iſte: ſoꝛtes currit vel ipᷣe ſoꝛtes qui currit qͥe
ſcit.modo hoc eſt falſum: relinquit᷑ ꝙ rim
in diſiunctiua non ſupponit pꝛeciſe ꝓ illo ꝓp
quo ꝓpoſitio aſſeis verificatur.¶ Similtr iſta
cõiter ↄcedit᷑.ſoꝛtes eſt aſinꝰ vł ipᷣe eſt bomo

o tñ ſi ibi ipᷣe ſtaret pᷣciſe ꝓ illo pꝛo quo ꝓpõ

—

añtꝭ denotat᷑ vificari:tũc ſenſus eiꝰ eèt. Soꝛ
tes eſt aſin? vł ipᷣe ſoꝛtes qͥ eſt aſjinꝰeſt bõ:mõ
cle ſenſus ẽ falſus vt notũ eſt.ꝗ relinquit᷑

p qᷓ ꝓpõ añtis vᷣifica

rłʒ in diſũctiua nõ dzʒ Fenſ ſupponere ꝓ illo Declarat
.Qðᷓ aut ita ſit in cõ in condi⸗

ditõali pgqꝛ iſta ppõ cõit᷑ negat᷑.deꝰ nõ ẽ ſi tionali.

ipᷣe eſt opᷣs:⁊ tñ ſi illud rłin ipe ſolũ ſuppone⸗
ret ꝓ illo vel illis ꝓ quo vel qͥbus pꝛopoſitio
antecedẽtis denotat᷑ vificari ipᷣa eſſet vᷣa cũ

⁊ ipᷣe ſoꝛtes vidẽs oẽm ſolẽ qͥ currit mouet᷑. ſenſus eẽt iſte de? nõ eſt ſi ipe der qͥ nõ eſt: eſt

¶ Dð aũt rłin in copulatiua affirmatiua poſi
tũ referat ſuuʒ añs reſtricte.pʒ:qꝛ iſta cõiter
negat᷑.aſinꝰ eſt aĩal ⁊ ſoꝛtes eſt illud ⁊ ſi illud

rilm illud referret ſuũ añs.ſ.ly aĩal nõ reſtri⸗

Queſtio.

cte tũc illa eſſet ᷣa:q; ſenſus eiꝰ eſſet aſinꝰ ẽ
aĩal ⁊ ſoꝛtes ẽ illud aĩal ſiue ſoꝛtes ẽ aĩal.mõ
ille ſenſus eſt verꝰ. & ſi illa debeat eſſe falſa
opʒ ꝙ illud rim illud referat ſuum añs reſtri
cte: tũc ſenſus eiꝰ ẽ iſte aanꝰ ẽ aĩal ⁊ ſoꝛtes

opᷣs.mõ ille ſenſus ẽ verꝰcũ ſit bona ↄña.Si
militer iſta ꝓpõ cõiter negat᷑. Soꝛtes eſt bõ
ſi ipᷣe eſt aſinꝰ: tñ ſi H rlin ipᷣe ſupponeret pᷣ⸗
ciſe ꝓ illo ꝓ q ꝓpõ añtis vᷣificat᷑ ipa eſſet vᷣa

cũ eſt bona ↄna:qꝛ ſenſus eiꝰ eẽt iſte ſoꝛtes ẽ

hõ ſi ipᷣe ſoꝛtes qͥ eſt bõ eſt aſinꝰ.mõ ille ſen⸗

Nota coꝛ

ſus eſt verꝰ.¶ Ex dictꝭ ſequit᷑ pᷣmo coꝛrelarie relaria.

ꝙĩ copulatiua loco relatiui nõ lʒ ponere añs
qꝛ ꝓpõ && aũcedẽte loco relatiui poſita eſſet

eſt illud qð eſt aſinꝰ ¶ Sed tũc quereret vlte vcra:que èſſet falſa ſi relatiuũ poneretur vt V

rius aliqͥs: vtrũ rtin poſitũ ĩ copulatiua affir
matiua referẽs ſuũ añs pᷣñtũ ĩ catbegoꝛica
affirmatiua poſſit ſupponere ꝓ omni illo vł
illis ꝓ q vel qbꝰ ſuũ ans ſupponit. ¶ Ad hoc
ðꝛ ꝙ ſic qn.ſ.añs ſupponit ſolũ ꝓ illo vel illis
ꝓ q vel qbꝰ ꝓpõ antis vificat᷑.Et illud ↄtin⸗

iſta eſt falſa.aſinus eſt aĩal ⁊ ſoꝛtes eſt illud⁊
tñ iſta eſt vera.aſinꝰ eſt animal ⁊ ſo:tes ẽ aĩal

¶ Secundo ſeqͥtur coꝛrelarie ꝙ in diſiuncti⸗

ua conditionali loco relatiui licet ponere an
tecedens.vt idem eſt dicere hbomo currit:vel
ipſe qͥeſcit:⁊ bomo currit vel hbomo quieſcit.

lutio Tit duob⸗ modis. ¶¶ Pꝛimomõ qñ añsẽ teri Similiter idem eſt dicere. Soꝛtes eſt bö: i·
Volutio ſingulariter tentꝰ ſupponẽs:vt ſoꝛtes currit ipſe eſt aſinus.⁊ dicere. Soꝛtes eſt bomo ſi

⁊ ille mouet᷑. Scðᷣo mõ qñ alterũ extremum
ꝓpõnis in qua ponit᷑ añs ſupponitꝓeq m ul
tis ſicut añs tũc rim referẽs tale ans põt ſup
ponere ꝓ oĩ illo pꝛo quo ſuuʒ añs ſupponit:
vt bõ eſt aĩal ⁊ ille mouetur. .

ſoꝛteseſt aſinus. Exẽplũ vbi rim ampliat᷑:vt
G currit vel ipᷣe cucurrit.Exẽplũ vbi reſtrĩ⸗
git᷑:vt hõ poteſt eſſe vel ipſoeſt.¶ Sed que⸗
reret aliqͥs quare magis relatinũ in copulati

Queſtio

us affirmatiua ſupponit ſolum pꝛo illo vel

Tractatus

illis ꝓq vel qbꝰ ꝓpõ añtꝭ viſicat᷑ q; in diñu⸗ rłin ſube idẽtitatis recipꝛocũ Pmitiuũ cuius
— ctiua vel ↄditiõali.dr̃ ꝙ rõ ẽ:qꝛ rim in copu añs ſupponit:ſupponit eadẽ ſpẽ ſuppõnis ſic

Solutio latiua affir̃atiua refert ſuũ añs reſtricte.SGʒ ſuũ añs:⁊ etiã ſupponit ꝓ illo vel illis

ꝓ q vł

diſiũctiuavel ↄditõalł nõ refert: ſuũ añs reſtri qͥbꝰ ſuũ añs ſupponit.¶ Sʒ tñ talis eſt dꝛĩa.

