ſa na igitur
tat noneſ
abi vlinten

ſchonoc⸗

utr ben

Foliũ.xxvi.

mpius. tamen pꝛo maioꝛi declaratione moueo queſtionenx.

Itrüũ verbu coꝛdis 1 rks itelleeta

diſtigu ant. ⁊ illð ſit actꝰ ſemꝑ inberẽs intellectui noſtro. Ad

quã dicũt mõtani Thomiſte. Sʒ tñ intrinſecꝰ ſpeckando ⁊ ver

ba Hoctoꝛꝝꝛ Scti ad medullã examinãdo tłis cõceptio quã ippii
ponũt vᷣbũ coꝛdis eſt met res ĩtellecta.ſcdᷣm eſſe ĩtelligibile ac
cepta.q̃ eſt illð qð intelligit᷑.⁊ 8⁸ ſpẽm ĩtelligibilẽ ĩmediate rez
pᷣſentat᷑.licet poſſet dici qᷓ ꝑ reſpectũ ad rem exterioꝛẽ ſcdᷣm eſ
ſe nale acceptã.Et qꝛ illð eſſe ĩtelligibile res ĩtellecta nõ hʒ cõ
plete.niſi qñ actu ꝑ ſtellectũ ↄcipit᷑. ðo ðꝛ eſſe q̃ſi cõſtitutum
qddã ꝓductũ ⁊ effectũ ꝑ actũ ĩtelligẽdi. Sʒ ꝙ int᷑ ſpẽm intel⸗
ligibilẽ ⁊ rem ſic ĩtellecta.nõ ſit ponendũ tale ydolũ medium —
tanq; intelligibile vbũ.patʒ manifeſte ꝑ D. S.in de veri. mã B. Tho.

4..q.⁊.vbi ðᷣt ꝙ vᷣbũ intellectꝰin nobis duo habz de rõne ſua ſcz
weſt ĩtellectũ.⁊ ꝙ eſt ab alio expᷣſſum.q̃ duo ↄueniũt rei intel
lecte cũ ip̃a ſit ĩtellecta.⁊ ab ĩtelleetu expᷣſſa.id eſt ſᷣ eſſe intelli
gibili accepta. Et ſilit᷑ mã ʒ q.⁊. ðt ꝙ ĩtellectꝰ effectꝰ ĩ actu per
ſpẽm ĩtelligibilẽ q̃ infoꝛat᷑ foꝛat qͥditates rerũ.⁊ etiã cõponit
⁊ diuidit.ſj iſte qditates nõ ſunt ſemꝑ accña. ſᷣ ſunt met res in
tellecte ⁊ vlier appᷣhenſe.q̃ in diuerſis collocãtur pᷣdicamẽtis
Soceptio ĩtellectꝰ ꝑ actũ ĩtelligẽdi foꝛata quã ponũt alij vbũ
coꝛdis nõ põt diciſilitudo accñtalis media int᷑ ſpẽʒ ĩtelligibi
lEꝗẽ ⁊ rem ĩtellectã.⁊ ſubdit.S. Tho.ibidẽ ꝙ ipa qͥditas ſoꝛata

in ſtellectu.vł etiã ↄpoſitio ⁊ diuiſio eſt qddũ opatũ ipius peꝛ
qð tñ ĩtellectꝰ venit in ↄgnitionẽ rei exterioꝛt.⁊ ſic eſt ſcðᷣm qð
ĩtelligit᷑. Et h̊ iterũ nõ põt verificari de vᷣbo coꝛdis.qð iſti ſem

per Hon ſt accñs ĩtellectꝰab ĩtellectu omiq̃q; pꝛoductũ ↄple
te

tutũ.etiã ðt B. Tho.de poten.mã 99 .· 5. ꝙ illð qð eſt pꝛi B. tho

mo ⁊ p ſe ĩtellectũñ ſiue ſit diinitio ſiue aliq enunciatio ðꝛ ver

bũ interiꝰ.qð izcat ꝑ vocẽ.ſᷣ manifeſtũ eſt ꝙ illa ſpẽs ꝑ intel⸗

lectũ exp̃ſſa nõ eſt dimnitio rei nec enunciatio. Cũ ſim illos ſit
ſimplex ⁊ ĩdiuiſibile accũs intellectui poſſibili poſt ſpẽm ĩtel⸗

ligibilẽ denoĩatĩe inherẽs.̊ nõ põt dici vᷣbũ.Ex om̃ibꝰ ĩmedia

te dictt. ⁊ ex Doct.S.fidelit tranſſumpt/ colligo vnã rõnẽ foꝛ⸗
maalẽ q̃ talis eſt. M eſt ponẽda pluralitas ſine neceſſitate. H
uulla impellimur neceſſitate ad ponendũ vᷣbũ coꝛdis eẽ quẽ

E ij

dam ſpeclarẽ ꝛ accſtalẽ eſſe ſikitudinẽ Raa itelligẽdi tranſe
unter expᷣſſaz mediã int᷑ ſpẽm ĩtelligibilẽ ĩtellectui poſſibili ha

bitualit impꝛeſſaʒ ⁊ rẽ ĩtellectã.ꝭ̊ ponẽ huiuſmõi ſi ilitudinẽ tã

poſterioꝝ
et ⁊ topico

B. Tho.
B. tho.

B. Tho.

1

q; vdolũ mediũ ẽ omino ſuꝑflnũ. Maioꝛ ẽ nõ.qꝛ ſcõm Phum
poſterioꝝ et ⁊ topicoꝝ.appetibiliꝰeſt alidqd oↄgnoſcere ꝑ pau
ca q; ꝑ multa.cũ pauca ſint poꝛa ⁊ notioꝛa multis. vt Raͤeng
oſtẽdit ꝓhus ꝑ media demõſtratiõis.Sʒ Mioꝛ ꝓbat. pᷣmo qꝛ
ſcõm Doc.S.par.iq.ioj.ar.zʒ in coꝛ.oꝑationis itellectꝰ eſt ſo
lum duplex pᷣncipiũ ĩ intelligẽte.vnũ qð eſt ipᷣa vtus ĩtellectu
alis.a alid qð eſt pᷣncipiũ ĩtelligẽdi ĩ actu.ſcʒ ſilitudo rei intel.
lecte in intell ectu.etiã ðt S. Tho.in ſumma ð gẽ.li. ca.a2.ad
pᷣmũ.q; ꝑfectõ oꝑationis ĩtellectꝰ depẽdet ex duobꝰ. ſcz ex ꝑfe⸗

cta ↄfoꝛitate ſpẽi ad obiectũ.⁊ ꝑfecta vnione ſpꝛi ad ĩtellectũ

Ergo ſequit᷑ ꝙ nõ ſit neceſſariũ ponẽ h terciũ ſcʒ ydolũ mediũ
Scðo ꝓbat. qa ſcdᷣm. Soc.S.in q̃ſtionibꝰ de vitate diſputatẽ
mã ʒ q.⁊.intellectꝰ effectꝰ ĩ actu ꝑ ſpẽm intelligibilẽ qᷓ eſt pᷣmũ
q̃ põt oꝑari foꝛando qͥditates rerũ ⁊ cõponẽdoꝛ diuidẽdo.g
inter qͥditates ⁊ ſpẽm ĩtelligibilẽ nõ opoꝛtet ponẽ aliquã acci
dẽtalẽ ſiłitudinẽ. Tercio ꝓbat᷑ eadẽ Miĩoꝛ ꝑ S.Tho.iĩ de veri⸗
tate mã 3 q.iad ſcðᷣm. vbi ðt ꝙ ad ſpẽm q̃ eſt mediũ ↄgnoſcẽ
di duo requirunt᷑.ſq; repᷣſentatõ rei ↄgnite qᷓ ↄpetit ei ſcõm ꝓ

pĩqᷣtatẽ ad ↄgnoſcibile ad eẽ ſpũale vł imãle qð ei ↄpetit ſcm

qð bʒ eſſe in ↄgnoſcẽte.Sʒ illa duo pfectiſſime ↄueniũt ſpẽi in
telligibili imp̃ſſe ĩtellectui. ů ipa erit cõpletũ ⁊ ſufficiẽs mediũ
ↄgnoſcẽdi qͥditates reꝝ. Mioꝛ ꝓbat.qa ipᷣa eſt abſtracta im⸗
mediate a fantaſmatibꝰ rerũ ſenſibiliũ. Quare maioꝛẽ hʒ ꝓ⸗
pinqᷣtatẽ ad ipᷣm ↄgnoſcibil e q; illa foꝛma accñtoalis ſcðm ali⸗
os ꝑ actũ ĩtelligẽdi circa ſpẽm ĩtelligibilẽ ꝓducta.etiã ſpẽs in

telligibilis eſt ſbiectie ĩ intellectu ↄgnoſcẽte.a qᷣ ſoꝛtit᷑ ſpũ ali⸗

tatẽ ⁊ immãlitatẽ Hec ille. ¶ Quauis q̃ſtio ꝓ ꝑte affir̃atiua
⁊ in griũ huiꝰ ſit ſufficient᷑ deemĩata cogoꝛ tñ amoꝛe ſtudioſo⸗
rũ captꝰ plura ad iũgere.Cũ dicũt ꝙ res ĩtellecta ſit qͥ ĩtelligi
tur res ſeòm eſſe nãle.nõ põt eſſe qꝛ idẽ nõ eſt pᷣncipiũ ĩtelligẽ
di ſui ipᷣius nã eſſet pᷣncipiũ ⁊ pnciꝑiatũ.nec põt dici res qͥ ali

qd ĩtelligit᷑ niſi ſicut ↄcluſio ex pᷣmi is. cõpoſitũ ex ꝑtibꝰ.pꝛĩ⸗

cipiũ ex ncipiat: ↄgnoſcit᷑.ꝙ ſi ita intelligit᷑ nõ eſt dom de ſiki
tudie Ad argumẽtũ vo adductũ de vitate dico ꝙ nihil ꝓb at

pbocfe
exſeſine
gumẽtü
cundar
nnſeißol
nepoet
Ingoi⸗
tome

ii gnoſet
teiſcm
peritſcm
niürſpeiin
nis meciũ
ſtracta im⸗
ioꝛẽ hz ⸗
ſcm ali⸗
tiã ſpẽs in
tit ſpuͦali
aſfifatins
eſtudioſo⸗
ſitcitellig
piũ ſtellige

. Foliß. xxvij.
nee ꝓbari põt ex. D. S. immo re

8 itellecta nõ cõſtituit᷑ ſic dii*

ↄgnoſcẽdo coloꝛẽ nõ oſtituit ipᷣm.ſequeret᷑ etiã q intellectꝰ eſa
ſet cauſa rerũ qꝛ ↄſtituẽs eſt cauſa ↄſtituti. Pꝛeta oꝑatio in

tellectꝰ eſſet tñſiens.qð eſt falſus.ꝓbat᷑ ſeqla.qꝛ qcquid ↄſtitu
it aliqͥd ſeꝑatũ ⁊ extrinſicũ h facit oꝑatiõne trãſeũte.res aũt

ſunt extriſice ⁊ ſepate.&Cõtra ĩtellectꝰ abſtrahit res ̊ ſtabir

ꝓpꝛietas ſermõis.Dðm ꝙ ĩtelleetꝰ poſſibilis nõ ðꝛ abſtrahꝰ?
alit niſi ea q̃ ſunt ↄiũcta in rebꝰ ſeꝑati ĩtelligit. lineã em̃ ĩ mã
ſenſibili exiſtẽte intelligẽ põt ſine materia.ſicut viſꝰ ↄgnoſcit
albedinẽ ĩ lacte ⁊ nõ dulcedinẽ.vt patzʒ par.iq.Sj.et in ſumma
5 gen. li.æ ca.25 & Pꝛetea ills eſt expoſitio extoꝛta expᷣmẽ ẽ ali

qᷣd ſub eſſe itelligibili accipẽ.qꝛ tũc magꝛ eſſet paſſio intelle⸗

ctꝰ ·eiꝰ qᷓ; actio cũ ĩtellectꝰpſiciat᷑ ꝑ res ĩtelligibiles.ſ Hẽ falſũ
lſicut aliqs mediãte ſigno vł ſigillo expᷣmit figurã ſigilli in ce⸗

rã.ita intellectꝰ medite ſpecie ĩtelligibili.expᷣmit vᷣbũ ĩitelligi

bile realit. adducimꝰ tñ ülã ſilitudinẽ.nõ q;tũ ad actiõeʒ trã⸗
ſeuntẽ aũt ↄueniẽs ſit expoſitõ eoꝝ.relinq ſedulo lectoꝛi
Tho.vbi ſupᷣ.Ad mĩoꝛẽ quã ipᷣi putãt maniſeſtã. Dico ꝙ ẽ fal
ſa. vt patʒ ex Doc.S. in iſen. vbi ſupᷣ ad rõnẽ foꝛalẽ dito oceſ⸗
ſa maioꝛe nego mĩoꝛẽ.ad ꝓbatiõeʒ Dico ꝙ magt impꝛobat qᷓ;

ꝓbat MNã ſiłitudo eſt effectꝰſpẽi ĩtelligibilis mediãte ĩtellectu

eſt pᷣncipiũ ↄgnoſcẽdi rẽ in actu.Ad aliã ꝓbationẽ nõ dico

ſoluẽdo eã.ſᷣ ꝓbando ſolutiõeʒ datã.qꝛ ĩtellectꝰ oꝑatio ꝑſici

pꝑ hoc vydolũ.⁊ fit pfecte ĩ actu.vtʒ de vᷣitate.q. ar.ia.nã ſi ſpẽs

ex ſe ſine ydolo eſſet ꝑfecta foꝛa obiecti.ſequeret᷑ ſeptimũ ar⸗

gumẽtũ ? nonum y tellectꝰ eẽt in ꝑfecto actu ꝑ ſpẽs. Ad ſe⸗
cundãꝗ rõnẽ ad antecedẽs dico ꝙ; ĩtellectꝰ foꝛat qͥditates reꝝ
in ſe ipᷣo ſubiectĩe exiſtẽtes.q̃ dicunt᷑ vᷣba interioꝛa hñt tñ res

reſpõdẽtes er̃aĩaʒ. ↄcedo bñ ꝙ nõ eſt vnũ ydolum directe lo
quẽdo int᷑ ſpẽm foꝛatã ⁊ ſpẽm itelligibilẽ.eſt tñ vnũ ydolũ vel
ratõ media int ſpẽʒ ⁊ rem. Ad tciã ꝓbationẽ dico ꝙ ſpecies in
qð aũt ſit neceſſariũ ponẽ tale ydolũ ꝓbo autoꝛitate ⁊ rõne.
autoꝛitate Ariſ.iperiar.dicẽtis.Sũt g ea q̃ ſunt in voce earũ

telligibilis repᷣſentat ĩ habitu rem — in aetu. Nltĩio

̊ ſunt ĩ aĩa paſſionũ note.ſᷣ ſpẽs ĩtelligibilis non eſt paſſio.qꝛ
hʒ eſſe firmũ in aĩa. Nec ĩtelligẽ qꝛ eſt opatio.paſſio aũt ſe hʒ
modũ opꝑati.̊ paſſio in pᷣfata põne eſt aliqd m ania nõ ob

Eiij

Ariſ.iꝑiar

„

metaphi.

z de anima.
rõne ꝓbat᷑.

a metaphi.
2z metaphᷣi.
⁊2 p̃ᷣdicamẽ

lectiĩe.qa ab illo nõ patit᷑ anĩa niſi aliqͥd eiꝰ recipit.ſicut viſus
nõ ðꝛ pati a coloꝛe. MNiſi ſpẽʒ coloꝛ ſibi ſiłles educat de potẽtia
in actũ.q̃ ſpẽs ĩ oclo ðꝛ paſſio ⁊ nõ coloꝛ.nã paſſio in paciẽte
coloꝛ aũt nõ eſt in ocło.⁊ de anĩa.g̊ opoꝛtet ponẽ aliqð quar⸗
tũ ĩ aĩa qð inſit ꝑ modũ paſſiõis ſᷣcate ꝑ vocẽ exterioꝛ eſt q̃ dẽ
verbũ ↄſtitutũ ⁊c̃. Mã cõfirmatuꝛ ᷣ metaphice lectiõe ſexta ðᷣt
Phus ꝙ hõ ⁊ muſicũ ſunt vnũ ꝑ accñs.qa ambo vni ĩſunt ſʒ
different. qa homo coꝛiſco ineſt vt ſubã.ſij muſica vt habitus
aut paſſio ſubſtãtie.ſj muſica vt ſpẽs nunqᷓ; ineſt ꝑmodũ ha⸗
bitꝰ.̊ opoꝛtet q verbũ expᷣſſuʒ ab ĩtellectu mediãte muſica in
ſit ꝑ modũ paſſiõis.g̊. Pꝛobat᷑ qꝛ foꝛa in aliq ſhᷣiecto nõ coꝛru
ptia dicit᷑ paſſio inquãtũ eiꝰ eſſe nõ eſt firmũ.ſᷣ trãſiens.vt eli⸗
ci põt ex Doc.S.de vᷣtute q̃ſti.pᷣma. Sicut ſpẽs ĩ pupilla dicit
paſſio. ↄfir̃at᷑.qa res agũt inſtrumẽtalit᷑ in ĩtellectũ.et ̊ mag:
dicerent᷑ actiões qᷓ;ᷓ paſſiões intellectꝰ.iðo ipᷣe nõ pñt dici paſ
ſiões. nec poteſt aliter gloſari Ariſtoteles niſi ð nãm voca⸗
boli paſſiõis manifeſtiſſimã. eſt ẽ h̊ diſtictio Phoꝛũ ꝙ foꝛe
accñtales vł inſunt ꝑ modũ habitꝰ vł paſſionis.q Pꝛetes res
nõ ðꝛ in anĩa niſi inquãtũ ſua ſiłitudo eſt in ea vł ſpẽs ʒ de aĩa
& res nõ dicunt᷑ paſſiões niſi rõne ſilitudinis.Sʒ illa nõ poteſt
eſſe ſpẽs. vtʒ ̊ erit aliqð expᷣſſuʒ ab intellectu. Roõne ſic et
ꝑ modũ q̃ſtiõis.Quero qñ ĩtellectꝰ ĩtelligit roſam in hyeme
vł ſuũ ĩtelligẽ tmĩat᷑ ĩ aliq vł nõ. ſi in aliq.nõ in roſa e᷑ animã
vł in roſa nãli.qꝛ talis nõ exiſtit.ſjj ᷣm ſentẽtiã illoꝝ eſſe intelli
gibile quãtũ ad inqᷣſitionẽ pᷣſupponit eſſe in actu.cũ vnũqð q;
bm ce eſt in actu ↄgnoſcat᷑ ↄ metaphh̊ice Mã eſſe eſt cauſa veri
tatè z metaphice ⁊ ĩ pᷣdicamẽt:.̊ tmĩat᷑ ĩ aliqᷓ intellecto vł con
cepto.qð nõ eſt ſpẽs.qꝛ talis eſt ſolũ qͥ aliqͥd ĩtelligi᷑. Nec in⸗
telligẽ.qa tale tmĩat᷑ in aliq. Pꝛeterea imagĩatõ vł fantaſia
ẽ de re pᷣſente vł exiſtẽte.ſicut de niue iam ſub cane fãtaſiat᷑ cuius
oꝑatio circa niuẽ tmĩat᷑ nõ nãlem vł realẽ cũ talis nõ ſit.̊ ter
mĩiat᷑ ĩ aliq foꝛa q̃ põt dici nix imagĩata ↄcretĩe.q̃ tñ nõ eſt ni

gqꝛp̃ſi unonit g talis nõ ſit.ſicut in imagĩe octauiꝰqᷓ mõ nõ e

Ps00
pↄgnoſcit niuẽ q̃ tñ nõ eſt. Didet᷑ ̊ ꝙ neceſſario ponit᷑ tale yxdo

cit. ita ĩtellectus ⁊ fantaſia in imagiĩe niuis vł ſilitudine

lũ diſtinctũ a re intellecta vł ↄcepta.¶ Pꝛo maioꝛi munimen
to adduco ⁊ aduoco ſancti Tho.autoꝛitatẽ (que mihi maioꝛ

ſilitudo⸗
telligit
ſczitelle
res itell
ſzmcẽ te
ceidit
is 72
ideeie⸗
lecti di
Maioꝛ
ſicut re⸗
qꝛ afſun
tangita
loſophi
oꝛdiati
babeqte

ſt dici paf
num voca⸗
ug ſoie
Meies tes
Nerrin⸗
ahopotett
Rone ſicet
zin hieme
e animna
eſſe intelli
vnuqoq
cauſa veri
to vl con
. Mecin⸗
k fantaſis
ſiat cuins
ſit. ter
ſnõ atn
moͤno⸗
Hſilitudine
nittaleſe⸗
munimen
ihbimaio:

Folium. xxvüij.
ligibili inqentt. Notandũ ꝙ intellectus ĩtelligẽdo ad q̃ttuoꝛ

lemp videt᷑ quãtotũ igeniũ meũ in opuſ.5ʒ.de intellectu ꝛ itel B. Tho.

pot hꝛe oꝛdinẽ.ſcʒ ad rẽ q̃ intelligit᷑. Sco ad ſpẽm ĩtelligibi⸗

lẽ q̊ fit intellectus in actu. Tercio ad ſuũ intelligẽ.Quarto ad
cõceptiões ĩtellectꝰ q̃ quidẽ ↄceptio a tribꝰ pᷣdict: differt.A re
quidẽ ĩtellecta.qꝛ res itellecta eſt interdũ ex ĩtellectũ. Cõcep

tio aũt ĩtellectꝰ nõ niſi in ĩtellectu.Et iteꝝ.ↄceptio ĩtellectꝰ oꝛ⸗

dinat᷑ ad rẽ intellectã ſicut ad finẽ.ipᷣe em̃ intellectꝰ ↄceptionẽ
rei in ſe foꝛat.vt rem itellectã cognoſcat. Differt etiã cõceptio
a ſpecie ĩtelligibili.nã ſpẽs ĩtelligibilis q̃ fit ĩtellectꝰ ĩ actu con
ſiderat᷑ vt pᷣncipiũ actionis ĩtellectꝰ.cũ om̃e agẽs agat ſʒm ꝙ;
eſt in actu ꝑ aliquã foꝛmã.quã opoꝛtet eſſe actiõis pᷣncipium

BDiffert etia ↄceptio ab actiõe ĩtellectꝰ q̃ eſt intelligẽ.qꝛ pᷣdicta

cõceptõ ↄſiderat᷑ vt ĩminꝰactiõis.⁊ q̃ſi quiddã ꝑ ipᷣm ↄſtitutũ
Intellectꝰ em̃ ſua actiõe foꝛat rei diffinitionẽ. vł etiã ꝓpõðnem
affir̃atiuã ſeu negatiuã. Hec aũt ↄceptõ ĩtellectꝰin nobis pꝛo
pꝛie ðꝛ vbũ. Hoc em̃ ẽ qð vᷣbo ĩterioꝛi ſjcat᷑. Vox em̃ exterioꝛ
neqʒ ſjcat ipᷣm ĩtellectũ.neq; ſpẽm ĩtelligibilẽ Neq; actũ ĩtelle
ctꝰ.ſʒ ↄceptiõeʒ q̃ mediãte pᷣfert᷑ ad rẽ huiuſmõi.igit᷑ ↄceptõ ſi⸗
ue vᷣbũ qñq; ĩtellectꝰ noſter ĩtelligit rẽ aliã a ſe ab alio exoꝛit᷑.
et alið repᷣſentat. Oꝛit᷑ quidã ab intellectu ꝑ ſuũ actũ.eſt vero
ſilitudo rei ĩtellecte ipᷣm repᷣſentãs. Cũ vo intellectꝰ ſe ipᷣm in
telligit ᷣbũ pᷣdictũ ſiue ↄceptio eiuſdẽ eſt ꝓpagatio ⁊ ſilitudo
ſcʒ ĩtellectꝰ ſe ipᷣm ĩtelligẽtis.Jdẽ de po.q.S ar.i in coꝛ.Dicit᷑ ꝙ;
res ĩtellecta ðꝛ res ad er̃ ſim eẽ nãle.⁊ ↄceptio eſt res ĩtellecta
ſjm eẽ ĩtelligibile ¶¶ Cõtꝛa eſſe ĩ ĩtellectu accidit rebꝰeẽ nãle nõ
accidit rebꝰ.ꝙᷓ res ĩtellecta nõ ðꝛ ſjm eẽ nãle Maioꝛ ↄceſſa ab
eis ⁊ a S. Tho.eſt ꝓbata ĩ de en te⁊ eẽntia.Mioꝛ clariſſima ẽ.
Pꝛetea illa opinio videt᷑ inuere realẽ rerũ ꝓceſſum ad ĩtel
lectũ dũ ĩtelligunt᷑ ꝙ eſt falſuʒ.ꝭ̊. Miĩoꝛ patʒ ð genti.li.2.ca⁊ꝛ5.
Maioꝛ ꝓbat᷑ qꝛ alias ↄceptio ĩtellectꝰ eſſet om̃ino er̃᷑ animaʒ
ſicut res ĩtellecta ſʒm eos. Pꝛet᷑ea illa ſolutõ eſt inſufficiẽs
qꝛ aſſumit alterã ꝑtem ꝓbatiõis facilioꝛẽ. Sicut Pentathlus
tangit athletam fugit autem geltaſtã de quibꝰ Plato in phi⸗
loſophia ita acrioꝛẽ ꝓbationẽ fugit. ſcq; ꝙ cõceptio ſit mediũ
oꝛdĩiatũ ad rem ↄceptã ſicut ad finẽ. Nã q;uis mediũ ⁊ finis
babeãt candẽ rõnẽ intẽciõis vł finis.non tñ rei.qꝛ mediũ rea

le ꝓpꝛie captũ.a fine realit᷑ diſtiĩguit᷑ ſicut frenefactĩa diſtiguit᷑ 24 tligeni
ethicoꝛũ. militari.iethicoꝝ Cõfir̃atur.qꝛ finis in executiõe eſt vltimus lgice au
ſi &àptio eſt res ĩtellecta.ſequeret᷑ ꝙ idẽ pᷣcedat ſe ipᷣm reas ſteligete
liter. qa cõceptõ pᷣcedit rem ĩtellectã ĩ executiõe.cũ ad h̊ foꝛat tſenpe
vbum vt res ĩtelligat᷑.¶ Pꝛetea res eſt pᷣma in ſtentione finiis ages, P0r
⁊ vltĩa in executiõe.ſj ediuerſo eſt de cõceptiõe q̃ vltĩa eſt inten oles. dl
tione. Nam volens intelligere neceſſario eſt ꝙ habeat ſpem mlsac ſ
deinde ꝙ pᷣcedat ad actũ.tcio ad verbũ.qrto attingit finẽ int? ztintu
B. tho tum ſcʒ rem ĩtellectã. Cũ vero ðt S.Tho. ꝙ ↄceptio ĩtellectꝰ modup⸗
ſit quodã ꝓductũ ꝑ ipᷣam oꝑationẽ ĩtellectꝰ. Reſpõdet q ZF. d miripi
Tho.loquit᷑ cũ det᷑mĩatiõe diminuẽte. qᷣa ðt ꝙ eſt qſi qʒddam c Dicit
⁊ qdãmõ ↄſtitutũ qð maxĩe hʒ veritatẽ de re intellecta.qa illa gerid.
m ſuũ eſſe ĩtelligibile accepta eſt iſto mõ ꝑ oꝑationẽ ĩtellectꝰ ſenp eti
ꝓducta.i Contra ⁊ pᷣmo ſic. Mã ðᷣt ille egregiꝰ doctoꝛ Tho. ſntſinl
ſit qſi quoddã ↄſtitutũ pꝑ actionẽ ĩtellectꝰ qdð verũ eſt.Moꝛ Alli ol
tus em̃ ꝓpꝛie nõ ↄſtituit tminũ.nec ꝑfectibile ꝑfectionẽ.̊ illa mn Ses
diminutio ſi mõ ita eſt de᷑mĩat vᷣbũ.qͥ ad actionẽ intellectꝰnö⸗ ſs ſtih⸗
q ad rẽ intellectã. Secũdo ſic vᷣbum intellectꝰ qñ nõ intelligit colonſt
ſeipᷣm ab alio exoꝛit᷑.⁊ alið repᷣſentat Sʒ res ĩtellecta nõ oꝛitur biliot
ab alio ſcʒ ĩtellectu. Tum pꝛĩo.qꝛ eſt pᷣncipiũ ĩtentiõis q ad c terudd-
qſitionẽ ſpecieꝝ.Tũ ſcðᷣo. a nõ realit᷑ oꝛit᷑ res ab ĩtellectu qd ſti bzd
tñ vᷣbo huiuſmõi ↄuenit. MNec alið repᷣſentat qͥa res intellecta 8.8.
ſzm eſſe nãle apð eos ðꝛ ↄceptio.ſ̃ eſſe itelligibile. Sʒ eſſe nale V de⸗
⁊ eſſe ĩtelligib ile rei ad er̃ in eadẽ re faciunt tm̃ diuerſitatem u
accñtalẽ. nõ eſſentialẽ. nõ repᷣſentat aliud.¶ Cõtra ſcðᷣaʒ ꝑtẽ en B
ſolutiõis Aꝛguo Mihil ðꝛ ↄſtitui vł ꝓduci ſᷣm relatiõeʒ rõnis re
bp ſſe intelligibile vel eſſe intellectũ eſt relatio rõnis in rebꝰ.æ qden
* PMWioꝛ patʒ. quia qñ aliqͥd nõ depẽdet ex altero in eo nõ eſt re⸗ ires ttel
alis relatio. licet ſit in dpendẽte. vt ꝑatʒ de ſcibili ad ſcientiõs coſe⸗
nõ depẽdente. ß res ab ĩtellectu nr̃o nõ dependẽt. Silit etiaz eſent
rees intellecta.qñ intellectus non intelligit aliquid ſui. eſi ſe n wnd
B Tho. R extra anĩam vt patʒ ĩ opuſ.vbi ſupᷣ.ðt em̃ S.Tho. de rebus neqite
CTho. nãlibꝰ exemplificãs.lapis ⁊ equꝰ etiã dũ ĩtellectꝰ ea ĩtelligit lectuip
ſunt realit᷑ ẽ anĩaʒ. Et ꝓpter illas res nãles ðᷣt qð qñq; ſunt ek tellech
animã.qñq; aũt ðt res eſſe ĩ anĩa.qñ ſcʒ intellectꝰĩtelligit ſeiꝰ jnq
ſum de po.q.o.ar.iĩ coꝛ.q Nõ q illð qð ẽ pꝛĩo ⁊ ꝑ ſe ĩſtellectia. pquz
Daſentel 5 ſcz ĩtellectꝰ ĩſeipᷣo ↄcipit de re ĩtellecta Mõ ẽ res illa cniꝰno n

6 intelligit
tandoꝛitr
lois od c

tellectu q

eg intellecta
Geſſe nale

luerſitatem
faſcdaz pt
tiõcʒ röͤnis
g in reb.§
noeſt te⸗
ad ſcientia
Sllit etig;
o. de febls

ea itelliot

ſhſunter
Ulinreiß

bſeſtellecta

llachidne

Foliũ. xxix.

ticia ꝑ ĩtellectũ habet᷑.cũ qñq; ſit intellecra ĩ potẽtia tm̃.Et ſit
er itelligentẽ. Sicut cũ hõ itelligit res mãles.vł naturales.vt
lapidẽ aut aĩal aut alið huiuſmõi.Opoꝛtʒ aũt ꝙ itellectũ ſiti

ĩtelligẽte.⁊ vnũ cũ ipo.¶ Mõ etiã ꝙ quidã qðᷣdã quedã non
eſt ſemꝑ determĩatio diminuẽs.ſᷣ declarãs qñq;.immo etiam
agẽs. Poꝛro cũ ðꝛ qͥdã hõ fecit magnã cenã.qdaʒ hõ redemit
hoĩes.nõ diminuit᷑ hõ qᷓ ad pᷣparationẽ cene.immo auget᷑ cũ
talis actꝰ ſinglari ↄueniet ⁊ nõ vli. Sic cũ dico vᷣbũ eſt qðᷣdã
ↄſtitutũ vl qſi ↄſtitutũ.declarat᷑ natura eiꝰ q̃ ineſt tranſeunt᷑ et
ꝑ modũ paſſiõis.Quãdo obijcit eis.vᷣbum nrẽm mkłtiplicatur
ad młtiplicationẽ reꝝ. Et ꝙ vᷣbum noſtꝝ ſit frequẽter imꝑfe⸗
ctũ.Hicũt ꝙ h̊ ðt S.Tho.vt habeat᷑ differẽtia ſubãrũ ⁊ acci⸗
dẽtiũ.Nã ſi vᷣbũ noſtrũ ſemꝑ eſſet accñs.tũc nõ frequent᷑.ſed
ſemꝑ eẽt imꝑfectũ. ¶ Cõtra illã ſolutionẽ Arguo ſic. Ille due
ſtant ſimł. Quicqͥd eſt ſemꝑ h̊ eſt frequẽter.ſicut ad neceſſariũ
ſequit᷑ poſſibile ¶ Pꝛetea illa ſolutio ẽ ꝑ locũ ab autoꝛitate ne
gatie. Scð opᷣſuppõit falſuʒ.ſcʒ vbum nr̃m ſi ponit eſſe acci
des ſit ĩperfectiꝰ rebꝰ ĩtellect:· Eſt em̃ młtoꝝ opinio ꝙ; vᷣbuʒ

coloꝛt ſit pfectiꝰ coloꝛe. Mã ðᷣt S.Tho.vbi ſupᷣ̊. Nihil aũt no B. Tho.

biliꝰ 2 pfectiꝰ inuenit᷑ in creaturt qᷓ; ĩtelligẽ. Cuiꝰ verbũ ðꝛ eẽ
terminꝰ.O vero ðt młtotiens vᷣbũ eſſe accñũs nõ ſemꝑ oppo
ſitũ hʒ de poten.q.2 ar.o et iſen.vt ptʒ s.¶ Cõtra eos Arguo
Si.S.CTho. dixiſſet vſpiã ꝙ vᷣbuʒ vł ↄceptio eſſet res intelle⸗
cta.tũc nõ tot laboꝛes ſubiuiſſet ad ꝓbandũ vᷣbũ noſtrũ non
eſſe de natura ĩtellectꝰ.qð tñ ꝓbare conat᷑ de potẽ.q.9.ar. quẽ
textũ h̊ recitare vtilitas nos cõpulit. Nõ ꝙ duo ſunt de rõne

eiꝰ qð eſt ĩtelligẽ. ſcz ĩtelligẽs ⁊ intellectũ. Intellectũ ꝑ ſe non

g res ĩtellecta.qꝛ ex re ĩtellecta ⁊ ĩtellectu nõ fit vnũ.ꝶ ex ĩtelle

cto ꝑ ſe ⁊ ĩtellectu fit vnũ ʒ de anĩa.qð quidẽ ĩtelligẽdũ nõ eſt ʒde anima.

ꝙ eſſentia ĩtellectꝰ fiat res itellecta vłſpẽs. Sʒ qͥa cõplete ĩiſoꝛ
mat᷑ ꝑ ſpẽʒ rei ĩtellecte.dũ eã intelligit.Et h̊ ↄtingit ꝑ intentio
nẽ q ĩtellectũ cõiungit ĩtelligibili.qlibe.ꝰ ar.2⁊. Neqʒ etiã intel
lectũ ꝑ ſe eſt ſiłlitudo rei ĩtellecte.ꝑ quã ſcʒ ſpẽʒ itelligibilẽ in

tellect? infoꝛat᷑.ad ĩtelligendũ.qꝛ ĩtellectꝰ nõ põt ĩtelligẽ. niſi

ßm ð fit ĩ actu ꝑ hãc ſiłitudinẽ.q eſt ĩtelligẽdi pᷣncipiũ. Et ðꝛ
pꝑ quã infoꝛat᷑ qdð ſpẽi intelligibili ↄuenit.ſᷣ vᷣbo nõ ſolũ.ſ etiã

fſoꝛari.Inde ðꝛ ſiłitudo foꝛata.patʒ igit᷑ ꝙ ꝑ ſe intellectũ non

17

Verbũ di⸗
vinnm.

eſt tes. nec ſititudo rei infoꝛans. eſt ilᷣ qʒ itellectꝰ in ſe ſᷣs

ↄcipit de re ĩtellecta.æt h̊ ſic ĩtellectũ ðꝛ vᷣbum interiꝰ. Hetũ
le qſi foꝛaliter.¶ Differũt verbũ noſtꝝ.⁊ vᷣbũ diuinũ.Quis q̊
eſt tm vnũ. Mã ĩrelligẽ dei eſt vnũ.̊ vbũ.ↄña nõ ex ſuperioꝛi⸗
bus. Yllð aũt eſt młtipiex.qꝛ alið eſt ĩtelligẽ nr̃jm qᷣ ĩtelligimꝰ

lapidẽ.⁊ q intelligimꝰ plantã.Jdðo ĩtellectꝰ nr̃ ↄcipit mita.Te
net ↄnña.Quia motꝰ nõ mitiplicat᷑ niſi ⁊ iminꝰ ad quẽ tminat᷑
¶ Scdo differũt. qᷣa ĩtelligẽ diuinũ nõ põt eſſe impfectũ. Vn⸗
de vbũ diuinũ ẽ ꝑfectũ oia ꝑfecte repᷣſentãs Intellectꝰaũt nt
impꝑfecte plerũq; itelligit. et ſeipᷣm ⁊ alia.vt etiã ptʒ ſupᷣ.q.⸗
aor. 6. et in 23 gen ¶ Tercio dẽnt. ꝗqa in ĩtellectu nro aliud eſt in

telligẽ.aliud eſt eſſe.Et iðᷣo verbũ ↄceptũ in ĩtellectu nr̃o cũ ꝓ

ceget ab ĩtellectu inquãtũ eſt ĩtelligẽs.nõ vnit᷑ ei in natura.ſ
ſo lũ in ĩtelligẽ. Sʒ itelligẽ dei eſt eſſe eiꝰ. Vñ vᷣbũ qð ꝓcedita
deo irc eſt ĩtelligẽs ꝓcedit ab eo inquantũ eſt exiſtẽs.iEt

pter

pit naturã in viuẽtibꝰ ðꝛ genitũ. Verbũ aũt noſtrũ nõ ðꝛ ge⸗
nitũ vł filiꝰ.niſi methaphoꝛice.qꝛ nõ viuit.ꝶ̊ ẽ accñs Ex qͥ ſeqᷣt

. vbũ aſini vł hoĩs.nõ ẽ hõ vł aſinꝰ.qꝛ alias eẽt genitũ ⁊ fi

liꝰ. ſiłe ẽ dðᷣm de oĩbꝰalijs vᷣbis nꝛis O Et Arguitcqdã Egꝛe

Kiꝰ vir doctrie Cũ de vᷣbo ði par.nobis ar.enodaret. Martinꝰ

Pollich de Mellerſtat ſapiẽs Theologie ꝓfeſſoꝛ cuiꝰdiligẽtia

idies de ſaceꝛꝛimis lꝛis bñ meret᷑̊ medio Si vᷣbũ nẽm eẽt res

ſtellecta. ſequeret᷑ ꝙ vᷣbũ ꝓcederet eſſentialit᷑.qa jm illos.idẽ

ſunt eſſentialit. hõ ↄceptus vł verbũ hoĩs.et homo naturalis

gð eſt falſuz ĩ creaturt.qᷓa verbũ hoĩs nõ ꝓcedit eſſentialit᷑ ab

boie naturali.Et Arguit ſcðo Quia vᷣbo diuĩo ſile eſt vᷣbũ

noſtrũ. qᷓpꝛopter ſeqnit᷑ ꝙ vᷣbum in diuinis etiã eſſentialit᷑ ꝓ⸗
cedit.Et ſic eſſent due eſſentie in diuinis.qð ego nec cogitare

volo.ne dicã ponẽ fundamentũ illiꝰ ſequele. Pꝛobat᷑ ſequela

quia idẽ ſunt res intellecta ⁊ verbum ſʒm eos. Hec ille.
Et ego Arguo ſic. Si verbũ nr̃m ad cuiꝰ ſilitudinẽ ðꝛ vᷣbũ

diuinũ eſſet res intellecta. ſequeret᷑ ꝙ verbuʒ diuinũ ꝓcederet

modũ extriſici.ꝓbat᷑ ſequela.qa deꝰ ↄgnoſcit oẽs creaturas

extrĩſicas eſſentie ſue. Seq̃ret᷑ ſcõo.qꝙ verbũ in diuinis ma

ppꝛocederet ad patrẽ.ꝙᷓ a pꝛe. Dꝛobat᷑ ſeq̃la.qa res ĩtellecta ?ẽ

er bũ ↄceptũ bʒ eandẽ eẽntiã ⁊ naturã quã ſitellectꝰ cõ⸗
cipiẽs.Quarto dẽnt.qꝛ vᷣbũ dei ðꝛ genitũ vł filiꝰ.qa qð reci

mariepat
Auicghe⸗
intra imn.
m hn
nopioa
fecipe acch
tale. put
dũdiam⸗
duplicit. .
ſubieciie.
vo. So
pꝛie in iß
tiopncot
tereducet
vecipiedo⸗
ſialt acan
Muns

nis D
ligerere
opatio n
tellge ſo

iodiligetia

nim eetres
n illos. idẽ
naturalis
entislit ab
le eſt vbũ
ntialit p⸗
ccogitare
ai ſequel
cille.
inẽ ðꝛ vybi
pedert
creaturos
ninis maget
itllend:

uo. Sʒ opatio pᷣncipij foꝛẽalis eſt e
Peean ipa foꝛa q̃ſi qddã receptũ in eã.⁊ diuerſuʒ ab ea. ß eſt in
babẽte ipᷣam.ſicut lucẽ eſt in lucẽte.Alio mõ differũt.qa oꝑa⸗
tio pᷣncipij paſſiui eſt recipẽ actũ ab alio. ſicut a cauſa efficien
te reducẽte ipᷣm de potẽtia ad actum. Oꝑatio vᷣo foꝛe abſolute
accipiẽdo ꝓ eo qð eſt eſſe foꝛalit tale nõ impoꝛtsot eſſe ab alio.
ſicut a caula efficiẽte. Dñ lucere.licet habeat cauſaʒ effectiuaʒ
Mãõ tamẽ eã impoꝛtat.¶ Mõ ſcðᷣo ꝙ intelligẽ eſt opatio ma⸗
næs ptinẽs ad pᷣncipiũ foꝛale.qa oꝑpatio manẽs ðᷣꝛ illa q̃ reſpi
cit illð cuiꝰ eſt talis opatio.vt in qͥ eſt.ſicut vidẽ viſuʒ. Sʒ ĩtel

Folium. xxr.

extrinſica rinſtrumẽtalit agit kintellectu poſſibili. qð ĩtellige
in nobis ⁊ de ᷣbo noſtro.qð eſt imago ⁊ ſilitudo vbi diuini.?

ſic ſequeret᷑ ꝑ modũ imaginis. Sʒ qꝛ illa ſunt celeſtia. Satiꝰẽ
mihitras habitanti. ſilere illa qᷣꝝ rad ix in celis fixa eſt qꝙ; tur⸗
piter obmuteſcẽ. Nã ſemꝑ talia huiuſmõi pie emẽdatioi ↄmẽ
do. At vo plura de illo vᷣbo nr̃o in periar.libꝛo ſpero nos di⸗
cturos cũ ſ̊ lectoꝛibꝰ haud ingrata eſſe intellexero.

Tercia qſtio.Btrũ cũceptio itelle⸗
ctus.vł intẽtio ex ꝑte intellectꝰ. ꝓducat᷑ ab actu intellectꝰ Pꝛo
reſpõſiõe nõ q. S. Tho.in opuſ.ʒ inqᷣt. Sciendũ ꝙ ſicut ſcðᷣm

gsactionẽ q̃ tẽdit in materiã exterioꝛẽ eſt aliq̃ ꝓceſſio ad er. Ita

ſm actionẽ q̃ manet in agẽte eſt qᷓdam ꝓceſſio ad intra. Et h̊
maxie patet in ĩtellectu. Cuiꝰ actio ſcꝭ ĩtelligẽ manet in agente
Auicũ q; em̃ ĩtelligit ex hoc ipᷣo qð ĩtelligit ꝓcedit ad aliquid
intra ipᷣm qð eſt conceptio rei intellecte. Hec ille foꝛmaliter.
Nõ ſʒm Merpheum qtli.⁊.q.S.q oꝑatio manens cõuenit

pincipio paſſiuo ⁊ pᷣncipio foꝛali.Oꝑatio pᷣncipij materialis ẽ

recipẽ actũ vłꝑfectionẽ. Oꝑatio pᷣncipij foꝛalis eſt foꝛalit᷑ facẽ
tale. ꝓut dicimꝰ ꝙ albedo facit foꝛaliter albũ. p quẽ etiã mo⸗

dũ dicimꝰ ꝙ intellectio facit foꝛmalit᷑ intelligentẽ. Sʒ differũt

duplicit. Vno mõ qᷣa opatio manẽs pᷣncipij paſſiui eſt in ipſo
ſubiectĩe. Sicut recipẽ vłactus a, eſt in pᷣncipio recepti
. e foꝛaliter tale.q̃ nõ eſt ꝓ⸗

B. tho.

Perpheꝰ,

ligere reſpicit ĩtelligẽtẽ.ſicut ĩ qͥ eſt ̊ ⁊c᷑.patet ſcdᷣm qͥa omnis

opatio manẽs ꝑtiĩet ad pᷣncipiũ mãle vł foꝛale. Sʒ ĩtelligẽ nõ
dicit foꝛalit᷑ aliqd ꝑtinẽs ad pᷣncipiũ male.ꝗ̊. Mioꝛ ꝓbat᷑qa ł⸗

telligẽ ſoꝛalit pot ↄuenire nõ habẽti cauſã efficientẽ actꝰ ĩtel⸗

B. Tho.

.

ligedi vtptzʒ deo. Sʒ opatio pᷣncipij malis impoꝛtat hẽe cau
ſam efficientẽ a q̃ mãle recipit actũ. Sʒ licet intelligẽ foꝛaliter

nõ impoꝛtat cauſaʒ efficientẽ. tñ q;tũ ad rẽ ꝑtinet in creaturis

hʒ vtrãq; cauſaʒ.ſicut lucere calere.¶ Ad Queſtionẽ reſpõdet
er heus ſic. Verbũ vl foꝛa ſpecłaris ꝓducit᷑ ꝑ actũ ĩtelligẽ
diↄfuſuʒ Obi nõ ſᷣm S. Tho.in opuſ. vbi ſupᷣ. O ĩtellectꝰ hʒ
apð ſe ſemꝑ vᷣbũ ĩſoꝛe nõ aũt ſemꝑ foꝛatũ.i Arguit᷑ ꝑ actiõeʒ
immanẽtez nihil = ß itelligẽ ẽ oꝑpatio immanẽs.g. Ma
ioꝛ ꝓbat᷑.qꝛ ſicut ſe hʒ opatio traſiens ad h̊ qð aliqᷣd ꝑ eũ con⸗
ſtituat᷑. JIta opatio manẽs ad ̊ qð ꝑ eam nihil ꝓducat᷑. Sʒ in

om̃i actiõe tranſeunte aliqd ꝓducit᷑.ꝗ̊ in manẽte nihil. Reſpõ

det ꝙ; ſi maioꝛ ita intelligit᷑.ſicut ꝑ actionẽ q̃ eſt ꝓductio. Sic
maioꝛ eſt vera.ſicut calefactio ꝓducit caloꝛẽ.ſᷣ oꝑatio manẽs
nõ eſt ꝓducere. Si aũt intelligit᷑ maioꝛ ꝙ ꝑ actionẽ manentẽ.
tanq; p hẽe aliqð pᷣncipiũ nihil ꝓducat᷑. Sic Maioꝛ eſt falſa.
immo ſic om̃e qð fit.fit ꝑ actionẽ immanentẽ.qꝛ omne agens

agtit ꝑ aliqð pᷣncipiũ ꝑ qð hʒ eſſe tale foꝛalit᷑ qð ꝑtiet ad oꝑa⸗

tionẽ manẽtẽ. Ad ꝓbacionẽ ðt ꝙ vera eſt.ſi foꝛalit᷑ capit᷑ pꝛo
duci. vt ſit ſenſus. Sicut oꝑatio trãſiens eſt foꝛalit ipᷣm ꝓducẽ
Ita nilła opatio manẽs ðꝛ foꝛalit᷑ ißſm ꝓducere.licet dicat pᷣn
cipiũ ꝑ qð ꝓducẽs ꝓducit.Sic ðt in ꝓpoſito qð licz intelligẽ
nõ dicat foꝛalit᷑ ꝓduc vł dicẽ. Tñ ðt hẽe actũ q ꝓducẽs ꝓdu
cit verũ.vł ꝑ quẽ mens ſe mouet ad verbũ. Hec ille Herphe

nus. Sʒ q̃liter ego reſpõdeã deſtinatui mecũ pᷣus legere. Tho.
Noec ſuꝑius dicta de intẽtiõe ex ꝑte ĩtellectꝰ ſufcẽ nũc arbitr⸗

oꝛ. Verũ intẽtiões et ꝑte rerũ.et logicales recenſere conaboꝛ.
¶ Impmis adducẽè ſtudeo dictata a S. Tho.ĩ opuſ.de vniuer
ſa.qᷣa q̃ vli ↄueniũt ⁊ intẽtiõi tanq; ſuꝑioꝛi cõpetũt Vbi dicit
merito B. Tho. OQ aliqͥ ponentiũ vlia eſſe in ĩtellectu. dixeĩt
qꝙ; vle eſſet nobis innatũ ⁊ ↄcretũ ⁊ nõ fieri vłia ꝑ actionẽ ĩtel⸗

lectꝰ depurantis.⁊ abſtrahent:.fulcientes poſitionem ſuã per

ade anima. dictũ Phi in ⁊ de aĩa.vbi ðᷣt q intelligimꝰ dũ volumꝰ.qð non

⁊ poſterio

eſſet dictũ niſi ipᷣa vlia eſſent nobis innata.et ſemꝑ actu pꝛeſen
tarẽt ſe ip̃i anĩe. Cõtra q̃s tñ eſt Phᷣus in fine ſcðᷣi poſterioꝝ.⁊

metaphi. /metaphice.q vłe venat᷑ ꝑ viaʒ ſenſus memoꝛie ⁊ exꝑimenti.

nõ innaſcit᷑ vłe.Cõmẽtatoꝛ etiã ðt ſup ꝓhemio de ania.q; ing
tellectꝰ facit vłitatẽ in rebꝰ.Ad autoꝛitatẽ ðt qð ſane ſit intei

„

ſctl hoc
ſogſ vult
ac ilie

toteles vel

tangikinh
1plſtitn
zicinidual
nctioez inte
Vñ roͤnex

ſobesh
ſtelligi

tellectüit
ſunt eiint
ligat res
ſamn irelig
zctoͤ ſp
tura ſpely
fone vis⸗
glarisia
eſtſimllit
raqy alið
gialinqr
neceſty⸗
Vüfca⸗
Autcena
las ſpes.
Obuiuſn
ſcerans
ERN
one G
in htel
dicat ſoꝛ
homi fn

tomyeogens
tiet ad opa⸗
lit capit pꝛo

üihm pdnce
Uicer aton

lig intellge
pducis pldu
cille Perpbe⸗
legere. Tho,
e nüc arbitr⸗
ſereconoboꝛ.

pu.de vninek
tit Vbi dicet
ellectu. diteit
actione itel⸗
nem ſua en
lump g non

npactu pren
ipoſtenozt
ierepinem

odeanid S
ſmne irie

Foliñ. xxxi.

.

te rei. Etiã nõ ſolũ ex ꝑte ĩtelligẽti. NMã ſbiungit.ſentẽtia Ariſ

toteles vera eſt. vle eſt vnũ in multis.⁊ vnũ poſt multa.quia

tangit in h dupler eſſe vlis. vnũ izm qð eſt in rebus. Et aliud
qð eſt in ania.Et ſubiungit q vna ⁊ eadẽ nã q̃ ſ ingularis erat

⁊ idiuiduat᷑ ꝑ materiã in ſingłaribꝰ hoĩbꝰ.efficit᷑ poſtea vlis ꝑ

ſunt eĩ intellectũ ibſiſtẽtia.⁊ quibꝰ ttellectꝰ intelligẽs vlia ĩtel
ſann itellige. nõ itelligẽgo pᷣncipia idiuiduãtia Et h̊ ↄtingit ex
oditiõe ſpẽi ĩtelligibilis ĩ intellectu recepte. Et ðꝛ notant᷑ naa⸗

ligat res er aniaʒ.qꝛ ĩtelligẽ naturã gñis ſpẽi eſt naturã ip⸗

tura ſpẽi vł gñis in genitio.qᷣa ipſa natura recipit ab ĩtellectu
rõnẽ vlis.ĩ q tñ nõ eſt m eſſentiã.ſ ſilitudinẽ ⁊ ſpẽʒ. q̃ᷓ eſt ſin⸗
glłaris ĩ aia.⁊ vlłis ſᷣm qð cõpat᷑ ad mlta ſingłaria. ꝓut eq liter
eſt ſimilitudo oĩm vt patet ſupꝛa de ente efſentia.Cõſide⸗

ra ꝙ alið eſt dicẽ anĩal inquãtũ aĩal.⁊ anial inquãtũ vle. quia

alal inquãtũ aĩal.eſt aĩal ſolũ.⁊ tzcat eẽntiã ſimplicem. qᷓ de ſe
nec eſt vna.nec milta.nec exiſtẽs in his ſenſibilibꝰ. nec in anĩa.
Vñ ſcat quandã eẽntiã.qᷣa nec eſt vlis nec pticłaris.⁊ iðo ðt

Auicẽna rõnalitas nõ eſt dꝛa. anialitas nõ eſt genꝰ. nec hũani

tas ſpẽs. ⁊ B̊ mõ nipil eſt de ea vex dici in ſe qð ↄuenit ſ ibi fm
huiuſmõi. OVñ qᷣcqd alioꝝ ſibi attribuit᷑ falſa eſt attributio

vbi gẽa. homiĩ vt hõ auenit aĩial rõnale.nã hoĩs abſolute cõ⸗
ſiqerata abſtrahit a qlibʒ eſſe. ita tñ ꝙ nõ fiat pᷣciſio alicuiꝰeo⸗

rũ.⁊ mo ratõ ſpẽi nõ ↄuenit homĩ ſm ſuã abſolutã ↄſid erati⸗
onẽ. Sʒ opoꝛtz ꝙ ſit de accñtibꝰ q̃ aſe equũtur ißaz zm hʒ eſſe
in h ĩrellectu.vł illo.Et ideo nomẽ ſpẽi non pᷣdicat᷑ de ſoꝛte.vt

dicat᷑ ſoꝛtes eſt ſpẽs.qdð tñ de neceſſitate accideret. ſi ↄuenixret

homi fm eſſe. qð hʒ ĩ ſoꝛte. vł ſm ſuã abſolutã oſt ideratiõez m

eſt hõ. Ex q textu clariſſimũ eſt. ꝙ ratõ ſpẽi vłgñis. que eſt

mi aia ſbiectie ↄnenit homi vl aiali Fm accidẽtia qᷓ ſequunt᷑ i

ligeda. hoc mõ qᷣa in nobis eſt ĩtellectꝰ ages. qᷓ eſt o mia facere
nõ qñ vult ſe ↄuertere ſupᷣ fantaſmata.⁊ illuſtrare ca ⁊ facẽ ea
actu iĩtelligibilia.Ex quibꝰ ptʒ ſim D. S. Oy vle tenet ſe ex p⸗

actiõeʒ intellectꝰdepurãtis ipᷣam a ↄdiciõibꝰ qᷓ ſunt hic et nuüc
Vñ rõnẽ vlis ⁊ pᷣdicabilis accipit ab ipᷣo ĩtellectu. Hoc ideʒ
habes gen. li.⁊ ca.⁊5.qͥa ĩtellectꝰ nõ ðꝛ alit abſtrahere res q;
5s itelligit vnã ⁊ aliã. Nõ ita abſtrabit q̃ſi res abſtracta ad ĩ
tellectũ ĩtelligat᷑ ꝓcedere.nec repugnant illa duo. ꝙ vlia non

B. Tho.

B. Tho.

ſaz ſzm eſſe. qð hñt in ala. ſicut eſt eẽ itellectũ. eſſe abſtractũ.
ratõ gñis vlł ſpẽi ↄuenit huic eſſe. MNota ẽᷣ ꝙ eſſe abſtractũ ei

vnũ ens rõnis obiectiĩe in aĩs exiſtẽs.qð ĩtellectꝰ ĩtelligit ĩ rõ⸗

ne vł gũis vł ſpẽi ſim ꝓpꝛietatẽ nature.⁊ ppoꝛtet h̊ caute intel⸗

ligere. S. Tho. qa itentiõeʒ vlis qñq; vocat nãm.qũq; rẽ illã
vocat naturã.cui talis ĩtentio attribuit᷑.qꝛ ꝑmixtĩ vel viciſſim
de intentiõe ĩ intellectu.qͥ ẽ ĩ re q̃rũ vna ẽ alteriꝰ ſiłlitudo.Alio
mõ etiã põt ↄſiderari natura.ſᷣm eſſe.qð hʒ in h̊ vł ilo.⁊ ſic de
ipᷣo aliqd pᷣdicat᷑ ꝑ accñs rõne eiꝰ in qᷣ eſt.ſic ðꝛ ꝙ hõ eſt albꝰqꝛ

ſoꝛtes eſt albꝰ.hoc aũt mõ habʒ duplex eſſe.vnũ in ſinglaribꝰ.

et alið in aĩa. ⁊ jhm vtrũq; eſſe ↄſequunt᷑ hãc naturã accidẽtia
nã in ſinglaribꝰ hʒ młtiplex eſſe ſjm diuerſitatẽ ſingkariũ. hm
aũt bᷣ eſſe qð hʒ in ſingłaribꝰ.non põt dici ꝙ ratõ alicuiꝰ gñis
vel ſpẽi accidit alicui natuꝛe.qꝛ nõ inuenit᷑ in ĩdiuiduis ſm vni
tatẽ.vt ſit vnũ qͥd om̃ibꝰ ↄueniẽs qð ratõ vlis exiſtit. Relinqᷣ
tur ̊ ꝙ ratõ gũis vł ſpẽi accidit alicui nature ſijm eſſe qð hʒ in
anĩa.qð eſt eſſe abſtractũ.ab om̃ibꝰ indiuiduis. Ex q iterũ pa
tula veritas ſplendeſcit. ſcʒ q; ratio gñis q̃ eſt ſilitudo vna nu
mero in intellectu exiſtẽs.nõ accidit nature er̃ anĩaʒ.ſᷣ ↄuenit il
li qð accidit nature ſᷣm eſſe in anĩa.qð eſt eſſe ĩtellectũ. Mo⸗
ta tenaciter cũ ðt Hoc.S.qꝙ ratõ vlis exiſtit ĩ hoc ꝙ ſit vnum
qᷣd om̃ibꝰ ↄueniẽs ꝑ ſilitudinẽ.vł repᷣſentatiõeʒ.⁊ h̊ foꝛalit lo⸗
quẽdo de rõne gñis.Sʒ radicalit loquẽdo.⁊ coꝛreſpondenter
genꝰ ẽ illð ens rõnis qð ſequit᷑ ſtelligentiã anĩalis qð cõuenit
rei ↄcepte. Patʒ igit᷑ finalit ꝙ ratõ gñis vlł ſpẽi nõ ↄuenit natu
re m eſſe abſolutũ.nec eſt de accũtibꝰ naturã ↄſequẽtibus iſjm
eſſe eẽ animã. Sʒ eſt de accñtibꝰ qᷓ ↄſequunt᷑ eã ſᷣm eſſe qð hʒ in
aĩa. MHec ille ſolidus ⁊ immobilis doctoꝛ fere foꝛalit. Argu⸗
itur ſic. Om̃i ſiłitudini aliqͥd reſpõdet.ꝶ̊ ratõ gñis vł ſpẽi eſt ſi
militudo ĩ intellectu exiſtens. ei aliqd rñdet. ¶ Pꝛetea Quic⸗
qͥd ĩtellectꝰ ↄcipit illiꝰ ſibitudinẽ foꝛat.ſm. accidẽtia rõnis ↄcipit
znor ſilitudĩes foꝛat. Maioꝛ ptzʒ.quia ratio ⁊ ſilitudo idem
ſunt patz ex pᷣoꝛibꝰ. ratõ eſt illð qð intellectꝰↄcipit de re. Mi
noꝛ nõ. Pꝛo ĩtellectu intẽtionũ logicaliũ vł ſcðarũ. Nõ ſᷣm
Angelicũ Thomã de po.q.iar.iad decimũ. e intellectui re⸗
ſpõdet aliqd ĩ re duplieit. Ono mõ ĩmediate.qᷣa videlicet ĩtel
lectꝰ ↄcipit foꝛmã rei aliqniꝰ et᷑ animã exiſtent:.vt hoĩs vlł la⸗

tentiöes
turhdur
telleeit

Ho⸗

tenttoni
ar. 9in ce
pmo ſtel
tiöes sſe
dicktid
tio no ſi
Vl ſpẽi
gadeſt
Pꝛobaĩ
capiedoi
ct ſoli
gerĩ⸗
tioͤes ſ⸗
bat pi
qin ai⸗
tio gñi
n epſ.
yeſte ,
boſeyt

llo. ꝛſie
lſingkando,

äaccidetig

nglarii. ſm
allcuis gins
duisfm vni
trk Kelinc
eſe gö hyin
kcſiteri pa
do vna nu
3 H wwenitil
ect. Mo⸗
ſit ppum
Hhſoꝛalit lo⸗
eſponenter
9 q coenit
oauenit natu

etibus hm

eſſeqd bzin
.6Arau’
l ſpeieſtſi
ꝛetes Quic⸗
onis oclpit
äimdoiden
pitdere
aru. Moͤfn
ntelleetuife/
videlierfr
thwo lls

Foliũ. xxxij.
pidis. Alio mõ mediate.qñ ſcʒ aliqd ſequit᷑ actũ ĩtelligendi.
et intellectꝰ reflexꝰ ſupᷣ ipᷣm ↄſiderat illð. Vñ res reſpõdet cõ⸗
ſideratiõi illiꝰ rei mediate id eſt mediãte ĩtelligẽtia rei. Per⸗
bi gꝛẽa. Intellectꝰ ĩtelligit.naturã aĩał ĩ hoĩe ⁊ eqͥ ⁊ mitis alijs
ſpẽbus. Ex h̊ ſequit᷑ ꝙ itelligit eã vt genꝰ.hĩc intellectui quo
ĩtellectꝰ ĩtelligit nõ reſpõdet aliq̃ res eẽ᷑ immediate.q̃ ſit genꝰ
z ĩitelligẽtie ex q̃ ſequit᷑ iſta ĩtentio reſpondet aliq̃ res. Hec il
le foꝛalit ⁊ egregie Ex quibꝰ ſequit᷑ pᷣmo.ꝙ cũ om̃i intentioni.
reſpõdeat aliq̃ᷓ res eẽ.̊ eſt mediate vel immediate.Mediate
gᷣ reſpõdet intẽtiõi natura ſbiecta. Immediate aũt vnũ ens rõ
nis qð ſolũ eſſe hʒ ĩ intellectu ſcʒ id qð ↄſequit᷑ actũ ĩtelligẽdi
Keſt aliq̃ intẽtio ſcdᷣa ex ꝑte rei.⁊ nõ ſolũ ex ꝑte ĩtellectꝰ.q¶ Se
quit᷑ ſcdᷣo ꝙ actꝰ reflexus ſuper id ſcðᷣariũ ĩtelligibile foꝛat in⸗
tentiões vł rõnes enciũ rõnis. Sequit᷑ fcio ꝙ ĩtellectꝰ capi⸗
tur h̊ duplicit. VPno mõ ꝓ foꝛa ſpecłari.vł ꝓ vdolo.cũ ðꝛ qͥ in
tellectꝰ ĩtelligit.Alio mõꝓ potẽtia anĩe.cũ ðꝛ ĩitellectꝰĩtelligit

Pꝛo amplion derlaratione tam i⸗
tentionũ pᷣmaꝝ q; ſecundaꝝ. Nõ q ðöt B. Tho. de potẽ. q.2.
