nd verbũ cui ſudijcit᷑. VUñ cũ affirmatio vł negatio ſit oꝛõ
affirmatiua vel negatiua alicuiꝰ de aliquo.vel alicuius ab
aliquo.hoc eſt pᷣdicari de ſubiecto. Et iõ ſicut ptʒ ꝑ diffini
tõem pᷣdictã affirmatõis ⁊ negatõis.aſfirmatio ⁊ negatio
reſpiciunt tantũmõ ↄꝑatõem ſubiecti ad pᷣdicatũ. ergo in

Tractatus octauus

ꝓpðe inchoata a relatiuo tmmõ ſumit᷑ ↄtradictoꝛiũ ꝑↄꝑa
tõem relatiui ad verbũ cui ſubijcit᷑.⁊ nõ ꝑↄꝑatõnẽ relatiui
ad añs.nam ille reſpectꝰnõ eſt ibi ꝓpter naturã affirmati⸗
onis.nec ꝓpter dependẽtiã eius qð eſt ſubiecti inq̃ntũ eſt
ſubiectũ.ſed ꝓpter dependentiã eiꝰ qð eſt ſubiectũ.qꝛ ali⸗
ud eſt ſubiectũ inq̃ntũ ſubiectũ.⁊ id quod ẽ ſubiectũ.⁊ aliðꝰ
pꝛdicatũ.⁊ id qð eſt pᷣdicatũ.Et ſicqdquid affirmat᷑ in ꝓ⸗
poſitione inchoata a relatiuo negat᷑ in ſua ↄtradictoꝛia.qꝛ
ↄtradictoꝛia iſtiꝰ.ille diſputat.eſt illa.non ille diſputat.ne⸗
gatõe pᷣpoſita relatiuo.( De relatiuo idẽtitatꝭ nõ recipꝛo
co tał datur regula. Oſme relatm̃ idẽtitatis nõ recipꝛocũ
ht eandẽ ſuppõem quã ht ſuum añs.vt cum ðꝛ.omnis hõ
curꝛit ⁊ ille ẽ ſoꝛtes.hoc relatm̃ ille ſu Poni ꝓ omni hoĩe.
qꝛ ſenſus eſt. omnis hõ curꝛit ⁊ ille eſt ſoꝛtes. id eſt oĩis bõ
eſt ſoꝛtes. Dico ãt non recipꝛocũ.qꝛ cum dicit᷑ omnis hõ
videtſe.non eſt ſenſus.omnis hõ videt omnẽ hominẽ.vñ
loco relatiuiſe non licet ponere ſuum antecedens.loco ve
ro alterius licet ponere.

Abito de relatiuo ſube dicendũ eſt de relatiuo acci⸗
dẽtis. Relatm̃ aũt accñtꝭ.eſt quod refert eandẽ rem ꝑ
modũ denoĩatõis.vt tale quale. Vnñ hec eſt differẽtia rela
tiui ſube ad relatm̃ accñtis.qꝛ relatm̃ ſube refert rem vni⸗
uocã ꝑ modũ quod qͥd eſt.vt albedo q̃ eſt in pariete. coloꝛ
qui eſt in coꝛꝑe. Relatm aũt accñtꝭeſt qð refert rem ſuã per
modũ denominatõis.vt ſoꝛtes eſt animala⁊talis eſt plato
¶ Alia aũt differẽtia datur eoꝛundẽ.qꝛ relatm̃ ſube refert
idem in nũero. Relatm̃ vo accñtis refert idẽ in ſpecie.vt
ſoꝛtes eſt albus ⁊ talis eſt plato.qꝛ idem accñũs in numero
non poteſt eſſe in diuerſis ſubiectis. ſed bene idem in ſpe⸗
☚ Relatiuoꝝ accidentis.aliud eſt relatiuũ idemtitatꝭ
vttalis.Aliud vero diuerſitatis.vt alteriuſmodi.Relatm̃
accidentis idemtitatꝭ eſt quod refert eandẽ qualitatem in
ſpecie. et ſupponit ꝓ eadem ĩ ſpecie. vt ſoꝛtee eſ albꝰ. ꝛ ta
lis eſt plato. Relatm̃ aũt accidentis diuerſitatis eſt quod
refert eãdem qualitatẽ in ſpecie.ſed ſupponit ꝓ alia diuer

„ »„ „ „
PHetri hiſpani.
ſa in ſpecie.vt ſoꝛtes eſt albus.⁊ alteriuſmodi eſt plato.
Differt autem relatiuũ ſubſtantie idemtitatis a relatiuis
accidentis idẽtitatis.qꝛ relatm̃ idẽtitatis ſube refert ean⸗
dem ſubſtantiã in numero. Relatm̃ ãt idẽtitatꝭ accñtis nõ
refert idẽaccñs in numero.ſed ſolum idem accidẽs in ſpẽ.
Relatiuoꝝ accidentꝭ idẽtitatis.aliud eſt relarm̃q̃ntitatis
ↄtinue.vt tantus.aliud vero q̃ntitatis diſcrete.vt tot q̃t.
¶ Item relatiuoꝝ numeroꝝ.quedã ſunt noĩa.vt totidem
quedã ſunt aduerbia.vt totiens.¶ Sciendũ ꝙ talis tan⸗
tus. tot. totiens.totidem poſſunt dici relatiua redditiua
⁊ demonſtratiua Relatiua.vt ſi ad pᷣſentes referant᷑. De.
monſtratiua.vt cum dicimus demonſtrando mare.tale eſt
rubeum.demonſtrando herculem.talis fuit plato. Si aũt
non referantur ad pᷣſentes ſiue ꝑ demonſtrationẽ rerum pᷣ⸗
ſentium tunc ſunt redditiua.quia reddunt reſponſionẽ in⸗
terꝛogatione pᷣcedente.vt qualis eſt plato.⁊ reſpondeatur
talis qualis eſt ſoꝛtes. Relatiua quando ſine interꝛogatõe
ꝓferuntur.vt talis eſt ſoꝛtes qualis eſt plato.Et q ad no⸗
mina adiectiua ſpecialiũ accidentiũ ducuntur.vt ethiops
eſt niger ⁊ talis eſt coꝛuus. ⁊ ſoꝛtes fuit albus et talis fuit
plato. Et hec de relatiuis dicta ſufficiant

¶ Sequitur tractatus Nonus
de ampliatione
Erſonalis ſuppoſitio eſt acceptio termini com⸗
p munis pꝛo ſuis inferioꝛibus.Cuiꝰ alia eſt deter
minata. alia confuſa. vt pꝛius patuit. ¶ Item
perſonalis ſuppoſitio. alia eſt reſtricta. alia ampliata. Et
ita ampliatio et reſtrictio habent fieri circa ſuppoſitõnem
perſonalem. Reſtrictio eſt coartatio termini cõmunis a
maioꝛi ſuppoſitione ad minoꝛem.vt cum dicitur. homo al
bus curꝛit. hoc adiectiuum albus reſtringit hominem ad
ſupponendum tantum pꝛo albis. .
Ampliatio eſt extenſio termini communis a minoꝛi
ſuppoſitione ad maioꝛem. vt homo poteſt eſſe antichri⸗

