aliquid,uel epitheto liquo illuftratur.Vt : Dialecti

!] We

€a cst arsartium;ez fcientia fcientiarum.

dub

Da fextam. Ka^ svd day oU mÀdgout, «

if

Vt : Septunx e$t , cui deeft quineunx. Deunx,cii

decst unica unciasut fit integer As.

Dafeptimam. Kazévripien

e

m

dmittitur uel decoris, uel neccfiitatis ca

[j

»qu ,

;

.Vt?

*

du

Numantie euer[or et Scipio inferior.

m

Da octauam. Kez: «væhcyfæy,qudnda ;

— E

i

fcilicct fimilitudine feu proportione aliquid illu- ^*

firamus, Vt : Q uod in corpore mens c&, boc et in

u

eiuitate lex ezc,

Igo

Da nonam. Ker áQaigeriprovqvev-

T

vriou;quando feilicet per conrarij ablationem ali 9*

yimo

quid defcribitu

3

lum eze,

r,Vt;Bonumcft, guoq.nm estma-

um

$

$

p

EROTEM. DIALECTICES

DE DEFINITIONE REI.

"

j i

Quid eft definitio rei Oratio, qud ttÁo

j

l Ü

&ura rei explicatur.

gsfan

Quid dicis Finitum,Quid Definitio-

Quot

nem ? Finitum dico, quod uerbum,Est, precedit,

| sf

Grect óoj C0 uifwop. Definitionem weró;quod uer-

*

(uid d

bum Esl, (cquitur Grece

égu s. Mtem M'yg*'f

lii

jf

J LEX DEFINIENDI.

, Qu

w

d

Dalegem definiendi. Lex definiendi eft,

(ujt

st defiutio 7 definitum mutuó recurrant.. "Tune

autcm recurrunt,quando utr

4 hn

2f

ung, de altero uninere

Quidt

[diter dicitur.

Til

DE MODO DEFINIENDI,

.A Quono

Damodum definiendi. Modu definien

! ionm?

die&, fiuento generc feu communiore uocabulo

bbl

totuer& differentie loco uocabula congeras, quot

:

- gcidefimende [uffeccrint. Exemplum pete ex [ue

*

- Qumo]

radictis.

f form

Quottuplex eft defi

nitio rei ? Q:qaflru?

L

plex.

N

Oua*luf:apug.

At |

L

Qx;ænam definitio dicitur 9ucisd ses

*« Definitio óveiàdins , boc cft , e[Jentialis, dicitur,

Quamam

que generc

ez- differentiaucra naturam vei expli

A0* Df

eat. Vt : Dialediice eg habitus.

?

amnu ;aþtcmplatiq

H

t bom ce

Airigd st

W

C |

'

CHÁS. RHODOLPHI.

tág

ABI

Avziddlse.

Uij CT

Qua definitio dicitur a2ridd'ug? Af

V'uc, boc eft, canfalis definitio,cst, qu& ex genere

TDritig

€7 cavfis conficitur.

Bopuuli,

Quor funt caufe ? Quatuor : Matcria,

urrö,qwdurrä

Torma;Efficiens,Finis,

Quid eft Materia? Ex

qua aliquid fit,ut

DI

Aurwum,AesLapis ez'c.

Quid eft Forma ? Vnde res

d t

nomen capit-,

&elquod oculis cernituv.

, Ti

Quid eft caufa efficiens? E& perfona i»

litott

pfas feu ves faciens aliquidut ueftiarius.

Quid eft Finis ? Cuiw

gratia aliquidfit.Vts

NDI

Finis ludiorum c$ eruditio

ce.

iftt

Quomodo ergo licet conficere defi-

vupdila

nitionem ex materiae forma ? Hoc mà

(tisqui

do: Poculum Menalce fuit celatum quidd4m ex

j go

psje

'(-luomodo ex caufa cfficienfc, matee»

i u

ria & forma fimul? Poculum Menalce c&

eelatum opus Alcimedontis ex fago.

nomodo ex caufa finali? Iflitia e

984.

wirtwisrcbus [uis. contenta , meque occupans dlie-

| 30&67 N

Mmdlffmþ

Quaznam referuntur ad caufam fina

em ? Definitiones

ia

petite ab effetlis, item offiz

r ll

$ol c& autor dici, Ab offício,

ejs. Ab efetisyuts

?

&t

jjb

L]

1

RROTEM. DIALECTICES$

"ll

u : Queftor eft;qui publicas pecunias exigit , r

]

nmlcjici4mguirit.

z

|

ia

DEFINITIO äþifu.

Womkion

Quid eft definitio sf usgu; Inquá

fpe

iij

COPW:

cies uel partes alicuius generis,uel totius, enumee

figutii

vantur,ut : Refpublica cst;que conftat ordine Sc-

D

natorio, Equeflri, e Plebeio. Officium eft,quod,

conjt

f

Qiddi

J

tit in prudentia, u[titia, [ï)rtituding,.a" tem-

Wjïwrts i

ge.rancia.

hi

YarospnQys.

Quid eftsz5c5e

Qd ; YmróyeaQs Latiné

Quott!

Dl

defcriptio est, finitore R

bodolfo,que vem uerbo-

fius exprimit, nec i id ad

bibetur,ut quid fit ress,

l

"

indicet, fed qualis fit.uelut mjþiciendmfz antc ocu.

|

(uit

Wl

los pouat.

Miein d

:

Inauibus

rebusutuntur hocfiniendi

|

enere Autores indefcribendis berbis,lapi-

l

Tifurdtd

dibus, arboribus.Atetm, perfonis , wrbibus; populis,,

ET.

dui

prouincijs,regionibus,

montibus, fluminibus, fonti-

busidd; genus alijs vebus,

Vt: Hewatitcs $i gem-

Ab atv

ma rubei coloris, (anguinem fiflens, Ytem,Smarao

Wil

gdus eft gemma wiridis coloris , impudicitie im pgq

utoidd

tiens €7'c.

d

Quanam huc referri debent? Evvos-

. lbl

finiendi genuss quando [eilicet per nota&

agm.

p

- Pafcitetaurum,

aliquid defcribitur, Vt :

m

Qui cornu petat, C pedibus qui [par

glt arcutAne

Pretered.

W [ubi/rä« f

|

|

l'ICb

CHA$. Rnonoiþm.

14$

ä:tc?ea bypotypofes z éinóvsg Rhetorum.

V$VvVs.

j

: )

Ad uid co

nducit definitio rei? vé

l Inqud /þp«

Jciu in oratiombus uel libris defimtionem Tbemae

AU

TTbemateillo traduntur.

tis effe fcopum.€r regulam omnium corum;que de

t ge

n -

DÉ DIVISIONE

TAE

Quid eft Diuifio ? E& commanioris rei i

«ntgu[tiores diflvibutio.

DIVISIO DIALECTICA.

ag L |

Quottuplex eft diuifio Dialectica?

tl u

.. Duplex : VraSubflantialis, altera Adcideutao

al

ls.

It

$VBDIVISIO £

Quottuplex eft Subftantialis? Triplex,

finitndi

Àut enim con[lat diftractione Generis in Specics,c

WWPV

Diifio recté adpellatur.

M)Wl

Aut difiributione totius im partcs-,ädicitüx*

ia p

Partitio.

g dgr

k']

Aut commemoratione eorum;quie uni alicui in^

ii

|

June imulta,ey. Euumeratio uocatu?. — Refer bue,

j

quando uocabulum bomonymon n

fva fignificata

Jpargitur.

LEX DIVIDENDI.

"f f

jj

Quanam eft Lex diuidendi ? VtGe-

:Wm)

Weis communio per Differcntias legstimas in proe

" mm.

xime fubicctas [becies diducatur . $ic totum per

| d

4

proximas

yl

EÉROTEM. m'næcæid&

vN[VER:

proximas partes diftvabatur. Evgo non ualent id gf

i

ttus diuifiones z partitiones : Subflantiarum alta

est animata,alia manimata. Ytem, Terra diuidituf

qidur

i& Europam;& fiam,Africam c7'c.

* 0mp'mdco 4

SVBDIVISIO I!l

: il

Qxibus [

Quottuplex eft diuifio adcidentalis

udi

Siiliter triplex ; Aut enim c$ Subiccti in Adci-

1

qu

dewuia,ut: Hominum alij funt liberisalij ferui.: -

j

|

n

Wi

Aut c& Adcidcntis m Subietta, ut ; Feritas alia

ii

eft Tigridis,alia Croco 'ili,

Daidti

Aut Accidentis . Adcidettta ;ut : Bonofunm

iab

aliud ct bone(tum;aliud utile;aliud iucundunm. ...

T

J v hi

VSVS.

at

" Adquid confertD iuifio? A definief

d pf

dum ; E enim defintio nibil aliud,nifi ex Generé

f Qf

N

h.

per Differentias diuifo,im Species defcendere. — 1n

primisautem conducit Diuifio ad di/Jerendi, ora-

i Quot

Mi Deti

ttonisq; copiam,ut unum quidpiam,quod multa a

bitu fuo coniplectitur,im partes [pargas.

u

A.

DISCRIMERN

: HW:QUi fH

Quid difcriminis eft inter Genüs &

rtdartcr

Species, Totum & partes ? Genu deSpecié

tnisi; D

affirmatur : Totum ueró uunquam. V era enim est

predicatio, fi dicas : luftitia cst irtus. Eulfauerói

- üï!uitd Ti

]

Digitus cst manue

VNi«

Tici

CHA m l"—f!OD"OLPH!.'

144

Widatii

. VNIVERSAE. PRAECEPTIO-

Ut du

Til «

tis ufus : Et principió , Quid Mc-

thodus.

. Quid ergo eft M ethodus £ E& certa

di

€ compendiofa difcendi,docendiq; ratio , ex defi

niendi diuidendiq; preceptionibus corftituta,

dl

ii

Quibus rebus commonftratur ha

compendiofa ratio à Dialectico ? Certis

i)ïdif [mi-(

quibu|dam indicibus,boc e$, queftiombus gtnera-

ideu d |

libus quatuor; cum fubieftis Specicbus.

Da iftiufmodi quzftiones. E £st ? mo»

i : o :

dus quérendi de eiws,

Mi

quod notnine ]ïgm[icqtur,exæ

i]ïmi I4.

"Ti st Priticipió,Quid nominis? Admos

1

net de ui & adceptione nocabuli , quod im contro

Vif

i Gaert

Werfia et pofitum;ab mitio conftituendum.

Hitc,Quid rei ? Derei natura

É

queftio,er de

. d

finitionis index,

a

Tertio, Quottuplex ? Conmonefácit Diuio

z

ITUTT

fionis ex Partitionis.

Aié 11 Principió,Quae caufze $ De effici»

ente potiffimüm,€7 rei origme inquirit.

Hinc,Qui effectus? Deofficio ufuds, cui 4

Cnd

watura ucl arte res queq; deflinatur.

T d

Ozissi; Principió,Qua adcidentia ?

(

fium

Defortuita Tbgmm cognatione iquirendum com

M?Mf. ;

MHines

(b

Iï

T

EROTEM. Dhü.EC TICES'-

Einc, Quz Exempla ? Eiw quod explicá

"

iur, apud probatos Autores extent,

*

Declara Exemplis.

"O

— Esesis Virtuteme[Je,communis wite ratio[a|

!

n? wigenijs facilé perfi ua[kf'it.

Quid nominis?Virtus difta,quod

j

uel imi fexu uirili precipué elucefcat , ucl

affe&ionibus animi uim quádam afJerat,

(yodt

cupiditatem cobibens,ignaulam excitans,

fiohe?Vtha

uid rei ? Virtus et babitus clecti-

aisj

g, T6 $sl

uus ia mediocritatesque e$t erga dtos,coni

| M

fiftens;.quatenus uir prudeis cam iudicae

Quanam

|

uerit.

tirDial

Quottuplex ? Speciesuirtutis futt

|

Wf a

Prudentia , Wflitia Fortitudo , Tempee

iondi Dd

rattiás

(uditt

J ügrufmm

Quz caufz? Cdüfd efficiens ui'rm,

n

tis c&,bonefla inflitutio,e difciplina.

i,

Officiorumufus € bonefta confuetudo.

| ngttupli

: $. AigTI :

Quis finis? Officiuti, 7 boneffa

r

actio.

MT

Quodnam officium ? Voluutae

tem mclinaread agerdum prudenter, u2

EPT

Id qi.

fié, fortiter C temperamer,

*flidoa )

"u

N

:rzcz; |

€HAS. RHODOLPHI, |

145

Md

h

;Quz Accid entia? Opes;bonos

res ; fanitas, uite longuudo esc.

li

Quz Exempla ? Exenpla apud

: 075 58,5'1-;1

thb'[u'

Homerum funt, Neflor, Pborsix, A.

chilles , Vlyffes . Apud Vergliuns

Aeneas , Apud Xer

rus.

zqalpbomy'cmv ? Cy-

NT

duj d

DE -P'ROPOSITIONE.- |

la t

huhetcun,

- Quiseft finis Tractatus dePropofíz

hd

tione? Vt babeas optimum orationis genuc,im qia

«animi fen[a brcuiftim

g

U.

é æ"ab/blutijïmäeagplicduf

TT7]

Quznam funt principi

a propoütio-;

nisDialectice? Nomenez Verbum,boc c&,

um

Subieclum cx Predicatum,e

i, Tpe |

&ur oratio Dialctlic4.

quibus omris äqnfici-

z

m

í

: Quidigitur eftnomen Dialecticu

Vox fignificatiua, ex in[lituto,non à natura , fine

finni

tempore, cuius mulla pars

ijggu

gnificat,

[cparata quidquam fi-

|

, Quottuplicia funtnomina? Duplicia:

j o

Ooicuive;que certum quiddam diferté fignant,

ut Dcus Deum &c,. Aóorse uero funt,que deter»

t

minate nullam rem fignificans. Non bomo enim,

ii

promifcue quidquid non e$ bomo, fiue id fit , fiue

(

W

mon fit,imdicat . 1lla proprié

fait RoRlina ; hc lo

tfmlprc')pri& Hetniná mn [ i

T

en

£ROTEM. biAL'ïzc*ncgs

i

W

ji

r

j

Quid eftuerbum Dialecticum? Qod

adnotat tempussculus nulla pars feparatim «liquid

?

«l m' smm&o,

E d

fignificat : Es feuper iota corum,que de aliquo

NT

dicuntüra

Quid eft Oratio ? E

f uox fignificatitd,

pirlt

€nius aliqua pars

feparatün dliquid fignificat ; fed

&t O daicnondutem ut x aipecie.

ngmOd(

Qnibus alijs nominibus adpellatur

! ii

Propofitio ? Arifloteli zoéQavoic; Ciceroná

| p

iatum, V arroni Proloquiwm;Stoicis «£im

TOA

pronanc

gt C apbourda

e. Dicuntur €7 Effata Propofi-

p

tiones, Verum communifiim

& fuit. adpellationes,

N

|

- Quiur:

& óQevai G Propofitio..

;

H E&V'*oratia

|

Quid igitureft Propofitio

ä

ropoüu'or

perfé&te fenzentie nomine €7 werbo indicatiui mas

!

at

di cosftans,in qua [ine ambiguitate uerum ucl fal-

|

|

|

i

li

umincil;ut: Prisata infamia e poftnabenda pue

Qiddil

blik.e utilitati.

u

Saplrinta

PARTES PRAOPO-

fitionis .

Qubud

M

. Quotfunt partes PropofitionistQf4

tuor ; Nomen,quod Gracé dicitur Nzyox eqdwoy:

DED

Verbum , Gracé se'yopo vudwoy ; Copula,loe

eft,uerbum Esl C zreoonac.

VR V s

| Quomod

Attponica:

- Quottuplex eft ufus Propofitionis f

fia-

wücumpoüta

Duplq ; Principió énim conducit,quód omnis

tuá

TICB

€HÁS, RHODOLPHE

146

itumz agl

.Mbrationis certapropofitione collieitur. Sic þ'ro-

Mi dl

pofitio poteft dici uel (jrrnjan,tuel vzreé É Augaat, ucl

I:quf dfdllgüa

socit. $ecundó, fi ex certis rationibus aliquiderit

ealligendum;opus erit pronunciatis , citra quá rd»

m

&ocin4tio.quam paras,non concitinabitur.

Ij d

DivISIoO PRÓPOSITIONIS.

Quomedo diuidiuse Propo&tio fea

a'dpellatut

cundum Subftantiam ? 15 Categoricam fcta

r

Nomon

fimplicem,c bypotbeticam feu compofitam.

Quid eft Propofitio categoricatQue

hi

con[Lat Subiecto r Predicatosut : Clodiusest iuré

ul

€£eluwu.

DO

.. Quibus alijs nominibus adp*cllätuf

ropofitio categorica ? Theis ; Propofitià

didima

df

itfinita; Propofitum,confultatio, Queftto Winere

J4us.

d pe

Quid eft Proþofïtio hypothetica?

Que conflat duabus aut pluvibus Categoricis,ut

?

Si Clodiw iure cefus cft; infidias fecit Miloni.-

. Quibus alijsnominibus adpellatur t

€ontrouerfiaCaufa Queftio definita.

gont t

mxg'w&yï

DE PROPOSITIONE

p;COPl-*W

Catcgoric,

. Quomodo fubdiuiditur Propofitio

categorica ? 1n fimplicifmam , fimplicem ,

oofxridnis€

:q'uaf[.zkcompo[ïtam.

4 134

Wi

EROTEM. DIALECTICES

(HAS

Quam dicis fimpliciffimá? Que dudé

- pii

bamum babet partes;ut Deis est.

j Wguncidl

|

uanam dicitur fitiplex ? Que tribu

|LM

|

vinit

onflat terminis;Subictto,Pradicato,Cr Proscate«

s

|

/

[umiori.

. j

l

gorumeno,ut: Homó estiuflus.

(uidcf

Quanam eít quafi cómpo

fita ? Qi;ä

TR

licet multis terminis conftet , fen[u tamen €z re est

vinifi

fimplex.ut: Homo es sub/lantia;corporea,anima^

K

0

ta, fenfitina,mewtt predita ,

Quuottup

lex eft propofitió Categoa

gm&tpamcuh

rica.fecuiidum ueritatem & falfitatem ?

poipt

NT

E? duplex. Vna enim csb uera i altera ueró füla

4

l

gaämmm

l.

. Qaæ propofitio dicituruera? Queré

DT

bus confcntit,ut: Vulitia $? regmna uirtutum.

- Quz dicitur falfa $ Qiée rebus non coria

feuit ; u iL

$

*! (uemod

fs.

ibefcglitdæ e p;i's iu[üitie pafti;qldä

mdunqua

Q,VALITAS$ PROPO

L

fitionis.

Qtidero

Quomödo di

uiditur Propofitio fe«

Derm

pl

euridum qualitátein? in

4Hïrmtiuamv€3"neä

gatiuaim,

ndt d

Aifmgg

Quid eft qualitas Propofitionis ? E&

Mp id cf,affirmatio: e» aaóQ«aigs

anujhm

id csl , negatio. Sic dicta , quia babitum dat rei , ut

tojp Gu

3

|

binc. deuoninetur aut afirmatiua , aut iiegatiaa

Wflb.;'aut*

P

Vl

þropo]?tiaf

Quid*

f^.

Ticsj

CHAS. RHODOLPHI,

147

iqui

' Quid eft «ezáoasie ?E2 alicuizædcglg';

T Qu ii

Ytem, Virtute

quo pronunciatioaut ; T yrannis eft periculofa.

TW P!'OW!:

inferior naturaliter iubcturyr fub'ejj&

preftautiori.

Vltz! 0

— Quid eftézrágeeic? Quá aliquid ab aliquo

tf

dirimitur,ut ; Parum abest

r

áraptore, qui ultra die

Dd

midiumiufli precij adcipit.

Quid hocloco eftobfernandum? Ne

U

gandi particulam uerbo intellectu adpouendam e[Je.

j

Ergo id getus orationes funt neguttes: Bont ab of

lm if

fïcz;a difcedere nolua. Mem,Argentum aliud esb,

quám aurum ere,

t i

Hl

DE Q,VANTITATE

VOD CO

- Propofitionis.

tpricl

Quomodo diniditur Propofitio fe-

cundum quantitatem ? 1n Vniuer[äian,?ar

010

ïticularem,mdc]imïtam,gf Smgularem.

2uid ergo eft quantitas Propofitio-

nis : EQ uniucr[,

iil

ingulare,

fale , particulare , mde)*ïmtmn,ö'

m

j

Vnde dicta eft Quantitas? Ex eo, quía

Subicctum;cui fignum adponituy,aut laté patct,aut.

iriom'sfffï

m

est anguflum,aut multum;aut parum fieuificat,

Esbenim SubieClum aut Genus , €v fit uniucr[. alis

a

propofitio ; aut Species , & dicitur particulayis;

aut Indiuiduum,cz dicitur fingular

js.

T $

Qid

gl

EROTEM. DIÁLECTICES

fm'of'"gld

.. Quidef Propofitio Vniuerfalis? Cui

i

wota. umuerfalis preporutur , Cuiu[modi [untz Ov

gnnis, Nullus,Nemo Cr'c. Mterrogatiua.Metn id ge^

Aiqi

nus formé ; Quo iure;quaq; iiurt, Boni fuppri

[onum

suuncur,mali wero eriguntur €7'c.

Quonomine Grecé adpellatur Proa

p

ad u

pofitio uniuerfalis? & xa9* (Aqv d a?

(ita ubdfï !

A90V..

uid eft Propofitio particularis? Cui

bypolhtïöw

u

qtota párticularis c& prepofita , Cuiufmodi funt:

&ubfan

Quidam,Aliquis,Non nemo, Notmullus Sepe,Alie

quando &'c. Vt : Sepe mali malefücla uiri populus

Propol

D

luit omnis.

um

Quii f

Quo nomineGraco adpellatur Pro

P

ofitio particularis? Hv uteer.

þmeum'l/ :

;

. Quid eft Propofitio indefinita? Que

Iri

DE

yim utriufqs fuperioris contiuet, fine aliqua notas

fe«figno.

Vnde

hocinnotefcet? Ex Pfædicæto-. Si

Quonon

enim Predicatum fuerit nece(Javium, babebit uins

Wi Prop

uniuer falis : Siautem contittgens babebit wim pate

Quidi'g

ticularis,ut : Homa peccat. Homa e$b iusbus.

um dys

! Quomodo Grecéadpellatur? Azpoe

Ímperii

d'icoXs --

$

qaid

Quid

e€

'ftPropofitio üngularis? It qud

Subic&um t indiuiduum,ut: Hortenfiw non obti

qubid

euit cauf. a fuam contra Ciceronem,

t

ue

r

Ti .

CHÁ S.) RHOD OLPHL

148

ial

Quomodo Grac? adpellatur Propo

fitio fingularis? u x«9' $X & S0

Id i

liil »

VSVS.

A fitri

Ad quid conducit quantitas Propos

fitionum? Vt fciamusquámlaté pateant prae

tditrros

pofitiones,ad uniuevfos ne [pc&tent,an ad fingulos:

üäwä*m&'

«iti ad quofdam fiité,an mjinite. Preterea condu-

cit,quod cx tribus prioribus tbefcs,ex ultima ucró

Velarig

bypothefes peti po[fun.

iif j

ua note interrogandi tribuuntut

odl

Subítantiz , Qualitati ;item Quantitati

Rnl

Propofitionum? Que, Qualis, Quanta.

Que querit , fitne categorica , anbypotbetica ?

ii ro

Qaalis , fitue affirmatiua, an negatiud ? Q uanta,

*

fitne uniuerfalis, particularis, definita, an fingue

N

niniQy

laris

| aliqua tll

DE MÁTERIA PRO-

pofitionum.

Pal

: Quo nomin

e Grzco adpellatur ma-

u du

teria Propofitionum? vas.

poioin

Quid igitureft materia

Propofitio-

b

numiíz xgm, fecundum quam. Prdieatum aut

at

femper incst Subiccto ,ut Sol mouctur : Aut nutt-

uam incst ,ut cum dico, Solem flare : Aut ali-

l

l

g

quando inest , dl

y

f'gudndo ngn ihcst , ut ; Socrates

u

gmþum.

Qu

,T""

x

c]lls:

EROTEM. DIALECTICES$

DIVISIO.

4 DE(

Quottu lex eftmateria Propoütw&

quit

nis? Triplex NeceffariaGrace evayxcia:lnt

WW

wntate l

poftibilis feu remata, Grecé &d Vyer G : e Con

tingensGrece qud « xeu&vm.

lvf

Q;darca*

Quz Propofitio dicitur Neceffaria?

Que nalla ndiget probatione, fed per fe cft uc^

l

fianat

ra.hoc est,in qua Prdicatum at e definitio.ucl

eilovcil

definitum: Genus , Species , Diff erentia uel Pro-

Wmhgmmc

prium ;aut etiam Accidens wfeparabile, ut ; Homa

x r gt

est animal £Ao*yoy. Temperantia cst modus uolud

gu/m::rtam

piatum.Tenis calefücit erc.

Quid eft Propofitio «d'vrar o feu re

(

mota ? Inquá Predicatum uulliu predicabilis f&

(uottrd

ciem induit ,ut : Homa est lapis , Ouis eft afinus

-

V prop.

Cc'c.

]

Quz Propofitio dicitur contingens?

Qe aliquando stera cl,aliquando fülfa, Hoc cft,

vf

in qua Predicatumest Accidens, prefertim [cpete

mmne þumq,

vabile,ut: Germani funt fortes,

55 WW) (

N IQA Wi W

VSVs.

r OttT)

. Adquid conducit matería Propofi«

TYRU

tionum* Ad dijudicandos tum flatus difceptas

D

tignutitum Argumenta : Plurimim enim retulerit

Utf g

fcireque megäm,quæ commgemza,æ' que in

^0f

pojïtbzhd Jiat.-

M , Cl

DE

MT

m«ï

H Aïls-, »R;HO;D-Q L PH»I-.A; 149

DE OPPOSITIONE.

mPofnio;

LUE

Quideft Oppofitio propofitionum?

Es repuguantia propofitionum in qualitate tantit,

VAU o

welquantitate tantiim ul

,

gmlitate e gumitate

ttfrr

fimul.

"h

. Quidcirca Oppofitionem maxim? eft

dul

obferuandum ? Multiplex : sicut enim diucr-

iid ,

feorationes inter fenon pugnant.ita nec ca que ua

MTO

viant ambipuitate uocis,ut; Aiax cum Hettore fin-

m

gulari certamine puguauit : Et, Alax cum Hctlore

fingulari certamine nonpuguauit.

ï(g-';ftll n

s

CANONES

271

din

-Quottraduntur Canones dCUOPPQq

fitione propofitionum? Quatuor,.

ingtnsf

Daprimum.

r

In Oppofitione mutatur aut qualitat, r quanti

finfte

(45 manet, fiuntq; contrarie propofitiones, Grecé

quevriess ut funt uninerfalis affirmatita;cuius

Qota est A. Et uniuerfalis negatiua ,cuius nota c&

E.Vt: Onmet T yrannum impuné interficere licct.,

Tullum Tyranum tpune intetficere licet,

Pron

tv

Dafecundum,

t

"Aut vuv[us, quantitas manet, € qualitatmue

gt

tatur; C fiunt Sasevevriosut funt particularis af

firmatiua , cuius nota e I.ey particularisnegati

p

Tyrantium ite

ua,cuizg Wota eit O,Vt ; Quendam

4 ;

-

EROTE M. DIALECTICES

(

puneinterficerc licet. Q uendam T yraunum itcto

a

licet.

l

M

ficere inpuné non

Pro|

Datertium.

| ;:Jffi

Aut manct qualitas, o quantitae mutatur , 69*

(yeiri!

fiunt ( A uAetut o CT V Mem 667 0

Da quartum.

! gifitt

t

l W;N" /

"n Qqando utri

q; matatur , fuunt cottradictorids

w

Grécé &vziq aringo t i C o Mem s C 1. Prie-

terca Singularia pronunciata,ut; Cefar uicit Pom

r

peium.Cefar non uicit Pompeium,

s:;bca:urdri;

*

DaDiagramma quadruplicis

]

gt

. Oppofitionis.

auina, H

[

E.

R. Priuata init^

O.Yniuvia priuata

ngdmfþirüm]

ria sl ferenda,

yrüulut

c& ferenda, Con&rarif.

Mij

irhen f

$

(urnam l

jl

-

t Otte Á

:ää

Subalterne.

T

0/-(-:

tur f

ii p

Y

Subcentrárie.

O,

)

Tbofnin

Q

iudta initte

Q... Prinatainiurid

|

aton e&t ferenda.

(

uot

Metdi

[

|

rf

PLCH

Jtiij

,CH,AS. RHODOLPHT.

o

Quot traduntur Canones Oppofi-

torum, ueritatem & falfitatem concere

nentés Propofitionum ? Qa«tuor.

Ht

EJU L

Da primum.

Contraria non po[Junt fimul effe

e uera, fiue máe

teria fit nece[faria ; fiue fortuita, ut ; Otinis bomo

arddtrt,

TOR

mendax , Nullus bemo mendax., 1n contingentibus

tamen po[fant fimul e[fe fa

TT

AM,NulIus bomoiuflus,

lfa,ut ; Omni bomo i

Dafecundum.

uplicis

Stbcontrarie po(funt fimsl e[fe uere in mateo

vi4 contingentc : nunquam autem falfe in quacine

L

que materia , ub : Quidam fpiritu e Sub[bansia,

r

Quidam [piritus non $ Sub[lantia,

Datertium.

ii frai

Yr OM cneq; idem fignificamt;ned; nece[fa

vio pariter funt ucrasut ; Nullus bome[apit,Qui-

dam bomo fapit.

Quxnam hi

c traditur lex cómunis

Si uniuer[alis ct uera, particulavis quoq; erit ue»

Snbaltcerraee-

ra,ut: One Abfinthium calefücit , Ergo ctiam

quoddam Abfintbium calefücit . Sed mon contrá ;

Si ucra est particularis, protinus uninevfalis uerd

(

fucrit ut : Quidam Tbeolog: fut morofi , Ommes

TT beolog: funt morofi.

pnyW (

Da quartum.

Contraditorie nunquam fimul funt uel uere,

onföf"ädd't

þlf [

W fale : fed una exiftente wera , altera erit

Vnude

N

cg

D

'BROTEM. DIALECTICES.

s

Ande perpetua e immota lex efE contradicentium,

Quód ad quamcunq; rein adplicentur , altera fem-

M Áiut C

per est uera;aliera ueró

j

falfa: ;d quod etiam in [in-

gukribm adcidit,

YvSVYS.

u

: Adquid co

nducit Oppofitio propoe

fitionum? Principio,ut quis cognofcat;que fi^

g,htf&:mm

ii O

li mutuó pugnent, e que muicem confiflere ne-

— "queant, Hinc,ne quis pugnántia fecum dicat.Plu-

gl

yinum autem confert ad locos contrariorum;In-

P ITTS

&

Di

uer[fi

Toneim, co ;Embynwm Rctoricuti,quod conie

trarijs can[tdt,

vlf

vaptitn

DE CONVERSIONE.

qui f:?am'!ï

(

Quomodo Gracé adpellatur Con-

tlf

uerfio ? AvzispoQs.

A

Quid eft Conuerfio ? Efl Subiectiim Pree

euuetttttdt

umf

gi« 4tm com'mutgtia,

tideptt

DIVISIO.

tD

n

:::LBQuc')ttuplex eft Conuerfio propofr-

tionum ? Triplex : Vu4 enim dicitur gzrÀa, id

D:

?«fticu!arisnegm

et, fimplex: dltera weur &t ais Gnscocsid e$t, per

accidens ; Tertiawarz &vzi Gea;p,id e3t; per coit

"ii

pofitionem.

Niellur

ot tr

raduntur Canónéé de Con-

Atertun

Qu

uerfione propofitionum? Quing. — —

"catà?

Da

*!üog:[m.

TICy

CHA$. RHODOL DPH

ajà

Daprimum.

mr:dlfffd /tm:

- Vninerfalis

negatiua conuertitur per tertinos,

rod:tkmþ;.

fern

ata qualitate &5 quantitate , ut : Nullus boma

es [biritus Ereo nullus

[piritus c$t bomo, Hec cori

Werfio dicitur [itiplex;

Daà fecundum.

lt poyy

Vniuerfa

lis affirmans particulariter COfliCVta

M(;dt,qucH ,

tur ,boc c&t

fl

» manet eadem qualitas , fed matatug

quantitas,ut : Omnis peculatus e& fürtum , Erca

TA

Mfowjt

eitur x« avuCtCakóe.

quoddam fürtum est peculatus . Heec conuerfio di

«'WW a

'

- Datertium.

M

Particul

'Euldrä

aris affirmans contertitur þdrh

ter,ut : Q uoddam animal cit gregale,

Ergo quód»

NT

dam gregale e&t animal,

r Cot

JJaquartum..

Vniuerfalisq

ffirmans aliquando ctit conigeyà

élur ,maánente eadein qualitate z quantitate

,fed

r w

iutatis terminis finitisin infiitos,ut : Omn

isuo-

j

luptas c$t expetenda, Ergo quidq

[

utd non expetiturs

f

tonest uoluptas.

H«c conuerfio Grecé dicitur ]

&vzíbici.

) ropoü'

ii

Particularis ne

. Daquintum.

gans non conuertitur necefarió,

(o'g,idM"

Kon enim fequitur, C iendaim botttinem non

M,chom

e[fe ani

ial; Q uia quoddam anitial non fit bomo.

Conuertuntürne ctíam fingularia

dv

M

bronunciatai Miniimum ex cis nontexut-

*X.

q,.

kur Syllogffini,

Vsvé,

p

e29

EROTEM. muæ&rxcss

gmta D«

vsSvs.

. Quottuplex eftu

fus Conuerfionis?

nim conducit ad perJpi ^.

] um

Qyudruplex : Principio e

T

euitatem Propofitionum ;

vt fi dicas ; Nibil utile, .

4l

juin boneflum,€ tu bo

neftum

ab utili difirabis. Se.

"

&undo,ad Entbymemata

facienda, quia loco Argue

/Wm L N

i

efl,ut: Omnes inuidi pallent,E

a?

mentationis effe pot

go quo[dá iuuidos pa

llere nece[fe e&t. Tertio;oftct

ib

dit uiia negatiuarum prop

ofitionum matorcm e[fes

u

du affirmatiuarlQugar

tö,corfdæcitad reducenä :

*

(igidcond

:

os Syllogifmos.

DL

DE AEQVIPOLLENTI A.

«j r

g.

' Quomodo Gracé adpellatur Aequi.

DE M

ollentia ? Icod'vvauia-

Quid eft Aequi pollenti

at Aequinalciia

jmodo Cre

d'emim

duarum propofitionum.

« Á

Quotuulgo

hictra

duntur Canones?

Vil Mod

"Va OY .

wb preditut

Negrtione prepofita fignoutá.

Vilgo d

Da primum.

nuntur contvas

gerfali.aut

particulari tantum cópo

*l [f

dictori4,

boc modo;Oimnis bo

mo e£t u

tusQuuidant

intgi t

bomo non eft iuftus. Prepone Non

p

,equipollebunt ,

pofitanegarione tantüunt

sf

: 5

Da fecundum. Post

DI

difaes contra

ri4,ut : Omnis P

bilofophus st ce*

€us, Nemo non

Pbilofophws et ccus

*

totuplice

fita €» po

/ïpcfïza [ïmui

C fit

Datertium. Prepo

(sl

"I5 i

Z &haAR , V : Ominis

"intttíg

Wgutigge P com;:onmtur V

| charités

*

LA

lt

z

CHAS, R HODOL PrHIÍ,

153

trfionigi

æ?:drim e$t grata DeoNon om

ritadpcr/þi ;

grat4 Deo.

ms fbaritdæ 277 e[ï

DT

Da quartum. Qotics duo figua uniser[ds

lrl g

lianegatiain aliqua Propofitione ponuntur jita ut

ilolte

alteruwn Subict&um;alterum ucró Predicatun cor-

ceruat,tum id

ln

j

quod Subicttis refbicit equiudlet fuo

Tefogf

contrario: tted Predicatum,

[«o contradictorio,

Wift: Ex nibilo nibil fit.

üurt J

Mlttüuté

VSVS

Non mediocriter ad iudiciun

Adquid conducit A equipollentía

TIA

»fi propofitio aliquá

obfcura fit. Dtinde, baud pa

Yum facit ad copiam

t Aqu

fermonis.

DE MODALIBVS

rqmakrüü

Quomodo Grecé adpellatur Modus?

Teów - €7 zpocoueic.

nonet

Quid eft Modus ?E2 uox,qäæ fignificat,

quomedo Predicatum fe babeat cum Subiecto,

i fguni

. Quidergo eft M odalis propofitio?

vt

--

ht

Temperata feu ajFetta uno aliquo ifVorum quatuor

modorum;qui funt : Neceffarium, Pofübile,Contin

uiþoa(W«

g

gn;,w inmpofiibile..

DIVISIO.

Quottuplices funt Modi? Bupliccs.sub

|

;'

E

! !4W£

flantiales: e fünt quatuor; Neceffarium.Pofiibile,

onil

Contingens,€x tmpoflibile. Accidentalcs, quorum

Z)W:

Dialecticus mentionem tudlam

;b,arl'tf,

ficitquiomnia ccra

td 'f'g'k uultq

B

-

n

EROTEM. DIALECTICE$

",

DISCRIMSEN..

y

j

nf

«j

" Qui

d difcriminis eft intermodum et

yi

imateria

m ? Quód in omni propofitione adest -

u

pot

materia : fed fine mo

Ti

1]

do e(fe poteit ; quam?o fcilicet

elara per feest,

j

9j

W;m |

Quare funtinuenti quatuor modi fub,

ftantiales? Vteffent quafiindices materie pro -

i

poth

suutciatorum s ut nece[farium materie nece[Jarie :

]?QW MM

Eyd'eyd dwop iaterie contingentis s 1upofsbile

M

st

inatcrie vemote .

-

, j

'DE HYPOT

r'HETI C-IS.

Wæm [

uid eft Propofttio hypothetica?-

p Q

"Que plures habet Categoricas coniunctione omnié

Wieperp

1

30 aliquayaut equiualente particula copofitas; ut s

l

I

d! E

Si totanaturano rapitur. ad uoluptatem;uoluptas

|

If

'

qton erit finis bominis.

l

n

othetica ? Ab jzóle«

wl

Vnde dicigurhy

2545

?

vt

eieGreci enim &E U

7r09 €3 €00

ceip,dicunt,quod cx,

onfecutione natum c

:

d

turá,

&,non per fe,e [uapte m-'i

.

í m:&.

DIVISIO.

I ANTEC

. Quotfunt fpecies propofition

Is h*

otheticze? Tres: Conditionalis , Difiunctint,

d

& Copulatinud-

— Quzhypothetica dicitur co

ndftio-

Mil

is peré

Masmidi

citug

nalistQaue exduabu pluribüfuc Fategoric

'Ict)

: fl CHAS RHIODOL?HL

u$

]

fï;:itur coniunétione Si, fimul iundlis ut : Siene»

'.flhodume[

ficus & Celiu , ct damnandus.Hoctotum con

;

Md

?"æa

xumjGrece dicitur avv WIAASVO-

i fila

ux hypothetica dicitur Difiundtis

ua? Que duabus pluribüfue conftat Categoricis

L

coniunctione Difinnctiua fümul iunct

t: Autiu[lio

Frtedifil

[

$

p

ficamur gratis,aut ex operibus.Graec

.

d 'ie(suy d.

Ttrtro

Ilay.

t

Qiux hypothetica dicitur Copulati-

pl

ua? Queduabus aut pluribus conflat Categori-

cis , coriunétione Copulattua fimal tundis, ut: EE

Scipio füit Conful;es in Cenfura L Mwmrij colleó

CU |

guGréct gU EzrAeyuevop.

r

I)

.DE QVALITATE

hfs

- Vndeperfpicitur Qualitas in hypóe

tl

[

|

theticis ? Exuegatione prepofita,uel iterpofi»

1

1

I

ta. SLernüm negatio coiunctiom aut. equinalenti pré

T

|

i

ï.

ponetur,erit nepatiua : Sin postponetur;aul omnie

d

go non ponetur ,affirmatiua Ergo ajfirmatina est:

I

Si dies et,nox non ct.Negatiua uerà : INoi fi dics

!.

|

DE ANTECEDENTE ET CÓN»

ii hy

fequente bypotbeticarum Propo-

pgfunäiud' |

ttiontum.

;

Qyid in hypotheticis dicitur Ante-

p

edeins dia

gurit

|

&edens;quid Gonfequens * Autec

V

pdw ,

EROTEM. DIALECTICES

ul

(

citur ea Categorica propofitio , que proximé cotte

iunclionem,aut equiualentemfequitur.Con[equens

g

ueró alterapropofitiosut ; Si bomo e$t, animalmen

vl

tepreditum et. Homo est,dicitur Antecedens anie

gt

imal mente preditum,Confequens.

k

(ubus a

DE VBRITATE ET FALSITA-

!

mentu

tebypotbeticarum Propofitionum.

p

"m

T

Vnde pcndet ueritas & falfitasin hy

otheticis ! Ex confequente.Si enim oppofitum

aE

cum antecedente pugnauerit,uera erit affirmatiuas

fülfaautem , fi non puguauerit, Evgo uera erit : Si

Quotfun

bomo eftanimal eft : falfa autem; Si bomo estmi-

yeryl

;

Q&W)& h

fer ctt.

Qnomodo perfpiciturueritas X fal

QU Y

fitas in negatiuis : Eadeim ratione,detracta ne

gntione. Deinde adbibito Canone de affirmatiuis.

D

Ergo uerd efl : Nó fi bomo csl,mifer bomo cit,quia

1tionisfprci

eiis affirmatina est falfa.

ww

iniutgocs

DE ARGVMENTATIONE.

.. Quideft Argumentatio ? Ef iuflaarga

DES

menti cxplicatio.

Quldis

Quid eft Argumentum ? Nibil aliud ct

Mnpf

nifi tertium illud wocabulum, quod ante coniunctio

nem illatiuam ponitur,c7* non post coniun&ionk:ïz.

wl

Declara Exemplo.

Vndtdi&u

*"W(Eäï,ia

| Cui cedes est bono;is n idiatur ;

Clodio

H:SW&;M

7

lC

Wim' ( )

CHÁf, RHODOLPIHI.

04

Mf

-'Clodia äedes Milonis et bono,

» ,dmmlml ,

*

lgitur Clodius infidiatur,

M

! Totus ille comextus trium propofitionum ,d;fcie

€ur Argumentatio, Arpumentum ueró e

»cedem

bono e[fe.

Ut

M

. Quibus alijs nominibus a

dpellatur

rgumentum ? Médium,caufa f

[4

& ratio,cur

iil -

Wocabula que[tionisiungtntuy aut difiungantur,

wf

FORMAE ARGVMENTA-

Ym

tionis,

Mrtenhs i

d -

Quotfunt form

€ Argumentationis?

ductio,&

Qiitior: Syllo

gifmus,Enth

ym ema;In--

t &l

Exemplum.

Hubtwe

V5YS ARGVMENTATIONIS,

ii

" Ad quid coducitn

TET

offehas Argumen

!

tationis fpecies ? vt,

quidquid et Argumento

vum apud bonos autores

]

&d trutinatiuoces,

ad bafcc fö-rmaæ,,tanguamv

|ONE, g

TT i

^ DE SYLLOGISMO,

,

i

Quid eft Syllooeifinu

du

s* Ef oratio, itt quá

t

quibufdam pofitis aliud quid.

d

am ab ijs,que pofita

func;neceffarió adcidit,có qu

ödkæc [Mmo'

unäM-

^ Vndedidus eft S

€ VA 0i 2j,id ejt

yllogiímus? o 2

l

»collieere, computare, ratigci

uári ; Smngta Mcf

bmeticis,

"

agbor«; ab Arit

V

r

:

J BROTENM. DIALECTICEÉ -

u

j

DpIVISiOoO SYLLOGISMI

j

:

Syl:

Vndefumitur generalis diuifio

logifmi? EX tribiá rebus,Forma fcilicct; Ter

»

nis,c Perfectione.

Quomodo erg

o diuiditur Syllogif-

Qcfur

imus fecindum Formam ?In Categoricums

v nl

j

(uefint

e nypotbéticum.

5

e

E

Ml vll

. Quid éftSyllóoi

fmus categóricus ? Ci

i

ius utràd; fumptarum propoft

tioum , pariter &*

(Qyimpl

Concliifto c£t Categorica propo

fitio.

d,';,zpup!icia

logifmus

hypotheticus!

mil

Quid eft Syl

Cuius ucl algera taitiumsue

l conclufio e£ bypothee

futupli

UTR .

i mattri

Quomo

do diuiditir Syïio gifmus fe

ïan4tio?4,ut ftt

n

cündum Terminos : 1n Conmunem, C Ex$

ofitorium.

Y

D6 REN

uidé

ft $vllocifmis communis :Cu

Wt T

ius fcilicet medium e& terminus c

ommutis,.

Cuius iiedium efl |

t

. Quid eftExpofitorius?

"ml

terminus fingularis.

myagav'M

Quomodo d

iuiditurSyllogifrnus fe —

cundum perfectionem :1n perfetum C irti

u rtqUI

erfectum.

H

aQ

[

dul

. Quid eft Syll

ogifimus perfectus Qul

MT qui

aullius alterius indiget ad boc,ut fit tece[Jatiwscus

iufmodi fuit onmes Syllogfiti; qui fiunt n primá

Vr gj

MUU

niüsi

iif

guäuid eft im?pierfe&us Sy'liögif'

Culil

CRj

CHÁS, RHODOLPHI.-

269

A

