Aogíz nomenab íllís accepít.hínc etia dilciplina^

ie

rum omíum fuprema exiftit, &tand alíarum re^

là

gínahaberi debet. Verü vt íllius autorítasín pri

2u

tís apud poetas €atg hiftoricos, caeterosq; idov

n

neos atg; probatos fcriptores,ita huius autorítas

u

ex nouo & veteriteftamento petenda eft.Porro

tl

cü duplex fit autorítas,humana atq; díuína,fcire

Ó

debemus , jd humana plerung vacillat,díuína

femper firma manet.Humanx igítur contraueni

re ínterdü lícet,díuínae nunqua. Illa fzpe ratíoni

bus fulci£,hac rationibus nullis índíget,(ibí fuffi

ï:

ciétiffima. Ergo cít ín humanis difciplinis alíquís

K

inftítuendus eft,is ( vt Aurelij Auguftini & ver^

bís & fententía vtar)duplici vía ducítur,autori

tate X ratíone.Et tempore quídé autoritas, natu

dj

ra vero ratio príor €.Itag quísímperitis adhuc,

Hs

autorítas videatur effe accommodatior ( opor^

li

tet ením,vt Aríftoteles aít , addífcenté credere )

W

ratío tri apertior eft erudítis.Autorítas igítur ím

perítís adhuc,íanuam quodammodo aperit do^

crínarum, X difcentem ducit. Ratío autem eurv

dem íam erudítum praffis veftiziis harere facit,

?S

-

44

*

TRACTATVS

IX,

ut

& omnia intromiíTa luce commonftrat.

h

&De locis à fimilibus,ez à pavibus.

t

Imilía funt,quíbus eadé qualitas íneffe perfpi

M

cítur. Vnde & fimilítudo definitur, rerüi di£

Ve

ferentíum eade qualitas.Atqui fimile, vt híc accá

0/

pí videtur,funt qui ita definiant:Simile eft quod

"

J

eandé cum altero fuae veritatis probabilitatem

habet.A fimilibus ergo fiue à fimili,hoc pacto ae

sumentii ducitur,vt fi dubítetur,an homíini pro

príum fit bipedem effe,id ita probamus: Símili£

ineft equo quadrupedem effe vt homíni bípede:

at non eft equo quadrupedé effe propríü , igitue

zs

nec homini effe bipede. Locus quídem differéetía

maxímz à fimilíbus.Locus vero maxíma,De fi

miílibus idem eft íudíciti.Sanéhoc loco víus & dí

uus Paulus:Si CHRIST V S(inquit)mortuus re

furrexít ,& nos mortui refursemus . Vndeerra^

te conuíncuntur,qui hunc locum vno pede clau

dícare dícunt,quod(vt aiunt)fallat pleruncg ad^

ducta fimílitudo. V erüíd quotíes accídít,no íana

à fimilitudíne, fed potius à diffimilitudíne erro^

rís fuí caufam habet. Quapropter Quíntílíanus

huic praecipueloco fudicium adhibendum mo^

net:Solent ern (ínquit)nos fallere plerung fimili

tudínum fpecíes,ideog; adhibendü eft hís iudici/

um.Huiíc loco haud diílimilis eftlocus, quí à pa^

ríbus dicít.Sunt aüit paría,quae eiufde funt quan

títatís, X parítas ipfa quantítatis veluti fimilitu/

o £iij

DE LOCIS DIALEC.

do quxdà eft. Ab hoc argumentà fit,fi íta propoó

natur: Sí cuí ínaijo eft Demofthene laudare , cur

N

non & Tulliü laudabit,cü alter alteri par fite IN€

pe quantus ín eadé períuadendí arte vnus , tátus

V1

fon

& alter.Lo.qu.diffe;max.à paríbus.Locus vero

ríum ídem eft iudicíum.

t

mgx'inia,Pa

. €Deloco à proportione,

QUE

*

ii r

1

Onfinís porro duobus íllis quodammodo

Ycu

C,

: 4efi,quí à proportíoe locus dícítur. INam vt

neq

«m

fimilitudine res reí coparatur fecundü qualítate,

& paritate fecundü quantítatem, ita proportióe

Mi

tüt

habítudo coparatur habítudíni. Eft em proporz

Vt

tío quaedam habítudínis coparatío. À proporti

one igítur argumentáü ducitur,vt fiquxratur an

IQ

at

forteelicendi fint ín cíuitatibus magiftratus,diícíi^

pio

K

mus míníme,quía nec regendís nauíbus forte pfi

cíturgubernator.Locus quidem diífferentía ma^

qui

xím:,à proportíone.Locus vero maxíma,O d

vlti

in vnaquag re euenit,id ín eíus pportionalí eue/

ag

ls

nire probabile eft.Hoc loco Aríftoteles víus eft

n Ethicislibro prímo, ciraít : Vt oculus ín capi^

h

te;íta mens ín aia , Sane híc locus accoómodari ín

TiQ

prímis iudícíbus poteft , necnon & negotíatoríi

d

bus.Siquidé vt operatío ad operatione,ita mer/

d

cesad mercedem:& vt merítum ad merítum,íta

M

pramiumad praemium.Et rurfus , vt delictit ad.

p

qu

delictum,ita poena ad poenam.Haec ením omnía.

proportionabilia funt. :

€0)

TRACTATV& Ix.

"

«IDe locis à maiore,e á minore.

