qð pᷣdicat᷑ de pluribꝰ q ſcðᷣa intẽtio quã vłe ↄcludit foꝛaliter

ſolũ eſt in ania. Illð aũt qð eſt in anĩa nõ pᷣdicat᷑ de re extra ani
mã cũ opoꝛteat pᷣdicatũ ineẽ ſbᷣiecto.Sʒ vłe pᷣdicari pᷣt ſcðᷣm
naturã realẽ quã includit mãlit᷑.ita ꝙ qñ ðꝛ vłe eſt qð pᷣdica⸗
tur de plibꝰ. ſenſus.ꝙ; res ſubiecta vłitati pᷣdicat᷑ de pluribꝰ.vt

hbõ ⁊ aſinꝰ.Oð patʒ Quia ſi hõ pᷣdicaret᷑ de pluribns ſjm ꝙ vle

tũc ſoꝛtes eſſet vłe.relinquit᷑ ẽ̊ ꝙ ſola ipᷣa natura ſbiecta vlit pᷣ

dicet᷑. Nã ſiẽ dictũ ẽ licʒ hõ ſit ĩ re er̃ ſingłar:.tñ h̊ accidit ſibi

ſcðᷣm q; hõ poterit ↄſiderari abſq; hoc ꝙ eſt ꝑticłart.⁊ pᷣdicat
de pluribꝰ.nõ tñ vnus hõ nũero.ſ̊ ſpecie. NMã hõ qᷣ pᷣdicat᷑ de

ſocrate eſt idẽ.ꝙ ſoꝛtes.⁊ qui pᷣdicat᷑ de platone eſt idẽ ꝙ pla⸗

to. eñ pᷣdicatũ inſit ſubiecto ⁊ impoſſibiie eſt vnã rẽ nũero eſſe

in pluribꝰ nũero differẽtibꝰ. licet hõ nõ p̃dicet᷑ de ſoꝛte ſcᷣm ꝙ;
eſt ꝑticlaris. Cuiꝰ ratio eſt. Quia tminꝰ idẽ pᷣdieat qð ſcat.&

qualit᷑ ſcat talit᷑ pᷣdicat.Mõ iſte tminꝰ hõ ſʒcat naturqꝗ hũanã

abſq; om̃i ꝑticipatiõe ⁊ ꝑticlari ratiõe.q̊ ſic pᷣdicabit eã nõ tñ pᷣ

dicat eã ſic vłiter.qꝛ ſicut ſup dictũ eſt.iĩtellectꝰ hoĩs.ſcðᷣm q;

bõ ẽ aliꝰ a ſua vlitate. Idẽ habes ipa.⁊.meta. Patzʒ igit᷑ ex

his ꝙ nã ſbiecta ẽ minꝰ pneipale intẽtiõis.Et ꝙ alið ẽ ĩ logica
dõð diffinit᷑ ? cui attribuit᷑ vł ↄuẽit diffinitõ. Pꝛobat᷑.Quia alið

—.— —W

eſt eẽ vle alið eſſe nature Sʒ rõ gñis vł ſpẽi ẽ ipᷣiꝰeſſe abſtracti

vb vlis vl ſcðᷣe intẽtiõis.⁊ tñ attribuit᷑ rebꝰↄcept:.igit᷑ aliud ẽ

B. tho.

gð diffinit᷑ ⁊ alið cui attribuit. Maioꝛ ex. S. Tho.de ente ⁊ eſ⸗

ſentia. de natura gñis i op.de vłibꝰ. Minoꝛ ptʒ de potẽ.q.ꝛ ar.

„

656. Pꝛo qͥ nõ ꝙ; cõiter ðꝛ tã a Thomiſtt qᷓᷓ ab alijs.Cũ ðꝛ ꝙ ſpe

cies eſt qð pᷣdicat᷑ ⁊c.O eſt duplex pᷣdicatio.Exercita ⁊ ſigna

ta. Signata ðꝛ illa qᷓ ↄuenit illis ꝗᷓ diffiniunt᷑ſicut eſt ſcdᷣa intẽ
tio. Exercita ðꝛ ꝗᷓ exercet᷑ in cõtẽtꝭ ſub ſeda intẽtiõe. ſicut eſt hõ
aſinꝰ.⁊ ꝑ hãc diſtinctionẽ. ſoluit᷑ argumẽtũ · cũ ðꝛ ſcdᷣa intẽtio

pdicat᷑ de pluribꝰ.q̊ nõ diffinit᷑. Hoc argumẽtũ nõ minꝰ ð illos
q̃ ponũt pᷣmas intẽtion es diffiniri in logica pugn at qᷓ; ð nos
Nã dicũt ii Spẽs ꝓut ĩ lõgica diffinit᷑ eſt cõis ad albedinem

yt patz

nis oliqe

acchs fit
albo. vt.
ylitas ac
tie vlitea
galbäne
ſeatnatu
taacackt
dicttſuß:
bladmun
phident
niſiſolu
betalbe
tiõe albe

llecla
nüero eſſe
e ſcmq
tqd ſat.
turq hüond
tteanoͤtß
dis. ſcm
Patz igit er
id eſlogic

OQuia ali

ſeabſtracti
git aliud
renter eſ⸗

udꝛg ſe

etar ſige⸗
eſtſcainei
ſore i
ſcda inten
min loo
rchnor⸗
ſibediken

Foliũ. xxxix.

pꝛnitatẽ ⁊ hominẽ.Qñ tũc obijcit eis.tũc ſpẽs nõ pᷣdicat᷑ de plu
ribꝰ nũero differẽtibꝰ. De ſpecie dicũt ꝙ duplex ẽ pᷣdicatõ vtõ
¶ Cõtra diffinitio ẽ de eſſentia diffiniti. ẽ ĩpoſſibile ꝙ diffini

tio ↄuenit alicui a qᷣ diſtĩiguit᷑ diffinitũ.Dico pᷣmo ꝙ in logica
nõ ẽ ĩcõueniẽs.qꝛ logicꝰ ꝑ extrinſica diffinit.⁊ ad Ariſto.dico
ꝙ cũ nos diffinire doc; o topi.ꝙ mag illic de vſu diffinitõis ve i topicoꝛũ.
re loquit᷑ cñ ðꝛ ꝙ diffinitio eſt eſſe diffiniti. Pſus aũt ad logi⸗
cã nõ ꝑtinet vt ſupᷣ dixi.Etiã ſunt młte diffinitiões deſcriptiue

Itẽ ⁊ poſteriox.ꝑ accidẽtia docet᷑ diffiniri. ꝓbo aũt ꝙ neceſſe Poſterio.
ſit ꝙ aliud diffiniat᷑ ⁊ ꝙ alij attribuat᷑. Nam exempli gꝛa. Ille

cui ꝓpt aliqͥd in eo inuentũ.ſcʒ ꝓpꝛietatẽ. intellectus attribuit
ſpẽm.ſicut homĩ vł aĩali.ſcat ſbſtãtias rerũ. Hõ em̃ ðꝛ ſubſtã
tia illiꝰ de qͥ pᷣdicat᷑.ſ̊ illð qð attribuit᷑ rebꝰↄſiderat:.⁊ qð facit
vnitatẽ.⁊ qð ẽ ſpẽs. vł etiã accipiẽdo ipᷣaʒ naturã ſub intẽtiõe
vlitatt. ⁊ ſic accñs ſcat ⁊ pᷣdicat? metaphice.Videt᷑ ẽ impoſ ? metaphi
ſibile eſſe ſubãʒ qðᷣcunq; vłe dictoꝝ.Dico ſcðᷣo q; cũ vłe diffinit
tũc duo ſimł cõiuncta diffiniunt.⁊ ̊ diffinitõ nulli ſeoꝛſũ cõue⸗
nit.ſed ambobꝰ ſimł tota diffinitõ ↄuenit.Sicut ſi diffiniretur
hõ albꝰ.tũc ratio hoĩs albi nõ eſſet ipᷣius albi.nec ipᷣius hoĩs
vt patʒ/phᷣicoꝝ in textu.quotli.⁊ ar.⁊. Pꝛo q̃ nõ pꝛĩio ꝙ quã /phᷣicoꝝ.

uis aliqd ſit alicuiꝰ accũs.tñ ſi ſubiectũ cu accñte ſimł accipit
accñs fit de rõne eiꝰ. Exemplũ.Albũ accidit homĩ.ſᷣ non homĩ

albo. vt ꝓbabilit põt ſuſtieri. Ita etiã logice loquẽdo.quãuis
vlitas accidat rebꝰ ↄſideratꝭ tñ inquãtũ res ſtant ſub inten⸗

tiõe vlitatt. ſic eis põt ↄuenire vna diffinitio. Nota ſcðo

ꝙ; albũ non ponit᷑ in gñe ꝓpter duplex ſjcatũ z Topicox. quia ʒ topicoꝛũ.

Hcat natu rã alteri ꝑm uxtã. Et Pꝛeterea S. Tho. ðt ꝙ cõcre⸗
ta accidẽtiũ ꝑ ſe nõ ſũt in gñe.ſᷣ reductĩe.vt albũ muſicũ.⁊ vt HB.Tho.
dicit ſuß Bohetiũ in heb. ꝙ abſtracta vliter hoc habẽt. ꝙ ni⸗

hil admittũt extraneũ.qð ſcʒ ſit pᷣten eſſentiã ſuã Sʒ pcreta nõ
ꝓhibent᷑ habere aliquid quod nõ ꝑtinet ad rõnem ipoꝛum.
niſi ſolum quod eſt oppoſitũ Exemplũ Albũ dicit᷑ quod ha⸗
bet albedinẽ. ⁊ hoc bene põt habere aliqͥd quod nõ eſt de ra⸗
tiõe albi. Er illis bꝛeuit᷑ rñdeo.; cũ vłe ſit cõcretũ duo cõ⸗
pꝛehẽdit.naturã ⁊ intẽtionẽ.ꝙ diffinitio vlis ſit vna ratõ ſuo
mõ ↄpoſita.⁊ q ratõ eius nlli eaꝝ ex quibꝰ ↄponit᷑ ſeoꝛſũ ⁊ to
taliter ↄuenit. Sʒ aliqd nature ſq; pluralitas.: alegui, intẽtõ⸗
„ ᷑;

ni ſe; vnitas. Si aũt diffiniret̃ vlitas. tũc abſtraheret a natu⸗
ra ſubiecta Et hoc ꝓuenit ex eo.quia ſcõᷣa intẽtio cõcretie ſum

pta ðt ens rõnis in ſubiecto ſuo mõ.⁊ & in rõne eius aliqd ad

ede anima.

mittit᷑ nõ ptinẽs ad rõnẽ eius in abſtracto.Exemplũ Illa diffi
nitio genꝰ eſt quod ⁊c̃.nõ ↄuenit aĩali er.cũ tot ſunt aialia qᷣt
ſpẽs eius ide anima.nec ↄuenit totalit᷑ ĩtẽtiõi generice Tũ qꝛ
nõ plurificat᷑. Tũ qᷣa nõ eſt in ſubiecto vel in ſpẽbus Tũ quia
nõ ſcat ſubãm vt patʒ.igit᷑ illa eſt diffinitõ totiꝰ aĩalis ⁊ gñis
q̃ ſunt vnũ ↄgnitiõe.⁊ intẽtio ſacit vnitatẽ rõnis ꝓpt᷑ quã genꝰ
ambit om̃e pᷣdicatũ. Vltia tñ pars ⁊ minꝰ pncipalis ⁊ mãlis
conuenit nature.Pꝛima.q̃ eſt pꝛincipalis ↄuenit intẽtiõi. Nec

tñ obſtat qð dictũ eſt ſeʒ ꝙ ſicut eſtvna ratõ hoĩs.ita vna ſpẽi.

B. Tho.

OQuis ſpẽs põt capi ꝓ foꝛali vłꝑ ſe cato.⁊ ꝓ mãli ⁊ cõnotato
BHictũ eſt nũc de intẽtiõe ex ꝑte in tellectꝰvoluntat:.qm̃ intẽtio
intellectꝰ eſt foꝛalit᷑ intẽtio ⁊ eſſentialit᷑.⁊ ꝙ eſt ſubiectĩe in eo
in rebꝰ radicaliter.De intẽtione vero pᷣſerti ſcdᷣa q̃ nr̃e eſt ſpe⸗
culatiõis ex ꝑte rei ĩtellecte.qͥd ſit.vbi ſit.vnde cauſet᷑ hacte⸗
nus dictum eſt. NMunc ad ſcdᷣam pꝑtẽ ſcdᷣi articuli reſpondeo.

Logica eſt picipaliter de ſcvis in⸗

tentiõibꝰ.Quãuis miłta pñt hic dici de pꝛĩcipalitate ↄſiderati
onis.⁊ quõ ſubiectũ ſe habeat ad habitũ.aut ð vnitate habi⸗
tus ⁊ ſcle.qͥdue ſit logica Tñ ne tminꝰcanicłariũ dieꝝ me etiã
alijs occupatũ lr̃is alcioꝛibꝰpᷣueniat.dimitto hec idiſcuſſa de
fmĩaturꝰ vita comite. deo duce. Thoma patrocinãte.ĩ veteri
arte.¶Cõſiderãdũ igit᷑ ꝙ illa ↄcluſio ẽ. S.Th.foꝛallit᷑ ĩ opu.

ſuo de intẽtiõibꝰcũ ſic deducit vᷣtualit᷑.Oĩs ſcĩa ẽ de vno.ſz vle

nõ ẽ vnũ.igit᷑ nlła ſcĩa ẽ de vłi.⁊ ꝑ ↄñs de ĩtellectõe.maioꝛ ꝓbat᷑
qꝛ ſcia ẽ de ẽte Sʒ ens ⁊ vnũ ↄuertũt᷑.a.metha.miĩoꝛ ptʒ qꝛ vle
ↄgregat in ſe accñs.i.intentionẽ ſcᷣaʒ ⁊ rem eẽ alam. q̃ qñq;
eſt ſubã vt hõ.necẽ vnũ aceñtalit.cũ accñs ſit in ſubiecto Vli
tas vł ſcdᷣa intẽtio nõ ẽ in ſpᷣiecto.i.nã.ſed mite ſcĩe ſũt de vłi⸗
bus. igit᷑ vlłe eſt vnũ.mioꝛ ſubſillogiſmi ptʒ.i.poſte.ſed nõ eſt
vnũ er pᷣcedẽtibꝰvnitatũ mõis.git᷑ ſcio mõ ſeʒ vnũ vnita
te ↄgnitõis.ita ꝙ de rõe vłis nõ reqret᷑.niſi illa vnitas rõnis.⁊
ꝓpter h̊ ðᷣt Ariſto.qꝙ eſt vnũ in młtis ſcʒ cognitũ Vñ non põt

aliqs dicẽ ꝙ vlłe ſit vnũ relatõe.cũ ſcðᷣe intẽtões nõ referãt ad

ſali
rat ilud.
tuquãb
cipitur w
mato yne
illa.ylal
dodt Al
tonib?
canpſe
cipalit
modicere
ſectipacc
ſictẽ ſut
ametapb
tiſuchcit
Poſtoeſ⸗
fit ve.
nobilen
rat ſoni
noͤaſide
ſiliten
Kttes. ß
Mllis ,

N

te oſiderati
nitatebabi⸗
ier neeti
iciſauſſade
jte, veteri
allit iopu.
yno. ß vle

Folium. xxrr.
res.ſʒ potius ad ſe inuicẽ.vt ſpẽs ðꝛ ſpẽs reſpectu gñis ⁊ non

reſpectu nature obiecte. Ex qͥ ptʒ ꝙẽ impoſſibile vnã ſcẽam ⁊

eãdẽ detmĩare de vłi ꝑ ſe ꝙtũ ad illas duas naturas q̃s inclu⸗
dit de eſſentiali intentiõe ⁊ de nã ſubiecta.ſed qð ðꝛ de ſigno vt
hmõi intelligẽtiã de ꝑ ſe ſignato qð ẽ ſcðᷣa intẽtio ex ꝑte rei.⁊

ſic pocius vna ſcĩa eſt de vno ꝑ ſe ⁊ de alio ꝑ accñs. logica cũ

ↄſiderat vle nõ ↄſiderat ipᷣm quãtũ ad naturã ſhiectã ꝑ ſe.nõ
em ↄſiderat hoĩeʒ ĩ es ꝙ hõ.ſʒĩ eo qð ſpẽs.⁊ ſic de alijs alalibꝰ.
Et ideo logica pꝛincipaliter eſt de ſecundis intentiõibꝰ. Sed
quia ſcðᷣe intentiões accipiunt᷑ pꝛincipaliter a ꝓpꝛietatibus
rerum mediãtibꝰ pꝛimis.ſicut ſpecies ſumit᷑ ab hominis ꝓpꝛie
tate mediãte tñ pᷣma intẽtiõe.i.mediãte foꝛma ſpecłari q̃ ðꝛ pᷣ
ma ĩtẽtio cũ ſit ſilitudo rei ad extra.⁊ hoc eſt qð ðt de potẽ.q.i
ar.iad decimũ quĩtũ. aliqͥd reſpõdet ĩtellectui mediate.qͥa
ſcʒ aliqͥd ſequit᷑ actũ ĩtelligẽdi ⁊ ĩtellectꝰ reflexꝰ ſuꝑ iſtð ↄſide⸗
rat illud. Vnde res reſpõdet iſti ↄſideratiõi mediãte intelligẽ
tia quã hͥ vocat pᷣmã intẽtionẽ.ita ꝙ ſit ſenſus ſcᷣa ĩtentio ac⸗
cipitur mediãte pᷣma intentiõe.i.mediante actu intellectꝰ foꝛ⸗
mato pᷣncipalit᷑ a ꝓpꝛietatibꝰ rerũ.i.a cõmũicabilitate illa vel
illa.vł ab incõmũicabilitate ſicut ẽ ꝓꝛietas indiuiduiꝑ ſe.⁊

iðdo ðt Auicẽna i ſue methaphiice ꝙ logica eſt de ſcðis inten⸗

tionibꝰ adiunctis pᷣmis. ſſic patʒ ꝙ logicꝰ nõ ↄſiderat rem ſbie

ctam ꝑ ſe. nec ſequit᷑ ꝙ ſit ſiataerfs ⸗ ↄſiderat intentiones
pᷣncipalit᷑.res aũt inqntũ po
mõ diceret᷑ ꝑ accñs.qꝛ ↄſideꝛat vnũ ſeʒ ſubiectũ ꝑ ſe. ⁊ ptes ſbᷣ⸗
iecti ꝑ accñs.i.ꝑ alterũ.ſicut metaphʒica ꝑ ſe eõſiderat ens ꝑ ſe

unt ſubiei. Mã ſcientia q;uis G;

ſicut ſubã.accidẽtia vero inq;tũ hñt oꝛdinẽ ad ſubãm.nam

a metaphice ſciẽtia nõ ſolũ eſt vniꝰ.ſᷣ illoꝝ qᷓ ad vnũ dicunt᷑.h

em̃ ſuffcit ad vnitatẽ ſciẽtie.q; ratõ foꝛalis ſit vna.ſic eſt h in ꝓ
poſito.Nã ens rõnis eſt ratõ foꝛalis.Alie aũt ſcientie ↄſide⸗
rãt vłe.q;tũ ad rẽ ſubiectã Nã Phs nãlis nõ ↄſiderat coꝛpꝰ
mobile inquãtũ genꝰſʒ inq;tũ mobile coꝛpꝰ.Muſica nõ ↄſide
rat ſonũ inquãtũ accñs.ſʒ inqtũ ſic.x quo patʒ q hmõöi ſcĩe
nõ ↄſiderãt vłe ſub rõne pᷣma vłis.cũ nõ ↄſiderẽt id qð facit
foꝛaliter vłe.ſed dicunt᷑ ↄſiderare vłe.quia ↄſiderant res non
vt res.ſʒ vt vłes. Mec ille quaſi foꝛaliter. ꝓbo autoꝛitate Ariſ
totelis / elencoꝝ. vbi dicit ꝙ diſputatio doctrialis ꝓcedit ex ꝓ

Auicenna.

pꝛijs.dialectica ex ꝓbabilibꝰ.ſʒ ꝓbabilitas ex ĩtentiõibꝰ q̃ ac⸗
elencoꝛuʒ cidũt rebus ⁊ nõ Egnccpih⸗ rerf ſumit᷑.igit᷑ dialectica eſt d ſe
cũdis intẽtõibꝰ.dialecticꝰ ẽ.vt hmõi.nũqᷓ; ꝓcedit ex pᷣoꝛibꝰ
igit᷑ dialecticꝰ.vt talis.nõ ↄſiderat pᷣmas ĩtentiões.ſʒ pncipia
ipſaꝝ.antecedẽs patʒ.itopicoꝝ. Pꝛeterea dialectica ꝓcedit
ex ꝓbabilibꝰvl illa ꝓbabilitas ꝓut diſtiguit᷑ a materia neceſſa
rio ſumit᷑ ab accñũtibꝰrõnis.vel rerũ extra.ſcdᷣm nõ dꝛ.qꝛ nõ eſt
artifex realis.& pᷣmũ ⁊ pᷣncipalit᷑.qꝛ om̃is artifex exꝓpꝛia mate
ria ſillogiſat.Autoꝛitate Ariſtotelis a methaphice lec.a. vbi
4 metaphi ðdᷣt ſed differũt dialectica methaphica mõ poteſtati.⁊ ſubiun
git. eſt aũt dialectica tentatiua de auibꝰ phia eſt ſciens.ſʒ non
põt dici ꝙ dialectica pᷣncipalit ↄſideꝛat pᷣmas intẽtões.qꝛ ſi ſic
tũc nõ eſſet tẽtatiua. Pꝛetea quicũq; ꝓcedit ex ꝓpꝛijs ⁊ pᷣmis
ille eſt ſciẽs.dialectica ꝓcedit ex ꝓpꝛijs ⁊ pᷣmis.g dialectica eſt
ſciẽs.ↄcluſio falſa ⁊ in Darij.&̊ aliq̃ pᷣmiſſaꝝ.nõ pᷣma.qꝛ patet
..poſte.i et z metaphice.iphicoꝝ.ergo minoꝛ eſt falſa.ſed illa
i. poſte· eſt opinio aduerſarioꝝ dicentiũ.qð eſt vnũ pᷣmũ intrĩſicũ.vt
net z meta. in hoĩe rõe cuiꝰ attribuit ei ĩtellectꝰ ſpẽm.⁊ nõ genꝰ.Cõcluſio
pbicoꝛu. aũt huiꝰ ſillogiſmi eſt ð Phum.nꝗ ꝑ h̊ differũt phia ⁊ metha⸗
prhbica.Autoꝛitate inclyti Tho.ibidẽ inquientis. Ens eſt du⸗

topicoꝛũ.

plex ſcʒ ens rõnis ⁊ ens nature.Ens aũt rõnis ðꝛ ꝓpꝛie de illis ĩ

tentiõibꝰ q̃s ratio adinuenit in rebꝰ ↄſiderati.⁊ huiuſmõi ens
rõnis eſt ꝓpꝛie ſubiectũ logice.Dicit᷑ ꝙ S. Tho. non diſtiguit
ſubiectũ a paſſiõe.ſᷣ vnũ ꝑ reliquũ circũloquit᷑ q̃ſi tale ens ra⸗
tiõis ſit paſſio ent nature.Contra.S.Tho. diſtinguit vnum
ens ab alio dicẽs ens nature ẽ ſubiectũ ph̊ᷣie⁊ ens rõis ſubie
ctũ logice.igit᷑ fictio eſt. Pꝛetea ens rõnis accidit rebꝰ intel
lectus.igit᷑ nõ eſt paſſio ipſarum.¶ Pꝛet᷑ea Om̃is paſſio fluit
ex pꝛincipijs ſubiecti. ſed nulla ſecunda intentio fluit ex pꝛin

cipijs nature ſubiecte.igit᷑.mioꝛ ptʒ in de ente ⁊ eſſentia.de na

tura gñis. Itẽ qꝛ ſequit᷑ actũ intellectꝰ.ergo nõ ẽ paſſio.nec pᷣt
hꝛe modũ paſſiõis. Dicit᷑ ꝙ; ſcdᷣa intẽtio eſt ſubiectũ ſpẽale g̊
Cõtra.Si ſpẽale ꝛiũ.Dicit᷑ ꝙ ens rõis ẽ ſubiectũ ↄſidera
tiõis ſed nõ attributiõis.Cõtra.idẽ eſt ſubiectũ ꝑ ſe ↄſiderati
õis et attributiõis.igit᷑ male ſeꝑant᷑. Pꝛetea oĩa entia q̃ cõſi
gerant᷑ a logico habẽt oꝛdinẽ ad eſſe rõnis vel ſunt.qꝛ non ad
veale eſſe rõnis cũ inter ea nõ ſit mediũ.ꝓbatõ. qꝛ ſciẽtie res

pia p ſig
tio ſpeciei.
fiſcm ili
notis ꝛſe
caloꝛ aſice
afürmarin
Cdtra
nii pdic
cit q no
Nepti ce
zuuſe con
oEip

Prigr pfnis
diat
4, 0 potet
ſaſnle,
ntriſici. yt
*. Köͤcuſio⸗
a wetha⸗
Ens eſt du⸗

pꝛie illis i

uiuſmötens
on diſtiguit
tale ens ra⸗
nguit vnuun.
fojs ſubie
t rebꝰ intel
paſſio fluit
uit ex pꝛin
entia.de nn
aſſio necßt
ctü ſpealeg
ecti aſider⸗
ſe aiert
entio 7
tgenched
ſcütiere⸗

w———
„

Foliinn.xxrxirl.
les res ſcdᷣm eſſe reale ↄſiderãt.ſ eſſe rõnis ẽ eſſe ſcõm.qꝙ ens

rois nõ ẽ exiſtẽs in rebꝰ er.igit᷑ ſolutio nilła. Pꝛetea ꝓpꝛiũ eſt

dialectici ex extraneis ꝓcedere. q eſſe pᷣmarũ intẽtionũ nõ eſt

extraneũ eis ſcõᷣm te.igit. Pꝛetea. S. Tho.ðt ꝙ dialetica ꝓ⸗

cedit ad ↄſiderãda accidẽtia entt ↄmunia ex intẽtionibꝰrõnis

̃ ſunt er̃nea a nã rex.igit᷑ nõ vtit᷑ vnoꝓ alio.ꝓbo vlterius ſic.

.

Sicut ſe hʒ phᷣus ad pꝛincipia intriſica entꝭ. ita ſe hʒ logicꝰ
ad intẽtiões extraneas a rebus.Sʒ ph̊us pꝛĩcipalit cõſiderat

õncipia entis nature. igit logicꝰ pꝛĩcipalit intẽtiões enti na⸗
ture extraneas ↄſiderat.maioꝛ ẽ ↄꝑatio phᷣi⁊? S.Tho.minoꝛ B. Tho.

ptz ſilr qᷓrto metaphice. Pre. illud qð ẽ ꝓpꝛie ſubiectũ eſt extra

neũ enti nature. ſed pꝛĩa intẽtio ⁊ fundamẽtũ.vel foꝛmale.vt

vtar tuis vᷣbt.nõ ſunt extranes enti nature ſᷣm.te igit᷑. Pꝛe.ni
hil eſt in rebꝰ cuiꝰ ſilitudo in aĩa ſit rõ gñis vel ſpẽi.ſed ↄſide

rata pᷣncipaliter ſunt genꝰ ⁊ ſpẽs in logica.ᷣ pꝛĩcipalit᷑ ↄſide⸗
ratũ in logica nõ eſt res extra.cuiꝰ rõ eſt ſibitudo. Pꝛeterea
öt S. Th. ꝙ diffinitiões ſunt intẽtionũ ꝛ attribuunt rebꝰ ꝓ⸗

ut intellecta ſunt. Pꝛetrrea illð qð in logica pᷣncipaliter cõſi⸗

derat᷑ ⁊ ꝑ ſe om̃ino ⁊ ſolũ in intellectu eſt.ſed pᷣma intẽtio non

eſt oĩno ⁊ ſolũ in intellectu.qꝛ eſt er̃ aĩaʒ ſubſiſtẽter ꝓ cõnota⸗
ro.ſed ſcða intẽtio q̊ ad ſiłitudinẽ ⁊ q ad ſignatũ ẽ in aĩa ſemꝑ

igit᷑ Argumẽtũ còe.diffinitũ dʒ eſſeꝓpꝛie qͥd vnũ ⁊ vniuocũ
ſed pᷣma intẽtio in logica nõ eſt huiuſmõi.igit᷑ nõ diffinit.mĩoꝛ
ꝓbat᷑ qꝛ ſpẽs pᷣdicat᷑ de hoĩe albedine nũero ⁊ patnitate q̃ nõ
cõueniũt in aliquo vniuoco reali. vt ↄcedis.Dẽ ꝙ ſpẽs acce⸗
pta ꝓ ſignato ꝓpinquo qᷣ ẽ ↄfuſus cõceptus cui attribuit᷑ intẽ

tio ſpeciei.ſic nõ eſt qͥd vniuocũ.ſᷣ analogũ.⁊ tamen p̃dt diffini

ri ſcm illã equocã rõnẽ. Alio mõ accipit᷑ ſpẽs ꝓ ſignificatꝭ re

motis ⁊ ſecũdarijs per pᷣmam intentionẽ. ſicut eſt homo locꝰ
caloꝛ ⁊ ſic eſt vniuocũ ad ea de quibꝰ ðꝛ.quia tũc habʒ ↄceptũ

affirmatiuũ pᷣcedentẽ ſuas ſpẽs.qui eſt in gñe pᷣdicamentali.

¶ Cõtra ſpẽs ꝓut ðt ↄceptũ eſt eq̃lis ſikitudo oĩm ſpẽrũ om⸗

niũ pᷣdicamẽtoꝝ. Igit᷑ nõ ẽ analogica vł equoca ſilłitudo.Di⸗

cit᷑ , nõ eſt ſilitudo in ĩtellectu exiſtẽs.ſed eſt aliqd cõfuſum
ↄceptũ cui poteſt attribui intẽtio gñis.¶ Cõtra quero vkillð

ↄfuſe conceptũ eſt res nature h̊ eſt pᷣma intẽtio vel ſcðᷣa ĩten⸗

tio. Si pᷣmũ tũc erit abſtrahibilis aliꝰ ↄceptꝰ realis ab omni

bus pᷣdicamẽtis.Qui nõ eſt alicuiꝰtrãſcendent:.Sʒ eſt ð coꝛm
⁊ vſitatã doctrinã Phoꝛũ ⁊ cõtra veritatẽ.Quia ↄceptus cõ⸗
mũis oĩbꝰ pᷣdicamẽt? eſt ↄceptꝰ trãſcendent: Pꝛetea ſeqtur
ꝙ diffinitio gñis nõ ↄueniet eq̃liter ⁊ eodẽ mõ om̃i generi cu⸗
iuſcũq; pᷣdicamẽti qð eſt falſũ.quia nõ magis aĩal eſt genꝰ q;

coloꝛ et nñerus.Cum vnũqq; hoꝛũ de pluribꝰ ſpeciebus pᷣdi⸗

cet᷑. Nec eſt verũ qð de ꝑ ſe ſcato gñis dẽ. Cũ illud ſit etiam
ſcðᷣm te ens rõnis. ¶Pꝛetea ſi ponit᷑ tale ↄfuſe ↄceptũ tũc eꝛt
duodecĩ ↄceptus trãſcẽdẽtes reales.ſcʒ gñis.ſpeciei.ĩdiuidui
gener: ſubalterni.ſpeciei ſubalterne.Et in aliqbꝰ differẽtia vl

ꝓPpꝛiũ ſiliter ↄceptus entis vniꝰ gñis.vł g̊ hoc ↄſuſe cõceptum

erit ens rõnis.i.ſcðᷣa intẽtio.Si ſic tũc ſcdðᷣa ĩtentio diffinit᷑ ⁊ ꝑ
ſe ↄſiderat᷑ qð placʒ mihi.Dicit alius ꝙ natura generica capi
tur duplr. Vno mõ ꝓ mãli qð mãle eſt natura abſolute ↄcep⸗
ta ⁊ eſt quid equocũ. Alio mõ capit᷑ ꝓ foꝛmali qꝗð eſt ↄceptũ
cõꝑatĩe vł reſpectĩe.⁊ tale eſt vniuocũ.Cõtra ex illa ſolutiõe ſe
quit᷑ qð pꝛius. Pꝛet᷑ea Hoc ↄꝑatiuũ ↄceptũ vel eſt pꝛima
intẽtio vel ſcdᷣa. Sʒ pᷣma.& erit aliqͥd in pᷣnto abſolute.Cuius
ratio eſt eſſe ↄpatum qð inplicat ⁊ imaginat᷑ illud ꝙ bõ cõꝑat̃
ad inferioꝛa qᷓſi natura hũana ſit aliqd vnũ.qð ad multa poſ
ſit ↄꝑari.Si ẽ ſcdᷣa intẽtio habebo ꝓpoſitũ.i Alið argumẽtũ
cõe.ſciẽtia ↄſiderãs materiã ⁊ foꝛmã.pᷣncipalit᷑ foꝛmã cõſide⸗
rat.Sʒ intẽtiões ſcðᷣe ſunt foꝛme pᷣmaꝝ.igit᷑. Dicũt ꝙq Maioꝛ
eſt vera de materia ⁊ foꝛa ſubſtãtiali.nõ aũt accñtali. Tũc ſta⸗
bit argumẽtũ cũ ðꝛ albedo eſt ſpẽs coloꝛ eſt genꝰ.q Pꝛeterea
ꝑſpectĩa aſiderat lineã viſualẽ et tñ linea habet ſe vt materia
⁊ cõtractũ viſuale.vt foꝛma ᷣhens Aliud Argumẽtũ cõe
ratõ foꝛalis pᷣncipalit᷑ conſiderat᷑ in ſciẽtia. Scðᷣa intẽtio eſtra
tio foꝛalis pᷣme.cũ pᷣme nũqꝙᷓ; ↄſiderent᷑ ſine illis.Dicit᷑ Ma
ioꝛ ſit vera de rõne foꝛali q̃ ſumit᷑ ex pᷣncipijs ſciẽtie. huius nõ

ſunt ſcdᷣe intẽtiões.ſ. magis paſſiões pᷣmarũ ⁊ ꝓpꝛietates. S

q; extraneũ ſit hoc a S. Tho.ex ſuperioꝛibꝰ patet.⁊ Arguo
ſic. Si pᷣma intentio ſcᷣm pᷣncipiũ foꝛale eſſet pma intẽtio.ſeq̃
ret ꝙ logicꝰ poſſit ↄſiderare ſpẽm nõ ↄſiderado ſedᷣam inten
tionẽ. Sicut nãlis põt ſtare in pᷣncipijs entis nõ ↄſiderando

paſſionẽ eius.ſᷣ illð implicat.qꝛ ſic ↄſiderat ſpẽm ſimul ⁊ non
ſpem.i¶ Pꝛetea ſeqret᷑ hoc pᷣmũ eſſet de eſſentia eiꝰ⁊ ſic pᷣmai

auenit ync
Konnn
ille diſcurt.
denatuag
lſt vnũpnc
ftide hac
Nota one
catu vere
ſcom ꝙhe
fationẽ ſun
hoͤeſt ſpẽs
leDicitif
pis rer
inbentq g ſ
plurib? nũ
Dreiea
lenchad r
bird Op
innicend
alterius⸗
incoueniẽ
ide.phi⸗
nhinopa
indiſfinit

Oikkrita
ſechceptum
difiniir,
generica lat
pſolute ehe
eſtocepti
la ſolutioeſe
eleſtpꝛuna
lute. KCuins
docei
d multapol
iðarpumeri
ſoꝛma cöſide⸗
cütq Maioꝛ
tali. Tücſto⸗
6 drran
eyt materii
gumetũ ce
ntetio eſtra
dicit q
eß buius no

ietates. B.

tet.1 Ar
jaintetio ſi

oſcvam iitetig

z gſiderni⸗
ſin 1non
ebt ſehnil

Foliũ. xxxxij.
tentio ⁊ ſic aial eſſet vnum vnitate reali in młtis.igit᷑ oppoſi⸗
tũ eſt verũ.Sʒ fundat ſe in hoc ꝙ res ↄcepta vt cõcepta ſit pꝛi
ma intẽtio. ¶ Contra hõ ↄceptꝰ vt cõceptus nõ eſt hõ natura
lis vl ens nature.Sʒ pᷣma intẽtio eſt ens nature.igit᷑ hõ conce
ptꝰ vt cõceptꝰ non eſt pᷣma ĩtentio. Maioꝛ patʒ.qꝛ arguit᷑ a di
cto ſcðᷣm qͥd ad ſimpłr. eſſe em̃ in opiniõe vł cõceptiõe eſt eſſe
ſcðᷣm qͥd/elenco.et peri.Miĩoꝛ eſt S. Tho. Alia plura in eos
argumẽta in pᷣncipio queſti.loco inſtantiaꝝ poſui.&¶ Pꝛeterea
Quicqͥd ↄuenit hom̃i inquãtũ hõ h̊ ↄuenit Petro ⁊ Paulo. ſ(q
hoĩ inquãtũ hõ ↄuenit radix vł pᷣncipiũ ĩtẽtiõis pᷣme rõe cuiꝰ
ĩtellectꝰ fundat ſuꝑ eũ ſpẽm.⁊ nõ genꝰ vel ĩdiuiduũ. illð pᷣn
cipiũ intriſicũ vel ratio foꝛmalis ↄuenit paulo.Sed cuicunq;
Phenit pᷣncipiũ ſpẽi vł radix.illi intellectꝰ vere põt attribuere
ſpẽm vt patet ex dictis. igit᷑ ſpẽs põt ei vere attribui Totus

ille diſcurſus põt foꝛari ex. S. Tho. in de ente ⁊ eſſen. ſiliter in B· tho

de natura gñis.in opuſcło de vlibꝰ. Nota q̊ ꝙ illa ꝓpꝛietas nõ
eſt vnũ pᷣncipiũ ↄueniẽs homĩ ſcðᷣm ſe.ſ ꝑ accñs.vt patʒ decla
rãti de hac pᷣma intẽtione hõ.⁊ illa ꝓpꝛietas ðꝛ aliqd inuentũ
Nota qñcunq; in ſubiecto ponit᷑ cauſa q̃re ſibi ineſt.tũc pᷣdi⸗
catũ vere pᷣdicat᷑ ð ſiecto.Sʒ ipi dieũt q; nos negabimꝰ hõi
ſcðᷣm ꝙ hõ ↄuenit h̊ pᷣncipiũ.vł illa radix in q̃ ĩtellectꝰ ꝑ ↄſide
rationẽ ſuã fundat ſpẽm.& illa ſemꝑ eſt vera.⁊ in q̃rto mõ ꝑ ſe
hõ eſt ſpẽs.qð eſt falſum loquẽdo de ſpecie logica ⁊ impoſſibi⸗
le Dicit ̊ fidelis tomaſter ſcdᷣa ĩtẽtio nõ oꝛit᷑ ex ĩtrinſect pᷣnci⸗
pijs rerũ,ſed attribuit᷑ rebꝰ ↄceptis ꝓpter aliquã ꝓpꝛietatẽĩ ea

inuentã g̊ ſiue dicat ſpẽs eſt.q̃ ſupponit᷑ generi ſiue pᷣdicat᷑ de

pluribꝰ nũero differẽtibꝰ.ſemꝑ ↄuenit intẽtio rei ꝑ accidens.
Pꝛet᷑ea Motandũ ꝙ ſcde intẽtiões potiꝰreferunt᷑ ad ſe inui

cem q; ad res ſicut ſpẽs eſt gener: ſpẽs. quapꝛopt᷑ dixit Pur⸗

phiriꝰ. Opoꝛtet ĩ vtroꝛũq; vtriſq; rõnibꝰvti.nam relatĩa ꝑ ſe

inuicem diffiniri nõ pꝛohibentur. immo vnum de intellectu
alterius eſt.ſed accedit emula ſolutio dicens ꝙ non eſt etiam
incõueniẽs in abſolutis.cuiꝰ tñ oppoſitum dixit vt credo ille

idẽ.i.phicoꝑ vbi inqᷣt Ariſt.de abſolutis qrũ vnũ ꝑalterũ diffi
niri nõ põt.ſed nõ de relatis diſſerit em̃ Ariſ.ſic ampliꝰ q̃cũq;

in diffinitiua rõe inſunt alicuiꝰ tociꝰ diffiniti ĩ ipᷣis ediuerſo nõ

ttotũ. IJgit᷑ genꝰ ⁊ ſpẽs vel male difiniunt᷑ a logico vel ſunt

—

encia reſpectĩa rõis tm ¶ Motãdũ ꝙ; cũ hut lõga via veniſſez

tri nigri inceſſit. Quẽ cũ reuoluerẽ mee opiniõi emulũ ↄſide⸗

Petrꝰ Ni. mihi vela ↄplicare volẽti huiꝰ ſcdðᷣi articłi Cuꝑido lcõnis Pe

raui. Quapꝛopf ne indicla ſollicite ignoꝛãtie notarer. vt fieri
ſolet nõ pignit aliq̃ recẽſere. Nõ q; pꝛefatꝰdoctoꝛ in clipeo ſuo

thomiſtaꝝ Queſ.ʒS. Qua q̃rit vtrũ in diffinitiõe in q̃ ðꝛ genus

eſt qð pᷣdicat᷑ de pluribꝰ ⁊c.Diffiniat᷑ intẽtio ꝑ ſe vł nã ſubiecta

intẽtiõi ponit duas opiniões.Pꝛĩa tenet in pᷣcedẽti diffinitiõe

qꝙ nõ diffinit res ſbᷣiecta intẽtõi ſʒ intẽtio.⁊ dicũt iſti de hac opi
niõe vtputa Schotiſte ꝙ ſit diffinitio q̃ditatia talis.⁊ ꝓbant
pꝛimũ ſic.Illud ꝑ ſe diffinit᷑ in logica qð logicꝰ ꝑ ſe cõſiderat
Sʒ logicꝰ ꝑ ſe ↄſiderat ĩtẽtionẽ g̊. maioꝛ ꝓbat᷑ qꝛ qð diffinit᷑ in
aliq̃ ſciaccũ q̃ditas pꝛĩo ↄgnoſcath ꝑ ſe cognoſcit᷑.mĩoꝛ vłr no

ta.Scðdo ſic illud qð hic diffinit᷑ ↄuenit vniuoce rebꝰ oĩim ge

nerũ.ſm idẽ nomẽ ⁊ ſcᷣm eandẽ rõnẽ.ſed ĩpoſſibile ẽ aliquaã
rẽ qlemcũq; ſub intẽtiõe poſitã ↄuenire vniuoce rebꝰ oĩm ge⸗
nerũ.S.mĩoꝛ ptzʒ.qͥa hoc maxĩe eſſet ens.ſed ens nõ eſt genus.

Tercio Sires ſub intẽtiõe diffiniret᷑ tũc res ꝑaccñs diffinie
ret᷑.qꝛ ꝑ G̊ ꝙ itẽtio ſibi accidit.Sʒ om̃e ꝑpaccñs reducit᷑ ad ꝑ ſe
a qᷣ illð pꝑaccñs ðꝛ. ¶ Pꝛefea res diffinit ꝓpter intẽtionẽ.ergo
res magis Volẽs ſuſtiere oꝑpoſitũ.qꝛ vtrũq; ẽ ſuſtinibile.pᷣt
dicẽ ad pᷣmũ.ꝙ ꝑ ſe capit᷑ duplicit᷑ Dno mõ ſine alio.Alio mõ
qð eſt ꝓpter alteꝝ. Scõo mõ mĩoꝛ põt eſſe vᷣa.ſed nõ pᷣmo mõ
capiẽdo ꝑ ſe.qꝛ genꝰnõ diffiniret᷑ ſine re ſubiecta.res aũt cõſi-⸗
derat᷑ ſub intẽtõe ſtãs. vel dic vt ſupᷣ ad ſᷣm. ꝙ res ſub intẽtöõe
eſt aliqᷣd vnũ cõe ad oẽm naturã genericã cniuſcũq; pᷣdicamẽ⸗
ti. ſed ſolũ intẽtio q̃ eſt in intellectu obiectie ꝑ ſuã rõnẽ que
in ĩtellectu ſubiectĩe attribuit᷑ rebus oĩm pᷣdicamẽtox.ſufficit
em̃ ꝙ foꝛale intẽtiõis ſit cõe ad oĩa multiplicatt materialibꝰ
p h̊ nullũ eſt incõueniẽs in hmõi intẽtiõibꝰſicut ẽ vna ſoꝛa ſil⸗

logiſmi oĩm termioꝝ cuiuſcũq; materie. Ad terciũ.Dic.res
ſub intẽtiõe nõ eſt res ꝑ accũs.qꝛ inqtũ intẽtio ſtat attribuiẽ
rei et res ſubijcit ipᷣi.ſit vnũ de rõne alteriꝰ ſicut de rõe hoĩs a⸗

bi. qꝛ vtrũq;. ¶ Dic ſcdðᷣo tale ꝑ accñs bñ diffiniri vñ dicit

Arilſ.i.Phi.rõ hoĩs albi ⁊c.q Dic.tcio ꝙ intẽtio accidit rebꝰ

qꝛ ẽ eis extrĩſica.ad bationeicens paccñs reducit᷑ ad ens

E ſenõ idẽptitate ſed quo ad der

3.

miationẽ eiꝰ. qꝛ ſub vns ſcia

byoin ge R
esgliglia
oim ge /
1tgenuo.
8 diffinlS
tadpſe
e, ergo
iyibile dt

Alio mo
aüt coſi⸗

dican 9

hẽ quei

attribniͤ⸗

Folium. xxxxiij.

cadũt cũ ſint oppoſita. ¶ Ad quaꝛtũ dic res diffinit᷑ ſubinten

tiõe.nec illa valet autoꝛitas in oĩbus.nõ ſequit᷑ hõ eſt albꝰ al⸗
bedie igit᷑ albedo alba.ſic nõ valet res ꝓpter intẽtionẽ diffinit
̊ intẽtio magis.ita intelligit᷑ ꝙ nõ ſit ratio eius quia res diffi⸗
nit᷑ niſi ſtet ſub intentione.

Alia Opinio huic traria tenet y

diffinit res ſubiecta intẽtõi ⁊ nõ ĩtentio ⁊ ðt ꝙ ſit diffinitõ de⸗
ſcriptiua nõ qͥditatiua ꝓbacio.Quia diffinitõ gñis ↄuenit na
ture ⁊ nõ ĩtentiõi.qꝛ ens rõnis nõ pᷣdicat᷑. quiditatiue de ente
reali.hanc opinionẽ nullo mõ teneo qꝛ alias logica eſſet ſcien
tia realis.Ad ſecũdũ dicũt ſcotiſte ꝙ ĩtẽtio gñis nõ pᷣdicat᷑ de
ſpecie ſcm actũ exercitũ.ſed ſignatñ tm̃.vł vt ſupᷣ.q; natura p
icat᷑ nõ ĩtẽtio.q¶ Contra eodẽ mõ diffinit᷑ genꝰ qᷣ pꝑtes diffini
tiõis ſibi ↄueniũt.ſW diffinitio ↄuenit ĩtentiõi ſolũ icdᷣm actum
ſignatũ.igit᷑ ſolũ q̊ mõ diffinit᷑. Reſpõdet Petrus Nigri
diffinitõ gñis nõ ↄuenit ĩtẽtioni eſſentialit.qa ſic oẽs ꝑtes eiꝰ
de ipᷣo in recto pᷣdicarent᷑.ſed ↄuenit generi ſolũ q ad notificati
onẽ.⁊ igit᷑ genꝰ nõ pᷣdicat᷑ de pluribꝰ ſpecie differentibꝰ ſcðᷣm
p̃ᷣdicationẽ.ſed notificationẽ tenẽdo ꝙ res ſub intẽtiõe diffini
tur.dic ꝙ ꝑtim ↄuenit rei ꝑtin intẽtiõi.nã nature ſubiecte cõ
uenit pᷣdicari ĩ quid. intẽtioni vero vnitas rõnis.Cõtra ar
guit idẽ Burleꝰ autoꝛ ſcdᷣe intẽtiõis.vnũ deſperatũ nõ pᷣdica

tur de alio. ſed ĩtentio gñis ⁊ intentõ ſpẽi opponunt᷑ deſperate

igit᷑ vna nõ pᷣdicat᷑ de alia ꝓ ĩtẽtiõibꝰ capta.ſᷣtamẽ dicimꝰ hõ
eſt aĩal. Pꝛetea Purphiriꝰ diffiniẽdo genꝰexemplificat de re
ſubiecta.qꝛ ðt vt hõ eſt aĩal Ad pᷣmũ.dicit Pe.MNi.q dicũt
Scotiſte ſcʒ ꝙ natura de natura pᷣdicat᷑.⁊ nõ ĩtentio de intẽtiõe
dũ aiunt ꝙ genꝰ pᷣdicat᷑ de ſpecie nõ ſcðᷣm actũ exercitũ.ſed ſo⸗
lũ ſignatũ. Vñ licet pᷣdicari de inferioꝛi q̃ditatĩe nõ ↄueniat in
tentiõi ſcdᷣm pᷣdicationẽ tñ ſcdᷣm notificatiõem Rũdet Tar⸗
taretꝰ ꝙ in reſpectu vłium diſparatũ bñ põt diffiniri ꝑ ſuũ ter
minũ ſeu ꝑ fundamentũ alterius diſparati ⁊ hoc ſaltẽ diffini⸗
tiõe data ꝑ additamẽtũ.Ad ſcðᷣm rñũdet idẽ ꝙ; ꝓceſſus Pur⸗
phirij dat᷑ de manifeſtioꝛibꝰ nobis.ðdðo exempliſicat ꝑ ᷣmas
ltentiões.nõ qꝛ de ipᷣis dederit diffinitiões.ſʒ qa ꝑ eas exercent
q̃ ꝑ ſcdᷣas intẽtiões impoꝛtant᷑. Reſpõdet Pe. Migri.q ideo
Purphi.dat exemplũ de aĩali qð pᷣdicat᷑ de hoĩe 15 ꝙ aĩal diſti

nijſſet. ſed qꝛ illud qð diffinitũ exiſtit fundat᷑ ĩ aĩali.ꝛ alid mõ „E

noticia eiꝰ dependet ex fundamẽto ſuo ideo dat exemplũ de . n
aĩali qð eſt pᷣma intẽtio. Vtrũ aũt illa diffinitõ ſit qᷣditatĩa v.
vel nõ Reſpõdet ꝙ nõ ſit qditatia.ſ ſolũ deſcriptĩa.qꝛ nõ oĩa 4
q̃ ponunt᷑ indiffinitiõe pᷣdicant᷑ de diffinito. Itẽ dat᷑ ꝑ addita⸗ 4
mentũ.& ⁊c.rõnes nõ adduco bꝛeuitatt cauſa.⁊ eſt ille ſenſus bo
diffinitiõis. Genus eſt vnꝰ reſpectus rõnis. vł ↄſequẽs natu⸗ c
rã rei ĩtellecte. vt intellecta eſt.q̃ miłtiplicat᷑ realit᷑ ſᷣm ſpecies pen

in quibꝰ eſt eſſentialiter.

Ompimio Tertia elt Prtri Nigriy

in hac ⁊ om̃ibꝰ diffinitiõibꝰ logict.ſcõa intẽtio ꝑ ſe diſnit᷑ acci

piẽdo ly ꝑ ſe ꝓut determiat diffinitũ.repꝛobat pᷣmo argumen ſol
tũ Scoti ⁊ ſcdo. Sʒ tercio ſic.qꝛ iſta diffinitio data eſt ꝑ entia .
rõnis.ſcʒ; per vłe ⁊ per pꝛedicat᷑ qd nõ ↄpetit pᷣme intẽtiõi niſi lol
p ens rõnis.ſᷣ ens reale nõ põt notiſicari ꝑ entia rõnis Volẽs pin
tenere oppoſitũ dicat ꝙ intẽtio nõ ſolũ.nec res ſola.ſ res ſub
itentiõe.qᷣ¶ Cõtra. Noticia pᷣme intentiõis h̊ nõ inquirit᷑ niſi .EVeii⸗
p accñs.i.ꝓ quãto ſcðᷣa intẽtio fundat᷑ in ea. Ideo nullo mo⸗ aia.
o ꝑ ſe difnit. Tum ſcðo qꝛ ꝑfectius et citius poteſt acquiri mz.
noticia pꝛime ĩtentiõis ſine ſcdᷣa qᷓ cũ ſcᷣa.qꝛ ↄgnitio abſolu⸗ tell,
ta eſt pᷣoꝛ ⁊ pfectioꝛ ↄgnitiõe reſpectiua.Dicit᷑ ꝙ argumentum ted
ſolũ ꝓbat intẽtionẽ pᷣmã ſine ſcðᷣa.nõ diffiniri.Sʒ nõ ediuerſo ſeic
ꝓbat. qꝛ de natura ĩtẽtiõis eſt.ꝙ rei vt intellecta eſt attribuat᷑. 4G6spn
igit ĩtentiõi ꝑ ſe ↄuenit diffiniri cũ natura.q Pꝛeterea cuiꝰ no nanm
ticia ꝑfecta nõ põt haberi ſine pᷣma ĩtentiõe ̊ ꝑ ſe facit ad diffi bioꝛ
nitiõeʒ h̊ eſt ad noticiã diffiniti.ſ ſcðᷣa ĩtentio nõ põt pfecte no llo⸗
tificari ſine pᷣma.igit᷑ ꝑ ſe facit ad notificationẽ.ↄſiderat᷑ tamẽ 1.
p accñs pᷣma ĩtentio.qꝛ nõ eſt ꝑ ſe ſed ꝑ ſcᷣam ĩtentionẽ logi⸗ tiots
ce ſpeculatiõis. Pꝛeterea difnĩtio gũis eſt partĩ itentiõis poſt
W ꝑtim rei.igit᷑ eſt dimfinitio data ꝑ additametum.Et ideo patet ſtaͤri
ꝙ ſcdðᷣa ĩtentio pfecte ↄgnoſcit᷑ nõ ſine pᷣma. Sʒ pᷣma bñ poteſt . ſte.
ꝑfecte ↄgnoſci ſine ſeeunda.Et notabit ſtudioſus lectoꝛ q̃ h de ſcdo
genere dicunt᷑ ad alias ĩtentiões logicas poſſe applicari.ↄſide 4
rabitq; ꝙ Scotꝰ ⁊ Pe. Ni. bene dicũt.⁊ ex S. Tho. ꝓbat᷑. qꝛ gyl
ſicut eſt vna ratõ rei extra. ita eſt vna ratõ illiꝰqð attribuit rei * (cu
iĩtellecte. vt huiuſmõi.q̃ ratio nõ eſt ſilitudo rei extra animã g& Eein

¶Tamẽ alterũ etiã eſt ꝓbabile.⁊ elici põt ex opuſ.S.Tho ſnn

Foliũ. xxxxiiiff.
vt patuit ſupᷣ. Teneat igitur tenera iuuẽtus vtrã libet ſentẽ⸗
tiã.qᷓ ei veriſimilioꝛ videt. Sed opinionẽ Burlei bonꝰ Tho
miſta relinquat.Qũo aũt aliqbꝰ genꝰ vel ſpẽs. vk differentie.
vel pꝛopꝛiũ.vel accñs.vel indiuiduũ.⁊ quibꝰ nõ ſunt attribuẽ
da. Mũc nõ valeo ſingula diſcutere. ſed hec notatuꝝ me in pᷣ⸗
dicabilibꝰ (q̃ in tertio huiꝰ magiſterij anno interpᷣtari cona⸗
boꝛſpero ↄfidoq; dei auxilio Sʒ pꝛochdoloꝛ.qꝛ alijs maledi⸗
cendi occaſionẽ ille meꝰ laboꝛ quẽ vt iuuentuti ꝓdeſſem per⸗

petioꝛ foꝛte affert.ſed nunq; obloquẽdi petulãtia vl detrahen
F me a ꝓfutura homibus diligẽtia diſturbabit. B
iã vltimũ aggredioꝛ in quo argumẽta pᷣneipalis q̃ſtiõis diſ⸗
ſoluerim. Dicoq; ad pꝛimũ argumẽtũ ꝙ vle de quo Ariſtote.
loquit᷑.⁊. poſte.i.metaphice eſt vna ſilitudo in aĩa q̃ eſt pꝛinci⸗
piũ artis ⁊ ſcĩe.nõ aũt eſt vlłle ꝓut eſt ens rõis qð ſequit᷑ actum
intellectꝰ. Pꝛo quo nota vle capit᷑ triplicit. Hnõ mõ pꝛo
ſpẽ intelligibili q̃ eſt ſikitudo vlis. intellectꝰ nã eſt vlium.ʒ. de
aĩa.i.poſte.⁊.phiſi.ſed nibil põt exire in actũ aliquẽ niſi ꝑ foꝛ
mꝗᷓ qua fit in actu. Cũ igit dicit q; intellectꝰ in telligit vlia in⸗
telligẽdũ eſt ſic. ꝙ intellect⸗ vnã ſpẽm intelligibilẽ q̃ eſt ſilłi⸗
tudo vlis intelligit vlem naturã. qñ ðꝛ ꝙ vle generat. p ſit
pꝛicipiũ artt ⁊ ſcie.optime ⁊ vere intelligi põt de habitibꝰ quo
ſcʒ mõ habitꝰ ꝑ qs intellect⸗ cognoſcit vlia generant᷑ in nobꝛ
nam. ⁊.poſte.hoc facit pꝛĩcipalit.vt ſciamꝰ qs ſit habitꝰ pꝛĩci⸗
pioꝛum.Alio mõ capit᷑ vłe ꝓ natura qᷓ cõuenit multis vel pꝛo
illo qð nõ eſt ſingulare ex nã ſua.ſic dicimꝰ ꝙ oĩs ſcĩa ẽ vlium
⁊ ꝙ vlia ſunt incorruptibilia. Tercio mõ capit̃᷑ vle ꝓ ente ra⸗
tiois qð ſequit᷑ ĩtelligẽtiã rex ſic ðt phᷣs ꝙ aĩal vlle nihil ẽ aut
poſteriꝰ ſuis ſingularibꝰ ſic dt. ſo.metaphi.ꝙ vle nõ tcat ſuba⸗
ſtãtiã neq; eſt pꝛincipiũ.ptʒ illa diſtinctio ex.ꝭ.de aĩa.⁊.⁊o.po⸗
ſte. vbiðꝛ de habitibꝰ vlium. ⁊ hoc mõ ðꝛ ꝙ vle generat᷑. Sed
ſcðo mõ nõ generat᷑ neq; coꝛrũpit᷑ vłe.i.poſte. itẽ. ꝭ. metaphi.
)· opico.dicit ꝙ vlłe eſt pꝛicipiũ ſingłaris.ſed ꝓ tercio mõ ðꝛ
vle eſt extraneũ ⁊ ꝙ ſit attributũ. elenchoꝝ qð clariꝰpatet
apud Poꝛphi. ⁊ in pᷣntis.Ad argumẽtũ dico ꝙ; de vli pꝛio mõ
eſt metaphica ⁊ nãlis phia ſi eſt ĩmobile. De vli ſcõo mõ ẽ ois
ſcia realis æ metaphica ⁊c. De ylitercio mõ tanq; de ꝑ ſe ↄſio

tags mnioub artirulis ia

erato eſt logica et hoc eſt falſum quia Ariſt.ſemx loquit᷑ de
vli logico. qꝛ ſic eſſet vna ſcia. ſic ptʒ ſolutio Ad n etiam
qꝛ vle logicũ qð eſt foꝛmalis rõ ↄſiderãdi eſt res ſpecłata. hoc
eſt ꝑ ſolã ſpeculationẽ hñs eſſe in intellectu. Vel tale ens rõis
ſolũ ↄuenit rebꝰ ſpeculatt inq;tũ ↄſiderat᷑ ⁊ de illo vłi eſt logi⸗
gica pꝛĩcipalit᷑. Ad tercin dico ꝗ exẽpli grẽa genꝰ hoc nomẽ
ſcðe impoſitõis ſcat ↄceptu illiꝰ ſcðᷣe intẽtiõis genus.⁊ ꝑ illũ
ↄceptũ fcat ens rõnis.noia em̃ ſunt ſigna ĩtellectuũ.foꝛmalit
ergo loquẽdo ſcða intẽtio ꝗ eſt eſſencialit ↄceptꝰ ſecũdariꝰ.eſt
pncipalit᷑ de ↄſideratiõe logici vt in arti. ſcðo patet. ¶ Ad ar⸗
tum dico. admiſſa maioꝛe diſtinguo minoꝛẽ · qꝛ ſubiectũ dicit
Apꝛie illud in quo eſt aliqd ſubiectie. ſed tale nõ hñt ſcðe intẽ⸗
tiões q̃ ſunt entia rõnis tantũ.igit᷑ ꝓbatio nihil facit. Dico ꝙ
ſubiectũ pꝛiũ logice eſt ſcða intẽtio.ſed pᷣma intẽtio eſt ſubie⸗
ctũ ꝑ accñs.i.ꝑ alteri qð eſt ens rõnis ꝓ tãto quia aliqͥd facit
ad cognitionẽ eiꝰ. ¶ Ad quintum dico admiſſo ꝙ ens rõnis
gð eſt ſcða intẽtio nõ tñ ↄceſſo ꝙ habeat aliqs paſſiões q̃ ſunt
5pᷣdicari ſubici.nõ tamẽ ip̃m eſt paſſio pᷣme ĩtentiõis quapꝛopt᷑
ↄcludit argumentũ ꝓ hac opiniõe. ꝙ ens rõnis ſit.pᷣncipalit᷑

cõſideratũ nõ pᷣma ĩtẽtio. Pꝛetea üla eſt inpꝛopꝛia ſubiectũ
rõnis Mã ratio vt in plurimũ capit᷑ ꝓ diffinitiõe vt patʒ a me⸗
taphice. ſi aũt ſic ſubſumit᷑.ens reale ſubiectũ exiſtẽs pᷣncipaliꝰ
ᷓ; paſſio eiꝰ ↄſiderat᷑.̊ ens rõnis ſi ubiectũ exiſtẽs pᷣncipalius
eius paſſiõe ↄſiderat᷑.⁊ petit.ꝙ ens rõnis habeat paſſionẽ et
nõ ꝓbat. ⁊c. ¶ Ad ſextũ negat᷑ ↄſequẽtia.qꝛ nõ eſt ſiłe.tum q
paſſiões rõnis fmĩoꝛũ ſequũtur placitũ inſtituẽtis.tum ſcðo
qꝛ ſcðᷣa ĩtentio nõ eſt paſſio ꝓpꝛie capta.ſi tñ ab aliquibꝰ poni
tur ſcatio tminoꝛuz eſſe paſſio. Dicit᷑ etiã ꝙ eſt ſpẽalis pars
grãmatice de genere ⁊ ca u.q̃ ſunt pᷣncipia ↄgruitatt. ⁊ ꝓpterea
pncipalit᷑ ↄſiderant᷑. Dicit᷑ qð tminꝰ capit᷑.vno modo ꝓ voce
ſicut ⁊ nomẽ põt capi.ſic eſt phiſice ↄſi ideratiõis.qꝛ phᷣus ⁊ de
anĩa docet quõ foꝛmat᷑ vox. Alio mõ capit᷑ terminꝰ ꝓ ßzcatiõe
ꝓpter quã ĩſtituit vl imponit᷑.ſic vłr de termio loquẽdo tunc ẽ
grãmatice ſciẽtie.⁊ eſt ens rõnis a volũtate factũ.ſic hʒ rõnes
paſſionis. Dicit᷑ etiam ꝗ; antecedẽs eſt falſuʒ loquẽdo de con⸗
ſideratõe grãmatica. Ad ꝓbationẽ ðꝛ ꝙ; pteſoꝛois vt ipᷣi capi⸗
unt paſſionẽ etiã ſunt paſſiones tmĩoꝛũ.qꝛ ßcatio eſt ens ratõ
nis q diuerſificat ſim modũ ꝑteſoꝛomis. Dicit᷑ etiã qð genꝰ et

14

apꝛopt
nopalit
ſobiectũ
gtzame⸗
ncipali⸗
cipalins
ſſionẽ et
e.tum qe
tum ſcho
ibꝰ pont
lis pars
ppteres

— — e ð

taſus ſunt pᷣneipia ↄgruitatt. Itẽ ðꝛ ꝙ ſcðᷣa ĩtentio nõ eſt psi⸗

*

