
lol

Non fi cgo. inferior fui Latercnf.

e di

ijinwn

Acdilitatem confecutus fum ambitu.

gnitate, idea

Md

*

De Difiunctiuis,

tut?a-fit |

: Difiuncti

uain repuguantibus terthinis -eq'uallä

( —

Bus (emper eft uera. Voco auteti terminos quas

les,quorum fi alteruter cft , fimiliter €- alter.1am

ffl//,t/!:&i :

fi alter fumetur cum negatione , erit pugnania ex

terminis equalibus,ut: Aut. tióx c£haut umbra non

|

Ribf

est fuper terram. n inequalibus autem terminis re

J

pugnantibus eam Difiunttiuá tum demum intelliga

yus uerám; cuitis prime partis oppofitum per Coni

f kö?

iunctionem Si,apté confcquenti coniungitur. Voca

at terminosinequales pugnantes, quádo illequi

MM

uf

sltero latior aut comractior e&,cum negatione fue

mitur,ut; Aut bomo cft,

4ut 4nimal non e$: falfam

o[fibüt Ü

widelis, fi dicas: Si bomo non eft, anmal non e&,

julht

Quod aüt uulgo diciturjim Difiunttiuis plures

[ HO"["

i

ueras eJJe non po[Je.quam unam,intellige de Difiun

&iuisque duabws partibus tantkm;ijsq: pugnantie

MW&'

jij

bus,conflant.Sums autem puguantia boc loco,quá

h

eidem competere nequeuut,ut s Aut ueritas eftaut

|

Mendacium,

DL

|

d

jl

; DIALECT. CHÁS, RHODi

g

TT

Ergo enumerationes Rhetorice, que pluribuá

€o

n

j q

flant membris, (ub banc legem non cadum,cq-

r W

iufmodi cstillud Vergilij ;

il

. Aut boc inclufiligno occid

iitanttey Achiui;

jgit

. Ant bec n noftros fübricata et machina tmuo.

jf

*0$5

ia

: :f.gut.aliquü latet error, Ele omnes [untuerdt, —

15

"MW

0

ï

4l

De Copulatiuis.

i«

Copulatiuarum ueritas exigit omues e[fe uerdt

lr

falfa autemuna; onnes erunt falfe V eraigutur c&,

d.

EtDcuse&, cz omnipotens ; falfa autem ; E& Deué

um

,

eit,er mifer,

Vfuseorum omnium;quz de Pro-

pofitione dicta funt,

ff

jl

! S"ii,uerbi cauf,Propofitio bec CiceroniauA: Ado

|

!

tht Nott

lefcentia eft temeraria cx inconfulta, Esl Propefi-

LOT

tio Categoricd.ïn'aus:yewy est adole[centia:ugtó

IT

'rnyago(/'(æsvay,

temeraria: vrpog prz wyopoU t

l

vop;e£ : &arposdibosoy equipollens uniuerfali,

AL

cimtemerarium € inconfultum,utrunque fe ha«

h

Ó

beans ad. adole[centiam,ut accidens mfeparabile.

Eius contraría & : Nulla adolefcentia est temera^

l]

hi

t&;l

via c inconfulta, falfa,cium prior facrit uerd.Subé

—

alterna uera : Quedam adolc(centia e temeraria

€ inconfulta. Contradicoria falfa: Quedam ada

wuni

lff cenia non e& temeraria & incon[ulta, Ceter

€

P

J

0 t

b15, H. DE H YPOTH.

49

M fl

&& de materia neceffaria,quia Pradicatum & Ace

-a

Id

*

en

eidens infeparabile; Habet equipollentem ; Q

igitur dicas adolefceitem noii temerarium x in^

iij

confultum ? Conuertitur per Accidens,boc modoz

Mbm W':

Ali

'

Wid quod est temerarium & inconfultum, est

adolefcamia. Modalis uaiuier(alis affirmatiua est :

;

Mtini

Adoléfcentià nece[Jarió cft temeraria. Negatiuaz

fNon nece[Jé e adole[centiam temerariam e[Je- eo*

inconfultam, Contraría et : Impofübile eft adole-

du

fcentiam effe temeráriam & inconfultam. Contra-

gt

dictoria est : Pofoibile adolefcentiam non effe teme

rariam, Subalterná ; Pofiibile e$t ; adole[centiam

:m:g:nm

e[Je temerariatt;

dv

Àequipollentes funt;

!

Necejfc eft;adole[ceritiati efe temerariameté,

mgm:AJo !

Kon pofiibile nori e , adolefcentiam efe temerae

E&PWW ld 5'

riam. Noncontitgens non cst,adolefcentiam €7 c.

Jrnpofiibile et,adolefcemiam non e[Je temerariam;

:[ccmi»iïw 2

,nyochF |

Conditioualis afftrmatiha uera eft : Si adole[centia

ef temeraria €v intonfulia; difficulter geius uité

; mw 'Jh; '

&onlituit;Eits negatina c&t falfa: Non fi adole(cen-

at

|

i

|

tid ed temerariacy inconfulta, propterea difficula

i gpjrli/.h

iei genus uite conftituit;boc est : Impofilile

Tl

est,confequens effe; fi amece"

deis fit,

d EWM |

ii

j

df-l-C

Ü

[

|

jl

DIALECT. &HAS.'RHOD.'

9Ó

TRACTATVS TER!

TIVSj DE ARGYMENTATIONE;

d

L

gt

s zrdo. T 86 G Avatat.

l

s

N PRINCIPIO PRIMI

m

CA

AF Y

j5

Tractatus dictum ; totius Logte

f

aue

$s

ccs finem e[Jc s yllogifmum ezra

fnte!

£

d Leiczixoy. Nemo sieró ad bunc

1

lts

| o

| peruenerit , nifi qui prius , quid

wnwicd

$y

llog

m

genere fit , cognoucrit. Nemo vur-

d

fissquid Syllogifius ia geneve, peruiderit citra coe

w

gnitionem Sünplicium reram ac uocum, Ergo;ut fe

ii

babent Predicabilia x Predicamentaad Propofis

J

&iones, ita Propofitiores ad Syllogfmum. Est ergo

buius Tratctatus fubicttum €»' materia, Syllog-

VF((Arg

muw generalis.

g(memorum

— À

DIViISIO

hnguamad |

at At

Diuiditur prefens Tractatus ità capita qumqr.

waprd

Primum Caput babet ysveoip a v9o y:' g4.oy» G*

m

ugcunq; ad conjLitutionem $yllogfmorum perti-

metit. Secundiá Caput z evzrogiatp zrpozeuasaa

!

bboceft , rationem breuem parande facultatis Pro»

E

|

pofitionum. . Tertium,aveAwvatp. Qaartun;rdi-

Tif

uas Argumentandi formas Dialecticas, Quintum

ET

dc Syllogi[imo bypothetico,

Ti

mgï

WJ[WW

|.

10

&i I DE SYLLOG

$6

Itb |

ysvéattie GU G 6s

I's gi 7A

CAPVT I

X.

IOR -

Et prinicipió de Argumentatione, Ef igitur At

)

gumentatio;iufla Argumenti explicatio, Av gumens

) PAU

tum uerà uis illajitem fententia €9 ratio,que orde

tioneclauditur,cim aliquid probatur ambiguums

Wf chll '

fritrro

Formz Argumcmationis"./,.än-,q—-'

'Form

&

"o« hn

9

f Aguimencationis funt : Syllogfmus, Eri

Til

tbymena;&zcatya*ya; C Exenplum , qui ab alij$

N f

primarie dicunur.. Sunt infuper Profyllogifruus;

tU

ad impofiibile ducens , geroc At Gevo p G ;

a zroioss[x. Nam Dilemma, Violatio,e* Em

p

i hp

meratio,magis pertineut ad R betorein.

.Bag

VsVS Arcumentatiotiis.

gf

Vfüs Avgunientationis eb, ut, duidquid eft Av2

gumentorüm &f ud bonos Autores,ad bafce formass

Eanquam dd trutitam , oces. Si enim becim cera

Lam. Argumentandi formam füerint inclufa;contt^

T

hu adparcbit,quomodo inter fe cobereant meime

!»0' H-WP)(?

bra Argumemi,nece[Jarióne, pröbabilitgrgan falo.

nnptti

De Syllogifmo.

qnari

$5llog.finus dicitur z9& ?» evAkort(cdj.id cft

um

computare,colligere,€7 ratiocittart : Sumpta Me»

p

qynmm

taphora ab Aritbmeticis , ut fit bic cvYxori(scdfs

ex affmptione Propofitionum; quefi calculis (ub&

T

ductis, fummam Argumentorum cfficere.

G £

i

j

J

5

BIALECT. CHÁS. RHOD,

!

' 4[!4;4,!'?

Eft igtur Syllogifmus prat.'io;in quà

quibufdam pofitis; aliud quiddam ab

| j

gp

ijquez pofita futit ; neceffarió adcidit

'eó quód hizcfunt,

j

Hrionöx

" DECLARATIO Definitionis;

lia

Éx Ano- Principio dicitur. Oratio , quod wocabulum ei

TTE

.ï

p

nymo Q- Genus.,

damGra .

Deinde , in. qua quibufdam pq[ït'þ's, apéd

€9;

&

vrid'itsoAiy ao ezixap dU yka g,t

af

"

müs AW

uibu fupponuitur tantim premi[fe. tametfi non

E

nt confeffe,ut: Si difcipline [urt rcininifcentie s

g

f

fequitur animani priks. extitifJe. Tertió additur,

j

D

Quibufdamadexcludenda uov oAj Rhc-

l

torum Entbymemáta , que unicá zrgoT&o'a tat^

1

tim conffani, ut : Mle no&tu oberrat , Ergo est La-

fro.. Ciüartó additur , Aliud quiddam; propter

Necrjfa

d

Syllogifmos diip ógovc, i quibus eadem conclufia

l

] d

e& propofitiotubüs s. ut : Si dies esl,cft dics. Atqui

du

Dies ed , Igitur t dies.. Quinto, Nece[Jario ad-

st

cidit, propter Syllogfmos wxgccd?ayyocïmoi;;;

hii

qui nom mwece[Jario concludunt , ut ne fáciamus

ii

bunc difcipulum Wdas enim cium difcipulus effcts

gm.eflm

proditor fuit. Non e& conclufio necefarit.. P^

E/

[Iremó additur,E qnd bec [unt : ut iatelliggtur.

IT

Propofitionum caufa , ton ob rei &Aturaim wferri

deberc conclufionen;ut [i fic colligas : Anima per

D

fcest mobilis. Per fe autem mobile, femper est mo-

:SWW :

— bile, Igitur anima e$t ütimortalis « 1fià conälüjïg

ito

"i

p

LIB.H. DE $YLLOG.

tiin i

guon fequitur propter dtiteccdeme; proPojïtiq;ge,;,

lm al

fed ex ipfa anme natura.

O0 tit

Ergo ut oratio aliqua fit Slloemus, princi-

pio requiritur;ut definito numero ponamur pro-

T

pofitiones,in quibus certus fit extremorum ad me-

diumordo ac difpofitio : qua nota feparatur Syllo-

rabulmcfä

-—

e

exfinus ab Exemplo, nductione, €» Entbymemate.

thu,w'g

Deinde;ut per difpofita,uelutiin acie, pronunciata

Arupit

confequatur ccrtayuon uaga. conclufio. Tertio,ut

av

nullis alijs terninis opus habeant. ad mfärcndzþmg

if

t h,

.gucïm fuvmpti funt femel.

n

De Neceffario, cuius in Defini-

':z(m [

tione Syllogifmi men-

gves?M-

tiofit.

; p

Nece(farium boc loco neque Propojïtiom;/mg

«vf

meque Conclufionis, (cd Confecutionis fie mficat ue-

j i

cefitatem. Est enim nonnunquam Sylloeyfmus ue

[r 44-

ec(farius & materia,quo modo Syllogifinus demon-

T

ftratiuus folum nece|Jarius est. Aliquando à forma

TO

uc d'ixgecermedij ad extrema n pronunciatis, in

ipuiWW:

qua necefiitas collectionis ; quod aliquid ræ&e]]ï;fiä

ii P

amferatur,ex aliquibus certo ordine collocatis,uer-

gf

f atur. Hac neceffitas cáb buius inftituti,

j

i

DIVISIO Syllogifmi.

qim

Í ær,cbüo

Sumitur autcim Diui[i& 83llogfi ii äme:»diä;üä

L

n

DPIÁLECT. CHAS, RHOD

on

quatuor rebw : Forma ftïificet,Materia,Tämün"ia

:'i

Bp

v Perfectione.

p

Ex fórma enim alius dicitur Categoricus , cuius

TL

fcilicet utraq; [umptarum Propofitionum, pariscr

€7"Conclufio ct categorica Propofitio;ut z

n;;,[ulw [

TT

- Omnis aes ufu cz exercitatione difciturs

ii

Dialectica est ars.

pl

1guur ufu ac exercitatione difcitur .

ii

Aliusucróbypotbeticus,cuius uclaltera tantüm

wcl Conclufio est bypotbetica;ut s

w

w

Si Mundus conflagrabit,non fuit ab &

ferio

Qd

. Atqui conjlagrabit,

pl

Jgitur non fuit ab eteruo,

of

Ex materia triplex c& ; Aut enim c& &wodla

scrixéesqui per.

Dd

pefuo ueris dc.cufre't Propofit ioni4

Vil

busut :

Omne aninal est fenfu preditum,

|

ii

Onmnis bomo e$t animal,

IM

qup

Ergo orinis bomo fenfu prditus.

/

E

t

Autd*

J IGÀSX'7IXO

e»qui probabilim Propo[itsfaæ

Nuo

ibus conftat., ut :

Omnis ueneficus st damuatidus,.

(Evsm;w?

Qu

rmg

Celius es ueneficus,

l

Ji

Ygitur Ceeliwu e$t daumandus;

vfetim

N

&

l

But coQisixég , qui aptifiuné falfis dceurrit,

(

!

^f

Ht adparenter ueris,ut :

clocop [

Mi

. 'On::ges veges [ liberi átributis per[oluene

l3

Onmes

i

/

$2

LIB;-III. DE SYLLOG,

'id)Tm'hiS,

Omnes Chriftiani funt veges,

Ergo onnes Cbriftian

funt liberi à tributis

LUE

per[oluendis.

4 camnm?

num,þdïlw

Ex terminis est duplex ; Aut einim e

Jl

tiis , cuius fcilicet mediumest teriminus conmunis,

ifün,

ut in predidis Syllogifmis auditum:; Aut expofie

torius,cultus medium est terminus fingularis;ut z

il

Fabiu feruauit Rempublicam,

TT

Fabiwu fait cunctatov,

Ergo cunétatio feruat Rempublicam,

TT

| Ex perfettione fimiliter cst duplex : y£Aa(go

€ reAde. Perfitw eft;qui nulliw alterius indie

grt,ad boc vt fitnece[Jarius : cuiufmodi fun£ ontnes

um

Syllogifmi;qui fiunt in primafigura.

onclufio per fe non e&

pfm

wnperfectus e$t , cuius C

fatis euidens : ut funt omnes $yllogifii, qui in feeun

da c7 tertia figura colliguntur, quorum Conclufio-

ues , ficum proteruo altercatorc agas ;per Syllo-

ng inos prime figure funt examinande.,

;'Propofttäsl

Ratio componendi Syllogifmi.

' qéveoit a vAvosyía p non fit;niji ratione prein

cipiorum. Q uemadmodü cnüm in alijs rebus ommi-

bus, fic etiam in $ yllogifmis conficiendis totum cont

flare nequit,

[i defiderentur privcipia. Sunt auteim

füs äifma F

boc loco principia,

ad que omtuis Syllogifemni formas

m

(anquam ad am[ïhnfe& exigetida,

G 4

ond

|

yP

" pIALECT. CHAS, RHOD,

i

De Principiis.

p*

Sunt autem tria principiá ; Euseiuc Norimá

gl

L

lia,ct R eductiug. Confüitutiua f: uttsex quibus Sylloe

"

gifmus,ut pertibus,conftat.Hec funs duplicia:Aut

enim funé materialia: aut formalia,de quibus infrá;

Ex materialibus alia (unt remotiora,que Ariftotee

pufri

ks deove dicit, Gcometras imitatus, Alia uicinios

u u

raut Propofitiones.

(

[ m

( i

De Remotioribus,

ts

Ef igtur $- Latiné terminus, m quem vefol

- gin

yitur Propofitio. Horum alter Nayoxciudu G",cui

a

'

fcilicct aliud inc& z alter sarryyogovydug-, qui

f

Subiccto,dicitur,

M

15 S$yllogfmo requiri

tur.t;'mu'm' tres,qui non

F/MW [,

ad.

babent unam. adpellationem. Vnus enim. dicitur

Tetil

p Pradicatum fcilicet problematis, feuquee

|

l]

d

]

ftionis .feu;quiim prima Propofitione tantum ponà

GA tU

tur. Alttr &A dzey, Subiettum fcilicet problemae

! i

tis fcu queftionis ; aut qui in fecunda propofitione

n

m

tantum ponitur. Tertius us " ;qui femel &v ite-

a

rum ante collettum av uzrsgeta at repctitur,qua[i

winculum Subietti er Predicati.

- Hudus infuper medij offcit eft, duos priores ter.

D

lb

minos coniutigere , fi fit affirmatiuus Syllogfuus:

aut difiungerc, fi fit negatiuus.

Poffreno, confideratio illi

44

i& medij est duplex. |

Qot

At cuim ef medius pariter, 7 9relhoc ci fitu

tf

g

T2

—

(

i

$5

LIB. ll DE $YLLOG.

£* ul copulandir& &xoa. Hoc modo foli þfimu;ni

D

fchema medium termirum babet, Aut coniungendi

u

Mirtute tantim s medius, Talis e8 reliquarum fie

däPlifiA:Aut

gurarum,

ii

DcVicinioribus,—

Mi

Due þropo[ïtiones tantim corficiunt Syllogf-

! uicim'ag

gium ; quarum alteramaior, à maiore extvetmitate;

altera miuor,a minore nominatur. Qu propojis

tiones ambe uulgo dicuntur premifJe : Ariflotcli

g

gipor&cet.

*

:

[

" Cetertum

$

differunt zreér&oie €* GaóQav-

quf

/ (9,)9

Il

cic,non quidem fubietto, fed vatione tantimm Qua

tcnus enim uera aut falfa eft r oQavans dicitur:

n

UAEU

quatenus autema

f

)

irmatiua,ant ?fngtiug; w;oä-ro;

i d

-

gic cst.

*

Terti4 uero

Propbfïtio ; quk negegäriö colligt-

ia

li

|

h

tur ex duabus premifiis, uulgo Conclufio dicitur,

Grécis r u soaco u Porró, fi medium pontur

polt

loco Subiecti in maiore,ez' Predicati « minore fit

TU

1

wic u

prima figura. Siloco Predicati in maiore ; fit fe«

ctitunqwü

cunda. Sin Subietti in mitore, fit tertla figura. -

De principijs conftitutiuis forma-

gpn'pm' If

yigrh

libus;boc ct, D e figurisac

Modis.'

Quiia ortis Sllogrfinus e& fides : ton dutem

,bu'Fï&?nm'

einis fdes 5llogfmus, fit ergo fidestri

bm"?modis,gw

E

Es

X

|

J

DILECT. CHAS. R HOD,

Oal

Éut enim ex alio,aut ex alijs. d ipfum per fe nibil

jlb

meque oflendit,neque probat.. Quód fiigitur pars

ger partem fidem adcipit,uocatur illa probatio Exe

M(I Mt

Fadyrobdfu

emplum. Vt fi quis perfuadere ucllet. Syracufanis,

We tradereut. Dionyfio cuftodias rerum fuarum,

1

g.

quia tyranidem fit

lmuafurufs : bo; argumento

| Wi

vrobabit ;

l

Pififlvtus adcepto prafidio tyrammidem i«

|

ii

safit,

!

TM

Igituy C

Dion»fiut eft muaf Wrus..

Mi utrutique , t4mid quod probatur , quám quod

j puiir

UT

gprobats funt partes totius,boc est,quód qui pofcitt

cuftodias corporis,t yrannidem inuadunt.

utrz/g,rflft

Siquando autem per partem totum probatur,

M d

Wocatur ézreyoryu. Exemplum G*fe'vrafywyä

"pigavoy i& fe babent: vayneioy ueró mini-

i TT

gé.

— Quandoueró pars ex toto probaturstalis prot

fudtt

Batio uocatur Syllog:fticasut :

ul

t t

Onne boneflum est bonum,

Ontnis iuflitia et bone[la.

Gsjin

|

j

m

Jgituromnis iuftitia bona.

f/(fa/fmmriua

DISCRIMEN.

at

OIrferuandugn boc loco, wyäülwac BL UTTTA

Blanj

BuoAovynutt GEloutts GF av r gacauecsgene-

ftiint

rc uon differre;(ed o&metantum. Nam zreóGAne

Ll

Quod

Vil

p cfi;wd 4d probándum proponitur :

dntein

MO |

LIP. U. DE SYLL oG.

54

Áitef

[

&üitem ad demon[Irationem buius ad[umitur, A u

Mu f

a dicitur, J 6koM d y us : Eu ueó ex fe

W Ubdtl'oEXl

qotà €7 uera propofitio e$ ; gujt

g.xa',uxäri :

Hj

quod probatum est,

:

[ fmrm,

ao

DeFiguris ac Moedis-

Principia conflitutiuaformalia funt duo : o, ie

Va i

pxcac Modus. ES autem a squot legitima ordua

tio ac difpofitio medij in rcéta fubieclioneac pree

dicatione : Si enim medium fubijcitur m prima, o*

t q

predicatur m fecunda,e& primum onya. $E pre-

l

W [

|

Vi

dicatur in utrifque , est

fecundum : 1 fi ubfjcitur in

li,

utrifq;c& tertia fipura,

,

iftyy

Modus eft difpofitio premiffarum , fecundum

w tl

debitam Q ulitatem €z O&flnätdtetm

pl

|

— Sunt alit modi tam Syllogiflici, quàm afytlogifti

36. quodboc modo deprebendes ; Adeipe Quan-

titatem,ez eam uniuerfalem, particularcm,co in-

defiutam : fingulas diuide pev Q galitatem , id cst,

affirmationem €7 negationem,babebis fex [pecies,

tres affirmatiuas , uniuerfalem ; particularem , &

indefinitam : totidem item negatiuas, Has fi mul-

lh

I

tiplicaueris per [ex, uenies 36. Sexies enim fex

funt 56. Ergo tot funt modi,ex quibw boni €7 xt-

W[alge ue

liad fumsmum confici. po[J'

r

unt $ yllogfni :'qäemfl

o

,mdm fubiecta Tabula ndicat,

Ts

s,X;H.Affl

*z

—

—— ä

DS5Q-m CER

——

E—-

ïæ

—

—

ERN

pom

-

E

Q..G

——

EI

-

ä

E

E

——

—

EE

——

E—1

;

x

E

ex—

—R

cx—

—

-]

GE

——

E

H

m xX

pE

E

£m

u—

E

w

—

R ——

..Q ä

E

ä

E

L—1

x

—

E

"tl

Bs

——

z

u ÁH — HÁ

:

—

( —

; Vn-Ami',

Vn. Neg;

Part, Aff..

Part.Ne..

Inde. Aff.

Inde. Ne.^8.-

"** vn.Affir.

7* Vni.Neg

'5'*'P4rt.Aff 1

12* Part, Ne,.

25* Inde, Ajf

. 31* qnde. Ne, ä

| Vn.Affir.

,, Vni.Neg.

Part, Aff

20

Part, Ne.

2

? Indc, Aff.

Inde, Ne.

* Inde. Ne..

^* V. Neg.. * Vn.affir.

. evi, affi,.

Part, Aff-

?^^ inde, Aff.

Part. Ne.

. 3nde. Ne.

1470. A.Hï,ï

9.

! Vn.Negu.

15;

Párt.Aff..

Inde.Aff.

Par. Affi;

Vtn, N*cgg,,.

2 ; : .Vn LI Aäïro

?7*vn, ARfi.

.5* vn.affir,

.* Par Aff.

vn.Affir,

Vn.Nega,.

Part.Aff.

L. Part.Ne..

Inde. Aff.

| Indé. Ne.

: 16..

22,.

:

28-

-

d

*9^Par, Neg,.

Part. Ne«.

Vn.Neg.

Vni.Ncg.

34"Vn.Ne.g,

^* par. Afft..

Va.Affir.

Vn.Nega,

Part.Ne.

.I.ndc.: Aff.

lnäe. Ne.

IALECT. CHÁS. RHOD,

$..

Yide. Aff..

D

** Indc, Aff

: »*7"mdc. Aff

IH* mdesaff.

. *2 par Affi.

55 Part.Aff.

5

z

PdrtcNEO

- Inde. Nc.

. Vi Affir.

!'. [

Vin. Nega.

|6.

párt, Aff.

24

Inde, Aff-

lndcv Nfg,

Vnde Seg,

i

lnde, Nc,

( Part, Ne,

T o Parl, Ne.

: /

10

i18. Wü. DE $YLLOG

:

$

f&

, Quàdfiiam uclis [»llogflicos modos à yllogr-

À

"

icis fecerneve,con[idera prop

riá & &vró Jin-

ä

gularum figurarum.,

:

[4

8;

;

?;

Proprium 9?

&

vrápriue [ïgurce ei mdwa

rem babere definite Q uantitatis, indefinite Qua-

?

v

litatis . Mitorem ueró definite Cuualitatis, Hoc

modos f yllog:fticos prime fioure wdicabit.

ï

CISETZIE A

Propriumxg9" &vzà fecunde figure , pré

-

TZPY2ISI222 A.

]EZXOIN CXILA

imifJ4s perpetuó babere &vapstoydpuovec, boceft,

rcpugnantes : id esb,maiore babere definite Q uan

titatus : minorem uero indefinite Q ualitatis.Si boc

ä

Ta-4cOGE ..

T2-—

inodo occurrerint , erunt modi [; yllogz;?:'?i [écundeé

;g

figure.

2

3

3

Prop

rium xa9" dvzótertie figure e , maios

Yl babere indefinite Q uantitatis : minorem utró

defimie Qualitatis, Yliufmodi fi obtigerint , cen^

fcbis modos e[Je fyllogfticos tertie figure, Reli-

qui ad unitm otmnes fürit. av AA »yisci.

acemu. T

TOpX ^7J-»X*

TOPX34PGE xe.

T2])"J-4»7

-

Suiit crgo. X oitmi ttufiero niodi fyllogftict

L2

quatuordecim , Qaatuor funt primi fchematis :

E6 od

Barbara, Celarent,Darij, Ferio. Situilitcr fecundi

[chematis fune quatuor : Cefare, Cameftres,Eefti-

r *2jpi£K

r oc—pix

E —ociiunqure V n

udw »pur

EK

RO s

hto,Baroco. Trertij ueró fcbematis fune fex: Dara-

*

pti,Datifi, Felapton;Ferifon,Difaimis, Bocardo.

r2

*f

2 s.

- Defignane autem tuocalcs i ifisfmodi inodis

f yïlogzjiids, A.Vniuerfalem affirmatiuam. E.V ni-

uerfalem negatinam. 1. Particularem afftrmatiuá;

2aypX-2pux

TE -242:4X*

2pX-2p:x ..

ró;li^

——

——

O. Particularem mgjatium; Cosfonantes uc

íeré.

&

-

j

DlALä»C

0414

?HAS RH.D;

r

e eme capitales abimitio pofT tæ,W

QSI' r4'1

-

—

vaM in medio reliquis ommb. à prioribus quatuor

prime figere modis admikte,ut.cymt;p,s B,ad Bay

"bar

clarcm'

rt] . £jad Fc^

ïä

23 »Mf Co-»—/o

H

(.'-:r':a WJMW* y10.

::ï(o

quocïw fioh poni pomtur

py ctplo,

fignifi-

unam-

DW

'eat ad inpofiibile duci. m,Tran[pofitionem pre«

d

p

mt [Jarum. p, Con

ujrf 0,

nem per 4ccz Is s,uera

M -vVMr'ln a

0A U;

milflu

fimpliciter werti.

ewt füree, v d p

22 '4'!

j

H

mM/

g

e(-n- -H' 'v-n/J ,94

ä

vll

-v 'm T-M'

n

hs p

€d

le mm;[ex Ceitüné$;

Vve 67

Q^

-wl!n

loteli

!ilicet ommubus $la

P n

,u

M

l(s wj,,,,,gtf Ti5 náture conf entaneis canuemat nülmu

p

qHe 3f0t

f:m

v;;v -

wrmq/-...

d ?

Bwvsr! UP2 01

wrv

ty

"o

TM 0029v5

Nll!/Ml

OCO wmofe

&e&iäwwcamä À

ibil fumere fubiccti má

d(y Qu s

b

«n$-wr1-o jv*?

«Mï * ^

/ icris propofitionis, de quo no

-vd

n

tree

-:1*1-»

^ num n conclufione,ut :

jJ b

^

tïajur n;cgu& g:i

^ H'rk

3f3?

rW)-

tumts 7*5* 5

-

Sphonerrest-ummit;

ETRT

j

Q

Naf* 'Z(? T

MA

cfumitur.de animali, fubiccto maioris pro«

Qiat

M"'Jl, ass

U.,.

E:gc l

134('74'0 'W'Nü

nciati;,de quo ton fenfu pr editum ,maior termi^

wfh,k

i dtcg,turmCOncluf lone : quwc

AU nomeri

JMJ

f-rm**'

Jfg-

1'?,en)f'wïiublerfz*u/m uerà

0Uc.

uwaa

(vl

i

ubiccto maioé

uod 4-

"f den

| /?"f

vfiiyis tolhtur,et à Subictto

quoq; Conelufionis tolli;ut s

ESp

CH

ïwffl" 1

M

9'110 rK/'*H IT4

«41

bulla Lex inftiftcat,

At

dr"h- :H

/fll(»vt 0

fvfd "f'Fi

Om

CUM(" of .

a ud

n duUe

474

x2

—v

t 6s

L0

LI5. HDE SYLLOG,

$0

Ww*

Omuis bumána doctrinzef t-ex,

Wlb qwmo,

/(' C'Awom fv

W»dd hf

f

NJHM-M- eq (nn

E&æmmnlm:lambferuand:u Catuon gener

"

jla-a-vvv'd

h64 R

à

hnj

lis : Malor faupercoutmeat plus,aut certé eduaa

le,nunquam autem minus, Ytem in demonflrationi^

frmum n

bus medium femper oport

j IW;WN

g W"M:? fon. commu

inus

!

Y

nius c]]E primo extremo ;

sl

"

2

il

(7'.«3

s

onuertibiles fint ; quamuis ibi maiore

J

9.94

J

medius i

0n fit; firma tamen inde fücta colle

W

&lio /ta tuitur,

jsx(an M

i oyy

almM

Wwbd fcqmtur,Ergo nott ud^ Mq f* w

T?

d-

det, fific colligas ;

J7 rcA(" (M

SeYt- V

/)71'!'1"0 1*"

J

/5

"W

'I-f*/ "s 2

MMVM

W

Nulla planta-est-mentepredita,

5 9(,.,-(-4«(4 gvx Jq v4-v

fullus bomo cft planta,

V(—.,.mwp-f.

TULE

M

f

Ergo nullus bomó est mieitte þmdttufï-ïm ;;mwö'k

N -n'b

T

"TertiusC.anon.

/..Mk 1f'

CUP

|

Neqyx purispartieulavibus qmdquam coil:g-

turut fi dicas :

[

Quidam Germani funt !örtes,

h

&? EU/*»

j ;W'

Quidam Germam funt ebrij,

mwr!ffW'

Ergo cbrij funt fortes.

vJM j

",

Conclu[ïonarem partem feqmtur,

Wi

boc cst,fi alterutra preimiffarum füerit particulao

d

dtis , fequetur Co

: SÉ negatiuds

!

fcquetur etiam Conclufio negntiua.

o

[

[

i

j

ZM

s

DIALECT CHAS RHOD.

'lc

o pang B*AM*'"

d*'d

i

— — o.»v'þ Iþ

i5 non f! umhomonynu Er

gäwv

vumw

Ternum n præmz

tCHan

j

:d genms

yllog;ftti un»:äï-þæ?wyw*yoz.

. On

mmthm

ZæS

E

unt zbfn É tributis perf. oluendvs,

7 bsilian fu

ero

pihe

Qw

TA /L" MmErgo Chriftiani [unt liberi 4 tributis pcrfol-

ucndn.

.0M4,

n.

m ls

M:dwuermzu—,n mgredlatur Conclu[' 9^

25 Á !M—

-mlaM

gm'ï? quia Conclufio perpetuo debet ej]"e alia d pre-

uws cxgcau á

, anifois. Inuenitur autem. medius ; teytiu

-»-—-/';,f J»»&onclufmïs,cum iubil áliud fit , nifi

M

j (

J-vv- t/v-r-;f- Mvr;

;.-—

-)F 'H"go

od

(numcro F:gurarum.

Qurt

d»-ff'

——

/(6'. 4ute/ fïgune Syllogifmorum tres,neque

*'A

terminus non

ia ;fplures,nequc páuciores. Mcdius en

con-

Quiuti

v2 ctt-

WE vie o M"**pote& pluribus quam tribus modis 4

a

idfpof

wff

L'Ww M'l-v—'v

iungs cur tertninis problematis :Ergo eliain trc$

APE

v

aumlqumi

f?'(g* ïM/ï"'*

2 4 /

tantum funt figure. Nam quód quidam quartarmi

f

(ua-

uT aïguoq? figuram bic adijciumt

» tibil magnopére nos

eycs d

h-

-5 zumouet , quum non Ji fit alia & primá;

njfi quod pre-

ul

if

Ev fs gf**: * iuffe funt tranfbofite.

Porré; frentmediustermi-

Po ^

lemá

J

743' 75,,,,(, 4 Mnmfäc:t,utuaccmurfïaur

Muwv(-x CfA"'"'ï ""'

N É f'wmf- * t[s äcmm,

,-/N/;)-.

rf "«'f'

Op

ojltwnes ü centa.h al r aut

^ra pf

wwy

0314 Itrà

mar.

C—v--y -«MH

M'?'q ' F

f/

«* Poftremó, boc loco obf eruandmn e& Négatiui

*T'ch li

d

Wirfrits

MV'!A'(A vf

M-,,A

m fgx

E

'[y m*r MAwhe pv

" partfzcglarj prg)ba.n per trcs

12

VU iM

44*& 44A.

,,,-,,--od

R MRU

vf-*'*'r"'t/-- 1'/;-? e)(v /-v

744

. -'"'R'

-v

01"1(-W('0 -w--'

r:rvþkv 4u m

M-f,,

— '---q-l,'Vf

rp*y—-

Mer

——

E

——

M/f M6 or-t/- D -(7"'!?'73"/"4

EC 72'"

D d W:d'l-r-l BU -»oovf'n-yi

-

., M,!- —— -.-M-wa-v'-(

i.

^*

6 od -r'-v4f--4—-u

'VOP[) 746"'/4

/Wm» -

o ......þ»-a

Jqu

fï

W//(-waa/ï/.« J

f('Va/H/H

wwff M b o

-^ "'"11 PQCH

j

iO

16

an 4 (1-4—-—- — T

Vt-s 4 -'0 J 72-0 37

fm-;»m

LIB. HI. DE STLLOG r RE

d n

— du

Flrt v[" fj

MUMU

Nrniuer, lca zrmttuwmmprmm figura. tdntum,c* W/;*'m*"fä

li

& unico modo. Vniuerfale negatiuum im primá

€9 fecunda figura;ev in tribus modis. Particulare -

N

Md

affirmatiuum i

ug prima € tertiafigura, e7 modis.

quatuor,

Mifb

/ff'-f'g'a/

m E a

* ïïg pnma Figu-

.4744»141[(;

Uv n2

zm)ïgum&

rConclu[o-

TE 0720

E

kuiqu

medium fi ubijcituri

2

€r predicatur in fecundd'

MM WH

a

1]

cuius note funt e , maioris

F

2/5$, Q. P

extremitatis : G ,Wdlq iys

minoris.,

!

Quarc hoc ordine digeftafunt

vf

Fxguræ ?

rernunmmn

COH'

Quia enim con[&que ntia prwra natuvd f untora C/wl va'/-q

dine difbofitionis dzumæ,quam que antecedunt : ut od --mf—r--

Vi $ |

"'O(M.,

€5

quartam

animal quàm 'OJüRelh € jfc Redéig

rzma j

-714'1-*" -.—-,) /Wx

fechemate &

rimp locou

/M'

0?,011..—(«-00 35 vArs ——

1[4

nopm u

A«&oy : fecundoloco Medium , ut Predicatum,ác

gg daf -

f!'

J

3- ^ y-wv',w

L

fï/?ll'

confequens i (ecunda Propofitione numeratum

lt Po

m Mincye tergtino, qui nuf-

7714

guanf

ulcem tenet occupante.

Quia ueró Medium in fecundo [ckemtc T0U

&zreusvou loco cf , Predicatum in um;q, recie

j

h

igitur primtum locum tenet , proximé babens maius

l fs

M

extremum ,ut quod z ipfum predicetur de Mi-

1//!1

H

y

n

A m

r

af

ö

ffwg/

M

h

"

)j

— DIALECT. CHAS, RHOD.

torein Conclufione : Wu ffei*m

&

WW

ultimo loco ponitursut q

uod sufquam adtributi uà

ceti tenedt ; Ergo boc modo difpofiti termins cott^

(

ij

tll

flitunit fecu

$

ndam figuram.

ft

cümin tertio fchemate malus étve^

f:prrtmm

iterum fuum.obtineat

locum, boc est,ordine

- "'"moï b

fufrat

nature primum , quia denuó fequifur , proximum

lm

j;l

babens &Aejow &gapsquod Jimiliter predicaturs

| s m

medium u

o infimum, ut 4d quod n«

nquam e4 di-

Ya

i

gnitas perienat. Hoc igitur pátto collocat4uocde

ia

bula,conftituunt tertian fiouraim.

5

í

Wlmm;

tprumu

Ye-quatuo

v,perfittos

Syilögtf mos conflitucntes.Duo funt uniuer[ales;afo

:

vmatiuu, fcilicet, &v negntiuid-Duo particularess

3

Bo

aff irmatiuus fimiliter , €7 .negzstiuws :

Oe

ï UM

nf

i

Depr

itia fi W.

D

[

E

Quiaá prima.

figura pertinet ad demwnftratiae

| ïntm,rcliquis' etiam pr

ajtat figuris. Secunda pre^

(;»

|/tri

yaö

flat tertie;ut que con]

lat ex uniuerfatibus. lt?jïrlaf

eft primapropter Qu«

litatem minoris: Q Waucrà

D

Ptl

€

? confideratur in. Syllogifno,

&niuerfalitas maxim

h wfe

ideo fecunda tertie est prelata:quauis tertia quali-

— Bu

x ajftr^

/ /

tatc mittoris fecund& [uperet , ut que fiat e

NT

suantibus ;Ex. quibus-celligitur m [ccunda figura

- t

Rbetoricum €7' Dialeticum-conjütal Sylïogi[-

anm

| WZWB

mpmz, f cm ex'comrarijs'."rcrtm-uerö quoti

£

Mirt D

|

*üo

|

£I5. U. DE $YLLOG, ^ $

änilM

[

ex infnitisconflat, Sophiflis e&

irduiu

P"'Pmaquexma

j

J (j

C

mï:crþd& calllgurm

t fecunda, Maïgrg

! ólrta

tonüfrqu?mþlzcüer :tértia uer

A

ö,M-imre rccuri';fj;

ordine

fe prr terminos.

X

PD;*!T

E

&

:

niutrfä-

iiCdes

les modi,adbiben

rit

im

]ï

mentum reduttioe

T

fiis ,boc modo : Darij reducatur ad Cameftres,ex

iQcde

Ferio ad Cefare, per impofübile , manetite Maiora.

Ülefa.Dcinde;rcduttione oftenfiauterq; vodas ad

Celarent; babebis utrungs modum uniuer[alem.

vfidas

E

tf

Mtress

Deprincipis Redu&ionis, ,.

Est antem Redudlio triplx :Ojï,c:i[xïi

dul

bt

&a0d encrindutteribus dvzispad , quauis b«

ne confequentia oftenditur quandoin perfetos ma

3

Á

i

dosilligantur &mperfetti; Bieopi e&conuerfign& —— —

aa t

metatbefi,

.

f:

/«.'/w-wr , A/?*,";"'ï

yfrdie

duplzcz

x

rj d-

s pre

Cow

d

$ «d

Vya

ef funieve

il&]ïon

" lrf;?rt'olf

isSyllog/fmi femel confeti,

€7 €x ea-colligere alt

erius alicuius propofitionis

priu conceffe aduerfa ac repugnantia.1n fecunda

yigit

*zlaquali-

figua manet Maior illefa. intertia ueró Minor, :

rexajïif'

Sic in fecuda figura Cameftres ad Darij:Cefarc ad

erio: Feflino ad Ceelartus : Baroco ad Barbara.In

j; figï(fd

lg

éertid figura uetó manet Minor Ulefa.Sic Darapti

quon'iam

Ü

aá Celarent; Ddtt]ï ad Eerio; Fclagär&

o a—*d Barbaraz

H

&

/

M

DIALECT. CHÁS. RHOD.

(

yerifon,ad Darij : Difanis,ad Celarent ; Bocardo,

)kom

ad Barbára, per impofsibile Yeducitur ..

il Ni

Reduclio expofitoria et quando pro medio có^

y N

muni fingularia [umuntur, idq; in tertiaRgura.Vt

j "

fificcolligus : .

PRUPIUA

Omnis Geltttái

htlana

medetur-uenenatis yaorfib,

. M

muis Gentiana calefacit f[lomachum,

Extt

gr

faciunt fomacbumt,

g» q qu& cad

me

d?:ï::äene

naá

m

rfibus,

p:ri

NecelTariat füife colle&tionem Reduftione ex4

rabis: H&cGentiana

h u

pofitoria,boc pacto demonft

—IIFJKIL-J

6 Q

medicátur uenenum: «2 bec Gentiana calefacit [l

, Q

macbum : Ergo cgle/iciens flomacbum;medicatur

Wenenum.

Di om

la.

j Qu

Et principió Syllogc; ;; perfedti "

uerfalis af^

EN,!

firmatiui,

K

ol Bar -

Q Cat.ggorici.

"timractione,

ba

Omnis iuflitia-e& uirtus;

Ergo

Exemjþ

a. mgmim,a;ww&m,

p

] at

2. Bar Omnis cuþi'ditas exc&cdt mentem,

j QU

. ba

Omnis zAsovegse-ett cupiditas,

Ergp

Ya — Omnis zÀsevegset excécat mentem.

V QU

lff Ndrnpa

P5

Exemp

! [l xuni-.

ríalis

2

i ;Ng,g:atiui&

QCate-

g

l QCä&

gotici.

Nullus

)

LIB. HI, DE $ YLroaG,

ía

|

Mcatio,

Ca mNulucanimimotuset babitus,

LE

PEI

Omhisamor ci-anemi motus, Ergo

(laco»

rent. Nuümmau&habttus.

It

Cz Nullugjfæm:atczu&Dcumns,

la

tlb

Omnis Iudeuses Foenerator,

Ergo Lv

rent. Nallus.mdæwm*æwms.

]

duihy

Excm laS llo 1fm1 Cat gncl

. perfi

u a

[ï

MA

Da anmrslabampaxatur,

L^

icitflo

ri

Quedam Dialecticaestars,

Ergo

lC4bf

W&GWWL ......

Da Ottne bellum

r

CU ERE

iendum , 2«

ugfäzmþilm&awy&müänm*

li d

J

Er

pæendwm.

Exempla Svllogxfml Categ,nc;

particularis negatiuj.

Fe

Nemo uitijs obuoxius citliber,

LA

Y1

Q... M. Antonius cft uitijs obuoxius,. Ergo

m

Q...M.Autonius ron cál liber.

Fe

2.

h

T1

N. J*nyæyæyo,ge&uzrþonus,

Q., Cafusest d's o üts

Ergo

Q

Q.. C»st,Kwnon est ir o

H

E

lul

y

DIALECT. CHÁS, RHOD.

Mgfggw

u

Secuuda figura e$t., i qua

medium predicatur in utrif

que. Huiu-uete-funt , Gu

(s

; 0n

[um:mo loco nof4 iidij :

li

qTuaoris extreni f gnà, pra

* m

xim4s tenens : Mnjümum lo«

g À

Q p.

Madici

r, um rurfus synota mioris

Mï&(]m

mextremf:.

i

2

fj

d

i fecundi febematis finiliter

Álio o

guatuor ;Cigfare,

Cameflres;Feftino.Da-

w

fonoi

Yocomegrtibi OIRRES; CT mperä&c DP per]i&;

famen poteiá.

(

; 008

Porró;boc ordixe ideo collocantur , qui uni"

duobus

i. M

tærfalm priora fzmt gartæcä«wbm m ex

megatiuis uniuer fali

a'fas

d

Y e,matorem babens negz: am u uugä,

rggo-

otiuc

V', ex M,v-'

j äuwsk JF*;';

L

conucrf to fimplex , üéra £xane

IQW

(Vf— mmav

nl

- Préterca ex parttculmbus iure preponitur Fe

ily

fti

tqui perfettw ;ïat m«gre [imiliter pe perter

fl

wq/,/-ir!f-i*v(

füng

e --o v '*71«0-«!

hs Ndta

vitim irect Baraco, qui non per conuere

Mdl

fioncm , W extrinfccus fidcm adci

tlf

?ldto

Mp

Exempla

Wt

0

LIP. Jl. DE $ YL L OG.

66

ExcmpJ&SyllngMaugona

hi quæ

un

:

i Muf

duplmLdeu&wne

Mu

Cs Bullu-Sofbifla reté iudicat de htem,

Ü

ZUTA

a

Ornis lisguarup peritus vecté iudicat de

X

Is pm

htcm,

Er

Wil«

ye.

h

um pmm eft Sophicla..

TT

Rcducitur ad

d

u&zcyæ gji,z;sza

$4, Malore uer[a fi mplmter

.-ædgwm

tilihes

0.2

ad Ferio;Malore manente mtcgra,æ* ex contYá»

dictorio Conclufionis facta Minore:€2-ex contyadi

pofi

£orio Minoris facla Conclufione.

Cs Nibilperpetuumeft manufactum,

LT

4 n

Erga

duo

íic

Nulle urbes funt perpetue.

Jæfa!

Exe

aa

lisnegatiul. ..

i

i

C Ja-m,,mmfinþs bominis st propria 4&:0 ho

e

minis,

iF

€s

Nulla M& propria a&tio boni-

d

fil5;

Er

tres. Nulla uoluptas $t finis bominis,

]l

Reducitur reduclione oflenfiua ad Cclarent,

Mdd*

ex Minore fimpliciter conuer[a fatta Maiore : &

ex Maiorc intcgra , Minore, Conclu]' tone quoque

mpla

pcr terimins recurrane ; d'v &d'vverrov ueró ad

H 4

J

DIALECT. CHAÁS. "Ri;ob.

|

5 0

DarijMaioremanente illefa,ex cx contradicta

rio Conclufionis fi&a Minore, C* ex contradicto-

Ü

Q

Mu

If

Yio Minam fääa Concl

Re

uj?n?äääiommd«orm

modorumprime figure, D'axr,er

particulariym

;

p o

Ferio:

