Ab7_qt
author: Johannes XXI., Papa *1210-1277* [PNDNR:188040463] [GNDNR:118557904]

4 —
4 R. 1 x ” .
rae. eee e e
„ * “

E e. 4 5. Cucates

N 125 11934265 021

lnunanuunatguntuo.I . . e.

—

Ginpt ⸗ de ppõne ſen enũtiatõne
gus de qͥnq; pdicabilib⸗
Terciꝰ de decẽ pᷣdicamentis
Quart, de ſiogiſmo ſimplicic

Quintꝰ de locis dyaleticis
Duodecim Ei dei⸗

Septi r iele gicalitv⸗

Tracta tus diuidit᷑ i 18 Eeigles tractatus
ꝛimus de ſuppoſitione
petri hiſpa Einean⸗ derelatls
Tercius de ampliatione
Quartus de appellatione

Quintus de reſtrictione
Sextus de diſtributione

„*
ͤ
W N.
1aP

—

—

.

.„—

Tracta. pꝛimus Pet. hiſp.

¶ Incipiũt tractatꝰ Petri hiſpanibene emendati
xt gd numerum vſq; duodenarium compleii
Jaletica eſt ars artiũ.ſcientia ſcientiarũ ad
ααomniüu methadoꝝ pncipia viã habẽs Sola
2 2 em̃ dialetica ꝓbabiliter diſputat ð pncipijs
liaꝝ ſcientiaꝝ. Et ideo in adqſitiõe ſcienti⸗

ariũ dialetica debet eſſe pꝛioꝛ. Dicit᷑ aũt dia
5 leticaa dya qð ẽ duo ⁊ logos ſermo vel lexis ratio.q̃ſi du⸗
oꝛũ ſermo vł ratio ſcʒ opponẽtis ⁊ reſpondẽtis ĩ diſputa⸗
R tione. Sʒ qꝛ diſputatio nõ pᷣt fieri niſi mediãte ſermone.
ſᷣmo niſimediãte voce.nec vox niſimediãte ſono.Om

M& nis em vox ẽ ſonꝰ.ideo a ſono taq́; a pꝛioꝛi inchoandũ eſt.
¶ Be gñe et drñtijs q ponũt᷑ in diõne noĩs ⁊ verbi.
¶ Soun ꝰẽ quidqͥd ꝓpꝛie ⁊ ꝑ ſe ab auditu ꝑcipit. Dico aũt
Pppꝛie qꝛ licʒ hõ vtcapana audiat᷑ h̊ nõ ẽ niſi per ſonũ eius
4 Eonon aliꝰ vox aliꝰ nõ vox.Sonꝰ vox idẽ eſt quod ipſa
vox Vñ vox ẽ ſonꝰab oꝛe alalis ꝓlatꝰ naturalib iſtrumẽ⸗
tis foꝛmatꝰ. Naturalia aũt ĩſtrumẽta qͥbo vox foꝛmat᷑ ſunt
ꝙ& nouẽ. Vnꝰ Inſtrumẽta nouẽ ſunt guttur lingua palatum.
Quatuoꝛ er dẽtes ⁊ duo labꝛa ſi Sonꝰ nõ vox ẽqͥ gene⸗
ratur ex colliſione duoꝛũ coꝛpoꝝ inanimatoꝝ vt fragoꝛ ar
boꝝ ſtrepitꝰ pedũ.⁊ ſic de alijs.¶ Vocũ alia ſ catiua.alia
nõ vᷣcatiua. Vox ſᷣcatiua ẽ q̃ auditui aliqͥd repñtat.vt hõ
Vox nõ fſcatia ẽ q̃ auditui nihil repñtat.vt bu ba baf. Vo
cũ ſᷣcatiuaꝝ alia ſᷣcat naturatr.alia ad placitũ. Vox ſᷣcati⸗
ua naturalr ẽ q̃ apud oẽs hoĩes idẽ repntat.vt gemitꝰ ifir⸗
moʒꝝ.latratꝰ canũ. Vox ſᷣcatiua ad placitũ ẽ q̃ ad volũtatẽ
pmi inſtituẽtis aliqͥd ſᷣcat.vt hõ hoiem. Vocũ ſᷣcatiaꝝ ad
placitũ alia cõplexa vt oꝛõ.ᷣalia incõplexa.vt nomẽ vł ᷣbũ.
¶ Be partibus iĩtegralibus ꝓpõms.
q

.
P

4) Omen ẽ vox ſ catiua ad placitũ ſine tꝑe cuiꝰ nulla ꝑs
REeꝑate aliqͥd cat finita recta. Clox ponit᷑ ĩ definitõe
loco generis Significatiua ponit᷑ ad dꝛãm vocis nõ ſᷣca
tiue.Ad placitũ ponit᷑ ad dꝛãm vocis fſ cantis naturaliter
Sine tꝑe ponit᷑ ad dꝛãm vᷣbi quod ſ cat cũ iꝑe Cuiꝰ nulla
s ſeꝑate alqͥd ſ cat ponit᷑ ad dꝛãm oꝛõis cuiꝰ ꝑtes ſepate
liqͥd ᷣcãt JF̃linita ponit᷑ ad dꝛãm nois ĩſiniti.vt nõ hõ qð
„a 2

*

—

— „
4+ Lope 0
21

V m „α²1

Tractatus pꝛimus

nõ ẽ᷑ nomẽ apud logicũ ſʒ nomẽ infinitũ. Recta ponit᷑ ad
dꝛãm obliq̊ꝝ.vt catonis catoni.q̃ nõ ſũt nõia apð logicũ
ſʒ noĩa obliqua. Vñ ſolꝰ ntũs ðꝛ eẽ nomẽ ſᷣm logicum
Erbũ ẽ vox ſcatia ad placitũ cũ tꝑe.cꝰ nulla ꝑs ſeꝑ/
ate aliqͥd cat.finita ⁊ recta. Cũ tꝑe ponit᷑ ad dꝛãm
nomiĩs qð ſcatſine tꝑe.Finita ponit᷑ ad dꝛãm vᷣbi infiniti.
vt nõ curꝛit nõ laboꝛat q̃ nõ ſũt vᷣba ᷣm logicũ.ſʒ vᷣba infi
nita Recta põit᷑ ad dꝛãm vᷣboꝝ obliqꝝ.vt currebat cucur
rit.q̃nõ ſũt vᷣba ſᷣm logicũ ſʒ vᷣba obliqua. Vñ ſolũ vbum
pñ̃ᷣtis tꝑis ĩdicatiui mõi ðꝛ eẽ vᷣbũ ſᷣm logicũ. Reliq̃ autẽ
oĩa vᷣba eiuſdẽ mõi ⁊ alioʒ modoꝝ dicũt᷑ yᷣba obliqᷓ. Alie
pticule ponũt᷑ ̊ eadẽ rõe ſicut in nõic. Et ſciẽdũ ꝙ lo gicꝰ
ſolũ poit duas ꝑtes ſcʒ nomẽet vᷣbũ.reliqs ꝑtes appellat
oẽs ſyncategoꝛẽaticas.i.ↄſignificatias ¶ De gñe ꝓpõis
Ratio ẽ vox ſcatia ad placitũ:cꝰ ꝑtes ſeꝑate aliqd
ſcant Hoc totũ (cꝰ ꝑteaſeꝑate aliqͥd ſᷣcãt)põit᷑ ad
dꝛãm noiĩs ⁊ vᷣbi q̃̊ꝝ ꝑtes ſenete nihil ᷣcãt Oꝛationũ alia
ꝑfecta.alia ĩꝑfecta Oꝛatio ꝑfecta ẽq̃ ꝑfectũ ſenſuʒ gñat in
aĩo auditorẽ.vt hõ currit Jinꝑfecta ẽ q iꝑfectũ ſenſũ gñat
in aio auditorꝭ.vt hõ alb. Oꝛatiõm ꝑfectaꝝ alia ĩdicatia
vt hõ currit Aia iĩꝑatiua.vt petre fac ignẽ Alia optatia vt
vtinã eẽm bonꝰ clericꝰ Alia ↄiũctiua.vt ſi veneris ad me
dabo tib i equũ Alia depᷣcatia.vt miſerere mei deꝰ Harũ
ãt oꝛõm ſola ĩdicatiua oꝛõ ðꝛ eẽ ꝓõ ¶ Definitõ ꝓppõis
Ropõ ẽ oꝛõ veꝝ vel falſũ ſᷣcãs ĩdicãdo.vt hõ currit
¶ Pꝛima diuiſio ꝓpoſitõnis penes ſubſtãtiam eiꝰ
¶ Pꝛopõm alia cathegoꝛica. alia hypotetica Pꝛopõ ca
thegoꝛica ẽ illa q̃ hʒ ſbiectũ ale cũ ⁊ copulã tãq;ᷓ pᷣncipa
les ꝑtes ſui.vt hõ currit In bac em ꝓpõe hõ currit. hõ eſt
ſoicctũ currit vo pᷣdicatũ.⁊ qð ↄiũgit vnũ cũ altero ðꝛ eſſe
copula.vt ptʒ in reſoluẽdo ſic.hõ currit.i.hõ ẽ currẽs.ibiẽ
copula. Et dicit᷑ cathegoꝛica a cathegoꝛiſo as are.ꝙ ideʒ
ẽ ꝙ pᷣdicare Subiectũ eſt de quo aliquid dicitur.pᷣdicatũ
vero eſt quod de altero dicitur. ”õ
Secũda diuiſio ꝓpõnisc benes eius qntitatẽ.
Pꝛopõm cathegoꝛicaꝝ alia vlis alia ꝑcicularꝭ.alia in
definita.alia ſingular laiob vniuerſalis ẽ illa ĩq ſbijci
terminꝰcõis ſigno vniuerſali derminatꝰ.vt oĩs hõ currit

