do apud Vergiliti de Hectore in alium quafi io/

gnínem mutato, A eneas índucitur íta loqués: Hef

fe

sníhi qualís erat, quantum mutatus abillo Hectó

re.Proprie vero differentía dícitur,qua alterirab

q

altero differt accidéte infeparabili.Quomodoís,

f

quí oculos habet czfios, ab co differt , quí tales

j

non habet. Maeiísaíit propríe dífferentía dícítur,

E

qua alterumab altero díffertnon accidente quo

píam fiue feparabili fiue infeparabili, fed fubftan

l

tíali qualítate: quae & ipfa nimirum vníufcuíufcg

rei ratio eft . Itag;ab equo homo differt ratíonali

ä

qualítate . Siquíde homo rationalís eft, equus ve/

ro írrationalis. Przeterea, vt hoecfpecíem à fpecie

dífferre facit,vnde & fpecifica differentía dícítur,

3:

íta fuperiores duae indiuíduü ab índíuíduo fepa/

sant,qux ob ídipfum accídentaría,fiue aduétítíac

Í

differentíe díci poffunt. In vniuerfum igitur omís

I

diflerentía alteratum facít: Sed qua fpecifica dici

W

tur, vltra d quod alteratum facít , aliud quog; £v

cít. Atg íta differentíae comunes quidem funt,quí

busornes aut abalijs,aut à nobijfipfis differimus:

Propríz , qua vníiufcuíufq indíudui Formà alíq

naturalí proprietate depingüt:Magís aüt ppría;

quoc in fubftantía ipfa permanent,& vníufcuiufq?

reirationé explicant , & fpecie à fpecíe difiungüt.

:(ä

€|De ea d fpecífica differetía dícit,quid fit.

f

Ifferentia ergo,quze maeís propría & fpeci

m

fica dícítur, X proínde tertíü facít praedica

dí

—

TRACTATV$

. r.

It

il

Ll

;

bile,ea eft,qua fpecies (vt díctum eft)à fpecie dif

B

fert, & hoc modo diffinitur: Dífferetia eft quze de

pluribus & differétibus fpecie, ín eo quod quale

jiri

Sd eft predicat, vt rationale de homine & de deo,

T10008,

fi Porphyrio credímus,qui tam deü d homínem

qis

anímaleeife opínatus eft , idqy magís Platonicori

dicit

fententía,qualis & ipfe erat,cpfecüdum veritaté,

ntequ

Eftigitur( ied id exempli cauta nunc admittat fo^

fubftn

m

lum)& deus & homo anímal ratíonale,fed à deo

(cuiu

homo feparat mortalítate , quod homo quídem

mortalis fit,deus auté ímmortalis. Rurfus aute &

nrond

as v

.kl'u'v*.'

hoc pacto definít;Differentía eft, quae díuidit atgg

1l

dífpefcítea,que fub eodé genere pofita funt,vt ra

diciti,

tíonalehoiem feparat ab equo & leone,czteristg

D üpl

anímalíbus omnibus,auacung; ratíonis expertía:

udi

ductti

funt. Aflienaturítem & hac eius defcriptio : Dif/ A&usá

ferentía eft, d fpecies genus fuperat,vthomo quaz

poreftate

"

eaten? dif

]Nd

d

tenus eft X rationalís & morctalís, animalíuperat

fert, quas

exceditqy.Síquidé nihil horum actu animal eft , li^

tenus ha.

mo ridés,

11Llnï»cml

cet poteflate nonhas folü habeat differentías,fed

À

ab hoíe q

& hís oppofitas. Díuiditur aüit huiufmodi differ

feritu

€ ridere qui

;rmi :üq

tía,qux X p fe, & fpecifica,& per hoc magís prov

dé poffit ,

nonride-

i h

pría differentía dí&a eft,c hzc quidégenera díui

tautem,

u

,

dit ín fpecíes, illa vero Ípecíes conftituít & infor,

mot.Omis cuippe dífferentía generi adueníés, có»

bf

ftítuit fpecie, vt cüt ratíonale additur anímalí, ho^

udg[ :

Tl

mine protínus coftítuit , quz fpecíes animalís e(Ie

dínolcitur. Vnde & hac proinde conftitutiua dit

Pl*IW

*

b ij

$^

s

DE PRAEDICA:BILVIBVS

ferétía dicitquemadmodüilla quze generaín fpe

b

cíes fecat,differentía dícít diuifiua.Scíedum tri, p

[

eade differentía & díuifiua díci poteft, & coftítuti/

j

ua:diuifiua quide generís; coftítutíua aüt fpecíei.

$[ De proprio, quot modís dícatur, tum X

quot modís dicatur cominune.

Ropríum vero quatuor dicít modis : Primo

p

nang proprít dícítur,quod foli alícui accidit

fpecieí, X

finonomni,vt homíni medícü efleaut

ceometram:Secundo, quod omní quídé accídit,

Íed nó folí: quemadmodum homíni eile bípedé,

qfi & auibus pínde id accídit;Tertio,dd foli qui/

dem,& omní,verü nonfemper, vt omíhomiíni,

& foli hominíaccídit ínfenectute canelcere, licet

Aviftoteles & Plíniusid eríi equís tribuat Quar

.2;

10,quod foli, & omí,S femper: quemadmodum

homini rídere,ídtg poreftate t magís & aptítudí

N

ne & adu.Siquíde omníshomo, folus, X fem

l

per rífibilise,lícet no femp rídeat. €jSane vt prov

0b

priumhís quaruor modís dícitur,ita cómune, dd

proprío quodàmodo opponitur , quatuor dicit

:nodís;Cómune quíppe dicit,aut dd ín partes d

uifibile eft,vtager comunís pluribus:aut quod ín

víu cómuní pofiti eft,à diuifione prorfus immw

ne, vt feruus pluríbus cómunís, & equus,& pute

us:aut jdín occupando propríum factt eft,alío

quí commune, vtín templo aut theatro locus có

ä

[:

mnunís eft anibus príufqua occupetur , occupae

s

meeáà

-

X

TRACTATVS

QI'

j

tus vero propríus ficoccupantí: autdd zeque omí

bus fefe przebet,vt vox praeconís,aut alteríus cu

uN

íufpiam concionanris docentisve.

i

€De accídente,quid fit, & quomo diuidat.

iM

Ccidenseft,quod adeft & abefi prater fub

iecti corruptionem.D«finítur rurfus Schoc

modo:Accidens eft,quod contíngít eídem íneffe,

Drito

ia

& non ineffe,vt homini album effe, & non efle a^

bum,& federe & fiare . Quín & alíter hoc pactot

Áfeat

Accidens eft,quod neg genus eft, necy diflerétia,

cidit

neq fpecies,neq»propriü , femper aütín fubíecto

'1r.€dï,

fubfiftens eft.Diuidítur aüt accidens: Alíud nangs

pig

feparabile e,alíud ínfeparabile. Separabile quídé

jorti

vt dormíire:Infeparabile vero , vt nígrum elle ín

« li

Aethiope & coruo, & candídü ín cygno & níue.

[ ,QU]F

Accidens porro tà feparabile dj infeparabile, ali/

nodutt

ud naturalíter tale eft, aliud extrínfecus aduenit.

pmu ]

INaturalíter quídé, vt puerítía , íuuétus,fenectus:

m

Extrinfecusautem , vt federe, aut fi qua cícatríx:

, VIW'

Oobducta yulnerí occaluerit.

nmï,äJ

«(Quomodo accidentis definítío intelligere

JOr C*Kü

da fit,cü folutione dubitationis.

gries»?

Vhpereft v1tíma huíus tractatus pars , quà &

quo-jm

S

ageredí íà certum erat, nífinos remoraret du

;j

bítatio haud facilis,expendenda interím, exami

: &pülc

nanda,&dífcutiéda príus.Ea atit huíufmodi eft:

i

j»

Sí accidens eft,quod adeft & abeft abfqg eius,in Q

xb (

dentiþgs ahæ*

eft ínterítu:qui fieri poteft,vt €x acci

b

"d

u]

2u

s ia

-7

DE PRÁAEDICABILISPBVS

ud feparabile,alíud mfeparablle ftatuateINam dd

fni

infeparabile eft,íd abefle no pote& Sane huic du

xïu

bítationi Porphynus íta paucis fatísfacere víde^

tur,dd aít exemplí caufa coruü pofle albü fubíne

M

tellioi,a Aethlope candore nítentem, praé vtri

r

ufq; corruptíone mtemumq; Verü hoc'lpm Boe

thíus paulo altíus repetit,dices: NNam qm funt ac/

I

cidenría infeparabilia,in hís definítio videt conue

nire no poffe.Sed hxc(ínqt) tà vehemes quaftío

foluitur hoc pacto,q hac ípía definitio de accíde

tíbus facta eft poteftate,non actu:íntellígentia,no

verítate.Age igitur,qm Aeth10p1 colori niger at

ferri non po:e& anímo eü X cogítatíone ieparex

ä

mus,crit tti color albus Ae thlopl non tn ipecxes

I

cofumpta efi.Ita quog,fi à coruo nígrediné abftu

lerísimaginatione,permanebit tri auis, nec fpeci

(

€s mtenbxt.Eroo qued díctum eft adeffe &abefle,

ql(

nonre,fed anímo íntellisendum eft.Quod tamen

Q

án hís qu fpeciem conftituüt,haud ita fefe habet,

K

vt fiabhoie rationalítaté auferas qua lícet actu

W

feparare non poflimus,ti fi vel animo imaginati/

[

oneve difiunxerímus, ftatím perxbxt hois ipecxes.

[

€$De communitate prædxcabxhu inter íe, -

h

differentía item eoráü à fe ínuícé .

Ommune eft omíbus pradicabilibus de plu

q1

ríbus praedícari, vt exeplí gratía:Genus qui

fü

dem de omníbus fub fe contentis fpeciebus & ine

&

diuiduis:de quibus omíbus & conftitutiua cü prí

8

TRACTATVS$- L

Vil

mís differentía predicatur.Specíes aüt de his folir,

mw

qua fub ea contínentur ,indíuiduts.Propríü vero

(

& de fpecíe cuíus eft propríü, X de eiufdem fpe

(

t

cieiindiuiduís.Porro accidens & de fpeciebus pa

av

1

riter & índíuíduis,fed princípalíter quídé de índi

n w

uíduis,fecundo vero loco & de ijs,que contínent

du

indíidua,hoc efifpeciebus ipfis. Quemadmodü

L cont

€ diuerfo,propriüi príncípaliter quidem de Ípecíe

1uæfm,

cuíus cft propríü,at fecundo deínde loco,deillius

: xddi

Ípecíei indíuíduis, vt rífibile effe,prius quidem &

at

príncipaliter de hoie przedicatur , pofteríus vero

d QU

& fecundo loco,de Socrate & Platone, caterístg

la

partícularibus hoibus.Cómune item eft omibus

|[puct

praedícabilibus,praeter accidens, vníuoce pradi

scabli

caríde quibus pradícatur.Differunt aüt à ie ínui»

T

cem praedícabilia,cp alía quíd€ praedícantur ín eo

cobi

quod quíd eft,vt eenus & fpecies: alía vero íneo

jema

Gd quale quíd eftjaut quomodo fe habet quíppiíz

« zhlm

íd quod de plerífgaccidentíbus quarít : vt fi quís

ia

interroget,quó fe habet Socrates? t& quisrectere

xj

Ípóderit,cp aut ambulat,;aut dífputat:Sin vero ín

1Pecies.

terroget quifpía,qualis eft Socrateszapte fortaffís

i/k; &

refpondebitalter,cp fapiens eft . Ergo differentia,

proprí(i,& accídens,prefertím ínfeparabíle,in eo

s deplg,

Qd quale quíd praedicant.A fpecíe item genus dif

fert , quod genus quídé praedicat de pluribus fpe»

fius d

cíe ditterentibus,fpecíes vero de indíuiduís, Xnu

gl

p

snero differentíbus tanci, Et differentía à proprio

b iij

LE Mi URRU T NI

DE PRAEDIC ABILISVS

& accidente diíffert, Qd differentía quíde prgdica;l':'

d

di

ín co quod quale quid eft,fecundum reí Ícilicet ef

h:

fentiam:propríü vero & accídens fecundü reí po

tíus inhaerentíam . Demít propríum ab accídente

äf

d

differt,quod propríum quídem conuerfim przedí

eatur de eo, cuíus eft proprium,accídes vero ii

níme. Hactenus de quing pradicabilibus voci

u

bus,reflat nunc yt praedícamenta aggredíamur.

a

q

S9 IN TRACTATVM €4

i

-SECVNDVM (IN QVO DE

rzdicamentis agitur , &€ prímíirofte

H

dítur quíd fit praedícametum, X .

cur íta appellet) praefatio.

f

L

7

lE PRAEDICAMEN

pE z

d

SSSS

l

[——A—A—A—AA—Ó—M——N

SS

tís deínceps ícríprurus

x————

p

—

$, )

—Ó—Ó—À

o perzepretíü facere vi

|

W

QZ

ENED

debor, fi quid fit praedi

W

N

camétum , príus expov

|

d

LAZ

——

IA——M

fuero , ne nois vís ípm

le&orem ad íllort iam

-..—

EE SSSSNSS

t

wiiti fbb eou D HHTLTHHTPR RO D

ld

cognitíone ,pperatem,

h

ANNSNSNNNS

Y

d

longius zequo remore

p

tur,vq;ot; nondüperi

pe

cta , düi t ínterím quid

fit fcire laborar.Praedicamentum ígítur eft( vt &

à Trapezuntio definítur )terminorum,qui fecumv

p—

:

.

TRACTATVS

WL

E

Wfdltnf

dum nullà complexioné dicüitur ,natura rerü or/

jett)

dínatío.Quse definítio,vt mihiquíde vídet,hunc

J

H

D

QX

us

habetintellectü,quod przdícamétum alíud níhil

"i

d

NUA

4

ü

iM

:

eft,d feríes quædam termínorüíncomplexorum

J t,ïu(ul

quatenus ex hís natura, íd eft , ratíoe rerü alrj alrjs

fubijcíuntur,alij de alrjs praedícantur. Caeterüi no^

cr"""

us Vi w

men praedícamenti dictü hínc effe vídetur,Qd de

at

omnibus prazedícantur decé numero przedícamen

ta,veluti ipíforum vocabulorü elementa quzeda.

quo nomíne & Quintilíanus ea vocat, & appro»

bat Lauren. Valla,cp fenfus fcilícet coeterorít vo^

;

cabulorumad í(ia candad elementa & príncipía

Ü

referantur:ob eamtg rem(vtídé aít)genera quogg

dicuntur,cp ex hís caetera fienificata gíenant:quo«

rumdqynullá alío fuperíus efi,aut alterí genus , fed

ipíagenera funt príncipalía,ímo vero fi fic dicere

WIN

lícet prmcxpahfiïma genera . Qm vero eoríi quae

us

prædxcamur AIIRqUIdC pr ædlcant æqUIUOCC alia

vníuoce,alía vero denoiatíue,ab ' equiuocís igít (qVd

(

vníuocis & denomínatiuís,necnó ab alijs quíbuf.

Fræ l

dam,qua antepraedicameéta à recentioribus díctt/

[5 fXPO/

Vi 1Pm

tur,vt eaqua fequuntur ípforü praedícamentog:

traditionem po&prædlcamenta ab eifdemappel

ol

lantur Voc1bus quídem nouís,at no adeo ímpro/

vrátth

prqs hunc ipfum tractatum auf pícaríconuenit.

qt

.. €De xquiuocis,vníuocís, & denoiatiuís.

; Equíuoca dícuntur, quorum nomen folum.

commune eft fecundum nomé vero ratío

mW

bv

DE PRAE DICABILIBVS

fubfiantie díuerfa,vt anímal homo, & Qd pictum

V

eft,hois tfi fpeciem ínterím referens. Horumfane

lin

ttà

vtrícs nomé comune efi folum , nempe anímalís.

S()«

At vero fubfüantize ratío feciidum ipfum nomen

alía atcgalía. Vníuoca vero dicuntur, quorum no

tnen cómune eft,&íecundü nomenratio fubftanz

tix eadé,vt anímal homo,& quod eftequus.Ho^

rum nang Vnumquodq;(h'omo'inä'& equüs)ani

mal eft,&anímalís quoq; rationem,hoc eft,díttint

ql

i

tioné fuícipit, que quídé eft fubftatía animara fen

fü

fibilís.Denomínatíua porro dicun£, quecung ab

alíquo,nempe ab ípfo principali,folo cafu differe

lo

Ui

tía,fecundá nomen habent appellatione,vt à for^

fu

títudíne fortís,à erammatíca grammatícus. Hicíl

Jud addendum,cp nomen inhís díffinitionibus nó

It

Íolum pro eaoratíonís parte, quae à grammaticís

i.

r

príma confiderat, fed & p cxterís orationis parti

T

bus perinde accipitur.JlNomen Ítacg hoc loco accí

piedum,vt fitomnísrerum per voce Hgnifïcatio,

td eftjomne vocabulum.

€«IDe coplexís & incóplexís diuifio prima.

Orum quze dícuntur,alía quídem dícütur ci

. , cOplexione,alía vero fine complexione . Si^

pi

ne coplexione dícuntur,quaecung fecundü fimpli

li

fii

cem vocís fonum proferunt,vt homo,equus,vín,

cít,currít.Cum complexíone vero,quacung vel

fhy

coniunctione alíqua copulanrur, vt Socrates vel

d

àiq]

Plato:vel fecundum alidd accidens coniungunia

^

TRACTATVS IL

Pa

vt verbi gratía, quiaín Socrate ambulatio vení t

pifm

j4

hínc dícímus,Socrates ambulat,aut fi dlítate for^

mrr:;»r.

te aliqua affectus fuerít;vtpote fapiétía, dicímus,

RO

Socrates fapiens eft.

Ym

€De 1js qux vel przdícantur de alíquo,vel

übt;m*

ín fubiecto aliquo funr,díuifio fectida.

jus Hv

V ríusaüt preter hanc & alía exipío Arífto

us

Rx

tole fubrjciatur díuifio,quae talís eft:Eorum

.z,diüliïä

quz funt,alía quidem de fubiecto dícunt alíquo,

ín fubíecto vero non funt, vt homo : alía vero ítv

a

fubíecto quide funt alíquo,de fubiecto vero nul^

ang2

^

[a

uv

jd

lo dícuntur,vt hocalbü:alía & de fübiecto dicun

Í

^

Viäi

N

[(/

tur alid ,& ín fubiecto funt,vt color : nam hic de

l

l

; H

fubíecto quopía, vt albo praedicatur, X in corpo

bus

!

re infuper reperítur. Omníis em colorín corpore

(matis

eft:alia neg ín fubiecto funr,neq; de fubiecto dici

s garti

tur aliquo,vtSocrates, &quodcu

ng iï'xbftätig;no

men ingulare & indíuiduüm.

xoxd

€De nouem modis,quibus

Vitos

:

quí ppiafþ—'

. ineffe alícuí dicítur

L

h

"

Onfenraneü fortaífís fuerit hocloco adricez

C

. Acere noué modos

i

» quibus efle in alid quip^

píam dícítur,quos ex Boethío obferuauimus ,in

,on€»5'

jf

hís(quz in Aríftotelis praedicamenta Ícripfit) co»

TA

mentarijs . Quos hauddubíe vír ille ex jrto Are

ftotelís de phyfico auditu líbro , vbi deloco tra

ünq; v

&at,Xex prímo deínde Alexadrí Aphrodifei de

artSVfi

o

4

aialibro multo ante colleeitfe exiftimandus eft. '

m d

"

DE PRAEDICASBILISVS$

Itatg dícitur effe aliquid aut vt ínloco, vt cum di

«j

címus quenpíam ínforo efle aut ín theatro:aut vt

Is

in vafe,vttrítícum in modio,S&ín dolío vínü:aut

fin

vt pars ín toto,vt pupílla ín oculo, ín manu dí

t

sítus,&hoc omníaín toto corpore:aut vt totum.

L

ín partíbus, velutí corpusín omníbus fuís mem

bris:aut vtíngenere fpecies, vt homo ín anímali:

fi

aut vt geuus ín fpecíebus fuís,vt anímal ínhomí^

ne,leone,equo,& boue:aut vtín fine, vt in beati/

cü

zudíne,qua certe finis eft bene acte vítae: aut vt in

&

potete , vt ínimperatore totíus regni fiue imperi]

moderatío:aut vtín matería forma, vt ín aere ,fv

ue ín marmore Iouís ftatua : d quídé modo & ac

cídens híc nunc ín alíquo efle dicit,vt in fubiecto.

Prater hosatüit noué modos à lohanne Damafce

no duo addunt,vt ín tpe, veluti c& dicimus,INoe

tpe diluuíüfuiffe.Et vt in efficíete caufa, vtin deo

j

012,X ín artífice rationes eog:,d ab ipfo emanit:

f

€| De ijs,quae ordíne quodá de fubíecto alid

li

Fadicantur. | Regula príma.-

( WV ado alterü de altero ,vt de fubie&o quo

? píam przedícatur, quaecunque dícunt de eo

f

quod praedícatur ,omía & de fubiecto ipfo prxdi

p

cantur, vt quía homo de Socrate prodicat,de ho

d

míne vero &.anímal &fubftatía, & anímal igit &

*

[ui

fubftantía de Socrate quoq ipfo proedícant.Qua

fhd

re fiSocrates homo eft,idé nimírü Socrates & ani

Y

maleft & fubftantia.Scíedum ti q; intelle&tus re«

Pt

*

49

7TXRACTATVS

AT,

ao

Qart

gule accipi debet de rjs predicatis, quae noia funt,

rei fubftantía explícantía,non etía de ijs, que noia

Vi

funtalíorü noim defienatíua,fiue fecüdae impofr

ii

tíonís noia,& perhoc nominü noia à díuo Seueri

r EODUL

no Boethío,à recétíoribus vero nomina , fiue ter»

j *

míní fecundz íntentionis appellantur: cuiufmodí

atind

funt génus, fpecíes,fubiectü,praedicatum,& hís fi

i ho

mílía. Quapropter de homíne licet fpecies praedi

inbo

cet, & homo de Socrate,non perínde tamen & de

uv

1

Socrate ipfo fpecies predicabitur vnquam.

um

$/De nominibus fiue vocíbus, q vuleo pri:

t g »t,

1noé X fecundze,cum intentíonís cum

xb

impofitionis,fiue noia fiue

fubico

voces appellant.

Damäliï

Ancigit ob caufam haud ab re fuerit

«paw

g M

loaltíus hoc loco repetere atg; adnotare du

um

plícia effe noia fiue voces,quibus ín tradendis di/

)aman'az'

1j

Íciplínis atq; artíbus paffim vtütur autores, vide,

101j

licet alía ex his díci prímoe,alía feciidae ímpofitio/

20

nís,fiue(vt vuleus díalecticorumea appellat).pri

nl

j

Y^

me X fecunds intétionís noia, necpíd quide dmí

no remere IN3 qus prímze fiue íntentionís fiue im

ao

(onf?

pofitionis nora dícuntur a fic appellata effe cerci

icaï;d

efi:qp qui vocabula inftítuere inanímo habuertit,

ml glïï

primum quíde ij íntenderunr, vt ipfis rebus noia

inderent fiue ímponerent, qua X rerii vocabula,

a

d

& éflent & dícerent. Qualia funtea vocabula cü

j u

prímís; quibus vuleus homínü paflim vtitin ex»

m

DE PRAE'D!CABILIBVS

primendís fuis inuíce conceptibus, & quíbus vti»

inur ín difciplinís,tum naturalibus tüi moralíbus,

addo & ín mathematicis & ín díuina phílofophía

qu

& alijs plerííque:Deínde vero cít víderent jdem

fu

necellarías fore artes alíquas , p quas difceremus

Mi

fe

& Íciremusrecte ac propríe vti illís noibusía po^

l

fitís, vt quae docerétnosillorü fienificauones,pro

prietates &elegatías, & i fumma íllog aptas v bi

1

que cópofitiones,fiue vt quid animo tuo cocepee

ris, alij índícare poffis : fiue vrquid verà quidve

falfum fit,ftatím dijudicare poflit, quicungloque

tem alium audierít :fiue vt auditorem íinducere

queas ad aflentiendü tíbi quod pfuadere conarís,

híncilli velutííà fecido loco íntenderunt ac men

te conceperüt, vt ipfis noibus vocabula ímpone

rent inderétqy. Cuiufmodi nomína fiue vocabula

llss p N E

Íunt,quíbus tum ín gràámatíca,tü ín dialectica , tüt

La

ánrhetorícaarte vtímur. Vnde & ipfa fecunda f

R—

ue impofitionis fiue íntétíonís noia tandé dici coe»

h

t

perunt.Et hec quídé mea de hís noibus fiue voci

bus fententía eft :nec vídeo alià huíius dífcriminis

Qu

ínt ipfas voces rationé magis confoni reí propofi

tx, quácuncg vero alij ptulerínt reddíderintgy,eà

mihi vtnec refellere omníno;íta nec probareadz

modum curz fuerít:Iudicíum tn futr cuíqg relind.

Vi

INos ínterím ad inftítutum reuertamur.

EU

QIDe'gencribus díuerfis, & nonfubalterna.

lt

tim pofitís.

la

Regula fecuræda.

p

1

*ïax&nrvsf 4t,

vt

Y Wluerforum generü,&no fubaltematim.pd?

j

fitorü diuerfze funt fpecies, & dífferentiz, vt

n

animalís X fcientíae. A nimalís quippe differentíoe

qat

funt;srellibile,bípes,volatile & aquatile : fciétíae

TC

vero harünulla eft, quin potíus ipfius fcientize dí£

j p

ferentíz aflignari poflunt,dd haec quídem natura

lis,hzec moralis;illa uero ratíonalis exíftít, At ve

)

]

ro generü fubalternorü , fiue fubalternatim pofr

o

torü,nihil prohíbet eafde efle dífferétías ,vtauis;

ïuidvc

SCanimalis,qua genera fibi fubalterna funt.Siqui

dem fpecies anímalís auís eft , eadet coruí genus.

sloquä

at

Vitríuique aíüit vtpote rà anímalís cg auís dífferen

^Of

tíz ezedem efle poffunc,Gdiuerfae.Exde quidem,

acd

vtfiquís has anímalís differentías aífienet, qp ani»

maliü alía funt quz pafcantur herbís, alia quae fe^

d

al

mínibus,alía qua carnibus,per quas & aues ínter

ja, rl

fe differre dignofcuntur.Onquídem & ínter aues

alíz herbis pafcuntur;alize femínibus , alíze carni^

Jniæü/

d

bus.Díuerízeuero,vtcü ajalís differentie affignan

"Iu

tur,cp aliud quíde rationale eft, alíud írrationale,;

quarum fanenulla auís ab aue differt .

ab

.«|De praxdícamentis generatím.

PrOPOH

Orumqu fecundü nullam complexionenm

iniyí

parcà

E

dícuntur;junumquodg fienificat aut fubftan

tíam,aut quantitaté,aut qualitate, aut ad aliquíd,

Frehnq'

aut vbi,aut qi,aut fitum effe;aut habere,aur agé

etni

re,aut patí.Et fubftantía quide eft(vt exempliera

tía dícà) vt homo; equus;quaritítas, v£ bicubirü,

DE PRAEDICABILIBVS

€t

tricubítit:qualítas,vt muficum,grammatícum,al

in|

bum,níegrít:adaliquid,vt duplum,dímídium,ma

íus,mínus:vbí vero,vtinforo,ín theatro:quádo

V

Q

aüt,vt heri,anno fuperíori:fitum elle,vt íacere,fe

lu

dere;ftare:habere aüt, vt calceatíi effe,armatü ef/

d

fe:agere, vt fecare, vrere: pati, vt fecarí, vrí.Sane

ex ijsqua dicta funt,ipía quíde fecüdum fe fingw

f

ia iín nulla affirmatíoe, vel negatíone dícunt , vt d

Eï

necj verü neque falfum fignificet.Horü aüt ad fe^

i*

ínuícé coplexíone affirmatío utíg fit aut negatío .

«Defubftantía quid fit, X quó diuidatur.

-

V bftantía dí&a effe uídetur, cp alijs omníbus

Mubftet,proinde à Iohine Damafceno hoc p

&o defcríbítur:Subftantía eft,queper fe fubfiftit,

alío neutíd índigens vt fit.Hoc ípía ab Aríftotele

inprímam diuidítur & fecunda.Et prímam quide

eam effe dícit,quo propríe X príncipalíter &mae

u

xíme fubfiare dícitur, X quae neq de fubíecto di/

Ti

cítur,neque ín fubíecto eft,vt quída homo,vt So

0

crates,vt Plato,&fi quíd huíulmodi eft,népe fin

qu

li

eulare & índíuiduit.Secunidà uero fubftatiam, id

eft fecüdoe fubflantíz noie, appellat fpecíes ípfas,

d

W

in quibus quz príncípalíter fubftantíae dícunt, irv

R

funr,& harum fpeciertt zenera, vthomo,vt aíal.

Cxterum prima fubfiantioe ídcirco díci videntur,

á

qpfenfibus propínquíores fint ,prímaetg hís occur

i

rant,vtex quarum haufia príus fenfibus cogniti

p

one,generalitas deinde anímo cocepta collígítur,

P M

*

1

L

TR.ACTATVS* IL

l

conftíituiturtg. Id d & díuus Seuerínus Boethíus

m

ín libro de duabus naturís ín Chrifto , alijs quide

xido

verbís, fed fenfuprope eodé dicere videt. Intelle

u &

cus(íinquit)vníueríalíü rerum ex partícularíbus

natiïäï/

fumptus eft.Ex quo & líquído conftat, qp ex fecti»

i

M

UA

)

dis tubfiantijs magis fubftatía ea dicít, que prímís

ciny

fubfiatijs propinquior eft,quippe que & pluribus

1?,&'iq

ctiiubflar.Quo tit, vt & fpecies magísfubftatía

itadi

fit,d genus, vrhomo G anímal.Porro ínter Ípeci^

LCgQUO-

esipias,qua quidé hutufmodi funt,vt eenera effe

IUf

non poffint,nulla magís fubftatía eft daltera,que

yuninu

admodum nec in prímís fubftant

magís fubftantía efr.

Ijs,altera , alteya

ho

ubl

€De fex fübftantiz proprietatibus,

iftorut

Mnibus fubfiantijs,tam prímís G fecundis,

()

P

j qwdf

ropríti quodammodo eft, ín fubíc&tonon

dv

eiie.Díco aute quodammodo,qïï íd non hís coue

od

nít lolis,fed & earum perínde differentijs: quíppe

Q)V[SO

quaz nec ipíz ín fubíecto funt aliquo. Omíbusin:

mPï[n

fuper fecundis fubftantijs,& earü dífferentijs con

uenit vniuoce Bdícarí de prímís , vthomo & aiat

ian)

ij

de Socrate, & de eodé ítem Socrate rationale.Ofa-

Cunïyllw

nancg hec de Socrate przedícantur noie paríter &€

,VW :

rationejíd quod vniuoce predicarí fupra definitit

eft.Subflantíae procterea nihil efz contraríü.Quod

f OCCW

tamenomníno veríi effe nó vídetur,cum ieni ad,

Cogniiif

&aque ienís cotrarius effe puterur.Sane hücfcru

[]jgltwt

gulü Docthíus paucís verbis íta díluít;INeutrü,íri:

€

Es« E

DE PRAEDICABILIPDVS

uiens,horum elementori alterí contraríü eft, If

«eteorum ínter fe qualítates repugnent diuerfaeg.

iïnt. Subftantix igítur níhil eft contraríum. At nec.

ä

propríum hoc fubftautíz eft,qr & quanutam pín

——

de conuenít,& alijs quíbufdà . Subfiantíaíte neg;

magis,neq; mínus fuícipit,vt homo non eft magís

aut mínus homo , velfeipío príus vel pofteríus,

velaltero quolxbet hoie.Quod ergo dicti eft,ne

«ue magís necg mínus fufcipít, ídíta mzelhglt,qd

fubfiannaxpia neque intendit neque remltm; Sed

nec illud fubftantize propríü,qn neq; círculus alío-

circulo magís aut mínus círculus eft. Vídetur auté

?

omnís fubftantía hoc aliquid fienificare , d quod

in prímís quíde fubftcijs hauddubiíe íta fe habet.

In fecundis vero noníta plane,nifiob appellatio/

nisfigurà:vt cü quís dicít homínem autanímal,ís

5;1

íam permde acquendà homínem,aut quodda aní

maldixifle videri poteft. Atquud íta no eft. Qua^

li

propter fecunda fubftitia non hoc alíquid,fed po

tíus djle quíd fi fienificat. Maxímeuero proptiü fub.

fiantize e&,quod tametfiuna eademt numero ipa

1

exiftít fecundum fuítn mutatíone,contraríorum

pu,

fuíceptibilis eftjut quídam homo , quí lícet unus,

Q

ídét numero mancat,ípfe ramen nüc calídus,nüc

bn

fricídus,nunc prauus,nunc ftudiofus exiftít,muta

s

turty hoc pacto ínterím contrarijs ínter fe qualíta

ls

tíbus,id quod neque oratíoní, neg; opínioni coue

(Q

nire potefi.Q uíppe quod neutra carum(quatum

Cfer

m

m

TRACTATYS L

!

!

quide inipfa eft)mutatur:&fi alí

qü qera; aliquan; !

ity

C

dofalfa tudicatur:quín potius

resipía, de quauel

cratío profertur, uel opinio habetur , mutatione

i

fui admíttit, pati turty.INam vt Arifioteles inquit,

g

eatenus oratio aut vera aut falía eft

;quatenus reg

naglï

ndum.

| Ícíe habet.Idem de opiníone fentie

(tt,

SiDe quantítate.

d

' Vantitas

j

eft, íecundum

If,

L

qui in partes quíp»

piam diuiditur.

Quantitatís aüit alía cotínua

f

$d

eít;alía

vero difcreta.Contínua quantítas ab Arí^

j aho

flotele ea effe definítur, cuius partes ad eundeé ter?

raut

fninü communé co

pulátur,ut línez ad punctum,

(

ad líneà fuperficieí,

& ad fuperticicm demítipfius

(

p

corporís.Id quod delínea oftendifle fatisforta

ílis

IH

cox

fuerit

fit lít

quantum praefens hoc ínfüuturü exicít.Itags'

TJ,

l

ea aliqua ín duas partes p punátiín ea

fienaz

ia

tum fecta,anímo tri magís

qpreipía. Hac quia co

'ï v

tínua eft

£

partes ipfas ad eundéíllum puné

iii,nem

a—b

li

Qp

l

j

eterminum vtríg cómunem(fittg) coherétes ha

Fl

et X copulatas.Continua ergo quátitas cft, ut li

eMn

dv

nea,ut fuperticies,ut corpus. Addiítur his & tem,

ol V

pus,cuíus partes,qm fucceffione folum cotinuan»

EU B

tur,ad ínftans

quod & nunc dicítur, copularí ha^

bent:Etlocus

;fed ímpropríe, quippe quod rema

ln

p,ti

gisd ratione

quantítas fit , Porro difcreta quanti^

J

qllä

tas eft,cuíus partes ad nullü termínum commune

nic

copulantur, fed à feínuícem feiunctze funt atcy dif'

ul

j

cree, vt numerus & oratíio.Numeri dppe;vt ex

€/8

pE PRAEDICABILIBVS -

a

funt,quincg & quian:,-

eimplícaufa,denartj partes

EL

aut tría & fepte,aut quomo

dolibet aliter ide díui

íus numerí

j

dat numerus,ípfo nímírit , quaecung

parte

s fuerint,ínter fe difiüctae funt atq; feparatae.

tes,nempe líterae X 1yllabe,

Síc & ín oratíone par

& item dictiones,tít breuítate,lógitudíneve, tum

ipfa prol

atíoe feparant,quínetía Ícriptura, vt per

Quam o

[e

ulí eas facile difcernant atq; diftínguant..

€De tríbus quantitatís propríetatíbus .

d

NAeterum quantítati nihil eft contrarium, Í

- Jquod ín ijs quíd

&,qua finita funt,nullam ha

bicubíto auttrícubito nihil

berdubítationem,vt

éftcontraríum.In js vero qux funt índefiníta, vi/

detur quidä alterum alterí contraríü effe, vt mul

£um pauco, & magn

üparuo, verum horum níhil

dmodáü Ariíftoteles dicit, fed

quantitas eít,quema

u

od perfe -

adaliquid potíus . Quíppe cit nihil fitq

dícat, fed

£v

magnír aut paruum,multü aut paucum

íd aliorii euenit refpectu.Q uantítas praetereanegi

magís neque mínus fufcipit, vt bicubítum non eft

alio bícubíto magísaut mínus bícubitü,neque nu

ierus alío numero magís autminus numerus Cit.

li

'Maxíme atit propríum quantitati eft,vt fecüdum

Q

eam aequale quicd dicatur aut ínaequale.Ita fecun

|

1

dü numerü , exercítus vnus alteri aequalís aut ín^

aequalís dícítur : & fecundü magnítudinem lígnüt

lieno xquale dícítur:alterü alterí refpódet,aut fe/

3

cundum lopgitu díné,autfecundum latítudinem,

D

t

t

TRACTATVS

AT.

aut fecundum craífitíe,aut fecundum has omes dí

mä,

menfiones fimul.OQuod quíafuo conflat ternario,

du

TO

perfecte quantü dicitur.

ii

€De íjs quz ad aliquid. dicuntur.