X

:

CL

Aius quod híc dícitur,& íte mínus , hoc

N

M

j pacto definirí poffunt:Maíus eft , Qd fuae

(U

verítatis maíorem habet probabílitaté .e díuer^

10

Ío mínus , quod minorem, À maíore auté argu/

LI

mentíi ducitur,fiíta dícas:INon poteft rex arcem

aut vrbé expugnare,éroo nec míles.Item,fi non

jo

licuít Herodi habere vxorem víri alieni , íeítur

vt

neqp fratrís.Locus quidem dífferentía maxímae,

6

ámaíore.Locus vero maxíma,Sííd quod magís

X

vídetur ínefle non ínefünec id Qd mínus vídebi

[

tur ineffe,ínerít. À minore vero couerío modo,

vtSiglibet velgregaríus míles poteftexpuena

rcaut arceaut vrbem,X ímperator.Item, Si Scí

TE

pioni príuato lícuíit Caíum Gracchum mediocri

ter reipublícae fiatum labefactantem interficere,

quanto magis cofulibus lícuit perfequi, ac demü

vltímo afficere fupplícío Catilínam,terras, cede:

atg incendio vaftante?Item, Sí ferze dílisüt par^

l

tus fuos,quana ínlíberos noftros vti dílieétía de

bemus?Locus quídem differentía maxíme,à mí

|/

nore,Locus vero maxíma:Sííd quod minus vi

l/

detur ínefle íneft, & id quod magís vídebítur irv

j

efle;inerit.Hoslocos Cícero & Quíntilíanus vo

cant àcóparatione maiorüi Gcminorum.A.come

1

paratíone quídem malorit , vt fi quis facrilegiü

:

aut peculatum comittít , & furtüi committet . .A

men oratori

c.,omparatig'nc vero minort (quí ta

ov

Pa

*W

DE LOCIS DIALEC.

xitto

bus masís,d; philofophís vfui&)vt qui facile aé

m

palam mentitur ídem X peierabit.

TICOS

€jDc loco à tranfumptione.

"

h

fi

"

one locus di&ii

pic

MAeter

um quí à tran

umpu

dovt

tur,nonis eft , quem vulgus díalectícorum

cteli

ciie putat,atg definit,quoties nomen tnagís no^

vzüh

tum tranfumítur pro noie mínus noto, in qua tri

Quse

opínione & Boethiíü effe deprehendo,uírá alio^

qui de arte díalectíca optime merítü. Sed vt cü

bonaeius venía díxerím,quadog bonus dormíi

tat Homerus,imo vt ídem poeta aít,Sepe opere

fun

in longofaseft obrepere fomnü.Itag acutius at

alb

que fubtilius hoc anímaduertétes Alexader He

rehy

cíus,noftrafere aetate apud Dauentría, nobile p

fecto & praclarü Germaníz oppídum, haud írv

dee

celebrís eymnafiarcha ,vír alioqui inter príícos

prad

QR

phílofophos connumerandus, & poft hunc laco^

bus Faber Stapulen . obferuandiflimus quond&

hd

anttn

praecepror meus, cum Parrhifrjs philofophic ftu

Toy

dijsoperà nauaré,& ante hos Burídanus, homo

certe ingenío felícior,cj inftitutione, longe alíter

Vd

À:

hunc locü exponunt, atq; exemplís infup decla^

Ti

rant. Vnde & ab hís tranfumptio definitur effe,

quotíes nomen metaphoricos,hoc eft,traflatítie

for

ide

fumptíi,per propríum explícat. Ab hoc autear,

umentum ducit.verbi caufa,fi dícamus, Díale

fiti

éíca vtilís eft ad omem methodá,ígitur ad oém

&

lu

Ícientíam vtilis eft.Locus quídem dx'HErentiax?a

AM

TRACTATVS

IX;

Ti

ximz,à noistranfumptione . Locus vero maxi,

ma: Quicquid alicui couenít fub noie metapho»

rícosumpto, eídem conueníet & fuüb noie pro^

did

príe íumpto.Sane hocloco non philofophi mo^

(!iti

do vtuntur ínterdü,cterity fcriptores,fed & fa

104

cra líterz eo plenz funt,ac fcatent propemodit,

L

vt fileo rugíens fugiendus eft, & díabolus fusie

'

dus eft.Item,fi Chriftusleo eft,& rex eft.

a

€Dc locis ab oppofitis t àrepugnantibus.

nili

/fA. Boppofitis veroargumenta ducütur, Qti

Ji4

cs ínter fe alíqua opponí dícuntur. Oppo^

qU

nuntur aiit modis quatuor:Autem contrarie;ut

j:

album nigrüi:aut priuatiue, vt iuftum iniuftü:aut

relatiue, vt dris feruus:aut contradíctoríie, vt ví

dere,nó vídere. At de his quídem ín tractatu de

$

prodicamentís fatís(vt arbítror)díctü eft . Ita

y

á cótrarijs areumentíi ducítur hoc modo:Sí bo»

na eft fanítas,xgritudo mala eft. Vel,fié aliquod

[

animal fanum,ídem zgrüi non €.A príuatiuís ve

n)

ro,vt fi íníuftítía fueieda eft , fequenda é iuftítía.

(4y

Vel,fi quíd videns £, ídem profecto nó eft cxcü.-

A relatiuís aüt,vt quifquis pater eft , filia habeat

Elaw

l,

neceíle eft. Vel,fi quis pater eft alícuíus eiíus filius

l

non &.Porro à contradí&orrjs,vt fi quís € vídes,

idem íam non € non videns.Lo.q.d.m.ab oppov

z

17

fitís.Lo.ve.ma.In contrarijs,príuatiuís;relatiuís,

an

& contradictorgs,oppofita fibi couenirenó pof^

funt.In relariuis infuper alterü fine altero dïc,p»ö

if

z.

