ſonaliter. Item prædicatum hujus pro-
poſitionis : Homo eſt ſpecies? Licèt ſit
terminus 2 dæ Intentionis, ſupponit per-
ſopalitert: quia ſumitur pro Suo ſignifi⸗
cato Imò intentionaliter accepto, juxca
dicta n. 48.
Signum Juppoſitionis perfonalis eſt.
Z. Gi terminus ſumatur pro eo tantum,
4d

Wen r

64 Par, I. Cap. I.
ad quod ſignifſicandum primariò eſt in-
ſtitutus; ſi verò, præter ſignificatum
primarium, ſecundariò ſignificet aliquam
denominationem logicam ſupervenien-
tem, fignum erit ſuppoſitionis ſimpli-
cis; v. g. dum dico:? Animal vivit: 15
Animal ſupponit perſonaliter: quia ſu-
mitur pro ſuo ſigniſicato primario ſecun.
dùm ſe, Dum verò dicitur: Ammal eſt
genus, jam 7 Animal ſupponit ſimplici⸗
ter: quia ſumitur pro omnibus anima=-
libus, prout præciſivè cognitis per mo-

dum unius; quam denominationem 76

Animal ſecundariò tantm ſignificat ra-
tione talis prædicati. 2. Signum ſup-
poſitionis perſonalis eſt; ſi terminus ſu-
matur mobtliter, id eſt, ſi manente eodem
ſenſu, & veritate propoſitionis poſſit
addi, vel demi ſignum univerſale, vel
particulare: Omnis, Aliquis« Si vero il-
lud non poſſit addi, vel demi; ſignum
erit ſuppoſitionis ſimplicis, diciturque
tunc terminus ſumi immobiliter; ſic

dum dico: Animal eſt genis: vo Animal

fumitur immobiiiter; & in ſuppoſitione
ſimplici: nam dicere verè non poſſum:
omut

Nlui

e
u i
Um men 9
unlinpo
ſorhrr: u
rin mtit

H/ 1.
lrr mmgr

por
Mul:
11 1
i ioniniin
ligri

De natusâ, & multiplic. Terminorum. &z

emne Animal eſt genus „ Neque. Ali=
quod animal eſt genus.
Dum autem dicitur: Animal vivit,
7à Animal ſupponit mobiliter 3 ideéôque
perſonaliter: manente enim ſenſu, &
veritate propoſitionis, dici poteſt: Omne
Animal viyvit.
Præter utramque hanc ſuppoſitionem
ſimplicem ſcil. & Perſonalem, Fonſeca,

1: giͦ ſr
nun keun.

mlſ Oyie. Spinu, & Ali nonnulli definien-

Ginſund.
in munr
ien
len n
En W.
nemihuſ,
meneaten
lins r

,NI

tes Suppofitionem Simplicem per uſum
termini pro ſuo ſignificato immediato, ſeu
communi? Perſonalem verò, per uſum
termmi pro ſuo ſignificato wediato, ſeu ſin-
gulari? admittunt tertiam Mediam, quam
Abſolutam vocant; dicuntque eam eſſe
tunc, cum vox aliqua ſupponit tam pro
ſignificato immediato, id eſt, pro naturâ
communi; quàâm pro mediato, id eſt,
pro ſingularibus; ſic volunt, 7S Homo
ſupponere in hac propoſitione; Homo eſt
Animal: quia non tantùm ſupponit pro
naturâ humanâ in communi, ſed etiam
pro ſingularibus. Vide Haunol. in Log.
Pratt. P. 1. C. I. n. 19. Verùm hæc Sup-
poſitio Media apud Nos locum non ha-
bet. Vel enim vox aut terminus acci-
pitur

TPHESIS XXV. Suppoſitio Perſona=

6 6G Par. F. Cap. F.
pftur pro ſuo ſignificato 1m) intentio- nti ch
naliter ſumpto, && erit Suppeſitio Peryſoe G4n
nalis? vel pro- ſuo ſignificato 2b inten- 4 kind:

tionaliter ſumpto: & erit Suppoſitio Sun-
Plex.

ulö

mi, l⸗

Musln 1

lis alia eſt Singularis: a alia Communis: uner
HMla eſt poſitio tertnini pro re fingulari, uſt
At: Perrus eſt hie Homo hæc eſt poſitio
termini pro re aliqua pluribus communi,
v. g. Homo eſt Animal.
Suppoſitio Perſonalis Communis fub-
dividicur in Univerſalzm ſeu Diſtributivam,
Collectivam, Disiunctivam, & disjunctasm.
Suppoſitio Univerſalis, ſeu Diſtributiya
(quæ etiam 4 multis Copulatipa vocatur)
eſt poſitio, vel acceptio ter mini commu- n
nis pro omnibus ſuis inferioribus rogula e
tivè enumerandis, hoc e, diviſim per
integras propolſitiones cum particul. Et,
vel Nec enum erandis: Sic Deſtributivè
ſupponit 16 Homo in hic Propoſitione:
Omnis Homo eſt Animal,, ſumitur enim pro en⸗
omnibus Hominibus, ſcil. Petno, Pauloz
&c. Seorſim, & diviſim, repetità parti-
cula Et, chumerandlis per integras pro-

e “

SAd ,
ma .

