/

dem

Intelle⸗
ctus du⸗
plex ſeci
ge diffini

tionis

—

Nehn,/ (Oluartonorandum ſko
oſeſ Aaendinicit accſis: dinifd d
ſonis gNccetüͦqneci lun aaccet
1cvecezſunt accigetig nſepera
ſadivifone diniſunt mehnad
Nntcapimineimemioralnem
ſeobile mrel iglt reojai inſra
gophtrenf, encuen thaalt i
ltpeccſsſnſepablleintellig⸗
inftalicuiſubiectonopöt ienit
freſeanabilo(Gciümd
widudiuitetaſceininonuint
Cesſetbie imteligi haicinle
ifedenitoſtdodi lalre
eeckes acis inſthedien
ciabilegdcd egffn ei
. r rmei Zalige
ok ſeſftert egn idee de dr
ter eunble ſe tg
tnfſi dät inerhlirt di ee⸗
ertt ſinpenncorni e
nig anulhe Acide. S
iſmmntante
tnihegi endduſden
lmentenie,
unenr te dnlmelligi
entdtiſn an in
cetlhcdli tn or
liſite e ri.
TMeinöſnne lr e,
Npeiid een
Npofef adi

blsgee 5 4
letal, Mnedj⸗
ilter n en,

3coz,
mt dötimen . B
ſonmc ab⸗ 4 De accidente exxv.
. cc enſttine f cui õ iſto⸗ etponendo ponit᷑ album:boc nigrnm.
Ppan. Cö Ugliud diffinito iſte termin accidẽs.pꝛie intẽtio zer , . .
dꝛinzy Con ne Nrabck it captꝰ.Sʒ de iſta expõne nõẽ bic ad p⸗ ¶ Cotra dicta pꝛio ſic arguit. Iſta
me talbe oſont⸗ unf poſituz. ¶ Alioꝰ exponit᷑ logicalit᷑. ⁊ hboc c. diffinitio nõ ↄuenit oĩ ↄtento ſub diffinito:
ms. nsſ ſ Accñs ẽ pᷣdicabile aptũ natu pᷣdicari accidẽ⸗ rgo ẽ ſufficiẽs. Añs patet.q; nõ cõuenit ac
(Ciread D taliter a trãſmutabiliter de aliquo reſpectu cidẽti inſeparabili: cũ illud nõ poſſit abeſſe.
otächeſtz eterr cuiꝰ nec ẽ genꝰ nec ſpẽs: nec dr̃ia:nec ppꝛiũ. ¶ Scdo fic ar guit. Z ſcoam ditkinitionez: al⸗
õ Et boc mò exponẽdo ponit᷑ ꝓ diffinito iſte bumẽ accidẽs: tñ eſt ſpẽs reſpectu buũ ge
t duptr. Ino⸗ ftlnte ⸗ inꝰ accũs: ſcdᷣe intẽtionalit᷑ captꝰ et de neris coloꝛatũ.ergo diffinitio ẽ mala.¶ Ter
87 ficacciis eſt i⸗ kteming, D läa erponcen hag Ppontg d einge ponte⸗ tio arguitur ſic.cõtra tertiaʒ diffinitionẽ:il⸗
inderos eipinenete auctoꝛ tertia diffinitiõez accidẽtis. Et lʒ ip̃a la diffinitio datur per oppoſita:ergo ẽ inſuf
. dertt ur

nõ ſit eadẽ in verbis cũ pꝛima. tñ eit eade in fligne elnreccdens patet:qꝛ ineſſe et non
len Ditfinitõ ſnĩa. Et põt duplicit᷑ rpon ncut pzia. A êißf ineneopponumnrrrr.
Unt ſe eſt midee iil, accidẽtis ex dictis põt elici diffinitio acci etis quiti p̃ — - „
1 hadeſtzabeſt eirdſtini pᷣdicabił. dicabilis.Accidẽs eſt vłe aptũ natũ pᷣdicari TAd paumi d negando añs et ad
nt terzn: . Mit dk it de pluribꝰ accidẽtaliter ⁊ trãſmutabiliter m ꝓhbationẽ ðꝛ Beciaes inicpabile non

n teni ie itetiöis ſchlenet . eũ qð quale. Et in iſta diffinitiõe ponit᷑ acci⸗ Poſſit faciliteradeſſe tñ põt difficulter abeſ
mtlaalp abeſt rele dieni dẽtaliter ad dr̃iam gnis: ſpeciei: ⁊ drte. Et ꝛ ſe. ¶ Ad ſcᷣm ðꝛ negãdo ↄnam: q; bocẽ re⸗
iäk ln vdaegden iar tranſmutabiliter ad dr̃iam pꝛopꝛij. Relique erru dintrſor gipuzit ſpẽsa accñs mõ Ad rões
Arrliobes ekfone hei particule ponuntur hic eadem de cauſa ſicut disfini meut * artjce⸗ o eſ Ee 4 in oppm̃.
uk n ſunt teri ſcdeimitziariin in diffinitione alioꝛum pꝛedicabilium. pectu lling:eſpectu cui eſi accidẽs. ꝗ