E

DE LOCIS DIALEC.

teft.Prater hzec aüit funt & repugnantía,quae

ánonnullis difparata dícunt. Repugnatía quíde;

quod lícet nulla oppofitíoe ínter fe aduería fint,

Ttus,

à fe t adeo díuería funt , vt alterü de altero nez

-

deO4

qua& praedícari poffit:difparata vero, dd velutí

difpares res fignificent. Ab bísigit areumetum

ext

TU

ducit,vt fi íita dícamus:homo eft , ígitur lapís nó

eft.Ite,fi quid homo eft,id neg; bos e,neg equus,

flllp

neq; alíorii quíc& quod ab hoie diuerfum eft.Lo

dm

1

€us q.d.m.árepugnanribus fiue à dífparatis. Lo.

ve.ma.Qua fibí re

]

a

Qu

pugnan-t,hæc neutiquam con

ueníre poffunt.

lii

- Deloco

atranjmutata þroþortione.

fur

- Díjcítur à quibufdam przeter predíctoslo

[l5 à

"Y cosquí extrinfecus fumütur, locus à tràt

:hq(

imutata proportíone dí&us. I$ aüt huiufmodi e,

ii

vtfiita dícamus : Sícutocto ad dtuor, íta fex ad

lr

tría:quippedd vtrobíg; dupla fit pportío. Ergo

if

ficutocto ad fex,íta quatuor ad tría, quae nume/

lg

rorum ad fe ínuice habítudo, pportionem vtro^

T

bíq conftituit fefquitertia.Octo em, fex fuperat

qUu

biínarío,quze tertía pars eft fenarij.Itidem & qua^

V

tuor tría vnítate . Hínc & tráfmutata proportio

r

dicitur,cp ab vna in alíà quafí tranfitus fiat.Cate

Vr

xum talé argumentatíonem hac maxíma corro.

ft

borant:Si vt'prímum ad fecundü,tertíum fe ha

d

betad quartum,& vtprimum ad tertíium, feciv/

l

Sum fehabet ad quartum.

lii

L

——

4

TRACTATVS

IX,

q

€De locis medijs.

uidi

Edij dehínc loci fequuntur, quíbus expo

ft

M

fitís,fine protínus huic tractatui í impone»

0Te/

mus.Sed cur íta dícant,dicendü príus.Medij qui^

du

déloci dici uidentur,qm ín hís areumentaneque

CULT

extrínfecus omníno petunt,ned; ab ipfatermino

$no

rum fubftatía,fed ab ipforu termínorum(vt ex2

IUS,

emplií caufa)vel cafibus,velconíusatis,leui qua

Lo

dam mutatíone deHe&unt.Slmlhter &qm à diui

lo

fione locus dic&us eft, medíus inter vtroícg collo

con

catur , qrm ex eo nunc ab ipfis in quaftíone pofi

tís terminís,nunc extrínfecus argumenta fumuz

tur.Suntígit locí medijtres:A cafibus,à coníuea

slo

tis,à i díuifione.Et cafus quide eft , cum prmc:palc

ij

allqd nomen ín aduerbiti deflectitur ,vt à fuftitía

4

iufte.Coníugata vero dícuntur, quæ abeodé dí;

^

uerfímode dedu&a fluxerüit,vt à íuftítía íufte, GC

B

O

íuftus ííufta,tuftum.Sed hx omía à Cícerone co»

Iu

íugara dícuntur, qd quafíab vno íugo deducaiv

(f0/

tur,quae &cídemita definít. Coníugata dícuntur,

Af

quae funtex v erbís generís exulde Eíiufdem gniís

nl

verba funt,quz orta ab vno, varíe commurane

It

rur,vt faplens,faplenter fapientía.A cafibus ígi^

ytt

rur areumentíi ducitur,ut fi querat de quopíam,

ftü.

firne prudens, & arguatur efle talís hoc mó:Pru

1]

denteragit,ergo prudes eft. Acomuoans vero,fi

«

hoc pa&o luftitía bona eft,ergo qui iuftuse &, bo»

nus efi.Lo.q.d.m,à coxuoaus.Lo.Ve.ma Si vniü

La

*

Di LOCIS DIALEC.

[ bl

coníugatorum cuípíam conuenít, & relíquum,

€iDe loco à diuifiotte.

fitit

&t

7$3-Efarloc

usà diuifione , q ( vt Boethío pla/

witor

À W. ceohoc modo tractatur:Omis ením(ingc)

díuilio velnegatione fit,vel partítíone. INegatío

alte

Àtve

ne quide,vt figsíta pronuntíet, Ome aial autha

liidd

bet pedes,aut nohabet.Partitíone vero,vt fi qs

íta dícat, Omne anímal aut fani eft,aut aeorü . &C

u lr

quotíes vox diuiditur in fua figníficata. Fíüt igit

poli

No

argumenta à díuifione,tum per negatione,tí: per

partitíonem.V'erit qui díuifionibus utunt,hí aut

t

nis|

dírectaratiocínatione cótendunt,aut ad aliquod

tno

impoflibile ínconueníenstg ducunt;atg; íta id d

reliquerant;ruríus affumüt.Sít (gítur ín quaeftio^

LUH

d

ne propofitü,;an vlla orígo téporísfuerit, dd qui

negare volet,ís directaratiocínatíone id demon

ni|

ftrabithoc modo: Tempus aut origínem habet,

flom

aut nonhabet.Sed qa mundus cternus eft (id em

Aut.

