Esſt cum rem extenuamus, ut cum dicimus
perſtringere, pro uulnerare, pro ſæuicia, iracun
diam, pro ſcelere erratam.

(Alie nomine ugloοορ, Latiné extenuatio.)

Quid eſt ſynonymia:
Eſt cum uerba penè Synonyma coniungimus,
Turci crudelißimè trucidat et mactat infantes.
(Fabius uocat congeriem uerborum, Latiné
Interpretationem. Et decet in poſterioribus
uerbis ?ααρασ eſſe maiorem.)
Quid eſt expolitio?
Esſt quæ eandem ſententiam commutatis uer
bis explicat, ut Ouidius:
D lpſe

„ zur

uer ii,

S

Aunanzen
ciheſennnn
Myimi Muln
1 Pinu
Y Mri
(ice
urnnmnn!
Keſteſieie
atrlte Norp
ſer luerh
We ene/
ilertispunin
Cck
Ugunbohlen
tllluntece
Clut aliuler
Eanichztnn,
Etionſor
Wire
nnſt
gunſinne
uglpnſiͤ
ergu ſre

NeI

littti
n. Ninſten

tanu l

Gertit .
licll,

10N.
neitthtihei⸗
Meicicekeex

ſoahica
GorkuroVor

!
ltuf dins
ſititifimn

erfouue
nin!
Alneili⸗
ſi ſates,
nn,lain
1 Getonke
)
!
uumin

N

RNHETORICES§. 88
lpſe decor recti, facti ſi præmia deſint,
Non mouet, & gratis pœnitet eſſe probum.
Nil niſi ꝙ prodeſt charum eſt, en detrahe menti
Spem fructus auidæ, nemo petendus erit.
Qiid eſt definitio?

Eſt cum non ſimpliciter, ſed cum definitione

aliquid efferimus, ut Non est hoc principis, ſed

Tyranni. Nam bonus princeps non ſibi, ſed popu
lo gerit imperium. Græcè opαα½0οερ dicitair.
EX DIVISIONE TR. ES.
Quid eſt diſtributio?
Eſt cum totum in partes aut membra parti⸗
mur, ut ſine ſcientia literarum non poſſunt tene
ri Reſpublicæ. Non poſſunt tradi religiones, re⸗
tineri leges, & cinilis diſciplmna ſine literis.
(Huc pertinet & ισ„οσοο,t Iudices par⸗
tim gratia, partim pecunia corrupti ſunt.)
Quid eſt congeries⸗
Esſt quando plures ſpecies coaceruantur, ut
apud Saluſtium de Catilina: Animus ſubdolus, au
dax, uanus, cuiuslibet rei ſimulator ac dißimula
tor, alieni appetens.
(Græcè õ uocatur.)
Quid eſt incrementum?
Eſt cum non eiuſdem ſi gnificationi uerba
coniungimus, ſed per gradus ab infimis ad ſum=
ma imus, ut Percußit, ſauc iauit, occidit.
¶nterdum fit in plurimis membris, ut Cicero,
Facinus

Q V £ STION ES
Pacinus est uincere Ciuem Romanum, ſcelus
uerberare, parricidiam necare.)
EX CAVSIS TREFS6S.
Quid eſt Aethiologias
Eſt cum cauſam recitamus, ut Cicero pro &r
chia, Si quid eſt in me ingenij iudices, lure repe⸗
tit Archias fructum meorum, ſtudiorum. Sequi⸗
tur ratio, Quia fuit mihi autor ſuſcipiendi hæc
ſtudia.
(MHuc pertinent & Jiααοπιο νο cum ali⸗
quam officij rationem exponimus, aut excu⸗
ſutionem. Et & ναορ cum allegatur ne⸗
ceßitas.)
Qauid eſt translatio?
Eſt cum alicuius rei cauſa confertur in loc’
digniorem, aut magis profuturum dicenti, ut Ci
cero pro Marcello hortatur Cæſarem ut tuea⸗
tur uitam, non tantum ſua cauſa, ſed Reipubli=
cæ, Quia maximè expediat Reipublicæ ipſum
uiuere.
Græcè dicitur us ⅓ιοοοιορσ.a Huc pertinet &
Color, quo cauſam alicuius facti nobis com⸗
modam fingimus.)
Quid eſt gradatio?
Est cum per gradus itur ab alijs ad alia, ita
ut ſemper proximum uerbum repetatur, ut Se⸗
cundæ res pariunt negligentiam, negligentia te=
meritatem, temeritas euertit homines.
(Eræcè Xιιd apellatur.) EX

45
6 cONI.
de
Nonn rn
nglſgihi
ſ rſeli
egtbortnlo
Mliſarke
Grtalnette
Gtck
Horanhni
lalinalii

mntiritſrue

lhimnuueretet
Knht
CWe
Han lenin
Vyykerghlcutu
Piiguroeiigi.
eumuſprlſſ⸗
Qu
an cran
Eirzeitmmen,

Vhianan

Cce
4 ſelchaut⸗
nillua
yrlene

ic ſkes
b

E9

nninſ

e)
AR56
gilt
ero fodr
luezere⸗
ltnn K
ſſehiene

a, ndl⸗
l, Aueat
elegturne⸗

toot
femtli
nAeene
iten un
Neſke
eplirhm

Npttet 0
Cincisc⸗

1ge

eptun
Gugf

ſoriren

de
dlſedd

(KRHETORICES. 39
EX CONTRARIIS DECEM.
Quid eſt contentio?
Eſt cum per contraria amplificamus ſeu de⸗
cla ramus aliquid, quod fit aut ſingulis uerbis, ut
Non eſt uera, ſed falſa gloria placere uulgo, Aut
integris orationibus, ut
Nulla ſalus bello pacem te poſcimus omnes.
Græci &v beι οοat.

Quid eſt commutatio?
Eſt cum cont raria tranſponuntur, ut Inimicis
te placabilem, amicis inexorabilem prebes. La⸗
bor est etiam ipſa uoluptas. Eſſe oportet ut ui⸗=
uas, non uiuere ut edas. Græcéè νει ταρο

2. &α τπροοι1ι dicitur.

