arte in ſubſtantias trans fuſæ, ſed in eis natæ, ut
ſint cauſæ certarum actionum, ut in magnete po

tentia trahendi ferrum, In uino calefaciendi cor
pora, quæ potat.
Quid ſunt naturales impotentiæ?
Naturales impotentiæ ſunt qualitates ſeu ui
rium per naturam defectus, quibus ſubſtantiæ
redduntur inhabiles, ſeu meptæ ad acquiren-
C dum

QV Æ §S TIONES
dum habitum, ut est indocilitas in brutis. *☚
Quid monent Dialectici tradentes
hanc ſpeciem?
Monent diſcerni natiua ab ab accerſitis, ut

ſciamus quæ res humana diligentia parari poſ⸗

ſint, & quæ non poßint parari.
Quomodo differunt naturales po⸗
tentiæ & habitus?
Naturales potentiæ inſunt à natura, habitus
parantur arte & aſſueſactione ſeu uſu.
TERTIA S PECIES
qualitatis.
Quæ eſt tertia ſpecies qualitatis?

Paßio et pa ßibilis qualitas, hoc est, affectus,

et aliæ qualitates, quæ ſunt propria ſenſuum ob⸗
iecta, ut Lux & tenebræ, ſunt obiectum uiſus.
Sonus, obiectum auditus.
Odor, obiectum olfactus.
Sapor, obiectum guſtus.
Obiectum tactus quatuor primæ qualitates,
Caliditas, frigiditas, ſiccitas, humiditas, & mul=
tæ ex his ortæ, ut aſperum, glabrum, leue, molle,
durum, & reliquæ qualitates ſecundæ.
Quid eſt affectus?
Affectus eſt motus cordis ſequens cogitatio=
nem, & ea excitatus, quo cor aut praſequitur
aut fugit obiecta.
Quotuplices ſunt affectuss
Duplices. QAAs

ſr

Utiil

G i⸗
Oliufi
IN

17

letben

URſten
Crlannf
lene
Mt pfe

Nenein

AFußſun

En

Cudken

Ultwen

flie ia

D DDiALECTICES. 12

1 .
i Qnomodo⸗
„ ed Durabiles, qui ſunt ſimiles habitibus, ut A=
. mor, odium, miſericordia: Alij ſunt motus ſubiti,
b acreſſinn ut ira, qui reuerà ad prædicamentum paßioni
ntis aren. congruunt.
Quæ ſunt ſpecies affectuum?
utürales Læticia, Triſticia, pes et Metus.
tus (Ex quibus permixtis alij oriũtur, ut amor,
d naturi uht odium, ira)
eſel iſt. Quid eſt læticia
I59 Eſt ſuauis motus cordis, qui excitatur cum
cor obiecto expetito fruitur.
8qgalitrt Quid eſt ſpes:
hoc eſt /fn Est ſuauis motus cordis, qui excitatur cum
vpruſen cor bonum futurum proſequitur.
tobiechn/ Quid eſt triſticia?
. Eſt cruciatus cordis compreßi tanquàm fa⸗
4 gitantis bpræſens malum. S
. Quid eſt metus? E
Prine ulli⸗ Ec cruciatus cordis compreßi, tanquàm fu=
unidit gitantis futurum malum.
run, ee N QVARTA SPECIES.
ſecunde qualitatis
Ie Quw eſt quarta ſpecies qualitatis:
guensaglin Figura.
ut pee Quid eſt figura?

Eſt propriè modus aut poſitus quantitatum,
ctust t cireuins,triasgulam, quadrangulum. X
0 C 2 Quot

QV ,Æ S TIONES
Quot ſunt proprietates qualitatis: 8
Tres.
Quæ eſt prima proprietas?
Contrarietas propriè est qualitatum inter
ſe pugnantium, ut caliditatis et frigiditatis, quæ
ſunt ſub eodem genere.
Quæ eſt ſecunda?
Qualitas recipit magis et minus, ut calor in
eodem corpore aliàs maior, alias minor est.
Quę eſt tertia⸗
Multæ relationes oriuntur ex qualitatibus,
ut ſimile, dißimile, lex, peccatum, pœnæ, gloria,
& alia permulta.

D E RELATIONE.
Quid eſt prædicamentum Re⸗
lationis?
Eſt ordo uocum, quæ per collationem intelli
guntur, ut pater filius, dominus ſeruus.
Quid eſt relatio?
Relatio est aut applicatio rerum aut ordi=
natio, aut collatio, ut calefactio, paternitas, ſimi=
litudo, & ſimilia.
REGVLFIF DE RELATI⸗
uis ſeptem.
Quot ſunt regulæ de relatiuis

nominibus?
gSepten præcipuæ.

„

Qu

Pru

D14
E
Er⸗
ehrfa
Auien
N
Ceßer
Eterft
zverepto
E
Ollrti
iwt
W
Uren
Pnnit

Mma
ert
uori
ſuu⸗
ſetn,
llici
ng
Aliſe
inaſe
Cecoe
ſi

15
alitetise

tage
gilitigi⸗

innt Ateahor

ig inoret,
„

1 guelitstlln
n baane gleng

0 NL.
ntum Re⸗

lationettitte
ſenut
erunt Nt)
ternit i

ELATI

telutnlS

DIALECTICE S., 3
Quæ eſt prima regula?
Nomina alia dicuntur Abſoluta, alia Relatiua.
Quæ dicuntur abſoluta?
Quæ ſignificant ſubſtantias, aut quantitates,
aut qualitates, ut homo, linea, uirtus.
Quæ dicuntur relatiua?
Quæ per collationem tantum intelliguntur,
ut pater, filius, ſeruus, dominus, maritus, uxor,

præceptor, diſcipulus.

Quæ eſt ſecunda regula?
Omne relatiuum uerſatur inter duo, quorũ
alterũ uocatur fundamentũ, alterum terminus.
Quid eſt fundamentum
Eſt res, à qua oritur relatio, ut perſona quæ
genuit.
Quid eſt terminus?
Eſt res ad quã tendit relatio, ut perſona genita,
(Inter hæc duo, relatio, eſt ipſa applicatio
ſeu ordo fundamenti ad terminum, ut limi⸗
tis fundamentum eſt lapis, Termimus, ſigni=
ficatum, diſtinctio agrorum, Relatio est or⸗
do lapidis ad ſignificandam hanc diſtinctio=
nem agrorum.)
Quæ eſt tertia regula?
Alia ſunt relatiua ſecundum dici, alia ſecun
dum eſſe.
Quæ uocãtur relatiua ſecundũ dici⸗
Abſoluta, quibus adhæ rent reſpectus, ut qui
c 3 buſdam

. QVEÆSTIONES.
buſdam nominibus habituum & affectuum, ut
amor est rei amatæ amor. Ira intuetur eum cui
iraſcitur, fiducia intuetur id cui nititur.
Quæ uocantur relatiua ſecun⸗
dum eſſe?
Propriè dicta relatiua, ut ſimilitudo, pater=
nitas, & id genus alia.
Quæ eſt quarta regula?
Cuilibet Relatiuo reſpondet ſuum correla=
tiuum, ut cum dicitur, Cambyſes est filius, nihil
intelligi potest, niſi addatur cuius ſit filius, ut
Cambyſes est filius Cyri.
Quæ eſt quinta regula?
Fundamentum uocatur materiale relationu,
formale dicitur ipſe ordo ad termimum, ut ma⸗
teriale limitis e lapis, formale est ordinatio,
ad ſignificandam diſtinctionem agrogrum.
Eæpe manent fundamenta, extinctis rela⸗=
tionibus, ut lapis in agro relinqui poteſt, eti=
amſi non amplius, ut antea, fungitur limitis
ofſcio. Sic in Baptiſmo remittitur peccatum
originis, id est formale, hoc est, reatus, ſed
manet materiale, id est, ipſe morbus, ſeu ipſa
infirmitas in homine, ſeu inclinatio contra
legem Dei.) =
Quæ eſt ſexta regula?
Seæpe utimur relatiuis loco abſoluti, ut cum
uoluptatem pro ipſis actionibus ſuauibus accipi

R

0M
dt
rag
r kün
Kioſer
N
ltcet
httin
tletn
tllg
ſezſt
utyri
65

e

ie.
lu tel⸗

ule
E

plai

luorin

E d.
Affecllunet
titur.
Naſecun⸗

filtulc, ven

golat
letſoun cunn
ſ eſt ſfli i
ils ſt ſlitt

egala!
Ctenitle teli
terftinut, ie
nule eſtoniten
nogropun
4, extſtäi,nd
elinqui Poecktn
6,funglultt
ittitur peca
eſt, reiti,
morbie
iuclinato

guli
lſaita
ccuibeA
4

DIALECTICES. 14
mus, Temperamentum pro ipſis, qualitatibus
ſic inter ſe iunctis & temperatis.
Quæ eſt ſeptima regula?
Relationum altæ ſunt reales, aliæ rationis.
Quid ſunt relationes reales?
Sunt appellationes ſeu ordo, qui à natura o⸗

ritur, etiamſi nullius cogitatio accedit, ut cale⸗

factio, ſeu ordo inter patrem & filium.
Quid ſunt relationes rationis?
Sunt quæ non à natura oriuntur, ſed tantu ſunt
cogitationis ſeu uoluntatis inſtituta, ut relatio
in limite tantum decreto hominum inſtituitur.
(lIta Magiſtratuum & ſeruitutum appella⸗
tiones ſunt relationes rationis, ut rex, cõſul,
dux, miles, dominus, ſeruus & ſimilia)
GENERA SEV CLASSES
relationum.
Quot ſunt claſſes ſeu genera
relationum?
Tria. Quæx?
Alia relatiuorum oriuntur ex ſubſtantia,
alia ex qualitatibus, alia ex quantitatibus.
VB STANTIA.
ia relatiua oriuntur ex
ſubſtantiua?
Duplicia.
Quomodo?
Alia oriuntur ex actionibus naturalibus, ut
C 4 cauſaa

QV ſ STIONES
cauſa effectus, pater, filius. Alia ex actionibus
uoluntatis, quæ duplicia ſunt, perſonarum, ut do
minus, ſeruus. Et rerum, ut cõmune, proprium,
alienum, ius, dominium.
EX QVALITATIBVS.

Quotuplicia ſunt relatiua quæ ori⸗

untur ex qualitatibus?

Triplicia.
Quomodo?
Alia oriuntur ex omnibus qualitatibus, ut
cauſa, effectus, ſimile, dißimile: Alia ex noticijs,
ut uerum falſum: Alia ex uirtutibus, & uitijs, ut
honeſtum, præmium, gloria, peccatum, pœna,
pax, bellum.
EX QVANTITATIBVS.
Quę oriuntur ex quantitatibus?
Par, impar: æquale, inæquale, dimidium, to=
tum, duplum, triplum, &c.
DE ACTIONE ETPASSIONE.
Quid eſt prædicamentum actionis
& paſſionis?
Est ordo uocum quæ actionem aut paßionem
ſignificant, ut gignere, & gigni.
Quid eſt actio?
Actio eſt applicatio agentis ad patiens, qua
fit mutatio aliqua in patiente, ut calefacere.
Quid eſt paſſio?
Paßio est nomen correlatiuum actionis, &

ſignifi

io Aen

I

hen

fin
ſoe
tu

Moins
ſihente

Cot

.
Eenerl

Et⸗
4
N n

fueun
G
Ducs

mn
ſclikin
Cu

Putuſ

65
lex Cinͤ
ſunmngtl
e,proprinn

IBV.

a qa⸗ Nn

ibast

4
ualtetii
Aligernitij,
tibut , uiſin
beccatumn, pen

ATIBVN
ntitatibogt:
ale, innidlir

PA ”SION.
Ntum zton
emaut pſin/
.
.

*

54d potel /
ut caleſien.