paulífper diíciplínze gratía concedatur ) tempus

NT

quog aetern&, quíppe qp mundus fíne tépore effe

&i

non potuerít.OQ uod vero eternü eftjorigíne omí

no caret, Tempus ígit oríoínem non habet. At fi

perímpoffibíle ide oftedi defideret , dícetur hoc

acto: Tempus autoriginé habet,aut non habet:

fed fi tempus habet origine,non fuit femper.Te

U.

pus atit habet orígine,fuít igitur qn nonfuít cem

idt

pus.Atq fuiffe,tpis eft fignificatío .Fuít ígitur t€

duf

k

pus,qi non fuít tempus,dd fieri prorfus impolli

:ï

Hs

44

6

TRACTAT,VVS IX,

TU

bile eftnoneft igitur vllà princípium tbis . Quo

fit, vt ad alterà díuífióis partem tandé redeatur,

loply

& dícatur tempus orígené carere.Lo.q.d.m. à dí

uifione.Lo.ve;ma, Condiíuidentiü vno fublato,

(ing)

pati)

alterum manet:& pofito altero,tollítur relíqui,

utha

At vero quí per partítíoné diuifionibus vtütur,

hiíd duobus modis tentant, INà qua díuidütur,

ï-[ï

H

1.

aut fimul effe poffunt,aut non pollunt: fimul effe

.F-tigif

poffunt,cum vocem ín fignificatíóes díuidimus:

INon poffunt vero, que negatíonis modo díuidü

Jpü'

[aUf

tur, vt aut fanus €,aut zeger.Itag, fi qurat, an ca

LIO

od

nis fubfiantía fit,tü quifpíam per diuífione ídíta

monítrauerít:Latrabile aial fubftantía eft, belua

üd

[0/

marína fubflantía eft , fidus it€ caelefte fubftantía

eft.Hec aüt tría canís nome fignificat,e igitur ca»

nis fubftantía.Per modü vero negationis à díui

fione argumenti ducít hoc modo:Aut fanus eft,

;

autoer /fed (inus nó eft,igít aeger. Vel fic, acger

nó eft,igíitur fanus.vel íta,fanus € igítur xeer nó

fe

eft. V elhoc modo, Aeger e, icítur fanus non eft.

Tl

€«(Q uemadmodum dialeclica probatio à de-

f

monftratione differat .

X

X pedítís locorum differentijs,illud poftre^

Iu

mo veluti coronidem adijcere operzepretí^

um eft , quo vídelicet pacto díalectica probatio

à demonfiratione differat.Differc aüt prímo,dd

m — m

demonftratio omnís ex proprijs cócinnatur, día

Icctíca vero probatio ex comunibus.Deinde,gp

;I;ï/.

a

|

i.

w&f

pE LOCIS DIALEC.

demonftratio ex folís neceffarijs commeat, díale

étíca vero probatío ínterdü ex neceffargs,interz

dü ex p'robabilibus.Tertio,qp demoftratio dua^

bus tantít vtítur fpeciebus argumentatíonís, n£

eíyllogifmo, 3 índu&ione: díalectíca vero ,pz

batío omníbus fere, vtpote nüc fyllogifmo, nüc

enthymemate,nunc exemplo . Quo fit, vt nó fit

propríü díalecticae opíníoné aggienere cum for»

máídíne de oppofito,ut nonnulli falfo perfuadet,

fed díalecticam potíus fídem,quae cü ex neceffa^

rijs fit,collíeíturgnon mínus certa eft , G quae p

demonftratíoné parítur.Hóc tri àfcíétía differes,

qp ícientía ex proprijs aggígnitur,illa vero ex có

muníbus, & nulli fcíentíae peculíalíter addíctís.

ä

Ceterum opíníone facere ínfirmíorí ípfius díale

u

étícae partí competit , qua proínde oratores fre^

Dv

quentíus, phílofophi raríus vtuntur .Quod qui

ft

dem & díuus Seuerínus Boethíus íta efle copro»

W

bat;atg hís coreftatur verbís:Sed ea qdem

li

" argumenta(ínqt) queex definítíone vel

It

ene,vel dífferentía, vel caufis, vel

ex díuifione ducütur,demoftra

tíuis maxíme fyllogifmiís

d

víres atg ordíne fub^

p«

minifirat. Re

pl

liqua ve

-

KO díalecticís & veríifimilibus,

l

lii

T

x—a—-

n

*

il

!rö IN TR,A,C.TATVM

Jf

lu)

, DECIMVM PRAEFATIO. '

IU

,

- BsöL-VTls'haf

L

fic

3

Mi cenus à nobís noué

d

CA

]

»

e

ex decem, dsinftítui/

W

zi

" mus,tractatibus artís

jit

ï

l! díalecticze , ín quibus

[f

*

i|€as partes ípfius artís

j

N. 2l pertractauimus,qua^

"

2X

"

i

(5

tum cópendío licct',p

(Q

quasrecte dilíeétergg

»

r'endi/ra

cö,pai'atu

r, quicerte X finis toti

le

us artís efle exíftímatur , quíppe per qué verum

/

áfalfo diícernitur,inftítuto quic noftro iam fatís

feciffe videri poffumus.Caeterum qm falfum fub.

