ita Pamanus, ut hic uir. X X I. Per Heteroſin

Ppeciei, ut Ea uiri huius est humanitas, ut ei ne=
mo ſit quandus. Vel, singulari in omnes huma⸗
nirate, . Per Iodynamiam, ut Vir humanita⸗
te præditus haud uulgari. Per Hyperbolen, ut
Vir non bumanus, ſed ipſa pené humanitas.
X X I. Per beriphraſin, Vir maximè huma⸗
nus, Vir minimè inbamanus. XXIII. Per Auxe⸗
ſin, ut, Vir incredibili humanitate, Vir exemplĩ
humanitatis, quomodo Terentianus Suno exem-
plum continentiæ dixit, & Cicero innoctiæ en
exemplum, de Rutilio loquens.

CONNECTENDI PARTICVLZE.
Quæ ſunt connectendi
particulæ:

Primi, deinde, præterea, ad hec, uid, goc
O 3 enig⸗

QVESTIO N E G&

deniq;, quinetiam, poſthec, poſtremo, adde bi,

huc pertinet.
Da exemplum.

Cicero. Quæro igitur, ueſter Deus, primum

ubi habitet? Deinde quæ cauſa eum loco moueat,
ſi modo mouetur aliquando Poſtremo, cum hoc
proprium ſit animantium, ut aliquid appetant,
quod ſit naturæ ac commodatum, Deus quid ap=
petat? ad quam deniq; rem motu mentis ac ra⸗
tionis utatur? Poſtremo, quomodo beatus ſit, quo
modo æternusé lib. I. de natura Deorum.

T RANSITIO N V M F O R=
M V L E.

Vnde ſumuntur tranſitionum
formulæ?

1Ab æquali, ut erant hæc iucundißima, neq
minus uoluptatis attulerunt illa.
2 Ab inæ quali, ut audiſtis grauißima, ſed au=
dietis grauiora.
3 A ſimili, ut hæc perfidia deſignauit, cuius ge

neris ſunt & illa, quæ Romæ nuper perbetraſſe

dicitur.
4 A contrario. Sed hæc priuatim, uunc quæ
publicè. Sed hæc i iuuenis peccauit, nunc ſenis uir
tutes audietis.
5A diuerſis. De moribus habes, nunc de do⸗
arva reliquum e tagt dicamus.

(bor ſont ge

Qudi

.

ot r

2 G
ebeni

D
ifuie
, noterin
1 etllrt,

lsek!

0 gil ce

z Grin ali lie
.

DeCEN 6

tence .

Ararl
1

elel.

WG oei

Nehcſpeltek

2 Deſtle pee

ſeilentfeir

yony
en

S H Drx vVTRAC. coOPII. 00v72r2
rund del °„ Qua ſi per oecupationem, ut iam ad reliqua
properabimus, ſi prius illud adiecerimus.
7 Per reprehenſionem, ut Quorſum nos tranſ
apritee uerſos abri puit dolor? Ad rem redeamus.
leret, 8 A cõ ſequentibus, ſiue relatiuis, ut Habes quid

nangnee in illum contulerim beneficiorum, nunc quam
itean, gratiam retulerit, audi.
elctllee . =M
gettge Quis eſt Tranſitionis uſusꝰ
leugſtk eo Vt & quid dictum ſit, admoneat, & ad reli-
ſon. qua compa ret auditorem, atq; ita lucem adferat
dicendis.
10e

DECEM GENERALIA COM⸗
mutandæ & uariandæ orationis
Hfüiorn præcepta.

Quot ſunt generalia commutandæ

Pirhee n
nihen, S uariandæ orationis
1 2
inſe præcepta:
unfeif 1Primum omnium, res ipſa Latinis aptg
uerbis efferenda est, ut Hic eſt optimè de te me⸗=
Ctcfeprer, ritus „ 11 ,
S Deinde mutatorijs uerbis utendum ſi qua,
kn quæ idem efficiant, reperiantur.
6, Synonymiam,
PNe“ Heteroſin⸗
. °4 c,

92V1

QVXIESTIONES zurlag
Idq; fit per Antonomaſiam, ſ. Etyvologia, uoheri
Perophraſin, quæ Notatione, uckt
conſtat Finitione. tunn
per Synonymiam, ut plurima extant huidgsc e enu.
in te beneficia. Per Heteroſin partis, uerbo no⸗ ifmnu⸗

mine permutato, ut maxima ſunt huius erga te 4 ſiulend,
merita. Perſonæ & partis ſimul,ut Quintio Fa⸗ 1 ltinnt
bius plurimum debet, Quintio Fabius bona plu- Pu e
rima accepta refert. Figuræ, ut Hic est optime 1 ohehe
de te promeritus. Per Periphraſin actiuè, ut Hic 4 lodd
te ſummis beneficijs affecit. Hic maxima in te a
officia contulit. Paßiué, ut Tu ſummis es ab hoc tia

=—
—

beneficijs affectus. Ab hoc multa et præclara in ieaan
te beneficia collata ſunt. 1
1 tcatt herl

