de diffinito. ¶ Locus differentia maxime a
diffinitione eſt termini vᷣificabiles de terĩo
inferẽte ⁊ de terĩo illato alicuiꝰ ↄñe dialecti
ce:ſupponẽtibꝰ ꝓ eodẽ ↄuertibititer.qʒꝝ vnꝰ
ſcz ly diffõ pᷣdicat᷑ de terĩo inferẽte:⁊ ly diffi
nitũ pᷣdicat᷑ de terĩo illato.¶ Sʒ locꝰ maxĩa
a diffinitiõe eſt regula ſiue ꝓpoſitio ↄfirma
tiua ↄñe dialectice:cõpoſita er duobꝰ termi
nis.ſ.ly diffinitio ⁊ ly diffinitũ:quoꝝ vnꝰ ſcʒ
ly diſfinitio pꝛedicat᷑ de terĩo inferente ⁊ ly
diffinitũ pꝛedicat᷑ de terĩo illato.Exẽplnʒ vt

de quocũq; pꝛedicat᷑ diffimtio:⁊ diffinitum. ¶

¶ Notãdũ eſt ſecũdo q locꝰ a diffi
nitione ↄtinet qttuoꝛ mõs arguẽdi ſiue ꝑ lo
cũ a diffinitione poſſumꝰ quattuoꝛ modis ar
guere:vt ſatis pʒ in textu:ſed obſeruãde ſũt
due ↄditiões:quaꝝ pᷣma t:i termini ſtent
ꝑſonaliter:qꝛ ſi ſtarent materialiter ſiue ſim
pliciter ↄna non valeret:vt nõ ſequitur: aĩal
rationale eſt vox cõplexa:ergo bomo eſtvor
cõplexa:cũ añs ſit verũ:⁊oñs falſuʒ.Silr nõ
ſequitur.aĩal ratõnale eſt diffinitio: ergo bõ
eſt diffinitio.¶ Secunda cõditio eſt: ꝙ non
variet᷑ appellatio:quia tũc non valeret argu
mentũ:vt nõ ſeqͥtur ſoꝛtẽ ſcio eſſe boĩem: er⸗
go ſoꝛtẽ ſcio eſſe aial rationale:qꝛ ſenſus an⸗
tecedẽtis eſt iſte.ſoꝛtem ſcio eſſe boĩem vᷣm
ↄceptũ cui ſuboꝛdinatur iſta voxr bomo: ⁊ er
iſta nõ ſeqͥ ↄſequẽs ſcʒ ꝙ ſoꝛtẽ ſcio eſſe aĩal

Folio lxxvi

rationale.Et iſte due ↄditiões debẽt poni in
quolʒ loco maxima a diffinitiõe:vt de quolʒ
pᷣdicat᷑ diffinitio ⁊ diffinitũ:dummõ termini
ſtẽt ꝑſonalłr:⁊ dũmõ nõ variet᷑ appellatio.

¶ ‚ Notãdũ eſt tertio ꝙ iſta diffini⸗
tio dʒ ſic intelligi. Locus differentia maxĩe
a Siceod eſt duo termĩ.ſ.diffinituʒ ⁊ diffini
tio quoꝝ vnꝰ.ſ.ly diffinitũ vificabilis eſt de
termino inferẽte:a ly diffinitio de termino
illato.¶ Sʒ locus maxumaa diffinito eſt re⸗
gula ſiue ꝓpoſitio cõfirmatiua ↄñe dialecti⸗
ce:cõpoſita ex illis duobꝰ terminis.ſ.ly diffi
nitũ ⁊ ly diffinitio quoꝝ diffinituʒ verificat᷑
de termino inferẽte:a diffinitio de texmino
illato ↄnñe ↄfirmande per talẽ regulaʒ.vt de
quocũq; pᷣdicat᷑ diffinitũ ⁊ diffinitio:ſed de⸗
bent obſeruarisue ↄditiones pꝛiꝰ poſite et
etiã dʒ addi in quolʒ loco matiĩa a diffinito.

cos reducit᷑ locꝰ a ſynonymo ad ſynonymũ ⁊
ecõtra.ñ locꝰ dr̃a maxime a ſynonymo eſt
iſti termini ſinonymũ ⁊ ſynonymũ quoꝝ vnꝰ
eſt verificabilis de terminolinferente ⁊ aliꝰ
detern eo illato. Sʒ locꝰ maxima a ſynony⸗
mo eſt rła ſiue ꝓpoſitio ↄfirmatiua ↄñe dia⸗

lectice:cõpoſita ex illisteris ſynonymũ ⁊ ſy⸗

nonymũ.Et ſilr debẽt obſeruari ↄditiones

pꝛiꝰ poſite.Et pñt fieriargumẽta qttuoꝛ mo

dis ꝑ iſtũ locũ ſicut ꝑ locũ a diffinitione. Eñ
tũc argumẽtũ tenet ↄſtructiue qñ añs eſt ꝓ⸗
poſitio affirmatiua ⁊ tũc tenet deſtructĩe qñ

añs eſt ꝓpõ negatiua ſiue eqͥualẽs negatiue

Contra dicta pꝛimo ſic arguitur
nõ ſeqͥtur aĩal rõnale eſt diffinitio: g̊ bõ eſt

diffinitio:a tñ ar̃ a diffinitione ad difrinituʒ

affirmatiue ſubijciendo:ergoꝛc.Scðo ſic ꝗr
ſoꝛtẽ ſciò eſſe boiem:g ſoꝛtẽ ſcio eſſe aĩal rõ⸗

nale:⁊ tñ arguit᷑ a diffinito ad diffinitionem

ergo male dictũ eſt ꝙ a diffinito ad diffini⸗

tionem valet argumẽtũ affirmatiue pᷣdican⸗

do.OTertio ſic arguitur:ſi diffinitio loci diſ
ferentie eſſet bona ſequeret᷑ ꝙ iſti duo ter⸗
mini:bõ ⁊ aĩal rationale eſſent loci differen

tie maxime.cũ vnꝰ illoꝝ eſt babitudo vniꝰad

aliũ:ſed ↄñs eſt falſum qꝛ ex illis nõ cõponit᷑
maxima:nec illi termini ſunt ipſa maxima
¶ Ad pꝛimũ ⁊ ſcðʒ:dicit᷑ ꝙ ſolutio
patet ex dictis.ꝗ Ad tertium dicitur negan
do conſequentiam capiendo diffinitionem
ad intellectum pꝛius datum.
l iiij

Intel.lo
ci a difſi⸗
nito tam
maxi. .
dra maxi

diffi⸗· ¶ Quarto notadũ eſt ꝙ ad iſtos lo Quis lo⸗

cusa ſino
nymo ad
ſynony⸗
mum.

Ad ratio
nesin op
poſitum.

Tractatus Quintus.

