ronem pro Ligario: Quorum igitur impunitas,
Cæſar, tuæ clementiæ laus eſt, eorum te ipſorum
1 ad crudelitatem acuet oratios
in gn Quid eſt Noëma?⸗
Mcun Est ſententiæ genus, quod non dicitur, ſed ins
telligitur, quale eſt illud: Eras dignus, ut haberes
ten integram manum. Nam intelligitur, ut rur ſus
igrtſe in ludo depugnares.
n (SEst autem illud dictum in quendam agen=
u) tem cum ſorore talionis, quod ſibi dormien
ti pollicem reſciderat, cuun illa fratrem ſæ⸗
pius à ludo gladiatorio redemiſſet. Sunt &
u ie aliarum ſententiarum formæ, quas, ſi uis, ex
ggi ipſo autore Eraſmo deſumes.)
W Quid cognationem habet cum
dD ſententia?
Ne, Expolitio.
oi Quid eſt expolitio?
l 4 Eſt quoties eodem in loco diutius commora⸗

, Mur, eandem ſententiam alijs atq; alijs modis
g, uariamus, ſimul & locupletamus.

6 Aibus

QV £ §S TIONES
Quibus id fit modis?
Commutatione uerborum, cum eadem res
alijs atq; alijs figuris ſæpius effertur.
2 Commutatione tractationis, uel, cum quod

iam ſub perſona noſtra diximus, idem alium, ſed

paulo aliter dicentem facimus, uel cum quod ſe=
datius est diſputatum, id acrius atq; inflamma⸗
tius efferimus.

Quot partibus conſtat copioſa
expolitio?

Quibus?
Propoſitione,
Ratione,
, Duplici ſententia, cui ratio item duplex
ſubijci potest,
Contrario,
Simili,
Exemplo,
Concluſione.

propoſitio Exemplum expolitionis?
duab. ratio Sapiens nullum pro republica uitabit peri=⸗
nib. confir culum. IDEO quod ſæpe fit, ut cum pro Repub.

mata. perire noluerit, neceſſariò cum Republica pe⸗-
Prior ra⸗ reat. ET quoniam ſunt omnia commoda à pas

Septem.

tio. trria accepta, nullum incommodum pro patria

Altera ras graue putandum eſt. ERG qui fugiunt id pe-
tio. . riculum,

75„

on ui
unt. M
imnaiti
gepnali
ltnd
letkororen.
Pente mu
henenter e
nferi
atcegtt,e
Munſſ
, ruirt

(griuerekg

ſeneeeſei
Zepikletin
tie toten⸗
r.IIIC
nait,cpens
s, gin
litgvine
tiiacliner

lec eute,

leiſegui
Its ſenhe
niſunm⸗

htrege

Nunnan,
weita he

Cß

. DE VTRAQ. COPIA, ng =J
* riculum, quod pro Repub. ſubeundum est ſtulté Prior ſene
elet faciunt. NA M neq; effugere id poſſunt, & in⸗ tentia.
grati in ciuitatem reperiuntur. AT QyI pa= Rationes.

ri trris pericula ſuo periculo propellunt, hi ſapien Altera ſen
dinſß entes putandi ſunt, DVM ET eum, quem ha= tentia.
ncaße bent honorem. Reipublicæ reddunt, & pro mul⸗ Rationes.
nftnna tis perire malunt, quam cum multis. ETENIM Cötraria.

