tur negatío, per qua alíquíd no necefle effe ppo»

nitur. Át de confequentía quídé quze fit,&q bo»

jold |

nillm

na,tü queneceffaría,hactenus Gbreuiffime diétü

illusho

fit. Bonzpraterea confequentia íd effe propritt

ial

obferuatíit efi , vt ex vero quidem nó nífi verum

taddi

fequatur vnd,exfalfo aüit cum plurímü falfum,

nonnund etíam verum,

it feïw

ii ,

ofrà 5,

SEPTIMVM DE DEMON:

lom

asidt

firatione prafatio .

f Per ij

PUR IT A Ra

p dl

ILA-——

Pa —— $.

AEPIV'S mecum re

putauí, ac totíes admi/

Namlf

-—

$

ratione non parua ca^

m

Y&

-

ptus fum,quid caufe ef

mnïff1

A

I

|

let , cur bonus ille vír,

f

AV

-

t

ii DxORNEA.

w

)

)

qui cit ín artem díalectí

| Cam tractatus aliquot

t

ET

ENI

|

Q——:.—--.---J

-

Ícriberecoftítuifler,cof

cöfum

f

--

Á

al demprofua(vtvídet)

Flis

;

ogir;ïöc x't.äï"

2

mü par

auit, vt p €os ad .Arg&omlis; -

ff j

k

iij

IN

N

DE DEMONSTRATIONE

loseicam ftudíofi eius artís introducer entur, nore

quod

idetia tctauerít in ea huius difciplinx par té,quae

isInc

feteit

demonftratíua dícít,ac per hoc omníü potiffima

& e& & habetur,etía eorum zudjao,qux illorun

t

tractatuíi autorem nó frígide,imo ftrenue(ne di/

TIUS 1

cám 1uper£ht10fe);e&1tur cum tn illud neq; era^

rl

fcuri

uiori íliius laborz, negs mínorí 1ntr0c1ucendoru

rint)

inhanc quogg huius artís parte vtilítate Peri po»

tuifle confiet,maxíme cp pueri olím(quod vtini:

Corr

hodietg obferuaretur,omillis fríuolis cauillatio^

farin

Sd

níbus)ad philofophià ínfiítuendi, ín mathematé'

cís difciplinis, ad quas co parandas hac parte plu

quo

rítnü íuuamur,antea exercebantur,& fí non exz

tisí

acte,rudi falee modo,qd X exempla pafftm per

di h

Axíftotele libros dxfperfa dlflemmatacp,mdlcare

fiaf

Vi

plane vídentur . Vnde etià ínforibus Platonícae

díatribae fcrlptu legebatur,INemo hucíner edíat:

Trig «

'ï

eeometríz expers: quo noie fimul 3C arithmeti/

L

Ut

ca íntellísebatur.Sed eeo iam caufam 1pfam ucl

pui

x

fübolfacere videor ; qp videlicethacc pars díale-

étícae vifa fít,illi haudquag idonea ad fophifticas.

il

capuunculas &fteriles íllas nuoas,qmbu:, per í id.

l('ec

zetrporis,quo vír ille claruít,fcholze omes atq;li.

poí

£eràrij ludí non tà vacabant fedulo q firepebat

null

acríter:Atq; interím(proh pudor)dü in his nugg

:

d

illa: leuíufculze veluti 1mper10fe docebátur,opti;

Tj

u

b

mi quig bonarumartíit autoresín pluteís &i

at

fc-:amms dehtcfccbat fitü & puluere obduái, QQ

ii

a

!'

p o

h

E

,

"TRACTATVS VIL

i

quod hoc etíá miferabilius eft,efca blattís &tine'

[?,g.'

is.In quorü fubíere locü barbarí paulatím , ídgr:

nl

fere ínfingulís artibus,vt verbicaufa,in eráma ;

]orum

tícà Alexáder Gallus,in díalectíca Perrus Hifpa:

(ntd)

nus,in poetíca Ganfredus Brítannus, & ín rheto-

( 0ry

ríca Eberhardus quídà , qui etià ob rem à fe ob :

náorr

fcurius fortaílis traditam , opufculü fuum laby^

rínthi note ínfcrípfit. Taceo Grxcíftam,Floríftà,

etpo

j Vil

Cornutü, Alanum in parabolis, &ceteros huius

]ariy

farínz: víros.Dij bont, quos hic autores recéfeo.:

m

Sed neq; defuere tfi ínterím,quí ín mathematicis *

t phv

quoq; ftudijs operà fuam nauarunt,quant nó fz; :

onqv

tís felíciter,verum pro tempog: íniuría excufan :

'mp(l'

di potíus dj incufandí.Quae quidem ftudia, quo^:

licat

níam (vt paulo fuperíus díxímus) demonftrádí :

níca

vía,quze vtícg certílfima eft, comparantur ín prí :

mis,de horü vtilitate paríter & dígnitate, ex Se ;

admf

fl

ueríno Boethío acrís haud. dubíe íudíci] viro , -

aud

pàulo altíus repetere libet,príuíqua inftítutütra -

jc

&atü ageredíamur: Talía(inquit ílle) ftudía funt :

fics

ea,qua mathematica dícuntur,vt fi his careat dá

xi

lces veritatís ínquifitor,vertt ipfum ínuenire no :

1

poflit. Quínimo fine hac verítatís fpeculatíone :

1(17][

nulli recte fapíendii eft.Proinde quihaec fpernít, :

id eft;has femítas fapientíze neelígit , eí denuntío

fii

nórecte phílofophandum. Siquidé philofophia *

/

o

VU

amoór fapienti» e.quá certe ín hís fpernendis, anv

j

te :am aliquis contepferír,Eloc ille.

