ſupponẽ in ꝓpõne ⁊ eſſe ꝑs ꝓpõnis.Sicut ſunt chategoꝛeuma
ta.ſiue capiat᷑ ſignũꝓ illo qð nõ põt ſupponẽ nec eſſe extremũ

Jr

õnis qñ accipit᷑ ſcatiue cuiuſmõi ſunt ſincathegoꝛeumata

iſto mõ nõ ſolũ cathegoꝛeumata mẽtalia q̃ fcant res q̃ non
ſũt fcatiue.ſᷣ etiã ſincathegoreumata mẽtalia ⁊ vᷣba ⁊ ↄiuncti
ones ⁊ huiuſmõi dicunt᷑ intẽtiões pꝛĩe ⁊c̃. Sʒ ſtricte ðꝛ pꝛĩa ĩtẽ
tio nomẽ mentale pᷣciſe natũ eſſe extremũ ꝓpõnis. Et ſuppo⸗

nere ꝓ re q̃ nõ eſt ſignũ. Sicut ↄceptꝰ homiĩs aĩalis ſubſtan
tie.Et bꝛeuit᷑ Oĩa noĩa mẽtalia.q̃ nãliter ſcant res ſingulares

q̃ nõ ſunt ſigna.Siliter large accipiẽdo ðꝛ intẽtio ſcðᷣa anĩe cõ

ceptꝰ qͥ ſcat nõ ſolũ intẽtiòes anie.que ſunt nãlia ſigna rerũ

cuiuſmõi ſunt intẽtiões pᷣme ſtricte accepte.Sʒ etiã ꝓut ſigna
mẽtalia ad placitũ ſᷣcãtia ſigna cathegoꝛeuma ta mẽtalia.Et
iſto mõ foꝛte nõ habemꝰ niſi võle coꝛreſpõdẽs intẽtiõi ſecũde
Stricte aũt accipiẽdo ðꝛ intẽtio ſcðᷣa ↄceptꝰ qͥ pᷣciſe ſᷣcat inten
tiões nãliter ſcatĩas.cuiuſmõi ſunt genꝰ.ſpẽs.dꝛa.⁊ alia huiu
ſmõi.qͥa ſicut de om̃ibꝰ homĩbꝰ pᷣdicat᷑ ↄceptus hoĩs ſic dicen
do Iſte hõ eſt homo.Ille homo eſt bõ.Ita de intẽtiõibus pꝛi
mis q̃ ſupponũt ꝓ rebꝰ.pᷣdicat᷑ vnꝰ ↄceptꝰ cõmũis qᷣ eſt intẽ⸗
tio ſcõa. Sic dicẽdo hõ eſt ſpẽs.albedo eſt ſpẽs.aĩal eſt genus
Et iſta intẽtio ſcdᷣa ſcat ita nãlit intẽtiões pꝛĩas.Et põt ꝓ eis
ſupponẽ in ꝓpõne Sicut intẽtio pꝛĩa ſcat nãlit᷑ res er ⁊ põt ꝓ
eis ſupponẽ. Hec pᷣfatꝰ Guilhelmꝰ vbi ſupᷣ.¶ Sʒ eñ arguo
ſic. Si ſolũ ↄceptꝰ vł noĩa mẽtalia ſunt pꝛĩe intentiões.vł hoc
eſt inquãtũ ſᷣcant.vł nõ. Nõ ſcðᷣm qꝛ dict ꝙ nãlit᷑ ſcant.res ex
Et ꝓbat᷑ qꝛ alias alie res eſſent intẽtiões qð negas.Si pᷣmũ
ã ſpẽs ĩtelligibilis q̃ eſt pꝛia ſilitudo ⁊ pᷣmũ ſignũ in ĩtellectu
rei ad er̃ erit pᷣma intẽtio Et ↄceptꝰ erit tercia intẽtio.Et actꝰ

intellectꝰ erit tcia intẽtio.ꝓbat᷑ qa intellectꝰ in actu pᷣmo ⁊ ha

bituali eſt ꝑ ſpẽm intelligibilẽ. per quã intelligẽdo foꝛat cõ⸗
ceptũ.q̃ om̃ia ſjcant qñq; vt ais rem ſingłarẽ.Sicut ſpẽs in⸗

telligibilis hoĩs in intellectu.et actꝰintelligẽt:.⁊ ↄceptus quã

tu qũq; vocas nomẽ mẽtale.ſingła ſcãt hoĩeʒ.¶ Scdo inſuf⸗
cifiẽter detmĩas de ĩtẽtiõibꝰ.qꝛ ſolũ dicis de intẽtiõibꝰex ꝑte in

telligẽtt vł intellectꝰ.Sʒ mite ſunt intẽtiões ex ꝑte rei ĩtellecte

igit᷑ inſufficiẽter detmias de intẽtiõibꝰ. omittẽdo intẽtiões ex
pte rei intellecte Mioꝛ ꝓbat᷑ qꝛ ↄceptꝰ ðꝛ intẽtio inquãtũ eſt
ſilitudo ꝑ quã intellectꝰ tendit in res vłrem. Et res ðꝛ intẽtio
qꝛ intẽdit᷑. Confirmat᷑ Quicũq; foꝛat ſibi ↄceptũ de re cõcipit
rem.ꝶ tu potes foꝛare ↄceptũ de rebꝰ.̊ ↄcipis res.ſ bene ſe⸗

Foliũ vij.
poſitũ eſt impoſſibile.Si eſt ↄcepta g̊ eſt intẽta Tenet ↄña.qꝛ

idẽ ſunt ſm rem ↄceptꝰ ⁊ intẽtio ex ꝑte intelligent:.Et nomen

quitur tu concipis hanc rem. hec res eſt concepta.quia op⸗

mentale ᷣm opinionẽ tuã vt ptʒ de exẽplo tuo de hoĩs ↄceptu

igit᷑ ꝑ locũ ab oppoſit: idem eſt ᷣm rem.res ↄcepta. intẽta.et
noĩatũ mẽtale.qa ille referunt᷑ ad ĩuicẽ ꝓImmo iſjm Phm in pᷣ⸗
dicamẽtt. Res poſſunt eſſe ſine tali ↄceptu nõ aũt ediuerſo.
Et ĩ ⁊ de anĩa ðꝛ ꝙ obiecta ſunt pᷣoꝛa actibꝰ ⁊ habitibꝰ.qð ſiłit᷑
clarẽ põt ex a metaphᷣice.Igit᷑ intẽtio nõ ſolũ eſt ex ꝑte intelli⸗
gentẽ tz rei in quã fert. ¶ Tertio Oĩs oꝛdo ſignoꝝ ſumit᷑ ex oꝛ
dĩe ſcatoꝝ.ſ̊ pꝛie intẽtiões ⁊ ſcðᷣe ſunt ſigna.̊ oꝛdo ipᷣaꝝ ſumi
tur ex oꝛdie reꝝx ſcataꝝ.Sed res ſicant᷑ ꝑ illos ↄceptꝰ nõ ſolũ
rõnis ſ realis.̊ etiã oꝛdo eſt in rebus non ſolum rõnis ſ̊ rea

lis.Maioꝛ pᷣmi ſyllogiſmi ptzʒ.quia ad illa referunt᷑. Et ꝓbat᷑

qꝛ ꝓpter h̊ ponis aliqs ↄceptus vłes.aliqs pticlares. Mioꝛ
ꝓbat᷑ qꝛ dic ꝙ ſcdðᷣa intẽtio eſt ↄceptus pᷣciſe ᷣcãs intẽtiones
nãliter ſᷣcatiuas io ſnaris⸗ mi. ꝓbat᷑ qᷣa intẽtio pᷣma ſig
nificat res q̃ nõ ſunt ſigna.Et ſcðᷣa ſm te ſjcat pᷣmas ⁊ pᷣdicat
de rebꝰ vt dicẽdo. Mõ eſt ſpẽs.aĩal eſt genꝰ.¶ Sʒ ̊ arguo
ſic. Pꝛĩo vłhomo eodẽ mõ intendit᷑ apð intellectũ ⁊ ſcatur ꝑ
ↄceptũ cũ dico.Ille hõ ẽ homo.⁊ cũ dico Mõ eſt ſpẽs. Si di
cis ꝙ ſic tunc fruſtra ponunt᷑ due intentiões vel duo ↄceptus

Phus
2 de anima.
4 metaphi.

Si dicis ꝙ non.quero vtra iſtarum ſit pꝛima intentio.⁊ co

geris dicẽ illã Hõ eſt hõ.qꝛ idẽ de ſe ipᷣo.Et iſtã Ille hõ eſt hõ
qꝛ ſi ille hõ difñ̃niret᷑.tũc illaꝓpõ.ille hõ ẽ hõ.eẽtĩ pꝛio mõ di⸗
cẽdi ꝑ ſe.vt patzʒ⁊ metaphice.& illa eſt ſcðᷣa.hõ eſt ſpẽs.qꝛ acci
dit homĩ ꝙ ſit ſpẽs.ſᷣ ille pᷣdicatiões nõ ſunt rerũ ad er ſ̊ rerũ
pↄceptaꝝ obiectiue.q̃s ꝓpõnes ille vocales ſcant.⁊ ꝑ ↄñs erit
aliqua res ↄcepta pᷣma intẽtio ⁊ aliq̃ ſcdᷣa intẽtio.Sʒ dicit᷑ qñ
dico. Ille hõ eſt bõ Hõ eſt ſpẽs ybi nõ pᷣdicat᷑ res de re.ſed cõ
ceptꝰde ↄceptu.g tua inſtãtia ẽ nulla Cõtra.̊̊ eſt Ariſtotelẽ
q res er animã exiſtẽtes ponit in pᷣdicamẽto.⁊ dicit vnam de
alia pᷣdicari Silit᷑ in diuiſiõe añpᷣdicamentali.ðt eoꝝ q̃ ſunt
alia de ſbiecto dicunt᷑ ĩ ſiecto vᷣo niło ſũt.vt Hõ de aliq hoĩe
ðꝛ qð nõ ĩtelligit᷑ de ↄceptibꝰ.qꝛ oĩs aepe⸗ tzm te ẽ ĩ ſbiecto ſcʒ
in aĩa.Et h̊ argumentũ põt etiã ſumi ad ꝓbandũ vlia realia:
Et confirmat᷑ ꝑ pᷣmã regulã añpᷣdicamẽtalẽ quam nõ ↄtingit

ſaluare de ↄceptibꝰ Nã ↄceptus aĩalis ⁊ hoĩs realit᷑ diſtinguã

B

tur. Patet etiã ꝑ eundẽ dicentẽ. Singla aũt eoꝝ q̃ dicta ſunt
ipᷣa quidẽ ſjm ſè in niła affir̃atiõe dicunt᷑. Hoꝝ aũt ad ſe inui⸗

cẽ ↄplexiõe affir̃atio fit.Et antea dedit exẽplũ figuralit᷑ de ho⸗

periar.

3 de anima.

mie.eq.bicubito.tricubito.⁊ de alijs. Pꝛeterea Jlla eſt falſa

Hõ eſt ſpẽs.capiẽdo eã ꝓ ↄceptibꝰ vłꝓ altero vnũ extremo
rũ ⁊ vnũ ꝓ re. Siliter põt dici de illa Mõ eſt hõ. Preterea
Ea q̃ ſunt ĩ voce f̃cant paſſiões aĩechoc eſt ſʒm te ⁊ bene qͥdẽ)

ↄceptꝰ vel noĩa mẽtalia.Et ea que ſunt in anĩa illa ſcant que

ſunt in re. Sʒ. aliqͥs ↄceptꝰ ðꝛ pꝛimꝰ ⁊ aliqs ſcðᷣus.vł ſcðᷣa in
tetio. lls oↄceptibꝰ coꝛreſpõdẽt res nõ ſolum er animã ex⸗
iſtẽtes.ſj etiã in aĩa nõ ſubiectĩe.ſed obiectie.&̊ ex parte rei con
cepte ita eſt ꝙ aliq̃ ðꝛ pꝛĩa intẽtio. Maioꝛ patʒ.iperiar.Mĩoꝛ
bat. Quia ↄceptꝰ ſunt ſigna reꝝ.̊ male dict.ꝙ ſcð a intẽtio
it cõceptꝰ ſjcans pᷣmũ cõceptũ.i Pꝛeterea intellectꝰnõ eodẽ
mõ intelligit hoĩeʒ cũ eſt cõpoſitꝰex coꝛꝑe ⁊ aĩa.⁊cũ ðꝛ ſpecies
⁊ cũ bibit vł cõmedit hõ.qꝛ pꝛimũ intelligit hoĩeʒ in cõmuni
⁊ ſzm ſe nõ cointelligẽdo ſinglkarem hominẽ.Scðo põt intel⸗
ligere homĩez ꝓ vt eſt in ſinglaribꝰ. Tertõ ꝓut intelligit᷑ eſſe
vna natura ſim rõnẽ mltiplicata.tñ realit᷑ ſm ſuppoſita ſua.
Sʒ pꝛĩo mõ cõcipit ꝑ pᷣmũ cõceptũ hoĩs.et ſcðo mõ.ſj tertio
cõcipit hominẽ vt obiectie vnũ.q vnitas ðꝛ vłe nõ qͥdẽ ſubie⸗
ctiue in ĩtellectu.qa natura cõcepta nõ eſt in ĩtellectu ſubiectĩe
vt öt Ariſtoteles.ʒ de anĩa.q; lapis nõ eſt in aĩa.ſed ſpẽs lapi
dis.̊ obiectĩe.⁊ ſic erit aliqua vnitas rationis vłis obiectĩe.
Pꝛeterea res referunt᷑ ad ĩtellectũ ſbᷣ aliq̃ habitudĩe ad euzʒ
illa habitudo nõ eſt intẽtio pᷣma.& eſt intẽtio ſcðᷣa. Mĩoꝛ ꝓ
bat qꝛ non eſt res realis.ĩmo habitudo ſub qua referunt᷑ res
ad ĩtellectũ eſt intẽtio foꝛalit᷑ ↄuenies rei in oꝛdie ad ĩtellectũ
Pꝛetea tu intelligt illã habitudinẽ intellectꝰ ad rẽ ⁊ ediuer
ſo.vł ꝑ cõceptũ vł nõ. Mõ põt dici ſcdᷣm.quia nihil ĩtelligimꝰ
cuiꝰ cõceptũ nõ foꝛmamꝰ.Si ꝑ cõceptũ.& ille cõceptꝰ ſequũ⸗

darius ſcabit rem intentam. ¶ Pꝛetea nõ potes dicẽ ſicut tñ

in quotlibe.ʒ.q.⁊i ꝙ ens rõnis ſit ens reale.Capiẽdo ens rea⸗
le extẽſe illo qð eſt verũ ens in rerũ natura.Quia põt aliqᷣs
foꝛare ↄcèptũ de aliq̃ ente.qð nec eſt ſubiectĩe in anĩa.nec eſt in
rerũ natura exiſtẽs. Sicut poſſum cõceptũ ſoꝛare de illa ꝓpõe
ens fictũ eſt nihil ⁊ de illa etiã eſt cõiunctio.ſic de aliquo ente:

Folium. viij. „
Quãꝙ; ↄceptꝰ de illis ſint reales qꝛ cõceptꝰde ſi.etſi.tamẽ.dũ.
nõ.nõ ſupponũt ꝓ rebꝰ.⁊ tamẽ ratõ tua de illis negociat᷑. di⸗
cẽdo ꝙ cõceptꝰ illoꝝ ſʒm ſe acceptꝰ Sincathegoꝛeumatũ nõ
ſuppõitꝓ rebꝰ. eſt aliqͥs cõceptꝰ nõ ſignificãs res ad extra
nec ſzcans aliũ cõceptũ.Qua ꝓpter eſt aliqð ens rõnis obiecti
ue ĩ intellectu.qð etiã Ariſtoteles.a metaphice docet.dicẽs ſi
aliq̃ eẽt eſſentia circa q̃ nõ oꝑaret᷑ racõ.nõ eſſent entia.Et dat
exemplũ de negatiõibꝰ ex q̃bus fiũt vere ꝓpõnes dicẽdo non

cõcepta vł intenta eſt in intellectu tuo vłin re Non ſcõᷣm qꝛ

verũ ⁊ falſũ ſunt in aĩa.j metaphʒice.⁊ in pᷣdicamẽtis ðꝛ ꝙ ſũt

in cõplexiõe.igit᷑ eſt ĩ intellectu tuo.⁊ hoc vłobiectĩe vł ſbiecti
ue.ſi ſbiectiue.&̊ intellectꝰ tuꝰ vere cõcipiẽs falſitatẽ.ẽ foꝛalit᷑
falſus. Si illa ꝓpõ falſuʒ eſt falſuʒ erit vera ⁊ falſa.g obiectie
¶ Cõſiderabit ſtudioſꝰ lectoꝛ nos h̊ ĩpugnaſſe hoc. ſſcʒ ꝙ res
nõ poſſet dici intẽtio.in ſequẽtibꝰ vero An conceptꝰ intentio
dici poſſit vł nõ.alteꝝ oſtẽdemꝰ.Sʒ qꝛ Guilhelmꝰ ðt ꝙ ſcðᷣa
intẽtio ſᷣcet cõceptꝰ pᷣciſe ſcantes intẽtionẽ nãlit ſcatiuã.Jðo

crebꝛiꝰ inſtare libet.¶ Pꝛio ſic Oĩs cõceptꝰ de ↄceptu.vłeſt re⸗

flexꝰ vlł ſipioꝛ ad illũ.Sʒ ſcdᷣa intẽtio ẽ ↄceptꝰ de ↄceptu.igit᷑
vl erit reflexꝰ vł ſuꝑioꝛ ad illũ.Maioꝛ nõ.Nã poſſumꝰdupli
citer ↄſiderare ↄceptum. Vno mõ intelligẽdo in cõmũi de eo

q metaphi.

ens eſſe nõ ens. Pꝛetea Tu cõcipis falſitatẽ.vł illa falſitas

qd ſit ſcʒ ꝙ ↄceptꝰ eſt aliqð ſignũ in aĩa ſᷣcas aliqͥd ⁊ hoc eſt ꝑ

ↄceptum ſuperioꝛẽ.Alio mõ intelligẽdo illũ ꝑticularẽ ↄcep⸗
tũ vtputa hoĩs ⁊ ̊ fit reflexe.qꝛ intellectꝰ reflectit᷑ ſupᷣ ſe intel
ligẽdo ↄceptũ hoĩs ꝑ eandẽ ſpẽʒ.Sʒ pꝛimũ nõ põt dici qꝛ cõ⸗
ceptꝰ pᷣmꝰ vł ĩtẽtio pᷣma.⁊ ĩtẽtio ſcðᷣa ðꝛ ↄceptꝰ ſcdðᷣus. Sed qͥ
ad fieri ⁊ qͥ ad eſſe a pꝛio ad ſcdᷣm nõ ſequit᷑ ↄpña.excludẽd o re
latiões In ipᷣis vt oſtendit Phus.S phᷣicoꝝ.⁊ in s metaphᷣice de
pᷣoꝛi.̊ ſcdᷣa intẽtio nõ põt dici ↄceptꝰ pꝛĩo mõ. pꝛetea.nũqᷓ;
eſt ſcða intẽtio niſi ſit ĩ pꝛĩa.ſᷣ nõ ediuerſo.igit᷑ ſcᷣa intẽtio nõ
põt eſſe cõceptꝰ gñalioꝛ pꝛĩa.Añs ptzʒ.qꝛ ſcðᷣa intẽtio ſjcat pꝛi
mã ⁊ nõ ediuerſo.ſʒ mita ſunt ſignata qͥʒꝝ ſigna nõ ſunt.Sicut
ðt Phus de quadratura circłi q; ſit ſcibilis.cuiꝰ ſciĩa tñ non eſt

reꝑta.Cõſfir̃at᷑ qꝛ a ſignato ad ſignũ non valet ↄña foꝛalit᷑.qa

ſzm Phm a metaphice.Mlta ſunt in ꝓfundo mar: ⁊ fre. quo
rũ ſigna vł ↄceptus nõ habemꝰ ⁊ tñi pñt fcari⁊ ſe⸗ Cõſfir̃at
ij

8 ph̊icoꝛũ.

q metaphi.

quis ſimato ad ſomilitudinznd vsalet ↄña.:ł creatura eſt ims⸗

go ⁊ ſilitudo dei.deũ repᷣſentãs.⁊ tñ a creatoꝛe ad creatuꝛã non

ſequit᷑ eſſe.igit᷑. Ockan tñ ðt ad pᷣmũ argumẽtũ qtli.j.q.i⁊.Si

opinio ſecũ
da.

Petrus ni.

ðʒ ſcdᷣa intẽtio actꝰ reflexꝰ.tũc ſequit᷑ ꝙ de illo actu reflexo erit
aliꝰ actꝰ in infinitũ ꝓcedẽdo qð foꝛte ↄcedit᷑ ab eo qᷣtli.⁊.qia⁊
erũt infinite intentiões ſcðᷣe ſcʒ pꝛĩa ſcdᷣa tcia q̃rta ⁊c. Hane

qᷓſtionẽ q̃ timet poſitionẽ vłium realiũ.inferius foꝛte ad ma⸗
num ſumem. .

Secunda Opinio de intetionibus

Autoꝛe Petro Migri tenet ꝙ ſecunda intẽtio eſt actus intel
ligẽdi inquãtũ accipit᷑ loco rei intellecte.vt aſinꝰ ðᷣr hꝛe eſſe ĩ
tẽtionale.ꝓ quãto ſtãs ſbᷣ actu intelligẽdi hʒ eſſe intentũ ſiue ĩ
tellectũ.Sʒ illa opinio ſic ꝓcedẽs eſt inſufficiẽs.igit᷑ relinquẽ
da.añs ex pᷣoꝛibꝰargumẽt ptʒ. Contra eã tñ arguo ſic.Oĩis
pᷣdicatio vicaria per pᷣus ↄuenit illi cuius vices vel locum ge

rit alteꝝ.Sʒ ens rõnis vł ſcðᷣa intẽtio ↄuenit actui intelligẽdi

loco rei vł inquãtũ actꝰ accipit᷑ loco rei.igit᷑ ſcdᷣa intẽtio per ſe
⁊ꝑ pꝛius ↄuenit rei ↄcepte.qᷓ; actui. Maioꝛ eſt nõ. Nam ſi co
mes aliq honoꝛe afficit᷑ regis poſitꝰloco.Tũc honoꝛ ↄuenit re
gi ꝑ ſe ⁊ ꝑ pꝛiꝰ.Comiti vᷣo ꝑ regẽ.vt vid licʒ ĩ ↄceſſu achade⸗
mico. Mioꝛ patʒ ex deſcriptiõe tua. ¶ Oppugnat Petrꝰ nigri
q.a ſic.Jllð qð ↄuenit alicui ꝑ naturã.ꝑ nihil extrĩſecũ põt ſibi
aufferri.ſʒ ens reale ↄuenit actui ex natura ſua.g̊ nõ põt auffer
ri ab actu ꝑ rem ĩtellect ĩ. ꝓbat̃ Mĩoꝛ.qᷣa actꝰ intelligẽdi ſem

ꝑ eſt ens reale ſiue accipiat᷑ loco rei.ſiue nõ.⁊ ſemꝑ eſt ſubiectĩe

in ĩtellectu. Si dicè ↄcedo ꝙ actꝰ ðꝛ realis rõne ſbiecti.nõ aũt
cũ accipit᷑ loco rei. Sʒ vł acceptõ loco rei eſt ens reale vel
nõ.Si pᷣmũ.tũc ſtamꝰin equocatiõe.qꝛ ego voco ens rõnis vł
ſcdᷣaʒz intẽtionẽ illð foꝛalit᷑ loquẽdo.qð nõ eſt niſi apð intelle⸗
ctũ obiectie.ꝙ aũt tale ens rõnis ſit ponẽdũ ex ſuꝑioꝛibꝰ ptʒ
vt eſt vłitas genereitas.Si vo ita ĩtelligis ſm intẽtionẽ tũc
nõ eſt actꝰ intellectꝰ.qꝛ h̊ eſt in intellectu ſubiectĩe.illa aũt nuſ
piã.vt ptz de hac ꝓõne ↄcepta.nõ ens eſt nõ ens.falſuʒ eſt fal⸗
ſus.⁊ tñ nõ ẽ ſhᷣiectie ĩ ĩtellectu nec eſt ẽ᷑ anĩaʒ.qꝛ alias nõ ens
eſſet ens.qð implicat.Si dict veꝝ eſt qͥa eſt ꝓpõ cõplexa.non

aũt de re ſimplici.i¶ Cõtra.Quicũq; intelligit ꝓpõem itelligit

.

tat oĩa pᷣdicamẽta. Tũ qꝛ repᷣſentat rẽ realẽ ⁊ nõ

vox vl tminꝰ võlis niło iſtoꝝ modoꝝ ðꝛ ĩtẽtio.ᷣ ⁊c. Mioꝛ ꝓba

Folium. ix.
a pᷣdicatũ ⁊ ſubiectũ.qꝛ ↄiungit vnũ cũ altero vt patʒ iphies
rũ ⁊ 6. nam q intelligit totũ ⁊ ꝑtes ĩtelligit.⁊ vnũqð q; ꝑfecte
ĩtelligit cũ reſoluit᷑ in ea ex qꝗbus eſt.¶ Pꝛeterea illa ꝓpõ eſt ve
ra nõ ens ẽ nõ ens a metaphice.ſ ab eo qð res ẽ.vł nõ eſt oꝛo

Ir vᷣa vl falſa. Tamẽ res huiꝰ ꝓõnis nõ hʒ eſſe reale.̊ rõnis

nõ ſhᷣiectiue.qꝛ alias haberẽt eſſe reale.g̊ obiectie. Miĩoꝛ ꝓba

tur.autoꝛitate Ariſtotelis.⁊ metaphice.⁊ a.⁊ in fine pᷣdicamẽYę

ti ſubẽ.Pꝛeterea. Ila reduplicatõ inquãtũ vł accipit᷑ loco
rei intellecte.vł ðt cauſaʒ ĩ ſubiecto vł in pᷣdicato.nõ pᷣmũ.qͥa
actꝰ nõ eſt cauſa.nã ſi ſic ↄueniret ei ꝑ ſe.⁊ nõ loco rei. Si ſcðm
g̊ ſcðᷣa intẽtio erit ſubiectie in re ĩtellecta.qð tñ etiã eſt falſum

¶ Pꝛerea Quicqͥd ẽ foꝛalit ĩ ſpiecto reali ẽ ens reale.ſᷣ ſcdðᷣa ĩtẽ

tio eſt in actu reali.̊ eſt ens reale.Maioꝛ ꝓbat᷑.qꝛ vnũqðq; ẽ
in aliq ꝑ modũ recipiẽt:.Arguit vlteriꝰ Petrꝰ Nigri eẽns
rõnis circuit om̃ia pᷣ̃dicamẽta.ſ actꝰ intelligẽdi etiã acceptus
loco rei intellecte.nõ circuit oĩa pᷣdicamẽta.ã̊ Et qñ reſpõdet᷑
ꝙ circuit oĩa pᷣdicamẽta nõ in eſſendo.ſᷣ repᷣſentando. Repli⸗
cat eadẽ rõne ſpẽs intelligibilis eſt ſcðᷣa intẽtio.qꝛ etiã repᷣſen
5de ppetẽ en
ti rõnis.qð diſtiguit᷑ ab ente reali.¶ Sʒ ð exemplũ illiꝰ opini
onis de aſino. Arguo ſic.Eſſe intẽtionale ↄuenit vnicuiq; reiĩ

tellecte vł intẽte &male ponit᷑ dꝛa ſcða intẽtiõis. Cũ dict ſcðᷣa

iẽtio eſt actꝰ ĩtelligẽdi.inquãtũ accipit᷑ loco rei ĩtellecte. Añs
ꝓbat᷑.qᷣa q̃cũq; cognoſcunt᷑ ab intellectu.habẽt oꝛdinẽ inten⸗
tiõis ad ipᷣm.ſã intellectꝰ appᷣhẽdit res.ſʒm eſſe abſolutũ.intel
ligẽdo q̃ ꝑ ſe ↄueniũt eis.æt h̊ ꝑ pᷣmã intẽtionẽ.qñq; vᷣo ĩtelli
gẽdo ea ꝗᷓ rebꝰ ſzm eſſe abſtractũ.vlł intelligibile ↄueniũt.per
ſcdᷣam intẽtionẽ igit᷑ nõ ſolũ ðꝛ ſcdᷣa intentio.ſ̊ etiã pᷣma a re⸗
bus ſub illo actu ſtantibꝰ ↄuenire. =

Tercia Onpinio eſt q foꝛte nomia⸗
liũ eſt dicẽs.q; ſcðᷣa intẽtio eſt tminꝰ ſcdðᷣe impoſitiõis. Diſti
guo vlintellig fminũ vocalẽ mentalẽ.vł ſcriptũ eſſe ſcdᷣam in
tẽtionẽ. Si pᷣmũ.tũc videt᷑ nõ eſſe veꝝ foꝛalit᷑ loquẽdo.qᷣa vox
nõ intẽdit᷑.ſᷣ eſt ſignũ intẽtiõis vł intellectus.ꝓbat᷑.Oiĩs intẽ⸗
tio ðꝛ vł ab intẽdo ex ꝑte ĩtellectꝰ.vłab intẽdoꝛ ex ꝑte rei. Sʒ

B ij

tsr qa intellectꝰ nõ ĩtẽdit in vocẽ vlit loquedo. qð iso dico

ſdða intẽtõ

gma intẽtõ

ꝓpõ pᷣms

ſeva ivõ

mĩa em ſjcãt rõnes.& Nec tminꝰ ſcriptꝰ põt eſſe intẽtio ſcða.

qꝛ ille tminꝰ põt optiĩe eẽ ſine om̃ioſideratiõe intellectꝰ.ſ ſcõa
intẽtio nunq;.igit. Nec mẽtalis niſi intelligas ꝙ; res intelle⸗

cta dicat᷑ tim inꝰ. vt ex pᷣmo de aĩa elici põt c.erro.vł ratõ rei in⸗

tellecte. ꝙ ſrðꝛ nõ om̃ino impugnamꝰ.ſ tũc impꝛope accipis
impoſitionẽ.qꝛ impoſitõ eſt a volũtate. ꝛetea nullũ ſignũ

pᷣdicat᷑ eſſentialiter de ſignato.Illa em̃ eſt falſa Cõceptꝰment
eſt vox.ſ terminꝰ ſcdᷣe ĩpoſitiõis eſt ſignũ ſcðᷣe intentiõis.̊ illa

eſt extriſeca ĩmo falſa ſcðᷣs intẽtio eſt ſcdᷣa impoſitõ.Aſtat Cli

piatꝰ. S.T. miles Petrꝰ Niger ⁊ pugnat hac rõne. Relatio
de q̃ tractat logicꝰ eſt ſcõᷣa intẽtio.⁊ tñ nõ eſt tminꝰ ſcdᷣe impo⸗

poſitiõis.Tũ qꝛ tminꝰ ſcðᷣe impoſitiõis eſt vox ad placitũ in
ſtituẽt? ſcãs.ſʒ intẽtiões nõ ſcant ad placitũ.qꝛ nõ ſunt voces
q̃rũ ſolũ eſt ſcare.i ſolũ reſpectꝰ rõnis.igit᷑ nõ oĩs ſcðᷣa intẽtõ

eſt terminꝰ ſcðᷣe impoſitiõis.

₰

Ouarta Omuio. Frrdttib mlto.

nerioꝛ de intẽtiõibꝰ.eſt Magiſtri Petri Tartareti in ppemio

vetert art: q.ſcða articłi ſcðᷣi.dicẽtt ſcdᷣas intẽtiões nõ eſſe tmi
nos mẽtales.Sʒ ſcðᷣa intẽtio eſt relatõ ſeu reſpectꝰ rõnis cau⸗

plex ꝑ quẽ aliqͥd ſimplicit᷑ ↄgnoſcit᷑ ⁊ abſolute.nõ in oꝛdĩe ad

gliðᷣ.Aliꝰ eſt actꝰ ↄpatiuꝰꝑ quẽ ↄgnoſcit᷑ aliqͥd in oꝛdĩe ad ali
ud vt actꝰ intellectꝰ q ego ↄgnoſco hoĩeʒ in oꝛdĩe ad aĩal. vel
ad zli alið ⁊ ꝑ talẽ actũ cauſant᷑ ſcdᷣe intẽtiões. Sed pᷣma ĩ

tẽtio eſt obiectũ ↄgnitũ vłↄgnoſcibile.nõ cauſatũ ꝑ actũ com

ꝑatiuũ intellectꝰ ſuꝑ qð nata eſt fundari ſcdᷣa intentio.vł cui
nata eſt ſcðᷣa intẽtõ aliq̃ attribui. Ex iſti ſequunt᷑ aliq̃ ꝓões
¶ Pꝛia ſcdᷣe intẽtiões nũqᷓ; fundant᷑id ẽ nũq;ᷓ alicui attribuun
tur niſi ſm eſſe ↄgnitũ illiꝰ.¶ Scðᷣa ꝓpõ Iſte ſcðᷣe intentiones
nunq; attribuunt᷑ alicui.niſi rõne alicuiꝰ ꝓpꝛietat: in illo reꝑ⸗
te. Ex q ſequit᷑ ꝙ intellectꝰ nõ põt attrib uere Petro quãcũqʒ
ſcðᷣam intẽtionẽ/ſj ſolũ illã q̃ põt ſibi ↄueuire rõne alicuiꝰ pꝛio

qꝛ pot tendẽ etiã in vocẽ vt patʒ /periar.) Mec vox intẽditur
Feſt ſignũ intẽtiõis vł ↄceptiõis.vbi ſupᷣ.⁊ a metaphZice. Mo⸗

ſatꝰꝑ actũ ↄꝑatiuũ nr̃i intellectꝰ cõꝑpant vnũ in oꝛdie ad alið
Pꝛo cuius declaratiõe eſt aduertẽdũ.q; duplex eſt actꝰ.ſcʒ ſim⸗

Folunw.r,
erae in eo repte. Lercia ꝓpõ. Scde intentiões nõ habẽt
E. ideo iſta nõ eſt ↄcedẽda ſcoe intẽtiões ſunt.ꝓbat᷑.qͥa nec v

fioꝛi neqʒ pfectioꝛi mõ hũñt eſſe ſcðᷣe intẽtiõts q;ᷓ illa quibꝰ at⸗
tribuũtur ſeu in ꝗbꝰſundant᷑. Sʒ qͥbus attribuunt᷑ ſpᷣ illa rõne
qbus nõ põt verifi⸗
cari illð vᷣbũ eſt ſcᷣm adiacẽs qſta nõ ↄcedit᷑.Adam eſt.g etiã „.
nso dz ↄcedi de ſcdᷣis intẽtiõibꝰ q̃ in ipᷣis fundat᷑.q Ex uũt:ſequũ coꝛrelariũ.
tur aliq̃ coꝛrelaria. Pꝛimũ ꝙ ad h̊ q de aliq habemꝰ ſcien⸗ pꝛimiũ.
tiã nõ requirit̃ ꝙ ulð habeat verũ eſſe. ſufficit ꝙꝙ hʒ eſſe ↄgni⸗

q̃ iis attribuunt᷑.hñt eſſe t̃ ↄgnitũ.De

ti. Nã de roſa nõ exiſtẽte poſſumꝰ hꝛe verã ſcientiã.etiã de ſe⸗

cũdis intẽtiõibꝰ. qᷓ nõ exiſtũt. ¶ Sequit ſcᷣo & ipe ſee inten ſcoᷣm.

tiões nõ ĩherẽt alicui.capiẽdo inherẽ ꝓpꝛie. Sʒ tm diminute ⁊
ſbiectie.diminute vt ſunt ĩ aliq ſbiectĩe ꝓpꝛie.: Quia ad h̊ ꝙ ali
qd ĩ aliq ſubiectie ⁊ ꝓpꝛie ſit.opoꝛtet ꝙ illð cui inheret etiã ſit

Et ſi qͥs dicat.Quid dicet᷑ ad Auicen.q ðt ꝙ logica eſt de ſcdᷣis obiectis

2

intẽtiõibꝰ adiũct pmis.¶ Reſpõdet᷑ ꝙ ſcðᷣe intẽtiões nõ ad ſolutio
iũgunt᷑ pᷣmis.ſʒm inherẽtiã.ſʒ ſolũ ſcdðm denomĩationẽ vł q̃ſi

ſubiectie 2 izm qᷣd. Sic videlicʒ ꝙ ſcðᷣe intẽtiões ſeu imĩ ſcðᷣaꝝ

. 2

intẽtionũ denoĩatiõe extrĩſica pᷣdicant᷑ de pᷣmſis.

Malo tecũ.mi Petre. in hat ijſtiõe

iocari q́; otẽdẽ. nõ equidẽ ffudui verũ inpugnare ʒophie. S
celebꝛis Thõe nitoꝛ dictata tueri.q em̃ pꝛoꝛſꝰ opinionẽ tuam
hoſtilit aggreak. penit diui Thõe caſtra expugnaturꝰQuã

do dict de ſcðᷣa intẽtiõe vt ſupᷣ.vider: inſufficient det᷑mĩaſſe de in

tẽtiõibus.ſcdᷣo eas male difſiniuiſſe.t᷑io nõ bonas ſequelas ?

coꝛrelaria elicuiſſe.i Nũc ad pᷣmũ redeo ac poꝛrecta argu⸗

mẽtatiõe.Oĩs intẽtio eſt relatõ ⁊ reſpectꝰ rõnis.Sʒ pᷣma intẽ
tio eſt intentio.&̊ eſt relatõ vł reſpectꝰ rõnis.⁊ ꝑ ↄñs diffinitio

ↄuenit alteri a diffinito. Maioꝛ ꝓbat᷑.qa intẽtõ foꝛalit᷑ impoꝛ

tat habitudinẽ cuiuſq; rei intellecte ad intellectũ. Sʒ illa ha⸗
bitudo eſt relatõ ſiue reſpectꝰ.igit᷑ intẽtio eſt foꝛalit᷑ relatõ ſi⸗

ue reſpectꝰ. Maioꝛ ptʒ ex noĩs diffinitione. Intẽtio em̃ eſt rei
intellecte ad intellectum. ac ediuerſo.⁊ vt magis pateat no⸗
bis iter. Monne intẽtionalitas ðt foꝛalitatẽ conuenies rei ex
natura ſua ⁊ põt tmĩare actũ intellectꝰ. Miĩoꝛ ꝓbatoꝛij ſyllo⸗

giſmi patet.Quia habitudo illa ↄſiſtit in extremis. Mioꝛ pᷣn⸗

intentiões nõ habet er kcia ꝓpõ

.
☛ . .
4 .
4
4

3 —

tipalis ſyllogiſn ptʒ. qꝛ intẽtio diuidit᷑ in ᷣmã ⁊ ſcam.ſicui

cõmuniꝰ qdðᷣdã ſcõᷣm rõnẽ.i ¶ Sequit᷑ coꝛrelarie Oe tſufficiẽi de
tmĩat᷑ de ſpẽbꝰ alicuiꝰ gñis relicta gñis nã. Pꝛetera nullum
ens rõnis cauſat᷑ a cauſa reali. Sed actꝰ ↄpatiuꝰ eſt ens reale.
igit᷑ nõ põt cauſare ſcdᷣaʒ intẽtionẽ. Mĩoꝛ ꝓbat᷑.qꝛ eſt accñs ĩ
ſubiecto reali Maioꝛ ptzʒ.qꝛ cauſa fcat inſluxũ = phicoꝝ.me

taphice.qð tu ↄcedis in iphᷣicoꝝ.igit᷑ cauſa realis effectus re

cipit influxũ realẽ.qͥ nõ eſt ens rõnis.i Pꝛeterea Om̃is cauſa

totalis vniuoca eſt eiuſdẽ ſpẽi cũ effectu. Sed actꝰ ↄꝑatiuꝰ eſt

cauſa totalis vniuoca.igit᷑ effectꝰeiꝰ qͥ eſt ſcdᷣa intẽtio. Minoꝛ

ꝓbat pᷣmo qꝛ tantũ ab illo cauſat᷑.vl diffinitõ tua erit inſuſſi⸗
ciẽs.Tũ quia nõ ab alia cauſa.niſi diceres intellectũ qͥ tũ non

dẽ q ad intẽtiões logicas).⁊ de actibꝰ intel

põt eſſe cauſa vniuoca. Hõ em̃ gñat hoĩem vt cauſa vniuoca
qꝛ adequat᷑ huic effectui.⁊ Sol vt cauſa eqᷣuoca.qꝛ vłioꝛ.Sed
actꝰ ↄꝑatiuꝰ inmediaciꝰ cauſat ſcdᷣaʒ intẽtionẽ q; hõ homĩeʒ
⁊ nõ eſt vlioꝛ.cũ poſito tali actu ponit᷑ aliq̃ ſcdᷣa intẽtio.ntel
lectꝰ vo cẽꝑpans eſt cauſa vlioꝛ vt ſol.Sʒ ðꝛ relatõ rõnis cau⸗
ſat᷑ ab ente reali vt patz de ſcibili ¶ Cõtra ꝓpꝛiũ eſt relationũ
fundari inquãtũ talis eſt ⁊ nõ cauſari.hĩc ĩ relationibꝰ ponit

ſubiectũ fundamẽtũ ⁊ minꝰ.ĩmo relatõ identitati in re eadez

Cõfirmat᷑ ꝙ ſit realis relatõ ſcðᷣa intẽtio. Quia oĩs reſpectꝰ in
triſicꝰ adueniẽs ponit᷑ in ad aliqd qð ẽ reale pᷣdicatũ meta⸗
phice.⁊ vt dicũt tui comites in foꝛalitatibꝰ Scoti. Sʒ ſcðᷣa in
tẽtio eſt reſpectꝰ intrĩiſicꝰadueniẽs.igit᷑. Mĩoꝛ ꝓbat᷑ qꝛ neceſ⸗
ſario põit᷑ poſitè fũdamẽto ⁊ tmĩo.qꝛ poſito actu ↄꝑatio ⁊ po
ſito fundamẽto ⁊ fmio ad quẽ ↄpꝑat᷑ res.necẽario ſequit᷑ ſcðᷣa i
tẽtio. Heinceps qᷣa ſolũ dicis de intẽtiõe ex ꝑte rerũ⁊ bene q
keat⸗p qs fiũt vl re
pᷣſentant᷑ vel vt ſummatĩ ditã.nihil dicis de intẽtiõibꝰex ꝑte ĩ
telligẽtt.q̃ ꝓpter boni pᷣceptoꝛis munꝰ vidert pᷣtermiſiſſe. Mã
qdqᷣd intelligit᷑ ꝑ ſilitudinẽ ſuã intelligit᷑ ʒ de ania.Cũ intelle⸗
etꝰ nõ valeat exire in actũ.niſi ꝑ ſpẽs reꝝ vbi ſupᷣ ⁊ ipoſterioꝝ
Sʒ tam pᷣma qꝙᷓ ſcða intẽtiões intelligunt᷑.igit᷑ ꝑ ſuas ſiłitudi
nes vel ſpẽs. Sʒ tu nihil vł paꝝ dicis de illis ſilitudinibus.&̊

¶ Pꝛetea pᷣmo periar. Voces ſcant ↄceptꝰ vłpaſſiões reꝛum

⁊ ↄcœptus ſcant res. Sed illa ſedᷣa impoſitio ſpẽs vel genꝰ eſt
vox aurib? ꝑceptibilis.igũ fcat mibi aliquem conceptũ qui

Folium.xi.

vlterius ſcat rem obiectie apud intellectſ. Sʒ de tali aceptu

nihil eſt dictum. igit. Cõfirmat᷑. Quia tu dic ꝙ ꝑ ao ↄgnoſ⸗

.

cimꝰ intẽtiões ⁊ nõ vt ꝑ ſpẽʒ intelligibilẽ. igit᷑ ꝑ ſllũ ſicut in qꝗͥ
ↄgnoſcimꝰ⁊c. Dic: etia ꝙ eſt aliꝰ actꝰ intellectꝰ.q ↄgnoſco ho
minẽ in oꝛdie ad aĩal.⁊ eſt aliꝰquo ↄgnoſco homiĩeʒ abſolute.
¶ Pꝛetea a metaphᷣice. Nomẽ cat rõnẽ.Sʒ de rõnibꝰ intẽtio⸗
nũ nibil ẽ dictũ qd ſint.ꝗ̊ ⁊c. Pꝛetea. Quidqd intellectꝰ in⸗

telligit illiꝰ ↄceptũ foꝛat.Sʒ ſcðᷣas intẽtiões intelligit.ſ̊. Ms
ioꝛ nõ.qꝛ intellectꝰ oꝑando nõ ꝓducit nihil Minoꝛ eſt clara.
Cũ vo ðꝛ de actu ↄpatiĩo.qro vł actꝰ eſt ↄꝑatiuꝰ ꝑ eſſentiã vel

extriſice. Si pᷣmũ.igit᷑ realit᷑ diſtiguit᷑ ab actu nõ ↄꝑatiuo.⁊ tñ

poſſunt eſſe circa idẽ obiectũ ⁊ ab eadẽ rõne motiua.Si ſcðᷣm
qro an illa ↄpꝑatõ ſit realis vł rõnis.nõ pᷣmũ.qꝛ ſequeret᷑ ꝙ il⸗
la eſſet vera.actꝰ eſt ↄꝑatꝰ.cũ dicat᷑ ↄpꝑatiuꝰ ⁊ obiectũ ↄꝑatũ.

Nec ſcdᷣm.qꝛ neq; ẽ pma nec ſcdᷣa intẽtio.Dimitto pᷣmũ.acce
do ad ſcdᷣm.⁊ videt᷑ ꝙ diffinitõ pᷣme intẽtiõis ſit falla.vt tu ac

cipis cauſare.Quia intẽtio pᷣma eſt cauſata ꝑ actũ intellectus.
ꝓbat᷑.qꝛ vł intẽtio ↄuenit rei ꝑ ſe vł nõ ⁊ in oꝛdĩe ad ĩtellectũ
nõ pᷣmũ Quia tũc res er̃ animã eſſet intẽtio.qð em̃ auenit ali⸗
eui ꝑ ſe ſemꝑ ei ↄuenit.ipoſterioꝝ Sʒ res er̃᷑ anĩaʒ nunq; dicit᷑
intẽtio qñ nõ habʒ oꝛdinẽ ad actũ intelligẽdi.igit᷑ intẽtõ pᷣma
nõ ↄuenit rebꝰ in ſe.Si ſcdᷣm ſeqᷣtur q; eſt cauſata capiẽdo cau
ſare ſicut accipit᷑ in ſcðᷣa intẽtiõe ſcʒ ꝓſeqͥ.Cõſirmatur.qꝛ pᷣma
intẽtio eſt obiectum ↄgnitũ.igit᷑ ſolũ ↄuenit obiecto in ratio

ne cognitionis. — „ 9 „
Tertio de Mõmb* torelarijs il⸗
latis periculum faciã pᷣmũ de pᷣmis. Quia pᷣmeꝓpõni.ſecunda
eſſe contraria apparet. . .. è
Pꝛotes noſcenti varium tua ſcripta repugnant
Lunm ſit.illius.clarius iſtud opus
Eſt vicina ſacroq; eadem ſententia Thome
Teq; reoꝛ Thome ſepe bibiſſe Tagum.,.
Concoꝛs Aonidum tollit concentus ad aſtra
Alſcriptos Thome qui ſacra ſenſa legunt
¶ Digreſſus ſum. redeo.Et arguc ſic.Pꝛĩa ꝓpõ ðt ;nũq;ᷓ fun
dant᷑.⁊ ſcdðᷣa ꝙ nunqᷓ attribuunt᷑ alicui.niſi rõne alicuiꝰ pꝛie

tatis reperte.igit᷑ illa ꝓpꝛietas eſt fundamẽtũ ſeðde intẽtion is

Dico ꝙ nõ õdicũt. Nam ꝙ pꝛĩo ðt q; nõ fundãt᷑ eſt ĩtelligen⸗
dũ de re nõ ↄgnita vłq̃ nõ hʒ eſſe ↄgnitũ.tali em̃ rei non ↄuenit
ſcdðᷣa intẽtio. Nã nihil eſt in re e᷑ animã qð coꝛreſpõdet huic
intẽtiõi ſpẽs.cũ nihil reꝝ et᷑ anĩaʒ ſit vnũ in mit:.Sʒ ſcðo ðt q;
nõ attribuũt᷑ alicui niſi rõne ꝓpꝛietatt reꝑte ĩ illo.nõ equidem
põt intellectꝰ Petro quãcũq; intẽtionẽ attribue. Sʒ illũ ſolũ
q̃ põt ei ↄuenire rõne alicuiꝰ ꝓpꝛietatt ⁊c. Oð nõ ſic eſt intelli⸗
gendũ videlicet ꝙ ſit vnũ pᷣncipiũ a ꝑte rei.vł ꝓpꝛietas q̃ ſit
cauſa totalis intẽtiõis. Sʒ ſic ꝙ ſit aliq̃d a ꝑte rei ꝓut tamen
ĩtellecta eſt qð ſit ↄcauſa.nõ aũt pᷣncipalis.ſj minꝰpᷣncipał.Si
cut exempli gẽa. Spẽs nõ hʒ aliquã vnitatẽ a ꝑte rei.ſimplicit
vnãcqꝗᷓ tñ vnitas eſt potioꝛ ꝑs vlis).ſᷣ ↄuenit rebꝰ q̃ in młt: in
diuiduis.q̃ młtiplicatio ꝑ poſteriꝰ facit rõnẽ vłis.Illã autem

vnitatẽ pᷣncipalit᷑ facit ĩtellectꝰ intelligẽdo hoĩem nõ cointelli

gẽdo indiuidua. Hãc ſolutionẽ ⁊ bene dictum notate bene

vos chariſſimi. Thomiſte. Ad ꝓpoſitũ dõm ꝙ h ꝓpꝛie ðꝛ fun
damẽtũ alicuiꝰ in qᷣ alterũ eſt. Sʒ aliqͥd põt alteri attribui nõ

c ſit in eo.ſʒ in alio. Attribuunt᷑ ẽ honoꝛes homĩ alicui cuʒ

Albertus i tñ foꝛ?alit᷑ loquẽdo.vt ait Albertꝰ re ⁊ nomie magnus pᷣmo

ethicoꝛum ethico.) Monoꝛ nõ ſit in honoꝛato.ſ in bonoꝛãte ſhiectie. Sʒ
B. tho. in vt alijs Thomiſt reſpõdeã.qͥbus ad dicti ↄfir̃ationẽ.S.Tho

qtlibeto.

quotli.io ar.i⁊.obiectõ vbi inqᷣt ꝙ honoꝛ debet᷑ alicui ſcðᷣm ſta
tũ quẽ habet in rep.Sic em̃ in ꝑſona reſp.honoꝛat᷑. Hec ille.

O¶ Ex illo arguo ſic a ſimili. Honoꝛ debet᷑ vel attribuit᷑ diuiti.

ꝓpter illã conditionẽ ſtatꝰ.igit᷑ honoꝛ eſt in diuite ſubiectĩe.qͥ
debet᷑ ei. Quis?ↄcedat ↄñam hãc. Nemo peripateticoꝝ rõnis
cõpos.OQua ꝓpt᷑ nõ ſequit᷑ Spẽs debet᷑ vłattribuit᷑ rei ſcõm cõ
ditionẽ reꝑtã in re.igit᷑ fundat᷑ in illa ſbᷣiectĩe q̃ſi res ſit funda⸗
mẽtũ ⁊ ſubiectũ intẽtiõis ſcdᷣe.igit᷑ nõ ddicũt ꝓpõnes quãuis ĩ
tellectus nr non poſſit attribuẽ homĩ genꝰ⁊ ſpẽʒ ꝓpt᷑ ꝓpꝛietatẽ
tñ ꝓpꝛie nõ fundat᷑ intẽtio in re ſubiectie. Perũ ſi qñ B. Tho.
⁊ alij famigerati logici de ſcðᷣa ĩtẽtiõe ſundata loquunt᷑.id nõ ẽ
ſbᷣiectĩe ſʒ occaſionalit.⁊ ſine qͥ nõ.intelligẽdũ eſſe pauct decla⸗

rãt. Coꝛrela.Conditio rei vł ꝓpꝛietas qͥ ad mãle intentiõis

eſt occaſio pᷣncipalis.Extrĩſica vᷣo ⁊ motiua qᷣ ad foꝛale ſ̃catũ
intẽtiõis ¶ Coꝛrelaria ita inpugno in pᷣmis pᷣmũ.Oiĩs ſcia ha

Ntem
telli
bene
fon
inõ
ia;
mo
,S.
Tho
nſta
e.
iuiti.
ſe,
nis
mcõ
nda⸗
nis i
etatẽ
Tho.
jnõt
decha⸗

Folif. rYug
bet᷑ pꝑ demõſtratiõeʒ.Sʒ in demõſtratiõe nõ ſufficiũt res ↄgnite
ſolũ. S male ðꝛ ꝙ ad h̊ ꝙ habeat᷑ ſcia de aliq ſufficiat ꝙ habeat
eſſe cognitũ.Maioꝛ patʒ pᷣmo poſte.Mioꝛ ꝓbat᷑. Quia om̃is
doctrĩa ⁊ diſciplĩa ex pꝛeexiſtẽte ſit ↄgnitiõe cvbi ſup. e oẽs
int᷑pꝛetant᷑ ſenſitiua. Patʒ idẽ pᷣmo metaphᷣice de gñatiõe artt
⁊ vlis.idẽ ⁊ poſterioꝝ.Sʒ roſaʒ nõ exiſtentẽ nullꝰ cognoſcit ꝑ ⁊ poſterio.
exterioꝛẽ ſenſũ.igit᷑ de tali nõ põt eſſe ſcẽa⸗ Pꝛetea Impoſſibi
le eſt illiꝰ hẽe ſcĩam. cuiꝰ ſenſuz nõ habemꝰ pᷣmo poſte. Sʒ nul poſterioꝝ
lus hʒ ſenſum de intẽtiõibꝰ.igit᷑ nullꝰ hʒ ipᷣaꝝ ſclam.i Pꝛet᷑ea
Eſſe eſt cauſa veritat?.⁊ et ð metaph̊ice.⁊ in pᷣdica.ſubſtantie ⁊ et meta⸗
et ↄ metaphice. OPnũqðq; ↄgnoſcit᷑ ſcdᷣm q eſt in actu. Sʒ ro⸗ phᷣice.
ſa nõ exiſtẽs nõ hʒ eſſe neq; actũ.Silit᷑ ⁊ intẽtiões igit᷑ ꝛcc. Mi⸗
noꝛ patʒ de intẽtiõibꝰ maxĩe.qꝛ dict ꝙ nõ ſunt.Ad h̊ ðꝛ.ꝑ eſſeĩ
telligit᷑ tam eſſe exiſtentie qð res hñt et᷑ cauſas ſuas.tam eſſe
cognitũ qð habẽt ĩ cauſis.¶ Cõtra h̊ arguit.OQuia Phᷣus in 2
metaphice.⁊ in alijs loct loquit᷑ de eſſe exiſtẽtie.vt ptʒ qꝛ dicit
foꝛmalit᷑ in textu ↄcluſiue.OQua ꝓpter exiſtẽtium pᷣncipia opoꝛ
tet eẽ veriſſima.ex qͥ mãifeſtũ ẽ phᷣm ipᷣm eẽ ĩtellexiſſe exiſtẽtie
MCõtra ðᷣt Phus in /metaphice. Plato.de falſo eſſe ſcĩsʒ et metapbi.
tñ falſuʒ eſt nõ ens/poſterioꝝ. Siliter de negatiõibꝰ ðt.igitur
nõ ſolũ intelligit᷑ ſentẽtia ſua de eſſe exiſtẽtie.Sʒ etiã de eẽ cog⸗
nito.Ad argumẽtũ ðꝛ ꝙ pᷣuatio ↄgnoſcit᷑ ꝑ habitũ qͥ cadit ſſᷣ
ſenſu ⁊ nõ ens ꝑ ens.Dicit᷑ ſcdðᷣo ꝙ ille qͥ inuenit aliquã ſciẽtiaʒ
neceſſe eſt ꝙ habeat aliq̃ pᷣncipia exiſtẽtia cognita vłꝑ ſe vłꝑ
accñs a ſenſibꝰ. Secꝰ aũt eſt ꝑ doctrinã vł docẽdo aliquẽ.Sic
em̃ poſſumꝰ eſtate ĩ caumatibꝰacqᷣrere de niue ſciaʒ.¶ Sʒ con
tra.Accipio pᷣncipia Scoti hoc mõ.Oĩs noticia alicuiꝰ obie⸗
ctidepẽdet ex obiecto⁊ ĩtellectu.Sʒ ſcða intentõ cũ ſit ens rõ⸗
nis nullo mõ põt eſſe cauſa habitꝰ realis.igit᷑ de ipis nõ põt eſ
ſe habitꝰ realis.Et intellectꝰ nõ ſufficit ad cauſationẽ ſcientie .
vt habʒ Sco.in quotli.⁊ in pꝛolo.pᷣmi.ſen q.ʒ.inqens.Obie⸗ Scotus in
ctũ aũt ſe hʒ ad habitũ ſicut cauſa ad effectũ. ¶Cõfir̃at᷑ qꝛ vel qᷣtlibeto.
illa cognitõ intẽtionũ eſt cognitõ in ſe vł ĩ nobis Mõ in ſe.qᷣa
ſcða intẽtio nõ põt ſe manifeſtare ĩtellectui.cũ totũ eiꝰ eſſe cau
ſet.vł magis ſequat᷑ actũ intellectꝰ. Nec ĩ nobis.qꝛ illa pᷣſup⸗
põit pᷣoꝛẽ. Ita placuit dubitare de ſcdðᷣo coꝛrelario Sʒ ⁊ haud
diſplicuit ad ↄmoditatẽ SGuittẽburge pubis ⁊ Ephebe tene

ritudinis erectionẽ Luculẽtũ Tartareti dictũ qð ex S.CTho
bauſiſſe arbitroꝛ.licʒ plures hic magis amoꝛe pᷣceptoꝝ q; di⸗
ligẽtioꝛi indagine veraq; ſuꝑ diuinis angelici. Tho.ſcriptis
hactenꝰ ſint capti.Quibꝰ nihil iucũditat:.h̊ nr̃a opera at ve⸗
ri aliqᷣd eſt allatura. Qua ꝓpt᷑ niſi amot ſtupoꝛe amoꝛeq; his
lfæris ardẽtia lumĩa figãt. Illis lectoꝛibꝰ ⁊ oliũ ⁊ operã ꝑdidiſ
ſe videbimur.Quod parui facio cũ mee opiniõi hac in re quã
q; diuerſis ĩ libꝛis Egregij ⁊ eximij cõis doctoꝛis Tho.emuli
optimi.Exercitũ ſolidũ firmũ ac nilłla vi argumẽtatiua mobi
lẽ. pᷣſente Thoma.ↄſtituẽtes aſſencient᷑. Eam ob rẽ leto anĩo
Magna doctiſſimoꝝ hoĩm fiducia ad illã ſentẽtiã actutũ mẽ⸗
tẽ appello Tartareti querẽtis Vtrũ intẽtio generis vł res ſpᷣ
iecta intẽtiõi diffiniat᷑. Qui poſt obiecta argumenta h̊ diſcurſu
reſpõdet.llð diffinit᷑ a logico qð ꝑ ſe ↄſiderat᷑ ab eo.ſj res ſbſ
lecta intẽtiõi nõ ↄſiderat᷑ ꝑ ſe a logico Sʒ ſolũ ꝑ accñs.ꝓ quã
to ſibi attribuit᷑ aliq̃ intẽtio. Scðo ſic.Illð qð ̊ diffinit᷑ ds
eſſe vniuocũ.ſᷣ nlła res ſbᷣiecta intẽtiõi gñis eſt vniuoca ad oĩa
illa q̃ dicunt᷑ genꝰ.igit᷑. Itẽ Si h̊ diffiniret᷑ res ſbiecta intẽtiõi
q̃ro de illa vł eſſet alal vł coloꝛ.vłſubã vł quãtitas. Sʒ nullũ
iſtox eſt dõm.qꝛ q̃ rõne diceret᷑ vnũ eadẽ rõne dðm eſſet ⁊ re⸗
liquũ.dicas ꝙ qdðᷣlibʒ iſtoꝝ diffinit᷑.ꝓbat᷑ qdð nõ Quia tũc diffi

nitũ nõ eſſet ↄuertibile cũ diffinitiõe. Cum diffinitum nõ eſſet

aliqð vnſ ⁊ tñ diffinitõ eſſet vnũ. Pꝛo ſolutiõe ponunt᷑ ali⸗
q̃ dicta. Pꝛimũ. Hic diffinit᷑ ꝓ ꝑ ſe cato ↄcretiue deſignato
vt ꝓbãt iſte rõnes Pꝛo cuiꝰ declaratiõe ðꝛ ſcdᷣo.qð genꝰ ac
cipit᷑ triplicit᷑ ſicut ⁊ alia ↄcreta.ſcʒ ꝓ ꝑ ſe ſjcato vt eit vna intẽ
tio cauſata ꝑ actũ ↄꝑatiuũ intellectꝰ. Secũdo accipit᷑ genꝰ ꝓ
denoĩato qð eſt pᷣma intẽtio.vt aĩal de q vex eſt dicẽ ꝙ ẽ genꝰ
Tertio accipitur ꝓ aggregato ex pᷣma intẽtioe ⁊ ſecunda.Et
iſte acceptiões fiũt ꝑ ĩtellectũ Et iſtis duobꝰ mõis vltimis nõ
accipit᷑ ibi genꝰ.b pᷣmo mõ. Vbi tñ foꝛte de rigoꝛe logices de⸗
beret accipi ꝓ re ſubiecta. Cũ ↄcreta de rigoꝛe logices ſuppo⸗
nũt ꝓ rebꝰſubiectis. ¶ Dẽ fcio ꝙ pᷣdicari ꝑ ſe ↄuenit ſcðis in⸗
tẽtiõibꝰ ⁊ ꝑ accñsrebꝰ ſubiecti.qꝛ pᷣdicari ẽ minꝰ ſcdᷣe intẽtio
nis impoꝛtãs ſcdᷣam intẽtionẽ. Jðo ꝑ ſe nõ põt dici de pᷣmis in
ttẽtionibꝰ. Eſſe tñ ꝑ ſe ↄuenit pᷣmis intẽtiõibꝰ ⁊ exercet illð im
mis qð pᷣdicari ſignat in ſcðᷣis.Ex qͥ ſequit ꝓbabilit᷑ ꝙ noĩa

h res ſ
8, 9 vi
fndn
adoia
intetiõi
nulli
ſet ? re⸗
tücdifff
noeſſet
unt ali⸗
ſignato

gen? ar

a inti
gen? p
gen⸗
jda. Et
mis nõ
ces de⸗
ſuppo⸗/
cis iſ⸗
intitio
mmisin
iöin
nor

tõcxreta ſcdᷣe intẽtiõis

N. — T ——
4 8

Foliũ xiij.
cre tiõis reſpᷣectu huiꝰ pᷣdicati p̃dicat᷑. ſupponijt
ꝓ denoĩato vl ſbiecto reſpectu huiꝰ qð ẽ eſſe. Pꝛo cuiꝰ decia
ratiõe ðꝛ q̃rto ꝙ pᷣdicatio eſt duplex.ſcʒ exercita ⁊ ſignata.cxx⸗
cita q̃ᷓ fit mediãte iſto vᷣbo eſt.vt hõ eſt aĩal. Signata q̃ fit me
diãtibꝰ iſti vbis ðᷣꝛ.pᷣdicat᷑ affir̃a.vificat᷑.vt cũ ðꝛ.genꝰ pᷣdi⸗
catr᷑ de ſpecie.ſuꝑius affirmat᷑ de ſuo inferioꝛi. Et aduerte ꝙ pᷣ⸗
dicatõ ſignata in ĩtentiõibus ſcdis nõ põt exerceri in eiſdem
niſi foꝛte ĩ his q̃ ſe habẽt ſicut ſuꝑius ⁊ inferiꝰ. vł vt ſbiectum
⁊ ꝓpꝛia paſſio. Pꝛimũ ptʒ qa iſta pᷣdicatio ſignata genꝰ pᷣdi⸗
cat᷑ de ſpecie male exercet᷑ꝑ iſtã.ſpẽs eſt genꝰ Secundũ ptʒ.q s

iſta genꝰ pᷣdicat᷑ de ̊ gũe. Cõueniẽt᷑ exercet᷑ ꝑ itã. Hoc genꝰ

genꝰ Et iſta.pꝛedicabile p̃ᷣdicat᷑ de vłi.p iſtã.vłe eſt pᷣdicabile.
Ex q infert ꝙ; pᷣdicatio ſignata ĩ intẽtiõibꝰ ſedᷣis deſperatꝭ ex
ercet᷑ ĩ pᷣmis.vt iſta genꝰ pᷣdicat᷑ de ſpẽ exercet᷑ ꝑ iſtã.hõ eſt aiail
Scðdo iĩifert ꝙ a pᷣdicatiõe ſignata ĩ ſcðis ĩtẽtiõibꝰ ad pᷣdicatio⸗
nẽ exercitã in pᷣmis nõ eſt ↄña foꝛalis.Quia ſtat añs eſſe veꝝ.
ↄñte falſo.vt cũ pᷣdicabile pᷣdicat᷑ de vli eſt ſignata.⁊ tñ nõ exer

cet᷑ ĩ ᷣmis. His ſuppoſit ðꝛ pꝛĩo ꝙ illð qð h̊ diffinit᷑.nõ ẽ res

ſpᷣiecta ĩtẽtiõi gñis.vt ꝓbatũ ẽ. Scðo ðꝛ ꝙ h̊ diffinit᷑ intẽtio ge
ner ↄcretĩe ſignata Quia illð h̊ difinit cui ꝑ ſe ĩeſt diffinitõ Sʒ

5 ĩeſt tm̃ ĩtẽtiõiſcðᷣe.Eo ꝙ' ĩ diffinitiõe ponũtur pᷣdicata ĩtẽtio

nalia.q̃ ꝑ ſe pꝛĩo iſunt ĩtẽtiõi ⁊ rei ſbiecte ꝑ aceñs.Jdo ðꝛ tcio
ꝙ res ſbᷣiecta intẽtiõiẽ illud ĩ quo exercet᷑ dinitio intẽtiõis.
uita Opinio eſt motanoꝶ Tho
miſtaꝝ.dicentiũ ꝙ h̊ nomẽ ĩtentio deriuatũ eſt ab illo vᷣbo cõ