unehementer est iniquum, uitam à natura acce⸗
pptam, per patriam cum conſeruaueris, naturæ,
onot cum cogat, reddere patriæ, cum roget, non dare.
Et, cum poßis ſumma cum uirtute & honore
pro patria interire, malle per dedecus, et igna⸗
uiam uiuere (pro amicis, & parentibus, ac cæte⸗
ris neceſſarijs adire periculum cum uelis, pro
Republica in qua hoc & illud ſanctißimum pa⸗
denotr triæ nomen continetur, nolle in diſcrimen ueni⸗
re. II A QVE, uti contemnendus, qui nauigando Simile.
nauim, quam ſe uult incolumem, ita uituperan=
Ad.lius, qui in Reipublicæ diſerimine ſuæ ſaluti
plus, quàm communi, conſulit. Naui fracta mul⸗

ti incolumes fuerunt, ex naufragio patriæ nemo =
potest enatare. QVObD mihi uidetur Decius in⸗ Exemplũ.
I H tellexiſſe, qui ſe denouiſſe dicitur, & pro legio=
gtnttei nibus ſe in hoſtes immiſiſſe medios, unde uitam “
1poden⸗ amiſit, non perdidit. Re enim uilißima, maxi⸗
enliß mnmam redemit, uitam dedit, accepit patriam, ami
6uhnol/ ſit animam, potius eſt gloria, quæ, ſumma laude,

“ prodita uetuſtate, quotidié magis eniteſcit. .
di QVOD ſi pro Reipublica debere accedere ad Concluſis⸗
iſe ◻ Per i⸗=

QVMSTIONES
periculum, & ratione demonſtratum eſt, & e=
emplo comprobatum, hi ſapientes ſunt exiſti
mandi, qui nulam, pro ſalute patriæ, periculum
uitant.

(Vnde erit, diligenter exerceri hoc taocg a⸗

doleſcentes, non ſolum in tractandis & expo
nendis ſententijs, ſed quolibet etiam argu=
mento, quod poteſt commode explicari, tra⸗
ctariq; copioſè. Interdum congerere licebit

plures ſententias, rationes ſimilia, & exem-⸗

pla, cum copioſius tractare uolumus.)
Quæ eſt duodecima dilatan
di ratio?
Multiplicatio, partim orationis Rhetoricæ,

quæ ſunt exordium, narratio, propoſitio, cumn

partitione, probatio continens confirmationen.
E& confutationem, & peroratio, quibus exordi
um & narratio, interdum omitti poſſunt breui=
tatis ſtudio: interdum copiæ affectatione, proli=
xius omnes tractari, adiectis pluribus ſchematis
& admixtis quoq; affectibus,

Quomodo dilatatur exordium?

Renouando docilitatem commodis tranſi tios

nibus, quod genus fuerit: dudiſtis largitione, cor
ruptela, ſunguine, ſtupro, ac fœdißimis artibus
paratum honorem. Nunc oſtendam illud,
quod

PrE

mn
un K

ire

nd J
ie t
ceieti⸗
Com
1 Repe
urle eren
pntur.
1 Upeſi
aeterrin
cionit

i ovi.

oro
Ntche
ciclplcia
ſtlntie
lelugenet.
et, e

1.

ekittzntni

Ntootſeun
Aan
bes en
leron Mü

56

hnion
ſreſt

inie

eſc,
ldene
finane
Plat,trt

leſetelteht

luente
nu)

In

r Nhetne

eſft ſ
ſfmiting

emi
ſuren
kur,u
tt

2 Renouando attenti

tcur

bteſt. ſ

lugtieg⸗
D

4

DE VTRAC COPIA. n5
quod turpiter eſt adeptus, turpius admiiniſtraſ⸗=
ſe. R
onem uarijs modis, qui
pro rei natura fingi poſſunt. Tales fuerint, NMa=

gna ſunt hæc, ſed leuia præ his, quæ nunc dictus=

rus ſum. Et: Nunc ad ipſum rei caput accedo, pro
inde queſo ut hæc animis quam maxlmè attentis
audiatis.
Quomodo dilatatur narratio?
Repetitione, quæ fit quoties res paucis ac

ſimpliciter expoſita, denuo fuſius & ornatius

enarratur.
2 Digreßione, guæ &. breuis eſſe debet, & ſic
cum narratione cohærere, ut aut quaſi finis nar=
rati onis, aut quaſi initium probationis uideri ea
dem poßit.
Quomodo dilatatur propoſitio?
Id duobus fit modis. Primum, Si pro ſimpli⸗
ci, duplici aut multiplici utimur etiamſi una ſit

