
6 Acontrufi/

7 Diſantt 5

19 Iuefſt
19 n

30 Aulur .

DIALECTICES. 4;
Quomodo diuiduntur rerum loci?
In interiores ocodecim, quibus rei propoſi⸗
tæ applicatur definitio, monſt rantur cauſe, effe
ctus, connexa, adiacentia, et adiuncta. Et in ex=
teriores undecim, qui longius quærunt argu=
menta, uidelicet, ex collatione alia rum rerum
ſimilium aut pugnantium, & cæterorum.
LOCI INTERIO RES.
DEFINITIO. .
Quotuplicia argumenta ducuntur
à loco definitionis?
Duplicia: Aſſirmatiua, & N egatiua.
Da exemplum adfirmatiuum.
A pprobatio conſcientiæ recteè iudicantis, eſt
appetenda,
Gloria est talis approbatio,
Ergo gloria eſt appetenda. X
Dic regulam huius conſequentiæ,
ſeu maximam.
Cui conuenit definitio, eidem conuenit et de
finitum, & econtra.
Dic exemplum negatiuum.
Approbatio leuium hominum & non rects
iudicantium non est gloria,
Thraſo appetit talem approbationem,
Ergo non appetit ueram gloriam.
Dic regulam ſeu maximam.
Cui adimitur definitio, eidem et definitum adi
Mitur, et econtra. G Cus

R

QVESTION E GS5
Cur definitio eſt primus locus?
Quia ut in qualibet explicatione ante omnia

neceſſarium est noſſe definitiones ueras & non
ambiguas, ita plerunq; ex hoc loco prima argu⸗

menta ducuntur, quæ & firmißima ſunt.

G ENVS. .
Quomodo argumentamur à
enere?

Adfirmatiuè cum ſigno uniuerſali, & nega⸗
tiuè, etiam ſine ſigno.
Dic exemplum adfirmatiuum?
Omne animal eſt, Ergo piſcis est.
Deus est ubiq́;, Ergo hic adeſt. X*
Dic regulam ſeu maximam.
A ſuperiori cum ſigno uniuerſali, ad inferius

ſemper ualet conſequentia adfirmat iué & ne⸗

gatiué.
Dic exemplum negatiuum
cum ſigno.
Nulla dona Dei ſunt uituperanda,
Ergo nullæ artes honeſtæ ſunt uituperandæ:
Dic exemplum negatiuum
ſine ſigno.
Lapis non eſt animal,
Ergo lapis non eſt homo. X
Dic regulam ſeu maximam.
A genere ſine ſigno uniuerſali ad ſpeciemi

tant n

nhn

(itaidi

Dieneg
ſeit 4

AWagfure

Porock,
Curutl

WW, ,
Mal huit
hinmſeck.

DI

Diene

afrneiu

Mrorn
Aritciue
Piurtvun
Cur al
Vluutri

larfunee

Uenm
e,
Drlaren

Corh

iurſei

7

NE
dus locus
4tione ateoi
oles leras
eloeoprin
ihina ſt,
.

tmentamut;

uerſel,

tmatiuumt
biſciet.
L eſt. X

een .

iterſil Aſein

AAnftinet

negativum
n.
upenintt
eſint utunnn
negatilun
10.

adimitur ſpecies.

DIALECTICES. 44
tantum negatiuè ducuntur argumenta. Quia
cui adimitur genus, eicem adimitur & Hecic.

SPECIES.

Dic regulam de ſpecie.
ſpecie ad genus tantum adfirmatiu? dus

cuntur argumenta, ut

Homo eſt, Igitur animal eſt. X
Cur ualet hæc conſequentia?

Quia poſita ſpecie neceſſe eſt poni genus.
Item cui ſpecies tribuitur, eidem & genus tri=

bui neceſſe est.

DIFFERENTI A.
Dic regulam de differentia.
differentia ſpecifica ducuntur argumenta
adfirmatiua & negatiua.
Dic exemplum adfirmatiuum.
Animal rationale est,
Igitur homo est.
Cur ualet conſequentia?
Quia cui tribuitur differentia ſpeciſica, ei=
dem tribuitur ſpecies.
Dic exemplum negatiuum.
E&t animal carens ratione,
Igitur homo non eſt.
Cur ualet conſequentia?
Quia cui adimitur differentia Hheeiſta, iltu

G 2 PRO⸗

QVMISTION E S
PROPRIVM.
Dic regulam de proprio.

A proprio utroq; modo argumenta ducune

tar adfirmatiud α negatiuc .
Dic exemplum adfirmatiuum.
Hic lapis trahit ferrum,
Est igitur Magnes.
Chriſtus creat & exuſcitat mortuos,
Ergo ſilius Dei est omnipotens & natura
Deus.
Cur ualet conſequentia?

Qluia cui tribuitur proprium, huic etiam

eſſentiam tribui neceſſe est.
Dic exemplum negatiuum.
Non loquitur,
Igitur homo non eſt. ☚
Cur ualet conſequentia?
Quia cui adimitur proprium, eidem adimie
tur eius ſpecies.
ETYMOLOGIA NOMEN
rei & periphraſis.
Quomodo argumentamur ab
Etymologia?

Adfirmatiué & negatiué perinde ut 4 loco

definitionis, ut
Chriſtus uocatur agnus,
Igitur est uictima pro peccatis.
Non est ſtudioſus ſaptentiæ,
M Igitur

leint

Qipiingr

141.
rme

N.
ee
Ummmzn
AſonN
ſpunezt

eneonrit et
nm

Min e⸗
eig

S

(efrt⸗ ſe⸗

eretc conenn
Ebhnthtn
enrenmhilef,
un Aonleg

n mnhlin

ADer.

A
Ee eadg geft

ðð

NSE
M.
Droptio.

Lungenta Atee

tmutinum
.

itt tono,

pctens , aie

entia?
fiun, Miccti

Ameninun.

