nentur, quam uocant, cum Reus non excuſat
crimen, ſed ſtudet mitigare, & petit ſibi ue-
niam dari)
Quid eſt purgatio?
Bſt qua aliqua ex parte leuatur culpa, uide⸗
licet, eum negamus dolo eſſe ſactum. ut feci erro
re, feci iratus, non ſeci animo lædendi.
Quid eſt Translatio criminis?
Pſt qua culpam conferimus in alios, ut Per=
ſuaſit nox, amor, uinum, adoleſcentia, feci, ſed
iuſſus ab alio.⸗ñ6
Quid eſt deprecatio?
Eſt cum non defendimus factũ, ſed petimus mi

ſericordiam, quam commonuét rei ætas, dignitas,
unita modeſtè acta. (Sit=

„

QVESTIONES
Cumuntur & argumenta à perſona iudicis.)
Quas habet partes in hoc ſtatu
peroratio?
Baſdem quas habet in ſuperiori ſtatu, Repe⸗
titionem Propoſitionis & argumentorum quo=⸗
rundam, & idoneos affectus.

DE STATIBVS LEGAL IBVS
Qusot ſunt ſtatus legales?
Sex. Definitio, Contrariæ leges, Scriptum &
ſententia, Ambiguum Ratioc inatio, Iranslatio.
STATVS DEFINITIVVS.
Quid eſt definitio?

Est, cum aut de uocabuli ſignificatione con⸗

tengqditur, aut quid res ſit declarandum et.

Vnde ducuntur confirmationes &
confutationes huius ſtatus?
Ex locis Dialecticis. Genere, Differentia,
Cauſis, Effectibus, Partibus, & autoritate ſeu te
ſtimoniſs.
Dic exemplum?ę:
In Epiſtola ad Romanos dicitur quæ res ſit
iuſticia, & definit Paulus eſſe hiduciam miſeri⸗
cordiæ propter Chriſtum promiſſæ.
Quibus argumentis confirmat
hanc definitionem?
I. Ab autoritate.

Creaidit Abraham, & imputatum eſt ei ad
iuſtici⸗

ſngg

uInſiſßrin

„

WWVionmn⸗
ſgrgüfrer
Ecßen

ſticeninn,
Uufſciudun
N
tulmiffie

Eunionn

ſlttly unntie

60
titrr eo

nſe⸗

mn⸗
e
f un

N

RHETORICES. 54

eſouieß iuſticiam. Ergo ſide conſequimur, ut reputemun
lhoc ſiu iuſti.Item, Beati quorum remiſſe ſunt miquita⸗=
ttes, Ergo cum omnes oporteat accipere remiſ⸗
een, Nir ſionem peccatorum, qui Kunt beati, neceſſe eſt ſa
utcun, ri, qu6d habeant peccata. Non igitur ſunt iu=
: ſti propria dignitate, ſed fide in Chriſtum, neq;
enim ſatisſaciunt legi.
II. A cauſa.
kolese Promißionem gratiæ oportet eſſe certam,
5 . Pryromißio fieret incerta, ſi penderet ex cons
itione legis.
ene⸗ Ergo promißio non pendet ex conditione ls
ur gis, ſed gratis Propter Chriſtum fide contingit.
AW. III. Ab effectu. .
fkorene Iuſticia eſt Deo non iraſci,
nlinttt Lex facit ut Deo iraſeamur, quia ſemper as
mterd eunſat,
Pſtatgs Ergo lex non iuſtificat, ſed fides
rreii⸗· (Exordia & berorationes in hoc ſtatu ſes
Atniſute quuntur communia præcepta ſuprà tras
ita.)
pDE STATV CONTRARIA=
brken, rum legum. L
ſacinn Quid eſt ſtatus contrariarum
con Eßñst cum faciunt controuerſiam contrariæ
onenn eges ſeu ſententiæ, quas Græci uocant †τ1âοs

Qk VISTIONES
Quales ſunt. Melius eſt nubere, quàm uri. Et
canon: Non licet Sacerdotibus uxores duce=
re. Item, Non acies furtum, Et mandatum,
ut Hebræi ſpoliarent gpptios.

Vnde ducuntur confirmationes &
confutationes in hoc ſtatu?
A cauſis efficientibus. Lex enim habet auto⸗
ritatem à cauſa efficiente.
Dic regulas de diſſoluendis contra⸗
trarijs legibus.
1 Lex inferior cedit ſuperiori.
2 Lex ſpecialis derogat generali.
3 Lex humana cedit diumnæg.
4 Leges ueteres corriguntur aut abrogantur
nouis.
Dic exemplum.
Lex generalis & inferior: Non facies fur⸗
tum, cedit ſpeciali ac ſuperiori, ſcilicet primo
mandato, quòd Deus nouo mandato iußit ſpolia⸗
re FÆgvptios. Abraham immolaturus filium ſo⸗
lutus est a lege homicidij, per nouum mandatum
Dei iubentis immolare Iſaac. Iehu capiens arma
aduerſus ſuum Regem, olutus est legib. ſecundæ
Tabulæ per primam. Deus enim nouo mandato
iuſſerat lehu arma capere.
(Ducuntur etiam confirmationes & confu⸗
tationes ex materia, hoc est, ex ipſis legibus,
ſi cum ratione conſentiant, aut pugnent eum

ratio⸗=

.
in i
Whi
mn n
,hh,
n gim
NINN

6
N.
ſn
16 NN
rlurnſctin
etunntiſ
zſitichen
Udſtengn
Vnlelren
1
Udiuf De
ebnigelſe
ohrboneet
UCefettin
uun hlahſ⸗

I itain

fimegnin
ſnugen
Paceft
l
Cunhtinin
Mumnm
h

1

XS

beneliſtnig
Dus aorede

Eioncau,

to,

Centones .

deſnc⸗

etenikihate⸗

venchsconetu

8
d.

ur A inne

lun.

no

,lv ſndttun
nrtiensOON
lcat
gegryn,
erin woie .

nnno,
4 4
c ſtet
urℳ

9
4

M ,.

F. Wfe
oni, ſiler
urtto
ſlvn n

.—

Nℳ A
Ktie

RHETORICES. 7 5
ratione, ſi circumſtantiæ expendantur, qui=
bus latæ ſint, & an ad hos caſus rectè detor⸗
queantur. Vt conſuetudo recipit in templis
imagimnes, lex prohibet. Hæc controuerſia di
rimitur, quia nos non tenemur lege Moſi.)
DE STATV EX SCRIPTO

& ſententia.
Quid eſt ſtatus ex ſcripto &
ſententia?

Esſt, cum alter uerbis ipſis, quæ ſcripta ſunt,
alter ſententia ſeriptoris nititur, cumq; uidetur
ſeriptoris uoluntas à ſcriptis diſcedere, quod fit

propter ſcripti obſcuritatem, aut ambiguitatẽ.

Græciſtatum oxο ) ινοαοαασρoblant.
Vnde ſumendi ſunt loci huius
attIse-
Ex Dialectica. Definitio, quæ patefecit ob⸗
ſcura: Diuiſio, quæ diſcernit ambigua.
(Ad hos locos accedunt reliqui, ut loci cauſa
rum & effectuum, circumſtantiarum & pu
gnantium. In Eccleſiaſticis negocijs confirma
tiones & conſutationes ducuntur ex teſtimo
nijs Scripturæ clarioribus, ex quibus quod
efficitur bona conſequentia, id quoq; clarumn
epſſe iudicatar)- —
Quando retinendum eſt ſeu ſcri
ptum in præceptis, ſeu dogma⸗
tibus ſacris?
vCcuam

Q V ESTIO NE 5
Ccum sbſurditas tantum in iudicium rationis
inpingit.
Quando inquirenda eſt ſcri pto⸗
ris uoluntasꝰ2
Cum ſcriptum ſeu νaut eſt elſeurum,
aut abſurdum, impingens in aliquem articulum
ldei, ſeu manifeſtum ocripturæ locum, ut in hoc
dicto Chriſti: Si oculus tuus dexter ſcandalixa
uerit te, eruas eum. Oculus figuraté ſignificat
conjilium malum, Manus, ſocios malos.

D E AMBIGVO.
Quid eſt ſtatus ambigui:
Eſt cum uerbum aliquod ambiguum: aut ge=
nerale parit diſſenſionem, ut in Canone: Sacer⸗
dos ducens uxorem ſuſpendatur.
Ilbi mitelligunt qutdam, ut ab arbore ſuſpen⸗
datur, alij mitius interpretantur, ſuſpendi tan⸗
tum eſſe feriari ab officio ad tempus.)

Vnde iudicantur ambigua?

Alia ex Grammatica ſeu ꝙα furis
ut, Non cognouit eam, donec peperit filium ſu⸗
um primo genitum, hoc eſt, nunquam cognouit
eam. Alia ex artibus, ex quibus ſumuntur, ut.
Non reddas malum pro malo, generalis ſenten⸗

tia est, quæ ex Scriptura ſacra iudicatur, prohi

bere: tantum uindictam, non publicam.
RATIOCINATIO,

Quid

Hatl

min

2 aguin
ſem riſlc⸗
8 amen
miniin

Ekelgnre 4

a.
elmntn
lbi ut⸗
Wyrhingne

lſl tunn ne

Cahren

.

lrſe,

lyenn cefin

ſn

ININ

Aii

Poenurr, Pai
inmn nli ie,
Elet 4 “

m

MNcnt

irſa

Uimgt

0 N

hicheinntii .
etlerſpo⸗
6

e o hiuruen,
iler afntien

felnatege bee
leler ſen

,uer

70,
bigut⸗

Kheptn tge

Cite Aaf:
Ir. X

tin, hentite⸗
ltenpie)

tunbign

byalußl e
upeiflitſie
ungeni

dbu M 4
gererlt e
raidicin
biceſ.

pvtteſtſae

4or n

H E T ORIC E S. 76
Qiigeſt ſtatus Natiocita⸗
tionisce
Eſt cum caſus qui non habent certam legen

referuntur ad ſimilia, aut ad cognata, cum qui=

bus uidentur connecti poße, ut non licet hæredi=
bus pecuniam ciuitati ad ſpectacula legatum re
petere. Igitur nec legatum ad pios ſas repetere

liert.

Vnde ſumuntur ratiocinationes?
Ex locis Dialecticis, cum ex cauſa, ex toto, ex
genere ducitur argumentum, aut ex locis com=

munibus, qui plurimum in hoc ſtatu ualent.

Quid præſtandum eſt in
hoc ſtatu?
Vt in ſyllogiſmo ſit bona tonſequentia boe
est, membra conſetisntac aliud ex alio rectè
ſequatur.

TRANSLATIO.

Quid eſt ſtatus translationis?
Eſt, cum non reſpnodetur ad rem, ſed oppo⸗=
nitur exceptio aliqua, ut coram hoc iudice
cauſa agi non potest. (Iuriſconſulti Exceptio=

nem nocant.)

DE GENER E DELIBERA-
tiuo ſi ue ſuaſorio.

Quich eſt genus deliberatiuum?

Eſt, quod uerſatur in ſuadendo ac diſſua⸗
LP z dendo

GVISTION E S
dendo, adhortando & dehortande, petendo &
precando, conſolando & ſimilibus negocijs, ubi
finis eſt non cognitio, ſed præter cognitionem, a=
ctio aliquuag.
Quot ſunt orationis partes imn
hoc genere? =
vtimur ijſdem partibus, quibus in cauſis iu⸗
dicialibus. X
(Pertinent ad ſuaſorium genus & in Sacris
literis, adhortationes, conſolationes, depre=
cationes. Adhortationes iubent aliquid age=

re. Conſolationes iubent expettare auxilim

4 Deo. Deprecationes iubent aliquid nobis
concedi. Exordia fiunt, ut in alijs cauſis. V⸗
timur narratione tantum, cum res poſcit.

