dtm

te copararí poteft, ítaabfqg duabushís partibus

noníciétía lolum,fed nec ars v1la.Quo fit, vt C

ftin

o

meríto ipfae quoq; philofophiz ínftrumenta ce

VtÀ

ferí debeant.Díftant aüt vel hoc ipfo hec tría ín^

ter fe,cp díuífio quide ipa aditum ad artes omes,

Df

D

& dií(ciplinas praeparat,ceu diliges quoedà explo

teq

ratríx quantü videlícet ars fe vnaqueg extédat.

C

Definitio vero pracparataía atip explorata, ve

1o

rwxdTATstm;

luti lumíne adhibito,illufirat. Demonfiratio de |

X

inde haec omía perficít &€ confummat.Ratío aüt

xidi

(

cur,cum ordo ín his tríbus íta fe habeat,priusta

mende demonftratione, á de catteris duabus tra

(X

ho

éareinftíituerím:Quía nímirüípa demonfiratio

eft cui relíquae due,népe definitio & díuifio,infer

uíre interdü probantur , X accommodari folét,

&

quemadmodü etíam definitioni ipa diuifio.Hínc

)

& de detinitíone príus dicédum , &j de diuifione.

€iDe definitiotte quid fit ,& quo patto ànotediffe- —

rat,tuite exà de[criptione,e7 quid fit defcriptio.

ficti

Gitur quid fít definitío, ipa definitione nüc ex

ii

plícemus oportet.Hac à Platone quide defini

nz.quæ

tur hoc modo:Definítio eft oratío quze quid fit,

$qU

de quo agítur,oftendit dbreuifime.In qua defini

nr, a

tione oratío pofita efi,vtà noie diftínuatur, d-

f

nomé quog rei naturà quomodoctig fienificet,

x

atex vnica conflatuoce,definitio aüt ex duabus

N

falté vocibus.Adíe&ü deínde eft, que quid (it de

Yi

quo agítur,oftendit , qm inueniascratíones qui

n

dem,quas tn definítiones nemo dixerit,qriquide

jb

reínaturá non exponunt. Cuiufmodi orationes

Vl

)

funt,qux apophthegmata feudictería dícuntur,

ïnïlcb

vtINofceteipum,INe qd nímís, & íd eenus alíz.

tl

oülïöf

Poftremo adíectü e djbreuiffme,quo ab alrjs dif

tínguitur orationibus multo longioribus, vtpo

ep

te qua certís conftítuuntur partíbus,quales funt

j

Ciceroms,öf cterac hmói. Ab Aríftotele vcro

"

As

ETE NU RAR

a Em

pE DEEINI. E'I'TDWISI'Q.

in Topicis ipaad hunc modáü definitur:Definitia

fnitior

eft oratio quod quid eft efle fienificans,hoc €,ora

itury

r

tio explícans quz fit rei natura,eflentíave. Quo

ínloco aduertendü eft Aríftotele erzce loquerv

(emd

emi

téjin definítíone fua vfum verbo iy ,quod Gra

cís eft tpís paratatící , Latínís przeterítí ímpfecti,

differt,

Atq; hoc ipfum íta confueffe Aríftotelem Geor.

gnifca

Didu

V'alla Placentinus fidenter afferít , vt Erat;p Eft

dive

poneret.Quafi vero íd illi n6 cá alijs Graecis ho^

anínibus communte fuíflet, vt certe fuít. V nde ad

deni

&de

confirmandü quod díco, ex Galeno grzeco auto

busi

re fimile omníno oratíoné huc adferre no graua

buf]

bor. Galeni oratío ílla hmoí eft , atqj ita legiï in

&rto Therape;ntikæ libro. Sp 1 &oc lp voe'ov; Quà

eo

vtíque oratíonem Thomas Línacer vír & grae

proi

ce & latine doctíffimus íta vertit ateg ínterpretaz

tefo

l

tus eft. Vnii quoddà genus €morbí.Quare ex lo

fcdqu

quendilibertate & confuetudíne(vt díxi) íd po»

tíus eueníre exiftimandü eft: qua Craeci verbum

paratatící temporís pleruncg pro praefentí vfur7

m

pant.Itaq; nos i eft,vertímus,& fi Aríftotelis ín

terpres quifquis ílle fueríc,Erat intcrprctatus eft,

E

verbo ad verbü.Ob id fortaffisqy íllud,dd díxi^

hf

kj

mus,vel non anímaduertit , vel prorfus ignora/

uít. Vnde &eà ipfam definitione híc fubijcíenda

CQ

duximus hís verbis ,'quibusab Ariftotele pofí

ht

Gu

ta eft,'nempe Gracís: 59 Jf'sä"goa-plmäyoa*ä-rä-n'äfi

Ba

vivoeigafioy .Scd ne íllud quidé omitrendi puto;

—

d

34

l.

TRACTATVS vv'm.