Quar

*

: .Cü hg

E

i

k

ij

as

E« R

DE, DEMONS$TRATIONE

ftudia mínime fpernenda fint,nec vía etiam,qua, -

trtionte

adilla

ergítur,neglíoenda erat.Hac ígit ratíone

Átquen

períuafus,cü ín coeteras díalectícze partes tracta»

[

tus.M

tus certos,atq; hos quíde íntroductoríos parare

proba

ínfiítuerím,in banc quoque parte, hoc efi,de de^

indip.

moníiratíione tractatü aliquem parandum duxi.

confum

diuerit

€/e quadam alia dialectice diuiftone ut per quam

tria potiflima philofophie inifIrumenta colligantur,

ä

d Nar

ud funt demon[tratio,definitio,c7 diuifio.

iufmod

Vemadmodum aüt.díale&íca in.duas bre:

|

appdi

uiflime partes diuidatur.ínueniendiunam,

babili

alterá tudícandi,fuperíus à nobísexpofitum eft,,

Qp

E

veftat nunc (cuíus & ipfa res íà nos admonet ) vt

uillato

ab eodem repetentes príncipio, alía eíus díuifio/

1 feil

—

nem aggrediamur,qua & tripartíta eíus vis,fiue

g deceput

facultas effe dínofcatur , qua tri fecunda diuifio

tnoliatu

priore deftituta efle,ut non debet,íta non poteft.

tion; t

Diuifio aüthíncpatet.INà cum díale&ticaex M.

dddin

Cíceronís fententía díligeris diflerendi ratio fit,q

Quogt

fieripoteft,vtnon etía ratío fit t definiedi, tum.

Ms

*

ne,fynq

díuidendi,tü colligendí?Id quod de definiendi fa;

MP

cultate id& Cícero luculentiflime precipit prímo

fintcol

Officiorà líbro hís verbís:Omnis ením (ínquit )

fj

qua à ratíone fufcipit de aliqua re inftitutío , de/

cum(&n

bet à definitioe proficííci, vt intelligatur quid fit

ïffffpaïa

de quo diífputet. Haud fecus.& de diuifione fen:

j Amr, q

tiendü €, quado nec fineipfadifputatio legítíme

1 gnfo

procedere poteft.quippe quae víà ad ipfam defi»

| tithg

r

*

TRACTATVS VII.)

m

.uclnc

fitionem nontam parare,dp aperire videatur,ui j

fcquenti tractatu conueníientí exemplo oftende» :

at

mus.Maxime uero ad hanc ípfam arté pertínere

At

probatur collígendi facultas,ex eo , cj quícquid

iede,»

ín dííputationem aïïertur,colle&ione tandé alíd

Jux,

confummatur perficiturty,ídty fectidum triplice

diuerfitaté , quemadmodum & fupra annotatü

!

eft. Namaut ex ppríjs & veris ac neceffarijs hw

iuímodií colle&ío tit pxocedittg, & demonfiratío

j

appellatur:aut ex communibus & maxíme pro

P

babilíbus, díalectíca peculíari noie dicitur:aut

d

!l

ex captíofis X plane falfis,& fophiftica,id eft, ca

M

uillatoría perhibetur:fed qug tii abiectíffima de/

jf

fpectiflimat totius logicz pars € , vt quae magís.

^

deceptionem eíus,cum d dífputatío defumpra e,

[io

moliatur,cj reí ín dífputatione propofitae proba.

d.

tioné.Itag dialectica,que differ&di perítía, rum

l,

ä

de definitione,tü de diuifione, tum de collectíoe

?

quoq; tractat,quae quidefi( vt debet)fit cü ratio

ff

ne,fyllogifmus eraece dícit.qppe evAM» ag era

ln

ce,ratíocínarí latíne ínterpretatur,hoc eft, cü ra«

i

tione colligere alíquíd. V ídetur em verbü ípum

j)

"Mori(o compofiti effe ex propofitione 7ip,que

J

cum fienificat:& in cópofitione idé facit, Qd con

t

infeparabilis ppofitío apud Latínos , & ex noie

[

Acw, quod prater alía mult

a,ratíoné quoque fi

3

gnificat. Vnde & ars i

pía à veteribus perípateti/

€ iS;logiga poftea appellata €,quà antea & Stoicí, -

k v

M

DE DEMONSTR AT ION£

& Plato díalecticam appellauerunt,vt qu]' angu :

valeh

fliüs de ea tractauerínt,qui perípateticí,ut à Boc ^

plicau

ferit f

thioíd memoría prodít& €.Logíca ígítur dfí ra

tionalis Ícientía diéta £jnonquidé(vt barbarino :

uider

finitu

men ipfumínterpretantur,vt alíafere omnia inv

fantiflimefcediffimetg) etymología ad hoc addu

'can'o;

éta aliqua', fed ex Graecorü potíus cofuetudíne , :

i d

quiartes &difciplinas poffeífiuis ab aliquo dedu

ftgex

ctís nomínibus fignificarí voluerunt , & his qu£/

prate

N

d& faeminíni generís, fubintellecto (ní fallor )ar

tís nomíne,quod Grace rtxw dicitur,quod vtíg -

LU

fcemínini generísnomen €,vt quod huic refpon^ :

derapud nosars.

