le eſt bõ:ergo riſibile eſt aĩal ꝑ ↄnñam de da⸗
rij:ergo de pꝛimo ad vltimũ bene ſequit᷑ oĩs
bò eſt aĩal.⁊ oĩs bõ eſt riſibilis: ergo riſibile
eſt aĩal.per illã regulã.Qnicquid ⁊c.

¶ Motãdũ eſt quarto ꝙ felapton ẽ
ſyllogiſmus tertie figure in quo ex maioꝛe
vłi negatiua:⁊ mĩoꝛe vninerſali affirmatiua
infertur ↄcluſio particularis negatiua dire⸗
cte ↄcludendo. Et reducitur iſte modus ad
f io.per cõuerſionem per accidẽs minoꝛis
de felapton:⁊ boc ſic.nam ad iſtas duas pꝛe⸗
miſſas de felaptõ:nullꝰ hõ eſt lapis ⁊ oĩs hõ
eſt aĩal:ſequuntur iſte due pꝛemiſſe de ferio.
ſcilicet nullus bomo eſt lapis:⁊ aial ẽ bomo
per conuerſionem per accidẽs minoꝛis de ſe
lapton:⁊ vltra ſeqͥtur. nullus bomo eſt lapis
⁊ animal eſt bomo:ergo animal nõ eſt lapis.
per conſequeutiam de ferio. ergo de pꝛimo
ad vltimum bene ſequitur.nullus bomo eſt
lapis:⁊ oĩs hõ eſt animal:ergo animal nõ eſt
lapis per regulam generalem.Quicquid ſe⸗
quitur c.

¶ Kontra dicta pꝛimo ſicarguitur
Bene ſeqᷣtur.bomo e ſoꝛtes ⁊ nullus bomo
eſt aſinus:ergo aſinꝰ nõ eſt ſoꝛtes.⁊ tñ argui
tur minoꝛe negatina in tertia figura: ergo
male dicitur in textu ꝙ minoꝛe exiſtente ne
gatiua in tertis figura nibil ſequitur.

Körke.

Diffinit9
de darap⸗
ti

Diffinitõ
de ſelap⸗
ton

bden
— - — ℳ ide
Tractatus Quartus. , otiit 4
. 4 c . 0d., zin „ W.
Secundo ſic arguitur bene ſequit᷑ lucidiſ- negatiuã directe ↄcludentibꝰvt qui g inig en⸗
ſimus planeta lucet.⁊ oĩs lucidiflimꝰ plane⸗ dq bõ nõ eſt lapis oĩs hõ eſt aĩal:er itine nſe ſiee
ta eſt ois ſol ꝗ̊ oĩs ſol lucet:⁊tñ concluditur go quoddã aĩal non eſt lapis.Et re etnſti chui Eni
vli in tertia figura. ergo male dicitur ꝙ in ducit᷑ ad pᷣmũ modũ pꝛime fi gure frfee dibet ii
tertia ſigura ſemꝑ ↄcluditur particulariter ſibile. S tu „ ſñ̃ ſi ½ Neiſeſ⸗ gddeſn
— Tertio ſic arguitur nõ ſequitur cuiuſſibet inpoſſibile. Suma ſir em oppoſitũ ſicküd,dl enii⸗ B
boĩs aſiuus currit: ⁊ cniuſſibet boĩs aſinus Contradictoꝛiũ ↄcluſionis cũ altera fbeche Naalepen
quieſcit. ergo quieſcens currit ꝛ tamen argu pmiſſarũ ⁊ infert᷑ oppoſitũ alterius Culged e
itur in darapti: ergo darapti non eſt conſe⸗ pᷣmiſſe:vt omne gial E lapis. oĩls hõ D 8
Adratio deNtis ſosnualis , AMnfedgodaes: ec Cm ſeni
nes inop ¶ Ad pꝛimũ dicitur negãdo conſe⸗ ↄcluſio facta p impoſſibile in pꝛimo Feriſon Prutiin ru
poſitum. quẽtiã:q; textꝰ intelligitur niũ caneat᷑ ꝙ nõ modo pᷣme figure:cõtradicit maioꝛi irs tc gexri rcdn
qꝛ text? inte iſi caueaj n. Nou! Eic. a Ofin ele enini u⸗
ar guatur a nõ diſtributoad diſtributũ modo quĩti modi tertie figure. ¶ Feriſon xleun ie a chet
boc cauetur in pꝛedicto argumento.Ad ſe Sextus modus oſtat ex maioꝛe vni 4 Atolud ooi
cudu negat oñia: quia text intelligit dũmõ uerſali negatiua:⁊ minoꝛe particula innhemn
termin q diſtribuitur in cluſione nõ diſtri ri affirmatiua: particularẽ negatiuã rnten iaexeden
huatur in pminig aꝛ tune enp delud iur ve directe cõcludẽtibꝰ: vt nullus boͤ eſt erninansned
ticulariter.¶ Ad tertiũ dicit᷑ ꝙ ſi capiat᷑ hoc . r 2 Cftiztiagtünncnsde⸗
. . Nenn X
totũ: boĩs aſinus ꝓ medio tunc ↄceditur ma lapis quidã bomo ẽ aĩal: ergo quod ſſenanchitr,inien
ioꝛ ⁊ negatur minoꝛ qꝛ nõ obſeruatur quita dã aĩal nõ eſt lapis.Et reducitur ad höefallhenh inn
ↄditio generalis ſed ſi ille terminꝰ bominis quartũ moduʒ pꝛime figure minoꝛe iſlannzistetſee⸗ *
ſolũ capiatur ꝓ medio tũc ti vgnuealt zna⸗ conuerſo ſimpiiciter. ſilſtzſticppii aido
ioꝛ ⁊ negatur ↄna.q; tũc nõ obſeruatur ſcða . 8ttücsf et itn pone.
conditio:qꝛ boc totũ aſinꝰ currit:ſiue aſinus ¶ Circa hunc textum: —
currẽs ſumitur ꝓmaioꝛe extremitate in ma A SS „ bniendis in go
ioꝛe.⁊ boc totũ aſinus qᷣeſcit: ſiue aſinus qui⸗ ¶. Notandu eſt pnorh iſte text ſic Diffinitõ nſſre coceſſepoi
eſcens ſumitur ꝓ minoꝛi extremitate in mi⸗ git. Diſamiſẽ ſylls tertie figure in q ex ʒ

dilamiſ debocrg MNc i⸗

maioꝛe ꝑticulari:⁊ mĩoꝛe vlłi affirmatiuis in tucrtibihet ii
lt onoſegturmf ren t cni

noꝛe: ⁊ tñ illa nõ ſumuntur in ↄ:luſione ꝓ mi o prietne en rin
noꝛe: v tñ illa nõ ſumuntur in e fertur ↄcluño ꝑticularis affirmatiua directe

