verbii mouetur, vt fit, Quifquis ambular, toue»

j

tur:ílla vero,fiaddatur verbü legítur,vtfi dícas,

4 Mï

Aeneís V'ergilij legítur. Atq; hunc ín modü omís

,abeeil

ámperfecta oratio perficí poteft , qualís pfecto eà

nj

effe debet oratío,quae ab Aríftotele quidem ipfo,

]ene]fff

facile huíus artís príncípe,enuntíatío , à Cícerone

l:päm

vero ( qué Plíníusluce doctrinarii appellat) pra/

"

ves WA

« ii

DE PRAEDICAMENTIS.

ii

nuntíatum, & proloquíü nonnund,à Boethio de/

tum íinter Latínos praefertím pppofitío dí&a eft,

Qi,

8

qua etrà appellatione comunís diglg&icqrü Íchoz

füu

lanunc palTim vtitur,

€De diuiflotte orationis per[ette.

fuh

WRationü perfectaríi alía deprecatíua eft , vt

cl

Tiio

iuppíter omnipotés,precibus fiflecteris vl

lis,Da deínde auxilià pater,atq; hec omníafirma,

d

Aliaímperatíua,vt Vade agenate ,voca zephy*

Qu

dtw

ros, & labere penís:Alía interrogatíua,vt Dic mi

hí Damoeta,cuit pecus,an Melíboei ? alía vocati/

hi

ua, vt Hucades o Melíboe : alía enuntíatíua , vt

&l

Principío arboribus varía eft natura creadis.Pre

Vt

ter hasaíit quíncp perfectze oratíonís fpecies, funt

Qu

quí duas alías addant,nempe optatíua X fubíücti

Va

uà.Optariuam, vt O mihí preterítos referat fi Iup

pul

píter annos.Subíunctiui, vt Si feetura grege fup^

Wt

pleuerit,aureus efto. V erü enimuero huíufcemo-

qi

di orationum fiue quíng, fiue fepté fpecíes confti

V

tuas,ea ti fola,d enuntíatiua fiue índícatiua dicít,

po

propofítío eft,quíppe quze vel efle aliquid,v&l no

lus

eíIe defienet,GCín qua aut verítas aut falfitas ínue

do

níat. Reliqua vero poetís atg; oratoríbus ad affe

ver

étus varíos mouédos magís accomodate vadent,

di

& De propofitione,eiusq; fecundü (ubftantiam diui-

d

ione,ti quid fubiectu,e» quid predicatum.

d

Ropofitio eft oratío verum vel falfum fienifi

fffpn

cans . Eíus vero príma & quíde fecundü fube

A

d() Py

ss

36

"TRA—CTATVS" f.

htdu

ftantix díuifio hzc eft: Propofitíonti alía categorl

i,

ca&jalía hypothetica.At de hypotheticaquidé ali

P

MA

(l

as, ínterít de categoríca(vt ceepímus)profequa/

mur.Hrc aüt eft,quae duobus termínís perficítur,

fubíecto.f.& przedícato,hoc€ ,qua fimplíciflime

cóflat ex noie cafus rectí eodety Éinito , & verbo

jl

ii

mó índícatiui, vt Aríitoteles docet . Sit quí prace

at

duos díctos termínos,tertía hís velutí parté adr

zl

r

ciát,népe copulà(quà vocantverbale .Btproín:

Dict

de propofitionem huíufmodi hoc pacto ílli defi^

vodi

níunt:Propofitío categoríca eft,quae habet fubíe^

mua,V'.

&um,pradícat, &copulà príncipales partes fuí,

jdst

vt huíus;ppofitionis, Ariftoteles docet,fubíectus

quíidem cermínus eft Aríftoteles, predícatus vero

s t

ubiid

verbü docet,& dd alterum cütaltero coíungit,co

dilin

pula(vt díctum eft)à recétíoríbus vocatur . Qua

I

tjdem deínde per refolutíonem verbí adíectiui ,fi

gä (i

4

[

j cetm

quod ín huíufmodí propofitíoe przedícat, vt efus

Q

verbi docet;prodíac patere aiüt, fiíta ipfam pro.

,

n d

(*

pofitíonem protulerís, Aríftoteles eft docens. Hu

íus quippe propofitionís Ariftoteles fubíectiü eft,

|ydD

fasit

docens praedicatum,€ vero verbü,copula.Quafi

:ädï(

vero hoctotíi eft docens,non multo rectíus prae»

dicatít díceretur.Subíectum porro id effe dícítur,

vt

!l

de quo aliquíd praedícat . Praedicatü vero, quod

li

l

dícitur de ubiecto. Cxteríi qua categoríca dicta

j

j

eft propofitío voce eraecaníca,latína à preedícam

do praedícatiua feu praedícatoría díci poteft, qua»

duhlh'

UNoer ii RUT PAU N E NIEIR RAR w

EEE Ro Gonis AH AS e RPN

DE PRAEDICABILIBVYS

doeade vtrobig fignificatío eft. quippe quod lati

(ip

fiot

nís praedíco,hoc graecís eftkariyogto, quod verbir,

&fi alías accufo fignificat Grecís hominibus, apd?

i

RU

philofophos tfi pro predíco accipit. Vinde & yoru

Tij

zl praedícamenta dicunt,de quibus tractatuíu

períorícranfegímus .

t

ex nomtite

*

lal

iV trum non ifi

€7 uerbo perfetta coit- |

uU

fifiat oratio, an ex foloetiam uerbo confific-

loi

re aliquandopofiit.

hi

Ed & hocloco quzftio fuborítur noníncomv

mode:Vtrü haud vnd alíter cgex nomíne €

Mi

f

-verbo plena & perfecta oratío , cuiufmodi jppov

fitío eft,coftare queat,an ex folo etíam verbo al

tü

t

quado?Huic fane quarfiioní ta Martíanus Capel

la occurrít:Quoties (ínquít) verbtü prímae vel fe^

cunda perfonae fuerít,quía per ípfum íam alíquid

p

' de

fienificatur, quod velnegarí vel affirmarí poffít,

fimul & ínhomínem tantü cadat , & hüc quídem

M

certum, vtíque ex folo ad hunc modü verbo,per

(l!

fe&a oratío & propofitío haberi poteft, vt dilpu

to,aut dífputas.Quíppe vtínhortt altero, dd quí

D

If

dem prímegperfonz eít,fubauditur protínus pro^

nomen ego,ac per hoc plenü per fe eft , atque ve

E

vítati aut falfitati aeque obnoxít,íta ín altero , d

ut Il

t

J(

efi perfonz fecunde facile intellioítur. Tu prono^

men. V nde tantundé pene valet cü dícitur,dífpu

(it

to,vel dífpuras,quantum fi díxeris, eeo difputo,

v«l tu dífputas,hoc excepto,qp quoríes íftiufmo

oUY

N

st

TRACTAfvsnnr

äuadhü'

dí pronominum expreffio fit,totíes vel emphafís

1

1

noratur, vel díícretío alíqua íntellíeit . Tertía ve^

':uzïap

ro verbí períona,quía non hois tantít eft,fed alía^

)

rum etíà rerum, fimulac dícta fuerít,non conti»

4 ö '-',ga.',i

eni

MO

"

nuo íntelligítur,de quo dicatur,íta vrautaffirma

rí aut negarí poflit,idcirco neqg verítati neq; falfv

IT

tati obnoxiía eft , quare nec propofitio ex ea fola

l

conftare vn&á potefünififorte de eo dícat, de d fo

lo intelliei poteftíd Qd dicitur , vt cum dícimus:

Vitcot

Piuic,aut ningít , hoc quod dícit, pluít aut níneit,

yninel

vtrundgaudverüelle potefi,aut falfum , & p hoc

xi p

negaríaut affirmari,lícet nihil addamus, quía no»

€ rgþö iif/

tum eft qui pluat aut níngast,nempe deus aut natu

T

ta.Cü vero dícimus,difputat,aut lezít,aut loquiz.

rvdi

tur,in nullo horiütcertum aliquid intelligit . Qua^

propter nec ver& nec fallum dicí poteft, Quís etí

dl -

de hoie intellígi poffit Qd dicícur,dífputat, aut le^

iPOM

qutdcm ,

gít,aut loquitur:quia ti non de vno certo alíd dí»

h

[l

cí poteft,ídcírco fubdendü eft nomen alicuíus ho»

i

Ü

[

vt Üj

[

l

minís, vt plenü fit quod dicitur.Primaigiï & fecix

Ti

da verbi perfona,quía de hoie tantít, etíam certo

intellíguntur,idcírco folae díctze poffunt aut verii

nisp

aut falíum fienificare. Tertía vero perfona verbí,

g

f

(t0j!

ut nec de folo íntellígitur hoie,íta nec fola dicí po

teft,ac per hocnec ex fola , nífi admodii rarenter

(vtdictum efi)propofitio conftítuí poteft.

j

ij

€| Vtrii quoties ex tiote ( uerbo ppofitio conflitui-

ii

tur,ip[uri none nó alierins dvecti ca[us & quit.

/

"

p a

DE PROPOSITIONE

q

Vrfus & alía nunc quaftío emereít, praecé/

denti haud multít abfimilis,quze hmoi eft:

Virum nomen,ex quo cít verbo propofitío con

q

ficitur , folü recticafus effe debeat,an alteríus cu/

[u

íufliber obliqui cafus effe poffit? Huic quoq; dubí£

H

tationiide Martíanus fubtiliter obuenies, ad hüc

modürefpondit breuiflime: V bí vero Verba(nv

d

quit)illa funt,qua ímperfonalía dicuntur, nó íam

ex recto cafu fententía ímpletur, fitig propof tio,

N

fed alios cafus recipit,vt dífputat cum dicítur,ut

V(

C

eft imperfonale verbum,plena omníno fententía

eft fiablatm adlunoas,&per hoc affirmarí aut ne

earí potefl,vt eft,à Cícerone dlfputatur à Cícero

ne nondifputatur.Et pernítet c dxcntur.plena qg

fentétía eft,(i accufatm íüeas, vt é, Ciceroné ponni

tet,atq; de alqs ss 1mpfonahbus Verbls,q velcü

eifde vel ciralijs coftruunt cafibus , ad hüc modü

dícédum eft. Vtí Ígítur quotíes perfonale verbum

eft,ex d cum noie propof tío conftítuit, pum no»

ä

men tectí cafus efle Oportet, íca non mínus neceffc

&

eft,quotíes verbü 1mperfonale fuerit, vt fit nome

q

caíusoblíqui,natura verbiíd ítaexigéte. Sedià

W

ad ínftitutit reuertamur, & quoni modo propofi

tío fectidum qualítare diuidat,deinceps dicamus.

Tij

€De diuifione propofitionis fecundum qualitatem.

