Vnm lunſt

Eumun
emnineſcet⸗

Qothnmt⸗

EUrtfiuen

1 ſutr
igen

GOrti.

NE
Cbeſtliehß

ugirptegire

(eckal
orcgttin
Prirrenlcg ed
rifßnynn.
lerapaan
rc in

Uitl
„Canh gt⸗
fintininent

unſut

Uetehig lie

Weſnr

SS
(Om⸗

e
etoſtrctioret
Coltraric nege

c?

Cnd,tetſ=

lnun ſitvenſ⸗

lia leelecto⸗

gen.

Orfuntleſden.

ttotetrc
lere lockrieſn

1corhodli

376 Dl
/,

lſtindn

t, u⸗
lbſtati⸗

ginc
Cfin

PDIALECTICES: 58
Duplex, Realis & Rationis.
Quæ eſt diſtinctio realis?

Eſt rerum diuerſitas non imaginatione tan⸗

tum facta, nec à uoluntate noſtra inſtituta, ſed

quarum naturæ ſunt aliæ, ut aqua & frigus.
Quot ſunt regulę de diſtinctio⸗
ne reali?
Quæ eſt prior?
Realiter diſtinguuntur omnia, quæ ſepara⸗
ri poſſunt, ut aqua à frigore, anima à noticia;
nirtus à uitio.
Quæ eſt altera?
Queæ ſubiectis diſtinguuntur, realiter diſtin
guuntur, ut opinio & affectus.
Qucæ eſt diſtinctio rationis?
Est cum cogitatio aut uoluntas facit diſeri⸗=
men in re una & eadem, ut Idem aer eſt ſupe⸗
rior & inferior, Vna eademq́; ſubſtantia eſt in⸗
telligens & appetens.
Quomodo fiunt diſtinctiones
rationis
Cum noſtra cogitatio aut uoluntas unicæ a⸗
ctioni plures fines att ribuit, aut unicæ rei qua
ſi plures perſonas induit, ut eadem pugna Daui
dis est opus politicum, & cultus Dei, quia uos
luntas refertur ad defenſionem ciuium, & ad
illuſt ran=

7

QV IEÆ STIONES
illuſtrandam gloriam Dei. Idem Roſeius alids
t Palamedes, alias Vlyſſes.
DE RATIONE DISSOLVENDI
uitioſa argumenta.
Quotuplex eſt ratio diſſoluendi
uitioſa argumenta?
Duplex, Aut enim uitium eſt in forma tan=
tum, id eſt, in conſequentia. Aut eſt in materia
ſeu rebus.
. .
Quomodo ſoluitur argumentum
cum uitium eſt in conſequentia?
Reijſcitur totum argumentum reprehenſio⸗=
ne conſequentiæ.
Quomodo, cum uitium eſt in
. materia ſeu rebus?
Triplex eſt uia. Nam ſoluitur aut inficiatio⸗
ne, aut diſtinctione, aut ſolutione per inſttiam.
DE VITIIS FOR M
ſeu conſequentiæ.
Quxæ eſt regula de reprehenſione
conſequentiæ?
Eſt hæc: Cum diſcrepat conſequentia ab ali⸗
qua regula ſuprà tradita, totum argumentum
repræbenſione conſequentiæ reijciatur, et mon=
ſtretur regula à qua diſcrepat, ut
In ommib. ſanctis in hac uita manet peccatũ,

Adulterium eſt peccatum, S

Ergo in ſanctis manet adulterium.

(Ne⸗

Clirfior
kaulinecl

lfe ifnfiiet

nt ſlr
tio
reſtoneln
(oee eunant
alſt at ſfen
Congrute
Ctre
Mllutfird
lchentcche
li
ukleni⸗

nioren )

filanneki
Nen
Pfubozen

ilenſti

ſietuon
ni)

1

„ l
Onniifurann
lort,

N4 prIALECTICES. 55

len 6ofiudt Neganda est conſequentia, Et ratio eſt, quia
in ſecunda figura ex puris adfirmatiuis ni=
ObVENRNI hil ſequitur.)

4. DE VITIIS MATERIE.

llelvenct Quando uitium eſt in materia
en. ſeu rebus?
neſuſnun Cum maior aut minor propoſitio falſa est,
innuti aut ambigua, & ſoluitur aut per inficiationem,
aut per diſtinctionem, aut per inſtantiam.
Ngornecürcn⸗ Quando ſoluitur per inficia⸗
egtentir⸗ tionem?
nheen um bropoſitio uel maior uel minor falſa est. x
“” (Hoc est, cum aut definitio non congruit, aut
iimmc cauſæ aut effectus, quorum fit mentio, non
ſebast. congruunt, aut cætera de quibus in locis tra⸗
ituraut irfeiſf ditur,)ut
tione eriftin Non decet fucus Philoſophos,
NII Eloquentia est fucus, & accerſitus ornatus
entie. inutilis,
nepreleli Ergo Eloquentia non decet Philoſophos.
p⸗ (Nego minorem. Nam deſinitio eſt falſa: Elo
niie etu qbuentia enim est facultas, res ueras rectè &
taaſel u perſpicuè bono genere ſermonis exponendi,
S & in hac expoſitione elocutio non est fucus,
ie reſeitn⸗ ſed est natiua, & non monſtroſa ſorma ora=⸗
ehite ionis.)
cutin Aliud.
tu,. Omnis inuocans Deum conditorem, uerum

almd Deum immuocat, 1 Turs

Ql VXISTIONE S
Turcæ inuocante Deum conditorem,
Ergo uerum Deum inuocant.

quia Turcæ non inuocant Deum conditorem. Ne
gant enim hunc eſſe Deum conditorem, qui eſt pa
ter Domini noſtri leſu Chriſti, & cum filio &
Piritu ſancto res creauit, et ſe illuſtrius teſtimo
nijs patefecit Eccleſiæ.)
DEDISTINCTIONE.
Quando ſoluitur argumentum
per diſtinctionem?
Cum propoſitio maior aut minor eſt ambigua
quam diſtinguere oportet.
Quotuplex eſt ambiguitas?

Duplex.
Quomodo?

