die ee 3, dicatꝭ ſm aliquos ſic dʒ itelligi.Qñ pᷣdicatũ dicatũ nõ reſtrĩgit ſubm. ptz ex dictis. Ad röes Wiretalige ſicaer albu⸗
oi“ Z: de aliq eqͥuoca analogo. tũc facit ſiectũ a Ad rõnes añ oppoſitum. Ad pꝛi in oppiñ Eeſttiil beret fßrü material

Pene e nalogũ ſolũ teneri ꝓ illis ſignificatꝭ pᷣncipa mã ðꝛ ꝙ illa rla nõ bz vitatẽ ⁊ bõ nõ ſit a ſomli r gno:g: añ capit
lioꝛiby vel minꝰ pᷣncipalioꝛibꝰ qbus ↄuenito nalogice boĩes albos ⁊ boĩes nigros. Ad niitſli fit albedinẽ p moh
vel ſaltẽ accipi ᷣm illuũ ↄceptũ ſolũ ſᷣm quẽ ta ſcðᷣam ðꝛ ꝙ illa ẽ falſa in caſu poñto:⁊ iſta eſt ſoͦſontfcat ſubm. (Et iſtopz
lia figta ſigẽt.¶ Dr notater de aliquo equoco: vera:bõ nõ eſt albꝰ.Et negat᷑ ꝙ nulla ei ſin⸗ Piqi pit pure adiectine no⸗
q; bec regula nõ bʒ veritatẽ qñn ins eſt gularis ſit vera:ĩmo iſte ſunt vᷣe:pᷣ qð ẽ hõ de luuo ignificat qñ capit ſubft
vniuocũ.et ideo in iſta ꝓpõne oẽ alal eſt rõ⸗ mõſtrãdo mulierẽ nõ eſt bõ albus.⁊ boc qð (Siencu tertlo:ytern

nale. ly aĩal nõ ſtat ſolũ ꝓ illis pꝛo qbus ly rõ ẽ hõ nõ eſt hõ albꝰ:⁊ ſic dz dari ĩſtãtia.¶ Ad
nale ſibi ↄuenit. ¶ Or̃ notãter analogo: q; h tertiã ðꝛ negando minoꝛẽ ⁊ ↄcedit᷑ ꝙ in illis —
re gula nõ ðꝛ bẽre veritatẽ in equiuocis a ca duabꝰ:oĩs hõ eſt albꝰ:⁊ oĩs equꝰ ẽ albꝰ non ẽ ieie nane ponit tanch ſum v
ſu. Et ideo bec nõ eſt fimplłr ↄcedẽda.oĩs ca⸗ idẽ pᷣdicatũ totale:ſʒ ſoluʒ ꝑtiale.Et h̊ maxie ier f olungik ci alio terio
nis ẽ latrabilis:ſed eſt diſtinguẽda.¶ Dr̃ no⸗ pm tenẽtes ꝙ adiectiuũ non põt in maſculi⸗ elotü ſui foꝛmalis ſignificat
tãter vel accipi ᷣm ↄceptũ ⁊c.q; nõ ſemꝑ pᷣdi no vel feĩno gñe ſubſtantiuari. ſiponktücappellat ſimi ignif
catũ reſtringẽs analogũ ad ſtandũ ꝓ illis ꝓ neuciacere rei pqua ipſemet
q̃bꝰ ſibi ↄuenit:facit ſꝑ ipᷣm analogum ſtare ¶ Seqᷣtur tractatus appellationũ. Uut albi currit. ibi ille teri⸗
pꝛeciſe ꝓillis qbus ſibi ↄuenit:q; h nõ ↄcedi — leabeinẽ aciacere rei de ve
ditur oẽ nomẽ ẽ vocale:poſito ꝙ ly nomẽ:ſʒ Irca tractatũ de appel diſio teri ſſtela. Sec n ponit cüal
ↄceptũ pꝛincipalem ſignificet ſolũ noĩa men WMlatõibus eſt ſciẽdũ pꝛio q du olrotüc appellat ſuü fitu
talia ⁊ m conceptũ minus pᷣncipa lꝗm. noĩa Wolices ſunt terĩ.ſ. ↄnotaiui et atſei p qua terin abſol ur⸗⸗
vocalia ⁊ ſcripta. terĩ abſoluti. ¶ Teri abſoluti gierterio abſolut 04t 1X

¶ nNotãdum ẽ ſcðo ꝙ per regulam lſunt terĩqͥ pᷣdicatur eſſentia⸗ q terĩ ſũt ixboalb⸗
norih ↄcedũtur oĩs bõ eſt viuꝰ oĩs bõ WAliteode ꝓnoĩe demõſtrãte il⸗ e ebedine ga

glatſvü ſ̃tü foꝛmale: qñq; al

daterio⸗
currit:ille teri.

cẽ picty. nec tñ ex eis ſeqͥtur iſta pictũ ẽ viuuʒ lud ꝓ quo ſupponũt ⁊ nõ ↄnotãt aliqᷣd de ſua wügggregari a e N
Obiectio ho Dantele ereikirir eqnorgtisin ¶Et ñi ñniſtione eſſentiali⁊ foꝛmali extrinſece vłin 1 H alb?. 8
arguat᷑ ſic ꝑalogiſmi fallacie eqͥuocatiõis ſol trinſecet vt iſte teriꝰbõ aĩal:nõ ens.aliqͥd ac. elatſti ſeinin unc qñ
nutur ꝑ diſtinctionẽ:ſed nulla pᷣdictaꝝ pᷣmilſ⸗ ⁊ iſtis terminis nõ ↄuenit appellatio foꝛme Narereei 8 lte⸗ le adiae
Solutio. ſarũ ẽ diſtinguẽda.ĩmo quelʒ eaꝝẽ ↄcedẽda. ¶ Of notãter de ſua ſigtiõe foꝛmali ⁊ eẽ ntia un. deref te paliũte
igit᷑ ibi nõ ↄmittit᷑ falla equocationis. Ad li.ppter obliquos quoꝝ recti ſunt terĩ abſo⸗ . GGeppelen monach' alb'.
boc ðꝛ ꝙ nõ eſt veꝝ vlr pᷣmiſſas cuiuſiz paio lutiivt iſte gtus boĩs ⁊ alij obliqui q de ſigti qͥterĩ con tq * u ſitü foꝛmale
giſmi fallacie equocatiois eẽ diſtinguédas ne grãmaticali fiue mõ ſiguificadi accidẽtali un diſtü terimm om
faltẽ de rigoꝛe. s ꝓpter aſſiſtentes diſtingui ſient ꝑ modũ adiacẽtꝭ.⁊ tñ ð ſua ſigtõe eſſen ean e/ appellababith
poſſint. Ded aliqi ſoluũt oſtendẽdo ꝙ ideʒ tiali ⁊ foꝛmali ſunt terĩ abſoluti. ¶ Vz terĩ cõ liſte a m adiacere illib
terin in pᷣmiſſis gecipitm diuerſos cõceptꝰ notatiꝶi ſut teri qͥ ð ſua ſigtõe foꝛmali⁊ eẽn etiononachya ee