ſatis, ut ſi feciſſet, premio magis, Juan ſupplicio

dignus erat. Aut res hæc nec eſt honeſta, nec
expedit, nec ſine ſummo periculo fieri po⸗

teſt. Quod ſi maximè ſit honeſta, maxime ex

pediat, maximéè ſit tuta, tamen fieri non poteſt
ut conſequamur. Deinde ſi non nuda m omnino

ſed & argumentis obiter interiectis & affe⸗

ctibus accenſam, proferemus. Qualis eſt 1Ila
Ciceronis pro Milone. Hæc ſicut expoſui, ita
Q. 2 geſta

QV +Æ §S TIONES
geſta ſunt, iudices, inſidiator ſuperatus, ui uicta
uis, uel potius oppreſſa uirtute audacia est. De⸗=
inde affectus miſcet: Nihil dico, quid Reſpublica
conſecuta ſit, nihil quid nos, nihil quid boni, ni=
hil ſane id proſit Miloni, qui hoc fato natus est,
ut ne ſe quidem ſeruare potuerit, quin una Rem
publicam uosq; ſerua ret.

Quomodo creſcunt pro⸗
bationes?
Labe factione, ſeu præparatione, aſſeueratio⸗
ne & excurſionibus per amplificationem.

Quomodo creſcunt labefactione ſeu
præparatione?
Quomodo?
1 Propoſitionibus, quæ hic ſunt ueluti ſingula
rum partium orationis collectiones, ſeu conclu=
ſiones, quas oratoribus mos est initio argumen⸗
tationum, proponere, et eaſdem in fine uehemen
tius per affectus aut per epilogum repetere.
2 Cum ita proponimus, ut ipſa orationis figura
fidem abrogemus, aut cõciliemus. Cuiuſmodi est

illud Ciceronis pro Milone: Sed antequam ad e⸗
am rationem ueniam, quæ est, propria noſtræ

quæſtionis, uidentur ea eſſe refutanda, quæ in
Senatu ſæœpe ab mimicis et improbis iactata ſunt
O concione etiam paulò antè ab accuſatore.

NiEen
unrkt

clp

(olht

lgi t
l 6
Cllfer
eeettt,
Crui
ifui
6Anofni
fiuxine,
Nepble

Co

Cinter

uhu ſi⸗

ctitattef
ſne, geni
l ra.

efe

89

neigting
Ripli
G ani di .

tiheeſ,

ll gee

⸗

ſſteffn

en,

onelen

4

Neltiſtg

ſtcn
itvognne
irulet
N.
inafget
ifnoich
ltndi
jlnnuncte

DE VTRAQ. COPIA. n6
Quomodo aſſeueratione?
Cum ea, quæ argumenta quidem non ſunt, ſed
pondus argumenti habent, probationibus admi⸗
ſcentur, ut: Quis tam cœcus, qui hoc non uideats
Quis tam im prudens, qui neget.
(Locupletantur et ſingulæ collectiones epi⸗
logis particularibus, quæ ſummam rationum
paucis comprehenſam auditori denuo ſub o=
culos reuocant, ut maiore cum fide concluſio
ſuccedat, ut Cicero in oratione pro Põpeio:
Quare uidete num dubitandum uobis ſit om=
ni ſtudio ad id bellum incumbere, in quo glo⸗
ria nominis ueſtri, ſalus ſociorum, uectiga lia
maxima, ſortunæ plurimorum ciuium, cum
Republica defenduntur.)

Quomodo excurſionibus?
Cum per amplificationem ſingulis probatio=
nibus ſuos affectus adijcimus, ad quod propria
deſtinata est concluſio, quam ſi copioſam eſſe uo
lemus, geminam efficiemus, ut ſimul per epilo=
gum præcipua argumenta recenſeantur,
et effectuum omne genus, per om-
nes tractetur.

