Ab206
author: Schetzer, Johann

Grnt

Ul

Ues

Wl

THESES
LOGICALES.

CU
INSTITUITIONIBUS
DIALECTICIS
A
R. P. IOANNE SCHETZER=
SOCIETATIS JESU,

4 0 ipi . .
Cum permiſſi & Prixilegio SS.

Knnensnnunnnn

WIRCEBURGI,

Apud PHILIPPIUM WILH. FURKERT
Bibliopolam Aulico Acad. 1745.

o( EE
§65555855885 §§6§5§6§6S

. E eE e. . 22 2*
* * 5

+ X„ —

885555559588566686585585585

T HESES
LOGICALES.

Am tres ſint operationes Intelle ctus
noſtri, quas certis regulis dirigit
Logica, nimirum Apprebenſio ſim-
plex, per quam rem nude concipimus,
& ſimplici quaſi obtutu intuemur, nihil
de eâ affirmando, aut negando, ùt cùm
dicimus; Homo: Deus, Angelus, &c.
Judicium, ſive propoeſitio, vel etiam Enun-
tiatio, per quam de re conceptâ aliquid
affirmamus, aut negamus; ut, Homoe
animal: Homo zon eſt lIapis: Diſcurſus,
Per quem unum ex alio deducitur vel
infertur; ut ſi it arguas : Logica eſt
valdé utilis, ergo Ei eſt ſtudendum: Hinc
THESES noſtras Logicales in tres quo-
que partes dividimus. Pars prima ex-
Plicabit ea, quæ ad Primam mentis ope-
rationem; ſecunda, quæ ad ſecundam;
2 ter-

4 o
tertia, quæ ad tertiam dirigendam ſpe=
Gant, ad finem cujusque ſeligemus The-
ſes Logicæ magis controverlſas, & acrids 2
diſputari ſolitas. Pro more autem re- imiudi
cepto omnibus præmitimus Theſes pro- muͤ“
miales.

THESES u

De
. 1.
Naturà & proprietatibus Logicæ.
1 YIHtmyen

. S 4—21:
LDur Logica Artificialis, tum Actua. Smti
lis, tum Habitualis: 2. Dividi- mami
tur in Docentem & Utemem, z3. Tan-

quam in membra ſolà ratione diſtincta. s .
. . lgan
1. Objectum ejus materiale proximum
non eſt intellectus: neque Res omnes: R

neque Voces externæ; 2. Sed tres Men-
tis Operationes, 3. Non mero caſu; ſed Meainz

artiſicialiter rectè factibiles. Uenß⸗
1: Objectum formale quod eſt artiſicio. Mimm
ſa finginnn

14

Pln ſe
ynul.
sAn
NeNe

Iess ⸗ .

.
1IA
U.

9 tun M.
. 1 Dnid-
En ,. lr
ecilc

Aemimn
e NesNe,
N rHen.
Nnellitl

ini

0G 5
ſa earundem Rectitudo: 2. Quæ, prout
ab aliquibus regulis intenditur, verita-
tem phyſicam eſſentialiter includit. 3.
Objectum Attributionis eſt Operatio lo-
gicè recta.
IV.
I. Logica quoad omnem ſuĩ partem
eſt ſcientia propriè talis, 2. Simpliciter
practica., 3. Secunduùm quid ſpeculativa.
v.
I. Eſt una per meram aggregationem.
2. Ad' alias ſcientias totales moraliter
ſolum neceſſaria: 3. Ad quarum actus
concurrit tantum directive.

PARS PRIMA.
THESESIUM LOGICALIUM
De
lis quæ ad ſimplicem apprehenſio-
nem ſpectant.

Huc pertinet agere k. de naturaà & multipli-
citate Terminorum: 2. De ſuppoſitione, variis-
queé Proprietatibus eorundeme 3. De Defini-
A 3 tio⸗

6 Par. I. Cap. I.
tione & Diviſione, quibus denique ſubjungi-
mus Theſes Logicæ magis controverſas de Uni-

tate, & Diſtinctione, de Univerſalibus,
& Prædicamentis.

CAPUT I.
De naturà, & multiplicitate Terminorum.
§. I.

Quid ſit Terminus?
THESIS I. Terminus (prout hic ac-
cipitur) juxta Ariſtotelem 1. Prior.
c. I. eſt is, in quem reſolvitur propoſitio
ut pradicatum, & de quo id prædicatur,
appoſito vel ſeparato eſſe, aut non eſe. Ut
Theſis poſita clarius explicetur.
I Nota I. Varias eſſe hujus nominis,
Terminus acceptiones: nam I. Terminus
idem ſonat ac ultimum, ſeu poſtremum
rei: Sic mors dicitur terminus vitæ.
2. Terminus ſignificat fines aut limites,
inter quos quid clauditur: Sic fluvii
& montes dicuntur termini alicujus re=
Zni. 3. Terminus ſumitur pro metâ;,
ad quam quis tendit: ſic urbs ad quam
tendit viator, dicitur terminus viæ. 4.
Terminus quandoque idem ſonat, ac ob-
fe-

Muen
1
an
unfin
ſudal
„Cemmm

7

Ane

WM

n, Ken
M Inn

W

u Gein
aa
nnten

heh Rear

rürnne
Dadeni n
fliniken g
44

7

ingtn
puen.

De naturd, & multiplic. Terminorum. 7

jectum circa quod verſatur actus: ſic
v. g. paries dicitur terminus viſionis. 5.
Terminus accipitur pro vocibus alicui
facultati uſitatis: ſic de homine artis
pParùm perito dici ſolet: nequidem ſeit
terminos artis. Denique magis propriè
accipitur pro quâvis voce humand po-
tente efle extremum propoſitionis; in
quâ acceptione hic de termino agimus.
Nota 2. Propoſitio ſive Enuntiatio, in
ordine ad quam explicari debet Termi-
nus, eſt Oratio judicativa ſeu exprimens
ſententiam de aliquo: ſive jam ſit aftir-
mativa, ſive negativa; ut: betrus eſt
Homo. Homo non eſt lapis: quarum pro-
poſitionum prior eſt affirmativa; poſte-
rior negativa. Sunt autem tria in omni
propoſitione: Subjectum, Prædicatum &
Copula. Subjectum propoſitionis eſt id,
de quo aliquid dicitur: Prædicatum
eſt id, quod dicitur de alio: Copu-
la eſt nexus conjungens prædicatum cum
Subjecto, ſive eſt verbum ſubſtantivum
eſt ſignificans connexionem, aut identita-
tem prædicati cum ſubjecto. v. g. hujus
propoſitionis Petrus eſt bomo, 78 Pettus eſt

4 4 ſub⸗

8 FPar. I. Cap. I.

ſubjectum 7 Homo, prædicatum; par=-
ticula eſ eſt copula.
Si quæras: An in omni propoſitione
tria illa reperiantur? Reſp. reperiuntur in
omni, vel explicitè, vel implicite. Ex-
plicitè zeperiuntur; quando tribus diſtin-
ctis, & ſpecialibus vocibus exprimun-
tur; ùt in exemplo antè allato; Impli-
cits veròʒ quando copula cum prædica-
to in unâ aliquâ voce continetur; ùt in
hac propoſitione: Petrus currit. Vox
(currit) enim continet in ſe prædica-
tum & copulam, debetque dialecticè ſic
reſolvi aut explicari; Petrus eſt currens,
ubi jam habes ſubjectum, prædicatum
& copulam explicitèe. His noratis,
Explicatur Definitio Termini antè po-
ſita. Dicitur I. Terminus eſt is, in quem
reſolvitur propoſitio, h. e. terminus eſt pars
propoſitionis: ſicut enim ligna, lapi=
des, &c. ſunt partes domus: quia do-
mus in ipſa reſolvitur, hoc eſt, quia ipſa
remanent ſublatà unione; ità termini
ſunt partes propoſitionis; quia ſunt id,
quod remanet, ſublatâ propoſitionis co-
pulàâ. Dicitur 2. àt pradicatum, & de quo
id prædicatur. Ex quo ſequitur: Ariſto.
te.

l

eCktl

I.

Lletenn

dun .

iphtiin
ein
Plit h.
Uiudt.
Waimn
ln; .
n el⸗
im Kn
int. Nr
l mi.
rdikil.
nugann
Pedlnn
Bms

ümmi

ulub,

(CN1

Pupia⸗

De naturd, & multiplic. Termmorum. 9

telem ea ſola agnoviſſe pro terminis pro-
priè talibus, quæ per ſe poſſunt eſſe
ſubjectum aut prædicatum propoſitionis,
atque itâ ſuſtinere rationem extremi,
vide Caſilium l. I. . 1. n. 46. Dicitur
3. appoſito vel ſeparato eſſe „ aut non eſſe:
per quod Ariſt. ſignificat: Subjectum
& prædicatum, quæ dixerat eſſe ter-
minos, poſſe per Verbum ℳ conjungi:
& freri propoſitionem affirmativam:
Vel per non eſt à ſe invicem removeri:
& ſic fieri propoſitionem negativam.
Cui hæc Ariſtotelis definitio longior
videtur„ & fortè etiam minuús exacta;
eò quèòd non fiat per prædicata prima;
cum prius ſit propofitionem ex terminis
componi & conſtitui; quàm in illos
reſolvi ; Dicat cum Pennafiel Diſp. I.
ſummul. Sett. 2. Subſect. 2. Terminus eſt
cauſa intrinſeca, ſive parsit quod conſti-
tutiva propoſitionis: dicitur at quod con-=
ſtitutiva: ne definitio conveniat Gopu-
læ; quæ quidem etiam intrinſecé pro⸗
poſitionem conſtituit; ſed tantum ât
quo: id eſt: Copula eſt nexus ſive
unio, quà determinante & velut me-

diante ſubjectum & prædicatum tan-.

A 5 quam

+*½

S§

10 Par. I. Cap. I.

quam partes it quod, id eſt, velut ex-
erema componentia conſtituunt propo=
ſitionem.
Vel etiam dicat breviſſime cum Ar-
riaga aliisque R. R. Terminus eſt Extremum
Propoſitionis: ſive id, quod poteſt eſſe
extremum propoſitionis. Neque enim
ad rationem termini videtur neceffariè
requiri; ut actu ſit extremum propoſi-
tionis; ſed ſufficit, ſi poſſit eſſe tale:
ut recte ait Sotus. Unde etiam extra
propoſitionem terminus erit, quidquid
poteſt in propoſitione tenere locum ex-
tremi, id eſt, ſubjecti vel prædicati. Ex
his
Inferes I., Subjectum & Prædicatum
tantùm poſſe dici terminos: illa enim
ſola ſunt extrema propoſitionis, v. g.

dum dicis: Petrus eſt Homo: Petrus &

Homo ſunt extrema, adeéque termini
propoſitionis. Copula autem formaliter
ſumpta, id eſt, actu exercens munus co-
pulæ, non debet dici terminus; quid-
quid contradicat Comptonus: quia non
eſt extremum propolitionis, ſed nexus
ſeu unio extremorum. Copula tamen

materialiter ſumpta b, e. Vox eſt non

. ex=

1
1

l
ei. De naturà, & pmueltiplic. Terminus II
exercens munus copulæ poteſt fieri ſub-
jectum, adeéque eſle terminus; uti com-
munius docetur cum Poneio; v. g. dum
dicitur: Eſ eſt monoſyllabum: Primum
eſt eſt ſubjectum & conſequenter ter-
minus propoſitionis.
lih Inferes 2 Cum Oviedo, Spinula, Comptono
und. O. alis, omnes voces non ſignificati-
e vas, item omnes voces materialiter b. e.
pro ſe ipſis ſumptas, poſſe eſſe termi-
nos: etſi multi Summuliſtæ contradi=
cant. Ratio eſt: quia poſſunt eſſe ex-
tremum propoſitionis; cùm poſſit de
illis aliquid affirmari aut negari.
Inferes 3. Ex vocibus ſignificativis ſo-
la nomina & participia, dum naturam
nominum induunt: & ex nominibus
ſolos rectos, eſſe terminos propriè ta-
les; quia ſola illa per ſe poſſunt eſſe
ſubjectum vel prædicatum propolſitionis.

§. II.
Diviſiones Termini.
T HESIS II. Terminus variè dividi- 6⁶
N

tur. am I. Sicut triplex eſſe pot=
eſt propoſitio, mentalis ſc. vocalis &
3 A 6 Leri⸗

e.
m Ner

Nren

12² Par. 1. Cap. I.

ſcripta, ità paſſim dividitur Terminus
in Mentalem, Vocalem, & ecriptum II.

Dividitur in Significatiuum & Nonſignifß-

cativum. III. In Categorematicum, Synca-
tegorematicum, & mixtum. IV. In Com-
plexum & Incomplexum ſeu ſimplicem. V.
In Concretum & abſtraltum VI. In De-
nominativum & Denominantem. VII. In
Connotativum & Abſolutum. VIII. In Uni-
vocum, Tquivocum, & Analogum. IX. In
Communem ſeu Univerſalem & Singularem.
X. In Finitum & Infßmitum. XI. In termi-
num Primæ & Secundæ intentionis. XII. In
Pertinentem & Impertinentem. De quibus
pPer ordinem.

7 T HESIS III. Terminus Mentalis eſt
qui mente concipitur; ſive eſt ipſe
internus conceptus mentis repræſentans
ſubjectum aut prædicatum. Vocalis eſt,
qui ore profertur v. g. Vox homo. Scri-
Ptus eſt, qui literis exprimitur. Defi=
nitio termini S. Præcedente allata magis
Fropriè convenit termino vocali; de
quo & potiſſimùm decinceps agitur.,

THE-⸗

De naturà, & multiplic. Term norum. 13

THESIS IV. Terminus Signißcativus 8
eſt is, qui inſtituentium voluntate
& placito manifeſtat aliquid à ſe diſtin-
ctum v. g. hæc vox Homo; Quæx præ-
ter ſe ipſam, ſigniſicat ex inſtitutione
hominum rem talem, quæ eſt homo.
Ihr Terminus Non - ſienißcatipus eſt, qui non
un IIh eit inſti utus ad aliquid ſignificanduin,
I hr ideéque etiam auditus non ducit audien-
Wn Al tem in cognitionem alicujus rei. v. g.
in Evox Blickri, quæ non eſt inſtituta ad
nUhm quidquam ſignificandum, ſed tantom,
mae III naturaliter ſignificat ſuum materialemn
n. Naim ſonum. Nec dicas 1. vox Blictri audita
ſignificat hominem præſentem, ergo eſt
terminus ſignificativus. Nam Diſt. An-
nh teced. ſignifigat hominem præſentem ex
a inſtitutione ſuâ N. propter naturalem &
Omem, neceſſariam connexionem, quia nimi-
1 A rum Articulata pronuntiatio vocis non
ub, poteſt fieri, niſi ab homine, C. Ante-
4 ced. & N. Conſeq. Nec dicas z. Vox Bli-
un Ctri nihil ſignificat; ergo eſt terminus
ſignificativus ſicuti vox, Nihil Nam
Diſtinguo Antec. vox Blictri ſignificat ni=
hil poſitivè: id eſt verè eſt inſtituta ad
ſignificandum nihil N. Vox Blictri nihil
IN A 7 ſigni⸗

14 Par. I. Cap. V.

ſigniſicat negativè: id eſt nullam habet
ſignificationem, ſive non eſt inſtituta ad
quidquam ſigniſicandum, C. Antec. &
N. Conſeq.

9 T HESIS V. Terminus Categoremati⸗=
cas, qui & Categarema dicitur, eſt,
qui per ſe aliquid perfecte & complete
ſignificat; adeoque ſe ſolo poteſt eſſe
integrum ſubjectum aut prædicatnm pro-=
poſitionis: ut bomo, animal. &. Termi-
nus Syncategstematicus eſt, qui per ſe &
ſeparatus nihil perfecte ſignificat, alteri
tamen junctus, certum illi ſignificandi
modum tribuit: Sicque non tam ſi-=
gniſicare, quàâm conſignificare dicitur 3
Integrum proinde fubjectum, aut præ-
dicarum eſſe nequit, ůt omnis, nullus, ali=
qgitis, neuter, uterque, & ſi qui ſunt alii ſi=
miles, itaà cosnpton.
Porrè inter Syncategoremata, Üt inquit
Cornæus, principem locum obtinent ea,
quæ vulgè ſigna vocantur : Horum
alia ſunt univerſalia,; ut omnis, nullus g
Alia particularia; uüt: alquis, quidam.
Item alia affirmativa: t ommis, aliqziis:
Alia negativa: ut zaulins „ quidam nom,
Vo-⸗

De naturà, & multiplic. Terminorum 1 5

Vocantur ſigna, quia ex eis velut notis
cognoſcimus, an propoſitio ſit univer-

ſalis, an particularis ? Affirmativa, aut

negativa.
Terminus mixtus eſt vox una, quæ ca-
tegorema, & Syncategorema quoad ſi-
gnificationem includit: t nevio, h. e.
nullus homo. Nasquam b. e, nullo lo-
co. Semper, id eſt, omni tempore. Ni-=
bil id eſt, nullum ens &c.
Quares v. An Nomina adjectiva v. g.
Albus „ Doctus ſint accenſenda terminis
Categor. vel Syncategoreniaticis? Reſp.
cum Oviedo, Semery & aliis commu-
nius contra Hurtadum Diſp. 1. ſect. 10.
Adjectiva illa eſſe terminos categorema-
ticos, quia licèt non ſigniſicent perfectè
& determinatè ſubjectum, per ſe tamen
& perfectè ſignificant formam ſubjecto

fuperadditam, ſic Abum dicit albedinem:
„ Doctas, Doctrinam.

Quares z. An terminus Syncategorema-
ticus ſit propriè & ſtricte terminus, cum
ſe ſolo non poſſit eſſe ſubjectum vel
prædicatum? Reſp Non; ſed eſſe potius
conterminum: quia additus Categore-
matico perfecte ſignificat; idquod non
in-

11

16

ineptè hoc ſimili expreſſit Occam. 1. p.
log. c. 4. ſicut Qiffra, O, per ſe poſita
nihil ſignificat, nec auget numerum:
poſtpouta tamen alteri Ciffræ, ſignifica-
tionem cjus exten dit & modificat v. g.
Si O penatur poit 2. facit viginti: Ità
terminus Syncategorematichus (e (olo ni=-
hil ſignificat; additus tamen categore-
matico completam ſignificationem facit?
ut ſi dicam; nullus bamo.

Par. I. Cap. Ie.

cujus partes per ſe & ſeorſim ſigni-=
ficant idem, quod ſimul ſumptæ v. g.
Homo albus: nam partes iſte, homo ſcili-
cet & albus retinent eandem ſignificatio-
nem intra compoſitionem, quam ha-
bent extra illam: Porrò ad terminum
complexum requiritur, ut partes non

ſint omninèò ſynanymæ. Incomplexus 4

eſt , cujus partes ſeparaſtæ & ſeorſim
ſumptæ, vel nihil ſignificant, vel ſaltem
non habent eandem ſignificarionem, ac
ſimul ſumptæ v. g. boma: Dominus:
Respublica. Ità connuniter ex Toleto. Pu-
tat tamen Oviedo Contro I. ſumm. punct.
3. n. 8, ſe melius ſic definire: Terminus
com.

Mnuntn
THESIS VI Terminus Complexus eſt,

eNHMH
rn

en ,

l

1
5

Unne .

, Movll⸗

Dannt:
rMr e!

De naturà, & multiplic. Terminorum. 17

complexus eſt, qui includit intrinſecè &
in ſe compoſitionem grammaticalem:
Incomplexus eſt, qui intrinſecè talem com-

poſitionem non includit: Fit autem

compoſitio grammaticalis vel per
concordantiam ſubſtantivi & adjectivi;
ut homo albhus: vel per compoſitionem
conjunctionis &c.

§8. III.
De Termino concreto & abſtracto.

THESIS VII. Concretum ſive termi- 13
nus concretus eſt, qui ſignificat ſub-
jectum & formam; ſeu potiùs, qui ſi-
gnificat compoſitum ex ſubjecto & for-
mà. Subjectum hic eſt id, quod accipit
denominationem, ſeu appellationem:
aliõque nomine vocatur ſignificatum ma-
teriale. Forma eſt id, quod dat alteri
denominationem, vocaturque etiam fi-
gnificatum formale concreti. v. g. album
eſt concretum; in quo ſubjiectum eſt res
illa, quæ dicitur alba: Forma autem eſt
albedo, quæ denominat rem albam: Un-
de 73 dbum ſic reſolvitur Res habens al⸗

tedinem. Ubi vides; duo ſignificari:

Rem

mnte
18 FPar. I. Cap. I. me
RKenm ſcilicet tanquam ſubjectum, albe⸗
dinem tanquam formam. 4
Abſtractum five Terminus abſtractus eſt,
qui ſignificat ſolam formam v. g. Aledo.
Qugres 1. Quotuplex ſit concretum 2 N
14 Reſp. I. Concretum aliud eſt Phyſicum
cujus forma realiter à ſubjecto diſtingui-
tur, illique ineſt, ùt album: nam albedo!
realiter diſtinguitur à re, quæ eſt alba,
cui tamen inhæret. Aliud eſt Metaphy-
Rcum, cujus forma à ſubjecto realiter
non diſtinguitur, concipitur tamen 4
nobis qualſi diſtincta, ùt Homo: nam hu-
manitas, quæ eſt forma denominans ho- ſ
minem, non realiter, ſed ex ſolmo modo Inle
cognoſcendi diſtinguitur à ſuo ſubjecto. n N
Aliud eſt Logicum, cujus forma ſubjecto l
eſt extrinſeca; dùt viſum : cognitum. Ubi n hd
Obſerva; Specialiter illa vocari concreta Mnni I
Logica, quorum formæ à Logicãâ ſpe- um i al
cialiter conſiderantur v. g. Umniverſale: Mii.
Deſinitum &c.
Porrò quale eſt concretum, talis etiam ii
eſt terminus abſtractus ſive forma. Ni-
mirum in concreto phyſico eft forma
phyſica: v g. in albo, albedo dicitur
torma phyſica ſeu abſtractum phyſicum;
Hu-

1

l PDe naturà, & multiplic. Terminorum. 19
Humanitas in homine, abſtractum Me-
taphyſicum: Et ſic de cæteris.
2. Concretum aliud eſt Subſtantiale,
aliud accidentale. Subſtantiale eſt, cujus
forma eſt ſubſtantia, id eſt, Ens per ſe
ün exiſtens: Sive jam ſint nomina Gram-
hcknai maticaliter ſubſtantiva ůt. Homo: Lapis
Imek ſive adjectiva, ůt animatum. Accidentale
uitd eſt, cujus forma eſt accidens: ſive jam
e concreta illa ſint nomina grammaticali=
ter ſubſtantiva, t Pictor, Doctor, ſive
adjectiva; uùt: Albumt, Dulce.
Concretum accidentale iterum aliud eſt
phyſicè accidentale; quando nempe for-
ma realiter accidit eſſentiæ rei, ùt Al-
bum Aliud, eſt Metaphyſicé ſeu etiam
Logicè accidentale; quando forma no-
ſtro modo concipiendi ſequitur ad eſ-
ſentiam rei, licèt realiter cum illàâ iden-
tificetur, ũt Riſbile & Flebile reſpectu
hominis.
Quares z2. Cùm terminus concretus
ſignificet formam & ſubjectum, quid
importet in recto, quid in obliquo ? Pro
Reſpenſione
Nota I. Ex Haunoldo. Rectum & Ob-⸗
liquum formaliter provenire à noſtris
con-

15

n
urkE
wmnet,
nnn el

mun dei

20 Par. I. Cap. I
conceptibus: Dum fcilicet rem unam
concipimus tanquam per ſe ſtantem, & V
ideo per caſum nominativum exprimi-

mus 3 Aliam verò ad modum adjacentis nl Sad
ſeu advenientis, & habiti; quam ideo
alio caſu exprimimus. Adeôque Re-
ctus & obliquus formaliter non dantur
in ipſis rebus; dantur tamen fundamen-
taliter, h. e. datur à parte rei in ipſis
rebus fundamentum ſeu ratio, cur hæc
res potiùs in recto ſeu Nominativo, illa
verò in obliquo ſeu alio caſu importari
mereatur: quod fundamentum conſiſtit
in connexione aliquâ unius rei cum alis,
ſive connexio iſta ſit identitas realis aut
ficta; ſive unio aliqua phylica, aut mo-
ralis; ſive Relatio aliqua realis aut ra-
tionis; qaæ facit: ut, dum res una per
ſe, & ratione ſuĩ attingitur; ſimul at-
tingi debeat alia, quæ ad prioôrem per=-
tinet, cumque eâ connexa eſt. v g. dum
dico: Paries eſt albus, ex parte prædi-=
cati duo ſignifſicantur: Nimirum, Res e
babens, ſive ſubjectum albedinis, & Ale n ſe du
bedo „ Ex his tamen Res habens per ſe al
prædicatur ſeu affirmatur de pariete ; “Rü
albedo autem per prædicatum importatur uliſten,
con⸗=

lee

1 N
RlMunod

1 De naturà, & multiplic. Terminorum. 2 1

Gm Concomitanter, & in obliquo propter
ENconnexionem ſeu unionem ejus cum pa-
ni Tiete; quam per talem prædicationem
ie inten do ſignificare. Unde & propoſi-
tio iſta ſic eſt reſolvenda: paries eſt rey
babens albedinem.
Nota 2. Ex Eedem. Concretum quando-
rn que ſumi ſpecificative .. quandoque re-
Nrnif duplicativè. Tunc ſumitur Specificativè:
, t ſive, quod ĩdem ſonat, materialiter &
Rumuim à Aenoninatiye; quando pro ſubjecto pro-
poſitionis ità ponitur, ut prædicatum,
quod de illo dicitur, ei conveniat præ-
Ccisè ratione ſignificati materialis, non
verèò ratione formalis: ſic ſumitur ſub-
N jectum in his propoſitionibus. Album
ſt dulce. Muſicus eſt Logicus : Nam
i nun Prædicatum, Dulce, non convenit lacti
v. g. ratione albedinis: neque prædica-
tum, Logicus, Petro ratione muſicæ;
aliàs omnia alba eſſent dulcia: & omnes
mulſici eſſent logici. Quare propoſitio-
nes hujusmodi exponendæ ſunt per Re-
lativum qui, quæ, quod: ſc. Lae, quod eſt
album, eſt dulce: Petrus, qui eſt Muſicus,
eſt logicus. Termenus concretus tunc ſumi
dicitur reduplicativ?, quando per adjun-
ctam

22 Par. I. Cap. 1I7
ctam particulam reduplicantem, 4t, pryut,
9ud, quatenus. In quantim, ant ſimilem,
deſignatur illud, ratione cujus ſpeciali-
ter prædicatum convenit ſubjecto: ut ſi
dicas; Petrus, quà miſicus, cantat: Ignis,
it calidus, urit; quo loquendi modo ſi-
gnifieamus rationem, cur Petrus cantet,
ſc. quia eſt muſicus: & cur ignis urat:
quia nempè eſt calidus.
Porrò quia illæ ipſæ particulæ redu-
plicantes quandoque etiam in ſenſu me-
rè ſpecificativo uſurpari ſolent; Hinc
ad dignoſcendum ſenſum ſtrice redu-
plicativum; Cape ſequentes Regulas ex
Logicâ Practicà Haunoldi p. I. c. I. a. 1,
Regula I. Ex duplici capite continge-
re porteſt; ut particula reduplicativa de-
ſignet rationem, ob quam ſubjecto con-
veniat prædicatum, habeâtque ſenſum
ſtrictè ceduplicativum. 1. Quando præ-
dicatum eſt de conceptu illius, quod re-
duplicatur, vel ſpectat ad illius integri-
tatem: v. g Chriſtus, què homo, eſtanimatus,
eſt rationalis, habet manus & pedes. 2, Quan-
do id, quod reduplicatur, eſt cauſa vel
radix prædicati, v. g. Homo, quaà rationalis,
diſcurrit, ridet &.

Re-

n in
Eto, r
nhandenn
fin knt
afn l

Ve naturâ, & multiplis. Terminorum. 23
Regula 2. Particula reduplicans poteſt
habere ſenſum merè ſpecificativum, 1.
Quando prædicatum non convenit ſub-
jecto, ſimpliciter & abſolutè, ſedl tantùm
lecundum quid: v. g. Ethiops, ur den-
i, Zatus, albus. 2. Quando prædicatum
ur convenit quidem ſimpliciter, ſed tan-
rum tùm accidentaliter; v. g. Chriſtus, quà
bomo, eſt veſtitus, albus & . 3. Quando
Tir denotatur ſolàùm non repugnantia præ-
dicati cum ſubjecto, v. g. Juſtus, quâ
juſtus, peccare poteſt venialiter. His bene
u notatis, quorum intelligentia ſæpè per
philoſophiam erit uſui, ad quæſtionem
1 Reſp. I. Concretum ſpecißicatwè ſeu de-
n nominativs ſumptum illud importat in
recéto, quod in reſolutione ipſius habet
ſe per modum ſtantis, habentis, aut re-
cipientis, quod eſt ſubjectum; illud ve-
10 in obliquo, quod ſe habet per mo-
dum advenientis, habiti aut recepti, &
cum quo in prædicatione non fit iden-
tificatio, ſed ſolùm ſignificatut eſſe ali-
quo modo connexum cum eo, cum quo
Et identificatio; v. g. dum dicitur: pa-
ries eſt albus, ſic reſolvi debet propoſi-
tio: paries eſt res habens albelinem, ubi
al⸗

Reluie

D

24 Par. I. Cap. I. Nune
albedo per propoſitionem non identifi- itrin 1
catur cum pariete, ſed tantuùm res ha-⸗ Rumm n
bens; Albedo tamen Per prædicarum alen
ſignificatur aliquo modo pertinere & m ln
connecti cum re habente; ideòque ſi- AN
gnificatur in obliquo. Ex hâc univer-
ſali Doctrinã
Inferes I. Quod omnia concreta atci-
dentalia, ſive phyſica ſive Logica: ùri
etiam concreta ſubſtantialia nomine ad- 4
jectivo expreſſa; imò etiam ſubſtantiva an
adjectivè ſignificantia, ſi ſawantur ſpe- o
cificativè, dicant in recto ſubjectum, in ii
obliquo formam. Ratio eſt: quia in
omnibus iſtis ſubjectum habet ſe per
modum ſtantis & habentis; forma ve-
rò per modum advenientis, & adjacen- min
tis ſeu habiti. .
²⁰ Iuferes z. Concreta ſubſtantialia purè N
creata ſubſtantive ſignificantia ; qualia
ſunt, quæ componuntur ex natur4 &
ſubſiſtentia: v. g. Homo, qui componi-
tur ex naturâà & ſubſiſtentia humanâ (no- WüH
mine ſubſiſtentiæ, intellige aliquid à na- is hrit
turâ aliquo modo diſtinctum, quod fa- A
ciat eam quaſi ſiſtere, & compleri ulti- rgcen
mè in ſe, ità ut ſi ſui jutis, & non Aalan
cxi⸗ 1

l

1

De naturà, & multiplic. Terminorum. 2,5
Rü exiſtat in alio digniori) important in
in recto naturam, in obliquo ſubſiſtentiam.
ARe Ratio eſt eadem, quæ antè. Unde con-
1, ei cretum Homo ſic reſolve Natara hu⸗
l mana habens ſubſiſtentiam. Dixi Concretæ
WSubſtantialia puré creata. Nam de con-
cretis non purè creatis, url & in myſte-
Hi riο Incarnationis paulè aliter loquendum
lci i eſt „ illudque dicendum, importari in
nonie Recto, quod eſt ratio formalis, cur præ-
lbtnin dicatum conveniat ſubjecto. Sic dum
umn ie gico: Deus eſt Unus: in recto venit
m, 1 :Jatura Divina, in obliquo Perſonalitas:
ui quia, quèòd Deus ſit unus, non conve-
Wift nit ei ratione Perſonalitatis, ſed Natu-
n ræ. Econtra, dum dico : Deus eſt
adts Trinus: in recto venit Perſonalitas ob
rationem contrariam. Similiter dum
Mui dico „ Deus eſt Homo: In recto venit
/li Perſonalitas, non Natura: quia, quèd
Aunk Deus ſit homo, ei convenit ratione Per-
Humi ſonalitatis, quæ immediatè aſſumpfſit na-
nuid tnram humanam, non ratione Naturæ
Mün vinæ : Proinde jam propoſitionem
ulk primam ſic reſolves: Natura Divina
Mgei Ii habens tres perſonalitates eſt una. 2 dam ſic:
Kn berſonalitatts habenttes naturam diyinam ſunt
4 B zres,

,

25 Par. 1. Cap. L.
tres. 3 tiam ſic: Perſonalitas habens natiuram
bumanam. Ità feré Arriag. Diſp. I. ſum.
ſect. 9.
Reſp. 2. Concreta, ſi reduplicentur per
articulas ut, prout, quà, Auatenus, Sec.
illud important in Recto, quod per re-
duplicationem volumus expreſſiùs ſigni-
ficare, tanquam id, ratione cujus prædi-
catum ſubjecto conveniat. Unde jam
fieri poteſt; ur modè ſolum ſignifica-
tum materiale ſive ſubjectum concreti,
modèò forma, modè utrumque ſignifice-
tur in Recto: prout ſcilicet vel ſiolum
ſubjectum, vel ftormam, vel utrumque
expreſſiũs ſignificamus, exigente ſic pro-
oſitionis veritate, quod oſtendo in ex-
emplis. I. In recto importatur ſolum
ſubjectum, ſeu ſigniſicatum materiale in
hâc propoſitione: Bonum ut cognitum
amatur, neque enim cognitio boni eſt id,
uod amatur; ſed ſolùm denotatur;
quèd bonum, ut ametur;, debeat eſſe

cognitum. II. In recto importatur ſ[o-

la forma concreti in his propoſitionibus:

Peccatum ùt agmtum placet DEO: Album

at album disgregat viſum: Neque ent
peccatum ipium, quod agnoſcitur; ſed

ſola

1

N t Sn
gin etti
elhecun de

Pr fun;

De naturà, & multiplic. Terminorum, 27
uclin ſcla agnitio peccati placet Deo: Ne-
que ſubjectum albedinis, nempe paries,
disgregat vilum ; ſed ipſa albedo. III.
nk Tam ſubjectum, quàm forma in recto
kunu, 1. importatur in hâc propoſitione: Album,
elel ar album, eſt compoſitum accident ale Nam
ehun. neque ſolum ſubjectum, neque ſola for-
alllſiec ma, neque res habens formam eſt com-
nen poſitum, ſed res & forma unita eſt com-
poſitum: hoc enim in recto importat
omnes ſuas partes.
Reſp. 3. Omne concretum, prout con- 22
n um cretum, neceſſario in recto dicit ſubje-
tum, in obliquo formam; ità Dica-
n ſtillo de Sacram. Diſp. I. n. 32⅞. Ratia
eſt: quia de eſſentia concreti eſt ſignifi⸗
incare unum, ſc. ſubjeltum in recto: alte-
rumn, nempe ſormam in obliquo: Unde
ſi dicas : Album, ut album, eſt concretum,
Propoſitio ſic erit reſolvenda, Res, irt
habens albedinem, eft concretum.
Si vero concretum ſumatur in ratione
compoſiti, jam omnes partes ſuas im-
portahit in recto, ſicuti omne compoſi-
" tum qu tale, v. g. in hc propoſitione:
Album, ut album, eſt compoſitum accenden-
Nn izale, 7s album importat in recto tam ſub-
B 2 ie-

N,

Cnin:
4

28 Par. I. Cap. I

jectum, quàm formam: eſtque ſenſus
hic: Res p. g. paries & albedo unita, ſunt
compeſitum accidentale. Itaque per hoc
diftert concretum prout concretum à
compoſito quâ tali, quèòd hoc in recto
dicat omnes ſuas partes; illud verò eſ-
ſentialiter in recto importet ſubjectum,
in obliquo formam.
23 Quares III Quando multiplicentur con-

creta? Reſp. Multiplicantur multiplicato in)

recto, etli obliquus non ſit, nisi unicus.
Unde ſi in eodem pariete eſſent duæ
albedines; non foret, niſi unum al-

Pitrt 6

. .
uniet.

bum : Et contràâ, ſi in duobus parieti- Mylen

bus eſſet una/& eadem albedo, forent h
ſimpliciter duo alba: quia eſſent duæ In
res habentes albedinem; quanquam duo
iſta alba forent inadæquatè idem, ſc.
quoad obliquum ſeu formam.
24 LQurares IV. Pro quo Terminus con-
cretus ſupponat? Reſp. Terminus concre-
tus ſupponit id ℳ ponitur pro illà re,
quæ in reſolutione concreti ſignificatur
in recto ſive Nominativo; non verèò
pro eo, quod importatur in obliquo.
v. g. cum dico: Album eſt dulce: S al
bum ſupponit pro re habente albedinem,
non

lerr

ce

ntdn

N

e 2
Ã

K2

Nn

Rbatonen,
rNmin
5 Aelre ge
n ein
u li

De naturâ, & multiplic. Terminorum. 29
non pro ipsâ albedine: 73 dulce, pro re
habente dulcedinem: unde ſenſus pro-
poſitionis eſt: ves habens albedinem eſt res
habens duleedinem: ubi res habens utrobi-
que ponitur in recto,. Ex quo vides: aliud
eſſe terminum, ſignificare aliquid; aliud
ſupponere pro aliquo: nam concretum
ſignificat & rectum & obliquum, quia
ducit in notitiam utriusque: at verò
ſupponit pro ſolo recto. Vide Caſil. L. I⸗

6. 7. n. 3.

§. IV.
De Termino denominativo, & denominante-
nikh, Wer Item Connotativo, & Abſoluto.

f.

nD. THESIS VIII. Denominativa ſtricte 25
4 ſumpta juxta Ariſt. In Antepradic. c.
1. Sunt ea, quæ ab aliquo nominis appella-

tionem habent, ſolo differentia caſu? h. e.
uImmR. Denominativa ſunt ila nomina, quæ ab
PIrumd alio derivantur, retinentque eandem ſi-=

gnificationem, & differunt ſecundùm
um meram terminationem: Sic derivatur
nimn;i ab albedine Albus: à juſtitia juſtus. Ter-
Nh minus derivatus ab alio dicitur Denoni-
s natipus: Ille, à quo deriyatur, dicitur

30 Par. I. Cap. I. eeie

Denominans: tota appellatio ex illis con= m unn
ſurgens vocatur Denominatio. Terminus
autem Denominatus dicitur ille, cui Ter- amm inl
minus Denominativus tribuitur; v. g. ja ee
Paries, qui dicitur albus: aut Homo, qui tko
dicitur juſtus.
Porzò non malè P. Heimbach, Au- erun ,
thor Florilegii Argumentorum, in Diſpur. dn am
Summul. Theſ. I. Setct. 5. ad Terminum n aals
denominativum ſtrictè talem requirit;
ut appellationem ſuam habeat à forma
accidentali & diſtinctâà, uti, juſtus à ju-
ſtitiâ; albus ab albedine, alias Terminus,
Homo, qui denominationem deſumit ab ,
humanitate, à quàâ ſolo caſu differt, fo-
ret terminus Denominativus.
26 TL HESIS IX. Denominativa paulòè
latiùs accepta (qualiter eorum uſus
frequens eſt in Philoſophia) ſunt ea
omnia, quæ quomodocunque dant alte-
ri denominationem ſeu appellationem,
ſive unum derivetur ab altero ſecundum
vocem, ſive non. Id, quod dat deno-
minationem, dicitur forma denominans,
quod accipit denominationem, dicirur
ſubjectum Denonunationis ſeu denominatum.
Appellatio tota ex utriusque debitâ g:
pli⸗

en, crode

1lg,
APplher i⸗

Nusj h
erie
un f
D h

Hinbel,

Wunn, 61 0

AAerir
dn ngui

RA
miocoe Ceon
mug 4

De naturà, & multiplic. Terminorum. 21

plicatione conſurgens dicitur Denomina-
tio. Eſt autem Denominatio, ſicuti con-
cretum, alia Phyſica, alia Metaphyſica, alia
Logica: de quibus pariformiter loquere,
ac de concretis. Iterum alia eſt intrin-
ſeca: cùm forma realiter eſt in ſub jecto
denominato v. g. album. Alia Extrinſe-
ca, cùm forma realiter eſt extra ſubje-
ctum, quod ab illa denominatur v. g.
homo viſué, Cognitus: Cognitio enim,
quæ eſt forma, & Viſio, non eſt in ho-
mine viſo, & cognito; ſed in vidente
& cognoſcente ? Alia partim in par-
tim ex-trinſeca: Cùm nimirum forma
eſt partim in partim extra ſubjectum,
quod denominatur: v. g eſſe ſocium, eſſe
limile.
Item Denominatio alia eſt Phyſica, alia
Moralis: Denominatio Phyſica, prout Mo-
rali opponitur, eſt, quæ habetur à for-
m aliquâà Phyſicàâ, ſeu realiter exiſten-
te ſinè reſpectu ad æſtimationem ho-
minum; aut mores; v. g. Denomina-
tio, Albi? colorati & . Denomnatio mora-
lis eſt, cujus forma denominans vel non
exiſtit ampliùs phyſicè & realiter, ſed
tantùm moraliter, id eſt, ſecundum com-
B 4 mu⸗

32 Par. I. Cap. I. a aif
munem æſtimationem hominum; vel patemt
eſt aliquid pertinens ad mores, ac de- r umm
pendens à liberâà voluntate, ut eſſe Præa- nin
torem, Conſulen, Amicum, Hoſtem &. Imn Iihm
Nam Electio, vel volitio Regis aut Ma-
giſtratůs conſtituens Prætorem, vel
Conſulem non exiſtit ampliùs phyſicè,
ſed moraliter: Item Amor mutuus,
aut odium, denominans Amicum, aut
hoſtem eſt aliquid morale, ſive perti-
nens ad mores.
27 Obſervanda demum hiec ſunt fequentia:
I. ut habeatur Denominatio, hæc tria
ferè requiruntur: ſubjectum capax: Forma:
& debita applicatio formaæ ad ſubjeétum: quæ
applicatio in denominationibus intrinſe-
cis, vel eſt identitas formæ cum fubje-
dGto, dt contingit in Denominationibus
Metaphy ſicis: vel eſt intrinſeca unio:

DNrez
Kües
uIN MN n

t contingit in denominationibus Phy- id ra
ſicis; In Denominationibus autem ex- ur
trinſecis, & plerumque in moralibus eſt in, ti

alia quædam connexio formæ cum ſub- mef in.
j2 arin
jecto, vel etiam reſpectus & tendentia Wirin Ien
quædam formæ in ſubjectum; v. g. in imn ſiymg,
Denominationibus Cogniti, Viſi, Amati, Amdlign,
Conſulis. &c. Nhin gan
2. Ali-

1

De naturà, & multiplic. Fer minorum. 33

2. Aliquæ denominationes requirunt
ſubjectum, & formam actu exiſtentem:
àr denominatio Abi: Aliquæ autem re-
quirunt exiſtentiam ſolius formæ: t
Eſſe cognitum: Aliquæ requirunt realem
exiſtentiam ſubjecti, non formæ; ut
denominatio Senis aut Antiqui: Aliquæ
demum nec requirunt exiſtentiam ſabje-

e. Chriſti futuri

3. Quandocunque datur in rerum
naturã nova aliqua denominatio, quæ
antè non fuit, evidens eſt, quèd in re-
rum naturâ facta ſit aliqua mutatio, ſive
per productionem, fſive per deſtructio-
nem alicujus rei. Nam quando datur
aliquid novi, quod antè non erat, tune
hoc univerſum ſe aliter habet, quâm fe
