ſio rei ↄcepte.ſj attribuit᷑ ei ꝓpter ꝓpꝛietatẽ in ea inuentã.⁊ oĩs
argumẽta illa ꝓcedũt izm nõ cauſam vt cauſaʒ. qa pᷣſupponũt
ꝙ ſecũda ĩtentio cauſet᷑ ex natura rei ſicut accidẽs a ſubiecto
qð eſt erroneũ. Dico vltĩo ꝙ nõ ẽ ſilłe.qꝛ paſſiões tmĩoꝛũ fueꝛt
ſimł cũ termi nis ĩſtitute.ſᷣ res ↄcepte ⁊ ĩtentiões ſcðᷣe nõ ſimł
ꝓducunt᷑.immo res pᷣcedunt eſſe in anĩa eſſe abſtractũ qð eſt
eſſe ſcdᷣariũ.⁊ hoc eſſe abſtractũ eſtſcðᷣa ĩtentio ſjm eſſe ĩtelligi
bile nõ ↄueniẽs rebus niſi ꝑ oꝑationẽ ĩtellectꝰ. Poteſt etiã res
ↄcipi quãtũ ad ꝓpꝛietates qᷓ ei in ĩdiuiduis ↄueniũt.ſic non hbʒ
eſſe abſtractũ. Dico finalit᷑ nõ eſſe ſimile.qꝛ ſcatio nominũ eſt
ipſoꝛũ eſſentialis foꝛa.ſʒ eſſe vle nõ eſt de eſſentia rerũ ↄceptaꝝ
¶ Ad ſeptimũ.admiſſa maioꝛe q̃ tamẽ põt diſtigui.qa dupli⸗
citer ĩquirit᷑ diffinitio alicuius. Vno mõ qͥ ad doctrinã. Alio
modo q ad vſum.vvl ſic diffinitõ alicuius inqrit᷑. vno modo in
generali qᷓ ad foꝛationẽ difrinitiõis.Alio mõ q ad applicatio⸗
nẽ illius foꝛatiõis vlłis ad ꝑticłarẽ eſſentiã. Dico ad ꝓpoſituz
ſi maioꝛ ĩtelligit᷑ ᷣmo mõ tunc eſt falſa.qꝛ Phus ſõ topicoꝝ do
cet ĩ vłi qũo diffinitiões oĩm eſſentiaꝝ dñt foꝛari.ſed nõ om̃es
rerũ eſſentie ſunt logice ↄſideratiõis alias eſſet ſcientia vna
⁊ plures ⁊ eſſet realis.etiã ptʒ qꝛ Ariſtoteles o topicoꝝ deſtru
it diffinitionẽ flegmat ⁊ ↄcupiſcentie ⁊ aliaꝝ rerũ qͥ ad cõmu
nẽ foꝛmã diffinitiõis.⁊ tñ manifeſtum eſt.q logica nõ eſt pᷣn
cipalit de flegmate ⁊ ↄcupiſcẽtia. Scõo mõ dico ꝙ ſciẽtia hoc
mõ diffiniens pᷣncipalit᷑ ↄſiderat.ꝓbatio.qꝛ inqᷣrit naturã et
qͥditatẽ rei quid ſit ⁊ quid ei ſcᷣm q; huiuſmõi ↄueniat.qð eſt
pᷣncipalit intendere.Ad mĩoꝛẽ dico ꝙ eſt falſa ⁊ ſuperiꝰ ſuſfia
cient᷑ ſoluta.ſᷣ tamẽ ↄuerſo telo ſuũ autoꝛẽ cruentat Nã ſi ſcðᷣs
intẽtio genꝰpᷣdicaret᷑ de aĩali in qͥ eſſet ſubiectiue ⁊ anĩal inquã

tũ pᷣma ĩtentio logica pᷣdicaret᷑ de hoĩe.ↄſequẽs eſſet ꝑ regulã
añpᷣdicamẽtalẽ ꝙ hõ eſſet genꝰ. ꝓbatio.qꝛ genꝰ pᷣdicat᷑ de aĩa
li inquãtũ pᷣma ĩtentio logica.et aĩal vt eſt huiuſmõi pᷣdicat᷑ de
homie.̊ genꝰ de hoĩe.hoc aũt ex noſtra opiniõe nõ ſequit᷑ qᷣa
ſcdᷣa ĩtentio eſt in pᷣma ſubiectĩe.Dico etiã tenendo aliam opi
nionẽ quã tenet Herpheꝰ ⁊ poſt eũ Petrꝰ Nigri ꝙ alið diſ⸗

1

finit᷑ ſicut ſoluit᷑ in argumẽto ad replicam. Dico ↄcedo ſeque
lam ſcz ꝙ diffinitõ eſſet extranea hoc mõ videlicet ꝙ genꝰ diſa⸗
finitũ eſt extraneũ aĩali. Dico etiã ꝙ dim̃nitõ nõ eſſet extranea

D ij

ꝛio diſfinito qð ſq; ſcat pᷣdicationẽ gñis vł notificat.eſſet tñ
extranea diffinitõ exercenti pᷣdicationẽ gñis.ſicut eſt aĩal.dicẽ
do homo eſt anĩal. Dico ſcðo tenẽdo aliam opinionẽ.ꝙ tota
diffinitio ↄuenit vni parti ex q̃ cũ altera reſultat qᷓãẽ ↄpoſits
ratio.extranea. Mã intẽtiõi ↄuenit eſſe vnũ. eſſe vłe. NHature
aũt ↄuẽit pᷣdicari in qͥd. ſicut albedini ↄuenit facere albũ.ſub
lecto vero ſuſtentare.Cũ aũt ðꝛ.ꝙ diffinitio dicat eſſentiã.Di
co capiẽdo eſſentiã cõmũiſſime.tam ſcʒ ꝓ eſſentia ſimplici. et
etiã capiẽdo hoc inõ diffinitionẽ.ꝙ diffinitiões in logica ſunt
eſſentiales.ſj h̊ eſt q̃ſi abuti eſſentia igit᷑. Dico ꝙ diffinitiones
ĩ logica ſunt notificatiue ⁊ deſcriꝑtĩe nõ eſſentiales. ¶ Ad octa
aum dico ꝙ ſcðe ĩtentiones nõ ſunt ꝓpꝛietates pᷣmaꝝ adeo ꝙ;
cauſarent᷑ ex eis. Dico ſcðᷣo ꝙ ſi eſſent ꝓpꝛietates tñ non ↄſide
rarent᷑ minꝰ pᷣncipalit᷑.qꝛ q;uis coloꝛ ⁊ alia accña ſunt ꝓpꝛieta
tes ſubſtãtie. tñ de illis põt eſſe ſpẽalis ſcientia.in q̃ pᷣncipali⸗
ter ↄſiderant᷑.⁊ &̊ ↄmittit᷑ q̃ſi fallacia figure dictiõis Nã in ma
ioꝛe aſſumit᷑ de ſubiecto ⁊ ꝓꝛietate.ĩ mioꝛe vero obmittit᷑ ſub
iectũ q̃ſi ſit ſeientia ↄſiderãs ꝓpꝛietatẽ ⁊ paſſionẽ ⁊ abſolute di
cta ſcientia ↄſiderat ꝓpꝛietatẽ.

. — —₰ .

GAd Monũ dico ad minoꝛẽ ꝙ pꝛĩe intẽtões ĩ logica uõ diri⸗
gunt rõnẽ niſi ſub ſcðis.hõ em̃ nõ dirigit rõnẽ in pᷣma opatõe
intellectꝰſed diffinitio q̃ ẽ intẽtio ſcðᷣa.ſilr hõ eſt anĩal ille res
nõ dirigũt rõnẽ.hoc nõ oñdit an bñ ſit foꝛata ꝓpõ vel.nõ. ſed
ſcðᷣa ĩtentio ſiłliter. Syllogiſmꝰ nõ eſt pᷣma ſed ſcðᷣa intẽtio di⸗
rigẽs rõnẽ in tcia oꝑatiõeĩtellectus.quo mõ ſq; debeat foꝛma⸗
ri ſillogiſmꝰ.⁊ ideo logica dʒ eſſe pᷣma ĩ acqᷣſitõe ſciaꝝ.qꝛ docet
modũ diffiniẽdi.enũciãdi.ſyllogiſandi quo cetere ſcie vtunt᷑
vñ logica vt hʒ S. Th. de Tri. ſũ Boe. q.j.ar.i.eſt modꝰ ſciẽ
dti aliax ſciaꝝ ⁊ hoc reuera ꝑ totã logicã patʒ.nã in pᷣntis ⁊ pᷣ⸗
dicabilibꝰ nihil alud docet q; modũ ↄgnoſcẽdi qͥditates quo
ad magẽ cõe ⁊ minꝰcõe ⁊ ſicde alijs In ſcdᷣa oꝑatõe.dat modũ
recte foꝛmãdi ⁊ vtẽdi ꝓõibꝰ.Ad ꝓbationẽ mioꝛis dico ꝙ re

cte ꝑ hoc logicꝰdiſtat ab alijs. cũ vero dicis q; docet nos aliũ

⁊ aliũ eſſe ↄceptũ albedit aliũ hoĩs.dico ꝙ nõ ſolũ logicꝰ doceʒ
ſed phiſicꝰ ⁊ metaphiſicꝰ.vt ptʒ.i.phicoꝝ.vbi ðꝛ qð Perme

nides nõ dũ ſenſerit albedinẽ eſſe diſtinctam ab hoĩe.ſed lo⸗

gicus docet hoc ꝑ ſcᷣas intẽtões. qꝛ albo attribuit᷑ accñtis in⸗
tẽtionõ hoĩs. Ad aliã minoꝛẽ dico ꝙ logica docet nos eſſe

*

no. ſed
itio dy
foꝛma⸗
e docet
ptunt.
doſci
is
s quo
wodu
coqfe
os alii
ic doce;
erme⸗
ſb⸗

Folium. xxxxvi.
diſtiguibiles pᷣmarios ↄceptus nõ ꝓpꝛio mõ. ſed cõi ⁊ ſolum
ſcdᷣo mõ.¶ Ad decimũ dicit petrꝰ nigri ꝙ pᷣnta capiunt᷑ du⸗
plicit Ono mõ ſjm oꝛdinẽ inferioꝝ ⁊ ſuꝑioꝛũ.ꝓpter quẽ in logi

ca ↄſiderant᷑.ſic ſunt entia rõnis ⁊ pꝛincipalit ↄſiderant᷑. Alio

mõ capiunt᷑ ꝓ ipᷣis rebus q̃ ſtãt ſub oꝛdine ⁊ ex quaꝝ ꝓpꝛieta⸗
tibꝰ cauſant᷑ intẽtiões ſuo mõ.tũc dicit ꝙ ſolũ gr̃a exẽpli ↄſi⸗
derant᷑ in logica ⁊ oĩm ꝑaccñs. ¶ Sed cõtra ex illa ſolutiõe vi

det᷑ ſequi ꝙ; logicꝰ nõ haberet ↄſiderare decẽ res.qꝛ de gũe et
ſpecie ⁊ de ſuꝑioꝛi ⁊ inferioꝛi ſatis poſſet patere exm̃ in pᷣnto
ſubſt ztie. Dito g̊ ꝙ logicꝰ pꝛincipalit᷑ cõſiderat ens rõnis.vel
ſcdᷣas intẽtiões ſed nõ pᷣt cognoſcere ꝑfecte eas cui ſcʒ ſunt at

tribuẽde ⁊ qbꝰ ↄueniũt ⁊ qᷣbus nõ.igit᷑ ponit logicꝰdecẽ oꝛdi

nes qui tũ ſolũ hñt eſſe in intellectu ⁊ nõ ↄueniũt rebꝰ ſᷣm qð

ſunt er.ſed itzm qð ſunt in aĩa.⁊ &̊ cũ argumẽto. dico ꝙ phᷣus
rõnalis ponit pᷣmas ⁊ pᷣncipales ꝓpꝛietates ſubẽ eſſe encia rõ

nis. vel ſcdᷣas intẽtiões minꝰ aũt pꝛĩcipalit ↄſideratas ðt eſſe
entia realia tñ ſub intẽtiõe logica.ad illð dico ꝙ intẽtio foꝛa⸗
liter ſcat.qð etiã ſupᷣ ptʒ.Cũ aũt dicit q; oĩs ſcĩa ↄſiderat na⸗

turã vłem abſolute ↄſideratã.Sʒ logica ↄſiderat naturã vłem

ↄpꝑatam. Cõtra te eſt ꝓximũ argumẽtũ qꝛ logic⸗ nõ ↄparat
Apꝛietates accñtaliũ p̃ᷣntoꝛũ ad inferioꝛa ſed magis ad ſubie

ctũ.igit᷑ aut illas nõ ↄſiderat aut nõ ẽ hoc dicendũ. ¶ Pꝛe.illa
natura ↄpatiue concepta nõ eſſet logice ſpeculatiõis niſi eſſet

ↄpata.hoc ptʒ ex diſtinctiõe tua.igit᷑ illa ↄpꝑatio eſt rõ pᷣncipa
lis ⁊ foꝛalis ↄſiderãdi naturã abſolute pſideratã in logica.re⸗

ductiĩe tñ ⁊ ſub mõ quo ad intẽtiões logicales. Sed talis cõ⸗
patio nõ ẽ pᷣma intẽtio. ſcða.igit᷑ ſcdðᷣa intẽtio ẽ foꝛalis rõ ↄſi⸗
derãdi.⁊ ſic pꝛĩcipalit᷑ ↄſiderata.mĩoꝛ ptʒ ex diſtictõe. Pꝛe.
vle inq;tũ vłe eſt ꝑ ſe ↄſideratum in logica.ſed vłe inq;tũ vle
eſt ſcðᷣa intẽtio.igit᷑ ſcdᷣa intẽtio eſt ꝑ ſe ↄſiderata in logica.ma

ioꝛ nota ab oibus logicis admiſſa. mioꝛẽ ꝓbo qa vlłe foꝛalit᷑

loquẽdo eſt ens rõnis loquẽdo ex ꝑte rei.q Pꝛetea.in om̃i ſci
entia denoĩans hʒ ſe ad denoĩatũ.vt foꝛale ad mãle.ſed vłe ꝓ
ſcða intẽtõe eſt denoĩans ⁊ pᷣma intẽtio ẽ denoĩatũ. maioꝛ ptzʒ.
qꝛ denoĩans dat alicui rõnẽ ↄſideratõis. mĩoꝛ ptʒ.qꝛ pᷣma in⸗
tẽtio ðꝛ vłis denoĩatĩe ſicut hõ.dicit᷑ ſpẽs vł vlis.nec pᷣt dici ꝙ
pᷣncipiũ intrĩſicũ reꝝ denoĩat.qꝛ nõ diciꝰ ꝙ hõ ſit vłis vel ſpe

cies niſi ſtet ſub vłitate.ceteras rõnes relinquo.igitur qaccedo

iüij

Seientia
acquirit᷑.

lcientie.

ad ſoluendũ eas rõnes quibus tũ eſſem illius opiniois ⁊2 ½¾.

Pꝛo intelligẽtia future ſolutionis

ad articulũ vndecimũ.nota pᷣmo ſᷣm S.Th.õð gen.li.⁊caꝛ q;
ſcĩa dupłr acqrit᷑ ſiue doctrĩa.ꝑ inuẽtionẽ ⁊ ꝑ doctrinã.docẽs gᷓ
hoc mõ incipit docere ſicut inueniẽs incipit inuenire offerendo
ſcʒ ↄſideratiõi diſcipłi pꝛĩcipia ab eo nota.qꝛ oĩs doctrĩa ⁊ oĩs
diſciplia ex pᷣexiſtẽte fit ↄgnitiõe.⁊ illa pꝛĩcipia ſunt ↄcluſiões
docẽdo ꝓponẽdo exẽpla ſenſibilia ex qbus in aĩa diſcipuli foꝛ
ment᷑ fantaſmata neceſſaria ad intelligẽdũ.Et qꝛ opatio exte

rioꝛ docẽtis nihil opat᷑ niſi adeſſet pᷣncipiũ intriſicũ ſcie.qð eſt

in nobis diuinitꝰ.ex q̃bꝰ ptʒ ꝙ ſcĩa põt in aliq̃ gñari ꝑ quãdã
manudictionẽ mgri apud diſcipulũ cooꝑante tellectu agẽte
qͥ eſt lumẽ. Si etiã poſito ꝙ; logica ſit.ſcĩa generari põt ꝑ ma
nuductionẽ nõ ꝑ demõſtrationẽ. Nã nulliꝰ habemꝰ ſcĩam niſi
eiꝰ qdðᷣ qdðãmõ ꝑ ſenſum ↄgnoſcit᷑.⁊ hoc intelligit ꝑ demõſtrati
onẽ.qꝛ in demõſtratõe ſũt pᷣncipia q̃ ꝑ ſenſuz memoꝛiã ⁊ exꝑi⸗
mẽtũ deinde ꝑ ĩtellectũ ↄgnoſcimꝰ.ſed claꝝ eſt q; ſcðᷣe ĩtentio⸗
nes nõ cognoſcunt᷑ ꝑ ſenſum.ſed ꝑ ſolũ intellectũ.igit᷑ opoꝛtʒ

ꝙ ſit aliꝰ modꝰ acqſitiõis logice ſcientie qᷓ; ꝑ demõſtrationem

factã ex pᷣncipijs logice.a ille modꝰ põt eſſe ꝙ; pᷣceꝑtoꝛ oſten⸗
dit qᷣd ſbeo. d vle.quid dicẽdo huie nature q̃ ſolũ eſt multi⸗
plicabilis ꝑ plura nũero differẽtia eſt ſpẽs.ſi miłtiplicat᷑ ꝑ ſpẽs

eſt genꝰ.⁊ hoc mõ ꝑ longã aduertẽtiã gñat᷑ habitꝰ logice per
quẽ aliquis nõ põt ꝑfecte ꝓcedere ad actũ ſcᷣm.niſi habitꝰ ꝑ
fecte habeat᷑.¶ Pꝛo maioꝛi ĩtelligentia nota ꝙ cuiuſlibʒ ſcien

tie pᷣncipiũ eſt itellectꝰ ſemꝑ quid pᷣmũ.ſᷣ nõ ſemꝑ ꝓximũ.im⸗

mo aliqñ fides eſt ꝓximũ pᷣncipiũ ſciẽtie.ſicut patʒ in ſcientiss

ſubaltinat:.qꝛ eaꝝ ↄcluſiões ſicuti ex pᷣncipio ꝓximo ꝓcedunt

ex fide eoꝝ q̃ pᷣſupponunt᷑ in ſuꝑioꝛi ſciẽtia hec S. Tho.de tri
nita.q.z ar.⁊ ad ſeptimũ.¶ Arguo.vbicũq; eſt dabile ꝓximũ

⁊ pᷣmũ pᷣncipiũ ſcientie ibi põt dari ſciẽtia ⁊ acquiri abſq; alio

tertio.ſj logica ĩ aliq diligẽti diſcipło hʒ pᷣncipiũ pᷣmũ ſcʒ ĩtelle
ctũ ⁊ fidẽ.ſi credit mgr̃o.qniã opoꝛtet omnẽ addiſcentẽ credẽ
poſterioꝝ.i elencoꝝ.& eſt aliqͥ in diſceiplo adminiculo pᷣcepto
ris qð eſt gñari logicã.nõ adhibita demõſtratiõe.¶ Cõtra ſciẽ
tia eſt habitꝰ ↄcluſiõis ꝑ demõſtrationẽ acquiſitꝰ Dico ꝙ hoc
mõ logica nõ eſt ſciẽtia.quia demõſtratio nõ ꝑtinet ad hac ſcio

—

õ

tü bui
ſcde in
coͤmũit
ſtentiõ
Ita q
Püä
ꝛſept
modi!
accidũ
tebitit
Pꝛieta
lereciſ⸗t
legero⸗
babet
arüexe
eſſenti⸗
lectiei
icerti
Kb⸗
müce
Se

Folium. xxxxvij. .
entiã logicalẽ. Sciẽdũ tcio ꝙ logica int᷑ oẽs alias ſcientias Logica in⸗
eſſe incertioꝛ. quia certitudo ſciẽtie dependet a certitudie ſi ub⸗ certa.
iecti. ðꝛ em̃ metaphᷣica certiſſima.qꝛ hʒ ſit ubiectũ certiſſimũ qðᷣ
eſt ens ⁊ pᷣma pᷣncipia etiã nota ſunt. Sed int oĩa ſubiecta ſcien
tiarũ debiliſſimũ ⁊ ĩcertiſſimũ eſt ſi ubiectũ logice. qꝛ vnũqdqʒ
quãtũ habʒ de entitate.tm̃ habʒ de veritate ⁊ certitudine.vt ðt
Ariſtoteles ⁊ metaphʒice.nũc aũt ſcðᷣe intẽtiões ſolũ hñt eſſe
in anĩa ⁊ ab aĩa.ex q ſequit᷑ ꝙ hñt debiliſſie imũ eſſe. Nam inter
om̃ia gũa entiũ entia q̃ ſunt in aĩa minꝰ pticipãt de entitate.vt
ptʒ ꝑ pᷣum ⁊ phᷣicoꝝ.et pᷣmo elencoꝝ.⁊ methaphice. g̊ minꝰ
ꝑticipãt de veritate. ⁊ qꝛ eoꝝ certitudo ẽ vᷣitas ea ad plenũ ſci
ri nõ põt niſi ꝑ pᷣmas ĩtentiões. Nã nunq; cognita fuiſſet ho⸗
mis ĩtentio q̃ eſt ſpẽs niſi cognito ꝙ hõ vᷣm qð ĩtellectꝰ erat a
pluribꝰ differẽtibꝰ ſolo nũero.a qᷣ accepit ania hanc intentio⸗
nẽ q̃ eſt ſpẽs. Jo impoſſibile eſt ſcire logicã niſi fuerit ſciens
⁊ exꝑtus in alijs ſcientijs.⁊ ſpẽalit᷑ ĩ metaphica. q̃ in quolibet
ente inq;tũ huiuſmõi facit demõſtratiõeʒ ad quã logicꝰ inquã
tũ huiuſmõi demõſtrationẽ nõ attigit. verũtamẽ qꝛ huiuſmõi
ſcde intentiões cõmunes ſunt omnibus entibꝰ. Igit᷑ logica eſt
cõmũis om̃ibꝰ ſciẽtijs.et põt arguere ĩ q̃libʒ ſcientia. Nqᷓ ſcðe
ĩitentiões ducũt in ↄgnitiõeʒ pᷣmaꝝ inquãtũ fundate ſunt ĩ cis
Ita q; ꝑ iſtã ĩtentionẽ q̃ eſt ſpẽs poſſum ↄgnoſcẽ hominẽ. non
inquãtũ eſt hõ.ij inquãtũ de pluribꝰ differẽtibꝰ nũero p̃dicat᷑.
⁊ ſic ꝑ alias ĩtentiões.alias ſpẽs aliaꝝ ſcientiaꝝ. Sʒ qꝛ huiuſ⸗
modi ſcðᷣe intẽtiões applicant᷑ rebꝰ ab extrĩſico. qꝛ ab ania et
aceidũt rebꝰ.ideo ꝑ eas põt arguere ſolũ ꝓba bilit᷑.nã ſicut pa
tebit ĩ topicis arguẽ ꝓbabilit eſt notificare ꝑ accidentalia 7 5
ꝓꝛietates cõmũes. Hec S. Th. in opuſ.de vlłibꝰ finalit᷑ ⁊ foꝛa
lit᷑ recẽſuit qᷓbꝰ aſſentiri volo donec Sriũ in ꝑtibꝰvel ſcriptt eiꝰ
legero. Declaro ſic vna queq; ſciẽtia tm̃ hʒ de certitudie quãtũ
habet de entitate ſciẽtie.qꝛ ide anĩa.i poſterioꝝ eſſentie ſcienti
arũ ex certitudĩe obiectoꝝ vł ſubiectoꝝ oꝛdinant᷑.oꝛdo aũt in
eſſentialit diſtictis eſſentias variat.ſᷣ logica hʒ ĩcertiſſimũ ſub
iectũ.igit᷑ ẽ vltio oꝛdĩe ſcĩaꝝ. Pꝛe.oĩs demõſtratio ex vᷣmis
ĩ.certioꝛibꝰ ꝓcedit.qꝛ idẽ ſene pᷣmũ ⁊ certũ.s topi.reddẽdo

—

— 7 1
—
E

paribꝰ paria. ſed logica hʒ obiectũ qð eſt vltimũ ĩ entitate vl⸗
de eimũ certudie. igit᷑ erpncipijs logict nõ pt ve ſorari demr̃etio
Sequit᷑ coꝛrelariũ ꝙ nõ omnino cautũ eſt dicere ꝗ illa gsg

——

———=

lo gice acquiriũt᷑ ꝑ temõſtrationẽ. ¶ Pꝛetea idẽ ẽ mediũ in de⸗
moͤſtratiõe ꝓpter quid ⁊ diffinitio.ſᷣ ſcðe intẽtiões nõ vere dif
finiunt᷑. igit ip̃aꝝ diffinitiões nõ pñt eſſe cauſa vł mediũ demõ
ſtratiõis. Pꝛeterea nullũ ens rõnis põt eſſe cauſa entis rea
alis. om̃ es diffinitiões ĩ logica ſiliter ſi mõ ſunt demõſtratio
nis coponunt ex entibꝰ rõnis. igit demõſtratio in illis non eſt
cauſa habitus realis. & Pꝛeterea nulla ſcientia pᷣcedit eſſe ſui
obiecti. quia obiecta ſunt pꝛioꝛa habitibꝰ.pᷣmo de anima. ſecũ
do ethicoꝛũ.ſed ſecunda intentio ſequitur actionẽ intellectus
que pꝛocedit a quodam habitu ſpeciali.igitur.
Motãdũ ̊ ꝙ logica gñat᷑ in nobis vk ĩ diſciplo aliqᷣ ꝑ docto
rẽ vel viuũ vł inanĩatũ. diſcipulꝰ vero habita logica. foꝛmat
ↄſimiles ĩtentiões ſecundaꝝ reꝝ de logices ĩtentiõe.dicit᷑ ꝙ pᷣ⸗
mus parũ habuit.⁊ vnũquiſq; granũ ad dialecticũ granariũ
afferẽs illð auxit. vt hʒ ariſtotelis ⸗ methapbice. ſcðᷣa intentio
in doctoꝛe p̃cedit.ſᷣ ſemꝑ ſequit actũ intellectꝰ in eodẽ qᷓpꝛopt᷑
cũ ſit res rõnis. tantum ab anĩa ⁊ in anĩa habẽs eſſe. minimũ
hʒ entitatis.¶ MNõ qrto circa textũ ꝙ pᷣme ĩtentiones ꝑ acci⸗
dens ⁊ ꝓpter alterũ ſunt logice ↄſi ideratiõis. qꝛ ꝑfecte ſciri nõ
poſſunt ſcðe incognit pᷣmis.ſicut totũ ꝑfecte ⁊ diſticte nõ ſci⸗
mo niſi ꝑtes ſciãt ⁊ tamẽ ꝑtes nõ ſũt ꝑ ſe in ↄſideratiõe ſcĩe de
toto.ſ ꝑ totũ Et iðo ſuꝑius aliã opinionẽ annexi ¶ Mõ qnto
circa textũ ꝙ impoſſibũe eſt aliquẽ pfecte ſcire logicam ſine
alijs ſc ẽtijs. ꝓbat᷑.qꝛ alie ſcientie ↄſiderãt pᷣmas ĩtentiões. ſʒ
ſcdᷣe ĩtẽtiões in logica ↄſiderate nõ poſſunt plene haberi ſine
pmis. igit᷑ ex illo textu videt᷑ poſſe elici ſc; ꝙ logica acquirat᷑
ꝑ ſpẽs ĩtelligibiles pᷣmaꝝ itentionũ.ſed loquoꝛ h̊ ſolũ opĩati
ne. motꝰtñ ex pᷣncipijs S. Th. dicẽtt de potẽtia.ꝙ ꝑ actũ ĩtelle
ctꝰ reliquit᷑ aliqd ⁊ intellectꝰ reflectẽs ſe ſup̃ illð ↄſiderat illð.
Arguo itentiões ſcðe cauſant᷑ ꝑ actũ reflexũ.ſed talis nõ hʒ
in pncipio ꝓpꝛiã ſpẽm a qua ꝓcedit.igit᷑ habẽt eandẽ ſpẽm cũ
pᷣmaꝝ ſpecie. Minoꝛ patet.qꝛ actꝰ reflexus ⁊ rectꝰ ab vna ſpe⸗

Lie ꝓcedũt.¶Pꝛetea ſcðᷣa ĩtẽtio ſequ it actũ ĩtellectꝰ. q ꝓcedit

a ſpecie pᷣme ĩtentiõis.igit nõ diſtinguit a ſpecie pᷣme. Videt᷑
dicendũ(quãq; neminẽ vł audiuerĩ vł legerĩ. qᷣ ſi uffragaret
mihi) logicã itellectꝰ cauſet ex ſpẽbus ĩtelligibilibꝰ pᷣmarũ
itentionũ qᷓ̃ in alijs ſciẽtijs ↄſiderant᷑.qꝛ ſecundas nõ poſſunt
ſine alijs ſciẽtijs ĩtelligere ꝑfecte.⁊ hoc nõ eſt ĩcõueniẽs.qꝛ aia

docc⸗
eſcinno
te nöſch⸗
e ſcſede
Moͤqnto
icam ſine
beriſine
gequnra⸗
u opiuti
tüttelle
rat ill.
lis noͤh
ſpemch
vnaſpe⸗
haci
e. Vidct
ffngefi⸗
bybnnaln
. poſſont

i enn

Foliũ.xxxxviij.

facit ſpèm ſuijpſiꝰ in ſe ipſa.ſed relinq.¶Sciendũ ſexto lo⸗

gica inquãtũ huiuſmõi nõ attingit denoĩationẽ.qð nõ põt itel
ligi de logica docente. qa oppoſitũ habemꝰ in/⁊ z poſterioꝛũ
ideo ðt Phus ꝗ metaphice metaphica eſt ſciẽs.ſᷣ dialectica
tẽtatiua.ſophiſtica apparẽs.Að angelicꝰ Doctoꝛ ita declarat
inquiẽs. licet aũt dicat᷑ phiia eſt ſciẽs.nõ aũt dialectica ⁊ ſo⸗
phiſtica.nõ tñ ꝑ hoc remouet᷑ quin dialectica ⁊ ſophiſtica ſint
ſcie. Dialectica em̃ põt ↄſiderari zm qð eſt docẽs ⁊ tzm qð eſt
vtẽs. Sʒm ꝙ eſt docẽs hʒ ↄſiderationẽ de intẽtiõibꝰ ↄſtituẽs
modũ quo mõ ꝑ eas ꝓcedi poſſet ad ↄcluſiões in ſingulis ſci
entijs ꝓbabilit oſtẽdẽdas. Otẽs vero eſt ſm quã mõ adiũcto
vtit᷑ ad ↄclndendũ aliqd ꝓbabilit᷑ in ſingłis ſciẽtijs.⁊ ſic rece⸗
dit a mõ ſcĩe ⁊ ſilr dicendũ de ſophiſtica.qꝛ ꝓut ẽ docẽs tradit

ꝑ neceſſarias ⁊ mõſtratias rõnes modũ arguedi apparẽter
Sed iin ꝑte logice q̃ ðꝛ demõſtratia ſolũ doctrina ptinet ad lo⸗

gicũ.vſus vᷣo ad phiam ⁊ ad alias ꝑticłares ſcias.q̃ ſunt de re
bus nature. ⁊ hoc idðᷣo qꝛ vſus demoſtratie ↄſiſtit in vtẽdo pꝛĩ
cipijs reꝝ de ꝗbus fit demõſtratio q̃ ad ſcĩas reales ptinet non
vtẽdo intẽtiõibꝰ logicis.⁊ ſic apparet ꝙ q̃dã ꝑtes logice hñt

in ſeipᷣis ſciam ⁊ doctrinã ⁊ vſum. ſicut dialectica tẽtatiua ⁊ ſo

phiſtica.qᷓ̃dã aũt doctrinã ⁊ nõ vſum ſicut demõſtratĩa.hec ille
foꝛalit.Ex qbus ſatis claret logicã nõ hẽe demõſtrationẽ q ad
vſum.ſed vſus demõſtratĩe ẽ facere ſcĩiam. nõ doctrie aũt.nã
hoc qð aliqs docet quõ foꝛmant᷑ argumẽta ſa ophiſtica per hoc
nõ ðꝛ ſophiſta.ita ẽ in ꝓpoſito.logicꝰdocẽs foꝛmare bonas de⸗
mõſtratiões ob id nõ ðꝛ ſciens ꝑ demõſtrationẽ. Sʒ notãdũ ẽ
illud cũ inqt dialectica ſᷣm ꝙ; docẽs eſt eſt ſcia.qð nõ põt intel
ligi de va ſcla ex pꝛioꝛibꝰ argumẽtis.qꝛ ſciĩa dialectice ſophi⸗
ſtice generant᷑ p hoc q; diſcipulꝰauditimodũ arguẽdi diale⸗
ctice.qᷓ cũ frequẽter audierit acqrit vnũ habitũ ſine demõſtra

tiõe ꝓpꝛie hicta. Coõtra ðt ꝙ; ſophiſtica docẽs tradi p neceſ⸗

ſarias ⁊ demõſtratias rões modũ arguẽdi.igit valeſt ſcia ſo⸗
phiſtica.Dico ꝙ nõ oĩs ꝓpõ neceſſaria q̃ ðꝛ demõſtratĩa ẽ ſufſi

ciẽs pᷣncipiũ ſcie.ſed opoꝛtet ꝙ ſit de rebꝰ realibꝰ. pat; pꝛimũ

qꝛ illa ẽ neceſſaria.nihil ẽ nihil.falſum eſt falſum.⁊ tñ habemꝰ
ipoſte. ꝙ de nõ ente nõ eſt ſcĩa.qð em̃ nõ eſt nõ ↄtigit ſcire.igit᷑
¶Koõtra phᷣs ðᷣt . metaphice cõtra Platonẽ de falſo eſt ſcĩa
igit᷑ atra ſolutionẽ datã. Dico ꝙ ðt ſic ꝙ ſine ſicut demratiões

paludẽtes affirmatiĩe ita aliq̃ ↄdludẽtes negatiĩe.⁊ hoc ſiłr dicit
.poſte.dato ꝙ ita eſſet.nõ põt tñ ex puris negatiõibꝰ ſieri de⸗
mõſtratio cũ ſit ex ver pᷣmis cauſis.ſed negatio nulliꝰ ẽ cauſa
imo defectus. ſic ptʒ ſolutio ad ſuperius argumẽtũ. ¶ Cõſide⸗
randũ eſt diligent q; cũ demr̃atio ſit ſyllogiimꝰ appoteticon.i.
faciẽs ſcire quo ad vſum dʒ referri.qꝛ ſciẽs ex qbus dʒ fieri ta
lis demõſtratio niſi applicauerit ad aliquãꝗ materiã entis na⸗
ture. nõ cauſat ſcĩiam in aliquo de aliꝗᷓ re. ſed in dialectica non
ſunt entia nature. vt ptʒ. igit.¶ Notãdũ ſeptimo diligẽter ꝙq
pꝑs logice ẽ demõſtratia ſolũ qͥ ad doctrinã.nõ aũt quo ad refer
re vſum.vſus aũt demõſtratiõis generat ſcĩam.igit᷑ in logica
nulla ẽ demr̃atio.¶ NMotandũ octauo ꝙ diffinitiões in logica
bñ pñt dici notificatiões (vt ðt Petrꝰnigri pᷣmarũ intẽtionũ
qꝛ dũ ↄgnoſco intẽtionẽ ſcᷣam hoĩs.q̃ eſt ſpẽs. q̃ſi hoĩem per
qðdã extrĩſicũ ipᷣi notiſico.eſt &̊ logica habitꝰnõ ꝑ demr̃ationẽ
acqᷣſitus. Ad hoc tñ qð S.Tho.aſſumit de demoõſtratõe ðt vt
bʒ idẽ.j.metaphice.lec.q̃rta q; demõſtratio ðꝛ ſimpłr ⁊ ad ali⸗
quẽ. Nota Mono qꝙ Petrꝰ nigri ðt ꝙ ens rõnis ꝓpꝛie non
eſt ſcibile.ſcdᷣo vᷣt ꝙ logica ꝓpꝛie nõ eſt ſcẽa. Pꝛobatio. qꝛ mo⸗
dus ſciẽdi nõ eſt ſciĩa. logica eſt hmõi.̊. maioꝛ ptʒ.da ſi modꝰ
ſciẽdi eſſet ſcĩa tũc idẽ eẽt modꝰ ſuipᷣius.mĩoꝛ ptzʒ autoꝛitate
phᷣi.⁊.metap.abſuꝛdũ ? ſil q̃rere ſciam ⁊ modũ ſciẽdi qð fere
exponũt de logica.ꝗ¶ Dẽ ꝙ logica vtẽs nõ eſt ſcĩa ſʒ docẽs. Cõ⸗
tra.nullꝰnegat quĩ ip̃ᷣa metaphica vtãur ĩ oĩ ſcĩa etiã ĩ ipᷣa lo⸗
gica.⁊ tñ ꝓpt hoc nullꝰ ðᷣt meta.eſſe modũ ſciẽdi.ᷣ ſequit᷑ ꝙ; lo
gica eo mõ nõ ðꝛ modꝰ ſciẽdi.qꝛ ea vtimur ĩ om̃i ſcĩa. Dicit q;
in phᷣia ⁊ artibꝰpᷣcticũ ⁊ ſpecłatmũ ſũit᷑ ex fine vt pᷣcticũ dicat᷑ id
qð oꝛdĩat᷑ ad oꝑatiõʒ theoꝛicã Et theoꝛic ũ qð oꝛdĩat᷑ ad ſolã
ↄgnitiõ; ĩ artibꝰ.ſũit᷑ pᷣcticũ penes reſpectꝰad ſpẽales fines vt
ſi dicamꝰ agriculturã eẽ pᷣcticã artẽ. dialecticã theoꝛicã. No
tãdũ q; duplr ↄgnoſcit᷑ ſcia an ſit theoꝛica an pꝛactica.vł acti⸗
ua qð ꝓ p̃ctica capio.vtʒ ꝑ phᷣm otopi.OVno mõ ðꝛ ſpeclatĩa 6
nõ eſt ꝓpt aliquẽ vſũ.⁊ ̊ mõ ꝓbat ppᷣs imetha. ſapientiã eſſe
theoꝛicã q̃ ẽ ſolũ ꝓpt ſcire ⁊ inde ðꝛ ꝙ ſcĩe q̃ nõ ſt ĩuẽte ad vſũ.i.

vtilitatẽ ſunt nobilioꝛes his q̃ ad vtilitatẽ ſũt adiuente. Scðo

ðꝛ ſpecłatĩa cuiꝰ ſinis eſt vitas.pᷣctica cuiꝰ finis ẽ opꝰ.qꝛ q;uis

pctici ↄgnoſcãt vᷣitatẽ nõ tñ q̃rũt eã tanq; vltimũ finẽ ⁊ B in z

meta. Oldic tm Dñicũ de flan. æ meta.qꝛ triplicit᷑ aliq̃ ſcia ðꝛ

— ⸗———

ari
dſoli
les yt
Wo⸗
lacti⸗/
gtiaq
iz eſe
vpſüi⸗
⁵ο

„

—2

—

Foliũ.xxxxix.

ſpeckatia Vnoex ꝑte rexꝝ ſctaꝝ.qꝛ ſq; ↄſiderat res q̃ nõ ſt opa
lles. vtſcke 8 reb⸗ Palih9 meta.ðꝛ Theoꝛica nãlis. Sevoer

mõ ↄſiderãdi.vt dũ domificat ↄſideratoꝛ domũ diffiniẽdo ⁊ oſi
derãdo vltiĩa ipᷣiꝰ.Tertio ex ꝑte ſinis.qꝛ Theoꝛica nõ oꝛdiat
Hitatẽ ad opꝰ.Cõſidera etiã ꝙ ſcĩa ſpecłatĩa eſt de his qrũ ↄg⸗

nitio q̃rit᷑ ꝓpt᷑ ſe.res aũt de qͥbꝰ eſt logica nõ q̃runt᷑ ad ↄgnoſcẽza

dũ æp᷑ ſe ipᷣas ſʒ ſt mũiculũ qddã ad alias ſcias.Et idᷣo logica
nõ ↄtiĩet᷑ ſð ſpeclłatia phᷣia q̃ eſt pᷣncipalis ꝑs.ſʒ q̃ſi qddã redu

ctũ ad eã.ꝓut miniſtrat ſpecłatiõi ſua ĩſtrumẽta.ſcʒ ſillos ⁊ diſ

finitiões qbꝰ ĩ ſpecłatĩs ſciẽtijs indigemꝰ.Seq̃t᷑ g̊ ex ilłl ꝙ lo⸗

gica pᷣt dici aliq mõ pꝛactica aliqᷓ mõ ſpecłatĩa qð nũc reliq̃ᷓ.
Szʒ ad h̊ qð ðt Pe.nigri de illo ĩ ⁊.metaphi.dice ꝙ logica docʒ
modũ oĩm ſcĩaꝝ.igit᷑ añ oẽs alias dʒ qͥs eã addiſcẽ ad quã ꝑti
net tuiũ hec S.T.ſuꝑ Bo.de tri.q..ar.i.ad.ſcðm tciũ ⁊ q̃rtũ

argu. Dicit igit᷑ ꝙ logica docẽs docʒ modũ ſciẽdi.ſjj nõ ẽ modꝰ

ſciẽdi.⁊ G̊ ðt Tho.⁊.meta.qꝙ logica tradit cõeʒ ⁊ gñalẽ modũ

cedẽdi ĩ oĩbꝰ ſciẽtijs. Modꝰaũt ꝓpꝛiꝰ ſingłaꝝ ſcĩaꝝ ĩ ſciẽtijs

ſingłis circa pᷣncipiũ tradi debet.applica &̊ rõnẽ tuã de logica

factã ad ſcĩas pticłlares ⁊ videb oppoſitũ. Nõ ẽ em̃ traditio
artẽ de mõ ſciẽdi de logica ſolũ.ſed de om̃i.nã aliq̃ poſſumus ex
certitudĩẽ ſcire.aliq̃ᷓ ex ꝑſuaſiõe vtʒ.i.ethi.Jtẽ ſicut ↄſueuimꝰ
ita dignamur loq.&̊ ↄſuetudo loq̃ndi ẽ modꝰpᷣmittẽdꝰ.ſiłr in

aliqbꝰpꝑ exã.ĩ aliqbꝰ ꝑ autoꝛes.in aliqbꝰ ꝑ acribologiã mate

maticã.i.diligẽtẽ ⁊ certã rõnẽ ẽ ꝓcedẽdũ.qð aũt aſſumit de ẽte
rõis bñ ꝓbat ꝙ; nõ habet᷑ ꝑ demr̃ationẽ vel ꝙ acqrit᷑ ꝑ res lo⸗
gicas vᷣtute ꝓpꝛia Tũ ſilr nihil ꝓbat de mõ ſciẽdi cũ ðt q; oĩs
ſcĩa theoꝛica ẽ tripłx.⁊ niła illaꝝ ẽ logica cũ illa diuiſio det de
theoꝛicis ſciẽtijs realibꝰ.Sʒ illa cã bꝛeuitatis omitto ⁊ pono
duas oↄcliões. Pꝛĩa logica nõ ẽ ſcĩa acqſita ꝑ verã demr̃atõʒ
¶ Scda logica nõ ẽ modꝰ ſciẽdi.pꝛĩa ptʒ ex ſuꝑioꝛibꝰ.ſcdᷣaʒ ꝓ
bo.qꝛ logica ẽ noticia ſed niła noticia p̃t bñ acqri ſine mõ ali

qq mõ ſit ꝓcedẽdũ ad acqᷣſitionẽ noticie.igit᷑ modꝰ ſciẽdi ha
bebit᷑ ꝑ aliũ modũ ſciẽdi.ptʒ mĩoꝛ.nã ꝗpt᷑ h̊ ðt Boe.ꝙ in nãli
bus rõnabilit.ĩ mathematicꝭè diſciplinabilit.ĩ diuĩs ĩtellectua

lit᷑ vſari oꝑtet ⁊c. ¶ Pꝛe.nllła ſcĩa vlis dat modũ ꝑ rẽ ſcle.ptʒ
pᷣo ſcdᷣo ⁊ 6.meta.ſed logica ẽ ſcĩa cõis q̃rto meta.g ſed ĩ om̃i
ſcĩa ꝑticulari pᷣmittit᷑ ſp?alis modꝰ ꝓcedẽdi.̊ in om̃i ſcientia
erit ſpẽalis logica.ſi ipa ẽ modꝰ ſciẽdi ad argumẽtũ in limi⸗

. 0.
„

nari pagina q̃ſi poſitum dico ꝙ; maioꝛ intelligit᷑ de ſcia ꝓprie
capta ꝓut ẽ habitꝰ ↄcłõis ⁊c̃.ſʒ mĩoꝛ accipit᷑ ſtrictiꝰ ĩ ſua cõita
te.⁊ & nõ ẽ idẽ mediũ ⁊ ꝑ ↄñs malꝰſilłs. ad mĩoꝛẽ ſpſillogiſmi
ditco ꝙ nõ ſt ꝓpꝛie capte demr̃atões ĩ logica qͥ ad vſuʒ ſʒ cõiter
capiẽdo demr̃ationẽ ꝓ qdã mõ demr̃atõis. .Ad.i2.dico ꝙ li

cet nullũ ens ĩtẽtiõale ĩ ꝓpꝛia vtute pᷣt ↄcurrẽ ad effectũ realẽ

⁊ nobilioꝛẽ cũ ĩ vᷣtute pᷣncipalioꝛd agẽtis vtʒ de caloꝛe in aĩali
q ſi ᷣtute aĩe nutrit ſeʒ ꝓpꝛia vᷣtute incineraret. Sile habes de
fantaſmate qð ↄcurrit ad ſpẽʒ intelligibilẽ.¶ Ad.i. dico
mioꝛ ẽ falſa.ĩmo pᷣme ſtãt ſub ↄſideratõe logicali ſpſ pᷣmis. ad
ꝓbationẽ dico qð ẽ de ſcðᷣis pᷣncipalit ⁊ de pᷣmis vt de adiũct:
Dato etiã ꝙ maioꝛ hʒ vᷣitatẽ qñ vtrũq; ↄſideratũ ĩ logica ẽ p
ſe ↄſideratũ.ſjʒ ſic nõ ẽ in ꝓpoſito.exẽpli gra in ſcĩa nãli ↄſide⸗
rat᷑ motꝰvt ꝓpꝛietas ⁊ pᷣncipia motꝰ.vt cauſe ↄſiderãt᷑.ſj motꝰ
ꝓpt᷑ pᷣncipia.̊ pꝛĩcipia mag.tẽ nãlis pᷣt motũ ſᷣm ſe ↄſidera
re inq;tũ ꝓpꝛietas aliq̃.vel res aliq̃ ðꝛ.ſed logicꝰnon ↄſiderat
pᷣmã.exẽpli gr̃a hoĩeʒ vt hõ ſed ꝓut eſt ſpẽs. Ad.ia.dico pvn
cipalit intelligit᷑ pᷣmo ſed ſi ꝓxĩe tũc actꝰ intelligẽdi eſt cã.ptʒ
qꝛ intellectꝰ nõ attribuit hoi ſpẽm niſi pꝛiꝰ fuerit ↄſi ideratꝰ.⁊
niſi videat ꝙ ſit in mitis ⁊c̃.iðᷣo pꝛĩcipalit᷑ ſʒ ꝓxĩa intel ligẽtia

eſt fundamẽtũ ⁊ cã ſpẽi.Scðo dico ad ↄñam ipᷣam negando.

NMã illud nõ ↄſiderat᷑ ſꝑ in ſcia qd ẽ aliqᷓ mõ ꝓpꝛietas obiecti
pt em̃ eſſe ſcia de caloꝛe qad eius ſpẽs abſq; hoc ꝙ; ꝓpꝛietates
ſpẽꝝ ↄſiderãt᷑.nã diſgregare ↄuenit albedini ⁊ eiꝰꝓpꝛietas in
q;tũ ẽ in ſhiecto ſine q̃ꝓpꝛietate bñ pᷣt ↄſiderari.nec ẽ ꝓpꝛietas
pꝛimarũ intẽtionum ꝓpꝛietas ſcdᷣarũ ſed ab illa ſumit᷑ talis ⁊
talis intẽtio.¶ Ad.ij.⁊ ad maioꝛẽ dico.qꝙ; ꝓpꝛie ſi ðt cãm ↄſi⸗
deratiõis tũcẽ vᷣa.qꝛ cã ẽ pꝛĩcipalioꝛ ĩeſſe q; effectus ita ex nã
ſua pꝛĩcipalioꝛ? ↄſideratõis.ſi aũt ꝓpꝛie nõ didicit modũ intẽ
tiõis vel ↄſideratõis ſed occaſiõis ſiue qͥ nõ.tũc nõ eſt vᷣa ſi icut
a ſili dicimꝰ ille ẽ diues ꝓpt᷑ diuicias.⁊ tñ diuicie nõ ſunt foꝛa⸗
lit᷑ diuites. cũ q̃rt q̃re ille riſit heri ⁊ hodie nõ ridet. etiã ſi qᷓre
ret qᷓre albũ diſgregat ⁊ nõ albedo. cũ q̃ris q̃re aĩali attribuit

genꝰ⁊ nõ hoĩ Rñdeo q; hoc nõ ẽꝓpt᷑ aliqð pᷣmũ de eẽntia aĩa

vel hoĩs ſed ẽ iðᷣo qꝛ ĩtellectꝰ aĩalis ꝓpꝛietatẽ eſſe ognoſcit q;
eſt ĩ pluribꝰ ſpẽbꝰ ⁊ nõ hoĩs iðᷣo attribuit aĩali genꝰ ⁊ nõ boĩ

Ad ↄueniẽtiã ; ↄueniat aĩali ⁊ nõ hoĩ dico ꝙ nõ eſt ex nã ſed

Wꝛietate, 2 ad mioꝛẽ dico negat᷑ ad intellectũ pꝛius poſitũ de

nispoſſt
boc ofir⸗
irto di.⸗
ſlitudin

Naus

Datu v
infeſtoy.

(Fum
opus. no
tdeſij. o
gbalis y
tuneo pa
fiſui dtr
luptntee
dignäpr
itozin

Nſkn . . Folium. l.
10 nã. logicꝰem̃ nõ ↄſiderat intẽtionẽ hoĩs ꝓpt eſſentiã eiꝰ cũ ipᷣe
blagfn nibil habeat de eſſentijs reꝝ dicẽ. ſed ꝓpꝛietatibꝰ.ĩmo ediuer⸗
inß ſo logicꝰ ↄſiderat WPꝛietates illas Ppt᷑ pᷣmas.maio: etiã hʒ in⸗
dſtãtiã de fũdamẽto. nã p̃t eſſe ſpẽalis ↄſideratio de relatiõibus

„

feetj di ſine fũdamẽto eaꝝ.Ad ↄfirmationẽ dico vt ðᷣt S.Tho.æꝙ illa
dre in dll nã q; ſubãm ſcat in quid pᷣ̃dicat᷑ ⁊ ẽ mãlit᷑ ↄſiderata in logica
ebehee nec eſt ſubiectũ logice ſed reducit᷑ ad ſciam ſcõᷣarũ intentionũ
l dien 9 4 ¶ Ad argumẽta nõ dicimꝰ diſſoluẽdo ea ſed magè ad ↄfir⸗
nis dgeag mãdũ. M p totũ logice diſcurſum Purphi. nõ öt de hoĩe aĩa⸗
dacſit li qͥd ſunt ſed qͥd eis apud rõnẽ ↄuenire poſſit ⁊ hoc að eis at
lboai tribuit tãq;ᷓ pꝛicipalit ↄſideratũ ẽ ſcᷣa intẽtõ.ſicut oĩa in ꝑſpe
hnill Mſdo cctiua cõmuni ↄſiderata ſub rõne viſibilitatis ↄſiderant᷑. Du
niißmor⸗ bitaui ſupius an fantaſia poſſit etiã pꝛiuare verbũ interiꝰ ſen
ſe ſidern ſitiuũ iã vo ex S. Tho.lectiõe.i.q.i.arti.nono ad ſcᷣm.Dico
naſiderrtt. cy ſunt aliqᷓ potẽtie cognitĩe ꝗᷓ ex ſpẽbus pᷣmo oↄcepte alias foꝛ
4dico mare pñjt ſicut imaginatio ex p̃ᷣcõceptis ſpẽbꝰmõtis ⁊ auri foꝛ
t cit mat ſpeciẽ mõtis aurei. Et intellectꝰ ex pᷣcõceꝑtis ſpẽbus ge⸗
eratd neris ⁊ differẽtie foꝛmat rõnẽ ſpẽi.Siliter ex ſilitudine imagi
tellgera nis poſſumꝰ nobis foꝛmare ſiłitudinẽ eiꝰ cuiꝰ eſt imago.Silłr
negandt. hoc ↄfirmat S. Th. Acerrimus tutoꝛ ⁊ defenſoꝛ Capꝛeolꝰ in
Pobiegi qrto di. a9. q fantaſia imaginatĩa ⁊ ſenſus cõis foꝛmãt etiam
Pietitts ſilitudines. Olfinis huius opelli de intẽtiõibus S. Tho.
piengnn. VNaus deo et pentagrãmato nomĩ ſuꝑ omia benedictiſſimo
riett Datũ Vittenburge in edibus noſtris.Anno dñi. M. D.vij.
S in feſto Laureneij qᷣ fuit.x. Auguſti.
cin Liber ad lectoꝛem.
taeri. ,Sum ſub eſtuanti ↄgeſtus cane.ſum menſtruũ ac ſubitariũ
gui opus. no lento finitũ gradu. ſed incepi curſum inſtar gradarij
vaſiortt ⁊ deſij.nõ ſperabis in me aliqᷣd noui eſſe aut aliquid qð nõ ſit
int ſot ab alijs vel expᷣſſum vel excogitatũ. quapꝛopt᷑ nec metuo nec
tůſiſte tiuinmeo pallidã ⁊ ꝓcliuem faciẽ. Nã gaudio ſunt mihi oſoꝛes.
dttrbt k riſui detractoꝛes.ſolatio eſt impugnatoꝛ. nihil me maioꝛe vo
ntia gie luptate q́; celeberrimoꝝ cõcertatio viroꝛũ efficiet. cũ me ſuis
noſetc. dignũ pugnis eſtimẽt.nec aliqd ignauiꝰ videri põt q; ineru⸗
jfoͤboi ditoꝛũ notam diluere.hanc ob rem ſuſq; deq; fero nec magni
rniſed fatio qð mihi accidit. Vale.
oſtäke Impᷣſſum Liptʒ᷑ ꝑ Melchiarẽ Lotter.

—
4

—Bac 6 RN Sau5 .2 er dae ese 5 7

Extemporale Ricardi Sbꝛulij Hexaſticon.

Vndiq; multa meret diuus pꝛeconia Thomas
Ingenio:ſophia:moꝛibus:oꝛe:fide· .
Aſt hacpꝛecipua nobis ratione pꝛobatur “
logice cultum condidit artis opus

Hoc pueri.hoc iuuenes.hoc ſacra capeſcite tuos
Slupitis docti. nomen habere. viri
OWUW Eiuſdem Tetraſticon ad M.

Andream Ro:Carlſtatẽſem.

Quantum debebat pubes romana Camillo

Reſtituit patrie.cum pia ſigna. ſue
. Andree tantum debet ſtudioſa iuuentus “
— MWMPoc Thome amiſſum cum ſibitradat opus.

WC kutuns 2. c WPD , 75 VX a oc Fat⸗
. WR. onn KRg . 3* S
0 2 Le- S⸗ 7715 .1 A 4 cE . c 1.
B---ter ⁰. CEC. 2 ee *
E 24 22
6 ⸗ e f Wrcz S Frrst k. et

B. S⸗ El A
. —2 .
Sr⸗ .

⸗

4

4
R

Q△

4—
„A

P Z.

B
.
2
F
2
7
s⸗

22
SS
E S
5
W S

— —

ſpꝛli

ulooᷣ1Sεοοαο ς H eee elSelA⅓ 666 / UBLAdoOH
8

1.

8

01

1I

eSHO elesolng -„PaepuelsS 10eese-eA
M

N

12

19 20 21

. —
E
=
8 d Foſuin. a. . ffn
..—K rlſtadio bonarũ feſſoꝛi arciũ wirns E
— — ienſis.S. P. D. 5 E
bodiebꝰ metaphicz. P. tue lectionẽ: Scepto⸗ S
2 q̃ palã tuis auditoꝛibꝰ⸗ ꝓfitebart. Dialecticã —
2 genitricẽ ſcᷣas intẽtiões ↄſiderare.⁊ vt de⸗ =
ifoꝛatiõi vtrqq; aurẽ diligẽtiſſime admouerẽ =
vo auſcultãdo accepi Aogicẽ eo cultu ſcᷣas E
Alycie ſolẽ in Heliotropiũ ouerſa. 2 NAeuco —2
dies nõ ceſſat ꝓſeq.audiui inquã ⁊ memoꝛia E R
kme allexit qð igenio ꝓfutuꝝ arbitrabar. In =
tionũ diſciſſuz opꝰ. voluit ſepiuſcule rogadi = – —
ſiletta. inſtitit freguẽter. Poſtrẽo tñ tua —
ſuffragqte, vix auſꝰ erã rogare. SBzʒ tibi foꝛti E
plico.tua oſilis.tua adminicla hũilit᷑ implo⸗ E D
ꝗỹ”ỹ” J.: ni animũ ad inteètionũ naturas appellas.
i.ſi nõ fugis laboꝛẽ qð phi munꝰ eſto haud S— O
2 Eeptui eibsbis, modicos pᷣfataꝑ reꝝ ſudoꝛes —
dibis. ad oſtruendũ de intétiõibꝰ opus bꝛeue —
bferuentẽ Aeois caloꝛẽ.iamiã bꝛeue ſpero. E=
E. uet gtinua. ac nõ infrupta o?o, mouere ? tans —
3 ela⸗ Bolet eqᷣdẽ fluentẽ diſciploꝝ erga inſti⸗ —S
goꝛẽ 2 abdita 1 penetralibus afferre. ꝗ ſi E
iis eorũ offi ſi mito maioꝛẽ cõmũica⸗ —
☛ ia te vſum eſſe 1 fitebimur. Doſtremũ obte⸗ = )
ntetiõibꝰ fabella veritatẽ e velo agnoſes E
o in contubernio. Anno dm. Milleſimo⸗ qui
5 30. Decima Julij. E
— innis RMuhel Aſchaffenburgij ad =
zicen Zetraſtichon Diegeeeuſn. E
„ im deeus immoꝛtale ſoꝛoꝛum E
ſſi coelica virgo caput E
re tuis Jouis inclyta conſoꝛs E
t vela ſecunda mari . E
A iij E
E=
E—
W
3 4

1