Narrationem ſequitur Propoſitio, qua inter

dum ſola utimur, cum decst narratio. Neq;
enim omitti Propoſitio ulla in cauſa poteſt.)
Qui ſunt loci confirmationis in
hoc generezf

Honeſtum Iinhoneſtam

In ſuadendo Vtile In diſſuadendo Inutile

Facile Dificile. X

(in quibus comprehenditur etiam neceſſa⸗

rium & poßibile. Honeſtum et quod pro⸗
pter ſe expetitur. vtile, quod expet itur uſus

gratia. Facile pertinet ad materiam.)
Vngde ſumitur honeſtas?

Ex

glteſe

c
e

Dtord
cern

miſet Kergpe

Eeitutt ⸗

m N.

Chrn.

Atoeg
ſuniie

nſtimn
n ſlutgi⸗

1
ieeneniſn,tn.
lngiſrunuin
DI CENR
INN

(QEctgens
gotuininen

Cuouperche
ſtuin

ulnnze,

aſtiſin

liftirurf

linteſanta
0 ANin
Cbunn

Ne
til ,liel
e oſe⸗

gnitnen Ae

Patter zn.
1

Gibuntußei⸗

Nene Kei

utie,le:
lanalni

elinruntlint

H

niſtuſe
n, annhet
nipttiogune

eturreto NG
inclſihort

tmationstn
7

h lutſe

Difele⸗
r elitft enſ⸗
lint i⸗

luunis

.
onen NEC

fe⸗
Nlontax

RHETORICES. 77
PEpx legibus diuinis & humanis, & ex uirtu⸗
tum definitionibus, quæ ad cauſam efficientem
pertinent, & hominum uoluntates ad agendum
mouent.
Vnde ſumitur utilitas & facultas:
Vtilitas ſæpe cernitur ab indoctis, quæ cum
manifeſta est, exaggeranda erit oratione: facul⸗
tas poſita ect in comparatione uirium, tempo⸗
rum & locorum.
Quot ſunt partes perorationis
in hoc genere:
Duæ. ſicut in alijs generibus, uidelicet, repe⸗=
titio Propoſitionis, & quorundam argumento⸗
rum, & affectus, qui cum in tota oratione ua⸗

riè ſpargendi ſunt, tum in peroratione eligi de⸗

bent, qui ſunt acerrimi, nec procul petiti.
DE GENERE DEMON-⸗
S RATIVO.
Quid eſt genus demonſtratiuum:
Eſt quod laudationem & uituperium continet.
Quotuptex eſt genus demon⸗
ſtratiuum?
Triplex. Aut enim perſonæ laudantur, ut Cæ.
ſar, aut facta, ut factum Cæſaris, quòd Marcel⸗
lum reſtituit, Aut res, ut Fortitudo, Philoſophia,
Medicina, Pax, Eloquentia.

D ELAVDE PERSONARVM.

Quibus orationis partibus uti⸗

QVv . ST 10 N E S
mur in laudibus perſonarum?
Exordio, Narratione, & Peroratione.
Quæ eſt ratio exordij?7

Eadem quæ in ſuperioribus generibus cau⸗

ſarum, niſi quod exordia in hoc gencre liberio⸗
ra ſunt. X
(Vt in Epithalamijs & Epicedijs apparet,
quæ interdum à pompa publica, interdum ab ef
fectu aliquo. querela, uel gratulatione incho=
antur.
Quid eſt narratio in hoc genere?
Eſt perpetua quædam hiſtoriæ totius uitæ
commemoratio, in qua ſeriem rerum dicendo
ſequimur, & præcipua decora ſunt amplifican=
da, & ad admirationem atq; mitationem brobo
nenda.

Qi ſunt loci quibus in lauce perſo⸗
narum utimur?

Patria, Sexus, Natales, Ingenium, Educatio,
Diſciplina, Doctrina, Res geſtæ, Præmium re⸗

rum geſtarum, Vitæ exitus, Opinio poſt mor⸗

(Vtimur int erdum confirmatione aut conſuta

tione, cum incidunt loci, ui habent alignene ai⸗
ſputationem.)

DE LAVDE FPAC TORVM

Cmmmnl

Cuibis V

Unnt

Ment lbun
(N.

eluniru
Pucunch

leuſighinin

oveS ,minu
kn D
te⸗
Ufulken hiten
ſehliuscemi
unmmn ini

aradt

MMuſaltejrtnt
le lmora⸗

n ihlnl
ſſe

Plclan

Ala

VS9
onarune
Geticlt.
taſ⸗

Leinftlg dn

lenere genio⸗

ele ire
6,ſterttet 9
letove iecho⸗

egenere⸗
dſelotilsit
eturrenc,
ſtenffeen
irgtioendee

lucepetd

aur!

ige tcſt
bent d

CTONN

. i

RHETORICES.„, 758

Quibus partibus orationis utimur
in factorum ac rerum
laudibus

Exordio, Narratione, Propoſi tione, Confir⸗
matione, Coneluſione. ℛ
(Nam in hoc genere omnes bartes exiſtere
poſſunt.)
Vnde ſumuntar loci quibus factum
aut rem laudamus?
Ex genere deliberatiuo, Honeſtum, Vti le, Fa=
cile, Difſicile.
Vnde ſumitur honeſtas in
laudandis rebus?
Ex cauſis efficientibus, uidelicet ab inuento⸗
ribus, ut Philophia digna eſt cognitione, uia eſt
donum Dei.
Vnde utilitas?
Ex finibus, ut Philoſophia oſtendit præſidia ui

nin ufi, ta, diſciplinam de moribus ciuilibus, leges, Medi

e, Mniint.
rin et⸗

da eſt, idq; ad conſilium oratoris pertinet, conſi i

cinam, numeros, menſuras, Juæc res omnes in hac
tota uita maximè neceſſariæ ſunt. X
Interdum facultas, interdum difficultas laudan

derare quid deceat. Concluſio conſtat repetitio=
ne & affectibus.)

DE LOCIS COMMVNIBVS.

Quid ſunt loci communes?
L 4 Nen

QWVHSTION E S.
Non tantum ſunt uirtutes et uitia, ſed in om-
ni doctrinæ genere præcipua capita, quæ fontes
& ſummam artis continent.
Quomodo recte cognoſcuntur loci
communes?
Cum artes illæ, in quibus uerſantur perfectè
fuerint cognitæ.
Quis eſt uſus locorum communiũ?
vt ijs cauſa propoſita & probetur & am⸗
plificetur. ι
C((Etenim ferè in omni probatione maior naſ=
citur ex aliquo loco communi.)
Quot modis uſurpantur loci
cCcommunes?
Duobus. Aut enim totam cauſam continent,
in quibus Theſis uerſatur, aut incidunt obiter,
cum uariè ad eos alluditur, ut Cicero pro Milo=
ne, cum dicit: Clodium Deo propter uiolatas re=
ligiones pœnas dediſſe, alludit ad locum commu=
nem, & breuiter probat, Deum eſſe, & hunc
mundum à Deo gubernari.
Quomodo uocant Rhetores cum in
cauſa ad aliquem locum com⸗-
munem alluditur?
Trans ſerre ad Theſin Hpotheſin.
Quid eſt Theſis⸗
Esſt quæſtio generalis, quæ nullis circun=
ſtantijs circunſeripta eſt, ut liceàtne Chriſtia=

Autiret,gnitlnn

zul.
Citlh
Cint te
mlfeiſe
urelmid
vhrelt
pi II
e
naniau

.
6

= ==

EAren
gun fi⸗
ſinlnmn
auyml Nn

(ce. Iule

iſtetumſann
(unmmtalnte

lnent

(nluat

MlaAndh

iuin ianiid
duilunrche
afnlen
ſ
(litnetr
duen

NB5
lti, ſiron

Pi eſn

ſunurſooec

ſelnteſe:

Hcommmunti

PyblellA

inr iynt⸗

otlci

8

ſnenfut,

iicncin

(eropd M

gterielig
idlotottonne
unrſſio kuu

õ

cumn ctn⸗
tut!
teſt
Peſbe
geblih⸗
mnß

2ð

⸗

RHETORICFES§. 79

no bellum gerere, Sitne ducenda uxor.
Quid eſt hypotheſis?
Eſt negocium de quo controuerſia eſt, circun
ſcriptum cireunſtantijs, ut, Sitne bellum mouen⸗
dum aduerſus Turcam, Sitne Catoni iam ſeni
uxor ducenda.
D E AFFECTIBVS.
Quid eſt affectus?
Efſt circunſtantiæ emphaſis, miſericordiam
aut iram mouens, aut aliud huiunſmodi.
Oriuntur affectus ex locis expetendorum,
aut fugiendorum, uidelicet honeſto, turpi, u
tili, inutili. Nam honeſta atq; utilia merẽtur
amorem. Turpia, abhorrentia à natura, in=
iuſta, lamnoſa oderunt homines. Miſericor=
diam mouet calamitas, ſeu fortuna indigna
ætate, genere, uirtute.)

Quotuplices ſunt affectus?

Duplices. Nami alij ſunt affectus leniores, qui
uocantur ?0, qui blandis uerbis efferuntur, quæ
ſignificationẽ hamanitatis atq; oßficij præbẽt.
Quale eſt & hoc apud Virgilium.
Onmnis in ſcanio chari ſtat cura parentis.

Aliij ſunt affectus uehementiores, qui dicuntur

0.
in his utendum ect atrocibus & Tragicis
uer bis, ut in hoc Virgilijf,
Altaria ad ipſa trementem.
L S Traxit,

QV STIONES

Traxit, et in multo lapſantem ſanguine nati.)

Quid in primis mouet affectus?
Hypot)poſes, cum ſigna & geſtus comemo=

rantur, cunq;; alicuius rei imago in oculos incur

rit, quæ uem oculis atque animo affert, ut apud
Virgilium de Mexentio.
Mortua quinetiam iungebat corpora uiuis.
DE DISPOSITIONE.
Quid eſt diſpoſitio?

Est apta partium orationis & argumento⸗

rum collocatio.
Quotuplex eſt?
Duplex. Generalis & ſpecialis.
Quid eſt diſpoſitio generalis?

Esſt partium orationis ordo, ut primo dica-

tur Exordium, deinde Narratio, hanc ſequetur
Propoſitio, de qua est dimicatio, deinde Confir=
matio, poſtea Confutatio. Extremus locus tribua
tur Perorationi.
Quæ eſt diſpoſitio exordij?
In Exordijs rarò ſunt Syllogiſmi, ſed plerunq;
conſtant Enthymematis. * òèò

(Quare initio ponitur aliqua ſententia tan=

qua Exordij Propoſitio, cui poſtea ſubijcitur
ratio. Deinde interdũ ſequitur aut alia Pro
poſitio, aut am plificatio, aut æduerſatiua.)
Quxæ eſt diſpoſitio nar⸗
rat ionis?

In

Konfu
inanei
rſin bhenn
prltiui

(ℳ0

(, Cvi

llaiſein
grellhnt

Nusrcet

Genin
Aptlng uler
orie onlor
, obettetem

(ltktele

bhe gllnne

gceinnte
ſne⸗

nde

N ocl

Eel
eltio

Amnthih

Mortchn i
. c-

Ve

ſohiten ti

WR
Ncraofenn

ncelſu ia,
etnigil

antuit,
Todt.
ſtio

1nnete

e
1.
Genlge
lArrolee
ipkurrſehen
Cetttef⸗
Cetloeutre

helolc⸗
lnng

ſntietun
6 eſchfe
urautali
eluerſtl
O nal⸗

RHBTORICES. 80
In diſponenda Narratione, rerum ſeriem ple

runq; ſequimur, perinde atq; fit in biſtorijs. .
Quæ eſt diſpoſitio confirmationis

& confutationis?
Haæ partim Syllogiſmis, partim Enthimema⸗

tis conſtant. Et blerunq; à à minore inchoatur ar
gumentatio, rarò à maiore, ut in oratione Pro
Cxælio:

Cælius est Studioſus,
Nullus autem ſtudioſus est luxui deditus,
Ergo in Cælio nulla reperitur luxuria.
Ad quid prodeſt obſeruare hunc or=
dinem in dicendo?
Ad melius intelligendas & iudicandas eru=

ditorum orationes, & ad inuenidum quid ipſi.

& quo loco aptè dicamus.
Quid eſt diſpoſitio ſpecialis?
Eſt, quæ ſingula argumenta ſuo diſponit lo=
co, quod ut recté fiat, magnæ est in⸗

duſtriæ & uſus.
LIBER SECVNDVS

DE ELOCVTIONE.
Quid eſt elocutio?

Eæ quæ dilucida & perſpicua oratione res

ex ponit & illuſtrat.

In quot rebus eloquendi ratio con⸗

ſiſtit? I ribus

QV 1 STIONES
Tribus.
1 In ſermone Grammatico.
2 In Figuris.
3 In Amplificationibus.
((QCraſſus apud Ciceronem lib. 3. requhiti in
oratione quatuor partes, ut Lat iné, ut dilu
cide, ut ornaté, ut apté dicatur,)
Quid eſt ſermo Grammaticus?
ERt qui conſtat uerbis uſitatis, proprijs & ſi
Enificantibus, quæ iuxta Grammaticæ præcepta
certa ratione coniungi & conſtrui debent, ad
imitationem eorum, qui eleganter et uerè Lati⸗
nè, et non moleſte locuti ſunt, quales ſunt Teren=
tius, Cicero, Cæſar, Liuius, & quidam alij.
D E FIGVRIS.
Quid eſt figura?
Eſt, quemadmodum Quintiliaſius definit, ar=
te aliqua nouata dicendi forma.
Quotuplex eſt figura?
Duplex. Tropus & Sschema.
D E TROPO.
Quid eſt tropus?
Efgt, ei uox 4 propria ſi ſignificatione ad rẽ ſimi=
lem, aut uicina uertitur, ut Demoſthenes inquit:

Philippum magnitudine rerũ geſtarũebriuũ eſſe.
(Hic apparet non retineri propriam ſigni⸗

hicationem ebritatis.)

Quoruplex eſt Tropuse *
Diu⸗

oteſß

u lme

un 8

Clte eelen
n

lin enke
Ciſe 1

Cirun⸗ e
r

ſolpro
titn

ldi
Kab unu
ne ie mt ſeten

inm, iſ

n u lur. .

E 8
Ue⸗ Cetulp r
n
ni

Cnſanen 8

NSE H RARMHEFTORICES., 681
Duplex. Dictionis & orationis.

Qui ſunt tropi dictionis?

Metaphora, Antonomaſia;
Metalepſis, Onomatopœia,
lizzehtrin Synecdoche, Catachreſis,
eNeifegteu Metonymia, Periphraſis.
lut) (ure recenſentur inter Tropos Hoperbole
Immte O contraria Extenuatio, ſed de his in frà de
inſio amplificationibus dicetur.)
tue ttut OQOQnid eſt Meth aphora:

N Afed Ed cu/ uGXà genuma & propria ſignifica⸗

reeA nicatione ad non propriam transfertur, ut fer⸗
linlnn reum pectus, pro eo, quod fecti aut terreri non
dd potest. Allatrare, pro conuiciari. Teneo aut ui⸗
II98. deo pro intelligo.
r- Latine Translatio, Cicero breuen ſtmilitu
lupnz ftl⸗ R dinem uocat.)
. Quid eſt Metalepfſis
- Eſt cum non transfertur nomen à ſimili, ut
4 imnn Meta phora, ſed ſumitur à cauſa, aut effectu,
, ut pallida mors, quia facit pallere corpora, Vi⸗
ö4mnum calidum, quia calefacit corpora.
4 Aſe Catinè Trans ſumptio)
tmei Quid eſt ſynecdoche: 5
4 H E cum ex uno plura intelliguntur, aut e⸗
fen contra, ut Pœnus pro Pœni, tectam pro domo.

Quot modis fit? Sex.
1 Cum totum parte compræhendimus, ut cin
lwhu 0O6O änts

QV ,Æ STIONES
anlmam dicimus pro animante ſeu homine.

2 Cum pro parte totum dicimus, ut Exercitus

cæſus, pro plurimi interfecti ſunt.
3 Cum continens pro contento ſumitur, ut
Epotos cados pro uino epoto apud Ciceronem.
4 Cum materia ponitur pro forma, ſeu re
conficta, ut ferrum pro gladio.
5 Cum ſpecies ponitur pro genere, ut Pontus
pro quolibet mari.

6 Cum ex præcedentibus intelligitur ſequen

tia, ut Vixerunt, pro mortui ſunt, Concutere mu
os, pro oppughare.
Quid eſt Metonymia?
Est, cum uicinum nomen pro uicimno ponitur,
ut ſignam pro ſignato, ſceptra pro regno, faſces
pro imperio, claues pro officio uel poteſtate, to=
ga pro pace, agnus pro uictima. Item cum inuen

torum ſeu autorum nomina ſumuntur pro re⸗

bus, ut Bachus pro uino, Ceres pro frugibus,
Mars pro bello, Moſes pro lege, Chriſtus pro
Euangelio.
(Latiné Tranſnominatio.)

Quid eſt Antonomaſia?

E& cum definitionem, aut Etymologiam, aut
deſcriptionem pro aliquo nomine ponimus, ut
pro Homero Poeëtam, pro Ariſtotele, Philoſophi

pro Chriſto, Serugtorem, pro ira, bilem efferue⸗
ſcentem. WUM

mti ⸗
genafif
,Untigtht
. 1 clätert
oterit.
Chl ie
tet
uulluuni
in’munhti
Cietbe
feſeitiononir
ſoklictcrenken
Gtoſeenughen/
Wrr
yi auſ,

Cct

Mrptultuuz

yhnenigmil
le ,
llr ſulig it

aahrepri,⸗

Vlmtbece
r
Wger
kuſengla
3 unmg

„
4

NS5
ſa henie,

Nuhutkieftng

,

ſiniur, 4

1eroren.

Uetefe,duce

teltitr ſn
Cantgen

fnut
blenaſgttut,
portzoſte⸗
l ottter⸗

beftcrinn
uttur eA
e o

, hrn⸗

ada

mnohiue
te mmnm
WLl
alinfe⸗

RHETORICES. 82
(tatius nominis permutatio.)
Quid eſt Catachreſis?
BsSt nominis abuſus, ut cum parricidam di=
cimus pro eo, qui bropinquam occidit, ltem cum
pro uirtutibus uicina uicia, aut contrà dicimus,
ut pro crudelitate ſeueritatem, barſi imonian:
pro auaritid.
(Latinè abuſio.)
Quid eſt Onomatopoias
Egst noua fictio nominis, ut Bombarda, taras
tanta ra, pro cantu tubæ.
Quid eſt Periphraſis: 7„

Eſt circuitio nominis, ut ſtudioſus ſapientié

pro Philoſopho, ars benedicendi pro Rhetorica;

cubito ſe emungit, pro ſulſamentario.
Qui ſunt Tropi orationis?
Allegoria & eius ſpecies.
Quid eſt Allegoria?
Eſt perpetua Metaphora, non in uno uerbo;
ſed in ſententia, cum aliqua res ſignifieatur ſimi

litudine quadam, ut iuguli petere, pro eo quod
est cauſæ caput aggredi.

Quæ ſunt ſpecies Allegorix:
Fnigma, Pbarœmia, Ironia, Sa rcaſmus
Quid eſt Aenigmae
ENRN obſcura Juædam Allegoria, ut Heſi odus:

TAu⁵α+ Aαν Trνττι.

Quid eſt Parœmia! 5
Est

QVBSTIO N E 5S
E& celebre dictum aliqua nouitate in ſigne,

abit in mores dominæg-
V Quid eſt ironiinas
Esſt dißimulatio quædam, cum id. quod re ipſa
detrahimus, prolixé concedimus in ſpeciem, Vt

tius: Ehodum bone uir, quid ais?
W Quuid eſt ſarcaſmus?
Eſt cum hoſtis calamiitatem exprobrat hoſti,
En agros, & quam bello Troiane petiſti,
Heſperiam metiri iacens.
(Talia ſunt: Aue rex ludæorum: Si Filius
Dei es deſcende de cruce. Vicina est Iro⸗
niæ ulXqSä alterius geſtum repre=
ſentamus aut recitamus uerba. Talia ſunt
apud Paulum in Coloß. Ne attingite, ne gu
ſtate, ne contrectate.) =
DE SCHEMATIEBVS.
Quid eſt ſchema?
Eſt quaſi geſtus orationis, in quo non neceſſe
eſt uocis ſignificationem mutari, ut cum dicit
Poẽeta:
Tuta frequẽsq́; uia eſt per amici fallere nomen
Tuta frequensq́; licet ſit uia, crimen habet.
(Hic ubiq; retinetur propria uerborum ſi⸗=

ut Catulæ dominas imitantur, boc eſt, familia

Cicero: Verres homo ſanctus et diligens. Teren-⸗

gnificatio, & cum res ſine repetitione dici
. potuiſſe

11!

e *
npn Cpeii,

OVNN
Cetmno
.
sal
tennumgu⸗
Ftertaun/
Ethrpenten
t

M le l

munſſetetin
tlnt Kle

tinclerleoe
Cucke
Mupnran
ſel rchihns
h, tlien
Kaan
PAIAVS
EVuleex
ior
Mnpumut
Wnlc
(
Mladi

N EIH
olitetr i Gr,

hreſ, ſinlia

li

l unt

ltſecen t
llune⸗

ſnu

Apyeutht,

lue herit,

lwln dikli⸗
e, ſienichlo⸗
ig kmne⸗
ut, Nuli
Eectite

171071

H
Ermmenſe
ſ4,n cun Gc

R H ETORICES. 8
potuiſſet, tamen plus gratiæ habet oratio
propter repetitionem)
FIGVRARVM ORDINES.
Quot ſunt ordines figurarum?
Tres. .
Quis eſt primus ordo⸗-
Eſt ea rum, quæ ad Grammaticos pertinent de
ſitu uerborum, aut de emphaſi ac luce uocabuli.
(Et huc pert inent etiam Tropi.)
Quis eſt ſecundus ordo?
Et earum, quæ propriè non ad uerba, ſed ad
mentem ſeu ſententiam pertinent, & motum o⸗
rationi addunt, ut Interrogatio, Admiratio, Du⸗
bitatio, Querelæ &.
Quis eſt tertius ordo?
Est earum quæ continent rationem ampli⸗=
ficandi, hoc est, ſiguras, quæ orationem longio⸗
rem atq; ampliorem faciunt, ut Expolitio, Di⸗
ſtributio, Congeries.
P RI MVS O& RDO FI-⸗
gurarum.
Quotuplices ſunt figuræ pri⸗
mi ordinis?
Duplices. Grammaticæ & Rhetoricæ.
FIG VRZIE GRAMMATICEZE.
Quotuplices ſunt Figuræ
Grammaticæ?
Duplices. Dictionis & Conſtructionis.
M DI⸗=

AV §OTIONES
PbPDICTIONIS.
Quot ſunt figuræ Dictionis?

Quatuordecim.

Proſtheſis, Soſtole,
Epentheſis, Di reſis,
Proparalepſis. Epiſynalœ phe⸗
Aphæreſis, Fynalophe,
Syncop FEchlipſis,
pocope Antbiteſis,
Ectaſis, Metat heſis.
Quid eſt protheſis:

Appoſitio ad principium ſcilicet dictionis
uel literæ uel ſyllabæ, it gnatus pro natus, tetuli
pro tuli.
Quid eſt Epentheſis⸗
Eft interpoſi tio, cum inter primam & ultimam
dictionis ſyllabam adijcitur uel litera, ut relligio
pro religio, uel PpHabaut Hidugerctox, pro Imn=
Perator .

Quid eſt Proparalepſisꝰ

Cum ad finem quippiam accedit, ut dicier⸗
pro dici, Latinè præſumptio.
Quid eſt Aphæreſis: 7
Ablatio à principio dictionis, uel literæ, ut
Ruit pro eruit, uel ſyllabæ, ut temnere pro con⸗
temnere.

Quid eſt Syncope?

Con⸗

ir

Nett ku

nI
lnſohun
plmtin

Peſolüſin
ectlur

hotenn.

