univerſaliter conſequentia eſt nulla, quan-
do plus aſfirmatur in Conſequente, quàm
contineatur in Antecedente. Deinde
Argumentatio illa nequit eſſe bona vi
formæ, quando in ſimili formâ adferri
poteſt alia, cujus Conſequens ſit falſum,
Antecedente vero; Hoc autem, fieri pot-
eſt. v. g. ſingula peccata venialia ſunt homi-
mi moraliter evitabilia, ergo tota collectio o-⸗
mnium peceatorum venialium eſt homini mo-
raliter evitabilis. Reſp. II Argumentatio
à ſenſu diſtributivo ad collectivum valet ali-
quando vi materiæs tunc nimirum, quan-
do prædicatum convenit ſingulis ex colle-
ctione ſecundum ſe conſideratis, non eatenus,
qua-

lt.
adedld
gin ir

1

186 Par. 3. Cegp. TI.
quatenus oppenuntur tum tota collectione. Ratis
Aℳ: quia, quando ratio conveniendi uni
non excluditur per acceſſum alterius, cui
ſecundùm ſe etiam convenit idem præ-
Hicatum; tunc hoc ipſo prædicatum,
quod convenit ſingulis, convenit etiam
toti collectioni; atqui quando prædica-
tum convenit ſingulis, svon eatenus, qua-
tenus opponuntur cum totâ collectione,
tunce ratio conveniendi uni non excludi=
tur per acceſſum illius alterius; ergèò,
quod tunc convenit ſingulis, etiam con-
venit toti collectioni, & conſequenter
vi materia valebit argumentatio à ſenſin
diſtributivo ad collectivum. At verò non
valebit; quotiescunque pradicatum con-
venit ſingulis alicujus collectionis, zatenus
conſideratis, quatenus opponuntur toti colle-
ctioni: tunc enim prædicatum hujusmodi
nunquam convenitre poteft toti collectio-
ni; E. G. non valet hæc argumentatio Hæ-=
reticorum comra Nos Cathe licos: Singu-=
li Homines in Ecclefià poſſunt errare in rebus i-
dei: Ergo tota Eccleſia peteſt errare. Ratio
eſt; quia poſſe errare in rebus fidei eſt præ-
dicatum conveniens Chriſti Fide ibus,
quatenus opponuntur cum tota collectione
e.

,

lßnt

leu innu
Anialhti

ebtis
CU

Mi AAN

G

Cucer

TNENU
Gard
Gin nam
nen niin
uinnich⸗

Waihc
nine⸗
um
h i⸗
1Ang ,

rheet

*

de ſpecieb. Argument. & pracip. ſylagismo. 187
delium: Chriſtus enim non promifit as-

ſiſtentiam Spiritůs Sancti ſingulis Fideli-
bus; ſed toti collectioni, ſeu Eccleſiæ.

RRRSr
CAPUT II.

De Speciebus Argumentationis, ac preæcipuè de
Hlogismo, ejusdémque principis mtrinſetis.
§. I.
Quotuplex ſit argumentatio, & ſpecisatim
ſyllogismus:
THESIS HK Argumentatio ſtricte di-
cta aut diſcurſus, prout contta di-
ſtinguitur à ſimplici conſequentia, divi-
ditur in Enthymema, ad quod pertinet
Inductio & BErxemplum: & in ſyllogismum,
ad quem reducitur Dilemma & Sorites. 1.
Enthymema eſt Argumentatio, in quâ ex
und tantinn præmifſsaâ infertur concluſio,
alià in mente retentà: unde & hanc 4
Græcis habet appellationem. v. g. Petrus
homo, ergo eſt animal
2. Induitio eſt Argumentatio in quâ 4
ſingularibus ſuſticienter enumeratis fit
Progreſſus ad Univerſale: aliéque no-
mine

—

388 Par. 3. Cap. 2.

mine vocatur Aſcenſis. Sicuti Argumen- uf Huan
tatio ab Univerſali ad ſingularia, voca:

tur Deſtenſus: de utroque ſuprà part. I. , mi

. 6 8. i ihohen
3. Exemplum eſt Enthymema, quoa ab *R
uno particulari argnmentamur ad aliud itrin
ob paritatem rationis. v. g. Dayid pœni-
tens cenſecutus eſt miſericordiam à Deo, er-
go0 & Ego panitens conſequar. Si in ejus-
modi argumentatione negetur conle-
quentia; danda eſt diſparitas.
4, Syllogismas eſt Argumentatio, in quâ
ex duabus præmiſſis infertur concluſio:
definitur ab Ariſtot. 1. prio. c. . Oratio ieknfiün
z qua Juibusdam poſitis, id eſt, admiſſis Reinadt mal
tanquam veris; aliud quid ſeqai neceſſe eſt, arfaſk
eò qudd haæc ſint, hoc eſt: infertur conclu- ttmid e m
Ro, quæ eo ipſo, quèòd præmiſſæ ad. l ien
mittantur vCIX, etiam licr .3 vera ad- unſun .
mitti neceſſatiò debet, licèt aliunde non n
pareat ejus veritas.
5: Dilemma eſt argumentatio, in quà
ex Antecedente disjunctivo, quamcunque
partem elegerit Defendens, infertur ali-
quid contra eum: unde & Argumentatio
Cornuta dicitur: v. g. Si contra Pigrum
ſtudioſum ità procederetur: Vel vis n.
ere

ſion nr umn
Ninii een⸗
1. n
Am mN
nt kn
Dentio e
hemetu in

ke
und

deſpecieb. Argament. & precip. llogismo. I89

dere doctus, vel non vis? Si vis ergo diligenter

1 ſtudendum eſt: Si non vis: ergo ſruſtrà ſcho-

lam teris.
6. Sorites eſt ſyllogismus virtualiter
multiplex, in quo continuaâ ſerie plurium
propoſitionum, ſemper novum prædica-
tum dicitur de prædicato prioris propo-
ſitionis, donec ultimum prædicatum per
conſequentiam dicatur de primo ſubjecto
v. g. Omnis homo eſt animal omme animal
eſt vvens: omne vivens eſt ſubſtantia; Erge
omnis hbomo eſt ſubſtantia. Ut tal's argu-
mentatio valeat, debent omnia prædica-
ta intermedia eſſe inter ſe connexa; o-
ninesque propoſitiones concluſionem an-
tecedentes eſle univerſales; alias prædi-
catum primum poſſet ſecundùm unam
artem ſui eſſe connexum cum primo
ſubjecto: & ſecundùm alteram partem
ſui cum prædicato ſequente; unde tan-
dem malè inferretur connexio mutua
prædicati ultimi cum ſubjecto primo;
ità vitiola eſt hæc argumentatio. Omnis
homo eſt ammal: aliquod animal eſt brutum:
omne brutum eſt irrationale: ergo ommnis ho-
mo eſt irrationalis.

THE-⸗

190 Par. 3. Cap. 20

I1I THESIS X. Syllogismus varid ſuh-
dividitur: nam r. Syllogismus alius
eſt materialis ſeu materialiter tantuùm ve-
rus: alius formalis ſeu formaliter verus,
licet ſit materialiter falſu: Alius mate-
rialiter ſimul & formaliter verus. Divi-
ſio hæc intelligitur ex dictis. n 4. aut
videri poteſt vulgata Dialect. P. du Trieu.
Tradt. 3, p. I. c. I. a. 2.
2. Syllogismus alius eſt afprmativus,
cujus concluſio eſt affirmativa; alius ne-
gativus, cujus concluſio eſt negativa.
3. Alius eſt demonſtratirus ſen Analpti-
cus vel ſcientifcus, qui conſtat præmiilis
certis & evidentibus rite diſpoſitis.
Alius probabilis, opinatipus, Kiye Topicus:
qui conſtat unàâ ſaltem præmiſsâ tantum
probabili Alius ſophiſticus ſeu fallax, in
quo ex præmiſſis tantum apparenter re-
ctèe diſpoſitis infertur fallum: vel ut
Ariſt. 1. Elenchor. c. I. definit. Syllogismus
Sophiſticus eſt oratio, quæ propter ſimilitudi-
nem, quam habet cum ſyllogismo, ſyllogismus
videtur, cùm tamen non ſit: adeéque rei pſa
nihil concludit, vel defectu materiæ, ſi
non ſit connexio prædicati cum ſubje-
Go in ſingulis propoſitionibus, qualis

afle⸗

tkeuf
en eGth
c a ſr ane
G Henils w
Ylonen
(Egrnu ſiert
A kyenn u
ulit af⸗
Con

N Ndi ttenn
tl Ckttend N
Cll Auiu, .

, gin

collr kn

nl: P N
Wi Mu / ken
4 . . 7
al Ai
Ceinr, a

e wn

4414

4

alſeritur: vel defectu formæ ſyllogiſticæ,

Ae ſpecicb. Argument. & pfacip ſyllogismo. 19 1

quòd nulla ſit connexio Conſequentis
cum Præmiſſis, vel defectu utriusque.
4. Syllogismus alius eſt ſimplex ſeu
Categoricus; qui conſtat metis propoſi-
tionibus ſimplicibus: Alius Compoſitus
ſeu Hypotbeticus, qui conſtat unãà ſaltem
propoſitione compoſità ſeu Hypotheti-
cà. Compoſitus ſea Hypotheticus ite-
rum vel eſt Copulativus, vel Diajunctivus,
vel Conditionalis, vel Exponibilis, prout
conſtat pluribus, aut ſaltem unâ præ-
miſsà vel copulativâ, vel disjunctiv, vel
conditionali, vel Exponibili. Item ſyllo-
gismus alius eſt de ineſſe, qui conſtat me-
ris propoſitionibus abſolutis; Alius mo-
dalis, qui propoſitionibus modalibus
conſtat. Expedit hic recolere ea, quæ
par. 2. c 2. de difficilioribus propoſi-
tionum ſpeciebus diximus.
5. Syllogismus alius eſt de medio com-
muni: v. g. hic: ommis home eſt animal
Atqui Petrus eſt homo ; ergo Petrus eſt
animal. Alius de medio ſingulari, qui Ex-
poſitorius dicitur, qualis eſt iſte: Petrus
ſ homo: atqui Perrus eſt logicus ' ergo
Aliquis homo eſt lagicut,
6. Syl⸗

Ktenn n

192 Par. 3. Cap. 2.
6. Syllogismus ratione formæ aliusg on
eſt perfectus, alius imperfectus: Item M .
alius directus, alius indirectus, prout nun gi
fuerit in modo perfecta vel imperfecto: Item n hn ne
in modo directo, vel indirecto: de qui- IUunmi t
bus §. ſeg. Quæ de ſyllogismo deinceps aralc
dicturi ſumus potiſſimùm de ſimplici lipbiaſt
ſeu CQategorico procedunt.

.

§. II.
De principiis intrinſecis ſyllogismi.

Principia intrinſeca yllogismi ſunt ea, ex MO enm
qlabus ipſe conſtituitur: hec autem ſunt du- ri)ariined
plicia: Materialia nimirum, & Formalia; Wl, uin r
Materialia ſunt termini & propoſitiones: Gchnn ms
Formalia Figura, & Modus. nn. Nonn

Wer
12 T HESIS XI. Materia proxima, ex quà Nkin anclinr⸗
. proximèe fit ſyllogismus ſunt des int
propoſitiones: Major, Minor, Concluſio,
Materia remota termini illi, ex quibus fi- eln uin
unt propoſitiones ſyllogismum compo. n (heißtte
nentes. Sunt autem in omni ſyllogismo mnug
categorico tres termini; quorum duo vo- a guüfe
cantur Extrema: Tertius dicitur Medium 1
ſeu Terminus Medius: Eſtque ille, qui bis ,, ti
Poni-

ANd: Unn Au

de ſpecieb. Argument. & præcip. ſyllogisme. 19 5
ponitur in præmiſſis, ſemel nimirum in
Majore, & iterum in Minore, ac quaſi
mediat inter dua extrema, quæ cuùm

I ipfo in præmiſſis dicuntur convenire,

vel diſconvenire; ut in concluſione vel
affirmentur, vel negentur convenire in-
ter ſe. v. g. in hoc ſyllog.

Omnmis homo eſt Animal.
Petrus eſt Homo: Ergo
Petrus eſt Animal.

Duo extrema ſunt Petrus & Animal;
quæ in concluſione dicuntur eſſe eadem
inter ſe, quia in præmiſſis dicebamur
eſſe eadem cum Termino medio, qui erat
Homo. Porrò horum extremorum alte-
rum vocatur Majus extremum, illud ſcil.
quod in concluſione directà obtinet lo-
cum prædicati, t in allato ſyllog. 73
animal: alterum Minus extremum: illud
ſcil. quod in concluſione directâà tenet
locum ſubjecti, ùt in eodem ſyllogismo,
1 Petrus? "S Homo autem erat terminus
medius; quia bis ponebatut in præmis-
ſis.
Ex his Inferes ſtrice & abſolutè lo-
quen-

pami
els 44

194 Par. 3. Cap. 2.

quendo illam præmiſſam in ſyllogisme ſuln
debere vocari Majorem, in quâ ponitur Mann

majus extremum; illam verèò Minorem, mlieinit
2 „ . . — . ſ nme K
in quâ ponitur Minus extremum, ſive de titcnſten
E 1 l⸗ Diedes
cætero ſit ordine prima, ſive ſecunda; Elsleliud
frdu e thiul

etſi inter diſpurandum prima propoſitio iufi
vocetur major: ſecunda minor, nulla ha- (a iund
bità ratione Majcris vel Minoris extremi. Maleid
.
13 THESIS XII. Forma ſyllogismi eſt k
apta terminorum, S propolitio- G, M Mi &
num coordinatio ad inferendam con- iſh
cluſionem: hæc enim terminos, & pro- Neluandl
poſitiones inde conlurgentes determinat, ur uri
ut ex ipſis ſiat ſyllogismus. Forma cor- uinsg mi ane
reſpondens terminis dicitur Figura: cor- Ttfhimnaki
reſpondens propoſitionibus, Modus ap- M umn ir
pellatur. am amm,
Vre M AA
4M4 THESIS XIII. Figura ſy llogismi eſt nmine ii,
ad concludendum apta diſpoſitio medii (alaniuf
cum extremis ſecundum ſubjectionem & præ- (püfiüalt
dicationem Eſt autem triplex; pro tri-
plici diversãà diſpoſitione Medi cun uni Nn,
extremis: vel enim Medius terminus in mln
præmiſſis ſemel ſubjicirur, dein ſemel
prædicatur, & eſt Prima fgura: vel bis
præ-

de ſpecieb. Argument. & pracip. yllogisme. 19 5

prædicatur, & eſt Secunda ſigura: vel
bis ſubjicitur, & eſt TLertia ſigura: ex-
empla vide in vulgatà Dialecticj. Hu-
jus ttiplicis ſguræ memoriam refricabit
verſus ille Dialecticus:
Prima ſemel ſubjicit Medium, tum præ-
dicat ipſum:
Prædicat altera bis: tertia bis ſub-
icit.
Aut iſte:
Sub, Præ Prima: Sed Altera præa, præ:
Tertia ſub, ſub.
Nec dicas cùm Galeno: tot ſunt figu- 15
ræ; quot poſſunt fieri diverſæ combi-
nationes medii cum extremis ſecundùm
ſubjectionem & prædicationem: ſed dan-
tur quatuor diverſæ combinationes me-
dii cum exrremis; ergo ſunt quatuor
Figuræ. Prob. Min. Præter aſſignatas tres
combinationes medii, poteſt Megdium
prædicari in majore, & ſubjici in mnore,
v. g. Üt fit in hoc ſyllogismo:

ulA .

A/

Ommnis Homo eſt Animal.
Omne Ammal eſt ſubſtantia: Ergo
Omnis Homo eſt ſabſtantta.

I 2 Nam

196 Par. 3. Cap. 2.

Nam Reſp. Diſt. Maj. tot ſunt figuræ
ſyllog. quot poſlunt eſſe diverſæ com-
binationes Medii, habentes ſpeciale ar-
tificium, Con. nullum ſpeciale artificium

habentes, Nego Maj. ſimiliter Deſtinctà

eminore, N Conſeq Combinationes Me-
dii cum extremis ſpeciale artificium ha-
bentes tantum ſunt tres. Quam pro
quartâ aſſignat Galenus medicus, non dif-
fert à primâ figurâ Ariſtotelicâ; nisi
tantùm per merarn tranſpolitionem Præ-
miſſarum; Si enim Minorem ponas in lo-
cum Majoris, habes ſyllogismum in pri-
màâ figurà Ariſtotelis. Adde: quèd et-

iamin figurà Galeni, medium in Majori

ſubjiciatur, prædicetur in Minori, cùm
Major ſit illa propoſitio, in quâ ponitut
majus exiremum: Minor in quâ minus ex-
tremum: conſequenter manet eadem fſi-
gura cum Ariſtotelicâ.

16 T BESIS XIV. Modus ſyllogismi eſt

grua diſpoſitio propoſitionum
in ſyllogismo ſecundùm quantitatem &
qualitatem, ut apra ex eis concluſio eli-
ciatur. Unde tot ſunt Modi ſyllogismo-
tum, quot ſunt combinationes propoſi-

cong

Iitme

m ent
uufum 6

DVUN)

(U, Cnth

Wre
1 ir ſoclli

ie ſpecieb. Argament. & præcip. logisme. 197

tionum ſecundúùm quantitatem & quali=
tatem diverſæ : quæ licèt poſſint eſſe
quam plurimæ, & ab Honorato Fabri
I. 3. numerentur 548. communi tamen
uſu receptum eſt, ut non niſi novende-=
cim, ad concludendum magis utiles- à
Dialecticis recenſeantur: quos his verſi-
bus complexi ſunt.
Barbara, Celarent, Darii, Ferio- Ba=

ralipton
Cetantes, Dabitis, Fapesmo, Friſeſo-
morum.)
Ceſare, Cameſtres, Feſtino, Baroco,)
(Darapti

Felapton;, Diſamis, Datiſi, Boçar-
do, Feriſon.
In quibus vocabulis tres primas ſylla-
bas tantum, & in ſyllabis ſingulis ſolas
vocales A. E. I. O. conſiderare oportet
juxta ſenſum uſitatorum verſuum ſuprà
explicatum.
Aſſerit QAs neget E, ſed univerſaliter ambe:
Aſſerit I, negat O, ſed particulariter ambo,
ſic, ut Vocalis prima denotet majorem:
Secunda Minorem: Tertia Concluſionem:
fiatque ſyllogismus in Barbara, ſi habeat
tres propoſitiones affirmativas: in Cela-
I 3 rent,

198 Par. 3. Cap. 2.

rent, ſi habeat Majorem univerlalem ne-
gativam, Minorem univerſalem aſfirmati-
vam, Condufionem univerſalem negati-
vam, & ſic de cæteris. Ubi tamen No-
tandum novem prima vocabula conſti-
tuere primam ſiguram: & quidem qua-
tuor prima, Barbara, Celarent, Darii. Fe-
rio, vocari Modos directos primæ figu-
ræ, quia directe concludunt, prædican-
do in concluſione majus extremum de
minore extremo; Reliqua quinque
vocari Modos indirectos: quia indi-
recté, & quaſi obliquè concludunt,
prædicando in concluſione id, quod
aptius eſſet ſubjici. Secundam figuram

conſtituunt quatuor vocabula ſequen.

tia: Tertiam, ſex ultima. Porrò qua-
tuor primi Modi primæ Figuræ ſunt
Modi perfecti: quia in iis Conſequentia
ità eſt clara; ut cuivis facilè appareat:
reliqui Modi omnes dicuntur Imperſe-
cti; eò quòd vis eorum concludendi
non ità clarè ſtatim cuivis pateat. Ex-
empla Modorum omnium ipſe tibi
facil& conficies: vel videri poſſunt in
vulgatâ Dialecticà Tract. 3. p. I. 4. 2.

In.

.ndii, u⸗
.
torſ
12¹ ns
ern 68 n
Myl: c an
rntn 0
A w 1

Aisd en
iia K

INA M

e

dht.
d
lim 1.

Mi 5
Nehar.
Wrnd

, an
Anihnn
ANe
14. Mice⸗

de ſpecieb. Argument. & pacip. Hllogismo. 199
Inferes Imò Modos hos ſyllogismi ab 17
Ariſtotele conſtituros, eſſe ſolùm pro
ſyllogismis conſtantibus medio commu-
ni; cm nullus ſit Modus, qui non ha-
bear unam ſaltem præmiſſam univerſa-
lem; adeéque non ſervire ſyllogismis
expoſitoriis, qui conſtant medio ſingu-
lari.
IIdd hunc ſyllogismum primæ figu-
ræ : Omnis bomo eſt animal, Petrus eſt
bomo, ergo betrus eſt animal, referri ad
Dari: etſi enim hic Modus requirat
Minorem & Concluſionem particularem,
qualis non eſt Minor & Concluſio in al-
lato ſyllog. cùm ſingularis fit: quia
tamen, ſi Petrus eſt homo, & animal,
aliquis eſt homo & animal; hinc Mi-
ner iſta & Concluſio ſingularis, quan-
tüm ad hoc, æquivalet particulari.

K

1 4

200 Par 3. Cap. 30
CGAPUT III.
De Principiis Direltivis & Regulis Sllogis:
morum.
Eraminatis Principiis intrinſecis ſyllogismo=
Twum, ad extrinſeca procedimus, & primè
uidem ad Directiva ſeu Regulativa, qui-
bus tota vis ſyllogiſtica innititur , de Perſe-
Kivis alturi, Cap. ſequenti.
§. I.

De principüs eniperſaliſſimis tumm Metaphiſt-
sis, tum Logicis directixis ſyllogismi.
K2 THESIS XV. Principia univerſalis-
ſima Metaphyſica directiva ſyllogis-
mi ſunt hæc duo:
I. Quæ ſunst eadem unitertio, ant eadem inter ſe.
II Quæ diſtinguantur in unz tertio, diſtin-
guntur inter ſe. Primun, quod regulat
ſyllogismos affirmativos, habet hunc
ſenſum: Quæ 4 parte rei ſunt eadem
in aliquo tertio adequatsò & diſtributiys
ſumpto, ſunme radem inter ſe. Dixi I.
duæ à parte rei ſunt eadem uni tertio?
nam ſi ſolâ ratione noſtrâ conveniunt in
uno tertio, ſicut Homo & Brutum conve-
niunt in ratione communi Animalis, non
ideo

Hen dd Ad⸗

Nlite

leene.
Vaht.

7

mdN

de Frincip. Diredt. & regulis yllogismo. 20 I

ideo erunt eadem inter ſe. Diwi 2. Uni
tertio adquats ſumpto: unde, quia Ani-
ma & Corpus ſunt tantùm inadæquatè
eadem cum homine, non ſunt eadem
inter ſe Dixi 3 Diſtributwé ſumpto:
aliis enim non valebit conſequeitia in
ſyllogismo de medio communi; t pa-=
tet in hoc : Ommnis homo eſt animal: O-
nmme brutum eſt animal; ergo omme brutum
eſt homo. Cujus ratio eſt, quia ſi Ter-
tium non diſtribuatur 3 non accipietun
adæquatê.
Secundumi principium, quod ſyllogismos
negativos regulat, hunc habet ſenſum:
Quando unum extremum eſt idem cum
aliquo tertio; alterum verè ab illo ter=
tio diſtinctum; tunc duo illa extrema
ſunt diſtincta inter ſe: v. g. quia Petxus
eſt idem cum Homine, & Lapis non eſé
idem cum bemine, ſed ab illo diſtinctus 3
hinc Petrus & lapis non ſunt idem, ſech
diſtincti inter ſe. Hæc duo principia »
quanquam non nihil difficultatis habe-
ant in Myſterio SS. Trinitatis, de quos
viderint Theologi; extra hoc tamern
clara ſunt, & fundantur im prünc illo
principio: Quidlibet eſt „ nel nonm! effie
1 5 aunzæ

202 Par. 3. Cap 3.

aut : Non poteſt idem ſimul eſſe, & non
eſſe.

19 THESIS XVI. Principia univerſalia
Logica directiva ſyllogismi ſunt
hæc duo: Dictum de omni: & Dictum de
nulle. Primum regulat ſyllogismos af-
firmativos, cujus ſenſus eſt: quidquid
dicitur de termino communi univerſali- Il
ter ſumpto, dici poteſt de quovis con-
tento ſub illo: juxta hoc principium kn
bene concludit hic ſyllog. Omne animal
eſt vivens: atqui omnis homo eſt animal,
ergo omnis homo eſt vivens.
Secundum eſt pro ſyllogismis negativis,
& ſenſum habet hunc: quidquid nega- IMüh
tur de termino communi univerſaliter unmt
ſumpto; idem negari poteſt de quovis Inm lem
contento ſub illo v. g quia de animali Hüi nd
univerſaliter negatur lapis y hinc etiam ndmm
bene negatur de Homine contento ſub mMien
Animali: adeôque bene concludit hic Nahln
ſyllog. Nullum animal eſt lapis: atqui o-⸗ upnin
mnis homo eſt animalz ergo nullus homo eſt l rnum
lapis Utrumque hoc principium liceèt ſemi hln
propriè dirigat ſyllogismes conſtantes me- ineln
dio oommuni y applicari tamen etiam per ini,
E

Mlde

Hinnt
ſut
Whetk
4 W.
m ricin

I

e DrnAn

Hand,

de Princip. Direct. & Regulis yllog. 203
eſt lyllogismis Expoſitoris, ſeu conſtanti-
bus medio ſingulari: quia etiam in his
medius terminus ſingularis ſuo modo
diſtribuitur: quamquam multè clariùs
dirigatur duobus prioribus principiis
metaphyſicis. Porrò ambo hæc princi-
pia logica, ſicut & metaphyſica, fun-
dantur in primo illo & notiſſimo prin-
cipio: quodiibet eſt, vel non eſt. Sive Idem
non poteſt ſimul eſſe, & non eſſe. Ut cla-
rè patet examinanti.

§. II.
Regulæ generales, & ſpeciales llegismorum.

T HE SIS XVII. Præter prædicta prin-
cipia univerſaliſſima ſyllogismorum
dantur aliæ regulæ generales ſic dictæ 3
quia iis generaliter omnes ſyllogismi
categorici omnium figurarum & modo-
rum diriguntur. Sunt autem ſequentes.
Regula I. In omni ſyllogismo (intellige
categorico) debent eſſe tres termini, nec
plures, nec pauciores. Ratio eſt: quia in
ejusmodi ſyllog. nil aliud fit; quàm,
quèòd in concluſione duo cxtrema con-
nectantur inter ſe, aut ab invicem ſe-
I 6 mo⸗-

204 Par. 3. Cap. 3.

moveantur, quia in prætniſſis fuerant ¹

gonnexa cum medio, aut ab eo fſemota:
ad quod requiruntur, & ſufficiunt duo
Extrema, & unus terminus medius.
CGontra hanc regulam peccatur, quortes
terminus aliquis aceipitur æquivocè, vel
mutatur ſuppoſitio, Appellatio, Reſtri⸗=
ctio, Ampliatio, ſimilisve affectio ter-
mini. Hinc vitioſi ſunt hi ſyllogismi.
1. Omnis Angelus eſt Spiritus: Iſte Adole-
ſeens eſt Angelus, ergo Iſte Adoleſcens ſt
ſpiritus, 2. Animal eſt Genus: atqui Ho=
mo eſt Animal, ergo, Homo eſt Genus. 21
Omnes Apoſtoliſunt duodecim: Petrus & An-
dreas ſunt Apoſtoli? ergo Petrus & An-
dAreas ſunt duodecim. &-.
21 Regula HI. Medius Terminus ſub ratione
medii non debet ingredi concluſionem: Qua-
re peccat hic fyllogismus: Omnis bomio
eſt rationalis: atqui Petrus eſt homo, ergo
Homo eſt rationalis. Ratio regulæ eſb:
quia alids idem probaretur per idem:
& in concluſione diceretur aliquid de
extremo, quod in præmiſſis aſſumitur
pro argumento; quod non valet. De-
inde in omni ſyllogismo, qui regulatur
duobus principiis Metaphyſicis ſuprà
alla-

.
el aun im

loennao n

nennin an

NN Asn

C

Wnd:4
Wone
., N

6 de Princip. Direct. & Regalis log. 205
allatis, inferri debet: duo eſie eadem,
vel diſtincta inter ſe, quia in præmiihis
dicebantur eſſe eadem vel diſtincta uni
tertio 3 ergo illud Tertium, quod eſt
Medium, ponitur tantùm in præmiſſis .
non autem in Conchaione. Dixi: ſub
ratione medii: Nam, ſi terminus medius
fliat extremum, ſub illâà ratione poterit
ingredi concluſionem. ùt ſi dicas; Omms
bomo eſt animal: hic homo eſt homo, ergo
hice homo eſt animal.
Regula III. Terminus Medius in und ſal- 22
tem præmiſſarum dißtribui debet: quod fit,
ſi ſit ſubje ctum propoſitionis univerſalis,
mr aut prædicatum propoſitionis negativæ.
Ratio Regulæ eſt: quia, ſi Medium in neu-
um er præmiſſarum diſtribuatur, cum neu-
S tro extremo jungitur adæquatè; adeôque
poteſt cum uno jungi quoad unam ſui
partem; cum altero quoad alteram par-
tem.: & ſic non erit ſufſiciens ratio, cur
extrema in conclufßone jungantur inter
ſe; ut patet in hoc ſyllogismo, ob Me-
dium non diſtributum vitioſo: Omnis ho-
mo eſt animal: atqui omne brutum eſt ani-
mal? ergo omne brutum eſt homo-
Regula IV. Nil debet diſtribui in conclu- 23

17 ſione,

24

206 Par. 3. Cap. 32.

ſione, quod non erat diſtributum in premiſſi:
Alii idem ſc dicunt: Non licet procedere
à non diſtributo ad diſtributum, Ratio cla-
ra eſt: quia terminus non diſtributus
eſt particularis; à particulari autem ad
univerſale non valer conſequentia. Unde

vitioſus eſt hic ſyllogismus: Omne vivens

eſt ſubſta tia: Nullus lapis eſt wivens: ergo
nullus lapis eſt ſubſtanti?. Quia 73 ſuh-
Mantia in Concluſione diſtribuitur; non
autem in Majori. Simili farinæ eſt iſte:
Ommit homo eſtanimal: Equus non eſt homo
ergo equus non eſt animal
Regula V. Ex puris particularibus nihil
ſequitur; adeéôque una ſaltem premiſſa de-
bet eſſe univerſalis. Ratio eſt: quia, ſi am-
bæ præmiſſa ſint particulares affirmati-
væ, medium non diſtribuitur; quod eſt
contra regulam tertiam: ſi autem una

ſit affirmativa, negativa altera, atque adeo

medium diſtribuatur; reliqui duo ter-
mini, (extrema videlicet) in præmiſſis
non erunt diſtributi; quorum tamen
unus in concluſione negativâ diſtribue=
tur: & conſequenter peccabitur contra
regulam quartam, procedendo à non di-
ſtributo ad diſtributum. Unde Non a⸗
ent

ia
1 n 1

nen gn
gi ſlen
HnrA
Nu 4
WWnntarn
ln un
Incß id
repztinel
tedenn d
enin,

ſäbbetit

un

Ae
/

iln.
Mcn

14
olee
ac

1

Ratnen
nintch
i dor

n

I
lle moon⸗

de Princip Direct. & Regulis yllog. 207
lent hi. & ſi niles (yilogismi: I. Aliquod
animal eſt bipes: Aliquod animal eſt equus
Ergo aliquis equus eſt bipes 2 Aliquod ani-
mal eſt bomo : Aliqua ſubſtantia non eſt ho-
mo: ergo aliquod animal non eſt ſubſtantia.
Regula VI Ex puris nega’iyis nihil ſe- 2 5
quitur ſed alterutra ſaltem præmiſſarum de:
bet eſſe affirmatipa Ratio eſt: quia, ſi
ambæ præmiſſæ ſint negativæ; non ſer-
vantur principia Metaphyſica, neque Lo-
ica: quibus tamen vis ſyllogiſtica in-
niti debet. Deinde ex eo, quèd duo
negentur de Tertio v. g. Homo, & Ani-
mal de Lapide, non ſequiturj, ea rectè de
ſe invicem negari; proinde non conclu-
dit hic ſyllogis: Nullus homo eſt lapis: At-
qui nullum animal eſt lapis? ergo nullus
homo eſt animal.
Neque dicas Bonum eſſe hunc ſyllogis-
mum, conſtantem puris negativis: Quul-=
quid non eſt homo, non eſt rationale: atqui
nullum brutum eſt homo; ergo nullum bru-
tum eſt rationale. Nam, ſi Minor, ut ja-
cet, negativa eſt, ſyllogismus, erſi vi ma-
teriæ teneat, non valebit vi formæ: præ-
terquam enim, quèd conſtet puris ne-
gativis, habebit quatuor terminos; cùm
texr⸗

205 Par. 3. Cap. J.
serainus in⸗

ſit infinitarus 3
hon itein bit sutem: Si
Minorem ponas affirinativam de Ppradiva-
Kalen

10 & ita dicas: Osmne quod non

nf ſt ratige

sm. pramißſarum gasoadt quantitatem &
qualitatem: hoc eit, ſi una præmiſſarum
ſit parcicularis aut negativa; concluſio
nequit eſſe univerſalis, aut affirmativa.
Unde vitioſi ſunt hi ſyllog. 1. Ommis by=-
mo ſt rationalis: aliquod animal'eſt homo;,.
ergo omme animal eſt rationale: 2Z. Nallum
animal eſt lapis: atqui omnis homo eſt ani-
mals ergo omnis basho eſt lapis. Ratio-
regulæ quoad quantitatem eſt quia aliàs.
Procederetur à non diſtributo ad diſtri=
butum, ùt patet in primo ſyllogismo-
vitioſo. Ratio autem ejusdem quoad dua⸗
litatem eſt; quia alids directe ageretut
contra principium Decti de nullo.
27 Iunferes Quoties ſyllogismus categoricus
contra unam ex adductis regulis peccat3
toties eſſe vitioſum & ſophiſticum. Id-
autem experientia compertum eſt; ſyl=
logis=

ſéquitur debillorem I

lfalki
e ik
45 kus in
NKr W
ftum A

ntabnan

Aiigr

njutemm
Wn
i r zani
Aynm A
lſnig,m
an, Ma
mine

de Princip. Direct. & Regulis ſylog. 209
logismum vitiolum ùt plurimùm uno
ex his tribus vitiis laborare: quòd vel
babeat quatuor terminot, vel medium non di-
ſtribuat, vel procelar à non diſtributo ad di-
ſtributim: ad quæ, qui bene adverterit
facilè ſyllogismorum vitia & fallacias
deteget: proinde minùs neceſſarium ju-
dicavi, multis recenſere varias ſyllogis=
morum fallacias; ſive in verbis aut di=
ctione, ſive in ipfis rebus, & extra di=
ctionem poſitas; de quibus tamen non
inutiliter videri poteſe Vulgata Dialect.
tract 4. p. 2. Cornæus tract. 4. ſumm. t.
mn. & 2. Andreas Semery, & Alii paſſim.

THESIS XVIII Regulæ ſpeciales ſin-
gulis figuris propriæ ſunt ſequentes.
I. In prima Figura
Sit Minor affirmans, nec Majior ſit ſpecialis.
Si enim in häc figurà Minor ſit negativa,
majus extremum diſtribuetur in Conclu-
ſione, quod non erat diſtributum in præ-
miſſis, ut patet in exemplo: Onmme ani-
mal eſt virens: nulla planta eſt ammal: ergo
nulla planta eſt vivens. Si verò major ſit
particularis, Mediui non diſtcibuetur:
ut patet iterum in exemplo. Aliquod ani-
mal

210 Par. 3. Cap. 3. Pjbe
mal eſt homo: arqui omne brutum eſt ani. len
mal, ergo aliquod brutum eſt homo. No- agunl
tandum eſt autem Regulam hanc quocd
utramque ſur partem intelligi debere de aua
ſyllogismis directè concludentibus: nam am
indirects concludi poteſt ex Minore nega- glteni uf
rivâ in Fapeſmo: & ex Majori particula- iiſeinii
ri in Friſeſome cùm ratio Regulæ in illis ynen'
ceſſet.

II. In ſecunda Figurd lmurindl
Vna negans præeat: nec major ſit ſpecia- aungin:
lis. Ratis priniæ partis eſt: quia aliâas Me- * ul
dium non diſttibuitur. Ratio ſecundæ par- e gnizin
tis eſt: quia procederetur à non diſtri- BrON
buto ad diſtributum. Utrumque vide (ſam!
in exemplis. 1. Omne brutum eſt animal: Nif iuſg
Omnis homo eſt animal ergo ommis homo gehlina l
eſt brutum. 2 Aliquod animal non eſt ratio= 6ly eni
nale: omnis homo eſt rationalis, ergo ali- Pi
quis homo non eſt animal.
III. In tertiâ Figurà
Sit minor affirmans, Concluſio particula-
ris. Quia aliàs procederetur à non di-
ſtributo ad diſtributum; uti fis in his
exemplis. 1. Omnis homo eſt animal: nul-
lus homo eſt brutum; Ergo aliquod brutum

. . . lmnr
non eſt animal. 2. Ommnis homo eſt tend⸗ nia A

bm
D

de Princip. Direct. & Regulis yllog. 2 I
nalis: omnis bomo eſt animal æ Ergo omne
animal eſt rationale.
F. III.
Regulæ quædam diſficilioribus aliquot ſyllogis⸗
morum ſpeciebus propriæ.
Syllogismi, qui difcultatis aliquid à Catege-
ricis ſeu ſimplicibus diverſum habent, idecque
non oinnes eorum regulas hactenus traditas
ſequuntur, ſunt ſerè Expoſitorius: Con-
ſtans terminis obliquis: Hypotheticus
ſeu compoſitus: & demum Exponibilis3
pro quibus ſpeciales quasdam regulas hic ad-
dere, operæ pretium judicaxi.
HESIS XIX., Regulæ ſpeciales pro
ſyllogismo Expoſitorio ſunt: I. In
ſyllogiſ. Expoſit. terminus ſingularis debet ſuo
modo diſtribui. Unde malè concludit hic
ſyllog. Natura Divina eſt Pater: Natura
Divina eſt Filius ? Ergo Filius eſt Pater-
terminus medius enim, vidcelicet Natura
Divina non diſtribuitur, cùm falſum ſit
dicere: quidquid eſt Nalura Divina, eſt Pa-
ter. II. Syllogismus expoſit. poteſt conſtare
meris propoſit. particularibus: ſic enim re-
ct concluditur. Aliquis homo eſt Petrus:
aliquod currens eſt Petrus, ergo aliquod vur-
rens eſt homo. Ratio eſt: quia ſervatur
prin-

30

2172 Par. 2. CAp. 3. lperif

principium illud: Quæ ſunt eadem un; een
tertio &c. Caſil. l. 3. 4. 15.
HESIS XX. Pro ſyllogismo con- hl
ſtante ex terminis obliquis ſpecia- imm
les regulæ ſunt hæ: I. Syllogismus conſtans aii (ul
terminis obliquis probatur eſſe bonus, ſi ma- riu
nemte eodem ſenſu reſolvi poſſit in ſyllogismum 64
conſtantem reltis quod fit kel Permutan- (cumegdk
do caſus obliquos per aliam conſtru-
ctionem in Rectos: vel explicando ca- Nri
ſus rectos in obliquis incluſos. II. Si uren
aliquod extremum Nusmne obliquus in pramis- . it, alit
Kis, ſimiliter debet eſſe in concliiſi ont. Lali a bnun i
ter enim extrema debent inter ſe conne- dtmn
Cti in concluſione, qualiter fuerant con- ecd ſüir
nexa cum Medio in præmidhis. III. Si m lu. Mn
medium in Majori ponitur in obliquo: Minus mmu kmn d a
extremum, quod in minore ſubſumitur in re- y 4 in
to, debet in concluſione poni iis obliquo Ex-= flutn ann
emplum fir: Ommis ereaturæ datur initium: ni lin,
atqui Homs eſt creatura: ergo bommis da= lin N
tur initium IV. Si medium in Minore poni- i duis
tur in obliquo, majas extremum in concla- nessp
ſione poni debet in obliquo. Patet hoc in urtil
exemplo: : Omnis homo eſt Animel⸗ Hi k
actus eſt hominis, ergo Hic actus eſt animalis., ll
V. Se mdiat in auträzue pramiſsaà ponatur

Aon 44

de Princiy. Direct. & Regulis ſylog. 213

in obliquo, utrumque extremum in concluſio
ne ponendum eſt in recto. Patet in exetn-
plo: Nula vatiocinatio o Brutt- atqui Sen-
latio eſt Bruti, ergo Senſatie non eſt ratis-
cinatio. Caſilius l. 3 c. 19.
THES IS XXI. Syllogismi compoſiti,
qui relolvi poſſunt in ſimplices;
diriguntur regulis impliciam. Hinc 6
ſimplices valeant; valebunt etiam com-
poſiti. Ratio eſt: Quia tales ſy logismmi
ſunt æquivalenter ſimplices. Unde jam
recte concludit hic ſy llogismus: Qui di-
cit bominem eſſe animal, verum dicit; ſed
gui dicit Petrum eſſe hominem, verum di⸗
cit, ergo; qui dicit Petrum eſſe anmal, pe-
rum dicit. Reſolvitur enim in hunc:
Ommis homo eſt animal, atqui Petrus eſs
homo, ergo Petrus eſt anmal. IIIi veròè
ſyllogismi compoſiti, qui non reſolvun-
tur in ſimplices, fundari debent in re=
gulis commumbus bonæ Conlſequentiæ
ſuprà allatis.
T HESIS XXII. Svllogismus disjun-
ctivus habet ſequentes regulas ([pecia-
les.
Regula I. & Major & Minor ſit Disjim-
iya fatione medu, non tenet concluſio. Ra-
t10

214 Par. 3. Cap. 3.
tio eſt: Quia medium Disjunctum ha-
bet ſe, ùt Medium non diſtributum; pot-
eſt ergo ex und fui parte uni extreno
conjungi, alteri verò ex altera parte;
unde in concluſione ſequi vi formæ non
poteſt identitas extremorum inter ſe.
Ideò laborat hic ſylſſogismus:
Vel Petrus vel Paulus occidit joannem: Atqui
Hic homo eſt vel Petrus, vel Paulus?; Ergo
Hic homooccidit joannem.
egula II. Si Major Disjunctiva affrmat
duo membra, & eorum unum negatur Mi-
nore, Concluſio rectè affirmat alterum. Ra-
tio regulæ clara eſt: quia, ſi major Dis-
junctiva ſit vera, debet unum ſaltem
membrum disjunctum ità ſe habere: ſi
ergo unum in minore negatur ità ſe ha-
bere, debet alterum in concluſione alf-
firmari. Exemplum ſit: pel dies eſt,
vel nox eſt, atqui non eſt nox; ergo dies eſt.
Regula III. Si Major disjunctwa affirmet
duo membra: & in Minore unum affrme-
tur, Concluſio illegitnnè negat alterum: niſi
Particulam disjunctivam accipias exclu-
ſivè, aut disjunctio fiit inter membra
repugnantia, quæ nequeant ſimul efie
vera. Ratio eſt: quia veritati propoſitic ie
16-

—

pi i
ſeer bi
1
NMn

MAnun I
hein n
ult

AnIIa
en umme
usNn
n in l⸗
lyuulk
Phant: imn
rn Crahn
1n feh. Din

Princip. Direct. & Regulis j'log. 21 5
lfrie disjunctivæ (ùt diximus p. 2. c. 2. n. 20.)
Gm non officit veritas utriusque membri dis-
juncti; ergo ex eo, quòôd unum affir-
An metur in munori, inferri non poteſt nega-
iinm ti0 alterius; unde non ſequitur: Vel Pe-
nn in trus ſtudet, vel Paulus otiatur, at qui Petrus
ſudet: ergo Paulus non ottatur. Limi-
mii tavi regulam: nis: particulam disjunctivam
