uo. 1 nq; ſüt trig göefal
Hoaiai tole ykinronn
aial eſtrönale Soeil
ctduq mnr i depet
aiügtore Pöt ,iele
saſccſfit uſtr
õä
i ke ſni telegi
ogterfline
oſtängelgengrent
riswrteklec ſlan
e ge ictoi

o ſitdo ein j
1hEcopulatoiter , n

intel. dif⸗
onis fal⸗
lacie diui
ſionis.
glia diffi⸗
nitio fal⸗
lacie diui
ſionis.

quid loc⸗ꝰ
maxia et
dfia ma. ĩ
falla diui
fionis,

De Fallacia Accentus. Folio
diuerſa deterĩabilia.vt h̊ quo vidiſti lacias diuiſonis fientes:
hbüc pcuſiũ 5 pcuſtꝰẽ:ſʒ oculo vidiſti falła diuiſionis diuidit diuiſione logicali.
bũc ꝑcuſſũ:g oculo ꝑcuſſus ẽ. Dicen ¶ Notãdũ eſt tertio:q; pᷣmus mod⸗

xcix.

qs iſte terminus

dũ ꝙ mioꝛ: ẽ duplex:qꝛ iſte abłs ocu falſe dĩſionis ẽ qñ fit ꝑalogiſmꝰ ex eo ꝙ ina

liqᷓ oꝛõne aliq ↄiunctio ↄiungit ĩter terios ĩ
ſenſuvo:vł int ꝓpões ĩ ſenſu nõ:vt ĩ iſta of̃o
ne.duo ⁊ tria ſũt qnq;:illa ↄiũctio ⁊: pᷣt ↄiun⸗
gere ĩter iſtos duos terĩos.ſ.duo ⁊ tria:ita q

lopᷣt deterĩare h ꝑticipiũ ꝑcuſſus:⁊
ſic ẽ dĩſa ⁊ falſa:⁊ ẽ ſenſus:tuvidiſti
bũcꝓcuſſũ oculo:⁊ ſic ſeqᷣtur ↄcluſo
vlpᷣt deteriare bũc vᷣbũ vidiſti.⁊ ſic
eſt opoſita ⁊ vera:⁊ tũc eſt ſenſus tu iecto:⁊ tũc ẽ ↄpoſita
vidiſti cũ oculo hunc ꝑcuſſum: ſʒ tũc ꝙ illa oro ſit
non ſequitur concluſio.

¶ Circa bunc textum. q ſüt pia ĩꝑia.in iſto ꝑalogiſmo maioꝛ mi⸗
¶ ’ Notãduʒ eſt pᷣmo:ꝙ iſte terminꝰ noꝛa⁊ ſiłᷣ ↄclo ſũt duplices: eo ꝙ illa iũctio
diuifo capitur duptt. Inos large p qcunq etipt aiügere iter terioe vbiq; t ſicafa bo
ofone diuiſa in q terĩ oꝛdinant̃᷑ ᷣm ſitũ minꝰ na: pᷣmiſſe ſũt vere ⁊ ẽt ↄclło vel põt ↄiũge⸗
debitũ: iue illa ſit va fiue falſa. ⁊ boc mõ nõ e vbiq; ĩter ꝓpões:a ſic pᷣmiſſe ſũt fle: ⁊ etiã
capit᷑ in ꝓpoſito.Alioꝰ capit᷑ ſtricte ꝓoꝛõne clo:⁊ bñ vʒ ↄna. el pᷣt in pᷣmiſſis ↄiũgere

va. Vel ĩter ꝓpõnes ita
vna bypotetica:⁊ ſic ẽ diuiſa fal

ſũt paria ⁊ ĩparia.ſʒ qͥnq; ſũt duo ⁊tria qn

pꝛĩa ſpẽés

falle di.
illa ꝓpõ ſit vna cathegoꝛica de copulato ſub⸗

ſa.Et ſic fit ꝑalogiimꝰ. q̃cunq; ſũt duo ⁊ tria

diuiſa falſa faciente fallaciã diuiſionis. Et h̊ Ner terios:⁊ in ↄclone ĩiter ꝓpões:⁊ ſic ãbe

mõ capit᷑ in ꝓpoſito. Et dʒ diffimtio ei ſic pᷣmiſſe ſũt vᷣe ⁊ ↄclo falſa: ⁊ ↄa nõ vʒ.qꝛ cõ⸗/
intelligi.Diuiſio faciẽs fallaciã diuiſonis ẽ mittit Alla difidi ic pe
ofo falia:cuiꝰ ꝑtes oꝛdinãtur adinuicẽ ſᷣm ſi giſmꝰ.oẽ aĩal ẽ rõnale: vel irrõnale: ſed non
tũ mindebitu:q fvnirẽtur ſiue oꝛdinarẽtur oẽ aĩal eſt irrationale. ergooẽ aĩal eſt rönale
adinincẽ ſᷣm ſitũ mag debituz orño eẽt vera. illa coniũ vel. in maioꝛe põt diungere in
Sʒ fallacia diuiſiõis ẽ argumẽtatio ſophiſti ter ꝓpõnes.⁊ ſic ↄña eſt bona.⁊ maioꝛ ẽ diui

ca qᷓ ꝓpter idẽtitatẽ materialẽ ofonis diuiſe ſa falia. Ael illa cõiunctio vel:põt ↄiungere

falla dĩſiõis. Silr ſic põt fieri ꝑalo⸗

Alið etẽ
plum.

falſe cũ ↄpoſita xa vr̃ ꝓhare aliquã ꝓpõnem inter terĩos:⁊ ſic maioꝛ eſt ↄopoſita vera ſed

quã tñ nõ ꝓbat ppt᷑ diuerſitatẽ ſenſus eiꝰ a ↄnña non vʒ: ſed ↄmittit᷑ fallacia diuiſionis.
ſenſu oronis cõpoſite ve. Alit᷑ diffinit᷑. Yal- ¶ Notandũ eſt q̃rto: ſcðs modus
lacia diuiſiõis ẽ deceptio ꝓueniẽs eo qð ali ſiue ſcðᷣa ſpẽs fallłe diuiſionis eſt:qñ fit palo⸗
q ꝓceſſus rõcinatiuꝰ vr̃ ꝓbare aliquã ↄclu⸗ giſmꝰ ex eo q in aliq orone deteriatio pt oꝛ⸗
ſionẽ ꝓpeer idẽtitatẽ materialẽ ofonis diui dinari cũ aliq ðteriabili ſjm ſitũ minꝰ öbitũ
ſe falſe cũ ↄpoſita xa:quã tñ nõ ꝓbat ꝓpt᷑ di in ſnſu falſo:⁊ cũ alio deterĩabili ᷣm ſiti ma
uerſitatem ſenſus ofonis diuiſe falſe a ſenſu gꝗ debitũ in ſenſu vᷣo.vt in iſta ofone.tu vidi
oꝛationis compoſite vere. ſti oculo ꝑcuſſuʒ.iſte teriꝰ oculo pᷣt deterĩare