Alia oritur ex genere ſermonis, X& iudi=
catur ex Grammatica & phraſi ſuæ linguæ. A=
lia oritur ex rebus, & iudicatur ex ea arte ad
quam controuerſia pertmet.
(Ex rebus) hoc eſt, aut ex genere aliquo, ubi ſpe
cierum diſtinctio prætermiſa eſt, aut ex diuiſio
nibus non ſufficientibus. Ideo poſito genere uiden
dum eſt, de qua ſpecie propriè prædicatur)

Dic exemplum ambiguitatis, quæ
oritur ex genere ſermonis?

Verba actiua ſignificant actionem,
B Deus

R eſpondeo per inficiationem, & nego minorẽ;

Kut)
Neenm

neer

M. n rerut Nl

nliungſeut he
onlltaninezen
D
man ſeren
ft . . .

iurlcten
D IoLVI
n
Quncotlui
frill
duft üdh
ſitfti
uce H t⸗ 4
ſtwin
Dglleiſten “
ifaln lante

iſſtin henni

NE5
itet,
t.
Geronitnn
conlttoren
itnen gieſ 4
10 tunflio⸗ 4
—

1oNr.

Ommentun

oreſnligul

NN
ieg.

br:
nonis,

Nreſſueltt⸗
gicatur eet t4

t, 5
ner ictnf

tan ane

dboſtogennt,

Bleprellctn
iglinti

e ſermon
t ng .

DIALECTICES. 60
Deus dicit: Ego indurabo cor Pharaonis,
Ergo Deus effecit impiam pertmaciam in
Pharaone & cauſa eſt peccati.
(Reſpondeo ad maiorem per diſtinctionem, In
durabo dictum eſt, pro ſinam indureſcere, cum
me audire nolit. Quia in Hebræa lingua uerba
actiua ualde crebro permißionem ſignificant,
non actionem.)
Dic exemplum ambiguitatis
ortæ ex rebus?
Nullus peccator exauditur loan. 9.
Omnes homines ſunt peccatores,
Ergo nulli homines exaudiuntur.
(KReſpondeo per diſtinctionem ad maiorem,
Alij homines ſunt peccatores agentes pœniten⸗
tiam, alij non agentes pœnitentiam, de quibus
maior loquitur.)

DE SOLVTIONE PER
inſtantiam.
Quando ſoluitur argumentum
per inſtantiam?
Cum propoſitio aliqua non ſatis perſpicua
ratione refutari poteſt, breuiter eam, op poſito
exemplo, reijcimus, ut
Legati ſeu nuncij in itineribus non uiolentur,
Ergo nec iſte nuncius uiolandus ſuit. X
(Reſpondeo ad antecedens per inſtantiam. As=
thenienſes interceperũt Legatos Lacedæmonio
. 1 2 r um

Q VK STION ES5
. rum euntes ad regem Perſicum, ut eum ſibi
adiungerent contra ciuitatem Atticam.)

DE FALLACIIS.
Quid eſt fallacia?

Eſt deceptio in argumento, Juæ ſecie aligna
ueri inſidiatur auditori.
Quæ eſt diuiſio fallaciarum?

tra dictionem.
= Quæ ſunt fallaciæ in dictione?
Sunt, ubt ambiguitas, quæ parit errorem, ma
gis est in ſermone, quàm in rebus, ut
lra Dei uenit ſuper filios incredulitatis,
Ergo ſilij nati ex incredulis, non poſſunt con⸗
uerti ad Deum.
(Hic phraſi Hebraica uocat ilios incredulis
tatis inobedientes & contumaces.)
Quę ſunt fallacię extra dictionem?
Sunt ubi deceptio magis ex confuſione rerum,
aut mala connexione oritur, quam ex Gramma⸗
tica, ut
Peccatum non gignit hominem,
Concupiſcentia gignit hominem,
Igitur concupiſcentia non esſt peccatum. X
(Maior eſt falſa, quia esſt rerum conſuſio.
Nam generatio, quæ tribuenda erat naturæ,
tribuitur morbo propter uicinitatem, quia
hæret in natura.)

Aliæ uocantur fallaciæ in dictione, Aic e⸗ ex⸗

FALS

ſtuſp ſiuennuns
inganl
rtlct heid
Udee gegce
(Eeanſegeri
Nclthiu
Portlc Gokreen
ltelhrrineetet
ntitſannr e
AMI
(WM ſont⸗
Ullina
8 toleds
lege ttetſ.

,,

ℳ

==

tnos
((im
hhßtiin

Korfetagn fi
na oe

NSSH

.

eſrattieitt)
CIIOS
G4

beſece ie

lciürume

lice gle

icone

riterrorent,
lgt
Konlllttts,
portrtecr.

flurtetl.

tumnacete)
1adictionen

Arcoſiſrem

, n exCC

itene,
Cſrine
oneſt peaen

eK ferun 1
buent ee
ker licitit/

DIALECTICES. 61
FALLACI F IN DICTIONE.
Quot ſunt fallaciæ in dictione?
Sex. Quæ?
1 Fquiuocatio 4 Diuiſio
2 Amphibolia 5 Figura dictione
3 Compoſitio 6 Accentus.
D E QVIVOCATIONE.
Quid eſt æquiuocatio?
E&t titulus deceptionum, in quibus deceptio
fit ambiguitate unius nocis, ut
Brachium est corpus,
Deus habet brachium,
Ergo Deus ect corporeus. X
(Nego conſequentiam, & ratio est, quia eſt
fallacia æquiuocat ionis. In maiore brachium
propriè dicitur de brachio, quale et huma⸗
num. In minore methaphoricè ſignificat po⸗
tentiam, ſeu robur, ſeu efſicaciam.)
A MPHIBOLIA.
Quid ſunt amphibolia?
Sunt ubi ſyntaxis aut plura uerba errorem
pariunt, ut Aio te Aeacida Romanos uincere
poſſe. Cliuitas Attica ſalua erit in muris lig=
neis.
COMPOSITIO.