noꝛi extremitate ⁊ maioꝛi extremitate

0A cem⸗ noel eent ↄcludẽdo:⁊ reducitur ad darij łꝑ ↄuerſioneʒ⸗ ſriibonne lps ctm
Diſamis ¶ Diſamis. Tertius modus ovſtat ſimplicẽ maioꝛis de diſamis ⁊ ꝑ trãſpoñtio⸗ eteii coneſt wiloe
Rex ꝑticulari affirmatiua maioꝛe:⁊ nẽ pᷣmiſſaꝝ: ꝑ ↄuerſionẽ fimplicẽ ↄcluſõis legtonfee gneen
vli affirmatiua minoꝛe: pticularẽ af de darij ſc.na ad iſtas duas pmiſſas de dila⸗ W
firmatiuã directe ↄcludẽtibꝰ vt qͥdã mis qdã bõ caĩal ⁊ oĩs hõ ẽ riñbilis ſeqᷣtiſte hoſſblegd Auticnüie
bõ eſt ſubſtãtia: oĩs hoõ eſt aĩal:erꝭ̊o due pmiſſe de darij oĩs bõ eſt riſibilis? quod lgnſ adedeertnnn
bo eſt iubi atia:oi n en dã aĩal eſt bõ.ꝑ ↄuernonẽ ſimpliceʒ minoꝛis ſüoppiſ zLigeruztitden
quoddã aial ẽ ſubſtatia. Et requcit᷑ de diſamis ⁊ ptraſpõne pmiſſax ponedo uſlleſdon i od n
Datin. Ad tertiũ modũ pᷣme figure maioꝛe⁊ ↄuertẽtẽ maioꝛis de diſamis p minoꝛe de da e Cormnginpoſſblleultli
. oↄcluſione cõuerſis ſimpliciter:⁊ per rij:⁊ minoꝛẽ ꝓ maioꝛe.⁊ vltra bñ ſeqᷣ᷑.oĩs bõ Otats demndtopofta zdigon

trãſpoſitionẽ pᷣmiſſarum. ¶ Datiſi. eſt rinbilis ⁊ quoddã aĩal eſt bõ:g qðᷣdã aĩal ne, nolmiunefſmrötti

Quartus modus cõſtat ex vłi affir⸗ eſt riñbile.pꝑ ↄñam de darij.⁊ vltra ſeqͥtur qð nimnreſtlttenſe fic
Quartus nogus cöſtat exvn aifir⸗ dã aĩal eſt riſbile:g quoddã riſibile eſt aĩal. fanaoeſel deſen eiq
matiua maioꝛe ⁊ Rriculaanu:nan ↄuerſionẽ ſimplicẽ ↄcluſiõis de darij: g de ſitnzicne ni⸗
ua minoꝛe particulareʒ affirmatiuã dmonc yltimum bñ lſeqͥtur. qdã bõ eſt aĩalt ol e ei
directe ↄcludẽtibꝰ:vt oĩs bõ eſt ſub oĩs bõ eſt riſibilis.g quoddã riſibile eſt aĩal. ⸗. ſitag iucſhenee⸗
ſtãtia:quidaʒ bomo eſt animal:ergo E illã regulã ↄñtiaꝝ.Quicqͥd ſeqtur ꝛac. Diffinito unniftigun
. . —— — — 2 . 2. . . V 1
uodαn ial ſubſtatia. &ι educt notandu eſt ſco datiſ eſt ſyl de dan denninr⸗
iſte modus ad tertiũ modũ pᷣme fji⸗ . otanonelt (doch da end teetninn ne
Sõ logiſim tertie figure in qͥ ex maioꝛe vli ⁊ mi ſoneinefne Durh
bocardo: gure minoꝛe conuer ſa ſimpliciter noꝛe ꝑticulari affirmatiuis: ſeqͥ᷑ ↄcluſio ꝑti⸗ Nn n eſn. n
¶ ¶ Bocardo. Quintus mod cõſtat cularis affirmariua directe ↄcludẽdo. Et re⸗ nd nit
ex maioꝛe pticulari negatiua:⁊ mio ducit ad darij ꝑ ↄuerſionẽ ſimplicẽ minoꝛis n gſnuten ngſe
re vniuerſali affirmatiua :pticularẽ de datiñ ꝙ ſic pʒ Hã ad iſtas pᷣmiſſas de dati Ringno lugar

Cirabunetettun

MWüeſt zno iſteteth ſe N

4

umie ſplestentefigneingen SAe

un:: mioe iaffrnotius i
ogrialanigaffirmatinndifecte
ucinn 4 dari lo uerfone;
risde diſumis 1 triſpoffti⸗⸗
onerſionẽ implice oeluſidts
d iſtns dus hmnifſs de diſt⸗
ial 10is boe iſbilis eatifte
dari dis böeſtfifbiis: gtot
overfone inlp iccznnori⸗
dtrütponeniſinbepenit⸗
2 V
De dilamis pmmincre ded
oris de dianmis e Nel.
eAebeat iobo
naiorelabilec 1
vcidi ilef bogeoin

i dei,a ſnſeglnl

uodda fifbileeſ

a
e⸗

Diffinitõ
de bocar⸗
go.

Rla vlis
ꝓ modis
tertie fi.

Diffo de
ſeriſon.

De Ptãtibus ſyllogiſmoꝝ./

nõ.ſ.oĩs bõ c aĩal.a⁊ qͥdã hõ ẽ riſibilis:ſequũ
tur iſte due pᷣmiſſe de darij.oĩs bõ ẽ aĩal et
qddã riſibile ẽ bõ ꝑ ↄuerſionẽ ſimplicẽ mĩo
ris ð datiſi: ⁊ vltra ſeqͥ.oĩs hõ ẽ aial.⁊ qðᷣdã
riſibile eſt hõ:òᷣ qdã riſibile eſt aial.ꝑ ↄnaʒ
de darij: ergo ð pꝛio ad vltimũ bñ ſcqͥtur.oĩs
bõ eſt aiĩal.⁊ quidã hõ ẽ riſibilis:ergo qdᷣdaʒ
riſibile eſt aĩal ꝑ regulã cõem. Quicquid ſeqͥ
tur ad ↄñs bone conſequẽtie ac.