—2 2 „ „2
Petri hiſpani —=
Termĩꝰ cõis ẽqͥ aptꝰ natꝰ ẽpdicari de pluribꝰ.vt hõ de Irrmig viS
ſoꝛte ⁊ platone. Signa vliaſũt.oĩs.nuliꝰ.qubet. Liae

—

nem o. neuter ⁊ ſiia. ¶ Pꝛopõ pticularis ẽ illa in qᷓ ſvᷣijci D —
termiꝰ cõis ſigno ꝑriculari ðtermiatꝰ. vtdam hõ currit Propo Pavmi
Biena ticlaria ſt aliqs. qdã. alter. aliꝰ. ¶ Indefinita?
1

et Pun
9 „ 2 . 1
74½ er HrVe
4
—

—

in qͥſſbijcit᷑ minꝰ cõis ſir eſigno.vi hõ currũ ¶ Pꝛo⸗ S Apeni
poſitõ ſingłaris ẽ illa.in q̃ ſubijcit᷑ terminꝰ diſcretꝰ.i.ſin⸗ SSern
gularis vel terminꝰ cõis ſũptꝰ cũ ꝓnõie vᷣmõſtratiuo pꝛi JS Bix ,
mitiĩe ſpẽi. Exẽ̃plũ.vt ſoꝛtes curꝛit.iſte hõ currit. Termiꝰ ⸗ E. a&ριαα
ſingularꝭ ſiue diſcreiꝰ ẽ qͥ aptꝰ natꝰẽ pᷣdicari de vno ſoKlo. *
vt Joãnes de ſeipſo.ſicut hic. Joãnes eſt ioꝛnnes.
¶ Tercia diuiſio ꝓpoſitõnis ẽ penes eiꝰ q̃litatẽ.
¶ Pꝛopõnũ cathegoꝛicaxꝝ.aliaẽ affirmatia.alia negatia.
Affirmatia ẽ illa ĩ q̃ pᷣdicatũ affirmat᷑ ð ſubiecto.vt homo
currit. Negatia ẽ illa in q̃ pdicatũ negat᷑ de ſuo ſubiecto.
vt nullꝰ hõ currit ¶ De iſitiuis ꝓpoſitõis
¶ Diuiſa ꝓpoſitone tri licit.ſciẽdũ ꝙ triplex eſt q̃ſitiuũ
ꝑ quod q̃rimꝰ ð ipᷣa ꝓpoſitõe.ſcʒ que.qlis.⁊ quanta.Que
querit de ſuba ꝓpõnis.Ad intẽrrogatõnem factã ꝑ que
rñdendũ eſt caihegoꝛica vel hypothetica Qualis q̃rit de
qlitate ꝓpõis.Ad iterrogatõeʒ &̊ factã ꝑ q̃lis rñdendũ eſt
affirmatia vł negatia.Quãta qrit de q̃ntitate ꝓpõis.Ad
iterrogatõem &factã ꝑ qᷓnta.rñdẽdũ ẽ.vłis ꝑticular ĩdefi
nita vel ſingularis. Vnꝰ. Que ca.vel hyp.Qualis ne.vel
aff. V. quãta par.inſin. ¶ Item ꝓpõnum cathegoꝛicaꝝ
alie ꝑticipãt vtroq; termio.vt hõ currit.hõ nõ currit:Alie
vᷣo altero termĩio.vt hõ currit.hõ diſputat.Alie vᷣo nullo
termio.vt plato diſputat.equꝰ mouet᷑ ¶ Itẽ ꝓpõnũ ꝑtici
pãtiũ vtroq; termio.q̃dã ꝑticipãt ſᷣm eundẽ oꝛdinẽ.vt hõ
currit.hõ nõ currit Quedã vo oꝛdĩe ↄuerſo.vt hõ ẽ gnĩal
alal eſt hõ Be oppõne queẽ paſſio ꝓpõis
¶ Pꝛopõnũ cathegoꝛicaꝝ vtroq; termio pticipãtiũ ſᷣm
eùdẽ oꝛdinẽ alieſũt ↄtrarie.alie ſubcõtrarie.alie contradi⸗
ctoꝛie.alie ſubalterne Cõtrarie ſũt vłis affirmatĩa et vłis
negatĩa eiuſdẽſbiiecti ⁊ eiuſdẽ pᷣdicati.vt oĩs hõ currit.nꝰ
hõ currit ¶ Subcõtrarie ſũt ꝑticłarꝭ affirmatia pticla⸗
ris negatia eiuſdẽſbiecti ⁊ eiuſdẽ pᷣdicati.vtqdã hõ curxit
a z

Tractatus pꝛimus
quidã hõ nõ currit ¶ Cõtradictoꝛieſũt vniuerſalis affir⸗
matĩa ⁊ꝑticularꝭ negatia.vel vniuerſalis negatia ⁊ ꝑticu⸗
larꝭ affirmatia eiuſdẽ ſbᷣiecti ⁊ eiuſdẽ pᷣdicati.vt omis hõ
currit.qͥdã hõ nõ currit:vel nullꝰ hõ currit.qͥdã hõ currit.
¶ Subalterne ſũt vniuerſalis affirmatia ⁊ ꝑticula affir

matĩia.aut vniuerſalis negatia ⁊ ꝑticularis negatia eiuſdẽ

ſubiecti ⁊ eiuſdẽp̃dicati.vt oĩs hò currit.qͥdã homo currit
aut nullug homo currit qͥdam homo nõ curriihn
¶ Be hac oppõne patet in figura ſequẽti

nꝰ hõ
curꝛit

Contrarie

oĩs hõ
rcu rꝛit

N
8g
F

uan

. — Jgam hõ
zaemds Subeonone V ocueſt

¶ Bemateria ꝓpoſitionis
naturalis
Pꝛopoſitionũ triplex eſt materia ſcʒ cailingens
reimno
¶ Materia naturalis ẽ illa in qua pᷣdica ũ ẽ de eſſe ſubie
cti vel ꝓpꝛiũ eiꝰ.vt hõ eſt animal.homo eſt riſibilis

4
.

