ſa. Unde ſolo Petro non ſcribente, fal-
ſa eſt hæc: Et Petrus, & Paulus, & ke-
liqui Logici ſeribunt. Ratio patet: quia
talis propoſitio implicitè dicit ſingularum
propoſitionum ſimplicium objecta ità
ſe habere. Deinde, ſi prædicta propo-
ſitio poſſet eſſe vera, uno etiam membro
falſo, Petro v. g. non ſcribente, jam
ſimul vera eſſe poterit ejus contradicto-
ria, quæ eſt hæc disjunctiva: Vel Petrus,
vel Paulus, pel alius Logicus non ſoribit.
Regula II. Ad veritatem Disjunctivæ
requiritur & ſufficit; ut una ſaltem pro-
poſitio in eâ contenta, vera ſit. Sic
ſolo Petro ſcribente, vera eſſet propoſitio:
Vel Petrus, vel Paulus ſeribit. Ejus ta-
men veritati non officit, ſi etiam cæte-
ræ propoſitiones contentæ ſint veræ:
Nisi particulam vel (quod fieri poteſt)
accipias excluſivè ità, ut disjunctio in- i
volvat particulam excluſivam tantàm d 4
adeb.

pummn.
NlN

de diſyciliorilus propoſt. ſpeciebus. 12
adeéque ſenſus prædictæ propoſitionis
ſit: vel tantùm Petrus ſeribit, pel tantuùm
Paulus ſeribit: tunc enim fallſa erit pro-
oſitio, ſi uterque ſcribat.
Regula III. Ad veritatem propoſitionis
conditionalis propriè talis requiritur 3
ut poſità conditione ponatur conditiona-
4 tum, & quidem cum tali connexione &
dü dependentia ejus à conditione-, qualis
un per particulam St ſignificatur. Dixi Con-
ditionalis propriò talis: Nam ad veritatem
Conditionalis merè diſparatæ fſufficit
exiſtentia conditionati, poſitâà conditio-
ne: etlſi nulla ſit unius ab alio depen-
dentia. Porrè ſuppoſità veritate propo-
ſitionis conditionalis ſemper valet con-
E, ſequentia à purificata conditione, ad
Dfre exiſtentiam conditionati. v. g. ſi pona-
nae tur vera hæc propoſitio: Si Petrus au-
lt D diat concionem, convertetur, valebit hæc
S conſequentia : Petrus audiet concionem:
i huA ygo convertetur.
ilcnaee⸗ Regula IV. Ad veritatem propoſitionis
n Cauſalis: Item Rationalis non ſolùm re-
quiritur utriusque propoſitionis fimpli-
cis veritas; ſed etiam, ut una ſit cauſa
alterius, aut inter objectum utriusque
F 32 ſit

ele, A
Al/.

e,

126 Par. 2. Cap. 2.

ſit infallibilis connexio; Ad fallitatem
verò ſufficit defectus vel ex uno capite.
Ratio eſt: quia propoſitiones illæ (intel-
lige, ſi affirmativæ ſint) enuntiant utram-
que ſimplicem itd ſe habere, & ſimul
unam eſſe cauſam alterius, suntque æqui-
valenter, copulativæ; v. g. hæc Cauſa-
lis: Quia ſol eſt, Dies eſt: Sic eſt reſol-
venda: Et ſol eſt, & dies eſt, & cauſa cur
dies ſit, eſt, quia ſol eftt. Quæ propoſitio
copulativa, ut vera ſit, requiritur, omnia
membra ità ſe habere: Ut ſit falſa, ſuf-=
Kcit defectus unius.
Secundúm easdem Regulas facilè de-
prehendes ipſe; quid requiratur, aut
ſufficiat ad ſingulas propoſitiones com-
poſitas, ut ſint Neceſſariæ, Impoſſibi-
les, aut Contingentes: ſi modè ex di-
ctis de propoſ. in genere. u. I1. tenueris,
quæ ſit propoſitio neceſſaria, quæ con-
tingens, quæ impoſſibilis.
§. II.
De propeſitione Modali.
HESIS XVII. Propoſitio alia eſt
Abſoluta ſeu de ineſe: Alia Modalis.

Abſoluta eſt, quæ ſimpliciter & abſolutè
Præ“

1 de difycilioribus propefit. ſpeciebus. 127
l prædicarum enuntiat de ſubjecto non
tipes exprimendo modum, quo eidem inſit,
u aut non inſit, v. g. Homo eſt animal,
Petrus non eſt lapis. Medalis eſt, quæ in-
ſuper modum illum exprimir; v. g.⸗
Homo neceſſarid eſt animal. Vel Hominem
eſe animal eſt neceſſe: Eſt aurem Modus,
prout hic ſumitur, quadruplex fundatus
„ in quadruplici connezxione prædicati
cum ſubjecto: nimirum Neceſſe; Impos-
übile: Contingens: Poſſibile. Neceſſe uti-
mur, dum ſignificare volumus prædica-
tum itd con-aur dis- convenire ſubje-
o; ut non poſſit non convenire, aut
disconvenire. v. g. Neceſſe eſt bominem eſſe
animal. Item neceſſe eſt hbominem non eſſe
lapidem. Impoſſtbile, indicat prædicatum
ità repugnare ſubjecto, ut convenire non
poſſit, v. g. Hominem eſſe lapidem eſt im-
poſſibile: vel ità convenire fubjecto, ut
V repugnet, non convenite. v. g. Hominem
non eſſe animal, eſt impoſſcbile. Contingens
dicitur: dum prædicatum, licèt de fa-
Go inſit ſubjecto, poſſet tamen abeſſe:
aut dum prædicatum aliquod ſignifica-
tur defacto non convenire ſubjecto,
qued tamen poſſet convenire v. g. Ye-
1 F 4 truimm

