
ii

lendus , quia Lex divina jubet , & fic eft

in prima figura,

Rrguiif

200. Regule [peciales tertie. figure

A

. Jinit be ^ 1. Sitminor

affirimans , 9. conclu-

Jfo fit [pecialis. — Ratio prioris eft ; quia

aliàs procederetur à non diftributo

D

i

UT

ad diftributum, ex parte Majoris ex-

tremi. Ratio foflertoris eft ; quia iti-

1

Qu

dem procederetur à non diftributo ad

Y

ij

diftributum ex parte minoris extremi.

x

201. Obs. Hic eft fyllogifinusbo-

m

nu$ in tertia figura; Ornis bomo eft ani-

dQX

mal ; Omnis bomo eft omne rifibile ; ergó

3f

emne rifihile eff animal ; Et tamen con-

Wt i

clufio eftfpecialis, ergb R. N. Quód

qui f

hic fyllogifimus fit in tertia figura; fed

^s

eít in 1ma in Modo Barbara : Nam mi-

Dj

if

|

nor continet has duas propofitiones:

[

D

iB

Omhnis bomo eft rifibilis , &

omne rifibile

";

i

;j

4$9(o)88

333

eft bomos Siitaque hec fecunda pona-

d

Al g i

Vr

tur, erit hic fyllogifmus in. Barbara :

Qmnis bomo eft animals: aiqui omne rifibile

0

i

eft bomo; exgó emne rifibile eft animal.

! glü]]

[ i

D

Jl [

- CAP[g;[" III.

"

/!l)

'Syllogifniis non cátegoricis , eorum

Repulis ,

imperfettorum

lrl ov

vedutiione,

h

1

(f

d

diriy

De fyllogifmo cähdlz:tionalz' ,t5 dii-

if

juntlivo, eorümque Regulis.

N

à:

202. N

Ota. Syllogifmus conditionalis

driy

in disjunttioum, disjunttivus in

eonditionalem , & uterque in abfolutum

plerumque facili negotio mutari po-

teft; Quod, quià dicendisnon parum

lucis afferet, exemplis prenotáffe ju-

!am

vabit: Syllogifmus conditionalis eft fe-

M

quens; fj boc animal non eft brutum , eft

bomos atqui boc animal nonefl brutum s. ev-

miw

gó efl. bomo : Disjuntiivus eequivalenseft

Il

ii

ifte: Hoc animal vel æ DBrutum; oel

bomos

a

aiqui

234

38(0)862

d

atqui boc animal non eft Brutum; ergo eft

gcit

bomo : ZHbfolutus $0quivalens eft ifte ;

Qmne animal ,. quod non eff. brutum , eft bo-

"

j

qno ; atqui boc animal mon eft Brutum ; ez-

£o eft bomo.

Jdem videre eft in hoc

jau

A

fyltogifmo conditiónali Negativo; Si boc

animal non eft rationale , non eft. bomo ; at«

ïl E'G

ag

ui lon ef? rationale's ergo non ef? bomo :

tfic :equivalet ifte disjunitious : P'el boc

zM

n

animal noneft vationale, «el eft. bomos at-

qui boc animal.non ef vationdles ergo non

BU

eft bomo : Utrique autem equivalethic

vAnten

zi

"Abfolutus:. Omne animal , quod. non eft ra-

tionale , mon efl- bomo ; atqui boc animal non

us

xnt

eft vationale ; ergó non ef bomo.

203. Dico I. Syilogifmus condi-

Pa

tionalis , feu Eiypoibeticus eft, qui con-

iM

ftat unà , vel pluribus propofitioni-

n

t

bus conditionalibus ; Eft duplex: Pur?

eonditienalis &. Mixtus, . Puré: conditio-

DLT

p

valis eft , cujus omnes propo(itiones

funt'conditionales : E.G Si Petrus oft

Atft

LUA

bomo , eft animal ; i Petrus eft animal, eft

vieens ; ergo fi Petrus eft. bomo, eft vi«

hts

vens; Hic non aliis indiget Regulis ,

Pt

quàm abfolutus; cüm ad illum facilé

Mi

reduci

L

$98 (o»86

235

mium; ï;*

reduci poffit, nec alia fit vis illius ,

daye:

quàm iftius : Omnis bomo eft animal ; On-

] þmhg"'

ne animal eft otoens; ergo omnis bomo eft

MWR;:

wivens. Syllogifmus conditionalis mixtus

!t dij

eft, cujus una propotitio conditiona-

hh

liseft, & alia cum conclufione abfo-

" h

luta; E. G. S fol eft , dies eft ; atqui fol

LT

1; ergo dies efi; Hic fyllogifmus alias

tj

1

abet Regulas, quàm Zlfolutus ; " Ne-

T

que reduci poteft ad abfolututo , quia

"T

$a

in eo non eft connexio identitatis in-

&Qinj

ter Antecedens & confequens : quz

MW w il

4 MM

tamen abfoluté ad reductionem requi-

T0

ritur; fed ad. fummum eft connexio

concomitantiz, que non fufficit. Sunt

At tj

autem 1res fyllogifmi conditionalis

MT

mixti Regule :

r

Q

204. Regula l. Debet. effe vera con

nexio inter zdntecedens , & confequens pro-

"[

Jufitienis conditienalis ; quia aliàs nun-

quam veraeffet Propofitio : Unde fal-

fa erithec conditiopalis: Si Petrusnon

It

tfi fur , non eft impius ; etiamfi fortaffe

Petrus fitimpius ; quia ex eo , quod

Petrus non fit fur, non fequitur, non

fta:

eü'e impium:; Etecontraveraeriti

Iw

N

236l

4$(o)898m

'Si Petrus mertuus eft in peccato , mon eft

gl

ia

Janctus 5 Licét fan&us fit Petrus; quia

DT

ex eo , quod Petrus in peccato mor-

tuus fit, fequiturre ipfà non effefan-

M

G&um. Sed hec Regula potiüs ad veri-

n

tateimn propofitionis conditionalis, quàm

1]

j

ad formamn /yllogifini conditionalis fpe-

at,

qum

: Ont

205, Regulall. Ex ajïrrhation&z?ntc-'

j

cedentis fequitur affirmatio confequentis ; fed

us

ex afmrmatione confequentis , mon fequitur

r(Jn aH

affirmatio antecedentis; quiaaliàs medium

D

N

non diftribueretur.

Sit hec V. G.

T0

LL

Propofitio : f Petrus eft. fur , eft impro-

TT

bus , re&é infero : atqui eft fur, ergó

d.

eft improbus; malé autem: atqui eft im-

W f

frobus , ergo eft fur.

at

206. Regula VT. Ex negatione 4n-

BIN

Tecedentis non fequitur negatio- confequentis

nj

( quiaaliàs procederetur à non diftri-

LT

l Mi

buto ad diftributum ) fed ex- nepatione

'

cenfequentis feguitur negatio . Zntecedentis.

u

DI

Sithec V, G. Propofitio:. fi canis eft

bomo. eft animal , malé infero: atqui non

dinit

eft bomo, ergoó noneft animal ; re&é au-

4ptti

tem

-

L.

43 (o588

237

lpcrcm b

Itb

tem inferres ( fi verum effet. ) atqui

"Lt men eft animal , ergó non eft bomo.

1 Peff*n»

207. 1)1co lI. Syllo'rlfmus dis-

A« smftious eft, qui r'cnfhttïmd vci plu-

-tj ribus pr Opoümombus disjun&ivis ; Eft

"uhe duplex: Purà disjunttious , & .Mixtus.

Ut Pure disjuntivus eft, in quo una prg-

miffa cum conclufione eft disjunctiva.

E..G.' Omne animal eft.el rationale, «el

*'MMM

irationales atqui Petrus eft-animal ,. ergó

Petrus. efi. oel rationalis ,. soel àr ratzonalzs 3

d

Hic non aliis Jl*dlgetreguhs quàm ab-

folutus ;.INam fumendo «e/ rationale ,

i bæcl (

vel irrationale pro uno termino, eritjam

fs

? fyllogifius abfolutus, & faltemæqm-

d valenter in Parbara.

. Syllogifinus dis-

WH,

]zmïtwus nüxtus eft,

in quo una tau-

tum premiffa dlsjun&wa eft, & alia

cum conclufione abfoóluta.

DGVeZ

bj

Ht

Chriftus fallitur , vel. Mundus.errat atqui

üg

Cbriftus non fallitur; ergó Mundus errat

fori

ul

Hic fyllogifmus alias habet Regulas ,

| quàm "ibfolutus,.& in fpecie duas.

1l

J

h

(

208.. Regula l. Inter membra disjun-

Gionis non debet dari Medium ; Qus Regu-

AA

le potiüs ad. veritatem propofitionis dis-

jundivé

(238-

£3(o)88

jun&ive fpectat, quàm ad /sllegifmum - '

disjunctivum.

*

,non [

209. Regula 11

i míinor ef? negati-

jini (

va unius , conclufto debet. e[fe affirmativaal-

g.A

ierius membri; Si oerb minor fit affrmati-

yunti

va unius; concit;fto debet e[fe negativa alte-

vius membri ; Ratio eft ; quia fi unum ex

g

4 CU

membris repugnantibus non eft , alte-

rum fitj necefTe eft, & viciffim. Unde

mj

A u

ineptus eftiftefyllogifmus ; Jel Petrus

"i DWw

eft dottus ,. vel non.eft dottus ; atqui Petrus

j

eft doGius ; evgó non eft dottus : quia ex af-

IN

firmatione unius membri infertur iti-

dem affirmatio alterius.

UT

VLII

6, AH

dreni

t

De fpllosifmo copulatizuo , &5 ex-

(

ponibilibus,

ll

Syllogifmus copulativus

nf

n

210. Dïcol

qui conftat unà, vel

E

q

*

u

pluribus propofitionibus copulativis ;

Jl

eft duplex: Jeré copulativus , & apparen-

wtd

q

ter copulativus

Verà copulativus eft, in

d

quo veré una, vel plures reperiuntur

n

propofitiones copulativg. E. G, Om-

A df

"s

&2(0)8*3

239

f i nis bomo eft rifibilis; Petrus & Paulus þmt

bomines; ergó funt. rifibiles.

Hic fyllo-

mnm

» gifmus non aliis 1nd1get regulis ; quàm

if abfolutus, cüm ad illum facilé redu-

flrv catur. Appm enter copulativus eft,in quo

^*5 Major tanthm apparenter copulativa

ülm eft; jungendo duo repugnantia; mi-

Wi nor veró cum conclufionefimplex; E.

iti L G. INemo poteft feroire Deo & JWammanæ,

&l fed avari. [eroiunt Mammone 5 ergó non

nl feroiunt Deoo.

Hujus fyllogifmi fpecia-

iq lis eft.

ietg i

211. Regulat Unma pars propofitionis

copulative debet affirmari i aninori ,- altera

negari in conclufione : Ratio eft; quia aliàs

amb: premiffe forent negativz con-

traprincipium : Que fumt diftin£ta. in

N

tno tertio &c. unde vitiofüs eft ifte fyl-

[

logifmus: JVemo poteft e[Je Rome & Pa-

duX

A

rifiüis ; atqui Turcarum . [mperator. non eft

Rome; ergo ef] Parifüs,

212. Dico II. Syllogifmus Exclu-

fivuseft, cujus una, vel utraque prz-

miffa habet f jignum Exclufivum. V. G.

fülim, tantimn &c. hic fyllogifmus pro-

fsf

æEG

batur effe bonus , fireducatur ad fim-

plicem,

240

DONG )8*3

—

plicem , cujus etiam regulis dirigitur ;

yid

Reducitur autem facilé ,;, dummodó

Propofitiones, in quibus eft fignum

]Uj,gfl

j

eï

exclufivum , convértas in univerfales

jj

affirmativas, omittásque fignum ex-

niJ)

"l P]

clufivum., quod antecedenter fubje-

Fal

&o appofitum. diftribuebat predica-

ufm;m g/

tüum. Hinc ifte fyllogifmus : Solus

TA

Jfpiritus eft incorruptibilis ; folum incorrupti-

d

J

bile eft immortale ; ergo folus. fpiritus eft

imnmortalis, hocmodo reducitur : Omme

t

incorruptibile eft. [piritrs ; Onne ümmorta-

g"änä Q0)

n

le eft incorruptibile; ergó omne immorta.

;c

eft fpiritus.

P

Gu

213. Dico IlI. Syllogifimus Ex-

ceptivus eft, cujus upa, vel utraque

m T

hi

premiífa habet fignum exceptivum.

Ek. G. preter

Hic fyllogifmus proba-

LYe0d

tur effe bonus, .fi refolvatur in fimpli-

LT

ces.bonos, quorum etiam Reguiis di-

df

Unde vitiofus eft ifte fyllo-

lo

rigitur.

gifmus : Onnis Dominus fecularis eft co-

m

lenduss atqui omnis Princeps, exceptis E-

((

m

fifcopis , eft Dominus fecularis ; ergo om-

vis Princeps , exceptis Episcopis eft. colen-

QUente

tinise

dus; quia refolvitur in duos fimplices

hoc

Qpl

$9$8(o58m

241

li däg;p,:

,xüw

!

hoc modo : Omnis Dominus fecularis eft

M colendus ; atqui Epifcopus mon efl. Dominus

Dj

- fecularis ; ergó Vpifcopus non eft colenduss

' f'gllur

|

Omnis Dominus fecularis eft colendus ; at-

Qd

lu

qui omnis Princeps non Epifcopus efl Domi-

hn

mus [ecularis ; ergo omnis Princeps non

tl

Epifcopus ef? colendus; quorum prior eft

me::

vitiofus , quia proceditur à non diftri-

n

buto ad diftributum, ex parte Majoris

extremi: pofterior vero eft bonus ,le-

U(?!llrl.' ï";

!

gitimé concludens in Darbara.

] nmr

!

214. Dico IV. Syllogifmus Re-

duplicatious eft, cujus una vel utraque

lia

premiffa habet fignum reduplicati-

vum. E. G. quà, quatenus, &c. Hic

1 mïgw

NU

fyllogifmus probatur effe bonus , fi

refolvatur in fimplices bonos. Ofbfer-

lr L

vandum autem /pecialiter , quód fyllo-

u

gifmus reduplicaticus nec affirmativus ,

nec negativus valeat vi formz, nifi

terminus femel reduplicatus femper

reduplicetur, Ratio eft; quia alioquin

fierent duo termini ex mno & confe.

quenter quatuor in fyllogifmo; Ter-

)

minus enim reftri&tus, qualis eft re-

TT

i

duplicatus, & non reftri&us funtduo

ter-

3.

Y

242

&t$ (o) $85

termini.

Neque obflat , quód termino

p

À

g

illi, cui femel junéctum eft fignum Ex-

g

clufivum, non debeat femper illi jun:

gi: Ratio enim eft , quia fignum Ex-

ï?b*u*"

ii

clufivumnon reftringit terminum, cui

w

jungitur, fed propofitioriem alteram

equivalenterinclufam. Vitiofuspro-

P

gt

inde eft hic reduplicativus : Quod probi-

bitum ef? , potef] amari; atqui probibitum

«l

r

eft malum , quatenus malum , ergó malum,

^

5

quatenus malum pote[? amari.

:':epl'wæ

65 1H.

1

]rist

D* fyllopifmorum imperfedorum

(

redutiione,

D"

215.

Ota. Principia fyllogifmi fer-

Tn

|

ficientia funt ; quibus fyllogif-

miimperfecti reducuntur ad perfe&tos:

Yal

Omnesautem fyllogifmi, exceptis qua-

Miy

tuor directis prime figure fünt imper-

t

fecti, h. e. tales , in quibus bonitas

[

confequentie non apparet evidenter;

(l

qui proin omnes adillos quatuor dire-

fl

&os prime figur& reduci poffunt. Re-

lini

Atad]

cfucere autem fyllogifmum , e

ft fyllo-

gifmum

väüg(o)ää"

243

lll

»

gifmum imperfe&um mutare in perfe«

Í

étum ; ücbonitas corifequentic clariüs

j

i

d

appareat; Id quod fieri poteft tribus'

Puy

modis, per offenflonem , per éxpofitionem y

TU

nl.u

& per impo[fibile. Unde

216. Dico L. Redüttio per offenfia-

l

fionem eít, in qua convertendo , vel

i

transponendo íÍyllogifmi imperfecti

;x

premiffas, & retinendo idem medium

ügö!?

ul

infertur eadem conclufio , velejus cone

verfa,

Totum artificium redu&ionis

oftenfiva exprimitur per fequentes

verfus :

j

Barbara B, monftrat , C. vult fpetare

Celarent ,

D.redit ad Dariüi.F. veditad Ferio.

mgL /

Itern ; S. oult fimpliciter Verti , P.'verà per

QU

aCCl ,

M vulttransponi , C perimpo[fibile duci.

Senfus priorum verfuum eft : Syllogif-

mus imperfe&tus incipiens à litera B;

reducitur ad Barbara, incipiens à C. ad

Celarent, & fic de reliquis : Sic Bara«

lip. ad Barbara , Celantes &c. ad Celarent,

Difamis &c. ad Darii ; Frifefom &c. ad Fe-

l

rio reducitur. Senfus pofteriorum efte

b

La

H

344

$3(o)98

Si in aliqua fyllába poft vocalem fe-

g

quatur S. debet ea propofitio conver-

y EIM

g

ti (impliciter, fiP, converti per acci-

dens; Ubireperitur M, debet minor

wf

fieri Major,five tranfponi , ubi C, in

fj

enedio, non poteft fieri reduGio per

i

eftenfionem, üt contingit in Baroco &

dub

Jocardo ; fed debet fieri per impoffibile.

i,

Faciliorem hujus redu&tionis metho-

vdin

dum prefcribit Cafilius L. 3. c. 12. m.

j n

7. qu& in hocconfiftit: poftquam cog-

-t

novifti ex litera Initiali , ad quem ex

st

quatuor modis perfe&is reduétio fieri

is o

debeat , medium tuum juxta.exigentiam

yiücpn

primefigura fubjice in Majori, &in mi-

n

nori predica s reliquis dein terminis, at-

que preemiffis juxta illum modum per-

tl

fe&um rité difpofitis, congruaminfer

bd.

conclufionem, & reduxifti ,

d

217. Dico IL Reduttío per Expo-

: ht

fitionem eft , in qua, mutando medium

j n

commune in fingulare , infertur eadem

| Ed

conclufio , qu& inferebatur in fyllogit-

; d

mo imperfecto: Vel breviis: Cümex

ha

fyllogifino conftante medio communi fit

; Uny

e eà-

D

fyllogifmus Expofitorius , manept

dem

1

«2 (o)88

245

t VWW

Uüg

dem conclufione : Eft autem fyllogif-

M

EU

D

mus Expofitorius , qui conftat medio fin-

gulari. E. G. Hunc fyllogifmum im-

Hs

perfeéctum conftantem medio communi in.

ll Uj

Darapti : Omnis bómo efl rationalis ; Omnis

ftd

n

bomo eft animal ; ergó aliquod animal eft

vationale , reduces ad perfe&tum Expo-

g

fitorium , 1 loco termini communis /o-

l

ii

10 affumas terminum fingularem fuüb

j

ilo contentum V. G. Petrus hoc mo-

?qum l

do: Petrus eff rationalis; Petrus oft. ani-

[

Ufl'.:

al ; ergó aliquod animal eft rationale. "Ta-

Ilin

lis fyllogifinus dirigitur potifimüm

T

H

principio Metaphyfico : quecunque funt

eadem uni ieríio &c,

siïms.z:

218. Dico III.. Redu£tio per impo[fi-

bile eft, cüm ex contradi&oria conclu-

fionis negate infertur contradi&oria ,

"

aut contraria alterius premiffz concef-

Íx, vel earum converfa.

Fit eofine,

ut adveríarius , qui potervé negavit

conclufionem , ad duo contradiétoría

fecu contraria fimul vera admittenda

k

compellatur, quod eít impoffibile.

Totum artificium redu&ionis per im-

W

3

poffi-

[

246

$8 (o589m

poffibile exprimitur per verfus, ünguz

u

lis figuris refpondentes.

d

(eu0

[.Major fit minor , ut fit contra

Pro r.

dittio Major ;

:Cfem j

( L*ü fd

hg. | Excipe

Celantes .in quo comver«

l

titur Ordo,

g

gn

Pro 2.fig.

(Servat Majorem , varidtque fe-

l

cundaminorem.

st

(Tertia Majorem , variat , fer-

EU

Pro 5. fig.

(

vátque minorem.

g

Senfus verfuum eft: In qiíacunque fi-

g]]d'!', "

gura,ut fiat reductio per impo[fibile , r de-

ii

betloco conclufionis poni illius con-

bt

tradi&oria.

dl

2. in prima figura con-

tradictoria conclufionis fit Major, &

iüriæajü

Af

1l

prehabita Major fit minor 5 Celantes ex-

cepto, in quo contradiétio fit minor,

»

(

& przebabita minor Major,

Quo ob-

fi

fervato dein fponte fluet conclufio.

Similiter procedendum , cum propor-

tione tamen , in fecunda & tertiafigu-

ff i

ra. E. G. Siquisneget tibi confequen-

tiam hujus fyllogifmi in Baroce: Ornnis

l

Leo eft vugibilis;: aliquod animal noneft ru-

gililes ergó aliquod animal mon eft. Leo:

tl

fionis

Vg

accipg contradi&orj;m conclu

nega-

$$ (o)88

247

Ti

ih

negate , que eft: Orme animaleft Leo,

eámque, quia eft in fecunda figura ,

H t

poneLoco minoris j priore Majore

l

retenta, &habebishas premiffas : Or-

Id

nis Leo eft rugibilis; Omne animal eft Leo;

"

ex quibus fponté fluit hec conclufio

ergó emne animal eft rugibile, quc eft

contradiéctoria minoris conceffz in pri-

Á ]

ori fyllogifmo.

Planior ; quemcun-

l

que imperfe&tum per impoflfibile redu-

IY

I

cendi, viaeftfequens: Accipe pro una

I

Jl

premiffa contradi&oriam conclufio-

(

nisnegate ,proaltera premiffam con-

fU

ceffam, in qua vel fübje&tum contradi-

5

ü«'

&orise affumpte preedicatur,vel predi4

catum fübjicitur ; fi fubje£tum przdica-

tur, contradictoria erit Major, altera

premiffa minor: fi autem fübjicitur,

contradi&toria minor, altera premiífa

Major erit, E. G. Siquisnegettibi con-

fequentiam hujus fyllogifmi in .Bocar-

de: liquod animal mon eft rugibile; Omne

animal eft oivens; ergó aliquod vivens non

eft rugibile: pone primó contradi&ori-

am conclufionisnegate, quaeeft:Om-

ii

l

ne vivens eft rugibile; Dein inquire ,

lr

in

248

Q Co) 85

in qua premiffa hujus contradictorie

vel fübje&tum przedicetur , vel przdi-

catum fübjiciatur ; & quia reperies,

quód pradicetur in minore : Orne ani-

mal eft vivens , hanc relinque in fua fta-

tione, & contradi&toriam pone pro

Majori: Ex quibus tali modo ordina-

tis fponte fluetconclufio, erítque hic

fyllogifmus in Barbara:: Omnevivens eft

rugibile ; Omne animal eft vivens ; ergà

oinne animal eft rugibile , quze eft con-

/,.. tradi&toria Majoris conceffz,

Atque hac lefïiciant.

O, A, M. D. G. & B. M. V.H,

FINIS.

n';ä

VE

es

e

N

.ä?w.rs

W

i

"

M

j

Vl ] ;

H

—— *

Á

i

tem

ET.

A

f

A r

E

— À

L

d

"

——

L4

—

l20 . cm

19 20 2

18

17

2

16

e

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

e

15

E

ä

*$$20o)88

14

[

ä

QU

Propofitione JNegat;va , habetur.qu

WIIIIIH'HI DDETELLELELLETTLEIEII LECLCHTELIUUU Illlll J I(

e

li

dem /ubje&um & pradicatum , nihilom

Em

13

i

r

FrEtELELEH

ä

ä

nüs in-ea non videtur admittenda 4—

hula, nexus videlicet.predicati cu

[-—

12

fubje&o , fed potiüs disjunttio feu

13

vifi ilius à fubje&to ; Que ql

E

Du

dem in

Propofitione : mentali alit—

T

12

CU

nihil eft,' quàm a&us intellectüs pr

lt

ut negans copulam Obje&ivam

5

E

Propofitione veró Pocali & fcripta

N-

11

gatióa eft. Verbum fubftantioum fum cu— — gy

f

Quodfi t—

10

pr&pofita particula JVor,

[0

men per copulam quis aliud intellige—

nolit, quàm precifé reprafentationé—

9

quandam aut fignificationem copu

W

M

Objettive , efto hecper modum nega—— r-

8

fi

tis & abnuentis fiat, concedi poteft—

E

fi

quacunque Propofitione JNegativa

[to)

j

jula ; quandoquidem hec bené

E

cum disjun&tione predicati à fubjed—

6

quam in quálibet Propofitione Nej

cat

tiva lococopulaecum nonpaucis Su

h

muliftis admittendam cenfemus.

4

|P

i h

Definitio bona det

W

4. Obs, T.

NIII!IHII!IHII

3

Ti

convenire omni & foli , atqui defi

Pl

4

3

TIULOLU

Jl

l——

| nï"n*u*lru

& Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

nHulm1.tumiu1xïnnmxjï'mH*HEWlmïmn*t'uäïn

[ us