Quid de⸗ ¶ Deſcriptio eſt oro ſignificãs eẽ tatũ.Et eodẽ modo intelligit de in⸗
leriptio en accidentalia:vt in riſibile eſt terpꝛetato ſicut de diffinito.
deſcriptio hoĩs.Ael ſic. Deſcriptio (Li
. Lircaihunc texrtum.
eſt oꝛatio ↄſtans ex genere ⁊ ppꝛio eretrum. .
vt aial riſibile. ¶ Locus a deſcrip⸗ ¶ Notãdũ eſt pꝛimo qꝙ hic ↄſequẽ⸗
tione eſt habitudo deſcriptionis ad ter auctoꝛ diffinit deſcriptionẽ: q diffiuitio
Quid lo⸗ deſcriptũ.Et continet quattuoꝛ ar⸗ ſic tenankahtfiktre nondt⸗ ichiin⸗ Ine
z1 jace 5 mamfeſtans quid eſt r 1 mficata ꝑ deſcri
n Beor laittno⸗ er a Cicttr ol⸗ ptũ.cõpoſita ex terĩs qui pᷣdicãtur accidẽta⸗
1.riptioe. u8 201 imtione 2 oꝛmat bie liter de deſcripto.vt aĩal greſſibile bipes:eſt
mõ argumẽta ⁊ marime ſicut ibi:ni⸗ deſcriptio buiꝰ termini bõ. Alia diffinitõ de
ſi ꝙ lbi ponitur diffinitio ⁊ diffimtũ ſcriptiouis que ponit᷑ in tertu eſt ſatis clara
bic vo deſcriptio ⁊ deſcriptũ ¶ In Locus differentia maxĩe a deſcriptõne eſt
znbanerttyt ahiner dtgzig nn Dnens mie Aihtir e nmoieekire
nrleſens pedſec incrprcrarte , verrhtorte nmeilrg eas ean d
6 PecE A ꝑ maximã erx illi 3. ¶Se
nois lapis Alia eſt queuertit cum ſocus marĩaa deſeriptione eſt regula ſiue p
Dupler ĩ INterpꝛetato ſuo vt amatoꝛ ſapiẽtie pontio cõfirmatiua ↄñe dialectice: cõpoſita
Kenbaeia⸗ eſt interpꝛetatio huius noĩis philo⸗ · ex illis duobꝰ teris.ſ.deſcriptio ⁊ deſcriptuʒ
tio ſophus ⁊ boc mõ ſumit᷑ bic diffini Re d et Neregta weere ill 8
ttzr ptati ferente:⁊ alius.ſ. rio illato
tur ſic. ieptario eſt er Bonu iſ Exẽplũ:vt qͥc qͥd pꝛe dicatur de deſcriptiõe:ꝛ
L u8 nois minus noti per alin noiné de deſcripto dũmõ terĩ ſupponãt ꝑſonaliter
magis notũ. vel per integrã gatio dũmodo nõ variet᷑ appellatio. Et arguitur
ne ¶ LZocus a nois interpꝛetatione quattuoꝛ modis ꝑ iſtũ locũ ſicut in loco a dif
eſt babitudo interpꝛetationis ad in finitiõe. Et ſunt quattuoꝛ marime ſicut in lo
terpꝛetatũ. Et ↄtinet tot argumẽta coa diffinitione: ponendo loco iſtius termi⸗
⁊ tot maxĩas ſicut locꝰ ꝗ diffinitiõe eni diffinitio illũ terminum deſcriptio.
SS umo ſubijciẽdo interpᷣtationẽ ¶ Notandũ eſt ſecũdo qꝙ locus dif Jutello.
Onuidlo⸗ ꝗffirmatiue.vt amatoꝛ ſapiẽtie cur⸗

lerern H 4 daſeine eſt duo termini qꝝ orgmge
rE 2n 9 is in vn ſcʒ deſcriptũ vᷣificat᷑ de termino inferẽ⸗ 0 ra
ursthihan t age 3 baie teia ly deſcriptio de termino illato ↄñe otir⸗/ xie qᷓ de
de interpᷣtanonex de interpᷣtato, mdẽ ꝑ maximã exillis terĩs cõpoſtã. Sed marune.
de interp̃t atione⁊ de interpᷣtato. locnariaa deſcripto ẽ rła ſiue ppõ ↄfirma
ſic a parte pᷣdicati vt ſoꝛtes eſt ama tiua ↄñe dialectice cõpoſita ex illis teris.ſcʒ
toꝛ ſapientie.ergo eſt philoſophus. deſcriptũ ⁊ deſcriptio. qꝝ vnꝰ.ſ.ly deſcriptũ
¶ ‚QLocus a noĩs interpᷣtatiõe a vificat de termio inferẽte. ⁊ ly deſcriptio de
xia.de quocũq; pᷣdicat᷑ interpᷣtatio: termiĩo illato. Ereplũ: vt cquid affirmat᷑ de
7 interpᷣta tũ ¶ Negatiue ſic ꝗ parte deſcripto etiã affireat de deſcriptiõe:terĩs:
I Vr e f ſonalr ſupponẽtibꝰ:⁊ dũmõ nõvariet᷑ appel
ſubiecti:vt amatoꝛ ſapiẽtie nõ cur⸗ ſonalr ſupponẽtib:ꝛ d Arier opp
OeeVI SAO! 2½ oĩg tio. Et fit qttuoꝛ mõis argumẽta ꝑ iſii lo
Tit. g pꝓhᷣus nõ currit ¶ Locꝰa noĩs cũ:ficut ꝑ locũ a diffinito:a ſiſr q̃ttuoꝛ maxiĩe
interpᷣtatione. Maxiĩa qᷣcqͥd remo⸗ Itẽ duplex ẽ ĩterpᷣtatio.ſcʒ ĩterpᷣtatio ↄuer⸗
uet ab interpᷣtatione:⁊ ab interpꝛe⸗ tibilis cũ interpᷣtoto: de illa nõ eſt bic ad ꝓ
tato. ¶ A pte pꝛedicati ſic. ſoꝛtes poſitũ. Alia ẽ ↄuertibił cũ ĩterp̃atoꝛ de illa
non eſt amatoꝛ ſapientie: ergo non eſt bad ꝓpoſitũ. Of loci dr̃a maxĩe ab inter
eſt phbiloſophu 8. ¶ Locꝰ a noĩs inapᷣtatiõe eſt duo termini.ſ.ĩterpᷣtatio ⁊ interpᷣ

11 Pin . GS,„ tatũ. quoꝝvn'. ſ. ly interp̃tatio eſt pificabilis
terpꝛetatione. Maxima a quocũq; de termĩo inferẽte:⁊ interpᷣtatũ de terĩo illa

emouetur interpꝛetatio ⁊ interpꝛe to ↄñe dialectice ↄfirmãde ꝑ maximaʒ ex il⸗

Intel. lo⸗
cia deſeri
ptione tã
maxie qᷓ
dre maxi,

Eu Z3a no⸗
C rpꝛeta⸗
C. one.

Intel. lo.
ab interß
tatiõe tã
maxie
dra maxi.

Rſ

ineröurio ificz deten
pitfeeniargunetacttuo⸗
cosdifinito ſi ttuo.
duud ocitoid en dictl.

