eſt ſpẽs ⁊ non ſpẽs.nõ ſeqͥtur.qꝛ ibi non eſt ↄtradictio in pᷣ
miſſis.eo ꝙ ille terminus hõ non ſumit᷑ ſimiliter.qꝛ in vna
ſumit᷑ ꝓ inferioꝛibo ⁊ in alia nõ.ſed ꝓſe toto vel ꝓ ſua foꝛ⸗
ma. ¶ Quartus modꝰhuiꝰfallacie peccat ↄtra hanc ꝑticu
lam.⁊ in eodẽ tꝑe.vt manus mea eſ⸗ clauſa in hoc inſtanti
⁊ nõ eſt clauſa in hoc inſtanti.&̊ eſt clauſa ⁊ nõ clauſa. Non
ſeqtur. qꝛ nõ eſt in eodem tꝑe. ¶ Differt aũt hec fallacia a
fallacia pᷣm quid ad ſimplłr. qꝛ in illa eſt ꝓceſſus ab vno ſᷣm
q̃ͥd ſumpto ad vnũ ſimpłrſumptũ.vt hoc eſt duplũ ſᷣm lon
gitudinẽ.&̊ eſt duplũ In iſta vo eſt ꝓceſſus a duobꝰ ſᷣm qͥd
ſumptis ad duo ſumpta ſimpliciter.vt hoc eſt duplum illi
ſm longitudinem ⁊ non ſm latitudinem. ergo eſt duplum
⁊ non duplum .
Egquitur de fallacia petitiõis pncipij Petere pᷣnci⸗
piũ eſt q ↄcluſio q̃ debet ꝓbari ſumit᷑ in pᷣmiſſis.cũ
g̊ idẽ ſub eodẽ noĩe non p̃t ſeipᷣm ꝓbare. vt hõ cur⸗
rit. hõ curꝛit. In talibo eſt petitio pncipij. et eſt ibi argu⸗
mentatio ridiculoſa.nec cadit ſub arte. Hec eſt petitio hꝰ
qð eſt in pᷣncipio. Aliud em̃ eſt petere pᷣncipiũ. et aliud eſt
petere id qð ẽ in pᷣncipio.qꝛ petere pncipiũ ẽ.qñ petit᷑ idẽ
ſub eodẽ noĩe.vt hõ curꝛit.g hõ curꝛit. Et ſic arguẽdo nul
la eſt fallacia.qꝛ nõ ↄtinet᷑ ſub aliq̃ ſpẽargumẽtatõꝭ.nec ſᷣm
veritatẽ nec ſᷣm apparẽtiã.ſed talis petitio pncipij peccat
ↄtra ſyllogiſmũ ſimpłr dictũ Sed petere id quod - in pᷣn
cipio.eſt qũ idẽ petit᷑ ſub diuerſo noiĩe.vt aial rõnale curꝛit
8̊ hõ curꝛit. Vel ſic.petere id qð eſt in pᷣncipio.eſt qũ minꝰ
notũ ſumit᷑ ad ꝓbatõem magis noti.¶ Fallacia petitõis
pᷣncipij.eſt idoneitas decipiendi ex apparẽti magis noto
antecedente ad apparens minus notũ ↄſequens. Uel ſic.
eſt idoneitas decipiendi ꝓueniẽs ex apparenti diuerſicate
añcedentis ⁊ ↄſequentis. Cauſa apparẽtie eſt apparẽs di
uerſitas añcedentis ⁊ ↄñcis.Cauſa defectꝰ.eſt diuerſitas
eoꝛundẽ.¶ Petitur aũt id qð eſt in pncipio qͥnq; modis.
vt patʒ.viij.thopicoꝝ. Pꝛimo mõ qñ diffinitũ petitur in

5 * „ 7„
Pertri hiſpani.
diffinitõe.⁊ ecõtra. vt ſi dubitatur. vtrũ homo curꝛat vel
nõ curꝛat.⁊ fiat argumentũ.aĩal rõnale curꝛit.ergo hõ cur
rit.nulla eſt ibi ꝓbatio.qꝛ qñ vnũ dubitat᷑ neceſſe eſt alteꝝ
dubitari. et ita ſi ſumatur vnum ad ꝓbandum aliud pecca
tum eſt ¶ Secũdus modus eſt.quando ꝑticulare petitur
in vniuerſali.vt nullus hõ curꝛit.ergo ſoꝛtes non curꝛit.
Velſi aliquis debeat ꝓbare ꝙ omniũ ↄtrarioꝝ ſit ea.dem
diſciplina ⁊ aſſumat.omniũ oppoſitoꝝ eſt eadẽ diſciplina
g̊omniũ ↄtrarioꝝ eſt eadem diſciplina.hic petiturↄcluſio
in pᷣmiſſis.¶ Tercius modus eſt.quãdo vniuerſale petit᷑

in ꝑticularibus.vt ſi aliquis debeat ꝓbare ꝙ omniũ oppo

ſitoꝝ eſt eadem diſciplina.⁊ ſumat illam omniũ ↄtradicto⸗/
rioꝝ eſt eadem diſciplina ⁊ ſic de alijs.ergo omniũ oppoſi

toꝛum eſt eadẽ diſciplina. Vel ſic.ſoꝛtes curꝛit. plato cur⸗

rit.⁊ ſic de alijs.ergo omnis hõ curꝛit.¶ Quartus modꝰ
eſt.quando ↄiunctum petitur in diuiſis.vel econtra. Vel
ſi aliquis debeat pꝛobare ꝙ medicina eſt diſciplina ſaniet
egri Et arguatur ſic. medicina eſt diſciplina ſani.⁊ medi⸗
cina eſt diſciplina egri.ergo medicina eſt diſciplina ſani
et egri. ¶ Quintus modus eſt.quando vnum relatiuum
petitur in alio.vtſi quis debeat pꝛobare ꝙ ſoꝛtes ſit pater
platonis. Et pꝛobetur ſic. plato eſt filius ſoꝛtis.ergo ſoꝛ⸗
tes eſt pater platonis. Non ſequitur.quia hoc aſſumit᷑ qð
eſt ppandum. ¶ Sciendum ꝙ hec fallacia non peccat
contra ſyllogiſmum inferentemſed pꝛobantem. Et ita fal
lacia petitionis pᷣncipij peccat contra ſyllogiſmũ d yaleci⸗

cum inquantũ dyaleticus eſt.

