Ab180
author: Sendelbach, Johannes

$

&

"

T

-

w

*

x

r

F

*

»

i

W

"

*

ab

.W

»

P

[

.

»

—

L:

z

5

&

á

-

E

"

ERE

"

--

—

ia o

U ii ii nl

—— R

TC

E.

r

r i a m

EL

x

Es

Vs

L

T R

— d encriU tUL

M a a — l n

u9 Bd d.

ul al oagi dN

* a

V

T

]

J

M

$0

Mag

nl

"

Àl

INSTITUTIONES .

DIALECTICAE -

IN USUM

axime

DISCI

LORU M

NAT/E

Cag EHORE

4 SENDELBACH

R., P. IOAÀA

Sot. JESU ÁA. i. &Phllofophlæ&

Maglftro 4 Q)usdemquc olim in. Al-

ia & and

quiffima Éle&orali Uni-

'vcrfitaac

M

eidelber genfi Pro-

"feffore Publico &

Ordinario.

Ug

NT

Y

Z

N

EM

[

SuMPTIBUS

ManTrNI GózHARDT DBIBLIOPOLE

BAMBERGENSIS ÁNNO 1752.

z

/

PR]EFATIO

Ad Le&orem.

*ää

Ogltatlonum Ípe-

C

ciebus

uarum

1

tresfanior

ophia

iEcentet.-

1& Ap-

udi-

(

prehenf iog

1/7,

cxum&lecur

nfin-

[

gulis. fingu

e-

M

g

Ípondeburnt .

?äe

AgetPars prima de iis,

l

u ad primam, fe-

cunda, quz ad fecun-

dam, tertia, quze ad

ï

tertiam mentis Ope-

rationem fpectant.

V

PARS

,

/à

/^

.E i

p

r

"InI

Ej

I.

£heeebeteeoco o codo o cs ts efe dioes

E a À T

j

lii

PARS PRIMA

INSTITUTIONUM DIALECTI-

CARUM.

De

:

[Ü

€ ad primam Menus Ope-

I

I Iis, qu

rationem fpectant.

* Hucpertinet agere

r. de INNatura. &j mul-

f

tiplicitate Terminorum. 2. de Varüiseo-

rundem affettionibus. — 3. de Definitione

!

&9? Divifione.

")

CAPUT I.

/j

AVaturá , €5D(ï/14ultzþlicitate

T'erminorum,

Quid (? quotuplexäi.t þropq/itz'o , inOrdi-

ne ad quam Terminus definiri

;

olet.

L AJOm. Etfi Propofitio ad primam

Mentis operationem non fpe-

A 2

G&et,

4

48 (oo 9

&et , fed ad fecundam ;. quia tamen

il

il

vix aliquid claré de terminis dici; po-

;l

teft , nifi aliqualis faltem Propofitionis

i

n

p

idea pr&habeatur , ipfius rudem con-

ceptur pro more 'à Dialecticis rece-

[

pte,terminorum explicationi premit-

terejuvat, Itaque

2. Dico I. Propofitio eft alicujus de

aliquo affrmativa INegatiodve Oratio, Ità

Ariftoteles L. 1. prior. C. 1;Hé&cde-

finitio à tota. Antiquitate recepta ,

J

Wi

nondum antiquata tolerari poteít ;

lil

Prefertim cüm vitia ipfius tanta non

tit

fint, uté fua poffefione à privatis

hm

nullá au&oritate inclytis dejici debeat.

Etfi fatis accurata non fit,' preferen-

N

dam nihilominüs hác id parte Princi-

h

pis Philofophorum au&toritatem cen-

,*,d

femus ; à quo vel in ipfo Philofophiz

i

limine ob fuperftitionem quandam

i

fummulifticam recedere turpe duxi-

Mp

mus; Exaéctiorem tamen Propofitionis

150

definitionem fi defideras, hanc habe :

j

Oratio dlicujus de aliquo immediatà Enun-

n

tiativa.

Yih

3. Dico IL Propofitio alia eft

Man-

hu

p

talis ,

H

æaä (o) 8

bj

lt

valis, feu formalis alia Objettiva: Item

alia ocalis , alia Scripta.

Menialis feu

X

formalis.eft a&us intelle&üs enuntians

ATU

unum de altero.

Objettiva funt duo,

ïCl'S t

quorum unum de altero per a&umin-

Ia

Focalis funt vo-

telle&tüs enuntiatur.

ces exteriüs Propofitionem mentalem

li

manifeftantes.

Scripta eft ipfa Propo-

1ih, ]i

fitio feu calamo feu typo-expreffa, In

Hlénds

uünaquaque barum tria, fcilicet Sub-

t

jettum , Pradicaium & copulam, fpecia:

0 ;

liter obferva, cum'hoc tamen difcri-

"x qmines quódfubje&um & przdicatumr

Tivati

in-mentali tantüm «equivalenter , in fe:

liquis vero- Propofitionibus fint -f*

R[ertn

i

-

snaliter & attu partes,

In Propofitio-

Pllh

ne Oljettiva affrmativa Subjettum-ett illa

sl

TC

^

'

res , de quá aliquid diciturs' Predíca-

Á

Ü

tum eft illa res ;; que dicitur de fübjes

Atf

Y

&o:. Copula eft identitas feu connexio

i

é(

inter predicatum & fubje&um.. In

Propofitione P/ocali aut Scripta Sulje-

&um eft vox autferiptura illa , que

/

hi

fignificat fubje&tum Propofitionis Ob-

je&ive: Predicatum eft vox aut.feri-

i

l

)

tprédicatum Pro-

W

Ptura, que fignifica

3

pofi-

6

ä&SCOSWA

pofitionis Obje&ivse: Copuladenique

P[opüi

!

eft vox aut fcriptura, qus fignificat

copulamPropofitionisObje&tivz : Eft-

que copula in Propofitione vocali &

fcriptafemper Perbum fubftantivum fum,

aut aliquod ex ejus conjugatis.

"Adverte autem licét fubjettum, Pre-

v

dicatum & Copulareperiantur in quacun.

que Propofitione affrmativa , non ta-

men reperiuntur femper omnia expli-

f

P

ciià, fed quandoque folüm implicità ;

quod tunc fit, . cüm unum in altero

n

tontinetur , üt contingit in his Pro-

r

pofitionibus: Sum Philofopbus , bomoe[t,

bomocurrit, Studeo: In prima fubjettum,

a

in fecunda & tertia predicatum conti-

H

nentur füb copua , in quarta veró /ub»

jettum 6 pradicatum continentur fub

u

verbo Studeo; Ità enim exflicité efferri

l j

debent: Ego/um Philofopbus, Homo eft

ij

exiflens , Homo eft currens 5 Ego fumftu-

ens.

n

DDixi notanter in quacunque Pro-

til

pofitione Zfirmativa reperiri vel Ex-

vel implicité fübje&tum , predicatum &

copulam ; $i enim fermo fuerit de

"

: Pro-

7

*$20o)88

adeniqg.

Propofitione JNegativa, habetur.qui-

Pl

dem /ubjettum & predicatum , nihilomi-

U

nüs in-ea non videtur admittenda co-

Vonil

ula, nexus videlicet.predicati cum

iwmzj;q

fubje&o , fed potiüs disjunttio feu. di-

sl

vifi ilius à fubjeto ; Quse qui-

1 D

dem in Propofitione |mentali aliud

QUity

nihil eft, : quàm a&us intellectüs pro-

hn

-ut negans copulam Obje&ivam , in

lj

Propofitione veró Pocali & [cripta INe-

Ul

at

gatióa eft' Verbum fubftantioum [um cum

prépofita particula JVon,

Quodfita-

sT

men per copulam quis aliud intelligere

DA

nolit, quàm precifé reprefentationem

Mu

quandam aut fignificationem copule

QOn

Objettive , efto hecper modum negan-

J

tis & abnuentis fiat, concedi poteftin

1 [j

quacunque Propofitione ANegativa co-

Afen

jula ; quandoquidem hzc bené ftat

"cum disjun&ione predicati à fubje&to,

nj

nj

quam in quálibet Propofitione Nega-

tiva loco copulecum non paucis Sum-

Io

muliftis admittendam cenfemus,

ni

4- Obs. L Defnitio bona deb&t

ni-

d

convenire omni & foli , atqui defi

[

4

tio

78

*89(0288m

1^

l

*tio Propofitionis Ariftotelica'tion conve-

d

nit.omni & foli, ergó. P; mi per par-

tes: Inprimis non convenit omni , er-

go. P.h.p. NonconvenitPropofitio-

ni afirmatioe , ergo. P. A. quodnon eft

oratig.afrmativa INegatiodve ei tion con-

venit Definitio Propofitionis, atqui

Propofitio affrinativa non eft óratio af-

girmativa INegatioéve , ergo. P. m, Pro-

pofitio zantim afrmatioanon eft. affirmia-

tijva Negativáve , ergo, R. D. ultinium

A. Non eftaffirmativa Negativáve

garticibandoutr

At iN.

tanque membrum C altera-

(f

Inft, faltem

Definitio Ariffatelica

non convenit foli , etgo. P, h. p. con-

venit etiam : fyllogifmo ,

etgó, «;P,

A. Etiam fyllogifmus eft oratio affrina-

tiva INegatiudve alicujus de aliquo ,. ergo

,R. D. ultimum. A. Eft.oratio affirma-

tiva Negativáve aicujus de aliquo

mediate C. immediatà .N.

i

S. Obs. II Definitio, inquaGenus

definitur per fua membra dividentia

i

J

.disjun&ivé ,-non.eft bona , atqui in

ur Pro-

lj

Definitione :Ari(i.offl;ica definit

pofitio ,

:9

€3 (o)8N

jifiti , que et Genus, per fuamem-

3RCMN

Ufte

bra dividentia disjunctivé, ergó. P.M,

Si definitio animalis fieretper fua mem-

Of

ropo

bra dividentia disjunctivé, hocmodo:

JUDn

animal efb wivens rationale irrationaléve ,

non effet bona, ergó. R. D. M. fi fit

fittoy

definitio effentialis C. Si'it tantüm De-

j j atq

ftriptiva .N, Definitio Propofiti onis

OF

!

T

«riftotelica et tantüm de/criptiva , a dcó-

que non debet explicare Naturam rei

djflr,

Utitig

per Genus & dijferentiam , fed tantüm de-

monftrare jredicata , qua omni & foli

RUil

[

definito five cum five finé disjunétios

ne conveniunt.

6, Obs. IIE: In Propofitione Ne-

Jj

Gt

l

M

gativanon datur cepula, ergó falfum eft,

D

quód in quacunque Propofitione /ub-

j

J

!l

l

je&tum , predicatum &? copulàreperiantur

femper vel explicité vel amplicit. P. A.

jf

»

Af

Copula eft nexus inter predicatum &

fubje&um, atqui in Ptopofitione ne-

d)

gativa non eft nexus inter predica-

(

J

tum & fuübje&tum , ergó. P. m. In Pro-

pofitione Negativa negatur effe nexus

f

an!

1

inter predicatum & fübje&ctum, ergó.

ji

R, D. M, P. i. Copula áffrmativa eft

f

hexus

fl

1o

43(o)898 -

il

nexus &c. C. Negativa N. Copula af-

j

firmativa in. Propofitione Mentali eft

a&tus intellectüs prout affirmans copa-

lam Objettivam ,. INegativa eft itidem a-

&us intelle&tüs prout negans copulam

,

objettivam fiveidentitatem predicatum

inter & fübje&tum : [n Pocali & Scri-

jia copula affrmativa eft Verbum fubfLan-

tivum fum fignificans a&tum intelle&tüs,

prout affirmat copulam objetivams; . INe-

gativa eft itidem Verbum /ubflantivum

Jin cum prafixa particula JNon figni-

ficans a&tum intelle&üs , prout negat

copulam objettivam.

Inft. I. In fequenti

Propofitione af;

Mi

firmativa: Cbri/lus eft noftra falus , V er-

bum /ubflantivum fum non figuificat a-

&um intelle&üs , prout affirmat copu-

b'

ä

DISW

lamobjectivam (eu identitatem predica-

tuminter & fübje&tum , cüm affirment

i

folam connexionem predicati cum

Wuh

fübje&o, ergó. R. D. A. non fignifi-

cat actum intelle&tüs , prout affirmat

:vlmüþ

'V),I

explicità copulam &c. C. impliciié: N.

Propofitio allata eftcau/al/is, cujus. fen-

mi

no-

l

fus exþlicz'tus hic eft: Chriftus eft caufa

T€

EEE s AUAV DAH IONE

o

$35

FI

Dd

il

fire falutis : Hinc etiamvera tantüm eft

lifj d

in fenfu cau/ali, non. autem in formali ;

li f

Eft enim identificatio tantüm, inter. Chri-

iUhy

lum & caufam falutis , non autem inter

l!

U

Chbriftum & falutem.

LUR

Inft. IL. Si cujuscunque Propofi-

L

tionis P/ocalis feu fcripte copula affrma-

li

tiva fignificet femper actum intellectüs,

lt

prout affirmat copulam objettivam , five

h]

N

identitatem inter re&um fubje&ti &

J

predicati, ergónon erit diftinctio in-

n

ter Propofitionem effentialem & contin-

It

gentem, confequens admitti nequit, er-

gó. P, S. M.Propofitio contingens V. G.

T

hec; Paries eft albus . etiam fignificat i-

Va

dentitatem inter reétum fuübjecti &pra

"n

dicati: quia equé verumef(t: Paríeg

i

€fl res, ac verum eít : bomo eft. animal,

i

R. D, S, non erit diftin&io, in quantum

Tf

Propofitio contingens affirmat precis?

a

identitatem Re&torum C. in quantum affir-

1nat connexionem five unionem. Rettorum

f

jti

cum aliquo accidente, V, G. cum albe-

j

dine , üt fit in Propofitione ifta; Pa-

;

[

ries eft albus. IN

ln*

7. Coll, Definitio Propofitionis

non

[

*45

$42(o)$8

1

non convenit orationibus nterrogatte

vis , Oplativis & Imperativis V. G; Quà

exdis? utinam effem dottus ! Fac'boc! nifi

in quantum explicantur cum.vconnotd-

tione ad affectum loquentis ,. ità enim

poffunt exponi: Cupio f[cire, quà eadas,

«epto e[fe do£tus , *volo, ut boc facías: Ce-

D

iteroquin fine tali connotatione plané non

sfunt. Propofitiones , cum fint Orationes

zon« Enuntiqtivæ.

gl II.

"r

r szl jz't T'erminus ,Dia[eäicu:. |

$ON.

iv

ta1. varias à variis poni defi-

nitiones Termini Dialeftici: 1má

:eft Zriftotelis L. 1. Analyticorum C. z.

Abiait: Terminum autem voco, in quem

arefolvitur Propofitio-it predicatum , &$ de

nj

4quo id pradicatur , appofito-uel. feparato e[Je

.aut ion e[fe« 2daeft : "'erminus .eft ex-

tremum Propofitionis. :3/2: Termi-

nus eft pars à quod Propofitionis, 4t«

|

"Terminus eft materia Propofitionis.

Yi

iones

il

32. AINola 2. an.es has definit

potfe

13

789 ( 0 ) 859

'ltmo;

Jj

«

iW

poffe defendi üt bonas , fed folüm ex-

ercitationis gratid difputari, quzenam

N

fit alteri preeferenda.

:

1l

10 Dico: Prima J4riflotelis eft fatis

lt

bona,'que breviüs & clariüs fic reddi

i

"

^

a

poteft: Tirminus eft id , in quod refoloi-

tur Propofitiotanquam fubjettum vel. predi-

li

F

tatun, Sive quod manet ablatá copuld. .

n

Ratio eit l. quia nititur authori-

tate rifloelis , pro qua ftandum,

quamdiu nullum inconveniens inde fe-

quitur, ütrevera nullum fequitur, et-

,

.fl non videatur exactiffima.

Ratio eft IT. quia.eft cateris cla-

ib

Tior; 2da enim fuperilis pofita multá

U

indiget declaratione, ne etiam copula,

ol

dum primo aut ultimo loco ponitur ,

!d

"videatur effe zerminus,

3tia Supponit

motitiam Regule partium.. 4ta notitiam

ii

LT

maierie & ferme Pbilofopbice:; que ome

du

nia incipientibus Logicis captu per-

[

quàm difficilia funt,

T

. Ratioeft LIL quia bec dejm'tib con-

venit omni & li T ermind, fcilicet fub-

50?3:

u& fola juxta com-

,]eäa & pradicato , q

inuniffi-

jl

7

1

$$(o58m

muniffimam omnium fuünt termíni ;

N

i

d

INam copula non manet zp/4 ablatd , üt

eft clarum; nec in ipfam refolvitur Pro-

'

pofitios Cüm enim copula fit forma & ne-

xus Propofitionis, quz eft artefattum

x

Logicum, non poteít in ipfam re/olvi

Propofitio , ficut nullum aliud artefactum

refelvitur in fuam formam autnexum , üt

patetin Domo , qu& non refolvitur in

fuam unionem aut fisuram , íed his de-

f:

ftru&is refolvitur in Cementa , ligna &

lapides.

11. Obs, L. Definitio debet e[fe cla-

vior defimito , atqui defimitio Zriflotelica

j

!

termini non eft clarior definito, ergó.

P. m. Definitio hec explicat ,termi-

Val

[

ll

num in ordine ad Propofitionem , cujus

natura zqué obfícura eft ac termini ,

u

TY

ergó. R. D, A explicat terminum in

"

I^

m

ll

ordine ad propofitionem imperfettà tan-

l

tim & confuf? cognitam C. perfettà cogni-

|

i

|

tam N. Etfi forté eequé difficilefit per-

fettam habere cognitionent de Propo-

j

fitione ac de termino , attamen rudis

*

faltem idea propotitionis eft omnibus

hii

magis obvia, quàm ferfetfa idea ter-

"M

Tnni

[

03(o288m

If

m

:'

mini ; quandoquidem nemo nefcit Pro-

lg

)

pofitionem effe aliquam affirmationem

"rb

aut Negationem.

L

io. Obs, l.

Definitio ifta '60n--»

i

;

venit' etiam copule , que tamen termi-

nus dici nequit. P. A. Etiam in copulam

vefokoitur Propofitio, ergo. R. D. A. re-

2

iLl

ln

iUf

folvitur tanquam in nexum C. tanquam

in predicatum & de quo id predicatur IN.

li

I5

Inft, I. Perbum in-omni Propofi-

lnl

tione predicatur, üt docet ex Zfri/to-

tele D. Tbomas , atqüi quod predicatur,

J (

eft predicatum & terminus, ergó.R,

fj

!l

Explico M. Verbum adjettivutm fivenon

a

A

pure copulativum &c, C. Subflantivum pu-

rb .Copulativuum. IN, Verbum adjetivum

tijy

five non purà Copulativum eft, quodha-

Til

bet rationem predicati & copule ; Ver-

ij

bum /fubflanticum puré Copulatioum. eft ,

ii

l

quod habet rationem /o/ius copule.

i

Inft. IT.

uando dico : zfrifZote-

I)

les eft Pbilofopborum Princeps eft vera Prae

I

jofitio, etiam V erbum fubftantivum pu-

|f

h

ré copulativum eíft terminus , quia tota

nj

prior Propofitio eft fubje&tum , ergoó.

R. D. A. Etiam Verbum /ulflantivum

Y

: purà

16

48 (o0.) $43

purà copalatioun eft ter minus re/peftu al-

g

terius- Propolitionis , cujus non ef copula C,

r ii

TU

refpectà illius Propoütloms , cujus efd.

[ :jP

j

*

capula N.

13. Obs. III. Ut alxqua defimno

:,güR

Mj

poffitcenferi bona; debetfieri per prze-

M

dicata prima , atqm definitio ZrifTote-

lis non fit per pradicatá prima, ergó.

P. m. prius. eft confluuere Propofitio-

nem, quàm in eam refoju, ergo. R.

D. A. priuseft conftituere Propofitio-

nem, quàm in eam refolvi refolutione

ïlu

[

divifionis vel.feparato e[fe aut mon. e[fe

refolvi refolutione compofitionis. vel appo-

fito e[fe aut non e[fe. N Refolutio Propofitio-

fit

nis in fubjectum & predicatum eft d-

plex:Prima eftRefolutio compofitionis,quee

|

fit apponendo copulam. affirmativam aut

l,

Negativam , vel ( üt Zfrifloteles ait )

lltera eit refo-

&tet

appofito e[[e aut mon e[Je.

/P[u

lutio divifíonis, que fit feparando copu-

lam affirmativam aut Negativam , vel

]i leln

p

( t itidem Zfrifloteles ait ) feparato: cj?:

aut non e[fe.,

üy

e n

Inít, I. Ergó non dabitur Termi-

DUs éxira Pxopoütxonem. P, ill. Tcr-

d

€

mmus

A

2

Um

Mig(opo8m

"

if

minus eft, in queM refoloitur Propofüio

Clljuïgj

appofito *vel feparato e[Je aut- on e[fe , atqui

extra Propofitionem talis non datür',

.defïr[:a

ergo R. D. M. in quem refolvitur fal-

l

tem potentiá C. femper attu, N.

4

ts

Inft. H.- drbor in fylva etfi elabo-

!

rari fo[fit in f'atuam , nifi tamen aftuin

i

'eam fculpta & elabórata fit, ftatua di-

11

ci nequit, crgó etiam voces extra Pro-

PA

pofitionem,etfiin eas refolvipoffit Pro-

Ál

pofitio, nifitamen aifuin eam refolva-

]

tur , autfitrefoluta ,"T'erminus dici ne-

n

quit, R; Di/j.eft 1. quiaarbor in fylva ha-

lt

betaptitudinem tàntüm remotam ad ftà-

d

tuam , fed voces habent aptitudinem

itque

proximam ad hoc , ut fint fubjectum vel

QUEM

predicatum. 2. 4rbor non. habet ex

definitione füa, ut fit flatua; fed voces

d)

l.

ad terminandum apte habent ex defzi-

J

tione faa, ut in eas refolvatur Propofitié:

[

undelicétnon quidem quodlibet,quod

fl (

poteft effe aliquid, jam hoc ipfo illud

dici poffit, illud tamen, quod vi fuce

[d

Ti

definitionis potef tale effe ,* jam attu tale

]

effe dicitur; Sic Index horologii licét

i

attunondenotet horas,quia tam enpoteft

.denotare , jam attu dicitur index.

14.

t

18

42(o)28

DIV w

I4. Collige I, Duplex diftingui

M

debere fübje&um & przdicatum ,

" V':&U

m

!

nempe fübje&um & przedicatum &

quod. íeu. Oljeltivum , & fübje&um &

praedicatum 4 quo feu formale. Subje-

j

é&um & praedicatum à£ quod fed Objetti-

P M

vum funt ipf& res reprzefentatee aut fig-

nificate per terminos formales h. e,

3

am

mentales, vocales aut fcriptos; fub-

"

je&um veró & pradicatum z quo feu

t

formale fünt termini , quibus resrepre-

Yi

1]

fentantur feu fignificantur.

15. Coll. l1I. Stri&té loquendo

i

Propofitionem nec in terminos men-

j

i

tales nec vocales poffe refolvi phyfi-

m

cé, quia quàm primüm funt prolati ,

MS!

ftatim pereunt: Nihilominüs , qui&

W

hi termini faltem equivalenter & mo-

Qu d

raliter perfeverant, in eos etiam equi-

ht

valenter poteft fieri refolutio.

3

S. IHI.

l

il

Qatuplex fit Terminus Dialedicus

KC

16. AJOta: Multiplex à fummuliftis

HIX

ivi-

Q ü

ad&ruittïr terminorum d

fio.

.ä&ä(t?)äæþ

19

t (f

(

fio. 1. Dividitur in Mentalem, Focalem,

jrn

feripium & Objettivum 2.In f/enificativum

Iitn.

& non - fignificatioum, 3. In categoremati-

fl

i

ïlf ]

N

cum , fyncategorematicum & Mixtum. 4. In

n

complexum & incomplexum.s . Inconcretum&

&j

h

A

abfirattum.

6. In denominantem. , . deno-

minatum & denominatioum. |..2.. In conno«

[j

li

tatioum & abfolutum.

$. In univocum ,

Y

]l

equisiocum & zdfnalogum. 9. Tn fingularem

u

& communem.

1o. In Tranfcendentalem,

isP

Toro

Jupertran[cendentalen & mon tranfcendenta-

lem.-. 11. In. Finitantem & infinitantem.,

lendi

Julr

12,. In primó - & fecundó . intentionalem.

13. In Pertinentes & impertinentes.

Id

j

Jit

In zerminos , àt [pe&tantur in categoris,

"Ut

Inhoc $. exponemus naturam termi-

Qu

norum in prima , fecunda , tertia &

l

T

quarta. divifione contentorum , acturi

i

de ceteris per ordinem in fübfequen-

tibus $S.

17. Dico L. Terminus Mentalis

eft aCtus intellectüs reprefentans id ;

f

/1)

quod, & de quo aliquid dicitur.

Po-

calis eft , qui oreprofertur V. G. vox

j

jj

bomo.

Scriptus eft, quitypo vel ca-

d

lamo. exprimitur. Objettivus eft ipfa

[

(

res$

*20

2$(9285

res'per terminum mientalem repréfen-

V

gl

'tata, & per vocalem aut fcriptum fig-.

nificativé expreffa ; Utrüm autemter-

qum

ol

minus Objeétivus fit terminus proprie

talis, hlc non difquirimus , quia quz-

qim

Rei de-

ftio non eft magni momencti.

cifio:dependet ex.eo , an Propofitio

E

Obje&tiva fit propri? dicta Propofitio ,

an veró tantüm analogicé talis ; Videu-

tur aütem Philofophi communits velle

M

[

Propofitionem Obje&ivam effe tan-

d

tüm Propofitionem zmproprit - & analo.

(

gicb talém ; adeóque etiam terminus

Obje&tivus diei poteft "'erminus im-

J

il

n

ji

"1

proprib & analogieé talis.. Sed nos nec

hunc, 'nec feriptum , nec. mentalem

Bu

D

hic.attendimus , fedreflectimus potif-

fimüm ad terminum Vocalem, ut ex

BI

ejus perfe&a notitia termini mentales

li d

M

faciliüsin Magna Logicaintelligantur,

18. Dico.II. Terminus finificati-

n

vus eft, qui ex hominum in(titutione

A

N

W

fignificataliquid feupofitivum feu Ne-

gativum , üt bomo., tenebre. "'erminus

[/

M

If

ANon- fienificativus eft, qui nullam ex

hominum inftitutione fignificationem

AA

19.

habet, üt B/itri.

w o2

Z2X

Fnrie

19. Obs. L. Vox Zlittri eft ter-

'ipülmüg.

ergo nullus da--

minus frgnificatious.

Ug

tur terminus non - frenificativus.

P.ns

li

Quod poteft effe pars Propofitionis ,.

qUia?ig.

eít terminus /gnificaticus , atqui. vox

d

Bliéri poteft effe pars Propofitionis ;

Ti

ergo, P: M. Propofitio: eft totum /fz-

Qpl

nificativum , ergo quod poteltt effe pars

4 Vl Gf-

Propofitionis, eft terminus /ignifiati-

D

vius, P. C. quod convenit toti , cons

i t

vebit etiam partibus, ergoó. R. D. Ult,

W

AR

À.convenit etiam partibus, /mul fumpe-

tis C. feorfim fumptis N, Sic totus hio-

l if

mo dicitur . materialis , licét. anima

0 t

fcorfim

fi

x

ümpta J quz eft pars homi-

r

nis , non fit materialis.

.

pQj

20. Obs, II. Nübileft ter

minüs

E

figuificativus , quia nihil fignificat ,

tentil

atqui etiam Z/itiri nihil fignificat, er-

ó. R. D. M. quia nihil fignificat 5o-

j

h

Jitivé , id eft, quia eft inftituta adfig-

It

,

i

nificandum nibil feu carentiam om-

fei

V

lÜ

7

niumrerum C. quia nihil fignificat JVe-

d

gatioe ,. id.eft , quia nullam habet fig-

ln d

nifcationem, feu quia non eft infti-

T

tuta.ad quidquam fignificandum N.

ali-

h

22

58(0)&83?

Aliudeft habere carentiam fignifica-

at

quil

tionis, feunullam habere fignificatio-

nem ,

aliud habere fignificationem

-|

g

carentie , feu fignificare Negationem:

m

-'fli

t

Primum convenit voci Z/itiri ,fecun-

dum voci INilil.

Inft,I. Vox Büri de

'ducit me

in cognitionem hominis loquentis ,

ergó fignificat aliquid pofitivi, P. A.

Vox Blitiri eft vox articulata, atqui

omnis vox articulata deducit me in

[l

cognitionem hominis loquentis , er-

£ó. R. D. m. deducit me in cognitio-

HE)

nem hominis loquentis üt fignum na-

n

i

tiwale C. üt fignum ad placitum IN. Per

terminum fignificativum non intelligi-

L

J

nf

tur fignum naturale , quale eft E. G.

Fumus xefpe&u ignis, fed intelligitur

]i

fignum inítitutum ab hominibus , qua-

j

p

lefignum vox Bli&ri non eft.

Inft. IL. Vox Blittri aliquid fig-

nificat ex inftitutione hominum, er-

gó. P. A. Ex inftitutione Philofopho-

rum fignificat terminum non- fignifi-

d

cativum, ergo R, N. A. Philofophi

"

dT

l

(

non inftituerunt vocem Z/ictri, ut fig.

ni

|

]

$«83 (0»5 1228

23

Qs

nificet terminum non fignificativum ,

Pf

fed utuntur tantüm eo tanquam Ex-

Cl

emplo termini non - fignificativi,

B

?fi,ffar,

21. Dico III. 'Terminus Catego-

rematicus eft, qui per fe aliquid diftin-

& fignificat, ità ut fe folo poffit effe

P

fübje&um aut predicatum Propofitio-

(

nis, Huc pertinent omnia fübftantiva ,

AT

& adje&tiva üt bomo, doftus,

"Terminus

, d

m

ii

yncategorematicus eft, qui per fe nihil de-

l nei

terminaté aut diftin&té , fed tantüm

I

confufé fignificat, ità ut fe folo non

TL

poffit effe fubje&um aut predicatum

IT ff

Propofitionis.

Huc pertinent omnia

Vv

figna feu particularia, feu univerfalia,

l

Nomina Numeralia, adverbia, pre-

C

pofitiones, conjunctiones, cafusob-

[ipin

liqui &c. üt ommis, unus, duo, valdé ,

5

apud, &, fi, bominis. '"'erminus Mix-

tus eft, qui Categorematicum & fyn-

jtfr

categorematicum quoad fignificatio-

n

m

nem includit, üt JNemo.

0ptt

li

22. Obs. I. Adje&ivaper fe nihil

1

determinaté fignificant, ergó non funt

Q

Termini Categorematici. P. A. dum

ff.

V. G. dico : Doitus , non intelligo ,

i

an

24

ä&ä(o)æ

an fitdo&us philofophus, an medicus,.

J

t

ergó nihil determinatà fignificant. R.D..

m

C.nihil determinaté fignificant,ex parte:

fignifieati materíalis, C. Formalis N.

Inft.I. fignificare aliquidex par-

te fignificati formalis eft fignificare ali-

quxd determinaté quoad formam, at-

kl

ui adjeétiva E. G. coloratum. &c. nihil

L

d

eterminaté fignificant quoad for-

mam, quia neício, qualis fit color,

eLgö R. D. m. nihil determinaté fig-

nibicant quoad formam. /pecifict fump-

' 0

t

tam C, Generià. fumptam N.

p

Inft. IIl. Etiamfi nullus ,. omnis ,

aliquis aliquam formam univerfalitatis

AR

»LKM

vel particularitatis fignificent, tamen

U

non fünt termini Categorematici ,. er-

il

gó à pari. R. Di/?. eft, quia omnis, p

lus, : aliquis &c. funt Dgna, que fe fo-

lis nonpoffunt effe fubJe&um aut prz-

dicatum, necfiftunt cogitationem au-

dientis:

quis enim effet fenfus ,

fi di-

ceretur :

A

Petrus efd omnis 9 F Econtl aom-

N

nia adje&iva. confequenter etiam co»

loratum , fe folis poflunt. effe faltem:

j ]Lh

tDf

predicata in Propofitione,. & fiftunt

cogitationem audientis.

Inft-

)

IE

489 (o)88

25

ltl

Ka

Inft. IT. Etiam Nullus poteft effe

TM fubje&um in hac E. G, Propofitione:

[

Nullus eft fubjettum , ergo. R. D. A. INul-

lus qaierialiter füm

m

ptum C, formaliter

J

fumptum N. .

Inft. 1V. Dum dico : Nullus currit

Ti

L

"To Nullus fumitur formaliter & eft füb.

10l f

je&tum , ergó. R. D. A. Et eft fubje.

f cut

&um ratione alterius fubintelletti C. ra-

It

tione /uí N.

23. Obs. II, Terminus fyncatego-

itlim,

vematicus fefolo poteft effe prz dicatum

E. G. dum dico : Terminus omnis eft

ff

fyncategorematicus, ergó Terminus

Va

LUg

Íyncategorematicus eft categorcmati-

cus. R. D. A. Terminus fyncategore-

lst

maticus fienaté fumptus, id eft, hec

Ij

a )

vox fsncategorematicus , poteft fe folo

effe przdicatum C. exercité fumptus,

ao

TOR

id eft fignificatum hujus Termini N.

fignificatum hujus vocis funt Termi-

(is, l

ni: omnis , aliquis , cafus obliqui &c. qui fe

Ont

1

fä.'?-

folis non poffunt effe predicatum.

Inft. Cafus obliqui fe folis poffunt

effe predicatum, üt patet in hac Pro-

!

l

j

bily

pofiüone: Petrus gg Bamnberge , u

am-

26

$ (o085X

Bambergz eít predicatum , ergó. R,

M

N.quódly Bamberge fit præd:catum

W

g

Wi

fedly exif?ens , quod implicité contine-

tur in ly ?

I^

Em

I

24. DicoIV. Terminuscomplexus

eff , qui eft compofitus ex pluribus par-

n

zi

tibus perfefignificativis, que eandem

retinent fignificationem & extra & in

"]

bf

tracompofitionem: üt Homo bonus, Leo

& Homo. "Terminus incomplexus feu fim-

plex eft, quinon eft compofitus ex par-

tibus habentibus eandem fignificatio-

hj

nem & extra & intra compofitionem,

D

üt Dominus , perdottus. Y1e enim voces

t

fi dxsjungancm' in do & minàs , inper &

]

[

déclus, longé aliud fignificant, quàm

"m

J

in compofitione

"H 4l

M

25.Q. Anifti Termini: r. Respulli-

AUl

A

€4. 2. aliquis bomo. 3. Homo - Equus fint

complexi ? y. ad 1. Negativé : quia

t

AN

d

partes feparate 'Tó respublica non ha-

At

bent éandem fignificationem, & extra

*

Nam

& intra compofitionem

*

Ti

intra compofitionem fignificant com-

& extra illam

d

munitatem civium ,

A

W

fignificant rem publicé expofitam. w.

ad-

hl

!

)

£49(o0)88

27

n

ad 2 Neque aliquis bomo eft terminus

»T&dlcatm

complexus, quia ad hunc requirun-

j QU

tur plures termini categorematici, ine

ter quos aliquis numerari nequit. y. ad

QUi

3. Homo - Equus etiam non eft terminus

Dürise

complexus, quia ad hunc requiritur,

QUetg

ut detur aliqua inter partes connexio,

&ext Ilj

vel ratione fignificationis, utbomo]u-

ml füus, velratione copulatloms ütbonio

[pmm ]

& Equus.

fs

IV.

ij

De Divifione Ti ermini in Concre-

Tpol:

? GRU

tum €9 abfiratium.

26

Ico.

'Terminus concreius eft

, 17

qui fignificat fubje&tum & for-

IG

mam, üt Zlbwn ,

fignificat enim hic

terminus & albedmem & rem, qua habet

: 14ds

albedinem. . Zbfiratiuseft, quifolam

-D

formam ügmücat ütalbedo. Subjettum

Pl

J

autem hic dicitur id, quod accipit de-

A0

nominationem , vocaturque etiam/;z-

m

nificatum mater zale üt Paries , qui deno-

]i

minatur elbus ; Forma veroó omne id,

ificat

quod alteri denominationem trlbult

YU

vocatürque etiam /ignificatum Formale,

üt aibedo,

ul

i;

Ad dignofcenda concreta

B a

tene

28

Q$(oy88

W:

"

tene hanc Regulam: Qualis oft Forma,

ii

!

tale eft concretum : Quia autem Forma

|

alia eft Logica in cognafcendo, alia Logi-

t(qllï i

"

M

N

d

0j

ca in effendo , alia Pbyfica , alia .Metaply-

fica , alia Metaplyyficb. accidentalis , alia

coi-:e':m

moralis, alia fubflantialis, alia accidenta-

mcräum

lis , alia intrinfeca, alia extrinfeca , etiam

Ji

totuplex eft concretum, cape de fingu-

N

lis Exempla:

, Omnes bomines -cognità

LOU

WW

)

fer modum. unius eft concretum Logi-

qu

s

cum in cognofcendo , feu^mentale :

TA

Qmnes bomines cogniti per modum unius eft

Jl

"

res babens cognitionem : Res babens eft fub-

l

W"f;

je&tum : Coegmtijo eft forma , & quia eft

forma Logica in cognofcendo, ideo

fiegi

eftconcretum Logicum in coguolcen-

do, feu mentale.,

2. Omnes bomimesg

ii

Mi

wunico conceptu [becifico conceptibiles ett

fin n

concretum Logicum in effendo,

t

feu reale: Oimes bomines uno conceptu

fpecifico conceptibiles efh res babens com-

Lt

hw

ceptibilitatem:..Reg. babens: eft fubje-

tly

&um, conceptibilitas elt forma , & quia

Mi

éftforma Logica in effendo, ideó eft

concretum Logicum in effendo, íeu

TWl

eff, (

Phy-

teale, .3.. dlbum ?ü concretum

ficum

j

$ o)8X

29

f n

ficüm : dlbum eft ves babens albedinem : Res

m d

babens eft fübje&um

albedo eft forma,

! dul

& quia eft forma Phyfica, hoc eft , à

àlin)

fubje&o phyficé diftin&ta , . ideó eft

lu

concretum Phyficum,

4. Homo-eft

dlin v

concretumMetaphyficum : Homo eft ves

Tif

pabens bumanitatem x .. Res babens. eft füub-

apedeL

je&um:. Humanitas eft forma, & quia

(j A n

eít forma Metaphyfica, hoc efi' àfub-

fetum l l

je&o phyficé mdlf'cm&a ideb eftcon-

7l meu-.

cretum Metaphy(icum.

5. Homorifi-

TU

Lbiliset concretum metaphyficé acci-

Mfï:f

dentale: Homo rifibilis eft res babens rifi-

d &qh

bilitatem : Res babens eft fubje&um , ri-

'endo,

fibilitas eft forma , & .quia eft forma

Metaphyficé accidentalis , h. e, quia

1cop

fequitur ad effentiam rei , cum qua eft

Mv

u

realiter identificata; '& à qua eft tan-

ii

tüm formaliter fecundum noftrum

10 04

concipiendi modum diftin&a , ideo eft

concretum Metaphyficé accidentale,

: hat

6.- Prator elettus eft concretum mora-

a

r i

le: Pretor eleftuseft ves babens eleCtionem:

0, 1

Res babens eft fübjeGtum , elettio eft for-

fend

ma, & quia eft forma moralis,

hoc

eit, quia perfeverat in eftimatione

Gu

B 3

ho-

"

30

XM$ ( o) 855

onüe

hominum, acíi adhuc phyficé effet ,

xm h

ideó eft concretum morale.

7. Homo

va

eft concretum fubítantiale: Homo eft

gt

ves babens bumanitatem: Res babens eít

fubje&tum : Humanitas eft forma

&

g

t

quia eft forma fubftantialis , ideo eft

concretum fübftantiale

8. zdfnünatus

eft concretum fübftantiale : 4nimatus

m

eft res babens animam : res babens eft füb-

je&tum: . znima eft forma, & quia eft

forma fübítantialis , ideó eft concre-

[ Wï

tum fübftantiale

9. Zlhum eítcon-

cretum accidentale: Zf/bum eft res. ba-

bens albedinem. Res babens eft fübjeCtum:

ud,

N &tl

JJ

J

"dlibedo eft forma, & quia eft forma ac-

cidentalis , ideó eft concretum acci-

N

dentale

lo. Piüor eft concretum

»

accidentale: Pittor eff res babens artem

LETHEL?'

pittoriam: Res babens eft fubje&tum : ars

tóstl

i

jittoria eft forma , & quià eft forma

accidentalis , ideó eft concretum ac-

!

cidentale. r1. Paries albus eft concre-

Qu

MX

tum intrinfecé denominativum: Pa-

N

M

vies albus eft ves babens albedinem : Res ba-

N

L

bens eft fübje&tum, albedo eft forma, &

li

Ti

quia eft forma intrinfeca fubje&to, ide

4

€

3

433 (o5 8

Wt

Áiiy

eft concretum intrinfecé denominati-

6 a

vum,

12. Paries Vifus eftconcretum

i ls

extrinfecé denominativum : Pariesvi-

ul

us eft ves babens viftonem: Res babehs eft

forr)

fubje&um , vi//o eft forma, & quia eft

li. j

:

forma extrinfeca fubje&to, ideóo eft

ls

]e h

vum. Ex his

concretum extrinfecé denomlfn'ati-

od

lnferes , concretum aliud effe /uj-

y i

Jflantioum , aliud adje&tivum: fubftanti-

o

vumeft, quod exprimitur Nomine fub-

hn d

ftantivo, five fitfubftantiale, five ac-

imdi

cidentale, üt bomo, Pittor.

Adjetti-

KL

vum eft, quod exprimitur Nomine

( for

adje&ivo, five fit fubftantiale, five

WR

accidentale, ütanimatus, Zlbum.

27. Obs. I. Terminus concretus

- COnt

dMlng

fignificat folam formam, ergó nonfig-

bjedtny