[)

pe qu

&O no páttoittter fe due dialettice diuifiones con-

ueuiant,aut altera altcram contineat.

que' p

lo (

W Tidendum nác etía,hae dua díuifiones,qua^

pream

nam fe attíngant cognatíone . INà cum ali^

N

quíd definitíone explicare volumus , erie ín pri^

mís opus &tum & differentijs, quibusid Qd defi ^ .

praie

níendum &,ab alijs omníbus díftínguatur .Quas —

gut

ïUius t

nifi príus ctípfo genere íunxerimus,haudquadg : '

definitíone conftituere poterímus. Inuétio ígitur

t Gin

neceffaría €,fi definitio perfici debeat. Similit aüt ^

USI&P'

Vttq

&t tum quíd díuidere ín animo &,ea omnía príus

ínueníre oportebit,quibus diuifio ípfa perficíaf.

le

Hxcaüt funt tá differentize ín primis,tum accíd€ -

tione

li

tía nonnund,maxíme vero infeparabílía &pro *

Priä.lam»ygr? fi—inue'-;io-abüt-,"nec colleco vnc'gv

E

co Á

M

TRAC T-'A-T-"V-S. .Vil. ,

NU

valebir,id quod ín fuperioribus paulo latíus ex.

hx

plicauímus. Sed his omníbus nífiiudicium accef

l

ferit,fruftra haud dubíe aut definíre quícd,aut di

i

uidere,aut colligere tétabímus. Ergo anrecte de

ial

finítum quid fit,aut diuifum,aut colle&um,iudp

T

catío perpendit examinatGy.Quo fit,vt príor lo

dnt,

£ícx diíuifio fecundà quafi contínere videat,quia

UT

neg exiftere quícd fine inuétíone, neg internofcí

j qui/

prater íudícít poteft.Sed nunc propofítit exeq;

rv

mur,X prímum quíd fit demonftratío dícamus;

hij

.. SiDedemonftratione quid fit,tum etia quid fit fcire.

ïqu

, Emóftratío igiturab Ariíftotele definitur;

1 ly llogífmus facíes fcíre,hoc & fylogifmus

(

per quem reí alícuius fciétía cóparatur paríturtg;

qut proínde [yllogíímir Ariíftoteles erzeco ver:

q

bo insieuicp appellat , dd verbü apud nos ín£&

n 3l

pretarí poteft fcientialis , fi linguae víus ferat]

&b v tzis«zém . hoce,áfciédo deflexü .Ab eode

npy

T

(i

proeterea fcire quoq; definit,rem per caufam co^

QU&»

gnolcere,propter quà res eft,quatenus vídelicet

illíus eft caufa nec eft poflibile hoc alíter fe habe

vi

iif

re. Sane cíi multís alioquí modiís fcíre dícat,latíz

j

us X preffius:latius quíde qualítercung;: preílius

PrlUS

V€roeo dütaxar modo, quo nunc definítum efi;

"

Quo quidem modo fcire is dícitur,qui demóoftra

N

tíone aliquíd cognofeit,

Demonfiratione ínquà,

hoceft

"

;per fylloeifmü demonfiratiuum

g ídcirz

co fcirqfaci

vn&

t qupd ex bís fit co'nftitucus propo fie.

m

j

pE DEMONSTRATIONE

tionibus,qua prímoe & ítnmediata , tum notio»^

finpnet

tes priorestgconclufione haþencur,gc cíusínfup

ferram:

cauíz funt.

quifpiäl

€(Q uod ad ottiie

fcdnlc opus fit pmnofcgrc aliquid.

euent.

'T vero príufqua alíquid demonftrare co^

quid tt

u Y tineat,pracícire aliqua oportet,népe príne

Vtruüg

cipía qux vocant,& fignificata eorti, quac ad de^

itim

monftrationem fumuntur, vt exempli gratía,cü

atfit

àgcometra definítur punctus cuíus nulla pars €,

Vócáb

tum praeícire oportet, quíd partís noie fienítice

[ciacüt

tur.Sic &in edifictjs,quid lapides,quíd intrítum,

tür f

quid materíes fit,prenoffe debet ís, quí aedíficá^

pocn

díarté difcere vulr. Atqs hocípfum profecto €,

ET

MT

quod Aríftoteles ín príncípío operís de pofterio

huc$.

ríbusanalytícís hís verbis proponit: Omnis do«

a

hs

&rína, & ois difciplína íntellectiua,ex pracexifte

[citta

te it cognitione.ld quod cum in alijsomibus ar^

nan[BVw

tibus perfpicítur,tit in hís praecipuae, qualjü alíoe

&Vulg

Íermocionales,alize peculíari note dífciplinze ap^

VO

pellantur. In quíbus omíbus praenofcerenecelle

til

cft quid noie eíus,quod ad demonftrationem fu

mítur,intellígatus,fienificeturqj,tum ipía princi^

pía,vt ex quibus conclufio demonftratur, cuius

per hocetíam fcíentía habetur folum.

€Q uod due fint prenotiones quod efl,ex quid fit. — :

dians,.'

7 X hísigit quee dicta funt,patet duobus mo

dís contíngere, vtalíqua pranofcamus, tif

Ns )qu

p

l'etii

ggf(i,jzm,;;ü qwd Íint. Vt quarentí Prþptef- quidj, à

fün

'

83

!