12 G Par. 2. Cap. 2.

trum eſſe doctum eſt contingens: Petrum non
currere eſt contingens. Poſſibile uſurpatur;
dum aliquid prædicatur Præcise ut po-
tens convenire aut disconvenire ſubjecto,
ità tamen, ut nihil ſtaruatur, an defacto
con- aut disconveniat, nec ne: an con-
veniat neceſſariò, an verò contingenter?
v. g. Hominis animam aæternuùm vivere, eſt
poſſibile ubi nihil ſtatuitur, an hoc de-
facto futurum ſit, nec ne, an neceſſariò
vel contingenter. Unde patet Comin-
gens inter & Poſſibile discrimen aliquod
intercedere: & Poſſibile eſſe aliquid com-
mune Neceſſario & Contingenti. Paſſim
tamen Dialectici Moduvw contingentem cum
poſſibili hic confundunt; ſumentes 73
contingens paulè latius pro eo, quod
non repugnat eſſe. Ubi
Nota I. Modos prædictos poſſe in pro-
poſitionibus poni vel Adverbialiter. ut ſi
dicam: Homo eſt neceſſarid animal: vel
Nominaliter itä, ut Modus habeat ratio-
nem totius prædicati, & prædicetur de
alià propoſitione infinitive poſitas ante
copulam; v. g. Hominem eſſe animal eſt
neceſſe. Petrum currere eſt poſſbile &c.

Pro-

Humiu

Cxun. N
Wrneme

Grie Net
M

Wen

Nit 0
d 1
DZ

1 ſaplan

Pallve,

ol

Mi E

a:,

e
. len

de dificilioribus propoſfit. ſpeciebus. 129
Propoſitio illa infinitivè poſita; de quâ
Moldus ptædicatur, vocatur Dictum.
Nota 2. Quantitatem & qualitatem
Modorum. Neceſſe Eſt modus univerſa-
lis Affirmativus : Impoſſibile univerſalis
negativus: Poſibile eſt modus particularis,
qui, ſi jungatur dicto affirmativo, affir-
mativus eſt ; Negativus veròô, ſi negati-
vo: vocarique ſolet Peſſibile non: quæ
omnia ſequentibus verſibus indicarunt
Summuliſtæ

Omnis Neceſſe valet: valet Impoſſibile
Nullus:

Poſſibile Quidam: Quidam non Poſſi-
bile non.

Nota 3. Impoſſibile & poſſibile non vocari
Modos negativos, non ex eo, quèd pro-
poſitionem faciant negativam; ſed, quòd
in figurà Oppoſitionum Modalium te-
neant locum illum, quem in oppoſitio-
ne ſimplicium occupant propoſitiones
negativæ: ut infrâ conſtabit.

THESIS XVIII. Qualitas, id eſt, Af.
firmatio, & Negatio propoſitionum
Modalium de Modo nominaliter po-
F 5 ſuo⸗,

130 Par. 21 Cap. 2.

ſito, non deſumitur ex negatione aut af-
firmatione Dicti, neque ex eo, quòd Mo-
dum habeant Affirm, aut Negativum;
Sed ex eo, quòèͤd ipſe Modus affirmetur
aut negetur. Unde hæ propoſitiones.
Hominem non eſſe animal, eſt impoſſibile:
Hominem non currere eſt poſſibile. Affirma-
tivæ ſunt; licèt ſint de dicto negativo,
moOdumque inſuper negativum conti-
neant, é contrario hæ ſunt negativæ:
Hominem eſſe lapidem, non eſt poſſibile: Ho-
minem currere non eſt impoſſibile. Ratio
eſt; quia propoſitionum modalium præ-
cipuum munus eſt affirmare vel negate
Modum, Et quidem ſi modus nominalis
eſt, habet is rationem totius prædicati,
ſi ergo ille negetur, aut alunerur, pro-
politio ſimpliciter affirmativa erit, aut
negativa. Dixi: de modo norminmn ali, ter po⸗
Kto: nam ſi modus adverbialiter ponatur,
idem quidem dicetur, clarius tamen di-
ei videtur; quod propolſitio tunc ſit
affirmativa aut negativa, prout fuerit
copula earum, Ratio eſt: quia cum Mo-
dus adverbialis ſit pars prædicati, talis
erit propoſitio, qualis eſt copula.

THIE,

de dißicilioribus propoſit. ſpeciebut. 135
THESIS XIX. Qualitas Modalium

non deſumitur à quantitate Dicti;
ſed Modi. Qum in propoſitionibus mo-
dalibus habeatur potioôr ratio Modi, qum
Dicti. Unde propoſntiones habentes Mo-
dum Univerſalem v. g. Petrum eſſe lapidem
eſt impoſſibile. Petrum iori eſt neceſſe: Uni-
verſales ſunt, etſi Dictum ſit ſingulare.
Propoſitiones veròô habentes Modum par-
ticularem; v. g. Omnes homines currere eſk
poſibile: Nullum hominem eſſe lapidem eſt
poſſibile: particulares ſunt: etſi ſint de

dicto univerſali.