Xino

finitionem ipfam termíni noie , dd grace p di

octon

citur,plerung appellari à tranflatíone termínoge

r o

zerrze, INam ficut per íllosfundi ín agro à fe ínuí^

cem difpefcütur,ita per definitiones res à fe ínui

quuew

X

X Gro

cem díícernuntur . Rurfus aüit & à noie definítío

Tfcti

differc,gm quod nomen obfcure & índifcrete fj

16eot,

ä'

gnificat,id definitio euídéter & difcrete exponit,

L pHl

Differt item & à defcriptione , cp defcriptio qui/

s ho

dé veluti opacee alícuius pícturze ímagine eerít:

al

definitio aüt perfectze picturaefacie refert. Hiíne

-

CO UIO

& defcriptio à Boethio definitur,ex propríetati

Ü prl

bus informatío quadà rei, & tang coloribus quí

1 kgfii?

buídam depíctio.Ex propríetatibus ínquit ; hoc

h QH

eft,ex proprijs cuíufg reiaccídentibus.Atq; haec

gt

proínde poetís atg; oratoribus magís vfu veni»

refolet,nec íníid adhibet , vt quid fit resíndícer,

Tpf (

r

Íed qualis fit,dfi infpicienda ante oculos ponat.,

——

j

« Quod duplex fit definitio .

vtb

Rgo duplíce effe definitione,tam ex hís que

dícta funt,autore Seueríno Boethio , qex

gvl

yusil

Aurclío Auguftíno,vel potíus alío quopíam , q

etía Auguftino ipfo vetuftior fuít ( vt Lau. VaL

:atustïï,,

0

i

IX[I

la fentire vídetur)colligere licet. Alía nangj día/

jeni

']

lectíca eft;alía rhetoríca. G díalectica quíde eft,d

t 1

comuni tantü defignatur noie,& definitío appel

0/

latur:rhetoríca uero,quiz alío noie defcríptío dí

vl(

[

»äyän"ll

cítur,qualís ea eft, que paulo fuperius à nobís ex

ü PUW;

Bocthio definira eft. Inter vtrang porrohocitv

l-

T ORU i R ENUES.

r SORCOBES. Ra n

Eod

o

DE DEFINI. ET DIVISIO

inodt

tere(Te ex eode Boethío aniaduertímus , Qd hzc

[ qui

que oratoríbus apta eft, nó etía. phllofophls per

inde conuenít:quie tii philofophorü propría eft,

talion

atf

ea conueníre poteft & oratoribus .Omnía nang

Cl

inquit ílle)quz philofophorü funt,orator ín di

cendo recte vfurpare atg his vtí potcfï Atcom

(ust

w

tra philofophus ín difputatíonibus fuís, d orato

qui

rüpropria funt,cuncta fere contemnit . neg; em

xm

-

adíücitaliqn Hgnu neque dd credibile eft aut p^

fv

Vhit]

babxle folü: fed quod necelfaritt omníno fuerít.

Sed de harü vtriufque fiue differetijs fiue fpeciez

f

bus;tam proprijs d; communibus , demceps ex

e

Ordme dícere haud alíenum fuerit.

qi

€|De triplici dialecticee definitionis formaex Czce—

n

Cat

- vone,tum duemadmodum alia ab alia diftet .

Tif

Ius ígítur definitionis , quze díalectica dl&a

eft,tres à M. Cicerone differentíae ponutur,

hi

lu

lia formae príncipales.Ex hís vna quídé e, quae

fubfiantíalís dicítur,altera vero,qua ídeà parti

u

um enumeratíone appellat tertía quse : inotadé

deir

f

AC

citur.Porro eà quz fubftantíalis dicit , & phllOf

fophorüimaxíme propría eft, Aríftoteles pleni

Vtt

atcy perfectam cófíftere aít ex genere X differen

Qd

tijs,üt cum homo definit,aial rationale morrale.

«

A partiit vero enumeratíone definitio eft;cirenu

fiti

meratísomníibus totius alícuíus partíbus, íd Qd

ei

rotum eft,cosnofcítur quíd fit.Qua quide defini

du

tone poma;qua legibus fancita eft, definítur hoc

—

X

$L

TRACTATVS vt

ä&hæc

modo:Pena eft,quz vno ex octo modís fit; n&

l yxp

peaut damno,aut vínculís, aut verberibus , au£

d

talione,aut ignomínia , autexilío , aut feruítute,

iaj

aut morte.Eade quoque definítíone &mundus à

rind)

Cleomede íinlibro de mundo íta definitur: Mun

LCOIU

dus eft,ínquít,ex celo terratg,necnon ex naturís,

qua íntra hac íncluduntur,conftitutío: Vnde &

OTJIP

oöcm

admonendus hic eft dilieens lector, n5 effe necef

Qp

Íe vbi quodammodo partiá ínfinitas qu:eda eft,

fueit

— —M——À—Á9À

vníuerfa inípía partíüi enumeratíone conclude»

d

re,vtín definitione müdiíam facta.Talííté víus

s «

eft Cicero cüi eum definít,quí nonliber eft:Is (ín»

quit)eft,qui neg cenfu,neque víndí&a, neq tefta

K

mento talís eft.Eteníim b partes funt dadzelíber

tatís.INec moueat quenpía,cp per hanc definitío»

(

nem quid fit nonliber conftitutü eft, nó quíd fit,

Vi

qi perzeque definitíone opus eft,ctt oftedere ov

d

lumus,quíd nó fit quíppíà,td quíd fit.Porro à no

ytti/

ta, vt Cicero:fiueab etymología,vt Aríftoteles,

adi

definítío dícitur,cít vís verbi, quze in copofitioe

)MO/

fíta efi,rem fua facta quada dífcretione defignat,

yuti

vtin prímo Offici.libro Cicero,ad ficfides, hoc

u

modo definit:Fídes eft ínquit, quía fiat Qd díétü

t

eft.Tríbus igit pofitís , veluti príncipalium defi

«l

nítíonum formulís,fola príma,quz fubftantíalís

eft, GC àtoto dicituxjevere definitío nuncupat,alie

duse nomínís tantum honore.

d

h

€Qse;er duod fint in fuummia definitiomm,fiwe di[ —

DE DEFINI. E'll DIVISIO,

f

ds

erentie,fiuc fpecies ,tà pbilofopbis qua ordtoribftf,*

tieciion 7 poetis commuttes,

Ver

finí tiom's,Gue difï'ere;ïn«

IN fumma aüt ipfius de

vid

]

tize,fiue fpecies numero qndecím ex Boethio

dth«

colliguntur,quarum tri bonam parté ex Aure.