Quid eſt inuerſio?
Eſt cum oſtendimus pro nobis facere argu⸗
mentum, quod cont ra nos detorquetur, ut Sepe=⸗
liſſti, igitur occidiſti. Potest inuerti, imoò ſi occi=
diſſem, non ſepelijſſem.
Quid eſt communicatioo
Est cum idem contrarijs tribuitur, ut Pari=
ter in imperio nocent, ſeueritas & nimia leni⸗
tas. Græci ouοναειιιυοοαοant.
Quid eſt correctio?
Est quæ tollit quod dictum est, ſupponens a⸗
liud magis idoneum, ut pro Milone: Quas ille le⸗

ges, ſi modo leges nominandæ ſunt, ac non faces

urbis, et peſtes Reipublicæ. Græcè uocatur ?
vopοπσσ Qlulid

QV FÆ S TIONES
Qulid eſt reiectio?
Eſt cum aliquid reijcimus tanquam indignum,
aut intempeſtiuum, ut: Quid att inet de hac re
dicere, cum ad præſentem cauſam nihil faciat.
Græcè &οοειαει οοαατ.

Quid eſt occupatio?
Eſt cum reſpondemus tacitæ obiectioni, quod
fit, cam ipſi animaduertentes quid nobis obſit,
prius id diluimus qum obijci poßit, ut Cicero
pro AKrchia: Ac ne quis à nobis ita hoc dici mire=

8

Ptur, Juod alia quædam in hoc facultas ſit ingenij
. . 1 27
. (Aliter Præſumptio, Græcé Sνσαας.

Tig.)
Quid eſt Conceſſio?
Eſt cum quædam largimur aduerſario, ut re
liqua magis exaggerari poßint, ut⸗ Eſto utiles
ſint quædam conſtitutionet ac ritus in bapiſtica
Eccleſia, tamen dogmata im pia ſunt, et falſa opi
nio in ſeruandis ritibus. Græci uocant 5α⁰σαο
lop, propemodum conſeßionem.
Quid eſt paradiaſtole?
EBßt cum ita aliquid conceditur, ut uicinum
quiddam detrabi poßit, ut uirtus laborare po⸗
tect, opprimi non potest. Fabius contator est, ne
gligens non est.
Quid eſt anthipophora?
Eſt forma reſpondendi cum aut ſimpliciter
reſpon⸗

Goſot⸗

1X II
NE

EPſrlim
Gentnnii
ylroltt lere
mininltent
(e dertkrent
tlioni,ernite
rchte,eſ
ocukle
Ctckn
anſnſcuf
lun, an reſini
or Amitur

(uncoßone⸗

Werte

linrenr
ftnu

Calnn⸗
ihſe ſii
4 EIN

Gi⸗

4

1
.

S.

— =
— =

—
=
=
=

55
io⸗
aft inlipnn
liſhet ehtefe

nlitſciu

i
echetfmigpl

is htcſt.

t, Cien
Alueia nire⸗
luſtigen

1 17,
lorc

lot
leſkr
, Ffrittl
tuirbihi
tet
rSeℳ
1,

e⸗

eurtifie
Elttorceſe
cterch⸗

4
H fie

1
4 ſten

RHETORICES. 90
veſpondetur ad interrogationem, aut tollitur
quæſtio oppoſito argumento firmiori, ut, Diffi⸗
cilis labor est exercendi ſtyli, ſed habet pluri⸗
mas ac maximas utilitates. Vocatur & &u⸗

TaτανπρςG⅞.

EX SIMILIBVS TRES.
Qrid eſt comparatioo
Eſ ſimilium uel dißimilium inter ſe collatiò
quæ maximam uim habet in amplificando, ut
Brutus occidit liberos proditionem molientes,
Manlius uirtutem filij morte multauit.
(Huc pertinent loci Dialectici, ex pari, ex
maiori, ex minori. Item exemplum, apologi,
parabolæ, e7ρ ut cum lupum dicunt pro
malo doctore.)
Quid eſt proſopopoias
Eſt cum perſona fingitur, ut Pama apud Ver
gilium, cum rei inanimatæ ſenſum tribuimus,
ut Vos Albani tumuli.
(Cicero Confortationem uocat.)
Quid eſt ſermocinatio?
Bſt cum orationem perſonæ alicui tribuimus;
ut ſi quis fingat Maximilianum in oratione ad⸗
hortari Carolum Imperatorem ad componenda
Eccleſiæ dißidia.
A GENERE T R E §.
Quid eſt yvccxs

Sene

QV ☛r &ST IONES
Sententia ſeu dictum cont nens præceptum
de moribus aut de aliquo uitæ caſu, ut apud Ci=
ceronem: Vultu ſeæpe leditur pietas. Item, Poſte=
riores cogitationes ſapientiores.
(Huc pertinent leges, prouerbia et dicta ela
rorum uirorum, quæ uocant Sαπρale eſt
dictum Catonis, Kadices uirtutum eſe ama⸗
ras, fructus uerò dulces.)
Quid eſt epiphonema?
Eſt amplificatio honeſtatis ſeu dignitatis, uti
litatis, facultatis, difſicultatis, Mn fine addita ad
augendam admirationem, ut Adeo in teneris con
ſueſcere multum eſt, Hoc uerè regium est conſu⸗
lere utilitatibus Reipublicæ.
Quid eſt Noema?
Est quod uerba ſumit ex loco communi, quæ
ad præſentem cauſam accommodat, ut rectè ad
locum communem alludere intelligatur, ut Bene
collocaui beneficium, cum in uirum optimum,
cum in hominem gratum contuli.

EX CIRCVNSTANTIIS.
D VX.

Quid eſt hypotypoſis?
Est ubi res ita narratur, ut uideantur quaſt
oculis ſubiecta, quod fit cum diligenter perſequi
mur circumſtantias, ut cum Cicero pingit Milo=⸗

nem in rheda penulatum, cum uxore & paruis
liberis.