bim,

De naturâ, & multiplic. Terminorum. 6c

propoſitiones, cùm ſenſus ſit; Et Petrus
eſt Animal: & Paulus eſt Animal: & Jo⸗
annes eſt Animal: & ſic de cateris.
Suppoſitio hæc Diſtributiva alia eſt
Accommoda, quando ſcil. Terminus com-=
munis, & Univerfalis accipitur pro o-
mnibus Inferioribus copulativeè enumeran-
dis, uno; vel altero excepto; ſic in hâc
propoſitione: Omnis Homo peccavit in Adam:
ſubjectum accipitur in ſuppoſitione di=
ſtributivâ, ſeu Univerſali Accommodâ:
quia accipitur pro omnibus Hominibus,
diviſun per particulam Et enumerandis,
excepto tamen Chriſto, & B. M. V.
Alia eſt Abſoluta, ſeu Completa, eaque
vel pro Generibus ſingulorum, vel pro ſingu=
lis Generum.
Suppoſitio diſtributivæ abſoluta pro Ge-
neribus ſingulorum eſt, quando terinus
diſtributivè ſupponens ſumitur ſinè ex-
ccptione pro ſingulis generibus, aut ſpe-
ciebus ſub tali nomine contentis, ſed
non pro omnibus individuis. v. g. in
hâc propoſitione: Omne Animal fuit in
Arcà Noe: S onme Animal, non ſupponit
pro omnibus individuis animalium ; fed
tantum pro ommibus generibus, vel
ſpe-

577

56

68 Par. I. Cap. I. mi
imali uN
ſpeciebus Animalium: ut ſenſus ſit: Ex Gtnlid,

uoyis genere, & ſpecie Animalium, ſaltem N

unum, aut alterum individuum fuit in Arcà N1 na
Noẽë. ſten zutt
Suppoſitio Diſtributixa pro ſingulis gene-=
rum eſt, quando terminus univer ſalis ſu.
mitur non tantüm pro quvis ſpecie, ſed
etiam pro quolibet individuo diviſim 1
v. g. Omne animal ſentit. .
Suppoſitio Colliectiva, ſeu Copulata eſt annen
Uſus, vel Acceptio Termini communis mim
Pro omnibus ſuis inferioribus, ſive ſub-
jectis denominatis „ non ſeorſim, ſed acgei
ſimul, & copulatim per conjunctionem Ef ldunin,
enumerandis, ac in unum fubjectum Aüflamn
colligendis; ità colleclive ſupponit ſubje-
Ctum in hâc propolſitione: Oynnes Apoſto. Mh Ann
li ſunt duodecim: item in häc : Ommnis kcfäni
elementa ſunt quatuor: & regulariter loquen- nltu
do, quando ex parte prædicati ponitur Mn, Ea
terminus numerum, vel collectionem iudan

7

, naſeir
ſignificans, ſubjectum ſupponer collctwo. Mn An

. . . teniuucte
Suppolſitio Disjunctira (quæ ab aliis Eumrcä

IX

Kain, ncen

Determinata dicitur) eſt Acceptio termi- aldnn
ni particularis pro ſuis inferioribus, ſive Alin ln
ſubjectis denominatis, per particulam ihlu ai
Vel, & quidem per integras propolſitio- Miſi
nes

1 De naturà, E& multiplic. Terminorum. 69

huhe nes enumerandis, itâ, ut percurrendo
en e Om nia inferiora tandem Perveniatur ad
, unum determinaté, de quo prædicatum
verificetur; ùt ſi dicas: Aliquis Homo eſt
un., Luſeas: cujus propoſitionis ſenſus eſt:
Vel Petrus eſt Luſcus, vel Paulus eſt Luſeus,
vel Joannes eſt Luſcus, &c. ubi Percurren-
iuciin do ſic omnes homines tandem pervenis
ad unum determinatè, cui reverà prædi-
catum conveniat.
Suppoſitio Disjuncta, ſive Indetermina-
A a, 8& Confuſa eſt Acceptio termini par-
ticularis pro ſuis inferioribus, ſive ſub-
jectis denominatis, disjunctim per par-
ticulam Vel enumerandis, hoc eſt, non
E Per integras propoſitiones; ſed omnia
inferiora, ſeu denominataà colligendo in
m unum ſubjectum, ità tamen, ut Percur-
*R rendo ſingula ad nullum determinatè
r perveniatur, de quo determinatè veri-
en ficetur prædicatum; v. g. Aliquis oculus
ſ neceſſarius ad videndum, ubi de nullo
D determinatè dici Poteſt: Hic eſt neceſſa⸗
nus;, cum tamen aliquis indeterminatè
ſit neceſſarius. Ratio hujus indetermi-
Tiri nationis, ſeu confuſionis eſt, quia ex
TEpaarte prædicati ſignificatur neceſſitas po-

58

7* Par. I. Cap. I.

tentiæ ad actum, quæ neceſſitas due
dicit: nimirum potentiam ipſam, & ab-
ſentiam omnis alterius potentiæ ſuffici-
entis ad eundem actum, cm autem
uterque oculus ſit potentia ſufficiens ad
videndum, neque ullus habeat adjun-
Ctam abſentiam alterius potentiæ ſufti⸗
cientis, hinc neque in Oculo dextro de-
terminaté, neque in ſiniſtro reperitur
abſoluta neceſſitas ad videndum; &
conſequenter de iis tantùm indetermi-
natè, & disjunctim dici debet: vel ocu-
lus dexter, vel ſiniſter eſt neceſſarius ad yi-
dendum. Secus eſt, quando propoſitio
importat aliquid actuale, v. g. Aliquis
homo ſtudet? tunc enim verificatur in ali-
quo determinato individuo: eò, quòèd
ſtudium exerceri non poſſit, niſi ab ali-
quo determinatè. . “
59 An præter ſuppoſitionem diſtributi-
vam, Collectivam, Disjunctivam, &
Disjunctam detur quinta aliqua ſpecies
ſuppoſitienis pecſonalis, quà terminus
communis ità confusè, & præciſivè ac-
cipiatur, ut quantùm eſt ex modo re⸗-
præſentandi, formaliter, & perfectè
Præſcindat à ſenſu Diſtributivo, Colle-
Edi⸗