Obeſtio. A nurias r gega ödlcat

deinterötadeteris ſͤtt
nouret apellrio ¶G
nurinifuep is uriis
gunim wbiafguttooffinit
ccotran deſcrptione dde
Cbinterötatione adinterotn
lennin inſerens tenninns
ſbiegavelöcicnrtſen ſan
a Auiponuntura pane ſudien
Giinp a (hitengm
confinmmmtnr per tales dn
Aliguo mogo Arrribuitur d
ſunprerogenn noch dedet
bobligue ſunpro E peri
Aamenumfiue ſſacosle

hunelluseſtafin
bunneltseſt uis

deſcniptiquor
at de temiwinfe Vnus l
minoilind e fen a
lsterminis de dante Nin
in oſti(Ge ni
„ Rn
ecticer cöpoſtz
rinewrerfinietr i
Udeieniti derioiln
da wecham dedelerͤen
düänd teiſionir ſolte
waner pe lano Eranguitnr
tispiſtüloci ſem inltoadi⸗
int quattuor marime ſontindo
ne ponendo locoiſtinus ternni
Giterminumdeſcriprio,
jeſt ſcidoqlocns df
deſenpoeſt duotenmm⸗
i Fificai determnino inſce⸗
iode termino illatofe gfn⸗
nierillisteris ipofti e⸗
cenproe t fue o nm
gice cöpoftaetil ste is ſ⸗
l
mioinſerete :,deſrirde
Ctiplirt ehnaffnm de
de delihtioeters
i e
rn nöraliet ay
n zisgngneniſi
1niſinto,:ff ttne⸗ Ner ac
= efeni⸗ hr
Nortd lanoͤe un 4
cüit Sunot N , gen
1 loe dis nuriethine netie
Bie enptin,
ifunis

4

6

W

5 4
., ℳ 7

= =

1

ſele⸗

mi iten
terminiil

4

(winterhennn. cll

el,.
,NNNh

ſegNe.

Intel. lo.
agb inter⸗
pꝛetato.

tam max.

q dra ma
xime

Queſtio.

Snlutio

De loci deſcriptione

teoeeere ..
tione eſt rła ſiue ꝓpõ ↄfirmatiua ↄne diale⸗
ctice ↄfirmãde cõpoſita ex iſtꝭ teris.ſ.ly int᷑⸗
pᷣtatio: ly interpᷣtatũ q̃ꝝ vnꝰ.ſ.ly ĩterpᷣtatio
Fificat᷑ de terĩo inferẽte:⁊ aliꝰ.ſ.ille terminꝰ
interpᷣtatũ de terĩo illato ↄñe ↄfirmãde ꝑ il
lã maximã ⁊c.Exẽplũ:vt qͥcqͥd vᷣificat᷑ de int
pᷣtatiõe ⁊ de intertpꝛetato.dũõ teri ſuppo⸗
nãt ꝑſonalxr ⁊ dũmõ nõ variet᷑ appellatio.Et
pñt q̃ttuoꝛ mõis fieri argumẽta: ⁊ quattuoꝛ
maxi.ꝑ iſtũ locũ:ſicut ꝑ locũ a diffinitione

¶ Notãdũ eſt tertio ꝙ locus diffe⸗
rẽtia maxĩe ab interpᷣtato eſt duo terĩ.ſ.li in
terpᷣtatũ:⁊ ly ĩterpᷣtatio.qꝝ vnꝰ.ſ.ly ĩterpᷣta
tũ ẽ vᷣificabilis de terĩo inferẽte.⁊ aliꝰ.ſ.ly i⸗
terpᷣ̃tatio de teriĩo illato ↄñe dialecice cõfir⸗
mãde ꝑ regulã erx illis terĩs cõpoſitã. Sʒ lo
cus maxiĩa ab interpᷣtato eſt regula ſiue ꝓpõ
ↄfir matiua ↄñe dialectice:compoſita ex illis
terĩs.ſ.interpᷣtatũ ⁊ interpᷣtatio.q vnꝰ.ſ.ly
interpᷣtato vᷣificat᷑ de terĩo inferẽte.⁊ aliꝰ.ſ.
interpᷣtatio vᷣificat᷑ de termĩo illato.Et tunc
pñt fieri argumẽta qᷓttuoꝛ modis ſicut in lo⸗
coa diffinito.⁊ ſiłr q̃ttuoꝛ marĩe obſeruatis
duabꝰ ↄditõibꝰ pꝛiꝰ dictꝭ.q ↄditões dñt addi
ad maxiĩas.vt qͥcqͥd pᷣdicat᷑ de ĩterpᷣtato etiã
de interpᷣtatõe:terĩs ſtãtibꝰ ꝑſonałr:⁊ dũmõ
nõ variet᷑ appellatio.¶ Sʒ ſi qͥs qrat ꝑ quam
marximã ſiue ꝑ q̊s marĩas dębẽt ↄfirmari ar
gumẽta vbi arguit᷑ a diffinitiõe ad diffinitũ
⁊ ecõtra a deſcriptione ad deſcriptũ:a ecõtra

lis terĩs cõpoſitã Sʒs locꝰmaxĩa ab interpᷣta

Folio lxxvij.

locum ab interpꝛetatione reducitur locꝰ ab

— „- l5 = ⏑ KF . .
exponente ioiau an r ſtam. Et ad locum

ab interpꝛetato reducitur locꝰ?ab expoſita ad
exponentem totalem. Eñ locus differẽtia
mariĩe ab exponẽte totali ad erpoſitã: ẽ duo
termini.ſ.exponẽs totalis ⁊ expoſita quoꝛuʒ

De lo.ab
eroonen

te ad ex⸗
poſitam.

vnꝰ.ſ.exponẽs totalis eſt verificabilis ð ter⸗

mino inferente: ly expoſita de termino illa
to conſequentie dialectice confirmande per
marimam ex illis terminis compoſitã.¶ Sʒ
locus matima ab exponẽte totali eſt rła ſiue
pꝛopoſitio confirmatiua conſequẽtie dialec⸗
tice:compoſita ex illis duobus terminis ſcilʒ
exponẽs totalis ⁊ expoſito:quoꝛum vnꝰſcilʒ
lv erponẽs totalis verificat᷑ de termino infe
rẽte:⁊ alius ſcilicet oppoſita de termino illa
to.Exempluʒ:vt ſi exponens totalis ſit vera
⁊ poſita eſt vera AInde in cõfequẽtijs que fi⸗
unt per illum locũ debemꝰ arguereireſpectu
terminoꝝ iſtoꝝ:verum:falſum:poſſibile:im⸗
poſſibile: neceſſariium ⁊ contengens:⁊ tamẽ
ſi illi termini capiãtur materialiter:tũc terĩꝰ
inferens.ſ.ly erponẽs totalis debet capi ſᷣm
ſuppõem materialem:⁊ filr terminus illatus
Sed ſi gales termmi ſupponãt perſonaliter
tunc ter hinus illatus ⁊ terminus inferens
⁊ illatus debent capi ſᷣm ſuppõem perſonalẽ
Erxẽplũ pꝛimi:vt iſta oꝛatio hbomo currit ⁊ ni⸗
bil aliud ab bomine currit eſt vera:ergo iſta
tm̃ homo currit:eſt vera ⁊ eodẽ mõ arguemꝰ
reſpectu alioꝝ termĩoꝝ pꝛius enumeratoꝛuzʒ
Exteplũ ſcði:vt bõ currit:⁊ nibil alud ab boĩe

ab interpᷣtatione ad interpᷣtatũ.⁊ ecõtra: qñ currit vere.ergo tantum homo currit vere ſi

terminꝰ inferens ⁊ terminus illatus nõ ſunt
ſubiecta vel pᷣdicata:ſed ſunt termini obliqͥ
qui ponuntura parte ſubiecti:vel a parte pᷣ⸗
dicati..¶ Rñdetur ꝙ talia argumenta tenẽt
⁊ confirmantur per tales marimas. Quicqͥd
aliquo modo attribuitur diffinitioni obliqᷓ
ſumpte:eodem modo debet attribui diffini⸗
to oblique ſumpto.Et per illam maximã iſtð
argumentum:ſiue iſta conſequentia tenet.
Bꝛunellus eſt aſinꝰ aĩalis rationalis. ergo
bꝛunellus eſt aſinꝰ bominis.Similiter.quic
quid attribuitur ſiue ↄuenit diffinito obliq
ſumpto eodẽ mõ attribuitur diffinitõni obli
que ſumpte per illaʒ maximã ↄfirmatur illa
ↄſequẽtia. Soꝛtes verberat vominem ern
ſoꝛtes verberat aĩal rationale.Et ſilr poſiũt

ſfieri marime a deſciptione ⁊a deſcripto. ab

interpꝛetatione.⁊ ab interpꝛetato.

