uartg ione:ſiue a ꝓpõe in q̃ põit᷑ h̊ bũ incipit vel
defſinit:cũ aliq̃ deterĩatiõe addita ad verbũ in
finitiui modi:ad pꝛopoſitioneʒ ĩ qua dimittit᷑
illa deterĩatio nõ oʒ ↄnãm valere vt nõ ſeqͥt
ſoꝛtes incipit eſſe albus.ergo ſoꝛtes ĩcipit eſ
ſe.nec ſeqt. ſoꝛtes deſinit eſſe albꝰ.ꝗ ſoꝛtes ð
ſinit eſſe: cũ añs poſſit eſſe xnñte exñte flõ

¶ Quita ria talł ẽ Arguẽdo a ꝓpõe
de incipit vel deſinit in qua poſt illud xᷣbũ i
Quinta. cipit vel deñinit ponitur dictio ſumpta cum:
gno vniuerſali.ad pꝛopoſitionem in qua di⸗
mittitur illud ſignuʒ vniuerſale non valettõ
ſequentia: vt non ſeqᷣtur ſoꝛtes incipit ſcire
omnei pꝛopoſitioneʒ. ergo ſoꝛtes incipit ſci
re pꝛopoſitionẽ:nec ſequitur ſoꝛtes ðᷣſinit ſci⸗
reoẽm pꝛopoſitiõem ergo ſoꝛtes deñnit ſcire
pꝛopoſitionem. Et iſta regula babet veritatẽ
dũmõ illa ꝓpõ ð incipit veldeſinit: nõ reſol⸗
uatur ex parte termĩ ſumpti cũ ſigno vli ĩ ſu⸗
as ſinglares qꝛ ſi ſic reſolueretur bñ vʒ ↄña:⁊
tũcañqᷓ iſta expõeret᷑:ſoꝛtes ĩcipit ſcire oẽm
VPpem deber et ſic reſolui. ſoꝛtes iſtã ꝓpõem
incipit ſcire.⁊ ſoꝛtes iſtã ꝓpõem incipit ſcire
⁊ ſic de alijs modoad iſtas:bene ſequitur iſta
ſoꝛtes pꝛopõnem incipit ſcine.
Sexta ¶ Sexta rla talis eſt Arguẽdo a p⸗
põone de incipit vł deſinit in qua aliqua dictõ
poſtponitur illi vᷣbo incipit vel deimt:⁊ ver⸗
bo infinitiui modi ad ꝓpõem in qua talis dic
Queſtio tio pᷣponit᷑ nõ opoꝛtet ↄnam valere:vt nõ ſe⸗
de ſuppõ qᷣtur ſor.ĩcipit eẽ albꝰ.g albũ incipit eſſe ſor
ne. Sil nõ ſeq?᷑ ſoꝛ.deſinit eſſe ſedẽs.ꝗ ſedens ð

Solutio. ſinit eſſe ſoꝛtes. Sʒ qreret aliqͥs quõ ĩ iſtis

ꝓpõnibꝰ termĩ ſupponãt.Dr ꝙ terĩ qͥ ponũt᷑
parte ſubi eodẽmodo ſupponuntſicut ĩ alijs
ꝓpõnibꝰ a ſiłr totale pᷣdicatuʒ pꝛopoſitionis.

4

poſiti equiualent pluribꝰ terminis ſupponẽ
tibꝰ:⁊ ſic ꝓpꝛie nõ dicunt pᷣſupponere vnica
ſuppõne:ſed pluribꝰ ſupponibus. ¶ Quomõ
aũt tales ꝓpõnes debeàt ↄuerti ⁊ quõ dz et
ipfſis ſyllogiſari: videbitur in libꝛis pꝛioꝛum.
¶ Dubitatur pꝛimo circa ꝓppoſitio
nes de incipit ⁊ deſinit:qualiter debeat expo
ni ꝓpõ in qua ponit᷑ ly immediate ¶ Dr ꝙ ly
immediate:in talibꝰ ꝓpõnibꝰtm̃ vʒ ſicut hoc
totũ nullũ erit inſtãs qͥn inter ipᷣm ⁊ ſic iſta p
põ ĩmediate poſt diẽ erit nox erxpõit᷑ ſic poſt
diẽ erit nox:⁊ nullũ erit inſtãs poſt diẽ qͥn in
ter ip̃ʒʒ ⁊ diẽ erit nox.vel ſic. Inmediate pꝰ⸗
diẽ erit nox.i.poſt diẽ erit nox:⁊ nullum erit
tẽpus terminatũ ad inſtãs diei in cuiꝰ nulla
parte erit nox. ñ in ꝓpoſito immediate:de
bet capi vt dicit abnegationẽ tꝑis ĩtermedij
⁊ ſic capit᷑ ſincatbegoꝛeumatice includẽs ne
gationẽ:rõne cuiꝰ diſtribuit terĩos ſequẽtes
¶ Dubitat᷑ ſecundo qualiter debe⸗
at iſta ꝓpõ expõi:boc albũ incipit eſſe ſoꝛtes
poſito caſu ꝙ ſoꝛtes pꝛius fuit niger.⁊ iaʒ ſit
albus ⁊ immediate poſt nõ erit albꝰ. Dicit᷑
p dz exponi ꝑ diſiũctiuã:vt pꝛius dictum eſt
addẽdo tñ talẽ ꝓpõem.ſ.nibil quod eſt aĩal
iam albuʒ immediate ante boc fuit ſoꝛtes nã
ſi nõ adderet᷑ iſta ppõ tũc exponẽtes eſſent
Fe ⁊ tñ ꝓpõ de incipit eẽt falſa.Siltr᷑ iſta ppõ
boc albũ deſinit eẽ ſoꝛtes dʒ expõi ꝑ diſiũcti
uã addẽdo tñ iſtã ꝓpõnẽ:nibil qð iĩmediate
ante boc fuit boc albũ eſt nũc ſoꝛtes:⁊ iſta ꝓ
põ dʒ addi diſũctiue mediãte ↄiũctõne copu
latiua:⁊ in eiꝰ ↄtradictoꝛie oppoſita median
te ↄiũctõe diſiũctiua.¶ Sʒ quereret aliquis
quõ ꝓpões debeãt diuerſimode expõi. Dr
ꝙ; ꝓpõnes ꝛie debẽt exponi ꝑ ꝓpõnes con
trarias:⁊ ſubcontrarie ꝑ ſubcõtrarias. Et ſic
dictũ eſß de expõnibꝰ ꝓpõnũ de incipit:ita di
cẽdũ eſt de ꝓpõiꝰ de fit. ſiue generat᷑:ſiue p
ducit᷑ ⁊ ſic de alijs.Et ſicut dictũ eſt de pꝓpõi⸗
bus de deſinit. ita dicẽdũ ẽ de ꝓpõibꝰ de coꝛ⸗
rumpitur:a deſffuit᷑:⁊ ſic de alijs.

