va vli exſite falſa.qꝛ ipᷣa eqͥualet vłi.¶ Ende
circa legẽ ſubalternaꝝ due rłe dãtur. Quaꝝ
pꝛĩa eſt:ꝙ talis ↄnaẽ bona. Subalternãs ẽ
vera:g ſubalterna ſi foꝛmet᷑ eſt va ⁊ nõ econ
tra.vt ſi hec eſt vera.oĩs hõ currit:tũc etiãil
la erit vᷣa.qͥdazx bõ: cur ſi foꝛmet᷑.qꝛ ipᷣa ſeqͥt
ad pꝛimã. Secũda regula talis eſt: ꝙ h̊ ↄña
eſt bona Subalterna eſt falſa:ergo ſubalter
nãs ſi foꝛmetur eſt falſa.⁊ non econtra: qꝛ ſi
ↄñs eſt falſum ita et antecedens.

¶ Cõtra dicta arguit᷑ pꝛio ſic. Iſte
ſũt ſubcõtrarie:aĩal ẽ genꝰ.⁊ aĩal nõ eſt genꝰ
⁊ tñ ſũt ſimul falſe:ᷓ due ſubcõtrarie pñt ſił
eẽ falſe.Minoꝛ pʒ:qꝛ iſta ẽ falſa:ai al ẽ genꝰ
cũ eiꝰ dictoꝛia ſit veraſ.nullũ aĩal eſt genꝰ
Et filłr iſta eſt falſa.aĩal nõ eſt genꝰ.qꝛ aial pᷣ
dicat᷑ in qͥd de pluribꝰ ſpẽ drẽ̃ntibus.¶ Scðda
af̃ legẽ cõtradictoꝛiaꝝ iſte ſunt ſimulvere:
ſoꝛtes eſt bõ ⁊ deꝰ ẽ:⁊ tñ ſunt ↄtrarioꝛie iſta⸗
rũ ſoꝛtes nonẽ hõ:⁊ nullꝰdeꝰ eſt:& Zdictoꝛie
pñt ſimul eſſe vere.Tertio ſic a contra legẽ

ſic negat᷑ maioꝛ ⁊ocedit᷑ mĩoꝛ:⁊ etiã negatur
ↄña. Ad ſcᷣm ðꝛ negãdo ↄnñam:qꝛ tertꝰ in
telligit᷑ de Zdictoꝛijs inter ſe ⁊ nõ ð duabꝰꝓ
poſitiõibꝰq nõ dicuũt inter ſe:łʒ dicãt alijs
¶ Ad tertiũ ðꝛ ↄcedẽdo añs⁊ negãdo ↄnam
qꝛ textus ſic intelligitur:ſi vlłis eſt vᷣa ꝑticla
ris ſua ſi foꝛmetuy eſt vera .
Kem pꝓpõonũ catbegoꝛi
ccaꝝ vtroq; termio par
iticipãtium oꝛdine econ
uerſo:triplex eſt cõuer⸗
ſio.ſ. ſimplex: per acci⸗
dens:⁊ per contrapoſitionem
¶Circa hunc textum.)
¶ Pꝛimo notãdũ ẽ ꝙ h̊ ↄñ̃r pe.hiſ.
determinat de conuerſionibus ꝓpõnũ Unð
iſte teriꝰ ↄuerſio capit᷑ duobꝰ mois Inoꝰvt ẽ
teriꝰpᷣme intẽtiõis:⁊ h̊ modo dʒ capi qñ ðꝛ ꝙ
malũ ↄuetit᷑ ĩ bonũ ⁊ aq̃ ↄuertit᷑ ĩ vinũ:⁊ ii
lo mõ nõ capit᷑ ĩ ꝓpoſito.Alioꝰcapit᷑ vt ẽ ter
minꝰ ſcðe intẽtõis Et h̊ mõ adbuc capit᷑ du⸗
pliciter Nuoꝰ vt attribnit᷑ terĩs:⁊ ſic iſte ter
minꝰ ↄuerſio tm̃ vʒ ſic hᷣ cõplexũ: terĩ vᷣifica
biles de ſe inuicem vlr ⁊ affirmatiue. iſto⸗
nõ capit᷑ in ppoſito.⁊ iſtoꝰ capit qñ ðꝛ bõ
⁊ riſibile conuertuntur. Alio modo vt attri⸗
buitur ꝓpoſitionibus:⁊ iſto mõ capit᷑ in ꝓpo
ſito ᷣm aliquã acceptioneʒ eius

¶ Scðo notãdũ ẽ ꝙ iſte teriꝰ ↄuer
ſig attribuit᷑ vt ꝓpõnib/ adbuc capit᷑ triplj.
vſtoꝰvt attribuit ppõibꝰ cõpoſitꝭ ex terĩs cõ

—

ouertibilibꝰ ſilr ĩ ꝓpõnibꝰ mutuo ſe inferẽ⸗

tibꝰpᷣm vᷣitatẽ ⁊ falſitatẽ:⁊ iſto capit᷑ cu ðꝛ
iſte due ꝓpões ↄuertũt᷑.oĩs hõ ẽ aĩal.⁊ oẽ ri
ſibile ẽ alal.ſʒ iſtoꝰ nõ capit᷑ h. ¶ Alioꝰ capit᷑
pꝛo conuerſione in oppoſitam q̃litatẽ:⁊ iſto⸗
mõ nõ ẽt capit᷑ h̊ Quid aũt ſit ↄuerſio ĩ oppo
ſitam qlitatẽ videbit᷑ ĩ pᷣmo libꝛo poꝝ Ariſt.
¶ Tertioꝰ capit᷑ p ↄuernõe ꝓpoſitionũ ĩ ter⸗
minis ⁊ illoꝰ capit᷑ in ꝓpoſico: vnde ↄuerſio
pꝛopoſitionũ in terminis fit ꝑ mutationem
ſubi in pᷣdicatũ:⁊ econtra:

¶ Tertio notãdũ ẽ ꝙ ↄuerſio ꝓpõ⸗

Diuiſio
nerſionis
pꝓpoſitio⸗
num

Acceptio
nes de ly
conuerſie

Qũo con⸗
uerſio pꝛo
poſitioni⸗
bus attri⸗
buitur.

Quotupl⸗

gem ſubalternarũ vlis põt eſſe vera ꝑticula nu in termis capit᷑ dupłr. Inoꝰ large ꝓ om er eſt con
ri non exñte.ergo male ðꝛ ꝙ; vłis non põt eſ ni ↄñ̃tia bona ſiue for̃ali ſiue materialicuius uerſio pꝛo

ſe vera quin particularis ſit vera. *

añs ⁊ ↄñs ꝑticipãt vtroq; terio oꝛdine econ

poſitioniſ

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ diſtiguẽdo maioꝛẽ uerſo:⁊ iſtoꝰ copif a pe.b.qñ dic ꝙ ſunt tres in termis
qꝛ vel ſubiecta in ãbabꝰ: accipiũtur m ean⸗ ſpẽs ↄuerſionis h̊ ẽ ſt tres terĩ nõ coĩcideteſ
dẽ ſuppõnem:⁊ ſic ↄcedit᷑ maioꝛ ⁊ negat᷑ mi⸗ ñIiIgudo ſʒ ſuas roẽs ſor̃ales roẽs ↄuerſioẽs

4

Nñ nõ te
net ↄuer⸗
ſio ꝑ õpo⸗
ſitionem.

Diffinitio
pↄuerſiõis

Adcõuer
Rionem tfᷣa

reqᷣrũtur.