3 Mox ubi propria deficient, translatitijs uten (helelkfen

dum eſt. tnlelene
W Metaphoram, glr
Id ſit Per Allegoriam, gunch
Catachreſin. B hue
(Per Metaphoram actiuè, ut incredibilè est M
quantis hic te beneficijs obligauerit, obſtrin: Mn
xerit, deuim xerit. Paßiuè, Magnis huius be⸗ er Uoni⸗
neſficijs atq; meritis obligatus es, obſtrictus, Ptoe
deuinctus. In quibus etiam compoſitio eſt, x Am
oratione ſimplici, facta duplici.) i
(erſten⸗
4 Quéd ſi translatitia quoq; deſint, ſi actiua Miemm
oratio fuerit, uertenda in pa Ruan erit, ut Hic ii ier

plurimis

5

R DE VTRAQ. COPIA. 103
ſene⸗ plurimis te beneficijs affecit: Plurimis ab hoc
ce, affectus es beneſiciss.
lin, „ Poſtea uerba in nomina inde deducta, aut
atintie Participia commutabimus, ut Multa extant hu=
ntier ius in te merita.
thiuntte 68 Subſtantiua adiectiuis ab ijſdem deductis,
NCErite agiectiua uerò, ſi quæ binc uentant, abſtractis
ukm permutabim us, ut immenſa eſt huius erga te be⸗
cten neficentia & benignita. W
adiett (Eſt & hic Heteroſis ſpeciei.)
Meritaitte 7 vVbi modo aduerbia in nomina, modo nomi=
mmiaehe na in alias atq; alias partes orationis commuta=
thechß uerimus, tum aut per contrarium dicemus, aut
orationem aientem in negantem cõmutabimus,
auut contra per lſodynamiam, ut Tu ſingularia
nuliſn b hoc beneficia habes. Non uulgaria huius ex⸗
tant in te beneficia.
8 Si quid ſimpliciter, & pronunciatiuè di⸗=
ctum esft.
Interrogationem,
PimAn Dubitationem,
enſft Admirationem,
Güliu pPer lroniam, efferimus.
ſe,Ntmh Abominationem,
ndtatze Adiurationem,
4 Exclamationem.
(Per interrogationem, ut Quid eſt, quod tu
ſe huic non pro ſuis immortalibus erga te me⸗
4 ℳ ritis, debeas? Admirationem, ut Dij boni.
pl , 05 qua⸗

5–

QVESTIONE èS

quantum, hic in te beneficiorum contulit, Quan

ta huius in te merita ſunt?Hic etiam per Synta=
xin oratio uariatur. Exclamationem, ut O ſingu
larem, & propè incredibilem buius in te benefi
centiam. O egregia & penéè diuina buius erga
te merita. Hic orationi alius quaſi ueſtitus atq́;
habitus datus est, per figuræ mutationem.)
9 Poſt hæc paulé liberius totam orationem
uertere licebit, ut uel uinam dictionem pluribus
uerbis circumeas, per Periphraſin, uel é ſimpli=
ci oratione duplicem facias per compoſitionem,

quam uocant, ut. Tu huic pro eo ac meritus de te

eſt, gratiam referre nunquam potes. Hic adeò de
te benè meruit, ut egregijs eius in te officijs re⸗
ppondere nullo modo poßis.
0 Poſt alia omnia, ſimilitudinibus interim
atq́; exemplis uti licebit. Variatur quoq; hæc
ſententia per Ilſodynamiam hoc modo: Huius tu

ſummis beneficijs uſus es, Non mediocria funt

buius erga te merita. Et per Hperbolen & Au

xecſin, ut, Diuina atq; immortalia ſunt huis erga

te merita. Hic egregiè in te beneficus, & benig=
nus fuit. Et per relatiua, ut, Hic maxim um tibi
beneficium dedit, Tu ab hoc beneſicium maxi=
mum accepiſti, Hic tibi ſumma beneficia tribuit,

Huic tu ingentia beneſicia debes, Huic plus

rimum merito ipſius debes, Hic te maximis
eneficijs ornauit. Hæc de uerborum co⸗

DE

4710N
1 e,/
Wot ſunt
2’”” Penp
Dlokeeſt.
Q
kunurhe
Aſeienaunge
ot ſunt
ie⸗
Ues.

Dinſi etti

4

Nan gool
lert illtis
ettiyr Ren
PAlualtin
luſte, hefel i,
A nun nn
mßeue gie
i aceſet
eUtccreletat
ſſencrene
ncſt, eke

ttſtge

terhite
t r

Gtlelenf “

4 hiutepe
tu
ffneng

arioeen .

Nen ghrbe
rliſi⸗
hletnen,
ſerſutget
Mrdlehce

1 fi⸗ ſe⸗

ſekeſe

roe
olo: HtmA

ſnelben
ln,
nlt
⸗
u 6nii
euen li
efcmn alith ni
te, u,
Mete
uici⸗

1

D E VTRAQC COPIA. 104
DE COPIARERVYVM SEV
RATIONE LOCVPLETAN-=
de ſententiæ. H
Quot ſunt rationes copiæ rerum
ſeu locupletandæ ſen⸗
tentiæxx
Duodecim.
Quæ eſt prima:
Eſt cum aut ſpecies uel partes enumeramus,
aut ſpeciem cum genere conferimus.
Quot ſunt huius rationis ſpe⸗
cies ſeu formæ?

Quxæ?
Diuiſio, Partitio, Speciei cum genere collatio.
Quid eſt diuiſio?
Eſt cum quod ſummatim ac generatim dici
poterat, id latius explicatur, atq; in ſecies di⸗

Tres.

ducitur, ut Rem uniuerſam luxu perdidit. Hoc

ſic dilatabitur. Quicquid uel matris, uel patris
nomine, eredicate obuenerat, quicquid alio⸗
rum affinium morte aduenerat, quicquid ex
uxoris dote (quæ quidem neutiquam erat uul=

garis) acceſſerat, quicquid ex legatis accreuez

rat, accreuerat autem per multum) quicquid
peculij caſtrenſis conflauerat, pecuniam, om-=
nem, uaſa, ueſtes, fundos, agros, unà cum ipſis
& uillis & Pecoribus, breuiter, rem omnem,

ſen

1

QVE STIONES

ſen nobilem, ſeu ſoli, deniq; familiam etiâ ipſam,

quotidianis commeſſationibus, ſumptuoſis obſo⸗=
nationibus, nocturnis perportationibus, popinis,
cupedijs, unguentis, alea, luſibus, paucis diebus
ita abſumpſit, Obliguriuit, abſorbuit:, ut ne te⸗=
runcium quidem ſibi reliquum fecerit.
(Hic duo illa uerba. Rem uniuerſam, et luxu
perdidit, ſuis partibus explicantur)

