tuntur;ppofitionum forniz , né pe vníuerfalis ne^

h,.,xl

gatiua,X parricularis affirmatiua. V niuerfalís q^

0H

dem negatiua,vt fi nullii íuftum malü eft,nullum

Jpout

malü iuftum eft.Partícularís aüit affirmatiua, vt fi

nü

li

quoddi íuflum boná eft, quoddà bonum íufiü €.

füned

INeq; vero nos cóturbet, q» quxd3 vniuerfalesaf

vertitt

Eirmationes,& quzdá etíam particulares negatío

nesifto modo couerti poffunt, vt ín quibus íd dd

eucetil

proprí& cuíufgiepraedicat, aut (d nullo modo ei

TAT

poteft íneífe de quo pracdícatur . Veritenimuero

jured

quía nonfit illud vniuerfliter, nec vbig eandem

ige

vimrerínet,ídcírco à fimplicí couerfione haud te

'matil

juc I

mere excluduntur reijciunturg. Siquíde propofi

j

tiont quamlibet ín fe uel ín ali3 conuerti,eftad ez

iüll&n/"

^

o

neceflario cófzquialia,vtper quam fit conuerfio,

E

& De conier[lone per accidens.

;cfïmï;

Er accídens aüit conuerfio dicitur,Qtíes ppo?

gjüiöx

1)

fitionis fubiectus terminus inprzdícatum,&

T

przdicatus in fubíectü tràfponitur, eadé vtriuíqg.

at

propofttíonis qualitate quídé feruata, fed mutata

quantítate. Sane hoc modo dux ítide propofitio^

ni differentíze conuertuntur folí , népe vniuerfa/

E]'HO fü»

lis affirmatiua, & vniuerfalís negatíua , vtrag vi»

ii

delícet ín partículare fuze qualítatís . Vnniuerfalís

Ifmf):ä

quidem atfirmatíua, vt fi omne iuftü bonü eft,jd

dam boníi íuftum cfi.Exením fi vera eft qux dícit,

g

22

í

"-

OOO URUESKSNUNQIUUN

t 6s

MR

ia

L

DE PROPOSILT.ION-E

omnte iuftü bonum é,vera € ea quae di;it,quoddä

ia

jufium bonü eft:ad quà quía fequitur per conuer/

ind

fioné fimplíce,quoddam bonáríuftumé , hac ípa

nimírü & ad prioré fequetur, erítty perínde vera.

[

Irag re&efequítur,omne íuftü bonum &,ergo dd

dam bonü iuftum&, quod erat oftendend.. Vni/

ueríalís vero negatiua,tietfi fimplíciter(vt fupra

dictü efÜconuertitur,ípfa tiinon mínus & in par

tícularé negatíuam conuerti poteft, vtfinullá íw

ftum malü eft,quoddà malumnon e íuftum,quo/

ní3 videlícet nullit malum iuftum &.atg hocipum

rofecto eft,dd per accídens couert dícit,fecido

fcilicetloco, & per aliud ficut fimplíciter couerti,

alíunde petítur,aut mutatur quícd .

cfg níhil

"

€De conuerfione per contrapofitionem .

Onuerfio per contrapofitíone eft,quoties p

: pofitionís conuertendae termínus Íubíc&us

:

tràfit in praedícatü eíus , ín quam vertitur,atcp in/

h

térím in huíus fubíectü illius tranfit terminuspdi

;

catus, feruata quídé vtríufg; ;ppofitionís eade X

:

qualítate & quatitate, fed mutatis termínís finitís

interminos infinitos.Ad hunc certe modi du fi

militer ppofitionum formae conuerttitur folum,

nempe vníuerfalis affírmatíua,& pattícularís ne/

gatíua. V niuerfalis quide affirmatíua, vt fiome u

ftum bonü cft,omne non bonünon € íuftum. Par

ticularís vero negatiua,vtfi quoddam album nó

ä

€ft dulce,quoddá non dulcenon € nonalbü. Hiine

!

V

TRACTATVS IIIL ^

nii

Qu

k

ifla couerfio per cotrapofitione dícta e,vt fit pe

5

k

i?

índe atg per rermínorü o ppofitione.

acit

tv

S9IN TRACTATVM 44

"i

. V

QVARTVM DE PROPCO

cit

fitione hypothetica & mo

inpr

dali,prafatío,

"i

—

OST categorícá hactenus

n,qUO/

expofita , alterà dehínc pv

pum

pofitíoís partem aggredia;

;

,ïccüdo

mur oportet, nempe ear,

COU

"

ua categoríca e regione

;l

refpondet , conftituíturtg,

:

! Hzec atit é,quae Graeco quí

otits]

— ———— P RAR RA

dem noie hypothetica dí:

picás

cta eft

,latíne vero con

ditionalenon inepte appel

,atc;ifï

lauerís,quancg Gracínois crebríor vfus eft etíam

u

apd'latínos.Tum etíà X de modaliasendüin hoc

al

ipfo tractatu ,fed dj fierí poterít breuiflime. V e^

u's fni

rüi haec ácategorica non diftínguitur , nífiforte fe/

du

cundü accides alíquod,d differt ab ea categoríca,

fohi

que fimplíciter quicd ínelffe fienificat:tri quía plus

luris t

|

habet fortaífis diHicultatisä vtilítatís,ut cuíus nó

1Om€p1 L

firadmodü frequens vífus infyllogifmorum con

J

textu, quauis X in hacquoq parte plus fatís Ari/

um

fiotelesoccupatus fuerít:feoríim de ea,quod refta

( r

rc-adhucfvideretur,&atim poft hypotheticam tra

i

C

gtv & catenet d m

afflvicee n as n i t ,y-nMMFQ

DE PROPOSITIONE

J

éare libuit,tit vtíllog: confuleremus,capacitati,

plaa

quírudes adhuc huíus artís huc accedüt,eius íam

dq

' primü prazceptís ínitiandí,tü vero,vteorü occut

pro

reremus mordacítatí,qui níhíl nonímprobarefo

hox

leant,nífi Qd ab ípis proficifcit , infulfi um plane ac

barbarum.Sed nunc propofitum exequamur.

