reducit᷑
ad barba
Frg.

Ad ratio
nes in op
poſitum.

nõ regulat᷑ per dici de omni: cũ ad boc ꝙ ali
uͤs Koch geniet ꝑ dici de oĩ:opʒ ꝙ illð qð
ðꝛ de medio cõplete diſtributo in maioꝛi pꝓ⸗
põne: dicat᷑ de mioꝛi extremitate in ↄcluſioe
ſed ſic nõ eſt in baralipton. Eñ baraliptõ re⸗
ducit᷑ ad barbara boc mõ. Nã ad pᷣmiſſas de
baralipton ſeqͥtur ↄcluſio de barbara ex quo
pꝛemiſſe de baralipton ⁊ barbara ſunt ſyno⸗
nyme ſiue eodẽ: ⁊ad ↄcluſionẽ de barbara ſe
quitur ꝑ cõuerſionẽ ꝑ accñs ꝑticularis affir⸗
matiua q̃ eſt ↄcluño in baraliptõ: illa ꝑticu
laris affirmatina ſeqͥt ad pᷣmiſſas de baralip
tõ: ꝑ iſtꝗ regulã gñaleʒ. Quicqͥd ſeqͥẽ᷑ ad ↄñs
bone ↄne:ſeq ad eiꝰ añs.Exẽplũ vt ad iſtas
p̃miſſas: oẽ alal eſt ſuba:⁊oĩs bõ eſt aĩal:que
ſunt pᷣmiſſe in baraliptõ ⁊ barbara ſiue ſyno
nyme ſeqᷣt iſta ↄcłſio oĩs hõ ẽ ſuba ꝑ ↄnaʒ de
barbara:a ad iſtã ↄcluſionẽ oĩs hõ eſt ſuba ſe
quitur iſta particularis affirmatiua: quedam
ſuba eſt bõ.ꝑ ↄuerſionẽ per accñs vlis affir⸗
matiue.ergo illa particularis affirmatiua ſe
quit᷑ ad duas pᷣmiſſas que ſunt pᷣmiſſe in ba
ralipton per iſtã regulã:quicquid ⁊c.

¶ ELontra dicta arguitur pꝛimo ſic
non ſequitur nullũ viuũ quod eſt: eſt moꝛtuũ
oĩs homo eſt viuus. ergo nullus bõ eſt moꝛ⸗
tuus.⁊ tñ arguitur in celarent. ↄſequentia
in celarent non eſt bona. ¶ Scdo ſic af. non
ſequit᷑:cuiuſſibet hoĩs aſmmus currit:bꝛunel⸗
lus eſt bois aſinus:g hꝛunellus currit: qꝛ in
aliquo caſu ↄcluſio eſt falſavbi pꝛemiſſe ſunt
vere:⁊ tamẽ af.in varij.ergo ↄna in darij nõ
eſt bona.¶ Tertio ſic af.non ſi equitur. nullü
moꝛtuũ eſt vini:a aliquis bõ eſt moꝛtuus. 6
aliquis hamo nõ eſt viuus cum pꝛemiſſe ſint
vere ⁊ concluſio falſa.⁊ tamen af.in ferio.g
conſequentia in ferio non Jalet.
¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ negãdo minoꝛẽ:
quia nõ obſeruantur tres cõditiones pꝛius
poſite: quia termini non ſtant eque ample ex
quo iſte terminus homo in minoꝛe ſolum di
ſtribuit᷑ ꝓ pꝛeſentibꝰ:⁊ in ↄcluſioue ꝓ pꝛeſen
tibus ⁊ pꝛeteritis. Ad ſcõʒ ðꝛ concedendo
maio:ẽa negãdo minoꝛẽ.q; nõ obſeruat᷑ ſe⸗
cũda ↄditio:qꝛ iſte teriꝰ aſinꝰ ĩ maioꝛe nõ eſt
ꝑs medij:⁊ tñ põit᷑ ĩ mĩoꝛe tãqᷓ; ꝑs medij Ad
tertiũ ð negado minoꝛẽ:qꝛ nõ obſeruat᷑ ter
tia ↄditio:q; bõ ſtat in minoꝛe tã p pᷣſentibꝰ

debet textus ſic intelligi.
giſmus pꝛime figure:ĩ quo ex maioꝛi vniuer rem

¶ Kelantes. Sextus modꝰoſtat ex elates.
maioꝛe vniuerſali negatiua:⁊ mino

re vli affirmatiua:vlłlem negatiuam
indirecte concludentibus vt nulluʒ
animal eſt lapis:omnis homo ẽ ani
mal.ergo nullus lapis eſt bomo Et
reducitur ad ſcõm modũ pᷣme figu⸗
re:concluſione conuerſa ſimpliciter
¶ Dabitis. Septimus modus cõ⸗
ſtat ex maioꝛe vniuerſali affirmati⸗
ua:⁊ minoꝛe particłari affirmatiua:
pticulareʒ affirmatiuã indirecte cõ
cludentibus:vt om̃e amimal eſt ſub⸗
ſtantia quidam bomo eſt aĩal.ergo

quedã ſubſtãtia eſt bomo.Et redu⸗

citur ad tertiũ modũ pꝛĩe figure:cõ
cluſione conuerſa ſimplr ¶ Fapeſ⸗
mo. Octauus modus cõſtat ex ma⸗

ioꝛe vniuerſali affirmatiua:⁊ mioꝛe

vli negatiua:particłarem negatiuã
indirecte:ↄcludẽtibus:vt omne ami⸗
mal eſt ſubſtãtia:nullus lapis ẽ ani⸗
mal:ergo quedam ſuba non eſt lapiſ
Et reducitur ad quartũ moduʒ pꝛie
figure.maioꝛe conuerſa per accidẽſ
⁊ minoꝛe ſimpliciter:⁊ per tranſpo⸗
ſitiõeʒ pᷣmiſfſarũ ¶
nus modus conſtat ex maioꝛe par⸗
ticulari affirmatiua:⁊ minoꝛe vli ne
gatiua ꝑticularem negatiuam indi⸗
recte concludentibꝰ:vt quoddã aĩal
eſt ſubſtãtia:nullus lapis ẽ amimal

ergo quedaʒ ſubſtãtia nõ eſt lapis

Et reducitur iſte modus ad quartũ

modum pꝛime figure:maioꝛe ⁊ mio

re cõner ſis tripliciter:⁊ per trãſpo
ſitionem pꝛemiſſarum

¶ Circa bunc tet᷑tum.

¶CMotãdũ eſt pꝛimoqꝙ bic cõſequẽ Diſfnfes
ter auctoꝛ ponit ſext modnʒ.ſ.celantes: et Dnn
Celantes eſt ſyllo⸗ ð ly cela⸗

Dabitis

Fapeſmo

Friſeſomoꝝ No mozum.