V

Auegufüno ín eo,quem de díalectíca fcrípfit libel

dici

lo,(irü autoré títulusnon meétítur,Boethíus coL,

fttoj

legitle víderi poteft,quas & híc nunc per ordíne

Vi

receníere collibitü efi.Ex hís igitur príma quide

Qs

à Grecis cwisue diícta eft,à Latinis vero fubftà»

tíde

tíalís,fiue effentíalis appellarí poteft, vt quae fub

pe

ftantíà eflentíamve rei cuíuflibet propríe demoz

Rg(

ftrat,qua & philofophi proinde maxíme vtunf.

la

Cuiuimodi eft hac hominis definítio , aial ratio»

X

nale mortale rifus & dífciplinze capax . Haec er

ínf

per fpecies X ditferentías defcendens,ad propri

qpu

um tande venít.Secunda vero,qua ànotíone la

Tils

tíne ,eraece imiogarixg dicít.Hoec rem non p fub

pe

fiantia,fed per a&ürporíus explícat,vr homo eft

tisí

quod ratíonali conceptione & exercitio cunctis

!ts,

praeft anímantibus.Hic quidem nó quíd homo

d. P

fit dictum eft,(ed quíd agat , atgyitaquoda quafi

vtl

fign» ia notítiam deuocatur. Tertía, quae à qualí

rt*de

tate noméaccepit,2raece zétriur dícta,quz quae

titm

le quippià fit oftendit potíus,d quid fit,vt homo

D

eft quiingenio valet,artibus pollet, bonumq ac

i

malíi dilcermt.Hic ením non quíd homo fit , fed

LOTL

ggahs [it defignatus é,Quarta aüt eftquac a Grae

n

—

0,

TRACTATYS VIIL

Yi

eis jaeyeagnai , à Latínís defcriptiua , à Cícerone

dray

vero deícriptio appellatur;ut luxuriofus eft,qui

victus non neceffarrj, fed fumptuofiappetes eft,

Dodio

2

delícis affluens, & ad libidine procliuis. Quinta

vero eft,quz graece xera&ip, latine ad verbum

Yil

dicítur.Hxc vocem iíllà,de qua quzerit, alio fer^

Qusto)

mone defienat, S:quodàmodo quíd fit declarat:

i

vt contíceícere eft racere.qua etía definitíone lo^

: Qul

cus tit ab Aríftotele;ti à Cicerone fedes arsumé

h NE

tí definít. Sexta,d graecis xarà Jli«gopày. , Latinis

luæfub |

I

dtty

per dífferentía dicítur,vt cit querítur, quid ínter

regem & tyrannütínterfit, vterq; adíecta differe

wmnf. j &

tía,quíd fit definit hoc pacto:Rex eft,qui píetate

j [

: "

& modeftía erga fuos vtitur. T yrannusatit, qui

iæcclïll t

ín fuos fzeuit, & crudelítate exercet.Hinc & illud

DIOpI

apud Terentíü ín Adelphís : Hocpater ac domi^

oncl

[

nusinterefl. Septíma eft,que xaràueragopày id €,

nþfub

I

pertranflatione dicit,vt adolefcentía eft llos aeta

amoeü

tís,fenectus etatís occaíus.Item caput arx corpo

cuYi

ris, Octaua vero eft,quae xarà3qafesziy i tievrica

[homo

-Í. per príuantía eíus cotrarij Qd defini£ , dícitur:

j qwg

vt bonü eft,quod malíinon eft. Quo quíde gene

ipl

re definitionis vti licet,ciinotum eftalterti cotra

2v

ríum. Hac X Horatius epíftola prímaad Mecce

dhonto

naté víus eft,cum ait,virtus eft vitíà fugere,&ía

[mfljäc j

pientía prima Stultítía caruiffe. INona eft , quae

Í

"

xarkumrinorziy íd €per quandà informatíoné dí

cít:vt Aeneas eft filíus Venerís &Anchifæ.Por;.

i

n

tl a

DE DIVISIONÉ

xil

£o hzc iníndíuiduis, dgraece &reux dícunt, ver

m

fatur femper.Defideratur praeterea & ín nomíni

qui

bus & Suowa« funt , hoc eft,quíuoca , vt € Aíax

Oileus & Telamoníus. Ergo quotíes vnír alíque

definire volumus,à genere,à patría,à corpore, à

factís,à díctis,ab aio,hoc genere definitíonis vti

snur. Decíma deínde fpecíes eft, j dicít àv víno

hoc eft,vt fecundum figura dicam, vel exempli

tAt

caufa:Cuíufimodi definítio eft, vt fi queratur, qd

tà;

a

eftanimal,& refpódeatur,vthomo. qua X Ar/

ftoteles víus eft , ct díxit : sirlatsiarilqomr, id

vl

d

eft fubfatía eft,vt homo. . V ndecima,qua xerà

dd

&iJulay mAnpertr réioytiés id eft , per indisentíam

Jení ex eodé genere dícit, vt fi quxra£ , quidfit

t

quadras, X refpodeat,cui dodràs deeft,vt as fit.