5 FE-=

—

QV F STIONES b,

LE CTORI S. l.
E utilißima pars ſtudiorũ puerilium ex= fuenb,
ercitium, & uſis præceptorum, quæ tra⸗ IIVI
duntur adoleſcentiæ, uarius, aiduus & diligés. ſont
Nam abſq; exercitatione non ſatis intelliguntur i
præceptiones artium, nec diu inhærere poſſunt 5V.

mentibus. Adiecimus igitur hoc loco etiam ſpe=

cies argumentationum Khetoricarum breuiter
. collectas, quòd earum cognitio non minus neceſfſ⸗: e 1
. ſaria, & utile exercitium uidetur eſſe, quiem 6 er
Dialecticarum adoleſcentibus. Nam ſæpe occir 4 Ulli
runt earum exempla in bonis autoribus, & dilis hun
genter pertractatæ ſunt ab ijs Scriptoribus, tum nper

6
Græcis & Latinis, qui de Rhetorica præcepta 7 Mef
tradiderunt. Nihil, inquit ille, paruum eſt in ſtu⸗ 3 Oeſ
dijs. Ideo et hunc breuem quaſi tractatulum ſtus nuſe

dioſus adoleſcens non contemnet, ſed ut profu=
turum ſuis ſtudijs amabit. Si quis hæc uolet, Rhe
toricis præceptis addere potest, uel proponet ipli

ediſcenda in eo Dialectices loco, ubi de formis
argumentationum agitur. Nos in calce libelli
ideo adiunximus, ut ſuccißiua & pecu⸗=
liari opera & tempore explicari

utel au
Mtiniire
E

adoleſcentiæ commodius Nd
poſſent, Vale.
DE ihe i

ci⸗

link
e

le⸗

lherr

enſoſre

eünfe⸗

Uthherter

nuet.

ſ, gir

ſru-

ec

E

N,⅝

elkeli
ſece

D

SPECIEBVS ARGVMENTATIO-⸗

ι &ς α α e

D E VTRAG. COP I 7

EP NOVENM

NVM RHETORICARVM.

Quot ſunt ſpecies argumentatio⸗
num Rhetorices?
NOVEM. Qucz?
Ratiocimatio,
Inductio,
Collectio,
Complexio, ſeu Dilemma,
Enumeratio,
Simplex Concluſio,
Subiectio,
Oppoſitio,
Inuerſio.
I. RATIOCINATIO.

Quid eſt Ratiocinatio?
Est ſyllogiſmus Rhetoricus, in quo rationibus
una uel pluribus additis maiori & minori Pro=
poſitioni, infertur concluſio.
Quot conſtat partibus?
Quinq;. Quibus?
Propoſitione, propoſitionis ratione, aſſum=
ptione, aſſumptionis ratione, & concluſione.
Da Exemplum.
Et Cuicſq; quæ ſito opu est, is uerè dici diues,
Q4 non

QV FSTIONES

Miaior. non potest. Est enim diuitiarum fructus copia, grgni⸗
Ratio. quam declarat ſacietas rerum & abundantia;, lcre
pvoeoc ett, ſi nihil tibi deeſſe putes, nihil appetes, ni memt
hil optes amplius. u l
4 . MndS
RI Marco Craſſo quæſito opus eſt, quia pro eerelhi

Minor. pter auiditatem pecuniæ, nullum quæſitum tur=
Ratio. pem gutat, quotidié fraudat, poſcit, paciſcitur:
aufert, eripit, ſpoliat ſocios, ærarium expilat, et
teſtamenta ſupponit, quæ omnia non abundan⸗
tis, ſed egentis ſunt ſigna.
Concluſio. O Ergo M. Graſſus uere diues dici non poteſt.