De natind, & multiplic. Ternunorum. 71

iu 3 Rivo, Disjunctive, & Disjuncto? de-
9 cidi ſolet in Diſputationibis Logicis: ubi
de actuali Pradicatione Univerſalis. Ego
ſuppoſitionem illam præciſivam judico
eſie admittendam. Quid enim vetat?
* Prædicatum v. g. bujus propoſitionis5
Petrus eſt homo, pol t reptæſentari, &
accipi ità confusè & præciſivè, ut actus
ille, quantùm eſt de ſe, neque dicat
Petrus eſt hic Homo ſingulari is: Neque:
Eft aliquis homo disjunctins, aut Dicjunclim-
Neque: Eſt omnis Homo diſtributius, aut
Kolleclivès ſed præcisè affirmet Hominem.
itque de ſe indifferens verificari in quo-
vis eorum ſenſuum; etſi defacto ratione
materiæ non verificetur, nisi per hunc
EAingularem aut aliquem disjunctivè ho-
minem: quòd tamen ipſi actui lecun-
dum ſe per accidens eſt. Vide Philoſ.
P. Lingen. p. z. u. 82.
Porrò ut ſcias: An & quando ſubje-
ſaum aut prædicatum in propoſitione
ſupponat diſtributivs, (quod Plurimùm
ecklert ad dignoſcenda ſyllogismorum
vitia) ſervient regulæ ſequentes, quas
tamen nolim ſine omni prorſus exce-
GS ptione intelligi. Regula I. In omni
1 pro-⸗

.

60

72 FPar. I. Cap. 7.

propoſitione univerſali affirmativ4, qua-
lis eſt v. g. hæc Omnis homo eſt animal:
ſolum ſubjectum diſtribuitut; prædicatum
verò ſapponit disjunctivè, uti cum Rk.
contendit Haunoldus in Log. pract. vel
disjunctim, ùt volunt Alii cum Phil. Du
Trieu tr. z. p. 3. a. Regula 2. In pro-
poſitione univerſali negativà, & ſubje-
ctum & prædicatum diſtribuitur; dt ſi
dicam: Nallus homo eſt lapis. Regula 5.
In propoſitione particulari affirmativa
nec ſubjectum, nec prædicatum diſtri-
buitur; ſed accipitur disjunctive, vel
etiam disjunctim, ùt ſi dicam: Aliquis
homo eſt Doctus. Aliquis vculus eſt neceſſa-
rius ad videndum. Regula 4. In propoſi-
tione particulari negativâ prædicatum
ſolum diſtribuitur: ut in hàâc: Aliquis
homo non eſt lapis. Regula 5. In propo-
ſitione ſingulari, in quâ ſubjectum eſt
ſingulare & incommunicabile, ſubjectum
ſemper ſuo modo diſtribuitur, bhoc ,
ſumitur pro omni eo, pro quo poteſt
ſumi. Eodem modo diſtribuitur præ-
dicatum ſingulare in propolitione nega-
tivâ; ut, ſi dicas: Petrus non eſt Paulus:
ſenſus eſt: Nihil quod eſt Petras, eſt Paulus:
Ef

muet

kenut

li El

cihnru

16 Rpeg

de proprietatibas Terminorum. 73

Et quod eſt Petrus eſt nibil, quod eſt Paulus:
Ubi vides, & ſubjectum & prædicatum
das ſuo modo diſtribui. Regula 6. Omnis
At terminus infinitatus diſtribuitur. Sic in
leye 1 hac propoſit: Aliquid non bomo eſt la-
MMN Pis: "5 Homo diſtribuitur: ſenlus enim
1 eſt: Aliquid, quod non eſt hic homo, nec
Alhe e, nec ille &. 4 lapis.
His adde regulas ſequentes. Prima:
7 ommnis in numero ſingulari ſemper ſup-.
ponit diſtributivè „ modè non ſonet
Hidem, ac totus: tunc enim collective
, iupponet. Secunda: "S omnes in plurali
plerumque ſupponit collective: uti &
nunieralia, præſertim ſi veniant ex par-
te prædicati: quanquam " omnes pos-
ſit aliquando fupponere diſtributivè v. g.
ſi dicas: omnes Logici ſcribunt. Ter-
tia: Particulæ negativæ: Nallus, neuter,
nusquam nunquam ſupponunt ſemper di-
ſtributive. Quarta. Particulæ excepti-
væ prater: nist: Item excluſivæ tantum,
Jolam, diſtribuunt ſemper totum id, quod
excipiunt, vel excludunt: v. g. Omne
animal terreſtre, prater hominem, eſt qua⸗
in drupes. Item . Jolum animal ſentit: cu⸗
D jus propoſitionis lenſus eſt . Animal ſen-
tit, & mihil prater animal ſentit,
D F. II.

4 1a
1 1

.
Melckan

i

4
1

61

74 Par, I. Cap. Z.

§. II. Pe :
De Statu, Diſtractione, Ampliatione, Reſtri nnr
PeEtun

&tione, Diminutione, Alienatione, Ap-
pellatione, Aſcenſu & Diſcenſu
Terminorum.

