falſum.igit᷑ diſamis non tʒ in omnibus ter⸗
minis. ¶ In oppoſitum arguitur ſic:quia ᷣm
Ariſtotelẽ ſylli facti in modis truem figura⸗
rũ ſunt ↄſie foꝛmales.igitur tenent ĩ omnibꝰ
termims ſyllogiſmis foꝛma retenta.

¶ Pꝛo ſolutione queſtionis.

uina quĩ nõ ſit pater.ſed ad vᷣitatẽ iſtiꝰ oẽ qð
eſt eſſentia diuina eſt pater:in qua ly eſſen⸗
tia diuina diſtribuitur diſtributione cõpleta
fiue extra terminũ reqͥruntur vᷣitates iſtarũ
bec eſſentia diuina eſt pater:⁊ hoc quod eſt
eſſentia diuina eſt pater:⁊ ſimiliter illud de⸗
möõſtrãdo quodlz de quo veꝝ eſt dicere ꝙꝙ eſt
eſſentia diuina

us,

refeſutein tertatoner
ciefſ dicunt lris oad
Pje ni fingulare qeegui
girelvnide nullono di
ſorele inpio wioꝛi vdid
Redorarso de dilannis g
pen Etautezexpoſinor f
ſibecto nuioꝛispticulans

¶ Motãdũ eſt ſcdᷣo:q ad diſtributi⸗

Requiſi⸗ ¶ Notandum eſt pꝛimo triplex ẽ onẽ extra numeꝝppᷣter ea q requrunt᷑ ad p⸗ Reqniſ- Ale n,ſlic, amuenin
ta ad diſ, dinributio queda in terio:alia extra terim qictas diſtributioes requirit ſub ſubiecto taaddi⸗ needatleteld
tributio/ ⁊ alia ectra numeruz. ¶ Inde ad diſtributio ſic diſtributo poſſint ſumi tã termini colle⸗ ſtributio geirentmu urr
nem ĩ ter nẽ in terio lufficit pdicatum dici de ſubo pꝛo ctiniqᷓ; nõ collectiui ta termini eiuſdẽ nume nem er⸗ imaſen unmuwtsnnd
mĩo ſine oĩ ſigmficato ĩmediato ip̃i ſi:⁊ h̊ mõ iſta eſt riqᷓ alteri numeri. Eñ ad veritaiẽ iſtin ee tra nume llntgiiecütsuin
incõplẽt᷑. vera oĩs eſſentia diuiua eſt pf.⁊ ſenſus &us quod eſt eſſentia diuina eſt pater ſuſubiectũ rum Senmh Nnnlo ſüſſteſunitlee

ntts, tereſ generans: ge dtid
Gmmnczdle.(Alis zon
ausdi ñdicittunedil
nodifentita felgpron cde

hm aliquos:ſic expꝛimitur oẽ ens qð eſt eẽn eius diſtribueretur diſtributiõe ertra nume
tia diuima aliud eentiałr a quolibz alio eſt pr̃ ru nõ ſufficerẽt ſolũ verita es ppoſitionum
⁊ iſte ſenſeus eſt verus.ſubim enim illius pꝛ0 que dicte ſunt: ſed requireret᷑ cu boc veritas
poſitionis ſupponit ſolum ꝓ eſſentia diuiua iſti.oĩa que ſunt eſſentia diuina ſunt pater.

⁊ non ꝓꝛo lilio.nã filius nõ eſt ens a quolibʒ Inde pʒ ꝙ iſte diſtributiões multũ variant ſeſet enniualiter is
alio eſſentialiter diſtinctum qm̃ nõ eſſentia Keriestes ppoſinemitedecef bec n per enn nßeſetdeoi —
Obiectio liter diſtinguitura parte a quo eſt ali Et ſi eſſentia diuina eſt pater: ſi ſubiectü ei diſtri Miulb oſegueths d 4
dicas ꝙ eadem roe ſubm illi nõ ſupponet ꝓ bnat᷑ diſtributione infra terminũ:⁊ tñ eadeʒ rdipoſt eſe
pfe qm pr̃ non eſt ensa quolibet alio eſſẽtia erit falſa ſi ſubiectũ ei/ diſtribuat᷑ diſtributi⸗ 1itondſens Nein 4
liter diſtinctü. na pr no diſtinguit a filio eẽn one extra terminũ ſir bec eſt vera:omne qð uicktſninin tinß
tialiter a quo tñ eſt aliꝰ⁊ ſi ſubᷣm illiꝰ nõ ſup eſt eſſentia diuina eſt perſona ſi ſubiectũ eiꝰ ſkſnmniuch ets
ponat p0 pfe: ſequitur ꝙ ſubᷣm ⁊ pꝛedicatuʒ diſtribuatur diſtributione mrra numerũ: cè ſinn annmnnſeef⸗ Heneni
Solutio ili ꝓpõnis nõ ſupponũt ꝓ eodẽ p oñs cuʒ tñ eadẽ eſt falſa ſi ſubiectũ eius diſtribuat᷑ di ig bitritunt, ee in

citur ꝙ ſubm illius ꝓpõnisvt ↄceſſum eſt nõ tia diuina⁊ tñ nõ eſt ꝑſona ſed eſt tres pſone Kiit Lein ienef dicab

ſuppõit pꝛo patre neq; pꝛo filio immediate: — — t inine nolatsſein
neq; ad veritatem pꝛopoſitionis affirmatie ¶NMotandũ eſt tertio:q; circa mõs un an ihe inod n
requitur ꝙ ſubiectum ⁊ pꝛedicatum ſuppo⸗ triu figuraꝝ ſunt alique ſpeciales difficulta inntihreicen
Uiign e Nullortenene.
n Ræ
uti

riduirur diſtnomione incd

dſuſkiciüt Finesſſtmniſizet,

Apnemiſtz eſſengg diuinn
urtseſſen:nullgeſſenni du
mel ſetaa tne fhded
ummeſtpnenin nn l, eſenn
niuim difrbnoneciplen
Tmimi reqhuntur Fitates itari
dlvim etgten boc guog et
macſtpnenuimiliter lud de⸗
oclzdegno eyeſt diceregeſt

u
jeſt ſcooaà diſtnibut⸗

.—

Secũdũ
dubium.

Wodus vel vn
prꝛimus. de nullo: ⁊ ita diſfficile videtur dare rõneʒ q̃⸗

De ptãtibꝰ

Pꝛimum tes.¶ Pꝛĩa difficultas ẽ de illis ſyllogiſmis
dubium. qᷣ fiunt in modis indirecte ↄcludentibus ex

Solutio.

teris diuinis. Et ꝓ talibus dat᷑ talis regula.
Si debeant valere ſylłs in modis indirecte
ↄcludẽtibꝰ: opʒ illã ↄcluſionẽ inferri q̃ eſſet
conuertens ↄcluſiõis modi directe cõcludẽ⸗
tis.Et ſic ptʒ ꝙ ↄña de qua arguebatur in ſe⸗
cunda rõne añn oppoſitũ nõ valebat. Nõ em̃
ſeqᷣtur:oẽ qð eſt pater eſt eſſentia diuina:ge
nerans eſt pf.ꝗ eẽntia diuina eſt generãs:ſʒ
debeat ſic inferri.ergo eẽntia diuina eſt ali⸗
quid qð eſt generans.naʒ concluſio que fuiſ⸗
ſet illata in darij.ſ.generãs eſt eſſentia diui⸗
na non conuertitur in iſtã: eſſentia diuina ẽ
generans:ſed in iſtam:eſſentia diuina eſt ali
quid eſt generans.¶Alia difficultas eſt pꝛo
iſtis modis diſamis ⁊ bocardo:in quibus pꝛi
ma facie videtur ꝙ maioꝛ:ex quo eſt ꝑticula
ris:nõ debeat eqͥualere vni de omni:vel vni

re dñe facte in tertia rõne nõvalent.¶ Quin
dã em̃ dicunt ſatis pꝛobabiliter: ꝙ maioꝛ dʒ
br̃e vnã ſingularẽ que equiualeat vni de om
ni vel vni de nullo.quod dicũt baberi ex ari⸗
ſtotele in pꝛĩo p:ioꝛũ vbi dicit ſyllogiſmi

ſyllogiſmon,.· Folio lxx
concluſio.modi ſecũde figure ſic facti vt poſ
ſint ad pꝛimã figurã reduci tenẽt ĩ ommibus

terminis:ptʒ ſicut pꝛius.¶ Tertia concluſio.