Iſo de expõne ppõnũ
de incipit deſinit vidẽduʒ
eſt de erpõnibꝰ ppõnuz de
dft. 2 ſibi ſilibꝰ. Uñ ꝓpõ ex

Solutio f

ntiqᷣ eſg*

dely im⸗ (lt ariqda dl
go a. dofingtaridd⸗
mediate. n ſoo

Lepnodiſtribuak i exponẽ
4 ydita rect ab gon
pnodiſribugk ierpobi
inewonẽte. ſili d obßuar
deſdocoi ndiſtributo.
Aiserponentib; gtialib
ermnnortin ſubſtaͤtie ide
¶ Pꝛo expoe ppon
ntrta Ois ppo d dft affi

¹ plriui affffatiuã er trib
n liiprin eẽ foꝛe vk fuif

in ukrupponẽte. 2 ſcda aff
Hoft mediate ppõe avk⸗
ſifevk foꝛe cu b addito
ſegatſa in qͥ ti ſynonim
liectha ly dft mediãte
deſubo ꝓponis ð dftꝛ me
uile ppois de dft. ¶Et 5

ſisdʒ exponip diſfiuctin
Queſtio dʒ exponiꝑ difiüctiua

ccetib; rib copulatie pa
replͦ pmi. vt ois ho d
honit ſic. os bo c t fittpe

uls bo aſin. Sikf ois bd
:exponit ficois bo erat.

erat. ⁊ nullꝰbõ eratafin⸗. S

e.E. 30 ( de 4
Sel de terĩo ponit᷑ poſt illã dictionẽ dicen RPpoõibil ð dĩt ẽ ꝓpõ expõibilł Acceptã erhoniiſudöere
dũ eſt e ſuppõne impꝛopꝛia aliqñ ſuppõiꝑ de roe dictois alietatẽ iĩpoꝛtã del nie 4 aſnoi⸗ dedeten
terĩate.aliquando ↄfuſe tm̃:aliquando ↄlłſuſe tvt ſũt iſte dictões drt aliðad alteꝝ ab diuer e Fyalt. don ert.
⁊ diſtributiue. Unde ex quo ille ꝓpões expo⸗ ſuma.vł ab:⁊ ſilia vñ hͥ ſignũ al qñq; cpfre differt alie re
nibiles ſuboꝛdinant᷑ mẽtalibꝰ q̃ſunt pꝛopoſi⸗ latie vt vn iſtoꝝ currit:⁊ alt᷑ qͥeſcit.alioꝰcapr . uiepig taliseſt Ar
tiones bypotbetice:ideo in illis vocalibꝰterĩ ĩdeſinite.a ſicẽ ſignũ ꝑticulare bꝰ ſigni vlis bbela dfra totale dde

RNandähn ultteriosſegn
etes
iſtamcognninr ded,
ordoealinehlteſe ſotes
c betes ninsft ier ift
meainepof öert ad, dicf
Ndihüginiftrinsdigun e
ale oen l nidil god e gir
mnedine mebor fit ſonesni
ekinn woͤtit etporetes eſent
N inappit eet iila Oifriſte ppo
imt er ſutes derpoͦp diſiai
fi pone nbil nedate
ai el nic orteert iſtap
Vinine nettite iine col

Aradictorie ophofin nedian Dlete

inmn. (Szclereg iigi⸗ Gre⸗
GeitdiverfmodeerhiD

edehet erhoni Nonas
Nonmien idednſcrig Afe
eonid pöni einehttſudl
r e deſt iegelen fuln
fanr cli et de ,hol
õ
eit ig etiede he
ekuttſe eilſß

ſitionum
dediffert

Coͤcluſio

Regula
expõnis
ꝓpõnum
dediffert

Rla zdi⸗
ctoꝛie.

De Expo.de dẽt ⁊ infinito ⁊c.
tis eſt bona ↄña. Pꝛima pars pʒ:qꝛ ꝓpõð dit

vt erq; vt alt᷑ iſtoꝝ currit.⁊ iſtꝭ duobꝰmõis nõ
capit᷑ i ꝓpoſito.Tertioꝰ capit᷑ vt dicẽ diuerſi⸗
tatẽ vel dr̃iaʒ int᷑ res ſignificatas ꝑ terĩos po
ſitos a ꝑte añ ⁊ a ꝑte poſt.vt ſoꝛtes ẽ alt᷑ ab a⸗
ſino:⁊ iſto modo capitur in pꝛopoſto.
¶ Sciẽdũ ꝙ ꝓpõnũ de differt q̃dã
ſunt de pñti q̃da de pᷣterito.⁊ q̃dã de futuro.
¶ Silr qqã ſut affir̃atĩe:⁊ q̃dã negatĩe,ſilłr q
dã ſt ð ſpo ſingłlari q̃dã ð ſbo cõi Et iſtaꝝ qͥdã
ſũt ð ſbo diſtributo.⁊ q̃dã ð ſſo ñ diſtributo
ſitr qͥdã ſũt ð ſᷣo ſingłarꝭ nũeri:⁊qͥdã de ſdᷣo
plurał nũeri. ñ exponẽdo ꝓpões ð dr̃t dʒ ĩ
ſcða etponẽte põi illð ↄplexũ ſiłtꝑe.Etiã dʒ
caueri ꝙ teri?cõis qͥ nõ diſtribuit᷑ ĩ exponibi
li ꝙꝙ nõ diſtribuat᷑ ĩ exponẽte vt ſi teriꝰ ↄſtru
ctꝰ cũ ly dr̃t:⁊ rectꝰab eo mediãte ꝓpõe a vel
ab nõ diſtribuat᷑ ĩ expõibili:nõ dʒ ẽt diſtribui
in exponẽte.ſilr dʒ obvᷣuari: qñ ꝓpõ ð dr̃t ẽ
de ſdo cõi nõ diſtributo.ꝙ nõ omittat᷑ qͥn in
alijs exponentibꝰ ꝑtialibꝰ a pꝛĩa addatur illi
termino rim ſubſtatie identitatis.
¶ Pꝛo expõe ꝓponũ de dẽt. ponit
tał rła.Oĩs ꝓpõ ð dr̃t affir̃atĩa dʒ expõi ꝑ co
pulatiuã affiratiuã ex tribꝰcathegoꝛicꝭ ↄpoſi
tã ĩ q̃ꝝ pꝛĩa eẽ foꝛe vł fuiſſe affir̃at᷑ ð ſvᷣo ꝑſo
nalr ſupponẽte.⁊ ĩ ſcða affir̃at᷑ ð terĩo recto a
ly drt mediãte pᷣpõe a vł ab. ꝑſonali ſũpto eẽ
fuiſſe vł foꝛe cũ h̊ addito ſił tꝑe. Et tᷣcia erit
negatĩa in q̃ fſynonimꝰĩ mõ ſigndipncipa
li rectꝰa ly drt mediãte ꝓpõne a vłab negat᷑
de ſubo ꝓpõnis ð drt: mediãte ſiłicopula co
pule ꝓpois de dr̃t.¶ Et qdictoꝛia talis ꝓpõ⸗
nis dʒ exponi ꝑ diſiũctiuã ↄpoſitã ex ꝑtibꝰõ/
dicẽtibꝰꝑtibꝰcopulatĩe ꝑ qᷓ; expõit᷑ affir̃atia.
Erẽplũ pᷣmi.vt oĩs hõ differt abaſino⸗Ex⸗
ponit᷑ ſic.oĩs bõ ẽ ⁊ ſi tꝑe oĩs aſinꝰ eſt.⁊ nul⸗
lus bõ ẽ aſinꝰ.Silr oĩs bõ differebat ab aſi⸗
no:exponit᷑ ſic oĩs hõ erat.⁊ ſił tꝑe oĩs aſinꝰ
erat.⁊ nullꝰhõ erat aſinꝰ. Silr pᷣt pdi etẽplũ
de futuro.¶ Exẽplũ ſcdi.vt bõ nõ differt ab a
ſino exponit᷑ ſic: bõ nõ eſt vel ſiłr tꝑe aſinus

non eſt vel bõ eſt aſinꝰ.a ſin pñt dari exẽpla

de pᷣterito ⁊ de futuro. Exẽplũ vbi terinus
rectꝰ a ly differt nõ diſtribuit᷑:vt hõ ab afino
differt exrponit᷑ ſic:bõ ẽ ⁊ ſi tꝑe aſinꝰẽ dem
bõ aſinus nõ eſt. ¶ Sed quereret aliqͥs quõ
deberet etponi iſta.hõ et aſinus dꝛñt a ſe in⸗
uicẽ. Dr ꝙ illa debet exponi ſicut iſta bomo
ab aſino differt.
¶ De differt alie regule ſpeciales.
Quaꝝ pꝛĩa talis eſt. Arguẽdo a ꝓpõne affir
matiua ð dr̃t ad totalẽ epᷣ exponẽtẽ.⁊ ad quã
libet ꝑtẽ pᷣncipalẽ ⁊ ꝓpõnalẽ totiꝰ exponen⸗

