ri ðᷣſcenſus ſub ſubiectoſic.̊ ſoꝛtes nõ eſt aſinꝰ.⁊ plato nõ
eſt aſinus ⁊cijs.⁊ etiã ſub pᷣdicato ¶ Scðm pᷣdicta qritur
de hoc ſophiſmate.nullus hõ eſt ois hõ Pꝛobat᷑ ſic. ſoꝛtes
nõ eſt oĩs hõ.plato nõ eſt oĩs hõ⁊cijs.̊pma eſt vᷣa. Vel ſic
ſua odictoꝛia eſt falſa.ſcʒ quidã hõ eſt ois hõ.&̊ pma eit vᷣa.
¶ Contra.ibi pᷣdicatur oppoſitum de oppoſito.& ꝓpõ eſt
falſa Solutio.pma eſt va.Et ad impꝛobatõem rnacturꝑ
interemptõem. qꝛ nõ pᷣdicatur ibi oppoſitũ de oppoſito. ſʒ
remouet᷑ omis hõ ab hoĩe ſumpto ꝓ quolibet ſuo ſuppoſito
⁊ hoc eſt veꝝ. ¶ Sequit᷑ de hoc ſigno nihil.qð ſᷣcat idem
qꝙ nullus.ſed includit in ſe terminũ recipiente ſuã diſtribu
i

2 5 „ — —
Tractatus duodecimus
tionem.qꝛ nihil eſt ſignũ vniuerſale cum negatione.⁊ ter⸗
minus recipiens mirbuegemei g Scõðm hoc queri⸗
tur de iſto ſophiſmate.nihil videns eſt aliquid vidẽs Pꝛo
batur ſic.nam hanc rem videns eſt aliquid videns.qꝛ non
videns ſoꝛtem eſt videns platonẽ.⁊ non illam rem vidẽs
eſt aliquid videns.⁊ ſic de alijs.ergo nihil videns eſt ali⸗
quid videns.ergo pᷣma eſt vera. ¶ Cõtra.ibi pꝛedicatur
opoſitum de oppoſito.ergo locutio eſt falla. Quidam di⸗
ſtinguunt.nihil videns eſt aliquid videns eo ꝙ hec dictio
nihil poteſt eſſe accuſatiui caſus.et eſt ſenſus.nullam rem
videns eſt aliquid videns. Uel poteſt eſſe ntĩ caſus.et eſt
ſenſus.nulla res videns eſt aliquid videns.et ſᷣm hoc po⸗
nunt amphibologiã ex partecaſus.ſed hoc non ſoluit.qꝛ
in vtroq; ſenſu eſt falſa. Sed alij diſtinguũt hanc iterum.
nihil videns.eo ꝙ negatio in hoctermino nihil põtnega⸗
re participiũ pmo poſitum.et eſt ſenſus.nullam rem vidẽs
eſt aliquid videns. etſic eſt diuiſa. Vel poteſt negare hoc
verbum eſt. ettunc eſt ſenſus.quãlibet rem videns non eſt
aliquid videns.et ſiceſt compoſita. Sed hoc non ſoluit.
quia in vtroq; ſenſu eſtfalſa. cum oppoſita ponantur circa
idem. Solutio. dicendũ eſt ꝙ pᷣma ſimpliciter eſt falſa. et
ꝛobatio peccat penes fallaciam figure dictionis a pluri⸗
us determinatis ad vnam determinatam huius termini
videns.quia in pꝛemiſſis habetſuppoſitõem determina⸗
tam et in cõcluſione ſimiliter. Vel peccat ſ̃m fallaciã acci⸗
dentis. nam quãuis videre cõmunicatur omnibus ſᷣm ſe
non tñ ſᷣm hoc ꝙ vniuntur in hoc toto.nihil videns.vñ
totum accidit parti.et eſſe videns aliquid aſſignatur vtri⸗
qʒ ineſſe.¶ Sciendum ꝙ omnes pꝛemiſſe ſunt duplices
quia negatio poteſt determinare verbum vel participium
vt dictũ eſtpꝛius Vnde antiqui poſuerunt pꝛemiſſas eſſe
duplices ꝓpter talem regulã quã dabant.Quotienſcunq;
negatio et diſtributio includunt᷑ in vno termino.cum di⸗
ſtributio poſita in obliquo non poſſit in oꝛatiõe attingere
verbũ.ita neqʒ negatio. Item idem eſt iudiciũ de iſtis ſo⸗
phiſmatibo.nullũ caput habẽs eſt aliquod caput babens.