Cractatus Pꝛimus

mũdi ſignificãtes ⁊c ¶ Alio mõ capit᷑ ſtricte
ꝓoĩ ↄna bõa ⁊ fſoꝛmali cuiꝰ añs et ↄñs parti
cipant in extremis oꝛdine ecõuerſo:a ſic nõ
ſunt niſi due ſpẽs cõuerſionis.ſ.ouerſio ſim⸗
plex ⁊ ↄuerſio ꝑaccñs.⁊ iſto mõ ↄuerſioꝑ ⸗
poſitionẽ nõ eſt ↄuerſio:qꝛ nõ eſt ↄña foraliſ
ex quo nõ tz qñ pᷣdicatũ illius ppõis q dʒ cõ
uertiẽ terminꝰ trãſcendẽs:⁊ h̊ quo ad vłlem
affirmatiuã vt nõ ſequitur:oĩs bõẽ exñs er⸗
go omne non exñs eſt non homo. Silr nõ
tenet qñ ſubm eſt terminꝰ ꝓ nullo ſupponẽs
⁊ hoc quo ad ꝑticularem negatiuã:vt nõ ſe⸗
qtur aliqᷓ chimera a nõ eſt: hõ & aliqᷣs nõ hõ
eſt non chimera:ex quo pꝛima eſt vera:⁊ ⁊ ſe
cunda ſalſa:qꝛ eius dictoꝛia ẽ vera.ſ.oĩs nõ
hõ ẽ non chimera:qꝛ eſt vlis affirmatiuaĩ qᷓ
ſuperius pꝛedicatur de ſuo inferioꝛi.¶ Non
tenet ẽt in terminis diuinis niſi debite fiat
vt nõ ſequitur:oĩs eſſentia diuina:eſt filius:
igit᷑ oĩs filiꝰ ẽ nõ eſſentia qꝛ pf̃ ẽ nõ filiꝰ ⁊ tñ
nõ ẽ non eſſentia diuina. ¶ Itẽ nõ tz niſi co⸗

pule añtis addat᷑ bec ꝑticłlaris qualibet par⸗

te tempoꝛis:vt non ſequitur: omnis aſinꝰ ẽ

currens:igitur oẽ non currens eſt non aſinꝰ

¶ Quarto notãdũ ẽ ꝙ capiẽdo illũ
termmũ ↄuerſio large:ſicut capit Pe.biſpa.
debet ſic deſcribi. ¶ Eonuerſio ẽ duaꝝ pꝛopo

ſitionũ cathegoꝛicaꝝ vtroq; termino parti⸗

cipantium oꝛdine ecõuerſovnius ad aliã ma
terialis vel foꝛmalis ↄña. Sed ſtricte capiẽ
do illum terminum ↄuerſio debʒ ſic deſcribi
Cõuerſio ẽ ꝓpoſitionũ catbegoꝛicaꝝ:vtroq;
termino participantium:oꝛdine econueſo:
vni ad alia foꝛmali ↄſequentia ¶ Iñ ad cõ⸗
uerſionẽ tria reqͥrũt᷑.ſ.ꝰuerſa conuertens:?
nota illationis Lõuerſa eſt añs ⁊ pꝛopoſitio
qↄuretit᷑ Et conuertẽs eſt ↄñs ⁊ ꝓpoſitio ꝑ
quã alia ↄuertitur.Sed nota illationis ẽ cõ
iunctio denotansvnam pꝛopoſitioneʒ ſequi
ad aliam. ¶ Quid aũt ſit ↄna:quõ conuertit᷑.
qd fit ↄna materialis:ꝛ qͥd ↄna foꝛmaliſ vide
bit᷑ in paruis logicalibus.

¶ Contra dicta pꝛĩo ſic arguitur. C

Conuerſio eſt mutatio vnius rei ad aliã rem
ſz in pꝛopoſitionibus nõ eſt mutatio vniꝰrei
ad aliam rem & in ꝓpoſitionibus non repe⸗
ritur ↄuerſio. ¶ Scdo ſic arguit᷑. Cõuerſio ẽ

paſſio termĩoꝝ ↄuertibiliũ ſʒ talis paſſio nõ.

ↄuenit pꝛopoſitionibus ꝓpõnibꝰ nõ ↄuẽit
ↄuerſio ¶ Tertio arguit᷑ ſc: ↄuerſio ẽ oↄñna foꝛ

eſt cõuerſio:et ꝑ ↄñs male ðꝛ q; ſunt tres ſpe
cies conuerſionis.

¶ Ad pᷣmũ ðꝛ diſtinguẽdo maioꝛẽ
vel capiedo illũ terminũ ↄuerño:vt ẽ nomẽ
pꝛie intẽtõis:⁊ ſic ↄcedit᷑ maioꝛ:vel capiẽdo
iſtũ terminũ ↄuerſio:vt ẽ nomẽ ſcðᷣe intẽtio
nis:⁊ ſic negat᷑ maioꝛ.¶ Ad ſcm ðꝛ diſtiguẽ
do maioꝛẽ:q; ↄuerfio pᷣt capi duplicit᷑ noꝰ
ꝓↄuertione q̃ reꝑitur in termimis ↄuertibi
bus:et ſic ↄcedit᷑ maioꝛ.alio mõ vt attribui⸗
tur ꝓpoſitiõibꝰ:a ſic negat᷑ maioꝛ. Ad ter
tiũ ðꝛ etiã diſtinguẽdo maioꝛẽ vel capiendo
conuerſionẽ ſtricte:et ſic conceditur maioꝛ:
vel capiendo conuertionem large et ſic ne⸗
gatur maioꝛ.

qᷓ ¶ Cõuerſio ſimplex eſt qñ fit ð ſub

lecto pᷣdicatũ ⁊ de pꝛedicato ſubie⸗
ctũ:manẽte eadẽ qualitate ⁊ quãti⸗
tate.Et hoc mõ cõuertitur vłlis ne⸗
gatiua ſeipſam ⁊ particularis affir
matiua in ſeipſam: vt nullus bomo
eſt lapis:ergo nullus lapis ẽ bomo
quidam homo eſt aĩal:ergo quoddã
animal eſt homo.

¶ Circa hunc textum.
¶ Pꝛio notãdũ eſt:ꝙ bic ↄnr Pe.

hil.ponit diffinitiõez ↄuertionis ſimplicis: Declarat
q dz ſic ĩtelligi. Cõuerño fimpler ẽ duaꝝ pꝛo diffinitio
poſitũ cathegoꝛicaꝝ:vtroq; terio ꝑticipatiũ ↄuerfõis
oꝛdine ecõuerſo ſimiliũ qualitatũ ⁊ qᷓtitatũ ſimplicis
vniꝰ ad aliã foꝛmalis ↄna. Uñ foꝛmalis oↄña
ponit᷑ loco gñis: ⁊ totu reſiduum ponitur ad
dfiam ↄuerſionis ꝑ accidens:⁊ ↄuerſoms ꝑ Quare ðꝛ
ↄł apoſitionc. Eñ ↄuerſio ſimplex nõ dicit᷑ cõuerſio
ſimplex:q; nõ eſt cõpoſita: cuʒ ſic nulla eſſet ſimplicis
uerſio ſimplex:cũ quelʒ cõuerſio eſt cõpoſi⸗
ta ex ↄuerſa ⁊ conuertẽtc:⁊ nota illationis:
ſed ðꝛ ex eo fimple:qꝛ fit per ſolã tranſpoſi
tionẽ terminoꝛũ remanente eadem qualita⸗
te ⁊ quantitate.

Quid cò⸗
uerſio ſi⸗
plex.

Scðo notãdũ ẽ:q; duplex ẽ ↄuer
no.ſ.ouerſio ꝓpe dcã:⁊ ĩpꝛppꝛie ocã.Cõuer
ſio ꝓpꝛie ẽ illa in qua de ſubiecto cõuerſe fit „
pᷣqicatũ ↄuertẽtis:et de pꝛedicato conuerſe Quid cõ⸗
fit ſubiectũ ↄuertẽtis nibil addendo vel re- uerſio ꝓ⸗

mouẽdo qð ſe teneta ꝑte ſubiecti vłpᷣdicati pꝛie ⁊ im⸗

Cõuer ſio ip:opᷣe dcã ẽ illa in qua fit additio pꝛope di
vł remoto alicui in ſubo vł pᷣdicato ↄuerſe cta.

malis ſed ↄuerſio ꝑ ppoſitionẽ nõ ẽ ↄña foꝛ⸗ vel ouertẽtis. Vñ aliq̃ vlis negatĩa dʒ Zuer
malis:ergo ↄuerſio ꝑ contrapoſitione no ti funpltr ↄuerſõe ĩpꝛope dcã:puta illa q̃ẽ ð

tbegoꝛeufnate 1

detarichanhi

nc
lctlenuteſnicoen
clno Annhiminisnn,
nerſöe ppedictd. di⸗
hinesnocklee Nn
doſtſſetdeipſs ficcl
ſtotelis. CDicit notater
Sterito defuturotane.
tup overſione impropꝛe
de noloquedi oſvetuo:
ſttiöesde moco lorech
ſeauik disſolplanetane
ſol no eſtmecſeqft ois be
hoͤnoͤeſt (Et dicir not
eſterminnscös orter
Precicarüeſt terminns fi
connertiſimpliciter cone
Noſtenluneſt in cdono
noſumptns ci aligno fin
Rer ppoſtiones ftagenn
Enimnlmllusafinnseſt
esqno gernmnt nerfe
dctaſedbf̃ Nerfoneßfm
ntfonſeinnmnlins
onnegſalpöefbonorce

4
S

de pꝛedicato ſubie⸗

dc qualltate 2 qui d
couertitur ylis ne,
n particularis aff!

ſam: vt nullus bomno
nullus lapis e hom
eſt aĩalergo quoci
no.
a bunc tectum.

du eſt: ꝙ bic ñr Pe.

bez auertionis fimplicig di
uerho finpler diuppeo in
ax:vtroq; teriopticipatii a
miliu qualitatü? chttni in⸗

alis oña. Vñ fornn is oſi
totu reſiduum ponitur ac

p accidens: ⁊ 9uerfons

ouerſio fimplex no dick

opoſita: cuz ſe null eſel

quelʒ cõuerfio eſt cpofß
uertẽtc: nota illationis:
eqr fit per ſolä tranſpo
emanente eadem qualitv⸗

Que ꝓpõ
nes ↄuer
tunt᷑ ſim⸗
pliciter.

De conuerſionibus pꝛopoſitionum
citur vltimo non ampliatiuis pꝛopter tales

pᷣdicato ſingulari:vt iſta.nullꝰ aſinꝰ ẽ ſoꝛtes.
dze ſi ↄuerti ↄnerſiõe impꝛopꝛie dicta:&ꝙ nul⸗
lũ ens qð eſt ſoꝛtes eſt aſinꝰ.ibi in pꝛima iſte
terminꝰ ſoꝛtes:erat ſolũ pᷣdicatũ:⁊ in cõner⸗
tẽte nõ eſt ſolũ ſubiectũ ſed ꝑs ſubiecti.cum
boc totũ ſit ſubiectũ ens qð eſt ſoꝛtes. Sʒ il
la ppõ nõ dʒ ſeu nõ poteſt ↄuerti fimpliciter
ↄuerſione ꝓpe dicta.ſʒ ꝑ accñs dʒ ↄuerti cõ
uerſione ꝓpe dicta in iſtã ſoꝛtes nõ eſt aſin⸗

¶ Motãdũ eſt tertio: ſᷣm iſtã con⸗
ſionẽ:vt dicit pe.hiſ.ↄuertit᷑ vłlis negatiua ⁊
ꝑpticularꝭ affirmatiua qð dʒ fic ĩtelligi:dũmõ
vłis negatina ⁊ ꝑticularꝭ affirmatina ſint de
ineſſe de pñti ⁊ de mõ loquẽdi ↄſueto:in qͥbꝰ
pᷣdicatũ eſt terinꝰ cõis:nõ ſũptꝰ cũ aliq finca
thegoꝛeumate in qb'a npte ſubiecti nõ ponit
aliq aliena reſtrictio:dñmõ ſint de terĩs re⸗
ctꝭ nõ ampliatiuisnũc dñt ↄuerti ſimplr cõ⸗
uerſiõe ꝓpe dicta. ¶ Dr notãter de ineſſe xꝑ
ꝓpõnes modales:de quibus nõ eſt bic ad ꝓ
poſitũ:ſed de ipſis videbit᷑ in libꝛo pꝛioꝝ ari
ſtotelis.¶ Dicit᷑ notãter de pñti vppt᷑ illas de
pᷣterito ⁊ de futuro:que vt in pluribꝰↄuertũ
tup ↄuerſione impꝛopꝛe dicta¶ Dicitur etiã
de mõ loquẽdi ↄſnetuo:ad remouendi ꝓpo
ſitiões de modo loquẽdi inconſueto.vt non
ſequit᷑ oĩs ſol planeta non eſt: Goĩs planeta
ſol nõ eſt: nec ſeqͥ᷑ oĩs hõ aĩal nõ ẽ:g oẽ aial
bõ nõ eſt. ¶ Et dicit᷑ notãter in qͥbꝰ pᷣdicatuz
eſt terminus cõis ꝓpter pꝛopõnes in aͤbns
pꝛedicatũ eſt terminus fingularis q̃ nõ pñt
conuerti ſimpliciter cõuerſione ꝓpꝛie dicta
vt oſtenſum eſt in ſcdo notabili. Deinde ðꝛ
nõ ſumptus cũ aliquo ſincathegoꝛenmate ꝓp
pter ꝓpoſitiones iſtas:nullus hõ eſt omne
animal:nullus aſinus eſt om̃e aiala ſibi ſimi
les q̃ nõ ↄuertunt᷑ ↄuerſione ſimplici ꝓpꝛie
dicta ſed bñ ↄuerſione ſimplici impꝛopꝛie di
cta vt non ſeòtur:nullus hõ eſt omne aĩal:g
omne aĩal nõ eſt homo:ſ& bñ ſeqͥtur nullus
bõ eſt oẽ aĩal:i nihil quod eſt omne aĩal eſt
hõ. ¶ Deinde ðꝛ in qbꝰa ꝑte ſubiectinõ poni
tur aliena reſtricrio: ꝓpter talẽ ꝓpoſitionẽ.
nullus hõ eſt mulier:qͥ etiã nõ ↄuertit᷑ ppꝛie
ſed impꝛopꝛie cõuertit᷑ ſic ̊ nulla mulier eſt
aliquis hõ.Et iſtud ſignũ ſcʒ aliqͥs addit᷑ pꝛe
dicato ↄuertẽtis:vt ille terminus teneat᷑ eqͥ
reſtricte in ↄuertẽte ficut in cõuerſa.¶ Et dꝛ
notãter de terminis rectis ꝓpter tales pnpo

ſic conuerti: ergo currẽs eſt homo.¶ S

Folio

pꝛopoſitiones bomo eſt generandus nu lluz
moꝛtnũ bhomo eſt que ↄuertitur impꝛope ⁊c

¶ Notãdũ eſt quarto: ad cogno⸗
ſcẽdũ ↄuerſiões tã pꝛopꝛie dictas qᷓ; ĩpꝛopᷣe
dictas:tã ſimplices qᷓ; per accñs ſeptẽ cõditi
ones debẽt obſeruari. ¶ Pꝛia ẽ ꝙ obßuetur
ↄgruitas:⁊ iõ iſta nullꝰ vir eſt mulier nõ ðöbʒ
ſic ↄuerti g nullꝰmlier vir: cũ illa ſit ĩcõgrna
ſz dz ſic cõuerti. gnulla mulier ẽ vir. ¶ Scda
ↄditio ẽ ꝙ terĩ teneãt᷑ eque ãple in ↄuerten
te ſicut in conuerſa:⁊ ꝑꝑ h̊ iſta ꝓpõ qͥdã bo⸗
mo fuit aĩalenõ dʒ ſic ↄuerti:g qddã aĩal fu⸗
it bomo:qꝛ termĩ non tenẽt᷑ eq̃ ample:ſʒ de⸗
bet ſic ↄuerti:ergo aĩal qð fuit eſt vłfuit bõ
¶Tertia ↄditio eſt ꝙ ſuppleant᷑ ea q ſũt ſup
plenda.⁊ ideo iſta ꝓpoſitio ſcholaris eſt in
ſcholis non dʒ ſic conuerti: ens ĩ ſcholis ẽ
ſcholaris:ſedſic:g ens in ſcholis eſt ſcholarꝭ
QNuarta ↄditio eſt ꝙ terĩ ſupponãt ſᷣm idẽ
genꝰ ſuppoſitionis:ita ꝙ teriꝰ ꝑſonaliter ea
ptus in vna ꝓpõe:non dʒ capi materialiter
vel ſimpliciter in alia:nec ecõtra:a ideo iſta
ꝓpoſitio homo ẽ nomẽ:nõ dʒ ſic conuerti:&
nomẽ ẽ homo:ſʒ dʒ addi ſignũ ꝓpõnis mati

alis ſiue ſimplicis.ſ.iſta dictõ ly:vt dicendo

g nomen eſt:ly bõ. ¶ Quĩta ↄditio eſt p teri
aliqñ debẽt reſolui añq; ꝓpõ ↄuertat᷑ vt bõ
cur nõ debet ſic conuerti:ergo currit homo
ſz opoꝛtet pᷣmo verbũ adiectinũ reſoluat᷑
hoc verbuzʒ eſt in ſuũ participiũ:ergo debʒ
exta
ↄdſio eſt:ꝙ termĩ teneãt᷑ eq̃ reſtricte ĩ vna
geut in alai. Et nõ debet capi reſtrictio ppᷣe
blarge vt ſub ſe cop̃bedit reſtrictionẽ ppe
dictã:alienationẽ ⁊ remotionẽ:⁊ iõ iſta pꝓpõ

xy.

Conditio
nes con⸗
uerſionũ
gñales.
Pꝛima.

Secũda.

Tertia

,-

Quarta

Quinta

Setta

nullꝰ homo eſt muler:non dz ſic connerti.

nulla mulier eſt bomo ſʒ ſic:gꝰ nulla mulier
eſt aliqs bõ.Silr illa hõ eſt pictꝰ nõ debz ſic
conuerti:ergo pictũ ẽ hõ:ſed ſic:ergo pictũ
eſt nõ pictꝰ ⁊ hoc pꝛopter aliẽationẽ ¶ Sep
tima conditio eſt ꝙ dʒ fieri determinata ap
plicatio.ſignoꝝ ſᷣm diuerſitatẽ ſpecieꝝ ↄuer
ſionis:vt ꝓ ſigno vli nõ dʒ põi ꝑticłare nec
econtra.Et iſte ſeptẽ conditiones ſunt obpᷣ⸗

uãde in omni conuerſione.

Contra dicta pꝛimo ſic af Non
equitur nullus bomo eſt mlier:gꝰ nulla mu

ſitiones de terminis obliquis vt nullus pa⸗ lier ẽ bõ:ergo male ðꝛ ꝙ vninerſalis negati

nis eſt in furno q̃ nõ connertit᷑ ppꝛie ſʒ im

na conuertitur ſimpliciter in vniuerſalẽ ne⸗

ꝓp:ie ꝑ iſtã.nullũ exñs in ſurno ẽ panis.di/⸗ giuã. Scdo ſic arguitur.nõ ſequitur: ali⸗

Septĩa

Tractatus. Pꝛimus

quis homo eſt generãdus:ergo aliqð gñan
dun eſt homo:cum añs eſt verũ ⁊ ↄñs falſũ.
E male ðꝛ ꝙ particularis affirmatiua cõuer⸗
tit᷑ ſimpłr. Tertio ar:non ſequitur:album fu
it bõ.ᷓ homo fuit albꝰ.ſilr non ſeqtur albuʒ
erit nigrum:ergo nigrũ erit album. cum an
tecedẽs poſſit eſſe verũ ↄñte exñte falſo:er⸗
go male dicitur ꝙp ꝑticlaris ſiue ĩdefinita af
firmatiua ↄuertuntur ſimpliciter
¶ Ad pꝛimũ ðꝛ concedendo ãtece⸗
dẽs ⁊ negado ↄnñam q; illa popoſitio er quo
in ea eſt ſpecialis reſtrictio non põt conuer
ti conuerſione ꝓpꝛie dicta:ſed impꝛopꝛie:vt
dictum eſt pꝛius. Ad ſcᷣm ðꝛ concedendo
añs ⁊ negando ↄñam:qꝛ ex quo illa ꝓpoſitõ
eſt de pꝛedicato ãpliatiuo non dzʒ ſic ↄuerti:
ſʒ fic: qð ẽ generandum eſt vel erit bomo.
Et eſt pꝛo regula generali tenendũ ꝙ quã
do pᷣdicatũ eſt ꝑticipiũ futuri tpis:tũc in cõ
uertẽte coplła dʒ eſſe h difiũctũ eſt vel erit
qñ pᷣdicatũ ẽ ꝑticipiũ pᷣteriti tp̃is.tũc copła
in cõuertẽte dz eſſe diſunctum eſt vel fnit.
¶ A tertiũ ðꝛ cõcedendo añs ⁊ negãdo ↄñaʒ
Documẽ⸗ uia ille ꝓpõnes non debent ſic onuen
cume/ gc.· Albũ fuit bõ:er go qð fuit bomo eſt vl fu
tum opti ſpũ:et albũ erit nigruʒ:ergo illð qð erit
mum. nigrũ eſt vel erit albũ. ¶ Uñ in conuertẽdo
ꝓpoſitiones de pꝛeterito:debemus addere
pdicato ↄuerſe h aggregatũ qð fuit qñ ipᷣm
ponitur pꝛo ſubiecto conuertentis. loco co
pule conuertentis dʒ pon boc aggregatũ ẽ
vel fuit. Similiter in conuertendo ꝓpoſitio
ones de futuro ðöbemPaddere pᷣdicato quer
ſe boc aggregatũ qð erit qñ ipᷣm põit᷑ ꝓ ſub
iecto ↄuertẽtꝭx loco copłe conuertẽtꝭ debet
poni aggregatũ eſt vel erit. Exẽplũ pꝛimi vt
bomo fuit aĩal: aĩal qð fuit eſt vel fuit bõ.
Erẽplũ ſcdᷣi.vt homo erit aĩal aĩal qð erit

eſt vel erit bomo
¶ Eonuerſio per accidens eſt face

re de ſubiecto pꝛedicatum ⁊ de pᷣdi
cato ſubm manente eadem oualita⸗
te ſʒ mutata quantitate Et boc mõ
conuertitur vniuerſalis affirmatĩa
in particularem affirmatiuã: vt oĩs
bomo ẽ animal:ergo quoddã aĩal
bhomo:⁊ vniuerſalis negatiua in hii
cularẽ negatiuã:vt nullus bõ eſtlꝗ⸗
pis:g quidam lapis non eſt bomo.
C CLirca hũc tertum.

¶ Pꝛimo notãdũ ẽ ꝙ bic ↄſequen⸗

4
4

Wegula
ampliati⸗
onis

Quid cõ⸗
uerſio p
gecidens

ter pe.he.ponit diffinitionẽ ↄuerſionis ꝑ ac
cidẽs:q ſic dʒ intelligi.Cõuerſio ꝑ accñs eſt
duaꝝ ppõnũ catbegoꝛicaꝝ eiuſdẽ qualitatꝭ
⁊ diuerſe quãtitatis vtroq; termino pticipã
tiũ oꝛdine econuerſo vniꝰad aliam foꝛmalis
ↄna. Et dicitur iſta ↄuerſio ꝑ accidens eo ꝙ
mutatur quantitas. Et boc mõ ↄuertit᷑ vlis
negatiua ⁊ fimiliter vlis affirmatiua.dũmõ
vlis negatiua ſit catbegoꝛica de ineſſe quia
aliquevles modales negatiue non ↄuertun⸗
tur ſimpliciter vt videbit᷑ ĩ libꝛo pᷣmo pꝛioꝝ
6

¶ Motandũ eſt ſcdðᷣo ; vniuerſalis
lis fiue affirmatiua ſiue negatiua ↄuertit᷑ in
pticularem ↄuerſione per accñs ꝓpꝛie dicta
vł impꝛopꝛie dicta. Sed ſi debeat ↄuerti cõ
uerſione pꝛopꝛie dicta in ꝑticularẽ opʒ ꝙ ſit
de ineſſe. de pñti.de pᷣdicato cõi.de terĩs nõ
ampliatiuis:nec aliene reſtrictis:cuiꝰ pꝛedi
catum non capitur cũ aliquo ſincathegoꝛeu
mate. Dicit᷑ notãter de pñti ad dꝛĩazʒ ppo⸗
fitionũ de pᷣterito ⁊ de futuro.¶ Dicit᷑ notan
ter de ineſſe ad dꝛiam aliquaruʒz modalium.
Dicitur de pꝛedicato cõi.ad differentiã p⸗
põnũ q̃ ſunt de pᷣdicato ſingulari Dicit᷑ no⸗
tanter de terminis non ampliatiuis:ad dr̃azʒ
vniuerſalium quaꝝ ſubiecta vlł pᷣdicata ſunt
termini ampliatiui.Dicitur nec aliene reſtri
ctis:ad dr̃am vniuerſalium quaꝝ ſnbiecta vł
pᷣdicata aliene reſtringunt᷑. Dicit᷑ notanter
cuiꝰ pᷣdicatũ vel ſubiectũ nõ capiũtur cũ ali⸗
quo ſincathbegoꝛeumate:ad dr̃am illarum p
poſitionum quaꝝ pᷣdicata accipiumt᷑ cũ aliq̃
ſincathego:eumate. Et omniũ iſtoꝝ viſa ſũt
exempla in lectione pꝛecedenti.

¶ Motãdũ eſt tertio qꝙ ſᷣm iſtã ↄuer
ſionẽ nõ ſolũ ↄuertunt᷑ vniuerſales affirma
tiue ⁊ vłes negatiue ſed etiã ꝑticularis affir
matiua ⁊ indeſinita affir matiua qͥ ſunt de pᷣ⸗
dicatis ſingulariis.ot quidaz hõ eſt ſoꝛfes
ergo ſoꝛtes ẽ homo.⁊ ſilr bõ eſt ſoꝛtes: ergo
ſoꝛtes eſt homo. Sitlr ſingularis cõuertit ꝑ
accidẽs ſi ſit de pꝛedicato cõi vt ſoꝛtes eſt hõ
ergo homo eſt ſoꝛtes.Oð aũt in iſtis ſit con⸗
uerſio ꝑ accidens pʒ ꝑ diffinitionẽ conuerſi⸗
onis ꝑaccñs.¶ Et ſi arguat᷑ pe.biſp.dicit ꝙ
particularis ⁊ indefinita ↄuertuntur fimplr
⁊ ſimiliter ſingularis:ergo nõ pñt cõuerti ꝑ
accñs.¶ Ad hoc ðꝛ ↄcedendo añs ⁊ negãdo
ↄñam q; pe.h.nõ dicit ꝙ ſolũ ↄuertũt᷑ ↄuer⸗
fiõe ſimplici.Etiã nõ dicit ꝙ oẽs ꝑticulares

filr indefinite ſingulares ↄuertant᷑ fimplr

6 C
ius deſoiin
Gu
ſ6

Intelle⸗

ctus diffi
nitionis
conuerſi⸗
onis ꝑ ac
cidens

Que ꝓpõ
nes ↄuer
tuntur .
accidens

ien, CKoſtbiegüin

foon

iinrn. orult
nu in

unin Aſtene G⸗
Ponacörerſo oisbomo⸗
tesetbö⸗ttanen isat
tirrinpticulare affmma
Otkieaffinnatinadzcon
ſimarini Tertiofcaf⸗
dhogboe icg iſfnron
Imnimn orertſ? in tienl⸗
¶ Adpꝛimũ dicf
ſegido oſam : ilanob
ſccönertiergoaliqd de
tiiꝛ lla ppofitio er qno
Nürino nondzconuertice
dictaſedinpꝛopꝛiedicta.
Gicomiae minoterne
luciterfone ppre dict
nertiingrienlarerti bene
Nifemnüchccetecoaf
glitii eſl nobiͦcinert
natiergobzefateriige

uini, (Ceffop oratt

9 Ge Rſihiecto peeie

z.etinanötee
rinarßmuns
nmpicoffint, 4

Reglacõ
Ene n uerſionis
no- n pponum
chi de vbo !⸗
ens e xſonali.
e .D

ie dieta; G
itideenn lntcn
pdicato cõi detenie ̃
ec aliene reſtrictis: enp DMD
itur cii aliquo fncarbegonn
otuter de pñtti ad deſn on
ito? de futuro. (Dicſft ſotmn
4dꝛiamaliquariz mocgalinn,
edicato cõi addifferemii
pdicato fingulari dick no⸗
nnis non ampliatiniso di
map ſubiecta vl Zdicaraſimnt
atiui. Dicitur necalienereſt
niuerſalium quav ſubiecta l
reſtringunk. Dicit notanten
el ſubiectũ nõ capitur cili
oꝛeumate: ad diam illanm
ap pdicata accipumt ci gi
mate. Et omniũ iſtor niſſit
tione pꝛecedenti.

eſt tertioq fmiſti n⸗
uertunt vniuerſales fn
atiue ſed etiã Pticnlanene
mnita affir matina int den
cz bietſie OQnid cö
„ 4 . 60 i cõ⸗
boeſt ſoꝛtes: e/ Ehe,
ponem.

De cõuerſione cõtra poſitionem

¶ ’Motanduʒ eſt quarto:qꝙ ꝓpõnes
de vo impſonali añqᷓ; debeant conuerti dñt
reſolui in vna ꝓpõnẽ deverbo ꝑſonali:a tũc
ficut illa de vᷣbo pſonali ↄuertitur ita etiam

illa de vᷣbo imperſonali:vt iſta tedet animã
meã vite mee:dʒ pꝛimo reſolui in iſtam. ani

mea bʒ tediũ de vita mea.⁊ iſta ſic conuerti

tur: ergo hbñs tediũ de vita mea ẽ aĩa mea:
pꝛĩa.ſ.tedet aĩaz meã vite mee: dʒ ↄuerti in
iſta:bñs tediũ de vita mea ẽ aĩa mea.¶ Silr
iſta ppõ legit᷑. dʒ ſic reſolui lectio fit in illa
ſic cõuertit᷑:ergo qð fit eſt vel erit lectio er⸗
pꝛima ſic cõuertitur. Silr iſta intereſt regꝭ
bñfacere:reſoluit᷑ in iſtã:aliqͥd ſpectãs ad re
gẽ ẽ benelfacere illa ſic cõuertitur:ergo bñ
facere ẽ aliquid qð ſpectat ad regẽ:ergo pꝛi
ma eriam debet ſic conuerti. .
¶ Lontra dicta arguitur pꝛimo ſic
nõ ſeqͥtur: Nullũ moꝛtuũ ẽ bõ: qͥdã bõ non
eſt moꝛtuꝰ:ergo male ðꝛ ꝙ vlis negatiua cõ
uertitur p accidens. Scðo ſic arguit᷑:hec eſt
bona cõuerſio oĩs homo eſt ſoꝛtes: ergo ſoꝛ
tes eſt hbõ:⁊ tamen vlis affirmatiua nõ ↄuer
titur in pticularẽ affirmatiuã. ergo male ðꝛ
vlis affirmatiua dʒ couerti in ꝑticularẽ af
firmatiuã ¶ Tertio ſic af ñ ſeqͥt᷑:vterq; iſtoꝝ
ẽ hõ gᷓ bõẽ vtq; iſtoꝝ ꝙᷓ male ðꝛ ꝙ vlis affir
matina ↄuertit᷑ in ꝑticularem affirmatiuã.
¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ ↄcedẽdo añs et
negãdo ↄñam.qꝛ illa nõ bñ conuertit᷑ ſed dʒ
ſic cõuerti ergo aliqͥͥd qð eſt hõ non eſt moꝛ
tuũ qꝛ illa ꝓpoſitio ex quo eſt de termĩio am
pliatiuo non dʒ couuerti conuerſione ꝓpꝛie
dicta ſed impꝛopꝛie dicta.Ad ſcðᷣm ðꝛ conce
dẽdo maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ:⁊ negatur ↄña qʒ licʒ
illa cõuerſione ꝓpꝛie dicta non poſſit con⸗
uerti in pticularẽ: tũ bene impꝛopꝛie dicta.
¶ Ad tertiũ ðꝛ cõcedẽdo añs ⁊ negãdo cõſe⸗
quẽtiã:q; illa nõ bñ cõnuertitur:ſed dʒ ſic cõ⸗
uerti: ergo hõ eſt alter iſtoꝛum.
¶ Kõuerſio ꝑ ↄtrapoſitionẽ eſt fa⸗

.

cere de ſubiecto pꝛedicatũ:⁊ de pᷣdi
cato ſubiectũ manẽte eadẽ q̃litate ⁊
quãtitate:ſʒ mutatis terminis fini⸗
tis in rerios ĩfimtos.Et hoc modo
ↄuertit᷑ vniuerſalis affirmatiua in
vniuerſalẽ affirmatiuã ⁊ pticularis
negatiua in ſeipᷣaʒ.vt oĩs hõ eſt ani
mal.ergo oẽ nõ aĩal eſt nõ homo qͥ⸗
dã homo non eſt lapis.ergo quidaʒ
non lapis non eſt non hõ. ¶ Uñ v⸗

ſus.Simpliciter feci conuertit᷑ eua
per acci.Aſto per g ſic fit cõuerſio
tota.Aſſerit a negat e:ſũt vniuerſa
lit᷑ ãbe. Aſſerit i negat o:ſunt ꝑticła
riter ambo¶ Et ſciẽdũ eſt ꝙ ſignũ

poſitum in ſubiecto pꝛopõnis q̃ de

bʒ conuerti quodcũq; ſit illiusdebʒ

Verſꝰ cõ
uerſionũ

pꝛimũ no
tabile.

poni ſupꝛa totum pꝛedicatũ ⁊ redu

cere ipſum ad ſubiectũ in conuertẽ⸗
te. Pꝛeterea eadẽ eadẽ eſt cõuerſio
ꝓpõnis pꝑtiłar ĩdefinite ⁊ ſingłar⸗.
¶( Circa hunc tertnum.
¶ Notãdũ eſt pꝛimo ꝙ h̊ oſeq̃nter
Pe. hiſpa.determĩat de conuerſione p ↄtra
poſitionẽ ⁊ ponit diffinitioẽ q̃ debet ſic ĩtel
ligi.Conuerſio per contrapoſitionẽ ẽ duarũ
ꝓpoſitionũ catbegoꝛicaꝝ manẽte eadẽ qua⸗
litate ⁊ qᷓ;titate:ſʒ mutat teris finitꝭĩ termi

Scðʒz no
tabile.

Intelle⸗
ct?diffini
tionis cõ
uerfiõisꝑ
Spõnem.

nos infinitos vniꝰ ad aliam materialis ↄnña

Vnge in iſta diffinitiõe põit᷑ ↄpſa mat᷑iał lo
co gñis totũ reſi ſuũ põit᷑ ad dꝛãz aliaꝝ ↄña⸗

rũ matialiũ ⁊ etiã aliarũ ↄuerſionũ.Et iſtoꝰ

ↄuertitw᷑ vłis affir̃atiua in vłeʒ affirmatiuã ⁊

ꝑticularꝭ negatĩa in ꝑticlarẽ negatiuã dum

mõ vlis affirmatiua nõ ſit de pᷣdicato trãſcẽ

dẽte ⁊ ꝑticłlar negatia ↄſtituat᷑ er ſuo pꝛo

nłlo ſupponẽte vt oĩs hõ ẽ aĩal: oẽ nõ aĩal
ẽ ñ bõ Silr qͥdã hõ ñẽ lapĩ: qͥdã ñ lapꝭ ñ ẽ
nõ hõ. Dr notãt᷑ dũmõ vlis affir̃atiua non
ſit de pᷣdicato trãſcẽdẽte:qꝛ qñ ẽ de pᷣdicato
trãſcẽdẽte.tũc nõ vʒ ↄña:vt nõ ſequitur oĩs
bõ erñs:ꝗ oẽ nõ exñs ẽ nõ hõ:qꝛ añs ẽveꝝ
ↄñs falſuʒ.¶ Dr notãter qñ ꝑticłaris nõ cõ
ſtituit᷑ et terio pꝛoinullo ſupponẽte:qꝛ qñ cõ
ſtituit᷑ ex illo ſubo:tũc nõ vʒ ↄña:vt ñ ſeqͥt q
dã chimera nõẽ hõ g qͥdã nõ hõ nõ eſt non
chimera cum añ̃s ſit verum ⁊ ↄñs falſum
¶ ' Notandum eſt ſcðo:q circa con
uerſionẽ ꝑ õpõeʒ ponũt᷑ due rle.q̃ꝝ pꝛiaẽ q;
qᷓ;to teriꝰ finitꝰ fuerit ꝓ paucioꝛibꝰſuponẽs
tãto teriꝰĩfinitꝰſibi coꝛrñdẽs ſuppõit ꝓ plu
ribꝰ:vt ſi terꝰꝰ finitꝰ ꝓ nullo ſuppõat tũc tᷣo
iĩfinitꝰ ſibi coꝛrñs ꝓ qʒ ſuppõit vt chymera
ꝓ nullo ſuppõit:⁊ iõ nõ chymera pꝓ qlʒ ſup⸗
põit.¶ Scðdo rła tlis ẽ qqᷓto teriꝰ finitus ꝓ
pluribꝰ ſuppõit:tãto teriꝰ infinitꝰ p paucio⸗
vibꝰ ſuppõit.Et ſi teriꝰ finitꝰ ꝓ quolʒ ſuppo
nat:tũc terꝰꝰinfinitꝰ ꝓ nullo ſupponit vt iſte
terminꝰ erñs ꝓ qlʒ ſupponit:⁊ iõ iſte termi
nus nõ exñs ꝓ nullo ſupponit.Et cauſe iſta

Regle 3
uerſionis
Poponez
Pꝛima.

Se:ida.

rüregulsʒ videbũt in ſcðo libꝛo ꝑbiermeñ.

Intellec⸗ C

Xractatus Pꝛimus

Notãdũ eſt tertio q; hic còſequẽ

dicitur ↄcedẽdo maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ: negãdo

tus nota/ ter Pe. biſpa. ponit vnũ notabile qð dʒ ſic in ↄñam: q; ill notabile ĩtelligit᷑ de ſingulari
bilis pᷣmi telligi ꝙ in ↄuerſõe ſimplici ſignũ qð addit᷑ affirmatiua: ⁊ nõ de ſingulari negatiua. Nel

Intellec⸗
tus ſecun
dgi notabi
lis.

ſubiecto ↄuerſe vel ſibi equalẽs licz ſit alteri/
us gñis vel numeri vᷣm exigẽtiã congruita
tis dʒ addi ſubiecto conuertẽtis:vt qdã ho

mi eſt aĩal:g quoddã aĩal eſt hbomo:ibi illð ſi

gnũ quidã qð additur ſubiecto conuerſe vel
ſibi ſile additur ſubiecto ↄuertentꝭ. Unð ex
iſto notabili ptz ꝙ ſignũ pꝛepoſituz toti ſub
iectonon eſt pars ſubiecti.ideo etiam nõ dʒ
eſſe pars pᷣdicati ↄuertẽtꝭ:ſʒ dʒ add i ſubo cõ
uertentꝭ vel remoueri ex toto

¶ Motandum eſt quarto ꝙ bic ↄſe⸗
ter auctoꝛ ponit aliud notabile quod notabi
le ſicut ſtat eſt ſimpliciter falſuz:qꝛ vł Pe.b.
capit illũ fᷣminũ eadem ꝓpꝛie vt dicit idem⸗
ptitatem numeralẽ:⁊ tunc ſenſus notabil eſt
ꝙ due ꝓpõnes ſinglares:vl vna ſinglaris q̃
eſt antecedens ⁊ alia particularis fiue ĩdefi⸗
nita q̃ ẽ ↄñs cum nota illatiõis ſũt ↄuerſio q̃
eſt due particulares vł indefinite cũ nota il⸗
latõis:modo h̊ eſt falſum. łetiã capit illũ
terminũ eadẽ vt dicit idemptitatẽ ſpecificã

vt tm̃ vʒ ſicut ſilr:⁊ ſic adbuc eſt falſum quia

Saluatio
pe. biſpa.

ſingularꝭ negatiua ↄuertitur ⁊ ꝑticłarinega
tiua ⁊ ĩidefinita negatiua nõ ↄuertũt᷑ ¶ Et iõ
ad.p.h.pᷣt dici ꝙ ipᷣe ñ poſuit illã ꝑticlaʒ ⁊ ð
ſingularibꝰſʒ appoſita fuit ex vitio ſcpᷣtoꝛũ.
VBk atlr põt dici ꝙ.p.h.nõvoluit dicere ſin
gularꝭ eodẽmodo ↄuerteret᷑ ſicut ꝑticularꝭ
vł indefinita:ſʒ voluit dicè ꝙ ſicut piclaribꝰ
et indefinitis ↄuenit poſſe conuerti itaſn⸗
gularibꝰconuenit poſſe conuerti

¶ Qõtra dicta arguit᷑ pꝛĩo ſic. Nò

ſequit᷑ omis bomo eſt etũs: omẽ non exñs
eſt nõ hõ cũ aũs ſit veꝝ⁊ ↄñs flm̃.ergo ma⸗
le ðꝛ ꝙ vlis affirmatiua ↄuertit᷑ ꝑ õpoſitõeʒ
¶ Secundo af pꝛimum notabile. In con⸗
uerſione ꝑ accidens ſignum qð ponebat᷑ in
cõuerſa non ponitur ad ſubiectum conuertẽ
tis:ergo notabile eſt falſum. ¶ Tetio ſic ar⸗
guitur contra ſecundum notabile:ſinglaris
negatiua conuertitur ⁊ non particularis vł
indefinita negatiua:ergo notabile ẽ falſuʒ

¶ Apꝛimũ dicitur concedendo an
tecedẽs et negãdo ↄñam qꝛ qñ ðꝛ vniuerſalł
affirmatina conuertitur per contrapoſitio⸗

nez intelligitur dũmõ pꝛedicatũ eius nõ ſit

tranſcendens. ¶ Ad ſcm ð: negãdo ↄñam
qꝛ illð notabile intelligit᷑ ꝑ ↄuerfõe fimpli⸗
ci:x non de ↄnerſione ꝑ accidens.¶ Ad ttſij

põt dici ficut dictũ eſt in q̃rto notabili.

WMEquitur de ppöne by⸗
pothetica. Pꝛopõ by⸗
Bx potbetica eſt illa q̃ ha⸗
det duas ꝓpõnes ca⸗
E thogoꝛicas cõlunctas
tancq pꝛincipales ꝑtes ſui: vt ſi bõ
currit hõ mouet᷑. ¶ Et dicit᷑ bypo⸗
thetica ab bypos qð ẽ ſub theſis
qð ẽ poſitio:q̃ſi ſuppoſitio:ſiue ſup⸗
poſitiua locutio:qꝛ vna pars eiꝰſup
ponitur alteri.¶ ¶ Pꝛopoſitionũ hy
potheticaꝝ alia conditionalis: alia
copulatiua:alia diſiunctiua.

¶ Circa bũc textum.
¶ Notandum eſt pꝛimo: bic ↄñr

pe. hiſ. determinat de ꝓpõne bypothetica.
ñ boc aggregatũ ppõ bypotbetica capit
tripliciter. no mõ cõiſſime:⁊ tũc dʒ fic dif
ſiniri. Pꝛopoſitio hypothetica eſt ꝓpõ que
explicite:vel implicite ſiue mẽtaliterihʒ du⸗
as ꝓpõnes vel duo cõplera ꝓpoꝛtionabilia
duabꝰ ppõnibꝰ:ↄiunctas ꝑ aliquã ↄiunctio
nem:vel ꝑ aduerbiũ tanqᷓ; ꝑtes pꝛincipales
eius.¶ Dicitur notãter ĩplicite:q; bec ẽ pꝛo
poſitio hypothetica.magiſtro legente pue⸗
ri ꝓficiũt:⁊ tñ in ea nõ ſunt due ꝓpõnes ex⸗
plicite ſʒ implicite:qꝛ illa põt reſolui in vnã
conditionalẽ:tꝑalem ⁊ cauſalẽ.O Dicitur no
tanter duas ꝓpõnes non addendo cathego
ricas:qꝛ aliqua eſt bypothe.q̃ nõ hʒ duas ca
thegoꝛicas tanqᷓ; ꝑtes pꝛincipales:ſed babʒ
duas hypotbeticas:velvna catbegoꝛicã a
liã hypotheticã tanqᷓ; partes pꝛicipales eiꝰ.
Djỹ notanter vel důo cõplexa ꝓpoꝛtinabilia
duabꝰ ꝓpõnibꝰ:qꝛ aliqua eſt ꝓpoſitio hypo
thetica que nec explicite nec iplicite:nec mẽ
taliter cõponit᷑ ex duabꝰ ꝓpõnibus:vt iſta:
ſi aſinus volaret:aſinus haberet alas: ſed in
ea pouũtur duo ↄplexa ꝓpoꝛtionabilia dua
bus ꝓpoſitionibus. Unde cõplexum ꝓpoꝛ⸗
tionale ꝓpoſitioni ðꝛ illud:qð per ſe ſumptũ
nec eſt verũ nec falſum:ſed ex ipſo ⁊vno alio
mediãte copula ipſa coniungẽte fit vna by⸗
potethica vera vel ſalſa.¶ Dicit notanter ts
qᷓ; partes pꝛincipales ſui: qꝛ aliq̃ ſunt bypo⸗
thetice in qbus ponũtur plures ꝓpoſitiões

Diuiſio.