DIALECTICES. .
ſignificat re ceptionem actionis & effectus noui
in patiente, ut calefieri. X

Quæ uocabula hic collocantur?
Verba & nomina uerbalia ſignificantia mo

tum.
Quid eſt motusꝰ

Motus est agitatio ſubſtantiæ, qua acquirit
aliquem terminum.
Quot numerantur uſitatæ Species
motus?

Quæ?
Generatio, Corruptio, Augmentatio, Dimi⸗
nutio, Alteratio, Motus localis.
Quid eſt generatio?
Eñt motus à non eſſe ad eſſe.
Quid eſt corruptio?
Eſt motus ab eſſe ad non eſſe.
Quid eſt augmentatio? 2
Eſt mutatio qua acquiritur maior quantitas.
Quid eſt diminutio?
Esſt mutatio, qua fit minor quantitas.
Quid eſt alteratio?
Esſt motus quo alia qualitas acquiritur, ut ca
lefactio, frigefactio, dealbatio.

Sex.

Quid eſt motus localis?ꝰ
Eſt motus quo ſubimde aliud Hani occupatur.
C5 D I=

QQVSTIONES d
DIVISIO ACTIONVM. ſſin
Quæ eſt diuiſio actionum Pinf
Actionum quædam ſunt naturales, ut gigne⸗=
re: Quædam uoluntariæ, ut dicere- ſfi
Actiones uoluntariæ quo⸗ li
tuplices ſunt? del
DDuplices. d⸗
Quomodoꝛk l
Aliæ ſunt intellectus, ut meditari: Aliæ uoꝛ
luntatis, quæ triplices ſunt, Oeconomicæ, ut foos
uere libros: Politicæ, ut bellare: Eccleſiaſticae. nli
quæ ſunt duplices, Sacramenta & ſacrificia. Cn
(Sacramenta ſunt actiones diuinitus inſtitutæ, 100
per quas Deus nobis exhibet ſua bona, ut Bap⸗- Noni
tiſmus e& cœna Domini. Sacrificia ſunt actio=- Ntnne;
nes diumitus inſtitutæ, quibus nos Deo reddis (til,.
mus certa opera, quorum finis eſt principalis;
ut eum honore adficiamus. Et ſunt duplicia, 4
ααοπαυaι ſeu propiciatorium, ut mors prome= Qid⸗
rens remißionem peccatorum alijs. Et eνα.tet uon,
pusXι⁰, uc non merentur remißionem peccaz ſriſi⸗
torum, ſed cum fiunt à reconciliatis ut Deum ad
ficiant honore, placent Deo, ut Baptiſtæ obeÄdis f
entia in morte. (Mleer
Qoot ſunt proprietates prædica⸗ n
menti actionis & paſſionis. l
. Pe el ori . . Aur
cæ eſt prima proprietas? iſun,

Actionum

8
VM.
nume
les t Lipe⸗
goo⸗

.

„

Gitari: Alie ſe
coroſtiet, itſi

e: Eecleſcſiee

ſuerfei
uinitus inſt

u bontn t,

enfcit ſut
wueherl

is eſt prinſi⸗
Et ſunt le
ut ors g

iitiz uten
tBG ptiſe Net

tes prell-
paſſtont⸗

tae

m 4lis Eige N
nißtoneſt

ſunt figuræ, aut ædificia.

DiALEFCTICE S. 7
Actionum eſt contrarietas, ut calefactio pu⸗
enat cum frigefactione.
Quæ eſt ſecunda?
In actionibus eſt magis e, minus, ut alids
magis alids minus calefit corpus aliquod.
DE PRZEDICAMENTO QVANDO.
Quid eſt prædicamentum quando?
Eſt ordo uocum quæ tempus ſignificant.
Quid eſt tempus?
Tempus eſt numerus alicuius motus ſecun⸗
dum prius & poſterius.
Quæ uocabula in prædicamen⸗
to quando collocantur?
Nomina & aduerbia tempus ſignificantia,
ut Annus, menſis, dies, hora, hodie, nunc, cras &
ſimilia.
DE PRIDICAMENTOVBI
Quid eſt prædicamentum Vbi?
Eſt ordo uocum, quæ locum ſignifi cant, ut do
mi, ſoris, hic, illic.
Quid eſt locus:
E& ſpacium cont inentis corporis cedentis
contento.
Quomodo nomina locorum col⸗
locantur in hoc prædicamentoꝛ?
Quatenus corpora continent, non quatenus

DE

QV £Æ §STIONES
D E §& ITV.
Quid eſt prędicamentum ſitus?:
Efſt ordo uocum, quæ ſtatum ſeu poſitum cor
poris ſignificant & partium eius, ut ſtare, iace⸗
re, ſupinum eſſe, pronum eſſe.
D E HABIT'V.
Quid eſt prædicamentum
Habitus?
Est ordo uocum, quæ habitum ſeu ueſtitum
ſignificant, ut ſunt ueſtium & aliorum teguunen
torum nomina, quatenus ratio ueſtiendi conſide
ratur, ut tunica, thorax, calceus, pileus, galea,
clypeus, & ſimilia.
D E DEFINITIONE.
Quid eſt definitio?
Definitio est oratio, qua uel nomen interpre
tamur, uel quid res ſit exponimus.
Quotuplex eſt definitio?

Duplex. Quomodo?
Alia nominis definitio nuncupatur: Alia rei
definitio.