Wa

Ropohrxonam ítacg categoricarü, aliae qwdc

Ti

quantace alíae vero quanntate dliïerentes in^

[

ueníuatur . Porro fecundü qualitatem differunt,

ia

*

3f

.TRACTATVS.UL

YU

quorum altera affirmatiua efï;altera negatiua, A£ -

u

firmatíua quidé propofitío eft;ín qua alígd de alí

I

quo przedicatíone enuntíatur. Vel ín qua prxdíca

niis QU

tü afirmatur de fübíecto , vt Plato philofophus

g

eft.Negatíua vero jinquaalíquíd ab alíquo predi

adlii

catione feiungitur. Vel in qua praedícatít negatur

rb

de fubíecto,vt Plato philophus noneft. Hic nàgg

noid

de Platone negatur philofophus,vt praedícatum

yoftü

defubiecto,appofito ad verbü fubftantiuü (quae

jtur i

Vtíg potior pars praedicati eft ) negidi aduerbio ,

ntenti

cuíus quíde haec vis eife perhíbet, vtquícqd poft

aytit

fe inuenit,tollat pprfus, & eiusoppofitüi reponat,

iO

&De diuiftonte propofitionis cat

£

gorice fccm-

Jenid

dum quantitatem.

T vero fecundum quantitate differetíe hu

1äpam

i V(xlü,!

- & iufmodi propofitionit hoc modo fumunt,

: mOde

$daliz quide funt vníuerfales, alíz partículares,

eut

alíz índefiníre,alize vero fingulares.Sed harü vní

n

ufcuíufqg; vím propría defcriptione híncía expli

sneceiïc

cemus oportet. V niuerfalís ieítur

—

;

propofitio efl,

que tum affirmando,tí(i negando

3[ nomä

vníueríalít pro^

i

ponit, vel ín qua fubijcit terminus comunís fieno

vníueríalí determínatus,vt ois homo fapiens eft,

(canti

nullus homo fapiens eft.Partícularís vero,qu fi,

(

ue affirmet,fiue neget,partículariter tantíi propo

æqWä

nít,quà & alijíta defcribür: Partícularís propofi,

atl

tio eft,in qua fübrjcit terminus comunis fieno par

ticularí detcm;inatus,vt quidà homo íà píens eft,

Herümi |

€

]

M RRE

EE NSE RO O

,,.A softts tl d

GE i C EORH

DE PROPozsiTwNä

quidam homo fapies non eft. Indefinita vero eft,

qua,

quxabfg vniuerfalitatis partícularitatísve nota;

fe

tá affirmando dj negádo profertur. V el cuius fub

DT

íe&us termínus abíque vllo figno fumitur, vt ho

)

mo fapiés eft;homo fapíes non eft.Síngularís por

tia

ro propofitio eft;in qua de indíuiduo & fingulari

P

quícd praedicátur,idig tà affirmatíue,tum negati,

ue,vt Socrátes ambulat,;Socrates non àmbulat..

Eandem autem noónullí hoc pa&to defcríbac.Pro

pofitio fingularís eft , ínqua fubijcít termínus fin«

gularís,aut certe comunís,qui t firigularit teneat

( |

accípíaturgp, vt Socrates,vel híc homo fapíés efi.

€[Dc tribus fignis quefitiuis,quibus de uaquaque

qw

propofitione querere contingat.

al

Vmígítur tres fint propofitionü diífferétíse,

.. /Nt dictutm eft, que quide fumuritur aut fecü

Wl

dum fubftantía aut fecundum qualítare;aut fecir

N

dum quantitate,tría quocg par eftquafitiua figna

(

accómodarí,quíbüus apta elicíatur refpófio ab eo,

hü

quí de íllisínterrogatus fuerit. Itacg ínterrogatus

H

quifpía quae fit hzec aut ílla propofitío,apte cóue

Mi

nientertg refpondebit,dd fit categoríca velhypo

thetica . Sí veroídem deíride ínterrogatus fuerit,

Q

nj

qualís fit;tum quoqj apte refporidebit,qd ficaffir

Ti

l

matíua uel negatíua.Rurfus aüt fi ínterroget qua/

tà fit, re&e nímirum & hac ínterrogati refponfio

tix

tuhi

quadrabit,fi dixerit,aut vniuerfalís, aut particu/^

w

Od!

larís;aut íridefinita;aut Hngülarrisï.-gtcp hecquidemi —

m

TRACTATVS*UE

d

n

quand fortaffis nó tantí habent,ut negotiti faceffe

re debeant,eo tri pertínere vídetur , vt exercítaté

ilb

iftís interrogatíticulís nouíti) huíus artís; veluti cy

lo

rones,affuefcant paulatím propofitionü diífferen^

A

tías ínternofcere,dd vtiq;momenti nóníhil habet

1guhri

ad ea,qua deínceps fequütur,planíus percípiéda,

negan)

€Que ppofitiones fuis terminis coueniant.er que ti0.