J

*

— TRACTATVS Vi

|onou

fhagnete ferrum trahatur , proenofcendü vtité,

1smfuR

ferrum à magnetetrahií. Id vbiíam perfpe&um

quifpià habet, fcífcitatur deinde propter quíd ita

"

r

eueniat.Símílit quaerens alíquiís,quid motus,vel

quíd tempus fit,exploratü iam ís habere deber,

d

j

vtrung elle & motiü & tepus.In quibus vero fcí

J

V

l

Ícitamur ádhuc, fintnec ne alíqua , verbí sratía,

r d

an fit prouídecíà,in hís neceffe eft praetiofcere qd

l Par) 61

vocábulo ípfo índicerur. Atquí cotrá euehít, vt

ii

Ícíatür quidem quíd vocabulo fiue noie fienifice

priuf,

tur,fed nefcítur an fit;vr quae fic Scyllz aur Hip:

x

pocertaüri àppellatio,nemo efi quí nó fciat . A

)f(äo C',

vero ctià fint , íncertum forráffis cópluríbus ad^

f

huc.Sare non ídeii putaiidtt eft effe quíd nomí

ni;di

nís,& quíd reí, quítímo lorigo haec & ínfieni íne

exili

fe interftitio dí(fencíunc,differüntq; Sienificatum

Nusa!

*

nang vocís cuiufcs omnit etíàm imperitifIrmis

rialt

& vulgofere perípectü eft : Quid tii fit id,quod

"

ia

voce vnáqualibet fi

c

enificatur non nífi exercíta/

d

]

til[imriis facile tradítu eft.

i

À

QO uid fit propofitio immediata ,eo quod

yit

duplex fit demonflratio.

*

, i

Vohíam áiit deronftratío fyllogífi

m

us é;

qui fit ex propofitíonibus prímís & imme

j

díatis, vt díctum eft,de hüiufmodi propofitioni

u

bus,quoxriam fint , paulo altíüs repetere operaee

t

us )

m

pretíü eft.Itàgy dícimus ex Aríftotele & Themi

qlllv

ftío,cp propofitío írnmediata éft,que & príria &

"

H

DE DE MONST R-'AT;I'O ü E

fumma dicitur.príma quídem, vt qua nó eft alía

Viteto

iprior:Summa vero, vt qua no eft fuperior alía.

N pr

Ámmedíata igítur dicta eft,vt quae alia demóftra

tulen

tione confirmari non poílit . Quo fit; vt huiufce/

haber

modi propofitiones príma etíà príncipía appel

|

Jentur.Sed he hís mox plura fuo loco. Cum ígit

à

fit fyllogifius per prímas &ímmediíatas reí cau

N

(

fas,hzc demonftratío propter quíid dicitur:cum

Conue

vero per caufas quídée,íed non ímmedíatas , aut

nibus

per príma.quide & immedíata,fed non qux cauv

'tere:q

Tareifunt,hutufmodi demonftratío vocatur,qa

tils i

eít.Sane príma X ímmedíata caufa eft , quee affe^

bitid

2

ctíoni , quas quídem de re quapía demonftranda

Nm

proponítur2quatur,atq; cü ea cóuertítur,vtcit

xpli

per definitionem rei fubie&äe propria eí íneffeat

(vtbi

fectio demonftratur . Príma vero & non ímme

&omm

diata caufa eft,quze diffufior € &magís ampla;&

Qd

quae ín hís przecípue fcíentijs locit habet,q fubal

MUU —

Qquder

ternatz dícunt, vt in pfpectíua , quze geometríae

predi

fubalternata €. Ergo quícüiq; probatarbores fru

Qnus

oes inon fpírare,quía pulmo hig defit;ís ícire di

Q q

cítur propter quid,cp pulmo proxima X ímme.

&i

díataratío & caufa fit fpirationis . Qui veroide

line;

facit per hoc ep non funt anímalia,hic íam fcíre íl

tia,r;

lud dicitur, quía eft . Nam haec probatío nondé

Qu

proxímo,fed delógínquo commear.Ita X Anaz

ui]

charfis,cum percontàti cuípíam , quare Scythía

em

tibicines non efficíat,refpondiflec, quía Scychía

quid

Y

A

TRACTÀATVS V, 7 -

d

|

"yite nonferret,caufam reddidit remotiffimain,

od

tiüira

INà proxima huíus caufa erat , quod Scytha te^

3mulentí nó fieret,caufa ite huius,quía temetü no

Vicu

haberét.Huíus denígy,qa vites effent íllís nesate.

1appel/

]

€(O uid fit dici de omni, r quid ttem per fc.

u

Viíus atít, qm propofitio omnís ex fubie^

srtical

: éto alíquo & praedícato connectítur , fcire

r um

conuenit przedicatürín demonftrandí propofitio

(25, 4

níbus non vtcüqj;fed p fe de fübíectís díci opor^

E'J.t' QU

tere:quare quíd fit hoc,quod per fe vocatur,pti

x a

mus dicendü eft. Interím t abfoluere príuslice

ia

bítíd, quod deomnípradicari hocloco dícitur.

äiirandz

INam abíg hoc id, quod per fe predícarí dícítur,

rytd

Í

explicarí probe n6 poteft. Praedícaríieit de omi

nclt

ü

—R

(vt breuilfime díca)eft ci praedicatum fubiecto

TT

& omnino & femper ínelle fienificatur,nec quíc/

1ph,&

qua refert fiue fubftantie , fiue accidentis proprij

1 iitþaj

quídem & infeparabilís rationem habeatid, djd

UA

prodicatur,vt omís homo € anímal,& omís Cy^

)resfru

gnus eftalbus.Per fe vero dicuntur,qux funr ín

(acd

eo quod quíd eft , vt triangulo per fe linea íneft.

d

& lineze püétus, & arbor íte platano.INam vtex

qi

"n

linea tríanguli,íra ex arbore ipfius placani fubfta

f

tía,ratioty fubftantíalís conftat.Coter( nonotne

quod de omní przedícatur , etíà per fe prodicat.

