Ab116
author: Rodolph, Caspar

—

—

*

v

*

&

r

"

z

B.

i

&

"

$

$l

w

db

"

*

-

-

&

T

bts

-

Á

-

*

d-

&

x

Pe

»

*

v

"

i t

E.

[*

*

d

:

"

F

k

m

p

&

»

.

j

É-dio s

P*

*

-

;|

P

*

&

Á

A

x

$

;

"

*

2

.

hr

»

3

Á

E

*

*

x

5

M.

"

"

s

"a

"

z

*

"—

-

E

d

*

P

»

"*

*

*

*

E

»

»

p

"

"

$

g

n€

^

a

E

*

à

r

rmv

&.

d

E

,

&

P

"

»

w

$

»

y*

H

d

» ..V.s

.w.

j

d

$

P.

"

*

B

F

z

d

"

j

"Pr

]

2

i

i.

d

r

w

|

z

*

*

m..

$5

£

j

-

"

".

$ s

&

,,w: *

v,..

*

d«

-

"

-

3

F

*

-

h

d

j

"

&

——

*

&

$t

|

E

-

Ü

*

:

a

d

d

*

E

à

J

gt

"

E

"

"

-

L.

"

"

Á

?

M

x

W

W

»

"

s

"

"

d.

*

h

-

F

A

-

g

*

*

FA

"

298

;

&j

*

*

J

".

Ls

- rw

»

"

a

"

&

a

»

d

1

M

M

"

Zx

2

h

d

R.

p

A

R

^

"

»

x

L

w

*

— b

Á

:

*

E

&

*

»

?

"

"

"

ex

&

L R

".

.

»

*

-

"

..vw.w

"

p

"w

&

$

E

Y

&

&

E

)l

&

&

"

"N

w

$.

^

E

$

$f

-

5b

»

P

u-

:j

É

"

E

*s

»

E

x

a

I—

d

*

a

M

«

E

$

X

"

"4

g*

*

-

3

^

ed'a

*

s n

*

»

*

P

-

,^

h..

d

"

»

a

P

i

&

*

"

d

.,,

a

ex

?

i.

?

&

:

á

x

ES

"

"

P

,

-

*

*

*

a

"

A

T

4

J*

*

lr

"i

w

.H

p

F.

"

" r

p

$

»

W

*

j

M,&

E

"

$a

d

1

g

MW

i

3

»

P.

y

*

KH

a

-

v*

E

a.

a

s

E

T

&

R

"

*

s.uw,. ,

r

à

»—

*

H

r

*

x

s

;..

s.

&

£*

*

,-.

?

LE U

F

ES

K

&

)

P

P

a

2

-

s

ia

:

FES

$5 .

dl

H

t

LE

*

E

"

d

p

5

d

M..

El

i

"1

dl

9

N

p

w

M,.

*

A.

»

*

&

g

&

W

4

se

*

j

k

.M

*

$

Be

'

"

n

"

E

-

"

*

*

«M

d

*

$

s

y

"

*

.*

$

&

*

&

-

;

z

9

s

x.

Lj

-

L

"

-

4

*

*

&

A

"]

[ d

-

—

s

m

um

—

——

—

s

o —

*

E

P

WE u -

v

— N

LON

X

xcg

EO

E

r

"-

-

-

CO

E

$o

ass

d

-—

-t

Z

U

; N

xaaneti)

z

d«

m

a

E

--

p

n

u

z

E.

"

"

u-

|

|

4

N12«511936256 021

l

x

BLUL IT N

ngen

4

m.

m

h

Es

|

|

p ——

À

RJ-«»R»H*QW*&"B"E CTLCA;

a 1

...

Am&oxchg»

Ex

G

»€Q ,,c —

I' .Q

m a

ha&mm

;ï

ÁCCESSER-VNT—ENIM-— TÀ»

bule.de Predicabilibus ac Predicamen-

tis : De Propofitionibus , ex qua fcilicet

dnime parte nafcautur: De Aequipollene

tia , ac mutua confecutione Modalium z

|

De 2 ó. nodis Syllogz/hc&s e æ/'yllog-

$x

c"'"ä ?ä.

ftis : Fi

7 0'&'

&

ex : De réfolutione Syllo&fmorun: B&

g,

('-

alie quedam Argumentandi förmæ,qudä

run Artfloteles mentionetm facit.

Aäce[ïzt poftremó Epitome Dialedlices, pro

pueL&;LæiAge,gm.

/*Q

B^

( l'

[!

p

r

Cmeuw wazlcg.n.chtm

L

ac Regio,

FRANC, Apud Chr. Egen,

$46

d

y»

$i

ä/;z*.

! [*',44' "mwä

f.

w:z, £«

æf*

—

,Ü

94

viii

i

:

j

b

p

f

[

qh

u

iti

T

[2

L PM

Wa

e w

"

í

Fc T

lfüä?

nj

fiü

lnl

l

ln

l

NT

lef

diihe.

uj

^l

H Á

M

P*

CLARISSIMO- VT

RQWDNwäBGGWQRTW?Fkb?HE&

*o Halico

rifsi

mi-Cattorum Principis 5 ym-

P /.

phradmon f

1s R ho-

. dolphi,

$.

P. D.

C

]ecr tvc tt»

Z65

Tj lunt,

APE

ij ex fummtis amicis fibi Me-

T

cemates delipunt , quibus merità

DA

AR

lz

Y

nuticupent; Ego-uero-neminem-ba-

beo preter te, Clariftime Domiue

Doftor ,cuircilius,

Y

xem,quám tibi , "Fanta-enim-ef-multitudo-tworum

quidquid eft buiw fcripti,dgdi .

M me unut meritorum,ut nifi plus tibi debere fa.

tear , quám reli

samens fim,

quis meis þene)ä&oribm omnibie,

ro.amplifs

mo, publiceq; pacis fludiofiftimo, Dn.