62 THESIS XXVI. Status eſt acceptio
termnini pro tempore per copulam
ropoſitionis importato ità, ut, ſi ver-
Tan eſt præſens, res ſtet pro tempore
præſente: ſi præteritum, res ſtet pro
præterito; ſi futurum, res quoque ſtet
pro futuro; ſic in his propoſitionibus:
Petrus eſt albus: Adam peccapit: Antichri-
ſtus peccabit: termini accipiuntur cum eren
ſtatu; quia ſupponunt pro rebus, ut
exiſtentibus pro tempore per copulam
importato: Caſilius L. 1. ſumm. c. 12.
63 Diſtractio (quæ ſtatui opponitur: & 4à
Nonnullis ad Ampliationem reducitur) eſt
acceptio termini pro alio tempore,
quâm importetur per copulam propoſi-
tionis. Sive, eſt uſus termini pro ſuo el ,
ſignificato ùt exiſtente pro aliâ temporis “
differentiã, quâm importetur per copu- enn
lam. It ad tempus à copul alienum
diſtrahuntur termini in his propos:
Homo

e. Nrej,
i

fone enpan
elencdinr 4
ium a

&

t de proprietatibus Terminus 75

Romo eſt mortuus: Caci vident: Album eſt
n, nigrum. Senſus enim eſt: Ile, qui fuit
homo, eſt mortuus: Qui antè fuerunt cæci,
KWnunc vident: Res, quæ habuit albedinem, eſt
uigra. Semery, Van Sichen, Aler, &
alii.

Nahlin THESIS XXVII. Ampliatio eſt Exten 64
eI ſio termini à minore ad ampliorem
Malend ſignificationem; quæ potiſſimàùm fit ra-
nlaſ rione temporum: dum nimirum vox
ek etendirur ad ſignificandum ſuum ſi-
gnificatum exiſtere pro pluribus tem-
porum differentiis, quâm exigat princi-
palis copula propoſitionis. Unde & à
pan Ssichen, & alüs non malè definitur
Kuhd Ampliatio; quèd ſit uſurpatio pocis pro
So ſignißicato ut exiſtente pro tempore per
copulam principalem importato, & ſimul pro
alio per copulam non importato. Et quia
enn tempus eſt quadruplex: Præſens, prateri-
tum, futurum, & poſſibile, Hinc vox am-
pliari poteſt quadrupliciter; I. Nem-
c pe, ad tempus præſens & præteritum;
ur ſedens ſurgebat, ſenſus enim illius eſt
inn iſte : Qui ſedet, vel ſedebat, ſurgebat, 2.
Ad præſens & futurum ut, viyens morie-

7 D2 tur⸗

/

Ne
Edn N

765 Par. 1. Cap. 2.

tur?g hoc eſt: qui vivit, vel vivet, mo- 3
rietur. 3. Ad præſens, præteritum, S ſet
futurum; ut: juſtus ſalvabitur, hoc eſt: .
qui ſunt, qui uerunt, & erunt juſti, ſal-
vabuntur. A. Ad præſens, præteritum,
futurum & poſſibile; ut Homo eſt animal.

Airtn
nliad
ſund tan
Aca:

6; LTHESIS XXVIII. Rekrictio eſt con-
tractio termini à majori ad mino-

. . initune
rem ſignificationem; At ſi dicam: Ho- Ane

mo doctus loquitur. Fit autem Reſtrictio
: . nt, ce
per adjectionem vel nominis adjectie
1 Ca

vel casus obliqui, vel alicpjus circum-
ſtamiæ.
Diminutio eſt Uſus termini non abſolu-
tè & ſimpliciter, ſed ſecundum quid, (id eſt)
ſecunduùm partem ſignificantis v. g.
thyops eſt albus ſecundum dentes. P
fert Diminutio à Reſtrictione (ùt inquit'
Semery) per hoc, quèd hæc requira
terminum communem, non illa, Sotus! A
tamen cum Aliis hanc ad illam reducit
66 Alienatio (quæ etiam à Nonnullis Di Cmnenit
ſtrattio Termini appellatur) eſt translati
termini à propriâ ſignificatione ad im i Ani/
propriam, t ſi dicam: Homo piclas ſtaükt
in foro. vel: Pes menſæ cecidit. m l!
THE

7 M

Cltur

de proprietatibus Terminorum 77

T irs *S XXIX. Appellatio (ut bene 67
definiunt Arriaga, Compt. & Alis)
Reſt applicatio formalis ſignificatt unius
1 termini ad lignificatum aloctius, ità, ut
unus terminus denominet alterum 5 ùr
ſi dicas: Petrus eſt magnus ii
“ W Terminus Appellans applicatur
tsniſeue materiali termini Appellati,
Appellatio eſt Materialis „ Si verò applice-
4 tur formæ, feu figniſicato formali, Ap-
Pellatio ſormalis eſt. V. g. Si de petro
ſtupido, cæteroquin quoad ſtaturam ma-
gno dicam: Petrus eſf magnus Logicus,

S
Appellatio erit materi jalis ; ſi verò de

6 Petto quoad ſtatutam parvo, ſed doécto
logico dicam 5 Petrus eſt magnus Logi-
aus, Appellatio formalis erit, nam in
e tiori 7àmagnus applicatur perſonæ Pe-
Rtri5 in poſteriori verò Logicæ.

TH ESIS XXX. Aſcenſus, qui & di-
citur Inductia, eſt Progreſſus, ſive
Argumentatio ab inferioribus debirè
enumeratis ad terminum communem;
ut: Petrus eſt animal „ & Paulus eſt animal,

Sei ſic de cæteris; ergo omnis homo eſt
anamal. Itaà Loletus, & alii.

