Petrus ect Apoſtolus.
Ergo betrus debet ui corporali cohercere
Annam & Caipham.
Quę eſt tertia?
Cauendum ne ſit ambiguitas in terminis.

ickaii

rhuriten
engyal

ſte

uI

vem
Mn
ull

Petten

eCeid

G

urekk

Iuunigu

Ciſtai

Crtitcaro.

ſeftunghe

et

E*

ichee
ini)
liſcr
enilſi,
olle⸗

Ee

nenſilinn
lutſißme

E! DIALECTICE S. 27

(Quia cum faciunt quatuor terminos, diſtra
ſioren. 4 hunt connexionem,) ut
wun prahtiin Nullus ſeruus eſt liber,
dlun piell Chriſtiani ſunt liberi.
ſone iuganm Ergo nulli Chriſtiani ſunt ſerui.
Frchantur) (Hic eſt ambiguitas, Quia maior loquitur de
libertate ciuili, Minor de liberatione animæ
NENALI ab ira Dei, à peccatis, & à morte æterna.)
tleekhn. Quæ eſt quarta:
generlaid Non ualet conſequentia mutato genere præ
ist dicationis uſitato in peregrinum.
Quia fit ambiguitas, )ut
ir Omnis caro est creatura,

Verbum, quod esſt Filius Dei, est caro,

guitur
tixinai Ergo, Verbum est creatura.
1 Quæ eſt quinta?

K baptint Ex puris particularibus, non neceſſe est ſe⸗
unda. qui ueram concluſionem.

flurt tntt (Quia nulla est conne xio, & fiunt quatuor
termini,) nt
ro)ut Aulici ſunt diuites,
olticusdltit Ego ero aulicus,
contueruch Ergo ero diues.
7 Quę eſt ſexta?
crporlice Non ſit plus in concluſione, quàm fuit in
s. praæmißis. Igitur non ualet:
Inutilia non ſunt diſcenda,
entin z In Philoſophia multa ſunt inutilia,
is W E Ergo

QVESTIONES
Ergo Philoſophia non est diſcenda.
Quæ eſt ſeptima?
Medius terminus nunquam fit membrum
concluſionis.
(Quia cauſa est monſtrata in præmißis, pro
pter quam reliqui duo termini cohærent.)

Quæ eſt octaua?
Concluſio ſemper imitatur partem debilio=
rem.
(Hoc eſt, ſemper particularem præmiſſam
ſequitur concluſio particularis, Item nega⸗
tiuam præmiſſam ſequitur concluſio nega=⸗

tiua.)
Quæ eſt nona?
Determinatio ſubiecti aut prædicati, quæ
non est principale membrum, non miſceatur
concluſioni, ut
Omnes boni affectus in homine contami=
nantur ab imbecillitate humana,
Sopv ſunt per ſe boni adfectus,
Ergo Sopyo per ſe contaminantur.
(Hæc particula, per ſe, non fuit trans feren=
da in concluſionem, quia non eſt principale
membrum, nec ad prædicatum concluſionis
pertinet.)

Quę eſt decima?

Iin prima & ſecunda figura maior ſemper

est uniuerſalis.
(Quia

elmnii

lſcetrt,

prcoti

eNt
Onit
pppu
r,

Upinefn

.

taen
ſetene
renn

Olmne l
lun ⸗
Uhoulun

et
hfuihn
A
(lcken
fkinlſie
.)

Cee

Ag
liſeens,

n ſi nentn

4in breniſee
ernhini cchere
tan
tur parten e

llirenn pran,
cultri, ltent
itur concliſtr

oN.
aut prelieti,
run, ol ie

in homnine dr
litate hunncn
ni Acſech
utarihahti-.
nonü⸗uit trine

Anon eſt fin⸗

4

icktun anl⸗

cima.
guuni

DIALECTICES. 28
(Quia in prima ſigura proceditur à genere
uniuerſaliter ad ſpeciem, )ut
Omnis homo eſt animal,
Plato est homo,
Ergo Plato est animal.
(Et in ſecunda figura minor & concluſio
per contrapoſitionem inferuntur ex maio⸗
re, ut
Omnia delicta puniuntur à Magiſtratu,
Ergo quod non punitur, ut ebrietas, non est
delictum.)

Quæ eſt undecima?
In prima figura cum minor est negatiua, ni⸗
bil ſequitur,
(Quia cum prima figura procedat à genere
ad ſpeciem, oportet in ſubiecto maioris inclu
di ſpeciem, Neceſſe igitur et, adfirmatiuam
eſſe (non igitur ualet,
Omne adulterium est puniendum,
Nullum furtum est adulterium,
Ergo nullum furtum est puniendum.

Quæ eſt duodecima?
In ſecunda figura tantum fiunt ſollogiſmi ne
gatiui.
(Quia ect antitheſis duarum ſpecierum, nec
fit mmcluſio ſpeciei in genere, ut in prima ſi⸗
gura.)
Quæ eſt decimatertia?
E 2Z In

QV F§&S T IO N ES
In tertia figura non fit concluſio uniuerſalis
ſed particularis. ðð
(Quia tertia figura procedit à ſpecie ad ge⸗

nus, ſed aliquid generi tribuitur propteru⸗

nam ſpeciem quod non poteſt uniuerſaliter
generi tribui.) ut
Maluaticum est dulce,
Maluaticum est uinum,
Ergo, Quædam uina ſunt dulcia.
D E FIGVRIS S§ YLLO-⸗
giſmorum.
Quid eſt figura ſyllogiſmo⸗
rum.
Eſt ordo terminorum, qui uariantur collatio
ne medij.

Quot ſunt figuræ ſyliogiſ⸗

morum?
Tres.
D E PRIMA Fl-⸗
G V R A.
Quæ eſt prima figura ſyllo⸗
giſmorum:

Est talis ordo propoſitionum ſyllogiſmi, ut
medius terminus ſit ſubiectum in maiore &
prædicatum in minore, unde concluſio neceſſa=
rio ſequitur.
Quot ſunt modi primæ figuræ?
Quatuor directe concludentes.

Qui

fck
1 Inleſle
I Miol
0 Mtahn

itket
Rr Ach
r ltl
pntiuun

e
mnd4

e

gle hie
niihine

E8 DIALECTICES. 29

ſoutirſg Quie
ie Barbara, Celarent, Darij, ferio.
eeralg Dic uerſus de modis.

8 Proten Barbara, celarent primæ, darij ferioq́;.
nitefſele Ceſare, cameſtres, ſeſtino, baroco ſecundæ.
Tertia grande ſonans edit darepti, felapton,
Adiungens diſamis, datiſi, bocardo, feriſon.

AaraA. Quid in his nominibus obſer⸗
L ' uandum eſt?
Literæ, quæ de propoſitionum connexione

gllno⸗ monent.
Quomodo?
A ſignificat uniuerſalem affirmatiuam.
E Vvniuerſalem negatiuam.
1 Particularem affirmatiuam.

eiateut coleri⸗

Hogl⸗ O Particularem negatiuam. tnr
(Sumit modus appellationem à concluſione,
Nam dicitur uniuerſalis aut affirmatiuus,
Th cum concluſio eſt uniuerſalis aut affirmati⸗
ua, particularis aut negatiuus cum talis est
raloo⸗ concluſio.)
EX E M P L A MODORVM
n Hlopſen⸗ primæ figuræ.
n mo Dic exempla modorum primę
unrlſiveß⸗ figuræ.
BARABRA.

eſour! Bar Omne animal est ſubſtantia,
. ba Omnis homo est animal,
G E 3 Ergo

QVHESTION E S
ent Ergo nullus homo eſt lapis.
DARII.
Da Omnis turpitudo eſt fugienda,
ri Quædam uoluptas eſt turpitudo,
i Ergo, Quædam uoluptas eſt fugienda.
FERIO.
Fe Nulla lex naturalis est mutabilis,
ri Lex prohibens adulteria eſt lex naturæ,
o Ergo Lex prohibens adulteria eſt immuta⸗
bilis.
DE SECVNDA FIGVRA.
Quæ eſt ſecunda figura ſyl⸗
logiſmorum?
Eſt talis ordo propoſitionum ſyllogiſmi, ut me
dius terminus ſit prædicatum in maiore & mi=
nore, unde concluſio neceſſario negatiua ſequi⸗=
tur.
Quot ſunt modi ſecundæ
figuræ?
Quatuor.
Qui⸗
Ceſare, Cameſtres, Feſtino, ,Baroco.
EXEMPLA MODORVM
ſecundæ figuræ:
Dic exempla modorum ſecun⸗
dæ figuræ?
CESARE
Ceſ Nula ſtella conſumitur,

Omnes

4

dhuu

9 yrnn
1leretert.
5

Ojmece,

ſeſei

NMekrtou

i⸗
1 Eyommnt
05 75
Leeker
n
Urir
ilſſſſice

elſonmti

Gorlen

.

15
.

ſence,
pitudo,
eſt figienlt.

nutcbili,
eſt ler unt
Alenigeſt ine

PIGVRN.
figuraſſ
Um!
hunſplogitin
un it uinth
gio egttiuß⸗

giſecunee

3

batoco.
DORVI
Uræ!
hruin ſean⸗
5
E

„ G

DIALECTICES. 30
a Omnes Cometæ conſumuntur.
re Ergo nullus Cometa eſt ſtella.
CAMESTRES.
Cam Omnes ſtellæ ſunt corpora perpetua,
eſ Nullæ traiectiones in aere ſunt corpora
perpetua,
tres Ergo nullæ traiectiones ſunt ſtellæ.
FESTINO.
Feſ Nulla natura elementaris habet inſitas no
ticias,
ti Mens humana habet inſitas noticias,
no Ergo mens humana non est conflata ex na
tura elementari.

BAROCO.
Ba Omne corruptibile compoſitum eſt ex ele
mentis. .
ro Mens humana non eſt compoſita ex elemen

tIs.
co Ergo mens humana non eſt corruptibilis.

DE TERRIA FIGVRA
Quæ eſt tertia figura ſyllogiſ⸗

morum?
Eſt talis ordo propoſitionum, ut medius ter=
minus ſit ſubiectum in maiore & minore, unde
concluſio particularis neceſſario ſequitur.
Quot ſunt modi tertiæ figuræ?
Sex. . Qui?
E 4 Darapti,

E

Da

rap
ti
Fe
lap

ton

Diſ

an

Da

QVESTION ES

Daxapti, felapton, diſamis, datiſi, bocardo,

feriſon.

X E MPLA MODORVM
tertiæ figuræ.
Dic exempla modorum tertiæ
figuræ.

DARAPTI.
Omnes Sop vyol conditæ à DEO in natu⸗

na hominis, ſunt res in ſuo genere

bonæ,
Omnes sop vœl ſunt affectus,
Ergo, Quidam affectus ſunt boni.
FELAPTON.
Nullum iuſtum imperium eſt excutien⸗
dum, .
Omnia etiam iuſta imperia habent ali⸗=

Ergo aliqua onera & aliqua errata non

ſunt excutienda.
DISAMIS.
lus naturale concedit defenſionem contra
latrones,
Ius naturale est ius diuinum,

Ergo ius diuinum concedit defenſiones

contra latrones.
DATISI.
Omnis cognitio uirtutum neceſſaria eſt
oratori,
Co⸗

ant

Db!
i

lpſu
uler,

o

Mna

E⸗

4 Cuct
Huni

HMecese

Hiycr

i DIALECTICES. 31
det tiſ Cognitio uirtutum est Philoſophia,
i Ergo Philoſophia est neceſſaria oratori.