IOANNI

FICINO,pie defuntto, fic commendáras,ut me

. [

epené filio parem baberet, Tu m

ole[Taribus

fic. collaudaueras , maximié ueró z5s d'iarfue

x'fsayru'gymüg cotiferuatori,ac oruamento fume

mo,D. 1O A N NI Ferrario,utnibil fermBebarius

.

fibi duceret. Tu

ttis proxime exattis auctius [li-

pendiumin fingulos anos uumerari

fecijli,

ubfert

bentibus Claviftimis uiris, codeim D. Eexrazia1n,

IOANNE Oldendorpio, €? D. JOAN NE

Lerfenero ; Oplimo iure ergo te mibi felegi, Pru-

denifine Dn. DoGtor ,(ub.culu aupicio bec med

L

$

»

PRAEFATIO

- g

fctiptá im publicum prodirent : nibil uc?itm;quöiï

D

maximorum meri

torum oblitueyme à uobis omnibus

qudmff

(f

r

"nE

i duilfi : us p u Bd

$

(

,

*

L

Q .

Lt6 70 £X

D OC^y 63

x-

w

ferórcfipifcentem incipere

ii

i

diid:

dj.ut pen

tpoe

nitére buius tmflituti mel, fummo rifu excipicndi; ey*

ii

l

pedem aliquándo referrem a4 cos,qui me ditiüfe-

vunt egerrité ; ad teimquam; patronummeum per

petuia fide colendum,Dominosq; Proft (fores mei flu

diofiffimos : quorum collegro i me denuó coopta-

ueris memorem ac gratum dixeris ; Sin eXtrá Haf»

fiam perire uolucris ,

mhzïlonzt;r'm fic etiam

.

ero ; debeo enim., Er

grati

fymbolum aliquod producerem ; placuit bofce dé

Di«lectica libcilos tibi tiuncupare . Scripft autem

non quóditianeva gloriolam affecterit,aut licelli ali

*

quid fperem, fed ut iuuentuti , prfcrtii Hafice,

pro]ïm atq; commodcm . Secutus auteii f um in iu-

dicatiua Dialecica Pbiloponum, Ammonium, Mae

gentinum Epifcopi Mtileneum,Wwtcrpretes Gré

cos. Adiecta est Tabula

LT AC EU GOL

E

q &ctey[ic cxp

B

ia ',*m'b pricuï;

tplius re-

[ ( DO O

fict. De-1ns

*

j

n

w b' üem alio

rum

Agricolaiquód nemo,ut c

dixerün,explicatis Locos tradiderit. Addita est

Bs

in fiue pro pueris pedagogicis Epitome ludtcatio

We,Cr quaitum buic etati fatis cfa, etid muentiud

Dialecdices,atq, id ipfum per 6perdsera Hos

ergo

LU

PRAEFATIO.

Wäæ *

ergo de arte. Dialeclica libellos uerius corrafog

um

quám fcriptos ,tibi nuticupo ac dedico, fed ca lege

attq; conditione;ut, fi dignos iudicaueris ,im Schola

9t

uejtra percelebri pralegantur tuo& iudicio flent

j þæ

D

tgaqam. Ega,qgjdgytdgmfigggg

t

vehid

tdomae

[

tto. V4»

ii

le femperfeliciter, Francofatti, «di^

"

Ój

bis Deceimbribuss&uuo-ab-orbe

iil

X

redempto,-M.—D.

T

XLLIX,

itul

Ptl

r

tl

At

did .

fits

n

v

NUA

N

Gd

MW

if

j

d

(l

TT

p

Mp

INDEX !N DIALECTICAM

i

Cbafparis Rbodolpbi

n

(W

TRACTATVS PRIMVS,

Wi

De Dialeclica—

Fol.1.5

p

De Predicabilibus, feu uocibuscommumbus — s.b

yu

DeGtnere-.

4. b

E

d

$.b

i

De Specie

Subflantiavum fïgum

6.d

Deindiutduo —

ibi.b

Dc Differentia —

;.b

p

Dc Proprio

$.b

De Accidente

p

9.b

o

Predicabilium Que[tiones

10.d

LL

Predicabilium ufus

ibi.b

Mi

De Predicamentis

$1. b, 5.5

- g —R

Mi

ibi.

Dc Antepredicamentis -

hw

j

Predicamentorum ordo

345

hi

Subflantie predicamentum

ibi,

j

jl

Subflantiarum cla(fes

15.d

v6.d

ii

Quantitatis predicameMtum

P!OPO 14

De Q udlitate

37,5. 47.4

Qualitatum lþccæs

18,4

D

Habituscorporis

ibi.b

|

SEbefi ?

ibi,

i

21.d

i

l

Predicamentum Ad «liquid

D

Relationes

ibi.

$cx

— Mi

.

INDEX.

l]

ibi.b

Sex po[teriora Predicamcnte

Poflpredicameita

24.b

Oppofit4

ibi.

as.b

m

DeDrfinitione

De Diuifione

30.4

-

Metbodus quid

32.4

d

Nietbodi rattomdmbuæ legythne conflitueni-

9

dis

334

l

i

TRACTATVS SECVND-V$.

)

u

De principijs Propofitiotiis , & Propofitio

ui

34 d. 3;.b

l

Nomen Dialecticum

ibi.

104

Verbum quid

ibi.

]

Qratto.

ibi.b

n

Anime uis duplex

lbïo

ii

Propofitionis nottina

35.d

iÉ

Propofitionis natura,€ diftinttiones

36.4

lh

Confequentiarum Regule due

38.4

DX

Propofitionis quan/am

ibi.b

9É

Propofitionum materia .

35.

40.d

414

!tc;mnzx./äl,üam

fi4

De Gþpof tione

ibi.b

ii

Oppofitionis leges ex ufus.

Häg(gt.

Wl

Oppofitorum Canones

i.

z

d

De Conuerfione .

