Ab59_2
author: Lossius, Lucas *1508-1582* [PNDNR:117221406] [GNDNR:117221406]

rim o g Eo 1 P nſit,

v̈ nr11* ℳr F on
Ror it ny weg an

ſ ,
— WTW 1 Tiſ p SHS . A * pan
oro Tar, .
Jvren .
2 V e *I ſr1, v,
α
11 rn⸗ x eriam, mu m„
onp rrdent PrS rid
S efenkho Mα. Po v„ t, 2 1 4
nrien,, , ℳ 5 ronſtun et ſn 4
on Tor 4 in . Jr I. “ ſr
SKot 3 rvuſori o:. 4
quw/Lio % †, juvkaplex I

5 Se 3 Seer c A.

r 9 orn 0%

IeDi, 26 40 4
O 5 eret 4
. br. 1. 1 ralez, er. „ Ze 9

.
0

DIALECTIL

CA ET RHETORICA

PHILIPPI MELANTHONIS,
& præceptionum Eraſmi Roterodami, de Vtra⸗
que Copia Verborum & Rerum, iam primum
ad uſum ſcholarum (quas uocant Triuia⸗=
les) breuiter ſelecta & contra⸗
cta per

LVCANMN LOSSIVM
Luneburgenſem ediſ-
cendi gratia.

Libellus ad puerilem inſtitutionem, ſi quiſquam
alius in hoc genere ualde accom-
modatus & utilis.

VITEBE RG AE

EXCVDEBAT IOHANNES
CRATO.

ANNO M. D. LVI.

CICERO DE PATTIN⸗
BVS ET DE LAVDE DIALE-
CTICES IN TVSCVLA.

Sequitur tertia, quæ per omnes partes ſapi=
entiæ manat, & funditur, quæ rem definit, gene⸗
ra diſpartit ſequentia adiungit, perfecta conclu=
dit uera & falſa dijudicat, diſſerendi ratio &
ſcientia, ex qua cum ſumma utilitas exiſtit ad
res ponderandas, tum maximè ingenua delecta⸗
tio & digna ſapientia.

Et de finibus.

Dialectica habet rationem, ne cui falſo aſſen⸗
tiamur, neue unquàm captioſa probabilitate fal

lamur, eaq́; quæ de bonis & malis diceremus, ut
tenere, tueriq́; poßimus. nam ſine hac arte
uemuis arbitramur à uero abdu⸗

ci, falliq; poſſe.

AlL B.
4.

TIY

it gene:
Aconela
irltio
exſtita
geleche⸗

ae⸗

gltirf

Lefeftue,
cte
s⸗

ERVE

NEET PIET A

T E

PRJBSTANTI ADOLESCENTI
Hardeuico stoterogge, Clarißimi uiri D.
Nicolai Stoteroggen Senatoris Lu⸗

neburgenſis filio, Lucas Loßius

OMNINO

N

§CHO⸗

laſtica functio, opti
me Hardeuice, mul
VD ti laboris, quod ſæ⸗
Rpe uidiſti, & pru⸗
dentiã requirit pe⸗
ne ſingularem in

docente, ut fœlix ſit inſtitutio, & ac=-
commodata pueritiæ,. Ad hæc no⸗

ſtrum munus, ut moleſtiæ eſt pleniſ⸗

ſimum, ita quoq; prę cæteris uitæ ge
neribus ualde eſt contemptum apud
pleroſq;, & expoſitum multorum uo

cibus, qui ociãũ quoddam ignauum

interpretantur operas noſtras am⸗
bratiles. Adeo, ut non immeritoò Poë
ta Satyricus, literatores miſeros ap⸗
pellarit. Labores quidem et miſerias,

ſum⸗

EPISTOLA
ſummumq; contemptum & ingrati⸗
tudinem uulgi experiũtur quotidie,
qui ſcholas fideliter moderantur: ſed

hos tamen labores tolerabiles aliquo

modo reddit, pijs gubernatoribus co
gitatio de uoluntate Dei, à quo ſciũt
ſe ad utilem, piam & neceſſariam hu
mano generi functionem eſſe adhi⸗
bitos. Quare in puerorum cœtu in⸗
ter tot difficultates & moleſtias eti⸗
am quadam cum uoluptate uerſan⸗

tur: agunt gratias Deo, ad illud ſe ui⸗

te genus uocatos, quod placeat Deo,
& in quo operam utilẽ Eccleſie Dei,
& communi uitę nauare poſſunt: lę⸗
tantur ſe cuſtodes eſſe puerorũ, quos
ipſe filius Dei tam amanter comple⸗
xus ſit, quorum angeli puriſſimi &
ſanctiſſimi ſpiritus in cœlis quotidie
intueantur faciem æterni Patris, &
habeant curam tam ſollicitam puero
rum. Ideo inter tot miſerias obediunt
etiam cum gaudio Deo in delegato
ſibi munere, memores illius liberaliſ

ſimę promiſſionis Chriſti ſeruatoris

noſtri: Qui hauſtum aquæ frigidæ
uni

nprn
6ghen
Ke de
Popon
etkale

t(mnunk

enl
Uevanre
uUlil
Sinnn
Ulluc

.

Crme

lrOi
toa ⸗
chene
CClune
Uelen
Nug ln
cheſon
ſrin

cpiat

ngnet
otidie
turtſed
Aliquo

bus co

o ſeiüit
kiambul
leadhi,

Cetll in/

finet/4

gerſan⸗
dſeui⸗
t Deo,
lie Dei
lunnle⸗
ri, quos
omple
imi0
otidie
ris,
puero
ediont

egaton.

