rcle quatuor affienantur.Ex hís vna eft,qux habí

Ttuu

tus & difpofitío fiue affectío dícítur, fed ab habi

j

d

tu dífpofitio differt,cp permanétíor quidem habi

di

tusfit & diuturníor , difpofitío vero facile mobi«

c€

íit)

DEÉ PRAEDICABILIBVS

lis & cito mutabilis.Et habitus quide funt,vt R—iä;

ul

TO

tize virtutes:difpofitiones vero,vt calor & frí

gus,qux tf exempla magís analogícos,qua reue^

(pi

qu

za hoc loco ponunft tü & fanitas X aegritudo.IN&

p

pe fecundi has dífj ponítur,afficiturtg quodammo

V

do homo aut alíud Qduis anímal, verti cico in có

l

t£rarías mutatur qualítates, vt à fanitate in zegrituz

diné facilis eft tranfitus, & rurfus ab xgritudineín

at

lit

fanítate.NNonnund vero cuenit, vt eariralíqua t&

vt

[

fórís protractione in alícuíus tranfeat natur& ,

dl

niorítía ex folis ardore lógo tempore cótracta, GC

I

quae hectíca febrís Graeco vocabulo à medicis di

&

éta é,Latíno vero habitualís díci poteft. Vnde fit

Ge

vt difpofitío quafi quxdà vía fitad habitü, X per

hoc ímperfeéta dlitas.Habítus vero coftans omi

h

no atcp perfecta, X veluti ipfius dífpofitionis terv

l

mínus.Hiínc & habítus definitur,qualitas diífficul

lpl

ser mobilís ab eo ín quo eft.Rurfus aüt Xchabitus

Tü

modo quodà difpofitiones dici poffunt:difpofiti

d

de

ones vero vt habítus dícant,non eft necefle. Alía

o

at qualítatís fpecíes eft, quo naturalis potéría &

in]

impotentía dicitur,feciidum quà quide quífpsiam

nó ex eo qp talis eft,dícítur , fed p alís efle poteft,

QHS

Vi

vtdocílís puer dícítur,non qui íam doctus fit,fed

Wi

quí aptus eft doceri:X fragile lígni, non ádiàfra

é&um fit,ed quía tale eft vtfrangi polfit. Sic duri

M

In

dicitur,quod naturalem refifiedi potentià habet,

vt nófacile fecetur diuidatur'cy:contranmolle ,qd

" s

Y

25

TRACTATVS .IL—

x

W

(iy

adhoc naturalé habet impotentíam.Ad hunc $g

Mi

modum,& faltatores & pugiles dicimus alids,no

1OU

E

-

€p in hísartibus,faltandí1nd & concertandi, peri^

hN

culum vnd fecerint , fed quod ad eas infitam íua

At

pte natura potentíá habeart,habilítatemtg. Tertía

Ia

vero fpecies ea effe dícitur, quae paflio & paffibi

veriti

lis qualítas noiatur.& díffert haec ab illa , perinde

d

atc; habítus à dífpofitione,c» patfibíles quidé qua

lítates perpetuo perdurat,vtin melle dulcedo,&

qul (

u

in glacíe frígus:paífiones aüt ad tépus exortze, fa/

&

cile cómutantur:quare & qualitates víx díci me^

O

rentur,vtínfacíerubor ex verecundía fubortus,

^

uf

ERERSOUARUR

& ex metu pallor. Quarta demír qualítatís fpeci/

es eft,quze dícítur ngra,& círca hoc aliquíd comv

4Ay

soni

flansforma,vt tríangulii, quadratum,cubícüi , &

ll

s(t/

alía huíufmodi, quae qualia omníno dícuntur , ab

læCU]/

ipía videlicet figura;hoc eft,à línearum fuperficie

Apuu)

rumty deductione,fi maenítudínis noia funt:vel à

deícríptione fitutgnumerorum,fi multítudínis.Ea

rgohw

[ Ah&

dem ínfuper &ab ipfaforma qualia dici folec,vt/

ub

pote á concínna partíum cópofitione.Haud fecus

in his que artíficio conftant,fefe haber íd d dictü

j

ordi

d

eft,vt ín domo,nauí, fiatua, Xalijs hmói,quorum

/i)

vnüquodg duplict qualítate affectü ,ex iam díctís

diii

nemo non percípít:népe tum figura,tü forma.Fi

gura quide,vt verbi gratia,ftatua ab ipforülinea

(

Q

mentorá deduciione qua hüicautíllum exprímit

ha]jü,

Jr

j

& reprafentat. Forma vero à conueníctí illorum

[^

hA

"w

DE PRAEDICABILIBVS

inter fe confenfu,quz debíta proportio reídícifo

ler, & cómenfuratio,à Gracís espuere(x appellata;

Itco

F,IDe communiítatíbus & propríctati

busipfius qualítatís .

|oAdi

F INeft aüt & qualitati contraríetas, vt íuftítíae ín«

E

; fuftítía contraría eft, X albedo nigredíni . Verüt

pri

it

nonín omnibushoc íta habet.INépe ruborí &pal

ä

lorí, cxterísqg eiufmodi medrs coloríbus nihil eft

tilf

€en

contraríü. A líoquí vní plura cótraría erunt.Tum

rl

&figurz nihil contraríü eft,vt exéplí eratía,trian

fex

eulo,quadrato,cubíco,necno &ipficirculo.Sufci

piuntaüt & magís & mínus , non adeo qualítates

exl

ípfze, fed quae ab hís qualia denominatiue dicunt,

di,

cob

vt albüi magís & mínus albü dícit,vel feipfo, vel

altero quolibet albo . At vero nchoc quidéfigw

Tum

Kís ipfis couenit,fufcipere incj magís C mínus.IN&

tügr.

