tionẽ añtis ẽ bona ↄna. Siłra deſtructione cur ꝗᷓ bõ cur.⁊ tñ ibi ar̃ a põne ↄñtis ad poñ
añtis ad deſtructionẽ ↄñtꝭ ẽ bona ↄnña. Silr tionem añtis.ergo pꝛimũ modũ.¶ Tertio
qcqͥd ſeqͥᷣtur ad añs ſequitur ad ↄñs.q tñ oẽs ſicafr.a cõiter accidẽtibꝰ ſumit᷑ locus dialecti
ſunt falſe. Et ſic pʒ ꝙ nõ ẽ vna maxĩa ſʒ plłles cus:ergo nõ ſumit᷑ locus ſophiſticus.
⁊ etiã diuerſ loci drie maxiĩe.ꝗ Iſte textè bu ¶ Ad duas rõnes pꝛias ðꝛ: q licet Adrões
ius falle ſunt tres modi: ſic intelligit᷑. Tres ſequaãtur gra materie:nõ tñ gia foꝛme.¶ Ad in oppm̃
ſunt terĩ cões nõ coincidẽtes in ſigndo ſm tertiã ðꝛ ꝙ licet a cõiteraccidẽtibus q̃ ſe con 3
ſuas rões forales oẽs ꝑalogiſmos bui falle ſequũtur ſᷣm ↄnam bonã ſumatur locꝰ diale
ſignificãtes ꝑ quos iſte terin falla ↄñtis di cticus:nõ tñ a cõiter accidẽtibus q nõ ſe con
nidit᷑ diuiſione logicali. ſequuntur ſemper.
eſt qñ fit galogiſmꝰ ex eo ꝙefr̃ a deſtructiõe Equitur falła ſᷣm nõ cãm vt
añt ad deſtructionẽ ↄñtꝭ. Rela põne ↄñtis cãm.¶ Ad cuiꝰ euidẽtiam:
ad põnẽ añtis alicui ĩbone ↄñe. Exẽplũ pꝛi
mi: vt ſi hõ eſt aial ẽ:ſʒ nullꝰ bõ eſt:ergo nul⸗
lũ aĩal eſt.Et iſta argumẽtatio vf̃ ↄfirmari ꝑ
5 rim⸗ ſophiſtie⸗. A Sõ añt
ad deſtructionẽ ↄñtis ſꝑ eſt bona ↄña.Exem · Din 2 .
plu ſcöivt fiboc aial eſt.ſed aial eſt. bõ eſt impoſſibile eſt qñ aliqs ſyllogiſtice aidt ſ
2 vf illa argumẽtatio ſopbiſtica cõfirmari. ducit᷑ ad ĩpoſſibile.⁊ ꝓpter h̊ interi⸗
iſtã maximã. Sẽpa põne ↄñtis a põnẽ añtꝭ mit᷑ aliqua pᷣmiſſaruʒ q erit cã illius
ĩpoſſibilis.vñ iſte ſylłs ſp bʒ duas
ↄcluſiones:vt cũ ðꝛ eſt ne bõ aſinus
tiue ſine diſtributõne ſuꝑioꝛis:tñ nõ tʒ nega boc oceſſo. Cõtra nullꝰ aſinus . aial
tiue ab ĩferioꝛi ad ſuperi cũ diſtrtbutiõe ſu, rõnale moꝛtale.bomo ẽ aſinus:ergo
perioꝛis. Sitr Iʒ valeat ↄñtia ab inferioꝛi ad bomo non eſt aĩal rönale moꝛtale: ſʒ
ſuꝑi affifatiue ſine diſtributiõe vtriuſq;: nõ hoc eſt impoſſibile: ergo et iſta ho⸗
tñ ecõtra. Sitr nõ ſeqtur ſi plnat terra ẽ ma/ mo eſt aſinus. Et ille ſyllogiſmus ẽ
Nida. terras adidais pluit: ibiat a m/ in quarto modo pꝛime figure. Sciẽ⸗
ne ↄñtis ad põnem añtis. = ⸗= 2 .
3 z iren: za dũ eſt ergo ꝙ nõ cã vt cã ſemper fit
¶ Notãdum ẽ q̃rto: ꝙ ſcðs modus ſylloginms ad ĩpoſſibil li⸗
eſt oñ fit ꝑalogiſmꝰ ex eo ꝙ af̃ ab ꝗq;te nõ ſuf in ſyllogiſmis ad ipoin lle. ¶ Fa
ficiẽti ĩferre ↄñs. vt ab inſufficiẽti enumera lacia aũt ᷣm non cãm vt cãm fit qua
tiõe ſingulariuʒ. vt ſoꝛtes ẽ aĩal.pło ẽ aĩal.ci do non cã ponitur vt cauſa: ⁊ ꝓpter
cero ẽ aial: ᷓoĩs hõ ẽ aĩalibi dz negari ↄna boc appai et ſqqui ĩpoſſibile: ⁊ illud
aia enienicur llacte erdnom, A0d apparet eſſe cauſa interimitur
ufficiẽter enumerãt᷑ ſingularia. In iſto ꝑa⸗ ; no H „
logiſmno af a pöne ↄftis ad põnẽ añtis 1 nõ vt ſi queratur ẽ ne bꝛunellus bomo:
ẽᷓ ꝓpꝛius modꝰ diſtinctꝰ a pꝛĩoꝰ.¶ Tertiꝰ mo . Aale ſ
dqusẽ qñ fit palogiſmꝰ ex eo ꝙ ar̃ a cõiterac eſt animal rationale moꝛtale:ſed bo
cidẽtibus qᷓ n ſe cõſequũtur vt nõ ſeqr.· Iſte mo eſt aſinus.⁊ bꝛunellus eſt homo
eſt compt:. ergo ẽ adulter. ibi cõmittit᷑ falla ꝙ bõ nõ eſt aĩal ronale. boc aũt ẽ im⸗
uͤten bie n el iea bropete ſaltcie abern poſſibile:ergo bꝛunellus non eſt hõ.
ſicut in pꝛio mo buius fallacietq bie couerri ¶¶In hac em dicta argumẽtatiõe ẽ
tur li ti vel a T-⸗ HSH 12.
iner⸗ 5 .——— debet onas vels nõ cã vt cã:qꝛ interimit id qð appa⸗
¶ Komra dicta pꝛio ſic a. Bene rettſſe cã et nõ eſt, ſ⸗bꝛunellus ẽ bo

¶ Notãdũ ẽ tertio ꝙ pᷣmus modus
ſciendũ ꝙ duplex ẽ ſyllogiſ⸗

le. ¶ Oſtẽſiuus eſt qui bʒ vnã ſolaʒ logiſm

negãdo ↄñam:q; cõmittit᷑ fallacia ↄñtis: q;
lIʒ valeat ↄna ab inferioꝛi ad ſuperiꝰ affirma

Diffõ fal
latie bᷣm
nõ cãz vt
cauſam.

mus.ſ.oſtẽſiuꝰ ⁊ ad ipoſſibi Quid l

cõcluſioneʒ. ¶ Syllogiſmꝰ vero ad onſuꝰ et

quo conceſſo. Contra nullus aſinuus

naia
eintumfble ritnn

meſegiſtamo⸗s vitat
ſuqtnoibus bis id quo
paeteſſe cauſa gꝛ
emmmis um aliquib p⸗
ttqlbus ſeqtur impoſſt
netqpiſta fallacia non
gſnooſtenſiuo: vt ois bo
iseſt bomo:ꝛ ſol eſtincan
ſoes curnit bic noneſt fa
aſet cauſe g bec pꝛot
Ctincäcronocſtca neqz:
cuſa ſicut apparet in fin
mnpoſſibie,

(Ciraabune detin

6 Chorictüeſtpeino
tr Mitodd nenifſi alihg igete
ii dis neceſſano reqni i

nOzndcii ppoſto de

4

chufonez. (Sylogiſty vegee

ckuns eſtqubz niſigz
poſſiblle eſt ñ alcs logſtie
ar adipoſſible, ppeerbittn
aliqua pmſſang ertcilli⸗
ſſibiiis. iſte ſplioig dus
nſones. rcir eſtebon
xrſſo Cõu il ansd i
lemortale.bonoc affnorn

wpunmneſenlutlln
nen er bunlueban,
S
orrſa nortlle ſi

a!