DPetri hiſpꝛni
a nullo ho mine differens eſt ab aliquo homine differens.
c ¶ Sequitur de ſignis diſtributiuis duoꝛum.vt ſunt

neuter vterqʒ. Et differunt a pꝛedictis.quia omnis nul⸗
lus et ſimilia diſtribuunt ꝓ omnibus indiuiduis termini

„

cõmunis.ſed vterqʒ et neuter ſolum diſtribuunt pꝛo duo⸗

bus per demonſtrationẽ. vt vterqʒ iſtoꝛum.
¶ Secundũ dicta queritur de hoc ſophiſmate.Ab vtro⸗

rum iſtoꝛum enunciatũ eſt verum. poſito ꝙ ſoꝛtes dicat

deum eſſe. plato vero dicat hominem eſſe animal.⁊ ambo
dicant hominẽ ſimul eſſe aſinum. et ipſi duo demonſtren⸗

tur per pꝛonomen iſtoꝛũ. Pꝛobatio.A ſoꝛte enunciatũ eſt

verum.A platone enunciatum eſt verum. ergo ab vtroqʒ
iſtoꝛum enunciatum eſt verum. —OòòB
H ¶ Contra ab vtroq; iſtoꝛum enunciatum eſt verum.
ſed nihil enunciatum eſt ab vtroq; niſi hominem eſſe aſi⸗
num. ergo hominẽ eſſe aſinum eſt verum.e¶ Solutio.
ſicut habetur ab Areſtoti oſitie
Omnium contrarioꝝ eadem eſt diſciplina.et tamen nulla
particularis diſciplina eſt omniũ contrarioꝛum.ſed diſci⸗
plina cõmuniter ſumpta. VUnde hiceſt fallacia accidentis

pma eſt vera.et pꝛobatio —– fallaciam accidentis.
hec ꝓpoſitio ponitur eſſe vera

Omniũ contrarioꝛũ eadem eſt diſciplina.ſed nulla diſci⸗

plina niſi hec vel illa.et ſic de alijs.ergo omniũ contrario⸗

rum.hec eadem eſt diſciplina vel iſta.quod eſt falſum. Si⸗

militer hic. homo eſt ſpecies.ſed nullus eſt homo niſi ſoꝛ⸗
tes vel plato.ᷣ et ſic de alijs.ergo ſoꝛtes eſt ſpecies vel pla
to.etſic de alijs. Et ita eſt fallacia accidentis in ꝓpoſito.
quia hec dictio enunciatum et hec dictio verum tenentur
ꝓ ipſo in cõmuni.et ſic ab vtroq; iſtoꝝ enunciatum ẽ veꝝ
Vnde enunciatũ non tenetur ꝓ particulari enunciato ab
vtroq;.vnde ꝑticulare enunciatũ ab vtroq; accidit enunci
ato in cõi.ſicut particulare inferius accidit ſuo ſuꝑioꝛi.et
verũ aſſignatur vtriq; ineſſe. Et appellat᷑ ſuꝑius h.omne
qð eſt maius.ſiue ſit eſſentiale ſiue accidẽtale.Quidã tñ di
cunt ꝙ pᷣma ẽfalſa.et dicunt ꝙ enunciatum accipitur pꝛo
ꝑticulari enũciato ab vtroq;.ſimiliter vex ppelculan. vo.