¶ 'Notãdum eſt ſecũdo:q cã appa⸗ boc vᷣbũ vidiſti:⁊ tũcẽ ↄpoſita va.vel põt de
rẽtie fallłe dĩſiõis ẽ or̃o diuiſa falſa: eadẽ ſᷣm termiare Rpticipiũ ꝑcuſſuz: ſic ẽ dila ſtã. et
materiã cũ ↄpoſita a:cuiꝰ ꝑtes ſeꝑant᷑ adin pᷣt ſic fieri palogiſm quẽcũq; vidiſti oculoꝑ
uicẽ:ſiue oꝛdinant᷑ ᷣm ſitũ vinꝰ debitũ: ꝓpt cuſſuʒ eſt pcuſſus: ſed nõ ꝑcuſſum oculo vidi
quã idẽtitatẽ credit᷑ ᷣ ſiẽ ↄopoſita ẽ va qẽt ſtipcuſſum: nõ pcuſſus ẽ ꝑcuſſus. maioꝛ et
diuiſa ſit va: ꝙ ſicut diuiſa ifert ↄcłonẽ fal⸗ mioꝛ ſunt duplices.eoq illa deterĩatio ocu⸗
ſam ꝙ ↄpoſita iferat eandẽ. Rñ cã apparen⸗ loꝛtam in maioꝛe ꝙ; in minoꝛe pot derer iare
tie ſiue locꝰ a dr̃a maxĩe ẽ iſti duo teri.or̃o ea hboc ꝑticipiũ ꝑcuſſum.⁊ ſic ↄña eſt bona:⁊ mi

dẽ ſᷣm materiã: ⁊ idẽtitas ſenſus ſiue ↄceptꝰ
Cã apparentie ſiue locꝰ maxiĩa ẽ iſta ofo.oĩs
orĩo dĩſa falſa eadẽ ſꝓym materiã cũ ↄpoſitavᷣa
dz hre eũdẽ ſenſuʒ ſiue ↄceptũ cũ illo cui ſub
oꝛdinat᷑ or̃o ↄpoſita vᷣa.Cã defectꝰ falle diui
ſiõis ẽdiuerſitas ſenſus of̃ois diſe falſe a ſen
ſu ↄpoſite ve.O Iſte textꝰ iſtiꝰ falle duo ſi int

modi.ſic ĩtelligit᷑. Duo ſũt terĩ cões nõ coĩci

dẽtes ĩ fiendo.ſzm ſuas rões for̃ales oẽs fal

noꝛ eſt falſa.vel põt determĩare boc vᷣbũ vi⸗
diſti:⁊ ſic minoꝛ eſt vera:⁊ ↄña nõ vʒ: ſʒ ↄmit
titur fallacia diuiſionis. —
¶ Komtra dicta pᷣmo ſic af. Hic eſt

ſcða ſpẽs
falle diui
ſionis.

dĩſio:ſoꝛtes exñs hõ nũc ẽ aĩal:⁊ tñ diffõ di⸗

uiſionis nõ ↄpetit ei:ergo ẽ inſufficiẽs¶ Se
cũdo ſic ar.vbi nõ ẽ niũ vnũ pᷣdicatũ ibi non

eſt niſi vna ꝓpõ:ſed hic duo⁊ tria ſunt qͥnq;

nonẽ niſi vnũ pᷣdicatũ: g nõ eſt niñ vna ꝓpõ
n ii

Adröes P

in oppm̃.

Diffö ac⸗
centus.
Diĩſio ac⸗
centus.

Diffõ fal⸗
lacie accẽ

pꝛimꝰ mo

dus falle
accẽtus.

Alið etẽ
plum.

ZTractatus Sextus.

nã pati:ſʒ iuſtos viros iuſtũ ẽ pẽde⸗
re g iuſtos viros dignũ ẽ penã pati.
Vltraq; pᷣmiſſaꝝ ẽ duplex:eo ꝙ h̊ di
ctio pẽdere pᷣt ꝓferri media loga vł
media b:eui.Si pꝛĩoꝰ:ſic maioꝛ ẽ vᷣa
⁊ mĩoꝛ fã.Si ſcðoꝰtũc eõ maioꝛ eſt
fã ⁊ minoꝛ vᷣa.⁊ ſic ↄ ẽ falſa ita ali⸗
q̃ pᷣmiſſaꝝ. Scðoꝰ ꝓuẽit ex eo ; Secunq⸗
aliq vox pᷣt eẽ dictio vel oꝛo: vt hic: modus.
tu es dqes:ſʒ quies ẽ requies:g tu es
redes.¶ Dicẽdũ q maioꝛ ẽ duplex
eo ꝙ quies pᷣt eſſe dictio vel oꝛo. Si
veliig ad ele ſit dictoò tũc ẽ falſa:⁊ ſequit᷑ ↄcło. Si
yuãdũ vel depꝛimẽdũ ſyllãm ſit oꝛo ſic ẽ va:⁊ nõ ſequit᷑ ↄclo. Silr
vniuſcuiuſcũq; dictiõſs. Et bic.quicquid fecit deꝰ ĩuitè fecit devꝰ
iſte accẽtꝰ dĩdit᷑ in accetũ guẽ acutũ coacte:ſʒ deꝰ fecit vinũ invite:g deꝰ Alið er.
⁊ circũf exũ.Gꝛauis ẽ qͥ ðpᷣmit᷑ in fi fecitvmũ coacte.dicẽdũ ꝙ maioꝛ eſt
ne. Acutꝰ accẽtꝰ ẽ qͥ in fine eleuat᷑ vł duplex:eo ꝙ iuite pᷣt eſſe oꝛovł dictõ
aciut᷑ Circũflex?ẽ q acui ⁊ depᷣmi Si dictio:ſic eſt vᷣa:⁊ nõ ſe equit̃ ↄcło
ſił.Arł circũflexꝰ ẽ qui ꝓcedit ab imo velpᷣteſſe oꝛo:⁊ ſic ẽ fã:⁊ ſequit᷑ ↄo.

aꝑ ↄñs nõ pᷣt ↄiungere int᷑ ppõęæs.¶ Tertio
ſic af. tũc eſt ſcõs mod falłe ↄpõnis: qñ aliqᷓ
dictio põt ferri ad diuerſa:ergo nõ eſt ſecun⸗
dus modus fallacie diuiſonis.
¶ Ad pᷣmũ ðꝛ ꝙ łʒ ſit dĩſio large ca
iendo illũ terim diuiſio:nõ tñ capiẽdo ſtri⸗
cte.Ad ſcðz ðꝛ ꝙ lʒ ibi nõ ſit niſivnũ pᷣdicatũ
vocalr: tñ pñt eſſe duo mẽtaliter. Ad tertiuzʒ
negat᷑ ↄña:qꝛ boc ẽ diuerſimode.qꝛ ſcðs mo⸗
dus falłe diuiſionis eſt qñ illa dictio fert᷑ ad
vnũu ᷣm ſitũ minꝰ debituʒ in ſenſu falſo.et ad
aliud ᷣm ſitũ magis debitũ in ſenſu vero.
Equit᷑ de falla accẽtꝰ. Accẽ
tus ẽ certa lex vel rła ad ele

⁊ ꝓcedit ĩ altũ:⁊ finalr tẽdit ĩ imũ vt ¶ Silr bic quicũq; hʒ dilectionẽ ſu⸗

brem. ¶ Fallła accẽt?ẽ idouęitas de ꝑnã bʒ dilectionẽ ði vſurariꝰ bʒ dile Alið et.
cipiẽdi ꝓueniẽs ex multiplcitate di ctionẽ ſuꝑnã:ergo vſurariꝰ bʒ dile⸗
ctionis eiuſdẽ ſm ſbam: diuerſe ſm ctionẽ dei.dicendũ ꝙ bec diciio ſup
modũ pferẽdi diuerſa ſient ſ.Cã ap nã põt capi dupłr. noꝰ vt eſt dicto
parẽtie bꝰ falle ẽ vnitas dictõis ſᷣn ⁊ ſic minoꝛ eſt falſa ⁊ ſequit᷑ concło.
matiaʒ vel ᷣm ſbaʒ ſolũ. Cã defectꝰ Alio mõ põt eſſe oꝛo ⁊ ſic eſt ᷣa:⁊ ñ
ẽ diuerſitas ſigtoꝝ ¶ Iſtifale duo ſequitur ↄcluſio.¶ ¶ Silr bic. metuo
ſũt mõl. ¶ ¶ Pꝛio/ ꝓuẽit ex eo ꝙ aliqᷓ longas peunte noctes lidia doꝛmis.
dictio pt ꝓferri diuerſis accẽtibꝰ vt nde hec dictio metuo põt eſſe di⸗
B. oĩs ppis ẽ arboꝛ,gens ẽ pplũs? ctio vel oꝛatio.
gẽs ẽ arboꝛ. ¶ Dicẽdũ ẽ ꝙ maioꝛ ẽ Lirca bũc textum.
duplex:qꝛ pꝛia ſyllã dictiõis pplũs ¶ Notandũ eſt pꝛio:ꝙ iſte terminꝰ
pᷣt ꝓferri lõga.⁊ ſic ẽ vᷣa:⁊ ſõ ſequit
y. vel pᷣt ꝓferri bꝛeuis ⁊ ſic ẽ flã ⁊ ſe
quit᷑ ↄ.¶ Silr h.oĩs ara ẽ in tẽplo.
ſtabulu poꝛcoꝝ ẽ ara:g ſtabulũ poꝛ