t
(Interdum pluribus partibus conſtat ratio⸗ “
cinatio, quam quinq;, cum unaquæq; proba⸗ 4
tio ſuam habet conſirmationem et rationem, C

atq; hæc rurſus aliam. Interdum omittitur A,
probatio, uel propoſitionis, uel aſſumptionis,

fitq́; argumentatio trimembris. Exempla ui⸗ Pif
de a pud Braſmum! in opere de conſcribendis nemti
Epiſtolis, &.π Riuiſ libro ſexto Dialecticæ.) R ð
I. INDVCTI 0. l
Colirn
Quid eſt inductio: 2 ſar
Est argumentatio, quæ rebus non dubijs cons Mere
ceßis propter ſii militudinem, rem, quæ dubia e⸗ vjyitg
xrat, comprobat. rib
Da exemplum. iict

Dic wili ſaer msrutißine nihil in te off
H

Clagi, 4
ic
Sbeter

it.

Mtre
ſitn.
gplete
ctr.

rpotg
ruto
grcea
Bfm.
Onſſtn
pim,
nengln:
ſerlen
decſee

biege
ei

DE VTRAC. COPIA. n8
cij, collo caſſem, num tu me iniurium uocares?
Non in quies. Neq; enim iniuria uideri poteſt,
ſi nihil de eo benè merearis, cui nihil debes. Nũe

igitur, cum ultrò plurimum in te officij contule⸗

rim, non æ quum est, te mihi ſuccenſere, quod be⸗
nefacere deſierim, qui ſuccenſere non poteras,
etiamſi nunquam benefacere cœpiſſem.

III. C O LLECTIO.

Quid eſt collectio-
Eſt argumentatio, quæ rationibus & expo⸗=
litionibus abſoluitur.

Quot partibus conſtat:?

Quibus?
Propoſitione, ratione, rationis confirmatio⸗
ne, expolitione & concluſione.
(Propoſitio eſt, quod ad probandum ſumi⸗
tur. Ratio quæ probat, quod propoſitum eſt.
Confirmatio est rationis probatio. Ex politio
eſt, quæ locupletandæ et honeſtandæ rei gra⸗
tia adhibetur. Hæc ferè ſumitur à ſimili=
bus, exemplis, amplificatiomibus, prouerbijs,
& id genus alijs. Concluſio eſt, quæ ſupe⸗
rioribus breuiter repetitis, propoſitionem
iterat.)

Da exemplum?
CS AAblIæ=

S QV ESTIONES
Propoſis SAPIENTISeſt ſamæ ſuæ longé diligentiue,
tio. quam opibus ſuis, non minus uerò diligenter,
Ratio Pro quàm uita conſulere. MINVS ſiquidem damni
poſi itionis. & incommodi acci, Pit qui pecuniam, aut etiam
Confirma⸗ uitam amittit: quam qui famam. FANM A amiſſa

nis cõſtans dem corporis, cum certos à natura terminos
collatione. acceperit in longum tempus extendi nequit. Fa⸗=
ma uerò hominls, quæ est altera & potior ui=

esſt. Vitam igitur quiſquis eripit, rem adim it,
qua nullo etiam auferente diu frui non potera⸗
mus: at famam qui eripit, re immortali, & pul⸗
Eytpoſitio cherrima nos ſpoliat. QVODueteres rectè in⸗
Eexemplo. tellexiſſe mihi uidetur, qui non pecuniam modo,
uerum etiam uitam ipſam effundere non dubi⸗
tarunt, quo nomen ſuum quam maximè proro⸗

catio. postquam ſe fama ſpoliatos uiderent, ne cauſam

ma. rent. ADEO grauius famæ, quam uitæ diſpen=
concluſio. dium iudicabant. QVODſi igitur homines, ijs
rebus maximè timere uidemus, quæ cum ſunt

diſſicile reſtituuntur ſapiens exiſtimandus non
eßt, qui ſamæ; quæ neq; reſtitui poteſt ſemel
Amiſſa, & qua nihil habet homo precioſius, non

