bra nullum fit aliud membrum intere

(

medium. V. G. Omnis numerus vl eft.

i d

jar, vel impar. P. Membra dividentia

debent adequare , vel exhaurire divi-

ag

fum, atqui fi divifio non effet imme-

tl

diata, membra dividentia non adequa-,

Ptl

w

rent, vel exhaurirent divifum, cüm

:

divifum aliquid contineret, quod non

;

d

jj

contineretur in ullo membro dividen-

:

ïä

ag

te, ergó. Unde non valet hac divi-

hi

fio: Znimal aliud eft rationale , aliud rugi-

t

bile, aliud binnibile ; Cum füb animali con-

p

tineatur etiam /atrabile cum reliquis dif-

m

ferentiis fpecificis animalis.

lr

103. Obs. Contra Regulam x.. In

g

divoifione bominis in animalitatem &rationa-

tj

litatem. divifum . nón. plus continet ,

T

quàm fingula membra dividentia,ergó.

tpn,

P. A. Quodlibet membrum dividens:

dnt,

fum ,

contingt id, quod continet divi

A

-

ergó.

t

«$ (o58$5

119

l

|| ergoó. P. A. 4dnimalitas ett totus bomo ,

i

rationalitas eft etiam totus bomo, ergó,

]

"

n

, R. D ult, A. Animalitas eft totus ho-

o

j

j

d

RTT

! mo &c, Pbyficà, & quoad entitatem C;

"

v'I

* Metapbyficó , & quoad conceptum IN. nam

uml

l

ln

" conceptus amimalitatis eft , principium

]

" Jentiendi; rationalitatis: principium ratios

l

" einandi :

r

conceptus veró bominis efts

ivil;

principium fentiendi. fimul & ratiocinandi

d

,cüm igiturhec hominis divifio inanis

(n d

malitatem & rationalitatem fit divifio

lod

effentialis Metaphyfica, patet, quód

L nl

neutra ex hispartibustotum hominem

Irtpi

metaphyficé , feu quoad conceptum

bt

Vi l

adequet.

104. Obs. Contra Regulamvg. Si

V

membra dividentia debent inter fe

(s

pugnare, ergó unum non poteftcon-

n i

tineri in altero, atquiunum membrum

il

dividens poteft contineri in altero ,

ii

ergoó P. m. Bona ett divifio bominis in

ii u

corpus & animam , licét anima ,tanquam

]u a

membrum dividens, contineatur in

j

corpore, tanquam altero membro divi-

prndi

dente, ergó, R. D. A, P. Licétanima ;

lu'netdir:

tanquam membrum dividens , conti-

[

neatur

120

48 Co0 $6G

n

174]

neatürin corpore, tanquam in /ubje-

&o C. tanquam quid omminb idem N.

iaj

ILNHO

Membra dividentia debent inter fe

n

pugnare, h. e. unum membrum divi-

fionis debet effe diftin&tum ab alio, &

1

1E0

quidem Pbyfié , fiit divifio in partes

Jhyjficas ,. Metapbyficé veró , fi fit divifio

n

In partes metapbyficas: fic corpus & anima,

AA T

quz funtpartes pbyfice hominis , diftin-

guuntur pbyfià ;; dnimalitas autem, &

n

l

vationalitas, que funt partes Metapbyfi-

& , diftinguuntur metapbyficé, feu per

J

conceptum ; quia habent conceptus

diveríos. Itaque hzc regula non pro-

l

TU

hibet, quó minüs unum membrum di-

vifionis poffit effe in alio , tanquam

in fubje&to ; Siquidem bene dividitur

ens in fübítantiam & accidens, & ta-

n

li

men accidens eft in fübftantiá, tan-

Pm)-c

quam in fübje&o.

il

105. Coll. Predicata in lineápre-

i

J

dicamentali per modum negativorum

ö T!qw[

pofita, V. G. irrationale , infenfitévum ,

M

non fumi negativà ( quia fi fumerentur

qu

]

negalio? , membra dividentia latiüs pa-

V, æq

tgrenþ, quàm divifum ) fed infiitanter

fita

1

izn

*598(0)8&

""^ & pofitiv?, Sc..pro principio intrinfe-

Ü

zi

"5 co & exigitivo operationum bruti &

viventis non fenfitivi, five plante ,

nmlh*:;

hecque vocabula adhiberi partim. ex

"^i defeétu linguz latinize

Vif

, que propria

! vocabula non fuppeditat ; partim ex

^l defe&tu. notitie o

perationum fpecifi-

!l earum & differentialium , quas inge-

" nii noftri imbecillitas n

on ità depre-

Ttatin

hendit & claré cognofcit,

ts

s —.

*: -PARS SECUNDA

LT

qiu INSTITUTIONUM . DIALE

j

CARUM,

CTI-

l) , t

bered;

De

tidn. ]

Iis, quz ad fecundam mentis opcäf

Mtai

racibncm fpectant.

Huc pertinet agere — 1. de Quidditate &

hii

m

divifione . Propofitionis.

2. de Veritote

| Ilfgä

I.

.& requifitis ad Propofitionum nece[fita-

tem , impo[f:bilitatem , & contingentiam,

i

li

quando funt. compofita.

3. de Oppofitio-

T d

ne , equipollentiá & converfione Propo-

Jitionum.

ffd La

E

CAPUT

122

42(2288

C APHT E.

indditate

&5 Bï'ruijione Propo-

i

fitionis. -

I.

l

j

Nome;x ;

Verbum , 69 3

L

É

4 i

Quid fit

[

,;j

A

Oratio.

Wd

106.

Ota. Cümad notitiam Propo-

if

fitionis neceffarium fitfcire,

al

quid fit Nomen , Ferbum , & oratio , men-

d

tem Ariftotelis circa ifta

3j

cabimus.

wpriüs expli-

U

107, Dico L. Nomen eft cox/iz-

"j

vificativa ad placitum fine tempore , cujus

£

f

nulla pars figuificat feparata , finita , €9' re-

Éa, faciens cum *erbo veram 'udl falfam

M

ürationem.

Ttà Ariftoteles r. Perib. c.

T

i

5». dicitur r. vox , utexcludantur ter-

minirmentales & fcripti, 9. Significa-

DT

n

tioa, ut excludantur voces fi&z ,item

figna naturalia, üt gemitus, rugitus. 3.

"d placiium , quianulla vox ex fe habet,

lt

jiam

Noun

quód hanc rem PO,,tiüs' quàm al

fig-

ä&ä(?)æ

133

u

fignificet, fed puré ex beneplacito in-

ftituentium , quibus placuit, ut bomo

fignificet animal rationale potiüs,

Foum;

quàm aliud quid.

4. Sinbtempore, ut

nomen diftinguatur à verbo,quod cum

tempore fignificat. $. Cujusnull

a pars

Jignificat fiparata , h. e. non fignificat

:

Vil

idem, autaliquid illius , quod antea

adhuc conjun&ta fignificabat; Per quod

oittn

ANomen differt ab Oratione , cujus partes

!

etiam feparatz fignificantid , aut ali-

r

J

Vr

quid illius , quod fignificabant con-

jun&em, 6. Finita, ut excludanturter-

la p

mini infiniti, E. G. tion- bomo &c. quia

non funt apti ad conficiendas Propo-

mod,

fitiones fcientificas, cüm non fignifi-

n

cent, quid fint res , fed tantüm, quid

non fint.

ii

7. Rélta , utexcludantur ca-

wnd) fus obliqui , quifunttantüm inflexiones

d

nominum; fignificatio enim impofita

:gcludan;

eft re&o, non obliquo.

8. faciens cum

MT

verbo veram 'vel. falfam orationem , quze

tantum claritatis gratid adjiciuntur.

d

TU

IO8. Obs. Hora, dies , INox, beb-

domas ,lufirum , feculum &c. funt vera

voxqfä

7

u

D

INomina; atqui hzcfigniftcant tempus,

z

grgö.

124.

598 92 6X

í j

ï'e-rgö. R C. Totum. Aliud eft /fenifi-

hii ij

:

care tempus , aliudeum, autfimne tempore :

[/

Jienificare tempus , eft habere pro figni-

[i]

ficato Principali tempus,, & prater

)]

hoc non habere aliud fignificatum, üt

[*

Hora, dies &c. fignifigare cum tempore ,

[ ,

eftprater fignificatumPrincipaleetiam

fignificare exercitium a&ionis in pri-

vt

maria temporis differentis , üt moffige

ii

yi

nificat amorem, & tempus prafens. — Sig-

l

tiüficare finà tempore ; eft praeter.fuum fig»

V1

nificatum -Principale non fignificare

u

l)

exercitium a&tionisin primaria tempo-

Vl

ris differentia, utigaudium.

Primarie

f0j

gemporis differentie funt Pr

á

eteritum, præ-i

Is

fensy Futurum.

ntaculum , prähdium A cena

Mi

ll

bicInfto:9e

'.,(

b

fignificant cum tempore, ergó. R. IN, À«

EU

Aliud eft fienificare cum tempore ,. üt mo-

[

dó explicatum , aliud confrgnificare tem-

li

jus:

- Confignificare tempus , eft habere figs

nificatum Principale cum refj

;»ectu ad

D

w

aliauod tempus, finé primaria tempo-

Tne

ris.differentia, utY jentaculum , quod

tim

preter refc&ionem corporis, tanquam

etn-

Atl

ügniücatum Principalc", connotatt

pus

SRCo^E

"r2s

pus matàtinum, prefcindendo, an fit

Ulf:,»l

prefens, an preteritum, an futurum,

n

"

109. Dico II. Verbum eftoox fis-

j)

ls

mificatioa ad. placitum. cum. tempore , 'cujus

nulla pars fignificat faparata , finita & vee

"

li ',:'

Ga:i Et eft eorum , que de altero dicuntur,

i

fota.

Ità Ariftoteles t, Perib. c.3. di-

Citut .

iia, ut excludantur verba

t

M

per acci

t

hs infinitata, qualia funtil-

la, in quibus particulanon ponitur poft

J

rl

copulam, dum refolvuntur. E. G. f?el-

n w

le funt non. fcintillantes. . Dixi: per.acci-

^h

aM

dens infinitata, quia, perfeloquendo,

j

verba non infinitantur, fed femper

funia

prépofità particulà noz, fümunturne-

ganter. 2. Refta, h. e.indicativi modi,

u

& temporis préfentis , ut catera ver-

d

bi tempora àc modi exclüdantur , quz

non tam vérba fünt, quàm inflexiones

verborum, " Solum tempus prefens fi-

j

n& ordine ad preteritum & futurum

intelligitur, pizferitum veró & futu-

rum non finé ordine ad prefeus: vee

rum ehim eft: Petrus cucurrit , quia ve-

rum aliquando fuit, dicere: Petrus

rum , qua dealtero

furrit; 3. Efl uota . eo

dicun-

L

:

126

$32(o528€

eicuntur,h.e. ne&endo predicatum cum

"

fubje&o, indicat, quód ei conveniat,

um

licét adjun&o ly non difconvenientiam

Ü

eorundem indicet.

Caterz particule

patent ex definitione nominis.

I1o. Obs. I. Sum eft verbum , at-

qui fumnon fignificat exercitium a&tio-

nis, ergó verbum non fignificat exer-

citium actionis, feu cum tempore. R.

T

D. m. non fignificat exercitium aCtio-

il

nis proprie & ftri&t? dicte C. impropri &

ün

lai? dite N. verbum fubflantioum, quod

M

eftunicum verbum /um,fignificat a&io-

j

nem tantüm impropri? , Sc. exiftentiam,

ii

quae eft a&us, five quoddam agererei ,

cum plus fit exiftere , quàm non exi-

vl

i

ftere; Perba adjettiva veró , qualia funt

Pl

jl

omnia reliqua , excepto verbo fum ,

Ti

fignificant plerumque exercitium a&i-

Af

onis proprié talis.

u

]

111, Obs.II. In häc; Propoütio-

ne: bomo eft animal , ly eft non fignifi-

lr

cat cum tempore, ergó P. A. Non fig-

Ü

nificat exiftentiam fubje&i; cüm fen-

| ln

fus non fit : Homo eft. exiftens animal ;

li

€

| 1$8 ( o ? X9

137

UM

demhïa

eft enim Propofitio neceffaria, in quà

verbum dicitur ab[oloi ab omni tempore ,

Um ü'æ'h

ltemm'

ergo. R. D. P. A, Non fignificat ex-

Tl

iftentiam fübje&ti pro determinatd tempo-

ris differentid C. ampliativà N. n hác ali-

M

h

Íísque Propofitionibus neceffariis ver-

T

li

bumn dicitur abfolvi àtempore , non,quód

non fignificet cum tempore, fedquód

ii

Mi

du

in hujusmodi Propofitionibusnon fig-

N

nificet cum tempore determinato, eó

quód amplietur ad omnes temporis

M

lt

differentias propter neceffariam con-

nexionem pradicati cum fuübje&to.

Init

I12.

ico IIL Oratio eft voxfig-

C nl

P

nificativa ad placitum , cujus partium. ali-

lag

qua fignificat feparata , üt ditkio , mon t

Qu

Ti

affirmatio &? negatio. . Ità Ariftoteles. r.

perih. c, 4. Dicitur t. vox , quia licét

oj

multis conftet vocabulis ,. debet nihi-

TAE

Jominus effe una fecundüm fenfum,

2. Cujus partium aliqua ; quia non eft

ihy

neceffe , ut omnes orationis partes fint

d

hii

fignificativz,

3. Separata ; ut diftin-

MX

guatur à INNomíne & verbo, quorum par-

du

tes feparate non fignificant, quod fig-

1

nificabant conjuncte.

A. Ut ditlio ,

4

70n

138

ag( o )Tæ

p*

non At affirmatio & negatío , quia non re-

'quiritur ad orationem precifé, ut fit

affirmans aut negans , cüni aliàs omnis

j

oratio effet propofitio.

Eft autem

oratio alia /mperfetta, -alia perfefta, eá-

i

| 15;5 Pfl"h

'que vel enunciativa , -vel non- enuntiati-

va, Inferféta eít, que&imperfe&um

fenfum generat, & animum auditoris

fufpénfum detinet, üt qwos ego: Perfe-

(aeft, que perfectum fenfum gcne-

gat, üt bomo-e[1-animal.

Enuntiativa eft,

quz verum , vel falfum fignificat. /Non-

enuritiativa:eft, quae nec verum , .nec

falfum fignificat, üt oratio interrogati-

l

*a , vocativa , imperativa , i

mprecati*qa j

lh

W'Ji'sä

dgürecätivfi $ apfan'*ua.

$. II,

uid f Propofitio, quid ejus maQ

T

eria €9 forma, qualitas &5

quantitas.,

AA

j

Ico T. Propofitio, duam inter-

yel

l

ng; D

pretationem appellat Zfríf?ote-

12, ü

ord-

Af

J

i. quiakei*c inteþpres mentis, eít

tio,

"

i

$ Co)89

129

Rn

tio; S&. perfecta, di&iva, feu imme:

[

i

diaté judicativa de-aliquo: Que- fint

l LT

ejus partes , dictum eft füprà. N. ..

H'

Specialiter hiccirca copulam notandum

ïMm)

reftat , aliam effe Principalem , aliam

1 hhj

münus Principalem; Principalis eft,- quae

I

ne&it fubje&um totius Propofitionis

It qy

b

h

cum predicato... E. G. Petrus efl do-

&us.

Minls Principalis eft, quze neétit

2

aut partes fübjecti, aut partes pradi-

A

cáti inter fe. E. G. Peirus, qui EST Lo-

l

TOU

picus , eft - dottus.

Petrus efl id , quod non.

VU

eít /apis,

10

I114.

Dico lJ. Materia. Propofi-,;

Mi

tionis eft duplex, remota, feu ex qud,,

& proxima , feu circa quam. — . Maleria y

ex quá , ; Propofitionis ftmplicis funt fub-:

jectum, & predicatum: Quia ex his:

conftituitur Propofitio; formahuic ma-

TT

teri? correfpondens eft verbum fubflan-;

li

tivim f«m, aut aliquod ex ejusdem de-,

rivatis indicativi modi. Aatio eft , quia

verbum fubflantioum fum fubje&tum &

"

predicatum, fecundüm fe indifferen-

(

tia, tanquam materiam , determinat

& ad faciendam

s, alf

ad eïe conjunca ,

5

Pro-

130

48 (52 86

;l

Propofitionem. — Materia, exquà , Pro-

!/

g

pofitionis compofite funt integree Pro-

ji

pofitiones fimplices; quia ex his pro-

inti

ximb & remott duntaxat ex terminis ,

ü

componitur; Forma huic materiz cor-

L'fäjü

refpondens eft conjun&io quzedam

Grammaticalis, &, «e , fi, quia &c,

;I

:h

Nam hzc in Propofitionibus compo-

(,'

fitis eft copula Principalis , determi-

E;ä |

nans Propofitiones fimplices ad con-

a

ftituendam Propofitionem compofi-

tam. MateriaPropofitionis , circa quam,

u

n

eft connexio predicati cum fubje&to,

qus triplez effe poteft, Sc. nece[Jaria,

il

ts

gontingens , & impo]fibilis: Forma huie

materie correfpondens eft ipfe a&tus

zämï

Wi

intelle&tüs, affirmans aut negans iftam

nl

connexionem,

115, Dico III. Qualitas Propofi-

ht

L

tionis juxta diale&icos duplex eft, Sc.

b

e[fentialis , feu primaria, & accidentalis,

Vi

Íeu fecundaria : Primaria eft affirmatio

E

& negatio; Secundaria veritas & falfi-

tas.

Ratio eft, quia quaerenti, qua-

t

lis fit Propofitio, apté refpondetur:

Eft afirmativa vel negativa, eft eera vel

Wi

falfa.

L

&8(5)8&

131

maüfä,h

falfa.

Dixi : juxta diale&ticos; Nam in

tv

rigore veritas quidem & falfitas funt

li qj

qualitates Propofitionis , non tamen

LUj

affirmatio & negatio.

Ut Propofitio

j Ti

Modalis fit negativa, aut affirmativa,

INf [

debet precifé Modus negari, aut affir-

3! ),Iï; 9'-&

mari; Hinc ifta Propofitio: Petrumnon

QTT

e[fe brutum , eft nece[Je ,. eft. Modalis affir»

d d

maliva, econtra veró ifta: Petrum effe

Ws

brutum , non eft nece[fe , eft Modalis uega-

J (

ijva. Similiter, ut Propofitio corpo-

0l

fíta it-affirmativa, autnegativa , debet

przcifé conjunttio Grammaticalis affirma-

[

LT

ri , aut negari: Sic ifta copulativa £

! In

Et Petrus currit, & Paulus ambulat , eft

ii

affirmativa: Hec veró: Non & Petrus

t

currit , & Paulus ambulat , eft negati-

va, & fic de ceteris; Ubi maximéat-

TO

tendendum, ut in negativis particula

j

n

n0n immediaté afficiat ipfam conjun.

[

T

&ionem; V. G. Non fi , non. ideó &c;

&

i

Sicut in fimplici debet afficere copu-

lam verbalem.Principalem.

[5

il

116. Dico IV. Quantitas Propo«

fitionis eft extenfio, autlimitatio fub.

Ll

)d

je&i in re&o importati , ut plu:a vel

pau-

123

$$ (o588

I w

pauciora fignificet , feu univerfalitas,

| uiüls (

autparticularitas. Dixi 1. fubjetti,nam

If

quantitas Propofitionis defümitur à füb-

»44(!-'?&

je&o, nonà predicato; Hincfignum

u

additum predicato non facit illud dis-

j

[

Í

tribul , aut reftringi; fialiàs fecundüm

regulas de /uppofitione non fuit diftribu-

endum ,autreftringendum; E.G. Om-

nis bomo eft omne rationale , aliquod ani-

] gïfmna'

In

mal eft omne rationale , mullum elemeritum

gl

eft aliquod vivens, Deus ef? omnis fua

LU

il

perfettio. Dixi 2 in retto importati , quia,

fignum additum ol/iquo nihil facit ad

quantitatem Propofitionis; Unde hzc

lrlï

&

Propofitio : cujusvis bomünis aliquis equus

currit, eftparticularis, ifta veró: Ali-

3

if

cujus bonminis omnis equus currit , eft uni-

verfalis,

Obfervandum ,. quód Propo-

d

]

fitiones compofite habeant eandem cumi

componentibus fe quantitatem , licét

ratione particulze copulantis copulativce

fint univerfales, aisjunctive ratione par-

Qot

ticule disjungentis particulares : Item

quoód caufales femper fint &quivalen-

ter univerfales ; Sic quia hec caufa-

"8»

006

hs -vera eft: Qu'ia Petrus currit , m

tur,

a

133

&O

du

tür, etiam vera eft hec univerfalis :

n ju*m

Omnis currens movetur.

M

-117. Colj. Copula aliquando eft

J i

fnera copula, aliquando nom. — Tinc eft

n

4üera copula , cüm . tantüm: conjungit

ii

predicatum cum fübje&to, & prafcin-

DW

dit ab omnitemporis differentia ; Tunc

m

eeró non eft mera copula, cüm fignificat

i d

exiftentiam actualem ; V. G. Cüm di-

tl

co: Homo eft animal. vationale , T eft eft

T

era copula, quia hic eft fenfüs : Elomo

hii

vel exiflens , «el po[fibilis ,- vel preteritus,

hi

«el futurus eft animal rationale, adeóque

n 0

T eft priefcindit ab omni temporis dif-

tl

férentià ; Cüm veró , dico : Deus eft ,

i

T eft non eftmera copula, féd verbum

od

fignificans exiftentiam; fenfus enim

?

j qit

eft : Deus eft exiftens,

n

*

Jitr.

$. IIL

ii

IU

uplex fit Propofitio vatione .

ii

Qat

materig &5 formae..

jfa

.

ii

!

uä. Ico I. Propofitio rationemai

W;

:W

P terie vemote , 1eu ex quá ,alià

7

€

134 ,ä;-S(o)ææ

gl

eft de fecundo , alia de tertio adjacente $

Item alia finita , alia infimita. Propo-

p

J[,

"

fitio de fecundo adjacente eft, in quápo-

nitur verbum adje&tivum, h. e tale,

tüä

u Mil

4l

quod zmplicit? continet copulam & prz-

dicatufn , üt JDeus eff , Petrus currit,

"

u

JDe tertio adjacente eft , in quà ponitur

verbum fübftantivum explicité cum pre-

LL

dicato , üt Petrus eft bomo

Finita eft,

r

que conftat terminis finitis , üt Leo

dl

eft animal: Infita , qu& infinitis , üt

A

ii

Petrus eft non- Leo , non. Petrus eft non-

m

Leo, Ratione materie proxime , feu cir-

b

ca quam , alia eft in-«ateria nece[Jaria ,

n

M

l

alia in contingenti , alia in impo[fbili :

lu

f

[l

Propofitio in n materia nece[Jaria eft ,

Mi

in qua fubjectum inter & predicatum

)

eft neceffaria connexio , üt/bomo eft ani-

p

eal , bomo mon efü amimal : ln Materia

(l

contingenti eft, in. quà eft contingens

t

connexio , üt bomo ef? dottus , bomo nen

eft doftus s. Tn wuateria impojnili eft , in

L

quà e(* impoffibilis connexio, üt bo-

m eft. Equus ,. bomo non eff. Equus.

N

119. Dico Il. Propofitio ratione

fi

forme alia eft fünpilex , alia complexa,a!ia

M

compofi-

ä&ä(t))gä

135

« nj

if

compofita: Simplex alia eft abfoluta feu

de ine[fe , alia Modalis , feu de modo. Com-

(0&, lg

nj

pofita alia eft implicité , alia explicité com-

fofta: E

licité compofita aliaeft copulati-

Toplgl

*4 , alia

3

isjunttiva, eáque ve

] perfecta,

IPWL

W

vel imperfettas .Alia conditionalis , eáque

n QUäF(

;

vel Zllativa ,. vel fimpliciter enuntiativa ,

fïþliäüö:;

m i

vel difparata ; Alia caufalis.

Implicità

compofita , qux etiam exponibilis dicitur,

| ül]ilfs,'»;

alia eft Exclufiva, alia Excejtioa, alia

Ut i

Reduplicativa.

Simplex, qu&etiam Ca-

! Dj

tegorica-dicitur , eft, quz conftatunico

Türt, t

fübje&o & pradicato , üt zfngelus eft

r r

Spiritus.

"Abfoluta cft, quz rem fim-

IT

pliciter enuntiat finà modo, ütbomoef

l ml

animal,

AModalis eft, que rem enun-

d n

tiat ub certo tnodo : Sunt autem modi

J,Uü*t

potifünüm quatuor his verfibus in-

d:n

clufi :

&

Omnis nece[Jc valet, valet z'mpcwbz?

t

i

nuiius.

yt

Poffibile quidam , quidam non pof-

Llile non.

4

yen.,

f

Nece[fe eft modus univerfalis affirmati.

(f

püü i

vus, impo[fibile univerfalis negativus,

m

o[fibile

"

po[ibile particularis aüh'"mativus, o

10 ,

-T

136

ää-?( o $89

Aon , feü contingens particularis iegati»

| vi

101

vus. His adjunguntur riodi temporaneis

Semper ,nunquam, aliquandó , aiquando nong

n

j

w f

Item.Locales : Ubique, nullibi , alicubi, ali-

cubinon. Obfervandum hic 1 .in quavis mo-

li

j

t.»

[

dali contineri duo , modum Sc. & dittum:

.Modus eft vox una ex fupra enumera-

tis; Dittum veró funt reliqua, quefub

modo afferuntur.

Q

Sic inhaciropofi»

tione: Zfomo nece[Jarió efl animal , &odus

eft vox nece[Jarió ,. dittum vero 1. Homo

r

eft animal.

2. Quóod hi mogi poflint fu-

Wj

mi vel nominaliter , üt bominem e[Je ani-

)

Ü

mal , eft-nece(fe &c. vel adverbialiter , üt

bomo nece[Jarià ef] animal.

Propofitio cotn-

h

T

flexa efít, qu:e conftat. vel fübje&to ; üt

qui peccat , efd [evous peccati., vel praedicae

m

to, üt Studas eft Apoftolus , qui Dominum

J

prodidit, velutroque complexo, dt bo-

l

1o, qii peccat. ,. ef? ex genere dllorum , qui

(j

U

Jeipfos perdunt.

'Propofitio complexa ,

qu& plures continet partes, quarum

ln

m

una dicitur primaria, . altera fecundaria ,

AR

dignofcitur per relativum , qui, que,

tayi

quod: Pars, habens relativum, dicitur

n

; al«

Propoütio incidens , feu. fecundaria

tera

"

:

4289(o»)85$

197

lculm,.rl

"teráprimaria, — Ptopofitio cotnpofita eft

Z lm

L

qu& conftat pluribus fimplicibus, per

conjun&ionem Grammaticalem . con-

M JI

nexis.

lll]q li

Explicità compofita eft , quae ex-

plicité conftat pluribus ümphcnbus per

ht r

DTum 7

conjun&tionem Grammaticalem con-

nexis. Copulatioa eft , qua conftat plu-

hqaz

IT'H M

ribus ümpnabus, per particulas &

nec &c. connexis, üt C fol eft , & dies

i!WU,:

1N

eft ; INec fol eft., nec dies efd . - Disjuncti-

va eft, qux conftat pluribus fimplici-

Md' ,

(

71

bus , per particulas, ve], aut &c. dis-

jun&tis: Perfetta eft, quando membra

UI

disjun&tionis feinvicem excludunt , üt

Diji

-boc anüiial vel e[t rationale , tvel. efT- irratio-

Afl

I

nalé: Imperfetta eft, quando fe mutuó

p

non excludunt, üt vel Petrus currit ,vel

m

Paulus ambulat

Conditionalis eft, qua&

l

i

conftat pluribus fimplicibus , per par-

J

II

ticulam //, nif/:&c. connexis

Illatica

100 d

eft, in qua conditio in antecedente po-

16

fita fignificatur effeneceffario connexa

i

ld

cum conditionato; Sive h«

neceffi-

"m

tasoriatur ex naturarei, fiveex Lege

DEI,

ID

T

perinde eft. . E. G. Sz foL eff , dies

/

(

g, f ïuda.ï imortuus: effet. in gratia, fui[fet

alva-

138

jl

falvatus : Simpliciter enuntiativa eft, cujus

5

i

conditio fignificatur habere quidem

connexionem aliquam cum conditio-

il

j

&i

nato, non tamen neceffariam. E. G. Si

u

Petrus audiet concionem , convertetur.. Con-

il

m

ditionalis difparata eft, in qua non figni-

ficatur ulla connexio conditionis cum

li

l)

Hs

n

conditionato , fed mera exiftentia con-

ditionati pofità exiftentid conditionis.

| li

EK. G. Si Gallus cantabit , Petrus negabit

W

(l

w

Chriflum: Eft autem conditio, feu ante-

cedens, feu bypotbefis illa pars Propofitio-

tll

W

T

jj

(

nis conditionalis , cui przfigitur parti-

cula ,f , nifi &c, conditionatum verà alte-

sii

u

ra pars, Cau/alis eft, quc conftat plu-

ribus fimplicibus. per particulas ideo ,

La

ji

r

quia connexis. E. G. ldeà dies eft , quia

J

Jl eft , que ità exponitur : Et dies ef ,

qu

& foleft , & caufa, cur-dies fit, — fol eft.

u

Ytem non ideb dies ef? , quia fol eft , quse

g

fic expónitur : el dies. mon ef? , vel fol

jj

li

none[t , velfidieseft , caufas cur dies fit,

li)&æ

non eft fol.

Propofitio inplicité compofi-

ta, feu exponibilis eft, qua implicité con-

ftat pluribus fimplicibus , & hinc ex-

th

ponenda eítper aliam explicitó com-

pqütam,

H

*92(o»)28

335

f

pofitam, que ideo exponens vocatur :

ts

KExclufiva eft , que habet particulam ex-

u ]

clufivam, duntaxat , folimm &c, fi hec

lia

afficiat fubje&um, vocatur exclufiva de

It

Jüubje&to, üt folus bomo eft. rifioilis , quee

gug

ità exponitur : Zomo eft rifibilis, C2 ni-

NT

bil difLinttum. ab bomine eft vifibile ; Si ve-

il

ró particula exclufiva afficiat predi.

N tj

catum , dicitur exclufiva de predicato ,

!, i

t Petrus eft tantüm Muficus , cujus expo-

M

nens efthecs. Petrus ef? Muficus , & pra-

st

ier Muficam nullam aliam fcit artem,/ Ex-

pj

eeptiva eft, qua habet particulam ex-

UAV

ceptivam, freter &c, üt omnes Zfpoftoli

(Ue Qd

prater Sudan

* pUV

4m

faloati

3

.Cuin

wj

S exponens

qutid

eft: Sudas noneft. falvatus , & r

eliqui 44po-

m

Jftoliomnes funs falvati. . Reduplicativa eft,

hi

qua habetparticulam reduplicativam,

xitqr:

1

T

àt. quà, quatenis, in quantim &c. üt

Petrus quà Muficus cantat , cujus exponens

g

eft: Petrusef Muficus , & Petrus can-

r

1

tat, &9 caufa, cur cantet , efà . Mufica.

IV.

ts

uofuplex .f(it 'Proj;oþtio, ratione

»Us,&

L

qualitatis &5 quautitatis.

I22,

-

140

.æg(.o).æ

y ll

120. J'xMco l. Propofitio ratione qua-

litatis primarie alia eft afw-

ïä

p!

;

l

Í

matioa, alianegatioa: affrmativa, qus

dici folet jredicatio, alia eft inordinata,

]

feu indiretta , alia ordinata , feu- dirc&ta:

Ordinata alia in * alia extrinfeca: intrinfe-

/

a alia materialis , alia formalis: Forma-

Af-

4

lis alia effentialis ,- alia accidentalis.

1

firmnatioa eft , in quà predicatum affir-

matur de fubjeéto , megdtiva , in quá

negatur.

Übi adeertendum : Ut Pro-

du

Eäsar'; |

pofitio fit negativa, particula negati-

va debetloco convetiiente pori, Se.

il

vel immediaté aüite copulam, üt Pe-

ii

trus non eft brutum , vel ante verbum

d

copulam & predicatum fimul conti-

tdj

nens, ütcanis non latrat, vel imme-

iil

diaté antefignum particulare, autuni-

ii

verfale, üt non omnis miles ef? fortis',

tj

velin ipfo figno includi, üt nullus

ff

equus eft vationalis* Si autem alio loco

dinci

1

ponatut , facit Propofitionem infini-

:'onegm

tam. ütbomo eft non animal. Predicatio

[ *?'A

inordinata eit, in qua. preedicatur id ,

Qtia

quod non eft aptius pteedicari ; àt vi-

inata

qizd

v(ïns vel aliquod vivens ef? Leo : Ord.

eít,

unæ d

$ (o) 96

I41

j lii

wm i

! eft, in qua predieatur id quod eftap-

tius prædxcarl' Eftautem aftius predi-

TM !

"m inh

cari ,

. fuperius de inferiori, üt Leo

eft. vivenss 9.

Forma. de- fubje&o, üt

7 feu

;rwf

- paries eft albus 3 3. effe&us de cau(a, üt

rationale eft vifibile.

Prédicatio inty mfeca

Ti

eft, inqua predicatur forma intrinfe-

ca de fubjecto, üt bomo. eft albus; . Ex-

L2

trinfeca, in qua forma .extrinfeca, - üt

A2

, paries eft vifas. :Materialis ,in quaunum

' prediéatur. de-akero præczse ratione

Fj uk

llerle W

fignificari tantümi materialis; üt albumt

eft dulce s. Formalis,.in qua unom predi«

p .

l atf

catur de altero ratione fignificari for-

malis, üt albim eft coloratum : E[Jentia-

1 r

lis eft, in'qua £otum preidicatum eft de

n W

E

effentia fubje&tiyüt bomo ef animal : dic-

cul It

- cidentalis eft, in.qua predicatum vel

DT '

nullà ex parte, vel non totum eft de

u i

effentia fubje&ti,

üt Petrus eft. dottus ,

Uaf

Petrus eft. bomo do&w

Propofitio ra-

TU

tione qualitatis fecundarie. alia eft vera-,

n

——

ia falfa; Utraque vel neceffarió ;vel

Yi

contingenter vera, -autfal(a... eraefb;

quze eft conformis füo obje&tos Falfa,

quz eít difformis, JNece[Jarió vera , quea

euam

ü

-

142 -ä&ä—(o)æ

etiam meceffaria dicitur, eft, qumità

MSJO

eft vera, ütnon poffit effe falfa , üt

[ jl

jl

1

bomo eft animal : Contingentervera, que

etiam contingens dicitur, eft, quaità

v!"jf') [

ltl

eft vera, ut potuerit efTe falfa, üt Pe-

truseft dottus, — INece[Jarió falfa, íeu im-

n

D

poffibilis eft, que ità eft falfa, ut non

g u

poffit effe vera , üt bomo eff brutum :

"]

contingenter falfay quae. fimiliter contin-

Dd

lii

ini

[

£ens. dicitur , qua ità eft falfa, ut po-

tuerit effe vera, üt Petrus mon e[d dottus,

&l

)

Unde patet, quódaliud fit, Propofi-

g

n

tionem effe nece[Jariam , aut impo[J;bilems

aliud, Propofitonem efle in materia

QU

W

neceffaria, autimpoffibili: Licét enim

omnis Propofitio centingens itin mate-

MM

ria contingenti , nontamen omnis necef-

i

Jaria aut impoffibilis eft in materia nece[ja-

lh

*ia, autznpo[ibilig Sed poteft Propofi-

ii

tio nece[Jaria effe in materia impo[fibili , üt

tl

nullus bomo eft brutum, & impo[hbiis po-

Wa

tefíteffe in materia neceffaria, t nullus

T

bomo eft animal : Prior eft nece[Jaria , quia

ht

itàeftvera, üt non poffit effe falía , eft

hn

tamen in materia impo[fibili, quia inter

Jiiso

flibilis

LT

homigem & brutum eft impo

con-

u

EM

49 (o»8m

143

rieün

Cconnexio.

Pariformiter loquere de

It e[fefLi

pofteriore.

Miy

! e[t

I21. Dico II. Pxopof'tro ratione

quantitatis alia eft indefinita , alia definita:

d falf

VWHA,,?

Definita alia. fingularis , alia univerfalis,

alia colleitica , alia^ particularis

Item

Lt s

alia- Jdentica , alia non - Identica

tffml

Indefi-

nita eft , cujus fübje&o de fe commu-

fnmhm 1

ni nullum przfigitur fignum, üt Lomo

d

eft animal

Hzc ( excipe, nifi fübje»

Mrr

&um fupponat imimoliliter , -h. e. fimpli-

ht h

citer, üt fitin bae Propofnone bomo

] autm

eft. fpecies ) in materia nece[Jaria & impof-

| elfe h

Jfibili equivalet Propofitioni univerfa-

Ti

]i. E. G. Homo eft. rationalis , equiva-

il

let huic: Omnis bomo efd rationalis : -Ho-

I C00tt

o non e[ brutum , equivalet huic : NuJ-

I n

lus bomo eft brutum.. Ratio eft , quiapree

i

dicata illa, que conveniunt alicui fpe-

omnibus individuis

Imip

ciei fer qUïmtzam

li

convenire debent & przedicata, que

qäw

repugnant uni ,

omnibus repugnare de-

dj

bent

Similiter Indefinita apud Theo-

f

logos in materia dogmatica , & apud

W!,V

Jurisconfultos in materia Legis sequi-

du

valet univerfali: E. G. 9'ufti funt. amici

6;

—

"I

De, que equivalet huié: Omnes juftá. gf

Junt ainici Dei , & hec: Homicida capite

jupi

j

piettatur , huic : Omnis. bomicida &c, in

materia vero centingenti Propofitio Jnde-

u UJZ [

m D

finita. &quivalet tantüm particulari.Ra-

ijo eft, quia praedicatum contingens

s

non neceffarió convenit omnibus, fed

iil

1

L)

" |

poteft uni convenire , & alteri non;

Quod autem hec : ZEtbiops efl niger ,

j

exponatur per univerfalem, per acci-

um

dens eft. Definita eft , cujus.fubje&tum

edu

vel eft fingulare, vel cujus fubjecto

IT

&itd

defe communi preefigitur aliquod fig-

num: Singularis eft , cujus fubjectum

eft fingulare, üt Petrus ,. vel bic bomo

eft dottus... Gingularis e quivalet univer-

Jni

fali,, unde di&ta Propofitio facit hunc

D

l

fenfüm: Quidquidef? Petrus , velbic po-

j

mo , ef? dottum,

Univer/alis eft , cujus

//J [j

(V

fübje&o de fe communi pratfigitur fig-

num univerfale univerfaliter famptum ,

üt omnis bomo-efd -animal.

Collettioa eft,

fT

cujus fubje&to defe communi prefigi-

tur fignum univerfale: collettivé. fump-

tum, üt omnia elementa fant quatuor. Par-

Itj A

ticularis eft, cujus fubje&to de fe com-

imuni

2

æC)gæ

145

ä

li

i

! muni prefigitur fignum particulare »

üt aliquis bomo ef do&tus,

Propofitio

1l

il TOpg[

ldentica, qus aliàs etiamnugatoria dici-

tur, illa eft, quae duo identificata ex-

T aris

AU t

primit füb eodem conceptu, & ple-

SDM

rumque per eandem vocem bis repe-

titam., üt en/is ef? gladius; Homo eft Ho-

mo. JNon-ldentica eft, qua& duo Iden-

Bd

tificata exprimitfüb diverfo concep-

Tl

]

tu, üt bomo ef? animal rationale ; Alius

a

enim eft conceptus bominis , alius ani-

l u

malis rationalis , cüm conceptus defini-

Bd

tionis fit clarior conceptu definiti.

tijs j

Tl , Yi

H

CAPUT II

uv

^

Vftoft

De vveritate Propofitionum, 69 re-

LE

quifitis adearum neceffit atem, impof-

7

x

1

fibilitatem , &5 contingentiam ,

)

I p

quando (unt compofita.

,

fl i

$.L

i. (

Slafuuntur Regule pro cveritate

OmTU'

Propofitionum.

Ota. Regula generalis. pro ve«

l

1212. N

ritate cujuscunque Propofi-

C[O yih;

tiO-f'

146

ä&ä('o)"&&

j "

tionis h:c efle poteft: Zdveritatem cu;

g

juscunque. Propofitionis requiritur, & fuf-

"

LT

jficit , ea dari, & eo modo dari , que & quo

modo ea dari per Propofitionem frgnificantur:

l

jl

A*H'JIBI

Quare in hác fundantur fequentes fpe-

ciales.

125. Regula l. Z4d veritatem. Pro-

l^

[

lj

pofitionis affrmatice effentialis cujuscunque,

jipi

in creatis , üt Hemo efd animal ; Item acci-

|

t

dentalis nece[farie , üt. Homo eft. rifibilis ,

;.JJ, D

nec exiftentia fubjetti , nec predicati abfolug

g

té requiritur.

Ratio eft, quia in ejusmo-

0

di Propofitionibus copula ampliatur ad

i

"

i

omnes temporis differentias , affirman-

TE

do.extremorum conpexionem, quan-

"r

!

docunque, & ubicunque, & quomo-

ig.ze;hg

x

docunque exiftant; cüm fint effentia,

que eft ipfares

Dixi: increatis ; quia

hd

ad veritatem harum Propofitionum:

J

p

Deus eft ; Deus eft. immenfus, requiritur

at

exiftentia fubje&i: Quia Deus non eft

fübje&tum indifferens ad exiftendum ,

2ijs

fed neceffario exiftit.

Procedit ita-