.
qentin!

run eilendi

4 NO HIH

nmi.
nentammurd
at
6

perinte E

6

PDI ALCECTIC ES. A4 5
Igitur non ect Philoſophus. X
Quot ſunt regulæ huius loci?
Duæ.
Quæ eſt prima?:
. Argumenta principalia à Propris dictis ſu=

menda ſunt, ut

loannes uocat Chriſtum Filiam DEI, per
quem omnia condita ſunt,
Ergo loannes adfirmat Filium ueréè Deum
eſſe omnipotentem & conditorem cum Patre.
Quxæ eſt ſecunda?
Quando uerba gignunt abſurditatem intel=
lecta ſine figura, decurrendum est ad figuras, &
quæ renda concinna interpretatio, ut Tyrannus
est lupus, id est ſimilis lupo. Spartam nactus es,
hanc orna, id eſt, honeſtum locum ſeu uocatio=
nem. Si oculus te offendit, effodito, id est, abijce

ſ. alſam perſuaſionem, gtgmuis dulcem, quæ ab⸗

ducit d Deo.
A CONIVGATIS

ſeu caſu.

Quid ſunt coniugata ſeu caſus?
Coniugata ſunt nonein um deriuationes, ut iu
ſticia iuſtus, quæ nunc concreta et abſtracta ap⸗
pellamus.

Dic regulam. .
Cui tribuitur concretum, in edem rem eſſe

neceſſe est, uæ effertur uoce abſtracti, uat

C 3 Aqua

QV £E STIONES
Aqua est calida,
Ergo in aqua est calor.
Baptiſta recipit milites,
Igitur approbauit militiam.
Cur ualet conſequentia?
Quia approbatione exempli in ſubiecto, ap⸗
probatur res in genere.
Quando non ualet conſequentia
in coniugatis?
Cum in coniugatis est ambiguitas, ut
Dauid rapiens alienam coniugem fecit ty⸗
rannicèé,
Ergo Dauid est tyrannus.
(Nego conſequentiam, quia facere tyranni⸗
cè ſignificat actionem, Eſſe tyrannem ſigni⸗=
ficat hobitum ſceleratè faciendi.)

DEB TOTO ET PARTIBVS.

Quomodo argumentamur à
toto & Partibus?
Adfirmatiuè & Negatiué.
Dic exemplum adfirmatiuum.
Totum iudicium est res approbata à Deo,

Ergo & partes conceſſæ ſunt, accuſare &

reſpondere.
Quæ eſt regula conſequentiæx?

Poſito toto neceſſe eſt poni omnes principa⸗
les partes

Dic

1111

grl g,
9 W e hun
ſ.
De 100
Denek

Pupzrenii.

erſrinyiß⸗

pe
hemaf

Cnniſelat⸗

ſstsmn

krdnd
Corotle
iti ſi⸗

ſppi iureger

Suie.

Cnco wn

l

NMP R,

*Z
i knn

n. X
Wentiae

lfick,

confeqnentu

tis⸗
Slit t

igen ferftr

itſenrthuerti

ſehrumenfhe

ciendi)

ARTIBVN

nentamunt i
tibus:
e,
Grmatiuun.
Approketiln
ſunt, Anſttl

egnent,
ionte i

ſtruitur.

D IALECTICE S.
Dic exemplum negatiuum.
Huic ædificio deeſt tectum.
Non est igitur domus.
Qiæ eſt regula conſequentiæ:

45

₰

Deſtructa una principali parte totam de⸗

DE LOCO A DIVISIONE.

Dic regulam loci à diuiſione.

in argumentatione diuiſione generis in ſpe
cies, ſeu totius in partes fiat integra enumera=

tio ſpecierum aut partium, ut
Omnis ſtella aut eſt ſixa, aut Planeta,

Cometa non est fixa ſtella neq; Planeta,

Non igitur est ſtella. X
Cur ualet conſequentia?

Quia à ſuſßſciente enumeratione ſpecierum
ſen partium argumentamur adfirmatiuè et ne⸗

gatiuéè.

Quando non ualet conſequentia à

diuiſione?
Cum non omnes ecies ſeu partes en
Yantur, ut

WMRe=

Ius diuinum non ſrargulut ſmeenee Roma

nam uetus,
Ergo non eſt iuſtum Rrangulare ſures.

(Non ualet, quia omittuntur nouæ leges Im-

peratorum, & conſuetudo.)
DE LOCO CAVSARVM.
G 4

QVX STION ES
Quæ eſt prima diuiſio cauſarum?

Cauſarauun aliæ nominantur per ſe cauſæ, aa

liæ per accidens.
Quid eſt cauſa per ſe?

Eſt qua poſita in actu cum cæteris per ſe

cauſis neceſſe est ſequi effectum, & qua non po⸗

ſita in actu, etiamſi cæteræ ponantur non poteſt
ſequi eſfectus.
Quæ eſt cauſa per accidens?
Est qua poſita in actu, non est neceſſe ſequi
effectum, ut febris eſt cauſa per accidens tempe
rantiæ.
Quot ſunt cauſæ per ſe?

Quatuor Effcciens, materia, orma, & cau⸗

ſa Pinalis.
EFFICIENS.
Quid eſt cauſa efficiens?

E&t à quo primò ſit motus, id est, quod reue⸗

ra, aut principaliter agit, ut aliud efficiat, ut
Sartor eſt cauſa eſſiciens tunicæ, Faber ædificij.
Quot ſunt regulæ de cauſis
efficientibus?
Tredecim.
Quæ eſt prima regula: 5
Non poſitis cauſis ſufficientibus, non ſequi⸗
tur effectus, ut non ualet conſequentia:
Habet exercitum,
EFGo/ uincet.

