eft ifle bomo, nec bic, nec ille &c.. eft la-

is.

Iu

Regula V1I.

Particule exceptioe :

; l

prater ,. mifi , difivibuunt totum id , quodex-

eipiunt.

9o

& o

«

R pzzmt

E. G. Nullm animal preter

bominem eft. vationale , fenfüs eft: bomo

P

A

eff rationalis ,. 69 nullum aliud animal eft

rationale

Similiter particule exclufroe

T

diftribuunt totum id , quod excludunt,

A

if

E. G. folus bomo.eft rifibilis, fenfus eft:

»

Homo eft vifibilis , & nibil preter bominem

WI

eft rifibile, vel omnerifibile oft bomo.Item

mb,f

T omni; f(upponit diftributicé , fi non

idem fignificet, ac f£otus :

Item T om-

il

nes fuppomtquandoqued ifitributiot fed

plerumque coliettive.

110"

!

s. II

hill

f

Solvuntur Objettiones

E

n

j

ExJt

77

Ds, Contra Regulam 2. Subje-

&um hujus Propofitionis :

4

tzlzqms oculus oidebit, füpponit disjuntti-

và, Gtamen de eonon predicatur ex-

AUA

citium pbyficum ,

aut attio , ergo. R. D,

H

D)

2dam partem A. non prgdicatur exer-

citium phyücum , aut actio pro re-

C üg!

fentz, velüt exi/lens C. pro futuro, vel

fin

üt extztura, N.Di&a propofitio eft dis-

T.

jan-

2

43 (e5860

9t

: M'M n

ls d

iun&iva , quia jam nunc de oculo de-

terminato dici poteft, faltemà DEO:

d

Hiic videbit.

punm

$. Obs. Contra Reguam 3. Si

Idl

fubje&um Propofitionis particularis

l ! fEü

f

affirmative fupponit disjunttim, quan-

p [

1

do de eo predicatur nece[ftas , ergó

) l1

o

ctiam fubje&um hujus Propofitionis $

áliquis oculus eff nece[Jarius ad *oidendum ,

lsT

P, m. fifuppo-

atqui hoc non;, ergó.

Mribw:'-:ä',i

neret disjunttim, ergó oculus indeter-

minatus effet neceffarius ad videndum,

atqui hoc non, ergó P. m. tantüm de-

terminatus eft neceffarius , ergó P. À.

Eo modo oculus eft neceffarius, quo

f

illo utor ad videndum, atqui tantüm

oculo determinato utorad videndum,

lm

ergó tantüm determinatus eftneceffa-

TOfb

rius. R. D. ult M, eo modo, h. e.idem

n g

entitativé oculus eft indeterminat? necef-

farius, quo utor C. eo modo , h. e.

rl

l

equ determinate eft neceffarius , ac de-

(

terminaté- ilo utor N. M. & C. m. D.

:

C. ergó tantüm determinatus eft ne-

Ftio'

ceffarius, h.e. oculus determinatus ,

J

quo utor, entitativé fpe&atus eft inde-

terminaté

92

$3 o)588

"

terminaté neceffarius C.. eft equà deter«

minat? neceffarius N. oculus ille, qui

fs

D)

j

eít neceffarius , fecundüm fuüam enti-

tatem eft utique dererminatus , quianon

j

(

i

poffum uti nifi determinato oculo,fed

[

j

non eft determinaté nece[Jarius , quia pof-

fumhoc velillo determinato oculo uti,

[ j

Inft. I. Saltem Deus videt, qui-

nam fit determinatà neceffarius, ergó

P. A. ille oculus eft neceffarius , quo

filld !

fum vifurus, atqui Deus videt, quo

fim vifurus, ergó R. N. M. P. velD,

ille eft faltem indeterminaté neceffarius,

d

quo fum vifürus , C. ille eft determinatà

neceffarius N. M. Nempe velillo,quo

MD l

Eul

fum vifurus, vel alius eft neceffarius,

Inft. 1l. Implicat, utalio oculo

j

j

videam, quàm quo me vifurum Deus

previdet, ergó ille eft determinaté ne-

fu*

EU

M

1

ceffarius, quo Deus previdet me vi-

fürum. R. C,.A. D. C, ergó ille ocu-

MAU

^n

lii

lus eft determinaté neceffarius , quo

Deus previdet me vifurum , f ponatur,

M

me nullo alio po[Je videre C. fi ponatur , me

ote

etiam alio po[Je videre, IN. C, Ex hypo-

fftn

l

thefi, quód fa&à Dei previfione, in

A

uno

!

49 (o)89

93

Ui

uno oculo tantüm detur aptitudo ad

li.

videndum, ille erit determinaté necef-

I s

farius: fed quia aptitudo ad videndum

Á

nontantum in uno oculo, fed in plu-

W?mGCEQ

ribus datur , cüm quilibet oculus fit

lf ] qj Y

medium fufficiens ad videndum, hinc

ii

neuter eft determinaté neceffarius.

ii

j

h

Inft. HI. Hec Propofitio: aliquis

U

oculus videbit , &ifta: aliquis oculus. eft

e[farin;,;

nece[Jarius, eodem modo tendunt: Nam

Ti

utraque in utrumque oculum tendit

My

fub disjun&ione, ergó funt fimiles.