DoN E SocARDO.
Bo Prouocatio ad iudicem non est prohibita

car Omnis prouocatio est uenire in iudicium

ſeu certare in iudicio cum aduerſa⸗

. rio,
10 do Ergo certare in iudicio non eſt prohibi⸗
erin ſoten tum Chriſtianis.
FERISON.
, Fe Nulla hebenus esſt alba,
t boi, riſ Hebenus eſt lignum Guaiacum,
onn EFrgo lignum Guaiacum non eſt album.
aͤan⸗ D E SYLLOGISMOI
uera expoſitorio.
Htu (Qid eſt ſyllogiſmus expoſi⸗
- Aligikent⸗ rorfirs:
ſiecnüt Syllogiſmus expoſitorius est, in quo medium
eſt ſingulare, cuius ordo ad tertiam figuram
ſoreſtcui, congruit. Quotuplex eſt:
Duplex, affirmatiuus & negatiuus
ſin Quid eſt adfirmatiuus?
Cuius concluſio eſt adfirmatiua, ut
Hæc res calefacit,
44 Hæc eſt res inxiber,
pnaſ⸗ Igitur ⁊inxiber calefacit.

Q VZISTIONES.
Dic regulam conſequentiæ.
Quod conuenit definito, idem conuenit de⸗
finitioni, & quod ſubiecto ſingulari tribuitur,
idem tribui eius ſpecie differentiæ, uel proprio
poteſt, ſed ſine ambiguitate.

Quid eſt negatiuus?
Cuius concluſio eſt negatiua, ut
Petrus non tenuit imperiumn,
Petrus tenuit claues Eccleſiæ,
Ergo Eccleſiæ claues non ſunt imperium.
Quæ eſt regula conſequentiæ?
Ea quæ remouentur ab uno ſingulari, à ſe mu
tuo remonuentur.
DE ENTHYMEMATE.

Quid eſt enthymema?
Enthymema eſt imperfectus ſyllogiſmus, in
quo deeſt uel maior uel minor propoſitio.
Quot ſunt partes enthymematis?

Ducçc. Qu«?
Antecedens quæ eſt prior pars, & conſequens
quæ eſt poſterior pars.

Dic enthymema in quo deeſt maior
propoſitio?-
Clodius prior impetum fecit in Milonem,
Ergo ſuit iuſta Milonis defenſio.

Adde maiorem: Defenſio iuſta eſt aduerſus ei

qu

R

vire
iois
lenipen
üne
Mngur⸗
plu⸗
(enh

(orilacue

tdnen

Qnndo-

Cnhſtet
gleeſnntl
lſfi
Plurprt
uullt N
itun i
ueſilcu⸗
u,
Nld
u⸗

Mifig

Mengiati
Mmat
pyun di⸗

5o,
lentix.

enn conuentt e⸗

leni trikin,
tienel pront

tiuns:
fnat
lun,
leſee,
ſint inpenn
hſequentir;

ſingtlari i,⸗

BNATEL.

mmemma:
zu logſen
rpropeſtin
echymetnn
WE

guraſc

1o deeſtnmd

„

4

1 Mienn

DIALECTICES. 32
qui non laceßitus uim iniuſtam infert.
Dic enthymema in quo deeſt
minor.
Vim ui repellere licet,
Ergo Milo iure occidit Clodium.
ndde minorem: Clodius prior uim fecit.
Quid negandum eſt in uitioſo
enthymemate?

Rliàs negatur antecedens alias conſequentia.

(Nunquam conſequens negatur.)
Quando negatur antecedens?
Cum illud uerum non est, ut
Poẽtæ docent inutilia.
Quando negatur conſequentia?
Cum in ea parte uitium eſt, quæ deſideratur
quæ eſt uinculum connexionis, ut
Abel eſt iuſtus,
Igitur non interficietur.
(Non ualet. Quia in maiori, quæ deſideratur,
(iuſti non interficiuntur (uitium eſt. Nam nõ eſt
uniuerſalis, quia Eccleſia ſubiecta eſt eruci in
hac uita.)
DE INDVCTIONE.
Quid eſt inductio?
Inductio eſt ex ſingularibus ſufficientibus e⸗
numeratis conſtituere uniuer ſalem, ut
Vinum creticum calefacit,
Vinum Italicum calefacit,
Vinum

.

QV 7E §STION E S
Vinum Rhenanum calefacit, nec ullum
dißimile exemplum monſtrari licet,
Ergo omne uinum calefacit.
Cur addis:Nec diſſimile exem⸗
plum reperiri?
Quia ut uniuerſalis uera ſit neceſſe est con⸗
gruere omnes ſingulares.
Quomodo refutatur inductio?
Prolato dißimili exemplo, ſeu (ut uulgo di⸗=
cunt) data inſtantia, ut
Athanaſius fuit cœlebs,
Ambroſius fuit cœlebs,

—–

Baſilius ſuit cœlebs, & alij innumerabiles,

Ergo omnes Epiſcopi fuerunt cœlibes. X

(Non ualet, quia proferri poſſunt dißimilia

exempla uera & probata, ut Spiridonis, Na
Zianæeni patris, Polycratis & aliorum, qui
mariti fuerunt.)
D E E X E MPLO.

Quid eſt exemplam?
Exemplum est forma argumenti, qua ſingu=
lare per aliud ſingulare in una ſpecie confirma=⸗
mus propter ſimilem rationem, ut
Maxima pars humani generis in diluuio
perijt propter libidines,
Ergo & poſtea puniuntur libidines.
Quando non ualet conſequen⸗
tia in exemplo?
Cum

it

lei⸗
chetrta
iſiu ſ
Plngrun
lle,

5

N

MReoteru

tcudh
leſnedlbrre

Muret
Ai
in
o tono
Cxl
l
Pupnu⸗
nginin

Fe.