Quid eſt compoſitio?
Eſt titulus captionũ, qui monet interdũ ambigui
tatem oriri ex compoſitione eorũ, quæ erantdiſ⸗
iungenda, ut I13 Quic a

AQVMSTIONES
Quicquid eſt in mea domo, eſt in oppido,
Vnicus fons eſt in domo mea,
Ergo unicus ſons eſt in oppido.
(Nego conſequentiam, quia ambiguitas eſt in
compoſitione particulæ unicus, quæ non debet
reſerri ad prædicatum (in oppido.)
—Aliud.
Duo & tria ſunt paria & imparia.
Quinq; ſunt duo & tria,
Igitur quinq; ſunt paria & imparia.
Quid eſt diuiſio⸗
Eſt titulus captionum, quæ ex diuiſione mem=
brorum oriuntur, quæ coniungi oportet, ut
Ommnes ſapientes Græciæ ſunt ſeptem,
Solon & Periander ſunt ſapientes Græciæ,
Ergo Solon & Periander ſunt ſeptem. x
(Nego conſequentiam, quia ambiguitas oritur
ex diuiſione. In maiore particula (omnes) poſita
eſt collectiuè, ideo non recte ſubſumitur.)
Quomodo fit fallacia diuiſionis?

Aut cum membra malè diſtinguuntur, aut

cum teſtimonia mutilata citantur.
FIGVRA DICTIORNIS.

Quid eſt figura dictionis?
Eſt titulus captionuum, qui comprehendit am=
biguitates ſeu errores, qui oriuntur ex depra=
uatione caſuum, aut generum, aut ex ſyncate⸗
gorematum ut præpoſitionum aut coniunctio=

luctre
Upn ſeca

Dreenphne

Ulr

hlgnlte

Mod.
lirclck geren
iſt one⸗
onſo u⸗
cenehun
icgitmere
Cruenudnif
Uynnu ar
A
Mill krir
Mluſagh

huitin⸗

uneſtnezo

n nin

Nr

HSSõ DIALECTICES§. 62
mum abuſu, aut ijs quæ poſita ſunt „τXuπιπ
ut uulgò nominant, non ſignificatiuè, item quos
&uονMοοον pariunt.
ligtitgtin .
“ Dic exemplum ex mutatione
ſa caſuum.
ð Caſeus eſt nequam,
ld Tu es caſeum,
z. Ergo tu es nequam.
e. Dic exemplum ex poſitis Xναι.
4 1 Mus rodit caſeum,
ns A lahe,
e Ergo ſoyllaba rodit caſeum.
ſein. Animal eſt generis neutri,
dkteti, Vrſus & uulpes ſunt animalia,
ſer ärgo urſus & uulpes ſunt generis neutri.
tn ee Dic exemplum ex &uονποραα.
omenSA Quicquid non amiſiſti habes,
hniter) Cornua non amiſiſti,
civiſong E aß
—N rgo cornua habes.
ſingputn AliuGd
N Deus in quit: Ego indurabo cor Pharaonis,
IONIN Ergo Deus eſt cauſa peccati.
„„„ (Nego conſequentiam, & ratio est, quia eſt
(ction: 2 . 4 .
r ρναποναιαα uerbo indurabo, & ſignificat
aue ſinam indureſcere.)
4 taß⸗ ACCENTVS
e t . Quid eſt accentus.
d Eſt

Q V F §STION E S

Ed titulus captionum, in quibus ambiguitas

oritur ex accentu, aut Dipthongis, aut geſtu pro
nunciationis, aut ex ijs, quæ A1AXXXι°Nα⁵ dicuntur,
id eſt, recitatiué. ät
Dic exemplum de accentu.
In ara ſacriſicatur,
Stabula porcorum ſunt haræ,
Ergo in ſtabulis porcorum ſacrificatur.

Dic exemplum de Dipthongis.
Equus est animal hinniens,
Hic contendens omnia eſſe Imperatoris ha⸗
bet quum,
Ergo habet animal hinniens.
Dic exemplum de geſtu pro⸗
nunciationis.
Chriſtus inquit ad A poſtolos: Dormite iam et
requieſcite,
Ergo rectè ſecerunt.
(lronia eſt, quæ aliter effertur quàm ſim⸗
plex narratio, & continet reprehenſionem

ſecuritatis & negligentiæ. Sic ſæpe adfirma

tiua oratione ſignificamus negatiuam, aut
econtra, quod geſtu pronunciationis indica=
tur.)
Dic exemplum ex dictis
.AXN„σ.
Paulus inquit, Non attingas, non guſtes, non
contrectes,

Ergo

Gi e

l
Cethmme⸗
ic
PNianini,
Ahſunni
runmmeaſen
uctcoſehen
lltetſeanln⸗
Nektoptieß,
ynickuhi
D5 Huci

1

Qrcktine
iftilleanin
uit ouenin
caceitetikzonn
Gübeen rcate

Klußefgrmre

4
.
.

(WAt

Dit ie
Phraltrf,

TeOE
ikureſlirite
ſalt eſitn
ircianti,

Lenta,

NNte
ſeenfuige.

thongs.
tpeniniA

Anſe⸗
9.
6Dorſttteitte

fenur Gin⸗

t ryreniu

ſiſete lfe

ſepttiucſt,
: gie igl
cictioniſih

ex dicto

41414
lsinß⸗

DIALECTICEBS. 63
Ergo prohibet uſam ciborum.
(Nego conſequentiam, quia est ambiguitas.
Nam Paulus hæc membra υιαπο reci=
tat, tanquàm exempla traditionum, quas re⸗=
prehendit. Non est aſſeueratio docentis.)
FALLACIM E X T K A

dictionem.
Quot ſunt modi fallaciarum extra
dictionem?
Septem. Qui?

I Fallacia accidentis.
2 A dicto ſecundum quid ad dictum ſimpliciter.
3 Secundum non cauſam, ut cauſam.
4 Fallacia conſequentis.
5 Fallacia ſecundum plures interrogationes.
6 Petitio principij.
7 Ignoratio elenchi.
DE FALLACIA ACCIDENTIS.

Quæ eſt fallacia accidentis?
EBkt titulus captionum, in quibus aliquid ſoli
ſubſtantiæ conueniens tribuitur eius accidenti,
aut cum accidentia non rectè coniunguntur, aut
cum ab euentu per accidens, ratiocinamur ali=
quid adeſſe per ſe ſeu propter illud tanqum ue
ram cauſam, ut V G
Dauid eſt beatus,
Dauid est adulter,
Ergo adulteri ſunt beati.
I F5 (Nego

QV £Æ STIONES
Nego conſequentiam, quia est fallacia acci
dentis. Nam non adulterium, ſed poœnitentia
Dauidis cauſa fuit per ſe, cur ſaluatus est
Dauid.)
Dic exemplum in quo accidentia
male coniuncra ſunt.
Dauid est ruffus & muſicus,
Ergo est ruffus Muſicus.
(Nego conſequentiam, quia est fallacia acci=
dentis quia malé confunduntur accidentia a⸗
nimæ & corporis.)
A DICTO SECVNDVM QVID
ad dictum ſimpliciter.
Quid eſt fallacia à dicto ſecundum
quid ad dictum ſimpliciter: 2
Est titulus captionum, cum aut à particula=
ri ad uniuerſale argumentamur, aut cum totum
complectimur, ubi de parte tantum dicitur, aut
ubi ſignum in rem ipſam transformatur.
(Monet igitur hic titulus ne plus ſit in con⸗
cluſione, quàm in præmißis.)
Dic exemplum a particulari d
uniuerſale.
Vinum est febricitanti malum,
Ergo ect prorſus malum. F
Dic exemplum ã parte ad totum.
Aethiops est albus dentibus,
lgitur Aethiops est albus.

llltc
an unt
4 n
girafkmn nſi.
0kteno⸗
ie dekef uekſ
Er Gehtenerd
e rufa
Gtc lſcdi
FDVEN
a
rt. cul
Clawed
Etiles ahin
WAN lſeſtetn ennj
Urictoek l,
Pn ung
Gepef K
lſr fnce i
cnii)

A
Nliktuuget
lämelni
Prl ſtn,
. lunftc
l Mni leller⸗

. Pyr,

fie

ongen ne

—

R DIALECTICES. 64

en Nit Dic exemplum à ſigno ad
ſilpanittma ſignatum.
ute Hector est homo pictus,
Eyryvgo eſt homo..
Aeikenti Haæc ſtatua est ſignum Dei,
. Ergo est numen aliquod.
unu,. (Neganda eſt conſequentia, quia ſignum non
est res ſigniſicata.) S
c SECVNDVM NON CAVSAM
Ireſteptita⸗ ut cauſam.

Quid eſt fallacia ſecundum non
cauſam, ut cauſam?
. Est titulus captionum, cum prætextu alicu=
oünn zug cau ſeæ, quæ tamen nõ est cauſa, decipimur, ut

1 CV
t.

Pcttt Ebrietas est mala,
Atpftl Igitur uinum est malum. X
fat un ſin (Nego conſequentiam: quia uinum non est
undictda cauſa immoderati uſus, ſed mala uoluntas
gfornetn. potantis.)
ne luſtnc⸗ . Aliud.
) Multi Euangelici diſſolutè uiuunt,
Ctieltrin Ergo doctrina est mala.

Nego conſequentiam, quia uitia proſeſſorũ

le .
non à doctrina, ſed ab alijs cauſis oriuntur.

Ahliud. Paulus iubet cauere ne per Philoſophi⸗
teu amn decipiamur,
N

Ergo Philoſophia est mala.
D (Nego conſequentiam, quia eſt fallacia ſecun

dan QV H IO N E S D14l
dum non cauſam ut cauſam. N ne rluca
. .Nam bonæ rei GrOſe
potest eſſe multiplex abuſus.) bonc rer gi un
F A LLACIA C O N S E= Eumhuſli
—r quentis. uing, genn
Quid eſt fallacia conſequentis? llunil,i
. Seen, Vl

e racel g , gee uitioſa ek j Naſt
memkro⸗ nexio, id et, quæ ab aliqua re⸗ n. Mnſc
ul⸗ onæ conſequentiæ ſupr tradita, diſere= Gkuinli
14 legark n ex purls particularibus, aut er pu⸗ lunſt,
gattiuls falſam ratiocinamur, aut alias re= ofnin

gulas ſuprà traditas uiolamus, ut
Ommnis ſtella lucet, BnIIN
Cometa lucet,
WN
Maanicline

Ergo Cometa est ſtella.

(Nego conſequentia
m, quia in
4 ſecunda figu⸗ tcſotbofmmn

Ta X uri⸗ ,„ Lj .
Paris cofi H nihil ſequitur.) Enſiil in
. iud.
Rate itur ſtudioſus eſt. un
prijs non ſeci ntiam, uis x ſisnis non pro “
*EC ur firmun argumentum.) –W
8 VND VM NMNK,
Quid Riertegafons. muft
UIi . i Rrkorage
M fallacia ſecundum plures
nterrogationes? nl
Cmlen

Est ti . .
riarann ttenneu in delectu mate⸗ Ctſingi
mus ad decipiendos al , tc aſtute falſa eligi⸗ H
Peicagt doctrin⸗ alios, ut cum aduerſarij cla⸗ (GO D
agt aoc! m Euangelij laxari diſciplmam C 8
. inte⸗ lign

IE

Mlote

NN

enti

tnte,en:
nbis,ater
N,, ANt iste
.

4
atſeoniſge

itlſehin)

ioſe eſt.
er ſentnef
1etgenorin)
5V REGI
T6.
ndampinn
ges:
nir celt,/
ſni,
aund
Pe
uun 4

4
Pbutiflſtee
Pthliun

DIALECTICESF. 65
interim dißimulantes, qum neceſſaria ſit uera
Dei agnitio & inuocatio. X
(Monet hæc fallacia, ut ci uerè docere alios
uolumus, quæramus propria negociorum
fundamenta, ut dicamus de re propoſita
786056ρ*, ut ſæpe in Dialecticis Præcipi⸗=
tur. Nam: ſæ pe accidit, ut uni propoſitioni
quærantur diuerſa fundamenta, quorum a⸗
liauera ſunt, alia falſa, aut alia alijs rectio⸗
ra & firmiora.)
PETIT IO PRIN CIPII.
Quid eſt petitio principij⸗
Est cum uel incerta per ea, quæ pariter in⸗
certa ſunt confirmare uelle uidemur, uel cum
idem ſubinde repetitur ijſdem uerbis aut paulu
lum mutatis, quæ oτοπονσ οauο..,
Dic exemplum prioris.
Non errant qui à mortuis auxilia petunt, quia
magna multitudo id ſecit longo tempore.
(Nego conſequentiam, quia est petitio prin⸗
cipij. Nam hoc quæritur, an rectè fecerit il⸗
la multitudo.)
Dic exemplum poſterioris.
Clodius fecit inſidias Miloni,
Erñrgo est ei inſidiatus.
I1GNORATIO ELENCHI.

Quid eſt ignoratio Elenchiꝰ
E5t

est argumento, quo minus conuincat auditorem.
ERtq; hic titulus uelut commune domiciliam

Q VSTIO N E S
Eg& titulus captionum, in quibus aliquid de⸗s

omnium cauillationum.)

Dic exemplum huius fallaciæ.

Coœlum tegit omnia,
Ergo ſe quoq; tegit. x
(Nego conſequentiam, quia uniuerſalis re⸗
ſtringenda est, ut Cœlum tegit omnia, præ=
ter quam ſe.) ⸗
Aliud.
plato ſeribit domi & non ſeribit foris,
Ergo Plato ſeribit & non ſeribit.
(Nego conſequentiam, quia in cont radictio⸗

ne extrema intelliguntur reſpectu eiuſdem.)

Erotematum Dialectices ſe⸗

lectorum finis.
Elemen=

ete

1IDE
Due

Cdetk

Neran
Wr fetiotenk dech

At’ Aacteridun

sckof

Rer

MMatnblhgnt

lpleſtanunen
latrttet

itienttai
Cclrire
or

fnu
1 , ſtac
1

„„, lc
Eig neng

llirigfn

bie gtils⸗ E L E M E. N
Netkliier — .

CES LIBRI DVO PHILIPPI ME=

lacie, lanthonis in breues interrogationes con⸗=

tracti ediſcendi cauſa.
ninſlen L IBER PD RIMVS

.. Quid eſt Rhetorica?
ſikiſin, NOD HBETORICA estars, quæ docet uiam
ſit. . Rk rationem rectè & ornatè dicendi, quæ
nunlit facultas eloquentia uocatur.
hehalfe Quod eſt officium ſeu finis
keicasg Rhetoricess
Aeludicare de longa oratione, qualis ſit partium
lais. ſeries, quæ ſint ornamenta, item efficere, ut ora⸗
tio certas partes habeat, & res magnas non ex=
ponat breuiter, ſed addat uerborum lamen.
Quod eſt diſcrimen Dialecticæ &
Rhetoricæ?
Dialectica res nudas proponit, Rhetorica ue
ro addit elocutionem, quaſi ueſtitum.
Qot ſunt officia oratoris⸗
Quinq;. Inuentio, Diſpoſitio, Elocutio, Memo
Tla; Pronunciatio. X

Q V Æ §& T I ONE S
Quid eſt Inuentio?
Eg& ut Cicero finit, excogitatio rerum uera-
rum aut ueriſimilium, quæ cauſam probabilem
reddunt.
Quid eſt diſpoſitio?
Est rerum inuentarun in ordinem diſtri⸗
butio.
Quid eſt elocutio⸗
Egt idoneorum uerborum & ſententiarum
ad inuentionem accommodatio.
Quid eſt memoria?
Es firma animi, rerum & uerborum ad in=
uentionem perceptio.
Quid eſt pronunciatioꝰ
E& ex uerborum & rerum dignitate, uocis
& corporis moderatio.
Circa quid uerſantur inuentio &
diſpoſitio?
Circa res inueniendas & diſponendas certo
ordine.
Circa quid uerſatur elocutio?

Circa uerba, quibus res excogitatæ & ordis⸗

ne apud animum diſpoſitæ ſignificanter expo⸗
nuntur.
(Memoria parum admodum ab arte adiuua
tur. Actio decens imitatione diſcenda est.)
GENERA CAVSARVM.

Quot ſunt genera cauſarum?

Qua⸗

111
un biiſe
aeNlntus
(Cc en
netis
ic.
dd
Rgolantn
Cicekgen
puitſ⸗

cgenus
Nggludi

Mvid cn
6
Ttoaprikonn
cketearen
onfirch
oohſlgſaltu⸗
Aavoyfi⸗
inlin
Illret aign
unſlfiue
tines
ien

4 mn

6
lio?
orerlikterte

in tylkitl⸗

ullten iſri.

tioe
, ſatterinn
,
ria?
letkorltrYit⸗

cbdd

ncipiterei

riuventiot
Ne

4 ihenin

Ureocatio:

gtii104
ſifcuten —

9

RHETORICES. S„
Quatuor. Didaſcalicon ſiue didacticum, lu=
diciale, Deliberatiuum, Demonſtratiuum.
Quid eſt genus didaſcalicon?
Est methodus illa docendi, quæ traditur in
Dialectica.
Quid eſt genus iudiciale?
Est quod controuerſias forenſes tractat.
Quid eſt genus deliberatiuum?
Est quod in ſuadendo & diſſuadendo uerſa⸗
tur. .
Quid eſt genus demonſtratiuum?
Est quo laus & uituperium continetur.

Ad quid conducit noſſe genus
cauſæ?
Vt occurrant certi loci ad patefaciendam et
tractandam materiam utiles, & ut proſpicisur
ſinis orationis, hoc eſt, præcipua intentio A
ma conſilij, ſeu(ut uocant) ſcopus orationis.
Ad quos fines omnis oratio
inſtituitur?
Aut ut doceat aliquid, aut ut præter cogni-
tionem, aliquid fieri iubeat.
Quæ orationes iubent aliquid
fieri
Suaſoriæ, ut ſi quis ſuadeat ſuſcipiendum bel
lum Turcicum.
Quæ docent?
K De⸗

QV Æ STIONES
Demonſtratiuæ, ut ſi quis laudes Alexandri
enarret. Et didaſcalicæ, ut ſi quis doceat, quid ſit
Euangelium, quid fides.
(Est igitur finis generis deliberatiui actio, de
monſtratiui & didaſcalici cognitio.)
DE GENERE DIDASCALICO.
Quæ negocia ſeu cauſæ pertinent
ad genus Didaſcalicon?
Quaſtiones quæcunq; de quibus docendi ſunt
homines.
Quotuplices ſunt quæſtiones
huius generiss
Duplices. Simplices & Coniuncte.
Quid eſt quæſtio ſimplex?
Eſt cum de una uoce quæritur, ut quid ſit uir
en ſit pœnitentia.
Quid eſt quæſtio coniuncta?
Eſt integra propoſitio, quæ aut eſt confirman⸗
da, aut confutanda, ut oporteatne Chriſtianum
abijcere ſacultates?
Quot ſunt loci quibus quæſtio
ſimplex tractatur?
Sex præcipui:
Quid ſit.
Quæ ſint partes ſeu ſpecies.

SS .

Quæ cauſæ.
Qui effect AS.
Qus

lanccer
yoron mi n
cete glerti⸗
Goniir ihe
Darenp

7

ſn

tlgnien
ltclunbitnia
gi pei
ſtfnnr;nnſi
N
Ulprmiprer
ſeniſtetne
Celun
lemnſinn
Alumwuntent
lſfinrtenenne
un ul

finr

„Gu

minli
woypmtialie
Frinctene

66 4 ⸗ RHETORICE S., % ²

Armif Quæ cognata.
rc glie Quæ pugnantia.
ihl Qluæ eſt horum locorum
HK utilitass
n Vt cum docere aliqua de re homines uolumus;
c. agmoneant nos ubi quærenda ſit materia, aut
e ſenmn certé quid ex magno aceruo eligendum ſit &
lcone qquo ordine diſtribuendum.
uni Dic cxemplam quæſtionis
ſimplicis.
ſtones kides.

Quid ſignificat uocabulum fidei:

Interdum hiſtoriam de Chriſto, ſed in Pro=

da phetis & Apoſtolis, ſignificat fiduciam qua aſ⸗
Ind ſentimur promißionibus Dei.
tirytgi tii Quid eſt fides?

Eſt aſſentiri promißioni Dei, in qua pollice⸗
dnianetna tur, ſe nobis fore propicium propter Chriſtum.
Glſonffun Quæ ſunt partes fidei⸗
einechiſtan Nullæ poſſunt recenſeri, quia fides eſt unus
Aguidam motus mentis intuens in promißiones.
ls gueſti⸗ Complectitur tamen noticiam in intellectu, &
tutk uoluntatem, quæ uult & accipit oblatum bene⸗
ficium.
Qaux ſunt ſpecies fidei?
Fides uerſatur aliäãs circa promißiones re⸗
rum corporalium alids circa promißiones gra⸗
tiæ & rerum æternarum.

K 2 Quz

iets

QvV STION ES
Quæ eſt cauſa efficiens fidei?
Spiritus ſanctus, & uoluntas hominis aſſen⸗
tiens ſeu non repugnans.
Quæ eſt cauſa inſtrumentalis?
Verbum promißionis, per quod eſſicax esſt
Spiritus ſanctus im pellens mentem ſeu uolunta⸗
tem hominis.
Quod eſt ſubiectum fidei?
Mens hominis ſeu uoluntas.
Quod eſt ohiectum?
promißiones rerum corporalium gtei
narum.
Quis eſt finis?
Vita æterna.
Qui ſunt effectus fidei⸗
luſtificatio ſeu imputatio iuſticiæ tranquilli
tas & gaudium conſrientiæ, dilectio, muocatio
& euentus, uita æterna. 2
Quæ ſunt cognata?
pes expectans futura liberationem, & dilectio.
Quæ pugnantia?
Simulatio fidei, deſperatio, & temeritas ſeu
præſumptio.

D E CONIVNCTIS Q⁊ qV -=
ſtionibus.
Qui ſunt loci thematis coniuncti?
Definitio, Cauſæ, Effectus, bartes, Pugnantia.
Da

11e

.
en! iſon
3 emni
gi n uf
neſe elelnere
eti hn⸗
n tueken
irli
oluiß
Plglunmme
Ner antit
guurduungln
ne
Giruete

auft lt au

☛—

di a
UCinppine
Talberne
Woen
Cel
6 fuce u
tintſmnazn,
Heniſſeri,
Morn t

Cuil rare

18
ficei⸗
lonitiei

entalis?

ld eftetre9

dnſtilta

nllei⸗
Ime

iun &, kten

3

de
kiietrinni
leckio, tigt

,nta!

„NN
unng,i

ntia⸗

,tenetite,

18 C

ht,

RHETORICES. 69
Da exemplum coniuncti thematis.
Diſcedere facultatibus non eſt Christiana
iuſticia. L
Proba à definitione.
Chriſtiana iuſticia est res æterna in ſpi⸗=
ritu, noſſe ac timere Deum, credere in Deum.
Diſcedere à facultatibus non eſt res æterna
neq; ad ſpiritualem uitam neceſſaria.
lgitur Chriſtiana iuſticia non est diſcedere
4 ificulktatibae.
Proba à cauſis.
Euangelium non abolet res politicas.
Tenere propriũ eſt res neceſſaria in politia,
Igitur Euangelium non præcipit iſeedene 4
facultatibus.
(Nihil opus eſt per omnes locos uagari,neqh
enim quælibet cauſa omnes locos recipit.)

D E S T A TI B VS.
Quid in primis obſeruandum eſt in
quolibet negocio ſeu con-
trouerſia- Status.
Quid eſt ſtatus:
Eſt principalis quæſtio ſeu propoſitio, quæz
continet ſummam negocij, ad quam omnia argu⸗
menta referenda ſunt, uelut ad principalem con
cluſionem. X
Quid præterea eſt obſeruandum?
EK 3 Prins=

9

QV Æ STIONES
Principalis ollogiſmus, Jui in qualibet con⸗
trouerſia ſtatum maximè munit.

Quomodo uocantur partes huius

ſyllogiſmi?
* 6 „
Concluſio uocatur ſtatus, —dα „ον τπωι
Zeo , boeieWop. Maior & minor uocantur

Arriop, quibus altera de qua dimicatio eſt, &
qua confirmata, coneluſio fit plana, dicitur npi⸗

vé/Mop, brobatio Kpw⅛ρ16 appellatur cu=
ve Xop⸗quia totum ſyllogiſmum connectit.
Dic ſyllogiſmum in quo maior eſt
upivé op,
Buangelium non abolet politias,
Tenere proprium eſt res politica,
Igitur Euangeliiũ non uetat tenere proprium.
Dic ſyllogiſmum cuius minor eſt
prwoͤ/Mvop.
Vim repellere licet.
Milo uim repulit,
Igitur Milo Clodium iure occidit.
DE GENERE IVD ICIALI.
Quot ſunt ſtatus generis
iudicialiss
Tres. Coniecturalis, luridicialis, & koikunne.
Quid eſt ſtatus coniecturalis?
Eſt cum deſacto eſt controuerlie, la, ut an Roſ⸗
cius occiderit patrem.

Vnde

DE MNIIS

gfft

iick

Hungenn

cchttiagitna
ſce

aſegiſt
No

Qoorſonep

Nen
er bcbn Ne⸗
acofietoden
Db
Qden
Buifun rain
Malefera nt

ufuriten
MZ

nn

n,

16

tes Aunin

7 „»„
Oenorleo⸗

hfier irtte

tidnen N
t, etu ga

Ppeleguret⸗
Mhelſt.

mnaior eſt

4
ere ſe pun.

mminot

eſtes

galite e

RHETORICES.
Vngde oritur.
Ex quæſtione an ſit.
Quid eſt ſtatus Iuridicialis?
Est cum de iure queritur, ut lumne Cæſar in⸗
terfecus ſit.
FInge oritur?
Ex quæſtione quale ſit factum, rectè an ſecus. *
Quid eſt legitimus ſtatus?
B ſt cum quæritur quid ſit, ut Quid ſit iuſtis
cia briſtiana, ſides an opera.
Vnde oritur?
Ex quæſtione, quid ſit.
DE PARTIBVS ORATIONIS
Rhetoricæzæz.
Quot ſunt partes orationis
KRhetoricæ?
Sex. Exordium, Narratio, Propoſi itio, Confir⸗
matio, confutatio, Peroratio.
DEEXORDIO.
Quid eſt Exordium?
Eſt initium orationis, quo præparamus ani=
mos audientium ad reliquam orationem. ℳι
Eſtq; duplex, rectum, quod apertis rationi⸗=
bus conſtat, & obliquum, quod dicitur Inſinuatio
& ſit occultè ac ber dißimulationem.

Quot ſunt partes Exordij?

Tres. Beneuolentia, Attentio, Docilitas.
K 4 Vnde

QV , §STION E S
Vnde capiatur beneuolentia:
A perſonis & rebus, & quæ utriſq; coniun⸗=
cia ſuutt. UUMWUWẽ
Quomodo reddimus audito⸗
res attentos?
Cum ſignificamus nos de magnis eſt utilibus
rebus dicturos eſſſe. S=
Quomodo reddimus dociles?
Cũ ſummam negocij breuiter oſtendimus. X
(Ordimur interdum à tempore, à locis &
alijs circumſtantijs. Decet initijs etiam dubi
tatio admiratio, &ποοατιον οννπ, α

ſimiles ſiguræ.)
D E NARRATIONE ET
Prropoſitione.
Quid eſt narratio?

Eſt facti expoſitio, Juæ ſtatim exordio ſub-
Quid eſt propoſitio?
Ect quæ ſummam rei continet, & ſequi nar
rationem debet.
Quid Rhetores hic diuiſionem ſeu
partitionem uocant?

Cum propoſitionem ita conſtituim us, ut ſimul
moneamus, quæ relinquere uelimus, aut ename=
ramus quàm multæ partes nobis tractandæ ſint.

(Interdum multæ propoſitiones ponuntur, ſed
ubi gradus per priores ad unam quand prin⸗
cipalem faciendus eſt.) DE

lfclin⸗ 1

emlalien

eepelt,

Phengereton
,,meſmmtt
leſo entpt
vlellliu⸗
D 1ocll
Crorel
aſtac
Du. Iohota
Volumtxo
Duu Mlſu
Cict
Nagegfinen
lueypbtooner
Cueln
aun iuner
Rlupnwert
Mrfeiete
ome

guganrnen
n

ſchatuid

nnſitni
.

56

bcſto⸗

teym, unde ſumendæ ſint res in quolibet genere

docles

re, ei
eliin Ahi
N

lo⸗

in eortoſ

tio

ilonem ,
Ae
inineO
—–

bi mide

ne⸗ nun,

Olettx
tiſganin.

eniu

RH ETORIC E S. 71
D BE CONFIMATION E.
Quid eſt confirmatio?
Eſt difficillima pars oratorij operis, quæ per
ſuadere iudici debet, ut Propoſitioni aſſentiatur
Vnde petitur confirmatio?
Ahb argumentorum locis, qui admonent dicen

cauſæ, ſeu potius, magno rerum cumulo propoſi=
to, quid eligi debeat, quod ad propoſitũ quadret
DE LOCIS CONFIRMATIONIS
in ſtatu coniecturali,
Quot ſunt loci confirmationis
in ſtatu coniecturali?
Duo. Voluntas &d Facultas.
Voluntas quot habet ſpecies:
Duas. Impulſionem & Ratiocinationem.
Quid eſt impulſio?ꝰ
Eſt quæ affectus continet, ut Clodius oderat
Milonem, Ergo cupiebat eum extinctum eſſe.
Quid eſt ratiocinatio?
Ekt, cum argumentum a ſpe commodi duci⸗
tur, ut Clodio proderat Milonis interitus,
Ergo ueriſimile ect Clodium feciſſe in ſidias.
Quid continet facultas.
Signa & circumſtantias.
Quid ſunt ſignaæs
Sunt facta aut notæ alicuius cauſæ, uel effectus
factorum, quæ communi ſenſu iudicantur ſine do

QVXSTIONES
Quotu plicia ſunt ſigna?
Duplicia. Antecedentia, quæ quaſi cauſa ſunt
facti. Bt conſequentia, quæ ſunt quaſi ieffecti
rei, ut fugit, expalluit, erubuit.
Quæ ſunt circunſtantiæ?
Tempus, locus, inſtrumenta Ffacultas, mockn⸗
apparatus, iuxta uerſiculum,
Quis, quid, ubi, Juibus akxiſ⸗ rauomodo,
quando.

