miſſeſunt vere ⁊ ↄcluſio falſa.ſᷣuata eadẽ q̃litate ⁊ q̃ntitate
ꝓõnũ in vtraq; ↄiugatõne ⁊ manẽte vtrobiq; eadẽ figura
Finit Quartus tractatus Sequitur quintus
Atio ðꝛ multis mõis ſoꝛimo modo ratio idẽ eſt
qð di ffinitio vel deſcriptio.vt hic. vniuoca di⸗
cyutur quoꝝ nomẽcõmune ẽ ⁊ ratõ ſube ᷣm illud
nomẽ eſt eadẽ Scðo modo ẽ quedã virtus anime Tercio
eſt idẽ qdð oꝛõ oſtẽdens aliquid ſicut ſunt ꝓpõnes vł rõnes
diſputatiũ Quarto idẽ eſt qd foꝛma materie vt in cultello
ferrũ ẽ materia.diſpõ vᷣo inducta in ferro ẽ foꝛma Quinto
idẽ eſt qð eſſentia cõis pᷣdicabilis de pluribꝰ vt eſſentia ge
neris ſpẽi vel dꝛñe Sexto idẽ eſt quod mediũ inferẽs oclu
ſionẽ.⁊ hoc mõ ſumit᷑ rò in diffinitõe argumẽti que ẽ talis
Argumẽtũ ẽ rõ rei dubie faciens fidem.i.mediũ ꝓbãs con
cluſionẽ.Cõcluſio em̃ debet cõfirmariꝑ argumetũ Eſtãt
ↄeluſio argumento vel argumẽtis ꝓbata ꝓpõ.ſʒ anteq; ꝓ
betur tũc eſt dubitabilis ⁊ queſtio Vñ queſtio ẽ dubitabitł
ꝓpõ Hediũ aũteſt quod habet duo extrema Argumẽta⸗
tio aũt ẽ argumẽti ꝑ oꝛõnem explicatio.i.oꝛõ explicans ar
gumentũ Differt aũt argumentum a medio ⁊ ab argumen
tatione.qꝛ mediũ dicitur eo ꝙ hʒ duo extrema Argumẽtũ
aũt addit ſupꝛa mediũ virtutẽ ꝓbandi ↄcluſionẽ Argumẽ
tatio dicitur totalis oꝛõ cõpoſita ex pᷣmiſſis ⁊ concluſione
et in illa maĩfeſtat᷑ vᷣtus argumẽti Aliqñ em̃ tota oꝛõ pᷣt in⸗
ferre vłem affirmatiuã Aliqñ ꝑticularẽ affirmatiuã.Aliqñ
ꝑticularem negatiuã.⁊ ſic mãifeſtat᷑ ota tus argumẽti cũ
oſtẽditur ſupꝛa quã ↄcluſionẽ pᷣt ipᷣm argumẽtũ ⁊ ð quã nõ
pᷣt quod qͥdẽ fit in argumẽtatõe vt dictũ ẽ.Argumẽtatoõnis

Petri hiſpani

quattuoꝛ ſunt ſpẽs.ſcʒ ſyllogiſmꝰ inductio enthbimema et

exemplũ Diffinitio ſyſiogiſini dicta ẽ pꝛiꝰ Inductio eſt a

ſingularibs ſufficiẽter enumeratꝭ ad vlem ꝓgreſſio.vt ſoꝛs

tes currit plato currit.⁊cijs.g̊ oĩs hõ currit Enthimema

ẽ ſyllogiſmꝰ iꝑfectꝰ.i.oꝛõ iq̃ nõ oĩb pᷣmiſſis añpoſit feſti⸗
nata ĩfert᷑ ↄcluſio.vt õe aĩal currit g̊ oĩs hõ cur. In hac em̃
argumẽtatõe ĩcludit᷑ hec ꝓpõ oĩs hõ cẽ aial q̃ ſi poeret᷑ ꝑfectꝰ
eſſet ſyllogiſinꝰ Areſtot.auũt ſic diffinit ißm. Enthimema ẽ
erx icotibo ⁊ ſignis.icos idẽ ẽ q ꝓpõ ꝓbabilis. Signũ vt
hHic ſumit᷑ ẽ iqẽ qd ꝓpõ demõſtratiua ſen neceſſaria vel ꝓba

bilis ⁊ hoc in iferẽdo Signũ vt hic ſumiẽt᷑ dicit neceſſitatẽ

IVn g rPrm X t zim

„N „11 .
RMda AuAEVW r

teint In e „αW*-

ſllationis Icos aũt dicit ꝓbabiltatẽ ꝓpõis.ſᷣm quã ꝓbabi V

litatẽ ꝓpõ ðꝛ eſſe vera Un licʒ in enthimemate ẽ tãtũ vna

ꝓpõ inferens.⁊ alia illata.tñ ſᷣm ꝙ illa ꝓpõ inferens appa⸗

ret omibo eſſe vera vel pluriboi.ſic ðꝛ icos.i.pbabilis.ᷣvt q̃ᷣli
bet diligit diligentẽſe m aũt ꝙ ipᷣa infert cõcluſionẽ de ne

ceſſitate ſic ðꝛ ſignũ. Et ſiceadẽ ꝓpõ dicit᷑ icos etſignum

*

m aliud ⁊ aliud Siqͥs obijciat.q enthimema debeat ſic

—

diffiniri. Enthimema ẽ ex icote ⁊ ſigno.cũ tm̃ ſit vna ꝓpõ)⸗

inferẽs q̃ eſt icos ⁊ ſignũ ſᷣm diuerſa Ad hoc dicendũ eſt ꝙ;

licʒ ſit vna ꝓpõ inferẽs actu.tñ hʒ in ſe vᷣtutẽ duay ꝓpõm

qꝛ hʒ in ſe vᷣtutem ꝓpꝛiã ⁊ illius qͥ ſubintelligit᷑ ⁊ ſic eſt vna
ſm ſubam ⁊ due ſᷣm vᷣtutem Et ideo in plurali ðꝛ ex icoti⸗
bus ⁊ ſignis.⁊ nõ ex icote ⁊ ſigno ¶ Sciendũ om̃e en⸗
thimema debet reduci ad ſyllo giſmũ In enthimemate em̃
ſunt tres termini ſicin ſyllogiſmo.⁊ duo illoꝝ ſunt in ↄclu
ſione.⁊ ſunt maior extremitas ⁊ minoꝛ extrenitas aliꝰ aũt
nõ ponit᷑ in ↄcluſione ⁊ eſt mediũ Illaꝝ aũt extremitatũ al
tera ſumit᷑ bis ⁊c altera ſemel.Ex extremitatevo ſemel fum⸗

pta ⁊ ex medio fiat vna ꝓpõ ſm exigentiã modi ⁊ figure et

ſic habet᷑ ſyllogiſinꝰ Verbi gr̃a.in hoc enthimemate.om̃e
animal currit.ergo om̃is hõ currit.hõ ⁊ currit ſunt due ex
tremitates. ⁊ animal ẽ mediũ.ſʒ illa extremitas.ſcʒ hõ ẽ tm̃
ſet ſumpta Ex ipᷣa ̊ ⁊ medio fiat vna ꝓpõ ſcʒ oĩs hõ ẽ aĩal ⁊