Quæ

Naolne 4
ſoctolten

a,
„ ri ,M
tuhia eh
tte Ciet
Ehourenut.
W

MEirk

cinſ ili/
iciottolial

pn.
lolctanit d
llen i,
Ahloanu,

utd

W
ler f

uit,
Detandin

Ne DIALECTICES. 47

vclhnn⸗ Quæ eſt ſecundas
herſtee Poſito effectu neceſſe eſt cauſam eſſe, aut fus
iſſe, ut FPqdificium est,
derſe! Ergo est uel fuit tectus.
beee
eun ug eſ terckk
matmin ig Cauſa ordinæ naturæ præcedit effecti, ut Sol
prior eſt ordine naturæ quàm ſparſio radiorum
Facciden: (ue eſechnartas tibus
Poſitis cauſis naturalibus ſufficientibus &
nes waeſeen non im pediti .
non im peditis, ſi ſit admota materia, ſequttur
ruitan tanß effectus neceßitate Phyſica, ut L
Stipulæ coniectæ ſunt in ignem,
N 2 Ergo urentur.
erltora e. Quæ eſt qu inta?
Naturalis cauſa uno & eodem modo agit,
N. etiamſi in diuerſis ſubiectis uidentur diſimiles
llcien? effectus, ut Solis calor liquefacit ceram & du=
Kileg olun rat lutum. L
taludefea Quæ eſt ſexta?
Uice, Cerel⸗ Voluntaria cauſa potest ceſſare & agere

ee clda dißimiliter, ut Faber uolens aut ædificat aut nõ
ædificat, & cum uult, facit molem quadratam

.
Ms: aut rotundam.
regch Quxz eſt ſeptimae?
,Deig te⸗ Voluntatis diumæ, quæ est immutabiliter bona,
ent ones effectus boni ſunt. Valet igitur conſe⸗
pſenietu quentia,

Deus condidit politias,
6 G 5 Ergo

QvV F STIONES ſi
Ergo politiæ ſunt res bonæ & Deo placentes. te⸗ le
Quæ eſt octaua? foſti
Voluntatis humanæ, Juæ eſt mutabilis, eſfectus . Ser
ſunt diſſimiles. Non igitur ualet conſequentia: ſchl lcan,
Voluntas Dauidis fuit hactenus iuſt, ututn elnit
Ergo omnes eius actiones ſunt iuſtæ.

Quæ eſt nona? ſ
In cauſis eſſentialiter ordinatis im poßibile aſu 4
eſt progredi in infinitum. Igitur neceſſe eſt per ,lhmifuni

2 .
uenirę ad unam primam cauſam, quæ habet po- anuce
tentiam inſinitam, quæ eſt Deus. endtte
Quæ eſt decima? ünnez

Cauſas accidentaliter ordinatas non neceſ M
ſe eſt ſimul poni, ut cum duo equi ſi imul trahunt ed⸗
curram. Cidlftt l
Quæ eſt undecimas Hmu uilin
Impoßibile eſt cauſam efficienteni totalem Pitoſt
genere deteriorem eſſe effectu. Ideo neceſſe eſt lelemſctaef
primam cauſam rerum eſſe naturam intelligen pſoudunn:

tem. CLrck
Quæ eſt duodecima? urhntn
WMW Lex referenda eſt ad cauſas efficientes, quia iſihnau

eſt cogitatio principaliter mouens agentem, ut an uſim
Non eſt iniuſte faciendum parentum aut ami Sinttun

corum cauſa.
Rectéè igitur fecit lonathas quòd texit Dauis aini i
gem contra edictum patris. rfniie
Quæ eſt tredecimaaꝰ· 9

NE
deoflin
Aa
nutthliß efil
let orſegteii

lkeng ilſt ,

ezſuntiuſte,
Mnar
olincthitocſen
gllir raeſelt
ingle hiletß
ls.
ima⸗
tinus mon me.
eliiſeri netute

cima?

teffcententel
u. leoneeſ

. enakurenn itel⸗

ine

ſuefſcien⸗
8 pateltma

Pegiie

.
decim 4

DIALECTICES. 49
A cauſis per accidens non ualet conſequentia,
Nam ſæpißime fit ut non ſequatur effect us, ut
Laborauit ſebri,
Ergo ſactus eſt temperans.
venit in iudiciam,
Ergo odit aduerſarium.
Quid eſt materia?
Eſt ex qua aliquid fit, ut ex farina fit panis,
ex elementis fiunt mixta corpora.
(Et tribuitur nomen materiæ ex qua, tantum
ſubſtantijs, non accidentibus.) ,
Quot ſunt regulæ de materia?
Quatuor.
G Quæ eſt prima?
Cui adimitur materia, adimuntur & partes
materiæ & accidentia propria illi naturæ ſeu
ſubiecto, ut
Stellæ non ſunt conflatæ ex elementis,
Ergo non aluntur uaporibus.
Quæ eſt ſecunda?
Acciaentta propria mentis. non ſunt trihu⸗
enda corpori, nec econtra, ut
In ſtatua non eſt mens,
Ergo nec eſt notitia uel cogitatio.

Quæx eſt tertia?
Accidentia non boſſunt eſſe ſine ſubiecto.
Quare deſtructo ſubiecto, accidentia etiam in=
tereunt, ut
Oele⸗

QV Æ STIONES§.
Oculus est corruptus,
Ergo extincta est uiſio.
Quæ eſt quarta?
Diuerſæ materiæ uariant rerum dignita⸗
tem, ut, Thorax aureus est precioſior ferreo.
. FORMA.
Quid eſt forma?
Bsſt quæ dat eſſe rei, id est, ipſa rei conſuma⸗
tio, ſeu quaſi exædificatio, qua res est talis, ut
Figura nauis, aut domus exædificatæ est ipſa
Quotuplices ſunt formæ?
Duplices. Subſtantiales, ut Bos conſtans ex

materia & forma. Et accidentales, ut Accidens=

tia quæ per ſe formæ ſunt, ut uirtus, iuſticia.
Dic regulam de forma.

Poſita forma ſubſtantiali, res ipſa ponitur,

Et ubi non est forma ſubſtantialis, ibi nec res est
eius ſpeciei, cuius est forma illa ſpecifica, ut
Stellæ non habent animas inſitas,;,
Igitur non ſunt animalia.
DE CAVSA FINALI.
Quid eſt cauſa finalis?
Eſt cogitatio de ſine ſeu uſu, qua mouetur &
regitur agens in opere inſtituendo.
H Quid eſt finisꝰ
Et ipſe uſus rei, ut ſinis calcei est munire pe

Quot

“ð

elunm

Crel⸗
rguiit!
irgichſ

Vvlattnfe

——

rd⸗
ſionichir
tleylumunt
WHunnen ſit
Woè
Ulerguinn
eCheitne
lete
Mien
Uyyhtnaa
Eecommmen
Chunnlta

llne
RDRM.
Uunejuinitr
unſeitg,

9

,

ND.

ta⸗
ferun dignia

fecioſor ſerna.
. 4

mae

ihſenienſn
uu rereſ tciiH
telfettt eſi

tformer
,Ador coſſtenzer
eſtcles r Ncllete
tintazufs.
eforma.

lireripſt bnin

isle binertit
ilierifein
inas ſte,
0lit.