¶ Ntandum eſt quarto:q; ad iſtum

ue veraciter.O Itẽ locus dꝛia maxime ab er⸗
poſita eſt duo termini quoꝝ termĩoꝝ.ſ.expo
ſiei ⁊ exponens:vnꝰ.ſ.ly expoſita verificatur
de terĩo inferẽte ⁊ alius.ſ.exponens totalis
ð termino illato conſequentie dialectice con
firmandeper maximam ex illis terminis cõ
poſitam. ¶ Sed locus maxima ab expoſita ẽ
regula ſiue pꝛopoſitio confirmatiua:vt ſi ex⸗
poſita eſt vera exponens eſt vera.Et pᷣm iſtũ
modum eodẽmodo arguemus ꝑ locũ ab ex⸗
ponente a totali. ð

¶ CLontra dicta pꝛimo ſic aguitur.
Non ſequitur.animal riſibile fuit adaʒ.ergo
bomo eſt adã.et tamen ibi arguitur a deſcri
phione ad deſcriptum.ergo ſecundum talem
locum non valet conſequentia vel argu nen
ſubijciendo.¶ Secundo ſic arguitur non ſe⸗
quitur. bomo curꝛit: ergo oẽ riñbile cur:it.et
tamen iibi arguitur a deſcripto ad ðᷣſeriptio⸗

Ad rões
in oppm̃.

te ⁊ conſequente modo ſic non eſt hic ĩ dictæ

Quid lo.

aↄco. ſb.

Subgi⸗
uiſio

Tractatus Quintus

nem. ergo talis locus non valet.¶Tertio ſi
ar guitur: non ſequitur omnis amato: qniz:

—„væ a*E:⸗

tie en bomo:ergo pbiloſopbus eſt omnis ho
mo cum antecedens ſit verum ⁊ conſequens
falſum:⁊ tamẽ ibi arguitur ab interpᷣtatione
ad interpꝛetatum:ergo talis locus non valet

¶ Ad pꝛimum dicit᷑ negando mino
rem:qꝛ in loco a deſcriptõe termini dñt mãe

re eque ample ⁊ eque reſtricte in antecedẽte

⁊aconſequente.O Ad ſcᷣm ðꝛ negãdo minoꝛẽ
quia in locoa deſcriptione ⁊a deſcripto ter⸗
min inferens ⁊ termiuus illatus dʒz eodẽ mõ
ſupponere:⁊ ſ̃m eandem ſpeciem ſuppoſitio
nis modo ſic non eſt in conſequẽtia dicta:qͥa
termnus inferẽs ſupponit determinate ⁊ ter
minus illatus ſupponit confuſe ⁊ diſtributĩe
¶ Adtertiũ dicit᷑ negãdo minoꝛẽ q; inona q̃
arguitur per locum ab interpꝛetatione teri
debent ſupponere eodem modo in antecedẽ

conſeqnẽtia: quia ille terminus bõ ſuppõit ð
terminate in añcedete ⁊in ↄñte diſtributiue
Et iõ in oĩbus ↄñtijs qͥ fiunt per locũ a ſuha il
la ſunt obſernada ꝙ terꝰinferẽs teriillatꝰ
dñt eodẽ ſuppõere:⁊ ᷣm eãdeʒ ſpſuppõis
etiã dñt ſuppõere ꝑſonalit᷑ ⁊ nõ dʒ variari ap
pelatio.⁊ cuʒ boc cetera debent eſſe ſilia:b ẽ
debẽt mãere ſiles copłe ⁊ alij termini a terĩo
inferente ⁊ a termio illato: debẽt eodem mo
do ſupponere in cõſequente ⁊ in añte.ſcða ta
mẽ conditio non obſeruatur ĩ conſequentijs
que tenent per locũ ab exponente totali ad
cxpoſitam ⁊ econtra.
¶ Locus a cõcomitãtibus ſuba

que conſequuntur terminos in que⸗

ſtione poſitos. ¶ Et diuiditur:quia

aliuſeſt locꝰ a toto.alius ẽ locꝰa ꝑte
alius a cauſa.alius ab effectu.alius
a generatione.alius a coꝛruptione.
aliab vſibus.alius a cõiter acciden
tibus.¶ Locus a toto diuiditur ſic
ipſum totum:eſt cum quoddaʒ totũ
vniuerſale.alium totũ integrale.ali⸗
ud totuʒ in qᷓtitate aliud totum ĩ mõ
galiud to.in loco.aliud totũ in tpᷣe.Et
ſᷣm boc młtiplex eſt locus a toto:qa
alius eſt locus a toto vniuerſali.ali⸗
us a toto integrali:⁊ ſic de alijs.Et

ſimiliter diuidit᷑ locꝰ a ꝑte. ¶ Lotũ
vniueriaie vi hic ſumitnr eſt quodli
bet ſuperius ſubſtantiale cõparati
ad ſuũ inferius.in linea pꝛedicamẽ⸗
tali.vt animal ad hoĩem.⁊ bomo ad
ſoꝛtem. ¶ Pars ſubiectiua dicitur
quodlibet inferius ſub toto vniuer⸗
ſali ſunptum. ¶ Zocus a toto vmi⸗

uerſali ſiue a genere:eſt babitudo ip

ſius totius vłis ad ſuã partẽ ſubie⸗

ctiuã:ſiue ad ſuã ſpeciẽ.Et eſt ſemꝑ

deſtructiuus pꝛedicãdo totum vt la

Quid lo.

8 toto vli

pis nõ eſt animal.ergo lapis nõ eſt

bomo. Maxima.a quocũq; remoue
tur genus ſiue totum vłe:ab eodẽ re
mouet᷑ ſpẽs ſiue pars ſubiectiua.

¶ Circa bunc textum.
¶ Motãdũ eſt pꝛimo:ꝙ bic ↄſequen

ter auctoꝛ diffinit locũa cõcomitàtibꝰ ſubaʒ
que diffinitio debetſic intelligi Locus diffe
rentia marime a cõcomitãtibꝰ ſubſtãtiã eſt
duo termini verificabiles de termino inferẽ
te ⁊ termino illato verificabilibꝰ de ſe inui⸗
cem cũ boc addito eſſe in:vt iſti duo termini
genus ⁊ ſpecies ⁊ ſimiliter cauſa ⁊ effectus.
¶ Similiter loc?ꝰmaxima a cõcomitãtibꝰ ſub
ſtantia eſt regula ſiue ppoſitio cõfirmatiua
ↄñe dialectice cõpoſita ex illis terĩs verificꝗ
bilibus de terĩo inferẽte ⁊ terĩo illato quive
rificãtur de ſe inuicẽ cũ h̊ addito eſſe in.Exẽ
plũ:vt de quocũq; veriſicat᷑ ſpẽs:⁊ ſuũ genꝰ.

E¶Cõſequẽter aũt auctoꝛ diuidit locũ a cõco⸗

Diuiſi quando ſumitur argumentum ab hᷣiſ mitatibus ſubam dicẽs locoꝝ differentiaruz
no. .

maxime acõcomitãtibꝰ ſubſtãtiã:quidaʒ eſt
locus differẽtia maximea toto qͥdã eſt locus
dꝛĩa maxie a parte ⁊ ſic de alijs.Et bui diui⸗
ſionis quattuoꝛ vltima mẽbꝛa nõ ↄtinent᷑ p⸗
pꝛie ſub loco a comitãtibꝰ ſubſtãtiã. Sili
locus maxia a cõcomitãtibꝰ ſubſtãtiã diuidi
tur ꝑ locũ maximã a toto.⁊ ꝑ locũ maximam
a parte.⁊ ꝑ locũ maximã a cauſa.¶ Cõſequẽ⸗
ter ibi. Locꝰ a toto ⁊c.ponit ſubdiuiſionẽ cu⸗
ius ſenſus eſt.de numero locoꝝ differentia
rũ maxime a totoaliꝰ eſt locus dꝛia marxime
a toto vli:alius a toto integrali aſic de alijs
Et ſilr locꝰ maxia a toto diuidit᷑ ꝑ locũ marxi
mã a toto vli: ⁊ ꝑ¶ ocũ maximã a toto intepli
⁊ ſic de alijs. Similiter locꝰ dr̃a matie a pte
diuiditur per locũ dꝛiaʒ maxime a par.e. ſub

Intel dit

finitiõis
loci acon
coſubam

Intel. di
uifionis
loci a con

co.ſubam

intel. ſub
diuiſiois

Aaalüterin finplic.n
hothoc noto it o
imellgit difſofic Torü⸗
liseſentialter de ſna gte

Iurdy (Notandieſt termne
ſo ſblej pſetiz go ſubiectiua apit
ſla terio ſerioꝛ perſe velgar
lerninuſimplice afie ly bo
Portes ſobiectiue reſpecn
1ſcaptelubiectina nö iun
0sCDlionodocin
inferioꝛ et yböreipenn
pdifintto Erdederdifin
huneiſtbiectingfeintelie
zalb uektemimnte ſe inen

ek NisCNeniſ diffinit

bnl veſſſlir fe mmelligff ſo⸗

find ooffietdotennini ,
lenim noynig to

ue totunn dle gd eod
Oun pkeabeode
fuepars ſubiectiu⸗

1 neL.
lungnfen
enitnlglamt i
BB
eà (Nonkind ſbſtitüet en
venticblesdetemitoigfete 1
illno venkichlid deſe inti
datoeſſeinmiſtidootemin
nes fimilitercauſa effeen,
loc marimaa cöcomititiy ſd
ula fiue gpofitio cfinnmtiu
kcöpoſterilisteris e fel e
loinferete terio ilatotiſe e
inmce ci haugtoeſeit i n
ciq verifiant ſes tſi gen ier
aüt aucto: diuidit loci sched
bam dies locopdiferentun,
comtitby ſidfini ni b
ttu narinen n htil han
ane ie ile ihli n,
ir grimmiud iend /7 i

7 tinb llitii G. . Guti

De Loco cõcomi.ſubſtantiam Folio lxxxij

iectiua.⁊ ꝑ locũ df̃iaʒ marxie a ꝑte ĩtegrali:- ¶ Notanduʒ eſt quarto ꝙ arguẽdo Wegla ↄ
ſic de alijs.⁊ ſiᷣ locꝰ marĩa a ꝑte diuidit᷑ ꝑlo a toto vli ac.loco iſtius textꝰ dʒ põi illa regu ſeqntiaꝝ,
cum maximã a ꝑte ſubiectiua: ꝑ locũ maxi⸗ la ↄnaꝝ.ODis ↄna cuiꝰ ans eſt ꝓpõ catbego
mã a ꝑte integrali: ⁊ ꝑ locũ maximã a ꝑtibꝰ rica negatiua non exponibilis in qua põitur
in quantitate:⁊ ſic de alͦss terminus ſuperioꝛ diſtributꝰ.et ↄñs eſt. ppõ
¶ Motãdũ eſt ſcðo:q in ꝓpoſito to catbegoꝛica negatiua in qua ponitur terimi⸗
Acceptõ tũ ⁊ ꝑs nõ ſumũtur pꝛĩe intẽtionałr:ſed ſcðe nus inferioꝛ eius eſt bona ↄna. ¶ Dicit᷑ no⸗
nes totiꝰ intẽtionalr. ⁊ ſic ly totũ ſigt terĩos qͥ ſunt to tanter catbegoꝛica:quia ſiañs eſſet ꝓpoſitio
in ꝑtes. ta logicalia: vel qͥ ſant res qͥ ſunt realit᷑ tota bypotbetica non opoꝛteret ↄnam valere:vt
ad alias res.Exẽplũ de iſto terĩo qͥ eſt totum non ſeqtur:mullum aĩal currit.nullus bomo
logicale.vt ly aĩal reſpectu lo bõ. Exẽplũ de currit. ſi nullus aſinꝰ currit nullꝰ bõ currit
terio qͥᷣ ſigt rẽ qᷣ eſt realr totũ vt iſte teriꝰ do tñ ibi arguitur negatine a ſuꝑioꝛi diſtribu⸗
mus.Et ſilr iſte terĩnꝰ ꝑs qñ capit᷑ ſcðᷣe intẽ to ad inferiꝰ:¶ Dr notat᷑ nõ exponibilis:qꝛ ſi
tionalit᷑ ſigt terĩos qͥ ſunt ꝑtes logicales:vł añs eẽt ꝓpõ exponibilis nõ opoꝛteret ↄnaʒ
q ſignificat res qͥ ſunt realr ꝑtes alteriꝰ rei. valere vt non ſequitur ſoꝛtes non inquantũ
Exẽplũ pᷣmuvt iſte terĩnꝰ hõ reſpectu iſtius aĩal eſt riſibilis.ergo aĩal non inqtũ hõ ẽ riſi
Acce. öly terĩ aĩal.Etẽpluʒ ſcðᷣi: vt iſte teri pies. Eñ bilis. ergo aĩal nõ inqtum eſt bomo riſibile.
ple pᷣ ↄplerũ totuũ vłe capit᷑ dupłr Inoꝰ ꝓterio ¶Dicitur etiamdiſtributus:q; ſi termin ſu⸗
totij c: ſupioꝛip ſe vł ꝑ accñs ad ali terim fimplicẽ perioꝛ non eſſet diſtributus nõ valeret oↄna
⁊ hboc mõ nõ capit᷑ ꝓ diffinito qñ pe. b.diffi vt nõ ſeqͥ᷑ aĩal nõ currit:ᷓ bõ ñ currit.Et ẽt
nit totũ vłe h̊ mõ ly aĩal ẽ totũ vłe reſpectu oʒ obſeruare alias pꝓpᷣetates logicales termi Queſtio
lyriſibile ⁊ reſpectu ly hõ.⁊ ſic a toto vli boc noꝝvt dictũ eſt in ſolutiõe tertij argumẽti p
mõ accepto ñ ſumit᷑ locꝰ dialecticꝰqͥ denoĩat᷑ cededẽtꝭ lectõis.O Et ſi querat aliqͥs vtꝝ vg⸗ Solutio
a toto vłi.¶ Alioꝰ capit᷑ ꝓ terĩo ſupioꝛi ꝑ ſe leat argumentũ a toto vłi ad ꝑtẽ ſubiuã affir
adaliũ terim ſimplicẽ.vt ly aĩal reſpectuly matiue Qicitur ad hoc ꝙ ſic.⁊ponitur talis Regkła 3

bõ.⁊ boc modo capit᷑ pꝛo diffinito in textu ⁊ rla ↄna Mis ↄna cuius añs ẽ ꝓpõ cathego⸗ ſeqntiaꝝ
intelligit᷑ diffõ ſic. Totũ vle eſt teriꝰ p̃ᷣdicabi rica affirmatiua nõ exponibis:in qua põitur
lis eſſentialiter de ſua ꝑte inferioꝛi. tertgurte ſt nmio⸗ diſericenln⸗⸗ cum hoc poni
. = tur ſufficiẽter ↄſtãtia oĩz ĩferioꝝ⁊ ↄñs ẽ ꝓpõ
Acce.ðly ¶ Notandũ eſt tertio:q ſiłr hoc cõ at ie i D eoON e
catbegoꝛica.affir̃atĩa ĩ q põit᷑ teriꝰ ĩferioꝛ.ẽ
ꝑs ſubie/ plexuz ꝑs ſubiectiua capit᷑ dupłr. Unoꝰ pzo bög Ja. Dicii Weane Datne a ſufficiẽ⸗
ctiug. terio iſerioꝛi per ſe vel ꝑ accidens ad alium ter ac.qꝛ ſ nõ poneret᷑ ↄſtãtia interioꝛ ſuffi⸗
terminũ ſimplicẽ ⁊ ſic ly bõ ⁊ly riſibileſ unt ciẽt tũc nõ valleret argumentũ vt nõ ſeaf: oẽ
cus Alto modo capitur pꝛo termĩo per ſe Faia eni rfeaneeltd ne re⸗
„QAl 9 ermio per ſe curit ⁊ ſoꝛtes ⁊ plato ẽ.& ſoꝛtes currit
intearlede Por elpech ly aĩal Eli eopif ⁊ plato currit. In iſto 85 arweel o obſer⸗
P diinito. Et debet diffinitio pe. h.q̃ datur uari conditiones pꝛius dicte
parte ſubiectiua fic intelligi. Pars ſudiecti. ¶ Koga diela pꝛimo ſic arguitur.
Intel.lo ug eſt termin? per ſe inferioꝛ reſpectu totiꝰ Si nullu aial currit: nullꝰ hõ currit.&ſi nul⸗
1o. vlis. ¶ Item iſta diffinitiglocus a toto vni⸗ us afin⸗ currit: nullus bõ currit:c tñ ibi ar̃a
atoto vyli uerſali ꝛc. fic intelligit᷑. tus dr̃a marime a toto vit diſtributonegatine, ergomle ge iin
tamax.qꝙᷓ toto vli eſt duo termini.ſ. ly totũ vle ⁊ ly ꝑs textu ꝙ ſemp lkiteeru⸗ Sodoſi a⸗ .
dra max. ſubiectiua. quoꝝ vnus.ſ.totũ vłe verificatur ſeqͥt ſoꝛtes nõ incipit eſſe coloꝛatꝰ.cẽ ſoꝛ non
de termino inferente.⁊ alius ſcx ly ꝑs ſubie⸗ e l e olofge ſoꝛ. nonn
ctiua de termino illato ↄñe dialectice: cõfir⸗ HH led⸗ hi HH H
mãde ꝑ maximã ex illis terminis cõpoſitaʒ. S estne e e e n gelad D
¶ Sʒ loc maria a roto vli ẽregula ſiue ppõ naris c. tñ aĩ a ſupiosiad inferiꝰ affifarte e
ↄfirmatiua Gitie dialectice:cõpoſita ex igis ſine diſtributiõe: g 3 tertum.
terĩs totũ vłe ⁊ ly ꝑs ſubiectiua:quoꝝ vnꝰ.ſ. 6 i nitiff 2Jr ee
ly totũ 2 verificabilis de terio inferen . Ad pꝛimũ ⁊ ſcðʒ ðe y ſolutio ptʒ Ad rões
„. ſubiectiua terio illato ↄnñe ẽx ictꝭ q; ipᷣmo argumeto anac ppõ bypo Ad roões
te.⁊ aliꝰ.ſ.lꝰ ꝑs ſubiectiua ð terĩo illato ↄñ in oppm̃j
ialectice 9firmade pill maxim ⁊ ĩ oargu.aũsẽ ꝓpõ erpõbił Ad ttiũ ðꝛ ne⸗ voihe,
dialectice ↄfirmãde ꝑ illã maximã vt a quo 4. qꝛ lz ill ò põit᷑ pterio fer⸗
cunq; remouetur genus:⁊ ſpẽs. gado mioꝛc:q; ʒ ill ͥ poit ꝓterĩo ĩferẽte

Quid lo⸗
cusa ſpẽ

Tractatus

antecedente fit totum vle reſpectu termini ſuperioꝛ: vt ſoꝛtes vel bõ reſpectu ly aĩal: ſſ3
lati: tamen illud argumentuʒ non valet ꝑ il⸗
lam habitudineʒ: nec ↄñs ſequit᷑ ad añs gra
tia talis habitudinis:ſʒ poteſt dici ꝙ ibiar̃ ꝑ

Quintus

ille terminus ðꝛ inferioꝛ in ſignificando qui

materialiter vel ad placitũ ſolũ vnũ vel pau-

cioꝛa ſignificat q; alius ſicut ly adã vel ly an

locum a toto integrali: ad ſuã partẽ vł ꝑ locũ tixpᷣs reſpectu ly homo.
ab effectu ad ſuã cãm:vł qð ibi argui t᷑ a toto 2 -
vli ad partẽ ſubiectiuã gratia materie:q;ꝛ illõ ¶ Notãdũ eſt ſcðo: qꝙ arguẽdo a ꝑ⸗
totũ habet babitudinẽ talem ad illam parteʒ te ſubiectiua ad ſuũ totũ vłe obſeruanda eſt

⁊ non ad aliquam aliam partem
¶ Locus a ſpecie ſiue a ꝑte ſubiua
eſt habitudo ipſius ad genꝰ ſiue ad
ſuũ totum vle Et eſt ſemper conſtru
ctiuus.Et hʒ duo argumẽta ⁊ duas
maxĩas. Pꝛimo ſubijciendo ſpẽʒ
affirmatiue:vt hõ currit:g anĩalcur⸗
rit. Maxĩa qᷣcqͥd pᷣdicat᷑ de ſpecie ſi
ue ꝑte ſubiectiua:hoc enã pꝛedicat
de genere: ſiue de toto vli. ¶ Se⸗
cũdo pᷣdicãdo ſpẽʒ affir̃atiue:vt ſoꝛ

tes eſt bomo:ergo ſoꝛtes eſt amimal

Maxiĩa ð quocũq; pꝛedicatur ſpeci

es ſiue pars ſubiectiua de eodem pᷣ

Intellec
ty ſpeciei
tã ma.iqᷓ
differen⸗
tig marxi.

quis ter
mi iferi⸗
oꝛ in ſup
ponẽdo

⁊ quis in

ſignificã
40

dicatur genus ſiue totum vłe
¶Circa bunc textum

S

¶ otanduʒ eſt pꝛimo ꝙ iſta diffõ

ſic dʒ intelligi. Locꝰdr̃a maxĩe a parte ſubiua
eſt duo termini.ſ.ly ꝑs ſubiectiua.⁊ ly totum
vniuerſale quoꝝ vna ꝑs.ſ.ſubiectiua vificat᷑
de terĩo inferẽte ⁊ ly totũ vle ð terĩo illato
ↄſſe dialectice ↄfirmãde ꝑ maximã ex iſtꝭ ter

mis ↄpoſitã.¶ Sʒ locus maxima apte ſubi ẽ
regla ſiue ꝓpõ cõfirmatiua ↄñe dialectice cõ

poſita ex iſtis duobꝰ terĩs.ſ.ly pars ſubiecti⸗
ua ⁊ ly totum vle quoꝝ vnus.ſ.ꝑs ſubiectiua
eſt verificabilis ð terio inferẽte ali⸗ 8 terĩo
illato ↄñe confirmade ꝑ maximã illẽ Exem⸗
plũ vt qᷣcqͥd pᷣqdicat᷑ de ꝑte ſubiectiua ⁊ de to⸗
to vli ſiir ð qcũq; pᷣdicat᷑ ꝑs ſubiectiua ⁊ to⸗
tũ vle.Et tz iſte locꝰ affirmatiue ſubijciẽdo ⁊
pᷣdicãdo vt ſatꝭ ptz ꝑmarxĩas iã dictas Uñ in
oↄña qua arguit᷑ a ꝑte ſubiua ad totum vlłe.de
bemꝰ cape ꝑtẽ ſubiuã qͥ ẽ termiꝰ inferioꝛ ĩ ſi⸗
gnificãdo ⁊ in ſupponẽdo:⁊ nõ ſolũ q̃ eſt ĩfe⸗
rioꝛ in fignificãdo:ſicut iſte terminꝰadam dr
terminꝰ inferioꝛ in ſigni ficãdo in oꝛdine ad

—

põ catbegoꝛic a affirmatiua non exponibilis
in q ponitur termin infer ioꝛ ⁊ ↄns eſt ꝓpõ
catbagoꝛica affirmatiua nõ exponibilis in q̃
ponit᷑ terinꝰ ſuꝑioꝛ ad ipᷣm non diſtributus

talis regula ↄñ arũ.qᷓ; ois ↄña cuiꝰ añs eſt p

nec cũ dictione collectiua acceptꝰ ceteris re

manẽtibꝰ paribꝰ:tã vocalr qᷓ; mẽtaliter ẽ bo

na ꝓña.¶ Dr̃ notãter cuiꝰ ans eſt ꝓpõ catbe

goꝛica q; ſi eẽt ꝓpõ bypothetica nõ opoꝛte⸗
ret ↄñaʒ valere. vt nõ ſeqͥtur ſi ſoꝛtes currit
bõ currit.ꝗ ſi aĩal currit:bõ currit.Añs eniʒ
eſt veꝝ ⁊ ↄñs falſuʒ ⁊ iĩpoſſibile.qꝛ eſt vna cõ

qditionalis q eſt mala ↄna.O Dr notãter affir⸗

matiua.qꝛ ſi eſſet negatiua non valeret ↄña:
niſi poneret᷑ ↄſtantia inferioꝛis.vt nõ ſequi⸗
tur ſoꝛ.nõ eſt:ꝗ bõ nõ eſt: ſʒ opz ſic arguere:
ſoꝛtes nõ eſt.⁊ ſoꝛtes non ẽ bo: ergo bõ non
eſt.mõlañs eſt foꝛmaliter iĩpoſſibilſe ad qð ſe
qtur qðᷣlzʒ.¶ Dfr̃ notãter nõ exponibilis: q; ſi
añs ⁊ ↄñs eſſent ꝓpõnes exponibiles: non
opoꝛteret ↄnñam valere.vt non ſequit᷑:ſoꝛtes
incipit eſſe albꝰ:ergo ſoꝛtes incipit eẽ colo⸗
ratus: ſimiliter ſoꝛtes deſinit eẽ albus ergo
ſoꝛtes deſinit eſſe coloꝛatus. ſilr ſoꝛtes fuit
albus.ergo ſoꝛtes fuit coloꝛatus: ſilr ſoꝛtes
inquantum homo eſt riſibilis.ergo ſoꝛtes in

ter illud intelligitur de expombilibus in qᷣ⸗
bus terminus inferioꝛ et terminus ſuperioꝛ
ponuntur poſt dictiones includentes nega⸗
tiones.Exemplũ vt ſunt iſte dictiones deſi⸗
nit incipit differt ⁊ ſic de alijs.vel in qbus in
ferius ⁊ ſuperius dſtribuũtur vt pꝛopoſitio
nes reduplicatiue iñ quibus ponuntur iſte
dictiones ſecundum quod vel inquantum:et
ſic de alijs.

¶ otãdũ ẽ tertio: ꝙ notanter di⸗
citur in regula nõ diſtributus: quia quando
terminus ſuperioꝛ diſtribuitur tune non va⸗
let conſequentia:vt non ſequitur:omnis bõ

i ũ terminũ hõ:non tñ in ſupponẽdo. Rñocurrit:ergo omne aĩal currit.niſi contingat

ille terminus dicituy inferioꝛ in ſupponẽdo
qui exiſtens ſubiectũ in ppõne affirmatiua ð

hoc verbo eſt ſecundo adiacente ſupponit ꝓ

vno vel pꝛo pluribus quam ſuus terminus

ꝙ ſuperius ⁊ inferius cõuertantur:boc ẽ cõo⸗

uertihiliter pꝛo eque multis ſupponant: ſed

tñ vnũ habet generalioꝛẽ modu cognoſcen-

ldi ſcilicet ipſum ſuperius: qᷓ aliud ſcilicet

quantum animal eſt riſibilis.Et pꝛincipali⸗

Megula
Snarum.

u

¶Noruijeſt uant
Abapn ſnſfünolifent :ße
odi, gre gtermintteneit r
lno oqne feſricten eoe noͤ⸗
ciatoto rlireducit loc
toti diſiunctiſe bzad te
lusac ſpemnfcuthor toti.
ſnus ſebz ſt mag coead
Iliterad iliitenninüafin
fütatoto difiunctodit eo
täafinnatineihnegui
frnuntistälun mom
Nelog kernin difücti vbi one
e pleri vloti ſteilutchn
It. Vetponipbiponebut boer
cina Ktag locia ſegere
Diiicglagtori dffiicti,
inn twridifüf
errgmenn tiafin
Neagteciſunenac tori
cdloftnithiren,

ſautso iborergobonon
ſormalter hoſſbiſe a oͤſe
potiter werponidlis: ſ
nt ppones etponibiles: non
m malere ot non ſeguik ſones
tergoſortes incipit ei col⸗
ſortes definit ee albis eſt⸗
ſecoloutns. flf ſorteh fit
tes fut colnatus flt ſone⸗
moeſtrifiblis ergoſontstn
uleſ riſbilis. Etprineheſ⸗
citmr de erponbiltionh
imlerioꝛ etteminns iheſin
dictiones ineludennes heh/
gi ſt ſunt iſte dieriones deſß
(ea i el in blnn
ſent 1 ſcdesls.
ſen e gpofti
ns Menbrür . P
e di ds volliltr iſ⸗

man

de locoa
touo diſ⸗
iuncto

de locoa
parte diſ
iuncti.

De loco a toto integrali

ipᷣm inferiꝰ vt bñ ſeqͥ.oẽ ide eſt ens:& oẽ ali
qͥd eſt ens.⁊ de talibꝰ mag videbit᷑ in logica
¶ Of etiã notãter in regula nec cũ dictõeſ col
lectiua acceptꝰ:q; ſi terminꝰ ſuꝑioꝛ ſumeret᷑

Folio lxxix.
ſoꝛtes exñs extra pariſius eſt vides parifius
ergo ſoꝛtes exñs pariſiꝰ eſt ageus pariſius ⁊
tñ ibi arguitur ab inferioꝛi ad ſuperius:cũ vi
dens ſit inferins ad agens.ergo talis conſe⸗

cũ dictiõe collectiua:nõ opoꝛteret ↄñam va⸗ quentia non valet.

lere.qꝛ ſic ſeq̃ret᷑:poſito caſu ꝙ ſint centum
hoĩes ſolũ ⁊ multa alia aĩalia oẽs hoĩes ſunt
cẽtũ: oĩa aĩalia ſunt cẽtũ capiẽdo ly oẽs et
oĩa collectiue:ſed hoc eſt falſuʒ:qꝛ añs ẽ veꝝ
⁊ ↄñs falſuʒ.¶ Df̃ notãter ceterꝭ ꝑibꝰ rema⸗
nẽtibꝰ vocaliter ⁊ mẽtaliter vł ſpãliter mẽta
liter.̊ͥ eſt nibil dʒvariari.ſed illa q̃ͥ ponũt᷑ in
añte tã vocaliter qᷓ; mẽtaliter:quoꝝ ↄceptus
eſt terminꝰ inferẽs dñt poni in ↄñte vel eoꝝ
ſimilia tã vocaliter qᷓ; mẽtaliter ⁊ ꝑꝑ iſtã con
ditionẽ nõ ſeqͥt᷑ igniſ calefacit hoĩeʒ.qᷓ ignis
facit boĩeʒ qꝛ illa qͥ ponũt᷑ in añte qꝝ vnꝰ eſt
termin' inferẽs nõ ponũt᷑ mẽtaliter in ↄñte
qꝛ in añte mẽetaliter ponit᷑ iſta ꝓpõ in.cũ ſen
ſus añtis eſt ille ignis facit caliditatẽ ĩ boĩe:
⁊ tñ illa nõ põit᷑ in ↄñte mẽtaliter cũ añs nõ
poſſit clariꝰ manifeſtari nec ſenſus expᷣmi qᷓ
ipᷣm expᷣmit

¶ Motãdũ eſt quarto q; arguendo
ſᷣm iſtũ modũ ſicut ⁊ malios debemꝰ obſer⸗
uare:ꝙ termini teneãt᷑ vniuoce:eqͥ ampleiet
eque reſtricte:⁊ eodẽ mõ appellate Uñ ad lo
cũa toto vłi reducit᷑ locꝰ a toto diſuncto: qꝛ
totũ diſiunctũ ſe bʒ ad ꝑtẽ diſiuncti ſicut ge⸗
uus ad ſpẽm:ſicuthoc totũ diſiũctũ bõ vel a⸗
ſinus ſe bʒ vt magꝭ cõe ad illũ terminũ bõ ſi
militer ad illũ terminũ afinꝰ.Et argumẽta q̃
fiũt a toto diſiuncto dñt eodẽ mõ fieria toto
vli tã affirmatiue qᷓ; negatiue:ſʒ in maximis
affirmatiuis talium argumẽtoꝝ dz poni iſte
terminꝰ diſiũctũ:vbi ponebat᷑ pꝛiꝰ iſtud cõ⸗
plexũ totũ vłe.⁊ illud cõplexũ ꝑs diſiũcti de
bet poni vbi ponebat᷑ boc cõplexũ ꝑs ſubie⸗

ctiua.Et ad locũ a ſpecie reducit᷑ locus a ꝑte

diſiücti ad totũ dfſũctü qseodẽ mõ ſe bʒ ꝑs

diſiuncti ad totũ diſiũctũ ſicut ſpẽs ad genꝰ.
Et tenẽt argumẽta tã affirmatiue qᷓ; negati

ue a ꝑte diſiuncti ad totũ diſiunctũ ſiue pdi⸗
cãdo ſiue ſubijciendo ſicut a ſpecie ad genus

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur
lõ ſequitur aſñnus differt ab homine ergo
differt ab aĩali.⁊ tamen ibi arguitur ab infe⸗
rioꝛi ad ſuperius:ergo talis ↄna non valet.
¶Scðo ſic arguit᷑ nò ſequit᷑ ſoꝛtes incipit eẽ
albus: ergo ſoꝛtes incipit eſſe coloꝛatus ⁊ tũ
ibi arguitur ab iferioꝛi ad ſuperi:ergo talis
oↄñ no valet.¶Tertio ſic arguitur:nõ ſẽquit

¶ Ad pꝛimum dicitur negando ↄſe
quẽtiam:qꝛ in tali ↄña añs ⁊ ↄñs ſunt ꝓpões
exponibil es:⁊ etiam ſuperius diſtribuit᷑ ĩ cõ
ſequẽte.¶¶ Ad ſcdᷣm ðꝛ negãdo ↄñam:quia ẽt
añs ⁊ ↄñs ſunt pꝓpões erponibiles. Ad ter
tiũ dicitur negado ↄnam:qꝛ deficit vltima ꝑ

Ad rati⸗
ones in .
oppoſitũ

ticula in regula poſita:qꝛ in añte ponitur mẽ

taliter illa pꝛopoſitio verſus.cũ ſenſus añtis

eſt iſte:ſoꝛtes exiſtẽs extra pariſius eſt vidẽs

verſus pariſius.⁊ illa non ponitur in ↄſeq̃n⸗
te:nec mentalitęr nec vocaliter:⁊ ideo debe⸗
ret ſic concludi.loꝛtes exiſtens pariſius eſta
gens verſus pariſius.

¶ Totum integrale eſt quod eſt cõ⸗
poſitum ex partibꝰ hñtibꝰ qtitatem
⁊ pars eius dicitur pars integrali