de X

quaecücg aut tríangulí,aut quadrati, aut círculí de

tl

finitione fufciptunt,oia pereque aut tríangula,aut

quadrara,aut círculi funt.Sciendü vero, cp tà hic

fcn'pl

&f illam,cómuniratem potíus dj propríetaté dixe

ho

Arif:(

rimus,qr ea quae fecundü vtranc dicta funt , nec

folís,nec oibus conueniant qualitatíbus. Maxíme

Vlti

ait propríü qualitati eft,vt fecüdum eà fimilia &

By

diíffimilia dicant.Símile ern aut dífTimile alterü ab

Wi

terí dícít,non fecundtü alíud quippía,d fecundum

N

dquale efi;fiue à qualítate denominatur.

f

ad quo

€De caterís fex praedícamentis bre

ïflls |

uís annotatio.

Vide

—

TRACTATYS JL

fl |

curfis hactenus prioríbus quatuor pradi,

D*

;e'iïata.

amentis ex Ariftotelis tradítione,quae cerz

/

1e confideratíone aliqua egere vifa funt etíam ípi

Ariífioteli , quemadmodum idipfum & Boethíus

d

aperte atteflatur, refiit pofieriora fex: de quibus

.Vet

príuíqua ea profequamur,prarfari hoc pacto líbu

il

ít, Ariftotele videlícet,cum priora illa quatuorla

vbl

£iffime profecutus eflet, pofteaq omía numero de

LTun

cem,ín principio fuí tractatus ex ordíne cónume

n

raílet, X per conueníentia exé pla declaraffec,haec

0 SU!'(I

fex pofteríorane repetere quíde curafle, praterq.

j

d

A

ex his duo tantü agere & pati , fed curfim admoz

:

- w;

"

dCHA

di,atg id profecto haud inconfulte,id quod &la

fo vl

cobus Faber Stapulern.íngenue conteflatur,cp eo

[f

rum ícilícet vocabula,prefertím vltímorum qua.

N

tuor,tríta prorfus & vulearía fint, nulláty proín-

alidt

de ad difciplinas momentü habeant,ímo vero ci^

1

d

uilibus atcg forenfibus negotíjs,necnon híftoríag:

*

fi

fcriptoribus accomodatiora. V'erüenimuero Gil

A[Rh

yédit

bertus coenométo Poretanus, noncontétus hoc

Ti

n

Aríftotelis fiue cofilio,fiue iudicio,librum de fex

f

vltimis fcríptü relíat, alijs mírifice probatü , alijs

n

propemodít contemptíz, vtquíbus labor ille fup

li

uacaneus plane íudícatus fit,cum fi quítin illís ad

(f

gt

diíciplinas víus eílet;id Aríftotele nequad latuit

AUE

fet.NNosieit,vtteporí aliquid cócedamus,vel po

tíus ne ab inftítutís quorunda prorfus abhorrere

Videamur,intcr/Arifiorelä ipfum & hunc Gilber

DE PR AEDICABEIL'IBVS

tum medíam tenebímus víi,& ín cranfcurfu tat

vel

tummodo de hís fufcepti profequemur tractatü.

tcll

€IDe actione & paflione, & earü veríufq tà

unt

communítatíbus d propríetatibus.

dilc

Acere fiue agere dícitur quifpia, cuíus actio

«

de

E

abípfoínalià quamlibet r£ veníens confide

vatur:Pati vero ís,in quo actio ílla cofideratur,vt

Cie

ín quem venerat,vt cum fecat quifpía, eíus fectio

Utl

ínid quod fecatur, tranfit. Et cü quíd percutitur,

fià

-

alti

percutientís actio in eo recípítur, atqj eatenus ipa

percuffio paffio dícitur. Secare igítur & percute

M

re,agere efi:Secarí vero & percutí,pati. Actio ígít

def

3l

eft,íecundum quam ínid d fubijcitur,agere dicii

snur: Paffio vero,illatío effectusij actíonis . Reci^

pítaütagere X pati contraríetaté, C magís X mí

nus.Quíppe calefacere contrarium eft eí,quod eft

frizcfacere,X calefieri cí quod eftfrigefieri.Sic &

!;

calefacere & frigefacere,& calefierí item & frigee

fieri dícímushoc velillud magís aut minus.

hi

€Qua ratíone vocabula harum duarum

dü

categoríarum difcerni poffint

d

Anein hís duobus pdícamétis fpectare opor^

qu

N

tet,no ad figurà duntaxat ipfius díctionis, fed

pu

ad figníficata potíus.INà funt quaeda,quae & fiení

lT

ficato & figuratione díctionís agendí vím habet,

«

vt curare,docere,legere.Quaedà fieuratione tanv

Qt

tum,non etíá fienificato :quíppe qua actíue profe

p

runtur , fignifícato tamen paífiua funt:cuíufmodi *

m

TRACTATVS

-I I.' t

(t/

Verba feu voces funt tímere moerere ,vídere, n

3.

tellízere . Quaedà cotra fignificato quidem actiua

T

funt,figuratione vero palliua, vt ínfidíari , proft

cílcí.Atq id quide quod íá díxímus,maxima fane

4

ex parte comprobat & confirmar Prif.eram.lí.8.

de verborum fienificatíóibus. A &íua,inquit,fpe^

ciesactionem femper fignificar, & facit ex fe paífi

':f

uum,exceptis duobus , metuo metuor , tímeo ti^

meor.Quin& ad fenfus pertinentía verba,fi quis

i

altíus confideret,ín actíuis vocibus paffione, &ír

(

pafliuís actioné facere ínuenimus, vt cum dico, víi

deo te,audío te;tango te , oftendo me ín ipfo actu

u

aliquíd pati.