De fallacia ſᷣm nõ cãm vt cãm

mo. Ael ſic falła nõ cauſe vt cauſe ẽ
idoneitas decipiendi pꝛoueniẽs ex
apparenti ↄuenientia pᷣmiſſe nõ cau
ſe ad aliã pᷣmiſſam cauſam.Cã appa
rentie buius fallacie eſt ↄuenientia

buius quod apparet eſſe cauſa et nõ

cvi.

ↄcluſio falſa.et᷑ cuius ↄcluſionis falfitate in
fertur falſitas alicuius pꝛemiſſc.a ex falſita⸗
te pꝛemiſſe infert᷑ vitas eiꝰ jdictoꝛie oppoñ
te.vt hic eſt ſylłs ad impoſſibile.poſito caſu
ꝙ aliquis neget iſtaʒ bomo eſt aĩal. Tunc ar
guatur ſic.Nullus homo eſt animal.⁊ omne
aĩal rationale eſt aial:ergo nullum aĩal rati⸗

eſt cũ eo quod eſt cauſa. Cauſa falſi onale eſt bomo. concluſio eſt falſa. ergo aliqqᷓ

griſtotel.

y Ouid ca

⁊nõ cã in
ꝓpoſito⸗
qͥd nõ cã
vt cauſa

declara⸗
io ſylli

tatis eſt diuerſitas eoꝛũdẽ.¶ Cale
em̃ exemplũ ponit ariſtoteles buius
falłe.Sũt ne aĩa ⁊ vita idem:quo cõ
ceſſo. Cõtra moꝛs ⁊ vita ſunt cõtra⸗
ria.ſed moꝛs eſt coꝛruptio: vita eſt
generatio.⁊ per ↄñs viuere eſt gene
rari.ſʒ hᷣ eſt impoſſibile:qꝛ quicqͥd vi
uit nõ generat᷑:ſʒ generatũ eſt: ergo
aĩa ⁊ vita nõ ſunt idem. Hec argumẽ
tatio peccat ſᷣm nõ cauſam vt cauſaʒ

Ex boc em̃ ꝙ aĩa ⁊ vita ſunt idẽ:nonꝰ

ſequit᷑ impoſſibile ⁊ ita nõ debet inte
rimi:ſed iſta moꝛs ⁊ vita ſunt cõtra⸗
ria qꝛ in oĩbus his id quod nõ eſt cã
apparet eſſe cauſa:qꝛ cõmunicat in
terminis cum aliquibꝰ ꝓpoſitionibꝰ
ex quibus ſeqtur impoſſibile.Ex iſt
patet qꝙ iſta fallacia non fit in ſyllo⸗
giſmo oſtenſiuo:vt oĩs hõ currit:ſoꝛ⸗
tes eſt bomo:⁊ ſol eſt in cancro:ergo
ſoꝛtes currit hic non eſt fallacia non
cauſe vt cauſe:qꝛ bec pꝛopoſitio ſol
eſt in cãcro nõ eſt cã.neq; apparet eẽ
cauſa ſicut apparet in ſillogiſmis ad
umpoſſibile.
¶ Circa bunc textum.

¶ Notãdũ eſt pꝛimo:ꝙ cauſa in pꝛo
poſitoðꝛ pꝛemiſſa aliqͥd faciẽs ad illationeʒ
ↄclois:q neceſſario reqͥri᷑ ad illationẽ ↄcło⸗
nis.¶ Dʒ nõ cã ĩ ꝓpoſito ðꝛ of̃o que nibil fa
cit ad illationẽ ↄcłonis.ita q; ipᷣa appoſitavł
remota nibilominꝰ ſeqͥtur ↄcluſio.¶ Sʒ non
cãvt cã ðꝛ oro in ſyllogiſmo accepta nibil fa
ciens ad illationem ↄcłonis:apparens tamẽ

pꝛemiſſaꝝ nõ minoꝛ:ergo maioꝛ.⁊ per conſe
quẽs eiꝰ ↄtradictoꝛia eſt vera.ſ.bomo eſtani
mal.¶ Sed in ſyllogiſmo ad impoſſibile ſuꝑ
fluo pꝛeter pꝛemiſſas requiſitas ad illationẽ
ↄcluſionis:ponit᷑ vna alia pꝛopõ que nibil fa
cit ad illationem:vt bic hõ eſt riſibilis: nullꝰ
bomo eſt aĩal.⁊ omne aĩal rationale eſt aĩal:
ergo nullũ aĩal rationale eſt bomo ſi tunc et
falſitate illius cõcluſionis inferatur falſitas
illius ꝓpõnis.ſ.homo eſt riſbilis nibil facit
ad illationẽ ↄcluſionis:licet videatur facere
tunc eſt fallacia ſᷣm nõ cauſam vt cauſam.

¶ ’Notanduʒ eſt ſecundo:ꝙ fallacia
ſᷣm nõ cauſam vt cãm eſt deceptio pueniẽs
ex eo ꝙ ꝓpter falſitatem ↄcluſionis debite
illate ex aliqbꝰ pᷣmiſſis:credit᷑ pꝛemiſſa ſu
perflua Gallacum tamen ſit vera. Aliter
diffinit ſid. fallacia m non cauſam vt cãz:eſt
argumentatio ſophiſtica ꝓpueniens ex eo ꝙ
ex falſitate ↄcluſonis infertur falſitas ofo⸗
nis nihil facientis ad illationẽ concluſionis
que tamẽ apparet aliquid facere. ¶ Cauſa ap
parẽtie buiꝰ fallacie eſt pꝛemiſſa nõ cã cõue
niens cum pꝛemiſſis cauſis vel cum cõcluſio
ne: ꝓpter qð videt᷑ aliqͥd facere ad illarõnem
ocluſionis:ſicut alie pꝛemiſſe.¶ Sʒ locꝰ df̃ia
maxime buius fallacie eſt iſti duo termini.ſ.
oꝛatio conueniens cum concluſone: ⁊ cauſa
illationis concluſionis. Sed locus maxima
buiꝰ jallacie eſt illa ppoſitio.oĩs oꝛatio ↄue
niẽs cũ ↄcluſione eſt ca illationis ↄcluſionis
quod tamen eſt falſum. Sed cauſa defectus
buius fallacie eſt pꝛemiſſa ſupflua nibil faci⸗/
ens ad illationem concluſionis que eſt vera
Del eſt diuerſitas pꝛemiſſenõ cauſe vt cauſe
a pꝛemiſſa cauſa vel a concluſione.