—

cte. Quid aũt eſt rʒ referre ſuu añs reſtricte ꝛ ſub relatiuo ſube idẽtitatis recipꝛoco ſolii
Quid re⸗ dictũ eſt pꝛiꝰ ¶ Sʒ riin referre ſuũ añũs nõ re fit deſcẽ ſus ſigillatim.in alijs aũt nõ:⁊ iõ lo

latiuũ re⸗ ſtricte eſt riin referre ſuũ añs abſq; teris cuʒ co relatiui ſube idẽtitatꝭ recipꝛoci: ñ. lʒ poni
pꝓppõne

fe rreañs eo poſitis in eadẽ ꝓpõne.vt cũꝛ: bõ currit ſuũ añs:vt loco illiꝰ relatiuiſe in iſta
nõ reſtri⸗ vel ille diſputat.ibi hriin ille refert ſuũ añs oĩs hõ videt ſe:nõ lʒ poni eius añs ſicſt uppo

ete

pluribꝰ a parte pᷣdicati poſito nõ fit deſcẽſus
qn etiã fiat deſcẽſus ſub ſubo:ita ꝙ; ſi grũ qð
ſumit᷑ ſub pᷣdicato dʒ coꝛrñdere ſiſto ſũpto
ſub ſubo.¶ Sed illud relatiuũ ſuus:q capit
cũ terĩo ſignificãte rẽ poſſeſſaʒ ſi ſupponat:
⁊ in eadẽ cathegoꝛica cũ ſuo añte ponat᷑: tũe
ſupponit eadẽ ſpẽ ſuppõnis ꝓ iillo vel illis p

termimis poſitis in ꝓpõne antecedentis.
¶ Xertia rła talis eſt relatiuũ ſub⸗

ia re ſtatie idẽtitatis ſupponẽs bñs ꝓ añte terim
Kenn e ſinglir tẽtũ ſupponẽtẽ:dũmõ illud riin ſit pꝛi⸗
8 mitiue ſpẽi ſupponit diſcreti Exẽplũ.vt ſoꝛ⸗

tes currit ⁊ ille mouet᷑.dr notãter ſupponẽs

qꝛ ſi tale rin nõ ſupponeret tũc nõ ſuppone⸗ q vel bꝰ? ſuum añs ſupponit. Si vo pona
ur in alia cacbegoꝛica ⁊ ſupponat cõiter tũc

ret diſcrete.vt h̊ iſta cbimera currit ⁊ illa mo
uet. Df notãter terĩz ſingulariter tĩ: qꝛ ſita ſupponit ficut ſupponeret terinꝰ ablolut/ in
le riin bẽret pañte terim cõiter tẽtũ cũ q nʒ taliloco poſitꝰ. Exeẽplũ̃ vt oiĩs bõ curritc ſu⸗
Cã regle poneret᷑ terin diſcretꝰ in eadẽ ꝓpõne cathe
goꝛica tũc tale rłʒ uõ ſuppõeret diſcrete. Rõ
buiꝰ rłẽ iſta qꝛ loco talis relatiui lʒ poni añs
vtputa in diſiuctina vel in ↄditiõae vel rlin
relatũ in copulatiua qðᷣlibʒ illoꝝ:ſñ poneret᷑
ſupponeret diſcrete:ꝗͥ riin ſupponit diſcrete

minate.Sʒ ſi capiat᷑ illud relatiuum ſuꝰ ſine
terĩo ſignificãte rẽ poſſeſſaʒ ⁊ ſupponat tũc
ſuppõit ſicut terĩnꝰ abſolutꝰ in tali loco poſi
tus ſuppõeret.Exẽpluʒ vt ſoꝛtes bʒ ſuũ.oĩs
bõ bʒ ſisi.ibi illud rłin ſuũ ſupponit eadẽ ſpẽ

Quarta

regula lut⸗ ſupponeret ſi in tali loco poneret᷑. Rñil

tie idẽtitatꝭ nõ keripꝛoei iabpon⸗ cõit ſup
onit ſicut teriꝰ abſolutꝰ cõit᷑ tẽt uppones „. S r.
in taliloco pofit ſupponeret. Erẽpli: vt b minate: in ſcda mpponit oↄfuſe tamum
cur. vł ipe mouet᷑:ibi illudriin ipᷣe ſi upponit ¶ Dubitat pꝛimo quomodo ſuppo
pſonali deterĩate. Siłr cũ ðꝛ bõ currit a oĩg nit boc riin illud in iſta ppõe.ſoꝛtes eſt cur⸗
ille mouet᷑.ibi ly ille ſuppõit ↄfuſe ⁊ diſtribũ rens ⁊ illud eſt bõ.¶ Dr ꝙ ſupponit diſcrete
tiue.¶ Ex iſto pʒ coꝛrelarie ꝙ relatiuũ ſubſtã ¶ Et ſi dicat᷑ añs illins relatiui ſupponit de⸗
tie idẽtitatꝭ nõ recipꝛocũ variat ſuãꝗ ſuppõeʒ terminate.ergo rlᷣ
ꝑadditõeʒ vył remotõez ſignoꝝ diſteibutioꝝ
Obiectio ſic ⁊ alij terĩ abſoluti.r̃ notãter ĩ conelario
nõ recipꝛocũ:q; riin recip:ocum nõ variat ſic
ſuã ſuppõezꝑ additõez vel remotiõem ſigni añtio Fiticat pvno ⁊ nõ põt vificari ꝓpłibꝰ
vlis ſiue alteriꝰ ſigni ↄfuſiui. Sʒ diceret ali⸗ ergo boc riim illud ſoluz ſupponit ꝓ vno ⁊ nõ
qs. la cõis eſt: riin ſue idẽtitaiis nõ re⸗ ppluribus in iſta ppoñtione.

cipꝛocũ ſupponẽs:ſuppõit eodẽmõ ſicut ſuũ .—
adoaemale in conalaris ꝙrkin idẽtitatis ¶ Dubitat᷑ ſecũdo vtꝝ relatiuũ poſ
non recipꝛocũ variat ſuã ſuppõnem ꝑ additi ſit ampliari.¶ Drꝙriin ſube idẽtitatis non
onem vel remotionẽ fignoꝝ diſtributiuoꝛuʒ recipꝛocũ ſupponẽs in ꝓpõne diſiunctiua vl
O Dj ꝙ illa rla ſic intelligit᷑.qñ añs accipit᷑ ñ ↄditionali poſitũ põt apliari Rõ buiꝰẽ qꝛ in
neę ſigno ↄfuſiuo.⁊ filr ipᷣm relatiuũ:⁊ dũmð talibꝰ ꝓpõib locorelatiui łʒ ponere añs. ſed
nõ ſit aliqð aliuàò impediẽs tũc rein ſuppõit añs poſitũ loco relatiui põt ampliari.g etiã
cũ ſuo añte eadẽ ſpẽ ſuppõnis ꝓ illo vel illis relatiuũ põt ampliari.Erẽpluʒ vt bõ eſt aĩal
ꝓ quo vel qbus ꝓpoſitio añtis vificat᷑. Uñ

illud refert ſuuʒañs reſtricte ideo ſupponit
ſolum ꝓ illo pꝓ q/ ꝓsõ añtis vificat᷑: ſed pꝓpõ

Solutio

¶ Quarta regula. Relatiuũ ſubſtã ſuppõnis ꝓ re poſſeſſa ſicut vn terĩnꝰ:abſo⸗

ſupponit determinate.
¶ Reſpondetur negando ↄñam. qꝛ boc rłin

nõ reſtricte qꝛ ſenſus illiꝰ ꝓpõnis eſt iſte.hõ nẽs.ſ.ſic.oĩs bõ videt oẽm hoĩeʒz qꝛ pᷣma põt Quis de⸗
currit vel ille bõ diſputat.ibi in ſcða ꝓpõne eẽ vᷣa ſcda exñte falſa.¶ Iñ tũc fit deſcẽſus ſcenſus ſi
ille terinꝰ hõ qͥ eſt riin relatũ ſumit᷑ ſine alijs ſigillatim qñ ſub terĩo ſ upponẽte cõiter pꝛo gilatum.