Rt»"

€De fitu fiue pofitione & eíus fpeciebus.

j

QY Irum effe Aríftoteles aít denoiatíue dícíá po^

d

Mitione. Qux quídem licetípfa fit alícuius eo^

Sict L

rum,quse ad alíquíd dícuntur,quz tri ab ea denoz

fi |

mínatiue dícuntur,proprium praedicametí genus

facíüt,vt à ftatione,qua relatio eft quaedam, ftare

if

denomiínatíue dícitur, Qd quidem efi fitá effe. V

de X fitum effe à lohanne DDamafceno id dícítur,

a

quod pofitíonem habet quoquo modo ad alteríi,

mgyli

putaad partes corporis,vel fíc vel fic fe habétis.

Huíus deínde tres fpecies efle dicit , flare, federe,

j

haþö; |

recumbere,íd eft,íacere . Et ftare quíde eft,erecto

n W

omníno corpore efle:Sedere vero partím crecto,

i

i

partím íncuruo:Recumbere vero,ín totü effe cor

pore profirato:dd Xtríbus contingit inodís:nem

j

di l

DE PRAEDICABILIBVS

peaut prone,aut fupine,aut oblíique. EForum aüit

4, UO!

qua fitum habent,haec quidé fecundum naturam

&qr

fitafunt,vt elementa,in proprío & fuo quodq; lo

futi

did

co.Hzec aüt fecundum arte,vt ftatuze atq; colüne.

Ruríus eoríüi quz fita funt, hoec quídem funt , quee

Ten

nundloco mouentur,vt terra, hec vero querium

d«

quam à motu quiefcunt, vt caelum.

po

$De vbi, & quando,& habere .

ba

' Odé prope modo, vt Boethio placet,& vbi

Iln'n

; & quando & habere,fefe habent,vt que nec

u

ipía fimplicíter íntelligantur , quín potius ex alío

t

tu

naturam,id eft,ratíonem trahant, id quod & Mar

tianus Capella atteftatur.Quo fit,vt nec vbi,nec

la

ii effe poffint,nifi locus & tempus fuerínt.Síqui/

n l

délocum vbí,& tempus qn comiítatur. Neq; ve

ro ide efttempus & qn;nec locus & vbi,fed pro»

pofito príus loco,fi d resín eo loco eft pofita,vbíi

elle dicítur. Vnde & ab Aurclío Aueguftíno recte

3

gi

díctum eft.Locus eft cuiquereí,vbi eft.Eode mo

il

do fires quzpía ín tépore eft, qii effe perhibetur,

Üj Q

vt natale Chrífüi, cá fit certo in tempore , nempe

äl[[

ViIIL Calen.Ianuarij,qn ipfum effe dicímus .V bí

at

erzo & quando, hoc pacto à quibufdà definiunt:

d

V bí eft,quaeálocí círcunícriptío ne procedit cor

du

poríslocatio:Quando vero,quz ex tépore relín/

Ài

quítur rer& affectio. Habent aüt & vbi & qni,pro

| i

prías díuerfitates. INà vbí alíquotíes quíde infini^

BU

| duP

te dícitur, vt cü alicubí quenpü efle däcxmüs ali/

rE

TRACT«ATVSA AT.

Ti

35

; 'noties vero definíte,vrinforo,in eymnafio. S

ic

tl

& qii nunc detinire;nunc índefinite dicítur.Habet

ælo

ruríus & vbi & qn,fecundum locor& & temponz

Unfc

dítferentías diuifionesQy fpecíes quaídam & díffe^

413:

rentias.Et locorítt quídem differéciz funt, fi urfum,

Ti

deorfum,antg,pone,dextrorfum,læuorfum:T &^

porum vero,praefens,praeterítii,& futurum.Hz^

bere porro(vtfubínde Boethiusait )e quídda ex:

v

nl

trínfecus adueniens,necg innatum eí à quo habet,

K

Mi

imo alíud d eft illudipm;à 4 habetur,ín fe,velpo

t

)

tíus circafe retinere, vr armatíi efle,vel effe vefti^

hr

tum, & habere veftes atqyarma , qux cumeo qui

N

4

"

habet,nata non funt,neque alíqua communi natu

d

ra propríetateve coníuneuntur.

]

€De oppofitis.

p (

Onfequens eft aüit de ijs dícere,quz (vt díxi

vl

mus)pofiprzedícamenta à recentíoribus ap^

(

pellantur, & primí quídem de oppofítis; quoties

d

icilícet opponantur.Opponi autem alterum alte».

t

,

riquadrupliciter dícítur: INépe aut vt ad aliquid,

t*

aut vtcótraría; aut ythabitus & príuatío,aut vt

L

allirmnatío & negatío. Atqi haec omía córauní qui^

j

dem nomíne oppofita dícuntur , quod veluti exc

itat

aduerío fibi obfiftere, & contra ftare vídeantur.

;

rtiy

Adaliquíd ieituropponi dícuntur,quaecung hoc

[

)j

ipfum quod funt,oppofitorum dicuntur, vel quo

"

modolibet alíter ad hec; vt dímidium opponitur

J

ï

4uplo,& e.iufde': dupli dímidium eft,& paruü OE'f'

—

pE PRAEDICABILIBVS

onit magno,&íta,vtípum paruü ad magnit,cuj

Oi

vta

o*ppom'mr

,paruum fir.Contraria vero dicuntur,

biopponunt,

vt eorü nó fint,quíbus op

iuft

quae íca fi

onütut,

fcd iunt fibí inuícé cótraría, vt bonum,

Vi

[4

quod lice

rmalo opponatur , nó tri mali bonü eft,

Íed maalo contrariü.

Itídem & album, non nigri al

3l

l

bum eft,fed nigro contrariit. Habitus aut£ & pri

cil

uatio dicuntur, quze & ípa quíde opponíiur fibí,

N

fed íta ,vt círca ide aliquid neceffarío verfent , vt

vifus & cecitas círca oculüi,auditus Xfurditas cír

to

caauré.Quartíüi demum oppofitorügenus eft, vt

(i

affirmatío & negatío:quo quíde genere oppont

€0

fin

gur,quoecungjínter fe verii & fallum condiuidüt,

vt Socrates amþulat,Socrates nonambulat.

fu

&Deoppofitort delinitionib.& pprietatibus.

D

( yAeterum hac quonam pacto definitur, di

p

cendüítem breuíter.At vero qm de hís,que

fix

ad aliquid feu relztiua dícütur,fupra díctü eft ,cit

fhy

de praedícamentis tractaremus,de relíquís tríbus

W

íd tanrim nunc agamus.Itag contraría definiunt,

la

ux íneodem genere pofita,plurímü a fe diftant,

ll«

qu:e eide fufceptibili víciffim infunt,vnde & mw

h

tuo fe expellunt,nifi quae p naturam fubiectis fuís

fi

fi

infunt . Itaque ex cótrarijs fi vnü fuerit,no necefle

efialteri elle. Cóotraria rurfuseíde fimulíneffe eft

t

impofübüe.Sed & contraria omáía circaídem aut

éí

genere aut fpecie verfantur, vt zerírudo & fani/

CUf

l£

tas círca corpus ,iuftitia & iniuftítia círca animias

: TRA CTATVS -4r.

ij

Omnía ínfuper contraría, vel in eode genere funt,

t

. vtalbü & nígrum,vel ín contrartjs eeneríbus,vt

SOp

íuftitia X iníuftítía, vel funt ipfa contraría generà,

num,

n

vt vírtus & vitíum,bonti item & mali.Bono gp

pemalum ex neceffttate cótraríum eft, malo aute

:

aliqn quídem bonü,alíqi vero & malit.Id Qd fa^

&i

7

cile videre eft ín vírtutibus & vítijs moralibus,

uj

Sed X de contraríjs ipís ad eundem fere modum;

o

Victorinus loquít ín rj commentarrjs,quze in rhe

jtd

toríca Ciceronis de íínuentione fcrípfit.Contraría

diit

(inquit ) tríbus modis ínuenírí poflunt:cü àut fub

w

eodégenere fpecies multü ínter fe díftant:aut fub

ilUiil,IfJ

fingulis generíbus diuerfis , fpecies etíam díuerfoe

ht

funt:aut duo genera inter fe diuerfa funt.Hzec ílle,

3050

Porro qux fecundum habitii &príuationem op^

, j

ponuntur,ea effe definiunt,que círca íde fierí nata

T

funt,o:díne írreereffibili & tpe per naturà dererz

iïü:a!

minato.Et hc quídé funt,que potentíz príuatío.-

st

ne talía dicunt.INà que talía funt príuatione actus,

f

hzc vtig círcaide fieri poffunt, ordíne regreffibi

dfatt,

lí:cuíuímodi fane funt motus & quies,lux & tene

d

braefomnus & vígilía.I vero & quae fecunda af

firmatíonem & negatíont opponuntur ,ea ípade»

fK^ |

finiuntur,quorum fecundá fe nullum datur medi

nelïef*j

um,X quxín contradíctione cófiftunt. Contradí^

ctío porro dí&a eft,quafi oppofita dictío,id eft,lo

&

cutío.Huíus nimirit hoc pre ceterís propríü eft, qp

»

fiue res fubfiflat,ue non fit omíno,ínaiterutra ca

DE Pm.mrc'Alvin NTI$

p

tontradíctionis parte vel verítas,velfalfitas feni/

lun

per inuenít,quod certe in alijs oppofitionibus m(/

níme euenít.Nà fi quid omníno non eft,illud neqs

et

zgrumneg fanü efle poteft,tum neq; ceecü neg; ví

dens. Necíi non eftomíno qui genuit, íà aut filius

i

aut pater erít . Verunti fiuefuerít quíppiam, fiue

d

non fuerít,contradíctio nihilo minus coftabít fem

h

per.Er verum &falfum dicet,quicung dixerít So

f

crates eft,vel Socrates non eft.

€De quind; modis prioris.

N

fi

Ríus auté alterum altero , quíng dícitur moe

- dis:Primo quide idquod Íecundü tempus al

IT

tero príuseft,vt quodantíquíus altero eft,aut ve

TX

tuftíus.Hínc Thebanorü bellum príus,íd eft,anti

d

quíus feu vetuftius dícitur excidío Troíauo, idcir

ais ia ia d

10

€o qp tpe praceflerít. & Pythaeoram príore Á.fe»

nioré Socrate dícímus, & Socratem Ariftotele.Se

MU

cundo atit modo príus íllud dícitur,à quo nó con

K

p

uertítur fubfiftendi confequentia, quo quíde mo

do,vnum duobus príus eft .Nam duobus exiften

j

tíbus,vnum íà effe confequens eft , at non contra.

!

INon em fi vnum eft,confequens contínuo erít,vt

d

finc duo.Atq; hoc modo quod príus eft,fecadum

naturá prius eIe dícitur.Tertío vero modo prius

(l

n

e(le dicítur,quod ordíne quodi anteuertit , id dd

H

ín difciplinis & oratíonibus rhetoricís,S alijs hu»

juímodí,vtín reipu.adminiürationib.facile eft vi

[

dere.In dífciplinis quide, vcexempli caufa ín geo^

" um

prrom

»

T.'RA'(CTATVS 11

Mi

xnetria,elementa figurarü delineationibüs príora

ft/

funt, Xpríncípía ijs,quaeex illis demonftrant hoc

J

jpü

ui

eft,ipfis conclufioníbus.Elementa aute díco,purz

l

gv

cum,líneà fuperficiem.In rhetorícís vero oratío

il

n

j

ETU

nibus procemiüi.í.exordiíümarratíone príus eft, &c

i

1,)

ín reipu.admínifiratioe confilíti a&ione. Quarto

yicit

deiínde modo príus íd dicitur , quod melíus eft &

q

honorabilíus € praefiatius &dignius altero.Quo

fane modo,fol luna príor eft, & aia corpore . Sed

vtipe Aríftoteles aít,alieniffimus híc modus eft à

H mpx

fignificatione priorís.Siquide ifto modo(quod &

nusu/

Boethius approbare vídet) quicung dígnítate 8£

au^

reuerentía cxterís praecellunt, magis propríe ve^

1(,:1"(

nerabilés & honorabiles dícüitur:vt vero priores

ldü'

dícatur,abufio potíus eft d v1la propríetas.Quin»

lt

to demü,príus dícítur alterü altero in ijs , quze fe^

k

u

cundü fubfiftendi confequentía conuertunt,nem^

I)

pe illud,quod alteríus quomodolíbet cauía eft &c

iM

K

principiti, vt.veritasimagine, & lux ipo lumíne fi

xiit

ue fpledore, X inorationibus príus quidé ef rem

f

jó

ipfam fubfiflere,dj verítas conftet propofitionis,

fii)

Í

vtfi verü eftehomín effe,vera íamea eftoratio q

"

dicít,homo eft. Ac ruríus,fi orarío veraeft qua dí

jj

citur,homo efi,verüi íam quoq eft hoiem efle: &c

)Pl'l

i

tii hoiem efle;hoc eft,eíus rei fubfiftétía , cauía írv

ff 1]

fuper eft,cur propofitío de homíne vera habeat,

di

ltag rei fubfiftentía;verítate fermonis prioreft.

«t

')L

€/De tríbus modís eorü quz funt fimul.

1o(b

d ij

DEÉ PRAEDICABIL.'IBV'S

Imulauté dícuntur alíqua tribus modis: Prí

fj

mo quide & fimpliciter Xpropríe fimul dícü

.

tur,quor

ü generatío eod& fit tempore, vt gemíni,

qui obíd fimul efle dícütur, qp vníus temporís or

tu editi func.Secundo vero modo fimul dícütur,

h

uxcunqg ad fe inuícé conuertuntur, fed íta, vral

ü

terü alterí fubfiftendineque caufa fit, negy prínci

ll

pítt, vt duplit &dímídium. Etením hac ad fe ínuí

cem conuertuntur,qin fi duplum eft, dímidíü eft:

U

& fi dimidium & dupli: & t neutrum alterí cau

3

fa eft;vcnec pater filio caufa eft,vt fit,nec filíus pa

irí.Q i vero díco,hmoi eft: Aeneas habuit Aíca/

nium filíum,non tii caufa fuit vt filíus effet,fed vt

effet Afcanius.Sícutigitur filius dícitur quífpíam,

|

cü prímum ci fuerít pater,íta & pater íà dicit , ctt

|

primum ei fuerít filíus. Tertio aüt modo fimul di

cuntur, quz ex eode genere ex aduerío díuidunt

àícínuicem,vt homo & equus.Homo nanque X

€quus,qm fub eodé genere ponuntur,nempe ani

gnalí,firul effe dícuntur.Eode fane modo &de ce

terís fpeciebus dícendum, quae fub eodé genere,

E i — : — u) —- Iu ) E RB LT EAU EN --

velhoc,velalio ponuntur. Quofit,vt omnes fpe

cíes eiuídé generis xquoeve fibimet finr, & generi

ílliaequaliter fupponantur: Porro autem & diffe

rentize,quoe genus alíquod condiuidunt,fimul effe

dicuntur vt ratíonale & irrationale.Sane fciendiüt

qp quaccung fecüdo & tertío modo fimul funt,

')?7" — — —— 3-

hac natuta fimul dicuntur , prímo vero modo f&

*

——

1

TRACTATVS

oI r.

muï dicuntur tempore.

hu!

€| Defex fpeciebus totus.

1l

Otus vero fpecíesfex funt,generatio,cor

i

ruptío,argumetatío, dímínutío, alteratío,

JJ

fecundum locii mutatío .Et generatío quídé mo^

vl

tus eftad fubftantía,cui opponítur corruptio,mo

[it

tus proinde à fubftantía.Augmentatío vero mo»

j

tus ad quantítatem,cuí dímínutío opponítur,mo

ii

tus vídelícet quo acquifita iam antea, & paulatím

Te

aucta,quanritas fit mínor,deperditurtg.Alteratíó

l$

pä

eft,qua aut qualitas acquírítur,aut deperditur ac

j

(

quifita.Secundü locum vero mutatío dícítur,que

dit

fit autad locü, aut círca locum : ad locum quíde;

fa!l

vt qua fecundum rectü fieri dícitur, círca locum

; (l

vero,qux in gyrü fiue inorbé.Omníü aüthorum

ld

motuü ex aduerío quíeté intelligimus , cum trín

uf

hís fpecíebus motuít ipfi motus fibijnuicé contra

xX

rij fint,przter eum motü,qui círca locum fieri di/

a

éus eft,vt eft motus corporit czleftíü , cuí nullus

du

motus contrarius eft. Ceeterü anímaduertendum

[It

hoc loco eft, haudquad abfonü effe quod díctum

sl

eft,motü effe motuí contraríü, & ítem quíete , df

Uil

vero duo íà vni contraría effe dixerímus, no vn&

jl

vní,vtín phyficis Aríftoteles docet. Quandoqui

d

dé id quod dí&& eft fecundü alíud, & íte alíud fie

gndu

rí íntelligit,quemadmodü Iohannes Damafcenus

jl

in fua díalectíca fubtiliffimeannotauit. INà eidem

b

motuí motus quide opponítur,vt babitus &for^

u)

NI ER ATR f Ea R

cui.

N

x m

DE PRAEDICAM £NTIS

£na,fiue actus,quíes vero, vt Énís & príuatío,

€Deofto babendimodis.

| Abere quoq multís modis dícítur.ni habe

re quís dícít,aut vt qualítate alíquà, vtfcic^

zi vel virtuté:aut vt quitítate maenírudínéve,

& hanc quídem vel bícubíta,vel trícubitam ,aut

alías quantamcunque:aut vt ea qua círca corpus

funt,vt veftímentum:cuíiufmodi eft fubucula vel

penula:aut vt ín parte alíqua corporís,vtín díei^

E

£0 annulti,vel torquem in collo : aut vt parté alí^

quam fui,nempe maníü vel pedem, vel caput: aut

vtín vafe, quemadmodü modíus dícítur habere

&ríticü, & lagena vínüi,& amphora aquá,vt fit ha

bere pro contínere:aut vt pofleflione, quomodo

&licítur aliquís domáü habere vel predíum:aut vt

vxorem,quéadmodum vír vxoré habere dícit.

Sed vt Ariftoteles quog aít,ídg per iocum(vt ví

l

detur)alíeníffimus hic habendí modus eft: fiquíde

nihil alíud eft vírt habere vxorem , quàm eidem,

cobabítare.Ideo autem hunc habédi modum ím^

h

propríe díctum putanr multí doctí,ac per

hoc pene refpuunt,quod aíüt nonha;

beri pofle,Qd babentem habeat,,

Íed multo rectíus dící,viro.

X

muliere eíffe, & parí

vice mulierí

Í

v;'rum.

1

k

v

]

E e

Em

*

TRACTATVS II

P

S$ IN TRACTATVM &5

TERTIVM PRAEFA

tío breuíuícula.

u

W

——

n E E m

UE EEETES

XPEDIT A vtcung à

P

WA

E

——

p-——3

z

p

nobísín prioribus duo^

pu:

EL———

bus libris fíiue tractati

vd

|

CEDIIIDIS

—'—g

-

R—

zj bus ea parte díalcéticze,

£

E

E

"»"f—ä;'; quam elemétaríam vo»

J

T

EM N

EM

-

A

Bicat,

al

M

*

w

P

L

;vtpete qua pradi

$

cabilía tantü & praedica

X

x

-

EN

E

| méta fimplíces quídem

t

pX

£

Pa d aW z

s ts

-s

um

y-

3 voces complectat, feg

xb

tur hínc tractatus terti^

41

us de ,ppofitio

ge,quæ Xi

pfahuius artís pars quae

if

dam eft,quíppe quz príma ex fimplícibus illis Sc

$

incóplexís vocibus, perfecta conftítuitur oratio.

j

Atqui huíus qm nomé & verbum partesfunt,SC

lu

hocipfa per voce definiuntur, à voce haud ab re

tti

huíus tractatus exordíum fumere lícebít .

€ Quuid fit uox , tum etiam quid fonus.

Ox igitur eft, vt à nonnullís definitur philo

fophiä,ex íctu aerís elícita qualítas,auribus

accídens.A recentioribus aür, & tjs quidem,q fu

perioribus alíquot annís circa hanc artem veríatí

Íunt,magís conuenienter accommodatetg ad hüc

locü hoc pac&to definit : Vox efi fonus quiabore

anímalís proficifcitur , certis quibufda naturae ine

d ii

i cct

L

DÉ PRAEDICA.BILIBVS

firumentís formatus. Sonus ítt ab eifdem quogg

ed

atiif

definíturquicquíd proprie & per fe audítu perci/

pítur.Irag; vox fonus eft;non quílibet,fed qui(vt

qu

díctü eft ) ab ore anímalís proficifcítur , formattg

fua

interím certís quíbufdà naturz inftrumentis,qua

Qu

atl

quidem funt,guttur lingua,palatit,prímores qua

£uor dentes,& labía duo,quibus à quíbufdam ad

[

dítur € pulmo . INà per guttur vocalis artería írv

ali

U

zellígítur,quae & fpírítalisfiftula appellatur.Ex d

Eu

áam líquído patet,cp neq; manuttad feínuíce com

plofus,neq pedü ftrepítus, aut fragor arborü , &

f

Vt

ínnubibus tonítrus,voces vllo modo dici debét.

Quiín & ob eandefortafíis caufam,neg cuffis, ne/

Ài

que excreatío,& fi quíd huíufmodi eft,voces pro

t,lícet de anímantís ore prodeant.

pde dící poffun

€|De uocis diuiftone:

Ocum aüt alía quíde fignificatiua eft;alía ve

Lt

|

fü

ro nó fignificatiua. Porro fignificatiua vox

€a dicít , qux per auditü alíquíd íntellectui repre

ol

fentat.INó fignificatiua aíit,quae níhil omino figni

dv

ficat, vt quae neg naturalíter, neg; fecundü placitüt

9Tj

epud íntellectum quíctj conftítuít , vt lítere pro»

Qu

pemodá & fyllabae . Itacg bífaria vox fignificare

i

dícítur,t naturalíter,tum fecundir placítum. INa

du

fln«

turaliter quíde vox fienificare dícitur , quaenatw

i*«

ralé duntaxat affectü anímí monftrat,vt eft dolor

[

aut gaudíü . Cuiufmodi fane voces funt gemítus

d

l&

egrotantíum, lugentiü eiulatus,infolentü írem

L

TRACTATVS

h$s

Yf

cachinnus & rífusíndecens , tüi brutorum cuiufee —

Tl

anímaliii vox propría. S e;uqdum placiti autem

j

quacung ex impofitionerem alíqua defignat, vt

"

fua vníufcuíufque gentislíngua fiue loquela , qua

q

quís vtit, quoties alterí índícare volet , quícquíd

squa

anímo cóceperít.Hzec rurfus díuidit: Alía nanque

ni

tempus fecii ad figníficatióem trahit, vt ambulo:

jf

—À

alía praeter tépus figníficat, vt homo.Coaterü haec

40

»t

nomen,ílla vero verbü apud díalectícos appella/

COfI

tzur:ex quorit vtriufg; debita coplexione vox co

öx

fiítuitur,quz oratíó dícit , vox proínde cóplexa,

l;

K][XL

vttam nomen quàm verbum vox íncomplexa.

$

At de noie quíde prímum hínc dícamus oportet.

j pro

€/De tiomine .

Om&nitaqg

vox eft fienificatiua, fecund

um

Hmr

placítum fine tpe,cuíus nulla pars fignificaz

;*

aV

tiua eft feparata, finitum alíquíd defignans, & c;

vot

ll

fus rectí . Sane ín hac definitionevox generíslocü

obtínet,vtpote pluríibuscommuniís.Significatíua

epr(«

Tl

deínde adíe&tü eft)nam funt & voces quzenihil f;

P

x

enificanc.Rurfus fecundü placítum,cp fint voces,

|

quse naturalíter tantü fienificant. Síne tpe autem,

pïO'

j

quoníá verba quoq; voces funt fienificatiuz fecü

dum placitum,fed díftant à noibus, cp noja quide

N

fine tempore,verba aüt cum tpe fienificant. Ad^

n

blor

íectum praeterea eft , cuíus nulla pars fienificatiua

Ti

eft feparata,propter oratíone . Siquíde huius par

tes vtíg; & feparata fienificant , vt mox dícetur.,

j(f

d wv

AC E E p m a

—

DE PRAEDICAMENTIS *

Poftremo auté appofitz funt partículoe dus,vna

(

din

quide,nempe finitü zlíquid defignans,propter no

mína infinita: Altera vero,quze quídem eft , & rez

ftcu

éti cafus,propter noim obliquos cafus.Quí,quo^

por

nía cü EST verbo copulatí,pleni abíolutafen

zentiam explicare nó poffunt,nonnoia, fed cafus

nomíniü íure nuncupant ,vt non reéte dixerís,de^

monfirato quopíà, Catonis eft, Catonieft,aut Ca^

ho

tonem eft;fed,Cato eft.

4 De uerbo.

Fiu

fol

rbum at eft vox fienificatiua fecundum

E

lacirum,cíi tempore, cuíus nulla pars figní

àpu

g

ficatíua eft feparata,finitit alíquíd defignans, & cz

fus rectí. Quz quídem verbí definitio praeter par

San

thig

ticulà cumtépore,omniía cit noie habet cómunía.

EUIT

Siquídem íd verbi propriü eft , fienificare índ cir.

his Y

zempore.Ergo Qd & partícipiii cum tépore fignifr

cat,hoc à verbo habet,vnde deducitur.Ned; vez

(tq

ro mouebit quépíam, quod ex noibus quíde iplis

Qdo !

Áoli

quaedam etíam tépus fieníficant, vt annus, mefis,

díes.Attaraennullii eorum tempusconfienificat,

GVer

quemadmodü Aríftoteles aít. Ceterüt vt nomína

r

finita funtac infiníta,íta ex verbís quoque alía fini

Ofatiy

ta funt,alía ínfiníta:finita,vt ambulo,dífputo nf

Qukd(

níta vero,vt nonambulo,non dífputo.Rurfus X

i

tion

de cafibus verborü haud fecus ac de cafibus no^

appg

L

mínii dícere par eft.Quippe,vt noim cafus dicune

tur,quíi ab ípío recto fiectuntur,íta cafus verbosg

dl

-

TR*.,ACTATVS 5307

n

appellari poffunt,qui à temporis praefentis & mo

t

díindicatiui fignificatione díuaríat . Verbü ígitur -

lu

fecundü díalectícos íd foli efle dícitur, quodtem

Qu

porís pracfentís eft & modi índícatiui.

i

4j Vtrum nomen €7 uerbum apud dialecticos

m

C

fole partes orationis fint.

i

X pofita eatenus tam nois dj verbí ratione,

L

u

quatenus ídipum díalecticorum vfus pof&w

lat:occurrítnon temere quaftio ílla , hoc ín loco

nunc eríà confideranda , quae à plerifque proponi

xum

folet: Vtrum fcilicet nomen atque verbum folae

^

fS]LgJ

apud díalectícos oratíonis partes fint,cür t ab ipís.