ſtus. iſte terminus bomo non ſupponit ſolum pꝛo bis qui

Tractatus nonus
ſnnt.ſed etiam ꝓ his qui erunt.vñ ampliatur ad futuros.
Dico aũt termini cõis.qꝛ terminꝰ ſingularis vt plato nõ
ampliatur neq; reſtringitur. ¶ Ampliationũ alia fit ꝑ ver
bum. vt ꝑ hoc verbũ pᷣt.vt hõ pᷣt eſſe antichriſtꝰ. Alia fit ꝑ
nomẽ.vt hoĩem eſſe antichriſtũ ẽ poſſibile.Alia ꝑ ꝑticipiũ.
vt hõ potens eſt eſſe niger. Alia ꝑ aduerbiũ. vt hò neceſſa
rio pᷣt eſſe aĩal. Homo em̃ nõ ſolu ampliat᷑ ꝓ pᷣſentitꝑe.ſed
etiã ꝓ futuro.et iõ ſeqᷣtur alia diuiſio ampliatiõis.¶ Am⸗
pliationũ.alia fit reſpectu ſuppoſitoꝝ.vt hõ põt eſſeanti⸗
chriſtus. Alia fit reſpectu tempoꝝ.vt hõ neceſſario eſt aial
vt dictũ eſt. Oe ampliatõe que fit ratõne ſuppoſitoꝝ talis
datur regula.Terminus cõis ſupponẽs verbo habẽti vim
ampliãdia ſe vel ab alio ampliat᷑ ad ea que poſſunt eſſe ſub
foꝛma miniſupponẽtis.vt hõ pᷣt eſſe alal.hic ille terminꝰ
hõ nõ ſolũ ſupponit ꝓpᷣſentibi.ſʒ etiã ampliat᷑ad omnes qͥ
erunt.Dico aũt aſe.qꝛ hoc verbũpᷣt deſe t vimn ampliãdi
Dico aũt velab alio.qꝛ hoc ꝑticipiũ potens ⁊ hoc nomen
poſſibile dant virtutem ampliandi verbo cui adiungunt᷑.
vt hõ potens eſt eſſe alal.vel aial poſſibile eſt eſſe albũ ⁊ ſic
de alijs. ¶ Oc ampliatõe aũt que fit rõne tꝑis talis datur
regula.Terminus cõis ſupponẽs vel apponẽs verbo ha⸗
benti vim ampliandi quo ad tempꝰſupponit ꝓ his ij ſunt
que erunt vel que fuerunt.vt hõ neceſſario eſt aial.ibi tam
hõ q; aial tenent᷑ ꝓ his que ſunt ⁊ que erunt.¶ Eirca pꝛe
dicta querit᷑ de hocſophiſmate.impoſſibile pᷣt eſſe verum.
Pꝛobat.qꝛ illud quod eſt vel erit impoſſibile pᷣt eſſe verũ.
ſed antichiſtũ nõ fuiſſe poſt tempꝰſuũ eſt impoſſibile.⁊ nõ
pt eſſe poſſibile ⁊ veꝝ.ergo impoſſibile pᷣt eſſe verũ ¶ Cõ
tra. Quidqͥd pᷣt eſſe verũ eſt poſſibile.ſʒ impoſſibile pᷣt eſſe
verũ.&̊ impoſſibile eſt poſſibile in tercio modo pᷣme figure.
ſed ↄcluſio eſt falſa.& aliqua pᷣmiſſarũ non maioꝛ.̊ minoꝛ.
ſed illa eſt ſophiſma. ergo ſophiſina eſt falſum. Solutio.
ſophiſma ſimpliciter eſt falſum. ⁊ ꝓbatio peccat penes fal
laciã accũtis.qꝛ cũ dico.id quod eſt vel erit ĩpoſſibile. duo
dico.ſcʒ ſubiectũ illiꝰimpoſſibilitatꝭ.ſiue ipᷣm impoſſibile.
illud quod eſt vłerit eſt res ſubiecta.⁊ ipoſſibile accidit ei.

DPPeetri hiſpani
et poſſe eſſe veꝝ aſſignatur vtriq; ineſſe. Sicut hec. anti⸗
chriſtũ non fuiſſe erit impoſſibile ſed antichriſtũ nõ fuiſſe
poteſt eſſe verũ.ergo impoſſibile põt eſſe verũ.nõ valet.qꝛ
antichriſtũ non fuiſſe eſt res ſubiecta ⁊ impoſſibile eſt acci⸗
dens et poſſe eſſe verum aſſignatur vtriq; ineſſe. Et tan⸗
tum de ampliationibus.
¶ Sequitur tractatus Beci⸗
mus.de appellatione.
Ppellatio eſt acceptio termini ꝓ re exñte. Dico
aũt ꝓ re exñte.qꝛ terminꝰſᷣcans nõens nõ appel
lat.vt ceſar antichriſtus vel chimera.Differt ãt
appellatio a ſᷣcatione ⁊ ſuppoſitõe.qꝛ appellatio
eſt tm̃ de re exñte.ſed ſuppoſitio ⁊ ſᷣcatio ſunt tam ꝓ re exi⸗
ſtente qᷓ; pꝛo re nõ exiſtente.vt antichriſtus ſᷣ cat antichri⸗
ſtũ.⁊ ſupponit ꝓ antichriſto.ſed nõ appellat.Homo enim
ſcat hoiem.⁊ de natura ſua ſupponit tam ꝓ exñtibꝰqᷓ; pꝛo
nõ exñtibus hoĩbus.appellat aũt exũtes hoĩes tm̃. ¶ Ap
pellationũ aũt. alia eſt termini cõis.vt hõ.alia eſt termini
diſcreti vel ſingularis.vt ſoꝛtes Terminus ſingularis idẽ
ſcat ſupponit ⁊ appellat.ſcʒrem exiſtentẽ.vt petrus vel io
hãnes Item appellationũ termini cõis.alia eſt termini
cõis ꝓ re in cõi.vt qñ terminꝰcõis habet ſimplicẽ ſuppoſi⸗
tionẽ.vt hõ eſt ſpẽs.aĩal eſt genus Et tunc terminus idem
ſupponit.ſᷣcat ⁊ appellat.vt hõ ſᷣcat hoĩeʒ in còi ⁊ ſuppoĩt
ꝓ hoie in cõmuni. ⁊ appellat hoĩem in cõi.Alia autẽ eſt ap
pellatio termini cõis ꝓ ſuis inferioꝛibus.vt qñ terminus
cõis nn⸗ onalẽ habet ſuppoſitõʒ. vt hõ curꝛit.tunc hõ nõ idẽ
ſcat.ſupponit ⁊ appellat.ſed ſᷣcat hoĩem in cõi.⁊ ſupponit
ꝓ ꝑticularibo hoĩbo.⁊ appellat ꝑticulares hoĩes tm̃ exntes