hetalit
tots
Ne
Un

NVNCVPATORIA.
uni ex minimis ipſius miſcuerit, non
perditurum eum mercedem ſuam.
Prudẽtiam uerò ſingularem requi
rit ideo hæc noſtra functio, ut ea ſta⸗
tim a primis annis tradantur iuuẽtu⸗
ti, quę utilia & neceſſaria ſunt. Dein⸗
de ea dexteritate & modo illa ipſa
proponãtur, ut rudiores tradita cito
et facile percipiant. Vnde merito lau
datur Epicharmus, de quo illud cele
bratur, Sσο⁸ T&ον τD. Nam ſunt
nonnulli, qui ingenij magis ſui laudẽ
uenantur, tradentes immature diſci⸗
pulis altiora, quam ipſorum, quos in
ſtituunt, ſolidum quærunt profectũ
in ſtudijs. Quare non immerito tales

optimus formandæ iuuentutis arti-

fex, Quintilianus reprehendit, ꝙ am
bitioſa feſtinatione a poſterioribus
incipientes morantur profectum diſ

centium compendio. Hoc cum &

nos longo iam uſu edocti intelligere
mus, ſingulari prudẽtia opus eſſe in
recte formanda iuuẽtute, illam a pri⸗
mo ſtatim functionis noſtræ tempo⸗
re cogitationem cum alijs Synergis
A 3 ſedu⸗

EPISTOL A

ſedulõ ſuſcepimus, ut breuibus &

perſpicuis erotematis quaſi præfor⸗
mata haberet iuuentus noſtra & ar⸗

tium dicendi, & Chriſtianæ narXͦ=

εισelementa. Nam nulla eſt uel
antiquior, uel accommodatior do⸗
cendi pueros ratio, q́; illa quæ erote⸗
matis, ſeu interrogationibus cõmo⸗
dis inſtituitur. Hoc noſtrũ cõſilium
et uoluntatẽ multi boni & docti uiri
ſemper probarunt, & iudicarunt no
ſtram rationem docendi utilem eſſe

ſcholis. Et ſanẽ, qui integros libros

artiũ dicendi ad Academiarũ magis
uſum, q; ad noſtrarũ triuialiũ ſchola

rũ inſtitutionẽ puerilem conſcriptos

fuſius, etiam pueris plane rudib. pro

ponendos eſſe cenſent, non minus il

li ſtulte facere uidentur, quam ſi cy⸗
tharœdum aliquem, tyroni, quem nu
per is inſtituendum fidibus ſuſcepe⸗
rit, difficilimas cantilenas, quas mu⸗
tetas uocant, uel Ioſquini, uel alteri⸗
us excellentis Muſici, iubeant pro⸗
ponere quas ille rudis adauc omni⸗=
um diſcipulus, ſubito ludendo quaſi
AArripe⸗

n

tedn

M

etoce
Aant

(t⸗

an
Val
foehe
roxe
Gyern
Thren
Gmn

Poſe⸗

lor
Wtro

lanep
Ultten
Wn
lode

nl

leem
gin
lhor

terote⸗

(Otn⸗
oſtlium
ctibiti
Unnt no
em elle

libros

ümges

ſcho

ſetiptos
ibepro
ninus
ſcy⸗
em n
ſcepe⸗

9 mH

Aer⸗

“

mni⸗
gui
pe⸗

NVYNCVPATA.
arriperet, priuſquã aut ipſa nomina,
aut ordinem chordarum & clauicu⸗
lorum cytharæ exacté habuerit
cognita. Sic non uident multi has
methodos præceptionũ artium pue⸗
rilium ſuccinctas, ualde utiles & ne⸗
ceſſarias eſſe iuuentuti, ante earum
iuſtam & copioſam enarrationem.
Verſamur nos multos iam annos in
hoc formandæ iuuentutis munere, et
rationẽ ſequimur traditã nobis qua⸗
ſi per manus à doctiſſimo uiro D.
Hermanno Tulichio Gymnaſiarcha
olim noſtræ ſcholæ peritiſſimo, &
poſtea cõmendatam nobis eius ſue⸗
ceſſoribus, etiam ab inclyto ſenatu
noſtro. Et, qui hac noſtra docendi ra
tione progreſſi ſunt non infoliciter
in litteris, multos proferre in mediũ
poſſumus, quorum aliqui uel Eccle⸗
ſiam Dei iam docent, uel partes ad⸗-
miniſtrandę reip. ſuſtinẽt. Cũ igitur
hęc ratio, quam nos cum omnibus
alijs peritis ſcholarũ gubernatorib.
ſequimur in docendo, multorum iu⸗
dicio utilis ſit adoleſcentiæ, & nos
E

EPISTOL A
iam antea in breuẽ Iſagogen Gram⸗
matices præceptiones Philippi Me⸗
lanthonis noſtri redigerimus, ipſius
autoris uoluntate, & publica appro⸗
batione uolũtatis noſtrę, idem nunc

etiam in cæteris duabus artibus di⸗

cendi Dialecticæ & Rhetoricæ præ⸗
ſtitimus: quibus breuiſſimam etiam
epitomen utriuſq; commentarij Era
ſmi Roterodami, de utraq; copia, uer
borum & rerum adiãximus. Quem

libellum, cum id peteret ſchola no⸗-
ſtra, & comprobaret laborem noſtrũ

ipſe D. Philippus, et alij, in publicam
lucem edi facile paſſi ſumus. Et ſi
iam in manibus ſtudioſorum ſunt
ipſa erotemata Dialectices Philippi

Melanthonis, longo tempore expe⸗

ctata ab omnibus, tamen ſunt in illo
ipſo utiliſſimo & eruditiſſimo libro
multa, quæ puerilem educationem
excedunt. Ideo breui aliqua ex ijs ſe⸗
lecta Iſagoge, ſeu compendio, quo
nudæ tantum pręceptiones artis con
tineantur, opus fuit ſcholis noſtris
puerilibus, in quibus prima artium
di⸗

W

Gann

cnte
n
h⸗

occt

n
Eerill

(Cnn

hiehr
bolbe
Cna

mart

Mi

ſaln
mgn
rlac
Gcench
leri⸗
Monnt

W V

Chrſi

e
emi⸗

uarit
avott

orte 0

TfAm-⸗

iMe,
iplius
ppro⸗
nonc
s di⸗

—,,—

A Pra:

Netiam
tijn

ia, er

Qen

lano⸗
noltrü
blicam
Eiſi
n nt
hilpppt
expe⸗
nillo

libro

olem

isſe⸗

lo⸗

Son.

olns

NVNCVPATO&)RI A.