FINALDI.

4finali?

ſo gu er

tituendo.
finis:

⸗=

clei rH .

DIALECTICES. 48

Quot ſunt regulæ de cauſa finali?
Tres.
Quæ eſt prima?

Omnes res in tota natura conditæ ſunt ad
aliquos fines, id eſt, uſus aliquos.
(ldeo dixit Ariſtoteles: Natura nihil facit
fruſtra. Item, Natura agit propter finem.)
Quæ eſt ſecunda?
Vnius rei poſſunt eſſe multi fines, ſed ſubor⸗
dinati, ut Vinum nutrit & ſanat: Homo condi=

tus eſt, ut agnoſcat & celebret Deum. Item, ut

iuuet communem ſocietatem.

Quæ eſt tertia?
Propter quod unumquidq; abpetitur, inud

magis appetitur, ut

Auarus appetit nauigationem propter pe⸗
cuniam,
Ergo pecuniam magis appetit.

Dic communem regulam de omni⸗

bus cauſis.
Poſitis omnibus cauſis ſufficientibus in actu

ſit effectus.

D E EFFECTIBV5. /

Dic regulam de effectibus.
Bffectu poſito, neceſſe eſt cauſas Pleprias eſ⸗

ſe uel adfuiſſe, ut

Homo ect natura intelligens,
Ergo neceſſe eſt eius architectum ee intel=
ligentem. X DE

QV Æ §TIONES
DE LOCO ANTECEDEN⸗
tium & conſequentium.
Quid ſunt antecedentia?

Non ſunt proprié cauſæ, ſed aut præ paratio

nes rei, äut ſubiecta,, aut ſigna: ut Meſſem an⸗
tecedit ſatio, curationem morbus, Solis ortum
aurora. “
Quid ſunt conſequentia?
Sunt quæ comitantur rem, etſi non ſunt pro=
priè effectus, ut poſterior dies ſequitur prio⸗
rem: Cruciatus animi ſequitur conſcientiam
ſcelerum.
Quotuplicia ſunt?
Duplicia. Alia neceſſariò ſeu ſemper antece=
dunt, alia plerunq;: ſic & conſequentia diffe=
runt. “
Quæ eſt regula de antece⸗
dentibus?
Valet argumentum ab antecedente ad conſe
quens ſeu neceſſariò ſeu probabiliter, ut
Venit in aulam,
Ergo incidit in pericula.
Quæ eſt regula de conſe⸗
quentibus?
Poſito conſequente ualet argumentum, cum

oſtendimus præceßiſſe illud antecedens, quod

ſemper præcedere ſolet, ut

Per⸗=

Qudn
”

ünel

Vlkeber

4
minge

Qonnen
er.
ltni
En Relii

io⸗

Feniſrellt⸗
leprſchie

4 tſerftit. 5

l
hl

1

ſeteſtn
ikhiayihnt
.
litilleeren

lzanſ

iube⸗
Ean
Cttg

Y

un

9NB9
SCDEN.
ehtilm.
edentiat

ſlat dregaan
Gurt leſen a

ftorbis, Lolt e

egenti
n, ehiorſtp,
Ae ſihlitir
Ctur oſcietti

Nutt
ſeiſenhereteee⸗
tſehleti f⸗

deantece
8
vanteretenteti
fobchlter ℳ

l.
de conl⸗
Dagc
e Alurets
d AneeN
.

=

doctrina Eccleſtæ.

PDIALECTICES., 10
Peruenit ad metam, .
Ergo iter fecit per priora ſpacia.
Iuſtificati fide pacem habemus,
Præcedunt igitur pauores in iuſtificandis.
DEABSVRDO
Quotuplex eſt abſurdum?
Duplex. Qluomodo?
Aliud eſt abſurdum in Philoſophia, aliud in
Quod eſt abſurdum in
Philoſophia?
Eſt quod immediate pugnat cum communi
ſenſu, id eſt, principijs natura notis, aut uniuer⸗=
ſali experientia. ι
Quæ eſt regula de abſurdis in
Philoſophia? H
Ahſurda reijcienda ſunt, & hypotheſes fal⸗
ſas eſſe neceſſe eſt, ex quibus abſurda ſequuntur
ut ex Epicuri dogmate de uoluptate, ſequitur
abſurdum, uidelicet, concedi uoluptates, Ergo
dogma Epicuri eſt falſum.
Quod eſt abſurdum in do⸗
ctrina Eccleſiæx
Quod pugnat cum teſtimonijs diuinis non

malè detortis.

Quot ſunt regulæ de abſurdis
in doctrina Eceleſiæ?
Duz

QVHSTIO
Qucæ eſt prima?