bendi dictionẽ imõplexã.¶ Dr̃ notãter ſigen tus.
di:ad riam eilonis e⸗ debrelnoni in
unmn pe 22 cantu vel in melodia:qꝛ talis eleuatio ve de
coꝝ ẽ in tẽplo.Dicẽdũ bic ſic pꝛius. pꝛeſſio nõ mutat ſiẽtionẽ.¶ Dr notãter incõ
¶ Siłr hic. qcquid bamat᷑ bamo Cà plexã ad dr̃iam oꝛationis ↄpoſite vel diuiſe.
pit᷑ mulier amat᷑ꝙ młier bamo capi ¶ Sñ̃iin iſto mõ ꝓferendi vel ſcribendi q̃ttu

tur. Dicẽdũ q maioꝛ eſt duplex:iõ q; oꝛ accidũt. Pꝛimo cõtinuitas ⁊ interruptio

Alið exẽ

HH 5.. 12 ira oĩs em̃ dictio debet ꝓferri ſiue ſcribi ↄtinue
oretio pamaf pt Keiast BS lr ſine ſuarũ partiũ.i.litterarum a ſyllabarũ in Quattu⸗
tiõe vel ſine.aſpira ſi. . ſcᷣoꝰ:ſic terruptione. ¶ Scdo accidit tp̃s in pnuncia oꝛ accidẽ
vera: ⁊ nõ ſeqᷣtur ↄcluſio.ſi ſcoꝰ:ſic tione ſuarũ partiũ:ita ; alique dictiones ꝓ⸗ tia accen
ẽ falſa.⁊ ſequit᷑ ꝰ.¶ Cel ſic.quoſcũ ferũtur longe ⁊ alique bꝛeues.¶ Tertio acci/ tus dictõ
q viros iuſtũ ẽ pendere dignũ ẽ pe⸗ dit dictionis aſpiratio: ſcribitur enim dictio Vis,

Alið et·

accentꝰ capit dupłr. Inoꝰ large:⁊ tũc deſcri Acce ki⸗
bit᷑ ſic. Accẽt? ẽ modꝰ ſiendi ꝓferẽdi vel ſeri nes e.

Mken matenüci alundictlon
A gengumetatioſopbi 3
I vi Biiopperetie ſin loe⸗
n fidvotermini ſch dictio tac
41 atifnn fgnificni Oede
ti cententus eſtiſt oratio⸗

N

(önmtenii dz baden eice

arldefectus fallacie accetr⸗
ſgnifcatiülins dictionis ein
liſclia ſgmificato alten de
lettus ſti? fallacie dno ſun
lgrur. duo ſunt tennini com
etes in ſignificado lcz wue
Ees fillasactemus muͤch f

(otadu eſtternog
ie hlacte accetus eſtcift ung
ll faereocgtnel n rone
in Cto cui aliqua ſPllabapote⸗
Abenio: t ſedz boe diuerta
Nriopopul babetaliuc ſie

De falla. accenttus c.
qñq; cũ aſpiratione:vt bamo.qñq; ſine aſpi⸗ cia accentus ſcõᷣm pꝛimum modum

ratione:vt amo.¶ Quarto accidit dictionis ₰„ .
accentus: ⁊ boc capiẽdo accentũ ppꝛie: ⁊ iſto ¶ Quarto notãdũ eſt ꝙ ſcdðs mod⸗

modo capiẽdo accent diffinit᷑ nic. Accẽtus eñt qñ fit argumentatio ſophiſtica ex eo ꝙ
eſt vox pꝓlata ſm eleuationẽ vel dep̃ſſionem vox vna ſcöm materia pot eſſe dictio vel ofo

r „Ae) ſm eiꝰ diuerſas partes.Et boc mõ capiendo vt bec vorx quies poteſt eſſe due dictiões.ſcʒ
Narſty ialulatſ accentũ ſolet dinllipet accẽtũ Graus acemti boc nomen qui:x boc verbum es. Sel poteſt Seſich
— (Scdy ni gli, ⁊ circũſ etũ.⁊ boꝝ diffões ſatꝭ patẽt in textu eſſe nomen ſignificas idẽ ſicut requies.Pꝛi⸗ ſpẽsfalle
Reed 6 Geren Cn 5 46 mo modo babet duos accentus pꝛedominã⸗ accentus
gſz chio hel 0io: bie⸗ intel dil⸗ ¶ Notãdaũ eſt ſecũdo: falla gecen tes. Secundo modo non babet niſi vni. Et
Auezenig “ imnttiõis tus eſt deceptio ꝓueniẽs ex eo aliqs ꝓceſ poteſt ſic fieri paralogiſmꝰ. Tu es quies: ſed
Ati gnmaloꝛ . 3 llacie ſus ratiocinatiu videt᷑ ꝓbare aliquẽ ocluſi⸗ quies eſt requies:ergo tu es requies tra⸗
es pteſſe dicn edupeer 3 ins one: ꝓpter idẽtitatẽ materialẽ vniꝰ dictiõis qᷓ; pꝛemiſſaꝝ eſt duplex eo ꝙ illa vox quies
icé ſſrr clopel 0ℳ0,O zecemus cñ alia dictione: qua tñ nõ ꝓbat ꝓpter diuer in vtraq; poteſt capi vt eſt due dietiöes. fic
. 4 Erſegulk ck) ſitatẽ eiꝰ ab alia. Aliter di init ſic. Fallacia ↄſequẽtia eſt bona.ſed ſic minoꝛ eſt falſa. Rl
Rpöſequlf Nclo.O accentus eſt argumẽtatio ſ. ophiſtica: que ꝓꝑ poteſt accipi in vtraq; pꝛemiſſarũ vt eſt vna
. afeat de iuite ſteitde⸗ idẽtitatẽ materialeʒ dictionis cũ alia dictio⸗ dictio:⁊ ſic cõſequẽtia eſt bona.⁊ maioꝛ falſa

giuteiteſſecio,ldie
ſceſ parno ſeguf oh
ſeoiotſcefiͦnſeguky⸗

keck iniinttes de
1ccacte dicöcſighmalczet

Quid lo⸗
cus maxi
ma? dif⸗

ne videt p:obare aliquã concluſionem quaʒ dlel poteſt cap? in maioꝛevt eſt due dictiões
tñ nõ ꝓbat ꝓpter diuerſitateʒ es ab alia.Cã

pob r diue e* .à ain minoꝛe vt eſt vna dictio: ⁊ fic ambe pꝛe⸗
apparẽtie fallacie accẽtus eſt dictio eadẽ ſo⸗, miſſe ſunt vere ſed conſequentia non valet:

mem materiã cũ ali Rloevte ne guia committitur fallacia accentus
dit᷑ q argumẽtatio ſopbiſtica ꝓbet ↄcluſo⸗ —
Järs nelor, Rein is ¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur

—

nẽ. Eñ ca opparẽtie ſiue locꝰ dꝛia marie eſt

4. Kc9 ſerentia iſti duo termini ſcz dictio eadẽ m matoriaz. Deceptio ꝓueniẽs ex multiplicitate dictõis
dic uichcg bz dlectiohe ⸗ mari.in. eadẽ m ſignificatũ. Sed loc? maxima fal plura ſignificãtis eſt fallacia equiuocatiõis:
Nechone D pfuran bzdile S lacie accentus eſt iſta oꝛatio.oĩs dictio eadẽ ergo no fallacia accẽtus. Secundo ſic ar
9

noni ergo vſuraro b diie⸗
c..dicencti qber diclioſih
api duplr. einopt eſt diei⸗
weeſt taſa t ſeguut conch,.
poteſſeoio ?ſceſt hari

ſcõᷣm materiã dʒ babere idẽ ſignificatũ. Sʒ guitur.in ſto paralogiſmo quicqͥ bamatur
cauſa defectus fallacie accẽtus eſt diuerſitas bamo capit᷑.ſʒ mulier amat᷑:ergo mulier ba
ſignificatiillius dictionis eiuſdẽ ſcõm mate mo capit.ſolet afſignari fallacia accentus:
riã ſolũ a ſignificato alteriꝰ dictionis.¶ Iſte falła accẽtus nõ ꝓuenit ex diuerſitate accen
textus. Iſtiꝰ fallacie duo ſunt modi ſic intel⸗ tus. ¶Tertio ſicaf.nõ ponit᷑ falla ex ꝑte tꝑis
ligitur. Duo ſunt termini cõmunes nõ coin⸗ male ponit fallacia er ꝑte accẽtus.
cidẽtes in ſignificãdo ſcðʒ ſuas rõnes

cuſo. (Sllr bic.metno ,
cunte nocteslidia dorns
cdictio metuopot eſe d

foꝛma Fnrif S I= 2
les oẽs fallas accentus mũdi ſignificãtes. ¶ Ad pᷣmũ ðꝛ ꝙ lʒ deceptio ꝓuemi⸗ Ad riti

5 . ens ex multiplicate dictõis pla ſientis qͥ eſt nes in op
¶ NMotãdũ eſt tertio:q; pᷣmꝰ modus ætuatltr vna ſit fallacia eqͥuocatõis:nõ tñ de⸗ poſitum.

. ie accẽ ñi fi Etati ceptio ẽs ex dictione q̃ eſt ſolũ materi
. Pꝛiĩa ſpe fallacie accẽtus eſt qñ fit argumẽtatio ſophi ceptio ꝓuenies ex dicti eſt ſolü maten
nano. tertun Hai fala ſtica ex eo æ in aliqua oꝛõne ponit᷑ aliqua di⸗ aliter ⁊ potẽtiali vna ¶ Ad ſcðᷣm ðꝛ ꝙ tznon
Cbinabiets ſe temi? caie accen ctio cui aliqua ſyllaba poteſt ꝓferri longa l ibdier ſitas accẽtus ſtricte capiedo accẽ
müeſthnio d lineci e Ius. Vl bꝛeuis: ſcdðʒz boc diuerſa ſignificat. vt iſta tũ: tñ beſte eſt ibi diuerſitas accẽtus large ca
menke Ano lorge⸗: JYMB

piẽdo accẽtũ.¶ Ad tertiuz negat᷑ añs:qʒ illa

vit duplr. er dictio populꝰ habet aliud ſignificatũ qñ pꝛi⸗ accett ns: q-
en vii n gn Ayalſe Nei a 5 fallacia cõtinetur ſub fallaciaaccentus

et enohſt 8 cirtfiits ma eius ſyllaba eſt bꝛeuie aliud qñ eiꝰſylla

miſſaꝝ:vt bʒ pꝛimã bꝛeuẽ ⁊ ſic maioꝛ eſt falſa

min nenc neſlei pabe aborn lr eteanen inen n e Eaqf de kalla figure dl⸗
mdenn ig eunid e põt ſic fieri arale iſmꝰ. Oĩs populus eſt ar Ectiois falla figure dicti
lumuag i vctingini boꝛ gẽs eſt Popuſnseg ges eſt arboꝛ. Maioꝛ: onns vltio ponit᷑ inter
õ ⁊ minoꝛ ſunt duplices:eo ꝙ iſte terminꝰ po⸗/ Vj fallas in dictione: qꝛ fa Diffõ fal
nnann nhenl in pulus in vtraq; pꝛemiſſaru poteſt capi vt bz RA cit multiplex fataſticũ. laciefigu
hni won inmn, pꝛima longam: ⁊ ſic maioꝛ eſt vera ⁊ mioꝛ fal ¶ Figura emm eſt qᷣ terio vel terĩs re dictio⸗
ha gen iue ii u chna en bona. Belpot capiin vtraq; pae, (udit termio: vt circulus. teris: vt nis.
P

⁊ minoꝛ vera. ⁊ bene valet ↄna. Nel ponitur triangulus quadrãgulus: ⁊ ſimilitu

cSca i e gui gi in maioꝛe: vt bz pꝛimã lõgã: ⁊ in mĩoꝛe t bzʒ dinarie 5 accipit. ¶ Falla figure di
ruii140 Mtogle⸗ e pꝛimam bꝛeuem:⁊ ſic pꝛemiſſe ſunt vere a cõ ctionis eſt ſimilitudo dictionis cum
e alcne ſ Gnrden ſequentis non volet: quia committitur ſalla dictione penes finalem terminatio⸗
9,,aio. N .
pi.

n uij
„£●

Tractatus Sextus
nem inꝑte nõ idẽ ſignificante ⁊ facit quid vero dicit rẽ de pᷣdicamẽto ſub

„

Quid in multiplex fãtaſticũ Eſt aũt młtiplex

tiplex fã fataſticũ qñ aliqᷓ dictõ ſignificatviũ
taſticum. ⁊ videt᷑ ſigificare aliud ꝑpꝑ ſilitudi⸗
nẽ quã hʒ ĩ ꝑte cũ alia dictõ.vt vide
re ſigmficat paſſionẽ ⁊ videt᷑ ſignifi⸗
care actionẽ ꝑꝑ be eſt ſile buic vꝓbo
agere. Cã appentie bꝰ faile eſt ſilitu⸗
do dictõis ĩ pꝑte cũ alia dictõe nõ idẽ
ſiginficãte.Cã defect? bꝰ falle eſt di

ſtatie. Similiter hic. do tibi ſolñ de⸗ Alið erẽ
nariũ:ſed ſolũ denariũ nõ babeo: go plum.
do tibi qð nõ habeo. ¶ Dicẽdũ qꝙ; h̊
dictio ſolũ:diẽ relationẽ:qꝛ vt habet
in ſcdo elẽchoꝝ:ſolũ ðꝛ quaſi nõ cum
alio ⁊ hec dictio qð dicit ſubſtãtiam