dicendi elementa tradenda ſunt diſ⸗

centibus, ſine longa enarratione præ
ceptorum. H
Noſtrum itaq́; conſilium non du⸗
bito, quin & tu, mi Hardeuice, una
cum patre tuo, uiro optimo & pru⸗
dentiſſimo Senatore urbis noſtræ,
comprobes. Nam inſtitutus es a no⸗-
bis hac ipſa ratione, cuius in hoc li⸗
bello quaſi ldeam, ſeu formam quan
dam agnoſcis, in primis elementis ea
rum artium, quarum cognitio aditũ
patefacit ad ſuperiores diſciplinas.
Verſaris itaq; iam in ſtudio legum,
magna cum omnium admiratione,
et laude. Quia prima exordia artium

dicendi rectè apud nos percepiſti in

teneris annis, ideo facilis nunc eſt ti⸗
bi curſus in omni aliarum diſciplina
rum genere. Et eam tum patriæ tuæ
clariſſimæ, tum parenti tuo, optimo
uiro, expectationem cõcitaſti, ut ſpe⸗
remus omnes, fore te dignum olim
laudatiſſima familia tua in primis ue
rõ auo tuo, clariſſimo uiro beatæ me
mori? D. Hardeuico Stoterogge am
A V pliſ⸗

EPISTOLA
pliſſimo & prudentiſſimo, ante an⸗
nos decem, conſule ciuitatis noſtræ,
& patre tuo clariſſimo, Senatore
Domino & Scholarcha noſtro ob⸗
ſeruando:deinde & patruo tuo Do⸗
mino Ludolpho Stoterogge, quem
uirũ accepimus fuiſſe olim in ciuita
te noſtra præſtanti præditum inge⸗
nio, doctrina uariarũ artiũ, & cogni
tione legum inſignem & clarũ, ſed
immatura admodum morte ereptũ
Patriæ, grauiſſimo familiæ ueſtræ do
Iore, & ſũmo deſiderio totius urbis.
Hãc noſtram conceptam de te tuisq́;
ſtudijs expectationem atq; ſpem au⸗
gent etiam plurimũ eximiæ uirtutes
tuę, ſingularis humãitas, ingenuitas
morũ, modeſtia, gratitudo ergo præ⸗
ceptores, & pietas, quæ omnia ſuauiſ
ſime cũ incredibili diſcẽdi ſtudio cõ⸗
iungis: Adeo, ut non immeritò & tu
uſurpare, noſtra quidẽ ſententia, poſ⸗
ſis hos elegãtiſſimos uerſiculos Eu.

ααυσοααοατ—dh—h Xα”ραιααριd νts
απιασαινρνανα hdhisααοονσοροαια²%.
Gorl—

Koie
nd
Noltoe
rer
aſn
Cuinie
Clia
Clunn
Uermm
N

Alir
nenn,
inoen
Nr
id
aönn
Ule
lbenn
Pbla

l⸗
ortls no

ptoca
no i

te n⸗
toſtre,

natore
toob⸗
9Do⸗
. Iem
nciuita
ninge⸗
Lcogni
Arü, lel
ereptil
ſtræ do
utbis,
letlide⸗
emn au⸗
Uitkuten
enuit
opte⸗
auif
lio c⸗
&tu
iapot

05 Bu.

NVNCVPATORIA.
A eblει πσ1οα hoc est:
Non ceſſabo gratias Mu ſis
Miſcere dulciſſima copulatione.
Ne uiuere quidem uellem ſine do⸗

ctrina. Nã ita ſuauiſſimos uerſus, ut

noſti, uertit Philippus noſter, & eru⸗
dite(ut omnia) monet ſignificare Po
etam, optimum uitæ genus eſſe do⸗
ctrinã colere, & ex hac agere uitam

conſilio, & aſſumere morum & acti

onum moderationẽ. Sed tu etiã pro⸗

pter maiores cauſas litterarum ſtu⸗

dia coles, nempe, propter gloriã Dei
& ſalutarem, patrię tuæ adminiſtrati
onem. Ad hoc enim conſtat nos con
ditos eſſe ã Deo, et editos in hanc lu⸗
cem, ut noſtris actionibus & ſtudijs
totius uitæ iuuemus Eccleſiam Dei,
& cõmunẽ ſocietatem, in qua ab ho⸗

minibus æternus Pater Domini &

liberatoris noſtri lIeſu Chriſti uere
agnoſcatur, inuocetur, et colatur. Ve
rum quoniam ipſe per te has cauſas
ortus noſtri recte intelligis, & ad il⸗
las ſtudia tua præclare iam inſtituiſti
nolo in ijs commemorandis apud
te eſſe

EPIST: N VN CVPAT.
te eſſe longior. Id te unum rogo: ut
hunc libellum, quem tuo nomini prę
præcipuè dedicaui, animo grato atq;
benefico ſuſcipias, ac fauore tuo iu⸗
ues ſcholam noſtram, quæ tuorum
quoq; ſtudiorum puerilium alumna
fuit. Ego æternum Patrem Domini
noſtri leſu Chriſti ex animo oro, ut
ſtudia tua ad gloriam ſuam, et guber
nationem patriæ ſalutarẽ dirigat, &

ſecundet, & faciatte, ut Poëta Græ⸗

cus ait: &UVνονHνv Sα οαι τναππ ταρ
vο. Ad hoc te artium dicendi præ⸗
cepta non parum iuuabunt, ſi ad illa
rum cognitionem rerum etiam no⸗

ticiam, & exercitiũ ſtyli, quod facis,
diligens & aſſiduum coniunxeris,

Vale. Date ex Luneburgo3.
idus Ianuarij, Anno

)

ſ

mmrt

ſtlle
ſe
elun
lli
en

ge c
r A D LECTOREM.
0 atch
o ii⸗ V EG principio in Dialectica & ſ Rheto⸗
Orum rica ad ediſcendum proponantur ijs, qui
ruda primum has artes diſcere incipiunt aſteriſcis ſeu
notulis quibuſdam enotari curauimus: ubi hanc

d quaſi Ideam animo fuerint complexi, addantur
poſtea & reliqua, ut hoc pacto paulatim totum
gben libellum ediſcant. Nam ordine ſimul proponere
gat omnia prorſus rudibus harum artium incommo⸗
Gra⸗ dum erit & longum etiam, priuſquami
ini ad finem libelli peruenire poßit,
G Pra⸗ Vale. D
i l
ſam no⸗
ſac,; =ð
nweri,