¶ Motãdũ ẽ tertio:ꝙ bocardo ẽ ſyl
logiſmꝰ ftie figure ĩ q er maioꝛe ꝑticlłlari ne
gatiua:⁊ mĩoꝛevli affir̃atiua ĩfert ↄcło ꝑticu
larꝭ negatiua directe ↄcludẽdo. Et nõ redu⸗
cit᷑ iſte ſylłls ꝑ ↄuernonẽ ad aliũ ꝑꝑ eãdẽ cãʒ
q̃ eſt dicta de baroco:ſʒreducit᷑ ad barbara ꝑ
ipoſſibile.ſumẽdo oppm̃ õdictoꝛiũ ↄcłonis
de bocardo ꝓ maioꝛe de barbara.⁊ minoꝛeʒ
de bocardo ꝓ mioꝛe de barbara:ĩferẽdo op⸗
poſitũ õdictoꝛiũ maioꝛis de bocardo.Nã ſi a
liqͥs dicat ꝙ iſta ↄña nõ vʒ.bõ non ẽ lapis:et
oĩs hõ eſt aial:ergo qðᷣda aĩal nõ eſt lapis h̊
ẽ ideo:qꝛ añs pᷣt eẽveꝝ ⁊ ↄñs falſuʒ ⁊ ſi ↄñs ẽ
falſuʒ:ſuũ oppm̃ õdictoꝛiũ ẽ veꝝ:ſcʒ oẽ aĩal ẽ
lapis.⁊ tũc ar̃ ex iſta ꝓpõ ne.ſ.omẽ aĩal eſt la
pis ⁊ minoꝛe de bocardo in barbara oẽ aial
eſt lapis:⁊ oĩs bõ ẽ aĩal:qͥ oĩs bõ ẽ lapis:pꝛe
miſſe ſunt ᷣe ⁊ cõceſſe apð illũ qͥ negat ↄnaʒ
de bocardo:g ↄclo dʒ eẽ xa: qꝛ in bona ↄña
ex o nõ ſeqͥtur niſi veꝝ:⁊ etiã ſua ↄdictoꝛia
ſ.quidã hõ non ẽ lapis.q eſt maioꝛ de bocar⸗
do:eſt etiã conceſſa ab illo qͥ negat ↄnam.in
bocardo:⁊ ſic due dictoꝛie erũt ſimul vere
apð illũ qui negant ↄnñam de bocardo:et hᷣ ẽ
iĩpoſſibile:ergo illud ẽ etiã ĩpoſſibile ex quo
ſeqtur.ſ.ꝙ ↄna de bocardo nõ valet.⁊ ꝑↄñs
ſuũ oppm̃ ↄdictoꝛiuz eſt veꝝ.ſ.qꝙ oĩs ↄna de
bocardo eſt bona. Uñ mod tertie figure re⸗
ducitur ꝑ impoſſibile ad illũ modũ pꝛie figu

re:in quo oppoſita dictoꝛia cõcluſonis ſyjl
ioꝛ pᷣmiſſa cum
minoꝛe ſylłi tertie figure ⁊ oppoſita dicto⸗ V.
ria maiorꝭ ſylłi ftie figure põt eſſe ↄclo. Qð dᷣ⸗

logiſmi tertie figure pᷣt eẽ

aũt oppoñita ↄdictoꝛia ↄcluſiõis tertie figu⸗
re dʒ poni ꝓ maioꝛe:⁊ minoꝛ ꝓ minoꝛe.boc
eſt ideo:q; ilud qð ſubijcitur in concluſione
⁊ in oppoſita pᷣdicat᷑ in minoꝛe tertie figure
⁊ ideo ponendo oppoſituʒ concluſionis pꝛo
maioꝛe:et minoꝛeʒ ꝓ minoꝛe:babetur diſpo
ſito pꝛime figure.
¶ Notãdũ eſt q̃rto:ꝙ feriſon ẽ ſyl⸗
logiſmus tertie figure:in q ex maioꝛe vłi ne
gatiua:⁊ mĩoꝛe ꝑticulari affirmatiua:infert᷑

lxvij
cõcluſio ꝑticularꝭ negatiua directe ↄcluden
do Et reducit᷑ iſte mod ad ferio ꝑ cõuerſio⸗
nẽ fimplicẽ mioꝛis de ferio.nã ad iſtas duas

pᷣmiſſas de feriſon: nullꝰ bõ ẽ lapis:⁊ qdam

bõ eſt aĩal.ſequũtur iſte due pᷣmiſſe ð ferio.
ſ.nullꝰ hõ eſt lapis:⁊ quoddã aĩal eſt bõ ꝑ cõ
uerſionẽ ſimplicẽ minoꝛis de feriſon ⁊ vltra
ſequit᷑.nullꝰ hõẽ lapis:⁊ qddã aĩal eſt bõ: S
quoddã aial nõ ẽ lapis: x ↄnaʒz de ferio: de
pꝛimo ad vltimũ bñ ſequit᷑:nullꝰ hõ ẽ lapis:
⁊ quidà bomoẽ aial:ergo quoddã aĩal nonẽ
lapis: per regulam cõem.i.quicquid ſequit
ad conſequens c.
¶ Eoõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. Nõ
ſequit᷑:canis eſt ſid celeſte.⁊ ois canis ẽ ani
mal latrabile: ꝗ aĩal latrabile ẽ ſidꝰ celeſte..
tñ af̃ in diſamis:ergo diſamis nõ eſt ↄña foꝛ
malis. Scðdo ſt af. nõ ſequitur.oẽs boĩes a⸗
lij a ſoꝛte ſunt in ſcholis.ſed hoĩes alij a ſoꝛ⸗
te ſunt ſoꝛtes ⁊ plato:ergo ſoꝛtes ⁊ plato ſũt
in ſcbolis:cũ pᷣmiſſe poſſunt eẽ vere ⁊ cõclu
ſio falſa in caſu poſſibili:vt caſu poſito ꝙ qli⸗
bet hõ pᷣter ſoꝛteʒ ſit in ſcholis:⁊ tñ ibiar in
datiſi. ergo datin nõ eſt ↄna foꝛmalis.¶ Ter
tio ſic af. nõ ſequit.aſinꝰ boĩs non currit: cu⸗
iuſſibet boĩs aſinꝰ currit:ꝗ currẽs non ẽ cur
rens:⁊ tñar᷑ in bocardo: ergo ↄna de bocar⸗
do non eſt foꝛmans.
¶ Ad pꝛimũ ðꝛ: negãdo minoꝛẽ qꝛ
ibi nõ obſeruat᷑ conditio gñalis. qꝛ ille teri
canis nõ tenetur vniuoce in maioꝛe ⁊ mino⸗
re.¶ Ad ſcðᷣm ðꝛ negãdo maioꝛẽ.Et ad ꝓba

Agd rões
in oppm̃.

tionẽ ðꝛ: ꝙ caſu illo poñto adbuc minoꝛ eſt

falſa:qꝛ ſenſus eiꝰ eſt ꝙ omẽs illi boĩcs alija
ſeyte ſunt in ſcholis.mõ boc eſt falſum. Zid
tertiũ dðꝛ negãdo minoꝛẽ:qꝛ ibi nõ obſeruat᷑
qnta conditio generalis:qꝛ totum mediũ in
neutra pꝛemiſſarum diſtribuitur.
Deqtur de ptatibus ſyllogiſmoꝝ

Nyllogiſmoꝝ ↄcludẽti⸗
um particularẽ nega⸗
tiuã idirecte: talis da
tur rła:¶ Nullꝰ ſyllo⸗
giſmꝰ? cõciudẽs ꝑticu
larẽ negatiuã indirecte: poteſt eam
concludere directe:⁊ cõciudẽs eam
drecte:ñ põt eã cõcludere ĩdirecte.
¶ Item pꝛima figura cõcludit oĩa
genera pꝛopoſitionũ.ſ.vniuerſalem
particularẽ:affirmatiuã: et negati⸗

Notablia

pᷣdictꝭ ſer
uientia.

Regula.

Aliudno
tabile.