K⸗ ℳ
alet fieut B copt

„ Acttü tertiũ videt᷑ ꝙ l adeſſe ⁊ abeſſe opponãtur
Eern Feafim Declara⸗

rltort abeſtti metienzm 13 aie di Quarto notandum eſt q; bic oñr ſiue deiſe igeſi⸗ eRor p iltngna
vere neg mide aliano ſtbiem. aonie auctoꝛ diuidit accñs: q diuiſio dʒ ſic intelli- ccipiatur.no tñ ſi cap po
. lld. 9

gi. Accidẽtiũ quedã ſunt accidẽtia ſeꝑabilia e aantictt. Rin diffin ri pot dari poppo
⁊ quedaʒ ſunt acciaẽtia inſeparabilia.ñ in ſita rin opmon nl mannrehglag
iſta diuiſione diuiſum ⁊ mẽbꝛa diuidẽtia poſ Copulatiue niſi illa oppoſita ſumãatur cũ aliq̃
ſunt capi pꝛime intentionalr: ⁊tunc ꝑ accñs dictione cũ qua vni ⁊ idẽ poſſunt cõuenire.

tãdi eſt ſcdo ginpꝛin d⸗
titis pot poni pdiffnioife ni

₰ terin“ „ Nnte
en tenmn'p ne intetons.

ſ erponi. Accñseſ resqſnin ſeꝑabile intelligit᷑ res qͥ c iuſt alicin ſubie Eremplũ vbi oppoſita ponũtur diſiunctim:
eriſterernec eſtsreimm cto põt realłr remoueri ⁊ facilit᷑ ſeꝑari ab il/⸗ vt ꝓpoſitio eſt oꝛatio verũ vel falſum fignifi
EtS: natmalſe inmm i lo. Et ꝑ accñs inſepabile intelligit᷑ res:q cuz ans. ¶ Exemplũ vbi copulatim ponũtur vt
ſeeriſtere vta begoinſrmen inſit alicui ſubiecto nõ põt facilif remoueri tradictio eſt affirmatiol negatio oppoſite
ſe etiſtert. vt a becon aerne 5 iahi 3s ¶ Exemplũ vbi ſumit᷑ cũ dictione cũ qua vni
*rN natiter nee os a din ſiue ſeꝑariab illo.¶ Sʒ ſi capiãtur diuiſuʒ et Exem d I
(de notater nec enos Wwe — . „ „ „ —. „ „ „» d ſi ſt 6 1
rorrr kiti mẽbꝛa diuidẽtia ſcðᷣe intẽtionatr:tũc ꝑ acci⸗ ⁊ eidẽ conuenire poſſunt vt in iſta tertia di
ſtatialis ?1 materie : hitninn . ile intelligit pdicabile: qð eſñ p̃di- finitione accidẽtis ponũtur ineſſe ⁊ nõ ineſ
ererti ſund bres reipſeetin/ dẽs ſeꝑabile intelligit᷑ pᷣdicabile: qð cũ pᷣdi⸗ ſe que ſunt oppoſita: ſed ſumit cum dieione
tiſteen un Ner e le cet᷑ ve de aliquo ſubo põt faciłr vere negari e que ſun ar Hõ een
Etde iſa erpvoe oe i de eodez. Et ꝑ accñs inſepabile intelligit᷑ pᷣ cum in gieetnn Anrſa.. Eick keitz
pdiffinito om e n⸗ dicabile: q ci xe affirmet᷑ ð aliquo ſubo:nõ cum iſta dictione contingit.
n ſcde imetiose e põt facilr vere negari de eodẽ. Exẽplũ de ac „„ dedueni
Necides ciedleeſcor cidẽte ſeparabili: vt ſedere ſtare. Freplũ de DOmmune ẽ oĩbus qᷣn⸗ entia dil⸗
neami de aligno ſtbietih n Etpofitõ accidẽte inſeꝑabili:vt gbũ reſpectu cigni.⁊ 1

bus pꝛedicari. ¶ Dif⸗ dicabili.
fert autẽ genꝰ ab alijs Genus.
Dqm genyde pluribpꝛe Pfis.