H

eràmatícis octo huiufmodi conftítuantur partes?

)

Sane huíus quaftíonis nodum D. Seuerinus Boe

p

(jP

thíus, vír ,pfecto tátus ínlatína philofophía,quan

2 À

xus interípíoslatinos ínarteoratoría .M .Cicero,.

Qd

g

Til

hís verbis íta difloluit breuiffime : Grámaticiem

UH

CinquíDfieuras tantummodo vocíi confiderates,

a

octo proínde oratíonís partes connumerat:philo.

fophiaütatg díalecticí,qm omnís eorü intétío cír

m(H),

g

«a verítatem falfitaremt locutíonís verfatur, atg;

)mlm

ea ex noie verbot pleniflime conftar , duas tantü

orationis partes admíttunt, eastg nomé & verbit

m

€fTe docuerunt.Coetera vero,non partes, fed orz

1f

[uæ»ï

tionis fupplementa , & veluti collieaméta quaedà

M

s

appellant, quemadmodá ín quadríeís rena & lo

12,& in nauíbus tabula: & trabes. INon alíter adit

xl

1]

dehis fentit & Prifcíanus i;lc grammatícus líb. i,

ii rR Ra

m EE

pseccien

DE PRAEDICABILIEV$

lo

*«

de partícipio.Quibufd3 (inquit) philofophï's pla

Pb

cuit nomen & verbum folas effe partes oratíonís:

todf

catera vero admínicula X íücturas earí(i: quomo

Vtiq

do nauíi partes funt tabule & trabes.Sed nücadl

Oorationem tranfeamus.

& Deoratiotte.

Ratio eft vox fienificatíua fecundi placitii,

fedí

cuíus partes extra alíquíd fignificat &íepa

dam

rata.. Ad hunc fane modit à díalecticis oratio defi

tod

nítur. Cuíus quide definítionis íntelle&tü facile eft

àch

ex fuperioríbus collígere. INà cp oratío ipfa vox

lmp

eft,c fienificatiua vox, ddtpítem fignificatiua fe

cundum placítüt,íd cum noie atq; verbo commuw

etfi

perí

ne habet.Cuíusem partes fecundum placítá fiení

Tiofri

ficant,ipfum quoque fecundum placítà fignificati

uum eft.Differt auté ab vtroque,qm nominís qui

te]lig;

tiodf

dem X verbií partes feparatoe nihil fienificant , ac

ttm

ne ín compofitís quídem , vt & Aríftoteli placet,

V,

cjuis íd t videri velint,ob dictionis figuram, fed

Vr

talí vocí fiue dí&íoni res ipfa repugnat , népe fua/

tetr

pte natura fimplex & vna:vt animalís nome, Qd

Vttb

Grzcis tragelaphus dícit , Latinis vero hírcocer^

tui

uus dící potefi,ab hirci ceruít fimilitudine . INam

cum ceruí fpeciem habeat,autore Plínio,ab eo ta

Amæ

men barba &armorum uillo diftat folü,in d cum

ïmpen

diai

hírco quadátenus conuenít. vnde & nomen eíeft

ex vtroque copofitum. Át vero orationíspartes

fiel

Vero(

multo aliter fee habent.Quippeq X extra iþapa

TRACTATVS L

fïgnifïcare poffunt,vt verbí caufa,huius orafiäis,

59

(oni

Plato dífputar,rà nomenípfum, dd quídem Pla*

to efticj verbum difputat, partes nímírü feorfum

mmo

xl

vtig & feparaum,omníno aliquíd fienificant.

&IDe ditifione ovationis.

*

Iuiditur auté orarío:alia nang? perfecta eft,

alia impertecta.Perfecta quide oratío ea e

.Dhïirgl

fe dícítur,quax ex noie verbotg conftructa ; perfe^

Q

tiodd

Cam fententíà ín anímo audietís relinquíit,vt Pla

ité

to dílputat.Quifquis em ea audit, flatím quiefcít,

aciam intellieít , quid fit hac ipfa voce prolatum,

Jv

Imperíecta vero, quo plenà fenteritíà no facít,tà»

äduaiï!

etíi nonnunqua ex verbo confiat,vnde orationís

,'ommh"

perfectío potíflimühabetur . Quíppe quod vt in

r

nominíbus matería, íta in verbís fermonís vís in»

ïnïäcaü

tellieatur,autore Quíntilíano.Imperfecta íeit ora

aisq

tío eft,quotíes fine verbo profertur,aliquoties au

a, :

tem X cü verbo ipo.Síne verbo quíde, vt Aene»

1th

ís Vergili.Cum verbo aüt,vt quifquís ambular,

p k'

Vtrag nimírü ímperfecta oratío eft,perficítur aut

[(PCM

tem verbo vtrobíg adíecto, Hzec quíde, fi addas

omï,äi'

