liarí noie dialectica appellatur,de vtilitate

ii

eíus pauca nobís ex Axiftotele dícenda vídétur,

fünt

príuíqua locosipfos aggrediamur, Eft aüt vtílis

s

(vtílleaít)ad tría,ad exercítatíones,ad colloga, .

h!

du

& ad easqua funtfecundü philofophíam, dííci/

tho

plínas , queadé graceidemhís verbís expreí^

qu

1b : 7pv Wmar:'aa-, ï;v"-reu'gem-,xä Tàe' x«rà QUAsoQlag v

síuae . Ad exercitationes quíde fane vtílis eft,qa

methodum hanc habentes , facíle de propofito

quouís argumétarí poterímus. Ad colloquía ve -

(tt

ro,eo Qd multorü recenfentes opiníones, nó ex

ftil

hísq extranea funt alícuí dífciplina, fed ex pro»

qi

prijs fermocínabimur ad eos , vel potíus contra

(

eos tranfmutátes ,fiquíd ab hís nobísperperam

u

dí&üeffe vídeat.Quod quidem t maxíme fieri

Íd

confueuit,cü inter confabulandü(utfit plerung,

Ài

vel incongreffu,velín couíctu) quícd propone:

tid

barur diícutiendü.Cuíufmodi profecto colloga

li

ílla videri poffunt,q apud Au . Gellíü ín noctib.

ha

Attícis, & apud Macrobium ín Saturnalíb . pat

Ti

Ti

fim leguntur.Ad cas porrg ,quafunt fef:undum

i

AA

TRACTATVS IX.

du

philofophia,difciplinas, vtilís omníno eft, quod

Qtrto,

cum pollimus ad vtrang; partem dífputare,faci

biepri

le ín fingulís intuebímur qd verü,vel falfum fit,

quii

Praterea aüt & ad príma €OR?,quae in vnaquacqg

]

diííciplína príncipia funt,vtilis probatur. INà ex

proprijs propofitze alícuíus diícipliriz príncipijs

f)pta

dicereaut difputare de ipís,ímpotlibile eft, eo 37

tiitatt

in vnaquag diíciplína príma omníum príncipía

idinu,

funt. Atquí íd multo commodií(Iime fierí poteft

jtvtii

ex ,pbabilibus, qualía praefertím ínhac arte tra

olbg

—

duntur,quoe cum fit inquifítíua, ad omníum me^

n ii

thodorum príncipía víam habere dícit.Sed níic

expït(lk

quíd fit locus deínceps dícamus.

g

«ipeloco quid fit,tum & de arguméto ipfo.

d

Ocus igítur eft ( vt ab Ariftrotele & Cícero»

IPOH[U

—

ne definítur)fedes argumenti,quz definítio

iav

(fitn definítio dicí meret) ab eode Cícerone à fi/

U

milítudíne inftítuta effe monftratur . Vtíoít ( ínv

gxprof

quít)earum rerii,qua abfconditze funt , demon»

(ontta

firato & notato loco facilis ínuétío eft,fic c& per»

pmm

ueftígare argument alidd volumus , locos nof?

mszi

Íe debemus,quibusargumenta ípía promuntur.

erit

Argumentiü deínde ab ípo quoq; definítur,ratío

o

rcí dubíz faciens fidem.ltag; locus eft,velutí pu^

ylog

|

blícü receptaculum,& (vt Rodolphus Agrico^

odb

la ait)thefaurus quída,ín quo faciétlz fidei ínftru

),pl |

menta repofita funt. Haec nimiriüi funt ipfa arew

n

menta.Argumentü ígítur, quod fidé reí dubie fa

n

[

5£ LOCIÉS DfALEC.

m

cit,hoceft,rem dubia probat,ä loco alíquo cdua

Àr

catur oportet.

ejDe multiplici rgumenti fipuificatione, e

quemadmodum ab avgumentatione diffe-

Tat,quod bic argumentum uocamus.

RGV menti fane multíplex fignificatio à

üt,

Quintilíano tradítur. Síquidem & fabulae

hi

ad actü fcenar&i compofitz,argumenta díctitur,

p

Ruríus,ormis ad fcribendü deftinata matería,ar^

Ty

cumentí appellarí poteft. Et argumenta etíà di/

du

cütur oratíonü velut themata ,quemadmodum

de Ciceronís orationibus Afconíus Pedíanusex

ft

(u

onít: Argumétum (inquit) huíus oratíonís tale

3n

efi. Verum nulli horumtale argumentü eft,qua

Te hic quarít ab arguédo díctü , p videlícer rem

&t

[

areuat,hoc eft,probet.INam arguere veteres et^

at

áam oftendere díxerunt.Híncillud V ergíl.Dege

neres aios tímor arguit. Hoc ind, rale areumer

gi

tum ab argumentatione díffert , «p argumetatío

1UF

po

eft verborü contextus,certum alíquid ex ijs que

antecedunt,concludens, vt fyilogífmus & índw

V&

Y

V

étío. Areumentáüuero ipfius argumentatíonís ra

D

tío,quod & medíüi nonundj dícítur. Ac proínde

T

vt ín corpore aníma, Xin aníma rurfus mens,íta

n

ín argumétatione argumentii. Igítur vís ílla atqs

fententía X ratío,qua oratione claudítur,cü ali/

ll;

quíd probatur ambigutü , areumetum vocatur.

lk

Wi

Ipfa vero argumentielocutio ex preffíot, ag

E

!