⁊ ſic pꝛocedit᷑ a relatõe ad ſubſtãtii
Sibłi bic. aliquis dat cito equũ: ſ nõ Alið exẽ
bʒ cito equũ.ergo aliqͥs dat citõ qð pluʒ

uerſitas eoꝝ qͥ videt eẽ ſilia ſta aũt nõ bʒ.icẽdũ q; nõ ſequit᷑iꝛ cito di rm icit lrge
Pꝛimus. ſilitudo fit tribꝰ mõis.ſ.voce ſignifi⸗ cit modũ actus ſiue qualitatem ⁊iqð 4 hin anſteilditit⸗ ſtt
moa fal⸗ catõe:⁊ ſuppõe.⁊ ſᷣm h̊ tres ſũt modi dicit ſubam.⁊ ſic ꝓcedit᷑ a qualitate rmn n uure dictlset
lacie ſigu buiꝰ fallłe. Pꝛimꝰmodꝰ ꝓuenit ex ſili ad ſubam.Silr ſi ꝓcedit᷑ ab vna ſpẽ aſ⸗ Pceſſusfoci
re dicton termiatiõẽ dictõis cũ aia dictõe.vt vniꝰ pᷣdicamẽti ad aliã vt q;toſcũq; Alið etẽ a gni tifonen⸗ ſün
q̃liſcũq; ẽ muſa talis ẽ poeta ſʒ muſa digitos beri habuiſti hodie hẽs ſed pluʒ aönscialu dictone ne
eſt fei giis. poeta ẽ feĩ gñis.Dicẽ⸗ decẽ digitos heri habuiſti.gᷓ decẽ di füͤhn gerfmlincinn

dũ negãdo ↄnaʒ qꝛ nõ ſeqtur:ꝙ ſi al gitos hodie hẽs:poſito qvnũ amiſe ⸗
qua ſint eiuſdẽ terminatiõis:ꝙ ſint ris.Dicẽdũ ꝙ nõ ſequit᷑:qꝛ bec dictõ iſtr gediſim tuctneſt
prprea eiuſdeʒ gnis. Silr bic:oĩs aqᷓ qẽoſcũq;: dicit qtitatẽ ↄtinuã ⁊ hec ͤfgufcröeiln dicdis
Alið exẽ eſt bumida:fuui eſt aqua:s fluuiꝰ ẽ dictio decẽ dicit quãtitatẽ diſcretaʒ ſancſerkoröne.(Aluerd

pa bumida &l Dicendũ nageqt nec Xerti modꝰ pzouemt er diuerſa Ali ere aſnenigalagun⸗
pis opz ꝙ ſi fuuiꝰ ſit aqua: &cq di⸗ ſuppõne terĩ. vt bõ ẽ ſpẽs:g aliquis Plum, enefanee in
cat᷑ de aqua:ꝙ b etiã dicat᷑ de fluuio bõ eſt ſpecies.Et bic.hõ eſt digniſſi titpbat ppterdiſſml

ſub eadẽ terminatione.¶ Ał ſic oĩs ma creaturaꝝ ergo aliquisbomo eſt
hõ ẽ albꝰ.mulier ẽ bõ.ꝗ mulier ẽ albꝰ digmiſſima creaturaꝝ hic ẽ ꝓceſſus
ñ in oĩbꝰ pᷣdictis ꝓalogiſmis ma⸗ a ſimplici ſuppõne ad ꝑſonalẽ.Silr
ſculinũ ĩterpᷣtat᷑ feim. S vo foꝛmet᷑ bic oĩs hõ eſt aĩal.ergo oĩs hõ eſt h Tertius neiltefiamedicigsdict
ſic ꝑalogiſmꝰ.muſa ⁊ poeta ſiłr ter⸗ aĩal. Silr bic. aĩal eſt ſoꝛtes. aĩal eſt modus tuntemo tdie⸗
minãt᷑ in a.ſʒ muſa ẽ feĩ gñis: ⁊ po plato ⁊ ſic de alijs:g aĩal eſt oĩs bõ. itlnie — —
eta.tũcimõ ẽ ibi falla figure/dicõnis. Pic fit ꝓceſſus a puůbꝰ determinatt· . gorkofo ſitis —
Secũqs. Iʒ falla ↄntis a cõiter accidẽtibꝰ: vt ad vnã determinatã Etiſte modꝰ ſo Alið eré faifiano elaſgnftmi
modus. pPoſtea patebit. Scðus mod puenit let appellari vniuocꝰqꝛ ille teriꝰaĩal plu; i klefigue dichöis eſt becof
ex mutatiõe vniꝰ pᷣdicamẽtiin aliud vmuoce⁊ eqlr ſe hʒ ad oĩa ſuppoſita Alið etẽ uftsalten dictöi rel ofon
UAel qñ vna ſpẽs vmꝰ dicamẽti mu Cñĩ qualʒ pᷣmiſſaꝝ ſuppõit ꝓ vno ĩ plu,ʒ 8 innfiatone vel ofioniffcnn

ſcris vel oſgmificatoisilli
(öͤniscum alis dictione vel o:

¶ Notandüͦeſt ſecundoqg

tat᷑ ĩ aliã ſpẽm vt h̊ qcqd beri emiſti ↄcluſione vo pluribꝰ.⁊ ſic variat — defect'fl⸗
bodie comediſti carnes crudas beri eiꝰ ſuppõ.Et intelligẽdũ q in pᷣdict Alið exẽ ci lfniftati⸗ vel⸗
emiſti:ergo carnes crudas hodie co quale qͥd interpᷣtat᷑ h aliqᷣd.i.cõe vel pluʒ fte —☛☚ dictio
mediſti Dicẽdũ nõ ſeqᷣtur qꝛ qᷣcqd vlłe interpᷣtat᷑ ſingulare. Si em̃ aĩal tinelette deslürn
dicit rẽ de pdicamẽto ſubſtãtie? cru ĩterpᷣtat᷑ h̊ aliqq ⁊ tũc arguat᷑ aĩal eſt otabile. wifgnfinn nnice
Alið exẽ dũ:dicit rẽ de pᷣdicamẽto qlitatis et ſoꝛtes:aĩal eſt plato.⁊ ſic de alijs.g Alið erẽ Wsßigmedigi ſiugföes
pluʒ ſic ꝓcedit᷑ dę vno pᷣdicamẽto ĩ aliud aĩal eſt oĩs bõ.eſt bonũ argumẽtũ ſi pluʒ eimfiſfine dnin
Sillłr bic qᷣcqᷣd beri vidiſti bodie vᷣł cut h. ſoꝛtes currit.plato currit. ⁊ ſe. Wall. wnsd
des.ſed albũ heri vidiſti.ergo albuʒ de alijs.g oĩs bõ currit. Silr hic nõ Bꝛeui / Ternonotz .
bodie vides.Dicẽdũ ꝙ nõ ſeqt:qꝛ al ſeqꝭ q fit ꝓceſſus ab ĩmobili ſuppõ taspbi. aſefeeddet
bũ ſignificat per modũ qualitat qc⸗ ne ad mobilłẽ.vt oĩs hõ eſt aĩal. goĩs gra cogin tedin
l en aine

eledesoſtomnimt
uqnͤſegult ebecdiei
Pdiar jntueotmi 1bee
N dict qnäntatidiſete.
n mnocd olenterdiuere N
eteri t hoe ſpis linis
eaes Etbic oeſt digniſt
turar ergoolouisbonoett
mcqeaturax cẽ peeſits
1ſuppone ad gſonali.
eſtain. ergooisboefhn⸗
bic aialeſt iues al tns
cde Ans; ailleſ cſo
ceſſus pliby Kerne
Ctennimti Etſſeme
lmn mmnonllelni i V
clt ſe a0 in ippo a ⸗

211
Xe

ctionis,. ſignificationẽ vel ↄngnificationẽ cũ ea:iſta tera ſunt ſilia.ideo ↄñ cõmit
tñofoẽ falſa. Eã defectꝰ fal figure dictõis lacia figure dictionis. Unde dicitur in textu

pꝛia ſpẽs

De falla.figure dictiouis ci.