€De propofitioe bypotbetica,quid fit,

1

eude dicta fit.

x

Ie

Ehypothetíca quíde propofitione tametfi

€Q

: nullus ab Aríftotele tractatus relictus eft ,

f

id quod & Boethíus íngenue liberety fatetur : eà

P

1ii ipfe à categorícá íta diftineuit ín libro , quem

]*

zigl Seuuisiaz infcripfit,vt illà quídem appellet fim

Qu

plícé € vnàa,hanc aütcompofità Xconiunctíone

Tior

vnà,vt qux ex pluríbus categorícis(hoc eft,finv

t

DN

plicíbus)coalefcat. V nde & à quíbufdà íta defini

sur:Hypothetíca propofitío eft,que ex pluríbus

Q

categoricis,coniunctione omníno alíd,aut alíquo

IT

(

zequíualente copofitís ,conftar.Sunt qui & íta de

finiac:Propofitío hypothetíca eft,quo plures ha

d

bet categorícas , príncípales fui partes fimul íun;

n

€tas,vt Sí díes eft,lux eft.Hac idcírco díximus la

tíno noie conditionale appellarí,qua tri;verbum

verbo reddentes, fuppofitoriamtortaflis re&tius

f

appellaremus.Nam quod Grzcis hypothefis eft,

ho: Latínis eft íuppofitio. Verum quíahypothe;

i

fis preter czetera figníficata apud Graecos nonund

W

*

vím habet conditionis,SCíte cau£x, vt hoc loco,

i

,

A

TR/A CTATVS IIIL

w

placuit Latinis homínibus condítionale potius dí

offl

cí,quàm fuppofitoríam, propterea cp huíufmodk

HE

'ropofitío fub conditione aliquíd

proponít, vt fi

buti

hoc eft,illud eft:vel Sí hoc eft,illud non ef.

d

&De tribus propofitionis bypotbetice [peciebus.

TUUT,

Vius aüit propofitíonís tres efle fpecies, írv

(f

teromnesfere cóuenit huius artís profeffo^

s,uas & Scuerinus Boethíus ad hunc moduni

at

colligit:Omis(ínqui)hypothetíca propofiítio co^

wdt,

ftituitur veiper conexione, vel per difiunctione,

u

Per connexione ruríus,aut per copulatione , aut

!]

(l

per conditíonem.Per copulatione quídem,vt ea

ij t

quae copulatíua cóíunctione connectítur,vnde &&

Cl

n

nomen habet,vt & díes eft, & lux eft. Per condi

m

tíoné vero,vt qux coníunc&iione quad3 partíbus

deíti

interpofita,ad confequentià condítionemt duci

yrius

tur, quz idcirco noie peculíari codítionalís appel

j

latur.Per diftunctíonem aüt , vrinqua difiüctiua

qUJ

iati

coníunctio interueniés,ambas przedícatiuas (hoc

eft,categorícas)coniungit, & per hoc difiunctiua

[[(S

li

-

propofitío dícitur,vt Aut díes eft,aut nox eft.

i

f 12

€De qualitate propofitionum h»ypoibeticarum. -

erbut

Aeterum qm omnís propofitio,aut verum

aut falfum fienificar , & quemadmodí Ari/

vectilb

ftoteles docet, juicquíd contíngit affirmare , cotv

9&5 C&,

t

tingít & negare,ínquirendit & illud nüc eft, quo^

nam pacto hypothetícae propofitiones,cum afitr

jnut

pggatiw

l

mationem re.dp,iant,a,dmjtcan; fimul &

ii

PVMMPINU LR IX TEHBI UR lat R

s

€

-

DE PROPOSITIONE

x du

fem.Ilud certe à nonnullis dubítatur .Ttaqydíci

fe2n

mus,cp hypothetícae propofitiones, vt affirmati/

u funt,quarti príncipalís copula non negatur, &

UV

fi inter partes ípías nonnund negatío poniítur, vt

aut

hon

fi homo eft;anímal eff.Item,fi non € anímal,non

homo.Itanegatíuz dícuntur, quarír copula prírv

H

P

cipalisnegat . Príncipalé aüt copulam voco,qua

Tití

partes fimul íungit, G certà hypothetíco propoz

!

Áco

fitionís fpecié conftituít,cuiufmodií funt coníacti/

pula

ones copulatíuz, dífiunctíuz,& ratíonales,feu có

ditionales,tü & alíoe quaedà oratíonis ptes,illis tri

se

a^

uiualétes.Ieit cum quís volet ex hypothetícís

21

S

2

d

tno

irmatíuís eaíde facere negatíuas, ís totí propov

fitíoní negatíoné praepónet, quz:tii fupra copulà

!

bu

$

princípalem ferri íntelligat,vt nó fí homo ambw

eu

lat,homo mouet:non & díes cft, & lux eft:no aut

pra

ä

Qu

dies eft,aut nox eft . Atg íta in his ppofitíonibus

prater contradíctione , nulla alía ínuenít oppoft/

:j

(

tío,d à Cicerone & Boethio repugnátía appellat.