THESIS XX. Quod veritatem vel
falſitatem harum propoſitionum ar-
tinet, attendendum eſt, utrunm modus
conveniat Dicto, an non. Si conveniat,
propoſitio affirmativa erit vera: Nega-
tiva, falſa: & contrd. Caſilius l. 2. c.
12 n. 11. ait, illam propoſitionem mo-
dalem eſle veram, cujus dictum reduci
poteſt ad ſimilem propoſitionem De in-
eſe: v. g. hanc propoſitionem modalem
de neceſſe: Hominem ee animal eſt neteſ-

le, eſſe veram: quia dictum illius redu-

citur ad hanc de ineſſe: Homo eſt animal,
P 6 quæ

24

2

132 Par, 2. Cap. Z.

quæ eſt in materiâ neceſſariũã. Porrd
obſerva hic cum Toleto: Omnem pro-
poſitionem Modalem, ſi vera eſt, itd
eſſe veram; ut non boſſit eſſe falſa: &
contrà, ſi falſa eſt, ità eſſe falſam, ut
non poſſit eſſe vera; adeéôque nullam
modalem, quàâ talem, poſſe eſſe in ma-
terià contingente. Ratio eſt: quia obje. 6
ctum principale propoſitionis Modalis, min
ùt modalis, eſt ipie Modus: qui ſi ſemel dhu
dicto conveniat, non poteſt non conve-
nire; ſi autem repugnet, non poteſt non
repugnare.

F. III.
De Propoſitionibus Exponibilibus.

26 Propoſitiones Exponibiles dicuntur eæ, quaæ
licèt explicitè ſimplices ſint, implicitè tamen
tompoſitæ ſunt ob certas, quas inpoluunt par-
ticulas, indicantes aliam propoſitionem laten-
tem: ideoque per plures propoſitiones ſimpli-
ces, quæ Exponentes vocantur, exponi vel 24 B
explicari debent. Sunt autem præcipuè tres. Ulumegu
Excluſiva videlicet, Exceptiva .¾ Redu- Mnl.
plicativa. Pe quibus ſit. ffoimo u
kune
THE-

de diffcilioribus propoſit. ſpeciebus. 133

THESI § XXI. Propoſitio Exclufiva eſt ?“ 27
quæ in ſe continet ſignum excluſi-
vum; tantum, ſolum, duntavat &&c. Quo-
rum ſignorumn vis ( dt recte advertit (a-
ſilius) in hoc conlſiſtit; quòd tollant
conſortium aliorum cum ſubjecto aut
rædicato, cui adjunguntur, removen-
do ſcil. alia ab illius participatione v. g.
cum dico: tantàm Petrus eſt doctus, parti-
cula tantùm cadens ſuper ſubjectum, o-
mnia alia individua à Petro diſtincta,
mm removet à doctrina; ità, ut ſenſus ſit:
Petrus eſt doctus; & nemo alius eſt doctus.
Poteſt autem ſignum excluſivum ad-
jungi vel ſubjecto, dt in exemplo alla-
rln. to: diciturque propoſitio excluſiva de
ſubjecto: vel prædicato, t ſi dicas:
Petrus eſt Philoſophus tantum: diciturque
excluſiva de prædicato. Quandoque et-
ul iam ſignum excluſivum ità ambiguè po-
nitur; ut neſcias, an ſubjectum afficiat,
an prædicatum? v g. ſi dicas: Petrus
tantum eſt Philoſophus. Quo caſu, ut
tollatur æquivocatio, exploranda eſt mens
loquentis: vel diſtinctio adhibenda.
Propoſitio Excluſiva de ſubjecto poteſt 28
eſſe quadruplex. 1 ma? Quæ aflirmat &

F 7 ſignum

an er N,
”

1.
N

24 Par. z. Cap. 2.

ſignum & copulam v. g. tantum bomzo
surrit. Et hæc juxta omnes exponitur
Per propohtionem compoſitam copula-
tivam, cujus prior Pars (quæ Præjacens
dici ſolet) ſit afſirmariva, conſtans eo-
dem ſubjecto & prædicato, amoto ſi-
gho: poſterior verò univerſalis negativa
conſtans ſubjecto oppolito. v. g. prædi-
cta propoſitio ſic exponitur: Altquis ho-
mo currit: & mihil diſtinctum ab bomine
currit.
2da Eſt; qu negatur ſignum excluſi-
vum per unam fſimplicem negatiopem
toti propoſitioni præſigam. v. g. Non
tantum homo currit. Hæc disjunctivè
exponitur ſic, ut prior Propoſitio expo-
nens ſit univerſalis negativa ; ſecunda
Partichlatis affirmativa, nimirum? Nul-
lus bhomo Surrit, vel alzaquid Aiſtinctum ab
bomine currit: éſtque contradictorie p-
Poſita primæ, ſe. iſti: tawtdm hozno fur-
rit. Ità ſentiunt communiter Summuli-
ſtæ contra Hurtadum S Arrlagam: qui
volunt antè allatam Propoſitionem expo-
ni debere copulativè hoc modo: Homa
urrit, & alquid aliud etiam currit, ideéô-
due non efle contradictoriam priènæ.
Ve-⸗

1

NA, MaAu,
c en

de dißicilioribus propofit. ſpeciebus. 13 5

Veràùm contrà eſt; quèd in ſigno exclu-
ſivo, tantàùm (ut rectè advertir P. Qui-
ros hic. Diſp. F. S. 3. 2. 19.) intelligi
poſſint duo munera: Unum, excludere
ſocjetatem aliorum in participatione præ=
dicati: Alterum, tacité innuere præ-
dicatum convenire ſubjecto, cui affigi-
tur; in illa autem propoſitione: Non
tuntùm homo currit (idem eſt de aliis ſi-
milibus) per Ly non tantum, ſolum de-
ſtruitur excluho ſocietatis in currendo 3
& ab alio præſcinditur, an ſcilicet Ho-
mo currat; quæ ſocietas cům poſſit ex
duplici capite deſtrui, vel quia nullus
homo currit, vel quia aliquid aliud et=
iam currit; eo ipio enim verum eſt, non
dari curſum in homine ſine ſocia: ideo
hæc propoſutio: Non tanta heme cur-
rit, recté ſic exponitur. Vel nullus homo
currit, yel ſi aliquis currat, etiam aliuid'
ab homine diſtinitum currit. ità Auth. cit.
Nec obſtat; quod hæc propoſ. Non ſoluts
DEUS eſt mendax, videatur abſolutè fal-
ſa & blasphema: quæ tamen, ſi disjun-
Gtivè ſic exponeretur: Vel BEUS non eſt
mendax, vel etiam aliquis alius à Deo eſt
mendax, eſſet vera: nam falſa & blas-
phema