S(An«f«/

Quippe deomní cygno candídá dícitur,quia &

qu

femper GC omnicygno íneft; nontanten ineo dqd

cyïh'l

quid fit,cyno inette d*icitqr.Ex hís igitur, queci

E ao

DE DEMONSTRATIONE

cta funt,patet propofitioné per fe eà dici ,inqua

praedícatiüt eft aut definítío fubíecti , vt homoeft

anímal ratíonale,aut definítíonís pars aliqua, vt

iqi

homo eft anímal,vel homo eft ratíonalís.

IQ uot fintmodicorum que per fe funt .

iplun

fY

Orum porro quzper fe funt,dtuorab Ari

T

ftotele & Themiftio modi tradütur,quor&t

prater tertíumrelíquae tres propríe per fe díci

Qu

tur,quí & díftinguuütur, & dínofcunt extremís

(v

dtol

propofitíonü ad fe inuícem collatís . Prímus ígit

modus eft,cum pradícatíi propofitionís € de ra»

at

tíone quid eft dicente fubíecti, aut ipíamet ratío

qui

pott

fubíecti,vt homo eft ratíonalis,vel homo eft ani

malrationale.Secundus vero,cü fubíectum € de

tur/

ratíone quíd eft dícente przedicati,vt numerus €

quia

par, & numerus eft impar.cuí Themiftíus hoc ad

HUS!p

díc,dícens: Aut quotíes accidentia funt,ín quorü

fequu

P aol

definitíoibus fubíecta collocantur,quo modo f;

d9

u

snum effe per fe nafo íneft . népe fimilítudo nafí,

curuitas definitur. Tertíus modus eft eorum,que

QUX

neg per alíud funt,neg ín alío contínen£, vt índí

li

uídua fubftantíe.Quartus deníg moduseft, cum

N

fubíectii caufam ímportat,ob quá caufam predí

dto

catíi ei copetat, vt íugulatus interít . Sane ex his

litf

quatuor modís príores duo funt,quí demonftra

&o&

tionibus accomodabíles praecípue funr.Sequem

"ET

m

tes vero duo adíe&ti ab Arífto. vídent ( vt The

Qu

K

miftíus opínatur) a.mpliiïcädi exornáditg gratía.

,

TRACTATVS VIt.

—

:inqua-

€ Q uid fit uniuerfale;fiue uniuer[aliter dici.

dl

Icendum quoq; quíd fit, quod hic vniuer»

lale dicitur. V niuerfale Aríftoteles diffinit

)

;qux,w

id,quod cüide omi fit, & per fe ineft,& quarenus

ipfum.Eodé plane modo X Themiftiusipum de

T

finit. V níuerlale(ínquit)appello,quod de omni,

ii

& per fe, & quatenusipfum dicit.Quapropter fi

hi

quze de omni dícantur, nontüi propterea neceffe

ytrtui

eíi, vt vniuerfaliter ftatím fint. Síquídem album

nuisi

de omni cygno,X atríi de omni coruo affertur,

idety

attíi haudquag vniuerfaliter,quía neg; p fe ,neqg

yErat

quarenus ipfum. Vnde & exploratü íam haberí

odial

poteft,ídé effe X vniuerfale, & quod per fe díci/

uml

tur.Exemplí gratía,ineft per fe lineze longitudo,

metist

quíaín detinitione eíus affertur . Ineft etía quate^

hocal

nus tpía eft.NNeg vero fiquae per fe funt,cótínuo-

:

qrí

";

fequitur,vt etiá vníuerfaliter fint.IN3 quaefecun

-

doaut fequentibus duobus modís p fe funt, vni

dl

W mg;

uerfaliter efTe non poffunt . Sed vt definitío eíus

nj

quod hic vniuerfale dícitur, accuratiffimia abfo»

lutatg X copletareddatur,adijcienda € partícu/

yth |

la,prími,vtíd fcilicet dicarur vníuerfale , dd eft

:ft,iuiï:

nj

-

TEBLS

deomni,& per fe, X prímü.Itag propofitío vní£

uerfalis hoc loco dícitur,in qua praedícatii fubíe

c (j(['ïi

wnfh'l

&o & omní,X per fe,& primo íneft . Verbi era»

tia,elle animalratíonale,homini adeft prímü, nó

gt

L

quatenus aial, fed dcenus ho , nec dcenus Socra2

UACCLUMEMULI R U ROU URE

£s aut Plato,íed his ineft fecüdo loco , quía fub

ngIiJo

st

t cciren

pE DEMONSTRATIONÉ

i

Driac

*

hoie contínentur. V niuerfaliter ígítur ineffe dici

:

X

ineft.

tiont

.

ur,quod omní & per fe & prímum

|

Qs

uod demonftratio fit ex nece[Jtvijs , quoddg fit

mi)tl

: .