Imlba

ditir

€j De quatuor bypotbeticarum propofi

tionum differentijs.

it:(þ (

V'm ergo affirmatío & negatío ín his ppoft

tü)&(

C

tíonibus non fecundü partes fumant, viden

d

dum etíanum eft,quot modis partes ípfas varíari

Q

contíngat penes aflirmatione & negatíonem. Vn

ä

de & totearü dífferentía conftítuendz funt. Itag

confant hypothetíceautex duabus affirmatíuís,

u

Tno

vt 81 caclum rotundá c&,caglum eft voluþüe:aut

N

j

N

*

TRACTATVS IIIL

i

ex duabus negatíuis, vt fi cxelüirotundumnó eft,

N

€xlü non eft uolubile:aut ex affirmatíua & negatí

a

ua, vtfi cclum quadrati eft ,calii volubileno eft:

Itun vt

autex negatíua & affirmatíua,vtfi coclürorundü

non eft,cxlum ftabíle eft.Q üatuor igit funt íftarü

]i

propofitionum differentize, fecundü partíum va

lapri

u

ríatíoné penesaffirmatíonem & negatíone, & vt

T

ín conditionalibus íd íà monftratü eftjíta & ín co

prom

j

Yi

pulatíuis & difiun&íuís fefe habet dd díctum eft .

u

i

«j Breuis de bijce propofitionibus admonitio.

ls

Ed príus cg hinc íà de verítate & falfitate ha

x

S

rum propofitionü agamus, illud titum prae

monendíti duxímus, quod ex hís fingulze duas ha.

p

lr

!

|

bent partes , vnà quae coniunctionem ipfas conítt

copul

]

mb

ï

centem(quá príncipalem copulà íuníores vocat)

pracedit,alterà qu coníunctionemíipfam fubfe

0ab

quítur.Atg ex hís rurfus interdü príor pars vera

Qbus

;:'

eft,fequensfalfa,interdii contra. INonnund etíam

s

ambz aut verze,aut falfaePraeter haec atit &ín có

dítionalíbus ipfis hoc amplíus praamonendü fub^

;PPCUK-

it,cp ex illis duabus partíbus,ea quide quae prior

(

eft,& coníunctíoni fi proxime przponit , antece/

j5f

dens dícit: quz vero príore deínde parté fubfeq^

V l

tur,ac pofteríor pínde pars & confequés appellat.

.Va

qn

€Deueritate 2 falfitate conditionalis.

y. li

ag breuiter níic repetamus harü proPOHtioz

I

num definitiones,fimulty oftendamus quemad

atl

modá fefe habeant fingulze fecundüi veritatefal

jl

7

t ov

ET

ais mlb t s

TW

«

pE PROPOSITIONE

Qicit:

fitatemty.Conditíonalem íeit propofitionem effe

dicimus,qua ex duabus conftat categoricís,SI co

pl

junctione fimul íüctis,vt fi Socrates ambulat, So

fita

Wt

crates mouetur. Condítíonalíü aütqm alíaquide.

atfirmatíua eft;alía negatíua :affirmatíua quidem:

vera effe cognofcit , fioppofitü confequetís ante/

cedentí repugnat:falía aüt,fi non repugnat.Ergo

veraquidem eft,que dicit,fí homo eft,anímal eft.

luná

Qnquídem huius oppofittt quod eft , non eft ani/

&oqt:

Verac

smal,ei planerepugnat quod dicít,homo eft. falía

atit hzc,fi homo eft,albü eft. INam nonalbü efle,

C

haudquadj eí repugnat quod eft,homine efle . Ac

tione

lente

vero fi negatíua fuerít,vera ne an falía fit,ex affir

gatíua facile depreheditur,negatione remota , íd

pof

quod & ín copulatiua & ín difiun&iua,cum nega

part

tíuce funt,ità quog eueníre certi eftQuocírca ve

fï'ml]h

Ya hac effe iudícat,quz ita proponitur,non fí ho

tiy

mo eft,quadrupes eft,qm eius affirmatíua falfa &,

d

Süt tii qui alít harum

ropofitionum veritate &

t

falfitatem dífcutíant,

;

ed nos Trapezuntiü ín hoc

CGmPr.

fequi maluímus . V'erit quía tota huíufcemodi;p^

Qian

ofitíonti vís ín confequentía atq; conditíone con

Ti

s

ftat, ijdem hoc addunt amplíus , atg;idcírco,vt

dQ 'm t

omem condiítionale veram; neceffarià effe dicüt:

tv

ítafalí(am,impoffibilem.Itag; vera fímul & necef

proy

faría haec eft,que dicit,Sí dies eft,lux eft:fiquídem

.l

die effe non contingit,nífi lux fit. INec mínus fi 1ta

z

P;* OPOD&S?

fi volat quifpía,alas habet,atg hgc quee

fï

—

MM

56

TRACTATVYSIIIL

at

dicit:Si dieseft,terra mouet,vt falía eft,ita & inv

:;,Sïïö

polfibilis: qii nonídeo terra mouetur v ndá qj díes

i

fit, aut fidies eft.Sed eft alía r ratío,tü cau(a, cur

laq;m»iï;

terrxmotus fiat, quéadmodáüínphyficísíd pdit.

qutäcm

€IDe ueritate C7 falfitate propofitiois copulatiue.

] anto

?