Petri biſpani

Cõtingẽs eſt illa in q̃ pᷣdicatũ pᷣt adeſſe vel abeſſe ſbiecto

p̃hter eiꝰ coꝛruptõnem.vt hõ ẽ albj. Remota ẽ illa in q̃ pdi

catũ nullo modo poteſt ↄuenire ſubiecto.vt hõ ẽ aſinus
¶ Be legibus et naturis oppoſitarũ
¶ LTex ſiue natura ↄtrariaꝝ talis ẽ ꝙ ſi vna eſt vera.reliq̃
erit falſa ⁊ nõ eↄuerſo.pñt em̃ ſił eſſe falſe in ↄtingẽti mate
ria vt oĩs hõ ẽ albo.nullꝰ hõ ẽ albo In naturali vᷣo materia
ſp ſi vna ẽ vᷣa.reliqua erit falſa ⁊ eↄuerſo.vt oĩs hõ ẽ anial
nullꝰ hõ ẽ aĩal. Et ſiłr ĩ materia remota.vt oĩs hõ ẽ aſinꝰ
nullꝰ hõ ẽ aſinꝰ.Et in materia ↄtingẽti qũcũq; pᷣdicatum
accñs ẽ letabilet oĩs coꝛuꝰẽ niger.nullꝰ coꝛuꝰẽ niger.
Sʒ ille q ſůt de accñte ſepabili pñt ambe eſſe falſe.vt oĩs
hõ ẽ albo. nullus hõ ẽ alb. ¶ Lex ſiue natura ſubotrariaꝝ
talis ẽ.ꝙ ſi vna ẽfalſa reliqᷓ erit vᷣa:et nõ ecõuerſo.pñt em̃
ſił eſſe vere ĩ ↄtigẽti materia.vt qͥdã hõ ẽ̃albi.qͥdã h õ nõ ẽ
albo. Vñ lex ſpᷣcõtrariaꝝ ↄtrario mõ ſe hʒ ad legẽotrariaꝝ
¶ Lerx ſiue narura ↄtradictoriaꝝ talis ẽ.q̃ ſi vna eſt vera

reliq̃ erit falſa.⁊ ecõuerſo.in nulla em̃ materia due ↄtradi

ctoꝛie pñt ſimul eſſe vere aut falſe.vt ſi iſta ſit vera.omĩs
hõ ſcire ᷣſiderat.tũc ſua ↄtradictoꝛia eſt falſa qͥdã hõ non

ſcire deſiderat. ¶ Lexſiue natura ſubalternaxꝝ talis ẽꝙ ſi

vlis ſit vera ſua ꝑticularꝭ erit vera.⁊ nõ ecõuerſo.põt em̃
Paculan eẽ vera ſua vłi exñte falſa.⁊ nõ ecõuerſo.vt qͥdã
omo eſt alb. omis hõ eſt albo. Et ſi ꝑticularꝭ eſt falſa vni
nerſalis erit falſg et non econuerſo —
¶ Be conuerſione ꝓpoſitionũ
¶ Itẽ ꝓoſitõm vtroq; tmino ꝑticipãtiũ oꝛdine ecõuer⸗
ſo.triplex ẽ cõuerſio.ſcʒ ſimplexꝑ accñs ⁊ ꝑↄtrapoſitõnẽ
Simplex ↄuerſio ẽ qñ de ſubiecto fit pᷣdicatũ ⁊ de pᷣdica⸗
to ſubiectũ.manẽte eadẽ q̃litate ⁊ q̃ntitate ꝓpõnis. Et h
mõ ↄuertit᷑ vłis negatiua in ſe.⁊ ꝑticularꝭ affirmatia in ſe
Exẽplũ.vt nullꝰ hò eſt lapis.&̊ nullꝰ lapis eſt hõ.qͥdã hõ ẽ
animal.ergo qðdã anĩial eſt homo.¶ Conuerſio ꝑ accñs
eſt qũ de ſubiecto fit pᷣdicatũ et de pᷣdicato ſubiectũ manẽ
te eadẽ q̃litate ſʒ mutata q̃ntitate.Et hoc modo cõuertit᷑

vniuerſalis affirmatiua in ꝑticularẽ affirmatiuã.vt omis nmiv

eſt animal.ergo qðdam anial eſt hõ Et vlis negatia ĩꝑti⸗
a 4

Tractatus pꝛimus
cularẽ negatiuã.vt nullꝰ hõ ẽ lapis.q̊ aliqͥs lapis nõ ẽ hõ.
Cõuerſio ꝑ ↄtrapõeʒ ẽ qñ de ſᷣlecto fit pᷣdicatũ ⁊ epuerſo
manẽte eadẽ q̃litate ⁊ q̃ntitate.ſʒ mutatis termĩs finitis
in termios infinit os. Et hoc mõ ↄuertit᷑ vyłis affirmatia
in ſe.⁊ ꝑticularꝭ negatia in ſe. Exẽplũ. vt oĩs hõ eſt anĩal.
ergo om̃e nõ aĩal ẽ nõhõ.Quidã hõ nõ ẽ lapis. qͥdã non
lapis nõ ẽ nõhõ. Vñꝰ.Feci ſimpliciter ↄuertit᷑ aui ꝑ acci.
Aſto ꝑ ↄtra.ſic fit ↄuerſio tota. Aſſerit a.negat e.ſũt vłr
ambe.Aſſerit i.negat o.ſũt ꝑticulariter ambe ¶ Etẽ no⸗
tãdũ ꝙ illud ſignũ qð ẽ in ſbiecto ꝓpõis q debet conuerti
qð cũq; ſit illud debet poni ſupꝛa totũ pᷣdicatũ ⁊ reducere
ipᷣm ad ſpiectũ.Et ꝓpterea eadẽ ẽↄuerſio ꝑticlarꝭ ĩdefite
ct ſingularis. ¶ Be ꝓpõne hypõtetica
Ropõ hypotetica ẽ illa q̃ hʒ duas pyoes cathego
ricas ↄiũctas tãq; pncipales ꝑtes ſui.vt ſi hõ cur⸗
rit hõ mouet᷑.Dicit᷑ em̃ hypotetica ab hypos qð ẽ
ſub ⁊ theſis poſitõ q̃ſi ſuppoſitio.qꝛ in ea vna ꝑs ſupponit᷑
alteri. ¶ Pꝛopõnũ hypoteticaꝝ.alia ↄditionalis.alia co
pulatiua.alia diſiũctiua.Pꝛopõ ↄditionalis ẽ illa in qua
ↄiũgũt᷑ due cathegoꝛice ꝑ hãc ↄiũctõem ſi.vt ſi hõ currit
hõ mouet᷑ Et illa cathegoꝛica cui ĩmediate ↄiũgit᷑ ſi dicit
oñcedẽs ⁊ reliq̃ ↄñs.Ad veritatẽ ↄditõnalis reqᷣrit᷑ ꝙ añ⸗
cedẽs nõ pᷣt eẽ veꝝ ſine ↄſequẽte.vt ſi hõ ẽ aĩlaleſt Vn oĩs
ↄditõnat᷑ vera ẽ neceſſaria.⁊ oĩs falſa ẽ ipoſſibilis Ad falſt
tatẽ ↄditionalis ſufficit ꝙ antecedẽs põt eſſe veꝝ ſine ↄſe
uente. vt ſi bomo eſt nigrũ eef.
erons copulatiua ẽilla ĩ qua ↄiũgũt᷑ due cathegoꝛice
ꝑ hãc ↄditionẽ et.vt ſoꝛtes currit et plato diſputat Ad ve
ritatẽ copulatiue reqͥrit᷑ vtrãq; ꝑtẽ eſſe verã.vt hõ ẽ aial ⁊
de eſt. Ad falſitatẽ eiꝰ ſufficit vnã ꝑtẽ eſſe falſaʒ. vt hõ eſt
aſinꝰ ⁊ deꝰẽ ¶ Diſiũctiua ẽ illa.in qͥ ↄiũgũt᷑ due cathego
riceꝑ hãcↄiũctionẽ vel vt ſoꝛtes currit vel plato diſputat
Add veritatẽ diſiũctiue ſufficit vnã ꝑtẽ eẽ verã.vt homo ẽ
aial vel lapis ẽ lignũ.Ad falſitatẽ eiꝰ reqͥri᷑ vtrãq; ꝑtẽ eſſe
falſã.vt hõ ẽ aſinꝰ vlł lapis ẽ lignũ. 4 Beeqᷣvollẽt is
¶ Pꝛima regła Si alicuiſigno vłi vł ꝑticłari pponat᷑ ne
gatio eqᷣpollet ſuo ↄtradictoꝛio.vt ñ oĩs hõ currit eqͥpol⸗

—

N

nõ currit⁊ ñ nullꝰ hõ currit huic.qͥdã hõ

uc a e i hiſpani

currit ¶ Scðda regla Si alicui ſigõ vlłi poſtpõat᷑ negatõ

eqͥpollet ſuo õrio.vt oĩs hõ ñ currit eqpollet huic nłłꝰ hõ
currit.⁊ nullꝰ hõ nõ currit huic oĩs hõ currit ¶ Tercia re
gula Si alicui ſigõ vli vł ꝑticłari ppõat᷑ ⁊ poſtpõat᷑ nega
tio. eqpollet ſuo ſubalt᷑no.vt nõ oĩs hõ nõ currit.eqpollet
buic.qͥdã hõ currit Et nõ nullꝰ hõ nõ currit huic.qͥdã hõ
nõ currit VUñꝰ. Pꝛe ↄtradic.poſt cõtra.pꝛepoſtq; ſ halter
¶ Exiſtis ſeqͥ᷑ vna alia regłla talis Qñ duo ſigna vłia ne
gat iua ponũt᷑ in cadẽ ꝓpõe.ita ꝙ vnũ in ſubiecto ⁊ aliõ in
pᷣdicato.tũc pᷣm ũ eqᷣpollet ſuo ↄrio ꝑ ſcðᷣaʒ regłaʒ qm̃ ei
negatõ poſtponit᷑.⁊ ſcðʒ eqpollet ſuo ↄtradictoꝛio ꝑ pᷣmã
reglaʒ qm ei negatõ pᷣpoit᷑.vt nihil ẽ nihil. eqp ollet huic.
Pdz ẽaliqͥd. Vñꝰ. Nõ om̃is.qͥdã nõ.oĩs nõ.q̃ſi nullꝰ
on nullus.quidam.ſed nullus non.valet omnis
Hon aliquis.nullus.non quidam non valet omnis
Pon alter.neuter.neuter non.pꝛeſtat vterq;
¶ De hac oppoſitione patet in figura ſequenti

nꝰ?ho eurꝛit
oĩs hõ ñ cur-

4 „*
5 „

oĩla heurꝛit
nv hõ nò eurꝛit
ñ qͥdi hõ ũ cur.

Contrarie

—

B „1 ½ . WaE — / Zdã hõ nõ cur.
ern. Subes . rie nn⸗ boͤncur.
nöͤn höcur⸗ rani oisho cur.

⸗

₰
Tractatus bꝛimus
¶ Be modalibus ..
Odus eſt adiacẽs rei determĩatio. Et habet fieri
⸗p adiectiuũ. Sed duplex eſt adiectiuũ.eſt em̃ adie
ctiuũ nomis vt albo niger. Et adiectiuũ verbi vt aduer⸗
biũ.qꝛ ſᷣm Pꝛiſcianũ aduerbiũ ẽ vi verbi adiectiuũ Et iõ
duplex eſt modꝰ.vnus nominalis.ſicut omne adiectiuum
nominale cathegoꝛematicũ.vt albo hõ currit.Aliꝰ adu er
bialis.ſicut omia gduerbia.vt homo currit velociter
luiſio modoꝝ aduerbialium
Alia rõne cõpõnis.vt hec ſex.neceſſario.cõ
Aduerbioꝝ tingẽter.poſſibiliter.ĩpoſſibiliter.vᷣo ⁊ falſo
quedã deter Alia rõe rei vᷣbi vt foꝛtit᷑ agit velocit᷑ currit
minant vᷣba Alia ratione tꝑis.vt aduerbia tempoꝛis
WS Alia rõe modi.vt adũbia optãdi et hoꝛtãdi
⁊ ſilia Et ſᷣm hoc modus ſumit᷑ multiplicit᷑ per aduerbia
Sʒz omiſſis omnibo alijs ſolũ de his qͥ cõpoſitionẽ deter⸗
minãt ẽ dicendũ.vt ſũt hi ſex neceſſario contingenter ꝛc
Cũ em̃ ðꝛ hõ currit neceſſario.ſᷣcat᷑ ꝙ tota cõpoſitõ pᷣdi⸗
cati cũ ſubiecto ſit neceſſaria. Cũ vᷣo ðꝛ.hõ currit bñ.aut
yelocit.ſᷣcat᷑ ꝙ curſꝰ hõis ſit bonꝰ aut velox Et ſciẽdũ ꝙ;
iſti ſex modi qñq; ſnmũt᷑ noĩalit᷑.vt poſſibile ĩpoſſibile ne⸗
ceſſariũ ↄtigens veꝝfalſũ Qñq; ſumunt᷑ aduerbialiter vt
poſſibilit᷑ ipoſſibiliter cõtingeter neceſſario vero et falſo.
7 Befinitio ꝓpoſitionis modalis
C Raop modalis ẽqᷓ modificat aliquo iſtoꝝ ſex modoꝝ
vt ſoꝛtẽ currere ẽ poſſibile.ſoꝛtẽ currere ẽ ↄtingẽs.⁊ ita de
alijs ¶ Et ſciendũ ꝙ ĩ modalib vᷣbũ debet ſubijci.modꝰ
aũt pᷣdicari O mẽs aũt alie ppõesdicũt᷑ de ineſſe.ideſt de
ſimplici inherẽtia pᷣdicati ad ſubiectũ. Et ꝑh̊ ptʒ diuiſio
ꝓpðòis q̃ ſolet fieri Pꝛopõnũalia modalis alia ð ieſſe Ille
at ꝓpõnes q̃ moditicãt᷑ his modis vᷣo ⁊ falſo relinquũt᷑ qꝛ
eodẽ mõ ſumit᷑ oppõ ⁊ eqͥpollẽtia in eis ſiẽ in illis de ineſſe
In his ãt mõis q ſũt poſſibile ipoſſibile ↄtingẽs ⁊ neceſ⸗
ſariũ.nõ ſicſũit᷑ oppoſitõ ⁊ equipollẽtia vt ſtatim patebit.
Deequipollentiis modalium
¶ Etſciendũ ꝙ vnuſquiſq; iſtoꝛũ quatuoꝛ modoꝛum fa
cit quatuoꝛ ꝓpoſitiones modales.et ſicſunt ſedeci ꝓpo⸗/

Hetri hiſpani
ſitiones Verbi gꝛatia.iſte modus qui ẽ poſſibile ſi ſuma⸗/
tur ſine negarione facit pꝛimã ꝓpoſitionẽ modalẽ.vt ſoꝛtẽ
currere eſt poſſibile. Si ſumatur cũ vna negatõne poſita
ad verbum facit ſecundã.vt ſoꝛtẽ nõ currere eſt poſſibile.
Siſumatur cũ negatõne poſita ad modum facit terciam
ꝓpoſitõnem.vt ſoꝛtẽ currere non eſt poſſibile. Si ſumat᷑
cũ negatione duplici.ſcʒ vna poſita ad modum altera ad
dictum facit quartã ꝓpoſitionẽ.vt ſoꝛtẽ non currere nõ ẽ
poſſibile. Et ſm vnuquemq; iſtoꝛũ quatuoꝛ modoꝛũ ſu⸗
muntur quatuoꝛ ꝓpoſitiones.¶ Harũ ꝓpoſitõnũ equi⸗
pollentie ſiue conſequentie quatuoꝛ regulis cognoſcunt᷑
ſignificatis ꝑhas dcõnes Amabimus Edentuli Iliace
Purpurea Ita ꝙ vbi ſit a nulla negatio debet poni.vbi e
debet negatio poni ad verbum ſeu dictũ. vbi i ad modũ
vbi v ponat᷑ ad verbum et ad modũ. Vnꝰ E diciũ negat
iq; modum.nihil a.ſed v totũ. ¶ Item pꝛima pꝛopoſuio
erit de poſſibili.ſecũda de cõtingenti.tercia de ipoſſibili.
quarta de neceſſe. Vñꝰ. Poſſi contingẽs ĩpoſſibile q; ne⸗
ceſſe ¶ Amabimꝰ Pꝛuma regula.cuicũq; dicto affirmato
attribuitur poſſibile eidem attribuitur ↄtingẽs.⁊ ab eodẽ
dicto remouetur impoſſibile.et ab eius contradictorio op
poſito remouetur neceſſe.¶ Edentuli. Secũda regula.
cuicũq; dicto negato attribuitur poſſibile.eidem attribu
itur contingens.et ab eodem remouetur impoſſibile.⁊ ab
oppoſito eius ↄtradictoꝛio remouetur neceſſe. ¶ Iliace.
Zercia regula.a q̃ cũq; dicto affirmato remouet᷑ poſſibile
ab eodem remouetur contingens.et eidẽ attribuit᷑ ipoſſi⸗
bile.et eius oppoſito ↄtradictoꝛio attribuitur neceſſe
¶ Purpurea.Quarta regula.a quocũq; dicto negato.re
mouetur poſſibile.ab eodem rem ouetur cõtingens ⁊ eidẽ
attribuitur impoſſiblie.et eius contradictoꝛio oppoſito
attribuitur neceſſe. Exempla patẽt in figura ſequenti