Quid eſt partitio:
Esſt quoties totum, quod non formis, ſed par:
tibus conſtat, in eaſdem diducitur, ut Totus com

maduit. A ſummo capillo ad imum uſq; calca⸗

neum pluuia commaduit, Caput, humeri, pe⸗
ctus, uenter, tibiæ, totum deniq; corpus pluuia
diſtallabat. èMB
In his duabus formis, ſimul & initio ſum=
ma rerum præponenda est, & eadem alia
ſermonis ſpecie repetenda, & ita redeun-
daum ad genus, quaſi ſingulis enumerandis
iam ſimus defatigati, etiamſi nihil erat præ=
teritum. Præterea cauendum, ne partium
ordinem confundamus tumultuaria uerbo=
rum congerie, ſed uel ordine ſcito, uel apta
diſtributione, uel eleganti deſcriptione, le=
gentis aut audientis tædium excludamus.)

Quid eſt ſpeciei cum genere
collatio?

Eſt, quoties de ſpecie loquentes, genus adiun-

gimus,

d r.
, in
N
vel,l
iͤtspk
Piuuen
Mronibi ur
Gen pechgte
Grpleren
rmimnhi
Ue eſtle
’M
dls uelen
gtie ton
ere ,aton
Cenn felit
agflt der hie
tlne ſcerion
ſuſſget
luntipenee
Peonetotiron
Elielopen
nnnta
t.
CAtſoe
feſthon tudar
efeeinne
in heh⸗

e

1Paulelee

nt NNeta

geſt.

nſuufin
lunt)

ſo
ſmiſite⸗
PNIokcn
miſat⸗
Rhwehe⸗

ſganuſei

lo tſn
e KorA

Ei e
unen umdl
lthiche
slpin
ut ſet⸗

„in

uftfiu⸗

Pnerleu

cung

i⸗ ae
i , opiri,

ſuſtulit.

DE VTRAG. COPIA. 105

gimus, id quod feré fit amplificandi gratia, ut,
Quum omnis eruditio plurimum adfert & or=

namenti, & adiumenti mortalibus, tum præci=
puè Philoſophia. Item, Omni quidem ætati fœda
est libido, ueruũ ſenectuti multo ſœdißima. Item,
Cum omnibus in rebus plurimum habet momen⸗
ti, tum præcipuè in bellis prudentia.
Eimplex enim erat, prudentiam in bellis
plurimum ha bere momenti. 5

Quæ eſt ſecunda locupletandæ
ſententiæ ratio?

iodus, gel enameratio antecedentium, hoc
ext, quoties non contenti ſemel exitum rei pro⸗=
ponere, ex quo reliqua quæ præceſſerunt, per ſe
queant intelligi, ſingulatim ea quoq; commemo⸗=
ramus, per quæ ad exitum peruentũ est, ut Ca⸗

tilmiæ nefarios conatus M. Tullius Cicero con⸗

ſul ſua ſagacitate ſtatim odoratus, ſingulari ui=

hendit, miro in Rempub ſtudio prodidit, incre=

dibili eloquentia conuicit, grauißima autorita⸗

te repreßit, armis extinxit; , agn ſoælicitate

Quæ eſt tertia ratio
Cauſe, uel enumeratio cauſa ram, quoties
rem non nudam exponimus, ſed altius etiam cau
ſam repetimus, quibus initijs ſit profecta, ut ſ ſi
quis in bello quopiam ſaſcipiendo addat: ⸗
ue⸗

gilantia perueſtigauit, ſumma prudentia depre⸗

QV Æ § T IO N/E S Dnwol
fuerint ſimulatis cauſæ, quis inſtigator, Juc ſuſ⸗ Com
cipiendi belli occaſio, quæ uincendi Pes,: quæ u⸗ 16.
trisq; fiducia. ”M n
(Exempla paßim obuia ſunt in Poctis & bi- mg inicle
ſtoricis, præſertim in Liuio.) S anizhte
Quæ eſt quarta ratio? (Mb

Comitantia & ſequentia rem. uel enumeratio Monss
effectuum & conſequentium, hoc eſt, quoties non
ſimpliciter proponimus negoctum ſed enumera (yrunturi
mus etiam illa, quæ negocium comitantur, ucek lnlkeiß
conſequuntur, ut Antonius cauſa belli ciuilis fuit nl,
trium exercituum populi Romani interfecto= amifen

rum, clariſimorum ciuium interit us, afſtictæ ſes
natus autoritatis, omnium deniq; malorum, queæ
uidemus. Ex ſecunda Philippica Ciceronis. ide
Quæ eſt quinta ratio? V hnctd
Hy pot) poſis, uel deſeriptio rerum, perſona—- nete
rum, locorum, temporum, qua utimur, Jquoties pſtlaß
uel amplificandi, uel ornandi, uel delectandi gra hethetoa
tia rem non ſimpliciter exponim us, ſed ceu coloo gant
ribus, expreſſam in tabulis ſpectandam proponi N mdie
mus, ut nos depinxiſſe, non narraſſe, lector pe- morumr
ctaſſe, non legiſſe uideatur. uuulluer,
Quomodo id præſtari poterit? tſun gi
Si prius ipſi totam rei naturam, omneſq; cecir ettefenfin
cunſtantias, ac ueluti faciem animo illuſtremus. iekunmil
Deinde ita uerbis ac ſiguris idoneis eſfingamus, e Petudt
ut quam maximè fiat euidens, perſpicuaq; lecto Urun
. Vonnbe

6

luopſteſſ.

id
Aeſtirfo

ſtnirm .
1 Auſen

CllkektueNd .
licinleſt
i iterſic. S.
tliffirſ.