0 ,

TVNM DIALECTICES

PHILIPPI MELANTHONIS BREBE-
uiiter ſelectorum ediſcen⸗
di cauſa.
- Ne
LIBER PRIMVS. tlne
. . . (ſA
eſt Dialectica? “

S IALECTICA BST
S ars, ſeu uia recte, ordine, 1t
Vet perſpicuè docendi, (Ger=⸗

manicè, ein vnderrede Cte
kunsdt/ oder vnderrichte Che
kunſt.) naloe
e proprium Dialectices
opus ſeu officium? (uun
Rectè, ordine, & perſpicué docere.
. e
Quot ſunt huius operis, ſeu
officij partes: A
Qatuor. in
Quæ?

Definire, Diuidere, argumenta uera conne⸗
tere, & malè cohærentia ſeu falſa diſſoluere.
Vnde nomen eſt Dialectices?
4 Nιαα

N DiALECTICE9. 2
14 Ad&ααααιααοαd es”t, cum alio, collatis os
COES binionibus, placide colloquor, Latinè diſputo ſeu

DhRk. ciſſeroꝛich vnderrede, oder vnderrichte .3
. Quid differunt Dialectica &·
Rhetoricac
VTWO,. Dialectica circa omnes materias uerſatur, et
4

rerum ſummas uerbis nudis proponit.: ſed Rheto⸗
rica addit ornatum ijs materijs, quæ orationis
copia & ſplendore illuſtrari & uariè depingi
“ poſſunt.

“ DEB Qy ISTIONIBVS.
Arner Circa quid uerſatur Dialectica?⸗
demche Circa omnes materias ſeu quæſtiones de qui⸗=
bus docendi ſunt homines.
Quid eſt quæſtio?
tdoa Queſtio en res propoſita, de qua agitur ſeu
diſputatur.
Quotuplex eſt quæſtio?
Duplex. .
ſeu Quomodo?

Alia est ſimplex, quæ propriè interrogatio
dicitur: Alia eſt quæſtio coniuncta.

Quid eſt quæſtio ſimplex ſeu

etcotte⸗ interrogatio 6
ble. Eſt cum de uno uocabulo quæritur, ut quid ſit
ct Urtus, quid pœnitentia.

M⸗ Qtid

QV FÆ£ STIONES
Quid eſt quæſtio coniuncta?
Eſt cum de oratione aliqua ſeu (ut Dlalectici
loquuntur) de propoſitione quærit ur, ut: Anj Co⸗

meta ſit ſtella, an uero halitus in aere accenſus:

An Chriſtiano conceſſim ſit militare.
Quomodo tractatur quæſtio ſim⸗
plex ſeu interrogatio?

Explicanda est per deſfinitionem & diuiſio⸗

nem.
Quomodo tractatur quæſtio
coniuncta?
Argumentis ueris confirmanda ect & mon⸗
ſtranda eſt falſitas in contrarijs, quæ fucoſa ſpe=
cie ueritati opponuntur.
Quot ſunt ſumma capita Dia⸗

lectices?
Nouem.
Quiæ?
1I Prædicabile 6 Argumentatio
2 Prædicamentum 7 Locus Dialecticus
3 Definitio 8 Ratio diſſoluendi uitio⸗
4 Diuiſio ſa argumenta
Propoſitio 9 Et fallaciæ.

DE PRZIBDICABILI⸗
B VS.
Quid ſunt prædicabilia?

Prædicabilia ſunt tituli aocabulorum cons=

munium,

it
celorurn
Prilttt

Culn

in
Nſene
Mprun
lellen
Heie
llihle

neb no
Pinfonn
W.
hung
N
l naf

ete

edſait

e

Dialedlicec

. M Co
Accenſe

ſim⸗
NS
iuſe⸗
xſtio

N on.

ſicſt he⸗

ta Dia⸗

o
efcl

erel uiti⸗

Eeſta

ILlE

lat
ſorue lk⸗
louce

DIALECTICES. 3
munium, qui oſtendunt quæ uocabula quomodo
alijs recte attribuantur. X

Cur initio Dialectices doctrina Præ
dicabilium traditur?
Quia oſtendunt gradus & cognationes uo⸗

cabulorum, quorum anguſtiora in definitionibus

per aliqua communiora declarantur.
Quot ſunt Prædicabilia? Quinq.
Quæ?

Species
Genus (Quæ etiam uniuer⸗
Differentia ſalia uocantur, quia
Proprium gradus ſunt uocabu=
Accidens. lorum communium)

Quid eſt Species?
Species est nomen commune proximum indi
uiduis, de quibus prædicatur in quæſtione, quid
ſit, ut cum quærimus, quid ſit Plato? reſponde⸗=
tur, eſt mo: cum quærimus, quid ſit Bucepha⸗
lus?reſpondetur, est equus.
Quid uocatur Indiuiduum?
Nomen proprium, aut una res ſignificata no
mine proprio ſub certa ſpecie, ſeu oſtenſa parti
cula demonſtrante, ut Camillus, hic homo, hæc