AC C

W*TRACTAT;VS/ IX,

AT

metatio dicítur. Vnde & à Boethio ita definitu:

Argumétatio £argumeti p orationé explícatío,

€De queflione,quid fit,e quemadmodum ab enun

tiatione propofitione,e7 conclufione differat.

go cirargumentü fit ratio, qua reí dubíae

401

fidemfacíat,quídhocloco res dubía voce^

jbule

cur Inueftígandü quog eft-Itag fciendi c res du

cOuurt,

bia haud alíud quippía hic ínrelligí debet,ci pro

riaat

politio dubítabilis, quz proínde quaftionis fibi

i d

nomen inuenit,atq fortíta efi.Orquide quafiío,

du

dubitabílis ppofitío de£iníri folet. Quocirca que

ii

ftio nonfimpliciter ppofitio dicenda eft,fed quae

tl

cum ínterrogatíonís nota proponítur, vt nungd

;&,qua

anima immortalís eftzEadem tii oratío, fi fimpli

r

citer proferatur, nempe cítra Ínterrogatíonís no

ts

tam,quatenus vídelicet aliquíd de aliquo enur

tíat,enuntíatío dícít :

Det

Quatenus vero ípfa fyllo,

Jrmety

gimi alícuíus pars fit

,propofitio appellatur . Iny

fuper & conclufio.e

(t0

fle poteft,cü ex fum

ptis pro

pofitíonibus collecta fuerít facto Iyllogi

Ímo,aut

t

dU

vtcung alíter probata, conueníentí adhibito ar».

Jrst

gumento. Eft em conclufio areumento vel argu

mentis probata propofitío . Sed illud exemplo

oíti

nunc oftendamus.Aoe íeitur quafüo fit:INüaní^

1

E

ma ímmortalís eft?Id íta quífpía probauerít,ta^

li príncípío ex Platone defumpto: Quícqd fem

J2

l,

atf

p«r mouetur,immortale eft:aníma atit Íempmo

1

uetur,aia ieitur immortalís eft, atx íta eade ora

n ij

DbELOCIS D'IALE*C.-«

tio,qua príus in dubitatíonem adducta,quaftio

fglal

proinde erat,poftea facta eft conclufio.Qua fiín

poH

altero fyllogifmo pars fumpta fuerít , ppofitio

Tiuft

dícítur,X ante hoc enuntíatio.Ieítur quaftio,p^

Quü

poüci'o,enuntiatio,&concnlüfïo,fubie&o regpipa

tion

idem funt,& £ ratione díiftínguantur.

PO[C.'

€Q yo pacto locus fedes r

Qusj

guimenti intelligjt :

Y

u

tur,c7 de loci diuifione.

Wa

Ed nunc etía aperíamus oportet , quo pacto

poü

lKíntellisi plane poffit quod di&tü eft, Locus €

.

EC

fedes argumentí.

Sane idipfum aperire, non par^

MU

uam huic partiluce afferre videbítur .Itaq díca/

s

mus ex Boethío,p fedes argumentí,partím ma/

qu

xíma propofítio íntelligi debet,partim maxime

if

propofitionis differentía,in quae etía, velutí me

du

braquaedi,locus ipfe díuíditur, vt fit pfius díui

tíon

fio hmoi:Locortüalius eft locus maxíma,alíus lo

nj

cus differentía maximoe.Porro tnaxima propo^

d

fitío que dicítur,alíquotíes quíde íntraambirum

Q

argumenti contínetur,hoc eft,ipfiargumentatío

fitio

ni ínferítur:alíquoties vero extrapofita , vim t

Wt

argumentí fupplet ac perficít . Age igitur exenv

frin

plü fubijcíamus eíus argumetí,intra cuius ambí

(th

ium maxíma propofitio cótínetur fitty quaeftío:

L

An fit regná melius confulatu? fiatqy argumeta/

Á

tío hoc pacto:Quod díuturnius bonii eft,melíus

v

eo eft d mínus díuturnü eft: regnü aüit díuturná

Q

us eft j confulatus, regnü igítur melius eft j co

d

$

t

A0

'TRACTATVSIX

qui)

fulatus.Huic nímiri: areumentationí ma'x'il;'xä "'

Yue i

pofitio inferta eft,que qdem eft, cp diuturnius bo

Dpolt

num eft,melíus eo eft quod máinus diuturnü eft,

»liy

Qu praeterea íta nota eft, vt extrínfecus proba

ii

tione non egeat, quínímo ipfa alijs probatio efle

poteft:Et quia índe nafcitur areumentir, rectelo

H

cus,id eft,íedesargumenti vocatur. Ruríus fubz

ijcíatur exempltt,ín d extra pofitamaxíma pro»

xopaäo

pofitío,nihílo mínus vím affert areumento. Sít

Loast

ergo alícui propofitit oftendere , cp ínuídus fapi

onpa

ens non eft , à quo proiínde hmoi nectatur fyllo^

j

gimus:Qui inuidus e,alíenis afflieitur bonis:at^

gl

quifapiens bonís alíenis nonaffligitur,fapiesisit

naxit

inuidus non eft, Híc qdem maxíma jppofitio íi

j

clufa nó eft,fed extra pofita,vím t argumenta;

ys did

tioniípfa fubminiftrat. Eft em huíc argumentati^

yioslo

H

oni fides ex ea propofitione,quze dicit:Cuícun

p

definitío non conuenít,nec ipfum definiti.Infu

um *

& argumentüquo fides rei dubiaefacta eft,à defi

mau'(.J

nitione deducit eft. Scíendum aüt cp areumentí

qmm

noie,tutn híc,ti alíbí,nunc quíde maxíma ppo^

aV

fitio.ímo & tota ipfius areumétationis probatío

ämk[/

íntellieitur,nunc ipfa arsumentatío , qu& maxí^

xl

ma pr

[9)

ofitíone cófirmarí folet,id quod hís Qs

m

verbis Quintílianus aperte indícat líbro quínto,

Q

nth)

vbideargumentis dííputat:Hoc em noie (ingqt)

jturtd

coplecttmur oia,quae Graecí enthymermata , epí

QU

ïï

chiremata,&apo dixeis vocant.Interim vero &€

n

u)

as

iaf d

EUa RP n

-

pE LOCIS$ DIALEC.