l

verifpecie plerung; obrepit, quo & íncautí faci^

le illudütur(fallít em viriü fpecie vírtutis, vt no

tam eleganter ij vere à Iuuenale fatyríco poeta

díctum eft, X ab Horatio ín eundé fenfum, Decí

pimur fpecíe rectí) ídcirco ab Aríftotele prouiz

o,nimirir artís magíftro íd etíam curatum , vt

poft artís pcepta, talía quog relinqueret praece^

Pta,quibus &fi nihil quod ad arté facíat,dífcere^

mus,hiís tii ínftruti facile vítare poffemus foplii

flarüareutías captionest ; quoriüi haec eft peipua

P

P

intgntio,vt fallant,)non dqceant:mggig a

greä-c';

Dd

pE ELENCHÓ $OPHIST.^

i nt

fcientes,non fintre vera. Vnde &hic íllud,neque

íncommode,neg importune ex Aurelio Augu:

(

&

fiíno adíecero , jd vír ille de eadé re ín tertío de

doctrína Chrífüana fcriptum reliquít. Cuius hec

funr verba: Sunt multz falíze conclufiones ratío

-

nii (qux fophifmata appellant) & veras plerücg

íta ímítantes, vt non folü tardos , fed íngeníiofos

imínus díligenter attétos decípiant.Quare & nos

cisj

iam ob eandem certe caufam , Aríftotelem hac

quoque ín parte fequétes , decímum illís nouem

W

f

adijcere ínanímo coftítuímus tractatum . ín quo

n

proínde de fophiftícis elenchís(fic em ab íllo ap

pellatí funt ) fiue delocís fophifticis agamus , vt

H

ftudíofi adolefcentes , i quíbus haec noftra lucw

d

bratío quoquo modo profuerít vnd,poft artem

li

Vel medíocríter perceptam, ex hoc íam etía per

pl

d

cipere poffint ; quaenam fint propría huíusartis,

Quze non fint:tametfi (ine his nec ars ípfa fatis fibi

1

cóflare poteft, vt nec gramnaatíca, quz recte lo

g

[

quendi ícientía definitur,nífi inhac quog de barz

baríímo atque folacifmo foediffimís eíus artís ví

ii

M

tijs cura defumeret non parua, íd quod 3Cín mo

rum dífciplina iam pro cóperto omibus effe po/

d

teft.Atq; adeo hac curà de attiti quog vítijs pro

dendís neceffaría eft, quod vítia latíus ferpere fo

!

leanrfuapte natura, & (vtfupra díctum eft )non

nund vírtutü fpecies fibi induant, quo citíus cir^

t

cunuenifxnt f'ncautosf hincrectílfíme ab eodé Ho

u

44

Tkncnrv:,x,'

u

ratio dictü e,In vítiü ducit culpaefuga, fi caret ar

te . Sedíam de elencho

lUg

quíd fit,primi dícamus,

Ío dt

& vnde huíus tractatus ínfcriptio.

s

«|Qua ratione de fophiflicis elenchis infcri-

atio

ptio buius traclatus.

uj

Edantequá reliqua huíus tractatus exequa/

Í0g

.

mur,dícere haud grauabor , cur de fophifti^

l0$

cis elenchis infcríptus fit, tum quí ab Aríftotele

laC

nobís relictus eft liber eiufdem negotij , tum qui

nobís íam ínftituitur tractatus ad íllius (mítatio^

[o

nem,quauis de locís fophifticis infcriptio ànom»

P/

nullís facta fit , Exíftímat Iacobus Stapulenfis id

't

ab Aríftotelefactumeffe, partím quod híc pra

cípuus fit fophiftarum finís ínter quíng , quos i

li connectant,ac fibi proponunt,de quíbus mox

plura:partím quod huíufmodi Íyllogifmus,elen

i

chus ínquam fophífticus,inftrumentum fit maxi

yj

meidoneum ad conuíncendum,hoc eft,ad coar^

o

guend um coaltercantem. Vnde & apud Grecos

T

iAtxor nomé quod dicítur,apud Latínos preter

M

alía areumentum fiue probatíonem figníficat, GC

i

verbü ài-xo ,ddarguo fienificat . Sed caelen^

(/

chus dicitur hocloco , fophífticus ídcírco addit,

tü

vt per fophíftícum elenchum eum intelligamus

(o

fylogifmum, fi amen fyllogifmus dící vllo mo

yoft

do poffet,non per quem probatío & fides reídu

bíx fiat, cuíu

Ímodicerte d

;ir(

Ho

efi,(ed deceptio.

íalectícus fyl?ogifmgg

P

ij

ETQ u

mä LOCIS DIALEC.

b

«v fyllo

2

Ti

. - &loá diale&lico differat.

gifto fophiftico quid fit,e gup p 4

H

X hís íà quse dícta funt,haud obfcurü effe

9

poteft,eunde fyllogifmum effe,quí nác fo^

Ut

phi&iCus,nïïc lítiviofus , fiue cotentíofus dícitur.

h

Eíus porro duplexab Axíftotele definitio tradi

ln

tur. V'na quíde,qua fyllogífmus effe íntellíeitur,

fed ex hís colligens,qua videntur jpbabilia,inv

peritís vídelicet,cü t non fint.Altera vero, qua

n

apparetquidem effe fyllogifmus,attn non eft, tà

etfiex pbabílibus nonnund colligítur. V ndeet/

íà liquído nunc apparet,ab hmoi Íyllosiímo día

fecticum fyllogilmü duplici ratíone diífferre. Prí

mü,q híc fyllogifmus plane fit:deinde qj ex pro.

:ï

babilibus collígat.Coeterüi probabiliaab Arífto

tele effe definiuntur,d videtur omníbus,aut plu.