e —

—

Tractatus duodecimus

Et ꝓbatio peccat ſᷣm fallaciam figure dictõis a pluribus
determinatis ad vnam determinatã huius terrmini enun
ciatum et huius termini verũ.ſed pᷣma ſolutio melioꝛ eſt ⁊
ſubtilioꝛ.Sed queritur de hoc ſigno neuter quod ſignifi⸗
cat idem quod vterqʒ cum negatione ſibi poſita. VUnde ſi
cut nullus de ſe habet diſtributõem ⁊ negationẽ.ſimiliter
et neuter.ſed neuter eſt diſtributiuũ duoꝛum tantũ. Vnde
queritur de hoc ſophiſmate. Neutrum oculũ habendo tu
potes videre. Pꝛobatio. dextrum oculũ non habendo tu
potes videre. ſiniſtrũ oculũ nõ habendo tu potes videre.
ergo pᷣma eſt vera.¶ Kontra neutrum oculũ habendo tu
Potes videre.ergo ſi neutrũ habes.vel dum neutrũ oculũ
abes tu potes videre.quod eſt falſum.ↄſequentia patet.
uia gerundia in do habent reſolui per dum.per ſi.ꝑ quia
ed vtroq; modo eſtfalſa. ergo pᷣma eſt falſa. ¶ Solutio.
pᷣma eſt falſa. ⁊ pꝛobatio peccat ſᷣmſfallaciam accidentis.
quia poſſe videre conuenit partibus ſᷣm ſe.ſcʒ ꝓut ſunt di
uerſe.ſed non conuenit eis ꝓut ſunt vnite in ſuo toto. Vñ
hoc patet perpꝛimã regulam cum ad partes ſequatur to⸗
tum. vt poteſtas habendi ↄuenit partibus ⁊ non toti.iðo
ſi partes inferantur de toto ibi eſt fallacia accidentꝭ.

cS=¶ Habito de ſignis diſtribütiuis partium ſubiecti
unarum ↄſequẽter queritur. vtrum negatio habeat vim di⸗
ſtribuendi vel confundendi.et videtur ꝙ ſic.quia Areſto
tiles in pᷣmo periher. dicit ꝙ ille contradicunt. homo eſt
iuſtus.non homo eſt iuſtus.ergo altera eſt vniuerſalis.cũ
ſubijciatur terminus cõmunis.ſed non niſi hec. nõ homo
eſt iuſtus. ergo terminus homo diſtribuitur. Sed non eſt
ibi aliquid a quo diſtribuitur niſi negatio.ergo diſtribui⸗
tur a negatione.¶ Contra. Negatio habet vim confun⸗
dendi.ergo ſicut iſta eſt incongrua.omnis ſoꝛtes curꝛit.ſi⸗
militer hec.non ſoꝛtes curꝛit.quod eſt falſum.qꝛ quãuis ſi
gnum diſtributm̃ non poſſet addi termino ſingulari.tamẽ
negatio bene poſſet addi. ¶ Item vbicunqʒ eſt diſtribu⸗
tio ibi eſt terminus cõmunis ſumptus vniuerſaliter. ergo