herba.
Quid eſt Genus?⸗

Genus est nomen commune multis ſpeciebus,

& prædicatur de eis in quæſtione, quid ſit, ut
B cum

QVISTIONESE S
cum quæritur, quid ſit equus?reſpödetur, est andt mne⸗
mal: quid libanotis?reſpondetur, est frutex. ☛ ac
Quomodo differunt ſpecies, ſa⸗
item genera? 4 B
Species infimæ dicuntur ſpecies ſpecialißi⸗ gif V
mæ, ut homo, equus: Summum genus uocatur ge- emiun
nus generalißimum, ut ſubſtantia. Cdn
(Inter hæc cætera dicuntur ſpecies ſuperio⸗
rum, & genera inferiorum, ut animal dici⸗= Pri
tur ſpecies relatum ad corpus animatum, ge Pvaul,
nus, relat um ad hom inem.)
Quid eſt differentigaꝰs nita
Differentia eſt quæ cum genere conſtituit, GCur
certam ſpeciem, & de ſpecie prædicatur in quæ ſunm
ſtione, quale ſit, ut rationale conſtituit ſpeciem, er
uidelicet, hominẽ, et oſtendit qualis ſit ſpecies. i
Quotuplices ſunt differentiæ. lelu
Duplices. V Pnunſt
Quomodo lceflu
Quædam ſunt generales, quæ multis ſpecie⸗ v lyih
bus conueniunt, ut ſentiens conuenit homini & ſmnſi
cunctis amantibus: Quædam ſunt ſpecificæ et ul utty
timæ, quæ uni tantum ſpeciei conueniunt, ut ra⸗
tionale conuenit tantum homini. Nale⸗
Quid eſt proprium? mnſi
Proprium est inclinatio aut quiddam adia⸗ nſtalrt
cens, quod uni ſoli ſpeciei ſemper & omnibus in (hinmn
diuiduis eius inest, ut loqui, numerare, incedere
erecto

reſten

tex. x
les,

Peritliſi.

Ncatur ge⸗

es ſuperio⸗
limmal iei⸗
imatunnge

„

coſtitut,
aturin gue

nit ſpecienn,

ſt eciescr

rentiæ,

lißecte⸗
honiini &
i ſee, etul
lunt, ut ⸗

Cerdli⸗

,ulbus

,eelene
efto

DIALECTICES., 2
erecto corpore, propria ſunt hominis, de poten⸗
tia intellecta, non ſemper de actu.
(Nam uerba in definitionibus ſæpe potenti=⸗
am ſignificat non actum, ut incedens, id est,
quod potest incedere erecto corpore, & ad
eæum poſitum & mot um conditum est.)

Quid intereſt inter differentiam
& proprium?
Differentia ſignificat partem conſtituentem,
ut rationale ſigniſicat mentem, quæ est pars ho⸗=
minis. Sed proprium ſignificat quiddam ſequẽs

conſtitutam, ut poſſe incedere erectum, poſſe lo

qui & numerare non conſtituunt hominem, ſed
ſequuntur conſtitutionem eius.
(Sæpe propria pro differentijs uſurpantur.
Quia enim differentiæ proprijßimæ ſic di=
ctæ lateant, ſumimus diſcrimina rerum à
proprijs affectionibus, ſæpe ab acc identium
coaceruatione, ut in deſcriptione plantarũ
& lapillorum, ut magnes est lapis trabens
ferrum, ſeu, magnes est lapis, qui ſua natura
mouetur ad Arcton.)
Quid eſt accidens?
Accidens est, quod non per ſeſe ſubſiſtit, nee
eſt pars ſubſtantiæ, ſed in alio inect mutabili⸗
ter, ut calor et frigus in aqua, noticiæ in mente,
albedo in pariete.

Quotuplex eſt accidens?
B zZ Acci=

QVISTIDN E è5
Accidentium alia ſunt ſæparabilia, ut frigus
ab aqua, noticiæ à mente, læticia, triſticia à cor⸗
de: Alia ſunt inſeparabilia, ut quantitas ſeu ma=
gnitudo à ſubſtantia corporea, calor ab igni, bu
miditas ab aqua non ſeparantur.

Quotuplicia nomina ſunt acci⸗
dentium?
Duplicia.
Quomodo?
Alia dicuntur abſtracta, alia concreta.
Quæ ſunt abſtracta? L
Subſtantiua ut Grammatici loquuntur) qui⸗
bus nudæ ſpecies ſeu formæ per ſe conſideratæ
ſignificantur, ut albedo.
Quæ ſunt concreta?
Adiectiua, quæ ſignificant ſubiectum habens
formam, ut album.
(Per hæc, accidentia de ſubiectis dicuntur,
paries est albus, non, paries est albedo.)
Quæ eſt utilitas doctrinæ præ⸗
dicabilium?
Vſus præcipui ſunt quatuor.
Quis eſt primus uſus?
Quòd diſcernunt gradus uocabulorum in ſe
rie cuiusq; prædicamenti, ut intelligatur, quod
corum ſit genus, quod ſpecies & indiuiduum.
Quis eſt ſecundus?

Quòd

eoe
Ce
de
Mcgne
N b
We
Mele
nſen

ntone

Cogel

DIALECTIC. E S§. .

aefin Quòd oſtendunt,; quæ in connexione coniungi
ef o poßint, ſeu quæ uoces de quibus ſecundum com⸗
ttasſeuni munem naturæ ordinem prædicentur, ut, aut de

rchiii indiuiduo ſpecies, aut de ſpecie uel indiuiduo
genus, aut differentia, aut proprium, aut acci⸗
intacci⸗ dens prædicatur.
Quis eſt tertius?
Quèòd proſunt ad definitiones: quia ſemper
anguſtiora uocabula definiuntur per aliqua com
Pieten, muniora, ut per genus, aut per accidentia, item
1 per differentiam & proprium.
Quis eſt quartus?
Qud diſcernunt propoſitiones, quæ neceſ⸗
ſariò cobærent, & quæ contingenter.
Quæ cohærent neceſſariõ?

guuntur) gin
ſeroſſclerttt

kg
hir Quæ factæ ſunt ex ſpecie, genere, differen⸗
SS tia & proprio, ut homo est animal, homo eſt ra=
tionalis, homo ext qui loquitur.
eclis Ciauttn Taſed

Quæ cohærent contingenter:
Ralece) 1
n quibus accidens prædicatur de ſubiectis,
næ pra⸗/ ut Phalaris est tyrannus.
D E PRFDICAMENTIS.
Quid eſt prædicamentum?
Prædicamentum eſt ordo generum et ſpecie

e ne rum ſub uno genere generalißimo, quod aut ſub
ir ſtantiam aut accidens aliquod ſignificat.
ih Quod eſt diſcrimen prædicabilium
4 & prædicamentorum?
Dd B 3 Præs

QV Æ S TIONES
Praædicamenta ſunt rerum appellationtes, ut
animal, homo: ſed prædicabilia ſunt ipſa rum ap
pellationum diſtinctiones, ut genus, ſpecies.
(Vel prædicabilia ſunt ueluti tituli diſcer=
nentes gradus ſeu ſeries in prædicamentis,
ut agnoſci poßit, quod nomẽ ſit communius,
ut animah, genus, quod anguſtius, ut homo ſpe
cies.)