E fallacia conſequentis dicendum eſt. Secun
d dum conſequens fiunt paralogiſmi eo ꝙ; credi⸗
mus ↄſequentiam conuerti que nõ conuertitur
(SSallacia ↄſequentis.eſt idoneicas decipiẽdi
ꝓueniens ex apparentiↄuercibilitate ↄſequẽtis cũ antece
dente. Velſic.eſt apparentia ↄñtie ↄuerſe q̃ͥ non ↄuertitur

Cauſa apparentie huiꝰfalle eſt ↄuenientia vniꝰↄſequẽtie

bone ad aliam nõ bonam. Cauſa defectus eſt diuerſicas

Tractatus ſextus

earundẽ. ¶ Et ſciendũ ꝙ bene tenet argumentã a poſitõ

—

ne añcedentꝭ ad poſitõem ↄñtis.¶ Huiꝰ fallacie tres ſũt
modi.Pꝛimꝰmodus c.qñ arguit᷑ a deſtructõe añtis ad de
ſtructõeʒ ↄñtis.vt ſi hõ eſt aial eſt. ergo ſi hõ nõ eſt.aial nõ
eſt. Vel a poſitõe ↄñtis ad poſitõem añtis.vtſi mel eſt.ru⸗
beum eſt. ergo ſi rubeũ eſt mel eſt. Ad iſtũ modũ reducunt᷑
oẽs pꝛaue argumẽtatões ab inferioꝛi ad ſuꝑius deſtructie
Vñ quotienſcũq;ʒ fit ꝓceſſus ab inferioꝛiad ſupꝑius cũ di⸗

ſtributõe ſuꝑioz. vt ois hõ curꝛit.ergo om̃e aĩal curꝛit.ibi

fit iſta falła.vt nullus homo curꝛit.ergo nullũ aĩal curꝛit.
¶ Scõs modus ſolet poni ab inſufficienti inductõe ſin⸗
gulariũ. vt ſoꝛtes eſt aĩal.⁊ ecõuerſo.plato eſt aĩal.⁊ ecõuer
ſo. et ſic de alijs.ergo oĩs hõ eſt alal.et ecõuerſo. Hicenu⸗
merant᷑ oĩa ſingularia illius.oĩs hõ eſt aĩal.⁊ nõ huiꝰ.ome
aĩal eſt hõ.q̃ cant᷑ ꝑ ↄuerſionẽ huiꝰqð eſt ecõuerſo ad hãc
oĩs hõ eſt alal.¶ Zercius modus ꝓuenit ex cõiter accidẽ
tibus. Et dicunt᷑ cõmuniter accidentia que ſe aliquando
ↄſequuntur ⁊ aliqũ non.vt iſte eſt comptꝰ.ergo cẽadulter.
Suniliter bic. Wuſa ⁊ poeta ſimilr terminant. ſʒ muſa ẽ
feĩ generis.ergo ⁊ poeta Non ſeqͥtur.qꝛ id emtitas generꝭ
et terminatõis aliqñ ſe ↄſequũtur ⁊ aliqñ nõ.Si dicat ali⸗
quis ꝙ hoc vltimo mõ non tenet ecõuerſo.ᷣ ergo ibi nõ eſt
ↄñtia. Dicendũ eſt ꝙ ergo ſᷣm quoſdam ſumit ↄntia a coõ⸗
muniter accidentiba ad ↄñtiam neceſſariã ⁊ ꝓbabilem Et
iſtis non ſumitur ↄñtia neceſſaria ſʒ ꝓbabilis. Taliter ãt
oꝛdinantur iſti modi ab Areſtotile inodo dicto
Eqᷣtur de fallacia ſᷣm non cãm vt cauſam. Ad cuiꝰ
euidentiã ſciendũ ꝙ duplex eſt ſyllogiſmꝰ. ſcʒ oſten
ſiuus ⁊ ad impoſſibile. Syllogiſmꝰoſtenſiuus eſtqͥ
habet vnã ſolam ↄduſionem. Syllogiſmꝰ vᷣo ad impoſſi⸗
bile eſt. qñ aliquis ſyllogiſtice ducitur ad impoſſibile. ⁊ ꝓ⸗
pter hoc interimitur aliqua pꝛemiſſaꝝ que erat cauſa iluꝰ
impoſſibilis. Unde iſte ſyllogiſmus ſemꝑ habet duas con
cluſiones. vt cum dicit᷑.eſt ne homo aſinus. Hoc conceſſo
Contra. nullus aſinus eſt aial rationale moꝛtale.homo eſt
aſiuus. ergo bomo nõ eſt aialrationale moꝛtale.ſed hoc eſt

Petri hiſpani
ſmpoſſibile.ergo et iſta.homo na ·Et dictus ſyllo⸗
giſmus eſt in quarto modo pꝛimefigure. Et ſciendum q;
non cauſa vt cauſa ſemꝑ fit in ſyllogiſmis ad impoſſibile.
¶ Fallacia autem ſᷣm nõ cauſam vt cauſam fit.quãdo nõ
cauſa vt cauſa ponitur.⁊ ꝓpter hoc apparetſequi impoſſi
bile.et illud quod apparet eſſe cauſa interimitur. vt ſi que⸗
ratur.eſt ne bꝛunellus homo.Quo conceſſo arguitur. Cõ
tra.nullus aſinus eſt anial rationale moꝛtale.ſed homo eſt
aſinus ⁊ bꝛunellus eſt homo.ergo homo nõ eſt aial rõnale
moꝛtale Hoc eſt impoſſibile.q̊ bꝛunellus nõ eſt homo. In
bac dicta argumentatõe eſt nõ cauſa vt cauſa.qꝛ interimi⸗
tur id quod apparet eſſe cauſa et non eſt. ſcʒ bꝛunellus eſt
homo.allacia non cauſe vt cauſa.eſt idoneitas decipien
di ꝓueniens ex apparenti ↄuenientia pᷣmiſſe non cauſe ad
aliam cauſam. ¶ Cauſa apparentie huiꝰ fallacie eſt con⸗
uenientia huiusquod bnalt relſ cauſa ⁊ non eſt cum eo
uod eſt cauſa. Caula falſitatis.eſt diuerſitas eoꝛunde
Cale exemplũ ponit Areſtotiles huiꝰ fallacie.vt querẽdo
ſic. Sunt ne aĩa et vita idem. Quo ↄceſſo. Contra.moꝛs
et vita ſunt ↄtraria.ſed moꝛs eſt coꝛruptio &̊ vita eſt gene⸗
ratio.et ꝑↄñs viuere eſt generari.ſed hoc eſt impoſſibile.
qꝛ quidquid viuit non generat᷑.ſed generatũ eſt.ergo anĩa
et vita non ſunt idẽ Hec argumentatio peccat ſᷣm nõ cau
ſam vt cauſam.qꝛ ex hoc ꝙ anima ⁊ vita ſunt idem. non ſe
quitur impoſſibile.⁊ ita nò debet interimi.ſed iſta.moꝛs et
vita ſunt contraria.qꝛ in omnibꝰhis id quod non ẽ cauſa.
apparet eſſe cauſa.qꝛ ↄmunicant in terminis cũ aliquibus
ꝓpoſitõibo ex quibus ſeqͥ tur impoſſibile. Ex iſto patet ꝙ;
iſta fallacia non fit in ſyllogiſmo oſtenſiuo. vt omĩis homo
curꝛit.ſoꝛtes ẽ homo. et ſolẽ in cancro.ergo ſoꝛtes curꝛit.
Hic non ẽfallacia nõ cauſe vt cauſe.qꝛ hec ꝓpoſitio.ſol eſt
in cancro.non eſt cauſa neq;ʒ apparet eſſe cauſa.ſicut appa
ret in ſyllogiſmo aꝗd impoſſibile
¶ Be ꝓpoſitione plures
Ropoſitio plures eſt illa in qua plura pᷣdicant᷑ de plu⸗
ribus vel plura de vno.vel vnũ de pluribus.vt ſoꝛtes