Berſus
modoꝛuz
oim figu
rarum.
Explana⸗
tio veriu
um.

aliud no
tabile

—,—

Tractatus Quartus. - .

uã.Ocðda figa ↄcludit pticularẽ ne⸗ piũt a c.debent reduci ad celarẽt: q

gatiuã ⁊ vłem negatiuã.Tertia con
cludit ꝑticularẽ affirmatiuã ⁊ nega
tiuã. ¶ Uerſus. Barbara:celarent:
darij:ferio:baralipton.Celãtes:da⸗
bitis:fapeſmo:friſeſomoꝝ. Ceſare:
came ſtres:feſtino:baroco:darapti:
Felaptõ:diſamis:datiſi:bocardo:fe
riſon. ¶ In hbis q̃ttuoꝛ vᷣſibꝰ pᷣdict⸗
ſunt decẽ ⁊ nouè dictões: decẽnouẽ
modis deſeruiẽtes.ita ꝙ ꝑ pᷣmã di⸗
ctionẽ ĩtelligit᷑ ᷣmꝰ mooꝰ pꝛĩe figu⸗
re:⁊ ꝑ ſecundã icðs modꝰ ⁊c. Unde
pmi duo vᷣſus deſeruiũt oĩbꝰmõis
Bime figure.Tertiꝰ vᷣoverſus pᷣter
vltimã e dictionẽdeſeruit mõls ſe
cũde figure.ita ꝙ pꝛĩa dictio deſer⸗
uit pꝛio mõ ⁊ ſcða ſcðo mõ. ⁊ ſic de
alijs. Ultĩa vᷣo dictio tertij vᷣſus cũ
alijs dictõibꝰ qrti vᷣſus deſeruit mo
dis tertie figure.¶ Sciendũ ẽ ꝙ 12
bas vocales.ſ.a.e.l.⁊ oĩtelligũt᷑ qt
tuoꝛ gna ꝓpõnum:ita ꝙ- ꝑ hãc voca

lem a, intelligitur vłis affirmatiua:

Declara⸗
tio exẽpl

alind no
tabile

⁊ per e.vniuerſalis negatiua:⁊ ꝑi.
Pticular affirmatiua:⁊ per o.ꝑticu
laris negatiua. Et in qualibʒ dictio
ne ſunt tres ſyllabe: ⁊ aliud reſiduũ
eſt ſuperftuũ niſi m. vt poſtea pate⸗
bit. Per pꝛimã illarũ ſyllabarũ ĩtel⸗
ligitur maioꝛ ꝓpõ ⁊ per ſecundã mi
noꝛ:⁊ per tertiã cõcluſio.Clerbi gra
tia.pꝛima dictio.ſcʒ barbara habet
tres ſyllabas:in quarũ qualibet po
nitur a.⁊ ꝑ a.ter poſitũ ſignificatur:
ꝙ pꝛimus modus pꝛime figure con
ſtat ex duabus ꝓpõnibus vłibus af
firmatiuis:vniuerſaleʒ affirmatiuã
conciudẽtibus.et ita intelligitur de
alijs dictionibus ſᷣm vocales ibi po
ſitas. ¶ Etiam ſciendũ eſt ꝙ quat⸗
tuo: dictiones pꝛimi verſus.incipi
unt ab hbis conſonãtibus:bc O⁊ f.⁊.
oẽs alie dictiones ſequentes ꝑ hoc
intelligitur:ꝙ alij modi incipientes

a b.debẽt reduci ad barbara:q inci⸗

ad.ad darij:qui vero ab f. ad ferio.
¶ Iteʒ vbicũq; ponitur ſ.ſignifica
tur ꝙ pꝛopoſitio intellecta per vo⸗
calem ĩmediate pꝛecedentem: debet
conuerti ſimpliciter: vbi ponitur p.
pꝛopoſitio intellecta per vocaleʒ ĩ⸗
mediate pꝛecedentem:debet conuer
ti per accidens. Et vbicunq; poni⸗
tur m.ſignificatur ꝙ debet fieri trã⸗
ſpoſitio in pꝛemiſſis.Eſt autem trã
ſpoſitio in pꝛemiſſis facere de maio
re minoꝛe:et econuerſo. Et vbicun⸗
q; ponitur c.ſignificaturq modus
intellectus per iſtã dictioneʒ in qua
ponitur:debet reduci per impoſſibi
le. Inde verſus. Simpiciter verti
vult.ſ.p.vero per accidẽs. vult
tranſponi c.per ĩpoſſibile duci. Ser

Verſus.

uat maioꝛẽ:variatq; ſecunda mino⸗

rem.Tertia maioꝛem variat: ſeruat
qᷓ; minoꝛem. ¶ Sed quia ariſto.in
pꝛioꝛibus oſtendit coniugationes:

in quibus non ſequitur concluſio ex
pꝛemiſſis eſſe inutiles: ꝑ inuẽtionẽ
terminoꝛũ in quibus nõ tenet bmõi

coniugatio.ideo vtilis eſt inuentio
talium ternnnoꝛũ.¶ Ubicunq; igit
fiat inutilis ↄiugatio:ↄtra regulas
ſyllogiſmoꝝ pꝛiꝰ aſſignatas. ¶ Ac
cipiendi ſunt duo termini diuerſi. ſ.
due ſpẽs cũ ſuo gñe:vt hõ.aſinus a

nimal.Ael accipiẽdi ſunt duo termi
ni:quoꝝ alter de altero pꝛedicat᷑:ſi⸗

ue conuertibibter:ſiue non: cũ extra

neo vtriuſq;.vt hõ riſibile lapis:vel

De ↄinga

tionib? in
tilibus.

Rla gũal

hõ aĩmal lapis.Uel accipiendi ſunt

duo teri:quoꝝ alter de altero pᷣdica
tur:ſiue conuertibiliter:ſiue nõ:cũ ſu

perioꝛe ad vtrũq;.vt hõ:riſibile:ſub

ſtãtia.vel bomo aĩal ſubſtãtia. Per
hbanc. em̃ regulã diſiunctiuaʒ cuicun
qʒ generi applicetur:ſiue ſubſtãtie:

ſiue quãtitati:ſiue alicui alioꝝ ſema

inuemũtur termini ꝑ quos inutiis
cõiugatio demõſtrabitur nõ tenere

(Circabunet

afe (Moräczeſtpeim

debet ſe ellgt. Nullus /
Pyrtialareegarini dnrer
clugere nalrece tecona⸗
Porticulans negarnwe:nf
lerfoneaoarguata no⸗
frbutä (Dinergn
lyis negatineg nd nos
ſlogiſmnus direce inetr
Gltſons particulre nee
boſllgſfüipnendſe
frennne coclußio
llonodo apjeng
ſloglinusb Nann

enſis faere de ngio
teonuerſo. Erybiamn⸗
ſignficatur
ſucgturq modus
Neriſädictonezingt
duntulne inpollbt
Eus. Oinplcter peſti Uit⸗
roper gaces. yut
dperipoſble duc Ger
paniatgg ſecunda mino⸗
Ummorem panat ſeruat
1. (Sead qui unſtoiin
oſtenatt coniugationes:
vn ſequitur coneluſoer
ſe munles: g imuelion.
nquubus no tenet hnol
ideo vtlls eſt imuentio
zi. (Gbicunq;ott.
noen G det⸗
Nugatlg Ne e ns⸗
p Aſſignatas C? . liſte
1 duotennini diuefſiſ tai
achte NthAinns
ſuo ge.
Aalteropetlll ,⸗
boreritenn ſenn
r nthoiibll lupis ,e