1415
e
,ctunn
Pwmm
GW..
Eiuſpeek
forep ott
N
Nemm zmen
ton M.
oenettte,
0gveetucen.
Qdel
ER heucire
ſetoto inln
fin.
(ltonnrteh

05 IN
(We⸗

teruirt
ieſiriin
oimaſn
i, 4 Aent
lihtur.
Corne
nken,

N

ſey⸗ Sruuepu

outelll

buckjctt h

nenagllt

emtſegne

lenm⸗
ugliktt
fhraditA
Nitteterieo

gen lſi⸗

n!

nn, .
NAdttfele

lgttuelhͦ
ſrun gen
6

Frlls.

RHETORICES. 91
liberis. Clodium uerò armatum, ſedentem in
equo, pugnantem ex loco ſuperiore.
Quid eſt pathopœia?
Esſt affectuum uarietas, quæ à circumſtan⸗
tijs, ſexu, tempore, locis, perſonis & ætatibus pe
titur.
(Eius ſpecies ſunt, Exclamationes, Depreca⸗
tiones, Vota, Minationes.)
Quid eſt tranſitio?
Eſt cum monemus quid dictum ſit, & quid
reſtet, ut, Hactenus dixi quantum inſit turpitu=
dinis in ebrietate, nunc exponam quantum no⸗=
ceat ualetudini.
Quid eſt parentheſis?
Est breuis interpoſitio declarandi cauſa in=
ſerta, ut, Tam Venus ocia amat, finem qui quæ=
ris amori.
(Cedit amor rebus) res age, tutus eris.

D E IMITATIONE.

Quid eſt imitatio?
E& (ut ex Quintiliano colligitur) cum ex au
toribus lectione dignis, uerborum copia ſumi=
tur, & uarietas figurarum, ac componendi ra=
tio, atq; ad exemplum uirtutum omnium mens
dirigitur.
Quotuplex eſt imitatio c
Duplex. Generalis & Specialis.
N Quid

QV §STIONES
Quid eſt Imitatio Qicncialis ? .

Eſt qua bonos omnes imitamur.

Quotuplex eſt?

Duplex, Rerum & uerborum ſeu elocutionis.

Quid eſt imitatio rerum
generalis:
Est qua bonos omnes in inuentione & diſpos
N tione imitamur.

Quot in ea ſunt obſeruanda:

Duodecim.
I Quibus ex locis boni autores ducant exordia
2 Vnde ſumant amplificationes.
3 Quomodo tractent locos Communes & affes
us. B
4 Quomodo concilient animos, quomodo per⸗
turbent.
5 Quàm tempeſtiuè & parce aſpergant ſen⸗
tentias.

6⁶ Quamdiligenter conſeruent Decorum.
7 Quanto conſilio diſponant partes in cauſis.
8. Vbi præparent auditorem.
9 Vbi narrent.
10 Vbi diſputent.
a11 Vbi refutent aduerſarium.

22 Quomodo in Epilogis motus et affectus ora
tioni addant.

Quot modis hæc fit?

6 “ i

ſriclal

Cdck

uCcer

ur Lucktn
Poltiokerhvrue

eticrcel
WePr
.

(pekr

fuſnſt

uſe oſti⸗
Nmummie

Cacknke

nbhrchen

im eniie
funron

1i7
enerals⸗

3

Alultioni⸗
ün

ſoe ihe
lancie

llt etordi

ne dc⸗
Gooleten
Pehat⸗

.
Ni dſ

RHETORICES. 92
Duobus. Interdum enim res eaſdem ab illis

deſumptas, ad noſtras cauſas aptè transferimus.

Interdum ſimilia exempla gignimus, ſicut bont
pictores non mutuantur, ſed imitantur formas
uariorum corporum.
Quid eſt generalis imitatio
uerborum?
Eſt qua uerba, phraſes, & figuras mutud=
mur ab ijs autoribus omnibus, qui proprijſſimé
& puriſſimè locuti ſunt, quales ſunt, Cicero, Cæ=
ſar, Terentius, Liuius.
SPECIALIS IMITATIO.
Quid eſt imitatio ſpecialis:
Eſt qua Ciceronianam compoſitionem ſequi⸗
mur. Quia eſt apud eum peculiaris quædam col
locatio membrorum orationis.
Quot ſunt de Ciceronis compoſiti⸗
one præcepta præcipua?
Tria.
Quod eſt primum præceptum?
Vt ſit iuſtus ſententiarum ordo, quem in nar
ratione ſeu expoſitione facti ſeruare facilè eſt:
uerum in exordijs & probationibus difficilius.
Quæ eſt in Exordijs & Probatio⸗
nibus diſponendis eius ratio?
Primò poni ſolet aliqua Propoſitio ſuæ cui⸗=
uſq; partis in oratione. Deinde ſubijcitur ra=
N 2 tio⸗,

G V EST IO N ES

tio, poſtea ſequitur rationis expoſitio aut ampli

ficatio. Interdum ſequitur ſimile, aut dißimile,
aut aduerſatiua, quæ quaſi nouæ orationis ini⸗=
tium eſt. Et in his partibus perpetuò uerſatur
Ciceronis oratio.
Quogd eſt ſecundum præ⸗
ceptum?
Vt vt ſententig in magna parte orationis illi⸗

gentur periodis, Juæ colis et commatis conſtant.

(Colon e&t unica integra ſententia, ut Quæ
bomimes arant, ædificant, omnia uirtuti pa=
rent. Comma eſt pars coli, ut Nauigant, ædi=
ficant. Periodus est orationis circuitus con=
ſtans, ut minimum, duobus colis. Colliguntur

autem ſententiæ in periodis particulis raz

tionalibus, cauſalibus, relatiuis, comparati=
uis, aduerſatiuis. Interdum etiam copulati⸗
uis. Exempla ubiq; obiia ſunt a pud Cicero=
nem.)
Quod eſt tertium præceptum?

Vt ſententiæ uerbis ornentur, quod cum fit,

oratio erit uberior & mollior.

D E T RIBVS G ENERI⸗=
bus dicendi.

Quid ſunt genera dicendi⸗
Sunt diuerſæ formeæ, ſeu ut Græci nominant
xαροππaει ationis, quas formas i, iugenioram
dißimilitudo peperit.