£0f

dia

-IDDuodecíma,quze xeràtzeewy dicítur, id &,p law

Wtv

dem,vt apud Cíceronem pro Cluentío : Lex eft

smens &anímus & confilíir &diíciplína cíuitatis.

lun

Qualis etía ea eftqua ab Aríftotele phílofophía

definítur,ars artiti, & fcientía fcientiarát. Tertía/

decíma eft,quze xerá&ietoriag d eft , fuxta ppor/

tionem dicít , vt cii maiorís reí noie mínor defr

tX

enatur, vt edícti eft lex annua , X homo mínor

pl

U

inundus. Quartadecíma vero,que xerà rhagóz ri

lil

id eft;ad alíquíd dícítur,vt pater cft, cui filius eft.

lþfur

Quíntadecíma demit,que iuriéAee íd eft, caufa

Vtit

du

lis dicítur,vt quz caufam reí de qua quarít, red^

dat,ut díes eft latío folís fuper rerra.Similis huic

fei

—

2

TRACTATVS VIlt.

"

W

S illa eftapud Ouid.Res eft foliciti plena ,n'm«äris

Vr

amor.Ethicit ením amor,& càufa plerücg eft, vt

LAX

quís nimís folícíte anxietg alterí tímeat.

diqi

€Ex quot cóflet , & à quibus

ä:matt;r e4 dcþ'nitiq,

*

C

que Jubflantialis dicitur.

15 V

Ane definítío ílla, quae philofophis magís .pc

"um

N

culíaris eft, cit ex getiere & differentijs cofti

uml

tuatur praecípue ,ínterím tri fumítur aut à mate:

r

ría,aut à fpecíe fiue forma,aut à fubiecto, aut àfi

ne. À matería quide, vt fi flatuá definias ex aere,

f, 1&

velalía qualíbet matería,quae huíus vel íllíus reí

T

referat fimulacrü. A forma fiue fpecíe , vt fi quís

PO

definíar irà,cp eft vlcifcendi cupiditas, quae eade

áàmatería definítur efIe ebullitío languinis círca

;wdü

asll

cor. À fubiecto,ut cum dicit quifpía, Aftrología

glaw

eft ars quze círcá coeleftía corpora verfatur.A fi/

ne vero,vtquem cofequit,vt medícina eft arsín

od

Jl

I5

humano corpore fanítatis effectríx.

"

J

| €Deuirtute definitionis;tii €7 de elus uitijs..

t

INte omniíaatit X qu fit vírtus definitio

r

PT nís dícendii.Sane hxc eft, vt definitio fuo

r at

p

ex altera parte definíto refpondeat.Hac Rodol/

fniti

phus Agrícola lec£ definitíonis vocat, eamtg hu

Lt

l/l

iuímodi effe dícít, vt neg; plura complecta£, uá

iuscl

ipfum definítum,neg; paucíora,fed de quocung

"

vniü dicítur,& alterü dícatur.Huíc porro alíam

a

j

ídem adiüeit,vt quíd fir res;hoc eft,fubfiantam

j

'fæi explicet,Praeter vhas deínde duas;tertíà qubog;

m 1

t Eura

n d

DE DIVISIONE

quod

adijcit,vtfit aperta,hoc éft,neg ambiguís nomi»

add

níbus,neq obícuris , aut ex longinquo tranílatís

conftet.Sunt & alize ad hanc ré ab eodem pofitze

Bit,q

fier

Icees,quas híc breuítatís ftudio praetereo.Ex pre

qUZH

dictis igitur & quafint vitía definitionís, facile €

íntelligere.Sunt aüit duo przecipua:primít,ne qd

pn'us

quf

abüdet:alterii,ne quíd dcticiat.Et díctíionum qui

d& abundantia,rei facit defectü:defectus vero dí

prim

diui

&ionum,abundantíi reí. Atg; ex vtrocy mínus

]

apta definítío eft. Sed haec nunc exemplis ofteda

mus.Per abundantíà igítur definitío fit,fi hoiem

qi

dit

íta definias:Homo eft fubftantía anímata fenfibi

p

lís.Eft hc quidé definitio,declaratío quoeda ho^

mínis.nam haec omnía,homo eft. V erü fi conuer

Fit

did

tas,nonrefpondebit:Per defectü vero,ut fi quís

definíaccupiditaté hoc modo:Cupíditas eft alíe

fiti

t

na appetedi defideríü.fed ne hzec quídé ex equo

d

refpondet rei definitze,propterea cp mínus comv

prehenfum ea eft,qua res nois poftulabat.Nam

fi

W

nó fola cupiditas auarítía €,ímo praeter auarítía,

u

quae habendi propríe cupídítas dícitur, eftinfup

tum damnandi,tü vlcífcendi cupídítas.Poteft €

Qu

t

tertíi hís duobus vítíi adijcí,quoties fcilícet fa

d

fum quippíam definitío dicít,hoc pacto:Sapierv

tía eft pecunize quaerendi diligentia. V erü de defi

(R,«

"

Ws

nítíone hactenus. -

« De diutfione .

t

híx inflrumcnsü;

REFtat hinct

.crujü philofop

d

TRACTATVS Vi

]

quod quidem eft díuifio , quse qué habeat vfum

rl

ad diíciplinas cóparandas, hinc quog noffelice

npoütæ

bít,quod fine hac quemadmodü definitio quide

fieri debeat,haud plane intelligi poflit : quippep

J

dl

quam ea quz ad definitioné fumütur , ex ordíne

TT

príus collieütur:íd quod facilelíquebit,fi exepli

caufa,nomenípfum fuíceperis definiendü.INam

u

yeod

prímo huíus genus vox fumit,deiri voce ipfam

díuido,ín vocé fienificatiuam, & non fienificati»

