habuerit antée; hoc aurem intelligi non
poteſt, nisi ſit aliquid vel de novo pro-
ductum, vel deſtructum. ergo &c. Hinc
natum eſt Axioma: Idem manens idem,
ſemper facit ilem Item dictum illud An-
tiquorum. Nibil poteſt tranſire de contra-
dictorio ad contradicterium, ſinè mutatione,
vel ſinè perditione aut acquiſitione alicujus.

. B 5 Va⸗

cti, nec formæ; v. g. denominatio An-

28

34 Par. I. Cap. I.

Valet autem hæc Regula non ſolàùm
in denominationibus Phyſicis; Sed et-
iam in moralibus: Nam, ut rectéè ex
Cardinali de Lugo obſervat Haunoldus
in log. pract. p. I. C. 1. a. 2. Omnis de-
nominatio moralis fundatur in aliquo
phyſico; adeéôque ſi reſultat de novo,
hoc ideo fit, quia de novo poſitum eſt
aliquid phyſicum & reale; alioqui cur
antè n n reſultavit:

29 THESIS X. Terminus Abſolutus eſt, qui
ſignificat ſubſtantivè, ſive qui ſigni-
ficat rem ad modum per ſe ſtantis; ut:
Homo, Angelus. Dixi: ad modum per ſe
Nantis? non ſimpliciter, per ſe ſtantem,
ut comprehendantur etiam accidentia,
quæ verè per ſe non ſtant; dum tamen
accipiuntur abſtractè, ſignificant ad mo-
dum rei per ſe ſtanris v. g. Albedo, calor
&c. Terminus Connotativus eſt, qui ſigni-
ſicat adjectivè, ſeu, qui ſignificat aliquid
per mo um alteri adjacentis: qualia lined
ſun om ia nomina adjectiva v. g. Albus,
Calidus &c. quæ ſignificant albedinem,
aut calorem quaſi adjacentem ſubjecto.
Ità Fonſeca, Oviedo, & Alii communids. 4

Præ- Mini

d
e
A

De naturâ, & multiplic. Terminorum. 3 5

Præter Terminum connotativum hoc 30
modo ſumptum, datur & aliud genus
connotativorum, Süntque illa, quæ ex-
licari & concipi nequeunt, niſi per or-
dinem & reſpectum ad aliud: v. g. Pa-
er, Dominus, cœna &c. Nam Pater, quà
talis, neceſſariò concipitur & explicatur
per ordinem ad flium: Dominus, per or-
dinem ad ſervum: Cæna, per ordinem
ad tempus veſpertinum: Nimirum FPa-
ter eſt is, qui habet Filium: Dominus, quli
habet ſervum. Cœna eſt comeſtio facta
tempore veſpertino. IIud: in ordine
ad quod res nomine connotativo exprel-
ſa, concipitur; vocatur connotatum, ſice
fnus eſt connotatum Patris: ſervus, Do-
mini &c.
Terminus abſolutus, prout huic generi
connotativorum opponitur, eſt ille, qui ℳN
ſignificat rem ſinè ordine & reſpectu ad
aliam: ſive cujus ſignificatum concipitur
ſinè mentione alterius: v. g. Homo, Deuse
Ex his jam facilé dirimitur contro-
verſia, quæ eſt inter Dialecticos; An
omnia & ſola adjectiva dici debeant ter-
mini connotativi; ſubſtantiva verò omnia,
termini abſoluti? Reſpondendo nimirurn:
B 6 Con.

1.. 1.
kre
I lelu õ

tmo in

36 Par. I, Cap. 1. Dur; Suß

Connotativa primo modo ſumpta eſſe
ſola nomina adjectiva; alterum autem Imrbem,
genus connortationis convenire etiam ſub-
ſtantivis. Ex his
31 Inferes 1. Omnia nomina abſtracta ef- öln
ſe abfoluta.; Non contrà. Nam Ho-
mo v. g. eſt terminus abſolutus, neque
tamen abſtractus. 2. Omnem termi-
num connotativum eſſe concretum: non
contrà: nam Homo eſt terminus concre-
tus, non connotativus. 3. Omnia ad-
jectiva eſſe connotativa: non contràa:
Nam dantur connotativa (in fenſu ce
antè explicato) quæ ſubſtantiva funt 3
At Pater, Cæna. 4. Omnia adjectiva
eſſe concreta: non contrà: Nam dan-
tur multa concreta fubſtantiva. 5. Omnia
ſtrictè denominativa eſſe concreta, non
conträà: Nam multa ſum concreta,
quæ ſtrictè, & in ſenſu Theſis Octa-
væe denominativa non ſunt. 6 Omnia
laté Denominativa, in ſenſu Theſis
Nonæ, eſſe conereta; & contrà: quia
ſic tantüm important ſubjectum, &
formam denominantem debitè appli- Un aln,
V . 1 I CeðN er
catam ſubjecto: quæ eſt ipſa eſſentia con- nri
creti. er
1

K v.

De naturâ, & multiplic. Terminorum. 37
§. v.

De Termino Univoco, .âquivoco, &
Analogo.

THESIS XI. Terminus Univocus eſt, 32
cujus nomen commune eſt, ratio
verò ſubſtantiæ nomini accommodata
:Gum m eadem in omnibus. It communiter eæ
canem Ariſt. dicitur? cujus nomen commune eſt,
emun h. e. vox illa, quæ univoca dicitur, de-
Oni bet prædicari poſſe de pluribus: ſoler-
n E que nomen illud commune vocari Uni-
un k pvocum univocans: ſicut ipſæ res plures, de
quibus tale nomen prædicari poteſt,
Onin dedn vocantur univoca univpocata (idem intellige
aum Nnde daæ æquivocis & Analogis.) Per nomen au-
Wempn tem non ſignificatur hic ſolum nomen
Eaumun grammaticale, ſeu vox declinata per ca-
am fſus; ſed quævis pars orationis, & Ratio
G quæcunque pluribus communis. De-
mU bet tamen nomen, ſive vox, quæ com-
n! munis dicitur, manere invariata quoad
mLei fyllabas, ſpiritum, accentum, quantita-
en tem &c. horum enim aliquo variato,
um i non manet eadem vox; hinc vò pepulus
tdhie Reſpectu Arboris & multitudinis hominum,
nomen commune non eſt; quia ſigniſi-
B 7 cans

mnne el.
oolun,

nl

38 Par. I. Cap. I. un 6

u tfi, M
cans arborem, ſyllabam primam produ- ti
cit: quam corripit, ſignificans multitu- int
dinem hominum. Dicitur 2. Ratio ſub- ai
—

ſtantiæ nomini accommodata cadem eſt in
omnibus, Hoc eſt Ratio per hoc ipſum
nomen præcise ſignificata debet eſſe
omninè ſimilis in univocatis, proinde
ad univocum non requiritur; ut uni-
vocata ſint per omnia ſibi ſimilia, mo-
dè ſimilia ſint in alià ratione, quæ per
nomen univocans ſignificatur. Sic vox
animal eſt univoca reſpectu Hominis &
Bruti, qdia Ratio animalis, ſc. vivens ſen-
ſitivum, quæ per vocem illam præcise ſi-
gnificatur, eſt omninè ſimilis in bhomine
& bruto? Eſto in multis aliis prædicatis,
quæ per vocem animal non ſignificantur, Wem l
bomo, & brutum, ſint diſſimilia. Seme- Pinn: n
ry & Alii eandem hanc definitionem
breviter & clarè ſic exprimunt: Ter-
minus Univocus eſt, Aui dicitur de pluri-
bus inter ſe fimilibus in ratione per vocem
ſignificata.

We n

i Eten
lut
oned
oeti N ein
Tefutn n
u Aheia
wußt
keina

3 3 I HESIS XII. Terminus .Xuivocus
eſt: Cujus namen commune, ratio verò ſub-
ſtantie nonuni accommodata dierſa. Ità

De naturà. & multiplic. Terminus 39

rurſus eæ Ariſtotele. Dicitur 1. cujus no-
men commune, intellige de nomine ſolùm
materialiter accepto ſecundum materia-
lem ſonum, quantitatem, Genus &c non
verò de nomine formaliter accepto prout
ſignificationem includit: ſic enim vox
una, & communis non eſt, quæ dupli-
cem habet ſignificationem. Dicitur 2.
Ratio verò ſubſtantiæ nomini accommodata
diverſa, h. e. Ratio ſigni ficata per tale
nomen debet eſſe diverſimodè in tqui-
vocatis. Sic Gallus v. g. £Æquivocum
eſt reſpectu Hominis Galli: & Galli Galli-
nacei. Alii breviter ſic definiunt: Ter-
minus quivocus eſt is, qui ex primæpà in-
Kirutione ſua tribuitur pluribus, ſed in di-
versi ſignißatione. Idem eſt, quod di-
cit Semery: Terminus æquivocus eſt, qui
dicitur de pluribus inter ſe diſſimilibus in ra-
tione per nomen ſignißicatà.

THESIS XIII. Terminus Analogus eſt, 34
ujſus nomen commune eſt; ratio verò
per nomen ſignificata partim eadem, partim
diverſa, vel ut alii loquuntur, Ratio ſub-
Rantiæ nomini accommadata diverſa, cum
4 aliquà tamen convenientia inter ipſa analogata.
Gl M Con⸗-

n
6HRNNI

40 Par. I1. Cap. I.

Conveniunt Analoga cum Univocis &
Aquivocis, quòd habeant nomen com-
mune; Differunt tamen ab Æquivo-
cis, quèd hæc nullam dicant conveni-
entiam æquivocatorum: Differunt au-
tem ab Univocis, quèd hæc dicant
omnimodam convenhientiam. Adhuc
clarius alii ſic definiunt Terminum Ana⸗
logum: quèd ſt is; qui tribuitur Pluri-
bus in diversä quidem ſignifcatione s uni
tamen ſimpliciter & propriè s aliis verò im-
propriè & ſecundariò per translationem pro-
pter ſimilitudmem aut attributionem quandam.
Sic vox, ſanum, Analoga eſt reſpectu
animalis ſani, medicina & coloris s nam omnia
iſta tria dicuntur ſana; ſimpliciter tamen,
primariò & propriè ſanum convenit ani
mali ſano, utpote quod propriè in ſe &
formaliter ſanum eſt: ſecundariò autem
& impropriè tribuitur etiam medicinæ, 8&&
colori propter ſanitatem animalis: Me-
dicinæ quidem, quia ſanitatem animnalis
cauſat: Colori, quia illam indicat.
Item "S Homo eſt vox analoga xeſpectu
bominis veri, & bominis pilli: . ſigniſicat
enim primariò & proprie hominem ve-
rum; ſecundariò autem & impropriè
tri⸗

““
urh un

n Muln
4 oen!
mog

e.

khrinn
e Mbenun ni

Denatura, & multiplic. Terminorum 41

m es tribuitur etiam picturæ repræſentanti ho-
Numm TWinem., Sciendum hic; quèd illa, qui-
„bus Vox Analoga primariò & propriè
convenit, dicantur Analogata primaria 3
illa verò, quibus ſecundariò & impro-
prié tribuitur, vocentur Analogata ſe-
cundaria.

um bliſ⸗

TLHESIS XIV. Analoga alia ſunt At-
an 4 Kributionis, alia Proportionis. Analo-
im, 24 artributionis ſunt; quorum nomen
commune eſt; KRatio verò per nomen
Nſignificata eadem quoad terminum, di-=
verſa autem quoad habitudinem & or-
dinem, quem Analogata dicunt ad il-
lum terminum, ùt ſanum reſpectu Ani-
malis, Medicinæ & Coloris? Sanum enim,
dum tribuitur h's tribus ſemper ſignin-
cat ſanitatem tanquam terminum, ad
quem tamen ſingula diverſimodè ſe ha-
bent: prout patet ex jam dictis. Ana-
loga proportionis ſunt: quorum nomen
commune eſt, ratio verò per nomen ſi=
gnificata ſimpliciter diverſa; eadem ta-
men ſecundàùm proportionem; ùt Homo
reſpectu Hominis veri & piécti: Pes
Reſpectu pedis hominis, & pedis mon-
tis.

Nun ONelit*
Amrkint
aodndzuen
tinn ulrand
NR Gnmdt: M

3 5

42 Par. I. Cap. I. um

tis. Non malè alius ſic explicabit: 4a. aſ
loga Attributionis ſunt res diverſæ, qui- atin
bus convenit idem nomen itaà, ut uni n Eini
conveniat ſimpliciter, primariò ſeu prin- eu mm
cipaliter; aliis verò tantùm ſecundarie, Gm dun

er,

& impropriè propter habitudinem, ſeu Aundke
relationem, quam dicunt ad principale s
Analogatum. Analoga proportionis ſunt Nd
res diverſiæ habentes idem nomen, ità n inti
ut uni, nempe principali Analogato, ifif
conveniat ſimpliciter & propriè; aliis,
verò improprié propter ſimilitudinem IHhh
aliquam, aut proportionem, quam ha. (n
bent ad analogatum principale. Patet Efin
explicatio in exemplis allatis. lieze
Præter utramque hanc Analogiam illin
Cajetanus cum Thomiſtis ſtatuit tertium
genus Analogorum: vocâtque Analoga
inæqualitatis: quorum nomen commune
eſt, & ratio per nomen ſignificata o-
mninò eadem, inæqualiter tamen parti- Uk
cipata ab Analogatis propter differentias. onn en
Ta'e Analogum dicit eſſe Animal reſpectu j r n
Homuns & Bruti: quia homo eſt perfe-
ctius animal, quàm brutum. Verùm imn i
hæc Analoga non ſunt, ſed ſtrictè uni- Abrnſil
voca: quia ratio illa inæ qualitatis non eſllte
ſi⸗

De natur, & multiplie. Terminorum. 4

ſignificatur per nomen commune v. g.
Animal, ſed per differentias. Immo, ſi
hæc Analogia admittatur; vix ulla da-
buntur univoca; quia plerumque diffe-
rentiæ, contrahentes genus vel rationem
communem, ſunt quoad perfectionem
inæquales.
Quaæres An Æquivocatio ſit tantùm in
vocibus, An verè etiam in conceptibus?

Reſponſio ſit.
* THESIS XV. Æ£ quivocatio (idem eſt 37

n u de Analegid) Propriè non datur in
ne E conceptibus; ſed tantùm in vocibus. Ità
Caſil. I. I. c. 3. Oviedo, controp. 1. met.
P. 2. & Alii communids. Ratio eſt: quia
ad Æ quivocationem propriè talein re-
quiritur; ut terminus æquivocans poſſit
indeterminatè ſignificare jam hoc, jam
illud, vel utrumque ambiguse: Unde
audiens nomen æquivocum prolatum,
concipit quidem unam ex rebus ſignifi-
catis; neſcit tamen, quæ determinate ſi-
gnihicetur. At verò conceptus forma-
les non ſunt indifferentes ad ſigniacan-
dum hoc vel illud, ſub hâc vel illa ra-
tione; ſed neceſſario ſemper eodem mo-
do

44 Par. I. Cap. I. eN
do feruntur in ſua objecta. Et ſi quan- ablrin
doque contingat eodem conceptu cogno- nt
ſci divetſa objecta inter ſe non connexa,
quæ eodem nomine proferantur; intel-
lectus tamen diſtinctè cognokcit illa, qui-
bus tale nomnen applicat: ergo æquivo-
catio propriè non eſt in mente aut con-
ceptibus. Quòd ſi quis cum Compt. Diſp.
39. Log. Sect. I. n. 6. & Arriagé Diſp. 10.
Log. Sect. I. Æquivocum velit vocare o- .
mne id, quod quocunque modo repræ-
ſentat plura, ůt plura, quæ voce æqui-
vocâ exprimi poſſint; jam conceptus,
repræſentans canem cæleſtem & terre-
ſtrem, erit æquivocus; ſed impropria
erit locutio; teſte Oriedo antè citato.

ſoſo

5§. VI.

De Termino Communi ſeu Univerſali
ex ſingulari.

38 LHESIS XVI. Terminus Communi; ul
ſeu Univerſalis eſt, eujus ſignificatem IMnt
verè dici poteſt de pluribus dipiſim, & cum Iu, t
reali ſuii multiplicatione: ut Homo, cujus Emmen
vocis ſignificatum verè dicitur de Petro, nitce
Paulo, & cæteris diviſim, & cum fui N Meh
xea- lin ini

è.
b De naturâ, & multiplis. Terminorum. 4 5

hmenan reali muhtiplicatione veré enim per in-
mamtegras propoſitiones dici poteſt: Pettus
nleſt bomo, Paulus eſt homo;? Joannes eſt ho=
Nhi ſic de cæteris: in quibus etiam
e Homo ſeu natura humana realiter mul⸗
mmnm tiplicatur ; cuùm ſint plures homines.
annN Terminus ſingularis eſt, MAjus lKigniſficatum x
Higig,o vi & lignißcat ione nominis de uno determina-
eng ko kantum dici poteſt: ur Petrus, Pauluse
euhen Hic homo. . .
eNe Pxi I. In definitione Termini Uni-
eerſalis. Cuſus ſignificatum de pluribus
dici poteſt: Ut excludantur termini æqui-
voci, qui ſolum nomen commune ha-
bent, ſignificatum verò diverſum. Dixi
2. Dici poteſt de pluribus: intellige, ex

len A en
t iupoen
e ren.

ipsàâ vi & ſignificatione nominis; ut ex-

cludantur ſingularia. Licèt enim v. g.
Glu, Petrus dici poſſit nominetenus de pluri-
bus, ex vi tamen & ſignificatione no-
minis de facto non niſi unum determi-
natè importat. Diæxi 3. Vere dici poteſt
de pluribus; nam ad terminum com-
munem & univerſalem non ſufficit ejus
dn ſignificatum falsò affirmari poſſe de plu-
un ribus. Dixi 4. Poteſt, neque enim re-
, * quiritur, ut actu dicatur de Fluribu. ſed
uffi⸗

inu Ce
n,
b, H

—

46 Par, I. Cap. I7

ſuſticit, ſi plura ſint poſſibilia, de qui-
bus dici poſſit. Sic Sol v. g. & Luna
ſunt termini communes & univerſales;
licèt enim de facto non exiſtant plures
ſoles, & Lunæ: de quibus actu prædi-
cetur Sol & Luna, ſunt tamen plures
poſſibiles, de quibus Prædicari poſſint.
DPexi 5. De pluribus Deviſim, h. e. ſigni-
ficatum termini univerſalis debet poſſe
verè affirmari de ſingulis inferioribus
ſeorſim, ſeu per integras propoſitiones,
ſicut Homo verè affirmari poteſt de betro,
Paulo, &c. ſeorſim. Unde jam exercitus
non eſt univerſale reſpectu multorum mi⸗-
litum, quos continet: quia licèt verè
prædicetur de multis ſimul & collective
ſumptis; non tamen poteſt verè prædi-
cari de ſingulis diviſim vel ſeorſim, di-
cendo ; Hic miles eſt exercitus? iſte mi-
les eſt exercitus &c. Dixi 6. Cum ſui mul-
tiplicatione, h e ſignificatumtermini com-
munis ſive natura, quæ univerſalis dici-
tur, debet verè & realiter multiplicari
in illis, de quibus prædicatur. Hinc
DEUS non eſt terminus communis ſeu
univerſalis; quia, licèt verè prædicetur
de tribus Perionis; in illis tamen non
mul⸗

De naturà, & multiplic. Terminorum. 4 7

ies multiplicatur; cùm non ſint, nec eſſ
Pkla poſſint plures Dii. Ità Caſilius. Qudſi
quis ad terminum communem non re-
u quirat; ut ejus ſignificatum prædicatur
Mups de pluribus cum reali ſut multiplicatione,
m Cumque in hoc diſtinguat à termino uni-
in. Verſali; jam cum P. Aler. p. 1. Pheloſ. n.
tei 2081. & Aliis, dicere poterit; 7 PEUS
elle terminum communem, non univer-
indt ſalem.
n Ex his jam pater, Quid ſit Univerſale? 59
enm quid ſingulare ſeu indwiduume Nimirum
Vmiverſale eſt id, quod aptum eſt pluri-
mm bus per veram identitatem ineſſe; ſeu,
t quod aptum eſt prædicari de pluribus:
lein diviſim ſcilicet, & cum ſuĩ reali multi-
ini plicatione. Senſus hujus definitionis
d. Ariſtotelicæ jam explicatus eſt. Singula-
Sn, Te ſeu Indiyviduum eſt id, quod ità in ſe
u unum eſt; ut non poſſit pluribus com-
miiem municari, neque dividi in alia ſe inferio-
ra, unde & individuum vocatur: tan-
a tumqde Prædicari poteſt de uno, ut
Ur Petrus : Hic homo.
ik Luares Quot ſint Univerſalia? Reſpondet
T HESIS XVII. Sicuti ex communi 40
Philoſophorum conſenſu quinque

ſta⸗

I

48⁸ Par. 1:1 Cap. I.

ſtatuuntur modi prædicandi diverſi: ſci-
licet I. Prædicari in quid inçompletè: 2.
Præditari in quid completé: 3. Prædicari in
quale quid: 4. Praædicari in quale neceſſarid:
5. Prædicari in quale merè centingenter, ità
ſ. recenſentur Univerſalia. Genus, Spe-
cies, Differentia, Proprium, Accidens: qui-
bus eodem ordine ſinguli modi prædi-
candi reſpondent: & alio nomine voca-
ri ſolent quinque Prædicabilia. De His
fusè & accuratè paſſim à Profeſſoribus
traditur in Diſputationibus Logicis. Ut ta-
men hic quoque aliqualem ſingulorum
notitiam capias.
1Nota I. Et præ oculis habe, lineam
Prædicamentalem; quæ eſt ordinata di-
ſpofitio terminorum mag?s & minus com-
munium ſecundum Pradicabilitatem & ſub-
jicibilitatem : Vel eſt ſeries prædicatorum
deducta à ſupremo genere per genera & ſpe-
cies intermedias usque ad individua incluſivè.
Dicitut prædicamentalis quia continet or-
dine prædicata alicujus rei: docétque,
quis terminus reſpectu alterius in præ-
dicatione ordinatà debeat eſſe prædica-
tum, quis ſubjectum. Vulgè ab Au-
thore ſuo Porphyrio appellatur Arbor

Por- ”

rn 6n

.

6 Unnta
nlier i
eeitn

H
ſrl ma

De natura, & multiplic. Terminerum. 49

Porphyriana. Conſtruitur autem ità, ut
prædicatum latiſſimè patens ponatur ſu⸗
premo loco; deinde per ordinem præ-
dicata minùs latè patentia usque ad in-
8 dividuum; ad latera utrimque ponamur
differentiæ, Hoc modo:

Ute . Subſtantia
de Materialis . Immaterialis
nfe lardber orpus
telcd n narum r Inanimatum
Vivens
Senſitivum Infenſitivum
Animal
Rationale Irrationale
Homo
Hic Iſte
Petrus

Nota 2. Per Eſſentiam & Naturam 42
ſeu quidditatem rei intelligi à Philoſo-
phis, intrinſeca illa ; quæ rem primèò
& formaliter in ſuo conſtituunt.:
hæcque ideo partes eſſentiales vocantur.
Sunt autem partes rei aliæ Phyſicæ, aliæ
Metaphyſicæ. Partes Phyſice, ſic dictæ,
Mu 4 quod à Phyſicis conſiderentur, ſunt ma-
3 C te-

58 Par. I. Cap. T.

ceria & forma realiter à ſe invicem di-
Kincta, v. g. in Homine Corpus & Ani-
ma tationalis. Partes Metaphyſice, quæ ad
Metaphyſicæ conſiderationem ſpectant,
ſunt duo illa prædicata rei ſolâ ration:,
ſeu quoad noſtrum concipiendi mo lum
diſtincta, per quorum unum Res con-
eniat cum aliis ſibi eſſentialiter diſſi.
milibus, quédque ideo ſecundùm ſe eſt
indifferens ad hanc vel illam rem con-
ſtituendam, habétque ſe inſtar materiæ
determinabilis; Per alterum verè res
differat ab omni alio; quodque ſe ha-
beat inſtar Formæ determinantis: tales
partés Metaphyſicæ Hominis v. g. ſunt
Animal & Rationale: & Animal quidem
eſt pars ejuas materialis & determinabi-
lis: quia illud eſt commune Homini &
Brutis, eéſtque Metaphyſicè indifferens
ad Hominem & Brutum conſtituendum;
Rationale autem eſt pars ejusdem forma-
lis & determinativa, hoc enim determi-
nat Animul, ut ſit Homo potiùůs, quam
Brutum. Totum ex his partibus Mera-
phyſicis conſtitutum vocatur ſpecies ſeu
compoſitum Metaphyſicum.

eeee. ,,,
lk. Hade
4,.

H,

De naturd, & mliltiplic. Terminorum. 57

Nota 3. Specie differre, dici ea; quæ 13
6 ſunt diſſimilia in natur, ſeu eſſentiaâ:
Sic differunt homo & Brutum. Solo nu-
mero autem differre dicuntur illa, quæ
quidem irà inter ſe diſtinguuntur, ut
uin numerum faciant; ſed tamen ſunt ſimi-
cn. lis naturæ ſeu eſſentiæ: v. g. Pelrus, Pan-
Il Lus & cateri bomines.
n E Nota 4. Praædicari in quid eſt prædicari
en en eſſentialiter per modum ſtantis; hoc eſt:

t muei itd 3 ut prædicatum ſignificet vel totam
erd m eſſentiam ſubjecti, vel partem ſub no-
elekh mine fubſtantivo. Unde jam pradicars
Uiee te in quid complete eſt prædicari üt totam
A eſſentiam Metaphyſicam v. g. Petrus eſt
Pemo. Prædicari in quid incompletè eſt præ-
Qicari At partem eſſentia ſub nomine ſub-
ſtantivo, ut: Petrus eſt Animal. Si au-
tem prædicetur pars eſſentiæ adjectivè
v. g. Petrus eſt rationalis“ dicitur prædica-
tio in quale quid. Praditari in quale purè
i eſt prædicari accidentaliter: éſtque du-
plex, in quale neceſſariui: & in quale me-
r contingens. Pradicari in quale neceſſa-⸗
at rium, eſt prædicari per modum formæ
accidentalis neceſſariò adjacentis ſubje-
Co. v. g. Petrus eſt Riſibilis. Prædicari
C 2 in

522 Poar. J. Cap. T.

in quale contingens eſt prædicari per mo-
dum formæ accidentalis merè contin-
genter adjacentis v. g. Petrus eſt doctus.
His
Notatis facile eſt, definire ſingula uni-
verſalia ſeu prædicabilia; t patet ex

Theſi ſeg.

44 LHESIS XVIII. Genus eſt id (imelli-
ge Uniyverſale) quod prædicatur de
pluribus in quid incompletè, àùt Animal
reſpectu Hominis & Bruti, addunt mul-
ti, de pluribus ſpecie differentibus: Verùm
tunc redundat S incomplets: eò ipſo
enim, quèd prædicetur aliquid de plu-
ribus ſpecie differentibus, prædicatur
incompletè, ſeu ùt pars eſſentiæ: cùm
entia, quæ ſpecie differunt v. g. Nomo
& Brutum, nequeant habere eſſentiam,
niſi incompletè eandem. Cum hãàc de-
finitione concidit illa? Genus eſt unum eb
aptum prædicari de pluribus àt pars materia- linſ mum
lis eſſentiæ Metaphyſicæa. Genus aliud eſt iefin M
ſupremum ſeu Generaliſſimum, quod in ur rhi,
eädem lineàâ prædicamentali non habet lhmun
aliud genus ſupra ſe v. g. Subſtantia.
Aliud ſubalternum, quod habet Alad
u⸗=⸗

1
ti n
Lmant

☚

Me

2Menmr d
d nn
Allunt m.
u: Venn
1: 45 i
gid En
Pelian
Eie: a
Cnn kuce
Genmähm
r un

De naturdà, & multiplic. Terminorum. y3

ſupra, & infra ſe, ùt Corpus Vivens. Aliud
infimum, quod nullum aliud genus ha-
bet infra ſe, ůt Animal reſpectu Hominis.
Species (intellige) Prædicabilis & Uni-=
verſalis, eſt Unum aptum prædicari de
pluribus in quid completè: ſive ùt tota
eſſentia. v. g. Homo reſpectu Petri, Pauli,
&c. addunt iterum multi: de pluribus ſo-
la numero differentibus, ſed tantùm clari-
tatis gratia, non neceſſitatis: aut omit-
tendum foret, 13 Completè.
Differentia eſt Unum aptum prædicari
de pluribus ſpecie vel numero differenti-
bus in quale, quid; ùt Senſitivum: Ra-
tionale. Additur, ſpecie vel numero dißfe
rentibus Non quèd hæ particulæ ablo-
lutè neceſſariæ ſint; ſed, ùt cliriùs ex-
plicetur differentia eſſe duplex, ſubalterna
ſc. quæ de ſpecie differentibus, & Infima
ſive ultima, quæ de ſolonumero diffe-
rentibus prædicatur. Alii etiam bene
ſic definiunt: Differentia eſt id, quod

tradicatur de pluribus, At pars eſſentiæ for-
malis & determinatiya:

Proprium eſt, quod Prædicatur de plu-=
ribus in quale neceſſarium, vel quod

prædicatur de pluribus per modum for-

C 3. mæ

45 TLHESIS XIX. Terminus Communis

mln

54 Far. I. Cap. L.
mæ accidentalis neceſſariè connexz & 2nir i
adjacentis, Üt Riſibile reſpectu Petri, Pau- *“

l &. Appetitivum reſpectu Hominis &
Bruti.
Accidens eſt quod prædicatur de pluri-
bus in quale merè contingens: ſeu per
modum formæ merè contingenter ad-
jacentis, ùt Album reſpectu Petri, parietis
S&c. De his ſatis: plura in curſu Logi-
cæ. Aut vide Philip. du Trieu. Trac. I. b. 2.

En

ſubdividitur in Tranſcendentem & Non- Nlui ein
Tranſcendentem: Tranſcendens eſt, qui di- VNo, e
citur de omni re, tam exiſtente, quàm
poſſibili. Tales termini ſunt ſex huic
voci ſummuliſticæ REUEB AU litteratim II
correſpondentes: Res, Ens, Unum, Bo-
num, Aliquid» Verum. Non Tranſcen-
dens eſt, qui dicitur de rebus unius
rantùm aut plurium claſſium; non de
omnibus; t ſubſtantia: Corpus, Homo & cC.
Sunt & alii Termini, qui ſupertranſcen-
dentes dicuntur, eò quòd non ſolùm
ad poſſibilia; ſed etiam ad impoſſibi-
lia ſe extendant, ut Intelligibile, Cognoſci-
bule &c.

8. VII.

De naturd, & multiplic. TRrminerum 5y

§. VII.
De Termino Finito & Iufinito: Ime &
IIdæ Intentionionis, & 6,
THESIS XX. Ferminus Fimrus ſeu 46
Finitans eſt, qui aliquid determina-
tè ſignificat v. g. Homo. Angelux. H-
fnitus ſive infinitans eſt, qui aliquid de-
terminate negat, & nihil determinate
affirmat, fed indeterminatè tantùm: po-
téſtque de infinitis rebus dici, adeêque
ſignificationem non finit, alis breviter di-
sunt: Terminus Infinitus, eſt ille, cui im-
mediatè præfigitur particula Nen. v. ge
Non Homo „ qui terminus de omnibus
rebus, quæ non ſunt homo, dici poreſt.
Ubi adyerte, quòd, dum ejusmodi ter-
mini in propoſitione adhibentur, ſi nem-
pe vel ſubjectum, vel prædicatum, vel
utrumque ſit terminus infinitus ſen in-
finitans, non ideo prepoſitio fiat nega-
tiva: ut patet in his: Non bomv eſt
Lapis * Homo eſt non Lapis: Non homo
eſt. non Lapis: quæ omnes affirmativæ
ſunt: quia copula principalis affirmatur.
Senſus enim Imæ eſt: Aliud, quod non
eſt Homo, eſt lapis. Senſus 2dæ eſt: Ho:
mo eſt aliquid, quod non eſt Lapis. Senſus
4 3tig:

allon
N
d

ln

56 Par. 1. Cap. I.

3tiæ: Aliquid, quod non eſt bomo, eſtaliquid,
quod non eſt Lapis. Ut itaque propoſitio
ſiat negativa, particula Non debet im-
mediaré poni ante copulam, eamque af-
ficere; ůt : Homo non eſt lapis: aut ſi
ponatur ante ſubjectum, non debet cum
illo efficere unam dictionem, ſed affice⸗
re totam propoſitionem: tunc enim et-
iam fit negativa, ut rectè ait Semery
mihi, pag. 9. in ſummulis.

47 THESIS XXI. In explicando Termi-=
no prime, & ſecundæ Intentionis non
nihil variant Authores: optima & ac-
curatiſſima explicatio videtur eſſe hæc.
Terminus Imæ Intentioni ſeu Primd In-
tentionalis eſt, qui ex inſtitutione ſuâ
primarià ſignificat rem ſecundùm ſuum
eſſe, quod habet in ſe, ſine denomina-
tione Logicàâ, quæ 4 cognitione logicè
artificiali ſuperveniat : ſive de cætero
ſignificet rem ſtrictè talem, quæ exiſtat
extra intellectum; ſive cognitionem:
ſive poſitivam & veram, ſive negativam
& fictam. Tales termini ſunt Leo, Ho-
mo, cognitio, tenebræ, negatio &c. Termi-
nus 2dæ Intentionis, ſeu 24 Intentionalis

eſt.

Nuri
Ka lu
Cüt ſn, Nn
fwaien ut
Wrt⸗

uw,
ſön, lütn
Ninid Wrin
Aekmamnüͤ
eiznne, icent
ertk anin4

rela
5 R 1
ekepominnnten
fünn i⸗ 1

Droner Nyna

Pln

Niuse

m.
le
ore

De naturâ, & multiplic. Terminorum. 57

eſt, qui ex ſuàâ primaria inſtitutione ſi-
gnificat rem, non ſecundum ſe, ſed ut
affectam aliquâ denominatione logicali
proveniente ab intellectu artificialiter &
logicè operante: ſive qui ex fuà inſtitu-
tione Egnificar denominationem logi-
cam, h. e. talem, cujus forma ſit ſpe-
cialiter conſiderationis logicæ. Tales
termini ſunt,„ Genus, ſpecies, univerſale,
ſubjectum, pradicatum &c. quæ voces ex
primariâ inſtitutione ſignificant rem ut
affectam cognitione genereizante, ſpe-
cieizante, ſubjiciente, prædicante &c.
quæ eſt artificialis & ſpecialiter à Logi-
câà conſideratur. Pro exemplo etiam à
permultisſcribitur 75 Cognitum: ſed con-
tradicit P. Heimbach in Dipſ. ſummuliſt.
The. 1. Sect. 2. eò quod ad terminum
zdæ Intentionis non ſufficiat ſignificare
denominationem provenientem à cogni-
tione qualicunque, ſed debeat ſigniſica-
re denominationem provenientem à co-
gnitione logicè artificiali: ùt ſunt deno-
minationes Univerſalis, generis &c. quæ,
E prædicantur, mutant ſignificationem
ſubjecti: ùt patet in hâc propoſitione;
Animal eſt genus, ubi mutatur ſignifica=
5 tio

58 Par. I1 Cap., E.
tio animalis: nam it debet expont:
Animal it affectum cognitione genereizante
eſt Genus: econtra hæc prædicatio, Ani⸗
mal eſt cognitum, ſic exponitur : Res
habens animalitatem eſt aßfelta cognitione :
ubi vides ſubjectum nil ſignikcationis
mutare; ità ille. Verûm lis eſt de no-
mine, & exigui momenti.
48 Notandum hic tamen eſt 1. Aliud' eſſe-
terminum accipi 24d Intentionaliter, aliuch
eſſe Terminum 2dz Hitentionis, nam ſæ-
P Terminus, qui per ſe & ex ſuà pri⸗=
mariàâ inſtitutione eſt 1maæ intentionis, ac-
cipitur 2dd intentionaliter; dum fſcilicet
Terminus zdeæ intentionis de eo prædica⸗
tur. Tunc enim per accidens & ratio-
ne talis prædicati ſigniſicat rem, non nu=
dè ſecundum ſe; ſed ùr affectam cognis
tione aliquâà logicali, üt patet in prædi=
tà propoſitione: Animal eſt genus: cu⸗
jus fubjectum de ſe eſt terminus 1ene
intentionis; ratione prædicati autem ſu-
mitur 24 intentionaliter. Et vice vers
Terminus, 2ꝛde Lutentionis ſæpè ſumiturx
Emd intentionaliter: nempe tunc; quando.
ſumitur pro ſuo ſignificato ſecundn ſe
Gine alia denominatione Logicà, priori

mh

gtnn ſe df
n, Cin
.
Uugr M,
lus A lut dn

Mi fin hein

n, Mle.

Ka u⸗

Een Nrlie⸗
len A tni⸗

NoA.

De naturè, & multiplie. Terminorum. 59

ſuperveniente à cognitione artificiali re-
Hexa; ſic ſumitur à ſpecies in häc præ-
dicatione: Homo eſt ſpecies? & univerſim
omnis terminus daæ intentionis, dum præ-
dicatur. Ità ferè idem Heimbach pau-
1 ante citatus,
Notandum 2„ Has voces ? Ima, & IIda 4
ientio tam applicari rei ſeu objecto,
qued cogneſcitur; quàm cognitioni,
cum hoc tamen diſcrimine, quòd res
cognita ſeu objectum dicatux intentio
objectiva; Cognitio vero intentio formalis:
Utraque Intentio ſ. objectiya & formalis
alia eſt Prima, alia 2da, ſicuti terminus-
alius eſt imæ alius z2daæ Intentioniss. M-
tentio primæ objectiva eſt Res cognita ſe-
cundum ſuum eſſe phyſicum & reale?
Cognitio ſic rem repræſentans eit I.
no prima formalis. Intenti 2ua ohbjotipa
eſt Res t ſubſtans cognitioni tribuenti
ei aliquam deneminationem Logicam»
bjectt, prælitati,: Generis S&. Cognitio
illa artificialis, prout tribuit denomina-
jonem logicalem, vocatur ineenzio ada
ſormalis: V. g. 60gnitio- unwerſalikicans:
. is 2 da:;- bes zaterk s,

60 Par. I. Cap. 1 uaslh 6H

eſt intentio 2 da objectiva. Loquor in ſup- mIl &
poſito, quòd univerſale formaliter fiat ala uen in
per cognitionem. enin
Porrò. Intentio formalis alia eſt directa:
quâ primò objectum cognoſcitur. Aliæ
reflexa, quâ objectum, ut jam priùs co-
gnitum, adè cognoſcitur.

J o THESI XXII. Termini impertinenes
ſunt, qui neque ſe mutuò inferunt,
neque excludunt ut Logicus, & Muſicus.
Pertinentes ſunt, quorum unus infert
alium; dicuntürque pertinentes ſequels
ſeu Conſequentes; vel' qui propter ſpe-
cialem repugnantiam nequeunt eidem
convenire, dicuntũ que pertinentes re-
pPugnantiâ. Termini pertinentes ſequelâ alii
ſunt convertibiles h. e. ſe mutuò infe- eesez⸗
rentes; t Riſibile & Rebile: valet enim
conſequentia: Eſt rifibilis: ergo flebili;, (ill!
& viciſſim. Alii Superiores, & Infe-
riores h. e. magis & mindâs Communes:
It Animal, & Homo-
Pertinentes repugnanti duplicis ſunt 4
generis: Alii enim ſunt Diſparati, qui lgglin
ſolùm repugnant ob diverſitatem natu- Pnie n
silem, licet nullam habeant oppoſitio- alſr
nem: D

uler, ah

Elpyynhenn
.

0
mrirſg

in i

1 etent
N W

nnents

ninpreſe

runt ein

eninente ⸗

ie

Ne, N
CuNNe

lgies in
ſen
Ghaten D
n A

M

De naturâ, & multiplic. Terminus 61

nem: ut Leo & Equus. Alii Oppoſiti:
poſſunt autem termini eſſe quadruplici-
ter oppoſiti. Imèò Contradictoris: quan-
do nimirum per unum tollitur illud
idem, quod per alterum ponitur, ur
album, & non album, 2dô Contraris:
quando ſignificantur duo poſitiva, quæ
ſub eodem genere maximè diſtant, &
ſe invicem ab eodem ſubjecto expellunt;
ut Calor, & frigus. Amor, & odium.
3tiò Privativè: quando per unum ſigni-
ſicatur forma, & per alterum carentjia
formæ in ſubjecto apto: ùt videns, &
cœcus. Atò Relativè: quando unus ſigni-
ficat ordinem ſeu habitudinem ad alte-
rum: ut Pater, & Filius: Dominus, &
eryus.

EK
CAPVUT II.

De Suppoſitione Terminorum, aliisque eorum
Proprietatibus.

§. I.

De Suppoſitione Terminorum.

TuIESIS XXIII. Suppoſitio terthi-

ni vel vocis eſt Poſitio, vel Uſurpa-
C 7 tio

51

62 Par. I. Cap. E. MaN

tio vocis pro aliquo. Eſt autem duplex: NAe in
Materialis & Formalis. Suppoſitio ma- Id u Iin
terialis eſt poſitio, vel acceptio Vocis
pro ſe ipsâ, ut in hac propoſitione: Ha-
mo eſt generis maſculini. Formalis eſt pho-
ſitio, vel Acceptio Vocis pro re, ad:
quam ſignificandam eſt inſtituta; ur I
in hàâc propoſitione: Homo eſt snimal
Signum ſuppoſitionis materialis eſt. 1.
Quande voci præhgitur LCy: 73. S&c.
2. Quando- prædicatur adiquid de ipsa
voce, quod ei convenit, vel ex naturâ
ſuâ: dicirurque tunc ſuppoſitio materialis
intrinſeca v. g. 7 Homa eſt Vox Ayyllaba l
vel ex inſtitutione Grammaticali, éſtque
sunc ſuppeſitio, materialis extrinſeca. v. ge.
Homo eſt: generis maſoulini: Eſt tertiæ declis-
nationis &c, à contrario facilè cognoſces
fuppoſitionem formalem; de qu4 de=-
inceps ſermo erit.

Sa THESIS XXIV. Supgoſitio Forma-
lis dividitur in Simplicem & Perſonge-
lem: circa utriusque explicationem va-
riant Authores. Ego cum Sorto, Hur-
ta, Arria, Cornæo, Haunoldo, Seme=
gy, & Allishod dum communius ſic den=-
nio. uhre

1

Be natura, & multiplic. Terminorum. 63
Suppoſitio ſimplex eſt Uſus, vel poſitio
Vocis, aut termini pro ſuo ſignificato
Tws ſecundo intentionaliter ſumpto „ hoc eſt,
eut affecto coghitione artificiali, tribuen-
te ei denominationem aliquam logica-
ocßn 1 1 lem Generis, Speciei, Pradicati, Subjecti &c.
Animm, I Sic in his propoſitionibus: Homo eſt
hau ſpecies. Animal eſt genues. Perrus eſt ſubje⸗
Nkiisil , tuι,. 1˖ Tlomo, 73 Animal, rà Petrus ſup-
n NN ponunt ſimpliciter „ ſive accipiuntur in
iEe ſuppoſitione ſimplici.
eu Suppoſitio Perſonalis eft Poſitio vel Uſus
rd termini pro ſuo ſignificato Inn intentiona-
g Liter ſumpto, id eſt, ſumpto nudè ſe-
dge cundům ſe, & uti eſt independenter à
cognitione logicè artificiali, tribuente
Vmue denominationem logicalem. v. g. cum
Akagnlig Dico: Petrus eſt Homno: vel, Homo eſt
,/ El Animal: omnes termini ſupponunt per-
