nole del in tlu impoꝛtätis aptt
ſenßilninicaſig iis ig
gankepcis vel ignficata
küamplakac inponei dii⸗
ſeſedünd eringa a

lsen diene e Neplum

ilierini e etfuirftitnnen
So fun meremitcu ſenſus e eſt
uinfuit weremni. Oif utnz iit
enius ei'e futnp gde dkiuirfit
Ir gindi fuit mortnirci ſenſns
ridi gcttvel fuitfuit nortui.
ici fut corruptirciſenis eße
go rel ſuinfuitcorupti.

ee nn
regula quig tennin iup dadtt

De ampliationibus

tertia re ¶ Lertia regula qᷣlibet terminꝰ ſup
gla de po ponẽs captꝰ? ſiue a ꝑte ſubiecti ſiue a ꝑte pᷣdi

leſt poſſi
hili vtin⸗
geri ⁊ ſic
healus

cogis

Quarta

1gre ſubiectiteipeenn Pbifunn tnils tegulade

opulaprincipalis⸗ Nlincludes
alervel rehecnn grichhd fuui
dicatü: veladieckiun hneppgls
ſanitficnu fbi atfotetd,
ſdi correſpödent nhenfi
“l
Nin⸗ kmigfun ir ee
Drnrme iunn temne
nienn i hetofinni
rnn ibiiletemino
agenm hc l(Voefn

enſu⸗ 4
rtngr ri. neen⸗ .
ſtentnd nerentnt
aſsein⸗ lte eng oh
go⸗ ſtcont 1
un ſenſiseins i itreh,

enennn ini eiche⸗

nplurer ter,

dictioni⸗

bus teria
lisin bile
veltiuns
tlux tinij.

cati cũ hoc vᷣbo põt: qð eſt copula pꝛĩcipalis
vel includẽs eã:vel reſpectu iſtoꝝ modoꝝ ſcʒ
poſſibile:cõtĩgẽs impoſſibile c neceſſe pme
intentionalr ⁊ ſincatbegoꝛeumatice captoꝝ

bñis ſigtũ ſibi corꝛeſpõdẽs:vł ſignificata ſibi

coꝛreſpõdẽtia ad qttuoꝛ differẽtias tẽpoꝛis
ſupponit ꝓ eo qñ eſt: fuit:erit vł põt eſſe niſi
reſtringat᷑ ad vnã dꝛĩam tẽpoꝛis vel ad pau⸗
cioꝛes.Exẽplũ vt hõ põt eẽ aĩal vel hõ poſſi⸗
biliter eſt aĩal:ibi tã bõ qᷓ; ly aĩal ſupponũt ꝓ
bis q;ᷓ ſunt: fuerunt erũt velpoſſunt eſſe. ñ
in ꝓpoſito boc vᷣbũ põt:⁊ filr ille moaꝰ poſſi
bile capiũtur gñaliter:a ſic illud põt eſſe vel
poſſibile eſt eẽ qð eſt vł fuit vel potuit eẽ vel
in futuꝝ poterit eſſe:⁊ nõ capiũt᷑ ſtricte ꝓut
illud põt eſſe ſolũ vł poſſibile eſt eſſe qð eſt:
vel poterit eſſe in futurũ:⁊ iſto ſcðõo mõ non
ampliãt ad quattuoꝛ dꝛĩas ipᷣm ſicut dicit re
gula. ¶ Dicit᷑ notãter in rła pᷣme intẽtionali⸗
ter ⁊ ſincathegoꝛeumatice captoꝝ:qꝛ ſi tales
modi caperent᷑ ſcdᷣe intẽtionaliter ꝓut faci⸗
unt ꝓpõnes modales cõpoſitas tũc nõ habe
rentvirtutẽ ampliãdi:ſicut boĩeʒ currere eſt

cxtxv.
amatiuus vel pofſſilis.
¶ Quinta rła:qlibʒ teriꝰ ſupponẽs
a ꝑte añ poñilꝰ reſpectu illiꝰ terĩ pꝛiꝰ ĩpoꝛtãtꝭ Quiĩta re
pꝛioꝛitatẽ tpᷣſo vła pafte poſt reſpectu illins gula de p
termini poſterius ĩpoꝛtãtꝭ poſterioritatẽ tẽ⸗ us et po⸗
poꝛis vł reſpectu illiꝰverbi ſeqͥł ĩpoꝛtãt ſecu ſterius pᷣ
tionẽ tpis dmõ ſigtũ illiꝰ terĩ ſupponentis cedo⁊ ſe⸗
denotetur pꝛecedere ̃ᷣm tpᷣs:⁊ talis terminꝰ quit᷑
bẽat ſigtum ſibi coꝛrñdẽs:vel ſignificata fibi
co:reſpondentia ad pñs ⁊ ad pꝛeteritũ ãplia⸗
tur ad ſupponẽdũ pꝛo eo qð eſt vel fuit niſi a
liunde talis terminꝰ fuerit reſtrictus. Exem⸗
plũ:vt bõ ẽ pꝛioꝛ aſino:ibi ille teriꝰ hõ apliat᷑
ad ſupponẽdũ ꝓ eo qð eſt vel fuit. Silr aſinꝰ
eſt poſterio: boĩe vł aninꝰ ſeqt boĩem:ibi ille
terĩ boĩe:⁊ ſilr ille actũs boĩeʒ ſupponũt
eo qð eſtvł fuit. Ddicitur notanter ĩpoꝛtãtis
pꝛioꝛitatem tp̃is:q; ſi ille terminꝰ pꝛius nõ ĩ⸗
poꝛtaꝛet poꝛitatẽ tp̃is:ſʒ aliquã aliã poꝛitatẽ
Puta dignitatꝭ vł nature:tune nõ br̃et tutẽ
apliãdi aliquẽ teriz: vt ſoꝛtes ẽ poꝛ mõacho⸗
rim. ibi ille terĩ monachoꝝ nõ ampliat᷑.Et ſi
cut ille terminꝰ pᷣus ãpliat:ita ille terminus
pᷣcedo ⁊ ſua ꝑticipia qñ ĩpoꝛtãt pꝛioꝛitatẽ tẽ
poꝛis ⁊ nõ loci vel dignitatis:vt bõ pᷣcedit pe

poſſibile.ibi poſſibile tm̃ valet ficut ppõ poſ trum.duadᷣꝰ leucꝭ.ibi ille teriꝰ hõ nõ apliat.

ſibilis ⁊ nõ ampliat ſubʒ. Sili ſi caperent᷑ p⸗
me ĩtẽtionalr ⁊ cathegoꝛeumatice:nq̃ ſic am
pliarẽt terim a parte poſt poſitũ a ꝑte ante

poſitũ. Alie ꝑticule bᷣ regule eodẽmõ expo

nuntur ſicut in alijs regulis pꝛecedentibus.