ninag ize. De Appellationibus cxxxviij.
A g S⸗ 0 . . , . . 1
der Kn talanſgt tiali impoꝛtãt aliqd etrinſecevel intrinſece appellat iſte terĩnꝰ alb⸗ qñ ðꝛ. ſoꝛtes eſt albꝰ Coꝛrela⸗
diiceri moß; öcteni ſubdiſio. vt albũ nigꝝ:rõnale:ſenſibile c. Nñ terĩioꝝ ⁊a qñ ðꝛ ſoꝛtes eſt monacbꝰ alb?:qꝛ in ᷣma ly rium bñ
igriſt 3 Nuifonis an ſt ↄnotatiuoꝝqᷣdã ſũt terĩ ↄnotatiui eẽntiales albꝰ appellat albedineʒ adiacere illi rei qᷓ notandũ,
neic ſönanne gi ⁊ qdã ſũt teri ↄnotatiui accñtales.Terĩ ↄno ſoꝛtes ⁊alũs reb de qͥbꝰ veꝝ eſt dicere & ſũt
hdn dnemneſine⸗ aui ter⸗ tatiui eentiales fũt teri qͥ pᷣaicatur eentialr albe Et in ſcsa ſolũ appellat albedinẽ adiace
iigni Me⸗ len Num nini ↄno de ꝓnoĩe demõſtrate illð ꝓ q ſupponũt a de re illi reiq ẽ habitꝰ moachi. Silx iſte teri⸗
n ſn ſtacisbzi taee⸗ latiui eſæ foꝛmali ⁊ entiali figatõe impoꝛtat aliqͥd in bonꝰ:alit appellar in iſta ꝓpõe ſoꝛtes ẽ bonꝰ
4— aſſrpii NkßP iazgf ſentialis trinſece ⁊ nõ extrĩſece:vt rõnale ſenſibileꝛc. qᷓ; in iſta ſoꝛtes eſt bonus faber vel ſoꝛtes eſt
inſc ſeoiedbeil⸗ a bhy Sʒ terĩ ↄnotatiui accñtales ſũt terĩ qͥ pᷣdicã bonꝰ⸗ clericꝛ in pꝛia ly bonꝰ appellat boni
aingſippon ics ne en zteri co⸗ tur accñtalr de ꝓnoĩe demõſtrãte illud ꝓ qᷓ tatẽ moꝛis ⁊ in duab alijs appellat bonitatẽ
r wöͤtötiam notatiui ſupponũt ⁊ ↄnotãt aliqͥd extrĩſece de foꝛma⸗ artis.¶ Siltr ille terĩnꝰ tuꝰ in iſta ppõne iſte

l6z a cattz. ſig li ⁊ eſſentiali ſigtõe vltra illud ꝓ q ſupponũt canis ẽ tuꝰ alit appellat qᷓ in iſta: is
8 ⸗ eſ li ꝛeſſe gtoe vltra illud ꝓ q ſupponũ anis ẽ tuꝰ alit᷑ appe in iſta:iſte cani
Ollinſenoſs “ Nchtal vt albũ:nigꝝ:calidũ frigidũ:⁊ ſic de alhs. prtwp:ꝛ i pꝛiariſte teriy tin appellat :ä me
Gx, zu ſgnt⸗ ¶ Sciẽaũ ſcðo:q terin, cõnotatiu⸗ dũ poſſeſſi:⁊ in ſcdᷣa appellat ꝑ modũ geniti
ſati ma bz duplex ſignificatu.ſ. materiale a foꝛmale ¶ Sclẽdũ eſt quarto: iſte termin?
terialeet Digtum materiale teri onotatiui eſt res ꝓ appellatio nõ d bic Sinciletmmlng
ſoꝛmale q talis teri ſuppoõit. Et ſigtü foꝛmale ðꝛ res ſcde intẽtionałr.Et p̊ mõ capiẽdo appellatio Ouplex ẽ
temmini. quã talis teri? impoꝛtat vltra matiale ſitũ 2 uplexé

. „ — . — — . 2 d I J. 6 2 1 ſ .
cönotati- vt mat᷑iale figtũ buiꝰ terĩ albũ eſt res in qua iutger aprelar loꝛmalis ſigti: cappel appella⸗

. pellatio foꝛmał eſt ſigtio foꝛ
. i eſt albedo. Et ſigtum foꝛmale eſt ip̃a albedo 7 6 UGtlo o tio,
S mMoppoſitum. Adpr Ata Dʒiqreret aliqs:ñi caꝑet᷑ albũ pure adiectie ereet ainere in n i. potet) adia
rhnödz ine heböͤnöfft nopỹ ue:vtꝛꝝ tũc bẽret ſigtũ materiale diſtinctum alteꝝ in ppõe reſpectu ee ee alaet
R a foꝛmali Dr̃ ꝙ no:qꝛ qñ capit᷑ pure adiecti eſt al ih ſj eett c Palis: ve
les 1dos hoes nigros, (4 ſlS P bõ eſt alb. ibi ille teriꝰ albꝰ appellat alb di
luetalain alioflnrſtteſ Queſtio. ue tũc ſolũ ſigt albedinẽ ꝑ modũ adiacẽtis ⁊ nẽ adiacere illi rei ꝓ qua ſu e gibe .
———— nõ ſignificat ſubm. ¶Ex iſtopʒ q iſte terinꝰ In bac diffiniron. Pointaglefkn d t
nean gnnlgel ſolntio, albũ qñ capit᷑ pure adiectiue non ſigt totum aæ ñi anpellatd gnificatio loco
crrimoiſe un hebͦ zehode illud qð ſignificat qñ capit᷑ ſubſtantine Snie Are. tõ ſoꝛmal eſt foꝛmalis ſigtio
gliere nöeſ boaldis. 1bot dd deterko. ¶ Sciengu tertioꝛeptermin⸗ q'a . capiẽdo uᷣlũ terim ſigtio ꝓ terĩo ſignificãte
abeirfcdzdaititn. dd ererio. I. Becicnan cPfrI he ſed n ecõtra: qa teri abiolut eſt figtio: tñ
EH appellati pellat ſuũ ſigtũ foꝛmale:qñq; aliter gppellat nõ eſt appellatio foꝛmalis.¶ Dr notꝭ
ndonlone trſt ginlli ſoſitarie. qñ ſolitarie ponit᷑ tanqᷓ; ſuᷣm vel pꝛedicatũ Stuad oftam ſnoe hn. T or⸗
ek alb't ois eqn alb ons ale rer In i⸗ rie p 1 ncy 1vel p⸗ ealcatu mal ſigtuad driam ſuppõis:q; ſuppõẽ ſi tio
talb ois en e lo nlteriad galiter qñ ↄiungit᷑ cũ alio terĩo ſignificante materialis ſicti ñ al 12 ſubpoit Inz
= ito, appellatũ ſui foꝛmalis ſignificati:qꝛ qñ teri⸗ appellatvt Ses aial a lien e, hpgpellure
Miectii nonotin maſcll eſe ponit᷑ tũc appellat ſuũ ſignificatum foꝛ⸗ nõ ſuppõit vt aſinꝰ eſt bõ bũilis ¶ Di nota
jeſabſtantiuari⸗ male adiacere rei ꝓ qua ipſemet terminꝰ ſup ter adiacere ter terĩos importꝗ dran
. ponit: vt albũ currit. ibi ille teriꝰ albũ appel rẽ poſitiuã Satlare⸗ Fer pans ſppenmettn
ratus apellnioni, lat albedinẽ adiacere rei de q̃ veꝝ eſt dicere lauũ frigidũ.bumidũ:⁊ ſic de ali
. H eſt alba. Sed qñ ponit᷑ cũ alio terio pure ter nõ adiacere vp Zicrios h is. ¶Dj nota
rca actati de gppel foti abſoluto: tũc appellat ſuũ ſigtũ foꝛmale adia per ignarꝰ.⁊ ſic Re⸗ alijs C õ
rödusckſcktihnoche⸗ cere rei ꝓ qua terinꝰ abſoliꝰ:vł totũ aggre modũ d oianmt ppteriosjn notan den
o iczs ſuntteri ,Mon gatũ ex terio abſoluto ⁊ terio ↄnotatiuo ſup ſigta der haln ꝑ modũ