136 Par. 2. Cap. 2.

phema videtur vulgo imperito, apud
quem ideo proferenda non eſt; non au-
tem docto & perito Dialecico. Vide
Van Sichen Tract. 4. Log. D. I. 4. 12.
n. 69. Ovied. Cont. 3. ſum. p. 1. n. 5.
3 tia Eſt, Affirmans ſignum, & negans
copulam; ut: homo tantüum non currit:
quæ exponitur copulativè ità, ut prior
Exponens ſit negativa de eodem ſubjecto
& prædicato, detracto tantùm ſigno;
poſterior univerſalis affirmativa. ùr: Ho-
mo non currit, & omne aliud currit. 4ta,
Tertiæ contradictoriè oppoſita. eſt: quæ
& ſignum, & copulam negat; v. g.
Non tantuùm homo non currit: quæ exponi
debet disjunctive per duas ſimplices ,
primam univerſalem affirmativam, ſe.
cundam particularem negativam? Vide-
licet: Vel Omnis homo currit, vel aliquid
diſtinctum ab homine non currit. Has pro-
poſitiones ſic expoſitas expieſſerunt Sum-
muliſtæ vocabulis iſtis: Iſte Regit Proram
Clavo. Quorum explicationetn hic ſub-
jungere, non videtur operæ pretium.
Qui vult, videat Tolet. Ovied. Qui⸗
ros, & Alios paſſim.

Ex

nr ð

ritines
Grin ko
tünſrmun
ſnies eht⸗

*

UI Jin ſtn

t 4 uin
Atndns
ll Nrn
, N, N
Innſiaur
nertneg
Atun Ee
n , iendl

iuni unl.

de diſſcilioribus propoſit ſpeciebus. 137

Ex his jam facilè Colliges quomodo
propoſitiones excluſivæ de prædicato
excluſo ſint reſolvendæ: nimirum pro-
poſitio affirmativa reſolvenda eſt in duas
ſimplices, copulatas particulâ eſt: qua-
rum prima ſit affirmativa de eodem ſub-
jecto, & prædicato, omiſſo tantùm ſi-
gno; ſecunda negativa, conſtans eodem
ſubjecto, & prædicato oppoſito; v. g.
Homo eſt rationalis tantum, ſic reſolvitur:
Homo eſt rationalis, & Homo non eſt aliquid
aliud. Negativa verèò refolvitur in dis-
junctivam, cujus prior pars eſt negati-=
va, omiſſo tantùm ſigno, poſterior af-
firmativa de eodem ſubjecto, & prædi-
cato oppoſito. v. g. Homo non eſt ratio=
walis tantùm, ſic exponitur: Vel boms
non eſt rationalis, vel etiam eſt aliquid di-
Rtinätum à rationali. Colliges 2. Propoſi-
tionem excluſivam, quandocunque af-
firmativa eſt, quoad ſignum, æquiva-
lenter elle copulativam: ideôque diri-
gi juxta regulas Copulativarum ſupràâ
allatas: Contrà verò, ſi negativa eſt
quoad ſignum, eſſe æquivalenter dis-
junctivam & ſequi regulas disjunctiva-
rum.
THE-

138 Par. 2. Cap. 2. lmnuf
29 THESIS XXII. Propoſitio Exceptiva eſt, Gehünn
quæ continet ſignum exceptivum inn E ffil
Alicujus in termino communi diſttibuto, tnlcr
à quo fit exceptio, incluſi. v. g. Omnes Ul
Apoſtoli, prater Judam, ſunt ſantti. Nullus MWhen al⸗
Logicus, preter Petrum, eſt attentus. & c. oſnidi 110
Dixi: Exceptivum alicujus in termino com Ww mit
munmi diſtributo incluſi: Ubi enim non
eſt terminus communis diſtributus, non
datur exceptio: hinc malè diceres:
Aliquis logicuss prater Petrum eſt attentus:
intelligendo, 73 præter exceptive: item
frivola eſt exceptio; ſi id, quod excipi
tur, non contineatur in termino com-
muni; ut ſi diceres: omnes logici, præter
canem, ſunt attenti. Dividuntur & ſub-
dividuntur Exceptivæ, ſicut Excluſivæ;
eodemque ferè modo exponuntur. Quod
earum veriratem attiner; fequuntur re-
gulas compoſitarum vel copulativarum
vel disjunctivarum, non aliter ac Exclu-
ſivæ.

30 THESIS XXIII. Propoſitio Redaplica-
tiva eſt, cujus ſubjectum continet
particulam reduplicantem, ùt, prout,
78à, Auatenus, in quantam. &c. quæ el
6*