lnn 4

Cceon.
t
nn eſe
frurgn

Altecert

ino Rtn

4

en 4
E 6
ſetie

D EVTRAQ. COPIA. 106
Quomodo locupletabimus oratio⸗
nebs rei deſcriptione
Quum id, quod fit, aut ſactum eſt non ſumma
tim, aut tenuiter exponemus, ſed omnibus fuca⸗
tum coloribus ob oculos ponemus.
Quibus rebus conſtant deſcri⸗
ptiones rerum ſeu Hypo⸗
typoſes?
Circumſtantia rum explicatione, collationi⸗
bus, ſimilihus, dißimilibus, imagin ibus, meta pho⸗=

Eisallegorij,, & ſi quæ præterea ſunt figuræ,

quæ rem illuſtrant, item epithetis.
Exemplum.
(Expugnata eſt ciuitas, apparebant effuſæ
per domos ac templa flammæ, & ruentium
tectorum fragor, & ex diuerſis clamoribus
unus quidam ſonus, alioruũ fuga incerta, alij
in ext remo complexu ſuorum cohærentes, et
infantium ſœminarumq; ploratus, male uſq
in illum diem ſeruati fato ſenes, tum illa pro
phanorum ſacrorumq; direptio, efferentiam
prædas, repetentiumq; diſcurſus, & acti an=
te ſuum quiſq; prædonem catenati, et conata
retinere infantem ſuum mater, & ſicubi ma
ius lucrum eſt, pugna inter uictores.)
Vnde petuntur deſcriptiones perſo⸗
narum ſeu Proſepœigg
Ab omnibuss circumſtantjs, Ppræcipuèé uerò
ab his. Natio⸗

QdwĩwVXSTIONES
Natione ſeu patria, ut Pœnus Fœdifragus,
Mollis Athenienſis.
Ab Aetate, ut luuenis prodigus.
A Fortuna, ut Fauſtuoſus diues:
A Studijs, ut Glorioſus miles.
Item a communibus affectibus, & quo ſit ani

mo pater in liberos, maritus in uxorem, & c.

Quomodo locupletatur oratio loco⸗
rum deſcriptione?

Quoties tota loci facies ueluti ſpectanda, de

pingitur, ut Vrbis, montis, regionis, fluminis,

templi, domus. Frequenter à locorum deſcriptio
nibus narrationum ſumitur Exordium.

Quot modis utimur deſcriptione
temporis, ſeu chrono⸗
graphijs?
Quatuor.
1 In Narrationum Exordijs.
2 Gratia delectandi, ueluti cum Poëtæ diem no
Gtem, auroram, aut crepuſculum exprimunt.
3 Cauſa amplificãdi, ut noctis deſcriptio, a pud

Virgilium lib. 4. ad amplificandum dolorem Di

donis pertinet.
4 Cauſa probandi, ut deſeriptiones interdum
ueris, hyemis, autumni, æſtatis & c.
(Mixtæ ſunt, quoties temporum qualitates

exponimus, puta, pacis, belli. ſimul cum oſten

dimus,

7

lfior
(eltttente

mne triſ

(Lot
Aiſh.
ut Unden
rli ettde

Vel
Aeroſtn
ſebvarunre
tieſtn
Ci cunnite
ſic,elituit
ixc ithe
egiſuge
unſetce

1t

⸗

Ppiheta

uſtn

eſ.

tltoloco⸗

Petint,N
, inif ,

nuſipt⸗
lr.
Cthtone
n,

i,nh

n.
itregl

foet Cete

e.
ſmnmf

, p,

sldrendi

DE VTRAGC COPIA. 106
dimus, quæ uirtutes, aut quæ uitia tum Ma⸗=
ximè ualuerint.)
Quxæ eſt ſexta locupletan⸗
di ratio?
Egreßio, Grecè dοο
Quid eſt Egreſſio ſiue
é6ααος ‿
Est definitore Quintiliano, alicuius rei, ſed
ad utilitatem cauſæ pertinentis, extra ordinem
excurrens tractatio.
Quot modis adhibetur?
Quinq;. AQlibuss
Aut laudandi gratia, aut uituperandi, aut
ornandi, aut delectandi, aut præparandi.

Vnde ſumuntur egreſſiones?
Ab expoſitione rerum geſtarum, 4 deſeriptio
ne locorum, regionum, perſonarum. Item à tra⸗
ctatione fabularum, apologorum. Præterea à lo-
cis communibus, quot ies amplificandæ rei gra⸗

tia, uel in uitia, ut luxuriam, libidinem, auari⸗=

ciam, & id genus alia, dicimus, uel quoties uir=
tutes, ut frugalitatem, cont inentiam, ſtudia lite=
rarum, pietatem, taciturnitatem, laudibus effe=
rimus.

Quæ eſt ſeptima locupletan⸗
di ratio?
Epitheta.
Quid ſunt Epitheta?
8 No⸗-

QV STIONES

Nomina adiectiua, & quæcunq; alia, quibus
proprietas quædam attribuitur, quocunq; pacto

non perſonis tantum, uerumetiam rebus, ut Præ
ceps iuuenta, Eſca malorum uoluptas, Vitæ mas
giſtra hiſtoria.
Vbi adhibentur epithetaas
In poëmatis, in quibus & naturalibus uti li=
cet, Candida nix, Liquidi fontes.

(Iin proſa oratione non oportet adhibere, ni-

ſi emphaſin quandam habeant, & ad rem propo
ſitam pertineant, ut Non impetrabis cauſam
tam iniquam ab Ariſtide iuſtißimo. Tuo conſilio
nobis ſubueni. uir prudentiſßtime.)
Quæ eſt octaua ratio?
Circumſtantiæ, quæ Græci periſtaſes uocant.
Quotuplices ſunt circunſtantiæ?
Duplices, Rerum, & Perſonarum.
Quæ ſunt circumſtantiæ rerum?
Cauſa, locus, occaſio, inſtrumentum, tempus,
modus, atq; id genus aliæ. L
Quæ ſunt circumſtantiæ
perſonarum?
Natio, pat ria, ſexus, ætas, educatio, diſciplina,
habitus corporis, fortuna, conditio, qnimi natu⸗

raxſtudium, ante acta, commotio, conſilii, nomen.