D 2 De⸗

NN⸗

78 Par. I1. Cab. 3.

Deſcenſus eſt progreſſus ſive argumen-
tatio à Termino communi ad inferiora; g
dt: ommis homo eſt animal, ergo Petrus Mmlün
eſt animal: ergo Paulus eſt animal &c. Si-
cuti ſuppoſitio termini communis, ad
quem aſcenditur; aut à quo deſcendi-

tur, eſt quadruplex; nimirum diſtribu-
tiva, Collectiva, disjunctiva, & dis- l5
juncta; ità quoque Aſcenſus & Deſcen- (noo
ſus terminorum quadruplex eſt: Diſtri⸗ u ni
butivus, Collectivus, Disjunctivus, & Eg
Disjunctus. Singulorum definitio faci- be
le deducitur ex dictis de ſuppoſitione. Galctni

èêèẽ
CAPUT III.
De Definitione & Diviſione.
Philoſophi tres paſſim ſtatuunt Modos ſciendi:
Defſinitionem ſc. Diviſionem & Argu- lium
mentationem. Eſt auten, Modus ſeikendi
oratio manifeſtativa ignoti. Definitio,
ignotum manifeſtat explicando: quid ſit res?
Diviſio, explicando, quotuplex ſit res:
Argumentatio denique, inſerendo unum ex
alio propter connexionem. De Argumenta-
tione agetur parte 3. hic breviter expedian: (nii
di⸗

ſin

ul Nie.
I i i⸗
nn, D

Pehione.

juxta communiorem A. A. ſententiam.

utrague ad ite, onem get bertineat

§. I.

De Deſinitione.

HESIS XXXI. Definitio eſt Oratio, 637
ſeu Modus ſciendi, explicans ipſum,
quod quid erat Ge reiz ùt ait Ariſt. 1. Top.
4. boc eſt: explicans naturam, ſeu eſſe

c rei. V. g. Oratio hæc: Anima! ratio-

nale, eſt definitio Hominis; quia explicat

eſſentiam ſeu naturam ipſius. Per eſ-

tts

i Dün,
n

ſentiam ſeu naturam rei intelliguntur
intrinſeca illa, quæ rem primo & for-

maliter conſtituunt: vel quibus præcisè
politis, aliis licèt omnibus deſideratis,

WT⸗

res ponitur: & hæc ideo partes eſſen.

tiales vocantur. Sunt autem partes eſ-
ſentiales aliæ phyucæ: ſcilicet Materia &

forma realiter diſtincta: Aliæ Meta-

phyſicæ;, genus nimirum, & differentia.

Genus eſt prædicatum commune rei cum

aliis rebus in naturâ diſſimilibus: Dif-
ferentia eſt prædicatum eſſentiale, per
quod res differt ab aliis, cum quibus
D 4 Per

30 Far. I. Cape 3.

per genus conveniebat. Vide dicta C.
1. n. 42.
Porrèò bene diſtinguendum eſt inter
Definitionem Formalem, Objectivam, &
Vocalem. Deſinitio formalis eſt ipſe actus
intellectüs, ſeu cognitio definiens: De-
Enitio objectiva ſunt ipſa prædicata, per
quæ res aliqua definitur: PDefinitio ro=
calis ſunt voces externæ, quibus definitio
mentalis ad audientem profertur. Pa-

ri ratione Definitum triplex eſt, ſe. Men- ſipinn
tale ſeu formale: vocale: & Objecti- encpon

Popr
N.

vum. Definitum mentale ſeu formale eſt j a
cognitio repræſentans rem definitam.
Ipla res definita eſt definitum objectivum. Eir
Vox illa, quâ exprimitur res definita,
dicitur definitum vocale.

Phleas v
6Anj

we THESIS XXXII. Definitio omninòè
generatim & latè ſumpta, Alia eſt
poſitiva: quæ explicat rei naturam per
Prædicata, quæ verè & poſitivè infunt
rei. v. g. hæc: Homo eſt animal rationale.
Alia eſt negatipa? quæ explicat rem re-
movendo prædicata; quæ ei non inſunt:
v. g- cùm dico: Homo eſt animal non ir-
rationale, item: Deus eſt Enc, quod non eſt c

gorporeum, non creatum &c. 24 act

de Deſinitione & Diviſione. 81

24d Definitio poſitiva alia eſt quid nomi-
nis: quæ vocis alicujus ſignificationem
3exponit. Huc revocantur definitiones
2 b Etymno nominis petitæ; ur: Conſul,
GN qui conſulit patrie: Vir eſt qui vires
babet & c. Alia eſt quid rei? quæ rei na-
turam, ut in ſe eſt, explicat: v. g. Ho-
ms eſt anmal rationale.
ztid Deßinazio quid rei ſubdividitur in
Eſſentialem, & non Eflentialem ſeu De-
ilun ſcriptivam. Definine Eſſentialis (quæ ſo-
edke Li vere & propriè definitio dici debet)
nd 4 eſt, quæ rei naturam explicat per præ-
tim. qicata eſſentialia, ſive per partes eſſentia-
tn. les. Et hæc iterum alia eſt Phyſica,
N quæ nem explicat per partes eſſentiales
phyſicas; v. g, Homo eſt compoſitum ex
aerpore & animä rationali. Alia Metaphy=
EiiD Rca, quæ rem explicat per partes eſſen-
n, UAd cales Metaphyſicas, nimirum per genus
14 & differsmtiam z. v. g. Hono eſt animal ra-
tisnalt:.
Drfinitio deſeriptiva eſt, quæ rem expli-
cat per prædicata vel Phyſica, vel Me-
. taphyſica non eſſenrialia. Et hæc etiam
aRI. dauplex eſt: Cauſalis, & Non-canſalit.
IN, Deſtriptio Cauſahs eſt, queæ rem cxplicat
4 5 per

Par. I. Cape 3.