Negula

de ly ſuꝰ.

aſinꝰ mouet᷑ibi ly ſuꝰ ſuppõit ꝑſonałr deter⸗

ludriim ſuum in pᷣma ꝓpõne ſuppõit deter⸗

Obiectio

Solutio

Quando
relatiuuz
poſſit am
pliari.

vel ipᷣecucurrit.ibi boc riin ipſe ampliat᷑ ad

tercurretio/ er quo ill
lnti llludrtimill
iii boib actualiter anen
uanmemib poſſunt eſſe.
iͤtanpliari:taetia pot ſel
ctoͦamt r illeetñs ſoꝛtes mi
rilerefringit pillu terim
ſnesod ſupponcdu ſolum p v⸗
io iſcat oplurib'. Sitr rel
n ſuotitie : filr relatina ace
higiꝛampliari ficut : alij term

e7 one ſ11
bitat tertio vtrü̃ iſt
ſhalqs boͤeſt:ꝛ qlibet bõ en
let a greſt vna copulatina c
nmnpalseſt vera ipa eſt ver
ninpseſt vera vt noti eſt. S
Hupſcnu llus ppönis eſt il
lenßzinilla ppone tiñ ficut .
letßcet boͤboc cöpleruz ſup
noſlo pquo ſuppoit ſubi
ctreraapofs tota copul⸗
nobpoftuͦ argueret ali
ſureligs bö eſt. quilibet bo⸗
ntſuntoes hoieg ergo ſte bi
fllevelifte bõ eſt: tqlibet
igaſapzp deſceſug. T0

ſhtans.(Ab
. 0 „ 4
lmninoſtan d negicho⸗

— nãꝛ w
——

=- = -
= =
=☛

— –

1 iglünt gishöamttſi
kidihſu ſuppo⸗
dilh w'ſuppoit lonut derer⸗
icapiak lu relniunn ſi fne
icate repoſſeſſez tſipponnti⸗
t tenin abiolut intalloco daf
ret. Exipluz t ſones by ſni dis
Milluc rin ſui ſiuppont endeſpe
repoſſeſſu ſeut m terin abſo⸗
ret ſimtali oco ponerer dl
inpma ppone ſuppott deter⸗
daſupponitofuſetamun

peimo quomnod0 ſuppo d⸗
lackiniſt ppoe ſenes eſta è
4 dö. (Dic ſupponit digene Grſtn
zis illius relatiuiſuppont de⸗
rgo Eip uppontt detenmniute,
dofun gbde in
rur negando an. 0 boe ſin
aam zisretnale Meo ſupponit
ſunz ansrenn.
6 teoͦaits iirik el
6 örifan Nott
† ovro* V .
zupponitpfoln
woftione.
i⸗ tr relatuupof Oundl
N ſube ettans no hn
Im . ſfunctiun, hoftn

U
n

2

De ſuppoſitionũ regulis
ſtadu ꝓ pᷣſentibꝰ p̃teritꝭ.Silr tale relatiuũ le bomo qui eſt. vel iſte bomo eſt: ⁊ quilibʒz bo

poſitũiin copulatiua affirmatina babẽs añs
ſupponẽs poſitũ in catbegoꝛica affirmatiua
põt etiã ãpliari dũmõ ꝓpõ añtis poſſit vifi⸗
cari ꝓ pluribꝰ.¶ NRõ bꝰ eſt: qꝛ tale rin ſuppo
ſatio re nit p oĩbꝰ illis ꝓ qbꝰ ꝓpõ añtis vificat᷑:ſed
ꝛia multotiẽs ꝓpoſitio antecedentis pꝛo pluri⸗
gulep bus põt verificari verificat᷑.ergo tale rela
tiuum põt ſupponere ꝓ pluribꝰ ch ꝓ quibus
ꝓpõ añtis vificet᷑. Etia in tali ꝓpõne loco re
latiui põt poni relatiuũ relatũ: ſed rlin reia⸗
tũ loco relatiui poſitũ põt ampliari. ⁊ ipᷣm
rlin põt ampliari.Exẽplũ vt hõ currit: ⁊ ille
põt eſſe aĩal.ibi ꝓpõ añtis vificat᷑ pꝛo oĩbus
actualiter currẽtibꝰ.a ex quo illa ꝓpõ põt ve
rificari ꝓ pluribꝰ:iõ illud riim ille ampliat ad
ſtãdũ ꝓ boĩbꝰ actualiter currẽtibꝰ qᷓ; ꝓ boĩ⸗
bus currentibꝰ qͥ poſſunt eſſe.Et ſicut relati
uũ põt ampliari:ita etiã põt reſtrĩgi.Erẽplũ
vt hbõ currit ⁊ ille exñs ſoꝛtes mouet᷑.ibi illð
rłiim ille reſtringit᷑ ꝑ illũ terĩm ſingularẽ ſcʒ
ſoꝛtes ad ſupponẽdũ ſolum ꝓ vno⁊ tñ ꝓpõ
añtis vᷣificat᷑ ꝓ pluribꝰ.Silr relatiua diuer⸗
ſitatꝭ ſubſtãtie ⁊ ſilr relatiua accñtis pñt re⸗
ſtrĩgi ⁊ ampliari ſicut ⁊ alij termini abſoluti.

¶ Dubitat tertio vtrũ iſta ppoſitõ
ſit vᷣa aliqͥs hõ eſt:⁊ qͥlibet bõ eſt ille.dr ꝙ il
la eſt xa qꝛ eſt vna copulatiua cui⸗ ls pars
pꝛincipalis eſt vera g ipa eſt vera.añs ptʒ qꝛ
pꝛima ꝑs eſt vera vt notũ eſt. Sʒ de ſecunda
pʒ qꝛ pᷣdicatũ illius ꝓpõnis eſt illud relatiuũ
ille qð vʒ in illa ꝓpone tm̃ ſicut boc cõplexũ
ille hõ q eſt bõ boc cõplerxuz ſi upponit ofuſe
ſin Zꝛiũ tm̃ pꝛo oĩ illo ꝓ quo ſuppõitſi ubiectũ:g talis
ꝓpõ eſt vera.⁊ ꝑ ↄñs tota copulatiua eſt xa.
¶Sed in oppoſitũ argueret aliquis bene ſe⸗
quitur aliqͥs hõ eſt.⁊ quilibet hõ eſt ille: iſti
boĩes ſunt oẽs boĩes ergo ate bõ eſt: qlibʒ
hõ eſt ille. vel iſte bõ eſt: ⁊ qlibet bõ eſt ille.⁊
ſic de alijs. vña pʒ ꝑ deſcẽſuʒ. oñs eſt fa lſuʒ
ergo ⁊ añs. Ad boc ðꝛ negado oↄñam qꝛ ibi
af̃ a ter mino ſtante ↄfuſe tm̃ ad terĩm ſtantẽ
diſcrete reſpectu eiuſdẽ multitudinis ex ꝑte
illiꝰ terĩ ille. Nã boc rlim ille ſupponit Zfuſe
tm̃ in ſcda ꝑte añtꝭ:⁊ ſtat diſcrete in ſcða ꝑte
oñtꝭ ⁊ ſic cõmittitur fallacia figure dictiõis
ſimiliter fallacia conſequentis. nde ad fa
ciendũ bene deſcẽſum ſub añte nõ faciẽdo de
ſcenſum ſub relatiuo debemus ponere expli
cite cũ relatino relatiuũ relatũ in q̃lzʒ pꝓpõne
ſingulari et ꝑte ↄñtis ſumpta.verbi gratia.
Aliquis hbõ ẽc qlibet bõ eſt ille.⁊ iſti ſüt oẽs
boĩes. ergo iſte bõ eſt ⁊ quilibet bomo eſt il⸗

Nueſtio
ſopbiſma
lis

Rñſio

cxxxiij.

mo eſt ille vomo qui eſt

C.