Quid eſt definitio nominis?
Definitio nominis eſt qualiſcunq; non falſa
nominis ſeu linguæ, ſeu figuræ, ſeu phraſis inter
pretatio, ut Solſtitiam est Solis ſtatio. α
Eſſe ſub lege ſignificat eſſe damnatum ſen=
tentia legis. Eße ſub gratia, ſignificat eſſe

ſub miſericordia Dei recipientis nos pro⸗
4

pter flium.) Quid

hin
ℳ

C
lnen
wes
Mn

tſt
e;0
ecot

ſenna
ulcii.
3ge⸗
halece

G

Deßi
ro ⸗

R tohale.

ehey⸗

iſitus⸗
are ite

1.
Mu

n ſauteſim
loruntigen
eſtiendicoſte
4 pileugeen

10 Nt.
itio?
lnonen iet
1us.
linitio
odo
neuptur n

nni,
liſcung m 8
Neu Prdn
ſtatio 1
edenutn⸗
. . .
tit, iuf

ipeeni 1

DIALECTICES. 17
Quid eſt definitio rei?
Definitio rei eſt oratio, quæ eſſentiam aut
cauſas, aut partes, aut accidentia rei exponit. x
Quot ſunt conditiones bonæ
definitionis?
Tres. ⸗ S
Quæ eſt prima?
Ne definitio fit anguſtior definito.
Quæ eſt ſecunda.
Ne longius uagetur definitio qum definitumi.
Quę eſt tertia⸗
Vt ſit ſermo deſfinitionis proprius, perſpi=
cuus, & ſine ambiguitate ſignificans membra
quæ cont inet.
Quot ſunt formæ defini⸗
tionis Rei?
Quatuor.
Quæ:
2 Cauſalis.
3 Collecta ex coaceruatione partium.
1† Et collecta ex coaceruatione accidentium.
Quæ eſt definitio eſſentialis?
Deiinitio eſſentialis eſt, quæ conſtat ex gene
re & differentia ſpecifica, ut homo est animal
rationale.
Sæpe pro differentia ſpecifica utimur alijs
pro⸗

QVMSTIONES
proprietatibus, ut equus eſt animal hinni=
ens. Dicuntur & accidentium definitiones
eſſentiales, ubicunq; genus et di fferentia ſpe=
cifica uel aliqua alia proprietas accomimoda
ta nominari poteſt, quæ loco differentiæ re⸗
ctè ponitur, ut uirtus eſt habitus inclinans
uoluntatem ad obediendum rectæ rationi.)
Quæ eſt definitio cauſalis?
Definitio cauſalis eſt oratio, quæ di ſertè cau
ſas omnes uel aliquas recenſet, ut rei naturam
uel uſum declaret, ut ſcholaſticus eſt perſona
ordinata uoluntate Dei ad diſcendam doctrina
generi humano neceſſariam de Deo & de alijs
rebus bonis.

Quæ eſt definitio collecta
ex partibuses
Est oratio recitans partes ſeu eſſentiales ſeu
integrales præcipuas eius rei, quæ declaratur, ut
Philoſophia eſt cognitio artium dicendi, Mathe⸗
matum, Phyſices & doctrinæ de moribus, quæ
acie bumanæ mẽtis intelligi & iudicari poſſunt.
Quæ eſt definitio collecta ex
Actidentibus?
Eſt oratio generi uel ſpeciei adiungens uel
propria accidentia rei, uel talem coaceruatio⸗
nem communium accidentium, quæ diſcernunt
cam ab alijs rebus, ut ignis eſt elementum cali⸗
d um

D
moft
elen
Cee
Fleettl
ſztetſen
Eptipt
D

Dicc
Uelgenei
taſynn
ſicunert

Cortt

etuo

4

Dfir

ſykua

Muntote
ten pee

t
Ce⸗
Mo e
ale
ritie
Fityt 4

luengkan

nialiun

5
Uiftal hien
deſinitiote
fferentiefe
45 dccoffotl
ifferentien
beitus inclren
telte retion.
aullis⸗
gue eiſettin
Ut fei utnt
cus eſt heſen
etddtt doti
Deo & ee⸗,

collen
ſer Aſeni
lut decliin⸗
ndicent,1
ge noribe
iulcti⸗
ollectaer
l5

i Adiuyen
enn olttui
ermn
,g i

egtan
len 4

DIALECTICES. 18
dum & ſiccum, & leuitate alijs omnibus ante-
cellens:
Quæ eſt utilitas definitionis?
Est hæc ut in omni quæſtione, cũ docendi ſunt
bomines, fontem explicationis, quæ eſt uera rei
definitio, teneamus.
D E LDIVISIONE
Quid eſt diuiſios
Diuiſio eſt, um uel uocem in ſua ſignificata
uel genus in ſuas ſpecies, uel totum in ſuas par⸗=
tes ſeu membra partimur, uel accidentia ſubie⸗
vti enumeramus.
Quot ſunt formæ diuiſionum⸗
Quatuor.
Quæ eſt prima forma?
Diſtinctio nomimis multa ſignificantis in ſua
ſignificata, ut nomen libertatis alias ſignificat
immunitatem ab oneribus ciuilibus, alias libera
tionem: à peccato, ab ira Dei, & ab æterna mor=
te.
Quæ eſt ſecunda forma?
Diuiſio generis in ſpecies uel per differen⸗
tias, uel per propria, uel per accidentia, uel per
ſubiecta, uel per obiecta, uel per cauſas, uel per
effectus, ut animal diuiditur per differentias in
ſecies, ut animalium aliud eſt rationale, ut ho=
mo: aliud ſine ratione, ut bos, equus. .
Quæ eſt tertia forma?
J DDrſſti io

QVSTIONES
Diuiſio totius in partes ſeu eſſentiales ſeu
integrales, ut legis Moſaicæ partes tres ſunt:
Moralis, Iudicialis, & Ceremonialis. ☛ Vita
Deo placens totum eſt, partes, fides & iuſticia
bonæ conſcientiæ.
(Cicero hanc formam propriè partitionem
uocat, quia partes ſeu membra recenſet.)
Quę eſt quarta forma?
Diuiſio ſeu ſubiecti in accidentia propria,
qua utimur cum alicuius perſonæ uel rei condi=
tiones proprias enume ramus, ut Bonus Impera⸗=
tor habeat ſcientiam rei militaris, uirtutem, au=
toritatem & fœlicitatem ι Epiſcopus ſciat
doctrinam Eccleſiæ, et ſit idoneus ad docendum
timeat Deum, & moribus honeſtis ornet do=
ctrinam.
Quæ eſt utilitas diuiſionis?
Est hæc: Vt res inuolutas rectè & eruditè in
docendo explicemus iuxta uetus dictum: Qui be

ne diſtinguit, bene docet.