Ài

terminus,q medíus conftítuit,dtíes alijs duobus

adíunctís,argumétatío contexit,ac per hoc vim.

p

füa:

tenet probatíonís,argumentum appellatur.

«Q xid fitlocus maxima,eo quid locus dif-

EURSBISHSE REO H

plu

erentia maxime.

tur,

VE

| X hísigitu

r quae dícta funt,manifeftumeua

dír, dd locus qdem maxíma eft vniuerfalis

Con

—

& príncipalís & indemonfirabilis, atq;íta per fe

lag

I

nota ppofitío.Cuíufmodi eft maxíma illa fupraz

pofita:Cuicung definítío non couenít, nec iputm.

t

r

definitü,& íd eenus alíae.Ideo aüt vniuerfales.8C

maxíma propofitiones dícuntur , qm ipfx funt,

quae caeteras cótinent propofitiones, quíppe per

hi

hc

quas confequens,& rara conclufio fit.Locus ve:

ro differentía maxímx eft, quo maxima à maxi;

a differt,vt (i díca,à definitione,aut à definíto,

aut ab alio quouis huíus generís comuni termt

no.Síquídé per hunc iam maxíma propofítío,ín

Q

qua ípe ponítur,ab ea differt maxíma,in quaide

Qj

fi

termínus,vel non ponitur omníno, velfi ponit,

nontii quía argumentü praeftet ad fidé rei dubiae

facíendam. Quare ab illa íam alíquotíes repetita

id

maxíma,haec differt maxíma: Cuícung; non có;

(«

uenít definitum,nec ipía definitío, propterea dd

fl

d

tametfiidem terminus ín vtraqy ponítur , ab eo^

demtii ín vtrag non fumítur argumenti. Vnde

P

illarii duarum maxímarti,altera à definitione, al

ü

(

tcra à definito , v nomen , íta differentía accipit .

Bs

s.

t

-

^g

TiIACTATVS IX

luoba

Atiyidipfum quidem eft,quod Boethíus Bisþpra

Qcvit

pe verbis innuere vifus eft: Differentío ( ínquic)

Ful'.

maxímarü propofitíonit ídcírco dícte funt,cp cáü

|

f

plurímz fint propofítíones,qua maxímza voca»

tur,per has illae velutí dífferreínter fe dinofcunt,

'

fUffieid

vt cii ex quíbus termínis maximze propofitioes

ierals

confiituantur, per ipfas noie expreílo índicatur.

; perfc

Itag non ín eo qp maxímze funt,inter fe dífferür,

m

fed íneo g hic à definitíone,illeà definito, & híc

ipun

rurfus à grie,autà toto locus díctus fir. Praeterea

d

fi maxímze ppofitiones locí arsumentorü funt,

x hut,

& differctías maxíman: locos e£ neceffe &, At de

)p(ptr

his quídé hactenus .INüc propofitü pfequamur,

as

hoc eft,rem ípíam quà quaerimus,aeeredíamur.

maxy

€Qxo pácto locidifferentiari maximarü diuidátur.

Efiatigitur; vt pofthabita locorii maxíma.

Hnirq,

| X rum díuifie, eos deínde fubdíuidamuslo

ettiy

tiot

cos,quí maxímarü differentize dictí funt, ídqg ob

uik

eam in prímís comodiítatem, p hi íllis pauciores

)om'f,

fint.quippe qua eos cotíneant ut vníuerfalíores,

hii

Vnde & per hosfacilior tranfitus fiet, atteflante

"t

id ipfum Ariftotele íntopicis líbro fecundo. Ac/

na

cedít,cp ex horü diuifione rem,quà querímus,ci/

tíus aflequí poterímus.Sit aute díuífio huiufmo^

T

)

dí:Locorü,qui maxímas: differentiz dicti funt,

'adt

alij ab his ducuntur termínís,hoc eft, nomenac

cípiunt,qui ín quaeftione pofiti funt;alij extrinfe^

7H

«us fumuntur,alij ínter hos medij funt.Sed illud

lpil-

ï

n fíij

A

DE LOCIS DIALEC,

uet

nunc animaduertendü híc eft, cp cum dícit ab hís

turc

cermínís,quiín quzftione pofiti funt,id cumprí

smís intelligendü eft ab altero íllorü . IN3 cii duo

amt

fint ín Vnaquahbet propofita queftíone termíni,

Qua

fubíectus vnus, & prædlcatus alter,ab horít alte

rolocus differentía maxímoe nomen accípit. Vt

fit propofita qutftio.Eft ne concha animal*in hac

duo funt termíní,anímal & concha.dubitat aute

ïequw

vtrum aial de concha pradícetur. T ertíus proín

Ui

de reftat inueníendus , quí íllos duos connectat

filtiQ

ubf

atj íd quod propofitü eft,íta effe confirmet,vr

de & mediü appellatur & ratio, & argumenttü.