ul

Aéctenus de propofitíoe quz categoríca di/

jt.Pn

cit ,eiustg partíbus atcg dífferentijs quíbuf

ys f

d : refiat vt quibus ípfa fit praedita affectionibus

g

( quas paffiones iuniores vocant) oftédamus,idtg

hac praemiffa díuifione:Propofitionum alízfunt,

i

quz nulla termínorü particípatíone conueníunt,

alíac funt quze conueníunt quide,at non ex aequo :

erit

INempe ex tjs,alíze vtroqy termíno participát , vt

ltffcü/

Plato phílofophus eft, Plato phílofophusno eft,

eci

Aliz vero altero tantü , quod nímírü tríbus mo^

n Bgnä

dís fierí conftat,quíppe cü vel cómunís ille termi/

jibu)

nus ín vna propofitionü fubijcitur, & predícatur

ïogäüïi

in altera,vel predícatur ín vtragg,velin vtraque

"T

fubijcíitur. Commune aüt termínum híc nunc vo

dhyp

co,nó ei quide pluríbus praedícarí poflit, fed qui

sfudti

ín fingulís hoc pacto partícíipantibus propofitío/

f

níbus reperíat, verü enímuero de hís propofitio^

nibus,quz altero termino,vel neutro partícipat,

nihilad praefens, cü de tjs folit hoc loco agatur p»

um

pofitionibus,qua vtrog termíno conueníunt , íd

ïuidefn

déautper

cïd duobus fit modis :autem ordíne eo

€

u

m ml

t

EUR ERN a GN URRUR

Em

DE Paropos ITIONE

ordinis commutatione.Eodem quidé ordíne par :

d

sicipantfuís 5erminis, quz de eodé fubíectoidem

m

pronuntiant prædicatü . Per ordínís vero cómue

qut

zatíonem , quotíes qui ín vna fubíecus efttermi

alt

nus,ín altera fit terminus praedícatus,vt omneíu/-

p5

fium eft bonii, && quoddam bont eftiuftum.Cate

rüvrexordinís quidem commutatione conuer^

if

fio propofitionü colligítur, de qua no multo poft

pgn

dlícetur,íta ex conftantía ordínis,propofitiontt fu

t

ua prímiü híc nunc dícamus,

máítur oppofitio,de

Tut

& Deoppofitióe propofttionü categoricarü c» quid fit.

)

Ropofitionum ieitur categorícarü vtroq ter

fi

míno eodem ordíne participantit,alíze quidé

li

contraría funt,alía fubcontrariz , alíae contradi

118 l

étoríz,alía vero fubalternze.Contrarío func due

propofitiones vníuerfales, alía quidem affirmati^

a13,alía vero negatiua,eíufdem fubíecti paríter & -

W

raedícati;ut omnís homo íuftus eftnullus homo

xuftus eft : Subcontraríze vero propofitiones dua

partículares,altera quídé affirmatiua;altera uero

nesatíua,eiufdem fubiecti paríter & praedicati,vt

uídam homo íuftus eft, quidam homo íuftus nó

eft.Cótradictoríz aiit propofitiones duze, vniuer

falís &partícularis, vniuerfalis quíde affirmatíua,

partícularís vero negatíua, vel v níuerfalis quidé

nezcatíua, particularís vero affirmatiua , eíuídem

fubiecti parít & praedícatí,vt omnís homo íuftus

Q

eft,quídà homo íuftus nó cft:vcl , nullus ho íuftus

i

TRACTATVS rf

p

;H,'quidä homo íuftus eft. Subalternze porro funt

d

J

propofitiones duz, ambae quídé aut affirmatíuae,

Rn

aut negatíue:fed ex hís altera quíde vníuerfalis e,

altera vero particularís, eíufde fubie&i pariter &

mrncty

przdícati,vtois homo iuftus eft,quida homo ítw

m

CODUC'

ftus eft:vel,nullus homo íuftus eft,quidam homo

iuftus non eft.Oppofitio igitur eft,vt ex pradictís

Lïropqä

patet,duartt propofitionü categoricaritrepuena

joni t

carmus

tía quaedam, vel qualítate tant&ü,vel quátítatetan

tum, velqualítate fimul & quantítate. Totíes em

ïuidft'

fibiíinuícem aduerfantur diíéctze categoricae propo.

trorflf

fitiones.Quarum quídé oppofitio, vt velutí ocu

4 qlï;i

lis expofita habeatur : figuram ex quatuor angu^

n

lís confiítutam, fubijcere non grauabor.

incdi

Omniís homo

Contraric

INullus homq

rmati

g

áufius eft

iuflus di :

5h01n0

d

x5l

c'ä $

*

j ud )

llfanr)vl

à

fs

zui»ieqn$

u

v

fülnpqne

yuatit

3,

KX

$qu

(

iulde

Quida homo

Subcontraríae

Quidà h6 iu

jjuif

T

íuftus eft

flusno eft

L

&

un

.

DE PROPOSITIONÉ

'- Sppetriplici propofitionun materia.

Ed príufqua hará ínter fe oppofitarü propo»

S

fitionitleges(quas vocant)exponamus,com

9es

bu

&onendus ínterím jpbus lector eft , ipfius vídeli

cet propofitionis tríplice elfe matería:naturalem,

p«

cotingentem,& remotà.Voco aíit materíà ;ppo4

e

[uf

fitionum hocloco,earü vtrungg termínum fubíe

Qu

éum índ X praedícati.Quidam vero delinitt ha

furi

bitudinem,quz eft prxdiícatí ad fubiectü . INatw

d

ralem ígitur materíi e(le dicunt,quotíes praedíca/

N

tum eft deéffentía fubie&ti;aut certe propríü eíus,

tit

vthomo eft anímal,homo eft rífibilis.Contíngen

ob

£em vero, quotíes praedícatü fubíecto aut adefle,

hn

autabefle poteft prater fubíecti corruptíone , vt

Vti

Socrates ambulat.Remori aut£, qfi prdícatum

p

ipi fubíecto nullo modo conuenire poteft , vt ho

ptur

mo eftlapís.Itaque fcíiendü Qp íuxta prímam quí

n

dem habitudíne neceffaríze ;ppofitíiones dícütur,

t5a.

quarü vt affirmationesfemp verz funt, íta negz/

(j

tíones perpetuo falfze.Iuxta fecundam aütcontín

nonp(

gentes feu accídentaríae,quarum ,pínde tam affir;

ER

matíones dj negationes, íncertze funt tum veríta/

Vr

tís tum falfitatís,nifi fuppofitione fa&a , aut quod

praedícatur,accídes fit infeparabile.Iuxta tertíam

GU

vero ímpoffibiles, quarum vt affirmatíones qui/

demfalíx femper,ita negatíones femper verae,

€iDe legibus oppofitarum inter

| [e propofitionum.

—

— d

u

TRACTATVS. .I'Ii.

-7 Rgo vtíd,quod hocloco ínftítuimus cómo

m

I

A Ldius fierí poffit;/operepretium fuerít hafce le

ls

ges per certas quaídà regulas dieerere atqy dífiri

sV

buere. Itacj cii quatuor fint ínter fe oppofitarum

urdtti

propofitionum dífferentie,confentaneü erít, qua

i

£uor quoque regulas deipís cóftítuere,vt vnícui^

ml

que dífferentize fua ref; pondeat regula .Prímaíi^

me';('iïl

tur regula erít de lege & natura contraríarü,feciv

N

da de lege &natura fubcontraríarü,tertía de lege

vadia

& natura contradictoríarum,quarta veroatq; v]

eiti l

zíma de lege &natura fubalternarum.Sed &illud

)

obíter occurrít admonendíi,no effe harum regw

|

n

!

T

j

larum vllà exactam demonfirationeexigedam,

Onäi "

vt nec infequétibus vfqua,vbícunque regul p^

fcatut

pofitefuerínt,quippe p íd fupra víres prorfus ca

! V[ hO/

ptumq eflet eorü, qui prímis adhuc huíus dífciplí

n qui/

nx rudímentiís ímbuendi funtatque formádí.Sa;

iicüiuf;

tís auté fuerit fi ídoneis tantü exemplís vtcunque

d

declarentur. Quod pfecto fi vbíqueobferuetur,

itconglx'l

non paruti ex eo(nifallor)fentíent pfectum, tum

auditores,cum etía lectores, non modo ad erudi

amaHlL

tionem ípfam , verumetia ad fermoniís facultaté:

1 VCl'lU"

Ut qUOd

tum & releuabuntur interím & hí quí docentar» :

tertit

tem,& qui eam docentur.

SEQVVNTVR. REGVLAE.

r

€prima regula delegeez tiatura contrariarit.

i duarum contraríarü vna vera cít, reliquam

efle falfam eft neceffe, at id quídéconuertitur

€ v

1

pE PROPOS ITIONE

qu

M

mínime.nam poffunt due huiufmodi ,ppofïtion&'s

fimul effe falfae,vtin matería cótíngenti, proinde

aq

(

fihzc eft vera,omnís homo íuftus eft , falia erít ea

ï

quz pponit,nullushomo íuftus eft.Sed íllud , vt

iden

&t;

dictum eft,non conuertitur.INon em fifalía é,qug

Etu

dicít,omnís homo íuftus eft, veraía erít de necet

firate ea,d dícít,nullus homo íuftus eft. Fíerí nan

V

diit

que poteft,vt vtracg fitfalía.Efto igítur difcípling

Contt

eratía,vt aliquís homo fedeat, tunc falía erít haec

quze dícít;nullus homo fedet.Efto rurfus ,vt p íde

fimy

ei

tempus alíquis homo nonfedeat,tunc hac quoqg

falía erít,quae dícit,omnís homo fedet . Hac ítaq

concelfa hypotefi,falfa erít haec , o1s homo fedet,

falía itídé ea;que dícít,nullus homo feder. Et funt

hz quidem per defimtionem ínter fe contraría.

i

m

fn

t

Quapropter contrarías propofitíones aliquando

qii

quidem alfas fimul effe nihil prohibet, efle aát fv

mul xeras eft ímpoflibile.

pl

Q secunda regula de lege «v tiatura [ubcontrariarit.

pro

I duarü fubcótrariarum vna falía eft, reliquá

Cl

. 9veram elfe necefle eft. V'erü nec id vnd recut

lelfu)

Qd

rít.Qnquídem dux fubcontraríz fimul verze effe

offunt,vt in matería cóotíngentí.Quocírca fihaec

URT

falfa eft,quida homo eft iufius, vera protínus erít

UEm[Q

€a,quae dicít,quída homo nój£ iuftus.Atqui id(vt

[Uls,q]

dicttü eft)non recurrít.INà nonoportet,fi vera eft

1&01

quoe dicit,quída homo eft iuftus,falfam continuo

e[fe j

Ál

eam effe,qua dícítquidamhomo än,ö cft iuftus.Sb

L]

m

w

TRAC ru-is II

Qows

quidem vtrag vera effe poteft.Efto ieitur, fal(a flt

r

e€a qua dícít,nullushomo fedet, mox ia vera erít

Tuid

quoe dicit,aliquishomo feder. Similíter aütac per

ádem tempus falfa fit ea,qua dícít,omis homo fe,

i

det,íam tüi vera erít haec , quidà hoio nonífedet,

'aä,qug

en«

Erunt igitur íuxta datam hypotefim ambae fimul

verae, X haecqua dícit,quida homo fedet, & quae

rf

dicít,quidam homo nó fedet, & funt ínter fe fub»

(ipin

richat

contraríae.Quocirca fubcontrarías propofitiones

fimul quídem veras effe

;zgidä

,poffibile eft , atqui HnmI

efle falías,eft impoffibile.