J'gn

h

Subs. Sed fifunt fimiles, utraque füp-

titny

ponit disjunttivà &t determünate , ergó

uel /

M

R.D. :. C. ergó funt fimiles quoad

Lsf

Is

ebjettum veprefentationis ,, ex parte fub-

Utdiot

&i -C. quoad objettum verificationis IN,

lintz)

Jf

b

.etiam fubs. Sed fi funt fimiles quo-

Mrüjt

ad objettuim reprefentalionis , & verificatio-

Vidt p

nis, tunc utraque fupponit determinaté

RT

C. fitantüm funt fimiles quoad objettum

Tarfr»;: H

veprafentationis , non autem verificatio-

nis N.fubs. Utraque quidem Propofitio

1.

J

reprefentat oculum dextrum & fini-

( Ui

ftrum fub disjunctione, una tamen ,

DT

^

nempe disjunctiva verificatur in aliquo

L]

oculo

94

33 ( 0 882

oculo determinaté , disjun&a veró in

utroque z2ndeterminate.

:

Y

[/

79. Obs. L. Contra Regulam 4,

J

Si predicatum Propofitionis affirmati-

ve cujuscunque non füpponerct di/!ri-

butivà, non effet legitimus hic fyilo-

(l

gifmus: ommis bomo eff animal , Petrusg

ll

eft bomo, ergó Petrus f animal : faifum

eft confequens, ergó & antecedens.

j

i

"

P. M. Ille fyllogifmus non eft legiti-

mus,in quo mutatur füuppofitio medii

Wr À

h

(

termini, atqui mutaretur hec in illo

Íyllogifmo , fiquidem terminus medius

lr

fupponeret Jif/ributic? in majori , & tan-

tüm disjunttivé in minori, ergó

D.

;l

P. M. Ille fyllogifmus non eft legiti-

u

«Jm

mus, in quo mutatur fuppofitio me-

f

M

[i

diitermini, h.e. tranfitur ab una fup-

m

pofitione ad fuppofitionem alteriusGe-

"a

neris C. in quo mutatur fuppofitio me-

::eï[icncg

n

J

dii termini , h. e. eadem fuppofitio

magis minüsve refiringitur IN. M. Sic D.

W

m. & N.C. Verépeccaret fyllogifmus,

I

fi mutaretur genus fuppofitionis medii

n

"

termini, üt mutatur in ifto

Omnes

l

l

H

/

^

miites funt exercitus , atqui Petrus eft mi-

34 D

les ,

LUE

A

PFIETS

95

Is

l]

les, ergó Petrus eft exercitus.

Item in

hoc: Homo eff univerfale, aiqui. Petrus

m R&L»

eft. bomo , ergà Petrus ef univerfale: quia

Dd

in priore fit tranfitus à fenfu collettivo

OO

ad disjunttivum , in pofterioreà füuppo-

il

fitione /aplici ad Perfonalem.

Atnon

hi,

peccatcontra leges fyllogifinus, in quo

t

medius terminus femel univer/aliter, &

d

femel particulariter fumitur , cüm Regu-

ton d

la dicat: aut femel aut iterum medius ge-

ml

neraliter efto.

A

8o0. Obs. II. Contra eandem Re-

A

gulam.

Predicatum Propofitionis uni-

Iuj

verfalis affirmatice fumitur confufé &

A

disjunttim , ergó non disjunttivé. P. A.

tnd

1. ex vulgata. Dialettica £.. 111. ubi ex-

TTR

preffis terminis hoc afferitur, addito

ts

)

hoe exemplo: Ommis bomo efl animal,

m

Id

ergo. 2. Inferiora animajis in ifta Pro-

ipylin

pofitione enumerantur tantüm per par-

m ln

ticulam vel disjunttim , h:e. conne&en-

Y

tem fimplices terminos , nonintegras

iil

Propofiticnes. ergó. P. A. di&a Pro-

fs

pofitio fic exponitur: Ornmis bomo eff

od

boc, vel iflud , vvel aliud animal , exgó R.

fu'Psz"f

ad A. ejüsque P. 1. & 2. N. Opponi-

j

3nus aüthoritati rationem,

Inft.

96

mateosm

Inf. L Sidi&aPropofitio: Ommis-

veifto

bomo eft animal , non recté fic exponi-

i

tur: Omnis bomo efb boc , vel iflud &c.

j

"

animal, ergó deberet fic exponi: Z

[

oumis bomo eft boc animal, velonmis bomo

n

eft iflud ammal &c. atqui hoc dici non

euii

poteft, quia aliàs effet falfa, ergó R,

Ll

N, feq. quia farticula. disjunttiva debet

j

l

preponi illi, quod fumitur disjunttivé.

1]

cüm ergo /ubjettum non fümatur disjun-

10

Givb, malé fubjetto preeponitur : ficut

Á

malé exponeres hanc Propofitionem:

& Q

ff

h

Petrus eft bomo , fic: . Vel Phtrus. eft. bic

AU

bomo, *ó] Petrus. eft-ille bomo &c. fed

LE

bené fic: Petrus vel eft bic bomo , «vel eft

ille bomo &c. Unde pariformiter dicta

nüm

)

Propofitio fic exponenda eft: Omnis

m

bomo «elef? boc animal , vel eft ifeud. ani-

t

mal &c.

x

Inft. II. Etiam ifta expofitio eft

i

falfa, ergo. P. A. Falfum eft, quod

ht

omnis homo vel fit hoc animal, vel

n

fit iftud animal &c. ergo R. D. P. A.

h

Falfümeft, quod omnis homocoiletti-

«à acceptus vel fit hoc animal &c C,

Yininm

A pl

difiributivà acceptusIN. fenfus. dicte

i dl

Pro-

;

37

|

l

b

i

!&8(9)8&

i

Propofitionis eft hic: Omnis:homo ,

el01

»

vel

h.e. Petrus vel eft hoc animal,

LT

eftiftud animal &c . Paulus vel eü hoc

Wi

lg

)

animal &c. Et fic quilibet homo iden-

tificatur. cum determinato - animali,

hi

(

l.av (

confequenter animal fupponit determi-

natà.