¶ Notãdũ eſt tertio:q buiꝰ fallacie

aliquid facere ꝓpter cõuenientiã quã babet Petrus biſpanus non ponit aliquos modos

cũ pꝛemiſſa cauſa vel cõcluſione. VUnde falla ſed ſolum

ponit exemplũ Ariſtotelis.huius

cia ſm nõ cauſam vt cauſam fit in ſyllogiſmo ſa Gcie. tamen ſolent aſſignasi tres modi.

ad umpoſſibile ſuꝑfluo. nde ſyllogiſmus O Pꝛim modus

eſt: quando fit paralogiſinꝰ

ad inpoſ ad impoſſibile eſt argumentatio in q̃ ex vna ex eo ꝙ pꝛemiſſa non cauſa vt canſa que cre⸗

ſibile

pꝛemiſſa falſa cũ alia manifeſte vera imert᷑

ditureſſe falſa pꝛopter falntatem iſtius con

Intel die
fõis falle
ʒz nõ cãʒ
vt cãm.

Quid lo⸗
cus maxi
2 differẽ⸗
tiamaxĩe
in bac fal
lacia

ꝛa ſpẽs
buiꝰfalla
cie extra
textum.

ſcda ſpẽs

tertia ſpe
cies

Adratio
nes in op
poſitum.

qͥd ꝓpo
plures

eſt ne bic

Tractatus Sextus

cluſiõis. uenit cũ ocluſione in ſubiecto:⁊ ſic
fit ꝑalogiſmꝰ oẽ Zꝛiũ coꝛruptõni eſt gñatio:
ſʒ vita eſt Zꝛia coꝛruptõi:⁊ vita⁊ aĩa ſunt idẽ
E vita eſt gñatio.ↄcluſio eſt falſa:g aliqua pᷣ⸗
miſſaꝝ:⁊ nõ alia niſi iſta:aia ⁊ vita ſunt idem
¶ Ad iſtũ ꝑalogiſmũ rñdet᷑ negãdo illã ꝓpo
ſitionem:⁊ nõ alia eſt falſa niſi iſta aĩa ⁊ vita
ſunt idem ſed ex falſitate concluſioms debet
infer ri falſitas mĩoꝛis.ſ.vita eſt ↄtraria coꝛ⸗
ruptionn.
¶ Notandũ eſt quarto qͥ ſcdðᷣus mo⸗
dus eſt qñ fit palogiſmꝰ ex eo pᷣmiſſa ſuꝑ
flua ↄuẽit in pᷣdicato cũ ↄcluſione.vt fic argu
endo:oẽ aĩal rõnale eſt bõ.aliqͥ aſineſt alal
rõale.⁊ riſibile eſt bõ. aliqͥs aſinꝰ eſt bõ cõ⸗
cluſio /eſt falſa.ergo aliq̃ pᷣmiſſaꝝ:⁊ nõ alia qᷓ
iſta. riſibile eſt bõ.¶ Tertiꝰ modꝰ ẽ:qũ fit ꝑa⸗
logiſmꝰ ex eo ꝙ pᷣmiſſa nõ cã vt cã ↄuenit in
ambobꝰ extremis cũ ↄcluſione vt ſic arguẽ⸗

do nullũ inſenſitiuũ eſt aĩal. aliqs bõ ẽ inſen ⸗
fitiuꝰ a aliqð aĩal nõ eſt hõ.ꝙ aliqͥs bõ nõ eſt

gĩal ocluſio eſt falſa: ꝙ aliq pᷣmiſſaꝝ:⁊ nõ niſi
iſta aliqd aĩal nõ eſt bõ. ¶ Adillũ ꝑalogiſmũ
reſpõdet᷑ negãdo iſtã ꝓpõnẽ ⁊ nõ alia eſt fal
ſa niſi iſta:aliqð aĩal nõ eſt hõ:ſed dʒ inferri
falſitas illiꝰ ppõnis bõ eſt inſenſtᷣeuus.

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur.
nõ ponitur fallacia cãe vt nõ cãe.&ᷣ nõ eſt po
nẽda fallła nõ cãe vt cãe: ↄna pʒ ꝑ ſimile.Se
cũdo ſic af̃ bꝰ falle nõ aſſignatur aliqͥ modi ĩ
textu.ergo textus eſt inſufficiẽs.¶ Tertio ſic
arguitur. nulla pᷣmiſſa eſt cã ↄcluſionis.jᷣ nõ

eſt ponenda fallacia nõ cauſe vt cauſe.
¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ ꝙ fallacia cauſe

vt nõ cãe ↄtinet᷑ ſub falla nõ cauſe vt cauſe.

¶ Ad ſcoõm dicitur concedẽdo totuʒ argumẽ
tu. ¶Ad tertiũ dicitur: ꝙ; licet nulla ꝓpoſitõ
ſiue pᷣmiſſa ſit cauſa ↄcluſiõis qtũ td exñtiã
tñ bñ qtum ad illationem

Kopõ plures eſtlla in
Nꝗqᷓ plura pᷣdicant᷑ de plu⸗

vnũ ð pluribꝰ vt ſoꝛtes
Rcurrit diſputat Tlel ſic
⁊ bic hõ demonſtrato ſoꝛte
7 bꝛunello. Tel ſoꝛtes ⁊ plato curct

⁊ diſputant. Pꝛopõ aũt vna eſt in ꝗᷣ
vnũ pꝛedicat᷑ devno.Et boc quadru
plicit᷑:ſiue vnuʒ numero. vt ſoꝛ.ẽ ſoꝛ.

ribꝰ vel plura de vno. vl

ſiue vnũ ſpẽvt ſoꝛtes eſt bõ:ſiue vnũ
genere. vt ſoꝛtes eſt aĩal ſiue vnũ ſᷣm

pꝛius ⁊ poſteriꝰ.vt bõ eſt ens.aĩal ẽ

ſanũ.ſiue pꝛedicant᷑ plura ex quibus
fit vnũ.vt bomo eſt aĩal rõale moꝛta
le. Scðm plures interrogatiõcs fiũt
palogiſmi qñ ad interrogatiões plu⸗
res dat᷑ vna reſpõſio.Yallłla ſᷣm plłes
interrogatõesvt vnãẽ idoneitas de
cipiendi ꝓueniẽs ex cõuenientia in⸗
terrogationũ plures ad interrogati⸗
onẽ vnã.Cã apparẽtie buiꝰ fallacie
eſt vnitas interrogationis cõplexe.
Cã falſitat eſt płitas ipᷣius.¶¶ Duo
ſunt modi huiꝰ fallacie Pꝛimꝰ modꝰ
eſt quãdo plura in ſingulari numero
ſubijciunt᷑ vel p̃dicant᷑ vt bic eſt ne hᷣ
⁊ hic bõ demõſtrato ſoꝛte ⁊ bꝛunello
ſi dicat᷑ ſic. ergo bꝛunellꝰeſt bõ.ſi non
ergo ſoꝛtes nõ eſt bomo. Non em̃ be
ne rñdit quãdo fecit reſpõſionẽ vnã
ad interrogatiões plures.ſe a dehet
reſpondere.veꝝ eſt pꝛo vno ⁊ falſuʒ
pꝛo reliquo. Secũdꝰ modꝰ eſt qñ plu
ra in plurali numero ſubijciunt᷑ vel
pᷣdicant᷑.vt ſunt ne iſta bona vel non
bona demonſtratis bono ⁊ nõ bono
Si dicat bona.j bonũ eſt malũ.ſi di
cat non bona.ergo bonũ nõ eſt bonũ
debuiſſet enim reſpondere bonũ eſt
bonum:⁊ malũ eſt malum. ¶ Si em̃
cõcedat aliquis dari diffinitiones ſi
mili mõ in ſingulari ⁊ in pluralivt ce
cũ eſt aptũ natũ videre.⁊ non videt.