Quæx eſt utilitas prędicamentorum?

Est hæc, Primùm oſtendunt diſcernend eſ=
ſe ſabſtuntiani ab accidentibus, & diſcernenda
abſoluta à relatiuis. Secundo, monſtrant, ubi &
in quibus domicilijs quærenda ſi ſint genera defi=

nitionum, quæ in omni explicatione primum con

ſtituendæ ſunt.
Quot ſunt prædicamenta: 7
Decem. Qux?
1I Subſtantia 2 Quantitas 3 Qualitas
4 Relatio 5 Actio 6 Paßio
2 Quando 8 Vbi 9 Situs

10 Habitus. X
((Quæ etiam genera generalißima dicuntur,
hocest, ſumma, quia ab his proximè accedi=
tur ad uocabulum, quod inter omnia, in re-
rum natura primum est, uidelicet, ad Ens.)

Quæ eſt prima diuiſio Entis?
ac est: Ens aut est ſubſtantia, aut eſt accidens.
D E S& VBSTANTIA.

Quid

Meo

!

Clttinc

!

urſer

D
ſilin

niii
Rerin
.

vmne

Kher

caiſii,

chente.
Perte
nlgt

DIALECTICES.. £$

gcr Quid cſt prædicamentum
Ras ſubſtantiæ:
liſte, Eſt ſubſtantiarum ordo.
leugent Quid eſt ſubſtantia?
donatis Subſtantia est Ens, quod habet proprium eſ⸗
* 8 ſe, & ſuſtinet accidentia, per quæ mens humana
ſubſtantiam agnoſcitzut homo, equus.
egtoran Quotuplices ſunt ſubſtantiæ?
ſernendi ſe Duplices.
ciſcertenet Quomodo?:
rut li Primæ & ſecundæ.
ereictf Quæ ſunt ſubſtantiæ primæ?
ehrinmnn Sunt indiuidua, ut hic homo, hic equus.
Quæ ſunt ſubſtantiæ ſecundæ?
menta Sunt ſpecies, et genera, ut homo, equus, animal.
(Hæ ſine ſubſtantijs primis exiſtere non poſ⸗
ſunt, iuxta dictum Ariſtotelis: Deſtructis pri
miis ſubſtantijs, nihil est reliquum.)
9 Kitn Recita ordinem ſubſtantiarum.
§ V BSTANTIA.
ima dicuinn
mrint aelß Corporea Incorporea.

onmnu,m Zimplex, MWixta, Infinita, Einitæ,
icet lb Cooli, ſtellæ, ex elemétis Deus Angeli.

Entö elementa. compoſita. animæ.
fuaits Perfecte Imperfecte mixta.
14 mixta. ut ſulmina, uapores.

OH B 4 Anima⸗

QVE STIONES§.
Animata, Inanimata, lapis, gẽma.

Sentiens Non ſentiens,

Animal ut plantæ.

Rationale, Irrationale.
Homo. Equus.
Plato.

.

(Partes ponuntur in eodem ordine in quo collo⸗
catur totum, ut caput, pedes, pectus, ſunt partes
animalis, & reuera ſunt ſubſtantiæ. Item pri=-
uatiua nomina referuntur ad domicilia ea rum
rerum, quibus opponuntur, ut lux est qualitas,
Ad idem igitur domicilium et tenebræ referun
tur. Ita et hic cadauer refertur ad prædicame
ti ſeriem, ubi animal recenſetur.)

Quot ſunt proprietates ſubſtantiæ?
Tres.
Quæ eſt prima proprietas?
Subſtantiæ non ſunt in ſubiecto ut acciden=
tia, ſed ipſæ ſuſtinent accidentia, & proprium
eſſe habent.
Quæ eſt ſecunda?

Subſtantia non recipit magis aut minus, ut

Hercules non eſt magis homo quàm Paris, & ſi

accidentibus ualde differunt.

Quæ eſt tertia?
Subſtantiæ diuerſæ non dicuntur contrariæ,
ſed diſparatæ, ut ignis & aqua, lupus & ouis.
e (Nam

lck⸗

E
Rmeg
loletto

Coet

It.
lſet

Phrp
Sigign

lun
(Dien

8.
cpit, ene.

in go Cole⸗
,ſent hert
ie. Nteſtpi
icilia earut
reſt guali⸗
tebre refenn
Aprecicaſte

ſubſtantir⸗

rietas!
cto utCi

, prehin

7

Aut ins, 1

in Parie

„
tur cottrifi,

DIALECTICES. 7
(Nam contrarietas propriè qualitatibus in⸗
ter ſe pugnantibus tribuitur.)
D E P RZFBDICAMENTO
Quantitatis.
Quid eſt prædicamentum
Quantitatis?
Eſt quantitatum ordo.
Quid eſt quantitas ?
Quantitas est magnitudo rei uel numerus.
Quæ eſt prima diuiſio
quantitatis?
Alia esſt quantitas cont inua, alia diſcreta.

Quid eſt quantitas continua:
Eſt magnitudo corporum, uidelicet longitu⸗
do, latitudo & profunditas.
Quot ſunt ſpecies quantitatis
continuæ?

Quæ?
Linea, Superficies, Corpus.
Quid eſt linea?
Esſt longitudo rei ſine latitudine & proſun⸗
ditate, cuius extrema ſunt duo puncta. die lẽge)
Quid eſt ſuperficiess
E& longitudo & latitudo ſine profunditate.
(Die breide.)
Quid eſt corpus?
B 5 Est

Tres.

