tendo is ere.qꝛẽ illð in qð ĩtellectꝰ ſua ↄgnitiõe tendit.vnde
dẽnter tẽdit in alið.volũtas ⁊ intellectꝰ.qꝛ voluntas tẽdit in
alið ſub rõne boni ⁊ mali.⁊ ſic tẽdit in rẽ ꝓut in ſe eſt.qa bonũ
⁊ malũ ſunt in rebꝰ.o metaph̊ice.Sʒ ĩtellectus tendit in rẽ ſim
eſſe qð hʒ in intẽdẽte.qꝛ tẽdit ĩrẽ ſub rõne veri vl falſi.q̃ᷓ nõ de
bent᷑ rebꝰ m ſe. ß ſm eſſe qdð habẽt in anĩa.Dẽ etiũ intẽtio ab
intus ⁊ teneoꝛ.qꝛ eſt illð qð intus in mẽte tene᷑. Oñ quãuis
intẽtio poſſit capi triplicit᷑.ſeʒ.ꝓ actiõe intẽdentt.⁊ ꝓ re intẽ
ta.⁊ pꝛo illo qͥ aliqͥd intẽdit᷑.vł etiã ꝓ habitudie int᷑ intẽdent

⁊ rem intẽtã.Tũ h̊ in nr̃o ꝓpoſito dʒ accipi ꝓ re intẽta.¶ Ze⸗

cñdo ↄſiderãdũ eſt.ꝙ duplex eſt intẽtio ſcꝭ pᷣma ſda. Futee. .

13

tio pꝛia eſt res vel qditas ꝑ eius ſpẽm intelligibilẽ pᷣmario
Fm ſe ↄcepta.Sʒ 14 Kees

a intẽtio eſt accũs rõnis ĩ re ſcdᷣario vłcõ⸗

patie ↄcepta. Ol vt alij dicũt.Eſt vna relatõ rõnis cauſata ab
actu ↄpꝑatio intellectꝰ.derelicta in obiecto ↄgnito ⁊ ↄꝑata ad

iectũ cõꝑpat᷑.Sicut exempli gꝛa.cũ ↄcipio eſſentiã bon⸗ ſuaz
0

alið in qͥ obiecto eſt ſubiectie.Sʒ tmĩatĩe ẽ in illo ad qð tale ob

—

ſpẽʒ intelligibilẽ obiectĩe ip̃am repᷣſentantẽ ſzm ſe ⁊ abſolute.

Tãic illa eſſentia vel qͥditas ſic ĩtellecta.võtur pꝛima intẽtio.
Sʒ qñ ↄcipio ſcdᷣario eandẽ eſſentiã.ꝑ sꝑationẽ ad ſua inferi
oꝛa.ꝗᷓ ſic ſe hñt.q ſolũ nũero drñt.Tũc in tali eſſentia derelin⸗

quit᷑ ⁊ cauſat᷑ ꝑ ĩtellectũ vnum accũs.qð võtur ſcða intẽtio ⁊
Hcat᷑ ꝑ ̊ nomẽ ſpẽs. Hec ille foꝛalit᷑.¶ Cõtra interpᷣtationem
noĩs pꝛio ſic. Tu dict.ꝙ intẽtio eſt illð in qð intellectꝰ tẽdit.
Sʒ ů̊ᷣ eſt falſuʒ.qꝛ illð qð ſĩtellectus ↄcipit.ſjm te nõ tẽdit.ſʒ in⸗
tus tenet᷑ ů̊. Secundo itellectus ĩtẽdit aliq̃ ↄgnitiõe in rẽ.vł ꝗ̊
illa ↄgnitio eſt oꝑatio ĩtellectꝰ.vł ſpẽs intelligibilis.ſcðm nõ
dict.nec pᷣmũ.qa opatio nõ eſt ↄgnitio.immo ꝑ talẽ intellectꝰ

ꝓgducit ↄgnitiõeʒ vł notitiã.de vitate.q.a ar.iqᷣtli. ar. qᷣtli.S
gr. 4 de poten.q.ꝰ ar.j. Neceſt res ↄgnits.vt ijſdẽ loct patʒ.gᷓ.

illa ↄgnitõ ðꝛ intẽtio pꝛie.q̃ intellectꝰ intẽdit.Oð ſi ↄcedis in
ſufficiẽtiã aſtruis. Verũ bñ dicta illoꝝ ĩuadere nolo.Quapꝛo
pter ꝙ; aliqd poſſit dici intẽtio.ex ꝑte intellectꝰ ⁊ voluntatis
ↄcedo.vt S.Tho.pꝛĩa ſcðᷣe q.i2 ar.i/et ⁊. Sʒ tñ ſat negligent᷑
dict de illa intẽtiõe q̃ intellectꝰ intẽdit.qꝛ nõ ↄcedis h̊ de foꝛma
ſpeclari quã tñ h̊ nomẽ ĩtentio ex ꝑte intellectus videt᷑ fcare.
qꝛ fcat ĩ alið tẽdere.Sʒ h̊ nõ ↄuenit ſpẽi intelligibili ſemꝑ.q̃a

eſt qdᷣdam mediũ int potẽtiã ⁊ actũ.qᷣtli.⁊ ar.⁊ de vᷣitate.q.S

ar.ia. Intẽtio vo ̃cat actualẽ tẽdentiã ĩ alið.ſᷣ de hac materia
latiꝰ dicemꝰ in ⁊ ar. Cõtra ſcdᷣm nõbile Arguo ſic.nlła habi
tudo adueniẽs alicui ↄuẽeit ei ſim ſe ⁊ pᷣmarie ↄcepto.ſꝶᷣ pꝛĩa ĩtẽ

tõ ẽ habitudo adueniens rei ĩtellecte.ꝭ̊ nõ ↄuenit rei ſᷣm ſe ⁊ p

mario ↄcepte.Maioꝛ ptʒ.ꝑ D.S.in de ente ⁊ eſſentia.Mĩoꝛ ꝓ
bat᷑. qa intẽtio eſt qᷓdam habitudo intellectꝰ ad rem intellectã

¶ Pꝛetea Oĩs intẽtio aut eſt vlłis aut ꝑticłart. Sʒ nã vł qͥddi⸗
tas ſjm ſe ↄſiderata.nec vłis ẽ nec ꝑticłart:.igit᷑ nã ſᷣm ſe ↄſide⸗

rata nõ põt dici intẽtio pꝛĩa. Maioꝛ nõ. Mioꝛ ꝓbat᷑ ꝑ S.T.
te en. ⁊ eſſen. ca.⁊ opuſ.jj et in / par. Pꝛeterea vł diffinit᷑ intẽ

pꝛian
gve
deſe
dicit
Pmo
opm
S.
gſu
tio
teri⸗
adſi
litio
eſſen
verſe
he.n
nod
qus
ghe
titi

ſon

o

inſeri
Nrelin⸗
tetio
nonem
tit.
reyri
dmn no
Alects
qtli.
atz. .
dis in
napꝛo
Ntatis
ligene
foꝛma
ſcare.
p.qa
e. q.
teria
habi
ſa itẽ
ſe 15
ioꝛ
ellecti
jai⸗
hſide⸗
3.
kint

Folium. xiiij.
tio accepta foꝛalit᷑ vłmãlit᷑ NMõ materialit᷑.qꝛ tũc ens ꝑ accñs
diffiniret᷑ hm hanc opinionẽ dicentẽ.ꝙ ens reale ⁊ rõnis faci⸗
unt ens ꝑ accñs. MNec foꝛalit᷑.q̃a tũc eſt ꝓceſſus ĩ infinitũ.patʒ
qꝛ illa intẽtio ↄcepta haberet habitudinẽ ꝑ aliã intẽtionẽ ad
int ellectũ Et illa iterũ ꝑ aliã ⁊c. Dẽ ꝙ intẽtio eſt illð qð reſul
tat ex re ↄcepta ⁊ intellectu ↄcipiẽte. ¶ Pꝛetea pᷣma ĩtentio eſt
res ſcðario ⁊ ↄpatĩe ↄcepta.ꝓut ↄſiderat᷑ ĩ logica tua.ꝭ̊ male
ðꝛ ꝙ ſit res ſᷣm ſe cõcepta.ↄña tenet.qᷣa ſcdᷣario cõceptũ ⁊ ſʒm
ſe opponunt᷑.Añs ꝓbat᷑.qᷣa ſcda intẽtio.ſʒm hãc opinionẽ eſt
in illa ſubiectiue. q̃ eſt pᷣma in logica.ſ talis ẽ res an vt pa
tet ex deſcriptiõe ſcõᷣe intẽtiõis. Cõtra exẽpla poſita Arguo
ſic. Exẽplũ de pꝛĩa intẽtiõe nõ eſt logice ↄſideratiõis.ꝓbat᷑.qa
logica non conſiderat res abſolutas vł qdditates reꝝ.cũ h̊ ſit
metaph'ici. Sʒ pꝛĩa intentõ ↄuenit qᷣdditatibus reꝝ ſʒm ſe ↄſi⸗
derat:.igit᷑ tã diffinitõ intẽtiõis pꝛĩe.q; exemplũ nõ ꝑtinẽt ad
Hͥ ꝓpoſitũi Pꝛeterea.cũ ðꝛ eſſentia hoĩs qͥditatiue ĩtellecta ẽ
pꝛĩa intẽtio.ſequit᷑ qdð intẽtio ↄuenit ei ꝑ eſſentiã.Quia illud
qð verificat᷑ de aliq ĩ ↄceptu ſuo q̃dditatio.h̊ ↄuenit ei ſemꝑ et
p eſſentiã.ſᷣ nã q̃ditatiue ↄcepta eſt intẽtio.̊ et̃᷑ intellectũ põt
dici intentio.qð eſt ĩpoſſibile ex noĩs intpꝛetatiõe poſita ſiue
pᷣmo ſiue ſcðᷣo mõ accipiat᷑. ¶ Sequit᷑ ꝙ incõuenient᷑ intenci⸗
o pᷣma foꝛalit loquẽdo definita ſit ⁊ ̊ ſtãdo in pᷣncipijs.D.
S.Exẽpli gẽa licʒ res ſʒm eſſentiã poſſit ↄcipi. Attñ accidit ei
qꝙ ſit ↄcepta vł intẽta.vł ꝙ intellectus tendat in eã.Sic inten⸗
tio nõ eſt res h̊ mõ.ſ̊ aliqd reſultans ex tali tẽdentia.Dicit vl
teriꝰ illa opinio.Si ↄcipio ſcdᷣario eandẽ eſſentiã ꝑ ↄpationẽ
ad ſua ĩferioꝛa.Tũc ĩ tali eſſentia derelinquit᷑ ⁊ cauſat᷑ ſcdᷣa in⸗
tẽtio.¶Cõtra.Illa eſſentia ↄpata vł differt ꝑ aliqdᷣ accñs ab
eſſentia abſoluta vłnõ. Si pᷣmũ ſequit᷑ ꝙ illa ↄꝑatio faciẽs di
uerſitatẽ erit pᷣma vł ſcdᷣa intẽtio.nõ pᷣma vt patʒ ex diffinitio
ne.nec ſcðᷣa.qꝛ h̊ ſequit᷑ ↄpatiõeʒ.nec ðꝛ ꝙ ſit accñs reale.igit
nõ dẽnt accidẽtalit.⁊ ſic ↄuenit ei ꝑ eſſentiã illa ↄꝑatõ.Quod
quãtũ pᷣceptiõibꝰ ĩuicibilis Thõe ⁊ Theologoꝝ lumĩs repu⸗
gnet.iudicio bonoꝝ emłoꝝ relinq Si aũt dicis ꝙ ſit ſcða in⸗
tẽtio Cõtra.diffinitõ nõ ↄuenit ei.q eſt.ſcðᷣa intẽtio eſt accñs
rõnis in re ſcdᷣario vł ↄpatiĩe ↄcepta.verũ h̊ obiectabula alit᷑

loquẽtibꝰnihil officiũt Pꝛetes ponunt᷑ due diffinitiões ſcða

i

rũ intẽtionũ.⁊ in ſcðᷣa de. qꝙ intẽtio ſcdᷣa eſt ſubiectĩe in re ſca

rio pcepta ⁊ tminatine in illa re ad quã tale obiectũ ↄpatur.

AKötra. Intellectꝰ p̃t ↄcipẽ hoĩeʒ 2 ↄpare ad ſuppoſita hoĩs

B. Tho.

er aĩaʒꝭ.igit᷑ intẽtio ſcᷣa ad quã t᷑ᷣmĩat᷑ ſpẽs erit in illis ſuxpoſi

tis er̃ aĩiaʒ. Sʒ H̊ eſt S. Tho.de potẽ. Pꝛeterea HMõ nunqᷓᷓ
põt diciſcda intẽtõ idemptica pᷣdicatione.ſᷣ hõ idemptice ⁊ ex
anĩaʒ põt dici ſpẽs.ꝰ methaphʒice.igit᷑ ſpẽs nõ ſolũ ſᷣcat ſcam
intentionẽ.Sʒ g̊ illð qð ðꝛ ſcʒ ſcᷣam intẽtionẽ eſſe ſubiectie in

obiecto cognito Arguo ſic iã obiterqꝛ in ⁊ ar.ex intẽtiõe)

Inquibuſcũq; eſt ſbiectũ intẽtiõis ſcðᷣe.ĩ illis eſt ſcða intentõ
Sʒ in rebus er᷑ anĩaʒ eſt res obiectĩe ↄcepta reallter.⁊ h̊ large

capiẽdo eſſe in. igit in illis eſt ſea intẽtio.Cõfir̃atur.qꝛ res ꝓ
vt eſt apð intellectũ.nõ eſt tam fiꝛma vt poſſit eſſe aliq mõ ſb⸗
ieetũ ꝓpꝛie loquẽdo. Cũ nõ ſit in aĩa niſi obiectĩe ſicut coloꝛ ĩ

viſus Coꝛrelariũ Scðm hãc opinionẽ Soẽtes poſſit dici ſpe

cies. Pꝛobatio. Quicqͥd eſt in pdicato.qð de ſubiecto ðꝛ eſt in
ſbᷣiecto.ſᷣ hõ pᷣdicat᷑ de ſoẽte ĩquãtũ ſpẽs.igit᷑ ſpẽs pᷣdicat᷑ de ſo⸗

eſt mouẽ riſum Obł opoꝛtet dicẽ ꝙ intẽtio ſpẽs nõ ſit ſubiecti
ue.neq; ↄcepta.qð inferiꝰ clareſcit.Et h̊ exilit᷑ dicta ſufficiũt in

crate.⁊ ſic fieret falſa accñt: ¶ Coꝛrelariũ ſcõᷣm.equꝰ iᷣm ſe ac
ceptꝰ⁊ cõꝑatiĩe eſt realit᷑ in iſto eqͥ ⁊ iſto qͥ trahit currũ.& ex cõ⸗
ſequẽti ſpẽs trahit currũ.qð foꝛte audiui aliqͥs ↄceſſiſſe. S HG

pᷣmo articło. MNõ volo dictata placẽ cunctis. Nam bono tar

dam puero Mineruã.offero ⁊ mẽtẽ rõne nr̃am.ſoluo ligoq;.

pyücta diſcutiẽt᷑. In pꝛĩo qͥd intẽtio tam volũtatt. intellectꝰ

In ſedo Articko. dei auxilio Tria

rei intellecte.etiã an ĩtentio ſit ĩ pᷣma ſubiectiue an ne.ſcðo re⸗

ſpõdebo ad q̃ſitũ.t᷑cio ↄfirmabo h̊ eſſe tenendũ a ver: Thomi

is. Quantũ ad pᷣmũ nõ.ꝙ intẽtio eſt nomẽ ſᷣcans in aliud

tendẽ vt hʒ. D. S. in ᷣma ſcðe q.i2.ar.i vbi impᷣmis notandũ

Armand⸗.

ꝙ intẽtio qᷓ ad interpᷣtatiõeʒ noĩis ↄuenit ĩtellectui ⁊ volũtati
Itidẽ vbi ſupᷣ ar. in coꝛ.de inten.volun. Dicit egregiꝰ Tho⸗
miſta Armandꝰ qð ſit duplex.nam actꝰ volũtat ðꝛ intẽtio q̃
ipᷣa tẽdit.Et res volita vł intẽta ðꝛ intẽtio volũtatt.vt exem⸗

plo patʒ. Dũ dico intẽtio mea eſt ire ad templũ. tũc capit᷑ pꝛi

.

mo mõ.cCũ vo aio intẽtio mea eſt ſcribẽ ibi capit᷑ ꝓ re intents

—

Foliũ xv.

ccʒ ꝓ ipᷣa ſcriptura. De hac intẽtiõe voces ⁊ calamos ĩpᷣſentia
rũ rũpimꝰ cũ aliã q; hãc ſpecłationẽ reqrat. ¶ Müũc de inten⸗
tiõe ex ꝑte intelligẽtis tenendũ eſt.ꝙ intẽtio ðꝛ illð qͥ median

te intellectꝰ tẽdit in cognitionẽ rei.vt Petrꝰ nigri ait. Ol eſt il petrꝰ nigri
lud qð p modũ repᷣſentãtꝭ.ducit nos in ↄgnitionẽ alicuiꝰ rei.
vt Armandus docet.hq̊ mõ ſpẽs intelligibilis põt dici intentᷣ Armandꝰ.
ſiłiter actꝰ ſtelligẽdi quẽ aliqᷓ ↄfuſuʒ vocant.⁊ vᷣbũ coꝛdis vel
mẽtale.qð alias ðꝛ foꝛs ſpecłart.⁊ cõmũiter a Sctõ Tho.con
ceptꝰ foꝛatus vł imago.vt patʒ /ꝑte queſ.oʒ.Et ꝓbat᷑ ſic. cun

cũq; ↄuenit diffinitõ alicuiꝰ.illi ↄuenit ⁊ diffinitũ Sʒ diffinitõ

intẽtiõis ↄuenit om̃ibꝰ illis pᷣdictt.Maioꝛ nõ. Mioꝛ ꝓbatur.
Quia ꝑ vnũqðq; illoꝝ.ĩtellectꝰ tendit ꝑ ſpẽʒ in alterũ actum
per vᷣbũ mẽtale ꝓductũ ab illis. Si q̃ris an oĩa illa ſunt ĩ ali
q̃ ſubiectie. Reſpõdeo ꝙ ſunt in intellectu ſbᷣiectĩe. vt patʒ ex
D.S.pte/q.⸗ʒ ar.iet⁊ ⁊ in alijs plurimis loct. Attamẽ aliqᷣ
Thomiſtaꝝ de ſpecie ĩtelligibili ⁊ actu nullã.ſᷣ de verbo coꝛdis
magnã habẽt dubitationẽ.¶ Sʒ ð eos Arguo ſic. Quicqͥd Sg.
ducit᷑ ꝑ opationẽ immanentẽ manet in eodẽ cũ ꝓducẽte. Sʒ
vbũ coꝛdis vłimago expᷣſſa ꝓducit᷑ ab oꝑatiõe immanẽte ii
ſiꝰ intellectꝰ.igit᷑ Maioꝛ põt deduci ex /ethico.Miĩoꝛ ex.S.T ethicoꝛũ.
¶Pꝛetea. D. S. vbi ſup̃ ſic ðᷣt foꝛalit. Verbũ aũt ĩ aĩa noſtra

ſine actuali cogitatiõe eſſe nõ põt.Pꝛeterea illð ðꝛ intentio

q̃ inſtrumẽtalit intellectꝰ vtit᷑ ad intelligendũ ⁊ in qᷣ intelligit.
Sʒ vᷣbũ coꝛdis eſt huiuſmõi.igit᷑ ðꝛ intẽtio Mĩoꝛ patʒ qᷣtlibe.
Far. ad pᷣmã. Pꝛetea ðt S. Tho. foꝛalit gen.li.ica.ʒb.q;
vis cognoſcitia nõ ↄgnoſcit aliqͥd actu.niſi adſit ĩtentio.qſEx
q Arguo ſic.ĩtellectꝰ nõ põt ↄgnoſcẽ ſine ſpecie actu ⁊ imagĩe
igit᷑ dñr ĩtentiões Sʒ nõ ꝙ ratio ĩtẽtiõis mag ↄuenit vᷣbo coꝛ
dis.qᷓ; alijs.qͥa eſt q intẽdit ⁊ in qd.QAua ꝓpter implurimũ ðꝛ
ĩtentio vt patet ) gen.li.a.ca.u.Pꝛetea.Om̃ibꝰ intẽtiõibus
cõmũe eſt ꝙ ſint ĩ intellectu ⁊ nõ in re.niſi ĩtelligẽs ↄgnoſcat
ſe ipᷣm.igit᷑ ĩitentio magẽ ↄuenit ſpẽi actu (ꝓpꝛie tñ vᷣbo ĩterio⸗
ri q; rebꝰ. Immo oceptio ĩtellectꝰ foꝛalit᷑ ðꝛ intẽtio. Pꝛete⸗
rea Illð maxĩe ðꝛ intẽtio int᷑ pᷣfata qð eſt ſilitudo ꝓpꝛia ⁊ actua
lis reꝝ ↄceptaꝝ.ſ̊ vᷣbũ coꝛdis eſt huiuſmõi.igit᷑. NMotãdũ q;
bũ coꝛdis a. S.Tho.ĩ ſũma ↄ gẽ.li.iet li.a vt ſupᷣ ſemꝑ vo⸗ S.tho.
cat vᷣbũ coꝛdis ĩtẽtionẽ.Sʒ ꝓ vera ⁊ vlliscrioj hbax intentio

nũ indagĩe nõ pax fructꝰ ſcientieq; ſincer? Thomiſt: allatura
ſtatui h̃ qſtiunculas lectu amenas notatu dignas recenſere.
Quax noticia mirũimmodũ ad penetralia Thome iter eſt fa⸗
ctura.nõ meo ex capite cui foꝛte diffidemi. Sʒ ex inuicto Tho
miſtaꝝ ĩſtructiſſimoꝝ exercitu. lẽaria arma ⁊ armariũ in ad⸗
uerſarios toꝛq̃bo. Mõ certe inqrit montẽ qᷣ ſcãdit ad altũ.val

libꝰ ignotꝭ ima latè ſolent.Eſt &̊ pꝛĩa queſtio

B.tho.

S. tho.
Berbum.

Btrüũ idt ſint obu intert. tõceptꝰ

intellectꝰ.vᷣbũ intellectũ.vᷣbũ.ↄceptio intellectꝰ.dif̃nitio vel

ꝓpoſitio ſᷣm duplicẽ oꝑationẽ ĩtellectꝰ.vbũ ĩtellectuale.ↄcepe⸗

tio rei ĩtellecte.vbũ coꝛdis.ſilitudo rei.noticia.hoc ipᷣm intel

ligi. ratio. intentio. imago expᷣſſa.ſpẽs intelligibilis. imago.

exẽplar. Dðm ꝙ om̃ia illa dicta ĩ vna re ſjcata pñt ↄuenire.li

cet dẽnt im rõnem ꝓpter quã etiã aliq̃ nõ ↄueniũt vni ↄceptui
in nũero vlł ſpecie.vt patʒ de exemplari ⁊ imagĩe in creaturis.
Nota q; nõ intelligo ꝑ rẽ fcatã rẽ intellectã q̃ eſt ex animã ſi
cut alij Tho.volũt ĩtelligẽ.ſj̊ ſpecłarẽ ſilitudin ẽ quã ĩtellectus
foꝛat de re. Pꝛobat᷑ reſponſuʒ ꝑ D. S.opuſ.ʒʒ de intellectu ⁊ in
telligibili.in ſumma gẽ.li.ica. a li.a.ca.ij de po.dei q.2.ar.bõ.
qtlibe.ꝰ ar.as quotlibe.ð ar.9.iparte.q.9qʒ et q.ʒa. Cogoꝛ h̊d ad
ducẽ᷑.S.Tho.qa hũc laboꝛẽ ꝓpter diuerſitatẽ Thomiſtax ſðõ
iui. Nõ ꝙ verbũ ñm interiꝰ ↄceptũ eſt q̃dam ratõ ⁊ ſilitudo
rei ĩtellecte q̃ ðꝛ exemplar.ſi habʒ rõnẽ pᷣncipij. Exempli gẽia.
NRatõ quã artifex foꝛmat de domo ĩ mẽte ſua eſt pᷣncipiũ domꝰ*2
Sʒ ſil itudo rei nãlis ĩ intellectu nẽo ↄcepta ↄꝑat᷑ ad rem ſitut
ad pᷣncipiũ effectꝰ.qᷓa nr̃m ĩtelligẽ a ſenſibꝰ pᷣncipiũ accipit. vt
ðt S. Tho. ꝑte /q.ia ar.S8. Mõ S.Tho.in aõᷓ gẽ.ðt ꝙ vᷣba ite

rioꝛa vł ↄceptiões ĩtelligibiles pᷣmoꝝ pᷣncipioꝝ nãlit᷑ in intel⸗

lectu exiſtẽtes ex eo ꝓcedũt.&̊ ↄceptio vł vᷣbũ interiꝰ eſt ſubie
etiue in intellectu.¶ NMõ ꝓ maioꝛi declaratiõe ⁊ ↄfir̃atiõe res⸗
ſponſi tzm D. S. de ve.q.a ar.iin coꝛ.q nomina imponunt oſm
ꝙ ↄgnitionẽ de rebꝰ accipimꝰ.Et iðo qꝛ vᷣbũ exteriꝰcũ ſit ſens

ſibile ẽ magẽ notũ nobis q; ĩteriꝰ jm noĩs ĩpoſitiõeʒ.ꝑ pᷣꝰ em̃

võle vᷣbũ ðꝛ vᷣbũ.qꝙᷓ; vbũ interiꝰ. Quãuis vᷣbũ interiꝰ nãliter

ſit pᷣus vtpute exterioꝛ:. cauſa efficiẽs ⁊ finalis. Finalis quidẽ

Quia vᷣbũ võle ad h̊ a nobis expᷣmit᷑.vt interiꝰ nobis mauiteæ⸗

liter

ni

Folium. xyl. ”ùRUcäs
ſtet. Vñ opoꝛtet ꝙ verbũ iteriꝰ ſit ſlð qð ſjcat᷑ ꝑ verbu exte
riꝰ. Nerbũ aũt qð exteriꝰ ꝓfert᷑ ſcat id qð intellectũ eſt.non
aũt ipᷣm ĩtelligẽ neq; hoc intellectũ qð e habit? vl potẽtia ni
ſi qtinꝰ ⁊ hec ĩtellecta ſunt. Vnde vᷣbũ interiꝰ eſt ipſuʒ interiꝰ Verbũ in⸗
intellectũ Efficis aũt.qa vᷣbũ ꝓlatũ exteriꝰ.cũ ſit catum ad tellectum.
placitũ.eiꝰ pᷣncipiũ eſt voluntas.ſicut ⁊ ceteroꝝ artificiatoꝛũ. —.
Et ido in mente ꝓferent:.verbũ ĩteriꝰ pᷣexiſtit ſiut quoddam
exemplar exterioꝛ vᷣbi. Ita ſcʒ 2 in loquẽte triplex verbũ in
uenit ſcʒ illð ꝗð ꝑ ĩtellectũ ↄcipit᷑.ad qð ijcãdũ vbũ exteriꝰ ꝓp⸗

fert᷑.Et h̊ eſt vpũ coꝛdis. Item exẽplar exterioꝛt vᷣbi ⁊ ̊ ðꝛ vᷣ⸗ Verbũ coꝛ

bũ interiꝰ qð hʒ imagĩationẽ voc:. Et vᷣbũ exteriꝰ expᷣſſuz qd dis
ðꝛ verbũ vocis.Sicut in artifice pᷣcedit intẽtio finis.et deinde Verbã er⸗
ſequitur excogitatõ foꝛẽ artificiati.⁊ vltimũ artificiatũ in eſſe terius
ꝓducit᷑.Et ita vᷣbũ coꝛdis in loquẽte ẽ pᷣus vbo.qð hʒ inagia
tiõeʒ vocl.⁊ poſtremũ eſt voct. Hec ille egregiꝰ doctoꝛ q̃ſi foꝛ
malit᷑. ¶ Arguo ſic vᷣbũ coꝛdis pexiſtit ĩ ĩtellectu.ſʒ nlła res in
tellecta pᷣexiſtit in intellectu.ꝭ̊. Maioꝛ eſt S. Tho.⁊ Miĩoꝛ ſili
ter ſiue etiã ĩtellectꝰĩtelligit ſeipᷣm idẽ nõ pᷣexiſtit in ſeipᷣo. Nõ
vlteriꝰ vt ðt S. Tho.in eadẽ q.et ar.ad ſeptimũ qñ effectus B. tbo
habet a cauſa nõ ſolũ q; ſit.ſed etiam ꝙ ſcat. Tunc ſicut cauſaꝰthe

eſt pꝛioꝛ ĩ eſſendo.ita etiã in ſcando. IJðo vᷣbũ interiꝰ ꝑ pꝛius

hʒ rõnes ⁊ ſcatiõis ⁊ manifeſtatiõis.qᷓ; vbũ exteriꝰ.qꝛ ̊ nõ in
ſtuit᷑ ad ſcandũ niſi ꝑ vbũ iĩteriꝰ Conſiderandum eſt etiam q;
D.Tho.qñq; ðt de vbo q̃ſi ſit qͥd eſſentiale.qð aduerſarij ad
pfir̃ationẽ ſue opiniõis trahẽ nitunt᷑.h̊ ðᷣt ꝓpter diuĩa vt patz
in ſolutiõe ad nonũ eiuſdẽ ar.qð meliꝰ declarat.S.Tho.par. .
1.q. 36. ar.· & Pꝛetea ait ideʒ.q.a de ve.ar.⁊ in coꝛ.ꝙ intellectꝰ B. Tho.
nr eſt ulð ad qð oꝑatio nr̃i ĩtellectꝰ miat᷑ qð eſt ipᷣm intelleo.
ctũ.qð ðꝛ ↄceptio ĩtellectꝰ.Siue ſit ↄceptꝰ cabilis t vocem ipſuz intel⸗
ↄplexã ſiue incõplexã Er illo Arguo ſic.t᷑ᷣminꝰmotꝰ et mo⸗ lectum.
tus ſunt in eodẽ ſhiecto.Sʒ oꝑatio intellectꝰ eſt motꝰquidaʒ cõceptio in
⁊ cõceptio ĩtellectꝰ eſt ĩminꝰ vt patʒ in opuſ.de intel.⁊ in eadeʒ tellectus.
q.de veri.ar.iad pᷣmũ.̊ ↄceptio ĩtellectꝰ nõ eſt ſemꝑ res intel
lecta. Nota ꝙ duplex eſt oꝑatio ĩtellectꝰ. Vna q̃ᷓ võtur in⸗
diuiſibiliũ ĩtelligẽtia ꝑ quã ĩtellectꝰ for̃at in ſe ipᷣo diffinitiões diffinitis
vł ↄceptũ alicuius incõplexi. ſcabilẽ ꝑ vocẽ ĩcõpleram. Alia
oꝑatio eſt ĩtellectꝰ ↄponenti ⁊ diuident ᷣi quã foꝛat enunti⸗ poſitio

ntionẽ? ſcabilẽ pꝑ voce meõplexã. ⁊ vtrũq; iſtoꝝ ꝑ opationem
intellectꝰ ↄſtitutoꝝ võtur vbũ coꝛdis.quotli. ar..et de veri.

vbi ſup̃ ar.⁊ in coꝛ.¶ Arguo ĩtellectꝰ nõ ↄſtituit res vł ſubſtã
ſtatt. &̊ vba coꝛdis ſubſtãtiaꝝ nõ ſunt ſb⸗

tias.cũ ſit mĩoꝛis enti
ſtantie. Pꝛetea Omne iĩtellectũ in nobis eſt aliquid realiter.
ꝓgrediens ab altero. Sʒ ſubſtantia nõ ꝓgredit᷑ realiter ab in
tellectu nr̃o.̊ nõ eſt ↄceptõ intellectꝰ. Item ↄceptio eſt effectꝰ
Moticia actus ĩtelligẽdi ⁊c.ꝗ¶ Nota vbũ eſt noticia im S. Auguſ. ex⸗
vbuz dictũ bꝛeſſa ab alio ꝗᷓ eſt in nobis noticia actualis. Dẽ etiã vᷣbũ
vbũ intelle eſt dictũ. ꝙ, vbũ eſt itellectũ Dint tñ dicẽ ꝛ intelligẽ in nobis
ctum qa dicẽ nõ ſolũ ſᷣcat intelligẽ.ſʒ ĩtelligẽ cũ h̊ qͥdeʒ ex ſe expꝛimẽ
——. aliquã ↄceptionẽ. Nec alit poſſumꝰ ĩtelligẽ niſi huiuſmõi cõ⸗
HB. tho ceptiõeʒ expᷣmẽdo.æEt iðᷣo om̃e ĩtelligẽ in nobis ꝓpꝛie loquen⸗
do eſt dicere.S. Tho.ꝑte.iq.zʒa ar.iad tciuʒ.diligẽtiꝰ ĩquirit
Mã dicere ꝓpꝛie ĩpoꝛtat habitudinẽ ad vᷣbũ qᷣ mediãte ad rẽ
refert᷑.Sʒ ĩtelligẽ ĩpoꝛtat habitudinẽ ad rẽ intellectã. Ex illo
patʒ q; nõ valet ſolutio alioꝝ dicentiũ ꝙ noticia capit᷑ pꝛo re
ↄgnita ĩtelligendo rem q̃ nõ eſt in anio ſbiectĩe.qa clariſſime
ðt S. Tho. qꝙ intelligẽ in nobis eſt dicẽ.⁊ H ſ̃cat expᷣmẽ quod
ſubiectie nõ ↄuenit.nec rebꝰ naturalibꝰ.qa res nãles magis
ſunt nr̃e intẽtiõis qᷓ; ediuerſo ꝓbat᷑. Pꝛetea ad ſeptimũ dicẽ
dũ in eodẽ ar. vbi ðt ꝙ voluntas nõ hʒ aliqd ꝓgꝛediẽs a ſeip
ſa niſi ſit in ea modũ opatiõis. Sʒ intellectꝰ hʒ aliqd ꝓgre⸗
diẽs ab eo nõ ſolũ ꝑ modũ oꝑatiõis.ſ etiã ꝑ modũ rei opeꝛa
te. Et idᷣo ſcat᷑ vbũ vt res ꝓcedẽs.ſᷣ amoꝛ vt oꝑatio pᷣcedens
Sequit᷑ pꝛio Si om̃e vᷣbũ ⁊ oĩs res ĩtellecta ſũt idẽ ſequit̃᷑ q ĩ
tellectꝰ nr erit cauſa rerũ.ſequela eſt falſa patʒ qꝛ ediuerſo 8ꝛ

de poten. q.ꝰ ar.io ad quĩtũ.ꝗA Maioꝛ ꝓbat᷑ expdictis. Sequi

tur ſcðᷣo ꝙ verbũ qñq; ðꝛ res ꝓcedẽs ⁊ qñq; noticia actualis

Nota etiã qñ mens intelligit ſeipſaʒ eiꝰ cõceptio non eſt ipſa
mens.ſ aliqͥd expᷣſſuʒ a noticia ment ↄðo ĩtelligit ſe ſicut alia

vt ðꝛ ʒz de anima. Mec H. Com. de veri.q.a ar.⁊.Et in opuſ.jʒ.

¶ Eſt etiã notandũ vbi ſupᷣ ꝙ vbũ intellectũ in nobis duo hz
de ſua rõne. ſcz ꝙ ſit intellectũ ⁊ ab alio expᷣſſum. Illa añt duo
nulli rei obiectĩe ↄcepte ꝓpꝛie ↄuenire poſſunt.ꝓbat᷑ ſic.quia
res mãles in ̊ ſtatu intelligunt᷑ pꝑ abſtractiõeʒ a ↄditiõibus in

ard erßt diuiduãtibꝰ.ſᷣ abſtrahere nõ eſt exᷣmere. Jmmo abſtrahere

doen . Folium. xvij.

Lveri. Ecõnenit illi qdð intellectꝰ telligit in vᷣbo expᷣſſo. Et bꝛeuiter vo
ſbbſtz lens vere ſaluare. S. Tho. ⁊ veritatẽ nõ ſophiſtice cogit᷑ dicè
ſuntſi⸗ ver bũ intellectũ ⁊ rem intellectã nõ eſſe idẽ.¶Pꝛeterea ðᷣt.x
fealte Tbho in par.q.93 ar.i in.coꝛ.q imago alidqd ſuꝑaddit ſifitu
frabin Qdini.ſcʒ q; ſit ab alio expᷣſſum. JInmago em̃ ðꝛ eo ꝙ agit᷑ ad imi⸗ Jmago
keſften tationẽ alteriꝰ VPñ ouũ quãtũq; ſit alteri ſiłe ⁊ eq̃le nõ ðꝛ ima
cnee go eiꝰ qa nõ eſt cxpᷣſſum.Silit᷑ de rõne ꝑfecte imaginis eſt eijli
ler⸗ tas ar.ſcdᷣo. MNec q̃libʒ ſibitudo expᷣſſa ab alio ðꝛ imago. qꝛ ſi Silitudo
b eſt ſilitudo ſᷣm genꝰ tantũ.aut ſᷣm accñs cõmũe nõ ꝓpter hoc expᷣſſa
nobis S ꝛ aliqᷣd eſſe ad imaginẽ alteriꝰ.requirit᷑ em̃ ꝙ ſit ſiłlitudo ſᷣm
tpꝛime ſpẽm.vvl iſzm aliqð accñs ꝓpꝛiũ ſpẽi. Contra. Nullũ vᷣbum
moic⸗ coꝛdis eſt eiuſdẽ ſpẽi cũ re intellecta.igit᷑ ex pᷣdict: nõ põt dici
oquen⸗ imago. Dico ex ar.ꝛ in coꝛ.⁊ H̊. Ox nõ dʒ ſic intelligi. ꝙ ſit eiuſ⸗
iquirit AQẽ ſpẽi cũ re. Sʒ ꝙ ſit ſilitudo ſpẽi vel repᷣſentantẽ ſpẽm ar.S.
tead re in coꝛ. In quo ar.ðt notatu dignũ Manifeſtũ eſt aũt ꝙ diuer
Er illo ſitas obiectoꝝ diuerſificat ſpẽs vᷣbi ⁊ amoꝛt.nõ em̃ idẽ ſpecie.
peo re in coꝛde homis vᷣbũ ↄceptũ de lapide ⁊ eqᷓ.nec idẽ ſpecie amoꝛ
iſſime attendit᷑. Hec ille accuratiſſime ðt.idẽ /par.q.ʒa ar.ʒ in coꝛꝑe
quoch in nobis ſunt diuerſa vᷣba ſm diuerſa q̃ intelligimus. Qua
magis pter Arguo ſic IJdẽ nõ eſt obiectũ ſuupᷣius.nec diuerſificat ſe
nü dick ip̃m.Sed res intellecta eſt obiectũ vᷣbi.⁊ ipᷣm dinerſificat.igit
a ſeip noõ ſunt idẽ vᷣbũ ⁊ res intellecta.Oẽ tñ anĩa eſt obiectũ ſuũpᷣi
pge⸗ us. ” Maioꝛ hʒ inſtãtiã. ¶ Cõtra. Cõceptio quã anĩa hʒ de ſe
iopen Vl ſcĩa nõ eſt ipa anĩa.̊ ſtat maioꝛ. Pꝛeterea.Om̃e vᷣbũ eſti
cedens coꝛde.om̃is ↄceptio eſt in mẽte.om̃es rõnes ſunt in intellectu
uitgi nẽo ſicut ĩ ſubiecto.ᷣ res intellecte nõ ſunt ſubiectĩe in intelle⸗
erſodꝛ ctu ntr᷑.nec in coꝛde nec in mẽte. res intellecta nõ ẽ vᷣbũ.nõ
Sequi eſt ratõ.nõ ẽ ↄceptio intellectꝰ.tenet ↄña ĩ feſtio. Maioꝛ ptʒ de
emalis poten. q.ꝰ ar. in coꝛ.et ar.n ad decimũ. Et vbi ſupꝛa. Conſi⸗
eſtipſ era tñ diligent᷑ ꝙ ſilitudo põt eſſe qddã p̃ambulũ pᷣcedens
lis imaginẽ inquãtũ eſt aliqͥd cõmuniꝰ imagĩe.et conſiderat᷑ vt
m ſpᷣſequẽs inquantũ ᷣcat quandã imaginis ꝑfectionẽ.Hicimꝰ .
ppul⸗ erm̃ imaginẽ alicuius eſſe ſimilẽ vłnon eſſe ſimilẽ ei inquãtum Verbum.
dus H pfecte vł imꝑfecte repᷣſentat iᷣm.O autem illa imago vłno⸗ interius
it d tcicia expᷣſſa dicat᷑ vbũ.oſtẽdit S. Tho.par.iꝗ.ʒa ar.i dicens Concept⸗
t nn KReo ⁊ pᷣncipalit᷑ interioꝛ mẽtis ↄceptꝰ verbũ ðꝛ.Scðario ip⸗ entig,
bus in ſa vox interioꝛt ↄceptꝰ ſʒcatiua.Tercio ipᷣa imagĩatio voct vr

abert

F

Verbũ coꝛ
dis.
Moticia

Auguſtin⸗

B. Tho.

bũ ðꝛ.Quarto ⁊ figuratĩe ðꝛ vᷣbũ illð qð vᷣbo ſcat᷑ vł efficitur
Sicut ↄſueuimꝰdicẽ᷑.hoc eſt verbũ regt. Hec ille.patʒ igit᷑.q
ↄceptꝰ.ĩtellectꝰ.⁊ vᷣbũ eſſentialit᷑ ↄueniũt.licʒ varijs ſcatiõibꝰ
realit᷑ diſtinguant᷑. Siliter ðt ꝙ de rõne ſua hʒ vᷣbũ coꝛdis qð
ab alio ꝓcedet.ſcʒ a noticia ↄcipient:.patz q; illð vᷣbũ ſit con⸗
ceptio intellectꝰ. Nã vbũ interiꝰ ita ꝓcedit a dicẽte ꝙ in ipſo
manet. H̊ͥ ↄuenit conceptui.ꝭ̊. Maioꝛ ponit᷑ in h̊ ar.ad pᷣmũ.
Mioꝛ gẽ. li. a. Cõtra.Illð qð ꝓ cedit a noticia.nõ eſt noti
cia. bũ ꝓcedit a noticia ↄcipienti g̊. Dico ꝙ noticia põt ca⸗
pi młtifariã. Pꝛĩo ꝓ actu ↄcipientt. Scðo ꝓ habitu. Tertio ꝓ
eo qð intellectꝰ ↄcipit ↄgnoſcẽdo.Cũ ergo ðꝛ vᷣbuʒ eſt noticia
nõ accipit᷑ ꝓ actu intelligẽtis nec ꝓ habitu.ſjʒ ꝓ fcio.i Dec il
le ad pᷣmã vᷣtualit Cõtra Auguſti.in li.de trini.ðt ꝙ; noticia

⁊ amoꝛĩ anĩa exiſtũt ſubſtãtialit᷑ ⁊ eſſentialit.nõ tanq; accñs

in ſbiecto.vt coloꝛ aut figura in coꝛpoꝛe.&̊ noticia nõ eſt accñs
nec eſt õbum coꝛdis. Reſpõdeo ðt S.Tho.ꝙ noticia capit
q̃ttuoꝛ modis. Pꝛĩo ꝓ ipᷣa natura ↄgnoſcitia.Scðo ꝓ poten⸗
tia ↄgnitiua.Tertio ꝓ habitu ↄgnitio.Ouarto ꝓ ipᷣo ↄgnitio
nis actu Loquẽdo &̊ de noticia pᷣmo mõ ↄſtat ꝙ nõ ẽ accidẽs
mẽtis.ſ̃ eſt in mẽte ſubſtãtialit ⁊ eſſentialit᷑. Sicut ðꝛ ꝙ rõnale
eſt in viuo.Si aũt loqᷣmur de noticia tribꝰ alijs mõis accepta
ſic põt ↄſiderari duplicit. OVno mõ inquãtũ ↄꝑat᷑ ad ↄgnoſcẽ
tem. ſic ineſt ↄgnoſcẽti ſicut accũs in ſbiecto.vel inauantũ com
pat᷑ ad ↄgnoſcibile.⁊ ex hac ꝑte non hʒ ꝙ inſit.ſed ꝙ; ad aliud
ſit. Illð aũt ꝙ; ad aliqᷣd ðꝛ nõ hʒ rõnem accñtis.ex h̊ ꝙ eſt ad
aliqd.ᷣ ſolũ ex hᷣ ꝙ ineſt.⁊ inde eſt ꝙ ſola relatio ſjm rõneʒ ſui
gñis cũ ſubã remanet in diuinis.nec tñ eſt ibi accñs.⁊ ꝓpt᷑ hoc
noticia ſim ↄſiderationẽ iſtã nõ eſt in aĩa ſicut ĩ ſubiecto. Hec
ille foꝛalit q̃tli.ꝰ in coꝛ. Dico ad argumẽtũ.ſi capiat᷑ pꝛio mõ
qꝙ; eſt ſubã. Si aũt capit᷑ alis modis ⁊ hoc quãtũ ad abſolutũ
eſt accñs. Si aũt qnãtũ ad reſpectũ tũc nõ hʒ rõnẽ accñtis.qᷣa
ꝓpꝛia ratõ relationis eſt ꝙ ſit adaliqd. ; vero ſit aliqᷣd ſjm rẽ
hʒ ex illa ꝑte q̃ ĩeſt.qð ↄuenit ſibi ex rõne accñt:.vt hʒ. S. Tho
de po.q.⁊ ar.ꝭ in coꝛ.q.ð ar.⁊ in coꝛ.Sed ex illa ſolutiõe ſequũ⸗

dubiß Py tur duo dubia. Pꝛimu Vtrũ actꝰ ↄgnitiõis poſſet dici noticia
ubin lcoz Scᷣm Vtrũ notica vłvᷣbũ coꝛdis ſit reſpectꝰ. Ad pᷣmũ dico

ꝙ; actꝰ ↄgnitiõis nõ eſt oꝑatio intellectꝰ Sed eſt illð ꝙ intelle

gingeir Foliũ. xviij.

dd eee yEnoſzcſo, Sʒ opatio ĩtellectꝰ eſt motꝰ ad ̊ vᷣbuz
odi D. S.par.iq. za ar.i ad qntu dᷣt.q ſtellectꝰiit i nz
Lidis 8 rei intellecte. Dico ſcdᷣo ep act⸗ tellect'?iit in actu ꝑ foꝛmã B. Tho
on⸗ opatiõe intellectꝰ ⁊ ſic nõ eſt vᷣouʒ.Ailio mõ capit᷑ ꝓi Pi
inipſ⸗ er, gss itv 1K. Elr LO Alio mo capit᷑ ꝓ illo ad qð
ipſo opatio tmĩat᷑ in mẽte in q̃ eſt.ſic eſt vbũ.vt elici põt ex S
rpnn. V de veri.q.a ar.⁊ et ⁊.ſᷣ dico illa bobüt opiherinecg⸗ X* 8 B. TPho.
del nor do ꝙ' notant᷑ dixerit actꝰ agnitiõis ⁊ nõ intel keae 5 cre⸗
dpotca⸗ co ꝙ; h̊ nomẽ verbũ imponit᷑ ad candũ q̃litatẽ ab in d
ertio ſequit᷑ reſpectꝰ ſilitudinis.in relatiuise. 5 52 ſolutã quã
tnoticn nunt᷑ ad izcandũ reſt pectus ipᷣos. ſicut 6 doe ſt ineſn⸗ Phc⸗
eci dã vero ad ſcandũ aliqd ad qð ſequit᷑ reſpectꝰ⸗ ſticdo. Que-
noti latiuũ nõ põt eſſe ſi ſece eſpec Ar guo F. re
mmotlag nõ põt eſſe ſine coꝛrelatio.ſᷣ vᷣbuʒ vł noticia ſʒcat reſ⸗
aceßs ctum.̊ nõ põt eſſe ſine re repᷣſentata.qð tñ eſt fal ꝛcat relpe
eſtaccñig de roſa in hieme. Dðm ꝙ duplerx eſt eſpectꝰ. alſuz vt hatet
cia capit bitualis. Maioꝛ de pᷣmo ver⸗ aen o. Biro ns e⸗
poten⸗ ſpectꝰ qͥ cõſequũt᷑ actꝰ aĩe pũt eſſe etiã de igo ſche Pre⸗
ognltio ige Betaimn poꝛtat ꝓceſſionẽ intellect⸗ egöarrhe
nengis conciudit. Dec. S. Tho. de veri. mã. 4. queſti.5 ad pᷣmũ
* * 2— * „„ . „ * Fe⸗ 9* mũ. Ad B. Tho.
prönee Maioꝛẽ ſcðᷣi dubij ſolutionẽ lege. S. Tho. par. n 5 b1,
centẽ ꝙ noĩe vbi ſʒcatur. nõ ſolũ Ppar.q.ʒa in ð di,/ B. Tho.
accepta 1 bi ſcatur.nõ ſolũ reſpectꝰ ad pꝛem.ſʒ
. creaturã. ⁊ ad qrtũ ðᷣt ꝙ nomẽ vᷣbi pncipalit᷑ eſt imp. etiaz ad
pgnoſck * q̃rtũ ðᷣt ꝙ nomẽ vbi pᷣncipalit᷑ eit impoſitum ad
ſzcandũ relationẽ ad dicentẽ rf poſitum a
ntu com H centẽ et ex ↄñti ad creaturas. Noſtrũ
SD aũt vᷣbũ eſt ſilitudo illiꝰ ia Kroatiitg, Moſti
cipalit᷑ ſcat reſpectũ ad ex Se,-Aie noſtu vog pu⸗
geſtach PWent⸗ ſpectũ ad expᷣmentẽ.vł intelligentẽ.⁊ ex ↄñti rẽ
geſtach cõceptã. Reuera ðt idẽ de potẽ *ex iſti f⸗
oͤnezſui intellecr inrellicdi rer potẽ.q.S.ar.iin coꝛ. O verbũ in qͥ
ntelligit rem aliã a ſe ab alio oꝛit. qꝛ ab i. d B. Tho.
ptho acti ſuñ. ſz r alld reß ab alio oꝛit.qꝛ ab intellectu ꝑ
Acxi in. repᷣſentat.qꝛ eſt ſiłitudo rei i Pun
to. Hec plentat. q itudo rei intellecte. Huiꝰ
pꝛio mo ſaralobee le ſcia que ſzcat oꝛdinẽ ad bieeth⸗ ſei ,
bſoluti ſtare Paritentas ae oeti reren bi Er Poꝛibꝰ ſatis cõ⸗ tobcoꝛa
1 ectꝰ etiã dicat᷑ ratõ ⁊ diffinitio ⁊ i S
jaͤhnt patz pmũ p Doc.S. io intentõ
2Tho . Potin ñ ſea ten r ei . S o 3 B. Tho.
eſegui 2cepta intellecto. vtratõ cui reſpondet res ipa. q eſt er anima
inoticn j XVrraro⸗ ndet res ipᷣs.q̃ eſt eẽ animã
cinotian ſta Kadam ehaſh p ars d Se ee Gor l eit er auun
m dico . buiuſmnöt. Boaebteo rato 8 reſpõdet res intellecta.ſʒm q;
oĩs vł ↄceptiõi hoĩs reſpondet res ex

ynntele amms. Natiõi vo aĩalis vł ↄceptiõi gñis aut ſpẽi reſpondet

B. tho
Ratio

diffinitio

intentio

B. tho.

ſolũ res intellecta. Sequit᷑ ex illo pᷣmo q ratio intẽtionum eſt

ↄceptio ⁊ eſt foꝛaliter intẽtio.Scðo ſequit᷑ ꝙ ſcðᷣe intẽtiões ni

bil habẽt er̃ anĩaʒ eis coꝛreſpõdẽs qð eſt ð alios Tho. NMota
bñ ꝙ illa ↄiũctio vł diſiũctiua reꝝ vł ᷑mioꝛũ.nõ ſemꝑ h̊ munꝰ
exercet.ſʒ fere impluribus declarat.doctoꝛes em̃ cũ vnũ duo⸗

bus termĩs ſʒcant alteri ignotioꝛi addũt notioꝛẽ. cõiunctiõe

vł media.vt dicẽdo Mõ vł aĩal rõnale Achilles vł Cadmꝰ
dedit grecas lr̃as nõ eodẽ mõ fingit᷑. vl q D.S.obſeruauit h̊

dicẽs ↄceptõ vł ratõ q̃ſi vnꝰ tminꝰ alicui alio ſit notioꝛ. Cõfir

mat᷑ ꝑ D.S.ſen.idiſ.⁊ q.iar.ʒ vbi ðᷣt ꝙ ratõ nihil alið ẽ q; id
qð intellectꝰ appᷣhẽdit de ſʒcatiõe alicuiꝰ noĩs.⁊ h̊ in his que
hñt diffinitionẽ. Eſt ipa rei diffinitio ſim q; Phus ðt a meta⸗
phice.lec.⁊ ⁊ vltĩia. Ratõ quõ ſjcat nomẽ eſt diffinitõ.Sʒ que⸗
dã dñr hẽe rõnẽ ſic dictã.qᷓ nõ diffiniunt᷑. ſicut quãtitas quas
litas.et huiuſmõi q̃ nõ diffiniunt᷑. Hec ille.qð eſt om̃ino cõſo

nũ Ariſtoteli vbi ſup̃ᷣ dicenti. Hico aũt vnũ ſigniſicare hoc ſi

boc eſt homo.ſi ſit aliqͥd hõ.hoc eſt hominẽ eſſe.Et idem an⸗
gelicꝰ doctoꝛ ðt vbi ſupꝛa.non em̃ hec ðꝛ q̃ſi ip̃a intentio quz

ſigniſicat nomẽ rõnis ſit in re.Aut etiã ipᷣa ↄceptio cui ↄuenit
talis intẽtio ſit in re eẽ animã.xũ ſit in aĩa ſicut in ſubiecto.ſʒ

ðꝛ eſſe in re.inquãtũ in re er̃ animã ẽ aliqd reſpõdẽs ↄceptiõi

anĩe.Sicut ſignatũ ſigno. Vnde ſciẽdũ ꝙ ipſa ↄceptio intelle

ctꝰ triplicit᷑ ſe hʒ ad rẽ.q̃ eſt er anĩaʒ.Aliqñũ em̃ h̊ qð intellectꝰ
ocipit eſt ſilitudo rei exiſtentè eẽ animã. Sicut h̊ qð ↄcipitur ĩ
H nomĩe homo.Et talis ↄceptõ intellectꝰ hʒ fundamentũ ĩ re
inmediate inquãtũ res ipᷣa ex ſua ↄfoꝛitate ad intellectũ facit
ꝙ intellectꝰ ſit verꝰ⁊ ꝙ nomẽ ſʒzcans illũ intellectũ ꝓpꝛie de re

dicatur. Arguo ſic. nihil eſt ſilitudo ſuijpᷣius.ſed ↄceptus

intellect de hbomie eſt ſilitudo hois. nõ ſunt idem. Dicitur
res bene eſt ſilitudo rei er̃᷑ animã exiſtentè qd notant᷑ ðᷣt D.S

¶Cõtra inmediate ſubiũgit ꝙ; intellectꝰ eſt verꝰ ex ↄfoꝛitate

rei intellecte ad intellectũ.&̊ ðt h̊ de re intellecta.Pꝛetea qñ
ꝛ res ipᷣa ex ſua ↄfoꝛmitate ad ĩtellectũ facit ꝙ ĩtellectus ſit

verꝰ.q̃ro vł ſupponũt ꝓ eodẽ intellectꝰ ⁊ res vł ꝓ diuerſis.ſi

ſcdᷣm habeo ꝓpoſitũ.Si pᷣmũ ſequit᷑ qʒ eadẽ res facit ↄfoꝛmi
tatẽ ſui ip̃iꝰ.Aliqñ aũt h̊ qð ſicat nomẽ ẽ nõ ſilitudo rei exiſtẽ
tis er̃ animã. Sʒ eſt aliqd qð conſequit᷑ ex modo intelligendi

ſbbiecti

Munds
aüt inte
hancha
mitats ſ
vlnoeſt.
Grato⸗
diiderat
aaterti
ihröcin
ratoeſt
eſt diſfi⸗
aliaot

o chi duent
ſubiecto. ß
des ceptioi
eptio intelle

qd intellecx
1 napituri

jamentüire

ellectu facit

pꝛie de fe
ed aceptus
.Diciturq

ni ðt D. G
ex ofoꝛltate

Pꝛetenqj

tellectnoſt

pdiefſiß
facit oꝛnt

irligend

bʒ fundamentũ in re neq; ꝓximũ neq; remotũ.
Chymere .qꝛ neq; eſt ſilitudo alicuiꝰrei er̃᷑ anĩas.neq; ↄſequi
tur ex mõ ĩtelligẽdi rem aliquã nature.Et ido iſta ↄceptio eſt
falſa. Sequit᷑ ſcdo ex dictꝭ ꝙ om̃es rõnes ſunt in intellectu

.— Folium. xtx.
rem q̃ᷓ eſt er anim.Et huiuſmõi ſunt intẽtiões q̃s intelectus
noſter adinuenit ſicut ſcatio buiꝰnoĩs genꝰ nõ eſt ſilitudo ali
cuius rei er animꝗ exiſtẽt:. Sʒ ex ̊ ꝙ intellectꝰintelligit anĩalł
vt in pluribꝰ ſpẽbꝰ attribuit ei intentionẽ gñis Et huiuſmõi
intẽtiõis licet ꝓximũ fundamẽtũ nõ ſit in re.ſ̊ ĩ intellectu. T
remotũ fundamẽtũ eſt res ipᷣa. Vnde intellectꝰ nõ eſt falſus.

q has intẽtiões adinuenit.¶Sequit᷑ pꝛio ꝙ ſicut pᷣma inten

tio hʒ ꝓpꝛiã rõnẽ capiẽdo intẽtionẽ ꝓ re.Ita ſcdᷣa intẽtio habʒ
ꝓpꝛiam rõnẽ quã ſʒcat nomen.vt genꝰ teat pᷣmo rõnẽ gñis q̃

eit in intellectu ſnbieetie.Aliqñ vero id qð ſi’cat 1 nomẽ non
licut cõceptio

nro ſicut in ſubiecto.⁊ in rebꝰſicut in radice vł in fulcimento⸗
vt ðt h̊ ad qꝛtũ ⁊ de po.vbi ſupᷣ. Dicit etiã hᷣ q; admodũ nr̃am
opinionẽ iuuat ꝙ ratõ hoĩs nõ ðꝛ eſſe in homie q̃ſi res q̃dã in

ipſo. Sʒ eſt ſicut in ſubiecto in ĩtellectu.⁊ eſt in hoĩe ſicut in eo
qð pꝛeſtat fulcimentũ veritati ipᷣiꝰ. Dij boni qͥd gtius vſquã
eſſe põt q;ᷓ veritatẽ ſcientia ↄfir̃are.falſitatẽ confutare aduer⸗
ſarioꝛũ.Cũ igit᷑ Querit᷑ in q ſint intẽtiões ꝓ ↄceptiõibꝰ capte
ſubiectie. Reſpõdet.nunq; mihi ſine honoꝛis pᷣfatione nomi⸗
nandꝰ S.Tho.in intellectu.⁊ ad quintũ vbi ſup Dicit rõnes
aut intellecte habẽt duplicẽ firmitatẽ.ſcʒ firmitatẽ ſui eſſe.et
hanc habẽt ab intellectu ſicut alia accñũtia a ſuis ſbiiect:.Et fir
mitatẽ ſue vᷣitatis.Et hñt ex re cui ↄfirmant᷑. Ex eo ꝙ res eſt
vbnõ eſt. locutio ⁊ ĩtellectꝰ vᷣitatẽ vł falſitatẽ habet. Patʒ igit
ratõ ⁊ ↄceptio intellectꝰ ⁊ diffinitio ſunt idẽ.⁊ G̊ m aliq̃s
ↄſideratiões.Quapꝛopt᷑ nõte ſᷣm S.Tho.iſen. diſ.ʒʒ q.iar.i⸗ B. Th o.

ad tertiũ ꝙ ratio ſumitur duplicit᷑.qñq; em̃ ratio ðꝛ id qð eſt

in rõcinante ſcʒipᷣe actꝰ rõnis.vł potẽtia q̃ eſt ratõ. QAũq; etiã
ratõ eſt nomen intẽtiõis ſim ꝙ tzcat diffinitionẽ rei ꝓut ratio
eſt diffinitõ ſiue ꝓut eſt argumẽtatio. Dico igit᷑ qy cũ ðꝛ ꝙ eſt·
glia ratõ patnitatè eẽntia ĩ diuinis.nõ accipit᷑ ratõ ſcdðᷣm ẽ
in rõcinante tm̃i.ſᷣ ſim ꝙ eſt nomẽ intẽtiõis.⁊ ſᷣcat diffinitionẽ
rei.quãquis em̃ in diuinis nõ poſſit eſſe diſmnitõ nec genꝰ. nec
dillerẽtia. nec cõpoſitio.ſi tũ iĩtelligat wistinid diffiniki ali

— 11 17:

erit diffinitõ prnitatt.alia diffinitõ eſſentie.In om̃ibꝰ aũt intẽ
tiõibꝰ G cõmũit᷑ veꝝ eſt ꝙ intẽtiones ipᷣe non ſunt in rebꝰ.ſ in
anĩa tantũ.hũt tñ aliqᷣd in re.reſpõdẽs ſcʒ naturã cui intelle⸗
. ctus huiuſmõi intẽtiões tribuit hille foꝛalit. Ex illo arguo
periaꝛme. ſic.Om̃e nomẽ ſcat ↄceptionẽ intellectꝰimediate pᷣmo periar.
Dʒ aliq̃ ſunt noĩa intẽtiõis.g intentio eſt ↄceptio intellectus.
GPꝛeterea. Mlla intẽtio eſt in rebꝰ.ſj multe res ↄcepte ſunt
in rebus. ̊ mite res ↄcepte nõ ſunt intẽtiões. Maioꝛ nõ Mi⸗
noꝛ ꝓbat᷑ ꝗꝛ res nãles ↄcepte ſunt ĩ rebꝰ.Si ðꝛ ꝙ res iĩtellecte
ſunt in ania. Contra om̃is intẽtio tm̃ eſt ĩ anĩa.̊ nlła inten
tio eſt in rebꝰ.¶ Arguit.Dominicꝰ.vniꝰ rei eſt vna diffinitio
2 eſſentia.ſᷣ vniꝰ rei pñt eſſe plures rõnes. ratio ⁊ diffinitio
nõ ſunt idẽ.&¶ Pꝛetea ꝓbat᷑ ꝙ intẽtio nõ ſit idẽ ꝙ diſſinitõ. qͥa
om̃is intẽtio eſt in ania tm̃. ſ ratio ſiue diffinitio eſt etiã in re
qa alias diffinitõ nõ verificaret᷑ de diffinito.¶ Pꝛetea nilla con
ceptio p̃dicat᷑ de re.qͥa hᷣ eſt falſa.hõ eſt ↄceptõ.ſ oĩs ratõ pᷣdi⸗
cat᷑ de re.nam G̊ va ẽ.hõ eſt aĩal rõnale.¶ Pꝛetea q̃daʒ eſt ratõ
ſubſtãtie.ſᷣ intẽtio ſiue ↄceptõ ſaltẽ cũ ſit accidẽs nõ eſt ratõ ſpſᷣ
ſtãtie.̊ rõ ſubſtantie nõ eit idẽ ꝙ intẽtio ſiue ↄceptio. Pꝛe⸗
terea intẽtio eſt ſilitudo rei ad er. ⁊ ꝑ oñs ſpẽs intelligibilis.
Sominicꝰ fſratõ nõ ẽ ſpẽs intelligibilis. Hec Sominicꝰ de flandri.a me
de flandria taphᷣice.q.2.ar. a quĩto adducit ⁊ ſoluit.¶ Dom ad pᷣmũ Ma
tõ põt accipi duplicit. Vno mõ ꝙ foꝛa tociꝰ qᷓ eſt eſſentia. ſic
vniꝰ rei eſt vna ratõ. Alio mõ accipit᷑ ꝓ diffinitiõe vł ↄceptiõe
rei quã ĩtellectꝰ foꝛat in ſe.ſic vniꝰ rei pñt eſſe plures rones.
tzm c ille impfecte repᷣſentãt res. ¶ Ad ſcom dico. ꝙ ſcðe in
tentiões tm̃ ſint in aĩia tam radicalit.qᷓ; foꝛmalit.foꝛalit᷑ quidẽ
qꝛ in aĩa ſpᷣiectĩe.radicalit᷑.qꝛ illa quoꝛum huiuſmodi ratiões
