Tantàm Petrus non ſtudet : Non tantim
Petrus non ſtudet: ut conſtat ex reſolu=
tione earum. Idem cum proportione
ſit judicium de propoſitionibus Excepti-
vis & Relduaplicativis. Vide, & recole dicta
C. prac. §. 3. per totum.
Queres An, & quomodo cuivis pro-
poſitioni aſſignari poſſit ſua contradicto-
Tria?
Reſp. I. Poteſt cuivis propoſitioni as-=
ſignari ſua contradictoria ſaltem de lege
talis. Ità communiter. Ratio eſt, quia,
quidquid de aliquo ſubjecto affirmatur,
idipfum præcisè negari poteſt de ſubje-
cto eodem: itaque habebitur contradictio.
Reſp.

Ior Net, g

Uttent

Eyiur, E en
Negbidgt
Unn

de oppofit. æquipoll. & cony. propoſit. 155

Reſp. 2. Omni propoſitioni affirmati-
we per hoc perfecte contradicitur: quod
7° Non neganter acceptum, Ponatdit in
fronte, negétque totam propoſitionem:
v. g. hujus propoſitionis, Ommis boms
eſt albus, Contradictoria eſt: Non ommnis
bomo eſt albus. Iſtius; Et Petrus & Paulus
Rudent, contradictoria eſt hæc: Non &
Petrus & Paulus ſtudent: & ſic de re liquis.
Ratio eſt: quia major contradictio eſſe
non Poteſt, quàm cùm tota affirmatio
negatur, ùt vetus fert ckgium. Hæc
Regula (quam ipſe Philoſophus trad lidir)
Univerlſalis quidem eſt & ſecuriſſim.
ſed in explicandis tamen deinde compo.
ſitis non nihil difficultatis habet; unde
ad ſingulas earum claſſes deſcendo: &
Reſp. 3. Regulæ contradicendi cuique
propoſ. Compoſitæ ſunt ſequentes. Pri=
ma. Propoſitioni Copulativæ contradici-
tur per disjunctivam : Et contrà; v. g.
huic copulativæ : Et Petrus ſtudet &
Paulus ſtudet ſic contradicitur: Vel Petrus
non Kuder, vel Paulus non ſtua det. KRatio
eſt: quia ſic in unà præcisé affirmatur
aut negatur, quantum requititur, &£—
ſufficit ad falſiftcandatn alteram: cum
enim

43

156 Far. 2. Cap. 3.

enim ad veritatem copularivæ requiratur G
veritas omnium propoſitionum ſimpli.
cium; disjunctiva negans vel unius ve-
ritatem, præcisè illam falſificat: econ-
tra, cm ad veritatem disjunctivæ ſuf-
ſiciat vel unius veritas, ut hæc falſifice-
tur, negari debet veritas omnium ſim-
plicium; quod fit per copulativam. Se-
cunda: propoſitioni propriè conditionali g
contradicitur negando præcisè connexio-
nem Conditionis cum Conditionato,
cujus negatio aptè exprimitur per 76 non
ideo. v. g. huic conditionali: Si Per. Alfenn
us audiet concionem, convertetur, contradicit ,
iſta: Si Petrus audiet concionem, non ideo u
gonyvertetur. Ratio eſt: quia in ejusmodi
Propoſitionibus hæc connezio principa-
liter affirmatur, vel negatur, adeôque
eo ipſo, quèd connexio illa in unâ af-
firmetur; in alter4 præſcisè negetur, di-
citur tantum, quantum præſcisè ſufſicit
ad alterutram falſificandam. Quod cors
ditionales diſparatas attinet, cüm illæ
Principaliter ſignificent meram ccëxi⸗ .
ſtentiam Conditionati poſità Conditione, N pſhn
ut fit in hàc: Si Turcàâ dormit, Petrus ſal- gs e
as: contradictoriæ erunt, ſi una jre:
cisé

1 nig A N

Mcwnn

de Opboſitione, aquipoll. & conv. propoſ. I 57

ſcisè neget dictam coëxiſtentiam, quam
altera affirmat. Tertia. Molali contra-
dicitur, ii modus in unâ affirmatus ne-
gerur de eodem dicto in alterd: aut can-
trà; v. g. huic: Petrum currere eſt ne-
ceſſe contradicirur per iſtam : Petrum
currere non eſt neceſſe: Cujus ſenſus eſt:
Petrum non currere eſt poſſibile. KRatio eſt;
quia in his probelicior ibns præcipuè at-
tenditur ad Modum, non ad Dictum Quar-
ta. Propoſitionibus Exponibilibus contra-
dicitur, ſi reſolutæ in ſuas exponentes
ordinentur juxta regulam contradicendi
co Pulativis, & disjunctivis: Ratio eſt:
quia, ſi ſint quoad ſignum affirmativæ,
qquivalent copalativis; disjunctivis ve-
rò, ſi negativæ fuerint: ùt dictum ſu-
prà. Quæ contra hactenus dicta oppo=
ni poſſent; videre licet apud Caſil. I. 2.
& Haunoldum p. 2. de Oppeſitione: Mat⸗
thiam Heimbach. diſp. ſum Theſ. 5. ſect.
1I. Arriag. & Alios paſſim.

§F. II.
De Propoſitionum Tquipollentid.
THESIS XXX. Propoſitiones qui 44
pollentes communiter ex vulgata Dia-
D 6 7 le

158 Par. 2. Cap. 3.

lecticâ dicuntur eæ, quæ eodem fſubje-
cto & prædicato conſtantes, ſub diver-
ſis ſignis idem ſignificant. Ut omnis ho-
mo eſt animal. Nullus homo non eſt animal.
Accuratiùs tamen Dquipollentiam, prout
hic ſumitur, definiunt RR. Quod ſit
Puarum propoſiti onum priuns sppoſitarum aqui-
valentia facta per additionem particulæ, Non.
Hæc enim, cùm ſit malignantis naturæ,
deſtruit & mutat omne id, quod affi-
cit, & poſt ſe invenit, facitque ex pro-
poſitione affirmativa, negativam: ex
Umiverfſali, particularem: & contraà.

