in que[lione dubitatio.Ea uerp que in ipfis w[unt,

d

uci extritifecus pofita

(

n

f unt, Argumetitorum copiam

Mu

fubiiuiftram. -

u

M.

Externi funt,quorum Argumenta àneutro iflo«

"d

/

g famunsr od etrinfus dfefoma

tU

Subdiuifio prima,

if

il

hii

Loci interni fubdiuiduntur in Sub[lantiales e

comitantes SubfLantiam.

BN

|

TT

miun

Loci Sub[Lantiales fun£ note. Árgumentorum,

J

que cum uocabulis prafentis queflionis nece[Jaria

c Mj

quadam €» intrinfeca coguatione deuimtta funt.

E£ funt feptem : Definitio Genus, Specics , Diffe-

veutia , feuProprium , Totum , Partes , Coniie

i.

ï

l

Comitantes Subftantian; feu circa Subflantiam

func ca;sque. cimn vei infun,rem tamen won confti-

immïij

tuunt fed modum quendam adferunt. E (fe enim ftul

iimy jm

£um, fapientem, omnia illa adferunt modos quof*

| P

dan,,fed non conftituunt Subflantiam,Et funt tres;

E

Adiacentit, Actus, Subietta,

Subäiuiüo fecunda;

Borum,

)

LIB, HIL DE LOCIS.

87

14f

3 ïïorm,quæ funt extrarem,alianece]]äfiaquao

etdmezg

dam uinculo coniuntia funt rei,eo nocantur cau»

ro',ng h

Lod:

fe;quibu iunguntur effectasitem deflitata, Alia u-

ó f[unt eiu[modi , ut tton fiat quidem per ipfa res,

Ifelyy

Mjuf,

fed habitudinem quandam , nomena; adcipiat ab

ipfis : e» dicuntur Adplicita ,ut Locus, Tempus,

i

Connexad,

Alia,qué extra rem funt , neccf?itdte nulla rei

tiloe

coberent. Quorum quedam eiws funt generis , ut

if

a ipfa & res, cum altero alterum €x fie altero

e[Je,e nori e[Jc pofoit,eaq; dicimus Accidemia.

Alia fuit , quorüi alteri infiftum eft alterum;inq;

t

i

inutuat vicifim perniciem tendunt Ea Repugnan

tia uocamus,ut [unt oppofita & differentia, Suné

fs

ergo in uniuerfum Loci uigmti quátuor ; ut babc

I

fubferiptum du pateutt,

?

Yv

Dcfim'tiö.

m

Gens

Süb)ïmtid-

Species;

TU

lcs Septé, ut ;

a

Totum.

Locorum alij

i

interni funt:

Partes;

€z bi rurfus;

W

Coif.liügaffff

ii

aut funt

Comitatites

Adíacentid,

Subflantiam

Actus.

Tressut;

S"bæ&av

E

,

D,

J

DIALECT. CHÁS. RHO

U

Efficio

W

Cau[e di-

en$.

UR

cumtam

Ant cognat,

Rinis,

(

quorü aliaant

J Eucnta ,

Effect4,

(ui

uts

De&tinA

fd

mit

*

Alij extev

But. Adplici-

LoctA.

ni :€7 bi

ta,qd gems

: TC"?PML»

LL

iicumur

fut,

^ Cottnexd,

Cotititgentid,

o qu

Pronunciatés

iil

Aut Acciden

s

tla , gener4

Nomtern ret,

Compatatáe

umdlutt

funt,

n

Similia,

(

4

Aut repugná

Oppofit4,

ul

ti4,

?

Differencid,

wiatd

De DefinitioneLoco primó:

D

Quid Definitio,€ quotuplex;im primo Tr«&ta

ta auditum ; bic deratione Argumentandi agetur,

T

Ratio Argumentandi.

iij

Argumenterur ergo à Definitione rei (de Dé^

l

(I(I Ti

finitione enim nominis infrá de Accidentibus agt»

l

LICT

tur) affirmatiué € negatiué, Affirmatiuc fic: Est

NT

teflimonium gratie Dei externo fymbolo decla-

AUL g

rátum: Igtur Sacramentcum: €7 uice uerfa. Vents

I

eonuerfio et, qua mundi buius peruerfitate ualere

Mif

L

b,

AE R B L'öClS'.'

86

f

hf,

duffim uiam Domini nos rccipimus, Igtur patnie

€entíd: €7 contrá,

Wf.

ff

CANON Vninuerfalis.

D7

i

Cui conuenit Definitio, eidem coné

uenit & Definitum: & contrà.

Ncgatiuö fic:

Tama meritorum tuorum,Cefar,nondum ad os

wmnes gentes peruenit , igytur non fatis diuglories

wixi[H: ez uiccuerfa ezc. Item , Nullac& medela

morbidorum membrorum,Cy" conferuatio fauovig,

ut publica conferuetur bone[Las , Your non eft- di-

faipliu.

Confï:tatur præfms locus , Iï aüt ucfam Proprís

un;aut uera Differentiaaut uerum Gcnus pofitum

P

&oti c$,aut alioqui à lcgz(:m definiendi aberratur,

Tsf

Defecundoloco, hoc eft,

Genere.

um

. Genus inter locos internos, €x eos qui' funt

Ín SubJLantia,ideo recenfetur , quód,quamuis Spea

ii

cies proprie won fit w Subtantia Generis , tamen

u

J

eum aff nis ommno Generi exiflat ,idco ipfa m

(

cum Genere inter cos locosqui in Sub[Latuta effe di

ii

euntur enumeratur, V crbi caufa: Animal effe po-

li

iest,ut iron fit Homo, non Equus, uon fingule fpes

at

rissliit

«s Attamen [i i wiaerfum otïzfufs remoue

ff

Genus

M

J

DIALECT. CHAS. RHOD.

|

w

u

j

li

Genus quoq; fublatum iri neceffum erit. Vtidem e

de toto dici potest.

b

!

m

Ceterüm hoc loco Genus

dicitur,quidquid ali

i.

r

communius e£,boc modo etiaminfüme Species ge

ul

nefd erunt,

ii

Ratió A'rgu'mentandi à gcncre

ial

p

ad Speciem.

Principio negatiué: Si fiducia non c$t, Ergo neé

des, Item : Siaurum non legauit , Ergo nec celao

vRutufi.

Q !

tum, Item : Si anintimotus non efb, Evgo nec &t

»

t&ur uec Ácneas.

axQeiteikoe. Tent s Si Troiani non ficcrunt, lgie

t

]»

CANON Vniuerfalis.

Genus habet firmam refutationémi

D

Speciei

: & non contrà.

|

Hinca

P

ffirmatiue. Q uando feilicet à genere uni

3

Qu

uerfo, feu à toto uniuev[ali pregredior ad particue

i

iamräoAr;

lare)boc modo: Siomne argentum legguit , Igytum

g

e celatum, Item: Si in owmibus uerus est Apollo,

n

ez in boc uérusfuit,quod dixat :

Yen)

Aio te Aeacida R.omanos uincere poj]'e,

Mf

CANON Vniutríalis.

Mj

Quodtribuitur Generi,uel tiniuerfe

Mij

]

reiiidema G Speciei tribuendum eft.

Iw

lr

Detertio IOCO,bOCe&,de S'Pfääa

du

" peci es bocloco dicitur,quidquid estalio ttti-

- auis conumume ; hoc modo etiam lndiuidua. Species

erunt,

'fmgt';

:

)

ii& HIL DE LOCIS,

89

n

erut.Quemadmodum er

g

o 4 Specie d Gerne, fie

ab Indiuiduis ad Species procedimus,

5

€

j

d dia

A Specie ad Genus Axgumensamur affirmat

inà

ts g

ráe

antim,boc modo ; Si continentia Scipioris pi

ts impulit,ut eundem falutatum a[cenderent Lin»

(

ternum, Igitur 7 ülrtué, . Iterü , Si magnum illuzi.

Alexandruri Arifletcles ebrictatem dedocere noi

potuit, Igitur nec crapulati, Vteti, Si Turmas füits

Ergone&

€ Rutuli, Si Aeneut,e Troiani.

li

Wt

CANOR Vníuerfalis.

W

Species habet firmam affeueratigé

hem Generis,G non coütrà.

t

De Differentia & Proprio;

quarto Loco.

rreiti j

tl

— Qüeinadmodum à Definitione ad definibum,er

&ontrá,Argumentum proccdit affirmatiné x ne-

Iuf

P»POHO)

gatiue : Sic à Differentia e Proprio ad [uum Sub

iectum,modo uerafit Differcntia ; feü Próprium,

Verumn Proprium crit, fi éüm fuá Specie recurrat,

]

'

Affirmatiué érgo fié Argumentaimur ; Deumi me^

tultit Deum credit , €7 proximiuri diligi, Yoyxtur

liue'r!?

reuera e9? Chriftianus ; €7 wice werfa, Mem , Hoc

j

inum cirat , ut fit fUvoja in Repub.1giur ueré

)

Magifiratiim eerit ; e uicifim, Mem, Pritia prin

[

TTE

éipia fue profefiionis callet ,

1gitur gcrä Profe(fas

t

ch agzt' d 'corm*oï.

M

Wm- ..

j

CANON Vniuerfalis.

hio

Pofita Differentia feuProprio , poà

nitur quoq id;cuius eft Differentia feu

jl

n d

Negatiue fic : Non e& delectis neq; boni,neds

if

maliin Republica Grecorum , Neq; igytur iuftitia

:

imutrp

difiributiua.

CANON Vniuerfalis.

Worts,tfg

Remota Differentia feu Proprio,réé

qna t

imid

mouetur quog, id;cuius eft Differentia

-

fgu Proprium.

"

DE TOTO, quintóloco.

"Totum efLiadex feutitulus corum Arg'um&nta

vPoüron

rum;,4d quorum integritatem res in que[Hione proe

lh

pofita.tanquam membrum requiritur .V t ad corpus

Mij

boitünis conflituendum nece[Jarió requiruntuf Ca«

^^

[ 17

puï,bfachia,üem:r, pedes.

Wt

DiIVISIO,

u

| E£ autem duplex Totum : Sub]ïantialc,(g- i

l

Nyt

tegrale, feu totum im quantitate.

Totum Subflantiale e,quod ex partibus Sube

/

| glb

ftanialibus conftat. Sunt autem partes Subftantid

i

les,cx quibus vci Subftantia coalefcit : ut, Animas

Pj

Corpus,Caput n bomine,

ln

Totum integrale est,quod cx partibus itegva^

libus fit , ex quibus magnitudo rei perpenditursut.

IT

Ratio

pl

[umlongztf(docc.

h

xi& liL bE Locié,

$9

LOT

Ratio Argumeritandià Toto

E

ad Partes.

lia fey

Argumentamur autém . Affirmatiut € Negs

boml,"( "

fiué 4 prefehti loco.

Affirmatiué fic: Si ad fürcas Catidinas umuera

rf

Ws exercitus Romanus [ub iuoum tmiffus füit, cum

fumma turpitudine R omaiis Imperij,lgur C2 utt-

peratores,Legati, Sreniferi; Tribunithilitum, De»

ritrü

euriones,er milites gregarij.

(

L

Item: Si Philofopbiam callet , Yotur & Pbyfi

t C Etbic

5

en,€?* Politicen,ez" eat que demedijs

tcifs tractat.

]

CANON Vniuerfalis.

glmfa

Pofito toto,

ponitur & pars eiusque

Wjny

ibet.

lag

"Ien

Negatiué ]ïc : 'Si'c'ïuïm in uiwerfum nullacft;

lgitur nec massiec

fecttitià ; nec prikatie nec pu»

Vlice edes.

CANORN Vniuerfalis.

Ü p

egatototo uniuerío

, negatür 'eïgi

"m

qu&libet pars.

Wü

DE PAR TIBY $, Sextoloco,

T

ä

Partes funt indices coruim Argumentork,qué

ed propofite rci taturain con[lituendatt requirums

fgrd'

|

int

thr.Vt fi neges,bominem e[fe immortalem;quia fit

ex corruptibilibus Elememis compofit

us

æ.

ao

M

Pl

&

|

)

DIALECT. CHÁS, RHOD.

DIVISIO.

W

þdftiwm alie f unt prmcipäö : ali üeró

þrmapcdcs. s

nfinuäl

WF

Princifd

es funé quibu 47&247]?&; Tes zpïa quoque

ftui

definit e[Je : ut fi mateviam &* formati ab homine

fuedt

adimas,non est qud aniplitós dicatur liome.

yil

li

Minus principales diciuntur, quibus amifiis l^

!

ditur quidem ittegrum, fed nomen fuwum won amit

M

tit : cuiifmodi funt i corporc bumano manus,brd

C

&bia €?c.

us Ut

Adpattie

Ratio Afgumentand.i

myävä;ï

busad totum.

(

lrgumentamür à partibus ad totumi, Affirmá2

| Suä

hii

tiué C Negatiue.

difun.

Affirmatiué fi

ei Apoäifficäü,biaie&ïccn, item

! us

Sophiflicen callet;1gitur uniuérfam Logrcen nouit,

|

u

Negátiue ueró plerund;,boc modo : Neq; Exe^

|

grticert, rieq; Metbodicen noult , Igtur Gramma?

|

rg'. f

$MA

h

tices penitus ct ignarus,.

Y

hRT

Item ? Noifuné Leges , no

n Senatufconfultá;

sori Refponfa Yurifprudentum , won ves iudicate;

EU.

n1on £quitas,neq; confuetudo .1g:ur Yus Ciuile nari

gaöd hu

E

LIDD

(

CANON Vniuerfalis, .

| MOgm

Remotis pártibus priricipalibus,ré-

J Nyay

inouetur & totuiti : tjfdem pofitis o*

D

imnibus; ponitür & totum.

!

Nl

Corimodé |

ï

2

i

TO

L!. lIl DE LOCIS.

91

WWWM

Cotmod? buic loco fubiecit R hodolfus wate-

giam e (ormam, quód ev ipfee partes funt rerum,

j fPþ qa& r

quibus pofiti

du d n

ratuy. -

14 li

la,

[

4 ali

Materiaieitar g&,ut fimpliciter definiamus, ex

L

quid fit, fine forma dvavujeoc. Vt ex panuo

Htf lee

;

MUton 4l

j t ue[tis;ex ferro arma e.

OT

Ratio Ar umentandi.

Corium non babet,quomodo igtur confuct cal^

ceos ? item, Ligua babent, pretcrea ';'-ay's vaue

Xti

;Tnyävs, INaues (gtur gonf;;g(gt

Mfhv

CANON Vniuerfalis.

Sublata matería necefíe eft etiam tolli

(atyi

effcctum :pofitaeadem,ponitur

quoq;

VTA

effectus;adcedente caufa'idonea.

L

reg,- E

Forma est,que dat nomen materie

feu cuique

jitté

vei, Sic anma forma bominis dicitur.

l

Ratio Argumentandi.

aj

Mentem non babety iostuv non e& fanus. Ytem;

|

. Si uaturdalas bo

iil

,.

m

i

TT

l£, !jædalum wolaffc.

ini denegauit , falfum igtfcr?

gicöd gogte figa

Vs Y u

- Conducit uterq; locus plurimitm ad eflimatio -

wem €7 commendationem rci. Sic paftor Vergilia-

gre

nus poculum fuum conimedat,c prefirt Damoe-

j

te poculo,à caufa efficicnte materia e forma fi-

n

snul. Poculum meura fügmum eit,e celatum opus

B

|

| DIALECT. CHÁ $. &HOD,

)

Qicinædmis, prccio[w igitur poculo Damotts

E

m: AE

.DE CONIVGATIS, Loco

1]

feptimo.

p

: Coniugata Arifloteles evsorye dicit, Al

dul

66&/)/05 adpellamt. — Sunt igitur Contugata , que

abunoprincipali deriuautur, Sic ditta , quod fub

p

EL

unum iugum fint deumdta : ut fub Sapicntta ,fapere

T W

€x fapiens er

.

gf Cafis à copiugut:&s minime [c«

v

paro.

w

OBIECTIO.

| u

Verian inquics, Quomodo Coniugata in Sub-

hii

flantia funt, chm palam fit,Coniugata non coflitue

"

ve SubfLantiam ? Verum: Sapientia enim fapientis,

quatenus bomo est, SubfLantiam tinime conftituit:

quatenus tamen de [apiente et. difputatio , certum,

]

C

cft, fapientiam in SubfLantia fapicntis e[Je , neque

!u

quenquam po[jc disi [api&mcpz citra fapientiam.

TO

DIVISIO

]

hr

Coniugatorum alia & uocc €7* fignificatione

inij

ditan

fümul à principali derigantur : t À inftitia inftu&

h. ami

ez iufte coc.

3

Ali«fenfi

utantu

11: Sicuirtuti ftudiofus,er ]iu.,-'

! pbrhm:h

diofé agere-coberent, Somto dormiens,es dore

tiüre €7'c.

T

Drir

Ratio Argumentandi.

Mrgu

& Coniugatis Argumemtamur ajfïrmt

iue er

;

Wg'üiuf'v

A-Tir-

10p

98

iimæm. DE LOCIS.

D

— Affirmatiue fic : Womo fum , Ygtur bumatus.

u)

Yem : Ager compafcuus est, Igitur compafecre.

Bicet.

Jtem : Si lulius Cefar i bello Ciuili contra pie Negtini

tilti 4j

Iplt, que

fatem patrie cgit , Ygitur parum pius fuit inpa- qft

bquöd M

triam.

3

Negatiue

fic : Sifortitudo fine iuflitiaeft faror,

Mi ,faperc

st

Youur fortis mwfi fuerit iuflws, furiofus adpellandus.

Videsin boc exemplo Coniugaéa effe triplicata.Pr&

&cre i Coniugatis concretum ponit abfiractumz

Ui t

Ab[Iratium ueró remouct concretum,im bunc mo-

rf

dun: Yfhw eft, Vgitur iv[litia, Et vurfum: Ywftitid,

Jiini

sen éft,Igitur nec iu[tus.

Afl

ytrti

CANON Vniucrfäli—s.

MM

Concefía uel negatauna aliqua uoe

Mi

ce, & ea conceditur aut negatur,quae

y

inde naícitur.

Poflremó,ualida Avgumenta cffciuntuy à cone

idin

iugatis, fi coniugata coniugatis nuda conferantur.

i

Sin autem cum adiectione aliqua , inualida. v nde

T

"n

non ualet:; Pbilofopbus ef malus , igitur. Philofo-

e

phiamala.

VSVS$.

'át

vf buiusloci t quadruplex .

Primus,quód à prefeii loco noninepté queé 3

:

«t Argumeuta. duci.

TAH

M 4

o

DIALECT. CHAS, RHOD,

j

*. Secund usquód plerung; admonet Argumett

"

tiit alio quodam loco delitefcentis, Vt fi feire cue

yit

plas,boná ne an mala fit potentia , [pice alterum

gt

coniugatorumshoc cst,

«2

t

T

malavi e[fe potentiam,

€

potentem ejfe, faeile uidebis

p

8

T'ertius, quód p

lurimim confert ad Poncine

!

- ttándaya definitionem. V t quid fepientia fit, fifcire

| Mu

laboras,commodiüs efficere non poteris , quam fi

. qu

diligeneer fapicntis officium contemplatus fueris.

i

A.

uartus e ultimus, poftremó ualet ad Exci

Y

u

pla R betorum,cum quibus pre[eus locus maguam

- li

babet coguationem 5vifi quod in coniugitis idem

fermé uccabulum wonnibil deflexum vepetitur. 1n

W

n

Exeinplis autem aliud fubijcitur. Exemplum eft,

At

fidicam : Alexander Pbereus, item Pbalaris in ma

xinis per

mf,m]n

leulis uerfati funt, grtur t.yranuis cit pe

viculofa.

Ti

Coniugata erunt , ft fic dicdmi Tyrauus eg

—

ifrin

periculofws, Mgitur €7 Tyrannis,

DE LOCIS INTERNIS

lt

* elrca Subftantiam, feu comitantibus

Mi

Sub[lautiam.

firal

y

( Bu

De primo Loco,quiadpella-

hinita

tur Adiacens.

N

Adiacens ec quiddam rei inberens,rem ta»

AMM;

l

gien ipjam non onjtituens ; fed Subiectum deuo-

Muinaus:

R?*llorms

D,

(f

L15. H]I. DE LOCI$,

85

Argum

"

(If€ (lja

gm'mms : Cui

f

inodí funt quecunq; diximus e cm

ditr

BPredicamentis Cywantitatis & Q ualitatis, Sic fe-

weritas e& quiddam inberens Catoni,ton tamen Ca

T

lit

tonis Subflant

Al

quominans,

iam gon[fitgcqs, [cd Subicctum de-

flare

,DJVI.;I'O l

iij

Adiacentium aliafenfu percipiuntur: alia intclle

,

8u. Que fenfu pereipiuntur duplicia funt : Aut

Süödiuifzfg

It

enim uno

l.

n

folo fenfu,ex bec à Pbilofopbis propria

"

fenfibilia

dicuntur,ut : Sonus,Color ezc,

d

ddrsn]

Alía pluribus

fenfibus percipi conimgit : cuiu[-

n N

modi funt,mag

nitudines

'€r multitudiues : bec 4

[]4

FPhilophis comma

x

nia fenfibilia uocantur.

!

Intellectu pereipiuntur,qui cogitando colligre

lpg;

mus;ex ijs uidelicetque antea fenfu affeciti fumus.

Vt in Magnetecolorem uidemuw

»[ed um attrahen

e&

di j?rri intellecu d. c?rchend&m

us

DIVISIO 1L

Adiacentium alia funt Natiua; alia Adcedentia,

Natiua funt,que rei funt intataey que ex i«

pave nafcuntur: ut calor in igne.bumor in dquá

C'c. Héc quanquam im apimalibus etiam fumr,

roprié tamen de ijs intclliguitur ,

feut.

que [enfu cá

"

Adcedentia funt,

que forinfecus rei 4dueniuutz

jó

L

gg;t— galyor.m aquá igm' adpofita,

A ,

D*ALEC*"P'. CHÁS. RHOD.

y

Subdiui^

Porró,natiuorum adiacentium,que in enumalie

(on

bus confiderantur ,alia ad animum veferuntur, ut.

4u[l ((

ritas,docilitas manfuctudo ; lia ueró-ad

v

F

"

t rubor,uelocitas C6,

fipt

DIVISIO

I1I.

W;ü*

Adiacentium alia [unt momentaned : cuiufmodi

2

func;que

Arictoteles zratÜn dicit : ut pallor ex me-

M

í£u contrd

&us . Alia diuturniora, qu£ Ariffoteles

a

aparixée at si[es adpellat : ut ira, iyidiss

f

«mor C'c.

w

Ratiqugumcntandi.-

M

& — Chriftus uerut tmitis ac manfuetus, Igrtur rt0n ul

perdat, fc

dferuct.

W

]

. Antiph

ila formo[a eft, bonis moribus.ornétds

$i

W

Meritó igtur expetenda.

?

/ b)y: mq; Bim,

3

7

Neq; officiofus, fed

iqqugo*yvau

filr

; fddatcQ- cit, lgtur commendationem non menee

EE

m

&r,

N

Wi

CANORNES.

hi

E

^ "Tributis

adiacentibus,inferturSub/

*

n

iectum, Vt : Si

iuflitia c& laudanda, Ergo ctiam

J

7H

dmmm bom uirio

N

Dd

laudatis adiacenti^

! I

. Reprehenfis aut

Y

"

bus,laudatur quoq;aut repr

E Í

Mi

Subiectum.

chcncjit,u!

ld

. Defecundo Loco;qui adpellae

3

D

fn)

tur ACTVS,

|Oden

puples

D

LIB. IH . DE LOCI$,

94

LU

Duplexc&. Actus, proprie adccptug,æ" ftri-

W:M)Q

&. Prior;qui fcilicet cum motu coiumncia ed : it4

[

quie[cere , [cire , caleve , Actus non fi imt, cuya non

Jint aliud,quàm calidum, fcientem,ct quietum e(fe,

fcd potius A discentia. Pofleriorimprogrié adcea

d

ptuse la

dun:

1géut boc loco, df]init;grq; in butc mo-

'Cote

lt

Actus eft omneid;quo aliquid agere

aut pati dicimur: aut quidquid apté re-

TA

fpondeturad interrogationem factam

per Quid a

giti Sic quiefcerc, fcire & cale-

reACtu funt.

u

Quecung;igtur in Predicamento funt ACio »

ii

nis €7 Pafllonis,ad bunc locum referuntur , fi mo-

dóut Accidentia confideres:Sin ut proprios AGus,

j

&am non ad prefentem locum, fed adlocum à pro^

prio pertinebust, Ergo fi fic dicas : Loquitur, Igr-

mo

tur bomo est : tametfitoqui attionem fignificet,ta-

men non erit Árgumentum ab «clis , fe i potius

proprio bomisis,cum loqui fit propria fünctio bo-

T

(

minis. Ceterum iuidjaura,amor €?'c. Adiacentia

funt : yuidere autem, irafci, amare,Aclus, Ergo

omnes Actus oriuntur ex Adiacentibus.

Y

l.

DIVISIO

T

-—

Atfuum alij oriuntur ex natiuis Adiacentibus,

ut calere ex ignejlucere cx Sole. Alij ex babitu,

ut fcribereymederi,calculari,ez reiqua que prc-

pria mdutria adquirumar, Alij ex paftionibus ,ut

n

pallereex mtu,

DI2

DIALECT. CHAS, RHOD,

f

II.

DIVISIO

"

ipl

Actuum 4&7 ex fe aliquid producunt,it pingee

g

Áj

ye, pugnare, feribere.c7 id genus alia.. Alij intra

fe confumuntur ut axibulave uolare &oe,

T

Horum alij babent finem propofitum,ut ambula

h (

äübdim.' rä,

currere. Alij nullum finem babent propofitum;

yonu

9Qv

€ fi babent,tamen non est t grogdtulo,:ft iraf: 25

lici

;

D

gb

[Í

guderec e,

1.

DIVISIO

At

n

^ A&uum alij cion fint adiacentia magis,ad bune

usl

n

locum tamen ref&mmw : ut calere , [ dre ; gui;-:

fcere-

pf

Alij cim maeis fint d

&us,ui eaque Greci oEu-.;

|

D

aixà dicunt;iter Adiacentia tamen po

hn

V* T0£EVEQyt

*

ï

qumux ; cut

ufmodi funt, pugna,cirfusslueta Cre,

m

rid,n:g

Ratio Argumentandi.

D

tindi

Si Aeneas cum Turno pugnauit in Italia , 1g1o

tur Acneas fuitin talis,

(

falis;

V

CANON Vniuer

Tributi A&us inferunt Subiectum,

Ia

Ceteriuti As plurimü

m udlent ad laudatio-

M

Si mulieres plerunq;

r'ämmng

gem ey uituperationem ; ut ,

Mi

blandiuntur rixantur , cotquer

ntur, fallunt , g

1

Áialy

pur contemnense,

D« tertio LOCOQqU.idiCitur

|

Subiectum,

n

Subicctum

i18. HIL DE LOCI&. — oj

»

Subic&um quadrupliciter dicitur, Princi-

I

pio.quod fub aliud iatlum e&; Sic Graptmatici ade

W

cipiutit, Secundo,cui aliquid inc&t : Yta SubfLancia

dicuntur Subiecta onnium dccidentium. Tertià,

"

de quoaliquid dicitur ; ut iti Tra&tatn Propofitio-

M. Quuarto,circaquod furia rei uerfatur.Sic

(ly

Logxces Subicttuméf gsrád'a £ie. Sechindomodo

bic adeipitur,definiturq; i bunc ntódum : "

, Subiectum eftinde eotü Ar

gumene

u

iorunj,ljuibus res

Propofite quzítio-

if^

histanquam bafifeu fundamento,inni

titur. Ergó adiacentium Subicéa funt

? qmbu&

tpfa inberent,

8

^

ari fanima, Subietum mhil

[/

aliude& mfirece-

ptaculum Adiacentium ex A&uwm: Ne

D

d Adiaceni

tia,neq; Actus fime Subietto e[fe po(fa

"t.

. Porró, Actuum Subictta bifariàm dicuntur.Aut

énim Subietta Actuum funt ; ex quibiis proceduné

achus,aut in que. diriguntur attuá, V£ cálcfattionis

Subicctum est ignis,unde procedit ; Deinde a

:

quts

l,

in quamilla calefactio tendii.

Poftremó;Obietta fehfuum proprié ad bünc loà

éutm non pertinent, fed ad caufam efficietem ; ob»

ieea enim i fenfus apunt : ut color i& uifum : fena

[usautem g& obicctis patiuwntur.;

Ratió Argumentandi.

— Aureum nallum mquam babuti, qua fïa:äæ' i,

tgrtur

DIZECT.CHAS. RHOD,

M

igitur audes dicere; bunc tibi furripuiffe aureuint

um

j

$, — Anütumis ztonbabet , Honeflus igitur non ex&g

CANOR Vniuerfalis.

ij

jj

Remoto Subiecto;remouetur & A2

"l

é£tus & Adiacens,

N

:

ii

1tem, Cato es, lgitur prudentia n Catone cone

g

[lituta.

CANON.

u (

gt

V

Pofitó Subiecto, ponitür etiain id;

uodinSubiecto effedicitur.

Negatiné tamen magis à pre[euti loco Argu-

Cul

tuentamurs .

irfngi

VfusLocorum *co'mi"tanüüm

j Mitas

Subftantiam.

*

|

(

Loci circa Sub/lantiam condicinit iuagis ad

quaim

Amplificandum,quám ad Argumentandum: Pluri

u)

guüim enim faciunt ad copiam, * rem ip[am dila*

t

tandam. . Colligitur infuper ex illis Laus & Vitu-

LOT

perium : in genere iguir Deménftratino plurimiut

4

E

profent.

DE LOCIS EXTER-

Wi

i5 :€7 principió De Cognatis.

1 W'.

Caufe & Euenta cognata dicuntur ; quïd Cdii^

Nf

ngrf:u«

f& eucmis, * euenta caufis, origm nàfcendi &*

».. proueniendi, funt coniuncta,

Vg

T

i*ecärunt

'&15. fnun bB Locis,

o6

ii

— Éecerünt alij quatuor caufas,fed quia materiam

d

€x forimam inter partes enumerauimis , boc

x

locà

deefficiente . fine tantüm dicenus.

Caüifa igitnr eft,ut 4 definitione ordiatur,ci»

h

ii i euemt aliquid..— Veleferes que antccedit,

quam cffettusfequitur fuo tempore et modo: queitis

"B

admodum dies fequitur Solis ortum.

Hàs canfas rerum €7 effectus adcó neceffee

cognofcere;ut nemo quidquam fcire dicatur ,citrá

eaufarum cognitionem.

à

De Caufa efficiente,Locó

"

primo.

Caifa efficiens cQ,d quafit þrim'cïpïuïm mó

fiu: feu quod ci,quod n que[lione ponitur,operam

prebet cum efficiendo, tum afficiendo. Vt fit bec

d

que[Ho ; An Clodius fit wfidiatus Miloni ? Con.sff.

Quia uolucrit Milonem 6 tnedio tolli. Vam uolunc ag

i

li

babet fe ad prefemem queftionem,ut caufa effivi-

d

ens adiuuans Clodwum afficiendo , ut fit Argumets

tum:; Clodius Milonem € medio tolli uoluit,

lgtuf

i

est infidiatw.,

DIVI1SIO

l.

Efficientium alía

itrio,

agunt neccfiitate;alia pro 4?*;.

ll

Necefiitate agere dicuitur , que tton po[fank

ton agere ; culu| modi funt confili iudi. ijq; exper2

tia. Sic ignts uon potcft non arcre.An coniedturalis

bus fufficit. pofJe.

Pre

y

ö'mi,sc:('. CHÁS. R HOD.

[ A

Pro «rbitrioagere dicuntur;quibus liberume&

WWW

dgere;ucl non agere ; ut bomines,e quedam «ni-

D dl

matti4 &Ao*yet. F non fufficit agendi poteftuis

fed etiam requiritur uoluntas,ut cititi dico : Et po^

W)WQ j

tuit, & uoluit itterficeré Aiacem VLy[Jes ,Igtur

p

pc[tf:m

bOImCldlj réwu.

!

um

SVBDIVISIO

l.

"

ii

Agentium necc(farió alia nature ui,e fuapte

fbonte agunt: Sic Sol fua [ponte lucet : Yonis fua.

f

onte calefacit , Alia ui forinfecus adcedente ; ut:

ha

Lapis émana tua enijJuás fumma petit.

n

il

p

DIVIS$IO

?

Efficientium alia funt imperantia

, ut Archite

Mp

&us : Aliaobfequentia;ut Miniftri;qui funt iufil ab

Ng

Architetto ligua c lapides ad futuram domwm*ïy

Wüe/lf

prepararc.

(

SVBDIVISIO

II.

Min

"V

f

Obfequentium alia agunt : ut, Latonus lapides

quyt

Mno

cedit. Alia [unt 4vendi inftrumenta : ut. mallti,

IN

fecures,e'c. Sic ii bello Yeperator est caufa impeo

rans ; Miles caufaobfequens : Bombarde,e» elie

DI

qua machinamenta bellica , dicuutur in[trumentá

agendi.

1

i

Porró

; diligentiflim? obferuandum cft difcri-

u

amen inter cau[as imperantes & obfequeutes,Mems

jb

inter caufas vemotas €7 propinquas. Caufa rema

tl

Rixd

l

tacslcim dico:; Ri-äcam eä? JIgtur occidit.

euid

D,

ïnäl. I b's :"Lo.&x—iä; — 95

"u

enit paritiergumyiurgrum odiwn,odiwm pugtati,

11l df

pugnauulnuuulme pofiremó cedem. Ergo pro»

ts

B

babilius Argumenmum erit ; fi fic dixero : Vulnwe

T

p

Wnflixit s Ygnt

H

/

r interftcit : procedit enim à canfá

;Igztm'

propiqua.

Poflremó ; 'E:duf;c-. aturales fämpgugum T

dgris ddrnotamateria conucniente femper urit;

Mpl

u

Rario Argumentandi.

tb fM

qe u

affirmatiué [ic : Philtron bibit,ece[farib igió

Buv emarecogitur, — Mein, Vesemin baufit, Yostur

repenté concidet. — Ytem , Cicerónis filius preces

ptorem babet Cratip

pun. lgtur Pripitetica hi

rdie

lofophiaimbuts.

ifiu

Ne

g

T

ttine fic ; r eneümiton bibit, igiur n Fé

?cmäconcide?,

CANONES Vniuerfales.-

r

Affirmata caufa neceffaria, infertü

d

qiié

Qquoq; effectus.

Remotacau

,

ts

fa neceffatia, aufertur& ,

«ine

effectus; -

T

bE FINE, Loco fecundo.

At

.. Finis d vfisrei, propte queni dliquid fit. Sig

dlfcrin ]

Equus bonus est;quia & equitare bonum ; in queni

Ms

Inem Eu esb defüiniatus. Sic fludiorum finis e&

ärerytä

eruditio ;

Rad

&

ciid.

N

V

]

:c« DI Lsc-r; -cms." RHOD, -

I]

Porró ,potifima caufarum eft finis : Si enita

|

j

domus fieri debeat neceffe cft ut ante omnia fit ma

ii

teria,iam materia [ine forma &v avysoe cft, [orma

autem fine cfficiente prouenire mequit, Poftremó,

"U

efficiens non,mfi ob finem aliquem extruit,uel proé

TY

pter mercedem,uel st ip[c wbabitet , uel ob aliam

caufam. R.elin

st

quitur igztur potifimam cau[arum

al

cj?'c finem.

DIVISIO

w

,.npum.ïttm

.'Einis ex rttone bonorum perpenditur. Es ing

lat

tur duplex bonum : Summum,, [iue abfolutum ,

t

'conducchs.

7

quy

Summum botium est, quod in

fuogeneve eft p

Muj

fectifsimum. Sic Tauri fummum bonum cst bcae pá

hm

fcisco nen occidi. Ar vefpettu bominis illud occidi

ais

fitamm

-opiimum est.. sic Wirtus ex Stoicorum fentcutit

tlf

ummum bonum dicitur.

Conducens fiue medium

Wi

est,quo mterudüiente a 1 fummum peruenimus ; ut

(Uirin

Alabor medium bonum eft , quo ad uirtutcia perue-

[umm fim:fl

simius.

| ho

Eadcm vatione €

Finis e duplex : Summius

N

cuultimus,€r medius.. Summus c$t flatus cuiuse

libet ret perfectifimus. v t n bomine ct uita ter^

&ib

m4. Sic fludiorum fummus e7 ultimi finis eft eru

LURU

ditio. Sic belli, pax €7- concordia. Medius cst,

Quiry

[co conferens,

qui ad"priarcfn adfcdit ;ut in þanufne

W!Em

cibu;,uc[itg, :

$VB»

LT

N

V

X

l

d

s:" eh ,

RJP. IHII. DE Loci$,

9t

f

SVBDIVISIO,

í

04

Ien),

Exmedijs finibus alius eft proprius , ut: Vo

Vem duxit, Ergo fcortationem ttitab.

it : Aliusimpro

tlproy

£riwscion rci abufus cf : ut, Vim

um inebriüat.

177

Porró,ut aliquid cft primumin agendo,ita ma

j

xirie fummum & ultimum fikem confiderat, Sié

Mercator primus etyut extruatur uauis,ex ulti

mun quoq; fiuem confiderat,qui e8 comportatió

E&fgv

opum, Item;ut media longis Àprimo abfunt,ita e»

o

Bam propius ad wlrimwm tendunt : Sic qui extruit

WAdm , propius ad ultimum tcndit , quàm mauita,

d

qui proxitmus cft a primo, folam mercedem cx arte

hanigandi [erans,

A M

Poflremó,unid vei uar

xddi

Ij poffant effe fiues, diuer

o

fotanen refpe&tu.

Sic edificattonis finis et domus,

edi

csntis Incrum ubentis autem

d

Wel donet nel locet,

ucg ut inbabitet,

k

. Ceterüm cfficaciora. Avgi nmtal famanur: à

tie

umnto fine,et 4

proprio;quam à conji'rcrz'fc,gcä' 4b

i

mproprig-.

aiit

Ratío Argumehtaädi.

(*

Situériuitam licct, Ygtur e ge[tare güd&a d.

fel

E Sipax bonacst, Ymtur e bellumutile,

T^

Siuiriutem expetis, loitur lbores ferendi, —

d

2

SEmalé audire nolis, fuge praua confortia,

;

"

.

item ; Si libc

:

F05 odi[ti, Vxofcin igtur ne du-

«to,

N

!

!

(

N

CANONE S.

ft

i Cuius finiseftbonus,&i þfuquu'äa.

f

uebonuim.

"

Jl

2

Quifinem e

xpetit.nó refugiat quodi

gf

h

; adfinem deftinatut.

:

n

- Qni finem oderi

t

;; neceffe eft fugiat

|tty

w

: qua finis confequitur.

dicn

[

! Éuenta dicutur, que € ui e ünpul[Towe

WM

éaufarumcuenuunt, Diuidumufaütäïz'mlzjfc&as-

€ Deflinatà.

M

. D& ERFEC'TIS, Locotertio.

J

Sunt igtur EffeCta;que fiu à cáufa b&?c&ä

duj

ufam ántecedenteim fuo tempore

í

(

fi

te, [cures que cà

Qd

I

N

€7 modo [equitur.

Sic dics dicitur Effettum Solie,

du

Sic m/ïgn&s picturá dicitur Effectum Dureri.

|

Ratio Argumentandi Aflir-

matiue.

m

t

. Sirdlinitio M. Marcdli tantopcré laudandá

ipt

9«e&. Cur non etim ip[c Cefaf.

Loud

,

2

Ateih : Siepciite concidit, 1gtur uewenu

b&ü[ïiä x

krlg

Y

e

1tem : Si;quàd fibi dextram manum adufoit Scé

bl

;

&rola i conjpectu Parfeme,tam'apcrä Aeäommc!idqt-s

3

Id

-

t

tgr,Cur non ipfe quoq; 5 cgqola :

- CÀ

dj

[

U

E1B. IH DE LOCIS,

99

CANON Vmu erfalis.

1quo;

Polito cfïc&u nae!ïe eft etiam eiusi,

efficiens proprium aut effe;aut fuiffe.

quod

- Dicitur Proprium: Si enim ab improprijs ej?ea

dlis efficientia colligantur tagis cum contingettié

fuglat

bus conczdcm,cmn quibus prejens locus maguam

babet cognatiorent, Quod fiigitur itafüevo Avgu

mentatus ; Macilentus est ,1oitur decubuit : :mgts

eft à conrim gmtzbws,cwm qu,z&zam pofit effe maci»

léntus,ut non decubucrit ; ez rur[um,dccmnbcrc,

pf

ut non reddatur malemm.

b

Negatiue:

Non /þtrat, Tgitür mortuus.

ltem, Nibil utdco, Vgrtur lux tton et, Sunt cnim 2

fidri

elictta fenfuum caifee efficientes, ipfi Tuerà fenfus

L d

eqreta,

UT

Si cedes nen e$ fï-renda in Repubhca, Igtut ,.

We pereu ]forcso

CANON Vmuarfahs.

Remoto effe&u; remouetur quoqu:

cius efficiens : prafertim fi ncceiïarxo

ii

aat

Porró,dignitas las C mtupmmn,.s cprefenti

iif

loco coll guiur,ut:

JLod

pyrrbus, Rex Ep:rotarm,ca/ïmnætanda ratio,

aM

xem adinucrat;

lureigitur ab Annibale inter maximos, bellato-

T

ves babitus.

N 3

DIALECT. CHAS.

RHOB,

y

Poflremo, proefms locus mgnam quod cogml

g

gionem babet cum Coniuigatis ; Cum enim dico: Ho

u

micidium nou eft ferendum , Ygityr nec. bomicidas

[

jl

Poterit dici argumentum fumptum ez à Comugn-

tisey ab Effcdiis.

cW " !

q

i

iM

DE DESTINATIS. LOCO

i

juarto,

u

De&mata funt,que in certum aliquem finera

i e

ovdinamur, Sic libri definati funt literis difceue

hw

dis. Gladiusiniurie propulfand.

Ratio Ar umentandi.

LE

inn

Si gladium ge[lare licet ,1gtur C propulfare

ydi

mumam.

ftba

Vem ; $i uefLes campamc licet , Igtur C e&

(f

l D7

induere. —

Mi

r

CANON Vmucrfahs.

VTT

Qgæ Deftinatiscompetunt, & Fini.

lnijf

Caterüm onmá Arguuenta à De[imAw f i

f

uemes,erunt du&a & Flne,

ITEM:

Si plumbate uon funt ferende, Mggtur cum tcln

At

bominem inuadere iuflum,

t l

Z

TM

CAN

N Vniuerfalis.

Quz à De mans remouentur,& i

Idny

ine.

fl

Wif

Porró, ddzgcmr caumdmn,m abi m:propnfs

rtn

W

D,

Ó coni

Yi5 HIL bi LPO"C)SQ" 100

(; a

€* non necc[farijs deflinatis proced.nt A*W"'

DN

£a : magts enitis ad Contingentia abibit locus , Ergo

i fic dico: Libros comparat, Probabile iguur

Iomk&

€1, fore fludiofum. — Mem , Bombardas , Nitrum,

puluerem atrum comparat princeps, Vowtur bellum

l

"

H

flat ; magis funt ducta Argumemnta á Commgmal

éibis.

"f

; : Poflremo, cedem ves diuer[o vefbcctu pn[]?mt

í äf«tle

dici Efficientia , Effetla , Fues, r Deftiuata ,ut.

bunc modum ;

In &dificatiowe tria fun fpectanda: Primunt,

dominus,cui domus ferutur; poftremó,domw ipfaz

thin

Micdia funt fibrvez m[lrumenta , que duobus mo»

U

dis fpeclari po(funt. Si enim domum ut effettum ad

cipias media crut cfficicncia.Ad dominumueró re

lata , effccta. Sin dowum ut finem confideres, t

mediailla erunt dc[tinata: Cum domino ueró colla-

Fith.

ta,medij fines,

quia ad media illa compqtanda i

fW

[umitwropera, — -

DE ADPLICITIS.

midi

Adplicita dicuntur , que q,mm funt extra

romyueq; [unt canja reitameu rcs ab ipfis denomi-

gntur, Tempus enim es extra me : à tempore au-

E

tem adetpio,ut dicar beri füife , e» bodic e(fe. E4

funt : Locus;Tempus,e7 Comexa.1n fumma;bue

ius clafüs ferme onn ea funt , que babemu i

""ï

Pr.edlgc'mmtis Ad. 414'1uid, Vbi, Quando,cz Ha»

bere,

No4

Ó

J

mALEcr CHAS. RHOD&

" ]4,,;;4(0?1

DE LOCO, Numero quinto .

j

« . Argumenti indice,

n

^ v:L.,o cus ed nota eiia Argumenti;quod rei:þi;tüäü

d

vobande adbibetur

P)

certa ucd iq:cgrta fp«cij dajfca

TTE

veutiacomplectitus.,

1

ii ]

n fumpa.cnidquidapte

H

refpondetur ad iM

rogationem factam per Vbi ? e buiw loci : ut fimà

n

[2

[ XEX If

geát