etznie, aut etiam uitæ.
Eo⸗

tio ratio⸗ in integrum reſtituitur nunquam. E' uita qui-
grlſoe

ta noſtra, etiam poßt cineres & rogum ſuper⸗

Amplifi⸗ garent. MVELTOS fuiſſe eo animo legimus, ut

Epiphono⸗= quidem eſſe putarent, eur diutius in uita mane-⸗
precioſißimæ, facilimè tamen perduntur, ac

multé diligentius conſulendum butet, quäm pe⸗

li

Con
leoleck

iue luoe
eu.

UIIl. .

C

eg
ſbrepr
onteſſe

ehetche

De ſit⸗
ſbare ſnt
ſektenren
(ti
ngp

inone
(Nae

AH

leerr,
Ach
Eefr
nſi
⸗
eniwe
lt
Ait i:
ſhr⸗
Alini,
pert
Ercefe

ee un

DE VTRAQ. COPIMA. 19
(boteſt etiam tribus duntaxat, aut quatuor
confici collectio ſi uel confirmatio, uel expo⸗
litio⸗ uel utraq; omittitur.)

Quomodo differt Collectio a
Ratiocinatione“

In collectione id ipſum, quod proponitur, in
concluſione repetitur: In ratiocinatione conclu=

ditur id, quod esſt è propoſitione & alumbeiane

con ectum.

IIII. CONMPLEXIO §1VE

dilemna.
Quid eſt complexio ſiue
dilemna?

Eſt argumentatio, in qua utrumuis conceſſe=
ris, reprehenditur, ut Gabinium admonendum
non cenſeo: Nam ſi bonus est, admonitione non
habet opus: Sin improbus, eam contemnet.
Aliud. .
De futuris angi metu non debemus: etenim
ſi bonæ ſunt: fruſtra mutuimus: ſin aduerſa, in. fæ
licitatem duplicamus.
(vitioſe complexiones ſunt, in quibus aut u⸗=
traq́; pars, aut altera conuerti, & in aduer=
ſarium retorqueri potest, it, Accuſande⸗ on
nino non est.
(Nam ſi ueretur, quid eum accuſas qui hro.
6

7

Q)nꝓwVXISTIONES
bus eſte Si non ueretur⸗ quid eum accuſas, qui
id parui æſtimet? Hic inuertitur utraque
pars. Prior, ut Imò ſi ueretur, maximè eſt ac
cuſandus ut corrigatur: Poſterior, ut, Si non
ueretur, hoc ipſo est accuſandus, qua im pro=
bus eſt. Non est hic puer tradendus priuato
præceptori. Nam ſi et literarum ſtudioſus,
non habet opus priuata inſtitutione. Sin ocio
est deditus, nibil proderit diſciplina ignauo.
Hic inuertitur prior pars: Imo ſi ſtudioſus
est, plus proficiet, ſi priuatum præceptorem
habuerit.)

V. E N VMERATIO.

Quid eſt enumeratio?
E& in qua pluribus rebus ſufficienter expo=
ſitis, & cæteris infirmatis, una reliqua neceſ⸗
ſario confirmatur.
Quibus partibus conſtat?
Expoſitione, infirmatione, & concluſione.
DLDea Exemplum.
S I illum ab hoc dicis occiſum, cum ſine cauſa
Expoſitio. nunquàm ſuſcipiatur maleficium, neceſſe eſt, aut

Infirmita⸗ odium, neq; metum, neq; ſpem interceßiſſe, neq;

tio. ad amicum aliquem mortem eius pertinere pro
Coneluſio. hare poteris. RELINQATVR ergo ab hoc
non eſſe illum occiſum.