¶ Sequitur tractatus Vndecimꝰ.de reſtrictione.
Eſtrictio eſt coartatio termini ↄmunis a maio
ri ſuppoſitõe ad minoꝛẽ.vt dictũ eſt pus ¶ Re
ſtrictionũ aũt alia fit ꝑę nomen.vt hõ albus. vbi
iiiſte terminus hõ non ſupponit ꝓ nigris.neqʒ ꝓ
medio coloꝛe coloꝛatis.ſed reſtringitur ad albos Alia fit
. 2

Tractatus vndecimus

per verbũ. vt homo curꝛit. iſte terminus homo ſupponit
⸗s pᷣſentibus tantũ. Alia fit per participiũ.vt cum dicit᷑.
omo curꝛens diſputat.ille terminus homo ſupponit pꝛo
p̃ᷣſentibus tantũ. Alia fit per implicationẽ. vt cum dicitur.
homo qui eſt albus curꝛit. hec implicatio qui eſt albus re⸗
ſtringit homines ad albos. ¶ Item reſtrictionũ factarũ
er nomen. alia fit per inferius additum ſuperioꝛi. vt aĩal
omo curꝛit.ille terminus animal tantum ſupponit ꝓ ani
malibus que ſunt homines. Alia fit per differentiã adue⸗
nientem generi que eſt eſſentialis cum ſit ↄſtitutiua rei. vt
cum dicit᷑ animal rõnale.hic animal ſupponit ꝓ animali⸗
bus ratõnalibus.Alia fit per adiectiuũ accidentis.vt cum
dicitur. homo albus.iſte terminus homo ſupponit tantũ
pꝛo albis hominibus. ¶ De reſtrictione facta ꝑ nomẽ
cõmuniter ſumptum tales dantur regule. Omne nomen
non diminuens nec habens vim ampliandi adiunctum ex
eadem parte termino magis cõmuni reſtringit ipſum ad
ſupponendum pꝛo his ad que exigit ſua ſignificatio. vt
patet in exemplis pꝛedictis. vt homo per ſuam ſignifica⸗
tionem reſtringit animal ad animalia que ſunt homines.
vt cum dicitur.animal homo Et albus reſtringit hominẽ
bo ſuam ſignificationẽ ad homines albos.vt cum dicit᷑.
omo albus.Dico autem non diminuens.ad remouendũ
nomina diminuentia rationem adiuncti. vt moꝛtuus vel
coꝛruptus et ſimilia.que non reſtringunt.ſed potius de⸗
ſtruunt adiunctum. Dico autem non habens vim ampli⸗
andi.ad remouendũ dictiones ampliatiuas. vt poteſt po
tens et poſſibile.que nõ reſtringuntſed potius ampliant.
¶ Et ſciendũ ꝙ minus cõmune ſempꝑ reſtringit magis cõ
mune.vt cũ dicit᷑ hõ albus curꝛit.qꝛ hõ reperitur in albis
hoĩbus et nigris et medio coloꝛe coloꝛatis.ſed albus non
vñ quo ad hoc hõ eſt magis cõe.et albus minus cõe. Sic
et albus reſtringit hoĩem.ſcʒ ſᷣm ꝙ albus reꝑitur in hoĩbꝰ
lapidibo ⁊ lignis ⁊ bꝛutis.hõ autẽ nõ.ideo vt ſic albus eſt
magis cõeet hõ minus cõe.⁊ſic hõ coartat albũ ad albedi
nẽ exiſtentẽ in hoĩbus.cũ ðꝛ.albus hõ curꝛit. et ſic vtrũq;

Petri hiſpani
coartat alterũ ſᷣm diuerſa. Itẽ de termino reſtricto talis
datur regula. Si ſignum vniuerſale adueniat termino re
ſtricto non diſtribuit ipᷣm niſi pꝛo his ad que reſtringitur.
Cũ em̃ dico. omĩs hõ albus curꝛit.ibi hò reſtringiturad
alb os.et nõ poteſt diſtribui niſi ꝓ albis ¶ Itẽ de reſtricti
one datur regula talis. Nihil poſitũ a partepᷣdicati poteſt
reſtringere terminũ cõmunẽ poſitum a parte ſubiecti quo
ad pᷣncipalẽ eius ſignificationẽ.vt hõ eſt albus. iſte termi⸗
nus albus in pꝛedicato poſitꝰnõ poteſt reſtringere hoĩem
in ſubiecto poſitũ ad albos. quia reſtringeret᷑ ad albos.er
go ꝑ regulam pꝛecedentẽ.ſcʒ ſi ſignũ vniuerſale aduenerit
termino reſtricto ſolum diſtribuit pꝛo his ad que reſtringi
tur.⁊ ſic in ꝓoſito homo diſtribueret᷑ ſolũ pꝛo albis homĩ
bus.et ſic iſtius ꝓpoſitõis.omĩs hõ eſt aibus.ſenſus eſſet.
oĩs hõ albus eſt albo.& ſi vna eſt vera.reliqua erit vera.qð
tñ eſt falſum.ergo cũ dicit᷑.omnis hõ eſt albus. iſte termi⸗
mis hõ non reſtringitur. et ſic patet illa regula. Dico autẽ
quo ad pᷣncipalẽ eius ſignificatõeʒ.qꝛ predicatũ reſtringit
ſubiectũ quo ad ↄſignificatõem que eſt genus.vt cũ dicit᷑
cignus eſt albus.cignus reſtringit ad mares ⁊ nõ adfemi⸗
nas ⁊ ſic albus reſtringit ipſum quo ad ↄcatõʒ q̃ eſt genꝰ
et non quo ad ſignificationẽ. ¶ Item de reſtrictione facta
per implicationẽ talis datur regula Omis implicatio ĩme
diate cõiuncta termino cõmuni reſtringit ipſum ſicut ſuũ
adiectiuũ.vt cũ dicitur.hõ qui eſt albus curꝛit.iſte termi⸗
nus homo reſtringitur ad albos ꝑ hanc implicationẽ qui
eſt albus ¶ Item de eadem reſtrictiõe talis datur regula.
Quotienſcũq; ſignũ vniuerſale ⁊ implicatio ponunturin
eadẽ locutione.duplex eſt oꝛatõ ex eo ꝙ ſignũ poteſt pꝛece
dere implicationẽ. et ſic diſtribuit terminũ cõmunẽ ꝓ quo
libet ſuo ſuppoſito.cum dicitur.omnis hõ curꝛitqui eſt al
bus. Item ampliatio poteſt pꝛius aduenire et reſtringere
terminũ ↄmunẽ.et tũcſignũ poſtea adueniẽs nõ diſtribuit
ipſum niſi ꝓ his ad que reſtringit᷑.vt oĩs hõ qui eſt albus
curꝛit.et tunc equiualet huic.omnis homo albus curꝛit.
¶Seqtur ð reſtrictõe facta ꝑ vᷣbũ,de q̃ tres dan regule.
2