tũc erit ꝑfectꝰſyllogiſmꝰ ſic.ome aial currit.oĩs hõ aĩalł g̊

W

2

,9 57

J„

Tractaus quintus

om̃is hõ currit Exemplũ ẽ qñ vnũ ꝑticłare ꝓbat᷑ ꝑaliud
ꝓpter aliq̃d ſile reꝑtũ in ipᷣis.vt leodienſes pugnare contra
louaniẽſes malũ eſt ̊ traiectenſes pugnare ↄtra leydenſes
malũ ẽ qꝛ vtrobiq; eſt pugnare affines ↄtra affines.
cus eſt ꝑ quẽ argumẽtũ confirmat᷑.ideo danda ẽ
eiuũs ðiffirnitõ ꝓ vt hic ſumit Qocusẽ ſedes argu⸗
menti vel id a quo ad ꝓpoſitã q̃ſtionem ↄueniens trahitur
argumentũ. Quid aũt ſit queſtio dictũ eſt. Et ſciendũ ꝙ
ꝓpõ.queſtio.concluſio.⁊ enũciatio ſᷣm ſubſtantiã idẽ ſunt
differunt aut 'm ratõnes nã diuerſas habent ratõnes ſiue

diffinitõnes vt prius patuit. ᷣm em̃ ꝙ dubitabilis ẽ dicit᷑
Hqueſtio. ꝓut vero ipᷣa ꝓbata eſt ꝑ argumentũ eſt concluſio.

ꝓut ponit᷑ ꝓ alio in pꝛemiſſis eſt ꝓpoſitio Anuntiatõ aũt
eſᷣm ꝙ cat eſſe vel nõ eſſe.vt ſoꝛtes currit.ſoꝛtes nõ currit
Locus aũt diuidit᷑ in locũ maximã ⁊ locũ differentiã ma⸗
xime.Locus maxima idẽ eſt quod maxcima ñ maximaẽ
põ qua nõ eſt altera poꝛ neq; notioꝛ.vt om̃e totũ ẽ maius
na ꝑte. Item de quocũq; pᷣdicat᷑ diffinitio.de eodẽ pᷣdicat
et diffinitũ De quocũq; pᷣdicatur ſpẽs de eodẽpᷣdicatur et

genus ¶ Cocus dꝛña maxime. eſt illud quo vna maxima

differt ab alia. vt iſte maxime de qu ocũqʒ; pᷣdicatur ſpecies
de illo pᷣdicat᷑ genus.de quocũq; pᷣdicatur diffinitõ de illo
pᷣdicatur diffinitũ.differunt aũt ꝑ minos ex quib⸗ ↄponũ
tur. vna em̃ maxima componitur ex genere ⁊ ſpẽ.alia ex dif
finitione ⁊ diffinito. Vnde iſti termini ſimplices dicũtur
dꝛñe maximaꝝ Et ſciẽdũ ꝙ tam locus maxima q; locꝰ
dꝛña maxime dicit᷑ locus.qꝛ vtrumq; confert firmitatem ⁊
robur argumento.vñ ꝓpoꝛtionabiliterſumit᷑ hic locus ad
locum ĩ reba naturalibi.qꝛ ſicut ille ſernat res in eſſe.ſicſiłr
locus cõſeruatargumẽtum. Cocus dꝛña maxime diuidit᷑
ꝑiocũ intriſicũ extriſicũ ⁊ mediũ. Qocus intrinſicus ẽ qũ
ſumit᷑ argumentũ ab his q̃ ſunt de ſubſtãtia reiſicut in dif⸗
finitione.vt anĩal rationale moꝛtale currit.ergo hõ currit

oens extrinlecug eſt oñ ſumit argumentũ ab his qᷓ om⸗
nino ſepata ſunta ſubſtãtia rei ſicut ab oppoſitis.vtſi q̃rat
an ſoꝛtes ſit niger. et ꝓbetur ſoꝛtes eſt albj.ergo ſoꝛtes nõ

Petri hiſpani
eſt niger Locus medius eſt.q ſumitur argumẽtũ ab his⸗
gue paſtim ↄueniũt cũ terminis in q̃ſtiõe poſitis.⁊ parti
differunt ob eis. ſicut int ↄiugata ⁊ caſus. vt ſi querat᷑ an
iuſticia ſit bona et ꝓbetur ſic.iuſtum eſt bonũ.& iuſticia eſt

bona ¶ Itelocus intrinſecus diuigit ꝑ locũa ſba ⁊ ꝑlocũ
aↄcomitãtibo ſhaʒ Locus a ſpᷣa eſt.qũ ſumi᷑ argumentũ
ab his qᷓ ſunt deſbᷣa terminoꝝ in qſtiõe poſitoꝝ. At ille di
uidit᷑ ꝑ locũ a diffinicõe.a deſcriptõe.⁊ a nomĩs int᷑pꝛeta
tiõe Diffinicio eſt oꝛacio indicãs qd eſt eẽ reiꝑ eſſencia imite (
lia. Locus a diffinitiõe eſt habitudo diffinitiõis ad defi⸗ lan, t S
nitũ Et ↄtinet q̃ttuoꝛ argumẽta ⁊ q̃ttuoꝛ maxias. Pꝛimo ⸗ Ervn
ſubijciẽdo diffinitiõem affirmatiue.vt aĩal rõnale currit.S
hõ currit. Locusa diffinitione affirmatiue Maxia Quid
qd pᷣdicat᷑ de diffinitiõe ⁊ de diffinito. Scðo pᷣdicãdodit
finitiõem affirmatiue.vt ſoꝛtes eſt aĩal rõnale.̊ ſoꝛtes eſt
hõ Locꝰa diffinitiõe affirmatiue. Maxia De quocun q;
pꝛedicatur diffinitio ⁊ diffitũ Tercio ſubijciendo diffini⸗
tionẽ negatiue vt ał rõnale non eſt aſinus. hõ non eſt aſi
nꝰ Locꝰ a diffinitiõe negatie Haxia Quidqͥd remouet᷑ a
diffinitõe et iã remouet᷑ a diffinito Quarto pᷣdicãdo diffi⸗
nitõeʒ negatie vt lapis nõ ẽal rõnale. lapis nõ ẽ hõLocꝰ
a diffinitione negatiue Maxima A quocũq; remouet᷑ dif
finitio ⁊ diffinitũ Econuerſo locus a diffinito ↄtinet tot
argumẽta ⁊ tot maximas ſicut locus a diffinitione Pꝛimo
ſubijciendo diffinitũ affirmatiue.vt homo currit ̊ anial
rationale currit Locꝰa definito Haxima. Quicqͥd pꝛe⸗
dicatur de diffinuo etiã de diffinitione Scðo pᷣdicando
diffinitũ affirmatiue.vt ſoꝛtes ẽ hõ q̊ ſoꝛtes ẽ animal rati
onale Locus a diffinito maxima De quocũq; pꝛedicatur
diffinitũ ⁊ diffinitio. Tercio ſubijciendo diffinitũ negatĩe
vt hõ nõ currit.&̊ anial rõnale nõ currit Locus a diffinito
negatiue MWaxima Quidqͥd remouetur de diffinito etiã
de diffinitione Quarto pᷣdicãdo diffinitũ negatiĩe.vt la pt
nõ eſt hõ òlapis nõ ẽ alal rõale moꝛtale Locus a diffinito
Maxima A q cũq; remouet᷑ diffinitũ.⁊etiã diffinitio Et
ſciẽdũ ꝙ locꝰ ſꝑ debet denoĩari a termio inferẽte no ab il