Diffõ hu

ius fallte,·

Z

pmꝰ mo/
dus bui⸗

fallacie.

Secũdꝰ
modus,

Et ceca ſunt apta nata videre ⁊ non

vldent nõ effu diet redargutionẽ.de⸗
mõſtrato vno ceco ⁊ altero vidente.
⁊ q̃rat᷑ ſic:ſunt ne illa ceca vł nõ ceca
ſi ceca.S illud eſt cecum demõſtrato
vno vidente:non em̃ dicebat illũ eſſe
cecum:⁊ illum eſſe videntem.ſed da⸗
bat vnam reſponſionem: eo q cõceſ⸗
ſit ꝙ ſimilis daretur diffinitio inſin⸗
gulari numero ⁊ plurali.
.
¶ Circa bunc tettum.

otzcu eſcdom fila
6 enegeropes ſt na ckdeich
cettog ſpter mitate non
nigeltgiimer ognioe
ſtrnurch vmica rfifio deden d
Aiterrogatione vna. Là appa
itmmi ſgnü imerrogariun d
, dvognͤeplures S loc diun
it Mecttiſiiduo terwinirni
a Friui tpnüintertogni,—
hui⸗ fallgcieet iſta ofo: vdicig
6 merogatinübieſt imenog
ſſialſa. ä defect’ bu fallee
lerrogata. (Iſte tert bun falt
ificimtelligtur. Duoſantteri
Getesinſignitiemddfmſuns
lesdesſiſiacnsimdertocman
nupfnifcinsgweͤale
Nerfogatoes vna dimait

t. (Notidüͦeſttentiong
Ehe nininterrogationeplura

Ee, No vel vnü deplunduseve

nuinfterlninumer
demonſträdo ſorte edrn
ſcergo bꝛunn

Cnſteroil D
g

vnuere xereſtponp tfaſß
cuo. Gecic noc eſteſo g
Hplural mumero ſubicunk i n
mt. r ſunt ne ſtabona nel on
denonſtrans bono ? o boſ⸗
tbonu boniͦeſt nali ſ d
bona ergoboni nͤ eſtbaii
ſa enmn reſpomere hon e
rtmauͦcſimalmn
Ntaliquts darl Nnnan
nſnnan en un
aDti natii ndere ⸗
infau cenetnon

n dir etn tone d⸗
rnͦcftn ttal ten

no waan eca roͤcee

nife
siutckecdl ehttiiſ

Quid in⸗
terroga⸗
tio vna:
qd ples7
qd inter⸗
rogatio
vna 1 plu
res,

diffõ bu⸗
ius falle.

quid loc⸗
maxiĩa et
dra maxi
me ĩ hac
fallacia.

terrogata. ¶ Iſte textꝰ buiꝰ falle duo ſut mo

Pꝛia ſpe
cies huiꝰ
fallacie,

De falla izm plures interroga.vt vnãa. Folio

¶ Motãdũ eſt pꝛio:q interrogatio
vnaẽ qñ vnũ interrogat᷑ de alio.vt vtrũ ſoꝛ⸗
tes ẽ aſinꝰ.¶ Oʒ ĩtelligatio płes:in ꝓpoſito
ẽ ĩterrogatio qͥ plura ĩterrogant᷑ de vno:vel
vnũ de plibꝰ vel pla de plibꝰ.Exẽplũ vbi pła
interrogatur de vno.vt vtruʒ ſoꝛtes eſt albꝰ
citharedꝰ. Exẽplũ vbi vnũ de pluribꝰ vt vtrũ
ſoꝛtes albꝰ gramaticꝰ ſit hõ. Exẽplũ vbi plu⸗
ra de pluribꝰ:vt vtrũ ſoꝛtes grãmaticꝰ ſedẽs
fit albꝰ citbaredꝰ. Sʒ iterrogatio plures vt plurali nũero.vt ſunt ne iſta bona. demöſtra
vna:ẽ interrogatio plures q credit᷑ eẽ vna ꝓ to vno bono ⁊ alio malo.ſi dicat᷑ ſic. Ema⸗
yter vnicũ ſignũ interrogatiuũ in ea poſitũ lũ ẽ bonũ.ſi dicat non bñ rñũdetur lʒappa⸗
Iñ tůc aliqͥs decipit᷑ ꝑ interrogationẽ płes reat ꝙ male reſpõdeatur.ſed tñ põt aliqͥs ſic
vt vnã qñ aliqͥs ꝓpter vnitatẽ ſigni interro/ reſpondere:iſtud eſt bonũ ⁊ iſtud nõ ẽ bonũ
gatiui credit ĩterrogationẽ plures eẽ vnã et ¶ Sitr ſi aliqͥs credat ꝙ termini pluralis nu
ad eã eſſe reſpondenduʒ vnica rñſione.ficut meri debẽt ſilr diffiniri ſicut teri ſingularis
ad interrogationẽ vere vnam. numerirt dan cecus ft Nia neylene aptũ
zdñ 6 . natũ videre.ſic ceca eſſent aĩalia nõ vidẽtia
¶ Notãdũ e ſcðoꝛm falla ſzm P les aꝗpta nata videre. Si qrat᷑ iſti demonſtrato
interrogationes vt vnã eſt deceptio Puen/ n ceco ⁊ alio vidente: ſunt ne iſt .
ens ex eo ꝙ ꝓpter vnitatẽ ſigni interrogati vno ce ti, ceca ve

ui credit q illa interrogatio q ẽ ſimplr plłes videntia.ſi dicat q; vidẽtia. ergo cecus eſt vi
ſit vna:⁊ ꝙ vnica rñſio debeat dari ad eaʒ ſic

dens:ſi dicat ꝙ ſunt ceca:ꝗ vidẽs eſt cecus.
ad ĩterrogationẽ vnã.Cã apparẽtie bꝰfalle

eſt vnũ ſignũ interrogatiuũ qð ponit᷑ in ĩter riꝙ vnus eſt cecus r lenef vides. Del etia
rogatiõe plures. Sʒ locꝰ dria marie hui fal gete re non di diffiniri nen dictuʒ
lacie eſt iſti duo termini.ſ.vnũ ſignũ interro ngen verno⸗ H ia quoꝛu nullũ eſt vi⸗
gatiuũ ⁊ vnũ interrogatũ. ¶ Sʒ locꝰ maxia dens: apta .

huiy fallacie eſt iſta oro:vbicũq; ẽ vnũ ſignũ ¶ Coõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. Non

interrogatiuũ: ibi eſt interrogatio vna q tñ ponit falla ᷣm ĩterrogationẽ vnã vt plures
eſtifalſa.Eã defectꝰ buiꝰ falle eſt diuerſa in⸗ ergo non dʒ poni fallacia ſᷣm plures interro

; ſic:ergo ſoꝛtes ẽ logicus. ſi dicat᷑ q nõ: 45
ſoꝛtes nõ ẽ grãmaticꝰ:ex quo aũt iſia iterro⸗
gatio eſt ꝓpꝛie interrogatio plures.iõ ad il⸗
lam non dz dari vnica reſponſio: ſed plures.
dicendo ꝙ ſoꝛtes eſt gramaticus:ſed non eſt
logicus neq; rhetoꝛiciiss.