[

A

rímis,aut fapientíbus,& hís quide vel omníbus,

[

vel plurimis,vel maxíme familiaribus & proba

tís,vt vniquéq amare eír,à à bnficia acceperit..

(

Ti

€[De quinq; fophiftarum finibus,quas 7 -

.metas uocant.

"NV mergo fophifta omnem neruít , omemty

conarum eo íntendat, vt coaltercanté círcü

ueníat íllaqueetq, vídendü eft , quot & quae finr,

quz ipfe coníéctet,ac fibí proponat,vtfines íniti

certamínis,quos v bí eríà affecutus fuerit,fe íà-vi

ï

ctorem aduerfus corríxátem nímís fuperbe, ítv

folétergy proclamat atq; vociferatur. Sunt;vero «

!

LT

44.

CO MRACTATVS x

Tic numero quíing:Redargutío,Falfum, THOPMN

nabile,Solccifmus,& Nusatio.Eft aüt redargu

tll

tío,cum vi difputatíonís cositur quíípía aut ne-

icly

gare quod antea conceflerat , aut Qd príusnega;

itur,

uerat,rurfus concedere.Falfum vero , q nullam

habet verítatis caufam,ac ne apparenté quídem.,

Fadi/

(uf,

lnopínabile vero,ád prxter opiniont osmníum,

a

& maxime fapientüiproponitur, vt matré odíf

qui

fe filiiz fuum.Tametfi d de Medea tingüt poetae.

ld

Solccífmus eft,quotíes fecundü locutíonem co^

(

gitur refpondens barbarizare.Et à Donato defi,

11'3

nítur vítíum íncontextu partíü oratíonis , cotra

J

regulam artís grámaticaefactír. V ídet tri hoc lo»

co & pro barbarifmo cómuniter accipi,q ab eo^

dem Donato definitur,vna orationís pars vítio^

faíncómuni fermone.À Diomede Vero,contra

Romaní fermonis lege,aut fcrípta aut pronütía^

ta vitiofa díctio.INugatío porro eft,cumrefpor»

b

dens cogítur ídem faepíus dícere. V nde &à nor

nullis definítureiufdem verbi inutilis repetítio.

€«De locisfophifticis,€x eorum diuifionte.

j

- | Vncadipíos locos veníamus, locos díco

l

[ N fophifticos.hoc em noie à Georeío V'alla-

Placentíno mihí nonabfurde appellari vídetur.

h

t

quíppe«q ex hís perínde fallacioe & fophiftica ar^

i

eumenta ducuntur, atq; ex locís dialecticís argu

menta & probationes díalectícae. Ab Aríftotele

[

tn-imodi dícunturmonnupg etía loci.Horü aut&

P

"

j

N L

DE ELENCHO :SO-PA-HTISTS :

prima díuifio hac eft,quod alij ín díctione pofití

d

funt,alij extra díctione.In dictíone rurfus , alíus

:

ab æquiuocat.i'o'e,alius abamphibolía,alíus à c6^

pofitione,alíus à díuifione,alíus ab accentu alíus

afieura dictionis.Extra díctionem item,alíus ab

ml

accidente , alius ab eo quod eft fecundü quid ad

íd quod fimplíciter dicít,alíus ab íenorátía elerv

It

chi,alíus à petitione príncípij, alius à confequem

0q

QU

ti, alíus ab eo quod eft noncaufam pro caufa po

nere, alius ab eo quod eft plures ínterrogatíones

qN

vnam facere.Patet igit,hmoi fiue locos,fiue mo

f

k

dos,ín fumma efIe numero tredecím , ex quibus

quídem ín dictíone fex enumeratí funt,extra di

Tà

&ion£ vero feptem.Praterea fciédum,quod ar

m

eumentationes,quax íftíufmodi firuuntur fallaci

u

ís,nüc fophifmata,nunc paralogiímí à Graccís di

[5

ciütur, nomínibus profecto accommodatiffimís

p

quippe qua à verbís deducuntur , e«íz«eto. )

«

aeqaNsí(up & y.ba apd? Latínos ínterpretátur im

di

ponere fiue decipere.Hinc & impofturae, & dece

di

ptíones. Adeo enrhís cauillatíonibus atqg argu^

tit

tijs decípitur ímperituscuifpia , vt credatid effe

p

quod non eft,&non eífe quod eft. Vnde etía Arí

qut

ftoteles fallacías ipías &fophiftica argumeta,Qd

intra coloré tàtum fint veritatís, orichalco recte

cóparat,auri vídelícet refpectu.NNam vtoríchal

cum ímperítis homínibus aurum effe uídetur,ita

W

li

hac aþ ímperítís vera argurmenta effe c,rcdi.ïn.u'a

i

n

A2

TRACTATV$

X

polif

cü t à perítís fiatím falfa effe deprehendantur, -

yalius

Q na vatione ex bis locis alij in dicliorte , alij extra

I

dictionem exiflere dicantur.

ylliu

s

c illud omíttendü putauerím,quang for^

Uab

IN

taffis haud ítamagni mométi,cur ex díctís

dad

iam locís alij ín dí&ione,al extra dictione exifte

177

re dicatur.Sane ín dí&íone díci ob id víderí prit,

Itfv

(p queex hís locísfallacize ftruunt,apparetíae fuae

po

caufam habét ex jppriíetate fiue affectioe alíqua,

le$

q vocí (hoc eft,dictioi) ín primís couenit. Cufut?