DE METHOD O.
Quid hactenus in Dialectica tradi⸗
tum eſt?
Initio monſtrati ſunt gradus & domicilia uo
cabulorum ſeu uocum ſimplicium, poſtea dictũ
ect de modis definitionum & diuiſionum, quo⸗
rum omnium uſus oſtenditur in Methodo.

Quid eſt Methodus:
Metho⸗

Cinte
franhei
Prim.
ſecune
uni
M
CMen
N
Leptn
Olkaun
Non,
Decſt

.

W

leriorvin

0itenko
Nl

2 Mre
ange

CCN

lierahe

E5 DIALECTICES§. 19
eſſenticle Aletbodus esſt recta uia ſeu ordo inueſtigatio
artes trean nis &. explicationis ſiue ſimplicium quæſtio⸗=
hnielis 4 u num ſiue propoſitionum, quæ uia in Dialectica
ſies in traditur.
. Quot ſunt Methodi quæſtiones?
prie partitn Cam de una uoce dicendum est, uiam mon=
nbra reeetſn ſtrant hæ decem quæſtiones.

Orm? Prima, Quid uocabulum ſignificet.
ccigentuheoi Secunda, An ſit res?
ſone tel ticil Tertia, Quid ſit res?
ut Bonuslen Quarta, Quæ ſint rei partes?
ſtaris,uirtuen⸗ Quinta. Quæ ſint ſpecies?
Eyſ Sexta, Qug cauſæs
lorens llun Soeptima, Qui effectus?
honeſt oni Octaua, Quæ adiacentias
Nona, Quæ cognata?
diuiſont Decima, Quæ pugnantia?
recteen Exemplum Methodi,
netus cickun VIRTLVSF.

1 Quid ſignificat uocabulũ uirtutis:
Interdum uim ſeu facultatem, interdi habitum
10 6 parientem honeſtas ac laude dignas actiones ut
alectian hoc loco.
. 9 2 Eſt ne uirtus? Etiam, Quia experientia
ldus & ln teſtatur eſſe diſerimen inter uirtutes & uitia.
lrinn i 3 Qlid eſt uirtus? Ec habitus inclinans
uiſmn uoluntatem & cæteras uires, ut conſtanter &
rin ike Rrmiter obediant rectæ rationi. H“
thodus: „ 4 Que

QVHESTIONES
4 Quæ ſunt partes uirtutis: Nulle,
quia habitus non ſecantur in partes.
5. Quæ ſunt ſpecies? luſticia particularis
ueritas, fortitudo, modeſtia, temperantia, caſti⸗
tas, & multæ aliæ.
6. Quę ſunt cauſæ efficientes? Mens
rectè iudicans & uoluntas obtemperans.
Quæ cauſæ adiuuantes? Bonæ incli⸗=
nationes naturales, doctrina, & accurata aſſue
factio.

Quæ materia ex qua? Nulla, quia ma

teriam ex qua nulla accidentia habent.
Quæ materia in qua? Subiectum, uo⸗
luntas & cor, in quibus ſunt uirtutes.
Quæ cauſa finalis? Secundum Philoſo⸗
phos: ipſa act io honeſta, iuxta doctrinam Eccle=
liæ, ut Deo præſtemus obedientiam, ut pœnæ ui=
tentur, & donentur nobis præmia corporaliaæ
& ſpiritualia ſiue æterna.

7. Qui effectus? Tranquillitas, cordis,

proſperi ſucceſſus, vtilitas & pax publica, &

imitatio.
8. Quæ adiacentia? Gloria, odia, mul.
torum pericula, diuina defenſio in periculis.
Quæ cognata? Bone inclinationes, ut

Qu

dopyai νοαααα aliarum airtutam ſemina

P
ſa
e

Fiilte

ſenon

ſoſtien⸗
ſeſlbrͤ,
lience
eretoe

Col

Eng.
Er
t
Hyoeſe
Cuit⸗
mia

iul aſi

85
tutis: Ale
tet.

i bartiellen
hefahtic,gſ⸗

cientesd un
tenperan.
ltes? Done il

& Ccclritea D

1 Nule gin
thabent,

3 Sbiegkunt

yirtutes.
Gecundun M

—

Idoctrine

=

ntitſpnthaut

prenit n⸗

ngpilitint

per gullan

ſoit “
iteldi 1

cuemnn 64

=

DIALECTICES. 20
10. Quæ pugnantia? vitia ſeu turpidi
nes, & falſa ſimulatio uirtutis.

LIBER SECVNDVsS.
DE PROZPOSITIONE.
Quid eſt propoſitioꝰ
Pnebo’ itio eſt oratio indicatiua unica & in
tegra, ue rum aut falſum ſine ambiguitate
ſignificans, ut Sol mouetur, homo eſt lapis.

Quæ eſt utilitas doctrinæ de
propoſitionibus?
Vtilitas eſt hæc: Quod admonet quærendas
eſſe in omnibus diſputationibus & ſeriptis pro⸗
poſitiones principales, deinde & argumentorũ
membra, & dirigendam omnem orationem ad
aliquas certas propoſitiones, & perſpicuas aſſe
nerationes.
Quuot ſunt diuiſiones propo⸗
ſitionum?
Quinq;.
Quæ eſt prima diuiſio?
Propoſitionum aliæ ſunt Categoricæ aliæ
bypotheticæ.
Quid eſt propoſitio Categorica?
Eſt unica ſimplex indicatiua oratio, quæ per⸗
Piens aſſeueratione unum quiddam adfirmat
D 2 Lei

QV STIDNES
uel negat, ut Sol maior eſt terra, Luna non eſt
maior terra.
Qnuid eſt propoſitio hypothetica?
Est oratio, in qua duæ categoricæ contexun⸗=
tur, per Grammaticam particulam, coniunctio⸗
nem, ut ſi emiſti, debes precium dare: Si aſinus
uolat, habet pennas.
Quot ſunt partes propoſitioni⸗
Categoricæc

Quę?
Subiectum, Prædicatum, & Copula.
Quid eſt ſubiectum?
Eſt in Grammatica conſtructione, prior nos
minatiuus, de quo aliquid dicitur.
(Grammatici ſuppoſitum uocant, quo uel
perſona uel res aliqua ſi ianificatur.