bõ eſt h aĩal.⁊ ſicde alijs.os tres eẽ ſilis ĩ ſito vel coõñgnificato. Et poteſt ſic
mõs pomt ariſtoteles dicẽs figu fieri Kan .muſa ⁊ poeta er
i. , S 3 Starne 1d vp in a: ſed muſa eſt femini gñis ⁊ poeta ¶¶ Ad
à dictois fit qñ interp̃tat᷑ nõ idẽ vjł ina:ſed muſa e 5
diuerſ um. vt maſculmni feimdl nen⸗ teeA eronerur vegindo naux-
1 a11 ſo. jd inter̃ &ει7nnttit fallacis figure dictõis: qa ꝑꝑ ſilem
truũ vl ecõuerſo.Et rurſus q Id interp̃ teriationẽ vni dictiois cũ alia dictiõe nõ ſeqͥ
tat᷑ quale vel quãtn. Iteꝝ qñ cõe in⸗ tur ipᷣa hẽat ſilem modũ ſignificãdi cũ alia
terpꝛetat᷑ ſingulare vel boc aliquid. ſitr nõ ſeòt oĩſaq ẽ buida:ſecana ẽ aqᷓ ergo ſe
¶Circa bunc textum. cana ẽ buĩda:q;ꝛ ꝑꝑ ſititudinẽ terlationem il⸗
melt. ¶ Notãdũ eſt pꝛĩoꝙ figura dictio li ter ſecana c lio terio aqͥ n dz attribui.
1 *

diffonis.
Fallacie.
figure di
ctionis.

ſcm materiã ⁊ foꝛmã.vñ qñ dicit figura di⸗ re ſitr terminat᷑: ſzʒ agere ſignificat actionẽ. g
ctiõis.ly dictio ibi capit᷑ large ꝓ dictione ad 1 videre ſignificat actionẽ: quia pꝛopter ſimi
plm inſlituta ſiue illa dictio ſit incõplera ſi⸗ lem termiatioanẽ illoꝝ duoꝝ yboꝝ nõ ſequit᷑
ue ofo. Falla figure dictõis eſt deceptio pue ꝙ; debeaàt br̃e ſimilem ſignificationẽ. Secũ⸗

niẽs ex eo ꝙ aliq ꝓceſſus rõcinatiuꝰcredit᷑ dus mod ſiue ſca ſpẽs ẽ qñ fit paralogiſinꝰ i

ꝓbare aliquã ↄcluſionẽ:ꝑꝑ ſilitudinẽ dictõis ẽt eo ꝙ ſ ſigno diſtributiuo vni p̃dicamẽ⸗
vel oꝛõnis cũ alia dictõne vel alia oꝛõneiquã tiqò includit terĩʒ ſiue diſtributiõis ſumitur
tñ nõ ꝓbat ꝓpter ſimilitudinem dictõis: vel eriminꝰ alterius paedicamemi pꝑ ſilitudinẽ
oꝛõnis cu alia dictione: vel alia ofone quã tñ Qquâ hʒ ſignü diſtributiuũ vniꝰ pꝛedicamenti

ms: vt ad ꝓpoſitũ ſufficit: eſt dictio vel or̃o ſi diectiui feiĩ gis illi terio ſecana:ſicut attri
milis cũ alia dictõe vel ofone: cũ q̃ tñ differt buit᷑ illi terioaq. ¶ Silij nõ ſeqͥt agere ⁊ vide

Secũda
ſpecies ę
iuſdem

1 4 7 5 . e — — „ „ 19 „ . „ — .
nõ ꝓbat ꝓpt diſſimilitudinẽ ſignificationis õ aralierlarie
vel ↄſignificatõis illiꝰ dictõis vel oꝛõnis cuʒ ⁊ ſic fit ꝑalogiſm.qᷣcqͥq beri emiſti bodie cõe

alia dictõe vloꝛõne. ¶ Aliter diffinit ſic. fal⸗ diſti crudum beri emiſti. ergo crudum come
lacia figure dictõis eſt argumẽtatio ſopbiſti ini.d; um er alogann Hicirur con⸗
ca:q videt ꝓbare aliquã ↄcłonẽ ꝑꝑ ſitudinẽ ſequenter gando conſequentiam:quia cõ⸗

. — —

dictõnis vi oꝛõnis cu alia dictõne vel oꝛõne Mittit fallacia figure dictionis: quia ſub ſi⸗-

quã tñ nõ ꝓbat ꝓpter diſſimilitudinẽ ſigni Ino diſtributiuo ſubſtantie ſumitur termin⸗
ficatõis vel ↄngnificatõis illiꝰ dictionis vel de predicamẽto ò litatl. ſ.cruduͦ Dilr no ſeq
oꝛõnis cum alia dictione vel oꝛatione. qncũq; fuiſti piñ fuiſti hõ:ſʒ bis fuſti parin

. ie „ & bis fuiſti bõ:q; ſub ſigno diſtributio pᷣdica⸗
¶ Motandũ eſt ſe ecundo:ꝙ cã appa⸗ menti qñ ſumit᷑ teriꝰ ð pꝛedicameto qlitatis

rẽtie falle figure dictõis ẽ dictõò vel oro fiłlis S— —
Ouid lo cũ alia dictõe vel ofone. Uñ locꝰ ſdꝛia marie ¶ Quar to notãdũ eſt ꝙ; tertius mo
cus maxi fallacie figure dictõis eſt iſta duo cõplera di dusſine tertia ſpẽſẽ qñ fit ꝑalogiſmꝰerx eo

maa dria ctio vł ofo ſilis cũ alia dictõe vel ofoe ⁊ ſilis varlat᷑ ſuppõ teri.ſ.ſuppõ ↄfuſa tm̃ ĩſ upponẽé
ðterĩata cet᷑is ſilibꝰpinanẽtibꝰ. vt H. ois bõ ẽ

lĩe in ſignificatio vel ↄſignificatio. Sʒ locꝰ maxĩa
ſalart fi falle figure dictõis eſt bec or̃o oĩs dictio vel aĩal:g aĩal eſt oĩs bo:ibi ille teriaial in añte

—

gure di⸗ ofo ſilis alteri dictõi vel oroni dʒ br̃e ſimilẽ bzʒ ſuppõeʒꝰfuſaʒ tm̃:⁊ in ↄñte deteriatã ⁊ ce

a nõ vz: ſʒ cõmitrit᷑ fal⸗

eſt diſſimilis ignificatio vel ↄfignificatio di ꝙ hic e falla figure dictõis oĩs hõ ẽ ſpẽs: ẽa⸗

Tertia
ſpecies e
iuſdeʒ

ctõis vel oronis ab alia dictione vel ofoe cui liqᷣs bõ ẽ ſpẽs:iʒ tñ magis videt᷑ falła equiuo

eſt ſitis. ¶ Iſte tert/ Tres ſut modi bui falle cationis: q; ille teri bõ equoce capit᷑ iĩ añtex
ſic intelligit᷑ Cres ſũt teri cões nõ coincidẽ/ in ↄñte: vt patuit circa fallam equocationis.
tes i ſignificãdo m ſuas rões foꝛmales oẽs ¶ Dimiliter ðꝛ iu tertu ꝙ p cõmittit᷑ fallacia
fallas figure dictionis ſignificãtes ꝑ qs iſte figure dictõis oĩs bomo aial:g ois bomoẽ
allefigui terinꝰ falta figure dictionis diuidit᷑ diuiſõe bocaĩal:ſʒ tñ mag videt᷑ ꝙ ſit falla oñtis a ſu
ferdictoõſ logicali. perigꝛi ad intrtns kne diſtributiõe ſuperio
. S. „ ris ⁊ ſine conſtantia inferioꝛis: fi non cõmit
¶ Tertio notãdũ eſt: qᷓ pꝛimꝰ⸗ modꝰ teret᷑ falła oñtis:ↄña eſſer bona. de iſtis plu
ſue hala ſpẽs falle figure dali ẽ oñ fit ra alia videbuntur in logliass.
ogiſm ex eo ꝙ in ipo põit᷑ aliq̃ dictio q̃ẽ „⸗ õ .— .
milis alteri dictiõi in teriatiõe ⁊ ꝑꝑ ̊ credit᷑ ¶ Cõtra dicta pꝛimo ſic grguitur