plo

Híc íam tertíus termínus ab altero 1lloru nomen

fita

dií

accipíiet,vtpote Qd ad eüfitaut definitio, aut vt

definítü,aut vt genus, aut vt totit , aut vt caufa,

Iia:

aut quomodocunq; aliter. V't fit excmph caufa,

L

I

tertíus ifte terminus,aialís deiinmo,quæ eft, fub/

ftantía anímata fenf bílís .'Tunc fic arsumentor:

Vcti

Concha eft fubftantía anímata fenfïbzhs,lglt con

ptio

cha eft aial, quod nímíriríam antea dubitari po

pota

terat; cuíus dubítationis fcrupulus hínc pendere

AT

v:detur,qg conchz nec vídent,nec v1li alíü fen^

ln

fum habeant,cg cíbí &perículi,hoc eft,suftus &

p

tactus,autoríbus Aríftotele & Plínío . Ereo quí

lub

tertíus acceífit termínus , à definitíone altcrlus €

Ti

duobus,veluti e loco alíquo eductus, hunc fcrw

g

lt

pulü fuftulítfa&usty eft íllius areumétationis ,p^

x

batío & argumentü. cuius deínde maxíma fup^

Lj

*

j

A0b

: TRACTATVS IX

bt

uehiens ppofitio(d quídé &,De quocund; þ'äicä

n pf

gur definitío,& definitü)oém tollit dubítatíone,

iduq

ambiguítatétg, fiforte interím dubítabat adhuc

T

quaená fitipfius definitíóísad de£nitü habítudo,

Lalt

€Detribus locis que à ub ftantia dicuntur .

V

Ermínorum porro,qui ín quaftione ponun

li

!6b tur,aly fubftantia rei indícant;alijipfam cóv

aui

fequuntur fubfiantía.Subftantíam rei indícát,fv

ue àfubfiantía termíni dícti funt,quicung; in defi

»ïoin

"

nitione velíola cófiftunt.Definitio quíppe €,que

VY

fubfiantía rei monfirat índícattg.Sed íd ía exen

in

plo patefacíamus. A ee ígítur, queratur anarbor

jl

fit anímal, fiattg huíufmodi argumentatío : Aial

i

efi íubftantía anímata fenfibilis,arbor aüt fubftà

T

tía aiata fenfibilis non eft , noneftíeit arbor aial.

wu a,

Locus quidem differentia maxímae;à definítíoe.

fuly

Locus vero maxíma:Cuícung definitío no corv

uenít,nec definitü. Praterea aüt & Qtíes à defcrí

?IOT i

cofl

ptíone argumentü ducítur, locusà fubfttía dící

p

poteft.INà vt definitío fubflantia rei monftrat p

dgrc

cenus & differentías,íta defcriptio eiufdem íntel

iil

lioentíà claudít, quíbufdam accídentíbus vnam

st

propríetaté,qua reí conueníat,efficientíbus, vel .

) qlu'

fubfiantíalibus differenttjs praeter conueníés ge^

nus aggregatís.Quod quíde tum maxíme cótítv

(

Sít,cii príma genera defcribuntur. Huius tale fit

exemplum:Albedo nullísfübíacet accídétibus,

T

p

ergoalbedo fubfüantía non eft, Ecením fubftatía

n v

.

DE LOCIS DIALEC.

e'ä,qhæ omnibus fubíacet accidetíbus.Locus äf

pret

dem differentíamaxíimae,à defcríptione . Locus

N

vero maxíma:Cuicung non cóueníit defcríptio,

dii

nec deícríiptum. Praeter hos duos à fubftantía lo

WCT]

COS,tertíus eft,qui à noisíinterpretatíone dícitur,

toim

ter

quem M .Cicero noratíone, Áríftoteles fymbo^

lum vocat,íllís haud multüi abfimilis . Siquidem

Uptua

ínterpretatío nois,eíus reí, quze noie ípfo fignifi

QUAT

catur ,quxcdam quafi defignatío eft.Ab hac argu

qih

mentíi ducitur,fi dratur, V trii philofphize ftude

D

dum fit .Ad àd probandum talís inftítuitur fyl^

Y

vid

logifmus:Philofophia amor fapientío eft, atqui

fapientiz effe ftudendit nemo dubítat , Philofo^

duc

phíz igít ftudendum eft.Locus quide differentia

tati

maxima,ab ínterpretatione. Locus vero maxi/

TUf

ma, Cui nois ínterpretatío conuenít, & ipum no

C05

snen cuíus ínterpretatio facta eft. Sane hocloco

dor

recte vtí poffunt ij,qui linguan: ímperíti nó funt.

t

Síquídé ínterpretarí nibil alíud eft,ds línguá vnà

t!do

peralíam exponere.Fit cri &ín eadé nónung líne

verb

2ua, vt locuples dícítur,quí locís abüdat, hoc e,

t

pradijs X poffeffionibus.Cauendit aüit ne teme^

t

re quícd ínterpretemur, quemadmodi j folent,

teli

quí nullius prope lingux fatagüt.Quo fit, vt ijde

di

q

dí&um lapídem effe ínterpretent, cp pede laedat:

t

& petra,cp pedibus quafi tríta fit,cit vtrung grae

f

cà oríginem habear,id quod Lau.V'alla quoque

Onr

attcftatur Infuper & alía plerag ad eüdem íntere

in,

,

1

A06

TRACTAFT vS

IX,

pretütur modü,rídicule videlícet maeís q Eitc.