Ad quid conducit aptus & tempeſti⸗
uus circumſtantiarum uſus?
Ad neeb Keangan atq; extenuandxm, ad e=
iden⸗

TT

9
tlnd

F im,

muttull

eekt

llfotn⸗
Cot ſunt
Nrtehe
ſche
ibn
et rt
Efa eiltbe
ſererarep
cCn ence
aheeg
er
ſeher
1 Mlp
noheſt
Aritt
ſerhe
Pihe
ſter
ſfe
n u
Neherce,

186

ong ga,
relic t e
GVite r

NN.
fiſbggler

4

Alher,.

Annpne
i alan
lvocayli⸗
fN
euent
nlantie⸗
huf
eterun
cAtrtkene

ni⸗

olſihtn

6
odninitin .

ufſne

Auern

g alle

mln

7
oi,

1

DEVTRAQ,t?COPIA. 104

uidentiam, ad confirmationem, & probabilita⸗

tem. Facit enim, ut tota oratio denſis ac crebris

argumentis undiq; differta ſit, & communita.

Quæ eſt nona dilatandi ratio?
Amplificatio.
Quot ſunt amplificationis formæ?
Præcipuæ quatuor.

Quæ eſt prima?
Eſt quæ conſtat incremento, hoc eſt, quoties
gradibus aliquot per uenitur, nonmodo ad ſum⸗
mum, ſed interim quodammodo ſupra ſummum.

ut Facinus eſt ciuem Romanum uincire, ſcelus

nerberare, propè parricidium, necare, quid di=
cam, in crucem tolleres
(Ad hoc genus pertinet, cum congeſtis ordine
gquodam circunſtantijs, in contextu & curſi
ſemper priore maius inſequitur, ut Cicero
2. Philip. de uomitu Antonij: O rem non uiſis
modo fœdam, ſed etiam auditu, ſi inter cœ=-
nam in tuis immanibus illis poculis hoc acci=
diſſet, quis non turpe diceret? In cœtu uero
populi Romani, negocium publicum gerens,
magiſter equitum, cui ructare turpe eſſet, is
fruſtis eſculentis uinum redolentib. gremi=
um ſuum & totum tribunal impleuit.)
Quæ eſt ſecunda forma?
Comparatio, quæ fit uel fictione, ut Seruti,
me hercle, mei⸗ ſi me iſto pacto metuerent, ut te
P Z Mmetiss

QVISTIONE S
metuunt omnes tui, domum meam relinquen=
dam putarem, uel exempli collatione , quoties
propoſitio uelut ſimili exemplo, efſicimus, ut id

quod exaggeramus, aut proximum illi,aut par,

aut maius etiam uideatur, ut Quantò eſt Oppi=
anicus in eadem iniuria maiore ſupplicio di=
gnus? Siquidem illa (Milleſia) cum ſuo corpore
uim attuliſſet, ſeipſam cruciauit. Hic autem
idem illud effecit, per alieni corporis crucia⸗
tum. Cicero in oratione pro Cluentio.

(Loquitur hic de Mileſia quadam muliere,

quæ pro abortu pecuniam accepit à ſecun=

dis hæredibus. Ita Oppianicus etiam uxo-

rem Martij precio induxerat, ut prolẽ ſuã,
quam in utero geſtabat, ueneno perderet.)
(In hoc autem genera non ſolum tota totis, ſed
etiam partes partibus comparantur, ut Ci⸗=
cero: An uerò uir amplißimus scipio Tibe⸗=
rium Gracchum mediocriter labejactantem
Rempub. priuatus interfecit, Catilinam or=
bem terrarum cæde atq; incendio uaſtare cu
pientem, nos conſules perferremuse)

Quæ eſt tertia forma?
Ratiocinatio, qua amplificando aliud ex alio
colligitur, hoc modo: Tu iſtis faucibus, iſtis late=
ribus, iſta gladiatoria totius corporis ſirmitate,
tantum uini in Hippiæ nuptijs exhauſeras ut ti⸗=
bi neceſſe eſſet in populi Romani conſpectu uo⸗
mere.

eit herte/

in utgern
güprech
coſehrun
aibee
ttctczt

Ce⸗

ℳ

ſtenimunn

Ligruve
Cihet
(Meren
feron⸗
llo atin
cetiocenn
ttei
(nphe
Caſtye
ſntp
toren
ſcpor

d DE VTRXAQ. COPIA. roS

enliges mere. Colligitur enim quantum uini biberit An⸗=
ne, iin tonius, quòd illa totius, corporis gladiatoria fir=
tuti mitas nequiuerit ferre, & concoquere.
Mtt he,
an⸗ (Huc pertinet, quoties res atrocißimas ele⸗
ſklind. uamus conſulto quo grauiora uideantur,
ſrenge. quæ ſequutura ſunt, ut Cicero ſeptima actio
cen S ne in Verrem: Leuia ſunt hæc in hoc reo, Me
lotnie tum uirgarum Nauarchus nobilißimæ ciui=
4 tatis precio redemit. Humanum est, & c. Hic
r ulen, atrocißimum quiddam expectetur neceſſe
Ptiſtan est, cui hæc quæ ſunt atrocia comparata, hu=
leitftnn: mana atq; uſitata uideantur.)
ftiſt Quæ eſt quarta forma?

bheſten)
Cum amplificamus congerie uerborum ac

toti
ue ſententiarum idem ſignificantium, ut cicero pro
ſiholke Ligario: Quæ tua mens ?oculi?ardor animi? quid
llefligte cupiebas? jo. ldem fit
cthun (Hic uelut aceruo creuit oratio.ldem fit in⸗
* terim omnibus altius atq; altius inſurgenti⸗
Ancne bus, ut in hoc exemplo: Aderat ianitor car=
m ceris, carnifex prætoris, mors, terrorq́ ſocio
rum, et ciuium Romanorum, lictor Scxtius.)
— (Amplificamus etiam quaſi correctione qua⸗
ieſti dam, ut Cicero in verrem: Non enim furem,
e ſed raptorem, non adulterum, ſed expugna⸗
weiſn torem pudiciciæ, non ſacrilegum, ſed hoſtem
iſ ſacrorum, religionumq́; non ſicarium, ſed
tan, O 3 crude=