- perpetuorum,quid item defuritio ad

qties

: demonftrationem

tíneg

T Tis ita cognítís , manifeftum eft demonftra/

nils gi»

fiQ

tíonem ex neceffarijs conftare.NNam cít fcí

Tan

entia per demonftration acquifita,ex his fiat , d

alícer fierinon poffunt,cor&quen*s—e&'cam exne

pon

ceffartjs omní

no confierí . Huíufmodi aüt maxíi^

ct

faliter adíunt. Ad

[

me ea funt,que per fe & vníuer

hocrurfus arumento eft X íllud, o quotíes de"

de

&

monftratione alíqua euertímus , illa vtí folemus

ï

bu

infirmatíóe,cp ea quae fumpta funt, neceffaría no

vídeantur.Ex quo & illud fcquítur,conclufioné

'vídelicet demonfiraríonis perpetua elle , nullat

demóftratíonem caducorum , corruptibiliumt

E

& fortuítortt. Nam qua confirmatio effe poteft

ípfius conclufionis,cuius fubíe&ü diffolubile ca/

(

fhy

ducumdg habeatur, & cuí predícatü neq; femper,

neq;omníno fimpliciterty,fed modo ínfit,modo

fci

noninfit,verbí caufa:Ineft Socratí vt anímal fit,

TW

fed nunc tátum,nec quía Socrates efed quíaho/

u

mno eft.Atquí homo femper &,non aüt femp Sov

(i

crates.Et quemadmod(i ícítur demonftratio cz

N

ducor&i nó €,íta nec definitio . Qriquídé definítio

bi

vel demóftratíonís príncípiü eft,uel demoftratio

pi

i

olo ficu dífferés, vel demonftratíonis conclufio,

TRACTATVS B

d

Príncipii quíde,vt cii vel pro immediíata ppofi

tione,vel,p termíno in propofitíone hmoí defi

!

mit . Situ vero folo à demoftratione differens &,

Qtics talís definitio €,quoe caufam rei, cp íta fit;có

tíneat, vt hec:Delíquiü folis eft occultatío lumi^

f

nis eíus,ob luni e oppofitamatg, fubíe&a. Defi

d

nítio haec ordíne paulii mutato, ín demonfiratio

m

nem cómeat hoc pacto : Luna fubijcitur atg; op^

x

ponítur folí,quod aüt fubijcítur atg opponitur,

xl

occultat:luna ígítur fübíecta atgy oppofita , fole

M

occultat.Conclufto porro demonftrationis, ea €

jsdi

definítío,que caufam materíalem attíneít. Vnde

J

& hxc quídé materíalís, ílla vero formalis à

qui

r

bufdam appellatur definítio.

;

uf*

10fv

&iQ uod tría fint, que ad demonflratione omtieve-

Y

[ij

quirantur 7 quot modis bori unm-

l

u

quodq; prenofcatur .

pO

ril

( VV maüttríafint velutimomenta quxdam

J

du

/ín vnaquag demonftratione ,vt íd ab Ari

npff;

ftotele & Themifiío tradi£ , quíbus videlicet oís

modo

Ícientía abfoluítur,prímit genus fubiecti,vt nu»

yili

merus,aut tríangulus:feciidum, affe&tiones quae

jn

N

& propríx paffiones reí à quibufdam dícunt, 8c

]DSLV

ubiecto generi ineffe demonftrantur, vt parítas

i

& ímparitas numero, & tres angulos edles duo^

j

n

bus rectís,equípollere tríangulo:tertíum, príncí

at

pía. Ex his indg , genus quídem fubiectá ftatuere

]uHO-

oportet,vt fi Affectiones quid fignificent, quo

)

NT

pE DEMONSTRATIONÉ

|

gü vtrung príncípía && díenítates defiderant. nà

'Oqwin

& vtfint, X quid fignificent, anteg demoftratío/

fnatio

nes fiant,Íciendücfi.Príncípris ítag vtrag preno

ia at

iio neceffaría eft.INec tii me fugít,quaeda ex prín

nenti

cipijs effe,quze no ftatím cognitis terminisexplo

funt:

id(ih

fata habeantur,fed obícuriora paulo,declarati

one proíinde probatíonet alíqua , nepe díalectí

tisa

ca,índigentía.quippe qug fiatuelper inductione,

aQ

vel per diuifionem.Atg íd nimítü eft,quod Arí

fitio

ftoteles aít díalectícg propriumelfe C peculíare,

eiuft

vtcum fitínquifitiua,ad omniíum ing thodorum

Culu:

príncípía víam habeat.

loqx

€|De principijs, & eorum multiplici diff erentia.

quu

T yRíncipíaín vnoquog genere funt(quemad^

N

$ modum X Aríftoteles ea definit)quae p ve^

I&F

rafint,non contíngit demonftrarí. Rurfus & hoc

bff j

modo,Príncipía funt,qua per fe, GC non per alía

illi

fidem habent. Per alía quíde ídcirco adiectü eft,

n

vtíntellieamus fciétize cuiufqs principía effe qui

[iN

bus íneade fcíentía,níhil príus fuperiustg fít, per

Qu

quod confirmari explícarity poflint. INam fi haec

lf

quog cóprobare necelle fuerit,rationem hanc in

COIK

infiniti tandem extrahere oportebit.Quare fiid

p

neceffe non eft,fed fubiacent,fupponunturtg hec

Q

tandj notíffma, meríto príncípia ftatuantur díca

qu

rurq,.Ex hís atit alía quide propría vníufcuíiufcg

dir

fcientía funt,alía vero cómunia.propría quíde,

Su]

vtíngcometría líneam efle longitudin fine latb

T

TRACTATVS VI

t

tudine.Et ín díale&ica,De quolibet vera eft affie

ay

tnatío uel negatío,de nullo vero fimul.Commu

"

nía aüt,vt fiab xqualibus qualia demas, rema2

$u

nentía funt xxqualia.Item, quecung; vni & eidetn

'xplo

funt aequalía ipfa ínter fe funt equalía. Comuniía,

Iatl/

ídcirco dicta,qp pluríbus & his etía díuerfis fcie»