Quid eſt prædicatum?
Est deſcriptio ſequens copulam, ſeu est uer⸗
bum nomini attributum. X
(Grammatici appoſitum uocant, & est aut
uerbum aut nomen adiectiuum, aut ſubſtanti

Tres.

uum, quod in deſcriptionibus ut genus poni

potest, ut lupiter est ſtella. Non autem ſem=
per unica uox est ſubiectum aut prædica⸗

tum, ſed interdum adduntur utriq; deſcri=

ptiones aliquæ. Ideo diligenter conſideran⸗
dun, quæ membra proprié ſubiecti locum te
neant, quæ prædicati, ut hic: Lau⸗

ſerde
ſculun
ſtdeuet
Cruen
eſrti
Crdt
.
Nogft⸗
iue.
Qide
Eſtcve
ic⸗
gue

purtleul

u.
ſlilerere
Nlnng

Es

poſt

tiaglune,

Qude⸗

Lune tones

hetica;
ce coſtexlen

1, conlunckio:

ne: Raſnn

polttioni

copule.
um?
Cione, rint
,

lockyt, gu

catur.

Ntum!
inſuehin

t,e
n t ſiht

ut gen⸗

ten/n.
at Ptulli

enig ſn⸗
ter alſilu
Pieſuunte
ℳ

DIALECTICE S 21
Laudibus arguitur uini uinoſus Homerus.
Vinoſus prædicati pars est, non ſubiecti. Eſt
& haæc uerè propoſitio: Didiciſſe fideliter
artes, Emollit mores, nec ſinit eſſe feros.)
Quid eſt copula?
Eſt uerbimm ſubſtantiuum, quod eſt nexus ſeu
uinculum, quo prædicatum alligatur ſubiecto,
ut Deus eſt iuſtus.
In uerbis ine ſt copula per ſeſe ut Deus ue⸗
rè iraſcitur peccatis, id est iratus eſt.)
Quæ eſt ſecunda diuiſio propoſitio⸗
nis categoricæ?
Propoſitionum alia e&t adfirmatiua, alia ne⸗=
gatiua.
Quid eſt propoſitio adfirmatiua:
Est quæ aſſeuerat aliquid adeſſe uel mneſſs
ſubiecto, ut paries est albus.
Quæ eſt negatiua?
Est quæ adſeuerat aliquid abeſſe ſubieclo
per particulam negatiuam conueniente loco po
ſitam.
Vbi uerè remouet prædicatum à ſubiecto, ut
uoluptas non est ſummum bonum.)
Quæ eſt tertia diuiſio pro⸗
poſitionum?
Propoſitionum aliæ ſunt uniuerſales, aliæ
particulares, aliæ indefinitæ, aliæ ſingulares.
Quid eſt propoſitio uniuerſalis?
D 3 E

av F § TIONES
Eſt in qua ſignum uniuerſale additur ſubie⸗
cto, ut complectatur omnia, de quibus ſubiectum
dici poteſt, ut omnes ſtellæ ſunt lucida corpora,
Nulla ſtella eſt conflata ex elementis.

Quæ eſt particularis?
Eſt in qua ſignum particulare additur ſubie
cto, ut complectatur non omnia, ſed aliqua, ſeu
pauca, de quibus ſubiectum dicitur, ut, Aliqui
bomines timent Deum, A licet boriges non ti⸗
ment Deum.
Quæ eſt indefinita?
Est in qua ſubiect um eſt uocabulum commu⸗
ne ſineſigno poſitũ, ſignificans alids Ideam, alias
particulariter, ut Anima hominis eſt immorta=⸗
ls, Secundæ res faciunt homines inſolentiores.

Quid eſt ſingularis?

Eſt in qua ſubiectum eſt proprium nomen

ſeu indiuiduum, ut M. Cicero eſt orator.

(ln principio erat uerbum, id eſt, filius Dei

erat in principio.)
Quxæ eſt quarta diuiſio propo⸗
ſitionum?

propoſttiogun alia eſt uera, alia falſe.
Qauæx eſt propoſitio uera?
Eſt adſeueratio cum re conſentiens a ut cœ⸗
lum m ſenber mouetur.

Quxæ eſt propoſitio ſallae

ERt

II
. Nrtelte
.
peſton

hnthde

ed

Mint⸗

i Pori

Potoekn
geuein
Cret
kircht⸗

üiatur utl,

letets fei
(Sene⸗
teritid
ulfau
guuupt
ſiſue⸗
c, e⸗
iere⸗
Ecn
l

perte
Cel

aj⸗
eag

8
liitur ſiſe.
s ſaliegtin
id corport
tit.
tis:
e aAlitur i
ſelaite e
lur, u, Ai
voninet ion

tage
tbulum cote
lits Meuna
niteſt innunt
e, tolentone
Aris?

ropriun ſe

ſorater.

eſ, fli

opropd

alit ſiſ⸗
uer!

Vntint n

falat

DIALECTICES. 23
Eſt oratio re diſſentiens, ut plures ſunt mun
di, ut furent er Eptcurus dixit.

Quæ eſt quinta diuiſio?

Propoſitionum aliæ ſunt neceſſariæ, aliæ con

tingentes, aliæ im poßibiles.

Quæ eſt propoſitio neceſſa ria?
Eſt in qua de ſpecie aut genus, aut differentia
aqut proprium, aut tota definitio prædicatur, ut
homo esſt animal uirtus est habitus inclinans ad
agendum ſecundum rectam rationem.
Quæ eſt propoſitio contingens⸗
Eſt in qua accidens commune de ſubiecto præ
dicatur, ut lapis eſt albus, Aqua eſt calefacta,
Aeneas uicit Turnum.
(Nam & hæ propoſitiones, in quibus præ-
terita de ſubiecto dicuntur, quæ mutari iam
poſt factu non poſſunt, uocãtur contingentes
quia prædicati eſt extra ſubſtantiam ſubie⸗
cti, ſeu extra ſubſtantialem definitionem ſub
iecti, ut extra ſubſtantiam Aeneæ ſunt hæ
actiones & euentus, præliari & uincere.)
Quæ eſt propoſitio impoſſibilisꝰ2
Eſt in qua pugnantia iunguntur, aut ſpecies
diſparatæ, ut cæcitas eſt uiſus, per eſt ceruus.
Quæ ſunt formulæ uſitatæ quæren⸗
di de propoſitionibus?
Quæz? qualis? quantat

QVESTIONESE
Quid interrogat quæ? .
Vtrum propoſitio ſit ategorica, an hypos

thetica.
Quid qualisꝰ
Vtrum ſit adfirmatiua, an negatiua.

