amente ínterím eíus,quí ratioci-narur,concipx'tur,:

[genl!i

vtome anímaleft fubfiantíajieit omnis homo €

(

ho

fubftantia; Vnde & truncatus fyllogifmus

à qui

d

buídam dicítur. Hínc à Iuuenale fatyrico

poeta

fermo

| vicif

di&ü eft de muliereímpudica :INe curt

"

ncrotato Torqueat enthymema;

Rotato , íngt,

( qtü(

&ád e,celeri-Síquidem apudGraeco

S tiUut at cogi^

tatíonem fignificat,qua certe níhí

A

:

lceleritgs-. ;

onuïfïï

€«lDe induclione.. - ..

g

q Ndu&io, qu

& grsecistaaydy fiué vtyvu

it Clce

10, n&47ó»^ dícit , hoc pacto definit:Inductio

gl

!::'&;oraüo , p'zr'-quä»d-üngulgrihüïäd-ïfþiüeääk

2

P RIRSA D SEE u- ais N

ss hum

iaetnisisociadnsti cdtiteetiiimdl t o t

pE SYLLOGIS. CATEGO.

fit progreffio.Sane per fingularía hoc loco íntel^

l

eere debemus ; noníolürea quae fimpliciter talia

«ollt

funt, vt funt índíuídua,S numero differétía, ve

tcol

rumetíam mínus cómunía refpectu ípius vniuet

eit

falis,quod ex ipfis per índuétíone colligítur.Ab

bUS,J

hís ením plerungg vníuerfale coffatur, colligitqg,

Itá

vtfiquis velit oftendereomne numerü elle duo

Vil

yum íuxta fe pofitorum mediíti,id inductione p»

n

bauerit , qm ternaríus medíuseft bínarij & qua

l q

ternaríj, &quaternaríus item ternarij &quinarr,

€08,

& íta deinceps: igitur omnís numerus eft duorüt

cd

uxta fe pofitorü medius. Fode modo fi proban

dumnobiísfuerít,quodois virtus moralis inme

diocrítate confiftit,dícemus hoc pacto :Fortítuw

.do ín medíocritate cófíftít , nempe ínter audacià

& timídítate;& líberalítas,vt ínterauaritíam &

|

prodigalítate,temperatía ít Xíuflitia,omís igit

uirtus moralís ín medíocrítate confiftít. Vnde &&

L

1I

$

à

ínductio hanc precípue vím habere putatur,vt

per eà de príncipijs fcientiartt aliquoties difpu^

tare cotíneat .INeg; vero cíi ínductione vtímur, '

opus erít femp adrjcere partículà , & fic de alijs,

vr Sophiftz folent.Onquidem íd índucentiíam

(

hl

cópertum elle debet,csetera fimílía effe hís , quae

il

fumpta funt.INà fi Arífioteli credímus,quí fingu

dt ïu

larítíonorat fimilitudínem , ís no facíle inducet,

Mhos

€«IDcexemplo.

^

m

dici

quod ;?Græcis ag Aciype

fj

Toeoguo,

--

T

M

TRACTATVS L -

ie

eür,íta definiar:Exemplum eft, cü ex multorus&

"t

«ollecta partcularitate, alíud quidda partícula

iYt

V

tc ofieditur:vt (iquis probare velít, re&ores nà

e[leforte dandos rebus publícis, qm neque naul

IUT-RH [

4

bus,neg curribus moderandis forte praponuné

)lhglfïs.

t

rectores,ied qui arte Kexperímenus plurimum

d

W

valent.Sunt quiíta definiant:Exempiü eft, Gties

j

vnü particulare per alíud probatur, propt fimi»

o

le quodín vtrog confpicítur, vtfi mal eft Grae

)j iZ!J:

coscit Troianis bellieerari, malum quogeft La

(

cedxmonios c& Atheníenfibus armis decertare,

p

j

39IN TRACTATVM 44

Foriü

-SEXTVM PRAEFATIO.

audad |

Oft hxc tractatum de fyf)

namd j

l

Q

| logifmo hypothetíco ag»

misigi |

! greffurus, illud pracfarí ín

nl

äf

! anímo confütuí,cp tametz

a E

fi de modalíbus fimul &

-

iif

3.

hy pothetícis propofitioz

VIWv ;

nibus tractatus à nobis in.

db |

fiítutus €,nempequartus,

«

íd t haud ia vifume

ftin eof.

s

facere tractatu,in dj

15

de fyllogifmo hypot

hetíco tractabit, vtetiam .

uilid E

le fyllosifmo ex mo

dalibus ín eode tractetur,

imo nec alíbí víquaí

n hís tractatibus,non ob ez.

folà caufam,cp nouiít

ij adhuc hüíus artís tyrones.

WM |

qi'mium alioqui grauarentur , fed qj illqri'i Íyllo^

À

pR SYLLOGIS.HYPOT.

h

d

elímorit,qui ex modalibus conflituuntur,nó ad

^

modü freques vfus fit,vt etià fupra norauimus.

fede

Accedit qp preter. vnit Aríftotelem nullus alius

(quod fcíre potuerím)de huiufmodií ex modali

t,icog

busíyllogifmis quicd fcriptü relíquerit , nifiqtit

Boethius ín hís laborauerít , ídtgtii magis Ari

fotelem ipfum exponendo, d ínftítutü probarv

do.In qua etíá fententia lacobtt Fabrum Stapu

| lcni

t

les.efle video,virü profecto inomíbus diífcipli

nis exercítatilTimt. vnde & nó parua mihi fubít

admíratio de Ariftrotele ipfo, cur in re nontà ne

t

ceffaría,etíam plus fatis operofus fuerit,nificp ín

Qu

hac pracfertím arte íngeníü fuum oftenrare omíe

m

no voluit,autor ílle ínomníbus alíoqui difcipli/

fün

nis admirandus.Quapropter multi etía tà Grac

:dtim

li

«id Latini hoc anímaduertétes,per cópendía de

hac arte fcríbere maluerunt ,ne ín hac dífcenda

(Ont

apud Ariflotelé opus effertoties noctestg díestg

ld

iOriq

infomnes ducere,abfcg magno etía fructu . I[Non

t negauerím hanc vnà artem neceffaría admo»

"p

dum elfe,ídeoq inuentà à maíoríbus noftris, vt

Vi

bt

fine qua error in ftudijs pleriicg committeretur,

qui cum alibí,tü híc maxime cauedus eft,quippe

pu

Qp hzc fola rerü ratíones inueftigare doceat,atqg

Con

dehis ipfis dífputare poffit.Itag; quí ín hacerra

mq

uerit,vix inalijs errorís perícult euitare poterit.

n

INang(vt Aurelius Auguftinus autor eft)het fo

la docet docere,docet dífcere;in hac fcipfamra

5

L

X

x ——

* RACTATVS L

d

tlo demonftrat atqp aperít,quz fit quid velit, &

*.

"

uíd valeat:fola íté ícíétes non folü facere vult,

1

í

j ams

fed etía poteft:Haec ílle. at nos hinc ad hypothez

Xl

ticosfyllogífmos tranfeamus.

j

2

€jDc f»llogifmo b»pothetico,quid fit .

Ài

;

Y'llogifmus isítur hypothetícus(vt à Marti

R

ybuy

ano Capella definit )is e,cuius propofitio &&

up

plenüargumentü,& plenum íté id,de d quxftio

efi continet,ita vt affumpto argumento , íà cer»

ii

(ubit

tum ínferri pofItt,de quo quaftío erat, vt fit ex»

emplicaufa quxftio,vtrürhetorica fit vtilis.Itae

VC

que volentes eam vtilem probare , areumétum

figi

eotti

protinus ab eíus definitione cómode capere pof

fünt,qux quídé eft;bene dícendi fcíentia.Ex hac

[api

Grg

deínde vt argumento fumpto,& queftione ppo

fita fyllogifimus hyporhetícus ad hunc modurm

fadt

u

contexit:Si rhetorica bri dícendi fcientía eft, vti

lis eft:Eft aüt rhetorica bene dícendi fcientía,rhe

:W

torícaigitur vtilis eft.In hac fane oratíone cti pri

M

N

us proponít,Si rhetoríca bene dicendi fciétía eft,

vtilis eft;ac deindeaffumitur , Eft aut& rhezorica

Iïis) "

bene dicendi fcíenria,cü quí hec duo conceflerit,

TOU

propofitionem índ &affumptione,is vel ínuítus

u

concedat oportet,rhetoricam vtilé effe id quod

J

ca

inquzftíone propofitü erar,dd.zátífper dubium

erat,donec & jppofitío, & aflumptio cócederet.

u

-

.. SEx quibus conflet [yllogifmus h»ypotheticus.er ..

1th [0

"u

L

" uentum ei (On]fä?'dt fllogifmus cat':goriaiu.

]j

p

£

A

5

£ SïLLOGI&IH?PGf. ^

A

eterum vt categorícus fyllogifmus fr 9s

ä'

C

& upofitiones refoluitur , vt ex quibus confü^

tuitur, & propofitíones ruríus ín termínos,nedg

viteríus refolutio procedít ín hís: íta hypotheti

ä

cifyllogifmi ín categorícos refolutio fit , quippé

h

qp ex his ipfe,vt ex fimplicíbus,conftetcompo^

thi

(itis,cum prafertíni príma eíus propofitio vitt

en

éonfequentíz ex fimplicíbus(hoc €,caregorícis)

&i

capíat fyllogifmis.Príma nang hypothetici fyl/

Á

logífmi propofitío,fi dubitatur an vera fit,pre

m

catíua demonftrabitur conclufione,hoc eft ,fyl/

Qi

fogifimo praedícatiuo.Affumptio porro,quxfe/

d

cunda huíufcemodi fyllogífmi pars eft , in pluri^

Qu

ibus modís praedícatiua efle perfpici£,itéty cochu

PII

fio,veluti cum dícimus:Si rhetoríca bene dicedí

fcientia cft,vtilis eft, atqui rhetoríca bene dícen»

q

di fcíentía eft,hic affumptío praedícatiua,ide, ca^

a(

tegoríca eft:fi queratur,hoc eft,in dubitationem

fü

trahatur, ipfa quog praedícatíuo probabit fyllo

fifmo.Hínc fi demáü inferatur,rhetoríca igit vti^

lis eft, & haec ipfa praedícatiua eft,atq; fa&tí fyllov

eiífmi cóclufio:vtpote qua ad affumptíone pba

tam neceffarío confequítur.INam fi rhetoríca be

iie dícendi (cientía eft, cur non & vtilis ípfa erít?

ïj

Praterea fihypothetíca propofitío ex categori/

|

císíügitur,S ex hís fide capit, fimul && ordinem.

partíü cofequítur,neceffe eft categorícos fyllogk

!

fmqs hypothetíco vím cóclufioís admínifirare.

p

TaicTArvs NLC

! bt partibus

:

fyllogiftmorii, fie ex quot pay | :

i

tibus f;llogifmi conflent.

! Yllogifmos aüt tam categorícos $ hypothe

l(htflf)

tícos,alij quing,, alrj quatuor,ali) tríbus cofta

uis

meo:

re partibus arbítratur,quorü controuerfia Boe^

)v

thius ad hunc modá dijudicat atg; difcernít:Qm

omnís(inquit)fyllogifmus ex ;ppofitionibus té»

yic)

iil

xítur,príma vel propofitíe , vel fumptit vocat:

fecunda vero affumptü,fiue aflumptio dícit. Ex

p

hísquae tertía infertur,conclufio nuncupatur:vt

Ll

«um dícímus,Si homo eft,anímal eft: homo aüt

cfi,aialigitur cft.Ea quidé enuntíatío,per qua di

liti

cimus,Sihomo eft,anímal eft, ppofitio vel íum»

u

fic

tum vocat:Ea vero quà huíc adíunxímus,quae

quídem erat,Eft atit homo,affumptío fiue affum

lt

tum diícitur . Tertia aüt ab his conclufio appel

Qu

j

T

ontti

atur,vt per quam oftendímus aial effe, fibomo

fuerit-Eade fane & incategoríco fyllogifmo ipa»

(lb

rum partiü & ratio eft & ordo,Sed qm fxpe eue

AU

?

lv

nit,vt propofitio ipfanon fit veri fimilis , ei tum

l

adiungítur approbatio,per quam íd quod ppo^

Mlbi

fitum cfl,uerü effe monftratur. Affumptio quodg

(

(zpenumero ad fidem per fenon videt fatisída

faeritf

nea , ídcirco huic quog probationis íuuamé ad^

ggOW

iungitur,vt vera eífe intelliatur.Quo fit,vt f

j

pequíng partes,faepe quatuor,interd tres folit

dl

ípíos fyllosifmos habere cóotíngat. In qua quide

i

[ente

é

2

fltia M. Tullius cffe äeprchidi

mir,gín rhe«

8

1

i

&

p

DE $YLLOGIS. ä'.?p;o *

toricis (yllogífmos quofd3 quing partítos,qua»

[ipt

dim

drípartitos alios, & nonnullos trípartítos efle có

firmat.At vero quíbusiporumfyllosífmorum

NU

non placet partes vltraternaritt numerum ppa

aQ

lor

earí,hi propofitionü atg affumptionü probatío

nes nonputant inter fyllogifmi partes ponendas

&ih

Qu

efle,fed potius illarum,cü dubíz funt,fulcímerv

£a quzedá haberí. Quorü fane iudícío atqg fent&

k

£íz Boethíusipe manibus pedibusqy accedit: Vi

qu:

denoftra(ínquit)fententía hís potíus accedit,quí

alt

d

tríbus partibus fyllogifmum conftare dícunt,

€jDe nodis ex bypotheticis propofitioibus. -

Mi

Is íta prxmíffis , confequens eft vt ad rao^

«

H

doshypotheticorü fyllogifmorum tranf/

tamus,quos certe,quantü hiíc eos definire liceat,

al

[

dícere poflumus ipforü fyllogifrnorum formas,

& velutí praefcríptas leges. Scíendü aüt cp tecfi

f

innumeri propemodü huíuícemodi modi funt,

lis

qui ex hypotheticis conficiuntur ppofitíonibus,

hi

vtde quibus Seuerínus Boethíus latíffime dífpu

[

£at duobus librís , nos t ex híspaucos deligere

ftatuímus, ppterea qp eorum vfusnon parü fre

[

quens habeatur.De relíquís aüt admonuiffe tarv

tum,fat erít,vt fí cuí cognofcendi eos cupído iv

cefferít,is Boerhium ipfum in prímís adeat . Sed

nunc ex hís prímum definíamus.

ePrimus modus. -

K

" - leus igitur modus eft, cum

inconditionse

l

Palerazvi d

n

lipropofitioneaflumpto eo quod praecedit,ofté

Q

dímus íd quod fequitur íta neceflario efle,vte ín .

Ut

connexione propofitü,vt Si homo eft,anímal €:

atquí homo eft:anímal (gitur eft .Híc antecedens

D

n

at

homoeft,proponitur velutí dubíü,cum dicítur,

nda

$ihomo eft:affumítur deinde ídé ut areumentit,

Tifv

cum abfíg códitione repetítur , Atqui homo eft.

u

——

Ad quod demí neceffarío fequitur,animal eíTe:

tV

quemadmodí erat propofitü. Quod fi parte ex

altera annexum fiue cofcqueus affumamus , atag

rqi

u

dícamus,eft aüt aial , haudquaqua de neceffitate

euenit hoiem ídcirco effe.Inueniunt aüt certi ter^

imy

míní,ín quibus peraeque valet affumptio,fiue B^

7aj

cedens,fiue fubíequens affumatur,vt ínhomíne

atg rifibili.Nam vt recte fequitur,Sí homo £, ri

(til

((135,

fibileeft ,ita re&e quog fequítur,fi affumat hoc

Q

modo:Atqui rifibile eftigitur homo eft . Sed in

hishzc eft confequentiz caufa,quía homo & rifi

j (im:'

ubllf,

bilezquifunt termíni,atg ídcirco vno pofito;al

if

terum comítari eft neceffe. V er(i quía hocin o

bus nonítafe haber,idcírco nonrecipitur vt fir?

gt

1

mum & füabile,fed magís improbatur, vtincerz

tum,& mínime conftans .

etiv

«secundus modus.

joit

—

ECundus Vv

$d

ero modus eft,cum in conditiona

lijoppofito confequentis affumpto,aufertur

id quod antecefferat,hoc modo:Sí homo eft,ani

1]

maJ cfï?n.on eftaüt aïgl,igitgr homo

IBOH

2495

e.Od

/

à

*

L d

DE $YLLOGIS. HYTOT:

def:

ficontra,hoiem effe negemus,non tollitur proín

dequod connexi eft, vt fi dicamus,no eft aüt ho

0ppo

€ontt

mo,noníam contínuofequitur, anímal non elle,

Atg idcirco híc modusá confequenribus appel

(

bilil

latur,quemadmodáü quí hunc praccedit,ab ante

cedentíbus dícitur.Quare & hí duo modi àrecé.

diui

£ioribus íta díftinguütur,vt príor quíde dicatur

vtha

fumi

i pofitione antecedétís,feques vero à deftructiov

ne conlequentis. Coterü vt vtrog modo ex dar

rf

tir]

£x códítionalis partibus affirmatiuis firma vbigr

fententía probatur,íta eadem confequentiae vís

dm

erit,fi negatíuz eíus partes fuerint, vt fiaialnon

eft;homo non eft,no eft autem anímal,igitur hoe

hi

mo non efi.Item,fi anímal non cft, homo nó

:

»

:

fiqu

atquí homo eft,anímal igítur eft.

hoit

€/Dequadam argumentatione contra [ecundi modi

ii

vegulam facta ex Tbenmiftio.

LU

Ic iam obijciet aliquís fortaffis nobís Arí

hnj

- R ftotelé ipfum, quí inprooemio librí de ani^

Quj

ma, talí contra praefcrípram (ecüdi modi formà

anc

(vt vídetur)víus eftareumentatione : Siquod &

hon:

anímoe(ínquíens)propriü opus,poteft continge^

ftter

re,vtipfaacorpore feorfum fit: Si vero nullum

qux

eftopusanimze propríü , contingere non poteft,

li

vt ácorpore feorfum manear,fubfiftatve. Sane

tle.

hanc argumenrtationé funt quí ob íd calumníerv

pot

tur,reprehendant(ceu mínus firma,minustg di/

CH,n

i

gna:g tanto phi.lofopho.C'alquüa at huíufmó:

ä:

riAc*rxrvä VI,

T

di :R;onrtebat,inquium ; aCcepto confgquïtis

]

Oppofito,ita tollere demolírítg antecedés. At hic

d

contraríusordo feruatur. Verum hàc calumni$

d

(fiqtn dicí meretur) Themiftius haud dubie no»

banty

bililfimus perípatetícus fubtiliffime diffoluit ac

r

díluit: Vnde quícüq; (aít)tam male anímati funt,

dicat

vt haec qux in díalectíca atq; iínexercítio argutia

mudiy

gum íactara, & prompta omibus funr,ienoraffe

Y

Axifiotelé putent,hi planeignorantiffirái viderv

nvl

gür.INang verbüillud poteft contingere ( d qui^

z v

dem Arífiotelesin fua oratíone vtítur) no necef

TU

faria,fed potfibilem & contíngenté connexioné

turl

habet,in quo genere nonoportet, vt abolíto cóz

nod,

fequente,aboleatur & antecedens,id quod omi»

gO íta euenít,quotíes neceffaría concxío eft. Sed.

d

hic íncontraríüi obferuatio eft , vt fcilicet aboli,

&io antecedentís aboleat confequens.Cui reicau»

TU

fam ide autor huiufmodi affert: Semper ern ( rv

dci

quit)id quod contingenter fequítur tand pars fit

forti

antecedentís,propterca quod qiiqy accídit , gricqg

"

mon accidít.Ita quí antecedens ínteremit,totü in»

Qd

teremit. Toto aute fublato, confequens eft parci-

ylut

quog abolítione afferri . Hínc & ab eode autore

x

alíud haud diffimile proponítur exemplüi,quod -

zale eft:Si animal & quod proculad nos áccedít,

] sln'

YU

poteft contíngere ut fit equus,ieitur fi animalnó :

sfpdy

efi,neg vt equus fit cótingere poteft.Quo fit ,vt .

gumé

infcitix potius illi arguédi fit,quí talemar

L

v

e

E

pE 'syvnx.ocis,. H YPOT.

tandi formam,vt minusfana cauíllantur, & fiom

litsei

Axiftoteles ípfe,qui rectiffime ita argumentatus

t

eít;Hacitaex Themiftio,quem Hermolaus Bar

frgaty

barus ztate noftra latínitate don

f

auit, vír :vu'qq;

$mpene eruditus.

tafin

W Tertius modus.

à

Noní

"IErtíus deinde modus eft,qui appellatur à re

fitioni

pugnantibus,in quo demonftratur non pof

polts

fe timul hoc effe & illud.Fitaüit,quoties conexae

protn

propofitíonis affirmatiux antecedens aftruítur,

itdeco

vaoft

vt confequens tollatur.Quod certe ideo íta eue«

nire manifeftum eft,quod hmóí propofitíoesex

w

repugnantibus, aut ex contrarrjs conftent parti/

Puga

bus.Ex repugnantibus quíde, vt INon fi dies eft,

Ratur, v

nox eft:atqui díes eft,nox igitur non eft.Ex corv

tlaig

trarijs aüt,vcnon fi fanum eft,egrü eft: atquifa

ndnpoH

nit eft,non eft igítur zeerii. In quibusfyllogifmis

Hilicor

ropofitiones fumpta hmói funt, vt impoflibi,

tta] nöq

)

e fitfiantecedens eft,confequens effe. Itagj cum

figatt

íta proponitur,non fi díes eft,nox eft,huius pro«

UsSin

ofitíonis fenfus híc eft,nà re&e fequi,fi dieseft,

partt;

vtnox fir.Di&üeftaütex repugnatibus,aut ex

contrarijs,qm quealiter fe habent, fyllogifmum

tond

ad huncmodü nullum conftítuunt.Ouapropter

rf

haudquag recipiendus eft hic fyllogifmus,nonfi

Bo

homo eft,albü eft,eft aüit homo, igítur albü non

fs

eft,qri nec repugnantia funt inter fc homo: & al

i

mps

|

l

bum.;.fuc, co'ntrariaA..Fit it& & hic modus ;liquoæ,

[

TRACTATVS

VL

!B(noii

gies,ci inter alterutrà connexze ppofitionis par/

(s

at

zem,negatío ínterponítur ,atq; ea ipfa rurfus de^

negatur, vt fit propofitío,fi anímal no eft,homo

rytiquz

efi,hxc repugnans eft, & ob id falía. Fít auté ve:

ra,finegatio huic à fronte adijcíatur, hoc modo:

INonfianimalno eft,homo é.Huius qppe propo

atrit

fitionis hzc eft fententía ,Sí aial non fit , fierí non

nonpol'

pofle vt fit homo.Ea igitur concefTa, affumimus

conz

protínus hoc modo, A tqui anímal non eft, ac de

frut

ánde concludimus,igítur homo noneft.Similíter

yta t

vero fiíta proponatur,Sí homo eft , non eft aial,

i |

jtond

quae & ipía falfa eft, propter partíum inter fe ree

n

pugnanti, quare fi & huíc deínde negatío appo

natur,verafit hocmodo, INonfi homo eít, non

dinid

Fy (0)

eftanimal.IN3 & huíus fententia eft , i homo fit,

[:qui j

*

—

non pofle fierí vt non fit anímal . Itag; ea coceffa,

ogi

fIu

t

zalis contexítur fyllogifmus,non fihomo €, ani^

lpombll

mal nó eft,atqui homo eft,anímal igitur eft.Rur2

a

fus at fit propofitio ex vtriufg partíbus negati

jus p

uis:Si non eftdies,noneft nox,qux idcírto quod

idist

partes eíus inuicem repuenant, falfa eft: Fít auté

AU

vera,fi adiuneamus negatíoné,hoc modo: INon

g

m

fi non eft dies,non eft nox.Huíus quoq propofi

I

[pro

sionis fenfus eft talís, quod finon eft dies , eíIe no

j

poteft quin nox fit. Vnde ea ípfa coceffa;affumi,

]i

mus hoc pacto: Atquí díes non eft , & concludi^

gnus deínde,Eftioítur nox.

p

; ,hquof

qqæææmmmw;

ttiodus à [xipc)rior&-' à

Pa

PE SYLLOCIS. H YP

j

:

n

!i hocplä

bus duobus differat.

2

- mmdti

X his porro collígere líce

t, qwd fn;cfiït in»

atl

ter hunc tertíit, & fuperíores duos modos,

« quïïpim

Sane inter ípfos haec eft díuerfitas,quod ín eo qui

dem modo,quiab antecedentíbus dictus eft,po

atqudi

| diata

[

nitur antecedens, vt id quod fequitur, aftruatur;

Inco vero quí à confequentibus appellatus eft,

pf

fushab

erímitur confequés, vt íd quod anteceflerat,au

;

€

ratur. At vero ín hoctertio, qui dí&useftàre

lvt

t a

pugnantibus,neutr(horum feruatur. Síquidem

necp antecedens ponítur,vt quod fequitur, cófir

N

snetur:nec interimítur confequens, vt íd dd prae

À

à

cefferat cuertatur,fed ponítur antecedens, vt iv

terimatur confequens . Quod ideo euenire dictü

one to]

EE

efi,qm hic ppofitíonis modus partes inter fe com

sinet repugnantes. Aduerfum quippe eft atq; re»

a

; ol

pugnans,quod dícitur,fi díes eft,non eft lux:dre

propofitio hec falía eft, quae tri rurfus negatíone

a

um

praepofita,fit vera hoc modo:INóo fi diescft, lux

noneft.Atg íta cofimilis eft affirmatíoni, nempe

- C

huic i díes e,lux eft,quod & recte quidt íta eue^

nire receptum eft,quando fcilícet affirma

- Ut

BOREME

, Mi

geminata facít negatio,

4| Q sertus modus.

*

| m fOPUIa

b Vartus modus eft eorti,quí ex difiun&tiuis

"eaü'cgm

A

confiftunt,fylloeifmorum.Fít aüit cum da/

tz diliunctiuz propofitionis antecedés in affum,

|dix D

! hond

gtfone'ponitura vtquod confequens cft auferaf,

?

$

.ïäxeägfvs-wn

—'

l

hocpacto:Aut díes &, autnox eft : atqüi díes æ.!

nia&im

non eft igitur nox.Ite,aut fanus eft, aut xgrotat,

atqui fanus eft,non egrotat igitur. Hic vero fi íta

t

. : quífpiam argumentetur,aut dies eftjaut nox cft,

linegi

atqui díeseft,nox igítur eft, Ac rurfus , autfanus

d

eft,aut zerotat,eft aute fanus, igit aeerotac. Talís

L

r

Tuusd,

ä

. profe&o modus afyllogiftus & incollectilis pr^

fus habetur.INà ineo date difiüctiuze pofita par^

du

p ia

d

te vna,non tollitur relígua, quod vticg r

u

Írít.

epvgääj :

tium naturareq

Siqm'dqu

3

Quititus thodus.

urur,(öhr

Vintus aüit modus eft,cit d quod in

*æma .

d

&íua propofitíoe pracefferat,in affumpti,

as t

one tollítur,vt quod fequitur , affirmet hoc mo

s

-do:Aut víuit,auctmortuus eft: non viuit autem,

teríeti

tortuus igítur €. At híc quog afyllogiftus fit $

[Lati!!

áncolle&ilis, quoties date difiunctíue vna fubla:

tlucet

£a parte,tollit fimul & reliqua , vt aut víuit , aut

g

-Aamortuus eft,non uiuít aüt,igitur nó eft mortuus,

6 (&, M

«sextus modus.

j

Y

| Extus vero

modus eft,ín & duobus p dífiun

deiait

Ls

- Jétionem propofitis,oftedítur fi vnum fit,no-

naro

polle fimul eífe & relíquit. Fít aüt ex difiunc&tíua.

ín copulatíuà mutata , addíta vídelícet negatio»

nejidg modis duobus:Prímo , cíi propofitionis

'üunfffu"ä

.. ' datzantecedensponitur,vt tollatur confeques, -

um

hoc pa&to:INo & dies eft,& nox eft, fed dies eft;

inszm?

noneft igitur nox,Item,non X prudens eft &v

Va

pg SYLLOGIS.HYTOT

eptus:atqui prudens eft,ineptus igítur nà eft. Se/

Àni:

cundo, cü propofitionis datz antecedens tollit,

[

fbf

vtconíéquens ponatur,hoc modo: INon & dies

ticarü

eft,& nox eft,(ed díes noneft, igítur nox eft. Sa/

libusq

ne tertíus hic ex dífiunctiuís modus confimilis ei

faodi;

eft,qui ex propofitionibus conditionalibus terti

fbj

us eft pofitus, praterq d ínillo propofitio cü co

legit

dítione,in hoc fine conditíone proponitur. V ege

dllecau

& hoc atiplius híc obferuandü, vt tà repugnan

dicintu

tía, £j contraría , íta fibi repugnentatq contraría

Vd a

finc,vt pofito vno ínterímatur alterü,& vno itv

Condii

terempto alterüi ponatur. Quare locutiones hu»

in d

iuí(modi,Aut perrjt,aut líteras docet:Item , Aut

& aut

cucurbítx flore,aut ipfam cucurbíra,& alize ple

fenihi

rxqyqux apud Grzecos olím ín prouerbia cell

Qd

re,confuetudíne atgiípíó euentu magis receptae

Qu

fuerunt, j veritatis'ccni"tantia,de quibus &alij

;;

CXICFHQ[

pene innumerís Erafmus nofter ín opere adagio

QU

rumnon tà copiofe,d fructuofe elesanti narrati

Vi

one perfcribit,vír profecto hac noftra zetate ex;

fictw

traomnt ingenij aleam pofitus, vt Plínij verbis

Vety!

vtar,qui hoc fua zetate M.Ciceroni tríbuit verif

t* vj

fime.Ex pradictís atit fequítur, copulatíuá nega

— n

tíuam zquipollere dïiïïï&iuæ'amrmatiüæ-txxci&;

; ol

d& partibus,fed fibi contradicentíbus. verbi cau

; ] t

ía,hanc,non & dies eft, & nox eft,huic,aut nöc&

lo

dics,aut non eft nox.

1 us;ftii

a r æ c'm-. ex önwdti'"iï tton ]ï(mt fyliogr[m: e ;

Cpio

r

rl

C TRACTATVS WL

iidiy

Am

At vero tnírabit fortalfis quifpía

,quid 'c.ïaüqä

ttstt

fubfit,qp cü tres fint fuperius pofitae hypothe^

ontdi

tícarü propofirionum fpecies, & ex conditíona»

x d v

líbus quide,& difiunctiuis certi fyllosifmorum

nímnd

modi a nobis à preefcripti finc , nullos praterea

lus

fübijciamus, quibus ex copulatíuis periride fyl^

[rioio

logiími fieri demonfirentur. Huiusfane rei hac

irur Vg

€fle caufamarbítror,cp qua hypotheticze pprie

p

dícüntur,huiufmodi funt,vtín hís conditio alij -

cantata

Velexprimatur,vt ín eís,qua peculíari nomine ..

Veroty

condítionales appellátur,vel fubintellieatur, vt

doyily

in difiun&iuis.Nam círíta proponiítur , aut díes

m

eft,aut nox eft,haec eadé propofitío cá conditio^

-

£

henihilo mínus pronütíari poteft,hoc modo : Sí

ia cli

díes eft,noneft nox.vel fi nó eft dies,nox eft.Ita

fttpa

que per has,neg eíle aliquid,neq; noneffe, fimplí

cíter fignificat, fed autíllud eíTe fi hoc fuerít , aut

us dj

a?

quoties vníi fuerít non pofle fimul & aliüd effe.

ia

Vnde & ín his cofequentío vís íneffe

quog per^

Pa

ütur,vt no

Ípicitur.At vero quo copulatiuz díc

nj'verb's

,

Verz hypotheticz funt,ita nec in hís cónfequen

uv

ti vis vlla deprehendítur,qua nímirü facit po^

tílfimit vt ex propofitíonibus hypotheticis,hy^

juing

gt

pothetici fyllogifmi firuantur. Hy potheticz ta^

$

elia

menquoquo modo dicí pollunt,quarenusex ca

teceorícis compofitz conftant.Quare nec Boethí ,

üs,etíà cum alías de fyllosifmis ex hypotheticis

umötl?; -ö

/

copiofifIime tractet,vllos pracfcribit modos, iue

B

pE SYLLOGCIS.HYPOT.

xta quos fyllogifmi éex copülä'tiüis pínde Hcr&,

Vpr

INec ipfe admodü probo eas cónfequentíz for,

prad

imas,quas vulgo ex copulatíuís elíciunt, vt à to»

Crat

ta copulátiua ad alterà eíus parte, & ite à defirue

-grar

é&íone partís copulatíuze,ad defiruétíoné totíus,

fm.

qux lícet neceflaría vtíg fint,vtiles i non funt,

fequ

Ex copulatiuis tri re&e fortaífis areumétatío p«

tul

cedet,fiue fyllogifmi voces,fiue aliam quálibet

Que

argumentationis fpecié,quotíes per has ex difiü

Q

&ísad coniuncta pcedímus,hoc eft,quoties quae

Qui

diuifim przdicantur de fubíe&o aliquo ,de eodé

—— .

ieit

etíamnü coníunétim díci poffe probatur. Quod

ànir

quíaaliqri ita contíngit,aliqri vero miníme , cere

Cfat

tx ad hoc regulx ex ipfo Aríftotele colliguntur,

&

quibus id dilcernereliceat,quas proinde híc fub

tlj

ijcere nongrauabímur.

3

Vtlul

«ISequuntur tres vegu

l

id'q;m

áud

' X hísigítur príma regula eft:uuxctiqs

poft

fim fecundü accídens de aliquo preedicatur

d&m

fubiecto,aut alter& de altero,hxc fimul atg; conv

Cfat

iunctím de eodé prediícantur míniíme. Cuius re

ttge

eula hác reddit ratione Aríftoteles, p vídelicet

DUUT

vnü nonfaciant.Quare no recte fequítur,Socra»

tes eftalbus,&Socrates eft muficus,ígitur Socra

-

-

tes eft albus muficus.Diícum eft atit íecundü ac^

!

—nÜ

cidens,qm íciens & grammiatícus lícet feciidum

accidens de fubie&o alíquo dícantur,ti alterum

dim

Pïol

fitd

de altero non fecundi accidens , cd per fe dicit:

ii

h

TRACTATvs

NT

t |

& proinde vt diuifim,íta & coniunctím de eodé

n

pradicari poffunt, vt Socrates eft fciens , & So»

L

crates efl grammatícus, igi tur Socrates efi fcíens

Liüdty g

É

Sramimaticus.. Secunda regula: Quxcung diuí

fim de aliquo przedicatur,vtde fubíecto,fiíd dd

nonlu, '

fequítur,in praecedentí includitur,ipfa de eode fi

Ka

mul & coniunctím non prediícantur. Huius quo»

quib |

d

que regubehac ab Ariftotele reddítur ratío, qa

€omítteretur vítíü nugationis. vnde nó recte fe»

Qtiog

quítur,Socrates eft homo, & Socrates € animal,

du

igitur Socrateseft homo anímal.Síquídé in hoie

w

animalincludítur.INec fequítur ob ídipfum,So^

um

crates € gramtnatícus,& Socrates € Íciens,ioítur

'/lgunwp |

Socratesé grammaticus fcíens. Tertíaeft, quae

hll

|]

;

€x hís fequitur,regula : Quado alíqua de alíquo

vtfubíecto,feorfim atque díuifim praedicantur,

ídqg neque fecundü accidens omníno, neg ex híg

digdl

pofteríus in priori directím cotíne tur, hzcdeeo

zicitl

l

dem fimulatque coniunctim praedícatur,vt So^

a

crates €homo,€ Socrates eft albus,ereo Socra»

Quiut!t

tes eft homo albus.Item,homo eft anímal,& ho

de(h(fl :

mo eftrationalís,ergo homo € anímal rationale,

,X

€/Deratione confequentie.

j

oft haec etíam de confequentíz tatione haud

undäaf'

I

abíurdü fuerít hac ín parte noónulli adijcere,

«cidt

.'(

propterea cp in fuperioribus fpíusin huius ínci

al(fl'üfq : 4

dímus mentioné. Prímo ígitur dícedum eft quíd

i

fit, deinc?e quomodo díuida£,tertío regulz quae

—

]

DE'S?LLödfäfH?ïOf

eli

*dam fubrjcienda funt . INeque vero vt vatia reg

«atf

seXiftímari debet confequentíz vím pofle íintelli

dit

:gere, qm ad hoc fumma totíus díalectícoe tendit |

PT

& vtilitas.Sane haec ex eo potíflimü percipítur,

fi cuí recte vtí contigerit coníunctione ratíonali

pi

dil

«roo,fiue igit aut fi qua huiufmodi eft , qalíoqui

jlli

€vt Alexander Hegíus dícere folebat) multü fa

«ceffic negotij ftudiofis huíus artis hoibus . Porro

ls

'hac ípfa re&te vti poterít,quicung reí probande

qu«

p

£utn caufam,tü fignum intellexerít. Ita enim res

V

wnaabalia dependet,;vt certus proculdubio or

do aliquís ínipfa rerü natura effe intelligat.id Qd

4lX

&

'Seneca,inter philofophos noncótemnendus av

—

NUITI

tor,primo naturalíti queftionü libro hís verbis,

[

hn

nontá diferte,q erauiter expremt:Omniü(int)

rerum certus ducit ordo,& alía alijs íta comple/

dm

xafunt,vt quod antecedít , aut caufa fit feque

(ifo

^

*

['F/

fte

tíum,aut fienum.

:

enth

&i De confequentia &

ciu? diuifionte. -

Onfequentíam igítur hoc pacto quí

da deä

n

. Jhíunt: Confequentía eft oratío ex antecede

VK

tl

te X confequente,fuís quídem partíbus conftítu

V

ta,quasrationalísalíqua coniunctio conedit. iil

íta diuidunt, vt fit X« bona & mala cófequentia.

p

Et bona quídé ab cifdem definitur, cuíus fiante

bi

Q

cedens verü eft,non poteft efle,quin confequens

Ain

quoque verum fit:vt hormo eft; icitur anímal €.

Mala vero,cuíus &fi antecedens veruim eft,non

TTRACTAT vxsx AL

marü

eftci neceffe vt confequens verü fit: vt Socrates

teli

'ambulat,íeítur cxlum ferenti eft. Bonam rurfus

tendit

:*díuíduntín materíale & formalem. Verum quí

ipit,

TUFIE ii at

. Ariftotelem potíus fequuntur, quá barbaros fo

Yiona

.phiftas,eam in neceffaríam , & non neceílaríanm

aqi

dífpefcunt,v t fit tri neceffaría confequentía,qua

ltity

Alliformalé vocant,non neceffaría, qua matería

.Poro

- hisabillís dícítur. Ereo formalis cofequentía eft,

ohui

«uoties datís quibuflíber termínís íuxta prazcícri

entmr

ptam aliquà areumentandi formá i antecedens

hbt

veriütefi, & confeques effe verü necelle eft. Cuiuf

ii

modi ín prímís funt fyllogiftíce cófequentie os,

us

« quz ex ípfarü propofitíonum t& cóueríione,

h

u

Verol

tum zquípollentia elícíütur,& fi quac alíae hísco

i(ing

fimiles funt. Materíalis Vero, quz taedi bona q»

'dem eft;ri iuxta eandem fimilemtgareumentan

pl

dí formi firma v bí

q; « confians non eft : quales

[ecluew

fere funt díalectice

argumentationes, & quae per

enthymemata & caeteras argumentionís fpecies

i

át

Lchihtuunmr,nempe terminorü tantum gratía,

videlicet quí materíae více proefianr.Tt

ii

(41À

acgmate;

tíalis confequentía eft,fi hoc modo arg

umeteris:

u

d

Cxliüi volubile eft,ereo cxlü rotüdu

p* «p iuxta eandé form

m eft. Quip

M [an*

am ita areumentari lice;

bit:Coclum volub

fpti

ilecft, ereo caclü flellatum efz,

Ceterü pbabilitas

in hís acconfirmatio, ex loco

i

(

rum alíquo díalectícorü peti iolet , proficífcítqg.

lnqïlt

Jj

ra fecü

ül

e Sequuntur due regule, tum inflantia 'c:'ont

k

j

— odl

DE SYLLOGIS. HYPO f.

ctde

— dam , tumetia que fit bone confequetie pprietas.

d fo

& YEquuntur hínc regul duze,quarü príma eft:

fX

M Siadantecedens bonz confequentiae fequit

hab

confequens,ad oppofitü confequentís oppofitüt

pen

fequítur antecedetís.Et oppofítà quídem híc írv

fira

relligo íd,quod contradictoríü dícitur. Cererum

tutti

ápfius regula tale fit exemplü,homo eft,ígít ani

fitur

mal eft.Hic quía recte fequítur,homo € , igit aial

m

eft;ad oppofitum confequétis,quod eft , nullum

fi.]

anímal efirecte quog fequitur íeítur nullus ho

obí

moeít. Secunda regula:Quicquid fequit ad co/

quu

fequens bona confequentíz , fequitur & ad eíus

fi0n)

antecedens, vt quía ad hanc,homo e,recte fequi

tur igítur anímal &.& ad hanc rurfus,aial eft, igit

fubftantía €,ad eande ídcirco,qux erat, homo e,

recte quocp fequitur,fubftantía eft, vcfit, homo

eft,icit fubftantía eft.Sane has duas regulas ideo

adijcere líbuit hocloco,cp vnaquzg harü per to

K—.

tamartélogícam príncipij vím obtíneat . Cotra.

fecundam tfi regulam hmói fit inftantía: INam fi

|

p

quid neceffe effe,illud qq; poilibile eft effe.Rur/

ä;

fus aüt,fiquid poffibíle eft effe,íllud ia non necef

'*

Íe eft effe.loitur fiquid necelfe eft effe , id€ erítino

N

neceffe effe,quod prorfus inconueníens vídetur.

Sané huíus difficultàtis nodü, Theophraftus Gre

cus autor,vír vtíqin omniíbus dífcípliniscofum

z

|

matiíffimus,dígnus proírde qui ín Aríftotelís día

tríbam,ipfo etía Aríftotele íd íta adíudícare, fuc

0p1

sv

ia

—

'

*.PR—AEFATI,Q.;

«ederet(vtautor eft Aulus Gelli,us)äd hunc to

igm.

imad

Ü

dü foluit:INonomíno (inquit)ide efi,poflibile ef»

fe, & non necefle effe,dd hoc negatiuam fpeciem

t fequiï

)ppolïn'l

habear,íllud vero affirmatiua,quis tri eadé pro^

m hiciy

pemodit vtrobíqy fit fienificationis vis . Itag; af

firmatione,quoe &,necelle eft effe , nonre&te fequi

r

|

:,l'glflnl?

i