Modi tertie figure ſic facti vt ad pᷣmã figu⸗
ram poſſint reduci tenent in oĩbꝰ terĩs:pa⸗
tet ſicut pꝛins.Ad rationes añ oppm̃ ðꝛ qvł
in maioꝛe ſubiectũ diſtribuitur diſtributiõe
extra numerũ ⁊ tũc vʒ ↄna:ſed ſicut cõcluſo
ẽ falſa:ita ⁊ maioꝛ. Nel ſum nõ diſtribit᷑ di
ſtributõe er᷑ numeꝝ:ſʒ ifra nũeꝝ tm̃.⁊ ſic ma
le arguitur in darij:q;ꝛ cõmittit᷑ fallatia figu⸗
re dictionis mutando equiualenter ſingłlarẽ
numeꝝ in płem:quoniã ſumẽdo ſub ſigno nõ

collectio terminũ collectiuũ eqͥnalent᷑ mutatf᷑

numerus ſingularis in plem. Ad ſecundaʒ
⁊ tertiam rõnes ptʒ quid ſit dicendum ex di
ctis.¶ Ad quarta m dicitur ꝙ illa ↄñ̃a non vʒ
nec bñ arguitur iĩ diſamis ſʒ dẽret ſic ↄcludi
ergo ſoꝛtes è aliqua que ſemper erũt vel eſt
binarius qui ſemper erit. Unde ibi commit⸗
titur fallacia equiuocationis:qm̃ qñ ſemꝑ fo⸗
re attribuitur bĩario ſigt tm̃ ſicut h̊ cõplerũ
entia ſempiterna:ſʒ qñ attribuit᷑ ſoꝛti ſigni⸗
ficat ens ſempiternum. Et ita poſſet dici ꝙ
ibi cõmit eret᷑ fallacia figure dictõis:mutã⸗

de bocardo ⁊ de diſamis ꝓbãtur ꝑ expoſitio do equiualenter ſingulareʒ numeꝝ in płlem.
nem. Eſt auteʒ expoſitio: ſᷣm aliquos qñ ſub Et ſi debeat aliquid inferri debet ſic conclu⸗
ſubiecto maioꝛis ꝑticularis: ſumit᷑ aliqð ſin di:ergo foꝛtes eſt eſſentia ſempiterna.

gulare cui vliter conuenit pꝛedicatum affir⸗
matiue vel negatiue.Et ita dicẽdum eſſet ꝙ?

Erplicit quartus tractatus de ſyllogiſmis

Tertia o
cluſio. .

nenpter eaqrequmunt ad / .
ntoes requnit ſtbſtbienio n
voſſint ſumi ti ternini colt/ ine
ectmiti termini einſce nume iar
meri. Uñad veritue iſtin o⸗
tin dinin et er inbieann
cretur ditribatide ettfanmm

ſet ſolü verta es ppoſtionun

ↄñe facte in tertia ratione ante oppoſitum
növalent. quia maioꝛes non babent aliquas
fſingalares inferentes aliquas de omni vel
Secung⸗ de nullo. Nã iſte ſunt falſe. omẽ qð eſt bic pa
modus, ter eſt generans: oẽ qð eſt bic pater non eſt e
coõmunicabile. ¶ Alijs vo non placet iſte mo
dus dicẽdi qm̃ dicũt tunc diſamis ⁊ bocardo
nõ differrẽt a felapton ⁊ darapti ex quo ma⸗

rerek al bor feritis
Nſe⸗ lenner e gter. io: eſſet equiualẽter vlis ⁊ nõ ſoluʒ vłis: ſed
ſnen moamnli grunt vltra hᷣ eſſet de oĩ vel de nullo. Ideo dicunt
inepitnd e ſrernci⸗ in talib ↄſequẽtijs dʒ iſerri ↄcluſio cuius
woſtonungi⸗ cciei dſfi ↄdictoꝛia poſſit eſſe maioꝛ in pꝛima figura.
mekurſſil intfent ⁊ ideo in diſamis debebat inferri iſta. aliqͥd

Pꝛiacon

quod eſt eſſentia dinina eſt generans:⁊ non
iſta eſſentia diuina eſt generãs:q; eius õqi⸗
ctoꝛia non poſſet eſſe maioꝛ in celarent. Si

mmio berc ſubieane L incelarent.
tperſon militer in bocardo debebat interri iſta. ali⸗
tnbutioe iſ n fn quid quodẽ pater nõ eſt cõicabile ꝓpter eů=⸗
i ſabieclü eie in feix Secũda Aẽ cãm. ¶ Iſtis notatis ſit pꝛima cõcluñſomo ⸗
zllan umenelliliu ne ꝛonclun di pꝛime figure dũmodo addatur iſtud ↄple
ne ſnubtelntehi clulio xum quod eſt aparte ſubiccti: ⁊ duũmõ maioꝛ
inocie⸗ rea nos, ſit de omni vel nullo: tenent in omnibꝰ ter⸗
i 4 mmu onfun minis pʒ.quia non datur inſtatia.¶ Secũda
ſut:ieN

