noõ ſunt in re er̃᷑ animã.ſed ſolũ ſequunt᷑ actũ intelligẽdi.de po⸗
tten. q.ꝰ ar. 6 in coꝛ.q.iar.iad decimũ. et in iſen.vbi ſup diſ.=
SG. Tho. 9.1 ar. z ðt em̃ in foꝛa. S. Tho.ad decimũ de potẽ. ꝙ intellectui
-Tho. reſpõdet aliqd duplicit. Vno mõ ĩmediate ſcz intellectus
cõcepit foꝛaʒ rei alicuiꝰ er̃᷑ animã exiſtent:.vt hoĩs vłlapidis.
Alio modo mediate.qũñ ſcʒ aliqͥd ſeqᷣtur actũ intelligẽdi et in
tellectꝰ reflexus ſupᷣ ipᷣam cõſiderat illud ⁊c. Ad tciũ ðᷣt ille
ꝙ ſi ↄceptio accipit᷑ ſcdᷣe intẽtiõalit. ſiłr ⁊ ratõ tũc nõ pᷣdicat᷑ de
re. Si pᷣme intẽtionalit᷑ ſic capit᷑ dupłr. Vno mõ iu abſtracto

—,.———-

aunerin
terioꝛint
naturi⸗
tellect'
amfoꝛn
tranſee
maé
toq e
nakin
ſpem re
reittell
ceſſariü
ſentẽ in
babete
bus in
nẽ ſbi
minit
intellee
tüöisp
ſpeside
fſchit

ma Ra
ntia. ꝛ ſic
naepte
9 fones.
ſcde in
tquidẽ
ratiões
i de po⸗
dil.2
ellectui
ellectus
redietin
ötille

Foliũ xx.

ſic nõ p̃dicat᷑.Alio mõ in ↄcreto ſic pᷣdicat᷑ de re.homo em̃ eſt

illð qð ↄcipit᷑ ſcʒ aial rõnale.⁊ẽ illð qð eſt ratõ. Ad q̃rtum

ðt ꝙ ſicut eſt q̃dã ratõ ſubſtantie ita ↄceptõ quãuis ſit accñs.

ſufficit ẽ ꝙq ꝓximũ ſcatũ ↄceptionis ſit res q̃ eſt ſubã.Ad

quĩtũ ðᷣt ꝙ duplex eſt ſilitudo rei.qdã infoꝛmãs.talis eſt ſpẽs
intelligibilis.alia foꝛmata ⁊ talis differt a ſpecie intelligibili.

⁊ ðꝛ ↄceptio.etiam ðꝛ ꝙ argumentũ non valet. Quãuis pꝛo

meis viribꝰ ꝓbauerĩ intẽtionẽ eſſe vᷣbũ.tñ firmioꝛes aducere
rõnes me ope nõ tedet.vbi lumẽ doctoꝛũ.S.Tho.in pᷣmis oc

currat in ſum.õ gen.li.ica.a.dicẽs.Conſiderãdũ eſt ꝙ res ex
terioꝛ intellecta nobis ĩ intellectu nr̃o nõ exiſtit ſcðm ꝓpꝛiam

naturã.Sʒ opoꝛtet ꝙ ſpẽs eiꝰ ſit in intellectu nr̃o.ꝑ quã fit in
tellectꝰ in actu.exiſtẽs aũt in actu ꝑ huiuſmõi ſpẽʒ.ſicut ꝑ ꝓpꝛi

am foꝛmã ĩtelligit rẽ ipᷣaʒ. Nõ aũt ita ꝙ ipᷣm intelligẽ ſit actio

tranſiens in rẽ intellectã.ſicut calefactio tñſit in calefactũ.Sʒ
manet ĩ ipᷣo ĩtelligẽte.Et habet relationẽ ad rẽ q̃ intelligit᷑ ex
eo ꝙ ſpẽs p̃dicta.q̃ eſt pᷣncipiũ intellectualis opatiõis.vt foꝛ⸗
ma eſt ſilitudo illiꝰ.¶ Vlteriꝰ aũt ↄſiderãdũ eſt.ꝙ ĩtellectꝰ ꝑ
ſpẽm rei foꝛmatꝰ ĩtelligẽdo foꝛat inſeipᷣo quandã intẽtionem

rei ĩtellecte.q̃ eſt ratõ ipᷣius quã ſjcat diffinitio.Et h̊ quidẽ ne⸗
ceſſariũ eſt.eo q; ĩtellectꝰ intelligit indẽnter rem abſentẽ ⁊ pꝛe⸗

ſentẽ in qᷣ cũ intellectu imagĩatio ↄuenit.Sʒ ĩtellectꝰhᷣ ampliꝰ

habet ꝙ etiã ſtelligit rẽ vt ſeꝑatam a ↄditiõibꝰ mãlibꝰ ſine qͥ⸗

bus in reꝝ nã nõ exiſtit.⁊ h̊ nõ poſſet eſſe niſi intellectꝰintẽtio

nẽ ſibi pᷣdictã foꝛaret. Hec aũt intẽtio intellecta cũ ſit q̃ſi ter:

minꝰ ĩtelligibilis oꝑatiõis.eſt alið a ſpecie ĩtelligibili.q̃ facit
intellectũ ĩ actu.quã opoꝛtet ↄſiderari vt intelligibilis opa⸗
tiõis pᷣncipiũ.liq; vtrũ q; ſit rei intellecte ſiſitudo. ꝑ hoc em̃ ꝙ;
ſpẽs ĩtelligibilis q̃ eſt foꝛma intellectꝰ ⁊ intelligẽdi pᷣncipium
eſt ſilitudo rei exterioꝛt. Sequit᷑ ꝙ intellectꝰintẽtionẽ foꝛmat

illi rei ſimilem. Quia q̃le vnũqðq; talia operaĩt̃.ðet ex hoc ꝙ in
tentio ĩtellecta eſt ſiłis alicui rei. Sequit᷑ ꝙ intellectꝰ foꝛman⸗
do huiuſmõi intẽtiõi rẽ illã intelligat. Hec ille foꝛalit ¶Ex qͥᷓ
bꝰ elicio pᷣmũ e intelligẽ.oꝑatio intellectꝰ exiſtens ĩpoꝛtat

relationẽ ⁊ rẽ q̃ intelligit᷑.¶ Scdᷣo Arguo. Mlia oꝑatiõe ĩma
nẽte põt aliqd ꝓduci er̃ ꝓpꝛiñ ſpiectũ.Sʒ intẽtio.ratõ.diffini⸗

tio foꝛatur vł ꝓpducit᷑ ab intellectu oꝑatiõe ĩmanẽte.q̊. Maioe

B. Tho.

1

—,,

tellec

— „4
Pbat. Quia ꝑ ̊ differt opꝑatio inmanẽs ⁊ traſiens. Minoꝛ eſt ee⸗
B Zbo. oͤfluſi foꝛalis in ferio. Pꝛet᷑ea. Quicqᷣd intelle⸗ DdDidi 4
etus foꝛat in ſeipᷣo ̊ eſt in eo foꝛalit᷑⁊ ſubiectĩe.Sʒ intẽtionẽ in gege
tellectꝰ foꝛat in ſeipᷣo..ĩ darij. Maioꝛ ⁊ Mĩoꝛ S.Tho.Sᷣſcðᷣa palbel
intẽtio ⁊ pᷣma ſunt foꝛalit in itellectu. ¶ Oꝛit dubitatõ ex tex⸗ n⸗
tu Tho.dicẽtis O imagĩatio ↄuenit cũ intellectu ĩ foꝛatione mlin
intẽtiõis.¶ Querit᷑ &̊ An imagĩatĩa vᷣtꝰ q̃ a qbuſdaʒ fantaſia tonk in
Sðꝛ.etiaʒ poſſit foꝛmare intẽtionẽ.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.Quia ðt doctoꝛ ſiliudie
S.ar.9ad ſcðᷣm.Senſus exterioꝛ nõ foꝛat ſibi aliquã ſoꝛmam Matsa
ſenſibilẽ Moc aũt facit ᷣtus imagĩatia.Cuiꝰ foꝛma qddã ſiłe tadend
eſt verbũ intellectꝰ. Silr patz ꝑte.iq.93.ar.b.ad q̃rtũ. Pꝛoba rinſtr
tur rõne. Cuiuſcũq; foꝛe actꝰ expᷣmit᷑ alicui.ibi eſt foꝛa.ſj in vir ierit
tute imagĩatia expmit᷑ actꝰ illiꝰ foꝛate intẽtiõis.&̊ intẽtionẽ foꝛ geli
mat fantaſia. Relinq̊. Dicit᷑ etiã ꝙ; hec intẽtio intellecta cũ ſit deſiger
tminꝰ intelligibilis oꝑpatiõis.¶ Vtrũ g̊ ĩtentio vł vbũ coꝛdis ſoquit
diſtiguat realit᷑ ab oꝑatiõe ĩtelligibili.Et videt̃ ꝙ; nõ.ðt em̃.D. nhe
B. Tho. S. ꝙ; pᷣdicta ↄceptõ ↄſiderat᷑ vt tminꝰ actiõis in opuſ.vt ſupᷣ. gerete
et de vita.q.⸗ ar.i.ad pᷣmũ.ðt ꝙ actio intellectꝰ motꝰ ðꝛ nõ q⸗ ſiick
dã actꝰ imꝑfecti.ſj motꝰ ꝑfecti qͥ eſt oꝑatio.accipit᷑ tñ motus nizo
ꝓ eo ad qð motꝰ tminat᷑.i.oꝑatio ꝓ oꝑato.dũ Damaſ.ðt vere Rtccf
bũ interiꝰ eſſe motũ ment:. Et pᷣterea. Nerbũ interiꝰ ſemꝑ ſieh.r
ſequit᷑ intellectũ ĩ actu ſuo.ꝗ Ex ꝗ Arguo ſic.Motꝰcapit ſpẽʒ igt.
32pbᷣico. ⁊ eſſentiã a mĩo ad quẽ a qͥ nõ diſtiguit᷑ eẽncialit ʒ et j phᷣicoꝝ. bain
Sʒ ex pᷣdictis. intelligẽ eſt motꝰ.⁊ vᷣbũ coꝛdis eſt tminꝰ.̊ non ſtitia
diſtiguunt᷑ reali Pꝛetea. quãdo duo ſic ſe hñt ꝙ vnũ neceſ⸗ ſechs
ſario ſequit᷑ alteꝝ ĩ eodẽ gñe.vnũ eſt de eſſentia alteriꝰ.ſic ẽ de v ſiuec
bo ⁊ opatiõe intellectꝰ.ꝭ̊. ¶ Pꝛetea Calefactõ nõ diſtĩguit᷑ rea nü
GB. Tho. lit᷑ a caloꝛe.q itelligẽ eſt idẽ realit cñ vbo.ideʒ hẽs apð.S.CT. W
par.iq.93 ar.ꝰ in coꝛ.vbi ðt. VPerbũ aũtĩ anĩa nr̃a ſine actua⸗ ile
E. tho. licogitatiõe eſſe nõ põt.ꝗ Pꝛetea ðt. S. Tho.de potẽ.q.S.ar· in
in coꝛ. Mõ tñ eſt extriſicũ ab ipᷣo intelligẽ intellectꝰ. Cũ ipᷣm tele
itelligẽ ↄpleri nõ poſſit ſine vᷣbo pᷣdicto.⁊ ĩtelligit h̊ de vᷣpo coꝛ riᷣ
dis.vł ↄceptiõis ĩtellectꝰ vt ptʒ in pcedẽtibꝰ⁊ ſequẽtibꝰ pun⸗
ct.Sʒ Z. ↄceptio differt ab actiõe intellectꝰ⁊ q̃ſi quoddã per g n
ipᷣam ↄſtitutã. intellectꝰem̃ ſua actiõe foꝛat rei diffinitionẽ vel le
etiq ꝓpõneʒ affĩatiuã ſeu negatiuã. NMec foꝛalit de potẽ.vbi õ5. D
2? in opul.iʒ.¶ Arguo ſic nullum ens reale realiter ↄſtituitu alied

tu. Moba
2a.hin vir
tetione foꝛ
ecka cüſit
büͦ coꝛds
Stem, d.
. yt ſuß.
dꝛ no q⸗
ñi motys
al.öt ver
erisſeng
apitſpe;
ſpbicop.
ins. zͤnon
nu neceſ⸗
ſicẽ dey
iguit rea
.8 T.
e actua⸗
q. 8. ar.
Cũ ijm
evbocoꝛ
tibs pun⸗
oddaper
tione yel
ſtivicur

FHFHolſamlAl.
P ſeipᷣm.ᷣ ↄceptõ realit᷑ ↄſtituit᷑ ꝑ oꝑationẽ łtellectꝰ.qꝗ realiter
diningnit ab actiõe ĩtellectꝰ. Dicat᷑.ↄſtituẽ in rõnali potentia
eſt acqrere ĩ nalibꝰ.ſjꝑ motũ realẽ acqrit᷑ fminꝰ realis. Sicut
pꝑ albefactionẽ albedo.attñ ſcᷣm miłtos nõ diſtiguunt᷑ realit᷑
¶ Mõ diligent. Oe ſpẽs ĩtelligibilis ðꝛ pᷣncipiũ ĩtelligẽdi ⁊ ſi⸗
militudo rei rerion g quã ĩtellectꝰexit in actum ⁊ foꝛat intẽ
tionẽ in q̃ itelligit res ̊ mõ.intellectꝰ agens qͥ pᷣncipalit᷑ agit
ſilitudĩes reꝝ in ĩtellectu poſſibili ſua illuſtratiõe facit fantaſ⸗

mata actu iĩtelligibilia q̃ recipiunt᷑ in intellectũ poſſibilẽ non

eadẽ nũero.nec ſpecie.vt miti dicũt.Quia intellectꝰ eis vtitur
vt inſtrumẽt reponẽdo ſpẽs ĩtelligibiles ĩ theſauro ſpẽꝝ.per
q̊s exit᷑ in actũ foꝛando intẽtiões. Hec elici pñt ex qᷣtli.S ar.ʒ 5
gẽ.li.⁊ ca.⁊5.Et ſi plura huiꝰ vᷣitatè teſtionia munimẽtaq; hꝛe
deſideras facile colliges.ex Sctõ Thõa ) gẽ.li.a.ca.ii.vbi ita

loquit᷑.Licʒ intẽtio ĩ angelis intellecta ſit eis oĩo intriſica.nõ

tũ ipᷣa intẽtio ĩtellecta eſt eoꝝ ſubã.qꝛ nõ eſt idẽ in eis intelli⸗
gere ⁊ eſſe.¶ Sequit᷑ pꝛĩo.ꝙ intẽtio foꝛalit᷑ ↄcepta ĩ creaturis
altẽ eſt intriſica.q ad firmitatẽ.̊ eſt vnũ accũs exiſtẽs ſhiectĩe

in ipo intẽdẽte.ꝓbat᷑.q̃a foꝛa de qlibʒ accñte vᷣificat᷑.z intentõ
eſt accñs. eſt foꝛalit᷑ intẽtio.qſ Pꝛetea.Jllð qð eſt alicui intrĩ

ſicũ.⁊ nõ eſt de ſubã eiꝰ illð eſt accñs ĩ eo.ſj ĩtẽtio eſt huiuſmõi

igit. Sequit᷑ ſcᷣo.ꝙ; ↄceptõ⁊ actio intellectꝰ ſunt idẽ.qꝛ ex
H ꝙ intelligẽ ĩ angelis nõ eſt eſſe.ſequit᷑ ꝙ intẽtio nõ eſt eoꝑ ſpſj
ſtãtia. Ego reoꝛ Wil. Ockan. ſuã opinationẽ h̊ ex fonte hauſiſ
ſe cũ öt eã eſſe q̃litatẽ intellectui inberentẽ. Quõ aũt inhereat

ſiue tranſeunt᷑. vt videt᷑ ſentire.D.S.q ðt q; ſit q̃ſi paſſio et cp

nũcq ſit ſine ĩtelligẽ. qð tñ h̊ determiare omitto ſubiũgit S.Z
Dico aũt intẽtionẽ ĩtellectã id qð ĩtellectꝰ in ſeipᷣo ↄcipit de re
intellecta.qᷓ qdeʒs in nobis neq; eſt ipᷣa res q̃ intelligit᷑.neq; eſt
ipᷣa ſubã ĩtellectꝰ.ꝑ eſt q̃dã ſilitudo ↄcepta in ĩtellectu de re in

tellecta.quã voces exterioꝛes ſignãt Vñ ⁊ ipᷣa intẽtio vᷣbũ ĩte
riꝰ noĩat qð eſt exterioꝛi vbo ſignatũ.æEt qͥdẽ ꝙ pᷣdicta inten⸗
tio nõ ſit in nobis res ĩtellecta inde apparet.ꝙ alið eſt intelli

gere rẽ. ⁊ alið eſt ĩtelligẽ ip ſam intẽtionẽ ĩtellectã.qð ĩtellectꝰ
facit.dũ ſuꝑ ſuũ opus rellectit᷑. Vñ alie ſcie ſunt de rebus.

alie de intẽtiõidꝰ ĩtellectt. aũt intẽtõ intellecta nõ ſit ipᷣe in⸗

tellectꝰ ĩ nobis. ex patʒ ꝙ eſſe intẽtiõis ĩtellecte. etiã ĩ ijo in⸗

D iüij

ſpẽs intelli
gibilis.

B. Tho.

B. Tho.

B. Tho.

tellectu ↄſiſtit.nõ aũ t eſſe intellect nki. eui?eſſe n5 eſt ſuß intel
ge. cn & in deo ſit idẽ eſſe ⁊ ĩtelligẽ.intẽtio intellecta in ipᷣo eſt

eiꝰ ĩtellectꝰ.⁊ qͥa ĩtellectꝰ in eo eſt res intelletta. Intelligendo
em̃ ſe ĩtelligit omia alia. vt in pꝛĩo oſtenſuʒ eſt.relinqᷣtur ꝙ ĩ deo

intelligẽte ſeipᷣm ſit idẽ ĩtellectꝰ.⁊ res q̃ intelligit.⁊ ĩtentio in⸗

tellecta. Anĩaduerte pᷣmo diligent᷑ ꝙ intẽtio intellecta neq;

eeſt res ĩtellecta neq; ſubã ĩtellectꝰ. neſcio quã ꝓbationẽ afferẽ

B. tho.

deſiſto afferre ex. S. Tho. ne nodũ in ſcirpo q̃rere videar.In⸗
tẽtio capit᷑ duplłr elicitiue. Vno mõ foꝛalit᷑p illo qð eſt tale. ſic

eſt vnũ accñs reale in intellectu.tũſeunt᷑ inberẽs qð intellectꝰ

foꝛmat.⁊ ðꝛ foꝛalit᷑ intẽtio.Alio mõ ꝓ illo cuiꝰ eſt illa intentio

ſilitudo.ſcʒ ꝓ re.ſic eſt radicalit᷑ fundamẽtalit᷑ e᷑ animã.qñq;

ſubã.qñq; accñs.⁊ nõ ðꝛ foꝛalit᷑ intẽtio.ꝓbat᷑.illð eſt foꝛ alit᷑ in
tẽtio.cui difinitõ ↄuẽit ĩtẽtiõis.ſ illa ↄuenit vᷣbo ĩterioꝛinõ rei
niſi fundamentalit.ꝭ̊. Mioꝛ ptz.qꝛ intẽtio ðꝛ vłab intꝰ ⁊ tene

oꝛ ſiue intẽdoꝛ ⁊ ab intẽdere q̃ foꝛali᷑ ↄueniũt vᷣbo coꝛdis. ꝓ⸗

bat᷑.qͥa ſemꝑ intus tenet᷑ ſoꝛalit.qꝛ ſubiectie.qð in accũtibus
idẽ eſt. Itẽ eſt illð in qð intellectꝰ tẽdit.⁊ ꝑ qð ꝓpter ↄſidera⸗
tionẽ rerũ ꝙ in nobis iudicamꝰ ſepiꝰ.de rebꝰtñ nõ exiſtentibꝰ

ſufficit ꝙ; intẽtio ſit talis ſiłlitudo q̃les res ſunt.vel q mõ ſunt.

Dꝛ etiã ab intẽdere.qa media qᷓ ſunt oꝛdĩata ad finẽ in rõna⸗

libꝰ etiã tendũt in finẽ.ſjj vᷣpũ coꝛdis eſt aliqͥd oꝛdĩatũ in rem
ſicut in finẽ. igit. Pꝛetea AIllð eſt intẽtio ꝓpꝛijſſime q intelle⸗

ctꝰ tẽdit ⁊ in qdð tẽdit.tale eſt vbũ coꝛdis vł intentõ intellecta

Pꝛerea. Illð eſt foꝛalit᷑ intẽtio.qð vox intẽtiõis ſcat.ſj tale ẽ

ↄceptõ ĩtellectꝰ.⁊ nõ res ĩtellecta vt ptʒ pᷣmo periaꝛ. Moc tñũ
eſt indubitatũ apð S. Tho. Mõ deinceps.q; intellectꝰ noſter

foꝛat intẽtiões pᷣmas ⁊ ſcðᷣas q̃ ꝓpt᷑ obiecta qrũ ſunt ſilitudi⸗
nes habent oꝛdinẽ pᷣmi⁊ ſcðᷣi.qꝛ ſi eſt intentio obiecti de pᷣmo

intelligibiliũ oꝛdĩe ðꝛ pᷣma.ſi de ſcðᷣo eſt ſcðᷣa.inquãtum ſcʒ in⸗

tellectꝰ noſter poſt ↄſideratiõeʒ rerũ pᷣmã reflectit ſe ſup illð

qð intelligentiã ſequit᷑.ſicut eſt eſſe gñis.eſſe ſpẽi.eſſe indiui⸗
dui ⁊c.Tũc foꝛat ſcdᷣam ĩtentionẽ.vt ptʒ de potẽ.q.i ar.i⸗ad de⸗

cimũ.q.ꝰ ar.õ in coꝛ.Sed niła ꝓbatione alijs Thomiſtis hic
opꝰ eſt. cũ S. Tho. duabꝰ oſtendat ratõnibꝰ ex q̃rũ ſcðᷣa elicit᷑

ꝙ aliud eſt intelligẽ rem. ⁊ alið ipᷣam intẽtionẽ ĩtellectã. hinc

ſtaturit dubitatõ cũ pᷣncipale nr̃m xpoſt itum ſit dicere de inten

initelli
lectu ef
ſania ß
leeand
biiter⸗
ömit⸗
mage;
lecka.r
te ſeiß
mio. 5.
tellect
feri4

toꝛtene
dis, ⸗
mtibus

ſidera⸗
ſtentib?*

nöͤſunt.
n röns⸗
imtem
ſintelle⸗

itellecta

ß taleẽ

Hoctũů
noſter

litudi⸗
e pmo
nſchin⸗
up ill
indiui⸗
ad de
ſtis hie
z elial

ti. biic

x inten

Foliu. xxij.

tiõibus logict. An logica ĩtentões ſcvᷣas.qᷓ̃ ᷣba ſcᷣaria diei

poſſunt. ↄſiderat Reſpõſio.vt bz D. S. pte. z q. æy ar. 3 in coꝛ.

Duhlex eſt motꝰaie in imaginẽ Vnꝰ qᷣdẽ i imaginẽ ipã: ſcom

ꝙ eſt res quedã. Aliꝰin imaginẽ inq;tũ eſt imago alteriꝰ.⁊ in
ter hos motꝰ eſt hdꝛna. nam pᷣmꝰ motꝰ q q mouet᷑ in imagi
nẽ ꝓut eſt res qdam eſt aliꝰ a motu q eſt in rem. Scdõᷣus autẽ
mot⸗ꝰ eſt vnꝰ ⁊ idẽ cũ illo q eſt in rẽ. Mec ille.qð młtifariã pba

SB. Tho.

„ 1

ri põt.ſᷣ ſit vna ratõ. Vbi vnũ ꝓpt alterũ ibi ambo vnũ. Bmo

tus ẽ ĩ imaginẽ ꝓpt᷑ imagĩatũ.̊ Intellige egregia dicta. ST.

Exrempli gꝛa. Vidẽs aliquã imaginẽ ĩ ſpecło põt ſtare ĩ imagi
ne ↄſiderqdo ipᷣaʒ qmõ ſit ĩſpeclo ⁊ q̃ ſit cauſa ꝙ; apparet ĩ ſpe⸗
cło ⁊ nõ ĩ alio vitro ĩ qͥ opacũ nõ ẽ obiectũ. ſic eſt ſpẽalis ↄgni
tõ vł viſio de imagine Alio mõ vidẽs imaginẽ alicuiꝰ retro ſe
ſtantẽ videt ⁊ ipᷣm vnica viſiõe.qꝛ ĩmediate fert᷑ in ipᷣm ꝑ ima

ginẽ.⁊ ſic nõ eſt ſpẽalis ↄgnitio imaginis.ita etiam in ꝓpoſito
eſt. nam ĩtellectꝰ foꝛat in ſe intẽtionẽ vł ↄceptionẽ.vł᷑ verbũ in

q tanqꝙᷓ; in foꝛa ſpecłari.vt patʒ ꝑte pᷣma.⁊ h̊ vnica ognitione.

ꝛ⁊ illð cuiꝰ eſt vbũ ognoſe cit. H̊ mõ logica põt eſſe de illis ſcðis ĩ
tentiõibꝰ.Si aũt volumꝰ ĩtentiões ↄſiderare tũ ad cauſas

vel q;tũ ad ſubiectũ.vłquãtũ ad nãs eax.ſic ſpẽalis ſcĩa de

illis ⁊ alijs puta de aĩa.hiſtoꝛia. Immo ſi ↄſiderãt᷑ inq;tũ ſunt

in intellectu inmãli q eſt abſtractus a mã. ſic de eis eit metha
phᷣica ſpecłatio.cuiaeſt ↄſiderare res ſine mã ⁊ motu ò metha

—

ectũ inq;tũ ĩtellectũ opoꝛtet eſſe in ĩtelligente. Intellectũ aũt

4 Pai; .¶ ¶ Pꝛetea ðt S. Tho.in a li.õ gen.vbi ſup ꝙ omne intel

in ĩtelligẽte eſt intẽtio ĩtellecta.⁊ vᷣbũ.ſicut vᷣbũ la idis ĩ intel
lectu eſt lapis intellectꝰ.nõ realis nã lapidis. qꝛ lapis nõ eſt
ĩanĩa ſ̃ ſpẽs eiꝰ.ſᷣ ↄceptꝰ lapidis.vlł ſiłlitudo lapidt. res ĩtel
lecta nõ eſt ĩtentio h̊ mõ ↄfiꝛat᷑ qꝛ eſſe intẽtiõis ĩtellecte.ſiue v

bi ĩteriꝰ ↄcepti.eſt ipᷣm ſuũ ĩtelligi.ſ eſſe rerũ ĩtellectax nõ eſt

ipm ĩtelligi. qꝛ pñt etiã eſſe ſine ĩtellectu.ꝭ. ¶ Pꝛetea a maioꝛi
magę videt᷑ ꝙ itẽtio in hoĩe ĩtelligẽte ſeipᷣm ſit idẽ qð res ĩtel

lecta.vł hõ nãlis.qᷓ; ĩtentio in hoꝛe aliaꝝ rexꝝ.ſj in hoĩe ĩtelligẽ
te ſeipᷣm. verbũ ĩteriꝰ ↄceptũ nõ ẽ hõ verus nale eſſe bñs ho⸗
mis. ßHeſt hõ intellectꝰ tantũ.qſi qᷓdã ſilitudo hoĩs veri ab in¶
tellectu apphenſa. ͤ metomagt h̊ verũ eſt de intẽtionibꝰ aliax

rerũ. Mioꝛ eſt Setĩ Thõe. ¶ Pꝛeterea ꝑ h̊ differt vᷣbñũ dei et v

6metaphi.
B. Tho.

„ *
.

hb holos. ills eſt ie de⸗. vbũ aſt hois nõ pot dici ſimpl· ee Eer

ʒůbſolute ho.ß ſcom qd. ſq; hõ ĩteltectus. vñ bec falſa eſt hõ eſt kenns ve
Intentõ ꝓ vbũ. h va eſſe põt. hõ ĩtellectꝰeſt vbũ Subiũgit. eſt autem de Kin
cedens. rõne ĩterioꝛt vᷣbi qð eſt ĩtentio ĩtellecta ꝙ ꝓcedet ab ĩtelligen ſoo D
te ſcᷣm ſuũ ĩtelligẽ.cũ ſit ̃ſi tminꝰ ĩtellectualis oꝑatiõis.n⸗ Ajae
tellectꝰ em̃ ĩtelligẽdo ↄcipit ⁊ foꝛat ĩtentionẽ ſiue rõnẽ intelle⸗ “” legan
ctã q̃ ẽ vlteriꝰ vbũ. Hec illes ¶ Arguo ſic qð eſt de rõne alicuiꝰ einbui
b eo ſepari nõ põt ꝓcedẽ ab ĩtellectu eſt de rõne ĩtentiõis ĩtel tpasz
lecte. *o ↄñs ſolũ itelligere ĩtellectus ⁊ B vba pñt dici ĩtenti aſen
ones.ſequit᷑ etiã ꝙ niła ſubã põt h̊ modo dici ĩtentio kelleees ſtſel
¶Pꝛeterea pᷣncipiũ ⁊ pncipiatũ ĩ creaturt realit᷑ diſtiguũtu uune
ßͦ res nãlis eſt pᷣncipiũ ſilitudinis ↄcepte ĩ intellectu nr̃o.̊ res “”
nãlis nõ põt dici ĩtentio ĩtellecta. vł ſititudo ↄcepta q̃ ideʒ ſũt .
Pꝛeterea ðᷣt ꝙ duplex eſt imago. ſcqʒ aliq̃ qᷓ nõ ↄmũicat ĩ nã ſfſc⸗
ei bo cui⸗ eſt imago. ſiue ſit imago eiꝰ q;tũ ad exterioꝛa acca Nhah
ſicut ſtatua enea eſf imago hoĩs nec tñ eſt hõ. ſiue ſit imago i,õS lach⸗
tũ ad ſubãm rei. Ratõ em̃ hoĩs ĩ intellectu.non eſt hõ.nam ⁊ filn ſe
Phus ðt.lapis nõ eſt ĩ aĩa ſ ſpẽs lapidis Jmago aũt alicuius ſiut aſt
rei qᷓ eandẽ nãm hʒ cũ re cuiꝰ eſt imago.eſt ſicut ſilius regisis rin
d imago pꝛis apparet ⁊ ẽ eiuſdẽ nature cũ ipo. Hec ille Eli⸗ gae

ciopᷣmũ ꝙ; falſimnima eſt illa ſolutõ ⁊ oĩo aduerſaria. S. Tcho. inſ⸗
quã alij dãt ꝓ ſolutiõe.eſtĩantes.vt aiũt.q; ↄceptõ ſit res obie tpiſtete

ctiue apð ĩtellectũ ⁊ res ĩtellecta ſit res ad er᷑. Pꝛobat᷑.qa res d de
ſtellecta obiectiue ⁊ res eẽ animã loquẽdo de vno hoĩe vkaſi⸗ Meptt
no nõ eſt diuerſaꝝ naturaꝝ. immo eſt vna nã Exempli gracia li
Viſꝰ vidẽs coloꝛẽ ⁊ ille idẽ coloꝛ nõ viſus ſunt vna res ĩ nũe tlive
ro.nec ĩtellectus nr̃ põt variare naturas rerũ. ꝑ ↄceptionem tellect
vłratõnẽ nullo mõ ĩtelligit᷑ res ĩtellecta Immo res obiectiue idede
itellecta.ſicut equꝰnihil alið eſt q; equus eranima que t fi ſeeſt,
pit ĩtellectꝰ. Et nota vnũ pulchꝛuin ſcz e ĩtellectus n aliqᷓ deſ
nãlit᷑ ↄgnoſcit.ſicut pᷣma ĩtelligibiliũ pᷣncipia dqꝛũ ĩtelligibiles ſpis
oↄceptiões q̃ vᷣba ĩterioꝛa dicunt᷑.nãlit in ipᷣo exiſtũt ⁊ ex eo ꝓ⸗ inre
cedũt. Sũt etiã q̃dã ĩtelligibilia q̃ nõ nãlit᷑ ĩtellectus nr̃ ↄgno 1rer
ſcit.ſ ĩ eoꝛũ ↄgnitiõeʒs ratõcinãdo ꝑtigit.⁊ hoꝝ ↄceptiões inĩ gfſm
ttteellectu nr̃o nalit nõ exiſtũt.ſᷣcũ ſtudio q̃runt᷑ Mec ule. iddeęe? .
Pꝛima in/ in pꝛima ſecũdei Si qris qͥd eſt pᷣma intẽtio.qͥd eſt ſcdõa NHe ſſſere
tentio. ſpõdet Dommicus de flãdria ꝗ metap hice q. ar. in coꝛ. il⸗ feoo

loꝛa accha
lmago q
hö. ham:
t alicnius
us regisi
cille Eli⸗
. 8.Tho.
itres obie
bal.a res
bie vlaſß
ſligrac
res inie

eptionem

obiectine
uẽ tñch
us nf alii
Aligbiles

ſicut eſt ſeðᷣa intentio ex ꝑ

Folii. xxiij.

ia pmarius ceptꝰ de re. Itia oñt eit ſcvsri⸗ oceptus de re q

go ſic intelligo. pᷣma intẽtio foꝛalc accepta eſt ↄceptio intel⸗
EKens vel vᷣbũ coꝛdis cui ĩmediate coꝛreſpõdet res ad extra.

Scðᷣa intẽtio foꝛaliter accepta eſt oceptio itellectꝰvel vᷣbũ coꝛ Scða intẽ⸗

dis. qð intellectꝰ mediãte ſpecie ĩteiligibili foꝛat de re cui ni⸗
hil reſpõdʒ aꝑ te rei.vłſcdᷣe ĩtẽtiões ſunt q̃dã rõnes qbꝰ ĩ rei
tellecta nihil reſpõdet.ſj ea q ſũt hniuſmõi rõnes ĩtellectꝰnõ
attribuit rebꝰ ꝓut in ſeipſis ſunt.Fᷣ ſolũ ꝓut ĩtellecte ſunt. ſi⸗

— ⸗

cut patʒ derõne gñis ⁊ ſpẽi ⁊ aliaꝝ ĩtẽtionũ ĩtellectualiũ. Nã

nihil ẽ ĩrebꝰ cuiꝰ ſilitudo ſit ratõ gñis vel ſpẽi. Nec tñ itellec⸗
ta eſt falſus.qꝛ ea qͥrũ ſunt iſte ratiões ſcʒ genꝰ⁊ ſpẽm non at⸗

tribuit rebꝰ ſcᷣm ꝙ ſunt er aniaʒ. ß ſolũ ſcðm qꝙ ſunt ĩ intelle⸗
ctu.qm vero iter ꝑ exempla bꝛeue eſt ꝛ efficax auctoꝛitate Se

nece . Pono exemplũ de gñe. NHoc nomẽ genꝰ ſcat vnã rõnẽ
vb ↄceptionẽ intellectꝰ.cuiĩ re ĩtellecta ſcʒ in aĩali nihil reſpõ⸗

det.qa aĩal nõ eſt vnũ in mitis cũ tot ſint aĩalia.q̃t ſpẽs eius.
H illud cuiꝰ eſt ratõ gñis.qdð ſcʒ eſt aliqd ↄñs actũ intellectus.
te rei.intellectus nõ attribuit anĩali
ꝓut in ſeipᷣa eſt.ſᷣ ſolũ ꝓut eſt apð ĩtellectũ.ſilitudo em̃ aĩalis

ꝗ fundat᷑ in re.nõ eſt ratõ gñis.eſt aũt ſilitudo illiꝰ. qð eſt ex
aniĩiazʒ. ex H aũt ꝗ; ĩtellectꝰ in ſeipᷣm reflectit᷑.ſicut in telligit res
exiſtẽtes er̃ anĩaʒ. ita ĩtelligit eas eſſe iĩtellectas.⁊ ſic ſicut eſt q̃
dã ↄceptio ĩtellectꝰcui reſpõdet res ipᷣa q ẽ e animã.ita ẽ q̃dʒ
ↄceptio vłratõ cui reſpõdet res intellecta ſcᷣm q; huiuſmodi
ſicuti ratõni hoĩs vł ↄceptiõi hoĩs reſpõdet res er aniam. ra⸗
tiõi vero aĩalis vł ↄceptiõi gñis aut ſpẽi reſpõdet ſolũ res in⸗
tellecta.nõ aũt eſt poſſbile huiuſmõi eſſe rones hoꝝ nominũ

ꝗ de deo dicunt᷑. qꝛ ſic ĩtellectꝰ attribueret ea deo.nõ ſcdᷣm in
ſe eſt. ſcᷣm ꝙ itelligit. q ptʒ eſſe falſuʒ. eſſet em̃ ſenſus cũ de
cꝰ eſt bon?. q
ſpẽs ðꝛ ſolũ ſcᷣm ꝙ ĩtelligit ⁊ nõ ſcðm qð eſt.nõ em̃ ratio ſpẽi
in re fundat᷑ niſi mediate.patʒ etiã ꝙ; pꝑ h̊ differt rõ gñis ⁊ ſpẽi
⁊ rerũ q̃ ſunt er aniaʒ.qð h̊ repᷣſentat illa q̃ rebꝰ ↄueniũt ſcoðm
Aſnnt. JZlla añt eſt ſilitudo
ſunt. 5 ꝓut in ĩtellectu ſunt. de potẽ.q.ꝰ ar.⸗ in coꝛ.⁊ videt᷑ q;
aſſerere rõnis eſſe ipᷣas res ĩtellectas eſt in doo ponẽ diuerſas
res foꝛalit᷑ differẽtes.Mã alia eſt ratõ ſapiẽtie⁊ in ſticie deitatt

des ſic intelligit. nõ añt q, ſit. Ex qᷓ ſequi ꝙ ho

illox qᷓ nõ ↄueniũt rebus ſcᷣm ꝙ

Soluit ob
iectionem.

gjtñ ita vniunt᷑ in deo ꝙ eſt vna ſimpliciſſima eſſentia quã ĩtel

Petr⸗ Mi.

SB. tho.

lectꝰ nr̃ deficientibꝰ ⁊ diuerſis ſilitudinibꝰ ↄgnoſcit.q Nota

bene ꝙ ſecunda intẽtio foꝛalit᷑ loquẽdo eſt ſcᷣariꝰ ↄceptꝰ de
re exiſtẽs ſbpiectie ĩ ĩtellectu ⁊ ẽ ſiłikudo ꝑ quã ĩtellectꝰ ĩtelligit
res ĩtellectas ĩq;ẽtũ huiuſmõii Cõtꝛa hac opiniõeʒ arguit Pe.
Nigri.q.a in Clipeo thomiſtaꝝ dicẽs.Si iſta opinio intelli⸗

gat ꝙ ſcða intẽtio ẽ ↄceptꝰ ſcdᷣariꝰ obiectiuꝰ id eſt obiectũ de

ſcðᷣo gñe ĩtelligibiliũ.tũc eſt vera Et ita credo eos intelligere
Si aũt ĩtelligat ꝙ eſt ſcdᷣariꝰ ↄceptus foꝛalis.ideſt ſcðᷣs actus
ↄcipiẽdi.q̃ ↄcipio rem ꝑ reſpectũ ad aliud diſtinctum ſcðm rẽ

vk rõnẽ. tunc eſt ſalſa. Tum qa oĩs actaĩtelligẽdi ſiue pᷣmarius
ſiue ſcdᷣarius eſt ens reale.ſᷣ ſcðᷣa ĩtẽtio nõ eſt ens reale.igit᷑ ⁊c

Tum ſcðo.qᷣa oĩs ↄceptꝰ foꝛalis ponit᷑ ĩ pᷣdicamẽto q̃litatis.

igit᷑ eſt ens reale. Tum tcio.qꝛ oĩs ↄceptꝰ foꝛalis hʒ cauſam re

alẽ. igit᷑ eſt ens reale. Tum q̃rto. qͥa oĩs ↄceptꝰ foꝛalis bz effe⸗
ctũ realẽ ſcʒ habitũ.igit᷑ ẽ ens reale Tũ quito.qᷣa oĩs ↄceptꝰſi

ue pᷣmarius ſiue ſcðᷣarius eſt in ĩtellectu ſpiectie.igit̃ eſt ens re
ale.¶ Alia opinio ðᷣt ꝙ ſcðᷣa intẽtio nihil alið eſt.niſi foꝛa ſpe
cłaris facta ꝑ actũ ĩtelligẽdi.infra ĩtellectũ exñs. in q̃ intelle⸗

ctꝰ ſpecłatur ipam rẽ.i Cõtra. qᷣa illi qͥ pouũt iſtã foꝛam ſpe

ckarẽ ſcʒ. S. Tho.⁊ ſui ſequẽtes.nõ dicunt eam eſſe ens rõnis
nec ſcᷣam intẽtionẽ.ſᷣ dicũt eã eſſe vpbus mẽtale. Mõ tñ negãt
quĩ ſit ens reale diſtĩctũ ens rõnis. Tum qꝛ illa foꝛa ſpecła⸗
ris eſt in ĩtellectu ſpiectĩe.igit᷑ eſt ens reale. Tum qᷣa hʒ cauſa
realẽ.ſcʒ actũ ĩtelligẽdi ⁊ ĩtellectũ cũ obiecto.Tum etiã.qͥa ei
in gñe q̃litat:.igit᷑ ẽ ens reale ⁊ nõ ens rõnis.vel ſcða intẽtio.
¶ Dico ad pᷣmũ Mioꝛ eſt falſa loquẽdo de intẽtiõe ex ꝑte ĩtel

lectꝰ.⁊ ↄcedo oĩa argumẽta ꝓbantia intentionẽ ſcðᷣaʒ eſſe con

ceptũ realẽ Ad argumẽta ſcðe opiniõis ↄcedo oĩa argumẽta
⁊ ꝓbo ſic. om̃is ↄceptio ĩtellectꝰeſt intẽtio.ſj genꝰ.ſpẽs.vłe ⁊c
ĩtelligunt᷑ ꝑ ↄceptionẽ intellectꝰ.nõ pꝛimo.qᷣa huic correſpon
det res eẽ̃ anĩaʒ.&̊ ꝑ ſcðᷣaʒ ⁊ dʒ qͥlibet verus Thomiſta dicẽ.
ß foꝛte mouit. Pẽe. Mi.ↄſideratio ĩtẽtionũ illaꝝ.q̃ qũo in logi
ca ↄſiderant᷑ ſupius patuit. Pꝛetea ðt S. Tho. de ente ⁊ eſ⸗
ſentia ꝙ ſcðᷣe ĩtẽtiões ſunt ĩĩtellectu ſingłarit᷑.qð nõ põt ĩtelli
gi de ĩtẽtiõe obiecta.qꝛillð qð ẽ obiectiĩe ĩ ĩtellectu nõ ob id ſin

5

gulariſat. Pꝛetea qð etiã eſt Thomiſtas adduco tibi do⸗

— —————

züer
lubiel
ſcmel
ſonen
Obusg
narurd
apiun
Hͤetij
Thon
oai
heſki

arguit de
obugide
ntelligere
ſösaetus
m ſoͤmfe
epmarins
gle igii
b qjlitatis,
cauſamre
is hz eſey

8cept ſi

eſt ense
ſifoia ſpe
qintelie⸗
ſoiam ſpe
ens rönis
oͤt negt
dia ſpecke⸗
abzcauſ
etij ael
s intitio,
erpte itel

3 eſſecon

rgumẽts
es. vle
vorreſpon
viſta die.
o in logt
Nenter e
poͤrittli
obidſi
tbi

tio illa eſt nature gñis vłſpẽi.MNã ſcʒ repᷣſentatie.qꝛ ẽ ꝓximũ

954

ccoꝛẽ Sctm̃ de ente ⁊ eſſentia ꝑte.⁊ pᷣmi tractatꝰ dicentẽ q;uia B. tho
H nã ĩtellecta habeat rõnẽ vniuerſitat: ſcm ꝙ oꝑat᷑ ad res ert
animã.Quia eſt vna ſilitudo oĩm rerũ.tñ ſcdᷣm ꝙ hʒ eſſe in hĩ
tellectu.vł in illo.eſt ꝑticłarꝭ quedã ſpẽs ĩtelligibilis.ðꝛ ꝙ ali
qd põt eſſe in ĩtellectu obiectĩe.ð ſicut ẽ ſikitudo rerũ. Od tñ tu
optie. Pe. Mi. foꝛte nõ obiectas.¶Sʒ Cõtra oppoſitũ habes
apð. STho. in /ſen.in aõ gen.in ꝑtibꝰ.ſeqᷣtur ex illo laudabi G. Tho.
litertu Scti Thõe q, rato vel vbũ quã ſilitudinẽ appellat. ð:
gen⸗ vl ſpẽs foꝛalit. Dꝛobat᷑ qꝛ noĩa nõ ſcant res.fſ paſſiones

rerũ in aĩa.iperiar.de potẽ.q.ꝰ ar.o in pᷣncipio coꝛ is. Signi⸗ periame
ficatio noĩs nõ ĩmediate fert ad rem. ̊ mediãte ĩtellectu. patʒ Deriame.
etiã in ſumma g gen.ʒʒ.ca.oꝛdo noĩs ſequit᷑ oꝛdinẽ ĩtellectiõis

Nã nomẽ eſt ĩtelligibilis ↄceptiõis ſignũ Cõſidera q; ratõ

ſpẽi eſt nã intellecta.qꝛ vᷣbũ coꝛdis.vł ↄceptio eſt id qð intelli

git᷑ ꝑ ſe de veritate.ꝗ.a ar.⁊ in coꝛ.⁊ vt pᷣus dictũ eſt.igit᷑ ↄcep

ſignũ gñis vel ſpẽi.¶ Mõ ſcðᷣo ꝙ duplex eſt ſpẽs ĩtelligibilis Re ſtel⸗
ſcʒ vna q̃ tm̃ ĩtelligit᷑ ꝑ quã ĩtellectꝰ aliã ſilitudinẽ foꝛat.⁊ de il ligibilis,
la nõ loquit᷑ S. Tho.de ente.⁊c.vtʒ ꝑte.iq.Sʒ ar.⁊ ĩ coꝛ.Alia
ẽ ſpẽs ĩtelligibilt foꝛata ⁊ expᷣſſa ab ĩtellectu.⁊ tłis ꝑ ſe ĩtelligit
Pꝛobat᷑ qꝛ ĩtellectꝰ ĩtelligit illã ſpẽm q̃ ducit nos in ↄgnitiðeʒ
repᷣſentati.5 illa nõ eſt ſpẽs ĩtelligibilis pᷣmo mõ.qꝛ eſt ſolum
in habitu.vt patʒ de veri.ꝑte.i.opoꝛtet em̃ ꝙ fiat in actu.patet
diſtictio cũ glia dei apð S.tho.qtli. ar.q ĩ coꝛ.capiẽdo aũt ĩtẽ B.Tho.
tionẽ ꝓ re.q̃ reſpõdet tali rõni.dico ꝙ talis ſcdᷣa intentio nul⸗
lubi eſt ſbiectĩe. Pꝛobat᷑ qa ratio ſpẽi nõ ↄuenit hũane nature
ſcdᷣm abſolutã ↄſiderationẽ.ſ eſt de accñtibꝰ q̃ ↄſequunt᷑ eam
ſcᷣm eſſe qð hʒ in ̊ intellectu hec S.Tho.de ente ⁊ eſſen.i Ex
q̃ͥbus patʒ ſicut ipᷣe ðt ꝙ ratõ ſpẽi eſtde accñtibꝰq̃ᷓ conſequunt
naturã ſcm eſſe qð hʒ in ĩtellectu.tñ ratõ illoꝛũ accñtiuzʒ q̃ ðꝛ
ab eo natura intellecta eſt realit᷑ in ĩtellectu ⁊ ſhiectiue.⁊ ſic de⸗
cipiunt᷑ ꝑ fallaciã equocatiõis nõ diſtiĩguẽtes de intẽtione.põt
H̊ etiã facile elici ex ſcðᷣo ð̊ gen.ca.⁊5ʒ.et/i ꝑte.q.Sj.ſunt tñ aliqᷣ
Thomiſte qᷣ nolẽtes ĩtelligẽ. S.Tho.de ente ⁊ eſſentia dicentẽ
quãuis hec natura ĩtellecta habeat rõnẽ vniuerſalitatis ſcðᷣm
q pat᷑ ⁊ res er̃ animã.qa eſt vns ſilitudo oĩm reꝝ.tũñ ſcdᷣm q;
bʒ eſſe in h̊ intellectu.vł in illo eſt ꝑticłar: q̃dã ſpẽs ĩtelligibi⸗

ſit etiã qͥs rõnem euadẽdo dicẽ ꝙ doctoꝛ h̊ Auerroim impug
nat qͥ ponebat ꝙ ſi ſpẽs ĩtelligibilis eẽt ſingłart tũc ⁊ natura
3 eam pᷣſentata eſſet ſingłar:.ðt doctoꝛ inuectĩe

lis Ita ſoluunt dicẽtes Ad ſcm ðꝛ. ꝙ,; qñ natura ipa intelles⸗

cta.eſſe ðꝛ ſingłarit᷑ ſcõᷣm ꝙ eſt ĩ h̊ vł in illo ĩtellectu.tũc non eit.
ſiſtendũ in ipſa natura ĩtellecta obiectĩe ſe com ſe ipſaʒ. ſed eſt ꝓ
cedendũ ad ipᷣam ſpẽm ĩtelligibilẽ.q̃ eſt vicarisa qͥditatis ſeu

—

nature. Jta ꝙ natura dicat᷑ ſingłart.qꝛ ſpes ĩtelligibilis qᷓ ns

tcure gerit vicẽ exiſtit ſinglaris. ¶ Vñ ⁊ ipᷣa ſpẽs intelligibilis
ſaltẽ ip̃oꝛũ accñtiũ eſt qꝗ dammõ eiuſdẽ exiſtẽtie cũ accñte. ſicut
ſpẽs ſenſibilis coloꝛ⁊ eſt eiuſdẽ eſſentie cũ coloꝛe.nõ tũ videt H̊

cenſendã eſſe de ſpecie ĩtelligibili ſubẽ. Ma m illa cñ ſit in ĩtel⸗
lectu inheſiue tanqꝙ accñs.nõ videt᷑ eſſe talit eiuſdem eſſentie
cũ ſubã.qᷓ;uis qdam dicũt oppoſitũ defendẽtes ꝙ ſpẽs ĩtelligi

biles nõ afficiũt ĩtellectũ inheſiue.ſᷣ ĩſunt ĩtellectui ꝑ modum
localis ↄtinentie ⁊ allegãt Phᷣum dicentẽ. ꝙ ĩtellectꝰeſt locus
ſpẽrũ.Et hij foꝛſan concederẽt ꝙ ſpẽs ĩtelligibilis ⁊ vlis non
ſingłariſata in ĩtellectu. fit ex natura intellecta.⁊ ſit illð cui at⸗

tribuit᷑ ĩtẽtio vłis.qð tñ ſentẽtie Phi nullatenꝰ ↄfoꝛme ẽ.P

t ꝙ eti ſuppõ
ſit ꝙ natura ĩtellecta eſſet ſingłart.ꝓut eſt in h̊ vł in illo ĩtelle

ctu.adhuc tñ eſſe poſſet vłis ꝑ relatione ad indiuidua.quoꝝ

oĩm eſt ſilitudo.Etiã dici poſſet ꝙ ipᷣa natura intellecta dice⸗
ret᷑ ſingłart ꝑ relationẽ ad ĩtellectũ ſingłarẽ.in qͥ tñ nõ eſſet ſpſj

iectie.ſᷣ a qᷣ ↄgnoſceret᷑ obiectĩe. Sʒ h̊ modus ſinglariſati onis
meo iudicio eſt extoꝛtꝰ.qꝛ qdammõ ſiliter qnimo diceret᷑ po⸗

tius ꝙ h̊ ipᷣa materia ĩtellecta efficeret̃᷑ ſinglaris ꝑ relationem
intẽtionalẽ q̃ ꝑ intellectũ ad indiuidua ↄꝑatur Hec ille.Tho

maſtri aſtruunt. Contra pᷣmam tñ ſolutionẽ eoꝛũ qñ dicunt.

☛

ꝙ ipᷣa natura ſpecifica eſt ſilitudo nãlis ⁊ eẽntialis indiu idu⸗
is. Videt᷑ eſſe D. S.in pluribꝰ loc⸗ pᷣſertim in li.i gẽ.ca.ʒo.
elicitĩe.ſic.nlla cauſa ꝓpꝛie ðᷣꝛ ſilis effectui.ij natura ſpecifica ꝓ

re ĩtellecta. ꝓut capitur eſſentialit ⁊ naturalit eſt cauſa indiui-

duoꝛũ ſuoꝛũ. Cũ ſuꝑiꝰ ſit cauſa foꝛralis ĩferioꝛt tercio ⁊ ſeptĩo
methaphice. Pꝛeterea nõ valet ſolutio.qͥa ðt S. Tho.qꝙ il⸗

la natura ĩtellecta ẽ vna ſilitudo rerũ ⁊ vna ꝑticłarꝭ ſpẽs in⸗

telligibilis. nullo mõ res ĩtellecta ðꝛ ſpẽs apð eundẽ.⁊ quia
Spterſugenõ pñt. dicunt. vt ptz in pᷣſcripta ſolutiõe. ꝙ añ ipſa

„

nüero.n
te.illiotne
ſet auenie⸗
Deeten
telecr oa
ſcon illos
dieseanfe
To. opin
lud ſoluð
eſt had 1
rea ülaſp

dealager
lis vyepat⸗
kato yloc
bilis ſcom
(ictiedep
fnndditat
dü nibaͤ
naturahi
auri

Mꝛpe

lig plis hon
irllö aie⸗

ſoꝛmeũ. Pol

toim inpug

tüc a natuts
Gerüſchſ
1

n illoitelle

nidua. quox
tellecta dice⸗
ſtnoeſſetch⸗

gkariſationis

diceret po⸗
brelotionem

Hecille⸗Tho
indiuide ⸗
cauſa indin ⸗9
erco ſepto

ckar: ſi

eundi⸗r n
Gegi

.

Folium. xxyv.
nã ĩtellecta ðꝛ eſſe ſingłart ſcdᷣm ꝙ eſt in h̊ ĩtellectu.tũc ĩ ea nõ

eſt ſiſtendũ. Cõtra arguo ſic.i illo ſiſtendũ eſt qð eſt ſingła⸗
r᷑ natura itellecta.ſ̊ ↄceptio vł ĩtentio foꝛalit᷑ capta eſt huiuſ⸗
mõi.qꝛ eſt ſpiectiue in ĩtellectu ⁊ nõ nã ĩtellecta cũ ſit vłis ⁊ qñ

qʒ plurificata ĩmłtig. Pꝛetea qᷣcunq; facit elenchũ ſophiſti⸗
cũ nõ intpꝛetat᷑.ſ illi faciũt elenchũ ſophiſticũ.ꝭꝗ̊. Maioꝛ nota
jelenchoꝝ.a methaphice.cũ talis ſolũ appareat. Mĩoꝛ ꝓbat᷑

qꝛ volũt pᷣmo dicta.S. Tho.referre ad naturã obiectĩe ſtellè

ctã.⁊ ſcðᷣo ad ſpẽʒ ĩtelligibilẽ.qð ẽ nõ ſcðᷣm idẽ intptari Pꝛe

terea vłratõ intentionis ↄuenit nature.vł nõ.ſi ſcðõm.habeo ꝓ

ſet ↄueniẽs.

poſitũ ꝙ natura foꝛalit᷑ nõ ðꝛ intẽtio ⁊ ꝙ de ea nõintelligitur

S.Tho.Si ðꝛ pᷣmũ.tũc eſt falſuʒ.qꝛ natura intellecta eſt vna B. Tho.

nũero.in h̊ vł illo ĩtellectu.vt patʒ ĩ opuſcło de vlibꝰ.⁊ h̊ de en⸗

te.illiꝰ tñ ohbon itũ dicũt de natura. Pꝛetea Si gloſa illa eſ⸗

i ¶Pꝛerea dicitt falſuʒ.qꝛ illð ꝓpꝛie ſcat᷑ ꝑ noĩa intẽtionũ.qð in
tellectꝰ ↄcipit de re /ſen.diſ.⁊ q.iar.ʒ. in coꝛ.ᷣ aliq̃ intentiões

ſcdm illos ſunt res.igit᷑ nomiã ĩtẽtionũ nõ ſjcant eas.ſj ſiłitu

dĩes eaꝝ foꝛatas ab intellectu. Nec valet ad intelligendã.S
Tho.opinionẽ ſentẽtia eoꝝ de ſpecie ĩtelligibili.qꝛ ſcðᷣm eos il
lud ſolũ ðꝛ ſpẽs ĩtelligibilis.qͥ ↄgnoſcit ĩtellectꝰ.de q̃ ſpecie nõ
eſt h̊ ad ꝓpoſitũ.qꝛ ðꝛ natura itellecta qð de ſpecie rerum dici

nõ põt. vt paſſim colligit᷑ ex ſcriptt ac operibꝰ.Tho. Pꝛete⸗

rea illa ſpẽs nõ ẽ vltĩa ſilitudo.ſᷣ ſolũ in habitu de po.q.⁊ ar. ?z

N veri.q.S ar.ia in coꝛ.⁊ argumentt.ſj vltĩa ſilitudo de q̃ ðꝛ in ʒ
de aĩa ꝙp ex ĩtellectu ⁊ re ĩtellecta fit vnũ eſt qᷓ̃dã ſpẽs ĩtelligibi

lis vt patuit.¶ Pꝛeterea ad illud nõ eſt ꝓcedendũ qð nõò eſt
ratio vł ↄceptõ ĩtellects.q;tũ ad vnitatẽ nature.ſᷣ ſpẽs ĩtelligi
bilis ſcðᷣm eos eſt huiuſmõi.igit᷑. Minoꝛ eſt nõ. Maĩoꝛ patet

elicitie de potẽ.q.⁊ vbi ſupᷣ.Pꝛerea ratio vł ↄceptio eſt vica

ria qditatt ⁊ nõ ſpẽs.de q̃ ii loquunt᷑.qꝗ̊ ad eam nõ eſt ꝓceden
dũ.nihil dʒ dici ſinglare ꝓpter altex in qᷣ nõ eſt.ſᷣ exempli gẽa
natura hñana nõ eſt in ĩtellectu.vłin ſpecie ĩtelligibili.g̊ nõ dʒ

dici ſinglar:. Maioꝛ ptʒ.qꝛ ſinglłare.vł ðꝛ ꝑ ſe.vł ꝑ alterũ.per
alteꝝ illð ðꝛ ſinglłare.qð eſt ĩ alio.ſic ſpẽs ðꝛ ſingłart inqᷓ;tũ eſt

n ·illo ĩtellectu. vel alio:⁊ nõ ðꝛ ſingłaris in Petro vł paulo

Mioꝛ patʒ:da natura nõ ðꝛ alit᷑ obiectĩe eſſe in nizellecta vns

eqret᷑ ꝗ exẽplũ.S.Tho.de imagie nihil valeret.ꝗ̊ . Tho.

Viz

niſi qa ĩte llectꝰ ĩtelligit naturã nõ ĩtelligẽdopꝛietates indiui
duãtes. S. Tho.ipar.ꝗ. j in ſumma ð genti.li.⁊ ca.sʒ.qð eſt
nãm abſtrahẽ mõ ðt idẽ in de en.et eſſen.ꝙ vlitas ↄuenit rebꝰ
ſcðᷣm illð eſſe qð hñt ĩ intellectu. Demũ id n õ valet qð dicũt
de eſſentia ſpẽi itelligibilis ⁊ accñtis.qꝛ ſpẽs intelligibilis co
loꝛt ⁊ coloꝛ dĩnt gñe ꝓxio.qꝛ idẽ ſhiectũ vł eandẽ potẽtiã non
pficiũt.de veri.q.S.ar.ia in coꝛ.ã̊ gñe dẽnt.Si gñe g eſſentialit.
Dꝛ eſſentia capit᷑ cõmũiter.¶ Eòtra nemo ðt illa eſſe eiuſdem
eſſentie q̃ gñe dẽnt.ſ̊ ſpẽs ĩtelligibilis ⁊ coloꝛ dẽnt gñe ꝓximo
Prrn dici eiuſdẽ eſſentie.Et qñ querit᷑ Otꝝ ratio vlłlis attri

uat᷑ nature obiectiĩe ĩtellecte.vł ſpẽi ĩtelligibili. Reſpõdet q;

nature ⁊ nõ ſpẽi ĩtelligibili.vt capit᷑ apð S. Tho.⁊ ꝓbãt his

—„ — —

B. Tho.

rõnibꝰ. Mã illð cui vłitas attribuit᷑ de indiuiduis pᷣdicat᷑.ſᷣ eſt
notoꝛiũ qꝙ ſpẽs ĩtelligibilis hoĩs nõ pᷣdicat᷑ de ſoꝛte vł platone

qnimo ipᷣa ſpẽs itelligibilis eſt accñs exiſtẽs in ĩtellectu ſpᷣie⸗

ct e ¶ Pꝛeterea ſcðᷣo.ſi ſic tũc intẽtio vłis attribueret᷑ ei qð eſt
indiuiduũ.nã ſpẽs ĩtelligibilis efficit᷑ in ĩtellectu ſingularis.
Pꝛetea tcio.vlłe eſt id qð intelligit᷑.ſpẽs aũt ĩtelligibilis nõ
eſt id qð intelligit᷑.ſᷣ illud qͥ natura ĩtelligit. Sicut nec ſpecies
ſenſibilis eſt id qð ſentit᷑.ſ id qͥ ſentitur aliqd. Ad pᷣmũ di⸗
co ꝙ Maioꝛ va eſt.nã hõ pᷣdicat᷑ de Petro ⁊ Paulo ⁊ nõ inten
tio vlitatꝭ qð aſſumit᷑ de ſpẽ intelligibili. Peꝝ eſtꝓpꝛie loquen
do.nõ aũt ſicut ẽ dictũ eſt.¶ Ad ſcðõᷣm dico.qꝙ; nõ ſolũ attribu
itur ꝙ eſt ſinglłare immo eſt tale foꝛaliter.inq;tũ ĩtẽtio ĩ intel⸗
lectu exiſtẽs ↄpat᷑ ad res er̃ anĩaʒ q̃rũ eſt ſiłtitudo.Ad terci
um dico q Maioꝛ eſt vᷣa.ſj. Mĩoꝛ eſt falſa capiẽdo ſpẽm ĩtel⸗
ligibilẽ ꝓ ↄceptõe ĩtellectꝰ ſicut inꝓpoſito capit. Nã ĩtellectꝰ
poſſibilis infoꝛat᷑ ſpẽ ĩtelligibili. Alio mõ capta ⁊ ipᷣm nõ ĩtel
Nigit.ſji foẽat ꝑ eam ſcðo vł diffinitionẽ.vł diuiſionẽ.vtł᷑ ↄpoſiti
onẽ.q̃ per vocẽ ſcat᷑.ſicut vis imagĩatĩa foꝛat ſibi aliqð vdo⸗
lum rei abſentis.vł etiã nunqᷓ; viſe.vt patz ꝑ D.S.par.iq.Sj.
ar. z et 3.et ad ſcdᷣm.etiã patʒ vbi ðt cũ ðꝛ vłe abſtractũ duo in
telligunt᷑.ſq; ip̃a natura ⁊ abſtractio ſeu vłitas. ipſa nã igitur

cui accidit vł itelligit.vel abſtrahit.vł intẽtio vłitatt non eſt
niſi ĩ ſinglaribꝰ. Sʒ h ipᷣm qð eſt intelligi vel abſtrabi vtł inten

tio vłitatt ſic ðꝛ etiã ꝙ pᷣmo mõ pᷣdicat᷑ de rebꝰ n õ ſcᷣo modo

Guis ſecunda queſtio aliqᷓ eius parte ſit ſuſſicienter ꝓbats ts

tnnchirtl
apbi

gettille
lagecĩ i4

gobliaccef

ſpem iten
1 dinidit.
tellecte?

oeptioi

Cꝛdis ne

le ꝛremi
inſtellec
qð tñtell
ſtellige;

pexponüt.

te oſtituti.

onſſei
büinteri⸗

leai erße
ſinpler:

ligbbiled.

ellectu ſbie⸗/
rereiqd et
ſingularis,
lgibilis nõ
necſpeces
Bdpmudi⸗
07 hointen
pꝛieloquen
ol atribu
tetioi intel⸗
(Ad teri
bſpenn iteh⸗
Ha tellech
Pm noitel
Nr opoſiti
liq o⸗
eiiduon