'Opulatiua propofitio e,quae ex duabus plu

LEm

ribusve categorícís conftat, copulatiua con

n di

íunctíone,aut equiualente alíquo fimul íunctis,vt

etan

Socrates ambulat,& Plato difputat. Copulatíua

MP

vera quiié eft,cum vtrag pars vera eft:falía auté

Yil

cum vel alterutra parsfalfa eft. Catterít in defini

clïz.Ai

tione copulatiuz,partícula quz erat,aut aequíua/

gt

lente ahid,innuit pleraígg haberí copulatiuas pro^

10!3,13

pofitiones,ín quibus t noncopulatíua coníüctío

m ncgl

partes conectit,fed aduerbíit,aut tpís,aut locí,aut

irlid

fimilitudinís. Vnde & tales ppofitiones ab hís ad

yih

uerbijs noia fxpenumero fortíuntur, vt.alize qui/

dem téporales,alíz locales , alíz vero fimilítudi

a[aïfag'-

ratca

nís propofitiones dicátur: quastfi fub copulatiua

ii

comprehédere licet, quemadmodum fub eadem

b

quip

quídam etíam comprehendi putat propofitíone .

rationalem,vt Quíafol lucet,díes eft, quà proir

jonCCOH

df CO,W

de íta explicant,Sol lucet,& ídeo dies eft. Alij aw/

T

tem fub condíríonalíeam cóprehendere malunt,

vntd

propter vím confequétize quze eadé eft ín vtraq;.

| ufdffü

$jDeueritate €7 falfitate difiun&liue propofitionis.

asih

Ifiunctiua pro pofitío eft,q ex duabus plurí

d

bqsve cóftat categoricis,coiunctione difiv

D

T NERUT

ET

— Á

Ecc

E ^

DE PROPOSITIONE

NT

étiuà fimul iunctís,vt Socrates ambulat, vel PIa^

to dífputat : quà veram quíde iuníores eífe dicüt,

diqu

9uo

fialterutratantummodo pars vera fuerit: falfama

lag

ait,fipars vtracpfuerit falfa. Er ad hüc quide mo

Vr

dum de dífiti&tíua propofiríone loquuntur hí mz

(B&k

xime,qui hac tempeftate díalectica docent,cü ta

Hita

men Boethíus,& ante hunc M . Cicero alíam hu

Vetu

íus propofitíonis fieníficatíonem effe tradat, atcg

eam elfle dícant,qua ex repugnantibus ínter fe ca

T0 p

Quit)

tegorícís conftítuta fit : cuíus proínde pofita pars

dfin

vnaínterímít alteram,& ínterempta vna , altera

onit,vt Aut dies eft,autnox eft..—

KL.0

&|De propofitiotte modali.fed prius quid fit modus,à

- quo diCtauidetur buiufmodi propofitio.

Equitur propofitío modalís, que vt noie ípo

Wi

Í

" patet,à modo dicta eft. Porro modus à qbut

[Hif

dam definitur,adíaces rei determínatio.C)uoe mov

Cilty

di definítío hunc praefeferre vídet intelle&ü:Mo

lt

dus(vthoc loco accípitur)díctío € adíectítia,quoe

fofte

rem quipíam determínat:Rem índ,hoc eft, voce

Græq

quae rei alícuíus fieníficatiua eft. V erbum aüit de

dl K

It

terminat,pofitum eft, vt fit ídem quod explanat,

Qu

il

autcerte díftíneuit,quod nímirü faciunt tà aduer^

q

Tattty

bía ipía,cg nola adíectíua. INam vt Prifcíanus aít,

boin

hoceft,aduerbit verbis, quod adíectiua noia ap

IN

pellatiuis nomínibus adíuncta,vt cum díco, prw

€lgc

denshomo,hoiem quidé alíquem defigno,nonta

mfcn

men quemlibet, fcd'cïï quí prudentía præditus?-;

TRACTATVSIHL

Sic etíam cum díco,prudéter agít,agere quídermi

vb

aliquem ínnuo,at cü hoc fimul explano atg díftín

ü(xx.&ïït,

lm

2uo,agere videlícet,non vtcung;, fed prudenter.

Itag modus hoc loco nihilalíud eft,c aut adiecti

u)

uum normen,aut aduerbíum.Itagi X hic nüc poft

yr hi

€p ad reliqua pergamus:operapreétiü fortalffis fue

t

Jian

rítadijcere ex Díomede grammatíco , p Scaurus

vetus autor ípfum aduerbiiür nonalío pacto ( qua

(init

nos paulo fupra modü)ditfiníat. A duerbíü eft (ín

ntatita

l

(

^

quit)modus rei adiectiuus,ipfam pronuntiatione

Q

i

p

diíffiniens,hoc eft, terminans,veluti recte,diligerv

m altí

ter,optíme.

qQai modi propriewodales eff iciant.

"n

. MAeterum cü aduerbium ipfum verbü deter

)

minat,íd facít aliquoties quíderone reí, hoc

cfi,Genificati ipfius uerbí,quod per eíus partícipi^

giq

um explícatur-Aliqr ratíoe téporis, quod verbü

i

l

r

cófienificat. Aliquotíes ratione modi verbi,d íci^

j«

u

licet varíaín nobís defienat affectío , put aníimus

-&ma,QV

nofter nunc ad hoc, nüc ad íllud fe ínclinat,quam

(

m

Gracci proinide multo fienificatius tiauzip íd eft,in

m

clinatíone,nos modü appellamus,vt ciroptamus

hi

a

cuíppíam,aut alique hortamur. Aliquotíes vcro

r 64

j

ratione copofitionís verbí, quze quídé ínípo ver/

af

0i

bo íntelligit , quatenus verbum fubfiantiuü íntra

j

n

fe includit,de quo íta Aríioteles ín príncípío fere.