Quot

.

i
ni
9 ,Nor, 1
⸗
glun
lcoſe huln
T
orenii G
dl
c⸗
1 el
cplevenlle⸗
leugtteal
furi, 1
Naungtlsete
Etteſſte⸗
N
(ek⸗
glahti

—

ii, lnen

exGrnke te

Aſeplue

ſilerteron
lgtoore

Wor
N

166

toatn
tirie,
eidtliti⸗
ieſt

w

Ultionizii

tßcſt,

ni,EC
1htlit⸗
lteli⸗
faltlco
utr
heftcig e
,oberli⸗
oplts
ulcien⸗

un⸗
uinſi

ENI

end⸗

iorit

=

Gzon

AHETORICES. 593
Quot ſunt genera dicendi?
Tria, Humile, Grande, & Mediocre.
Quid eſt genus humile?-
Est quod non aſſurgit ſupra quotidianam lo-
quendi conſuetudinem, eius artifex est Terent.
(vvitioſi in hoc genere ſunt breues & ieiuni,
borrendi & obſcuri, qualis est in orationi=
bus alicubi Saluſtius.)
Quid eſt genus grande?
Est quod ex magna parte proprio ſermone
conſtat, tamen Meta phoras habet crebriores, ac
longius pet itas, copioſè amplificat, adhibitis om⸗

nibus figuris, & quaſi de induſtria oſtendit or=

natum, qualis est oratio Liuij.
(vVitioſi ſunt tumidi & inflati, qui Aſiatici
olim dicti ſunt.)
Quid eſt genus mediocre?
Quod copioſum quidem eſt, & abundat figu
ris, ſed in amplificando aliquantulum reſiſtit
infra Grande genus, qualis est Ouidius, ac ple⸗
ræq; epiſtolæ & orationes Ciceronis.
(Miſcentur autem hæc genera inter ſe, ſieut
Muſici tonos miſcent.)
Selectorum ex elementis
Rhetorices finis.
N 3 D EB

QVXSTIONES8
DE VIRA-⸗
QVE COPIA, VERBO
R VM ET RERVM, EX ERASMO
Roterodamo, & loanne Riuio Atthendo-

rienſe, breuiter ſelecta ediſcendi
gratia.

Quid eſt copia?
Pa facultas quædam, unam eandemq; rem,

cum alijs atq; alijs uerbis efferendi, tum ue=

r65 argumentorum & figurarum uarietate au⸗
gendi & locupletandi.
Quotuplex eſt Copia?
Duplex, uerborum & Rerum.
Quid eſt copia uerborum?⸗
Facultas, qua una eademq; ſententia uarijs
mo dis efferri potest.
Quid eſt Copia Rerumꝰ
Eſt facultas, qua breuis quædam ſententia
dilatatur, & uberius atq; fuſius explicatur.
Quibus in rebus conſiſtit Ver⸗
borum Copia?
In Synonymia, Heteroſi, Metaphora, reliquis q́
hoe genus uariandi rationibus.
Quibus in rebus conſiſtit
Rerum Copia?

Haelit
ciſelte⸗
Ali
( nreel
lu
roninſe
Nn muateſen
gii elnr
ginir en
ſtſec⸗
de
G
Groeltiteni⸗
öterctinen d

cte ldnoi

terporlueni/
60tlgrce
nyſenmril ſei
DE VEN
Cothuntn
rn
(
cir ye
*”
Heumnig
ſtennſine
egle

lth ee
lithkte⸗
Cetete⸗

mn.
trttitn⸗
n
Mvne
alur.

Vet⸗

,

relgi

t

DEVTRA G. COPIA 94
In congerendis, dilatandis, amplificandis ar=

gument is, ſimilibus cont rarijs, atq; aliſs hoc ge⸗

nus modis.
Quid intereſt inter Verborum &
Rerum Copiam?
Per Copiam Verborum oratio ſola uariatur,

eadem manente ſententia, nec augetur corpus

orationis, uel argumentum: Per copiam rerum
uariatur & augetur argumentum, uel materia
orationis.
Ad quid conducit Copixæ
exercitatioooo
Primò ad uitandam eiuſdem uerbi, aut ſermo=

nis iterationem. Secundò ad diſtinguendam uari

etate quadam orationem. Tertiò ad ſubitam ex
tempore dicendi ſeribendiq; facultatem. Quar⸗
toò ad enarrandos autores, ad uertendos e alie

no ſermone, ad ſeribendum deniq; carmen.

DE VERBORVM COPIA.

Quot ſunt rationes uariandi oratio⸗

nem per uerborum
Copiam?
Octodecim præcipug.
Quæ eſt prima ratio?
Synonymia, quæ in his uerbis ſita eſt, quæ di=
uerſa cuam ſint, eandem omnino rem ſignificant,
ut Enſis, gladius. Domus, ædes. Literæ, epiſtola.
N + Qu

QV F §STIONES
Quæ eſt ſecunda ratio?
Enallage, ſiue Heteroſis, quæ duobus potißi⸗=

mum conſtat modis. Alis enim pars ipſa muta⸗
tan alids qualitas.

Quot modis pars mutatur: 2

Quinq;.
Quibus: 9„
Primò uerbum nomine permutatur, ut Non
dubito, non est mihi dubimn.
Secundo uerbum participio, ut Redama eu,
qui te amat. Amantem redama.
Tertib gerundium gerundiuo, ut Ibo ad au⸗
diendum concionem. Ibo ad sudicudam concio⸗
nem.
Quartô, gorbanm ſupino, ut Venit ereptun,
pro uenit, ut eripiat.

Quintò, Aduerbium nomine, ut Frequenter

est in aula PFrequens in aula est.

Qlot modis mutatur qua⸗
litas?
Duodecim.
Quibus?
Primô ponitur nimerus pro namero, ut Ro⸗
manus prælio uictor, pro Romani uictores. Se=
cundò permutatur perſona, ut Qui ſcire poſ⸗
ſesepro qui ſcire poſſet quiſpiam, apud Terent.
Tertiò uariatur genus, uel nominis, ut pileum
&α bileus: kel uerbi, ut la chrymat, pro lachry⸗=
matur.

n. C
Honini
heriort
iſ,
vel, Cnp⸗
Hit Irtnſtor⸗
nnr ſumi 4
Slutl ſan ten
Getin Kont in.