de dificilioribus propoſit. ſpeciebus, 135
denotet terminum reduplicatum eſſe ra=
tionem, cur prædicaturn conveniat ſub⸗
jecto; ùt ſi dicam: Petrus, quà muſicus,
Camtat: vel terminum reduplicatum eſſe
tadicem & cauſam, unde prædicatum
roveniat; ut ſi dicam: Muſicus, in quan-=
tum muſicus, delectat. Homo, quâ ratio=
nalis, diſcurrit. Vel certè terminum re-
duplicatum eſſe conditionem, aut ne-
ceſſarium requiſitum ab hoc, ut prædi-
catum ſubjecto conveniat, ut: Ignis,, qir
approximatus, comburit: Bonum, ut cogni-
tum, amatur: quæ, aliæque ſimiles pro-
poſitiones ferè explicari ſolent per parti-
culam cauſalem, quia? unde & in quan-
titate univerſales cenſentur, ſicuti pro-
poſitiones cauſales. Dixi; cujus ſubje-
dtum, &c. Reduplicatio enim nunquam
cadit ſuper prædicatum: quia nugatori-
um eſſet ſignificare, prædicatum eſſe ra-
tionem, cur prædicatum conveniat ſub-
jecto, quod fieret, ſi reduplicatio cade-
ret ſuper prædicarum. Nam ſi diceres:
Homo eſt animal üt animal: ſenſus elſſet.
Homo eſt animal, quia eſt ammal.
Quod qualitatem attinet: ſunt hæ
propolſ. affirmativæ aut negativæ, prout

z1

140 Par. 2. Cap. 2.
affirmata fuerit, aut negata reduplicatio,
ſive dein dictum ſeu copula verbalis af-
firmetur, ſivè negerur. Unde hæc pro-
poſitio: Homo, quatenus conſtans mate-
ria, non eſt ſpiritus, eſt affirmativa; iſta
verò negativa: Homo, non qua animal,
diſcurrit.
Demum ad veritatem propoſitionis re-
duplicativæ affirmativæ requiritur r.

Ut terminus reduplicatus ſubjecto con-

veniat. 2. Ut prædicatum abſolutè
amota reduplicatione verificetur de ſub-
jecto, quorum unum ſi deficiat, rectè
negabitur ſuppoſitum propoſitionis. 3..

Ut terminus reduplicatus ſit aliqualis ra-

tio, cur prædicatum ſubjecto conveniat.
v. g. ut vera ſit hæc propo: Petrus,
Jud muſicus, cantat, Requiritur, ut Pe-
trus ſit muſicus, ut cantet, & ratio can-
tandi ſit mulica. Ratio eſt: quia talis pro-
poſitio hæc omnia ità ſe habere, enun-
tiat: debétque ſic copulativè exponi:
Petrus eſt muſicus, & Petrus cantat, & ra-
tio, cur cantet, eſt muſica: quorum vel
unico membro deficiente, tota propoſi-
tio falſa erit juxta regulas Copulativa-

rum; ejusque contradictoria, ſcilitet
hæec

mnter ſre

6er efttiſr
olit, amt
(iute tehin
gio mſun
6 , Nil
1 mei len
N n

tttes
n.

Cin, ,

Spin ar
igirt Ann imn

Tudnng Mrn
rſin ht
nt u inn
Mnm
1e ſin
Ann, luenn
alen e

91

un

le

N

nte⸗

ne r.
W Nr
1

Chlike

de Oppoſitione, aquipoll & conv. propoſ. 141

hæc reduplicativa negativa: Petrus, non
quà muſicus, cantat? erit vera ; quæ ſic
disjunctivè exponitur: el Petrus non eſt
W muſicus, vel non cantat, vel ratio, cur can-
¹ tet, non eſt muſica. Nonnulla quæ con-
Wa trà moveri poſſent, vide apud Semery.
D. 2. G. 3. a. 4.

1 er er & er Et Eer &

CAPUT III.

De Oppoſitione, .quipollentia, & Conyer.

ſione propoſitionum.
§. I.
De oppoſitione Propoſitionum.

Oppobſitio in genere apud Dialecticos eſt 32
duplex: altera incomplexa, quæ eſt inter
terminos ſimplices, ſei! Contrarios, Con-
tradictorios, Relativos, Privativos, de
quibus ſuprà p. I. c. I. n. 50. Complexa
altera: quæ inter totas propoſitiones reperi-
tur. De hue modò agimus? & quidem præ-
cipuò de oppoſitione propoſitionum ſimplicium
abſolutarum, babentium ſubjectum commune:
nam juxta harum leges propoſitionum n⸗
Cll.

142 Par. 2. Cap. 37
ſcil. Compoßi itarum, Modalium & . Oppoß-
tio, ut? & Aquipollentia, & Converſio ea-
rundenn regulanda eſt.

32 THESIS XXIV. Oppocti⸗ propoſi- In
tionum juxta Phil. 1. perih. c. 4. eſt,
Aßirmatio & negatio cjusgen de eodem nox
quivocé. Quæ definitio, cum oppoſi-
tionem ſubalternam non comprehendat,
hinc Summuliſtæa hodie communius cum
Toleto, Oviedo, Spinulà &c. aliter de-
finiunt, Op po ſitionem complexam eſſe
duarum propofi tionum babentium idem ſub-
Jectum & prædicatum diverſitatem in quan-
titate vel qualitate. r in f⸗
Eſt autem quadruplex juxta quatuor Wins
modos, quos propoſitiones de ſubjecto
communi quoad quantitatem & quali-
tatem diverſos habere poſſunt. Nimi- ſitli
rum oppoſitio Contraria, Subeontraria,
Subalterna, Contradictoria. Oppoſitio Con- I
traria eſt duarum propoſitionum univer-
ſalium de eodem ſubjecko & prædicato
in qualirate diverſitas: talis eſt inter has:
Ommnis homo eſt doctus. Nullus homo t e
dodtus: quæ ideo dicuntur Propoſitiones i
contratiæ.