—

ummſſlit

Dicglchin⸗ L
e
orufuhlc

—— S

Ce

litdht
anpelenpwer

(uen
Mtocur ute
nihtgin ſ⸗
lumtilerli
E l

hſoge allane

. ſe CCllurrerz

iie

1

oont⸗

le,
lereſt
ire
Nee
lp,
litſi,
e.
llatiiinn;
Mnteltfts

else

ſerttfeli⸗
econ

itetidet⸗

RHETORICES. 84
Conciſio, quot ies dictionis medio aliquid
exciditur, ut dixti pro dixiſti, acceſtis pro acceſ
is.
Quid eſt Apocope?
Abſciſio à dictionis fine. uel literæ, ut Achil⸗
li pro Achillis, uel ſyllabæ, ut α pro ασσα
apud Homerum.
Quid eſt Ectaſis?

Extenſio ſyllabæ natura contractæ, ut Exercet

Diana choros.

n NiO

Quid eſt Syſtole?
Contradictio ſyllabæ natura protenſeæ, ut Ido⸗
lum media breui apud prudentium.
Quid eſt Diæreſis
Diuiſio unius ſyllabæ in duas, ut Aulai pro
aulæ, Aeneidos tertio.
Quid eſt Epiſynaloœphe?
Conglutinatio duarum ſyllabarum in unam
ut æripedem, pro aẽripedem apud Virgilium.
Quid eſt Synalœæ phe?
Deletio, cum uidelicet duabus uocalibus cons

currentibus, prior quaſi deletur, ut Carhag' Ita
liam, pro Carthago Italiam, Aeneidos 1.

Quid eſt Ecthlipſis?
Eliſio quædam uocalium cum conſonantibus
aſpere concurrentibus, ut Mult' ill' & terris ia⸗
&tus & alto.
M 2z Quid

QV F §S TIONES
Quid eſt antitheſis?
Cum litera pro litera ponitur, ut Olli pro illi.
(Alia nomme Antiſtœchon.)
Quid eſt methateſis?

Tranſpoſitio quædam literarum, ut Tombre

dixit Poëta pro Tymber, neidos decimo.
FIGVRE,Æ CONSTRVCTIONIS.
Quot ſunt figurę conſtru⸗
ctionis?
Nouem.
Appoſitio,
Zeugma,
Syllepſis,
Prolepſis, Harum Figurarum definitiones
Synecdoche, & exempla ex Syntaxi petenda
Soyntheſis, ſunt.

Antiptoſis,
Euocatio,
Enallage. X
FIGVR ZE KHETORICH
primi ordinis.
Quot ſunt figuræ Rhetoricæ
Primi ordinis?
Duodcim.
. Quæ ſunt?
Repetitio, Homwoteleuton,
Copulatio, Hoypallage,
Traductio, Paranomaſia,

Aſynde=

hemelhnt

ontgenohe

Pralletſtgenl

c⸗

Eganumke
giiſetiann

unneitn

nil

eoli il

ſylureſe
dui

deeni

Wne inrbce er

4Gttentuecknt
Cch
Maarmnlt
onieptiei,
Cuéc,
unorctiyt
ain
ne aii
utdlin glnnrb
ltenubtltzle

Ciel

N
lis⸗

0lipric

ſo⸗

nnlt ylhre
eeiee,

crontt
tonltro,

vmbftines
ttſeet

N

Lotice

RHETORICES. 85
Aſyndeton, Antanaclaßis,

Polyſyndeton, Ecthlipſis,

Homoptoton. Kpoſiopeſis.
Quid eſt repetitio?
E&t, cum eadem uox repetitur, ut
At non ingenio quæſitum nomen ab æuo
Excidet, ingenio ſtat ſine morte decus.

Quid eſt copulatio?
Est cum uerbum repetitur cum quadam pe⸗
culiari ſignificantia, ut Ad illi diem erat Mem-⸗
mius Memmius, id est, ſui ſimilis. In hoc tumultu
conſul erat conſul, id eſt, fortis et conſtans, qua⸗
lem decet eſſe conſulẽ. (Græci uocant 7οαι)
Quid eſt traductio?
Est, quæ eandem uocem repetit alio caſu, ut

Qui nihil hæbet in uita iucundius uita, is cum
uirtute non potest uitam colere.

Quid eſt aſyndeton?
Est cum multa ſine coniunctione cohærent,
ut, Veni, uidi, uici. (Latinè articulus.)
Quid eſt polyſyndeton?
Eſt cum oratio multis coniunctiofibus cobæ⸗
ret, ut Athamaſq; Thoasq;.
Quid eſt homœoptotonꝰ?
Est cum ſimili ſono caſuum deſinunt comma⸗
ta aut cola in nominibus, ut Hominem laudas e⸗
gentem uirtutis, abundantem fœlicitatis.
Quid eſt homoœoteleuton?
M 3 ERt

QV E S§ T10ONES
Eſt cum in uerbis aut alijs uocibus ſimili ſos
no deſinunt commata aut cola, ut Audacter face
re, contumelioſe dicere.
Quid eſt Hypallage?
Eſt quoties oratio ordine rerum inuerſo ef⸗
fertur, ut apud uirgilium, Date claßibus Au=
ſtros, hoc eſt, date claſſes uentis. Et Cicero: Non
uidimus in urbe gladium uagina uacuum.

Quid eſt Paronomaſia?

Eſt cum ſimilitudine literarum deflectimus

uocem in contrarium, ut Terent. Inceptio eſt a⸗

mentium non amantium, Non eſt orator, ſed ara
tor. Non eſt Theologus, ſed mat æologus, id cſt,c
niloquus. (Latinè agnominatio.)
Quid eſt Antanaclaſis?
Eſt cum idem uerbum nonnihil mutatum, aut
mutata ſignificatione repetitur, ut Amari iucun
dum eſt, ſi curetur, ne quid inſit amari.

Quid eſt Ectlipſis?