Il dhlx

81- Coll. Argumentationem à füp-

i

pofitione diftributiva ad colle&ivam pro-

T

R

babiliter runquam valere i forme.

Ratio eft : quia datur alia. argumenta:

l

tio fimilis forme , in qua antecedente

L

lnl

A

vero falfum eft confequens :

Unde vi

ferme non valet hec argumentatio:

LU

QTT

Petrus eft animal , Paulus eft animal &c.

erpó omnes bomünes funt animal ,

nam

üd:i

ul

TMl

datur ar gumentatio alia filis formæ,

qu&é tamen falfa eft, E. G. hec: Pe-

Paulus babet unum

irus babet unum caput ,

8

caput , ergó ommes bomines fimul fumpti

m

h)

babent tantim. unum caput.

Item hec:

* d)

Po[fum toto anno vivere fine boc , fie iflo ,

04

Jine illo &c, cibo , ergó fine ommbusczbzs.

honi

Nimirumin ejusmodi argumentationi-

TU

bus plus dicitur in confequenti , quàm

i

,

lelt di&um in antecedenti ; In confe.

E

quenti

T

z

98

B

$$ (o)89m

quenti entm dicitur , quód predica-

Lhel

"i v[dfü

tum conveniat omnibus fimul

cum

tameninantecedenti tolüm dié&tumfues

»

"

u

rit, convenire illud fingulis feorfim

fumpus

Quia veró nulla eft confe--n"

quentia, quando in confequenti plus 248

dicitur, quàm di&tum fuit in antece- *Uä*"'m

. n

denti, hinc talis argumentatio vi for-

3ne nulla erit.

Dixi- wfmmæ Nam

qu ')

utrüm, & quando valeat vi materie ,

iWl

vf

deciditur À '"Theologis.

82. Q. Quenam fint relique Ter-. :

3

BR

minorum proprietates, w. bzefex:Ste. :

tus , difirattio , ampliatio , vetrittio , alienas . |

t

&io , appellatio

Siatus eft acceptio ter«

figtt

mini pro tempore por copulam impore

t

tato, ità ut,

fi copula fit in prateri-

EE

to, præfentl vel futuro , terminus füp- !

qi:

ponat.pro preterito , prafenti. vel

1 Ut

futuro.. E. G. A4dam peccavit . h e. Adam,

v

extitit, & peccavit: Petrus eft in foro ,

t,fm

h.e. Petrus eft exiftens in foro: Znii-

QU

Chrifltus peccabit , h. e.erit, & peccabit,

Wa

JDifivattio eft acceptio termini proalio

bj

tempore, quàm per copulam impor-

tiirel

tato

LT

E. G. Caci vident , claudi ambu:

lant ,

;

j

99

lil

W

lant, h- e, qui fuerunt ccci , claudi,

L

nunc vident, ambulant. JJomoefi mor-

il

tus , h. e. qui fuit homo, nunc eft

UT

mortuus. Z/mfliatio eft acceptio ter-

lidy

mini pro tempore per copulam impor-

u

tato, & fimul pro alio.. E. G. Zfriifex:

lii

exfiruxit domum banc, h.e. Artifex , qui

Qrum

fuit, vel etiam adhuceft, &c. Omnis

Yme)

z

bowmo eft animal rationale , h. e. homo,qui

d t uj

eft. fuit, 'erit, & poffibilis eft, eft ani-

mal rationale. ^ Refiri&tie eft contra.

dT

&io termini à majore ad minorem fig-

y lk

nificationem. .E. G. Orator Romanus ,

LT

Orator , quod aliàs convenitpluribus,

lag

re(tringitur ad Cicerenem. — 7lienatio eft

yulai

translatio termini à propria fignifica-

ftüg:

tione in alienam.. E. G. Homo pitus,

eruu

homo, qui aliàs fignificat animal ratio-

preii

nale , transfertur ad pi&uram, que

nildi

reprefentat bominem.

"Appellatio eft du-

huj

plex, formalis, & materialis.

Formalis

d

eft, quando terminus appellans tri-

r At

buit aliquam denomipationem fignifi-

if

cato formali termini appellati,

Mate-

rialis eft , quando terminus appellans

'püïim?-ï

.tribpit aliquam deno

minationem figni-

L

]

P

ficato

IoO

$ (o285

ficato maferiali &c

E. G. dum dico:

4 QU

atl

Petrus eft magnus Pbilofophus , fi efttan-

tüm magnus.quoad ftaturam; & caret

ld

u

D EfIUP

do&riná, tunc eft appellatio materialis ;

*

Si verb eft magnus quoad do&rmam 1

g

li

U]

eft appellatw formalis.

