Mi

que Regula unicé de fubjcé&tis indiffe-

iij

fretd

fentibus ad exiftendum , vel non exi-

"Ad veritatem verà Propofitio-

&i

.ftendum.

Tils

L

$988 (o958$98

147

Aäw

Al

! nis contingentis affrmative ,. fi fit de pra-

ld

! dicato contingenti intrinfeco ,-E.. G. Petrus

! eft albus , quatuor. requiruntur : 1. Exiften-

mfg

"! tja f'ubjeätl, & przdicati pro tempore

lrlq

! per copulam importato:. 2. Identitas

recorum inter fe, 3. Inexiftentia fig-

Vil nificati formalis in fignificato materia«

(j

li, feu fubjecto. 3. Uteo modoinfit,

: quo fignificatur ineffe: Unde fenfus

n

; di&tee Propofitioniseft: Petrus exiflit ,

Jf

il

&& albedo exiftit , & res babens. albedinem

.qmam exifLit ,

€&g illa res ef? Petrus.

Ratio eft,

H

quia hec omnia affirmantur; Unde f

; fübje&um non exiftat, Propofitio eft

*anrw falfa, dicitárqué de fub]eäo non fuppo-

w,t; mentes fi predicatum , de predicato. mnon

fuþponente

Ubi tamen o/férva, quod

Propofiuo univer falis affirmativa in

Pfol

materia contmcentl non affirmet exi-

ftentiam fubjeöh ; fumpti fecundüm

yi D

omnem latitudinem fuam; Unde fen-

j r

fus hujus Propofitionis : Ompis Muft-

cus cantat , non eft hic: Omnis Muficus

l

n'[n(

fo[|ibilis defaäo exiftit, 65'7 cantat , quia

vr/

foret effentialiter falfa , cüm nunquam

((7 "

dari poflint omnes Mufici pofüibiles ,

2

utpote

148

$$ (o)588

utpote infiniti, fed ifte : Exiflit faltem

i f

unus, aut alter. Muficus ,

é9. ille , *vel bi

s

emnes , qui defatto exz/izmt cantant : Quod-

fi nu]lus Muficus exifteret, falfa effet

j À

Propofitio, & de fubjetto non fupponente,

^f W

Intelligenda itaque tunt ea , quz dicta

p

j

J

fünt, potiffimum de Propofitionibus

particularibus. Dixi

Si fit depredicato

3f

Sienim fit de ex-

J

coniing entz intrinjeco

trinfeco, quod de(umitur ab a&u in-

j a

gt

telle&tüs aut voluntatis, V.. G; Znti-

Ghriflus cognofcitur , eterna damnatio odio

us

10

babetur , non requiritur exiftentia fub-

D

je&i importata per copulam, fed fuf

g

ficit vaga; Requiritur tamen exiften-

m f

tia predicati fecundüm ejus fignifica-

hjüs

Wh

A

tum formale. Ratiocft, quiaquod non

D

5

eft , fed fuit, velerit, poteft cognof-

'm,k P

Unde ad

ln à

€l; aman, & odio haberi.

veritatem predi&tarum Propofitionum

H*Lmz

lï*

non requiritur aGualis exiftentia Anti- j

Chrifti, auteterne damnationis , que

ii[,! h?m

ter

funt fübje&a ; requiritur tamen a&ua-

lis cognitio, autodium, quz funt fig-

BIN

Eodem

Jf n

nificata formalia pradicati.

ferémodoloquere de Propofitionibus,

:

iM

&l

^

L

t:

3158 (0 2 8€

149

« in quibus fubje&um diffrabitur , aut am-

"n

Yi

iatür , E.. G,

buftà

A

: cæc? vident , Domus eft com-

ii

cubAd

à Regula. IL . ceritatem Pra;-

um -

iL

! gofitionis negatioe cujuscunque fafrcit, quüd

l]te s

T0p

vel unmun ex requifitis ad afrmativam non

detur,

Ralio eft , quia ad veritatem

&f i

Vtinj

Propofitionis negative requiruntur ,

& (ufficiunt eay. que& requiruntur, &

r d

fufficiunt ad falfitatem Propofitionis

li V

m

afürmative illi oppofite 5 ad quam

Wt

unum ex pradictis fufficit.

AC

125. Regula II 7ddceritatem Pro:

um

gufitionis affrmative Modalis requiruntur

T n

ea ommia , que requiruntur -&d "veritatem

n tj

Propofitionis afirmative abfolute , & pre

T

lr

tereaverificatio Modi.

$i Modus- fit de

»»»»»»

a

,

neceffe, predicatum & fubje&um dit

hi a

debent infeparabiliter conjungi, üt

Dd

Hominem e[fe animal , ef meceffe , f deim-

vett

polfbili, inter fe pugnare, ut bominem

TU

ejfe lapidem, eft impo[fibile : Si depoffibili,

Qd

inter fe poffe convenire , üt bominem

T

e[Je do&tum , eft po[fibile , & de contingentis

T

poffe non convenire, üt bominem e[fe.

gens

d

dqäztrn , eft. contin,

. Ratio eft. quia

G 3

Modalis

140

as,io)gez.

j

j,0

Modalis affirmativa pro. diverfitate

modoruni hzc affirmat.

Zdd veritatem

p

)dl

verà Modalis negatio e requiritur , & fuffi-

at

cit , ut.vel unum ex. predicatis defideretur.

Si Modus fit de nece[/e , debet pradi-

5

i

vl

- catum ditti poffe abeffe à fubje&to, üt

- «Hominem e[Je lapidem , meneft nece[fe: Si

de ànpoflibili , poffe cum illo conjun-

"

i, üt Hominem e[fe animal , mon. eft im-

giar

poffibile: Si de po[fbili, repugnare, üt

ii

Hominem e[fe brutum , non. eft po[fibile: Si

. de contingenti, infeparabiliter conjun-

|

mv;fg

W

gi, àt Hominetn e[fe animal, mon eft con-

tingens,

! L

126. Regula

IV. z4d veritatem þro'-

i

|

AE

gufitionis copulatioe tam afirmatioe, quàm

negative requiritur , ut omnes fimplices ejus

tv

Jint vere. . Hinc ut vera fit hec : Et Pe-

[

trus currit, &? Paulus ambulat , debet &

Ij

Petrus currere, & Paulus ambulare; Et

D

utvera(itifta: JNec Petrus currit , nec

L

Paulus ambulat , vequiritur: ut nec Pe-

L

li

J

Y

trus currat , neque Paulus ambulet,

Ratio eft, quia hec fimul Propofitio

r

copulatioa enuntiat. Huc reducuntur

fj

JT:

exponibiles afirmatioe , exceptà redupli-

10

cátivá

aæü(o)g-ææ |

I5t

;W b

L df

caiiod , quz& commodiüs ad caufalem

reduci poteft, | d veritatem verà Pro-

4

AUf

^

pofitionis disjunttioe , tam affrmative ,

azudä

quàm negatiog, imperfette fufficit , fi una

* G

1]

fimplex fit vera , neque obefl , etiamfi omnes

H

fimplices fint vre , Hinc ut hec fit ve-

Wt

ra: vel Petrus currit , vel Paulus ambulat,

It lg

LT

fufficit, quód vel folus Petrus currat,

I i

vel folus Paulus ambulet, vel Petrus

! PUg

Touna

fimul currat, & Paulus ambulet. Sed

ii

y

ad veritatem disjunttive per fett requiritur

"ls

veritas unius fimplicis , & falfitas alterius,

i, v

üt boc animal vel.e[? rationale , vel irratio-

nale.

Rátio eft, quianonplusPropo-

Ál

DL

fitio disjunttiva enuntiat.

Huc redu-

Ti

cüntur omnes exponibiles negative , ex-

p

nj

Ceptà reduplicatiod, qua ad caufalem ne«

ii

f

»

1

u:

gativam reduci poteft.

Thjs,

127. Régula V, Ad veritatem Pre-

Iu

pofitionis affirmatioe caufalis tria requirun-

( c;w;t

tur.

1, Utid detur, quod pro caufa

Ur;

allegatur.

2. Ut detur effe&us.

3*

TT

Ut inter caufam allegatam & effe&um

u

detur aliqua. connexio & caufalitas.

j lt

falie eft, quia hec affirmat Propofi-

e falfa eft hzec caufa»

rcep:z',vf

tio caufalis. : Und

"

G 4

lis :

152

«$2(.o2)8M

i

df

lis: Pefrus ef?. bonus Pbilofopbus , gue ba-

1

nl

[]

[

" li i

"Let egregium canem:. Cüm inter Philofo-

T

phum & cánem non detur connexio;

qg U

d ceritatem caufalis negative fufficit , f

il [

caufalitas non detur; Unde vera efthec:

T

d

iNon ídeó. Petrus efd. bonus Pbilofopbus , quia.

r[x

babet egregium canem.

"LAd veritatem con-

ditionalis affirmatiog requiritur , €7 fufficit,

lt

ut detur inier conditionem &g conditionatum

i A

connexio , *el nece[Jaria, V. G. fi Petrus

ia

p

eft bomo, eft rifibilis ; vel faltem probabilis,

$u

(

aut aliqua conducentia; V . G.. fi Petrus di-

4f

ligenter [tudeat , evadet dottus. Utautem

à,d.

coriditionalis negativa fit vera, requiritur ,

ut non detur talis connexio , aut conducen-

i nl

AXl

&tf

tia inter conditionem & conditionatum, Ra-

jl

:io utriusqueeft, quiaaffirmativaillam

Uj

connexionem pracise affirmat, negati-

Rsl

va autem eandem negat.

il

128. Coll. Quamlibet perfztté dis-

junttivam effe veram, fi contineat duas

Aj

fimplices, que nec fimul vere, nec

fimul falfz effe poffunt,

Sic ifta: Vl

tl

omnis bomo e[2 animal , vel aliquis bomonon

)

eft animal, eft vera, quia illius fimpli«

que-

ces funt con,tr'adiä'to?iæ ; qu& ne

unt

429 (o)89

153

unt effe fimul vere aut falfe, Item

T

ifta: Uel omnis bomo eft animádl , vel mul-

" dofy

Aerin

lus bomo eft animal, eft vera, quiaillius

fimplices funt contrari&e in materia

jii

neceffaria, qua&non poffunt effe fimul

dllhge

vere, aut fal(e: Econtra effe falfam;

Ài

ficontineat duas fimplices ,

& vel

Al ,

fimul vere, vel fimul falfe effe pof-

fMïd&,

funt. Sicifta: P aliquis bomo currit j

lg

uel aliquis bomo non currit , eft falía, quia

[Dtny

jniijs

illius fimplices funt fubcontrarie in

materia contingenti, quz poffunt effe

gj

fimul vere.

ltem ifta: Felomnisbomo

Jalts

efi dotus , vel nullus. bomo. eft do(lus , eft

iij,

falfa, quiaillius fimplices funt contra-

h

fiein materia contingenti,. qux pof-

n

il

funt effe fimul falfe , [tem hec: 7

Paulus ef. bircus , *vel cervus, -eft falfa.,

d

quia ejus fimplices amba fünt neceffa-

tio falíze.

j

$. 1l

T

s

m

De requifitis ad Propofitio

num n&-

h

l

1

"cefitatem , impoffibilitatem j &5

d)

contingentiam , quando fun£ —

yic

compofitz.

Is

V

G 4

129.

154

48 (o)88 .

I

co I, Ut Propofitio copulativa

xz?. DI

fit nece[Jaria , requiritur , ut

»Iqli

»

(

omnes illius fimplices fint neceffarie :

Ut fit impo[fbilis, füfficit velunius fim-

"

«tb

plicis impoffibilitas , ficifta Propofitio:

V

Petrus ef bomo , & eft equus , eft impoffi-

n

bilis: aut etiam omnium fimulimpof-

'I'

l

fibilis veritas , etiamfi Propofitiones

fimplices , feparatim fpe&tate, contin-

[

gentes effent, ütfit in hac Propofitio-

gz'eäaex:

2 U

ne: Petrus eft. doftus & mon eft do&tus.

"

Ut fit contingens , duo requiruntur; r.

5

Rontuf

rl

unius faltem fimplicis contingentia ;

2, hujus cum reliquis compoffibilitas

bl

1

m

quoad veritatem: Hinc ifta Propofi-

tio: Petrusef? bomo , & fludet , contin-

azqüïec

genseft. Pro Ratione generali hic valet

n

illud Principium ; Bonumex integracau-

Ja, malum ex quolibet deffettu.. Pro fpeciali

(«'1

l

?eau;.vc

defervit tum horum predicatorum: INe-

ce[Jarium , impo[fibile, contingens , natura

inny

intimius perfpe&ta, tum ipfa Propofi-

äi:aimþ

tio copulativa, qu: Propofitiones fim-

Y

plices non feorfim, & feparatim ,. fed

n

(t[i

quaü fimul fumptas involvit.

g

130.

O)u

$$ ( o»5845

45$

Pro

.v:?äv

120 Dico IL. Ut Propoütrodzs—

t

junttiva perfetta fitnece[Jaria , requiritur ,

s fm m

& fufficit unius faltem fimplicis necef-

fictnis

* fitas, & non curatur, fi una fimplex

*aflüfla?ror

contenta fit contingens, aut impoffi-

MM d

bilis,

icifta: Vel Petrus eft. bomo , el

Din (tij

Petruseff. dottus; Item ifta:: Vel Petrus

it i

eft bomo , vel Petrus eft Brutum , eft ne-

hd

ceflaria, ARatio eít , quia d:sjunähva

Ltl

! perfe&a exnatura fua ità involvitfim-

51 (m?

plices, ut dicat,unam earum effe vel

UOf

neceffario, vel contingenter talem ,

[ j rl

alteram veró non , utdetur oppofitio,

ll compvr

Sufficit etiam uniuscum altera, & om-

Tnc d

ninm.inter fe incompoffibilis falfitas ,

:j

etiamfi feorfim & feparatim fpectatz

M gWT Wa

conüngentes effent; Sic ifta: J/el Pe-

Dweis

trus eft doctus, vel nonefl. doftus, eftne-

if

lj ceffaria

Ratio eft , quia neceffarió

prædmt»

Petrus vel eft, vel non eft do&tus ;

; TUTM

Cüm non detur medium.

Ut disjun-

ln

&iva imperfetta fit nece[Jaria, requiritur

Droyts

unius faltem fimplieis neceffitas , & cze-

terarum , five contingentium, five ne-

r

j

cefI'arlarum cum hac, &inter fe quo-

ad verxtatem compombmtas, fic ifta:

1

6

VFl

&6

$3 ( 2

Fl Petrus eft bomo , el Petrus eft de&us ,

&Eblliï !

d (eti

eft neceffaria; Item ifta: 7e] Petrus eft

bomo, *vel Petrus: eft animal.

Ut disjun-

:-cceffaliü

&iva quecunque tit impoffibilis , requiritur

i

n

fingularum fimplicium impoffibilitas ;

Sic ifta: Vel Petrus eft Equus , vvel eft-Leo,

Ratio eft , quia aliàs

yi

eft impoffibilis.

u

hoc ipfo ratione alterius fimplicis con-

tingentis, autneceífarie contente vel

tll

effet contingens, velneceffaria; Cüm

yinti

faltem unam fimplicem neceflfarió,aut

contingenter falfam effe enuntiaret, Ut

[

site

disjun&iva quecunque fit. contingens ,. re-

[

quiritur, & fufficit, ut unafimplex fit

j!

D

n

contingens, & altera non neceffaria;

il

quare contingens.eft hec: Zl Petrus

E

eft dottus , vel Petrus. eft Brutum. — Ratio

eft, quia hecnec eft neceffaria, nec

impoflibilis, üt pauló anté probatum

j

eft, adeóque eft contingens ; Cum om-

LY

nis disjun&iva unum ex pradi&is par-

ticipet predicatis..

131. Dico II

L Ut condäiïonalis fit

| D

nece[Jaria , fufficit neceffaria inter con-

ditionem & conditionatum connexio,

fius con-

Jj |

þc non requirit'gr exiftentia ip

ditionis,

Z

0)"

$98 (9585

157

P(fn,sq l

ditionis, quamvis non-obfit, fi ea

i

1

actu detur

Sie quzlibet ex iftis eít

neceffaria : Si juflé vixeris , falvaberis ;

bf

fi aliquod. ens efd Deus , ef?. omnipotens ; fi

m m

li

Ut fit

It

bomo eft brutum , eft irrationalis.

D

impo[fibilis, requiritur , & fufficit con-

1ijdl

j

nexio impoflibilis., five conditio &

tsf

L

conditionatum poffibilia fint , fiveim-

"Hü poflibilia, (ive vera , fivefalfa. Sic ifta

nerdrs

eít impoflibilis ; f Petrus: efl bomo, eft

t

zz

e(

arrationalis.

Ratio autem eft, .quiato-

du

ta conditionalis vis refidet in ipfacon-

Áit i

nexione, Utrüm detur conditionalis con-

At und

tingens proprié talis,in dubio relinqui-

14 RI

tur.

La

CAPUT III

( Inin

f aed

UF

—R

Oppoft ilione , æquzpollentm &5

tgo

con-ver[ione Propof tzonum.

Lerpra

$E

Ut (ni) n

De Oppofitione Propof ttonum,

edirit

Dd

132*

Ota,... Oppofitie in genere. e['c

futi

plurium in aliquo repugnan-

4

ua,

|

!

158

$99 (o285

tia, feu diverfitas.

*mant j

Eft duplex, alia

objettisa, feu rerum , alia formalis , feu

P

í mumtj

Propofitionum. | Objettiva, quam aliain-

eomplexam v ocant.,

rurfus quadruplex

n

ett : Contmdzämza, Privativa , .contra-

finu

[j

via, 9 relativa.

Oppofitio contraditoria

eft repugnantia duorum ,

quorum

Y DH

[ Ff' jtl

unum eft precifé negatio alterms üt

bome, non-bomo :

Privativa eft rep ug-

k k m

'WP(

nantiaduorum, quorum unum eft pri-

vatio alterius in fubje&to illius capaci,

u

XoUd

üt Mors & Vita : Contraria eft repug-

nantia duorum pofitivorum , fub eo-

at

Wduæ

dem genere maximé diftantium à fe ig-

vicem , üt album 69 nigrum.

Relativa

W em Y

eft repugnantxa duorum, qua dicunt

[ vel

T

ordinem & refpectum aliquem ad fe,

l

M

NG

M

üt Pater & filius.

Has interoppofitio-

t

nes maxima eft contradi&loria , quia ,

ilni (

que fic opponuntur , neque poffunt

w

uti effe

effe zequalia, neque fimilia ,.

Ws

poffunt relativa; IN eque poü'unt eidem

qyite

fubje&o convenire, üt convenirepo-

Md

teft forma & ejus privatio; Nequecon-

WWQ

venire poffunt in eodem genere, üt

!f

convenire po(ï'unt contraria ,. fed fic

lr

pug-

L

4$39(o0088 -

,1)'9

H

l

;

il

N

pugnantinteríe, ut, fi unum fit, al-

terum non effe, neceffe fit; quia inter

J (

l

:

4

Il

e[Je &? none[Je non datur medium. Agimus

hic tantüm de oppofitione formali , feu

Ti

UTR

Propofitionum, quam alii comglexam vo-

cant; de qua itaque

i

133. Dico Oppofitio Propofitionum ,

MO d

quz conftant termino communi , ità

Md

feré à Summuliftis defcribitur: Eft

Rn

titis

duarum Propofitionum , idem fübje-

&um & predicatum habentium, vel

Writds

in quantitate, velin qualitate, vel in

i, t

utraque fimul diverfitas,

Sunt igitur

t

Oppofite duse Propofitiones ejusdem de

i, ]

eódem, velin quantitate, velin qua-

l, p?

litate , velin utraque fimul diverfze,

i.

Eft autem Oppofitio quadruplex : Con-

;iptc;oy;:,

tradittoria , contraria, fabcontraria , & fub-

T

alterná. . Contradictoria eft duarum op-

r

pofitarum in quantitate & qualitate di-

f :

verfitas : Sunt igitur contradittorie duce

byila

oppofite, quarum una urniverfalis, al-

LOI

tera particularis, una affirmativa, al-

M:

tera negativa. E, G. Ominis bomo eft

"p

rifibilis, aliquis bomo non eft rifibilis. Ubi

"j

!

obferva , quod hec definitio , paffim

Iecepta,

Y

160

42 (o2 85

recepta , non fit univerfalis ( qualis

W aHifm

tamen deberet effe ; f1 effet accurata)

u

cüm non conveniat folis contradittoriis,

fed & aliis, non-contradittoriis 5 quales

; 0

i

lil

funt ifte. Omnis Logicus efl pius , aliqui

iv

If

Logici non funt pii, quarum una eft uni-

il

verfalis,; altera particularis , una affir-

[

J

mativa, altera negativa.

Quodí igi-

I

tur Propofitiones- contradi&torias in

l

genere definire velis, ut comprehen-

")

dantur non tantüm de lege &g^ modo enun-

B)

tiandi, fed & , ütajunt, unicé de lege

i,

tales, itàdices: Contradíttorie fant duge

AA

Propofitiones, quarum una dicitpre-

n

?i

cisé tantum, .quantum requiritur, &

fufficit ad refellendam alteram, & nil

l

plus, nil minus.

Oppofitio contraria eft

[

duarum oppofitarum univerfalium in

k

UJ

firit

[

qualitate diverfitas : Sunt igitur; con-

W

trarie dux oppofite univerfales, una

Itil

LA

affirmativa , altera negativa,

E. G.

Omnis bomo | eft .rifibilis, nullus bomo.eft

tj

m

ifüilis.

Univerfaliüs, ut fimulde Le-

ge contrarie comprehendantur, .eas fic

W

MT

definies:. Contrarie fünt' dug Propofi-

Mj

tiones, quarum una negat, quod al«

L

&

tera

ræ.

V&flüsf u

Q (o0)85$

16rt

Gilltre

tera affirmat , fed- aliquid addit füpra

It

id, quod requiritur ad aliam refellen-

dam, — Oppofitio fubcontraria eft duarum

f

oppofitarum particularium in qualita-

TU Ut

te diverfitas : Sunt igitüur fubcontrarie

lr v

due oppofite particulares, una affir-

L ng d

mativa, altera negativa, E. G. 44l

t

quis bomo e[l vifibilis - aliquis bomo non eft

Ws

vifibilis.

Univerfalius, ut fimul de 1e-

ge fubcontrarie comprehendantur , eas

tfn

l, Ui

fic definies : Subcontrarie funt due Pro-

ts

pofitiones, quarum una negat, quod

m d

affirmat altera ,. fed dicitminus, quàm

L

requiritur ad aliam refellendam, — Op-

pofitio fubalterna eft. duarum oppofita-

il

f

rum in fola quantitate diverfitas: Sunt

igitur fubalterne due oppofite , quarum

iv

at

utraque eft vel affirmativa, vel negati-

nv

va,una univerfàlis , altera particula-

ris E. G. Omnis bomo eft rifibilis , aliquis

n |

bomo eft rifibilis. Univerfalis dicitur/ub-

I

alternans, particularis fubalternata.

i

Vr d

At

134. Obs L Dantur Propofi-

tiones oppofite, quales funt iftz: Om-

Wil

nescurfores accipiunt bravium , aliqui cur-

|

g

i

Jores non. accipiuut bravium ; Omnis bomo

ef

I 6'2

W (o)988

eft probus ,

Petrus non eft probus ; Petrus — P

eft probus , Petrus non eft probus, que ad

[«'flï ) PO

[ gpf

T0f

nulam ex prediétis fpeciebus perti-

nent, ergó fa&ta divifio non eft ade-

vt

R. N. A. Prime pertinent ad

N

L

quata.

56l

v

conirarias , üt ajunt, de lege tales , quia

una plus dicit, quàm requiritur ad al-

74/] ;

jdtid

teram refellendam. — Secunde pariter-

ex eadem ratione füntcontrarie.

Ter-

A;ïl'/ï;?fd

tie funt contradi&torie de lege tales.

fi

5;3.:8

jl

13$. Obs. II. Dantur contrarig,

hi

qua non participant rationem divifi ,

a

quales funt ifte Propofitiones: Omnis

d t

bomo eft albus , omnis bomoef? niger ; Cum

m

non habeant idem predicatum, ergó,

D:

R. D. A. Dantur contrarie contraries

W

l

H

UI

l

tate Objettiud , feu incomplexd. C. for-

ll

ii

mali , feu complexd4. N. A. Non loqui-

WJU*

mur hlc de predicatis conirariis , qua vo-

i

M

|

cantur contraria contrarietate Objetti-

vá , feu incomplexd , fed de Propofitioni-

LUR

Tóni

bus contrariis , ive de contrariis contra-

ET

rietate formali &.complexá.

Yihr]

13^. Obs. III. Propofitiones fub-

ttt dj

* TU

c»vontrariæ, E. G.he: liquis Ap(yiol:ts

u

ä&ä(-0589ä

165

D

WM;

J

eft damnatus , aliquis Zpoflolus on eft dam-

j

) niMl A

Dl

natus , non bhabent idem fubjectum;

!

!

quia prior in Sfuda , pofterior in Petro

il

&

verificatur , ergoiisnon convenitde-

Tht v

R. D. A. Non

finitio oppofitarum.

CTA

habent idem fübjectum verificationis C,

J

Jippofütionis , feureprefentatienis N. quan-

Sni;

do dico : liquis Zpoftolus eft damnatus,

DICuTR)

aliquis Zpoftolus non eft. damnatus , idem

d gt

ex parte fubje&ti menti obverfatur, li-

Duntrs

cét prior Propofitio in T'udz, pofteri-

LPAOONRI

or in Peiro verificetur: Id quod fuffi-

Vf

cit ad conftituendas Propofitiones op-

il

pofita$, faltem minüs ftri£té tales.

d

137. Obs, IV. Oppofite funt affr-

Yranat

matio &$ negatio ejusdem de eodem , üt ait

rifloteles L. 1. deInterp. c. 4. Atqui

n

fübalterne non funt affirmatio & INe-

MA

(

gatio ejusdem de eodem, ergó. R. D.

truteni

M. Oppofite f?ridté tales C. M. minás

Jiritté tales N. M. Oppofite commun"-

du

RCR

fran

üs definiunturin ordine ad diverfita-

tem in quantitate aut qualitate; Cüm

!

n

igitur Propofitiones fübalterne habe-

piit

ant diverfitatem, faltem in quantita-

D

te, nonimmeritó oppofita dicuntur.

138.

w

164

ä&äA(O)æ :

v!;WM

158. Coll. Adoppofitas reqüifi,

ut fint ejusdem de eodem , faltem quoad

x:::ura& '

g

reprefentationem ; nom «quivecé , ità

ut fumatur res fignificatain eádem fup-

. gl

pofitione, fenfu, & ftatu ; In iisdem

yilin

ii

circumftantiis loci,temporis &c.non

tamen fecundüm idem /rgnum.

Unde

l

T

u

1

[

j

[

i

h

nullas éffe fequentes , £, has : Omne

PNODO

"m

iT

i

animal fuit in arca INo£ , aliquod animal non

fuit in arca INo£ ; quia animal in priori

"

m

s

füumitur in fappofitione incompleta pro

generibus fingulorum , in pofteriori in

jrates

g m

completa pro fingulis generum, 2. has : INul-

lus flans poteft [edere, aliquis flans poteft

Frwd

n

MR

M

Jédere; Quia prior fümitur in fenfucom-

at

jofito , altera in divifo:.. 3. has : INullus

cecus videt , aliquis cecus videt, quia T

ml

m

cecus in priori fumitur pro f/atu, in

pofteriori veró diffrabitur &c. Quibus

tqidt

probé intelleGtis ,. quilibet facilé reli-

u

quas, ad fpeciem o

ppofitas , folverg'

E.

poterit,

x

dmmi

E

[

4

Staluuntur Regullïz Oppoþtarüm.-

' Ui

fiti

139.

Egula l.. Contradittorice in nulla

materia po[Junt e[fe fanul vere ,

-

li dog

Tec

L

"9(o)88

165

i

4

N

T fimul falfa. . Ratío eft 1. quiaearum

!, f

vïl

natura & definitio exigit, ut una pree«

W fïq

cifé tantum dicat, quantum requiri-

Vi

A

h

tur, & fufficit ad alteramrefellendam,

feu falfi&bcandam ; Quodíi enim una

opori d

plus minüsve diceret, quàm requiri-

T fina

tur, hoc ipfo non ampliüs effent con-

UR

J

tradidtorie , fed vel contrarie , vel

pl

fübcontrariz,

Ratio eft 2. quiaaliàs,

ii

contra ipfum nature lumen, idem, V.

QDb j

G. curfus Petri fémul effet , & none[fet,

u p

üt evidens eft; Namfihec V.G, Om-

vt

mis bomo currit, eft vera , ergo ideo,

agl f l

quiaomnes omninó homines currunt,

niurt)

confequenter etiam Perrus.

Et £i eti-

m

am haceffet vera: Zliquis bomononcur-

TEUM

rít, ergó idcó , quia aliquis homo de-

a

terminatus non currit, E. G. Petrus,

hr )

ergó idem Petrus curreret & non cur.

reret , adeóque idem curfus effet , &2 non

Jilibetfztif

)püflm: 31

e[fet.

Deinde fi hzc eft falfa: Omnis

bomo currit, tunc ideó, quia aliquis de-

terminatus hgmo V. G. Peirus non

currit; Etfi etiam hec effet falfa: ali-

lg

",

n

quis bome mon currit,tüncideó , quiaom-

nis homo currit, confequenter etiam

j gft

5

Petrus

—

6 MR oO

ä

Petrus , adeóque idem Petrus curre-

g

«den

ret, & non curreret,

"n df

140. Regula Vl. Contrarie in mate-

via contingenti po[Junt e[fe famul fal/a , fed

;::zf

eu

Ulï!ï

&i

in nulla materia fimul vere.

Ratio 1mi

eft, quia cüm contraric fint ambe&uni-

li

verfales, una plus dicit,' quàm requi-

L

ritur ad alteram refellendam , adeó-

n

4

que ratione hujus exceffüs utraque po-

, "

T

iil

teft efTe fal(a,

Sic dum dico : Ommnis

z.

bomo eft do&us , mullus bomo eft. dottus ,

hi

utraque eft falfa. — Ratio 2di eft , quia

uN

fi due contrarie effent fimul verz, fe-

queretur etiam duas contradi&orias ef-

tijir

i m

fe fimul veras ; INam ex veritatecon-

trariarum, quz fünt univerfales ; re-

us

t

&é fequitur veritas duarum particula-

ln M

?

rium, quarum affirmativa contradicit

r

univeríali negative , & negativa affir-

mativa.,

j

ii

s u

14I. Regula lL. Subcontrarie inma-

f in

teria contingenti po[[unt. e[Jo fimul vere , fed

Antoslil

innulla smateria . fimul. falfa,

Ratio imi

Wj

eft, quiauna minus dicit , quàm re-

D)

quiritur ad alteram refellendam, adeó-

brfom

que

W

$9 (o55$

167

1

]

! que ratione hujus defec&tüs ambz pof-

funt effe vere. — Ratío 2di elt, quia fi

Cmm., ambz effent falfe, à fortiori falfze ef-

J fjj fent earum fubalternantes, & confe-

«;j quenter etiam due contradi&oris ef-

Iæïmh fent fal(z.

E.G. Sifalfum eft: ZAli-

i g

i quis bomo eft dotus , & fimül falfum eft:

t m len

Alzquzs bomo non.eft dotius , tunc etiam

cel]"usutr . falfum eft:. Omnis bomo eft dottus , & ali-

n

y quis bomo non eft. dotius , qua fünt cone

WUM tradictoris.

Regule fubalternarum funt fequentes z

E

!l

)

Tf

142. Regula l. Ex veritate fubalter-

Qontrd

z mantis fequitur Jemper seritas fubalternate.

od

eft. Ex veritate Propofitionis uni«

Jyer

verfalis fequitur fsmper, feuin omni

materia veritas Propofitionis particu-

lu

laris.

ummo i

Ratio cft, quia quod eft univer-

. faliter verum , eft etiam partxculan-

hag

'"ter verum; Nam ex eo , quod omnis

bomo.fit ammal

bene fequitur, quód

Wt etiam Petrus üt animal,

utpote con-

(/&! tentus füb termino univerfali.

fs b

143 Regula M. Ex falfitate fulal-

dm,, ternantis non fequitur femper ( Scil.in ma.

(s teria contingenti) falfitas fubalternatæ.

Ratio

168

68 o5

Ratio eft, quiapredicatum contingens

uni conveniens, non neceffarió con-

Wh

venit omnibus.

Sic ex falfitate hujus

fuübalternantis : Omnis bomo eft-do&tus ,

N

( 0

f

non fequitur falfitas hujus fubalterna-

te . aliquis bomo eft. doCtus.

gloni

144. Regula Ml. Ex

falfitate fubal-.

risttà

ternate fequitur femper , h. e. inomni ma-

i

teria, falftas fubalternantis. . Ratio eft,

DI

quia aliàós idem effet, & non effet ;

g;? at

Nam fi hec eft falfa: J4liquis bomo eft

ss

E

Lajis ,tunc ideó eft falía , quia nullus

d

omninó homo eft lapis, confequenter

i

nec Petrus eft lapis.

Deinde fi hec

datim

non effet falfa : Omnis bomo efi lapis,

f dy

tunc ideó , quiaaliquis homo eftlapis;

tinyd

ponamus, quód fitPetrus, ergoidem

T

Petrus effet lapis, & non effet.

Á

145. Regula IV. . Exveritate fubal-

biniri

ternata non fequitur femper ( Scil. in ma-

i M

teria contingenti ) verítas fabalternantis,

'flü&ïiümï

Ratio eft , quia predicatum contingens,

Atn,

uni conveniens , non neceffarió con

wiütiby

venit omnibus; Sic ex eo, quód Pe-

LT

trus fit doctus, non fequitur, quàd

L !

emnis bomo fit doGtus.

Sn IIII

N

:9$ (5288

169

Catumma

$. HI.

T f

rf

q

Solvuntur Obje&liones,

DBs, L, Contra Regulam r.

ä

ïgïfut l 146.

—

H Propofitiones : Omnis

, miles eff exercitus , aliquis miles non eft ex-

i.

^le

I

; ercitus, funt ambz vere, & tamen fünt

ij l

contradictoriz , ergo. P. A. Ifte: Om.

"i

! mis bomo eft animal. vationale , aliquis bomo

A T

i d

^mon ef?. animal rationale. fünt contradi-

fil

'&oriz, ergó & ille: Omnis miles &c,

^f g. N. 2. p. A. Scilicet illas propofi-

la

)u

o

]

N

l4

]

tiones effe contradictorias; quia non

. /! habent idem fuübje&um: Nam miles in

I

rima Propofitione fumitur colle&tivé ,

TO

U & fenfus eft: Omnis miles colle&ivé

", fumptus eff exercitus: In altera vero

im* fumitur particulariter , & fenfus eft z

It* aliquis miles feorfim fumptus non eft ex-

w ercitus, Ad P. N. C. Dif». eft, quia

n/ pofteriores Propofitioneshabentidem

4 fubje&um ; Terminus enim 'omnis bo-

um mo-fumitur diffributivé , ità ut fenfus fite

qa-Omnes & finguli bomines funt. animalia

l fgquiïw. vationalia,

]

H

Inft.

: E

170

43 o És

n

Inft, l. Quando dicitur : Omnis

bomo eft vatienalis , terminus omnis bomo

quii

ii

fümitür etiam colletivà, quia rationa-

litas ineft omnibus hominibus etiam

i

i

fimul fumptis , ergó nulla Dif». R. D.

i

A. famitur collettivà fanul & dif?ributive

h

i

j

C. collettio? tantum. N. À & C, Ut ter-

mini in utraque Propofitione fuman-

u

w

tur in eadem fuppofitione, fufficit, ut

—

in prima terminus omnis Homo fumatur

M

J

univerfaliter diftributivé.

At in bac

r

Propofitione : Omnis miles eff exercitus,

n

Wf

terminus ommis miles fumitur tantüm

colle&ivé , alioquin Propofitio non

EU

ii

éfTet

vera, fed falfa,

Inft. II. Ifte Propofitiones : Zi-

f f

Yl

quis oculus eft nece[farius ad videndum, md-

lus oculus eft nece|Jarius ad videndum , fant. tui;

contradi&orie , & tamen fimul vera , lll

ergo R. N. 1. p. A. Scil. effe contra-;igi:ïo,qu

di&orias; Nam una fumitur in fenfü ni

confufo , feu pro oculo indeterminat?, al-

i

tera autem pro /ingulisfeorfim & deter- N

minaté ; Unde non-bàbent idem fubje- nj

&um; quia non efteadem fuppofitio: r

t effe ii

,Hipc Propofitiones allate poffun

imu

[

ibcooe

171

j

D

l

,

djc

m fimul ver

$, fi nimirüm fenfusfit: Af;-

J

n u

r,:

quis oculus indeterminaté eff nece[Jarius

ad idendum , & nullus oculus determina-

li

NT

té e. necefJarius ad . videndum,

Poffunt

etiam fimul effe falfe, fi fenfus fit:

"liquis oculus determinaté ef? nece[Jarius

ii

ad videndum , & nullus oculus indetermi-

Qpoi

naté ef? nece[Jarius ad videndum. Infuper

IN

|

iil

unapoteft efTe vera, & altera falfa, fi

fenfus fit : INulius oculus determinate eff

butv

mece[Jarius ad oidendum , aliquis eculus de-

terminaté ef? nece[Jarius ad videndum.

j lUi

147. Obs. 1I, Contra eandem. Hae

IT ETO

in

Propofitiones: Petrus eff deftus, mom

Santtus ,. Petrus non eft. do&tus, mon San-

'nof

Gus, funt contradictorie ; Atqui am-

be poffunt effe fal(ie; Si nimirum Pe-

trus fit doctus fimul, & fan&us , ergo.

&i

R. D. M. Sunt contradictoriz , fi ne-

UT

NI

gatio, quz prafigitur copule , in fe-

x fimit

cunda afficiat duo predicata colleCtiob

at

i

D

fumpta C. fi afficiat utrumque divi/im

N. D. etiam m. Atqui poffünt.effe fi-

ii

"m

mul falfe , finegatio illa afficiat duo

um

eum

predicata divifim fumpta C. fi collettive

J

fumpta N. m. & C. Itaque illaPropo-

[

u

P

fitio :

172

*

väöä(O)Saf

"

fitio: Petrusnon eft dotus, non fanttus ,

?

i

ul

poteft vel fic exponi, ut negatio pre-

P

fixa copule cadat in utrumque pradi-

catum divifim , & fenfus fit: Petrusnon

i

j

eft. doBkus ; & non eft fanttus , (cu, quod

yzh

idemeft; Petrus non. eff dottus , nec fan-

£&us ; & tunc non erit contradictoria

g

n

priori Propofitioni: Vel poteft fic ex-

n

(

poni, utnegatio cadat in utrumque

g

o

predicatum collettivé fumptum , &fen-

ii

fus fit: Petrus non eft. aliquid dottum , non

anttum, & tunc erunt Propofitiones

5gn

ia lu

contradi&torie , fed illarum una erit

vera , altera falfa; Nam fi Petrus fup-

tl

a

ponatur do&tus fimul, & fan&tus, ve-

i

ra erit hac fecunda : Petrus non eft ali-

quid dotum , mon, fan&um.

«(

Inft. I Saltem he due contradi-

f

ftojej

&orize: Solus Petrus loquitur, folus Pe-

4rus non loquitur , fünt ambze falfe, er-

ii Y

g lh

go. R. N. Supp.. A. quód fint contra-

dictoriz , quia una plus dicit, quàm

t

requiritur, & fufficit ad alteram refel-

Yi

Wl

lendam. Unde contrarie dici debent.

li

Inft. IL. Saltem. contradi&orie

ul .

(l n

-eruxixthæ duz: Solus Petrus loquit

00n

T

"

49 (o0)88 173

iL

sion folus Petrus loquitur , fed ambz pof-

utneg-ä

funt effe falfz, ergó. P. m. Si fuppo-

g

natur, neminem loqui, falía erit pri-

It fs

ma ; fiquidem Petrus non loquitur :

;än

falfa etiam erit fecunda, quia afferit

t

L

Petrum loqui, fed non folum , ergó

L COR

utraque poterit effe falfa. R. C. M. N.

d

m..Ad hujus P. admitto Eypothefin ,

u

& C. r.p. Sed N.2 p. ejásque P. Scil.

Injte|

quód fecunda Propofitio afferat , Pe-

liil

trum loqui, fed non folum ; Nam hec

LUg

Propofitios INon .folus Petrus loquitur ,

[atin g

habet hunc fenfum , Falfuneft, folum

aíe

Petrum loqui ,.& hoc modo non affir-

inat Petrum loqui, féd indeterminaté

Vi

Dinm

Tegat vel Petrum loqui, vel folumlo-

lh

qui. Quareutfiné equivocatione af:

feratur contradi&toria hujus Propofi-

2 duæq*.

gqyi,'v j

tionis: Solus Petrus loguitur, qu: duo

m

:dicit, Scil. Petrum loqui, & nullum

'alium loqui, alterutrum indeterminas

luödü;ïö

té negandum eft per hanc Propofitio-

i d

nem disjun&ivam: Pel Peirus nonloqui-

(

tur , vel aliquis alius etiam loquitur,

u

Inft. IIl. Dus contrarie poffunt

(Ottts

&€ con-

ii

cfï'e fimul falfe, ergo etiam du

i

3

tradi-

174

$ 0588

«

tradi&orie. R. N, C. Difj. eft, quia

ante

1

cüm contrariz fint amb: umverf'ales,

earum una plus dicit, quàm requiritur

f pIU

n wd

f

/

adalteram refellendam ; adeóque ra-

il

pl

tione hujus exceffüs ambz poffunt ef-

fe falfz.

Sed una contradi&ctoriarum

f a]

il

t

præc:lsä tantum dicit, quantum requi-

ritur ad alteram refellendam ; & hinc

f

neceffe eft, unam effe veram , alteram

n

jf

falfam.

Inft. IV. Harum Propofitionum:

t

BM

INullus bomo eft dottus , unus tantüm bomo

eft doftus, una tantum przcisé dicit,

Iadla(

Atf