ð

aguhten f

zriun udicin

“

Neottrenthone
leproſelten.
Mrellengnnt
fle Mltnutetn
Cfedkirtereltne
lt. Decytotee
Ilerins onn
ecſo tent,
grollen:
ler ſer⸗
huhglnti
ctotaafin

d

fttonnia

ſtio⸗
obee e

igemnt

tlr?/

Nhpliden

,Reldd,

Nllota:
llncoteu⸗

entetgn,

tkrepſente

eto, N N⸗
goret⸗ G
1 ſir
lbn.
n⸗ ln

⸗
6 r.

DE VTRAQ. COPIA. 95
matur. Quartò mutatur caſus, ut eius rei uen it
in mentem, pro ea res. Dono te libro, dono tibi
librum. Quintoò uariatur ſpecies nominis, ue=
lut cum utimur uel abſtracto pro adiectiuo, ut

magnitudo meritorum, pro merita magna: uel

diminutiuo loco ſimplicis, ut loquaculus, pro lo-
quax: uel, aut comparatiuo aut ſuperlatiuo loco
poſitiui, ut triſtior pro triſtis, facundißim us, pro
uehementer facundus: uel poſſeßiuo loco primi-
tiui, ut luxta ſententiam Homericam, pro Iuxta
ſententiam Homeri. Sextò mutatur ſpecies
uerbi, uelut cum frequentatiuum loco primiti⸗

ui ponitur, ut Dictito pro dico. Septimò figu⸗

ra mutatur, & ſimplex pro compoſito ponitur,
aut contra, ut ponere, pro deponere, conſcribe=
re, pro ſeribere. Octausò mutatur tempus, ut
prædiceres, pro prædixiſſes, uicimus, pro uice=
mus. Nonò mutatur modus, ut Ne crede, pro ne
credas: inuenerit, acciderit, pro inueniet, acci=
det. Decimò declinatio, ut hilarus & bilaris.
Vndecimò coniugatio, ut Lauare & lauere.
Duodecimò uariatur dictio Epentheſi, ut Ma⸗
uortis, pro Martis: Proparalepſi, ut Dicier pro
dici: Aphæreſi, ut Ruit omnia latè, pro eruit:
Syncopa, ut di xiti pro dixiſti: A pocopa, ut Quid
captant conſili?pro conſiliſj. DW

Quæ eſt tertia ratio?
Antonomaſia, quæ conſtat nominis permuta-
N 5 tione,

QvXSTIONE5

tione, ut Pelides, pro Achille, Dardanidæ, pro

FTroianis, Pœnus pro Annibale, apud Liuium. Se
nex pro perſona heri, apud Terentium.
(Huc pertinet, ſi quis appellatiuo proprij ui
te utatur, ut cum àa poſtoli: dicimus, pro Pau
lo, Seruatorem pro Chriſto. Item proprio ap
pellatiui loco, ut Verrem pro fure, Thraſo⸗
nem pro glorioſo, Catonem pro ſapiente.)

Quæ eſt quarta ratio?

Periphraſis, quæ pluribus fit uerbis, ut Elo⸗

guentie Romanæ Princeps, pro Cicerone, Tro⸗
lani belli ſeriptor, pro Homero.

Quot fit modis periphraſis: 9

Tribus.
Quibus?
Etymologia, Notatione, & Finitione.

Quomodo etymologia?

Cum nominis rationem explicamus ut Homo
ſibientie ſtudioſus, pro Philoſopho, Aui literas
docet, pro Grammatico.

Quomodo notatione?

Cum notis guibuſdam accidentium ren. quam⸗

Fnce ſun
Pn
wdlſeſia
lerßſonte
ocltenetin
Pnllgtt. 95
,eboſttet t
rtodkoniren
e tlt aucklen
enaſentorle
Pefftereit. 1.
Alyr eſterkon
ONolirehid

t itß

Gridd i l,
ge let,

piam d?ſeribimus, ut ſi quis iram intelligens, ⸗· llantſ,

nimi, aut bilis efferueſcentiam dicat.
Quomodo finitione?
Cum quid res ſit oſtendimus, ut ars benedi⸗
cendi

CNttetbnn
itil
letzrle

Datialen
llin

Aliu,

iopnrft
nin

tbrupre⸗
e nlni⸗
hrſtin

tio

Nerlis er

erole, o⸗

UrerncaOne

dteligene
.
ne:
teil⸗

–

Ali

DE VTRAQ. COpPIA. 96
cendi pro Rhetorica. Animal rationis parti⸗=
ceps, pro homime.
Quxæ eſt quinta ratio?
Metaphora.
Quid eſt metaphora?
Eſt cum uox à natiua, propriaq; ſignificatio
ne, ad non propriam transfertur.

Vnde ſumuntur Meta⸗
phoræ?

Primò à ſenſibus corporis ad animum. A ui-
ſu, ut Videre, pro intelligere. Ab auditu, ut au⸗
dire, pro obtemperare. Ab olfactu, ut Odorari,

pro indagare, A guſtu, ut Deuorare, pro ren

acerbam, uelut citra ſenſum perferre. Secundò
à bruto ad hominem, ut oblat rare, pro obtrecta⸗-
re, aut contra ab homine ad brutum, ut ſi quis ca
nem aſſentatorem, Leonem ambitioſum, uulpem
perfidum dicat. Tertiò ab animali ad non ani⸗=
mal, ut Vertex montis, iratum mare, Aut contra
à non animali ad animal, ut Viridis ætas. Ambo
florentes ætatibus, apud Virgilium. Quartò ab
animali ad animal, ut ſi quis coruum ſui in=
equitantem dicat. Quintò ab manimato ad
manimatum, ut ſi quis orationem ſluere dicat.