10

modií funt,quse íà di&ae funt,arquocatio,amphi

)

'S

bolía,copofttio,diuífio accétus, & vocís figura/

ratio.Extra díctíone vero,cp ex hísfumpta argu

iü

menta X cópofitz fallacía credulítatís fuae caw

fam fumüt,vel ex rebus ipfis,q fignificatur,vel

'1

ex animííntétíone,quz fola reg: ratíones, & eag;

pariter ad fe inuícem cofequétías expédít atg díf

cernít. Vnde & inter ipías dq ; fallacías nonníhil

;lï

UET

difcriminis habet,quippe q per fallacías,quae exc

t

díctoe proueníüt,decipit quifpía potiflimü,quo

tíes c alío jlibet difputat.Per fallacias vero,d

f

prater díctíoné accidunt,Qtíes fecum difputat,

aut quíppíà cófiderat,penficulatty attentius.

€| De locoex equiuocatione.

j4

L

Equíuocatío dicit, cix díctio fiue vox fim^

j

plex plura fignificat . Caeterum aequíuoca

vox duobus dicit modís:Aut em fimplíciter ta/

f

lís cfl,aut analogícos:Simplíciter quidem, vt ca/

P

iitj

3

DE LOCIS nm,Lic.- :

atii

nis,quod nomen xeque quadrupedelatrabilem,

piícem maríni,& fiduscalefte fienificat. A nalo^

perue

qud

gícos aüt,vtanimalisnomen , quod tà víuiü qu&

pictü anímal fieníficat,fed non ex aequo.Itag.&€

m

paralogifmos,quorü ex hocloco arguméta du

pl&w

bus?

cuntur,tot modiís varíari contíneit. Prímo, cír id

quod in argumetatione fumitur, fimplicit aequi^

preü

uocüeft,vt omne expediens bonü eft , malit aüt

tüy

f

expediens eft;malum igiturfbc')nü e,&.Eipediens

hocloco aequíuocü eft.nam &neceffaríum,& ad

iS

aliquid vtile, && opportunum,expediés dícit, 3C

do

fiti

quod per fg bonü eft.In mínore igitur propofïti/

Of

one pro vtili fiue neceffarío affumptum efi. pecu.

níz nang & mercíü abíectíones,Síd 2enus alia,

&t

cum per fe mala fint , fxpenumero t vtilía funt

fica

& neceffaría. In maiore autem expediés fumptü

la

eft, vt per fe bonü fignificans,ac per hoc ex equi

t

uoco paralogífmus nomen inuenit . Talí cauillo

ye

&

olim vfus (vteftapud Herodotum) Apollo d£

uínus vates,fi credímus,cum Crocfum Lydorü

Q

regemi oraculo corfulto índuceret,vt Cyro Per

ha

farum regi bellum índíceret, íta dixit: -

(f

f

Perdet Crocfus Halyn trafgreffus pluriaregna.

Perdo emfieníficat & deftruo, & amítto'. Scíerv

ïdg

dum tíi,cp hic verfus apud Herodotü grace ínte

p

ger nolegit, fed apud Suída alíundehaud dubie

ti

repetítus.xeoleor £Auy JuaGio" pey AAny &q XH( xeraAie'a,

Y

d

Que Ciícero fecuqdo de díuin.libro íta vertítac

42

LJ

TRACTATVS P.

l,

latinit reddidit : Crocfus Halynpenetrás magti -

inalo/

peruertet opum vím. Secundo cumid fumltur

u

quod-analogícos aequíuocü dicítur,ut omne aial-

efi motus fenfuumq; per4e partíceps, quod auté

aq;o(

adu

píctum eft,animal eft,ígitur quod píctá eft, fenfi

cirid

bus & motu partlapat Itemi,omes semmae funt

qu/

pretíofi lapíllí,at ín palmmbus eemmze reperiir

AUf

tur teftame íd V'ergilío, Turger in palm:tc cem^

I

mxz,igitur ín palmmbus prenoü reperiunt tlapil

J

m

li.Sunt porro qUI pter dl.IOS æqu;uocatloms 1mno^.

n!

dosaddantínfuper & tres alios,nempe ex cópo

Jti/

fitíone; & ex confignificatiorie, & ex tranfumptí

CU

one.Ex cópofitione qu1dem,quo tíes-vox fiue dí

Z

éio fímplex & incompofita, vnum alíquíd fieni

[

ficat duntaxat,compofita atit plura,vummorta

le,quod nomencópofitum fignificat & 1d,qd po

teft non mori,3C quod no pote& mori,cii tii finv

E

plex mortale ld fienificet quod potef?: mori.Ex.

/

cóofienificatióe aüt, vrcum ficcó texít f0phlfma.

í

Qucunqg fanabatur fanus eft: æorotans aüt fana

t

batur,agrotans igítur fanus eft. Pamc:plu xgro

tans,cü ahas vnumalíquid fienificet,ex confwm

"

ficatíone tnad diuería tempora trahitur,nempe

ad praeíens & proterítü imperfectü.Ex tranfum

j

ptione vero,vt fi quís pratü os habere dícat , qa

t

rideat,hoc eft,laetum fit & ferrile &píngue.Hinc :

Vergilíus in Bucolicís díxit:Otnnía nunc rídent,

ly

X

dearboribus & fru&ibusiníbi loquens.