INeg vero noisínterpretatio ob id dícenda non

)

0

€ft,fiad víuum(quod dícit)non reddíderít id qd

interpretandü proponíitur, vt caelit,Qd (vt Var^

to interpretatur)quafí caelatü díctum eft.INec ít€

refert,fi non rei cui attríbuitur,omni ex parte có

ugníat,vt Philippus, quod nomé ínterpretatur,

amator equorür. Quid finon omnibus cóueníat,

quí hoc nomíne vocentur?dummodo tii íllícon

K

ueníebat,cui primü impofitum eft , patri forta

L

fis Alexan.Magni. Ex quo fruftramíhi laborare

i

vídentur hí,q duplícem nois ínterpretatíone ín^

y

ducunt: Vni quidé, qua cíi ínterpretato conuer

l

tatur:alteram vero,quee conuertíbilís no fit . Ac

J

nunc íllud potíus fcíre debemus,cp per dictos lo

0

cos varíe argumentari poffumus,nunc fubijcíen

do,nunc praedícado eundé termínum,atg;ípum

l

etíam de alíguo nunc conftruendo,nunc defirw

it

endo. Tum & conuerío ordíne totídem modiís,

verbigratía,a definito,à defcripto , ab ínterpre/

6

tato noie.Símuli X maxímas ípías totíes varía

re,íd dd ftudiofus huíus artís facile ex feipfo ine

,

telliget, aliog inutilis prorfusquií huic ftudio ad/

h

dicatur.Sed íam ad relids huius díuifionis locos

t!

trafeundü effer,nifi illud fuccurreret prius admo

nendá,c vtà definitione ad definitü à defcripti^

j

one ad defcríptum , & ànois interpretatione ad

interpretatü,firma & & perpetua confequédi rae

TTTE

DE LOCIS DIALEC.

N

tio,ita & à proprío,ad íd cuíus eft propritr, & cà

füio

1£ra, vtfi quid rifibile eftjídem homo eft. Hínc &

fnus

€quus! manfuefcere poilk probat,cum aial fit di»

at

fciplinz capax íuxtaíllud Hora.Fieít equ& tene

Uld&

ya docile ceruíce magífter Ire viam, qua moftrat

may

eques.Locus qu1dc dlfferenua maxime à ,ppno*

fat].

Locus vero maxíma, Si cuí Proprm alícuíus rei

conuenít, & id cuíus eft proprium.

p

OC

- €pebis locis,qui terminori fubftantia confequitur.

bus

Is íta proemonítis , eos íà aggredíamur lo2

fs

cos,quí terminorü fubüanuam confequü^

tus

xur.Horu fane multifaría díuifio eft.Siquídé plw

eiín

«a funt ,quee fi fingularibus fubftantijs adhaereícüt.

Ex his ígítur aln áà toto dícuntur , alrj à parubus,

tia

f

alij à cauf is,alij ab effectíbus, hue vt Cicero aít,

)

Wriu

ab effe&is,noninullià generatione, & à corrupti,

one,& alijít& ab Vflbus,qulda etíà à comuniter

bin

acadennbus Sed ex hís omníbus prímus expo^

t

nendus veníit,quíaà toto dictus eft:quod vtcom

Hngt

£nodíus fiat,quot modiís ipum totü dicat fubijce

pati

reoportet.Dicítur atit torüi duobus modís: Aut

fiütn

Q

em vtgenus, Qd & totáü vníuerfale dícit , aut vt

ld,quod ex pambus íntegrat.A toto igitur , dd

U

& genus eft,argumentü ducitur, vtfi iquaratur,

Ti

i

aniuflítia fit bona ,fiatg fylloonfmus hocmodo:

Omniís vírtus eft bona 1.uft1t1a aüt vírtus eft , u^

li

fiítía icítur bona eft. Locus quídé differentía ma

E

i

Ximz,à toto,hoc eft,áeenecre.Locus vero maxíá

4

J

»

*

40

;

X

TRACTATV$S

IX.

ma,Que generí adfunt, & fpecieí.Rurfus fit qué -

q

ftío,an humanz res prouídentía regantur . Dící^

;

mus ergo fic, Mundus prouídétía resit,humanae

ià

aüit res muridi partes funt , humanze ieítur res,p»

fat

uidentía reguntur.Locus quidé differentía maxá

!0.

mxze,átoto,íd eft,ab íntegro,quod partibus cor

ftat.Locus vero màxíma,Quod totícouenít, &

partíbus.Porro vtatoto,tü hoc, tum íllo areu^

mentà ducuntur,íta & contrà ab vtríufq; partí^

u

bus ducí poffunt.Itàg à partíbus totíus,quod ge

nus eft,areumentü ducítur,vt fi qurat, An víe

i

tus fit mentís bene copofitg habítus, & fiat fyllo

giímus hoc pàcto:luttítía;fortítudo, temperane

tía,atqj prüdetía,habítus funt mentís berie cOopo^

fitze, C heec quatuor vní vírtuti velutgeneri fub

ijcíuntur, virtusigitur mentís bene copofitae lia»

bitus eft.Locus quide dífferentía maximix à par^

y

tíbus totíus fiue enís.Locus vero maxímia , Qd

fingulis íneft partíbus,id totí ineffe neceffe eft. A

14

partíbus aüt,quae íntegríi parteseffe dícunt,areu

i

mentum ducitur, vt fit haec quaeftio;Eft ne rheto

tica vtilis? Dícimus hoctodo,[nuentio vtilís é,

v

& difpofitio, & elocutío,& íte memoría,S& pro^

nuntíatío:& hzec quíngj rlietoríce partes funt, vt

l,

0»

ex quibus ípía íntegratur ; rhetorica íeítur vti/

liseft/.Tum vero & per deftructioné argumenta

[

tio pröcedit,ut fiquxratquífpià ,num hic,queti

[

j

Áeruü elfe confüiterit,liber fitz Hunc fi quísno e£

av

Di LOCIS DIALEC.

fe libert monftrare velít,híc dícet:Sí neq; cenfur,

ven

negj vindi&a,neg teftamento líber factus eft , li

DN

bernon eft.at nulla earí parte líber factus €,non

fur

eft ieitur líber.Locus quide dífferentia maxíme,

Furí

áà partíbus,fiue(vt Cíceroní placet)à partíitenu^

Vbi

meratíone.Locus vero maxíma , Si omnes par7

W«

tes áre qualiberadíuncta fuerint, & totü neceffa

duc

río abiungetur.