*
I

1

de Oppoſitione, eqaipoll. & conv. propoſ. 14 5
Oppoſitio ſubcontraria eſt duarum pro-
poſitionum particularjum de eodem ſub-
jecto & prædicato in qualitate diverſi-
tas, ſive propoſitiones Subcontrariæ ſunt
duæ propoſitiones particulares de eodem
ſubjecto & prædicato, quarum una eſt
affirmativa, altera negativa. v. g. Alijuis
homo eſt doctuss Aliquis homo non eſt doltus.
Oppoſitio ſubalterna eſt duarum propo-
ſitionum de eodem ſubjecto & prædica-
to diverſitas in ſolâ quantitate: qualis
eſt inter has propoſitiones: Omnis homo
eſt doctus Aliquis homo eſt dottus. Item
inter has : Nullus homo eſt doctus. Ali-
quis homo non eſt doctus. Et licèt pro-
poſitiones ejusmodi omnino rigorosè
non ſint oppoſitæ, ſed potiùs una ſc.
particularis ſubordinetur alteri, ſc. uni-
veriali, in quâà continetur; communiter
tamen à Dialecticis inter quatuor oppo-
ſitarum ſpecies numerantur: quia ſunt
diverſæ ſaltem ſecundàùm quantitatem.
Porrò propoſitio univerſalis dicitur Sub-
alternans? particularis verò Subalternata.
Oppeſitio Contradictoria eſt duarum pro-
poſitionum de eodem ſubjecto & præ-
dicato, ſecundùm qualitatem & quanti-
tatem

144 Par. 2. Cap. 3.
tatem diverſitas: boc eſt, illæ duæ pro- W
poſitiones conſtantes eodem ſubjecto & N
prædicato, quarum una eſt univerlalis, n Ani
altera particularis; una affirmativa, al- a inlihn
tera negativa, opponuntur contradicto- uln
riè, v. g. hæ: ommis homo eſt dottus: ali- Mintck änn
quis homo non doctus. Vel iſtæ Nullus uimnkar
homo eſt doctus: Aliquis homo eſt doltus. Kin aid
Ex quibus jam conficitur pro propoſitio-
nibus ſimplicibus ſequens tabula oppo- nd
ſitionis. en, dt

, 1

Gortr won anen

Omnis homo Nullus homo (mM aneit
eſt doctus. Contrariæ eſt doctus. ct
C
2, .
DBð R „
F S
J Q — 4 nn
N
2£ S⸗ ͦ ,
G

e Kränn un umn

Aliquis homo Subcontrariæ Aliquis homo Auntih
eſt doctus non eſt doctus. u: k Hkn

34 THESIS NXXV. Leges ſeu Regulæx
contradictoriarum ſant ſequentes. I. h
Pro- Wan

de Oppoßtione, aquipol. & com. propoſ. 14 5
lduem Ppropoſitiones contradictorie non poſſunt eſſe
alcc ſimul veræ, nec ſimul falſe. Ratio eſt
primum illud principium: Idem non
4 potéſt ſimul eſſe, & non eſe: Vel quodlibet
eſt, vel non eſt. Unde jam ex veritate
unius rectè infertur fallitas alterius con-
tradictoriæ: & contrà, ex falſitate uni-
G us veritas alterius: Patet enim: in-
n. ter contradictoria à parte rei non dari
SSZ medium, boc eſt: non poſſe dari ullam
rem, cui alterutra propoſitio contradi-
Goria non conveniat, aut cui utraque
Mim ſmul conveniat. Dixi: à parte rei:
h nam dari poteſt medium rationis ſeu
præſciſionis; ſi nempe intellectus ab
uttoque contradictorio præſcindat. II.
VUr propeſitiones ſint contradictoriæ, una op-
poſitarum non debet plus minusve dicere,
quam pracisè reqiiratur ad falſificandam al-
teram. Alias enim juxta hunc exceſſum
vel defectum in alterutzâ contentum,
poſſent ambæ eſſe ſimul fallæ, aut ſimul
Vræ 3 Ità hæ propoſitiones: Omnis
homo currit: Petrus non currit: ſunt fK-
mul fallæ, ſi nempe Perro currente,
aliquis homo non currat: ideéque nec
ſunt contradictoriæ: quia ſecunda pro-
G po-

6

aagens
.

146 Par. 2. Cap. 3.
poſitio plus continet, quàm requiratur
ad falſificandam primam, ſe. determina-
tionem certi individui, cùm ſufficiat,
aliquem indeterminaté hominem non
currere. Vide Haunol. in log. pract. p.
I. 6. 2. A. 2. u. 12.

THESIS XXVI. Proprietas & Lex
propoſitionum contrariarum eſt; quòd
er ſe, & ex vi oppoſitionis po ſſint eſ-
ſe ambæ fallæ: Non tamen ambæ ve-
ræ. Ratio primaæ partis éſt: quia, cum
propoſitiones contrariæ ambæ ſint uni-
verſales, una plus dicit, quàâm requira-
tur ad falſificandam alteram, adeéque
ratione hujus pluris utraque poteſt eſſe Ndi!
falſa, ut Patet in exemplo propoſitio: i in
num in materi4 contingente; v. g. O.
mnis homo eſt dolctus. Nullus homo eſt do-
dtus. Ratio zdaæ partis eſt: quia, ſi duæ
contrariæ eſſent ſimul veræ, ſequeretur
etiam duas contradictorias eſſe ſimul ve-
ras; nam ex veritate contrariarum, quæ
ſunt univerſales, rectè ſequitur veritas
duarum particularium, quarum affirma-
tiva contradicit Univerſali negativx: &
egativa, Affirmativæ: ut videre eſt in
tabu⸗

3

——

de eppaſit. æglipoll. &v conv. propoſit. 14 7
ehliutt Atabul oppoſitionis. Dixi: per ſe & ex
iue vi oppoſitionis. Nam per accidens, & ra-
, i⸗ materiæ aliquæ propoſitiones con-
n trariæ;, nimirum Billæ;, quæ ſunt in ma-
teria neceſſariaâ, & impof nbil li, non poſ-
ſunt eſſe ſimul falt * 3 ſed neceſlariò
una eſt vera, zülrera!: falſa, quia prædica-

tunm vel neceliatio conveni it, vel nec ceſſa-
riò repugnat ſubj eRto, otnnie lue conten-
t to ſub illo; adeéôque in materiãâ neceſ-
1y ſaria prope oſitio aſfirmativa neceſſariò
erit vera: negati iva, falla; in materiâ
ferè impoſ Gbili affirmativa neceſſariè
rit falſa; negativa, vera.

