in accipias exchuſive aut digjunitie Fiat inter
membra repugnantia: tunc enim, cùm ne-
misu queat utrumque membrum ità eſſe; at-
ib firmato uno in minore, rectè negatur al-
m h terum in Concluſione.
e,, Regula IV. Si major duo membra negat
un um disjunctives tunc eorum uno aßirmato in
Aenbel Minore, Concluſio recte negat alterum. Econ-
tra verò. Uno eorum negats in Minore,
concluſio non ſemper recté negat alterum.-
atio eſt endem, quæ utriusque regulæ
EIpræcedentis, & patet in exemplis, quæ
facile d quovis fieri poſſunt.
Regula V. Si Minor & Concluſio ſit
zni disjunétivas idem termini in utraque propo-
NI. ſitione disungendi ſunt. v. g. Omnis homo
n eſt rationalis: atqui vel Petrus vel equus eſt
pomo,; ergo vel Petrus vel Equus eſt ratio-

I

A

npi⸗ nalis vid Caſil. lI. 3. c. 17. & Haunold.

4 Log pract. p. 2. C. 4. a. 2. TEE-

216 Pær. 3, Cap. 3.

33 LP HESIS XXIII. Pro ſyllogismo con-
ditionali ſpeciaies regulæ ſunt ſe-
quentes: Prima: St Major conditionalis ſit
vera: & Miner ponat Conditionem, Conclu-
ſio verè ponit conditionatum, non Contrà:
ſi M'nor negat conditionem, non ideo ſtatim
Concluſio reltè negat conditionatum. v. g.
St Petrus tentabitur, negabit Chr ſtum: at-
qui Petrus tentabiturs ergo negabit Chri-
ſtum. Concluſio hæc rectè infert con-
ditionatum. Econtra non rectè negat
iſta: Si Petrus tentalitur, negabit Chriſtum:
atqui Petrus nan tentabiturs ergo non ne-
gZabit Chriſtum: quia pollet Petrus nega-
te Chriſtum, etiam non tentatus.
Secunda Regula: Si major conditionalis
eſt vera & Minor negat conditionatum, Con-
cluſio rectè negat conilitionem: non contra ſi
Minor affirmat conditionatum, ided ſtatim
Concluſio recté affrmat conditionem. Patet
in ex mplis: Se Petrus tentabitur peccabit:

ſed Petrus non peccabit“ ergo non tentabi-

tur: Concluſio hæc rectè negat condi-
tionem; verùm non rectè affirmat iſta:
Si Petrus tentabitur peccabit: ſed Peccabit;
ergo tentabitur: quia peccare poterit,
etſi non tentetur. Katio harum regularum

eſt:

iſ

on
mdine
Nakn
lmnn Nen
frihn wnt
ten Mhen
uir el
ui ini r
n denufa⸗
Waw

enr

Dlez i

uII P
w d
Mice ruin
e corludrh

lerin mn

4

de Princip. Direct. & Regulis ſyllog. 217

eſt: quia non neceſſariò datur mutua
connexio inter conditionem & condi-
tionatum.
Tertia Regula: Si quæ conditio aut
reſtrictio importata in Minore deſtruat veri-
tatem Majoris, yllogiemus conditionalis non
valebit v. g. Si Petrus tentabitur, peccabit:
atqui Petrus tentabitur & non tconſentiet:
ergo Petrus peccabit: ubi una propoſitio
tollit, quod ponit altera,

THESIS XXIV. Syllogismi Exponi-
biles, nimirum Excluſivi, Exceptiyi,
E& Reduplicativi, probantur eſſe boni, ſi
exponantur per ſyllogismos ſimplices
bonos, quibus æquivalent, & quorum
proinde regulis diriguntur. Unde re-
cte concludit hic ſyllogismus excluſivus:
Tantum omnis bomo eſt rationale: atqui
Riſibile eſt tantùm homo » ergo tantàm Ri-
ibile eſt rationale: quia reiolvitur in hos
duos ſimplices bonos: Ommnis homo eſt
rationale, atqui omne Rifibile eſt homoy er-
go omne Riſibile eſt rationale. --. Wihil
diſtinttum ab homme eſt rationale: atqui
omne diſtinctum à riſibili eſt diſtinctum alb
homine, ergo mihil diſtinctum à riſibili eſt
K ratio-

218 Par. 3. Cap. 3.

yationale. Econtra malè concludit ille:
Omnis pontiſex eſt homo: atqui tantum
Clemens eſt pontifex: ergo tantuùm Clemer.
eſt homo. Quia malè concludit hic in- .
cluſus: Ommis pontifex eſt bomo: atqui ummmmi
zullus à Clemente diſtinctus eſt Pontifex; AAchis t
ergo nullus à Clemente diſtinctus eſt homo: Penmnlin
càùm manifeſtè procedatur à non diſtri- M Aiß
buto ad diſtributum. rinolüüke
Porrè circa ſyllogismum exceptivum Gnne dee
llud ſemper obſervandum; ut Exceptio oſcle um
eu particula excipiens jungatur eidem (huih in
ermino: alias enim fierent quatuor ter- 6 ilmd
i in lyllog. Exponente: dum idem ltie Kim
terminus ſemel reſttingeretur per exce- iten gim
prionem, ſemel non. Ob eandem ra- Whhwn
tionem in ſyllogismo reduplicativo, uI (m
terminus ſemel reduplicatus, ſemper de- ibre inpol
bet reduplicari, ne ſcilictt fiant quatuor Rintkick, n
termini;: unde non tenet hæc concluſio: uhnde
omnis homo, quaà Legicus eſt doctus: atqui Llet
Petrus eſt bomo; ergo Petrus eſt 6odiν. Molik
Plura de his, ſi quis cupit, videat FHo- Ileit
noratum Fabri l. 7. 8. & 9. de Artifi- wrig con
cio ſyllogismi fusè diſſerentem.
3 5 Luares An & quomodo argumentari
liceat ab impoſſibili: Reſp. I. Argumen-
ta-

i
.
1

1t
1

de Princip. Direct. & Regulis ſylog. 219

tatio ab impoſſibili eſt, cum ex aliquo,
quod revera poſſibile eſt, ſuppoſito tan-
waaen quam poſſibili, veram legitimamque
Eakiki conſequentiam deducimus. Modus hic
argumentandi Philoſophis frequens eſt,
& ad eſſentias rerum inveſtigandas ſæ-
ps neceſſarius. Pro reſponſ ſecunda.
Nota I. Ex hypotheſi ſeu ſuppoſitio-
ne impoſſibili ſemper ſequi duo contra-
dictoria: hoc ipſo enim, quòd aliquid
poſſibile ponatur eſle impoſſibile, vel
dn aliquid impoſſibile ponatur eſſe poſſibi-
le, inferri poteſt; tale cquid eſſe ſimul
poſſibile & impoſſibile: & poſſibile
u quidem, quia revera poſſibile eſt; im-
ur poſſibile verè, quid tale eſſe ſupponi-
tur. Contradictoria autem hæc ex ſup-
poſitione impoſſibili ſequuntur aliquan-
do immediatè, æqus primò ac explicitò, ali-
quando mediate & ſolùm implicit?. Im-
mediats & æquè primò ſequuntur; cùm
in hypotheſi ſeu Antecedente formaliter
& explicit ponitur principium utrius-
que partis contradictoriæ, ùt ſi dicerem:
Fonamus manere hominem, & tolli animam:
quæz hypotheſis ex un parte ponit ma-
nere hominem; ex altera verò tolli ani-
K 2 mam,

Ront ,
M y

Wabwn

—

6

37

2²0 Par. 3. Cap. 3.

mam, quæ tamen eſt pars eſſentialis ho-
minis: ideôque non retinet (ùr dicunt)
conſtantiam ſubjecti. Mediate & non æquè
primdò ſequuntur contradictoria, quando
in Hypotheſi ſeu Antecedente non po-
nitur formaliter & explicitè principium
utriusque partis contradictoriæ, ſed
unum tantùm, alterum verò hinc dedu-
ci, & per conſequentiam mediatè argui
poteſt; uùt ſi dicerem: Ponamus bominem
non eſſe riſibilem: hinc enim tandem de-
ducere poſſem, non eſſe hominem: at-
què ità hæc hypotheſis formaliter & ex-
plicitè retinet conſtantiam ſubjecti: quia
formaliter & explicitè relinquit forma-
lem conceptum rei, quem prior hypo-
theſis explicité & formaliter deſtruebat.
Nota 2. Poſſe fieri; ut, quamvis ſup-
poſitio impoſſibilis tollat conſtantiam ſub-
jecti adæquate ſumpti, relinquat tamen
conſt antiam illius inadæquatè ſurapti, &
quantùm neceſſe eſt ex vi talis Argumen-
tationis; cùm nempe res aliqua non ſe⸗
cundùm ſe totam, ſed ſecunduùm aliquod
ſui prædicatum eſt ſubjectum ſuppoſi-
tioni: v. g. ſi ad probandum, quod Ra-
tionale non ſit adæquata difterentia ho-

minis;

Hud
ii krri
un mi
mnlia in
mukimti
fl d
Unungeant
le an
Uls, Au
enl miae
l, I
ummkann
iunliln
lce

lebemdn

G hunmm

Ptn eſen
Plifliun
len i4
Re gr 1
0nn Gran
Are No⸗
i My e
Per4 .

1

nil
de
Au
lir
ulriagn
M.

antdnd
P

Gnin4
Angim⸗
npu

de Princip. Direct. & Regulis ſyllog. 22 1

minis; utercris tali Argumento: Si
ſubſtantia hominis maneret rationalis ſinò ani-
malitate, non diſtingueretur ab Angelo, ergo
rationalitas non eſt adæquata differentia ho=
minis his notatis.
Reſp. II. Si ex ſuppoſitione impoſſibili
utrumque contradictorium ſequatur im-
mediatò aquè primò, & explicité, modus
hic argumentandi ab impoſſibili eſt in-
urilis, & nugatorius: quia tunc non
ſervatur conſtantia ſubjelti: Eſt autem
utilis, ſi ex ſuppoſitione R
utrumque contradictorium non ſequatur
immediatò & formaliter, ſed ſolům media-
té, adeque ſervetur conſtantia ſubjecti.
Unde bona eſt hæc argumentatio: Po-
namus hominem non eſſe riſibilem, adhuc ha-
beretur tota eſſentia metaphyſica hominis, er-
go Riſibilitas non eſt pars metaphyſica homi-
nis. Item illa, quæ notabili 2. allata eſt.
Sic quoque Theologi probare ſolent
contra Græcos, Spiritum ſanctum pro-
cedere à Filio: Si per impeſſibile Spiritas
Sanctus non procederet à Filio, non diſtin-
gueretur ab illo: atqui diſtinguitur à Filior
ergo procedit à Filio. Quæ argumenta-

tio fundatur in illo SS. PP. quèòd in

K 3 Divi⸗

222 Par. 3. Cap. 4.
Divinis non ſit ponenda diſtinctio; niſt
ubi obviat oppoſitio relativa producen-
tis, & producti: quod indicaſſe ſolùm
ſuſficiat. Vid. Haunold. in log. pract. p.
2. c. 4. a. 4. & Hurtad. Diſp. 2 5. Metaph.
Jeit. 9. §. 114.

CGAPUT IV.

De printipiis perfectivis, ſeu de Reductione
ſyllogismorum. Item de Arte inveni-
endi medium.

39 Reducere ſyllogismum eſt Syllogismum
Imperfectum mutare in Perſectum, ut benitas
conſequentiæ clarius appareat? quod fiet; ſi
Modos quinque indirectos prima figuræ, alios-
qut omnes 2dæ« & 3 tiæ Figuræ reducas ad
unum & quatuor perfectis primæ figuræ, ſcil.
Barbara, Celatent, Darii, Ferio. Id
autem univerſim fieri poteſt tribus Modis.
per Oſtenſionem, per Expoſitionem, &
per Impoſſibile: De ſingulis ordine age-
mus: tum breyiter traétaturi Artem inveni-
endi medium.

§.1.

er
Ner

ler N.

tenda i,

bn w.
2 WN

de princip. perfectivis yllogismorum. 22 3
§. I.
De Reductione per Oſtenſionem, & per Ex-
poſitionem.
THESIS XXV. Reductio Oſtenſiva ſeu
per Oſtenſionem eſt, in quâ con-
vertendo, vel tranſponendo ſyllogismi
imperfecti præmiſſas, & retinendo idem
Medium infertur eadem Concluſio, vel
ejus Converſa; in Modo Directo. Dixi:
infertur eadem Concluſio, vel ejus Con-
verſa; quam reſtrictionem addidi pro-
pter tres Modos indirectos primæ figu-
ræ, Baralip, Celantes, Dabitis: Item pro-
pter Cameſtres in ſecundâ, & Diſamis in
tertià figurà, in quibus Concluſio con-
vertenda eſt, ùt indicant Conſonantes
eatum finales P. & S. Ut verò totum
hujus Reductionis artificium percipias.
Notanda ſunt ſeq. I. Quatuor eſſe li-
teras initiales indicantes quatuor modos
perfectos: B. C. D. F. & ab unâ ex
his eriam incipere omnes Modos Imper-
fectos. 2. Primam cujusque Modiim-
perfecti literam indicare, Modum talem
reducendum elle ad Modum perfectum
ab eâdem literà incipientem: nempe,
K 4 qui

40

4¹

224 Par. 3. Cap. 4.

qui incipiunt à B, ad Barbara, qui à
C, ad Celarent, qui à D, ad Darü, qui
ab F, ad Ferio. 3. Literas P & § deſi-
gnare, quòd propoſitio ſignificata per
vocalem eas proxime antecedentem, de-
beat converti: Et S quidem ſimpliciter:
P verò per accidens: v. g. in Ceſare, Ma-
jor convertenda eſt impliciter: quia poſt
primum E habet literam S; in Darapti
verò Minor convertenda eſt per accidens:
quia poſt ſecundum A habet literam P.
4. Literam M ubicunque poſitam ſigni-
ſicare præmiſſas eſſe tranſponendas v. g.
in Fapeſmo, Friſeſom, Cameſtes, Diſamis,
Minor debet tranſponi in locum Majo-
ris. 5. Literam C in medio poſitam de-
ſignare, quòd Modus ille non poſſit re-
duci per Oſtenſionem, ſed per Impoſſtbile,
aut etiam per Expoſitionem, ùt contingit
in Baroco, & Bocardo: hac omnia binis
verſibus continentur
8 vult ſimpliciter verti; P vero per acci:
M vult tranſponi: Cper impoſſibile duci.

4² His ſervatie, facilè jam erit, quemvis ſyll.

imperfectum reducere ad Modum perfe-
ctum ipſi correſpondentem, v. g. hic ſyl-
logismus in

Ba

D Aula
1¹ O A.

Ralemilr
.
6oonen H

Monenn

Orr an
Ms he,

rhn

1

de princip. perfectivis yllogismorum. 22 5
Ba Omms homo eſt animal:
ra Omne rationale eſt homo; ergo
lip Alquod animal eſt rationale

Reducendus eſt ad Barbara: qnod fiet,
ſi concluſionem, (prout litera P indicat)
convertas per accidens dicendo: ergo
omne rationale eſt animal. Ubi adyerte;
quòd, licèt juxta regulas ſuprà traditas,
propoſitio particularis affirmativa non
poſſit converti per atcidens, ſed tantùm
ſimpheiter, ſi accipiatur præſcisé ſecun-
dùm ſe; poteſt tamen etiam per accidens
converti ex vi talium præmiſſarum, &
concluſionis ex his inferibilis. Simili-

ter hic ſyllogismus in Diſamis:

Dis Aliquod animal eſt homo:
a Omne animal eſt ſubſtantia;, ergo
mis Aliqua ſubſtantia eſt homo,
Reducitur ad Dari, Majorem & Con-
cluſionem convertendo ſimpliciter: &
tranſponendo præmiſſas hoc modo:

Da Ommne animal eſt ſubſtantia,
ri Aliquis homo eſt animal 5 ergo
i Aliquis homo eſt ſubſtantia.
K 5 Quòd

226 Par. 3. Cap. 4.
Quòèd ſi hic reducendi modus labo-

rioſior videatur ob nimiam ad literas
reflexionem; viam hanc planam accipe
ex Caſilio l. 3. c. 12. n. 7. Poſtquam
ex initiali literà cognoveris, quòè ſyllo-
gismus tuus reduci debeat; accipe Me-
dium, illud diſpone juxta exigentiam
primæ figuræ, nimirum ſubjice in Maj.
& prædica in Min. cæteros verò termi-
nos diſpone in præmiſſis juxta modum
talem perfectum; infer concluſionem
congruam: & reduxiſti.

THESIS XXVI. Reduclio per Expoſi-
tionem eſt, cùm, Termino medio
ſingulari, qui continebatur ſub termino
medio communi, ſubſtituto in locum
medii communis, infertur eadem con-
cluſio, quæ inferebatur in ſyllogismo
conſtante medio communi. Vel bre-
viùs: cùm ex ſyllogismo conſtante me-
dio communi fit ſyllog. Expoſitorius ma-
nente eâdem concluſione; quod omnium
clariſſimè fit in tertiaà figurâ, ubi medium
bis ſubjicitur, & concluſio ſemper par-
ticularis eſt, v. g. Hic ſyllogismus in
Datiſi:
Omnis

aenin
ſeinl,
Wm’

Wn

de princip. perfectivis llogismorum. 227
Onmis homo eſt animal: Atqui
Aliquis bomo eſt Riſibilis? ergo
Aliquod riſibile eſt animal.
Sic reducitur per Expoſitionem:
Petrus eſt anmal: Atqui
Fetrus eſt riſibilis: Ergo
Aliquod riſibile eſt animal.

§. II.
De Reductione per Impoſſibile.

HESIS XXVII. Reductio per impoſſi: 4 5

bile eſt, cùm ex contradictotiâ con-
cluſionis negatæ, & unâ præmilſsä con-
ceſsâ fit ſyllogismus perfectus, conclu-
dens contradictoriam, vel contrariam
alterius præmiſſlæ conceſſæ. Hæc Re-
ductio fieri poteſt in omnibus Modis;
ſi tamen fiat in quatuor Modis directis
primæ Figuræ, non tam Reduclio, quàm
Obrerſio dicitur: cùmim Reductio fiat à Mor-
do imperfecto ad perſectur Servit hic
ſeu reducendi, ſeu obvertendi modus;
ut, ſi Aliquis conceſſis præmiſſis, neger
Conſequentiam in bono ſyllogismo, Ne-
gans convincatur; quèd vel malé con-
K 6 ces-

228 Par. 3. Cap. 4.

ceſſerit præmiſſas, vel his conceſſis malè
negaverit conſequentiam, vel certè adi-
gatur ad duo contradictoria ſimul ad-
mittenda, quod eſt redigi ad impoſſibile.

46 LHESIS XXVIII. Hujus Reductio-
nis artificium dirigitur ſequentibus
Regulis.
Regula I. Accipe propoſitionem con-
tradictoriam concluſionis negatæzæ, hæc
enim neceſſariò concedenda, eritque
una ex præmiſſis in ſyllogismo reducen-
te; & quidem, ſi ſyllogismus reducen-
dus fuit in primâà figurâ, hæc contradi-
Etoria erit Major, & quæ Major fuerat,
fiet Minor: deinde omiſsâ eâ propoſitio-
ne, quæ fuerat Minor, inferatur Concluſio,
ut poteſt. Ab hac Regulâà excipitur mo-
dus Celantes; qui, ut reducatur per im-
poſſibile, propoſitio contradictoria Con-
cluſionis negatæ fiat Minor, & quæ fue-
rat Minor, fiat Major: dein omiſsà, quæ
fuerat Major, inferatur Concluſio, ùt pot-
eſt: hæc regula continetur his verſibus

Major ſit Minor, ut ſit contradictio Major:
Excipe Celantes, in quo convertitur ordo.
Re-

ſn wunn
anzr
n Moir, he

l, (Au

Wr

Ne on
Phermt Con

r ilowa

Inn ln⸗
Kn

Reuu
upfitmnhl.
licehe
ſa,

u, eie

men⸗

lſellen⸗

A NOA”.

lan tan,

idonn0
Kgur

Rlhtt⸗

NdeNH
Snen

*

de princip. perfectivis ſyllogismorum. 229

Regulas II. Si ſyllogismus Reducen-
dus fuit in ſecundâ figura retinetur pro-
poſitio, quæ fuerat Major, & pro
Minore ponitur contradictoria conclu-
ſionis negatæ, tum omilſsa eàa, quæ fue-
rat Minor, infertur conchulio, ut pot-
eſt. Continetur hæc Regula hoc verſu:
Seryat Maiorem, Variatque ſecunda
Minorem.

Regula III. Si ſyllogismus reducen-
dus fuit in terti figurà; Contradictôr
Concluſionis negatæ ponitur pro Majo-
ri: &, quæ fuerat, Minor retinetur:
atque ità omiſsâ eãâ, quæ fuerat Major,
infertur Concluſio, ùt poteſt. Hæc re-
gula iſto verſu continetur

Tertia Majorem Pariat, Seryatque Mi-
norem.

Regula IV. Ut nôris, ad quem Mo-
dum perfectum ſyllogismus tuus per impos-
ſibile duci debeat, non eſt attendendum
ad literam initialem Modi, in quo fue-
rat ſyllogismus, reducendus, ſicut de
K 7 Redu

2 3 % Par, 3. Cap. 4.

Reductione Oſtenfvd dictum eſt, ſed ad z
diſpoſirione em præ æmni Garum in Syllogis. “ ee
mo reducente: ſi enim aflumendo Con- n ſee
tradictoriain Concluſionis negatz, & allſe i
retinendo unam præmiſſam, reperias Prlin

Us
duas univerſales affirmativas, reducet at nlat
ad Barbara: ſi unam Univerſalem nega- le
hnnct E

tivam, alteram affirmativam, ad Cela-
rent: & ſic de cæteris ; quæ via maltò in
expeditior eſt, quàm ſi moleſtè refleétast s
ad carmen iſtud Summuliſticum ,

man
Phæbifer axis obit terras, ſberain ue Imr Mna
uot annis
2 CLnlin

de quo, qui vult videat Philip. Du Trieu 1, Cnmäin

in vulgatà Dialect. zract. 3. p. 2. c. 2 g. 5. tnlh
Cornæum, aut Alios. I mün;
47 Regulis his perſpectis, jam facile minfa
quemvis ſyllogismum reduces per impos- ilm au
ſRibile, quod practicè ſic oſtendo. Prims ntin N
enim ponatur hic Cllogimas primæ fi⸗ ulmt
Suræ in r h 4
kalim
ſau
u
Alie

Ba Omne animal eſt lantis:
ra Ommnis homo eſt animal: ergo
lip. Aliqua ſubſtantia eſt homo.

u:
ad
0
in

de princip. perfectivis ſyllogismorum 231.
Si concefſis præmiſſis negetur Conſe-
quentia; accipe contradi oriam Con-
cluſionis, quæ eſft: Nulla ſubſtantia eſt
homo, eritque Major; dein Majorem prius
conceſſam pone loco Minoris: & cùm
jam habeas Majorem uni verſalem negati-
vam, Minorem univerſalem affirmativam
ſignum eſt, debere te ſic concludere in
Celarent.

Ce Nulla ſubſtantia eſt homo:
la Ommne animal eſt ſubſtantia, ergo
rent Nullum animal eſt homo.

Quæ Concluſio jam clariſſimè dedu-
cta, contradictorie opponitur Mineri
antè conceſſæ, non quidem immediatè,
ſed mediate; quatenus illa Minor:
omnis homo eſt animal, continet hanc par-
ticularem: aliquis homo eſt animal: & hæc
Concluſio: Nullum animal eſt homo, per
regulas Converſionis, talis fieri poteſt:
Nullus homo eſt animal, quæ immediate
contradictoriè opponitur iſti: Aliquis
bomo eſt animal.
Secundò Ponatur hic ſyllogismus in ſe-
cundà Figurà:
Ce

1232 FPar. 3. Cep. 4.

Ce Nullus homo eſt latrabilis: AuVVA: M
ſa Onnis canis eſt latrabilis? ergo r. M
re Nallus canis eſt homo. aidl
Mur A
1Rmi,

Si conceſſis præmiſſis negetur conſequen- ykuin:
tia: accipe contradictoriam Concluſio-
nis, ſcilicet hanc: Aliquis canis eſt bomo; M4
eritque Miner: dein retine Maiorem ante miln
conceſſlam: quæ erat, mullus homo eſt la- et m
. „. . —1 A
trabilis: & cum Major ſit univerſalis ne- 4
gativa, Minor veroô particulatis affir mati Cnih

va, S concludendum eſſe in Ferio hoc ſe ka
. Alii
Fe Nullus homo eſt latrabilis: e
ri Aliquis canis eſt homo, ergo Rike ünn
o Aliquis canis non eſt latrabilis. Kir n
in eniur
quæ concluſio, uùt vides, immediatè con- D “ 1
aradicit Minori antè conceſſlſæ. *“
Tertid demum ponatur reducendus hie En
ſyllogismus in tertiâ Figurâ: “

Da Omnis homo eſt ſubſtantia:
ra Omnis homo eſt animal ergo
pti Aliquod animal eſt ſubſtantia,

Acci⸗

de principis perfelctivis ſyllogismorum. 23 3
Accipe contradictériam Concluſionis,
quæ eſt: nullum animal eſt ſubſtantia: erit-
que Major:; ſerva Minorem: infer con-
cluſionem univerſalem negativam, prout
ex illis præmiſſis ſequitur: & erit ſyllo-
gismus reductus ad Celarent, videl.

Ce Nuallum animal eſt ſubſtantia:
la Omnis homo eſt animal, ergo
rent Nullus homo eſt ſubſtantia.

Quæ Concluſio eſt contraria Minori antè
conceſſæ, & conſequenter ejus contra-
dictoriam includit.
Quèd ſi hic Modus reducendi per 48
impoſſibile nonnihil moleſtus videatur
propter nimiam animadverſionem ha-
bendam ad regaulas cuique figuræ pro-
Pprias, tene hunc omnino planum & uni-
verſalem. I1I. Accipe contradictoriam
concluſionis negatæ pro unà præmiſsa:
2. Pro alterà præmiſsâà accipe illam pro-
n poſitionem ex antè conceſſis, in quâ
terminus unus tuæ propoſitionis contra-
dictoriæ, jam pro Præmiſsâ aſſumptæ,
diverſum locum obtinet, itâà ut, qui in
hac eſt ſubjectum, in illà ſit prædicatum,
aut

234 Par. 3. Cap. 4.

aut contrâ: atque hic terminus erit Me-
dius; duæ autem illæ propoſitiones erunt
præmiſſæ. 3. Ex duabus his propoſi
tionibus illam pone primo loco pro Ma.
Jore, in quâ Terminus Medius ſubjici-
tur, alteram pro Minore, in quàâ Ter-
minus Medius prædicatur: dein aptè
conclude: & tota reductio peracta erit.
Modum hunc reducendi expeditum in-
veniet, qui eum aliquoties practicaverit, iniuch
cxempla in chartâ deſcribendo. ſtoktn

§. III.
De Arte inveniendi Medium.

49 THESIS XXIX. Ars inveniendi me-
dium eſt facultas quædam, & no- l4
titia, ſive facilitas inveniendi rationem, tüin n
per quam propoſitio aliqua probatur. Wmahn
Medium enim hic nil eſt aliud; quam Nnid e
Argumentum ſeu Ratio illa, per quam (maynne
propoſitio negata probatur. Artem wichn
hanc Veteres dixerunt Pontem àfinorum- lil
& Pontem quidem; quia ſicut medio min,
pPonte utraque fluminis ripa jungitur; mthel
ità extrema, quæ per negationem D. Aiiu
en⸗

de princip. perfeæctivis ſyllogismoram. 2 5

fendentis fuerant interrupta, iterum
junguntur ab Argumentante per inven-
tum medium; Afſinorum verò: quia
ſtupidiores pro eãâ arte addiſcendà labo-
rem fugiunt; atque itâ ex hoc vertigi-
noſo ingeniorum ponte delapſi, nau-
fragium ſcientiæ patiuntur. Ut autem
de hâc arte fatear, quod res eſt; licèt
reipſa neceſſaria ſit; tantis tamen per-
plexitatibus confuſa eſt à Dialecticis, ut
monſtroſa eorum vocabula: Fecana, Ca-
jeti, Dafenes, Hebare, Gedaco. Stant Ge-
bali, ſed non ſtant Febas, Hedas & Hecas,
meritò quemvis terreant; quorum ex-
4 plicationem, qui vult videat apud Ca-
ſilium l. 3. c. I3. Cornæum tract. 5. log.
9. 3. Aliésque Summuliſtas paſſim. Ego,
illis altà oblivione præteritis, prælens
artificium paucis regulis, quas ex Ari-
ſtotele Fonſeca l. 6. inſtit. Dial. c. 27.
Petrus à S. Joſeph. l. 3. log. c. A. a. 2.
Cornæus mox citatus, & Alii recenſent,
breviter abſolvam.
Priùs tamen ſciendum eſt: quid hic 50
ſit Antecedens, quid Conſequens, quid kRe-
pugnans ſubjecti aut prædicati. Antece:
dens eſt terminus minùs communis: aut
4 certè

236 Pgr. 34 Cap. 4.

certé æquè laté patens. Conſequens eſt ofni

terminus, qui ex Antecedente rectè in-
fertur, éſtque illo magis communis, vel
ſaltem æquè patens. Repugnans eſt, qui
nec infert, nec infertur ex alio. v. g.
in hâc propoſitione: Homo eſt animal,
Antecedens prædicati (animal) eſt Ho-
mo: rectè eniin ſequitur; Eſt Homo, er-
go Nℳ animalz non contrà., Antecedens
verò ſubjecti (bomo) eſt Petrus: bene
enim ſequitur: HEſt Petrus, ergo eſt ho-
mo;z non contrà. Conſequens ſubjecti
(bomo) eſt Animal: Terminus repu-

gnans tam reſpectu ſubjecti, quàm præ-

dicati eſt lapis, qui nec infertur, nec in-
fert Hominem, aut Animal.
Deinde Inventuro Medium attenden-
dum eſt: An propoſitio, quam proba-
re intendit, ſit univerſalis, an particu-
laris: an affirmativa, an negativa, nunc
ſit.
Regula I. Ad probandam propoſi-
tionem affirmativam univerſalem pro ar-
gumento, aut medio accipiendum eſt
Conſequens ſubjecti, & Antecedens prædi-
cati: v. g ſi probanda foret hæc pro-
poſitio: Omms juſtitia eſt laudanda: acci-
pe

nln Ne
in E and
G1: Otnn
iu mn
lal
laden en
Negtul
Utn uial
Onelo Arm
gi
o:
ge inutin
en
1 Mnn:
an ani
fatsg ma

tdcnnbele
NMCOnear
1 Man,
u /
au Amn
lnni k, e
ſpipae

de princip. perfectivis yllogismorum. 237
pe Conſequens ſubjecti, quod eſt Virtus,
8& Antecedens prædicati, quod eſt eadem
virtus; & conclude hoc modo in Bar-
bara: Omnis virtus eſt laudanda: omnis
juſtitia eſt virtus? ergo omnis juſtitia eſt
laudanda.
Eadem regula ſervire poteſt ad inke-
rendam concluſionem particularem af-
uc firmativam in DOarii.
N Reoegula II. Ad probandam propoſi- 52
mie tionem particul. affirm aſſumendum eſt
Sai pro medio Antecedens ſubjecti, & præ-
Innee dicati, v. g. ſi probanda eſt hæc pro-
Hang poſitio: Aliqua ſubſtantia eſt viyvens :
Ni accipe Antecedens & prædicati, & ſubje-
cti, quod eſt Anmal: & ſic conclude
in Darapti: Omne animal eſt vivens;
nne omne ammal eſt ſubſtantia, ergo aliqua
un ſubſtantia eſt vivens. Poteſt quoque pro
nmm eidem concluſione inferendâ aſſumi pro
medio Conſequens prædicati & Anmtecedens
ſubjecti v. g. Corpus & ità concludi
in Diſamis: Aliquod corpus eſt viyens 5
omne corpus eſt ſubſtantia, ergo Aliqua
ſubſtantia eſt vivens. Vel ſic in Baralip.
n e Omne corpus eſt ſubſtantia: omne viyens eſt
Aaumf corpus, ergo aliqua ſubſtantia eſt viens.
Re-

238 Par. 3. Cap. 40

Regula III. Ad univerſslem negati-
vam probandam pro medio aſlumen-
dum eſt Conſequens ſubjecti, & Repu-
gnans prædicati, v. g. ſi probanda eſt
hæc propoſitio: Nullus homo eſt lapis?:
pro medio accipe conſequens ſubjecti,
& repugnans prædicati, quod eſt v. g.
Animal: & ſic conclude in Ceſare:
Nullus lapis eſt animal » ommis bomo eſt
animal, ergo Nullus homo eſt lapis: vel
etiam in Celarent, convertendo ſimpli-
citer majorem : Nullum animal eſt la-
bis omnis homo eſt animal, ergo nullus
bomo eſt lapis. Si vero placerer con-
cludere in Celantes, aut etiam Came-
ſtres » pro medio aſſumi deberer Conſe-
quens prædicati, & Repugnans ſubjecti,
quod eſt, v. g. Inſenſibile“ hoc ſi di-
ſponas pro medio, ſic concludere po-
teris in Caieſtres: Omnis lapis eſt in-
ljenſibilis: nullus homo eſt inſenſibilis, ergo
Nullus bomo eſt lapis. Vel ſic in Celan-
tes : Nullum inſenſibile eſt homo: atqui
omnis lapis eſt inſenſibilis? ergo Nullus
homo eſt lapis. Eadem regula ſervire
poteſt concluſioni particulari negativæ
inferendæ in Ferio & Feſtino: ſi modò
Præ⸗

de princip. perfectivis yllogismorum. 239

winlin iprædicétorum ſyllogismorum Minores mu-
ntur in particulares.
Regula IV. Ad probandam propo-
tionem negativam particularem aſſu-
mendum eſt pro medio Antecedens ſub-
he jecti & Repugnans prædicati, v. g. ad
probandum, aliquam ſubſtantiam non
h a, eſſe viventem; accipe Antecedens ſubje-
, Eti, quod eſt v. g. lapis, & Repugnans
II Pprædicati, quod eſt etiam lapizs: & hoc
modo conclude in Ferio: Nullus lapis
eſt vivens, Aliqua ſubſtantia eſt lapis er-
u go aliqua ſubtlantia non eſt pivens.
Idem valet in Fapeſmo, Friſeſom, Fe-
ün Rino, Baroco, Felapton, Bocardo, Feriſon:
modô pro exigentia horum Modorum
ritè diſponas Medium.
Atque hæc de Inventione Medii ſat
breviter: quæ iſi etiam nimiùm fuſa,
& practicatu difficilia videntur; hanc
breviorem & omnium optimam Me-
Idu inveniendi Rationem accipe. Si quæ
propoſitio probanda offertur, te ipſum
interroga, cur talis propoſitio vera;,
aut falſa videatur 3 Et quod tibi pro
tatione occurrerit, hoc ipſum uſurpa
Umh pro Medio. v. g. Si probanda ſit hæc
D pro-

54

240 Par. 32. Cap. 4. 1
propoſitio: Homo eſt animal: quære
ex te, cur homo eſt animal: Ubi
tibi reſponderis; quia eſt ſenſitivus,
anc rationem pro medio accipe, &

l 0

go Homo eſt animal.

Porrò ad facilem medii inventio-
nem maximè juvabunt tria: nimirum br

accurata notitia naturæ rei, proprieta-
tum, Antecedentium, Conſequentium, Wund
Repugnamium, aliorumque locorum
Dialecticorum, de quibus videri poteſt
Philippus Du Trieu Tract. 4. p. I. &
Nos hinc inde ſparſim egimus: be
inde frequens argumentandi exercita

tio; & demum Præ cæteris Acumen in kheumn
ingenii.

R

.
WMm

Nli
1, ren
unnminm,
Me WI

ei wi

u ,
nn. N

Und amh,

ckeii

Theſes de Diſeurſit.
MAGIS CONTROVERS E.,
De Diſcurſu.
I.
Iſcurſus formalis, prout eſt præ-
ſcisè tertia Mentis Operatio, con-
ſiſtit in ſolã Concluſione, prout verò
eſt totum Artefactum logicum, ſimul
in PBræmiſis. 2. Hæ ad illam mora-
liter tantüùm, & illuminative concur-
rum. 3, Et neceſſitant tam quoad ſpe-
ciem; quam quoad exercitium, ſaltem
per ſe loquendo.

2 4 I

II.
1. Concluſio, quâ talis, ſequitur de-
biliorem partem Præmiflarum. 2. Qua-
rum objectum attingit immediaté &
trinſecè: 3. Non prærequirit judici-
um reflexum de bonitate Conſequentiæ.

rnII.
v. Demonſtratio eſt ſyllogismus ſci-
entificus: zZ. Requirit præmiſſas ſimpli.
citer certas & evidentes. 3. Quæ et-
L. iam

242 FPar. 3. Cap. 4. Theſes de Diſcurſu.

iam ſunt certiores & evidentiores con-
cluſione quà tali,

IV.
I. Scientia actualis eſt cognitio cer-
ta & evidens rei per cauſam. 2. Poteſt
ſtare cum Fide & Opinione circa idem
objectum materiale in eodem intellectu.
3. Immò & idem actus elici ex tri-
plici motivo, Scientiæ, Fidei,
& Opinionis.

Ommnia ad majorem D EI Gloriam &
B. M. V. honorem.

F I N I S.

A B

N

ſis

40
.

in

o 24 3

ðẽẽ
òèò
S S . . ee e

E Er r
ABBREVIATA,
EXPLICATA.
A.
abslte - - - Alolutè.
aa. - - „ anima
aal. = — animal
aaltas. - .Aypnimalitas.

ant. - — antecedens.
argtum - —- argumentum.

argtor - - argumentor.
Atles - - ⸗ Ariſtoteles.
Artilttr. — artificialiter.
artflis — - - artiſicialis.
3 „ „ „ altem.
augto - - augmentatio.
aptdo. - aptitudo.
AA. - - autores.

L 2 Bons=

244

Bontas
btdo. -

Craa

2Sns. —

osquja
ofoitas
clio
tra
ↄcptus
côe ⸗
Caa
ptum.
ↄpoſio
„pus. -
.
oghio -
7 Ir. —
.A

aalte
7
caalter
caalis

dftgo. ⸗
dr. -
Ir. .„

1 9

N C .
B.
beonitas.
hbeatitudo,

C.

* creatu ra.

= Cconſequens. ſoheteke⸗
Cconſequentia. ,
= conformitas. 4
concluſio. t.
.„ contra. ij .
conceptus. S
— commune. ie . .
caula. .. .,
—compoſitum. H
compolſitio.
Ccorpus. .a .
= cognitio. e lus
Cconnaturaliter. n
-concedo. .
⸗ caulaliter, “
Cal Iſalis.

D. .
= ditſtinguo., H
⸗= dicit.
= dicitur.

“
, .

diſft.

o 24 5
dikrr. — - -. differentia.
ditdtio - = diſtinctio.
dbt. - - . debet.

1

dbr. ⸗ = ebetur.
E.
90° - „⸗„ ergo

ga - - - „ erga.
m. - - - ⸗ etiam.

eſſia eea - - eſlentia.
exigia - - - exigentia.
entas - = entitas.
extricè - eyxtrinſecè.
ce - eſle.

*

F.
foa. fra. -— - forma.
frltas. foaltas. - formalitas.

fgra. - - „ fiura.
F. - - - . frigidum

G.

graa - gratia.
9. . genus.
4ꝗ grlis. — ⸗ — generalis.
gricus - genericus.

generab. „ - generatio.

L 3 hbt

246

intrice. -
inſtrm. -
inſtliter. -
idntas. -

illgo -
illgia. = -
Inſt. -

igtr. ⸗

lba - -

maa
maalter -

ma. —

* )o

hbt ⸗ =
hbt9 .
hbtdo =
hbtlis. -= -
I. - -

illtus. - -

maalis - -
major.

H.
habet.
babitus.
habitudo.
habitualis.
humidum.

I. id eſt.

juſtitia.
intrinſecè.
inſtrumentum.
inſtrumentaliter.
identitas.
intellectus.
intelligo.

intelligentia.

inſtas.

Iigitur.

L.
Logica.

M.
materia.
materialiter.
materialis.

H”

Cd.,
As . .

NN.

0

ngao -
naa. -
naaler -

n — —

nqm. 2-

obtm. -
obtivèe —
obdia -
obdilter.
obdlis -
oprao -
orao. -

ptt. -
pfétio -
pſona, -
poia .

poaltas -

poe -

00

O
minor.

2

negatio.
natura.
naturaliter.
non.
nunquam.

O.

objectum.

obedientia.
obedientialiter.
obedientialis.
operatio.
oratio.

P.
patet.
per.
perfectio.
perſona.
potentia.
potentialitas.

poit

48
poit.
pbo.
pbr.
phlia ⸗-
Phli.
P. -
p.
pprum.
phya.
prinpium

raaltas =

r Dol

qquod erat demonſtrandum.

—

poſſit.
probo.
probatur.
philoſophia.
philoſophi.
præ.
pro.
proprium. “V
phyſica.
principium.

quoque.
quale.
qualitas.
quæſtio.
quando.
quod. n

uia.

quod erat faciendum.

quidem. N.
R. .
ratio.

rationalitas.

— rltr.
rItas -
rgla. -

rſpiyvè.
3. -
Ber. -
Kr.

ſensao
ſentia
ſiqm
ſgtt ⸗-
ſgfao
ſnt.
Spo
ſubtum
ſubtivé
ſupptum
ſubſtia
ſubſt!

ſyllmus

ſ. n.

raale ⸗

rſpus. -

—

„

Jol &£
rationale.
realiter.
realitas.
regula.
reſpectus.
reſpectivè.
Reſpondeo.
reſpondetur.
recentiores.

§.
ſenſatio.
ſententia.
ſiquidem.
ſigniſicat.
ſignificatio.
ſunt.
Spiritus.
ſubjectum.
ſubjectivè.
fuppoſi tum.

ſyl! logismus.

ſaper naturaliter.

oC
T. X
tamen.
tantum.
tale. N
taleĩtas.
tranſeat. 6

V.
univerſale.
univerſalitas,
ubicatio.
vel
Veteres.

B Saturnus Z. Jupiter σι Mars Sol
& Venus & Mercurius ( Luna.

—
ſ. n) 7 .

4

*
. S. e

„ n

—

ſ
19 20 21

18

17

O Salance Q

13

Focus

THESES
LOGICALE

12
N

M

CUM

iNSTITITIONIBI
E

11

10

DIALECTICI

9
K

A

R. P. JIOANNESCHETZ
SOCIETATIS Irs.

J

7

— 1

H

E-
fmHNNNIEE 0
5 — 33 6 8
Apud PHILIPPI M WILHI. FUKER B

Bibliopolam Aulios Acad. = ==

Fm
2

12

11

10

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/71999 VMaster Gmba wWwW.yVXymaster. com