«

hciaf

&j Tertia regula delegeez naturacontradidtoriarit.

mlci&ï-

Iduarum contradíctoríarít vna eft vera reli,

qui efle falíam eft neceffe, & conrra,fi vna fal

Rrnt

fa eft,relíquá protínus.verà effe oportet.INNon em

rama.

umdü

fimul aut verze vnquá aut falíz eife poffurt.Que

lat

quíde regula,qm per totamartem logícam prínci

prjloco habetur , víx vllís velexemplís eftcomv

probada. Sicuitii hoc etíamiín aio federít, vt ex^

"

emplaomníno fubijcíant , poterít híc per fe haud

r

nj

dífficulter ea ex duabus fuperíoribus mutuarí có

modíflime. INam haec ípía regula cü duabus íllís,

JCW dïrf

quz diuerfas alíoquí naturasinter fe habent, corz

alii [

jnus Ü

uenit quoquo modo partíbus,vídelícet hinc inde

fuis,quae duse funt,quarü quidem vna ,b cotraz

uidi r

l

Ü

dictoriz inter fe propofitiones , nund fimul verze

van"

j

eíle poffunt,qua certe lege contrarío etía renent.

:On!fml

iufwi-sü

|

ï

|

Altera vero,q» dux contradi&þrig nund poffunt

t

"

RE g RAU

DEÉ pnoposxwx-ONä

| d

fimul effe falíe,quamlege profecto fubeüt & ful,

tit

qä

contraríac. V nde hacetià regula prímo vtiq;loco

collocanda erat,vt qua níterentur reiiquz,veluti

ín zdificio tecti & parietes , bafi X fundamento,

Verü enimuero eü nunc ordine tenere ínhís libu

as

ít,qué paffim ín gymnafíjs literartjs obferuant, íd

EE U UVE

Qu

quod & in alis quog haud ínuíte facímus,quantü

pr 0p

quídem reí ratío ferat permíttatve,nífi qp qmaxi/

t

me poffumus,barbarie vbígivitare ftudemus,dd

fushx

& alios pleraíg;facere uídeo,fed multo felícius in

[ut]

bonís líterís iuuandís.Hzec fiquíde vt femel intro

ducta,caufa proculdubío fuít abolítionis omíum

Aq

fitío

pene bonorü fludiorum, íta explofa demü effici/

Coni

«t,vt omnía ílla príftíno fuo nítorí reftítuantur.

pofi

Q uartavegula.

»

—

i

Ipropofïtionü fubalternarum

'Vniucnfaiis "

lii

lF o

s

S

ue affirníatíua,fiue negatíua vera , vera erít,

diciu

& eius partícularís,at noncontra . Síquídem non

P

(

oportet,fi vera € partícularis , veram efle & eius

vníuerfale, vt fi haec vera eft , omnís homo eft iu

ftus, & hxcquoq vera erít , quída homo e íuftus.

Rurfus,fihac eft vera,nullus homo €lapís , vera

Q

ctíà erit ea quae dícít,quida homo no eft lapis. Sm

vero vníuerfalis fuerít falía , íam necefe non eft,

Ci[þïq

VtQi

eíus partícularem effe falfam,caetfi contra, fipar/

ER

ftus'ä,

ticularís falfa € , neceffe & vniuerfale quog falfam

effe, vt fifalfa & ,quidam homo lapis eft , falfadgs

pora

li

erít hzc,otanís homo lapís eft, Tum etíam fifalía

P

TRACTATVS

ATE

]

&fï-,qu'æ dícít,quídam homo noneftrífibílis

Tly

; falía !

€rít X hxec,nullus homo eft rífibilís.

O

xyuu

€,De propofitiorium equipollentia .

arma,

X ioít hic ratio ordinis,vt poft oppofitas írv

,ter Íé propofitíones à riobis lia&erius expofi

hislby

N

|

tas,de earírequípollentía, protirus ínftítutü ;píe

Va

L

quamur. Onquidé hac facit,vt oppofitee alioquí

Qu

propofitíones,atq;ínrer fe ii verírate falfitateve;

a gmæ

tum atit qualítàte àur quantitate diffentíentes,rur

musj

|

Jicugi |

fus hifipfis,veritate díco & falfitate , aut qialitaté

ylinm

etíà & quantítate conueníarit;cofentíant( inuice.

Ac proínde nonnullí eam definiunt, duarum ,ppo

Igorti

í

fitíonum catégorícarum ; formalé & rieceffaríani

müihliv '

|

confequeritíam,ídG propter négatíone ; vel prae

pofitam vel pofipofitam, vel prépofitam fitaul &

pofipofitatm ; Cuíus ítifüper tres regulas conftítu

gräHS j

H

E

:,

unt,ex quarü príima, deínde atg; fecüda quartani "

a etf,

]

elíciunt;q fit ad eas p

s.

rínde atd corollariti Qddà

d

|

SEQVVNTVR REGVLAÉE,

N

ejprima vegula dé equipollenti propofitio-

( €[I lj i

num inter fe contradi&loriarum.

|.

V'otíes negatío praeponítur figio fiue vni

j

l

[

j

Ipis "

.;

.uerfalí;fiue particularí, ipfa sequípollere fa/

S

L)

jl

]apls-

!

cit propofitíofies interfe alioquí cofitràdié&orias;

TU

|

vt cü firit cotrádíctoríze hee duae, oímnís hoino ii

rf |

fius e,& quida horio íufüis rion €,fi eart vhí prae

E

jj

D)

porias negatiohie, vt exepli caüfa vníueríali;ac dé/

|

!

J

l

,

€à5;,tiofi O1s hgm'o iuftus €;prorinus ha düs ; fioft

amüfä

u

u

b geoncrofcsn

TR

Di PROPOSITIONE

oimis homo íuftus €, & quidi homo íuftus nó eft,

Qia

lii

veritate inter fe aut falfitate confentíüt, ac p hoc,

vtregula ipfa pponít,inuíce equípollent.Fodem

««

quogmodofi partículari preponat negatío, nepe

Ti

[44

huíc,quídà homo non € fuftus,ac proínde íta díca

tur,nonquídà homo non é íuftus, erunttg hoc pa

liu

— é&o fimul verz aut falfze,ois homo íuftus € , & no

Qu

quídà homoí£uftus non , qua alías verítate inter

V0

The

Íe falfitatetg diuidebant. Quod quídem & in alte

ra contradíctíonis parteica euenire certum eft. -

Tun

«V trum iuxta primam banc regulá de equipollétiis

gu4

perpetuo id ita eueniat, quod illa pre[cribit , ut nega

V

tioprepofita figno fiueuninerfali fiue particulari fa

ü

ciat cótradictoriasinter fe propofitioes equipollere ?

$

Ed híc íam quacftío orítur, fortaflis neg; fríuo

t

ii i

& Jia adeo,neq; oino índíena, quae hoc loco pro»

&

ponatur,examínanda tii diífcutiendat iudício le

Hæ(

&orü,efttg hmoi.An hic jppofitío ,(exempli gra

l«

tía)Nonois qui dicit míhi Domine d nie , íntrabit

i

i

ínregnü cxlorti,iuxta prafenté regulam fuze tanv

ii

tum cótradíctoríz zequipolleat,que quíde eft. Alí

[itm

quís qui dicít míhi domine drie,non intrabit ín re

lten

,

enum celorü? An potíus fuz cótraríonépe huíc:

g

idty|

INullus qui dícít mihí domíne dne , intrabit ínree

tid)

]

enum celorum?Síquíde hunc míhi (enfum (nifitii

ll Ti

fallor)ipe dns ín facro euangelío , vt eapud Mat

W

thxumcap.7. fuísillis verbís ínnuere & pracferre

lica

videtur,quibus dicít,monomís quí dícit mihi &c.

"

u-

TRAGTATVVS lfí,

di,

tjuafi qui ita dicerevídeatur.Nullus qui dicit m

i

p

. hídomíne drie,intrabít ín regni caelorii,nifiidem

m

fecerít voluntaté patrís mei . INeq vero id dd hie

g

niic à me pponit, & in dubiü reuocatur , proríus

inia

:g

exemplo caret.|Nam ad eundé plane modü Aure

hxpl

lius Aueguftinus ín fexto de cíuitate deílibro cap.

,U8

quarto contra Varronem difputat,oftedere ínibí

(CUntt

À

volens íllà de nulla deoríi natura fcripfiffe , cá ta

i

"—

menille díxerit libros à íe Ícriptos de natura deo»

nd.

xum,Xfíinonomníi. Vnde & ita tandé idem Auw

ii

guftinus infert atg; cocludit.Reftat ergo (inquiés)

n

vtdenulla deorí natura libros fcripfifle iritelliga

ii

tur,necg hoc ílleaperte dicere voluífTe, fed intellí

|:

jj

gétíbusreliquiffe. V bi em dícítur , nonomis,vfv

f |

tate quíde íntelligit aliqua nori,fed poreftíntellicí

COR -

& nulla.Qm quae nulla e,nec omis efi,nec alíd eft.

jaolt !

* Hacille hb. & capíte paulo fupra cítatís , Quo ín

g ä

1

loco Ludouicus Víues,vir profecto vt varizle^

ing |

&íonís íra exactiiudicij ín fcholtjs fuís ín eunde lo

f

cum hoc de fuo addit.Non ome(ínquíés) nihil a£^

Tl

firmat,fed fiue aliquíd fit;modo alíquid nó fit , f

lblt illïf I

ue níhil,non omne vertt efficitur . Sane hzec nobís

|

ideo hocloco adijcere placuít,vtftudiofi artíü trí

fpe hii

I

b

uíaltum intellíeant earü legesnon effe ímmutabíi

n(müm

li neceffitate (vt Quintiliani y»bís vtar) aftríctas,

|

)ud MZV

À

Quod m íza effe citius ín hacarte q velingràma

tíca vel rhetoríca deprehendas.

prïffm

jj

|

I

I

qiSceutida vegula de equipollcntia propofitio

|

||

t

u

Yaf w

h

.

PROPOSITIONE

DE

-

tium inter e contrariarum .

| cfïiq

V'oties negatío poftponítur figno , praefer^

ffot

tm vníuerfalí,ípa zequípollere facít propo

liter

fno

fitiones ínter fe alíoquí cótrarías: vt qm contraríg

ínter fe funt hae duze,omnís homo íuftus €, & nul»

Tiot

l

lus homo íuftus eft,fi vní earü poftponas negatío

Mu

Ti5

né,vtexempligratía huíc,omnís homo íuftus eft,

& idciírco díxerís,omnís homio íuftus non €, tum

IFI n

quae príus verítate ípfa haudqia& conueníre po^

Tüte

terát,vtpote cótrariz,ambze fimul verze effe pof

funr.Haud alíter eueniet, fi etíamnü alteri negatío

né pofiponas,nempe huic,nullus homo eftiuftus,

Aequíualent ergo ínter fe, omnís homo non é íu^

qu«

ftus, & nullus homo €íuftus . Irem omís homo íu^

t

ftus eft, & nullus homo non & íuftlus.Quarii pínde

"

re&

fivnavera é, & áltera:& fi falfa vna, alte

d

,1'9-. quocjþ' :

falfaeft. -

dfm :

q;rægi:: regula

de equipolletia propofiti;ï:ï

*

nl

ubaltermarum.

