lectio q̃ eſt paſſio eſt in illo qui diligit.¶Ter
tio ſic arguitur.diffinitio paſſionis non con
uenit omni contento ſub diffinito:ergo ẽ in
ſufficiens. Antecedens patet:q; de eſt paſ-
ſioꝛcũ ꝑ verbum paſſiuũ ſignificetur:⁊ tñ nõ
eſt effectus:ergo ꝛc.

¶Motandũ eſt tertio: q diffinitio Intelle⸗
ſſionis data a Petr.biſ.dupłr exponitur. ctus dup
vnoꝰ realiter: ⁊ ſic eſt res cauſata ⁊ ꝓducta dif.paſ.

tatis.

gen⸗ G
* Er
n

Lerti

Arepro

Ie⸗

„K 5 e
itiin⸗
minnn 1 gen
. hi nß hlun Pfeins⸗
lienende i
. edens ſeic⸗ ema
e diffmirion

finperncpon

Uinag ſetenous.(e
ili ſ e
Sreit ts Pauma

pitmnugls neg min
cnblleſtcontra

ctogaſeſtinomnin
cſeintempoꝛe.
(Ciabunet

¶otiieſt eino⸗

delg teraucodeterniarde ſen

Clneo dadentetienitonit

Nipnnsqſicapitur duplet⸗
nineinetonalrea dus
eſtine 1ſc eſt ynun a
finenoniniduinen
Müigtqnücoftiſipanſ
Pſur relhtienfeſgeit
chllriun tenorzlen
icumcoffieekigr
metiniloeogeteno⸗
natontünirelerie⸗

e.

etett⸗
*
egene n icdile ter
Rbinaimfiu wunti

Are

uunto noticiechiſte tettn

iono eſt inꝛgene erponitur duo,
caliter: borft doc öhlerunn

Oin illa re que eſtpatiens : toninl
r eſt agens: conuenitili eigtenl

W
doneinlettnn

De pꝛedicamento quando

Ad tatio ¶ Acd pꝛimũ ðꝛ cõcedẽdo añs:⁊ ne
pes in op gando ↄſequẽtiam:qꝛ capitur ille terminus

actionis ꝓ illo termino agentis. Ad ſcdᷣm
dicitur ꝙ licet paſſio ſic in agente: ea ratiõe
qua eſt patiens:nõ tamen ea ratione qua eſt
agens. ¶ Ad tertium dicitur cõcedendo an⸗
tecedens ⁊ ↄſequẽtiam:⁊ Petrus biſpanus

cepit illam diffinitionem a Gilberto poꝛre⸗

tano qͥ in boc negadus eſt. Nel aliter poteſt
dici ꝙ licet deus ſit paſſio capiendo illũ ter⸗
minum in ſua tota cõmunitate:nõ tñ eſt paſ⸗
ſio naturalis.Modo Petrus biſpanus diffi
nit paſſionẽ naturalem: ⁊ nõ diffinit illũ ter
minum paſſio in ſua tota cõmunitate.

¶ Quãdo ẽ quod ex adiacẽtia tꝑis
in re tẽpoꝛali derelinqͥtur: vt bodie
eſſe cras foꝛe. ¶ Itẽ duplex eſt qñ
ſcʒ ſimplex:⁊ cõpoſitũ ſicut duplex
eſt tempus. ¶ Itẽ tres ſunt ppᷣeta⸗

tes qñ.¶ Pꝛima eſt ꝙ qñ nõ ſuſci⸗

pit magis neq; minus. ¶ Scðda eſt
; qñ nihil eſt contrariuʒ. Tertia
eſtꝙ qñ eſt in omni illo quod incipit
cſſe in tempoꝛe.

¶Circa bunc textum.

Folio l.
pꝛedicamento ſigni.

¶ Motãdũ eſt ſcðo:qͥ ꝓpᷣꝛiũ queſiti
uum buius pꝛedicamẽti eſt iſte terminus qñ De queſt
interrogatiue captus.¶ Sed ſpecies imme⸗ tiuon ſpe
diate cõtente ſub illo genere generaliſſimo ciebusb'
quando:nõ ſunt inpoſite:ſed ñ eſſent impo⸗ ꝛedica
ſite eſſent duo termini ĩcomplexi:quoꝝ vnꝰ Reat.
cõnotaret tempus per modum diſtantie: vt
ille terminus a ⁊ alter connotaret tempus ꝑ
moduʒ indiſtantie:vt b.tunc a ⁊ b eſſent ſpe/
cies immediate contente ſub illo genere ge
neraliſſimo quando.Et ſub ly b ponerentur
iſti termini bodie:nũc:in feſto martini: ſic
de alijs.Et ſub ly a ↄtinerẽt᷑ iſti termini.be⸗
ri:nuper:dudum:cras:olim ⁊c.de iſtis plura
alia videbuntur in logica.

¶ Motandũ ẽ tertio:q diffinitio qñ Intelle⸗
data a Petro biſpano dʒ ſic intelligi. Quan⸗ ctus diffi
do eſt diſpoſitio que derelinquitur in re tem nitionis.
poꝛali ex adiacentia tempoꝛis.Et etponẽdo quando.
ſic quando dicit quendà reſpectum diſtinctũ
ꝗ tempoꝛe:⁊ a re tempoꝛali:⁊ eſſet in re tem⸗
poꝛali cãtus a tempoꝛe.Sed Petrus biſpa⸗
nus diffiniens quando inſequitur auctoꝛem

ſex pꝛincipioꝛum:qui imaginatur quando di

ſtinguia tempoꝛe:⁊a rebus exiſtentibus in
tempoꝛe:quod tamen non videtur eſſe vex
vt videbitur in logica.

bornmocoetponent iiliſe e ept ¶ Notãcũ eſt pꝛimo.ꝙ hic ↄſequẽ⸗
pꝛipꝛio moreſpectu ſtiistnn nes de ly ter auctoꝛ determĩat de ſeptimo pꝛedicamẽ⸗

lc imtnomlier ann Aiſene Qugndo. 10. de pꝛedicamẽto quãdo. ¶ Ende ille ter ¶ Notãdũ eſt quarto:ꝙ; tres ſuntp Intelle⸗

gicaliter. 1boc ſi boccileunt
Ncabilis determino ſupporentenn
a nonp:o agenteen Moe n
gconnenit ternminiscdens A⸗
Konis. Et bot winenmi
tum eſtprop:iun ſecundo not

aius ter hinipeſie ſeunce inen
DUnns.

ſeoten
ſc nitohſn i
u d bdifiMi ei ⸗

minus qñ:capitur dupliciter. ¶ Ano modo
pꝛime intẽtionalr:⁊ ̊ quadrupłr ¶ Uno mõ
queſitiue.⁊ ſic eſt vnum catbegoꝛeuma: qð
eſt interrogatiuũ buius pꝛedicamenti.Exẽ⸗
plũ:vt quãdo fuiſti pariſiꝰ.¶ Alio modo ca⸗
pitur relatiue:⁊ ſic facit vnã bypotheticam
copulatiuam tempoꝛalem. Exẽplũ vt pater
eſt quando filius eſt.i.pater eſt in aliquo tẽ⸗
poꝛe:⁊ in illo eodẽ tempoꝛe liꝰ eſt. ¶ Ter⸗
tio modo:vt tãtũ valet ſicut tempus:⁊ ſic qñ
⁊ tempus ſunt termini ſynonymi.¶ Quarto
modo capitur vt de materiali ſignificato ſi⸗
gnificat tempus:vel rem in tempoꝛe exiſtẽ⸗
tẽ.⁊ de foꝛmali ſignificato pꝛincipali ⁊ eſſen
tiali impoꝛtat tempus ꝑ modum diſtãtie vel
indiſtãtie:⁊ ſic eſt genꝰ generaliſſimũ huius
pꝛedicamenti:ſiue capiatur aduerbialiter: ſi
ue nominaliter. ¶ Alio modo capit᷑ ſecunde
intẽtionaliter:⁊ tunc ſignificat terĩos de pᷣ⸗
dicamẽto. Quando:qui de foꝛmali ſignifica⸗
to ſigmificãt tpᷣs ꝑ modũ diſtãtie:vł indiſtã
tieꝛ ſic nõ ponit᷑ in iſto pꝛedicamẽto: ſed in

pꝛietates quãdo.O Pꝛima eſt:qꝙ quãdo non ctus pzle
ſuſcipit magꝭ neq; minꝰ.Et illa ppꝛietas ſic ꝓpetatꝭ.
expęnitur logicaliter. boc cõpleruʒ terminꝰ
de genere quado non potens pꝛedicari cum
iſtis aduerbijs magis ⁊ minus ↄuenit termi⸗
nis de genere quando. Et ſic boc complexuʒ
eſt ꝓpꝛiũ quarto modo reſpectu iſtius termi
ni quando ſecunde intẽtionaliter capti. S
ſi dimitteretur illa particula de genere quã⸗
do:tũc eſſet ppaiũ Etiic modo reſpectu iſti
us termini qñ:ſecũde intentionaliter capti· y⸗
¶ Secũda.Quãdo nibil eſt conerartuze glte Intelle⸗
textus ſic intelligitur. boc complexũ termi⸗ ctus ſcðᷣe
nus nõ babẽs alium terminum ſibi loicali⸗ ꝓpetatis
ter contrariũ: ↄuenit terminis degenere qñ
⁊ boc modo exponende eſt pꝛopꝛium tertio
maado reſpectu bui termini ſecunde intenti
onaliter capti:vt cõmuniter dicit᷑. Sed rea⸗
liter nõ põt bene etponere quo ille terminꝰ
qn pꝛime intentionaliter captus non poteſt
eſſe ſubiectum vel pꝛedicatum ppoſitionis:
cum ſit aduerbium vel nomen obliquum.

6

Intelle⸗
ctꝰ tertie

ꝓppetatꝭ.

Ad ratio
nesin op
poſitum.

Dif. Abi.

Diniſio.

Tractatus Tertius.

Tertia eſt qñ eſt in omni illo qð incipit eẽ
in tꝑe.Iſte textꝰ ſic exponit᷑ logicaliter.ter⸗
mini de genere qñ poſſunt pᷣdicari cũ additi
one alicuiꝰ recti.ſ.illiꝰ ꝑticipij exiſtẽs de qᷣlʒ
termino ſupponente ꝓ re que incipit eſſe vt
Soꝛtes exiſtẽs bodie.Soꝛtes fuit exiſtens
beri pᷣdicãt᷑ cũ iſto ꝑticipio exiſtẽs ð illo ter
mino ſoꝛtes:qͥ ſuppõit ꝓ re qͥ incipit eſſe.
¶ Lontra dicta pꝛimo ſic arguitur
Genꝰ generaliſſimũ ðʒ vere ⁊ affirmatiue pᷣ
dicari de inferioꝛibꝰ ↄtẽtis ſub eo:ſed qñ nõ
pꝛedicatur vere ⁊ affirmatiue de aliqbus ter
minis ſub eo contẽtis:g nõ eſt genus gene⸗
raliſſimũ. Minoꝛ pʒ:quia qñ eſt aduerbiũ vł
aliquid eqͥualẽs ꝓpõni cũ ſuo caſuali.modo
tale nõ põt eſſe pᷣdicatũ pꝛopoſitionis.¶ Se
cũdo ſic.iſti termini bodie.beri ⁊c.nõ babẽt
aliquẽ modũ pᷣdicãdi de pꝛimis ſubſtãtijs:
non ſunt ſub aliquo pꝛedicamẽto:conſequen
tia patet:qꝛ pꝛedicamenta diſtingunt᷑ penes
modũ pꝛedicãdi de pꝛima ſubſtãtia. Añs pʒ
qꝛ dicti termini ſunt obliqui ſiue equiualent
obliqᷣs:vel ſunt aduerbia.¶Tertio ſic argui⸗
tur.in feſto martini eſt quoddã cõplexum.ꝗ
non ponitur in pꝛedica.quando.

¶ Ad pᷣmũ ðꝛ licʒ quando per ſe
ſumptũ nõ poſſit vere ⁊ affirmatiue pᷣdicari
de ſuis inferioꝛibꝰ vt bene ↄcludit argumẽ⸗
tũ:tñ bene poteſt verelt affirmatiue pꝛedica
ri cum additione illius participij exiſtens:pᷣ
eſt non pꝛedicatur quãdo per ſe ſumptum.ſʒ
ſumptũ cũ illo participio exiſtẽs.¶ Ad ſcdᷣm
dicitur ꝙ licet illi termini ꝑ ſe ſumpti nõ ba
beant modum pꝛedicandi de pꝛima ſuba:tisʒiʒ
ſumpti cũ illo participio exiſtẽs bene habẽt
modũ pꝛedicandi de pꝛima ſubſtantia. ¶ Ad
tertiũ dicitur ꝙ licet hoc totuʒ in feſto mar⸗
tini ſit quoddam complexum: tamen ponit᷑
loco vnius incomplexi.

Bi eſt circũſcpᷣtõ coꝛ
Wpoꝛis locati a loci cir
RdVANA&α cüſcriptione ꝓcedens
NVAVyt in ecckia eſſe in fo⸗
q⸗

ro eſſe. Et diuidit vbi
qð a ſimplici loco ꝓcedit vt eſt locꝰ

quoddã eſt vbi ſimplex. ⁊ eſt illð

piũctoꝝ.Et quoddã ẽ vbi cõpoſituʒ

Puma ꝓ
pꝛietas.
Secũda.

T eſt illud qð a loco cõpoſito ꝓcedit
¶ Pꝛopꝛietas vbi ſunt due. Pꝛĩa
eſtꝙ vbi nibil eſt contrariuʒ. ¶ Se

cunda eſt ꝙ vbi non ſuſcipit magis
neq; minus:boc eſt ꝙ vbi non ſuſci⸗
pit intentionem ⁊ remiſſionem

Circa hunc textum.

¶ Motandũ eſt pꝛimo q; auctoꝛ de

termiat de octauo pᷣdicamẽto.ſ.de pᷣdicamẽ
to vbi. Eñ ille terminꝰ vbi capit dupliciter.
¶ Ano mõ vt eſt terminꝰ pꝛime intentionis.

⁊h̊ mõ quadrupliciter.¶¶ Ino mõ qſitiue: vt

cũ q̃ritur:vbi fuiſti.⁊ reſpõdet᷑ rome.¶ Alio

mõ relatiue vt ↄſtituit ppõem bypotheticã

localẽ non ſimpliciter dictã. vt ſoꝛtes currit
vbiplato diſputat.i.ſoꝛtes currit ĩ aliqᷓ loco
vbi plato diſputat. ¶ Tertio mõ capit᷑ vt eſt
terminꝰ ſynonymꝰ cũ illo terĩo locꝰ⁊ fic capi
tur qñ ðꝛ ꝙ ſoꝛtes eſt in vbi.i.in loco.Et illo
tertio mõ ponitur in pᷣdicamento relationis

¶ Quarto mõ capit᷑ vt de materiali ſignifica

to ſignificat locũ.⁊ de foꝛmali ſignificato cõ
notat eũdẽ locũ ꝑ modũ diſtãtie vel indiſtã⸗
tie.⁊ illo mõ eſt genꝰ generaliſſimũ buü p̃di

camẽti.O Alio mõ capit᷑ ſcde intẽtionaliter:

⁊ ſic ſignificat oẽs terminos qui ſunt in pꝛe
qicamento vbi. ⁊ ſic eſt in pꝛedicamẽto ſigni

¶ Secundo notandũ eſt ꝙ gen⸗ ge
neraliffimũ buiꝰ pꝛedicamẽti vbi:eſt ille ter

minꝰvbi:quarto mõ captus:eo mõ quo inter

adquerbia poſſunt reperiri genera:vel inter
obliquos.Et ſpecies immediate ↄtente ſub
illo genere generaliſſimo nõ ſunt nominate
ſed ſi eſſent aliqui termini quoꝝ vnus figni⸗
ficaret oẽm locum per modũ diſtantie:⁊ aliꝰ
ꝑ modũ indiſtãtie eſſent ſpecies immediate
contente ſub illo genere generaliſſimo vbi.

de gene⸗
raliſſimo
queſitino

buius p-⸗

dicamẽtil

¶Sed ꝓpꝛia queſitiua huius pꝛedicamenti

ſunt iſti termini quo qua:vbi ⁊ vnde.

¶ MMotãdũ eſt tertio:q;

vbi non ſignificaæ locũ ſed quoddã accidens
quod relinquitur in re locata:ex boc ꝙ locꝰ:
circũdat locatũ:⁊ locatũ circũdatur a loco.et
illud accidens nec eſt locꝰ: nec eſt res locata:
ſed eſt diſtinctũ ab ambobꝰ.⁊ ſi ipʒ eſſet.eẽt
in locato ſicut in ſubiecto.Et iſtũ modũ dicẽ
di inſequitur p.b.qͥ capit diffinitioneʒ ipᷣius
vbi a Bilberto poꝛretano.⁊ tunc diffinitio
p.h.debet ſic intelligi vbi eſt diſpoſñtio dere
licta in re locata ex adiacentia loci circa rem
⁊ m iſtã diſpoſitionẽ aliqͥd dicitur eſſe in lo
co.Et de iſto plura alia videbuntur in logica

¶ mNotãdũ eſt quarto: bic ↄſequẽ

q̃dã dicũt

Intelle⸗

ctus diffi?

nitionis.

Abi.

.
. Wapleef . .

Nolſunteruunun
iulſzfk lisſnin
goſcbmil cöpleric
ijrenriomlier capt/
nͤ Keakf erpomt
lerosdegerbi noße
tenci relremitticonm
lermivosdegfe vbl.
ſwbieciiilld ppꝛietatis
puineintentonalter
¶Cöra dica i⸗
ef ifnuibn iccamen
galfſni (Crco ſer
Nonin ci fotenio loers.
cianioftlatonisego⸗
Ugrinnr uurſumerdecrin
Gcontnpeimi priant
glns eſtinimmnch
nckdenſunmzehemt,
Neoſunröpfrfinu
Dsconemnanu.

yß .
Aicgikiſeter
mnitiſec
l dr ir
ien

lſortes c
odiſptat. (Tenmtii
5 v iillotgiogten

. el . 79,,. „ W
m Ais zn enmüſtin
e Romficat ocsterminosiinn,
mmemo vbi ſceſtinprtani

N
Ox „ 0
[Secundonotantüctog
ſEnmmiz Nnr ese .A1 43*
craliffimü bui predlcamen tntlt
un vbi quanto mo rngenite
verdia poffunt repeninigenarkn
liqvos. Et ſpecles imnecint n
.„ „Foenoraliſſiman ſenentmi
genere generaliffimonoſunpur
ſi eſſemt aliqui termin oer u⸗
„ „ Nſtanee
ret oẽm locum per nodi ditmi
wadu indiſtitie eſſen hents mn
memte ſub illo genere genenlln,
Ded ppꝛiaquefitiua bun; 5
AENEN.
m ſſti tennini worrti.
1 %
Noridieſtternocitin
otadt 4 „ . NNN
5SWDG Aſed oodNRNRN,
1 mitur inte locaczethal⸗,
900 relmngunm . cickenth.
„4e/ R*
i in locxii: loi
4 ℳ WeELE 1 NMeage? ESNN.
e, r etloe Meeelſte
7AE 9 ,6
5 1liig,
bob unge N

H
Stiftoe,
1

„

1²

Momnmen
2

98

„
10 Kb.

—
4

. .

1Le,

Eepõ du⸗
pler pᷣme
ꝓpetatis

intellect?
ſcie ꝓpᷣe
tatis.

Ad roes
in oppm̃.

De pꝛedicamẽto poſitionis

ter auctoꝛ ponit ꝓpᷣetates vbi:qrũ pꝛĩa põt
ſic ecponi realr.hᷣ ↄplerũ res hñs aliã rẽ ſibi
ↄꝛiã ↄuenit rebꝰ ſignificatꝭ ꝑ terĩos de gñe
vbi.Et hoc mõ exponẽdo h̊ ↄplexũ ẽ ꝓpꝛiuzʒ
ſcðo mõ reſpectu hui termini vbi pꝛie imẽ⸗
tionaliter capti.Et lʒ ille terminꝰ vbi ſolita
rie ſumptꝰ nõ põt eſſe ſubiectũ reſpectu hu⸗
ius ꝓpꝛietatꝭ:tñ ſumptꝰ cũ illo ꝑticipio exi⸗
ſtẽs bñ põt eẽ ſubiectũ.¶ Logicalr ſic expo⸗
nit᷑.hoc ↄplexu terĩꝰ non bũs aliũ terĩm ſibi
logicalr ↄꝛiuz. ↄuenit terĩs de gñe vbi.Et h
mõ exponẽdo ſubiectũ illiꝰↄplexi eſt ille ter
minꝰ vbi ſcde intẽcionalit᷑ captꝰ.¶ Iſte textꝰ
Gbi nõ ſuſcipit magꝭ neq; minꝰ.ſic exponit
logicatr termini de gñe vbi:nõ potẽtes pᷣdi⸗

cari cũ iſtis aduerbijs magꝭ ⁊ minꝰ: ↄueniñt
teris de gñe vbi:dũmodo magis ⁊ minꝰ ſpã

liter capiãtur.vt ſurſum nõ eſt magis vbi qᷓ
deoꝛſum. nec vnum ſurſñ ẽ magis ſurſum qᷓ;
aliud.lʒ ſit plus ſurſuz.Et boc mõ exponen⸗
do ſubᷣm illiꝰ cõplexi eſt ille terminꝰ vbi ſcðᷣe
intentionaliter captꝰ:⁊ eſt ꝓpꝛiũ ſibi quarto
mõ.¶ Realłr exponit᷑ ſic. Res ſignificata ꝑ
terĩos de gñevbi nõ potẽs in ſua eſſentia in
tendi vel remitti:conuenit rei ſignificate ꝑ
terminos de gñe vbi.Et boc mõ exponendo
ſubiectũ illiꝰ ꝓpꝛietatis eſt ille terminꝰ vbi
pꝛime intentionaliter captus.
¶ Kõtra dicta pꝛio ſic arguit᷑. Abi
eſt qſitiuũ buiꝰ pᷣdicamẽti.ergo nõ eſt genꝰ
gñaliſſimũ.¶ Scðdo ſic af.vbi eſt terminꝰ ſy
nonimꝰ cũ iſto terio locus.ſed locus eſt inpᷣ
dicamẽto relationis:ergo ⁊ vbi.¶ Tertio ſic
arguitur.ſurſum et deoꝛſum ↄtrariantur:er
go contra pꝛimã ꝓpꝛietatẽ. Antecedẽs ptʒ

t

¶ Pꝛima eſtiq poſitio non bʒ con
trariũ. ¶ Secũda eſt:ꝙ poſitio nõ
ſuſcipit mag neq; minꝰ.¶ Certia
eſt ꝙ pꝛopꝛiũ eſt poſitioni ſubſtan⸗
tie pꝛoxime aſſiſtere.

¶ Lirca bunc textum.

¶ e Notãdũ ẽ pꝛĩo: bic auctoꝛ ↄñr

deterĩat de pᷣdicamẽto ſitus.¶¶ Uñ ſitꝰ capit
duplr. Unoꝰ pꝛĩe intentionaliter.Et hoc du
pliciter. no mõ vt tm̃ valet ſicut locus: et
illo mõ capit᷑ qñ ðꝛ:ꝙ res eſt in tali ſitu.i.in
tali loco.et boc modo non capit᷑ in ꝓpoſito.
Alio mõ capit᷑ vt de materiali ſignificato ſi⸗
gnificat locũ vel rẽ locatã:⁊ de foꝛmali figni
cato ꝑtes rei locate ſic vel ſic br̃e ad locũ ve⸗
rũ:vel imaginariũ.Et boc mõ exponẽdo eſt
genꝰ gñaliſſimũ hbuiꝰ pꝛedicamenti.¶ Alioꝰ
capit᷑ ſcðo inteẽtionaliter.⁊ ſignificat omẽs
terĩos buius pꝛedicament.
¶ Motanduʒ ẽ ſcðo:q iſte teriꝰ ſitꝰ
vt ẽ genꝰ generaliſſimũ pòt ſic deſcribi. Si
tus eſtres cui partes ſic ſe habẽt adinuiceʒ
⁊ ad locũ verũ vel imaginariũ.¶ Sed ſpẽs iĩ
mediate ↄtente ſub illo gñe gñaliſſimo non
ſunt ipoſite:ſed ſi eẽnt duo teri.quoꝝ vnꝰpu
ta a.ĩpoꝛtaret ꝑtes alicuiꝰ rei fic ſe br̃e ad lo
cũ veꝝ vel imaginariũ ab arte: aliꝰ puta b.

Pꝛĩa pꝛo
pꝛietas.
Secũda.
Tertia.

Acceptio
nes de ly
Bitus.

Degůalii
ſimo ſpẽ⸗
bus ⁊ qſi⸗
tiuo buiꝰ
pᷣdicamẽ⸗
ti.

ipoꝛtaret partes rei ſic vł ſic habere ad locũ

verũ vel imaginariũ a natura tales terĩ ineſ
ſent ſpẽs ĩmediate contente ſub genere gña
liſſimo buiꝰ pᷣdicamẽti.¶ Et queſitiuuʒ huiꝰ
pᷣdicamẽti circũloqͥtur ꝑ hoc ↄplexũ quo mõ
hoc eſt ſituatũ.⁊ cõcreta huiꝰ pᷣdicamẽti pᷣdi

qʒ ſi aliquis eſt ſurſum reſpectu alicuius ille ⁊aãtur de pꝛima ſubſtãtia in boc quod ẽ ſitua

nõ eſt deoꝛſi um reſpectu eiuſdẽ: ⁊ ſic ſurſuʒ ⁊
deoꝛſum nõ pñt ſimul pꝛedicari de eodẽ et ꝑ
oſñis contrariantur.

¶ Agd pᷣmũ ðꝛ: lʒ ille terminꝰ vhi:

pꝛio mõ captꝰ nõ ſit genò gñaliſſimũ: tñ q̃r⸗

tomõ captus bñ eſt genꝰ gñaliſſimuʒ.¶ Ad
ſcðᷣm ðꝛ:q ſi capiat᷑ ille terinꝰ vbi tertio mõ
ↄcedit᷑ totũ argumẽtũ:ſed ſi capiat᷑ q̃rto mõ
negat᷑ maioꝛ. Ad tertiuzʒ ðꝛ ꝙ lʒ ſurſum et
deoꝛſuz nõ pſit ſil pᷣdicari de eodez reſpectu
eiuſdẽ.tñ reſpectu diuerſoꝝ bñ pñt pꝛedica⸗
ri ſiue verificari de eodem.

Ntus:⁊ gñatiõis oꝛdina⸗
de alijs. ¶ Itẽ tres ſũt
MWMHNppꝛzꝛietates poſitionis,

—

tanefe. .
¶ Notãdũ ẽ tertio: p.h.inſequẽs
gilbertũ poꝛretanũ.diffinit ſit ſub noĩe põ
nis. Et dʒ diffinitio ſic ĩtelligi. Poſitioẽ di⸗
ſpoſitio ſiue reſpectꝰ:ſᷣm qua vł quẽ aliq̃ res
denoĩatur m ſuas ꝑtes ſic vel ſic ſe hr̃e ad
locũ.Et ſic ᷣm intẽtionẽ pe.h.ſitꝰ nõ eẽt lo⸗
cus nec exñs in loco:ſʒ eẽt quoddã accidens
diſtinctũ a loco:⁊ a re exñte in loco.⁊ de illo
videbit᷑ in logica.¶ Inte textꝰ. Pꝛima ꝓpꝛie
tas ſic exponit᷑:boc ↄplexũ terminꝰ nõ bñs
aliũ terminũ ſibi ꝓpꝛie ↄꝛium: ↄuenit teris

O ſitio eſt qdam ꝑtiũ ſi. de genere põnis.Et hoc mõ exponẽdo iſtð

complexũ eſt ꝓpꝛiũ ſcðo modo reſpectu iſtiꝰ
terĩ ſitus ſcðᷣe intẽtionaliter capti.Reali er
exponit᷑ ſic:res nõ babẽs aliã rẽ ſibi ↄtrariã
ↄuemit rei q̃ eſt fitus.Et hoc modo ex ponẽ⸗
do boc cõplexũ eſt ꝓpꝛium ſcdðᷣo mõ reſpectu

G lij

intellectꝰ
diffi. po⸗
nis.

plex pꝛie
pꝓpetatis

Lractatus TLertius.

Expõ dn. iſtius termini ſitus pꝛĩe intentionatr capti.
ſeðde ꝓpe ¶ Notãdũ eſt quarto: iſte textus
tatis. Scðda pꝛopꝛietas eſt:põt dupliciter exponi.
¶ Enoꝰ realit᷑ ſic:boc cõplexũ res nõ potẽs
intẽdi vel remitti gradualiter in ſua eẽntia
cõuenit rei:q eſt ſtus.Et hoc mõ exponẽdo
illud ↄplexũ:eſt ꝓpꝛiuʒ ſcdᷣo mõ reſpectu iſti
us termini ſitus pꝛĩe intentionaliter capti.
¶ Alioꝰexponitur logicalit᷑.⁊ hoc ſic.h̊ com
plexũ terinꝰ nõ potẽs pᷣdicari cũ iſtis aduer
bijs magis vel minꝰ:cõuenit terĩs de pᷣdica⸗
mẽto ſitus.Et boc mõ exponẽdo illð ↄpletũ
eſt pꝛopꝛiuʒ ſcdᷣo mõ reſpectu iſtius termini
ſitꝰ ſcdᷣe intẽtionalit capti.¶ Iſte textꝰ.Ter⸗
tia eſt. ſic intelligit᷑ realiter. Hoc cõplexum
res aſſiſtẽs rei qͥ eſt ſuba ↄuenit rei q̊ eſt ſitꝰ
⁊ boc mõ exponẽdo h̊ ↄplexũ eſt ꝓpꝛiũ ſcðᷣo
modo reſpectu buiꝰ termini ſitus pꝛĩe inten
tionaliter capti.¶ Logicaliter exponitur ſic
boc ↄplexũ terminꝰ ſignificãs rem natã aſſi
ſtere ſube ↄuenit terminis de gñe ſitus.⁊ B
mõ exponẽdo hoc cõplexuʒ eſt ꝓpꝛium ſcðo
modo reſpectu iſtius termini ſitus ſecunde
intentionaliter capti.

¶ Cõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑. Si⸗
Lus eſt idẽ ꝙ locꝰ:ſed locus eſt in pꝛedicamẽ
to relationis:ergo ⁊ ſitꝰ.¶ Scðdo ſic af.ſede⸗
re ⁊ ſtare ſunt termini ↄꝛij ⁊ tñ ſunt in pᷣdica⸗
mento ſitus:ergo male ðꝛ ꝙ ſitus nõ babet
DdDtrariuũ.¶Tertio ſic af. aſſiſtere ſubſtãtie cõ
Agd rões nenit alijs a fitu. ergo male ðꝛ ꝙ eſt ſibi ma⸗
n oppm̃. ⁊ me pꝛopꝛium.
¶ Agd pꝛimũ ðꝛ ꝙ ſi capiat᷑ ſitus pᷣ
me intẽtionał a ꝑimo mõ:ſic cõceditur t
tũ argumẽtũ.ſʒ ſi capiat᷑ ſcðe intẽtionaliter
et ſcdðᷣo mõ ſic negat᷑ maioꝛ.¶ Ad ſcðm ðꝛ:q;
ſedere ⁊ ſtare ſunt teri Zꝛij: capiendo large
terĩos Sꝛios.nõ tamẽ ſtricte capiẽdo terĩos
motꝰ. ¶ Ad tertiù ðꝛ negando ↄnam: qꝛ iſte
terminus matxime non eſt determinatio illi
us termini pꝛopꝛium:ſed ẽ determĩatio illiꝰ
termini ſubſtantie. .
AAlbitus ẽ coꝛpoꝝ:et eo
rũ qᷓ circa coꝛpꝰ ſũt ad⸗
liacẽtia vt tunicatũ eſſe:

Erpõ du.
tertie pꝛo
pPꝛie tatis

„

Diſfõ ba⸗

n. ę oꝛicatuz eẽ. ¶ Et ſunt
Gecuda,. lttres ppꝛictates eius
Teriia. ¶ L Pꝛia eſt:ꝙ babitus ſuſcipit ma⸗

gis ⁊ minꝰ:vt eques ẽ armatioꝛ pe⸗
dite. ¶ Secũda eſt q babitꝰ nõ ba
bet cotrariũ. ¶ Lertia eſt:iꝙ bĩtus

ſemper eſt in pluribus:ſcilicet in ba
bente:et in babito.

¶ Circa bunc textum.

¶ MNotãdũ ẽ pꝛĩo. bic ↄñr auctoꝛ
deter iat de pᷣdicamẽto bitus. Eñ iſte terĩ⸗
babitꝰ vt ad ꝓpoſituʒ ſufficit capitur duptr.
¶ Enoꝰ pꝛiĩe intẽtionaliter.⁊ tũc ſigt rẽ ba⸗
bitã ↄnotat eã ꝑ modũ oꝛnat vel deoꝛnatꝰ
¶ Alio mõ ſcðe intẽtionaH:⁊ tũc ſigẽt terĩos
de pᷣdicamẽto bĩtus.⁊ ſic nõ eſt in iſto pꝛedi

Acceptö

nes de ly
babitus.

camento:ſed in pꝛedicamento ſigni. Nec eſt

bic ad ꝓpoſitũ de babitu qͥ eſt qualitas poſt
natiuitatẽ rei acquiſita. Nec in ꝓpoſito capi
tur ꝑticipialiter: ſed nominaliter.

¶ Motãduʒ ẽ ſcðo: genus gñaliſ⸗
ſimũ huius pꝛedicamẽti eſt iſte terminꝰ ba⸗
bitus pꝛime intẽtionaliter captꝰreſpectu ab
ſtractoꝛũ buiꝰ pᷣdicamẽti ⁊ bituatus ẽ genꝰ
gñaliſſimũ inter concreta.⁊ boc noĩaliter ca
piẽdo illũ terim.¶ Sed ſpẽs ĩmediate ↄten
te ſub illo gñe gñaliſſimo ſi baberent noĩa

ĩpoſita eẽnt duo terĩ:quoꝝ vnꝰ ſignificaret

ꝑ modũ oꝛnatꝰ:⁊ ſic iſte teriꝰ a.⁊ alius ſigni⸗

ficaret ꝑ modũ deoꝛnatꝰ ſt ſic iſte termmus

b.tunc a.⁊ b. eẽnt ſpẽs ĩmediate ↄtente ſub
illo gñe gñaliſſimo habitus.Et queſitiuũ bu
ius pꝛedicamẽti eſt iſtð ↄplexũ: quõ vel qua
lit᷑ eſt h̊ hĩituatũ. Uñ.p.h.inſequẽs gilbertũ

poꝛretanũ diffinit bĩtuʒ:q diffinitio ſic intel

ligit᷑. Habitus ẽ quedã diſpoſitio ſiue rela⸗
tio cãta in re bñte.ex h̊ ꝙ res hĩta figurata
ad figurã bñtis adiacet:⁊ applicat᷑ ei.Et ſᷣm
iſtũ modũ dicẽdi iſte teriꝰ babitus ſigt vnũ
accñs:qð nõ eſſet res bñs nec res hita figu
rata ad figurã bñtis.vt tunicatio ſoꝛtis eẽt
quoddã accñs erñs in ſoꝛte cauſata ex tuni⸗
ca induta qð remouexetur a ſoꝛte qñ ſuã tu⸗
nicã exueret. Et de ſe videbitur in logica

¶ 'Notãduʒ ẽ rtio:q; aliter habitꝰ
põtidiffiniri. Habitus eſt res babita figura
ta ad figurã hñtis:ſe bñs ꝑ modũ oꝛnatꝰvel
deoꝛnatꝰ reſpectu bñtis.vt tunica:caputiuʒ
⁊c.¶ Iſte tertus. Pꝛĩa eſt Realiter ſic erpo⸗
nit᷑.hoc ↄplexũ res potẽs gradualiter intẽ⸗
di⁊ remitti ↄuenit rebꝰ qͥ ſunt habitus.Et hᷣ

De gñalit
ſimo: q̃ñi⸗
tiuo:⁊ ſpe
ciebꝰ bu⸗
ius pᷣdica
menti.

Intellec.
dif. habi⸗
tus.

Expõ du.

mõ exponendo tettus eſt falſus:cũ illud cõ⸗ pꝛime ꝓ⸗

plexũ nulli rei que eſt babitus ↄuenit.O Lo

gicaliter exponit᷑ ſic.boc cõplerũ terminus
potẽs pᷣdicari cum iſtis aduerbijs magis et
minus large acceptio:cõnenit terminis de
genere babitus.Et ſic exponẽdo boc cõple⸗

pꝛietatis

⸗

tunia non de dabit⸗
jites putailla res
cſtila tunicl Et ſi
domodoreſpectuilli
enpli ſcde erponis⸗
nopotpcican de alig
ſes jeſt uncat ile⸗

¶Conrn dictap:
Hesfonfianagterio⸗
fnechreninittei
icätur iiſtaauerdi⸗
ſicoſeefndieti
bichetluniz(Tenn
luseſtinectanerd
enernſcek aſton⸗

Gntecegengen,,
igefedengl,
bigteſein
heeſcen NN

.

Anla terim. (Beqſpegintinn
Dülo gne gfuliſſimo fbahetenn
ka cent duo teri gwor ; ignin
ornat:: ſe iſeteri 1 inin
ρmodi deorna'ſfeiſe inn
X a.1 b. eent ſes inedine nt
ne gialifſuno baditns. ctcnitin

edhcamẽti eſt iſt opleri giſtn

öbituati. Gif binſegtesgini
tamü diffinit bitnyi difintbiit
Vꝛbitus ẽ quedi diſpoſti iuin
t in re dite. er bchtesbiufn
mri bitis adiacer plcktn
wdu dicedi iſte ter dehins inin
cd no eſſet res bis eeft u /

4 ibi tn icrioſetet
Afigurä bütis. Ktunm
₰ – 0 IA. 3
uta qo remon

. e1 N
erucret. Erden o widebiem vl
ctedeel. 8

„
I Mme 4 . „ odo ,
6 uri büitis e bispnn Ach

xpõ du ˖

1 cõe ꝓpᷣe
leretie ge totis.

n

Etpõ du.
tertie p⸗
pꝛietatis

De Poſtpꝛedicamentis

kum eſt pꝛopꝛiũ ſecũdo mõ reſpectu iſtiꝰ ter
mini habitus ſcðe intẽtionaliter capti.

¶ Notãdũ eſt quarto:q iſte textus
Scða eſt:exponit᷑ ſic logicalr.hᷣ cõplerũ ter
minꝰ nõ bũs aliũ terminũ logicatr Zꝛiũ ↄue
nit teris de gñe habitꝰ.Et eſt ppꝛiũ ſcðo mõ
reſpectu iſtiꝰ terĩ bit ſcðe intẽtionalłr capti
¶ Meali ſic erponit᷑:pᷣ complerũ res nõ bñs
aliꝗ rẽ ſibi realr Zꝛiã ↄuenit rei q eſt babit?
Et ſic exponẽdo boc cõplexũ eſt pꝓpꝛiuʒ ſcdðᷣo
mõ reſpectu ly habitꝰ pꝛime intẽtionaliter
capti.O Iſte textꝰ.Tertia eſt:ſic exponit᷑ rea
liter.hoc cõplexũ res nõ potẽs dici babitus
qn plures res ↄcurrant cõuenit rebꝰ qͥ ſunt
babitus.⁊ ſic illud cõplexũ eſt pꝛopꝛiũ quar⸗

to modo reſpectu iſtiꝰ terĩ babitꝰ pꝛime intẽ

Adratio
nes in op

. poſitum .

tionaliter capti.¶Et logicalr exponit᷑ fic.G
cõplexũ teriꝰ nõ potẽs pᷣdicari de pᷣma ſuba
qn plures res ↄcurrant ↄueniũt terĩs de ge
nere babitꝰ.⁊ ſic hᷣ cõplexuʒ eſt ppꝛium ſcdðo
mõ reſpectu iſtiꝰ teri babitꝰ ſcðe intẽtionał
capti.¶ Exẽplũ pᷣme expõnis:vt illa res q eſt
tunica non ðꝛ babitꝰ qͥn ſint plures res oↄcur
rẽtes:puta illa res qͥ eſt tunica:⁊ illa res cui⸗
eſt illa tunica. Et ſic ̊ cõplerũ eſt ꝓpꝛiũ ſecũ
do modo reſpectu illius terĩ babituat?. ¶ Ex
emplũ ſcðᷣe expõnis:vt ille terĩnꝰ tunicatus
nõ põt pᷣdicari de aliqua pꝛima ſuba niſi illa
res qͥ eſt tunica:⁊ ille qͥ bʒ tunicã indutã ſint

¶ Contra dicta pꝛimo ſic arguitur
Hes ſignificata ꝑ terios de gñe hĩtꝰ nõ intẽ
dit᷑ neqʒ remittit᷑:g terĩ de gñe babitꝰ nõ pᷣ⸗
dicãtur cũ iſtꝭ aduerbijs mag ⁊ minꝰ.¶ Se⸗
cũdo ſic af.nibil eſt ĩ pluribꝰ:g male ðꝛ ꝙ ba
bit? eſt pluriũ.O Tertio ſic af.iſte teriꝰ arma
tus eſt in pꝛedicamẽto paſſionis:⁊ tñ ↄueni⸗
enter rñdet᷑ ad q̃ſtionẽ factã per boc queſiti
uum qliter ſiue quõ eſt babituatũ:q male ðꝛ
illud eſt queſitiuũ huis pꝛedicamenti.

¶ Ad pꝛimum ðꝛ cõcedendo añs ⁊
neaãdo ↄñam:q; textꝰ intelligit᷑ ꝙ pᷣdicant᷑
cũ iſtis aduerbijs magꝭ.⁊ min large captis:
⁊ nõ ſtricte captis.¶ Ad ſcm dicit᷑ ↄceſẽdo
antecedens ⁊ negado ↄñam:qꝛ textꝰ nõ ĩtel
ligit ſic ꝙ habit? eſt accidẽs exiſtẽs in pluri⸗
bus:ſed ſic intelligit᷑ ꝙ ad hoc ꝙ aliqͥd ſit ba
bitꝰ:ſiue ad h ꝙ dicibilia hui⸗
pꝛedicent᷑ de pꝛima ſubſtãtia reqͥrũt plures
conditiones. Ad tertiũ dicitur ꝙ, ſi capiat
armatus participialiter:ſic cõceditur maioꝛ

negatur minoꝛ.⁊ ſic venit ab iſto verbo ar⸗

uoꝛ ris. Si vero capiat᷑ noĩaliter vt ſigniti⸗

—

pꝛedicamenti ein pꝛedicamentis babẽt ſe pᷣm

cat arma ꝑ modũ oꝛnatꝰ vel deoꝛnatꝰ:ſic cõ⸗

Folio lij.

cedit᷑ minoꝛ ⁊ negat᷑ maioꝛ.Sed ſi capiat᷑ in

maioꝛi ꝑticipialr ⁊ ĩ mĩoꝛi noĩalr:tũc ↄcedit
maioꝛ:⁊ ſil minoꝛ ⁊ negatur ↄña.

Icitur aũt alterũ alteri
oppõi q̃drupłr. ¶ Op
poſitoꝝ em̃ qᷣã ſũt re⸗
latiue oppoſita vt pr ⁊
filiꝰ:duplũ ⁊ dimidiũ q̃
dã ſunt pᷣuatiue oppoſita:vt pᷣuatio
⁊ habitꝰ viſus ⁊ cecitas.auditus et
ſurditas. Alia ſũt ↄtrarie oppoſita.
vt albũ ⁊ nigrũ.Alia ſunt ↄtradicto
rie oppoſita:vt ſedere nõ ſedere.

¶ Circa bunc tet᷑tum.

2
¶ ſNotãdũ eſt pᷣmo ꝙ hic ĩcipit ter
tia ꝑs tertij tractatꝰ ĩ qua auctoꝛ deterĩat d
poſtpꝛedicamẽtis.¶ Eñ poſtpᷣdicamẽtũ eſt
aliqd ab ariſto. traditũ: ᷣm ſe vel ſbi equiua
lens:poſt noticiã veroꝝ pᷣdicamẽtoꝝ: imme
diate valẽs ad cognitionẽ accidẽtalẽ pᷣdica⸗
mẽtoꝝ babẽdã. Dr notãter traditũ ab ari⸗
ſtotele ſ̃m ſe vel ſibi equalẽs ꝑꝑ poſtpᷣdica⸗
mẽta.p.h.q̃ ᷣm ſe non ſunt tradita ab ariſto.
ſʒ ᷣm ſibi eqͥualẽs.¶ Dfr̃ notãter poſt noticiã
veroꝝ pᷣdicamẽtoꝝ ĩmediate: ad excludẽdũ
illa ꝗᷓ ſunt ab ariſto. tradita in alijs libꝛis. Df
notater valens ⁊c: ꝓpter antepꝛedicamẽta:
que valent ad cognoſcendũ p̃dicamẽta:nõ qᷓ
d ꝓpꝛietates ſiue quo ad. cognitionẽ
dentalem eoꝝ:ſed qᷓtum ad id quot ſunt.

¶ Scdo notãdũ eſt:q quodlʒ poſt
pꝛedicamẽtũ valet ad cognitionẽ accidenta
lẽ alicuiꝰ pᷣdicamenti.¶ DHppoſitio em̃ valet
q; pꝛius dictũ eſt ꝙ terĩ vniꝰ pᷣdicamenti op
ponũt᷑ ꝛie:mõ ad cognoſcẽdũ illas ꝓpꝛieta
tes opotet cognoſcere oppõnẽ ⁊ diſtingue
re ſpecies opponis. Et ad cognoſcẽdũ illam
ꝓpꝛietatem relatinoꝝ:videlicet relatiua ſũt
ſimul natura:opʒ diſtinguere modos ſimul⸗
tatis. ⁊ ſimul valet ad cognoſcendũ illã ꝓpe
tatẽ relatiuoꝝ. Et qꝛ genera⁊ ſpẽs q̃ͥ ponũt᷑
npꝛedicamentis pꝛius ⁊ poſte⸗
rius.Et etiã dictũ eſt ꝙ ſubſtatia pꝛioꝛ eſt ac
cidẽte:ideo ad hoc cognoſcẽdũ ponunt᷑ mo⸗
dqi pꝛioꝛis: ⁊ ſic pꝛiꝰ valet ad cognoſcẽdũ quõ
ſe hñt gna ⁊ ſpẽs adinuicex.⁊ ſitr quõ ſe bñt
yybnanti ⁊accidens ad ſeinuicem. ¶Et ad

g liij

Diuiſio
oppoſit⸗
rum

quid poꝶᷣ
pꝛedimẽ⸗
tum

geci⸗

Oſtenſis
ſpecialis
ad quid
valent
pqſtpꝛe/
dicamẽta

Quinch
ſunt poſt
pꝛe dica⸗
menta

Quid op
poſitioꝛo
gicalis

Cractatus Tertius.

cognoſcendũ ſettã pꝓpꝛietatẽ ſubſtãtie in q̃
ðꝛ ꝙ ſuba ſᷣm ſui mutationẽ ac.opoꝛtet diſti
guere ſpẽs motus:⁊ ſic motꝰ valet ad cogno
ſcendum ſextã pꝛopꝛietatem ſube. Sed poſt
pꝛedicamẽtũ babere valet ad cognoſcenduʒ
dꝛiam inter habitũ pꝛout ponitur in pꝛima
ſpecie qualitatis:⁊ habituʒ vt eſt pꝛedicamẽ⸗
tum ſpeciale ab alijs diſtinctum.
¶ motãdũ ẽ tertio:q; qͥnq; ſunt pꝰ
pꝛedicamẽta.ſ.oppõ.pꝛius:ſimul motꝰ ⁊ bf̃e
qð dʒ ſic intelligi. Quinq; ſunt termini cões
nõ coincidẽtes in ſignificãdo ſᷣm ſuas rões
foꝛmales oĩa poſtpᷣdicamẽta mũdi ſignificã⸗
tes. Eñ nullꝰ illoꝝ qͥnq; terminoꝝ eſt poſtpᷣ⸗
dicamẽtũ:ſed ſignificata illoꝝ termioꝝ ſunt
poſtpᷣdicamẽta:ſilr illud de q eſt verũ dicere
ꝙ eſt oppoſttio:ſicut albuʒ ⁊ migrũ.ſiłr illud
de quo eſt verũ dicere ꝙ eſt pꝛius. EUnde in
pꝓpoſito non eſt ſermo de oppõne rerũ ſicut
eſt oppoſitio que eſt inter albedinẽ nigredi
nẽ:nec etiã de oppõne ꝓpoſitionũ: ſʒ hic eſt
ad ꝓpoſitũ de oppõne termioꝝ.¶ Eſ oppo
ſitio logicalis terminoꝝ põr ſic deſcribi.Op
poſitio logicalis terminoꝝ eſt repugnantia

taliquoꝝ terminoꝝ nõ potẽtiũ fimul ⁊ ſemel

verificari de eodeʒ ſubiecto ſingulari ſingu
lariter tento:vniuoce:a copulatiue:median⸗

te copula mere de ineſſe ⁊ de pñti reſpectu

ceiuſdẽ in eodẽ genere cauſe: ſᷣm eũdẽ gra⸗
du ⁊ eãdẽ rõnẽ:vt pr̃ ⁊ filiꝰ:albũ ⁊ nigrũ.dĩr̃
notãter nõ potẽtiũ ſimul a⁊ ſemel ac.ad diffe
rẽtiã terminoꝝ nõ oppoſitoꝝ.ſicut hõ ⁊ aĩal
¶ Dicit᷑ notãter de eodẽ ſubo ſingulari:quia
termini oppoſitiibñ pñt verificari de eodem
terĩo cõi bñti plura ſuppoſita. Silr poſſun:
Hificari de eodẽ terĩo ſingulari equoce cap⸗
to:dicẽdo bõ ẽ aĩal:bõ ẽ niger.Silr ſoꝛtes ẽ
albꝰ:ſoꝛtes eſt niger.capiẽdo illũ terminum
ſoꝛtes eqͥuoce.O Dicit᷑ no.copulatiue:qꝛ ter
mini oppoſiti bene pñt de eodẽ ſubiecto ſin
gulari vniuoce capto vificari copulatim vel

Diſiunctim. vt ðꝛ Soꝛtes eſt albꝰ? vel niger.

Silr ſoꝛtes eſt albus ⁊ niger.O Dicitur notã
cer mediãte copula ⁊c.q; oppoſita pñt vni ⁊
eidẽ ↄuenire mediãte copula apliata vel am
pliatiua ⁊t fiłr mediãte copula de pꝛeterito.⁊
etiã de futurovt ſoꝛtes põt eẽ albus:⁊ ſoꝛtes
põt eſſe niger.ſoꝛtes erit albꝰx ſoꝛtes erit ni
ger. ¶ Dicit᷑ no.reſpectu eiuſdẽ:qꝛ aliqͥ term
ni oppoſiti bñ ↄueniũt vnia eidẽ reſpectu di
uerſoꝝ:vt pr̃ ⁊ filiꝰ.O Dicit᷑ no.in eodẽ gene⸗
re cauſe:qꝛ aliqͥ termini oppoſiti ↄueniũtvni
X eidẽ reſpectueiuſdẽ in dinerſis gmibꝰ cãrũ

vt aliqͥd eſt cauſa reſpectu alicuiꝰ in vno ge⸗
nere cauſe:⁊ eſt effectꝰ reſpectu eius in alio
genere cauſe.ODicitur no.ſᷣm eũdẽ gradum
qꝛ termini oppoſiti bene ↄueniũt vni ⁊ eidẽ
ſm diuerſos gradus vt aliquid eſt albuʒ ſᷣm
duos gradus ⁊ nigrum pᷣm ſex

¶ Motandum eſt quarto ꝙ tm̃ ſunt
quattuoꝛ genera oppõnis logicalis termino
rũ.ſ.oppoſitio relatiua:pꝛiuatiua:ↄtraria: et
dictoꝛia:̊ eſt tm̃ ſũt quattuoꝛ termini ſcðe
intẽtionis nõ coincidẽtes in ſignificãdo:ᷣm
ſuas rõnes foꝛmales oẽs terios logicalr op⸗
poſitos ſignificãtes ꝑ qͥs ille terminus op⸗
poſitio diuidit᷑ diuinoe logicali tãqᷓ; ꝑſna ge
nera ſubalterna:vt pʒ per ſufficientiã.qſſl,ãa·⸗
oẽs termini oppoſiti ſic ſe habẽt ꝙ vł ambo Suffici⸗
ſunt termini oppoſitiui vel vnus eſt poſitiuꝰ entia,
⁊ alter non Si pꝛimũ boc eſt dupliciter quia
vel illi termini poſſunt verificari de eodẽ re
ſpectu diuerſoꝝ lʒ nõ reſpectu eiuſdẽ ſic eſt
oppoſitio relatina el nullo mõ poſſunt ve
riticari de eodẽ ſimula ſemel:ſed bñ ſucceſſi
ue.⁊ ſic eſt oppoſitio cõtraria. Si ſcõᷣm: hᷣ eſt
dupliciter:qꝛ vel terminus negatiuus nihil
poſitiue impoꝛtat: ſic eſt oppoſitio dicto⸗
ria. Nel terminꝰ negatiuꝰ poſitiue impoꝛtat
aptitudinẽ ad actũ vel habitũ a fic eſt oppoſi
tio pꝛiuatiua.⁊ de iſtis videbitur in logica.

¶ Coõtra dicta pꝛimo arguitur ſic.
Oppoſitio eſt poſtpᷣdicamentũ:⁊ tñ nõ valet
ad cognitionẽ pᷣdicamẽtoꝝ.ergo diffinitio ẽ
inſufficiens.Minoꝛ pʒ qꝛ oppoſitio eſtt er
minꝰ ſcðᷣe impõnis cuiꝰ cognitio nõ valet ad
cognitionẽ pᷣdicamẽtoꝝ babẽdã.¶ Scðdo ſic
arguitur:oppoſitio ↄtraria eſt.poſtpꝛedica⸗
mentũ:⁊ tñ non eſt aliquod illoꝝ quiq;:gꝗ̊ ma
le dictum eſt ꝙ quinq; ſunt poſtpꝛedicamen
ta.¶ Tertio ſic arguitur poſterius eſt vnum
poſtpꝛedicamentm tamẽ nõ eſt aliqð illoꝝ
quinq;:ergo diuiſio eſt inſufficiens Adratio
¶ Ad pꝛimũ dicit᷑ diſtinguẽdo ma⸗ nes in op
iorẽ:eo q iſte terminus oppoſitio poteſt ſup poſitum.
ponere perſonaliter:a ſic ↄcedit᷑ maioꝛ ⁊ ne⸗
gatur minoꝛ vel poteſt ſuppõere ſimpliciter
vel materialiter.⁊ ſic negatur maioꝛ ⁊ conce
ditur minoꝛ.¶ Ad ſecũdũ dicitur concedẽdo

Intelle⸗
ctus diut
fionis op
poſitoꝛũ.

antecedens a negando conſequentiam:quia

textus intelligitur ꝙ ſunt tantũ quinq; ter⸗
mini ac.ſtando in pꝛima diuiſione ⁊ non ſub⸗
diuidẽdo aliqðᷣ mẽbꝛoꝝ ¶ Ad tertiũ ðꝛ ꝙ po
ſterius enumeratur implicite per boc ꝙ en⸗

—

—

fd

catione ſeapor
Mu⸗ indtffinmn
in diffintonenn
eſenai incoͤtinet
nouẽ maqueq;
eſtin ſio diffintte
ſubincalcltatis
ſubiecti eb dec e
caliditatio ⁊ ffig
lag eſtnatenag
inigne peronon nt
ntſubſtänaleineoc
tialegꝛcadtitindi
ns eſſ eſt copr
1calchiſimmma.
wwr ſua virun.
(Lirabr
¶Palnorotui
Pofia ſunt tenniniopn
faareſpettine e in
83

MMentesmururaß
Fffendern⸗ in

ſtelle 1
lls dif.
a⸗

girg⸗

e

fus eſt oſees,
terminipoſſunt rerftan RZjh
dinerſon tznoͤreſpenneilteſi
tio elatim Velnulonöſinn
lde eode fimul: ſenelſet diſun
eſt oppoſtio c nun Giſhrſ⸗
ter: veltenninus vegrine i
eimport a:: ſc eſt oppoftio nn
termin pegarin poſineinpent
tine adacti velbabiti: ſtetepe
mtina.1 deſtis vicebinrin ge⸗

tra dicta pꝛinogum .
nio eſt poſtödicamentitmn on

4 .5 . „ „„NN eide
tionẽ pdicnmetor e dfnit

a eſte
. ns. Wino: P: oppoſc⸗ ie
e impoͦnis cui cgnt ei
onẽ pdicamẽeto: wtln g
anrd pofpretian
irnr ofe i i nn
eisdeſt
tame pöet ann

De Poſt pꝛedicamentis

merat᷑ pꝛius ſed nõ enumerat᷑ explicite

—

Quid re⸗ ¶ Relatiue oppoſita dicunt᷑ quecũ
latiue op q; ea ipſa que ſunt oppoſitoꝝ dicũ

poſita. tur vł quomõlibet aliter ad eavt du

taria genere poſita:maxime a ſe inuicem
dDiuiſtaãt:⁊ eidẽ ſuſceptibili viciſſim in
ſunt:a quo mutuo ſe expellunt: niſi
alterũ inſit a natura vt albedo in cy
gno:⁊ nigredo in coꝛuo. Caliditas
aũt nõ eſt in igne vt accidẽs in ſub⸗
lecto:immo vt ſubſtãtiale in eo cuiꝰ
eſt ſubſtantiale:ſicut ſunt q̃dã q̃ ca⸗
dũt in diffinitione alicuiꝰ nõ ſᷣm pᷣ⸗
dicationẽ:ſed potiꝰ vt pꝛincipiũ:vt
punctꝰ in diffinitiõe linee:⁊ vnitas
in diffinitione numeri.Et iſte modꝰ
eſſendi in:cõtinet᷑ ſub quarto modo
ſᷣm quẽ vnaqueq; pars diffinitiõis
eſt in ſuo diffinito ⁊ ſic ignis nõ eſt
ſubm caliditatis ſʒ materia ignis ẽ
ſubiectũ eiꝰ:hec eĩ ſuſceptibilis eſt