T'HESIS XXVII. ropoſiione: Sub. 36
contrariæ vi oppoſitionis Præcisè
pol ſſunt eſſe ſimul veræ: quia una mi-
nus dicit, quâm requiratur ad falſifican-
dam alteram, adebque Propter illud mi-
nus poteſt eſſe vera cum altera. Patet,
ſi dicas: Aliquis homo non eſt doctus.
Non tamen poſſunt. eſſe ſimul falſæ:
nam, ſi Prædictæ ! ſubcontrariæ ambæ
eſſent falſæ, à fortiori fallæ eſſent earum
ſubalternantes, nimirum hæ contrariæ:
omnis homo eſt doctus: nullus homo eſt do-
6G 2 Etus,

146 Fg. 2. Cay. 3.
tus, quarum tamen ſingulæ alterâ ſub-

Dixi iterum: Vi oppoſitionis præcisè, poſ-
ſe eſe Emul veras, ob eandem rationeni,
ob quam ſupra; quia ſcilicer per acci-

una eſt neceſſariò vera, altera falſa; ut
patet in exemplis: Aliquis homo eſi ani-
mal: Aliquis homo non eſt animal. Ali-

lapis. 7

37 T†HESIS XXVIII. Lex Subalterna-
. rum eſt: Ex veritate Subatpoernanti
rectè ſequitur reritas ſubalternatæ, non con-
tràa. Et: Ex falſitate Subalternatæ ſequitur

enim verum eſt: Omnis homo eſt doctus:
rectè ſequirur : Ergo aliquis homo eſt do-
éctus: non contrà. Similiter, ſi falſa eſt
hæc propoſitio: Aliquis homo eſt doctus:
à fortiori falſa erit iſta: Omnis ho-
mo eſt doctus; non contràa. Ratio cla-
7a eſt: quia propoſitio ſubalternata, quæ
eſt particularis, continetur in fabalter-
S nan-

*

contraris contradictoriè opponuntur.
E
Eel A be:
1 . u
dens quandoque, ſi nempe ſint in ma-
terià nece ſariâ vel impoſſibili, non poſ=-
ſunt ſubcontrariæ eſſe ſimul veræ, led

quis bomo eſt lapis: Aliquis hoszmo non eft

falſitas Subalternantis: Non contra Si

Mtnl

. eſtel,

in en

r! m
t. 2 (vrna
Ee e zelin

n K,

plin

de oppoſit. gquipol. & cony. prepoſit. 149

nante univerfali; non contrâà univerſalis
in particulari: potéſtque particularis eſ-
ſe vera, cùm univerſalis ſit falſa; ſic
vera eſt hæc : Aliquis homo eſt doctus 5
falſa iſta: Omnis homo eſt doctus.

THESIS XXIX. Ptæter ptopoſitio
nes formaliter & ex modo enuntiandi
oppoſitas, de quibus n. 33. locuti ſu-
mus, dantur etiam aliæ Oppoſitæ de le-
te, ſic dictæ, quòd, cùm aliquo modo
WEEoppoſitæ ſint; ſed non ſervent adeo ac-
curatè quantitatem, aliaque ad oppoſi-
tionem formalem præſcripta, gaudeant
tamen Legibus certarum Oppoſitarum,
iisque dirigantur. Sic I. dicuntur pro-
poſitiones de lege contrariæ, quæ ſequun-
tur regulas contrariarum, eò quòd non
pocſſint ſimul elle veræ, poſſint tamen ſi⸗
mul eſle falſæ, cùm una plus dicat, quàm
requiratur ad falſificandam alteram, qua-
les ſunt,: omnis hamo currit? Petrus non
urrit. 2 Contradictoriæ de lege dicuntur,
quæ nec poſlunt eſſe ſimul veræ, nec
ſimul falſæ ut Petrus currit: Petrus non
currit. Sic 3. De lege ſubcontrariæ dicun-=
tur, quæ poſſunt eſſe ſimul veræ, fed
3 non

50 Par. 2. Cap. 2.
non ſimul fallæ. v. g. Aliquis homo currit:
Petrus non currit & c., hinc.
39 Colliges I. Propoſitiones Compofitas,
nimirum Copulativas, Disjunctivas, Hy-
potheticas, de lege eſſe contrarias, ſub-
contrarias, ſubalternas, & contradicto-
rias, prout ſequuntur Leges ejusmodi
Propoſtionum ſenplieium. V. g. Huic
copulativæ. Er Petrus ſeribit, & Paulus
dormit. Contraria eſt hæc: Nec Petrus
Jeribit, nec Paulus dormit: quia, quod
una afüirmat, altera negat, idque uni-
verſaliter, cùm propoſitiones copulativæ
senſeantur un niverſales: poſſuntque am⸗
bæ eſſe ſimul fali?; ſi nempe Petro in
ſcribente, Paulus non dormiat; non ta-
men eſle ſimul veræ; quæ ſunt leges
contrariarum. Sub duabus iſtis con-
trariis ſubcontrariæ erunt hæ. Vel Pet- ¹1
rus Eer ribit, vel Paukis dormit. Vel Petrus
non ſcribi it yel Paulus non dormit: quia rée-
ſpeétu ſuperiorum ſunt particulares, & In
ſi attendatur cop ul a verbalis una eſt af⸗
firmativa, altera gativa: poſsuntque
ambæ ſimul eſſe veræ, ſi nimirum Petrus
ſcribat & Paulus non dormiat: nequeunt
tamen eſſe ſimul falſæ: ut patet. Subal⸗
ter⸗