rrrreD

Tractatus ſextus

curꝛit ⁊ diſputat. Velſic.eſt ne hic ⁊ hic hõ.demonſtrato
ſoꝛte ⁊ bꝛunello.vel ſoꝛtes ⁊ plato curꝛunt ⁊ diſputant.
Pꝛopõ vna aũt eſt in q̃ vnũ pꝛedicat᷑ de vno.Et h̊ qua
drupſr. ſiue vnũ numero.vt ſoꝛtes eſt ſoꝛtes.ſiue vnũ ſpẽ.
vt ſoꝛtes eſt hõ.ſiue vnũ genere.vt ſoꝛtes eſt aĩal.ſiue vnũ
ſm bus ⁊ poſteriꝰvt hõ eſt ens.aĩał eſt ſanũ Aut pᷣdicãtur
plura ex quiba fit vnũ.vt hõ eſt aial rõnale. Scðm plures
interꝛogatões fiunt paralogiſmiqũ ad interꝛogatões plu
res datur vna reſponſio.¶ Fallacia ſ m plures interꝛoga
tões vt vnã.eſt iqoneitas decipiẽdi ꝓueniens ex ↄueniẽ⸗
tia interꝛogationũ plures ad interꝛogatõem vnã. Cauſa
apparentie eſt vnitas interꝛogatõis ↄplexe. Cauſa falſita
tis eſt pluralitas ipᷣius interꝛogatõis ↄplexe. ¶ Nota ꝓ
duo ſunt modi huiꝰfallacie.ꝛimꝰmodus eſt.qñ plura in
ſingulari nũero ſubijciunt᷑ vel pᷣdicant᷑.vt hic eſt ne hic ⁊
hõ.demõſtrato ſoꝛte ⁊ bꝛunello.ſi dicat᷑ ꝙ ſic.ergo bꝛunel⸗
lus eſt hõ. ſi nõ. ergo ſoꝛtes nõ eſt hõ. Non em̃ bñ reſpõdit
qñ fecit reſponſiõem vnã ad interꝛogatõem plures ſed de
buit rñũderi.verũ eſt ꝓ vno.⁊ falſum ꝓ alio.¶ Scðs mõꝰ
eſ a plura in plurali nũero ſubijciunt᷑ vel pᷣdicant᷑. vt ſũt
ne iſta bona vel nõ bona.demõſtratis bono ⁊ nõ bono Si
dicat bona.ergo malũ eſt bonũ.ſi dicat nõ bona.qᷓ bonũẽ
nõ bonũ Debuiſſet em̃ rñũdere.bonũ eſt bonũ.⁊ malũ eſtma
lum. Si aũt ↄcedat qͥs dari diffinitões ſilłi mõ in ſingula⸗
ri et plurali.vt cecũ eſt aptũ natũ videre ⁊ nõ videre Etce
caſunt apta nata videre ⁊ nõ videre.nõ effugiet redargui
tõem.demõſtrato vno ceco de altero vidente Etq̃rat᷑ ſic.
ſunt ne illa ceca vel nõ ceca.Si ceca.& illud eſt cecũ demõ
ſtrato vno vidente.Nõ em̃ dicebat iliũ eſie cecũ.⁊ illũ eſſe
videntẽ.ſʒ dabat vnã vnã reſpõſionẽ.co ꝙ ↄceſſit ꝙ ↄoſilis
daret᷑ diffinitio in ſingulari nũero ⁊ in plurali.

Oſt hec aũt reducendũ eſt oẽs fallacias ad ignoꝛãtiã
elenci.¶ Reducere aũt oẽs falłlas ad ignoꝛantiã elen
cieſt oſtendere qᷓliter falla q̃libet peccat ↄtra aliquã ꝑticu⸗
lam in diffinitõne elenci poſitam. aut roõne ſ vllogiſini.aut

„2 „* „
Petri biſpani.
rõne ↄtradictõis. Sicut em̃ differentia adueniens generi
ↄſtituit ſpeciem.ita ratõ ↄtradictõis adueniẽs ſyllogiſmo
ↄſtituit elencum. VUnde quidquid eſt in elenco. aut eſt ĩ eo
ratõne ↄtradictõis.aut ratõne ſyllogiſmi.dicit em̃ Areſto
tiles.ꝙ diuidendũ eſt omẽs ſyllogiſmos apparẽtes ⁊ elen
cos.aut reducendũ eſt omnes ad ignoꝛantiam elenci.
¶ Equiuocatio ⁊ amphibologia et figura dictõnis redu
cũtur ad ignoꝛantiã elenci.eo ꝙ duplecx eſſe impedit ſyllo⸗
giſmũ et ↄtradictiõem Sed ↄpoſitio accentus et diuiſio
reducũtur ad ignoꝛantiam elenci in eo ꝙ non eſt oꝛatio ea
dem vel idem nomen ſed differens.opoꝛtet autem hoc.ſci
licet nomen et rationem eſſe eandem quemadmodũ ⁊ rem
ſi debeat eſſe elencus. Qui vero ſᷣm accidens fiunt mani⸗
feſtiſunt diffinito ſyllogiſmo. quia fiunt contra particulã
in diffinitione elenci poſitam. ſcilicet neceſſe eſt aliud acci
dere per ea que poſita ſunt. Et ſᷣm hanc fallaciam que eſt
ſm accidens artifices et ſcientes ſepius ab inſcijs redar⸗
guuntur facientibus ſyllogiſmos contra ſapientes. nam
ſim accidens faciunt ſyllogiſmos appaꝛentes. Qui vero
ſm quid ad ſimpliciterfiunt reducũtur ad ignoꝛantiã elen
ci.qm̃ de eodem nõ eſtaffirmatio ⁊ negatio.vt ethiops eſt
albus m dentes.ergo eſt albus. Manifeſti aũt ſunt ſyllo⸗
giſmi quipᷣus dicti ſunt ⁊ quales nuncupant᷑. Qui vᷣo fiũt
Fm id quod petitur in pᷣncipio.et qui fiunt ſᷣm non cauſam
vt caulam.peccant manifeſte ↄtra diffinitõem ſyllogiſmi.
qꝛ in ſyllogiſmo opoꝛtet ſequi aliud de neceſſitate qð non
erat in pᷣncipio et ſic opoꝛtet ꝙ pᷣmiſſe ſint cauſe ↄcluſiõis
ſyllogiſmi. Qui vᷣo fiunt ſᷣm ↄſequẽs reducuntur ſicut illi
qui fiunt ſᷣm accidens. Quifiunt ſᷣm plures interꝛogatio
nes vt vnam reducunt᷑ ad elencum eo ꝙ peccant ↄtra vni
tatem ꝓpoſitionis Ibienim non ſumitur pꝛopoſitio vna
et perↄſequens nec ꝓpoſitio.nam eadem eſt diffintio vni
us rei et rei.vt hominis ⁊ vnius homis.ſilr aũt ⁊ in alijs.
Vã ꝓpoſitio vna vnũ de vno affirmat. ſed nõ eſt ita in ꝓ
poſitione plures in qua pᷣdicantur plura de vno vel vnum
de pluribus et ꝓpter hoc peccantↄtra vnitatẽ ꝓpoſitõis.

Tractatus ſeptimus
¶ Item omẽs fallacie in dictiõe ⁊ ᷣm quid ad ſimpliciter
reducuntur ad ignoꝛantiã elenci.eo ꝙ peccãt ↄtra ↄtradi
tõem Oẽs aũt alie fallacie extra dictõem reducunt᷑ in hoc
ꝙ peccant ↄtra diffinitõem ſyllogiſmi.
Beguitur tractatus ſeptimus
de ſuppoſitione.
Oꝛum que dicuntur.q̃dam dicũtur cũ ↄplexione
vt hõ curꝛit.quedã vᷣo ſine ↄplexione.vt hõ. qꝛ eſt
terminꝰ incõplexꝰ ¶ Terminꝰ vt hicſumit᷑.ẽ vox
ſᷣcans vłle vel ꝑticulare.vt hõ vel ſoꝛtes. Terminoꝝ autẽ
incõplexoꝝ vnuſqͥſq; aut ſᷣcat ſubam.aut q̃litatem.aut q̃n
titatem. aut ad aliqd. aut agere. aut pati.aut vbi.aut qñ.
aut ſitũ.aut habitum Significatio vt hic ſumit᷑ eſt reiꝑ
vocẽ ſᷣm placitũ repũtatio. Quare cũ oĩs res.aut ſit vlis
aut ꝑticularis opoꝛtet dictões nõ ſᷣcantes vle velꝑticula⸗
re no ſ care aliqͥd.etſic nõ erũt termini vt hic ſumit᷑ termi⸗
nus ꝓut ſᷣcat vłe vel ꝑticulare. Signitficationũ.alia eſt
rei ſubſtãtiue.⁊ hecfitꝑ nomẽ ſubm.vt hõ Alia eſt rei adie
ctiue.⁊ hec fit ꝑ nomen adiectm̃.vt albꝰ.vel ꝑ vbũ. vt cur⸗
rit.q̃ non ẽ ꝓpꝛie ſ catio ſubſtantiua vel adiectiua.ſed ſᷣ cat
aliqͥd ſubſtatiue vel adiectiue.Et ſcare aliqͥd ſubſtãtiue vł
adiectiue ſunt modi vocũ.ſed adiectiuatio ⁊ ſubſtãtiuatio
ſunt modi ⁊ differẽtie reꝝ q̃ ſᷣcantur ⁊ nõ ſignificant᷑. Vñ
nomina ſubſtantiua dicuntur ſupponere.ſed nomina adie
ctiua et verba dicunt᷑ copulare.· Suppoſitio eſt accep⸗
tio termini ſubſtantiui ꝓ aliquo. Differũt aũtſuppoſitio ⁊
ſcatio.quia ſcatio fitꝑ impoſitõem vocis ad ſᷣcandũ rem
Sed ſuppoſitio ẽ acceptio termini iam ᷣcantꝭ rẽ ꝓaliquo
vt cũ ðꝛ hõ curꝛit.iſte terminus homo tenetur ꝓ ſoꝛte vel
platone.⁊ſic de alijs.vñ ſ̃catio pꝛioꝛ eſtſuppoſitõne. Se
cundo differunt.qꝛ ſ catio eſt vocis.ſuppoſitio eſt termini
compoſiti ex voce etſignificatione.ergo ſupponere et ſig⸗
nitficare non ſunt idem. ſed differunt ꝑ locum a ↄiugatis.
Item tercio.ſignificatio eſt ſigniad ſignatũ. Suppoſitio
vero eſtſupponentis ad ſuppoſitum.ergo ſuppoſitio non

.

eſt ſignificatio.

Petri hiſpani
¶ Copulatio eſt acceptio termini adiectiui ꝓ aliquo
Vppoſitionum alia cõis alia diſcreta. Suppoſitio
cõis eſt.que fit ꝑ terminũ ↄmunẽ.vt hõ aĩal. Diſcre⸗
ta eſt.que fit ꝑ terminũ diſcretũ.vt ſoꝛtes plato.velꝑt᷑mi⸗
nũ cõem ſumptũ cum cnoie demoõſtratiuo pmitiue ſpẽi.vt
iſte hõ.qꝛ hõ eſt łminꝰ cõis. Suppoſitionũ ↄmuniũ.alia
naturalis.alia accidẽtalis. Buphon itio naturalis.ẽ ac
ceptio termini cõis ꝓ oĩbus his ꝓ qbus aptus natus ẽ ꝑ⸗
ticipari. vt iſte termini hõ ꝑſe ſumptꝰ ſupponit ꝓ omnid⸗
hoĩbus.iamqͥ ſunt qᷓ; qui erunt ⁊ qui fuerùt.¶ Accidẽta⸗
lis ſuppoſitio.eſt acceptio termini cõis ꝓ oĩbus ꝓ quibus
exigitſuũ adiunctũ.vt hõ curꝛit.iſte terminꝰ hõ ſupponit
ꝓ oibus hoĩbus pᷣſentibo. Et cũ ðꝛ hõ fuit vel hõ cucurꝛit
ſupponit ꝓ oibus pᷣteritis. Et cũ dicit᷑. hõ erit vel hõ cur
ret.ſupponit ꝓ futurꝭ.¶ Accidentaliũ ſuppoſitionũ.alia
ſimplex.alia ꝑſonalis.Suppoſitio accidẽtalis ſimplex eſt
acceptio termini cõis ꝓ re vli ſ̃cata ꝑipᷣm terminũ cõem.
vt cũ ðꝛ.hõ eſt ſpecies.aĩal eſt genꝰ.iſte terminꝰhõ ſuppo⸗
nit ꝓ hoĩe in cõmuni ⁊ nõ ꝓ quolibet inferioꝛi. Silr dðm
eſt de quolibet termino cõi.vt riſibile eſt ꝓpꝛiũ.rõna e eſt
differentia.albũ eſt accidẽs. ¶ Item ſuppoſitionũ ſinpli
ciũ.alia eſt termini cõis in ſubiecto poſiti.vt hõ eſt ſpecies
iſte terminꝰhõ ſimplicẽ habet ſuppoſitionẽ.qꝛ ſolũ ſuppo⸗
nit ꝓ natura ſpẽi. Alia eſt termini cõis poſiti a ꝑte pᷣdicati
ꝓpoͤnis vlis affirmatiue.vt oĩs hõ eſt aial. ibi ite terminꝰ
aial in pᷣdicato poſicus ſimplicẽ habet ſuppõem.qꝛ ſolum
ſupponit ꝓ natura generꝭ Alia eſt termini cõis poſiti poſt
dictõem exceptiuã.vt om̃e aial pꝛeter hoiem eſt rõnale.ibi
iſte terminꝰ hoĩem ſimplicem habet ſuppoſitõem.qꝛ non
licet fieri deſcenſum ſub ipſo.vnde nõ ſequitur. omne aial
pꝛeter hominẽ eſt irꝛõnale.ergo om̃e aial pᷣter hunc hoiĩiem
eſt ir:õnale.et om̃e aial pᷣter iſtũ hoĩem ẽ irꝛõnale. exqͥ̊ ibi ẽ
fallacia figure dictõis ꝓcedendoa ſuppoſitõe ſimplici ad
ꝑſonalẽ. Gimiliter eſt h. hõ eſt ſpẽs.ergo aliqͥs hõ eſt ſpẽs
Et ſilr hic.ols homo ẽ aial.̊ oĩs hõ eſt hoc aial In oibus
6

Tractatus ſeptimus

ꝓceſſibus iſtis fit ꝓceſſus a ſuppoſitõe ſimplici ad ꝑſonalẽ
ꝙ aũt terminus in pᷣdicato ꝓpoſitõis vniuerſalis affirma⸗
tiue poſitus ſimplicẽ habeat ſuppoſitionẽ.ptʒ qꝛ cũ dicit᷑.
omniũ ſuppoſitoꝝ eadẽ eſt diſciplina.qꝛ niſi ule terminus
diſciplina ſimplicẽ haberet ſuppoſitõem. ſic fieret deſcen⸗
ſus ab ipſo.et eſſet falſa Nulla em̃ ꝑticularis diſciplina eſt
omniũ orioꝝ.medicina em̃ nõ eſt omniũ ↄrioꝝ.ſed ſolum
ſani ⁊ egri. Grãmatica nõ eſt omniũ pᷣrioꝝ.ſed ſolũ cõgrui
⁊ incõgrui.logica veriet falſi ⁊ꝛcjs. Perſonalis ſuppoſi
tio.eſt acceptio teꝛmini cõis ꝓ ſuis inferioꝛibus.vt cũ ðꝛ.
hõ curꝛit.iſte terminus hõ fupponit ꝓ ſuis inferioꝛibus.
¶ Perſonaliũ ſuppoſitionũ. alia eſt determinata. alia eſt
ↄfuſa Determinata ſuppoſitio eſt acceptio termini cõis
indefinite ſu npti. vel cũ ſigno ꝑticulari.vt hõ curꝛit. vel
aliquis hõ curꝛit.Et dicit᷑ determinata. qꝛ licet in vtraq;
iſtaꝝ iſte terminus hõ ſupponat ꝓ omni hoĩe tam curꝛente
qᷓ; non curꝛente.tñ ꝓ vno ſolo homie curꝛẽte dicit᷑ vera.et
qꝛ aliud eſt ſupponere et aliud locucionẽ verã vel falſam
eſſe ꝓ aliquo. igitur in pᷣdictis iſte terminus hõ ſupponit
ꝓ omni homie curꝛente et non curꝛẽte. licet reddat ꝓpoſi
tionẽ veram ꝓ vno ſolo curꝛente. Maũt in vtraqʒ dictaꝝ
ſit determinata ſuppoſitio.ptʒ.qꝛ cum dicit᷑.aĩal eſt ſoꝛtes
vel aĩal eſt plato.⁊c ijs.ergo aĩal eſt omĩs hõ. ibi eſt fallacia
figure dictõnis a pluribꝰ determinatis ad vnam determi⸗
natam.ideo iſte terminꝰ aĩal indefinite poſitus habet dex⸗
minatã ſuppoſitionẽ. ¶ Confuſa ſuppoſitio.eſt acceptio
termini cõmunis ꝓ pluribus mediante ſigno vniuerſali.
vt cum dicit᷑ omnis hõ eſt aĩal.ibi iſte terminus homo ſup
ponit ꝓ pluribus mediante ſigno vniuerſali.qꝛ ſupponit
ꝓ quolibet ſuo ſuppoſito.¶ Confuſaꝝ ſuppoſitionũ.alia
eſt cõfuſa neceſſitate ſigni vel modi. et alia neceſſitate rei.
vt cum dicit᷑.omnis hõ eſt aĩal.ibi iſte terminꝰhõ mediãte
ſigno vniuerſali ↄfunditur ſiue diſtribuit᷑ ꝓ quolibet ſup⸗
poſito et iſte terminꝰ aĩala ꝑte pꝛedicati poſitus cõfundit᷑
neceſſitate rei. Et cum vnuſquiſq; hõ ſuã habeat eſſentiã.
ideo hoc verbũ eſt neceſſitate rei tenetur ꝓ tot eſſentijs ꝓ

Petri hiſpani

quot hoĩbus tenetur iſte terminꝰ hõ.⁊ cũ vnicuiq; homini
inſit ſua aĩalitas. ideo iſte terminus aĩal neceſſitate rei te⸗/
netur ꝓ tot aĩalibus ꝓ quot hoibus iſte terminus homo.⁊
ꝓ quot eſſentijs hoc verbũ ẽ. Vnde iſte terminꝰ hõ debet
ſupponere confuſe diſtributiue et mobiliter.quare confuſe
diſtributiue tenetur.qꝛ tenetur ꝓ omni bolnie guare mobi
liter. qꝛ licet fieri deſcenſum ſub eo ꝓ quolibet ſuo ſuppoſi
co.vt oĩs hõ eſt aĩal.ergo ſoꝛtes eſt aĩal ⁊c̃ijs. Sed iſte ter
minus aĩal dicit᷑ ↄfundi ĩmobiliter.qꝛ nõ licet fieri deſcen⸗
ſum ſub co. vt omnis hõ eſt aĩal.̊ omĩs hõ eſt hoc aĩal Ibi
em̃ fit ꝓceſſus a ſimplici ſuppõne ad ꝑſonalẽ.ſicut hic.hõ
eſt digniſſima creaturaꝝ.& iſte hõ vel aliquis hõ eſt digniſ
ſima creaturaꝝ.vel roſa eſt pulcerꝛimꝰ floꝛum.ergo aliqua
roſa. Sed differunt in hoc. qꝛ in iſtis eſt ſimplex ſuppoſi⸗
tio ex parte ſubiecti. in illa vero ex parte pᷣdicati.Licet vi⸗
deatur oppoſitũ eſſe qð ſuꝑius dictum eſt ꝙ in hac ꝓpõe.
omnis hõ eſt aial.iſte terminꝰ aial in pᷣdicato poſitus ſim⸗
— habeat ſuppoſitõem.et hic ðꝛ ꝙ habet ↄfuſam Ad
oc dicendũ eſt ſᷣm quoſdã.qꝙ qꝛ genus pᷣdicatur de pluri
bus differentibꝰſpecie.iſte terminꝰanimal qñ tenetur pꝛo
ipſo in cõmuni quod eſt genus. ſic habet ſimplicẽ ſuppo⸗
ſutionẽ Scðm aũt ꝙ ipſa natura ↄmunis ipſiꝰgenerꝭ mul
tiplicat᷑ ꝑſſuppoſita homis ſic dicit᷑ hr̃e ↄfuſam ſuppõem.
non mobiliter ſed ĩmobiliter. Suppoſitio aũt fts imo⸗
bilis poteſt cũ ſimplici incidere nõ ſᷣm idẽſed ſᷣm d iuerſa.
vt dictũ eſt. Secundũ hoc dicendũ eſt ꝙ ſuppoſitio ↄfuſa
mobiliter nõ poteſt ſumul eſſe cũ ſimplici.nec ſᷣm idem nec
ſͦm diuerſa.vt dictum eſt. Sed ego credo impoſſibile eſſe
terminum cõmunem in pꝛedicato poſitum habere ſuppo
ſitionẽ ſimplicem et ↄfundi mobiliter vel imobiliter ſigno
vniuerſali exiſtente.in ſubiecto affirmatiuo.vt omnis hõ
eſt animal.quia vt vult Poꝛphir iꝰ.omne quod pᷣdicatur
de aliquo.aut eſt maius aut eſt equale illi de quo pᷣdicatur
⁊ intendit de pᷣdicatione per ſe.ſed in hac ꝓpoſitione.om
nis homo eſt animal.eſt pꝛedicatio ꝑ ſe.et nõ pᷣdicat᷑ cq̃le.
ergo maiꝰ.nõ accidẽtale.&̊ ſubale.nõ differẽtia neq; ſpẽs.
g »

*

Tractatus ſeptimus

g̊ͤ genꝰ. Sʒ natura generꝭ multiplicata mobiliter vel ĩimo
biliter nõ eſt genꝰ.̊ cum ðꝛ.oĩs hõ eſt aĩal.cũ ibi pᷣdicetur
genꝰ nõ eſſet poſſibile terminũ cõem multiplicari mobilit
vel ĩmobiliter qͥ ſᷣcat naturã generꝭ q̃ iam actu non eſſet ge
nus.ſicut ſi hõ ↄfunderet᷑ mobiłr vel ĩmobiłr iam nõ eſſet
ſpẽs.¶ Itẽ hoc idẽ videt᷑ꝑ Areſto.pmo topicoꝝ dicentẽ.
Ome qð de alio pᷣdicatur.aut pᷣdicatur ↄuerſim de eo aut
nõ Si ↄuerſim.tũc eſt diffinitio vel ꝓpꝛiũ Si aũt nõ cõ⸗
uerſim pᷣdicatur de re.aut cadit in diffinitõem rei aut non
ſi nõ tunc eſt accidens Si cadit in diffinitõem. autẽ genꝰ
aut differẽtia.nõ differẽtia.ꝭ genus.et intendit Areſto.q;
ibiſit directa pᷣdicatio ⁊ ſpẽs ſubijciatur ſᷣm ſe vel multipli
catur Sed in ꝓpõne.hõ eſt aĩal. eſt directa pᷣdicatio ⁊ ſub
ijcitur hõ.⁊ nõ equale pᷣdicatur neq; accidẽs.&̊ genus. q̃re
nõ eſt poſſibile terminũ cõem in pᷣdicato poſitũ ↄfundi mo
biliter vel imobiliter. Item totũ vle quod eſt genus ⁊ to⸗
tum in qntitate ex oppoſito ſe habẽt.ſed totũ in q̃ntitateẽ
duplex.quoddã eſt ↄpletũ.vt vbicunq; ↄfundit᷑ terminus
cõmunis mobiliter.vt omnis hõ eſt animal.Aliud eſt incõ
pletum ⁊ diminutũ.vt vbicunq; diffunditur terminꝰcõis
ĩimobiliter.⁊ multiplicat᷑ terminus cõis ſimpliciter.& ſi im
poſſibile eſt totũ in q̃ntitate eſſe genus inquãtũ hmõi non
erit poſſibile terminũ cõmunẽ in pꝛedicato poſitũ ↄfundi
mobiliter vel ĩmobiliter vt dicebat᷑. Icẽ comꝑatio illa ſᷣm
quam inferioꝛa referũtur ad ſuꝑioꝛa eſt oppoſita comꝑati
oni ſᷣm quam ſuperioꝛa reducunturad inferioꝛa.ſed ᷣm pᷣ
mam ſumitur cõmune in ratione cõmunis.ſed penes ſecũ
dam ſumitur cõmune multiplicatũ ſiue confuſum. Cum
ergo terminus cõmunis vt ſic ſit in ratione generis non
eſt poſſibile ivpſum multiplicari inquantum huiuſmodi. et
hec quattuoꝛ argumenta ſuntↄcedenda. ¶ Cauſa autem
per quã mouebãt᷑ facilis eſt ad ſoluendũ.que tantũ eſt vna.
qꝛ cũ dicit᷑ omis hõ eſt aial.cum vnicuiq; homi reſponde⸗
atſua aĩalitas ſiue ſua eſſentia cũ non poſſit eſſe hõ quin ſit
animal. Ideo dixerũt ꝙ iſte terminꝰ animal tenetur ꝓ tot
aialibꝰ ꝓ quot hoĩbus tenetur hõ Maũr in illoargumẽto

Petri hiſpani
nulla ſit apparẽtia ptʒ.qꝛ cũ ðꝛ.oĩs hõ eſt albus.neceſſeeſt/
ꝙ tot aĩalitates intelligant᷑ in ſubiecto q̃t ſunt hoĩes in qͥ
bus tenetur hõ.⁊ non pᷣt dici ꝙ habeat illas aĩalitates a p
dicato.cum ibi pᷣdicat᷑ album Uñ dicendũ ꝙ hõ logice lo
uendo nõ naturabłr ex rõnali ⁊ aĩali ↄponit᷑.ideo de ſe ht
laꝑꝝ aialitatũ multiplicatõem.j̊ hic.omis hõ eſt albus.hõ
nullo mõ ht illas aĩalitates in pᷣdicato Sic aũt eſt in ꝓpo
ſito cũ ibi pᷣdicetur genus de ſpẽ. vt oĩs hõ eſt aĩal.in hac
em̃ ꝓpõe ſubijcitur hõ in q̊ intelligit᷑ multitudo illa ꝝ aĩali
tatũ Et pᷣdicat᷑ hoc genꝰaĩal quod nullo mõ ↄfundit᷑ mobi
liter vel imobiliter.ſʒ ſtat ibiꝓ natura ſeu eſſentia ipiꝰgene
ris cõis de pluribus pᷣdicabuis. vñ aĩal pᷣdicat᷑ ⁊ aĩal intel
ligitur in ſubiecto ſicut h.om̃e aĩal rõnale eſt aial. Similic
dico ꝙ hoc verbũ eſt nõ ↄfundit᷑ mobiliter vel ĩmobiliter
deſ aial eſſet vel exiſteret in hoc hoĩe.qꝛ hoc ht ſubiectũ
de ſe anteq; in ꝓpõne ſubijciat᷑ pᷣdicato eſſentiali vel acci⸗
dentali. Et ꝓpter hoc deſtruimus quandã diuiſionẽ factã
ſcʒ Confuſarum ſuppoſitionũ. alia eſt confuſa neceſſitate
rei.alia eſt confuſa neceſſitate ſigni ſeu modi.Dicimus em̃
ꝙ omnis contuſio fit neceſſitate ſigni vel modi.vt cum ðꝛ
omne animal rationale eſt aĩal.iſte terminus animal in ſub
iecto poſitus tenetur neceſſitate ſigni ꝓ omni animali qð
eſt in omni animali quod eſt homo. Similiter hic.omnis
homo eſt alal.iſte terminus homo tenet᷑ ꝓ omni homine ⁊
non ſolum ꝓ homĩe.ſed etiã ꝓ omni aiali quod eſt homo.⁊
ideo tot intelligunt᷑ aĩlalitates quot hũanitates naturalit
loquendo.qꝛ eadem eſt humanitas in quolibet indiuiduo
homiĩs ſᷣm viam logicoꝝ ⁊ non ſᷣm viam nature.ſic homo
in cõmuni idẽ eſt.vñ ꝙ ſit hecaĩalitas vel illa.hoc eſt rõůne
mnaterie.in via enim nature humanitas meg differt ab hu
manitate tuaꝑ ſe.⁊ anima mea ꝑ quam cauſatur humani⸗
tas mea in me.alia eſt ab anima tua per quã cauſat᷑ huma⸗
nitas tua in te.Et ꝓpter hoc ſignum confundit hominem
non tñ ↄfundit aĩal in cõi.ſed alalↄtractũ ad hoĩem ꝑſuas
differentias. Vnde ſequirur ꝙ omnis confuſio fit neceſſi

g 5

—.—

tate ſigni vel modi.

Tractatus octauus
¶ Sequitur tractatus Octauus de
relatiuis. 2
Elatiuũ eſt duplex. Vno mõ relatiuũ eſt cuius
eſſe eſt ad aliud ſe habere.⁊ ſic relatm̃ eſt vnum
de decẽ pᷣdicamentis Aliud eſt relatm̃ qð eſt añ
late rei recoꝛdatiuũ.qꝛ vt vult Pꝛiſcianꝰ in ma
ioꝛiſuo volumine. Relatio eſt añ late rei recoꝛdatio.vt ſoꝛ
tes curꝛit qui mouet᷑. vbihoc ralatm̃ qui facit recoꝛdatõeʒ
de ſoꝛte.qui eſt res ante lata Omiſſis ãt relatiuis ſᷣm pmũ
modũ.de relatiuis ſcdðᷣo mõ hic intendimus ¶ Relatiuo
rũ aũt quedã ſunt ſube. vt qui.ille ⁊ ſimilia.quedã accñtꝭ.
vt talis.qualis.tantus.quãtus. Ralatm̃ ſube eſt qð refert
eandẽ rem in numero cũ ſuo añte.vt qui.ille Itẽ relatiuo
ſube.quedã ſunt relatiua diuerſitatis.vt alius. Et eſt I
quod refert eandẽ rem in numero.et ſuppoĩt ꝓ alia.vt ſoꝛ⸗
tes curꝛit et alius diſpucat. Quedã vᷣo ſunt relatiua ſube
idemtitatis.vt qͥ ille idem.vñ relatm̃ ſube idemtitatis eſt.
qð refert et ſupponit ꝓ eodẽ in nũero ꝓ quo ſupponit ſuũ
aũs.vt ſoꝛtes curꝛit.qui diſputat.ibi hoc relatm qui refert
⁊ ſupponit ꝓſoꝛte. Relatiuoꝝ ſube idẽtitatis.q̃dam ſunt
noĩa.vt qui.quedã ſunt ꝓnoĩa. vt ille. Itẽ relatiuoꝝ ꝓno⸗/
minũ idẽtitatꝭ.quedã ſunt recipꝛoca. vt ſuiſibi ſe cum ſuo
poſſeſſiuo.vt ſuus ſua ſuũ Alia vo nõ recipꝛoca.vt ille idẽ
¶ Relatm̃ aũt recipꝛocũ ðꝛ nõ ꝙ ſit patiens ſed qꝛ ponit
modũ patientꝭ ſupꝛa ſubam agentẽ.qꝛ aliud eſt res patiẽs

et aliud modꝰpatientꝭ.qð ptz ꝑ hoc ꝙ ntũs pᷣt eſſe patis.

vtſoꝛtes ꝑcutit᷑.ſʒ nõ pᷣt hr̃e modũ patientꝭ.vñ modꝰ pati
entis ſemꝑ eſt in obliqs. Et ſic ptʒ ꝙ aliud eſt patiẽs ⁊ ali⸗
ud modꝰpatientis. Si q̃ratur.qͥd addatur ſupꝛa patiens
ꝑ relatm̃ recipꝛocũ.Dicendũ addit idẽtitatẽ ſube ⁊ poĩt
eam ſub mõ patient.vtſoꝛtes videt ſe.ibiſuba q̃ pᷣus erat
agens ponit᷑ ſub mõ patientꝭ.vt in hoc ꝓnoie ſe Vñ reci⸗
pꝛocũ ſicpᷣt diffiniri. Recipꝛocũ eſt qð ſᷣ catſubam agentẽ
ſub mõ patientꝭ.vel ſic. Recipꝛocũ eſtidẽ qð ſuijpſiꝰpaſſi⸗
uũ.Et ideo hoc relatm̃ſui ſᷣcatꝑ modũ patientꝭ in quẽ ðꝛ
tranſire actus verbi.ntũs aũt ſᷣcatꝑ modũ agentꝭ.¶ Itẽ

Petri hiſpani
ſi queratur.q̃re hoc ꝓnomen ſui ſibi ſe caret ntõ Solutio
ptz ex dictis.qꝛ agens nõ pᷣt ſcare patiens ſiue ſub mõ pa
tientis.niſi in obliquis.ſʒ ipſe ntũs dicit modũ agentꝭ.et
iõ natura nti repugnat nature huiꝰ ꝓnoiĩs ſui.⁊ ideo nõ pᷣt
hr̃entm̃.Expᷣdictis ptʒ ꝙ relatiua idẽtitatis referunt ean
dem rem ſub ſuo añcedente.⁊ ſemꝑ ſupponũt ꝓ eadẽ re in
numero.Et ex hocptʒ ꝙ maioꝛ eſt certitudo ꝑ relatm̃ idẽ
titatis.qᷓ; ꝑ ſuũ añs loco relatiui poſitũ.vt hõ curꝛit ⁊ hõ

diſputat.qꝛ dubiũ eſt vtꝝ deeodẽ bomĩe pᷣdicet᷑. Sʒ cum
dicit᷑. hõ curꝛit ⁊ idẽ diſputat.certũ eſt ꝙ de eodẽ hoiĩe di⸗

catur.hoc em̃ ptʒ ꝑ Pꝛiſcianũ in maioꝛiſuo volumĩe.qꝛ cũ
dicit᷑ Ayax venit ad troyã ⁊ ayax foꝛtiter pugnauit.dubiũ
eſt an de eodẽ ayace dicat᷑ an de diuerſis.Sed cũ dicitur.
Ayax veit ad troyã ⁊ idẽ foꝛtiter pugnauit.de eodẽ ayace
ſtatim intelligit᷑. Et ſic ptʒ q; maioꝛ eſt certitudo ꝑ relatm̃

idẽtitatis qᷓ; ꝑ ſuũ añs loco relatiui poſitũ. ¶ Solet autẽ

dubitari circa relatiua idẽtitatis.vtrum deceptio facta ex
diuerſa relatõne fiat ſᷣm eqͥuocatõʒ vel ᷣm amphibologiã

vel ſm aliquã aliã fallaciã. vt dicendo.hõ videt aſinũ qui

eſt rõnalis.ibi hoc relatm̃ qui pᷣt referꝛi ad hũcterminũ hõ
vel ad hunc terminũ aſinus. ⁊ ſic ibi ſunt diuerſe relatiões
ergo ſᷣm aliquos ſolet ibi ↄueniẽter aſſignari equiuocatio.
Sed ↄtrariũ arguitur. hoc nomen quijſᷣm ꝙ eſt relatiuũ

fcat rem vnã equaliterſe habentẽ ad illud quod scat᷑ ꝑ mo

dũ ſube.vt coloꝛ qui eſt in coꝛꝑe.locus qui ↄtinet remloca
tam ⁊cijs.ꝭ̊ deceptio facta ex diuerſa relatõe nõ facit eqͥuo
catõem.¶ Itẽ hoc nomẽ qui ᷣm q eſt nomen ſcat ſubam
infinitã.ſʒ iſta ſuba infinita apta eſt finitari tam ꝑ vnũ añs
qᷓ ꝑ aliud.q̊ cũ illa ſuba infinite ſumpta in ſe ſit vna.et põt
referꝛe quodlibet añs.ergo ſᷣcatio hꝰrelatiui vna erit.q̃re
ſeqͥtur ꝙ ibi nõ erit equiuocatio. ¶ Itẽ rõ cuiuſ libet rela⸗
tiui ſᷣm ꝙ eſt relatm̃ eſt tm̃ vnaſcʒ.ante late rei recoꝛdatm̃.
ergo omne relatm̃ ſᷣm ꝙ relatm̃ ꝑticipat vnũ nome ⁊ vnã
rõem. relatm̃ nõ eſt equiuocũ.ſʒ vniuocũ inquantũ eſtañ
late rei recoꝛdatm̃.ergo ꝑticularia relatiua. vt qui ille ⁊ ali
us inquantũ ſunt relatiua ſuoꝝ añcedentiũ non ſc eqͥuoca

Tractatus octauus

Seld ſi aliquis obijciat ꝙ relati qui alterius eſt rõnis in
hoc añte hõ.et alterius rònis ſᷣm ꝙ tenet᷑ in hoc añte aſinꝰ
ergo eſt cõe.et habet rõnes diuerſas.⁊ ꝑ ↄñs eſt equiuocũ.
Dicendũ ꝙ hoc argumentũ nõ valet.nam ſilr ꝑoſſet ꝓba
ri ꝙ quodlibʒ vniuocũ eſſet equiuocũ.vt aĩal eſſet eqᷣocũ
ſm ꝙ eſſet in hoĩe ⁊ ᷣm ꝙ eſſet in equo.qꝛ aĩal habet aliam
rõem ᷣm ꝙ eſt hõ ⁊ Fm ꝙ eſt equus Et ſic hoc nomen aĩal
habet rõm hicet ibi.⁊ eſt cõe.non tñ eſt equiuocũ ſʒ vniuo
cũ.ita nec relatm̃. Soluendũ eſt bꝛeuiter ꝙ ſicut vniuoca
dicunt᷑ h̃e eandẽ rõem non ſᷣm ſe.ſʒ in vniuoco vniuocã⸗
te.vt hõ.bos.equus.⁊ ſilia in aĩali. Ita ſilr relatiua dicũt᷑
hr̃e eandẽ rõem non fᷣm ſe.ſʒ in referente ſiue in relatõne ⁊
etiã habent idẽ nomen.ideo vniuocant᷑ in eo Sed ille ob
ijciebat de rõnibus relatiuoꝝ ſ̃m ſe.et ideo ↄ»cedimꝰ ꝙ de
ceptio facta ex diuerſa relatõne non eſt ̃m equiuocatõòem.
¶ Item illa deceptio eſt in oꝛdinatõe dictionũ inter ſe.q̊
eſt in oꝛatõe.qꝛ oꝛdinatio dictionũ nihil aliud eſt qᷓ; oꝛatio
ergo non eſt equocatio.cũ eqͥuocatio ſolũ fiat in yna dcõe
Itẽ ꝙ ibi non ſitamphibologia.ꝓbatur.qꝛ vbicũq; fit am
phibologia.ibi eſt ↄſtructio vniꝰcum alio.vt in hoc exem⸗
plo.liber Areſtotilł.quo ad pᷣmũ modũ.quo ad ſcðᷣm.vtlit⸗
tus aratur.q̊ ad terciũ.vt ſcit ſeculũ Etſᷣm hoc ptʒ indu⸗
ctiue ꝑ omẽs modos amphibologie.ꝙ vbicunq; eſt ãphi⸗
bologia ibi eſt ↄſtructio vnius cũ vno tm̃.ſʒ vbicunq; ſunt
diuerſa relatiua nõ eſt ↄſtructio vniꝰ cũ vno tĩ.imo vniꝰ
cũ diuerſis.̊ deceptio facta ex diuerſa relatõne non facit
amphibologiã. ¶ Itẽ vbicunq; eſt deceptio ex eo ꝙ aliq̃
dictio põt referꝛiad diuerſa eſt ↄpoſitio vel diuiſio. SGed
deceptio facta ex diuerſa relatiõe eſt ex eo ꝙ aliq̃ dictio pᷣt
referꝛi ad diuerſa.ergo deceptio facta ex diuerſa relatõne.
eſt ↄpoſitio vel diuiſio. Et hoc idem ↄcedimus
Edquitur de relatiuis diuerſitatis. Vñ relatiuũ di
uerſitatis eſt quod ſupponit ꝓ alio ab eo qð refert
vt ſoꝛtes curꝛit et alius diſputat.ibi hoc relatm̃ ali
us refert ſoꝛtẽ ⁊ ſupponit ꝓ alio a ſoꝛte.et ita facit recoꝛda
tõein de ſoꝛte. ¶ De relaiiuis aũt diuerſitatis talis datur

Petri hiſpani
regula.Si relatm̃ diuerſitatis addatur ſuꝑioꝛi.tunc ſupe
rius fit inferius. Si addatur inferioꝛi inferius fit ſuꝑius.
Verbi gr̃a.cũ ðꝛ.alið ab aiali.&̊ aliud ab hoĩe.ibi locus eſt
a ſpẽ ad genꝰ.ſiue a ꝑte ſubiectiua ad ſuũ totũ vłe.quia in
bac oꝛatõe.aliud ab aĩali.hoc relatm̃ diuerſitatis aliud.qꝛ
additur aĩali qð eſt ſuꝑiꝰ ad hoĩem.facit ipᷣm inferius.⁊ qꝛ
additur inferioꝛi.cũ ðꝛ aliud ab hoĩe.facit ipᷣm ſuꝑius.⁊ q̊
aliud ab aĩiali eſt inferiꝰad aliud ab hoĩe.⁊ io eſt ibi locus a
ſpecie vel a ꝑte ſubiectiua. ¶ De relatiuis idẽtitatꝭ datur
regula ab antiqͥs. Nulla ꝓpõ inchoata a relatiuis idẽtita⸗
tis h̊t ↄtradictoꝛiã.⁊ aſſignãt talem cãm.qꝛ cũ ðꝛ omĩs hõ
curꝛit ⁊ ille diſputat:hoc relatm̃ ille habet reſpectũ ad hoc
añcedens hõ ꝓpter dependentiã ſue relatõis.ſʒ cum nego
tio aduenit ꝓpõni inchoatea relatiuo.dicendo ſic.ille nõ
diſputat.tũc negotio negat verbũ qð ſeqᷣtur et non negat
reſpectũ relatõis quẽſt ad añs.q̊ negatio nõ negat totum
quidqͥd affirmatio affirmat.̊ nõ ↄtradicit. Sʒ cũ hoc fit
in q̃libet ꝓpõne inchoata a relatiuo.ſeqtur ꝙ nulla ꝓpõ in
choata a relatiuo h̊ᷣt ↄtradictoꝛiã. ¶ Sed hoc obijcit᷑.
Quidqͥd ↄtingit affirmare.ↄtingit et negare de quolibet
ſuppoſito.ſʒ verbũ ↄtingit affirmare de quolibet ſuppoſi⸗
to. ↄtingit et negare ds auolibeeſnnhoſee⸗ dictõis rela⸗
tiue.q̊ q̃libet ꝓpõ inchoata a relatiuo ht õdictoꝛiã. Itẽ q̃li
bet ꝓpõ ſiue enunciatio q̃ eſt vna h̊tõdictoꝛiã.ſed ꝓpõ in
choata a relatiuo dũmodo ibi nõ ſit aliqua dictio eqͥuoca
neq; plura ſubijciant᷑ neq; pᷣdicẽtur eſt vna ꝓpõ.̊ ꝓpõ in
choata a relatiuo habet ↄtradictoꝛiã. Item dicit Areſto⸗
pmo periher. girni affirmationi vna negatio eſt oppoſita.
aecõuerſo.̊ affirmatõni inchoatea relatiuo.negatio vna
eſt oppoſita.qð ↄcedimus dicentes pᷣdictã regulã eſſe fal⸗
ſam. ¶ Ad rõnes eoꝝ rũdemꝰ ꝙ relatm̃ ↄꝑatur ad añs et