¶Motãduʒ eſt qrto:q; ſcðs modus
eſt qñ in interrogatòe plura interrogãtur ð
vno:vel vnũ de pluribꝰ:vel pla de pluribꝰ in

di ſic intelligitur. Ouo ſunt terĩ cões nõ coĩ
dẽtes in ſignificando.ſᷣm ſuas rõnes foꝛma⸗
les oẽs ſallacias interrogationis plures: vt, terro
vniꝰ ſignificãtes.ꝑ quos fallacia pᷣm plures
ĩterrogatões vt vnã diuidit᷑ dĩiõe logicali.

¶ MNotãdũ eſt tertio:q; pᷣmꝰ modꝰ ẽ
qn in interrogatione plura interrogãtur de
vno vel vnũ de pluribus:vel plura de pluri⸗
bus:in ſingulari nume. vt eſt ne hic et bic
bõ:demonitrãdo ſoꝛtẽ ⁊ bꝛunellum: ſialiqs non eſt ſimile.ex quo nonẽ apparentia
reſpondeat ꝙ ſic:ergo bꝛunellus eſt hõ:ſi re terrogatio vna ſi
ſpondeat ꝙ nõ.tũc bene reſpondet.licet vi⸗
deatur male reſpondere cũ videat᷑ ſoꝛtes
non eſt hõ.qð tñ non ſeqᷣtur ex rñſione data.
q;ꝛ a copulatiua negatiua ad alterã eius ꝑtẽ
nõ valet ↄña. Rel aliter põt dici fiue reſpon

rõ de vno qᷓ de alio.¶ Scdo ſic af. bec eſt in

gatio plures. ans pʒ:ꝛ ibi pdicat᷑ vnuʒ
pᷣdicatũ de vno ſubiecto.¶ Tertio ſic af. h eſt
interrogatio plures.eſt ne bic et hic homo.
⁊tñad eã bñ reſpondetur dandovnã reſpon
ſione: nõ cõmittitur fallacia ex eo ad in⸗
terrogationẽ plures datur vna reſponſio.

mplr appareat plures: ſed
bene eſt apparentia quomodo interrogatio
plures appareat vna. Nel aliter dicit negan
do añs.⁊ ꝙ illa ↄtinetur ſub fallacia pᷣm plu⸗
res interrogationes vtvnã. Ad ſcõᷣm dicit᷑
3 licet ibi ſit interrogatio vna ↄiunctiõe nõ
deri ad iſta interrogationẽ. dicendo ꝙ b eſt eſt ſimpliciter vng. Q Ag tertiũ ðꝛ licet
bõ demonſtrato ſoĩte ⁊ bic non eſt bomo de ad interrogationem in qua ponuntur plura
monſtrato bꝛunello. Similiter ſi queratur coniuncte poſſit dari vna reſponſio: non tñũ
eſt ne ſoꝛtes grãmaticꝰ:logicus.rhetqicꝰ. ð 94 interrogationem plures: in qua ponunt᷑
monſtrato illo qͥẽ ſoluʒ grãmaticus.ſi dicat plura incomiuncte.

o iij

Ad iſtã interrogationẽ plures dʒ reſponde⸗

terrogatiovna:ſunt ne iſta viua:ꝙ non en in

cyvij.

Secũda
ſpẽs.

gationes vt vnã ↄña tenet: qꝛ non vr̃ maioꝛ

¶ Ad pꝛimaʒ ðꝛ negando pↄnam: qꝛ Adqrões
ꝙv in in oppm̃

reductio

AQOſt bec aũt reducẽdũ ẽ ¶ Qui vᷣo ſᷣm ↄñs: reducũtur ſiẽ et ſeoinr ede n5c
Ross fallacias ad ignoꝛã⸗ uũli q fiũt ſmaccñs.Qui vᷣo ſᷣm plu ſit nstſi netbͦfilinnn
A tiã elẽchi. ¶ Reducere res iterrogatiões vt vnã reducũtur aoneete⸗ lwemin⸗

auũt oẽs falłas ad ignoꝛã
tiã elenchi ẽ. oñdere q̃lit᷑
falla quelʒ peccat aliquã ꝑticulaʒ
in difföne elẽchi poſitã:aut rõne ſyl
logiſmi:aut rõne õdictionis. Sicut
emi differẽtia aduemẽs generi ↄſti⸗
tuit ſpẽm.ita ratio dictionis adue
niens ſyllogiſmo cõſtituit elenchuʒ.
Uñnqͥ quid eſt in elencho:aut ẽ in eo
rõne ↄdictiõis: aut rõne ſyllogiſmi.
Dicit enim ariſto.ꝙ diuidẽdum eſt
oẽs ſyllogiſmos apparẽtes ⁊ elen⸗
chos:aut oẽs reducẽdũ eſt ad igno⸗
rãtiã elẽchi.¶ Equiuocatio:⁊ am⸗
pꝓhibologia:⁊ fugura dictiois redu⸗
cũt᷑ ad ignoꝛãtiã elẽchi:eo qĩpediũt
ibi eẽ ſyllogiſmũ ⁊ dictionẽ.¶ Cõ
poſitio:diuiſio:accẽtꝰ reducũtur ad
ignoꝛãtiam elẽchi.in eo ꝙ nõ ęſt oꝛo
eadẽ vel idẽ nomẽ:ſed differẽꝭ.opʒ
aũt hoc.ſ.nomẽ ⁊ rõnẽ eſſe eadẽ quẽ
admodũ ⁊ rẽiſi debeat eſſe elenchus
¶ Qui vero ſᷣm accñs fiũt mamnife⸗
ſti ſunt diffinito ſyllło:qꝛ fiũt õ ꝑticu
lã in difföne elẽchi poſitaʒ.ſ.neceſſe
eſt alið accidere ꝑ ea q̃ poſita ſunt ⁊
ↄceſſa Et ſᷣm banc fallaciã:q̃ ẽ ̃ᷣm ac
cidẽs artifices ⁊ ſciẽtes ſepe ab in⸗
ſcijs redarguũt᷑ faciẽtibꝰ ſyllos õ ſa

eo ꝙ peccat ð vnitatẽ ꝓpõis.ibi eni
nõ ſumit᷑ ꝓpoſitõ vna ⁊ ꝑ ↄns nec ꝓ

poſitio.Nã eadeʒeſt difõ vniꝰ rei ⁊
rei.vt hoĩs ⁊ vniꝰ hoĩs.ſilr aũt ⁊ in
alijs. CIñ ꝓpõ vna vnũ de vno affir⸗
mat.ſed nõ eſt ita in ꝓpõne płes in
qua pᷣdicãtur plura de vno vel vnũ
de pluribꝰ.⁊ ꝓpter h̊ peccãt vmta
tem ꝓpõnis. ¶ Iteʒ oẽs fallacie in
dictiõe:⁊ ſʒin qd ad ſñmpłr reducũt
ad ignoꝛantiam elẽchi:eo ꝙ peccãt
cõtra ↄtradictionẽ. Oẽs aũt alie fal
lacie extra dictioneʒ reducũtur in h
; peccãt ʒ diffinitioneʒ ſyllogiſmi.