Wetaphora in ſimplici nomine interdun ſi=
ta eſt, ut ſi quis hominem uentri addictũ, pe⸗
cudem appellet, Iinterdi in Epitheto, ut Flo=
rida

QVXISTIONES
rida ætas, Interdum in uerbo ſimplici, at A=
uolat tas, labuntur anni. Interdum additur
quidd, quod Metaphoram explicet, ut Om⸗
nes incenduntur ad ſtudia: gloria.)
Quæ eſt ſexta ratio?
Allegoria.
Quid eſt allegoria?
Eſt cum tota oratio aliud uerbis, aliud ſenſu
præ ſe fert, quæ Meta phora perpetua dici po=
test, ut Flamma ſumo est proxima.
(Hic aliud uerbis, aliud ſenſu oſtenditur, ui=
delicet in tempore cauendum eſſe pericu=
lum, & uitandum, mali occaſionem.)
Quæ eſt ſeptima ratio?
Catachreſis. 39
Quid eſt catechreſis?

Eſt cum propter neceßitatem abutimur uo⸗

cabulo in ſignificatu non proprio & ſuo, ut cium
cakalo n anike proprio O ſatg itt vlhinefte,

piſeinam dicimus, in qua lauamus, nec tamen
piſces inſunt: Latinè Abuſio. .
(Aädit Eraſmus hor loco Onomatopœiam,
quæ fictio nomimus dici potest, ut Taratan⸗

tara, pro uoce tubæ. Ad quam formam per
tinet Paragoge, id est, deductio ac deriua-

tio nouorum uerborum ex analogia ſum=
pta, ut ſyllaturire, pro eo quod eſt Syllæ
mores imitari uelle. Interdum eiuſdem di⸗=
ctionis uaria eſt Paragoge, ut uoluptuoſus,
u0

Fonlt
ortirtlortn
ilrſet⸗

a elgimn

nſſintan

e o

etitroee

&
Pjeheurere
ſiffleltlereren,

tſtetprveoe
lterueCrn
lcalcatinenn,
Gegelunetin
ſelegreee
Curſimrant
(echefttent l

ilvertt⸗

ſgi,

2

ſepleize .

ellhteie

7)
N

i ditſn
euu iie

1,

en A

ſe geſiu⸗
en)
tot

8
Ktlſrore
, AAMN

Ctpeieſ⸗
ELaEKn
ſornenft
io tttu
iltii⸗
geifte

Unindi
nifti
6 l

DE VTRAQ. COPIA. 9 7
& uoluptuarius. Edax & edo. Homuncu⸗
lus, homulus, homuncio. Pauxillum & pau⸗
cula. Quorum obſeruatio copiam orationis
non mediocriter adiuua bit. Addit quoq
Metalepfſin, qua gradatim itur ad id quod
oſtendimus, ut Post aliquod mea regna ui=
dens mirabor ariſtas. Nam per ariſtas in⸗
telligit meſſes, per meſſes æsates, per æta⸗
tes mtelligitur annus. Lat inè aſſumptio;
uel tranſmutatio.)
Quæ eſt octaua ratio?
Metonymia, hoc ect, Tranſnominatio, cum ui
cino uocabulo pro uicino utimur. .
Quot modis fit metonymia?
Quibus:
Pprimò, cum muentorem pro re ſubiecta po⸗
nimus, ut Cererem, pro cibo, Liberum pro uimno,

pro libidine Venerem. Secundò, cum id, quod

cont met, pro eo quod continetur, ut Epotum po⸗
culum, a pud Ciceronem pro Cluent. Aut contra
id, quod continetur, pro eo, quod continet, ut
Vergil, lam proximus ardet Vcalegon, pro do=
mus Vcalegontis. Tertio, cum ex efſiciente effe⸗
dtum ſignifica mus, ut melior remis, pro uelocita
te quæ fit remis. Aut contr, ut Frigus pigru, au
dax iuuenta: Quartoòzcum ducem ponimus pro
bis, qui ſubſunt, ut Ab Annibale cæ ſa ſunt apud
Cannas

QV Æ TIONES
Cannas ſexag inta millia, id est, ab eius exer⸗
citu. Quintô, eum autorem, pro opere poni=

mus, ut oum dicimus, Plinium ſemper in mas

nibus habendum.
Quæ eſt nona ratio?
Synecdoche, qua pars pro toto, uel totum
pro parte ſumitur. Latinè intellectionem uer=
terunt.
Quot modis fit ſynecdoche?

SexX.
Quibus?
Primò, quoties ex uno plures intelligim us, ut
Pœnus ſugatus, pro Pœni-
Secundo, cum ex parte totum, ut Tectum pro

domo, aut contra, ut Fontemq; ignemq; ferebant

pro aquam è fonte hauſtam.
Tertiò, cum é ſpecie genus, ut iracundior A=
dria, pro quouis mari, apud Horatium.
Quartô, oum ex materia rem confectam, ut
ferram, pro gladio, abies aut pinus, pro naui.

Quinto, cum é præcedentibus ſequentia, ut

Subdidit equo calcaria, pro cucurrit.
Sextòô, cum quoquo modo aliud ex alio intel=
ligitur, ut Vixerunt, pro mortui ſunt. Fuimis
Troẽs, pro iam actum est de nobis.

Quæ eſt decima ratio?
lſodynamia, id est, quipollentia.
Vnde conſtat Iſodynamia?
Voci⸗

3 7IN
ckne tuf
G tuie

mni luftel

otiſflat.
letioen

N Gtenftb

4
t AMo, lin
e Co rulic.

rlutuec

Gbrcken
tntlun .
Hunnfnllit
ſatfeneng
nitncuinfen
ie oitehtpen
Ced
1
Deigiel, u,
ilunmetere
lia,

Drekce

uſt, ueni⸗
npuck an 4
lnen nfüign
ffherclezen nd

ſtponte.
Qecke 4

Hyeftee,

1

,teltte

liiperlere

Cochee

llin

kevlcor/
.
ſetcge
pnut.
ntelt

iigitel
Tldens

tio⸗
it.
amir

Eiu

oheif ee
olpere i
ſnperirſee

AN DE VTYRAC. COPIA. 93
Vocibus contrarijs, & negationis uel addi⸗=

tione, uel detractione, ut Vir egregriè doctus,

uir minimè indoctus. Omnia fecit, nihil nõ fecit.
Placet, non diſplicet. Accipio conditionem, non
re pudio conditionem.
(Sunt autem pugnantia tri iplicia, Contra⸗
ria, üt Amor, odiam, Priuatiua ut Cæcus,ui=
dens. Contradictoria: ut Nolo uolo. Doctus,
non doctus: Probat, non probat.)