dlCO1

Pi'

eius operís,quod ««l seuiielaz i. de interpretatíoe

mO,nong

ánfcribit iNamfiipfum(inquiht)reü verbü, purütià

r?

d

dul ii ais a

N

DE PROPOSITIONE

díxeris,nihil quide eft: figníticat auté compofitio^

nem quandi , quà fine copofitís,hoc €, extremís,

dif

nó eftintellizere.Quo fit,vt ex hac multiplici ad7.

uerbij derermínatioe,multiplíces quogy modi col

fui

ligantur. Attamé ex omnibus his nullí tales funt,

ler

quí modales ppofitiones efficere cóftitueretg pof

unt

if

fint,preter quatuor,fiue aduerbialíter eos,fiue no

mínalít exprefferís,qui tunt,poffibile , impoffibi/

&l

le,contingens &necelfaríü.Nam cii dicit quífpia,

d

6À .

all

»us currit, mo

[e

Plato grauit dífputat,aut homo

dus quídé ín vtrag propofitione ponítur , neutra

lisc

tf ex ipis modalis dící debet:qm nó tota vtríufgg

et

propofitionis copofitío determínata eft, fed pars

fun

titum altera,vnius quídem fubíectü ,alterius ve^

fie

ro przedícatti.Quare quicung modí parté propo

3

fitionis aliqui, non totà eíus copofitíonem deter/

f0pl

mínit,nullo pacto eiufmodi cenferi debét, vt ab

pol

hís modales propofitiones dícitur.Sed neg; vertüt

fis

neq falfuni,rales habentur modí,lícet ipfar& prov

QUCI

pofitíonü compofitíonem determínent,qm inhís

tAg

propofitionibus,qua modis íllís determinant,op

ho

pofitío & xquipollentía haud alíter fumunt, qua'

te]l

ín hís qu fimpliciter ínefle fienificar,velideofor

Gj

taffis,cp communes omníü propofitíonum aflfecti

thu

ones fiue pafliones fint.Omnís quippe propofiítio

dubu

aut veraautfalfía effe perhíbetur.

lo

& Quid fit propofitio modalis,e» quomodofe

1

€undum quo[dam dinidatur.

:

n

R

:

TRACTATVS irn*.-

piiiy

À / Odalísigitur propofitio eft,qux modo ése

xtrtn,

À his quatuor alíquo determínat : cuiufmo

1:;'&;121/

di funt;poflibile,impolffibile,contíneens& necef

midd

farium.Sane hanciípfam qux íá definita eft,moda

]j

lem cópofitam quidi appellant, quà & ita defini

:rcg»pCl"

unt , vt fit cuíusdíctüaliquo modorum determí^

sf

natur,dicü quídem intelligentes id,quod ex cafu

apeiï*:ïrv

a

ty

accufatiuo & verbo ínfinito conftructit eft, quale

1

tj

r

j

e€ft cüidico,Socratem currere.Cum igitur dictum

rrit.a

tale determinatur , huíufmodi propofitio modz»

f )ncuqä

lis cópofità appellatur,vt cuíus alter(t extremoge

AVU

yfvf'(w

eft dictum,alterum modusex hisalíauís quí dictí

ii

funt,vt Socraté currere eft poffibile.Idé huic qua

r

fi ex aduerfo alia potunt modale , quam díuilam

du

appellant, X íta definitit: Modalís diuifa eft, cuíus

m dett

copulariodo alíquo determinatur , vt fedentem

iv

,

potlibile eft ambulare,quales etíamnt propofitío

j

[

yg vt

"

nes fimplícíter &propríie modales effe dicüt,illas

Yari

i],.

n

aüt non fimpliciter,fed copofitas. Verum non íta

',qin jni

*Aríftoteles & Boethíus,quor&ü vtercg de hís pro

J

fl n:imf)?

L

pofitíonibushoc eft, compofitís, fi t ia appella/

nuii t

re libet, & grauiter & fubtilíter firum inftituít trá

&atír.de qbus etia nos hoc ipfo tra&tatu agemus,

ziläeüï?

um

vtquí Aríflotele potíus &Boethíü,autores haud

dubíe erauiffimos irmitarí

o

volumus , dj leuiufcu:

los & clamofos fophiftas.

SIQ te fit horii quatuor medorii ad figna, t uniuer

7

( fMiagum particularia proportio , fine conuerientia «

VNl

ii B& Bsf t r

o

GQ A At

DE

PROPOSITIONE:

—ÁÀ

Edutharum deinceps propofitíonum ínueftí.

jrate

tl q

S

gemus qualitate fimul & quantítatem , vnde

& earum

deinde oppofitio inteliigí pollit , fcire

prad

Ineo

Operzepretíü eft,hos quatuor mo dos fzpe díctos,

füot

magná cum fignís, tum vníuerfalibus, tü partícw

laribus habere conueníentía,affinitatétg vtexeme

aX

Ny

pligratía,neceffe,cü fieno vníuerfali affirmatiuo:

Quen

impoffibile,cum figno uniueríali negatíuo:porro

polfibile & contingens(qui duo modi hac ín par

Qu

Nar

te pro eodem paflim accipiunt) cum fignís partí

cularibus affirmatíuis. V nde vt fiena ílla alíarum

ei

huiusgenerís propofitionü, fubíecta tantü deter/

Vitn

-Fninát,ítahí quatuor modi toramiftiufmodi prov

PUR

m!m

pofitionum compofitionem,que(vt íam fupra dí

ctumefüdic&i nomíne íntelligítur.

pl

&Dc qualitate fimul & quantitate toda-

li

lium propofitionum .

