xnum folí poreliL ferre,nó poteft plura ferre:i fet

tellii

tur quod poteft plüra ferre,non poteft plura fer/

$ lfl'

re. Tertío,cum deterrmínabile varíatur , vt Qui/

t di

cung bonus eft,bonus é:atqui malus,artifex bo.

IUIL),

nus eft:inalus í igitur amfex,bonus ell Et hacte^

&

jl

nus quidem fecundü compofitioné factí paralo;

ci(mi peccant.Quí vero fequütur,fecundü díui

Ls

fone totídem mOdlS peccant íuxtà tríum VOC?/

)0U

bulorü füpra pofitorüm annotatione.Prímo, vt

Mif

108

quiefcente ambulare eft impoflibile, ioít qlncfce

cem ímpoflibile eft ambulare.Secundo, vt quo

lii

cung vídifii hüc percuffum,hic perculffus eft: at/

(X

qui oculo vídiftí hunc percull'um oculo í io'lt hi

Q/

percuffus eft.Tertío, fed efto fit quifpía artís im

d

perítus,moríbus aüt probus,tunc tale cotinecto

Íophííma:Quícung malus eft, tmalus € :at malus

i»x

artífex eft bonus,ipgítur malus artifex bonus eft,

Per díuífioné praeterea fiunt paraloalfml,quotv

li,

es comun&m tutn copulatíua,tti difiunctíua, nüc

]i

terminos,nunc ipfas copulat difiungítve propo

ol

fitíones,vt quaecung;. funt duo & tría furit paría

qlll

atq 1mpar1a atquing funt duo € tría,quíngíct

d

tur funt paría &Címparía.

«Deloco per accentum. -

U

. Ceentus , quem & veteres Latíni autore

m)

|

Quintilíano tenore appellauere &àágra

[l

cís 290794li2, ítem vovr. dícitur,à Prifciano clclï

If

"

nitur lex fíueregula ad eleuandam deprlmend&

«

- Mi

nxr...uzucyn*o SOPHIST.

vefyllabà vníufcuíufqs partículoe oratíonis, As

| Ciccr(

codem ínfüper in acutit,graue , & quiex vtrifqs

34 p

fit círcüflexum díuíditur.Porro acutus(vt Dío^

Aiqn

medestradir)apud Latínos ín correptis Íemper,

Qu

ittg

interdum ín productís fyllabís verfatur. Circun

flexus inhísquz producütur . Grauís autem per

db Y

dide

Íe nufquam cofiftereín verbo vllo poreft , fed ír

hís,ín quíbus círcunflexus eft aut acutus,cateras

K

Íyllabasobtinet. Apud Graecos autem cum acu

p

"

tus ín dictione tría loca obtineat, v1tímt,penultá

tj

ho

mum, X antepenultimum , círcunflexus quotli

betfyllabarum fit díctio, nó nifi penultimá cene

bít locum.Ieítur, vt nulla vox fine vocali eft, íta

nulla fine accétu.Ac proínde recte quídam puta»

uerunt accentum veluti anímam vocis effe . Sed

3)

d

de accentuquídem hactenus plus fatís , quando

apud Latínos pronuntíatio vocum íuxta accen^

Ti

tuum regulas íntotum propemodum aboleuít,

f

cuíus tamen loco quantitas fyllabarum perínde

ü

obferuatur. Fíüt autem per locumab accétu fo^

h

phifmata tríbus modis:Prímo, quando pro fyL

t

lab quantitate varíata , varíatur & figníficatio

t

díctionis, vt quícquíd malü eft, fugiedum eft,po.

Ü

imum auté malum eft,ígitur pomumfugiendum

t

eft. Secundo , quando varíatur ípfius fyllabae

aut afpíratío,aut orthograuía,vt ad aram fiüt fa

cra,atquí hara porcorü ftabulum eft (vnde íllud .

Ouidij,[mmunda cura fidelig harz.& íllud íterm

E

— —

TRACTATVS ».x.

à

ficcrönis,Ex hara prödu&æ,non Íchola (igiiur

imfg

adporcorum ftabula fiiit facra. Tertío,qn díctío

tDio/

aliqua ínterím díuiditur, ínterím rota manet , vt

Dpt,

Quicquíd ínuíte fit,coacte fit:vínum aüt fit ín vi

ircul

tc;ergo vínum fit coacte.Categ: de loco fiue mo

p

do per accét

um , Aríftoteles dícít nonfacile effe

dialecticís orationes facere ín hís

,qua funt fine

i

(C28

fcriptura.In ferípturís autem & poematíbus ma

E

s:quod ín hís Ícilícet accentuum per certasnov

tas, &íyllabarum obmetri legem,accuratior ha

--

Xl

ruatio.