FLF

Pa per III

T0l

p

l

j

De Definitione €5 Dicvifi ione.

i l

dl

debf.*

(

uid &5 quotuplex fit. Definifio.

J

83

Ico: Definitio univerfim fump-

A.

1650, Q

ta eft Oratio explicans, quod in

nomine vel re obfcurum eft : Hinc duplex

*

um

eft defuntio, una nominmis , altera rei.

Definitio nominis eft ea , qua alicujus

wnptt

[ TU

nominis fignificationem exprimit , vel

ejus vim, originem, aut ufum, talis

j

eftifta : Cofmographia eft deferiptiomun-

il

v

di.

Definitioreieftea, quae velremip-

X

fam, vel ad rem pertinentia explicat j

o

titat

Duplex eft; 1mà effentialis , odaacciden-

talis.

Definitio eUentmlzs eft oratio expli-

RUT

4 Y

cans naturam -rei, five exponens prin-

cipia,

Yort

M3(o)88

U

"

li t

j i

cipia, qu rem conftituunt ; Et hæc

iterum duplex eft, una eft Pbyfica, &

UR

eft ea, que rem definit per partes pby-

(l

Df

ficas, nempe per materiam & formam ,

iLf

qualis eft ifta dcfinitio: Homo eftcom-

ofitum con[Lans corpore & animávationalit

Altera dicitur Mezapbyfica, & eít ea ,

1

|

querem explicat per genus proximum &

differentiam ultimam ; Nam Genus & diffe-

Dhi

]

rentia fünt partes rei ,

üt vocant, Me-

taphyfice :

Hinc omms definitio Mta-

pbyf ta debet habere duas partes, ima

D

dicitur, Genus, & eftid, quo resali-

irertm

qua cenvenit cum aliis, ada dicitur dif-

PM n

ferentia, que eftid, quo res differt ab

Tinet

omhnibus alus.

Quotxes autem Genus

aïtf

groximum, aut differéntia ultima haberi

qUE [

non poteít, tunc res defcribi folet,

& explicari per fuas proprietates, vel

-

loyrt

Wi

accidentia: Unde alia definitio dicitur

Dfritt

accidentalis , qu& rem defcribit per ea,

Winia

que funt extra rem, , five extra effen-

Ti t

tiamrei, h.e. perea, quz rei adven-

titia funt ,

& ei tantüm accidentaliter

Ü

d

conveniunt x Quodfit velperproprie-

t

taces Metaphyücas , ut fi dicas: Ho-

j

3

mo

1o2

eCoo

u

zno eft animal rifivum , vel Pbyficas , üt

fidicas: Homo eft animal re&tum , bipes

f IM

[

)

&c. Definitio accidentalis , five defcriptiva

3

alia demum eft caufalis, alia non. caufa-

n

Ti

lis: Caufalis eft, querem explicatper

«t

caufas extrinfecas, Sc. per caufam vel

efficientem vel finalem.

E.G. Homo eft

creatura rationalis & DEO condita ad

n

eternam beatitudinem; V el certé per ali-

quid , quod eft quaff caufa, E G. Eclip-

'mbm

LJ'[H&

fis lune eft pofitio terre inter folem 62 lu-

n

k

qam.

ANon- caufalis eft , que rem expli-

cat per ?roprium. E. G. Homo eft ani-

u131

a2u

sal rifivum , vel certé per plura acci-

dentia, qua fimul fumpta conveniant

ld

omni & foli definito. E. G. Homo eft

nl

[

animal implume , bipes , difcipline capax

&c. Item defmitio alia diciturpofitiva,

tini)

alia negativa ; Pefitiva eft, qui expli-

t

catrem per predicata , que ei veré &

m

pofitivé infunt. E. G. Homo eft animal

iij

vationales

t

Negativa eft, que explicat

[

rem, removendo predicata , quz ei

non infunt, fic definitur DEUS: DEUS

ty

p

«eft ens, quod non eft corporeum , mon. crea-

$um «c.

jmee!l

84. CoiL

1

S

;'1103

m

84. Coll. Uti definitio alia eft for-

l *'Vä

malis , alia'objettiva , & alia vocalis ;; ità

| BW,;T:

etiam definitum aliud effe formale, aliud

liy;

eljettivum , & aliud vecale.

-Definitio

Ti

formalis eft actus intellectüs definiens

t

pem pergenus & differentiam ; Oljetti-

L f

va funt ipfum Genus & differentia per

BIN

cognitionem reprefentata : 'ocalis funt

voces externa definitionem formalem

elcm&;e

ii

exterius manifeftantes.

Definitum for-

snale eft a&us - intelle&tüs reprefentans

iriby

[

rem definitam: Oljettivum cít ipfa res

du

definita: Jocale funt voces rem defini-

Exem-

pt p

tam exterius manifeftantes.

*

J

plum efíto definitio bominis

*

A&us in

E C

mente fic definiens; Homo eft animal

ijiu.

rationale , eft defmitio formalis: Znimal

sationale reptzefentata per cognitionem

litok

d

funt definitioobje&iva: lpfe voces ex-

quit

primentes hec verba : animal rationale

fünt defimitio vocalis.

A&us Intellectüs

od

us

reprefentans hominem, tanquamrem

de&initam , eft definitum formale : Homo,

jct

J

tanquamresdefinita, eft defimitum ob-

tlf [?

jettivum:. Vox veró exprimens TÀ bo

x

e.

mo ?& definitum vocal.

a»

4

$ IL

x04.