Vitanda eſt abſurditas, id eſt, ſententia pus Pgane H

N E S

gnans cum perſpicuis præceptis moralibus, aut .
articulis fidei, ut Chriſtus ait: Si oculus tuus of⸗ udr
fendet te, effodias eum, Ergo præcipit laceratio ufintr
nem corporis. geſtenti
(Hic eſt abſurditas, quia conſequentia pus⸗ (gontt

gnat cum lege diuina, Non occidas. Igitur de Npgkeck
currendum est ad ſiguram, & quærenda povmmn
concinna interpretatio, uidelicet abijcias

dulcia, quæ abducunt à Deo.) ke⸗
Quæ eſt ſecunda?
Generalia dicta uitandæ abſurditatis cauſa Qähn
IUſtucle pnn

reſtringenda ſunt, ut cum dicitur: Non uindi⸗
cantes uos ipſi, uindictæ prohibitio ad priua= niſemnlitn

„ tam reſtringenda est. lt aett il
D E NECESSARIO. CPelutnolen
, —èr Nihgitoie
Quid eſt neceſſariumꝰ 8 dit
Eßñst quod aliter ſe habere non poteſt. x Orrckra
5

Dic regulam de neceſſario. nm. d
Cognita neceßitate in artibus & conſilijs, Ki- ie
ſublata dubitatione, mens aſſentiatur & obtem *W ied
peret neceſſarijs, ut ſrtiiſinn

5½ . — D ſgerg
Bis qu atuor ſunt,. un,
Ergo octo eſſe neceſſe eſt. e⸗ .
Pater et, 8 . “ Eunmai
Ergo neceſſe eſt ut alat ſobolem. Dert

AB S

ONE9

mae

iteſ ſetetii⸗

eptis norlibipe

it: Kocluttmgg.
Aohreripitlene.

Giucmſelnoti

Norecitg gi
un, & Gtn
, lelcet olſdl
o)
Wnda
e jeittiicau
Cicitue: Winti

prohtkiiodzi⸗

8A RAIO
ellarium:
õ
Geneceſine
artibus
,ſertistir

eſtt.

4le ſihtin

DIALECTICES, Fr
A B 1 M PO §S § IB II I.
Quid eſt impoſſibile⸗
Est quod repugnat ei, quod eſſe aut ſieri po⸗=
tet.
Quæ eſt regula de impoſſibili?

Cognita impoßibilitate in artibus aut conſis

lijs, reijcienda ſunt impoßibilia, ſublata omni du

bitatione,ut (rum,
Impoßibile est Phactonti regere Solis cur⸗=
Ergo tantæ rei conatus omittendus est.

CONNEXN A SEV CIR⸗
cunſtantiæ.
Quid ſunt connexa?
Sunt uelut proprietates rerum, ſine quibus
res eſſe non poſſunt, ut tempus, locus, ſexus, au⸗
xilia, euentus & ſimilia, quæ & circumſtantiæ
appellantur, & hoc uerſiculo continentur.
Quis, quid, ubi, quibus auxilijs, cur, quomo=
do, quando. X
Quæ eſt regula de tempore?
Poſito corpore, aut alia quacunq; re, neceſſe
est ei tempus attribui. Item remoto tempore u⸗
niuerſaliter res ipſa remouetur, ut
Pythagoras nondum natus fuit Numæ tem=

pore,

Non igitur fuit auditor Pythagoræ Numa.
Dic regulam de loco.
Poſito corpore aut alia quacunq; re finita,
H neceſſe

Q VXSTIO N E è5
neceſſe eſt ei locum attribui: Item unum corpus
ſeu una res finita non eſt ſimul in pluribus locis,
et abſentis membra nihil agunt in eo loco, unde
abſunt, ut
Cicero non eſt Romæ, cum lIulius interficitur,
Non igitur ſua manu interfecit lulium.
ADIACENTIA ET ADIVNCTA.

Quid ſunt adiacentia?- .
Sunt perpetua ſpecierum accidentia, quoru
coaceruatio re ipſa eſt ſpeciei proprietas.
Quæ ſunt adiuncta?
Sunt quæ ſemper comitantur rem natura uel
ordinatione aliqua, ut umbra comitatur corpus
poſitum ad lumen. Recté facta comitatur gloria
Atrocia delicta comitantur pœnæe. X

Dic regulam de adiacentibus
& adiunctis:
Poſita ſpecie ſimul ponuntur adiacentia &
adiuncta, & rurſus deſtructa ſpecie deſtruun=
tur adiacentia & adiuncta; ut,
Metalla grauia ſunt
Ergo multum in eis terræ eſt.
Epiſcopus eſt, èM!
Ergo timeat Deum, rectè intelligat doctri⸗
nam Buangelij, & ſedulò doceat, ſit amans con=
cordiæ & pacis in Eccleſia.
COMMVNITER ACCIDENTIA.
Quæ=

I 10
crht
ectun
Nck
lEngui
likſnu

ckenat
ieti
in nitin,/
igſinzun
Git ref
nkauitſefil
CCI ML
l.
UIII
Cenamrl.
len
Nnſlnlegi
gurmrctdi⸗
finhumiriun
Uearenpl
Nfirſmund
Gulufengan
Upntignt
ereclglluntß⸗
Cunhk

5NE
kennunun
Ulinpluriuele
Urin oloo,

lllu iterfen
eetllliun.
AdIVNcr
acentiu
autilaltih n
Ipnpniets,
Inckat
lr fent uttra
contetlr ortu
61cſteh n
pere. 8
tacentibig
is:
nkur aditeett
ctt hie⸗ ſn

ſ.

b intelizt 6
oeech 1
14.
4
eeli,

DIALECTICES. 52
Quæ dicuntur communiter
accidentia?
Quæ plerunq́; accidunt, ut
Hyems eſt, Ergo nauigatio esſt diffcilior.
Ebrius eſt, Ergo eſt calidus.
Quomodo differunt communiter
accidentia ab adiacentibus?
Adiacentia ſunt perpetua, & gignunt fir=
miores probationes, ſed communiter acciden-
tia, et ſi plerunq; accidunt, tamen interdum im=
pediuntur, ut, lgni ſemper ineſt calor, ſed ebrio
plerunq; accidit, ut fiat calid ior.

LOCI RERVM EXTE=
RIORES.