ſen/

MU DIALECTICES. 3;

, ſetin Cum ratio factorum dißimilis est, at
onſtrarili Ahbrabam rectè ſecit uolens immolare fi=
4 lium lſaac,
exem⸗ Ergo Agamemnon rectè ſecit mactata lphi
. genia. £— “l
ereſeeſen (Non ualet, quia dißimilitudo eſt. Nam A=
braham nouo mandato & certa uoce Dei
inductio⸗ iuſſus est offerre filium, cæteri omnes com⸗=
en tini⸗ muni præcepto obtemperare debent. Non
occides.)
D E §SO& RIT E.
Quid eſt ſorites⸗
imnureychile⸗ Est coaceruatio uocum neceſſariò cohæren⸗

nmenſte. tium, in qua aliam ex alia ratiocinamur, et tan
aſutini gem addimus concluſionem repetito initio, ut

r dpirichieh Homo est animal,
6Alotn Animal eſt corpus uiuum,
Corpus uiuum est ſubſtantia,
d10. Ergo homo est ſubſtantia.
lont Quæ ſunt uoces neceſſariò
euti gutſiß . cohærentes: .
heukteoffß Species, genus, differentia, proprium ſeu de
4 ſinitum & definitio, propriæ cauſæ & proprij
aent 6GH rfeatus.
Dic ſoriten ex cauſis &
büürei effect ibus? S
“ ge⸗ Vexatio dat intellectum ſeu cognitionem
iræ Dei & noſtræ miſeriæ,

YM Cognitio

QVZISTION E S
Cognitio Dei hortatur nos ad pœnitentiam,
Pœnitentia eſt neceſſaria expetent ibus ſalu
tem,
Ergo uexatio neceſſaria eſt expetentibus ſa
lutem.
Dic regulã conſequentiæ in Sorite.
Quando alterum de altero, ut de ſubiecto,
uidelicet ut de ſpecie prædicatur, quicquid de
prædicato dicitur, id de ea ſpecie quoq; dici po⸗
teſt.
Qui ſunt uitioſi Soritæ?
Primo negatiui, ut
Homo non eſt bos,
Bos eſt animal,
Ergo homo non eſt animal.
Secundoò, cum uoces non neceſſario cohærent
uel genera & ſpecies, ut.
Homo eſt animal,
Animal eſt genus,
Ergo homo eſt genus.
Vel cauſæ & effectus per accidens concurren=
tes ut Ex malis moribus fiunt bonæ leges,
Bonæ leges ſunt expetendæ,
Ergo mali mores ſunt expetendi.
(Vitioſa est connexio, quia mali mores non
rum gubernatorum.)

QGSuomodo conuenit Sorites ad
gradatio⸗

ltMiene

lry liu
karel
ALGVI

N

pregt,

ſipuun

8
lueek/
Uheinin

V
Cigie

ſunt per ſe cauſa bonarum legum, ſed mens bono

“ ,7
ntieſn

ievie

% DiIALECTICEBS§. 24
Ipenit gradationem Rhetoricam quæ uo⸗
petentibie 4Ccatur 1½οα 2
Sorites dicitur cum principium repetitur in

expetentiu concluſione. Gradatio, quando principium non
repetitur, ut.
air in dola. Inſcitia literarum parit tenebras religionis,
no itdeſſteik Tenebræ religionis pariunt ſuperſtitiones,
dttut, iegl t aut Ethnicum contemptum Dei. =
kergigdiiß (Hic ſi addatur concluſio, repetito principio
erit Sorites, ut
, Ergo inſcitia literarum parit ſuperſtitio=
vie⸗ nem aut Ethnicum contemptum Dei.)
REGVLZXF BONZI CON-⸗
fſequentiæ.
. Quot ſunt regulæ bonæ conſe⸗
uſſeſhcin quentiæ?
Præcipue quindecim.
Quæ eſt primac-

Ex uniuerſali rectè ſequuntur ſuæ particus
lares & ſingulares, ſed non econtra, ut non ua⸗
ciln nm klet.

tlous lee Hoc uinum eſt rubrum,
4 Ergo omnia uina ſunt rubra.
7
petelli Quæ eſt ſecunda *
iuntl nn Quicquid ſequitur ad conſequens bonæ con⸗
7 . .
gunſeln ſequentiæ, ſequitur & ad antecedenszut
Ovrurñnia politica officia ſunt conceſſa,

nit Sold/ Ergo
u.

QV!VESTIONES
Ergo iudicia ſunt conceſſa, & per conſe⸗
quens, litigare in foro eſt conceſſum.
Quę eſt tertia?
Non cſt mutandum genus prædicationum in
ſyllogiſmis. Ideo non ualet conſequentia,
Omimnis caro eſt creatura,
Verbum est caro,
Ergo Verbum est creatura.
Quæ eſt quarta?
Ar eo quod inest per ſe, ad aliud quod per
accidens accedit, non eſt bona conſequentia, nec
econtraà, ut non ualet,
Temperantia eſt bona,
Febris adfert temperantiam,
Ergo febris est bona.

Quæ eſt quinta?-
Pugnantia non tribuuntur uni & eidem ſi=
mul & reſpectu eiuſdem, ut
Euangelium prohibet diſcerni cibos &
dies,
Ergo male faciunt medici qui eos diſcer
nunt.
(Non ualet, quia fines diuerſi ſunt.:

Quæ eſt ſexta?
Cum unum contrarium tribuitur ſubiecto, al
terum detrahitur, & non contrà, præſertim in
contrarijs mediatis, ut non ualet conſequentia,

Paries eſt albus,
Ergo

8
ſenli

ſootttrins
Mſfrotis

um an ſni
lleerutkove

lerty
yfiu
e
Chnmieg
cteſe Ni

ucllceit

Etclſen
elnotthu
ed uifet.
r̃
herao⸗
llepe
lpikr

—

ll ne
3
te

NBSN
ſu, per “
neeſſun.
tiar
precicttionn
nſeguertie,
Cure,

returs.
Arta?

e, dlind
ona coſelleſtm

e,
Perantian,
u,

uinta?

Gtur ni

ibet diſcennd

tmecici in⸗

5Cuenſiſint

Xta! V
htribuitr it
coltri, die,
udutcnſet

D IALECTICES. 355
Ergo non eſt niger.
Non autem ualet,
paries non est albus,
Ergo eſt niger.
Quæ eſt ſeptimaz
A contrario, cum ſubiecta opponuntur ſecun
dum differentias proprias, ualet conſequentia,

non cum ſecundum accidentia communia oppo⸗

nuntur, ut non ualet,
Pater est robuſtus,
Ergo filius non eſt robuſtus.

Quæ eſt octaua?
Contrariæ qualitates poſſunt in eodem ſub⸗
iecto eſſe gradibus remißis, ut calor et frigus in
aqua calida: in corde dolor & triſtitia.

Quæ eſt nona?
Ex cauſis non ſufficientibus non ualet argu=
mentum, ut Pompeius tam paratus eſt quàm Cæ
ſar, Ergo uincet.
Quæ eſt decima?
Propter quod unumquodq; tale, illud magis
est tale, ut
Aqua calet propter ignem,
Ergo ignis magis calet,
(Hæc regula tantum ualet in cauſis efſicien⸗-
tibus, propinquis & totalibus: non ualet in
cauſis remotis & partialibus, nec in forma⸗
libus, ut
F Cæſar

111
Qrv 6TIO N ES e
Cæſar est clemens propter clementiani; N1
Ergo clementia est magis clemens.)
. Quæ eſt undecima? 3
W Ex non ſufficiente enumeratione partium Gi⸗
non ualet argument um, ut
lIura Moſaica & uetera Romana non ſuſpen epui
dunt furem, “ eeivercot
Ergo fur non est ſuſpendendus. nti in.
(Non ualet conſequentia, quia leges Impera⸗ or
torum recentiorum iubent ſuſpendi furem.) mlnli
Quæ eſt duodecima? iu.
A diuiſis ad coniuncta ualet conſequentia, ſi re
natura patiatur coniungi uocabula, ut AFdrt
Ariſtoteles eſt Philoſophus & eruditus. znpfin
Ergo est eruditus Philoſophus. tihen
Quæ eſt tredecima? ißsſ
Ab eſt tertij adiecti, ad est ſecundi adiecti e
ualet conſequentia, cum accidens poſitiuum de Drur
ſubſtantia prædicatur, t .
Carolus est uictor, Cuutinui
Ejrgo Carolus eſt. Nsda
((dirnnn
Quæ eſt decimaquarta? l hrt
Pici de aliquo requirit ineſſe, ut iſtiiit
Cæſar est fortis, Paries est albus. nee.
Quæ eſt decimaquinta? W
TLalia ſunt ſubiecta, qualia à prædicatis pro (ent
priè acceptis eſſe permittuntur, ut cum dicitur Gn
Pauliss eſt pictus, mmago intelligitur. ſhla,

clennetiut
lenen.)
ima-
latione beftine

S

tena non ſſe

nlt.
Gitloerltpen

lhencißhen

Imma
tſeentit
bulcũt
s C erllltus,
pphu.
ima
ſecuſcilii
lens poſtinn⸗

gnarta!
eſent
es e 4,e.
Uintat
44 Prelutiß
nani

igu. „

DIALECTICE S. 23

DE PROPOSITIONI⸗
bus hypotheticis.

Quid eſt propoſitio bypo⸗
thetica:
Eg, in qua duæ categoricæ per aliqua m con
iunctionem contextæ ſunt, ut Si emes, erit dan=⸗

dum precium.
Quot ſunt eius ſpecies?

Tres. Conditionalis, Copulatiua, & Disiun⸗
ctiua.
Quæ eſt conditionalis?
Est cui præponitur particula Si, quæ ſigni=
ficat propoſitionem totam nihil aſſeuerare, niſi
poſita cauſa uel modo, quem particula Si deſi-⸗
gnat, ut ſi pharao obtemperabit Moſi, non pe⸗
ribit.
Dic regulam de ueritate con⸗
ditionalium?:
Conditionalis niſi ſtatuit, niſi poſita cauſa
uel modo in antecedente, ut, Si aſinus uolat, ha⸗

bet pennas: hæc nihil ſtatuit, ſed quærenda est

alterius partis ueritas, quæ explicatur in inte⸗

gro ſollogiſmo.

Quotuplices ſunt ſyllogiſmi

conditionalium

Diuplices, Adfirmatiui & Negatiui

F z Qu

QV £Æ S TIONES
Quæ eſt regula conſequentiæ
de adfirmatiuis?
A poſitione antecedentis ad poſitionem con=
ſequentis, ualet conſequentia adfirmatiuè, ut
Si homo est, animal est,
Sed homo est,
Ergo animal eſt.

Quæ eſt regula de negaticisꝰ

A deſtructione conſequentis ad deſtructio⸗

nem antecedentis ualet conſequentia negati⸗
ué, uat
Si homo eſt, animal ect,
Sed animal non ext,
Ergo homo non est.
Quomodo fiunt ſyllogiſmi

conditionalium?

Initio ponitur tota conditionalis, deinde loco

minorisaltera pars ſumitur, unde ratiocinamur
in coneluſione alterum, ita fit aſſeueratio colle⸗
cto integro ſyllogiſino.
Quid eſt copulatiua?
Bst in qua duæ propoſitiones iunguntur per
particulam copulatiuam, ut, Et mortuus eſt

Chriſtus, ut pro nobis uictima fieret, & ex

mortuis reuixit, ut nos regat noua luce, iuſticia
& uita æterna donet. *£

Dic regulam de ueritate
copulatiuæ.

,tcchti
lortcaen

erte
ſennenn
uſetinb
Pwro Ua
ſnneh igtn
e unhel
huntde⸗

Cee

4 Cre
ſſetip gi
yoraite

We
1
ulr

ntelnlin
Whnntun

traq;

ere
4“ lere en
Win

NES
nleqentit
Iis
al poſtiofeng

1acfirnetile,
,

lenegatilse

neltis ad beſni

oſe tentie n

lek,
.
nt ſylogiint
alium
jditionalis ceit
ur unde ratſods
tuft Aſenentil

pulatia!
Htiones iungin
At, Et li
cina feent,
ut ous MMee t⸗

—

de ueriane

l,

DIALECTICES, 37
Ad ueritatem copulatiuæ requiritur, ut u⸗
traq; pars ſit uera.

Quæ eſt regula bonæ conſequentiæ

in copulatiuis?
A tota copulatiua ad quamlibet eius partem
eſt bona conſequentia, ut ſi hæc tota uera ect, ne
ceſſe eſt partes ueras eſſe. Et politicus ordo in
ſocietate humana, Dei beneficium est, & ab eo
conſeruatur, & accedunt in imperijs multæ con
fuſiones & uitia, quæ non oriuntur à Deo, ut bla
ſphemiæ & Tyrannides. Sed hæc tota uera est.
Verum est igitur blaſphemias & tyrannides,
quæ ſunt imperiorum confuſiones, & uitia ne⸗
quaquam à Deo oriri.
Quæ eſt regula malæ con⸗
ſequentie?
A parte copulatiuæ ad totam, non ualet con
ſequentia, quia depre henſa falſitate unius par⸗
tis, non admittenda est tota copulatiua.

Quid eſt propoſitio diſ⸗
iiiuncriuag
Bßst, in qua duæ propoſitiones iunguntur per

particulam disiunctiuam, ut aut uoluptas est fi=

nis hominis aut uirtus.
Dic regulam de disiunctiua?
Ad ueritatem disiunctiuæ ſatis est alteram
partem eſſe ueram.
F3 LQ⸗

„

av F S TIONES.
Quæ eſt forma ſyllogiſmi in
dis iunctiuis?

Initio tanquam loco maioris ponitur tota

diſiunctiua, deinde minor unius partis remotio
est, ſequitur ergo concluſio, adſeueratio reliquæ
partis, ut
Aut propter legem, aut propter Filium Dei
fide recipimur in gratiam.
Sed propter legem non recipimur in gra⸗
tiam.
Ergo propter filium Dei recipimur fide.
Quæ eſt regula conſequentiæ?

A remotione unius partis aut pluriam ad

adſeuerationem reliquæ partis ualet conſequen
tia.
Quid tequiririn in ſyllogiſmo
hypothetico?
Vt ſit in maiore integra ſpecierum aut par⸗
tium enumeratio.

LIBER QVARTVsS,

D E LOCIS ARGVM E N-⸗

T OR V M.
Quæ eſt uetus diuiſio partium
Dialectices?

Ea hæc: Alia pars Dialectices eſt iudicatrix,
alia inuentrix .

Qus

r

nſtf ,
Aerh ſf
vorletror,

(ol

gini

orl
gnelt

Uecetgllit

N

1chglen

DITIN

Tyficg
lia
(Wcl

Uhgianta

e
iori horitir ie
hllg pafti fenet
lſeuerctlon

4

tpropterkilund

4

von fecipinri

Der tecipinief
Onſequentir
durtigt hliji

pertiſelet an⸗⸗

in ſylloglin

tico⸗

aſpeciermma

7A RTE

RG VMI

M.

niſio partin.

es 8

edicesgtilOA

DR

DIALECTICES. 38
Quæ eſt pars iudicatrix?
E&t, quæ diſcernit uoces, iudicat quæ rectè
connectantur, quæ non rectè iungantur, diſcer⸗
nit & propoſitiones, & iudicat quàm recté co=
hæreant membra in ſyllogiſmis & cæteris for⸗
mis argumentorum, de qua hactenus dictum est,

Sræcéè piUnd.

Quæ eſt pars inuentrix?
ER, quæ monet quomodo res ex certis locis
inueſtigandæ ſint, aut propoſito cumulo, docet
eligere ea, quæ præſentem materiam ſeu quæ=
ſtionem illuſtrant, Græcè v&αααρ.e
DIVISIO SYILLOG IS;⸗
morum, J
Quotuplices ſyllogiſmi petuntur
ex locis?
Triplices, Demonſtratiui, Dialectici, & So=
hiſtici.
Quid eſt ſyllogiſmus demon⸗
7 ſtratiuus?
Est qui conſtat ex materia neceſſaria et im=
Mota. L
Quid eſt ſyllogiſmus Dialecticus?
SBßxſt qui conſtat est materia probabili.
Quid eſt ſyllogiſmus ſo⸗
phiſticus? D
Bßt qui conſtat ex falſis, ſed tamen ſpeciem
ueeri habentibus.
ò F 4 (Hæe

QVSTIONES

neceſſaria, prohabilis, et falſa ſeu palàm, ſeu
ſpeciem ueri habens. Ex hac & Propoſtio tio⸗
num diuerſa genera ſumuntur.)

G,GR NERA PROPOSI
Quot ſunt propoſitionum
genera?

propoſitioes ſunt certò ueræ, aliæ incertæ, aliæ
falſeæ ſeu palam falſum adſeuerantes, aut ſpeci=
em ueri habentes.
Quæ ſunt propoſitiones
certò ueræ?
Sunt quibus recté cognitis mens aſſentiri co
gitur, uel propter euidentiam, uel propter de⸗=

rientiam, aut teſtimonia non fallentia.
Quæ ſunt propoſitiones
incertæ?
Sunt quibus rect cognitis, aſſenſio ſaſpendi⸗
tur, aut etiamſi propter concinnitatem magis

aſſenſio.
Quæ ſunt propoſitiones
falſlæ?
Quæ

(Hæc diuiſio ſumpta est a diuerſitate mate⸗—
riæ, quæ triplex ex locis ſumitur, uidelicet

Tria, ut yllogiſmi ſunt triplices. Nam aliæ

monſtrationem, uel propter uniuerſalem expe=

inclinamus in unam partem, tamen languida eſt

r ſn
1
meeni
Glntutlin

gehnifmnn

Qdc

Nauntef

otieseoten
Aneſaluuiu
(M, orten.

QC
le toruate/
ſiuſtcinen
8 Gie⸗
neiu e

uitehrſi
caſekttatn

Qm

“ e

0NE8
Kicizerſten
ſunitur, it

tfelſa ſa dla

er hae 0 Pnee
mnultur.)

3NODO
VM.

poſſtionum
ra⸗
ttriplices. N
lere, alit icent
lſeuerante

ropoſitione
neræ!.
guitiz nenß t
entian, uel ng⸗
gter uninerſin
non ſilenti⸗
ropoſtione
ttæ
8

*
nitiſenſof
.

er concinnittct

entantet uh⸗

topoſtion

vV

DIALECTICES. 39
Quæ non congruunt cum rebus. Et ſunt du=
plices, Aliæ ſpeciem ueri habent, ut Voluptas eſt
ſummum bonum. In alijs eſt manifeſta falſitas, ut
Sol est halitus quotidie deſlagrans.

D E CAVSIS CERII⸗=
tudinis in dodt rinis
Quot ſunt cauſæ certitudinis
in doctrinis?
Tres, Experientia uniuerſalis, Principia, &
ordmis intellectus in iudicanda conſequentia,
quæ Stoici nominarunt upiropio doctrinarum.
Quid eſt uniuerſalis expe⸗
rientia?
Eßxſt cum de ijs quæ ſenſu percipiuntur ſani
homines eodem modo iudicant, ut iguem cali=
dum eſſe, Fœminam parere. Aliud uitam eſſe,
aliud mortem.
Quid ſunt principia?
Sunt noticiæ nobiſcum naſcentes, quæ ſunt
ſemina ſingularum artium & uirtutum diuini⸗
tus inſita nobis, ut inde artes extruantur, qua⸗
rum uſus in uita neceſſarius est, ut Totum est
maius qualibet ſua parte. Homines naſcuntur
ad ſocietatem certo ordine tuendam.
Quotuplicia ſunt principia?
Duplicia, Alia ſunt ſpeculabilia, alia practica.
Quæ ſunt principia ſpeculabilia?
F 5 Sunt

QV £Æ STIONES
Sunt noticiæ naturales ſeu propoſitiones na
turæ notæ, ex quibus Phyſicæ & Mathematicæ
doctrinæ extruuntur, ut Totum eſt maius quali

bet ſua parte, Quæ ſunt uni æ ualia, mnter ſe
Hmunklice

ſunt æqualia.
Quæ ſunt principia practica?

Noticiæ naturales ſeu propoſitiones quæ re

(nocot

unt hominum mores, ut Deo eſt obediendum
Societas humana eſt conſeruanda.

Quod eſt tertium aprrépiop?

Intellectus ordinis in ollogiſmo rectè coage⸗
IUIunſi

mentatis membris.

Cur hoc additur ſuperioribus?
Quia m uita non ſatis eſt noſſe ſimplices pro⸗

poſitiones, ut ſunt principia & ſententiæ per

experientiam notæ, ſed ex his multa ratiocinari
neceſſe eſt, & contexi ſyllogiſmos.
Quæ efſt præter dictas cau ſas tres,
certitudinis cauſa in EBc⸗
cleſia Dei?
Patefactio diuina certis teſtimonijs facta,
quæ extant in libris Propheticis & A poſtolicis
cui non minori conſtantia omnes creaturas ra⸗
tionales aſſentiri oportet:, quam aſſentiuntur ijs
quæ naturali luce cernuntur.

(Hæc aſſenſio fides uocatur, quæ in alijs lan⸗

guidior in alijs firmior eſt.

7

N
d.

3

utiul

E1

Nieterot.

etni.

oen

eeel

D Dbh

N
Ilaſe

(cwlkl ' in
in leſle
un,inne

Ger at

(ltlcdgrean

Wkecene

e. arn

=

lCenio

0NE65
ſiu ſn
e & Mathene
otunn eſt nind
ni equalic, e

dipin practie

propoſtihneg
t Deo eſt oheli

ſemandi.

jum cherchen

hſPlopiſnonf

ur lupetiortt
vt ſe inpie

tcipii ſn⸗ 4
ex his ulta

loiſnos.

dictas cauic
Cabſa in
Dei-
certi teſtinui
pletiẽ
i4 ofterles Cteini
et, uun ℳ
Autur.
ocatiri

DIALHBCTICEBS. AO

Quod eſt diſcrimen ab i ijs quæ diui⸗
nitus patefacta ſunt

Quædam etiam natura nota ſunt, ut præcep⸗
t Decalogi. Quædam antea prorſus ignota fue
runt omnibus creaturis, ut uox Euangelij de fi⸗
lio Dei, de reconciliatione, de Præmijs & poœnis
æternis.

Quomodo nuncupatur argumenta⸗
tio, quæ ex his cauſis certitudi⸗
nis neceſſaria conſequentia
ſequitur?
Demonſtratio.
D E DEMONSTRATIONE.
Quid eſt demonſtratio?
Eſt llogiſmus, in quo aut exprincipijs natu
ra notis, aut uniuerſali experientia, aut ex defi
nitione de ſubſumpto, bona conſequentia, neceſ⸗
ſariam & immotam concluſionem extruimus,
aut ex cauſis proximis, effectus proprios ſequi
ſtendimus, aut econtra procedimus.
Sunt ne demonſtrationes in om
nibus doctriniss
Etiam.
Dic exemplum demonſtrationis
in Phyſica?

Laceratio neruorum non eſt opinio, quia
fit in

.

QVYMSTIONE S

ſit in parte non cogitante, & interdum ſine co⸗

gitatione, ferro aut aliquo humore, ut in pecu=
dibus & pueris. =
Cruciatus ſeu dolor corporis fit laceratione
neruorum, Igitur cruciatus ſeu dolor corporis
non est opinio, nec fit opinione, ut fingebant de=
Lria ſtoica.
Dic exemplum demonſtratio⸗
nis in Ethica?

Finis cuius libet naturæ est proprijßima eius
W rnhrrſe

naturæ actio,
Voluptas non eſt proprijßima actio hominis,
ſed actio uirtutis,
Non igitur finis est uoluptas.
Sunt ne dicendæ demonſtrationes,
quæ extruuntur ex ijs, quæ ſunt
in ſacris literis?

Etiam, quia aſſentiri Deo patefacienti ne⸗-

ceſſe est.
Dic exemplum.

Deus propter Filium remittit peccata grae
tis omnibus dolentibus ſe peccaſſe, & fide peten

tibus ueniam,
Ego doleo & ſide peto remißionem,

Quare certum est, me recipi, & exaudiri

gemutus meos propter Mediatorem.

DE LOCIS ARGVME N-⸗
torum Dialectices.

MWI

aris
bente
clte
Ulup

I

unle

asmu

8
teu

Kr.
(Wug

Dlegzn
Dr 10

ſ

r elere
Corl

ecet.

Ures
5/
Meren
Ueſtren,
nuten

V

ð

Muülken
R ubtnt

Mere

NES
Unterlun ſtens
unoretinten

vrisft lacerctin

ſen eclorcanfe
ne, fngebantl

emonſratio⸗
lica.
Kpreyriſinte

Pint actio onit

ßts.

emonktarone

„

Xiis gur un
itetis⸗
Deo pateſichm

lom,
,emittit peecti
ccnſe, ⸗

jeniſiotemn
e recipi,
litoret⸗

DIALECTICES. 4
Quid eſt locus Dialecticus?
Locus Dialectieus est ſedes argumenti ſeu
index monſtrans ex quo fonte ſaumendũ ſit argu
mentum, quo conſirmanda eſt propoſitio, de qua
dubitatur.
Quotuplices ſunt loci⸗
Duplices, berſonarum & rerum.
DE LOCIS PERSONARVM.
Qui ſunt loci perſonarume
Sunt indices qui monent quæ conſideranda

ſint ordine in perſonis.

Quot ſunt præcipui?
Decem. .
Recenſe.
Patria Vitæ genus
Sexus Res geſtæ
Parentes Euentus
Educatio FPtas
Mores Mors.
PATRIA.
Dic exemplum à patria.
Cretenſis est,
Ergo mendaxest. „ℛ
Quix eſt regula?

Patria bene morata auget decus, Econtra pa

tria male morata obiſcitur tanquam probrum.

. SEXVS.
Dic exemplum à ſexux.
Mulier

QV STIONES

zxulier eſt, Ergo loqui in Eccleſia non de=
bet. X
Quæ eſt regula?

Alia maſeulino ſexui, alia fœmineo congrus

unt.
P ARENTES.
Dic exemplum ã parentibus.
Ex fortibus & bonis natus eſt, Ergo bonus

& fortis eſt. ☚
Qux eſt regula?

De natis iudicatur ex parentum naturis &

moribus.
ED VCA T'IO.

Dic exemplum ab educatione.
Cato Stoicus eſt, Ergo durior & rigidior
est.
Quæ eſt regula?
Studia abeunt in mores, & conſuetudo eſt

altera natura. 5.
M O RES.

Dic exemplum à moribus.
Iulius clementer ſeruat uictos ciues,
Ergo laudandus eſt.
Quæ eſt regula?

VIT £ G E N V S.
Dic exemplum ãà uitę genere.

petrus eſt Apoſtolus,
Non

u

W oliv

Deus uin

Vera & ſumma laus aut uitu peratio moru eſt Mlzche

01
ir,
ikee1

=
=.

Knutl
Ae
Dicu

idpreletnt
Puraiai

Ctyut

5V

cGen
ulcottuge
o hlteet den

t eaſe

Mern

uß. h
ndhpon

ſe

1
N

“ 1
MN, .

NU
in ccleſe tont

vla

fentintocegn

118
perentibue

lt e, Eyole

uli
* natorirl

110.
bedhnonone.
ho Curior igt

egule
res, oſſen
5.
i moriblß
cſos cluet,

gola?

i upert toN

uits en

DIALECTICES. 42
Non igitur prælietur gladio, ſed doceat E⸗
nangelium. X
Regula. .
Aliæ altiones alijs generibus congruunt.
RE S G ES T
Dic exemplum à rebus geſtis.

Dauid præliatus eſt pro Eccleſia,

Igitur laudandus eſt, X

Regula.
Congruunt res geſtæ cum uitæ gensre diuini⸗
tus ordinato.
E V E N T VS§.
Dic exemplum ab euentue
Dauid potitus eſt uictoria,

Ergo placet Deo.

Regula.

Honeſtæ cauſæ daantur ſecundis euentibus

&W Deus dat iuſtis proſperos ſucceßus.

K T. K S.
Dic exemplum ab ætate.
Senex eſt, Ergo audiendus eſt.
Adoleſcens eſt, Ergo non regat Eccleſi am.

Regula.

alia alijs ctatibes conueniunt.

M O R S.

Dic exemplum ämorte.
Calgele & Nero miſerè perierunnt,
. Igitur

QVXSTIONES
lgitur à Deo reiecti ſunt.
Regula.

Scelerati habent tragicos exitus, Econtra,

iuſti & moderati plerunq; placida morte ex⸗=
tinguuntur.
D E LOCIS RER VM.

Qui ſunt loci rerum?
Sunt indices qui monent quæ conſit deranda

ſint ordine in rebus.
Quot ſunt?
Triginta unus.
Recenſe.
1 Definitio & definitũ 17 Connexa, Circum⸗=
2 Genus ſtantiæ
3 Spectes 18 Communiter acci=
4 Differentia 19 Similia (dentia

5 Etymologia, Nomen 20 Paria
6 Coniugata, Ca ſus 21 Ex minore

7 Totum partes 22 Ex maiore
8 Diuiſio 23 A proportione
9 Cauſæ —24 Pugnantia
10 Effectus 25 Cont rapoſitio
1II Antecedentia 26 A contrario ſenſu
12 Conſequentia 27 Diſparata
13 Ab abfurdo 28 lnuc rſio
14 A neceſſario 29 Figna
15 Ab impoßibili 30 Autoritas
16 Adiuncta 31 Teſtimonia.

e tegllm

onpon

o

lacufin
Diexondl
(hrchti
(petenlt

Mutt
Pyotenue

ſen
ionelti
ling, uli,
Dgen
ſietgi
oien ui
ſſugt ek
gpme

ane

NE9
.

9 eritu, egtti

Dleiſa noftean

NENVNM.
terome

1 ue lſerd

1
1 Cltert Clreute
ſunie

9 Connuniter

Kiluu
)bari
1 Er minore
1 k nuot
3 Apyopoo
4 Plghntla

(itripeſtn