—

⁊ poſtponũt᷑:qꝛ ſi pꝛepõerentur ↄna bñvalerʒ

Folio clij

fert ⁊ ſua totalis exponẽs ↄuertibiliuer ſe ba⸗
bẽt q ad vitatẽ ⁊ ſtitatẽ.ſcðᷣa ꝑs pʒiq; eqͥualẽ
ter af̃ a tota copłatĩa ad alterã ꝑtẽ pᷣncipalẽ

¶ Secũda rła talis eſt I qualibzeer
ponẽte ꝑtiali ꝓpõnis de differt ad pꝛopõem Secũda.

negatiuam de differt: eſt bona ↄna:ſed nõ eõ.
Pꝛima paroptʒ:q; eqͥnalẽter ar a ꝑte diſiũcti
ue ad totã diſũctiuuã. Scðda ꝑs ptʒ:qꝛ eqͥua⸗
lenter argueret᷑ a tota diſiunctiua affirmati⸗
ua ad alterã ꝑtẽ pꝛincipalem q̃ͥ ↄña non valet

¶ Tertia rła talis eſt Arguẽdo ab ĩ Te

ferioꝛi ad ſuũ ſuperiꝰ q̃ regũt᷑ ab iſto vbo drt
mediãte ꝓpõne a vel ab.⁊ poſtponuntur non
vʒ foꝛãrᷣ ⁊ gñalłr ↄña vt nõ ſeqͥt᷑ Soꝛt᷑.drt ab
aſino: ꝗᷣ ſoꝛ.drt ab aĩali.¶ Dr notãter q regũt

⁊c.qꝛ ſi nõ regemt᷑ a ly dr̃t mediãte ꝓpõe a vł

ab.tũc ↄña bñ valeret:vt bñ ſeqͥtur:bomo dr̃t
ab aſino: aĩal differt ab aſino.¶ Dfr notanter

q; bñ ſeqᷣt᷑ ſoꝛ.ab boĩe differt ſoꝛtes ab aĩali
dot. Sed ecõtra a ſuꝑioꝛi ad inferiꝰ affirmati

ue cũ iſto vᷣbo dr̃t pᷣcedẽte ⁊ diſtribuẽte ſupꝑiꝰ

poſita cõſtãtia ĩferioꝛis eſt bõa oↄna:vt bñ ſe
quit᷑:lapidiffert abaiali:⁊ bõ eſt. lapis dit
fert ab bole:q; ex oppoſitõ oñt infert oppm̃
antꝭ.¶ Quõ aũt teriꝰ qͥ regit᷑ a ly dr̃t ſuppõat
viſum eſt in tractatu de ſuppoſitiõibus
S Irca expões ꝓpõnũ de infini
„ to ſcienduʒ eſt ꝙ iſte terminꝰ
S⁹ Infinitũvt ad ꝓpoſitũ ſufficit
capit᷑ duptr.ſ.catbego.finca
tbegoueumatice. ¶ Catbego⸗
R reumatice capit᷑ adbuc duplr
Snomodo vt attribuitur magnitudini id eſt

rebꝰ magnis ſiue extẽſis:et tẽ infinitũ tm̃ vʒ
ſicut qᷓ;tũ nõ teratũ:ſiue extẽſuʒ ſine:termio

Et iſto capiẽdo iſta ꝓpõ.Coꝛpꝰ eſt infinituʒ

exponit᷑ ſic.Coꝛpꝰ eſt qtũ nõ termĩatũ:vł coꝛ

p?eſt ettẽſuʒ ſine terio ⁊ iſtoꝰ nibil ẽ infinitũ

vt pꝛobat pbiloſopbus tertio phiſicoꝛum.

Alio modo capitur infinitum vt attribuitur
multitudini:⁊ ſic infinitũ tantum valet ſicut
boc complexum multitudo cuius non eſt vlti

ma vnitas: vel multudo cuius conſequenter

numerando non eſt dare vltimam vnitatem.
Et iſto modo capiẽdo ly infinitum iſta ppoſ
tio. Multitudo ẽ ĩfinita exponitur ſic.Mul
tithuo eſt multitudo cuiꝰnõ ẽ vltia vnilas Et
iſtoꝰcapiẽdo infinitũ nõ reꝑimłtitudo ĩfini
tã reꝝ ↄtinuataꝝ adĩuicẽ Alioꝰcapr̃ ſincatbe

goꝛeugtice. et duptrvnovt attbuit᷑ᷣmagni

Accepti⸗
nes ö ly

o cap
Tractatus gu
nnnl eyt dicit ſu⸗
tudini.a boc duplłr. Ino mõ capitur vt tantũ eſſe diuiſum. Et illa de ſenſu diuiſo dʒ pont llrue gii rt exp .
valet ſicut hoc cõplexũ:aliquãtũ ⁊ non tantũ eſſe ꝑ diuerſas fingulares incõiunctim acc e⸗ 6 füin one ppo
qn maꝛꝰ.Et iſto capiẽdo iſta ꝓpõ.Coꝛpꝰẽ infi ptas boc mõ.In iſtas ꝑtes ↄtinuũ ẽ diuiſum ſoe 4 Pꝛopõ affi⸗
nitũ exponit᷑ ſic.Coꝛpus eſt aliquatũ ⁊ nõ tm̃ In iſtas ꝑtes ↄtinuũ eſt diuiſum: ⁊ ſic de alijs Guktuls ſt negatio d⸗
qin mai?.Et ſʒ iſtã expõẽm ↄcedi? iſta:infini- ¶ Sʒ qᷣeret aliqͥs quõ ſupponit iſte teriꝰ ma pi nlapyn begoꝛich 2.
tũ põq ſoꝛtes põt poꝛtare:qͥ ſic expõitur. ali gnitudo in iſta ppoe Intinita ẽ magnitudo ucr i edeterio n
qtũ põdus ſoꝛ.pᷣt poꝛtare:⁊ nõ tm̃ qͥn ma eo. ¶ Dr ꝙ ſiinfinita capiat catbegoꝛeumatice: Queſtio ftiafinne t de teri
¶ Alioꝰ capitur vt tantũ valet ſicut boc ↄple/ tũc ſupponit deterĩate. ſʒ ſi capiat ly ĩ finira erinſed⸗ afinn eodez tꝑ
xũ aliquantũ ⁊ quãtũlibet maiꝰ illo modo ca ſincathegoꝛeumatice:tũc ille termin magni Solutio, gi D boc ade
piẽdo iſta ꝓpõ coꝛpꝰeſt infinitũ:expõitur ſic. tudo ſupponit ↄfuſe tm̃. Et ſilr dicendũ ẽ de ectpoftiunser S
Coꝛpus eſt aliquantũ ⁊ qᷓtũlʒ mai Et ſm iſtã alijs teris ſiłr poñtꝭ.Sed dicẽdo ſic. Infini⸗ atkcate re crteſſam Gen

expoſitionẽ negaret᷑ iſta. Infinitũ põdꝰ ſors.

põt poꝛtare:qꝛ ſenſus eẽt:aliquãtũ ponqꝰſoꝛ⸗

tes põt poꝛtare:a qᷓ;tũlibet mai ſoꝛtes pᷣt poꝛ
tare.¶ Alio modo capit᷑ ſincatbegoꝛeumati⸗
ce ⁊vt attribuit᷑ młititudini:⁊ q̊ ẽt dupłr Ino

ti pond ſoꝛtes põt poꝛtare capiẽdo ſy infini

tũ vt tm̃ valet ſicut aliquantũ et quantũlibet
maius:tunc ille termin ifinituʒ diſtribuit ꝓ
ſpeciebus ↄtentis ſub ly pondde genere

=
=
—
— =

titatꝭ:⁊ ſic eſt ſignũ diſtributiuũ qtitatis.

Irca expõnes ꝓpõnũ
4 alen. ⁊ ſuper latiuo
eſt notandu ꝙ coparatiuus 2 .
qnq; renetrpo Poſin :vt Acceptõ licſt xeterionon dtn
Pꝛima ĩ/⸗ ⁊in illo ſenſu concedit᷑ illa ppõ.Alio mõ ca⸗ . ſoꝛtes é bomo doctioꝛ. i ſoꝛ nes copa gtalsterl ci non
gulacon pitur vt tm̃ vʒ ſicut boc ↄplexũ:aliquot ⁊ non tes eſt hõ doctus. Sil ſpe ratiui. vgt ſoꝛ bole foꝛtie in .
ſequenti⸗ ot qᷓn plura.Et iſto modo capiẽdo iſta ꝓpoſi cies pꝛedicatur de pluribus.i.multis. Alio ſnſa bo eocẽ tpe pci eer
arum ſpe tio. Infinite ꝑtes ſũt ĩ cõtinuo:expõit᷑ ſc.ali⸗ mõ capitur ꝑtitiue:vel vt ponit᷑ loco ſuperla nufon ficut ſoꝛ. Eñ ſi xpe
cialis ð ĩ⸗ que ꝑtes ſunt ĩ ↄtinuo.⁊ nõ tot qͥn ꝑłes.⁊ iſto latiui:vt ſoꝛtes ẽ doctioꝛ hoĩm.i.ſoꝛtes ẽ do⸗ negatiua. negatio nõ cade
cipit ⁊ de mõ negat᷑ illa ꝓpõ.Ex dictis pʒ:q ùls ppõ in ctſſſim⸗ boĩm.⁊ tunc conſtruitur cũ gtõ plu⸗ il ppo öberet exponi cop
ſinit q põit ille terminꝰ infinitũ eſt diſtinguenda ralis numeri ex viꝑtitionis:vt ptʒ reſoluẽdo holeſo non e:q ſic exponi
eo ꝙ infinitũ poteſt capi catbegoꝛenumatice. & de exponẽte ⁊ exponibili idem eſt iudiciũ n ois bo foꝛtis non :.
vel fincatbegoꝛeumatice ⁊ vtroq; mõ diſtin⸗ Ex iſtis duobus modis non capitur in ꝓpoñ fut ſoꝛ. (Oʒ qr eret aliqs
guẽdũ eſt. ¶ Sed quereret aliqͥs: vtrũ ille ter to. ¶ Tertio mõ capitur at. ue: ⁊ illo mõ ca go ici melioꝛẽ boĩem q
minꝰinfinitũ ẽ catbegoꝛeuma vl ſincatbego⸗ pitur adbuc tripliciter. no ĩpꝛopꝛijſſime ⁊ neloꝛẽ libꝛi q greciſmu.6

modo vt tm̃ vʒ ſicut hoc cõplexuʒ duo tria q̃t
tuoꝛ:⁊ ſic de alijs ſine ſtatu.⁊ ito modo capiẽ
do iſta ꝓpõ.Infinite ꝑtes ſunt ĩ continuo:ex
pooõit᷑ ſic: due ꝑtes tres partes qttuoꝛ ꝑtes:qͥn (E
ꝙ́ͥᷓᷓ ſex ⁊ ſic de alijs ſine ſtatu ſunt in continuo E

. . ele
foꝛt!: nonẽ foꝛ
nene for: vel bo e
infortis ſicut ſoꝛ. Bfini

reuma.Dr̃ ꝙ quo ad ſigtionẽ eiꝰ ꝑtim ẽ ca⸗
thegoꝛeuma. ⁊ ꝑti eſt ſincatbegoꝛeuma:quia
ſibi coꝛreſpõdet in mẽte ↄceptꝰↄplexus ex ac
tu ſincatbegoꝛeumatico ⁊ↄceptu.⁊ qñ ille ter
minus ꝑ ſe ponitur ſine additiõe ſubſtãtiui:
tũc qad officiũ ẽ catbegoꝛeuma.⁊ ðꝛ capi ca⸗

ſic equalet oppoſito ſui poſitiui cum iſto ad⸗
uerbio minꝰ: vel cũ iſto aduerbio maius: vt
foꝛnicatio eſt melioꝛ adulterio.i.foꝛnicatio ẽ
minus mala adulterio.Et ſenſus illiꝰ ꝓpoſi⸗

tionis eſt iſte.foꝛnicatio ẽ mala: ⁊ adulteriuʒ
eſt malũ:⁊ foꝛnicatio nõ ẽ ita mala ſicut adul

nſtur fe. h quẽ ego vidi eſt
lioßciſe eodeztpe vidit
lẽ yidit plato ẽ ita bon ſi
i.Et ſcda exponit ſic.ſorte
ie liber quẽ dʒ ſoꝛ eſt bom
is greciſm bon liber.

thegoꝛeumatice. Sed qñ ponit᷑ cũ ſubſtatiuo teriũ.Et ulr dicenguz eſt de iſtis: melius eſt ta domli 1
tunc quo ad officium eſt ſincatbeg euma:et perdere digitu ;ÿ caput de duobus malis mi Edijed .e iſe ſe⸗ liber que⸗

Scða ¶ð capi fincathegoꝛematice nus malum eſt magis eligendum.i.minus fu ſo ehtat me
2e edgilienqum..¶ Alio õ capit᷑ ipꝛopꝛie:⁊ ſic per Acceptõ ¶ Pꝛo expoͤne mag
S 2 cr ipsohie . ceptõò/ C Ha0 etpoͤne ppon
¶ de pꝛopoſitiõibus 8 infinito põi ipſum denotatnr poſitiuꝰ veriſicari de terio nes ſuper hont tal rla. ppo 2 Vi
tur talis rla pꝛia arguẽdo a ꝓpõe in qua poni ſigniſicante rem excedenteʒ: ⁊ negari de ter latiui. copulatiug er trib⸗ Peis
tur ly infinitũ vel eius condecliniũ ad aliã ꝓ auo enieiete rem erceſſam. Exemplu: vt opftrin quappꝛi vpomib
poſitionẽ ſufficiẽt eã exponẽtẽ eſt bõa ↄna:et deus eſt melioꝛ diabolo.i.deus eſt bonus: et föne terten pꝛia pofitin⸗
edrlr vreplaporsterdietis⸗ Diagbolus nõ eſt bonus. O Tertio capit᷑ cõpa⸗ Nirrofene ente. ꝛ in ſeð
Tertia — . ratiuus ꝓpꝛie:⁊ tunc denotat ſuũ poſitiuum ſanciin.s ilicante re excet
— ¶ Scða rla talis eſt.a ꝓpõe de infi⸗ tam ↄuenire termino ſignificati rem excedẽ Crir muoalhsa re excedem
nito ĩ ſenſu diuiſo:mediate copla de poſſibii tẽ qᷓ; terio ſignificãti rẽ exceſſam. Et iſto mõ etofriu cu boc aduerd
affirmata:ad aliade ſenſu cõpoſito: ceteris ꝑi ẽ bic ſermo de cõꝑatiuo:⁊ nõ de duobus pꝛi⸗ etvo ſig ficaterè ex
bus non opoꝛtet ↄnam valere:vt non ſeqtnr. mis modis.¶ Silr ſuꝑlatiuꝰ qñq; capitur im . lier lalis ppo erponat ei
In infinitas ꝑtes ↄtinuũ poſſibile eſt eſſe di roervrcl ðꝛ maria optimà partẽ elegit ſebonetet utine⸗ urn
uiſuʒ.g poſſibile eſt in infinitãs ꝑtes ↄtinuuzʒ i,valdẽ bonã partem elegit.⁊ iſto mõ non ca aekoafi tinnen
4 einqne
nng

Nnotandihcöaftin

Gnch tenek do oftilheg Aen

ſantse bonnn doctioiſor legti
nsekbödeeng Gtie it

n degundigi nltis Rio
Enmne el ſtonf lo ſiheni
ese doctid boin i ſanes do⸗
natuneconſtruiurci goͤ pl
r nipeitiomis:ptptzreſolveco
e tcponmdbilligemet iudici
nocis non cpitur in poi
cpitur apur vert on
Nater, mo ipropiifinen
ſrofuipoftini cun ſo ac
Acäiſo aderdiommins
Gic adiiteridficniande
Ulerio. Etſeniusilin pPpoſe
micktioe ald1 Ainnerſi⸗
atordeiamuufin
atgtzetdeils nriut
i5 Pin dediobloni 4
1 maselgentum ininnd 1
ohichli
n doinn fen

kinoprienfehen Aei
ſcaride teli⸗ ſeſr
Cgrideter lptti

De Ex᷑ pon ibilibꝰ rõne cõpatiui et ſuplati.