4 5 T'HESISXNXI. Totum .quipollentiæ
artificium tribus hilce Regulis ab-
ſolvitur. Primaæ. Si uni Contradicto-
riaruni præfiggtur à fronte negatio ſeu
Particula, Non; jam erunt æquipollen-
tes. v. g. hæc univerialis: Ommis homs
eſt doctus contradictoriam habet iſtam:
Aliquis homo non eſt doctus, quæ æquipol-
lebit priori, ſi dixeris: Non aliquis ho'
vwi non eſt doctus. Secunda. Contrariaæ
(idem eſt de ſubcontrariis) fiunt æ qui⸗
Pollentes, fi alterutr us fubjectoò poſtpo-
nas particulam Non, v. g. Conne ie
. und

Ut.
Ees Orlos rope

4

tes unius propoſitionis ſub/

de oppofit. «quipoll. & conv. propoſit. 159

ſunt hæ propoſ. Omnis bomo eſt doctus:
Nullus homo eſt doctus. Subjecto prioris
poſtpone negationem & dic. Omnis homo
non eſt doctus: & æqquivalebit poſteriori.
Tertia. Subalternæ fiunt £ quipollen-

poſt- ponendo particulam Non.
propoſitio: Aliquis homo eſt doctus, fiet æ-
quipollens ſuæ (ub lternanti, ſcilicet huic:
Omnis bomo eſt doctus » ſi dicas : Non
aliquis homo non eſt doctus. In ſubalter-
nis negativis, ùt rectè notat Haunoldus,
.quipollentia plus perplexitatis, quâm
utilitatis habet ob negationem ter po-
nendam. Tres has regulas Summuliſtæ

*

hoc verſu complexi ſunt.

Pra Contradit. poſt Contra. pre, poſtque
Subalter. Cæterùm, ut faciliùs noveris,
quæ ſigna ſibi mutuò æquivaleant; ca⸗

pe ſequens Schema.

Omnis- Nullus non- nonaliquis non.
Nullus- Omnis non- non aliquis.
Aliquis-Non nullus non omnis non.
Aliquis non- non omnis- non nullus
non.
Neuter non, Valet, uterque.
Neuter - Non alter,
Alter

160 Par. 2: CAp. 2.

Alter uter - Aker non.
Nulli non -Oinnes non aliquis non.
Non omnes-Aliquis non.
Omnes non Nullus.

THESIS XXXII. Regulæ jam datæ
non tantùm dirigunt Æquipollenti-
am propoſitionum ſe nplicium; ſed et-
iam Compoſitarum & Exponibilium,
immò & Modalium: ità, ut hæ pror-
ſus, ſicut illæ, ex contradictoriis fiant
æquipollentes ⸗uni earum præa-Ex con-
trariis, poſt Ex ſubalternis, præ- poſtque
ponendo particulam non. v. g huic Co-
pulativæ: Et Petrus, & Paulus eſt Logi-
cus: Contradictoriè opponitur hæc Dis-
junctiva: vel Petrus, vel Paulus non eſt Lo-
gicus: præpone alrerutri in fronte parti=
culam Non, & dic. Non & Petrus, &
Paulus eſt Logicus „ Eritque .quipollens
alteri Disjunctivæ. Conrraræ ſunt hæ
duæ Copulativæ: Et Petrus & Paulus eſt
Logicus. Nec Petrus nec Eaulas eſt Logicuss
Poſtpone toti ſubjeécto alterutrius nega-
tionem dicendo: Et Petrus & Paulus non
eſt Logicus: jamque æquivalet alteri: Nec
Tetrus nec Paulus eſt Logicus. Denilue
uie

2
ſfe

ge oppoſit quipoll. & conv. propoſit. 161
huic copulativæ: Er Petrus & Paulus eſt

n Legicus, ſubalternarur iſta disjunctiva:

Vel Petrus yel Paulus eſt Logicus, cujus ſub-
jecto ſi præ- & poſt- ponas particulam
non;: dicendo: Non pel Petrus vel Pau-
lus non eſt Logicus, jam æquivalebit prio-
ri copulativæ. Quod hic oſtendi in ex=-
emplo propoſitionum compoſitarum, fa=
cilè quivis applicabit aliis, cuùm ſit par
ratio.
PO Equipollentiâ tamen prop. Mo-
dalium ſpecialiter norandum eſt: quod
cenſeatur præponi particula negans, ſi
addatur ipſi Modo, urpote cujus potior
habetur ratio: Poſtponi, ſi præſigatur
Dicto: præ-& poſt poni vero, ſi ad-
datur & Modo & Dicto. Quo notato
jam facilè erit, juxta easdem regulas ſu-
prà datas, Modales oppoſitas reddere

u eæquipollentes; t patebit in Exemplo.
Petrum currere eſt neceſſe, Petrum non car-

rere eſt poſſibile, ſunt propolſitiones mo-
dales contradictoriæ: Alterutri earum
Præpone particulam Non, id eſt, nega
Modum, & dic. Petru'n currere non eſt ne-
ceſe, & habes æquipollentem alteri,
leul, iſti: Petrum non currere eſt poſſbile.
Mo-