QV FÆ § TIONES
erudelißimum carnificem ciuium ſociorumq; in
tudicium ueſtrum adduximus.)
(Amplificamus præterea cum ſpeciem auge
mus generi collatam, ut cum omnes, diſcipli=
næ liberales plurimum homini conciliant uel
ornamenti, uel adiumenti, tum inprimis elo=
gquentia. Totidem ſunt & minuendi modi,
quot ampliſicandi.)
Quc eſt decima dilatandi ratio?
Propoſitionum multiplicatio, hoc eſt, ut quàm
maximum propoſitionum numerum reperia=
WMmusS. 3

Quot ſunt ſpectanda in propo⸗
ſitionibus?⸗
Tria. Quæ?
Primo, ut eas reperiamus propoſitiones, quæ
quicquid ad cauſam pertineat, abſolute comple⸗
ctantur. Deinde, ut rectè diuidantur. Poſtremo,

ut ordine quam maximè ad cauſam idoneo, diſpo

nantur. W
(Siquidem eo pacto fiet, ut neq́; copia rerum
conſuſa ſit oratio, dum ſemper habet auditor
certum aliquid, & in quod tentat animum,
& quod meminiſſe poßit, & quod expectet,
tum is qui dicit nuſquam hæreat, dum in
promptu eſt, quo ſeſe recipiat in uiam.)
Sxemplum.
Gi quis ſuadeat M. Tullio, ne conditionen:
ab

ummui
t, gtiucti
iigi,
tut 4
ui⸗ gerert
niſeen
olbe r⸗
ſiftper
rurlolt
bnmrin
nſeuiteltn

— — =
= =

—, - =☛
=

eſentit. 5

ſtcnkoin
foe cgere in
bincitu
tennon’
ſeſtunlen
ro
Me
Piftiner
geſukpn
Kiſſttein⸗
Ktatrgt
(enf
zropyt
lntie
Depon
(lite

de

ſuinmge .

eren

ligtten
rini ehr
Nelimnt,

irntoe
n
6 rſeni⸗

ap⸗

Aioreig
lltecope
. Men
ailtntß

ℳ

DE VTRAG. COPDIA. 109
aAb Antonio oblatam accipiat, nempe ut ui=
uat, extinctis Philippicis, bis fermè p ropoſi=
tionibus ut poterit. Non eſſe cuiquã egregio
uiro tanti emendam uitam, ut immor talem
uitam amittat.)
Huic generali ſubſeruiat particularis, à cir=
cumſtantijs ſumpta, præſertim Ciceroni, qui tot
laboribus clarißimum, ſemperq; uicturum no=
men ſibi pepererit, Ac mortem eſſe comtemnen
dam tot uoluminibus editis, facundißimè demon
ſtrrit, maximè cum iam ſeni non multum æui ſi
pereſſe uideatur. Rurſum altera ſumetur, à cir-
cumſtantijs: Nihil infelicius eſſe, quam debere
uitam Antonio. Tertia coniecturalis erit, callidẽè
hoc agere Antonium ut exuſtis prius Philippi=
cis, in quibus intelligat & ſuam infamiam ſem⸗
piternam, & Ciceronis immortalem gloriam eſ⸗
ſe ſitam, deinde erepta uita quoq; totum extin⸗
guat Ciceronem.
Vnde petuntur propoſitiones?
partim ex his quæ ſunt uulgaria, partim ex his
quæ ſunt propria cauſæ: uulgares propoſitiones
ex ipſa rei natura reperiri potuerunt, propri⸗
ex circumſtantijs rei diligenter expenſis.
(Genus ſuaſorium proprios habet locos unde
propoſitiones petere liceat, rectum, laudabi⸗
le, utile, tot um facile, neceſſarium, iucundum
Demonſtratiuum item ſuos, nempe bonorum
ordines, & quæ his comprebenduntur.)
„ 4 Q

QLldũVNMSTIONE S
Quæ eſt undecima locuple⸗
tandi ratio?

Eſt quæ ſumitur ex accumulatione copioſa
probationum & argumentorum, quas Græcſi

TIst appellant.
(Nam ad eiuſdem propoſi tionis confirmatio
nem uariæ rationes adhibentur, & rationes
alijs argumentis confirmantur.)
Quotuplices ſunt probationes?
Duplices, Partim enim ſunt ?vXonid eſt, ar
tificiales, partim &ρüο, i. ab arte ſemotæ.
Vnde ducuntur probationes ab
arte ſemotæ, ſeu
αWX v*
A præiudicijs, à rumoribus, à tormentis, à ta
bulis, à iureiurando, à teſtibus.
Vnde petuntur probationes
artificiales.
Primum à ſignis, quorum alia ſunt neceſſaria,
quæ ααροορantur, alia non neceſſaria, quæ
σοναα dicuntur. Secundô ab argumentis, quo⸗
rum aliud est credibile, aliud uelut propenſius,

aliud non repugnans, & ducuntur plerunq́; à
circunſtantijs, quæ duplices ſunt, perſonæ, ac

rei, de quibus Paulò antè dictum est. Item à lo⸗
cis, qui ſunt omnium cauſarum generibus com⸗
munes, à finitione, Etymologia, & ab his quæ ad
naturam finitionis pertinent genere, e ſten.
eren=

Coruple
Ulplaler
Ne true
peſenfca
n oſir
Cgirinzen
ateiſſi⸗

nscn⸗

r n

Codt
Tibae.

(omnen⸗

üülilitte
ehearen
iun i
ſlkttri
duilliſe

nenplip
Plu

ne ahif

G.