Petri hiſpani

opoꝛtet ꝙ ibi ſit dictio ſᷣcans qm̃ vniuerſaliter.ſed ſignũ
vniuerſale ſᷣcat quoniã tantũmodo vniuerſaliter.negatio
vero non.ergo non h̊t vim diſtribuendi.qð ↄcedimus di⸗
centcs.ꝙ negatio non ↄfundit ſʒ negat hoc quod pꝰſe in⸗
uenit. Vnde cũ adiungit᷑ termino ↄmuni negat ipᷣm.ſʒ ad
negatõem ſuꝑioꝛis ſequit᷑ negatio cuiuſlibet inferioꝛis.eo
ꝙ deſt ructo ſuꝑioꝛi deſtruitur qͥdlibet eius inferius.ergo
negatio nõ ↄfundit ſed negat quod poſt ſe inuenit. ſiue ſit
vniuerſale ſiue ꝑticulare ¶ Solutio aũt iza hoc quod
obijcit᷑.ꝙ hec ẽ vniuerſalis.nõ hõ ẽ iuſtus.hoc nõ ẽ ꝓpter
naturã diſtributõis exñtis in negatõne.ſed hocẽqꝛ negat᷑
hõ in cõmuni.quo remoto remouet᷑ dlibet eius inferius.
¶ Itẽ ſolet poni quedã diſtributio aptitudinis.vt oĩs hõ
timet in mari.i.aptus natus ẽ timere in mari. Item ſolet
poni diſtributio accõmodata. vt celũ regit omnia pꝛeter
ſeipᷣm ⁊ deus creauit oĩa aſe..Sed iſta duo genera diſtri⸗
butionis non ſunt ita pꝛopꝛia ſicut alia.
¶ Be boc ſigno totus
Equit᷑ de hoc ſigno totus q̊d ẽ diſtributm̃ partium
integraliũ.vt totus ſoꝛtes ẽ albus.eſt em̃ſenſus.ſoꝛ
tes ſᷣm qualibet ſui ꝑtem ẽ albus. Vñ ad iſtã.totus ſoꝛtes
ẽ albus imediate ſequit᷑ iſta.ſoꝛtes ſᷣm quãlibet ſui ꝑtem ẽ
albus.ad quã ſequit᷑.quelibetꝑs ſoꝛtis ẽ alba. ꝛobatio
in hac totus ſoꝛtes ẽ albus.ſoꝛtes ſubijcitur albedini ſᷣm
ſe.⁊ ꝑtes eius non m ſe.ſed ꝓut ſunt in ſuo toto.ſiue ſub
foꝛma totius.q̊ nõ ſubijcit᷑ albedini niſiꝑ totũ. Ctſic ꝑ pᷣꝰ
ſequit᷑ hec.ſoꝛtes ſᷣm quãlibetſui ꝑtem ẽ albꝰ.⁊ poſtea illa
quelibet pars ſoꝛtis ẽ alba. ¶ Item in hac ꝓpõne totus
ſoꝛtes eſt albus.ibi totus ſubijcit᷑ albedini in rectitudine.
pars aũt in obliquitate.qꝛ in eo quod eſt totũ ꝑtes intelli⸗
gunt᷑ in obliquis.⁊ in eo quod pars totũ ſumitur oblique.
quod ptʒ ꝑ diuiſionẽ eius quod ẽ totũ.vt domus eſt ex pa
riete tecto ⁊ fundamẽto.Et ſoꝛtes ẽ ex ꝑtibus.q̊ illud qð ẽ
totum dat intelligere ꝑtes obliquas.q ad hanc.totus ſor⸗
tes ẽ albus.ĩmedia eſe uit᷑ hec.ſoꝛtes ſᷣm quãlibʒ ſui par
tem ẽ albus.⁊ imediate ſequit᷑ iſta.quelibet ꝑs ſoꝛtis ẽalba
i 3

Tractatus duodecimus

¶ Item illud quod eſt pars non habet eſſe niſi ab eo qð ẽ

totum.quia non habet ꝑfectõem niſi ab eo.ergo non ſubij

citur alicui niſi per totum. ergo totum pꝛius ſubijcitur. &
ad hanc totus ſoꝛtes eſt albus. ĩmediate ſequitur iſta.ſoꝛ⸗
tes ſᷣm quamlibet partem ſui eſt albus.et immediate queli
bet pars ſoꝛtis eſt alba. Secundũ pꝛedicta queritur de
hoc ſophiſmate.totus ſoꝛtes eſt minoꝛ ſoꝛte. Pꝛobatio.q̃
libet pars ſoꝛtis eſt minoꝛ ſoꝛte.⁊ ſoꝛtes ſᷣm quamlibet ſui
partem eſt minoꝛ ſoꝛte.ergo totus ſoꝛtes eſt minoꝛ ſoꝛte.
¶ Contra.totus ſoꝛtes eſt minoꝛ ſoꝛte.ergo ſoꝛtes ẽ mi⸗
noꝛ ſoꝛte. ¶ Solutio.hec eſt vera.totus ſoꝛtes eſt minoꝛ
ſoꝛte.et impꝛobatio peccat ſ̃m accidens. quia in iſta.totꝰ
ſoꝛtes eſt minoꝛ ſoꝛte.pᷣdicatum attribuitur partibus qui
bus vere conuenit.ſoꝛti autem non conuenit.Et ideo hec
eſt ſimpliciter falſa Soꝛtes eſt minoꝛ ſoꝛte.Et ideo ſi par
tes inferant eſſe minoꝛem ſoꝛte ve toto.vel de ſoꝛte eritfal
lacia accidentis ꝑ vnam regulam ſupꝛadictã Vnde totus
eſt res ſubiecta.⁊ ſoꝛtes accidit ei ⁊ eſſe minoꝛẽ ſoꝛte aſſig
natur vtriq; ineſſe.Etiam impꝛobatio peccat ſᷣm quid ad
ſimpliciter.quia iſta.totus ſoꝛtes eſt minoꝛ ſoꝛte.non po⸗
nit ſoꝛtem ſm ſe ſed ſᷣm ſuas partes.⁊ ideo ponit ſoꝛtem
Fm quid eſſe minoꝛẽ ſoꝛte. Ita cum ſimpliciter inferatur.
ergo ſoꝛtes eſt minoꝛ ſoꝛte.peccat ſᷣm quid ad ſimpliciter.
ſicut ſoꝛtes ſᷣm pedem eſt minoꝛ ſoꝛte. Item in quibuſdã
ſequitur totus ſoꝛtes.ergo ſoꝛtes.vt totus ſoꝛtes ẽ albꝰ.
ergoſoꝛtes eſt albus.⁊ in quibuſdam non.¶ Queritur in
quibus ſequitur⁊ in quibus non. Dicendũ ꝙ ſunt quedã
accidentia que indifferenter conueniunt partiet toti. vt
ſunt albus niger. calidum frigidum. augeri minui ⁊c̃. Et
in talibus bene ſequitur.totus ſoꝛtes ergo ſoꝛtes. Alia
ſunt accidentia que cõueniunt partibus ⁊ nõ toti.vel ecõ⸗
uerſo toti ⁊ non partibus. vt totalitas.minoꝛitas.parui⸗
tas.Et in talibus non ſequitur totus ſoꝛtes.ergoſoꝛtes.