47

162 P4r. 2. Cap. 3. ((((Ait
Modales! contrariæ ſunt hæ: betram 4
rurrere eſt neceſſe. Petrum currere eſt im- Cnne
poſſbile: Po oftpone negationem alterutri: nennch
id eſt, alterutrius Dictum nega dicendo: IItdls W
Petrum non currere ſt neceſſe: Et æqui- ſ
Pollebit alteri contrariv. Denique, Pe- Enfoalnenf
erum currere eſt neceſſe : Petrum currere eſßt ceſan dneni
poſibile, ſaͤnt ſubalternæ: alterutri r-. 4 au An A,
& poſt-pone negationem; id eſt, Ad- Inpin in
de Modo & Dicts particulam Non: & clic: nn 1 An
Petrum non currere non eſt neceſſe, jam æ- Iilt Cnmn .
quipollebit alteri: Perrum currere eſt pose llitt ulfil
Ribile. Quod hic in exemplo propoſi- pliohiinſ
tionum Modalium de Modo nominali i Lran
practicè demonſtratum eſt; idem pror-= len ti
ſus eſto judicium de propoſitionibus Eyias mir
Modalibus de Mods adverbiali. Atque dbigi tim n
ità totum æquipollentiæ artificium fnio, ur heciin alge
omiſſis my ſterioſis illis Summuliſtarum mmelon, ,
vocabulis: Purpurea, Eliace, Amapvimus, Auin 1
Edentuli. Quibus teſte Arriaga Moda-
lium Æquipolle emtiam obſcurarunt ma-
gis, quàm illuſteAunt. Eorum tamen ut
explicationem, qui vulr, paſſim apud “ 1. n
A. A. inveniet.

de oppoſt. aquipol. & cony propoſit. 168
§. III.

De Converſione propoſitionum.

THESIS XXXIII. Converſio propofiti
num eſt unius ad alteram
tranſpoſitionem prædicati & ſubjectin
ceſſaria conſequentia v. g. Omnis homo eſi
animal: ergo Aliqnodt ani nel eſt homo. Pri-
ma propoſtio, quæ convertitur; dici=
tur Converſa: Altera in quam conver-
titur. Convertens appellatur. Ità com-
muniter Dialectici. Ut autem hæc trans-
poſitio legitima ſit, ſervanda ſunt ſequen-
tia. I. Ut fiat mutatio ſubjecti in præ
dicatum quoad rectos tantum urr *
proprios; nain inepta erit Converſio;
ſi obliqui etiam mutentur in Rectos;
aun Redi in obliquoas. Sic vitioſæ ſunt

converſiones: Petrus eſt in Agro: ergo
Ager eſt in Petro. Judas prodidst Chriſtum:
Ergo Chriſtus prod am ſed ſic in-

ſtituendæ. Petrus eſt in agro: ergo exi-
ſtens in agro eſt Pet erns. J udas pt didit Chri-
ſtum, ergo prod- 1. Judas,
II. Ut fiar mutatio ejuse ti in
idem Pradicatucn ità, ut nulla accidat
vVariatio ſuppoſitionis, reſtrictionis, alte-
1IUs⸗

164 Par. 2. Cap. 2.

risve affectionis, quâtermini mutentur,
Unde non valent hæ converſiones: Nul-=
zus ſenex poteſt ſieri puer: ergo nullus puer
poteſt fieri ſenex. Aliquæ ſpecies eſt homo:
ergo Aliquis homo eſt ſpecies. & c Valitu-
ræ autem, ſi ſic fierent. Nullus ſenex
poteſt ſieri puer; ergo nullus potens feri
Puer oſt ſenex. Aliqua ſpecies eſt hemo er-

go RHomo e ſt aliqua ſpecies. III. Ut ſiar Ndh

mutatio totius ſubjecti in totum prædi-
catum: Unde ſi aliquis Obliquus, alia-
ve particula in Conyerſa fuerit oppoſita
prædicato aut ſubjecto, debet manere
eidem affixa in Convertente. Proinde
hæc propoſitio: Pallium Petri eſt nigrum
malè convertitur: Ergo Aliquod nigrum
Petri eſt pallium. Sed ſic converti de-
bet: Ergo aliquod nigrum eſt yallium Petri.
IV. Ur maneat eadem copula, id eſt,
utrobique accipiatur in eodem ſtatu &
ſignificatione: Unde malè converteres:
Omne currens eſt animal: ergo Aliquod ani-
mal eſt curtens: niſi r8 Eft in utraque pro-
poſitione accipias cum ſtatu verbi V.
Ut ſervetur utriusque propoſitionis ea-
dem qualitas. Hæc quinque puncta,
qui in ipsd Converſionis definitione ex-
preſ:

¹ de oppoſt. aquipol. & conv. propoſitt. 165
Anma preſſa cupit, dicat: Converſio eſt mut atio
totius, ejusdemque ſubjecti in totum idem-
que p?ædicatum, mianente eadem copula, &
cualitate propgſitionis.

THNESIS XNXIV. Converſio propo- 12
, NH ſitionum triplex eſt: Simplex: per
4 accidens, & per cont- apeſi
ſie ſimiplex eſt Mutatio ſubjei in prædi-

A catum, & prædicati in ſubjectum reten-
tà eadem propolſitio
Aluquis homo eſt albus, ert
eſt homo. Conperſio per dcodene eſt permu-
tatio prædicati in ſubjectum, & vicis-
ſim „ variatâ propoſitionis quantitate.
v. g. Omnis homo eſt asimal: ergo Akquod
ammal eſt homo, Conpei ſio per contrapoſi-
tinem eſt; cùm retentâ eäâdem quanti-
tate xtrema prépoſitionis in ſe invicem
permutata intinitantur. v. g. Omnis honmio
eſt ammal: ergo omne non animal eſt non
bomo.
Qui autem converſione quævis pro- 50
I Vpoſitio converti poſſit, indicrunt Dia-
Uüu. lectici bino hoc verſu:
ECCI ſimplicuer convertitur: E VA
ne, per 4CCI.

4 AsSsTO

166 Par. 2. Caß. 3.

ASTO per contra: ſic fit converſio
tota.
Ubi in tribus vocibus iſtis: Feci, Eya,
ales A. E. I. O.
hes ſe ſecundum

vVOocaäE

ii⸗ onem uni-
E univerſale
Particulare n negativam, juxta vulga⸗ Mn Mi
tos ver ſus illos.
Werit A: Negat E ſed Univerſaliter

Ahſerit I: negat Of ſec⸗ barticulariter ambo.
Hinc jam aciſe intel liges ſuperiores ver-
ſus: Eei inpluuer: 14 eſt, propoſitio
univerſalis negativa, & particularis aſfir-
mativa convertuntur limpliciter. Conyer-
titur Epa per atci: id eſt: Univerlalis ne-
gativa, & Univerſalis affirmativa con-
vertuntur per accidens. Aſto per contra.
Id eſt: Univerfalis affirm. & partieula-
ris negativa convertuntur per mumde.
ſitionem.
Itaque I. Propoſitio Univerſalis affir-
mativa bene convertitur & per accidens,

de eppoſit uipol. & cony. propoſtt. 167
4uni rr, quia ſic procederetur à non diſtri-
buto ad diſtributum. II. Univerfalis
negativa converti poteſt & ſimpliciter, &
per accidens: non tamen per contrapoſi-
tionem ſaltem univerſ. liter ; 3 unde non
valet: Nallus hemo eſt lapis: ergo nullum
non lapis eſt non bomo, dixi, non poſſe ſic
anirerſaliter conyerti? nam pa rticul riter
poterit converti per contrapoſitionem:
. g nullus bomo eſt lapis. Ergo Alicjttid
auaun lapis non eſt non bomo. III. Particu-
A bingn laris aflirmativa non poteſt converti per
accidens, nec per contrapoſitionem ſed
Hina; ſantum ſimplicmer: IV. Denique Particu-
7. laris negativa tantùm convertitur per
io Cont/. spoſitionem. Ratio horum omnium
patebit examinanti ſingula; & videri
. poteſt in logica hrada P. Haunoldi p. I.
c. 2. a. 5. per totum, de cæteto conver-
ſiones per contrapoſitionem parùm utiles
unt; quæ verò fiunt ſimpliciter & per
idens ſatis communes.

Ui, h

rm NANN.

“ ve

A& inquit P. Lingen parte I. medulle ſua
vibart. n. 148.) univerſaliter tenent, non
olúm in propol. ſimpli .

bus, ſed & in
compoſitis, puta Copalatipis, Disjunctivis
—

Atque hæ Converſionis lege 4 ar re- 3

168 Par. 2. CQap. 3.

& Conditionalibus, Item in Exponibilibat,

Puta exceptivis, excluſiris, reduplicativis,
quæ tamen ante, quâm convertantur, re-

ſolvendæ ſunt in ſuas exponentes: hnò &
in Modalibus, ſi converti peſlunt: circa

quas tamen hec ſpecialiter adverte quòd
convertantur ſolùm ex patte Dicti, Mo-
do manente invariato. v. g. hæc Moda-
lis: Hominem eſe animal eſt .
ſit univerſalis aflirmativa ra Aodi
univerſalis affirmativi (unde propoſitio-
nes iſtæ ſuam quanitatem & qualita-
tem potiſſimùm deſumunt juxta dicta
ſup c. 2. S 2 u. 10. & II.) ità con-
vertitur per accidens: Aliquod animal eſſe
hominem eſt neceſſes vel etiam ſic per Con-
trapoſitionem: Non anmimal eſe non homi-
nem eſt neceſſe. Idem cum propoſitione
dic de propoſitionibus in cæteris Modis,
nimirum; Impoſſibili, peſſibin, & poſſbili
non, quæ ſimiliter ad Ir ges ſimplicium
de ineſe convertuntur, ſed ex parte Di-
tti tantuùm.
Dixi: in Modalibus, ſi converti poſſunt:
Nai quasdam Modales invenies, ubi
in modo impoſſibili non ſit murua extremo-
Tun repugnantia; neque in mode neceſario
n6*

NE T

cùum

eraſoiannend

AA

i ole dn

Sek Ilis dn

lns AHnen

P ole an

e Oppoſitione, aquipol. & conv. propoſ. 169
neceſſaria connexio mutua: neque in
modo contingenti mutua contingentia;
quæ proinde juxta regulas anté datas
converti non poterunt; cum tota con-
verſio hactenus tradita unicè funde-
tur in connexione aut non-connexio-
ne mutuâ extremorum; talis eſt hæc
propolſitio in Modo impoſſibili: Omne
en animal eſſe hominem eſt impoſſibile, quæ
e cùm ſit univerſalis negativa ratione
Modi, deberet converti poſſe & ſim-
n uimn Pliciter & per accidens; utrumvis autem
min tentes, malè concludes. Talis item
Uα eſt iſta in modo neceſſario: Omnem lo-
eud Lilum eſſe hominem eſt neceſe, quæ cm
uECGr univerlalis affirmativa ſit, deberet &
uh. ber accidens & per contrapoſitionem con-
verti poſſe: & tamen neutro mode
bpoteſt. Talis denique eſt illa in mo:
n do contingenti: Alquem bominom eſſe
logicum, eſt contingens, quæ cùm par-
ticularis affirmativa ſit, ſimpliciter de-

beret poſſe converti; quod tamen fal-
h. Iit

DNIG, WN

Mn anend

5 H THE-

170 Par. 3. Cap. I.

T H E SE S I

MAGISCONTROVERSX, wWa⸗
De ſigno & Judicio. n. 1 r

I. Gunmdeotunn

RAtio formalis ſigni eſt ipſa voluntas kiiimuu
inſtituentis declarata, accepta, & Enl Emna
moraliter perſeverans. 2. Voces; prout mu
funt ſigna ad placitum, ſignificant im- uum
mediatè res; mediatè conceptus. 3.
Scriptura immediatè voces: mediatè pkhetes
tes, & conceptus.

1. Judicium eſt actus intellectus fe 10l 1

rens ſententiam de aliquo. 2. Eſt enti- Mi
tativè indiviſible; 3. Ejus objectum ju- win
dicatuin efſt connexio objectiva prædi- õ
cati cum ſubjecto.

(Cl
Il.
mitas actůs cum objecto, ità ſe haben- i mnl
te, ùt actus enuntiat. 2. Phyſicè non eſt Iln, ufi
ſolus actus enuntiane; 3. dea tanquam Mira

partem includit objectum ſic ſe habens.

de diſcurſu & Conſequsntib, 171
IV.

1. Poteſt alius actus de vero tranſire
in fallſuw. 2. Alterutta propoſitionum
contradictoriarum de futuro contingen-
Aiuna te eſt determinatè vera, etiam præſcin-
Gdendo à decreto aut præſcientiâ Dei. 3.
Neque tamen per hoc læditur libertas
futurorum.

en

W: i KKRRRKEAKEKNAEKRE

PARS TERIIA
THESI UM LOGICALIUM

irhen k⸗
1N De iis,
iin quæ ad tertiam Mentis Operatie-
dpimn ,n⸗ nem pertinent.

GAPUT I.
De Diſcurſu ſeu Argumentatione in communi.

Diſcurſus omnino latè ſumptus alias eſt
Formalis, alius Virtualis; Ille componi-
tur ex pluribus actibus, quorum unus qedu-
citur ex alios aut: Petrus eſt homo, ergo
Eſt animal. Virtualis eſt actus unus, plu⸗
ribus aquipalens, aſentiens Aut diſſentiens
H 2 uni

Nmet
Agun
itt

6

172 Par. z. Cap. Tr. ceri
uni objecto propter aliud at: Petrus eß ſutr Düige
animal, quia eſt homo: ſed hic diſeurſus Sadkiur
eſt tantum improprié talis. Nos agimus de rin en
diſcurſu formali. Eiwnn
e u/en 1
LQuid, & quotuplex ſit Diſcurſus, acq (dum
Conſequentia. — e.
ſd
ITHESIS I. Diſcurſus ſeu Argumen- H
tatio in genere eſt eratio, in qui ga
unum ex alio infertur: vel eſt Cognitio ve- e
ritatis unius ex alids pfo quaâ definitio- Uung
ne penitiùs intelligenda notandum eſt, M,inge
multuùm differre hæc tria: cognoſcere unum NMd, el
poſt aliud, cognoſcere unum in alio, & co- ſuick,
gnoſcere unum ex alio. Nam cognoſiere unum raie
poſt aliud, eſt cognitionem unius ſequi dſudi
poſt cognitionem alterius, licèt id fiat teli uit
ſinè dependentiâ unius ab aliâ, ùt cùm N
dico: Petrus dormit: Paulus vigilat: & ull,
hoc, ùt patet, non eſt diſlcurrere. Co-
gnoſcere unum in alio eſt cognito uno co.
gnoſcere etiam aliud ratione connexio-
nis neceſſariæ; ſic Angelus cognoſcens in lemi
meam cognitionem cognoſcit etiam il- En en
lius objectum. Sed neque hoc eſt dil- nſe mn
cur- üii nli

4

de Diſcurſu & Conſequentid. 173

surrere. Denique cognoſcere unum ex
alio, eſt veritatem unam ex aliaà per con-
ſequentiam inferre, ut ſi ex eo, quòd
Deus ſit ſummè bonus, inferas; eum
eſſe amandum, hoc modo: Deus eſt ſum-
mè bonus? ergo, eſt amandus: atque hoe
eſt diſcurrere.

T HESIS II. Tria in omni diſcurſu

ſunt conſideranda: Antecedens ni-
mirum, Conſequens & Conſequentia. An-
tecedens eſt illud, ex quo aliud infertur:
quod ipſum quandoque eſt una tantùm
propoſitio, quæ ſimpliciter Antecedens
vocari ſolet ; quandoque autem duæ

propolſitiones, quæ Præm ſſe appellantur.

Conſequens eſt id, quod infertur ex An-
tecedente aut præmiſſis. Conſequentia
vel ſequela cſt id, vi cujus unum ex alio
infertur, ſive eſt connexio Conſequentis
cum Antecedemte per notam illativam er-
go ſigniticata.
Oblervandum hic, Conſequentiam
aliam eſſe mentalem ſeu ſormalem; aliam
objectivam. Conſequentia mentalis eſt ipſa
cognitio noſtra, prout unum ex alio in-
fert; vel eſt propoſitio conſequens quæ

H 3 eſt

de

174 Per. 3. Cap. I.
eſt in mente, non ſecundùm ſe ſumpta,
ſed prout dependet à præmiſſis, ex iis-
que deducitur. Conſequentia objectiya eſt
connexio neceſſaria, quam habet obje-
Gum Propoſitionis Conſequentis cum
objecto Antecedentis. Unde, cm in-
ter diſpurandum Argumentanti nega-
mus Conſequentiam, negamus dari ve-
ram & neceſſariam connexionem Con-
ſequentis cum Antecedente. Et quidem
ſæpè fit, ut rectè negetur Conſequen-
Hia; licèt & Antecedens & Conſequens ulir kn
vera ſint; eò quòd deſit connexio Con- ule dahl
ſequentis cum Antecedente; t in his , eni
exempl. Homo eſt animal, ergo eſt ratio-
nalis. Petrus eſt magnus? ergo fiet doctut.
&c.
Porrèò dum inter diſpurandum adhi-
benda eſt Diftinctio, nunquam diſtin-
guimus Conſequentiam; (hæc enim ne.-
ceſſariò vel vera eſt vel falſa, adeôque .
aut concedenda, aut neganda) ſed Con- Uirmalt
ſequens: cùm enim illud poſſit accipi ili dle 6
in diverſo ſenſu, poreſt in uno habere V lurn
neceſſariam connexionem cum Antece-
dente, ideéque rectè inferri; in altero
Sam non habere, ideôque male inferti
ex

uler idr
(lnri
1

ikche
lun 1
, n
Penn
tie 4
be
A Urin.
1Ce

aroA
E 4
Kas kr.

ex Antecedente: Unde applicatur

de diſeurſu & Conſequentii. 175

Di⸗

Ktinctio, ut ſi Conſequens accipiatur in uno
ſenſu, concedatur Conſequentia; nege-

tur verò, ſi in altero.

THESIS III. Conſequentia ſive

Ar-

gumentatio alia eſt Bona formaliter,
ſive vi Formæ, quæ & Formaltis appella-
tur, alia eſt Bona materialiter, ſeu vi ſo⸗
lius materiæs quæ S& Conſequentia materia-
lis dicitur, alia eſt & materialiter & ſor-

maliter bona. Prior (ùt cum Tol
Fonſecâ & aliis Galtruchius Diſp. 4.

eto,
Log.

c. 2, explicat) eſt, quando Illatio Con-
ſequentis ex Antecedente valet ratione

diſpoſitionis terminorum & propolſ

itio⸗

num antecedentium; ità, ut cuicunque

materiæ applicetur iſta terminorum
ſpoſitio; ſemper rectè concludat: a

di⸗-

deô-

que in ſimili formâ nullum dari poſſit
Antecedens verum, Conſequente falſo.
Et hæc propriè & ſimpliciter Conſequen-
tia dici debet. Conſequentia mwaterialis

vel vi ſolius materiæ bona eſt, quæ

tan-⸗

tàm valet ratione connexionis neceſſa-
riæ, quæ eſt inter res ipſas: ſive, quan-

do Conſequens rectè infertur ex An
H 4

tece-
den-

4

176 Par. 3. Cap. I.

dente ob ſolam connexionem rerum,
non autem ob diſpoſitionem termino-
rum; unde in aliâ materiâ talis conſe.
quentia fallit; v. g. Aliquis homo eſt aui
mal erge omnis homo eſt animal: Qui
argumentandi modus valét tantùm in
materiâ neceſſariã; non autem in con-
tingente. Ex his patet: quæ ſit Conſe-
quentia & materialiter & formaliter bo-
na: nimirum illa, quæ valet & ratione
connexionis neceſſariæ, & ratione legi-
timæ diſpoſitionis serminorum; ut:
Ommnis homo eſt animal: Atqui Petrus eſt
hbomo, ergo Petrus eſt animal.

3TIHIESIS IV. Difſcurſus in genere re-
cte dividitur à multis in ſimplicem
conſequentiam & Argumentationem Striäts
dictam. Simplicem conſequentiam pocant
Diſcurſum conſtantem duobus ſolùm
terminis, quorum unus infertur ex alio
ſinè omni Termino Medio aut Argumento:
fundatürque in regulis Oppoſitionis
Subalternæ, Æquipollentiæ, & Conver-
ſionis, de quibus ſuprà; ut ſi dicas:
Ommis homo eſt animal, ergo Aliquis homo
animal. Item: Ommis homo eſt animal,
er⸗

teil

5

A,ſte. 4

N

Stteh

Temen
1NNIN

n e, in
le ianl

entin
gn ui

R

de Diſcurſu & Conſequentid. 1977

ergo Nullus homo non eſt animal. Item:
Ommnis homo eſt animal, ergo Aliquod ani=
mal eſt homo. Argumentationem ſtrictè di-
dtam vocant Diſcurſum, qui conſtat Ar-
gumento ſeu Termino Medio poſito in unâ
vel pluribus præmiſſis; ut: Omnis homo
eſt animal, atqui Petrus eſt homo, ergo
Petrus eſt animal. Ubi Terminus Medius
eſt Homo.

§. II.
Regulæ quædam generales bonæ Conſequentiæ.

THESIS V. Regulæ generales bonæ
conſequentiæ paſſim recenſentur ſe-
quentes.
I. Ex vero non nis verum, ex falſo au-
tem ſuppoſito tanquam vero, etiam verum de-
duci poteſt. Ratio primæ partis eſt: quia,
quod ex alio ritè ſequitur habet neceſſa-
riam connexionem cum illo; quidquid
autem habet neceſſariam connexionem
cum vero, ipſum quoque verum eſt.
Ratio ſecundæ partz eſt; quia ad bonam
conſequentiam plus non requiritur,
quàâm recta diſpoſitio terminorum, vi
cujus, conceſſis præmiſſis tanquam ve-
5 ris,

128 Par. 34 Cap. I.

ris, non poſſit negari concluſio; atqui
talis diſpontio haberi poteſt etiam in
materiâ falsàâ, ſuppoôſitâ tanquam verâ 3
ergo, ex præmiſſis falſis, ſuppofitis tan-
quam veris, poteſt haberi bona & vera
conſequentia; imò & verum conſequens;
cùm poſſint duo extrema habentia ve=
ram connexionem inter ſe, connecti in
præmifſis cum medio falſo; ùt patet in
exemplo. Ommis lapis eſt animal: Atqui
Ommis homo eſt lapis: ergo Omnis haomo eſt
animal, dixi: ex falſo ſuppoſito tanquam
vero: Nam verum nunquam poteſt con-
necti cum ab abſolutè falſo.
II. Falſum non nis? ex falſo legitimè de-
Auci poteſt. Si enim ex vero non nisi
verum ſequi poteſt; Ergo ex falſo ſe-
qui non poteſt, nisi falfum.
III. Ex contingenti contingens: imd etiam
neceſſarium per legitimam conſequentiam de-
duci poteſt. Prima pars clara eſt: Se-
cunda probatur: quia poſſunt duo ex-
trema inter fe neceſſariò connexa habe-
re connexionem cum Tertio tantùm con-
tingentem; patet in exemplo: Quidquid
mopetur eſt animal« Atqui aliquit homo
moyetur? Erge Aliquis homo eſt 4mal.
14

amdhro

n un onn

n onn

NMu le
wllntenmn,
li ſanneh⸗
ltl, ri
tr etlanon.
Apamn

üei
genl
mbmuhug

4NWIN
bne oe

ln.

Nufn Nc
cegna t

gdrd: E
. e.

de Diſeurſu & conſequentid. 179

Ubi concluſio, quæ ex Minore contin-
genti ſequitur, eſt neceſſaria: Quèd ſi
tamen illam ſumas formaliter, in quan=-
tům præcise ex illis præmiſſis deducitut,
quà talis non erit neceſlaria, ſed contin-
gens: uti dici ſolet in Diſputationibus lo-
gicis de Diſcurſu, dum quæritur: An con-
cluſio, qua talis, ſequatur debiliorem partem
praæmiſſarum, Quod inſinuãſſe ſufficiat,
IV. Ex neceſſario non ſequitur, nis?s neceſ-
ſarium: Item Ex impoſſibili ſuppoſito tair-
quam vero, vel conditionatè affirmato etiam
neceſſarium ſequi poteſt. Ratio prioris eſt:
quia, quæ neceſſariè ſunt connexa cum
Tertio, etiam necefſlariòè connexa ſunt
inter ſe, ſaltem phyſicè loquendo. Et
ſi ex neceſſario poſſet ſequi contingens
aut impoſſibile, ex vero poſſet ſequi fal-
ſum, cùm omne Contingens poſſit eſle
fallum: omne autem impoſſibile ſem-
per ſit fallum. Ratio poſterioris eſt; quia
poſſunt extrema neceſſariò inter ſe con-
necli; ſi connecteremur cum Medio im-
poſſibili, atque ità ex impoſſihili leque-

retur neceſſarium.

V. Ex peſſibili non poteſt ſequi impoſſibile:
Scit enim verum non pugnat cum verozg
H 6 ità

180

ità etiam poſſibile non pugnat cum pos-
ſibili; unde natum eſt vulgatum illud:
Ex poſſibili in actu poſito non ſequitur impos-
Uibile. Vide Logicam practicam P. Hau-
noldi p. 2. c. I. a. 2. vel Honoratum
Fabri de artificio conſequentiæ doctè &
fusè tractantem.

Par. 32. Cap. 1.

7 THESIS VI. Sunt & aliæ Regulæ bo-
naæ conſequentie magis particulares
nimirum ſequentes.
Ima. Si duo habeant neceſſariam con-
nexionem mutuam inter ſe, tunc ab
uno poſito vel negato valet Conſequen-
tia ad alterum poſitum vel negatum: ſi
enim poſito uno, poſſet non poni alte-
rum; aut negato uno, alterum non ne-
gari; non eſſet mutua connexio neceſſa.
ria. Unde valet mutua conſequentia 4
toto ad partes ſimul ſumptas, & con-
trà: A definitione ad definitum, & con-
trà, &c.
IlIda Si duo habeant connexionem
neceſſariam non mutuam, tmnc poſito
illo, quod habet talem connexionem .
valet conſequentia ad alterum conne-
xum; non contrâ. Item negato illo,
cum

tnant c

Aemn
on

62 cccneckul
d

.
pon Nend 4
NYn ſe⸗

0oN cnm. H
peni Nn

a gu ſe
ellt ei

4 n le

Ulmol elle,

Her
R

de Diſcurſu & conſequentidt. 181

ecum quo habet connexionem, valet con-
ſequentia ad alterum, quod habet con-
nexionem: non contrà. Sic quia pomo
v. g. connectitur neceſſariò cum Anima-
li, non verò Animal cum Homine, tenet
conſequentia affirmativa ab bomine ad
Animal: At, Eſt hoino, ergo eſt animal
non contrâà: eſt animal ; ergo eſt homo.
Similiter tenet hæc conſequentia negati-
va: Non eſt animal, ergo non eſt homo:
non contrâ. Hinc univerſim valet con-
ſequentia 1mò A toto affirmato ad par-
tes ejus ſingulas: non contrà & à nega-
tà unà parte ad neganduin totum. 24
A termino inferiori affirmato ad ſuperio-
rem: non contràâ: Et à negaro ſuperio-
ri ad negandum inferiorem: non con-
trd. 3ti A veritate propoſitionis Uni-
verſalis ad veritatem particularis; & 3
. falſitate particularis ad falſitatem uni-
Gunn, verſalis: non contràâ &c.
III. Si duo habeant oppoſitionem ne-
buemiru ceſſariam immediatam, ità, ut non pos-
HE ſint ſimul eſſe, nec ſimul non eſſle, tunc
ru, Duno eorum poſito, rectè negatur alte-
Qüm am rum: & uno negato, rectè affirmatur
t alterum, Ratio patet, nam ideo dicun-
1 H7 tur