42(d

[

Dc Acquipollentid

43.

Dc Modalibus

ibi.b

INDEX,

pe Ncre,'færta

44.4

De!

Gontingente

ibi.b

i

n

Diagrammata , A eqwbollemfzdm, er mutuam .

confecutionem continentia

455

M

De Conuer[ione

46.4

pul

p (ea

Debypotheticis

ili,

De ucritate e7 falfitate

47.4

ti

-

yN

Wegandi Aduerbiumquidin conditionalibus pu-

n

gnantibus & uton pugnambm figuficct 47.b

De Difiuncliuis

48.4

Db

ibi.b

D

DeCopulatiuis

N

D

TRACTATVS TER TIVS.

n

De Aroumentalione , t9U. aóo, ass ARAv

m

v

i

L Is

49.

Dl

De S5llog:fnto

$o.d

u N

De Nece[[ario

Tl

$t.d

S5llogfmi componetdi rátio

$2.d

D Principijs

ibi.b

lt

De Remotioribus

lblo

x

De Vicinioribus

53.4

D

ibi. $4.4

j

De Figuris ac Modis

D)

TT abula modorum S yllonghcorm

ibi.b

Ó

M

li

Dé priscipijs Canonicis

55.b

—

D

Fegum um squnmerus

565

It

il

Figurarum pre[Lantia.

s7.b

DiCon

De principijs Reductionis

$8.

D

ibi.b

Exempla Figurarum

| l dw

D

IN DE T.

il

W v

be S»llogfmo Expofitorio

" 6448

l

Peoizüc svaopite qpoTctoU

ibi,b

67.4

T

Canones confequentiarum

Atæygæg.cpog 7R6 $U0

giae ægï&awy

ibi.b

64

De Anal»fi Logica

73

lii

74

De fecundo genere Analyfcos Dialectice Ca-

«tones

73.4

un

DeReductione propofitionum in Terminos,Cae - "

"h

ttoncs

ibi.b

TT

74.5

DeEntbymemate

W

—De Exemplo

77.5

De Sorite,c7 Pro[5llogfmo

79.4

.81040 8364

Syllogyfmus ad impofiibile ducens *

Syllogfrus bypotbeticus

84 8b

)

ibi.b

T '

$d

DeDilenmate.

;lud

TRACTATVS Q,VARTVS,

fid

In' Topica

M

Locorum uiginti quatuor d'iypeqe at

87.4

ibi.U

h

li

De Definitione, primoloco

94

De Genere,fecundoloco

88.4

iM

De Specie,tertioloco

ibi.

8904

iil

De Differentia,Co Proprie, quarto loco

j

Dc Toto;quinto loco

ibi, b

Dc Partibus, fexto loco

9od

,65

De Coniugatis, feptimo loco

ei b

p

M

De locis internis circa Subflantiam

92b

ii

PdAdiacentibM

ibi,

p

p

De Afcfu

$,.5

Elmcbu

De Subiccto

94.5

|

fqulfid

Delocis externit

95.5

ibi.

qidt

Dc Cognatis

m

DDe caufa efficiente

96.4

De Fine

97.4

m

gEucutd

o8.b

(sf

M

De Effedlis

ibi,

|

Deflinata

99.5

figurm

&dplicita

4

Bd

Locwus

I0.0..

ibi.b

k

Es

NT

Tempus

$91.4

Connexa €» Adidcentié -

102.d

l

Accidcntia

303.d

Mi

-

IT

Contingentid

ibi.

INomen rei

304.5

d

Pronunciat4

805.

LT

Comparat4

107. 5

Igmral

pe Exemplo

108.b

EOMOJ

Simili4

10904

Qu

Repugnantid

110,4

qi

Oppofita

ibi.b

hiij

Contrarid

ibi.

Argm

Relatiu

811. d

(j

Contradicentia

31x.d

À

[

Differentia

ibi.b

NI

nj

2313.4-

Locorum difcrinen

Argm

Locorumu[us

ibi.b

De

INDE X.

93'&-

IDelocis Sophifticis

"$.5

w4b

Elencbws quid

ibiolz4..b

1]

Fallaciarum nomenclature

319.4

ii

Solutio realis

ibi.b

64

Homonyitid

820.b

74

Ampbibolia

ibi,

Tb

Compofitio €x Diuifie

322.4

Adcentis

Wl

ibi.b

9b

Figura diclionis

ibi,

04

Paralogifui

325 .4

Accidcns

ibi,

to1d

Secundum quid, 4d id, quod [ïmplicitcr'eü di-

Q4

um

323.d

0^

Fetitio principij

ii

Fallacia confequettis

ibi b

Mcb

Secundum non caufam,ut cau[am

244

Plurcsinterrogutiones unam facere

ibi.

od

»l

Jgnoratio Elenchi

ibi.b

M

Solutio fpecialis

2325.d

OLicctiones

ibi.b

od

T

Captiofze Areunentationes

ibi.

"m

Antifirepbon

226.4

Argumentatio ceratina, )

ibi,

i

Crocadilites

ibi,

14

nd

Pf[eudomenos

ibi b

Cacof»flata, Af yflata

ibi,

"

ibi,

n4

Arguienta di[Joluendtratio

"n

.:..ERQQ

y

INDE:X.

-

'12

MATVM DIALE^

5'

leiff*

B*X ;RO TE

éliccs Index.

n7.b

T

peDide&icd

De Predicabilibus

228.4

iDe Genere

129.4

ä

13004

p

)De Specic

andiuiduum

331,d

! D!DUEM

Differentia

ibi,

ol

Proprium

1332b

2

Accidens

173.d

De Predicamentis :

M4«d

Qantitas

136.4

Qualitas

H7.4

Pradicamentum Ad aliquid.