Tioe

€«De «lijs quibu[dam todistotius.

n

Vnt prztereaab hís duobus modis alij mov

dit

dí cotíus.INang; & totü dícítur ín quantítate,

du

& totíi ín modo,& rotüín tempore,X totum ín

[

loco.Quort tii duos pofteríores fub toto ín qu&

fir

títate coprehendere plane lícet. Horít vero par^

hi

tes funt,qua fub ipfis partícularíter fumunt. To

A

tum ergo in quátítate eft, cii v níuerfalíter quíccg

9t

dicitur,vt eft ome aial:cuíus partes funt, homo,

qi

leo,bos, & aliud quoduís anímal. T otum ín mo»

u

do dicitur,cáü fimplíciter alíquid proponítur, vt

N

homo,aut ambulat.Pars vero ín modo eft , Qti»

V,

es idem cír adíectione aliqua proponítur, vt hov

(Q

mo líteratus,autambulat pedetentím.Totumín

d

tempore eft,vt cü dícímus femper , cuíus partes

IK

funt,nunc,hodie,alíqn.Totr inloco , vtcíi dici

d

mus,vbig:cuíus partes funt,híc,alicubi, Romae.

Arhorü omníum nunc exempla fubijcíant. Igít

àtotoad partem fecundü quantítatem exempli

fit, Siíínoibus eft verus vates Apollo , & ín hoc

a

-

«

TRACTATVS

IX.,

"

verus effe perhíbetur,quod díxit, Aío te Aeaci^

jl

10

da Romanos vincere poffe. A totoaíit ad parté

fecundü tempus, vt fi deus femper eft,& nüc eft.

f

Ruríus à toto ad partem fecundum locum, vt fi

»n.w

Wt

vbig deus eft, X híc eft. Caeterüt ín hís haudquad

id confequens eft,fi d parte ad toti , areumérum

f

ducítur,nífi pertiegatíoné fiue deftru&íonem,ut

nó eft híc,ergo nec vbíq; eft. At vero,á parte fe;

cundum modíi vtíg recte argumentatio proce^

(/

dit,lícet non contra, vt fiquoquo modo moue£

Fe,

i

deus,& fimpliciter mouetur.irafcítur auté deus,

ergo mouetur.&,fi quíspedetentím ambulat,&

fimplicíter ambulat. Talibus fere exemplís,tum

híc,tüalibí per hunc tractatü,fi cuí id magís lbe

at,vtí omníno poteft, vtà toto vníuerfalí fiue à

genere,ad fpecies fiue partes, per deftructíionem

quidem ,vt fi noneftaial quod emínus vídetur,

ereo nec homo eft,nec equus. Per conftru&ione

[

vero,vthomo eft aut equus,ergo aial.Síc & àto

to,quod partíbus integratur,ad ipfas partes,per

y

conftructíoem quidem, vt dorius eft;ereo tectü

If

efi, & paríetes, & fundamentum.Per deftructio^

a

nem vero,vt fi non eft paries aut tectum aut fun

u

damentum,neg; domus eft.

æl

€Dc locis qui à caufis dicuntur.

Caufis locí dícuntur,velab efficiente, vel

à materíali,velà formali,vel à finali . Toct

ïc

em modiís caufa dícitur, Et efficíens quidem caw

BEILSS NU

oA sss

o

E o

—

m

DE LOCIS DIALEC.

XIf

(a eft, quze príncipium motus præ&at vtaliddfi,

at.Matería,qua formasrerum fubiecta fufcipít.

Formaaít,quse cuíuflibet reí fpecíes eft & ratío.

Fínís vero,cuíus gratía alíqd fit. Bffe&us porro,

quí ad has fequítur. Ab efficíenti ígitur caufa at

di

eumentum ducítur,vt fi quís íuftítíà naturalem

eífe oftendere voluerít,& dícat hoc modo:Con

vi

M

eregatío hoim naturalís eft, homo quíppe natu

f

valíter cíuile aial eft.Iuftítíiam vero homínum fe^

fic

cít congregatío.Tuftitía igítur naturalís eft.L'ocus

üic

quí.d.m.à caufa efficiéte.Locus vero max. Quo

[

rum efficíens caufa naturalís eft, pfa quog; natu/

fü

ralía funt. A materíali vero,vt fiqs Mauros non

habere arma contendat,ídcírco cpferrum eís de^

IV

IN

fit. Velhoc modo:Ferrünon eft, ígit gladíus no

eft.Liócus q.d.ni.zi caufa materíali . Locus ve.m.

