let iſtã om̃i temꝑe homo fuit. vbi temꝑe ſupponit ofuſe diſtri
butiue. Similiter i eterno hõ fuit.i.ab o om̃i tpe hõ fuit.
C Ouarta. Om̃ m̃is terminus cõmunis ſupponẽs ſequens die⸗
tione in ſe incudentẽ negationẽ ſupponit confuſe diſtributiue

gat SS —

mobiliter. Sunt aut hmoi dictões compatiuus / ſuplatiuns⸗

caRW1

Ddiffertalind et conſimiles . Et ob hoc dicunt quidã ꝓbabi/

= P S/H E

Uur ommis diſtribucis fit oꝛiginaliter ratione negationis.

¶ Quinta. Quecunq; dictio facit terminũ ſe ſequentẽ ſtare cõ
fuſe diſtributie illa eſt ſinkategoꝛema vel includens ſi mnkatego
rema affirmatiuũ vel negatiuũ. Exm̃ pꝛimi. Om̃is homo eſt
anial. Exm̃ ſeði. Semꝑ homo fuit. li ſemꝑ claudit in ſe hoc ſi

gnũ omi. erm̃ tertij omo differt ab azino. li differt includit

negationẽ. vt patet in exponentibus pꝛedicte ꝓp õis.

¶ Serta. Om̃is terminꝰ ↄmunis ſupponẽs pfuſe diſtributiue
mobiliter in ꝓpoe e vbi a ꝑte p̃dicati poniẽ pꝛedicatũ jgccden⸗

„„E —R

tale reale poteſt habere ſuppõez determinatã a appoeʒ vel re⸗

SSP* C d

motionẽ ſigni. vt dicendo om̃is hoõ eſt alb?. apponendo nega
tionẽ hõ ſuppõit determiate dicendo nõ om̃is hõ eſt albꝰ. Re

— D — — TCoe n,

mouẽdo ſignũ oĩs etiã ſuppõit determiate. dicẽdo hõ eſt albꝰ

E*„α

Septima. Negatio n egans ſiue fuerit neganter ſi ſiue infini

tanter tenta⸗ negat ſolu poſt ſe et nõ ante ſe. vt Homo no eſt

4 2

—

)

ite Parudrülogitalin

Nire aſinus. h hoer vern in latmno ydeomate. Secus foꝛte in greco et
hpliäte, vulgari noſtro/ vbi negatio eti negat ante ſe et interdũ ma⸗
ppoͤb⸗ gis apte q;; p poſt ſe. Ex hoc patet ꝙ negatões ym diuerſa yde
pomtez omata habent diuerſum modũ negandi ante ſe vel poſt ſe.
fuitve⸗ Gctaua. Signũ om̃is diſtributiue tenti tã in ſi inſi ngulari qᷓ;ʒ
ſediſtii in plurali facit termind mnnẽ ſe ſequentẽ ſtare are diſtributiue. 6
ehoͤfut, In ſingulari. vt Om̃is homo eſt anial. In plurali. vt om̃es Pe
ensdi⸗ homies natura ſeire deſiderant. in vtriſch Ppobue ſubiecta
l ſi upponit confuſe diſtributiue. Aliã aũt vim habet ſignũ om
latiuns⸗ nes collectie tentũ. vt Omjes parteſoꝛatdis ſunt octo. ibi pe par
pbbi⸗ teſoꝛationis ſupponit ſimpliciter vt t ſupꝛa patuit.
tionis. ðè Nona. Determiatioe et ſuñ deter miabile habent eandẽ ſpẽʒ
iſtarec ſuppõis. vt rectus er obliquus / adiectn cũ ſuo ſubſtantio i im
e mediater poſitũ. Exm̃ pꝛimi. Om̃is aſinus hoĩs currit ibit⸗ tã
heiezh 5 azinus qʒ hominis ſupponit confuſe diſtributiue. Exni ſedðdi.
honik, Gmiis homo albus currit. ibi homo albus ſupponit confuſe .
nſehoe * diſtributie. Et ſic deſeenditnt. Iſte homo albus currit et iſte
tincludi homo alb? currit et ſic de ſingulis igiẽ omis homo albꝰ cur⸗
rit. Ex his infert y determinatio et ſuñ determmabile ſepe p
ributiue vno reputant᷑ in materia ſuppõis vt patuit ĩ multis regulis
igeeden⸗ pꝛehabitis. Et ob id etiã ſimul et vnico ↄtextu deſcendi debet
e; velre⸗ ſub determinatiõe et determiabili⸗/et nõ ſeoꝛſum ſub determi⸗
endo negs natione. alias ſequeret᷑ inconueniẽs vt patet recte pꝛacticanti
ſihe VBppolitid conluſa immobllis —
hoſtab⸗ vt pleriſq; placet Eſt qñ terminus cõmunis ſup uppo E .
rſiue fm nit ꝓ ſuis ſuppoſitis nõ tamẽ poteſt fieri deſcenſus 38 illa ſu 6 J

gmpnn boſita. Et hoc modo ſuppot prdicath cmune ppos vnl⸗ *7

Opultulũ

Uer ſe alis affirmatme. Et hi diount ꝙ nõ eſt ineonueniens in
cadẽ pp Se vnũ et eundẽ terminũ ſupponere ſimpliciter et cõ⸗

boo ſ Sne See

ſuſe immobiliter ßm diuerſa. Sunt et alij dicentes ꝙ in ꝓpoe
erceptiua tã ſubiectũ pꝛincipale q̃ʒ pars extra capta pmunis
S ſupponit confuſe diſtributiue immobiliter. quia nõ poteſt deſ
NM. XNE . cendi ſu ſub eis. Et ſi ſic immobiliter ſupponere eſt ſupponere nõ
8 fo⸗ eſoenſi iue. vt Om̃e anĩal p̃ter hominẽ eſt irrationale. ibi m
eos anial et homo ſupponunt confuſe diſtributiue immobi⸗

a eE ⸗ liter/ et tnon deſcenditur. Item dicunt quidã ꝙ quando ſignũ
vniuerſal ale omnis tentũ ã collectiue additur termino cõmuniſu

92 —

—e

1 —

hohenetine talis ſupponit confuſe immobilliter. vt Om̃es
apoſtoli deiſunt duodecim. bi apoſtoli dei ſupponit ßm eos
eonfſe immoblliter. ?None em ſequit Om̃es apoſtoli dei ſunt
E allab Sr duodecim / ergo petrus eſt duodecim Sed deſignat q petrus
„ . —— c.l et iohannes cũ ceteris ſimul ſumptis ſunt duodecim. Et ſie
vgrietas ſeribentiũ facit naturaʒ ſuppoſitionis terminoꝛñ̃i in
ꝓpoſitionib exceptiuis diffichẽ. Regule aut ſuperius poſite
dicunt ꝙ anĩalin hac ꝓpoſitõe Om̃is homo eſt animal ſup
ponit ſimplieiter. Similiter apoſtoli dei in hac ꝓpõe Om̃es
apoſtoli der ſunt duodecim ſupponit ſimpkr. Et hoc tanqʒ
e ecomunius eſt tenendũ. Alij vero vt moderni. quidã logici aſ⸗
E ſeunt Suppoſitio confuſa diſtributiga immobilis eſt ac⸗
ceptio termini communis ſtantis ꝓpluribus ſuppoſitis / nõ

tamẽ om̃ibus copulatiue. Sub quo contingit it deſcendere dif /·

M foꝛmiter⸗hoc eſt ꝑ ꝓpoes fingulares diuerſarũ qualitatũ. Et
— ob. ſic ßm eos dicitur immobilis non ideo ꝙ ſub tali termino ſi ſic

/
,S füC—rrrn Ser- . CC— S

2 . ſupponente nullo mõ poſſit deſcendi / ſed nõ contingit deſeen

Per

Paruoꝛũulogitaln

nesin dere nulla variatione facta per ꝓpoeʒ ſingularẽ loco termini
ec,d cõmunis et ſigni. Nam non ſequit Om̃is homo pꝛeter ſoꝛtẽ
i Ppe currit ergo ille lehomo pꝛeter ſoꝛtẽ currit et ille homo pᷣter ſoꝛtẽ
demmis currit ꝛc. quig deſendentes ſunt impꝛopꝛie. et ſic nõ poteſt de
dteſtde feendi vni bemiter. Diffoꝛmiter aũt bene vt p ꝓpões ſi ingu⸗
nereng lares nõ eiuſoẽ qualitatt. i ad vng negatiue et ad om̃es a alias
ibißm affirmatiue. vel ad vnã affirmatiue et ad omes alias nega⸗
nmobi⸗ tiue. vt poſtea clarebit per exempla. Eſt ergo ſi nppoſiti itio con⸗
o ſigns ſuſa immobilis ſi ſic cdicta quaſi nõ mobilis / ſeʒ vno mõ. qꝛ nõ
muniſ vno modo deſcendit ſed diuerſimode. i. diffoꝛmiter. Se
ofᷣ· Etdatu dera vmta regula ettalil.
m eos Ome ſubiectũ ↄmũe ꝓpõis vniuerſalis cxcep tie affirmatie ſu
Nſam ponit confuſe diſtributiue immobiliter/ pꝛedicatũ commune
ppetme ſimpliciter. vt Omnis homo pꝛeter ſoꝛtẽ eſt anial. vbihomo —S 9.E 1
Eife ſDWab⅝upponit confuſe diſtributiue immobiliter. Et ſub eo ſi ideſ⸗ 2
hinic n . cenditur di dimiter Soꝛtes nõ eſt anial et iſte homo alius 8
spoſit⸗ ſoꝛte eſt anial et iſte homo alius a ſoꝛte eſt anial/ et ſie de ſi n⸗
malſh gulis igitur omnis homo pꝛeter ſoꝛtẽ eſt animal.

o Nora tirta puditta yquando p’eno

tac ſitio erceptiua eſt vnuerſalis affirmatiua tunc pꝛima deſeen
ogie⸗ dentiũ debet eſſ. negatiua /et omes alie affirmatie. vt in erem
is 40 plo mor dicto. Si at eſt negatiua⸗ tunc pꝛima deſcendentiũ
oi its/ſ erit affir irmatitg et omes alie negatiue. vt Nullus homo p pterx
ndendf⸗ „ EKeiꝛtẽ currit gitur ſor ſeꝛtes currit. et iſte homo alius aſoꝛte non
ieuel curritet iſte homo alius a ſoꝛte non currit/ et ſi ſie c de ſingulis⸗
ummnd ſi⸗ igitur nullus l homo pꝛeterſ ſoꝛtem currit.

idſe

DDPpuſtuli
Srquunt regult dr lignis in ppõe le e

mutuo impedientibus. ſtianie
õ ¶ pꝛima. Interdũ duo ſigna mutuo ſe impediunt in ppõe home.
aliqua/ et vnũ tollit virtutẽ alterius et neuter terminor diſtri i/
buit. vt Nõnullꝰ homo eſt anial. vbi nec homo nec aĩal ſup ffrme
põit ↄfuſe diſtributie. hõ em̃ ſuppõit determiate. aĩal ſimpkr.
Scda. Quando duo ſigna mutuo ſe impediunt in ꝓpðõe d
particulari indefinita vel ſingulari/ tyc terminus ſuꝑ quo ſe
impediunt ſupponit determinate. vt Quidam homo nõ dif⸗ ctor⸗
fert ab azino. ibi azino ſupponit determinate. om
¶ Tertia. Oñ duo ſigna mutuo ſe impediũt in ꝓpõe vli. .ere yſip
ſpeetu termini pꝛiẽ diſtributi/ tũc pdicatũ dmune ſupponens lt bi
ſuꝑ quo duo ſigna ſe impediũt ſupponit ſimplr. vt Nullus „ (86
homo no eſt anial. ibi anial ſupponit ſimplr. valet em ilã diſcret
P* * *5 equipollentiã oĩs hõ eſt anĩal. vbi anial etiãẽ ſuppðit ſimplir. aamp
npSE H ¶ OQOuarta. Qncunq; dcurrũt duo ſigna in eadẽ ꝓpõe kate ⸗/ vider
goꝛica cadentia ſuꝑ eundẽ terminũ quoꝛũ vnũ habet virtute
diſtribuendi alind pmittit terminũ ſequentẽ ſtare ſimpliciter⸗ cirf
tunc diſtributio vincit. i. ſignũ diſtributm̃ vincit alind ſignu ſde
qð ꝑmittit terminũ ſequentẽ ſtare ſimpliciter. Exm̃ Bis bibi mune
vinũ. ibi vinũ ſuppõit ſimpliciter ꝑ pꝛius dicta. Si aũt dicn *
on bis bibi vinñ. bi vinñ ſupponit ofuſe diſtributie ratibe edte
. ₰ . „ xſiſtius negatõis nõ. Et debet deſcendi ſub illo rermio vinñ in ame
Be Be ee dicta ꝓpõe Non bis bibi vinũ hoc mõ.Aliqua vice non bibe⸗ 6
hoe vinũ et eadẽ vice nõ bibi hoc idem vinũ er ſie de ſingulis a
igitur non bis bibi vinum. — AN

Paruonlogical

R 1 ¶ Nota ꝙſigna que mutuo ſe impediũt in mkeiplici habenẽꝛ
differentia. Interdũ ambo ſunt negatia. vt Noõͤnull⸗ homo
npi⸗ eſt anial. Interdũ affirmatiua. vt Soꝛtes differt a quolibet
edſſt hom̃e. Interdũ affirmatiuũ pꝛecedens et negatiuũ ſequens.
vt Tantũ homo nõo eſt anial. Interdũ negatiuũ pꝛecedens et
fnnr affirmatiuũ ſequens. vt Nullus homo eſt om̃is aʒinus.
r.

* Et tantũ de ſuppõibus terminox abſolutox. .
e d Ilto de luppoſmione terminoꝛũ
pöͤdf abſolutox reſtat nũc loqui de ſuppõe terminox reſpe
dep ctiuox ſeu relatiuoxꝑ. Et notificaĩ regulas ſequentes.
¶ Pꝛima. Relatia ſubſtantie ydemptitatis nõ recipꝛoca eodẽ

thier mõ ſupponũt ſicut ſua añcedentia. vt oĩs hõ currit et ille mo
Machs ueẽ ibi li le ſuppõit ↄfuſe diſtriburie ſicut ſuñ añcedẽs homo
Nulnse ¶ Scða regula. Relatinũ referens rem ſingularẽ vel terminũ
llae diſcretũ ſupponit diſcrete. Referens vo rem ↄmunẽ nõ vliter
tfunp . ſumptã ſupponit ſicut ſuũ antecedẽs. Exm̃ pꝛimi. Johãnes
vöt kate⸗ videt ſe. ibi ſe ſupponit diſerete. Exm̃ ſedi Homo videt ſe. ibi MU 2
tinni ſe ſupponit determiate. Et deſcendir ſub iſt elatio ſe diſiun M ES
plictter⸗ ctiue ſic Johannes videt Johannẽ vel petrus videt petrũ et
d ſignü ſic de ſingulis. igit homo videt ſe. Et dicit᷑ in regula rem co⸗
His bbi munẽ nõ vliter ſumptã. qꝛ ſi referret rem vliter ſinnptã vt di
autdich cendo Om̃is homo videt ſe. ibi li ſe hm aliquos nõ refert an⸗
nieratße tecedẽs in eadẽ vlitate/qꝛ tũc valeret illã Om̃is homo vider
vrmñn ornmnẽ hoiez. Sed certe ille non eſt ſenſus vt vider ſed alius. vt
enon bbbi⸗ iſte homo videt iſtũ hoĩez et iſte homo videt iſtũ hoiem et pe-
ſngis trus vider petrũ et ſic de ſingulis/ igit omnis homo videt ſe⸗
W Et iſte deſcenſus nominat ſigilllatus⸗ ideo qꝛ ſub aliquo rela

6

Opuſtulũ
tiuo nõ poteſt deſcendi e etiã deſcendatur ſub eius antece
dente/ vt patet in pꝛeallegato exemplo et alijs ſuꝑioꝛibus. Ex
his infertẽ ꝙ nõ ſolũ relatiuũ ydemptitatis ſubſtantie nõ reci⸗
pꝛocũ verũetiã recipꝛocũ habet eandẽ ſuppõez cũ antecedẽte⸗
etiã ſi refert rem ↄmunẽ vliter ſumptã yᷣm ꝓbabilẽ opinionẽ
¶ Tertia. Relatiuũ aceidentis ydemptitatis nunqʒ ſupponit
p eodem in numero ſed ſolum ꝓ ſimili vel equali in ſpecie. vt
Soꝛtes eſt albus et talis eſt plato.
Ouarta. Relatinũ ſubſtantie diuerſitatis ſupponit ꝓ alio
q̃; antecedens. vt Soꝛtes currit et alius diſputat.

”ä ¶ Quinta. Relatiuũ ydemptitatis ſubſtantie interdũ ſuppo
2 rer nit nõ ꝓ eadẽ re in numero cũ ſuo antecedente ß ſolũ in ſpecie
3 p-ar .* wt patet in his ꝓpõibus Mulier ſaluauit que damnauit. que

, valet illã Mulier ſeʒ Maria ſaluauit que ſcʒ Eua damnauit.
4 2 Homo peccauit qui ſaluauit.i. homo Adam peccauit qui ſcz
vNhomo Chiiſtus ſaluauit. Lignũ fuit cauſa moꝛtis quod fuit
cauſa vite. i. lignũ in paradiſo de auo Adam cõmedit fuit cau
ſa moꝛtis qð ſcz lignũ Crucis fuit cauſa vite i. redemptionis.
¶ Circa pꝛedictas regulas duo ſunt notanda. Pꝛimũ qꝙ; ꝓno
mina relatiua relatiue capta habent ſuppõez ſuox anteceden
tiũ et ab illis trahunt vim ſupponendi. Sed ſi capiuntur de⸗
monſtratiue tunc habere poſſunt ſuppoſitionẽ diſcretã. vt di
cendo Ille homo currit/vel etiã Ille currit. in vtriſch li ille ſu⸗
ponit diſcrete. qꝛ ſubiectũ ꝓpõis ſingularis ſupponit diſcrete
Secundũ ꝙ Relatiuũ ydemptitatis ſiue ſubſtantie ſiue acci⸗
dentis ſemp refert ſuũ antecedens in recto. vt Soꝛtes eſt albꝰ
qui mouetur. et Soꝛtes eſt albus et talis eſt Plato. Sed rela⸗

imons
pponit
ecſe. vt

p ali⸗

ſuppo
ſpecle
uit. que⸗
mnanit.
t goiſch
gvodfut
tfuit can
ptionis.
q no
nteceden

nntur de⸗

reti vtdi
l lleſi⸗

Paruorülogitalin
tiuũ diuerſitatis ſubſtãtie ſiue accidentis refert ſuũ antecedẽs
in obliquo.vt Soꝛtes currit et alius diſputat. ſenſus eſt/et ali
us a ſoꝛte diſputat.
Et tantũ de tractatu ſuppoſitioncn .
Egquitur de Amplianont: qur li
cut reſtrictio habet marime fieri circa ſuppoſitionez
perſonalẽ. Ampliatio em̃ augmentat ſuppoſitionẽ ꝑpſonaleʒ.
Reſtrictio aũt diminuit. vt infra patebit in regulis.
WMpliatid tſt Extenſio termini
cõmunis a minoꝛi ſuppõe ad maioꝛẽ. Vel eſt ſuppo
ſitio terminiꝓ ſuo ſignificato vel ſuis ſignificatis reſpectu di
uerſox tempox indifferenter. vt cũ dicit Homo poteſt eſſe an

tichꝛiſtus. ibi iſte terminus homo nõ ſuppomt ſolũ ꝓ his quin

ſunt ſed etiã qui erunt. vnde ampliatur etiam ad futuros. Et
debet ampliatio regulariter erpꝛimi diſiunctim. vt Homo eſt
moꝛtuus. in hac ꝓpðõe ſic ampliatio expꝛimit / qð eſt vel fuit
homo eſt moꝛtuũ. Et ſic adiectia maſculini generis ſiue par⸗
ticipialia ſiue nom̃ialia in expꝛeſſione ampliatõis in neutrum
genus mutari debent. ¶ Et danẽ᷑ regule de ampliatõe tales.
¶ Pꝛima. Omis terminus ſupponẽs reſpectu verbi velpar⸗
ticipij pꝛeteriti tpis ampliat᷑ ꝓ his qui ſunt vel fuerũt. vt Hõ
fuit albus. ibi homo ampliat ꝓ hom̃ie qui eſt vel fuit. Et per

lllã regulã conceduntur plures ꝓpões ratione ampliationis⸗
que pꝛima facie apparent falſe. vt Puer fuit ſenex. Virgo fuit
meretrix. Viuũ fint moꝛtuñ. In pꝛima adducta ꝓpðõe ſic er⸗
pꝛimit᷑ ampliatio/ qð eſt vel fuit puer ante ſexaginta annos
fuit ſenex heri vel pꝛidie. In ſecunda ſic / qð eſt vel fuit virgo

Opultulü
ante viginti annos fuit ulte ante annũ. In tertla ſic. qð
eſt vel fuit viuũ ante annum⸗fuit moꝛtuũ heri.
Scda regula. Om̃is terminus ſupponẽs reſpectu verbi vk
participij futuri tempoꝛis ampliat᷑ ꝓ his que ſunt vel erunt.
vt Pluuia generabit. Homo naſcet᷑ anthicriſtus. Et per iſtã
regulã concedunt᷑ multe ꝓpões ratiõe ampliatõis/que igno/
ranti eã apparent faiſe. vt Sener erit puer. Meretrix erit vᷣgo
Moꝛtuus cantabit. Moꝛtui haſtiludent in foꝛo. Et in pꝛima
ſic expꝛimi ampliatio/qð eſt vel erit ſener ſcʒ poſt quinqua⸗
ginta annos erit puer cras qñ naſcetur. In quarta Moꝛtui
haſtiludent in foꝛo ſie Oui ſunt vel erunt moꝛtui poſt annũ⸗
haſtiludẽt eras in foꝛo. Parifoꝛmiter fiet in ſimilibꝰ ꝓpoſitio
nibus adductis.

¶ Tertia. Om̃is terminus ſupponẽs reſpectu noĩs verbalis

in bilis in bile tiuus ſiuus toꝛ vel in trix terminati/ampliat ꝓ
eo qð eſt vel poteſt eſſe. vt Homo amabilis deo. que ratõe am
pliatõis tantũ valet qð eſt vel poteſt eſſe homo hoc eſt ama⸗
bile deo. Eodẽ modo foꝛmanda ſunt exempla de alijs termi⸗
nationibus.vt tiuus toꝛ vel trix.
Ouarta. Om̃is terminus ſupponẽs reſpectu iſtoꝑ verboy
poteſt contingit et conſimiliũ dictionũ ampliat ad quattuoꝛ
differentias tempoꝛũ. vt ad pꝛeſens pꝛeteritũ futurũ et poſſi⸗
brile eſſe. vt Albũ poteſt eſſe nigrũ. vbi ſic erpꝛimit ampliatio
g eſt fuit erit vel poſſibile eſt eſſe albũ poteſt eſſe nigrum.
¶ Quinta. Om̃is terminus ſupponens a ꝑte ante in paſſiuis
et a ꝑpte poſt in actiuis reſpectu verbox potentiũ extendere ace
tum ſuũ tã in ens qᷓ; non ens/ampliatur ꝓ eo qð eſt fuit erit

Paruocꝛülogiraliñ

8 8 poteſt eſſe vel intelligi eſſe iuxta exigentiã verbi. vt Roſa intel
8 ligit. vbi ſic erpꝛimit ampliatio Onod eſt fuit erit poteſt eſſe
leiun vel intelligi roſa intelligitur. Similiter in iſta ꝓpõe Intelligo
õũ rroſam ⸗/ſic erpꝛimitur ampliatio Intelligo id qð eſt⸗ fuit / erit
. 2 poteſt eſſe vel intelligi roſa. igitur intelligo roſam. .
Do⸗ ¶ Serxta. Ille detões pꝛius et poſterius ampliãt detões ante
ntb ſe et poſt ſe. Pꝛius ampliat terminũ p̃cedentẽ ꝓ illo qð eſt vel
img fuit. et poſt ſe ꝓ illo qð eſt vel erit. vt Homo eſt pꝛioꝛ animali
hncha⸗ vbi ſic expꝛimitur ampliatio. Qð eſt vel fuit homo/ eſt pꝛius
Mhui eo qð eſt vel erit aial. Sed poſterius ampliat terminũ a parte
anni ⸗ ſubiecti poſitũ ꝓ illo qð eſt vel erit/et ſequentem ꝓ illo qð eſt
ſitis vel fuit. vt Anial eſt poſterius hom̃ie. vbi ſic expꝛimiẽ ampli⸗
aris as eſt vel erit anial eſt poſterius eo qð eſt vel fuit homo
erbalis Et tantũ de Ampliationibus. H
pliß .Eſtrittio eſt coartatio termini t,ö
ate am munis a maioꝛi ſuppõe ad minoꝛẽ.vel ſic Eſt ſuppo
ſtama⸗ ſi tio termini qui ſtat ꝓ paucioꝛibus q; pꝛius ſtetit cũ termio
ztermi⸗ limitante ſeu reſtringente. Exm̃ dicendo Homo currit. ibi ho⸗
mo ponit᷑ irreſtricte/et ita tenetur tã ꝓ maſculis qͥ feminis tã
verbor ꝓ albis qᷓ; ꝓ nigris. Si aũt dicit quilibet homo currit. ibi ho
nattun mo reſtringit ad maſculos tantũ. Itẽ ſi dicitur Homo albus

a poſſ⸗ currit. ibi homo reſtringitur et ſupponit ꝓ albis tanti.
¶Et dantur regule tales de reſtrictionibus. ¶ Pꝛima. Om/‚fe

mpliat⸗ nceit maius cz icti
minus cõmune reſtringit maius cõmune ad ea que exigit ſua
grn ſi⸗ ſignificatio. vt cũ diciẽ Animal homo currit. ibi anĩal reſtrin
e ke gitur ꝑ iſtũ terminũ homo ad ſtandũ ꝓ hom̃ibus tantũ. Et
nde

ißai ita inferius reſtringit ſuñ ſuperius vt patvit ꝑ exemplũ addu
c iñᷓj

——

5

Opultuli⸗

et. Ex quo patet ꝙ dictio que reſtringit quodammõ limitat

eSett determinat magis confuſum ſeu commune.
Scda. Si ſignũ vniuerſale adueniat termino reſtrieto tie
diſt ribuit ipm ſolum ꝓ his ad que reſtrictio facta eſt/ vt cum

dicitur Om̃is homo albus currit. ibi homo ſolũ diſtribnitur
ꝓ homibus albis/ et ad albos tantũ limitatur.
¶ Tertia. Om̃is implicatio immediate coniuncta termino cõ
muni reſtringit ip̃m ſicut ip̃m adiectiuß. vt Homo qui eſt al⸗
bus currit. ibi iſte terminꝰ homo reſtringient ad albos tantũ
Ac ſi diceretur homo albus currit.

¶ Ouarta. CTalia ſunt ſubiecta qualia ꝑmittũtur ab eox pꝛe
DdDeoeiecatis. ad hmoi intellectũ Si ponitur aliqð equiuocũ a caſu

a ꝑte ſubiecti in aliqua ꝓpõe tunc ſpẽale pꝛedicatũ poteſt fa⸗

cere ip̃m ſtare ꝓ vno ſignificato vniuoco/ vt dicendo Canis
eſt latrabilis. ibi canis reſtringitur ad vnũ ſignificatũ tantũ

et ſtat ꝓ aniali latrabili. Siliter ibi Canis fulget/ canis natat
OQuinta. Pꝛedicatũ reſpectu termini equiuoci a caſu reſtrin
git ſubiectũ ad ſtandũ ꝓ illo ſignificato ꝓ quo poteſt ſibi cõ
petere. Er illa regula habetur ꝙ hee locutiones ſunt ꝓpões
Canis latrat/canis fulget in celo/canis natat in equoꝛe.Sed
non iſte oꝛationes Canis eſt ſubſtantia/ canis eſt ens. Cuius
ratio eſt. qꝛ in pꝛimis locutionibus fit reſtrictio ad vnũ tantũ
ſignificatum. In alijs nulla fit reſtrictio / ergo manent in eis
termini equiuoci.

¶ Serta. Analogũ ꝑ ſe poſitũ ſtat ꝓ ſuo ſignificato ſamno⸗ .

ſioꝛi. vt Equus eſt in ſtabulo. Ibi equus ſtat ꝓ vero equo et
non depicto vel moꝛtuo.

—

Hom
plics

cor pꝛe
caſu
teſtſp⸗
Canis
tantü
is natat
ſireſenn
tſibich
ppoes
ne. Sed
.Cuius
hnüͦtanti
ent in es

tofmmo⸗
6 equo 4

—

Darudzülogitalin
¶ Septima. Subiectũ analogũ ꝑ dictionẽ ſibi eöpetentẽ re⸗
ſtringitur ad ſignificatũ min⸗ famoſuz. vt Homo eſt pict? ibi

hs6 reſtringit ad hoiez depictũ et nõ ſtat p vero et viuẽte hoĩe

¶ Octaua. Intentio ſeda tã logicalis qᷓʒ grãmaticalis reſtri
git.i.limitat ſubiectuʒ ad ſtandũ materialiter vel ſimpliciter.
Exm̃ pꝛimi. Homo eſt nomẽ. ibi homo limitatur ad ſuppõeʒ
materialẽ. et nõ ſtat ibi ꝓ foꝛmali ſuo ſignificato. Exm̃ ſeðdi.
Homo eſt ſpecies. ibi hec ſeda intentio ſpecies reſtrigit ad ſim

plicẽ ſuppõeʒ ſic ꝙ homo noõ ſtat ibi ꝓ ſuis ſuppoſitis et per

ſonaliter ſed ſtat et ſupponit ꝓ natura ſimplici.
¶ Nona. Adiectiuũ nom ale reſtringit ſuñ ſubſtantiuũ.et ad
uerbiale ſuũ verbũ cui additur. Exm̃ pꝛimi. Homo eſt albus.
ibi homo ſtat ꝓ albis tãtũ. Itẽ Quilibet homo currit. ibi hõ
ſtat ꝓ maſculis. eſt em ſenſus quilibet hõ currit. i. quilibet hõ
maſculus currit. Ex his patet ꝙ ſigna maſculini generis ad⸗
dita ſubſtantiuis cõmunis vel om̃is generis⸗ re ſtringũt talia

ad ſuũ genꝰ. vt Quilibet homo eſt vir. ibi hõ reſtringitur ad

maſculinũ genus ꝑ hoc ſignũ quilibet. Exm̃ ſcði. Homo cur

rit bene. ibi currit reſtringitur ad actũ currendi qui bene fit.
Et tantũ de Reſtrictionibus.

Pprpllatio eſt Acceptio termini

ſubſtantiui ꝓ re exiſtente. Et ſic tã terminus cõmu

nis q̃ʒ ſingularis poteſt appellare. Terminꝰ ſingularis appel

lat vnũ tantñ. vt Hic homo appellat hunc hoieʒ vt petrũ vk

paulſj. Sed termin? cõmunis aptus nat? eſt appellare plura
¶ Itẽ appellationũ alia eſt termini cõmunis. vt homo. Alia
eſt termini ſingularis. vt Socrates. Et terminus ſingularis

DOpultulũ
idem ſignificat ſupponit 1 appellat. qꝛ indiuiduũ vnũ nůero
et rem exiſtentẽ. Alia eſt termini munis ꝓð re vniuerſali. vt cũ
dicitur Homo eſt ſpecies. ibi homo appellat naturã humanã
ſimplicẽ et in cõmuni. Alia eſt appellatio termini cõmunis ꝓ
ſuis inferioꝛibus. vt qñ terminus ↄmunis ꝑſonalẽ habet ſup
poſitionẽ. vt eñ dicit homo currit. ibi homo noõ idẽ ſignificat
ſupponit et appellat. Homo em̃ ſignificat hominẽ in dmuni
ſupponit ꝓ particularibus hom̃ibus tã eriſtentibus q̃ʒ non
exiſtentibus. ſed appellat hom̃ies exiſtentes tantũ.
e, AEt dantur he regule. ¶ Pꝛima. Nullũ adiectiuũ in cõcreto

r. S per reſpectũ ad ſuũ ſubſtantiuũ appellat. vt Homo eſt albus

—— Xς e . „ . „ „ .
Wraai r PS,2 Duia appellatio eſt acceptio termim re exiſtente/ ſed adiec/

—*

. N
☛.t g ——
— c G& SEecs

R rαtπ—uà n̈ ſignificãt rem exiſtentẽ ſed inexiſtentẽ . quia ſignificãt

E =Se c
.= c E — - Eui

””ůꝗñ ꝑ modũ adiacentis alteri.

—☛

—

¶ Secunda. Solũ nom̃ia ſubſtantiua appellant que ſigni⸗
ficant res exiſtentes. vt Homo currit. ibi homo appellat ſup⸗
poſita hom̃is exiſtere. Et ideo terminus habens ſuppõeʒ ſim
plicem nõ appellat ꝓpꝛie loquendo ſed impꝛopꝛie ſcz naturã
que ſubiacet intentioni generis vel ſpeciei. =
¶ Tertia. Termin⸗? ſingularis ſignificãs rem exiſtentẽ appel⸗
lat vnã rem tantũ. vt Socrates currit. ibi ſocrates appellat
ſe tantũ exiſtentẽ. Sʒ termini ficti ſingulares nõ appellant. vt
Hec chimera ⁊ pfimiles termini. qꝛ nõ ſigniſicãt rem exiſtentẽ
4 Quarta. Termin? coõmũis appellat plura ſuppoſita vel ad
minus apt? nat eſt appellare ea. vt cũ diciẽ hoĩes currũt. ibi
hoies appellat plura ſuppoſita hois in actu. Sed ibi Homo
currit. ibi homo appellat aptitudie plura ſuppoſita hois eſſe

¶ Ouinta et ↄmunis ᷣm modernos. V om̃es termini ſans e⸗

— 4 ☛ 02

tes verba que ſignificant actus anie conſtructi cuʒ eis tanq3
terminantes tranſitũ eoꝛũ/appellant rationes pᷣm quas ſig⸗
nificant ea que ſignificant. Si vero pꝛecedant illi termini nõ
ſic appellant illas rationes. Iſto mõ illa concediẽ Deñ trinũ
et vnũ ariſtoteles cognouit. hec añt negarẽ Ariſtoteles cogno⸗
uit deũ trinũ et vnũ.qꝛ ignoꝛauit rationẽ trinitatis in deo. Rẽ
aũt que eſt trina et vna cognouit. Pari modo iſta conceditur
Papã Buridanus peuſſit. Et hec negaẽ Buridanus papaz
percuſſit. qꝛ rem que fuit papa ante papatũ ꝑcuſſit. Sed ſub

iſta ratione qua papa fuit et temꝑe papatus non percuſſit.

Incipit Trattatus de pꝛobationt p⸗

poſitionum.

. Ermindꝛu alis mediatus alt

immediatus. Immediatus eſt terminꝰ ratige cuius
ꝓpõ ꝓbari nõ poteſt/ vt ſunt termini ſingulares et vᷣba ſub⸗
ſtantiua Sum fio exiſto. Et ergo cũ diciẽ Johannes eſt. iſta
ꝓpõ nõ ꝓbat᷑ neq; ratione huius nom̃is Johannes qᷓ; etiaʒ
huius verbi eſt. qꝛ ambo termini ſunt immediati. Terminus

aut mediatus eſt ratione cuius ꝓpõ poteſt ꝓbari. Et eſt tri⸗
plex. Reſolubilis officialis et erponibilis.

Elolubilis Eſt gurlibet rermin⸗

cõmunis ratione cuius ppo ꝓbari poteſt ꝑ duas ꝓ
poſitiones/quarũ pꝛima ſic ſumit᷑.ꝙ loco termini ↄmunis in

ea poſiti ponat̃ terminus diſcretus. Sed ſeda ſie ſumitur q;

ille terminus ocommũis in ſedᷣa ꝓpõe pꝛedicet de tali termino

E

t

S e B S

BPEtO

. —
5 „ Nr S☛ *

CESte W=WD

„

ve⸗ N.
—

—

Dpuſtulũ
diſereto. vt Homo currit. 3 ſic ꝓbat̃ / hoc currit/ et hoc eſt
homo⸗igit᷑ hõ currit. A ꝑte p̃dicati ſic pbat᷑. Homo eſt hoc et
hoc currit igiẽÿ homo currit. Et hm̃oi ꝓbatio etiã poteſt fieri
in obliquis ſicut in recto tam in ſingulari q; in plurali.

„ Ffitials terminus Eſtqmim⸗

poꝛtat aliqð officiũ circa ꝓpõeʒ.vt ſunt termini con
cernẽtes actũ anie. vt ſcire/intelligere⸗/ymaginari⸗/ et dubitare
et ſer modi facientes ꝓpõeʒ modalẽ/ vt poſſibileͤR/contingens
impoſſibile/neceſſeͤ/ verũ et falſum. Et ratde iſto terminoꝛũ
ꝓpõ bat officialiter. vt Hominẽ currere eſt poſſibile. que ſie
ꝓbat᷑ Hec eſt poſſibilis homo currit que pꝛeciſe ſignificat ho
minẽ currerek/ igitur hoĩem currere eſt poſſibile. Parifoꝛmiter
fiet ꝓbatio in alijs modalibus. Scio deñ eſſe ſic ꝓbatur offi
cialiter Hec ꝓpõ ſeita eſt a me des eſt que pꝛeciſe ſeu adequate
ſi ignificat deum eſſe⸗/ igitur ſcio deim eſſe.

.Xponibms terminus kſt quili⸗

bet termin? ratõe cuius ꝓpõ habet duas erponentes
vel plures cũ quibꝰ conuertit ꝓpõ. vt ſunt ſigna vlia affir⸗
matia/comꝑatiuꝰ et ſuꝑlatiuꝰ ſigna ercluſiua/ reduplicatia⸗
exceptiua / totũ infinit et hmoi incipit/deſinit aliud/ nõidẽ

„ Bopolitio expombilis Eſt pno

un obſcurũ ſenſum expoſitione indigentẽ ꝓpter
aliqð ſinkategoꝛema erplicite in ppõe poſitũ vel implicite in
aliqua dictõe incluſum. vt ſunt he ꝓpões Homo incipit eſſe.
Leo eſt foꝛtiſſimũ aialiũ et ↄſimiles. de illis em ñ pꝛicipaliter ꝑti
net tẽtare ad hũc tẽtatũ n noiaĩ ßym aliq̊s tẽtatꝰ exponibiliũ.

—

n

ſchaſt

vabi

novni
hoere
pondb
vnue
plitte
gueſe
gpind
ſic er
maſ̃
pon

Pindens
rminoꝛg
ueſie
ſcatho
ommiter
wroffl
deqnate

guil⸗
vonentes
aaffir⸗
licatia⸗

— ¶õð
„ W

—

Paructülogitalin
„ Bopolitio ratione ſigni vniuer⸗

ſalis affirmatiui exponi ꝑ duas ꝓpões quarũ pꝛĩa
ſic ſumit ꝗꝙ ſimpliciter deponat ſignũ vle affirmatiuũ. Sed
ſeda ſic ſumiẽ Ue pꝛimo ponat᷑ ſignũ vle negatiuũ poſt hoc

verbũ ſubſtantiuũ eſt/ poſt hoc totũ qð diſtribuat a tali ſig⸗

no vniuerſali affirmatio ⁊ hoc in recto. poſt hoc li quin/ poſt
hoc relatiuũ in eodẽ caſu in quo ponebat᷑ talis terminus in ex
ponibili ꝓpõe/ poſt hoc om̃e illud qð diſtribuat a tali ſigno
vniuerſali affirmatio. Et debet maxie reſpici reſtrietio et am
pliatio in exponentib? ppõibus. Exm̃ Quilibet homo eſt vir
que ſic exponi . Homo eſt vir/ et nullus eſt homo maſculus
quin ipe ſit vir. Aliud erm̃ Quilibet homo eſt moꝛiturus. que
ſic exponitur. homo eſt moꝛiturus et nullus eſt vel erit homo
maſculꝰ qn ip̃e ſit moꝛiturus.hanc tñ vleʒ quidã nõ ꝓbãt ex
ponibiliter/ putãtes eius erponẽtes eſſe obſeurioꝛes erpoſita.
„ Hopolitio ratide tompatimi gra
dus exponit ꝑ tres erponentes ſic ꝙ in duab? pꝛimis
poſitiuus illius compatiui pꝛediceẽ de rebꝰ comꝑatis. Sed in
tertia gradus equalitatis abneget de re exceſſa. vt Homo eſt
foꝛtioꝛ azino. que ſie exponi/ homo eſt foꝛtis et aʒin eſt foꝛtis
et nihil qdð eſt aʒinꝰ eſt ita foꝛte ſicut homo⸗ igiẽ homo eſt foꝛ
tioꝛ aʒino. Vel ſic homo eſt foꝛtis et aʒinus eſt foꝛtis / et nullꝰ
eſt azinus ita foꝛtis ficut homo⸗/igi homo eſt foꝛtioꝛ azino.
„ Boöpolum ratue luperlatim gra
dus exponitur ꝑ tres exponentes ſic ꝙ in pꝛimis dua
bus poſitiuus iſtius ſuꝑlatiui pꝛedicetur de rebus compꝑpatis.

Dpuliulũ

Sed in tertia gradus ſuperioꝛ. i. comꝑatiuꝰ illius poſitiui vni
uerſaliter negetur de re exceſſa. et hoc negatiue erponendo ſu⸗

ꝑlatiuũ. Sed poſitiue.i.affirmatiue exponendo ꝓpðeʒ ratiõe .
ſuꝑlatiui/ tune gradus ſuperioꝛ vniuerſaliter affirmetur de re

ercedente. Exm̃ pꝛimi vbi ſuꝑlatiuus negatiue erponit. So⸗
crates eſt foꝛtiſſimꝰ hoĩm. Socrates eſt foꝛtis/et om̃es hoĩes
ſunt foꝛtes/et nullus homo alius a ſocrate eſt foꝛtioꝛ ſocrate⸗
ergo ſocrates eſt foꝛtiſſimus hoĩm. Affirmatiue ſic Socrates
eſt foꝛtis / et omes hom̃ies ſunt foꝛtes/et ſocrates quolibʒ alio
homie a ſe eſt foꝛtioꝛe igitur ſocrates eſt foꝛtiſſimus hoĩm.

Ignaextlulina lunttantüloluz

dumtaxat cũ ſuis cõpoſitis.vt tantũmõ ſolũmõ.ra⸗
cione quoꝑꝝ ꝓpõ ercluſiua in qua ſignũ excluſiuũ tenetur ex⸗
cluſiue et gratia alietatis exponitur ꝑ duas exponentes quax
pꝛima eſt pꝛeiacens excluſiue. Eſt aũt pꝛeiacens excluſiue illa
ꝓpõ que manet dempto ſigno ercluſiuo. Sed ſeda ſic ſumiẽ
iſta negatio nihil remouet alietatẽ ab iſto termino cui ad⸗
ditur ſignũ i excluſi uũ. vt Tantũ homo currit. que ſic exponiĩt
Homo currit / et nihil aliud ab homie currit. Tenetur etiaã ſig⸗
nũ ercluſiuũ gratia pluralitatis. et tũc in ſeda exponente po⸗
nitur plures vel plura y m exigentiã congruitatis. vt Tantũ

octo ſunt parteſoꝛatõis. que ſic exponitur Octo ſunt parteſ⸗

oꝛatõis et nõ plures q; octo ſunt parteſoꝛatõis/ergo tantum
octo ſunt parteſoꝛatõis. Tenentur etiã iſta ſigna excluſina er
cluſim. et hoc qñ ponuntur poſt ſubiectũ et ante pꝛedicatũ in
ꝓpõe.vt Homo tantũ currit. que ſic erponitur Homo currit
et nihil aliud facit qᷓʒ currit/ergo homo tantũ currit.

,

Poaaruubrüilo gitalii

y4 Igna rxteptiua lunt pꝛeter per⸗
Gc terq et niſi. Et dicunt᷑ exceptiua/ qꝛ excipiũt partẽ a
mrden toto. Et pars extra capta eſt dictio ſequens ſignũ exceptiuũ
.G,, Et totũ a quo fit eroeptio eſt ſubiectũ pꝛincipale diſtributum
hri in ꝓpõe kategoꝛica vniuerſali Et ꝓpõ ratione iſtox ſignoꝛũ
D . ð exceptiuoꝝ erponit᷑ ꝑ duas exponentes. vt iſta Om̃is homo
crqtes pter ſoꝛtẽ currit. ſic exponiẽ/ Soꝛtes nõ currit et om̃is homo
datld alius a ſoꝛte currit. Alij tamẽ eam exponũt ꝑ res exponentes
. S hoec modo. Om̃is homo qui nẽ eſt ſoꝛtes currit / et ſoꝛtes eſt
. homo⸗et ſoꝛtes nõ currit/ igiẽ om̃is homo pꝛeter ſoꝛtẽ currit.
ls Aliud erm̃. Om̃e anial pꝛeter hoĩez eſt irrationale. Om̃e aĩal
höra⸗ qð nõ eſt homo eſt irrationale/ omis homo eſt anial/ et nullꝰ
turer,

homo eſt irrationalis. pꝛimũ eſt facilius/ ſcdm magiſtralius.

„ Popolitid rationt intipit et deli

ſuell⸗ nit exponit ꝑ vnã diſiunctinã compoſi tã ex duabus
ſeſunttf copulatiuis. vt patet in exemplis. vt hec ppõ Homo incipi
cuiod⸗ eſſe/ ſic exrponiẽ Homo nũc eſt/ et immediate ante hoc nõ fuit
ponĩ Vel homo nũc nõ eſt et immediate poſt hoc erit 0 Sed ꝓpõ de
iſig⸗ deſinit ſic exponit. vt Homo deſinit eſſe homo nunc eſt etim
Nepo mediate poſt hoc non erit. vel homo nunc non eſt et immedi
Tanti ate ante hoc futittt. „ ð “
k » Bopolitiorationt diſkert Alius
tantym alia aliud/et nonidẽ exponiẽ. Ratione aũt li differt et
ſinga alius alia aliud erponunð ꝑ tres exponẽtes/quarñ pꝛime due
ictönn ſunt ꝓpões de eſt ſecũdo adiacente foꝛmate ꝑ iſtã differentiã.
gaurtit Et in tertia vnñ differens negetur ab alia. vr Hoͤmo differt

4 „

.

nale ipm eſt riſibile.

ab aʒino. ſic exponit. Homo eſt et azin? eſt/ et homo nõ eſt azi
nus / igit homo differt ab azino. Similiter illa Soꝛtes differt

ab hom̃ie. ſic erponiẽ Soꝛtes eſt et homo eſt / et ſoꝛtes nõ eſt

homo. igit᷑ ſoꝛtes differt ab hoĩe. Sed ꝓpõ ratõe li nonidẽ er⸗

ponitur ꝑ duas ꝓpões / iſto modo. Homo eſt nonidẽ azino.

homo eſt et homo no eſt azinus / ergo homo no eſt idẽ azino.
Et li nonidẽ dieit diuerſitatẽ rerũ tam exiſtentiũ q̃ʒ nõ exiſten
tium generaliter loquendo. Alietas aũt et differentia ſolũ ca⸗

dit inter res exiſtentes.

BIgna reduplicatia lunt gquenn
poꝛtat rationẽ pᷣm quã aliquid alicui ↄuenit⸗vt ſunt
inquãtũ/pm ꝙ hm̃oi/ ea ratde et conſimilia. Et hee ſigna cñ
ponant᷑ in ꝓpõe ⁊ tenent? reduplicatie faciũt eã reduplicatiuã

et exponibilẽ. vt Om̃is homo inquantũ ratiõalis eſt riſibilis

Pieiacens aũt in ea eſt ꝓpõ que manet dempto ſigno redupli
catiuo et termino cui additur ſez reduplicato. Et exponit᷑ per
quattuoꝛ exponẽtes.vt Om̃is homo inquantũ rationalis eſt

riſibilis. que ſic exponit. om̃is homo eſt riſibilis / om̃is homo

eſt rationalis/ om̃e rationale eſt riſibile/ et ſi aliquod eſt ratio

„ Bopolitid ratidnt Inkinituͦ du⸗
pliciter exponit᷑ / qꝛ li infinitũ poteſt capi kategoꝛema
tice et ſinkategoꝛematice. Kategoꝛematice eſt termin? vmunis
quantitatẽ rei ſignificans. Sinkategoꝛematice et tũc nõ ſigni
ficat quantitatẽ rei ſed qualiter ſe habet ſubiectũ in oꝛdine ad
pꝛedicatũ. Et qualitercũq; capiat᷑ ꝓpõ ratione li infinitũ ex·
ponitur. Si kategoꝛematice / tñc exponitur ꝑ vnã copulatiuã

Parudrülogitalũ

cuius pꝛima pars affirmat pꝛedicatũ de ſubiecto ſumpto ſub
Ditc, aliqua quantitate cõtinua vel diſereta. et ſeða negat tale dꝛe⸗ ——
nmn dicat ineſſe ſubiecto. vt Infiniti hom̃ies currũt/ ſic erponit .
. Aliqui hoĩes currunt/et nõ ſunt tot quin plures currant/igit
an. infiniti hoies currunt. Si ſinkategoꝛematice capitur tũc ꝓpõ
faJa ratõe eius exponitur ꝑ vnã copulatiuã cuius pꝛima pars af⸗
hca⸗ firmat quantitatẽ de ſubiecto / et ſea negat terminũ quanti⸗
tatis ſue. vt Linea eſt infinita. ſic erponitur Qinea eſt quantaz C(e= rt.
1 m et nõ habet terminũ ſ ſue quantitatis igitur linea eſt infinita. S
rſut Dtus duplitit capt poreſt. Dꝛi
gnach mo mõ kategoꝛematice/et hoc dupliciter. Vno mõꝓ
cating om̃i illo qð habet partes. Alio mõ vt valet intantñ ſicut ꝑfe⸗
tſib9s cctũ. Scdo ſinkategoꝛematice ꝓut includit ſignũ diſtributiuũ
tedupi. quelibet. vt ibi Totus ſoꝛtes eſt minoꝛ ſoꝛte.id ẽ quelibet pars 4 a.
dnüͤ per ſoꝛtk eſt minoꝛ ſoꝛte. Et iſta ꝓppõ Totus ſoꝛtes eſt minoꝛ ſoꝛte e PE
halis ſſt ſic erponit / ſoꝛtes ym quãlibet eius partẽ integralẽ eſt minoꝛ er
homo ſoꝛte. Et qñ totũ capitur kategoꝛematice tũc hec ꝓpõ ↄcedũ
ſſtrati⸗ Totũ qð eſt in mundo eſt in oculo meo / ponendo ꝙ minima
feſtuca ſit in oculo meo.Et iſto modo non eſt terminus expo
d ⸗ nibilis ſed potius reſolubilis.

an Imnt trattatus Coniequentiarn — Se ae
. nltqurntia tlt orari habe1ns