358.b

De fex po[terioribus Predicamentis; Actio,Paf-

- fioQuando, v bisSitw;Habitus

139-6

De Definttione ac Diuifione

140.b

Specics de finitione Nontinis uoucm

ibi.b

141b

Lex ex modus definiendi

Ibirifio Dialectica

24.5.d

DDe Methodo

244 d

IDe Propofitione

12-5.d

iDe Oppofitione, Canones

3494

IDe Conuer[ione,Caivones

150.b

151b

Dc Acquipollentia,Canones

De Modalibus

152.4

Debypotbeticis queftionibus

ibi.b

iDe Argumentatione

3535

De

ï

i NDEX

De $5llogfmo -

14 d

De Quejlionbus

158.4

ibi.b

Jj

Figure Syllopfmorum

M

De Syllogfio Expofitorio

362.4

De Entbymemate

ibi.b

M

165.á

04

DelInductione

ld

Dc Exemplo

364. d

De Dilemmate

165.4

li,

ibi.b

",

Dc S3llog/fnio bypotbetïæ

M

TFINIS INDICIS,

M

REIN-

fl

"

ii

p

ol

il

L

M

4d

d

M

!

T

r

ii

J

Y

jj

REïNARDVS L ORI-

"

CHIVS HAD. LECTORI.

|

Wæmdzuerfamdc&uqïmæ tratft,

Et warijs [petas dogmata [par[a libris :

Pars quovum mnia. br&uæammwzpbcbos,

' Pars iuuenes tricis, ponderi

;premunt«

Sape fit ut nebula feptus uidcaris opácas

Luftra ucl in tetricis fbiffateuere iugis.

xä

Kan [ua cinxerunt alij monumenta tencbris,

i

Affeclane capiat quilibet illa citó.

Vilia duxerunf,quæ fuit commania cundis z

$

di

Stagirea duci Lod lanum

$

f

Pelleo Graii

a-ducta.motis,

l

Astopicas byemes ut difbulit &eolus olim

|M

Nauibws C Phrygijs,aflraq; pura dedit:

UI

Luce Tb»efleis quondam figiente M ycenis :

Nox almum rapuit prodigiofa dicm,

MW

Splendidior Phæbws pulfa caligme clarum

D

Y«

n

vt ruulo»æmunxmen»s-'lï»benmm

E.quugt aftrigeri nubila corca Poli,

(W

$i

dcitmpz&,(w

(

r

luce

| Md

Tran][lulit uarijs mndtjïmm lumina f criptis,

(

Pellere que tcnebras,ez cabos inde ualent,

Tht

U

(uod certó uerum tute ipfe fateberis artem

Hanc difJertandi cum meditatus cris,

li

í

Yuetzflarie, Cal.Ian,An, 1550,

EPI.

—

|

EPIGRAMMA IN DIALE

CTICEN—M,—CHASPÁRA—R-HO-

- dolphi;loanne Lonicero-Autorc.

1

U

F

[4

- »

m

l]

^

áe

T4c xZ[^ n:e;soa'eM,'roveræwu ua'l C 11

AAX oucäasg PT.

p

::r G- 4 Gö,l :

Aswm&&dä&uw

w;za:s

?

nnwwy gmyszWa

Eu

W&x

5

[

Tad" Serev£a. w

Ojruy wnWW-chmægafe :

Latiné fie; Eobal..S5luius;

Sunt;qui fcri pferum dextré Dialedtica,multi,

Exemplo at ; modo feduli Ariftotelis z

JNemo fed extat adbucqui exattius edidit ullum,

wlcdcdttmjirrebafþnrwmgem

Quarc adesauditumimuentendi;a

q: locandi

Con cinua metbodo perfacilia; uia. —

Hic liber undarum m]tar tibi confirerufus

Cornuut Amaltbee dixeris i;fclibense-

Vt uel Arifloteles,uel Zenon;i]la legenees

Dicantstos fuperans quis rogo Chalpar bic cftt

Eig

1

ELMW.&WQWW

'mw geoare ó

W*

T

lav

i

E

Q.gz,QgJ" À

* 5Vset-ASQT-U QU OEU GoTa oj

qa U

[4

$

?

X

P

«" D

Ev ádlocvs Myau,(ïzl LLUSH fit o'lmmog,;gg,

[

l í

h

W

2

AL

|

Tov d d*ay.acg xgwife: TroAv&vdpiop &osi^

j

"

WW)C

W (t;(

:

Tzq:W* Q upawác. Áid ojcitiie

Vil

" 1deim Latin reddttwm per Eobatdum

[a dlquomo

M

[

|

m[cmmm,m

iN LAVDEM DOCTORIS 1O-

1

annis Lersnevi,inclyto in Marpurgo pié de

ol

fancti; Epitapbium Cbafpari Rbod.

ETU

Quireliquam Lersnerorum genus anteit onttmes

rf

Iodmnes anumo nobilis occubuzf 4

p[osïïuäummf |

Tainrecti quamfacrorum Yurisd; peritus

qmamod-m

Qu füit,e prudens,zulhtzamq, colens.,

hqpulan

Huiwin Hafilace monumentis conditur ore

lii

Corpus, babont plgclädm fidera clara animante

f

COMPERN-^

ïw

[

"RP

ENDIVM DIA

i.ac'rlc

. Ariftotelis.—

3

AE UA

ATVS PRIMVS,

V B E T-Arifotelesiti Analy2

dii

*

ticis po[Lerioribus,omnia que dà

?

UABHTE AU

&uri funie , per bas queftones

cianiuar : hn i, Quid i

qu

À o' rm cöciamrgcühi prima non babeat bïk.ä

m

locudi; Cu? fcilicet,e? à quibus fit mueia,

- P* 'M;,.l

,

Lalct i itobis-uis-qi

VVR j4l6,qHé

p

Qui?

apitof cit aliquo '?r.liodoh'ue?fitdt::m,q.