D E CONFVTATIONE.
Quid eſt confutatio?-
Eſ diſſolutio argantorum, Auæ obieinn⸗
tur.
Quot ſunt modi diſſoluendi
obiecta argumenta?
Tres.
Quis eſt primus modus?

B41 reprehenſio conſequentiæ, cum peccatum

in forma argumenti oſtenditur.
QAlis eſt ſecundus?
Diſtinctio lua ambigua explicantur.
Quis eſt tertius?
Inficiatio, qua negamus illa, quæ obijeiuntur,
& exponimus rationes quæ reddunt ueriſi imi⸗
lem inficiationem.
(Poſtremis rationibus utimur, cum pecca⸗
tum ſeu vitium est in materia argumenti.)
Quot

Cetteck

1u1

DI N

.

. n 1

, ſglſe

oileen n ſn
lut

c.

nunf eti

Sigirchleſe
ictots eunchi
DDE DINRO

Cuic

foongſoein

lpgſtenteitn

(Meelinoettut

fnuineragle
fofanſinu

Wborebovco

inne
ſungann

Im.

ten tier

e giken

1!
ſann

e

Atzpolee,

ihrcorrt, 3Z

0 N.
6

ſelkſeint⸗

Alerc
tat

duse
cür wen

G cſe
ſcfeeg

RHETORICES. 72
Quotloci adduntur defenſori
peculiares?
Duo. Inuerſio ſcilicet & Abſolutio propter
contrariam ſignorum interpretationem.
Quid eſt inuerſio?
Est cum docemus ſignum uel cauſam contra
nos allatam, pro nobis ſacere, ut Si occidiſſem
non ſepelijſſem. Satius enim ſuiſſet ſtatim reli⸗
cto cadauere, fugere. Græci &vrisgecop ap⸗

pellant.
Quid eſt abſolutioꝰ
Est cum interpretamur ſignum aut cauſam
aliter, quùm aduerſarius, ut Sepelij, ſed miſeri=
cordia motus, cum obiter præterirem.
D E PERORATION E.
Quid eſt peroratio?

Eſt coneluſio orationis, in qua principalis

propoſitio repetitur. X

Tunc enim uocatur propoſitio, cũ ante con=
firmat ionem collocatur. Concluſio uocatux
cum post confirmationem ponitur.)
Quibus rebus conſtat peroratio?
Duabus, ſcilicet repetitione propoſitionis, et

potißimorum argumentorum & affectuum.

DE STATV IVRIDICIALI.

Quis eſt ſtatus iuridicialis?
Est in quo diſputatur utrum iure aliquid ſit
factu⸗

QV ÆE § TIONES
factum an ſecus, ut luréne C. Cæſar ſit interfe⸗
ctus, luſtumne ſit fures ſuſpendere. Wε
(Fabi us ſtatum qualitatis, Græci di Mο=
Yip appellant.) W
Quas partes habet hic ſtatus
Eaſdem quas ſuperior. Exordium, Narratio=
nem, Propoſitionem, Confirmationem, Confuta⸗
tionem & Perorationem. =
Quuot ex his noua præcepta re⸗
quiruntꝰ
Confirmatio & Confutatio.
Quot loci confirmationis in
ſtatu Iuredicialis·½½
Septem. Natura, Lex, Conſuetudo, Equum,
Bonum, ludicatum, Pactum.
Dic thema his locis con⸗-
firmandum. “
Conſtantinus Imperator recté fecit, qud bel⸗
lum Licinio intulit, deſendendorum Chriſtiano⸗=
rum cauſa, etia mſi cum Licinio fœdere & affi=
nitate coniunctus erat.
Proba à natura.

Ius naturale est ſuſeipere defenſionem con.

tra iniuſtam crudelitatem, præſertim ſi ſit ma=⸗
nifeſta, ſeu, ut uocant, notoria iniuria. Talem de=

—

A lege ſcripta.

Leges

fenſionem ſuſcepit Cõſtantinus, ergo recté fecit.

unſerſiil

ſren lhemmm

ſeltikagi
1 lſnimmune

Qerciinn

Mainhe
Nngtort.

(W.

Giicgutunen
ettiuzgustar
rrhelſutn
lidrli
Cch
ſnlluen,
r penue ube

tlttn dn
Gin
ce ſen
inannin
o

i⸗
iir
ſamniſin
hlien,

VE

fe.

fecidkene
nem affliguntur.

eſaense⸗

ler ent.
tornOrta

Aeptare⸗

„

Wdls li

=

iettiekiin.

.
s con⸗

.
Giͤſeien
mrſtuno:
ſtler efe

4

rſig

4
ſafmm,
.
NRE

RHETORICES. 7
teges diuinæ & humanæ præcipiunt Regi⸗=
bus & omnibus Magiſtratibus, ut defendant mn⸗
nocentes, & maximè eos, qui propter religio=

Ahb exemplis
Honeſtum ſuit Athenienſibus ſuſcipere des
fenſionem liberorum Herculis, aduerſus Eurys
ſthea. Quantò honeſtius esſt inperatori ſuſcipe=
re deſenſionem Sacerdotum.
Quot loci adduntur defenſori pecu⸗
S liares in hoc ſtatu?
Tres. Purgatio, Translatio eriminis, et De⸗-
precatio.
(¶Hi loci communi nomine confeßionis conti=