or iabſoleti
wine⸗ aaur eſenni ſtei

Mravve wwie denͤfrätei aſenn

— .— „ . — „ 45 7 .
1 , reiqᷓ ↄnotat᷑ ꝑ iſtũ terim monachbus.mõ iſte tiui accñtal. Iñ appellatio ſoꝛmabteſĩ tionisfoꝛ
s ini luion terinꝰ monachꝰ appellat habitũ monacbalẽ taꝶui eẽntialłẽ appellatio ſigti foꝛmalteria malis
isols: ufcali, ⁊ albꝰ albedinẽ adiacere illi habitui.⁊ iõiqñ aliqͥd intriſece ⁊ nõ extrĩſece notat. Sʒ ap⸗
ifue noͤſ ſa ſhite ds:iſte eſt monach alb:ſenſus eſt.iſte mona pellatõ foꝛãl terĩ ↄnotati accſitałeſt appella
124 xic.e N efeie chus bñs babitũ albũ.¶Et iſto patz q gliter tio foꝛal ſigti fi qͥ ↄnõtaliqͥa extrĩſece:alioꝰ
nehiſein ,„ sfj
Miqge

ponit:vt bõ albꝰ currit:ille terĩꝰ albꝰ impoꝛ⸗
tat albedinẽ adiacere illi gi ꝓ q̃ ſupponit h̊ᷣ
totũ aggregatũ.ſ.bõ albꝰ.¶ Sʒ ſi ponat᷑ cuʒ
alio terio appellatiuo:tunc qnq; talis terĩnꝰ
appellat ſuũ ſigtũ foꝛmale adiacere vel non
adiacere rei appellate ꝑ aliũ terĩm appellati
uum:vt ſoꝛtes eſt monachꝰ albꝰ:ibi ille terĩꝰ
albꝰ appellat ſuũ ſigtũ foꝛmale adiacere illi

nap inbeſõis:ſg ꝑ moduʒ
alteri denoĩatõis vt ſũt terĩ de pᷣdicamẽto
adaliqᷣd.ſitꝰ ⁊ bĩtꝰ.q Dr notãter in pꝓpöne qꝛ
nullꝰ terĩnꝰ appellat er ꝓpõnem: ⁊ rõne illiꝰ
particule appellatio ſe bʒ vt inferi reſpectu
bui terĩ ↄnotatio.¶ Rñ appellatio foꝛmał

capit᷑ dupłr. AUnoꝰ large:ꝛ ſic diffinita eſt. Et Diniſio

diuidit᷑ ꝑ appellatõeʒ foꝛmalẽ teriↄnotati

eeim⸗ ui
eẽntiał ⁊ ꝑ appellationẽ foꝛmalẽ teri ↄnota⸗ pob eii⸗

Tractatus

Atilitas capit᷑ ſpeciałx ꝓappellatõe foꝛmali terĩ ↄno cũ eodẽ terio vel diuerſis terĩs.vt papã vbe
appellati tatiui ertrinſece. iſto mõ oĩs terinꝰ appella raui ⁊ vᷣberaui papã Silłr ſoꝛtes eſt albꝰ⁊ ſoꝛ
onis foꝛ⸗ tiuus eſt terĩnꝰ q pꝛedicatur denoĩatiuę. B tes eſt monachus albus
e
me. tione denominatiuoꝛum 4 bij ſunt aliq rle notãde. ¶ Quaꝝ pᷣma eſt iſta de onota
¶ Dubitat pꝛio:ad qͥdq valet appel⸗ Qiñ duo terĩ appellatiui: quoꝝ vnj deteriat tiuis bñ⸗
latio foꝛme.CDr ꝙ valet ad h̊ ꝙ qs ſciat iudi alteꝝ ponũt a ꝑte eiuſdẽ extremi ⁊ ad idẽ ex⸗ tibꝰ ſe:vt
care de vitate ⁊ falſitate ꝓpõnũ ꝓpter diuer tremũ ſe tenẽt.⁊ q determiĩabile pᷣcedat ⁊ de determi⸗
ſitatẽ appellationis foꝛme. ñ poſſunt eſſe terminatio ſequatur appellt ſua ſignificata nabile et

alique ppões differẽtes in appellatione foꝛ/ foꝛmalia adiacere vel nõ adiacere ſine deno⸗ determi⸗

me:quaꝝ vna eſt va ⁊ alia falſa.vt ſoꝛtes per mĩare ꝓ eodẽ tꝑe vbi pꝛeciſe.Exẽplũ:vt ego natio.
cuſſit ſedẽtẽ:⁊ ſedẽtẽ ſoꝛtes ꝑcuſſit.Nã pᷣma pcutio magiſtrum:ibi a ꝑte pᷣdicati ponũtur
vʒ tm̃ ſicut ſoꝛtes ꝑcuſſit ſedẽtẽ in tꝑe pᷣito illi teri ↄnotatiui.ſ.ꝑcutiẽs ⁊ magiſtrũ:avnꝰ
fuit ſedẽs.ſed ſcða vʒ tm̃: ſoꝛtes ꝑcuſſit ali- deterĩat aliũ ſicut rectũ ſuũ regẽs ⁊ iõ ad vi⸗
quẽ qͥ ẽ vel fuit ſedẽs.mõ pma põt eſſe falſa tatẽ talis ppõis reqͥrit᷑ ꝙ ille quẽ ego ꝑcutio
ſcðᷣa exiſtẽte vᷣa. Silr eſt de iſtis.papã vidi:⁊ ſit tũc magiſter q ꝑcutio eum. Dr notãter
vidi papã:regẽ vidi ⁊ vidi regẽ. Sit pꝑꝑ di⸗ duo terĩ appellatiui quoꝝ ⁊c. q; ſi vnꝰ non de
uerſitatẽ appellatõis foꝛme bẽtur dꝛĩa inter terminaret aliũ.vel vnꝰ nõ eſſet appellatiuꝰ
iſtas ꝓpõnes. albũ fint ſoꝛte & ſoꝛtes fuit al tũc nõ opoꝛteret ꝙ tales ter appellarẽt pꝛo
bus.qꝛ in pᷣma ly albꝰ appellat albedinẽ ad eodẽ tꝑe pᷣciſe.vt ſoꝛtes ꝑcutit boĩeʒ. ibi ille
iacere illi ꝓ qᷣ ſupponit ille terinꝰ albů p tꝑe gctũs boleʒ nõ appellat ꝓ eodẽ tꝑe pᷣciſe ſicẽ
pñti vel p̃terito ⁊ in ſcðᷣa appellat albedineʒ illð xbũ ꝑcutit:er qͥ nõ appellat. Silr ſoꝛtes
adiacere pꝛeciſe ꝓ tꝑe pᷣterito iõ pᷣma põt eẽ ꝑcutit bñtẽ aſñinũ currẽtẽ.ibi liꝑcutit ly cur
va ſcdða exñte falſa. rẽtẽ appellãt ſua ſigẽta foꝛmalia pciſe p eodẽ

1 5 . ſcʒ ſolũ ꝓ tꝑe pꝛeſenti.¶ Dr̃ notantera ꝑ.
Dubitat᷑ ſcðo an terinꝰ ap pellãs tꝑe cz lolu ꝓptpe pꝛe ent
ſigtũ foꝛmale appellet oẽ ſuũ ſiẽtum foꝛ te eiuſdẽ ettremi:q; ſi nõ ponerentur a par⸗

zmnale appelter e in 2 te eiuſdẽ extremi tũc nõ appellarent ꝓ eodẽ
male: vel aliad alta 9Rr 5 „ E tꝑe pꝛeciſe. vt ſoꝛtes ſedentẽ pcuſſit.ibi ly ſe
Obiectio ſuũ ſigtnʒ qð ſigt m vnũ ⁊ eudẽ ocep dentẽ ⁊ ly ꝑcuſſit nõ appellãt pᷣciſe ꝓeodem
biectio illud ſit: fuit: erit põt eſſe vel imaginat᷑ eſſe. tꝑe. ¶De notãter pciſe dũmõ determinabile .
Pꝛima. ¶ Sʒ ↄtra boc at qꝛ ſi terinꝰ appellat oẽ ſuũ pꝛe cedat: q; ſi nõ pꝛecederet tũc non appella
ſignificatũ foꝛmale:tũc bec eſſet falſa.album æc ci . . .
, Lek rẽt pciſe ꝓ eodẽ tꝑe vt ſedentem ꝑcuſſi.¶ Dr
Secũda. currit. q; albedo quenõ eſt nõ adiacet alien i:· notãter pᷣciſe.qꝛ nõ ſufficit ꝙ ſignificata foꝛ⸗
.Scvdo ſic. tic iſta eẽt vᷣa albũ currit: poſito malia terĩoꝝ adiaceãt alicui rei ptꝑe inpoꝛ
Solutio caſu ꝙ ſolũ ethiops currat.q; ethiopiadiacs cato pcopulã ſed opʒ ꝙ p̃ciſe qũ vnũ adiacet
pꝛime albedo lz parua Ad pmũ dici? negad gn⸗ ꝙ alteꝝ eoꝝ etiã adiacet ꝓ eadem ꝑte tꝑis
non opʒ ad veritatẽ pponis coo di vni pꝛius ⁊ aliud poſteriꝰ. Ex iſta regula
Solutio terminꝰ appellat inſit illi cui aphelle a iate patet chiſte poſſut eſſe falſe. ego comedt ern
ſecunde venſed ckiete palaereleenape A bin dum. ego verberaui regem iſtis exiſtẽtibꝰve
DD afs: q; lz etbiopi inſt a dedo:illa S. go crudum coa nedi. ego regẽ v̈beraui.
tñ non ſufficit denoĩare ſubiectũ.Ex iſto ſeq ¶ Scda rla talis eſt. Oñ a ꝑte eiuu⸗
tur ↄñ̃r ꝙ terĩnꝰ cõplerus etiã appellat oẽ il dẽ extremi ponũt quo terĩ ↄnotatiui:mutuo Secũda.
lud qð ꝑtes eiꝰ appellãt. . ſe determinãtes:⁊ hñtes ſe adinuicẽ ſicut ad regulade
¶ Dubitat tertio vtꝝ terĩnꝰ ↄnota⸗ iectiuũ ⁊ ſubſtãtiuũ ⁊ ↄnotatũ vniꝰ natuʒ eſt connota⸗
tiuns in ꝓpõne poſitꝰ captꝰ m vnum ⁊ eun⸗ ↄuenirę ↄnotato alteriꝰ tunc terminq̃ ſe bʒ tiuis ha⸗
dẽ ↄceptũ ſemꝑ equalr appellet ſnã foꝛmam ꝑ modũ adiectiui.appellat ſuũ ſigtũ foꝛmale bentibus
vel diuerſimode.¶ Dr ꝙ terĩnꝰ cõnotatiuus adiacere vel nõ adiacere ↄnotato alteriꝰ ha ſe vt adie
captꝰ ᷣm eũdẽ ↄceptũ qtũ eſt de ſe ſemꝑ na⸗ bẽt ſe ꝑ modũ ſubſtãtiui:dũmõ talis terinꝰ ctiuum ⁊
tus eſt appellare eodẽmõ tñ ipe vel ſibi ſyno nõ ſit materialis. Exẽplũ vt ſoꝛtes ẽ alb? mo ſubſtan⸗
mimꝰ poſitꝰ in diuerſis ꝓpõib cũ alijs ⁊ al& nachꝰ.ibi illi duo ſcilʒ alb? ⁊ monachꝰ ſe bñt tiuum
teris diuerſimode appellat. ſic ꝙ aliqͥd reqri adinuicẽ ſicut adiectiuũ ⁊ ſubſtãtiuũa ly albꝰ
tur ad vitatẽ vmꝰ ꝓpõis qðᷣ nõ reqrit᷑ ad vi ſe bʒ vtadiectiuum reſpectuilliꝰ termini mo
tatẽ alteriꝰ:võne alteri ⁊ alteriꝰ deterĩatõis nachyideo appellat ſuũ ſignificatũ foꝛmale

mõ capit argumẽtũ appellationis in diffini: ¶ ¶ Pꝛo maioꝛi declaratione huiꝰdu Pꝛia rla

nk tbites ſe caq; ino be
icni tſibſfitiuitne no fir⸗

ido ego eufſi 1
ſhe iſit uoteni
rdeteriat alteriſed no butt
iitſubfantiniſed ſicut dicti
gorecta ideo ille terin pap⸗
mminmale fgtum adiacere v
ſifomall bui termim gen
(Ornoriter onotatũ vnius.
lunm pnius non ↄoueniret cono
Oucſectiuũ nõ pꝛedicaretur
ſoſtantiuitunc nõ ſic appella
ſas currit ibi ille termin alt
ſum fognificatũ foꝛmale adiae
iffalo alterius: qꝛ iſta eſt fal
u Cdi notater ſiadiectiuũ ne
neralis:qn ſi ſit termin nun
nradel reritnte alsde eſſe
htoſunt vni album poſito
Primaregulg d
lini ſonmalis acker
iacäunmlan⸗ gnificaaino
np latiuo ſumptus.

unazpelan ſuü ſignſfic Run
n welnon adiacere pꝛeciſe
Nt ates albus: ſoꝛtes fu

talddibi ille termin⸗ albu

alleenotpe verbi a
non eſeld
ninuseſſerg —

terenerlen...:
e Anlboiez idile
n meln pedlehe icſeſf
nen eid dilipeutſtelpcan
nſuſn ſom:u jclepeoce
pte dreſentiG Dinotunterag
ttiremiq Kno ponerentura pot⸗
tttremi tücnoappellarent peod⸗
ntſores ſelente geuſſtidil ſe
Lcuſſit nöappel iteiſe peocenn
potuter ciſe dunodeter ninabie
ſn wrecederettie nongrpel.
cE pe frſegenmen euft (Di
enoſuffcit gfonificaato⸗⸗
adiaceit alicuirei plhe inpo:
led oz, heiſeqfi vnuadine
cti adincet p dem etbis⸗
184dind Poſerb. Eriſuregti
epoſſͤt ſelſtedodien
eitermitegenifherſinci
uamm canedi eho ſehe ſte⸗

Ri rla
termio
appellati
uo nõ am

pliatiuo.
c.

3

De Appellationibus

adiacere vel nõadiacere ↄnotato illiꝰ termĩ
monachꝰ. Eñ ille terĩꝰ monachꝰ pᷣncipalr cõ
notat ꝓfeſſionẽ ⁊ minꝰ pacipalr babitũ mo⸗
nachalẽ.⁊ ſic ille terĩnꝰ albꝰ appellat albedi⸗
nem adiacere babitui monachali:a ſic ille dr
monachꝰ albꝰ qͥ bʒ babitũ albũ exterioꝛẽ. Dĩ
notãter in rła a ꝑte eiuſdem extremi:qꝛ ſi ta
les terĩ nõ ponerẽt᷑ a ꝑte eiuſdẽ extremi: tũc
nõ ſic appellarẽt:vt dicẽdo monachꝰ eſt albꝰ
ibi ille terinꝰ albꝰ appellat albedinẽ adiace⸗
re illi rei q̃ ẽ monachbus ⁊ nõ bĩtui.O Dr notã
ter determinãtes ſe qꝛ ſi nõ ðterĩarẽt ſe mu⸗
tuo nõ opoꝛteret ꝙ ſi appellarẽt. vt dicendo
monachꝰcni equꝰ ẽ albus currit:ibi ly albꝰnõ
appellat albedinẽ adiacere bĩtui monacbali
ex quo nõ derterĩat illũ terim monacbꝰ ¶ Dr
notant᷑ ⁊ hñtes ſe ⁊c.qꝛ ſi nõ bẽrent ſe ſiẽ ad⸗
iectiuũ ⁊ ſubſtãtiuũ:tũc nõ ſic appellarent vt
dicẽdo. ego pcuſſi papz ibi ille terĩnꝰ ꝑcuſſi
⁊ille terĩnꝰ papã ſut duo terĩ ↄnotaui:quoꝛũ
vnꝰ deterĩat alterũ.ſed nõ hñt ſe ſicut adiecti
uũ ⁊ ſubſtantiuũ:ſed ſicut dictio regens ⁊ di
ctio recta.ideo ille terinꝰpapã nõ appellat ſu
um foꝛmale ſigtum adiacere vel nõ adiacere
ſigto foꝛmali pᷣuiꝰ termini ꝑcuſſi: nec ecõtra
¶ Of notãter ⁊ ↄnotatũ vnius ⁊ac.q;ꝛ ſi ↄnota
tum vnius non ↄueniret cõnotato alteriꝰ:ſic
ꝙ adiectiuũ nõ pꝛedicaretur ⁊c.de abſtracto
ſubſtantiui:tunc nõ ſic appellaret.vt albꝰ mu
ſicus cur rit.ibi ille terminꝰ albꝰ nõ uppellat
ſuum ſignificatũ foꝛmale adiacere foꝛmali ſi
gnificato alterius:qꝛ iſta eſt falſa muſica ẽ al
ba.¶ Dr̃ notater ſi adiectiuũ non ſit terminꝰ
numeralis:qꝛ ſi ſit terminꝰ numeralis rła nõ
non babet veritatẽ.als bec eſſet vera ſoꝛtes
⁊plato ſunt vnũ album:poſito ꝙ eadẽ albedi
ne eſſent albi.quod tñ eſt falſum.¶ De appel
latione foꝛmali dantur alique regnle.
¶ Pꝛima regula ẽ.Lerminꝰ appel⸗
latiuꝰ ſoꝛmalis ſignificaei non ampliatiuus
nec cũ ampliatiuo ſumptus.poſitus cuʒ vᷣbo
non babẽte vim ampliaãdi talẽ terĩm ſic poñ
tum: appellat ſuũ ſignifietum foꝛmale adia⸗
cerevel non adiacere pꝛeciſe pꝛo tꝑe illiꝰver
bi. vt ſoꝛtes ẽ albus: ſoꝛtes fuit albus:ſoꝛtes
erit alb.ibi ille terminꝰ albus appellat albe
dinẽ adiacere pꝛo tꝑe verbi cũ quo ponitur.
Dr notater non ampliatiuus qꝛ ſi talis ter
minus eſſet ampliatiuus tunc non ſic amplia
ret: vt adã eſt genitus.ibi ille termingenitꝰ
nõ appellat gnationẽ paſſiuã pꝛo tꝑe pᷣſenti
ſed pꝛo tempoꝛe pᷣterito adiacuiſſe. Simili⸗
ter antirpᷣs eſt generandus. ibi ille terminꝰ
generandus non appellat generation paſſi

Folio ccxtix
uam pꝛo tempoꝛe pꝛeſenti ſed pꝛo tẽpoꝛe fn
turo. Silr bic generandũ eſt ſoꝛtes. genituʒ
eſt ſoꝛtes.¶ Dr notanter nec cuʒ ampliatiuo
ſumptus:qꝛ talis terminus ſumeret᷑ cũ terĩo
ampliatiuo:unc nõ ſc appellaretvt antixpᷣs
eſt futurus pꝛedicatoꝛ. ibi ly pᷣdicatoꝛ nõ ap⸗
pellat actũ pᷣdicãdi ꝓ tꝑe pñti ĩpoꝛtato ꝑ co⸗
pulã adiacere antixpo:ſʒ ꝓ tꝑe futuro. Silr
albũ eſt mouũ:album eit genitũ.ibi ille ter
minus albũ appellat albedinẽ:nõ ꝓ tꝑe xbi
pꝛeciſe:ſed ꝓtꝑe pñti vel pꝛeterito.q Dr no⸗
tanter cũ verbo ⁊c.qꝛ ſi tale verbum baberet
vim ampliãdi tunc non appellaret pᷣciſe pꝛo
tꝑe verbi.vt cognoſco albũ:albuʒ fuit ſoꝛtes
albũ põt eſſe:ibi ille terminꝰ albũ non appel
lat albedinem pꝛeciſe ꝓ tꝑe verbi.

¶ Scða regula eſt. terminus appel
latiuꝰ poſita ꝑe ſubiecti reſpectu copule pn
cipał vel vᷣbi includẽtis copnlã pᷣncipalẽ pte
riti vel futuri tꝑis vel reſpectu participij pꝛe
teriti vel futuri tẽpoꝛis:qð eſt pꝛedicatũ vel
adiectiuũ pꝛincipalis partis pꝛedicati appel⸗
lat ſuũ ſignificatũ foꝛmale ſᷣm exigentiã am
pliationis niſi reſtringatur: vt albũ fuit ſoꝛ⸗
tes. Albũ eſt genitũ.albũ eſt ens factũ ibi il⸗
le termi albũ appellat albedinẽ adiacere il
li rei pꝛo qua ſupponit pꝛo tꝑe pᷣterito vel pᷣ⸗
ſenti. Silr albũ erit ſoꝛtes:albũ eſt generan⸗
dũ.ibi ille terminus albũ appellat albedineʒ
adiacere ꝓ tꝑe pñti vel futuro. Df notãter
a ꝑte ſubiecti: qꝛ ſi a ꝑte pᷣdicati talis terĩnꝰ
poneretur nõ ſic appellaret.¶ Dr̃ notãter ni
ſi reſtrĩgat᷑:qꝛ ſi reſtringeret᷑ tunc non ſic ap
pellaret vt albũ qð eſt fuit ſoꝛtes. Alie ꝑticu
le exponuntur eodẽmodo ſicut in regulis de
mpliationibꝰ.¶ Ex iſta rla pʒ:q iſte ſunt cõ pꝓpõnes
cedende in aliquo caſu.ſciẽsfuit iobãnes al⸗ notande.
bũ fuit ſoꝛtes.tu crudum bodie comediſti.tu
papã yexberaſti.et tñ eodẽ caſu retẽto iſte eſ
ſent ne Ke iobhãnes fuit ſciens.ſoꝛtes fuit
albus.tu bodie comediſti crudum. tu verbe⸗
raſti papam.