Tractatus quintus
lato Ideo qñ diffintio ẽ inferẽs ẽ locus a diffinitõe.qũ vᷣo
viffinitũ eſt inferẽs ẽ locus a diffinito ¶ Deſcriptõ eſt orõ
ſcãs qͥd ẽ eẽ rei ꝑ accñtalia.vt aĩal riſibile ẽ deſcriptõ hoĩs
Velſic Deſcriptõ ẽ oꝛõ ↄſtans ex genere ⁊ ꝓpꝛio.vt anĩal
riſibile Locus a deſcriptõe ẽ habitudo deĩcriptõis ad de
ſcriptũ Etↄtinetq̃ttuoꝛ argumẽta ⁊ quattnoꝛ maximas
ſicut locꝰ a diffinitiõe Etfoꝛmant᷑ hic eodẽ mõ argumẽta
et maxiĩe.ſicẽ in loco a detinitõe.niſi ꝙ ibi ponit᷑ definitio ⁊
definitũ. hic vᷣo deſcriptio ⁊ deſcriptũ Interpᷣtatio ẽ du
plex.q̃dã em̃ eqs ↄuertit᷑ cũ intpᷣtato ſuo.vt ledens pedẽ
eſt interpᷣtatio hꝰnoĩs lapis.Alia ẽ q̃ ↄuertit᷑ cũ intertato
ſuo.vt amatoꝛ ſapie ẽ intpꝛetatõ hꝰnoĩs ph̊s. Et hoc mõ
ſumit᷑ hic.⁊ definit᷑(ſic Interpᷣtatio ẽ expð vniꝰnoĩs minꝰ
noti ꝑ aliud nomẽ maginotũ.vel ꝑ integrã oꝛatõʒ Locus
a noĩs interpᷣtatõe.eſt habitudo interpᷣtatõis ad interpᷣta⸗
tũ.⁊ ↄtinet tot argumẽta ⁊ tot maxĩas ſic̃ locꝰ a definitõe.
Pꝛimo ſubijciẽdo interpᷣtatõʒ affirmatie.vt amatoꝛ ſapie
curꝛit.̊ ph̊us curꝛit.Locus a noĩs interpᷣtatõe. Maxima
Quidqͥd pᷣdicatur de interpᷣtatõe ⁊ interpᷣtato Velſicaꝑ
tepᷣdicati· Soꝛtes eſt amatoꝛ ſapiĩe.ergo ſoꝛtes eſt phᷣus.
Locus a noiĩs interpᷣtatõe. Maxĩa De quocũq;ʒ pᷣdicatur
interpᷣtatio et interpᷣtatum. Negatiue ſic a ꝑte ſubiecti. ve L
amatoꝛ ſapie nõ curꝛit.ergo phᷣus nõ curꝛit Locus a noĩs
interpᷣtatõe. MHaxima Quidqͥd remouet᷑ ab interpᷣtatiõe
⁊ ab interpᷣtato A ꝑte pᷣdicati ſic Soꝛtes nõ eſt amatoꝛ ſa
ientie.ergo ſoꝛtes nõ eſt pᷣus.Locus ab interpᷣtatione.
Daxia. A quocunq; remouetur interpꝛetatio ab eodem
remouetur interpꝛetatũ. Et eodem modo intelligitur de
interpꝛetatõe ſicut de definito

Loci acõcomitantibus ſubſtantiã ſunt octo
Locus a cõcomitantibus ſubſtantiam eſt.quando ſu⸗
mitur argumentum ab hijs que ſequuntur terminos in qᷓ⸗
ſtione poſitos.Et diniditur. quia alius eſt locus a toto.

Petri hiſpani
alius a parte.alius a cauſa.alius ab effectu.alius a gene/
ratione.alius a coꝛruptione.alius ab vſibus.alius a com
muniter accidentibus. ¶ Locus a toto diuiditur ſicut
ipſum totum. Eſt enim totum aliud vniuerſale.aliud inte
grale.aliud totum in quantitate.aliud totum in modo.ali
ud totum in loco.aliud totũ in tempoꝛe Et ſcðᷣm hoc mul
tiplex eſt locus a toto.quia alius eſt locus a toto vniuerſa
li.alius a toto integrali.et ſic de alijs. Et tot modis diui⸗
ditur pars et locus a parte. .
¶ Totum vniuerſale vt hic ſumitur.eſt quodlibet ſuperi
us et ſubſtantiale ſumptum ad ſuum inferius. vt animal
ad homin em. ⁊ homo ad ſoꝛtem. Pars ſubiectiua dicitur
quodlibet inferius ſub toto vniuerſali ſumptum. Locus
a toto vniuerſali ſiue a genere eſt habitudo ipſius totius
vniuerſalis ſeu generis ad ſuam partem ſubiectiuam ſiue
ad ſuam ſpeciem.Et eſt ſemꝑ deſtructiuus pꝛedicando to
tum.vt lapis non eſt anmal.ergo lapis non eſthomo Ma
xima. A quocunq; remouetur genus ſiue totum vniuerſa
le.ab eodem remouetur ſpecies ſiue pars ſubiectiua. Lo⸗
cus a ſpecie ſiue a parte ſubiectiua.eſt habitudo ipſius ad
ſuum genus ſiue ad ſuum totum vniuerſale.Et eſt ſemper
conſtructiuus. Et continet duo argumenta et duas maxi
mas.Pꝛimo ſubijciendo ſpeciẽ affirmatiue.vt homo cur⸗
rit.ergo animal curꝛit. Locus a ſpecie ſiue a parte ſubie⸗
etiua. Haxima Quidquid pꝛedicatur de ſpecie vel deꝑp.
te ſubiectiua. hoc etiam pꝛedicatur de genere ſiue de toto
yniuerſali. Secũdo pꝛedicando ſpeciem affirmatiue.vt
ſoꝛtes eſt homo.ergo ſoꝛtes eſt animal. Maxima.De quo
unq; pꝛedicatur ſpecies ſiue pars ſubiectiua. de eodem
pꝛedicatur genus ſiue totum vniuerſale
¶ Totum integrale eſt.quod eſt ↄpoſitũ ex partibus quã
titatem habentibus Et pars eius dicitur pars integralis
Pars integralis eſt.que cum alijs partibus redditquanti
tatẽ totius.Locus a toto integrali.eſt habitudo totiꝰinte
gralis ad ſuam partem.et eſt ſemper couſtructiuus.vt do⸗
mus eſt. ergo paries eſt. Locus a toto integrali Haxima
d 2

Tractatus quintus
Poſito toto integrali ponitur et qlibet eius ꝑs. Locus a
parte integrali.eſt habitudo ꝑtis integralis ad ſuum totũ
et eſt ſemꝑ deſtructiuus.vt paries nõ eſt.ergo domus non
eſt. Maxima. Deſtructa parte integrali. deſtruit᷑ et ſuum
totũ ¶ Totũ in quantitate.eſt vniuerſale ſumptũ vniuer
ſaliter. vt om̃is homo.nullus aſinus. Pars in quantitate
eſt qðᷣlibet inferius ↄtentum ſub ſuo toto vniuerſali vni⸗
uerſaliter ſumpto.Locus a toto in quãtitate.ẽ habitudo
ipᷣius ad ſuã ꝑtem.⁊ eſt ↄſtructiuus et deſtructiuus.Con⸗
ſtructiue ſic. omnis homocurrit.ergo ſoꝛtes currit.Locꝰ
a toto in quätitate. Maxima. Quidquid pᷣdicatur de to⸗
to in quãtitate.etiã de qualibet eius parte. Vel ſic.ſi vni⸗
uerſalis ſit vera.q̃libet eius ſingularis erit vera Deſtructi
ue ſic.nullũ animal currit.ergo nullus hõ currit. Maxi⸗
ma. Quidqͥd remouet᷑ a toto in quantitate ⁊ a qualibet eiꝰ
arte. Vel ſic.ſi vniuerſalis eſt falſa.quelibet eius particu
ris erit falſa. Locus a ꝑtibus in quantitate.eſt habitu⸗
do omniũ ꝑtium in quantitate ſimul ſumptaꝝ ad ſuũ to⸗
tũ.Et tenet ↄſtructiue ⁊ deſtructiue. Conſtructiue ſic.ſoꝛ
tes currit.plato currit.⁊ ſic de omnibus alijs ergo omnis
hõ currit. Locus a ꝑtibus in q̃ntitate. Haxima.Quid⸗
uid pꝛedicat᷑ de ꝑtibus in quãtitate ſimulſumptis.et de
uo toto. Deſtructiue ſic.ſoꝛtes nõ currit plato non currit
et ſic de alijs.ergo nullus homo currit.Locus a partibus
in quantitate ſimul ſumptis. Maxima. Quidqͥd remoue
tura partibus in quãtitate ſimul ſumptis. etiam a ſuo to⸗
to Vel ſi q̃libet ſingularis nõ ſit vera.ſua vłis nõ erit vera
Totũ in modo. eſt vniuerſale ſumptũ ſine determinatio⸗
ne.vt homo.Pars in modo eſt vniuerſale ſumptũ cum de
terminatõe nõ diminuente.vt homo albus.Et in hocto⸗
to ſeu loco ſumitur eodem modo argumentum. ſicut in lo
co a genere ad ſpeciem cS oe hn Hone
¶ Totum in loco eſt dictio cõpꝛehendens omnem locũ
aduerbialit᷑.vt vbiq; nuſquam. Pars in loco eſt dictio ↄpᷣ
hendens aliquẽ locũ aduerbialiter.vt hic ibi. Locus a to
to in loco.eſt habitudo ipᷣius ad ſuam partem. et tenet cõ

Petri hiſpani
ſtructiue ⁊ deſtructiue Cõſtructiueſic.deꝰ eſt vbiq;. deꝰ ð
eſt hic Maxiĩa.Cuicunq; ↄpetit totũ in loco.⁊ q̃libet eius
ꝑs.Deſtructiue ſic.Ceſat eſt nuſq;.̊ ceſar nõ eſthic. Ma⸗
xima Quidqͥd remouet᷑ a toto in loco ⁊ a q̃libet eius parte
Locus a ꝑte in loco.eſt hĩitudo ipſiꝰad ſuũ totũ Et ẽſemꝑ
deſtructiuꝰ.vt ceſar nõ eſt hic.&̊ nõ eſt vbiq;ʒ. Locus a ꝑte
in loco Maxia Cuicunq; nõ ↄpetitꝑs ĩ loco.nec eiꝰtotũ.
¶ Totũ in tꝑe eſt dictio ↄpᷣhendẽs omne tempꝰaduerbia
liter. vt ſꝑ nunq;. Locꝰ a toto in tꝑe.eſt hitudo ipſiꝰ ad ſuã
ꝑtem. Et tenet deſtructiue ⁊ conſtructiue.Pars in tꝑe.eſt
dictio ↄpᷣbendens aliquod tꝑs aduerbialit.vt nunc. heri.
cras. Et tenet deſtructiue tm. Exẽpla ſumunt᷑ hic ſicut a
toto in loco.et a ꝑte in loco.
Auſa eſt ad cuiꝰeſſe ſeqͥtur aliud ſᷣm naturã.Et diui⸗
ditur in cauſam materialẽ. foꝛmalẽ.efficientẽ.et finalẽ
¶ Cauſa efficiens eſt aq̃ pᷣmo fit motus ad hoc ꝙ fiat ali
quid.vt domificatoꝛ eſtbᷣmꝰmouẽs ⁊ operans vt fiat do⸗
mus.etfaber vt fiat cultellus Locꝰ a cauſa efficiẽte.eſt ha
bitudo ipᷣius cauſe efficiẽtis ad ſuũ effectũ.⁊ eſt ↄſtructiuꝰ
⁊ deſtructiuꝰ.Conſtructiue ſic. domificatoꝛ eſt bonꝰ.ergo
domꝰeſt bona Locus a cauſa efficiẽte Maxia. Si cauſa
efficiens eſt bona.ipᷣm quod fit ẽ bonũ.Deſtructiue ſic.ODo
mitficatoꝛ nõ eſt bonꝰ.̊ domus nõ eſt bona. Locꝰa cauſa
efficiente Maxĩa Cuiꝰ cauſa efficiens nõ eſt bona.ipſum
quod fit nõ eſt bonũ. Et ecõuerſo tenet locꝰ ab effectu ad
cãm efficientẽ.vt domꝰẽ bona.q̊ ſua cã efficiẽs ẽ bona ꝛc̃.
¶ Materia eſt. ex q̃ cũ alio aliqͥd fit Et eſt duplex.qᷓdam
em̃ eſt gꝑmanens.vt in cultello ferꝛũ.q̃dam tranſiens. vt in
pane farina ⁊ aqua. Etiã diffinit᷑ ſic. Materia eſt que tm̃
eſt in potentia. Locus a cauſa materiali.eſt habitudo ipᷣiꝰ
ad ſuũ effectũ.⁊ eſt ↄſtructiuꝰet deſtructiuꝰ. Conſtructiue
ſic. Ferꝛũ eſt. S arma ferꝛea poſſunt eſſe. Locus a cauſa ma
teriali Maxia. Poſita cauſa materiali.poſſibile eſt effectũ
eiꝰponi. Deſtructiue ſic. Ferꝛũ nõ eſt. &̊ arma ferꝛea nõ ſunt
Locꝰ a cauſa materiali. Maxia. Remota cauſa materiali
ꝑmanente remouet᷑ eius effectus.Sed in materia tranſe⸗
d 3

— — f f fdh

Tractatus quintus

eunte non tenet negatiue. vt no ſeqͥtur.farina nõ eſt.ergo
panis nõ eſt.Locꝰ ab effectu cauſe materialis tenetↄſtru⸗
ctiue ſic. Arma ferꝛea ſunt.ergo ferꝝ eſt ¶ Locus ab effe⸗
ctu cauſe materialis ymanẽtis Haxima. ſoſito effectu
cauſe materialis ꝑmanentis.ponit᷑ eius cauſa.¶ Locꝰab
effectu cauſe materialis tranſeũtis tenet ↄſtructiue.vt vi⸗
trum vel panis eſt. ergo filix vel farina fuit. Materia em̃
tranſiens nõ manet ſed tranſfertur in aliã materiã Locus
ab effectu cauſe materialis trauſeũtꝭ. Maxia. Poſito effe
ctu materie tranſeuntꝭ.neceſſe eſt ipam materia pᷣfuiſſe.
¶ Foꝛma eſt qᷓ dat eſſe rei ⁊ ↄuat eam in eſſe. Locus a
cauſa foꝛmali eſt hĩitudo ipſiꝰcauſe foꝛmalis ad ſuũ effectũ
⁊ tenet ↄſtructiue ⁊ deſtructiue Cõſtructiue ſic.albedo eſt.
ᷣ albũ eſt. Locus a cã foꝛmali Maxia. Poſita cã foꝛmali
ponit᷑ ⁊ eius effectus.Deſtructiue ſic.albedo nõ eſt.̊ albũ
nõ eſt Maxiĩa. Remota cã foꝛmali.remouet᷑ ⁊ eius effectꝰ
Ecõtra eſt de effectu.qꝛ tenet etiã ↄſtructiue ⁊ deſtructiue
¶ Finis eſt gr̃a cuiꝰaliqͥd fit. Locus a cã finali.eſt habitu
do ipᷣius ad ſuũ effectũ Eteſt ↄſtructiuꝰ⁊ deſtructiuꝰ.Cõ
ſtructiue ſic.beatitudo ẽ bona.jᷓ virtus ẽ bona. Locꝰa cã
finali Maxiĩa.cuiꝰfinis bonus ẽ ipᷣm q̊ʒ bonũ ẽ.Deſtructi
ueſic.pena nõ ẽ bona.&̊ pctm̃ nõ ẽ bonũ LCocus a cã finali
Maxia.cuiꝰcã mala eſt ipᷣm q̊ʒ malũ eſt. Ecõtra etiã eſt ᷣ
loco ab effectu cãe finalis. ¶ Beneratio eſt ꝓgreſſioa nõ
eſſe ad eſſe Locꝰ a generatõe. eſt hitudo generatõꝭ ad ſuũ
generatũ ⁊ eſtoſtructiuus ⁊ deſtructiuꝰ Cõſtructiue ſic.ge
neratio domꝰẽ bona.g̊ domꝰ ẽ bona Locus a generatõe.
Maxiĩa Cuiꝰgeneratio bona ẽ ipᷣm q̊ʒ bonũ c. Deſtructĩe
ſic.generatio latronis ẽ mala.& latro ẽ malus Cocus a ge⸗
neratõe Maxia. Cuiꝰgeneratio mala eſt ipᷣm q̊ʒ malũ eſt.
Ecõuerſo eſt locꝰa generato ¶ Coꝛruptio eſt ꝓgreſſio
ab eſſe ad nõ eſſe Locus a coꝛruptõe.eſt habitudo coꝛrup
tõis ad coꝛruptũ.⁊ eſt ↄſtructiuꝰ⁊ deſtructiuꝰ.Coõſtructie
ſic.coꝛruptio antichriſti eſtbona.ergo antichriſtus ẽ malꝰ
Locus a coꝛruptõe Maxia.cuiꝰ coꝛruptio bona eſt. ipᷣm
coꝛruptum malum eſt. Deſtructiue ſic.coꝛruptio domug

„* .
Petri hiſpani.
eſt mala.ergo domus eſt bona. Maxima. Cuius coꝛrup⸗
tio mala eſt.ipᷣm quoqʒ bonũ eſt.E cõuerſo locus ꝗ coꝛrup
to tenet ↄſtructiue ⁊ deſtructiue. ¶ Vſus vt hic ſumitur.
eſt operatio rei vel exercitiũ ipius. vt equitare equi ⁊ ſeca
reſecuris.Locus ab vſibus. eſt habitudo ipᷣius oꝑatõnis
ad id cuius eſt oꝑatio ſiue vſus.et eſtoſtructiuus ⁊ deſtru⸗/
ctiuus Tonſtructiue ſic.equitare eſt bonũ.ergo equus eſt
bonus Locus ab vſibus Maxima.Cuius vſus bonꝰ eſt
ipᷣm quoqʒ bonũ eſt Deſtructiue ſic̃.occidere hoĩem eſt ma
lum. ergo occiſoꝛ eſt malus Locꝰab vſibus Maxia Cuiꝰ
vſus malꝰeſt.ipᷣm quoqʒ vſitatũ malũ eſt.ecõtra eſt de lo⸗
co ab vſitato Cõiter accñtia ſunt duplicia.q̃dã em̃ ſunt
que aliqñ ſe ↄſequunt᷑ etaliquando nõ.vt comptus ⁊ adul
ter. Et ab his nõ ſumitur locus dyaleticus.ſed ſophiſticꝰ
Aliaſunt.quoꝛũ vnum ſemꝑ ſequitur aliud. vt penitereſe
quitur ad deliquiſſe.et ab his ſumit᷑ locus dyaleticus.Et
tenet ↄſtructiue ⁊ deſtructiue. Cõſtructiue ſic.ð iſte penitet
ergo deliquit Locus a cõiter accidẽtibꝰ Maxia Sicõi⸗
ter accidentiũ poſterius ineſt.ec pᷣmum infuit. Deſtructi⸗
ue ſic. iſte non deliquit.ergo non penitet. Locus a cõmu⸗
ni ter accidẽtib: Haxima.Sicõmuniter accidentiũ pᷣus
non ineſt et poſterius non inerit.

¶ Lociextrinſici ſunt ſeptem

Equitur delocis extrinſicis. Quid autem ſit locꝰ
extrinſicus dictum eſt pꝛius. ¶ocoꝛum autem ex⸗
trinſecoꝛum. alius eſt ab oppoſitis.alius a maioꝛi
alius a minoꝛi.alius a ſimili.alius a pꝛopoꝛtione.alius a
trãſſu mptõe.alius ab autoꝛitate. Oppoſitoꝝ q̃ttuoꝛ ſũt
ſpecies.relatio.contrarietas.pꝛiuatio.contradictio Rela
tiue oppoſita ſunt quoꝛum alterum ſine altero eſſe non po
teſt. Locus a relatiuis eſt habitudo vnius relatiuoꝛũ ad
aliud.⁊ ẽↄſtructiuus ⁊ deſtructiuus Cõſtructiue ſic.pr eſt
gtilius ẽ. Item filius eſt.ergo pater eſt Locus a relatiuis
Maxiĩa. Poſito vno relatiuoꝝ neceſſario ponit᷑ ⁊ reliquũ.