¶ Dubitstur quarto quomodo ſup
ponit hoc relatiuuʒz illud ĩ iſta ppõne ly bõ ẽ
diſſyllabuz. ¶ Df rein

ly homo. ⁊ illud eſt
illud ſupponit materialiter relatiue:qꝛ h̊ rłin
illud includ in ſe relatiuuʒ referens:ſignifi
cat iue ſiue relatiue acceptũ:⁊ cuʒ boc icludit
relatiuũ relatũ mãlr acceptuʒ.ideo ſi upponit
mãliter relatiue. De relatiuo ſ ubſtantie di⸗
uer ſitatis ponitur talis regła. Relatiuũ ſub⸗
ſtãtie diuerſitatis nõ ſuppõit niſi ſuũ antece⸗
dens ſupponat pʒ.qꝛ dicẽdo. Anticriſtus cur
rit ⁊ alius mouet᷑ ſenſus illi⸗ ꝓppõis ẽ.ãtixpᷣs
currit ⁊ aliꝰ abantixpᷣo mouet᷑:mõ boc totum
alius ab antixpᷣq/ p nullo ſuppõit:quia ð nul⸗
lo ente in mũdo veꝝ ẽ dicere ꝙ ẽ alið ab anti
criſto.iõ hoc relatiuũ alius in dicta ꝓpõe nõ
hipponit. ¶ Eñ relatiuũ ſubſtãtie diuerſitatiſ
in duobus caſibus nõ ſi upponit. Pꝛim eſt qñ
ſuũ añs ꝓ nullo ſi uppõit:vt ptʒ in exẽplo iam
dueto. Scdðs caſus eſt qñ añs eiꝰ ſi upponit pꝛo
quolibet ẽte mũdi.Exẽplũ:vt oẽ ens eſt: ⁊ ali
ud curꝛit.ibi aliud non ſupponit:qꝛ ſenſus il⸗
lius ꝓpõiceſt iſte. oẽ ens eſt. et aliud ab ente
curꝛit.mõ hoc totum aliud ab ente pꝛo nullo
ſupponit:qꝛ de nullo veꝝ eſt dicere:qð ẽ alidðᷣ
ab ente qð eſt. Alia rła talis eſt. relatiuũ ſub
ſtãtie diuerſitatis nunqᷓᷓ ſuppõit pꝛo illo pꝛo
q ꝓpõañtis verificat᷑. variat ſu⸗ᷣ ſuppõnem
ꝑadditionẽ vł remotionẽ ſincathegoꝛeuma⸗
tum ſicut alius terminꝰ abſolut:vt hõ currit
Tiſte aliꝰ ab eo diſputat. Silr hõ curꝛit:⁊ oĩs
aliy ab eo diſpucat ſic de alijs.¶ Rõ pꝛĩe ꝑtꝭ
bẽ rle pʒ ꝑ diffõnẽ relatiui ſubſtãtie diuerñ⸗
tatis. Scda ꝑs ptzʒ:qꝛ tale relatiuũ cũ ſuo ca⸗
ſuali rectũ ab eo mediãte pᷣpõne a vel ab. eqͥ⸗
ualet noi iafinito ↄtradictoꝛio oppoſito añti
illiꝰ relatiui.Sed ſi tale nomẽ infinituʒ loco
relatiui poneret᷑ aliqñ ſuppõeret diſcrete⸗ a
liqñ det erĩate:⁊ ſic ð alijs: tale relatiuũ filr
variat ſuam ſuppõnem ſᷣm variationẽ ſignoꝝ
De relatiuis accidentis datur talis regula.
¶ Relatiuuʒ accidentis ſupponẽs nõ ſuppo⸗
nit pꝛo illo vel illis:pꝛo quo vel quibus pꝛo⸗
poſitio añtis verificat᷑:ſʒ ſuppõit pꝛo re ſimi⸗
li vel equali ſi ſit relatiuũ accidentis identita
tis:vel ꝓ re diſſimili vel inequali.ſi ſit relatĩʒ
acciᷣentis diuerſitatis nõ ſupnonit niſi ſuuʒ
añs ſupponat ⁊ variat ſuam ſuppõem per ad⸗
ditionẽ vel remotionẽ ſincatbegoꝛeumatum
Eremplũ:vt ſoꝛtes eſt albꝰ: talis eſt plato.ibi
talis ſupponit determiate, Similr ſoꝛtes eſt

KRla ö rło
ſubſtãtie
diüſitatis

pmꝰ cãus

alia rła ðᷣ
eodẽ rlo.

De relati
uo accidẽ
tis regla.

Tractatus nl,fe ailrene o
alb?:⁊ oĩs tał eſt bõ.ibi tal ſuppõit cõfuſe ⁊ di pure differẽtialiter: ita & ſenſus iſtiꝰ bõ cur⸗ 1 huipoſtſni r alin.
Talis. ſtributiue. VUñ boc relatiuũ tale eſt relatim rit ille. põt eſſe aĩal eſſet iſte bõ currit ⁊ ille 4 oponut ſie nete. Alio
pꝛedicamẽti qlitatis iõ reqrit añ̃ ſe teriz ð ge qͥ currit pot eſſe aĩal:capiẽdo ly qͥ pure diffe⸗ in itc noſichnponere vel⸗
nere qᷓlitatiſ Et boc relatiuũ tãtus eſt relatiz retialiter. ⁊ tũc ſcdᷣa ꝑs valet iſin ille currẽs . nrioſit irini as a
Tantus Pꝛedicamenti qtitatꝭ iõ reqᷣit añ ſe terim de põt eſſc aĩal.⁊ ſm bũc ſenſuʒ etia ſatis patet 9 jroilion nlalum derela
gñe qtitatis. Et ſilr dicendũ eſt ð relatinis a quomõ r lin põt ampliari:ante eius non au c. nttiich het nã in pꝛop
lioꝝ pꝛedicamẽtoꝝ accñtiuũ. e pfrliato. Q¶Tertio mõ põt illa reſtrictio decla⸗ . . iteñ noͤl . ſpus cunn
¶ Queſtio ꝑ magrm Tbomã Bꝛicot addita ſeri humged — añs cũ copula ppõ Semins ſeſtn ie . s.6
D „A 4.nis pcedẽtis:mediante boc ꝓnoĩe qui tento modus. bllb'no2u.
¶ Circa pꝛedicta querit᷑ vtrũ in iſta reſtrictiue:ꝛ non pure differetialiter a ſi hoc uſ ĩ hoſſt ſuppon
ꝓpõe hõ currit: ⁊ oĩs ille ẽ aĩal.ly ille ãplie᷑ modo exponeret᷑ ppõ in qua rlin refert ſuũ ggtcn lis ſu us hel n
vel poſſit apliari:⁊ arguitur non:q; tunc re as reſtricte:tũc nũqᷓ; relatiuũ in copulatiua echn relttiuiſenget tei⸗
latiuũ poſſet ſuppõere ꝓ pluribus qᷓ; ſuuʒ an affirmatiua ſuũ añs referẽs poſſet ampliari: alunc⸗ fimmatione dch
tecedes. Sed boc eſt nam relatiui quod de ſuo añcedẽte nõ ãpliato. vt bĩ ꝓbat ſca r ereetnngiboter
bet eſſe rei añ late recoꝛdatiuuz.igitur ly ille añ oppoſitũ. ¶ Et m boc reſpoderet᷑ ad rõ⸗ rrfettrice. illist tenek
ibi non põt apliari. Pꝛima tñ conſequẽtin bz nes poſt oppoſitũ. que pꝛi facte ſunt. ¶ Ac in ene A ſcham rone
qꝛ añs ei? non ampliatur.ergo ſi ille amplie Pimd aredloe ppõ añtis põt ꝓ pluribꝰ vifi n ſ giami benepoͤti