Q Æ §S TIONES.
Est longitudo, latitudo, & profunditas.
Die dicke.)

cet, rem quæ habet materiam, ut cœlum &
elementa, aut mixta ex elementis: In quanti=
tate corpus ſignificat magnitudinem cogita
tione diſtinctam à materia. Mud Phyſicum
corpus uocatur, hoc mathematicum.)

Quid eſt quantitas diſcreta?
Est cum quærimus quot res ſint, uel eſt mul=
titudo rerum.
Quot ſunt ſpecies quantitatis
diſcretæ?
Dugæ. Quzxg

Numerus & Oratio.

Quid eſt numerus?⸗
Eſt multitudo ex unitatibus collecta, ut duo,
tria, quatuor.
Quuid eſt oratioo
Est (ut Grammatici finiunt) integræ ſenten⸗
tiæ explicatio.

Cur oratio in hoc prædicamen⸗
to recenſetur?
Quia in oratione ſunt diuerſa interualla
Hllabarum & dictionum, ut in numeris, et men
ſuræ diuerſæ: ut aliæ ſyllabæ ſunt longæ, & aliæ
breues.

(Corpus in ſubſtantia aliud ſignificat, uideli

1

l

i

lrd
Gemni
aclr
Cntttä
r
rn
lngyo

U S
C
Rc

Calte
Purſug

ſlr

Cor/

Co.

Mahuts

0

Quot

lisg⸗

§.

Uniita DIALECTICES. . 8
Quot ſunt proprietates quantitatis?
tſh 4 l Tres.
h ni⸗ Quæ eſt prima proprietas?
kirlhlaie Quantitatibus propriè conueniunt relatio⸗
ignt “ nes quale & inæquale, par & impar.
Nuldhſe Quæ eſt ſecunda?
gin) Quantitati per ſe nulla eſt efficacia ſeis effes
ctio. Quæ eſt tertia?
ſcrenn Quantitates non recipiunt magis & minus,
ntuel eſ nie ſed magus & minus.
S D E PR BDICAMENTO
antitatis. Qualitatis.
Quid eſt prædicamentum
qualitatis?
Est qualitatum ordo.
Us⸗ Quid eſt qualitas?

olelt,h Qualitas est forma per quam ſubſtantia est
efſicax, ſeu quæ mouet ſenſus, ut uirtus, colorx, &

ſimiles.
igrefnn Quot ſunt ſpecies qualitatis?:
Quatuor.
ſemen Quax?
Habitus, Potẽtiæ naturales, Affectus et Ffiguræ.
nnl DE PRIMA SPECIE QA=
incic , litatis, De Habitu.
bned Quid eſt Habitus .

Habitus, Græcé Eig,eſt Talitas comparata ex
et crebris

QVSTIONES
crebris actionibus in hominibus, qua rectè et ſa
cilè homines efficere actiones illas poſſunt, quæ
à ſuo habitu gubernantur, & adiuuantur, ut ars
pingendi, facultas prudenter et ornatè dicendi.
(IHabitus non fiunt in omnibus naturis, ſed
tantum in rationali, quia hæc tantum aſſue⸗
fieri poteſt. Et perfectus habitus tũ fit, cum
homo ad certas artes ſeu uirtutes à natura
impetus habet, quibus excitatis ſtudio et do⸗=
trina, citius habitus arripitur, et fit arden=
tior & firmior.)
Quomodo diuiditur habitus?
Sunt alij habitus corporis, ut palæſtrica, ſal=
tatoria, iaculatoria: Alij animæ, ut ars Pocëtica,
iuſticia.
Quotuplex eſt habitus animæ:
Duplex.
Quomodo?
Alius est habitus intellectus, ut artes: alius
uoluntatis, ut uirtutes.
D E HABITIBVS IN T EL-⸗=
LECTVS.
Quod eſt genus habituum
intellectus?
Noticia.
Quotuplex eſt noticia?
Duplex.
Quomodo?

Alia

UI1
dn
cvvANN8H
vußh
furchn

7

Cor⸗

Dlhet
luehtn
Gnob/
E
mukee
(entn
Wtei
ſenffmu⸗
eltue
Qush⸗
brieltn
nlenice
Veck⸗
aſee
mitff
lior
Wltcgit

4

nutii
hfntin,
ih,

nn DIALECTICES. 5
u eckkf Alia est noticia obiecti ſimplicis, ut recorda
beſint i tio Caroli Imperatoris: Alia eſt noticia propo⸗

hantirnt ſitionum, quibus aſſentimur aut non aſſentimur,
nttedlenl ut iuſticia ect uirtus, Terra mouetur.
netufßz i Quotuplex eſt noticia pro⸗
kantinſhe poſitionum? =
ſ ſͤfiun Duplex. Quomodo?
Gen Alia eſt noticia certa: alia incerta quæ dicitur

retftet opinio & ſuſpicio, Juæ opinione infirmior est.
Quæ eſt noticia incerta?
babitnge . Noticia incerta eſt, c agnitam propoſitionẽ
Inon amplectimur firma aſſenſione, ſed languidè
partem una magis probabilẽ eſſe exiſtimamus.
Quæ eſt noticia certas
Noticia certa eſt, cum agnitam propoſitio⸗

paleſtriccſ⸗
e,At Ars Det

s ning nem firma aſſenſione amplectimur, ut ignis ca⸗
let, uirtus est colenda.
Qlauas habet ſpecies certa noticia?
Utarte 4 Noticiam principiorum, ſcientiam, artem,

prudentiam, & fidem.
NII Quid eſt noticia principiorum?
Est agnoſcere principia luce mentis nobiſ⸗
bituumn cum nata, & firmo aſſenſu ea amplecti naturali
iudicio, ut Totum est maius qualibet ſua parte:
Societas humana eſt conſeruanda.

ticahe Quid eſt ſcientia?
Eſt noticia uera concluſionum, quib. propter
de mõſtrationem firmiter aſſentimur, ut cœlam

QV §S TIONES
Quid eſt ars?

Eſt noticia uera faciendorum, ut Archite⸗

ctonica, ſicut artem Ariſtoteles definit, qui ean

à ſcientia diſcernit.
(Sed ſæpe uocabula ſcientiæ & artis, pro=⸗
miſeuè uſurpantur.)
Quid eſt prudentia?