Per cauſas ſuas extrinſecas, puta vel ef-
ficientem vel finalem; ùt cum dico: Ho-
mo eſt creatura rationalis à Deo condita, ad
sternam beatitudinem: vel certè per ali=
quid, quod eſt quafi cauſa; ùt cum di-
co : Ecolypſis Lunæ eſt poſitio terræ inter So-
Deſcriptioa Non= cauſalis
eſt, quæ retn explicat per bproprium; v. g.
ſi dicas Homo eſt animal riſibile: vel cert
per plura accidentia, quæ ſimul ſumpta
. . . . „
conveniant omni & ſoli definito; uùt ſi
dicas : Homo eſt animal implume, bipes
Aiſciplinæ capax &Kc.

lem & Lunam.

7 1 THE SIS XXXIII. Leges præcipuæ
bonæ definitionis à Dialecticis pas-
ſim recenſentur tequentes.
Deſimitib debet eſſe clarior definie
40, id eſt, debet continere plures ter=
minos, explicitè iigniſicantes plura præ=
dicata intrinſeca rei.
eſſet oratio explicans defi itum.
Secundg. Dreſinitiv debet eſſe convertibilis
sum Deſinito, h e. defini io & definitum
deben de ſe mutuò univerlaliter affir-
mari ſle. Alii hanc regulam ſic ex-
Deſinitio debet conyenire omni

Alias enim non

but
Etui con
CRente W
C!

KogCn

l
Vu M

A,

E

(d, der gn
Pruine ann
Uind fenr

4

t Mr ſe

cndcr,

lm griſte
rärs e

ain
6

e nin k.
N Ne
SPn e

de Deſinitione & Divißione. 8 5

& ſoli deßnito. Ratio autem eſt: quia
Defnitio eſt tota eſſentia rei; quæ rei
necellariè convenit, alteri verò ab illà
convenire non poteſt. Hinc rectè Ovie-

do, Compt Semery & Alii deducunt;

quèòd;, de quacunque te negaveris defi-
nitionem, negare poteris & definitum;
& e converſo; v. g. de quocunque ne-
gaveris, quòèd ſit animal rationale, recte
negabis, auod ſit Homo & contra. Idem
dic de affirmatione: nimrum, de quo-
cunque affirmas definitionem, aflitmare
& potes d'finitum.
Tertia Definitio nil contineat ſuperfluum
Neque fit manca. Unde hæc definitio ho-
minis, Animal materiale rationale, vitioſa
eſt ob ſuper fluitatem: iſta veròè, Homo
eſt animal, ob defectum.
Quarta. Definitio ( nimirum Metaphy=
ſica eſſentialis) debet conſtare genere proximo,
& differentid ultima, id eſt; uno prædi-=
cato, per quod res definita cum aliis
proximè conveniat: altero, per quod
ultime difflerat ab aliis, faltem illis; 4
quibus non differebat per genus⸗ ſive
jam illud ſit geuus ſtricte dictum, ſive
tantum ſe habeat per modum generis-

D 6 34

84 Par. I. Cap. 3.

id eſt, prædicati communis & determi-
nabilis. Hinc malè definirem hominem
per ſubſtantiam rationalem, cùm Animal
ſit genus propinquius reſpectu hominis.
Ex eodem capite juxta rigorem Diale-
cticum vitioſæ ſunt multæ definitiones
Brutorum, etſi paſſim uſitatæ: quibus
v. g. Canis dicitur eſſe animal latrabile
Equus, animal hinnibile &c. quia Brutum
eſt genus propinquius, qudm animal.
Ratio, quòd definitio Metaphyſica
debeat fieri per genus proximum, eſt;
Imiò Quia inter quoclcunque aliud genus,
& differentiam ultimam intercedunt ali-
qua prædicata eſſentialia;, quibus igno-=
ra is, eſſentia rei, quæ illa omnia inclu-
dit, perfecte & clarè cognoſci non pot-
eſt. 2dò Quia ſaltem quandoque, genus
remotum cum differentiâ non fufficeret,
ut res ab omni aliaà clare diſcerneretur,
adeôque definitio non conveniret ſo-
li definito. v g. ſi homo definiretur?
ſubſtanti rationalisz non ſatls diſcernere-
tar ab Angelo, ut qui etiam eſt ſub=
ſtantia ratiopalis; nisi fortè 2 Rationale
tibi ſignificet principium diſcurrendi de-
pendenter à ſenſibus.
§. II.

Melßna
a atli
urn Wuma,
ſenu; A

=

upint Miü

ain; Ki

e cnee

iun ge Cnian

in g⸗

8

N

de Definitione & Devißione. 8 5
§ II.
De Diviſione.

HE SIS NXXXIV. Diviſio, ùt hic 72.
ſumitur, eſt oratio totum in ſuas par-

ies diſtrihuens: ſive jam totum illud

(quod dicitur diviſum) ſit potentiale,

dr. Kve Actuale: ſive Phyſicum ſive Meta-

cuit ,

phy ſicum: ſive Eſſentiale, ſive Integra-
le, ſive Accidentale: aut aliud quodvis.

Partes, in quas torum diſtribuitur, vo-
cantur mem bra dividentia.
Porrò ſicut Definitio; ità etiam divi-
fo, alia eſt formalis ſeu mentalis ? éſtque
actus intellectüs partes diviſi repræſen-
tans, Alia vocalis, & ſunt voces ore pro-
latæ; quibus fignificantur membra di-
videntia ; Alia objectiwa: Süntque ipſa
membra dividentia, vel res ipfæ per

diviſionem vocalem ſignificatæ, huic

triplici Diviſioni correſpondet triplex
divilum; fſcilicet Formale ſeu mentale:
éſtque conceptus mentis repræſentans
rem quæ dividitur, Vocale: & eſt vox
rem diviſam ſignificans, Objectivum,
& eſt res, quæ dividitur.