ulä dikuhe inc,
ppliceln. lortent

9 ue

De pꝛedictoꝝ declaratiuis Folio

⁊ tales terminos appellat Ariſtote
les in pꝛioꝛibꝰ terminos in qbꝰ ſic ⁊

quibꝰ nõ ¶ Et nota qꝙ inuenire ter⸗

minos in qoꝰ non:eſt acceptis tribꝰ

terminis facere ↄiugationeʒ in qua

õmiſſe ſunt vere ⁊ ↄcluſio falſa:ma⸗

Intel. re
gue

inutiles dat Ariſtoteles vnam regulam ge⸗

nẽte eadẽ qualitate ⁊ quãtitate pꝛo
poſitionũ.ANerbigra:hic eſt inutilis
ↄiugatio.nullus bõ eſt aſinꝰ: nullus
lapis eſt bomo:ergo nullus lapisẽ
aſinus. Et iſti duo termini in qbꝰ ſic
Cõtra banc inutilem ↄiugationẽ ac
cipiuntur termini in quihus nõ ꝑ ſe
cũdũ membꝛũ regule diſiunctiue da
te hõ:riſibile lapis ⁊ arguat᷑ ſic nullꝰ
lapis eſt homo.nullum riſibile:eſt la
pis ergo nullũ riſibile eſt homo ecce

ꝛemiſſe ſunt vere⁊ concluſio eſt fal

lx viij
nes pꝛius dictas:⁊ eſt talis.In quacunq; cõ
binatione ſunt reperibiles termini in quibꝰ
omni:⁊ termini in quibus nulli:talis combi⸗
natio non valet:ſed combinatio qua arguit᷑
ex puris particularibus affirmatiuis vel ne⸗
atiuis eſt combinatio:in qua ſunt reperibi⸗
es termini in quibus omni:a in quibus nul
li:ergo talis combinatio nõ valet. Iſta ratio
valet pꝛo omnibus combinationibus inutili
bus.Maioꝛ iſtius rationis patebit in ſequẽ
tibus.Minoꝛ patet:quia arguendo ex purꝭ
particularibus termini in quibus omni ſunt

iſti termini bomo:animal:⁊ riſibile. Et ter⸗

mini in quibus nulli ſunt iſti termini bomo:
animai:⁊ aſinus.Similiter arguendo ex pu
ris negatiuis termini in quibus omni ſunt:
bomo:aſinus: riſibile:ſumendo lyaſnus ꝓ
medio:⁊ termini in quibus nulli ſun homo:
aſinus: equus.

¶ Secũdo notãdũ eſt:q; termini in

KRla pbi.

Qui ter⸗

ſa ſeruata eadẽ qualitate ⁊ quãtita⸗ db oĩ ſunt tres termini:ex quibus fiunt due mini in qͥ

te pꝛopoſitionũ in vtraq; ↄiugatiõe
⁊ vtrobiq; manente eadem figura

¶ Circa bhunc textum.

¶ Notãduʒ eſt pꝛimo ꝙ iſte tettus
debet fic ĩtelligi. Nullus ſyllogiſmꝰ ↄcludẽs
particularẽ negatiuã directe.poteſt eam cõ
cludere indirecte ⁊ ecõtra per cõnerſionem
particularis negatiue:niſi caueat᷑ in tali con
nerſione ꝙ nõ arguat᷑ a nõ diſtributo ad di⸗
ſtributũ. ¶ Dr notater ꝑ ↄuerſioneʒ particu⸗
laris negatiue:qꝛ alio modo poteſt bene idẽ
ſyllogiſmus directe ⁊ indirecte cõcludere cõ
cluſonẽ particularẽ negatiuam:⁊ hoc capiẽ
do ſyllogiſmũ ꝓ pꝛemiſſis tantũ:qꝛ ſi capere
tur ꝓ pꝛemiſſis ⁊ cõclunone:tunc nõ poſſet
fieri:qꝛ illo modo capiendo ſyllogiſmuũ:null⸗
ſyllogiſmus bʒ plures coꝗncluſiones. Dicit᷑
notater niſi caueatur ac.qͥꝛ ſi caueretur:tunc
ille ſyllogiſmꝰ qui ↄcludit particularem ne⸗
gatiuã directe poteſt eam concludere indire
cte:⁊ ecõtra.⁊ boc fit qñ particularis negati
ua conuertitur in vnam ꝑticularem negati⸗
nam de modo loquendi in conſueto. Reli⸗
qua in textu ſubdita:ſparſim ſuis locis immi
xta:pꝛo exigentia locoꝝ applicando ſatis de
clarata ſunt:vſq; ad bunc locuʒ. Sed qꝛ Ari
ſtoteles ⁊c. Abi ſciunt q circa cõbinationes

neralem ad impꝛobandum eas pꝛopter ratio

ꝓpoſitiones vere pᷣm dictam cõbinationem
cũ quibus pꝛopoſitionib'ſtat in veritate vna
vniuerſalis affirmatiua:cõpoſita er extremi
tatibus Alarum ꝓpoſitionum:vt iſti tres ter
mini:homo:aĩal:⁊ riſibile:ſunt termini in qͥ
bus omni arguendo ex puris particularibus
cum ex eis ſieri poſſunt due ꝓpoſitiões par⸗
ticulares vere:ſcilicet homo eſt animal: ⁊ riſi
bile eſt homo:cũ quibus ꝓpoſitionibus ſtat
iſta vniuerſalis affirmatina in veritate ſcilʒ
omne riſibile eſt animal:que eſt cõpoſita ex
extremitatibus illaꝝ ꝓpoſitionuʒ. Sed ter⸗
mini in quibus nulli ſunt tres termini:ex qͥ⸗
dus ↄſtituuntur due pꝛemiſſe vere ſᷣm dictã
cõbinationem:cũ quibus pꝛemiſſis ſtat vna
vniuerſalis negatiua in veritate:que eſt cõ⸗
poſita ex extremitatibus illarum pꝛemiſſaꝝ
vt iſti tres termiui homo animal ⁊ aſinꝰ ſunt
termini in quibus nulli:arguendo ex puris
particularibus affirmatiuis:cum ex eis con⸗
ſtituãtur due pꝛemiſſe particulares affirma⸗
tiue vere:ſcilicet omne animal eſt bomo.⁊a⸗
ſinus eſt alal:cũ quibꝰ pꝛemiſſis ſtat iſta vni⸗
uerſalis negatiua in veritate:ſcʒ nullus aſi⸗
nus eſt bomo:que eſt compoſita ex extremi⸗
tatibus illarum pꝛemiſſarum.

