cnöͤſi antecedens et conſequens eñ nota conſequentie. Eſt
grdine⸗ad auũt nota oſequentie ergo/ideo/ igitur. Et diuiditẽ in materialẽ -rſr
fnitüe et foꝛmalẽ. Foꝛmalis ↄſequẽtia eſt que tenet in oibus terminis S
pultni cõſi mli foꝛma arguẽdi retenta. Et dicitur Penlioec; habet

OpnGrruk:

ſuã ſequelã gratia foꝛme. Materialis aũt eſt que non tenet in ig
om̃ibus terminis conſimili foꝛma arguendi retenta. Et ſie di tn
citur. qꝛ tenet gratia materie certoꝑ terminox et nõ foꝛme ar⸗ ſip
guendi. Et varij mõi arguẽdi er regulis ſequẽtibꝰ colligi pñt.
¶ Pꝛima regula. In omi conſequentia bona et foꝛmali er op 2 U
poſito contradictoꝛio ↄſequentis ſequit᷑ oppoſitũ contradic ra
toꝛioꝑ antecedentis. vt ſic arguendo Homo currit igi homo cn
mouet. Iſta conſequentia eſt bona. qꝛ oppoſita contradicto cul⸗
rioꝛũ oſequentis eſt hec Nullus homo mouer̃ ex quo ſequit (e
oppoſitũ antecedentis ſezʒ nullus homo currit. ſeqr
¶ Scðda. In om̃i conſequentia bona et foꝛmali oppoſitũ cõ per
tradictoꝛioꝑ ↄſequentis repugnat antecedẽti eiuſdẽ cõſequen/ gge⸗r
tie. vt hee ↄſequẽtia eſt bona Homo currit igiᷣ homo moueẽ 8
qꝛ oppoſitũ dſequentis qð eſt Nullꝰ homo mouet repugnat ind
huic añcedenti homo currit. qꝛ nõ poteſt cũ eo ſtare ĩ veritate n
Et he due pꝛime regle ſunt menſure om̃is enthymematice cõ x 60
ſequentie vbi er ſimplici antecedenti inferẽ ſimpler conſequs ſine
¶ Tertia. Quicqᷣd ſequit ad conſequens alicuius bone conſe e
quentie et foꝛmalis etiã ſequitur ad antecedens eiuſdẽ conſe⸗ gen
quentie. Cui coꝛreſpondet hec regula. Quicquid antecedit an⸗ ””“”
tecedens antecedit etiã et conſequens.vt bene ſequitur Homo i
eſt ergo anial eſt/ et anial eſt ergo coꝛpus eſt. OQuciquid nunꝰ ſid
ſequitur ad illã anial eſt⸗ ſequitur etiã ad illã homo eſt. ⸗ iü
von
¶Ouarta. Arguendo a pꝛimo ad vltimũ cũ debitis circum/
ſtantijs affirmatiue et negatiue/ ſi fuerit negatiug eſſentialis⸗ n
e bona conſequentia. De affirmatiuis patet in pꝛioꝛi regula wil
de negatiuis ſic/ ſequitur bene homo eſt anial et anial nõ eſt d.

è Parudꝛülogitaliũ

lign/ igitur homo nõ eſt lignũ. Eſt añt pꝓpõ negatiua eſſen⸗
K,. tialis vbi pꝛedieaen negatur de ſubiecto aliquo · ſic ꝓ nullo
· ſuppoſito poteſt ei conuenire. vt anial noncſt lignu. WD
46 Quinta. Atguendo a particulari ad ſua indefinita affirma
4 - tiue et negatiue cñ debitis circũſtantijs ꝓpꝛietatñ logicalium
. valet conſequentia et econtra. vt ſequitur bene OQuidã homo
4„ currit/igitnr homo maſculus currit. et econtra Homo maſ⸗
o culus currit igitur quidã homo currit.
ui Sexta. Arguendo a conuertibili ad conuertibile eſt bona GJc·
ſequentia tam in ꝓpõibus qᷓ; terminis. In ꝓpõibus patuit
c5 ꝑ exemplũ in regula pꝛecedenti. In terminis ſic Homo currit
⸗ igit riſibile currit. vel homo currit igi anial rationale currit.
det ¶ Septima. Arguendo ab erponentibus ad expoſitã/ et deſ⸗
nat cendentibꝰ? ſimul ſumptis ad deſcenſaz et econtra eſt bona cõ
du ſequentia. Ratio eſt qꝛ arguit᷑ a conuertibili ad conuertibile.
c6 Octaua. Arguendo ab inferioꝛi ad ſuperius affirmatiue et Sfr 21
guis ſine diſtributõe ſupioꝛis eſt bona conſequentia.vt Homo cur
onſe rit/ igit anial currit. Et hec regula tenet veritatẽ in terminis
nſe⸗ ꝑſonaliter captis:nõ aũt materialiter vel ſimpliciter maxime
a. quando eſt ſuppõ ſimpler ꝑ pꝛiuationẽ ſuppoſitox. Ideo nõ
omo. ſequitur in ſuppõe materiali Coꝛpus eſt generis neutri⸗ ergo
nune ſubſtantia eſt generis neutri. Et nõ ſequit᷑ in ſuppõe ſimplici
Homo eſt ſpecies ſpẽaliſſima⸗/ igitur anial eſt ſpecies ſpẽaliſ⸗
un⸗ ſima. Et circa iſtã regulã nota q; numer? minoꝛ eſt ſuperioꝛ
1s, ad numerũ maioꝛẽ et numerus maioꝛ eſt inferioꝛ. Ideo ſequit
GS bene Ille habet centũ ergo habet decem. tenet conſequẽtia ab
H einferioꝛi ad ſuperius affirmatiue.

d iij

— NAN
¶ VNona.A ſuperioꝛi ad inferius in negatiuis ſimpliciter. E⸗ 4
in affirmatiuis cũ diſtributiõe ſuperioꝛis et conſtantia ſubie⸗ ſe
cti valet conſequentia. Exm̃ pꝛimi. Nullũ animal currit/ igiẽ .
nullus homo currit. Exm̃ ſcði. Om̃e animal currit/et homo 4
eſt/ igitur om̃is homo currit. 65
4 Decima. Ab eſt tertio adiacente affirmatie de pꝛedicato nõ 0
ampliatiuo ad ſeðm adiacens eſt bona oſequentia. vt ſequitẽ 6
bene Homo eſt albus igit homo eſt. Sed nõ ſequitur Homo Fe
eſt moꝛtuus igitur homo eſt · Et iſtã regulã concedunt quidã ti⸗
tantũ in pꝛedicatis accidentalibus de accidenti cõmuni. ſecus ”ÿMD
aũt de ꝓpꝛio.nec pꝛedicatis eſſentialibus. Ob id dicũt ꝙ bene ñ
ſequitur Homo eſt albus ergo homo eſt. Sed noõ ſequitur foꝛ
maliter Homo eſt riſibilis ergo homo eſt. nec ſequitur Homo ar⸗
eſt animal rationale ergo homo eſt. le
¶ Vndecima. Ab excluſiua affirmatia ad eius vkeʒz affirma⸗ (cce
tiuã et ecõtra in terminis trũſpoſitis eſt bona ↄña.vt Tantũ q
anial ratõale eſt homo igit oĩs homo eſt aĩal ratõale. Et ra (
tio regke eſt qꝛ termini ĩ vtriſq; eodẽ mõ regkariter ſupponũt. ve
¶ Duodecima. Ab excluſiua in qua ponitur ſignũ ercluſiuũ ti⸗
gratia pluralitatis/ ad ꝓpõeʒ in qua om̃es tenetur collectiue
interminis tranſpoſitis eſt bona conſequẽtia. vt ſequiẽ bene di
Tantũ quinq; ſunt vniuerſalia⸗ ergo omnia vniuerſalia ſunt
quinq;. Et eſt eadẽ ratio ſicut in pꝛecedenti regula. .
Tredecima. Arguendo ab excluſiua affirmatia ad ſuũ pꝛe⸗ .1
iacens.i.pꝛeiacentẽ ꝓpõeʒ eſt bona conſequentia. vt ſequitur
bene Tantũ homo currit. igitur homo currit. H

Decimaquarta. Arguendo ab exceptiua negatiua ad exclu .

Parumrüilogitali

tio regule eſt/qꝛ arguit a conuertibili ad conuertibile.
¶ Vigeſima. Arguendo a conuerſa ad conuertentẽ et nõ ecõ⸗

ſiuã affirmatiuã foꝛmatã de parte extra capta eſt bona con⸗
gi ſequentia. vt bene ſequitur Nullũ anial pꝛeter hominẽ eſt ra
tionale.igitur tantũ homo eſt rationalis.
md ¶ Decimaquinta. Arguendo ab erceptia affirmatia ad exclu
ſiuam negatiuã foꝛmatã de ꝑte extra capta eſt bona zña. vt
Ome ens pᷣ̃ter deũ eſt creatura ergo tantũ deꝰ nõ eſt creatura
e ¶ Decimaſerta. Arguendo ab excluſiua affirmatiua ad erce⸗
89 ptiuã negatiuã.et ab excluſiua negatia ad exceptiuã affirma
d D tiuã eſt bona ↄſequentia. Erxm̃ pꝛimi Tantũ homo eſt riſibi⸗
as lis/igit᷑ nihil pꝛeter hoĩeʒ eſt riſibile. Exm̃ ſeðᷣi. TCantũ homo
⸗ nõ eſt irrationalis/ ergo om̃e anial pꝛeter hoĩeʒ eſt irrationale
foꝛ ¶ Decimaſeptima. Arguendo ab actiuo ad paſſiuũ cũ debitt 4 .
nNOo circũſtãtijs eſt bona ↄſequentia.vt Lego lectionẽ/ergo lectio N etz
legitur a me. Video iohannẽ igit᷑ iohannes videtẽ᷑ ame. Deus
n creat/ ergo aliquid creatur. et nõ debet inferri hec Deus creat
mä qꝛ antecedens eſſet verũ et conſequens falſum.
Eeen ¶ Decimaoctaua. Arguendo ab inferioꝛi ad ſuperius cũ iſtis
nüät. verbis incipit et deſinit/ differt/aliud/nonidẽ nõ valet ↄſequẽ
ſu tia. vt nõ ſequitur Homo incipit eſſe albus ergo incipit eſſe co
ce loꝛatus. Et nõ valet ſic arguẽdo Homo differt ab aʒino igiẽ
bene differt ab aniali Et ratio regule eſt / quia arguitur ab inferi⸗
ſm oꝛi ad ſuperius cum diſtributione.
¶ Decimanona Arguendo ab vna ꝓpõe equipollenti ad aliã
pe . equipollentẽ eſt bona aſequenein. vt Om̃is homo currit igit
i nullus homo nõ currit. vel non quidã homo nõ currit. Et ra

—,—— —

Opultculũ

tra eſt bona 9a. vt ſequũ bene Om̃is homo eſt aĩal ergo qd
dã anĩal eſt homo. Sʒ nõ ſequit᷑ ecõtra a conuertente ad con
uerſaz. vt OQðdã albũ eſt homo igit᷑ om̃s homo eſt albꝰ. vbi
. rge a conuertente ad conuerſaz in conuerſione ꝑ accidens
Vigeſimapꝛĩa. Arguendo a ſubalternãte ad ſubalternatã
eſt bona conſequentia ſeruatis debitis conditiõibus / ſed non
econtra. vt ſequitẽ bene Om̃is homo eſt anial igitur quidam
homo eſt anial. Sed nõ ſequitur econtrario arguendo in nõ
neceſſarijs pꝛedicatis. vt Quidã homo eſt albus / igit omnis

homo eſt albus. Etiã nõ ſequi Nulla parſoꝛatõis eſt ſubie /½

ctũ in donato:igit᷑ parſoꝛatõis non eſt ſubiectũ in donato / qꝛ
in pꝛima parſoꝛatiõis ſupponit ꝑſonaliter diſtributie. in ſoda
ſupponit ſimpliciter. igitur illa que eſt vera ſubalternata⸗ ſez
Aliqua parſoꝛatõis nõ eſt ſubiectũ in donato.
¶ Vigeſimaſcða. Arguendo ab affirmatia de pꝛedicato infi⸗
nito ad negatiuã de pꝛedicato finito. Et arguendo ab affir⸗
matiua de pꝛedicato finito ad negatiuã de pꝛedicato infinito
eſt bona a. Exm̃ pꝛimi Homo eſt nõ iuſtus / igit homo nõ

eſt iuſt?. Exm̃ ſeðiͤ/ homo eſt iuſt? ig homo nõ eſt nõ iuſtus

¶ Vigeſimatertia. A diuiſis ad coniuncta et econtra ſeruatis
debitis circũſtantijs et conditionibꝰ valent argumẽta. Erxm̃
pꝛimi. Johannes eſt homo et iohannes eſt albus/ igit iohan

nes eſt homo albus. Exm̃ ſedi. Johannes eſt albus homo⸗

igitur iohannes eſt albus et iohannes eſt homo.
¶ Vigeſimaquarta. Nom̃ia et verba debite tranſpoſita fa⸗
ciunt in ꝓpõibus bona argumenta. patet in conuerſionibus

ꝓpõnũ.ſequitur bene Nullus homo currit/ igit nullũ currẽs

— —— -ʒʒ f ꝝ ̃ꝝ.Vð

liqe⸗
ges

lbe
n⸗
ſiĩ
inf
66

vl
me

led

—

Paruozülogicamlrlum
eſt gon e currit agn currens eſt homo.
¶ Vigeſimaſerta. Ab amplo ad nõ amplũ negatie et cñ diſ⸗
tributõe ampli eſt bona oſequentia. Exm̃ Nullus homo po
teſt eſſe azinus igiẽ nullus hõ eſt azinus. Sʒ arguẽdo ab am⸗
plo ad nõ amplũ affirmatie nõ valet ↄſequẽtia. vt nõ ſequit̃
Om̃is homo poteſt eſſe currens igit᷑ om̃is homo eſt currens
¶ Vigeſimaſeptima. Arguendo a nõ amplo ad amplũ affir

matiue et ſine diſtributõe valet ↄfequentia. vt ſequit᷑ bene ho

mo currit igitur homo poteſt currere. Sʒ arguendo a nõ am
plo ad amplũ negatiue non valet conſequentia. vt nõ ſequik
Nullus homo currit igitur nullus homo poteſt currere.
¶ Vigeſimaoctaua. Arguendo debite pm quattuoꝛ leges ꝓ⸗
põnũ oppoſitag eſt bona ↄſequentia. vt bene ſequit ſic argu
endo He due ꝓp Ses opponunt ↄtrarie et vna eſt vera/ igit re
liq̃ eſt falſa.ß nõ eguerſo. Sic applica argumẽta ad alias le⸗
ges ꝓpõm oppoſitarũ atradictoꝛie ſubecõtrarie et ſubalterne
¶ Vigeſimanona ym aliquos eſt Ad impoſſibile ſequitur qd
libet. i. ad antecedẽs impoſſibile in bona conſequẽtia ſequitur
quodlibet conſequens tam verũ qᷓ; falſum. vt ad hanc ꝓpo⸗-
ſitionẽ homo eſt aʒinus ſequitur illa vera homo eſt anial ab
inferioꝛi ad ſuperius etiã ſequitur nlla falſa homo eſt rudibilis
a conuertibili ad cõuertibile. De bonitate tñ iſtius ↄſequentie
patet ꝑ Petrũ Hyſpanũ in ſuo octauo tractatu ſummularũ⸗/
vbi ſentit oontrariũ q ad impoſſibile nõ ſequitur qdlibet fo⸗
maliter ſed ratione impoſſibilitatis. et hoc eſt verius.
¶ Trigeſima et quodãmodo vniuerſalis regula ad om̃es pꝛe

cedentes eſt iſta. In om̃i conſequentia bona et foꝛmali impoſ

Opulculũ

ſibile eſt antecedens eſſe verũ ſine conſequente .i. antecedẽs in
bona et foꝛmali conſequentia nõ poteſt eſſe verum quin etiaz
conſequens ſit verum.

Eguund modi arguendi inppo

teticis. Et pꝛimo in Conditionalibus.
¶ Et pꝛima regula eſt talis . Arguendo a tota conditiõali cñ
poſitione antecedentis ad poſitionẽ 2ſequentis eſt bona con
ſequentia/vt Si ſoꝛtes currit ſoꝛtes mouetur/ ſed ſoꝛtes currit
igiẽ ſoꝛtes mouke. Et hec regula ſi zuertiẽ nõ valet ↄſequẽtia.
¶ Scða. Arguendo a tota conditionali eũ deſtructione conſeẽ
quentis ad deſtructionẽ antecedentis eſt bona conſequentia.
vt ſequitur bene Si ſoꝛtes currit ſoꝛtes mouetur: ſed ſoꝛtes nõ
mouetur ergo ſoꝛtes non currit. Et ſi conuertitur regula non

valet argumentũ ſeu conſequentia.
In Copulatims.

¶ Tertia regula. Arguendo a tota copulatiua ad quamlibet
eius partẽ diuiſim vel coniunctim eſt bona ↄſequentia. Exm̃
vbi diuiſim. Homo eſt anial et deus eſt: igitur homo eſt anĩal
vel igitur deus eſt. Exm̃ vbi coniunctim. homo eſt animal et
deus eſt / igitur homo eſt animal et deus eſft.
Ouarta regula. Arguendo a parte copulatiue ad totã co⸗
pulatiuã nõ valet foꝛmaliter conſequentia. vt nõ ſequitur ho
mo eſt anial igitur B 1 anial et lapis eſt lignũ.
In Diliunttuns.

¶ Quinta regula. Arguendo a parte diſiunctiue ꝓpõis ad to

tam diſiunctiuß eſt bona conſequentia. vt ſequitur bene Ho⸗

S.

on
rit
tie.
nſe

a.

on

— * Wr
„

Paruorülogitalüüüͤ

mo eſt anial igitur homo eſt anial vel lapis eſt lignũ.
¶ Sexta regula. Arguendo a tota diſiunctiua cum oppoſito
contrario vl contradictoꝛio vnius partis ad partẽ alterã nõ
deſtructaz eſt bona conſequentia. vt ſequitur bene Homo eſt
anial vel lapis eſt lignũ/ ſed nullꝰ lapis eſt lignũ igitur homo
eſt anial. Et dicitur in regula cũ oppoſito contrario vel con
tradictoꝛio.qꝛ cũ oppoſito ſubcontrario nõ valet argumẽtũ
vt nõ ſequitur ſic arguendo Homo genuit te vel aʒinꝰ genuit
te/ ſed homo nõ genuit te/ demonſtrando hoĩeʒ nõ tuũ patrẽ:
ergo azinus genuit te. qꝛ arguitur cũ oppoſito ſubcontrario.
Opoꝛtet em̃ argui vt dictũ eſt cũ oppoſito contrario vel con
tradictoꝛio. ¶ Pꝛeter has regulas conſequentiaꝑ ſunt plures
alie ab Ariſtotele in thopicis et Petro Hyſpano in quinto tra

ctatu poſite nõ inutiles. Sed hee ſupꝛa annotate ſunt in diſ⸗

putatione dialectica magis vſitate.

Liptzʒk impꝛeſſum ꝑ Jacobũ Tan⸗
ner Herbipolenſeʒ. anno 1 5 o

—

— —8

— —

V 9 SS = —. ..
e Ge .
lis S.
3. S. 2 = BeA
de 2 5
eg

ane 2cn 2(A⸗,

Opultulü Vgfi niun us = =
ſtei Carlſtadij. compilatum ade ert
Sell emulo Thome tömoditat? FS

Idem dr pY
Tolle doctoꝛis ſolidam Mineruam

Woc nihil cernes ſupereſſe libꝛo
Mam ſacri Thome placuit laboꝛes
commemoꝛare. .

Igdem ad Xeckoꝛem.
Lectoꝛ amande rudi ne commoueare Minerus

QAuam ſubito Pallas tempoꝛe diua dedit
Accipe fulgentis logice munuſcula:poſthac
Accipies rutilo: munera digna: Joue
AIſta tamen Thomas dedit ⁊ celeſtis Apollo
Derge viam Triuie deinde cacumen adi

Anutiſſimd artiñ plelſoi Chniſta
fero Sertoꝛio alias ſchappeler allenſi.viro celeberrĩo: ſau
toꝛi ſe ingulari. Magilſter Andreas SHogenſtein B. Pp. D.

Varios mihi hoĩm moꝛes ĩpetuſue aĩaduertẽti. hꝛiſtofere
⁊octiſſime.valde tuũ gñoſe dialectice deſideriũ:ac diligẽs tua ĩ
dago crebꝛo occurſauit.adeoq; placuit.vt vnicꝰmihi videris
qui dialecticã libꝛare ſoleas exactiſſime.Qui peculiari innixꝰ
ſtudio.hoc efficere maxie ſtudeas.iq̃tinꝰ rõnis caliginẽ.ment⸗
turbã:opera dialectice vehement᷑ expugnas.q̃ tibi dialectica
talis ſemꝑ eſt viſa(nã ex iſto oꝛe vboꝝ Lenicinio tuoꝝ frequẽ
tiſſime audierã )q̃les ſunt qͥ excreſcẽtes reſecãt ramos.vt bo⸗
na arboꝛ citiꝰ meliuſq; ſuũ afferet fructũ.recte loquert rectiſſi
me ſent.Auiꝰ ſegnities:lepidiſſimo tuo ſermõe nõ excitaret᷑:
Euiꝰ:inq; de inuidis tunoꝛ haud tãtacvt ita dicã ꝑſuaſiõe foꝛ
teſceret:ac vt ↄſtãtis officiũ viri eſt.aut fautoꝛi tãto nõ pᷣſta⸗
ret obſequiũ.aut inuidẽtiã tãta ꝓ pietate fugeret.Scio nemi
nẽ ego etiã nedũ vt offitioſus iuuẽtutꝭ amatoꝛ videar:dialec
ticꝭ oelemẽtis adhereo.veꝝ vt tue vᷣtuti obtẽperare.obſequi
2 me ope aliqd iuuare ĩtelligas.In te nẽpe ingenij acumẽ ru
tilat. In oꝛe ſciaꝝ pᷣncipaliſſima(quã ſegniuſcłe noĩe ſjcaui peſt
* que a cũabulis ingenij acrioniã purgando adauxit. Eſt in te
Moꝛalisiq̃ animã illumĩat) virtꝰ.Theologia quoq;ʒ q̃ ꝑfice +–
ris.eſt deniq; oĩm vᷣtutum bonoꝛũq; indoles.OQð cũ natura
ꝓuidẽt nomẽ tibi Sertoꝛij roboꝛe validiſſimo.animi cõſilio
galioꝝ ſuperãtis vł facile aequãt: indidit. vt nemĩ tua pᷣſtãtia

huic nomẽ ↄueniat. ãcobrei tudioſiſſime L licet int᷑ .
N ℳco
2

24 ti

D

Ao 22 2

ælſaxũ ⁊ ſacꝑꝝ ſtatutuſſimpuipendã ĩ coꝛnu fenũ.paruifatiã ta⸗
citũ liuoꝛẽ:ſi rẽ modo tibi gratã:heſito haud neutiq; optatiſ
ſimã:ferre valeo.ſi nꝛa de ingenuitate diſciploꝝ bñmereri dili
gẽtia põt.Si etiã amic:laboꝛ exigue minerue accomodatꝰ fo
re eſtiat᷑.nũc grãmatoʒiphꝰ trãſcribo de intẽtionibꝰ Opuſcu⸗
lũ vt me in maioꝛibꝰ ꝓpitioꝛẽ agnoſcas. Vale fauſte fautoꝛ
integerrime.
Pergite Meonides ⁊ gratam ferte ſalutem
Mꝛiſtophoro veſtris digno Welyconis agris
Niue bonos annos:felicia tempoꝛa viu
SDis memoꝛ Andree.ſum memoꝛ ipſe tui.

BSBe ee kee e

——

.. Foliũ Jecundui.
Hic tenet index opus ⁊ laboꝛes ...
Mt bonus lectoꝛ valeat tueir·
foꝛcium pugnas celebꝛes viroum
Alilinmine piime —
Dueſtio Pꝛincipalis.
Vtrũ Nogica ſit pᷣncipalit᷑ de pᷣmis intentiõibꝰ. Tres ſũt Ar
ticli in ea.in pᷣmo ðꝛ quid ſit pꝛĩa intẽtio ſᷣm opiniõöes.

Pꝛima Guilhelmi ockan
Opinio) DRerda eſt? Nomialluum —
4gntt⸗ Detri Tartareti

Oueſtio pꝛima VPtrum Intentio vel res ſubiecta definiatur.
Quinta opinio eſt quoꝛundam Thomiſtarum.

A

. ¶ In Secundo Articulo. .
Mota quid intentio voluntatis:intellectus. —.
DOueſtio pᷣma. Ptrũ idẽ ſint in ſcato Berbũ intellectã. Ver⸗
bũ coꝛdis. Verbũ interiꝰ. Ipᷣm intellectũ. ↄceptio intellectꝰ.
Definitõ. Pꝛopoſitõ. Moticia. Verbũ dictũ. Verbũ expᷣſſum
Jmago.ſilitudo expᷣſſa.Paſſio anĩe. Cõceptꝰ ment:.et intẽtõ
QDueſtio ſecunda.
Vtrum actus cognitionis poſſit dici noticia.
¶Queſtio tertia.
DVtrum noticia vel verbum coꝛdis ſit reſpectus.

— ½ 20 2D& g6.

Aueſtio quarta. „ =Pe. Tho
Vtrũ aliquis ſenſus interioꝛ poſſit foꝛare verbum ſimile. ꝛc⸗ Eᷣ 2.
I ¶ Queſtio quinta. ?́
Vtrum verbum coꝛdis diſtinguatur ab intelligere. .—
Nota quoties dicitur Species intelligibilis. “
Quid intentio foꝛmaliter. —
OOueſtio ſexta.
Vtrũ ratio generis ſit ſubiectiue in intellectu.
Queſtio ſeptima. — 8
Vtrũ Aogica conſiderat eſſentiales intentiones.
Duplex Jmago.

R e pꝛimarius

eſtj scptu de re

Furetio ſ
Scða (ſecundariꝰ
A ij

— 0.

(aAOueſtio octaus.
Merut nature vel ſpeciei intelligibili ratõ vliratis conueniat
Queſtio nona.
Verã verbũ coꝛdis ⁊ res intellecta diſtinguant realiter.
Queſtio decima.
Vtrũ Ccõceptio intellectꝰ vl 7 ntẽtio ex pte intellectus ꝓdu
catur ab intellectu.
De Intentione ex parte rerum.
Duplicia intelligibilia.

An ſecunda intentio ſit.
Ouid eſt intentio ⁊ intentionalitas rintentionale.

Queſtio vndecima.
Vtrum vniuerſale ſit ſubſtantia vel acemjẽ7.
¶ Queſtio duodecima.

Vtrũ ſecunda intentio ſit in aliquo ſubiectiue. quando capit .

pꝛo illo quod ſequitur actum intellectus.
Opinio pꝛima reſpõdet affirmatiue ⁊ in re intellecta. .
Secunda ſimiliter ſed in intellectu.
Aercia dicit ꝙ ſcða intentio nullubi eſt ſubiectiue.
Articulus Tercius.
Reſpondeo ad pꝛincipalẽ queſtionẽ æ logica eſt pꝛincipalit
de ſecũdis intentiõibus.
¶Aueſtio pꝛima.
Vtrũ Sola intentio definiat.
Queſtio ſecunda.

VPtrum Sola res.
¶ Queſtio tertia.

Ptrã Res ſub intentione.
ueſtio quarta.

Ntrũ Logica poſſit acquiri per demonſtrationem.
Dueſtio quinta.
Vtrũ Logica ſit modus ſciendi.

☛ ND.

—

hiat

pan

—,—

palit

—

Folium.iij.

Agfo Indree Kutoltko vul o

Rodenſtein Karlſtadio bonarũ ꝓfeſſoꝛi arciñ Witus Tru⸗
m etariꝰ ſtugardienſis.S. p.D.

Audierq poibꝰdiebꝰ metaphicã. H. tue lectionẽ: p̃ceptoꝛ
obſeruãdiſſime.q̃ palã tuis auditoꝛibꝰ ꝓfitebar:t. Dialecticã
maioꝝ diſciplĩaꝝ genitricẽ ſcᷣas intẽtiões ↄſigerare. ⁊ vt de⸗
cuit me. cũ tue infoꝛatiõi vtrãq; aurẽ diligẽtiſſime admouerẽ
tu diſſeruiſti. ego vo auſcultqdo accepi Aogicẽ eo cultu ſcvᷣas
ꝓſeq intetiões, q Alycie ſolẽ in Heliotropi ouerſa.? Aeuco
thoen Phoebꝰ iqies nõ ceſſat ꝓſeq/ audiui inquã 2 memoꝛis
teneo. vehement me allexit qð igenio ꝓfutuꝝ arbitrabar. In
tentionũ 2 ueſtionũ diſciſſuz opꝰ. voluit ſepiuſcule rogadi
auiditas rũpere ſilẽtia. Mã inſtitit frequeter. Poſtrẽo tñ tua
erga ine hietate ſuffragote, vix auſs er rogare. Bz tibi foꝛti
tudie adiutꝰ ſupplico. tua aſilis.tua adminicla hu lit im los
o: Nec oꝛare deſinꝗ, ni animũ ad intetionũ naturas appellas.
Si foꝛtẽ agis virij.ſi no figis laboꝛ? ¶ qdð phi munꝰ eſto haud
han pces liax vreheui habebis, modicos pfataꝝ rex ſuoꝛes
lubẽs vltroq; ſubibis. ad ↄſtruendũ de intetiõib opus bꝛeue
T ſuceinctiſſimũ obferuentẽ Nesis caloꝛẽ. iamiã bꝛeue ſpero.
Pepx ſi te nõ mouet etinua. ac nõ intrupta oꝛo. mouere ? tans
gere ſubditox Jrela. Holet eqdẽ fluentẽ diſciploꝝ erga inſti⸗
tutorẽ excitare ſudoꝛẽ 2 abdita er penetralibus afferre. qo ſi

fecere diſciplis tuis rem eorũ officijs mito maioꝛẽ cõmũ ica⸗
bis 2 vera amicicia te vſum ele afitebimun. Doſtremũ obte⸗
ſtoꝛ vyt detecra de intetiõibꝰ fabella veritatè ſine velo agnoſe
ale. Varu noſtro in contnbernio. Anno dm⸗ Milleſimo aui
genteſimoſeptuno. Decima Juliſj.

Joannis NRKubel Aſchaffen hurgij ad
Aogicen Zetraſtichon «legiacum.
Salue Meonidum decus immoꝛtale ſoꝛoꝛum
Dalue Parnaſſi coelica virgo copurt
Au muſis domiare tuis Youis inclyta conſoꝛs

VSt moto ſaueãt vela lecunda mari 2 i

Memo condignum refert dcoꝛem
Incivte dixit logices Adpollo
Ergo nos Muſe viridem coꝛollam
DPDlectimus omnes
A tunns ſertum capiti diſerto
Au viam nobis reſeras ad acres
Arcium poꝛtas logice colenda
augt Andrras Hudeſt
dius Sito ſuo Raudataꝝ arciũ Baccalaureo.S. P. D.

Quod ad me Joanni Rubel epiſtoliũ dediſti ⁊ qͥd velis intel
ligo.tu de re dialectica aliqd me enodaſſe fater:.aliqͥdue expli

—

pſtolart. Magnacmihi crede)ſatt lõga eſt difficillimoꝝ bꝛeui
tas. ⁊ arduũ ꝑ inacceſſaʒ fram iter. qð tu exiguũ opuſculum

ego vaſtũ eſſe pelagꝰ opinoꝛ. qdð nauigare.ne dicã tranſfreta⸗
re(pᷣter luculentã detrectoꝛũ labẽ ⁊ ſine eſtuantibus liguis in

me ↄiectis)nõ valeo.vide quã defoꝛmia terriculamẽta occur⸗
ſabũt. quãta pericła:quãtas inimicicias ille meus intentionũ

ſudoꝛ ſit allaturus.⁊ foꝛte tam graues ꝙ; intolerabiles q̊s ſi

pꝛudẽter circũſpicerẽ.foꝛte maloꝝ turbella emuloꝝ ab omni

me laboꝛe ſua maledicẽtia deturbaret.At vero tua erga litte⸗

rariã ſoꝛtẽ diligẽtia.ad dictandũ me cõpellãs:id efficit:vt ima⸗

minẽtia nõ metuã pericla. ̊ ⁊ inemaculẽdas maledictoꝝ no⸗

tas putẽetali crimĩe dempto)qrũ toꝛpẽs deſidia nuſq; eſt in⸗

ſtruct ioꝛ.nullubi locoꝝ velocioꝛ. qᷓ; vbi inſidias moliri pot
Illi magna in re velle aliqd ſupbire autumãt.⁊ q̃les ſunt tali

ter ſuſpicant᷑.qbus h̊ vbo epła nr̃ᷣa reſpõdet.Scio nullũ egre
gla(dempta pauꝑtatenbonũ pallido ſine liuoꝛe me poſſeſſurũ
ß ego tue acquieſcẽs honeſte petitiõi. tuiſq; parẽs monitt.ne
ignauie incuſcr.quã vehement᷑ odi.veridice dialetice quantũ

deliciaꝝ poſſuʒ his canickarib⸗ effingẽ diebꝰ. tibi 2 cetert meis
diſcipłis dicabo. equidẽ tibi ↄſtare arbitroꝛ quãtis aliarũ le⸗

ctionã negotijs ſim implicitꝰ.q pter inelaboꝛatũ rudeinq;

ei Carlſta⸗

atux ſperas. vt ais. bꝛeue intẽtionũ opuſculũ ſummopere

bñc Codicillũ bono anio excipe.verũ bũe de intẽtiomibꝰ colle⸗
ctaneũ operire.ac factũ ad litterariã impᷣſſoꝛis offcinã deduc
vt emaculatũ excudat cura.atq; impᷣſſuʒ reduc. Deinceps illũ
⁊ me tuis cõtubernalibꝰ ⁊ diſcipłis meis chariſſimis cõmẽda
⁊ credito.⁊ ſi qͥd vtilitat nẽa exilis Minerua põt afferre.ego
acrioꝛſi modo poſſumdexploꝛatoꝛ vegecioꝛa phᷣie tentoꝛia ir
rũpam.⁊ illic qᷓ̃ nactꝰ fuero bona lubẽs amicoꝝ lege cõmũica
bo Vale ⁊ Salue.tercio Jdus Julias Milleſimoquingente
ſimoſeptimo.

( Si queris quid illa intelligi fabella velim:ſcies.ſoli olim
Venert cũ Marte cõcubitũ illuſtrãtibꝰ reuelãti radijs.vndi
gnatã Benerẽ Leucothoes amoꝛẽ ĩmiſiſſe. Ille vero Phoe⸗
bꝰᷣ patefactiõ is dans penas.adeo amoꝛe Leucothoes exarſit
vt radiata lumĩa terre negaret.ceteriſq; om̃ibꝰpoſthabit vni
ca in vᷣgĩe vniuerſuʒ lumẽ figẽt. Teſte Ouidio in a metamoꝛ⸗
phoſeos canẽte: Oreris igne nouo:qᷣq; omnia cernere debes
Aeucothoen ſpectas ⁊ vᷣgine figis in vna ⁊c̃. Ita qq; radiata
lumĩa.h̊ eſt.ꝓpꝛiã aſiderationẽ Rogice om̃ibꝰ alijs pᷣtermiſſis

tantũ in ſcdᷣa intentiõe figit.nec alias res intelligit niſi foma

te fuerĩt ſcᷣis intẽtiõibꝰ.e Alycie quoq; notã fabellã ita ac
cipe.q quocũq; dialectica ſuũ floꝛẽ.hoc eſt.ↄſideratiõeʒ verte
rit:ſemꝑ illi pᷣſto eſt ſcᷣa intentõ.ſicut ¶lycie deoꝝ ↄmiſerati⸗
one in heliotropiũ auerſa:folia ſua ſemꝑ admouet: ita quoqʒ
dialectica ſuã ↄſiderationẽ ſemꝑ ſcðis intẽtiõibꝰ adiectat ⁊?.

Diue vale bene.

2 οrrα Eα A S ⸗
2= En Hnn Mueritur vtru Logita ſit uncina⸗
BAA, =Bra, liter de pꝛimis intentionibꝰ. .

= Ta Do⸗,
31 . r T. ¶ Argumẽtũ pᷣmũ,:⁊ ꝓbat᷑ autoꝛitatibꝰ æ rõne ꝑs affiratiua
2

214°

2 &,. Autoꝛitate phi ꝗqᷣ vbicuq; loquit de vli logico. intelligit pᷣmã
e Reieeb ſnteti s da de vin Gi at: in anin P a ſen uer memoete erbe
4. GE z poſterio. imẽti vt patet i metaphice, ⁊ 2æ poſterioꝝ. gtiã t i de ania æ
Ca ,de anima enial vle miil eſt aut poſteriꝰ ſuis ſinglaribꝰ. A Eevo patet
r autoꝛitate Purphi.ꝗ ðt vlia res eſſe ↄceptas ſeu ſpeculatas ·
b. tho. Tertiopatʒz autoꝛitate. S. Tho. ſup periher. vbi ðt ꝙ fca⸗ De ,
tũ voct.ſ.ↄceptus eſt de pᷣncipali ↄſideratiõe ogice.qð nõ põt
intelligi de ſecũdis intentionibug. DC e CS, ,
g Katioih ſoꝛtiſſlimis patz fie pꝛig es ſela oſiderãs ſube/ Ce /
4D — lectu Iee: Bueipalit e de biecto Dz iogiea oaliderat pmj -e,
y„ bPoſterioꝝ intetioeʒz vt ſhieetij. ⁊ ſedas vt paſſionẽ.a pneipalit ↄſiderat pᷣ i/J
F= V. & metaphi mamtenet ofa in darij. Maioꝛ eſt no poſtefiox. 72 metas οαασ
2 , ,, Pbice, Mio: b; Dubitatioez ſ pbat. qr ſepe intentiões impo: Woai
2 D, PC PaP̈ tat 2 feãt accideétia fiue relatioes ronis ſubiectatas vl inberẽ
d,EAASE mtes pmis intetistdeldeſt rebe Pur iunt geepee. EBecũdo ꝓ⸗
CEi se A&haf., Gieut ie hz fubiectii reale? pafſio Feglio ad vealé ſeientis
ita ſe hʒ ſbiectũ ronis ⁊ paſſio ronis ad ſeiam ronis. Sʒ ſubie⸗
ctũ reale pᷣneipalit ↄſiderat᷑ 1roni

tio pneipalit aſidefot. E R EANNX

8

e rũ minꝰ aſidera 7
tur in logica ꝙᷓ res ↄcepte. cõſequẽtia tenet a ſini. Añceqens
patʒ qꝛ grãmaticꝰ pncipalit᷑ ↄſiderat ꝑtes oꝛõnis ⁊ minꝰ pᷣn⸗
=aQApalit genꝰ caſum ⁊ decliatiões.¶ Quarto ꝓbat᷑. Alla pᷣnceia
*REE lit oↄſiderant in ſcia quoꝝ diffinitiões in ſciẽtia tradunt᷑.ſᷣ in loxx

E E α gica diffiniunk pme intẽtiones ⁊ nõ ſcᷣe ů̊ ꝛc. Minoꝛ ꝓbat qꝗᷣ *
= . ad om̃es oꝑatiões intellectꝰ qᷓs reſpicit logica im ſuas tres S.

ELPE „ tes. qa genꝰ nõ põt vere diffiniri ꝓ ſcðᷣa intẽtiõe.quia illa rea c G
Eaerb atio nõ pᷣdicat᷑ de ſpẽbus.qa illa eſt falſa Hõ eſt genus.eo RKR
eſt genꝰ.ſta aũt ↄcedit᷑ homo eſt aĩal in q intẽtio gñaliter cõ .
cepta pᷣdicat᷑ de pᷣma intẽtiõe ſpeciuoce ↄcepta. Si dict q; alið C

———– eſt in logica quod difinitur ⁊ aliud cui diffinitõ attribuitur. S229.
Dee *— EKKötra ſequeret᷑ ꝙ diffinitõ eſſet extranea a diffinito nec diſ⸗ ke 9. S
2 2 Nnto ieſſet ſ alteri.⁊ ſic nõ eſſet diffinitõ eſſentialis. Mec con ) r
. A
c1 *

D. 4

fatina
pms

pöͤt
Pin l,
“
netce a
SefS

pe
ntij
bie⸗
Ntenn ,“n,
AS e.
ſens
Ppn⸗
ba
lo
d
tres n

erche
I N
hn
tul⸗ .

diße edef
,
.
4
Nℳ *W

k„—

—

— Ane2 Les Pp* — οοα+ ay

.Aideote nõ ↄcipiũt res iuxta diſtictiões ſuas in pꝛĩa ſcdᷣa ⁊ tcia
I ε Ppatioe intellectꝰß oĩa intelligũt ↄfuſe ⁊ abſq; diſtictiõe quod
PpPatz in pꝛĩa oꝑatiõe.qᷣa ideote eodẽ mõ intelligũt hoĩeʒ aĩal ⁊
. rönale ? albũ. ſ̃ logica docet ꝙ etiã pᷣmarij ↄceptꝰ qͥ ſunt pᷣmi

—,
—R— ½

EI
5
P

citatẽ.ſic ſolũ in logica ↄſiderat᷑ ⁊ ſubſtat ĩtẽtionibus.hecille.

uertibilis cũ diffinito qð repugnat pPhiloſopho in õ topico⸗
rũ. Silit᷑ patʒ de enũciatiõe ⁊ ſyllogiimo. Quito. Scientia
pↄſiderãs ſhᷣiectũ ⁊ ꝓpꝛietatẽ ſubiecti.pᷣncipaliꝰ ↄſiderat ſubie⸗ .
ctũ qᷓ; ꝓpꝛietatẽ.Sʒ ſcðe intẽtiões ſunt ꝓpꝛietates pᷣmax.ſ pn· , 5
cipalit ↄſiderant᷑. Sexto Artifex ratõnis ↄſiderat ea q̃ diriõs Ne &
gut rõnẽ vt ðt. S. Tho.in tractatu de fallacijs.h̊ pꝛĩe intẽtios ITi Barcl
nes dirigũt ĩtellectũ in ſuis oꝑatiõibꝰ.̊ logicꝰ qẽ artifex ratõ O . Ardcτ⅜⅞
nis pncipalit᷑ ↄſiderat pᷣmas intentiões. Mioꝛ ꝓbat᷑ qᷣͥa in hq̊ —
diſtat ↄceptio phoꝛum habẽtiũ ſcĩam logice ⁊ ideotarũ.quia Wast

= .

IPeE „Osde ekn er ers . Oere, . 1 m A
intẽtiões ſunt ab inuicẽ diſtiguibiles intelligibilit᷑. quia anĩal S EN. S 0
hʒ intelligi ſub cõmũioꝛi ↄceptu qᷓ; homo.¶ Septiĩa ratõ quia ⸗ . 1
p̃dicamẽta ſunt entia realia.⁊ tñ ſub oꝛdie ad aliqð accidens)ꝰ
rõnis in logica ↄſiderant᷑. Dñ in pᷣdicamẽt ponunt᷑ aliq̃ ꝓpꝛi
etates pᷣdicamẽtoꝝ reales ad denotandũ ꝙ ſunt encia realia
vt in pᷣdicamẽto ſubẽ. Cõmũe eſt om̃i ſubẽ in ſubiecto nõ eſſe HP
ec ſunt argumẽta Mõtanoꝝ Thomiſtaꝝ æEct eſt vnꝰ de illis ⸗ap x
q dixit ꝙ vle capit᷑ dupłr Vno mõ ꝓhcato. ſic vte eſt ſcða inte ſe cſa
tio ↄcretie ſumpta⁊ vłitas abſtractie ſumpta. Alio mõ ꝓ de ). D Pei.
noĩato id eſt ꝓ ſubiecto qð denoĩat.Vixit ſcðᷣo ꝙ intẽtio pᷣma Dxff ·RR
eſt eſſentia natuꝛa vł qͥdditas abſolute ⁊ ſjm ſe appᷣhenſa. In⸗- pler
tẽtio ſcdᷣa dꝛ aceptꝰ ↄpatiuꝰ ſᷣm ꝙ intellectꝰ comꝑat naturas
Et dixit e nã vlis duplicit᷑ ↄcipit᷑ ꝑ intellectũ. Vno mõ abſo „ c, ,
lute.ſic oĩs ſcĩa ↄſiderat nãm vłem.Alio moaeipi nã vlis ab 'ραnnEen
intellectu ꝑ eiꝰ ſpẽm intelligibilẽ cõꝑatĩe.inquatũ ↄpat ad in C,.
tellectũ a ꝗ capit vnitatẽ.⁊ ad inferioꝛa a qbus capit mltipli Noαα Sie,

¶ Et ego arguo ſic.Oĩs ſcĩa habet᷑ ꝑ demõſtratiõeʒ.logica eſt EF . 3
ſciẽtia.g̊ logica habet᷑ ꝑ demõſtratiõeʒ. Maioꝛ eſt nota.qꝛ ſciẽ 2 2 6 2e 3
tia eſt habitꝰ ↄcluſiõis ꝑ demõſtratiõeʒ acqᷣſitꝰ.ſᷣ nlla demõſtra N.E 7
tio põt fieri ex ſecãũdis intẽtiõibꝰ.&̊ logica nõ eſt de ſcðᷣis intẽti
onibꝰ.qꝛ ſciẽtia ꝑ eadẽ acqrit᷑ circa q̃ eſt. Mĩoꝛ ſyllogiſmi ꝓ⸗
bat᷑.qꝛ Om̃is demõſtratõ fit ex neceſſarijs vert pᷣmis.ſ ſcdᷣe in⸗
tentiões ſunt vltĩe in oꝛdĩe entiũ.⁊ nõ ſũt neceſſarie.qꝛ depen⸗

. — 2 „ 4 . .
=“ , . CY ⸗ aete Se.C⸗
2 RAt 2 ½ f⸗ ₰ H. O Aaza =aA 277 T — Arxch!y .

– 2ε geta ptigeéti opatiõe intellectꝰ. Ocdo. Nullũ ens intentio
S nale põt ↄcurrè ad gñationẽ entis realis.ſᷣ ſcðᷣe intẽtiões ſunt
entia rõnis.⁊ logica eſt habitꝰrealis.&̊ nõ pñt ↄcurrere ad ac
qjſitiõez logice &¶ er ð vni ton
= intẽtiões ↄſid

tobichꝛu. patʒ ʒ Zopicoꝝ in fine 2 poſterioꝝ. Mĩoꝛ ꝓba

7

„.
IE Auicenna. Pꝛĩas. Quarto Scde intẽtiões pᷣncipalit᷑ accipiunt᷑ a ꝓpꝛieta
826 tibꝰ reꝝ.̊ ꝓpꝛietates rerũ pᷣncipalit ↄſiderant᷑ in logica.ſᷣ pꝛo
pꝛietates rerũ ſunt reales.&̊ res ſunt cauſe intentionũ.ꝓbatur
. j.pꝛĩa ꝑs maioꝛ⁊ ꝑ.S.Tho.de vlibus trac.⁊ opuſ.⁊b.iQuinto
ſanuero ex te q̃re intellectꝰ tuus nõ põt attribuere homĩ hanc
intentionẽ ſcdaʒ genꝰ.Oi dict qa ꝓpꝛietas hoĩs nõ eſt talis
mitiplicet᷑ ꝑ ſpẽs.&̊ ↄuenit homĩ ex natura rei illa intẽtio ſpẽs
⁊ nõ genꝰ.i Ex illo arguo ſic Quicũq; cõſiderat aliqdð accños
æꝓpter pᷣncipiũ.ille magꝭ ↄſiderat pᷣncipiũ ⁊ radicẽ ſuꝑ q̃ funa
dat᷑.⁊ ex q̃ ſequit᷑ d accñũs. Sed logicꝰ ↄſiderat ſcdðᷣas intẽtiões
ꝓpt᷑ vnã radicẽ vł fecunditatẽ ſiue ſit.a.ſiue.b.&̊ pᷣncipalit᷑ cõſi
derat hoc pᷣncipiũ vłfoꝛale pᷣmax intẽtionũ.Kõfirmatur per
b. tho⸗ S. Tho.de natura gñis ca.j.vbi dicit ꝙ vłe capit᷑ duplłr Sno
mõ ꝓ ipᷣa natura cui intellectꝰ ꝓpt᷑ aliquid in ea inuentũ inten
tionẽ attribuit.⁊ ſic vlia qᷓ rerũ naturas ſcãt pᷣdicant᷑ ĩ quid.
metaphᷣi. aĩal nãq; eſt ſubã illiꝰ de qpᷣdicat᷑ ⁊ ſilit hõ. dẽ ptʒꝰ metaphᷣi
l.tho. ce.lec.iʒ.¶ Jn oppoſitũ tamẽ ⁊ ꝓ vᷣitate eſt.Doc. Sãc.a meta
ph̊ice.lec.a in opuſcło de vłibus trac.⁊.et qꝛ h mag: Thoma
ſtrè aliquibꝰ reluctaboꝛ.ideo eũ inſeriꝰ in teſtẽ vocabo.Æ«t
arguo ſic. Si logica eſt de pᷣmis intentiõibꝰ.vł natura ↄſidera
ta in logica ↄſiderat᷑ ſub eadẽ rõne ſicut in alijs ſciẽtijs. vł nõ
Si pᷣmũ.ſequit᷑ ꝙ logica rõne obiecti erit ſciẽtia realis qdð eſt
a metaphi. Ariſtotelẽ ꝗ metaphice.⁊ ð S. o.vndiq̃q;.Si ſcdðᷣm Tũc
q̃ro vł illa nã realis vłis ↄſiderat᷑ ſub eadẽ vnitate.vel ſbᷣ alis
vnitate Si dici ſpᷣ alia vnitate Queꝛo DOtʒꝝ ſit vnitas rõnis v
vnitas rei. Dtꝝ ſit abſoluta vł reſpectia. Mõ potes dicẽ ꝙ; ſit
abſoluta vnitas ⁊ realis.qꝛ alias ↄueniret rei ſᷣm eſſe abſolu-
d. tbo. tũ qð eſt ð Doc:S.in de ente ⁊ eſſentia. Ariſtotelẽ ⸗poſterio
rũ.ide anĩa.⁊ ð intellectũ. Mec eſt vnitas realis.qꝛ vłlia B mõ
ↄſiderata nõ ſunt logice ↄſiderationis.⁊ h̊ intellige qͥ ad bonũ

erant᷑ in logica ꝓpter pᷣmas. pꝛia mag.d ior L

1.

rpoſteꝛioꝝ na ꝙ; logica ẽ de ſcðis adiunctt pᷣmis q̃ſi ↄſideraret ſcas ꝓpt᷑ en⸗

intellectũ quã dat.S. Tho.de potẽtia dei q.ꝛ ar.õ. in coꝛ. Si⸗ b. tho.
milit in /ꝑte.et ĩ ſumma ð genti.li.⁊.ca.lxxv.Et/metaphiee ſetʒ meta⸗
⁊ in ʒ. Mec pᷣmũ põt dici.qꝛ ſequeret᷑ ꝙ logica nõ eſſet diſticta phᷣice.
ab alijs. Tertio illð ꝓpꝛie aſſignat᷑ obiectũ alicuiꝰ habitus
ſub cuiꝰrõne om̃ia referunt᷑ ad habitũ.Sicut homo⁊ lapis re
rerunt᷑ ad viſũ inquantũ ſunt coloꝛata.ſj nature ⁊ pꝛime intẽ
tiões referunt᷑ ad habitũ logicalẽ inquãtũ ſcðᷣe intẽtiões attri
buunt᷑ rebꝰ. ̊ ſcðᷣe intẽtiões pᷣncipalit᷑ ↄſiderant᷑ ĩ logica &a b. tho
ioꝛ eſt Doc.S.par.iq.iar.⁊.in coꝛ.et in/poſterioꝝ Miĩoꝛ eſt oſteri
eiuſdẽ S. Tho.a metaphᷣice.de nã gñis.ↄña eſt foꝛalis in ha⸗ dleerg i
rij. igik ſequit er pᷣmiſſis. ꝗ Quarto Intẽtio vlitatta S. Tho ? metaphi.
raro vł nunq; capit᷑ ꝓ natura.ſ illa pᷣncipalit᷑ ↄſiderat᷑ in logi b. tho
ca S. Maioꝛ patet in /ꝑte q.Sj.ar. ʒ. ad pᷣmũ.i¶ Quĩto Quero Ho.
Vtrũ illa radix e fecũditas.vt exẽpli gꝛa ĩ hoĩe.apter quã in
tellectꝰ attribuit ei illã intentionẽ ſpẽm ſit a parte rei ſicut hõ
vł nõ.Si ſcðᷣm. habeoꝓpoſitũ. Si pmũ.ſequit᷑ pꝛimo ꝙ vle ſſᷣ
hoc ſoꝛali pᷣncipio.qð tu dicis intẽtionẽ.in logica ſit a ꝑte rei
Sʒ h̊ eſt S.Tho.par.iq.vbi ſupᷣ ar.eodẽ ad vltimũ. Sequi b. tho.
tur ſcðᷣo ꝙ natura ſm ſe ⁊ abſolute ↄſiderata ſit vlłis. Sʒ H̊ eſt
5. S. Tho. in ⁊ parte / trac.de ente ⁊ eſſentia.g̊. ꝓbat᷑ ſequela

qꝛ ↄuenit ei illa radix ſᷣm te ſine q̃cunq; intellectiõe vł comꝑa b · tho.

tiõe ad aliud.

In hac queſtiue ad laudem lancte

trinitatè tria ꝑ oꝛdinẽ determinabo.deo duce en varias
doctoꝛũ de intentiõibꝰ opiniões memorabo. In ſcðo arti.me
am opinionẽ.⁊ q̃ ex ea ſequũtur.⁊ ꝙ illa ſit opinio S. Tho.
ꝓbabo. In Tertio ⁊ vltĩo pᷣncipalia argumẽta opiniõis ↄrie
diſſoluã.⁊ quedã obiecta ex ſolutiõe euẽtura diſcuciã. M¶ Huo
ad pᷣmũ articulũ in pᷣmis obuiavenit Mn ndernoꝝ opinio qᷣrũ
Guilhelmꝰ Ockam pᷣnceps eſtĩat᷑ dicens quotli.a.q.i9.q; pꝛia Opinio
intẽtio capit᷑ duplicit᷑. OVno mõ large. Sic ðꝛ eſſe ſignũ intelli Guilbelmi
gibile exiſtẽs in ania qð nõ ſᷣcat intẽtionẽ vł ↄceptꝰ in anima ockam.
vkalia ſigna pᷣciſe.t h̊ dico ſiue ſignũ accipiat᷑ ꝓ illo qð põt