It

D aliquíd vero talía dicuntur,quectiq; hoc

A:

ipfum quod funt;alíorü effe dícuntur , vel

tun

x

quomodolibet alíter ad alíud, vt duplü hoc:pum

frit

quod eft,alterius dicítur, nempe dimídi , itide c

Ícientia.Etením vt duplü dímídij duplü eft,íta Íci

entía Ícíbilis fcietía. A diectü eft auteuel quohbec

"m

alíter ad aliud,vt intellieamus relauuoru quadi

ymiy

effe,qua cafu aliquo, quaedà queabfg cafu refera

i

tur.Cafureferürur,qaliorü efle dícütur,abíg ca

[

fuuero,quax quomodolíber alíter ad alíud,vt cü

m;u

dicit mos imnagnus ad Inotem parutr relatio qudC

mmi

eftmagni ad paruii,fed nó que per cafum facta fit,

(

tametf iín ea cafus accufatíuus fumptus eft quod

gt

^

nímíg: ideo euenire Boethíus ait,cp illíus relatioís

nt&d

vis;nó íncafu,fed in przpofitíoe fola cofiftit.Per

AU

cafum ítaq; referutur cum aut pergenitíuii referi

tur, vt pater filij pater: Aut p daríuü, vt fimilís fv

7qs,

mlh fimilís:Aut per ablatm, vt maíus minori ma

VU U

ius.Sunt etià qua mutatís caübus referátur,vtÍct

d

entía fclbdxsfaenüa & fcibile fcænnafcxbxle, üt

j

ítem quæ referantur nomiínibus eiíde, vt amicus

;al

amíci amicus,& focíus focij focius. Süt quae diuer

"u

fis ,vt alía Fere omnía.Sciendt aüt díctam díffiniti

r

onem Platonis effe,non Aríftotelís,id quod Boee

€

"m

j

p m

&

DE PRÁEDICXSTLISUVE

thius plane aftruit, X,pínde alía ab Ari&o-t&lc*iþo

&

£radítur,quae huiufmodi eft,& quidem propríaz

f

Adalíquid funt,quibus hocípfum effe eft adaliud

i

quodämodo fe habere.Sane hac definitione ea re

[n

latiua defcríbuntur, qux ín quadá comparatione

& relatíonis habítudine confiderantur folum, vt

Í

quaternaríus,quod duplus cft,nó ex fe habet,fed

hocipmex imedío trahít,ad Gd refertur , népeex

p

biínarío. Atg e diuerío bínarius,cp medíus fit,ex

€o tantü habet,dd ad quaternaríü refertur. Relati

uorü igítur qux propríe dicütur,fiue corum qua

f

funt ad alíquíd,hoc eft effe,id eft, hec eorüi natura

:

eft,vtad alíud referátur , fine quo ne intellígi qui/

d& poffunr .Quo fit;vt prior definitio maíor fit dg

l

ofteríor,hoc eftjcommunior,vt quae omía quax^

cung;ad aliquíd vtcuncs dicuntur,compleZatur.

€De quíng eorum quze ad alíiquíd di

i

cuntur propríetatibus.

lu

I INeft aüt & hís quae ad aliquid dicuntur, cótra.

f

d rietas.INà vírtus vitío, G fcíentía ignoratíze co-

Q

zraría eft.Atqui vt hocipfum nec propríum omiz

ibus eft,íta nec cómune. Videntur ít€ & magís &

mínus fufcipere.Símile nanque alícui quíppia dicí

tur,& magís & mínus. Verü ne hoc quíde omni

Pl

bus aut propríüi aut cómune . Omnía porro qua

Wt

funtadalíiquíd,ad conuertentíà dicunt, vt feruus

düiferuus,& domínus feruí dris.Sed neque ín hís

rl

Éirma femper conuertentía eft , nifi couenienter íd

ü

n

TRACTATVS .u.'

u

Ti

&d quod dicitur, affienetur :vt fiala auís ala dica£,

non recte affienatío facta eft, & per hoc nec couerz

il

títur,vt dícatur, auís alz auis,fed fiala alatiala dí

QU

(

catur,ia conuertentía fiet hoc pacto,alatü alaala»

tum.Proínde recte Ariftoteles nos monuít, necef

Xj

le cíle aliquotíes vt noia fingitur. Vidétur atit ea

[j

U

quae'ad alíquíd dícütur,fimul effe natura, íd qdín

xa

IU

pluríbus quídé verü eft,vt fimulfunt dupli: & di

midium,comínus íte X feruus.Inaliquibus vero

ehti

noníta eft,nà fcibile quippíam eft, cuius tii fcíétía

qu

fortaíTis nondü habetur. Vnde & à nónullis haud

J

abrerclatíuoríi talís aflienat diftinctio , vt fint gj

j

dam quaz actu referátur,quaedà quae potefiate fo»

l

[kf-

Iü.Maxime vero propriü eft eorü, quead alíquid

quy

dicütur,dd ex hís vno definite cognito, cognofcí

Jf

tur code modo &€ relíquü : vt fi quís definite fcíat

quippía duplum effe,íde etíam definíte fcít íd,cu^

ius eft duplum,népe dímidíum.Quemadmodum

cotta

fi quís fcierít Anchifen Aenez effe patrem,js pro

1æc0

culdubíoíam fciet Aeneam Anchilz filium e(fe. -

on

€De qualítate.

uM &-

' Valítas eft,fecundum quam quales effe dici

ädld

mur, vt fecundü mufica mufici, & fecdum.

my

albediné albi. Porro qualitatis f peciesab Arifio^

qui