Wa fcilicct no-.

ftra. Qualit

s ác perfectihs -

it A*

u$ 10

agNofceremidsd

iftoteles b

ahic 4rte'7'r':lv':-[]v3 inien

tain : per lapfinn enità. A daini adempta isobis hec

ii

drs,tandem à prudeutibis uiris Yedditaéf,€r rc-

dod.

[Lituta , qui bot modouoluerint tioftre tmbecillitati

kciL o

ac infirmitati füccurrere. Non enifa. pet nofuetio..

bfas illud uerum firapliciter perfpicere potuilfemus;

iti

Tuémadmoduim ante primi parent

:

du eus

vlfflfn., Ü

NMagià in[üper contentio efldewe

ia

iidere ie

TU

üi?æ

qui/n'zm,nih inedioadlibi tthöC esd;Dialee

À

yupniV

DIALECT. CHAS, R HOD.

LIB, L

Quid fit,

Kictro mquu,amnmn

nem debere pto»

jl

ficifci à definitione.Hoc locum babet in ijs.que non

"j

oql

W;;coll

ducuntur ia multas fignificaliones. C uód fisoc«-

j

bulum multas res figmficet tunc debet præccdcre

IE

T QKMW

Diuifio,€ fequi Definitio,

hu

|

"T.

Climigitur Dialeftica potifrtünüm ucrfctur circá

uevbase fermo no[ler aut fit.uerusqui per &z8«

uj

d'agiyregtur : A&t fülfis,e coguofcitur per ma

dos f»llog/flicos , de quibus in fopbijlicis Elenchiss

Mp

Ta

X

d

But est probabilis, boc cst, ali quando ufu uenit,ali-

"

quardo ueró non , €v dicitur coutingens. Pro-bat

i

triplici a*auane*frrnwnvsm&rrdmtdatur etiam Lo

ia

gice in qzr0d em[i,buius finis eft demonftratio;

a

qu& ueris tantüm decurrit propof' tionibus. AAs

judtn

x [inyque. proïmbd:bws Eautian: buius finis et pra

babile.zoQisisp.que perpetuo fälf i5; bmm jims,

d

falfun pro uero o/fcndcrc.

i

Md

Eítigitü Hwymnsquatenm T gmmlem-

€a

onícu

«adhi-

g

QO'

OOlo

ehdin

uerum

1mncs

n on m fcrmonz

J

a

Dicta autem est Aoymn,ævm 'rav Aayar,guod r4

i f

tiones,boc est argumenta fuppeditet.

d Vg

Dialecticeueró-eft;utbabet Ariflotclesin T

(am ll

l

pwmm?rhnäus;per"qrrrrpelï&mum

]

tiocitrart

| ia

ffita

b)mw;wmww

dxcrm

Diécls

J),

L1B.1 DE DIÁLECTICA £

n

Lt

Dida Didleflica zrapd: as J*Mäye&ï,'qäaä d

bt

«lternis colloqui de dliquae.

þmedm

Hóc locoobferudhidiis de quiburon fit d

p

Vg

dum. Qyuatuorenim funt ,ut babet Ariflotele

$; de n6 difpiz

'Elurcifci

quibis rion e& difputariduim. Priticipio difere

udum tàndum..

i

la. Q-

L

ton est,

*. V |

pice

At .R:m,- "

e quibus fi dabites, pæm )iaet;a

[b i

u des

? frrmi

rtandum, V :

lr

prebeadi go[funt,non e$& dece

Veatignis. "Terti non uetidnt ia difpütátionem &

tibdle —

Vrj éuO ep.id efb; que-troflroigeiiio comprclien^

ht

;

f Lj

dere non pofJum

| us,mq;&n;ibmäed:tgnmmimös"

q

lmï

-

T

€x,.

! -

D

P

4)(134 gfuææfa

Aithte

dum,

p

$u

Ó T*ï..s";,..

:iUf]imïs;

ine r r

cipi igitur fcicndum,quando q

777

uevimus, Q uale fit

Accidentia. enumerari oportere,| Adcidit-igitiy -

:

'adhi

n'f.

ei,quod laté pateat ufus eius m omniviita, T beorica

€v Practica, EHauc enim-omnes-euin áttiones tum

d

hs.

Jermones;im quibus potifjimümuerfatur ac reguat, .

qufo'd h

dirigiius. Deinde facilis eftsquia nobifcum uafci-

tur. Vidcu-enim Bericolas-hoc pacto colligere

u TO

[ecmm : Manié rubiit clum , Yostur. uefberi erit.

pluuia : Sed non babent certam repulant , ieq; cau

J2

f^s fciuu quas nifi

cemuy .

s

: ?zaueränw nihil pror]'ws fciré

a

Á

&

pii

LIB L

| DIALECT. *cms. mä..

n bdbfäm

DEB MATERIA DIALE^

u

Ktices.

Materiarotius artis,eft Demonftra-

1 pii

fi

nl

coWl

tio: Dialectices ueró quatenus eft [pecies Ao*yicaie

contingens nontameén quoduis, fed equabile. Tri-

ljd

plex enim est contingens;

j l

Primum c dc $212» vzroAv » feu vreduxóes

num&mä

quod feré ufu uenit: üut,puerum ttafci quinis digitis.

e€»

Secutidum esb ózrórsg rv ysy s [ g

pXwoy &£iaov, quod caditin con[ultationem buma

n

j

yhipni

nam,ut [unt actiones arbitrij uoft

n

,

DC 4

T

€u Q &

L]

hgui,WJtl

Quod rariüs jït:ui, fubpr

|

(/)/7710' ;ï?m

elium adparére deliqui&

lunare : id genus non cadit in artem ac fcientiam.

t

Dialectici igitur est,non-de quauis materia difpu

(i

l

D

tare, fed de contingente tantia : neque de quolibet

centiigente z 110n eniüm

d

f

1 e[örfunzf, fcd dc equabilia

-

ter confüzgtnte tattüm.