Utl

T X his ígítur , X fifacile iam quiuis vi

d&atur

intelligere pofle, vnde in hís propofítioibus

tum qualitas,tá quantítas fumenda fit: tii haud fu,

peruacuum erít,interím & illud admonere , qp ín

ET

1nodalíbus,tü aflirmatío,rum negatío fecundum

(tny

l

modum fumenda eft,quemadmodí m hís,que [v

qwæd

. nemodo proferunturatg inefle fimpliciter fignifi

fs

cant,fecund&ü verbum,hoc eft,copulà verbalem,

lt

ídquod & his pene verbis(ita vt foleromía)gra

uiffimefecundü Aríftotelis tradítíoncm , Boethi/

Ddj

us aunotauít,qucmadmodi em (inquít) ínijs qua

tühol

*

55

TRACTATVþ'SA!I!T.'

t

Pprater modi quícd effe velnon effe propontit ^

»..,VndC

efle quíde & non efle appofitiones queda (íd eft,

jj

praedícationes)funt,res vero eft qua fubrjcit, vt

a

$

»

ineo quod dicit,homo eft,vel homo noneft, ho

F&ïüü!

mo quíde quatenus rem fieníficat,fubiectum eft,

rtext

appofitiones aíit & przedícationes func, EST ,&

at

INon efi.Ita quo«g inhís quz fecundüi modüali/

lo:pcm

quem dícunt eíle quíde fibiectum efl,veluti reg

xcinp!

quada,modus aíit,quí de ipfo effe praedícarur.

n pl

INamcii dícimus, hodíe pluuía effe eft poffibíle,

13l

Pt

n

e[Ie quídéíam fubíecimus, poflibileaür praedíca

Vi du

uímus.5Sicut íegit ín íllis,qua praeter modii dicun

od

tur,verbum totam vím predicationis haber;ita

ii

inhís quae cüi modo proferuntur, ipfe modus.Et

per hoc vtnegatío inillís ad verbü fertur, íta ín

hisad modum ferenda eft.Sed hincad earíi traf»

eamusoppofitíonem.

videat

« D« oppofitione propofitionum modalium.

fiios

ponuntur atit & hzequide ín? fe quatuor

z haj

modís.Síquíde aut contratíz ínter fe funt,

L

aut fubcontraríz,aut contradíctoríz,aut fubal,

ternae.Enimuero

u

,vtharíi oppofitionem planíus

U

quiíg dífcernere

1

fl

queat, couenientius erít hoc pa

((

€to eas dífponere,vt modus í ple fubíecti,verbüt

arbal

aüt fiue díctum (quod vocat) praedicati locü ín»

terím teneat, t3eríiperínde eft, hoc velíllo ordí

pii

)JW

Kü

ne difponantur.Contrarix íoírur funt,vt neceffe

jj

eft hoiem fpírare , neceffe eft hoiem non fpírare:

«»

o

DE PROPOSITIONE

Subcótrariz, vt poffibile eft hoiem fpirare,pof?

fibile ef homínem non fpírare: Contradictoriae

vero, vt neceffe eft hoiem fpírare,nonnecefle eft

hominé fpírare.Subalternz vero , vt neceffe et

hoiem fpirare,non necefle eft hominé non fpira/

Ti

I9

xe.Queomiía vt dígefta funt,íta fefe habere,fub^

[»

fcriptafigura monftrat luculentiffime , licet mo^

T0

dís ín ipfis propofitionibus vbíd fere varíatis ,

Pa

ídgy haud temere. Quippe íuxtafignorü refporv

qa

détíam,cum tii filíbeat, ex eifdem v bícg modis

qUO

ffis,fuo vídelícet quang locg. )

qne

Eäs defcríbere po

ini

QIchuitur figura.

.Nkc&ffe eft

Inpoffibile

lis

efthoiem

homínem

'Contrariæ

üs !

fpirare :

tj

f?irare |

l |

R?

«Onj

F3

v»;o')

atf

Gb

áà

itig

tion

auaoj[eqns

ZU.DJIBqns

adn

P

lp?ä*

um

b

Tfüx

Poffibile eft

fian

Poffibileet

p

hominem.

homíné non

po

Subco ntfafiæ

fpirare !

Ts

fpirara' |

-

TRACTATVS IIII,

"

€«|De cofifequent.

J

jjs fiue æquipollent*q';sþrof

Ug

pofitionum modalium .

.

d

Incíam ad confequentias,fiue(ut íuniore

ü

T

f

u x

dicunt) zequipollentias harum propofitío

lp

,

"níütranfeamus.Ad quas quice íntelligendas,due

ub

regula à lacobo Fabro Stapul.tradítzplurímiü

(

nobísadiumenti praeflare poterunt,fi eas antmo

anäm,

perpendamus, fimultg memoríze comendemus,

rj

quas proinde hoc loco adijcere placuit. Ad ide

foi

quog haud dubíe facíet fubiecta fieura,quatuor

plocQ-

angulís per bínas díametros defcripta,appofitís

ínfuper quatuor ad hunc vfum inuentís vocabu

.o-ff'.hü*c

lis,vnícuícg angulo fingulís,quze obíd ípfum ar^

(

tis vocabula haud íniuría dící poflunt. Quíbus

ii

tíiita difpofitis fcire licet omes vníufcuiufg ar

gulí propofitiones ínter fe sequípollere,ac p hoc

«oníequi fefe.Cacterum vt níhíl quod ad hancré

attinet,non íntelligátur plane,horíi quatuor vo

cabulorum ars etíamnti aperíenda eft . Sciedum

itagy,cp per a vocalé íntelli

9

&

ere debemus , nega^

tíone inhís propofitíonibus,neg ad díctii,neque

ad modum ferendi efle.Et vt per e ad díc&tür tar

cum,íta per ífolüferenda'eftad modi, peru ve^

ro ad vtrung;.Sed nütc randé ad í

pífas regulas ve

níamus:Quuarü príma eft : Si aliqua propofitio

d

poffibilis,eadé eft contingens,atq; eadenon cím

poffibilis , & eius contradictoría non eft neceffz;