ſabiect d inat inpo in Köe dini⸗ nigrũ reſpectu coꝛui.O Tüc ibi. Accidentiũ
erterm nus albifKonis, aliud cõe ac. ¶ Hic ↄñr auctoꝛ ponit aliã di⸗
rid alinpo ſbiet ſnn niſionem accidẽtis:in q̃ diuiſoe dz capi iſte

1 4 ade
tenminus ſolt⸗ .

N tetminꝰ accidẽs ſcðᷣe intẽtionałr ⁊ non pꝛie S en den .
dor vfeabſcßolci intentionaliter: ⁊ dz ſc intelligi diuiſo. De dicat᷑ qᷓ alla pꝛedicabilia. ¶ Diſffe⸗
ere palno ſe nnstf⸗ numero accidentiuʒ: quedam ſunt accidẽtia rentia añt differt a gñe. qm gen? pᷣ⸗
deſimt eſſe ena. eu, cõia:⁊ gas ſunt deccſerle ꝓPpꝛia. Inge acci⸗ qicat᷑ in quid:dꝛia vero in qle. Item
B lii diffinition iſ r ſ ꝓpoſito eſt vle qð põt pꝛedicari de pluri⸗ rẽtia pᷣdicatur de plur iboſpeciebus
en t erponl cſe n bus accidẽtaliter ⁊ tranſmutabiliter. Et acci ſpecies vero non. Similiter differẽ
6 ſ gnu Hoſſ gelmnt dens pꝓpꝛiũ eſt terminꝰqui pᷣdicat᷑ trãſmuta tia differt ab accidente: Raccnis ſ 11
rs q ſunt ſm n enm biliter a accidentaliter ſolum de yno:vt boc ſcipit mag ⁊ minꝰ: intẽtõeʒ ⁊ remiſ
= eicn⸗ eater⸗ e iij
phi vech d

Eractatus Secũjdus.
ſionẽ daia vero nõ ſuſcipit mag ne eſſe genꝰ: qꝛ lʒ ᷣm vnũ nomẽ pᷣdicet

q; minus.Differt aũt ſpẽs a genere pluribꝰ:nõ tñ ᷣm vnã rõeʒ entis.ra⸗

Species

qꝛ genꝰ cõtinet ſpẽs:⁊ nõ ↄtinet᷑ ab tio em̃ entis ſᷣm ꝙ dicitur de ſubſtã
eis. Spẽs auteʒ differt a dꝛia:qꝛ ex tia eſt ens per ſe.ſᷣm autem ꝙ ðꝛ de

pluribꝰ differẽtijs bñ cõſtituit᷑ vna alijs nouem pᷣdicamẽtis eſt ens in a

ſpecies:vt iſte differentie rationa⸗ lio:⁊ ſic pᷣdicatur ſᷣm diuerſas rões

le:moꝛtale cõiunguntur ad cõſtitu⸗ ⁊ ideo non pᷣdicat᷑ vniuoce: ſed po⸗

tionẽ buiꝰ ſpeciei bomo: ſpẽs vero tiꝰ equoce:aut multiplicit᷑.¶ Pꝛe⸗

nõ cõiungit᷑ ſpẽi:vt gignat aliã ſpe⸗ dicari aũt equoce eſt pꝛedicari vno
ciem.quedã em̃ ꝑticularis equa cui noĩie:⁊ rõnibus diuerſis ſᷣm illud no

daʒ particulari aſino ꝑmiſcetur ad mẽ ſumptis: vt canis vno noĩe pꝛe⸗
muli giationẽ: ſʒ nõ equa ⁊ aſinꝰ in dicat de cane latrabili.ſygere cele⸗
cõi.Gpẽs aũt differt a ꝓpꝛio:qꝛ ſpe ſti:⁊ piſce marino.nõ aũt ſᷣm illð no

cies natura pꝛioꝛ ẽ ꝓpꝛio:ꝓpꝛiũ ve mẽ ratio ẽ eadẽ oĩbus. ſʒ alia ⁊ alia

ro poſteriꝰeſt ſpecie. Pꝛeterea quo ¶ Denoĩatiua dicũtur:quecũq; ab

rũ termini id eſt diffinitiones ſunt aliquo ſolo caſu ſunt dꝛia: ſᷣm üũlud

differentes ipſa ſunt dꝛia.ſed diffi-⸗ nomẽ babẽt appellationẽ: vt a grã⸗
nitiões ſpeciei ⁊ ꝓpꝛij ſunt differen matica grãmaticꝰ:a foꝛtitudine foꝛ

tes. ergo ſpecies ⁊ ꝓpꝛiũ ſunt dꝛia. tis.Iñ grãmaticus ⁊ foꝛtis pᷣdicã⸗
Spẽs aũt differt ab accidẽte:qꝛ ſpe tur denominatiue:ergo accidẽs de⸗
cies pᷣdicat᷑ in quid:accidẽs vero in nominatiue dicitur pꝛedicari.