¶ Beſignis diſtributiuis
qualitatis.

S—

—

f

—

Pextri Hupani.
Equitur de ſignis diſtributiuis accidentiũ. inte:
ue pᷣmo dicendũ ẽ de ſignis diſtributiuis qᷓlitatꝭ.
Eſt aũt ſignũ diſtributiuũ q̃litatis qð diſtribu⸗
it res ſe habentes ꝑ modũ q̃litatis. vt qualelibet cuius ꝑti
culare eſt aliqualibet.Sed tunc obijcit᷑. ſi accidens mul
tiplicetur multiplicato ſubiecto.erao cum ſigna diſtributt
ua ſubᷣe diſtribuant ſiue multipliceit ſubiectũ.opoꝛtet qꝙ;
diſtribuant ſiue multiplicent ipᷣm accidens.ergo ſigna di⸗
ſtributiua accidentiũ ſuꝑfluunt. ¶ Ad hoc dicendũ ꝙ du
plex eſt multiplicatio accidẽtis.qꝛ quedã eſt multiplicatio

accidentis ſᷣm numeꝝ.et hec fitꝑ ſignum diſtributiuũ ſub
ſtantie.vt omnis homo albus curꝛit. Alia eſt multiplicatõ

ſm ſpeciẽ.et hec fit ꝑſigna diſtributiua accidentiũ.vtqua

lelibet curꝛit. id eſt res habens qualemcũq; qualitatẽ cur⸗

rit.¶ Kirca dicta queritur de hoc ſophiſmate.quodlibet
qualelibet de quolibet tali ſcit ipᷣm eſſe tale quale ipm eſt.
poſito ꝙ ſoꝛtes ſciat grãmaticã. logicam.rhetoꝛicam.et
plato ⁊ cicero ſimiliter.etſciant ſe habere eas.qet ſint alij
tres homines quoꝛum vnus ſciat grammaticã. alius logi
cam. alius rhetoꝛicam. et iſti ſciant ſe habere eas.⁊ de alijs

nihilſciant. et alij ſciant deſe et de iſtis et non ſunt plures

homines neq; plures qualitates. Pꝛobatio.hoc qualeli⸗
bet de quolibet tali ſcit ipſum eſſe tale quale ipſum eſt. Et