Tractatus ſextus
Deſtructiueſic.pater nõ eſt.&ᷣ zlcxtr ecõuerſo Haxi
ma Remoto vno relatiuoꝝ remouet᷑ ⁊ reliquũ Locꝰ vᷣo
a relatiue oppoſitis tenet ſolũ ↄſtructiue ſic. ſoꝛtes eſt par
platonis. nõ eſt fiiꝰeius Maxiĩa. Poſito vno relatie op
poſitoꝝ in aliqᷓ ſubiecto ab eodẽ remouet᷑ reliquũ.¶ Con
trarietas eſt ↄrioꝝ oppoſitio.vt albi et nigri Cõtrarioꝝqᷓ
dam ſunt mediata. vt albũ ⁊ nigrũ. inter ꝗᷓ non ſunt medij
coloꝛes Quedã vᷣo ĩmediata.vt ſanũ ⁊ egrũ circa aĩal. Lo
cus a ↄrqs.ẽ hitudo vniꝰ prioꝝ ad reliquũ Et tenet ↄſtru
ctiue ⁊ deſtructine Cõſtructie ſic.Hᷣ aĩal eſt ſanũ.̊ nõ ẽ egꝝ
Locꝰa prijs Maxia. Poſito vno ↄtrarioꝝ ĩ aliqͥ ſubiecto
remouet᷑ reliquũ.Deſtructiue tenet ſolũ in ↄtrarijs imedi
atis cũ ↄſtãtia ſubiecti.vth̊ aĩal nõ ẽſanũ.̊ cegrũ. Locus
aↄtrarijs imediatꝭ. Haxia remoto vno ↄtrarioꝝ ĩmedia
toꝝ ponit᷑ reliquũ manẽte ſubiecto ¶ Que at ſint pᷣuatiue
oppoſita dictũ eſt pus. Qoca puatiue oppoſitꝭ ẽ hitudo
buatõis ad habitũ. vel habitꝰad puatõʒ Ettenet ↄſtructi
ue. vt iſte ẽ videns.̊nõ eſt cecus.vel iſte ẽ cecus.&̊ nõ eſt vi
dens. Locus a buatiue o boſir⸗ Maxia Poſito vno pua
tine oppoſitoꝝ circa aliqð ſubiectũ.ab eodem remouet᷑ re⸗
liquũ. Deſtructiue nõ tenet niſi cũ ↄſtantia ſubiecti.⁊ cum
temꝑe detminato a natura. Eatulus em̃ nõ ðꝛ vidẽs neq;
cecus ante nonũ diem. Et puer non dicit᷑ eqentulus ante
tempus determinatũ a natura ¶ Eontradictio eſt oppo⸗
ſitio. cuiꝰm ſe nõ eſt dare medium Locus a ↄtradictoꝛie
oppoſitz. eſt habitudo vniꝰ ↄtradictoꝛie oppolitoꝝ ad re⸗
liquũ. vt ſoꝛtem ſedereeſt verũ. & ſoꝛtem non ſedere eſt fal
ſum Locus a ↄtradictoꝛie oppoſitis. Oixiĩa.ſi vnũↄtra
dictoꝛioꝝ eſt verum. reliquũ erit falſum ¶ Sunt autem
alia oppoſita que dicunt᷑ diſparata. que non ſuntoppoſita
m aliqð genus pᷣdicte oppoſitõnis.ſʒ ſunt diuerſa. vt hõ
⁊ aſinus Locus a diſparatis. eſt habitudo vnius diſpara
toꝛum ad reliquum. et tenet affirmatiue ſic. ſoꝛtes eſt ho⸗
mo. ergo non eſtaſinus. Locus a diſparatis. Maxima.
De quocuuq; dicitur vnum diſparatoꝛum abſtracciue ab
illo codem remouet᷑ reli’quũ. Oicitur notanter abſcractiue

f..e.e

Petri hiſpani
qꝛ ſiↄcretiue ſumeret᷑ tũc nõ ſequeret᷑ qꝛ nõ ſequit᷑.hoc eſt
albedo ergo nõ ẽq̃ntũ.ſʒ bene ſequit᷑. hoc ẽ albedo. nõ ẽ
quãtitas ¶ Maius vt h̊ ſumit᷑ ẽ qdð ſupꝛaponit᷑᷑ alicui in
potẽtia ⁊ virtute Minus eſt qðᷣei ſupponit᷑ Locus a ma⸗
ioꝛi.ẽ habitudo ipſius maioꝛis ad minꝰ Etẽ ſꝑ deſtructi⸗
uus.vt rex nõ põt expugnare caſtrũ.ergo nec miles Cocꝰ
a maioꝛi Maxima Siid qð mag videt᷑ ineſſe nõ ĩeſt nec
id qð minꝰ videt᷑ ineſſe inerit Locus a minoꝛiẽ habitudo
minoꝛis ad maius ⁊ ſꝑ ẽ ↄſtructiuꝰ.vt miles pᷣt expugnare
caſtrũ.̊ ⁊ rex Locus a minoꝛi Maxia Si id qð minꝰ vi
det᷑ ineſſe ineſt.⁊ id qdð magis videt᷑ ineſſe inerit ¶ Simi⸗
litudo ẽ reꝝ dꝛñtiũ eadẽ q̃litas Locus a ſimiliẽ habitudo
vniꝰ ſiliũ ad reliquũ Et tenet ↄſtructie ⁊ deſtructiue Cõ
ſtructiue ſic.ſiẽ riſibile ineſt hoĩ ita hinnibile ineſt equo.ſed
riſibile ineſt hoĩ vt ꝓpꝛiũ.ergo hinnibile ĩeſt equo vt ꝓpꝛĩũ
Locus a ſimili Maxima De ſimilibus idẽ eſt iudiciũ De
ſtructiue ſic.ſicut riſibile ineſt hoĩ.ita hinnibile equo.ſʒ riſi
bile nõ ĩeſt hoĩ vt genꝰ. ergo hinnibile nõ ĩeſt equo vt genꝰ
Locus a ſimili Maxima Deſimilibo idẽ eſt iudiciũ Pro
poꝛtio ẽ rerũ differẽtiũ eadẽ habitudo Locus a ꝓpoꝛtõne
eſt habitudo vnius ꝓpoꝛtionabiliũ ad reliquũ Et tenet af
firmatiue ⁊ negatiue Affirmatiue ſic.ſicutſe habet rector
nauis ad nauẽ.ita rectoꝛ ſcolarium ad ſcolas.ſed ꝓ naui re
genda eligendus eſt rectoꝛ nõ ſoꝛte ſed arte. ergo ꝓ ſcolis
regendis eligendus ẽ rectoꝛ ſcolariũ non ſoꝛte.ſʒ arte LCo
cus a ꝓpoꝛtòne Maxima De ꝓpoꝛtõnabilibo idẽ eſt iudi
ciũ NHegatiue ſic.ſicut ſe hñt duo ad tria.ita quattuoꝛ ad
ſex ſʒ duo nõ ſunt dupla ad tria ergo nec quattuoꝛ ſunt du
pla ad ſex Maxima de ꝓpoꝛtionabiliby idẽẽ iudiciũ Et
differt iſte locus a loco a ſiłi.qꝛ in loco a ſili ſumit᷑ cõꝑatio
ſm ſiłitudinẽ inherentie.vt ſicut riſibile ineſt hoĩ ita hin⸗
nibile ineſt equo Sʒ in loco a ꝓpoꝛiõne nõ attendit᷑ ſimi⸗
litudo inherentieſʒ cõꝑatio habitudinis vt ſicut ſe habet
rectoꝛ nauis ad nauem ita ſe habet rectoꝛ ſcolarium ad ſco
las ¶ Tranſſumptio eſt duplex.quedã eſt qũ dictio vlł oꝛõ
vnũ ſᷣcans tranſſumit᷑ ad ſᷣcandũ aliud ꝓpter ſimuitudie,ʒ

