finitus eft ; qui prepofitam fibi Nega-

il

tionem non habet, quique aliquid de-

terminaté fignificat, üt Peirus, bomo.

Infinitans feu infinitus eft , qui habet ne-

ts

gationem fibi przepofitam, quíqueali-

T

quid indeterminaté fignificat, üt INon-

t 00j

Peirus, INon- Homo, ideóque de infi-

(

nitis rebus dici poteft, quia fignifica-

dj

tionemnon finit: Poffum enim de in-

XROTL V

finitis rebus dicere: Hec res eff non-

iE

bomo , iflares eff non - bomo , &ità de

Ig

aliis omnibus, folo homine excepto,

af

ininfinitum enumerandis.

Aduerten-

f

dum autem fpecialiter , quód ejusmo-

u

di termini pofitiin Propofitione, pro-

OY

ut przcifé fubjectum aut predicatum

o

afficiunt, non reddant eam negativam,

"I

üt patet in his Propofitionibus ; INon-

?

Domo

"

!

62

$2 (o)88

bomo eft Lapis: Homo efl non - Lapis :

j

ANon - bomo. eft non- lapis, que& omnes

j pfædiü'

[

affirmativa fünt , quia copula Princi-

äav;ni!rf

palis non negatur: fenfus enim prim

f

ii

n

eít: aliquid , quod non eft bomo , eft lapis.

2dz : bomo eft aliquid, quod mon eft lapis:

n

gtie : aliquid, quod non eft bomo , eft ali-

p

|

quid, quod non ef2 lapis.

Ut Propofitio

m

fitnegativa, particula Non debet fu-

M |

Md M

!

inineganter; Tunc autem fümitur ne-

ganter, quando nec folum fubje&um,

j

i

nec folum przdicatum , fed fimul co-

UT

pulamafficit. Cum Terminis Finitanti-

zX

bus & infinitantibus, exponi etiam fo-

?IP

&i

lentTerminus pofitivus, privaticuséz Ne-.

gativus : Pofitivus eft,qui rem pofitivam,

Wl

æüï

üt bomo, privaticus , qui abfentiam £or-

u

me in fübje&o capaci , üt cecus refpe-

al

&u hominis , JNegativus , qui abfen-

Y

tiam forme in fübje&o incapaci figni-

d-

ficat, üt non. videns refpe&tu lapidis.

U

1

57. Dico III. 'Terminus 19 . in-

b

tentionalis eft, qui predicatum fignifi-

W

cat, quod rei convenit ante omnem

ln

a&um mentis Logicé operantis , ütdo-

4

li

&us in iftà Propofitione: Petrus ef? do-

L

u$.

R

$98 (958€8

65

L

TU Qv

&üus.. Terminus 24 - intentionalis eft

qui predicatum fignificat, quod non

convenit rei nifi dependenter ab a&u

emmp

mentis Logicé, üt effe fubjeäum ,fr€-

ij ( gh

dicatum.

mref,m

Adoerte

ahud eft Termmum effe

W,m

1mó-aut 2dó - intentionalem , aliud

Iroy

(l

terminum fumi 1mó-aut 2dó- inten-

tionaliter. Utautem intelligas , quan-

[b

donam terminus füumatur :mó - aut

fl

2dó-intentionaliter , refpice mox ad

| fj

tFini

predicatum ; Si predicatum eft Logi-

cum, tunc fübjectum, quod aliàs eft

1 d)

terminus primó - intentionalis, fumi-

T

tur fecundó- intentionaliter; feu, quod

ln

idem eft, in fuppofitione fimplici fig-

DAU

naté. E. G. Homo eff fbecies, T0 bomo,

t

quodaliàs eftterminus primo intentio-

TE

nalis, in hác Propofitione fümitur

lg

2dó - intentionaliter ; fi predicatum

ia

eft Phyficum , fuübje&ctum fümitur pri-

n t

moó- intentionaliter, feu in fuppofi-

[

tione perfonali ügnate

E. G. Homo

Qd

ef? animal rationale; Ipfum veró predi-

t,il

catum, five fit Logicum five Phyfi-

i

'cum, fumitur femper primó - inten-

b

tio-

|

64

äää('c&)äæ

a

tionaliter, feu in fuppofitione perfo-

nali fignaté., quia fumitur pro eo ;

gi

u

quod babet ab inftitutione E. G. Ho-

y

!

mo eft [becies , T0 fpecies, quod aliàs eft

terminus fecundó - intentionalis, fü-

n

1

N

z

mitur hlc primó - intentionaliter , quia

fumitur pro eo, quod habet ab infti-

Vf

tutione; eít enini inftitutus hic ter-

minus, ut fignificet aliquid Logici. Si

& fübjeCtum & pradicatum eft Logi-

cum, tunc fübje&tum fumitur primó-

intentionaliter , fi. predicatum nonin-

[

volvitur in conceptu ejus quidditati-

Vvo.

E. G. Univer[ale ef Genus, quia

de,conceptu quidditativo univerfalis

non eft predicari: de pluribus fpecie

lii

differentibus, fed tantum de pluribus,

RI

[

fübje&um fumitur disjunttiv? : Siautem

gzimn |

predicatum involvitur in. conceptu

*urmiï

D

quidditativo fübje&ti, tunc fübjectum

fumitur diflfributivé , ut Genus eft uni-

(

verfale , quia de conceptu quidditati-

um

fiw,

vo Generis eft predicari de pluribus;

Pradicatum utrobique eft quidemter-

d

Vr

minus fecunde intentionis , fed fümi-

tur primó -intentionaliter , conformi-

t

ter ad fuperius dicta.

V

8

,

ää(b)æ'

65

Iw

58. Obs. Omnis Terminus, qui

ponitur in Propofitione , eft fübje-

"]

€&um, aut predicatum , ergó omnis

JUFUS

terminus eít fecundó - intentionalis ,

nl

ergoó in nulla Propofitione datur ter-

Mil

minus primó-intentionalis, P. C. Tux-

X d

ta di&a effe fubje&um, aut predica-

15 lt

tum eft terminus fecundó intentiona-

loji

lis, ergó fiomnisterminus, qui poni-

nabi

turin Propofitione, eft fubjectum, aut

lr i

predicatum, omnis ille erit fecundoó-

d pb

intentionalis, R. D. A.P, effe fubje-

ii

M.

Qi

€tumi, aut przdicatum reflex? C. exer-

]

cità IN. Nos non dicimus , quód om-

UUH"'C

r

il

"

"

ne fignificatum per predicatum, aut fub-

hus t

jettum fit terminus fecundó , intentio-

plrig

nalis, fed tantüm, quód hi Termini

ag fubjectum & predicatum reflexé cogniti

O

fint termini fecundó - intentionales.

$9. Dico IV, Termini Pertinentes

Jj

dul

funt, qui fe vel inferunt, üt album &

iaf

corolatum , vel excludunt, àt album &

TE

nigrum. Impertinentes füunt , qui fenec

dente

inferunt, necexcludunt, üàt a/bum &

dulcerefpe&u Lattis.. "Terminipertinen-

Rilir:

nb

tes alii funt fequelá , alii repugnantid. Per-

tinentes

l

66

€«$ 90285

tinentes fequelá funt, qui feinferunt, üt

jl

album & coloratum : Si íe inferunt uni-

vt

verfaliter , dicuntur convertibiles , üt bo-

TL

120 & rifibile; fi unus alterum univer/ali-

j

ter inferat, at non contrá , dicuntur ma-

gl

gis & miünüs communes üt bomo & animal;

ii

fi particulariter tantüm , nec neceffarió

gl

alter alterum infert, dicuntur exceden-

gü

tes & exceffi, t bomo C2 album, nam ne-

m

que omnis homo eftalbus, neque om-

ne album efthomo, fed aliquishomo

eítalbus, & aliquod albumeft homo,

Pertinentes repugnantiá funt , qui fe ex»

cludunt, àt album &? nigrum ,iíque funt

iij

l

l

il

vel difparati, vel oppofiti Difparati (unt,

qui fe mutuó excludunt, non quidem

|

ob quandam oppofitionem, fed tan-

tüm ob diverfitatem naturalem, üt

Hürcus & Cerous, : Petrus & Paulus.. Op-

lriiy

i

pofiti (ant , qui dicunt (pecialem oppo-

fitionem, üt album & nigrum. Oppofiti

irin i

funt quadruplicis generis, fcilicet Re-

w

lativi, contrarii, privativi , & contradi«

WA

Gora.

Relativi fumt duo termini, quo-

| rl

rum fignificata ad fe invicem referun-

B

Conirarii fünt

L

tur, üt Pater & filius.

uo

i

$88 (05 88

97

P.

duo termini, quorum fignificata funt

Mf

dueforme pofitivz fe mutuó exclu-

"ls

dentes ab eodem fuübje&to, nifi altera

j

neceffarió infit, üt calor & frigus, Pri-

t

bmög;

vatioifünt duotermini, quorum figni-

ficata füunt forma & illius privatio , feu

V n

AUE

abfentia à fubjeCto capaci, üt /ux &

tenebra.

Contradi&torii (unt duo termi-

hm t

ni, quorum fignificata funt res & illius

B n

negatio, du bomo non bomo.

ii

tvl

g. X,

"

ifi!

De di-vifione in Terminos , ut (pe-

Ju

u

Gantur in. categoriis.

4I0)

M

t k

60.

Ota L. Categoria, feu Lineapre-

fürden

dicamentalis eft ordo quidam

i Pui

& feries predicatorum magis & minüs

Vi

communium, h. e. Generum & fpe-

r

cierum à fummo aliquo Cenere per

differentias ufque ad individua. Ejus-

; fith

,l

modi Categorie, feu Linez ex mente

z

Ariftotelis paffim decem affignantur ,

termin;:.'

ts

Sc. Predicamentum /ubflantie , quanti-

tatis , relationis , qualitatis , attiouis, pa[fto-

awi

0i5 ,

68

48 (o)85

nis. ubi , quando , fitís , babitis : quse ex-

primuntur hoc difticho :

h

lt

«hrbor, fex , fervos, ardore ,vefrigeratuftos,

m

jl

fl

Ruri ,cras , fTabo ,mectunicatus ero.

J Arbor fubftantiam, T Sex quanti-

',u

tatem , 7) Servos relationem . feu ad

aliquid', 7) ardore qualitatem , T re-

frigerat actionem,. TÀ uftos paffionem,

Ti ruri ubi, locum , feu ubicationem,

n

T cras quando , tempus, feu duratio-

lu

nem, 75/labofitum , 70 tunicatus ha-

!

,

bitum fignificat,

Horum notitia quia

ad modos fciendi ,' definitionem, di-

3

]^l

j

vifionem & demonfítrationem necef-

faria, ex iis primum, cui reliqua fa-

luf

Dbl

"

!

cilé conformanda, fübíternimus

|tiy

ENTUM SUBSTAN TI£,

"

n

-PREDICAM

Subítantia

NT

X

Immaterialis

Materialis

!

i

- Spiritus

Corpus

Corpus

WV

Inanimatum

N

ZdInimatum ,

Corpusinanimatum

1

(

Vivens

Vivens :

| t

Jnfenfitioum

-Senjz'tiz;um

|nus

Animal

lnity

| Planta

V

lufen-

M

$$ (o)898

69

L

'

Ánimal

Em

drrationale

Rationale

Brutum

Homo

Mitdir

il u

Homo

Q

Hic

dfen,

]

j/

-Petrus

. Joannes.

D

Paulus,

Mi

b r

61. INoia. II. In hac linea Cenm

Vrj

aliud eft fJupremum , feu GeneralifFmum,

M

-aliud fübalternum , aliud infimum; aliud

X

froximum , & aliud remotum.. Supremum

—WrM eft, quod füpra fe non habet Genus

ia

aliud in eodem predicamento, üt fub-

MOimy

ftantia.

Subalternum eft , quod & infra,

DSTAVTL

€9 füpra fe habet aliud Genus , üt cor-

pus, quod infra fe habet vivens , (üpra

Aüri

fe fabftantiam , Infamum eít, . quod qui-

dem fupra fe, fed non infra fe habet

Cori

Genus , üt animal , quod fupra fe ha-

hinie,

bet oivens, infra fe bominem, qui non

d

eft Genus, fed fpecies. Proximum eft,

inter quod &? fpeciem nullum mediat

n

1

9ris

L

"

!

Genus, üt animal refpe&tu hominis.

lii

Remnotum eft , inter quod &? fpeciem

[, ,

,

aliud

[

:

70

$$ (05088

jim

tl

aliud mediat Genus , üt vivens refpe-

)l

&u hominis, quia inter vivens & bomi-

j

nem mediat aliud Genus Sc. animal.Item

ii

Jl

a Hl

pecies alia eft fubalterna , alia infama, ato-

tna , feu fpecialiffma. Subalterna eft, quee

wuhdüu

il

refpe&tu fuperiorum eft fpecies, refpe-

"d

&uinteriorum genus, üt animal. Infima

eft, querefpe&u fuperiorum &2 infe-

riorum eft fpecies, Zt bomo.

Item

differentia alia eft divifiva, alia conftitu-

BY

uN

tivas con[litutiva alia eft generica , alia

Jpecifica, alia Individualis , feu numerica.

|dii

Divifiva eft, que dividit genus, at Ra-

C

tionale, quod dividit animal, Conflituti-

1

11

vaeít, quz conftituit genus, vel fpe-

m

ciem, vel individuum, Generica cft ,

IPUT

que conftituit genus, düt fenfitivum ,

ii

L

?

t

quod conftituit animal: Secifica eft ,

que proximé confítituit fpeciem ato-

^nüir,

mam, at rationale, quod proximé con-

fniür

ftituit bommem: | Individualis eft , quae

frita

proximé conftituit individuum, ut Pe-

i

treitas , que proximé conftituit Petrum,

l

]tem Jndividuum , quod eft infimum in

L

;üü

pofito fchemate, eft, quod dividi ne« ^ ij

quit in plura talia , quale eft ipfum , id

-J

ij

43 (o»5936

71

Wmnefp

àt Paulus,

Re ipsáà JIndividuum eft en-

ngþ

titas fingularis naturz alicujus , quae

L anmml

communicari non poteft, quin multi-

li Hy(m À

pliectur: Hinc differt à fingulari , quia

mmmft

ad individuum requiritur, ut poffit dari

pwe&,r*;

ei aliquid fimile in natura , non veró

tritd,

ad fingulare: Idcircó Deus non eftin-

Qj

dividuum , quia natura divina absque

n ]

fui multiplicatione communicatur tri-

l dl

bus Perfonis.

BU

62. NNota III. 'T'erminimodó ex«

feumm

plicati ( quibus à Porpbyrio annume-

Bs i

rantur proprium 9 accidens ) potiffimum

i, Cl

fpe&antur ratione modi predicandi :

QUs vl

Poteft autem aliquid predicari vel in

Gwritt

quid , vel in quale Praedicariinquidaliud

T

eft predicari ?n quid e[Jentialiter , aliud

pj

n quid accidentaliter.

Pradicari in quid

ECIEI d

J

e[Jentialiter , aliud. eft predicari?n quid

e[Jentialter completb , aliud tmcomplett,

d o

Predicari in quale aliud eft przedicari in

m t/»

quale quid , five effentialiter , aliud. in qua-

qi n

le nece[farió, five accidentaliter veciproce ,

mj

& aliud in quale contingenter, fivé acci-

(

dentaliter non - reciprocé,

Predicari i5

)dï:d;

]1

quid eft pradicari fubflantivé , h. e. eft

ità

:

22

d* tosge

[

(Cew[ ) q

ità pradicari, ut per nomen fübftan.

,f

tivum explicetur, quid fit res.

Pre-

|

:

]st

dicari in quid effcntialiter eft praedicari

M

,-.;nfciïllm

Jubftantive effentialiter , h. e. eftità pre-

s Qllfm'fg

dicari, ut per nomen fubftantivum

ii

explicetur, quid fitres fecundüm fuam

eflentiam, üt Petrus eft bomo.

Pre-

| jl

1

jl

dicari in quid accidentaliter eft praedicari

060

Julftanticé accidentaliter , h. e. ità pradi-

"T

!t

)l

Cari, ut per nomen fubftantivum ex-

ji,|

plicetur , quid fit res fecundüm (üa

a

accidentia, üt Petrus eítpittor. Prz-

lat

dicari i5 quid e[Jentialiter completé eft. ità

predicari, ut per predicatum expli-

j

cetur tota effentia fübjecti, üt homo

|

ml

óir,|

eft animal. vationale.

Predicari in quid

l

e[Jentialiter incomplet. eft ità praedicari ,

E

|

d t

ut per predicatum /ubfzantivum. expli-

d

cetur tantüm pars eflentiz fübjei ,

üt homo eft aninal.

Pradicari in qua-

z

le eft predicari adje&tivé , h. e. eft ità

ET

predicari, ut per nomen adje&tivum

N

Pradicari

.ïw'k'mæw

explicetur, qualis fit res.

in quele quid , five in quale poft. quid eft

*doj ïW

l

pradicari adjettive effentialiter, h. e. eft

ità przdicari utper nomen adje&ivum

expli-

"m

73

l] j

i

explicetur , qualis fit res fecundüm

UR )

fuam effentiam, üt homo eft rationa-

x& l.,æ»

lis.

Dixi in quale pof? quid, quia per ta-

lil

lepredicatum fatisfit homini, qui poft-

lil

quam quafivit, quid fitres, ulteriüs

il

li

Sic quzren-

inquirit, qualis fit res,

hm

ti, quid fit bomo , apté refpondes , eft

n[tp

f

animal; urgenti, quale animal, fatisfa-

Pradica-

6l

cis, reponendo : rationale.

AQLUS

ri in quali nece[Jari. eft praedicari adjetti-

ia

và nece[Jarió , h. e. eft ità preedicari,ut

if |

per nomen adje&ivum explicetur ,

Tj

qualis fit res fecundüm fuas proprieta-

t

Lm t

tes, üt homo eft rifjvus. Predicari is

j ith

quale contingenter eft predicari adje&tiuà

contingenter , h. e. eft ità predicari , ut

ATA

n

M.

pernomen adje&tivum explicetur,qua-

A d

I! Q

lis fit res fecundüm fuaaccidentia, ut

i ]j!

Paries eft albus,

His prenotatis quz-

[1/]

J

ritur 1. quid fint genus , fpecies , diffe-

&

i

rentia, proprium & accidens fecundüm

um

ij

communem.

2. quid fint, prout fpe-

&ari poffunt in effendo , aut predican-

vl

do, in reprefentando , & fignifican-

9.

d

f

jeu

T

D

65. Dico

—

—

—

r

—

63. Dico I. Genu; eftunumaptum

[

"

i

ineffe, aut predicari de multis fpecie

AH

t

fi

differentibus in quid, addunt aliicla-

ritatis gratid, in quid incompleie, feu üt

j

i

pars effentie communior, materialis,

m

& determinabilis , üt auimnal. - Species eft

"

unum aptum ineffe, aut prsdicari de

multis folo numero differentibus in

quid, adduntalii, complete, feuütto-

ta eflentia, üt bomo. . Differentia eft u-

num aptum ineffe, aut predicari de

nl

)

multis fpecie vel numero differenti-

busin qualequid, adduntalii, üt pars

ál

effentiz fpecialis, formalis, & deter-

minativa, üt fenfitivum , rationale.. Pro-

frium eft unum aptum ineffe, autpra-

Eul

?h

dicari de multis fpecie vel numero dif-

ferentibus in quale neceffarió , vel, üt

M

alii volunt, reciprocé & convertibilüer,

n

T

feu üt predicatum ex effentia proflu-

ens, ncceffario connexum cum ea, üt

a

progre[froum refpectu animalis, rifevum re-

tii,

fpe&u bominis.

accidens eft unum ep-

W

tum ineffe , aut predicari de multis fpe-

s/(-./ib*

cie vel numcro differentibus in quale

|

dyo

|

nt,ac-

HU

(ïontjx?genter, vel; ütxalii volu

ciden-

€$3 Co»588

75

It

cidentaliter non- reciprocà , five tanquam

Nl

ii

predicatum, quod neceft de effentia,

necneceffarió fluens ab efTentla üutal-

i

fl!, ll

Ti

bum refpe&u bominis.

M

64. Dicoll. Genusmej"endo aui pre-

dicando ,. feu àt eff invebus ifis , eft colle-

us

&io multorum entium unico conceptu

lrr

b

h

conceptibilium, V. G. omnium anima-

5, Itj

lium relativé ad connotata communia,

TU

V. G.fenfationes.. Genusinreprefentando ,

n

h

feu, üuteft inmente, eft cognitio repre-

Od [l

Ij

fentans collectionem &c. Genus in fig-

]W,Lr

nificando, feu., üt eft in voce , eft vox,

sl

V. G. animal fignificans colle&ionem

&c.

Species in. e[Jendo, aut predicando,

T

feu, üteft inrebus ipfis , eft eolle&io mul-

Uf

W

torum entium in natura perfe&é fimi-

0, Y

n

lum, V.G, omniumhominum unico

Hfi

h

i

conceptu conceptibilium relativé ad

àpi

connotata przcipua, fcilicet ad fenfa-

ID 64

tiones & ratiocinationes. Species in repre-

Wal

fentando , feu , dt eff inmente , eft cog-

QU

nitio reprefentans colle&tionem &c,-

ylitl

Species in figsuficando , feu, d eft in voce,

inc

eft vox ,. V.G. bomo fignificans colle-

(

&ionem &c,

Diff erentia in effendo, aut

[/4

D

D:

prædz-

76

vä&ä(b)æv

I

A

vl

pradicando , feu , üt eft in rebus ipfis, ett

colle&tio multorum entium unico con-

(j

ceptu conceptibilium relativé ad con-

i!

notata fpecialia, V. G. ad ratiocinationes,

JDifferentia in veprafentando , feu, dt eft

in mente , eft cognitio repreféntans col-

Ill

[

le&ionem &c. Differentiain frenificando,

feu, üt eft in voce, eft vox. V, G. Ra-

tnale fignificans collectionem &c.

Proprium in e[fendo, aut pradicando , feu,

üt eft in rebusipfis , eftcolle&tio multo-

rum entium unico conceptu concepti-

j

8

bilium relativé ad connotata minüs

(

precipua , V. G. ad rifum, fletum &c.

|

Proprium in reprefentando, feu, dàt eft in

mente , eft cognitio reprefentans col.

F

le&ionem &c. Proprium in fignificando,

bl

feu ,üt efl invoce , cft vox , V. G.rifrvum,

qui

fignificans colle&ionem &c. 4cidens

:

Dl

àn effendo , aut predicando, feu , àt efLin

fts

rebus itfis , eft colle&io multorum en-

LU

tium in aliquo accidente fimilium, &

lr

relativé ad illud unico conceptu con-

ni

€eptibilium.

"Lccidens in reprefentando,

)u

feu., üteft in mente ,^ eft cogpitio re-

|

lia

'piræfentans colle&ionem &e, Zccide

I?S

u

[7]

ää (o )89!

r d

n

l

in fignificando , feu , tvt eff in voce , eft vox,

j

V. G. album fignificans colle&cionem

M

!

AL

!'ä!fxiv;;g;

[ fEUE;'

CAPUT II.

Wælelnüjï

De Terminorum affe&l ionibus.

ïi'n

Pracipue Terminorumproprietates funt fup-

r Y

- gofitio , difivattio &g'c. de quibus bic agere

j

ïli?nem |

opere pretium erit.

ue»tom,

Xl

J

Quid &5

qäotgz;pleä fit fuppofitio

"Terminorum.

", film:

65.

Ota.

Supponere & füpponi

i, u

fentay

in prefenti materia idem fo-

nant; Nonitem fignificatio & fuppo-

[«

fni

fitio termini: Quippe terminus multa

.f

Á

quandoquefignificat, & dat intellige-

re, pro quibustamen non fupponit, üt

l, z'z'g.ï

patetium ex hac Propofitione: Zlbum

PA

diferegat vifum, ubità album albedinem

lur, 1

& parietem fignificat; fupponit autem

yuuem

pro fola albedine; tum ex eo , quó

i

licét termini extra propofitionem fig-

yilit

nificent , nontamen fupponunt; ficut

onus campang fcholaftice fignificat

i A

D 3

le&io-

78

ä&ä.(O)SEE

'

Wi

E

(

le&iones habendas, nectamen proiis

fupponit.

g

zifüüïs

4

66. Dico l. Suppofitio in genere eft

L

j

accoptio termini, feu vocis pro aliquo

.

Et hac vel eft materialis, eáque vel in-

rl

vel extrinfzca , velformalis, eáque vel

gropria, velimpropria: Materialis eft ac-

l

ceptio vocis pro fe ipfa: ntrinfeca eft

acceptio vocis pro feipía, üthabente

!

HC&I

predicatum independenter ab inítitu-

i

J

tione hominum , üt bomo eft diffylla-

bum. Extrinfeca eft acceptio vocispro

bl

Mf

h

fe ipfa, üthabente predicatum depen-

F:qp

denter ab inftitutione hominum ; üt

At

bomo eft tertize declinationis.

Forma-

lis eft acceptio vocis prore fignificata:

W

yi

Propria eft acceptio vocis proreproprié

fignificata, üt bomoeft animalrationa-

fni

Je.

J

Impropria eft acceptio vocis pro

're improprie fignificata , üt vicit Leode

"

tribu Juda , h.e Chriftus.

j

67. Dico II. Suppofitio formalispro-

l

pria aliaeft /mmplex , alia perfonalis , utra-

N

que vel /renatà vel exercité talis. Simplex

p

eft acceptio termini prime intentionis

ff

li

in

pro re fignificata, üt habente predica-

tum

"TT

79

umn?r

qum logicumi rei velrationiss. Pradicatum

logicum eft, quod eft fpecialis confide-

rmge

i

rationis logice : fi eft fpecialis confi-

D

derationis precise vi reprefentabilitatis,

«

AT

dicitur Jogicum rei : fi veró vi a&tualis

^ G

vepraJéntationis , dicitur Lopicum ratio-

Mi

nis.

Exemplum prioris.eft: Fomo eft

lr

Jpecies, bomo fümitur in fuppofitione

; Ut

l

fimplici, quia /Pecies , fcilicet in- effen-

AU

do, eft predicatum Logicum rei. Ex-

i

emplum oflerioris eft : Petrus eft fub:

1000

je&um, Petrus famitur in fuppofitio-

N

if

nefimplici , quia effe fübje&tum eft

Bu

predicatum Logicum rationis.

Dixi:

5

jrime intentionis : f enim eft ecunde in-

D

lí

tentionis , fümitur in fuppofitione per-

U

fonali, quia fumitur pro eo, ad quod

dl

fignificandum eft inftitutus. Utinhac

D

Yutiy

"V.G Propofitione: /pecies et univet-

Gul

fale: /pecies fupponit perfonaliter, quia

e(tinftituta ad. fignificandum univer-

Mi

fale.

Item in hac: wniverfale eft fpe-

üis,u';z

cies , univerfale fumitur pariter in fup-

n

pofitione perfonali ex eadem rationes

"V

Wa

cum hoc tamen difcrimine , quód in

"

n

priori predicatum fit de effentiafubje-

N

&i,

u

D4

$o

g

&i, cüm involvatur in conceptu ejus

kl

quidditativo , non veró in po/Teríori ,

cüm univer/ale ignificet disjun&tivé vel

:jWP;-r.on

Genus, vel fpeciem, faciátque hunc

1 jl

fenfum: Aliquod univerfale eftfpecies.

i»

Simplex fignat talis eft acceptio vocis

ul

pro refignificata, ütaftu habente prz-

dicatum Logicum rei vel rationis, üt

2

bomo eíft fpecies.

Simplex exercit? talis

T.

eft acceptio vocis prore fignificata, üt

ii

potentid habente pradicatum Logicum

l

rei velrationis , àt Petrus eft bomo.

Perfonalis eft acceptio vocis pro refig-

[4)

i

nificata, üt habente predicatum Pby-

m

ficum , fcil. quod non eft fpecialis con-

* ,

fiderationis Logicz , üt bomo eft animal.

i

U

M

Perfonalis fignaté talis eft acceptio vocis

prorefignificata, ütaffuhabente prz-

r

u

WA

dicatum phyficum, ütPomo eft animal.

I

N

Perfonalis exercité talis eft acceptio vo-

cispro re fignificata, ütpotentid haben-

t

I

te predicatum phyficum , üt bomo eft

LUA

fpecies. Z4dverte. Predicatum in qua-

Yi

cunque Propofitione ordinata fumitur

1.

perfonaliter fignat? , quia fumitur pro eo ,

m:

"

ad quod ügniücaqdum eft inftitutu

In

]

"ET

$l

. Ininordinata veró fupponit vel materia-

hj. liter, vel formaliter, velfimpliciter,

kiy velPerfonaliter , prout fupponeret

i, fübje&um , fi Propofitio fieret ordi-

tl

—

» nata, utinhác: Alexander eft quadri-

i

Jyllabum, ubi, quia propofitio eft or-

d

dinata quadrifyllabum füpponit perfona-

t

liter,

In ifta veró : aliquod quadri-

D

fyllabum eft Zlexander, quia eft inordi-

fidg

nata, predicatum .Zflexander fupponit

M

materialiter, quia in ordinata hoc mo-

T

do fupponeret. Pariformiter loquere,

Bo

de his: Fomo eft aliqua fpecies , aliqua [pe-

Kttc)

ctes ef? bomo , aliquod fubfLantivufn eft bo-

o0, bomo eft aliquod fubflantivun &c.

CA

Eifia

68. Dico III. Suppofitio Perfona-

lis alia eft fingularis, alia communis , eá-

J

que vel di/lributiva , vel colle&tiva, vel

Müty

fa.

disjunttiva, vel disjuntla. | Singularis eft

acceptio vocis pro aliquo determina-

pl

Id

to & fingulari , üt Petrus eft do&us ,

imé

bic Leo rugit, . Communis eft acceptio

vocis communis pro fuis inferioribus,

g

D

vel denominatis.

i

Inferiora dicuntur ,

que& effentialitet participant aliquod

r

prédicatum commune, 'üt Petrus &

Mmz;

Paulus

D$

ij

85

$8 ( 9288

g

jj

Paulus refpe&u predicati bomo. — Deno-

suinata dicuntur , qus accidentaliter

g

i

participantaliquod predicatum com-

mune, ütnix, lac, refpectuhujuspre-

OM

dicati album.

fl

Suppofitio dif?ributiva,

"

li

que etiam univerfalis & copulativa dici-

D

pI

tur, eft accepmo vocis communis pro

M

fuis inferioribus, vel denominatis co-

pulatio? enumerandis: Copulatio? autem

jEil

enumerantur ea, que enumerantur per

conjunétionem copulativam & velnec

Q

copulativt famptam , h. e

. connectentem

)

fic fumitur

d

integras Propofitiones :

fübje&umhujus Propofitionis : Omnis

2l Eü

bomo eft animal, quia fic enumeratur:

w

,

Et Petrus oft animal : &2 Paulus eft animal

j

[

&c. Itemfübjectum & predicatum hu-

T

i

tl

jus : Nullus bomo eff brutum , cujus

utriusque inferiora fic enumerantur :

J

KEt Petrus non eft boc , nec iftud &c. bru-

]i

tum , & Paulus non eft boc, nec iftud &c.

T

J

brutum , &fic de ceeteris

ubi conjun-

j

It

&io copulativa conneGit integras Pro-

'ï

t

j

pofitiones

Suppofitio bec fubdividitur

in completam ,. & incompletam

1tem 1n

)

elfolutam , & accommodaim.

Completa ,

li

que

à

"

!

498co g5

t

i, )

(l :'1

'que etiam pro fingulis generum dicitur

N

eft acceptio vocis communís pro fin-

Ith

i

gulis individuis alicujus generis vel

Alb

fpeciei, üt omnis bomo eft vivens, In-

Odfri

"completa, qua etiam pro generibus fmgu-

i

lorum dicitur, eft acceptio vocis com-

Of

munis, non pro fingulis individuis ,

AUrinà

fed pro fimgulis generibus vel fpeciebus

4 individuorum, üt omne animalterreftre

Jigr

BI

li

fuitin area No&. 4bfoluta, quc etiam

"u- gytributiva fimpliciter dicitur , eft accep-

lTR

1

tio vocis communis pro omnibus fuis

dtig

"inferioribus finé exceptione , üt omnis

ii

"bono eft animal.

Zdccommoda , qua

iil

"etiam diftributiva cumexceptione dicitur ,

iiri

eft acceptio vocis communis pro oni-

AU

nibus fuis inferioribus cum aliqua ex-

UM

ceptione, Zt Deus creavit omnia, fcil.

w

IU

MU.

prater fe.

Colletioa, quac etiam copu-

ht

lata dicitur, eft acceptio voócis com-

vl

munis pro fuis inferioribus , vel de-

TUf

nominatis copulatim enumerandis,h e.

f

'per conjunétionem copulativam & co-

ibl

pulatim fümptam , h: e. non conne&ten-

tem integras Propofitiones, fed fim-

j

plices terminos: fic fümitur fubjectum

vai

l

D6

hujus

$4

422(.02020 -

hujus Propofitionis: Omnia E/ementa

j

funt quatuor, JDisjunttiva,qua etiam

;/

r

L

"

ln

determinata dicitur , eft acceptio vocis

communis pro fuis inferioribus, vel

2

denominatis disjunttiv? enumerandis ,

i,

h. e. per conjun&ionem disjun&ivam

j 40

vel digunttiv? füumptam, h. e. conne-

".

jpi

&entem integras propofitiones : fic

fumitur fuübjectum hujus. Propofitio-

nis; aliquis bomo eft probus, quia fic

TAE

atl

enumeratur: Pel Petrusef? probus , «vel

^

Paulus eft. probus &c, — Disjuntta, qu&

MA

;

j

q

etiam indeterminata , feu confufa dicitur,

eít acceptio vocis communis pro fuis

"

inferioribus, vel denominatis disun-

U

if

&imenumerandis, h. e.per conjunctio-

)

nem disjun&tivam disjunttim fumptam ,

n U

kal

h. e.non conne&entem integras Pro-

pofitiones , fed fimplices terminos ; fic

n

fumitur fubjeétum hujus Propofitionis:

sm,

aliquis oculus eft neceffarius ad viden-

qi

dum.

) u

W

69. Q. Quenam fint figna füppo-

jug

fitionum,

x. Signum fuppofitionis

materialis eft , i poffit termino przfigi

Ti vel 1y, formalis vero , finon poffit

pre-

;

^ w»9»(o)2

$5

Rib

prefigi,' Signym fuppofitionis fimpii-

Wd,qm

cis eft , fi termino vel nullum prefig

(( ]

W

Ti

poffitfignum, vel tantüm ratione na-

ture , üt bomo eft predicatum, ubi

lt

nullum, vel:5omo eft fpecies, ubitan-

dj

tüm ratione nature prafigi poteft fig-

&

num: Perfondüs eft, fi poffit prefigi

Wf

It

lj

fignum tam ratione nature, quàmin-

$1 pg'

feriorum , aut denominatorum , üt Po-

j u

l,

moeftanimal, Signum difiributive eft

f p

J

particula &? aut nec integras propofi-

QU

n

tionesconneCtens: Colletiive numerus

Wi

aut colle&tio

LU

Disjuntiive eft exerci-

n

tium, aCctus, aut a&Ctio : disjuntte eft

It i

neceffitas, defiderium , indigentia &c.

TOR

cui pluribus modis equé fatisfieri po-

i

teft. Ulterius diferimen inter disjun-

i?

Givam & disjunttan eft ,. quód in dis-

Gu

junttiva poflit perveniri ad aliquod fub-

je&um, faltem à DEO cognitum, de

ts

TE

quo determinatà verificetur . predica-

tum: in disjuntta veró ad nullum tale

l

[r

fubjectum peryeniri poffit.

pl

m

ünas;-.ä

D7

5- II.

86

$3(:o089R.

$. II

»1'111

ll

Statuuntur. Resule fuppofitionum.

$

79, REgula L. Subjettum Propofitionis

T

univeríalis afrmatioe ? nega-

gt

d

tive fupponit difiributiob. — Ratio à priori

eft, quia fignum univerfale affrmativum

n

diftribuit illum terminum, cui Zmme-

diath prefgitur , & fignum negativum

f

.Ve

"

i

diftribuitomniafequentia , five proxi-

mé illis-preeponatur , fiveremoté.

Raà-

tinp)

tio à pofteriori eft , quia fi inhac V..G,

Dd

I

Propofitione: Omnis Logicus eft probus,

n

fübje&um non füpponeret dfiributivé ,

ia

W o

tunc poffent fimul efte verz duz con-

tradi&orie, fed hoc implicat, ergó.

Ka

Pro. feg. ftnon fupponeret pro fingulis,

a

tuncpolfet cum illius veritate ftare ve-

Nl

þu

ritas hujus Propofitionis; aliquis Logi-

cus non eft probus , fed hxceft contradi-

itlg

Goria, ergó Pro.feg fi non pro fingu-

)

lis fupponeret, ergó pro aliquo non

| A&ï»:his

fupponeret , érgó.

Y

)

71. Regula lL, Subjettum | Propoft-

itionis particularis affrmative & negatioe

,fïuif

þppog?it disjunttiot tanttan , fide eo abfolute

E

b

predice-

i

498 (o) 2

87

redicetur aliquod exercitium pbyficum , aut

h

!

j

attio

Ratio eft , quia exercitium phy-

ficum, aut a&io non poteft procede-

tD

m»i M

re, nifi à determinato principio , ne-

que exercitium, aut actio a&ualiter

RMM

[

bl

procedens poteft effe quid indetermi-

natum, cüm indeterminatum careat

!

(

actuali

exiftentià.

1

Ws

Dixi: fi abfoluté

li

$

pradicetur, nam fi tantüm conditionaté

,

ii

TU

predicetur exercitium, aut actio, fub-

je&um probabiliter fnpponit disjunttim,

T

l]

i

l

iit patet in hac Propofitione : fi Petrus

babuerit equum ,. equitabit; ad quam pro-

r

rl

pofitionem verificandam nullus equus

eft determinaté neceffarius , quia Petrus

Jl

"m

paratus eft ad equitandum in quocun-

W

que EÉquo, que animi conftitutio in

i

l

Petro habet fe inftar neceffitatis, vel

defiderii, cui fatisfieri poteft per plu-

$

AT

n

res Equos.

J

Jl

.32. Regula l. Subjettum Propo-

ia

fitionis particularis aftrmatioa fupponit dis-

gun&imtantian , fi. de eo pradicetur aliqua

"u

nece[fitas , indigentia , defiderium &c. cui

d.

fatisfieri poteft per plures cau(às feor-

us

tantum

ufxm fumptas; At fi per unam

caufam

88

. $2(o228

caufam fatisfieri poffit neceffitati, quae

j

predicatur, fubje&dum fupponit gis-

u

junthivé , V. G. aliquis fenfus eft ne-

j

i

,i

ceífarius ad videndum, fubje&um fup-

wüh

ponit disjunttioe & determinatà pro fenfa

vifis , quia in hoc determinat? verifica-

tur przdicatum mece[farius , . cüm per

hunc folum, & non per alios fenfus

l

fatisfieri poffit neceffitati videndi.

wil n

uH

)

73. Regula IV. Pradicatum Propo-

J

il

Jitionis affrmative cujuscunque non. fuppo-

LE

f«

nit diftributioe.

Ratio eft, quia fi fup-

"T

poneret difiributioà , tuncfenfus hujus

4

Un

T

Propofitionis : Petrus eft bomo, effet hic

h

elt ifte, eft ille bomo &c. quod evidenter

N

falfum eft. Süpponit itaque disjunftio?

il

f

tantüm, quoad modum veriücandi ,

MA

n

non veró disjunttim quia in propofitio-

ww,

i R

ne tam disjunttiod, quàm disunttd ex

j

parte predicati femper perveniri po-

MM

teít ad aliquid certum, dequo fiatve-

rificatio,

E

74- Regula V, Pradicatum .Propoft-

W

tionis negative cujuscunque femper fupponit

diftributiv£ , fi non additur fignum ali-

quod connotans col/ectionem.

Ratio &

1 j

Md

griori

i

98 (o298

89

Wfüt.n !

n

Jv

A

riori eft: quia particula negativa, utpo-

l

IT

te malignantis INature, diftribuit, qua

i

oft fe invenit.

Ratio à pofleriori. eft ,

Mi

quiafi in hác V. G. Propofitione : JNul-

I W

lus lapis efl. bomo , T bomo non fuppo-

neret diffributioà , tunc poffent fimul

, n

p

vera eífedue Propofitiones contradi-

Dd

&orie , fi enim 7'0 bomo non füppo-

neret pro omnihomine , ergó pro ali-

quonon füpponeret, ergo aliquis ho-

"

! QUMA

mo effet lapis, ergó verumeffet ; Nul-

lus lapis ef bomo , &2 aliquis lapis eft bomo ,

nf

que funt Propofitioness contradicto-

n di

Qderds

ris. Dixi: connotans colle£tionem , quia

Propofitiones affe&e figno collettivo

J d

Yenjtc

non füpponunt diffributive , quales funt:

Terra non eft. omne elementum , Petrus non

DDrond

"

eft omnis bomo.

gt

z5. Regula VI. Omnis Terminus in-

p

finitatus diflribuitur, patet in hàc Pro-

us

pofitione: aliquid non- bomo eft lapis, T

bomo diftribuitur fic : aliquid , quod non

in