Sínon eftcaufa materíalís,neg; ipfa quae ex ea co

ficíuntur,effe poflunt.A formalí aüt,vt fi quis,p

If

W

betDaedalum n6 potuille volare, qm nullas na

f

turaliforma pennas habuíiffet.Lo.q.d.m.à caufa

formalí.Lo.ve.ma. Tantum vnumquodq pot,

e

quantum forma eíus naturalís permíttit . A tine,

ll

H

fiue à caufa finalí argumentü ducitur; vt fit pro»

pofitü,an íuftitía bona fit;fiattg hoc modo argw

mentum: Sí beatum elIe bonü eft , & íuftítía bo^

na eft.Hic eft em íuftítiz finís, vt fi quis fecttidum

u

eí

(uftítíam víuat,ad beatítudínem perducat . Lo.

h

q.d.m.zi&ne,fïuc à caufa finali , chus Vero ma/

"UP

IX,

TR A'-CT:ATVS

'

xima.Cuius finís bonus eft,ipfum iiq; boni eft..

i,

- Delocis,qui ab effeclibus dicuntur ,e» ite

atiQ,

A generatione €7 à corruptiorre.

It0,

. Beffectibus quog harum, areumenta du^

2!

cuntur. V'eri ad hoc ipfum ícíre oporter,

jem

duplicé effe cuíflibet effectus caufam: neceffaría,

Oon

vtline qua effectus eífe nó poteft , & fufliciente,

at

us cerre huíufmodí eft, vt fi adfit, ímpoffibile

J

í

teitectum nonefle. Itacy ab effectuad caufam

[un

neceffaría", íta areumentarí poffumus per cóftru

I9)

&íonem,Gladius eft,ereo ferrü eft.&domus eft,

(

ergo íntrítü eft , & lapídes aut lígna . Locus qd,

)

max.ab effectuad cauíam neceflaría:Lo.ve.ma,

]

Pofito effectu, ponítur & eíus neceffaría caufa,

o

Rurfus ab effectuad caufam fufficientem per de«

"

fiructíonem potíus dj per conftructíone,qr con

(Q

firuendo areumentationé,nó Íemper euenít, Qd

P

ínferre volumus. Vnde nonrecte Íequítur , Híc

1/

interijt,ergo íugulatus eft.Síquíde íd euenire pof'

"h

fetalio quis cafu,aut letalí morbo correpto ali^

th,

cuí.Deftruendo tfi ratü eft quod ínfertur,vt non

interijt,ergo íugulatus non eft.Item , lumeníolis

0/

non efi,ereo eíus lux nó eft. Prxterea fcire debe

mus,p ex ipfis caufis latíor patet areumentandi

Y

Y

campus autore Hegio.ltags ab efliciéte quidem

cauía arguere poffumusftatua commendabilem

li

/0'

elle,quia Phídías eà fecerít , aut Polycletus , aut

1/

Praxíteles.Hínc illud Ouidij: Matería fqïergbat .

x—M

A

DE LÓCIS DIALEE:.

tis

opus.À matería vero, res pretiofas aut viles ef

fc.quíppe cp tela Seríca pretíofior fit lanea,& la7

áí

nea item linea.Bt iuxta Horatr) fententía, Vilius

Iul

argentü eft auro.Hínc etíá fciétía de aia,honora/

f

bilíor ab Aríftotele dí&a eft, cetera quauís de na

«

tura parte.À forma atit res extare, &Cítedígnas,

& minus dígnas effe,vt hominé,cprationale aial

Vi

fit, dienioremquolibet anímalí.À fine res bonas

fiue vciles,vtexeplí caufa,liberales artes, cp bo^

j

nos & vtiles haheant fines.Cateríi qui ab effectí

[

bus díctus eft locus,hunc Boethíus eundé effe dí

q

cit,cíi locoà generationibus.Sed nos eos feiiixi/

?

mus,cp generatío vídelicet nó fit, quae ad caufas

?

It

épfas fequarur,cuíufmodi tri effectus definit , fed

quze potíus vía quaedá fitad effectus producen

qu

dos, quemadmodü corruptio ad eorum defitío;

t

né.Atquíhorum fpeculatio al poftulatlocum.

ghl

À generatíone igítur argumentü ducít hoc moe

Vs

do:Affuefactio ad virtuté bona eft,icítur vírtus

d

bona eft.Lo.q.d.m.à generatíone.Lo.ve.ma.Cu

kj

íus generatio bonaeft, ipfum quog bonum eft.-

t

A corruptione vero,ut defuefactío à vítío bona

V,

efticitur vítíii malum eft.Lo.qu.diff.max.à cor

d

ruptione. Locus ve.max.Cuíus corruptío bona

Run

eftipum quod corrumpítur,fiue quod corrupttt

fer

eft,malá eft.Sane fciendü,cp quoties ab hocloco

I

argumentaimur,przedícatü confequentis jcontra^

ríü feu opPoHcü effe debet praedicato anteceden

THEHNS..

o

TRACTATVYS

IX,

T

tis.Quod t non íta euenit ínloco à giiatione,ob

Xly

€à fortaffis caufam

Qu

»€p per hanc alíquid acquira£,

per íllà aütcde perd

at acquifitü . Etern vt griatio,

Qry/

rei pductio eít:íta corruptio,eiufdem abolitio.

em

«iDe locis,

q «b ufibus e»cómuniter accidentibus dicktur.

niïs,

Sum definiunt reí cuiuícg operationem, at

;l

V

i

inus proprie.Oriquidem multag rerum

1

víus alíqs e

fle probat

/

quarum tri nulla € opera»

tío, vtlíibrorum quid

€eftalíiquis , nulla aüt opa:

tj

tio:X agríite, & elad

ij.Itag rectius definit cuiut?