ſie de ſecundo et tercio.et non ſunt plura qualelibet. ergo

quodlibet qualelibet de quolibet tali ſcit ipſum eſſe tale
uale ipſum eſt .
Contra.quodlibet qualelibet ⁊c.ergo quodlibet grã⸗
maticum de quolibet tali ſcit ipſum eſſe tale quale ipᷣm eſt.
¶ Solutio.pꝛima eſt vera.et impꝛobatio peccat ſm fal⸗
laciam ↄſequentis ab inferioꝛi ad ſuperius cum diſtributi
one ſuperioꝛis.quia qualelibet ſupponit tantũ pꝛo tribꝰ.
ſcilicet ꝓ tribus pᷣmis.ſed grãmaticus ſupponit ꝓ eiſdẽ.⁊
etiam ꝓ aliquo qui habet grammaticã tantũ.⁊ ita grãma⸗
ticum eſt plus q; quelelibet. VUnde ſi apponatur ſignum

vniuerſale diſtributiuũ ſic.qðᷣlibetqualelibet ⁊c̃. qͥdlibet

Tractatus duodecimus

grammaticũ. vt hic. omnis homo. ergo omne animal. Si
militer in vltimo de quolibet qualelibet grãmatico. cum
dicit de quolibet tali.
Equitur de ſignis diſtributiuis quantitatis. Et
ſunt illa que diſtribuunt res ſe habentes permodũ
quantitatis.vt quotienſcũq;ʒ.quantũcunq;.Et ſᷣm
hoc queritur de hoc ſophiſmate. Quotienſcũq;ʒ fuiſti pa⸗
riſius totiens fuiſti homo. Pꝛobatio. vna vice fuiſti pariſi
us ⁊ illa vice fuiſti bomo.alia vice fuiſti pariſius.⁊ ilia vice
fuiſti homo.a⁊ ſic de alis. ergo quotiẽſcuq; fuiſti pariſius.
totiens fuiſti homo. Impꝛobatio.quotienſcunq; faiſti pa⸗
riſius totiens fuiſti homo.ſed bis ſuiſti pariſius.ergo bis
fuiſti homo.quod ẽfalſum.qꝛ hec dictio bis impoꝛtat in⸗
terꝛuptiõem eius cui adiungitur. ſed actus eſſendi hoĩen
non fuit interꝛuptus in te.¶ Solutio.pᷣma ẽ falſa.Ad ꝓ⸗
bationem aũt reſpondendũ ẽ ꝑ interemptõeʒ.quia ſecũda
ars copulatiue ẽ falſa. ſcilicet illa.bina vice fuiſti homo.
uia adhuc nulla vice fuiſti homo. eo ꝙ nondum fuit vita
terminata vt iteꝝ inciperes viuere. poſtea terminaretur.
quod tamen requiritur ad hoc ꝗ bis fuiſſes homo.ſicẽ bis
incipitur curſus.⁊ bis terminat᷑ ad hoc ꝙ aliquis bis cur⸗
rat. ¶ Et nota ꝙ bis nõ impoꝛtat interꝛuptõem temꝑis.
ſed tantũ actus ülius cui adiungitur. Ad terminũ autem
ſequitur interꝛuptio. Si autem foꝛmaretur ſic paralogiſ⸗
mus. quãdocunq; fuiſti Pariſine fuiſti homo. ſed bis fuiſti
ariſius. ergo bis fuiſti bomo. ꝛima ẽ vera. Jmpꝛobatõ
peccat ſ m fallaciam figure dictiõis ex mutatione pꝛedica
menti.quia quandocunq; ẽ in pᷣdicamento quando. et bis
in pᷣdicamento zinciratla⸗ quig de genere quantitatis di⸗
ſcrete. ¶ Sequitur de infinito quod quinq; modis dicit᷑
ꝛimo modo dicitur infinitum quod non pt pertranſiri.
vt vox dicitur inuiſibilis quantũ ad viſum. eo ꝙ non ẽap
ta nata videri.Alio modo dicitur infinitũ quod habet trã
ſitum imꝑfectũ.eo ꝙ nondumẽ terminatũ. tamen aptum
natum ẽ terminar.. vt dum aliquis ꝑtranſitſpacium.⁊ nõ⸗

dum ꝑuenit adſuum finem. Cercio modo dicit᷑ infinitum

— —

=

. „ „
Hetri hiſpani
ſm appoſitiõem.vt numerus augmentabilis eſt in infini⸗/
tum appoſitione vnitatis vel alterius numeri. Quarto
modo dicitur infinitum ſᷣm diuiſionem.vt continuũ.om/⸗
ne em̃ continuũ diuiſibile eſt in infinitum. Unde ſic diffi⸗
nitur ab Areſtotile quarto phiſicoꝝ.Continuũ eſt diuiſi⸗
bile in ſemper diuiſibilia. Ouinto modo dicitur infinitũ

vtroqʒ modo ſcilicet ꝑ appoſitõem et diuiſionem.vt tem⸗

pus.cum em̃ tempus ſit continuũ eſt diuiſibile in infinitũ
in diuiſione.et cũ poſt vnum tempus veniat aliud.ſic per
appoſitõem vnius temꝑis ad aliud eſt infinitũ. Et quo ad
has tres vltimas ſignificatõnes ſic diffinitur. Infinitum
eſt cuius quantitatẽ accipientibus ſemꝑ eſt aliquid extra
ſumere. vt ſi poſt vltimã partẽ linee accipiatur alia.et poſt
alteram tercia.et nunq; poſſit attingi terminus eius.ideo
linea dicitur infinita.¶ Solet autẽ poni ꝙ infinitũ quan
doq; ſumitur pꝛo termino cõmuni.et tunc iſta ꝓpoſitio.in
finita ſunt finita equiualet huic.aliqua infinita ſunt finita
Quandoq;ʒ infinitũ ſumitur pꝛo ſigno diſtributiuo.⁊ tune

illa equipollet huic quo ad diſtributõnem. quolibet plura
ſunt finita. Et ꝓbatur ſic.vno plura ſunt finita. Duobus

plura ſunt finita.⁊ſic de alijs. ergo quolibet plura ſunt fi⸗
nita. Et ſic dicitur facere interſcalarem diſtributõem vel
incoꝛruptam vel diſcontinuã.quia hec dictio plura in pꝛi
ma ꝓpoſitõne ſupponit ꝓ duobꝰ.⁊ de inceps in ſecunda
pꝛo tribus. et ſic gradatim et ſcalariter aſcendendo. qet ſie᷑
iſta oꝛatio.quolibet plura.facit diſtributõem interſcalarẽ.
qꝛ ꝓ alijs ſupponit hoc quod dico quolibet.⁊ ꝓ alijs hoc
quod dico plura ſᷣm numerum aſcendendo.vt dictum eſt.
¶ Circa pꝛedicta queritur de hoc ſophiſmate. Infinita

ſunt finita Pꝛobatio.duo ſunt finita ⁊ tria ſunt finita ⁊ ſic

in infinitũ.ergo infinita ſunt finita. Impꝛobatio.q uia ibi
pᷣdicatur oppoſitũ de oppoſito.ergo locutio eſt impoſſibi
bilis. Poteſt etiam pꝛobariſic.quolibet plura ſunt finita.
ergo infinita ſunt finita. Solutio.quidam diſtinguunt eo
ꝙ infinitũ eſt equiuocũ quo ad nos.et ad infinitũ ſimplici
ter. Vnde ſi ſumatur infinitũ quo ad nos.pma poteſt eſſe

Tractatus duodecimus

vera et non pᷣdicatur oppoſitum de oppoſito.quia infini⸗
ta quo ad nos ſunt ſtelle et arene maris.que non ſunt infi⸗
nita ſimplicitcer. Si autem ſumatur infinitum ſimpliciter
eſt falſa.⁊ pᷣdicatur oppoſitum de oppoſito. Alij autem di
ſtinguunt ꝙ infinitũ poteſt eſſe terminus cõmunis.⁊ ſic p
ma eſt falſa. Vel poteſt eſſe dictio ſincategoꝛematica im⸗
poꝛtans in ſe diſtributõem. ſicut dictum eſt. ⁊ ſic ponunt
eam eſſe veram. Ged neutra iſtarũ ſolutionũ valet.quia ſi
remouceatur vtraq; diſtinctio ⁊ ſumatur infinitũ ſimplicit
et ſᷣm ꝙ eſt terminus cõmunis.adhuc remanet ꝓbatio et
impꝛobatio huius ſophiſmatis. nde dicendũ eſt ꝙ pᷣma
ſumpliciter eſt falſa. et fallacia peccat ſᷣm quid ad ſimplicit
quia infinitum appoſitõne eſt infinitũ quodãmodo et nõ
ſimpliciter. Vnde cum accipit partes numeri ſᷣm appoſi⸗
tionem.vt duo tria.non accipit infinitum ſimpliciter.ſed
quodãmodo ſ̃m quid. Et ideo non poteſt ex his inferꝛi
infinitum ſimpliciter. Et hec ðᷣ diſtributõibus dicta ſuffi
ciant.

¶ Summule Petri hyſpani cura ꝑuigili reuiſe atqʒ
emendis quibus ſcatebant erepte.in vniuerſitate Tübin
genſi impꝛeſſe felici meta terminantur circafeſtum Aſſum
ptionis gloꝛioſe virginis marie Anno.jooj.

5◻.

„„

14
. .

antie. vt omnis homo albus curꝛit. Alia eſt multiplicatõ
Fm ſpeciẽ.et hecfit ꝑ ſigna diſtributiua accidentiũ. vt qua
lelibet curꝛit. id eſt res habens qualemcũq; qualitatẽ cur
rit. ¶ Kirca dicta queritur de hoc ſadteiſinale nodliher .
qualelibet de quolibet tali ſcit ipᷣm eſſe tale quale ipᷣm eſt.
poſito ꝙ ſoꝛtes ſciat grãmaticã.logicam.rhetoꝛicam. et
plato ⁊ cicero ſimiliter.etſciant ſe habere eas. et ſint alij
tres homines quoꝛum vnus ſciat grammaticã. alius logi
cam.alius rhetoꝛicam.et iſti ſciant ſe habere eas.⁊ de alijs

15

E
2

O Balance Q

Focus

M

K 1.

J

H

VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset

4 Copyright 4/71999 VxyMaster Gmbh wwW.yxymaster. com

Tractatus duodecimus

vera et non pᷣdicatur oppoſitum de oppoſito.quia infini⸗
ta quo ad nos ſunt ſtelle et arene maris.que non ſunt infi⸗
nita ſimpliciter. Si autem ſumatur infinitum ſimpliciter
eſt falſa.⁊ pᷣſicatur oppoſitum de oppoſito. Alij autem di
ſtinguunt ꝙ infinitũ poteſt eſſe terminus cõmunis.⁊ ſic pᷣ
ma eſt falſa. Vel poteſt eſſe dictio ſincategoꝛematica im⸗
poꝛtans in ſe diſtributõem. ſicut dictum eſt.⁊ ſic ponunt
eam eſſe veram. Sed neutra iſtarũ ſolutionũ valet.quia ſi
remoucatur vtraq; diſtinctio ⁊ ſumatur infinitũ ſimplicit
et ſᷣm ꝙ eſt terminus cõmunis.adhuc remanet ꝓbatio et
impꝛobatio huius ſophiſmatis. nde dicendũ eſt ꝙ pᷣma
ſimpliciter eſt falſa.et fallacia peccat ſᷣm quid ad ſimplicit
uis infinitum appoſitõne eſt infinitũ quodãmodo et nõ
impliciter. Vnde cum accipit partes numeri ſᷣm appoſi⸗
tionem.vt duo tria.non accipit infinitum ſimpliciter.ſed
quodãmodo ſᷣm quid. Et ideo non poteſt ex his inferꝛi
infinitum ſimpliciter. Et hec ð diſtributõibus dicta ſuffi

ciant.

¶ Summule Petri hyſpani cura ꝑuigili reuiſe atqʒ
emendis quibus ſcatebant erepte.in vniuerſitate Tübin
genſi impꝛeſſe felici meta terminantur circafeſtum Aſſum
ptionis gloꝛioſe virginis marie Anno.jooj.

ſtantie. vt omnis homo albus curꝛit. Alia eſt multiplicatõ

FEm ſpeciẽ. et hecfit ꝑ ſigna diſtributiua accidentiũ. vtqua

lelibet curꝛit. id eſt res habens qualemcũq; qualitatẽ cur
rit.¶ Rirca dicta queritur de hoc ſophiſmate.quodlibet.
qualelibet de quolibet tali ſcit ipᷣm e e tale quale ipᷣm eſt.
poſito ꝙ ſoꝛtes ſciat grãmaticã.logicam.rhetoꝛicam. et
plato ⁊ cicero ſimiliter.etſciant ſe habere eas.et ſint alij
tres homines quoꝛum vnus ſciat grammaticã. alius logi
cam.alius rhetoꝛicam.et iſti ſciant ſe habere eas.⁊ de alijs