¶ Finit tractatꝰ ſextus.

¶ Sceqᷣtur tractatus ſeptimus

de ſuppoſitionibus.
Eirca bũc texrtum.
¶ Notãdum ẽ pꝛimo:ꝙ bic ↄñr au⸗
ctoꝛ oſtẽdit:quõ q̃lʒ falla ſiue cuiuſiʒ fallacie
argumẽtatio ſophiſtica deficit a o elẽcho.
Nã oẽs ſallacie in dictõe deficiũt a verojelẽ
cho.qꝛ nõ ſunt illatiue ⁊ non ſunt bone ↄñe.
Silr falla accidẽtis:a ſᷣm qͥd ad ſimptr.⁊ fal

bone ↄñtie.Sed falla ignoꝛãtie elenchi de⸗

ſicit a vero elencho:qꝛ nõ ẽ bona ↄna.⁊ ẽt de

ficit in dictiõe:ex quo ꝑtes ꝑalogiſmi falłe
ignoꝛãtie elenchi nõ vero õdicũt Sed falla

reductio
galis.

quõ falle
llr falla accidẽtt fal reducũt᷑
lacia ↄñtis deficiũt a ᷣo elencho: qꝛ nõ ſunt ad elen⸗

õ
kirbtfe tichacieffectim i
Mtulirlocimatie ſopbiſtiee .
gninrione ſopbiſtica:ſicnt loe
ſaicead ſyltin dulectici g: fen
cickere ofirmant argumentanio
iitaloci ſopbiſtici appareterofn
nuatöez ſopbiſtici. Warieame
mſengſalleſed matie dalecn
(Comradictapumoſi:
Alacaßmpluresimendgun
ſodefiett in latione pomone
ſe:ergonon debet reuci d eie

pientes.nã ſʒm accñs faciũt ſylłos petitionis pᷣncipij peccat Z elencbũ: qꝛ talis ſta galogiſmipeccites
apparentes .Qui vo fiũt ſᷣm 34 ad ofo nõ eſt ꝓbat iua: ex quo añs ꝑalogiſmi fal agh —
ſimpłr reducũtur ad ignoꝛãtiã elen⸗ lacie petitiõis pᷣncipij nõ ꝓbat ↄñs. Silr fa uunt neganco Raosiini
An 3 ſacia m plures ĩterrogatiões vtvnã deficit Nolllatione.(Ten
gatio: 2 m den ibi nõ vni oni ſj 5 ,„5 Kealogiimnosa elechij
negatio:vt ethbiops eſt alb mn eo ꝙ ibi nõ ẽ vnitas ꝓpõnis. iſta tñ falła nõ quõ falle elecbi ſopbi⸗
tes:ergo eſt albꝰ. Manifeſti aũt ſũt peccat gelenchũ qᷓtuz ad illationẽ pꝛobabi⸗ dnoida ſere edsaa filagi ianz
*—En 1 Pelenchue pꝛobabi⸗ ducãt᷑ ad gnoꝛitie icdi iegnonittee
ſyllogiſmi qͥ pꝛi?dicti ſunt.⁊ q̃les nũ lem vel cõtradictionem. alicᷓ me⸗ fntieele chinofeucit gc
cupãtur.¶ Quivero fiunt iᷣm id qd ¶ Notãdũ ẽ ſcðᷣo: lʒ quelibet falla tbam. kcia nrl reducff ad
petitur in pꝛincipio:⁊ nõ cãmyvt cãʒ cia ſiue argumẽtatio ſophiſtica videat᷑ duce⸗ 9 naodeſſcitab eie
peccãt mamfeſte ðᷣ diffinitionẽ ſylłi re ad lonemech in iente uults iñ 1 nen nt ccde
. 2 ſeq ali ece ſacia ſiue argumetio ſopbiſtica vere ducit ad ) Nures nt ailer pöt dee⸗
in ſvil⸗ 5 e ſeq lltn ⸗ neceſ erbure tũc reqͥreret᷑ ꝙ talis argumẽtatio 6 Uursimenogtnd deſe
ntate: q no erat in pꝛincipio. et ſic vere ĩferret 2 pbaret ſuã ↄcluſionẽ:et fc nõ N nectgte renelitdi Rmir
opʒ ꝙ pꝑmiſſe ſint cãe scłonis ſylli. eẽt argumẽtatio ſophiſtica:mõ nullʒ eſt fal⸗ edcoinbecttned
7. a lch A gn
Rogliiſo annn dege
unkod

uf,fn . „ .
tikfn Xd Ktrn De reductio.oĩm falla. cviij.
Al. Oe ⸗„
99 ogene ten ſofn N lacia ſiue argumẽtatio ſopbiſtica qͥn in alic ꝓpter iunenes:nec in diſtinctione oſtit on
6 der zm zmiwt 1 ſlloꝝ deficiat. ñ ĩter fallacias fallacia igno cipaliter ſolutio: ſʒ in negatõe ↄñe.¶ Ad ter
uumk doof nt Dpögnetn rãtie elẽchimaxie appetducere ad metba re tiũ ðꝛ Iʒ fallacia ignoꝛatie elẽchi: ſirictetca
oſto. i m⸗ hn dargutionis.⁊ fallacia ſcõm nõ cãm vt cãm piẽdo ly fallam ignoꝛãtie elẽcbi non reduca
1tbor Stgzeſdicf onee apparet ducere ad methã falſitatꝭ a falla pe tur ad falłlam ignoꝛatie elẽchi:ſtricte capien
38 8 As Whoi omr⸗ titionis pꝛincipij ad metham inopinabilis. do falłlam ignoꝛantie elenchi tñ bene redu⸗
And zuy flrai⸗ , de codẽ. ¶ Notãdũ eſt tertio: fallacia figu citur ad fallaciã ignoꝛantie elenchi:large ca
..ſed o eſtit in de moeffe e iabis vise dcere rtnggesa metbã piendo ly fallacia ignoꝛantie elenchi.
gödczn Ppönen ſoloeciſmi. Et falła ſᷣm qͥd ad ſimp r:apparet . iſt
Wom. ( tezdigf in 3 lla ↄñtl ſine ea iſmi ſoluuñ⸗ biles fiat falla bʒ qͥq ad ſimpir. Et ar̃ nõ qꝛ
der ſn de en, ſimpti falla añtſ. ſiue eap palogiſmi ſoluũ⸗ falla ʒ qͥd ad ſimpłr cõmittit᷑ ĩ eo male af
Adſinprr tti tur negãdo ↄnaʒ. Sʒ palogiſimni falte petiti⸗ a dicto mqd ad ſimpli mlecen⸗ e af
Waname hteog onis pᷣncipij.⁊ falle nõ cãe vt cauſe peccãt q uẽdo penes Geeſe bil 110. Dz ar⸗
Kacdictioni Oig Chegit ꝓbationẽ.iõ ſoluũt᷑ ꝑ negationẽ añtis vel ꝑ nng ag n fr. vel enee 10 ar 3 di⸗
ñ tis añtis. Sʒ falla ignoꝛatie elẽchi ſiue ꝑalo eld em ervel cotra: 6 penes pꝛo
Nadictionez ecſuchnn iimi ei' peccat 3 Sdictionẽ a etiã g illatio⸗ Põnes inſolubites non cõmittit falla m qͥq
Nccitdiffin Deaucäirigh giſmi eiꝰ peccat dictionẽ ⁊ etiã ᷓ illatio⸗ adq fimpxr. ¶ Cõfirmat᷑: qꝛ fic arguẽdo:
Rcdffintoone; flpn nem.ideo etiã ſoluũtur paralogiſmi talis fal diceco iſla ſorter dlenſ c ur guedo: ſoꝛtes
lacie per negationẽ ↄñe. Ded ꝑalogiſmi ᷣmelcedo iſta Sgen Aelt ofo ſta S ſ
ne, cut eig dicit veꝝ: nõ cõmittit᷑ falla m qͥd ad
Finitraclatſet plures interrogationes:vt vnam ſoluunt᷑ re ſimpkreo qpañs ẽ flm̃ 5 ed 2
- ing, ſpondendo per plures reſponſiones es llolublie oñ zmittik lalla bdand fn
1Geanr rrtnnane ¶ Motãdũ eſt quarto ꝙ fallaciaque Scð . 3 3 qd ad ſiplr
Sectn nactams ſeynns ig eir 0 an cdo ſic arguẽdo penes ꝓpões ples cõmit
fſupdof eſt deceptio q eſt in reſpõdẽte capit᷑ ab oppo tit᷑ falta equocatõis:vel falla ß les ine,
upponnomdus. Ete tanqᷓ a cã pꝛincipali:⁊ ab Etatio⸗ 5 ziſ en hmn pies inter.
E nete tanq a ca pꝛincipali:⁊ ab argumẽtatio⸗ rogatoeset vnã: ſʒ ꝓpões ĩſolubiles ſunt
„(Lina ED . ne ſophiſtica tãaqᷓ; a cã effectiua inſtrumẽtali pões ples. igit arguẽdo penes es iſe ich
Noridume panmo gbee iran partiali: ⁊ loci maxĩe ſophiſtice ſe bñtad ar⸗ biles no cõmittit᷑ falla Smqdad ſim 1 n
Cccir qßz hall fue ninſz ilre gumẽtationẽ ſophiſtica:ſicut loci maxĩe dia oppm̃ af ꝑar ĩ pᷣmo ⁊ ſcdo elẽcbo r wol
etro ſoybiſtia defieta o eiche lectice ad ſyllin dialecticũ.qꝛ ſicut loci diale⸗ cene ꝙ tales ꝑalogiſmi reducunt fallaciãᷓ
—soe ticivere ↄfirmant argumentationẽ dialecti . Dllacis
allme ininie deſcita denei crcvere ofir mant gumentationẽ d im qlad ſimplr. Rao ſolutione queſtionis. Pꝛimus
niſm Ilmiue thon ſint bone t n Ccaãita loci ſophiſtici apparẽterofirmãt argu ¶ Notãdum eſt pꝛimo:q vt tin modusdi
acetiu nc6s4 inpti 1i i⸗ mẽtatõeʒ ſophiſticꝭ. Mariĩe autẽ ſophiſtice ich vt patet in modusd