Tractatus Sextus

Figura ẽ q terio vel termis claudit᷑ſʒ dictio Cꝗ defect? eſt diuerſitas eoꝛundem
nõ claudit᷑ terĩo vł teris. nõẽ figura dictio ¶Huiꝰ falłe tres ſunt modi Pꝛimꝰ Pꝛimus.
nis ¶ Secũdo ſic arguit᷑.nõ põit᷑ falla figure modus puenit ex eo ꝙ aliquid vep̃⸗ moc fii

tio ſic arguitur. bic variat᷑ ſuppõ aĩal ẽ genꝰ. credit᷑ dici de accñte eꝰ a q ẽ diuer⸗ entis

bõ ẽ aĩal. bõẽ gen.⁊ tñ ibi non eſt fallacia ſũ. Ael ſic qñ aliqd pꝛio attribuit᷑ rei
fi ure dictionis ſed equiuocationis.ergo ter ſubiecte ĩ pmiſſis:⁊ poſtea attribuit
tius modus eſt inſufficiens. ciꝰ accñti incõcluſione. vt bic bõ eſt

ꝛimũ dicitur q iʒ ibi non ſit ſpẽs.ſoꝛtes eſt hõ ſoꝛtes eſt ſpẽs.
Ad ratio ahenn antan echin iſte terĩnus ¶ Dicẽdũ ; nõ vʒ ꝛ ille terĩn⸗ ſpe
nes ĩ op. ſigura dictiis pꝛime intetionalriñ bñ eſt ſi cles qͥ eſt attributũ aſſignat᷑ ĩeſſe ſoꝛ
gura dictionis ſi capiatur ſ. de intẽtionaliter ti qͥ ẽ acchñs:eo ðꝛ de boĩe qð ẽ res .
Ad ſcõm ð: negãdo añs: q; falla figure o:õ ſubiecta. ¶ Silr bic aĩal eſt genꝰbõ Alia ex
nis tĩet ſub falla figure dictiet. Ad ent eſt aĩal. go bõ eſt genꝰ. Sil Hoẽ es 6 pla.
um ðꝛ negãdo ↄnam:qꝛ teyti mod intelligi le ſt
tur dũmõ variat᷑ ſuppõ cõfuſa tm̃ in deteria⸗ naturale ſtatua e es. ergo ſtatua eſt
tam ⁊ non qñ variatur ſuppõ ſimpler ĩ perſo⸗ H nõ ſequit᷑.qꝛ naturale vᷣe
nalem vel econtra. .. o fpdicat᷑ de ere.⁊ ꝓpter boc attribuit
Equit᷑ de fallacijſ extra dicti in ↄcluſione ſtatue:qð nõ eſt verum.

oneʒ:q̃ ſunt ſeptẽ.ſaccidens Silr h.cognoſco choꝛuſci:choꝛuſcꝰ

Falla. ex aga nmip e.E
dictiõöem A elencbi.petitio pꝛincipij.ↄns Dicẽdũ ꝙ nõ oʒ ꝙ ñ cognoſcas cho plum.

nõ cã vt cã.ſᷣm plures ini rogatõeſ ruſcũ ſᷣm ſe: ꝓpter boc cognoſcas Secũa⸗.

vt vnã.differunt iſte fallacie a falla- ſub illo accñte:qð eſt veniẽs.¶ Se⸗ modus. füeng

Dĩa ſalla cijs in dictione.qꝛ fallacie in dictiõe cũqꝰ modꝰ ꝓuenit ex ꝑticulari iden⸗ ciuſdem,
rũ in dic habent cauſam apparentie ex parte titate aliquoꝝ duoꝝ in aliquo tertio
tiõe et e᷑ vocis.ſed fallacie ẽ dictionẽ babẽt Alel qñ aliqð cõe pᷣdicat de aliquibꝰ
dictionẽ. cqm apparentie ⁊ defectus ex parte duobꝰcũ quibꝰ eſt in ꝑte idẽ ⁊ in ꝑte
DOuid aca Tei ⁊ nou ex parte vocis ⁊ ꝓpter boc diuerſum⁊ ꝓpter hoc illa duo crecũ
cidens in dicũtur ex tra dictionẽ. Inter has pᷣ tur eẽ cadẽ inter ſevt bic Soꝛtes efſt
pꝛopoſitꝭ mo dicẽdũ eſtð falla accnt ¶ ude hõ plato eſt hõ ergo ſoꝛtes eſt plato
accidẽs ꝓut bic ſumit᷑ idẽ ẽ qð eẽ᷑ne ¶ Silłr bic.bõ eſt aĩal.equꝰ eſt aĩal. Als exẽ
uʒ ĩ pte ideʒ ⁊ ĩ ꝑte diuerſuzvt bic hõ ergo equꝰ ẽ hõ. ¶ Dicẽdũ ꝙ nõ opʒ ? um.
eſt ſpẽs:ſoꝛtes ẽ hbõ:g ſoꝛtsſ eſt ſpẽs ꝙ ſi aliq̃ duo ↄuemãt in aliquo tertio
Homo eſt ĩ ꝑte ide: cũ ſpecie.ſ.qñ ſu ꝙ pꝛopter hoc conueniant inter ſe. Tertius.
mit᷑ ꝓre vli ⁊ in ꝑte ẽ diuerſuʒ a ſpe- ¶ Zertiꝰ modꝰ ꝓuenit:qñ ex duobꝰ modus
cie.qũ ſuit᷑ ꝓ ſuppoſit. ¶ Notãdũ accñtibꝰ diſ ſim ſumpt male infert᷑ eiuſdem.
Notabile q in falła accñtiſ ſunt iſta tria.ſ.acci aliquod ↄiũctũ ſᷣm accñs.vt iſte ẽ al⸗
dens. res ſubiectal⁊ attributum. Ex bus ⁊ ẽ monachꝰ.ergo eſt albꝰ mong Ali exẽ
emplũ:vt hõ eſt ſpecieſ:ſoꝛtes eſt bõ cbus.¶ Oimiliter bic. iſte cams eſt plum.
S ſoꝛtes eſt ſpecies.hᷣ medium bõ eſt pater:⁊ eſt tuus ergo eſt pater tuus
res ſubiecta.⁊ minoꝛ extremitas vt nõ ſequit᷑:qꝛ lʒ illa ↄuemiãt in aliqbꝰ. Qñ ex di

ſoꝛtes eſt accñis maioꝛ exreĩtasꝙ at⸗ ſʒin partẽ:iñ ſʒm partẽ aliã differũt uiſs ñſe⸗
tributu. Xâ appẽtie ẽ ↄuẽiẽtia aſliq ¶ &t ſciendum ꝙ nõ licet inferre ex uiten
rũ duoꝝ ĩ aliq; tertio ſʒ ꝑtẽ ſiue ẽ ꝑti diuiſis ↄiunctũ.vt habetur ſecundo iunctum.

glis identitatis aliquoꝛum duoꝛum perbiermenias:quãdo pꝛedicamur

ſm quid ad ſimpłr.ignoꝛãtia eſt veniẽs.ergo cognoſco vementẽ. Alið etẽ

unqpidad ſimpliatter.
¶Mtidum eſt pꝛuno.