¶ nci ¶ractatus Quintus
eettet s quintus de lo bis ſumpto in p̃miſſis añ cõcluñ declec e hi⸗
— ſumit᷑ in q̃rto tractatu. Alioꝰ a er⸗ bmẽ reſurn hein⸗
Atio ð: mltis õ Diet Gunce ſhn ia aicie ⸗
Aecepts N imnds Paio dapik otäu ſedo: cilte terid figes tnii itaitin
AecedtS N SE ANmoro idezẽqy e pit᷑ dupkr. Uno' ſtricte. ꝛſic öſcribit fi . cc ufb ſini⸗
diffiniti ẽ noticia vᷣa firmit᷑ adbeſiua alicui it figes ſeaclunt, oſte
Pꝛima. dixfinitiovł de gñata ꝑ ſolã auctoꝛitatẽ ua alicui? ꝓpõnis Acceptö r nteloſ⸗
fcriptio:vt bic triũ ꝑ ſolã auctoꝛitatẽ dicẽtꝭ ꝑ libeꝝ arbi ceptd tea ne vnetſon
e) KUmuoca dicũ triũ volũtatꝭ ſiue aliq rõne cogererrnct. i, ges dely doletepecnl
f. RNYAP niuoca dicũ tur en dꝙ fide credimꝰ deũ es trim ſic capi fides, ap⸗
inur quoꝝ nom̃ Alioo ſumit lage poi aſſenſu voꝛſine ta⸗ (Conedlan,⸗
= WA [EScõe ⁊ rõ ſube lis ſit gfatus aliquã rõnẽ Foꝛſiue ta⸗ atonminnn⸗
fßm illud . rõ ſube ꝑ aliqua rõnẽ cogentẽ ſiue dſfintion⸗
ſm illud nomẽ eſt eadẽ ¶ Scdo mõ auctoꝛitatem dicentis.et ſic capitur moifl⸗ ffiag het⸗ 4
cecũda 5 S Tcnri iaẽ ẽ qð Eno ar unmenti. “ ihtn
Tertia. Ozo oñdẽs ali d:ſicui ſũt ꝓpõ Notãdũẽ terti . e
6 ιd⸗ es: v? Notadii e tertio: di iNetoſibdl
⸗ leſt diſputãtiũ. ¶ Quarto modo miro ſie delörkekngnnem 6 aeetedl, Znel dif ſe⸗ uien
Quarta . eei y foꝛma materee vt ĩ cultello Se er cubdant noticia ⁊ noticia vonitatig fi. argu⸗ iteieieetoe
ſer üeſt naterta di e vo ĩduc dubievl iuill. ern. aig de ↄclone:q̃ pꝛiꝰ erat Menti. danac craluro
n ferro eſt foꝛma. mintomij endo-esailréalcer et ꝓpoſi a vt ſcar r tioſcit d
Tentra rãia †ſcahiſig? ndo. o& aial rõale ẽ ri a er ne graͤn⸗ ner, Lertoftcsf d
Quinta lec vr ene cõis pᷣdicabilis de bõ rabrtcetbe Ben e zst 11 aie 0 nfnime
Hõ . Sctt nie ſpẽi vel dif ſibile. 5 eſt aial rõnale —— An aro ventifiiſton
rentie. ¶ Sexto modo idẽ ẽ qme añs ponit᷑ loco gñis cũ oẽ argumẽtũ fit añs: eſrtrtt
Serta. diũ inferẽs ↄcłonẽ:⁊ h mõ eme rõ ſed nõ econtra. O Dicitur acgeer gu eil no; CAlpinunde⸗
rdefmeebeuumi ätelis eſ e aedr rotitcglrcei Deinſtomof, Trikiiten
rgumẽtũ eſt ratio rei dubie fa ci gñatur erx noticia añtis: ſed etiã ex noti ngefidebitigenen
& gds i mo Irf le fa cia ↄntis. Eñ ad bo rſeg eria er oti encoilitermini Ad⸗
Diffinitõ ſetn tietineai bans concluſio⸗ concluſionẽ non mre Gronn aliquã negidoofun ge lla
Diffinitõ nem. Concluſo em dz pbarit 3 en unfnefn
gumẽti mentu Eſt añ 5 D. argu ſofticit cognoſeers rot⸗ gmaz.: ſs oʒ cognolce⸗ apleco luſone ſtnae
rn m. ¶ Eſt aũt ↄclo argumẽto reañs ⁊ ↄnam. ¶Df notanter xa Rorf t ach Actemii dick diſtn
Quid cõ⸗ tecᷓ rgumẽt ꝓbata ꝓpoſitio: ſʒ an dr̃iam argumẽti ꝓcedẽtis ex pmiſſis euiden piencoqfone ſnare fia
elund⸗ H Kduortabtlis 2 e e d oncnnlons euidoiger falſen . nzrmrnlstnnui
queſtio. Unde queſtio eſt dubi õä .
bilis ppoſitio. Wediũ ſt dubita ¶Notanduz e toꝛc iſte teri co⸗ gecnͤ (Aramnitnbeſt
Quid qõ. duo extrema. 5osä Acentd Oini Mnetcnilin
eve efalſo ex aliq añte ꝑ b neg vclux⸗ oumnen meti D .
Iſte eſt qͥntus tracta tus ſi illato. a ſic copit cü dðꝛ T e no⸗ dnam ſoni ui ſen(driftna
pẽ. bi. in quo determi ummulaꝝ magfi cõcluſio:ſed nõ capitur biebart ogigno nis grecid grgunen
ut 4 ſo⸗ us ſubm dereeinine⸗ Wilt nale⸗ apün⸗ kre ndieranonearal emͤ⸗ odckwgded
lectũ bu⸗ ticus. Et eius pꝛopꝛia paſſio ẽ eſt illud cõ c ſa vel p̃miſſis ꝓbãte vel pbãtibꝰ illata. ⁊ ſi Argumnetigt 3
ius trac⸗ xum gñatiuũ Opaniomne⸗ io ẽ eſt illud cõple ſumit᷑ bic ⁊ eiꝰ diffinitio ſic intelli ata. 2 fic Uinunin. Atadcdtt⸗
tatus. ctici matialia ſunt ꝓpõ ⁊ pncipia ſylli diale⸗ cluſio eſt ofo eenfe ömiſſ. igitur. Cõ⸗ . epꝛobanal ol
. alia ſunt ꝓpões dialectice ⁊ termi 5 er aliqᷓ pᷣmiſſa velalicmiꝰ p̃miſ/ Gſtargtnneti re⸗,
illaꝝ ꝓpoſitionũ ſunt pꝛincipi termi ſis ipam ꝓbãte vel ꝓbatibꝰ. ¶ Silr iſte teri⸗ umitiergi
logſmogoinectieo pꝛincipia regulatia ſyl queſtio capit᷑ dupłr. Inoꝰ ¶ Dilt iſte teriꝰ Acceptõ 1geden pirnnss⸗
ꝝ⁊ ſũt loci dialectici idẽ poſiti uplr. Anoꝰ large pꝛo oĩ pꝛo⸗ nes qſtio Aenoe R lrture
uod . ci idẽ poſitione cu iri ad or Peo, nes ſtio 8 pt
„ 2 ue . 6.ſi i 5
Notãdũ eſt pꝛio q auctoꝛ ĩ textu seengenet orr etiã illa ꝓpõ ſit termina ſonerileneri
ſeſmcat Cegt r atur in diffinitione argumeti alinu ilz eſt vel nõ eſt. ſitt vtrü bo ẽ flen a en 1d0
Et dintin argumẽti aſinus. æ boc mõ non ſticz in nafinn
H modoa dvitic epie rò ĩ diffi⸗ ſito. ꝗ Alio mõ tarikeretme. da iis . alreafnencielci
nionserFemed NabEEsEBechumnS ets inva opudiher nrio nnened enrguüt
liter. Et tunc ſumitur dneerao nretnans D aꝑ aliquã argumẽtationez poteſi fien nirlllalc 8
. no ens et manifeſta. et boc modo capitur famen nonumſſen

Raialrömke eſtargund i. i
Nognis hergnneti ftafe:
na. CDectur norateret chi'no⸗
cpotici oticu olufonis ̃
ct poticiaaitis ſed eri er noti
Rad bo cognoſcannsaliqn
non ſufficit cognoſeereafnnet
Cere oti iaz ßoz cognolc⸗⸗
(Dr wranter a not cin: a
t eceniset niſſt enihen
elunone euidenter fal ſam.

geitoc iſeteſ co/ zun
t. (Una brge pol leſi iegx
lo et liq aine bona oann iens
ſtcd

De Argumentatione

a Pe byſ. ⁊ dz diffinitio ei ſic intelligi. Que
ſtio eſt dubitabilis ꝓpõ:cũ ſigno dubietatis
vel ſigno q̃ſtiuo ꝓpoſita: nata fieri euidẽs ſi
ue manifeſta ꝑ aliquẽ pceſſuzʒ. Uñ vna ea⸗
dẽ or̃o apð vnũ ⁊ eũdẽ põt pᷣmo eſſe queſtio
⁊ poſtea ↄcluſio.ſed tñũ nũq; ſimł ⁊ ſemel apð

eudẽ vna ⁊ eadẽ of̃o eſt queſtio ⁊ concluſio ſʒ
bene reſpectu diuerſoꝛum.