g

ii

ría,Secunda;Sí noneftaliqua propofitio poffibi

[o 4

[

1

DE PROPOSITIONE

llís,eadé non eft contingens;eadem aüt eft impof

fibílis,& eíus cótradíctoria eft neceffaría.Poftre^

ao at exempla fumantur ex hís propofitioni

bus, quaríi dícta »equiualét propofitionibus vel

fingularibus,vel cómuníbus,hoc eft,quarü fube

Va p u RRE

éectitermini funt aut fingulares, aut communes.

z»rindand

V'erum Qties ex communibus terminís hmói có

füterínt propofitíones, tunc fi tres praecedentes,

vtpote de poffibili , contingenti , X impoffibili,

fuerínt vníuerfales,quarta de néceffarío erít par

ticularís.atcontra , fi precedentes tresfue/

sínt partículares,aut certe índefinite,

quarta erít vniuerfalis , atque id

uide eft , quod àmbae ínnw

untregulz, cumín vtra/

t dícitur,Xeíus có/

tradíctoríae,

velnon

eft neceffaría.

&

UX

45

K

*

d

TRACTATVS IIf

yil

e[sequitur figura ex propofitionibus

itti

no fingularibus.

T

*O Socratt nOcur,nO€pofli, Socratécurretenóo € po!ïi.i

[euod

zj Socra,nOcur,nóécOtíngés — Gocr.cur,non eft cótingens

—

i

*O Socra.noncurr,eftímpoffi, Socra.curr, eftímpoffibile &

5 Socratt currere € neceffe

Soctra, nà cur,uon € necefle ^

Uf

$

82

Qrco

Contraría

1t,

tbi

d

$

:it u

'»490

U

)

ài

aulaÉqn$

n;ä

F s

d

Subcontrarise

r

$o Soctat£ curr.eft poffibile

Gocra,n6 eur.€ peffibile

E

[ d

Z 'Socra,curr.eft cOtíngeus

ecra,noncur,eft cótín,

Soc.cur,nó € impoffibt,

Soc,n6 cur,nó € impof, ,

Socra,cur.non € qucifc -

e Socra,nó curnó ïnfccfi.

8,9

DE PROPOSITIONE

« Scciuit)if figuraex propofütionibus communibus,

ïpfui

"O O£m ho.n6 cur,nó € poffí.

om.ho,cur. Ó eft poffíbt:

tob

.*5 om,ho-nó cur, G € cótín;

om, ho;cur, non CcOtíng:

ial

om.ho,nÓ cur,eft impoffí;

om,ho,cur.eft impoílibt,

'ä

z Quendá ho.cur.€ nece(fe

aliqué ho.nO cur,e m:ccf.

fip

39

Contrariz

inr

Ánp

fate

c2

czæö

p

luce

(B )

£

al

lx

atuteqns

;

*

xuipqng

[

$

4

^Tat

p

[

UI

di

Subcontraris

E

A

om.ho.cutr.eft poffi.

om.ho.nó cur.eft poffí.

e

(ffx

t2^om.ho.cur:eft contínz

om.;ho.nó cur,eft cótin; 23

O

B

;om-ho,cur;non eft impo(li

om: ho.cur,nó € impof, £t

»

D

Aliquä ho,nócur.nó € necef; quédà ho.cur,non ene«

b S

*

al

j

Wi

«Deconuerfiotte modalium.

finj,

Ed &d

econuerfione harüi propofitionü íw

Box

xtaferuatum príus ordínem dicedum deítv

huF

ceps , In quo quídé paulo líberíus expatíari líce

hi

at,propter eosquí hac ín parte omnes eíufdé or^

fuit;f

dinís propofitiones, vt aquípollere int fe vbig,

fete

jtà & conuertí dícunt,idipfum recte nean perpe

uef

a, ipfi viderínt. nos vero Aríftotelem ín primis

«

-

L d

-

-

CDRACTATVS r

1

jïpfüin,& pofthunc Boethíti, € poft vtrung f;u

i "

cobít Fabrum Stapul.fequetes,non per omía id

[

-—XK

ita fe habere,vel exéplísidoneis oftendemus.In;

^

g

fuper aiit & íllud nüc etíà mírarí fubit,cp plerígs

inre plane perfpícua,velacta omníno agunt , vt

ín prouerbíio eft,vel certe nímía ínterdá prolixi

tate vícgadeo laborant , vt eandé rem nó modo

luce fua priuent,fed & obfcuriorem relínquant,

€p inuenerínt.Contra vero,in re quz expofitíoe

aliqua índíget, vel tépusín ea prorfus male col^

locant,velíta rem illà oculís (vt videtur) cóni,

uentibus pratereunt, vt non tà neglígere d ígno

^ rare vídeantur.quid em refert dicere,omes pro^

pofitiones ín fuo ordíne zquipollere ínter fe , &

Y

conuerti pkrinde,cum tnea proqpofïtiones, qua

de ímpollibili funt,íd nequad admittant, videli/

l

cet vt conuertantur ?INam cü vera fír quz dícit,

1.

