Ab11_qt
author: Karlstadt, Andreas

ſrvorum logtcoltom
puseolom.
1504

1 .
mtenlonibos

. .
N12509937782 021
IIIINNIAININII
U8 Tbingen 4
Aronivrſiag⸗
vorhanden E

lun nlali nn⸗

Auplihtse Reſſticeet Appellatõe / Inſup de eExpoſi⸗ itsen
et Conſequentijs. S r e

.
Mailtrr Greghꝛius arittnhal’
de Konitz
Diffi ciles quidam nodos: vt Goꝛdius olim: M
Nectunt: quis alios fallere ſepe ſolent.
Hij ſapiant logices ni fundamenta diſerte:
Oue pꝛeſtat cunctis artibus ecce viam.
Defoꝛet arboꝛibus ſi Phebus: nulla vireret.
Si logicen tollas: ars quoq; nulla valet.
Hec tua ſit nutrir: fidumq; fouebit alumnum: 4
CLe tibi diſeenei dulch⸗ mella dabit. KD—.
Tunc ſubito magna gaudebis (crede) paleſtra: MHS
Plante nam parue roboꝛa magna creant⸗ E
v = gI⸗ 7 . A EEPP .
„W e t) ,“ r en en o-e -,
. rc e — Sic -d. arn Ar Afer. ₰ E — ⸗
—

*5
gör Send cpde uß ſublecti
opuſculi. Cuius ratio eſt Quia illud eſt ſubiectũ cui conuenit

1

8

¶ Pꝛo exoꝛdio paruo:ũlogicaliũ Nota pꝛimo ꝙ licet Ariſto
teles nõ tradiderit tractat? paruoꝛũlogicaliũ in ꝓpꝛia foꝛma
poſuit tamẽ pꝛincipia er quibꝰ habent illi tractatꝰ. ¶ Vnde
tractatus ſuppõnũ trahið ex pꝛimo pier. vbi dicit Rerũ que⸗
dã ſunt vles quedã pticulares. vbi inuit duplicẽ ſuppõez ſeʒ
cõmunẽ et diſeretã. Deinde ſubdit res vles quedã vliter rem
ſuã enunciãt. et inuit ſuppõeʒ confuſaz / Alie vo ſunt res que
nõ vniuerſaliter rem ſuã enũctiãt: et inuit aliã ſuppoſitionẽ.
¶ Tractatus appellationũ trahit᷑ ex tertia ꝓpꝛietate ſubſtã⸗
tie / vbi dicit O⸗ ſaör ubſtantia vider ſignificare hoc aliq̃d
ſub appellatõis figura/ id eſt ſimilitudine acceptõis ꝓ re exiſ
iſtente. ¶ Sed qꝛ ampliatio et reſtrictio opponunt᷑ /illi trac⸗
tatus trahunðẽ ex pꝛimo elen cox ex tertio mõ amphibologie⸗
vbi arguiẽ Quicunq; ſanabar ſanus eſt/laboꝛans ſanabat
ergo laboꝛans ſanus eſt. Sed tractatus diſtributionũ tra
itur ex pꝛimo perier. vbi dicit ꝙ om̃is nihil niſi vliter ß cat.
imiliter tractat? ſinkathegoꝛematũ trahit᷑ er pꝛimo et ſeðo

perier. vbi dieiẽ ꝙ omis nõ ſignificat vle ſed vliter. E se
3 m

diffinitio ſubiecti: Sed termino ſupponenti ↄuenit diffinitio
ſubiecti. Maioꝛ nota. ſed minoꝛ patet inductie. Itẽ id eſt ſnb
iectũ cui demonſtraẽ ineſſe pꝛincipalis paſſio. Sʒ ſuppõ que
eſt pꝛincipalis paſſio demonſtrat ineſſe termio ſupponenti ꝑ
diffinitionẽ. vt ſic Om̃is vor ſignificãs ſubſtantiue ſuppõit
Sed om̃is terminus ſupponẽs eſt vor ſignificãs ſubſtantie.
His terminus ſupponens ſupponit
S.n *ρ eſ. be Kore⸗ *△ e=

a π☚ — —— A C —ar — ,Ar a K 8
2= ſE E ES E T.

6

— Vo Parr — 2 . P E 4 — 2
e n r e g.

O — 2D

Nr t h e

N
SN

Nota Scðdo 2 terminus ſupponens eſt ſubiectum huius . x

— r, .

ins
mit
itio
ſnb
que

tie⸗

. 21 deree

e— albns vel verbũ currit. S Vor, Vo . rr. .

Dpulatio Eſt

e E tam ſubſtantine⸗ vel lqñ ſubſtannant ſupponerepoſſumt.

XEtömunimih⸗ adlprtialigaa ⸗,

. oetrine ꝓficiſciopoꝛtet. Et q: termin⸗ cõmu⸗. S PS

. noo: ſtſſppoſiihe rͤ⸗ genere uppoſitio ſuis ſpecieb?. Ideo Trre eNe ex:5,

TAS ab s magis ommum mbus initiñ ſumendũ eſt· E

4—

SRr Ertitnts t vur igifitas ti.

vninerſale vei Pticnlarẽ. vt homo ſignificat t⸗ rem vniN

EE o

T1E uerſalk. Sortates vo rem 1 Pticulark. Ei iſto modo dicunk ter , 2 .
mini nomẽet tverbit in logica. Et ea que ſi ſont elem te Ppsis hre⸗ ̈ EK

Y7e- Loe. ——
vt ſubiectũ et pꝛiedicati. Et iteʒ elemente ptes ſen att termim B X
EA= los iſnt. vt mediũ et extremitates vt Rekume auta homo⸗ SE
qñ er eis foꝛmar ſyllogiſmus. G Terminor alius ſuppoit. vtſ „. †
.* nomeẽ ſubſt ntĩ homg All⸗ copulat vt nomẽ adiect gio . Ar
62 . Pinn 6 — — α v a a E A — . Nnn5nsoͤ
4 Si gnificatlo g aht Eſt rap voce pmpt Pi⸗ Feltũ viprefentatio. — r ,
r — Et Muphr Alaknome ubſtnnrih vt ꝑ hoc nomẽ homo 1 Gnr Ss .

——— k. 42 &α

S Aiia pnome adiectiuß vel verhiß ndiecliug vt vhoe nomen
— roſe-

X „α

D. Vpudlitin tlt atteptiut tmin

F. . ſubſtantiui ꝓ aliquo. Et eſt ꝓPpꝛietab onuenjes ter da en . —8

— —

mino in et ertra ꝓpoez. Suppoſitio em de neceſſi itate nõ re Deoe
quirit verification · ſa ſed aliqdð termini i ſuͤbſtantm ſignifi J
5 cari. Et ſie icſuppon te nihil aliud eſta⸗ 5 ſabſtantie ſaniſlete

.

Et copulare adiectine ſignificare. Sl,

atteptio temini

abetan Pa Aiqu, inqntũ terminꝰ adiectiuꝰ adiacet

à— — SS 2
CTe

cetige rei ſuhſiantie. vt homo albus. ibi alb? copulat ſe ſus ”s
ſubſtantino quod eſt homo. Er his batet noming ſubſte Er,

4 N₰ R X£.n —
tiua ſupponũt. ſed adigctia inguantg talia EPulant: Tenta ⸗ F ES *

Opuſculunun·
EVrm̃ pꝛimi/albũ eſt quale.Exm̃ ſcði/ albũ currit. In vtriſq;
e. Salbñ upponit. Pꝛeterea complerñ̃ ig adiec iectio et ſubſtantioꝝ
= V baſi a beeb eet a⸗ pdicati ſu .
a

KEzE upponit. Erm̃ un eo
bus currit. Erm ſchit Socctates eſt hom albus.

batus ad ridendũ. vel Alb eſt di
„
õs lectiuũ ꝓfeſſionis ſupponit/ poſitũ g pte ſubiecti. vt Juſt⸗
S D facit opera iuſta. Oualiter añt ſupponant⸗ in regulis infra
33 HM die endis patebit. okn
Afſ Lppolitio in diuiditur prima lui
S iuſtontei conmmndetdiſrec in Soppo iſret⸗
eſte quef fit ꝑ terminũů uͦ diſeretũ ſiue ſingularẽ / vel ꝑ terminũ
ebmunẽ ſampti noie demonſtratio pꝛinitie eſpe b̃ bi. Exm̃

c

Wmene binee ſiue ſuganere

„

N crates currit. ibi biſeckates ſupponit diſcrete. ¶ Seda. Momẽ
„ ꝓpꝛiũñ er fomma ſue impoſitõis ſuppoit diſerete. vt Johãnes

eſt homo. ih ꝛoeihi iohuͤnes ſuphonit d iſcrete. Tartm. Cemmmns
e, diſcretus diſerete tent vbicunq; pont᷑ ſiuen ꝑte ſn
1παh Poteatieri poſtſinkitegoremnat ſin negaͤtbes ſemkfupt
nit diſ crete. Exm̃ vbi a pte D inꝰ nõ zeſt ſoecrates bbl

ſoẽtes ſupponit di dſeter ſnus em̃ ſingłaris de vno ſolo

R ommunicabilem pluribus.

5 r Wenngcblläki Ppponit. vt Kiſibile eſt homo Pws
iſgre etiuũ viſus. Similiter

egsone⸗ currit. Erm ſcdi Jlle homo a currit. Vel ſic

2 W es. pdicat᷑.et nõ iſt capa diſtri tionis.qꝛ nõ ſi gnificat natura

pde

. tunc ſupponitn naturaliter.

S ſuũ adiunctũ. vt homouſt eerre pieſentibe. —
Eimiliter dicendo 9 eſt gle‚vel homo currit. Et daẽ „a

„ termini⸗ unis p re vninerſali ſignificata P ip̃m. v vt Eſrr S

S r * S ſi uppoſittio multos gradus. Interdu termin⸗ cõmunis ſu up T= S
2 5. . —— . — — DPrr-r-
* e⸗ 6 ponit ſi ſimpliciter rcy naturg vh p remottonẽ oim ſuppoſito itoꝝ S -—
ð vt ho in hac ppoe homo eſt ſpes. Interdup inclinationẽ ad — T S ⸗
ede ſuppoſita. vt homo eſt anal rationale. ibi ho ſupponit ſim⸗. 37 . 4, r *
—— — 7·. 8. . *P5 5 iij — 25 CA=
. * 2 12 25 — .
Eb Sr e 2 = P eP „. 2 15

—
Vppoltti Cömumis ankt SAks

b terminũ cõmunẽ eMan homo.
ai ſ maturglis,alia 4 echentalis. „ ₰

— ptio kem⸗ ni munis ſubſtantiui * n a e
apta nata eſt ſua hatura particlpari. vt h homo p ſeri.ſolitanie
ſumptus de ſuan natura ſup vone ꝓ oibus hoibus qui niſunt⸗ ☛W Se

fuerũt / et elt. E. E& conwnenit hee ſuppo termin Srann — 5
Sez poſi ap ſuol oſiguft areſen ee Tetetg eeg habet hee õ MU
rignla. mis minus ege tree 2
pa itus ſuppott naturaliter. vt qñ iſbltant ex punir⸗ omo⸗

ceptio termini cõmunis soi e lbshis 3 e S 5 Z

de ea talis regula. Lemnhes ꝛunis ſi pone nẽs in ꝓpðe⸗ſup
ponit eeidentaliſu S eesdantelre g Et hoe manffeſtt?

ſer⸗ iſtio ſpib⸗ 60 eſt dupler. alia ef eſt ſ ſimpler. alia pſonalis.

SE ſ Bppr ſtig iunpirr tſt atteptio 3 6

2= ponmg aſſpecde bihons ſoppsitſi ſimn liater Et habzhec X. 2

Of

*

pliciter cñ inclinate gd Du leinn ge Sub

pbolit⸗ ◻ /

ponendeſi ſĩ⸗ ſunplieiter no dlſcendik . ꝓ natura
vhket et nõ ꝓ ſuppoſi itis paime. Eremplap patuerüt. t. Et dant

eeS

regale eum noͤtificantes ¶ Pꝛima. Om̃e jeſubleeth⸗ commune

ante qð non ponit t ſinkategoꝛema diſtribntindͤre reſpectu ſee
intentõis logicalis poſite a ꝑte p̃dicati ſupponit ſimplietter.
vt homo eſt ſpecies. anial eſt genus. In his ꝓpoſitionibus
nbiecta ſupponũt ſi mpliciter. ve animal et homo.

S BE e R

* Kr⸗ . f⸗ 2 Secunda. In om̃i ꝓpõe eſſentiali affirmatina vbi bꝛale P

—2 5
4 — 7.,W9, — — 7 . ** 3 t — —

* 2%2% ee. ſignu no ſuperuenit vim ſuã exercendo/ pꝛedicatũ cummune ES
C 2. — –

1 n ſuppomitſi ſimpliciter. vt Om̃is homo eſt anĩal. vel homo eſt .◻8.

—

22— anial. In v triſc; poſitiomb⸗ anial ſupponit ſin unplite 5 „

. „ — ⸗ —en

Tertia. Terminus cõmunis ſupponẽs ſequens mediate ſi . W u. 2
gnũ vniuerſale affirmatm̃ ñ ſuppoit ſi ſimpliciter. vt Ehiaſlber t Sr A
hom̃is aſinus eſt anial. ibi aſinus ſupponit ſimpliciter. Er

Nr fE/

quo ſequit iſta generglis tcgüͤla. Pꝛedicatũ eſſe entiale vni⸗ En

PS dR᷑m ** ſʒy vx

uerſalis affirmatiue deducto unpedimento ſupponit ſi ſi mpli⸗⸗
citer. vt in hac ꝓpoſitione Omnis homo eſt animal.

== = – „2

4 Cuarta. Subiectũ Sis aluſi iueaffirmatiue/ in qua ſi

4 —
. .☛ α —

.
1— f —

gnũ ercluſiuũ tenetur gratia letatis⸗ ſupponit ſimpliciter⸗
vxt vt Tantũ homo eſt riſi bilis. bi homo ſupponit ſimpliciter.
Riſibile añt no ſi upponit ſed copulat eſt adiectiuũ.
OQuinta. Pꝛedicat cõmune ſupponẽs/ in ꝓppõe excluſiua
in qua ſignũ excluſiuũ tenet gratia plalitatis ſupponit ſim⸗
pliciter⸗ et termin nüeralis determiate. vt Tantũ quinq; ſunt
vniuer ſalia. ibi vlig ſupponit ſimplrete quinq; determinate.
¶ Serxta. Terminus ↄmunis a ꝑte ſubiecti poſit⸗ poſt ſignũ

N Septima. Terminus communis ſequens in aliqua ppoſi)
tione ſignũ exceptiuũ/ ſupponit ſimpliciter. vt Om̃e animal

Pꝛobabiliter tamen quidã aſſerunt ꝙ confuſe diſtributiue.

exm̃ ſedi Vinũ appetit᷑ a me.in vtriſq; vinũ ſuppõit ſimpłr.

Erm̃ ſedi. Triplex eſt materia. ibi mgteria ſupponit ſin implr. . 9 2

pliciter. vt Homo eſt anial ra rationale ibi homo oſuphoni onit ſim C 1 „1⸗ 5

= Pann rülogiraliü

Se Otß ſupponit ſimpliciter. vt om̃es apoſioli
dei ſunt duodecim . bi apoſtoli dei ſupponit ſimpliciter. Si⸗

militer eſt ibi Omnia vniuerſalia ſunt quinq;.

pꝛeter hominẽ eſt irrationale. ibi hominẽ ſuppõit ſimpliciter.

¶ Octaua. Terminꝰ cõis rect? a vbo ꝓheretico ſuppõit ſim
pliciter tã in actia voce qᷓ; ĩ paſſiua.exm̃ pꝛimi Appeto vinũ.

Nona. Aduerbia nũeralia multitudinẽ impꝑtantia. et iſta
noĩa dupler/ triplex/ quadꝛupler⸗/ faciũt terminũ ſupponentẽ
cõmunẽ ſe ſequentẽ ſtare ſimpkr. Exm̃ pꝛimi Bis bibi vinũ.
* 5 t. P —— — I Pp
Decima. Terminus cõmunis ſupponens⸗ ſequens Sopy. P Dr—
latũ de pꝛedicamento vbi et qñ/ſupponit ſimpliciter. Exm̃
pꝛimi. Hic et Rome vendit᷑ vinũ. Erm̃ ſcdi. Hodie et heri au

diui miſſam. in pꝛima vinũ / in ſeda miſſam ſuppõit ſimpkr.
¶ Vndecima. Diff mnitũ reſpectu ſue diffinitõis ſupponit ſim 2 α 352 2

QOOd⸗
pliciter. Etiã adiectiuũ i inquantũ hab hal bet diffinieione ſuppit õ 2
ſi mpliciter. vt dicendo Riſi ibile eſt homo aptus natus ad ri⸗ = 2
n As – P ——

dendũ ibi riſibile ſupponit ſimpliciter. Similite hie. Album A—
eſt diſcgregatiußj viſus. albũ ſup ponit ſimp liciter.
Dnodecima. Om̃e ſubiecth ↄmune 45 ðͤnos picrebtr e e —

up/

ponit ſi ſanplr. Eyñp⸗ piumt omo aſta eſt anial. Erm̃ ſsthomo

O! —
eſt riſibilis. Exm̃ zakn Aumc eit bile.

ſ Tredecima. Om̃e ſubiectũ coõmune qð⸗ nõ pꝛecedit ſignum
diſtr ibutiuũ in ꝓpõe de materia naturali li/ et directa ta pꝛedica⸗

SEHn.

5 5-

eſt liſibilis. in his ppoibus ſubeta ſupponunt ſimpliciter.
¶ Hecimaquarta. Termin? cõis reduplicat⸗ ſequẽs ſignũ re
duplicatiuũ reduplicatie tentũ/in ꝓpõe nõ vłi ſuppõit ſim-

vnale eſt riſibilis. in his ꝓpoõibꝰ iſte terminꝰ hõ vt ſequit ſig
D.ſ o 3 S anũ̃ ũ reduplicatm̃/et aial rationale ſupponũt ſimpliciter. Sũt
— . aũt ſigna reduplicatia Inquantu ea ratõe / Im q h mioi.

r E
— S . „Sr: X T Decimaquita re ula e generalis extendẽs ſe ad om̃es ßee⸗
2— W9 — S— EES“

Tre ⸗ T *— = cõmunis ꝓ re vli acceptus / ſuppoit ſimplicter. vt homo⸗

4 FrS ſpes. homo eſt digniſſma crea creaturarũ. ſß vtriſc; hõ⸗ ſupponit

ſimpliciter ꝓ tota natura huana⸗et nõ ꝓ ſuppoſitis natre

S

. α —— . — 4 — — ,
27 — - ☚ / intentões grãmaticales faciũt terminũ cõmunẽ ſine ſigno in ··

—, 54

C 5 ſor⸗

. .. A * amo ſ uppõit materlaliter⸗ nõ ple ſet ſe ſc & ſibi ſi algl A *=

PſtI A Aaſt lupno mattrialis logitt l

gramaticeſt ſit oſideratois ad pñs dmittat diſt Pputatibus. Eſt

2* „ *
— — —
5

3 hoc veriſſimũ ꝙ; ſuppõ materialis valet ad ↄgnoſcẽdũ ve

W — S

ritatẽ et falſitatẽ mültax ꝓpoõm. et eg ignoꝛates ſepiſſime ĩ er
roꝛẽ labünt. ideo erpedit vt ipa et ei moi ognoſcãt. Et ſic e,5

tione / ſuppoit ſi impliciter. vt y t Homo e eſt ſubſtantia. et homo .

pliciter. vt hõ inqntũ hõ eſt riſibilis. vel hõ inqntũ anĩal rati —

¶ Eſt pᷣterea alia regula logicalis nõ inutilis/ et talis. Scdeſe =

— DE ppõè a pte ſubiecti poſitũ ſtare materialiter. vt hõ eſt nomẽ:
. „ HK vmo eſt vbũ.in pꝛima hõ ſuppõit materialiter ꝓ ſe. in ſeða li . . 4

ery =, Ar ſ-t-n — dentes et termios ſu ſupponentes ſi ſi mpliciter eſt iſta. Terminus J

—

Paruorülogitaliä

—

deſeribũt/faciẽtes tria determiabilia dugs determiatges. vt RrE
Suppõ materialis Eſt termin? ſtans p ſe ꝓut eſt ꝑs ꝓpõis S 2 *

☛,6¼

Vel ꝓ alio ſibi ſimili in voce vl in ſeripto/ Vel ꝓ aliqua alia
voce que nõ eſt inferioꝛ ad ipaʒ/ eodẽ mõ vel aliter ſupponẽte
cui nõ imponit᷑ ad ſi ſignificandũ⸗ nec ip̃m ꝓpꝛie naturaliter ſi

R4—

gnificat. ¶ Er iſta ſia deſer ptoe eliciunt qu quattuoꝛ moi ſux uppois A

EE

materialies is. ¶ primus eſt qñ termin? vocalis vel ſeript⸗ ſi up.⸗ -ſ

— êðð

põi it ſe.vt Homo eſt nomẽ. ibi hõ 5 ſuppõit materialiter
Seðs. Oñ terminus vogealis ve vel ſeri iptus ſtat ꝓ ſibi ſin mili in
voce vel in ſe lnſerbe⸗ to. vt vt Amo eſt verbu vel Hodie eſt aduerbiũ
In his ꝓpõibus Amo et hodie⸗ nõ ſe ſed ſibi ſimili ſuppo
nunt mgterialiter. vt ibi Amo deũ. et Hodie audiui miſſam.

4 Tertius. eſt qñ termin? v Lalig vg ſcrigtus ſ̃ ſtat ꝓ aliqua

alia voce que nõ eſt inferioꝛ ad ip̃m. vt e hom̃ie pꝛedicatur

migleibi iſte abltũs hom̃ie ſu honit ſergta-aungn ſte 2 gc& 3 ,* 36&

inferie 1o ad li hoie. N em hoie eſt? nial: ſe bhomo eſt atal.

Q .
Inde ha ber⸗ oblqud ſepe ſun ſu uppoit P ſuo rectom materialiter Me
4 Ouartus Eſt qñ terminꝰ mentalis ſupponit ꝓ illo qð ſi⸗ .

gnificat naturaliter ↄmũiter. vt Homo eſt ocept ina aĩa mea⸗

intellige de dceptu illius termini homo/ et nõ re ſi ſignificata E

ĩm. Et ſic eſt ſenſus iſte terminꝰ hõ eſt zceptus in aniam mea ò
¶ Eſt etiã ſciendi no ſol ſi ſimpler dictio ſupponit mate S Scr e
rialiter. ſed etiã tota oꝛatio ſiue ꝓpõ. vt Om̃is homo eſt aial
eſt ꝓppõ; vera. ibi hec tota oꝛatio Om̃is homo eſt gial gl ſuppo

Oe /

nit materialiter. VNs obſtante eo ; qualibet eius ꝑs in en ſup

— w. r ͤ

—
ponit ſignificatine vt homo et anial. ¶ Interdũ eti termini Jr r r
: ĩ ͤ* — R- S
ſupponũt materialtterꝛzuis nunq fuerint impoſit ti of ſigni⸗ .-

– ulinlä

õ

Eer ⸗ E. 5 in vtriſch homo ſupponit ſes

minatam et confuſam.

Vppolitio!

— 4 =

—.— 2

— „ 9
—r —„

— —

adiectiua ſi ſi gnificantia accidentia cõmunia dtingenter inexiſ
rt Otentig. Erm̃ pꝛimi. homo curric. Erm ſedi. homo eſt. albus. Q
naliter. ¶ Scda Oñcunq; poo S-

teſt apte deſcendi diſiu⸗ lunctiue e vel copulatie foꝛmaliter ſub ali⸗

Et dinditur in deter

78:. gquo termino ſupponente /tũc talis terminꝰ ſupponit ꝑſona ⸗
4 C „ . . . 4 qu = 3.
4 A. 22 liter/ qꝛ tunc ſupponit ꝓ ꝑſona.i.ſi uppoſitis tg infra patebit
“ in ſpẽbus ſuppõis eſonalis pꝑ exempla.

determingtarlt .

ceeptio termini cõmuns ꝓ ſuis in ronbde diſiunctie.
val eſt acceptio termini cõmunis in ppoe ndeſi⸗ ſt umpti⸗

4 2 2
„

e 4 NV

. or,

rene, N2 S .

1 55

ſe E. leeger⸗ Bu eſt R eſt vox. Et iſte dictões bu ba poſ
ſunt dici certo mõ noia in logica/capiendo nomen largo mõ
et valde cõmuniter ꝓ qualibet dictõe que poteſt eſſe ſubiectũ
ꝓPp Sis n 5 curando an ſit vor ſi ignifi gtia ad plagit. itũ vel nõ.
Secs aßt ſinomen Pprie caperer/qꝛ tunc nõ ſunt nomina
E r= Pr, E- Ppnolttid nerlonalis dſt arte⸗
ptio termini cõmunis ſubſtantiui ꝓ ſuis infetioꝛib?.
vt homo cürrit. ibi homo ſupponit ꝑſe onaliter ꝓ ſuis inferio
ribus. Et dieiẽ pſonalis ideo⸗/ qꝛ terminꝰ ſieſe ſappoyes ſup
= 2 = =r r== ponit ꝓ pſon. vna. i. P ſuõ inferioꝛl. Et 1 hod indi t terminus/ſ.
n= Trr*v rn E ſingularis qui ſolij ſupponit diſcrete et nõ ꝑſonaliter. qꝛ non?⸗
Ka-. Pabetin inferioꝛa quibus ſupponere poſſit ꝑſonaliter. Et co
P. N, Uy arte 2. „.
. Cc Pp5 gnoſcit duabus regulis. ¶ Pꝛima Oñcung; ſubiecth zmun ne,
= in aliq ppoe ſu pboit/ et pᷣdicatũ ĩ eadẽ ꝑ pꝛius duenit ſapo⸗ .
= ſitis ſubiecti s nature/ t̃c illud ſubiectũ ſupponit pſonaliter †
s Et hoe dtingit qñ p̃dicata ſunt verba adiectia / vel etiã noia

=: 6

ρ

= 7

2

. —

— A

ec Parumnülogitalii

goms vel e cĩ h ſigno particulari. Exm̃ pꝛimi homo curtit. Erm̃ ſchi
ſihteet, Quidã homo currit. Et dicſt determiata/ qꝛr ker mimn ſieſup Drrrr R

ävans. ponens ſupponit vns determmnatol leppolitod ſufſetſte3
noming Et veritas vnius ꝓpõis ſingularis verificat totã ꝓpõem in SE
atte⸗ qua terminus ſupponit determiate. Sient ad veritatẽ iſtius . er
aer homo currit trequirit q ali na cer certa ſinglaris ſit vera et ſuf⸗
2 ficit/ eti poſi to ꝙ quelibet alia a eſſet falſa. fregquenter tñ mullte
binfei⸗ ſingulares ſunt vere. ¶ Sub termio ait nl dttermmnate .
Wſdp debet deſcendi diſiunctine⸗ vt h homo currit/ ibi homo ſuppõit
vnhmms/ſ determiate. et ſic deſcendit iſte homo currit vel iſte hõ currit
qgenono et ſic de ſingulis igitur, homo cutrit Et dantur regule.
Etco ¶ Pꝛima. T erminnse⸗ comunis is ſubſtantiuus i in ꝓpõe a parte = Be
n, fſuubiecti poſitus quẽ nõ p̃cedit ſi nkategoꝛema dfuſiuũ ſuppo R
tſoppo⸗ nit determiate. vt homo cur currit ibi homa ſu vppoi Sit t determiate
ſonaltrr ¶Sede Subiectũ mere pp PpSis Pa laris vel i tte af 2 Ri
et m e firmatie ve el negatine ebia ꝑte pꝛedicati ponit᷑ accidens com GEc- etat 2
ter ineri - mune reale eſBpponit t determiate. vt homo eſt alb?. vel quidã
ſele, =W homo laboꝛat. in his ꝓpoibns homo ſ ſuppõit determinate⸗ ve
vnqy pon⸗ Er dierk mere indefimte. ppter illz vel oſimilẽ Tantij homo 2. eα t e e
rſub ali⸗⸗ eeeſtanial. vbi ſubiectũ nõ ſuppõit determiate ſed ſi impliciter. S E
tpſon⸗ Eſt em̃ indefinita ereluſi lua/ cuius ſubiectũ ſuppon it ſi impkr S e EH
penht Dieit etiã accidẽs amune pprer illã homo eſt riſibilis vbil hõ Fr e
mrindetr . Ropp onit ſimpkr. Dicit reale cppter illa homo o eſt ſpecie ies vbi⸗ E- r r
enoſrpomt ſimpkr. G Tertia Termin? ne =
ſacg. nitur poſt duo oſigna diſtributia eandẽ vim habstia et exerceon .
tia ſupꝑ eundẽ terminũ in ꝓpõe nõ vli ſuppõit determiate. vt
ſunen⸗ nonull⸗ hoͤen Arricibi lbihs bpedetemigte ete⸗ epoller huie S.

Ouidã homo currit. vbi homo etiã z ſupponit = 6

a Cnarta⸗ qß⸗ aꝑte ſubiecti in ꝓpõe mere indefinita vl pti⸗
culari ponit᷑ cõplerũ er adiectio et ſubſtantio ihe =
2. ponit determiate. vt Alb? hõ currit. ibi hoc totſt alb ho ſup
põit determiate. Idẽ poteſt intelligi ſi ponit a pte epbictt⸗ vt
Johãnes eſt albus hõ. albꝰ hõ ſuppõit determiate. Et debet

6 42

S hec regula intelligi de adiectis que nõ funt pura ſinkategoꝛe⸗

.
S. mnmata. vt ſunt ſigna vniuerſalia et pticularia. vt om̃isq̃libʒ

P R. mnullus/quidãaliq̃s et ↄſimilia.qꝛ illa nõ ſupponuntetiã cũ
ſuis ſubſtantiuis poſitg. vt Om̃ i jis hyeſ̃ anial. ibi hõ et aĩal

° &

r ſupponũt nõ añt ſi ois. Materialiter ſupponere poſſunt.
Om̃is hõ eſt adiectm̃ cũ ſubſtantio. ibi hoc totũ oĩs hõ ſup⸗
ponit materialiter. Parifoꝛmiter dicendo Om̃is eſt ſinkate⸗

— e

e e 8 goꝛema.li oĩs ſuppõit emgterialiter. Eſt pꝛeterea notandũ
ſeß S circa pᷣdicta q adiectm̃ ꝓfeſſionis ſe ſolo captũ /et a pte ſubie
cti poſitũ in ꝓpõe mere indefinita vel ꝑticulari ſuppõit deter

miate. Exm̃ Inſtus facit inſta opa. vkl Felir eſt quẽ faciũt ali

PI DNS

ena picula cautũ. Cuiꝰ ratio eſt/qꝛ tale adiectm̃ claudit in ſe

certũ ſubſtantm̃/ratõe cui⸗ ſuppsit. Eſt. n. dicti exẽpli ſenſus
Juſtus hõ iuſta⸗ opa facit. Quinta. Terminus numeralis
ſequens ſignũ i excluſiuũ gratia pralitatis captu⸗ ſuppoit de⸗
termiate. vt Tantũ quin ſunt vlia. in hac ꝓpõe an; ſup⸗

— determiate et vlia ſi impliciter. Et ſie deſeendu ſn PS

—

en tantu quinq; ſoner vkia. s Sexta et Ppbabilis Eſt

moanatkraſſi iuncth ex termis ſ ſi ngularibus:tũc hoe totũ
diſiunctũ ſu upponit determinate. vt Soꝛtes vel Plato currit.

his⸗qlibz,
nt / eti ch
hoͤet gig
poſſunt.
hoͤſup⸗
iſinkate⸗
notandij
pteſubi⸗

pördee

noit inſe
liſenſus
meralis
ppoitde⸗

nchſit

Se⸗

ar

C

Panudri logiralm.

In hac ppðe ſoꝛtes vel plato ſupponit deterzmigte. et eraſt g.

poſitio indefinita. Et ſic deſcẽdiẽ /· hoc qð eſt ſoꝛtes vel plato

„°

cyrrit vel hoc qð eſt ſoꝛtes vel plato currit et ſicde alijs ⸗igiẽ
ſoꝛtes ve lplatoc currit. Gb hoc dicunt quidã logici q; diſiun ⸗

—

ctũ ex theminis ſi ngnlarib⸗ facit terminũ cõmunẽ. Nõ añt co
pulatu ex terminis ſingularibus. Dicendo em ſoꝛtes et plato
currũt/ ibi tã ſoꝛtes q̃ʒ plato ſupponit diſcrete. eſt em̃ ꝓpõ ſin
gularis Et ſubicitur quid vnũ ratione copulationis.

Bppolitid confuſa diſtrbutina

——

Eſt acceptio terfnini cõmunis mediante ſi igno diſtri

A .

nfa⸗ qns minus p * no alio inferioꝛi

AP

butiuo. vt Om̃is homoe curnit. ibi thomo ſuppot vfnſe diſtri

ſ = coporter ppoͤs verificari diuiſim et ſeoꝛſum. Et ſub rali ter
14 CEEr mino ſupponẽte confuſe diſtributie debet defeendi copulatie⸗

vt dicendo Om̃is homo currit/ homo ſupponit ofuſe diſtri⸗

— 2 PE butiue. Et Et ſic deſzendit Iſte homo currit et iſte ho mo currit
a et ſie de eſin⸗ ingulis igit om̃is homo rrit. ¶ Et dant de ea hu

—2 ½

— 29 uſmoi legule. 4 Hꝛima. Gme ſi ubiectũ ꝓpõis vniuerſalis tã
nffirmatie q̃ʒ negatie ſupponit confuſe diſtributĩe. vt Om̃is

homo currit. nullus homo currit. In vtriſ; ꝓpõibꝰ homo

ſupponit ↄfuſe diſtributie. ¶ Scha. Signũ vniuerſale affir⸗

——α.. —

matiuũ facit terminũ cõmunẽ eimmediate ſe ſequentẽ/ ſiue in

7

recto ſi⸗ ue in obliquo⸗/a pte ſubiecti et a ꝑte pꝛedicati ſtare cõ/
fuſe diſtn butie. Erm de recto Omis homo eſt anial. Deobli

quo Cuiuſlibet hoĩs aſinus eſt anial. ibi hoĩs ſuppor nit con⸗ tr
fuſe diſir butie t anial ſimplicter. Erm vbi a pte pꝛedicati.

2 .α☚

=

—–— ₰ͤZ 9
— õ

‚‚ 1 .
—àà
12 2 5
„ . EEEE .
—N- *£ 5 52. .
e⸗
en
„ „
2

4

= tiue / ſed azinus ſupponit ſimolie er

.— t
— —
4 *
π
4 J
2α — Cn
E

4

(Serta iſte dictiones Sicut/ magis/q̃; valde/’faciũt termi⸗

WK

Opultulũ
vt Om̃is homo eſt ome anial. ibi anial ſu dpponit ofuſe diſtri
butiue. Et qꝛ eſt ꝓpoſitio affirmatiua i in qua pꝛedicat vni⸗

P „

nerſale vniuerſaliter ſumptũ ideo eſt falſa. Et deſcenditur ſio
ſub hoe pꝛedicato anial Om̃is shomo⸗ eſt hoc anial et omnis
homo eſt hoc aial et ſic de ali lijs igit om̃is homo eſt e aĩal
A Tertia Ad Enbution⸗ recti ſequitur diſtributio obli ui

noece contra. Erm pꝛimi. Quilibet azinus hom̃ mis cutrit tbita

.

aʒinus q́; hois ſopponit confuſe diſtributie. Er ſei Euin⸗

ðð —

ſlibet hois gainus currit. ibi ſolũ hois MHpoauzf, uſe ſeeibe
vt ſu upia pa

—c— EAc-r EL

Uter tenta neg dſt

Quarta. Cuicd n

quicq̃d poſt ſe inuenit hoc totũ deſtruit. i. negat? eioppoſitũ
inducit. vt Nullus homo eſt aʒinꝰ. ibi tã homo qᷓ qs azinꝰ ſup⸗
vonit pfuſe diſtributie. Scias circa hanc regula negatio
holalisne negat ſolũ totũ q ſe⸗ dquit ĩ vna ꝓpõe kategoꝛica. Sʒ

P-=

aduerbialis nedũ totũ negat ĩ eadẽ kategoꝛica vepetiã in ypo
tetica. vt Non homo eſt anial et lapis eſt igni. in hac ꝓppbe

SreE

ypotetica Hor aial lcrt 7 n ſi Gpponkt bfuſe diſinbeſe

gationẽ unfimanderi tenta ſi npponit ofuſe diſtributie, vt Nõͤ⸗/⸗
homo currit. ibi homo ſupponit bfuſed diſtributie. et valet illã

Ens qð nõ eſt homo currit. Et ſic deſcendik Ens qð no eſt
hic homo currit ⁊ ens að no eſt hic homo currit ſic de alijs

a595

igitur ꝛc. Et dietio infinitans remotũ terminũ nõ diſtribuit⸗
ideo dicendo Nõhomo eſt anĩal. ibi anial ſuppoit ſimpkr

SErer

D
butiue negat. Cuiꝰ ratio eſt. qr negatio r genennen — P.

——

poſitü
nſup⸗
negao
ics. Sʒ
ain ppo
eppe.
inbutie

ate ne⸗
t NMo⸗ We
alet ll
Snae r⸗
deaſſe
ſ jnbuic⸗

uplr
etermi⸗

mi Homo eſt ita foꝛtis ſicut azinus. Exm̃ ſedi Homo eſt ma⸗/

foꝛtiſſim? hoĩm. in his pꝓpoib⸗ azino et hoim ſupponũt ofuſe

— cula de

Paruo:ulogicann

7

nos cõmunes ſe ſequentes ſtare confuſe diſtributiue. Exm̃ pꝛi

gis foꝛtioꝛ aʒino. Exm̃ tertij Homo eſt foꝛtioꝛ q́ʒ aʒinꝰ. Exm̃
quarti Homo eſ valde foꝛtis hoim. Et notg circa hanc rege X
lam dictio icut tdiſtebun mediante poſi tiuo vt patuit in
eremplo adducto. no⸗ aßt. ſine poſitiuo. et ideo i hac ꝓpõe ſoꝛ
tes videt ſicut HS.li lihẽ⸗ not ſurp up poͤir diſtributiue ß determiate.
Septia. Compatiuns e et ſuplatiuꝰ gradꝰ caſus vmũes ſe⸗
quentes ſe et a ſe rectos ratõe ↄꝑatõis faciũt ſtare ↄfuſe diſtri· S
butie. exm̃ pᷣmi Homoe eſt foꝛ foꝛtioꝛe aʒzino. exm̃ ſcði Johãnes eſt

cRKAANXEN

diſtributie. Suplatiun) etig mediãte Ppõe inter diſtribuit acem̃ .

E

WMediãte vo ppõe in abltm̃. m. Eim pum Soẽtes eſt foꝛtiſſimꝰ
inter hoies. Erxrm̃ ſcði Socrates eſt foꝛtiſſim⸗ in hom̃ibus. S
C Octaua. Compꝑatiuus partitiue tentus facit gtm pluraleʒ —
quẽ regit vtute ꝑtitõis ſtare ofu ẽ diſtributie . Et pꝛepo extra
facit terminũ communẽ ſez acam ſe ſequentẽ ſt ſt. are ↄfuſe diſtri) DB

butiue. Exm pumi Socrates eſt foꝛtioꝛ hoim. Erm̃ ſeði. Jo, C S

hannes ſtat extra coll legiñ. ibi collegiũ ſtat ↄfuſe diſtributiue.
Nota circa pꝛedicta ; qñ debet deſcendi ſub gtõ plurali re d E⸗
ecto a ſuplatiuo /tije. debet in deſeendentib⸗ apponi iſta parti⸗
8 de quox numero eſt. Exm̃ Johanes eſt foꝛtiſſimꝰ hoim rrrr
ſic deſcendit Johannes eſt foꝛtiſſimus iſtoꝛũ hoĩm de quoꝛũ S 2
numero eſt et iohannes eſt foꝛtiſſimꝰ iſtoꝛũ hoĩm de quox no D⸗
mero eſt et ſic de ſingulis igit iohannes eſt foꝛtiſſimus honne
¶ Nona. Iſte detões differt/ differens/ diuerſuz/ diſtinguitur
diſtinct⸗ a ali⸗ alia aliud et oſimalss detões dſincceyrer

. .
7

S.

Opuſſcculũ

mpoꝛtãtes/faciũt termios munes ſupponẽtes ſe ſequentes
et a ſe rectos mediante pꝛepõe a vel ab ſtare ↄfuſẽ diſtributiue
Et dictio Nonidẽ dtm̃ ↄmunẽ a ſe rectũ diſtribuit. Exm̃ pꝛi
mi de differt Homo differt ab azino. ibi azino ſupponit ↄfuſe
diſtributiue. Si aũt dicit Hõ differt ania rationali ab azino⸗
ibi ania et rationali ſupponit determiate. De diuerſum. Anial
eſt diuerſuʒz a lapide. De diſtinguiẽ. Homo diſtinguir ab equo
In his exemplis aʒinoa lapide/ equo ſupponũt ↄfuſe diſtribu
tiue. Exm̃ de nonidẽ. Homo eſt nonidẽ azino. ibi azino ſuppo
nit ↄfuſe diſtributie. ¶ Decima. Illa duo verba incipit et de⸗
ſinit faciũt li inſtans incluſum ſtare confuſe diſtributie/ et ter
minũñ exp̃ſſe poſitũ ſupponentẽ ſimpliciter. Exm̃ pꝛimi. vhõ
incipit eſſe anial. Exm̃ ſeði Homo deſinit eſſe anial. in vtriſq;
ꝓpõibus li inſtans incluſum ſupponit confuſe diſtributiue.
Et eſt ſenſus pꝛime ꝓpõis Homo poſt omne inſtans incipit
eſſe añal. Scðe HHomo poſt om̃e inſtans deſinit eſſe anial. et
ſic inſtans virtualiter ſequitur ſignũ vniuerſale affirmatiuũ
incluſuʒz in his duobus verbis incipit et deſinit. quare ſuppo
nit ↄfuſe diſtributiue. ¶ Vndecima. Signũ vniuerſale affir⸗
ro matiuũ nedũ ſubiectũ incomplerũ immediate ſequens diſtri⸗
„ *1 d1 buit/ verũetiã copulatũ et diſiunctũ er terminis cõmunibus.
X— Exm̃ pꝛjmi. Om̃is homo et azinus ſunt anĩal / vbi tã homo
C. T 2 qs aʒinus ſuppõit confuſe diſtributiue. Exm̃ ſeði Om̃e riſi⸗
SSI e R bile vel rudibile eſt azinus. vbi tã riſibile qᷓ; rudibile ad certũ

intellectũ ſupponere poſſunt confuſe diſtributiue.

S-r- E . Duodecia. Signa excluſiua tenta gratia alietatt vt tantũ
5 * . ſlũ dtaxat cũ compoſitis tantũmõ ſolũmõ faciũt pꝛe/⸗
X.²⁵ 2 De r n S,d) — .

rr H r ,e r

imi. H5
inverſq
ſnibotiue,
msincpit
ſe aniale
firmatiuß
ꝛre ſuppo
aleaffir⸗
ns diſtri⸗
mundbus.
ita homd
Omerſi
lead anh

kettanti

fautpe
Pr

Paruod:ulogicalĩ
dicatũ cõmune ſupponẽs lage diſtributie. vt Tantũ
anial rationale eſt homo. ibi homo ſuppõit ↄfuſe diſtributie.
et ſubiectũ ſcʒ anĩal rationale ſimpliciter. Et ſic deſcendit tan
tum anial rationale eſt iſte homo et tantũ anĩial rationale eſt
iſte homo⸗/et ſic de ſinglis/ igit tantũ anial ratõale eſt homo
¶ Tredecima. Cuiuſlibet ꝓpõis vlis reduplicatiue ſubiectũ et
pꝛedicatũ ſupponũt eodẽ mõ ſicut termini pꝛeiacentis ꝓpõis
Nã ſicut termini iſtius ꝓpõis Om̃is homo eſt anĩal ſuppo⸗
nũt. ita ꝑiter in hac reduplicatia Om̃is homo inq̃ntũ homo
eſt anial. Terminus vᷣo reduplicatus in dicta ꝓpõe vli vt eſt
iſte termin? homo ſequens ſignũ reduplicatiuũ etiã ſupponit
confuſe diſtributie. Et hoc patet er iſtius ꝓpõis exponentibꝰ
Secus aũt eſt q ꝓpõ reduplicatĩa non eſt vlis affirmatiua
¶ Decimaquarta. Jlla verba careo⸗/ egeo/ indigeo/ neſcio/ig⸗
noꝛo. Et ille detões ſine/ abſ; et conſimiles confundunt ter⸗
minos ſe ſequentes et a ſe rectos confuſe diſtributie. vt Careo
nũmis. egeo pecunia. indigeo pane. neſcio lectionẽ. ignoꝛo grã
maticã.ſum ſine pecunia.ſum abſq; veſtitu. in quibus exem⸗
plis ablatiui recti ſupponunt confuſe diſtributiue.
¶ Decimaquinta.Pꝛedicatũ cõmune ſupponẽs in ꝓpõe pat
ticulari et indefinita negatiua ſupponit confuſe diſtributiue.
vt Quidã homo non eſt azʒinus. vel Homo non eſt azinus. in
vtriſq; ꝓpõibus aʒinus ſuppõit confuſe diſtributie. Et ſcias
circa iſtã regulã ꝙ qñ terminꝰ ſupponit ↄfuſe diſtributiue quẽ
a ꝑte ſubiecti pꝛecedit terminꝰ ſupponẽs tũc in deſcendentibꝰ
debet apponi dietio idẽ. Exm̃. omo nõ eſt azinus. ſub azino

ſic deſcendit. homo nẽo eſt iſte esnns etide Domo non eſt iſte
ij

Opuſtulill

azʒinus et ſic de ſingulis/ igitur homo non eſt aʒinus.

Decimaſexta et generalis eſt iſta. Guicqd mobilitat immo
0 bilitatũ immobilitat mobilitatũ. vel quicqd facit terminũ nõ
—„ pꝛius diſtributũ teneri diſtributie/facit pꝛius diſtributũ teneri ſt 7
S — 8 S nõ diſtributie. Erm̃ dicendo Homo currit. ibi homo ſuppõit cnt
E „ e determiate/ addat ſignũ nullꝰet dicat null? homo currit/hoe ſe
W ſi gnũ nullus mobilitat nũc iſtũ terminũ hõet ſtat i iſta ſeda N
— ☛ppõͤe ofuſe diſtributie. addat iterũ negatio et dicatẽ᷑ nõnullus Ben
S hðõ currit. iſta negatio nõ mobilitat immobilitatũ ſcʒz illũ ter⸗ node
S= 5 S minũ hõ/ ſic ꝙ ampliꝰ nõ ſtat ↄfuſe diſtributie ſed determiate
E. Eltat poſt peeduta lubiungere
— — d . Aaliqüid de diſtributte in Aenerali. 6(4 Eta aũt diſtri⸗ 8
CS PG D Cputio multiplicatio termini munis ꝑ ſignũ e lefacta a⸗ e * itdiu
—☛ ngve G homo eſt anial. ibi iſte terminꝰ homo di ribuit p 9 ponẽ
.— α quolibet ſuo inferioꝛi ꝑ hoc ſignũ om̃is.et iſto mõ ibi eſt mul⸗ X I vthi
tiplicatio iſtius termini cõmunis homoꝙꝓ om̃ibus ſuis ſi ingu „ . iſta
S E — laribus et ſuppoſi itis. ¶ Et ſunt ſigna diſtributiua multipli⸗ Et
S S Ræ cia⸗ Aia Aaed ſthvutis ſ ſubſtantie. vt omis qullibet⸗ nullus . dem
S . 1 2=èð acchet ſtiñ. eyte quglelibet/ guantolihet. Et aliqua ſant que df
— hoſuke partibꝰ? integralibꝰ. vt totus Exm̃ Totus ſoꝛtes pote
Pa = — Deſt minoꝛ ſoꝛte .i. anelbeths neegrali ſoꝛtis eſt minoꝛ ſoꝛte⸗
E. — Se £ 2. DAlia diſtribuut. ꝓ ꝑtibꝰ ſbiectiuis. vt om̃is/quilibet. Aliqua
—„ — — .K y ſunt ſigna diſtributia duox. vt vterq;/ neuter. vt dicẽdo Vter zn
r r2 I Weq currit. Neuter iſto crtit. Eſt pꝛeterea aliqua d diſtributio (
⸗ aptittdi io. vt hie Gmis homo timet in mari. Alia eſt actua ſipp
— lis qn ſubiectũ actualiter ꝓ om̃ibus ſuppoſi itis diſtribuik. vt 6

Om̃is homo eſt anial. Jeé⸗ diſtribution alia eſt pꝛia/ alia

rinn accomoda. Pꝛopꝛia eſt qñ ñ terminꝰ comunis oibus ſuppo⸗
minin ſitis diſtribuit. vt homo in hac ꝓpõe Om̃is hõ eſt anial. Ae
tee comoda eſt qn ſtermin noͤ gdeguate diſtribuit ꝓ oĩb ſuppo
“D ſitis ß bnã ercipit/ vt pateti ereplis Deus reauit om̃a. Celũ .
ppot tegit om̃ia. In pꝛma excipit deus. in ſeba cel celu. Itr aliqua eſt
nithe diſtributio ſingulis generũ.i. p ſingulis indindnis ſub ge⸗
ſia ſcha &

nere ⁊ ſpecie ↄtentis. vt hice Om̃e anial eſt ſubſtantia. Alia eſt

Onullus generib⸗ ſingulap ii. ſit ſt becteb /ſub genere contentis. Et iſto
liter⸗ modo ꝓbabiliter concedit iſta Ome anial fuit in archa Noe
rin Bupolſiionu tonfuſarn allaatt =
en l mobilis alia immobilis. ¶ Suppõ diſtributia mobi . S
tdiſtt⸗⸗ lis Eſt acceptio termini czmũis oibus ſuis ſi ſuppoſitis: vel
ſe⸗ indiuiduis copulatie. Et dicit mobilis: qꝛ ſub termnd ſi cſi ic ſup D
bui p 4 ponẽte poteſt fieri deſcenſus vnifoꝛmis ad oĩg eius ſi inglaria
ſſi mul⸗ vt hic Ois homo eſt anial. ſi ub b hoie ſie ic deſeendir Iſte homo
isſinr eeſt anial et iſte hõ eſt aĩal et ſic de alijs⸗i igit om̃is hõ eſt aĩal.
–W Et dicit deſcenſus vnifoꝛmis vbi om̃es deſcendẽtes ſunt eiuſ
Mnlus dem qualitatis affirmatie vel negatie. Deſcenſus at dicitur
tnrzu diffoꝛmis vbi om̃es deſcendẽtes no ſunt eiuſd⸗ dẽ qualitatis. vt
sſottes patebit infra q qn deſcẽditur ſub ſubiecto ꝓpõis vlis exceptie.
bͤnun Hegle omille de ſunpor akun diti
Aius 4 Pꝛima. In om̃i ꝓpðe vli affirmatia! nõ exceptiua ſubiectõ⸗
do Vte dmůe ſuppõit ↄfuſe diſtributie mobiliter. vt om̃is hõ eſt aĩal.
ſinbunh ¶ Seda. In om̃i ꝓ Ppoer vli negatiua tã ſubiectũ q;
tann ſupponẽs ſupponit zfuſe diſtributie mobiliter. vt null⸗ hõ eſt S e
uikvt azinus:ibi tã hõ q q; azinus ſie ſuppõit ↄfuſe diſtributie mobiliter
N— 5 Terng G Om̃e neſi inkategoema melndeso⸗ biatione vmpoſtt

„ — J₰ E e3
— —,— S=S XR2 . Q) „ 4 t J A
vy . 2✕ . — .

Dypultuli

— E
er ſinkategoꝛemate et termino o comuni De uds terminũ cS/
munẽ eiuſoẽ oꝛatõis incluſuʒ confuſe diſtributiue mobiliter/ et
terminus ↄmunis erpꝛeſſe ſequens ſupponẽs ſtat ſimpliciter.
vt Semp homo fuit. Ab eterno homo ſi it. in vtriſch ꝓpõibꝰ

homo ſupponit ſimpliciter. ſed li tempe incluſuz ſuppont cõ

fuſe diſtributie mobiliter. Iſta em̃ ꝓpõ Semꝑ homo fuit va

