ar. in coꝛ.ñO duplicia ſunt intellecta.Quedã ſunt pᷣma ĩ q̃̊s
pᷣmo ĩtellectꝰ ĩtelligẽdo fert. Scða aũt ĩtellecta dicunt᷑ inten⸗
tiões ↄſequẽtes modũ ĩtelligẽdi. Et ſubiũgit q ſjm opiniõeʒ

dicẽtiũ relatiõeʒ eſſe de ſcdᷣo oꝛdiĩe ĩtelligibiliũ.ſequeret᷑ ꝙ rela

tio nõ ſit in rebꝰ er anĩaʒ.ſ in ſolo ĩtellectu. Sicut intẽtio gñis
vł ſpẽi.Ex illis ptʒ ꝙ intẽtio ſcdᷣa.tam qͥ ad eſſe firmitati tam
q ad eſſe radicis vel veritatteſt in ĩtellectu.licet non eodẽ mõ
Pꝛobat᷑ pᷣmũ.qꝛ intẽtio ſcdᷣa eſt in intellectu noſtro ſubiectiue
capiẽdo ipᷣaʒ foꝛalit etiã vt ẽ ĩ ente rõnis.vt in cauſa vᷣitatis.qᷓ

eſt ſolũ in intellectu nr̃o.et nunq; er anĩaʒ.qͥa ↄſequit᷑ intelli⸗

gentij.ptʒ ergo vtrãq; intẽtionẽ eſſe in ĩtellectu Sʒ pᷣme inten
tiões ſolũ ſunt in aĩa pᷣmo mõ ̊ eſt ſubiectĩe.non ſcdðᷣo mõ ꝓ⸗
bat᷑ pꝛimũ Oiĩs ſiłitudo exiſtens in aĩa ſubiectĩe repᷣſentãs rẽ

ᷓ in aĩa eſt ſꝑ obiectĩe.⁊ nunq; er̃ ipᷣam.eſt in ſola aĩa. Sʒ intẽ

tio gũñis ⁊ ſpẽi eſt huiuſmõi.g̊. Maioꝛ patʒza ſili.qͥa ſi aliq̃ figu
ra repᷣſentaret ſubiectũ ĩ ꝗ eſt.tũc eſſet totalit᷑ in eo.vt patʒ de
veſte ſtulti.vłde pictura ſtulti ĩ ſuo coꝛpoꝛe.Luculẽtiſſimũ hu

ins ſentẽtie apð S. Tho.habes teſtĩoniũ de po.q.ꝛ ar..in coꝛ B. tho

Ff ij

B. Tho.

. Vbi ſic inqt. ZSũ t aũt quedã rönes qbus in re ĩtellecta nihil

reſpõdet.ſ̃ ea qrũ ſunt huiuſmõi rõnes ĩtellectꝰ non attribuir

ebꝰ ꝓut in ſeipᷣis ſunt.ſed ſolũ ꝓut intellecte ſunt.Sicut patʒ
de rõne gñis ⁊ ſpẽi.⁊ huiuſmõi intẽtionũ ĩtellectualiũ. Nã ni⸗
Hil eſt in rebus.q̃ er̃ ſunt animã.cuiꝰ ſilitudo ſit ratõ gñis vł
ſpẽii¶ Ex qᷣ celeberrio teſtionio.Arguo ſic. Ratõ gũis vł ſpe
ciei eſt alicuiꝰ qð ĩtellectꝰ attribuit rebꝰ.ꝓut ſunt itellecte.ᷣ il
lud cuiꝰ eſt ratõ nihil qð attribnit rehꝰ ĩtellectis inquãtũ hu⸗
iuſmõi nõ eſt pꝛĩa intentio.cũ h̊ ſit de pᷣmis ĩtellectibꝰ. Nec eſt
nihil. Quia attribuit᷑ rei ſtellecte ob aliquã ꝓpꝛietatẽ. Jðo intẽ
tio ſcðᷣa tenet ſe ex ꝑte rei obiectiue ĩtellecte.et ex ꝑte ĩtellectus
non ꝙ ſit vna res.immo plus dꝛñt q;ᷓ hõ ⁊ coloꝛ.qꝛ rõ gñis in
aĩa ſubiectata eſt res realis. MNec efficit᷑ ab intẽtiõe obiectata
ſ ab intellectu ĩtelligẽte. Nota ꝙ; ſcðᷣa intẽtio. Sicut exempli
gea genꝰ ſpẽs attribuit᷑ aĩali intellecto vt huiuſmõi.g q; natu⸗
ra vł res attribuit᷑.nõ eſt pᷣncipalis cã intẽtiõis.qꝛ nihil eſt in
aĩali er᷑ animã cuiꝰ ſilitudo dicar᷑. Quapꝛopt non eſt illa radix
ponẽda. Mec tñ ĩtellectꝰ eſt falſus.qa ea quoꝝ ſunt huiuſmõi
rõnes.ſcʒ genꝰ⁊ ſpẽs ĩtellectꝰnõ attribuit rebꝰ ſim qð ſunt eẽ
aĩaʒ. Sʒ ſolũ ſm e ſũt in ĩtellectu. Pꝛetea ↄceptiõi gũis vł
ſpẽi rñdet ſolũ res ĩtellecta. Sʒ niła res ðꝛ ſolũ ĩtellecta.̊ res
nature nõ rñdet ↄceptiõi illi.Miĩoꝛ ꝓbat᷑.qᷣa hoc accidit rei.
¶ Pꝛetea ꝑ h̊ dẽnt rõnes pᷣmox ĩtellectuũ vł reꝝ er aĩaʒ.⁊ reꝝ
in aĩa ꝓut ĩ intellectu ſunt.qꝛ illis aliq̃ res er̃ rñũdet.Iſtis vbo
ſolũ res in anĩa.& illð eſt eſſe reale.Iſtð eſſe rõnis. Neritati il
linõ diſſonat qð ð natura gnñis.ca. .S.Tho.diſſeruit cũ dixit
Actꝰ ĩtellectꝰ põt ferri in ĩtelligibile.ꝓut eſt obiectũ in natura
obiecti.inquãtũ tmĩat eius actiõeʒ. Et ſic nihil ſibi attribuit.
Sʒ ſolũ ↄſiderat qͥd natura obiecti habeat. OVñ poſſit aliqᷣd
foꝛmari.quod naturã illius ſubiecti inſinuat. vtputa diffini⸗
tionẽ. Alio mõ põt actus ĩtellectꝰ ferri in obiectũ.nõ in natu-
ra ſua.ſᷣ ꝓut eſt abſtractũ a ↄditiõibꝰ mãlibꝰ. Si ſic accipit᷑ vt
in aĩa ⁊ ſic ala attribuit ſibi nõ ↄſiderãs qͥd ſibi debet᷑ in natu
ra obiecti.ſ qd ſibi ꝑ actũ ale ↄuenire poſſit.Et illð attributũ
ẽ rõ vlitatt.Ex qͥbꝰdiſertiſſime dictt colligo pᷣmũ ſcʒ ꝙ ens re⸗
ale ẽ pᷣmũ obiectũ qð pꝛio repñtat᷑ ꝑ ſpẽʒ ĩ itellectu.Et h̊ agpel

liaät alij ꝑ pᷣmã intẽtionẽ ex ꝑte rei.qð verũ eſt.qͥa res intendiẽ᷑

—

ſtructo ſel
hikintit
intelligid
atʒ q in
— ye
ſbiectie.
fioꝛib?.
P ſubiect
Vno mo
mouet en
dꝛimite
Betij mõ⸗
göeimmn
dmno vt⸗
ais. g
ctii eid.
ſine eid
odoꝛe
geſtinp

biinins

ecka. res
cadit rei.
giaz. 1ren
t tis vo
Veritatill
it ci dirit
innatura
ttribuit.
ſſit aliqd

a diffini⸗

zin vari⸗
accipit yt
et in natn
grenhien
ens e⸗/
Gürenc,

—

alios Thomaſtros obbuare.

Folium. xxxiij.

q5 ego qcq; dicere cogoꝛ. Mã volentes diſputare quẽ piam

opoꝛtet aut illis pᷣncipijs aut noĩbꝰ vtat᷑. qð Ariſtoteli młtis
ĩ loc: tũ fuiſſe ð aduerſarios diſputãti nõ ignoꝛo. Ouapꝛopt᷑
ſm vl ſcdᷣariũ obiectũ.vł in qð fert᷑ ĩtellectꝰ reflexꝰ ſupᷣ illð qð
itelligentiã ſequit᷑.vł qð nõ eſt natura obiecti.ſed ↄueniẽs na
ture ꝑ actũ aĩe ſm intentionẽ cũ. S.Tho.voco qð etiã eſtimo
Pꝛobatũ eſt ex ſuꝑioꝛibꝰ om̃ibꝰ
iamiam memoꝛat. ꝙ eſſe abſtractũ.eſſe vłe.ens ↄſequẽs ac⸗
tũ ĩtelligẽdi.ſcᷣariũ intelligibile.ſcdm intellectũ eſſe idẽ cum
ſcðᷣa ĩtentiõe ⁊ h̊ ex ꝑte rei. Dico norant᷑ eſſe abſtractũ.qᷣa ſi vo
lumꝰ ↄſiderare illð qdð abſtrahit᷑ vel cui ↄuenit eſſe abſtractũ
Sic intdũ eſſe ðꝛ pᷣma ĩtẽtio. Nã par.iq.Sj.ar.idðꝛ.O abſtra
here ſpẽm a ꝑticłari.vł ſpẽm ĩtelligibilẽ a fantaſmatibꝰ ẽ con

ſiderare.ſcʒ naturã ſpẽi abſq; ĩdiuidualiũ ↄſideratiõe pᷣncipio

rũ q ꝑ ſantaſinata repᷣſentant.QOð eadẽ q.ar.⁊ ad ſcᷣm clariꝰ
ᷣt. qa cũ ðꝛ vle abſtractũ duo intelligunt᷑.ſc; ipᷣa natura ⁊ ab⸗
ſtractio ſeu vłitas. Ipᷣa natura cui accidit vł ĩtelligi.vł abſtra

B. Tho.

hi. vł intẽtio vłitatis nõ eſt niſi in ſingłaribꝰ. Sʒ h ipᷣm qð eſt

intelligi vł abſtrahi.vł intẽtio vłitatꝭ eſt in ĩtellectu.Ex quibꝰ
patʒ ꝙ intẽtio aliq̃ ẽ ex ꝑte rei.Aliq̃ ex ꝑte intellectꝰ.Ita ſcʒ qꝓ
vlitas vł intẽtio ↄuenit rei.ſᷣm eſſe ĩ intellectu obiectĩe ⁊ nõ tm̃
ſbᷣiectie.¶ Cõtra.Ipᷣm ĩtelligi eſt vꝰbũ coꝛdis.vt patz ex ſupe⸗
rioꝛibꝰ. Sʒ S. Tho.vocat vlłlitatẽ ipᷣm ĩtelligi.ẽ̊ vlitas eſt ſem
p ſubiectĩe ĩ intellectu. Dico q; duplicit᷑ ðꝛ aliqd ipᷣm intelligi
Vno mõ qa eiꝰ eſſe ſolũ ↄſiſtit in actu ĩtelligẽdi qᷓ amoto re⸗
mouet eſſe eiꝰ. Hoc mõ ſcdᷣa ĩtentio vł vłitas.vel ſ̃m ĩtellectũ
ðdꝛ ipᷣm ĩtelligt.qꝛ ſi nullꝰ intellectꝰ itelligeret eſſe vke nõ eſſet
h etiã mõ vᷣbũ dꝛ ipᷣm ĩtelligi.Alio modo ðꝛ aliqᷣd ipᷣm itelligi
qð ẽ tminꝰ actõis itellectꝰ.⁊ pᷣmũ intellectũ in qͥ intelligit alia
hᷣ mõ vlitas ex ꝑte rei nõ ðꝛ ipᷣm ĩtelligi Sʒ ↄceptio vłvᷣbũ coꝛ
dis. qð ꝓbat᷑.qᷓa actio immanẽs nõ tmĩat ad aliqd er̃᷑ ſubie⸗
ctũ eiꝰ. Pꝛobo etiã ꝑ exemplũ eiꝰ.qͥa viſus videt coloꝛẽ pomi
ſine eiꝰ odoꝛe.Sʒ manifeſtũ eſt q; coloꝛ qͥ videt᷑ nõ eſt ſine eiꝰ
odoꝛe.Si querit᷑ vbi ſit coloꝛ q videt᷑ ſine odoꝛe manifeſtũ eſt
ꝙ eſt in pomo.Sed ꝙ ſit ſine odoꝛe ꝑceptꝰ G accidit ex parte
viſus.inquãtũ in viſu eſt ſilitudo coloꝛis.⁊ nõ ſ- apoꝛt. Siliter

huũanitas qᷓ ſtelligit. nõ eſt ſine h̊ vł illo homiĩe. z ꝙ huanitas

F iij

elencoꝛũ.

Armãdus

appᷣbẽdat᷑ ſine idiuidualibꝰ ↄditiõibꝰ qð eſt ipᷣm abſtrabiad
qð arur intẽtio vłitatis.accidit hũanitati inquãtũ ꝑcipitur
ab itellectu ĩ qẽ ſiłlitudo nature ſpẽi.⁊ nõ ĩqiuidualiũ pᷣncipiũ

Sequit᷑ pꝛio ꝙ; cũ eſſe vlis ſit in ſolo ĩtellectu ⁊ natura ĩtel

lecta ſit eẽ̃ in ſinglaribꝰ.qð non ſit ea ſpiectie accñs rõnis.qꝛ

alias eſſet erẽ animã in ſingłaribꝰ. ¶ Seqtur ſcðo cũ teneat ſe
accñs ex ꝑte illiꝰ cui accidit ꝙ vłitas teneat ſe ex ꝑte rei cui ac
cidat. ¶ Sequit᷑ ſcio ꝙ h ſoʒ eſſe ĩtellectũ accidit rebꝰ. ſzm di⸗
uerſitatẽ ſilitudinũ eaꝝ. ex qᷓ ſeqᷓla ambigo cũ ſpẽs ⁊ ſilitudo
ſit huiꝰ ⁊ illiꝰ intẽtiõis cã. VPtrũ ab vna ſpecie nũero pñt pꝛo
duci diuerſa ᷣba.Et videt᷑ ꝙ ſic.qͥa ꝑ ſpẽm hoĩs habemꝰno⸗

ticiã aĩalis ⁊ rõnalis.gᷣ. „.

Nuoniã ijſtiont
queſtio quid eſt. JBo exploꝛauimꝰ in pᷣmis ĩtentiões ſcðas eſ
ſe. NMunc vero de qᷣditate eaꝝ diſſeremꝰ. Patz etiã pᷣdictũ /elẽ
coꝝ.vbi dicit.ſᷣm accñs igit᷑ ꝑalogiſmi ſunt.qñ ſiliter quodli⸗
bet aſſignatũ fuerit rei ſubiecte.⁊ accidẽti.Ex qᷣ textu patʒ pꝛi
mo ꝙ; aſſignatũ ſuꝑioꝛi nõ dʒ attribui ĩferioꝛi.& eſt aliqͥd faci⸗
ens diuerſitatẽ int᷑ ea.Sʒ illð eſt accñs rõnis. eſt aliqᷓ ſcdᷣa in
tentio. Scðᷣo patet ꝙ mediũ vł ſuꝑiꝰ ðꝛ accidẽ inferioꝛi⁊ HB nõ

ſzm reale. igit m eſſe rõnis. Intẽtio que pñtis eſt ſpeclati

onis ðꝛ. vt ait Armãdꝰ.ipᷣa res q̃ intedit᷑ inquãtũ ĩtellectꝰ ten
dit ĩ ipᷣaʒ ꝑ actũ ĩtelligẽdi.⁊ h̊ intẽtio capũ duplicit. Vno mõ

foꝛalit᷑ ⁊ tũc ſcat᷑ in abſtracto.vt h̊ nomẽ intẽtiõalitas.⸗ tũc in
tẽtio ðꝛ illð qð reſultat ex tẽdentia ĩtellectꝰ ꝑ actũ ſuũ in rem

ipᷣaʒ.qᷓ habitudo ĩ abſtracto ſcat pᷣciſe ens rõis Alio mõ capit᷑

mãlit᷑ ⁊ tãc ſcat᷑ ĩ ↄcreto.⁊ fſcat ⁊ ðt illð qð ſtelligit᷑qcquid ſit

illðᷣ.qꝛ intẽtio eſt ↄcretũ.intẽtionalitas abſtractu. Et q;uis in

cõcreto res intellecta dicat᷑ mãliter intẽtio.Que aliqñ eſt ens

reale.tñ ꝑ illð qð foꝛalit᷑ impoꝛtat᷑ noĩe intẽtiõis in ↄcreto nõ
ſemp eſt ens rõnis. Dẽ aũt intẽtio in cõcreto ſcare mãlit ꝓ tã⸗
to. qꝛ ſcat illð qð ĩtelligit᷑ ĩ abſtracto Aut ipᷣaʒ habitudinẽ foꝛ
malit᷑ q̃ rẽ ĩtellectã ↄſequit᷑.ſcʒ noĩe intẽtionalitatꝭ.Quia noĩe
intẽtiõis in cõcreto ipᷣm ſubiectũ habitudinis nõ eſt pᷣncipale
ſcatũ.ſ magis ipᷣa habitudo.Sʒ qꝛ ↄcreta in accñtalibꝰ foꝛa⸗
lit᷑ pᷣncipalit᷑ ſʒcant accñs ⁊ fſoꝛmã.Mãlit᷑ aũt ſubiectũ acciden

an eſt. plupponit

“
.
4

pma inn
tia. Me
tellect?
goꝛdo
moci.ſc
gebiliaſ
luui ſtel
Gſri
ſcietie⸗
aglit y
ad ſtel
cüd⸗
beniit
eheſa

roꝛithno
ſt ſpeclati
tellectoten
f. Vro mo
as. r tücin
ſuũ in rem
mocapi
gequid ſt
tcqhuis in
aſ eſt ens
pcreton

mäliiptq5

Quis hole

ſtnapele

gibilia ſunt vera entia realia.q̃

Foeoliiũi. xxxiiiſf.
tis ſcãt. in ꝗͥ ſubiecto eſt foꝛa accñtalis. ſicut h̊ ↄcretũ album
p̃cat foꝛalit᷑ albedinẽ.qꝛ albũ ſolã q̃litatẽ ſcat.Scðario aũt et
mãlit᷑ dat intelligẽ ipam rem ĩq̃ eſt albedo.qꝛ albũ ðꝛ res ał
ba. Ita etiã intẽtio cũ ſit ↄcretũ mãlit᷑ ſcat ipᷣaʒ rem intellectã
in q̃ fundat᷑ habitudo ipᷣm ↄſequẽs.in q eſt ĩtellecta.ſʒ foꝛ alit
ſzcat ipᷣaʒ habitudinẽ q̃ eſt ad modũ foꝛme.noiĩe igit᷑ intẽtiõis
foꝛalit ⁊ quãtũ ad foꝛale ſʒcatũ impoꝛtat᷑ habitudo rei ĩtellec⸗
te ad actũ ĩtelligẽdi.Sʒ quãtũ ad mãle ſʒcatũ intẽtio ðꝛ res in
tellecta qᷓcũq;.ſiue ens reale vł rõnis ſit. Hec aũt res ĩtellecta
qñ eſt verũ ens reale circũſcripto om̃i actu ĩtellectꝰ põt dupli

cit᷑ↄſiderari. Pꝛĩo abſolute.vt eſt res pᷣciſe nõ habendo reſpe

ctũ ad intellectũ.ſic niła res ðꝛ intẽtio.Alio mõ põt ↄſiderari
cũ habitudĩe ad actũ ĩtelligẽdi inquãtũ eſt res ĩtellecta.⁊ ſic
quedã habitudo ipᷣaʒ ↄſequit᷑ q̃ ðꝛ foꝛalit᷑ intẽtio. ⁊ iðo ſupᷣ rẽ
abſolute addit habitudinẽ rei ad ĩtellectũ. Sic res ðꝛ intẽtio
mãliter ⁊ habitudo foꝛalit᷑.Ex qᷣbꝰ ptʒ ꝙ illa habitudo eſt ali⸗
quid ſuperiꝰ ad pᷣmã ⁊ ſcðᷣaʒ intẽtionẽ. Nã nõ ſolũ res reales
ↄſiderant᷑ ab intellectu.Sʒ etiã res rõnis.ſicut eſt genꝰ ⁊ ſpẽs
dicimꝰ em̃ genus eſt ↄcretũ gñalitas abſtractũ. Sʒ quicquid
ab ĩtellectu ↄgnoſcit᷑ vt tale) hʒ illã habitudinẽ ad ĩtellectũ ꝗ̊
Mõ ꝙ ĩtentiões impoꝛtãt oꝛdinẽ.qꝛ pᷣmũ nõ ðꝛ ſine oꝛdine
ad ſcðᷣm Sʒ intẽtio aliq̃ ðꝛ pᷣma.aliq̃ᷓ ſcdᷣa.g̊. Dbi nõ ꝙ ille oꝛ
do nõ ſumit᷑ ex ꝑte ĩtelligent:.qꝛ ſic ſpecies ĩtelligibilis eſſet
pᷣma intẽtio.⁊ actꝰĩtelligẽdi eſſet ſcðᷣa intẽtio.⁊ vᷣbũ mẽtale t᷑⸗
cia. Mec põt ſumi ex ꝑte actꝰĩtelligẽdi.qꝛ ſic.ſocrates pᷣmo ina⸗
tellectꝰ eẽt pᷣma ĩtentio.⁊ plato eẽt ſcdᷣa intẽtio.Et iðo opoꝛtʒ
q oꝛdo intẽtionũ accipiat᷑ ex ꝑte rei intellecte.inquãtũ huiuſ⸗
modi.ſcdðᷣm ꝙ duplex eſt genꝰintelligibiliũ. Nã quedã intelli
q̃ᷓ ↄueniũt rebꝰ.nõ ex oꝑe ſpecła
tiui ĩtellectꝰ.ꝓut ſcʒ habẽt eſſe obiectĩe in ĩtellectu. Immo cira⸗
cũſcripto om̃i tali eſſe obiectĩe.ſunt res vere.ſicut aĩal albedo
ſcietie.⁊ puatio.ſicut ſurdũ cecũ.Que ⁊ ſi nõ ſunt res vere tũ re
alit᷑ ⁊ veracit᷑ rebꝰ ↄueniũt. Vbi nõ ꝙ veritas eſt adeq̃tio rei
ad ĩtellectũ diuinũ.vł ſeᷣm mẽſurã.ſic nõ ſunt res vere. vłſe⸗

cũdũ ↄgnitiõeʒ ⁊ ſic ſunt res vere ⁊c. Hec oĩa que ſic rebus cõ

ueniũt dicunt᷑ intẽtiões pᷣme.Alia ſunt ĩtelligibilia q̃ ↄueniũt

rebꝰ ſcõᷣm ꝙ ſunt obiectie in ĩtellectu.⁊ nõ realit᷑. Sicut eſt ge⸗

uns ſpes indiuiduñ ꝛ⁊c Et iſta dicunt ſede intẽtiões. qꝛ ĩtelle⸗
ctus ſcðᷣario tendit in ea. Subiũgit laudabilit᷑ pᷣclarꝰ Arman⸗
dꝰ ꝙ ſcᷣm duplicẽ modũ eſſendi ſũmit᷑ duplex oꝛdo ĩtelligibi

liũ. Mã q̃dã hñt eſſe ſcðᷣm rẽ.et ab illis pᷣmꝰ oꝛdo ſumit᷑.qᷓ̃dã

ſcðm rõneʒ a quibꝰ ſcðᷣs.in qͥ oꝛdine ſunt ſecunde intentiones

Kõueniunt aũt tam pᷣma qꝙᷓ ſcdðᷣa intẽtio quãtũ ad illð ꝙ im

Armãdus

poꝛtat᷑ foꝛalĩt noĩe intẽtiõis.qð eſt habitudo quã foꝛalit᷑ ſcat

intẽtio qᷓ eſt ens rõnis.ꝓbat᷑.qa dependẽs ab oꝑe nr̃i intelle⸗

ctꝰ ſpecłatiui nõ exiſtẽs in ea ſpᷣiectie eſt ens rõnis. Et g̊ diffe⸗
rũt duplicit. Pꝛĩo.Quia pꝛĩa ĩtentio ↄcretiue capta ſʒcat mãli
ter ens reale.ſʒ ſcdᷣa ĩtẽtio nllo mõ. Scðo differũt.qꝛ ſcdᷣa intẽ

tio ſʒcat illð qðᷣ nũq; eſt er intellectũ.ſjʒ qð ſolũ hʒ eſſe ĩ intelle
ctu obiectĩe.Sʒ pᷣma intẽtio mãlit᷑ capta eſt obiectĩe in intelle
ctu ⁊ exiſtẽter in re erẽ animã.vt lapis albedo.⁊c. Oñq; aũt ſi .
mł obiectĩe ⁊ ſhᷣiectĩe vt ſciẽtiasſ MNõ h̊ nomẽ intẽtiõale venit

ab intẽtiõe ⁊ capi duplicit. eſſentialiter ⁊ denoĩatiue.ſicut ali⸗
quid poteſt eſſe quale eſſentialit.vt albedo.ꝛ denoĩatiue. vt li⸗
gnũ albũ.Ita intẽtionale ꝑ eſſentiã alicui ↄuenit.qð ẽ intẽtio

ipᷣa em̃ intẽtio eſt intẽtionalis ꝑ eſſentiã.Aliqñ ↄuenit alicui

denomĩatiue ⁊ ꝑticipatiue. capiẽdo intẽtionale eſſentiale. ſie

intẽtiões.ĩ intellectu ſubiectate dicunt᷑ eſſentialit intẽtionalia

vł intẽtionata.Quia ſunt intẽtiões reꝝ.ſicut ſunt actꝰ itelligẽ⸗

di.cõceptꝰ foꝛatꝰ.illa aũt qᷣrũ ſunt intẽtiões ⁊ repꝛeſentatius

dicunt᷑ eſſe intẽtionalia denoĩatiecpape fidum ſancti Tho.aſſe

clam ĩtelligo ⁊ nũc exilio ob illũĩ meũ armãdũ quẽ eiuſdẽ eſſe

oꝑiniõis arbitroꝛ) Qui pꝛudẽtiſſime ſubiũgit ꝙ ille intẽtiões
pñjft eſſe alicuiꝰ vt ſubiecti ⁊ illð nõ denoĩant. Alio mõ vt obie
cti repᷣſentati et illð denoĩant.vt dicimꝰ hõ bos lapis ſunt in⸗
tentiõalit in anĩa. Quia ſilitudo magis impoꝛtat habitudinẽ
ad obiectũ repᷣſentatũ.qᷓ; ad ſubiectũ.vt patʒ de imagie in ſpe
cło. etiã intẽtio ex ꝑte rei ĩtellecte foꝛalit᷑ capte ðꝛ intẽtionale P
eſſentiã eo mõ quo ens rõnis hʒ eſſentiã. Sicut dicimꝰ ꝙ ceci⸗

tas eſt pᷣuatio eẽntialit᷑.ſʒ oculꝰ hʒ eſſe pꝛiuatũ denoĩatiue. Et

ſic ĩtentiõale denoĩatiue põt dici reſpectu ſcðᷣe intẽtiõis. Pꝛima

intẽtio ſupᷣ quã ſcdᷣa fundat᷑ qtũ ad illð qd mãlit impoꝛtat in

tẽtio pᷣma.qð ẽ res ĩtellecta.⁊ ipᷣa res denoĩat᷑ ab illo qð foꝛali

ter ſzcat ꝑ intẽtionẽ pᷣmã. Et ſic pᷣma intẽtio eſt ſundamentuꝛ

glia ocept
eſſentialit
gae. Dieo
puteſt q
ens reale⸗
lialitate, v/
ctu. Denoi
ic intetion
tio ſectacu
Etvegeſt
Dicit q .

cd itellige⸗

Reſentatiua

ti Tho⸗ aſſe

eiuſde eſſe

le intites
mo yt obie
is ſunt in⸗
abitudinẽ
gie in ſpe
etionalep
im ceci⸗
viatiue. E
bis. Peims
mpoꝛtatin
logo ſoini
ndamenns

—

Folium. xxxv.

ſcde ſicut hõ reſpectu ſpẽi põt dici denoĩatie ĩtẽtionale. Et ipa

res itellecta põt dici ſtẽtionalis ab habitudie quã foꝛalit᷑ pꝛĩa
intẽtio ðt.Sʒ iſti mõi denoĩatiõis nõ ſunt multũ vſitati. Hec il
le p̃fatus ⁊ honoꝛe digniſſimꝰ Armãdꝰ. Sʒ ꝓ teſtimonio S.
Tho.nota ꝙ ðt ĩ opuſ.de vlibꝰ. Scðaʒ intẽtionẽ appello illud
qð ĩtellectꝰſcðᷣaꝛio ĩtelligit ð re.Cũ em̃ ĩtellectꝰĩtelligit natuꝛã
lapidis mediãte ſpecie ĩtelligibili.quia nõ repugnat ſibi eſſe

in pluribꝰ. Secũdo intelligit eam vt eſt participabilis a pluz⸗

ribꝰ.et ſjm diuerſuʒ ꝑticipatiõis modũ diuerſimode ĩtelligit.

Nã in quãtũ eſt ꝑticipabilis a pluribꝰ ſpecie dꝛntibꝰ itelligit

eam ſub ĩtellectu gñis.Sʒ ſi ſolũ ꝑticipabilis eſt a pluribꝰnu⸗

mero differẽtibꝰ intelligit ſub intellectu ſpẽi. Et ſic ptʒ q; aliꝰ

intellect⸗ eſt intelligẽ lapidẽ tm qð lapis ⁊ aliꝰ intellectꝰ cum
ĩtelligit lapidẽ ſᷣm qð pticipat᷑ vłiter vlpticlarit. Oð ſic eſt in

telligendũ.Alia eſt intẽtio eſſentialit in intellectu hoĩs ſubie⸗

ctata qᷓ qñq; ðꝛ vbum coꝛdis vł ratõ lapidis cũ tzm ſuã nãm
ognoſcit᷑. Et eſt aliꝰ ĩtellectꝰ id eſt ↄceptio vł intẽtio q̃ eſt ſub⸗
liectie ⁊ realiter ĩ ĩtellectu.In q̃ ↄceptiõe intellectꝰ itelligit vli
tatẽ lapidis. Pꝛobatio. Quia omnia appellari a fine iuſtũ eſt.
Sʒ obiecta ſuoꝝ vᷣbox ſunt fines.g̊. Sʒ aliud eſt eſſe obiecti P

mo mõ.Aliud ſcdᷣo mõ ſub cuiꝰ rõne ↄgnoſeñt res.& eſt alia ⁊

alia ↄceptio.¶Cõtra qð eſt in ſbiecto reali eſt reale.ſ̊ intentõ

eſſentialit᷑ capta eſt ſpiectiue in aĩa. ſcðᷣa intẽtio eſt ens rõnis

△

ꝓut eſt qᷓdã ratõ vł vbũ in q intellectꝰ vłitatẽ intelligit.ſic eſt

B. Tho.

?c.· Dico ꝓ exempii cauſa. Spẽs capit᷑ duplicit᷑. Ono modo

ens reale in aĩa.Alio mõ capit᷑ ꝓ ipᷣa plurificatiõe vlłlis vł ſ pe⸗

cialitate.vt ita dicã. Sic ẽ ens ronis ſolũ.nã ſubiectie ẽ ĩ ĩtelle⸗
ctu. Oenoĩat᷑ tamẽ intẽtio.vt ait meus Armandꝰ. ab intelle⸗
ctꝰ intẽtione.¶ Sʒ obiectũ ẽ pᷣus actu circa ipᷣm.ſj ſcða intẽ⸗
tio. ſeqt᷑ actũ a q̃ depẽdet Dꝛ. Nerũ ẽte ente reali nõ aũt rõis.
Et veꝝ eſt de illo obiecto. qdᷣ nõ dependet ab actu intellectus
Dicit᷑ ꝙ ꝓcedit in intẽtione.ſ̊ ſequit᷑ in executione ⁊ eſſe. Hicit᷑
verũ de obiecto ↄgnito nõ aũt reflexo.Dico etiã ꝙ h ens ratõ⸗

Armãdus

nis pcedit foꝛationẽ pᷣme intẽtiõis.ſ ſequit᷑ actũ ĩtelligedipᷣ⸗

me intẽtiõis.q̃ om̃ia vera eſſe poſſunt. Mõ

qꝙ abilitas eſſen⸗

di in plurib nõ eſt de eſſentia hoĩs. qa tunc hõ q eſt in ſoꝛte e
ſet abilis ad ꝑticipationẽ pluriũ qð eſt impoſſibile. Et quia

de anima

72 metsohi

vnũqðq; põt abſtrahi ab eo qð nõ eſt de eſſentia eiꝰ. Ideo põt
intelligi abſq; hoc ꝙ fit ꝑticipabilis a pluribꝰ. Mõ em̃ im qð
hõ.nec eſt vłis nec pticłaris. illa obiecta ſeparant᷑ ab inuicẽ
Sʒ debes ſcire ꝙ hõ nõ ðꝛ vlis.niſi qa ↄſiderat᷑. Quapꝛopter
ſideratio hoĩs p̃cedit eſſe vłe. Sʒ hec ↄſideratio accidit eſſe
oĩs ſm eſſe qð hʒ in ania.Ex illis liqunide ↄſtat q; intẽtio pꝛi
ma ↄuenit rei ſam eſſe in ania. Siliter ſcdᷣa.igit᷑ intẽtio ſoꝛalit
ſzcat habitudinẽ.mãliter vero rem Cõſtat etiã loquẽdo de ſe
cundario ſzcato ꝙ intẽtio pᷣma eſt res in natura ↄſiderata.ſʒ
ſcõᷣa intẽtio eſt ens rõnis attributũ vł aſſignatũ rebꝰ m eſſe
ĩtelligibile. Hec aũt intẽtio ſumit a rebꝰ pᷣncipiũ.qᷣa ſequitur
ↄgnitionẽ illaꝝ. Mam ðt Ariſtoteles pᷣmo de anĩa.Anĩal vle
nihil eſt aut poſteriꝰſuis ſingłaribꝰ.qa rõ vlitatis in re nibilẽ

Vle añt eſt vnũ ⁊ plura. Plura inquãtũ ĩ pluribꝰ eſt.Alioqn

nõ poſſit pᷣdicari de pluribꝰ.vt hõ in re eſt plura.qᷣa de pluribꝰ
pᷣdicat᷑.Eſt aũt vnũ in ↄgnitiõe.Illa aũt plura ↄſtituũt vnum
itellectũ inquãtũ ſunt ſimilia. Nam intellectꝰ illa q̃ in re ſunt
plura ꝑ modũ vniꝰ cõpꝛehẽdit.ſicut hominẽ ⁊ aſinũ.inquãtũ
ↄueniũt in vna oꝑatiõe ſenſitiua. ¶ Sʒ erit dubitatio. Vtrũů
vle ſit ſubã vł accñs.Ad quã reſpõdet S.Tho.ꝑ diſ.loquẽdo
de vli ſm qð ſolũ eſt in anĩa eſt ſemꝑ accñs.qð pòt itelligi etiã
ex ꝑte eſſentialis intẽtiõis.ſic eſt reale accñs.vł ex ꝑte habitu⸗
dinis rei. ſic eſt aceñs nõ reale ſ rõnis.qð ꝓbo ꝑ S.Tho.dicẽ
tem eꝙ vle ꝑ ꝑticipationẽ quã hʒ ad animã eſt accñs.⁊ eſt di⸗
ſpoſitio quedã in anĩa.⁊ vnũ de indiuiduis ſcientiaꝝ vł foꝛa⸗
tionũ. Alio mõ poſſumꝰloq de vłi quãtũ ad illð qð ſubijcitur

intẽtiõi · ſicut eſt res ſubiecta vł ſignificatũ mãle. Sic qñq; eſt

ſubſtãtia qñq; accñs ſᷣm diuerſitatẽ vlium.qͥa homo eſt ſubſtã

tia. albedo accñs.Sʒ vle pᷣmo mõ captũ phiſice ⁊ methaphi⸗

ſice loquẽdo.nec eſt ſubſtãtia.nec accũs. q̃a phiſicus ⁊ metha
phiſicꝰnõ hñt mediũ inter ſubãm ⁊ accũs loquẽdo de eſſentia
rexꝝ.ſ logice loquẽdo nõ ẽ incõueniẽs eſſe mediũ int᷑ ſubãm et

accñs. ꝓbo.qꝗꝛ ſim Phum? metaphice.Subſtãtia ðꝛ q̃ non de
ſubiecto ðꝛ.Sʒ vłe de aliqᷣ ðꝛ.igit᷑ vłe nõ eſt ſubã.põt argumẽ

tũ foꝛari in ceſare.hinc videt᷑ repugnare dictũ Ariſtotelis in

pᷣdicamẽto ſubſtãtie cũ inqᷣt.Om̃is ſcdðᷣa ſubſtantia de ſubiecto

ðꝛ.ſᷣ tamẽ nõ ẽ repugnãtia.igit᷑ ſicut nõ ẽ incõueniẽs.ꝙ aliqᷣd

—,,Ků —

gitogoſe
tertyph.n
ſunt vane.c
Unt ſc
ctria. qre
febonas?
laric̃ ſibi
ſetslicnile

de ania ar.

üdiqden

lo hfi inte
in coꝛ. vbi
ita relatio
ater otinge
1attributs
untadell
latio gnis
oꝛdinẽ ey
ctuũ adin
modũ ſte
ad alid.
inereſli

reb fmeſſe
ga ſeghmitur
a. Anial ve
inrentbis
eſt. Alloqn
ſa&pluri⸗
twüt vyum
in reſunt
nu inqnati
daro Otri
diſ loqnido
tirelligi etii
ptehabitu⸗
8. Tho dice
eñis reſtdi⸗
nax ylfoia⸗
dð ſubijcitur

———,

icgii eſt

methaphi⸗

46 r metha
0d eſſentis
niſubomet
zöꝛq nond

40

pötargum⸗

Folium. xxxl.
zᷣſubã logica ⁊ nõ methaphᷣica.ita nõ ẽ incõueniẽs ꝙ ſit alidd
accñs apð logicũ.⁊ nõ apud methaphᷣicũ.⁊ h iðo fit qꝛ logicꝰ
ↄſiderat res ſcõᷣm ꝙ ſunt in rõne.⁊ ideo ↄſiderat ſubſtãtias ꝓ
vt ſm acceptionẽ ĩtellectꝰ ſubſunt intentioni vlitatis.⁊ ideo
qᷓ;tum ad pᷣdicationẽ que eſt actꝰ rõnis pᷣdicant᷑ de ſubiecto.i.
ſubſtãtia ſubſiſtẽte eẽ animã. Sʒ Methaphicus ↄſiderat res
ꝓut ſunt entia.⁊ ideo apud eiꝰ ↄſiderationẽ nõ dicunt᷑ eſſe ĩ ſo
iecto.⁊ dici de ſubiecto. Hic em̃ accipit dici de ſubiecto inqtuz
eſt res aliq̃ ⁊ mõ alicui rei ſbiecto exiſtẽti in actu.⁊ impoſſibi
le eſt eſſe ſubãm. hec2 methaphice. lectione iʒ. Dꝛ etiam / de
aniĩa ꝙ diffinitiões dialectice ſunt caſſe ⁊ vane.qð ſi intelligit
q ad vſum veriſſimũ eſt. Nã diffinitiões logice de rebꝰ ſunt ꝑ
accñtalia ⁊ extriſica.qꝛ ſi eſſent vere diffinitiões in logica ⁊ in
trinſice.tũc vſus demõſtratiõis ↄueniret logice ſciẽtie.qð nõ
placet S.Tho.a metaphʒice.nec Ariſtoteli dicẽti ꝙ nõ ↄtin⸗
git ↄgnoſcẽ.ſjm q̃ſcũq; diffinitiões accidẽtia ↄuenit in eodem
textu ptʒ.intelligit᷑ de accñtibꝰ ꝓpꝛijs ⁊ &ᷓ diffinitiões dialectice
ſunt vane.qa ꝑ eas nõ ↄgnoſcimꝰ illa.q̃ᷓ rebus nãliter ↄueni⸗
unt. ſʒ ſcðᷣm ꝙ ſunt in ſtellectu.⁊ G̊ loquẽdo de vſu nõ aũt de do⸗
ctrĩa.qꝛ iet ⁊ poſterioꝝ et õ topicoꝝ.docemur quõ debemꝰ foꝛa
re bonas diffinitões.mauult etiã dialectica alijs ſcientijs ancil
lari qᷓ; ſibijpſi vt ſu Boe.habet᷑ de trinitate.q; aũt aliqͥd poſ⸗
ſet alicui logice ↄpetere.⁊ nõ phiſice vłmetaphice pᷣciſit.q.viij
de ania ar. ad i. Cõſidero etiã ꝙ illa diffinitio ſcðe intẽtiõis

cũ dẽ qð eſt relatio ſiue reſpectus rõnis cauſatꝰ ab actu ↄpati

uo nt̃i intellectꝰ ſpeclatiui ẽ de mẽte. S.Th.de potẽtia q.⁊ ar.n
in coꝛ.vbi inqͥt ꝙ ſicut realis relatio ↄſiſtit in oꝛdie reꝝ ad rẽ
ita relatio rõis ↄſiſtit in oꝛdĩe intellectuũ.qð qͥdem põt dupli
citer ↄtingere. Pno mõ ꝙ ille oꝛdo eſt adinuentꝰ ꝑ intellectũ
⁊ attributꝰei qð relatĩe.dẽ ⁊ huiuſmõi ſunt relatões q̃ attribu
unt᷑ ab ĩtellectu rebꝰ intellectis.ꝓut ĩtellecte ſunt.ſicut eſt re⸗

latio gñis ⁊ ſpẽi. Has em̃ relatiões rõ adinuenit ↄſiderando

oꝛdinẽ eiꝰ.qð eſt in ĩtellectu.ad res q̃ ſunt ex.vł oꝛdinẽ intelle
ctuũ adinuicẽ. Alio mõ ſcdᷣm q; huiuſmõi relatiões ↄſequunt᷑
modũ ĩtelligẽdi videlicʒ ꝙ intellectꝰ ĩtelligit aliqᷣd in oꝛdine
ad alið.Lieʒ illum oꝛdinẽ ĩtellectꝰnõ adinueniet.ſᷣ magt ex q̃⸗
dã neceſſitate ↄſeqᷣtur modũ ĩtelligẽdi.Et huiuſmõi relatiões

72 metaphi
ide anima.

et ⁊poſte.
6 topicoꝛũ.

Bohetius

iĩtellectꝰnõ attribuit ei.qð eſt ĩ intellectu.ſj qð eſt in rõne. Hec ldrctn
ille immobilis doctoꝛ. Ex quibꝰ patʒ q; relatiões rõnis pnmno· oſmno no⸗
mõ attribuunt᷑ ſolũ illis q̃ ſunt ĩ intellectu⸗ ꝙ tales reſpectus ensin ertea
adiuenti ſunt pᷣncipalit fundamentalit᷑ ꝓximo ſaltu ab intelle intellect/
ctu.Quia res ĩtellecta eſt ſundamẽtum.Sʒ hoceſſe in ĩtellectu ſeques⸗
eſt ab ĩtellectu pᷣncipalit. Quia hõ ſcðᷣm ſe nec eſt vlis nec pti⸗ ſabili iu
cularis. Sed om̃is intẽtio aut ẽ vniuerſalis aut particularis itereſſen
igitur nõ ↄuenit rebus ſʒm ſe intentio ſcdᷣa Falſa eſt igit᷑ opi⸗ t duplich
Scðda intẽ⸗ nio dicẽtiſ.O intẽtio ſcðᷣa fundat᷑ ĩ pᷣma eapientes pᷣmã ſeðm ec aſtabſe
eſſe nãle.Quia ſolũ fundat᷑ in pᷣma ꝑ actum noſtri itellectus. ſiauen
¶ Pꝛetea ex pᷣdictè ſcdᷣa ĩtẽtio pᷣt ita diffiniri.Eſt relatio rõnis ſele zaͤde
adiuenta in rebꝰↄꝑat: ꝑ actũ nr̃i ĩtellectꝰ.Que deſ. criptõ eſt bo niſe ſige
na. Quia ꝑ genꝰ dat cũ ðꝛ relatio rõnis.pꝑ dꝛam cũ ðꝛ in rebus ſib ei i
ↄſid eratt.Oiffinitiões em̃ accidẽtiũ ĩ abſtracto dãt᷑ ꝑ ſubiecta ſin duis ſc
in obliꝗ poſita? metaphiice. Silr ponit᷑ cauſa efficiẽs ĩalijs pti tabilt ſſe
bᷣ. Sʒ ſane tñ ĩtelligendũ eſt cũ ðꝛ ſcdᷣa intẽtio diffinit p nãm eulf⸗
ſubiectãᷓ. Quia videt᷑ ſeqͥ ꝙ ipᷣa ex ꝑte rei ſit in ſbiecto aliq Pꝛo nho Ali
cuiꝰ diſcrimĩe queſtiunculã hanc moueo. itrei
Btrü St da intktio ex ute rei intll AEug
lecte ſit ĩ aliq ſpᷣiectie ꝑ modũ actiõis. Pꝛĩa opinio ðt ꝙ ſic buene
ſcʒ.ꝙ ſcdᷣa intẽtio eſt in re obiectie ↄcepta id eſt in obiecto pꝛi⸗ ſiſico n
mario ipius ĩtellectꝰ.ſiue ĩ pᷣma ſcdᷣa tcia opatione intellectꝰ. guentteie
ꝓbat᷑ ſic. Vnicuiq; rei ̃m ſuũ eẽ ↄueniũt ꝓpᷣetates rei ad ex. ſinglanb
reales rei ↄcepte.rõis tm̃.Sʒ ille intẽtões ſunt ꝓPꝛietates rex Gditiafa
nõ ad erĩ &ᷣceptarũ.& Pꝛetea ſecunda intentio attribuit pᷣme ecu ͤno
pꝛopter aliquam ꝓpꝛietatem in ea reꝑtam ꝗ eſt in ea ſubiectĩe nature abt
Pꝛetea.nõ ſunt in ĩtelleetu ſubiectĩe.& in re.ꝓbat᷑ antecedẽs lore aſger
Quia nõ dicimꝰ ĩtellectꝰ eſt genns vel ſpẽs. Scða opinio ðt ttl igeno:
ꝙ ta pᷣma ꝙ; ſcðᷣa intẽtio eſt verꝰ actꝰ ĩtelligẽdi.ſᷣ om̃is actꝰ in (Meieꝛe
telligẽdi eſt ſubiectĩe ĩ intellectu.¶Cõtra pᷣmũ arguo ſic. Idẽ c achtie
ſunt ſcðm te obiectũ pᷣmariũ.⁊ res ad er realit᷑.̊ hñt idẽ eſſe.ſʒ ſuffciis
rei ad er nõ põt attribui ſcða intẽtio.q̊ nec rei ↄcepte. Pꝛete ali inteti
rea res nãlis intellecta nõ eſt niſi ĩ rebꝰ e᷑ animã. Sicut coloꝛ intẽdent
viſus nõ eſt niſi e oculũ.Sʒ ſcðᷣa intẽtio nõ põt eſſe in re ad er mnox pot
Knõ in re ĩtellecta. Pꝛetea pᷣma opatio ĩtellectꝰ ʒ de anĩa eſt lie in ſig
B. tbo. Nmpliciũ quiditstũ ↄpᷣhenſio. Sʒ qͥditatibus rex nõ attribun enr

.

biniorqſic
obiecto pii⸗
ne intellech.
tes felad ei.
brietates rer
tmbut ome
ea ſubiectie
fantecedis

opinio öt

mis acto m
guo ſic Ic⸗
⸗
pte. 6& Ne⸗ .
. Sicut coloꝛ
ſein teadet
Gzd minet

höartns

Umu

Foliũ. xxxvij.

tur ſcdᷣe intentiões. Snec obiecto pꝛimario qð eſt qditas rei.

& Pꝛetea. S. Tho. de potẽ. q. ar. ſo. Res ipᷣa ꝗᷓ eſt eẽ animam B. Tho.
omino nõ attingit᷑ ab ĩtellectꝰ actu.cũ actus eius nõ ſit tranſi

ens in exterioꝛẽ materiã.⁊ ꝓpter h relatõ q̃ ↄſequit᷑ ipᷣm actũ
intellectꝰ nõ põt eſſe in ea. Sʒ ſcða intẽtio eſt relatio rõnis cõ

ſequẽs actũ ĩtellectus. nõ põt eſſe in re.ſicut ſciẽtia nõ eſt in

ſcibili. ita nec ſcdᷣa ĩtentio eſt in pᷣma ꝓ cõnotato. Pꝛetea de
ente ⁊ eſſentia ðt ꝙ natura vł eſſentia accepta ꝑ modũ totius
põt duplicit᷑ ↄſiderari. Ono mõ ſcdᷣm rõnem ⁊ naturã ꝓpꝛiã ⁊
bec eſt abſoluta ↄſideratio.hoc mõ nihil eſt veꝝ de ea pᷣdicare
niſi qᷓ ↄueniũt ſibi ſcõm ꝙ huiuſmõi ſicut homĩ ↄuenit aĩal rõ
nale.⁊ qᷣdqᷣd alioꝝ ei attribuit᷑ falſa eſt attributio.Talis natu
ra ſic ↄſiderata nec ẽ vna nec młta.g̊ male ðꝛ ꝙ ſcða intẽtio ſit
ſubiectie in obiecto pᷣmario Ex nã em̃ rei eſt. ꝙ ſit pᷣmo ↄſide⸗
rabilis ſcᷣm eſſe ꝓpꝛiũ q; ſcᷣm eſſe qð hʒ in alio. Hinc eſt ꝙꝓ
Sꝛ aliq̃ eſſe poꝛa ſcðõᷣm naturã.nõ aũt quo ad nos.i.topicoꝛũ.
1.poſteri. Pꝛobatio.Quia eſſe ꝓpꝛiũ ⁊ naturale pꝛimo conue⸗
nit rei.Alio mõ ↄſiderat᷑ eẽntia ſcdᷣm eſſe qð habʒ ĩ hoc vłillo
ſic paccñs ei aliq̃ ↄueniũt rõne eiꝰ in qͥ eſt. Ex illo ptʒ falſitas
dicẽtis ꝙ ex natura ſua hõ habeat ꝙ ſit in pluribꝰ nũero dꝛnti

bus.⁊ q; B̊ habeat a q̃dã radice.i q̃ intellectꝰ tanq; in pncipio

iĩtriſico fundat ſpẽm.qꝛ hoc accidit ei rõne indiuiduoꝝ.⁊ non
ↄuenit ei ꝙ ſit in pluribꝰ. Hec aũt nã hʒ duplex eſſe. Vnũ in
ſingłaribꝰ.alið in anĩa.⁊ ſʒm vtrũq; ↄſequunt᷑ dictã naturã ac
cidẽtia. ratõ em̃ ſpẽi accidit nature.ſim illð eſſe qð hʒ in intel⸗
lectu. ̊ nõ ↄuenit homĩ pᷣmario cõcepto.Pꝛetea ↄſideratio
nature abioluta pᷣus ↄuenit q; ꝑaccñs ĩ rõe ſua.ſjnatura abſo
lute ↄſiderata ⁊ pᷣmarie abſtrahit a qlibʒ eſſe in anĩa.⁊ ſuppo⸗
ſitt. igit᷑ nõ ↄuenit pᷣmario obiecto. Taceo ꝙ ſit ſubiectĩe ĩ eo.
¶Pꝛetea eſſe in ania ex ꝑte obiecti nõ eſt reale.igit᷑ nõ eſt ſubie
ctũ accñtis.i ¶ Cõtra ſcam opinionẽ Arguo ſic pᷣmo qꝛ eſt in
ſufficiẽs qꝛ aſſumit ſolũ de intẽtiõe ex ꝑte ĩtellectꝰ.⁊ nõ ponit
aliã intẽtionẽ ſecundã qð eſt falſuʒ.qꝛ intẽtio impoꝛtat oꝛdinẽ
intẽdent: ad intẽtũ.ſʒ oꝛdo ille eſtin eremig. vtrũqʒ extre
moꝝ põt dici intẽtio. Pꝛetea relatio ſigni ad ſignatũ nõ ſo-
lũ ẽ in ſigno. ſʒ etiã in ſignato ad minꝰ ſjm rõnẽ. intẽtio nõ ẽ
ſolũ actus ĩtelligẽdi ſcans ↄceptũ quãtũ ad ſcdᷣam vł rẽ ĩiquz
tũ ad pᷣmã intẽtionẽ.Sʒ eſt etiã res ſonats. Pietera ſcða in

B. Tho.

tentio eſ ſigni illiꝰ qð accidit rebꝰ intellect:t.ſʒ tale nõ eſt res

nature.ſʒ rònis.igit᷑ vł erit foꝛa vłſcðᷣa intẽtio. Pꝛetea ſcdᷣo

pbicoꝝ ðꝛ abſtrabẽtiũ nõ eſt mẽdaciũ.Quidqd eſt in ĩtellectu

p ſpẽm vł actũ ĩtelligit᷑ſʒ eſſe abſtractũqð ↄuenit rebꝰ dũ cõ
ceptꝰ ↄcipit vnã ſine alia)ↄgnoſcit᷑ ab ĩtellectu ꝑ aliquẽ actũ
nõ pᷣmũ. qꝛ eſſe abſtractũ nõ ẽ res eẽ.nec ꝑ ſʒm.qꝛ nõ ſʒcat pꝛi

mũ actũ ſᷣcatm̃. ¶ Pꝛetea qñ tã ſignũ qᷓ; ſignatũ ſunt in anima

tũc ſciẽtia ↄſiderãs huiuſmõi vł eſt metaphica vł naturalis g̊
intẽtiões logice negligunt᷑.q Argumẽta pᷣme opiniõis Ad p⸗
mũ dico ꝙ intẽtiões ſcðᷣe ↄueniũt rebꝰ vt ſunt ↄcepte. ſʒ h eſſe
eſt alið ab eſſe nature.Dico etiã ad maioꝛẽ ſi ĩtelligit᷑ de eſſe nã
li vł de om̃i eẽ rei.qð eſt falſuʒ.Ad ſcdᷣm negat᷑ ↄña.nã ſpecies
ĩtelligibilis homĩs attribuit᷑ homĩ ꝓpter aliquã ꝓpꝛietatẽ ĩ eo
⁊ tñ nõ eſt in eo ſubiectĩe.ſilit᷑ rõnes in nr̃o ĩtellectu ſubiectate

de ꝓpꝛietatibꝰ diuinis ſt nõ tñ ſubiectant᷑ in deo.ſile eſt de man

co hoĩe picto repᷣentãte pauꝑes.Ad Terciũ dico ꝙ hoc teluʒ
ꝓpꝛiũ ꝑpſodit domũ.nã ſpẽs itelligibilis vł actꝰ ĩtelligẽdi ſunt
ſubiectĩe in ĩtellectu.a dbus nõ denoĩat᷑.Dico etiã ꝙ imago nõ
Hificat᷑ de ſbiecto ſuo ĩ recto tñ ĩ obliq.licʒ illa ſit falſa ſpeculũ
eſt imago vł imagĩatũ.⁊ illa vera hõ ẽ imagĩatꝰ Verũ tñ dici
mꝰ ꝙ hõ vl imago eiꝰ ſit in ſpecko.¶ Tercia o P Bis quã teneo
eſt ꝙ ſcðᷣa intẽtio ex ꝑte rei intellecte nullibi eſt ſiectiue.ꝓbo
autoꝛitate ⁊ rõne.autoꝛitate. S.Tho.in opuſ.de vlibꝰ dicentẽ
z aduertendũ cũ ðꝛ res ſubiecta intetioni ſcðᷣe pᷣdicat᷑.nõ eſtĩ

telligẽdũ ꝙ res illa ita ſit ſubiecta intẽtiõi ꝙ ſit in ea vt accñs

in ſubiecto ſicut ſubiectũ ſciẽtie nõ ðꝛ ̊ mõ ſubiectũ.vt ſcien⸗

tia ſit in eo tãq; in ſubiecto. ſʒ ſicut in obiecto.ſciẽtia em̃ nõ eſt

in ſcibili.ſʒ ſciente de poten.q.ʒ ar..ꝙ ad hoc ꝙ aliq relatõ ſit
q̃ in neutro extremoꝝ aliqd ponit nõ facit diſtãtia creaturarũ
iz e illa relatõ nõ attẽdit᷑ ſm oꝛdinẽ aliquẽ qᷣ ſit in rebꝰ.ſʒ ſꝛm

oꝛdinè? qui eſt in ĩtellectu tm̃.ſʒ ſcdᷣa intẽtio ẽ relatõ rõnis qui
attẽdit᷑ ſm oꝛdinẽ in ĩtellectu tm̃ ⁊ nõ reꝝ.igit᷑ ĩ neutro extre⸗
moꝛũ quibꝰ attribuit᷑ ſicut ſunt res. ꝓbo etiã autoꝛitate Ar⸗
mãdi ⁊ veroꝝ Thomiſtaꝝ. Rõe ſic. Nullũ accñs ẽ in aliquo
qð eſt incapax ip̃ius.ſʒ om̃e obiectũ pᷣmaꝝ eſt incapax ſcðe in

tentiõis.igit᷑ nulla ſcdᷣa intẽtio eſt in obiecto pᷣmario. Minoꝛ

pꝓpbat.qꝛ obiectũ pᷣmariũ ſolũ recipit pᷣdicationẽ illoꝝ.qᷓ ei per

ſiliter mu
¶KCoͤtra
coqð eſt
tſſe ireb.
metaphi
nib? qor
ſpeciei.
tur aſigen
io ðꝛ q
☛☚

oquaͤteneo
tiue. pbo
livodicent,
ſcai. hoͤeſti
eayt accñs

i. ytſcien⸗/

aem no et
ijrelatſit
reaturaru

rönis qoi

utro extr⸗
oꝛitate 4½

z in aliqo

–

Folium. xxxviij.
eſſentiã ↄuenit.Pꝛeterea Illð in qͥ ponit᷑ vlitas ſubiect iue
vel eſt ens reale vel rõnis.ſi pᷣmũ tũc erit accñs reale.ſi ſcöm
tũc nõ eſt in obiecto pᷣmario.Pꝛetea.ſi ſpecialitas ſubiectĩe
eſt in hoĩe ↄcepto vel eſſe conceptũ ꝓpter qð ineſt. eſt ens rea
le.vł rõnis.Si pᷣmũ ſeqᷣtur ꝙ pᷣus.Si ſcðm erit ꝓceſſus in ĩfi
nitũ.qꝛ illnd eſſe ↄceptũ iterũ inerit ꝑ alið ens ronis. ¶ Con
firmo.qꝛ vłe nõ eſt vnũ in ſubã cũ aggregat in ie accñs.ſcʒ intẽ
tionẽ ſcðᷣaʒ ⁊ rem er᷑ animã.q̃ qñq; eſt accñs qũq; ſubſtãtia.ſʒ
tm̃ exiſtẽs in ĩtellectu ſicut et ſeoa intẽtio nõ põt eſſe in illo ſbſᷣ⸗
iectĩe.qð eſt extra.¶ Contra hõ ðꝛ ſpẽs aĩal genꝰ.ſʒ denoĩati⸗
uũ ẽ in denoĩato. Dico ꝙ extrĩſice denoĩat᷑.ſicut aliqs dẽ hono⸗
ratus nõ ab honoꝛe q eſt in eo ſubiectatꝰ.̊ ſicut nõ ſequit᷑.ille
honoꝛat᷑ ꝓter vᷣtutẽ.ꝗ̊ honoꝛ eſt in eo.ita nõ ſequit᷑.ſpẽs attri
buit᷑ homini ęꝓpter aliqd inuentũ in eo.&̊ ſpẽs eſt in hoĩe.ſunt
em̃ aliq̃ accñtia q̃ extrĩſice denomĩant ⁊ nõ ſunt vt ſic in denoĩa⸗
to vt ſcibile ðꝛ nõ a ſciẽtia.qꝛ eſt in eo.patʒ ꝑ Phum a topicoꝝ
vbi ſic ðt.qniã aũt eoꝝ q̃ ad aliqð dicunt᷑.alie quidẽ ex neceſũ
tate in illis.aut circa illa ad q̃ dicunt᷑.vt diſpoſitõ habitus. in

alio em̃ nullo poſſibile eſt ea eſſe ad q̃ dicunt.alia aũt nõ neceſ

ſe eſt eſſe in ulis.ad q̃ dicunt᷑.ↄtĩgit aũt vt dũ ſcibile eſt in aĩa
ſiliter murꝰ ðꝛ mihi dexter nõ a vᷣtute q̃ eſt in eo.ſed q̃ ẽ in me.
¶ Cõtra intellectꝰ adinuenit intẽtiões in rebꝰ g̊ ẽ in rebꝰ. Di⸗
co qð eſt in rebꝰ.nõ ſim eſſe ꝓpꝛiũ.ſʒ abſtractũ. Et hoc eſt non

eſſe ĩ rebꝰ qꝛ eſſe abſtractũ nõ eſt in rebꝰ. Nã dicit. S.Tho.q. B. Tho.

metaphice ex q̃ ſumit᷑ argumẽtũ.Ens rõnis ðꝛ ꝓpꝛie de intẽtio
nibꝰ q̊ͥs ratõ adiuenit in rebꝰ ↄſideratꝛ.ſicut eſt intẽtio gñis ⁊

ſpeciei.⁊ ſikium.q̃ quidẽ nõ inueniunt᷑ ĩ rerũ natura.ſji ſequun

tur ↄſiderationẽ rõnis.ex q̃ aurea ſentẽtia veritas ſplẽdeſcit
Pꝛĩo ðꝛ qꝙ; nõ inueniunt᷑ in rerũ nã.igit᷑ illa radix nõ eſt ponẽ
da Scðo ðꝛ ꝙ ſequunt᷑ ↄſiderationẽ rõnis.igit᷑ talis ↄſidera⸗
tio eſt cauſa pᷣncipalis intentiõis ſcðᷣe.Nã ðᷣt idẽ Hoctoꝛ.S.
de natura gnis.ca.i9. Nihil vero in natura reruʒ fuit ſuꝑ qðᷣ
ltellectꝰ fundaret intẽtiões vłes. tale pncipiũ ſuꝑ quod ĩtel⸗
lectꝰ ſe fundaret nõ eſt ponendũ er in nã rei.¶ Contra ðt S.
Tho.de vlibus ꝙ ſcðᷣe intẽtiões pᷣncipalit accipiunt᷑ a ꝓpꝛieta
tibꝰ rerũ. Intellectꝰem meꝰnõ pot homiĩ vere attribuere gen⸗
nec petro ſpẽm. Dico pᷣmo ꝙ ðt notant᷑ a =S rerũ et

1 „

nõỹ a rebꝰ. Quia huiuſmõi ꝓpꝛietates etiã ↄueniunt rebꝰ qñqʒ

ꝑ accñs. Mã ꝙ hõ ſit in pluribꝰ nũero dꝛntibꝰ ſit ĩ llis młti
plicatt ↄuenit ei ꝓpter indiuidua.nõ ex natura abſolute.Dico

ꝓ exẽpli gra in vli ſunt duo ſcʒ Onitas q̃ eſt pᷣncipalis.⁊ młti

B. Tho.

.

tudo q̃ mãlis. pꝛimũ pᷣncipalit᷑ ab intellectu. Scom a rerũ ꝓ⸗
pᷣetatibꝰ cauſat᷑ Pꝛobatio.Quia ðt S.Th.de vlibꝰ cñ ðꝛ vle ẽ