182 FPar, 3. Cap. TY.

tur eſſe immediatè oppoſita, quia inter
illa non datur mnedium; ſed unum re-
ſpectu ſubjæcti capacis neceſſariò conve-
nit; alterum neceſſariò disconvenit.
IV. Si duo nullam, vel merè con-
tingentem habeant connexionem inter
ſe, ab uno afhrmato, vel negato non
valet conſequentia ad alterum affirman=
dum vel negandum: Conſequentia enim
eſt propter connexionem Conſequentis
cum Antecedente. Unde non tener con-
ſequentia. 1Imò à ſenſu compoſito ad di-
viſum, aut contra: Nec 24) A termine
in und ſuppoſitione accepto ad eundem
acceptum in alià fuppoſitione, ſaltem
plerumque; ùr magis dicerur G. ſeq. Nec
31iàr quando plus aflirmatur in Con-
ſequente, quàm contineatur in Antece=⸗
dente.

H. HI.
An, & quanno valeat argumentatio ab and
Suppoſitione ad aliam , & ſperialiter à
diſtributiva ad collectivam
8 THESIS VII. Per legitimam conſe-
quentiam argumentari licer 1. 2
ſuppelitione Diſtributivd abſolutäâ ad ſin-
20*

r enl
Nong .

Wenlt, 1,.

unenmur

4 ,0,
Pal, e

Imd U
i 1 Nn

ſdone Kenud 1

uif un
U⸗ Ag en
rz,gondon⸗
lag giu
mlfffuu
mnhe
Gnili
t , Aar,
ul ſurh
ſnd

290 Petras e

de Diſcurſu & conſeuentid. 183

gularem v, g. Oumis homo eſt animal, er-
i anizal. Katio patet: quia
terminus ſingulatis includitur formali-
ter in ter mino univerſali diſt ibucive ſup-
ponente. 2. Ob eandem rationem recte
argumentamur' à ſuppoſitione diſtibu-
tiva ad disjunctivam; ur: Ommis homse
eſt animal, ergo aliquis homo eſt animal.

THESIS VIII. Non valet argumen-
tatio I. quando tranſtur à ſuppo-
ſitione materiali ad formalem: aut con-
trà v. g. Homo eſt biſyllabum. Nec valet
2. quando tranſitur à ſuppoſitione pro-
priä ad impropriam: aut contrà v. g. An-
gelus eſt incorporeus: Atqui Adoleſcentulus
alle eſt Angelus, ergo eſt incorporeus, Nec
valet 3. quando tranſitur à ſuppoſitione
ſimplici ad perſonalem: aut contrà v. g.
Ammal eſt genus? atqui Homo eſt animal,
ergo Homo eſt Genus. Nec valet 4. quan-
do tranſitur à ſuppoſitione diſtributivâ
accommoda ad Abſelutam. v. g. omnis homo
peccavit in Adam: atqui Petrus, Paulus, &
Beata M. V ſunt homines : Ergo bPetrus,
Paulas & B. Maria V peccarunt in Adam.
Nec palet 5e quando tranſitur à ſuppoſi-
tio-

184 Par. 3. Cape I.

tione diſßributva pro generibus ſingulorain
ad ſuppoſitionem Aiſtributwam pro ſingu-
lis generum: vV. g. Omnié animal fuit in ar.
càâ Noec: at qui hio, ille, & iſte canis eſt
animal, ergo bic, ile, & iſte canis fuit

J

in arcà Nozç. Nec valet 6., quando tranſi-

tur à ſuppoſitione collectip ad Aiſtributi-
vam, nec contrà à diſtributivâ ad collecti-
vam. Sic vitioſus eſt hic ſyllogismus:
Omnes Apoſtoli ſunt duodecim: atqui Petrus
E& Paulus ſunt Apoſtoli “ ergo betrus &
Paulus ſunt duodecim. Nec valet 7. Qlan-

do tranſitur à ſuppoſitione diguucta ſeu I

indeterminata ad disjuntctivam ſeu determi-
nativam v. g. Aliquis oculus eſt neceſſarius
ad videndum, atqui oculus dexter eſt ali-
quis oculus, ergo oculus dexter eſt neceſſa-
rius ad videndum. Ratio horum omni-
um eſt, quia in Sjusmodi ſyllogismis
erunt quatuor termini, cum eadem vox
in divers4 ſuppoſitione accepta ſit du-
Plex terminus, qui cum duobus reliquis
faciet quatuor, quod eſt contra leges
ſyllogismi.
Qaes An non aliquando valeat ar-
Sumentatio à ſenſu difributivo ad eollecti-
vum? Ratio dubitandi eſt, quia videtur

eſſe

Nrit

ehuate
G rutt 42
iel

lu,

en

C
kinen

1

de Diſenrſu & conſequentid. 18 5

i ien eſſe bona conſequentia; ſingulæ creature
ai, Tunt producta ab alio, ergo tota collelctis
,creaturarum eſt producta ab alio. Reſp. I. Ar-
gumentatio illa vi ſornæ nunquam valet.
Rationem dat Haunoldus, quia Conſe-
quens Collectivè ſupponens plus in le con-
tinet, quàm Antecedens ſupponens di-
ſtributivè, dicit enim, prædicatum con-
venire omnibus ſimul, quod Antecedens
tantum dicit convenire ſeorſim ſingulisis
plus autem eſt convenire omnibus ſi-
mul, quàm ſingulis ſeorſim: jam verè