gdetertniat de fullachs etti

gitſont falte ertra dictione ſat
tmner as alucus io deteni⸗
, its Bi in ppoſto cwil
4 Inguſt condra iudſtäniam. ner
hlidiſinctoad alis Nerro
nitorſed capitur pꝛomedio u
ſoftoadinferendii aligne
ioq aliquo mö venit cum.

if cialootertio⸗ Efi ad fallacii

En lun ſaccis:res ſubjecta fin⸗
l Mertremtas ſiue attribtei
mẽ decegto puenieset e

Ppter

9
eſta

deere

N

NH
pter
ediuen e

ee
calgleſt genpd 1
pckesik
2 „
1s. Mͤſeqnlt genatunger
Ppter boc gttriba t

fone ſtatne önoct nn

coghoſcocharuſcüchoeſcd⸗
es ergocognoſeo veniente

4
4

iqnozi cogoſcaocho n

mmſeq ppter boc cognoſeis

uor duor in aliqroterto
alcoelcat de lgub⸗
i rgekngrirne
m ppter boclla duoteeſ

de imer ſeyt bic Cortes ef

ocſtboͤergolaueseſtpe ,

in cqeſ dil 1
Acẽciironx

bic böͤeſt
o bo. C.
duo zucmrinaliquo ennd

Zimlit

eIßſn pant fere ct
neiñſſn öatt
luncli, inſgtkleiin

1

. O
daccñte deſt rennis,(Be n

od pventt ex ticulan iet/

a.
, Alia dik⸗

finito fal
lacie acci
cidẽtis,

8

rlaboa.

qñ et con
iuctꝭ non
ſeqtur di
niſum.

De Fallacia Accidẽtis.
diuerſa accidẽtia:ſibijniceʒ ꝑ accñs te ↄcloneʒ. vt iſte ꝑalogiſmꝰ eſt falta accñũtis.

ↄuenientia ſicut albũ eſſe monachuʒ gĩal eſt bõ.etoĩs aſinus ẽ aĩal.ergo laſinus ẽ

Siłr qñ duo pꝛedicãtur:quoꝝ ſecun
dũ intelligitur in pꝛimo:vt vłe in ſuo
ſpecialioꝛi:vt iſte eſt homo.⁊ eſt aĩal
ergo eſt hõ aĩal.quia aĩal intelligit
in bomine.ſicut album in hoĩe albo.
Sʒ in oĩbus alijs licet ex diuiſis in⸗
ferre ↄiunctũ. ¶ ¶ Unde notandũ eſt
qñ aliqua duo accñtia pᷣdicant᷑ de a⸗
liquo:quoꝛũ pꝛimũ eſt in ſubiecto ꝑ
alteꝝ:⁊ nõ per ſe:ex talibus diuiſim
captis non licet inferre ↄiunctũ nec
ecõtra:vt iſte ẽ albus.⁊ eſt monachꝰ
ergo eſt albus monachus. Nã albe⸗
do nõ eſt in ſubiecto ſecundũ ſe:ſʒ ſe
cũdũ babitũ.Siłr ex ↄiunctis nõ licʒ
inferre diuiſum:ñ illa que ↄiungun
tur diminuũt de rõne alteriꝰ:vt iſte ẽ
hõ moꝛtuus.ergo ẽ bomo ⁊ eſt moꝛ⸗
tuus.In oĩbus aũt alijs licet ex ↄiũ⸗

ctis inferre diuiſum. Sed illud vlti⸗

Quid ac⸗
cidẽs ĩ ꝓ
poſito.

Intel. dif
fonis fal⸗

lacie acci

dentis.

mũ argumentum facit fallam ſecun⸗
dum quid ad ſimpliciter.
¶ ‚Notãdum eſt pꝛimo: h̊ dñir au⸗
ctoꝛ determĩat de fallacijs extra dictionẽ.qᷣt
aũt ſunt falłe extra dictionẽ ſatꝭ ptʒ in textu
⁊ inter bas fallacias pꝛo deterĩat de fallacia
accñtis.Añ in ꝓpoſito nõ capit᷑ accñs vt di⸗
ſtinguit᷑ contra ſubſtãtiam. nec pꝛo pꝛedica⸗
bili diſtincto ab alijs.nec pꝛo caſuali aut foꝛ⸗
tuito:ſed capitur pꝛo medio inſufficienter di
ſpoſito ad inferendũ aliquẽ ↄcluſionẽ:ſiue ꝓ
terĩo qͥ aliquo mõ ↄuenit cum alio:⁊ aliq mõ
cũ alio tertio. ñ ad fallaciã accñtis tria req;
rũtur.ſ.accñs:res ſubiecta ſinue ſubiectñ ma⸗
ioꝛ erxtremitas ſiue attribiũ.¶ Falla accidẽ
tis ẽ deceptõ ꝓueniẽs ex eo ꝙ aliqͥs ꝓceſſus

röõcinatiuꝰ vr ꝓbare aliquã ↄcloem ꝑꝑ vnio⸗

nẽ vel ſeꝑationẽ extremitatũ cũ medio: quẽꝗ
tñ nõ ꝓbat ex eo ꝙ extremitates nõ ſic vniũ
tur:vel ſeꝑant᷑:inter ſe ſiune ↄiunctim pᷣdicãt
de eodẽ tertio in cõcluſione.

¶ Scðo notãdũ eſt:ꝙ aliter poteèſt
diffiniri. Falla accñtis ẽ argumẽtatio ſophi⸗
ſtica q̃ ṽ ꝓbare aliquã ↄcluſõeʒ ꝓpt᷑ vnionẽ
vel ſeꝑationẽ extremitatuzʒ cũ medio:quã tñ
nõ ꝓbat eo ꝙ extremitates nõ ſic vniũt᷑ irer
ſe vel ſeꝑant᷑ in ↄcłone:vel eo ꝙ mediũ eſt in
ſufficiẽter oꝛdinatũ ad inferẽdũ de neceſſita

Folio cij.

bõ.¶ Cã apꝑẽtie falle accñtis ẽ extremitates

q̃ vidẽt eẽ debite oꝛdiate cũ medio. ñ locꝰ Quid lo⸗
differentia marime fallacie accidentis eſt iſti cus mari
duo termini.ſ.ↄuenietia vel diſcõueniẽtia ex maa dꝛĩa
tremitatũ cũ medio ⁊ ↄuenientia ⁊ diſconue maxime ĩ
niencia extremitatũ inter ſe Sʒ locꝰmaxima falta accl
falle accñtꝭ eſt iſta oꝛatio:qñcunq; exremita⸗ dentis

tes hñt conueniẽtiã vel diſcõueniẽtiã cũ me
dio in pᷣmiſſis:tũc dñt hbr̃e ↄueniẽtiã vel dꝛaz
int ſe ĩ ↄcłone:Eaà ðᷣfectꝰfalłe accñtꝭ ẽ extrẽi⸗
tates q nõ fic ↄiũgũt᷑ ĩter ſe vel ↄiũcti pᷣdicã
tur ð eodẽ tertio vel int᷑ ſe nõ ſepãt᷑ ĩ ↄcłlone
ſic cũ medio ↄigũt᷑ vel ſeꝑatĩ pᷣnt᷑ ſiue diſcõ⸗
ueniũt cũ medio ĩ pᷣmiſſis.q Iſte textꝰ. Hui⸗

falłe tres ⁊c.ſic Kretligit afes ſüt terĩ cões

nõ coincidẽtes enigndo pᷣm ſuas rões fofaleſ

oẽs fallas accñt ſigntes ꝑ qs iſte teri fallła

occñtꝭ dĩdit᷑ diuiſione logicali.
¶ motãdũ eſt tertio pᷣmꝰ modus