PV

*x,g.u-/

X

DÉ ELENCHO soanx/sr; |

i

H

attt

—— «pelocoex amphibologia. -

larc]

" Mphibología aüt(quemadmodum ex no

A

i

mine ipío intelligi datur)dicítur,cum ora^

kgin

tío intra fe ambiguam claudit fententíam:qualis

ílla Apollinis, Aio te Aeacida Romanos víncere

pofle,ad Pyrrhum Epirotarír regem,cum oracu

pae

lum confuluifet ipfe fuper euétu bellí,quod con

tra Romanos anímo deftínauerat , Qué veríum

que

ex Ennío depromptum effe ídé Cícero tefiat eo^

qui

p

dem de diuinatíoe líibro.Sane tota oratíonís am^

biguitas ex eo dependet,cp accufatíuus,te, vt et

bit

AT

iam Romanos,níc à tergo,níüc àfronte eíus ver

bi vincere conftruíi poteft. Atq; íta incertü relíre

Tus

quitur ab Aeacide,hoc eft , à Pyrrho Romanos

iud

tUl

vínci poffe,an cotra Aeacíde à Romanís.Ex hoc

ieitur loco captío ftruítur,cum tale fophífma co

ditz

ficitur:Quícquid videt quifpía,hoc ipum videt,

pun

at videt aliquíscolumna,columna ígítur vídet."

bu

Item,Q uofcung vellé me apprehedere, vellem

n

ll

vtme apprehenderent,hoftes aüt vellem me ap

rehendere,igitur vellé vthoftes me appreherm

T

derent.Símilíter aüt &hoc modo:Quifquís arat

tí|

líctus,líttus profcindít aratro: Aft operà perdes,

w

líttus perhíbetur arare:Ergo operà perdes,líttus

hi

profcindit aratro.Differt auté amphíbología ab

li

sequíuocatione, quod sequíuocatio quíde ex no^

pi

míneípfo res díuerfas fignificante in captionem

d

adducit. Anpäbologia aüit ex oratíone fgllacif

-

*

x

122-

-"rxa CTATVS X

*

aminuenit, Quo fane nomine hunc locum apþäl

KI

lare libuít,quan

quam apud Ari&?tclcm Græe'g

$

r

degítur ougi&ua.

ul

€Deloco ex com

po,

jïtion& e diui]?o&: e

(4(4

'Ompofitíonem hocloco pro oratione có^

Iuf

.. Jpofita, & díuifione pro oratíone díuifa accí

on

pere debemus . Et compofita quidem oratío cft

Iffl

qu»: fenfum habet compofitum : Diuiía autem,

qua díuifum. Porro compofítus fenfus eft , cum

in ipfa oratíone partes fecüdum fitum magis de

i

bítum intellieütur.Díuifus vero , cume contra;

q

Ruríus autem debítus partíir ín ipía oratione f

l

tus ís € , quem idíomatís perítus magis talem ad»

iudicarit . Quod ramen vt facílius deprehenda^

gur,tres ad.hoc regulae à ludoco Clíchtoueo tra

——

díta funt,tríbus vocabulís àlacobo Fabro Sta

pulenfi príus annotatze, quas proínde híc fubfcri

bendas haud ab re exíftímauerim. V ocabula au

P ia

tem funt; Modus, Determínatio, Determínabi/

le.Itaque ex híspríma regula eft : Sí modus fue

rít aut fubíectum , aut predícatum propofitio^

i

nís,fitus partíum oratíonís magís debítus eft , vt

poflibile eft fedentem ambulare, aut fedente am

»

$

bulare eft poffibile.Secunda,Sí determínatío po

—

)

fita ínter duo determínabilía vtríqs ex aequo

y

pínqua,praecedés determínauerít,fitus magiís de

—

bítus eft,vt Quicquid víuit femper,eft. Adíectü

u

eft autem ex aequo propinqua, quoní fi non ex

*

.DE, LOCIS DIALEC.

gquo vtríg propinqua fuerít,tunc fi propinqui^

Vnu

us determínauerit,feníus magiís debitus intellici

turqi

vur,vt Quicung fcit líteras,nüc dídicit illas. Ter

reTa

tía reeula eft, Sí determinabile pofitum ínter du

n

as determínatíones vtríq;ex equo propínquum,

nusd

cii praecedenti íungatur fenfus copofitus eft,& f

H

3

CuS:partiLxm orationis magis debítus,vtuidi íma,

"

[ri

gínemaurei, veftem habente.His íta praelíbatis;

Áont:

ad fophifmata veníamus quortt ex hocloco dez

bulo

ceptío firuítur.Interea ci & íllud praemonendü,

quid

quoties contexítur fyllocifmus íuxta expofitos

t

locos,fi ín eo fumpta oratio ínfenfu quídem díui

unq

fio verafuerít,ín copofito aütfalía , deceptío ex:

quio

loco à copofitíone prodijífe dícetur:fin vero có^

tra,captio perlocum ex díuifione faca effe íntel

ptta

j

patim

ligetur.

fophi!

€jDefopbifmatis que per locos à compofitio-

atl

tie€7 diuifione fiunt.

Pe

Gitur iuxta tría fup eríus annotata vocabula,

N

I

fophífmata conficiuntur tríbus quoq; modís:

ftttr

Prímo,cum modus varíatur,vt Quemcíig pof^

[iio

fibile eft ambulare,fierí poteft vtambulet,atquí

fedétem poflibile eft ambulare , ergo fierí poteft

ätfgil

hr

vtfedens ambulet.Secüdo,cü determínatío va^

riatur,vt quícung fcit literas nüc,didicit íllas,at^

quigrammatícz peritus fcít líteras, ioitur gram»

riatícee peritus nunc dídicic eas.Item,quod vnü

u"s

Qö'ïum poteft fcrre, plura poteft ferre : quod aut& ^

li

4

-

TRÁACTATVS X.

lil