¶ Lontra dicta pꝛimo ſic arguitur
diffinitio argumẽti nõ ↄuenit oĩ ↄtento ſub
diffinito. nõ eſt bona. añs pʒ q;ꝛ non ↄuenit
argumẽto demonſtratiuoꝝ:ex q nõ generat
fidẽ.ſʒ ſciaʒ ¶ Scðo ſic af̃ diffinitõ ocluſiõis
nõ ↄuenit oĩ ↄtẽto ſub diffinito. eſt inſuffi
ciẽs.añs pʒ.qꝛ nõ ↄuenit ↄcluſioni iſtiꝰ ſylli.
oĩs lapis eſt equꝰ ⁊ oĩs aſinꝰ ẽ lapis: oĩs aſ
nnsẽ equ.ex ꝗᷣ illa nõ ꝓbat᷑ argumẽto vłar
gumẽt .Certio ſicaf.diffõ qõnis nõ ↄuenit
oĩ ↄtẽto ſub diffinito. ẽ inſufficiẽs Añs pʒ
qꝛ nõ ↄuenit iſti q̃ſtioni. Atrũ bõ eſt aſĩnus

¶ Ad pꝛimum ðꝛ ꝙ licet argumen⸗
tũ demõſtractiuñ nõ generat fidem capiẽdo
ſtricte fidẽ: bñ tñ generat fidẽ gñaliter capi
endo illũ terminũꝗ Ad.ſcõʒ ðꝛ ↄcedẽdo añns
⁊ negãdo ↄñam q; illa ↄcluſio nõ eſt ↄcluſio
capiẽdo ↄcluſionẽ ſtricte ſicut bic diffinitur.
¶ Ad tertiũ dicit᷑ diſtinguẽdo maioꝛẽ vel ca

piendo qſtionẽ ſricte ficut bic diffinitur. et

Diffinitõ
argumen
tationis

ſic negatur.vel generaliter ⁊ ſic ↄceditur.

¶ Argumẽtatõ eſt argumẽti ꝑ oꝛo
nem explicatio.i.oꝛo explicãs argu
mẽtũ. ¶ Differt aũt argumentum a
medio ⁊ ab argumentatione.qꝛ me⸗
diuʒ dicit᷑:eo ꝙ babet duo extrema.
Argumẽtũ aũt addit ſupꝛa medium
virtutẽ pꝛobandi ↄcluſionẽ vñ ad hᷣ
ꝙ ſit argumẽtũ exigib ſit megium
⁊ ꝙ babeat virtutẽ ꝓbãdi ↄcluſionẽ
Argumentatio autẽ dicitur totalis

Folio lxxi.
quã nõ põt:qð quidaʒ fit in argumẽ
tatione:vt ſupꝛa patuit. Argumen⸗
tationis quattuoꝛ ſunt ſpẽs.ſ.ſyllo
giſinꝰ:inductio:enthimẽa ⁊ exẽpluʒ
Diffinitio aũt ſyllogiſmi dicta pᷣꝰ.

¶ Circa bunc tettum.

¶ Notãduʒ eſt pꝛimoq iſte terminꝰ?

argumentatio capit᷑ dupliciter. Uno mõ lar
ge:pꝛo omĩ pꝛopoſitiõe foꝛmata ad modũ cõ
ſeq̃ntie ſiue illa ↄna ſit bona ſiue non. Alioꝰ
capit᷑ ꝓ oĩ ↄna ſiue añs ſit ꝓbatiuũoñtis ſiue
non.Tertio modo capitur ſtrictiſſime pꝛo oĩ
ↄña bona cuiꝰ añs ẽ ꝓbatiuũ ↄñtis.⁊ iſto ter
tio modo capit pe.b.qũ diffinit argumenta⸗
tionẽ. Et dʒ dgfinitio ſic intelligi Argumẽ⸗
tatio eſt or̃o cõpoſita ex añte ⁊ ↄnñte pꝛobato
Eillud añs. Exemplum:vt boc totum oẽ aĩal
rõnale eſt riũbile.⁊ oĩs bõẽ rõnale:ergo oĩs
bomo eſt riſibilis:eſt argumentatio.

¶ Motandum eſt ſecũdo ꝙ bic cõſe

quenter pe.biſ.ponit dr̃iam inter argumẽtũ
mediun⁊ argumentationem. Inde capien
do illum terminũ medium pꝛo totali añe:ſic
medium ſe babet in plus qᷓ; argumẽtũ:qꝛ ille
terminꝰ mediũ ðꝛ tã de añte ꝓbatio qᷓ; nõ ꝓ
batĩo ſʒargumẽtũ ſolũ dicit᷑ de argumẽto ꝓ
batĩo:⁊ ſic omne argumentum eſt mediuʒ:ſʒ
nõ ecõtra. Sed ſi capiat᷑ mediuʒ pꝛo termĩo
bis ſumpto in pᷣmiſſis.añ ↄcluſionẽ ſic pʒ eiꝰ
dfia ab argumẽto in tertu. Sed argumẽtuʒ
differt ab argumẽtatione ſicut pars a toto ſi
cut antecedens alicuiꝰ cõſequentie a tota cõ
ſequentia.vñ in omniargumentatiõe capien

Accepti⸗
ones ar⸗
gumenta
tionis

Intellec
tus diffi.

argumẽ,

Differũt
ar.medi.
Targu.

do iſtũ terminum argumentatio ſtrictiſſme

eſt argumentum ſed non econtra:cũ argumẽ
tum eſt añs eius.Quomodo aũ in tali argu⸗
mentatione manifeſtatur vᷣtus argumẽti ſa⸗
tis ptz ĩ tertu. Hoetius aũt dicit q argumẽ
tatio ⁊ argumẽtũ differũt penes boc.ſ.ꝙ ar⸗
gumẽztũ eſt añs mentale vltimatũ:⁊argumẽ

o cõ ſſi 2 tatio eſt añs vocale:quia expꝛimit argumen⸗
Zone n men ————— Felu⸗ tum ſiue añs mentale: ſic ᷣm boetium nulla

Eti. Alioñ emi 30o nõt i io mentalis: ſʒ ſolũ
mẽti.Aliqñ em tota oꝛo põt inferre ſſet argumentatio mentalis:ſʒ ſol vocalis

„

vlem affirmatiuã alioñ nõ niñ parti ¶ Notandũ eſt tertio q bic cõſeq̃n
cularẽ affirmatiuã.aliquãdo vniuer te auctoꝛ põit diuiſionẽ argumẽtationis.q