Acceptõ
nes hꝰcõ
plexi pꝛo
po bypo.
Coôiſſime

oco⸗

cuin resicpeles un ſn
cwig ͤbuts d ppom
Ulcesſuntpantes ſcmaten
Weterules nn duplice
nind gicipales Min pui
les gtiü pꝛicipaliũ. Oz pte⸗
cipales ſunt gtes q non fun
poſtiobypotetica meiat
tuit.(O gres fofales y
lei tales eti ſunt duplice⸗
ſunt lleq ciungutxres m
ſoles. Geg partes ſoꝛmale
nals untileqne conügn
ſules nimns incipales.
(Cemnonoticien
e. aplleſcubegaticlleg
eseſtri ſtisdeclinis E o
lesͤſürgüigioes on
Ationlescilegt ön
ſtaclerdi ſlitugins.

.

Cleptes
ſaterio
et fes
es

maion m
mino:„ꝛ.
Ridt nelligit ſnegi⸗
cti eſtſuhar negeniblln catbegoꝛice: nõ tñ tanqᷓ ꝑtes pᷣncipales ſui:
mqnt notablidd ſz tanqᷓ ꝑtes min? pᷣncipales.⁊ iſtoꝰ non ca⸗
quitur d I. pit pꝑet.hiſ.bic ꝓpoſitionẽ hypoteticam.
potbetica Onebn ¶ Notãdũ ẽ ſcðᷣo:ꝙ ſcðo mõ accipi
potbeticz en Poͤbſ, n tur ꝓpõ bypotetica cõiter: ⁊tũc debʒ ſic dif⸗
ded geſtilg by i Cõiter. finiri. Pꝛopõ bypotetica ẽ ꝓpõ q explicite
tb uas Ppöneg cr, ie vł iplicite ſiue mẽtalit᷑ bʒ duas ꝓpõnes ⁊ co
(O 3/ W

pulã vniẽtẽ illas ꝓpõnes tanqᷓ; ꝑtes pᷣncipa

.
dales ſen nns les ei.⁊ iſtoꝰ non capit.p.b. ꝓpõnẽ bypote
nef. n: tſbo 1 ticã. Tertioꝰ capit᷑ ꝓpꝛie ⁊ ſpalit.⁊ illoꝰ ca
o lcik bypo⸗, Pꝛopꝛie. pit eꝗ.p.b.Et ponit ei? diffinitionẽ in tertu
108 qd ſubztheſg qᷓ diffinitio ſic dʒ intelligi. Pꝛopõ bypoteti
fſi ſuppoſitio ſine ſup⸗ ca ſpãliter accepta ẽ ꝓpoſitio q̃ explicite ſi⸗
tio: qꝛ vna pars ebſt ue iplicite ſiue mentalr bʒ duas ꝓpõnes ca⸗
1. QPꝛ N intellectꝰ thegoꝛicas:⁊ copulã ↄiunctionalẽ vel aliqͥd
¶ Paopoſitioni imtelle ſupplẽsvicẽ eiꝰ tanq; ꝑtes pᷣncipales ei.Et
lia conditionalia- , idifionis. upplesvicé ei 6 ptes tes en Er
onalis: alig liita diffinitiõe ponit᷑ ꝓpõ loco gñis:⁊ totũ
lia diſiunctiua, reſiduũ ponit᷑ ad dfia ꝓpõnis cathbegoꝛice:
rabücte cuiꝰ ptes pᷣncipales ſunt ſubᷣm ⁊ pᷣdicatuʒ et
ca buc textum. copula verbalis.ñ ꝓpõnis bypotetice du
meſt pꝛimo: bici plices ſunt partes.ſ.materiales ⁊ foꝛmales.

¶ Materiales ſunt duplices.ſ.pꝛincipalis ⁊
minꝰ pꝛĩcipales.Min pꝛincipales ſunt par
tes pꝑtiũ pꝛĩcipaliũ. Sʒ ꝑtes materiales pᷣn⸗
cipales ſunt ꝑtes q̃ non ſunt copule ex qͥbꝰ ꝓ
poſitio hypotetica mediate ↄponit᷑ fiue ↄſti
tuit᷑. ¶ Sʒ ꝑtes for̃ales bypotetice fũt copu
le:⁊ tales etiã ſunt duplices:ſ.pꝛincipales:⁊
ſunt ille qͥ cõiungũt ꝑtes materiales pꝛinci⸗
pales. Ded partes foꝛmales minus pꝛinci⸗
pales ſunt ille que coniũgunt partes mate⸗
riales minus pꝛincipales.

¶ Tertio notãdũ ẽ: duplices ſũt
copule.ſ.cathegoꝛicales:vt ſũt illa vᷣba:ſum
es eſt:cũ ſuis declinijs.Et copule bypotheti
cales:qͥ ſũt ↄiũctiones copulatiue:diſiũtiue:
ↄditionales:cãles:⁊ rõnales:aduerbia loci:
tꝑis:⁊ aduerbia ſilitudinis.¶ Nota ꝙ pe.b:
diuidit ꝓpõnẽ bypoteticꝗ: ⁊ dʒ diuiſio fic in

nat de ppöne bypothetia, Oueptes
mmiͦ ppo bypotbeticn nſt materia⸗
dmõ cõiſſime: 1tijc dz fcdif les et feꝛ
io bypotbetica eſt ppoe males
plicite ſiue mẽtalſtenbzdi /n
duo coplera ppoꝛtionablu
oiunctas p aliqua oiunctio
rbiũ tanq ptes pꝛincipales
notãter iplicite:q becepoo
ttica. magiſtro legente pvo⸗
n ea nõſunt due pponese⸗
lte:qr illapöt reſoluiinm
lem tcauſale⸗CDiciurn
önes non addendo cabepe
eſt bypotbe.qno h⸗ duns⸗
2 dres pꝛincipales:ſed bi⸗
ß̈ gres pꝛincipalegec
icas: velvn cabegarten
tanqᷓ partes pꝛicip

* vortinsbiin
dilo coplera 1 ofitiobſp⸗

Dĩſio co⸗
pule,

intellect⸗
diſionis.
ſunt bypotetice ↄditionales. q̃dazʒ copulati⸗
ue: quedã ſunt diſiunctiue. Et reducit᷑ iſta

q. aliqu . lctenerni diuiſio ſic ad bimẽbꝛẽ.Oĩs ꝓpoſitio bypote
licite necpllcle ſe: feae Fee terſz tz 5
expuc nibs: Nite tica:aut eſt ↄña:aut non. Si pꝛimũ ſic eſt cõ⸗
er duab 46, et alas: elin ditionalis. Si ſcðᷣm boc ẽ dupliciter. Rel in
tiafinus oꝛtio Abilia du⸗ ea ponitur coniũctio copulatiua: vel aliqͥd ſi
ppleta : erufn , bi equiualens:et ſic eſt pꝛopoſitio copulati⸗
bus Uncc cc erſ ſunpen ua. Nel in ea ponitur coniunct io diſiuncti⸗
onidꝛ * win Varline gliquia ſibi equiualens:et ſic eſt pꝛo⸗
conungiß ſnti ¶ Quarto notãdũ ẽ: ſicut dictuʒ
vel ſa h im nie⸗ de ꝓpone bypotetica ꝙ capit᷑ duplr: ita di
pales in mes 1eſi
ur p

De pꝓpoſitionibus bypoteticis

telligi.De nüero ꝓpõnũ hypoteticaꝝ: q̃daʒ

xviij
cendũ ẽ de ꝓpõne bypotetica ↄditionali diſ

MNotahile

iũctiua ⁊ copulatiua ꝙ capiũt᷑ tripłr.ſ.cõiſſi⸗ generale

me: ꝓpꝛie ⁊ cõiter. At capiũtur cõiſſime ſũt