SIMILIA.
Quæ uocantur ſimilia in doctrina
locorum?⸗
Non ſolum duæ qualitates ſimiles, ſed etiam
officia, quorum eſt aliqua conuenientia, ut iudex
arbiter, bonus princeps.
Dic exemplum a ſimili.
In pictura ſummum decus eſt rectißimè imi⸗=
tari naturales figuras corporum,
Ergo & in eloquentia ſummum decus ℳ,
res uerè cogitatas oratiõe propria exprimere.
Quando ualet conſequentia
a ſimilibus?
H 2 Cumm

QV Æ STIONES
Cum ſit collatio earum partium, duæ con⸗
gruunt, ut cum collatio ſpecierum reſertur ad
genus, uel ad alias communes qualitates, non ad
ſpecificas differentias.
Quando non ualet conſequentia
à ſimilibus?
Cum collatio fit earum rerum, quæ diſßimais
les ſunt.
PARIA.
Quæ uocantur paria?
Duo facta ſpecierum uicinarum ſub eodem
genere, quorum eadem est ratio, nec multum an
tecellit alterum alteri, ut
Dauid in caſu neceßitatis uſus est panibus
Sacerdotum,
Ergo & Maccabæus pièé ſecit, cum in cauſa
neceßitatis in Sabbato præliatus est.
Cur ualet hæc conſequentia?
Quia cæ remoniæ præferenda est neceßitas,
& lex moralis. iuxta regulam: Lex inferior ce⸗
dit ſuperiori.
A MAIORE.-.
Quomodo argumentamur à
maiore?
Ad minus negatiuè tantum, ut
Rex non potest oppugnare arces,
Ergo multò minus aliquis inferior præſes.
Dic regulam conſequentiæ.

S!

rligelßrne

eabten

Plicugn

Ur n
ie liehe ui
zluccuint te
A0
itar
1 Auerun uin

ofterſonen

ue N uimij 4

wtvige

(itck
Utchennznur
lar uun⸗
icecaſa ve
umdlm⸗
Ullgitglen
ge Gedt hi
R

Rede ulen

itget

Nn

DIALECTICESS. 53

Si id non inext, quod magis ineſſe uidetur,

irmiim u nec illud merit, quod minus ineſſe uidetur.
alttten A MINOKR EF.
Quomodo argumentamur à
Conſequent minore?
Ad maius adfirmatiuè, ut
ſermtt leit Licet Sabbato bouem ſeruare,
Ergo multò magis hominem,
. Dic regulam conſequentiæ.
Ppara? Si id inest, quod minus ineſſe uidetur, multò
nunin ſibeu magis id inest, quod magis ineſſe uidetur.
o lec tultun A PROPORTIONE.

Quid eſt proportio-
id ſuch ene Est duarum quantitatum eiuſdem generis
collatio inter ſe, quæ certa appellatione expri=
ſeet, enhin mitur, ut quaternarij ad binarium dicitur eſſe
Aet. proportio dupla, Græcé Xαο

nſeqerri? Quid eſt proportionalitas?
Nendseſttedn Est duarum proportionum ſimilitudo, ut Si=

uleremm cut ſe habent quatuor ad duo, ſic ſe habent ſex
ad tria, Græcè &αναXαοα°α.

45. Dic exemplum à proportione.
mentamm Sicut ſe habet gubernator ad nauim ſic ſe ha
bet Epiſcopus ad Eccleſiam.

LOCVS A PVGNANTIBVS.

lt
Gran, Quotuplicia ſunt pugnantia?
enne Quadruplicia. Contraria, Priuatiuè oppoſi=

clen ſita, Relatiuè oppoſita, Contradictoria.

=

QV ESTIONES
Quæ uocantur hic contraria?
Duæ qualitates inter ſe oppoſitæ, quarum
una pellit alteram, aut quarum una poſita ingra
dibus excellentibus, altera in eodem ſubiecto ſi=
mul non ponitur, ut calor frigus, humiditas ſicci
tas, iuſticia iniuſticia, uirtus uitium, lætitia tri=
ſtitia. X
Quotuplicia ſunt contraria?
Duplicia. Immediata, ut ſiccitas humiditas,
Et mediata, ut albedo nigredo. Sunt enim medij
colores, ruffus, uiridis, cœruleus, & c.

Quot ſunt regulæ de contrarijs?
Quatuor. Quæ eſt prima?

Duæ qualitates graduum excellentium non
ſunt ſimul in eodem ſubiecto, ut aqua ualde cale
facta, non poteſt eſſe frigila.
Quæ eſt ſecunda?
Omnia pugnantia opponuntur iuxta diffe=
rentias, quibus dißident, non iuxta genus, aut
communia accidentia, ut ualet conſequentia.
Pater genuit, Ergo filius non genuit.
Non ualet.
Pater eſt robuſtus, Ergo filius non eſt robu⸗

Quæ eſt tertia?
In omni oppoſitione uitanda eſt ambiguitas
Nam uera oppoſitio illa dicitur, quæ intelligi.
turs

N

c
humugil
ventcretrcot

uikin
econtreef en

lele
milm

Pvrulrdien
in uſtil,
untſeeie
NIIIIS
üſont fel

Delcuorcran

Eyphhnkſnuett

(udkngl

rli ne
ſ. Ma
Ui yrl

Mnlliucvahe

, N ſirnu

fun
1Alren

ETNN i
kione

NNNH
contntie
oppoſte en

un doſtcine

coten ſihect
Pufunilta,⸗
ſiun, letiitt

(Onttattg e

irita uniit
onin iel
H..

ntritibs?

Rprimm?

Neellentiumtnon
galge de

.

tur iurta 1S

iltt genut,/
alſeluettit
Nlgenuit.

fi⸗ wore,N.

t
nd i

tur, 4n
ur,9 r

DIALECTICES. 54
tur de eodem tempore, eodem ſubiecto, & re⸗=

ſpectu eiuſdem. Igitur non ualet.

Aethiops eſt albus dentibus e niger facie,
Ergo eſt albus & niger.
Quæ eſt quarta?
Poſita una qualitate in gradibus excellenti⸗
bus. remouetur contraria qualitas, ut
Paries eſt niger, Ergo non eſt albus.
Sed econtra, remoto uno contrario non oportet
poni alterum, præſertim in contrarijs mediatis,
ut non ualet conſequentia,
Veſtis non eſt alba, Ergo eſt nigra.
Poteſt enim eſſe medij coloris, ut cœrulea,
RELATIVE OPPOSITA.
Quid ſunt relatiuẽ oppoſita?
Relatiuum & correlatiuum, ut Pater filius,
dominus ſeruus, emptio uenditio. X
Quoæ eſt regula de relatiuẽ
oppoſitis?
Poſito relatiuo, neceſſe eſt poni correlatiuũ,
ſed in alio ſubiecto, ut
Eſt filius, Ergo habet patrem.
Et econtra, deſtructo altero, deſtruitur alterum
ut, Non eſt dominus
Ergo ſeruum non habet.
PRIVATIVE OPPOSITA.

Quid ſunt priuatiuẽ oppoſita?
sunt habitus & priuatio.

E&

H 4 Quid

QV Æ£ STIONES
Quid eſt habitus?
Est res, quæ uerè est aliquid poſitiuè.
Quid eſt priuatio?
Est rei amißio aut deſtructio, ut cæcitas, te⸗
nebræ, inſcitia.
Quæ eſt regula de priuatiuê
oppoſitis?
In gradibus excellentibus detracto habitu,
neceſſe eſt ſubiecto tribui priuationem, et econ⸗
tra, ut Z
Furioſus est, Igitur non conſentit.
Btas pueri non iudicat,
Ergo non facit uotum.

CONTRADICTIO.
Quiid eſt contradictio?
Duæ Propoſitiones categoricæ contradicto⸗
riæ, id eſt, quarum altera est adfirmatiua, alte⸗
ra negatiua, ut
Sol mouetur, Sol non mouetur.
Quæx eſt regula de contradi⸗
Ctorijs?
Eſt hæc: Im poßibile est duas contradictorias,
in quib. non eſt ambiguitas: ſimul ueras aut fal⸗

ſas eſſe, quare una parte contradictionis rece⸗

pta, neceſſe eſt alte ram reijci, iuxta hoc princi=
pium. Quodlibet eſt aut non eſt, ut, Si hæc eſt ue=
ra, Cœlum mouetur: falſa eſt, Cœlum non mo⸗
uetur.
FOR⸗

S 4

e
alntpt

V atſtnſt,

geretl eien

Orukonvec
nehurtn⸗

eriter⸗

pumi d
M.

cONN
QEhr

4Cnt
artciche
kotitdntn
luer/oyt
Ogen pe
itlgeenct n
Upemiwra

untin ,
Chele⸗
Crgtluaft
4 Dn
Crden

XU9

tuoe:

ilpoſte .
tio

Kit it keit /

leprigntine

i

lbeetukoiſe

iltioenneteigs

r lent.·

1CUN.
racicſe!
grirtantli⸗
Padinntinse

G ffonetlr. 4

ge contrn⸗
87
ucontraclin⸗
Pfulienst/ 4
Ottreictini⸗
ci, iuxttku

4 , Cof⸗

erere

neſtubgie
nſt *

DIALECTILCES. 55

F O R M A PER CO N-⸗
tra poſitionem.
Quæ eſt forma argumentandi per
contrapoſitionem?

E&t cum ex uniuerſali adfirmatiua ducitur
per contrapoſitionem conſequens negatiuum à
genere ad ſpeciem, ut
Ommnis homo est animal, Ergo quicquid
non ect animal, non est homo.
Omnis qui ex Deo eſt, uerba Dei audit,
Ergo omnis non audiens uerba Dei, non eſt
ex Deo.
A CONTRARIO SENSV.

Quæ eſt forma argumentandi
à contrario ſenſu?
Eſt cum ſubiecto & prædicato adduntur ne
gationes in altera propoſitione, etiamſi non fiat
conuerſio, ut
Ommis agens pœnitentiam, & credens ſibi
remitti peccata propter filium Dei, recipitur à
Deo⸗,
Ergo omnis non agens pœnitentiam, nec cre
dens, non recipitur.
Quando ualet hæc forma?
Cum prædicatum eſt definitio,aut proprium,
aut cauſis proprij effectus attexitur, aut cõtra.
A DISPA RA. TIS.
Quæ dicuntur diſparata?
H 5 Duæ

QV Æ §&S TIONE S.
Duæ ſpecies diuerſæ, quæ in unam rem con⸗
fundi non poſſunt, ut Homo & aſi nus, albedo &
ſcientia.

Quæ eſt regula de diſparatis?

Poſita una ſpecie, remouentur omnes diſpas

ratæ, ut
Scientia ect qualitas mentis,
Ergo non est magnitudo uel figura.

INVERSIO.
Quid eſt inuerſio?

Eſt ſorma argumentandi, cum cauſam, quam
aduerſarius pro ſe citat, maximè contrarium
confirmare oſtendimus, ut
Vlyſſes ſepelijt Aiacem,
Ergo occidit. X
id inuertitur: Imò 4 ĩoccidiſſet non ſepelijſſet.
Ignoſcendum est aduerſarijs ueræ doctrinæ
quia non didicerunt doctrinam Eccleſiæ.
Inuertitur ſic: Ergo magis delinquunt, quia
utrunq; graue ſcelus eſt, non diſcere, & de re⸗
bus incognitis pronunciare.
A S§SIGNIS.
Quid eſt ſignum?
Est quiddam incurrens in ſenſus, quod ratio=
eæinantem commonefacit de alia re, quæ coniun⸗

cta est illi ſigno, ut Pallor perpetuus eſt ſignum

miale concoctionis in iuuenili corpore.
Quotuplicia ſunt ſigna?
Dupli⸗

—,’P a

—

vlu d
AN ſign
mtemdh

Suſin

fiaun

gtte rcte

en, 4

Me
huiaſa
Goleuel
Mannnec

rni

Ueeſtiret

h nnlu
Fun ugkun
et 4

Conmocot

ſne

nniioſcn
ſefntif

PPſfiete⸗
ſiot
Aunin Wu
Uſrh annig

4

nnuun tet n
aſileeleing

diſpartte
ir onnesdiſte

eti,
bullibue
0,
ſo?

naſſat, r

Chrecoltrerilt

mſhiſſt

ris tere⸗ Cocte
aukecleſe,
grlaln nantgt

Nrlſee,

15,
tum?
4 ſenſu gui⸗
dlisre, O
erhenu
lagnſa⸗
nt —;

DIALECTIC S. 56
Duplicia, Alia dicuntur neceſſaria, quæ ſunt
cauſæ uel effectus rei ſignificatæ, uel perpetuo
coniunctæ cum cauſis aut effectibus, ut Luceſce⸗=
re est neceſſarium ſignum exorti Solis, Græcè

e½i οοantur, Alia non neceſſaria, quæ

communiter accidentia uocamus, ut Pallor ext

lignum non neceſſarium amoris, Græci ?ëααοτα

appellant.
Dic regulam.
Aſi ignis neceſſarijs ualet conſequentia per=
petuò, ut Lac habet, Ergo eſt prægnans, aut pe=
perit. Sed à non neceſſarijs plerunq; nalet, non
perpetuò, ut
Boreæ ſpirant, Exrgo erit ſerenitas.
LOCVS AB EXEMPLIS.
Quid ſunt exempla?
Sunt facta ſimilia, quæ in aliqua ſpecie con-
gruunt, de quibus propter ſimilitudinem idene

iudicatur.

Quomodo ualet conſequentia
in exemplo?
Cum ratio factorum eſt ſi milis, ut
Theodoſius rectè fecit claudens templa ldo⸗
lorum,
Ergo pij Principes, qui Idolorum cultus pro
hibent, recte faciunt.
Quando non ualet conſequentia?
Primò, cum ratio factorum est dißimilis, ut
Petrus

QV ESTIONES
Petrus occidit Ananiam,

Ergo Epiſcopis licet punire gladio delin⸗

quentes.

dio.)

Secundo, non ualet conſequentia, cum exem⸗-

pla citantur pugnantia cum legibus, ut
Cambiſes occidit ſororem,
Igitur idem licet alijs.

(Neganda eſt conſequentia, et rat io eſt, quia

allegare inconueniens non est ſoluere.)
AVTORITAS.
Quid eſt autoritas?
E& teſtimonium probati artificis. X
Quot ſunt regulæ de autoritate?
Duæ præcipug.

Quę eſt prior?

In Philoſophia ualet tantum adfirmatiuè ar

gumentum ductum ab autoritate, ut
Cicero dixit Poëtam ualere natura,
Ergo hoc uerum eſt.
Quæ eſt altera?

In doctrina Eccleſiæ ualent argumenta du=

(ta ab autoritate & adfirmatiuè et negatiué, u
Paulus ait hominem iuſtificari fide,
Ergo hoc uerum eſt.
Nuſquam legitur dæmones eſſe ſaluandos,
. Ergo

(Neganda eſt conſequentia, quia hæc ſunt
dißimilia facta, punire uerbo, et punire gla-

heſiniſſie
lx ad,
irſen

91111
H“
houncne
ritr.
Crcktgl
6Cetehnen
Eirlteen

((CMcgrnn

Eeltekle he⸗

egeun
y,

Inlygtſirin
r nmneel
lniſarnmlte
enute
ſorepren
N
lit nn
pur ltk ue

udat, N
r oni
heyfr.

ber 1,r,. „
ip /
olmmninie.
tagpntee

4
Veſunin

=

G
8

.

W

Ien
ve glaliocale.

gichec ſe
et prire

heſtie cuſtetene
Glug

1,

artoc,guit
ſliere)
de
liuse
Gtiſtct. X
autoritae!

dId
tunalirnitlet
fate,t
lerenuturi,

eta!

ent Argun
ttiuset teg
ifcatif.

dnes ℳN,

DIALECTICES. 57
Ergo dæmones non ſaluabuntur.
TESTIMONIA.
Quæ eſt regula de teſtimonijs?
Valet argumentum, cum teſtimonia ſirma
ſunt in quolibet genere.
Quid cognatum eſt teſtimonijs?
Sententiæ, quarum aliæ uocantur v&ναιαιÜ£
aliæ ρερh.e.
Qrid ſunt yv&ααι
Sunt in Phiioſophia morali præcepta de
moribus, quæ ſunt uelut communes regulæ uitæ,
ut ne quid nim, Vel ſunt dicta de euentib. ipſis
ſeu bonis ſeu malis, ut
Conſcia mens ut cuiq; ſua eſt, ita concipit intra
Pectora pro meritis ſpemq; metumq; ſuis.
Quid ſunt ρο
Sunt dicta quorumcunq; artificam aut ho⸗
minum, quibus autorum nomina adduntur, ut
Theſeus dixit, Non eſt turpe hominibus adfici
mutuis miſerijs.
DB COMPARATIONE.
Quot modis utimur dictis locis?
Duobus, Aut in ſimplici quæſtione, ut cum
quæritur, quare ebrietas lædat cerebrum. Aut
in comparatione, ut cum Medicus quærit, unde
ſint in ſomnia, utrum ex ſiccitate cerebri, ſeu ca
lore nimio, ſeu ex eruditate in uentriculo non e⸗
dente halitus ſomno utiles.

Quot

QV Æ S TIONES
Quot ſunt regulæ de com⸗
paratione?
Tres.
Quæ eſt prima?
Inuenta ſeu animaduerſa demonſtratione in
ſpeculabilibus, reijcienda est contraria imagi=
natio.
Quæ eſt ſecunda? .
In ſpeculabilibus ambiguis, cum duo ueriſi⸗
milia proponuntnr, quæritur utrum: ſit ueriſi⸗=
milius.
Quæ eſt tertia?
In practicis quia fit comparatio de electio⸗
ne, bona ſunt eligenda, mala fugienda.
(Et in his gradibus ſunt honeſtum utile, ſua=
ue. Hæc ſi non ſunt coniuncta, honeſtum ans
teferendum, )ut Confeßio ueræ doctrinæ re⸗
tinenda eſt, etiamſi hæc uita corporalis amit

tenda ſit.)
DE NOMINIBVS D I⸗
ſtinctionum.
Quid eſt doctrina de diſtinctio⸗
nibus?

Eſt quaſi rerum numeratio, oſtendens quæ
iungi & quæ diuelli oporteat, ut Aliud est De⸗
us, aliud creatura, Aliud ſubſtantia, Aliud ac=
cidens.
Quotuplex eſt diſtinctio?
Duplex,