Tractatus vndecimus

Pꝛima eſt. terminus cõmunis ſupponens vel apponens
verbo pᷣſentis tꝑis ſimpliciter ſumpto nõ habẽti vim ams
pliandi neq; ex ſe neq; ex alio reſtringitur ad ſupponendũ
ꝓ his que ſunt ſub foꝛma termini cõmunis ſupponentis.
Dico aũt terminus cõmunis.qꝛ terminus diſcretus neqʒ
reſtringitur neq; ampliat᷑.Dico aũt verbũ pᷣſentis temꝑis
ad remouendũ verba alioꝝ tempoꝝ.qꝛ terminus cõis aliã
habet ſuppoſitõeʒ cũ eis.Dico aũt ſimpliciter ſumpto.ad
remouendũ verba ſumpta cũ particulis diminuentibo.vt
eſt opinabile ⁊ inopinabile. Dico aũt nõ habẽtibꝛ vim am
pliandi.ad remouendũ verba ampliatiua.vt poteſt. Dico
autẽ ex ſe neqʒ ex alio.ad remouendũ verba babentia vim
ampliandi ex alio.vtputa ex cõiuncto.ſicut hoc verbũ eſt.
cũ dicit᷑.eſt potens.Dico autem ſub foꝛma termini ſuppo
nentis.qꝛ hõ ſupponit ꝓ his que ſunt ſub humanitate.et
animal que ſunt ſub aĩalitate.vt cum dicit᷑.homo eſt aĩal.
¶ Secunda regula.terminus cõis ſupponens vel appo
nens verbo de pꝛeterito ſimpliciter ſumpto non habenti
vim ampliandi.nec exſe nec ex alio.reſtringitur ad fuppo
nendũ ꝓ his que ſunt vel fuerũt ſub foꝛma termini ſuppo⸗
nentis.vt cum dicit᷑. homo fuit animal.iſte terminus hõ
ſupponit ꝓ omnibꝰ qui ſunt vel fuerunt homines.⁊ anĩal
pꝛo his que ſunt vel fuerunt animalia. ¶ Tercia regula.
omnis terminus cõmunis ſupponens vel apponens ver⸗
bo de futuro. etiã ſupponit pꝛo his que ſunt vel erunt ſub
foꝛma termini ſupponẽtis. ſſcilicet ꝓ eis que ſunt vel erũt
in futuro.vt homo erit animal.Ex pꝛedictis patet ꝙ ver⸗
bum reſtringit quo ad conſignificatõem que eſt tempus ⁊
non quo ad ſignificationẽ pᷣncipalem. ¶ Circa pꝛedicta
queritur de hoc ſophiſmate. Omne aial fuit in arca noe.
Pꝛobat᷑.hõ fuit in arca noe.equus fuit in arca noe.⁊c̃ijs.
ergo omne aĩal fuit in arca noe. ¶ Cõtra. om̃e aĩal fuit in
arca noe.ſed ceſar fuit animal. ergo ceſar fuit in arca noe.
quod eſt falſum.ergo alicrin pᷣmiſſarũ eſt falſa.non minoꝛ.
ergo maioꝛ.aũt pᷣma ſit falſa patet per quandam regu⸗
lam que dicit. ꝙ terminus cõis ſlupponẽs vel aponẽs vxᷣbo

ι

Petri hiſpani
de pꝛeterito ſimpliciterſumpto reſtringit ad ſuſponendũ
his que ſunt vel fuerunt ſub foꝛma termini ſupponẽtis.
Item eſt alia regula.qꝙ ſi ſignũ vniuerſale adueniat ter⸗
mino reſtricto.diſtribuit ipᷣm ꝓ oĩbus his ad que reſtrin⸗
gebatur.ergo cum ðꝛ.omne aial fuit in arca noe.iſte termi
nus aĩal ſupponit ꝓ omni aĩali quod fuit in arca noe.⁊ ꝓ
his que nõ fuerũt in arca noe.ergo pᷣma eſt falſa. Item ad
idem.in hac ꝓpõne.omne anĩal quod tunc fuit fuit in arca
noe.iſte terminus aĩal magis reſtringitur q; in iſta oꝛõne.
omne aĩal fuit in arca noe.Sed iſte terminꝰaĩal reſtringit᷑
ad illa que tunc illo temꝑe fuerunt in arca noe ꝓpter impli
catõem ibi poſitam. ergo ſolum illa que fuerunt in illo ipe
fuer̃t in arca noe.⁊ nõ plura.Opoꝛtet ergo ꝙ hec ſit falſa.
om̃e anial fuit in arca noe cũ in eo plura aialia ſupponunt᷑
Solutio.quidã dicunt ꝙ hec.omne aniĩalfuit in arca noe
eſt duplex.eo ꝙ poteſt fieri diſtributio ꝓ ſingulis generũ
vel ꝓ generibus ſinguloꝛũ. Pꝛimo modo eſt falſa. Scðo
modo eſt vera.nam quãdo fit diſtributio ꝓ ſingulis indi⸗
uiduis que ſub eodem genere ⁊ ſub eadem ſpecie ↄtinẽtur
tunc opoꝛtet ꝙ omnia indiuidua cõtenta ſub aĩali fuiſſent
in arca noe.quod ẽ falſum. Sed cũ fit diſtributio ꝓ gene⸗
ribus ſinguloꝝ tunc ſolum ẽ diſtributio ꝓ generibus vel
pꝛo ſpeciebus.ſed non fuit aliqua ſpecies anialis que non
fuit in arca noe.⁊ illo modo eſt vera. Sed huic ſolutioni
non adquieſco.quia ſpecies anĩalis non fuit per ſe in arca
noe.ſed tantũ indiuiduũ. Vnde pꝛo illo temꝑe non habu⸗
it veritatem niſi pꝛo ſingulis generum. id eſt pꝛo indiui⸗
duis et non generibus ſinguloꝛum. vnde dico ꝙ hec ꝓpo⸗
ſitio eſt falſa.et cõcedo omnes rationes adductas ad hoc.
Et pꝛobatio peccat ſᷣm ↄſequens ab inſufficienti inducti⸗
one.quia non accipit omnes partes diſtributõis que ſunt
ſub ſubieto iſtius ꝓpoſitionis.omne animal fuit in arca
noe. ¶ Solet etiã queri vtꝝ ſimiliter reſtringant᷑ termini
in ꝓpoſitione affirmatiua ⁊ negatiua.Dicunt aliqui ꝙ nõ.
quia eſſe reſtringitad exiſtentes.⁊ nõeſſe ad nõexiſtentes..
ergo non ꝓ eodem fit reſtrictio in affirmatiua ⁊ PeGatlna
3