ꝓ pluribus ſupponet qᷓ ſuũ añs.ꝗ Confirma cariqᷓ vᷣificetur.⁊ qñ ꝓpluribꝰ vificabit᷑ re⸗ N fialitervt
tur: qꝛ tũc nõ ſemꝑ relatiuuz in eadẽ ꝓpõe co latiuu ſupponet ꝓillis:ſed nõ ſequit᷑ ĩ ſenſu Runiond e — autẽ ſia
pulatiua affirmariua cũ ſuo añte poſitum reo cõpoſito ꝙ rlin poſſit ſupponere ꝓ pluriby o voſt. lin laimmmione de
ſerrer ſuij as eſricte g nalets 5700 Pa/⸗ qᷓ; ꝓpõ ſui añcedẽtꝭ verificetur: aut denotet᷑ 55 5 5 frin ſectudiue
tet.qꝛ aliqñ referret ſtuuzañs apliate: iug⸗ verificari loquẽdo de relatiuo reſtricte refe Ppoſitů miteicl. rerineße Nle ita
nonrefer: et reſtricte. ¶ Secundo ſic. y illeiĩ rẽte ſuũ añs. bñ ſequat᷑ ; pꝛo pluribꝰ qᷓ; ꝓ larefefricte.naly ile li⸗
tali ꝓpõne refert ſuũ añs reſtricte. valz tĩñ põ añtisvificat᷑ riin poſſit ſupponere.Et ñitr ſigtoteriosm ppone ſuiaut

ncut boc complexum bõ qꝗͥ currit:] pᷣ oplexũ ðꝛ ꝙ ↄña nõ valet qua infertur:qꝙ riim poteſt mulsterminis ampliatur c
bõ qᷣcurrit nõ pht apliari ſicut nec boc com/ ampliari añcedẽte nõ ampliato. ¶ Ad ſcdam 4
plerũ bomo qui es. Nam tales reſtrictiones ðꝛ ſitr ꝙ relatiuum relatum de ly ille nõ põõot (chlattnttusde ſuppoſit
q currit 1 qui es reſtringunt a⁊ ĩpediũt ampli ampliqri:qꝛ boc totũ cõplexũ bõ qͥ currit nõ (Ghntur ractatus de amnplian

ationẽ. & ly ille ibi nõ pot apliari.¶ Cõfirma põt ampliari:capiendo ly qui reſtrictiue.
tur:qꝛ ſi ille ibi ãpliaretur cũ referat reſtric⸗ . . l .—
te ſuũ añs ſequeretur ꝙ idẽ teriꝰ poſſet eẽ re ¶ Notãduʒ eſt ſe cðo: q iſta cõplexa .. N amnpliat
ſtrictus ⁊ ãpliat ſił ⁊ ſemel.ↄñs eſt falſum. g qͥ currit:qꝗ eſt:qᷓ erit: pñt capi dupłr. Ano mõ De biscõ uotadunnqp iſte te
añs.¶ In oppm̃ arguit᷑ ꝑ pᷣdicta ⁊ ꝑduas rõ pure dfaliter:⁊ tũc ad ſubſumẽdũ ſub illis po plexis q tio nõ capit in pꝛoj

nes pꝛi poſitas. Quaꝝ pma eſt. iy ille ſtat ibi ñitꝭ ĩ maioꝛe a ꝑte ſubiecti ſufficit ſumere co⸗ currit qd G imetionaliterizſe
Ad oppo ꝓillis ꝓ qbus verificat᷑ pꝛopoſitio ſui añtis pulã vel ꝑticipiũ copule ſiue ly q bi gra iſte qui erit.· mlit. Et boc d
ſitum ar. ſed ꝓpõ ſui añtis poteſt pꝛo pluribus verifi⸗ eſt bonꝰ? ſylls. oẽ qð erit ẽ:antixpᷣs erit:q an t venita ddad L
cari ꝙᷓ vificet᷑.igitur in illa pꝛopõne ly ille pᷣt tixpᷣs qͥẽ vel erit eſt capiẽdo ly að erit ĩ añte un de ntetiis. fie
ãpliari ẽt añte nõ ãpliato. ¶ Scðdᷣa ròẽ. loco pure differẽtialr. Sʒ qñ talia cõplexa non ſu giuieſtſignu al Laplir
de ly ille põt põi ſuũ riin relatũ:ſxen riin re mũtur pure diſſerẽtiali:aliter ſumẽdũ ẽ ſub ſnsdfagtois Dali terina
latũ poſſet ampliari:ergo ⁊ ly ille eis poſitꝭ a parte ſubiectiĩ maioꝛe.verbigfa PrAli . : vt Fba ßteriti
id rl,y ¶ ᷑Pꝛo ſolutione queſtionis ſub iſta oẽ qð erit ẽ:deberet ſic ſubſumi anti⸗ wozeie mo capit pin ver
Quid riʒ — tpfßs eſt ens qð Eit. q ꝓpõ eſt falſa.¶Differẽ mer ue ybum ſcde intẽtio⸗
rferre ſu-¶ Motãdũ ẽ qꝙ relatiuũ referre ſuuʒ tia etiã iſtoꝝ cõplexoꝝ qñ capiunt᷑ pure diffe gin gampliak 2 d erid
uz añs re⸗ ꝗñs reſtricte nõ ẽ ipᷣm reſtrĩgi: ſed eſt ipſum rentialiter vel nõ pʒ ex bis que dicta ſunt in iei⸗ eſtſipp teri pꝛo ſuo ſig
nricte ⁊ referre ſuũ añs cũ terĩs ĩ ꝓpoe ſui añt⸗ poſitꝭ pᷣmo notabili.q; ſi ly qͥ currit in declaratõne . ganlcgris reſpectu figni
quot. mo⸗ Triplicit᷑ tñ accipi põt cũ talibꝰterĩs.¶ Inoꝰ relatiui referetis reſtricte capiat pure diffe 4 fferentigstepoy diſin
is, ponẽdo cũ añte pᷣticipiũ copłe loco ipſi copu rẽtialiter vt valet tm̃ ſcut currẽs:tũc rłin pᷣt onſmilter pliatus inoch
Pꝛi mo⸗/ ſe.verbi ga.ſenſus iſtius.hõ currit⁊ ille põt ãapliari añte nõ apliato.ſi aũt nõ capiat᷑ pure nnſipponetẽ reſpectu rai
qus. . eſſe aĩal eſſet iſte. bõ curriit:⁊ ille bõ currens differẽtialiter: tũc rin ampliari nõ põt añte godll n.Eréplum pluriu
Secunc; põt eẽ aialea o⸗ bũc ſẽſũ ſatis ↄſtaret ly il eiꝰ nõ ãpliato.OIſtꝭ notatꝭ ſit ↄcluſorñſiua Cõcluſio fir bo ipliat aa bõ fuit
modus lepoſſet ampliari ſuo añte non ãpliato. ⁊ boc ꝓbabile eſt differẽtie ꝙ relatinum referens riſiua uifierit,(Den angumpꝛ
mò ꝓcedũt rõnes facte poſt oppm̃ Alio mo ſuũ añs in ꝓpõne copulatina affirmatiua p̃t R“R Nbencumn mungtiter ldiff̃
do poſſet illa reſtrictio declarari ſumendo an ãwiari añte eiꝰ nõ apliato.pʒ ex dict. Ad rõ ns ſupponat eri⸗ ipliaf
tecoqẽs cũ copui mediãte iſto ꝓnoĩe qͥ tẽto nes añ oppoſitũ ðꝛ ꝙ tripliciter intelligipõt dſaumagis Cen ſuppo⸗ 4
dcndtgtinn ede.
mimg nt

ede De ampliationibus Folio cxxxiuij
teſedi elrlöantn⸗ jntelle⸗ ꝙ relm ſit rei añ late recoꝛdatiuũ.¶ Inoꝰꝙ ille terminus ſuppõ eſt terminus mag cõis