Tractatus quintus
aliquã in eis reꝑtã.vt hec 18 n tranſſumit᷑ ad f can
dum floꝛere.cũ ðꝛ pꝛatũ ridet. Ita aratio trãſſumit᷑.cũ ðꝛ.
littꝰarat᷑.i.opera ꝑdunt᷑.ſic̃ ſolet dici cũ qͥs inuanũ laboꝛat
AGlia eſt trãſſumptio.qñ nomẽ magis notũ ſumit᷑ ꝓ nomĩe
minꝰ noto.vt ſi debeat ꝓbari ꝙ ph̊s nõ inuidet ⁊ fiat trãſ
ſumptio ad h̊ nomen ſapiẽs. Et iſta trãſſumptio ꝑtinet ad
dialeticũ Locꝰ a trãſſumptõe.eſt habitudo trãſſumptõis
ad trãſſumptũ.vt ſapicẽs nõ inuidet.&̊ ph̊s nõ ĩuidet Ma
xima Quidqͥd ↄueit alicui ſub noĩe magꝭ noto.eidẽ ↄueĩt
ſub noĩe minꝰ noto Differt ãt iſte locꝰ a loco a noĩs interpᷣ
tatõe.qꝛ ibi accipit᷑ definitioſiue exponiti⸗ noĩs.vt ſi expo
nat᷑ h̊ nomen phs ꝑh̊ ꝙ eſt amatoꝛ ſapie In loco aũt a trãſ
ſumptõe nõ ſumit᷑ expoſitio vel deſcriptio noĩs.ſʒ ꝓ vno
noĩe minꝰ noto accipit᷑ aliud nomẽ magꝭ notũ ꝑ qð facilit
pᷣt ꝓbari ꝓpoſitũ.¶ Auctoꝛitas.vt h̊ ſumit᷑ eſſ iudiciũ ſa⸗
pientꝭ in ſua ſcia.iõ iſte locꝰſolet a iudicio denoĩari. Locꝰ
ab autoꝛitate eſt habitudo autoꝛitatꝭ ad illð qð ꝑ eã ꝓbat
et tenet ſolũ ↄſtructiue.vt aſtronomꝰðt ſolẽ eſſe maioꝛẽ to
ta terꝛa.ergo ſol eſt maioꝛ tota terꝛa Locus ab autoꝛitate
Maxima vnicuiq; experto in ſua ſcia credendũ eſt.
CLocimediiſunt tres
Equit᷑ de locis medijs Quid ãt ſit locꝰmediꝰdictũ
eſt pꝛiꝰ ¶ Cocoꝝ medioꝝ.aliꝰeſt a ↄiugatꝭ.aliꝰa ca
ſibus. aliꝰa diuiſiõe Cõiugata ⁊ caſus dꝛñt ſic.qꝛ vniuo⸗
cũ velpᷣncipale ſeu abſtractũ qð idẽ eſt ðꝛ ↄiugatũ cũ ſuo
denoĩatiuo.vt iuſticia ⁊ iuſtũ.albedo ⁊ albũ Caſus ãt dicũ
tur qͥ cadũt a pncipali vel abſtracto. vt iuſtũ ⁊ iuſte a iuſti⸗
cia Quã dꝛãm ponit Areſt.ſcðᷣo thopicoꝝ ¶ocꝰa ↄiugatꝭ
eſt hitudo vni Piugatoꝝ ad reliquũ.vt iuſticia eſt bona.&
iuſtũ eſt bonũ Locꝰa ↄiugatꝭ Maxia.Quidqͥd ↄueĩt vni
ↄiugatoꝝ ↄueit et reliq̃ Et ſi vnũ ↄiugatoꝝ ineſt ⁊ reliquũ
inerit.Locꝰa caſibus.eſt hitudo vniꝰcaſus ad reliquũ.vt
iuſtũ ẽ bonũ.̊ qð iuſte fit bñfit Locꝰa caſibꝰ HaxĩiaQOð
vni caſui ↄuenit et reliquo ↄueĩt. Et ecõuerſo ſumitargu
mentũ a caſibus ⁊ ↄiugatis ¶ Diuiſionũ aliafit ꝑ nega
cõem.vt ſoꝛtes eſt hõ aut nõ eſt hõ.Alia aũt nõ fit ꝑ nega⸗

. 7 * . „
Petri biſpanii.
tionem. Et hecfit ſex modis.tribꝰꝑ ſe et tribus ꝑ accms.
C ſing diuiſio ꝑſe eſt generis in ſuas ſpẽs.vt aialiũ ali
ud hõ aliud bꝛutũ. Scða eſt totiꝰ integralis in ſuas ꝑtes
vt ipſiꝰ domꝰ.alia ꝑs eſt paries.alia tectũ.alia fundamẽtũ
Tercia eſt vocis in pᷣcata.vt canis.alius latrabilis.aliꝰ pi
ſcis marinꝰ.alius ſidus celeſte. Diuiſionũ vero ꝑ accidẽs
pma eſt ſubiecti in accña.vt aĩaliũ aliud ſanũ aliud egrum
Sca eſt accñtꝭ in ſubiecta.vt ſanoꝝ aliud bꝛutũ aliud hõ
Tercia eſt accñtis in accñtia.vt ſanoꝝ aliud calidũ. aliud
frigidũ Locꝰa diuiſione.eſt habitudo vnius ↄdiuidentiũ
ad reliquũ. vt ſi ſoꝛtes eſt aĩal.aut eſt rõnale aut irꝛõnale.
ſʒ nõ eſt irꝛõnale.̊ eſt rõnale Locus a diuiſione. Haxiĩa.
Poſito vno mẽbꝛoꝝ diuidentiũ in aliqͥ ſubiecto remoue
reliquũ.ſimiliter in qualibet alia diuiſione Et hec deloc
dyaleticis dicta ſufficiant. . l
ſ Finit quintus tractatus.Sequitur Sextus
Illogiſmoꝝ alius demonſtratiuꝰ.alius dyaleti
cus. eophiſticliue litigioſus ¶ Syllogiſmꝰ
demoõſtratiuꝰ ẽ. qͥ expinis veris ⁊ imediad eſt ſyl
logiſatus.aut extalibꝰ q̃ ꝑ aliq̃ pma ⁊ vᷣa pncipiũ ſue ↄgni
tionis ſumpſerũt. Syllogiſmꝰ dyaleticus eſt ꝗ ex ꝓpabi
libus eſt ſyllogiſatus Syllogiſmſophiſticꝰ (vt ðt ppũus
in elencis jeſt qͥ apparet eſſe ſyllogiſmꝰ⁊ nõ eſt. autqͥ eſt ſ
logiſinꝰ ſʒ nõ eſt ↄueniẽs rei.¶ Diſputatio eſt actꝰſyllogi
ſticus vniꝰad alteꝝ ad aliqd ꝓpoſitũ oñdendũ.Diſputati
onis q̃ttuoꝛ ſunt ſpẽs.doctrinal.dyaletica.tẽtatiua.⁊ ſos⸗
phiſtica. Diſputatio doctrinalis. eſtq̃ ſyllogiſat ex ꝓpꝛijs
pncipijs vniuſcuiꝰq; diſcipline ⁊ nõ ex his q vigendreſps
denti Ethuiꝰ diſputatõis inſtrumentũ eſt ſyllogiſmꝰ de⸗

mõſtratiuꝰ. ¶ Diſputatio dygletica eſt qᷓ ex ꝓbabilibbſus

ſyllogiſat.⁊ eſt collectiua ↄᷣdictionũ.⁊ eiꝰ inſtrumentũ ẽ ſyl
logiſmꝰ dyaleticꝰ. Diſputgtio tẽtatiua eſtꝗᷓ ſylogiſat
ex his q̃ vident᷑ rũdenti ⁊ neceſſe ẽ eũ ſcireqͥ ſe ſimulat hrfẽe
ſciam.huiꝰdiſputatõꝭ inſtrumẽtũ eſt ſyllogiſmnꝰ tentatiunꝰ
q̃ ꝓcedit ex his q̃ vident᷑ rãdenti ¶ Diſputatõ ſophiſtica
celt que ꝓcedit exhis q̃ vident᷑ ꝓbabilia ⁊ nõ ſunt. thuiꝰ