de oppeſit. aquipoll. & conv. propoſit. 1 51

ternæ erunt hæ : Et bPetrus ſeribit, &
Paulus dormit: Vel Petrus ſeribit, vel Pau-
lus dormit. Item iſtæ: Nec Petrus ſeribit,
nec Paulus dormit. Vel Petrus non ſeribit
vel Paulus non dormit. Nam disjunctivæ
tanquam particulares continentur ſub
copulativis tanquam univerſalibus: Et
ex veritate copulativæ ſequitur veritas
disjunctivæ: & ex falſitate disjunctivæ,
falſitas copulativæ. Denique Huic: Et
Petrus ſoribit, & Paalus dormit, contra-
dictoria eſt iſta: pel Petrus non ſeribit;
pel Paulus non dormit, ſicuri huic: Nes
Petrus ſeribit nec Paulus dormit contradi-=
ctoria eſt iſta: Vel Petrus ſeribit, vel Pau-
lus dormit: cùm una tantum præcisè di-=
cat, quantum requiritur ad falſificandam
alteram, & ideo nequeant eſſe ſimul ve-
ræ, vel ſimul fallæ. Unde jam facile
tibi ipſe conficies ſchema oppoſitionis
Ppro copulativis, quæ autern hic dicta
ſunt; etiam cum proportione Disjuncli-
vis & Hypotheticis applicanda erunt.
Colliges 2. Propoſitiones Modales eſſe
oppoſitas de lege prout ſequuntur leges
propoſitionum oppoſitarum abſoluta-
rum, ſeu de ineſe. v. g-. Hæ : Petrum
G 4 fur-

152 Par. 2. Cap. 3.

eurrere eſt neceſſe: Petrum currere eft impos-
ſtbile, ſunt contrariæ, etſi ambæ lint for-
maliter affirmativæ: quia nequeunt fſi-
mul eſſe veræ, & tamen ſunt ſimul fal-
ſæ; inſuper ambæ ſunt univerſales. His
tanquam Sub-Contrariæ ſubſunt iſtæ:
Petrum currere eſt poſbile. Petrum non
eurrere eſt poſſibile. Etſi rurſus ambæ ſint
formaliter affirmativæ; continentur ta-
men tanquam particulares ſub duabus
prioribus: suntque ſimul veræ, cùm
nequeant ſimul eſſe fallæ. Patet etiam
has Inferiores eſſe ſubalternatas reſpectu
Superiorum: ex vVeritate enim illarum
ſequitur harum veritas; & ex harum
fallitate, falſitas ſuperiorum: quæ eſt
lex ſubalternarum. Denique contradi-
Koriæ erunt hæ: Petrum currere eſt ne-
ceſſe“ Petrum non currire eſt poſſibile: item
iſtæ. Petrum currere eſt impoſſibile: Petrum
eurrere eſt poſſibile; quia non poſſunt eſ-
ſe ſimul veræ, nec ſimul fallæ. Idem
prorſus eſto judicium ſi Modus in pro-
poſitione ponatur adverbialiter v. g Petrus
neteſſarid currit: Petrus impoſſihiliter currit:
quæ ſunt propoſ. contrariæ, juverit hic

EeConmrin
n, Cn
,et N
ur

,.

7 .B
. nrge

de appoſit. æqilipoll. & cony. propoſit. 153

recolere, quæ cap. præc. n. 9 de quan-
titate & qualitate modorum dicta ſunt.
Colliges 3. Propoſitiones Exponibiles
eſſe Contrarias, Subcontrarias, Subal-
ternas, Comradictorias, prout ſequun-
tur leges propoſitionum ſfimplicium,
quas involvunt. Unde ſi earum oppo-
ſitionem dignoſcere volueris, tutius nil
facies, quàm ſi Exponibiles reſolveris in

ſuas Exponentes, atque ità juxta regulas

copulativarum, quas ſequentur, ſi afkir-
mativæ ſunt: vel disjunctivarum, quas
ſequantur ſi negativæ ſunt, ſibi mutuò
opponas. v. g. Hæc Excluſiva: Tantum
Petrus ſtudet, quia ſic reſolvitur: Petrus
ſtudet & nemo alius ſtudet, habet hanc
contrariam: Tantùm Petrus non ſtudet r
quæ ſic reſolvitur: Petrus non ſtudet, &
omnis alius ſtudet, quæ utraque eſt uni-
verſalis, quia copulativa: Differt utra-
que in qualitate, ſe copulæ: poteſt utra-
que eſſe falſa 3 non tamen ſimul vera ?
Üt pater Examinanti. Sub his contra-
riis erunt ſubcontrari? : Non tantum
Petrus non ſtudet : Non tantùm Petrus
Kudet: quarum Prima ſic refolvitur: Vel
Petrus ſindet, vel Aliquis alius non ftudet:
6 6 Se⸗

4

154 Par. 2. Cap. 3.

Secunda ſic: Vel Petrus non ſtudet, vel Ali-
quis alius cum Petro ſtulet : Quas vides
eſſe particulares propter disjunctionem,
Poſsuntque ſimul eſſe veræ, ſi nempe
cum Petro ſtudente ſtudeat & Paulus,
Aliis non ſtudentibus: Non tamen pos-
ſunt eſſe ſimul fallæ. Deinde eædem
particulares ſunt ſubalternæ contentæ
ſub prioribus univerſalibus tanquam ſub-
alternantibus, ůt patet. Denique con-:
tradictoriæ ſunt hæ: Tantùm Petrus ſtu-
det: Non tantum Petrus ſtudet. Item iſtæ:
