quantum requiritur ad alteram refel

lendam, & tamen ambe funt. falfz,

:'u

lt

»N

ü

ergoó R. N. 1. p. A. Quód una harum

um-aï M

precisé tantum dicat , quantum requi-

!

ritur, & füfficit ad alteram refellen-

]ü

!

iU

jl

Vf

dam; Hec enim: Unus tantim bomo eft

sl

doftus , dicit plus propter particulam

Q

tantim ; quia ad priorem refellendam

fufficeret dicere :- Saltem unus bomo efz

lN þgt

dotlus , que vera eft.

N

W

148. Obs. Contra Regulam z. Dus

contrariz poffunt efTe fimul falfze,Scil.

[Ubdj

lo

inmateriacontingenti , ergó etiam fi-

mul

L

$ (9o9)895

17f

:' D'fP Ü

mul vere. R. N. C..Djfp. eft , quia cüm

du

contrarige fint ambe univerfales, una

ls

earum plus dicit, quàm requiritur ad

1 din

refellendamalteram , & rationehujus

Ul

exceffüs poffuünt ambz efTe falfze ; Ne-

"

nl

H

que ex falfitate cantrariarum fequitur

) quamüf

falfitas contradi&ctoriarum : Econtra

n

veró ex Veritate contrariarum feque-

ag

retur vecitas contradictoriarum.

Inft. Ex eo, quód duecontrarie

Pt

poffunt effe fimul falfe , Scil. in ma-

Mu i

teria contingenti, non fequitur, duas

contradictorias poffe effe fimul falfas 5

) prai

( dl

ergó etiam ex eo, quód duz contra-

1b (

rie poffent effe fimul verz,nonfeque-

t

retur, duas contradi&torias poffe effe

fimul veras. R. N. C. Difp. eft , quia

um

Jeutr

ex falfitate fubalternantium , in mate-

T]

ria contingenti, non fequitur falfitas

yi

]

Y n

[

Ut

"

fubalternatarum; NNam. predicatum

contingens, non conveniens omni-

a

Ts

bus, poteft faltem uni aut alteri cone

venire: fed ex veritate. fubalternan.

J

i

M

tium fequitur in omni materia veritas

fübalternatarum, quia aliàs idem effet,

lïmwïfï:';

[

&noneílet; Et predicatum omnibus

q

H 4

conve-

n6 — 38(o288

li

conveniens, étiam uni & alteri con-

;gnäl'l

venit, cüm aliquis, feu particulare con-

ígi

!

tineatur in omni, feuuniverfali,

h!

'249. Obs. Contra Regulam 5.

Ex

j

[

QU

€o, quoddus fübcontrarie fint verz;

non-fequitur, duas contradiCtorias

V

l

offe effe veras; ergó etiam ex eo ,

m

j

quoód duz fübcontrarie poffent effe

falfe, non fequeretur duas contradi-

[

j

G&orias poffe effe falfas. R. N. C. Difp.

eft, quiaex veritate fubalternatarurmi

fiï;fmxt

jn materia contingenti non fequitur

hn

veritas fubalternantium ; Cüm predi-

t

i.

catum. contingens ,. uni conveniens ;

non necéffarió conveniat omnibus :

sgi

Sed ex falfitate fubalternatarum fe-

i

quitur falfitas fübalternantium in om-

D

ni materia ; quia aliàs idem efTet, &

4|

non effet; Nam fi hec eftfalfa: aliquis

vt

bomo efi lapis , tunc ideoó , quia nullus

atv

homo eft lapis, confequenter necPe-

titj

trus; Deinde fi hec non effet falfa :

t

!

Omnis bomo eft lapis , tunc ideó , quia

Qs

omnis omninó homo eft lapis, confe-

W

T

quenter & Petrus; ergó idem homo

[

effet lapis, & non ?fïec lapis.

159.

N

$9(o»8mx

177

Vil

150. Q. Ancuivis Propofitioni

feu M&;

iryi

affignari poffit füz contradi&toría. — y;

Affirmativé; Etquidem facillimé; ob.

ial

fervatà hác Regulà generali: Cujvis

Oil

Propofitioni perfe&té contradicitur per boc ,

4 Qub

quàd particula non neganter accepta prafi-

( eins

gatur toti Propofitioni,

Sic huic Propo-

TUj2 N

fitioni: Omnis bomo efl rifibilis , perfe&tà

Ti du

contradicis hoc modo : INon omuis bo-

disl t

mo eft vifibilis: Ytem ifti : t Petrus , &

t ii

Paulus funt Apoftoli , hoc modo : Non &

Pt n

Petrus, C? Paulus funt 4poftoli ; Et fic

tim (s

dereliquis. Hec Regula quidem fe-

,U o

Qenit u

curiffima eft , quia tamen compofitis

Propofitionis etiam aliá viá contradici

bdemit

poteít, ac folet; fpecialem, cuivis

Fermata

contradicendi, methodum fubjicimus.

]s nt

t. Propofitioni copulatiue ,. per

eceli

particulam et connexe , quiacquiva-

il i

let univeríali affirmativze, contradi-

u

citur per disjunttivam negativam , & con-

n

'

trà ; Connexe veró per particulam HeCy

tl

A

quia equivalet univerfali negative ,

TA

contradicitur per disjunttivam.: affrma-

u

[

iivam , & contyà.

Sichuic copulative:

fl

Ei Petrus curit, & Paulus ambulat ,hoc

j

modo

178

43 (o) 986

modo contradices: Vel Petrus non cur-

T

vit, vel Paulus non aribulats lfti veró:

Hnale"

Wi

INec Petrus currit , mec Paulus ambulat ,

hoc modo: Zel Petrus currit,

vel Pau-

qup

ll

lus ambulat.

Item huic disjunétive :

)

Vel Petrus-currit ,| vel. Paulus ambulat ,

ER

hoc modo : .. :Nec Petrus currit,

Lfrï (

Inec Pau-

04

lus ambulat.

?. Propofitioni conditionali con-

NJ,

tradicitur, negando procisé connexionem

conditionis, cum conditionato; quod

d

fit, fi particule // prefigatur T'? non.

zi

iL

Sic ifti Propofitioni: Si fol ef? , dies ef? ,

eontradices hocmodo : JVon ff fol. eft ,

du

if

dies e[L.

4. Propofitioni caufali affirmati-

v&, quia exponitur copulativé , con-

h

sxfe

tradicitur per disjunttivam negativam ,

vel breviüs negando caufalitatem ; quod

Atiul

fit, fi prefigatur T? non particulis cau-

falibus quia , ideb.

Sic ifti Propofitio-

ni: quia fol et , dies ef., contradices

u

hoc modo : 7l fol mon eft , 'oel dies non

eft , 'vel dies non ideb ef?. , quia f&l eft ; vel

brgyiüs fic: Non quia j»l eft , dies eff.

Mi [

*

4. Ex-

j

$ (o)885

179

ID

m» l

4. Exponibilibus 'affrmativis , quia

equivalent copulativis, contradicitur

Tugy

(wml?

per disjunttivas: negativas 5 Exponibilibus

veró negatiois. , quia &quivalent dis:

lIC 'üün

jun&ivis, per capulativas affirmativas cons

Pmu; "

tradlcxtur

Sic ifti :

Petrus quá : Mufi-

TM

cus cantat,, contradices hoc modo: z

Petrus non. eft Muficus , *vel. mom cantat: ,

d

vel. fi cantat , mon ideà cantat , quiaeft Mu—

Wm ficus.

Vi

. Propofitioni Modali-contradi:

diptri

citur negando pracise modum, dittum ve-

SUJ«

ró, fi fuerit univerfale , mutando in

0.101')

particulare, & viciffim.

Sicifti Pro-

pofitioni ; Ormnenm bominem e[fe aninal ,

(Q4 1

eft nece[fe , contradices hoc modo: ali-

OUU

quem bominem e[fe animal., non. eft mece[fe,

Rn 12

cujus fenfus eft :

alzquem bominem non

TT

effe animnal ,

eft po[fibibile

npti

$. IV.

i

f,

Qui4 fit, Ziquipollentia,, quæ eyus

zeff"'

praxis ,

upns. .

jm

[

g

co I.. ZEquipollentia Propofm

i/j

1jr. DI

tionum eft idem Valor, éa-

H 6

dem

180

$$ (00958

dem vis, & poteítas duarum Propofi

D

æem

tionum, eodem Prazdicato & fübjecto

conítantium, five, eft redu&io oppo-

n

fitarumPropofitionum ad eundem fen*

g

füm , ope particule non.

T»TPW

152. Dico II. Ejus fraxis eftifta:

i

w

Ti

Particula ron preponitur fubje&to con-

j

tradi&orie , poftponitur fübje&o con-

MT

trarie, pre - & poftponitur.fuübje&to

Hic D

fubalterne Propofitionis, juxta ver-

!

p

füm: Precontradic, po[t contra. pra póft-

ii

que fübalter..N. G. Oinnis bomo eft ju-

[

Wi m

1

]

füus ,. aliquis bomo noneft juftus , funt duze

contradi&dtorie; 1rma equivalet 24de ;

Eu

i dixeris: INon omnis bomo eft juftus ; 2da

y.

p5

equivalebit rme, fi dicas: INonaliquis

i

bomo non eft juftus.

Item omnis bomo eft

- uiyd

juftus , nullus bomo ef? jufius , funt duse

T

contrarie; 1ma equivalet 2de , fi di-

Yil

xeris: Omnis bomo non eft juftus ;; ada

I qii

equivalebit rma , fi dicas: nullus bomo

Eu

non eft juftus,

Omnis bomo eft juftus , ali-

ts

quis bomo eft juftus , fant duze fubalter-

wl

ne; wmaequivalet 2de , fi dixeris :non

s

etmmnis bomo ncn eft juftus; 2dasquivale«

Euf

bit 1me , fi dicas : mon aliquis bomo mon

"

lin

&t jufus,

153.

WT

L

88 (o589

181

lutg)

Itl

155. Dico III.

U/us hujus Re-

ts

gule eít, fi oblata tibi fit Propofitio ,

du&'a h

habens negationem praepofitam , cujus

madamü

L

vis tibi ignota eft, deme negationem

prepofitam, & quareillius conitradi-

J jj

&oriam ; Nam huic equivalebit cum

rj

illa negatione prepofita.

Mu

Sithec, E.

G. Non aliquis bomo mon eft. dottus, f G-

M

bi hzc Propofitio obfcura eft, deme

Dr j

primam negationem ,' & remanebit

" dituy

Ümi n

hec: Zliquis bomo non efl deus 5 jam

quere hujus contradictoriam , quz

eft; omnis bomo eft doftus , & habes in-

[

tentum. Et fic dereiiquis,

fjl

rf4. Coll l. Subcontrarias non

d)

poffe reddi «quipollentes,

Rautio eft,

DO

quiaà particula non, nec ante, nec poft;

f"f'"ïl t,

nec ante, & pof? fübje&um fimul pofi-

VT

ta illas equipollentes reddit; Nonan-

TE

te , quia negatio ante fubje&tum pofi-

i

rcaw.

ta mutat qualitatem , in qua fubcon-

trariz non diffident; 2. non foft , quia

poft fubjectum affirmative addita red-

dit Propofitiones plané fynonimas , eti-

h,fïüh

) Zdij

am quoad voces; adeóque non equi-

ii

:

m poft fübjectum

gdäfcnte:: addita aute

7

nega-

182

MtS ( o5 85

negative, conjungit tinepté duplicem

negationem, E. G. Zfiquis bomo non non

MD

z

eft juftus. 3. INon.ante, C poft fünul , quia

addita ante, & poft fubje&um . fimili-

a

t

E

jl

ter mutat quantitatem.

J

.,1$5. Coll. IL. Przedi&tas regulas

dv

de equipollentia tenere etiam in Propo-

W

"o

fitionibus compofitis , & Modalibus , li-

cét earum praxis fit difficilior, prafer-

n IH

)

(

tim "Tyronibus, In Modalibus cenfetur

negatio preponi, fi addatur. modo , . &

; Di

A

)

poflponi, 11 addatur ditto HinciftaPro-

pofitio; Hominem e[Je animal , eft neceffe,

jj, K

fit . equipollens contradi&torie fuz,

aUM

quz eft i(ta:- Hominem non effe animal ,

at

eft po[fibile, fà dicas : Homtnem effe ani-

N

mal, non e[l nece[Je.

2. Contrarie fuc,

d

quz eft ifta : Hoiminem e[fe animal , eft

li

impo[fibile , fi dicas: Hominem non e[Je ani-

B

mal, eft nece[Je.. 3. Sue fübalternz, quze

lp

eftifta: Hominem e[Je animal , eft pe[Fibile,

lii,t

fi dicas :

Vnye

Homninem n efe animal , tu0f

g/i nece[Je.

IN

; 5. 'V.

Ti

-—

hn

ofuplex Ft con'ver fio.

(á,i

Qm' 65 qu

156.

$ 09285

183

Itl

1

156.

Icol. Conver[io eft totius ejus-

!f

j/

A

.

démque fubjecti in totum

JPWH

idémque predicatum , manente eádem

JJ

s

b

Fit eo

qualitate., illativa mutatio

fine, tum, ut fyllogismus imperfe&us

reli

T

j

faciliüs reducatur ad perfectum , tum,

A n

ut veritas n conver/alatens in converten-

t MML

Dicitur autem

t& magis eluceícat.

li v

Con'verfa illa Propofitio, qu& conver-

T

VU

titur; Cenvertens, inquam fit conver-

j

RU &

fio,

Dixi: totius ejusdémque '&c. : quia

] H.Eh

nulla debet accedere variatio fuppofi-

04, tc

tionis

reftrictionis , alteriusve affe-

J

&ionis , quá vel termini

vel fignifi-

bt

catio copule mutetur

Hss

157. Dico ll. Converfo triplex

Cs

eft: Simplex , per accidens , & per contra-

IT

ofitionem.

Szmplex eft ea, in qua re-

r

manet eadem qualitss, & quantitas

fib

Propofitionis,

E. G. Nullus bomo eft

VTA

Lapis, ergà nullus Lapis eff bomo.

Per

du

accidens eft ea, in qua mutatur quan-

titas

, & fervatur qual»tas V.G, Om-

mis bomo eft vivens , ergó aliquod vivens eft

bomo.

Per. Contmpof (ionem eft.ea, in

f

qua , fervatà eádem quanutate, ter-

mini

184

$ (02809

mini finiti fiunt infiniti per particu-

" Qua

j

fM

lam non ipfis fubftantivis , nonautem

fignis, aut copule prefixam ; E. G.

d

Id

Omnis bomo eft- animal , ergó omnenon-ani-

«t

hl

hi

mal-eft non - bomo.

Regulæ consserfionum

continentur his ver(íibus:

AUL

:

IH

at

Simpliciter fEcI , convertiturEv À per acci;

AÍtO per contra:. Sic fit converfiotota.

]

j

Ubinotande funttresille voces &E.cI

ht

(

EvA, A2O

in quibus litera A de-

gt

hn

notat univerfalem affirmativam, lite-

A0T

litera I

ra E univerfalem negativam

id,

particularem affirmativam

litera O

hi

particularem negativam , juxta alia

i

duo Hexametra:

lt

"Afferit. À ,negat E. , fed univerfaliter ambe;

Qd

"A [ferit 1,negat O, fedparticulariter ambo.

t

158 Obs. I Hec Propofitio :

i

ANullus pifcis eft in flumine , non poteft

tf

converti hmphczter, ergó Propofitio

ts

univerfalis negativa non poteft con-

Pgu,

verti fxmphcner P. A. Si poffet. &c.

vt n

ergo fic : Nullum flumen eft in ptfce , at-

A

qui hoc non, ergo R, N. A,& feq.P.

fl

Quia prædlcatum allatze Propofitionis

friti

non eft 7) flumen , fed T exiflens influ-

lgt

1.

ää-ä( o)5€9 18

ris,nonr;

mine : Quare fenfus allate Propofitio-

nis eft : Nulluspifcis eft exiftens in flumine ,

æüm&

Tl

ideóque fic debet converti: ergà nul-

lum exiftens in flumine eft pifcis.

lt y

Inft, L. 7? exiftens non eft in Pro-

m

pofitione ante converfionem , ergó

ü!mEVA?;

nec debet addi in ipfà converfione, R.

[

D. A.Non eft ante converfionem ex-

IT

hn

piicità C, A implicité N. Ilud eft expli-

cit in Propofitione, quod in ea eft,

Yi

quantum ad fonum : illud imgliciti, quod

ii

in ea eft, quantum ad fenfum.

ifd,

Inft. II, In hac Propofitione :

R, x

Homo eft animal , ly ef. non figniflcat ,

£t exiflens, ergo nec in priori. R. N.

niorts

C. Difp. eft , quiahzc eft in materiane-

.W:ï

ceíffaria , prior autem eít in materia

.

ht g

contingenti.

"NU

159. O

bs.TIl. Propofitio unfvef-

p

falis negativa eft hec : Nullum animal

yn u

€ff genus, atqui hec non poteft con-

verü fimpliciter, ergo. P, m. Ex ve-

dl

TE

1

ra mutaretur in falfam, fiquidem fal-

Mi

H

!

fa eft hec Propofitio: Nwllum genus eft

animal , ergó R. D. A. P. Ex veramu-

pl

taretur in falfam, fi non maneteadem

ll FXW'»'

,

vis,

T

4$ ( 0280

;Idöa

vis, & fignificatio hujus termini ant-

mal. C. fi maneat eadcn. N. illa Propo-

Jl

fitio : Nullum animal eff genus, nonmu-

E

l

tabiturin falfam, fi in utraque Propo-

i

fitionetantüm pro fingulis five fpecie-

q

bus, five Individuis feorfim fumatur

U'

!

"ls

terminus animal.: $i autem mutetur

[:

ejus (ignificatio , mirum non eft, (1£i-

]i

:

at falfa. Itaque fenfus di&te Propoti-

»Hll'h

tionis eft ; Nullum . animal, five in fpe-

p

il

cie, five in Individuo eft genus , quod ve-

p

J

U

ul

rum eít4 & fic re&é convertitur: er-

i

gà nullum genus efl animal , five in [pecie ,

a

fve in Individuo.

Y

wf

Inft. L. Hec . Propofitio univer-

i, n

falis negativa: Nullus bomo eft. Pbilofa-

nf

f

phus ; non poteft convertifimpliciter,

[

ergo. P. A, Si poffet.&c. ergó fic: ergó

lf

nullus Pbilofopbus eft bomo , fed hoc di-

n

cinon poteít; quia aliàs effet aliquis

n

LUR

Philofophus, qui non :effet homo ,

l ol

quod falfum eft , ergo. R. D. P. M.

LE

Ergoó fic: ergbnullus&c. & hec Propo-

n

fitio effet falía, ficuti ejus converfa C.

d

& effet vera N. vel fubd. 'ex bypotheft

DAH

tis C.

vexfit:atis Propofxcionis' praeceden

m«

ab[o-

"

$48 (o? 85

187

lt t

.:Z:«

abfolui , & in fe N. nimirüm fi hec Pro-

EEN

Bu

pofitio: ANullus bomo eft Pbilofopbus , ef-

fet vera, ediam vera effet hec: JNul-

Utqu

ls i

lus Philofopbus eft-bomo ; cujus fenfus

eft, quód hec duo predicata : bowo

n

& Philofopbus nunquam reperiantur con-

La

jun&a inter fe in rerum natura.

"und

Inft. IL . Saltem hec Propofitio

isie?

univerfalis negativa : INullus cecus fit

amj, p

naturaliter viden; , non poteft conver-

d

Ti

ti (impliciter , quia deberetita conver-

ti: ergó nullus videns fit naturaliter cecus ,

ni, hi

ergo, R. N A. ejásque P. Nam di&a

Propofitio debet ita converti: ergó nul-

lus , fiens naturaliter videns , eft cecus.

W"ro'po.':];g

Cüm fenfus prioris fit: INullus cecuseft

Wi fiens naturaliter vidcns.

160. Obs. III.

ii

Hac: Propofitio

i, H

univerfalis affirmativa: Omnis equus eft

lii

j

Eïi

binnibilis , poteft converti fimpliciter,

n di

hoc modo: ergó omne binnibile eft equus,

Q

n

ergoó falfa eft regula dicens , Propofi-

t &hM

tionem univerfalem affirmativam pof

fe converti tantüm per accidens,

R.

" C?W

D. A. Poteft hoc modo converti , vi

1

d-

:

ma;fariæ C. vi forme N. Propofitio all

ta

1$8

8 (o)85

ta eft quidem bona v materie , quia

n

termini Propofitionis funt termini re-

fiii

ciproci, quorumunus tam laté patet,

i

ac alter, fed fi in alia materia fiat con-

.fJ tha

verfio, non erit legitima.

Sic non

sp

Wna!

valet: Omne animal eft corpus , ergó omne

corpus e1. animal &c.

Ratio eft , quia

E

predicatum Propofitionis afhrmativee

AJM (

fümitur particulariter ; Unde fi con-

ul

verteretur fimpliciter Propofitio uni-

guimi H

verfalis affirmativa, mutaretur fuppo-

! il

fitio terminorum

8l

Inft. Propofitio univerfalis affir-

mativa ne quidem converti poteft per

&ccidens ,. t patet.in hac Propoüuo-

as

ne: Omnis Philofopbus ef? boino , ergo. P.

A. Si poffet converti &c. ergó bona

[i

elfet hec. converfio :

ergà aliquis bomo

li

eft Pbilofopbus , atqui hec non eftbona,

TOf j

ergó. P, m. Illaconverfio non eftbona,

, d

in qua poteft effe vera prima propofi-

u

]

tio , & fecunda falfa, atqui inillacon-

hR

;.

verfione poteft effe vera prima propo:

[X

N

ä

fitio, & fecunda falía , ergo. P. m,

l:

x

Vera eft neceffario illa propofitio: Om-

nis Pbilofopbus eft bomo ,

ila fecun-

Qs

da;

faiu

;ääv(e)äüi

189

hi

!

Ils

da: aliquis bomo eft. Philofophus , poteft

effe falía, fi nimirüm ;nullus Philofo-

tf h

Mi

phus exiftat, ergó. R. D M. P. 1. Do-

na eflet hec converfio &c: fi T? eff in

n Slf:

Ts tj

utraque propofitione. fit mera copula

| I'MH.;

C. fi in una fit meracopula , & in altera

non fit, N. D.etiam m. eodem modo,

hi i

Utf

Obftrvandum eft itaque in omrii conver-

fione, ut 7? el in utraque propofitio-

d

litigs

ne eundem fenfum habeat; Unde fiin

prima illa propofitione 75 e? prafcin-

dit ab exiftentia, ut fenfus fit: Omnis

unin'gr"« l

Philofopbus , five exiflens, ftve po[fiilis:,

eft bomo , [ive exifTens , froe po[fibilis ; cunc

idem fenfus fervari debet in fecunda:

"dliquis bomo , fice exiftens , five po[fibilis,

UE

i

n

lis.

eft Pbilofopbus , five exiftens , five po[fibi.

TOE

Et fic utriusque Propofitionis ca-

dem erit veritas, cüm ambe& fint necef-

Q

faris.

$i veró fecunda fenfüus fit ; A[i-

yituyt

quis bomo exiflit Pbilofüpbus. bona tunc

It

non erit converfio , & fecunda Pro-

r

pofitio filfa effe poterit, cüm prima

m

verafit. Eadem valet refponfio adfe-

tl

quentes propofitiones : Omne currens

TT

eft animal , omnis peccans eft creatura , om-

ts

I90

$99 0089

ii

nis demonfirans eft rationalis ,omnis Petrus

T

eft bomo. &c.

161. Obs. IV. Hec propoütxo

"u

j WI

partlcularls affirmativa :

-Aliquis fenex

fuit juvenis , non poteft converti fim-

fttd

r

pliciter, ergó falfa eft regula, quz di-

cit, particularem affirmativam con-

AUMT

d

vertl poffe fimpliciter. P. A. Si poffet

&c. ergó fic: ergó aliquis jwvenis fuit fc-

ji

hi

ex, quod falfum eft, ergo R. N. A

n

& ejus P. fed fic convertenda eft

i

4

aliquis , olim juvenis , wunc eft fenex , vel

aliquis preteritus ywvenis eft fenex , vel ali-

nümpl

quis bomo , - quà fuit juvenis,, nunc efl [enex.

sl

KRatio eft, quia in hac propofitione:s

|

Alzquzsfenex fuit juvenis, verbum fuit

p i

T

non eft puré copulativum , fed gerit vi-

ces partis alicujus pradicati , fignificat

o

ET

enim eff preteritus, & vox preteritus eft

pars predicati ; Hinc fic refolve di-

D

&am propofitionem: aliquis fénex ef? bo-

[v

qno ,. qui fuit jucenis , & tunc bené fic

T

convertes: aliquis bomo , qui fuit juve-

j

nis , efl fenex

Eodem modo conver-

iM

te fequentes: 4liquis bomo ef? mortuus ,

hr

aliqua Domus eff everfa , dicendo ; ergó

ali-

Bd/ f/;,

ia

*

$2 (0288$

191

Wi:,mgp

"æ :

Zzliquod mortuum ef? prateritus bomo, ergà

aliquod everfum eft praterita Domus. Item

Hæc nl

iftas Propofitiones : Nullus. puer- fuit

H A:*yiïfj '

fenex , nullus fenex erit puer , nemp$ fic

T

'convertendo ; JNullus preteritus . fenex

qfägula, D

eft puer , nullus futurus puer eft fenex. Ad-

M

de & iftam: Nullus fenex poteft fieri pu-

NT

er, dicendo: nullus potens fieri puer eft

Bd

jfenex.

u

Inft. Saltem ifta propofitio: Zli-

qua fbecies eft bomo , item hec : aliquod

m'ecregc'i i

1

Jubftanticum eft bomo ,-on poffuntcon-

verti fimpliciter , ergó. R. N. A. Pri-

mf

ma fic convertitur: botmoe eft aliqua fpe-

n

cies &9c.

Secunda fie : Homo eft aliquod

vinj

fubftantioum 5 INon autem: aliquis bomo

H

lil

eft [becies &c, quia aliàs in prima pro-

MW

"

pofitione bomo fumeretur fmpliciter , in

fecunda materialiter 5; in convertente

I pwrm:x:

j

autem utriusque per/onaliter,

iga;.r?nerfï

162. Coll. I. Propofitio fingula-

tcl

ris füuamin converfione fingularitatem

retinet, fi predicatum ejus fit fipgu-

lare, fi fecüs convertitur in particu-

mUdO »,:

nl

larem ; Hinc ifta propofitio : Simon

i

Bar Jona eft Divus Petrus, fic conver-

titur :

192

999 (o) 860

9 tic

titur: Divus Petrus eft Simon Bar. Sfona.

Hec veró : Divus Petrus eft dpoftolus,

« «

m

fic convertitur : z/liquis Jdpofiolus eft

s

JDivus Petrus.

163. Coll. II. Predictas regulas

g

i.

etiam tenere in compofitis & Modalibus

propofitionibus, cum hac tamen ob-

gj

fervatione , quód modales , qu& con-

verti poffünt , tantüm convertantur

u

ex parte ditti,.modo manente invaria-

to, fic ifta modalis: bominem e[Je animal,

TT

eft nece[Je , quia eft zequivalenter uni-

verfalis dedifio, convertitur peracci-

dens hoc modo: aliquod animal e[Je bo-

minem , eft nece[fe , & per contrapofi-

tionem hoc modo: Non animal. e[Je non

w

)

bominem ,. e[fe nece[Je.

Dixi: que conver-

WU

ti poffJunt ; aliquee enim. Modales plané

non poffunt converti: 1. quando in

;:

i

v

5&

modo impo[fibili non eftmutua extremo-

^

i

"i

;

!

«p

rum repugnantia.

2. quando in rodo

DLT

contingenti non eft mutua contingentia.

pj

3. quando in modo nece[Jario non eft mu-

Lt

tua neceffaria connexio,

Ratio autem

jüna

cur non poffit fieri converfio in pre-

di&is circumftantiis , eft, quia con-

Vvel-

D

"

u

.333(0)8-9!

193

Ht

?

[

verfio unicé fundatur in connexione,

""fff*rgä

autnon -connexione mutua extre-

is, AW:»';

morum ; Et hinc nequeunt converti

fequentes :Omne animal e[Je bominem , eft

d

impoj]ibile : Aliquem bominem e[fe Logicum,

T

eft. contingens.. Omnem Logicum e[fe bomi-

i n

nem , eft nece[fe.

ATU

QTE

ktt m

.

,i:«!

PARS TER T1A

i

K

Wubntn

INSTITUTIONUM DIALECTI.

BEN

CARUM,

j

h

De

v

'

m )M

Iis, quz ad tertiám mentis opera«

n

donem fpectant.

[

dhp

b qumw

Huc pertinet agere. Y dequidditate &2 divi-

i BXIUD'

Jione difcurfás 5 ac. principüis intrinfecis

Ti

Jyllogifmi categorici,

2. De ejusdem

tontn

V

principiis extrinfecis 3. de fyllogifmis

t

noncategoricis , eorum regulis , 9 imperf

'

fe&torum induttione.

Atj

T

I

CA-

194

æ&o)w

|

tndito:

ss PAFE " Brons

uint

;

$

:

De

U

]i at

uidditate , &9 divifione difcurfüs ,

-

Yis d

- &c principiis intrinfecis fyllooifmi

dym

categorici.

m

ia

ii

EIRY

)uid , &5 q"üo—tüplle.*x. fit difcurfüs.

co l. Difcurfus , feuargumen-

z Dini

364. DI

taiio eft oratio,in qua unum

ml

ex alio infertur.

'Yria in omni dif-

lmo, (

curfu fpe&anda funt:; r,ld, ex quo

u

i Ql

aliquid infertur; quod vocatur antece-

dens::2. Id, quod infertur ex alio ;

Mthor

quod vocatur confequens.. 3. Connexio

uf m

ejus, quodinfertur, cum eo, ex quo

u

infertur;. Et vocatur confzquentia. Ubi

A

benénotandum, aliud eífe con/equens,

LU

aliud. confequentiam , Confequens ett Pro-

& t

W

pofito illa, que ex alia deducitur ,

vel qua proponitur, tanquam exalia

Wt w

dedu&ta, per particulam ülativam er-

äimngui

gb; Con[equentia autem eftipfa confie-

Vr i

V.G.

iif

.ïd'o illi

&

qs pro poüti?nis cum alia;

Cum

98 (o ) 88

195

|

Cüm dico: "Petrus eft bomo, ergó eft ani-

mal rationale; Confequens eft hasc propo-

fitio: Petrus eff animal. rationale! Confe-

li

quentia autem eft connexio hujus pro-

jin

pofitionis cum priore, in eo confiftens,

quód prima vera effe non poffit, quin

ifta etiam fit vera,

Unde contingit

fpe, utconfequens verum fit, falfatamen,

confequentia, & viciffim co

:[ifm::[w

nfequens falfums

bona tamen confequentia.

NG

1 dl«

lfilu'g'ï

cam: Petrus eft fubflantia , ergo eft bomoy

Nl

verum e(tconfequens ; quia re ipsá Petrus

(t] (

eft homo , fed fal/a confequentias quia

u

I

nonideó Petrus efthomo, quia eft füb-

ftaitia: Cüm alioquin omnis fuübftan-

D! h

tia effet homo.

$i autem dicam: . Pe-

(nnhe

trus ef; marmor , evgoó eff lapis, falfum

PMSS;

j

erit confequens , ut falfum eft antecedens,

bona tamen erit confequentia, quia non

poteft Petrus effemarmor, quin fitla-

pis, & lapis re ipsá effet, fieffetmar-

fonvi

InOr,

Porrà confequentia femper eft vel

qu

vera, velfalfa; bona , vel mala , nec

diftinguitur unquam, fed conceditur,

aut negatur. Concedere autem confequen-

j

tiam eft fateri , confequens fequi, feu

2

deduci

195

$2Coo 28

deduci ex antecedente ; ANegare verb

EQL ) j

ffa'fW

confequentiam eft negere, confequens

bené deduci ex antecedente.

dirim

g

165. Dico lI Difcurfus dividitur

" |

& n

1. In formalem 6 virtualem; . Virtuális eft

i

actus fimplex, veritatem unam n alia

igliog

]

attingens, & cognofcens, ütdum di-

)

:

1

LU

co: JDeus eft. fummà amandus, quia fum-

inai

Formalis eft ,. quicon-

mum bonum 6j

E

ftat pluribus a&ibus realiter inter fe

diftin&is, quorum unusex alio fequi-

qu

gomo

tur3 E. G, Nullus fur impenitens poteft

inrd

fperare falutem , atqui onmts ditatus ex bo-

H

;

d

7l

$ alienis, mec volens ea reflituere , eft fur

&

impenitens, ergó mullus ditatus ex bomis

sj

)

alienis , iec volens ea reflituere, poteft. [pe-

2. In verum & falfum : 'e-

t

rare falatem-

Y

rusileeft, in quo verum eft antece-

dens, verum confequens, & legitima

hr

E

confequentia: Palfus, in quo horum

aliquod falfum eft, fi antecedens &

lt

]

u

l

Àl d

confequens falfa fint, dicitur argu-

mentatio falfa ratione materie ; Si con-

Y

fequentia fola. dicitur falta ratione for-

me tantüm ; fi hec omnia falfa (int, di-

fi f

citur falfa ratione materie 69 forme fi-

LUH

imnui.

;

$68 (9»80

197

; N(gm

mul, 5. In neceffarium , contingentem : &

? (s

impo[fibilem: INece[Jarius eft , in quo ne-

a

ceflarium eftantecedens, neceíTarium

Vj

confequens, & neceffaria confequen-

^; lii

tia: Contingens eft, in quo horum ali-

Ut

quid eft contingens: impoffihilis,in quo

DI

aliquid impoffibile,

4. n difcurfum à

"J«'U ) f(,m

jrieri , & à pofleriori: A prieri eft , quan-

d qir

O in antecedente continetur caufía

jtt a

]

confequentis , E. G. Petruseft rationa-

ttd

l

l

lis, ergoó eff rifibilis : Rationalitas enim

li

h

/

aliquo modo eft caufa rifibilitatis. .A

pofteriori eft, quando in antecedente

ponitur effe&us , & in confequente

caufa, E. G. Petrus eft rifibilis , ergo of

u

rationdlis ; Rifibilitas enim eft effe&tus

rationalitatis; -

i

j

d

166. Dico IIL, Difcurfus ulteriüs

&l Y

dividitur in fyllogifinum , entbyymema, in-

i

duttionem , exemplum , dilemma,, & foriten.

]

:

EI

Syllogifmus eft Oratio , in qua quibusdam

d.Cl"l [

pofitis , aliud quiddam ab dis, que- pofita

X

Jünt, mece[Jarió. accidit , eb quàd bec fint.

It

a!

Ità Zfrifi. 1, 1, Priorc. 1. Dicitur r. Ora-

tio, quod eftgenus, 2. I« qua quibusdam

ii

0l

Em

pofitis ; h. e, duabus premiffis, ut fcil.

3

habea-

l

I98

ää(oï)æ

habeatur difcur(us formalis,

3. Aitid

«ï,w,:nwä

g jil

quiddam ab iüis, que pofita funt , fcil. con-

clufio, qui dicitur aliu, quia habet

g

obje&tum faltem ratione noftr diftin-

PT

&um

5

.

cüm .non probemus idem

qqus

qiit

omnino de fe ipfo. . 4. JVece[Jario accidit,

gb

& qubd bec fint ," l. e, neceffarió fequi-

tur vi forme , fíeu neceflitate confe-

L 'v'?;l

quentie. Entbymema eít fyllogifmus

r,',lï.'.'äi n

imperfe&us , in quo ex uaa tantüm

. ly

2

premiffa infertur conclufio , alterá in

inente retentà ; E. G. Omne animal eft

J

j

— fubflantia , ergo omnis bomo eft fubftantia,

dini

fubintellige : Omnis bomo eft animal 5

t

Adeóque ut fit verum Enthymema ,

reducibile. ad. fyllogifmum categori-

Ff

cum, debet femper fübintelligi altera

yitus;

DT

Propofitio ; Unde tale non eft, fi di-

cis: Omnis bomo efT animal, ergó aliquod

m

animal ef bomo.

Indu&io . eft 4 fingula-

vibus ad univer(alia acce[fio.

Ità Arift. 1.

1. Top. c. 26. E. G. Petrus eft animal ,

Paulus eft animal, & fic de reliquis, et-

äz l

gó omnis bomo efZ animal.— Exemplum ett

abuno fingulari ad aliud propter ali-

xäyA

quam fimilitudinem progreflio: E. G.

Otium

*2 (o298

195

l]i!. 13,

Otium perdidit. Salomonem , ergó te quoqua

uT

perdet . fi illud fettatus fueris.

Dilemma,

] qllllhþ

feu J'yllegifinus- cornutus: eft , cujus pars

ii

prior duo habet membra oppofita ,

p

ex quibus quodcunque refponders

"ffdf!»(c.'

concefferit, femper adhuc premetur

1lfiriö k

altero : E. G. Vel vredis , Chriftum pro te

t t

moriuum , vel non credis? fi credis, & ta-

fl

"

enen peccas , ingratiffimus es: fi mon credis ,

It d

ánfidelis es , ergó quidguid dicis , te ipfum

0 d

condemnas,

Sorites eftargumentatio, in

J

qua plures propofitiones coacervan-

ii

tur, ità ut de predicato prioris pro«

pófitionis femper affirmetur novum

[

a,

predicatum , donec ultimum predica-

Q

tum affirmetur de fubje&o prime pro-

pofitionis: V. G. Omnis Leo eft animal,

)j

tf

emne animal eft oivens , omne «ivens eft

"

fqutantia , ergo omm's Leo efi þawmtia;

mäï

$. 1I,

[

Qzæ fit materi

a &5 forma

ffüqmïï

llj

d

mi categorici.

p[OpLï

N

.

Ota. Syllogifmus. categoricus

d:

eft, qui conítat ineris pros

[

-x 67.

4

pofi

|

209

48 (o) 85

L

gl ni

pofitionibus fimplicibus; Principia il-

Jius inirinfecafüunt , ex quibus intrinfe-

T

cé conftituitur ; Hec funt duplicia :

gt

stl

Materialia, feu materia, & Formalia , feu

ormas Materia duplex eft, remota , ex

qottin

gtl

qua remoté, & proxima, ex qua pro-

ximé fyllogifmus conftituitur.

De

»mj,ï!,

uibus

;

n

168. Dico I. Materia remota fyl-

p

logifini funt termini, proxima veró Pro-

st |

PO

pufitiones ; Ratio eft, quia ex his im-

mediaté & proximé, ex illis autem me-

eux

diaté & remoté, cüm debeant priüs

At

znn

coordinari in propofitiones , confti-

tuitur fyllogifmus,

Termini fyllogiftici

EO

funttres, quorüm unus dicitur Majus,

lii

alter minus exiremum , tertius medium ,

tittyr,

feu terminus medius.

Sunt & totidem

aitfone

propofitiones, Scil- Major , minor , qua

ttoem]

etiam premifJa, feu antecedens dicuntur,

zio]

& conclufío, eáque vel direta, vel in-

if

diretta.

Extremum ingenere eft, quod

du

femel tantüm ponitur in premillis :

m |

Majus extremum eft, quod vel in pre-

ib

miffis, vel in conclufione praftantio-

LTIity

zemlocum qbtinet ; minus exiremum ,

QUi

quod

L

48Co) 85

20l

I

!

'

lg

quod minüs preftantem : Préftantio-

lo

rem locum illud- obtinere dicitur , quod

n

obtinet locum pradicati , altero obti-

n

nentelocum fübjecti ; minus preftantem,

) Ils

quod obtinet locum fubje&i , altero

obtinente locum pradicati, Dixi, vel

li,

in premiffis ,. vel. in conclufione ; quia in

rima figura Majus extremum obtinet

Q

locum praftantiorem, & minus extre-

u)

mumminüs preftantem in premiffis ;

&l

Sed in fecunda & tertia figura Majus

LT

extremum locum praftantiorem, & mj«

t n

nus extremum minus praftantem obtinet

folàm in conclufione; Cüm in fecmida

] coan

6

fj

.y:

figura utrumque extremum , in preemif-

il

fis fubjiciatur,intertia veró utrumque

d

predicetur, adeóque antecedenter ad'

&t

conclufionem , nec unum altero pre-

r

ftantiorem locum obtineat, necunum

n

prealtero Majus autminus extremum

TALT

dici poffit, utpote ad quod per con-

d

clufionem modó debet determinari.

quii

Medium ,'feu Terminus medius eft , qui

L

bis ponitur in premifüis. Majo? eft il-

p

la Propofitio , in qua Majus , minor ,

five:

"

V

in qua minus extremum ponitur,

$

hec

202

$$ (o58€

yím

hzec, aut illa primo, five fecundolo-

co ponatur,

Gonclufio eft illa Propofi-

y m

jna

tioj queex Majori & minoriinfertur;

Direttaeft, in qua Majus de minori ex-

1f

p

tremo, Zndiretta, in qua minus.de Ma-

jori extremo concluditur , five dein

i

; D

j

fitlatiüs patens, five non. E, G, Om-

nis bomo eft animal , omne animal [l vi-

u

]

vens, ergo ommnis bomo eft vivens : Termi-

(wl

(j

*150 med

nus medius in hoc fyllogifmo eftanimal ,

quia bis ponitur in premiflis : Extrema

3iont

z

bomno & vivens ,, quia tantüm femel po-

nuntur in premiflis: Majus extremum

cel

lia p

qioens , quia in premiffis predicatur ;

eninus extremum bomo , quia fubjicitur.

h

"

siijdt

Major eft hec propofitio, licétfecun-

do loco pofita: Omne animal efl vivens ,

i

quía in hac ponitur Majus extremum,

Scil. vivens : minor hec , licét primolo-

PT

co pofita. Ormnis bouto eff. animal ; quia

n il

in hac ponitur minus extremum , Scil.

gt

ebomo : Gonclufio haec: ergo omnis bomo eft

Mün,

Lidns

€ivens, quia infertur ex Majori & mi-

nori; & quidem direta , quia Majus ex-

d

tremum , Scil vivens concluditur de