7

¶ Notãdũ eſt tertio:q; maioꝛ dicte

rationis ꝓbat᷑ ſic:q; ſi nõ eſt vera:tuc ſua op⸗
poſita ↄtradictoꝛia eſt vera ſcilicet in aliqua
cõbinatiõe ſunt reꝑibiles teri:in ie oĩ 1iqᷣ

bus oĩ

Qui ter⸗
mini in 4
bus nulli

Pꝛobatõ
maioꝛis
pꝛedicte
rationis

gſialis

Tractatus Quartus. ”Ml ire
bus nulli ⁊ tamen im illã cõbinationẽ eſt bo pere duos terminos de ſe inuicem verifica⸗ 63 ube

na cõſequẽtia ⁊ foꝛmalis vtputa arguẽdo lex
puris ꝑticularibꝰ ſunt dãdi termini in quibꝰ

biles ſicut ſpẽs ⁊ ꝓpꝛiũ illiꝰ ſpẽi ⁊ vnũ alium

terminũ cõemad illos terminos: ſicut genꝰ Tertia re

oĩa ĩ qbus nulli:⁊ tñ ẽ ↄna foꝛmalis ⁊ tũc ta⸗ illiꝰ ſpẽi.Et iſta regula valet ad dandũ inſtã⸗ Uumlaſf roricun
lis conſequentia tenet in oĩbus terminis cõ tiã ↄtra modũ arguẽdi in quo altera pᷣmiſſa⸗ ſoſonenmn leumemſan
ſimili foꝛma arguendi retenta. Et tũc que⸗ rum exiſtente ꝑticulari infertur ↄcluſio vni rizroman⸗ t agiict⸗
ritur vlterius:an in tali cõbinatione ſequat᷑ uerſalis.vt bõ aĩal:riſibile.ſumendo illũ ter ſirit ennen gemurten
ex pᷣmiſſis ↄcluſio affirmatiua denegerſna minũ aĩal ꝓ minoꝛe extremitate. J inigi menen
di irmatina:er eſequit . 5vsone NN.;
Tics zurier ire tcegtl eſt böõ ¶ Contra dicta pꝛumo ſic arguitur wſi mit nwn
⁊ aſinꝰ eſt aĩal.ergo aſinus eſt bomo. pᷣmiſſe cameſtres cõcludit ꝑticularẽ negatiuã dire⸗ ſee fmern
ſunt vere:ergo ⁊ concluſio: ⁊ cũ illis eiſdẽ pᷣ⸗ cte ⁊ indirecte:ergo male dictũ eſt ꝙ nullus nir irli luin
miſſis ſtat vlis negatiua in veritate.ſ.null⸗ ſyllogiſinus cõcludẽs ꝛc.¶ Secũdo ſic argui Enn ſcͤog 4
aſins eſt bõ. due cõtradictoꝛie erunt ſimul tur ſyllogiſm/ acludẽs ſingularẽ negatiuaʒ xtols Crruchk Cocr⸗
vere apud ilſũ qͥ negat maioꝛẽ dicte rõis qd directe põt eã ↄcludere indirecte.ergo ſyllo (auc tnneizmii un
eſt falſum. a illð ex qͥ ſeqtur.ſꝙ aliqᷓ cõbi⸗ giſmus cõcludẽs particularẽ negatiuã dire⸗ h onvli iriſs⸗
natio fiue modus arguẽdi in oſunt reperibi cte põt eò cõcludere indirecte. tenet ↄfia: q; tennte lilees iin
les termini in qbꝰ oĩ ⁊ ĩ qbꝰ nulli ſit bona cõ idẽ eſt iudiciũ de particularibꝰ ⁊ ſingularibꝰ Needg nefrosfttind: d

ſequentia:ergo maioꝛ dicte rõnis eſtvera.qꝛ
eiꝰ cõtradictoꝛia oppoſita eſt falſa. Si vero

qᷓ;tũ ad conuerſionẽ. ¶ Tertio ſic arguitur. ſi
illa ratio cõmunis pꝛiꝰ dicta eſſetvera:ſeque
retur ꝙ in barhara eſſet cõbinatio inutilis:

icatur ꝙ in tali mõ arguẽdi.ſ.ex puris ꝑti⸗ r E e rils:
calari Tair untinio worur ogelutis no⸗ qꝛ in barbara ſunt dadi termini in quibus oĩ nan niihefinel
gatiua tũc bene ſequitur in terminis in qbꝰ vt notũ eſt: ⁊termini in quib nulli: cum ſint lueklr umdoue ie
oĩ:ſic arguendo bõ eſt aĩal ⁊ riñbile eſt bõ:ꝙ dandi tres termini ex quibus conſtituuntur fuuſi in laſodecch
due pꝛemiſſe in barbara cum quibus ſtatvna ſocboene. Gi Nlnſo decck

riſibile nõ eſt aĩal:pᷣmiſſe ſunt vere. ⁊ con⸗
cluſio:⁊ cũ illis eiſdẽ terminis ſtat vłis affir⸗
matiua in veritate.ſ.oẽ riſibile eſt aĩal:qͥ eſt
oppoſita contradictoꝛia iſtius particularis
negatiue:quoddam riſibile nõ eſt animal:et
ſic iterum due cõtradictoꝛie erunt ſimul vxe
apud illũ qͥ negat maioꝛem dicte rationis.

¶ otãdum eſt qrto ꝙ tres regule

vniuerſalis negatiua in veritate.

¶ Ad pꝛimũ dicitur negãdo conſe⸗
quẽtiã q; textus intelligit᷑ꝙ boc fiat per c õ
uerſionẽ particularis negatiue. ¶ Ad ſcᷣm
dicitur negãdo ↄſequentiã ⁊ ad pꝛobationẽ
dicitur ꝙ licet de particularibus ⁊ ſingulari
bus affirmatiuis ſit idẽ iudiciũ quãtũ ad con
uerſiouẽ:nõ tamẽ de negatiuis.¶ Ad terriũ

Ag ratio
nes in op
poſitum

e

nur oeliſonide einfe 4con
foscdcltfionide ceſares tcocl
ſoet ouenis cöclufoms den
lufode aveto tnemrn
Neaameſreu, rdemen
Ntods ipeſnortinmeeffienen

nd (Cenomtitüeſih

. . 3 7 eefigredirecte zantze
Pꝛ ima ſolent poni ad dãdũ inſtãtia cõtra aliquã cõ lerni . gar te Slle dete Nnces
P: in bingelone inutilẽ. Pꝛima eſt ꝙ mos debemd dicitur negãdo ↄſequentiã. ⁊ad ꝓbationem eſmmatdieſernocininen
accipere plures ſpẽs dinerſas cũ eoꝝgenere dicitur negando q in barbara ſumt dãdi ter⸗ rniteſwſirtnenir
2 ſumẽdo ill terminũ qͥeſt genus p medio: mini in quibus nulli qꝛ nunquã poſſunt dari ofikron iueffiſet⸗ redr