þeatur obífe

14

«jDe loco à figura dicliotis.

ia

L Figura dictionis híclocus momínatur,

ád

"À per eáquicungfiunt parologifmi,caufam

apparentíz non alíunde habeant , dj à vocísfiue

o

dí&íonis cum alía qualibet fiue voce, fiue dictio/

|

ne confieuratione;hoc eft(vt planíus díca)à con

fimili dí&íonis cum alía qualibet dí&íone define

Ít,

d

tía fiue termínatíone.INec vídeo tarnen cur à qui

(y

bufdarn tam longe repetatur hocloco figura de

yl/

finitío,qua à geometrís definít magnítudo , quae

[()

termino vel terminís claudi£,cum fecundti hanc

PO

definitionem, figuranihil commune cum díctío/

f

ne habeat,unde fimílítudo alíqua íntelligi poflit.

x

Ex hoc íeitur loco captíones ftruuntur , quotíes

f

argumentatíont factam conftare ac recte fe habe

d

re qs autumat , fimilitudíne vocis hallucínatus,

]

cuiufmodi hac eft : Diícere eft círca dífciplinam

libl

DE LOCIS DIALEC.

cxerceri , at exercerí círca dííciplina eft docere,

tis

f

difcere ergo docere eft.Fíunt praterea fectidum

hunclocü paralog:fmx ci ab vno prædlcamenx

adi

to tranfitus fit ad alterum, vt quícquíd herí vídi

ter

ftí,hodie vídes.atqui album herí vidífti, albüí 1g1

ab

tur hodíe vídes.Híc tranF itus eft.à fubftanua ad

um

qualitatem. Similis hwc argumetatio eft hoc mo

0

do:Quícquíd herí emifti hodíe comedifti,crudá

TO.

heri emifti , ereo crudum hodie comedifii. Atq;

EU

id quíidem e&,quod Axiftoteles hís verbis fic igni^

Qt

ficare videtur:Quo atit per fiurà dí&ionis ( T

P

qult)Hunt fophifmata, acadunt qn velnó ldem

K

vt idem ínterpretantur,ut mafculinti foemmmu,

velfoemíninum mafculínui, vel quocl inter hec

f

efi,nempe neutrü. Vel rurfus,quale quantu vel

6j

quantum quale V€1 facxens pauens & aha qucm

N

admodü hac prlus díuiía funt.Siquíde ahquld €s

d

qd non eft eorü quae funt facere aut patí, etft: VO^

ü

cís figura vídeatur,vt Valere,quod quahtatc po

tíus dícit,nempe fanítaté (eft ením valere fanum

"

effe)quam actionem aut paífionem.

€«De loco ab accidente.

C

Bquuntur locí qui extra díctíone dicti funt,

à

S

Ex his prímus eft,qui ab accídéte dícít.Is aürc

f

eft(quemadmodü & Arífioteles tradit) per qué

H

captiones fiunt,quotles [imíliter quodcuq; exiftí

«

mabítur rei & accídent íneffe. INam quía multa

lu

eidemaccidunr,non eft neceífe omibus praedíca/

Vi

m

(

TRACTATYS

JX,

lt

tís,& eide quo praedícatur,ora illa fimilíter inef?

dim

Íe.Onquidem hoc pacto oia ílla eade erunt,qué2

m

admodum fophbiftz dícunt, vt fiSocrates eft al

rivid

ter à Platone;Plato aüt homo e, Socrates igitur

liig

ab hoie alter eft.tale eft & íllud apud Aulü Gelli

tiaad

um fophifma,dd proponítur hoc pacto : Quod

cmo

€go fum,tu nones:ego aüt fum homo, tu igit ho

"udit

mo nones.Ite hoc modo:Homo aial eft , anímal

Ag

aüit genus,homo igit genus eft. Ac rurfus, Poly

i

carpus eft homo, at vero homo dííTyllabum eft,

(iv

Polycarpus ígitur diíIyllabü eft.Sane hzec &alia

dem

id genus fophifmata per accídens fierí dícuntur,

iij

Per accides índ,hoc eft,per extraneü fiue diuerz

lat

fum quodimodo alíquid, vt ín quíbus coplexío

vd

orationís,eas quae círca naturá funt díuerfitates;

ef

d

ad naturà ipfam tranftulít.Aliud quippe eft,feci

l&

vo/

dum naturà elfe, & alíud fecundü períonales ac:

cídétalesQy proprietates, vt verbi caufa: Aial cí

»

de hoie praedícatur , effentíalíter de hoie dicítur:

m

cum vero deanímalí genus praedícat,hmoi prae

dicatio effentíalis non eft,fed peraccídés, vt nec

cum de hoie diflyllabü praedícatur , ppterea qd

unt,

alíud eft aial homo,alíud anímal genus . Animal

;aüf

fiquidem eenus,fim plícít aialeft,hoc eft, tale aní

quc

mal, qd cunctas fub fe fpecíes communiratione

:xi&i

colligit,eatenus videlícet,quatenus vítam abfo^

lutà fentíendí ví pradita gerant. Homo aütaial

1qlta

dic/

vna taliü eft fpecierü,quae vitae talí, népe abfolu

L

q

L

DE ELENCHO $OPHIST,

& rationalítate & dexteritate affert . Homo ieit

d

non eft (implíciter aial,fed cale animal. Tale por

Ti

ro aialnó eít genus, fed fpecies. Sed haec fortaffis

«multo altíus repetita funt, d pfens iftitutío ferat.

pi

qu

u

€jO)uo p4lo À recentioribus bic locus tractetur.

TW Tictiígnoro hunc locü ab accídenti latíue

p

explícaríà recentíoríbus hoc modo,ut fit

fyl]

E

accidens, & id cuí accidit, videlicet res fubíecta,

& przter hzc attríbutum : que & íta díftínguüt

üc

noibus magís famílíaribus, vt accídens fit,quod

. mediüín fyllogifmo dícít,res fubíecta mínor ex

. tremítas,attríbutüi maior extremítas.Hinc para

0

dogiífmos per hunc locá fierí dícunt , quoties vel

snedíum,velmaior extremítas,vel minor extre

" mítas ín fylloei(mo nonrecte fumitur . Medium

quidé,vt fiítaarguatur: Cuíuflibet contradictío

nís altera pars eft vera (& accipio híc nunc vet^

- bumcuíuílibet moreí(torü,contra vím propría

I

pro figno diftríbutiuo,vtápli dícunt,qualía funt

DN

N

. omnís & nullus)atg hec propofitio,homo eftlz/

pis,eft cotradictionis altera pars, igít haec propo

: fitio,homo eft lapis, vera eft.Captio eftin verbo

contradictíonis.afIumendünang erat: Atquí hec

propofitio,homo eft lapís,eft contradi&tío,eo cp

ïï

híc termínus in maíore Íolü vníuerfaliter fume^

batur.Maíor vero extremitas, vt fiita ,pponas:

Omne alal fubftantia non eft,ois atit homo € ani^

mal,igi.tqr nullushomo fubfütia eft , Híc captio

m

*

m

A

TRACTAivs.x

'oiri

eftín verbo fubftantiz, quod ín maíorí(vtopor

Jpot

tebat)uníuerfalíter fumptii non eft,propterea cp

i

negatio eí prepofita non fit. Verít id íra fophíftae

ftri,

proarbítrío fiatuerunt,contra autoríi &eorum

n

quire&e loquí didicerunt,cofuetudínem.Minor

htiut

porro extretnítas non recte fumit, fi íta cotexas

utít

Íyllogifmü:INullum dextrü€ finiftrüi cuiuflibet

—— À— ÀÀ—9À

aiit hoisoculus € dexter,ereo neuter oculus ho^

(d,

níi

mínís € finifter.Hic oculus mínor extremitas par

[uod

ticulariter fumít ín mínore contra praefcríptà fe

r

cundí modi primze fieurze legem.Quare ita affu^

p

mendum erat, Cuíullibet autem hominis vtereg

oculus eft dexter.

»

yd

tt

€| Deloco ab co quod eft fecundum quid,ad

id quod fimpliciter eft.

Q

Efinitur hiclocus ab Ariftotele pid,quod

lr,

B.

hoc quíd£ fimpliciter dicit,íllud atit quod

"a

modo,X nonpracípue.Quoquo modo,ínquit,

ynt

hoc e,vel fecundülocum , vel fecundü tempus,

1

veladalíquid,velfecundü alíquíd , videlicet cü

o

quod fecüdum partem dícit, fimplícíter accipit.

Itag Xparalogifmi fecundü hüc locum quatuor

o

ht

fitit modís:Prímo ín hís, quze fecundü locum di^

0q

cuntur,vt apud "Thraces quzdam gentes olím,

fo

vt Solínus autor eft , recens natos cum fletuex^

cipere, & defunctos gaudío profequíi píü effe du

nläï

cebat,íeítur pium eft puerpería deflere, & funez

af

j

ra gaudío profequi , Secundo ín hís que funt fe

* 1

DRRS

EE

ficucrent

p ii

DE E»LENC;HO SOPHIST.

eundü cempus , vt bonü eft vtí victu tenuí cum

f

aegrotamus,jigitur fimplícíter utí bonü eft.Item,

dOl

expedit merces ín'mare proijcere cü tímet naw/

po

fragíit,igitur expedit prorjcere merces.T erdo ín

d

hís,quz funt ad aliquid , vt diuitize male.vtentí

M

fi

bus non funt bonz,igit díuitize bonae nó funt,cü

t ipfx(vt diuus Ambrofius aít) virtutü fint iv

M

ftrumenta.Quuarto atitín hís, quae funt fecüidum

lo

E

aliquíd,vt Aethiops dentibus albus eft,(eicur al

N

bus eft. Przterea cü ex díuífis coniunctü infert,

ho: pacto:Corífcus bonus , X íde cítharcedus,

Corífcus ícítur bonus eft cítharcedus.Efto aüt ui

ta bonus fit,nonarte . Huíufimodi paralogiímus

per hunc locum factus effe íntellígitur.

2

& De loco ab ignoratitia eleucbi.

V

Er ignorantia elenchi;fiue quod ídem €, per

.

r

1

nícitiam redarsutionis,fiür paralogifmi, Q^

ties omittitur aliquíd eorít,qux ad oratíone ( vt

t;

Ariftoteles ait)hoc eft;ad ípfius elenchi definitío

nem requirunt.Definitur aüt ab eode hoc pacto:

Elenchus eft contradíctío vníus & eíufdé no nov

minis,fed reí, & nois nó fynonymií,fed eíufdem,

ex hís que data funt, non connumerato eo Qd eft..

inpríncipio,ad idem,fecundü ídem,fimílit,SC p

ídem tempus . Qua quídem definitíone certü eft

nuíquà ab Ariftotele lósíorem factà effe idgi(vt

reor)propter fophiftarum importunitates. C)ua

propter & fingulas eíus partículas latíus explica

A

TRACTATVS .X

Cufil

te,atqp diftinguere neceffum fortaffis fuerit.Qu&

(tm,

doquídemín ea quada fylogi(mi rantum caufa

TU

onuntur,quaeda ob contradíctíone folum,quae

tioif

dam etíam ad vtruncy fpectát. Syllogifmi caufa

"iL

ponuntur,partím ex hís qua data funt ex necef

Id

fitate,partím,non conumerato eo Qd eft ín prín^

14

cipío.Ob contradíctíoné vero, vt quc pofiremo

lum

loco enumerata funt. Cuiufmodi funt ad íde,fe;

T

cundü idem, fimiliter,& per íde tempus. Praetex

ii

hac aütad vtrung relíqua pertinér. Porro para

"3

logifmi,qui per hunc locü fierí confueuerüt, hoc

FUl

pracípue peccant, dd ex quatuor poftremís ali/

lUi

quid omíttítur. Vnde & quatuor quog modi af

fignátur: :-Prímus,cü omittítur partícula ad íde,

vtdecem funt dupla ad quíng;, & nó funt dupla

ad fex.ergo dece dupla funr, X duplanó funt.Si,

milíter fi quís Socraté ínter duos locatü , idcírco

t

«pronuntíet ipfum dextrü eíle & nó dextrü. Se

V

cundus modus eft, qri omittítur partícula fecurv

dáü iídem,vthoc eft duplü fecund&rlogitudinem,

Q/

& non eft duplü fecüdumlatítudíne,duplum ígí

u

tur eft & nó duplü:aut fiqs oculum níigríi efle dí

d

cat,Xnon nígrüt,propterea quíaíd quod círca or

q

bem ípfius oculí eft,qui medíus pupillá tenet, al/

bum fit, ipfe vero orbísníger fpectet . Tertíus,

'cft

Vi

qi omittítur partícula fimilíter, vt coenoíco So

d

ratem,X eundé noncognofco veniétem, igitur

"

: ognofco Socratem,& eundem noncognofco.

q i

f

DE uiucno SOPHIST.

Quartus vero , qi omittítur partícula peridé ,.

i

tempus, vt Si quis Socraté proponatfedentem,

m

nm

& noníedente, ad díuería tempora refpiciendo.

lt

€[De loco à petitione principij -

Id

INprincipío petere,eft íd, quod ad demonftra

J tione propofitü efponere X accipere vt con

ide

&

feflum.In príncipio ígit petítur alíquid,cum eius

&

adhuc defideratur demonftratío, quod tti vt có7

U

feffum accipítur. Vnde & ab Ariftotele definit

f

fecundo prior&t analytícorü voiumine hoc mo

do:Petere(ínquít)íd dd eftin príncipíio,eft often

dere quícá per íd, Qd per feipíum manifeftü non

eft,dd profecto eft propofitü nonoftendere. Ac^

cídít atit modis qtuor : Prímo, qn aíyllogífta &

íncollectilis ratíocínatío fuerít. Secüdo,gn id qd

fumítur,ignotíus eo eft, Qd colligere volumus.

Qu

"Tertío,qn qd fumímus, xque ígnotü eft atq; íd

quod conficere volumus. Quarto, cü pofteríus

pi

fumít ad demonftrandü id dd príus eft.Ceterum

lu

prater hos funt & alij quatuor modi, ds octauo

E

-

libro Topícorü íde recefet:Primus,cum Qd par

-

Eund

tícularíter demonftrandü eft , vníuerfaliter quis

—

poftulauerít:vt fi quís volés pbare contrariorit

eande effe difciplina, poftulauerítídcírco omniü

oppofitorum eandt effe díícíplína.Secundus,cü

quod vníuerfaliter € ad oftendendá propofiti,

partícularíter ab alid petítur , veluti fi de omni^

d ^U AE , ia i o —— l N

bus ;ontrarijs propofiti eft, de diquibæ.folgn

$i^

9

X

TRACTATVS

d

quifpiä poftulet;Tertíus vero, cumquis díuidés

propofitü petit,vt fi cá oporter quenpía ofiéde

ldO-

re medícina fani & zgrí elle,is tum vtrüq poftu

let feoríuta,atqy diuilum:verbi caufa,Eft ne me/

[

dícina fanic & ruríus ,Eftne medícína xgrízatque

on

idem dehinc ítaargumentetur:Medicína fani eft,

& medicina ítem xgri eft, igitur medícína fani &,

IU

0/

& item xori:Quartus demü,cum quis eorüi quae

ex neceífitate fe ínuíce fequuntur alteríi petit,vt

lit

/

fi cuí propofitü eft ofiédere, cp díameter eft inco

i

meníurábílís laterí quadrati,is allumat , djd día»

tnetro latus íncommenfturabile eft.

-€Delocoà confzquenti.

dmodum

Confequentí locus dicítur,quéa

& Aviftoteles tradit,quotíes proprer cofe

quens redargutio fit, vt fi quís petat confequenti

am conuerti,quae tri conuertítur míníme.Exem^

pli gratí,fi quís,quía lioc ex neceffitate eft3 il

ä

u

lud eft;idcírco putauerit, quía illud fic , & alterü

quoq ex neceflitate e(Te. V nde & deceptíones, q

j

propter opínionem ex fenfu funt,hoc modo ple

rung fiüt.Hinc faepenumero íd,quod fel eftmel

fä

eífe fufpicitur,eo qp flauus color vt fel,íta &mel

quog confequit.Quapropter fi quís íta argume

tetur,hoc mel eft,igitur flauü, recte quide fequi/

g

tur:at contra nó reéte,fi hoc modo : Hoc flauum

eftiaitur mel eft.Huius at loci,alij duos;ali) tres

o

y/

flatuunt modos.Ex bis primus eft, quoties quis,

q

un

ATM€

DR ELENCHO YOPRHIST.

fs

vtab antecedéte ad confequens recte fefe habet

confequentíz ratío, íta e contrarío à coníequüiéte

tolih

fnorta

ad ipfumantecedens firmà fimiliter atqj conftan

t& confequentíz vím effe exíftimauerít, vt fi ani/

(

mal eftj,homo efl,igitur fihomo non eft;aial non

eft.Secundus,quotíes facta confequentía, ab abv

H

dicen

olitioneantecedentís credítaliquis & confeques

peraque aboleri poffe,ut fihomo eft,anímal eft,

f

égítur fíhomo non eft;aial non eft. Tertius vero

autt

(b

k

tnodus cft,quotíes ex comuníiter accídentibusp

id,quod confequens effe folet, volumusoftende

P

IQ

reíd quod precedít,vt qui ínfanus eft, in folítudi

fmp

Tatu

nem fueít, Democrítus aüt ín folitudínem fugit,

ígítur Democrítus ínfanus eft.Dícitur aüt per có

dent

fequés , qm confequítur ínlanü efle,in folítadine

fQ

fugere,veruntn nonconuertít.non em fiquís fu^

tiodi

€it in folítudine, confequens contínuo eft vt infa

Uarta

níat.Inuenías fiquidem,quí res humanas defg píci

Wt

ens,ftabílitatem & quíetem querat,& ob hoc ad

u

d

loca àtumultibuslíbera fecedat, quemadmodü

&t

Democrítü feciffe memorie proditü eft,proínde

ide

fálío credítum eftab Athenienfibus, eum ínfani/

fcl

uíffe.Ouemadmodá falfo quog; creditü eft olím

refl

ab ínfidelibus, noftrz relígionís monachos defv

il

puiffe,cp relictisomnibus quae poffederant,ín de

f&

ferta locafecefferínt:vi & anachoritze dictí funt

I

& eremítze : X de Paulo prímo eremíta & Hj

p

larione Híeronymus,de diuo Antonio Athana

p

N

p

4

3

TR ACTATVS. X.

u

u

fius, & de alijs compluríbus Seuerus Sulpitiusin

d

€o libro,qué de víta diui Martiníinfcripfit , me^

fln

moríz prodiderunt.

Al

€Deloco «b eo quod efl,nócaufam ut cau[am pottere.

foft

Iclocusab eo nomen habet, quod eft non

av

— Ó — Ó

caufam vt caufam ponere, quod quideé fit

uaG

dícente Aríftotele,cü affumitur íd quod no caw

di,

fa efl,tand propter íllud fiatredargutio. Acciídit

10

aüt rale quid in hís fyllogifmis,quifuntad impof

j

fibile , inquíbus fcilícetneceffaríü eft ínterimere

dt

aliquíd ex hís,qua fumpta funt.Huíus quide ex^

d

emplü eft,dj X Ariftloteles ipfe vtítur, vt fi quae

ratur,Sunt ne anima & viíta ídem?dd fiàrefpon

[!

|

dente cócedatur, íta deindeelenchus fophifiicus

E[;

fit:Ome quod eft contraríüi corruptioni,genera^

tío eft:atquí mors corruptio quzdam eft vítecó

traría, GC aníma SC víta funtide,uítaigitur eftoe^

neratío, & viuere generarí . Hoc aüitimpolflibile

eft,quippe quí víuit,íà no generatur, fed genítus

u

eft.Hicfrís,qui propofuerat,numaia G vita funt

(

ídem, per interemptione ínferat ob cofequentís

l

Ícilicet falfitate:ígítur ide nonfunt aia & víta, &

jf

refpondens hoc quoi concedat argumentatíóís

l

viimpulíus,ne tunc quide fubterfugere poterit

t

redargutionís nota. Quippe,quíqua antea con

jnt

ceífa funt,eadé ipfe poftea negauerít. quod certe

per íimperiítii cíus accidít, no aduertentis eà pro^

pofitione qua intcrcmgfa efl;caufam no elIé cur

q

v

;

N L^

DE ELENCHO $OPHI$T.

hiom

illatzü fit confequens falfum, ac per hoc ne ínteri^

menda quídem fuifle.qrquidem ípfa pofita , aut

&l

Rurt

non pofita,nihílo minus íd ád impoflibile eft, co

dem fyllogifmo collectá fequítur. Quin haec po

t

tíus ínterimenda erat, Mors corruptiío quzedam

"b

cít,qux nimírum falfa propofitio eft.Siquidé ne^

guo

que mors corruptio, neg, víta griatío eft , fed vt

fumpt

früfts

generationé víta , íta corruptíoné mors comiítz

tur,Itag ínfyllogifmo fuperíus faco,quze ;ppofi

: plura»

tio cauía non erat,vt cauía fumpta eft.

Q

€Delocoab co quod e[t, plures itttervogatio

Tatu

nes ub undm yaccve,

hi

Eftat vltimusex hís,qui extra dí&ione di

fum

&i funt,locus,nomen hínc fortítus,quod p

quií

eum pluresínterrogationes factze, vna eíle credx

Vüt

eur. Quotíes ipitur duz pluresve ínterrogatioes

( b

fiunt,ad quas refpófio datur perinde atgi vna fa^

qii

&a fit,captío per hunc locum fieri dicitur.Quod.

hyp«

profecto tunc eueníre folec,cum latet refponde^

val

tem plures effe,idg vel per imperítia , vel ob no,

tj

diligenté ad refpondendü círcunfpe&ione. Por^

usj

roínterrogationes plures dícunt,quum plura de

(

vno,aut vníi de pluríbus,aut plura de pluribus

ínterrogant . De qbus & Aríiftoteles hoc modo:

In harí aüit aliquibus quídé(inquit) facile € víde

re quod non vna,fed plures quoq dáda funt rez

fponfiones,vt vtrü terra eft mare,an clum ? I

D

aligbus vero noníta facile, vt putas ne híc & hic

h

d

| A

TR ACTATNV.S X

tter)

homo ef'Quo fit,vtcü aliquíspercufferichune,

ET

& hunc,hoiem, & nonhoies percuflifle dicatur.

A

Rurfus,cum ínterrogamus, Sint ne hec bonaan

"

non?demonfiratis tam bonís qj; malís,vtrumuís

df

refpóderit aliquis, redargutioné haudquag effuz

$7

cíetobfalfi videlícet conceffionem.Onq aüt af

lt

fumptis,hoc e,admíífis quibuída,redareutio no

It

minus fiet,vt fi quis concedat fimiliter & vnü C

yli

plura dici,vtexempli caufa,alba,vel nuda , vel

czca.lNamfi czecum eft,quod vifum non habet,

natum tii habere, czecaerunt, quae vifum non

habent,nata tii habere.Ieítur cum hoc quíde vi^

]j

fum habet;illud aüit non habet,fi tum interroget

quifpíam,funtnehac vídentía,an non vídentía?

vtrumlibet refpondens dederít, erunt proculdu

ïg

bío ambo vel videntía, vel non vídentía.Quod

J

quídem vtíg falíum efle fiatim deprehendit ex

hypothefifacta. Haec íta ex Ariftotele pene ad

U

verbum,vt caetera maegna ex parte , quae ín hoc

Qu

tractatu contínentur,omiíífis multorum ambagí

J

busínrenonmagní momenti.

dt

€| Quemadnodum ad ignorantiá eletcbi £s predi

us

&iloci reduci pofsint,ez

]o

K

q(cod dupliciter clencbus

. eccipiatur.

(

INquírendum deinceps, quo p

acto predicti lo

"

cí omnes jfiue elenchi fophiftíciad redargutio

Qm

nis infcitíam reuocari poffint, ídq; ex Axíftotelis

t

prafertim ínftituto,vt qui de omnibus hísita gv

-

—

ais

s

pE ELENCHO SOPHIST.

Qu

nuntíat; Aut diftinguendi funt,ínquit ,apparétes

a

fyllogi(mi omes,atq redargutíones, aut adígno

Vtac

rantíam clenchi reducendi , vel ab js praecipue,

if

uí hanc omíum dictorüi modorum príncipium

oncoY

faciunt:quatenus elenchus ípe generatím accípía

tur, fimultg omnes íntra fuz definitionis ambitü

itgd

tioni,

pofïl;as partïöulas amplectatur. Díco aütgenera^

eaet

tím,qn alíoqui ex díctís modis,fiue locís unus &

liomi

ipfe habeatur, nempe ad quatuor vltímas partí^

(toli

culasfactz definitionis relatus.Itag fciedum, dd

quaxcw

omes paralogifmii quíctiq)iuxta prefcríptos mo

fftu

dos fiunt,peccaát,vel quía fyllogifmi non fint,tà

a

€tfi vident : vel quía cotradíctio ín hís nón recte

nem;

feíe habeat:vel quíanon eadé vbíg; tamreí d no

minís ratío obferuetur,íd quod nüc per fingulos

W

locos difcurrendo breuiter oftendere operepre

ch.iret

qm D

tíü fuerit.Ergo quícung fiunt per equíuocatíone,

per amphibologíam, X per fígurà dic&tionis, o€s

Qttà

ad elenchíi reducuntur,eo cp ín hís duplex tü no

pitni

(

mentumrratío fumitur,obreí vídelicet fienifica

tz díuerfitate. Similiter atít & qui per copofitío/

nem,& díuífione,S&accentum fiunt,ob ipfius vo

(

ht

cis variatione.Porro qui fecidum accidens fiüt,

& íté propter confequens,& per íd, quöd eft f

li

Q

mere quodínpríncipio eft, necnon per íd , quod

t

€ftnoncaufam vt caufam ponere, propterea dd

Vnufquifq; horum prauarícator fit praefcríptae

di

muper Qllogifücæ legís.Quí vero propter id,dd

l

V ab 1 - MP RI

L.

TRACTATVS o

'

a

quoquo modo & fim plicitcr,,qrïi non de eodem

affirmatío & negatío eft: quare nec ín hís vila efe

digm

vera contradictío,lícet credat. Pofiremo aüt &

Cpit,

quí fiunt propter íd, quod eft plures interrogatiz

npium

ones vt vnà facere,quod ínhís non enucleamus,

lccipia

mbiti

neg difcernímus proprià ipfius propofitionisra

tioné,quequidem eft vt vnü de vno dícat.INam

Iefa/

Ws

eadem eft vníus reí,& rei fimpliciter definitio,ut

homínis,& vniushois. Cum ergo qua ín fyllogí

yrti

Ímo fumítur,apparet effe propofitío , & noneft,

"

juu

quatenus in ea non v de vno praedícat , mani/

feftum qp & híc ad ínící tíam redareutíonís reuo^

q14

t,Eä/

candus eft.Eft em redaregutío fyllogifmus quída,

I)

nempe contradiíctíonís.Ex quo íàm palatn factü

eft , ómnes locos fiue rmodos ad ignorantíá elen^

0$

(^

chí reuocari pofle,hos quidé,qui n díctioe funt,

ü

qm ín his apparens eft contradíctio.Illos aüit,quí

extrà dictionem, maíori ex parte propter fyllo^

LA

TO

giími rationem definítionemty.

ia

qEx quibus caufis fophiflice prodeat deceptiones .