Tractatus ſextus

diſputatõis inſtrumentũ eſt ſyliogiſmus ſophiſticus

¶AQuinqʒ ſunt mete .
¶¶ Byvllogiſmus ſophiſticus ordinatur ad quĩq; metas
que ſunt redargutio.falſum.inopinabile.ſoloeciſmus ⁊ nu
gatio.¶ Redargutio ẽ pꝛenegati ↄceſſio.vel pꝛeconceſſi
negatio.vi argumentatõis in eadẽ diſputatione. Vñ niſi
vi argumẽtationis quis hoc faciat.nõ ꝓpter h̊ erit redar⸗
gutus. ſilr nec in diuerſis diſputationib Falſum vthᷣ ſuit
ẽ manifeſte falſi ↄceſſio.nam ſi ſophiſta ducat ad falſum oc
cultũ.nõ ꝓpter hoc aſſequit᷑ ſuũ finẽ Inopinabile ẽ. qð eſt
contra oppinionẽ omniũ aut ꝑluriũ vel maxime ſapietum
vt matrem nõ diligere filiũ. Soloeciſmꝰ ẽ viciũ in ↄtextu
partiũ oꝛõnis contra regulas artis grãmatice factũ.vt pa
ter mea. Nugatio ẽ vniꝰ ⁊ eiuſdẽ dictõis ab eadẽ parte in⸗
utilis repetitio. vt hõ hõ currit. Dico ab eadẽ ꝑte.quia ſi
in diuerſis partibo idem repetat᷑ nõ eſt nugatio.vt hõ ẽ hõ
Dico aũt inutilis repetitio.quia ſi idem reſumat᷑ ad maio
rẽ expꝛeſſionẽ lauð vł vituperij vłaffectõis ñ ẽ nugatõ vt
deus deus meꝰ.latro latro quo vadis Iſti autẽ qͥnq;ʒ fines
vlterius oꝛdiant᷑ ad vnũ finẽpncipalẽ qͥ ẽ aparẽes ſapiẽtia
et nõ exñs. ſophiſta aũt nõ vncit ad iſtos fines ſu rñdẽtẽ
niſi vt ꝑ eos deueniatad vltimũ finẽ pncipalẽqͥd apparẽs
ſapiencia Et cum quilibet debet pꝛemeditare ſuum finem
ideo determiatio finiũ pᷣcedere debʒdetetmiationẽ fallax.

¶ redecĩ ſunt fallacie.qð ꝓbatur inductiõe ⁊ ſilogiſmo
Allacia eſt idoneitas decipiẽdifaciens credere de
ente ꝙ ſit non ens. ⁊ de non ente ꝙ ſit ens.medi
ante fantaſtica viſione ¶ Tredeci ſunt fallacie.q̃rũ ſex ſũt
in dictiõe ⁊ ſeptẽ extra dictõem. In dcõne ſũt.eqͥuocatio.
amphibologia. cõpoſitio.diuiſio.accẽtus figura dictõis
Etſeptẽ extra dictiõem ſunt accñs.ſᷣm qͥd ad ſimplicit ig
noꝛãcia elenci Sõ cã vt cã.ſᷣm ples in
tertogatiões vtvnã Maũt ſunt ſex i dcõne ꝓbatareſto.
induetõe ⁊ ſilogiſmond Juctiue ſic Equiuocatio fit aliq

„ .
„

—.—

Detri hiſpanii
ſſtoꝝ ſex modoꝝ Amphibologia fit aliq iſtoꝝſex modoꝝ.
⁊ ſic de alijs.&̊ oĩs fallacia in dictõe fit aliq̊ iſtoꝝ ſexmodo
rũ. Syllogiſmo ſic.oĩs deceptio facta ex eo ꝙ eiſdẽ dicti⸗
onibo vel oꝛõibo nõ idẽſᷣcamꝰ fit aliqͥ iſtoꝝ ſex modoꝝ.ſed
oĩs fallacia in dcõe fit ex eo ꝙ eiſdẽ dcõnibi vel oꝛõiba nõ
idẽ ſᷣcamus. oĩs fallacia in dcõne fit aliq̃ iſtoꝝ ſex modo
rũ Pꝛobatio maioꝛis.oĩs multiplicitas dcõis fit aliq̊ iſto
rũ ſex modoꝝ.ſed oĩs deceptio facta exeo ꝙ eiſdẽ dcõnib
veloꝛõnibo nõ idẽ ſᷣcamus fit ex multiplicitate dctõis vel
oꝛõnis.&̊ oĩs deceptio facta ex eo ꝙ eildẽ dcõnibo vel oꝛõ
nibus nõ idẽ ſ camus fit aliqͥ iſtoꝝ ſex modoꝝ Et hec fuit
maioꝛ Pꝛobatio mioꝛis.oĩs multiplicitas dcõis fit ex eo
ꝓꝙ eiſdẽ dcõnibo vel oꝛõniba nõ idẽ ſᷣcamꝰ.ſed oĩs fallacia
in dcõn efit ex multiplicitate dcõis veloꝛõnis.̊ oĩs falła
in dcõne fit ex eo ꝙ eiſdẽ dcõnibo vel oꝛõibo nõ idẽ ſᷣcamꝰ

Et hecfuit minoꝛ.Et iſti duo ſyllogiſmiſunt in pmo mõ

pme figure Scom ãt ꝙ vult Alex.in ↄmẽto ſuꝑ li.elẽcoꝝ.
Triplex ẽ multiplex.aliud ẽ multiplex actuale.aliud potẽ⸗
tiale aliud fantaſticũ. Oultiplex actuale ẽ.qñ dcõ vel oꝛõ
gęadẽ ſᷣm ſubam ⁊ ᷣm modũ ꝓferẽdi diuerſa ſᷣ cat.vt canis
in eqͥuocatõne.⁊ liber Areſtotił in amphibologia. Multi
plex potentialeẽ.qñ dcõ vel oꝛõ eadẽ ſᷣm ſubam ⁊ diuerſa
ſᷣm modũ ꝓſerẽdi diuerſa ſᷣcat. Dictio.vt ppls in accẽtu.
Oꝛatio.vt quidqͥd viuit ſempẽ.in ↄpõne ⁊ diuiſione.aliũ
em̃ modũ ꝓferendi ht ſᷣm ꝙ ẽ dpoſttiet aliũ ꝓut ẽ diuiſa.
De multiplici fantaſtico patebit in fallacia figure dcõnis.
Et qꝛ multiplex actuale verioꝛi mõ ẽ multiplex q; potẽtia
le.⁊ potentiale qᷓ; fantaſticũ.ideo pᷣus dicendũ eſt de falla
cijs peccãtibo penes multiplex actuale q; de alijs.⁊ poſtea
de peccantibo penes potentiale.⁊ vltimo de fantaſtico
¶ Sciendũ ꝙ fallacia capitur dupliciter VUno mõ falla⸗
cia idẽ eſt quod cauſa decipiendi. alio autem mõ eſt idem
quod deceptio.⁊ pᷣmo modo capitur hic fallacia in diffini
tõne dicta. . .
quiuocatio ẽ mulciplicitas dcõnis eiuſdẽ ſᷣm ſubam
⁊ modũ ꝓferendi.vt in hoc noĩe canis. ¶ Sciendũ
“

Tractatus ſextus

ꝙ in qualibetfallacia ẽ duplex cauſa.ſcʒ cauſa apparent ie
⁊ caula defectus.Cauſa apparẽtie in qualibet falla eſt que
mouet ad credendũ id qð nõ eſt credendũ. Cauſa defectꝰ
eſtq oſtendit creditũ eſſe falſum. Falla eqͥuocatõ? ẽ decep⸗
tio ꝓueniẽs ex eo ꝙ aliq̃ dictio manẽs vna ſᷣm ſubaʒ ⁊ ᷣm
modũ ꝓferendi diuerſa ſᷣcat. Cauſa apparẽtie in equoca⸗
tõneeſt vnitas dcõnis eiuſdẽt̃m ſubam ⁊ pᷣm modũ ꝓferẽ