¶nter⸗

ſcb⸗

metu, aut odio, aut ſpe alicuius commodi, aut ami
ci alicuius gratia ab hoc eſſe occiſum. SED neq;

55
(nen⸗
cnchu
negel
iAlie
ical⸗
lectici
Ciſſon
ſebtne
l, Con
fund
Utten
ppte
chudk
Vl

C
on
li algn
nonec n
Mne hon

Geſce.
Dine⸗
tete
eſtl
luna
aane
eget

S
“ D EBVT RA Q. COPI A. 1290
(Interdum conſtat tantum infirmatione &
Nee concluſione, ut neq; metuit, neq; odio habuit,
D neq; aliquid commodi ſpectauit, neq; amici
An tia alicuius motus ect, igitur non occidit. Fa=
nem bius argumentum à remotione uppellat. Dia
t⸗ lectici uocant argumentationem à ſuffhciente
üe diuiſione, ut, Neq; cenſu, neq; uindicta, neq;
Nin teſtamento liber ſacv-us eſt. Ergo liber non
cn. eſt. Confutatur autem enumeratio, ſi aut u⸗
ide num aliquod membrum, quod ab aduerſario
foen præteritum erat, profertur, aut ſi unum
gquippiam ex his, quæ prolata ſunt, falſum
d. eſſe oſtenditur. Exemplam utriusq; uide
Wuauaupud Eraſmum.)
uunß VI. CONCLVSIO SIMPLEXN.
6 Quid eſt ſimplex concluſioo
Eſt argumentatio, in qua ex eo, quod antecer
dH dit, aliquid conſequi neceſſe eſt, ut Spirat, ergo
leoan non est mortuus. Literas nouit, ergo didicit. Si
hunc hommem conſtat in prouincia fuiſſe occi=
ſ ſum, ab hoc, qui tũ Romæ u it, gecidi non potuit.
ſca (Refutatur hæc argumentatio duobus modis
uran Primo, 61 id quod ſequitur non neceſſario, ci
r antecedente cohærere oſtenditur, ut ſi mater
“ est, diligit Klium. R efellitur, quia Medea fi=
gung liumn occidit. Hoc uocant Dialectici negare
* conſequentiam, Deinde, ſi id, quod antecedit
negatur eſſe uerum, ut Philoſophia ſocor=
diam

QV Æ STIONES VII
diam affert, Ergo Philoſophia eſt uitanda.
Refellitur, quia antecedens eſt ſalſum, E&t girge
igitur negandum, ut fit in Enthimemate.) oſtun
VII. § VBIE CTIO. o
Quid eſt ſubiectio? iibiz.
Efſt argumentatio, in qua quæ rimus, quid pro. Pnpoſti
aduerſario, aut contra nos dici poßit, deinde
per ſingulas interrogationes, properè ſubijccis oleng
mus rationes, quibus id, quod dictum est, refus aſtn
tatur. lpneu
Quot partibus conſtat pluroc
Subiectio? en cunt e
Tri bus. Interrogatione, Subiectione, & Con= s,uhiles
cluſione. P oni
. Da Exemplum? I
Interroga⸗ Quæro, unde iſte ex tenui tam pecunioſus fa
tiones & ctus: Patrimonium amplam relictum este At poz ce
ſubiectios tris bona uenierunt. Hæreditas aliqua obuenite wnn
nes. At à ſuis exhæredatus et. Ex mercatura quan Gtcfe
inſtituit, quæſtum maximum conſecutus est? At
ex ea re, quæ habere uidebatur, omnino ami= En
Concluſio. ſit. Quare ſi his rationibus non locupletatus eſt, Uuzgit
aut illi aurum domi naſcitur, aut unde non licuit
pecunias accepit. . Manſu
c(Reſutatur ſubiectio, ſi aut aliquid præter= Pnris an
miſſum eſſe oſtenditur, aut infirmatur ali⸗

quid ex enumeratis, ſicut fit in Enumeratio⸗
ne, in quam ſubiectio commutari potest.)
“” . OpPPO⸗