D 7 THE-

THFESIS XXXV. Piid alia eſt
quid nominis: alia quid rei. Emna eſt,
quâ nomen aliquod in varias ſignifica-
tiones divihitur, convenitque folàm
terminis æquivocis: ůt ſi dicam: Canis
alius eſt terreſtris, aluis caleſtis, alius mari-
nus. 2da Eft, quâ res in ſuas partes
dividitur v. g. Animal aliud eſt Homo,
alid Bratum.
Divinho rei fubdividitur in actualem,
& potentialem, Diviſio Altualis eſt: quaâ
totum actuale dividitur in ſuas parres,
quas actu in fe continet, vel Plyfe
cuúm partes funt phyſiczæ & realiter di=
ſtinctæ v. g. ſi dividas Hominem in Corpus
& Ammam, diciturque Diviſio adtualis
Phylica:? vel AMMetaphyſies „ cùm partes
funt! Meraphyſicæ & ſolà ratione diſtin-
tæ v. g. St dividas Hominem in Animal
& Rationale & quamvis rem in fuum
genus & differentiam: dicitürque Di-
viſio actualis Metaphyſica. Dyyiſio actua-
lis rurſus Alia eſt Eſentialis: alia Integra-
lis: alia Accidentalis. Diviſio Eſſentialis
eſt, qua totum eſfentiale dividitur in
ſuas purtes eſientiales ſive Phyſigas, ſive
Metaphyſicas. Exempla jam allata ſunt.

(Conzu z.

m N in.

44

de Definitione & Diriſione. 87

Integralis eſt: quàâ totum integrale, ſeu
quantitativum dividitur in ſuas partes
integrantes, Eſtque iterum duplex Con-
tinua, & Diſcreta: Continua; quâ to-
tum integrale continuum dividitur in
partes ſuas integrantes: v. g. Homo in
caput, manus, pedes, E&. Diſereta; quà
MS, totum integrale diſcretum in partes di-
viditur; v. g. Multitudo aliqua in plures
nimm, numeros binarios, aut ternarios. Diviſio acci-
di di dentalis eſt: quàâ totum accidentale, id
hs d, eſt, conflatum ex ſubſtantiâ & accidente,
ANMGle, dividitur in ſaas partes, ut ſi Album di-
Nmis . vidas in ſubjectum, v. g. Lapidem, & Al-
unN hedinem, Arriag. Diſp. 3. ſumm. ſect. 2.
Nnub Diyiſio potentialis eſt: quâ totum poten-
aren tiale dividitur in ſuas partes, quas non
actu, ſed potentià ſub ſe continet: vel,
ut Cornxis in Summulis Tratt. 2. c. z.
cum Du Trieu, quâ aliquid magis com-
mune dividitur in minùs communia:
v. g. Animal in Hominem & Brutum: Vo-
caturque ab Aliis Diviſio totius poteſta-
tivi ſive univerſalis in partes ſubjectivas.
Eſt autem diviſio hæc potiſſimùm qua-
druplex.

. . Di li

Ima

Par. 1. Cap. 30

Ima Maximéque uſitata eſt Diriſio ger
neris in ſpecies, & ſpecierum in indwidua,,
ut ſi dicas: Animalium almd eſt homo,»
aliud Brutum, Hominum alius eſt Petrus,
alius Paulus &c.
IIda eſt Diviſio ſubjecti in Acidentia:
quàâ fubjectum in, vel potiùs (üt ait Se⸗
mery hic per varia accidentia, quæ ha-
bei, dividitur; five jam accidentia ſint
Phyſica & realiter diſtincta, ut ſi dicas:
Homo alius eſt Albus, alius Niger: ſive Me-
taphyſica, & ſolâ ratione diſtinéta; ùt.
ſi dicas: Anunal aliud eſt rationale, aliud
irrationale: utrumque enim animali no-
ſtro modo concipiendi accidentale eſt.
IIItia eſt Acidentis in ſubielta, quâà ac-
eidens in vatia ſubjecta diſtribuitur v. g.
Album aliud eſt Lat, aliud Nix, &.
Pang eſt Accidentis in accidentia v. g.
ulce aliud eſt favum, ut mel. aliud Album,.
1 Saccharum.
Porrò hæ tres ultimæ diviſiones com-
muniter etiam Accidentales vocantur à
Dialecticis.

88

76 THESIS XXXVI. Præcipuæ Leges

Diviſionis ſunt 1. Dipiſum debet plus
con-

ſun N
un Sin
t ſau

4 4 4
Uunt i,

r ſemn
ne m
l,
ln

ſeinn
e alen
dniz)
e ;

N

AdA A,

„

de Definitione & Diriſione. 89
continere, quùm aliquod ex membris dividen-
tibus; quia totum eſt majus ſuâ parte.
2. Divißio ſive membra dipidentia ſimul de-
bent exaæquare diviſum: boc eſt, non de-
bent plus, nec minus continere, quàm
totum diviſum. Ratio eſt z quia omnes
partes ſimul fumptæ realiter ſunt ipſum
totum. 3. Unum membrum dividens non
debet cantineri in alia: quam regulam Alii
ſic exprimunt: Membra dividentiæ debent
aliquo modo inter ſe pugnare, ſeu eſſe oppoſi=

ta. 4. Membra dividentia non debent eſſe

nimis multa „ ne oriatur confuſio. 5.
Diviſio debet eſſe immediata , ſive fieri in
membra proxima, quæ deinde fubdivi=
dantur, donec perveniatur ad ultima.
Hinc non valet hæc diviſio: Animal
aliud eſt Equus, aliud Leo, aliud Pecus, aliud
Homo &c.
Porrè à Diviſione totius potentialis,

cujus apud Philoſophos potior eſt uſus,

rectè Argumentandi regulas habe ſequen-
tes ex Pennafiel. Diſp ult. ſumm. q. I. n.
12. Arriag. Diſp. 3, ſumm. ſect. 2. Compt.