Gfrreti
0 ioe
toned⸗
bhilehe
ſuae,
e

Crefic

ones

trnſnn
ugt
ie
neſu⸗

ſerngt

ſne

Nen
erhiee⸗
tl

4

DEVTRAQC. COPIA.
ferentia, & reliquis locis rerum, de quibus tra⸗
ditur in Dialecticis. Tertio ſumuntur probatio⸗=
nes ab exemplis, quæ plurimum etiam ualent ad
copiam, & adhibentur, aut ut ſimilia, aut dißi=
milia, aut contraria, rurſum, aut ut maiora, aut
ut minora, aut ut paria.
D E COPIOSA TRACTAESZ
tione exemplorun.
Quotupliciter tractantur exempla?
Dupliciter. Quomodo.
Aut contractius, cum exemplum ceu notum,

uerbo ſignificatur, ut Cicero pro Milone: Neq;

enim poßit Hala Seruilius, aut P. Naſica, ut L.
Opimius, aut me conſule, Senatus, non ne farius
haberi, ſi ſceleratos interfici nefas eſſet. Aut fu=
ſius, cum augentur & creſcunt tractatione.

Quot rationibus augentur & creſ⸗
cunt exempla tractatione?
Tribus. 6
Qux eſt prima ratio?
Commendatione, quæ plerunq; ſumitur, uel
rei dignitate, uel ab autoris laude, uel gentis, un
de ducitur exemplum, ueluti ſi quis Lacadæmo⸗
nicum factum, aut dictum adhibeat, præfari o⸗
portet, eam gentem ſapientia, et rei militaris ac
ciuilis diſciplina cæteris longè antecelluiſſe, &
exemplis pulcherrimis ſemper abundaſſe. Et ſi

quis é plutarcho citabit exemplum, præfetur

P F licebit.

QVESTIONES
licebit, eum autorem unum omnium eſſe grauiſ⸗
ſimum. Item ſi quis M. Attilij Reguli ad hoſtem

redeuntis exemplum uelit adducere, poterit ad

hunc proloqui modum: Inter tam multa Roma⸗
naæ uirtutis inſignia decora, nullum unquàm fa=
cinus pulchrius extitiſſe, aut laudatius, qum

Quæ eſt ſecunda?

Si fuſius, aut latius explicentur, cum exagge
rationibus, atq; amplificationibus: quod genus
uerit, ſi quis perſuadere ſtudeat, ad prudenti=
am comparandam multum conducere peregri
nationes, multarum rerum in ſpectionem, in So⸗
lonis laude aliquandiu commoratus, & quam ci
uitatem reliquerit, & quam ob cauſam, & quæ
maria tranſmiſerit, & quas nationes, quo capi⸗
tis periculo, adierit, & quibus cum ſit congreſ⸗

ſus, & quid mirandum conſpexerit, & quantun

temporis abfuerit, & quanto illuſtrior ac ſapi⸗=
entior in patriam redierit, fuſius enarret. Atq;
utraq; ratio dilatandi contrahendiq́; loum ha⸗
bet in fabuloſis quoq; exemplis, ſi res ac decor
patietur.
¶in his quæ omnino fide carent præfari con⸗

ueniet, non ſine cauſa eſſe conficta, neq; tot ſe

culis temere celebrata. Deinde quid ſibi ijs
uoluerint ſapientes, interpretabimur. Huc
etian pertinent Apologi, quales ſunt, qui
ſopi

oen
eliuit⸗

loelettn

eck

latiy

1Reunrec⸗
Auened eren
Ehirilate
Gin Mnila
ſunen
nirtleteril

i, AN

nrlſrepril

ſtitoret,

e,Iultur⸗

iſe Wln
(hſtrenhe

ſaütotke
lt,
U

36

neſiga

Allogen
, polerit
Ronu⸗
nuiter
li lir

6

Ateng:

Meni
pruari
eſergni⸗

nen ilen
e

n e

,ochi.
ſtg

10C

A

ealeed⸗

pefnien
ftirgt,

97
9

legih

lim /

— =-

Pirußt

= 62 .
R-ͤHETORICE SD.„ mJ—
Fſopi noiine celebrantur, & ille Menij A⸗
grippæ de corporis humani membris aduer
ſus uentrem conſpirantib. apud Liuium. Re=
feruntur huc etiam fictæ narrationes rerum
geſtarum, cuius modi ſunt Luciani ueræ nar=
rationes, & de ſpecu apud Platonem, in quo
uincti quidam umbris, perinde ut ipſis re=
bus, delectantur.M..) L

Quæ eſt tertia ratio dilatandi
exempla?
Collatio, & comparatio, ſiue contentio.

Quid eſt collatio⸗
Est cum accommoda ſimilitudo, quod addu⸗
dtum eſt exemplum oſtendit aut ſimile eſſe, aut
dißimile, aut contrarium. Simile, ut Non aliter
quàm Camillus rem Romanam à Gallis oppreſ-
ſam, & in extremam perniciem adductam ſuæ
uirtute, depulſis barbaris, reſtituit: Ita Lauren=
tius Valla Latinas literas, inſcitia ferè barba⸗
rorum deprauatas, obrutas, extinctas, in priſti-
num nitorem, uelut ab inferis reuocauit. Dißi⸗
mile, Brutus occidit liberos proditionem moli=
entes, Manlius uirtutem ſilij morte mulctauit.
Contrarium, ut, Marcellus ornamenta Spracu⸗

ſaunis hoſtibus reſtituit, Verres eadem ſocijs ab=
ſtulit. =

Quid eſt comparatio ſiue
contentio?