$49 o )M

$. IL

oO

»

Àv

y

.StzituunturR

egule bone zlejïhïtiöniï.

1

(

8:. R

Egula , Definitio debet .conftare

J

genere proximo ,. & differentid

ultimá. P.

Dehinitio eftoratio explicans

Tiaturam rei, atqui oratio. explicans

naturam rei debet conítare genere pro-

]

ximo, & differentià ultimá, ergó. P.

b'l

m. Natura eft principium operationum

partim fimilium , partim diffimilium,

0U

atqui oratio explicans principium-ope-

mna

rationum partim fimilium, partim dif-

HL,

fimilium debet conftare genere proxi-

h

fl

mo, & differentià ultimà, ergó.P. m.

M

Oratio explicans principium operatio-

Vi

num partim fimilium , partim diffimi-

(

P

lium debetconftare predicatis, que

J

explicant operationes partim fimiles,

partim diffimiles, atquí Genus proxi-

mum explicat operationes fimiles, dif-

[

10

ferentia ultima diffimiles, ergó — Per

Genus proximum intelligitur illud, cui

EW

ün

definitum immediaté fübjicitur, utlo-

mo immediaté fuübjicitur animali.

Per

(

dica-

li

differentiam ultimam intelligitur pra

tum,

»

4 o2

105

tum, ex quo froprietates rei fpecifice

l

ipfam veró non profluit

1

proüuunt

abalio priori; Tale praedicatum eft

!ity. egtionale , ex hoc ebim tanquam radi-

fä'ür»» ceMetaphyücaprofluuntproprletates,

ranom

TA

admirativum , rifibile , flebile, ipfum ves

ij qi

ro non proflult ab alio priori.

lïeg&nm

JDZ g-

85. Regula 1.

Definitio. debet e:Uä

clarior defimito.

P, Explicatio tei de-

üOpe;z*

1l "

- bet effe clarior re explicatà, atqui de-

finitio eft explicatio rei , & definitum

ii

eft rcs explicata , ergó. Obfewandum

a

t

'eft hic , quód iftaRegula fitintelligen-

da de definitione & definito formali ,

i

wmo'

quia inter definitionem objettivam &

)ammu

. deBinitum ob]ectwum non datur claritas

& obfcuritas, cüm fint idem.

dicti

Atf

$7. Regula I1T.. Defimitio debet. effe

P, Predicata

Val

convertibilis cum definito,

n

effentialia rei debent effe convertibi-

lia cum re, cüm fint ipfa res, atqui

RO

rl

definitio fünt predicata effentialiarei,

H

cüm fint partes Metaphyfice rei, five

L

Genus proximum , & differentia ulti-

maà, & definitum eft res J ergo. Ob-

ij

y

Jer-

I

!

166

$2»(0088 -

ervandum hic :t. quód hec regula h/oc'f.? d

modo fit intelligenda: Quidquid per ij

definitionem formalem reprafentatur,

M

4 MU

|

debet dici poffe reciprocé de eo, quod

jl

reprzfentatur per definitum formale,

muh]l p!

five, üt alii dicunt, definitio forma-

lis debet effe repre/entativé convertibi-

Mq

lis cum definito formali. ». quódfüb-

s

ftantia hujus regulz etiam füb his ter-

M DJUUU

gt

minis proponi foleat: Defiitio debet

convenire omni & foli definito, ità ut de-

li

finitio fit reciproca cum re , quz de-

gitin

í

finitur, h e. ut de fe mutuoó poffint

'xiupe

?

univerfaliter affirmari, non autem de

ld

alio; Alioquin nec totamrei naturam

a u

ii

explicaret, nec eam ab omni alio di-

, ftingueret : Hinc malé definitur homo:

il

4dnimal vivens fenfitioum , vel animal bi-

ul

j

À

$e65; Unde etiam ortum eft illud axio-

"

1na: quidquid dicitur , aut negatur de defi-

T.

mitione , dicitur , aut negatur de defmito ;

inth

quod repugnat definitioni, repupnat defmito.

li

88. Regula YV. Definitum non debet

Ws

ángredi definitionem. P. Res explicata non

Dy

T

debet ingredi fut explicationem , atqui

fleiinitum. eft res explicata, & defini-

tio

| dji-]t&jw

ii

49 o2 88

107

Iu

tio eft rei explicatio, ergó. P. m. Ex

mdqïlh

plicatio rei debet effe clarior re expli-

VO

catà, atqui fires explicata ingreditur

d

]

U Q

fui explicationem, non effet clarior ;

cüm nihil poffit effe clarius fe ipfo ,

TY

ergo.

g

89. Re;gula V. Defiitio nibit debet

hg

i

continere. fuperfluum. P. Definitio nihil

T

debet continere; nifi quod eft ad cla-

ii

ram reiexplicationem, atqui id, quod

it d

eft fuperfluum, non eft ad claram rei

mi ql*

explicationem , cüm aliàs hoc ipfonon

fitig

effet fuperluum, ergó. Hinc vitiofa

m

eft hec definitio: Homo eft animal ra«

Ditg

tionale mortale, nam ultima vox morta-

fl

le inutilis eft, cüm omne animal more

i

j

Jale fit. -

vl

go. Obs. L. Contra Reg

ulam . Si

d ii

regula fübfifteret, ergó hac definitio

Marii

Equi: animal binnibile , non effet bona;

cüm detur Genus propinquius refpes

r

d

&u Equi, fcilicet Brutum , atqui hoe

1174

non ; quia Equus paffim fic definitur;

ia

ergó. R. C. feq. M. Ob additamratio-

I0DRD,

nem. Ex eodem capite juxta rigorem

X

diale&ticz vitiofze funt plereque bru:

torum

ó

108

$99 2580

torum definitiones , etíi

g

ufitate.