Quæ eſt undecima ratio?

Comparatiua, in quibus fit Iſodynamia citra
negationem, translatis tantum partibus, ut Mi=

norls facit famam quàm pecuniam, pluris facit

pecuniam quàm famam. Anteponit famam pecis
niæ. Poſthabet pecuniam fame.
Quæ eſt duodecima
ratioo
Relatiua, ut Vxor illius eſſe non uult, non
uult illum maritum. Hoc me docuiſti, Hoc ex te
didici.
Quæ eſt decimatertia ratio?
Auxeſis, quæ hic eſt amplificatio uerbi ſo⸗
lum, hoc e44, cum amplificandæ rei gratia uer⸗
bum atrocius ſubijcimus, I oco proprij, ut cum la
tronem dicimus, qui ſit improbus, mutam, Iui ni
hil reſpondeat.

Quæ eſt decimaquarta ratio?
Hyperbole.

Qti

QV F STIONES
Quid eſt hyperbole?
Esſt quædam rei ſupra fidem amplificatio, ut
Ocyor Euro, Fulminis ocyor alis, Vix oßibus hæ
rent.
Quæ eſt decimaquinta⸗
ratio?
Mgoſis, quæ est extenuatio incredibilis, ut
cumt attigiſſe dicimus eum, qui pulſauit, Læſi e⸗
qui uulnerauit.
Quæ eſt decimaſexta
ratio?
Compoſi itio, qua ſitus & ordo uerborum con
ſuetus mutatur.
Quibus in rebus ſita eſt?
A ſyndeto, ut Veni, uidi, uici. Polyſyndeto, ut
Terent. Stertit nocteſq; & dies. Syzeugmeno,
quoties ad unum uerbum plures ſententiæ re=

X

ſpondent. Id fit trifariam. Aut cum uerbum

ipſum antecedit, ut Defloreſcit ſorma, uel mor=
bo, uel ætate. Aut cum ſequitur, Vel morbo uel
ætate forma deſtoreſcit. Aut ponitur uerbum in
medio, ut tate forma defloreſcit, uel morbo.
(Huc pertinet, cum ex oratione ſimplici du⸗
plicem facimus, aut contrà, ut Omnia tua mihi
debes: Quicquid habes, id omne mihi debes. (
Quiæx eſt decimaſeptima
ratio?
Sntaxis, cum ẽ conſtructione quædaim ſermo
nis

. VTS
,
Mri uut

“

el

iciofhure
itekituproe
prut Vneñt
nicſeunekin

olſohhuen
Win uri

orinihone
Ctefent &

ſiedenzchn

ichert,t ord
ſn ſluß⸗ d ſe
Petelt, ſtenu⸗
nnrilcgzt
illennrter
elieng n
Kltieges, e
Mſſverptt,
0 Ridt ralir
logilchar
huemalocln
unſlenon
Geregtueltro
efike. Ser
Mennn

89
le⸗

Nllfatioe
irgihagte

binta⸗

onlbleee

luitreſ.
VI
lertorlerenn

nch
Dprteen⸗

1eeugtea

ſenten
tcunten
ſyrlnn
6 lienir,
ntrrt
lnatto.

nirudnn

enchietel
Pum

4
olentn
ſeed .

1

DE VTRA. COPIA. 99
nis uarietas exiſtit, ut multa pecunia, multum pe
cuniæ. Tota nocte potauit, potauit totam no
Quæ eſt decimaoctaua

ratio?

Mutatio figuræ, qua alio atq; alio affectu ac
ueluti habitu profertur oratio. Per interroga⸗
tionem, ut Non ect miſerum mori: uſq; adeéòne
mori miſerum et? Ironiam, ut Non hoc curat po
pulus, ld populus curat, ſcilicet. Admirationem,
ut Multum homini homo præſtat, Dij immor=
tales, homini homo quid præſtat. Dubitationem,
ut Contemnit & Deos & homines, Haud ſcio,

magiſue Deos contemnat, an homines. Adiura=

tionem, ut Non aliter ſcribo, quàm ſentio, Ne
ſim ſaluus, ſi aliter ſeribo ac ſentio. Abominatio⸗
nem, ut, Iſta nunquam cogitaui, Dij meliora,

qudm ut iſta cogitrim. Exclama tionem, ut Bru=

ti literæ amanter ſcriptæ: Bruti amanter ſcri

ptas literas. Occupationem, ut Virgines cõplu=
reis uitiauit, ut int erim de Veſtali polluta ſileã.

Subiectionem, ut, Cũ & genere ſis obſcurißima,

re nulla, nullis literis, nulla forma, ingenio

nullo, quid eſt, cur te adeo iactes? Per ſubiectionẽ?
hoc modo: Quid habes cur tam ſis in ſolens? Na⸗
talium ſplendorem? Atqui genere obſcurißimo.
Opes?at uel lro ipſo es pauperior. Sic item de

cæteris. Est enim ſubiectio, cum nobis ipſis re⸗

ſpondemus 0 PRI=

QV £X SuTIONES
PRIMI SVPINI VARIATIO.
Quot modis primum Supi⸗
num uariatur?
vex.