ũ⸗ ber le ipure df aus ꝙꝙ re rim nõ poſſit ſupponere pꝛoalijs qᷓ ſuũ anñs ⁊min ↄnotatiuus.Et ille termiꝰ apliatio eſt
fnde ſeſt ilt an⸗ ptiuñ eſt ſupponat a ſic negat᷑ q; aliqñ rehin ſupponit terminꝰ mag ↄnotatiuus ⁊ minus cõis ¶ Dĩ
nitenlin zetiſtis da 4 zülaterei ante ei nõ ſupponẽte.¶ Alioꝰ intelligitur notater ꝓ ſu ſignifiato ꝑꝑ terios ſingula-
loeonen llreſtigig c um qᷓ; pꝛo illis ꝓ quibſuũ añs accipit᷑ lʒ nõ ſup⸗/ trus apliat᷑:⁊ tñ nõ ſuppõit ꝓ pluribus ſigni- Quid am
B iieſscicghil Tenie 2 ponat ⁊iteꝝ hᷣ ẽ falſum de relatiuo ampliato ficatis:ſʒ pꝛo vno tm̃.Et talis ampliatio ſolet pliarco te
m lumebor pn eanitnn tuis aonte eiꝰ nõ apliato. Nã in pꝛopõne pᷣdicta ly vocari ãpliato tꝑꝝ et nõ ſuppoſitoꝝ:qꝛ in tali oenin.
enne diferetil ter inn NA . ille ſtat pꝛo oĩbus boĩbus currentibꝰ pñ̃tibꝰ ampliatiõe terminus nõ accipit᷑ pluribus ſfo ?um.
nerek Möinunffnne⸗ ⁊ poſſibilibꝰ nõ aũt ſuuʒ añs.¶ Tertioꝰ intel gnificatꝭ qᷓ ſi nõ ãpliaret᷑:ſqʒ bñ accipit᷑ p vno
etii nucpfelatiniine, i ſix ligit᷑ rlin nõ poſſit ſupponere vel accipi ꝓ ſñignificato ĩ oꝛdine ad diuerſas dꝛĩas tẽpoꝝ
lui fig referes doſermnl htſu alijs qᷓ; pꝛo illis qᷣ ſuũ añs pꝛiꝰ ſi guit.⁊ ſic con ¶ Dicit᷑ notãter ꝓ ſignificatis pꝛopter terios
enö iligro thi unin ſ ceditur ꝙ relatiuũ ſemꝑ eſt rei añ late recoꝛ cõmunes qui pꝛo pluribus ſignificatis ſuppo
Afin boefeſitnei „ datiuũ.¶ Ad ↄfirmationẽ ðꝛ ꝙ lʒ rlin ibire- nũt q ampliantur:qᷓ; quando nõ apliant᷑:vt
tigepeß begeſnnt leet . ferat reſtricte.⁊ reſtringat᷑ ꝑ terios pꝛopõis hõ fuit. Et talis ampliatio ſolet vocari ampli
1 pponinisp 1 ſui añtis.tñ cuʒ illis teris tenet᷑ apliate in oꝛ atio tpᷣꝝ ⁊ſuppoſitoꝝ. Dr no.reſpcũ ſigmi ꝛc
r Pnnnn hifi dine ad copula. ¶ Ad ſcdᷣam rõnem ðꝛ ꝙ boc ad denotadu ill ꝑ ꝗð fit apliatio. puta ipſu,
wne pllisſei H / gffen ꝓplexum hõ qui currit bene põt apliari ſi ca⸗ apliãs iſtrale: ſpe itellectꝰ ẽ aãpliãs pᷣncipa⸗ Quid an-
uͤn doſſtß Eguti ſentn. ſas e piat᷑ ly qͥ currit pure drialiter vt vʒ h ꝑticipi⸗ le. ¶ Eñ ill ignũ ðꝛ ĩpoꝛtare diuerſas dꝛlas pliatio tẽ
4 mponere plant Praa ur pſiis tpis currẽs: nõ autẽ ſi capit ly qre epCꝝ qð eſt tale ſignũ:qð rõe ipfi intellectꝰ ac Poꝛũ ⁊ ſu
ncecen ſenfetunan denotet ei ſtrictiue.¶ Ad ↄfirmationẽ ðꝛ ꝙ nõ ẽ incõ⸗ cipit terĩm in oꝛdĩe ad diuerſas dꝛĩas tpᷣꝝ:ac pꝓpoſitoꝝ
ocdeo defehgriuofeſtrice rete Maefi ueniẽs eũdẽ terĩm reſpectu diuerſoꝝ teneri ſi talitermino adderetur ſignuʒ quod foꝛãlr Nota dili
nahdi ſegut gpolini'i ãpliate ⁊ reſtricte.Nã ly ille ĩ tali ꝓpõne re ⁊ xpꝛeſſe ibi impoꝛtaret diuerſas differenti genter
incat tinpofſt ſponere Etfi ſtrigit᷑ ꝑ terios in ꝓpõne ſui añtꝭ poſitos:et as tẽpoꝝ. Dicitur notanter diſuncti:q; ſi ĩ⸗
nömmlet ua infenunchniinoteek cum illis terminis ampliatur ꝑ copulam. poꝛtaret diuiſiʒ vel copłati:tũc nõ opoꝛteret
zmccdete noampliato (Aaſcan ”l YVYYiteri? apdiaret ¶ Iñ ille teriꝰ ðꝛ ĩpoꝛtare di Nota dili
chriuum telaun de , lend pot ¶ Explicit tractatus de ſuppoſitionibus. nuerſas dꝛĩas tpᷣꝝ diſiuncti:qͥ ĩpoꝛtat tales dif genter
. doc toti copleri bo ourt i ¶ Sequitur tractatus de ampliationibus. ferẽtias tpᷣꝝ ac ſi loco eius vnũ diſunctũ im⸗
urtcapienco quiretrietie. 2* poꝛtans diuerſas differẽtias tpᷣꝝ poneretur.

rca ampliationes eſt ¶Dicit᷑ notãter in oꝛdine ⁊c.qꝛ ſi dictio ãplia
Ir adum: 1 iſte terin? ãplia tiua nõ impoꝛtaret diuerſas dꝛĩas tpᷣꝝ reſpcũ
tio nõ capit in pꝛopoſito pꝛie terĩ ſupponẽtꝗ. tũc talis termi ſupponẽs nõ
WAAintẽtionaliter: ſy ſede intẽti apliaret:vt bõ fuit aĩal:ibi ly aĩal nõ ãpliatur
. ¾ew ſintetionaliter:ſs ſede intetio licet ponatur cũ ſigno ãpliatiuo:cũ illð ſignũ
di alleſinheͤztignſte niet nonis . rnalit. Et boc dupliciter vno no impoꝛtet dꝛĩas tp in oꝛdie ad iᷣm i
iagent trßoertroͤnn ⸗ D vt venit a vᷣbo actiuo qð eſt de raf ſupponétẽz ſpcũ ill Pm. J. Di⸗
lsoicd enn nale id verbum ſcde intetiõis. ⁊ ſic ãpliatio ẽ terinꝰ cſtur notat ſupponetẽ reſpcũ illaꝝ ⁊c:q; ſitał

Uuz ett ſor chiſta cplet
theritpit ani duptr Grond Dnckd
ia eglianetiſniliehr Plets Aeceptõ
dre ſmhiectiſufiet unereco⸗ unti nes aplia

„
22

ieol derik leht⸗ verbum TioS. R vPue I? ſuppõ Ia2
lenttcnito ſ, henfu ãpliãs: q eſt ſignũ q ali terĩnꝰ accipiatur ad ter ſuppõeret reſpectu pluriũ dꝛiaꝝ dſctk
girul Gailnc ih plures dfias tpis: vt v̈ba gteriti tpis futuri 1nõ diuiſiz:tc nõ oportetet ; talis termin
õ . ãpliaret᷑: dicẽdo adaʒ fuit.ibi ille terminuſ

4 t r⸗ 1 7 i 3 1 — .„ — — — 2 —
mediſninl maioe terbigf⸗ pis Ai mocapie Ppnt venit Znbopet adã ſupponit reſpetu pluriũ dꝛiaꝝ tp̃is diſũ
nelubie jfanci ſiuo qð etiã ẽ ᷣbum ſcðe intẽtiõis ⁊ ſicamp rſed ſi ſ
rteoventſſt i ſn Dif̈ am atio terin qͥ ampliat ? doſcribitur ſic. am ctnled tñ no ſupponit reſpectuillau dꝛiantẽ
derne⸗ ſri . poꝛis diuiſim.¶ Ende hoc complexũ differẽ⸗

liatiõis. pli⸗ ſuppõ terĩ pꝛ Porls! nx
” df⸗ Mntiois. pliatio eſt ſuppõ terĩ pꝛo ſno ſignificato del tia tpis vt ad pꝛopoſitum ſufficit capitur du⸗
ar ernr d dien li ſuis ſignificatis reſpectu ſigni ĩpotatis di⸗ pliciter. Uno modo pꝛime intentionalr:⁊ tũc Acceptio
ae jget dis die uerſas differentias tẽpoꝝ diſiuncti: vel alicu differentia tpis eſtvna pars tẽpoꝛis que non nes de ly
an in de ri⸗ ius conſimiliter apliatus in oꝛdine ad illum eſt alia vt ts ps: tẽpus p: ekünz fu⸗ diffe reri
licin igechhi en terĩm ſupponẽtẽ reſpectu plurium dr̃iarum carĩ S PSe . epus flu⸗ .
mitis eſtricte , ſerfnß rim mp⸗ z fuit aiai, ibi ille turũ. ¶Alio capitur ſcdᷣe intentionaliter: et tempoꝛis
ri ſent ne ae tpis diuinm. Exẽplum vt hõ fuit aial.ibi ille cdꝛĩa tis ẽ fignũ accñtaliter ĩpoꝛtãs tepuſ Termino
nane latofaitn iet terminꝰ bõ ãpliat᷑ ad ſtandum pꝛo Polbue ꝑ modũ pfñtialitatꝭ:pᷣteritionis vel Crruritie rum am⸗
e oape ſigrio, , fuerũ F notãter ĩ diffõ ins zePre kuturitio nndn e
men lnanplinin rifin t ſunt ꝛ fuerit. ¶Df notater ĩ diffoe ſuppõ:ad ni ꝛ fic de alijs dicti: v! vnuʒ eoꝝ ſiue alio pliantiuʒ

lter tucſin ſ in een . det nullꝰ teriꝰ ãpliat᷑ qͥn ille ter⸗ e de S O1 KVIV nue?
mui gting i dit ſub dengs npomr Gn ſaput anliario ſe en durerirtrbia vtpitſ tb d. Tin eno
e tehnnn za apii iinus ſupponat. Enß mpy 5 lent põi dꝛĩe tp̃is.ſ.eſt.fuit Diĩſio pꝛi⸗
ieretech e finniu. a zpli hñt ficut magis coe ⁊ minus cõe. Sibr ſcut 1 reip zoliati it. erit. pot r imagia pa

Tractatus

terĩos añ ſe poſitos vt vᷣba pꝛeteriti ⁊ fnturi ter bñs ſigniticatũ vel fignificata ac.q; ſi tał
tẽpoꝝ a eoꝝ ꝑticipia. Quida termini qpliant terĩnꝰ nõ hẽret ſignificatũ ſibi coꝛreſpõdẽs
terĩos poſt ſe poſitos vł a parte poſt rectos: vel ſignificata ſibi coꝛreſpõdẽtia pꝓ diuerſis
vt verba ſignificãtia actã aĩe ſicic itelligo co dr̃ijs tpᷣm:tũc nõ apliaret᷑:vt dicẽdo adã fuit
gnoſco.ſignifico ⁊c.Et quidã ſunt termi qͥ ãe ibi ille terĩnꝰ adã nõ apliat᷑:qꝛ ſi gtũ illiꝰ terĩ
pliãt terios ta añ ſe poſitos qᷓ; poſt ſe poſitos nõ coꝛrñdet ſibi ꝓ tꝑe pñti:ſed ſolũ ꝓtꝑe pᷣ⸗
vt pꝛi.poſteriꝰ.põt.poſſibile.neceſſariuzʒ ac.
Scðda dĩ/⸗ ¶ Itẽ terĩoꝝ apliãtiũ qͥda ãpliat tõue tpᷣis vt
ſio eorũð teri illi qͥ poꝛtat aliquã dꝛĩam tp̃is a pñti ⁊ ta
les terĩ apliant terĩos añ ſe poſitos.Alijterĩ
apliãt rõne ſignificatõis:⁊ ſunt illi terĩ qͥ licʒ
nõ ĩpoꝛtẽt aliquã dꝛĩazʒ tp̃is a pñti tñ apliant
q; eoꝝ ſigtio põt cõnẽire tã rebꝰexñtibꝰ qᷓ pᷣ⸗
teritꝭac.vt ſũt vᷣba ſiontia actũ aĩe interioꝛẽ
Silr ly põt poſſibile pᷣus ac.q De ampliatio
nibus dantur alique regule.

„¶ Pꝛima regula tal ẽ quilibet teriꝰ ſbi corrñdẽs ad pñs tps. Er iſi duabdeſcri
NRła pꝛia ſupponẽspoſit a ꝑte ſubi reſpectu copule pᷣjn ptiõnibus facilr põt baberi qð ſignificatũ ðꝛ ppõnes
de dictoe cipalis vel reſpectu verbi includẽtis copulaz coꝛrñdere alicui terĩo ꝓ tꝑe futuro:ſiłi ꝓ tẽ bñ notan
pñtꝭ tpᷣis pꝛincipalẽ pꝛeteriti tempoꝛis vł reſpectu ꝑti poꝛe poſſibili vel imaginabili.¶ Ex iſta rła ge.
cipij pꝛeteriti tpᷣis qð eſt pᷣtũ vel adiectiunum pʒ ꝙ iſte ꝓpões ſũt ↄcedẽde.ſ.viuũ fuit moꝛ
pꝛincipalis pꝛedicati:bñs ſignificatũ ſibi c tuũ cũ ſenſus illiꝰẽ:viuũ qð ẽ vłfuit:fuit moꝛ
reſpondẽs vel ſignificata ſibi coꝛreſpõdẽtia tuũ.Silr vᷣgo fuit meretrix:cũ ſenſus eiꝰ eſt
in oꝛdine ad pñs tẽpus a pꝛeteritũ ampliatur xygo qͥ ẽvł fuit:fuit meretrix.Silłr futuꝝ fuit
ad ſupponẽduʒ ꝓ ſuo ſignificato quod eſt vel pᷣteritũ:cũ ſenſus eiꝰ ẽ futuꝝ qð ẽ vł fuit:fuit
fuit:velſuis ſignificatis que ſũt vel fuerũt:mi pᷣteritũ.Silr gñandũ fuit moꝛtuũ:cũ ſenſus
ſi reſtringat᷑ ad vnã dꝛiam tp̃ᷣis.O Dĩ notãter eiꝰeſt.generãdũ qð eſt vel fuit: fuit moꝛtuũ.
terũꝰ ſupponẽs:ad denotãdũ ꝙ teriꝰ nõ ſup⸗ Silr generãdũ fuit coꝛruptũ:cũ ſenſus eiꝰẽ
ponẽs ñi apliat᷑ vt iſte teriꝰ cbimera ¶ Dr no⸗ generandũ qðẽ vel fuit:fuit coꝛruptũ.
tant᷑ poſit a ꝑte ſubi ⁊ nõ ðꝛ ſubm:qꝛ nõ ſoluz „.
ſubiectuz ampliatur:ſed etiazʒ pars ſubiecti et ¶ Secũda regula quilʒ
alij terĩ qͥ añ copulã ponũt᷑.¶ Eñ ille terĩn⸗
Quis ter ðꝛ ponia ꝑte ſubi qͥ põit᷑ añ copłaʒ:ſiue ipᷣe ſit
minꝰ a ꝑe ſubm̃ fiue pᷣtuʒ:ſiue ꝑs ſubi:ſiue ꝑs pꝛedicaxi
te ſubiec⸗ vt boĩs aſinus currit.ibi ille terinꝰ boĩs am⸗
tipoſitus pliat᷑. Etiã illa ꝑticula põit᷑ ꝑꝑ terios a parte
pᷣdicati poſitos.vt hõ fuit aĩal.ibi ly aĩal non
apliat᷑.¶ Dr̃ notãter reſpectu copłapncipal:
qꝛ qtũcũq; teri/ põat᷑ a ꝑte ſubi reſpectu co⸗
ple minus pᷣncipalis nõ oʒ ꝙ ãapliet᷑.vt dicen
do hõ qͥ fuit eſt:ibi ille terminꝰ bomo nõ am
pliat᷑.O Dfr̃ notãt᷑ vel reſpectu vbi ac.qꝛ dicen
. do bõ cucurꝛit.ibi bõ ãpliat᷑.⁊ tñ nõ erplicite
ponitur copła pꝛincipałpᷣteriti tpᷣis.ſed illud
verbũ pᷣteriti tpᷣis ſ.cucurꝛit includit coplam
Svpncipalẽ ptĩ tpᷣis Dr̃ notãt᷑ pꝛeteriti tpᷣis:qꝛ
ſieſſzʒ alteritpᷣis ñ ſic ãpliars:ſʒ alr:vł nulloꝰ qð igrũ
Et eadẽ de cã ðꝛ vł reſpectu ꝑticipij pꝛeteriti virgo.cum ſenſus eius eſt: meretrix que eſt
tem poꝛis.O Dñ notãt᷑ pꝛedicatum ⁊c.q; ſi 5 vel erit:erit virgo. Similiter coꝛruptuʒ erit
eẽt pᷣdicatũ vel adiectiuũ pᷣdicati tũc teriz a ꝑ generandqũ:cum ſenſus eius eſt coꝛruptũ qð
te ſubiecti poſitũ nõ ãpliarz:vt dicẽdo bomo eſt vel erit:erit generand um. Similiter coꝛ⸗
vidʒ aſinũ gẽitũ vł moꝛtuũ.ibi ille teriꝰ hõ ã ruptoam erit vinum:cum ſenſus eius eſt: coꝛ⸗
pliat᷑ ab illo ꝑticiꝑ io a ꝑte pᷣti poſito.dr̃ notã ruptumquod eſt vel erit:erit viuum.

te tał teri q ad ſuppoſitũ eodẽmõ acceptus coꝛrñde⸗
mediãte copula pᷣciſe pᷣteritũ tpᷣs ĩpoꝛtate in re termĩo
oꝛdine ad ipᷣm vificabilis ẽ: vt ille terinꝰ adã adtps pᷣ⸗
bʒ fignificatũ ſibi coꝛreſpõdẽs ad tẽpus pᷣte- terituʒ pᷣ
ritũ.ſed illud ſignificatũ ðꝛ coꝛreſpõdere ali⸗ ſẽs futuꝝ
cui terĩo ad pᷣſens tpᷣs de cuiꝰ ꝓnoĩe demon poſſibili⸗
ſtrãte mediate copula pᷣciſe pñs tpᷣs impoꝛtã tervłima
te in oꝛdine ad illũ terim talis terminꝰ veri⸗ ginabile,
ficabilis eſt. vt iſte terinꝰ bõ bʒ ſignificatum

ſcda rla ð

ri tꝑis:qð ẽ copula pꝛincipalis: vel includẽs
copulã pꝛĩcipalẽ:vel reſpectu ꝑticipi futuri
tꝑis:qð eſt pᷣdicatũ:vel adiectiuũ pᷣncipalis
pᷣdicati hñs ſignificatũ ſibi coꝛreſpõdens vł
ſigniticata ſibi coꝛreſpõdentia ꝓ tꝑe pñti et
futuro ãpliat᷑ ad ſopponendũ ꝓ eo qð eſt vel
erit:niſi reſtringat᷑ ad vnã dr̃iam tꝑis:vel ad
paucioꝛes.¶ Dr̃ notanter futuri tempoꝛis:qꝛ:
ſi nõ eſſet futuri tꝑis:non ſic ampliaret ter⸗ ꝓpõnes
minuʒ cui additur:vt dicendo homo fuit ani bñ notan
mal:vel bõ eſt genitus. ibi ille terminus bõ de.
non ampliatur ficut dicit regula.¶ Unde ᷣm
dictã regulã iſte ꝓpoſitiones ſunt conceden
de:album erit nigrum:cũ ſenſus eiꝰ eſt: albũ
qð eſt vel erit:erit uigrũ.Silr meretrix erit

.

terito. Uñ illð ngtũ ðꝛ coꝛreſpõdere alicui Qðᷣ ſign
terio ad tpᷣs pᷣteritũ de cuiꝰ ꝓnoĩe demõſtrã ficatũ ʒ

Deci terminꝰ ſup dictiõe fu
ponẽs poſitꝰ a ꝑte ſubiecti reſpectu vbi futu turi tꝑis. (Auaregula qʒtenmin⸗

Elee ſtbiecti reſpectupdicati J

lupteſe ſoli poſſt bu e
utteſeinſnmieritoſe
litat uattuo: drias ipmn n
ldick notüter in la men
lſucntbegoꝛeumatice captoꝛ
l cperent ſcde imetionaliter
ir wones nodales copoſitas ti
trinueanpliadl:ficut boez c
ſcte bipoſſibile tiñ valet ficn
iotno ampliat ſubz. Silf ſi ca.
nelitioalr tbegoꝛeumatice⸗
lritterina pane poſt pofit
ti Aericule b'regule eoce⸗
nn fur nalis regulis precede

Uible velin nu importati