Quid quanta?

An ſit uniuerſalis aut particularis, aut in⸗

definita, aut ſingularis.
AC CIDENTIA PRO-
poſitionum.
Quot accidunt propoſitionihus:

Tria.
Quæ?
Oppoſitio, Conuerſio, & quipollentia.

D E OPPOSITLION E.

Quid eſt oppoſitioo
Oppoſitio est diſſonantia propoſitionum, qua
rum altera eſt adfirmatiua, altera negatiua eo⸗
rundem extremorum ſine ulla ambiguitate in⸗
tellectorum, ut Paris rapuit Helenam, Paris non
rapuit Helenam.

Quot ſunt oppoſitionis ſpecies?
Tres.
Quæ:

Contrariæ „Subcontrariæ, & Contradictoriæ.
Quæ ſunt contrariæ?

Duæ s uniuenſale ,quarum altera eſt adfir=

mati⸗

ei
nufni
tige,iten Aer
Z
ſtene
l
1 Hiniin
G
Oescies
Cenit
1 eni
Grnttuune
Mlicde
ilente

eheue,

letnrpaliu,
eueͤtte,
Miuwoit/
4 deeien

fann

Pyrte Gafn
Vitigſone

PIey

55
u

ichan .

legatits.
N

titleri Ake

DNO

ſttionibe

Eguipolen .

710 N.
ſitio⸗
ropoſttionn

ltera teitllid

1 pbignitnt
Belenayt ilik

is ſ pecſe⸗
Contrullfnl

ariæ!
benea
1

4 1

DIALECTICES. 23
Matiua, altera negatiua eorundem extremorum
ſine ambiguitate intellectæ, ut
Omne dies artificiales ſunt æquales,
Nulli dies artiſiciales ſunt æquales.

Quæ ſunt ſubcontrariæ?
Duæ particulares quarum altera est adfir=
matiua, altera negatiua, ut,
Quidam dies artificiales ſunt æquales:
Quidam dies artificiales non ſunt æquales.
Quæ ſunt contradictoriæ?
1Vniuerſalis adfirmatiua, & particularis
negatiua, ut
Omnes dies artificiales, ſunt æquales,
Quidam dies artificiales non ſunt æquales.
2 Item, Vniuerſalis negatiua, & particulari
adfirmatiua: ut
Nulli dies artificiales ſunt æquales,
Quidam dies artificiales ſunt æquales.
3. Item, Duæ ſingulares, altera adſirmatiua,
altera negatiua, ut,
Roſcius interfecit patrem,
Roſcius non in terfecit patrem.
4 Uem, Duæ indefinitæ, in quibus Idea ſigni⸗
ficatur, ut
virtus est finis hominis,
Virtus non eſt finis hominis.
FIGVRA OPPOSH=
tionis.
D 5 Omnes

NANLTVNAS

mani ſapiunt.)
K EGVL ) ?²ük vV LE G
oppoſitionum.

oppoſitionum:

QVÆ STIONESE

(Subaltern⸗ non diſſentiunt. Sunt enim par=
ticulares ſub uniuerſalibus poſitæ, quæqᷓ; in
argumentando colligi ex uniuerſalibus oſ⸗
ſunt, ut omnes homines ſapiunt: Ergo Cen.

E S§

Quot ſunt regulæ ſeu leges

ufeig

110

N.
tn

whunm

elr

A. in

Nohpe
horpe
Cotncir
ſMENR

Ottit
Mule⸗

beottre

ſere,
Cea⸗
0α
⸗
Mbleec

Denſk⸗
MM
5
C

ueſuex

DIALECTICES. 24
Quatuor.
Quæ eſt prima regula ſeu lex?
In propeſitionibus oppoſitis eadem ſunt cx⸗
trema, de eodem loco & tempore, reſpectu eiuſ⸗
dem, & ſine ambiguitate intellecta, ut hæ non
pugnant de diuerſis temporibus intellectæ.
Pompeius eſt uictor,
Pompeius non esſt uictor.
Quiæ eſt ſecunda lex?
Contrariæ nunquam poſſunt ſimul eſſe ueæ-
ra, ſed in materia contingenti poſſunt ſimul eſſe
falſæ, ut
Omnia poma ſunt flaua,
Nulla poma ſunt flaua.
Quæ eſt tertia lex?
„ ubeontrariæ nunquam ſimul ſalſæ eſſe poſ⸗
fIunt, ſed in materia contingenti poſſunt ſimul

eſſe ueræ, ut
U Quædam poma ſunt flaua;
unft,e Quædam poma non ſunt flauæ.
ſte, a, Qux eſt quarta lex?:

erſelbeuß⸗ Impoßibile eſt duas contradictorias ſ mul us
Ut: E Tad aut falſas eſſe, ut

Deus est, Deus non eKt.
LB GC Ignis urit, lgnis non urit.
DE CONVERSIONE.
en leges Quid eſt conuerſio?
Conuerſio eit inferre æqualem propoſitio⸗

nem,

QV Æ § TIONES.
nem, uel rité ſequentem proximam permutat i
extremis.
Quot ſunt modi conuerſionis?:

Tres.
Qui?
Conuerſio ſimplex, Conuerſio per accidens,
Conuerſio per contrapoſitionem.
Quid eſt conuerſio ſimplex?
Eſt cum manentibus ijſdem ſignis, manente
& eadem qualitate, ex prædicato ſubiectum, &
ex ſubiecto fit prædicatum.
Vbi fit?
Tantum in uniuerſali negatiua, ut:
Nemo timens Deum contaminat ſe adulterio.
Ergo nemo contammans ſe adulterio, timet
Deum.
Item in particulari adfirmatiua, ut
Aliquis humor in corpore humano n mixtus
ſangumi amarus, bilis est.
Ergo, Aliqua bilis amara est.