Mu

U OWE:G

^

| F..,x..Na.LSM.Agwngwyu $

vt

Vtilemhancmm.gæallf tinem cxiflmaueritti

Qu

e[fetam cecum,quin per[piciat .Enimueró fi utile

est,erum à falfo diftiguercsutilis ca ars crit,que

ä.

docet uerum à falfo diftmguer

e: Einfmodi autem eft

Qj

Dialectica-Yostar utilis. —

1

boc,quä

NPorró nontgnorandum;banc arteni minimé ocio

|

lt

contingere, fed ajsiduo u[u ac crebra excrcitatione,

- quoji

muls

Non enitxafcumur Dialectici ; fed fius : qua

(

enim

HOj

iB L DE DIALECTICÁ.

;

ALE

enm babeanus divvaqay T0U J*m).ä'yeäïafed

€a, i arte careat , ünperfecta e&t : neq; puer potcft

Wga

e[fe Dialedticus . Q.ia Dialectica e& uerumiudi-

(Citj ht Wf

éium de ommibus actionibus €z fermonibus. Ergo

fquäbüc. h

in geneve, Dialectice nihil aliud eft,quàm

inquirereue

; "*9""':;

num &malume

rum & falfum, Qiderc bo

quitidyi,

[ li

DISCRIMEN PRIMYM. |

dLioneh

1

Differunt inter fe Grammatica;Dialedica;ez

A

Rbetorica, quód Grammatica docet emendaté

L

j

loqui, babens pluritnum cognationis cum Dislecti-

:räredfliqm

ca,imó fundamentum buius et. i enim ignorat

Ef

m

proprié & emendaté loqui , difficulter fit Diale-

uf

élicus.

ucdequoübef

Diale&ica ucruin à filfo diflinguit,nudis e'

ii

fimplicibusuerbis.

[

Rhetoricaloc idem quod Dialzcticu,copiofé

€7 oraté,eo cum quadam aditiratione explicat :

$,

máiorerm coguátio

Grammatica.

liÉ babens cum Disleticasquam

jfmuni

yro rl

$ EWM:S

t

diatan)

Dialedlica à veliquis profeftionibus omnibus dif-

fert boc,quód bec in commuae uiam-quandam ac

rationem parande fideitradit,cz n geueretantüri

jinca

«att

qu& con[ideranda funt ad probandam rem quam-

diferendi re-

H quamu»'f

plamindicat, Ceter& artes uidmsac

A

$

a

J

DIALECT, CHAS, R HOD.

tionem à Diale&ica mutuantur, Verüm ee,quibus

yri

epus eft differcnti , non generatim , fed per [Pecies

u

explicant. Verbi cav[a,Si de Virtute dicendum fit,

jius

MS.

bic Dialecticis monet in[biciendam e[Je finioneme,

wdum !

Gertus, Species,Caufas,Enenta : In fumma;quatuor.

u

que[Hones.At quenam ca quevant , idnon tradit

yinit

Didleica, fed k Philofopbia mordli fmt.!d;üiïää

PO

gt

E

E A

LL

41B V

co

3

T

u W

,J.

voci

w-—

.,'V

VN1B.

M

u

D

dmn, Dialecticum or.

4biilu,bo

L

! z;Pi

c eft,á fimplicibus uo

Qu

cibusque in alione pritma funt,im cogitatióe ucrà,

a

ultima. Q.ueneidmodum enitm Grammaticaodto ora.

tionis partes excogitauit,ad quas quelibet dictio ve.

fertur: Etquemadmodà R betorica tredecim flatus,,

üd quos aftitiis politica reducitur que[Tio,et Arifto

Ecles decé Predicamenta,in que omnia entia rcfir:'i;

:

tur :YMa quelibet uox in Pbilofopbia exiflens fub bis.

&M|

quinq; cótiuetur: Aut.n.eft Grenus,aut Species;,

dit Differctiaaut Propriü;ut Accidens.

cmmr'.w

""^. QuidPreedicabile.

Eftig:

tur Predicabileuox;qua deuno

folo;aut de.

mo,Virtus.Sic ditum à predicando,ut fcilicet co-

|d

gnofcas latitudinem & angu[tiam predicatorum,

quomodo «lia de fingulis jalia de quibufdum,alia de.

Wöä«iiexw»?ïæäfagäc.zuzäe'ï

VMF:

Forrós

xHOD.

L1IB.Y. DE PRAEDICAB.

4

| 'deffþmrs

Porro,duplex

/cip, À

"a Qucuy.Paog cpwny predicátur Indiuidua;

t lceudumf

'Wm"omm

t fi dicas; Hoc albumi cft Socrates : cim na.turah«-

Wt ud!w

ter diccndum fit: Socrates et albus.Kaer& Quaw

autem Predicabilia,boc e&,Gmerd,Spcctes,D:j]*B

»lim d

l findi

rmtue,Propm,w' Acctdema.

ü

VTL

' Suntergo Prædtcabdta LI- xx"[oc Qvci quind;

ALY RU

numero tentiut, G enus fcilicet,:Species,Dit-

Orddedgng

fercnmærommcxdens.

RATIOC.

fmplilus

Omnia que predicantur,aut conuerti pof]'imt

UT

Al

eum rc,de qua predicanur: & tunc

'Significant totam fubflantiam;e"

lib d

nAturamvrci,cz cst Definitio.

Definitio

df

Aut

foytnit

- Non figuificat totam fubflantiam,

aut naturam vci,fed oj :czwm,

mcmrcþu

- & est Proprium.

Proptiu,

i«

- Autnon poffunt conuem cum re,de qu prædt—

Spcaes.

edntux ; ö* tunc

Lecdtnn

Pluub,gm dl.&? *

T4.

Yétib.et c/iGcnus. Cenus,

2 t

Go

partepredicane

Plurib.niiro diffe-

tur., auit de

rétib.ct eft Spés, Specxeso

alie

Aut

fforth

psilliu reb,et uon

lm:dm i

Non tauqua.toti.de .

pot fepari ab ca,

partc predicat

ct dicitur Drfia.

Ifferetta

14

tur;et tàc aut eft

p

Non eft pars illius

€ pote[Laut «ctu,

4ut cogitatioe [e«

Accidés,

RBeri o di Acolis.

1,!1

DIALECT. CHA$, RHOD,

(

.. Curinuenta Pradicabilia.

2,

Vf res otmes ordine quodam poJetu comprehene

[19 fl

di, digeriatq; doceriScffinxerunt Veteres commue

8

uit

nia quedam uocabula , quibus cognate fintilesq

res notarcitur , Nam fi fingularum,ut fingularum

p ao

berbarum, finguloram lapidum,, fingula ejfent uo-

[

y

ql

"

cabula;neq; ressneq; wocabula po[Jent comprebené

- p

di. Proindeut.

ueg; res inter [e [unt coguate , itd

|

t

titto comimuni aliquo wocabulo fignantur .

DISCRIMEN. .

)

;gccksiQ i

j

Differunt itter fe Predicabilia, Generibus enim

1

€7: Speciebus oimnes artes funt comprebenfe : Gc»

nl

uerum €y Specierum formas effentiales explicane

du

1

Differentie : Propria, attiones ; Aceideia , figue

u

ras.

UT

DE GENE R E.

ftGtmi

j

(fm,qk!

.di'

ràG- Grecis à»yeva yeva) dicitur.Cr figni

at

ficat.principio exordium natalitium : €9-autd ge-

weraute futmitur,ut ab Acaco Aeacide; aut 4 Patria

uY

E

fcu Loco,ut à T hebis Tbebani.

- Deinde,qualitatem fignificat ,ut cim dicimus;

miy

Cuius generis est boc umwm.

[

q

:

:

hdu

: Tfrtlö;

É

i

JTefisie A€

f

ftue xxgæx'fy'g'eszä /ïgm

!ic;ms aut mafculum;aut focminam.

Y

*

hts

u

ies diuidituy :

t ,

de quo aþu'd

-Pbllofbpbos Jermo babct

ur, qu& adpellatio uidetur

ducla ex prioribus , quód quafi principium fit o-

(

gnnimf,gu-æ f uþ :pf Q [ uit,Specicrum,

Ge-

LIB.l DE PR ÁEDICAB.

$

J

G

a pradicatur

m:o

Ws

d

l

pecie differenti

...

1 T g

AU0 ;

quo

,l;

d.

uid-eft.. —

t f

Bébautem predicari in eo quod quid cft, quod

sl [ingm?m

in que[Hone;qua uis e» natura reiinquiritur , di-

2

eitur. Vt querendo , Quid eft Homo ? Animaljim-

f cordn

quies, Quid Febris? Morbw.Q uidberba? Plauta,

gU j

Dicuntur autemdifferre Specie;que ub diuer-

Ht

fis continentur [beciebus,ut Baliu € Acbilles ; ez*

$peeies ipfe inter fe dinif'e t Homo,Equus.

immm

DIVISIO GENERIS,

,r;bcnfc:üo

- Genis-eli-duplex:-Generaliffimum, fei

d jl

Summum , Grecé sv [atfop: & Subalter-

v

gum, (cu Medium, Grecé jzr A nAoy.

Genusgeneraliffimum eft,quod cü

m

L.

b

fit Genus, Species effe nequit. Et funt de-

[77

ri)r,,o'igm'

:. icur tjca4 i Suül tja,

d

L

1 mu:«igt-

Os

T

Pa

itus.Habitus.

Genus fubaltern

€

& Ge-

;quod

i t

nus & Specics effepote

erius quidem re

Z

iciendo,Gemn : fuperius autem, Species.Vt uir-

fus4d Habitum;est Species; ad Wflitiam,c& Genus.

/'gïstff.g"i

Aurum ad metallum;

es Sgecics; ad aurum purum,

squdpl

€$ Genus,

V S V $.

E

A,

.

djoit

um; fif i/

| Conducit Genuspriscipió 44 demonftvationnm;

n

(

À $

y

DIALECT. CHAS. a'ïHob.

j

JA'.OW í

elmt à aotioribus petenda [it omnis demonftratia,

l" PMW !

Hinc ad definitionem : Est enim pars defimutionis

r

Genus. Poflremó;ad copiam fermonis ut Genus fci

«

licet;quod. multa ambitu fuo complectitur,in par-

g

tes fcu fpecies fpargas.

[f

D-E-S-P-ECIE.

Qp

Species principià dicitur de forma uniufcuiufa;

l li

veiyutide formofos [peciofos dicimus.Deinde,Speci

(

F

W

'

es dicitur,quodfub afsignato Genere ponitur,et de

j

!

(

|

bac Philofopbi loquitur.Sic dicta, quod fit maltori

'

eollectio,que

uafiuma uifione comprebenduntur,

1

j

"

Proinde bifariam definitur.Principió fic :Spe

;

$

ciesec

qua fuba

ff

nato Genere poní

ftqua i

d

if

ur,& de quaGenus in quid eft pradi-

VU

indtà

€atur. Que definitio conuemt omnibus Specie-

uist

bus,medijs cx ul&imesVt querendo ; Quidest pa-

Hl

tina s ferculum , paropfis ? &'c. Vas efcarium , in-

quies. Quid cuprum, orichalcum, fLannum ? ezc.

a

Metallum;jmquies,

Drinde, Sp

ecies.eft uox, qua de pluri

bus;numero-differentibus,in-eo quod

quid eft ; praedicatur . Que definitioutime

Specici tantim coripetit,

. Dicuntur duten differre tumero, que dum nu-

My|

weraneur non funt cadcmsut finguli bomines inter.

ybulus, Cáto;Cicero, Veroilius,e7'c.

&,wt Tbraf.

OB

z

.