ſalẽ negatiuã.aliqũ particulareʒ ne
gatiuã ⁊ ſic manifeſiatur tota virtꝰ
argumenti cũ oſtẽdit᷑ ſupꝛa quã cõ⸗
cluſionẽ põt ipᷣm argumẽtũ:⁊ ſupꝛa

diuiſio dʒ ſic ĩtelligi. Quattuoꝛ ſunt termini
coes nõ coĩcidẽtes in ſiendo pᷣm ſuas rõnes
foꝛmales:oẽs argumẽtatiões q̃ ſunt pꝛobati
ue ↄuᷣtis ſiontes. Inde in iſta diuiſione ſi ca
piatur ſyllus ꝓ oĩ ſyllogiſmo ſiue ãtecedẽs

Intellec
tus diui⸗
ſionis ar

gumẽtal⸗
tionis

Tractatus Quintus at iie
pꝛobetur ↄñs ſine nõ:tĩductio pꝛo oĩ induc currit rrit? ijg. er⸗ luuf n of to czec
tione ta pꝛobatiua qᷓ; non pꝛobatiua.ſilłr en⸗ go thlata enle ke de alijs er⸗ e nſfin ſninmn
tbimema pꝛo omni entbimemate ſiue ſit p:o ¶Circa bunc te ſrer. ſn iceo ſiniͤ et
batiuum ſiue non.⁊ etiam exemplũ ꝓ oĩ exẽ — crumnm⸗ ni haliſſe ener⸗
plotã pꝛobatiuo qᷓ nõ ꝓbatiuo.tũc ox ilum Notadũ eſt pᷣmo:ꝙ iſte terminus ſenn Hingtlege⸗
terminũ argumentatio capi large: tũc mẽ⸗ inductio capit᷑ dupir. Nno mõ large ⁊ tũc de iſiteferg n
bꝛa diuidẽtia eſſent iſti teri ſyllłs:ĩductio:en ſcribit᷑ ſic. Inductlo eſt ↄña illatiua ꝓpõnis Acceptꝗ ſecen aniſind .
tbimema: ⁊ exẽplũ.ſʒ ſi capiat ille teri argu⸗ vlis ex ſua ſingulari: vel ſuis ſingularibꝰ: cuʒ nes id wi ie iv
mẽtatio ꝓpꝛijſſime ꝓ diuiſo:tũc mẽbꝛa diui⸗ additõe illiꝰ auſule ſic de alijs. vel ⁊ non rionas C enr

. — 7 1l n , eAR zſrn Neane
tia ſpẽrũ qẽtia eiꝰ ſunt iſti qᷣttuoꝛ terĩ ſyllłs ꝓbatiuꝰ:in Cuiſn daleſrg iee⸗ rü G

ſũt pła.⁊ h̊ͥ mõ capiẽdo ĩductionẽ ẽ ſpẽs argu

2 —2— ie — ℳN1 — 1a/ n finger⸗
ar gumen qutõ ꝓbatia: ẽt bimẽa ꝓbatiʒ exeplũ ꝓbatiʒ mẽtatõis large capte Alio mõ capit᷑ iductio i⸗ “ Parte lniſeͤ, n
tationis. ¶ Motandũ eſt quarto ꝙ numerus ſtricte a tic diffinitio p. b. ſic itelligit. Indu ſaſcg ſus ſhl c ſin lil
iſtaꝝ ſpẽꝝ argumẽtatõis põt ſic hr̃i ꝑ ſufficiẽ ctio eſt argumẽtatio ꝓbatiua ppõis vlis ex a isitanei t,
tiã: nã in oĩ argumentatõe vel ↄñs infert᷑ ex ſua ſingulari in añte expᷣſſa:vel ex ſuis ſingu itp ſi pwinichn e
vna ſola ppõne ꝓ añte poſita:vel ex pluribꝰ larib? in añte expᷣſſis: c iuuamine intellect⸗ otenn regre Eripli
ſipmü bᷣ eſt duplr: q;ꝛ vel ans ĩfert ↄñs rõne a naturatlr inclinati ad vᷣitatẽ:⁊ ſupplẽtis vicẽ pnioier .

„ „ — — — — „ . e . dealtßs
licuiꝰ ſimilitudis reperte inter res ſigtas ꝑ bonitatꝭ ↄñe. ñ tũc ĩtellectꝰ ðꝛ ſupplere vi ſrartieplönn ſi

— „ — 2 = . „ „„ . . bſe⸗
terĩos añtꝭ ⁊ ↄñt:⁊ ſic eſt exẽplũ vel infert bonitatꝭ.ↄne q; ĩ nullo ſingulari ꝑcipit in itn tufeltnn. ae
ↄfñs ex añte non rõne ſilitudis:⁊ ſic ẽtbime⸗ ſtãti: nec b ronẽ qre in aliq ſingulari debe den tedl i
ma: ſi ex pluribꝰ ĩferatur ↄñs boc ẽ duplicit᷑: at eſſe inſtatia:tũc ex hoc ꝙ ntellect cogno morfedegliocuni. zſegt
qꝛ vel iſte pꝛopoſitiões ſut oꝛdinate ĩ mõ ⁊ĩ ſcit ꝙ aliq̃ ꝓpõnes ſingulares ſũt vᷣe ↄcedit zittit tifiari nlnraſeg

ſic arguit᷑. mẽbꝛa diuil

figura et ſic eſt ſylłs vel nõ ſũt oꝛdĩate ĩ mõ⁊
in rigura ⁊ ſuba illaꝝ ꝓpõnũ ſe bñt vt inferi⸗

oꝛa reſpectu ſubi ↄntꝭ a ſic eſt inductio

¶ Cõtra dicta pꝛimo ſic ar guitur.
Diffinitio argumẽtationis non ↄueit oi ↄte
to ſub diffinito: nõeſt bõa: Añs patet q; no
ↄuẽit iſti argumetationi.hõ ẽ aſinꝰ:g bõẽ ru
nſionis excedũt diuiſuʒ:
F diuiſo eſt inſufficiens: añs pʒ: q; de aliquo
eſt verũ dicere ẽ ſylls ⁊ tñ nõ eſt argumen

tatio: vt ptz de illo ſylło oĩs bõ ẽ aſn oĩs

vleʒ eſſe verã.Exẽplum:vt ex q intellectꝰ co
gnoſcit ꝙ iſte ignis eſt calidus ⁊ ſilr illea nõ
reꝑit inſtãtiã in aliq nec bʒ rõneʒ qͥ cogit ad
ↄcedendũ q aliqͥs ignis nõ eſt calidꝰ.iõ in⸗
clinat᷑ ad ↄcludẽdũ nue ad ↄcedẽdũ iſtã vłeʒ
ois ignis eſt calidus.

*

¶ Rotãdũ eſt ſecundo q tripliciter Tripliei⸗
e. nerarie ⸗Fuge ſolet fieri ĩductio. no mõ enumerãdo aliq ter fit in⸗
gibilis: ex quo ibi non eſt argumetu. ¶ Scdo ſingularia ⁊ nõ oĩa ꝓpter multitudinẽ eoꝛu quctio.

⁊tuc dʒ addi iſta ꝑticula:⁊ ſic de alus vt ſic
arguẽdo:iſte ignis eſt calid?: ꝛ iſte ignis eſt
calidus ⁊ ſic de alijs:q oĩs ignis eſt calidus.
GAlio mõ enumerãdo oĩa ſingularia ĩ ꝓpᷣa

tcceror ſcd aliscurmi./
göͤrkeceroe fedenliss5
ſapondebarbard de⸗
ſeaturſor uritplb umit:
hietio fedalgs 50isböamrirgt
Rſegt ad ons böe oſſe e
ltio Pech totiefoſte enoͤſe
ctie (Aabepſc eill
oſade bavoract ſubimellig
ctonis ſſortescumitploar.
fitn fedealizr ois bo ſr⸗
4ſedeilis nosdſulais
tuneſisſiftindardn.

g ratio eguj eſt bõo: oĩs equ ẽ afinꝰ oĩs equ 5 foꝛma ⁊ tũc dʒ addi illa ꝑticula⁊ nõ ſũt piura
Ad ratio goĩs equ aſinꝰ. ¶Tertio ſic arguit᷑ diuduʒ ¶ Alio mõ enumerãdo aliq ſingularia nõ ad

(Gndectapi
nes ĩ op⸗ excedit mẽbꝛa dundẽtia:q diuiſio eſt inſuffi dẽdo aliquã illaꝝ ꝑticulaꝝ:a ſic de alijs. vel 1

eindlctio disd Curridois

poſitum. ciẽs: añs ptz:q; pꝛoceſſus fit a tota coplati anõ ſunt plura: nullatalis eſt bona ona niſi egntaminrfedeglis in
ua affirmatina ad alterã ei ꝑtẽ eſt argumen ans ſit ſoꝛmalr impoſſibile: vt niñ ons ſit ne cunit et oͤ di peeſſs
tatio ⁊nõ ↄtinetur ſub aliquoiſtoꝝ modoꝛuũ. ceſſariũ: vel mſi vna ſingularis inferat vłem eſeleblb auntes i
¶ Ad pꝛimũ ðꝛ ꝙ licʒ illa oꝛo fit ar ſed tglis argumcatio eit bener obatiua ngelcn gibtee⸗
gumentatio large capiendo fne riere tais ¶ Tertio notandũ eſt q; dupliciter vntnfen esen
do argumẽtationẽ non zanen⸗ rohu ume pot ↄtigere ꝙꝙ inductõe fiat ꝓceſſus a fingu Duplicie atöͤti lhs ergo⸗
capiendo rgnuentichem. 5 eeetin D laribꝰ?. Eno mõ a ſingularibꝰ in ſigñdo tm: ꝓcediſur tto barnn nienb
DDicitur diſtinguẽdoañs ic capie0 Na ſi vt ſic arguẽdo: iſte bo currit: xiſte bo curnt: a ſingula cots eſtini ſelluiune
,me diuiſum amebia du nrns erge an ſic de alijs: oĩs bõ currit¶ Alio mõ põt fi ribus kbomofne Tenio
Diffinitõ cedit᷑ ans vel ſi capiat diui tigeine ar eri ĩductio a ſngłaribꝰi ſupponẽdo ⁊ nigndo lnbratii tüargidoe .
in ductio ge mẽbꝛa dinidentia large.f ue diui ri ſil: v ſic arguẽdo ſoꝛ.currit plõ currit⸗ ſic de wlettong Uye mneilapt
nis riſſie 1 meẽbag digetia ſtrite ni 8 alijs. oĩs bõ cur. vn ĩ ꝓpoſito capit᷑ ſingula Achno 4 mmanmnei
mei Kiner. eE one tã i ꝓppõib⸗ ſingularib qᷓ; ĩ ppõe vli dz inon g Uergogishe⸗
¶ Inductio ẽ a ſinglłaribꝰ ſufficiẽt manere idẽ pᷣdicatu: ſiue pdicata:dnt eẽ ſino kniune⸗ disdon
emimerat ad vłe ꝓgreſſio:vt ſoꝛtes nima.dʒ fierivaritio ex ꝑte ſõi qe i ante ig Wmpumunz, Uen

.

ceticnctan , n on

De Eutbymemate.

ductionis debẽt poni igularia p ſubis: ⁊ in
ↄñte dʒ poni ꝓ ſubo vłe illoꝝ ſingulariũ cuz

ſigno vli. Eñ ñi in iductõe capiãtur ĩferioꝛa
q̃ ſunt terĩ cões ꝓ ſubis in ante.tũccuilʒ illo
rũ terĩoꝝ dʒ addi ſignũ vle:ſñi in oñte vle di⸗

ſtribuatur ꝓ ſingulis geneꝝ. Si vero vle di

ſtribuatur in ↄñte pꝛo generibus ſinguloꝛũ
tunc debent ſumi ſiue ſigno.

eaape Alond Nnc Duididu

capik ichcto
eligit enen

Rfupplerevi
imllofngin kitn
One qre inaliq ingrian dehe
ucer hoegg neſſech cogn
Ones fingularesſit ye Neit
.Kriplumrterqintellecthco
kigns eſ alicus aflr ler n
in alcq nerbz röezijcogttad
aliqs ignis no et calic . in⸗
ndedü nuead Nedid iſtä tez
calidus,

ctio ⁊ de⸗
ſcenſus.

Obiectio

eſtſecundochtriplicte 7e Solutio.

cno. Bponoennmerico glid mnſt
oia pptermultitudtns eoꝛn gni⸗

la grculatt ſi de alis t ſi
miseſt alic: 1iſe ignis eſt
alis disigtiseſtcglicis,
merzdodianngtiariat pp⸗
ainiilagtalntſitenl
21 a nlar

¶ Motandũ ẽ quarto:q ĩductio dẽt

a deſcẽſu:qꝛ ĩductio ꝓcedit ab oĩbꝰ ſingulari

bůadvle illoꝝ ſingulariũ. Sʒ deſcẽſus ẽ ꝓceſ Efecta non tamen perfecta.

ſus a ꝓpõe vli ad oẽès eiꝰfingulares. ñ ĩdu
ctio ſie reducit᷑ ad ſyltin nãa ſingularia q̃ po⸗
nũt᷑ ꝓ ſbis in añte:dñt capi ꝓ medio ĩ ſylto
⁊ pᷣdicatũ añtꝭ p maioꝛi extrẽitate ⁊ ſbʒ ↄñtꝭ
ꝓ mĩoꝛi extrẽitate.Erẽplũ:vt iſta ĩquctio.ſ.
ſoꝛ.cur rit:plõ cur.⁊ ſic de alijs. oĩs bõ cur⸗
rit:reducit᷑ ad ſyllin. Nã bñ ſeqͥtur ſoꝛ.cur rit
plõ cur ⁊ ſic ð alijs.ꝗ oẽ qð ẽ ſoꝛ.plõ.vel cice
ro:⁊ ſic de alijs currit.tz ↄña ꝑ eqͥpollẽtiã ſʒ
vitatẽ ⁊ falſitatẽ.⁊ vltra ſeqͥt᷑ oẽ qð ẽ ſoꝛ.plõ
vł cicero:⁊ ſic ð alijs currit.⁊ oĩs bõ ẽ ſoꝛtes
plõ:vł cicero.⁊ ſic de alijs:.g oĩs hõ currit.tʒ
ↄna ꝑ ↄnaʒ de barbara.& dẽ pꝛĩio ad vltimuʒ
ſeqͥtur ſoꝛ.currit:plõ currit: cicero currit:et
ſic ð als.ꝗ oĩs bõ currit:ꝑ regulã cõeʒ.ſ.qͥc
qd ſeqt᷑ ad ↄñs bõe ↄñe ⁊c.¶ Sʒ diceret ali⸗
q̃s ꝙ totũ añs ſcðᷣe ↄñ̃e nõ ſeqͥt᷑ ad añs indu⸗
ctiõis.O Ad h̊ ꝙ ſic.qꝛ illa ꝓpõ q̃ ẽ minoꝛ in
ↄna de barbara ẽt ſubintelligit᷑ in añte indu
ctionis.ſ.ſoꝛtes currit plõ currit:cicero cur⸗
riti:x ſic de alijs:⁊ oĩs hõ ẽ ſoꝛ.plõ:vel cicero.
⁊ ſic de alijs.mõ ad iſtud añs bene ſequit᷑ to
tum añs ſyllłi in barbaDarra.·
¶ Cõtra dicta pꝛĩo ſic arguit᷑ hic
ẽ inductio:oĩs hbõ currit:oĩs aſinꝰ currit oĩs
equꝰ currit:⁊ ſic de alijs aĩalibꝰ. ergo oẽ aĩal

currit. ⁊ tñ nõẽ ibi ꝓce ſſus a ſingularibꝰ ad
vte:ſed ab vliby ad vlłe. diffõ inductiõis eſt
inſufficiẽs.¶ Scdo af̃ bic eſt ꝓgreſſio a ſin⸗

gularibꝰ ad vłe.ſoꝛtes currił:plõ currit: cice

ro currit: ⁊ fic de alijs.ergo oĩs aſinꝰ currit.
Erñ nõ eſt ibi inductio:cu ibi nõ ſit argumẽ⸗

tatio ꝓbatiua:nec illatiua. ergo diffõ indu⸗
ctiõis eſt inſufficiẽs.¶ Tertio ſic af.inductio
eſt bona ↄña:ſed arguẽdo ab aliquibꝰ ſingu⸗
laribꝰ ad ſuũ vłe ſine illa ꝑticula ⁊ ſic de alijs
vel et non ſunt plura:non eſt bona conſequẽ
tia.cu non ſequatur.ſoꝛtes currit.cicero cur
rit:plato currit:ergo oĩs bomo currit. ergo
ibi non eſt inductio.

¶ Ad p:imum ðꝛ ꝙ licet ihi non fit

Folio lxrxij
ꝓceſſusa ſingularibus ſimpłr:tñ ibi pceſſus
a ſinglaribus vᷣm qͥd vel ſic licet ibi no ſit pꝛo
ceſſus a ſinglłaribus capiẽdo npglare ꝓbe ꝓ
termĩo ſinglłari: tñ ibi eſt pꝛoceſſus a ſingu⸗
laribus capiendo ſingulare pꝛo inferiovłter
mino minus communi.¶ Ad ſecundum ðꝛ
ꝙ licet ibi ſit pꝛoceſſusa ſinglaribꝰ ad vle a⸗
lioꝝ ſinglariũ q; inaũte ponãt᷑mon tñ a ſin⸗
gularibus ad vniuerſale eoꝛum.¶ Ad tertiũ
dicitur ꝙ licet iſte pꝛoceſſus ſit inductio im

AIliffinito
¶ Entbymema eſt ſyllogiſmus im⸗ entbime
Pfectus.i.oꝛatio ĩ qua non oibus pᷣ⸗ ima
miſſis antepoſitis feſtinata conciu⸗
ſio:vt oẽ aĩal currit.O oĩs bõ currit.
In bac enum argumentatione inclu⸗
ditur hec ꝓpõ oĩs hõ ẽ aĩal q̃ͥ ſi põe⸗
ret᷑ ꝑfectus eẽt ſylłls. ¶ Ariſtoteleſ
aũt ſic diffinit enthymema. Entby⸗
mema eſt ſyllogiſmus ex icotibus
ſigniſ.Icos aũt idẽ eſt q ꝓpõ pbabi Bꝛñt icoſ
lis.Signum vt bic ſumitur idem eſt ⁊ ſignum
demolſtratiua ſeu neceſſaria pꝛo
poſito vel pꝛobabilis:⁊ hoc inferẽ⸗
do.Signũ vt hbic ſumitur dicit neceſ
ſitatem illationis. Icos aũt dicit p⸗
babilitatẽ ipᷣiꝰ ꝓpois in ſe ſm qui p
babilitatẽ ꝓpõ ðꝛ eſſe vera Cñ licʒ i
enthymemate eſt tantü vna pꝛopoſi
tio ferẽs ⁊ alia illata:ti ſᷣm iferẽſ
ꝓpõ apparet oĩbꝰ eſſe vera vel plu⸗
ribus ſic dicitur icos.i.pꝛobabilis: QObiectio
vt quilibet diligit diligentem ſe. SZe
cũdũ aũt ꝙ ipſa ĩfert ↄclone ð necef
ſitate:ſic eſt ſignuʒ ⁊ ſic eadẽ pꝛopoO
eſt icos ⁊ ſignum ̃m aliud et aliud. Solut.
¶ Si qs obijciat ꝙ entbymema de voluto⸗
beat ſic diffiniri. Entbimema eſt ex
lcote ⁊ ſigno cũ tm̃ ſit vna pꝛopoſil⸗
tio inferens q̃ eſt icos ⁊ ſignum ſᷣm
diuerſa. ¶ Ad hoc ſic dicendum eſt
ꝙ; lʒiit vna ppõ inferens actu:tamẽ
bavet in ſevtutẽ duaruʒ pꝛopoſitio
num:quia babet in ſe virtutem ppã:
⁊ ulliꝰq ſubintelligit᷑⁊ ſic eſt vna ſᷣm
ſubſtaiiã: ⁊ due ſecundũ ᷣtutem,

Acceptõ
nes ẽthbi⸗
mematis

Tractatus Quintus

Et ideo dicit᷑ in pli numero er icoti
bus ⁊ ſignis:⁊ non ex icote ⁊ ſigno.
¶ Sciendũ ẽ ꝙ omne entbimemað

bet reduci ad ſyllogiſmũ. In entbi⸗

memate em̃ ſunt tres termi ſic ĩ ſyl⸗
logiſmo:⁊ duo illoꝝ ſüt in ↄcluſione
⁊ ſut maioꝛ extremitas ⁊ mioꝛ extre
mitas.aliꝰ qt ñ põit᷑ ĩ ↄcłlone ⁊ ẽ me
diũ.Jilaꝝ aũt extremitatũ:alta ſiit᷑
bis ⁊ altera ſemel.Ex extrẽitate er⸗
go ſemel ſũpta ⁊ ex medio fiat vna
ꝓpõ ſᷣm cxigẽtiã modi ⁊ figure ⁊ ſic
habet᷑ ſyllogiſmꝰ. Nerbi gratia. In
h enthimemate:om̃e aĩal currit:er⸗
go omnis homo currit. hõ et currit
ſunt due extremitates?⁊ aĩal eſt me
diũ:ſed illa extremitas.ſ.homo ſũp⸗
ta ẽ im ſemel.ex ipᷣa ergo ⁊ medio fi
et vna pꝛopoſitio.ſ.omĩs hõ ẽ aĩal:
⁊ tunc erit perfectus ſylłs ſic omne
ammal currit.omnis bomo eſt aĩal:
ergo omnis bomo currit .
¶ Circa bũc textum.

¶ Notãdũ ẽ pꝛimoꝙ iſte terminus

entbimema capit᷑ triptr. ¶ Anomodo large
et tũc dz deſcribi. Entbimema eſt argumẽta⸗
tio in qua ex vna ꝓpõne expꝛeſſa:vel ex płi⸗
bus pꝛopoſitionibus expꝛeſſis ex nõ ſyllogi⸗
ſtice oꝛdinatis infert᷑ ↄñs.Et ſic capitur iſte
teriꝰ entbimẽa:qñ ðꝛ ꝙ oĩs argum̃tatio ẽ ſyl
logiſtica aut antbimematica.¶ Alioꝰcapiti·
ſtricte ⁊ tũc deſcribitur ſic. Entbimema ẽ ar
gumentatio non inductiua:vel exemplaris ĩ
qua ex vna pꝛopoſitiõe cathegoꝛica vel pluri
bus nõ ſyllogiſtice oꝛdĩatꝭ infert᷑ ↄcło.⁊ boc
modo capit᷑ qñ ðꝛ ꝙ oĩs argumẽtatio ẽ ſyllo
giſmus inductio entbymema.vel exempᷣluʒ
⁊ bocꝰpuerſiones eqͥpollẽtie:oↄñaa tota co⸗
pulatiua ad eiꝰ ꝑtẽ ⁊ ↄna a parte diſiunctiue

ad totã diſiunctiuã:⁊ ſic de alijs ſunt entby

mematice.OTertioꝰ capit᷑ ſtrictiſſime: ⁊ tũc
deſcribitur ſic. Entbymema eſt argumẽtatõ
in qua ex ſola ꝓpoſitione catbegoꝛica ĩ añte
expꝛeſſa:infertur aliqua ↄcło:cui ppõni niſi
aliqua pꝛemiſſarum auderet᷑ ad eandẽ ↄcła
ſionem mferendam eſſet bonus ſyllogiſmuſ

Et boc capitura petro biſpao qñ diffiniten

tbymẽa Et ſic diffinitio dʒ expõi ſᷣm iſtã vlti
ms deſcriptionẽ,Et iſto vltio modo capiẽdo

iſtũ terim entbymema:ↄuerſiones:eqʒpolle/
tie:⁊ ſic de alijs nõ ſunt ↄñtie euthbymemati
ce:q; tales argumẽtatiões nõ ſunt reducibi
les ad ſyllogſmum.
¶ Notãduʒ ẽ ſcðo:q h̊ auctoꝛ diffi
nit entbymema diffinitione data abariſto.
dz diffinitio ſic intelligi. Enthymema eſt ar
gumentio nõ inductiua nec exẽplaris ꝓba⸗
tiua alicuiꝰ ↄcluſonis ex vna pᷣmiſſa in añte
expᷣſſa.vel ex plłibꝰ nõ ſyllogiſtice oꝛdinatis
vt ſoꝛtes ẽ hõ:g ſoꝛtes ẽ rinbilis. Vñ h̊ icos
in ꝓpoſito ðꝛ ꝓpoſitõ ꝓbabilis. Signũ aũt
ðꝛ ꝓpoſitio neceſſaria fiue ꝓpõ inferẽs aliã
ꝓponem in cõceſſa neceſſaria. Uñ vna et ea
dẽ ꝓpõ põt dici icos ⁊ ſignũ.nã ex quo ẽ pꝛo
babilis ⁊ apparet oĩbus vel pluribꝰ aut ma⸗
xime notis eſſe vera ðꝛ icos et ſ̃ᷣm ꝙ eſt ne⸗
ceſſaria vel in ↄna neceſſaria inſert aliquam
pꝓpoſitionem dicitur ſignũ.

¶ Notãdũ ẽ tertio: ꝙ entbymema⸗
ta q ex pluribꝰ ꝓpõnibꝰ inierũt ↄns nõ pñt
reduci ad ſyllogumu:q; ĩ illis no ĩfert᷑ ↄclu⸗
ſio ex vna tola ꝓpoſitõe cat begoꝛica in ante
expᷣſſa ꝑ mediu diuerſum ab extremitatibus
ↄcluſionis.Sed entbymema qð ex vna ſola
pꝛopõne catbegoꝛica in añte expᷣſſa: infert
ↄns:bñn põt reqauciad ſyllogiſmu: aille teriꝰ

qui pomt᷑ in añte ⁊ non in ↄnte ðꝛ medium.

¶ Dñ reducere entbymema ad ſyllogiſmuz
eſt anti entbymematis addere ꝓpõnem ali⸗
quã:vᷣtute cuiꝰ totũ añs de neceſſitate ĩtert
ↄns qð tñ ↄñs non de neceſſitate ſequit᷑ ad
añs enthymematꝭ.¶ Eñ in reductiõe entby
mematis ad ſyllin ꝓpõ que deficit dʒ ↄoſtitui
ex duobus teris:quoꝝ vn ponitur in ante⁊
nõ in ↄñte.⁊ aliꝰ ponit᷑ in ↄnte ⁊ nõ in añte.
Exẽplũ:vt hoc entbhymema.ſ.hõ ẽ aĩal:er⸗
go hõ eſt ſubſtãtie:reducit᷑ ad ſyllogiſmũ ad
dẽdo iſtã ꝓpõnem.ſ.oẽ aĩal eſt ſubſtãtia:que
cõſtituitur ex illę termino aĩial:qui ponit᷑ in

ante ⁊ non in ↄnte.⁊ ex illo terio ſubſtatia q Documẽ⸗
tu ꝓ noti

¶ Notãdũ ẽ q̃rto:q ad cognoſcen⸗ ciapmiſſe

ponitur in ↄñte:et non in añte.

duũ qͥ pᷣmiſſa deficit in entbymemate: debe⸗
reſpicere ſi ille terminꝰ que eſt pꝛedicatũ in
ↄñte vel ſibi ſilis ponat᷑ in añte:⁊ tunc in en⸗
tbymemate deficit minoꝛ. Sed ſi ille terinꝰ
qui eſt ſubiectũ ↄñtis ſiue ſibi ſilis ponat᷑ in
añte:nũc deficit maioꝛ.Exẽplũ pꝛimi:vt om
ne aĩial eſt ſubſtãtia.ergo bõ ẽ ſubſtatia.Exè
plũ ſecũdivt bõ eſt aĩal:ergo bõ eſt ſubſtan⸗
tia.Sed ad ſciendum ad quam figura de⸗

e .
ſvenn i,os 3
Men efpi ud
a o i ubinen en
ieniajfee enire⸗
huln i ii en
ligſn inr l nnen
Intel. dit e ty *L 4
nk. 6orn l⸗ ℳ
ſenent n g
ſdani ihei
Differũt intetieniinn n gani⸗
Me eglennd 14
lcos et fi⸗ ſtenſcnece nenr.
enin , ehmnen
ſinitſe ge an
erittſii i ia 4
llaſe eiim A
ctiporocikunl.
lbiet onen
ſrirefunin t.
. „ „ u.
De redi⸗ (Eimmdcupe⸗ ngen
tbione en nmtieiſle aie
tbimema icln funwuͤn As
ſ rie Ghfffe tuc
ogiſmij renlatodiſootat: ei d
giling, scmnte tnodibn n⸗

retftoettecucblesl ſtr a;
dhencbfmenn ſelutmfal
ſegi bieckentbenenr ſotchen
Höcurtatitöekrecuedleut e
fohtinnorinfigna:agderdn
choftiervmcbegin geten
ſogſnirecuchqle,.
(Aunimi /in
Nis nffkillrufnenta imin
1egi Ettinungit nahrene