¶ Quarta regula qᷣlʒ terminꝰ poſi⸗
tus a ꝑte ſubiecti reſpectu pᷣdicati quod terĩ
nat᷑ in bile vel in tiuꝰimpoꝛtãtis aptitudinẽ
vłreſpectu pᷣdicati ntĩ caſus bñs ſignificatů
ſibi coꝛreſpõdẽs vel ſignificata ſibi coꝛreſpõ
dẽtia ampliat᷑ ad ſupponẽdũ ꝓ eo qð eſt vel
põt eſſe dũmõ reſtringat᷑. cẽplum vt bõ eſt
poſſibilis amabił vł amatiuꝰ:ibi ille teriꝰ bõ
rõe illoꝝ pᷣdicatoꝝ ampliat᷑ qaa ſupponẽdũ ꝓ
eo qð eſt vł põt eſſe.O Dr̃ nlater impoꝛtãtꝭ
aptitudinẽ q; ſi tale nomẽ teriatũ in bile vel
ĩtiuꝰ nõ ĩpoꝛtaret aptitudinẽ:tũc nõ amplia⸗
ret terim a ꝑte ſubiectipoſitũ vt ſũt iſti terĩ
cubile fabꝛile ⁊ ſic de alijs. Alie particule po
nũtur bic eodẽ mõ ſicut in alijs regulis. Uñ
noĩa terĩata in bilevel in tiuꝰ ãpliatiua deſcẽ
dẽtia ab aliqͥbꝰ vᷣbis ampliatiuis ampliãt ad
tot dꝛias tpis ſicut vbaa qbꝰ deſcendũt:vth
nomẽ poſſibile catbegoꝛeumatice:⁊ pᷣme ĩtẽ
tionaliter captũ ampliat terim a parte ſubie
cti pontũ ſicut hoc verbuzʒ põt. Uñ ſᷣm iſtam
reguls iſta eſt ↄcedẽda:antixpᷣs eſt amabilis

ODicit᷑ etiã notãt᷑ ĩpoꝛtãtꝭ poſterioꝛitatẽ tẽ⸗
poꝛis:⁊ ſilr ſecutionẽ tpᷣis.qꝛ ſi ille terminus
poſteriꝰ nõ impoꝛtaret poſterioritatẽ tpᷣis et
illud verbũ ſequit᷑ ſecutionẽ tpᷣis tũc illi teriĩ
non hꝛẽnt vᷣtutẽ ãpliadi.¶ Dr notãter dũmõ
ſigtũ terĩ ⁊c.qꝛ ſi figtuʒ terĩ denotaret᷑ ſequi
ſcðz tps tũc talis terminꝰ non ſic ampliaret᷑. J
¶ Eñ figtũ illi? termĩ capti cũ illo termino p Nota dili
usoicit᷑ pᷣcedere qͥ nõ regit᷑ ab illo terĩo pꝛi⸗ genter
us:ſed ſe bʒ vt ſubᷣm reſpcu illiꝰ terĩ pꝛius Et
ſi gtũ illiꝰ terĩ qͥ regitur a parte pyꝰ erx vi cõpa
ratiõis ab illo terio poſterꝰ vłex vi trãſitõis
ab illo vᷣb Meqͥt᷑ ꝛ pᷣcedere pᷣm tpᷣs

¶ Sexta regula quilibet terĩn⸗ ſup
ponẽs captꝰreſpcu illi:terĩ pꝛiꝰ impoꝛtãtis p Sexta re
oꝛitatẽ tẽpoꝛis vel poſteriꝰ ĩpoꝛtãtꝭ poſteri⸗ gula de e
oꝛitatẽ tpis:vel lyſcqᷣt ipoꝛtatꝭſecutõeʒ tp̃iſ iuſdeʒ
cuiꝰ ſigtũ denotat᷑ pcediab alio:bñs ſigtuʒ ſi
bi coꝛrũdes:vel ſigta fibi coꝛrñdẽtia p tpe pᷣ
ſenti ⁊ futo ãpliat᷑ ad ſuppponẽdũ ꝓ eo qð ẽ
vel erit niñ talis teriꝰ aliũde reſtrigat᷑ Exem
plũ yt bõ ẽpoꝛ aſino:ibi ille terĩꝰa ino ſuppo
nit Peo qð eſt ⁊ p illo quod er. Siłr bõ eſt
poſterioꝛ aſino: v bõ ſeqͥ annu:ibi ille teriꝰ
hõ ſi uppõit ꝓ hoĩbꝰ qͥ ſunt ⁊ etiã ꝓ bomibus
qͥ eft. ¶ Rũ ñigtũ illiteriĩ denotat᷑ pcedi qͥre
git et vi ↄꝑatois ab illo terd Pꝰ Ditlr igtuz Nots bñ̃

Tractatus

llli terĩ ðꝛ pcediqͥ nõ regit᷑ ab illo tio poſte⸗
riꝰ:ſʒ ſe bʒ vt ſubm vł qͥ regit᷑ ab illo terio ſe⸗
qᷣa ꝑte ante.

. .
. . 2½.* 79
Febtfa e⸗ ¶ Septima regula qlibet teriꝰ ſup
gla ð ter⸗
minis im
poatant/ ſigta ſibi coꝛ ñdẽtia ad pnñs ⁊ futuꝝ apliat᷑ ad
bus muta ſupponẽdũ ꝓ eo qð ẽ ⁊ imediate poſt boc erit
tioneʒ ac· dumõ nõ reſtrigat᷑.vt aſinꝰ gñat᷑.caliditas p
quiſitiuã qucitur bõ fit ibi ſubiecta illaꝝ pꝛopoſitionũ
Apliãt᷑ ad ſupponẽdũ ꝓ eo qð ẽ⁊ imediate pꝰ
hB erit.Siłr domificatoꝛ facit domũ.aſinꝰ ge
nerat aſinũ ignis ꝓduẽ caliditatẽ ibi illi actĩ
opliãt᷑ ad ſupponẽdũ ꝓ eo qð eſt vel vel ĩme
diate poſt hoc erit.¶ Dr notanter mutationẽ
acquiſitiuã:qꝛ ſi tale verbũ vel eiꝰ ꝑticipium
nõ ĩpoꝛtaret mutationẽ acqͥſitiuã ſʒ deꝑditi⸗
uã tũc talẽ terĩm nõ talr ãpliaret:ſʒ atr vt pʒ
tebit ĩ rla ſequẽti.¶ Dicit᷑ notter cuiꝰ ſigtuʒ
denotat᷑ pduci:qꝛ ſi igtũ talis termĩ ↄſtructi
cũ vᷣbo ſignte mutationẽ acqͥᷣſitiuã non ðſto⸗
taretur pꝛoduci vel acqͥri tunc talis teriꝰ nõ
ſic ãpliaretur vtaſinus generat aſinũ:ibi ille
teriꝰaſinꝰnõ apliat᷑:ex quo ſigtũ & nõ deno⸗
tatur pꝛoduci vel acquiri

Octaua Octaua regula Quilibet terminus
gla ð ter⸗ ſupponẽs captꝰ reſpectu dictionis actiue vel
minis im paſſiue ipoꝛtatꝭ mutationẽ deꝑditiuã cuius
poꝛtanti⸗ ſigtũ denotat᷑ deꝑdi ſine coꝛrũpi bñs ſigtum
bus muta ſibi co:rñdẽs vel ſgta ſibi coꝛrñdẽtia ad pñs
tionem ð apᷣteritũ:ãpliatur ad ſupponẽdũ ꝓ eo qð eſt
ꝑditiuam vel ĩmediate añ fuit dũmõ nõ reſtringat᷑. Et
emplũ:vt aſinꝰ coꝛrũpit᷑.angelus anibilasur.
caliditas deſtruit᷑.ibi illa ſubiecta ãpliãt᷑ ad
ſupponẽdũ ꝓ eo qð ẽ vł ꝓ eo qð imediate añ
fuit.Silr ignis coꝛrũpit frigiditatẽ deꝰ anm
bilat angelu.hõ deſtruit aſinũ.ibł illi actĩ am
pliãr̃ ad ſupponẽdũ ꝓeo ꝙ ẽ:⁊ ꝓ eo qð ĩme⸗
diate añ fuit¶ Dr notater ipoꝛtatꝭ mutatõeʒ
deꝑditiuã:qꝛ ſi tał dictio nõ impoꝛtaret mu⸗
tationẽ deꝑditiuã tũc nõ mpliaret᷑ ſic. Dicit᷑
notãter cui ſigtũ denotat᷑ deꝑdi: qꝛ ſi ſigtũ
talis terĩ nõ denotaret᷑ ðꝑdi ſiue coꝛrũpi tũc
tał teri nõ ſic ãpliaręt᷑ vt aſinꝰ coꝛrũpitur ab
boĩe hõ coꝛrũpit aſinũ.ibi ille abltũs bomĩe
⁊ille ntũs hõ nõ ampliantur vt dicit regula
Mona rla Nona regula talis ẽ quilibet tmi
de incipit nꝰ ſupponẽs qͥ ẽ ſubm illivᷣbi incipit vel deſi
⁊ deſinit: nit qñ ſumit᷑ cũ ly ĩcipit ãpliat᷑ ad ſupponen⸗
dũ ꝓ eo qð ẽ ⁊ imediate pꝰ ̊ erit.dũmõ bẽat

paſſiue mutatõeʒ acqᷣſitiuã:cuiꝰ ſigtũ denota

ponẽs captus reſpectu vbi ĩpoꝛtãtis actĩe vł

tur acqri vł ꝓduci bñs ſigtũ ſibi coꝛrñdẽs vł

tad
deſtn tunc in
ſi gtũ ſibi coꝛrñdẽs:vel ſigta ſibi eoꝛrñdẽtia he nht erch niirer
ꝓ tꝑe pñti ⁊ futuro ⁊ nõ reſtringat᷑.Et qñ ſu glert⸗ na.
mit᷑ cũ ly deſinit bñs ſigmficatum ſibi coꝛrñ voſto tt⸗. liati
dẽs:vl ſigta ſibi coꝛrñdẽtia p tꝑe pnti ⁊ pᷣte bitat qlo t mid⸗
rito tũc apliat᷑ad ſupponẽdũ ꝓ eo qð ẽvłime N o nõdz expe tius
diate añ fuit.vt hõ incipit eẽ.ibi ly bõ ſtat p nO⸗ potbeticidiſic⸗ ſe
boĩbꝰ qͥ ſũt ⁊ ꝓ boĩbꝰ qͥ erũt.Siłr bõ deſinit NMon hoͤnoͤfuit zial e e⸗
eẽ.ibi hõ ſtat ꝓ boĩbꝰqͥ ſũt ⁊ imediate fuerũt ſ aſan gialvtboͤ ſin
¶ Deciĩa rła quilibet terminꝰ rectꝰ uiicuin n eni
ab iſtis vbis ſigtampliat: vificat᷑ ſupponit: Decims miſtois i ſs boͤg fuit
eoꝝ ſilibꝰ mediãte iſia ppone ꝓ:bñs ſi gtum vegulade ſteturaialye aan zaictoꝛ
ſibi coꝛrñdens:vł ſigta ſibi coꝛrñdẽtia ꝓ tꝑe ybis am⸗ ſebenſis iher fe lis noet
pñti pᷣterito futuro poſſibili ⁊ tꝑe imaginabi liat ſup iee poſſble ni⸗ eetha.
li:dumõ nõ reſtrigat᷑: ampliat᷑ ad ſupponẽdũ ponitaſe elfe ſejet ienno⸗
ad qͥnq; dꝛĩas tꝑm.vt dicẽdo bõ ſupponit ꝓ de alijs. fiide hofiloc 1 ze
voie prõ vificat᷑ ꝓ boĩe.ibi ille terinꝰ boĩe ſeeheetcreis gdepoſſiblhn .
apliãt ad ſupponẽdũ ꝓ boĩe:qͥ eſt fuit erit pᷣt t eẽpoſſtotr noe de mo
eẽ vł imaginat᷑ eẽ.Dr notãter rectꝰ mediate imatſipria ppoͦ falſatet
ꝓpõne ꝓ:qꝛ ſi nõ ſic regeret᷑ tũc nõ ſic ãplia lrbe ſoo geis de neceſſit⸗
ret᷑:vt dicẽdo ꝓpõ yificat ꝓ boĩe.ibi ille ter itondetbmi difüctiue.
minꝰ ꝓpõ nõ apliat᷑ et ꝗᷓ no regit᷑ ab illo ver . iro oͦdyetpꝛini copultine

bo vᷣiticat mediãte iſta ppoſitione pꝛo.

¶ AUndecima regula.qᷣlʒ ablatiuꝰ p
ciſe expᷣmẽs ↄnotatũ ſiue foꝛmale ſi ẽtũ terĩ
connotatiui ampliatiui rectꝰ a ꝑte poſt a tali
terĩo ampliatiuo.ampliat᷑ adtot dꝛĩas tpᷣm
ad qivalis dictio põt apliari dũmõ nõ reſtri notatiuiſ Mberpiinen am
gat᷑ ⁊ babeat ſigtũ ſibi coꝛrñdẽs:vł ſigta ſibi ampliati⸗ acegeisgdnecefſarioẽ de.
coꝛrũdentia ꝙ tot differentijs tẽpoꝝ: vt bõ uis. ſutneceſinioẽ de n ſic Zalhs
eſt amabilis amoꝛe. bõ eſt amatiuꝰamoꝛe.ibi nirgsill copulatwue e falla
ille abltũs amoꝛe ampliat᷑ ad ſupponendum ieaff,ſa. Alig creis poſſibi n
ꝓ amoꝛe qui eſt ⁊ qui poteſt eſſe. nſisei eetuliq creas qd e poſſ

teltax „„,-=
¶ Duogecia rła qͥlibʒ terĩnꝰ poſitꝰgeis qöt ee poſſioit⸗
cũ vbis ſientibꝰ adeq̃te ⁊ foꝛmałr actũ intel Zrnde Pgi etdm möſedapsil
lect appetit vel ſenſus interioꝛis: vel dicti reticis, iim c ee Piutiu⸗
one ĩpoꝛtãte aci ꝓpoꝛtionabilẽ ſiue dictõe 3 nlrho E falſr alig ceis p
includẽte talẽ dictionẽ:ĩ cuũ terĩ ſigtũ actꝰ efi due Zalſctoꝛie ezt ſik ⸗
ꝑ tale vᷣbũ impoꝛtatꝰ denotat᷑ trãſire: dũmõ 4 gipliatio ndz erpꝛimi co
nõ reſtrĩgat᷑:⁊ hbeat ſigtũ ſibi coꝛreſpõdẽs . pone catbegoꝛica de co
vel ſignificata fbi correſpondentia ad qͥnq; Pde copulatapte ett umi
dꝛĩas tꝑm: ampliat᷑ ad ſupponẽdũ ꝓ eo qð ẽ aoꝛie eent ſikfalſe.ſiſte
fuit: erit: põt eiſe: ꝛ imaginatur eẽ: fue talis de ybis iNweſitntede t aiſee⸗
terĩnꝰ ponat᷑ añ talẽ dictionẽ ſiue poſt. Exẽ⸗ fientibꝰ Meden reteto n e 0 e
plũ vt cognoſco boĩeʒ intelligo boĩem.deſi⸗ actũ ſen⸗

ibepotbetici lua: q: tun
ſeſporbetici copullatiua: t
ainftileaoei bſſibile⸗
iggznlontlaie. lñs gn
ſe deli nibl creet ſ imeliat
e uade liiſtie ſelſno geus neceſſario
ltberpꝛineret copulatine: q⸗

Vndeciĩa

dero potũ.ibi illi teri ampliat᷑ ad qͥnq; dr̃as ſus etre, Erſtneidernd etee ape
5 egi e md ille ſenſus

tꝑm. Silr teriꝰ poſit cũ terĩs ſigntibꝰ actũ rioꝛis Meſi tcotend. 4
ſenſus exterioꝛꝭ ſigns rẽ in quã Gunobaß trã rnioris Veröint Nidter nartoð⸗
ſire actꝰ bñs ſigniſicatũ ſibi coꝛreſpõdẽs:vel ſenoin idfie uep pp ne den
ſigata ſibi coꝛreſpõdẽtia ꝓpñti⁊ pᷣterito am ſe ilin Dales difüctim
pliat᷑ ad ſupponedũ ꝓ eo qð eſt vel fuitvt au Enfulit pt do drietoales du⸗
dið ſoni:video coloꝛẽ:ſonꝰ audit᷑.ibi illi terĩ ftrtp enzn lere
Negies p.. le ſic intne.
rdenoin⸗ ne

ril De Statu.

qui eſt vel fuit impoꝛtat foꝛãłr ⁊ expᷣſſe illas
dꝛĩas tpᷣꝝ ad qs ille teriꝰẽ bomoampliatur.
Explicit tractatus de ampliationibus.
¶ DSequieur tractatus de ſtatu.

¶ Dubitat᷑ quõ ampliatio dʒ expꝛi⸗
odeſtte ng aͤpli⸗ mi. Q Of pꝛio ꝙ nõ dʒ expꝛimi difiuctiue: H ẽ
ak gut anfleiit 40 ſit ex ꝑ ꝓpõnẽ bypotbeticã diſiũctiuã:qꝛ tũc talis
1 5 5

Folio cxxxvi.
lſenn s ſb coeße⸗ pofiti cũ illis verbis ãpliãt᷑ ad ſupponẽdũ ꝓ pᷣponãt᷑ vel poſtponãt terio ãpliato.¶ Uñ er Quid er⸗
Nänthis W 5 een eo qꝗð eſt vel fuit. Iñ bõ aliqñ audit ſonũ qn pᷣmere apliatõeʒ ẽ põere erxpᷣiſe ſignũ qð im pꝛiere à
aſddic⸗ fenfenn ſer ſ ſon eſt coꝛruptꝰ:tunc ſi ille terminꝰ ſonũ nõ poꝛtat foꝛmalt illas dr̃as tꝑm ad qs tal teriꝰ pliationẽ
lui netupte lcann ampliaret᷑ qñ ſtaret cũ tali verbo tũc talis ꝓ apliat᷑: vt dicẽdo bõ fuit aĩal apliatõ dʒ ſic ex
ur. ndinnone den Nerhe poſitio eſſet falſa. ppmi. hõ qͥ ẽ vł mnit: fuuanimal.ibi boc totum
idi of
5

ullbet terte neda:bᷣ ppõ eẽt va: bõ nõ fuit aĩal: q; ſenius eiꝰ eẽt: 4 Eſtatu. Sciendũ eſt ; iſte teriꝰ ſtatus Atceptio
8 — fect⸗ 6 dietg q nõ fuit aĩal:vł bõ qͥ fuit non fuit aĩal: dupkr capit. Unospme itẽtiõałr:⁊ boc nes ſtatꝰ.
Nediair nöin hante Nefe mõ iſta diſiũctiua in caſu poſſibili ẽ Fa. Et ẽt mõ capit᷑ qñ ðꝛ ; miti ſut ſtat⸗ boĩʒ dignita
trayffiön fieng di, dln ilne iſta ẽ pa oĩs bõ fuit aial: q ſenſus eiꝰ ẽ omĩs tũ̃. Alioocapit᷑ ſcdᷣe ĩtẽtõalit.⁊ triplr. elnoꝰ
frmopoſſ ſorſtenn Otpe Rdian, bõ qẽ fuit aĩal:vel oĩs bõ qᷣ fuit fuit aĩal.mõ ꝓut ſtatꝰ ↄnẽit pᷣdicatꝭ eẽntialibꝰ ſic ꝛ hᷣmo⸗
l likeingmmi lluif ille ſenſus ẽver. ſic due dictoꝛie erũt ſimł poſterioꝝ ſcðᷣo metbaphiſice ĩ pᷣdicatj eſ
18 trn. len ſpponegi Ptimfe ve:qð ẽ ĩpoſſibile.ꝗ apliatõ nõ erpꝛimit᷑ diſ ſentialibꝰ ẽ ſtatꝰ.¶ Scðdoꝰ capit᷑ ꝓ ſtatu obli⸗
iſcat pbo j oböſpponit „ Negi iũctiue. Ablſic ſeqret᷑ iſta est a. Preas poſ gatiõis.⁊ h̊ mõ capit᷑ qñ ðꝛ ꝙ obligatio ẽpᷣfi⸗
one leidilleteriho, ſibitr ñ ẽ deꝰ poſito cau ꝙ de nõ creat:qꝛ ſẽ xio alicui enunciabilis ad ſuſtinẽdũ ipᷣm vᷣm
4 ndoieheſfteiiß ſus eipeẽt creãs qð ẽ poſſibłr nõẽ de⸗ vłcre aliquẽ ſtatũ:vt videlicet affirmatiuũ: negatiʒ
Nwügriu neiiie ans qðᷣp̃t eẽ poſſibłr nõ ẽ deꝰ.mõ illa diſun vł dubitatiuũ.⁊iſtis modis nõ capit᷑ in ꝓpoñ
Andſergerekticnöfe ipli ctiua ẽ va. ⁊ tñ pꝛĩa ꝓpõẽ falſa: ex qͥ eiꝰ õdi⸗ c. Tertioꝰcapit᷑ vt reſpicit ſuppoem vel ap⸗
ͤ itienf pboie ibiillet j ctoꝛia ẽ va.ſ.oẽ creas de neceſſitate ẽ de': ꝗ pellationẽ p omĩbꝰ ſuis ſignificatꝭ ſpᷣm vnam Diffinitõ
nd iglun erno egſt biloſee Sedʒ di⸗ apliatio nõ dz exmi diſiüctiue. ¶ Dr ſcõo q; differẽtiã tpis ⁊ H̊ mõ capit᷑ in ppoſito ⁊ dif ſtat znito
tnecliite ſaphoftinepr, gun. abliatio nõ dz expꝛimi copulatiue: ̊ ẽ ꝑ ꝓpõ fiiatur ſic. Status ẽ acceptio termini quo ad tus
2. . . xẽ bypotbeticã copulatiuã:qꝛ tunc due Zdi⸗ ſuppõnem vel appellationẽ ꝓomĩbus ſuis ſi Diuiſio 1
ccuma regulg ; Alariunß ctoꝛie eẽnt ſil falſe.qð ẽ ĩpoſſibile.g ãpliatio gnificatis ᷣm vnaʒ differẽti⸗ tempoꝛis. Et ẽ quid ſtatx
Es wotmi fie ſormnle iöti tef eri nõ dz exrpmi copulatie. Añs pʒ:na ponat᷑ ca duplet ſta. ſ.ſtat? ſuppõnis ⁊ ſtat? apppella⸗ ppõnis
miamplatinieca leaſe i ege ſus q de iã nibil creet ſʒ ĩimediate pꝰcreabit tõis. Statꝰ ſuppõnis eſt terminꝰ ſi upponens

tũc iſta ẽ falſa.oẽ creãs neceſſario ẽ deꝰ ſi am
pliatio expꝛimeret᷑ copulatiue: qꝛ ſeneus eiꝰ
eẽt oẽ creãs qð ẽ neceſſario ẽ deꝰ.⁊ oẽ creãs
qð fuit neceſſario ẽ deꝰ.⁊ ſic ð alijs drijs tꝑm

utinoanpligk adtot diins iön teſgin
dicho pot ipliari duno rö eſti eni.
ar ſiotn ibl cormges n fta ſbi enin
iworolfferenistehon:t bo i

pꝛeciſe reſpectu vni differentie tẽpo:is pꝛo
quolibʒ ſuo ſigto ſibi coꝛreſpondente:vel pꝛo
quibuſcunq; ſignificatis ſuis ſibi coꝛreſpon⸗
dentibus ad vnã differẽtiã tp̃is. Unde ꝓ dit

samore boͤeſt amatiu amnoꝛe ibi
mnoꝛe anmpliat ad ſupponendunn

icktaquporeſteſſe.

ccia flaqſib teiiß poſtt , e
intid ACeatet ſenmul aen inel ſteſe

mõ pꝛĩa ꝑs illiꝰ copulatiue ẽ falſa ⁊ cũ h iſta
ẽt eẽt falſa. Aliqꝗð creãs poſſiblr nõ ẽ dey cũ
ſenſus ei eẽt:aliqð creãs qð ẽ poſſibłr nõ eſt
de : ⁊ aliqð creãs qð pᷣt eẽ poſſibiłr nõ ẽ deꝰ
ſic de alijs dr̃ijs tꝑm.mõ ſcða ꝑs illiꝰ copula⸗
tiue eſt ſalſa.ergo tota copulatiua ẽ falſa.⁊ ꝑ

finito buius diffinitionis ponitur ille termi
nꝰ ſtatus ſupponẽs ſiue ſuppoſitionis. Unde
ſtatus ſuppõnis nõ eſt aliquid aliud qᷓ; termi
nus ſupponẽs qui non ampliatur: nec pꝛopᷣe
reſtrĩgit᷑. dicitur notanter ſupponẽs in diffi
nitiõe ad dꝛĩaʒ terĩ nõ ſupponẽtꝭ.qͥ nõ accipi

i velſennsintenegel n ig Tertium Ds iſta ppõ c falſa. aliq creãs poſſibilłr nõ tur m ſtatũ ſuppõnis. ¶ Ofmotater pᷣciſe ⁊c.
im fnedigate D de:⁊ ſic due dictoꝛie eẽet ſil falſe.¶ Ter⸗ qꝛ ſi talterænõ ſuppõeret pᷣciſe reſpectu vniꝰ
* .„ 3

Ari ßͦteri hti at,/
ed derottttriffe dunnd
äingd⸗ rſnifticaneſoti⸗

anſonennusl ng

tio ðꝛ ꝙ ãpliatio nõ dʒ expꝛimi copulatĩ boc
eſt ꝑ ꝓpõnẽ catbegoꝛicã de copulato extre⸗
mo vel de copulata ꝑte extami: qꝛ tũc iterũ
due zdictoꝛie eent ſil falſe.ſ.iſte due.oẽ cre⸗

ſuppõit ſᷣm ſtatũ:qꝛ ſuppõit tã ꝓ

dꝛĩe tp̃is:ſʒ reſpectu pluriũ:tũc nõ ſuppõerʒ
ſm ſtatũ:vt hõ fuit aĩal ibi ille teri?bomo nõ
pñtibꝰ qᷓ;/ ꝓ
pᷣteritꝭ.Sʒ ille terminꝰ aĩal accipit᷑ ſᷣm ſtarũ

edi gee ans de neceſſitate ẽ deꝰ:⁊ aliqð creans poſſi
rmnglaunſn turee:feiiſs ) i bilr nõ ẽ deꝰ. retẽto cãu pꝛiꝰ poſito.nã fẽſus
cſermd fe it ii zinm di biie eẽt creas qð e:potuit eẽ: ⁊poterit eẽ de

q; ſuppõit ſolũ reſpectu vni dꝛie tpᷣis rõe illi „
us vbi fuit qð teriʒ pꝰſe poſitũ facit ſtare ꝓpᷣ Quid ſta⸗

. fitꝭ Sʒ ſtat? appellatõis ẽ fi appellãſ pᷣciſe re tus appel
eme diclioſefie ſey e en di ſſitate ẽ deꝰ:mõ ille ſenſus ẽ falſus:⁊ ẽt ſy dꝛĩe tp̃is ſuũ ſi gtũ foꝛãle ñi ſit ap⸗ lationis.
utai di ligoboſengn i in ctu afffa neceſſitate ẽ de. mò ille ſenſus ẽ falſus: ⁊ ẽt ſpectu vni dꝛĩe tp̃is ſuũ ſigtũ foꝛãle ñ ſit ap⸗
loboiez iſloli adeg n iuet tium. ſcda flã. vt cõiter ðꝛ. ¶ Quarto ðꝛ ꝙ apliatõ pellatio foꝛmał ſibi coꝛreſpondens reſpectu
Pe iilliterlanpli fing uni ine dz expmi diſiücti: ẽꝑ ꝓpõnẽ de diſiũcto er eiuſdẽ dꝛĩe tpis: vl ſuã rõnẽ foꝛ male ſi ſit ap⸗
un, poft⸗ ci leis⸗ umnti ni tremo in qᷓ drie tpales diſiũctim accipiũt.⁊ ĩ pelRtio rõis ſibi coꝛreſpõdẽs reſpcũ eiuſdes
. R. ist⸗ inqn⸗ . sgel expᷣſſõe apliatiõis dr̃ie tꝑales dñt accipi pu dfe tp̃is.exẽplũ vt bõ fuit albꝰabi ille teriꝰ al
n ſen ſpicon ettogn re dfialit. vt qð ly ẽ: dz tm̃ valere ſicut intꝑe byappellat albeqinẽ ſʒz ſtatũ adiacere ſoli
g erun i ltien pñti: x ly fuit tm̃ pciſe ſic in tẽpoꝛe pᷣterits.et tpᷣe pᷣtito. Silr cognoſco boĩez.ibi ille actůs
n 2 zarſtn it er ſic de alijs.Et nõ ẽ vis ſiue illa ſigua apliatiq boĩeʒ appellat ſuã rõeʒ foꝛolẽ ꝓ temꝑe pñti
cec

Tractatus
Lractatus ,nerrfillef laris di

,lis ſubi
, 2 2= „ Pe. . —2 . — . 9
¶Dicit᷑ notãter ĩ diffinitiõe appellãs ad di⸗ ꝓpõnum reſtringãtur reſtrictione foꝛmali mnlie . ſ⸗ material
ferẽtiã ſtatꝰ ſuppõnis.lʒ tñ aliqñ ſit vnum et non tñ reſtrictione materiali.mõ bene ſtat ſergiteſrie⸗ ſgnificat⸗
idẽ qð ẽ ſtat/ ſuppõnis ⁊ ſtatus appellationis ꝙ terminus ſnpponat ſᷣm ſtatũ: ꝙ tñ reſtri iöſter lent; buns chs tepo:
vt bõ fuit albus ibi ille termin) albus eſt ſta⸗ gatur reſtrictione foꝛmali.¶ Que autè ſit re hierfs differi teſt
tus ſuppõnis a etiã ſtat) appollatõis. Aliqñ ſirictio foꝛmalis ⁊ que materialis videbitur nini duo reciena
eäre ſa, pponrionis⸗ Tu non ſta⸗ in ſequẽti tractatu. niefrer nn dane 5
tꝰ appellatõis. Silr põt eſſe ſtatꝰappellatio Ser M a edi ſul gan
nis ⁊ ꝙ non ſit ſtatus ſuppoſitionis vt poſito Seqtur tractatus de reſtrictionibus. nnien ficiext alb nig
caſu ꝙ nibil ſit albũ tũc dicendo bõ eſt albus Gs lan izſubſtaͤti yt min⸗

ZIrca tractatũ de reſtri ſ im roinſibſtilit e imho
cctioõib' eſt aduertẽdũ ꝙ iſte 8ciskill
termin? reſtrictio capit᷑ du⸗ heſ reſtri⸗ qieEtiſt⸗

ille terminus albus eſt ſtatus appellationis ⸗

⁊ non ſuppoſitionis.
. „ ₰„ „ E 2 1 .
Obiecio. ¶ Dubitat᷑ pꝛimo an ſubmiſtiꝰ pꝛo⸗ ¶Eplicit. ¶Ino' pꝛĩe intentio ctionis lemnutte. ſan en
poſitiõis.ſ.hõ albꝰ currit ſuppõat ſᷣm ſtatum RASAE nalit. ⁊ ſic eſt reſtrictio ẽ res hinigoes ima E ronen
Ad h oꝛ ch ſic vt ptz p diftonez ſtat? ¶ Sed =reſtringẽsvel res reſtricta.7 ninutur at ſncatbes re⸗
Ʒ boc diceret aliqs ſubiectũ ſuppõit reſtricte boc mõ non capit᷑ in ꝓpoſito.Alio mõ capit᷑ itabintellec accipi 1n
ſcðe intẽtionałr.⁊ ̊ dupłr.¶ Anoꝰcapit᷑ pꝛo litak dictio feſtrictiua addi

cum ille terminus homo reſtringatur ad ſtã⸗
Solutio qũ pꝛo boĩe albo ſolũ.ꝗ non ſupponit m ſta
tum. Dicitur negando afs a ad pꝛobatiões
eius dicitur concedẽdo q ille terminꝰ hõ re⸗
ſtringit᷑ ad ſtãdu ſolũ ꝓ boĩb? albis:nec etiq
replicat᷑ ſuppõit ſʒ ſtatũ:nec ille terminꝰ homo ẽ ſu
iectũ:ſed boc totũ eſt ſubz bõ albꝰ.modo boc

terĩo reſtringete.⁊ tunc põt ſic deſcribi.Re⸗ Quid re mqdeſtid fuitgd erit: ſig
ſtrictio eſt terminꝰrõne cuiꝰ terminꝰ ſuppo⸗ ſtrictioa laularia pnoi⸗ demöſtratt
nẽs reſtringit᷑ ad ſupponendũ ꝓ paucioꝛibꝰ ctius. j Cde reſtringentib/ dang
ſignificatis velad paucioꝛes drias tẽpoꝝ ſi⸗ mumprim talis eſt.
ue ad vnã. Alioꝰ capit᷑ ꝓ terĩo reſtricto. et Quid re icra ,
tũc diffinitur fic. Reſtrictio eſt terminꝰ ſup⸗ ſtrictio (Pꝛina regula ? 2
ponẽs ꝓ paucioꝛibus ſignificatis:vel ꝓ vno paſſiua, ccatiue t eſſentialit nõ due

totũ nõ ſuppõit reſtricte¶ Sed ̊ H adbueuli . us nognificg -
Is diceret. boc totũ.ſ.bõ albus ẽ ſubiectuz re ve ad paucioꝛes differẽtias tẽpoꝝ: vel vnaʒ in perorireſtringit ilditatim
pectu vbi pñtis tempoꝛis: ergo reſtringitur ꝓpt dictionẽ reſtringentẽ qᷓ ſine iali dictio⸗ een ſuppones:ad ſupponẽe
ad ſupponẽdũ pꝛo pñnñtibꝰ:ↄña ptoꝑ regulam En reſtringẽte ſupponeret. Exẽpluũ: vt hõ al⸗ airelqb'tale iferi pot oi
p.b.qui dicit ꝙ terminꝰ ſupponẽs reſpectu ierraſe iribilteroruun bõ ròe illiꝰ dictio deinferioꝛi qdditatiuc. vt al
rĩgẽt.ſ.albꝰ reſtringit᷑ ſolũ ad ſtãdi ilgöeſtbo currit. Ereplun

Solutio bi pꝛeſentis tẽpoꝛis reſtringit᷑ ad ſtandum ꝓ e ige⸗ tring ſ
pꝛeſentibus ſolũ: dũmodo illð vbũ nõ bẽat ᷣ boip albis ⁊ maſculis.¶ In bac diffõe po

tutẽ ãpliãdi. Ad illud ðꝛ ꝙ licet talis teriꝰ
reſtringat᷑ impꝛopꝛie capiẽdo reſtrictionem
nõ tñ capiẽdo ꝓpᷣe reſtructionẽ. Rñ tũc teri
ꝓpꝛie dicit᷑ reſtringi:qñ ꝑꝑ aliqð additũ ſup
ponit pꝛo paucioꝛibus reſpectu alicuiꝰ copłe
ꝙᷓ ſupponeret reſpectu eiuſdẽ cople ſi ſinę ta

. s 1 de tſentialiter vt aial rõ
nitur terminꝰ ſupponẽs loco gñis ⁊ totũ re⸗ ſttoͤnale maiatfme

ſiquũ ponit᷑ ad drfiam ampliationis ⁊ ſtatus eeCNT
Eñ illa ꝑticula ꝓ paucioꝛibus vł vno ſuppo Diſto re⸗ iſteeridllercel eẽt⸗
nens.ponit᷑ ad explicãdũ reſtrict onẽ mate⸗ ſtrictõis iſcerer uu ſupi yt iſte
rialẽ. Et illa ꝑticula.ſ.ad paucioꝛes differen⸗ eẽ dre⸗ äterim adoaliſcnecill
tias tꝑis vel ad vnã.ponitur ad explicãdum ſtrictio neſtringit illü terim cptit⸗
reſtrictionẽ foꝛmalẽ.¶ Ex iſto pʒ ꝙ duplex ẽ foꝛmalis ſpponẽs: qꝛ italen upi? no

li addito capet᷑.⁊t boc maxime loquendo ̈re te le. tale
ſtrictione materiali que repugnat ſtatui 1 n eſtrictio.ſ.materialis ⁊ foꝛmalis. Reſtrictõ ſihoſſet reſtringi ſni ite
de reſtrictione foꝛmali. ae ir trrenieli⸗ rii phorn etis ad as (ſrinen⸗ currit. ibinoen
G . „ .. es 2:vel ad vnã tm̃:ꝓpt᷑ alid n qdditatiue ĩferi
¶ Dubitatur ſcðo an ſubitta iſtaꝝ additũ qð eſt ↄceptus tꝑalis qᷓ ſine tali ade⸗ Nidi ie ills qð nana
ꝓpõnũ accipiãt᷑ ᷣm ſtatũ.ſ.quilibʒ bomo cur to ſupponeret vt dicẽdo. hbõ qui eſt fuit aĩial: pponit ficut nec ſuü ſ⸗ 4
Queſlio. rit.qͥdã bõ ẽ albꝰ. Dicitur q non:q; ſubiec⸗ ibi ille terminꝰ G eſt reſtrictio foꝛmalis: qꝛ ince. Belnon ono ut
ta illaꝝ ꝓpõnum reſtringũt᷑ per illa ſigna ad reſtringitur ꝑ copulã minꝰ pꝛincpalem q̃ eſt nponit yltra ſuñ ſar alid
ſtãdũ ꝓ maſculis rõe accidẽtis grãmaticalis s foꝛmalis ⁊ nõ materialis. Uñ ex iſta diffi deeo. Etepli lul ſupt Si
Solutio ð eſt genꝰ. ¶ Sed quereret aliquis vtrũ ſub nitione patet ꝙ qlibet terminꝰ fiue ſingula⸗ ſdeptis: hele ptis: vt bi
iecta illaꝝ ꝓpõnũ accipiãt᷑ ſm ſtatũ hõ qͥ fuit ris ſiue cõis bñs ſignificatũ ꝓdiuerſis diffe Eentialiter i ralbeſt cole
ſt aial: bõ ꝗ erit eſt aĩal. bõ qͥ erit currit.hõ qͥ rẽtijs tẽpoꝝ ſibi coꝛreſpõdens põt reſtringi 1 decͤct inſer⸗ non qde
Obieciio põteẽ eſt aĩal ¶ Ad bᷣ r fic.q ſubiecta illa reſtrictione foꝛmali.¶ Gʒ reſtrictio materia Quid re⸗ comnot ſuperius eſſenti⸗
rũ ꝓpõnũ ſolũ ſopponũt reſpectu vnius dr̃ie lis eſt reſtrictio teri ſupponẽtis ꝓ paucioꝛia ſtrictio lisj Ataliqui intri ce
tempoꝛis pꝛo omnibus nignificatis eis carñ bus ſignificatꝭ vel vno tm̃. ꝓpter deteriatio materia? gionaleyt eſtgi
demtibus reſpectu eiuſdem differentie tpis. nẽ ſibi addita:qͥ non põt eſſe ↄceptus tꝑalis (Scda re .
Solutio Ded cõtra boc argueret aliqᷣs: ſubiecta ꝙ; ſupponeret ſiue tali deteriatione: vt bõ al weiluu ſub gulaeſt ackh
i larũpꝛopoſitionũ reſtrĩgũt᷑:ergo nõ ſuppo⸗ bus currit.ibi ille terminꝰ bomo dicit᷑ reſtri⸗ PP aſterin eſ ſtatiui aduerdi
nüt ßᷣm ſtatũ. I Dicitur lʒ ſubiecta illarum ctio materialis:q; reſtrin ſtur ꝑ aliqͥd qð eſt And W ng robli
deen elinfpoch
u

Ve f * . .
ld ancicesdfigsti onſe⸗

macres diſretig tian ve n
done eſinngent öfiet dictio⸗
ngete ſupponeret. Etiplidtho g
rintbiilletenmin bo rdeili dicto
iget (alb?reſtniggik olial ſit
Albis ? maſculis. (In bac difſe po
min ſuppones loco gñis :oti re⸗
uta druam ampliationist fotus,

Nnu paucoortiols : pho ſuppo Niſen
kaderplicicureſtrict one male⸗ ſhiii
a gticnla ad paucigus dſferen 4 n
lad vnä ponitur ad erplicidunn ſuc
t ſomuale. (Etriſo pc diplet ſannt

(materialis formalis Heſtricto

z chrictoteri ſiphoetise den

õ intptala

ce Neptus elch tein
veret ſt dieide. hoͤguiek fut ain

emmim vctſeticti⸗ ſmalisr

Aie chit pterioreſnicto, et Alte
nn e heinan eſternim ſn fnan
ancigndug ſoniſinigreig mo pfff

ſretallacki.

de ſignis

De Reſtrictionibus

pars materialis ſubiecti. Er iſta diffõne ptz:
ꝙ nullᷣterinꝰ ſingularis diſcrete tentꝰ pt re
ſtringi reſtrictiõe materiali:ſed ſoluʒ terĩnꝰ

Folio cxxxvij.

ſtringũt ſua reſtringibilia ad ſupponẽdũ p ſi

gnificato vel ſigtis pꝛo quo vel quibꝰ ↄueni⸗
re ſibi pñt.Exẽplũ de adiectiuovt bõ albꝰ?cur

cõiter tentꝰ hũs fignificata ſibi coꝛrñdentia rit:vel quilʒ bõ curxit.Exẽpluʒ de aduerbio:

pꝓ diuerſis differẽtijs tẽpoꝝ.¶ Uñad reſtri⸗

vt ſoꝛtes ccrit bñ.tbi illð verbũ currit reſtrĩ

ctionẽ duo reqrũtur.ſ.reſtringẽs Treſtringi git᷑ ꝑ illud aduerbiũ bñ:ad ſupponẽdũ ſoluʒ
bile ſiue reſtrictũ.¶ Signa ãt reſtrictia ſunt pao currẽtibus. Exẽplũ de obliquo. vt cappa

triplicia.Quedã ſut adiectia ſincathegoꝛeũa ſoꝛtis ẽ ala.ibi ille terinꝰ cappa ꝑ illuʒ gtm̃
tica rõne officij:vt albꝰ niger a ſilia.Et qͥdaʒ ſoꝛtis reſtringit᷑ ad ſtandũ ſolũ ꝓ cappa ſoꝛ⸗

reſtrigen ſumt noia ſubſtãtia. vt min cõe ẽ reſtrictiuũ tis. Sili iobanes bibit vinũ.ibi hoc vᷣbuʒ bi
magis cois:vt ille terĩnꝰbõ reſpectu illiꝰterĩ bit reſtringitur ſolũ pꝛo bibẽte vinũ. Exem⸗
aĩal.Et iſta reſtrictiua ſunt dictões cathego plũ de demoõſtratiuo:vt iſte hõ currit. ibi bõ
reumatice. ¶¶ Alia ſũt ſigna reſtrictiua: q fũt reſtringit᷑ ad ſtandũ ſolũ ꝓ hoĩe demõſtrato
ſolũ dictões ſincathegoꝛeumatice:⁊ illa ex Exemplũ de relatiuo:vt bõ qui eſt albꝰ mo⸗
pꝛimũtur act ſincathegoꝛeumatici median⸗ uetur:vel bõ currit ⁊ ille diſputat. Exempluʒ

tibus.

gna qð eſt:qð fuit:qð erit:ſigna vlłia: ſigna ꝑ

tibꝰ qͥbꝰ intellectꝰaccipit reſtricte illũ terĩm

de ꝓpõne cũ ſuo caſuali.vt iobannes doꝛmit

cui tał dictio reſtrictiua addit᷑.vt ſunt iſta ſi⸗ in lecto:ibi ille terminꝰ doꝛmit reſtringit ꝑ

—

boc ↄplexũ.ſ.ai lecto ad ſupponẽdum ſolum

ticularia: ⁊ ꝓnoĩa demõſtratiua pᷣmitiue ſpe pꝛo doꝛmiente in lecto.

ciei.¶De reſtringentibꝰ dantur alique regu CXZ

le quarum pꝛima talis eſt.

ertia regula gñalis eſt. Quili⸗
bet terminus ſupponẽs paliquo ſigto tm̃vl

Pꝛa rla ¶ Pꝛima regula ẽ Oẽ ĩferius qd paucioꝛibus:vel ad vnã differentia tẽpis tm̃

de iferio⸗ git

ri reſtrin

perioꝛi:reſtringit qͥdditatiue vel eẽntiałr ſu

atiue ⁊ eſſentialit᷑:nõ ↄuertibile cũ ſuo ſu ſiue ad

aucioꝛes ꝓpter dictionẽ reſtringen
tem reſtringit᷑ ſiue magis reſtricte ſupponit

gente· periꝰ ſupponẽs:ad ſupponẽdũ ꝓ illo vł illis qᷓ; aliũde ſupponeret.

cui vel qbꝰ tale ĩferiꝰ põt ↄuenire. Exẽplum

de inferioꝛi qdditatiue. vt aĩal bõ currit: vel
aial qð eſt bõ currit. Exẽplum de inferioꝛibꝰ
eſſentialiter vt aĩal rõnale currit.l aĩal qd

eſt rõnale currit.¶ Dr̃ notãater in regula: du

qd iferiꝰ
quiddita⸗
tiue,

qd iferi⸗
eeẽntialy.

dadiecti⸗

uo reſtri⸗

gẽte ꝛc.

nõ ſit cõuertibile: q; ſi eẽt ↄuertibile: tũc nõ
reſtrĩgeret ſuũ ſuꝑiꝰ.vt iſte teriꝰ idẽ ñ reſtri
git illũ terĩm adaliqͥd: nec ille terĩnꝰ multitu
do reſtringit illũ terim qᷓtitas.¶ Dr notãter
ſupponẽs:qꝛ ſi tale ſuꝑiꝰ nõ ſupponeret: tũc
nõpoſſet reſtringi ꝑ ſuũ ĩferiꝰ: vt nõ ens exi
ſtẽs cbimera currit.ibi nõ ens nõ reſtringit᷑.
¶ Dñ qͥdditatiue ĩferiꝰ reſpectu alicui ſi uꝑio
ris ðꝛ illð qð nõ ↄnotat Aliq circa illud ꝓ q
ſupponit:ſicut nec ſuũ ſupiꝰ qð pᷣdicat᷑ de eo

in qqd. Nel non ↄnotat aliq circa illð ꝓ quo
ſupponit vltra ſuũ ſuꝑiꝰ? ð

pᷣdicat᷑ eſenriait
de eo. Etẽplũ pꝛĩe ꝑtis:vt hõ ẽ aĩmal.Exem⸗
plü ſcde ꝑtis:vt albũ eſt coloꝛatũ. ¶Beg eſ⸗
ſentialiter inferiꝰ ⁊ non qdditatiue eſt illud
de q pᷣdicat᷑ ſuperius eſſentiałr:ſed tñ ipſum

connotat aliquid intrinſece vltra ſuum ſi upe

rius: rationalevt eſt aial.
Scdarla

¶ Scda regula eſt. adiectiuũ min⸗
cõe qᷓ; ſuũ ſubſtãtiuũ aduerbiũ additũ vbo ſi
ne alteri reſtringibili: obliquꝰ a ꝑte pꝰ rectꝰ

Mueſtio per magiſtrum
Tbomã bꝛicot addita.

¶ Querit᷑. vtrũ in iſta oĩs hõ eſt al⸗
bus. ly bõ reſtrigat᷑ ꝑ pᷣdicatũ. Et af fic ꝑ
illa regulã. Talia ſunt ſba q̃lia ꝑmittũtur ab
eoꝝ pᷣdicatꝭ:g̊ cũ iſtud pᷣdicatũ albꝰ ↄueniat
ſubiecto ſolũ pꝛo hoĩbus albis ſeqͥtur ꝙ re⸗
ſtringit ipſum ad ſta dum pꝛo hoĩbus albis.
¶ Scðdo fic. iſta eſſet va oĩs hbõ eſt albꝰpoſito

oẽs viri eẽnt albi⁊ mulieres nigre:g pᷣdi⸗

catũ illius ꝓpõnis reſtrigit ſubiectũ oↄna ptz
qm̃ non eſſet vera nif ly bõ reſtringeret᷑ ad
ſtandũ ſolum ꝓ viris ſed non reſtrigitur ad
ſtanqñ Moviris ſolũ ꝑ iſtð ſignũ oĩs:ergo hᷣ ẽ
ꝑpᷣdicatũ.añs pʒ.Tum pꝛĩo:qꝛ in caſu poſito
dictoꝛia eius ẽ falſa.ſ.Pomo non ẽ albus: q
eſt indefinita cuius nulla ſingularis ẽ vera.
Iſte em̃ ſunt falſe iſte bõ non eſt albꝰ:iſte bõ
nõ eſt albꝰ.⁊ ſic de alijs.Cũ ſcðo:qꝛ ſi bõ non
eſt albus maxime erit mulier: ſed nõ eſt veꝝ
dicere ꝙ mulier nõ ſit albus.eo ꝙ illa eſt in
congrua. bec eſt vera in caſu poſito oĩs bõ
eſt albus. Tũ tertio:qꝛ in caſu poſito.iſte bõ
ſt alb: iſte ⁊ nõ ẽ danda inſtãtia Nã ſi des
inſtantiam. hoc erit dicẽdoenulier eſt bõ. et
tñ nõ eſt albus.ſed hic dicendo incongrue lo

demõſtratiuũ:rłin: ⁊ ppõ cũ ſuo caſuali a ꝑte queris.igitur in caſu poſito oĩs hõ eſt albus.

„

eiuſð extremi cuᷣ ſuis reſtrigibilibꝰpoſita:re⸗ ¶LZertio ſic:ĩ metali illiꝰ ppõnis ↄceptꝰboĩs

8

tertia rla
gnalis.

, inſece⸗
Tractatus mnmn l cinime .
reſtringit᷑ ꝑ ly albũ ſed nõ ponit᷑ alꝰ ↄceptꝰ ¶ Notãdum ẽ tertio:q; ad hoc q; re tMrün tti ſi tenn eit⸗
boĩs qᷓ; a ꝑte ſubiecti.g ſubm reſtringitur ꝑ regula p̃dicta:q magꝭ ðſeruit alienatiõibꝰ qᷓ uni⸗ eri notaiu bͤdte
p̃dicatũ.Maioꝛ patz qꝛ ſenſus illiꝰꝓpõnis ẽ reſtrictiõibꝰ bẽat vitatem:opʒ ꝙ pᷣdicatũ ſit 4 inilesſitten 1
iſte oĩs hõ eſt hõ albus.in qua cõceptus hboĩs vnũ mẽbꝛoꝝ diuidentiuʒ diuiſionis analogi ariner demöſtraͤte l 2 .
reſtrĩgitur ꝑ ly albũ. Minoꝛ pʒ qꝛ ſi in men ce:vel ſaltẽ ꝙ ſignificet aliq̃ ſigta analogicõ 4 e nele igliſale imp
tali lliius ꝓpõnis poneret᷑ ↄceptus boĩs a ꝑ cretiue:aq ſititudinarie ad pᷣncipale ſigtum 6 ienelid zettriſece: t rona
te alteriꝰ extremi qᷓ; a ꝑte pᷣdicati boc eẽt ma ſit mẽbꝝ minꝰ pᷣncipale.⁊ iõ iſta nõ ſolet ↄce⸗ riteeen tatuiaccñtales ſü⸗
xime qꝛ illa eqͥualeret iſti.oĩs hõ eſt bõ albꝰ. di.oĩs bõ eſt lignũ.ſicut iſta oĩs bõ ẽ pictꝰ vł Gtenicn de vnole demöſt!
ſed boc eſt falſum: q; tũc in iſtis hab ꝓpõni ligneꝰ.¶ Iſtꝭ notat ſit pꝛia ↄcło. DHecẽ falſa Pꝛia ½₰ mnacititt italiqd ettr iſe
bus:oĩs hõ ẽ albus:⁊ oĩs equ eſt albꝰ nõ eẽt in cãau poño in ſcdᷣa rõe.oĩs hõ ẽ albꝰ:pʒ q; ẽ menitt, e ⸗ Vltra illuch
idẽ pᷣdicatũ qð eſt falſum: ↄna ptʒ qm pᷣdica⸗ vlis affĩatiua cuius ſupponit ꝓ aliqͥbus.ſ.ꝓ ſteſentuli 4 gu frigidi:r fi
vero alterius eſſet boc totũ equꝰ albus.¶ In ipᷣa ẽ falſa.¶ Scda 9. ꝗ illã vłem oĩs bõ ẽ al SeSs 2 (Secũ⸗ dog⸗ aenis
oppoſitũ arguit᷑ q: adiectiuũ non reſtringit bus in caſu poſito nõ p̃t dari inſtãtia ꝑ iſtas: cdad. anplerſignific⸗ i.l.m

ſuũ ſubſtãtiuũ:niſi ponat᷑ a ꝑte eiuſdẽ extre⸗ iſte bõ nõ ẽ albꝰ:⁊ iſte bõ nõ ẽ albꝰ: ptz qʒ qᷣlʒ 61 jumm
mi cũ ipſo:ſed ly albus nõ ponitur a pte einſ illaꝝ vel eſt falſa vel incõgrua aut ſubiectum
dẽ extremi cũ ly bõ:g nõ reſtringit ly bomo. ei⸗ * nullo mrpon põt ergo dari in arie tertia 9⁹ mual
— 3 moji .E iſtã boc demõſtrãdo mulierẽ ẽ bõ ⁊ nõ e
Intelle⸗ ¶ Notãdum pꝛimo qyhec regula. bõ albus.Tertia cõcluſio in pᷣdicta ꝓpõne pᷣ Eſiſtum foꝛmale et
1, Talia ſunt ſubiecta qᷓlia ꝑmittũtur ab eoꝝn p⸗ ⸗ E Ctabeco. E fig Mc