DE VTRAQ. COPIA. 121
Mikd. VIII. O P P OS I TIOGO.
n, de Quid eſt Oppoſitio-
14) Eftin qua ex oppoſito Propoſitionis ad ipſam
propoſitionem reuertimur.
Z Quot partibus conſtat?
4 Tribus. Quibus?
Propoſitione, Oppoſitione & Reuerſione.
Da Exemplum?
an .⸗ §i eo tempore, quo hunc hom inem in prouin propoſi⸗
cia occiſium dicitis, ego Romæ ſui, relinquitur à tio.
me non occiſum. Nam ſi tunc in prouincia fuiſ⸗ Oppoſitio.
ſem, à me occiſum ſuſpicari poteratis. Nunc Reuerſio.
autem cum eo tempore in prouincia non ſue=

NAen rim, nihil est quòd hominem à me occiſum ſu⸗=
Ppicemini.
IX. I N VE RSIO.
nitſ Quid eſt Inuerſio?
N OWD Est argumentatio, in qua ex aduerſariorum
ucAO ratione non, id quod ipſi uolunt, ſed quod utile
AAH nobis est, ſequi demonſtramus.
6 Quibus partibus conſtat?
Propoſitione, Ratione & Inuerſione.
5 2
*M Da exemplum.
Non ſunt legendi Poëtæ. Demulcent enim le⸗ Propoſi⸗
ler gentis animum, & alliciunt: Imô ob id ipſum tio.
6 1 ſunt legendi, quia demulcent Ratio.
de animam. Inuerſis.
Cen FIN 1 §,;

ια Wiigxiit N.NRẽ r, rv puſi Pio ſ⸗ 1.

ſxor: r, un, zgpoktien 7204-

Tuutiz, gugrie n jvpvſinoſ,

rvαιεα „ , an cffirmatute
ZThant., qua'r,1 ſit nu r z uſiti
. 1. ”

₰£ — τ 5. .ͤ, rArufe vtr.,1
. uat, *= , ”õ
WA r . yr

—

15

lunctr
Ct Ditetß
Uluer At: n
1ere geſe
tafe,
Neltio ſin⸗
Nmd
leie e

r aſti

lult eſtete
ge ce

cia,

elttt⸗
Nidllta
lenl
Nonertt
tie.

eIL

Dln!
ln
Norz

Nnen
1

DIALECTICES.
munium, qui oſtendunt quæ uocabula quomodo
alijs recte attribuantur.
Cur initio Dialectices doctrina Præ
dicabilium traditur
Quia oſtendunt gradus & cognationes uo⸗
cabulorum, quorum anguſtiora in definitionibus
per aliqua communiora declarantur.
Quot ſunt Prædicabilia? Quinq;.
Quæ?
Species

Genus (Quæ etiam uniuer=

Differentia ſalia uocantur, quia
Proprium gradus ſunt uocabu=
Accidens. lorum communium)
Quid eſt Species:

Epecies est nomen commune proximum indi
uiduis, ge quibus prædicatur in quæſtione, quid
ſit, ut cum quærimus, quid ſit Plato? reſponde=
tur, eſt bmo: cdm quærimus, quid ſit Bucepha⸗
lussreſpondetur, eſt equus.
Quid uocatur Indiuiduum?⸗
Nomen proprium, aut una res ſignificata no
mine proprio ſub certa ſpecie, ſeu oſtenſa parti
cula demonſtrante, ut Camillus, hic homo, hæc

herba.
Quid eſt Genus?⸗
Genus est nomen commune multis ſpeciebus,
& Prædicatar de eis in quæſtione, quid ſit, ut
neunnnnnnnnnnngnnnan

2 3 4 5 6 7

TUINNNNNNNNNNNNN

INNNNNNNN

15

-

IIII&

14

13

9 10 11 12

8

II

9

2 3 4 5 6

Copyright 4/1999 VxVMaster Gmbh www.yVXyVmaster. com

1

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset