cto.vt albedo ĩ pariete ¶ Sextꝰ modus ẽ̃.ſic aliqͥd eſt in
ſua cauſa efficiẽte.vt regnũ in regẽte ¶ Septimꝰ modꝰẽ.
ſiẽ aliqͥd ẽ in ſuo fine.vt virtꝰ in beatitudie ¶ Octauꝰ mo
dus ẽ.ſicↄtentũ in ↄtinẽte.vt vinũ in vaſe.locatũ in loco.
Hos aũt modos eſſendi in diſtinguit Areſtotiles quarto
phyſicoꝝ Boetiꝰ aũtaſſignat nouẽ.qꝛ ſubdiuidit quintũ.
Vnñnꝰ Inſunt ꝑs totũ.genꝰ et ſpẽs.caloꝛ igni.Rex in reg⸗
no.res in fine.locoq; locatũ. Eoꝝ queſunt.q̃dã dicunt
de ſubiecto.ĩſubiecto vero nullo ſunt.vt genera ⁊ ſpecies
ſubſtantie et dꝛñe earũ.que om̃ia dicunt᷑ ſubſtantie vniuer
ſales.extenſo hoc nomine ſuba.vt animal homo rationale
Dici de ſub iecto vt hic ſumit᷑ eſt dici de inferioꝛi.vt anĩal
ðꝛ de homie.⁊ hõ de ſoꝛte.⁊ coloꝛ de albedine Et eſſe inſſᷣ
iecto vt hic ſuĩt᷑.ẽ ſᷣm ꝙ accũs ẽ in ſbiecto Alia vᷣo neq; de
ſubiecto dicunt᷑.neq; in ſubiecto ſunt vt indiuiduaſpᷣſtãtie
Alia dicũt᷑ de ſubiecto ⁊ ſunt in ſubiecto.vt genera ⁊ ſpẽs
alioꝝ nouẽ pᷣdicamentoꝝ.qꝛ dicunt᷑ de inferioꝛib ⁊ ſunt in
ſbᷣiecto ſic accñs in ſubiecto.vt coloꝛ ðꝛ de albedine vt de
inferioꝛi.⁊ ẽ in coꝛꝑe vt in ſubiecto Alia vᷣo in ſbiecto ſunt
et deſbiiecto nullo dicunt᷑.vt hec ſcia ci aia vt accñs ĩ ſbie⸗
cto.⁊ nõ ðꝛ de aliqͥ iferioꝛi.⁊ iſte coloꝛ ẽ in ſubiecto vt ĩ coꝛ
poꝛe ⁊ nõ ↄꝛ de ſubiecto.om̃is em̃ coloꝛ in coꝛpoꝛe eſt
¶ Tertiũ antepᷣdicamentũ ĩ genere eſt regula
Quando alteꝝ de alteropᷣdicat᷑ vt de ſbᷣiecto.qcũq; de
eo qð pᷣdicat᷑ dicũt᷑ oĩa de ſbiecto dicunt᷑ vt ſoꝛtes eſt hõ ⁊
hõ alal. ſoꝛtes ẽ aial Diuerſoꝝ geneʒꝝ ⁊ nõ ſbalternati
poſitoꝝ diuerſe ſunt ſpẽs ⁊ deñe.vt aĩal⁊ ſcie q̃ ſunt diuer⸗

3

Tractatus tercius

ſa genera Differẽtie em̃ aĩalis ſunt rõnale ⁊ irrõnale Diui⸗
dit᷑ em̃ ꝑ has dꝛãs vt aĩaliũ alið rõnale.aliud irrõnale Dit
ferẽtie at ſcie ſunt.naturale moꝛale ⁊ſermotõnale Diuidit᷑
em̃ ſcia ꝑ has dꝛãs. vt ſciaꝝ alia natural alia moꝛalis.alia
ſermoci onalis ¶ Be pꝛedicamentis in gnali
¶ Eoꝝ q; jm nullã ↄplexi onẽ dicunt᷑.ſingulũ aut ſᷣcat ſbᷣ⸗
ſtatiã. aurentutats aut q̃litatẽ aut ad aliquid.aut agere aut
pati aut vbi.aut q̃ndo.aut ſitũ eſſe.aut habere Eſt aũt ſub
ſtãtia vt exemplariter dicamus.vt homo equ us.quãtitas.
vt bicubitũ tricubitũ.ad aliquid.vt duplũ triplũ.qualitas
vt albedo nigredo.vbi.vt in loco eſſe.quãdo.vt heri fuiſſe
cras foꝛe.ſitus.vt iacere ſedere.habitꝰ.vt calciatũ eſſear⸗
matũ eẽ.agere.vt vrere ſecare.pati.vt ſecari vri His ha⸗
bitis dicendũ eſt de vnoquoq; pᷣ dicamẽtoꝝ ĩ ſpecialiet pꝛi
mo de ſubſtantia cũſit pꝛioꝛ alijs pꝛedicamẽtis.
Vbſtãtia aũt diuidit᷑ ꝑ pꝛimã ⁊ ſecũdã ꝛima ſuba
eſt que ꝓpꝛie pꝛincipaliter ⁊ maxime ſubſtare dicit᷑

Vel pᷣma ſuba ẽq̃ neq; in ſubiectoẽ neq; de ſubiecto dici᷑

yt aliquis hõ aliqs equus Secũde ſube ſunt ſpẽes in quib⸗
ſunt pꝛime ſube et haꝝ ſpẽꝝ genera.vt hõ ⁊ aĩal Eſt em ali⸗
quis hõ in hoĩe qͥ ẽ ſpẽs.⁊ hò in animaliqð ẽ genus Et in⸗
diuidua dicunt᷑ pᷣme ſube.quia pꝛimo ſubſtant alijs Gene
ra vᷣo ⁊ ſpẽs dicunt᷑ ſecũde ſubſtantie qꝛ ſecundario ſubſtãt
Aliqs em̃ hõ dicit᷑ grãmaticus.ðꝛ currens.ðꝛ aial ⁊ ſuba
g̊hõ dicit᷑ grãmaticus currẽs anial ⁊ ſuba(¶ Itẽ ea q̃ dicũ
tur de ſubiecto oĩa pᷣdicant᷑ noĩe ⁊ ratõe vt hõ pᷣdicatur de
ſoꝛte ⁊ platone ¶ Eoꝝ vo q̃ ſunt in ſubiecto.i plurib qͥdẽ
neq;ʒ nomẽ neq; ratõ pᷣdicat᷑ de ſubiecto.vt hec albedo vłſᷣ
albũ In aliquibo aũt nomẽ nihil ꝓhibet pᷣdicari deſbᷣiecto
rõneʒ vo pᷣdicari de ſubiecto ẽ impoſſibile.vt albũ pᷣdicat᷑
de ſubiecto Ratio vᷣo albi nũq; de ſubiecto pᷣdicat᷑ ¶C Itẽ
ſecũdaꝝ ſubſtãtiaꝝ ſpẽs ẽ magis ſuba qᷓ; genꝰ.qꝛ ſpẽs eſt ꝓ
Pinanio⸗ pꝛimeſube q; genus.⁊ etiã qꝛ plurib⸗ ubſtat. qui⸗
uſcuq; em ſubſtat genus. eiſcẽ ſubſtat ſpẽs. et cũ hoc ſpẽs
ſubſtat ipi generi Gʒ ſpẽs ſpecialiſſime eq̃liter ſubſtãt ⁊ eq̃
liter ſunt ſubſtãtie.vthomo equus ⁊ ſimilia

etri hiſpani
4 Petri hiſpani
His viſis dicẽdũ ẽ de ↄmũitatibo ⁊ ꝓpꝛietatibsſubſtãtie
Pꝛima ẽ Cõmuneẽ om̃i ſuhe in ſubiecto nõ eſſe. qꝛ eſſe in
ſubiecto cõpetit ſoli accñti.̊ᷣ ptz de pᷣmis ſubſtãtijs ꝑ diffi

nitõem pme ſube De ſcdᷣis ptʒ inductõne⁊ ſ yllogiſmo In

ductõne ſic.hõ nõ ẽ i ſubiecto.equꝰ nõẽ in ſubiecto.⁊ ſic de
alijs. nulla ſcdᷣa ſuba ẽ in ſubiecto Syllogiſmo ſic. ni hil
eoꝝ q ſunt in ſubiecto pꝛedicat᷑nomĩe⁊ rõne de ſubiecto. g
nulla ſcðᷣa ſuba ẽ ĩ ſubiecto Hoc aũt nõ ẽ ꝓpꝛiũ ſube ſz etiã
dꝛñe cõpetit.⁊ ſ̊ intelligit᷑ de differẽtijs ſube Nec emẽ in⸗
ſtãtia de ꝑtibo ſube q̃ ſunt in toto.⁊ iõ yvident᷑ eſſe in ſubie⸗
cco.qꝛ aliꝰ ẽ modꝰ eſſendiin.vt accũs ẽ in ſubiecto.⁊aliꝰẽ
ſicut ps ẽ in ſuo toto.vtpus patuit¶ Scõdða ẽ.omib ſcðᷣis
ubſtãtijs ⁊ eaꝝ differentijs ↄuenit vniuoce pᷣdicari de pꝛi⸗
mis Hec em̃ oĩa pᷣdicant᷑ de pmis ſbᷣſtãtijs noĩe ⁊ rõe.q̃re
vniuoce pᷣdicant᷑ ¶ Tercia ẽ.oĩs pᷣma ſuba ſcat ̊ aliqd.

id ẽ indiuiduũ ⁊ vnũ numero.ſʒ ſcdᷣa ſuba videt᷑ care hoc

Aliqͥq ſub appellationis figura. eo ꝙ eſt in pꝛima ſuba et eſt

de eſſentia eius.non aũt ſ cat hoc aliqͥd.ſ potius quale qͥd
ſiue cõe. Non em̃ illud qð ſcat᷑ꝑ ſcõam ſubam ẽ vnũ nume
ro.ſicut illud qð ſᷣcat᷑t pꝛimã ſubſtantiã ¶ Quarta ꝓpꝛi⸗
etas ẽ.mubſtantie nihil eſt ↄtrariũ.fᷣ hoc no eſt ꝓpꝛiũ ſube.
qꝛ nõ ↄueit ſoli ſubſtãtie.ſᷣ etꝭ⸗ ꝗntitati ⁊ qbuſda alis Quĩ
ta ꝓpꝛietas ẽ.ſubſtãtia nõ ſuſcipit magꝭ neq; minꝰ Nõ em̃
dico ꝙ vna ſuba nõ ma gis ſubſtet qᷓ; alia.ſed dico ꝙ vna⸗
q̃q; ſubſtãtia ſm eſſe ſuũ nõ intendit᷑ neq; remittit᷑. vt albũ
qñq; eſt magis albũ qũq; ẽ minus albũ.ſoꝛtes vero non eſt
magis homo vno tꝑe qᷓ; alio tꝑe.necma gis homo q; plato
¶ Sexta. ꝓpꝛie ꝓpꝛiũ ẽ ſube cum ſit vna et eadẽ numero
ſm ſui mutatõem eſſe ſuſceptibilẽ ↄtrarioꝝ. vt idẽ hõ aliqñ
eſt calidus.aliqũ eſt frigid us.aliqũ ẽ pꝛauus. aliqñ ſtudio⸗
ſus Neq; eſt inſtãtia de oꝛõe.qꝛ licet hec eadẽ oꝛatio.ſoꝛtes
ſedet.aliqñ eſt va aliqũ eſt falſa.iñ hoc nõ ẽᷣm ſui mutatõez
lEbm mutatõem rei.vt qꝛ ſoꝛtes currit vkſedet Et iõ nota
Veꝝ ⁊ falſũſtj ĩ reba vt ĩ ſhiecto ⁊ ſtꝭ ĩ oꝛõe yt ĩſigno vnde
equocat᷑ modꝰ eẽndi in cũ ðꝛ veꝝ ⁊ falſũ eẽ ĩ rebꝰ in oꝛõe

Tractatus tercius

Silr eqͥuocat᷑ ſuſceptibile cũ ðꝛ.res ẽ ſuſceptibilis veri et
falſi.⁊ oꝛatio ẽ ſuſceptibilis veri et falſi Sic eqͥuocat᷑ ſuſce
p tibile cũ ðꝛ.vrina ẽ ſuſceptibilis ſanitatꝭ ⁊ animal ẽ ſuſce
ptibile ſanitatꝭ. Urina em̃ ſuſcipit ſanitatẽ quia ſᷣcat eam.
animal vero qꝛ eſt ſubiectũ eius Et ita hoc ꝓpꝛiũ nõ ↄue⸗
nit oꝛõni ſʒ ſoli ſube ¶ Be quãtitate
AUVaantitatis aliud cõtinuũ aliud diſcretũ Quanti⸗
tas cotinua eſt. cuius partes copulantur ad eũdem
terminũ cõmunem.vt partes linee copulãtur ad punctum
Eſt aũt diſcreta quãtitas vt numerus et oꝛatio. vnde
due ſunt ſpecies eius.nõ em̃ in numero eſt aliq terminus
cõmunis ad quẽ ꝑtes numeri copulent᷑.vt in decem.qnq; ⁊
qͥnq;. aut tria ⁊ ſeptem ad nullũ terminũ copulant᷑.ſʒ ſemꝑ
diſcreta ſunt et ſeꝑata Eſt aũt numerus multitudo ex vni
tatibꝛ aggregata Similit in oꝛõe ſillabe nõ copulãtur ad
aliquẽ terminũ cõem ſʒ vnaqueq; ſeꝑata ẽ ab alia Quãti
tatꝭ aũt cõtinue.alia linea alia ſuꝑficies.alia coꝛpus alia lo
cus.alia tẽpus.vñ qͥnq; ſunt ſpecies eius.Qaũt linea ſit
qᷓntitas ↄtinua ptʒ.qꝛ ꝑtes eiꝰ copulant᷑ ad tminũ cõeʒ ſcʒ
ad pũctũ.⁊ ꝑtes ſupꝑficiei ad lineã.ꝑtes coꝛꝑis ad ſuꝑficieʒ
Partes vᷣo tꝑis ad nũc vt pᷣteritũ ⁊ futuꝝ ad pñs Partes
at loci adeũꝗẽ tminũ copłant᷑ ag quẽpꝑtes coꝛꝑis coplant᷑.
SSSPꝛopꝛietates quãtitatis ſunttres
His viſis dicendum eſt de cõmunitatibus quantitatis
Pꝛima cõmunitas eſt.quantitati nihil eſt cõtrarium.vt bi
cubito tricubito vel ſuperficieĩ nihiũ eſt cõtrarium.quia cõ
trarietas pꝛimo ineſt qualitatib.nõ omniboſʒ quibuſdam
ſ quãtitas nõ ẽ qualitas.quare ſequit᷑ ꝙ cõtrarietas nõ eſt
in quãtitate Item qntitas nõ ſuſcipit magꝭ neq; minus
Nõ em̃ vna linea ẽ magis linea q; alia.nec etiã numerꝰ ter
nariꝰ eſt magis numerꝰ qᷓ; binarius.⁊ ſic de alijs .
Pꝛopꝛiũ ẽ qᷓntitati ſᷣm eã eq̃le vł ineq̃le dici vt vnꝰ nũe⸗
rus ẽ eq̃lis vł ineq̃lis alteri nũero.⁊ vnũ coꝛpꝰ ẽ eq̃le vl ine
q̃le alteri coꝛpoꝛi.⁊ vna linea ẽ eq̃lis vł ineq̃lis alteri linee.
D aliqᷣd vero talia dicunt᷑ qcunq; hocipᷣm qð ſunt
alloruin dicuntur vel quomoõlibet aliter ad aliud vt

Pae 6 Pbn

Petri hiſpani

duplũ dimidij duplũ et dimidiũ dupli dimidiũ.pater filij

pater.filius patris filiꝰ.vel ſub habitudine alterius caſus
vt maius maioꝛe maiꝰ.minus minoꝛe minꝰ.ſiłis ſiłi ſilis.
vicinꝰ vicio vicinꝰ ¶ Relatiuoꝝ tres ſunt ſpẽs q̃da dicũt᷑
ſm eqͥpãtiã.vt ſunt qᷓ cũq; eodẽ mõ dicunt᷑.vt ſilis ſilłiſilis
equalis equali equalis Alia ſᷣm ſupꝛap oſitõem.ſicut dñs
ſeruo ſupꝛaponit᷑ Alia vero ſᷣm ſuppoſitõem.vt ſeruus do
mino ſupponit᷑.⁊ filius patri.⁊ dimidiũ duplo ⁊ꝛc
¶ Bue ſüt cõitates ⁊ q̃tuoꝛ ꝓpꝛietates relatiuoꝝ

¶ Pꝛima ẽ ꝙ ↄtrarietas ẽ in relatõne.vt virtus ẽↄtraria

vicio cũ vtrũq; eoꝝẽ ad aliqͥd.̊ aũt nõ ↄuenit om̃i relatõi
duplo em̃ nibil ẽ ↄtrariũ neqʒ triplo ¶ Scða.relatiua ſu⸗
ſcipiũt magis ⁊ minus.vt ſilłe ðꝛ magis ⁊ minꝰ ſile.et eq̃le
ſit Sʒ pᷣ nõ ↄuenit om̃ibo relatiuis duplũ em̃ nõ ðꝛ magꝭ
et minꝰ duplũ neq; triplũ magis triplũ.neq; pater magis
vel minꝰ pater ¶ Pꝛima ꝓpꝛietas ẽ.relatiua dicunt᷑ ad cõ⸗

uertẽtiã. vt pater filij pater.filiꝰ patris filiꝰ ¶ Scða ꝓpꝛi

etas ẽ. relatiua ſuntſił natura.ſimul em̃ ſunt duplũ ⁊ dimi⸗
diũ.pater ⁊ filius ¶ Tercia ꝓpꝛietas eſt.relatiua poſitaſe
ponũt ⁊ ꝑempta ſe perimũt.vt ſi duplũ eſt dimidiũ ẽſi pa⸗
ter eſt filiꝰ eſt. ſi pater nõ ẽfilius nõ ẽ ¶. Itẽ alia diffinitio
relatiuoꝛũ ẽ hec Ad aliquid ſunt quibo hocipᷣm eſſe cad ali
ud quodãmodo ſe habere Et hec ẽ diffinitio ꝓpꝛia relati⸗
uoꝝ ¶ Quarta ꝓpꝛietas relatiuoꝝ ẽ.ꝙ ꝓpꝛiũ ẽ relatiuo

ſi qͥs definite nouerit vnũ relatiuoꝝ definite noſcet ⁊ reli

quũ.vt ſi qͥs definite nouerit qͥd ſit duplũ.definite noſcet

id cuiꝰ ẽ duplũ NHeceſſe ẽ em̃ in vtroꝛũq; rõnibo vtriſq; vti
.—. e qualitate .
Valitas ẽ ſm quã quales ẽ dicimur.vtfm albedieʒ
dicimur albi ⁊ ᷣm coloꝛẽ coloꝛati ⁊ ſm iuſticiã iuſti
¶ Qualitatis quatuor ſunt ſpecies
¶ Pꝛima ſpẽs qlitatꝭ ẽ habitꝰ ⁊ diſpõ Differt aut babitꝰ
a diſpõe.qꝛ habitꝰ ꝑmanẽtioꝛ ẽ ⁊ diuturnioꝛ vt ſũt vᷣtutes
et ſcie Sciẽtia em̃ difficillime ẽ mobilis a ſubiecto.niſifoꝛ
te grandis ꝑmutatio fiat. vel ab egritudine vel ab aliquo

bmõi circa ſciẽtem Silrẽ de vᷣtute. Juſticia em̃ ⁊ caſtitas

Tractatus tercius

nõ facile ꝑ mutãt᷑ Diſpões vo dicunt᷑ q̃ defacili ꝑmutãt᷑ vt
caioꝛ.frigiditas.egritudo.ſanitas.vñ habitꝰ dici pñt diſ⸗
poſitões ⁊ nõ ecõuerſo Nã illi qͥ hñt habitũ qdãmõ ſũt diſ
poſitiꝗd meliꝰ vł adpeiꝰ ad ea q̃ hñt.ſʒ diſpões nõ ſũt ha
bitus Vñ habitꝰ ſic pᷣt diffiniri Habitꝰ ẽ q̃litas difficile
mobilisa ſubiecto Diſpoſitio vo eſt q̃litas de facili mobit
Sca ſpẽs q̃litatis eſt naturalis potentia vel ipotentia
aliqͥd faciendi vel paciendi.vtſanatiuꝰ dicit᷑qͥ hʒ naturalẽ
potentiã vt nihil ab aliqͥbo accidentibo egritudinẽ inferen
tibo patiat᷑ Et egrotatiuꝰ dicit᷑ qͥ hʒ naturalẽ ipotentiã ali
quid patiendi Durũ aũt dicit᷑ quod hʒ naturalẽ potentiã
reſiſtendi ſectioni Et molle quod hʒ naturlẽ ipotentiã.qꝛ
cito ſecat᷑ Curſoꝛes aũt ⁊ pugillatoꝛes dicũt᷑ ſił de iſta ſpẽ
nõ qꝛ exerceãt actus ſuos ſʒ qꝛ hñt naturalẽ potentiã hos
actus faciendi. Tercia ſpecies q̃litatꝭ ẽ paſſio ⁊ paſſibił
qlitas vt ille q̃litates q̃ efficiũt in ſenſib paſſiones.vt ĩ gu
ſtu dulcedo amaritudo ⁊ ſiłia.Et etiã ille qlitates ſunt in
hac ſpecie q̃ab aliqͥbo paſſionibo generant᷑ vel facile yl ditf
ficile mobilibꝛ ⁊ ꝑ manentibs Siue em̃ nigredo ab aliq̃paſ
ſiõe naturali gũret᷑ ſiue ab egritudie.ſiue ab eſtu q̃titas paſ
ſibilis dicit᷑¶ Quarta vᷣo ſpẽs qlitatꝭ eſt foꝛma ⁊ circa hoc
aliqd ↄſtãs figura. vt diſpõ cuiuſcũq; coꝛꝑis.ſicut triãgu⸗
latio.quadrangulꝗtio.rotũditas.curuitas.rectitudo
BSiffinitio qualium
Valia vo dicũt᷑ q̃ ̃ᷣm hec denoĩatĩe dicunt᷑ vł qmõlibet
alit᷑ ab his.vt a gramatica grãmaticꝰ.a iuſticia iuſtꝰ Ael
5 vicunt᷑ ab aliq̃ q̃litate nõ denoĩatie.eo ꝙ nomẽ nõ eſt ĩpo
itũ ipiq̃litati.vt curſoꝛ ⁊ pugillatoꝛ Et nota ꝙ curſoꝛ ⁊
pugillatoꝛ capiunt᷑ dupł Vno mõ dicunt᷑ ab arte currẽdi
et pugillãdi.⁊ ſic ſunt ĩpma ſpecie q̃litatꝭ.qꝛ iſte artes ſunt
habitꝰ Alio mõ dicit᷑ curſoꝛ nõ ꝙ habeat artẽ currẽdi ſʒ qꝛ
hʒ naturaleʒ potentiã ad actũ currendi Et pugillator ðꝛñ
ꝙ hʒ artẽ pugillãdi ſʒ ꝗꝛ hʒ naturalẽ potetiã ad actũ pugil
ladi Et iſto mõ dicũt᷑ q̃lia ab iſtꝭ naturalibo potẽtijs.ſʒ nõ
denoiĩatĩe.eo ꝙ noĩa nõ ſunt ipoſita iſtis naturalibo poten
tisa qb dicunt᷑q̃lia.⁊ ſic curſoꝛ ⁊ pugillatoꝛ ſũtiſcða ſpẽ

* „ . 4
Petri hiſpani.
qlitatꝭ Alia ãtoicunt᷑ q̃lia nõ deno ĩatĩe nõ qm̃nomẽ nõẽ
ipoſitũ q̃litati ſʒ qm̃ q̃le nõ ꝑticipat illud nomẽ.vt ſtudioſꝰ
a vᷣtute· ⁊ ſic ſunt tres modiſumendi quale a qualitaate
¶ Bue ſunt cõitates qualitatis et vna ꝓpꝛietas
¶ Rꝛima cõitas ẽ contrarietas ineſt qualitati: vt albe⸗
do cõtrariat᷑ nigredini.iuſticia iniuſticie.hocaũt nõ ẽ pꝛo⸗
pꝛiũ qualitati.figura em̃ nõ hʒ ↄtrariũ.neq; medij coloꝛes
vt rubedo blauedo ¶ Etſciendũ.ſi vnũ cõtrarioꝝ fuerit
quale reliquũ erit quale.vt iuſticia ẽ qualitas.ergo ĩiuſticia
iuſtũ ẽ qᷓte ̊ iniuſtũ ¶ Scða.qᷓlitas ſuſcipit magis et minꝰ
dicit᷑ em iuſtꝰ magis vel minꝰ iuſtꝰ.ſic ⁊ grãmaticꝰ.ſʒ h̊ nõ
eſt ꝓpꝛiũ qlita ti.nã q̃dratũ nõ ſuſcipit magis neq; minus
neq; circulꝰ neq; q̃drangulatio neq; circulatio ¶ Tercia.
pꝛiũ ẽ q̃litati ſᷣm eam ſimile vel diſſiłe dici.vt albus albo
imilis dici ᷑.et iuſtus iuſto.ſʒ albus nigro diſſilis dicit᷑
Etio ẽ ſᷣm quã in id quod ſbᷣijcit᷑ agere dicimur.vt ſe⸗
cãs aliqͥ d dicit᷑ agere ĩ eo quod ſecat.vñ ſectio ẽ actio
et ſᷣm ſectõnẽ agit ſecãs in eo quod ſecat ⁊ ꝑcuſſio eſt actio.
¶ Pꝛopriũ ẽ actionis ex ſe inferre paſſionẽ. Recipiũt aũt
agere ⁊ pati ↄtrarietatẽ.calefacere em̃ eſt cõtrariũ ei quod ẽ
frigidũ facere.⁊ delectari eſt ↄtrariũ ei quod triſtari Re⸗
cipiũt agere ⁊ pati magis ⁊ minus Ealefacere em̃ magꝭ et
minꝰdicit᷑⁊ calefieri magꝭ ⁊minꝰ.⁊ ſiłr delectari⁊ triſtari
Aſſio ẽ effectꝰillatõq; actõis.vt calefieri ifert᷑ ex cale⸗
facere Pꝛopꝛiũ ãt paſſiõis ẽ pᷣmo ĩferri ex actõe Item
paſſio nõ e agẽte ſʒ patiẽte De reliqͥ ãt ꝑ pᷣꝰ dicta ſufficiat
Auẽe ſequũtur nõ ſunt de tertu petri hiſpani
Vando ẽ iod ex adiacẽtia tꝑis in re temꝑali derelĩ⸗
qnit᷑. vt hodie eſſe cras foꝛe Duplex ẽ qñ.ſcʒ ſimplex ⁊ com
poſitũ.ſic duplexẽ tpᷣs Tres ſũt ꝓpꝛietates qñ CPꝛima eſt
qñ nõ ſuſcipit magis neq; minꝰ Secũda.qũ nihil eſtotra⸗
riũ Cercia.qũñ ẽ in om̃i illo quod incipit eſſe in temꝑe
Biẽ circũſcriptõ coꝛꝑis locati a loci circũſcriptõe ꝓ
cedẽs.vti eccleſia eſſe vel in foꝛo eſſe Et diuidit᷑ qddã
ẽ vbiſimplex ⁊ ẽ illud qdð a ſimplici loco ꝓcedit vt ẽ locꝰ pũ
ctoꝝ Et q̃ddã ẽ vbi ↄpoſitũ ⁊ ẽ qd aloco ↄpoſito ꝓcedit

—

Tractatus tercius
Pꝛopꝛietates vbi ſunt due.vna eſt ꝙ vbi nihil eſt cõtrariũ
Bcða eſt ꝙ vbi nõ ſuſcipit magis neq; minus hoc ẽ ꝙ vbi
nõ ſuſcipit intenſionẽ et remiſſionem
OI itio ẽ qͥdã ꝑtiũ ſitꝰ ⁊ gñatõis oꝛdinatõ vt ſeſſio.
ſtatio Lres ſunt ꝓpetates poſitõis Pꝛia ẽ q poſitõ
nõ hʒ Zriũ Scða.ꝙ poſitio nõ ſuſcipit magꝭ neq; minus
Tercia. ppꝛie ꝓpꝛiũ ẽ poſitõni ſubſtãtie ꝓxime aſſiſtere
Abitꝰ coꝛpoꝝ ⁊ eoꝝ ꝗᷓ circa coꝛpꝰ ſũt adiacẽtia vt
tiũicatũ eẽ. loꝛicatũ ee Tres ſunt ꝓpꝛietates habitꝰ
Pꝛima ẽ.q habitꝰ ſuſcipit mag⁊ minꝰ.vt eques ẽ armatt
oꝛ pedite Scða.habitꝰ nõ hʒ Zriũ Tercia c. habitꝰ ſpẽ
ĩplibo ſcʒ ĩ pnte ⁊ habito ¶ Be qnq; poſtpᷣdicamẽtis
Icitur aũt alteꝝ alteri opponiq̃dꝛupłr Oppoſitoꝛũ
em̃ qᷓdam ſunt relatiue oppoſita vt domin et ſeruꝰ

pater ⁊ filiꝰ. duplũ ⁊ dimidiũ Quedã ſunt cõtrarie
oppoſita. vt albũ ⁊ nigꝛũ. Quedã puatiue oppoſita. vt pᷣua⸗
tio ⁊ habitꝰ. viſus cecitas.auditꝰ ⁊ ſurditas Quedã con
tradictoꝛie oppoſita. yt affirmatõ ⁊ negatõ ſedet ⁊ ñ ſedet
BRelatiue oppoſita dicunt᷑.quecũq; ea ipſa que ſunt oppoſi
toꝝ dicunt᷑ vel quõlibet aliter ad ea. vt duplũ ⁊ dimidium
olkeiplinatu T diſciplina ¶ Contraria ſunt qᷓ ſub eodẽ ge⸗
nere poſita ſunt.et maximea ſe inuicẽ diſtant.⁊ eidẽ ſuſcep
tibili viciſſim inſunt a qᷓ mutuo ſe expellũt. niſi alterũ inſit
a natura. vt albedo in cigno ⁊ nigredo ĩcoꝛuo Caliditas
aũt nõ ẽ in igne vt accñs in ſubiecto.immo vt ſbſtãtiale in
eo cuiꝰẽ ſubſtãtiale.ſicut ſunt quedãq cadũti definitione
alicuiꝰ.nõ ſ m pᷣdicationẽ.ſʒ mag vt pncipiũ alicuiꝰ.ſicut
unct in definitione linee. ⁊ vnitas in definitõne numeri
Et iſte modꝰ eſſendi in ↄtinet᷑ ſub quarto modo ſm quem
vnaqueq; ꝑs definitõis ẽ in ſuo definito ſic ignis nõ ẽſõ⸗
lectũ caliditat.ſʒ materia ignis ẽſbiectũ eiꝰ.hec em̃ ſuſce⸗
ptibiłẽ caliditatꝭ A frigiditatꝭ Añ caliditas ẽĩmateria ig
nis vt in ſubiecto.ſʒ in igne vt ſubſtãtiale in eo cuius ẽ ſub
ſtãtiale.qꝛ cadit in definitõne eiꝰ Ignis em̃ ẽ coꝛpꝰ ſubti⸗
liſſimũ ⁊ calidiſſimũ agens ſuꝑaerẽ ſᷣm to tã ſuã virtutem.

¶ Pꝛiuatiue oppoſita ſunt.ꝗᷓ hñt fieri circa idẽ ſubiectũ oꝛ

7 „ *
NPetri hiſpani.
dine irregreſſibili et tempoꝛe determinato a natura Oꝛ⸗
dine irregreſſibili dico.quia ab habitu in puatõnem deue
nire poſſibile eſt ſʒ nõ econuerſo Impoſſibile em̃ẽ a pꝛiua⸗
tione fieri regreſſum in habitũ.vt viſus ⁊ cecitas hñt fieri
circa oculũ A viſu ↄtingit deuenire ĩ cecitatẽ ſʒ nõ econtra
ſim naturã ¶ Contradictio eſt cuius ſᷣm ſe nõ eſt dare me⸗
dium. vt eſſe 6 non ſe mrer que n5 eſt meum.
uin lunt modi pꝛioꝛis
Rius Saenipi Pꝛimo ⁊ ꝓpꝛie aliqͥd dicit
eſſe pꝛius altero ſᷣm tẽpus At hõ habẽs ãnos qua⸗
dꝛaginta.ẽ pꝛioꝛ hõie habente annos triginta ¶ Secũdo
modo dicitaliquid pꝛiꝰ natura a quo nõ ↄuertit᷑ ſubſiſtẽdi
ↄſequẽtia.vt vnũ eſt pꝛiꝰ duobo.duob em̃ exiſtentib mox
ↄſequens eſt vnũ eſſe.vt ſi duo ſunt vnum eſt.⁊ nõ econtra
¶ Tercio modo dicit᷑ pꝛiꝰſᷣm oꝛdinẽ quendã. At in diſci
plinis pᷣncipia pꝛioꝛa ſunt concluſionibo ⁊ in grãmaticalr̃e
ſunt poꝛes ſyllabis.⁊ in oꝛatõe ꝓhemium eſt pꝛiꝰ narratõe
¶ Quarto mõ dicit᷑ pus.quod ẽpᷣus ⁊ honoꝛabiliꝰ.Con
ſueuerũt em̃ płlimi holes honoꝛabilioꝛes ⁊ magis dilectos
apud ſe dicere poꝛes Quinto dicit᷑ pus.ſcʒ eoꝝ q̃ ↄuertũt᷑
fᷣm eẽndi ↄnam.⁊ alteꝑ ẽquodãmõ cã alteriꝰ.⁊ illud digne
naturalłr pus dicit᷑.vt hec res.hoĩem curreꝛe.ↄuertitur cũ
hac oꝛõe hõ currit Et ſi hoĩem currere ſit veꝝ.hec eſt vera
hõ currit ⁊ ecõtra. Res aũt ẽ cã oꝛõis vere de ſe facte ⁊ nõ
ecõtra.Abeo em̃ ꝙ res ẽ velnõ ẽ oꝛõ dicit᷑ vera vel falſa.g
hec res hoĩeʒ currere.poꝛ ẽ hac oꝛõe.hõ currit Iſti mõiↄti
nent᷑ his vᷣſibo Tempoꝛe.natura.pus oꝛdine dic ⁊ honoꝛe
Cauſam cauſato dicimꝰ eſſe bus. Nõ ſunt detextu
¶ Tres ſunt modiipſius ſimul
Imul dicit᷑ tribꝛ mõis aig ns dicund ſi iy gnatio
⁊iin eodẽ tge.⁊ neutrũ eoꝝ ẽ pus neq; poſteriꝰ.⁊ hec di
cunt᷑ ſił tꝑe.vt duo gemelli nati in eodẽ tꝑe.ſilłr ſubiectũ et
ſua ꝓpꝛia paſſio Regi ſq; ouertüta nei
trũ ẽ cã alteriꝰ.ſiẽ q̃libet relatiua..vt duplũ ⁊ dimidiũ.pat᷑
et filiꝰ.⁊cijs Texcio mõ dicunt᷑ ſilq ẽliter ↄdiuidũt aliq̃d
genꝰ. vt hõ leo ⁊c q ↄdiuidũt h̊ genꝰ aial Et etiã dꝛne di⸗
c

Tractatus tercius
nidentes aliquod genus dicunt᷑ ſimul.vt rationale et irra
tionale. Iſti duo vltimi modi dicuntur ſimul natura. Pꝛi
mus autem dicitur ſimul tempoꝛe. VUñꝰ
Tempoꝛe d ico ſimul quoꝛum generatio nunc eſt
Que conuertuntur dicimus eſſe ſimul
Suntq; ſimul Hecleg genne vnũ condiuidentes
Emotu

t
Otus ſex ſunt ſpẽs.ſcʒ generatio. coꝛruptio.aug⸗
mentatio.diminutio.alteratio.⁊ ſᷣm locũ mutatio.

ratio eſt ꝓgreſſio a non eſſe ad eſſe. 4geruptio eſt ꝓgreſſio

ab eſſe ad non eſſe. tio eſt pexiſtentis quãtitatꝭ
maioꝛamentũ. O eſt pᷣexiſtentis quãtitatis mino
ramentũ.Alteratio eſt mutatio a ↄtraria q̃litate in ↄtrariã

qualitatẽ vel in mediã.vt cum aliqͥd mutatur ab albedine
in nigredinẽ vel in medios coloꝛes ¶ Motus aũtſ̃m lo
cum ſex ſunt ſpẽs ſeu drñe ſcʒ añ.retro.ſurſum.deoꝛſum.
dextroꝛſũ.⁊ ſiniſtroꝛſũ. Ad omnes em̃ has ꝑtes fit motus
Abere dicitur multis modis ¶ Pꝛimo dicitur ali
quis habere aliquã quatitatẽ.vt diſciplinã vel vir
tutem. Scðo modo dicitur aliquis habere quantitatem
et magnitudinẽ.vt bicubitũ tricubitũ ¶ Tercio mõ dici
tur habere ea que circa coꝛpus ſunt adiacẽtia.vt veſtimẽ ⸗
tum et tunicam. Ct habitus iſto modo eſt vnũ de decem
pᷣdicamentis.Et definit᷑ ſic. Habitus eſt coꝛpoꝝ et eoꝛũ
qᷓ circa coꝛpus ſunt adiacentia. vt eſt armatio.caligatio.
Quarto mõ dicit᷑ habere oꝛnatum.vel habere anulũ
in digito.¶ Quinto mõ dicit᷑ habere membrũ. vt manũ
vel pedem ¶ Sexto modo dicitur habere.ſicut cõtinẽs
ↄtentũ.vt lagena vinũ ⁊ modius grana tritici¶ Septi⸗
mo modo dicitur habere poſſeſſionẽ.vt domũ vel agrum
Octauo mõ dicitur habere vxoꝛẽ.Et de hoc modo di
cit. Areſtoteles ꝙ iſte modus eſt alieniſſimus ꝓpter hoc
nam qui habet vxoꝛẽ habetur ab ea.vinculũ em̃ matrimo
nij indiſſolubiliter ligat vtrũqʒ. Et dicit ꝙ foꝛte alij mo⸗
di apparebunt in eo qð eſt habere.ſed qui ↄſueuerunt di⸗
ci pene omnes enumeratiſunt. Vnꝰ

DPetri hiſpani
Affectũ quãtũ veſtitũ dic velut aurũ. Hembꝛũ ↄtẽtũ poſ
ſeſſum vir muliere? Metranõ ſunt detextu
Finit Tercius tractatus Sequit᷑ Quartus
Ropõ ẽ oꝛõ affirmatia vł negatiua alchiꝰ de aliq́;
vel alicꝰ ab ali. Terminꝰẽ in quẽ reſoluit᷑ ꝓpõ
¶ yVt in ſubiectũ ⁊ pᷣdicatũ.Dici de om̃i ẽ qñ nihil ẽ
ſumere ſub ſpiecto de q nõ dicat᷑ pᷣdicatũ.vt oĩs h currit.
hic curſus ðꝛ de om̃i hoĩe.⁊ nihilẽ ſumere ſub hoĩe de quo
nõ dicat᷑ curſus. Dici de nullo ẽ. qñ nihil ẽ ſumere ſub ſbie⸗
cto aqᷓ nõ remoueat᷑ pdicatũ.vt nꝰ hõ currit.h̊ curſꝰ remo
uet᷑ ab oĩ hoĩe.⁊ nihilẽſũere ſub hoĩea q̃ ñ remoueat᷑ curſꝰ
¶ Diffinitio ſyllogiſmi ⁊ de pᷣcipuis ꝑtibo materialibo eiꝰ
Byllogiſmus ẽ oꝛõ in q̃ buſdã politꝭ ⁊ↄceſſis neceſſe ẽ
alið accidere en qᷓ poſita ſũt ⁊ ↄceſſa.vtõe aĩal ẽ ſuba.oĩs
hõ ẽaial ̊ oĩs hõ ẽſuba.Hoc totũ ẽ oꝛõ i q̃ qbuſdã poſitꝭ
ſcʒ duab p̃miſſis neceſſe ẽ aliud accidereſcʒoↄcluſiõm Ois
aüt ſyllogiſinꝰ ↄſtat ex trib termis ⁊ duab⸗ ꝓõibus.quaꝝ
pma vocat᷑ maioꝛ.ſcdᷣa minoꝛ Ex trib aũt tminis no pñt
fieri due ꝓPpões. niſi alter illoꝝ termioꝝ ſumat᷑ bis.⁊ tũc il
le termin bis ſumptꝰ.aut ſubicit in vna ⁊ pdicat᷑ iu alia. ⁊
ſic ẽ pᷣma figura.autpᷣdicat᷑ in vtraq;.⁊ ſicẽ ſecũda figura.
Aut ſubijcit᷑ in vtraq;.⁊ ſicẽ tercia figura. Hox aũt termi
noꝛũ.vnus vocatur mediũ.alius matoꝛ extremitas.terciꝰ
vero minoꝛ extremitas Mediũ eſt terminus bis ſumptꝰ
ante concluſionem. Maioꝛ extremitas eſt terminus ſum⸗
ptus in maioꝛi ꝓpõne cum medio. Minoꝛ extremitas eſt
terminus ſumptus in minoꝛi ꝓpõne cum medio.
Depnapiis ſiue ꝑtibus foꝛmalibus ſyllogiſmi
¶ Ad ſyllogiſmũ aũt exigit᷑ modꝰ ꝛfigura Figura oꝛdi⸗
natõ triũ termioꝝ ſᷣm debitã ſubiectõem ⁊p̃dicatõeʒ. Hec
aũt oꝛdinatio fit tribus mõis.vt dictũ ẽ.⁊ ſm hoc tres ſũt
figure ¶ Oꝛima figura ẽ q mediũ ſubijcit᷑ in vna ꝓpõne
et pᷣdicat᷑ in alia.vt omeaĩal eſt ſuba.oĩs hõ ẽ aĩal 8 ois hõ
eſt ſuba Seda figura eſt qũ mediũ pᷣdicat᷑ in vtr B. vt
om̃is hõ eſt alal.nullus lapis ẽaial ergo nullus lapis eſt hõ
¶ Tercia figura eſt.quando medium ſubijcitur in vtraq;
. c 2

Tractatus quartus
vt ofis hõ ẽ animal. omis hõ ẽſubſtãtia. ergo qᷓdã ſubſtãtia
eſt animal Mogus eſt oꝛdinatio duaꝝ ꝓpõnũ in debita
q́litate etqntitate Debita q̃litas ẽ ſi vna ſit negatia.reliq erit
affirmatia. Debita qᷓntitas ẽ ſivna ſit ꝑticulari. reliq erit vlis
Vñꝰ. Oꝛima pꝛius ſubijcit mediũ poſtpꝛedicat ipᷣim
Altera bis dicit.tercia bis ſubicit.
¶ Quinq; ſunt regule generales
Srünn regula eſt.ex puris particularibo indefinitis et
ſingularib nihil ſequitur.vũ opoꝛtet alterã pᷣmiſſaꝝ eẽ vłeʒ
Secũda regula eſt.ex puris negatiuis nihil ſequit᷑.vñ
opoꝛtet alterã pᷣmiſſaꝝ eſſe affirmatiuã. Tercia regula ẽ
ſi aliq̃ pᷣmiſſaꝝ fuerit ꝑticularis ↄcluſio erit ꝑticularis ⁊ nõ
econtra Quarta regula eſt.ſi aliq̃ pᷣmiſſaꝝ fuerit negati⸗
ua. etiã concluſio erit negatiua. Quinta regula ?. mediũ
nũqᷓ; debet põi in ↄcluſione. Deqᷣb tales dant᷑ verſus
Partibus expuris nil ſequitur ſiue negatis
Siqua pꝛeit partis ſeqͥtur ↄcluſio partis
Si qua negata pꝛeit ↄcluſio ſitq; negata
Ter generalis erit mediũ ↄcludere neſcit
¶ Pꝛima figura nouẽ hʒ modos.vt ptz in his vᷣſib⸗
Barbara celarent darij ferio baralipton
Celantes dabitis fapeſmo friſeſmoꝝ·
Pꝛimi quattuoꝛ modi ↄcludũt directe.reliqui vᷣo qͥnq;
concludunt indirecte Directencludere.eſt maioꝛẽ extremi⸗
tatem pᷣdicari de minoꝛi inocluſione. Indirecte cõcludere
eſt ninoꝛem extre mitate n pᷣdicari de maioꝛi in cõcluſione
otandũ eſt ꝙ in qualibet dictione tres ſunt ſy llabe.⁊ qͥd
vltra eſt. eſt ſuꝑfluum. Et in qualibet ſyllaba eſt vna de iſt;
quattuoꝛ vocalibi.a.e.i.o Itaq; ꝑ a intelligit᷑ vłis affirma⸗
tiua.ꝑ e vłis negatiua.ꝑi ꝑticularis affirmatiua.⁊ ꝑ o ꝑti⸗
cularis negatia.que ſunt quattuoꝛ genera ꝓpõm. Per pꝛi
mã ſyllabã intelligit᷑ maio? ꝑ ſecundã minor.⁊ per terciam
ↄcluſio Sciendũ eſt etiã q; quattuoꝛ bᷣmi mõi incipiunt
ab bis ↄſonãtibo.b.c.d. f. Et omes alij modiſequentes.ꝑſ
intelligitur ꝙ alij modi incipientes.a.b. debent reduci ad
barbara.qͥinci piunt a c.reducunturao celarent.qa d ad