ei

tijs applícarí po-iiïnt. Talíaquog funt & díalecti

4

"4

caquxdam príncipia, vt fi quíd przedícat de defi

Ar

nitione,íde & de definito praedicatur , & cxtera

[art,

eíufmodi.Porro ex príncipris , quz propría alí^

v

cuíus Ícictiz funt, haec quídem dienítates fiue ,p^

loquía dicuntur,bzc vero pofitiones.Dienitates

"

quídem díctae ob íd , cp íure illisfides habeda fit,

TM

INam talía príncípía funt,quz flatím quifq; audi^

M

ta probat,X qua quemlíbet dífcente natura ha^

esncs

(X

berenecefle eft,quod profec&to nihil aliud &, quà

tali

illíis(eortt tantum cognitís terminís) intellec&tum

tue&l

nofirii naturali lumíne protinus affentire.Cuiuf^

modí illud eft, Totü vnumquodlibet maíus eft

eqül/

$

qualíbet fua parte.Dícütur rurfus X maxíme,fv

ia

ue maxímx propofitiones, &t communes anímí

yrcin

conceptione,S,q; multorü fcilícet íntellectu facile

ii

pgrcipi,antur.POHtiones vero funtpríncípía,que

ha

cum demonftrarí non poffint, necefle t non eft,

: d

quemliber docendi ea habere. Ex ípfis rurfus q»

j

dam fuppofitíones dicütur, quaeda definítíones.

j

Suppofitíones quíde,qua aut effe,aut non efle fv

d

gnificant,vt pun&tá efle geometra fupponit. Dif

) dj

enccs

d

DE DEMONSTRATIONE

finitiones uero,d abfg eo jd eft effe,velInó effe,

RUK

£d fit res indícac. Porro fuppofitionü alíae quide

if

dícuntur petítíones fiue poftulata,alíze vero fup

Vtt0,

pofitióes affumpte. Perítioes fiue poftulata funt,

At m

que hypothefibus ponendís maxime accommo

teaf

dané aptanturtg, vt quotíes data propofitione d/

fnotus

píam,eíus deínde petítur àdífcente contraria , fi

grati

ue contradictoría cocedí,ídq interím dííciplinae

lz

egratía , ne quid fcilícet ín diícíplínis abfurdü pov

dnin

natur,aut earum prínciprjs repugnas. A fíumptae

fan

demü fuppofitíones dícuntur,qua przemiffze de

atJi

monftrationü affumütur. Vt ad demonftrandiü,

2

bar

qp demonftratío omís ex verís procedat,aflumi

v

tur à docente qp falfum non fcitur,& quod verü :

h

non fcítur,nífi ex verís.At de príncipris quidem

(b

hactenus, quibus colligendis haud parü mihi ^

pani

fuít commentarijs fuís ludocus Clíchthoueus ín

dtm

Iacobiüt Fabrum Stapul.vir apprime doctus, &

Tutr

ínter fcholaftícos quog theologos, partesfi non

qi

prímas,fecundas tri haud dubie obtínes. Corteg:

us

ab hís demonftrabiles propofitiones é«phuera :

fin

à Gracis appellantur,quae Latínís fpeculatíones

f

díci poflunt. -

«

(

&Quod per quatuor cau[arum getera de-

monfLratio potifSmum fiat.

V'oniam aüt omnís demonftratio ex prín/

Y

cipijsfit,príncipía aute &caufx idem,illud.

P

quq;igm dícere opertet,qp caufe ídem numerQ.

N

n

: 'rRA"cþ-rA-rvs ^Ym.

TE

uatuor funt,una quídem quod quid eft effe,hoe:

tquiNdï

eft,fubftantia ratío,formag & definitío. Secüda

U ïUP

vero,qua cü eft forma,vt ipía fitnecelfe eft.Hec.

a,

rf

aüt matería eft.Namnon poteft fine fubiecta ma

teríaforma fubfiftere. T ertía aute,vnde ínitiü fit.

DT

motus,quoe eft efficíes cauía.Quarta vero, cuíus

i,l

gratía quíippía fit,ídty finís € rei cuiufqg. Sane oes.

glxnæ

ha cautzeín demóftrationibus fpectantur, &me

M

dijin hís termíni funt. Ac ratio quidem ipfa fub»

Qp

ftantíae , quemadmodírín demonftratíone vení^

od

at fumaturtg,príus díctum eft, vídelicet cü dice»

11l

batur definitione demóftratíonis effe príncipiir,

(umi

velabípfa demonfiratione folo fitu differétem,

|verd

Matería vero hoc modo redditur, cum quarit,

jdut

Gobrem anímaliii corpora confumantur ,corriz

hi

panturtg,quía ex contrarijs conftant.Orne fiqui

iusit

.dem;quod ex contrarijs conflatü eft,corrüpina^

us

tum eft.Reddítur & prímü mouens, fi queratur,,

[ino

quare mundus eft míranda pulchrítudine, qa de

1

usopifex &ipfe pulcherrimus fit.Reddítur írena

ïiyaï Ü

finís,fi quis fcifcitet,ppter qd deus fabrícatus ef£

jone

mundü*ga bonus €. Et quáobrem quiífpia vxo^

ré fibi ducédam fiatuít? népe vtlíberos habeat,

€| Quo patlo fcientia ab opinione differat .

Y Equítur híncíam vtdícamus , quonà pacto

abopínione dífferat fcientía.Dilfert aüit hoec

pn'w

ii

ab illa modis duobus,rebus indjfubíectis, X ge^

LL

u

nere probandi , Rebus quidem fubíectis , dd Ície

l ii:?

t ERE

TR

GN o It

mw/

L

|

nt DEMONS 'rRA'rIoNi

| barbu

entía quidé eorü eft,quae neceffaría funt, & aliter

fefe habere non poflunt.Opinio aüt & eorü quae

videti

r

falfa plerung funt, & alíter fe habere poliuni, li^

hoceí

foleri

cet vera fint.Genere vero probandi , qp ícientia -

quídem ex neceflarijs proficifcitur propofitioni

porct

bus:opínio vero ex poffibilibus contingén us

Ftpett

- Viden

ve,qua nímír(i neg; ad Ícientia,neq; ad inreliectü

pertínent,quí príncipiorü babítus ab Aiftoteie

femg(

definitur.Quare fi habitus omnis , quo vera co^

| quial

enofcuntur,aut fcientía €,aut íntellectus,aut opí

piom

nío relinquítur,opinioné earum rerü elle, q tiet/

fet

fi verae aliquando funt,fecus tamé eíle poftunt.

&a

itda

- Quod duplex fit ignorantia,e quic fit folertia.

Gnorantía porro, qux ícicntic íntotitoppo^

nítur,duplex ab Ariftotele eíle tradítur .Va

1]

[X

quídem,cü alícuíus reí penitus rudes ignarítg fu

If

mus,pueroráü ínftar,quo ob íd ignorantía fecun^

ï

í

toqu

dum negatíonem dicitur.altera vero., quae affe^

& Qui

A

ctionísignorantía vocatur, dtíes quís rudís.qui^

peh

demomnino non efi,fed falfam íllius.reí, quà re^

«ntia.

nerefe putat,fcientí opiníonemvebabet.Dicta

pot

eft at haec ignorantia affectionis,qp cuí cótingit,

ftorf

íllius anímus perfuafione quadam affecius fit.Pu

ffï, W

tatem fe fcire aliquid,quod tri nefcire melíus e/-

t

fet,idtp aut per fimplicem apprehenfioné , autp

a

fyllogífmum. Vnnde.& ab eode Aríftotele dicta

4

N

eft;partím per fyllogifmáü facta deceptio,partím -

mus,1

infenfu error &hallucinatio. Tales profecto funt.

ET

L

L

53

i

O$RACTATVS. VIL

d

barbariois & fophiftz,qui cü omniíaíntellicere

'üquæ

viderí velint,nihil intellisüt , nifi fuo more oia,

In

hoc eft,corrupte.Przterea ab Ariftotele cefini£

CTAR

folertía, fubtilitas quaedam ín non profpecto t

ftion

pore medij inueniendi. Vel fíc:Solertía eftíaeax,

hus

repentínaty coniectatio inuentíogg medij,vt fi qs

li

videns lunam,eà quídem parte,qua folé verius

Qutlt

femp deuergít ,lucidà habere íntellexerít ob íd,

1

quia luna fplendore à fole mutuetur.Aut fi que

topi

píam quís cinumularío argentaríove colloqué

tem vídens,íntellioat ftatim uerfura eum facere,

;'li'lü/

dunt

& caufam omnino feneratítía efle . Hacc tü corv

li

iectatio folertía eft.

)PPO'

€ De quatuorqueftionibus [cibilibus .

Vi

1 JOfiremo at de quafiionibus fcibilibus hae

q;fu'

1 in parte nonihil dícendü eft.Suntaüit nume^

CUV

ro quatuor,;quzefunt;cp eft;propter quíd cft,fi e,

T

& quid efl.Quaftionesquidem fcibiles.dictae,cp-

squ

per hasquarimus de qualibet re ínvnaquagp ícá

t

entía.Quaerímus ergo aut de fimplici, aut de có^

Difa

pofíto. Simplex quidé hoc locointellieit, quod

feorífum ex vno aliquo decé senerum furmit , vt

Ingif»

"a

€fi,vel deus,velhomo, velcentaurus, velcha^.

"

ry bdis.Copofitum aüt,ut vtrü luna deficíat,autg

vtrü íuftiinatura , anlege potius.,. & infütutione

J

hoium conftet.Quoties.ígítur de fimplíci quaeri

jf

—

rf

mus,príma & obuía protínus quaflio eft, an fit:

m

fut

íccunda,quid fit. Primiüinangg quacrímus anfir

À

E«cCHMNID

h

DEDEFINLET pIVISIO.

lii

deus,deinde quid fit deus . Sí aute de compofito

indel

quarímus,príma quaftío eft,an fubiecto praedi^

Q

catum ínfit:Secunda,quamobre ínfit,hoc é,pro^

tüeni

pter gd.INà fimulac didícimus luná deficere, có

Qurti

tínenter quamobrem deficiat,quarímus.Hacte/

eai

nus de demonftratione dícta fufficiant.

ulteit

$S9IN TRACTATVM $5

qm

&de

OCTAVVM PRAEFATIO.

)

Jj

P

x Em

!

'MMX

EQVITVR hictra

Gi

*

s T

é&atus de definitióe paz

"

p

3l

i rit & de diuifione. quse

tur

quídem cp partes quo

w l

que huius artís fint , exc

d Q

Tiort

tripartíta fupíus facta

T0f

ms

2

díalectícae díuifione fa/

* ä:

atX

| cile itelligi potuit.INüc

m

L

a

t

f

illud addeduminfuper

eft

sv liarrabfig

o

Pcratione nulla fcíentía rá

Quo;