quale vel quõ ſe habet. Spẽs etiaʒ
natura poꝛ eſt accidente. Omne em̃

Pꝛopꝛiũ.

cat᷑ cui eſt ꝓpꝛiuʒ:accidẽs vero de
pluribꝰ ſpẽbꝰ.Et accñs pꝛimo ineſt

¶ LCirca bunc textum.

—

accidẽs natura poſteriꝰ eſt ſuo ſub ¶ Notãdũ ẽ pꝛio ꝙ bic ↄſeqnt Pe.
iecto. Pꝛopꝛiũ auteʒ differt ab acci biſ.determinat de ↄuenientijs ⁊ differẽtijs

. ii 1 5 qr pᷣdicabiliũ. Uñ pꝛedicabilia in hoc cõueniũt
gente: qꝛ ppꝛiũ de vna ſola ſpẽ pᷣdi⸗ qꝙ ſunt vłia pꝛedicabilia de pluribus ſiue de

multis.Qũo aut dr̃ia differt a genere ſpẽ:et
binte I pꝛopꝛio ſatis clare ptz in textu.¶ Iſte textꝰ.
indiuiduis.et ꝑ poſterꝰ gñibus et Siñj differt a dr̃ia. debet ſic intelſigi Acci⸗

ſpẽebus.nõ em̃ hoõ aut aĩal currit.ni⸗ dẽtia pꝛedicãtur de ſuis ſubijcibilibꝰ: cũ iſt
ſi qꝛ ſoꝛtes vlł plato currit. Pꝛopꝛiũ aduerbijs magis ⁊ minus differẽtievero nõ

aũt pꝛio ↄuenit ſpẽi ⁊ per ſpẽm con

pꝛedicãtur cũ iſtis aduerbijs magis ⁊ minꝰ.
¶ Iſte tettus. Differt autẽ ſpẽs a genere. dz
ſic intelligi. Genꝰ vere ⁊ affirmatiue pꝛedi⸗
catur de ſpẽ vniuerſaliter ſumpta.⁊ nõ econ

uenit indiuiduis. ¶ Itẽ genꝰ: ſpẽs:
dꝛia:pꝛopꝛiũ equaliter participant

ab oĩbus de quibꝰ pꝛedicãtur acci⸗ tra:vt iſta eſt vera: s bõ eſt alal. ⁊ tñ iſta ẽ
dẽs vᷣo nõ: ſed ſuſcipit intẽtionẽ et falſa:omne aĩal eſt bõ.¶ Iſte tertus. Spẽs

ꝓppꝛiũ vniuoce pᷣdicãtur:accñs aũt

cari vni⸗

aũt differt dz ſic intelligi. Plures differẽtie
poſſunt Sumg Brmodi dereimnindri et
5 . uoce: ſz lari determinabilis ad cõſtitutionẽ diffinitiõis
. rdicaf vnnoce: 7 dendiali. eciei:que tñ differentie nõ ſunt ſibijnuicẽ
¶Pꝛedicari aũt vniuoce.ẽ pᷣdica⸗ ſuboꝛdinate:ſed tñ due ſpẽs nõ ſuboꝛdinate
ri ᷣm vnũ nomẽ ⁊ ronẽ vnã ᷣm illud ſine non babẽtes ſe per modũ ſuperioꝛis et
nomẽ ſumptũ. vt hbõ ſᷣm vnũ nomen einterioꝛis nõ pñt ↄiungi adinuicẽ ꝑ moduz
pᷣdicat᷑ de ſoꝛte ⁊ de platone:vt ſoꝛ⸗ dererminarlogis vreekentembinis ad airr
bhomo: ö: rö eius tionẽ diffinitiõis ſpẽi. Sʒ ſm rei veritate.
te fiſkl no bato en bo 1. önal iſte tertus eſt falſus.vt videbitur in logica.
moꝛtale. ¶ Et ob hoc ens non põt ¶ Notãdũ eſt ſecũdo:ꝙ iſte textus

remiſſionẽ.¶ Iteʒ genꝰ:dꝛia: ſpẽs:

Quidpᷣdi
cari deno
minatiue

Expoõ te⸗
xtualis,

misſibftantis dt iſtd n
fbilsdiſtaeſt imeciatxdo⸗

(rmääeſtteiochti
fnoſts Rgen ſhes,r Bftinttligi.
ſertgis dirt ritnöicänm deſntsl
ciifisacerbis nags: min:
necicrurdeſnsſibinhilidia⸗
betug't minEtenplumn 6
nnagis vel nin; bornecetii mag
Aillnecnagvel nin römlis in
Ntogtfſoues eſtnag velmmn
ino (Aetet. Re gen din
elig. Bend: ſpesdir ppriͤhe
mmunbilter de ſuis iidinbildas
Giszcicik iſinnibilter aſe
Hectcnirninoce pit wice et
fiimräſnurabilter: ecicai
Niteneſtgectenm taninn

Nnd (Onmonoticeſtcd

Gonid⸗ Dfint petier vmlvoce: dif

Pnumbrröcgn

D

eſt ens der 4 dicin⸗ Nu Expõ tet

ca grämatic?aforninclee
In Gramatlcus 1 fortsitii
cnominatiue:crgo gcctcisd⸗
naniue dicitur pꝛedicani.

Lirca bunctertun.

otadũ è pꝛioq bicoſeqn e
erminat de oueniemis: diftiin
lin. Uñ pꝛe dicabilizinbotcinni
vlia pꝛedicabiliade Plordnefu
Qũo aut dfia diffena gererſin
ſatis clare ptz in ternn (Iem⸗
ſen a dfu debet feine ig an
. eelee iſ
cedicatur de ſuis ſubichilb it
hsmagis ? Minus diflliietiin

tur cuͦ iſtis adue dis aenn
ntẽ ſpesagenee ⸗

fert dz fiein

coiungipno tior
linabilis 34 cſin
x6 ſedtũ due ſeg ſpertu⸗

Rin ten h
ſie —

unione dflii⸗

tualis a c
pꝛio

De ↄueniẽtijs ⁊ differẽtijs pᷣdicabillum Folio xxxvi.

Species aũt differt a ꝓpꝛio dʒ ſic intelligi. Etiã auctoꝛ diffinit ꝑꝛedicari eqͥuoce ⁊ deno

ꝙ ſpẽs eſt terminꝰ nõ cõnotatiuꝰ vel minus
ↄnotatiuꝰ qᷓ; ꝓpꝛiũ vt iſte terminꝰ bomo eſt
terminꝰ nõ ↄnotatiuus:⁊ iſte terminus riſi⸗
bilis eſt ↄnotatiuꝰ:⁊ iõ ſpẽs ⁊ ꝓpꝛiũ bñt di⸗
uerſas diffinitiones.Etiã iſte terminꝰ hõ al⸗
teri ↄceptui ſuboꝛdinat᷑ qᷓ iſte terminꝰ riſibi
le.Sili mõ etiã intelligit᷑ cũ ðꝛ Spẽs eſt
pꝛioꝛ accidẽte:hᷣ eſt aliqua ſpẽs eſt terminus

Abſolutus ⁊ accidẽs eſt terminꝰ ↄnotatiuus

Sed illa dꝛĩa nõ eſt vłis:cum nõ ↄueniat oĩ

ſpeciei nec oĩ accidẽti.¶ Iſte textꝰ.Pꝛopꝛiũ

Erpoſitõ
textualis

Dde pꝛedi
cationibꝰ

aũt dz ſic intelligi. Pꝛopꝛiũ ſpecie ſpecialiſſi
me pᷣdicat᷑ de vna ſpecie ſpãliſſima: de nul⸗
lo alio pꝛedicatur.quin illa ſpecies de eodezʒ
pꝛedicetur. Sed accidẽs pꝛedicatur de plu⸗
ribꝰ ſpẽbꝰ Et etiã accidẽs pᷣdicat᷑ immediate
de pꝛimis ſubſtantijs:⁊ mediate de ſcðis: vt

iſta eſt mediata:hõ currit.⁊ iſta ĩmediata ſoꝛ

tes currit. Sed ꝓpꝛiũ ſpẽ ſpãliſſime pᷣdicat᷑
ĩmediate de ſpẽ ſpãliſſimaa mediate de ſuis
bpmis ſubſtantijs vt iſta eſt mediata. Soꝛtes
eſt riſibilis.⁊ iſta eſt imediata:bõ ẽ riſbilis.

¶ ’ Notandũ eſt tertio:q iſte textus
Itẽ genꝰ:ſpẽs ⁊c.dʒ ſic intelligi. Genꝰ ſpẽs
dfa:⁊ ꝓpꝛiũ:nõ pᷣdicãtur de ſuis ſubijcibilibꝰ
cũ iſtis aduerbijs magis ⁊ minꝰ:⁊ accidentia
pꝛedicatur de ſuis ſubijcibilibꝰ cũ iſtꝭ aduer⸗
bijs magꝭ ⁊ minꝰ.Exemplum:vt ſoꝛtes nõ ðꝛ
magis vel minꝰ hõ:nec etiã magꝭ vel minus
aĩal:nec magvel minꝰ rõnalis vł riſibilis qᷓ
plato:ſʒ tñ ſoꝛtes eſt magꝭ vel minus alb qᷓ;
plato. ¶ Iſte tertꝰ. Itẽ gen dꝛia ꝛc. dʒ ſic in⸗

telligi. Genꝰ:ſpẽs:dr̃a:⁊ ꝓpꝛiũ pᷣdicãt᷑ intrãſ.

7

dẽs pᷣdicat᷑ trãſmutabiliter ⁊ ſic in ꝓpoſito
pꝛedicarivniuoce capit᷑ vt idẽ eſt ꝙ pꝛedica⸗
ri intrãſmutabiliter ⁊ pꝛedicari denoĩatiue
vt idem eſt ꝙ pꝛedicari tranſmutabiliter

¶ Qnarto notãdᷣ eſt:qꝙ bic auctoꝛ
diffinit pꝛedicari vniuoce: q̃ diffinitio ſatis
pʒ in textu.Et nõ capit h auctoꝛ pᷣdicari vmi⸗
noce:vt cepit in textu pᷣcedẽti:ſed capit ꝓpᷣe
vt diſtinguit᷑ ↄtra pᷣdicari eqͥuoce ⁊ denomi⸗
natiue. AUnde in diffinitione buiꝰ qð eſt pᷣdi
cari vniuoce:iſte terminꝰ nomen capit᷑ gene
raliter vt ſub ſe cõpᷣbẽdit oẽs partes oꝛõnis
⁊ iõ in ꝓpoſito capitur ꝓ cõceptu:ita ꝙ ad h
ꝙ aliqͥd pꝛedicet᷑ vniuoce:opoꝛtet ꝙ accipia
tur vᷣm vnuʒ conceptũ ⁊ non ſᷣm plures:qꝛ ſi
ſm plures acciperet᷑ tũc pꝛedicaret᷑ eqͥuoce.

minatiue:q̃ diffinitiões ſatꝭ patẽt in textu ⁊
de iſtis magis videbitur in tertio tractatu.

¶ CLontra dicta pꝛimo arguitur ſic
Genus ponitur in diffinitione ſpeciei: ergo
ſpecies cõtinet genus ⁊ per conſequens ma
le dicitur ꝙ ſpecies non continet genus.
¶ Secundo ſic arguitur.equalevel inequale
eſt pꝛopꝛiuin:⁊ tamen nõ pꝛedicatur de vna
ſola ſpecie:ergo textus eſt falſus qui dicit ꝙ
ꝛopꝛiũ de vna ſola ſpecie pꝛedicatur. ¶ Ter
tio ſic arguitur pꝛopꝛium pꝛedicatur deno⸗
minatiue:ergo male dictum eſt ꝙ pꝛopꝛium
pꝛedicatur vniuoce.

tecedens ⁊ diſtinguendo conſequens: quia
dupliciter poteſt intelligi ꝙ ſpecies conti⸗
neat genꝰ. Ino modo ꝙ genus ponatur in
diffinitione ſpeciei: ſic cõceditur conſequẽ
tia Aliomodo ꝙ ſpecies pꝛedicetur de gene
re vniuerſaliter accepto.⁊ ſic negatur conſe
quentia. Ad ſecũdum dicitur ꝙ textus in⸗
telligitur de pꝛopꝛio ſpeciei ſpecialiſſime.⁊
non de omni ꝓpꝛio. Ad tertium dicitur cõ
cedendo antecedens ⁊ negando conſequen⸗
tiaʒ:quia in textu capitur pꝛedicari vniuoce
large:vt idem eſt q pꝛedicari intranſmutabi
liter:⁊ non capitur ſtricte:vt idem eſt ꝙ non
pꝛedicari equiuoce:vel denominatiue.

¶Etplicit ſecundus tractatus.
e üiij

mutabiliter de ſuis ſubijcibilibus. Sed acciꝰ

Agd rões
¶ Apꝛimum dicitur cõcedendo an in oppm̃.

Diffinitõ
equiuoco
rum

Quid ſub
iectu ter/
tij tracta⸗
tus

Diffinitõ
antepꝛe⸗
dicamẽti

ctũ ⁊ nomẽ in eis ſoluʒ eſt cõe:⁊ ſᷣm
illud nomẽ ratio ſubſtãtie eſt diuer⸗

pariete:ecce terribile animal ⁊ de le ¶ Notãdũñ eſt ſcðo ꝙ iſte terminus

Tractatus Tertus glltunn
¶ I Incipit tractatus tertiꝰ eſt quoddam cognittonale. Dicitur notãter ſiſinſms inſin eln,
De pꝛedicamentis . ab ariſtotele traditum m ſe vel ſibi eqͥualẽs tiſeinunpennn ehoſo ioi
o 4 hrenguitenicdicanmonta erebale logi ne fennin olen⸗
5 Edũ coꝛuʒ que ſʒz ſe nõ ſunt tradita ab ariſtoteſe. ue en dinnm de equn
Pcoamaſe Ed 639 ſed ſm aliqua ſibi equalentia. ¶ Dicitur no⸗ rnlen inin i
Poic 2:; tanter ante cognitionem pꝛedicamentoꝛuʒ rblle anielis vin
s ſunt neceſſa ad differentiam poſtpꝛedicamẽtoꝝ. ¶ Dicit Dil, notoſde⸗ ſtertoch agn
frio:pᷣmittẽda ſi notanter cuius notitia tc.ad explicãdũ vtili na e (Mulil eſinffanen
ne quoꝝ cogni tatem antepꝛedicamentoꝝ. ¶ Einde in gene ent nſnennic n nhsn
tione nequaqᷓ; rali ſunt tria antepꝛedicamenta:hoc eſt ſunt N1i nni bilepicsn

tantum tres termini generales:non coinci⸗ numer
dentes in ſignificãdo ſ̃m ſuas rõnes foꝛma antep:e⸗
les omnia antepꝛedicamẽta mũdi ſignificã⸗ dicamen⸗

põt bfri cogni⸗
ANtio pᷣdicamẽto

a —

rũ. ¶ Eoxꝝ g q̃ᷓ tes. Et ſunt iſti tres termini:diffinitio:diui⸗ toꝛum Agtivoen enn W
dicunt᷑ qdã ſunt vniuoca qqã equo⸗ fio:ꝛ regula. Sed in ſpeciali ſunt ieprẽ ante litanfto heinine „
ca:⁊ qͥdã denoĩatiua.¶ Equoca di paedicainẽta boc eſt ſeptẽ ſunt termini ſpeci ſinrenufgrifen dictiseni
cunt᷑ quoꝝ ſolũ nomẽ eſt cõe ⁊ ratio ales non coincidentes in ſignificãdo ſm eo Ceilbsdoſfftorgnispen ien
ſubſtatie ſcðʒillud nomẽ eſt diuerſa rum rõnes foꝛmales omnia antepꝛedicamẽ geeirno⸗tsial! mhlenicsn

ta mũdi ſignificãtes.Et ſunt iſti termini dit
finitio equiuocoꝛum:diffinitio vniuocoꝛum
diffinitio denominatiuoꝝ: pꝛima diuiſio an⸗
tepꝛedicamentalis ſecunda diuiſio pꝛima re
gula antepꝛedicamentalis ſecunda regula.

ſit aĩal ſignificat aĩal viuuz⁊ aĩal pi kan
it aial ſignificat aĩal viuuʒ⁊ aĩal pi r
llefteAebtbustgaldusnuffn
müpprse pincipalitent alud
fins tminus incipalttent bo rin
pieusreſpectuuius termimo6

ſa.Dicimus enim de leone picto in

one viuo idem dicimus equiuoce. equiuocum: capitur dupliciter. Ano mõ pꝛo Quideꝗd.· AIa olf difittionezegnnen
Et de ſtatuis regũ dicimus:iſti ſũt Bdcoeeuoegergrainte mio⸗ oao bao ei⸗ nocum e⸗ Cnnnniterdicttundatur de egninon
G . . 3 to. Hꝛim eit terminus ſe⸗ inrin locatis tdebet ſe intelligl. Eqmao⸗
len ogeoer- Snneſna 10 4 1 6 cunde impoſitionis ſiue intẽtionis.⁊ deſcri⸗ ealue, 3 annſuremugureſnr
g . 8 eges bitur fic. ¶ Equiuociũ equiuocãs eſt termin? eu? ekeggemntilg dietioſſeniſect er d
ſumendo nomen regis equiuoce. conſio Ace ennnt ſadicoſnſtar

ſignificãs fuum ſignificatum vel ſua ſignifi

¶Iſte eſt tertius tractactus ſummulaꝝ ma/ cata diuerſis cõceptibus totalibus nõ ſyno⸗
giſtri pe.h. in quo determinat de pꝛedicamẽ nimis. ODicitur notanter nõ ſynonymis:
tis: ⁊ coꝛreſpondet libꝛo pꝛedicamẽtoꝝ ari⸗ ſi aliqs pꝛoferat iſtam vocẽ bomo:pluribus
ſtotelis:cuius ſubiectum attributionis eſt ̊ eque pᷣſentialiter exiſtẽtibus ⁊ intelligenti⸗
complerum ponibile in pꝛedicamẽto: ⁊ paſ⸗ obus impoſitionẽ eius.quilibet illoꝛum pluri

Gedfft Cncepttkustaglbus non ſfnonm
umns (iczeſt uano gdiſfn
ail WRN
“ ngethusticdeder finelllk⸗

». 4 71 5 .
aſnitalndgimesfinſfrin

ſio ſubiecti eſt hoc complexuʒ: ſubijcibile y? um foꝛmabit cõceptum bominis: ſic ly bo⸗ ninſtaenhe
pꝛedicabile. Et diuiditur iſte liber in tres ꝑ⸗ mo ſignificabit ſua ſignificata diuerñs ↄce-⸗ hnemn afnfian Bän
tes. In pꝛima determinat᷑ de antep̃dicamẽ⸗ ptibus totalibus:ſed illi cõceptus ſunt ſyno unſ lt dctones loogenen⸗
tis In ſca determinatur de pꝛedicamentis nymi.O Dicitur notanter totalibus: ad diffe detonitti 9 onfal diferetii nin
T incipit ibi. Eoꝛũ que ſecundũ nullã cõple rentiã oꝛationis que ſignificat ſua ſignifica wam ſior de indifinitione
xionem dicuntur ſingulum ac. In tertia ꝑte ta non tamẽ diuerſis conceptibus totalibus ien fteterninus wecnn
determinatur de poſtpꝛedicamentis.⁊ inci⸗ ſed partialibus.¶ Unde equiuocum equiuo filnwette lenminn SR . .
pit ibi.Dicitur aũt alterũ alteri op.ac. cans eſt duplex ſcilizet equiuocnʒ equocans di natfups ationis dan
- — „ caſu: equiuocũ equiuocans a conſilio. Ejᷓ dſtnetterſeteni zein
¶ Notãdũ eſt pᷣmo:ꝙ antepꝛedica⸗ uocũ equinocans a caſu eſt terminus ſignifi nien indimiinf Aln chemn
mentũ ſolet ſic deſcribi. Antepꝛedicamentũ cans ſua ſignificata diuerſis cõceptibꝰ tota⸗ tent hninine e n lir
eſt cognitionale m ſe vel ſibi equiualẽs ab libus non ſynonymis eque pꝛimo:ſic ꝙ vnũ fennlktännnen nreiſee cif
ariſtotele traditum ante cognitionẽ pꝛedica non per pꝛius ⁊ reliquum ꝑpoſterius ſigni⸗ a dnnimengne letſinr ſcen
mentoꝝ: cuius notitia valet ad perfectaz co⸗ vcet. vt iſte terminns camis ſignificat eque ge nlns Cffife n beiſtp ten
gnitioneʒ pꝛedicamẽtoꝝ babendã.¶ In bac pᷣmoa pꝛincipaliter iſta tria ſcʒ canẽ latrabi tenue y ſftan neſd
diffinitione dicitur cognitionale: quia ante⸗ lem:piſcẽ marinũ: ſydus celeſte. Sed eqduun ſgiierningſ dfe dltnete
Hedicamẽtũ eſt diuiſo a diffinitio: ⁊ vtrũq; uocum equiuocans a cõſilio eſt terminus ſ-· nddainn
9 di⸗ .

im coon
nele inn De antepꝛedicamentis Folio xxxyij.
5; lamen deniiblehe, gnificans ſua ſignificata diuerſis concepti⸗ finitõ equiuocoꝝ conuenit vniuoco vniuoce
no ſunt tradit orſe bus totalibus.non ſynonymis non eque pꝛi capto:ergo diffinitio eſt inſufficiens:ans pʒ
naſddi ealentin (detiine, mo:ſed vnum per pꝛius ⁊ reliquuʒ per poſte qꝛ conuenit iſti termino homo in oꝛdine ad
cosnitionem ldeinn rius: vt iſte terminus bomo ſignificat per pᷣ veros hoĩes: cũ iſte terminꝰ hõ diuerſis con