Tractatus vndecimus

Item videtur ꝙ omnis negatiua in qua eſſe negat᷑ ſimpli
citer eſt falſa.ſi ſimilit᷑ reſtringant᷑ termini in ꝓpõne nega⸗
tiua ⁊ affirmatiua.qꝛ in hac ꝓpõne roſa eſt.iſte ᷑ᷣminꝰ roſa
reſtringit᷑ ad exiſtẽtes.⁊ſi in hac.roſa nõ eſt.ſimilit᷑ reſtrin
gatur ad exñtes.tunc eſt ſenſus.q roſa q̃ nõ eſt eſt.⁊ hec eſt
falſa. ̊ ⁊ hecroſa non eſt.Et ſic quelibet negatiua in qᷓ eſſe
veßer eſſet ſimpłr falſa.qð falſum eſt.̊ videt᷑ ꝙ nõ ſimilit᷑
reſtringant᷑ termini in ꝓpõne affirmatiua ⁊ negatiua.Sʒ
ꝓbatur ꝙ ſimpłr reſtringant᷑.qꝛ ſi in hac ꝓpõne.hõ eſt.iſte
terminꝰhõ reſtringit᷑ ad exñtes in hac ꝓpõne.nullus hõ ẽ
ad nõ exñtes.q̊ vtraq; eſt va.qꝛ de exñtibꝰvere pᷣdicat᷑ eſſe
⁊ de nõ exãtibus vere remouet᷑ eſſe. ↄtradictoꝛie ſunt ſił
vere.qð eſt impoſſibile.&̊ ⁊ illud ex q̊ͥ ſequit᷑.ſcʒ ꝙ nõ ſiłr re
ſtringant᷑ termini in affirmatiua ⁊ negatiua.Itẽ regula eſt
2 om̃e verbũ ſimplłr ſumptũ nõ hñs vim ampliandi nec a
enec ab alio reſtringit terminũ ſupponentẽ q̊ͥ ad ↄſignifi
catõem q̃ eſttempꝰ.⁊ non quo ad ſᷣcatõem. & tẽpꝰeſt cauſa
reſtrictõis illius Sed idẽ tẽpus ẽ in affirmatiua ⁊ negati
ua ſibi oppoſita.vt roſa eſt.nulla roſa eſt.ꝭ̊ eadẽ ẽcauſa re⸗
ſtrictõis in vtraq;.et ̊ ꝓ eodem fit reſtrictio in vtraq;.Et
hecargumenta ↄcedimus ¶ Ad hoc ꝙ pᷣmo obijcit᷑ ẽ di⸗
cendũ ꝙ eſſe nõ reſtringit ad exñtes.⁊ nõ eſſe nõ reſtringit
ad nõ exñtes Sicutnec hoc verbũ curꝛo ad curꝛentes.qꝛ
nullũ verbũ reſtringit terminũ ſibi ſupponentẽ q̊ ad ſᷣ cati
onẽ.ſed quo adↄſignificatõem queẽ tempꝰ Vñ nõ reſtrin
git ad ſuppoſita exñtia.ſed pᷣſentia. Suppoſita em̃ pñtia
poſſunteſſe in aliquibus terminis.tam exñtia qᷓ; nõ exñtia
vt cum dico.enunciabile eſt. enunciabile ſupponit tam ꝓ
exiſtentibꝰq; nõ exñtibus.Omnia aũt enunciabiliaq̃ ſunt
falſa in pᷣſenti funtpᷣſentia.ſed non exñtia.qꝛ nullũ falſum
exiſtit. ſed ſic eſſe nõ reſtringit ad exñtia ſed ad pᷣſentia.cũ
idem tẽpus ſit vtrobiq; qð eſt cauſa reſtrictõis.¶ Ad ali
am dicendũ ꝙ duplex eſt foꝛma termini cõis.quedã ẽ que
ſaluat᷑ in rebus exñtibꝰ tm̃ vt hũanitas que ẽ foꝛma hoĩs
aĩalitas queẽ foꝛma aĩalis.⁊ in talibus oiaſuppoſita pᷣſen
tia ſunt exũtia.Alia eſtfoꝛma cmini cõis que ſaluat᷑ tam in

—

SHetri hiſpani

rebus exñtibus qᷓ; non exñtibus.vt enunciabilitas que eſt

foꝛma enunciabilis.nam q̃dam ſunt enunciabilia exñtia.

vt deum eſſe.⁊ omnia vera.Et alia ſuntnon exñtia.vt ho
minẽ eſſe aſinum.⁊ omnia falſa.⁊ in talibus non reſtringit᷑
terminus cõmunis tm̃ ad exiſtentia.ſed reſtringit᷑ tam ad
exñtia qᷓ; ad non exñtia AVnde iſtius ꝓpoſitõis.roſa nõ ẽ.
nonẽ ſenſus.roſa queẽ non ẽ.ſed eſt ſenſus.roſa aliter ſum
pta q; in pᷣſenti non ẽ.¶ Solet aũt poni ꝙ quedam reſtri⸗
ctio fit ab vſu.vt cum dicit᷑ nihil eſt in arca qᷓ;uis plena ſit

gere. quia iſte terminus nibil ſupponit ab vſu ꝓ rebus ſoli

dis ſiue firmis Et rex pꝛo rege patrie.⁊ magiſter legit pꝛo
magiſtro ꝓpꝛio.¶ Solet etiam poni ꝙ quedam reſtrictõ
fit ꝑ tranſſatõem verbi.vt cum dicit᷑.ſoꝛtes paſcit hominẽ
iſte terminus hõ ſupponit pꝛo alio a ſoꝛte virtute tranſla⸗
tionis verbi.qꝛ dans et recipiẽs debent eſſe diuerſa.⁊ ivðᷣo
ſi aliqũ ſunt eadem hoc ẽ ꝑ accidens.ſcʒ per hoc ꝙ idẽ ſub
iectum ẽ vtriuſq;.ſicut idem eſt dux ⁊ comes ſᷣm accidens
Vngde dicunt ꝙ non ſequit᷑.ſoꝛtes paſcit ſeipᷣm.⁊ ipſe ẽ hõ
ergo paſcit hominẽ.quod eſt fallacia accidentis.qꝛ hoc ꝓ⸗
home ſe poteſt ſupponere ꝓ diuerſis a ſoꝛte.ſed homo
che poteſt.
¶Sequitur tractatus Buode
cimus.de diſtributione ——
Iſtributio eſt multipicatio termini cõmunis ꝑ ſig⸗
num vniuerſale facta.lvt cum dicit᷑. omnis. hõ. iſte
terminus hõ diſtribuit᷑ ꝓ quolibet ſuo inferioꝛi per
bocſignũ omis.ſic ibi ẽ multiplicatio.Dico aũt termini cõ
munis.qꝛ terminus ſingularis nõ põt diſtribui Vnde iſte
ſunt incõgrue.omnis ſoꝛtes.quilibet plato.qꝛ ibiẽ ſoloe⸗
ciſmus.¶ Signoꝝ vniuerſaliũ alia ſunt diſtributiua ſub
ſtantie.vt omnis nullus.Alia ſunt diſtributiua accidentiũ
yt qualiſcũq; quantuſcũq;. Signum autem diſtributiuũ
ſube diſtribuit res ſe habentes ꝑ modũ eius quod ẽ quid.
vt oĩs nullus.vt cum dicit᷑. omnis nigredo.omĩs albedo.
ſubᷣa autẽ ↄmuniter ſumit᷑ ad res cuiuſlibet generis.cũ ðꝛ
ſignũ diſtributiuũ ſube.Signũ diſtributm̃ accidentis eſt

Eractatus duodecimus

quod diſtribuit res ſe habentes per modũ accidentis. vt
per modũ qualis vel quanti.vt qualiſcunq; quantuſcunq;
¶ Item ſignoꝛ diſtributiuoꝝ ſubſtantie. alia ſunt diſtri⸗
butiua partiũ integraliũ.vt totus.Alia ſunt ſigna diſtribu
tiua partiũ ſubiectiuarũ. vt omnis nullus. Item ſignoꝛũ
diſtributiuoꝝ partiũ ſubiectiuaꝝ.alia ſunt diſtributiua du
oꝛum.vt vter neuter.Alia ſunt diſtributiua pluriũ.vt oĩs
nullus.⁊ ſimilia. Hoꝛum autẽ ſignoꝝ pᷣmo dicendũ eſt de
ſignis diſtributiuis ſubſtantie.et inter hec pᷣmo de hoc ſi⸗
gno omnis.¶ Sciendũ ꝙ omnis in plurali numero du⸗
pliciter ſumitur. Uno modo collectiue.vt omẽs apoſtoli
dei ſunt duodecim. Non ſeqͥtur.ergo iſti apoſtoli dei ſunt
duodecim.demonſtratis aliquib de ipſis.Alio mõ ſumit
diſtributiue.vt hic.iomnes hoĩes naturaliter ſcire deſide⸗
rant.¶ Et tunc querit᷑.quid ſignificet hoc ſignũ omnis.
⁊ videt᷑ ꝙ nihil ſignificet.quia oĩs res.aut eſt vniuerſalis.
aut ꝑticularis.ſed hocſignũ omis nõ ſignificat rem vlem
vel ꝑticularẽ.ergo nullã rem ſignificat.Item ad idem.oĩs
neqʒ eſt pᷣdicabile de vno neq; de pluribꝰ.ergo nec eſt vle
nec particulare.⁊ ſic nihil ſignificat.¶ Sed contra.ab eo
ꝙ res eſt vel non eſt.oꝛatio dicit᷑ vera vel falſa.ergo ſi oĩs
nihil ſignificat ꝓpter apoſitõem vel remotõem eius non
cauſabit᷑ veritas vel falſitas in oꝛõe.ſʒ hec ẽ vᷣa.aĩal eſt hõ.
8̊⁊ iſta.om̃e aĩaleſt hõ qð falſum ẽ. ⁊ pᷣma.ſcʒ ꝙ oĩs nihil
Fcat.¶ Solutio ad dubiũ ↄꝛ.qꝙ oĩs nõ ſcat vlłe.ſed vni⸗
uerſaliter.qꝛ facit terminũ cõem ſtare ꝓ oibus ſuis inferio
ribus.vt ois homo curꝛit.⁊ ſic omnis ᷣcat rem aliquã.ſed
duplex eſt res.quedã eſt ſubijcibilis vel pᷣdicabilis.vt hõ
animal curꝛit diſputat.etſic eſt verũ ꝙ omnis nihilſignifi
cat.qꝛ quelibet talis res aut eſt vniuerſalis aut ꝑticularis.
Alig eſt res que eſt diſpoſitio reiſubijcibilis vel pᷣdicabił.
⁊ talem rem ſᷣcat hoc ſignum omis ⁊ tam ab iſta re q; alia
cauſat᷑ veritas vel falſitas in oꝛatõne. O bijcitur autem ꝙ
omiĩs nõ ſᷣcat diſpoſitõem reiſubijcibi is.quia in ſy logil⸗
mo mediũ debet reiterari cum ſuis diſpõnib in minoꝛiꝓ
poſitõe. ergo debemus ſyllogiſare ſic. Oĩis hõ eſt animat.

Petri hiſpani
ſoꝛtes eſt oĩs hõ.ergo ſoꝛtes eſt anial. Solutio.ſicut pater
duo ðt. ſcʒ illud q̃d eſt pater.et pater inq̃ntũ pater. Silx
ſubiectũ duo ðᷣt.Pꝛimo ſcʒ illud q̊d eſt ſubiectũ.⁊ ſubiectũ
inq̃ntũ ſubiectũ.Et ſᷣm hoc duplex eſt diſpõ ſubiecti.nam
quedã eſt vipõ illius rei q̊d eſt ſubiectũ.vt albꝰ niger.⁊ ſic
de alijs diſpoſitõibus accidẽtalibꝰ. Et iſte debẽt reiterari
in minoꝛi ꝓpõne cũ medio. Alia eſt diſppſitio ſubiecti.in⸗
quantũ ſubiectũ.videlicet in oꝛdine ad pᷣdicatũ.vt omnis
nullus.⁊ oĩa ſigna tam vlia q; ꝑticularia. Et talis diſpoſi
tio nõ debet reiterari cũ medio in minoꝛi ꝓpõne.qꝛ eſt re⸗
ſpectiua.diſponit em̃ ſubiectũ in ↄꝑatõne ad pᷣdicatum.vt
cũ vꝛ.omĩs hõ albus curꝛit. Iſta diſpoſitio albꝰ debet re⸗
iterari in minoꝛi ꝓpõne cũ medio.cum ſit diſpoſitio eiꝰqð
eſt ſubiectũ.qꝛ eſt abſoluta Iſta aũt diſpõ oĩs nõ debet rei
terari.qꝛ eſt reſpectiua ſubiecti ad pᷣdicatũ. et ita eſt diſpo
ſitio ſubiecti inq̃ntũ ſubiectũ eſt. Unde debemꝰ dicere ſic.
oĩs hõ albus curꝛit.ſoꝛtes eſt albꝰ.& ſoꝛtes curꝛit.⁊ nõ de⸗
bet ſubſumi ſoꝛtes eſt ois hõ albus. ¶ Habito quid ſᷣcet
hoc ſignum oĩs.ad cuius diſpõem ſᷣcet.Conſeãnter que
ritur. vtꝝ oĩs exigat tria appellata. Et videtur ꝙ ſic.quia
oĩs ꝑfectio eſt in tribus.vt ptʒ pᷣmo celi.ſed omne ⁊ ꝑfectũ
idẽ ſunt.vt habet᷑ ibidẽ.̊ om̃e eſt in tribꝰ.⁊ ꝑↄſeq̃ns omĩs
vult habere tria appellata. Ad idẽ etiã ðt Areſt. in eodem
loco ꝙ de duobꝰ viris nõ dicimꝰ oẽs.ſʒ de tribꝰ dicimus
oẽs.̊ ↄomĩs vult hr̃e tria appellata.¶ Sed ↄtra.in q̃libet
demoͤſtratõe ſunt ꝓpõnes vles.ſʒ de ſole ⁊ luna fiũt demðᷣ
ſtratões.̊ opoꝛtet dicere oĩs ſol ⁊ oĩs luna.ſʒnõ ht ſol niſi
vnicũ ſuppoſitum.ita ⁊ luna.ergo omiĩs non vult habere
tria appellata.Ad idẽ. omne pᷣuatũ lumine a terꝛe obiectu
deficit. hec ꝓpoſitio eſt ↄceſſa.ſed omne pꝛiuatũ lumine a
terꝛe obiectu nõ habet niſi vnicũ ſuppoſitũ.ſcʒ hãc lunam
ſingularẽ.ergo omiĩs nõ vult habere tria appellata ¶ Ad
idem. hoc ſignũ omis ſᷣcat qm̃ vlr.ſed hoc ꝙ dico qm̃ vlłr
eſt modus ꝓpꝛius vlis.ꝓpeiũ aũt diuerſificat᷑ ſm diuerſi
tatẽ ſui ſubiecti.vt ſi hõ eſt diminutus riſibileeſt diminu⸗
tum. ſi hõ eſt moꝛtuꝰ.riſibile eſt moꝛtuũ. Sʒ vniuerſale

Tractatus duodecimus

aliquando ſaluatur ĩ pluribus.vt hõ equus.aliquando in
vno tantum.vt ſol luna.ergo omnis qũqʒ vult habere tria
appellata.⁊ qñqʒ non.ĩmo vnũ ſolum. ¶ Ad idẽ.duplex
eſt foꝛma.quia quedã eſt foꝛma materie.vt anĩa eſt foꝛma
coꝛꝑis.et iſta foꝛma eſt pars.et nõ pᷣdicatur de eo cuius eſt
pars.Alia eſt foꝛma que eſt pᷣdicabilis.⁊ ſic omia ſuꝑioꝛa
vt genera ⁊ ſpecies.⁊ differẽtie dicunt᷑ foꝛme inferioꝝ. vt
hõ equus.Et indiuidua huius foꝛme pᷣdicabilis ſunt ma
teria eius.ergo foꝛma cũ in neutro dictoꝝ modoꝝ ſuam ex
cedit materiã nec exceditur ab ea.nullũ vniuerſale excedit
ſua indiuidua nec excedunt᷑ ab eo.ergo cum oĩs dicat ade
quationẽ vniuerſaliũ cũ ſuis indiuiduis.vt omis hõ.tunc
opoꝛtet ꝙ ſol non habeat niſi vnicũſuppoſitũ.vt vere di⸗
catur omĩs ſol.quod ↄcedimus dicendo.pᷣdictas ꝓpoſiti⸗
ones eſſe veras.Et ꝙ omiĩs nõ ſemꝑ exigit tria appellata.
ſed qñ adiungit᷑ termino cõmuni habenti plura ſuppoſitca
tunc exigit plura appellata.quãdo vero adiungit᷑ termino
habenti ſolũ vnũ ſuppoſitũ.tunc exigit tantũ vnũ appel⸗
latum.¶ Ad illud quod pᷣmo obijciebatur. ꝙ oĩs ꝑfectio
eſt in tribus.dicit᷑ ꝙ verũ eſt.Et hec tria ſunt ſubſtãtia rei
virtus eius et operatio eius.Et hec tria tãgit Areſto.ſub
bꝛeuibus verbis cũ dicit. Natura apta nata ſic facit.per h̊
em̃ quod dicit natura.tangit ſubſtantiã rei.et per hoc qð
dicit apta nata.tangit virtutem eius.et per hoc quod di⸗
cit.ſic facit tangit operatõem debitã eius. Similiter hoc
ſignum oĩs habet ſubſtantiã ſigni vniuerſalis et virtutem
ue eſt diſtribuere.et oꝑatõem eius quando actualiter di⸗
ribuit.et in his tribus eſt ꝑfectio eius ¶ Ad ſcoõᷣm dicen
dum eſt.q; homo et homiĩes differunt.quia hõ dicit iſtam
ſpeciẽ ſᷣmſe que eſt pꝛedicabilis. Sed homines in plurali
numero non dicit ſpeciẽ ſᷣm ſe que eſt pᷣdicabilis.ſed mul⸗
tiplicatã actu ſᷣm materiã indiuiduoꝝ numero diuerſam.
Vnde omnis in plurali ratione multitudinis facte facit
piſtributionem per diuerſas materias.et vult habere tria
appellata. Sed omnis in ſingulari numero.exquo reſpi
cit ſpeciem m ſe etnon ᷣm materiã indiuiduoꝛum exigit

„ „ „5„
PHetri hiſpain.
eſſentiam aptam natam pꝛedicari de pluribus.ſiue actu
participetura pluribo ſiue ab vno. et ideo exigit tria appel
lata aut vnum ſolum ſᷣm naturã vniuerſalẽ cui adiugitur.
Quiuã tamen dicũt ꝙ omis vult habere tria appellata ad
miuus.et dant talem rationẽ. Quotienſcunq; ſignum vni
uerſale additur termino cõmuni non habenti fufficientiã
appellatoꝛũ. recurꝛiturad nõ ens. vt cum dicitur.omnis
fenix eſt.quia fenix non habet niſi vnicum ſuppoſitũ.ideo
recurꝛitur ad nonexiſtentes fenices.Et ideo cum dicitur.
omis fenix eſt.ſenſus eſt.vnus fenix qui eſt eſt.et duo feni⸗
ces qui nõ ſunt ſunt.et ideo dicunt has duas pꝓpõnes eſſe
falſas.quidã fenix non eſt.et oĩs fenix eſt. et nõ eſſe ↄtradi⸗
ctoꝛias.quia in negatiua ſupponit᷑ fenix qui eſt. et in affir
matiua ſupponunt᷑ fenices qui nõ ſunt.ſic nõ eſt idẽ ſubie⸗
ctum in vtraq;. Hoc aũt poteſt multipliciter impꝛobari.
ia hec incõuenientia ſequũtur ex falſo qð ſupponũt.qꝛ
upponunt ꝙ omis vult habere tria appellata quod ſuꝑiꝰ
oſtenſum eſt eſſe falſum. Pꝛeterea vult Areſto. q; ꝓpoſitio
in qua ſubijcitur vniuerſale vniuerſaliter ſumptũ alicui pᷣ
dicato.ↄtradicat illi ꝓpoſitioni negatiue in qua ſubijcitur
vniuerſale nõ vniuerſaliter ſumptũ eidem pꝛedicato.ſed
iſte ſunt tales.omnis fenix eſt.quidã fenixnõ eſt.ergo ſunt
ↄtradictoꝛie.ꝙ tñ iprinegaat. regula eoꝝ eſt falſaſ ¶ Itẽ
ad idẽ alia regula talis eſt.Terminus cõis ſupponens vel
bbonaene verbopᷣſentis temꝑis ſimpliciter ſumpto non
babenti yim ampliandi.nec ex ſe necex alio reſtringitur ꝓ
his que ſunt ſub foꝛma terminiſupponentis.ergo cum di
citur.omnis fenix. fenix reſtringitur pꝛo fenice tantum 4
eſt. et cum ipſius non ſit niſi vnicum ſuppoſitũ.ergo cum
dicitur.omis fenix.fenix reſtringitur ad ſupponendũ pꝛo
fenice tantũ qui eſt.ꝑ illam regulã pus datam.ſi ſignũ vni
uerſale adueniatei nõ diſtribuit ipᷣm niſi ꝓ vnicoſ uppoſi⸗
to. ergo regula eoꝝ eſt falſa ⁊ ſupꝛa falſum fundat᷑.qð ↄce⸗
dimus ¶ Scõðm pdicta querit᷑ de hoc ſophiſmate.omĩs
bomo eſt et quodlibet differens ab illo eſt nonhõ. Pꝛoba⸗
tio.hec eſt copulatiua.cuiꝰ vtraq; pars eſt vera. ergo ipſa

Tractatus duodecimus

eſt vera Impꝛobatio.oĩs hõ eſt ⁊ q̊dlihet differens ab illo
eſt nõhõ.ſoꝛtes eſt hõ ⁊ q̊dlibet differens a ſoꝛte eſt nõhõ.
qð eſt falſum.qꝛ hec eſt vna copulatiua cuiꝰ altera pars eſt
falſa. ipſa tota eſt falſa. ¶ Solutio.pᷣma eſt ſimpłr vera
et impꝛobatio peccat penes fallaciãↄleq̃ntis.qꝛ differẽs
ab omni homine in minus eſt qᷓ; differens a ſoꝛte.qꝛ diffe
rens ab omni hoĩe ſupponit ſolum ꝓ alijs rebus ab hoiĩe.
ſed differens a ſoꝛte ſupponit ꝓ eiſdem et etiam pꝛo alijs
hominibꝰaſoꝛte. Vnde bene ſequitur. differens ab omni
homine.ergo differens a ſoꝛte.et eſt locus a parte ſubiecti
ua ad ſuum totũ.Sed ſi huic oꝛationi differens ab omni
homine apponatur ſignũ. erit ꝓceſſus ab inferioꝛi ad ſu⸗
perius cũ diſtributione. etſic incidit fallacia ↄñtis in im⸗
pꝛobationẽ ſᷣm vnũ ꝓceſſum.qꝛ duplex eſt ꝓceſſus in ĩpꝛo
batione. qꝛ bene ſequitur.omis hõ eſt. ergo ſoꝛtes eſt. loc⸗
a toto in quantitate.ſed non ſequitur. hoc eſt differens ab
omni hoĩe. ergo differens a ſoꝛte.ſed eſt fallacia ↄſequẽtis
ſicut bic. omnis hõ eſt.ergo omne animal eſt ¶ Item que
ritur de hoc ſophiſmate.omnis homo et alius homo ſunt
ꝛobatio. ſoꝛtes et alius homo ſunt.plato ⁊alius homo
ſeoe ſic de alijs.ergo omnis homo et alius homo ſunt.
Impꝛobatio. alius eſt relatiuum diuerſitatis ſubſtantie.
ergo ſupponit pꝛo diuerſo abhomine.ſed non eſt alius ho
mo ab omni homine.ergo pꝛũma eſtfalſa ¶ Solutio. pꝛi
ma eſt ſimpliciterfalſa.et pꝛobatio peccat penes fallaciam

figure dictionis a pluribus determinatis ſuppoſitionib⸗

ad vnam determinatã.quia iſte terminus homo habet de
terminatã ſuppoſitionẽ in pᷣmiſſis ⁊ in ↄcluſione. Item ꝓ
batio peccat ᷣm fallaciã accidentis.qꝛ licet ſoꝛtes ⁊ plato.
⁊ẽ̃ijs.inferant omnẽ hoĩem ſᷣm ſe.nõ tñ ſub hac copulati⸗
one.omnis homo ⁊ alius homo ſunt. Sicut cognoſco ve
nientem m ſe.non tamen ſub hoc accidente quod eſt veni
re. Vnde talis datur regula.Quotienſcunq; aliquid ſeqͥ⸗
tur ſiue conuerſim ſiue non.ſialiquid conueniat vni quod
non conueniat alteri.a per illud cui conuenit inferatur de
eo cuinon conuenit ſemper eſt fallacia accidentis.vt ſihõ

‚ „ .
„82 .
DPPetri hiſpani
eſt. ſuba eſt. etſpẽs ↄuenit hoĩ ⁊ nõ ſube.ideoſiꝑ hoĩem in
Kazur ð ſuba eſt fallacia accñũtꝭ.vt hõ eſt ſpẽs.& ſuba
eſt ſpẽs Silr h. riſibile eſt ꝓpꝛiũ.&̊ hõ eſt ꝓpꝛiũ¶ Itẽ que
ritur ð iſto ſophiſmate.oĩs hõ eſt oĩis hõ. Pꝛobatio.ſoꝛtes
eſt ſoꝛtes.plato eſt plato.⁊cijs.&̊ oĩs hõ eit omis hõ Ct vt
yult Boetiꝰ.nulla ꝓpõ eſt verioꝛ illa in qua pᷣdicat᷑idẽ de
ſeipſo. ſʒ ſic eſt hic. qꝛ oĩs hõ pᷣdicat᷑ de omi hoie.ð nulla eſt
verioꝛipſa. Impꝛobatio.ſua õdictoꝛia eſt vᷣa.ſcʒ qͥdam hõ
hMõ eſt ois hõ.ergo ipſa eſt falſa. Item ad idẽ.oĩs hõ eſt oĩs
homo. ſſoꝛtes eſt hõ.ergo ſoꝛtes eſt oĩs hõ.ſyllogiſmus eſt
in darij.ↄcluſio eſt falſa.&̊ aliqua pᷣmiſſaꝝ.nõ minoꝛ.&̊ ma⸗
oꝛ.q̃ eſt ſophiſma.Solutio.pma eſt ſimplłr falſa.⁊ ꝓbatio
peccat ſ̃m ↄſequẽs ab inſufficiẽti enumeratõe ſingulariũ.
qꝛ cũ illis quas aſſumit debet aſſumere has a ꝑte ſubiecti.
ſoꝛtes eſt oĩs hõ.plato eſt omis hõ.Et etiã iſtas a ꝑte pᷣdi⸗
cati.omĩs hõ eſt ſoꝛtes.oĩs hõ eſt plato.⁊ ſic de alijs quas
oimittit.⁊ ſic peccat ſᷣm ↄſeqns ab inſufficiẽtienumeratõe
ſingulariũ Ad aliud ðꝛ.ꝙ ibi nõ pᷣdicatur idẽ de ſeipſo.ſʒ
pᷣdicatur omĩs hõ dehoie ſumpto ꝓq̃libet ſua ꝑte ¶ Se
qtur ðᷣ hoc ſigno nullus.qð ſᷣcat vliter negatiue. Vñn ſᷣcat
idẽ ſicut hoc ſignũ oĩs cũ negatõe poſtpoſita.⁊ iðᷣo oĩs nõ
æ nullus equipollẽt.¶ De hoc ſigno nullus talis datur re
gula Quotiẽſcunq; h̊ ſignũ nullus adiungit᷑ imediate ter⸗
mio cõi ↄfundit ipᷣm mobiliter diſtributiue.⁊ ſiłiter termi⸗
nũ adiunctũ ſibi mediate.vt nullus hõ eſt aſinꝰ. Vñ pt fie