Eſt noticia uera, quæ ſecundum rectam ras

tionem regit deliberationes in electione honeſta

rum actionum, & rerum utiliumn.
(Species prudentiæ ſunt legum & aliorum
præceptorum honeſtorum noticiæ.)
G Quid eſt fides.
Est noticia propoſitionum certarum, quas
firma aſſenſione amplectimur propter aſſeuera
tionem teſtium ueracium.
D E HABITIBVS VO-⸗
LVNTATIS.
Quæ eſt diuiſio habituum
uoluntatis?
Habitus noluntatis alij ſunt boni, ut uirta⸗
tes: alij ſunt mali, ut uit ia.
Quid eſt uirtus? .
Es habitus bonus inclinans uoluntatem ad
agendum ſecundum rectam rationem, ut iuſti-
cia, fortitudo, modeſtia.
Quid eſt uitium? G
BBſſt habitus malus inclinans uoluntatem ad
agendum

plngi
vi

D19

Ktt
dike
,dench
aRelle

(oct

Duple⸗
Alne,
Cſtflnere

l

klenche

ciA

URro
ir docn
kcrerian
Der⸗

kareͤ
Merthete
Atättn

N Cele

llmin

iordn

t Archite.

fnit,gien

N artit, hrn

tia
lunnreckennt.
leckioehoneſt

.
n & dlon
ticie)
4
certarhe, 1
broptere el

75 10
6.
Abituum

oni, kt nirtt

1 „
*
olutatent

jonenn, 1.

17
4
cpimn

DIALECTICES. 10
agendum contra rectam rationem, ut iniuſticiaæ,
immodeſti.
(Recta ratio dicuntur ſententiæ de honeſtis
actionibus, hominum animis diuinitus inſitæ
ut Deus est colendus, Honorandi ſunt paren
tes, Reddenda est gratia benemeritis, & c.)
Quotuplices ſunt uirtutum ſpecies?
Duplices. Quomodog-
Aliquæ ſunt propriæ Eccleſiæ Dei: aliquæ
communes cum alijs hominibus.
Quæ ſunt uirtutes propriæ Ec⸗
cleſiæ Deerer
Fides, Spes, Dilectio Dei, Timor Dei, & To⸗
lerantia.
Quid eſt fides? L
Eſt noticia, qua firmo aſſenſu amplectimur
totam doctrinam à Deo traditam Eccleſiæ, &
in hac etiam promißionem recociliationis cum

Deo.
Quid eſt ſpes?
Eſt expectatio uitæ æternæ propter Filium
Dei certa, et expectatio auxilij & mitigationis
calamitatum in hat uita, iuxta conſilium Dei.
Quid eſt dilectio Dei?
Eſt obediẽtia in omnib. præceptis Dei in uera
fide, principaliter ut ipſum honore afſciamus.
Quid eſt timor Dei
Qui uocatur timor ſeruilis, eſt habitus incli
nans

QV Æ STIONES
nãs, ut reuera expaueſcamus agnitione iræ Dei
& pœnarum: ſed cum accedit fides, qua corda
in pauoribus eriguntur conſolatione, & acce⸗
dunt ad Deum, fit uirtus & timor filialis.
Quid eſt tolerantia?
Est uirtus obediens Deo in ærumnis, quas do
cet perferendas eſſe ita, ne fracti dolore facia⸗
mus contra mandata Dei.
Quæ ſunt uirtutes communes Eccle
ſiæ Dei cum alijs hominibus?
luſticia uniuerſalis & particularis, ueritas,
modeſtia, fortitudo, & ſpecies iuſticiæ, ut Grati=
tudo, ſedulitas, amicitia.
Quid eſt iuſticia uniuerſalis?
Ect obedire omnibus legibus.
Quid eſt iuſticia particularis:
Est uirtus ſuum cuiq; tribuens.
QCrDꝑuuid eſt ueritas.
BBßt uirtus quæ inclinat uoluntatem, ut ueras
ſententias amemus, uera conſtanter dicamus &
tueamur, & in ipſa uitæ ſpecie uitemus ſimula⸗=
tiones & occultationes.

Quid eſt modeſtia?

Eſt uirtus qua in opinione de nobis & in ſer

mone & geſtu ſeruamus continentiam.
Quid eſt fortitudo⸗
Eſt uirtus depellens pericula, quæ recta ra⸗
tio iubet depellere, & ita perferens æ&ττas,

gutchin

UI!

unn
11lc
G
Eeern
Giſte
bee⸗
fellaute
ullelu
lpecto
650

Mur
Qn
Mlunlert⸗
fitſchen
talſtg
eſkehen
mragtee
Qiin

Munl

rperten

pur e
Ju

B.
nitione ire d
les, ceni

tione, ce

orflialt,
tia⸗
ernnit iet

ticclore ſai

munescce
minibose
ticularis, tert

iuſticie t

nmigerlali⸗
bus.
articuluni
ens.
itas.
oluntetetin
untertiuin
jeuitennſnn

ſtia⸗
ge roludi
nentian⸗
dt
ult, tn
rekr N
fun 1

DIALECTICES. II
quas recta ratio iubet perferre, ne fracti dolore
faciamus contra iuſticiam aut alias uirtutes.
SPECIES IVSTICI .
Quid eſt gratitudo⸗
Eſt ſpecies iuſticiæ reddens pro beneficio ui
cißim debitam beneuolentiam, et aliqua officia.
Quid eſt ſedulitas?
Eſt ſpecies iuſticiæ ſuos cuiq; labores tribuẽs.
Quid eſt amicitia?
Est ſpecies iuſticiæ pro uera beneuolentia
reddens ueram beneuolentiam, et præſtans mu=
tua quædam ofſicia pro modo facultatum, libe⸗
rali pectore, uirtutis cauſa.
SS ECVNDA SPECIES.
qualitatis.
Quæ eſt ſecunda ſpecies
qualitatis?
Naturales potentiæ, uel impotentiæ.
Quid ſunt naturales potentiæ?
Naturales potentiæ ſunt uires nõ accerſitæ aut