D. 4. ſect. 2. Gornæo Tract. 2. ſumm. in

Append. c. 2. & Aliis.
Prima, A membrao dividente licet
af⸗

77

90 Par. 1. Cap. 3.

affirmativè argumentari ad diviſum. v. g
Petrus eſt homo, ergo ſt animal. conrin
mala eſt conſequentia à negatione unius
membri dividentis ad negationem diviſi
v. g. Petrus von eſt Brutum, ergo non eſt
animal.
Secunda. Ab affirmatione diviſi re-
s argumentamur ad omnia membra
dividentia ſub disjunctione, ůt:
Animal, ergo vel rationale, vel irrationale
non autem valet conſequentia à diviſo

ad unum determinatè membrum divi-

dens v. g. Eſt Animal, ergo eſt homo.
Tertia. Ex negatione omnium mem-
brorum dividentium recte ſequitur ne-
gatio diviſi: & contrà ne gatio omnium
membrorum divicdentium ex negatione
diviſi. v. g. Lapis non homo, neue byu=
tum: ergo non eſt anunal, & contrd. Non
eſt amimal: ergo nec eſt homo, aec brutum.
Quarta. A poſtione diviſi & nega-
tione unius membri dividentis, ſi fint
duo tantùm, tenet conſequentia ad af-
firmationem alterius, ut, eſt animal: non
irrationale, ergo rationale: & viciſſim ab
affirmatiene unius ad negationem alte-
rius, v. g. Mt animal, idque rationale, erge
non

, Prſ
nnig

in:

. ſn ⸗ 1¹

L
, ENNe

tone in.
Dnni enbtn
1 N

1,
ltndlß,
4

de Definitioné & Diviſione. 91

non irrationale. Dixi antè: ſi ſint duo tan-
tum: nam ſi membra dividentia ſint plu-

ra: omnia neganda ſunt præter unum
illud, ad quod vis argumentari.
uæres: An diviſio totius actualis, & 79
definitio mentalis differant? Ratio dubi-
tandi eſt: quia utraque clarè & explicitè
attingit eadem peædicata, ſeu partes rei;,
uùt patet in hac definitione: Homo eſt ani-
mal rationale, ubi ex parte prædicati eſt
definitio: & in hac diviſione actuali,
homo eſt animal & rationale: ubi ex parte
rædicati eſt diviſio hominis in ſuas par-
tes actuales Metaphyſicas: nam ex patte
utriusque prædicati repræſentatur clarè
& formaliter idem, Reſp. Cum Spi-
nula p. 2. ſumm. c. 2. contra Hurtad.
Arriag. Compt. & alios : Diviſionem

formalem ſeu mentalem à definitione

differre realiter: quia habent modum
tendendi in objectum omnino diver-
ſam : Definitio enim partes rei qua-
ſi ſeparatas intentionaliter copulat, &
conjungit; diviſio verò, quaſi unitas,
intentionaliter ſejungit; ubi autem mo-
dus tendendi diverſas eſt; & actum di⸗=
verſum elſe, neceſſe et.
THE-⸗

2 Ar e

THESES
MAGIS CONTROVERS,
de
Vnitate & Diſtinctione: Uniperſalibus
E& Pradicamentit,
I.

Niras eſt indiviſio rei in ſe: 2. Quæ
Phyſicé non eſt quid negativum;
ſed ipſa rei entitas. 3. Identitas eſt Ra-
tio, quà res eſt id, quod eſt.

II.

I. Diſtinctio realis non eſt formaliter
negatio identitatis; z. Sed ipfæ res po-
ſitivæ, prout aliæ ab invicem: 3. Di-
ſtinctio rationis eſt unus, vel duplex
conceptus eandem rem diverſimodé re.
Præſentans.
III.

I1. Non datur diſtinctio ulla inter
Realem & Rationis media, ſive forma-
lis ex naturâ rei, ſive virtualis Thomi-
ſtica: 2. Neque admittenda eſt Præſci-
ſio objectiva; 3. Sed Formalis tantàm.

D

e

lien

uen¹

uümt

) lu A

.

artd̃

Ei. 1

NCN N
lielau

lan
Clugdin
Non ichar tan
len. , Ht
Irilucdirel
Nrtonhe

(Elnferllig

inginnigean
in Auni

wimmnkun
unltii

iitel ge
Ad.

wes nnulte
.
: p
N

e,8

NAAN.

W

dio ur
Nl lenn⸗
ind bon⸗
cnätunn.

Maæyis Controy. 93

Theſes Logica
IVv.Ä.

1. Univerſale non datur totaliter à

parte rei; 2. Sed formaliter conſtitui-
tur per actum intellects præſcindentem,
3. Tum abſolutum, tum compatati⸗
vum.

V.
I. Mediatè dividitur in quinque præ-
dicabilia: 2. Reſpectu quorum eſt ve-
rum Genus: 3. Poteſt manere in actua-
li prædicatione de individuo.

VI.

I. Genus elſſentialiter requirit plures
ſpecies; Species prædicabilis plura in-
dividua poſſibilia. 2. Differentia inferior
non includit formaliter ſuperiorem, aut
Genus: 3. Specifica conſiſtit in quavis
diſſimilitudine eſſentiali.
VII.

I. Ratio in dividui ùt ſic eſt univoca,
& univerſalis. 2. Principium individua-
tionis intrinſecum non eſt ordo ad mate-
riam, aut quantitatem; 3. Sed ipſa præ-
dicata intrinſeca rei prout ſunt hæc, &