pitur in ppoſito. Alioꝰcapit᷑ ꝓpꝛie.Et boc

dupkr. Unoꝰ vt dicit ſuꝑhabundantiã a expo

nit᷑ affiratiue. Alioꝰvt exponitur degatiue.
¶ Pꝛo expõne ꝓpõnũ de cõꝑatiuo

Kla ex⸗
ponẽdi
poͤne roe
Latiul⸗

ponit᷑ talis rła. Pꝛopõ affir̃atiua de ↄꝑatiuo
in qᷓ nulla ponit᷑ negatio:dʒ exponi ꝑ copula
tiuã ex tribꝰ cabegoꝛicꝭ ↄpoſitã: in qrũ pꝛia
poſitiu affirmat᷑ de terio ſiente rẽ exceden
tẽ:⁊ in ſcdᷣa affirmat᷑ de terio ſi nte rẽ exceſ⸗

ſam:cũ boc addito eodeʒ tꝑe pᷣciſe ⁊ in tertia

Rla Sdi⸗
ctoꝛie pꝛe
gicte.

Queſtio.
Solutio.

Kla ex⸗
vonẽ di
ponẽ roe

ſuplatiui

negat᷑ poſitiuus cũ hoc addito ita de terĩo ſi
gnificate rẽ exceſſam ¶ Sʒ oppoſſita ↄdicto
ria talis ꝓpõnis dʒ exponi ꝑ diſũctiuã ↄpo⸗

ſita ex ꝑtibꝰ Sdicẽtibꝰ ꝑtibꝰ copulatiue.Exẽ⸗

plũ pꝛimi:vt ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ boĩe:ſic exponit
ſoꝛ.ẽ foꝛtꝭ ⁊ oĩs hõ eodẽ tꝑe pᷣciſe ẽfoꝛtis: et
nullꝰ hõ ẽ ita foꝛtis ſicut ſoꝛtes.Exẽplũ ſcði:
vt nõ ſoꝛ.nõ ẽ foꝛtioꝛ hoĩe.Expõit᷑v᷑ fic.ſoꝛtes
non ẽ foꝛtꝭ:vel hõ non ẽ foꝛtis vel aliqͥs hõẽ
ita foꝛtis ſicut ſoꝛ.¶ Eñ in iſta expõne cauen
dũ eſt de terio qͥ non diſtribuit᷑ in exponibili
ꝙ talis ter etiã non diſtribuat᷑ in exponen
te:vt ſoꝛ.ẽ boĩe foꝛtioꝛ.exponit᷑ ſic.Goꝛtes ẽ

illiꝰ ſuperlatiui:cũ quo ponitur abltũs figns
rẽ exceſſam:reſtrictꝰ ad ſtandũ ꝓalijs a re ex
excedẽte. Sed gictoꝛia talis ppõnis dʒ ex⸗
poni ꝑ diſiũctiuã ↄpoſitã ex ꝑtibꝰdicẽtibꝰ.
tibꝰ copulatiue ꝑ quaʒ exponit᷑ affirmatiua.
Exẽpluʒ pꝛimi:vt ſoꝛtes ẽ foꝛtiſſimꝰ boĩm.
exponit᷑ ſic. ſoꝛtes ẽ foꝛtꝭ ⁊ eodẽ tpᷣe pᷣciſe oĩs
hõ aliꝰ a ſoꝛi ẽ foꝛtis ⁊ nullus bõ aliꝰ a ſoꝛte
ẽ mag foꝛtis ſoꝛte.⁊ boc ſi exponat᷑ negati⸗
ue:vel ſoꝛtes oĩ boĩe alio ẽ foꝛtioꝛ.⁊ boc ſi ex
ponatur affirmatiue.¶ Eñ tunc ppoſitio af⸗
firmatiua de ſuꝑlatiuo ðꝛ exponi affirmatĩe
qñ quelʒz ꝑtialis exponẽs eſt affir̃atiua:⁊ tũc
negatiue:qñ tertia exponens eſt negatiua.
OExẽplũ ſcði.vt ſoꝛtes nõ ẽ foꝛtiſſimꝰ hboĩm
exponit᷑ fic.ſoꝛtes nõ ẽ foꝛtis:vłaliꝰ hõ a ſoꝛ
te non ẽ foꝛtꝭ:vel aliqͥs hõ aliꝰ a ſoꝛte ẽ mag?
foꝛtis ſoꝛte.ſᷣusſoꝛtes nõ ẽ foꝛtioꝛ hoĩe.et ſi
ꝓpõ negatiua eſſet õᷣꝛia ꝓpoſitioni affirma⸗
tiue deberet exponi ꝑ ꝓpõnes ↄtrarias. UIñ
*in expõne ꝓponis de ſuꝑlatiuo cauẽdũ eſt ne
terminus qui non diſtribuitur in exponibili
diſtribuatur in exponente.ſicut in iſta ſoꝛtes

foꝛtꝭ:⁊ bõ eodẽ tꝑe pᷣciſe ẽ foꝛtꝭ:⁊ bõ non eſt eſt boĩm foꝛtiſſimus. ibi ille gtũs boĩm non
ita foꝛtꝭ ſicut ſoꝛ. Eñ ſi ꝓpõ de ↄꝑatiuo eſſet diſtribuitur: ideo etiã in exponente non de⸗
negatiua:⁊ negatio nõ caderet ſuꝑ ↄpꝑatiuuʒ bet diſtrihui.

tał ꝓpõ ðberet exponi copulatiue. vt foꝛtioꝛ Satf . edſ
boie ſoꝛ.non ẽ:q̃ ſc exponit᷑ ſoꝛtes foꝛtis nõ ¶ De cõpatiuo ⁊ ſuplatiuo alie rłe.

. Na a e 31Er Quaꝝ pꝛĩa talis ẽ.A ꝓpone afffatiĩa in q̊ po⸗
eſt:r oĩs bõ fois nonẽ:aoĩs hõ itaf oꝛt eſt nit᷑ copatiu ↄpatine tent vel ſupl⸗ e ⸗
ſicut ſoꝛ.¶ Dʒ qr eret aliqs:quõ dʒ expõi iſta latiue tẽtus ad totalẽ exponẽtẽ eiꝰ: ⁊ ad quã
ego vidi melioc boĩem ꝙᷓ plato. Sily ſoꝛ. bz libet ptẽ pncipalem ppõnaleʒ ẽ bona ↄña.
melioꝛẽ libꝛũ ꝙᷓ greciſmũ.¶ Di pna etpo, ¶Rõ pꝛĩeꝑtis eſt: qꝛ ibi af ab equalente ad
nitur ſic. bõ quẽ ego vidi eſt bon, bõ quem equalens: illa ps vera. ¶ Ro ſede ꝑtis ẽ: qꝛ
plato pᷣciſe eodeʒ tꝑe vidit ẽ bonꝰ:a nullꝰ bõ

quẽ vidit plato ẽ ita bonꝰ ſicut ille quẽ egovi

di.Et ſcðᷣa exponit᷑ ſic.ſoꝛtes bʒ bonũ libꝛũ:ſi
ue liber quẽ hʒ ſoꝛ.eſt bonꝰ: ⁊ eodẽ tꝑe pᷣciſe
oĩs greciſmꝰ ẽ bonꝰ liber:⁊ nullꝰ greciſmꝰeſt
ita bonꝰ liber ſiẽ liber quẽʒ ſoꝛtes Silr di⸗

cẽdũ ẽ de iſta ſoꝛ.eqͥtat melioꝛẽ equũ qᷓ; pło.

¶ Pꝛo expõne ꝓpõnũ de ſuꝑlatiuo
ponit᷑ tal rla. ꝓpõ affratia de ſuꝑ.dʒ exponi
copulatiua ex tribꝰ ꝓpõnibꝰ cabegoꝛicis cõ⸗
poſita: in quaꝝ pꝛĩa poſitiuꝰ affirmat᷑ ðᷣ terĩo
ſignte rẽ excedentẽ. ⁊ in ſcdᷣa poſitinꝰ gffif̃at
de terĩo ſigniſicante rẽ exceſſam:reſtricto ad
ſtandũ pꝛo alijs a re excedente.a in tertia ne
gatur poſitiu cũ boc aduerbio mag pᷣpoſito
⁊ ablatiuo ſigmficãte rẽ exceſſaz ſic reſtricto
⁊ hoc ſi talis ꝓpõ exponatur negatiue. Sed
ſi exponeret᷑ affirmatiue:tũc tertia exponẽs
eſſet pꝛopõ affirmatiua:in qua de terio ſigni
ficante rẽ excedentẽ affirmatur comꝑaliuus

equalenter ar̃a tota copulatiua ad alterã eiꝰ
ẽ: ſcðᷣa ꝑs ẽ vera.¶ Df notãter affirmati⸗
ua:q; ſieſſet negatiua in qua cõpatiuꝰ nega⸗
retur non valeret ↄña ad quãlʒ exponẽtẽ ꝑti
alẽ:qꝛ tũc ibi eqnalent᷑ argueret᷑ a diſiũctiua
affirmatisa ad ꝑtem eius. Sed ad exponẽtẽ
totalẽ et econtra eſt bona conſequẽtia.

¶ Scda rla talis ẽ arguẽdo a ppõ⸗

neaffiratiua de comꝑatiuo compatiue tento

vel de ſuplatiuo ſuplatiue tento ad ꝓpõnem
de poſitiuo eſt bona ↄſia:q; equalẽter arguit
a tota copulatiua ad partem.
¶ Tertia rła talis ẽ arguẽdo appõ
ne affir̃atiua de ↄꝑatiuo in qua terĩnꝰ ſiqns
rẽ exceſſam diſtribuit᷑:⁊ in qua res excedens
⁊ us exceſſa ſunt eiuſdem ſpẽi:ad ꝓpõnẽ de
ſuꝑlatiuo de eiſde terĩsvaletmña ⁊ non econ
tra. niſi terminꝰ ſignificãs rem exceſſam re⸗
ſtringatur ad ſtandũ ſolum p:o alio a re exce
dente. Exẽplum pꝛimi: vt ſoꝛtes eſt foꝛtioꝛ

v„

Folio cllij

Kla zdi⸗
ctoꝛie añ
dicte pꝛo
poſitiõis

notabile

Pꝛiarla.

Secũda.

Tertia.

Tr. aetatus aret Capti
boĩe. ſoꝛtes ẽ foꝛtiſſimꝰ boĩm. Etẽplũ ſe to ſeoꝛſũ ſũpto:tũc illð ſignũ oẽs pᷣt ĩdifferen vogoiftn neg e feu he
cũdi:vt nõ ſeqͥtur.ſoꝛtes ẽ foꝛtiſſimꝰ boĩm:ꝗ ter capi tãa collectĩe qᷓ; diſtributiue.⁊ qñũ ñ pt 4 aik N9 mntalis ſe
ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ hoĩe:qꝛ in añte ille gtũs hoiʒ ↄuenire alicui ſuppoſñto ſbi ſeoꝛſuʒ:tũc q ad ern lie po. Laput
diſtribuit ſolũ ꝓ alijs boĩbꝰa ſoꝛte vᷣtute ſu⸗ Yitatẽ tał ꝓpõis reqͥrit᷑ ꝙ capiat᷑ collectiue. Etiſto iſta babẽs etes
platiui:ſed in ↄnte dictribui᷑ oĩbꝰ boĩibus. ¶ Sciẽdũ ſcðo: h̊ ſignũ oẽs qñ ca agutet ree f ſincatb
. ⁊ ſicar̃ ab ĩferioꝛi ad ſuperi cu diſtribntione pit᷑ collectie capit᷑ mtipłr. Uno vt tm̃ vʒ ſic ¶loñ o⸗ f. Eno mn
vtrinſcq;. exẽplũ tertij:vt ſoꝛtes ẽ foꝛtiſſimus boc ↄplexuʒ tota collectio.a ſic iſta ꝓpõ oẽs Accep. aiiccpif nih abo tibi 4

boĩʒ:g ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ boĩe alio a ſoꝛte.¶ Dr apli dei ſũt duodeci.expõit᷑ ſic:t ſta ho
,810 ee rE. erpõit᷑ ſic: tora collectio ly oĩs ca ciſe botibioẽ lllue
e £ ϑ☚01. 17 — 2 5 — otl 1
notãater in rla ſi res ſint eiuſdẽ ſpẽi:qꝛ nõ ſeqͥ aptoꝝ ẽ duodeci.Alio capit᷑ vt tm̃vʒ ſic h̊ͥ cõ pto colle ifc it uehzhs

tur ſoꝛtes ẽ albioꝛ aſino: ſoꝛtes ẽ albiſſimꝰ plexũ marĩa multitudo.vel maximꝰ⸗ 7.
aſinoꝝ: q; ↄñs ĩplicat iſtã: ꝙ ſoꝛtes eſt aſnus ⁊ ſic iſta ppõ:oẽs apli dei ſũt duogecis: ucer mätunab ſt ſic
gq ue eſt impoſſibilis. . ponit᷑ matia multitudo apłoꝝ ẽ duodeci vel nmnorſoue crron falſa.
rta rka. ¶ Quarta rła talis ẽ.arguẽdo a ꝓ⸗ maximꝰ nũerꝰ apłoꝝ ẽ nũerꝰduodenariꝰ.Ter ninorſottenn ice rſoꝛte
põne affiratiua ð ↄꝑatiuo ⁊ ſuꝑlatino dictõe tioꝰcapit᷑ vt tm̃ vʒ ficut h aggregatuʒ:nulli q galis ſotis ẽ mioꝛ
ppoſita recta a ↄꝑatiuo vł ſuꝑlatiuo ad ipᷣam ſũt de nuũero illoꝝ:⁊ ſic iſta ppõ oẽs apli dei cchit tim catbego eun
poſtpoſitã niſ ipſa eẽt terinꝰ ſingularis non ſũt duodeciʒ exponit᷑ ꝑ vnã copulatiuã bimẽ goeunatice tuc lytotu
opoꝛteret oↄñaʒ valere:⁊ non ſeqtur ſoꝛtes ẽ bꝛẽ ſic.apli dei ſũt.xij.⁊ nulli ſunt apłi deiqͥn icanibil ißius qn ſi
hoĩe foꝛtioꝛ:g ſoꝛtes ẽ foꝛtigꝛ hoĩę.ſilr nõ ſe ſint de nũero illoꝛuzʒ. Et negatiua tali ꝓpõni ziroalis eſt in ſoꝛte.ex.
qtur. ſoꝛtes eſt boĩm foꝛtiſſimꝰ. ſoꝛtes eſt oppoſita dzʒ oppoſito mõ exponi. ſett in ſorten mbil ißt
tfoꝛtiſſimꝰ boĩx:qꝛ ibi ar a nõ diſtributo ad di ¶ Sit ergo pꝛia rła talis. arguẽdo te ßm iſtä acception
ſtributũ. ⁊ eadẽ de cã nõ ſeqᷣtur. ſoꝛtes ẽ ſoꝛo a ꝓpõe ð ſigno collectĩoad ꝓpõeʒ eã ſufficis tribui teris ſintib? r
tioꝛ oĩ boĩe:ꝗ ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ boĩe. ter exponetẽ ẽ bõa oↄſia ⁊ eð:qꝛ tales ppões Prĩa rłea ſopʒ quõ ꝓpões de
Alia rla ¶ Altima rla talis ẽ.arguẽdo ab n ſe bñt ↄuertibiliter qᷓ ad vitatẽa falſitatem. it negatine oppoſite
ferioꝛiad ſuꝑiꝰmediãte ↄꝑatiuo vł ſuꝑlatto ¶ Scða rla talis ẽ.arguẽdo a ppõe o ſtomo.¶Gec qreret 4

pᷣpoſito ĩferioꝛi ⁊ ſupe.ñ oʒ ↄam valẽ: qꝛ ibi de ſigno collectiuo ad eiꝰ pᷣiacentẽ.cet᷑is ꝑibꝰ Lotx ſoꝛtes eſt mioꝛ ſoꝛ
af ab ĩferioꝛi ad ſuꝑiꝰcũ diſtributiõe ſuꝑiorꝭ ẽ bõa ↄna:ſʒ nõ eõ:vt bñ ſeqͥt᷑.oẽs apli dei ſ̃ Scða rleh tus fincatbegoꝛeumati

vt ñ ſeqͥtur: ſoꝛtes ẽ foꝛtioꝛ hoĩe: Oſoꝛtes eſt duodeci: apli dei ſunt duodeci. Ex quo ſeqt ſubz ei eſt H totu: s!
foꝛtioꝛ aĩali. ſilr nõ ſ⸗ Eqtur: ſoꝛtes foꝛtiſſimꝰ ꝙ iſta ẽ falſa.oẽs duo apli dei ſũt duodecim. dz mo äſeh
boĩm ergo ſoꝛtes eſt foꝛtiſſimꝰ aĩialium.g E rgei duo apli ſe ſunt duodecim. tonis p ptibus rei ſig
5n zmiz ¶Sʒ qrerz aliqs qᷓta ẽ iſta ꝓpõ.oẽs apłi dei ſiatii.
BSG Irca etpones ꝓponuʒ ſũt duodeci.¶ Dr ꝙ ſi totũ omes apli dei ſit Queſtio. dineſeak tale ioni
de ſignis collectiuisẽ ſcien ſupᷣm: tũc ipa ẽ ĩdefinita.⁊ ſubᷣm eiꝰſupponit * Regcreumatice.iee
. u Paer dce ſun ine deteriate.⁊ Iʒ tale ſum ſił⁊ ſemel nõ ſuppo⸗ Solutie ¶ Hꝛo iſtis ppo
8 ylia qꝗ 'm vluz iha ſien ur nat ꝓ plibꝰ: tñ pᷣt ſucceſſiue ſupponere ꝓ pli⸗ lt guapma. Arguédoa,
diuriale nuch collectie bus. ed ſi boc totũ. ſapli dei ſit pciſe ſubᷣm ſognu totalitatis ad pf
kcnt ſingu vrerchnenke. ⁊ ꝙ ly oẽs nõ ſit ꝑs ſubi:tũc etiã põt dici ĩde nente illa eſt bona one
Er dda imt aeaeen capiitur o erelune in ſinita. æ ſubz ei/ ſupponit ofuſe tiñ vł ſuppöe ¶Scda rla talis
Acceptõ n elt erwetis. Aninerſis riingulpateat eut e ſettmil t ner ſub ſuppõne ↄfuſa tm̃. vt o⸗ e ſibi ofmili:dũn
☛R . 1 11 „ 2— - Niuns dorn ekl. ncat egoꝛeumatice
nes de ly dẽter ac. ¶ Sʒ illð ſignũ oẽs in peᷣ nũero in⸗ Eele „ . ⸗=G ma
omnes. differẽter põt capi diſtributiue vłcollectiue. = Irca etpões pꝓpõnũ de anec afirmatiueme
Diſtributiĩe:vt q ðꝛ oẽs boĩes currũt.Colle y boc ſigno totꝰſciedũ ẽ ꝙ hᷣ ſi⸗ Neceptz 1 Oik tes eſt ps ſoꝛ
ctiue: vt qñ ðꝛ citetꝭ omẽs ⁊ ſingulos. Uñ qñ K tot:capit᷑ duplr. ſ. catbe cceptõ önale. nõ ſeqtur. To⸗

capit᷑ diſtributiue tũc ad vᷣitatẽ ꝓpõnis in qᷓ ꝗ goꝛeüatice. t ſincathegoꝛena ues de ly Tresnd eſta

ponit᷑ reqrit᷑: ꝙ pᷣdicatũ ↄuẽiat cuilz ſuppoſi⸗ Mtice. ⁊1 ꝑtĩ catbegoꝛeũatice et Io: us. Certia rla talis
Ron kFect 5 affifatiua: v! rẽoueat a ꝑtim ſincathegoꝛũatice. ¶Ea lus incatbegoꝛeumaric
is mpoſtoiubi ſiſit negatiua,ſed qf capit᷑ thegosecaitce capit oupr. Ono'vt tm̃ v ſ iobcabegoreumutie
collectie: tũc reqrit᷑ ptu ↄueniat toti colle totale: vł niẽ h̊ totũ aliqd qð nõ eſt ꝑs alteriꝰ. lere vt nõ ſeqtur. Tot⸗
— ttõiſuppoſitoꝝ i bi. lz ñ ſit vificabile de alicᷓ ⁊ tũc iſta ꝓpõ. Hoc ẽ totũ exponit᷑ nc. Ic ali⸗ egopars ſoꝛtis eſt tot
fſuppo ſito ſhi ſeoꝛſũ ſĩpto:vt ad vitatẽ ine qd qd nõe ꝑs alteri, Et m iſtã expõnẽ oce⸗ obs in nte catbeg
notsbile, oès apli dei ſũt duodecim reqrit pᷣnciffale dif iſta ꝓpo. Totuʒz að ẽ in mundo ẽ in oculo (Quarta rla talls⸗
pᷣtu ↄueniat totali collectioni apłoꝝ. ¶ In a meo. poſito caſu ꝙ feſtuca ſit in oculo meo. honedely tot⸗ alaltse
liqñ pᷣtũ tal ppõis p̃t ĩdifferẽter ↄuenire to⸗ q; ſenſus eiꝰ eſt. Aliquid quod nõẽ ꝑs alter ĩ ,.imͦts ili⸗ Atbegoꝛe⸗
tali collectioi iuppoſitoꝝ ſubi cuilz ſuppoſi us eniſtens in mũdo eſt in oculo meo. Et iſto negatiue e oña
ergomucß eſt ür .

0

Poſtomöerdoni

artatals. göt,
iniccttfs
nedg tales hdeg ,
Utera ſtitliſinn⸗ nin
tilgi ggite hi⸗
tuoadeſßineni eti
ennt büſest, iseplieſt Scht
deiſant dvogee Er noſett
es duoapl dei ſitdlogerin.
dwoapl deiſint duogecin.
scae iti gpoͦois l dei

eliniat ſicner pponi:
ſuöm itꝛſenelnoͤſuppo⸗ Golate⸗
cceſſine ſuhponee ppt⸗
Nüſahlideiſtiſeſlhn⸗
Plubericeniſitdiile
ſwponit ziuteri;ticphde
et tad uppone ktatß⸗N

5 „. „ „
jcckpoes hoͤſſde
veſge nrſetieg bſ⸗ eni
tite ayi duhk ide lesdeh
einie, ienbehei e
eei cnbegeiltietl

De exponibiliby exceptiuis

modo iſta negaret᷑ Caput eſt totũ. Scõo mo
do capit᷑ vt tm̃ vʒ ſicut h̊ͥ cõplexũ:res bñs ꝑ⸗
tes:nõ curãdo an talis res ſit ꝑs alter vłnõ
Et iſtoꝰ iſta ꝓpõ.Laput eſt totũ:ſic erponit᷑.
Caput eſt res babẽs ꝑtes:⁊ illoꝰ illa ↄcedit᷑.

¶ Aliqñ vo capit᷑ ſincatbegoꝛeumatice:⁊ tũc

etiã capit᷑ dupłr. Ano mõ vt tm̃ vʒ ficut oẽ
tũc iſta ꝓpõ.Dabo tibi totũ qð babeo.expo⸗
nit᷑ ſic.Dabo tibi oẽ illud qð babeo.Alio mõ
tm̃ valet ficut quelʒ ꝑs integralis.vł quelibʒ
ꝑs qtitatiua.⁊ h̊ mõ iſta ꝓpo.Totus ſoꝛtes ẽ
minoꝛ ſoꝛte.exponit᷑ ſic qlibet pars ſoꝛtis eſt
minoꝛ ſoꝛte:⁊ ſic eſt falſa.el ſic.qlʒ ꝑs inte⸗
gralis ſoꝛtis ẽ mĩoꝛ ſoꝛte:⁊ ſic eſt vᷣa.Qñ xᷣo

capit᷑ ꝑtim catbegoꝛeumatice ⁊ ꝑtiʒ ſincatbe

goꝛeumatice tũc ly totũ tm̃ vʒ ſicut h̊ ꝓplexũ
aliqͥd ⁊ nibil ipᷣius qͥn ſit h̊.⁊ ſic iſta ꝓpõ tota
aĩa rõalis eſt in ſoꝛte.exponit᷑ ſic.Alia rõna⸗
lis eſt in ſoꝛte ⁊ nibil ipᷣ eſt qͥn ipᷣm ſit in ſoꝛ
te. AUñ ſᷣm iſtã acceptionẽ boc nomẽ totꝰpõt
attribui terĩs ſigntib res indiuiſibiles.Ex
iſto pʒ quõ ꝓpões de h̊ ſigno totꝰdebẽt expo
ni.Et negatiue oppoſite debẽt etponi oppo

Queſtio. ſito mõ.¶ Sed q̃reret aliqͥs qta eſt iſta p5
to

Totꝰ ſoꝛtes eſt mĩoꝛ ſoꝛte ¶ Dr̃ ꝙ ſi capia

olutio tus fincatbegoꝛeumatice ⁊ ſcᷣo mõ eſt vlis.
⁊ ſubʒ ei eſt ̊ totũ:ꝑs ſoꝛtis. Vñ hoc ſignuʒ

totꝰ illo mõ captũ includit terĩm ſue diſtribu
tionis ꝓ ꝑtibus rei ſignificate ꝑ teriꝑ qͥ ime
diate ſeqͥ᷑ tale ſgnũ.Si vᷣo ly totꝰ capiat᷑ ca
thegoꝛeumatice:ſic eſt ſingularis.

¶ Pꝛo iſtis ꝓpõnibꝰ ponit᷑ talis re
ſpecialis gula pᷣma.Arguẽdoa ꝓpõne in qua ponitur

nignũ totalitatis ad ꝓpoem ſufficiẽter expo
nentẽ illã eſt bona ↄna ⁊ econtra

¶ 'Scða rła talis ẽ.a ꝓpõe de ly to⸗

tus vel fibi ↄfimili:dũmõ illud ſignũ capiat
ſincatbegoꝛeumatice ad ſuã pᷣiacentẽ: nõ vʒ.
ꝓfa nec affirmatiue: nec nenatiue:vł nõ ſeqf ¶
Totus ſoꝛtes eſt ꝑs ſoꝛtis: ſoꝛtes eſt ꝑs ſoꝛ

tis. Sili nõ ſeqᷣtur. Totus ſoꝛtes nõ eſt aĩal
rõnale: ſoꝛtes nõ eſt aial ationale.

tus ſincathegoꝛeumatice capto ad ꝓpõeʒ de

ly totꝰ catbegoꝛ eumatice capto nõ opʒsnaʒ
valere:vt nõ ſeqͥtur.Tot⸗ ſoꝛtes eſt ꝑs ſoꝛtis
ergo pars ſoꝛtis eſt totus ſoꝛtes capiẽdo ly-

totus in ↄñte catbegoꝛeumatice.

irtarka ¶ Quarta rla talis eſt. arguẽdo a p
pone de ly totꝰ cathegoꝛeumatice ſũpto ad pᷣ

iacẽtẽ illiꝰ ꝓpõis vʒ ↄña affirmatiue:ſed nõ
negatiue.vt bene ſeqtur.Totꝰ mũdꝰ eſt ma⸗
gi:ergo mũdꝰ eſt magnꝰ.ſed nõ ſeqᷣtur Co⸗

tus deuns non eſt dens: ergo dens non eſt de⸗
us: cũ añs ſit verum ⁊ ↄñs falſum.
¶ Ultuma rła talis eſt.arguẽdo ap Ultima
põne in qua aliꝗs teriꝰ pᷣcedit illud ſignũ to⸗ regula
tus ſincatbegoꝛcumatice captũ ad ꝓpõem in
qua ille terĩꝰ ſeqͥtnr illud ſignũ:nõ vʒ ↄña:ſʒ
bene eõ: vt non ſeqͥtur. Domꝰ tota cõburit᷑:q
tota domꝰ comburit᷑: ſed bene valet econtra
Tota dom cõbnrit᷑:j domꝰ tota cõburitur. .
⸗ Irca expõnes ꝓpõnũ Acceptẽᷣ
E de ita ꝛ ſicut eſt ſciẽ dũ pꝛio nes de ly

—

vt eſt aduerbiũ affirmandi
nec vt ẽ añs:nec vt rlin:ſed
— Jarik bic vt mediante ipſo
cõparant᷑ aliq res in aliqᷓ ꝓpᷣetate. ⁊ iſto mõ
capit᷑ bic. Silr ly ſicut:nõ dʒ capi in ꝓpoſito
explicatiue nec voĩpoꝛtat apparenti tm̃ nec
vt ipoꝛtat apparẽtiã ⁊ exiſtẽtiã:nec infinite:
ſed ꝓut eſt aduerbiũ: mediãte qᷓ cõparamus
gliqua plura in aliqua pꝛopꝛietate. D
¶ Sciẽdũ ſcðᷣo ꝙ ppõ de ita⁊ ſicut
nodz exponi ꝑ oĩno ſiłr: vel ly equatr:qꝛ ponſi
to ꝙ ſoꝛtes ſit diues de centũ floꝛenis ĩ pecu
nijs:⁊ plato in alijs rebꝰtũc bec ẽ vᷣa ſoꝛ.ẽ ita
dines ſicuxplato.⁊ tñ bec ẽ flã ſoꝛ.ẽ diues oĩ⸗
no ſitr platoni. Eñ ſi itaꝛ ſicut dicãt oĩmodã
ſilitudinẽ:ſic ꝓpõ tal:ſoꝛtes ẽ ita diues ſicut
plato expõit᷑ ſic. Soꝛ.ẽ dines:⁊ plato ẽ diues
⁊ plato nõ ẽ magis diues neq; minꝰ diues qᷓ;
ſoꝛtes. Sʒ ſi nõ dicãt oĩmodã filitudinẽ ⁊ ne
gẽt exceſſum rei ſigte ꝑ ſequẽs extremũ ſupᷣ
rẽ ſignificat ꝑ pᷣcẽdẽs extremũ in illa ppe⸗
tate i qᷓ fit cõpatio:tũc iſia ppõ ſoꝛtes eſt ita
foꝛtis ſicut plato:exponit᷑ ſic ſoꝛteseſt foꝛtis
⁊ plo eſt foꝛt c plło nõ eſt foꝛtioꝛ ſoꝛte. Iñ in
ꝓpõib de pᷣterito ⁊ futuro in ſcda ꝓpõne dꝗʒ
addi illa ꝑticula ſu eodẽ tẽpoꝛe pꝛeciſe.

twiſtta dictio ita: nõ capit᷑ ̊ ita ſicit

¶ Pꝛoxſtis ꝓpõibꝰ ponit᷑ pᷣma rła Pꝛia re⸗
q talis eſt. A ꝓpõe de ita:a ſicut:ad ſuã tota gula ſpe⸗
lẽ erponentẽ eſt bona ↄna: econtrta. cialis.

tertia rla ¶ Lertia rła talis E.a ppõe de ly to ¶ Scda rla talis eſt:arguẽdo ab in Secũda,

ferioꝛi ad ſuꝑius pᷣponẽdo ly ita:⁊ ſicut: non