paffxm :fint

gt

91. Obs. ITI. Contra eandem.

Ge:

d

nus non debet exprimere rationem

11

tf

differentie, atqui Genus proximum;

V, G, animal in definitione bominis ex-

"T

PA

primeret rationem differentie , ergó

definitio non debet conftare genere

»M

proximo, P.m. To animal exprimitfen-

!

fiüvum, per quod differt à plantá ,

Ph

enus non debet ex-

ergo. R. D. M,

primere rationem differentie /pecifice,

feu refpe&u fpecierum fibi fübje&a-

ïb. t

J

rum C. differentie Generice , eu refpe-

eni

l

&u fpecierum fübalternarum fibi ope

ul

I

pofitarum N. Genus non eft purara-

;cmporla":.

tio conveniendi, nifi inter fpecies fi.

j

bi fubjectas , unde berno differt per füb-

b

ftantiàm ab accidente, per corpusà fpi-

qiad

ritu, per vivens à non vivente, E,G la-

LOT

vl

pide,peranimalab infenfitivo,feu plan.

| MM

"m

i

tà, perrationale denique àbruto ; nam

Qs

res pertotam fuam effentiam, h. e. per

TT

omnia füa przedicata differt ab aliis.:

N

92. Obs, IIL. Contra eandem, De«

Afrtmi

finitio , utpoteoratio explicans natu-

ij

«

ram

489 Co) 885

106

rarh rei, debet explicare omnia pre-

dicata rei,.fed hoc non fit, fi conftet

Wm 3?;

tantüm genere proximo, & differen-

It M

tiáultimá, ergó. P. m, Homo V. G. eft

u pl'oxï;,;*

non tantüm animal, vationale , fed eti-

Pne b)m('

am vioens , corpus, fubflantia &c. atqui

lg

definitio hominis, conítans tantüm

T.

genere.proximo , & differentià ulti-

d tj

inà, hec non explicat, ergó R.D M,

It g

Debet explicare omnia pradicatarei ,

Ton d

Sc. effentialia ;; vel ex- vel implicité C;

g d

N

y

femper expliciià N, Genus proximum ,

ii

l

V, G. refpe&tu hominis animal utpote

W,f"h'

inferius in lined rettá ,. implicité in fein-

Vrüm i

cludit vivens , corpus;&c. cüm ex iis

n

componatur.

t

93. Obs. Contra Regulam 2.

| de-

ifetyi

finitum fepe eft facilius intellectu ,

t COnd

quàm definitio , ergó defini&o non

vll

femper eft clarior definito. P. A. Si

iil

ruftico dicam, me effe bominem ,. id fa»

r

cilius intelliget , quàm fi dicam, me

tig, L

e(Te animal vationale, ergo. R..D. 1. €,

"b

Non eft.femper clarior clarioritate

u

grammaticali C.-clarioritate Lopicd N.

lis:eft , ficui vocis

a

c(arz'orz'tas, gramma;z'ca

j

cujus-

|

1IO

«$(o) 88

ydt

éujusdam fignificatio magís eft perfpe:

&a, quàmalterius

Glarioritas autem

u)

j«

f

Logica eft,fiquid explicatur per termi-

UT

nos naturam rei diftinétius exprimen.

j

tées;

a

Hinc vox bomo eft clarior grati*

w

K

maticaliter ruftico, quàm hi termini :

lia

"0

a.

animal rationale, quia illius fignificatio

f A

[

eidém magis nota eft; fed hi termini:

ä

lt

animal rationale , funt clanores Logicà

hoc termino bemo , quia hominis na-

(1

1IUQI

I

turam diftinétiüs expmmunt

yigui

94. Obs. Contra Regulam 3 defï-

1.

nitio eft oratio explicans naturamrei,

ünm,

atqui oratio explicans naturam reinon

i, Q

eft convertibilis cum definito

ergo

ml

P. m. Effe convertibile cum altero eft

A

unum poffe de altero univerfaliter af-

Mi

firmari, & viciffim, atqui oratio ex-

Vr

plicans naturamrei non poteft univer-

At p

faliter affirmari de definito, nec hoc

MY

viciffim; cüm non poflim dicere: om-

[

yis conceptus reprefentans animal rationale

Vg

eft bono , nec contrà, ergoó, R. D. m.

jl

Oratio oljettiva &c. non eft-converti-

d

bilis cum definito N. formalis füb D.

non

|

|

"

J

1$8(o0) 8

ob

'g".W noneft convertibilis entitatio? C.»repræ-

d

fentatioe IN. imiliter D. C. Item M, P.

lfur Ws

1. effe convertibile eniitatic? eftunum

lt

poffe de altero &c. C. reprefentatiot N.

i,

95. Obs. Contra Regulam 4.fi de-

1 i

finitum non debet ingredi definitio-

b ii

"

nem, ergó non e(t bona hec definitio:

ts

Homo ef? animal vationale , atqui haec de-

Vr j

finitio eft bona, ergó. P. feq. M. Hanc

| hs

definitionem ingreditur definitum, er-

J

g5.P. A. Definitum eft/omo, fed bo-

mo ingreditur hanc definitionem, ergó.

mj

P; m. Homo ingreditur ittam Propofi-

Jurtri

tionem, fed ifta Propofitio eft defini-

CURU

tio, ergó. R, D. M.ult, fyll. Zomoin-

f

greditur iftam Propofitionem fpe&a-

m d

tam ratione /uljetti C. ratione predicati

jyeria

N. D. etiam m. ifta Propofitio fpe&a-

Vi r

ta ratione predicati eft definitio C. ra-

yotel

tione fuljetti N. Tota Propofitio affig-

TMH

nata non eft definitio, fed folüm pre-

n digen

dicatum illius: Unde definitum po-

f

teft quidem ingredi Propofitionem, cum

V1

poffit effe fübje&tum , non tamen ipfam

Lt

definitionem.

nwïlkï

$. PII*.I.

ls

E

l12

« Co088

S. IIl,

.W

w

iL

de &5 quotuplex fit szvzf 0,

p

!

d

co. Divifio in genere eftora-

L

5;;

96 DI

tio totum in fuas pa1 tes dis-

tribuens: eft duplex, alia quid nominis,

alia quid rei: Quid nominis eft, quà no-

men aliquod ir in varias fignificationes

[

dividitur, convenit terminis equivocis,

RL

üt fi dlcam* Canis alius efl celeftis , alius

i

terreftris. Divifio quid rei eft , quà res

xM,

in fuas partes dividitur. Quia autem

i

Jotum hoc modo fümptum , aliud eft

Dl

&&tuale , illüdque vel e[fentiale , five )hy-

r

ficum, five Metaphyficum , vel acci-

lint)

denmle , ídquefimiliter, aut Phyficum,

Dm's Y

aut Metaphyfienm . vel integrale , aliud

gàs

Potentiale, feu Univer[ale , hinc totuplex

1001

etiam eft divj/ro,

Divifio aualis eft,

iO

quà totum atuale dividitur in fuas par-

iühri

tes, ex quibus actu componitur. Di-

*Al ii

vnüo effentialis, vel Pbyfica, vel Meta-

m

"

N

j

d

£byfiea eft, quà totum effentiale divi-

Tinis

ditur in fuas partes effentiales , vel Pby-

Mq

f cas, vel Metapbyficas. E. G Hominis

m il

pars

[

44&8(0)&8

113

( garsalia eft corpus , alia anima : N el bomi*

mh

mis pars alia eft animal, aliarationale. Divi-

fio accidentalis cít ,. quà totum acciden-

a

Ms

iale h. eft, conflatum ex fubftantid &

i s

accidente , eóque vel Phyfico, vel

Itf

Wl

. Metaphyfico, dividitur in(uas partes,

(l

qu

M.

'dt f album dividas in fubje&um, V..G,

4 parietem , &accidens, V. G.albedinem,

Inii

aut rifibilein rem , Sc. bominem , &ejus

accidens Metaphyficum, Sc. ri/ibilita-

id,

tem. Divifio integralis eft , quà totum

éntegrale ,. five quantitaticum . dividitur

:

um d

infuas partes jntegrantes, h. e, tales,

Ll

M

que non pertinent ad e[fentiam rei,

, Yv

fed tantüm ad ejus integritatem. E. G,

t

Hominis pars alia eft caput , alia manus &c.

,i;l

ii

Partes itaque integrantes funt ee , finé

^

.quibus tota & integra aliqua entitas

li

Q (

effe non poteft, - Divifio potentialis eft,

- quà totum fotentiale, feu univerfale di-

(b

viditur in fuas partes' poteflativas , feu

]

A

Jubjettivas.

'Totum Peotentiale re ipfà

j w

nihil eft aliad, quàm terminus com-

jaibt

munis, continens fub feplura inferio-

"

ra, que inferiora vocantur partes po-

non

5! Gl!äï

fg/?qti&væ, quia tantüm porertid &

ab

114

wS8(oopgm

attu continentur in toto; fuljettie aue — (i!

tem dicuntur, quia fünt fübtoto , feu

[o) Ü

fübjiciuntur toti. Divitio potentialis qua-

r f

iiä il

druplex eft: r. Generis in fpecies, fpe-

ciei in Individua , differentie in fpe-

[2

cies, vel Individua, generis in diffe-

rentias , differentie in differentias.

m*öü';

E. G. nimal aliud. eft bomo , aliud bru-

iri

"l

l

j

"

!

tum. — Homo alius efd Petrus , alius Pau-

um

lus &e.. Senfitioum aliud eft. bomo j aliud

M

brutum. — Rationale aliud efd. Petrus j aliud

him,

Paulus.

"nimal aliud ef? vationale , aliud

hn,

érrationále.

Senfitivum aliud ef. rationa-

J

u

le, aliud irrationole.

2. AÁccidentis in

tl

421

&ULI

fübje&a , E.G. Zlbum al

& eft lac ,aliud

tyite

eygnus.

3. Subje&i in accidentia, E,

n

t

G. Homo alius eft albus ,. alius niger.

4.

Ti

l

jn

zdccidentis in accidentia, E. G, Dulce

r

aliud eft

vj

lac.

n

flavun , üt mel, aliud album , ut

m

97. Coll. Sicut divifto lia eft for-

hr

talis, alia objettiva , alia vocalis , ità eti-

[77

am dioifum aliud effe formale, aliud ob-

JDivifio formalis

jettivum, aliud eocale.

Ó

eft actus intelle&üs | dividens totumt

Y

Objettíca funt mermbra dividentia pef

cogni-

$$ (o)88

l1$

0,f

s

TAR

14 l

eognitionem reprefentata. Pocalisfant

voces exterius manifeftantes divifio-

OA

2

Tf

nem formalem. — Dioifum fermale eft

a&us intellectüs reprzfentans totum,

eremæm

quod dividitur :

Objettivum eft ipfum

eüe 'fmr—

Focalé: fant

totum , quod dividitur

l 1Ffve.

voces exteuus manifeftantes divifum

LT

formale

Exemplum cíto divifio Zni-

le, A

malis in bominem &$ Brutum : A&us intel-

4? ii

le&üs , dividens animal in bominem &

fPtm

Homo &

brutum , eft divifio formalis

l Ti

brutun , tanquam membra dividentia

Qd d

At

per cognitionem dividentemreprafen-

tata , funt divifío objettiva: lpf& voces

diidt

exprimentes hec verba : aliud bomo ,

At

aliud brutum , funt divifio Vocalis A&us

lt n

intelle&üs, reprefentans animal , tan-

t Df

quam totum, quod dividitur, eft di

t

vifum formale. Animal tanquam totum,

quod dividitur, eft dieifum objettivum:

1

[

Vox exprimens T animal eft dwzfum

*yocale.

n

IV.

Statuuntur Regule bone dlfz)zf onis,

ii

T

98R

Egula - Divifum debet plus con-

ürid

tinere , quam fingula membra di-

videntia.

|

116 Væïg(o)gæ

4

videntia. P, ''otum debet plus conti-

p2

nere, quàm fingule partes , atqui di-

j

j

vifum eft totum, & fingula membra

M j

J

l

dividentia fünt fingule partes, ergó.

g 1

ij

Obfervandum ,. quód plus continererefpe- — «

&u totius potentialis nihil fitaliud, quàm

!

latius patere , feu pluribus po[fe convenire.

|

Hinc animal, quod eft pars attualis.ho-

liil

rmhüinis, & füb hàc ratione minus con-

igpit

tinet, quàm boro, cüm bomo etiam

1.

contineat rationale, füb alià tamen ra-

ib

tione, Sc. prout eft zotum potentiale ,

bad

plus continet, quàm bomo, h. e.latiüs

U

patet, five pluribus convenire poteft,

ii l

*

*

Convenit enim Pruto. &

quàm Pomo

n ü

bomni.

1iim

99. Regula L. Divifum debet ada-

n

quari membris dioidentibus. famul fumptis,

ttiit,

P. Totum debet adequari partibus fi-

t

mul fimptis, cürmn partes fimul fumptze

uq

fintipfum totum, atqui divifum eft

fired

totum,

& membra dividentia fimul

W

fümpta funt partes fimul füumpte , er-

EU W*

gó. Hincnon valet divifio animalis in

bt

bominem & Equum, quia divifum con-

p

tinet aliquid, V. G, Leonem , noncon-

Vïdenm

tentum

a

$93 (0288

II7

.jg

m a*

tentum in u]lo membrorum dividen-

' tium, cüm animal etiam de Leone pre-

P

dlcarl poflit.

Item non valet dwzf 0

2! animalis n bominem. & vivens , quia vi-

Af

! 9es , tanquam memibrum dividens ,

Itj d

* continet flantam , quam non continet

! Jl'r;

uj

? animal divifum , cüm animal non poffit

rzdicari de plantd , de qua tamen prae-

nvmfh

dicari poteft ivens.

hn

DT

1co. Regulalll. Membra dividen-

d

tia debent inter fe. pugnare , feu. oppofita

m t ii eH'e

LU

, vel rcahter vel formaliter &

lI)

er conceptum, j&à ut unum non fit

M" """ ! alterum, P. Una pars non debet effe

ii altera cüm aliàs non effet tantüm pars,

fed ipfum totum ; atqui fi mermbra di-

ffm"'ü videntia inter fe non pugharent vel

f zmu

realiter, vel formaliter, una pars ef-

.»-.,

W fetaltera,quia illatantum interfe pug-

| lmu]

. nant,

quorum unum non eft alterum

ii vl realiter , velformaliter, ergo.

Tdnti

101. Repgula IV.. Memibra dividen-

im ta delent e[/e pauca, P. Divifio nihil de-

s

H]

Mi

bet continere. nifi quod fit ad claram

"n

rei partitionem, atqui fi membra di-

j It

vxdentm non eífent pauca, contineret

L.

hn

aliquid ,

x

LI$8:

423 ( o ) g8t

aliquid, quod non effet ad claram rei... )

j

partitionem, cüm pluralitas füperflua

pariat confufionem , ergó.

jpui

gt l

102. Regula V. Divifto debet e[fe

ünmedista , h. e, debet fieriin membra.

Wil

[

proxima , ut inter totum & illamem-