" "NOnfentaneum fortaílisfuerít inueftigare d

d

VO

48 , quibus ex cauíis huíufcemodí ímpoftw

rz atq; deceptiones proueniant.Itag; dícamus ex

Ti

Aríftotele,g déceptío omís prouenit ínhis quv

n

d

dem,qua per aequiuocatíionem X amphibologi

am fiunt,fophífmatis,eo qp non poteft quifpíam

i

díftínguereid quod multiplex eft,fiue multíplici

plz

£er dicitur ,ab eo quod vrio modo dícitur düta/

4

M

: DE ELENCHO SOPHIST.

xat. Atín hís,qua per compofitionem & díuifi

p

onem , eo quod nihil íntereffe putatur ínter ora

min

tíonem compofitam & diíuííam.Símilíter autem

quo

& ín hís,que per accentüfiunt, propterea qp no,

dis.

nullis ídem figníficare videtur eadem vox ínten

terá

fa & remiffa,hoceft,acuto vel grauí accentu ,pla

&int

ta.Ft ín hís item,que per fieuram fiunt ob díctio

nis fimíltudínem, d dificile fit dijudicare, quae

fimilíter atq alíter proferantur . Fere enim quif?

quis hocfacere poterít,ís ín procínc&u eft , vt Qd

qid

verum eft videat , & per hoc promptus erít vel

áüj

concedere quod concedédum eft, vel negare d

i

eftnegandum.Rurfus autem ín hís, quze per accí

hi

dens,eo quod quís nefcít dijudicare , íde ne fican

od

díuerfum quod fumitur , tuman vnum an muL

Cl

ta.Simiílíter a(it ín hís,quae per confequens fiunt,

f

per hoc quodarbítramur,vt cófequens ab ante

pl

cedente non feparatur vndá(eftenim ípfum ante»

fl

ckdentis pars quaedam)íta nec à confequente av

1

N

tecedens feparatü íri.Porro ín hís, que fiüt pro^

tur

pteromiffionem orationís,hoc eft,alícuíus partá

cularum qux ín elenchí ratione pofitze funt,& ín

w

at

hís qua funt propter íd, quod alid modo & finv

I«

pliciter dicítur,X ín hís ítem,qua quod ín prínci

fio

pío eft,fumunt:tum & ínhís qua per n6 caufam

di

vt caufam accídunt, & quzecunqs plures ínterro

ly

gationes vt vnam facíunt,propterea quod in hís

bi

omníbus non exacte difcernimus, nec fumptas

h

482

TRAÉTATYS . X,

diul)

i&mpöfïtioms ,neque ipfius fyllogíími vert tér?

OH

mínum,hoc eft,ratióem,definitionemtg,per hoé

UCC

quod parum nobis dífferre vídeantur ea quacià

Cþ n

dí&afunt, vt non caufa & caufa ,quod fimplici

Ifitet

ter & quoquo modo , & interrogatíones plures

pl

& ínterrogatío vnà.

jidio

&Dc recla folutione paralogifmoruim.

que

Vía vero nó mínor ars eft foluere nodos,

ul

qui eofdem ímplicare atqy cofiringere ; d

j qd

quidem íta effe,areuméto tiobís effe poteft Gor?

v

dij Phrygie regís nodusinIouis téplo fufpeníus,

0

"

uem Alexader Magnus ( vt eft apud lufiínum

H

hiftorícü ) ídcírco cp iíngenio foluere nequíuiffet,

E

eladío vfus víolenter abfcídit. Ob hanc nímirü

jj

caüfam,quía fophíftarti argutías captionesty, dd

l,

fyncategorematü nexibus , ceu nodís quibuída

ímplicíte atiy ínuolutae finr,ut firuere fortaffis nó

u

facilejíta pculdubio foluere loge eft difficíllimit,

V

Axiftoteles tandé ipe,cum quemadimodü ftruan

t

tur illz certíslocís praefcríptisidíam moftraffet,

at

ecdem quo pacto eríam difloluerentur,parí curà

X n

atq; diligentía docere inflítuít. Vnde & ab eode

[ity

recta folutío definítur falfifyllogifmi manifefta»

itd

tio.Porro falfus fyllogifmus duobus diciturmo

fott

dís:Autem qa ex falfis collectus fit,aut quíafyl

1f

!

logiítmus nó eft,tametfi videatur.Ergo cum duo

s

bus modis falíum effe fyllogifmiü cótingat, duoe

Ptai

bus quoq; modís ipfum díffoluédum docet güïg,

R

DE ELENCHO SOPHIST.

peaut per ínteremptionem,aut per diüin&iom':.