tunc valet iſta regula ad dandũ inſtãtiam cõ

due pᷣmiſſe vere in barbara cũ quibꝰ ſtet vna

. . 2 . isr
tra modũ arguẽdi ex puris pticularibus af⸗ vniuerſalis negatiua vera cõpoſita ex extre⸗ nuſgmmeſen n⸗
firmarinlsar ſtnnliter cotranoai arguendi itatibus illarum pꝛemiſſarum. inmnatnimen
ex puris affirmatiuis in ſecũda figura. Sʒ ſi ¶ Additio Moꝛgij Bꝛurcelleſis. fſeſononmn. Ginlitenfe
capet᷑ vna ſpẽs ꝓ medio:tũc valet iſta regu 2 = umeſen erſiſicr de
la ad dandum inſtantiam contra modum ar- ¶ Pꝛo maioꝛi declaratiõe modoꝛũ llnnnnfineſn celye.
Aguẽd in pᷣma figura: ſimiliter in tertia mi- pᷣdictoꝝ triũ figurarũ notãdũ eſt pᷣmo q licʒ W 7oench
Secũda noꝛe exiſtẽte negatiua. ¶ Secũda regula eſt pm p.b. nõ fint niſ nonẽ modi pꝛime figure: lni eldrn
ꝙ nos debem acciꝑe duos terminos quoꝝ capiendo modũ ꝓ pᷣmiſſis ⁊ ↄcluſione ſimul nofineo:tnn orlen
vnꝰ vere pᷣdicatur de alio:ſiue hoc ſit.ꝰↄuerti ⁊ietiã cõmunes expoſitoꝛes ſui ita dicunt tñ W nb ſecheeg
biliter: ſue uõ.vcũ boc debemꝰ acciperevnũ ſm rei veritatẽ ſunt plures. Unde ſex modi . dt ſne hn dr Wno
aliũ terminũ ad vtrñq; iſtoꝝ diſꝑatũ.Et iſtaspꝛime figure directe cõcludentes vt barba⸗ vide xij. Pſ⸗ nſn
regula vʒ ad dãdũ inſtãtiã ↄtra modũ argu⸗ ra barbari.celarẽt. celaro.darij.⁊ ferio.⁊ ſex mõs pꝛie imhex ano ii
endi ex puris negatiuis ſi ſumat᷑ termin? diſ indirecte cõcludẽtes.ſ.baralipton. celantes figure ln tlſir ie leſtofl
paratus ꝓ medio.Exẽplũ:vt bomo:aſinꝰ a ri celantos dabitis.fapeſmo:⁊ friſeſomoꝝ.ñ niuts en ;
ſibile.¶ Tertia regula eſt ꝙ nos debemꝰ acci barbara:⁊ barbari differũt penes cõcluſonẽ udni NR Ni
i offne
ſlegin

n däcterniniinuſbwwoi
mmim inqud'nlli un ſint
mm er nidusconſtituntur
bardarzumanidus ſigtyn
riua in vertae,

1diatur negidoconſe⸗ Nu
imtelligikg bor ſirpertd i
uns negariue, (Aa ſön wiri
Nnenniitaiobatione l
particulardust fingulni
ſt cciudicii niti d con
denegniuis. (Agtenii
ſequentii,194 pontionen
in bardar in didlte/
nulln a: nunqu doſuta
inbarbaraignid ſtetnn
xin cna copoſi etellſe⸗/

De pꝛeditoꝝ declaratiuis

q; ↄcluſio de barbari ſu alternat᷑ ↄcluſioni
de barbara. Silr ocluſio de celaro ſubalter⸗
nat᷑ ↄcluſioni de celarẽt.⁊ ↄcluſio de celtos
ↄcluſioni de celantes.Ex quo pʒ q ſiue capi
atur modus ꝓ pꝛemiſſis tm̃ ſiue ꝓ pᷣmiſſis ⁊
oↄcluſione ſimul p.b. nõ bñ enumerat modos
qꝛ ſi pᷣmo mõ nõ enumeraſſet niſ ſex:ſi ſcðo
mõ nõ bñ enumerauit.qꝛ ſi ſic:ſunt duodeciʒ
niſi dicat᷑ tm̃ enumerauit terminos inferẽ
tes ſuã ↄcluſionẽ immediate directe vel in⸗
directe barbari aũt ⁊ celaro nõ inferũt ime⸗
diate ſuã ↄcluſionẽ directe.ſimiliter celãtos
nõ infert ĩmediate ſuã ↄcluſonẽ directe.

N mo ¶ MNotandũ eſt ſcðo ꝙ in ſecunda fi
figure. Bura ſcðm rei veritatẽ ſunt duodecim modi

capiendo modũ ꝓ pᷣmiſſis ⁊ ↄcluſione ſimul
ſ.ſex directe ↄcludẽtes.vt ceſare ceſaros ca⸗
meſtres eameſtros feſtino ⁊ baroco. Et ſunt
alij ſer ĩdireçte ↄcludẽtes.ſ.ceſares ceſaros:
cameſtre cameſtro. ſiue fapeſt mo. frimeſo. 2
bocardo.Et capiẽdo modũ ꝓpᷣmiſſis tm̃:nõ
ſunt niſi ſex modi ſcðᷣe figure.ſ.ceſare.came⸗
ſtres feſtino. ⁊ haroco ſiue fapeſmo ⁊ frime⸗
ſo.⁊ bocurds. Uñ ↄcluſio de ceſaro ſubalter⸗
natur ↄcluſioni de ceſare.⁊ concluſio de ceſa
ros cõcluſioni de ceſares ⁊ cõcluſio de came
ſtro eſt ↄuertẽs cõcluſonis de cameſtres et
ↄcluſio de cameſtro ſubalternatur oↄclnſioni
de cameſtres. Unde cameſtro ſolet cõitervo
de modis cari fapeſmo: ⁊ frimeſo friieſomoꝝ.

nie fᷣ ¶ Lertio notãdũ eſt pᷣter modos
gure· tertie figure directe cõcluetes a p. b. poſi⸗
tos ſunt adbuc ſex modi indirecte ↄcludẽtes
ſ.darapti fapeſmo ſiue fapemõ.diſami.dapti
ſis.friſeron fiue friſelomoꝝ⸗ barocon. ¶ Si
tiũ caperetur modus pꝓ pᷣmiſſisim̃:tũc in pꝛi

me figure. ergo male dictum
deci.¶ Scðo ſic af.mĩoꝛe exñte negatiua ni
bil ſequitur in tertia figura. ꝙ̈ male ponitur

lxix.
oẽs ſyllogiſmi trium figuraꝝ dñr eſſe pꝛofe
ti.Ec per oppſitum ille ſ yllogiſmꝰ dicitur eẽ
imperfectus:cui deficit aliquid de eis que re
quirunturad boc ꝙ aliquid ſyllogiſmus. Et
boc modo ðꝛ q; entbimema eſt ſyllogiſmꝰ ĩp
fectus.qꝛ entbimemati deficit vna pᷣmiſſarũ
qq ſi apponeret᷑ is ſyllogiſmus eſſet perfetus
¶Aliomodo dicitur ſyltus perfectꝰ:quia ha⸗
bet oĩa requiſita ad hoc ꝙ aliquid fit

Folio

de nullo. Et hoc modo ſoli ſylłi pꝛĩe figure di
recte ↄcludẽtes ſunt perfecti.Et ꝑ oppoſitũ
aliquis ſyllogiſmus dicitur imperfectus qui
licet bʒ oĩa requiſita ad ſyllʒ nõ tamen regu
latur ꝑ dici de omni vel dici de nullo. Et boc
modoomnes ſyllogiſmi pꝛime figure ĩdire⸗
cte ↄcludẽtes:⁊ Rtiã ſcðᷣe ⁊tertie figuraꝝ ſũt
imperfecti.¶ IUnde ſyllogiſmoꝝ imꝑfectoꝝ
quidã perficiũtur conuerſñiue ſiue per reduc
tionẽ per impoſſibile alij reducũt᷑ oſtẽſue ſi
ue ꝑ conuerſionẽ Quid aũt ſit ſyllogiſmuz .
fici conuerſiue per impoſſibile dictum eſt cir
ca baroco ⁊ bocardo. Sed ſyllogiſmũ ꝑfici
oſtẽſiue: eſt oſtẽdere eius concluñonẽ euidẽ
ter ſequi et pꝛemiſſis per ↄñam alterius mo
di euidẽtioꝛẽ. Et ſic ptʒ ꝙ reducere vnũ mo⸗
dum ad aliũ modũ euidẽtioꝛẽ non eſt facere
de ſyllogiſmo vnius modi ſyllin alteriꝰ:ſʒz eſt
aſleger oↄcluſioneʒ eius ſequi ex eius pmſ⸗
8
qũq; tranſpoſitione pꝛemiſſarũ:⁊ qũq; ſylko
expoſitoꝛio