T

omem fubftantia efle homínem eft impollibile,

pof

falíatü erít haec, quendi hoiem efle fubftantíam

L "

eftimpoflibile. Quocírca nec Arífloteles ípfe de

modalíit couerfione tractans, memínit víqua de

»nü iu'

propofitíone impoflibili.Quod profe&o &laco

| dem/

bus Faber Stapuleni.aniímaduertens, tales regu^

"

las de huíufmodi propofitionü conuerfione po^

deo

fuit;Si conuerfa,inquit,ímpoffibilis eft)no opor

rtif

tet conuertenté eius eíle imp;jüïbilö.ltem: Sí có»

x

uerfa fuerit poflibilis,contíngens,aut neceffaría,

ll'lvlïuli

& cíus conuertens pollibilís,contíngens, aut ne

Wi

DE PROPOSITIONE

ceffaria erit. Vnde recte fit couerfio in ea,quae de

CO

ncot

offibiliaut contíngenti exiflít , fi dicamus oém

hoiem effe albü, eft poffibile,fiue contingens, er

Con

£o quoddi album elfe homine eft poffibile , fiue

plus

N

contíngens.Ft ín ea fimilíter id accidet, queeft de

neceffarío,ut omné hoiem e(Te mortale eft necef

fion

fc ,ergo quoddam morraleeffe hoiem € neceffe .

fiftgt

Quod quídem & ínalijs quog generibus ppott/

vtío

d«

tionum íta eueníet fecundü duphcis, cóueríionís

regulas fupra pofitas.Atq; hocipumeft,quod &

Ntt

Ariíftoteles ad hunc modü proponit,vbi de ifta/

Citmi

deit

rum propofitioni conuerfione agit: Eodem atit

modo (ínquit) & de neceffartjs ppofitionibus fe

LT.

habet,& ín cotingentíbus,quomodo in hís,d ab

Türe

folutze dícunt hoc eft,fimplicit ineffe fignificant.

«(Quot nodis contingetis dicatur .

»

Voniam aüt contingens jd dícit, eandem

vbígínhís propofitíonibus cum poflibili

fienificationem habere cóftat , haud ab re fuerit,

f

2v

antecj huic tractatuí finem imponamus, eíus no^

ï

R

EM

mínís multíplice fignificationem breuiter expo^

Bo

nere-Itaq; fciendé,q: contingens tríbus dícítmo

dís:Dicítur nang contíngens,& quod neceffaríü

eft,& quod nonnecellaríum , & dd poffibile eft.

Prímo igítur modo contíngens & neceffaríu ide

N

funt.Secundo contíngens & non neceffaríü. Ter

*

tío contíngens & poflibile.Rurfus atit contínges

i

quod fecundo modo dictü eft,deducít deínde n

L

TRACWTAATVS' v

:

contingens vt plurímír, fiue quod frequétius eff, !

V

íncotíngensrarum , & íncontínges vtrumlibet.

t

Contíngés vt plurímít efl,quod ín alterà partem

A

5(,

plus vergít,vt homínem ín fenectute caneícere,

T

INam íd quide frequenter accídít.poteft t etíam

M

non caneícere íà fenex quifpía factus. Vnde &có

delz-

tíngens natum íde appellatur. Cótíngens rarü €,

vtfodíentem reperire thefaurü.Id em fialiquan

poh

ii

10f

do contíngat, rariffimütn eft . Contingens vero

u

vtrumlíber,Gd & índifferens dicitur,id eft,cà di

dl

cimusfedere quenpíaaut vigilare , quod proni,

il

de íta definit: Vtrülíbet eft,cuíus indífcretus eue

tibus

tus eft,hoc efi,quod xqualít euenire,velnoneue

2

nire poteft.Et de modalibus quidem hacte nus.

fical

m

S9 IN TRACTATVM «5

and(m

QVINTVM DE SYLLO,

Ü lïlbl]l

giímocate goríco, pracfatio.

efutt

EO POR

r d r m Ant p tv

pro RE us

vrur

qusm

5 J

PO LENPRCUAD,. Y

VPEREST , vt ad.

eà tandem pueníamus

rap

d

4N

huíusartís parte,ind to

f(

s

'PRCTATINBSVIERDUREMNIMRENA Pa (

i

-

ALILI 54 i TAE

ta visartís fita eft,nem

Em

27

[blk ü

peinueniendi & íudica

A

[LI n

dí.INà fidíalectica(vt à

arii

z

4 t

f

m

M.Cfcerone nontá ele2

ii

E

|

fUf

[ n

gáter breuitertgy,d era^

i

uiter & vere defïrlxituti):

[*4

5

v

DE S?!;LOGIS. CATEG*O.

sl

u

Is

:

diligens dífferendi ratío eft, fierí profe&o n6 po»

"

teít,vt abínuetione ipa fit feparata. Síquide dif7

ferere(hoc eft,diífputare) diligéter nemo poterit

moq

hs

vn de re quapía,nifi ínuentís à fe príus argume

| fUl'fp

tís,quíbus dífputatio ipa fulciatur, procedattyle

Ird;

eitíme.Rurfusaüt SCobíd ipfum à iudicio abef^

fatnr

ie nequit,d ís quí differit,perpendat examinatig,

Ofüni

tü ínuentum nuper argumentü,tum ípfius dífpu

hts

tationís infirumétum, nempe argumétationem,

QU

quodcerte nífi ríte formatü fuerít , parum aptü

i

idoneumve ad difputandü adhibebitur. Porro

ige

q

parsílla quz de inuentíone tractat, topíce grece,