ſunt ſemp falſe:ſed maxie dialectice ſũt ve. cMactatu inſolubiliũ qdruplex emod dicẽdi cendi de

ſ . de ſigtõne ꝓpõnũ inſolubiliũ.¶ Pꝛim dicit inſolubi⸗
Tar. eee iroeilu⸗ ta es ꝓpones inſolubiles ſigre ſe eſſe falſas libus.
vel ſe nõ eſſe veras cathe

ns deficiüta voelencho: g noͤſin
e. Oed kall ignoꝛitie elencbie in

dencborqꝛ nt bonn gafitd SEi Pine⸗ Nrn go:ice. ita ꝙ in eis
go clencdo⸗g s . õnis põ ſg nn⸗ 5
s ſic af palogiſmi peccãtes ↄ illationẽ ſoluunt rae n oſiase eutalis bypotbeticaꝛſʒ
zmeipheecn kenhͦ gint begago oham Eapalc innen dictione nõ Catbegoꝛ ma: acſi nõ eẽnt inſolubiles. Et iſte
e doaſlnnrawieli i d Aunk negando Mam ſed votineei ne e 1 icea elt valce pbabilis, ni er g iſta
ct aer u f hf Anunt negando vnam: ſeq p diſtinctionẽ. g põ:alioua ꝓpõ ꝑticular eſt falſa nũc exiſtẽ
inoes hehi ne no peccãt ò illationẽ.¶ Teptio ſic ar. reduce tibꝰ aliqᷣbꝰ ſiqt catbegoꝛice aliquã ppã⸗
e, act in bnie,A re ꝑalogiſmos ad elẽcbũ ſopbiſticũ eſt redu⸗ ptienlat⸗ ſ15 n ce aliqus ppõnem
cenche en oengni eſlt te a logs d fallanaf ar 1 lecbiiſz falli eticularẽ e ſe falſa:nõ vr̃ poſſe dari rõ quare
lmes ien nſ ſai os ad fallacig ignoꝛqtie elẽchi: ſa falla talis ꝓpõ nõ põt ſigre catbegoꝛice aliquam
n s ſuti i ignoꝛãtie elẽchi nõreducit᷑ ad fallaciã igno ppò

ꝓhpoem ꝑticularẽ eſſe falſam:qũñ ipa ſola erit

4 6 . . — . = „
Ne, inoegolt rantie elencbi.qᷣ nõ reducit᷑ ad elẽcbũ ſopbi ſicut nũc ſigt ⁊ tũc ᷣm iſtů m

5ndi ih n ſticũ.⁊ ꝑ ↄñs nõ deſicit ab elencho vero . Saffirt i mmodũ ecndi ad vi
e. 1 a nowelier goe ᷓ latẽ ꝓpõnis affirmatiue nõ ſatis eſt ꝙ iõa ſj
ln Zan habe b ſ D ¶ Ad pꝛimũ dicit᷑: cõcedendo totũ gmficet oĩno ita eẽ ſicut eſt. ſ vltra reiri⸗
Nädh ppbiftan n argumentũ. Ałaliter põt dici ip lʒ falla ſᷣm q; eſſe ſicut ſigt nõ ſit ipa eſſe falſam. ⁊ iõ
– 4 gentenlun Ad ratio plures interrogationes vt vnã nõ impediat heæeſt falſa. ſoꝛtes dicit falſuz: poſito ꝙ ſolũ
hiin et, nes inop immediate veꝝ elẽcbũ:tñ mediate põt impe ſoꝛtes dicat illã Nã lʒ ſignificet oĩno ita eſſe