Diffinitõ
dOdabitis

Tractatus Quartus

ſali negatiua ⁊ minoꝛe vniuerſaliaffirmatĩa

infertur cõcluſio vniuerſalis negatiua indi⸗
recte concludendo:vt nullũ animal eſt lapis

⁊ omnis homo eſt animal.ergo nullus lapis
eſt bomo,OEt oſtenditur illa ↄñtia eẽ bona
⁊ foꝛmalis per conſequentiam de celarent 2

Pconuerſionem ſimplicem ↄcluſionis de ce

larent boc mõ. Nam ad pꝛemiſſas de celan⸗
tes.ſ.nullum animal eſt lapis ⁊ oĩs hõ ẽ aial

ſequitur concluſio de celarent ſcilicet nullꝰ

bomo eſt lapis:ex quo pꝛemiſſe de celantes
ſunt eedem ſynonyme cũ pᷣmiſſis de celarẽt
⁊ad ↄcluſioneʒ de celarẽt ſcilʒ nullus homo

eſt lapis ſequitur concluſio de celãtes.ſ.nul⸗

£△

lus lapis eſt bomo ꝑ ↄuerſiouẽ ſimplicem:g

de pꝛimo ad vltimũ bene ſeqͥt᷑ nullus animal

eſt lapis:⁊ omnis bomo eſt animal:erge nul
lus lapis eſt homo tenet conſequentia per il
illam regulam pꝛius allegatam.iſ.qcqͥd ſequi
tur ad conſequens bone conſequentie:ſequi
tur adantecedens eiuſdem. Qõ aũt celãtes
debz reduci ad celarẽt:ᷣ ſigt illa lr̃a c.⁊ ꝙ de

beat reduci per cõuerſionẽ ſimplicẽ oclonis
de celarent:hoc ſigt illa lr̃a s.

¶ notanduʒ eſt ſecundo:q; Dabit

eſt ſyyllogiſmus pꝛime figure:in quo et maio

re vniuerſali affir.⁊ minoꝛe ꝑti.affir. infert᷑

Ocło ꝑticu. affirmatiua indirecte ↄcludendo
Et reducitur iſte modus ad darij h̊ͥ mõ ad
Nam ad iſtas pꝛemiſſas de dabitis.ſ.oẽ aĩal

eſt ſubſtãtia:⁊ quidam homo eſt anial qͥ ſunt

eedem ſiue ſynonyme cum pꝛemiſſis de da⸗
rij ſeqᷣtur concluſio de darij.ſ.quidam bomo
eſt ſlubſtãtia per conſequentiam de darij a vl
tra ſequit᷑ qͥdam bomo eſt ſubſtantia. qͥdam
ſuba ẽ homo per conuerſionẽ fimplicem ꝑti
cularis affirmatiue.ꝗ de pꝛimo ad vltimum
bene ſequitur:omne animal eſt ſubſtantia:⁊
quidam bomo eſt animal:ergo quedam ſuba
eſt homo per illam regulam communem ſcʒ
quicquid ſequitur ad cõſequẽs.⁊c.Quod aũt
dabitis reducatur ad darij:boc denotat illa
lr̃a d.⁊ ꝙ ↄclo debeat conuerti ſimpir quan⸗
do oſtenditur conſequentia dabitis eſſe bo⸗
na:boc denotat illa littera s poſita poſt vlti
mam vocalem

Diffinits ¶ Motandum eſt tertio qͥ fapeſmo
de fapel⸗ ent ſyllogiſmus pꝛime figure in q ex maioꝛe

mo,

vli affirmatiua: ⁊ mioꝛe vniuerſali negatiſja:

infertur concluſio particularis negatiua in⸗
directe cõcludendo.¶ Et requcitur fapeſmo

ad ferio per conuerſionem per accidens ma⸗
ioꝛis:⁊ ꝑ ↄuerſioneʒ minoꝛis fimpliciter:
tranſpoſitionẽ pꝛemiſſarum boc eſt ponẽdo
ↄuertentẽ maioꝛis de fapeſino ꝓ minoꝛi de⸗
ferio: ⁊ ↄuertentem minoꝛis de fapeſmo
maioꝛe de ferio.¶ Exẽplum:vt ad iſtas pꝛe⸗
miſſas de fapeſmo:omne animal eſt ſubſtan
tia ⁊ nullus lapis eſt aĩal:ſequunt᷑ ille due pᷣ⸗
miſſe de ferio.nullũ animal eſt lapis: ⁊ que⸗
dam ſubſtatia eſt animal ⁊ tenet illa ↄſequẽ⸗
tia per ↄuerſionẽ per accidens maioꝛis:⁊ ꝑ
ↄuerſioneʒ ſimplicẽ minoꝛis de fapeſmo:⁊ ꝑ
tranſpontionem pꝛemiſſarum ⁊ vltra ſeqͥtur
nullum animal eſt lapis. ⁊ quedã ſubſtantia
eſt animal.ergo quedam ſubſtãtia non eſt la
pis per conſequẽtiã de ferio:ergo de pꝛimo
ad vltimũ ſequit᷑:omne animal eſt ſubſtãtia.
⁊ nullus lapis eſt animal:ergo quedã ſubſtã
tia non eſt lapis:.tenet conſequentia per iſtã
regulã:quicquid ſequitur ad conſequens ⁊c.
¶ Enge iſta littera.f.denotat ꝙ fapeſmo dʒ
reduci ad ferio.Et illa littera p.poſita poſt pᷣ
mã vocalẽ denotat ꝙ maioꝛ dʒ ↄuerti ꝑ acci⸗
dẽs.Et illa lr̃a.ſ.poſita poſt ſcõaʒ vocalẽ de⸗
notat q minoꝛ dʒ ↄuerti ſimpliciter. Et illa
littera m. denotat ꝙ dʒ fieri trãſpoſitio pꝛe⸗
miſiaꝝ.¶ Iñ verſus. Simpliciter vᷣti vult
ſ.p.vero ꝑ acci. vult tranſponi c.ꝑ impoſ
ſibile duci. .
¶ s Notãdũ eſt quarto:q iſte textus
ſic intelligit de Friſeſomoꝝ eſt ſyllogiſmꝰ:
in quo et maioꝛe ꝑticulari affirmatiua:⁊ mi⸗
noꝛe vniuerſali negatiua:ſequitur concluſio
particularis negatiua indirecte ↄcludendo
Et reducit᷑ ad ferio ꝑ ↄuerſionẽ ſimplicem
maioꝛis ⁊ minoꝛis:⁊ ꝑ trãſpõnem pᷣmiſſarũ
puta ad iſtas duas pꝛemiſſas de friſeſomoꝝ
quodqã aĩal eſt ſuba:⁊ nullus lapis ẽ aĩal ſe⸗
quũtur iſte due ꝓpões q̃ ſũt pᷣmiſſe de ſerio
ſcʒ nullũ aĩal eſt lapis.⁊ qͥdã ſuba eſt aĩal.Et
tenet ↄnña ꝑ ↄuerſionẽ ſimplicẽ maioꝛꝭ :⁊ filłr
minoꝛis.⁊ vltra ſojtur:nullũ aial eſt lapis 2
qdã ſuba non eſt aĩial.ergo quedaʒ ſubſtãtia
nõ eſt lapis:ꝑ ↄñam de ferio.ergo de pꝛimo
ad vltimũ ſequitur:quoddam aiĩal eſt ſuba ⁊
nullꝰ lapis eſt aĩal.g quedã ſuba nõ eſt lapis
ↄnña tenet ꝑ iſtã regulã.Quicquid ſequit᷑ ⁊c.

¶ Kontra dicta pꝛimo arguitur ſic
nõ ſeqͥł:oẽ aĩal ſuba nõ eſt ⁊ oĩs bõ eſt aĩal.q
nulla ſuba eſt bõ.a tñ ar.ĩ celãtes.g celãtes
nõ eſt ↄña foꝛmalis.¶ Scðdo ſic af.nõ ſequit
alicuiꝰ ſpẽi oẽ indiuiduũ ẽ aſinꝰ ſoꝛtes ẽ indi

Diffinitõ
de friſeſo
mozum.

—

uin.

G cafignan
eApamncun
Geiih tu⸗(Secunde
orpurfofirmorins ud
Int. (Lerna nſerit ign
Cocluclcurnegane.

(Litabuwternmn.
¶Mriti pi gde⸗
gulgi dertin deſchzſignreide
venge Cdihaft nücitdendar
Aupiafriteligi Dan
Hrinſch fignanddüſeün
umnnnmn ſom
locegt gnorrnu
dſtmi Dimar
ilaainthege Alucecoh

Prihinfiſiemai
iniintafc ſo
Wioſcbile ez⸗
notiter b
99 Kcer
. noydſfi aner
niſe tobeni euig
gle Citones

1douertipacci
fa. poflapoſt ſ etde
o: dz uertifimplieter. Et ili
notat q de feniriſpoſtnope⸗
verſus. Gimpliciter nti vult
a. rulttmnſponicg inpel

jeſtouantogiſtetettus
eFeſnoxef ſllogiin din
Nepriculan affinmatiuan mi ft
Inegatiua:ſequitur conclufio nen
egatima indirecle gludene⸗
1feriopoverfone ſnplicen
cisnp trüponen öniſini
uas pꝛemiſſas de fſeſonor
ſtludar nullus lpise gilſe⸗
e ppesdſitnfede in

Ad rões
in oppm.

les ſcðe fi
gure.

Pꝛima.

Secũda.

Tertia.

Intel. pꝛi
me regle

De Secunda figura.

uiduũ alicuiꝰ ſpẽi:g afinꝰẽ ſoꝛ.⁊ tñ af̃ in dabi
tis. nõ eſt ↄna foꝛmalis.O Tertio ſic af.nõ
ſeqͥtur: oẽ rõnale eſt riſibile.oĩs bõ rõnalis
nõ eſt. ergo riſibile nõ eſt bõ.⁊ tñ af̃ in fapeſ
mo.ergo fapeſmo nõ eſt ↄña foꝛmalis.
¶ Ad pꝛimũ ðꝛ: negãdo minoꝛẽ qꝛ
ibi nõ obſeruatur qrta ↄditio gñalis:ꝛ iſte
teriꝰ ſudᷣa maioꝛe nõ diſtribuit᷑ꝛcũ ſibi nõ pꝛe
ponit᷑ negatio:nec ſibi addit᷑ ſignũ vlłle iĩme⸗
diate:⁊ iñ in ↄcluſione diſtribuit᷑:cũ ſibi pᷣpo
nitur negatiovel fibi ĩmediate addat᷑ ſignuʒ
vłe negatiuũ.¶ Ad ſcðm ðꝛ negãdo minoꝛẽ
qꝛ ibi nõ obſeruatur ſecunda cõditio gñalis:
q; ille gtũs ſpẽi non ponit᷑ in maioꝛe tanqᷓ
pars medij:⁊ tamẽ in minoꝛe ponitur tanqᷓᷓ
pars medij ſic plus ponit᷑ in minoꝛe ꝓme⸗
dio qᷓ; ponebat᷑ in maioꝛe.¶ Ad tertiũ ðꝛ ne
gando minoꝛẽ:q; in fapeſmo minoꝛ dʒ eẽ de
mõ loquendi cõſueto:ita ꝙ mediũ diſtribui⸗
tur in minoꝛe pꝛopoſitione: modo non ẽ ſic
in iſto ſyllogiſno.
=REqtur de ſecunda figu
Nira:cuiꝰ tales dantur re
Agule. ¶ ¶Pꝛĩa In ſecun
aꝗa figura maioꝛe exñte
particulari nibil ſequi
tur. ¶ Secunda: in ſecunda figura
ex pur affirmatiuis nibil ſequitur.
¶ Tertia.in ſecũda figura ſemper
concluditur negatiue.

¶ Circa bunc tettum.

¶ Motãdũ ẽ pꝛĩo.q bic ↄñr auctoꝛ
deterĩat de ſcða figura:de q̃ dictuzʒ eſt pꝛius
qd ipſa ſit.nũcaũt de ea datur tales regule.
Quaꝝ pꝛia ſic ĩtelligit᷑ Maioꝛe exñte ꝑticu
lari in ſcðᷣa figura nibhil ſeqͥtur directe ↄclu⸗
dẽdo:dũmõ añs nõ ſit foꝛmalxr iĩpoſſibile: et
dũmõ nõ caueat᷑ ꝙ nõ arguat᷑ a non diſtribu

—

e.
—

toad diſtributũ. ¶ Df nooater directe ↄclu⸗

dẽdo qꝛ indirecte ↄcludẽdo bñ aliqͥd ſeqͥtur
vt pʒ arguẽdo in friſeſomoꝛũ.¶ Dr notater
dũmõ ans ñ ſit ac.q; ſi eẽt fofalr ĩpoſſibile
bñ ſeq̃ret᷑:cũ ad ĩpoſſibile ſeq̃t qdᷣlibet. Dr
notãter dũmõ non caueatur ꝙ nõ arguat᷑ a
non diſtributo ad diſtributũ:qꝛ cũ hoc caue⸗

tur ⁊ obſeruãtur ꝓpꝛietates terminoꝝet cõ

qitiones poſite:pñ ſequitur aliquiud.
¶ Motãduʒ ẽ ſcðo:ꝙ cã buius rłe ẽ
iſta.qꝛ a łs mediũ in ſcða figura in nulla pꝛe⸗
miſſarũ diſtribueret᷑:vel argueretur a nõ di

Folio lxiiij

ſtributo ad diſtributũ:qð eſt inconueniẽs.qꝛ
maioꝛe erñte ꝑticlari in ſcdᷣa figura.vel ãbe
pᷣmiſſe eſſent affirmatiue: ⁊ ſic mediũ in nul
la pᷣmiſſaꝝ diſtribueret᷑ cũ eẽt pᷣdicatũ ꝓpoñ
tionis affir̃a tiue cui nõ pᷣpõit᷑ negatio:nega
tio:nec additur ĩmediate ſignũ vłe.vel vna pᷣ
mifſaꝝ eſſet affirmatiua ⁊ alia negatiua:⁊ ſic
argueretur a nõ diſtributo ad diſtributũ:qͥa
maioꝛ extremitas nõ diſtribuit᷑ ĩ maioꝛe. ex
qẽ ſubʒ ꝓpõnis ꝑticlarꝭ:⁊ tñ diſtribueretur

ĩi ↄcluſio:cũ eẽt pᷣdicatũ enũciatiõis negatie

ex q ↄłone:cũ eẽt negatiua ſi aliq̃ pᷣmiſſaruʒ
fuerit negatiua.Exẽplũ:vt ſic arguẽdo aĩal
eſt bõ:nullus aſinus eſt bomo:qͥ aſinnon eſt
aĩal in iſto ſyllõ iſte terminꝰ aial in maioꝛi ꝓ
poſitione nõ diſtribuit᷑ ⁊ tñ in conclunõe di⸗
ſtribuitur:ex q ſeqͥtur negationẽ negatem.

¶ Motandum ẽ tertio ꝙ ſecũda rła Intellec
dz ſic intelligi. In ſcða figura ex pᷣmiſſis af⸗ tus ſecun
firmatiuis non ſequitur concluſio ſyllogiſti de regule

ce.dũmõ mediũ ĩ nulla pᷣmiſſarũ diſtribuat᷑:
aut ſingulariſet᷑ aut cuʒ relatiuo idẽtitatis ĩ
minoꝛe ſumat᷑.Dicit᷑ notanter dũmõ mediuʒ
⁊c.qꝛ ſi medium diſtribueret᷑ aliqͥd ſeq̃retur.
vt ſic arguẽdo:oĩs hõ eſt oẽ aĩal:⁊ om̃e riſibi
le eſt aial:ergo oẽ riſibile eſt hõ.Dicitur no⸗
tanter qꝙ non ſingulariſet᷑:qꝛ ſi mediũ eſſet
terminꝰ ſinglaris vel terminꝰ?cõis ſũptus cũ
ꝓnoĩe demõſtratiuo pᷣmitie ſpẽi eiuidẽ caiꝰ
cũ eo:tũc bñ ſeqͥret᷑ aliqͥd.Exẽplũ vbi mediũ
eſt teriꝰ ſinglarꝭ:vt oẽ aĩal ẽ ſoꝛ.⁊ oĩs hõ eſt
ſoꝛtes:ergo oĩs bõ eſt aĩal. Exemplũ vbi me
diũ ſumit᷑ cũ pꝛonoĩe demõſtratiuo pꝛimitie
ſpẽi:vt oĩſ homo eſt iſtud aĩal:⁊ oẽ riſible eſt

iſtò aĩal:& oẽ riſibile ẽ bõ.Or̃ notãter důmdö

ð ſumat᷑ cũ relatiuo idẽtitatis in minoꝛe:qꝛ
ſi ſic tũc bene valeret conſequentia:vt ptʒ ſic
arguẽdo oĩs hõ ẽ aial.⁊ oĩs aſinus eſt idem
animal:ergo aſinus eſt bomo. Rõ bui rłe ẽ
iſta:ſi ambe pᷣmiſſe ſint affirmatiue:tunc me
diũ in nulla pᷣmiſſaꝝ diſtribueret᷑:ex quo eſt
pꝛedicatum in ãbabꝰ pꝛemiſſis affirmatiuis
⁊ ſibi non pꝛeponit᷑ negatio:nec ſignũvle im
mediate: tũc ſi mediũ non diſtribueret᷑ ĩ pᷣ⸗
miſſis ipᷣm poterit vniri cũ extremitatibꝰ ꝓ
diuerſis figtis eiꝰ ĩ pᷣmifſis:abſq; h ꝙ iſte ex
tremitates vniant᷑ inter ſe in ↄclone. Exem
plum vt non ſequitur:omnis homo eſt aial.
St omĩs aſinus eſt animal: ergo aſinus eſi bõ
qꝛ ex quo ille terminꝰnõ diſtribuitur:iõ vmit
cũ extrẽitatibꝰ ꝓ diuerſis ſigtis ei ⁊ ſic ñ oʒ

ꝙ extrẽitates vye ⁊ qffir̃atieyniãt᷑ ĩt ſe ĩ ↄcłe

Köregle

Intellec⸗ ¶ Notãdum eſt

—

Cractatus uartus

quarto ꝙꝙ tertia re⸗

tuſ tertie gula dz ſic intelligi. In ſcoa figura nũqᷓ; cõ⸗

regule.

cluſio eſt affirmatiua: dĩmodo mediũ in nul⸗
la pꝛemiſſaꝝ diſtribatur ſinglariſet᷑ aut cũ re
latiuo idẽtitatis in minoꝛe ꝓpõne ſumatur.
ODicitur notanter dũmõ mediũ in nulla pꝛe
miſſarnm diſtribuatur fingulariſet᷑ aut cum
relatiuo idẽtatꝭ ſumat᷑ eiſdẽ ð cauſs ſicut dic

Mõ regt. tũ eſt in notabili pcedẽti. Etrõ bui? regle ẽ

iſta:qꝛ vt dicit rła pᷣcedẽs opz vnã pᷣmiſſaruʒ
eſſe negatiuã in ſcdᷣa figura⁊ fi vna pᷣmiſſaꝝ
ſit negatiua opʒ cõcluſionẽ eſſe negatiuã: vt
ptʒz ꝑ regulã gnalem pꝛi poſitã:ergo in ſcðᷣa
figura nunqᷓ;ᷓ ſeqt ↄcło affirmatiua. Etiam cõ
cluſio affirmatiua nõſeqͥtur niſi ex ambabus
pꝛemiſſis affirmatiuis:ſed in ſcdða figura am
be pꝛemiſſe non poſſunt eſſe affirmatiue vt
dicit regula pꝛecedens:ergo ↄcluſio ſecunde

figure non poteſt eſſe affirmatiua.

Agd ratio
nes in op
poñitum.

Celare.

Cãeſtres

¶ Cõtra dicta pꝛimo ſic arguitur.
Hene ſeqᷣtur.aĩal nõ eſt aſnus:⁊ omne rudi
bile eſt aſinꝰ:ergo quoddã aĩal non eſt rudi⸗
bile ⁊ tñ arguit᷑ a⁊ maioꝛe ꝑticłari in ſcdᷣa fiẽ:
& male diciũ eſt q in ſcða figura maioꝛe exñ
te ꝑticlari nihil ſequitur.¶ Scdᷣo ſic af.bene
ſeqtur ois ſol eſt iſte ſol:⁊ oĩs lucidiſſimꝰpla
neta eſt iſte ſol:ꝗᷣ ois lucidiſſimuſ planeta eſt
ſol ⁊ tñ arguit᷑ ex puris affimatiuis in ſcda fi
gura.g male dictũ ẽ: ꝙ ex puris affirmatiuis
in ſcða figura nibil ſequitur. Tertõ ſic argui
tur.bñ ſeqͥt:oĩs hõ ẽ aĩal.⁊ oĩs aſinus eſt idẽ
aial:̊ oĩs aſinus eſt aĩal: ⁊ tñ affirmatiue cõ⸗
cluditur in ſcdᷣa figura ergo male dictum eſt
in ſcda in fig nũq;; ↄcluſio dʒ eẽ affirãtiua.
¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ ꝙ regula intelli⸗
gitur: dĩmodo ↄcludatur directe:modo in h
dictoargumẽto ↄcludituriindirecte.ꝗ Ad ſe
cunduũ dꝛ ꝙ ſcda regla intelligit᷑ů dũmõ medi
uʒ nõ ſingulariſet᷑.¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ t᷑tia rła
intelligitur dummodo mediuʒz non ſumatur
cum relatiuo identitatis in minoꝛi ꝓpõe q;
non fit in pꝛedicto argumento.
¶ Gecũda figura quattuoꝛ hʒ mo⸗
dos. ¶ Ceſare. Pꝛimus moduũs cõ
ſtat ex maioꝛe vli negatiua:⁊ mino
re vli affirmatiua:vlem negatiuã di
recte cõcludẽtibꝰ:vt nullus lapis ẽ
aĩal:oĩs homo eſt aĩal:ergo nullꝰho.
mo ẽ lapis.Et reducitur iſte moduſ
ad ſcðᷣm modũ pꝛime figure maioꝛe

Secũdꝰ modus ↄſtat ex maioꝛe vłi
affirmatiua ⁊ minoꝛe vli negatiua:
vlem negatiuã directe ↄcludentibꝰ:

vt omĩs hõ eſt aĩal.nullus lapis eſt

aĩal:ergo nullꝰ lapis eſt bõ.Et redu
citur iſte modꝰ ad ſcðᷣm moduʒ pᷣme
figure:minoꝛe ⁊ cõcluſione ↄuerſis
inpliche⸗ per trãſpoſitionẽ pꝛe⸗
miſſarũ.¶ Feſtino.tertius modus

conſtat ex maioꝛe vłi negatiua:⁊ mi

noꝛe particulari affirmatiua parti⸗
cularem negatiuã directe cõcluden
tibꝰ: vt nullus lapis eſt aial.quidaʒ
bõ eſt animal:ergo quidã bomo no
eſt lapis. Et reducitur iſte modus
ad quartum modũ pꝛime figure:ma
loꝛe conuerſa ſimpliciter.
Circa bunc textum.
¶ motãdũ ẽ pꝛĩo: iſte textꝰ ſic in
telligitur. Quattuoꝛ ſunt terĩ cões:nõ coin⸗
cidẽtes in ſignificãdo:ſᷣm ſuas rões for̃ales
oẽs ſyllogiſmos ſcðe figure directe ↄcludẽ⸗
do ſignificãtes. Et h̊ capiẽdo ſyllogiſmũ p
pᷣmiſſis tm̃.Et ſunt iſti qttuoꝛ terĩ:ceſare:ca
meſtres:feſtino: ⁊ baroco.¶ Uñ ſyllogiſmi
ſcðe figure nõ ſunt euidẽtes:qꝛ nõ regulant᷑
ĩmediate ꝑ dici de oĩ:vel dici de nullo. ſʒ fiũt
euidẽtes ꝑ ſyllogiſmos pꝛĩe figure. Eñ ceſa
re ⁊ cameſtres reducũtur ad celarẽt.⁊ h̊ de⸗
notat iſta littera c.⁊ feſtino reducit᷑ ad ferio
⁊ hoc denotat iſta litter a f. ⁊ baroco reducit
ad barbara per ĩpoſſibile.⁊ boc denotat iſta
littera b.ſ.ꝙ reducitur ad barbara:⁊ illa lf̃a
c.q non ponitur in pꝛincipio dictionis: ſed
in fine denotat reduci per ĩpoſſibile. ,„
¶ NMotadũ eſt ſecundo: ceſare eſt Diffinitö
ſyllogiſmꝰ ſcðe figure in q ex maioꝛe vli ne⸗ de ly ceſa
gatiua: ⁊ mĩoꝛe vligffirmatiua: ſeqͥtur ↄclu⸗ re.
ſio vlis negatia dirẽcte ↄcludẽdo.Et reduci
tur ad celarẽt. Nam ad pᷣmiſſas de ceſare ſe⸗
quũtur pᷣmiſſe de celarẽt:ꝑ ↄuerſionẽ ſimpli
cẽ maioꝛis de ceſare.⁊ ad pmiſſas de celarẽt
ſeqtur cõcluſio vlis ne gatiua: g vlis negati
ua ↄcluſio ſeqᷣtur ad pᷣmiſſas ð ceſare.¶ Exẽ
plũ:vt ad iſtas duas pᷣmiſſas de ceſare.ſ.nul
lus lapis eſt aĩal: ⁊ ois bõ eſt aĩal. ſequũtur
iſte due pᷣmiſſe de celarent.ſ.nullum aial eſt
lapis:⁊ oĩis bomo ẽ aĩal.et tenet iſta ↄña per
cõuerſionẽ ſimpliceʒ maioꝛis. ⁊ vltra ſequi⸗

re.et q in

tur.

cõuerſa ſimpliciter,. ¶ Cameſtres. tur:nullij aĩial eſt lapis: et oĩs bomo ẽ aial

Qui mõt
ſcðe figu

mõ pficiũ

770

niibenelehut — n
lyssetanimalergotullusl
Geneninger tegrligriwsd
Otirad,8n. Onellul
ſecunti wolledecameinesd
Hoꝛde nettresdz en a
Vekresreiniur cchaen.
denotar d ſien anoino,
Hoceſtcconnertensmyonsd
ehetlumipꝛo nuioni de cehren
Recameſresped wunore decchn
falpoſnpoſttenürdaede
Cufo eckluren dchnenf
Nfni⸗ Pefficurſflloginnsde ane
ſcie⸗ Cotmcueinagf
cGſneſhegnemderne
W
ſeroponerſio .
lugdichmn Trini, oe
ae Aepluptag

nepriogiſe ettyſcin.
marmar ſunt teri ceg öcoin, An
nifrico fn ſung bes ſfgles den
nos ſche ſignedifege elice⸗ e
es. Eh eto ſlogſfni nat
tſum fi gennaten ceſtecg
nw:t baroeo.(Büſlogfni
ſunr euidetes:e noegulanf
deoũrel dic denulla hfüit
ogliſmospriefgure Df ce
reducitur ad celaret. 1Pde⸗
1cafeſtinoreucik ag fenio
ſta linera ftbardeo edlik
ipoſſibilebocdenotgt iſt
dncituradbardarntillli⸗
rin pꝛincipio niiii
trednciper ipoffbble,
. fff
eſt ſenmamceſit e X
ficmre ing et mmiore line/
efgnemge u ke
erligfinmniun ſegll Cl,
e Nlcedo Atfecic
1n recte Xl ereſe/
naßnſugell ſ
hrergrerfoni n

Diffinitõ

ð teſtino.

De Scðda figura.

ergo nullus hõ eſt lapis ꝑ ↄñaz de celarẽt er
go bene ſeqͥtur nullus lapis eſt animalet oĩs
põ eſt aĩal: ergo nullus bõ eſt lapis per illaʒ
regulam cõem. Quicqͥd ſeqtur ad ↄns bone
ↄne etiam ad eius añs ſequitur.

¶ Notãdũ eſt tertio:ꝙ iſte textꝰ ca

i5 meſtres ſcðᷣs modꝰ ſic ĩtelligitur. Cameſtres

eſt ſylłs:in q ex maioꝛe vli affirmatiua ⁊ mi⸗
noꝛe vłi negatiua ĩfert᷑ directe ↄcludẽdo cõ
cluſio vlis negatiua.Et reducitur ad celarẽt
oↄuerſionẽ ſunplicẽ minoꝛis de cameſtres:
⁊ trãſpõezʒ pꝛemiſſaꝝ ⁊ ꝑ cõuerſionẽ ſimpli

cẽ ↄ clunõis de celarẽt.Exemplũ:ſit ad iſtas

pᷣmiſſas de cameſtres oĩs hõ eſt aial: ⁊ nullꝰ
lapis eſt aĩal ſequũtur iſte duę pᷣmiſſe de ce⸗
larẽt.ſ.nullũ aĩal eſt lapis:⁊ oĩs hõ eſt aĩalꝑ
ↄuerſionẽ ſimplicem minoꝛis de cameſtres
⁊ tranſpoſitionẽ pꝛemiſſarũ.⁊ ſeqͥturvltra:
nullũ aĩal eſt lapis.⁊ omnis hõ eſt animal er
go nullus bomo eſt lapis:per ↄñam de cela⸗
rent.⁊ vltra ſequit᷑ nullus bomo eſt lapis:er
go nullus lapis eſt bomo:per ↄuerſionẽ ſim
plicem vlis negatiue ergo de pꝛimo ad vlti⸗
mũ bene ſequit᷑ oĩs hbomo eſt animal:⁊ nullꝰ
lapis eſt animal.ergo nullus lapis eſt bomo
tenetona per regulã pꝛius dictam qͥ cquid ſe
quitur ad ↄñs ⁊c. Ende illa lr̃a.ſ.poſita poſt
ſecundã vocalẽ de cameſtres denotat ꝙ mi⸗
noꝛ de cameſtres dʒ ↄuerti ſimpliciter qñ ca
meſtres reducitur ad celarent.Et illa lr̃a m.
denotat ꝙ dz fieri tranſpoſitio pᷣmiſſarum:
hoc eſt ꝙ conuertens minoꝛis de cam ſtres
debet ſumi pꝛo maioꝛi de celarent.et maioꝛ
de cameſtres pꝛo minoꝛe de celarẽt. Sʒ illa
lfa ſ.poſita poſt tertiã vocalẽ denotat ꝙ con
cluſio de celarent dʒ cõuerti ſimpliciter: qñ
perficitur ſyllogiſmus de cameſtres.

¶ 'Notanduʒ ẽ q̃rto:q feſtino ẽ ſyl⸗
logiſmꝰ ſcðe figure in q ex maioꝛe vli nega
tiua ⁊ mĩoꝛe ꝑticulari affir̃atiua:ĩfertur ↄciu
ſio ꝑticularis negatiua dicte ↄcludẽdo.Et

reducitur ad ferio ꝑ ↄuerſionẽ fimplicẽ ma⸗

ioꝛis de feſtino.O Exeplũ vt ad iſtas pᷣmiſſas
de feſtino.ſ.nullus lapis eſt aĩal et quida bõ
eſt aĩal:ſequũtur pᷣmiſſe de ferio.ſ.nullũ aĩal

eſt lapis.⁊ quidã hõ eſt aial.per cõuerſioneʒ

ſimpiicem maioꝛis de teſtino:⁊ vitra ſeqͥtur

xv

¶ Cõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. Nðᷣ
ſeqtur cuiuſlibet õdictõis altera ꝑs eſt vera
⁊ nullu falſuʒ eſt veꝝ:ꝗ nullum falſuz eſt Zqi
ctionis altera ꝑs:⁊ tñ af̃ in cameſtres: ergo
cameſtres nõ ẽ ↄna foꝛmalis.¶ Scðo ſic af:
nõ ſeqͥtur.nullũ qͥeſcẽs currit:cuiuſſibʒ boĩs
afin currit:ergo nulliꝰ hoĩs aſin eſt qeſcẽs
cũ in caſu poſſibiliañs põt eẽ verũ:⁊ oñs fal⸗
ſum:⁊ tñ ar᷑ in ceſare:ergo ↄña de ceſare non
eſt ↄna foꝛmalis.Tertio ſic af.nõ ſeqͥtur:nul
lü aĩal qð eſt:eſt generandũ:⁊ aliquis bõ eſt
generandus:ergo aliquis bomo nõ eſt aial:
⁊ tñ af̃ in feſtino:ergo feſtino non eſt conſe⸗
quetia ſoꝛmalis. . .
¶ Ad pꝛimũ ðꝛ:negãdo minoꝛẽ qꝛ
no obſeruat᷑ gñalis ↄditio ex ꝑte illius teri
ꝑs:qꝛ in maioꝛe nõ diſtribuit᷑:⁊ tñ in ↄcluſio

Ad rões
in oppm̃.

ne diſtribuit. ald ſcðᷣm ðꝛ filr negando mi⸗

no:cẽ:q; ibi nõ obſeruat᷑ q̃rta ↄditio ex ꝑte il
lius teri aſinꝰ:qui in minoꝛe nõ diſtribuit᷑:et
tñ in cocluſione diſtribuit᷑. Ad tertiũ ðᷣ: ne⸗
gando minoꝛẽ:qꝛ non obſeruatur quarta cõ
aitio ex ꝑte illius teri bõ:qͥ in minoꝛe ſtat tã
ꝓ pᷣſentibus qᷓ; ꝓ futuris:⁊ in cõcluſione ſo⸗
lum nat pꝛo pꝛeientibus.

¶ Baroco Quariꝰ modꝰ cõſtat ex
maioꝛe vłi affir̃atia:⁊ mĩoꝛe ꝑticula
ri negatiua:ꝑticulare negatiuã dire
cte ↄcludẽtibꝰ:vt oĩs ho ẽ aĩal:qdaʒ
lapis nõ ẽ aĩal:ergo qᷣdã lapis nõ ẽ
bõ.Et reducit᷑ ad pᷣmũ mouũ pꝛie fi
gure ꝑ ĩpoſſibile. ¶ Reducere autẽ
ipoſſibile ẽ ex oppoſito ↄcluſiõis
ci altera pᷣmiſſaꝝ: iferre oppm̃ alte
r pᷣmiſſe.Sumat᷑ em̃ oppoſitü con
cluſiõis.ſ.oĩs lapis ẽ bo:cũ maioꝛe
huiꝰ q̃rti.ſ.cũ iſta.oĩs hõ eſt aĩal.et
arguat᷑ ſic:oĩs bõ eſt aĩal:oĩs lapis
eſt hõ:ergo oĩs lapis eſt aĩal.
¶Eirca bunc textum.
¶ Motanduʒ eſt pꝛio:qꝙ iſte textus
ſic itelligit᷑. Garoco eſt ſyllus:in quo ex ma

ioꝛe vli affirmatiua: ⁊ mioꝛe ꝑticulari nega⸗
tiua:ifert᷑ ↄcluſo ꝑticularꝭ negatiua directe

nullu animal eſt lapis: ⁊ quidã bomo eſt ani⸗ ↄcludẽdo.Et reducit᷑ baroco ad barbara.ſõ
mal. ergo quida bõ nõ eſt lapis.aper ↄnam ꝑuer ſionẽ:qꝛ ſi reduceretur ꝑ cõuerſioneʒ
de ferio.er go de pꝛimo gd vltimũ bñ ſeqͥtur boc eſſet „ couerſionẽ maioꝛis: mioꝛis vl cõ
nullus lapis eſt ammal: ⁊ quidaʒ hõ eſt aial. cluñonis.Nõ duobus vltimis modis:qꝛ nec
ergo qͥdam bõ non eſt lapis. ꝑregulaʒ cõem minoꝛ nec ↄcluſio cõuertuntur in teris:ex 4
ſcʒ Quicquid ſequitur ⁊c. ſunt ꝑticulares negatiue Nec poteſt d.ci pꝛi
1

Baroco.

qͥd redu⸗
cere ꝑ im
poſſibile.

Diffinitõ
ð ly baro
c0.

qd redu⸗
cere p im
poſſibile.

Mla vlis
ꝓ modis
lecũde fi⸗
Fure.

Tractatus Quartus.

mũ: q: quertẽs maior qͥẽ ꝑticular affiratia minoꝛũ ſm ſubiectionẽ et pᷣdicationẽ reqͥri
ſumeret ꝓ pᷣmiſſa cũ mioꝛe ð baroco: qð nõ tur in pꝛia figura.ideo maioꝛ ſcdᷣe figure de
Pot eẽ: qꝛ tẽ argueret᷑ ex pᷣmiſſis ꝑticularibꝰ bet fieri maioꝛ in pꝛĩa figura.⁊ oppoſita cõ⸗
qð eſt regula gñalẽ. ñ qð baroco reduca tradictoꝛia illius cõcluſionis vel ↄia debet

—

tur ad barbara ſigt illa lr̃a b.

poſita circa finem.

Sʒ ꝙ reducat᷑
per impoſſibile boc ſignificat illa littera c. gure ad pꝛimã figurã. dz manere mĩoꝛ

fieri minoꝛ.Sed reducẽdo modos tertie fi⸗

dz
mutari maioꝛ. Uñ vᷣſus.¶ Seruat maioꝛem

¶ Motãdũ eſt ſcdᷣoiq; reducerevnũ variatq; ſecunda minoꝛem. Tertia maioꝛez
modũ ad aliũ ꝑipoſſibile:ẽ arguere ex oppo variat:ſeruatq; minoꝛem. L

ſito ↄclonis ↄꝛio vł Zdictoꝛio:cũ vna p̃ᷣmiſſa

ru:iferẽdo oppm̃ ꝛiũ vl õqictoꝛiũ alteriꝰ p

vere.¶¶ Eñ baroco ſic reducit᷑ ad barbara: ſi
aliqs negaret iſtã ↄnam in baroco. oĩs bõ ẽ
aĩal:⁊ quidã lapis nonẽ aĩal.æ quidã lapis
nõ eſt bõ:h eẽt er eo ꝙ pᷣmiſſe pñt eſſe vere
⁊ↄcluſio falſa.⁊ tũc ſi ↄcło ẽalſa ſua Ʒdicto
ria ẽ vera:⁊ tũc vlteriꝰex᷑ oppoſito õdictoꝛio
cõcluſionis de baroco ſũpto ꝓ minoꝛe ð bar
bara:⁊ maioꝛe ð baroco ſumpto ꝓmaioꝛe de
barbara. arguit᷑ ſic in barbara. oĩs bomo eſt

aiĩal. ois lapis eſt bomo:ergo oĩs lapis ẽ ani

mal:pᷣmiſſe ſunt vere apud illũ qͥ negat ↄñaʒ
de baroco: ergo cõcluſio dʒ eẽ vera:cũ ex ve⸗
ro nõ ſeq̃tur niſ verũ.⁊ iſia qͥdã lapis nõ eſt
aĩal:q eſt Zdictoꝛia illiꝰ cõcluſomis.ſ.oĩs la⸗
pis ẽ aĩal:ẽvera apð illũ qͥ negat ↄñam de ba
roco:⁊ ſic due Zdictoꝛie erũt fimul vere:vel
ñna de baroco eſt bona ⁊ foꝛmalis ↄña.

Notandũ ẽ ttio:q nõ ſolũ iſte mo

dqus baroco reducitur ad pꝛimã figurã ꝑ im⸗

poſſibile:ſʒ ẽt qlʒ aliꝰmodꝰ ſcdðᷣe figure.

modꝰ ſcde figure reducit᷑ ad illũ modũ pꝛie

figure in q oppoſita ↄdictoꝛia ↄcłonis modi

ſcde figure põt eẽ mĩoꝛ: vt ceſare reduciter
ad ferio.qꝛ oppoſita dictoꝛia ↄcluſionis de

ceſare pᷣt eẽ mino: in ferio. Et cameſtres re

Eepõ ver
luuũ. Ser⸗
uat maio
rem ac.

qucit᷑ ad darij:⁊ feſtĩo ad celarẽt:vharoco ad
barbara.¶ Silr modivlłes ſcdᷣe figure pñt re
dquci ad pꝛimã figurã ſumẽdo oppoſitũ Zꝛiũ
ↄeluſionis ſylli ſcðe figure ꝓ mioꝛe in pꝛia
figura: inferẽdo in pꝛia figura oppoſitũ cõ
trariuʒ minoꝛis ſylłi ſcdᷣe figure.⁊ ſic ceſare
reducit᷑ ad celarẽt.⁊ cameſtres ad barbara.

¶ Motandũ eſt quarto:q reducẽdo
modos ſcde figure ad pꝛimã illa pᷣmiſſa q eſt
maioꝛ in ſcdᷣa figura dʒ eſſe maioꝛ in pꝛima:
⁊ minoꝛ dʒ variari.Cã buius ẽ: qꝛillð quo⸗
Pdicatur in concluſione ſcðe figure: ⁊ ſitr in
oppoſita dictoꝛia illius ↄcluſonis ſubijcit
in maioꝛi ſcde fſigure.mõ talis diſpoſitio ter

¶ Xontra dicta pꝛimo ſic arguitur

. Nõ ſeqtur: oĩs hõ eſt aĩal: ⁊ oẽ riſibile nõ eſt
miſſe.⁊ iſta reductio ꝑ ĩpoſſibile vʒ ad oñdẽ oẽ aĩal:g riñbile nõ eſt hõ:⁊ tñ ã in baroco:
dũ ꝙ ↄña ſit bona:vł ꝙ due Zdictoꝛie ſint ſil vt pʒ ꝑ deſcriptionẽ eiꝰ: ergo baroco nõ eſt
ↄfia foꝛmalis.¶¶ Scðdo ſic af.nõ ſeqͥtur omĩis
bõ vel aſinꝰ eſt aſinus:⁊ reducibile nõ eſt afſ

nus:ergo riſibile non eſt hõ vel aſinꝰ⁊ tñ af

in baroco:ergo baroco non ẽ ↄña foꝛmalis.
Tertio ſic af.illud argumẽtum qð reducit᷑
ad aliud eſt ĩperfectũ:ſed baroco nõ ẽ argu⸗
mẽtũ ĩperfectũ: ergo nõ dʒ reduci ad barba
ra.Minoꝛ ptz:qꝛ nibil fibi deficit de reqſitꝭ
ad hoc qð aliquod argumẽtũ ſit ſylls.

„

¶ Ad pꝛimũ ðꝛ negãdo minoꝛẽ: ꝛ

ibi nõ obſeruat᷑ qrta cõditio: ſed dʒ remoue
ria minoꝛe illud fignũ om̃e.O Ad ſcoõᷣm ðꝛ di

ſtinguẽdo maioꝛẽ:eo ꝙ illa cõiunctio vłpõt ĩ

ↄiungere inter ꝓpõnes:⁊ ſic cõcedit᷑ maioꝛ:

⁊ negatur minoꝛ. Nel põt coniungere inter

terĩos:⁊ h̊ duptr.qꝛ vel boc totũ diſiunctum
diſtribuitur:⁊ ſic negat᷑ maioꝛa cõceditur mi
noꝛ. Bel ſolũ ꝑs diſiuncti diſtribuit᷑: ⁊ ſic ne
gat᷑ maioꝛ ⁊ ↄceditur mĩoꝛ:qꝛ ibi nõ obſerua

Iñ tur qrta ↄditio ex ꝑte illiꝰ terĩ afinꝰ qͥ nõ di⸗

ſtribuit᷑ in maioꝛi ꝓpõe:⁊ tñ diſtribuitur in
ↄclone. ¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ duplxr aliqͥs ſyllũs
ðꝛ ĩperfectus. Unoꝰ: qꝛ ſibi deficit aliqᷣd qðᷣ
requirit᷑ ad hᷣ ꝙ ſit ſylłs.puta vna ppõ:⁊ ſic
cõceditur minoꝛ. Alio mõ qꝛ non eſt euidẽs
ex quo ĩmediate nõ regula per dici de omni
vel per dici de nullo: ſic negatur minoꝛꝛim

mo omẽs modi ſegʒinde figure ⁊ tertie ſunt

iſto modo imꝑfecti.

cuius tales dãtur regu

Waura mioꝛe exñte nega
tiuna mhil ſeqiit. ¶Se
cunda. In tertia figura cõcluſio dʒ
eſſe particularis. Tertia figura
ſex habet modos. Darapti. Pꝛi⸗
mus modus ↄſtat ex vłi affirmati⸗

Nle. ¶ Pꝛia in tertia fi⸗

Eqtur de tertia figura iałe ſpa⸗

les tertie
figure.
Pꝛima.

Secũda.
Tertia.
Darapti.

—

N
ncee

ſogtfieintertu tann
offſtnf uen; den 5
Pnoas difrni Or *
cgi eroppoſt nüchife⸗
ſik. impofſbleſonat ſetue⸗
ernffnainc hnc⸗
lict⸗Kenobrergnecti
egruozmmnoe ctafim
foneotius bil ſegtn 1
ſuniutiemorememtzsg
Oſtnoritinmaire :t in
nockaſimnet etenun
ſieſenegninagpuni en
ſenßnntſaneinegmmn
unesſocufoeſtegnurti
eſtnatrertrennesdin
ſeicneſengteclnidnean
ereke ö ſnduoer

Cnaitmnefle
einelig n lenia a
iui Wuafeniiiancunf
ſfllig nng ed
Dftunkini een
fiongtigeſne de .
e⸗ ihtg Wenert.⸗
1thes itite
ſoefiſolei od

e,

erſeci:
g no dzreduciag baſbn
nidi ſbideffctde fegft
u ANgumetü ftſyltz.
mni du hegaco mnc
1ar nna cditioſen renone
lud ſgniofe A ſcnoͤdi

Aloneroilacinnctio tpot in

er Ppones ſc ccedit mior
nor. Belpot coniungereiner
nlrr velbortori difunetun
ſic negat maior coceditur ni
. diſfunet diſnbuit: ſene
editur mio q bi obſef
er geilli teri afin nodi⸗
oꝛi ppoer 1t diſtridniturin
teniu dei dihktaligs hllis
Inorege ibideſtetal ha g
ſtſlis putnmn ppo⸗ ſ̃
. Diio noa noneſt enides
w. Alio noq: noneſt enals
e no regula perdicideommn
Ne no regnlaperdee⸗
7en llot ſenegatur minortin
e En. A 4
iſegnce ſgne tleſti⸗ ſunt

Eir deteltufiͤ
aus tales da⸗
Driainten

„ „ „

odos C e nd
9l

Aſ
gi

afigena peße
zturfegt Lenmi

7 Pulnn

W⸗
7

Intel. pꝛi
e regu⸗
e⸗

Rõ re.

De tertia figura

ua maioꝛe:⁊ vli affirmatiua minoꝛe
ꝑticularẽ affirmatiuã ↄcludẽtibꝰ di
recte vt oĩs hõ eſt ſubſtãtia.oĩs hõ
eſt aĩal:s qðdã aĩal eſt ſubſtãtia.Et
reducit᷑ ad tertiũ modũ pᷣme figure:
mioꝛe ↄuerſa ꝑ accidẽs.¶ Felaptõ
Scðs modus ↄſtat ex vłi negatiua
maioꝛe ⁊ vli affirmatiua minoꝛe ꝑti
cularẽ negatiuã directe ↄcludẽtibꝰ:
vt nullꝰ ho eſt lapis:oĩs hõ eſt aĩal:
ergo quoddã aĩal nõ eſt lapis.Et re
ducit᷑ ad quartuũ modũ pꝛune figure
mino:e conuerſa per accidens

¶ Circa bunc textum.

¶ 'Notãdũ eſt pᷣmo:ꝙ bic conſequẽ
ter auctoꝛ deterĩat de tertia figura ponẽdo
duas regulas ſpales. Quarũ pᷣma dʒ ſic intel
ligi.Minoꝛe exiſtẽte negatiua nibil ſequit᷑
ſyllogiſtice in tertia figura niſi arguat᷑ in op
poſitẽ ⁊ niſ caueat᷑ ꝙ nõ arguat᷑ a non diſtri⸗
buto ad diſtributũ. Dr̃ notater niſi arguat
q; qñ af.ex oppoſitꝭ tũc bñ ſeqͥt᷑ aliqͥd.cuʒ ad
impoſſibile foꝛmalłr ſeqtur quodlʒ.¶ Dr̃ no/
tãter niſi caueat᷑⁊c.q; qñ cauet᷑ tũc bñ ſeqͥtur

aliqͥd. Ratio buiꝰ regule eſt iſta:qꝛ ſi minoꝛ ẽ

Intel. ſe⸗
cunde re
gule.

negatiua:oʒ maioꝛẽ eẽ affirmatiuã.qꝛ ex pu
ris negatiuis nibil ſeqᷣtur.⁊ ſi maio: eſt affir
matiua tũc maioꝛ extremitas qͥ ibi pᷣdicat᷑ nõ
diſtribuit᷑ in maioꝛe.⁊ tñ in ↄcluſione diſtri⸗
bueret᷑:qꝛ; ſ minoꝛ eſt negatiua:opʒ ↄcluſio⸗
nẽ eſſe negatiuã ꝑ pꝛima regulã generalẽ.ſ.
ſi vna pᷣmuſaꝝ eſt negatiua ↄcluſio eri nega
tiua.⁊ ſi ↄcluſio eſt negatiua:tüc pᷣdicatũ eiꝰ
qð eſt maio: extremitas diſtribueret᷑: cũ dʒ
ſe tenere a ꝑte pᷣdicati directe ↄcludẽdo ⁊ ſic
argueret᷑ q nõ diſtributo ad diſtributũ.

¶ Notãdum eſt ſcðᷣq ꝙ ſcða regula

dz lic iatel igi. In tertia tgur. gra foꝛme ſo
luũ ↄcludit᷑ ꝑcicułr:niñ arguat ex oppoſitis:⁊
niſi illa excremitas q diſtribuit in ↄclone ẽt
diſtribuat᷑ in añte.Dr notãter gf̃a fo:me: qꝛ
bñ ſeqͥt aliqͥd gr̃a materievłr ↄcludẽdovt ſic
ꝗrguẽdo.ois bõ eſt aĩal:⁊ oĩs hõ eſt riſibilis
G oẽ riſibile ẽ aĩal.O Dr notater mſi arguat
ex oppoſitiiqꝛ qñ af.ex oppoſit ſeqͥ᷑ ↄcluno
vlis:cu ad ipoſſibile ſeqͥ qðlzʒ.Or notat᷑ niſi
illa extremitas ⁊c.q; qñ mioꝛ extremitas di⸗
ſtribuit᷑ in mioꝛe:tuc bñ ſeqͥ t᷑ ↄcluſño vlis: vt

bß ſeqᷣt.oĩs lucidiſſimꝰ planeta lucet⁊ oĩs lu

cidiſſanus planeta eſt ois ſol:g oĩs ſol lucet.

Folio lx vi

¶ Rõ hꝰ rłe ẽ iſta:qꝛ ſi in ftia figura ↄcludit
vlr:tũc argueret᷑ a nõ diſtributo ad diſtribn⸗
tũ ex ꝑte mĩoꝛis extremitatis:qꝛ mioꝛ extre⸗
mitas nõ diſtribuit᷑ in mioꝛi ꝓpõe:ex qͥ eſt p
dicatũ ꝓpõis affirmatiue:⁊ tñ in ↄcłone di⸗
ſtribueret᷑:cũ eẽt ſubʒ ꝓpõis vlis.Exẽplũ vt
ſic arguẽdo.oĩs bhõ eſt aĩal:⁊ oĩs hõ eſt ſuba.
S oĩs ſuba eſt aial:ibi ly ſuba ĩ mĩoꝛe ꝓpõne
nõ diſtribuit᷑a tñ in ↄcłone diſtribuit.¶ Iñ
tertia figura bʒ ſex mõs:qð ſic intelligit᷑ſex
ſunt termini cões:nõ coincidẽtes in ſigñdo
pʒ ſuas rõnes foꝛmales oẽs mõs tertie figu⸗
re directe ↄctudẽdo ſignificantes.ſ.darapti:
felaptõ:diſamis:datiſi:bocardo:⁊ feriſon

¶ Notãdũ eſt tertio:ꝙ iſte textꝰ ſic
intelligit. Daraptiẽ modꝰ tertie niure in qͥ
ex pᷣmiſſis vłibꝰ affirmatiuis infert᷑ ↄcło ꝑti
cularis affirmatiua directe.exẽpla patent in
textu.Et reducitur.ad darij ꝑ ↄuetñonẽ ꝑ ac
cidẽs mĩoꝛis de darapti.Nã ad iſtas pᷣmiſſas
de darapti.oĩs hõ eſt aĩal:⁊ oĩs hõẽ riſibilis
ſequũt᷑ iſte due pᷣmiſſede darij.ſ.oĩs bõ ẽ aĩal
⁊ riſibile ẽ bõ ꝑ ↄuerſionẽ ꝑ accidẽs mĩoꝛis
de darapti ⁊ vltra ſeqͥ .oĩs hõ eſt aial ⁊ riſibi