Perinteremptionem quídem , vt quotíes ex faL

fis collectus eft.Per diftín&tionem vero ,cum ap»

paret fyllogiímus,& noneft. Verum enímuero,

vtíd quod quarímus, breuíorí vía, qui quae ab

adii

Aríftotele tradíta &,affequi poffimus,ex lacobo

Ton

Fabro Srapulenfitres regulas inanímum índuxí

lat

hic fubrjciendas:Quarum príma hxc eft:In omíi

hifu

bus paralogifmís quí fiunt per equíuocationem,

«f

amphibologiíam,compofiticem,díuifionem , &

h

accentum,fi quod fumptum eft multiplex ,diftín

lr

guendum eft. Alioquí cofufionem parít,qua tol

fri

litur ínterím cum ipfum díftinguitur . Infuper SC

do

íneifdem confequentíz ratio dífcutíenda exami

tut

nandatg venit.Secunda :Inonibus paralogiímís

e

quifiunt per fieuram dictionís,per accídens, per

Vr

id quod eft fecundum quíd X ftmpliciter,p ieno

itt

rantíam elenchí,per confequens , per no caufam

t

vt caufam , per íd quod eft plures íínterrogatio^

Vi

nesfacere vt vnam,confequentía neganda eft,Sc

li

mox cur negata fit,ratío fubíungenda.Tertía:In

h

omnibus paralogífmis,q fiunt per íd quod

(q

eft;petere íd quod eft ín principío,

qa

ípfum antecedens aut negan

dum plane eft,aut certe

aFldubitandum .

T nl

j

L]

Kiont,

xl

uf Qp

-PERORATIO.

TIutrO,

V-HABES Rudiof& lector,fiue ädolefccns 1 'iïue

—À

Juzab

adultz ztatis iuuenis,díalecticam tíbí paratam,

icobo

nonaliamob caufam(fic mihi crede)nifi vt pofio

Muxí.

hac,quícquid in ftudrjs líberalibus addifcendá ci

o

bifuerit , cítra craffam illam & fcedata barbari»

ICffl,

em facileíd iam affequi viderí poffis.Ouippe Qd

,&

hzec íola vifafit hactenus deeíle ad ternaríum i

jf

lumftudiorum numerum, qua tríutj cómuni no

T

míne appellantur , id quod in prímís tríuíalitlu»

er5€

dorum magiftrí atque pracceptores faepe acmub

drmil

tum conquefii funt alíquot annis,tales vtícg prae

I$

—

ceptores(quí vt pro comperto ipfe habeo) totís

[

viribus ad hoc contendunt, vt docílem íuuentu

Q)

tem ríte inftítuant,à barbaríe auocent,bonas ar^

m

tes doceant.Itag fi hzec díalectica noftra talís tíbá

1

Vifa fuerit,vt ex ea id,quod fummopere tuí mo

——

Ü

liuntur praeceptores,pro voto affequi potuerís,

a

bene eft : fin vero nondumíd à me praftítum fit

(quod equidem vereri poflum)conatum faltem

guæfo,iï nonremípfam,laudauerís,

£

D ii

IOHANNES MVRMELLIVS

Yo

|3

Ruremundenfis Petro fuo

s.r 'P'- Do :

| Og«s n fedulo,e crébro adborteris Petre fueuif

N

fime,ut breui te arte inftituamquanam ratiotte iio-

LJ

ees eas que inc

ategorijs locit babett, difcernere queas ab

ülisque Apredicementis alicne [utt : €7 utcertos quo[d&

OM

tibi tradam canonas ,quibus facile difcasin quo utaqueds

«ox categorica predicatento reponatur. Ardua projecto

resefl,e feuis canine facundie morfibus expofita intam

waria « multijuga opitionum diuerfitate , dialefticorum

alijs alia fentientibus Preui c libello pevftrittgere, que plu

ribus longiftimi operis uoluminibus uix fatis exatte potue

gint ucl à dodliftimo pbilofopbo explicari.Cumtamen wme-

ä

eum cogitem,quantum utilitatis tibi ftudiofisqs liberalium

(

ertium iuuenibus cx boc quod petis,proucturum fit:utcids

t

protemporis,quo fuppetitotium,breuitate uotistuis ró me

l

yem gerere non pofJum. Accipe igitur lucubratiuncula bác

moftram,ut babeas ifegogen quandam in Ariflotclis decem

vdicamenta : t7 ingenium tuum ne grammatice folum,

d fruttuofis etiam diulectice fludijs excolito , ut uera di-

mofcens à falfis,er finiendi, diuidendi «vgumentandiq, va-

tionem tenés re&lam uiá babueris, « iter expeditit ad opti

D

máquanq; difciplinam. V «le, €» preceptorem tuu dilige.

Alcmarie Phrifiori oppido ftudijs liberalibus fate quàm

N

dccommodato. Antoá pariu wirginis M. D. XIII.

1dibus feptembribus.

Ed

Á

V$

9 IN ARISTOTELIS

"

DECEM PRAEDICAMEN

ta lohannis Murmellij Ru/

vluij

remundenfis

ottit-

-ífagoge.

u:m?

qaneemy

SAGOGEN riancin'decaää

q

É

$

ftotelís peripateticorutmipricipis

categorías tríbus dieero capiti»

n

f4

bus:quorum prímo quíd£ aeam

34n

fM

de vocíbus à pradícamentorum

rie ci

alienís:fecüido autem fuper rjs, q^

2

bus ín ordíne categoríco locus eft:tertio vero dá

d

€tiones aliquod tradam,qux ve) ad diuería prae

dícamenta, vel ad vníus eiufdemtg feíunctas fpe

cies referuntur . Porro vt hac facilíus memoriae

commendarí poffint,& tenacíus ínherere, finguz

la capíta ínfuos títulos funt diftríbuta.

ä

. Deuocibusa predícamemtor( feríe re

iectís & alíenís ífa

!

gogcs ín Qriüotc!il

li

pradícamenta,

u

Caput primum,

n

Decem effe prxdicamenta.

titulus.I,

De przdícamentorü quafitíuis.

títu.II.

[igc.

INouemregulis co

cametís

n

alíenas.

æofcj voces d praedi

E

Jl

titu.TIL.