Quibus?

ginem, Venit ad eripiendum uirginem. Secundéò
per gerundinum, ut Venit ad eripiendam uirgi⸗
nem. Tertio, per gerundium in di, ut Venit cau=
ſa eripiendi uirginem, quod & ipſum per ge=
rundiuum fieri poteſt, ut Venit cauſa eripiendæ
nirginis. Quartò per uerbum, ut Venit ut eri=

piat Virginem. Quinto per participium, ut Ve

nit erepturus Virginem. Sexto per infiniti=
uum, ſed Græca conſuetudine, ut Venit eripere
uirginem.
VARIATIO IMPERATIVI.
Quot modis uariatur impe⸗
ratiuus.
Duobus.
Quibus?
Primum per ſubiunctiuum, ut Saluta, ſac ut
ſalutes. Secundò per futurum Indicatiui, ut Va=⸗
le, ualebis. =
VARIATIO FPVTVRI.
Quomodo uariatur futu⸗
rum-e
Per uerbum ſubſtantiuum ut, Pœnitebit te
olim,

primo, per gerundium, ut uenit ereptum uir

TR
ten
ſſken⸗
Crroß
Gut

iib

Pfroper⸗
59
ctute⸗ gerl

knitkoen

ltio, per

kkereſn.

dt mo⸗
r.
Nhhppt
Oenbegr,
eeullo,de
tponentu.
lenti peri
ertut
bt der

Aegimſt
GVDENE

Comodo

Perchpe

Pent viron

N1

ap⸗

tiekktrt,

hten kenis

finlering⸗ .
teitdA
irine

Menpentt
Vent ene⸗
fehin e
auzrftti⸗
Aſeſtenpre

ERATITL.

inhe⸗

GOlleſen
igiigeſ

I1VNI
Cutkon

, .

NIge .

D E VTYRACQ CO PILIA 100
olim, futurum eſt, ut te pœniteat. Spero te gaui⸗
ſurum facto, ſpero futurum ut facto gaudeas .
Quot modis effertur hæc oratio
(dieweil wir ſtudir em
ſimiles?

.

Tribus.
Quibus?
Primò per præpoſitionem, ut inter ſiuden
dum.
Secundo per duos ablatiuos Peute poſitos,
ut Studentibus nobis.
Tertiò, per uerbum ſubiunctiui modi, uk

Dum ſtuderemus.

Quot modis effertur generalis
propoſitio?
Quatuor. Quibus?
Primò, proprijs ac peculiaribus ſignis, uk
Omnibus est moriendum.
Secundo, per Iſodynamiam, ut Nemini non
est moriendum.
Tertio, per interrogationem, ut Cui non est

moriendumQuis est, cui non ſit moriendum?

Quartò, per ſignum infinitumn, ut Haud est
ullus, cui non ſit aliquando moriendam.

SVPERLATIVI VARIATIO.

omod uariatur ſuperlatiuus?

per comparatiuum, affirmatiuè, & nega⸗

eirtn Vir omnium humanißimus. Afirmatiué,
„°2 Vir

QVXESTIONES
Vir cæteris omnibus humænior, ſed inuſitatius-
Negatiué, ut Nemo hoc utro bumanior. II. Per

Syntaxin, Nemo, quàm hic uir humanior. III. Per

Periphraſin, Vir, quo non bumanior alter. Vel
per neutrum genus, Nihil hoc uiro humanius.

1IIII. Per interrogationem, Quis hoc uiro pies

manior * V. Per neutrum genus, Quid hoc uiro
humanius? Vel per ſignum infinitum, ut Haud
est ullus hoc uiro humanior. Vel per neutrum

genus, Haud est quicquam hoc airo humanius.

VI. ber ſyntaxin caſus ſuperlatiui. Vir omnium
bumanißimus, Vir inter omnes humanißim us,
Vir ex omnib. humanißimus. V II. Per Periphra
ſin, Vir maximè omnicm humanus. VIII. Per
Heteroſin ſpeciei, ut Summa est uiri humanitas.

IX. Per uerbum ſuperare, uincere, antecellere,

præſtare, & ſimilia, ut Hic uir omnes humani=
tate ſuperat, Facilè omnes uineit, Longè præ⸗-

KRat. Hunc uirum ſuperat humanitate nemo. X.

per uerbum paßiuum, ut, Hic uir humanitate
non facilè ſuperatur d quoquam. X I. Per in=
terrogationem, ut Quem non hic uir humanita=
te uincat? X II. Per contrarium, ut Hic uir

humanitate nulli cedit. XII. Per Hete⸗

roſin figuræ, De humanitate quis non huic uiro
concedat? XIIII. Per comparatiua, Hic uir
omnibus humanitate ſuperior. X V. Per con=
trarium, Hoc uiro nemo non humanitate infe⸗
rior: Hic uir nulli humanitate ſecundus. X VI.
Per

SpNhe

ciehunnlih
cdek gſ
(EMr. M.
eſtcuntoco

(onns,un

freehtt aur
ſoſtegemin.
itegeer,
Irtiikfut

jr ſol irr

XIII berde
,Nrriine

ſhirin

untli,
nteree
rpintedun

C(NNiet

Dyiniei

18

ſo enanius.
Ulaeio⸗
Qllrio
flhmn El
elerierrnn
Pio onekee
N. Vlroeiun
unanlin,
Uerenihhr⸗
GVII er.
unhente.
ete,ittgle⸗
jonet hunci
ihlog e
attteſeen
Ueurkeuus
Net. N 1
litui
ℳ,1 ent
s

jtotettn
ni ilt; .

r. 11 6
Nboren ten

al,

ſintſd
tilor. l de
Mpor Nier ſ
hüre

DE VTRAC. COPIA. rOT
Per lodynamiam: ut Vir minimè ommiiun inbu=
manus. X V II. Per exclamationem, O ſingula⸗
rem uiri huius humanitàtem. X& VIII. Per ad=
mirationem, Dij boni, quanta est uiri huius bu=
manitas. X& I X. Per adiurationem, Ne uiuam, 1¹

quid unquam uidi hoc uiro humanius. XX. ber

particulas Tam e& Quaäm, ut Nemo tàm hbumaz-
nus, quàm hic uir. Per perinde, atq;⸗ ut, Quis
perinde hbumanus, atq; hic uir? Per Æqué, atq;,
ut Haud est quiſquam omnium æquè humanus,
atq; hic uir. Per adeò, ut Vir adeò humanas, ut
nemo ſit cum co conferendus. Per ita ut Nemo

