nificatfübje&um & formam. P. A. In

i d

hac Propofitione: Dulce quà dulce ve-

DCretyn

creat guflum , ly dulce eft concretum, at-

eltar

qui hoc fignificat folam formam, quia

tivum)

Propofitio fic refolvi debet: Dulcedo

v D

recreat guftum , '& falfum eft, quód

fübje&um recreet guftum , ergó R.D.

formt

t dulce , formaliter

urie

)jefïo,Li m. atqui hoc , fci]j-cg

4

32

$8Co)8f

Y

fumptum fignificat folam

formam C:

u u

ceoncretivé famptum N.

Inft. f;

dulce concretivé fumptum

a

j

diceret fubje&um & formam

T

, ergoó

i

Ll

forma & fubje&tum effent de

effentia

concreti , atqui hoc non : quia dulce-

u

donon eít de effentia Dulcis . V. G.

"

fs

?L

La&is, ergó. R. D. m. Noneft de ef-

hü

entia dulcis V, G. lactis inadequat? feu

jl

Jiecificativé fumpti C. adequaté feu con-

j

b

Jj

ereticé fumpti IN. Dulce inadequat? feu

I'Jr-j

Jpecificativé fümptum eft folum fubje-

&um, de cujus effentia dulcedo non

"

eft, cüm poffit effe fubje&um

, quin

habeat dulcedinem : Dulce a

dequatà

feu concretiv? fumptum eft totu

In con-

cretam, de cujus effentiauti

ii

ina eit.

quefor.

18. Obs. II. DEUS eft terminus

Concretus , & tamen non fignificat fub-

je&um & formam , cüm fit Ens fim-

i

pliciffimum, omnis expers

compofi-

km H

tionis,

ergó. R. D. P. cüm fit. ens

V

fimpliciffimum , omnis expers compa-

fitionis Phyfce , fcilicet ex materia &

li

orma C. Met

aphyfice, fcilicet ex gene-

Áitm

Ie & differen

tia IN. ,

«29. Obs.

"

$ Co»895

:383

t fomz

Obs. IH. Nulla forma eft ex-

trmfeca concreto , ergó non datur

"i* eoncretum extrin/ec? denominativum. R.

"a. D. A-Nulla forma eft extrinfeca con-

ii !b cretoconcretiv? feu compofitiot fümpto C,

lu Denominative feu fpecificatio? fumpto N,

it! Forma poteft effe extrinfeca fubje&to,

N fed non concreto , aut compofito.

Smm»

3o, Coll. reliquas objectiones ,

Lequar h

quz fané difficillime de concretis for-

mari poffunt, folvi poffe ex fequen-

mdz(d

lm

tibus quzftionibus, pro quibus, quia

| dulcw

plures funt, fpecialem $, defignamus,

jedur

hilee j

$. V.

E tot

t

Expezlzuntur Juefliones de conere«

tis formari folite,

Tra

fii

r An Terminüs concree

t t

?,IQ

e tus eodém modo fübje&tum

ARU

& formam fignificet ;

& quid Ampofe

eim ij

tet in recto, & quid in obliquo.,.

perit

R. T(*rmmus concretus concretioà

X d

fumptus diverfo modo fubje&um &

at

formam ügmücac fcilicet fubjectum

in

J

$

34

$38 ( 02585

Ó

T

in Recto, & formam in obliquo. Ra- MP

tio eít : quia de effentia concreti eft /

tS

j

- fignificare unum, fcilicet (ubje&umin |''

Re&o, alterumverö nempeformam |

m]mum [

Unde fi ibum concretiue

W'F ä

|

in obhquo

I

M

fumptum explicandum eft, fic refolvi |/*

debet: Zbum eft res babens albedinem.

Exï]

VM

hi

$i veró concretum fumitur compofitivé.

l

1 [

jam omnes partesimportabitin Recto

Raiio eít; quia compofitum quà talé

MW

(ml ]

Y

dicit fuas partes in Re&to: Unde hec

Propofitio: Jlbum ef compofitum acci-

dentale, ità refolvi debet: Res ( albe-

sl

do unita funt. compofitum accidentale , ubi

tam res , quàm albedo importatur in

u l

u

re&o: Itaque per hoc differt concre-

tum concretio? famptum à compofito quà —

[] !tf

tdi, quód hoc in re&o dicat omnes

K i

fuas partes, illud veroó effentialiter in

ii a

e

&o importet fübje&um, in obliquo

T

P

ormam.

t )

IY

32. Q. 2. Pro quo terminus con-

!

cretus fupponat.

N

Tin

&. lerminus concretus fupponit -

proillà re, quz in refolutione con-

fu;tg

creti venit in recto,

Hinc fenfuüs hu-

i

jus

—

"

$2(o»5829

3$

Ll

jus Propofitionis : 24ibum ef? dulce, hic

lt

eft:ves babens albedinem eftres babens dul-

ceiinem.

Ex quo patet, aliud efTe.

Df

"Terminum /enificare aliquid , aliud/fap-

lg

jponere pro aliquo : INNam concretum-

fignificat & re&um & obliquum, quia

hat d

ducit in Notitiam utriusque: fed fup-

QU (j

'mbitil]R.g

ponit pro folo Re&o.

33..Q..3, Quotu

plici modo con-

n gj

cretum fumi poffit.

: U

5R. Quadruplici modo:

:mö[oä-

DT

cificativi , quod idem eft , ac materíali-

t

ter & denominatiot. 9dó Reduplicativé ,

RC

quod idem eft , ac formaliter.

stió.

Tportoy

concretiot , five invatione concreti.

4tó.

iffette

compofitivé , quod idem eft , ae in ratio-

mf

ne compofiti , e[fentialiter , feu quidditati-

ia

9.

Sumitur autem concretum /Pecifi-

flntis

cativé, quando fubjecto convenit pre-

),In 0

dicatum tantüm ratione //enificati ma«

terialis, h. e. tantüm ratione /uljeti.

Nam dulcedo

m

E. G.. Zlbum eft. duice.

non convenit fubjecto ratione forma,

tsl

fcilicet albedinis , fed ratione ipfius

S;;

fübje&i , ità ut fenfus fit : Subjettum ,

Jti0n:

C fnit

quod in & babet albedinem , babet etiam dul-

—

£6di»

$83(o)28

36

ecedinem. — Reduplicatioe fumitur , quat-

r

i

do predicatum convenit fübje&o tan-

tüm ratione /fenificati formalis , h. e,

us

tantüm rationé formé. E. G. album dis-

E

gregat. vifum.

Nam albedo disgregat

M

vifum, non paries aut lac:

Concreti-

«é fumitur, quando fübje&tum in re-

]^

folutione importatur in reCto, forma

m

veró in obliquo: E. G. lbum efd ves

babens albedinem. — Compofitio? fumitur ,

quando utraque pars, & fubje&tum,

&forma , importatur in re&o, E. G.

"ibum eft compofitum accidentale.

34. Q« 4. Quid in concretis /pe-

cificativt & reduplicatio? famptis impor-

tetur in tecto,

RU

Hm.(

*X. r, In conctetis /Jpecificatiot

fumptis illud importatur in re&o ,

hh

[

quod in refolutione fe habet per mo-

dum //antis, h. e, fubtantie babentis aut

!,t

hQu

tecipientis , illud veró in obliquo, quod

Tj

habet fe per tnodum adjacentis , babiti

aut receptit Et cum quo in pradicatio»

l W

iA

ne non fit identificatio, E. G. Paries

Wi

€ft albus $ INam patiesrecipit, & habet

Ij

albedinem, ipía autem albedo recipi»

[tj

tur $

-

448 (e589m

37

n

Ánity "

tur, habetur, & non identificaturcum

fi

j2

! Jigj

pariete, fed eft tantüm aliquid con-

nexum cum re habente, que identi-

Gd

ficatur parieti.

lbedo du

J

:

3« 2. Ín coneretis reduplicatio

ilbje&um&.

fumptis illud importatur inre&to,quod

Db

per reduplicationem volumus exprcffiüs

G. dini

H

fignificare.

Unde jam fieri poteft ,

h) o

ut mode Jolum fubjettum importetur in

lia

re&o, modo /vla ferma , modo utraque

dl

pars. Id autem colligi debet ex ipfà

(l

Propofitionis veritate. E. G. dum di-

T. COf

Co: Peccatum. dt cognitum. placet .Deo ,

fümpti:

forma importatur in re&o , quiacog-

nitio fola placet Deo, nonautem pec-

catum.

r fs

Quando autem dico: Bonum

if g

àt coenitum ainatur : fübje&um impor-

hd

tatur in re&to , quiacognitio non amae

TA

tur , cum non fit objectum volunta-

tis.

Quando dico: Jlbum àt albumeft

V obliqy.

ij

tompofitum accidentale , & fübje&um &

i prel

orma importatur in recto; INNam ne-

que folum fubje&um, neque fola for-

) E Gvf

xipit, t

ma, fed res & forma unita (unt compo-

fitum,

iDRd

7

!

B;

35

38

49 9288

35-

. f. Quando INota reduplica-

i.

u

ijva faciat f(enfum ftricté reduplicativum.

. I.

uando vox reduplicata

g

Md

eít caufa predicati. E. G. Homo qu

ralionalis difcurrit, rationale eft caufa

Qp

3 Mi

difcurfüs, 9.Quando predicatum eft

cli

J

de effentià vel integritate vocis redu-

r

plicate. E. G, Chriftus qu& bom» eft

p

u

rationalis , rationale eft de eífentia

EUf

"

hominis. Chriftus quà bomo habet pe-

des & manus, pedes & manus fünt de

)

integritate hominis.

g t

Facit autem INota reduplicativa fen-

ind,

fum /pecificativum.

I. Quando predi-

gu !,mü

catum convenit fubje&to tantüm fe-

Em

cundüm quid, & non fimpliciter. E.

n

G. JEthiops £ dentatus eft albus.

2.

um

Quando predicatum convenit fubje-

NT

&o quidem fimpliciter, fed tantüm ac-

b

cidentaliter, E. G. Chriftus quà bomo

i

eft veftitus, nam hominem veftiri eft

?Hv

quid accidentale.

3. Quando eft me-

"M;

N

ranon repugnantia predicati cum füb-

je&o. E. G. Juftus quà jufus poteft

[

Nam potentia

lia

pgccare venialiter.

peccan-

j

$5 (o)$9

39

( TM:]

peccandi venialiter & juftitia non re-

dupmxuä

pugnant in eodem fubje&to.

Fl

36. Q. G. Quandonam multiplicen-

Homo

tur concreta accidentalia, tam ad]e&wa

deeu

quàm /ubflantiva.

Ti

*. Multiplicantur , fi multipli-

VocIem

centur fubjecta ; quia,

quando po-

Ll liys

nuntur plura fubjecta , in quibus ea-

(e ol

dem forma accidentalis.. V. G. Zlbedo

fupernaturaliter replicata eft , recté

hts

VM

dicere poffum: ibuin. A , intelligen-

do Lac, non eft album B. intelligendo

Vaforfo

parietem: fenfus enim harum propofi-

tionum eft, quoód /ac babens albedinem

doyred

non fit paries babens eandem albedinem ,

T

adeóque unumnon fitalterum, quod

lter D

veriflimum eft, ergó funt duo alba,

ibis. 1

ergó plura, ergo etiam plura concre-

nit f

ta. Si autem forma in obliquo impor-

TU

tata multiplicetur , non veró fubje:

p m

&um, eít tantüm unum concretum

(l

liabens plures formas V. G. albedines,

ine

ergó etiam unum album, confequen-

umb

ter multiplicatio concretorum acci-

j d

dentalium , tam adje&tivorum, quàm

pOIERU?

fubítantivorum defumitur à multipli-

catione

p

40

2(o) 9b

catione re&torum , non veró obli.

W Mö |

Hinc fi imponerentur ei-

j

yut

quorum,

dem ftudiofo rríia pallia ,non effent tres

(tu

galliati, fi autem idem pallium impone-

j

DJFhE

J

retur zribus ftudiofis, effent tres palliati,

U

37: Q. 7. Quid requiratur , utmul-

u

tiplicentur concreta /ubflantialia.

&, Ante omniaopus eft, ut mul-

tiplicetur rectus.

Ratio e(t , quia, ut

n

n

predicata fubflantialia , que numerum

fignificant , poflint verificari de fübje-

d

&is , debent effe idem cum illis, qua

m

identitas non exprimitur, nifi per cae

fum re&um: ergó utde concreto alí-

IWot

quo poffim affirmare predicatum nu«

D

merale V. G, duo , tria , neceffarium

eft, ut ante omnia talis concreti re«

T i

Ll

In

&us fit idem cum re&o priedicati riue

;

l

meralis,

Controverfia eft acris.intef

st

"Theologos, an multiplicatis reGtis eo

ipfo multiplicentur femper concretà

fubflantialia., an veró ultra requiratu£

ts

pluralitas forme itr obliquo. importas

Yi

te. Vafquez , Oviedo &c. ftatuunt;ad

d

A

multiplicationem concftetorum fufficee

[/

d

te multiplicationem recti feu fubjecti,

tf

| 6uás

-

'

49 Co)89SX

41

Vtto i

Suarez veró & Card, deLugo volunt,

Vfenly d

li

nonnunquam requiri multiplicatio-

nem forme in obliquo importate ,

17 ho

Lf j

quod nos Theologisrelinquimus,cüm

ea quafítio inftituatur de concretis

URT

x

TT

Deus —& perfona divina.

Ts

$.5VIL:

l, ij

De Divifione in Terminum Deno-

& DUm

[

]l

minantem , Denominatum , €9.

itil l

r

- Denominaticuum ; Item Conno-

il m

taivum , €5 Abfolutum.

Ul p

Wreto d

VTT

98. Ico: r, Terminus Denominans

eft, qui fignificat folam for-

lr

Onat t

mam, que dat denominationem , üt

&lbedo,

Denomingtus eft, qui fignificat

ædicatlinw Jusjeftum

; quod accipit denominatio-

&il 'Be

m üt péries. . Denominaticus eft, qui

j r

& formam & fübjettun fimul fignificat ,

U0* &t album ,. fignificat enim hic termi-

tql

! nus &rem, quzxaccipit denominatio-

inpot

QU deno

* nemalbi, & ipfam albedinem , qux dat

minationem. . Porró forma ,

que

w* datde

j

nominationem, eft duplex , alia

! dntri

l [ubje

jl

?

hfeca, eáque vel effentialis Pbyfia,

aut

:

42

ä»ä(ODæ

aut Metaphyfica , vel accidentalis Pbyft-

gt

£a aut Metapbyficas alia extrinfeca , eá-

i

que vel Pbyfica vel moralis, vel Logi-

jj

ca. lütrinfeca eft , qua eft in ipfo füb-

;j d

je&o, cui denominationem tribuit ,

).L'Irmlh*

ficalbedo , qu& parietem . denominat

yit

album eítin ipfo pariete, bumanitas ,

isigi

que denominat Petrum humanum ,

i o

« d

eft in ipfo Petro.

Extrinfeca eft , qug

non eft in ipfo fubjé&o, cui denomi-

nationem tribuit, talis eft V. G. «i/io,

9

hec enim tribuit obje&to denomina-

mryilit

um

tionem //j// , & tamen non eft in ipfo

obie&o vifo V. G. pariete, fed in ocu-

ul

lo. Sic ele£tio vel olitio Principis con-

m t

ftituens Petrum Pretorem. vel Confu-

1 li

lem, moraliter perfeverans , eft extra

g

Petrum. . Eodem modo etiam denomi-

ii

tl

matio alia eft intrinfeca , alia extrinfeca,

Specialem obfervationem meretur de-

tvl

|

)

W

u

snominatio abfoluta & refpettiva : Domina-

1

ii

tio abfoluta eft, que non dependet ab

"i

aliquo extrinfeco, fed ab intrinfecis;

lii

hinc nulli rei poteft accedere nova de-

712/0114,, 3

»

nominatio abfoluta , nifi vel aliquid

[

admittat infe, & intrinfecé, velali-

wf J

qui

d

'5&8(0)8&

43

ij h

quid recipiat in fe, & intrinfecé. De-

M

nominatio re[pettiua eft , quae dependet

h

ab aliquo extrinfeco, & hinc paries al-

lnb

j|

Tem t

hus À , dum dealbatur faries B , deno-

!

minatur fimilis garieti B finé fa&a mu-

1 day:

pu

]

N

1

tatione intrinfeca, id eft, finérecep-

"* tjione alicujus accidentis in fe ; &ni-

1

If

7* hilamittit paries albus A , dum alter

d paries B vel denigratur ,. vel deftrui-

OR tar,

V Gs

39 Q. Quidrequiratur ad hoc',

0 detton

ut oriri poffit denominatio , item quo-

!41? modo denominationes requirant füb-

hii de&um & formam. . s. ad 1. tria re-

p guiruntur r. fubjettum: capax , 2. for-

IU5 ma, s. debita forme ad fubjettum applica-

!qU zjo. quaz applicatio in denominationibus

w dutrinfecis Metapbyficis eft identitas for«

iuit-mam inter & fübje&um , in denormina-

nrtti-£jonibus vero dntrinfecis plyficis eft unio

tD fübje&um inter & formam , in deno-

pl minationibus extrinfécis eft vel quedam

w tendentia formie in obje&um V. G. cag-

RU sotionis in cogno[cibile , vel eft quidam

vl -refbettus formz. ad fubje&tum, & vice

i veh verfà V, G. volitiotis aut ele&ionis ad

|

re

44

$490(o)88 -

i

Pratorem & pretoris ad . volitionem &e.

igitt

x. ad 2. Alique denominationes re-

gein

quirunt fubjectum & formam a&tu ex-

guuy

iftentem, E. G. denominatio albi. Ratio

il

l)

€f; : quia hec Propofitio : /ubjettum eft

albun , eftin materià contingenti ;

if/]

Aliquze requirunt exiftentiam folius

ll ]iv

forme, E. G. effe cognitum. Ratio. eft

jf

quia Propofitio : Znti - Chriftus eft cog-

(

nitus, eft de predicato intentionali,

A

N]

)

Alique requirunt exiítentiam füubje.

&i, non forme, E.G. é[fe fenem. Ra-

tio ef? , quia forma hujus concreti funt

L

3

anni prateriti,. qui non ampliüs exi-

Ti

D

W

ftunt,

Aliquz demum nec requirunt

du d

exifítentiam fübje&i, nec forme, E.

[

g g

G. Zfnti - Chriflus futurus, Ratio eft , quia

d

fubje&um hujus concréti eft Anti-

V

A fes

M

Chriítus , & forma eft ejus futuritio

V

uorum. ne

utrum phyficé & a&u exi«

i

It

s

t |

40. Dico II. Terniïnus cónnotatious

ol

(quem cum ab/oluto duplicem agno»

Vl

fcimus , fcilicct ftrictà & laté talem)

qodis

Jiritià talis.ef? , qui prater füum figni-

^nmino,

ügat,um connotat , five fignificat adhuc

[

aliquid "!

l

!

;

Q9 Co) 9X

45

l!wm [

fOI]GS

ahquxd extra fe, talis eft V. , Pater,

qui prater füum fignificatum etiam fi*

ma&ue

.lium connotat, finé quo explicari non

oteft, .

Hic terminus aliàs relativus

MJ

täm fs

Terminus

TUtgenr

u r(ü?cäzwc dici folet

connotaticus latédalis eft, qui fignificat

lm (ri

'R,,J

adjedtive, fivequi figmüc atrem ütal-

LT

'teri adjacentem, talis cft Tó albunifig-

"! nificans albedinem quafi adjacentem

m&n Qti -

m (ij

fubje&o ;

hic terminusaliàs ctiam ad-

jettivus , d1c1 (olet,

"Terminus alfolu-

Emi

Qneretf

: ius fTritlà talis eft ,

qui nihil extra fe

[l

connotat

ót bomo lapis &c.. Hienim

nl

! & fimiles tcrmlm funt quafi foluti ab

tTt

ordine ad aliud.

"Terminus abfolutus

Áons|

äb't

lat ialis ( quem alii l fubflantivum appel-

Iant) eft, qui fignihicatrem fubftanti-

1&A

vé, five per modum per fe ftantis, ta-

j füti

i h" eft V. G. Deus, bomo &c. Item al«

&'&M bedo , dulcedo & c. ücttenimitec üntcac

1dentla , & non per fe ftent ,

fed in

( £&ibie&o (int, efferuntur tamen more

(en qQ

fubftantvorum, neque fubjectum ali-

Ybl

" quod denotant. Unde patet r omnes

fuumg terminos abftra&os effe fubftantivos,

ii fed non viciffim ; Zfomo enim, Petrus,

3:1*

lapis

5

46

42 (o) 98

lapis &c. funt termini fubftantivi , fed

um Cfï*fün

non abftrati,

2. patet difcrimen in-

ter cerminum coneretum, connotati-

st

vum, & relativum, circa quodaliinon

MU«MPI

& /i

A0

par-üm Jaborant.

"m

W

il

S. VII.

J

It

De divifione in Terminum unicvo«

;:jf:w,n.

cum, equi-vocum , &5 Analo-

o

gum.

DT

ml

41. AJOta. Quia notitia univocorum ,

u

equivocorum & analogorum Phi-

]

]

lofopho eft vel maximé neceffaria , ea

j

autem intelligi poffunt velde vocibus,

xT!

ti]

qu& dicuntuür univoca univocantia , equi-

ttitiqe

voca equivocantia , analoga analogantià,

)

9.n

velderebusipfis , qua dicuntur uui-

avl

ii

voca univocata, equivoca equivocata , ana-

gl

loga analogata, horum naturam hic ex-

v

om'nï

planabimus,

Unde

ühte,

42 Dico L QUnjvocum univocans ,

um

feu'Terminusunivocus eft Nomen com-

fprtity

mune multis füb eodem conceptu ean-

E!äfüræ.

dem in illis rationem fignificans , üt

.

HO

animal refpectu hominis & Bruti. Uni-

ilrtio ]

v)0cà

!

5&8'(»0 809

47

lfhntivi,-ï

«oca univocata funt ipfe res, . quarum

"hCÜIÜARomen eftcommune, & ratio perno-

» Onno

men fignificata eft eadem, ità ut ed-

m

dem voce exprimi, .& eodem conce-

ptu, &eodem modo reprafentari pof-

fint propter idem fundamentum, quia

nempeinaliqua ratione feu perfectio-

Mf duj

neconveniunt, talia univoca funto-

2 d

«io et brutum,

43. Dico IL ZEquivocum equicocans,

feu terminus equivocus eft nomen com-

Ht

mune multis, füb diverfo conceptu

dprurd

diverfam in illis rationem fignificans,

lii

üt Gallus refpe&u hominis talis Patrige

devond

& avis talis nature ; INam licét hec

UM

vox utrique: conveniat , conceptus

t ag

tamen refpondentes huic voci funt

dicintr

diverfi, & diverfam rationem in utro-

Qd

que reprzfentant : Nam quando dici-

WTM

tur de homine,reprefentat hominem

talis Patrie, quando dicitur de Gallo

p Ut

Gallinaceo , conceptus huic voci re-

dn r

fpondens reprefentat volucrem talis

natura,

JEquivoca &quivocata funt ip-

gt

d. feres, quarum nomen eft commune,

iil fed ratio per nomen fignificata eft di-

f

verfa,

j

48

49(o)98

i A

verfa, ità ut eádem quidem voce ex«

u

primi, non tamen eodem conceptu,

^

2j

Miri

& eodem modo reprafentari poflint,

4

quia cüm fuüb aliquá ratione non fint

"r

fimiles inter fe, relativé adillam ratio-

g o

nem non prebent intelle&ui fundas

eny

mentum, ut ab eo codem modo con-

sinul

cipiantur , fed tantüm diverfo modo;

g p

Talia equivoca fünt Gallus bomo & Gal-

& um

lus avis.

o

44. Dico III. Znalogum analogans ,

i, ld

feu Terminus analogus. alius eft attributi-

,Jinds

vus, alius Proportionglis : Zfttributious

éeft nomen commune multis fub diver-

jaLltp

Vi

fo conceptu fignificans rationeminil-

lis partim eandem, partim diverfam,

1 p

m

ità ut conceptus vocirefpondentes in

aliquo conveniant, &in aliquo diffe-

tunt

ia

rant, ut /ajum refpeétu hominis , co-

loris, pharmaci, & cibi; Homo enim

F'M'.XB' j

b

dicitur, & reprafentatur ut fanus,

p

quia habet fanitatem : Color üt fanus ,

Wi

quia indicat fanitatem, & eft ejus fig-

t j

num: pharmacum üt fanum , quiarepa-

tj

rat, aut przfervat fanitatem : Cibus ut

at fa-

W »

f'anus, quia reftaurat & coníerv

nita»

L

$8 o)585

49

ul

-, nitatem, — znaloga analogata attributionis

1 "u

funt ipferes, quarum nomen eftcom-

xman N

mune , fed ratio per nomen fighifica-

n Wi

ta eft partxm eadem, partim diverfa,

dulav

ità ut eàddem quidem voce exprimi ,

JH

non tamen eodem conceptu, & eo-

ZA

dem modo reprzfentari poffint ; quia

itóy cüm in aliqua ratione partim conve-

ijg| niant, partim differant, prebent in-

telle&tui fundamentum, utab eo par-

UO (

tim eodem, partim diverfomodo con-

d

cipiantur, Talia Analoga funt Pomo ,

At

color , Pbarmacum, 65'* cibus.

Si queras

Jtsie

bic, quld fit primárium Analogatum,

UOR

N 'effe illud, quod eft fubje&um for-

jm d

ma, propter quam alia dicunturana-

J

DO

ogata.

Sic bomo dicitur primarium

analogatum refpectu vocis /znm, quia

lgt

Toni

eftfübje&um fanitatis, color vero, Pbar-

macum , €s cibus dxcuntur analogatafe-

lint

cundana

2

Hnalogus Proþortzonalzs cít

nomen commune multis ob propor-

[

tionem quandam , quz inter illarepe-

n

(

ritur. Sic vox pes dicitur de pede ho-

minis, & de pedemenfe, quia üt fe

rem f

habet pes hominis ad fuftentandum

Y

homi-

$o'

[

$8 (o585

g

hominem, fic fe habet pes menfz ad

f'M,

fuftentandam meníam. naloga ana-

n

logata proportionis funt ipferes, quarum

"r

"i

nomen eftcommune ob proportionem

n

quandam, quz inter illas reperitur :

1

ü

Bu

1

"Talia Analoga funt fes bominis , & pes

menfa.

Ex his

! 0'

pini

Inferes 1. Eadem füb diverfa ra-

31

tione poffunt effe equrvoca & univeca ,

fic bomo & Gallus Gallinaceus fünt equi-

xf-MHI

M

n

voca füb ratione fignificata per vocem

Gallus , fed univoca fub ratione fignifi-

(

cata per voces Ens, fubflantia , corpus ,

er

vioens , animal.

2 Eadem fub diver(a

D

1nnh

ratione poffunt effe analoga & wunivoca ,

fic pharmacum. & cibus funt analoga fub

TA

Il

ratione ügnificata per vocem /anum ,

fed univoca füb ratione fignificata per

i

3. Eadem fuüb

3

voces Ens & fubjlantia.

"n

diverfa ratione poffünt effe univoca ,

Y

!

Sic bemo & Brutum

n

i

equivoca & analoga.

funt univoca fub ratione fignificata per

p

voces animal, vivens &c. funt equivoca

fei

füb ratione fignificata per vocem Gal-

lus, funt denique Zfnaloga fub ratione

lt

fignificata per vocem fanus; quatenus

"r

nempe

d

!

':äag(o)æm

i

Pt nempe Gallus avis üt cibus confervat

| mþ,-gn

fanitatem , & homo eft fubje&tum fa-

J

»" nitatis,

4. Sola univoca eàádem defini-

UW* tione definiri queunt , equivoca verà

Bo & ngl

oga priüs dividenda funt , quàm

"ii definiantur.

45. Obs. Ex di&isfequitur, quód

ib d

animal vefpe&u hominis & Bruti fitter-

VTA

minus analogus , quia in utroque fig-

tht i

nificat naturam partim eandem, partim

lp

diverfam. R. D. feq. quód fit termi-

lt

nus analogus fuüb aliquo refpe&u, fal-

li

tem implicité, C. füb omni refpe&u;

ml

& explicité N. Animal quatenus fig-

s

nificatin homine principium fentiendi

Wf

& ratiocinandi , in bruto veró princie

Qu s

pium fentiendi & non ratiocinandi ,

[.

ipit

!

eft "'erminus analogus faltém impli-

)l

u

cité; quatenus veró fignificat in ho«

du

mine principium fentiendi, & in bruto

bm;i'in

principium fentiendi, eft terminus

univocus.

*

fuud

i

Inft, L. Vox animal femper figni-

l vom*?

ficat in homine principium fentiendi

ule

& ratiocinandi , & in bruto femper

Jj qüäïi

principium fentiendi & nonratiocinan-

l

li

u

4

di,

*

$2

oD (ALOD $0

ä

di, ergó femper eít terminus analo-

u

ynit

gus, ergó nunquam univOCUS. . I.

Ret.

Vox animal femper fignificat

d

'.foämxä

principium fentiendi inhomine & bru-

to, ergó femper eft terminus univo-

"[JRW Dr

Lw'üüff]

cus, ergó nunquam analogus. m. 2,

D. A. Vox animal femper. fignificat

g

i

implicite in homine principium fentien-

difimul & ratiocinandi, & in bruto

u

ET

fo

s

ï

principium fentiendi& nonratiocinan-

di C. fignificat exglicitó IN, licét vox

jien

animal femper fignificet in homine ra-

a

tionale, & inbruto irrationale, tamen

L.

ln

utrumque tantum implicité figuificas,

al

«

id'eft, noufignificat füb concepture-

g

fpondente his vocibus rationale , irra-

ul

tionale: Unde quamvis fit hoc modo

ül

implicité analoga, eft tamen etiam

qü

univoca, quia,ut vox aliqua fit uni-

i

voca, fufficit, quód multa aut duo fig-

b

nificet füb uno conceptu réfpondente

N

explicité rationi, in qua conveniunt:

b

alioquin nulla daretur vox univoca.

l

Inft. Il Saltem conceptusrefpon-

Tü

h

'dens hvic voci animal. non eft univo:

Ttr)

reprz-

hoj

tfgs, ergó P. A. Conceptus ille

fentat

N

;

æ( Oä) $05

f3

iht ti]

fentat in homine etiam rationale, &

)CUS. þ.

inbruto irrationale ; *ergo reprefen-

t lp

tat naturam partim eandem, partim

Dielj

diveríam , ergo eft analogus, nonunie

TU u

fU ;

vocus R. D.A.P. reprefentat implicità

& füb conceptu animalis C, explicitó &

1 fs

fub . conceptu rationalis N. . Si con-

If

ceptus animalis refpectu hominis &

t ndn

bruti non effet univocus, nullus da-

Fiticg

retur conceptus univocus genericus

ld

fiquidem omnis conceptus genericus

Vonie

fupponit entia, quein aliquo conve-

Jb n

niunt, & in aliquo differunt : Hinc ut

friis

conceptus fit univocus fufficit, quod

Veptur

diftin&té illam rationem reprzfentet,

til, im

in qua duo conveniunt inter fe; fi enim

m

difin&é reprafentaret &?' rationem ,

j t

in qua duo conveniunt, &'rationem,

nftt

in qua differunt, effet analogus feu

L

zquivocus ; Unde per conceptumuni-

Qncent

vocum duo reprefentantur prorfüs

eDNUDL

eodem modo V. G. Brutwn t9 bomo üt

NOQ

principium fentiendi,per conceptus equi-

i

vocos duo reprefentantur prorfüs di-

f u

verfo modo- V. G.: Homo Gallus & vo-

j

lucris Gallus reprefentantur üt bomo ta-

f

C 3

lis

$4

Ed (IAO )Vga:

lis patrie , & üt avistalis nature , per

conceptus analogos duoreprzfentan-

tur modo partim codem, partim di-

IT

verfo , fic bomo fanus & cibus. fanus re-

prefentantur.'

46. Coll. I. Conceptus equivo-

cos é? analogos dicitales relativé ad

l M

alios conceptus , V. G. conceptus re-

nf

prafentans beminem Gallum talis Patrige,

h

dicitur equivocus relativé ad alium

[

corceptum, quonempe Gallus volucris

r'w

reprafentatur à£ avis talis nature , qui-

]

que fübeft huic voci Gallus.

47. Coll.IL "Terminumanalogum

inequaliiatis , quem nonnulli reliquis

)

ln

Analogis addendum cenfent , atque

L

definiunt, quód fit Nomen inzqualiter

[

ab inferioribus fuis participabile, fta-

u

tuentes pro exemplo animal , quod in-

m

&qualiter participetur ab homine &

Wi

b

bruto tanquam inferioribus , cüm ho-

mo fitperfe&ius animal quàm brutum,

M

à nobis non admitti: quia aliàs nulla

]

l

vera & propria daretur univocatio ;

quod eft cqncra commqnem.

li

$. VIIL

il

oeroo;

$15

ündf!llf )

)repræfe'nä

$. VIIL

n.' p

- De divifione in Terminum jïngulg.

! fllf'

rem

Communem.

D

Ota.

Celebris eft divifio inter-

5 frl

l

48 Aff

o

N

minum /ingularem & Commue

1ü

nem, quem ultimum fubdividimus rz,

lihy

in INon - univerfalem & univer[alem.

2,

N d

&

Gl

in univer/aliter fumptum., particularem

andefinitum.

3. in Collettivum & Divi-

At (

j

froum.

Ti

49. Dico I. Ter;ninus jïngularif eft,

li d

cujus fignificatum de uno determina«

It d

totantüm dici póteft , üt Petrus, bic bo»

Itqui

mo. Communis eft, cujus fignificatum

Hbüe, l1

de pluribus dici poteft. Communis non-

; Quoti

univeríalis eft , cujus fignificatum de

Qmine|

pluribus dici poteft fine reali fuimul-

funi)

tiplicatione, àt DEUS, . Communis

Ortn,

wuniceríalis eft, cujus fignificatum de

j wl

pluribus univocé,divifim & cumrea-

Voni

li fuüi multiplicatione dici poteft, Di-

]D

xi. r. univocé , ut excludantur Nomi-

l

na equivoca, item Nomina Propria,

W

ii

4

duz

$6

p (oogm

qu& zquivocis annumerantur, qui

yfonaï

de inferioribus univocé dici neque-

J

unt; Licét enim plures appellentur

jj

A

i

nomine Petri, fignificatum tamen hu-

i

jus termini Petrus, iniis, quibus tri-

[

il

buitur , eft diverfüum , cüm modó

hunc, modó illum determinate defig-

!

net. JDixia. divifim , hoc eft, figni-

Bil

ficatum Termini univerfalis debet ad-

&quaté poffe affirmari de fingulisinfe-

ii

rioribus feorfim, feu per integras Pro-

pofitiones: Hinc nec Populus nec Ex«-

nl

ercitus eft "T'erminus univerfalis , quia

neuter de iis , que importat , przdi-

catur divifim.

Si tamen confideren-

U

i

tur refpe&u plurium Populorum aut

Exercituum, uterque eft univerfàlis,

&U

[

At

JDixi 3. cumreali futmultiplicatione , hoc

eft, fignificatum Termini univerfalis

04

bj

debet veré & realiter multiplicari in

iis, dequibus predicatur,

Hinc De-

Vi

M

us non eft Terminusuniverfalis, quia

W

licét veré predicetur de tribus perfo-

Y

nis , non tamen illius fignificatum mul-

tiplicatur, cümnecfint , nec effe pof-

f

ione

d

fint plures Dii : E cqntraria rat

1

|

per-

g&äCOJW

57

Ti

l. perfona Divina eft Terminus univer-

dij

n

-

:

falis. Dix? 4. dici potef? , non enim fe-

ïþþellm;

*

]

-quiritur, ut a&u dicatur depluribus,

r

fed fufBicit, fi plura fint poffibilia, de

Qu

quibus dici poffit; fic /o] & Luna funt

n j

|

de fa&to "Termini univerfiles , :quia

I

plures foles & Luns fünt poffibiles.

[

5o. Dico II. Terminus univerfalis

Md

tniris

unicerfaliter fumptus eft, cuidefecom-

muni preefigitur fignum univerfale , üt

p

omnis bomo,

Particularis eft , cui defe

ltl

Àl i

communi prafigitur fignum particula«

re , utaliquis bomo.

Indefinitus eft , eui

h Dred

der

de fe communi nullum prafigitur fig-

Qum a

pum, üt bomo.

JDixi. de fe communi ,

quia fola additio automiflio figni non

Dive

i,

,

facit terminum univerfalem, particu-

nf

larem aut indefinitum: Ubi enim ter-

minus in fe non fuerit communis uni-

J

]nv]»

verfalis, efto, millefignaeiprefigas,

nonvariabitur; fic quamvis dicas: om-

II

]

igrt

ris Deus , nonideo facisterminum uni-

m

verfalem aut univerfaliter füumptum,

p

51. Dico IIL. 'Terminus Col/eftivus

AT

eft, qui Colle&ionem importat , üt

W

f

Ex-

$8

ä&ä(tv)g*ü

Exercitus, Turba , Civitas : qui proin

r

; n

de rebus illis, quarum colle&ionem

important , divifim predicari non pof-

j

funt,

Divificus eft , quiciim nonim-

*

g

portet fimilem collectionem, de plu-

yull

ribus divifim predicari poteft.

"h

[j

qi Obs. I. Contra fIErmz'num com«

munem nonuniver[alem : tà Petrus poteft

TU

dici de pluribus E. G. de Petro Apo-

Wi

ftolo , de Petro Martyre &c. ergo eft

hi

"Terminus communis non - univerfalis.

R. D. A. Poteft dici de pluribus Gram-

J

i.

maticaliter, id eft , fub eodem Nomi-

ne C. Pbilofopbict , id eft, fub eàdem

i

ratione N.

n

indy

T

Inft. Multi dicuntur Petrus , quia

V. G. Baptizati fünt in honorem S,

ii

|

i

Petri, atqui hzec eft eadem ratio , er-

ä

oó. R. D. m. Hesc eft eadem ratio ,

"

que fe habet per accidens , & quse per

LT

D]

terminurn Petrus nonimportatur C. fer

t

Je & importata per Nomen Petrus N,

Ratio, propter quam aliquis dicitur

(it^

&

etus , per nomen Peirus importata

eu

N

192

C o 2808

$9

T

feu fignificata eft; quia eft hichomo,

Ul

quz ratio in aliis eft diverfa,

It

. $3. Obs. IL Termini Exercitus,

| Cüm ii

Turba &c. dicuntur de pluribus , nec

Xf

IN dgF

tamen funt Termini communes mon- uni-

verfales, ergó. R. D. A, dicuntur de

i,

pluribus Col/e&ivé C. diftributivé fub D.

de pluribus Collettionibus C. conflituen-

Ti

ts l

tibus collettionem N, "'ermini Exercitus ,

Türba &c. funttantum colle&ivi refpe-

tc g

&u conftituentium colle&ionem.

BUA

lurfuyf

54« Obs. IIL,. Contra Terminum uni-

n s

verfalem.. Homo eft terminus univerfa-

du

lis, quia ipfius fignificatum przdicari

poteft de pluribus, ergo ex eádem ra-

tionely uliquis bomo eritterminus com-

img

munis univerfalis. R. D, A. Complen-

Onorag

do caufalem, ità ut de fingulis dioifam

o t

fignificando eandemrationem poffit veri-

ficari C. disjunttivé fignificando diver-

uf

qept

fam rationem. IN.. Difp. dein eft , quia

tur

bomo fignificat rem pluribus communi-

cabilem , econtra a/iquis bomo fignifi-

Dinc)

j d

cat tantüm rem unam non pluribus

communicabilem.

gt

6

/

$.

[

69

8 (o288

"

$-IX,

L

De Divifione "Termini in Tvanf-

cendentalem , [uper - £ranfcenden-

non - éranícendenta-

f£alem ,

lem : In Finitantem 65 infini-

daníem : in primo -

2dó -

intentionalem , in perti-

neníes G5 superti-

'ï

neníes,

1,1

Í

Ico Z, 'Terminus Tranfcendenta-

$5. )

lis elt, qui categorias omnes

tranfcendit, id eft, qui de omni re

]

exiftente veletiam poflibili dici poteft,

D

üt res, ens, unum , bonum , aliquid , ve-

vum:que defignantur per barbaram vo-

N

r

cem vreubau.

Res fignificat rei Entita-

tem feu effentiam actualem, Ens ap-

titudinem ad exiftendum feu. effen-

hi

tiam poffibilem , um indivifionem

ia

reiin fe, Bonum perfe&ionemrei, quam

LT

debet habere , aliquid. diftinétionem

t

rei ab aliis, aliquid enim fonat idem ac

Af

emrei.

u

al;'ud quid , verum 'cognofcibilitat

ouper.

4229(o08&

Ót

Supertranfcendentalis eft , qui de quovis

cognofcibili dicipoteft, talis 'Termi-

I T

nus eft i inteliigibije.

INon - tranfcen-

us

dentalis, qui etiam Categoricus feu predi-

ffqdenn

camentalis vocatur , eft, qui fignificat

mjm'.

rem aliquam unius tantüm categoriz,

Mlj.

üt omo, Lapis.

M.

56.Dico ÍI. Terminus finitans ,feu