Quæ eſt conuerſio per accidens?
Est cum exprædicato fit ſubiectum, & ex
ſubiecto prædicatum manente eadem qualitate,
ſed mutatis ſignis.
Vbi fit?
In uniuerſali adfirmatiua, ut
Ommnis homo est ſubſtantia,
Ergo, Quædam ſubſtantia est homo.

19
o

ſon et
n net
rannen

Iupiver
Ot
0
n

K

(Wcdk

NRanß
Oen
Nepon

(xſun

NMomhen
Remon,
lt ren

LIDN
D
.

Q⸗

E§.
permutetz

lerſionis

ſſoher ceign
en.
ſimpler?
en ſonid urt
cato ſibiectn

getius ut

Uninat ſeallin

ſeddlent

tius, t V
hre humdn
K.
yu eh.
r acciden
1 ſibiectmn t.
eeulen u

4,t
antie⸗
ntiten

DIALECTIcCES. 21
Quæ eſt conuerſio per contrapoſi⸗
tio nem?
Est cum ex prædicato fit ſubiectum, & ex

ſubiecto prædicatum, ita, ut remotione prædis

cati, in conuerſa remoueatur ſubiectum.
Vbi fit?
Inn uniuerſali adfirmatiua, ut
Omnis homo est animal,

Ergo, Quicquid non eſt animal, non eſt

homo.
D E ſ jil˖VIPOLLENTIA.

Quid eſt propoſitionum æqui⸗
pollentia?
Esſt cum ſigna inter ſe conſentiunt, ut
Omnes amant pecuniam,
Nemo non amat pecuniam.
Quæ ſunt ſigna æquipollentia?
Non omnes, & quidam non: non nulla, & ali
qua. Nemo non, & omnis, & id genus alia, quo⸗

rum uis et mutatio in Grammaticis
diſcenda est.

LIBER TERTIVS,

D E A RGVMENTA=
TATION E.

Quid eſt argumentatio?
Argus

QVX STIONES
Rgumentatio eſt oratio, in qua concluſio
aliqua cõfirmatur aut refutatur per alias

notiores propoſitiones continentes cauſam con⸗

cluſionis, & recté ad eam accommodatas.

Quot ſunt conſideranda in ar⸗
gumentatione:

Quæ?
Materia & forma.
Quid eſt materia argumen⸗
tationis?
Eſt rerum ſeu propoſitionum cumulus, quæ

Duc,

ſunt cauſa eius conc luſionis, de qua diſputatur.

Quid eſt forma?
Est ordo ſeu diſpoſitio & connexio ſingula⸗
rum partium in argumento. *
(Quaæ, ſi nullum præceptum Dialectices uio

latur bona conſequentia dicitur. Mala con⸗

ſequentia uocatur, cum connexio ab aliqu
præcepto diſſentit.) .

Quot ſunt ſpecies argumen⸗
tationis?

Quæ?

Quatuor.

Syllogiſmus, Enthymema, Inductio, Exeme

plum, quibus additur Sorites.
DE SYLLOGISMO.

Quid

ut
77
. Hpya
Qten

leſe

Prtmnn
lnisnei

Qbopnod

IoEx
Arngtg

Core

liny

E
erg

Wdlm

ey

E

8

befile

A9 DiALEFCTICES. 26
in At Quid eſt ſyllogiſmus?
fitttürſeri Syllogiſmus eſt oratio, in qua poſitis & con⸗
entes cauſante teßis dua bus propoſitionibus, quæ duobus ter=
onntolats. meinis ita iunctæ ſunt, ut ſint cauſa concluſionis,
tanda inn neceſſe eſt ſequi eam concluſionem, ut poſitis his

Oner dua bus propoſit ionibus: .
Omne uinum calefacit,
Maluaticum eſt uinum, neceſſario ſequi
tur concluſio,
Ergo Maluaticun calefacit.
1 nettid Quot ſunt partes ſyllogiſmi⸗
Nuæ propoſitiones ante concluſionem, in qui⸗
inun eun pis ſunt termini ſimplices ttum tres, tanquam
lecuifen Jſingularia membra.
tmat Quomodo uocantur duæ illæ
neri, propoſitiones?
. X½ Prior uocatur maior propoſitio, ſecunda uo
eptun Dil catur minor propoſitio.
iicicint i Quomodo uocantur tres
in connexnd illi termini?
Maior, Minor, & Medius.
Sargunm Quis eſt maior terminus?
Est qui tantum in prima propoſitione ponitur.

(Et tribuitur poſtea ſubiecto concluſionis.)
. Quis eſt minor?
,lt Qui tantum in ſecunda propoſitione ponitur.
a,I (Et ect is de quo quæſtio eſt, de qua in cone
tes⸗ 1 cluſione pronunclatur.)
61

QV Æ STIONES
Quis eſt medius?
Qui bis ponitur ante concluſionem. X£
(Quia eſt uinculum duarum propoſitio=
num, & cauſa, quare ſubiectum & prædica
tum in adfirmatiua concluſione iungantur,
& quare in negatiua diſtrahantur.)

REBGVL AB GENERALES
de ſyllogiſmis tredecim.
Quot ſunt regulæ generales de
ſyllogiſmis?
Tredecim.
Quæ eſt prima?
Ex puris negatiuis nihil ſequitur, ut
Niuiuiulus lapis est baptiæandus
Nullus infans est la pis
Ergo, Nullus infans est baptixandus.
Quæ eſt ſecunaa.
In ſyllogiſmo non ſint plures termini quam
tres.
(Quia turbatur connexio,) ut
Omnis Magiſtratus politicus debet ui cor=
porali cohercere contumaces,
