di diuerſa ſᷣcantꝭ. Cauſa defectꝰſeu falſitatis ẽ diuerſitas
ſcatoꝝ. Vnitas em̃ vocis pᷣdicta in eqͥuocatiõe mouet ad
credendũ qð nõ eſt.ſcʒ vnitatẽ ſᷣcati.diuerſitas aũt oſtẽdit
creditũ eſſe falſum.

¶ Equiuocatõis tres ſunt modi
¶ Pꝛimꝰmõꝰ ꝓueĩt exſᷣtõe vł ↄbᷣtõe dcõꝭ Ex ſᷣtõe ſic palo
giſat᷑ Oĩs canis curꝛit.ſidꝰceleſte ẽ caĩs.& ſidꝰceleſte curꝛit
Solo Vtraq; pᷣmiſſaꝝ ẽ vup er H nomen canis ẽ multi
plex eqͥuoce ſᷣcans aĩal latrabile.ſidꝰ celeſte⁊ piſcẽ marinũ
Et ſic minoꝛ vno mõ ẽ va ⁊ alio mõ falſa.⁊ ſitłr maioꝛ Ael
ſic.omne expediens ẽ bonũ.malũ eſt expediẽs.ergo malũ
ẽ bonũ Solo.expediẽs ðꝛ eqͥuoce. Vno mõ idẽ eſt qð bo
nũ Alio mõ idẽ ẽ qð neceſſariũ qð accidit in minꝰmalum
qð opoꝛtetfieri ad euitandũ maius malũ. Vñ vtraq; pꝛe
miſſaꝝ ẽ duplex.qꝛ vno mõ eſt vera ⁊ alio mõ eſt falſa. Ex
ↄſignificatõe ꝑalogiſatur ſic. iſte pannus ẽ de anglia.an⸗
lia ẽ terꝛa. ergo iſte pannus ẽ de terꝛa. Non ſeqͥtur.quia
gma ẽ duplex.exeo ꝙ hec pꝛepõ de poteſt dicere circũſtan
tiam ac materialis ⁊ ſic eſt falla. Uelpᷣt dicere locũ aut
oꝛiginẽ. ſic eſt vera. Vel ſic. in quocũq; ẽ egritudo ipᷣm eſt
aĩal.ſed in humoꝝ inadequatõne ẽ egritudo.ergo humoꝝ
inadequatio eſt aĩal. Pꝛima eſt duplex.qꝛ hec pꝛepõ in põt
dicere cauſam efficientẽ. et ſiceſt falſa.vel cꝛuſam materia
lem ſiue ſubiectũ in quo eſt. et ſic eſt vera.ſimilic dicendũ
eſt de minoꝛi Ael ſic. ꝓpꝛiũ ẽqualitati m eãſimile vł oiſſi
mile dici. ſʒ m ſiłitudinem ðꝛ qͥs ſimilis vel diſſiłis.q̊ ſili
tudo vel viſſiłitudo eſt q̃titas qd eſt falſũ.qꝛ ſunt relatões
Pꝛima eſt duplex.eo ꝙ hec pꝛepõ ſᷣm põt dicere circũſtan

Petri biſpani
tiam cãe efficientis.⁊ ſic ẽ vera.qꝛ due q̃litates eiuſdẽ ſpẽi
faciunt vnã ſimilitudinẽ.⁊ ſic q̃litas eſt cã efficiens ſimili⸗
tudinis. Si ãt ſᷣm dicat circũſtantiã cãe foꝛmalis.ſic eſt
falſa.qꝛ q̃litas nõ eſt cauſa foꝛmalis ſilitudinis. Etecon⸗
tra dicendũ eſt de minoꝛi Siłr om̃e ſanũ eſt aĩal.vrina eſt
ſana. vrina eſt aial. VUtraqʒ pᷣmiſſaꝝ eſt duplex.qꝛ ſanum
ðꝛ de aĩali vt deſubiecto.⁊ vrina vt de ſignate ⁊ indicante
de cibo vt de efficiente.de dieta vt ↄpᷣuante. Et ita alio et
alio mõ ſanitas ad hec ↄparatur.⁊ ſ̃m hoc habet diuerſas
ſignificatõnes.¶ Exꝰↄſignificatõe adhuc paralogiſatur.
Quicũq; ſanabatur ſanus eſt.laboꝛans ſanabat᷑.ergo labo
rans ſanus ẽ. Minoꝛ eſt duplex.eo ꝙ ꝑticipiũ laboꝛãs pᷣt
dicere pñs tempꝰ.⁊ tũc eſt vera.qꝛ ſenſus eſt laboꝛãs nũc
ſanabat᷑. Si ãt dicat pᷣteritũ.tuncẽ falſa.⁊ tũc ẽ ſenſus.la
boꝛãs tũc ſanabat᷑ Et ecõuerſo dðm eſt deↄcłoe. Labo⸗
rans em̃ eqͥuocũ eſt ad laboꝛantẽ nunc ⁊ ad laboꝛantẽ tunc
Eodem mõ eſt hic.Quicunq; ſurgebat ſtat.ſedens ſurge⸗
bat. ſedens ſtat Et reſpondendũ eſtſiẽ ad pᷣcedentẽ para
logiſmũ elio mõ fit qñ dictio pᷣt teneri materialiter vel cõ
ſignifi catiue.ſicut hic. Deus eſt vbiqʒ.ſed vbiqʒ Eaduer⸗
bium. deus eſt aduerbium. Dicendum ꝙ pma eſt duplex
ex eo ꝙ hec dictio vbiqʒ poteſt teneri materialiter vel con
ſignificatiue.ſi materialiter ſic eſt falſa.ſi conſignificatiue
ſic eſt vera.ſed non ſequitur ↄduſio.¶ Secundus modꝰ
equiuocationis ꝓuenit ex tranſſumptõe dictionis VUnde
trãſſumptio vt hic ſumitur eſt acceptio dictionis ſignifi⸗
cantis vnum ex impoſitõe ad ſignificandũ aliud pꝛopter
ſimilitudinem. et ſᷣm iſtum modum ſic foꝛmatur paralo/
giſmus.Quidquid ridet habet os.pꝛatum ridet.ergo pꝛa
tum habet os. Pꝛima eſt duplex. eo ꝙ hoc verbum ridet
poteſt teneri ꝓpꝛie et ex impoſitione.vel tranſſumptiue.ſi
pꝛopꝛie ſic eſt vera et non ſequitur concluſio. Hoc enim
verbum ridere eſt equinocum ad ridere pꝛopꝛie et ad floꝛe
re.quia ridere ſignificat ex pma impoſitõne riſum emitte⸗
re ab oꝛe.floꝛere autem ſignificat per quandam tranſſun p
tionẽ ꝓloꝛere em̃ ⁊ ridere q̃ndã hũt ſilitudinẽ.qꝛ vtrobiq;
e 2

Tractatus ſextus
denotatur gaudiũ.⁊ ideo ridere ſert floꝛere. Vñ dicit
Areſtotiles.ſumẽtes aliquã ſimilitudinẽ ſeſe tranſferunt.
Velſic.Quidqͥd curꝛit ht pedes.aqua curꝛit.g̊ aqua ht pe
des UVtraq; pᷣmiſſaꝝ eſt duplex.qꝛ hoc verbũ curꝛit vel te
netur ꝓpꝛie veltranſſumptie.Curꝛere em̃ et labi aſſimilã.
tur in velocitate motus.ſi curꝛit ꝓpꝛie capit᷑ ſic maioꝛ eſt
vera ⁊ minoꝛ falla.ſi tranfſfũptiue tũc eſt ecõuerſo ¶ Ter⸗
cius modus ꝓuenit ex eo ꝙ aliqua dictio plura ſᷣcat ↄpo
ſita.ſepata vᷣo vnũ ſolum. vt hec dictio ĩmoꝛtale yno mõ
dicitqſi nõ potens moꝛi.Alio mõ ↄꝛ.q̃ſi potẽs nõ moꝛi.⁊
ſm hoc ꝑalogiſatur ſic.Om̃e ĩmoꝛtale eſt ꝑpetuũ.ſed om̃e
potens nõ moꝛi eſt imoꝛtale.ergo om̃e potens nõ moꝛi eſt
petuũ. Vtraqʒ pᷣmiſſaꝝ eſt duplex.qꝛ hoc nomen ĩmoꝛta
e eſt euocum vt dictũ eſt Item omne incoꝛruptibile eſtꝑ
petuũ.ſed omne potẽs nõ coꝛrũpi eſt incoꝛruptibile.ergo
om̃e potens nõ coꝛrũpi eſt ꝑpetuũ. Vtraqʒ pᷣmiſſaꝝ eſt du
plex.eo ꝙ incoꝛruptibile Vno mõ idẽ eſt q nõ potẽs coꝛ
rumpi.⁊ ſic incoꝛruptile eſt ꝑpetuũ.⁊ ſic maioꝛ eſt vba ⁊ mi
noꝛ falſa.Alio mõ eſt idem quod potens non coꝛrũpi.vtpᷣ
mus hõ potuit nõ coꝛrũpi.⁊ in hocſenſu maioꝛ eſt falſa et
minoꝛ vᷣa. Et ſicſoluendi ſunt ꝑalogiſmi eqͥuocatõis ꝑ di
ſtinctõem ᷣm eqͥuocatõem terminoꝝ in eis poſitoꝝ. vt iã
patuit. ¶ Recta ſolutio eſt manifeſtatio ſyllogiſmi falſi.et
Ppter qͥd eſt falſus. Et hoc ↄtingit duplicit.lcʒ vel diſtin
guendo vel aliquãp̃miſſaꝝ interimẽdo.⁊ hoc ſcõᷣo mõ re⸗
ſpondendũ eſt ad om̃es peccãtes in materia.et ad oẽs pa
ralogiſmos in materia ⁊ foꝛma peccãtes rñdendũ eſt vtro
qʒ mõ.ſcʒ diſtinguẽdo non ſᷣm idẽſed ſᷣm diuerſa.
Mphibologia eſt multiplicitas oꝛatõis eiuſdẽ ſᷣm
ſubſtantiã et m modũ ꝓferendi diuerſa ſᷣcantis.
¶fallacia autem amphibologie eſt deceptio ꝓue
niens ex idemptitate oꝛationis eiuſdem m ſubſtantiam
et modum ꝓferentis diuerſa ſignificantis. Cauſa anpa⸗
rentie eſt idemtitas oꝛationis eiuſdem ſᷣm ſubſtantiam et
modum ꝓferendi. Et cauſa defectus eſt diuerſitas ſi gni⸗
ficatoꝝ. Et ðꝛ ãphibologia ab amphi qð eſt dubiũ: bole

Perri hiſpani
ſentetia.q̃ſi dubia ſnia. A a Haſ ſunt modi
Pꝛimꝰmodꝰ puenit ex eo ꝙ aliq̃ oꝛõ pncipalłr plura ſᷣcat.
vt liber Areſt. Hec em̃ oꝛõ eſt duplex. Vno mõ idẽ eſt qd
liber editus ab areſtotile Alio mõ idẽ eſt qð liber poſſeſſus
ab areſtotile Et ꝑalogiſat᷑ ſic. Quidqͥd ẽ areſtotił poſſidet᷑
ab eo. iſte liber ẽ areſtotił. ̊ poſſidet᷑ ab areſtotile. Utraqʒ
pemiſſaꝝ ẽ duplex.vt dictũ ẽ. Itẽ quoſcũq; vellẽ me acciꝑe
vellẽ ꝙ acciperẽt me.ſʒ inimicos vellẽ me acciꝑe.& vellẽ ꝙ
ĩimici acciꝑent me.mioꝛ ẽ duplex.qꝛ ſi mepſtruit᷑ a ꝑte po
ſterioꝛi tũc ẽ falſa ſia ꝑte anterioꝛitũcẽ vᷣa ¶ Scos modꝰ
ãphibologie ꝓuenit ex trãſſumptõe oꝛõnis.Lrãſſumptio
oꝛõnis ẽ qũ oꝛatio ppᷣe vnũ ſᷣcãs tranſſumit᷑ ad ſᷣcandũ ali
ud ꝓpter aliquã ſiłitudinẽ in ipſis reꝑtã.yt littꝰarat᷑ trãſſu
mitur ad oꝑa ꝑdi Et foꝛmat᷑ ſic ꝑalogiſmꝰ Qñcunq; littus
aratur terꝛa aratro ſcindit᷑.ſʒ qũ docet᷑ indocilis littꝰ arat
ergo qñ docet᷑ indocilis t᷑ra aratro ſcindit᷑ Vtraq; pᷣmiſſa
rũ eſt duplex.nã ſi littus arat᷑ in vtraq; ſumat᷑ ꝓpe tũc ma⸗
ioꝛ eſt vᷣa ⁊ minoꝛ falſa.ſi capiat᷑ trãſſumptiĩe.tunc ẽ ecõtra
aut in maioꝛi ꝓpe.⁊ in mĩoꝛi trãſſumptiue.tuncẽfalla am
Epibologi⸗ Terciꝰmodꝰ ꝓuenit ex eo ꝙ aliq̃ oꝛõ ↄpo⸗
ita plura ſcat.ſeꝑata vᷣo vnũ ſolũ.vt ſeculũ ſcit aliqͥd Hec
em̃ oꝛõ ẽ duplex.ᷣcat em̃ ꝙ aliqs habeat ſciam de ſeculo.
vel ſeculũ hẽat ſciaʒ de aliq Et ꝑalogiſat᷑ ſic. Quidqͥd ſcit
aliqͥd hᷣt ſciam ſeculũ ſcit aliqͥd.& ſeculũ h̊tſciaʒ Minoꝛ eſt
duplex.aut em̃ ſeculũ eſt nti cãꝰ ⁊ aliqͥd acci cãꝰ.tũcẽ falſa.
vel ecõuerſo.tũc ipſa eſt vᷣa.ſʒ nõ ſequit᷑ ocluſio.qꝛ tũc ſecu
lũ in mioꝛi ẽ accĩ caſus.et in ↄcluſiõe ntĩ caſus.⁊ ita eſt eqͥ
uocatio de ly ſeculũ in minoꝛi ⁊ ↄcluſione. Similit h̊.qͥd
quid ſcit hoc ſcit.eſt duplex.qꝛ ly hoc poteſt ſupponere vᷣ⸗
bo ſcit vel apponere. Ecꝑãlogilaturſic. Quidqͥd ſcit hoc
ſcit.tempus ſcit hoc. ergo tempus ſcit. Soluitur vt pꝛece
dens. Similiter hic. Quidquid videt aliquid hoc videt.
columnã videt aliquis.ergo columna videt Maioꝛ eſt du
lex. vt dictum eſt in alijs Sitr hic. Quicũq; ſũt epi ſunt
omies.ſʒ aſini ſunt epᷣi.ergo aſini ſunthoĩes Vtraq; pꝛe
miſſaꝝ eſt duplex.eo ꝙ hec dcõ ep̃ipᷣt eſſe nti caſus vel gti.
e 3

Trac tatus ſextus
Mait deceptio facta ex diuerſitate 1. us facit amphibo⸗
logiã.ptʒ qꝛ caſus datus eſt dictiõi ad hoc vt oꝛdinet᷑ cũ
alia dictõòe ſʒ oꝛdinatio dictõis cum dictõe facit amphilo
giam ⁊ nõ equocatõem. Hoc em̃ ptʒ ꝑ Areſtotilẽ foꝛman
tem ꝑalogiſmos amphibologie ſᷣm diuerſitatẽ caſus ⁊ nõ
equiuocatiõis. ¶ Sciendũ ꝙ Areſto.ponit tres modos
ↄmunes equiuocatõis ⁊ amphibologie. Pꝛimus modus
eſt.qñ dictio vel oꝛatio plura pncipaliterſ cat.dictio vt ca
nis.oꝛatio vt liber areſtotilis.¶ Secũdus modꝰ eſt.qñ
ſoliti ſumus dicere ſᷣm trãſſumptõʒ.tranſſumptio in dcõe
vtridere.in oꝛatõe.vt lictus aratur.¶ Terciꝰmodus eſt.
qñ ↄpoſitũ plura ſᷣcat ſeꝑatum vo vnum ſolum Exemplũ
in equocatõe.vt ĩmoꝛtale et incoꝛruptibile.De amphibo⸗
logia.vt ſeculũ ſcit aliquid Sed nuncobijcit᷑ Deceptio ꝓ
ueniẽs ex ſᷣcatiõe dctõis nõ ↄtinetur ſub aliquo iſtoꝝ triũ
modoꝝ in eqͥuocatõe.ſicut in hoc ꝑalogiſmo.qͥcunq; ſana
bat᷑ ſanus eſt.laboꝛãs ſanabat᷑. ergo laboꝛãs ſanus eſt.nõ
ↄtinetur ſub tercio mõ.qꝛ laboꝛãs nõ eſt dcõ ↄpoſita Nec
ſub ſcðᷣo mõ.qꝛ hec dictio laboꝛãs nõ tenetur tranſſumpti
ue NHec ſub pᷣmo.qꝛ pᷣmus modus ꝓuenit ex pᷣncipali ſᷣca
tõne.ſed hec dictio laboꝛans nõ ſcat pncipaliter tẽpus.ſʒ
ex ↄñtiꝑ accidentia.ergo illa deceptio facta exↄſignifica
tiõe nõ eſt ſub aliquo iſtoꝝtriũ modoꝝ Solutio deceptio
facta exↄſignificatiõe dictõis ↄtinet᷑ ſub pᷣmo mõ eqͥuoca
tõis Ad hoc quod obijcit᷑ dicendũ eſt.ꝙ pmus modꝰ ꝓue
nit ex pᷣncipali ſ̃catõe appellata h.qͥdquid ex eadẽ impoſi
tione impoꝛtat᷑ ꝑ dctõem Sed ex eadẽ impoſitõe ſcat q̃li
bet dictio ſuũ ſᷣcatum et ſua accña Ille em̃ qui impoſuith̊
nomen lapis ad ſ̃candum lapidẽ. ſub tali gne ſub tali nũe
ro impoſuit Et ſiceadẽ impõne impoſuit unpoſitoꝛ.quia
hec dictio laboꝛãs impoꝛtat ſuũ ſ catũ ⁊ ſuã ↄbcatõem ea
dem impõne. Vel dicendũ ꝙ pncipalis ſᷣcatio ponit᷑ inp
mo mõ equocatõis et amphibologie ad remouendũ tranſ
ſumptõem.eo ꝙ tranſſumptio ſᷣcatꝑ dictõnẽ nõ pᷣncipalr
yt ridere nõ pᷣncipaliter ᷣcat floꝛere.ſʒ trãſſumptie ꝑquã
dam ſimilitudinẽ. Et hec dictio laboꝛans licetnõ habeat

—

PHetri biſpani
plura ſ cata.tñ ↄcat plura temꝑa.ſcʒ tempꝰpᷣſens ⁊ pᷣteri⸗
tũ imꝑfectũ.¶ Sed querit᷑ q̃re deceptio facta ex qͥbuſdã
accñtibꝰfacit eqͥuocatõem et ex qbuſdã amphibologiam.

Solo. dico ꝙ qdam ſunt accñtia qᷓ ↄpſequunt᷑ dcõem non

abſolute.ſʒ ꝓut eſt oꝛdinabilis cũ alia dcõne.ſic caſus nũe
rus Oꝛdinant᷑ em̃ dcões adinuicẽꝑ talia accñtia.male em̃
diceret᷑.hõ curꝛũt.qꝛ ibi nõ eſt debitꝰ caſus nec debitꝰ nu

mer ꝰ. Et deceptio ex talibꝰ accidẽtibꝰeſt deceptio in oꝛõe
ſic eſt in ãphibologia.⁊ nõ in equocatõne Sed ſunt alia
accñtia abſoluta qᷓ ↄſequunt᷑ dcõem ꝑ ſe.vt tempꝰfigura.⁊

talia accũtia nõ oꝛdinant᷑ dcõnes ad inuicẽ. q⸗ ſiẽ bñ ðꝛ.
õ curꝛit.ita bñ ðꝛ hõ curꝛebat. Vñ licet tempꝰvariet᷑.ma

net tñ eadẽ ↄſtructio.iõ non ↄſtruunt᷑ mediante temꝑe Et

ſic deceptio ex talibus accidentibus fit in dictõne.⁊ ita in
equiuocatõe ⁊ non in amphibologia.

BZSe fallaciis facientibus multiplex potentiale.

Equit᷑ de fallacijs faciẽtibus multiplex potẽtiale.
ſcʒ de ↄpõne diuiſione ⁊ accẽtu.⁊ pus de ↄpõne qᷓ;
de alijs.qꝛ ꝑalogiſmi fiunt efficatioꝛes ſᷣm ↄpõem
ad finẽ ſophiſticũ qͥ eſt apparẽs ſapia ⁊ non exñs.ideo pᷣus
dicendũ eſt de ↄpõne q; ð alijs Cõpoſitio eſt eoꝝ q̃ debẽt
diuidifalſa vnio.Diuiſio vo eſt eoꝝ q̃ debẽtↄponi falſa di
uiſio. Fallacia ↄpõnis eſt idoneitas decipiẽdi ꝓueniẽs ex
idẽtitate oꝛõis vniꝰ⁊ eiuſdẽ ſᷣm materiã ⁊ ᷣm ſitũ mag de

bitũ ꝑtibus in oꝛatõe poſitis.Cauſa apparẽtie huiꝰ falle ẽ
oꝛatio diuiſa vᷣa hñs idẽtitatẽ in materia cũ oꝛõe ↄpoſita
falſa. Cauſa fallatie ſiue defectus eſt diuerſitas ſenſus cõ⸗
poſiti a diuiſo ¶ Notandũ qñ oꝛõ in ſenſu diuiſo eſt vᷣa.⁊

falſa in ſenſu ↄpoſito.tunc eſt fallacia ↄpõnis Et qñ oꝛõ eſt
falſa in ſenſu d iuiſo.⁊ vᷣa in ſenſu ↄpoſito.tunc eſt falla di⸗
uiſionis.Dicit᷑ aũt oꝛõ ↄpoſita qũ deminatio determĩat
illud determĩabile qð eſt mag apta nata determĩare. Si⸗
militer ðꝛ oꝛõ ↄpoſita.qñ dcõnes magꝭ oꝛdinant᷑ ſm ſitũ

magis debitũ. Et ðꝛ oꝛõ diuiſa qñ detminatio detminat

illud decminabile quod nõ eſt magis apta nata detmiare.
vel qñ dcõnes oꝛdinant᷑ ſᷣm ſitũ minus debitũ Vñũſumat᷑

Tractatus ſextus
hbec oꝛatio gratia exempli Quidqͥd zn ſemꝑ eſt. In hac
oꝛõne ſunt duo detminata.ſcʒ boc verbũ viuit.⁊ hoc vᷣbũ
eſt. ⁊ eſt vna detminatio ſcʒ ſemꝑ. Si ergo ly ſemꝑ detmi
nat hoc verbũ eſt quod ponit᷑ a ꝑte pᷣdicati.ſic dicit᷑ oꝛatio
ↄpoſita.qꝛ tunc detminatio determinat detminabile qd
magis apta nata eſt detmĩare.qꝛ illud verbũ ponit᷑ in ſitu
magis debito.ſcʒ in pᷣdicato. Si aũt ly ſꝑ detminet hoc
verbũ viuit.ſic dicit᷑ diuiſa:qꝛ determĩatio tunc detmiat
illud determiabile quod ẽ minus apta nata detminare. qꝛ
illud verbũ viuit nõ ponit᷑ in ſitu debito ipᷣius verbi. Et
tunc dictões oꝛdinant᷑ ſᷣm ſitum minus debitũ
Iſtius fallacie duo ſunt modi.
¶ Pꝛimꝰ modus ꝓuenit ex eo ꝙ aliquod dictũ pᷣt ſuppo
nere ꝓ ſe toto vel ꝑte ſui Et ſm iſtũ modũ ꝑalogiſatur ſic.
Quẽcũq; poſſibile eſt ambulare poſſibile ẽ ꝙ ipᷣe ambulet.
ſed ſedentem poſſibile ẽ ombulare.& poſſibile eſt q; ſedens
ambulet.Ad hoc dicendũ ꝙ minoꝛ eſt duplex.qꝛ ſihoc di
ctũ ſedentẽ ambulare ſuppoĩt ꝓ ſe toto huic pᷣdicato poſſi
bile eſt. ꝓut valet.ſedẽs ſedgendo põt ambulare.tuncẽↄpo
ſita et falſa.ſicut impoſſibile eſt ꝙ ſedens ambulet. Si aũt
iſtud dictũ ſupponat ꝓꝑte ſui.tunc eſt diuiſa ⁊ vᷣa ⁊ non ſe
qͥturↄcluſio.⁊ eſt ſenſus.ſedentẽ poſſibile eſtambulare.i.ſe
dens nũc habet potentiã vt poſtea ambulet.Etſiłr.quem
cunqʒ; poſſibile ẽ ſcribere.poſſibile eſt ꝙ ipſe ſcribat.ſed nõ
ſcribentẽ poſſibile ẽſcribere.ergo poſſibile ẽ ꝙ nõ ſcribens
ſcribat Dicendũ eſt ad iſtum ꝑalogiſmũ ſicut ad pᷣmũ
¶ Secundus modus ꝓuenit ex eo ꝙ aliq̃ det minatio pᷣt
referꝛi ad diuerſa det minabilia Et penes iſtũ modũ pata
giſatur ſic.Quicũqʒ; ſcit lr̃as nũc didicit illas.ſed antiquꝰ
grãmaticus ſcit lr̃as.ergo nunc didicit illas. Ad hoc dici
tur ꝙ maioꝛ eſt duplex.qꝛ hec deminatio nũcpᷣt detmĩa
re hoc verbũ didicit.ſic ẽ ↄpoſita ⁊ falſa.⁊ ſeqͥtur ↄcluſio.
Velpᷣt derminare hoc verbũ ſcit.et tunc ẽ diuiſa ⁊ vᷣa ⁊ nõ
ſeqͥtur ↄcluſio.¶ Silr hic.quod vnum ſolum pt fer:e pla
pt ferꝛe.ſʒ quod nõ plura pᷣt ferꝛe pᷣt vnũ ferꝛe.ergo quod
nõ pᷣt plura ferꝛe pᷣt plura ferꝛe Dicendũ ꝙ maioꝛ ẽ duplex

etri hiſpani
qꝛ hec derminatio ſolũ pᷣt Hup⸗ hoc vᷣbũ pᷣt.ſic maioꝛ
eſt falſa ⁊ ↄpoſita.⁊ eſt ſenſus Illud qð non pᷣt ferꝛe vnũ cũ
alio.nõ pᷣt ferꝛe plura.aut ſolũ pᷣt derminare h̊ verbũ ferꝛe
tunc eſt diuiſa ⁊ vera ſub hocſenſu.qð pᷣt iam ferꝛe vnum
ſolũ ⁊ ferꝛe nõ plura pᷣt plura ferꝛe. Silr Tu ſcis tantũ
tres hoĩes curꝛere.poſito caſu ꝙ ſex curꝛãt ⁊ neſcias de tri
bns Et palogiſat᷑ ic. Tu ſcis tm̃ tres boĩes curꝛere.ſʒqͥ d
qͥd ſcit᷑ eſt veꝝ. tm̃ tres boĩes curꝛere ẽ veꝝ Maioꝛ ẽ du
lex.qꝛ hec dictio tm̃pᷣt derminare h̊ verbũ ſcis.tũc ẽ diui
fſa ⁊ va ⁊ nõ ſeqͥtur ↄcluſio ign ly tm̃ detminat in ea curꝛe
re.⁊ita detminat diuerſa.ſz ſi ly tm̃ detminat curꝛere.tũc
Fↄpoſita ⁊ falſa.et bñ ſeqͥtur ↄcluſio.qꝛ tũc ly tm̃ in maioꝛi
etↄcluſione determiat idem verbũ.
Efallacia diuiſionis.Quid eſt diuiſio dictum eſt pᷣus
¶ Faliacia diuiſionis eſt idoneitas decipiẽdi ꝓueni⸗
ens ex eo ꝙ oꝛõ aliq̃ ↄpoſita eſt vᷣa.⁊ diuiſa falſa vna ⁊ ea⸗
dem manens m materiã. differens ſᷣmfoꝛmãꝗᷓ credit᷑ eſſe
vera in ſenſu diuiſo ex eo ꝙ veritatẽ habet in ſenſu ↄpoſi⸗
to. Cauſa apparẽtie bniafallacie eſt materialis vnitas cõ
poſite vere cum diniſa falſa. Cauſa defectus eſt diuerſitas
lenſus diuiſi in ſenſu cõpoſito. ¶ Iſtius fallacie ſunt duo
modi. Pꝛimus modus ꝓuenit ex eo ꝙ aliqua ↄiunctio pᷣt
copulare interterminos vel inter ꝓpones Et ſᷣm iſtũ mo
dum palogiſatur ſic. Quecunq; ſunt duo ⁊ tria ſunt duo ⁊
tria.ſed qͥnqʒ ſunt duo ⁊ tria.ergo qͥnq; ſunt duo ⁊ qͥnqʒ
ſunt tria.Ad hoc dicendũ ꝙ minoꝛ eſt Supler. qꝛ hec con
ſunctio et põtↄiungere inter terminos vel inter ꝓpõnes.
Siinter terminos. ſic eſt ↄpoſita vera.et eſt ſenſus.duo
⁊tria ſimul iũcta faciunt qͥnqʒ. Si inter ꝓpõnes tunc eſt
diuiſa et falſa.⁊ eſt ſenſus ꝙ qnqʒ ſunt duo ꝑſe.⁊ qͥnq; ſũt
tria ꝑſe.quod eſt falſum. Simili bic Quecunq; ſunt duo
et tria ſunt paria et imparia. quinq; ſunt duo ⁊ tria. ergo
qnq; lunt paria et imparia. Dicendũ ꝙ minoꝛ eſt duplex
quia ibi et poteſt copulare inter termios.tunceſt cõpoſita
2 vera.et eſt ſenſus.quinq; ſunt duo et tria inſimulↄiũcta

Vei copulat inter ꝓpõnes ſie eſt diuiſa ⁊ falſa.⁊ eſt ſeuſus

Tractatus ſextus

qnq; ſunt duo.⁊qᷣnq; ſunt tria.quod eſt fallum Silr hic.
Omne aial eſt rõnale vel irꝛõnale.ſʒ non om̃e aĩal ẽ rõnale
g om̃e aĩalẽ irꝛõnale.Dðm eſt ꝙ maioꝛ ẽ duplexeo ꝙ li vel
pᷣtpiũgere intertminos.⁊ ſicẽ ↄpoſita ⁊ vᷣa. vel inter ꝓpo
ſitões ſic ẽ diuiſa ⁊ falſa Silr h. Om̃e aĩal eſt ſanũ vel egꝝ
ſz nõ om̃e aĩalẽ ſanũ.ꝗ̊ om̃e aial ẽ egrũ Silrh̊. Oĩs ſubaẽ
coꝛpoꝛea vel incoꝛpoꝛea. Itẽ oĩs linea eſt recta vel curua.
O ĩs nunerꝰeſt par vel impar Vñ om̃es iſte ſunt vere ſi cõ
iunctio ↄiungit inter terminos.⁊ tunc ſunt ↄpoſite Si cõ
iunctio ↄiũgit inter ꝓpõnes.tunc ſunt diuiſe ⁊ falſe.qꝛ cõ
iunctio ꝑſe ⁊ pᷣmo eſt ↄiũctiua ꝑtiũ oꝛõnis.et ex ↄſequenti
ipſa ↄiungit oꝛõem cũ oꝛõne.¶ Scðs modus fallacie di
uiſionis ẽ qui ꝓuenit ex eo ꝙ aliq̃ detmiĩatio pᷣt referꝛi ad
diuerſa det minabilia.vt hic.Quo vidiſti hunc ꝑcuſſum h̊
ꝑcuſſus ẽ.ſed oculo vidiſti hũc ꝑcuſſum.q oculo h̊ ꝑcuſſus
eſt. Dicendũ ꝙ minoꝛ ẽ duplex. qꝛ iſte ablatiuꝰ oculo põt
det minare hoc ꝑticipiũ ꝑcuſſus.tunc ẽ diuiſa et falſa.et ẽ
ſenſus:tu vidiſti hunc ꝑcuſſum oculo.⁊ ſic ſequitur cõclu⸗
ſio. Vel poteſt determinare hoc verbũ vidiſti.et ſicẽ ↄpo
ſita ⁊ vera.⁊ tũc ẽſenſus.tu vidiſti oculo hũc ꝑcuſſum. ſed
tunc non ſequitur concluſio
Equitur de fallacia accẽtuůs. ¶ Accentus ẽ certa lex
et regula ad eleuandũ vel depᷣmendũ ſyllabam vniuſ⸗
cuiuſq; dictionis Et diuiditur in accentum grauem ac u⸗
tum ⁊ circumflexũ. Grauis accentus ẽ.qui depmitur in fi
ne. Accutus ẽ.qui in fine eleuatur vel acuitur Circũflexꝰ
ẽ.quiacuitur et ehmitur ſimul. Vel ſic. eſt qui incipit ab
imo et ꝓcedit in altum.et finaliter tendit in imum.vt hie⸗
ruſalem. ¶ Fallacia accentus. eſt idoneitas decipiendi ꝓ
ueniens ex multiplicitate dictiõis eiuſdem ſᷣm ſubam ⁊ di
uerſe ſᷣm modũ ꝓferendi diuerſa ſignificantis.Cauſa ap⸗
parentie huius fallacie.eſt vnitas dictionis ſᷣm materiã
velſᷣm ſubam ſolum. Cauſa defectus.ẽ diuerſitas ſᷣcato
rum Iſtius fallacie duo modi ſunt.Pꝛimus modꝰpꝛo
uenit ex eo ꝙ' aliqua dictio põt ꝓferꝛi diuerſis accentibꝰ.
vt hic.Omis populus eſtarboꝛ gens eſt populus.i gens

Petri hiſpani.

eſt arboꝛ.Dicendũ ꝙ maioꝛ eſt ouplex.qꝛ pᷣma ſyllada hu⸗
ius dictõis populus pᷣt ꝓferꝛi longa.et ſic eſt vera.⁊ nõ ſe
quitur ↄcluſio. VUel pᷣt ꝓferꝛi bꝛeuis.⁊ ſic eſt falſa.⁊ ſequit
ↄcluſio Similiter hic.omis ara eſt in templo.ſtabulũ poꝛ
coꝛum eſt hara.ergo ſtabulũ poꝛcoꝝ eſt in templo. Solui
tur vt pus Similiter hic. Quidqͥd hamat᷑ hamo capitur.
mulier amat᷑.q mulier hamo capitur. Dicendũ ꝙ maioꝛẽ
duplex.eo ꝙ hec dictio hamat᷑ pᷣt ꝓferꝛi cum aſpiratõe vel
ſine aſpiratione. Si pmum tunc eſt vera et non ſequitur
concluſio Si ſecundum tunc eſt falſa ⁊ ſequitur concluſio
Velſic.quoſcunq; viros iuſtum et pendere iuſtũ eſt penã
pati.ſed iuſtos viros iuſtũ eſt pendere.ergo iuſtos viros
iuſtum eſt penam pati Vtraqʒ pꝛemiſſarũ eſt duplex.eo q
hec dictio pendere poteſt pꝛoferꝛi media longa vel media
bꝛeui. Si pᷣmum.ſic maioꝛ eſt vera et minoꝛ falſa. Si ſe⸗
cundum tunc econtra maioꝛ eſt falſa et minoꝛ vera.⁊ ſic cõ
cluſio eſt falſa ita aliqua pꝛemiſſarum. ¶ Secundus mo
dus pꝛouenit ex eo ꝙ aliqua voxporeſt eſſe dictio vel oꝛa
tio. vt hic. Tues qui es.ſed quies eſt requies.ergo tu es
requies.Dicendum ꝙ maioꝛ eſt duplex.eo ꝙ quies pᷣt eſſe
dictio vel oꝛatio.ſi ſit dictio tunc eſt falſa.et ſequitur con⸗
cluſio. Si ſitoꝛatio tunc eſt vera et non ſequitur conclu⸗
ſio. Similiter hic. Quidquid fecit deus inuite.fecit de⸗
us coacte.ſed deus fecit vinum in vite.ergo fecit vinum
coacte. Solutio.maioꝛ eſt duplex.eo ꝙ inuite poteſt eſſe
dictio vel oꝛatio.Si dictio ſiceſt vera.et non ſequitur cõ
cluſio. Si oꝛatio ſic eſt falſa ⁊ ſequitur concluſio. Simili
ter hic.Quidquid habet dilectõem ſuꝑnam. habet dilecti
onem dei.ſed vſurarius habet dilectionem ſuꝑ nam.ergo
vſurarius habet dilectionem dei.Dicendum ꝙ hec dictõ
ſupernã poteſt eſſe vno modo dictio.et ſic minoꝛ eſt falſa.
⁊ ſequitur concluſio. Alio modo poteſt eſſe oꝛatio.⁊ ſic eſt
vera.et nõ ſeqͥtur ↄcluſio. Similiter hic. Oetuo longas
pꝛeeunte nocte lidia doꝛmis.vnde metuo poteſt eſſe dictõ
vel oꝛatio

N

NRrE
ä ð .

Tractatus ſextus

Equitur de fallacia figure dictionis. ¶ Figura eſt q̃
termino vel terminis clauditur.termino.vt circulus.
terminis.vt triangulus.q̃drangulus.⁊ ſimilitudinarie h̊
ſumit᷑. ¶ Fallacia figure dvictõis eſt ſimilitudo dictõis cũ
dcõne penes finalẽ terminatõem in ꝑte nõ idẽ ſᷣcante.⁊ fa⸗
cit multiplex fantaſticũ.qñ aliqua dictio ᷣcat vnũ et vidę
tur ſᷣcare aliud ꝓpter ſimilitudinẽ quã habet in ꝑteę cũ alia
dcõne.vt videre ᷣcat paſſionẽ ⁊ videtur ſᷣcare actõem pꝛo
pter hoc ꝙ eſt ſimile huie vᷣbo agere. Cauſa apparentiehꝰ
fallacie eſt ſiłitudo dictõis in ꝑte cũ alia dictõne non ide
ſcante Cauſa defectus ẽ diuerſitas eoꝝ que vident᷑ eſſeſi
milia Iſta aũt ſimilitudo fit trib modis.ſcʒ voce ſᷣcato et
ſuppõne.Et ſᷣm hocſunt tres modi hꝰfallacie. ¶ Pꝛimꝰ
modus ꝓuenit ex ſimili terminatõe dcõnis cũ alia dcõneę
Exemplũ.vt q̃liſcunq; eſt mula talis eſt poeta.ſʒ muſa ẽ fe⸗
minini generis.̊ poęta eſt fei generis.Hicendũ negando
ↄñnam.qꝛ nõ ſeqͥtur ꝙ ſi aliqua ſint eiuſdẽ terminatõnis q;
ſint ꝓpterea eiuſdẽ generꝭ. Silr hic. oĩs aqua eſt humida
fluuius eſt aqua.ergo fluuius eſt humida Dicendũ ꝙ non
ſeqͥtur nec opoꝛtet ꝙ ſi oĩs fluuius ſit aqua ꝙ ergo qdqᷣd
dicat᷑ deaqua ꝙ hoc etiã dicat᷑ de fluuio ſub eadẽ terining
tõe.Vel ſic O is hõ eſt albus.mulier eſt hõ.q̊ mulierẽ albꝰ
Vñ in oĩbus pᷣdictis ꝑalogiſmis maſculinũ interpᷣtat᷑ fe⸗
mininũ. Si vo ſic foꝛmetur ꝑalogiſmꝰ. muſa ⁊ poeta ſiłx
tminant᷑.ſʒ muſa ẽ feĩ generꝭ.&̊ et poeta.tunc ibi nõ ẽ falla
cia figure ðctõis.ſed fallacia ↄñtis.aut a cõiter accũtibus
vt patebit. ¶ Scðs modus ꝓuenit ex mutatõe vniꝰpꝛe⸗
dicamẽti in aliud.vel qũ vna ſpecies vnius pᷣdicamẽti mu
tatur in aliã ſpeciẽ.vt hic.quidqͥd heri emiſti hodie come⸗
diſti.ſʒ carnes crudas heri emiſti.ergo carnes crudas ho⸗
die comediſti.Dicendũ ꝙ non ſeqtur.nam quidqd ðᷣtrem
de pᷣdicamento ſubſtantie et crudum dicit rem de pꝛedica
mento qualitatis. et ſic ꝓceditur de vno pꝛedicamento
in aliud. Similiter hic. Quidquid heri vidiſti hodie vi⸗
des.ſed album heri vidiſti.ergo albũ hodie vides.Dicen
dum ꝙ non ſequitur qꝛ albũ ſᷣ cat ꝑ modũ q̃litatis.qdquid

—— „
Petri hiſpani
vero dicit rem de pᷣdicaàmẽto ſi uban Do tibi ſolũ
denariũ.ſed ſolũ denariũ nõ habeo. do tibi qð nõ habeo
Dicendũ ꝙ hec dictio ſolũ ðt relatõem.qꝛ vt habet᷑.ij.elẽ⸗
coꝝ.ſolũ dicit᷑ q̃ſi nõ cũ alio.Et hec dcõ quod dicit ſubaʒ
⁊ ſicꝓcedit᷑ a q̃litate ad ſubam ¶ Sitr qñ ꝓcedit᷑ ab vna
ſpẽ vniꝰpᷣdicamenti ad aliam.vt quãtoſcũq; digitos heri
habuiſti hodie habes.ſʒ decẽ digitos heri habuiſti.q̊ decẽ
digitos habes.poſito ꝙ vnũ amiſeris.Dicendũ ꝙ nõ ſeqͥ
tur.qꝛ hec dictio quãtoſcũq; dicit q̃ntitatẽ ↄtinuã. et hec

dictio dicẽ dicit qᷓntitatẽ diſcretã.¶ Terrciꝰ modus ꝓue

nit ex diuerſa ſuppõne tmini. vt hõ eſt ſpẽs.q aliqͥs hõ eſt
ſpẽs Et hic. Homo eſt digniſſima creaturaꝝ. aliqͥs hõ ẽ
digniſſima creaturaꝝ.hic eſt ꝓceſſus a ſimpliciſuppõe ad
ſonalẽ. Silr h̊ Ois hõ eſt aial.̊ oĩs hõ eſt hoc aial Silr᷑
ic.Aial ẽ ſoꝛtes.aial eſt plato ⁊c̃ijs.&̊ aĩal eſt ois hõ. Hic
fit ꝓceſſus a pluribꝰ det᷑minatꝭ ad vnã detminatã Et iſte
modus ſolet appellari vniuocus.qꝛ ille terminꝰvniuoce ⁊
eq̃literſe ht ad oĩa ſuppoſita Vñ in q̃libet pᷣmiſſarũ ſuppo
nit ꝓ vno In ↄcluſione vᷣo ꝓ pluribus.⁊ ſic variat᷑ eiſup
oſitio. ¶ Etſciendũ eſt ꝙ in pᷣdictis qualeqͥd interpᷣtat
ocaliqͥd.i.ↄmune vel vniuerſale interpᷣtat᷑ ſingulare. Si
em̃ aĩal interpᷣtatur hoc aliquid. ⁊ arguitur ſic.aĩal eſt ſoꝛ⸗
tes.aĩal eſt plato ⁊c̃ijs.̊ aĩal eſt omĩs hõ.eſt bonũ argumẽ
tũ.ſicut hic.ſoꝛtes curꝛit.plato curꝛit ⁊c̃ijs.̊ oĩs hõ curꝛit
Similiter hic.non ſeqͥtur.qñ fit ꝓceſſus ab ĩmobili ſuppo
ſitõe ad mobilẽ.vt oĩs homo eſt aial.ergo omiĩs hõ eſt hoc
aĩial.⁊ hoc aĩal acijs. ¶ Hos tres modos ponit Areſtoti⸗
les dicẽs q; figura dictõnis fit qũ interpᷣtatur nõ idem vel
diuerſum.vt maſculinũ femininũ vel neutrũ.vel ecõuerſo
Et rurſus qñ quid interpᷣtatur quale velquantum.
Iterum quando commune interpᷣtatur ſingulare vel hoc
aliquid. .
Egquitur de fallacijs extra dictõem q̃ ſunt ſeptem.ſcʒ
accidens ſᷣm quid ad ſimpłr.ignoꝛantia elenci. peti⸗
tio pᷣncipij.ↄſeques.nõ cauſa vt cauſa.ſm plures interꝛo⸗
gatõnes vt vnã. ¶ Differunt aũt iſte fallacie a fa laciſs in

Tractatus ſextus

dictione.qꝛ fallacie in dictiõe habent cauſam apparentie
ex ꝑte dictõis et vocis.ſʒ fallacie extra dictionẽ hñt cauſã
apparẽtie et defectꝰex ꝑte rei etnõ ex ꝑte vocis et ꝓpterh̊
dicunt᷑ excra dictõʒ. Int᷑ has pmo domẽ de falla accidẽtꝭ.
¶ Accidens vt hic ſumitur.idem eſt quod extraneum in
parte idem.et in parte diuerſum. vt bic homo eſt ſpecies.
ſoꝛtes eſt homo.ergo ſoꝛtes eſt ſpecies. Homo enim eſt in
parte idem cum ſpecie.ſcilicʒquando ſumitur pꝛo re vni⸗
uerſali.et in parte diuerſum a ſpecie.ſcilicet quando ſumi⸗
tur pꝛo ſuppoſitis.¶ Notandum ꝙ in fallacia accidentꝭ
ſunt iſta tria.ſcilicet accidens.res ſubiecta.et attributum.
vt homo eſt ſpecies.ſoꝛtes ẽ homo.ergo ſoꝛtes eſt ſpecies.
hoc medium homo eſt res ſubiecta.et minoꝛ extremiras.
vt ſoꝛtes eſt accidens.et maioꝛ extremitas attributum.
¶ Sallacia accidentis.eſt idoneitas decipiendi ꝓueniens
ex partiali idemtitate accidẽtis cum re ſubiecta.que tamẽ
differunt ſᷣm diuerſas rationes. ¶ Cauſa apparentie eſt
ↄuenientia aliquoꝛum duoꝛũ in aliquo tercio ᷣm partem
vel eſt partialis idemtitas aliquoꝛũ duoꝛum.Cauſa defe⸗
ctus eſt diuerſitas eoꝛundem. ¶ Huius fallacie tres ſunt
modi.Pꝛimus modus ꝓuenit ex eo ꝙ aliquid vere pꝛedi⸗
catur de aliquo ſubiecto.et pꝛopter hoc creditur vere dici
de accidente eius a quo eſt diuerſum. Vel ſic quando ali⸗
quid attribuitur rei ſubiecte in pꝛemiſſis.et poſtea attribu
itur eius accidenti in concluſiõe.vt hic.homo eſt ſpecies.
ſoꝛtes eſt homo.ergo ſoꝛtes eſt ſpecies. Dicendum ꝙ non
valet.qꝛ ille terminꝰſpecies qui ẽ attributũ aſſignatur in⸗
eſſe ſoꝛti qui eſt accidens eo ꝙ ðꝛ de homine qð eſt res ſub
iecta Simile eſt hic.aĩal eſt genus.homo eſt aĩlal.ergo ho⸗
mo eſt genus. Similiter hic.omne es eſt naturale.ſtatuta
eſt es.ergo ſtatuta eſt naturalis. Hon ſequitur.qꝛ natura⸗
le vere pꝛedicatur de ere.et pꝛopter hoc attribuitur in con
cluſione ſtatue quod nõ fit vere. Similiter hic.cognoſco
choꝛuſcũ.choꝛuſcꝰeſt veniens.a cognoſco venientẽ. Dicẽ
dum ꝙ non opoꝛtet ꝙ ſi cognoſcas choꝛuſcũ ſᷣm ſe ꝙ pꝛo
pter hoc cognoſcas eũ ſub illo accidente quod eſt veniens

*

Petri hiſpani
¶ Secũdus modus ꝓuenit ex ꝑticulari idemtitate aliq⸗
rum duox in aliquo terciol Vel qñ aliquod cõmune pꝛedi
catur de aliquibus duobo cum quibus eſt in parte idem.et
in ꝑte diuerſum.et ꝓpter hoc illa duo credũtur eadem eſſe
interſe.vt hic.ſoꝛtes eſt hõ.plato eſt hõ.ergo plato eſt ſoꝛ⸗
tes. Silxr hic.homo eſt aĩal.equus eſt aĩal. ergo equus eſt
homo. Dicendũ ꝙ non opoꝛtet ꝙ ſi aliqua duo ↄueniant
in aliquo tercio vt ꝓpter hocↄueniant interſe.¶ Terciꝰ
modus ꝓuenit quando ex duobus accidentibus diuiſim
ſumptis male infertur aliquod ↄiunctum ſm accidens.vt
iſte eſt albus ⁊ eſt monachꝰ.ergo eſt albus monachus.Si
militer hic. Iſte canis eſt pater.⁊ eſt tuus.ergo iſte canis ẽ
pater tuus. Non ſequitur.qꝛ licet illa ↄueniant in aliquibꝰ
ſ̃m partẽ.tamen ſᷣm aliã partẽ differunt. ¶ Etſciendum
ꝙ non licet ex diuiſis inferꝛe ↄiunctũ.vt habet᷑ ſcdᷣo peri⸗
hermenias quando pᷣdicantur diuerſa accidentia ſibijnui
cemꝑ accidens ↄuenientia.ſicut eſſe album ⁊ monachum
Similiter qũ duo pᷣdicãtur quoꝝ ſcõm intelligit᷑ in ᷣmo.
vt vłe in ſuo ſpecialioꝛi.vt iſte eſt hõ et eſt aĩal. ergo eſt hõ
aĩal.qꝛ aĩal intelligitur in homĩe.ſicut albũ in homie albo.
Ded in omnibus alijs licet ex diuiſis inferꝛe piunctum.
¶ Vnde notandũ q aliqua duo accidẽtia pᷣdicantur de
aliquo quoꝝ pmũ in ſubiecto eſt ꝑ alterũ ⁊ nõ ꝑ ſe ex talibꝰ
diuiſim captis nõ licet inferꝛe ↄiunctũ nec ecõtra. vt iſte ẽ
albus. et eſt monachꝰ. eſt albus monachus.nam albedo
non eſt in ſubiecto ſm ſe.ſed ſᷣm habitũ. Similiter ex con
iunctis non licet inferꝛe diuiſum qñ iſta que ↄiungunt᷑ di⸗
minuunt de rõne alteriꝰ.vt iſte hõ eſt moꝛtuus. &̊ eſt hõ et
moꝛtuus. In omnibus autẽ alijs licet exↄiunctis inferꝛe
diuiſum. Sed illud vltimum argumentum facit fallaciam
ſm quid ad ſimpliciter.
Equitur de fallacia ſᷣm quid ad ſimpliciter. Dictũ
ſm quid appellatur hic determinatio diminuens
de ratione vel de eſſe eius cui adiungitur. vt cum
dico. homo moꝛtuus.ibi moꝛtuum diminuit de rõne ho⸗
minis.Dictũ ſimpłr appellat᷑ qð ẽ aliqð indinigun. vt hõ.
„

Tractatus ſextus
¶ Fallacia ſᷣmqͥd ad ſimplicit.eſt rtu⸗ decipiẽdi ꝓ⸗
ueniens ex apparenti cõuenientia dicti ſᷣm quid ad dictũ
ſimpliciter. Cauſa apparentie huiꝰ fallacie eſt ↄuenientia
dicti ſᷣm quid ad illud quod eſt ſimpłr ⁊ ecõuerſo. Cauſa
falſitatis eſt diuerſitas ſᷣcatoꝝ. ¶ Fit autẽ hec fallacia tot
modis quot modis ↄtingit alicui addere detminatiõem
diminuentẽ Et ponunt᷑ hic qͥnq; modi. ¶ Pꝛimꝰmodus
fit ᷣm ꝑtem in mõ.vt ille eſt hõ moꝛtuus.ergo eſt hõ Non
ſequitur.qꝛ moꝛtuũ diminuit de rõne hoĩs Silr hic. Chi
mera eſt ens opinabile.ergo eſt ens. Nõ ſeqͥtur.qꝛ opina⸗
bile diminuit de rõne huiꝰ quod eſteſſe. ¶ Scðs modꝰ
fit ſᷣm ꝑtem integralem.vt ethiops eſt albus ſ̃m dentes.
ethiops eſt albus. ¶ Tercius modus fit in his q̃ ſunt ad
aliquid.vt diuitie non ſunt bone male vtenti.̊ diuitie nõ
ſunt bone.non ſeqͥtur.qꝛ licet diuitie comꝑate ad aliquid
nonſint bone.tamen in ſe ſunt bone. ¶ Quartus modus
fit in his que ſᷣm locum ſunt. vt bonũ eſt mactare patrẽ in
triuallis.ergo bonũ eſt mactare patrẽ ſuum Uel ſic.bonũ
eſt vti dieta in locis egrotatiuis.ergo eſt bonũ vti dieta.
¶ Quintus modus fit in his q̃ fiunt ſᷣm tempꝰ. vt bonũ
eſt ieiunare in qdrageſima.&̊ bonũ eſt ieiunare. Velſic.ex
pedit alicui mederi qñ egrotat.ergo expedit alicui mederi
Nõ ſeqͥtur.qꝛ licet expediat mederi ſᷣm qͥd non tñ ſimplłr.
¶Sciendũ aũt ꝙ in oibus iſtis inſpiciendũ eſt ad cõtra⸗
dictõem. vt ſi aliquis rũdens dicat ꝙ nõ expedit mederi.
⁊ opponens aſſumat ꝙ expedit qñ egrotat.non ↄtradicit
ei.ſed ſtat in fallacia ſᷣm quid ad ſimpliciter: ¶ Et eſt no⸗
tandum ꝙ eadem eſt fallacia ſi ex eo ꝙ eſt m quid inferat᷑
dictum ſunpliciter. Et ecõuerſo a dicto ſunpliciter ad om
quid. Sed aduertendum ꝙ iſta fallacia arguendo a dicto
ſm quid vt in pluribus arguitur affirmatiue.ſed a dicto
ſimpliciter vt in pluribus arguitur negatiue.
. Lencus eſt ſyllogiſmus ↄtradictionis vnius ⁊
e eeiuſdem non nomis cm̃.nec etiã rei tm̃.ſed noĩs
⁊ rei ſił.nõ ſynonomi ſed eiuſdẽetex his q̃ data
ſt de nccitate accidere.nõ ↄnũerato eo qdð erat

— —

Petri hiſpani
in pᷣncipio.ad idẽ.ſᷣm idẽ.ſilr ⁊ in eodẽ tꝑe.¶ Elencus eſt
ſyllogiſmus ↄtradictõis.i.ſyllogiſmus ↄcludens pdictoꝛi
am ꝓpõnis date a rũdente In diffinitõe elenci qᷓdam po⸗
nunt᷑ rõe ſyllogiſmi.vt ex his q̃ data ſt᷑ de ncc̃itate accide
re.ꝑ qð remouet᷑ fallacia accñũtis.Etponitur nõ ↄnumera
to eo qdð erat in pncipio.ꝑ qð remouet᷑ petitio pᷣncipij.vt
poſtea patebit.Alia ponunt᷑ rõne ↄdictiõis vt vniꝰ⁊ eiuſ⸗
dem.i.vnius ſubiecti ⁊ pᷣdicati vñ niſi eſſet idẽ ſubiectũ et
idẽ pᷣdicatũ nõ eſſet ↄtradictio. vt ethiops ẽ niger.⁊ vil
ops nõ eſt niger ſᷣm dentes.ex q̊ nõ eſt idẽ pᷣdicatũ non e
ↄtradictio.Et ſiłr h.nullus hõ moꝛtuꝰ curꝛit.⁊ qͥdam hõ
curꝛit.nõ eſt ↄtradictõ.qꝛ nõ eſt idẽ ſubiectũ.¶ Itẽ ad idẽ
ſm idẽ ſiłr in eodẽ tꝑe ponunt᷑ rõnepdictõnis. Etõ iſtas
q̃ᷓttuoꝛ ꝑticulas peccat hec fallacia q dicił ignoꝛãtia elenci
Alio mò capit᷑ generaliter.et tũc diffinit᷑ ſic. Ignoꝛantia
elenci eſt vnus defectus generalis ad quẽ reducunt᷑ om̃es
alie fallacie oſtendẽdo qũo peccant cõtra iſtas ꝑticulas.vt
patebit Iſte aũt ꝑticule.nõ noĩs tm̃.nec rei tm.ſed noĩs et
rei ſimul.nõ ſynonomi ⁊c̃ijs.ponunt᷑ rõne ſyllogiſmi ⁊ cõ⸗
tradictõis.qꝛ iſta exigunt ꝙ nomen ſit vnũ et res vna. et
ꝙ nõ ſit nomen ſynonomũ Vnñ nõ eſt ibi ↄtradictio.tulliꝰ
curꝛit. marcꝰnon curꝛit.nec eſt hic ſyllogiſmus Oiĩs gladi
us ſcindit.quoddã inſtrumentũ eſt enſis.̊ quoddã inſtru
mentũ ſcindit.¶ Fallacia ignoꝛantie elenci.eſt idoneitas
decipiẽdi ꝓueniẽs ex apparẽti obuatõe ꝑticulaꝝ diffini⸗
tõis elenci.q̃ ↄueniũt ei rõe dictiõis tm̃.ſcʒ ad idẽ ſᷣm idẽ
ſiłr ⁊ in eodẽ tꝑe..Cauſa apparẽtie huiꝰ fallacie eſt ↄueniẽ
tia apparentꝭ ↄtradictõis ad verã ↄtradictõʒ Cauſa falſi⸗
tatis eſt diuerſitas earundẽ ¶ Huiꝰ fallacie quattuoꝛ ſũt
modi. Pꝛimus modꝰ ẽ ↄtra hanc ꝑticulã.ad idem.vt duo
ſunt duplũ vnius ⁊ nõ ſunt duplũ triũ.̊ duo ſunt duplũ ⁊
nõ duplum. et qꝛ in vtraqʒ pᷣmiſſaꝝ non ſumitur dupiũ ad
idem.ideo nõ ſequitur ¶ Scõðs modus peccatotra illam
ꝑticulam.ſᷣm idẽ.vt hoc ẽ duplũ illi ſᷣm longitudinẽ. et nõ
eſt duplũ illi ᷣm latitudinẽ.ergo eſt duplũ et non duplum.
HNon ſequitur.qꝛ duplũ non ſumit᷑ ſᷣm idẽ. licet ſumat᷑ ad

f 3

Tractatus ſextus

idem reſpectu eiuſdẽ. ¶ Tercius modus peccat ↄtra illã
ꝑticulã. Siłr. vt hõ eſt ſpecies.et nullus hõ eſt ſpẽs.qᷓ idẽ