Petri hiſpani
darij.quiab f ad ferio Item upain ſignificat᷑
ꝙ ꝓpoſitio intellecta per vocalem pꝛecedentem debet cõ⸗
uertiſimpliciter.vbi ponitur p.ꝓpoſitio pꝛecedens debet
cõuerti per accidens.et vbi ponitur m.ſᷣcatur ꝙ pꝛemiſſe
debent tranſponi.Et vbi ponitur c.in medio dictionis
ſcatur ꝙ ille modus debet reduci ꝑ impoſſibile Nñꝰ
Simpliciter verti vult s p vero per acci
M vult tranſponi.cꝑ impoſſibile duci
Seruat maioꝛẽ variatq; ſecũda minoꝛem
Tercia maioꝛem variat.ſeruatq; minoꝛem
¶ ¶ Bueſunt regule ſpeciales pꝛime figuꝛe
Pꝛioꝛ regula ẽ.q in quattuoꝛ pᷣmis modis pᷣme figure
et in omnibus tercie minoꝛe exiſtẽte negatiua nihil ſeqͥtur
Poſterioꝛ regula.in quattuoꝛ mdis pᷣme figure.⁊ĩ om⸗
nibus ſecũde maioꝛeę exiſtẽte ꝑticulari nihi ſequitur
BDe modis perfectis
Barbara pᷣmus modus pᷣme figure conſtat ex duab vni⸗
uerſalibo affirmatiuis vyłem affirmatiuã directe ↄcludẽtib⸗
bar ome animal eſt ſubſtantia
Exemplũ ba om̃is homo eſt animal
ra ergo ois homo eſt ſubſtantia
Celarent ſecundus modus eine figure conſtat ex vniuer
ſali negatiua maioꝛi.⁊ vłi affirmatiua minoꝛi.vniuerſaleʒ
negatiuã directe concludentibus
ce nullũ aniĩal eſt lapis
Exemplũ la ois homo eſt animal
. rent ergo nullus hõ eſt lpie⸗
Darij tercius modus pᷣme figure conſtat ex vli affirmatiua
maioꝛi.⁊ ꝑticulari affirmatiua minoꝛi.prticularẽ affirma⸗
tiuã directe ↄcludentibus
da ofſe aial eſt ſubſtantia
Exemplũ ri quidã homo eſt animal
. i ergo quidã homo eſt ſuba
¶ Ferio q̃rtus modus pᷣme figure couſtat ex vli negatiua
maioꝛi et ꝑticulari affirmatiua minoꝛi.ꝑticularẽ negatiuaʒ
ↄcludentibus directe —⸗..
3

Tractatus quartus

. fe nullũ aĩal eſt lapis
Exemplũ ri q́hdam homo eſt aial
o ergo qdam hõ nõ eſt lapiHs
¶ Be modis imꝑfectis indirecte ↄcludentibus
¶Baralipton qͥntus modꝰ ↄſtat exouabo vlib affirmati⸗
uis particularẽ affirmatiuã ↄcludentibo indirecte G
ba ofhe aial eſt ſubſtantia
Exemplũ ra ois homo eſt animal
lip ergo q̃dãſuba eſt homo
Et reducit᷑ad barbara tuer ionẽ ↄcluſionis ꝑ accñũs
¶ Celãtes ſextus modꝰ ↄſtat ex vli negatiua maioꝛi ⁊ vli
affirmatiua minoꝛi.vłeʒ negatiuã ↄcludentibus ĩdirecte
ce nullũ aĩal eſt lapis „
Exemplũ lan ois homo eſt anial
tes ergo nullus lap is eſt homo
Et reducitur ad celarentↄcluſione cõuerſa ſimpłr
¶ Dabitis. ſeptimus modus ↄſtat ex vli affirmatiua ma⸗
ioꝛi.⁊ ꝑticulari affirmatiua minoꝛi particularẽ affirmatiuã
indiecte cõcludentibus
da ofſe aial eſt ſubſtantia
Exemplũ bi quidã homo eſt anĩal
tis ergo quedã ſuba ẽ homo
Et reducitur ad darij cõcluſione cõuerſa ſimpliciter .
¶ Fapeſmo octauꝰ modꝰ.ↄſtat exvłi affirmatia maioꝛiet᷑
vlinegatĩa minoꝛi.ꝑticularẽ negatiuã idirecte ↄcludẽtibo
Gn om̃e aĩal eſtſubſtantia .
Exemplũ eſmn nullus lapis eſt anial
o ergo quedã ſuba nõ ẽ lapis
Et reducitur ad ferio.maiore ↄuerſa ꝑ accũs.⁊ minoꝛe cõ
uerſa ſimpliciter.⁊ ꝑ tranſpoſitionẽ pꝛemiſſaꝝ
¶ Friſeſmoꝛũ nonus modus.conſtat ex particulari affir⸗
matiua maioꝛi.⁊ vniuerſali negatina minoꝛi.particularẽ
negatiuã indirecte cõcludentibus
friſ gquidam lapis eſt ſuba
Exemplü eſm nullũ aial eſt lapis .
. o ergo quedam ſuba nõ ẽ aĩal

—

—.G —

„ — —

DPetri hiſpani.
Et reducitur iſte modꝰ ad ferio.maiore ⁊ minoꝛi ↄuerſis
ſimpliciter.⁊ ꝑ tranſpoſitionẽ pᷣmiſſaꝝ.
(¶XTres ſunt reguleſecunde figure
¶ Sequitur deſecũda figura.cuius tales dant᷑ regule
Pꝛima in ſecũda figura maioꝛe exñte ꝑticulari nihil ſeqͥ
Scða in ſcda figura ex puris affirmatiuis nihil ſequitur
Tercia in ſecũda figura ſemꝑↄcludit᷑ negatiue.
¶ Secũda figura quattuoꝛ habetmodos
¶ Celſare.pmus moqꝰ ↄſtat ex vli negatiua maioꝛi et vlłi
affirmatiua minori.vłeʒ negatiuã directe ↄcludentibus
ceſ nullus lapis eſt anĩal
Exemplũ a oĩs homo eſt anial
re ergo nullus hõ eſt lapis
Etreducitur ad celarent maioꝛe ↄuerſa ſimpliciter
¶ Eameſtres ſcðᷣs modus ↄſtat ex vłi affirmatiua maioꝛi
et vli negatia mioꝛi.vłeʒ negatiaʒ directe ↄcludẽtibd
. cam ois homo eſt aaalalt 3
Exemplũ eſ mnullus lapis eſt anĩal
tres ergo nullus lapis eſt hõ
Et reducit᷑ ad celarent minoꝛe ↄuerſa ſimpliciter ⁊ ꝑ crãſ⸗
poſitionẽ pꝛemiſſarum
¶ Feſtino.tercius modus ↄſtat ex vli negatĩa maiori ⁊ ꝑ⸗
ticulari affirmatiua minoꝛi.particularem negatiuam dire⸗
cte concludentibus
feſ nullus lapis eſt aial
Exemplũ ti q̃ͥdam homo eſt aĩal
no ergo quidã hõ nõ eſt lapis
Et reducitur ad ferio maioꝛe conuerſa ſimpliciter
¶ Baroco quartꝰ mõꝰↄſtat ex maioꝛi vli affirmatia⁊ mi
noꝛi ꝑticlari negetĩa ꝑticlarẽ negatiaʒ directe ↄcludẽtib⸗
ba ois homo eſt anial
Exemplũ³-- ro — quidã lapis nõ ẽ aĩal
co ergo quidã lapis nõ ẽ hõ
Et reducit᷑ ad barbara ꝑ ĩpoſſibile Reducere aũt ꝑ ĩpoſſi⸗
bile ẽ ſumere oppoſitũ ↄcluſionis cũ altera pᷣmiſſaꝝ ⁊ iferre

E

oppoſitũ alteriꝰ pᷣmiſſe Sumat᷑ aũt oppoſitũ ↄcluſioĩs ſcʒ
c 4

Tractatus quartus

omnis lapis eſt homo cum maioꝛe huiꝰ quarti modi.ſcʒ
oĩs homo eſt animal.et arguatur ſic
omnis homo eſt animal
Per impoſſibile omnis lapis eſt homo
. ergo omnis lapis eſt animal
¶ Sedqtur de tertia figura.cuiꝰ tales dant᷑ regule. ꝛi⸗
ma regula.in tertia figura minoꝛe exñte negatiua nihilſe⸗
quitur. Secunda regula.in tercia figura ↄcluſio debet eẽ
ꝑticularis.Vñ tercia figura ſex habet modos ¶ Darapti
pꝛimus modus conſtat ex vniuerſali affirmatiua maioꝛi.
et vniuerſali affirmatiua minoꝛi.particularem affirma ti⸗
nam concludentibus directe —
da omnis homo eſt ſubſtan tia
Exemplũ rap omnis homo eſt animal
ti ergo qðdam animal eſt ſu bſtãtia
Et reduciturad darij minoꝛe conuerſa per accidens
Felapton ſcdᷣs modꝰ ↄſtat ex vli negatia maioꝛi.et vłi
affirmatiua minoꝛi. ꝑticularẽ negatiuã directe ↄcludẽtibo
nullus homo eſt lapis .
Exemplũ lap omnis homo eſt animal 5
ton qðdam animal nõ eſt lapis
Et reducit᷑ ad darij minoꝛe ↄuerſa ꝑ accideens
Diſamis.tertiꝰ modꝰ ↄſtat ex ꝑticulariaffirmatia ma⸗
ioꝛi.et vniuerſali affirmatiua minoꝛi particularem affir⸗
matiurm directe concludentibus
diſ qͥdam homo eſt ſubſtantia
Exemplũ am omnis homo eſt animal
is qpdam animal eſt ſubſtantia
et r̃ducit᷑ ad darij maioꝛe ↄuerſaſipłr.⁊ ꝑ trãſpõeʒ pᷣmiſſaꝝ
¶ Datilſi.quartꝰ modusꝰ ſtat ex vłi affirmatia maioꝛi et
ꝑticulari affirmatiua minoꝛi particularem affirmatiuam
directe concludentibus
da ois homo eſt ſubſtantia
Exemplũ tiſ qͥdam homo eſt animal
i qðdam anima eſt ſubſtantia
Et reducitur ad darij.minoꝛe conuerſa ſimpliciter

Petri hiſpani
Bocardo.qͥntꝰ modꝰ ↄſtat ex ꝑticłari negatia maioꝛi⁊
vli affirmatia miĩoꝛi.pticularẽ negatiuã directe ↄcludẽtib⸗
boc gquidam homo nõ eſt lapis
Exemplũ ar om̃is homo eſtanimal
do ergo qddam aĩal nõ eſt lapis
Et reducit᷑ ad barbara ꝑipoſſibile Sumat᷑ em̃ ↄtradicto⸗
riũ oppoſitũ ↄcluſionis cũ altera pᷣmiſſaꝝ ſcʒ minoꝛe.⁊ infe
rat᷑ oppoſitũ alterius pᷣmiſſe hoc mõ.om̃e alalẽ lapis.om̃is
hõ ẽ ailal.q̊ oĩs hõ ẽ lapis.hec ↄduſio facta ꝑ impoſſibile in
barbara contradicit maioꝛi quinti modi tercie figure
Feriſonſextus modꝰ ↄſtat ex vli negatiua maioꝛi⁊ ꝑticu
lari affirmatia mĩoꝛi.ꝑticłarẽ negatiuã directe ↄcludẽtib⸗
fe nullus homo eſt lapis
Exemplũ riſ qͥdam hõ eſt anima
on ergo qðdam aĩal nõ ẽlapis
Etreducit᷑ ad ferio.minoꝛe cõuerſa ſimpłr Aerſus ꝓ iſt
duabo figuris q̃ hũt decẽ modos Eeſare cameſtres feſtino
baroco.darapti.Felapton diſamis datiſi bocardo feriſon
Sed quia Areſtotiles in poꝛibo oſtẽdit ↄiugationes in
q̃bus nõ ſeqͥturcõcluſio expᷣmiſſis eſſe inutiles ꝑ inuentõ⸗
nes terminoꝝ in qᷣbus nõ tenet huiuſmõi ↄiugatio.iõ vtił
etſt inuentõ taliũ terminoꝝ Vbicũq; igit᷑ fiat inutilis cõiu⸗
gatio ſeu ↄbinatio cõtra regulas ſyllogiſmoꝝ pᷣus aſſigna
tas.accipiẽdi ſunt duo termini.ſcʒ due ſpẽs cũ ſuo genere
vthomo.aſinus.aĩal Vel accipiendi ſunt duo termini q̊ꝝ
alter de altero pᷣdicat᷑.ſiue cõuertibilit᷑ ſiue nõ cũ extraneo
vtriuſq;. AUt homo riſibile lapis.aut homo animal lapis.
Nelaccipiendi ſunt duo termini.quoꝝ alter de altero pᷣdi
catur.ſiue ↄuertibiliter ſiue nõ cũ ſuꝑioꝛi ad vtrũq;.vt hõ
riſibile ſubſtãtia. vel hõ aial ſubſtãtia.ꝑ hãc aũt regulãdiſ⸗
iunctiuã cuicũq; generi applicet. ſiue ſi ubſtãtie ſiue q̃ntitati
ſiue alicui alioꝝ ſꝑ inueniũtur termini ꝑ quos inutilis piu
gatio demõſtrabit᷑ non tenere Et tales terminos appellat
Areſto. in poꝛibo termĩos in qͥbo om̃i ⁊ in qᷣbo nulli Et no
ta ꝙ inuenire terminos in qͥbus nõ ſeqᷣtur ↄcluſio.ẽ acciꝑe
terminos ſupꝛadictos ⁊ facere ↄiugationẽ in q̃ pᷣmiſſe ſunt

Tractatus quintus
vere ⁊ ↄcluſio falſa.manẽte . ginn⸗ qutitate ꝓpõnũ
Verbi gra.hec ẽ inutilis ↄiugatio.nullus hõ ẽ aſinꝰ.nullꝰ
lapis ẽ hõ ᷑ nullus lapis ẽaſinus Iſti ſunt termini ĩ quibꝰ
omi hec ẽ ĩutilis ↄtra regłaʒ pus poſitã. ꝙ; er puris negati
uis nihil ſeqͥt Kõtra hãcoiugatõemſimmutilẽſic accipiuntur
tmiĩ in qbꝰ nulli.vł in ꝗbꝰ nõ ſeqͥturocluſio.⁊ capiant᷑ cmi
ꝑ ſcðʒ mẽbꝛũ regtle diſiũctie date hõ riſibile lapis ⁊ arguat᷑
ſic.nꝰ lapis ẽ riſibil.nꝰ hõ ẽ lapis.̊ nꝰ hõ Eribij Ecce pꝛe