Eſt cum deeſt aliquis caſus, ut Egone illam?

uæ me’ quæ non?
Quid eſt Apoſiopeſis?
Eſt cum propter affectum aliqua ſententiæ
pars præciditur, ut Virgilius:

Quos ego ſed præ ſtat motos componere fluctus

SBCVNDVS ORDO
figurarum.
a⸗

Vumii

mafet

Mortlin,
hreio
Hullutin
Plluri
cedp
(c
gtngi
Cetughetf
(e
HManſ'nhe
cit ente ker
Nſeenſunchn,
ch
hurirp fi
(Eſſonnnttote
l igcin
Uine,
ffutline
We
inlin
ingtihag
W
Nhiin

5

alurſil .

Aldaer ſe

ee
lineſi ef.
UCenr N⸗
1aun.

naſir⸗

Gglibdun

nacfnocfe⸗
n ſelani

utttvt,o
Ancni
eri
Ge
peln

geſeteni⸗

poett
RDO

grilt⸗q4

RHETORICESF. 86
Quæ ſunt figuræ Rhetoricæ
ſecundi ordinis?
Quæ ad orationẽ figurandam pertinent, quæq́;
motum ſiue geſtum quendam orationis addunt.

Quæ ſunt?
Interrogatio, Communicatio,
Subiectio, Præteritio,
Exclamatio, Permiſſio,
Dubitatio, Auerſio,
Paradoxon, Licentia.

Quid eſt interrogatio?
Eſt qua rogamus aut percuctamur, ut Vergi.
Quis nouus hic noſtris ſucceßit ſedibus hoſpes?
H Quid eſt ſubiectio?
Est cum ipſi reſpondemus noſtræ interrogati
oni, ut Terent: Egon' propter me illam decipi
miſeram ſinam? Non faciaam.
Quid eſt exclamatio?
Eſt quoties particulam ò aut ſimilem orationi
interijcimus, ut àQ tempora ò mores.
Hei mihi qualis erat, quantum mutatus ab illo
Hectore.
Huc pertinet lImprecatio, Obteſtatio, Ominatio)
Qulid eſt Dubitatio?
Eſt cum dubitare & neſcire nos aliquid ſigni

Ecamus, ut Equidem quò me uertam, neſcio.

Quid eſt Paradoxon?
Iopinatum, ut Cicero: Nunquam credidi
4 ſore

VESTION ES
fore iudices, ut reo Scauro, ne quid in eius iudi⸗
cio gratia ualeret, precarer.
. (lue pertinet Adynaton & Admiratio)

Quid eſt communicatio?
Eſt cum aduerſarium ipſum conſulimus, aut
cum iudicibus deliberamus, ut Cedo, ſi uos eo lo⸗
co eſſetis, quid faceretis aliud?
Qrid eſt præteritio?
Eſt cum ſimulamus nos aliquid relinquere,
aut omittere, quod maximè obijcinus, ut Non di
cam pro quantis beneficijs, qualem mihi grati=
am reddideris. EGræci uocant 7ορ⁵αααπ².
Quid eſt permiſſio?
Eſt cum quædam non explicamus, ſed æſti=
manda iudicibus relinquimus, aut etiam aduer⸗
ſarijs, ut Scripſerit ſane ſic Auguſtinus, Veruum
non fuit iſta eius ſententia.
Quid eſt auerſio?
Est cum perſona mutatur in oratione, ueluti
compellandi alicuius cauſa. Græcè &τσo” di
citur⸗ut Virgilius:
Ne pueri, ne tanta animis a Hueſcite bella,
L Neu patriæ ualidas in uiſcera uertite uires.
Quid eſt licentia?
Eſt cum a pud cos quos uereri debemus, quaſi
liberiorem perſonam induimus, aut in commone
faciendo, aut obiurgando, quale est illud Daui
ad Simonem in Andria Terentij. Et quod dicen
dam

lem in

noetorn
iſn⸗
lrlllanhi
ſ
cſt⸗
Dotyhe,
Enoltip

ftito

Ereitſurte.
Dſpehee
CNhent,
MMferenuch.
agſrmer.
Nhuli⸗,

lei

as

yChnilen

Cleten
Cpaecie
enſr
Cnneei
yrfeſi,

VS

nliigii

firat⸗ )

tio⸗
nſtlirls a
Anſieh⸗

:
il rliltee,
l,t Norc
Annhigrtte
t.
.
int ei⸗
tetiokler⸗
lud yenn

!
er
Ofetotenenn
inm

4 ſelt,
itelires⸗

RHETORICES. 87
dum bic ſiet, tu quoq; perparcè nimnittz,kon lau⸗
do. Græce 7a5⁵Nοοα ocatur.

T ERTIVS

ORDO

Figurarum.

Quæ ſunt Figuræ Rhetoricæ
tertij Ordinis?
Quæ non tam orationem exornant, quàm
ipſum orationis corpus augent & amplificant.

Quæ ſunt?
Ex definitione quinq;. Reiectio,
Auxeſis, Occupatio,
Tapinoſis, Conceßio,
Soynonymia, Paradiaſtole,
Expolitio, Anthypophora,
Pinitio, Ex ſimilibus tres.
Ex diuiſione tres. Comparatio,
Diſtributio, Proſopopœia,
Congeries, Sermocimatio.
Incrementum. Ex genere tres.
Ex cauſis tres. yvWν△½GK,
thiologia, Epiphonema,
Translatio; Noëma;
Gradatio. Ex circumſtantijs duæ.
Ex contrarijs decem. Hypotypoſis,
Contentio, Pathopœia,
Commutatio. His adduntur
Inuerſio, Tranſitio &
Communicatio, Parentheſis. X
Correctio, M F (Ori⸗

QVMSTIONES

(Oriuntur hæ figuræ ex locis dialecticis, De

finitionis, Diuiſionis, Cauſarum. Nam ijdem
loci cum coufirmandi & confutandi cauſa
adhibentur argumenta ſunt & nerui, ut uo=
cant: cum adhibentur, illuminandi cauſa, or=
namenta dicuntur)

E X DEFINITION E.
Quid eſt auxeſis?

Est cum uerbo utimur, quod rei magnitudi⸗

nem ſuperare uidetur, ut pro conuiciari, debac⸗=
chari, pro errato, ſcelus.
(Hyperbole dicitur, cum res iuſto altius at⸗
tollitur, ut It clamor cœlo, Ocyor Euro, Vox
aſtra ferit.)
Quid eſt trapinoſis?