ENE

*

QV Æ §STIONES
Ekt quæ demonſtrat id, quod adductum ſit, aut
eſſe, aut minus aut maius. Par, ut apud Cicero⸗
nem: Etenim mihi ipſi accidit, ut cum duobus pa
tricijs, altero improbißimo, altero modeſtißimo,
atq; optimo uiro peterem: Superaui tamen di⸗=
gnitate Catilinam, gratia Galbam. Minus, ut ſi
propter matrimonia uiolata, urbes euerſæ ſunt,
quid fieri adultero par ests Maius, ut pro Milo=

ne: Negant intueri lucem eſſe fas ei, qui à ſe ho⸗

minem occiſum eſſe fatetur, In qua urbe tandem
hoc homines ſtultißimi diſputant? Nempe in ea,
quæ primum iudicium uidit de capite M. Hora=

tij fortißimi uiri, qui nondum libera ciuitate, ta

men populi comitijs liberatus est, cum ſua manu
ſororem interfectam fateretur.
Vnde ſumitur hæc exemplorum
collatio?

Ex omnibus rerum ac perſonarum circun=
ſtantijs. Adiuuatur autem & orationis artifico,

cum uerbis ac figuris ad id commodis, alia con⸗

ſultò eleuantur, alia tolluntur.

Quæ ſunt exemplis affinia?
Parabola, 2σſiue imago, contentio demon
ſtratiua, iudicia & ſententiæ.

Quid eſt parabola?-

Est ſinilitudo ſumpta ab his, quæ fiunt, aut

quæ natura caſuue rebus adiuncta ſunt, ut nauis
pro uentorum ratione uelum tollens, aut contra
hens,

05 V
evee le⸗ 41

ſhulu
e, iu

hian

ere lelt

unr ui⸗

elnun?

9 Unltli⸗

ſanlii

Geſechorte
etreſguiten
tetpeſctes
Eſten
lercto⸗
Gſinti
eliftat
tneti
NE
fck,
clencen
teguc U
tlit ee
N grlte
inad r

Ciden

“

ctnſa
PgCie.

nche t
cſiira
tineyi⸗
linnt/
uſeſet
Npren
igilſehe
letteee
eppeiten

eNI. o

itcte/
nſauan

Ptun

un chun
D
A.

etioteſen

DE VTRAQ. COPIA.R, n2
hens, in hoc aut illud latus transferens, parabo⸗-
la eſt quæ docet ſapientem tempori cedere opor
tere, ac rebus præſentibus ſeſe accommodare.

Quæ aliquando uerbo notatur, ut Intelligis tibi

uertenda uela? Aliquando latius explicatur, &
apertius accommodatur, ut apud Ciceronem
pro Wurena: Quòd ſi è portu ſoluentibus, qui
iam in portum ex alto inuehuntur, prædicare
ſummo ſtudio ſolent tempeſtatum rationem, &
prædonum, & locorum, quod natura fert, ut his
faueamus, qui eadem pericula, quibus nos per=
functi ſumus, ingrediantur, quo me tandem ani=
mo eſſe oportet prope iam ex magna iactatione,
terram uidentem, in hunc, cui uideo maximas
tempeſtates eſſe ſubeundas.
(Eſtq́; adem parabolæ, quæ exempli, dilatan
dæ ratio, uidelicet per collationem, itemq;
dißimilium, cuius hoc ſit exemplum. Neq;
enim ut nauis utilior noua, quam uetus, ſic et
amiciti,,
Quid eſt ?αν ſiue imago?
Est ficta ſimilitudo, quæ cum deſeriptione
quadem oculis ſubijcitur, & imaginem rei colla
tæ, quaſi uiuam, exprimit, ut Os humerosq́; Deo
ſimilis. Facit autem ?αρρ magis ad euidentiam,
aut grauitatem, aut iucunditatem orationis,
quàm ad probationem.

Quid eſt contentio demonſtratiua?
Est

QVFESTIONE S
Eft quoties in genere demonſtratiuo perſos
nam cum perſona conferimus, laudandi, uitupe=
randiue gratia, ut ſi quis Maximilianum lauda=
turus, eum componat cum M. Antonio impera=
tore. Eſt & rerum comparatio, quod genus est,
ſi quis Pocëticam laudaturus, huius commoda
cum Philoſophiæ commodis committat, atq; ex⸗
pendat.
Quid ſunt iudicia?
Sunt ſententiæ ſcriptorum illuſtrium, gens
tium, uirorum ſapientum, aut clarorum ciulum,
quæ Graci nplo e appellant.
(ldem ualent ſapientum Apophthegmata, cie
iusmodi ſunt illa ſapientum dicta, quæ refe⸗
rũtur à Plutarcho. Huc pertinent & prouer
bia, item oracula, & reſponſa numimnum.)
Quid eſt ſententia?
Esſt (ut inquit Cicero ad Herennium) oratio
ſumpta de uita, quæ aut quid ſit, aut quid eſſe
oporteat in uita, breuiter oſtendit.
(Licet autem ſententias in omnibus oratio=⸗
nis partibus, & in affectibus mouendis, ad=
miſcere, non ſolum in probatione, quæ ſi in
loco adhibeantur, haud mediocrem orationis
copiam adiungent, neq; id ſine grauitate &
gratia. Debet tamen earum eſſe modus, ut
ibi adhibeantur, ubi locus poſtulat, aut certé
patitur.)
Quot

Clotlin
nube⸗
Quin
Ehreluf⸗
Ner

urcnler,

cnentoli⸗
ettut le

Aculeltete

ſteni
lenercgl
tezrun hi
flucocepi⸗
(ERA
teſteunn
ffolee
zinihe
4dlunin

n
iea

Uepdli
Nao

, een
mieſtlhh

es DE VTRAGC. COPIA. nz
ieſen Quot ſunt ſententiarum formæ:
ui Præcipuæ duæ, Epiphonema & Nocëcma.
nlulte
Bin. Quid eſt epiphonema?
euſes Eßñt rei narratæ uel probatæ acclamatio: Nar
lanl rate, ut apud Virgilium: Tantæ molis erat Ro⸗
tin manam condere gentem. Probatæ, ut apud cice⸗