¶ Contra dicta pᷣmo ſic arguitur
Pe viſpanns non ponit niſi nouem mõs pꝛi

ctum eſt q; ſunt duo⸗

ma figura non eſſent niſi ſex modi diſtineti barocon pꝛo mõ tertie figure.¶ Tertio ſicar

ſcilicet barbara. celarẽt: dari ferio:fapeſmo guitur barocon eſt modus ſec
⁊ friſeſomoꝛum.¶ Similite in ſecunda figu go non eſt modus tertie figure.

¶ Ad pꝛimũ dicitur negando cõſe⸗
quẽtiã qꝛ locus ab auctoꝛitate non tenet ne⸗
gatiue.¶ Ad ſcᷣm ðꝛ

ra tãtum eſſent ſer.ſcilicet ceſare.cameſtres
feſtino.baroco.frimeſo:a bocardo. Similit᷑
in tertia figura eſſent nouẽ.ſ.darapti.felap⸗
ton diſamis.daptiſi. bocardo. feriſon.ſapeſ

unde figure.er

ꝙ licet mĩoꝛe exñte ne

mo frimeſo ⁊ barocon.Et ſic capiẽdo moduʒ gatiua nibil ſequatur intertia figura directe

ꝓpᷣmiſſis tm̃ eſſent viginti vnꝰ modi diſtin concludendo.tñ bene aliqd ſeqͥtur indirecte

Quis ſyl. inon loquendo de quarta figura

Titnen⸗ ¶ Quarto notãdũ eſt:ꝙ ſillogiſino
łetus Tq qqã ſunt ꝑfecti qͥdã impfecti. Uñdi lici
ter & aliquis ſyllogiſmꝰ eſſe perfectꝰ. VUno
modo qꝛ nihil ñbi deeſt de eis que requirũt᷑

ad boc ꝙ aliquid dicat᷑ ſyllogiſinꝰ ⁊ boc mõ

47
16

ↄcludẽdo. Ad tertiũ ð: negãdo añs.⁊ ad ꝓ
batinẽ ðꝛ ꝙ licʒ baroco ⁊ barocõ conueniqᷣt
in qᷓtitate ⁊ qualitate pᷣmiſſaꝝ ⁊ ↄcłone dꝛũt
tñ in oꝛdinatione terminoꝛum.

Queſtio per magiſtrum Tbo⸗
mam Bꝛicot addita.

. ſyllogiſ
mus ⁊ cũ hoc regulariter per dici de omni vł

De pelee
tiõe ſylti
ↄuerſiua
oñſiua.

in qua oſtenſione qñq; vtimur conuerſiõ

Tractatus Quartus atuinl
Queſtio; ¶ Queritur vtrum modi triũ figu nãt imme liate ꝓ eadẽ re:Nʒ ſatꝭ eſt ſuppo Fſroen 1l hun naienen
rarum teneant in omnibus termis Et af̃ e nãt ꝓ ulis qͥ ſunt eade res. ¶ Et pdictꝭ pʒ ꝙ ſi ha zimin akt ptulbu⸗ 4
non: quia non ſequitur om̃e qð eſt eſſentia di ſub bac ꝓpõne:oĩs eſſentia diuina eſt pater nu hnu me ls e
uina eſt perſona ſʒz trinitas eſt eſſentia diuiĩa ſumeret᷑ termim.de quo poſſet verificari h̃ cyui. Gitnn oß Nuiß
ergo trinitas eſt perſona:qꝛ añs eſt veꝝ cõ cõplexũ ens alind efſentialiter diſtictũ a qlʒ Pe Putb 1e ufͦs waid
ſequẽs falſuz. igitur darij qͥeſt ẽ tertius mo⸗ alio ↄña eſſet bona:ſed ſicut ↄcluſio eſt falla. euneneld , ziadeca
dus pꝛime figure nõ tenet in termis dininis ita mioꝛ. Diſtributio vᷣo cõpleta ſiue extra Requiſi⸗ islſehochi aſtuti⸗
Scꝰðo ſic.non ſequitur in dabitis.oẽ quod ẽ terminũ ẽ:qũ terminꝰ diſtribuitur tã ꝓ ſuis ta ad di⸗/ Cunde ienn nnereket
pater eſt eſſentia diuina generans eſt pater ſignificatis mediatis ꝙᷓ ꝓ ſuis ſignificatꝭ im ſtrið. ex⸗ ſtmtkcde⸗ ridirin
ergo eſſentia diuiua ẽ generans:igit᷑ nõ oẽs mediatis ⁊ tũc ſub terĩo lʒ ſumere nõ ſolũ ſin tra termi nermockp e cent
modipꝛime ſigure tenent ĩ omnibus termi⸗/ gularia vaga:ſed etiã ſingularia determina⸗ num ſiue deben filſen⸗ nan
nis Lerrio ſic arguit᷑.nõ ſeqᷣtur ĩ diſamis pr̃ ta dũmodo tñ nõ fint collectiua:ſi terminus incöple. iſhdete ne rze
eſt g nerans.oẽ qð eſt pr eſt eſſentia diuina ſub quo ſubſumit᷑ non fuerit collectiuꝰdũmõ Z ſrilri ni lni ze
igitur eſſentia diuina eſt gũans. Similiter etia termini ſubſumpti non ſint alterius nu⸗ zatnnconentu
no iequitur ĩ bocardo:pr̃ nõ ẽ cõmunicabilis meri qᷓ terminꝰ diſtribut?. ¶ Uñ advitatem cerunoletin ſunen
omne qð eſt pf eſt eſſentia diuĩa: igitur eſſen iſtiꝰ oĩs eſſentia diuina eſt pater in qͥ ly eẽn⸗ i geis tgenenms (A *
tia diuina non eſt cõicabilis orgo non omẽs tia diuina diſtribuitur diſtributione incõple hui ſun sdAanis:dn 4
modi tertie figure tenent in omibus termĩis ta.ſiue in terĩo ſufficiũt vᷣitates iſtaꝝ:iſta eſ⸗ Win hſce itenneg nin
¶ Quartoarguitur:nõ ſeqt in diſamis.bic bi ſentia diuina eſt pater: ⁊ iſta eſſemta diuina no dehenegue
narius demonſtrando materiã ⁊ foꝛmã ſoꝛtꝭ eſt pater nſi plures eſſent:⁊ nulla eſſentia di⸗ heus R gulloninn dicficle videh

ſemꝑ erit.⁊ oẽ quod eſt bic binarius eſt ſoꝛ.

ergo ſoꝛtes ſemper erit. q; añs eſt veꝝ ⁊ ↄñs