Tractatus pꝛimus

Purpurea IZliace
Errr . e =
ſo.ñ. c. ñ oti ontrarie ¶ſoꝛ. cur. ſ ẽ ↄt

ſo. ñ c. kipol. N , ſor. añ ipoſ
ſo. n cẽ ne. WS ſoꝛ. ñ cu. ẽ ne ·

2

e

–☛

=
4 ſoꝛ · cu.ẽ pol ſoꝛ.ñ cur.ẽ poſ.
ſoꝛ · cur. ẽↄti 4 ¶ſoꝛ. ñ cur.ẽ ↄti.
ſoꝛ.c.nẽ ipo! B = ſoꝛ. nc. nẽ ipoſ ·

ſo. ñc. nẽnẽ 4 Sðõ·otrarie ſor.cur.nẽnecei·

H — — .
. — —.——,.⸗u—Y Z

. nn * ν ArGEnen —
Amabimus Edentuli
MMnes aũt ille ppões q̃ ſũt in pᷣma linea ſcʒ in ama
bimꝰ eqpollẽt ⁊ ↄuertũt᷑ int ſe ꝑ pᷣmã regulã.q̃ aut
ſũt in ſecũda linea ſcʒ edẽtuli eqͥpollẽt ⁊ ↄuertũt᷑ ꝑ ſecũdã
queſunt in tercia ꝑ terciã ⁊ q̃ in quarta per quartam
Tres regule equipollentiarũ faciles „.
Pꝛima regula.omes ꝓpones de poſſibili ⁊ impoſſibili
eqͥpollẽt vᷣbo ſeu dicto ſimilit᷑ ſe hñti et mõ diſſimilic.vt
ſoꝛtem currere eſt poſſibile.⁊ ſoꝛtẽ currere non eſt im poſſi
hile. Secũda regula omnes ꝓpoſitiones de poſſibili

let bo ⁊ mõ diſſim ilt ſe habẽtibo. vt ſoꝛt?
currere eſt poſſibile.⁊ ſoꝛtẽ nõ currere nõ ẽ neceſſe ¶ Ter⸗·
cia regula.oẽs ꝓpõnesde ĩpoſſibili ⁊ de neceſſe eqͥp ollent

v̈bo diſſilr ſe hnti ⁊ mõ ſiłr. vt ſoꝛtẽ currere nõ ẽipo ſſibile.
⁊ ſoꝛtẽ nõ currere nõ ẽ neceſſe Et intelligit᷑ modꝰ ſin

et neceſſe „Petti hbiſpani

ſimiliter
ſehabere ⁊ diſſimilit quãtum ad affirmationẽ ⁊ negatoõnẽ
ita et de vᷣbo ſeu dicto Etpᷣdicta regula non facit mentõnẽ
deptingente. eo ꝙ ↄtingens conuertit᷑ cũ poſſibili. Unde
idem eſt iud iciũ de pꝛopoſitionibs vtriuſqʒ 7
e oppoſitione modaliũ
Pꝛopõm modaliũ.alie ſũt contrarie.alie ſubcontrarie.
alie tradictoꝛie. alie ſubalterne VUnde om̃es ꝓpoſitõnes
que fũt in quarta linea de purpurea ↄtrariãtur omibo his
que ſũt in tercia linea de iliace.Et om̃es que ſũt in pꝛima
linea deamabimꝰ ſubcõtrariantur his ueſ ũt in ſecunda
de e dentuli Item pꝛimꝰ oꝛdo ⁊ terciꝰ.ſimilic ſecundus ⁊
q̃rtus Racicue tẽ pmus oꝛdo ſubalternat᷑ quarto et ſe⸗
cundꝰ ſubalternat᷑ tercio.vt ptʒ in his verſibus
Tercius eſt quarto ſemper contrarius oꝛaᷣo
Sit t ibi lin ea ſubcontraria pꝛima ſecunde
Eercius eſt pꝛimo contradictoꝛius oꝛdo
ERu gnat cũ quarto contradicendo ſecundus
Pꝛima ſubeſt quarte vice ꝑticularis habẽs ſe
Hachabet ad leriem ſe lege ſecunda ſequẽtem
Oꝛdoſubalternus ſit pꝛimus ſiue ſeundus
¶ Finit Lractatꝰ pꝛimꝰ Sequitur Secũd⸗.
edicabile qũq; ſumit᷑ ppe.⁊ ſic ſolũ ðꝛ pᷣdicabi
le ꝗð de pluriba pᷣdicat᷑. vt bõ Qñq; ſumit᷑ cõiter
⁊ ſic ðꝛ pᷣdicabile qð de vno ſolo pᷣdicat᷑ vt ſoꝛtes
ſiu e depluribo. vt hõ Vñ pᷣdicabile ꝓpꝛie ſůptũ ⁊ vłe idem
ſũt m rẽ:ſʒ dꝛñt rõe.qꝛ pᷣdicabile detinit᷑ ꝑ dici de. vle vo
ꝑeſſe in Eſt em pᷣdicabile qð aptũ natũ ẽ dici ſiue pꝛedicari
ðe multis AVle aut ꝙ aptũ natũ eſt eſſe ĩ multis. AUñ pᷣdica
büe ꝓpꝛie ſumptũ ſiue vłe diuidit genꝰ ſpẽm dꝛãm ꝓpꝛi
um ⁊ accidẽs Et ſolũ de his quiq; hic intendimus
Tres ſũt acceptiones generis
¶ Genus dicit triplr Oꝛimo mõ dicit collectõ multoꝝ qd
amõ ſe bũtiũ ad inuicẽ ⁊ ad vnũ pncipiũ.vt collectio eoꝝ

Tractatus ſecundus
quiſũt de eadẽ parẽtula.deſcẽdẽtiũ ab vno auo.vt romãi
a romulo. Scðo mõ ẽ.qð ẽpncipiũ vniuſcuiuſq; gñatõis
vt pater vł patria ſiue locꝰ Tercio mõ cui ſuponit᷑ ſpẽs vt

alalcni psi hõ Et h̊ vltimo mõ capit᷑ ̊ gũñs ⁊ ditur ſic

¶ Bue ſunt definitiones generis
¶ Benꝰ ẽ qd pᷣdicat᷑ de plurib differẽtibo ſpecie in eo qd
q̃d ẽ Exẽplũ.vt aial pᷣdicat᷑ de hõie ⁊ equo q̃ drñtſpẽ Alia
definitõ ẽ. Genꝰẽcui ſupponit᷑ ſpẽs.vt aial cui ſupponit᷑ hõ

Ad cognoſcendũ aũt hoc mẽbꝛũ ( differẽtib ſpẽ)opoꝛtet

ſcire ꝙ differẽs ðꝛ tot mõis quot modis ðꝛ idẽ qꝛ tot mo⸗
dis dicit᷑ vnũ oppoſitoꝝ quot modis ðᷣꝛ et reliquum
. Igem genere
Igdem dicitur tripliciter.ſcʒ dem ſpecie
— s dem numero
¶ Eaddẽ genere ſũt.q̃cũq; ſub vno genere ↄtinent᷑.vt hõ
et equꝰ ſub anĩali.Eadem ſpecie ſũt.q̃cũq; ſub eadẽ ſpecie

.

continent᷑.vt ſoꝛtes et plato ſub homine

nomine definitione

Idẽ numero rödeuptiſ Iꝓpꝛio accidente
Eadem nomine dicunt᷑.q̊ꝝ res ẽ vna.noĩa vo plura.vt

Marcꝰ Tulliꝰ · Eadem definitõne dicunt.q̊ꝝ vnũ ẽ defi

nitio alterius.vt hõ ⁊ anial rõnale ⁊ moꝛtale.Eadẽ ꝓpꝛio

dicunt.q̃ꝝ vnũ ẽ ꝓpꝛiũ alteriꝰ ⁊ ↄuertit᷑ c eo.vt riſibile eſt
ꝓpꝛiũ hoĩs.Eadẽ accidẽte dicũt᷑ qꝝ vnũ cẽ accidẽs alteriꝰ

vt ſoꝛtes et ſua albedo ſunt idem accidente.
. enere
Similit differẽs dicit᷑ tripłr.ſ.differẽs pecie
—. niunero
¶ Differẽtia genere ſũt. q̃cũq; ſub diuerſis gũibus ↄtinẽt
vt hõ ⁊ arboꝛ ſũt drña genere qꝛ hõ ↄtinet᷑ ſub hoc genere
anial.⁊ arboꝛ ſub hoc genere plãta ¶ Dꝛña ſpẽ ſũt.q̃cũq;

ſub diuerſis ſpẽb ↄtinent᷑.vt ſoꝛtes ſub hoĩe.et bꝛunellus
ſub equo.¶ Dꝛña numero ſũt.q̃cũq; diuerſum numeꝝ cõ⸗
ſtituũt.vt ſoꝛtes ⁊ plato Illud aũt ðꝛ pᷣdicari inqͥd qð ↄue

nicrer er aa lerogarben aecer qd Exẽplũ.vt cum

q̃ritur.qͥd ẽ hõ. uenient᷑ rñget᷑ aial.&̊ aial pᷣdicat᷑ de hoĩe ĩ

V. 2 201 .

qd Aliter aũt definit᷑ genꝰ Genus ẽ cuiſupponit᷑ ſpecies.

Hetri hiſpani
uiſio u .
¶ Et diuidit᷑ genus in genꝰ generaliſſimũ ⁊ genus ſubal
ternũ Genꝰ gñaliſſimũ ẽ ſuꝑ qð nõ ẽ aliqð genꝰ ſuꝑueniẽs
Vb ſic.Genus generaliſſimũ ẽ quod cũ ſit genꝰ nõ põt eẽ
ſpecies.Et diuidit᷑ in decẽ pᷣdicamẽta queſũt.ſubſtantia.
quãtitas.ad aliquid. qualitas.actio.paſſio.vbi.qũ.ſitus.
habitus. Hec autẽ decẽ dicunt᷑ generaliſſima.qꝛ nullũ
Benns habent ſupꝛa ſe.Licet em̃ ens dicat᷑ de ipſis deceʒ
oc tamẽ non eſt vniuoce ſed eqͥuoce.ideo non eſt genus
eoꝛum De his aũt decem nihil modo dicetur.ſed in pᷣdi⸗
camẽetis de iſtis decminabimꝰ. Genꝰ ſbᷣalternũ ẽ qð cũ ſit
genꝰ pᷣt eẽ ſpẽg. vt aĩalẽ genꝰ hoĩs ⁊ ẽſpẽs coꝛꝑis animati
¶ Bue ſunt deffinitõnes ſpeciei
Pecies eſt quod pᷣdicatur de ꝑlurib differentib⸗
numero ĩ eo ꝙ quid eſt. In hac em̃ diffinitione hoc verbũ
pᷣdicat᷑ dicit aptitudinẽ et nõ actum.ſimilit᷑ ⁊ ĩ alijs.vt hõ
pᷣdicatur de ſoꝛte ⁊ platone.⁊ ſic de alijs ꝑticularibꝛ homi
nibus que ſũt plura ⁊ dꝛña numeꝛo Etpᷣdicatur de eis in
ca⸗ cũ qritur.qͥd eſt ſoꝛtes.ↄuenienter rñdetur homo
efinitur etiã ſic. Species eſt quod ponit᷑ ſub aſſignato
genere.⁊ de qua genus in eo quod qͥd eſt pᷣdicatur
Biuiſio ſpeciei
Et diuidit᷑ ſpecies in ſpeciẽ ſpecialiſſimã ⁊ ſpeciẽ ſubal
ter nam. S Pecies ſpecialiſſima ẽ que cũ ſit ſpecies nõ põt
eſſe genus Uel ſic Species ſpecialiſſima eſt ſub qua non
eſt inferioꝛ ſpecies.vt homo Species ſubalterna eſt q̃ cũ
ſpecies poteſt eſſe genꝰ vt animal. Vñ q̃cũq; ſũt int᷑ genꝰ
generaliſſimũ ⁊ ſpeciẽ ſpecialiſſimã pñt eſſe genera ⁊ ſpẽs
ad aliud qͥdem⁊ ad aliud ſumpta. Sunt em̃ genera reſpe⸗
ctu inferioꝛũ.ſpecies vero reſpectu ſuperioꝝ t aũt h
ſitmagis planũ ſumatur exemplũ de vno pᷣdicamento.vt
ſubſtatia eſt genus pꝛimũ.ſub hac autẽ coꝛpꝰ.ſub coꝛpoꝛe
coꝛpus animatũ.ſub quo animal.ſub animali animal ratõ
nale.ſub quo homo.ſub homine ſunt indiuidua.vt ſoꝛtes
plato Indiuiduũ eſt quod de vno ſolo pᷣdicat᷑ vt ſoꝛtes
de ſeipſo Hec omia patent in arboꝛe poꝛphiriana. Vnꝰ.
Iſta tibi plana facit arboꝛ poꝛphiriana.
Sequitur arboꝛ poꝛphiriana

Subſtancia

Koꝛpoꝛea
H Koꝛpus
Anſmatum
Coꝛpus aĩatũ
Senſibile
Animal
Rationale
Anial rõnale
Doꝛtale
Homo
Soꝛtes

Joannes Heinricus

Nicolaus

Incoꝛpoꝛes

Inanimatum

Inlenſibile

. Irrationale

Immoꝛtale

Plato

Petrus

Ne

Petri hiſpani
¶ T Tres ſũt acceptiones differenlie
¶ Differẽtia ðꝛ tripłr.ſcʒ cõiter ꝓpꝛie ⁊ magꝭ ꝓpꝛie Cõis
dꝛña ẽ q̃ alteꝝdiffert ab altero vła ſeipᷣo ſeꝑabili accũtevt
ſoꝛtes ſedẽs ab alio vła ſeipᷣo nõ ſedẽte.Poꝛpꝛia dꝛña ẽq̃ᷓ
alteꝝ differt ab altero ĩſeꝑabili accñte.vt ſoꝛtes ſimꝰ dit⸗
fert ab alio nõ ſimo Magꝭ ꝓpꝛia dꝛña ẽ q̃ alteꝝ differt ab
altero ſpecifica dꝛña.vt hõ ab eq̃ differt ꝑ rõnale.Et iſto
mõ ſuĩt h Et diffinit᷑ ſi· ¶ Bue ſüt diffinitões dꝛñe
¶ Differẽtia ẽ qd pᷣdicat᷑ de pluribo differẽtibo ſpẽin eo qð
qle.vt rõnale pᷣdicat᷑ de hoĩe ⁊ de dijs q̃ differũt ſpẽ Su⸗
mus em̃ rõnales nos ⁊ dij(vt vult Poꝛphiriꝰ) ſed moꝛtale
additũ nobis ſeꝑat nos ab illis. Illud aũt dicit᷑ pᷣdicari in
quale quod ↄueniẽter rñdet᷑ad interrogatõmfactã ꝑ quale
Cũ em̃ q̃rit᷑.q̃lis ẽ hõ.ↄuenieter rñdet᷑ rõnalis.Ideo rati .
onale pᷣdicat᷑ de hoĩe in q̃le ¶ Alia diffinitõ. Pifac aſhe, : fer- a
cies abũdat a genere.vt hõ abũdat ab animali his differẽ
tijs q̃ ſunt rõnale moꝛtale.(¶ Sciẽdũ q; eadẽ differẽtia eſt
diuiſiua ⁊ ↄſtitutiua.ſʒ diuiſiua gñis ⁊ ↄſtitutiua ſpẽi vt rõ⸗
nale diuidit animal cũ dꝛña ſibi o ppoſita.ſcʒ irrõnale.Dici
mus em̃.Aĩaliũ aliud rõnale aliud irrõnale.q̃ ↄſtituunt di⸗
uerſas ſpẽs ſub aiali.Ois em̃ differẽtia adueniens generi
ↄſtituit ſpẽm.ideo ↄſtitutiua ſeu ſpecifica nomĩat᷑ Rõnale
em̃ additũ ſuꝑ ̊ genꝰ aĩaloſtituit hoĩeʒ Etob h̊ ðt Boetiꝰ
p ſola ſpes diffi nit᷑. Diffinitõ em̃ debet eſſe ex genere ⁊ dit
erẽtia. ſola eche⸗ hz genꝰ ⁊ dꝛñam gſola ſpẽs diffinit
¶ Quatuũoꝛ ſunt modi ꝓpꝛi
Gobꝛil ðꝛ quadrupłr Pꝛimo ðꝛ ꝓpꝛiũ qð ineſt ali
cuiſpẽi ⁊ nõ om̃i.vt eẽ medicũ vł gꝛãmaticũ ↄueĩt
hoĩ ſʒ nõ om̃i hoĩ Scdðo mõ ðꝛ ꝓpꝛiũ qð ĩeſt om̃i ſʒ nõ ſoli
vt eẽ bipedẽ ĩeſt om̃i hoĩ.ſʒ nõ ſoli Tercio mõ ðꝛ ꝓpꝛiũ qð
ineſt omi ſoliſʒ nõ ſꝑ.vt caneſcere ĩeſt om̃i hoĩ ⁊ ſoli ſʒ nõ ſꝑ
qꝛ ſolũ ĩeſt hoĩ in ſenectute Quarto mõ ðꝛ ꝓpꝛiũ qð appellat᷑
ꝛie ꝓpꝛiũ Et ẽ qð ieſt omi ſoli ⁊ ſʒ.vt riſibile qð ieſt om̃i
oĩ.ſoli hoĩ ⁊ ſꝑ.nõ ꝙ actu ſꝑ ridear.ſʒ qꝛ aptꝰ natꝰ ẽad ri⸗
dẽdũ Et h̊ ꝓpꝛiũ quarto mõ ẽ vnũ de 3 pdicabilibo et
definit᷑ ſic ab Areſtotele. ¶ Biminitio Phꝛi .

Tractatus ſecundus

¶Pꝛopꝛiũ ẽ qʒ ineſt om̃i ſoli ⁊ ſ ⁊ ↄueꝛſim pᷣdicat᷑ de re⁊
nõ idicat qͥd ẽ eſſe rei.vt riſibile Uñ(nõ indicat qͥd ẽ eſſe rei)
ponit᷑ ĩ diffinitõe ꝓpꝛij ad dꝛãm diffinitõis. Diffinitõ em̃
ↄuerſim pᷣdicat᷑ de re ⁊ indicat qͥd ẽ eſſe re Exeplũ.vt ſuba
aĩiata ſenſibił ↄuertit᷑ cũ aĩali ⁊ indicatqͥd eſt eſſe eiꝰ.qꝛ oĩs
diffinitõ dat ꝑ ſubalia.om̃e em̃ ſuꝑiusẽ de eſſentia ſui infe⸗
rioꝛis.Diffinitio em̃ ſic deſcribit᷑ ab Areſtotile Diffinitio
coꝛõ qͥd ẽ eſſe rei ſᷣcãs Pꝛopꝛiũ aũt nõ ĩdicatqͥd ẽ eſſe rei
¶ Tres ſunt diffinitiones accidentis
Ccidẽs ẽ qdð adeſt ⁊ abeſt pᷣter ſubiecti coꝛruptionẽ
vt albũ.nigrũ.ſedere.ſtare.hec em̃ poſſunt homĩad
eſſe vel abeſſe pᷣter ſubiecti orreptoem. Secũda eſt Acci⸗
dens ẽquod neq; ẽ genus neq; ſpẽs neq; dꝛña neq;ʒ ꝓpꝛiũ
ineſt aũt rei. Tercia. Accidens eſt.quod ↄtingit eidẽ ineſſe
et non ineſſe.vt albũ nigrũ.Et de his duab vltimis dicit
Areſtotiles ꝙ ſecũda eſt melioꝛ qᷓ; pꝛima.quoniã ad intel⸗
ligẽdam pꝛimã neceſſe eſt ſcire quid ſit genus ſpecies diffe
rentia ⁊ ꝓpꝛium. Secunda aũtꝑ ſe nota eet
Bue ſunt diuiſiones accidentis
¶ Accidẽtiũ aliud ſeꝑabile.vt albũ ni gru ſedere i hoĩe Ali
liud inſeꝑabile.vt nigrũ in coꝛuo ⁊ ethiope.⁊ albũ in cigno
licʒ em̃ nigrũ iſeꝑabiliter accidat coꝛuo.tñ h̊ nõ ẽ ↄtra diffi
nitõem q̃ dicit ꝙ pᷣt adeſſe abeſſe pᷣter ſbᷣiecti coꝛruptõeʒ
qꝛ ( vt vuit Poꝛphiriꝰ)coꝛuꝰpᷣt ĩtelligi alba⁊ ethyops nitẽs
cãdoꝛe pᷣter ſubiecti coꝛruptõeʒ Secũda diuiſio accidẽtiũ
aliud cõe.vt albũ nigrũ.aliud ꝓpꝛiũ.vt album ſoꝛtis
Deouenientia quiq; pꝛedicabiluiũn
¶ Cõmuneẽ omnibaqͥnq; pᷣdicabilibo de pluribꝛ pᷣdicari
¶ Quõ genus differt ab aliis
¶ Differt aũt genꝰ ab alijs qꝛ genꝰpᷣdicat᷑ de plłibo qᷓ; alia
Quõ dꝛnña differt ab aliis .
¶ Drũa vᷣo differt a genere in eo ꝙ pᷣdicat᷑ in q̃le.genꝰ ãt
in qͥd. Itẽ dꝛña differt a ſpẽ ⁊ a ꝓpꝛio.qꝛ dꝛña pᷣdicatur de
pluribo ſpẽbo.illa vo nõ Itẽ differt ab accũte.qꝛ accñs ſuſ⸗
cipit intẽſionẽ ⁊ remiſſionẽ Dꝛña vᷣo nõ ſuſcipit magꝭ aut
minꝰ ¶ Quõ ſpecies differt ab aliis

Hetri hiſpani
¶ Differt aũt ſpẽs a gñe. qꝛ 11511 Eẽs ⁊ nõ ↄtinet᷑
ab eis. Spẽs aũt differt a deña.qꝛ ex płib differẽtijs bñ
ↄſtituit᷑ vna ſpes vyt iſte dꝛñe.rõnale moꝛtale ↄiũgũt᷑ ad cõ
ſtitutõnẽ huiꝰ ſpẽi hõ. ſpẽs vo nõ ↄiũgit᷑ ſpẽi vt gignat aliã
ſpẽm Quedã em̃ ꝑticular equa cuidã pticulari aſino ꝑmiſ
cet᷑ ad muli generationẽ.ſʒ nõ equa ⁊ alinꝰ i cõmũi Spẽs
aũt differt a ꝓpꝛio.qꝛ ſpẽs natura pꝛioꝛ eſt ꝓpꝛio ꝓpꝛium
vo poſteriꝰ eſt ſpẽ. Pꝛeterea quoꝝ termini.id ẽ diffinitões
ſunt differẽtes ipa ſunt dꝛña Spẽs differt ab accidẽte. qꝛ
ſpẽs pᷣdicat᷑ in qͥd.accñs vᷣo ĩ q̃ſe vłquõ ſe hʒ Species etiã
natura pꝛioꝛ eſt accñte OQm̃e em̃ accñs natura poſterioꝛ eſt
ſuo ſubiecto Quõ pꝛopꝛiũ differt ab accidente
Pꝛopꝛiũ aũt differt ab accñte.qꝛ ꝓpꝛiũ pᷣdicat᷑ de vna
ſola ſpecie cuiꝰ eſt ꝓpꝛiũ accñũs vᷣo de pluribo ſpeciebo Et
accidẽs pꝛimo ĩeſt indiuiduis.⁊ ꝑ poſteriꝰ generibo ſpeci
eba nõ em̃ homo ⁊ aĩal currit.niſi quia ſoꝛtes ⁊ plato currit
Pꝛopꝛiũ aũt pmo ↄuenit ſpel.vꝑ ſpẽm ↄuenit indiuiduis
Itẽgenꝰ dꝛña ſpẽs ⁊ ꝓpꝛiũ equaliter ꝑticipant᷑ omnibus
de quibo pdicant᷑.accũs vero nõ.ſʒ ſuſcipit intenſionẽ et re
miſſionẽ Item genus ſpecies dꝛña et ꝓpꝛiũ vniuoce pꝛe.
dicant. accidens qũt nõ p̃dicat᷑ vniuocè ſqͥ denominatiue
X riplex eſt pꝛe dicatio
Pꝛedicari añt vniuoce.ẽ pᷣdicari ſᷣm vnũ nomẽ ⁊ rõeʒ
ynã ſ m illud nomẽ ſumptã.vt hõ ſᷣm vnũ nomẽ pᷣdicat᷑ de
ſoꝛte ⁊ platone.vt ſoꝛtes ẽ hõ plato ẽ hõ Et rõ ſoꝛtis ⁊ pla
tonis ſᷣm illud nomen eſt vna.ſcʒ animal ratõnale moꝛtale
Ob hoc ens non eſt genus nec pᷣdicatur vniuoce.quia liczʒ
bͦm vnum nomen pᷣdicetur.nõ tñ ſᷣm vnam ratõem Ratio
em entis m ꝙ dicitur de ſubſtantia eſt ens per ſe. ßm aũt
dicitur de alijs nouem pᷣdicamentis eſt ens in alio.et ſic
pᷣdicat ſm diuerſas rõnes.⁊ ideo nõ vniuoce pᷣdicat᷑ ſ po⸗
tius eqͥuoce vł multipir Pꝛedicari aũt eqͥuoce.eſt pᷣdicari
vno nomine ⁊ rõnib diuerſis ſumptis ſ m illud nomen. vt
canis vno noie pᷣdicat᷑ de cane latrabili.ſidere celeſti piſ⸗
ce marino.nõ aũt ſᷣm illud nomen rõ ẽ eadẽ om̃ibo.ſ⸗ alia et

alia Denomintiua dicunt᷑ quecũq; abaliquo ſoio caſu ſunt
2

Tractatus tercius
dꝛña. et ſᷣm illud nomẽ habẽt appellationẽ. vt a grãmatica

grãmaticꝰ. a foꝛtitudine foꝛtꝭ Viñ grãmaticꝰ ⁊ foꝛtꝭ deno⸗
minatiue pᷣdicant᷑.⁊ ideo accũs ðꝛ denominatiue pᷣdicari

¶ Finit Tractatus Secũdus Sequitur Tercius

D cognoſcendũ pᷣdicamẽta q̃dã ſunt neceſſario
Plieteizon ſine quoꝝ cognitione nequaq; põt
haberi cognitõ pᷣdicamẽtoꝝ.Et ideo diſtingue
mus cũ Areſtotele multiplicẽ modũ pᷣdicandi
Pꝛimũ antepᷣdicamẽtũ in genereẽ diffinitio
¶ Eoꝝ qᷓpdicant᷑.q̃dãſunt vniuoca.q̃dã eqͥuoca.⁊ quedã
ſunt denoiatiua? Equiuoca dicunt᷑ quoꝝ ſolũ nomẽ ẽ cõ
mune. ⁊rõ ſubſtãtie ſᷣm illud nomẽ ẽ diuerſa.vt aĩmalſᷣcat
aial viuũ ⁊ aĩal pictũ.⁊ nomẽ eis ſolũ ẽ cõe.⁊ ſᷣm illð nomẽ
rõ ſubſtãcie ẽ diuerſa Dicimꝰ em̃ de leone picto in pariete.
ecce terribile aĩal Et de leone viuo idẽ dicimꝰ equoce Et
deſtatuis regũ dicimꝰ.iſti ſunt tales reges.⁊ de iſtis qͥ ad⸗
huc viuũt idẽ diciꝰ.iſti ſunt tales reges ſumẽdo ſ̊ nomẽre
es eͥuoce ¶ Vniuoca dicunt᷑.qᷓꝝ; nomẽ ẽ comũe.et ratio
oſtãtie ſᷣm illud nomẽ ẽ eadẽ.vt q̊ nomẽ aĩal ẽ cõe hõi ⁊ bo
ui. ⁊ ſilr rõ ſubſtãtie ſᷣm illud nomẽ ẽ eadẽ Dicimꝰ em̃.hõ ẽ
aĩal. bos ẽ aĩal.⁊ hõ ẽ ſubſtãtia aĩata ſenſibilis.⁊ bos ẽſub⸗
ſtãtia anĩata ſenſibilis.⁊ ſienomẽẽ cõe ⁊ rõ eoꝝẽ eadẽ ᷣm
illud nomẽ Nihil em̃ aliud ẽ hõ ſᷣm ꝙ aĩal ẽ qᷓ; ſuba anĩata
ſenſibik ſilłr bos ¶ Denoĩatiua dicunt᷑.qcũq; ab aliqͥ ſolo
caſu ſunt dꝛña.⁊ſ millud nomẽ hñt apellatõem.vta grã⸗
matica grãmaticꝰ.ab albedie alb Differũt ſolo caſu.i.ſola
cadẽtia qᷓ ẽa ꝑte rei Et ſᷣm illud nomẽ hũt appellatõeʒ Ho
mẽ em̃ denolatm̃ debʒ cõicare cũ noĩe abſtracto ĩ pncipio
⁊ differre ĩfine.vta grãmatica grãmaticꝰa foꝛtitudie foꝛtꝭ
N¶ Secũdũ antepᷣdicamẽtũ ingenere ẽ diuiſio
¶ Eoꝛũ que dicuntur.quedã dicunt᷑ cũ cõplexione vt hõ
currit.quedam ſine cõplexione.vt homo
„Octo ſunt mogieſſendiin
¶ Sʒ busq; alterũ mẽbꝛũ huiꝰ diuiſionis ſubdiuidatur

Pertri hiſpani
diſtinghen Pett eſſendi in.qͥ neceſſarij ſunt ad ea q
poſtea dicen᷑ ¶ Pꝛimꝰ modus eſſendi in eſt ſic ꝑs itegrał
ẽ in ſuo toto.vt digitus in manu ⁊ paries in domo ¶ Ge⸗
cũdꝰ modus eſſendi in eſt ſictotũ itegrale ẽ in ſuis ꝑtibus
ſił ſumptis.ſic domꝰ in pariete tecto ⁊ fundamẽto ¶ Ter
ciusmodus ẽ̃.ſicut ſpẽs in ſuo genere.vt hõ in aĩali ⁊ vnũ⸗
qðq; inferiꝰ in ſuo ſuperioꝛi ¶ Quartus modus eſt ſicut
genus in ſpẽ.vt aĩal in homie et qdᷣlibet ſuꝑius in ſuo infe
rioꝛi ¶ Quintus modus eſtſic̃ foꝛma ſubſtãtialis ẽ in ma⸗
teria.vt aĩa in coꝛꝑe.vel foꝛma accñtalis ſeu accñs in ſubie
