ſimilia prædicatis Alterius rei.
VIII.

94 Par, 2. Cap. I.
VIII.
1. Ens poteſt perfecte præſcindi 4
ſuis differentiis: z. In quibus formali-
ter non imbibitur: 3. Eſt univocum re-
ſpectu Dei, Creaturæ: Subſtantiæ &
Accidentis.

IX.

1. Fubſtantia eſt ens per ſe, id eſt:
independens ab alio ùt termino, aut ſub-
jedo completo. z. Quantitas eſt acci-
dens exigens extenſionem impenetrabi-

ex ſe penetrabile, bene vel malè afficiens
ſubjectum.
X.

I. Dantur relationes reales: tum præ.

dicamentales, tum tranſcendentales: 2.
Differ hoc: quòd i
Differunt per hoc: quòd harum Ratio
fundandi eſſentialis ſit fundamento; il-
larum verò accidentalis. 3. Nulla refert
fundamentum ad terminum Ät formali-
ter relativum.

XI.

1. Relatio prædicamentalis Phyſicè
non eſt modus ſuperadditus: 2. Nec

5

ſo⸗

(gun⸗

.

n unen

peilnn
n Emeit
Eonen e N

Alienn⸗

tett

1N

IINN

lem. 3. Qualitas eſt accidens abſolutum

Mlc

Hümh
Hinntinaf

Anfünin

64

AMin

Corinn
ipnn /
n lßim,
4llmn

de Propoſitione. 9 5

ſolum fundamentum proximum: 3. An
W autem ſit ſola adæquata ratio fundandi?
An verè ſimul fundamentum, & termi-
num t partes includat? recidit in quæ=
ſtionem de nomine: in quâ problema
ſuſtinemus.

PpARS SECUNDA
THESIUMLOGICALIUM
De iis,
quæ ad ſecundam mentis Opera-
tionem pertinent.

Tractabimus hic I. de Prepoſitione ſeu
Enumeratione in genere. 2. de Speciebus ejus-
dem diffcihoribus. 3 de Oppoſitione, £qui=
pollentia & Converſiene propoſitionum.
CAPUTI.
De Propoſitione ſeu Enuntiatione in
Genere.

Quoniam Propoſitio æ Nomine, & Ver-
bo componitur, per Orationem verò tanquam
per genus deßinitur; hinc prius, quàm de illd
agatnus, de his breviter aliquid dicemus.

§. 1.

Par. 2. Cap. I.

§. 1.

De Nomine, Verbo, & Orations,

9⁵

1 THESIS I. Nomen, juxta Ariſt. I.

berih. c. 2. eſt Vox ſignificatipa ad pla nni

citum ſinè tempore, cujus nulla pars ſigni-
Ecat ſeparata, finita, & recla, faciens cum

verbo veram vel falſam orationem. Dici-

tur 1. Vox ſignificativa ad platitume per

quod convenit nomen cum verbis aliis-

que vocibus ex inſtituto ſignificativis.
Dicitur 2. Sinè tempore: ut differat 4

verbis; quæ ſignificant cum tempore,

id eſt, ſignificant exercitium actionis fa-
tum in aliquàâ primarià temporis diffe-

rentià præſentis ſc. Præteriti; aut futu-
ti; quod nulli nowini competit, ideô-
que dicitur ſignificare ſinè tempore.
Nam erſi prandium, cæna, & c. connotent
tempus meridianum, aut veſpertinum;
non tamen ſignificant cum tempore,
prout verbis proprium eſt, quia non
ſignificant pranſionem aut cœnationem
factam pro certâ aliquâ differentià tem-
poris præſentis, præteriti, aut futuri,
quemadmodum prandes, pranſi, cœno,
cœnayi. Neque dicas, Participia præſentis

Domumn
iingk ſum

, en, N

ten Pincstaum

ig Dor
In Anſt Aon

de propoſitione. 97
aut futuri temporis v. g. ſeribens, aut
Vripturus ſunt nomina & tamen lignifi⸗
cant actionem exercitam in primaria
temporis differentiâ; nam Rdeo: Non
eſſe nomina, ſed inflexiones ſeu modos
verborum conjunctos cum relativo ſub=
intellecto: nam Homo ſeripturus Gram-
maticis idem eſt, ac Homo qui ſcribet.
Participia autem præſentis temporisv. g.
ſeribens, amans, dum induunt naturam
nominum, ſignificant ſinè tempore;,
idémque ſonant, ac ſeripror, amator.
Dicitur 3. cujus nulla pars ſignificat ſe-
parata, intellige idem, quod ſignificat
conjuncta: per quod nomen differt ab
oratione. Si opponas. Has voces: Do-=
minus, prorex, &c. eſſe nomina; & ta-
men partes earum ſeparatim iignificare
Reſp. Diſt 2 dam partem: partes earum
ſeparatim ſignificant idem, quod con-
junctim N. Separatim ſignificant aliud:
Tranſeat. Dico Tranſeat. Nam ad men-
tem Ariſt aliorumque recté negatur;,
partes iſtorum & ſimilium nominum,
prout partes ſunt, ſeorſim ſignificare
quidquam: Voces enim iſtæ totæ ac
imegræ, & non per partes inſtituxæ ſunr
2

men, Ne

98 Par. 2. Cap. F.

ad ſignificandum, quèòd ergo Do, &
minus: Pro & Rex & c. ùt tota vocabula
ſignificent aliquid, omninò impertinen-
ter, & per accidens ſe habet ad ſigniac-
cationem harum vocum, Dominus, Pro-
rex. Dicitur 4. Finita, ad excludenda
nemina infinita: ùt non bomo: non lapis
&c. quæ Ariſtoteles noluit vocari ſimpli-
citer nomina; ſed cum addito, infinita.
Dicitur . Reéta, ut excludantur caſus
obliqui, qui etiam ſimpliciter non ſunt
nomina; ſed caſus & inflexiones nomi-
num. Per eandem particulam exclu-
duntur adverbia, præpoſitiones &c. quæ
recta non ſunt; cùm per caſus non in-
fle tantur. Dicitur 6. Faciens cum verbo
veram vel falſam orationem, quæ tantùm
claritatis, gratià adjiciuntur. Qui vult
Definitionem nominis breviorem, &
fortè etiam clariorem dicat cum Hurta-
do, Diſp. 3. ſumm. Sect. 1. Arria & aliis.
Nomen eſt vox declinata per caſus 7 cui ſi
quis opponat: dari nomina indeclinabi-
lia. Rderi poteſt: omnia nomina decli-
nari per caſus, licer non varietur rermi-
natio, ut fit in vocibus: Genu, ge-
lu, &c. quæ ideo à Grammaticis vocan-
tur

luur ciln
non ſuan
es nomi
mn excu.
Gec le
u on ir⸗
Rum n
S UDru

cun hinr
hin & 1i 8

lcs H

de Propoſitione. 99
tur indeclinabilia, hoc eſt, immutabilia
quoad terminationem.

HESIS II, Verbum definitur ab 2
Ariſt. cit. c. 3. Vox ſignificativa ad pla-
citum cum temporé, cujus nulla pars ſignifi-
cat ſeparata, finita, & relta: & eſt eorum,
quæ de altero dicuntur, nota.
Præter particulas n. I. explicatas 3
dicitur 1. Finita: quia verba per kaetk⸗
culam negantem immediatè propoſitam
non infinitantur, ſaltem per ſe, & juxta
præſentem inſtitutionem loquendo; ſed
fit ſenſus præcisè negativus v. g. ſi di-
cam, Petrus non currit; præcisè negatur
curſus petri, nihil verò aliud affirmatur.
Ita Arriag. d. 2. ſumm. ſect. I. n. 7. cum
Hurtado Diſp. 3. ſum. ſect. 2. § 12. Di-
co, per ſe loquendo & juxta præſentem in-
ſtitutionem: nam negandum non videtur:
quin per accidens & ex privatâ intentio-
ne loquentis, quandéque poſſit particu-
la, Non, Verbo præpoſita accipi infini-
tanter itâà, ut infinitatio cadat, non qui-
dem ſuper copulam verbi (hæc enim in-
finitari nequit) ſed ſuper ſignificatum
aliud, ſive participium præter co pulam
E 2 in

100 Par. 2: Cap. T.

in verbo deliteſcens: uti contingit in
minore hujus ſyllog. Ariſt. Stellæ non ſcein-
tillantes ſunt prope nos: ſed Planetæ non
ſeintillant 5 ergo planeta ſunt prope nos.
Quæ niſi ſumatur infinitanter, ut ſenſus
ſit 3 Planetæ ſunt ſtellæ non ſcintillantes,
maneatque ſic propoſitio affirmativa;
ſyllogismus non valeret, utpote in quo
minor eſſet negativa, coneluſio tamen
affirmativa; quod eſt contra regulas ſyl-
logism. Compt. Diſp. 5. ſumm. ſect. 2.
n. 3. Porrò verba hac ratione infinitata
non ſunt Ariſtoteli verba ſimpliciter &
propriè talia 3 ſed tantum cum addito.
Dicitur 2. Recta, boc eſt, de tempore
præſenti, indicativi modi: Reliqua enim
tempora ablolutè verba non ſunt; ſed
inflexiones verborum. Dicitur 3. Et
ſemper eorum, quæ de altero dicuntur » eſt
nota, b. e. (ùt Toletus explicat) eſt ne-
Xxus inter prædicatum 8& lubjectum. Vel,
At alii cum Caſilio, eſt ſignum, quèd
prædicatum conveniat ſubjecto.
Recentiores aliqui brevius, & non
male ſic deſiniunt verbum: quod ſit vox
Conjugata per tempora.
Verbum aliud eſt ſubſtantivum aliud

4

ben.
rhe, iu:
calmim
Cetnfe

. “
Ae .

den

n, Mu

NHE

mint 4

Ann ſi

t
,

de Propofitione. 101

Adjeltwum. Subſtantivum eſt unicum

verbum, ſum: ſic dictum: quia ſignifi=
cat ſubſtantiam, ſeu ipſum eſſe Rei;
Cætera verba omnia dicuntur adjectiva:
quia ſignificant actionem ſeu paſſionem
aliquam rei, jam ſubſiſtenti & in ſuo
eſſe completæ, adjacentem ſeu adveni=
entem.

THESIS III. Oratio ex Ariſtotele 3
citato 4. eſt vox ſignificativæ ad pla-
citum, cuſus partium aliqua ſignificat ſepa-
rata at dictio, non ut affirmatio & negatio.
Dicitur 1 Vox: intellige, complexa ſeu
conſtans pluribus vocibus: quod autem
dicatur vox in ſingulari? non in plura-
li, voces eſt, ut indicetur unitas ali-
qua vocum orationem conflantium:
quia, ut voces plures o ationem conſti-
tuant, non debent eſſe omnino diſſolu-
tæ; ſed aliquo modo uniri & congrue-
re. Ovied cont. 3. ſumm p. 2. Dicitur
2. Cujus partium aliqua ſignificat ſepar ata,
hoc eſt: oratio conſtat talibus partibus,
quarum fſaltem aliqua ſecundùm ſe ſum-
pta ſignificat: idem nimirum, quod ſi⸗
gnificat cum aliis conjuncta. Dicitur
E 3 au⸗

102 Par. 2. Cap. I.

autem, partium aliqua, non enim neceſſe
eſt, ut omnes partes ſint ſeparatim ſi-
gnificativæ. Dicitur 3. ut dictio, non àt
aſfirmatio & negatio. Ut ſignificetur non
neceſſariò ad orationem requiri, ut par-
tes ejus ſignificent ut affirmatio & ne-
gatio; ſed ſufficere, ſi ſignificent, ùt
dictio, hoc eſt, ut vox aliqua ſimplex.
Nec dicas Hæc vox pluit: vel curro: eſt
oratio; nec tamen conſtat partibus ſe-
Paratim ſignificativis: Nam Diſt. Vox
Pluit (idem eſt de aliis e,zusmodi) per ſe
& ratione ſui ſolius eſt oratio, N. Per
accidens, & cum aliis vocibus ſubintelle-
ctis, Con.
4 Oratio alia eſt perfetta: quæ in animo
audientis perfectum ſenſum generat v. g.
Petrus eſt doctus. Alia Imperfecta, quæ
perfectum ſenſum non generat; t Homo
albus. Si Petrus ſtuderet. Huc aliqui et-
iam reducunt orationes de modo Opta-
tivo, & Imperativo; ut ſi dicam: Uti-
nam eſſem ſanctus! Miſerers mei Deus! &c.
quamvis aliis dicantur eſſe orationes per-
fectæ; qui ſubdividunt orationem per-
fectam in perfecte- enuntiativamn, qualis
eſt iſta: Petrus eſt doctus, & non perſelctè
enun-

14

eum

de Propoſitione. 103

enuntiativam, quales eſſe dicunt orationes
imperativas: interrogativas, optativas &
ſimiles: imo non deſunt, qui dictas
orationes optativas, Imperativas &c. et-
iam perfectum judicium continere, aſ-
ſerant, eas hoc modo reſolventes: Sum
verèò cupiens eſe ſanctus. Sum deprecans
miſericordiam tuam, Deus! &c. in re tam
levi loquere, ut placet.

9. II.
Quid ſit propoſitio? quid ejus materia, &
Forma: Qualitas, & Quantitas?

TH ESIS IV. Propoſitio ſive Enun-
tiatio à Philoſopho 1. priorum, c. I.
definitur Oratio affrmativa, vel negatipa
alicujus de aliquo: & fI. Perih. c. 4. Oratio
verum vel falſum ſignificans. Utraque de-
finitio, etſi clara lit, & vel ideo non pe-
nitus reſpuenda: Plerisque tamen vide-
tur mins exacta; cum Prior fiat per
membra dividentia: ſicut, ſi definitu-
rus hominem diceres: bomo eſt animal
vel rationale vel irrationale: Poſterior ve-
ro per proprietates. Unde accuratius

cum Oviedo ſic definies: Propoſitie eſt
E 4 Ora-

—

104 Par. 2. Cap. I.

Oratio, in quâ unum de alio dicitur. Vel
Oratio exprimens ſententiam de aliquo, ſc.
de connexione pradicati cum ſubjiecto. Ubi
Nota quod actus intellectus, quo fertur
ſententia de connexione prædicati cum
ſubjecto, vocetur judicium, ſeu propo⸗
ſitio mentalis; oratio verò externa vo-
calis, quâ exprimitur ſententia mentis,
vel judicium internum; vocetur propo⸗
ſitio vocalis.

*THESIS V. Materia propoſitionis af⸗

ſignari poteſt triplex: Remota ſc pro⸗
Pinqua, & Proxima. Materia remota pro-
pPoſitionis eſt ſubjectum. Forma verò
huic correſpondens eſt prædicatum: ſub-
jectum enim eſt quid prius, & denomi-
nationem accipit à prædicato tanquam
à formä ſuperveniente Aateria propin-
qꝗqua propoſitionis eſt ſubjectum & præ-
dicatum: quibus ùt forma correſpondet
Copula. Subjectum enim & prædica-
tum ſecundum ſe indifferentia, ut jun-
gantur, conſtituântque propoſitionem,
vel nen, à copula illis ſuperueniente
determinantur ad eſſe conjuncta & ad
faciendam propoſitionem. Materia pro-
zxiina

cw ſſ
jangotn.
Min

n lbechn

R
TMNS 1
un c
nmnemim,

1 de Propoſitione. 10

hin, xima propoſitionis eſt habitudo, vel con-
nexio quædam inter prædicatum & ſub-⸗
jectum: quæ triplex eſſe poteſt, nimi-
d zum Neceſſaria, Contingens, & Impoſſibilis.
dim Unde alia dicitur eſſe propoſitio in ma
lene teria neceſſarid, quando connexio prædi-
Wa, cati cum ſubjecto eſt neceſſaria. ut Ho-
Ium, mo eſt Animal. Alia in materia contingen-
. n, quando connexio prædicatum inter,
& ſubjectum eſt contingens; id e, pot-
eſt eſſe & non eſſe. ùt Petrus eſt doctas.
Alia in materid impoſſibili„ quando ſi.
connexio prædicati cum ſubjecto eſt im-
poſſibilis: uůt Homo eſt lapis Forma
MuX huic materiæ proximæ reſpondens eſt
n copula mentalis, vel porius ipſa propo-
A. ſitio formalis, id eſt, iple actus intelle-
mnmmn (tus judicans connexionem prædicati
n cum ſubjecto.

.
.

THESIS VI. Qualitas propoſitionis 7
juxta communiorem Dialecticorum
ſententiam, eſt Affirmatio, & Negatio
illius. Nam Interroganti, qualis ſit pro-
poßtio? apte reſpondetur: eſt affi mativa
vel negativa Fit autem propoſitio afur=
Uuuy mativa per copulam Sum, Es» Eſt, uni-=

106 Par. 2. Cap. I.

entem extrema, ùt ſi dicas : Homo eſt
Animal. Fit negativa per particulam Non

immediaté cadentem ſuper copulam &ã

ſeparantem extrema. ùt ſi dicas: Homo
non eſt Lapis. Uhi nota circa propoſitio-
nes, quæ conſtant duplici copula, &
propoſitione quaſi duplici; quòd, ut
propotio fiat negativa, particula Non
debeat afficere copulam principalem; ſi
enim afficiat copulam minus principa-
lem (quam copulam implicationis vocant)
propoſitio manebit affirmativa. v. g.
hæc: Omnis homo, qui non peccat, eſt ju-
ſtus, eſt affirmativa. Hæc verò nega-
tiva, Homo, qui peccat, non eſt juſtus. De
qualitate propoſitionum compoſitarum,
item modalium &c, paulò poſt ſpeciali-
ter.
8 Dixi in concluſione: Juxta communio-
rem ſententiam. Nam Pater Senfftle-
ben, Aliique RKR. aliqui, qualitatein pro-
poſitionis docent eſſe veritatem & falli-
tatem 3 Affirmationem verò & nega-
tionem eſſe differentias eſſentiales, con-
ſtituentes propoſitionem in certâ ſpecie,
ſicut rationale & irrationale ſunt differen-
tiæ diviſivæ Animalis. Adeôque Quæ-
Ten⸗

R

de propoſitione. 107

renti: quæ ſit propoſitio?; Rdendum eſſe
afßirimn. aut negatipa. Quærenti, qualis ſit?
Rdendum: eſt vera vel falſa. Sententi4
hæc quanquam videatur eſſe in ratiene
fundatior; Nolim tamen hac in parte
ab antiquiori & communi Summuliſta-
rum modo loquendi recedere, ſemper
deinceps per qualitatem propoſitionis ir .

22

telligens illius affirmationem & negatio-
nem. Veritas, interim & falſitas dici
propoſitionis qualitas accidentalis & ſe-
cundaria.

T'HESIS VII. Quantitas propoſitionis
eſt Extenſio aut Limitatio ſubjecti in e-
to importati, ut plura vel pauciora ſignificet.
Eſtque quadruplex I. Umiverſalis: cùm
ſubjectum commune afficitur ſigno uni-
verſali; ut: Omnis homo eſt Animal. 2.
Particul ris? cùm ſubjectum commune
afficitur ſignò particuliri; ut: Aliqits e
mo eſt doctus. 3. Indeſinita 7 cùm ſubje-=
ctum commune nullo ſigno afficitur:
It Homo eſt Animal. Homo eſt doctus. Cir⸗
ca qdam Notanlum eſt cum Compt. Diſp.
5. ſumm. ſect. d. n. 5§. Quiros in ſumm.
Diſp. 4. ſect. I. n. 7. & Allis. Quèd in
E 6 ma-

108 Par. z. Cap. r.

materiâ contingenti, qualis eſt iſta: Ho-
mo eſt doctus „ æquivaleat particulari.
Excipe: nisi ſubjectum ſupponat ſimpli-

citer ſea immobiliter; ut hic: Homo eſt

ſpecies. In nateriâ autem neceſſaria vel
impoſſibili, item in materiâ Juris ſeu
Legis apud Juriſtas, & in materiâ Do-
Gtrinali & Fidei apud Theologos, æqui-
valeat univerſali. Sic univerſales cen-
ſentur propoſitiones ſequentes. Homo eſt
animal. Homo non eſt Lapis. Homicida
capite plectatur. Homs in mortali peccato
detelens, damnabitur. 4. Singularis: cùm
ſubjectum eſt terminus ſingularis; ut:
Petrus eſt doctus, vel terminus communis
affectus ſigno demonſtrativo, ut: Hic
homo eſt dactus. Ratio Theſeos eſt „ quia
Interroganti, quanta ſit propoſitio & rectè
Reſpondetur: eſt Univerſalis eſt particu=
lari; eſt ind finita: eſt ſingularis Dexi I.
Qantitas eſt Extenſio aut Limitatio ſub⸗
Jelt: Nam quantitas propoſitionis non
deſumitur 4 prædicato, ſed ſolo ſubje⸗
cto. Deixi 2. Subjecti in recto inpor-
tati: nam obliquus ſubſecti aff- t s ſi-
gno univerſali, aut particulari nihil fa-=
cit ad quantitatem propolitionis: Uade
æ

ſe
Salg ham
onerels
utolun

„

T 588
tito N
Epinme,

6N. Mrin

Mn datk
n ini,
iids Ain

ligige
Muukiern

=

N

*

de Propoſitione. 109

hæc propoſitio: Cujuvis hominis aliquis
equus currit, eſt particularis; etii obli-
quus ſubjecti ſit univerſalis, Iſta verô:
alicujus hominis omnis equus currit, eſt
Umvertalis: etſi obliqdus lubjecti ſit
particularis.

§. II.

Quotuplex ſit propoſitio

THESIS IX. Propoſitio ſeu Enun-
tiatio Ratione qualitatis eſſentialis
& primariæ, alia eſt Affirmativa, alia
Negativa. Prior eſt, cujus c opula prin-

cipalis ali quid affirmat, ut Petrus eſt do=

(tus. Poſterior, cujus copula principa-
lis aliquid negat. ut Petrus non eſt lapis.
vide dicta paulo antè, n. 7. Propoſitio
affirmativpa alio nomine vocatur Prædica-
tio: quæ iterum ſubdividitur variè.
Nam alia eſt Directa, alia Indirecta. Pra-
diatio diretta, quæ etiam Naturalis &
ordinata dicitur, eſt, in quàâ ſubjicitur,
quod aptius eſt ſubjici; & præ licatur,
quod aptius eſt prædicati; aptiùs autem
Pcædicatur terminus Superior de infe-
E 7 rio-⸗

110 . Par. à, Cap I.

riore, aut Connotativus de abloluto

11

v. g. Homo eſt vivens. Petrus eſt doctus:
Pradlicatio indirelta, innaturalis, ſeu inor-
dinata eſt, in quâ, quod aptius erat
prædicari, ſubjicitur; v. g. Vivens e
Homo. 2. Prædicatio alia eſt IUdentica:
cùm prædicatum & ſubjectum non 1o-
lùm quoad rem, ſed etiam quoad mo-
dum ſignificandi idem funt; ut: Petrus
eſt Petrus Alia Materialis: cuùm prædi⸗=
catum convenit ſubjecto præcisè ratio-
ne ſignificati materialis in recto impor-
tati. ut Album eſt dalce. Alia Formaliss
cùm prædicatum convenit ſubjecto ra-
tione ſignificati formalis: t Album eſt

colorgtum. 3. Prædicatio alia eſt Eſen=

tialis: cum totum prædicatum eſt de eſ-
ſentiâ ſubjecti; v. g. Homo eſt animal ra-
tionale. Alia Accidentalis? cum vel totum
prædicatum, vel ſaltem pars prædicati
non eſt de eſlentià ſubjecti; v. g. Petrus
eſt doctus.

THESIS X. Propoſitio, ratione qua-
litatis ſecundariæ, alia eſt Vera; alia
Falſa. PVera eſt, quæ eſt conformis ſuo
objecto enunciato; v. g. Ommis juſtus &ſt
4/3

1

de Propoſitione. 111
gratus Deo. Falſa eſt, quxæ eſt difformis
ſuo objecto. v. g' Deus odit juſtos.
Propoſitio vera alia eſt contingenter vera,
ſive contingens, quæ eſt i a vera, ut pos-
ſit eile falſa, v. g Petrus eſt doctus. Alia
neceſſaria ſeu neceſariò vera: quæ nimi-
rum ita eſt vera, ut non poſſit eſſe fal-
ſa; v. g. Homo eſt amimal. Similiter pro-
oſitio falſa alia eſt impoſſibilis: quæ
ità eſt falſa, ut nunquam poſſit eſſe
vera v. g. Homo non eſt animal. Alia
eſt contingenter falla; quæ poſſet eſſe
vera. v. g. Petrus non eſt albus. Ubi
Nota: Aliud eſſe; propoſitionem eſſe in
materid neceſſarià, aliud propoſitionem
eſſe neceflariam. Item aliud;, eſſe pro-
poſitionem impoſſibilem; aliud eſſe in
materi4 impoſſibili Nam hæc propo-
ſitio: Homo non eſt animal, eſt in mate-
rià necellariä, quia connexio inter ho⸗
minem & animal, quæ eſt materia dictæ
propoſitionis, eſt neceflaria: & tamen
propoſitio eſt impoſſibilis; cum ità ſit
falla, ut non poſſit eſſe vera. Et iſta:
Homo non eſt lapis: eſt neceſſaria, licèt
ſit in materià impoſhibili. Itaque omnis
propoſitio affirmativa in materia neceſ-

112 Par. 2. Cap. I.
ſariâ, & negativa in mareri impoſſibili
eſt neceſſaria. Econtra omnis affirma-
tiva in materiã impoſſibili, & negativa
in materiâ neceſſariâ, eſt impoſſibilis.
ùt patebit examinanti.

THESIS XI. Propoſitio alia eſt de
ſecundo adjacente, alia de terti? adja-
cente 7 quam diviſionem, ut intelligas,
Nota ex Soto celebrti Summuliſtâ L. 2.
Sum. c z. Verbum hic dici Aljacens:
quia adjacet extremis, illa uniendo. 73
Secundò & tertiò eſſe adverbia, idémque
ſonare, ac habere ſecundum & tertium
locum inter ea, quæ propoſitionem con-
ſtituunt. Quando ergo nullum aliud
ſequitur prædicatum poſt verbum ſub-
ſtantivum Sum, es, eſt, tunc illud ha-
bet ſe ùt prædicatum, & ſecundo loco
adjacet; ũt ſi dicam: Petrus eſt, dicitur-
que propolſitio de ſecundò adjacente Quan-
do autem ſequitur aliud prædicatum,
quod repræſent itur ſecundo Loco reſpe-
ctu ſubjecti, eò quòd immediatè illuud
afficiat, etſi pronuntia ione diſtet; tunc
verbum adjacet tertio co, tan uam
copulans duo extrema ; ut ſi di am:
Pæe-

iummngetüife
urg:

Otr :
145 Aiat.
Aleiuen
Ufennd um
aenüſet
itine- 1
u leianf
un Kirt
Aleter
GAEN
ſiin Aunm

Ien u wuum

inpolbißg
hiit aitai,
ulteti

Alan

Ut dnn

In wrnnen
ltim eonnn
in Inceck
Z

Uis

de propoſitione. 113

Petrus ſ doctus: dicitũrque propoſitio
de 3tid adjacente.
Ad Veritatem Propoſitionis de 240
adjacente, ſi affirmativa eſt, requiritur
exiſtentia ſubjecti: non exiſtentia autem,
ſi negativa eſt. Ratio patet: exiſten-
tia ſubjecti enim per illam expreſsè af-
firmatur; per hanc verò negatur.
Ad Veritatem Propoſitionis affirma-
tivæ de 3tiò adjacente in materiâ neceſ⸗-
ſariâ, qualis eſt hæc: Homo eſt animal:
Item ad veritatem negativæ in materiâ
impoſſibili, v g. Homo non eſt lapis: non
requiritur cxiſtencia, aut actualis diſtin-
ctio ſubjecti & prædicati: ſed ſatis eſt:
Uu quòd prædicatum conveniret ſubjecto,
WbnIt. aut actualiter diſtingueretur à Sub, cto,
. ſi utrumque exiſteret.
Rato eſt: quia dictæ propoſitiones
non affirmant, aut negant ab bſolate exi-
ſtentiam ſubjecti &— brrcicri⸗ z ſed tan-
tùm connexionem aut diſtinctionem ne-
ceſſariam eorum ſub conditione, ſi ex-
iſtant: unde & dicuntur præſcindere ab
omni differentià temporis, & eſſe æter-
næ veritatis.

“ê“
lhle.

iic

4 4ℳ*

væ

Ad Veritatem propoſitionis affirmati= 14

114 Par. 2. Cap. 1I.

væ de tertid adjacente in materiâ contin-
(her llſen-

gente, v. g. Petrus eſt doctus, plerumque
requiritur exiſtentia ſubjecti, & prædi-
cati, & eorum identitas in recto pro
tempore per copulam importato. Ra=
tio eſt: quia tales propoſitiones omnia
iſta affirmant ſcil. exiſtentiam ſubjecti
pro tempore per copulam importato,

exiſtentiam prædicati; & idenditatem ſwoin
eorum ſecundúùm Rectum, ità, ut præ-
dicta propoſitio ſic ſit reſolvenda: Pe-

trus exiſtit, & aliquis doctus exiſtit, &
iſte doctus eſt Petrus. Quæ, uti & aliæ

ſimiles propoſitiones vel ex unius capi-

tis defectu, falſificari poſlſunt: nimirum

ex defectu exiſtentiæ ſolius ſubjecti, di: ſin
cunturque tunc propoſitiones de ſubjetcto

1
it un
G.Crſu m
nchlls
AM.l
Aen

non ſupponente, vel ex defectu prædicati, in

non exiſtentis; & vocantur propoſitiones

de prædicato non ſupponente „ vel ex de-
fectu identitatis inter prædicatum &
ſubjectum Unde è contrario Propoſi-
tiones negativæ in materia contingente
de 1itid adiacente poſſunt præcisè ob de.

fectum exiſtentiæ ſubjecti, prædicati,

vel identitatis eſſe veræ; v. g. hæc:
Anti: Chriſtus non eſt crudelis, vera eſt
Pr:

Ee geir
Gu A
“ . 1

de Propoſitione. 115
præcisè, quia Anti-Chriſtus non exiſtit:
eſt enim reſolvenda ſic disjunctivè: Vel
Anti -= Chriſtus non exiſtit, vel non exiſtit
aliquis crudelis, vel ſi aliquis crudelis exiſtat,
ille non eſt Anti- Chriſtus: ad veritatem
autem propoſitionis disjunctivæ, ſatis
eſt, vel unicum membrum ità ſe habere,
uti propoſitio enuntiat: Et ſi dicta
propoſitio, ſc. Anti- Chriſtus non eſt cru.
delis, falſa foret, ejus contradictoria:
ſc. Anti- Chriſtus eſt crudelis, eſſet vera;
quæ tamen falſa eſt, cùm ſit de ſubje-
cto non ſupponente.
Dixi paulo antè: Plerumque requiri exi-
ſtentiam ſubjecti &c. nam contrarium ac-
cidit in propoſitionibus de prædicato
intentionali v. g. Adam eſt cognitus. Item
in propoſitionibus de copulà diſtracétaâ
vel ampliatâ: v. g. Petrus eſt mortuus.
Cicero eſt bonus orator. Item in propoſi-
tionibus de prædicato aliquo negativo,
aut de prædicato futuro, vel præterito:
v. g. domus eſt deſtructa, Anti Chriſtus
eſt naſciturus. Hora eſt praterita. Pa-
tet enim ad veritatem talium propoſi-

t
tionum non requiti exiſtentiam ſubjecti.

CA-

Par. 2. Cap. 2. ani

CAPUT J. r
. „. . . 111
De Dificilioribus quibusdam propoſitionum ut grn
Speciebus. linbab
Difficiliores propoſitionum ſpecies, de quibus Gnglmn

bic agendum reſtat, ſunt propoſitiones Com- u

pPoſitæ, Modales, & Exponibiles. ian

Sit itaque. ſen

§K. I. emligt
De piopoſitionihus Compeſitis. corflingui

15 T1 ESIS XII. Propoſitio ratione h r
Copulæ alia eſt Simplex, alia Com- , grann.
poſita ſeu Conjuncta. Simplex, ( qux à ult
multis etiam Categorica vocatur) eſt ea, .
quæ conſtat uno ſubjecto, uno prædica- gan
to & una tantům copula verbali; ut: „
paries eſt albus. Dixi, und tantum copula? d n gein
intellige, principali, quæ connectat to-
tale ſubject in & prædicatum propoſi-
tionis: na ropoſitioni ſimplici non
officit; ſi ſubjectum, aut prædicatum
alià copuli minus principali implicetur:
ùt fit, ſi dicas: Paries, qui eſt albus, dis-
gregat niſum- quæ propaſitio eommuni-
ter pro ſimplici habetur.

lil u:!
.
1 Mi: ,
ins: nun 1

Ai tn ke

de diffcilioribus propoſit. peciebus. IIJ

4
1 1. Compoſita,; Complexa, conſjuncta, vel et-
agns iam, vt alii per abuſum vocant, Hypo
1. thetica eſt; quæ conſtat ex pluribus pro-
poſitionibus ſimplicibus tanquam parti-
iur e bus. v. g. Petrus ſtudet, & Paulus ambu-
yjtuN. Lat.
prt Alii cum Sichen breviter & bene ſic
definiunt; propoſitio ſimplex eſt, cujus

copula principalis eſt verbalis. Compo-
ſita autem, cujus copula principalis eſt
conjunctio quædam grammaticalis, Et,
Vel, Si, quia &6.

THESIS XIII. Propoſitio compoſita
eſt triplex. I. Copulatipa, cùm propo-
ſitiones junguntur per particulam Et co-=
pulativè acceptam;: ſive jam propoſitio=
nes illæ, quæ conjunguntur, ſint de eo-
dem prædicato, ur Et Petrus ſeribit, &
Paulus ſeribit, ſive de diverſo; ùt: Et
Petrus ſcribit: & Paulus loquitur: ſive po-
natur prædicatum duplex explicitè, ur
in allatis exemplis, ſive tantùm implici-
tè; ùt ſi dicas: Et Petrus & Paulus ſcri-
bit. Dixi: per particulam & copulatiyè
acceptam: nam, ſi ſumatur copulatim ſeu
collectipe, ut in hac propoſitione: Et Pe-
N. trus,

W RAl

duun ug.
t Dopo

116 Par. 2. CAp. 2,

. . . ſo
trus, & Joannes & Andreas, E cateri 15
. . . .
Apoſtoli ſunt duodecim, non faciet propo- mifm tnn
ſitionem propriè compoſitam. , N un

II. Eſt Disjunctiva, cuùm plures pro- malu
politiones junguntur per particulam vel RKonitmli,
disjunctivè acceprtam; v. g. vel Petrus ninn
ſeribit, vel Paulus ſeribit. Dixi: disjuncti- Imecelik un
vè aeceptam, non disiuntctim, ob rationem Anetdkm
mox de Copulativâ datam. . aagleni⸗
III. Eſt Conditionalis, ſeu ſtrictè Hypo⸗ ſec ameth
thetica: per quam nihil abſolutè, ſed e. Dch
tantùm ſub certâ conditione aut ſuppo- Oen Mg
ſitione dicitur; v. g. ſt ſol eſt, dies eſt. “
Conſtat ad minimum duabus propoſitio- iiifn
nihus per particulam ſi conjunctis; qua- Aitun
rum prior vocatur Antecedens, Conditio,
ſeu Hypotheſis? poſterior Conſequens ſeu
Conditionatum. Subdividitur paſſim in
triplicem: Ima eſt Conditionalis Illatwwa:
in quâ conditio in antecedente poſita ſi⸗
gnificatur eſle neceſſariò connexa cum
conditionato ſeu conſequente, ſive hæc
nebceſſitas oriatur ex naturâ rei, ſive ex
ege Dei. v. g. Si ſol ℳt, dies eſt. Si Nlenthcnnoct
homo eſſet canis, eſſet latrabilis, &i Judas nuli
mortuus eſſet in gratia, Jfuiſſet ſalvatus. 2da

3 S I6. 72 Innng in,
Eſt Conditionalis limpliciter Enuntiativa, aln i
cujus

bureuek

emt lti

*

de difpcilioribus propoſit. ſpetiebus. 119
n g cujus conditio ſignificatur habere qui⸗
etpn dem aliquam connexionem cum condi-
tionato, non tamen neceſſatiam; v. g.
Si Petrus audiet concionem, convertetur 3 tia
Eſt Conditionalis disparata, in quã non ſi-
4 nificatur ulla connexio conditionis in
Uii hin. antecedente poſitæ; cum conditionato;
8 oren ſed mera exiſtentia conditionati ſeu con-
d 8 ſequentis . poſitã viſtentiãà conditionis
hithie ſeu antecedentis: t: S Turca dormuet,
n, A pluet. Si Gallus cantabit, Petrus negabit
1 np Chriſtum. Arriaga Diſp. 3. ſumm ſect. 3.
AN n. I 3ʒ. putat per particulam ſemper
upulie innui aliquam connhexionem, quæ cùm
inctigu⸗ nulla ſit in talibus propoſmionibus, cen-
h,uin ſet eas ſemper eſſe falſas, licèt etiam u-
G trumque objectum ità ſe haberet. Con-
iünd unin trarium tamen ſentiunt Alii cum Suarez
Welint L. 2. de ſcient. Conditional. Putantes fie-
tentſhlal⸗ ri poſſe ejusmodi propoſitiones condi-
Womm un tionales merè diſparatas, etiam veras
grn, irin quibus præcisè ſignificetur exiſtentia Con-
A ſequentis poſità exiſtenti Antecedentis,
non ſignificando ullam connexionem, ità,

7
,Ru ur ſenſus propoſitionis v. g. hujus,
ſe mne 11 Turca dormiet, pluet, ſit iſte: quando Tur-

un uinten a aormiet, pluet, vel, Non dormiet Turca,

D niſt

120 Par. 2. Cap. 27

miſi pluat. Vel, Non exiſter ſomnus Turee,
quin coexiſtat pluvia. Imn ò ipſe Arriaga i
in 1. p. D. Thomæ, Tract. de’ ſoient. Deii,

Diſp. 21. F. 7. n. 42. mentem ſuam mu-
taâſſe videtur.
Porrò ad Conditionales à multis re-
vocantur propoſitio Cauſalis„ conitans
Particulůã. Quia, v. g. Quia ſol eſt, dies
eſt: Et Rationalis, conſtans particulà er=
Lo † v. g. Sol eſt, ergo dies eſt. Item
propolitiones illæ, quas Quantitatipas»
Qualiſicutivas, Temporales, & Locales vo-
cant ; v. g. Quantus eſt Petrus, tantus eſt
Paulus. Qualis eſt Petrus, talis eſt Paulus.
Quando ludit Petrus, Nudet Paulus. Ubi
eſt Petrus, ihi eſt Paulus. Sed pater, cas
non eſle propriè conditionales, nisi ad
ſummum æquivalenter. Unde Alii re-

ducunt illas ad Copulativas uti & pro. irpd

politiones conſtantes Relativo, quas
communiter Redditivas vocant v. g. Petrus,
qui currit, movetur.

198 T HESIS XIV. Qualitas propoſitio-
num compoſitarum deſumenda eſt
4 Conjunctione Crammaticali Et, vel,
Si, quia & . nam hæc in propoſttionihun
iſtis

een oMnbean
I INE

Pe un

Gio in men
Mieit N

r

Nuhn

II.1 4 H
rhti cn

ſnen 4
Pintrre
Trrcdhin

Wmncdia

de diſtcilioribus propoſit. ſpeciebus. 121

iſtis eſt copula principalis, cùm in com-
i poſitis ůt talibus potior habeatur ratio
dictionis utramque propoſitionem ſim-
plicem connectentis; quàm ipfarum
propo. ſimplicium.
Hinc Imd Propoſitio copulativa, ut
copulativa, erit affirmativa vel negativa,
prout conjunctio Et fuerit affirmata,
in vel negata. v. g. Hæc: Et Petrus non
n ſtudet, & Paulus non ſtudet: eſt affirma-
tiva, licèt copula verbalis ſit negativa.
Negativa verò illa: Non & Petrus, &
Paulus non ſtudent.
Dixi Copulativa, àt copulativa. Quia
ſi reſpiciatur copula verbalis ſingularum
propoſtionum ſimplicium, jam propo-
ſitio prior negativa erit, quia æquivalet
huic: nec Petrus nec Paulus ſtudet, poſte-
rior verò affirmativa, æquivalens huic:
Vel Petrus vel Paulus ſtudet, ubi
sta Ex Sichen tract, 4. log. D. I. q4.
II. n. 64. Haunoldo & Aliis: Quèd
propoſitio copulativa negativa æquiva-
lenter ſemper, & quoad ſenſum, ſit dis-
junctiva hoc eſt: exponi debeat per pro-
poſitionem disjunctivam, in quàâ copula
verbalis contradicat copulæ verbali pro-

P-

lin

122 Par. 2. Cap. 2.
poſitionis copulativæ. v., g. hæc. Non nein
& Petrus & Paulus ſtudent: ſic exponi- ufef

Noro

tur: vel Petius vel Paulus non ſtudet Et
iſta: Et Petrus & bPaulus Rudent;
ſic: Vel Petrus vel Paulus ſtudet. Ratio-
nem vide apud A. A. nominatos.
24 Propolitio Disjunctwa, ut disjun-
Ctiva, cenſetur affirmativa, vel negativa,
prout dictio disjunctiva vel affirmata
fuerit, vel negata. v. g. hæc: vel Petrus
non ſtudet vel Paulus non ſtudet, Affirmati- IMhh.
va eſt: Dixi, àt disjunctiva: nam ſi re- Gnh
ſpiciatur copula verbalis, erit negativa: n dér
quia æquivalet huic: Aliquis ex iſtis duo-
bus non ſtudet.
3 tidè Propoſitio Conditionalie, ut condi-
tionalis, ſimiliter eſt affirmativa vel ne-
gativa, prout particula conditionalis fue- I
rit affirmata vel negata, Sic hæc: Si
Petrus non pixerit pis, non ſalvabitur: af-
firmativa eſt. Iſta verò negativa: Non
ſi Petrus non vixerit pis, non ſalvyabitur.
Dixi: tt conditionalis. Si enim reſpi-
ciatur copula verbalis, illa conditiona-
lis erit affirmativa, cujus propolitio
Conſequens affirmans eſt; etſi Amtecedens
negativa fit: & Ccontrà illa erit negati- Innnan
Va;

Ml A N 4

de diffcilioribus propoſit. ſpeciebus. 123

vya, cujus propoſitio conſequens negativa
eſt; adeéque prior Conditionalis allata
erit negativa: poſterior affirmativa,
quæ propter duplicem negationem æqui-
valet huic: Se Petrus non vixerit pié
tamen ſalyabitur. Quod de conditionali
dicitur, idem de propoſitione Cauſali,
item Quantitativâ, Qualificativa, Tem-
porali & Locali, dictum intellige.

THESIS XV. Propolſitiones compo-
ſitæ non habent quantitatem diver-
ſam ab eâ, quæ eſt in propoſitionibus
ipſam componentibus: nisi quèòd copu-
lativæ quà tales ratione particulæ copu-
lantis dici poſſint Univerſales; ſicuti
disjunctivæ, particulares, ratione parti-
culæ disjungentis, Sunt igitur propoſi-
tiones compoſitæ Univ. Partic. Indefin.
ſingulares; ſi tales fuerint propoſitiones
componentes.
Circa prõpoſitiones Cauſales ſpeciali=
ter tamen notandum, quèd ſemper ſint
æquivalenter univerſales. v. g. Si vera
eſt hæc Cauſælis, quia Petrus currit, mo-
vetur, etiam vera eſt hæc univerfalis.
Ommis curreus mopetur.
F 2 THE-

124 Par 2. Cap. 2.
20 PHESIS XVI. Pro veritate propoſi-=

tionum compoſitarum ſunt ſequen-
tes Regulæ ex Haunoldo, & Aliis pas-
ſim. Regula I. Ad veritatem propoſitio-
nis copulativæ requiritur; ut nulla o-
mnino propoſitio in eàâ contenta ſit fal-