f

que rei functio: ín quíbufda tii coíncídüt vífus &

operatío, vt vífio oculí,vfus eíus €,& fundiío &

operatio pariter. Sed & íllud híc cauendum mo;

neo,ne abuíum p vfu vífurpemus,vthi faciunt,

/

quiiíta arsumentant: Ínterficere hoiem malü eft,

igítur gladíus malus eft:qi certe ín hocnon vfus

l

y

gladije,fed abufus.quippe ad

propulfandà potí

us iníurí3,non ad ínferenda

gladíus factus e. Vr

5

de illud díuí Paulíad Rom

-Cap.xírj. Nonfruftra

A

gladíir eeftat ís,qui ín re

publica poteftate fungi/

l

tur.Deí em minifter eft

víndex

1

adíra ei, quí maz

lüagit.Ab vfibus ieítur fiuea

b vífu areumentíüi

of

1

ucitur,fi íta areumentetur qu

iÍpia:Equítare bo

f

num eft,ioítur equus bonus eft

Yf

.Locus quíde di£

ferentia maxímz,ab vf

bus,fiue ab vfu.Lo.ve.

jtu

ma.Cuius víus bonus e

fLiípfum quog bonum &.

"

SCommuniter accíd

étía, vt hocloco accipiü

f

tur,fupt quae feíe comic

ant,ídg vel femper , vel

x .

d

um

E

pE LOCIS DIALEC..

eit

lurimi. A b hísigítur argumenta ducunt, Qties

£a (umuntur accidentía,quz relinquere fubiectü

f

g

vel non poflunt, vel nó folent,vtfi quíshocmo

!T

do dícar, Sapíenté non pomnítet . Penítentía em

malumfactü fequitur. Quod quía ín fapiente nó

cadít,nec peenítentía quide.Lo.q.d.m.à commu

niter accídentíbus.Lo.ve.max. Cui non íneft alí

quid,ei nec illud quod íllíus eft confequens,ínef

:

Íe poteft.Rurfus&hoc mo do fecundü affirmatio

nem , Pluít, ergo uaporesín fublime leuati funt:

V'nde nec íllud íam proetereundü eft, cp alíquoti

es qua naturalíter príora funt,ín propofitione ta

men funtcófequentía, vt Peperit, ígit cum víro

ATC decr s 7 E E

concubuit.Quocírcanon recte íta proponit,Iní^

mícíti funt,ieítur bellum &.Sed e contrarío po

tíus,bellum €,igitur ínimícítio funt. Nam vrlu

dum plerung comiítat certamen & íra:íta ex íra

inimícítíae fzepe oríunt , & ex hís funebre bellít,

id quod ab Horatio eleganulTime adnotatü é ter

tíaadMeccenate epíftola.L'udus ením genuit tre

idáü certamen & irà.Ira truces inímicitías, & fw

nebre bella.Alíquotíes vero,quenaturalit ante;

cedunt,ea &ín propofitíone príora funt,vtarro

qee GA2 -u E s — o a E

—

—

cans eft,ereo odíofus €.Ex arrogantía em quifcg

fit odiofus.Tale € & íllud,quod Anfelmus ínter

medij ordínís theologos(nifiíudicio fallor)collo

ho — a É

cádus,ínlíbro de cafu díaboliannotauít his ver

bis:Aliud cft,inquír,rem aliqua caufam ellcalte/

as

A

TR.ACTA'EVS IX.

ün

! eiusrei;aliud pofitíoem reí caufam effe , vt alíud

u

fequatur.INam cü incendiüi no.fít cauía ienís,fed

Imo

ienís ediuerío íncendrj,pofitío tamgn'i,ncädij,cau

au

fa eft,vt ignem effe fequatur.

I)

«|De locis, qui extrinfecus [umutttur , qui &

ii

quot funt.

ali

Xpofítís locís,qui ab ípfís terminis ín quae^

"

!ü

füione pofitís fumuntur,reftit dehínc expo

0

nendí,quí licet extrínfecus fumptí, areuméta tri

—— AE ER

h

uaftioníbus fuppeditant.Hí vero funt, à reííuz

t

dício,fiue ab autorítate,à fímílibus,a paríbus , à

proportíone,à maíore,à mínore,ab oppofitís,à

d

repugnantíbus,à tranfumptíone, X à tranímuta

(apro ortione.

- GDeloco ab autoritate,fiue à veliudicio,

Ocus qui rei íudícíum tenet , fíue ab autorí^

$

tate dícítur,hmói &,vt fi dícamusid effe,qd

velomnes íudicant,vel plures , & hí vel fapíerz

,

tes,veliínvnaquagartiü penítus erudití . Huíus

t

exemplá eft, praeter firmamétum efle planetarü

orbes fepte, qm íd íta aftrologi do&iflimi , & ín

Iu

aftrología fapientes,penítustg erudítifudicarint.

Locus quidé differen.maxi.ab autorítate , fiueà

reííudício.Lo.ve.max.Quod omibus vel pluri

bus,vel fapíentibus hominibus vídetur, eí con

d

o

tradícerenonoportet. Huíc & illa aftipulat ma^

xima, Vnícuíg ín fua arte períto credendum eft.

ü

Sane hic locus etfi per alias quogi cöplurgg*difciæ

(

o

)

TET

pE LOCIS DI ALEC.

plinasufum fuü preftat,in duabus tri id precipue

&

fpectat obféeruaturqg: V na quíde,quze velutí cae^

xerarumartíü fundamentum quoddi eft, ac per

hoc omníü infima,quippe líteras docés, vnde &

S]

nomé habet,à gracís gràmatíca dícta. Altera ve

t

YO,qux qm círca díuinos veríat fermones,theo^

þl