. H

„ .
*

„ uvi dire ꝓ q;to impedit vnitatẽ ppõnis qᷓ fi ficat: 2
„ . Znuninh pofitum pꝓ qto imp ꝓppoõnis q reqri cut ſignificat: puta ſoꝛtẽ dicere Oônez fal
eent . inel i, tur ad elẽchũ.¶ Ad ſcõm negat᷑ minoꝛ: quilʒ ſam:qꝛ tñ ita eſie eſt ilz pponerd 82 falla;
a: ret ſirwi uett tales ꝑalogiſmi ſoluant᷑ ꝑ diſtinctionẽ. h eſt iqeo illa eſt falſa.ſus autẽ ↄtradictoꝛia vᷣa eſt
enoſbiſiß o uij
ſ

zeſt ⸗
, „44, nöͤck .
Tractatus Sextus etlei aſflenen⸗
æ „ò 4 . 11ta 2 is
Nã ad vᷣitatẽ ſue zdictoꝛie negatiue ſufficit ſoluẽdi inſolubili icere iagisn in / iglun hh0⸗
Fitatẽ ſue Zdictoꝛie negatiue ſufficit ſoluẽdi inſolubilia eſt dicere tales ꝓpõ ncd eigit a 1dud
p ita nõ ſit ſicut ſignificat nõ eſſe.vł ꝙ ſua S ĩſolubiles ſi ſint affirmatiue lt caalchme⸗ Terxti ſeſenilin⸗
dictoꝛia ſignificet le eſſe falſaʒ Et qꝛ ita ẽ in tales bypotheticas ſibi coꝛreſpõdẽtes qua rts agleſ if eiſl ſe
ꝓpoſito.iõ hẽ Fa ſoꝛtes no dicit falſum: bec pᷣma ꝑs ſignificat ita eẽ ſicut terĩ Poöras 1 modus ſcihlaͤſih gelene umnen⸗
aũt falſa:ſoꝛtes dicit falſuʒ. ¶ Et m hoc dice ſolubilis pmario ptẽdũt. t illa ps vt frequẽ⸗ ſe 1en⸗ ſtvereiln
ret᷑ ꝙ duplet eſt vitas. ſ. vitas m qd ⁊ vitas ter eſt vera.ſed ſecunda ꝑs ſignificat ils ꝛi ſe cn vere Pbalim
ſimpłr. Ad vitatẽ m qd ꝓpõis affirmatiue mã ꝑtẽ eſſe falſaʒ. verbigratia:bec ſb ſir lie no ſil An ſuffil
ſufficit & ſignificet oĩo ita eſſe ſicut eſt Sed tes dicit falſũ in caſu q ſoꝛte . dd⸗ ioꝛ⸗ 4 gbdoo fltin ig elencb
ad vitatez ſimpłi vltra boc reqrit᷑ ita eſſe nigt tm̃ ficut Eec ulartn rtse eila⸗ E biftc̃ gitn⸗ rönezd
nõ ſit ipam ꝓpõem ſie ignificãtẽ eſſe falſaʒ falſũ cilla ppõ q̊ ſignific tõciſe ſoꝛtẽ diees ſe biſtich,G 10 lecg
Et it oſie. bec Pponitio dicta a lo⸗ falſu eſt falta. mo at pᷣciſe ſoꝛtẽ dicere eicsſce e tlaalles
ita arguendo ſic. bec ꝓponitio dicta a ſoꝛ⸗ falſũ eſt falſa.mõ pma ꝑs hbꝰ copulatiue ẽ vᷣa 4 egk a 40 a
te in caſu poſito ſoꝛtes dicit falſuʒ: ſignificat ſcda ps vo eſt falta. Et tic argucde p ppoſi ſinned n r in finete
oĩo taliter eſſe ſicut eſt.igit᷑ eſt va cõmittit᷑ tiones inſolubiles: vel ad drengel Pirare heiun aingatoe inss
falla ſm ad ad ſimplrer eoꝙ arguit axitate illaꝝ cõmittit fallacia ↄñtt arguẽdoa ge ſuſng oteriſe but ſt
Secũdꝰ. ̈m quid vel a cꝗ ei ad veritatẽ ſimpliciter. bñte plures cãs vitatis ad ꝓpõnem bñtem ſenißenadche ce⸗
— 1= * . 2 . — — , „ 112„ crio.
modus ¶ Motãdũ eſt ſcdo: aliꝰeſt modus paucioꝛes cãs.q; tff ꝓpõ cat begoꝛica ꝛ vna igor ſt infer/ de nicn,
ſimplr bypothetica vᷣo ðꝛ vna ↄiũctione ſiue ſkvmplukbet
Uns ſopd

reſpõdẽdi ad inſolubilia. Pꝛ quo ſupponit᷑
bec maxia.pꝑs ꝓpõnis nõ põt ſupponere pꝛo
pꝓpõne.Et iõ in iſta ꝓpõne:ſoꝛtes dicit falſũ
ly falſuz nõ ſuppõit ꝓ illamet ꝓpõne. Sen⸗/
ſus & illi? ꝓpõnis non ſic explicat᷑.ſoꝛtes eſt
dicẽs aliquã ꝓpõnẽ falſaz. ſed ſic ſoꝛtes dicit

m qͥd. Jõ arguendo a cathegoꝛica ad bypo Quartus ſe hſei
tbeticã pᷣt dici cõmitti ſallachh a dicto omh modus ftongl 1 e⸗ 4
ad ſimplr.¶ Aliꝰ iteꝝ modꝰ loquẽdi de yita⸗ (0 eanores ſtionis.
te vel falſitate ꝓpõnũ inſolubiliũ eſt dicẽdo 1 ens Hni mocüſolwedin
ꝙ tales ꝓpões ſunt ꝓpões plures.qᷣbꝰ ĩ mẽ⸗ 1. yitne ppoͤnis inſolus
te coꝛreſpondẽt due cathegoꝛice incõiuncte . nfadicofn quid ad dictu⸗

aliqð falſũ aliud ab illa ꝓpõne.Et it⸗ nõ ſeqᷣ; reſpondet du
tur in caſu quo ſolũ diceret ſoꝛtes iſtꝗͥ ſoꝛtes quaꝝ pꝛima ſignificat ita eſſe ſicut terĩ Pma⸗ nalos nocos viſuʒ eſt quot⸗
dicit falſũ. ſoꝛtes dicit illa ppõnẽ.illa ẽ fal⸗ eſ pꝛetẽdũt.ſcða vo ſignificat illã ꝓpõnem nlri (A 9firmatione de
ſa:& ſoꝛtes dicit falſum. ibi tñ r Gir a dicto eſſe falſam. Et iõ tales ꝓpões ſunt ſimul vᷣe I unſcluedi inſolubilig di
⁊ falſe.qꝛ tñ nõ ſũt ſimpłr vere ſicut ꝓpõnes nocdunſo b

fimplr ad dictũ ſᷣm qͥd male:q; harguit᷑ a to⸗ anet
. — 72 „ e — 4 . & 23 — — ,R 1 4 VI
toin mõ ad ſuaʒ ꝑtẽ ſine diſtributiõe totiꝰ in Vne. io ar gue do ex hoc ꝙ bñt vnã mentalez fngtut i ir e
mõ:ac ſi ſic argueret᷑. Soꝛtes diẽ illã ꝓpõeʒ verã ipᷣas eſſe ſimplr veras arguitur a dicto Pꝛima inneſinpitidnes
m qd ad dictñ ſiptr. ¶ Tuc fit pꝛima ↄclu concluſio ſer Ghßmalios mocos ſol

ailla ppõ eſt aliqð falſuz: g ſoꝛtes dicit falſũ Die ler vz n guosmo
Ppp 5 dum ſio m p:ꝛimũ moduʒ ſoluendi inſolubilia. ar⸗ . ſt enne comitat aliq fallae
Secũda. ſaiur oſs appareter ocludes il

aliud ab illa ꝓpõne.O Et ita m bũc modum m p’
poſſet dici ꝙ arguẽdo ꝑ ꝓpões ĩſolubiles v Sumẽta inſolubilia vt frequenter peccat pe⸗ h. Hkans Sul
nes fallaciã ſᷣm qͥd ad fimptr. pʒ ex pꝛĩo nota concluſo (nniteret tllis fallacn (Ad⸗

arguẽdo de veritate aut falſitate ꝓpoſitõnũ bili. ¶Sed 4 .