fcripl

Votíes negatío tà proeponítur && poftponi^ .

qui

! tur figno,fiue vníuerfali,fiue pticulari , ípfa

Til

aequipollere facit propofitíones fibi ínuícem fub» *

Quf

alternas, vt cum fint hae duz fibi fübalternz , oís

m

homoíuftus ,& quídà homo íuftus &.Item & hoe

[US

duze,nullus homo íuftus eft,& quída homo iuftus

ff

non &, vtpote quantitate folü dífferentes,fi de dli^ -

€n

bet parí,& praeponendo & poftponédo alterutri

Teg

earum negatíoné;íta dixeris:INonomis homo nà

1031]

TR Ac;fr"Al'r,vsl 1

eft iufius, X quídà homo eft íuftus. vel omnis ho

quit

mo éíuftus, & non quídà homo n6 cfi fuflus.Simi

L

lizer,non nullus homo non eft tufius, &quidà hov

:On[mn&

mo non eft íufius. V el,non quídà hó haudquaquà

TU

non eft íuftus, & nullus homo £ íuftus . V bíq;fane

od

ínueníes bínas,atg; bínas íta cóftitutas propofitio

^

hi

Mu

nes,d inter fe príus quátírate differebat,vt fubab,

J C-,Wm |

terne,fecundü eande rurfus quantítaté inf fe coue

onity

nire,ac p hocy ítate fimul aut falfitate cofentíre,

relïepOf/ ,,

€ Q uarta regula.

-inegario

Votiesinaliqua propofitíoe duo figna vni^

eiufis

uerfalía negariua ponuntur, alteríi quídem

ov

quod ad fubiectii , alterü vero quod ad pradíczz

tonuil

rum referatur, ex hís duobus íd quod fubíectum

T fpinäz

reípícit,contrarío: quod vero ipfum cócernít pre

dícatü,fuo aequipollet contradictorío.Huius qui^

uj

dem regulze hmoí dant exempla:INíhil nihil e,ex

nihilo nihil fit. quoríü primum iuxta regulae pra

orïït

Ícriptü huíc aequípollet propofitioni,Qdlibet € alí

quid.Secundü vero huic, ex quodlibet fit aliqd.

poftpünlï"

Talía funt & hxc ,nullus homo nulliít anímal eft,

jnr

,

mj

nufqua nullii corpus €,nund nihil mouetur,X hís

fimilia. Verum qm talía apud ídoneos & probaz

dU 165

|

tos autores,aut rarí víus funt, aut certemomenti

«

moiüïfä

|

non admodum magní, ea ín prefentía mifla facere

Á deä*f F

confultuni vídetur,& ad propofitíonü conuerfio

nem potíus tranfire. cpppe cuius maíor vfus ínfyl

a

habeat,

m

ogifmoru?a, praefertim demonftratíone

f

bÉ PROPOSITIONE

,

€«| De propofitionit conuerfiotte .

if

Qu

Isigitur,quae talía funt,vtpote vulearía ,p/

H

pemodum,pofthabitis,de propofmonu co

tün

gat

-uerfione,qua refiat adhm,pouus dícamus,ob e&

de

caufam qu dícta eft. Hoec aücà Tr apezütio hoc

fi:

pacto definitur:Conuerfio eft, quotíes propofitío

nís fubíiectus terminus ín prædlcatu &predícatus

Qu

infubiectum conuertítur. Hanc bifaría difiingut,

N

fit

velex eo patere poteft, p aut ín fefe coriuertütur

s gtl

TY

Ccí7

1' unt

t

propoütxones aut ín alías. Itacg cum quat

propof ition(i genera, fuxta quatuor videlicet fu/

p

praicrlptæ figuræ angulos, ex hís in fe quide com

k

uertunt vníuerfales negatiuz , & particulares ab

H

firmatíux ínalías aüt, Vmuerf iles t& affirmatiue,

V

RE

tum negatíuae. At vero pamculares necatíiue, nec

Ti

hoc,nec 1110 conuertunt modo, fed per alía quam

tlor

dam conuerfioni formà ,quoper coaapoünonc

Ua

conueríio dícítur.Ex quo ía colligere quocy lícet;

tri phce effe propofitíonü couerfionem: Simplice,

FD STATTABUSGENTE N

qua ín fe ppofitiones conuertuntur : Per accídés,

qua ín alías;Per contr*xpoüuone quain fe à dq con

pr

N

uertunt qmdem Ipae, fed non nifi mutatis earüt ter

p

mínis,vt mox dícetur.

Qu

€IDe conuerfione famplici.

Ti

I

címus eroo cpfimplex quide conuerfio e&

lal

IB,

quotíes conuertendæ,ppof itíonis fubíectus

dïïho

termínus ín praedícatum eíus,ín quà conuertít &

Qui

preedicatus ín fubíectü tranfponitu

E

1 rp

ruata vtrí

E n ii

"D

/

TRACTATVS;HE

ufty ppofitíonis eade rum qualítate , ti quitítate;

f

Quo quíde conuerfionís modo,duz tantü cóuer^

Q