;mmus

dfida

ua.Definio igíitur nomen cp eft vox fienificatiua:

ho

quae oratio,quía nomíni nondü eequatur, rurfus

díuido fienificatíua vocem in eà,qua fecundum

Jnd

i

placítü fieníticatíua eft,hoc eft,ex hominü ímpo

« |

fitíone,& eà qua naturaliter figníficat.Itag; prae^

dictze oratíoni addo,fecundí placitum:fitg defi/

figi |

(Lalio

l

nitio nois hoc modo: INomen eft vox fienificati

aQ

ua fecund( placítum.V er(i quia nec fic definitio

definíto ex zequo conuenit,ídcírco id Qd eft feni

T87]

ficarefecundü placitum,deínde díuido , ac dico:

»

vocü fecundum placitü fienificantiü, alize cuide

arih

cum tépore,alíe vero fine tépore fignificant.Sed

jl

If

v

quiane fic quidem perfecta nois definitio habere

tur,rurfus alía ageredíor diuifione,nepe eius jd

(

eft [ienificare fine tepore. INà huíus aliud qdem

gp!(fV

J

efi,cuius partes extra fienificant,aliud vero, cw

ius partes extra non fieníficant.Itag; nois defini^

tioné tandem hoc modo cópleo ac díco : INomé

fine tem^

;müï;

«ft vox fienificariua fecundü placíitum,

m iij

M

WE DITISTONAT

-

pre, cuíus nulla pars extra fienificatíua eft. Sd -

pTZU

nunc quíd fit díuifio, &

quotuplíciter dícarur, dá

duim

cendum hínc eft.

tiad

Aj

€]De dinifione quid fit , quot modis dieatur.

iac

luífio igit(vtín vniuerfum dícamus) € có»

Tum

D

imuníorís ín mínus coómunía díductio . S&

101f

per ením quod diuiditur,comunius rjs eft , per

diuifio fit,& per hoclatíus patet.Fir auté multís

modiís.Síquíde alía eft diuifio eenerís ín Ípecíes:

alía;cü totit uelutí ín partes fecatur,quà proínde

&

quídàm partítione dicere malunt:alía rurfus,cü

di

vox multorü fignificatiua;ín proprías fignificatí

3l

onés diftrahítur.que tri diuídendi modà RodoL

9t

phus Aericola non admodíi probat, fed enume

a«

ratione potíus dícenda exiftíimat:quemadmodü

itd

4

& c& fpecies íníndiuidua diducitur,íd dd etía Io

Catr

han.Darmaíceno íta placet. Simílíter aüt & dtíes

G

ab vno ad plura , & à pluríbus íte ad vnü dídu^

friqi

&ío fit,enumeratio dícenda vídetur. Ab vno q^

tidi

demad plura,vt à medicína , homo medicus,lv

k.

ber medicus , herba medíca,manus mediíca.Hic

Ls

illud Vereíl. Dum medícas adhibere manus ad

[

vulnera paftor Abnegat. Etít& vas medícínale,

fe

& medicinale emplaftrum,fiue cataplaíma,&íd

fii

eenus ínfiníta alía. Hec eníimomniía ab vno funt,

hi

qrïiä medicina nomen ínuenere. Ad vnü aüt,vt

f

falubre medícamen,falubrís efca, falubris aura:

ipl

H?S .H?i"idäfld vnà tenduat fanitate , Caererum

K

A

p

Iw

RE

4

[2

TRACTATVS VII

LA

prater praedí&os diuidendi modos eft qui fecft/

Lrur,di

duim accídens dícítur,cü aut fubiectü ín accíden

J

tía díuídítur,aut accidens ín fubiecta,autaccides

L

in accídentía.Ex przedictísigit patet, Qd díuifio^

)écy

num alíz quidem propriz díci poflunt , alíae ve^

0.

ro ímpropria & abufiux.

prü

€$De diuifione generisinfpecies.

nultís

^YEneris ín fpecies díuifio fit,c& ipfum ín fpe»

tcits:

cíes per differétias diducitur:aliquotíes aüit

índe

& inipías fpecies cítra differentias,vt magnítu/

s.

dint hzec € linea,hzc fupficies, illa vero corpuss

foti

aliquotíes aüit noibus carent ex, qux fub eoderm

dol

senere contínétur fpecies. Quod vbí contingít;

Tutmt

accípímus vnius alicuíus fpeciei differetíam , de^

odi

DEU

inde quía aliarü [pecierum,vnam aliqua differe/

lo

tíam communé non ínuenímus , circloquímur

z

ïcies

€à alteríus differentíze negatione:quemadmodü

li

in aialís díuifione fieri debemus, cti ipfum íta di

0Q

uíditur,anímaliü alíud ratíonale,aliud írratíona

sl

le. Hic írrationale nó nifi eíus quod eft rationale,

H

necationé explícar.uamobre hac vera díffere

ul

tía effe non poteft-quíppe cum ois fpecíes ex dif^

ferentía conftítuatur. INihil aüt ex neeatíone có»

Eale,

i

flituitur. Ereo quotíes negatíone facímus díuifio

If

—

ne,prius affirmatio,poft necatío fubijcíenda eft,

!

necidabre quídem, quippe cp affirmatio natura

[

ipfa prior fit negatione. Alíquoties ítem & diffe^

xcnq'æ lpco fPfFi'?»ff*män diuifione

ponuntur, vt

T

un

-DE m"vfkrsxo,ns

cum díciímus;Quantitatís alíud cotínuum, alíud

üsiní

díícretum,qug cum dífferentiarum nomína fint,

N

více tamen fpecierum pofita funt.

orp

as

evtrum in fpecies,an in differentias veclius

genera diuidantur .

d)

X TNde & il

ludíam haud índígnum inquifitu

propr

fuborítur:Vtrum ín differentías, an n fpe

fiid

cies redtíus genera díuídantur. Sane huíc inquifi

anima

L

tied

&

onííta ex Boethio obuíà itur: Qr definítio d

nris

uifionis,oenerís eft in fpecies proxímas diftribu

tio,idcirco oportet fecundum naturà diuifionís,

dii

di

ínproprías fpecíes generís díferegationem fieri.

Verü hocinterdü fieri nequit propter eam,qua

fuprareddíta caufa eft.Multis fiquide fpeciebus

noia defunt.Atày ídeo,qm queda funt genera prí

ma,quada vItima,qugdà medía.Prímí quídem

]

eft,vt verbicaufa,fubftantía:ultímü,vt anímal:

tum

mediíü,vt corpus. Corpus nang;,vt animalis ee^

bus|

difa

nus eft,íta fubflatía corporis. V nde quemadmo^

düneg; fuper fubftantía quícdg inuenirí poteft,

Vtto

quod giiísloco collocari valeat,fic nec fub aialí.

Qud

homo em fpecies eft,non genus. Quare antiqui/

quu«

or vídebítur,per fpecíes díuifio,fiíndígentía no

Qu

mintü nonfit.Ergo fi hisnon abundamus,genera

Vl

príma víg ad vltíma conuenitin differentías fe

f«

parare.Hocaüt fit,fi prímü genus ín fuas differe

LU

tías díferegemus,non infequentís proxime , aut

Kal

pofteríorís gencrisudiffercntias,& rurfus pofteri

pcd«

TRACTATVS VII.

lii

usin fuas,&nonín fequentis deinde differentías.

Án,

INeq ením ezedem funt dífferentíze fubftantize &C

corporís,aut corporís & anímalis.Sí quis igit dí»

cat:Subfüantíarü alía corporalís eft,alíaíncorpo

ralis,recte quidem diuifionem fecerít. Hae nancg

]

(nt

propria differentize funt fubftantíg. At nó recte,

fiira dixerít:Subftantíarum alía anímata,alía irv

r

|

ä

j

anímata eft.Siquidem hae corporís,non fubftar

:

T

tíae diflerentíze funt,id eft,fecundi, non prími ge

]

neris.Quare manifeftum eft,íecundum proprias

!

differentías diuifionem faciendam efle, Qtíes per

kf

differentías eenus díftríibuendum venit.

g

€ D diuifionte totius in partes , & quot modis totí.

"

dicatur C de partiuminter fe diff erentia.

ekus'

&pl'l

tum qm multipliciter dícit , eíus quog; in

(

partes multíplex díuifio efi.Dícitur nàg to^

"

tum alíud quídem fecundíi quanrítate,idi; duoz

"

bus modis. INà aut contínuü,íd €,vt corpus:aut

1

dílcretü,vt erexíte exercitus &populus.Aliud

d

vero quod vníuerfale appellatur, vt aial, & vnii

j

quodg fuperius,fiad eius referatur ínferius.Ali/

qW

ud quod totít ín modo dicitur. Alíud aüt,dd ex

H

quibufdam v elut vírtutibus & potentijs coftat, .

um

«

vtaia. At hínc nunc exempla fubijciamus opor

1

tet.Totüigiturfi continuü fuerít aut dífcretü , ín

«as Jiuídítur partes, ex quibus compofitum co^

"1

&

af

&at, vt hois corpusín caput,manus, thorace ,

;

(i

pedes. Quo etía modototus populus Romanus

in Vv

o taadas s A

DE DIVISIÓNE -

10

ín trespartes olim diuifus fuit,inequeftres, in fe/

natores, & plebem.Caterü parrium, & perínde

um

[ilis

etia-totius non eadem ratío eft.Ouaedà nigg per^

pl

tinent ad fubftantíam,quaedà ex quàtitate nome

habent,quadà vírtutis & efficaciae cuiufda.Sub

ftantía funt,cuíufmodi corporis partes fupradi^

étx :Quantítatís vero;ut ín rjs,qu& extenía funt,

vt bípedale;tipedale partes dícímus rei decem

w

pedalis. Erír tpe,praterítü,inftansfuturum. In

plur

cid

numfero, vt denarij,quínd; & quincg. Et ít€ vnir,

lo

duo,tría,quatuor. V irtutís aüt partes funt,quos'

& gradus quíde vocant,quemadmodü dícimus:

Otati

Achilli plus roborís fuifle,d Aíací. Sic X animx

cere'

partes quatuor facíunt,viuificandi fentíédi,mo^

Quip

uendi,& íntelligendi.Ruríus auté qus fubftatíoe

nos]

partes funt,alíae de propínquo fubftantíà conftt

frang

tuunt,vt matería Xforma,vtínhomíne corpus:

diàg

QT

& aia,in arbore víta & lienit; Alíz ad íntegrítaz

t& reíexplendi pertinent,vt domus,paríetes, te

r

étum-& fundamentü.Eft praterea & alía partit

Cund)

Tüm;

differentia.Siquide ex hís alíoe quzeda funt, quas'

$usyerir Groeci vecant,nos cognatas dícere pof^' ^

d

j

fumus & fimilares , vt partes lígni aut lapídis .

(ft)l'n l

Omnes eri tamlígni d lapidís partes , eiufde ge^

Dittiy

nerís funt,vt natura,ita noie partícípit. Alioe ve'

CUiuæ

fO irtqoyedas à Grazecís dícte,à nrjís alterígenoe d. "

Lnti

alteríus atque alteríus eüis ,fiue diflimilares , vt

Ti

parf'cs' doxnixs,ligna & lapides? &in hominejcad

One

E

u

i

36

*

TRACTATVS V.

?

u

ro,nerui, & offa . At de partíbus quide totius fcr

inde

cundi quantitaté hacenus. Totíus Vvero vniuer

Csplr/

íalis díuifio hoc modo fit:Hominum alijínEuro

ho

pahabirant,alr ín Afríca,alía ín Afia.

*

)

€De diuiftone wocis in fignificationes.

»radi/

luiditur vox in plures fienificationes,quo

futt,

ties vel xquíuoca eft,velambigua. Aequí

um

uoca,vt canis,quae vox cum vna & fimplex fit, -

n. ]

pluratii fienificat,nempe cané domefticü,canem .

[

ii

czlefie qua ftella ad Oríonís ped£ , autore Higi» .

[,quos

nio,micat, € cané marínum.Ambieua VérO, vt* -

CI

oratio,qualis hec:Aío te Aeacída Romanos vin

yit

cere polle . Haec em oratioambigua prorfus eft,

quíippe qua fienificare vídetur nontam Roma^

la

[td

nos Pyrrhum fuperaturos,d Pyrrhum ipos Ro

onft

manos. C»terü preter hanc vocís diuifionem eft

yrplb

alia,qua vox fecundii plures modos díuidit , vt

t

cum nó plura fienificat vox alíqua,fed multís dí

f), ft

cítur modis,vt ínfinítü , quod quidé dícit aut fe-

t

u

cundum meníuri, vt eft mundus opínione alíd^

QU

rum ínfinitus:aut fecitdum multítudinem, vt cá

dícímus contínu& díuidi poffe ín ínfinitum , hoe

] PO['

dis

eft,ín partes multítudíne infinítas,quas partes ;p^

lg ]

portionales quídà vocant:aut fecundü tepus, vt

gv

cuíus termínus ínuenirí nó poflicaut fecundü po

n

tentíam,quemadmodíi deum ínfinítum effe díci

)

j

mus. Alía item diíuifio eft, quzxe cum determinati^

(

//

one vox alíqua fienificare dícítur, vei fine deter

DE DIVISIONE

minatione,vt homo , quz vox qfi fine determi»

tut]

natíone dicit(dd quide cü maxime eft,cá fimpli

eund

citer proferrur )facít ín intelle&uaudíentís dubí^

quid

tationem,quse tamen protínus tollítur , fi detere

den

C

mínatio aliqua adtjciatur,vt omnís homo.

€|De diuifioteque fecundum accidens fit .

u

Orro eorü qua fecundum accídésdíuidunt,

etiam

alia eft díuifio fubíecti in accídentía, vt aiali

CORX

um,aliud manfuetir,aliud ferum,aliud medig iv

ind

nus|

ter vtrung naturas,quemadmodü & íd à Plinio

annotatü eft lib octauo cap .lvi. Alía accidentís

pd

in fubiecta, vtferitatis alia ferpétís,alía volucris,

f

alía relíquarü beluarü eft : Alia demü accídentis

mal

ínaccidentía, vt candídorü aliud dur&,vt marga

nale

ríta:aliud molle,vtlac. Quz etiam diuifio vici

I

fim ín alterutra membra mutarí poteft, vt eorü

Titit

ux dura funt,aliud albí eft,vt alabaftrü, aliud

fice

nígrum , vt ebenum:ac rurfus corum qua mole

at

lia (unt,alíud album,alíud nigrum.

pria

€ D quibu(dam legibus;ut veéte dtfui;

Qu

.

fio fiat objeruandis.

aliy

7J T süt recte ipfa díuifio procedat , certzele

toít

'V

! ees obferuanda produntur.Príma ,vtdif

dere(

ferentize,per quas genus inípecies diuiditur,e re

rtr

eione conftítuant, & inter fe oppofitz fint . Hínc

ks M

nullus rccte dixerit,animaliü alíud ratíonale eft,

M)

alíud bipes,ídcírco cp rationale & bípes,licet dif

fft)(

A

ferant,nulla i áfeínuicem oppofitíone fc íungü

JESERCA

$^

TRA-CTAT'VS. VIII.

te'ti

tur.Huíc fane legi etía fubíacet ea diüiiïo,quæ fä

fmpi

cundum accídens fierí dicta eft.Secunda, vt quic

sl

quiíd ín díuifio contínetur, id totüi membra diut

du

dentia explícet,hoc efi,ne quid vltra cítrave di

)

catur,quotíes quippíam díuídendü eft. Alíoqui

,

aut fupflua,auc dimínuta erítfacta diuifio ,id cïd

idui,

etíam ín definítíone cauendü eft. Tertía,vtfi fierí

tadi

cómode poffit , diuifio ois bimembrís fit , íd d

dv

in definitíone eodé modo requirit. Verum d míz

Dlinio

nus illud fiat,vocabulorü indigenria pleríig; im^

dunts

pedímento eft:vtciü quaerít quifpiam,quíd & ho»

Jucrs,

mo*refpondenti minime neceffe foret dícere,ani

jità

malrationale mortale,íi íd quod € anímal ratío^

ha

nale,proprío noie nuncupatü eflet,quod deínde

) viaïf

cürelíqua differentía iunctum,népe mortalí,defi

teori

nitíoné hois veríffima,atq; integra oratíone perz

ficeret.Eodem fane modo & diuifio ipía duobus

ii

H

;f

tant(i termínis perficeretur,fi non ínterdum pro

pria vocabula deeflent,vt cü dicimus:Fíguragz,

quze quíderm trílaterze funt,alíce funt oequilatere,

alíz ex tríbus duo aequalía latera habenit, alieto

crtælff

tz ínzequales.Hec crímeébris diuifio duobus clau

vidi

deretur termínís fierettg bimembris,fiíta profer

j

ret:Figurarü qua trilaterae funt, alíze funt 2equa^

n

les,alio inæqüa-les . Inzequalíum ruríus,alíze tunt

j fn;

duo rantí latera inzequalía habetes,alio tría,hoc

efi,omnia fimul.Sic cü dícimus,rerum alía bona

u 1

j

funt,alía mala,alía indx'fferätia:Q-L,xalia.ilxntä-quæ

—

"u

|

j

DE LOCIS DIALBC.

neq; bona,neg mala funt. Haec quíde díuifio trí/

| *3qu

membris quog eft,ac bímembris fit, fííta dícat:

Lquip]

Rerü alía funt differentía,alía índifferentía. Diffe

Qv

rentíü íté,alia bona,alía mala.Hís tríbus í4 expo

o

fitis legíbus,quarta demü accedat,qua eft hmoi:

dier

Quotíiesgenus aut ín differentías , aut in fpecíes

teril

ditfoluitur,pofi factà díuifioné,eorum p quae di/

bu,

uifio fit,definitióes atg exepla jptínus íubdenda

livi

ümtl.Atq;in hocabíolutus tractatus octauus. :

lt

w

S9IN TRACTATVM $5

ftd

NONVM DE LOCIS

nep

Tf

diak&icis,præfagio.

:

Cis5;

z

—

VPEREST pars i

vid

TR

la díalecticze,quaelocós

atpi

TO nel

nobís fubminifirat,e gv

i

VC

rE EH

ää

bus areumenta velutí

E

eruuntur, atg; ea quíide

Vunt

tts,

L

"Wam.

AN

d

7

potiffimum,per que de

quauís re, ímo vero &

r

de principijs etíà difci

h&t

as

— —ÁÀÀY!

u M

weae

dii

plinarum probabiliter

po

puiare conmgt V nd

e eueniffe reor,cp diale

qc

éticaipía àquibuidam díca eft ars artíü, & fcíe

hoj

tía Ícientíarü,ac proínde díena íudícata,quae prí

Ti

mum locii inter artes atq; Ícientías omes obtíne^

pic

at, thm & e,odsï iu;e dífputatoríà ars 'appelhl»eï,

: rO,I

E

1

v*rrlkö*r.afvs

IX,

à

fioty

*ïä'quod n

omtipfum apd? Gracos plahe' indícat,

dicit

quippe dd non alíunde deduci certü eft,cj à Grae

|Di

ico verbo $ia quod prxteralía,quz fienifi

äexpo

cat,difputo quogg apud nos fignificat;íd quod fa

hr

cíle s pro coperto efle poteft, quí vel medíocri

pudia

ter íllíus gentis língu3 callent. Quam quí ímpro^

T2l

ibant,ac per hoc vt ínutilem contemnunt,hi mi^

jrnda

hividentur,velínuidía torquerí,velftuporeegra

US,

uarí,adeo vt fintplane fíne omní iudícío.An1jdé

nefciunt à Quíntilíano pbatíffimo, erauíffimogg

Q

ftudiorü cenfore fuafum efTe,vt à Gracco fermo

ne puerí inítíü dííciplínarum capeffant?INec íníu

ría quidem,quippe qp (vtídemautor eft) à Grz

cís ad nos omnes bonz artes manarínt:fed hí,vt

"

vídeo,ficuti níhíl probant, nífi quod ad fuüfaci

locó

at palatum,íta Gryllum fuüi ducem (vt eftapud

Piutarchum)fequetes per loca ínculta príus, fte

i

vduu'

rílíagg,& pene deferta,eládibus adhuc vefcí nia»

gw'df

lunt,dp per amoenos atg feraces campos fpatíam

iug dC

tes,optimascolligere fruges,vnde probe pafcaz

7(0L

tur. At de hoc fatís fuperqsad proefens.Coeterüín

—

N]

hac parte de locísíd praeftitit,quod nec ante, nec

ol

poft alíus quífpià;Rodolphus Agrícola e Frífía,

q Germanic haud ígnobílís puíncia €,vir pfecto

dj

(

non fatis laudatus,etía àlaudatiflimis vírís Her^

;pl

molao Barbaro & Erafmo Roterodamo , cuius

proínde fi etíam veftoíaimitarí velím,vix pote

Ju

m

.ro.Itaem omnía X grauiter & acuteab eo tradíe

CH?f;

ERN

"u

DE LOCIS DIALEC.

tafunt, vt velutí maíeftas quedam ín hís elucere

pul

videatur . Tf fi quíd obítapud eundé inuenero,

Cun

Qdad renoftra facíat,facíet aüit haud dubie plurí

lein

mum,haud grauabor huíc parti ínferere,quantüi

Pra

quídemnoftra hzc inftítutio ferre poffit.

d

«IDe utilitate dialectice.

$

p

V.

oniamígíturhac pars(vt díctieft)pecu

dici

Q