¶ Tertia regula ẽ. teri appellatiuꝰ ertia rla
poſitꝰ a ꝑte ſubiecti vel pᷣdicati reſpectu bu⸗ de terĩo
ius verbi poteſt. vel reſpectu verbi deterĩati appellati
aliquo iſtoꝛuʒ modoꝝ.ſ.poſſibile:impoſſibile uo reſpe⸗
tingẽs neceſſariũ:qd eſt copula pncipal. ctn verbi
dumõ nõ reſtringat᷑:appellat ſuu ſigtũ adia⸗ pot er ſic
re ſᷣm exigentiã ampliationis: vt albũ põt de alijs.
mgrũ:fur poſſibiliterẽ iuſtus. Meretrix
poſſibiliter eſt virgo.differenter tñ appellat
ante ly neceſſarium et poſt: vt dictum eſt in
ſuppoſitionibns.

Scða rla
ð termio
appellati
uo reſpe⸗
ctu dictio
nis pᷣteri
ti vl futu
ri tꝑis.

8 iij

Tractatus

qta rla ¶ Quarta rła ẽ. qlibet terinꝰ appel ¶ Scda regula talis eſt qñ in ppo⸗
accñtalis latiuus poſitus in ꝓpone reſpectu verbi ali- ne de pᷣterito.futuro.vel poſſibili a pte ſubie
ð termĩo cuius ãpliatiui ſic poſitũ potẽtis ãpliare ap⸗ ctiga ꝑte p̃dicati ponũtun deteriatioes qua
appellati pellat ſuũ ſignificatũ foꝛmale adiacere vłnõ rũ illa qᷓ ponita ꝑte ſubiecti repugnat illi q

uo reſpec adiacere m exigẽtiam ãpliatiõis. Eñ vᷣtute ponit᷑ a ꝑte pᷣdicati.tũc

ponẽdo talẽ ꝓppõneʒz

tuvbi am iſtiꝰ rłe ⁊ duaꝝ pᷣcedẽtii iſte ppones ↄcedun ineſſe vs Uailttivns iari deteriat ionu.lil
pliatiui. tur.pater erit ſoꝛtes qñ ſoꝛtes nõ erit pater. la q ponit᷑ aꝑte ſubiecti:ve loco illiꝰ ſubiecti

Sitt ſuppõ erit teriꝰ qñ terĩnꝰ nõ erit ſuppõ dʒ poni terin ſingular:ſiue ꝓnomẽ demon

E. ſr yn 1 h a o 5 fuit ſtratiuũ:ſupponẽs ꝓ illo ꝓ quo ſupponebat
p Silr ſuppõ fuit termin? qñ terinus nõ fnit . ullo upponebat
orgnde⸗ e pater manebat iobãnes qñ iohã tale ſubm: vt ſoꝛtes exñs ſine pedibꝰ põt br̃e

ater. Silr pater erit qñ nõ pedes.qᷓ dz ſic poni ineſſe: ſoꝛtes bzʒ pedes: vł
di S e De Meret lie er q ſaled pꝓpõ ſic hoc bʒ pedes vtraq; iſtaruʒ eſt poſſibilis.
nes ↄcedũtur.albũ fuit nigrũ album erit ni ergo pꝛĩa eſt Vera Silt orres legens nii
grũ:⁊ ſic de alijs ꝓpõnibus pᷣus dictis. Et pedibus põt ndn ſe u pedi aarte poni
põnes de pᷣterito vel futuro nõ ſuntvere niñ ineſſe.ſoꝛtes e u e. pe i vel 5
ꝓpõ de pñti fuit vłerit vᷣa.Et ꝓpões de poſ S ambulãs cũ pedi n'eci ert exil n
ſibili non ſunt vere:niſi aliq̃ ꝓpõ de pñti ſit domo erit extra domũ:de i cponi ineſſe.
poſſibilis.Jõ ad cognoſcẽdũ qͥ ſunt ꝓpõnes ſoꝛtes eſt extra domum ve . oc ẽ extra dom
de pñ̃ti illarũ ꝓpõnũ penes js arrfalk venl 2 Eer niliter voteſt dici de alijs pꝛopoſitioni⸗
tas iſtarũ ponẽde ſunt alique regule.quarũ ¶Tertia rka talis ẽ Si in ali ppo

pꝛia rlad Aĩa eſt. qñ in aliqua ꝓpõne de ꝛe de pᷣterito: futuro: vel poſſibili ponat᷑ ali⸗
pone HH poſſibili.ſiue ei ſit: ſubm qð vybũ qðſe tenet reſtrictiue a ꝑte vnius ex

põnnum ẽ teri? ↄnotatiuꝰ tũc ponẽdo eã ĩeſſe:ſiue dẽ tremi

ineſſe.

vel vna dr̃a tꝑalis addat᷑ copule qͥ non
do ꝓpõnem de ineſſe:penes cuiꝰ vitatẽ ſiue põt debite addi vxᷣbo pñtis tꝑis tũc ponendo
poſſibilitatẽ ſumit᷑ vᷣitas vel poſſibilitas ta⸗ talẽ ꝓpõem ĩeſſe tale bů vel dfa tꝑa ldz mu
lis ꝓpõnis:ſubm nõ dʒ manere in ꝓpꝛia foꝛ⸗ tari in alið verbũvel in aliã driam tꝑalẽ.Exẽ
ma:ſed dʒ mutari in terim abſolutił:ſue ſin/ pluũ de verbo: vt ſoꝛtes põt plura ſcire qᷓᷓ ſcit.
gularem:ſiue cõem ſiue in pnomẽ demöſtra Illa dʒ ſic põi ĩeſſe: ſoꝛtes ſcit plura qᷓ; ſciuit
tiuũ pᷣmitiue ſpei:qd ꝓnomẽ ſupponit ꝓ illo lʒ aliq disat illã eſſe falſam: nec debere vce⸗
ꝓq ſubm illiꝰ ꝓpõis ſupponebat qͥ ponitur ĩ di niſi loco bui.plura qᷓ; ſcit ſoꝛtes pᷣt ſcire.
eſſe.Exẽplũ vt iſta ẽ vᷣa.Caliduz erit frigidũ Erẽplũ de dr̃a tꝑali:vt ſoꝛtes comedet cras.
⁊ dz ſic poni ineſſe:hᷣ eſt frigidum: vel aq eſt Illa dz ſic poni leſſe.ſoꝛtes comedit ĩ aliquo
frigida.Silr albũ fuit ſoꝛtes.dʒ ſic poni ineſ tꝑe:⁊ nõ dz ſic poni ĩeſſe ſoꝛtes comedit cras
ſe h̊ ẽ ſoꝛtes. Silr dicẽdũ eſt de alijs ppõni⸗ Silr ego vixi ano p̃ᷣterito:ſic dʒ poni ineſſe.
bus iſtis ſilibus.¶ Uñ ad hoc ꝙ ꝓpõ de pᷣte⸗ ego viuo in aliq tꝑe. Silr ſoꝛtes fuit heri in
rito ſit vera reqͥritur ip̃a babuerit vnã do ſcholis dʒ ſic poni ĩeſſe.ſoꝛtes ẽ in aliq tꝑe ĩ
pfñti verã vł plures de pñti veras. Etad boc ſcholis. Et ſir dicendũ eſt de earum filibus

.ppõ de futuro ſit vera reqriturꝙ bẽatvnã Et ſic pʒ ꝙ qñ aliqua dr̃a tꝑalis addit᷑ bo pᷣ⸗

de pnti que in futurũ erit vera. Sed ad h̊ ꝙ teriti vł futuri tpissj nõ põt ↄgrue addi ver
pꝛopoſitio de poſſibi ſit vera non eqᷣritur bo pñtis tpis talis dr̃ia tpis dzʒ mutari in a⸗
ꝙ babuerit vel habebit vnã de pꝛeſentiverã liꝗ que põt cõgrue addi verbo pñtis tẽpoꝛis

Scðda rla

tertia rla

tiſtnr vits li ꝓppõis de yr
hufmlitnqg oportet quel⸗
müͤſeorum fit poſſibilis: fi tal
ſode y pot vel ei ſitis debea

1(Quita regula talis eſt

ſed ſufficit ꝙ babeatvnã poſſibilem. ¶ AUnde qñ talis ppõ ponitg ineſſe.¶ Sed qᷓ iſtã re⸗ Obiectio

etiã aliquãdo ꝓpõ de p̃terito futuro.vel poſ gulã diceret aliqͥs ꝙ in põne ꝓpõnũ ineſſe pᷣ
fibili cuiꝰ ſubm eſt abſolutũ ↄplexũ ponit᷑ in⸗ i⸗ 8 debet manere in ꝓpꝛia
eẽ mutãdo ſubʒ ei ĩ ̊ ꝓnomẽ b.vt poſito ca ſann nõ debet fieri talis variatio: ſicut di
ſu ꝙ mat᷑ia ⁊ fofa ſoꝛtꝭ fuiſſent añ fuiſſẽtvni cit rla.ODr . ʒ pᷣdicatũ debeat manere in ꝓ
te:tũc iſta eſſet vera. materia ⁊ foꝛma ſoꝛtis pꝛia foꝛma qᷓ;tũ ad modũ ſigndi pᷣncipaleʒ et
fuerũt ⁊ tñ iſta ñ fuit ei ꝰde pñti va. Materia eſſentialẽ.⁊ quo ad ꝑtes pᷣncipales tñ bñ pᷣt
⁊ foꝛma ſoꝛt ſunt:cũ illa nũqᷓ; fuit vᷣa ſᷣm ca⸗ mutari quo ad modos ſignificandi acciden⸗

ſum poſitũ.ſʒ illa dʒ ſic poni ineſſe:hᷣ ſunt: de laletter etiam duo aa differentias tempoꝛa⸗
möſtrando ꝑ h:illa ꝓ qbus ſupponit boc cõ⸗ les ſicut dicit regula. = — „
¶ Quarts regula talis ẽ:q; quãdo qrta r’a,

plexũ.ſ.mat eria ⁊ foꝛma ſoꝛtis.

dicatuʒ talis ꝓpõnis debet manere in ꝓpꝛia Solutio.

Ucua ppone de pterito: futuro

lveleiſi pꝛedicatuvel ſun
ljcicati eſt vnũ copulatũ: tũc
poeʒineſſe dz poni ineſſe din
gniasilli incoiunctim ſumpta
ſuchſoꝛtes fuiſſet bodie in ecc
hluo fuiſſet pꝛidie tñ nuͦc ſn
liſſaeſt va. ſoꝛtes t plato fuen
ſiedne. illa no dz ſic pomieſſe
ſtinecchia nie de: dz ſi por
ſeeſt in ecckia nufe de plato e
ie Gimiliter poſite caſt ov
limno anno ? iobannẽ in alio:
innktun iſta eſt vera. egovid
entilla eſt falſaꝛe
Pllano dzponi ine eꝑ illa:ſß

nbegoricag Sõ
opernn go vigeo ioban

ſ ſguich .
iungkeguere ge denanc-

Nis ntt

.
n Sir R
ne⸗

ſaesſe
— Negſbug ſe onii
iai ulansi pelſbus el
d S lanser ſein
B undebet ſeponi neſſe
unnldorierndoni

ee Nide lisnohoftioni

. tertite
elnneahte yninser
naatgalsgtil nleitn
ndl Hopftistpisticpoent,
mieſenle ü reldfitizme
perdävel inaliidfumimnl Et
dorntſortes otglun rehſct,
olieſe ſates tplunih ſilit
tillieſe ſalam necdebeſe .e,
bu. glumqyſat ſores it ſite⸗
apaliem ſores negetqus,
mieſſe ſotes onegti gigno
poniſeſſeſotes onedſt as
inoterigſt dzpon ineſe,
iqthe. Dr ſones unbeniin
ponieſſen wminüigl
itrdicendi eſtde enad bs
alqun dinthglisal ſboß⸗
ritign dot 9ruescliter
gen ie ſllriine
mis dfuthis d llin in
e aai etohittinnrG
aet inſe Sel ziſie Oeerd
oponc d . aſſe
aalis huhn⸗ inl 6 Goliro
d,t manere in n
e nlis ariationſen
debet e tmanerein⸗⸗

.
ℳEESY

Oninta
jegula

De Appellationibus

naliqua pꝛopoſitione de pꝛeterito: futuro:
ide poffibili põit᷑ aliqð ſignũ diſtributiuũ
ſiue a parte ſubecti ſiue a parte pᷣdicati.⁊ tũc
talis ꝓpoſitio dʒ poni ineſſe ꝑ ſingulares in
coniunctim ſumptas:in qᷣbus ſingulariſatur
terinꝰ diſtribut:vt poſito caſu ꝙ nõ oẽs bo⸗
mines pñnt ſimul moꝛivel ꝙ nõ ſimul moꝛian
tur:tunc iſta oĩs hõ moꝛiet᷑ dʒ ſic poni ineſſe
Ille bomo moꝛit᷑. Ille bomo moꝛitur ſic de
alijs. Silr oĩs bõ erit in iſta domo poſito ca
ſu ꝙ nuqᷓ; oẽs hoĩes erũt ſimul in iſta domo:
tunc illa dʒ ſic poni in eſſe. Iſte bomo eſt in
iſta domo:iſte bõ eſt ĩ iſta domo.a ſic de aljs
¶ Similiter omne ſignũ zodiaci põt eſſe ſuꝑ
noſtrum bemiſperium:ſic dʒ poni ineſſe boc
ſignũ zodiaci eſt ſupꝛa nr̃ʒ bemiſperiũ demõ

ſtrãdo taurũ boc ſignum ʒodiaci eſt ſupꝛa no

ſtrů bemiſperiũ demõſtrãdo arietem ⁊ ſic de
alijs. Unde totum ex oĩbꝰ iſtis ſingularibus
nõ eſt ꝓpõ de ineſſe ꝓpõis de ly põt qꝛ boc
totũ nõ eſt ꝓpõ ſed ꝓpões Sʒ quelibet illa⸗

cxl.

accipi ᷣm ↄceptũ tali termino coꝛreſpoõdẽtẽ
in cuius dictione ſignificatũ actus ꝑ talẽ di⸗
ctionẽ impoꝛtatꝰ denotat᷑ trãſire.¶ Dr notã⸗
ter iutta dictionẽ ſignificantẽ ac.qꝛ ſi illa di
ctio nõ impo:taret talẽ actũ tũc termin iux
talẽ dictionẽ poſitus nõ appellaret ſuã ratio
nẽ.vt ꝑcutio:curro:lego ⁊ ſic de alijs.q nõ im
poꝛtãt actũ potẽtie cognitiue interioꝛeʒ:ſed
exterioꝛẽ.¶ Ofr̃ notãter cognitiuũ vel appeti
tiuũ:ad differẽtiã illoꝝ verboꝝ.ſ.maſtico:di⸗
gero:nutrioꝛ ſic de alijs.q nõ faciunt terĩm
appellare ſuã rationem. Ofr̃ notãter que de
notat ipᷣm accipi ⁊c.qꝛ ſi talis dictio nõ deno
taret ipᷣm terim accipi ſᷣm ↄceptũ ſibi coꝛre
ſpondẽtẽ tũc talis terminꝰ nõ appellaret ſuã
rõnem:vt venienteʒ:cognoſco:ibi ille terĩnꝰ
venientẽ nõ appellat ſuã rõnem.dr notãtcr
in cuiꝰ ſignificatũ ac.qꝛ ſi in ſignificatũ talis
termini nõ denotaret᷑ trãſire actꝰ . talẽ dicti
onẽ ĩpoꝛtatus:tũc talis terĩnꝰ nõ appellaret
ſuã rationẽ:vthõ cognoſcit aſinũ.ibi ille ter

rum ſingulariũ eſt ꝓpõ de ineſſe illius vłis.*minus bõ nõ appellat ſuam rationem

⁊ tñ penes nullã ſingulariũ illaꝝ ſeoꝛſum at⸗
tẽditur vᷣitas illiꝰ ꝓpõis de ly põt:ſʒ ꝑenes

oẽs ſimul:ita ꝙ opoꝛtet ꝙ quelʒz illaꝝ ſingu: ficãtẽ foꝛmalra adequate a

lariũ ſeoꝛſum ſit poſſibilis:ſi talis pꝛopoſitio
vlis de ly põt vel ei ſilis debeat eſſe vera.
¶ Quita regula talis eſt.quãdo in
aliqua ꝓpõne de pᷣterito:ſuturo:vel de poſſi
bili:vel ei ſili pꝛedicatũvel ſubm ſiuops ſubi
vel pᷣdicati eſt vnũ copulatũ:tũc ponẽdo talẽ
ꝓpoeʒ ineſſe dʒ poni ineſſe ꝑ diuerſas cathe
goꝛicas illiꝰ incõiunctim ſumptas.vt poſito
caſu ꝙ ſoꝛtes fuiſſet bodie in ecclia nr̃e dñe:
⁊plato fuiſſet pꝛidie ⁊ tñ nũqᷓ; fimul fuiſſent
tũc iſta eſt vᷣa.ſoꝛtes ⁊ plato fuerũt in ecclłia
nf̃e dñe.⁊ illa nõ dʒ ſic poni ĩeſſe.ſoꝛtes ⁊ plo

ſũt in ecclłia nr̃e dñe:ſʒ dʒ ſic poni ineſſe ſoꝛ⸗

tes eſt in ecclia nr̃e dñe:plato eſt ĩ eccłia nr̃e
dñe. Similiter poſite caſuc viderim petrũ
in vno anno ⁊ iobannẽ in alio:⁊ nũqᷓ; ambos
ſimul:tunc iſta eſt vera.egovidi petrũ ⁊ iobã

nẽ.atñ illa eſt falſa:ego vio petꝝ ⁊ iobãnẽ

diffinitö

Pppellati
omsrgti

Dhis

iõ illa nõ dʒ poni ineile ꝑ illa:ſʒ ꝑ iſtas duas
catbegoꝛicas.ſ.ego video iobannem.ego vi⸗
deo petrum =

Ppellatio rõis eſt ter⸗
Iminus acceptus in ꝓpõne ꝓp
Aſuo ſignificato vel ſuis ſigni
ficatis: iuxta dictionẽ ſigniſi
cantemactũ anime interioꝛẽ
cognitiuũ vel appetitiuũ foꝛ
malitera adequate que denotat talem tgrim

¶ Pꝛo appellatiõe rõnis ponit᷑ tat Rła gñal
nma. Quilʒ teriꝰ generalr ſequẽs terĩm ſigni ꝓ appel⸗
ctũ potẽtie cogni latiõe ra⸗
tiue interioꝛẽ.ſ.cognitiuũ vel appetitiuu: vł tionis

ſequẽs distionẽ ꝓpoꝛtionabilẽ illis actioni⸗
bus:vel dictionẽ includẽtẽ talẽ dictionẽ: dũ
mõ in ſigtũ illiꝰteri denotet᷑ trãſire actꝰ im⸗
poꝛtatus ꝑ talẽ dictionẽ appellat ſuã rõnem
foꝛmalẽ.Ecẽplũ:vt cognoſco boĩem.appeto
vinũ. Ende ille terminꝰ:terminus in iſta rła
dz capi large ꝓ terĩo cathegoꝛeumatico ſin
cathegoꝛeumatico:quia dicẽdo ſic.ſoꝛtes co
gnoſcit oẽm boĩem.ly oẽm appellat etiã ſuã
rõem.Et licet in ſignificatũ illiꝰterĩ oẽm nõ
denotet᷑ tranſire actꝰ verbiitñ in ſignificatũ
illiꝰtotiꝰ.ſ.oẽm boĩem denotat᷑ trãſire actus
ſᷣm ↄceptũ illiꝰ ↄpleti.Or̃ notãter ſequẽs ad
denaral ad hoc ꝙ terminꝰ appellet ſuaʒ
dõem foꝛmalẽ reqrit᷑ ꝙ ipᷣe ſequatur bmõi di
ctionẽ qͥ facit ipᷣm ſic appellare.⁊ ſic patet &
ſi nõ ſequeret᷑ talis terminꝰ tunc nõ appella
ret ſuã rõnem:vt venientè cognoſco.¶ Dici
tur notãter generaliter ad denotãdũ ꝙ non
ſolũ vᷣba faciũt terminũ appellare ſuã ratio⸗
nem:ſed etiã participia:nomina:⁊ alie dictio
nes actuʒ potentie cognitiue interioꝛem im
poꝛtãtes:vt ego ſuʒ cognoſcẽs hoĩez. ↄoceptꝰ
ſoꝛtes eſt ↄceptꝰ ſingularis.¶ Dicit᷑ notãter
ſigniſicãtẽ foꝛmaliter:quia penes ſignifica⸗
tionem materialem non attenditur appella⸗
tio rationis: vt ly cognoſco de materiali ſi⸗
gnificato ſignificat hominem et non actum.

8 liij

Notabile

Tripliceſl ¶ Circa appellationẽ ſõnis
dictõnes uertẽdũ: ꝙ dictiones faciẽtes appollatiões
rõnis ſũt triplices. Quedã ſũt dictões q ſolũ ꝗ lit per diction. one
dẽdo h̊ cõplexũ.ſ.ᷣm ↄceptũ:⁊ gtm̃ ter appel ratiouis.

appellati

Tractatus

atñ facit terim appellare ſnã rationẽ et᷑ quo
de foꝛmali ſignificatione ſigt actũ potentie
cognitiue interioꝛẽ. Etiã boc verbũ eſt ſigni
ficat oẽm rẽ mũdi:nõ tñ foꝛmaliter ⁊ ↄnota⸗
tiue:ſz fubſtãtie ⁊ adiectĩe.¶ Dr notãter ade
quate.q; l boc vᷣbũ eſt.ſignificet actũ poten
tie cognitiue:non tñ adequate.¶ Dfr̃ notãter