Mo'r:df,

n preditis

J3e

;

s

*

WP

Q

fuut obferua-

da

tj

&

,.E18. l, DE- PR AEDICASB.,

6

du

d4:Ordo ac Predicatio, Ordo.quádo fub fuo Gcne-;-;

! f

ve ponitur,ut PirusCerafus, Fraxinus,etc.

fuibar-

bore;

bX Gf

Hematbhites,Opbites Smavagdus, fub géma,

dj »W*e

etc. PrsediCatio,quia-i/y gd predicatur,

ut;rogatuss

etc,

Quid gt M(&f ca,quid Chameleon? Anj

wal;inquies

£

B i

Quenadmodaum-du

*

iplex c& Gen&s » Summum

n

gidelicet,ez M'Edimml,

a duplex ctiam c$ Species,

poningd

Vfima;er Subalterna,

Species Infima efl;/que cimzfit Spccies,non

od nbl

potc—ä—c——xid

JJe

bt

€ Getitls : quemadmodum in duabis fubieo

étis Figuris, Homo,er Wflitia.

Bo

erna est;que cum fit Species ,poteft

r

e[fe Gerius:

T

ut in[ubicétis Figuris quidquid ponitur

t p

W medio inter tocabuli Subflantia,et Hoito:itter.

Qualitas e wflitia, potest cffe Genus €7 Species,

quidpe

f Cd*mwifl'

FIGVRA SVBSTANTIARY M.

ITTRIA

Subftantia,

€orporca, — -

IKCOI'POT.Q&N

Corpus,

. lnaw

Miuum;,

;m:iujfrimæ

: Senfitin

^

Wi

Anfenfitiuum,

z

Animal

"

i dn

.« Ratiotale,

Irrationale,

W;i«m

LA

- Animalrationale,

u

Mortale,.

Immortdlcf

^

- tsbl Pariades rhdlas,

El^

jb

DIALECT. CHÁS. RHOD,

FIGVRA ACCIDENTIV M.

|

TT

lalitas,-

E.

VOItmthida

Corporalie. |

-rumgupita

ybu!w,w

ABO""J;*, :

CtïW-A

Virtus..

t

Ergi dlios,"

u

Erg: fe,

I

ruml l

Confilio,

; OPibm' 9'

'a,——

at

—

Hec iuflitia,cr bec inft

: SNPPUMO

V$SVSs.

hi

. Conférunt Species ad tollendem Generis confüd

Miprin

fonem. Sic Prudentia, Wflitia, Portitudo, Tempe-

bff Bo

vantiastollunt perplexitatem,que cst in Genere uir

tutis ; cognita enim natura Specierum,fimul ctiam

hii

eoguo[citur natüra Generis.

fu.

DE INDIVIDVO.

i

g

wndiuiduum tria fignificat. Pritcipió cnim dicie

lm

|

£ur Indiuiduum , quod nullo modo diuidi potest,ut

pundtum.Deindesquod difficulter diuiditur,ut Ada

b

Mi

nas. Tertio dtcitur,guxod non potes duidiin in-

feriora,

Non pote

$ autem definiri iääüidum,qui; non

i

li

babet Genus, fed potest defcribiboc modo :

LT

Indiuiduum eft;quod deunofolo par

LW t i

ticulari dicitur,non de pluribus ,ut: Ca-

Q

fo5 Cicero, Vergllius, -

DIV I«

)

-

L1IB. l DE PRAEDICAB.

C

"

DIVISIO,

-. Sunt auteni du

li

plicia Individua. Aut enim funé

Naturalia.que fune-propria notnita : ut D'eo^

rumilopiter, Mars,crc. Hominumi,ut.Tbra^

f[»bului, Cato,Crc. Brutorum , ut-Bucepbalus;

Cerberus, Aftrorüsut Orion,Hclice,ec. M on

tium.ut Soracte, Taurus,€7c. Siriuumi; ucl. Md

ris,ut Adriaticum , Sinus Perftus,ec. Flunio-

rum, at VetterayOdera,Nicrusezc.Fontium;

]

ut Hipp

Artificialia tri

;

bus modis fïtmt : Aut eniti per

Suppofitionem, ut filius Pelei, pro Acbille;Aut per

Periphrafin,ut fcriptor belli Yroiani, pro Homero,

t al

Aut per Pronomen de

fs T

ic qufk

mq(:/h"atiumn' 3 uit bic gffnmg

Geurtuy

VSvs.

Hmul dia

I

j WTWQ

nducunt ad. cognitionem Specierunü

fi

Quenadmodum enim folu intelletus

0

percipit uniuerfalia;ita fenfus perceptiuus ed) fin-

gularium ; per[picit enimi principió ideam quana

ipu

dam,boc e$?, $

lt Ad4

€ollectan.

pæciefn [pecialifimam ex 1ndiuiduis

DÍISCÉRLIMEN.

u

Duo funt difzrimina- Generum, Specieram , ey

Indiuiduorum.Priw cft quod Specicsimprimis au

T i

tei Genis,multa inunamnaturam colligit Singue

Fo:'lo pit

laría ueró unum im multa: partiuntur . Pofterius,

; Ill

quod Gmm e3d ueluti totum,Indiuidua partes,Spes

€ie$

pIf

d

. DIALECT.CHAS. RHOD; -

u

eies ueró ueluti totum &v pars: párs quidem Genéa

,jit

Yis ,totum uero non alteri

ia

Indiuiduorum,

us [cd aliarw;bgc e*sft-;

m

DE- DIFFERENTIA

pf

Adcipitur auter nocabulum Differentia,tribus -

qu;Gmum

y

inodis: Cóntuniter,proprié,et proprüjfüfaé.Com -

; r&sfhoyäg

muniter differt alterü ab altero,quaüis commui-

tationte.Sic Ariftoteles à Xenocrate differt , quód

v

bic vbtufo , ille ueró acuto itgensofüit.. Hec if*

NT

PO

ferentia dici potet Accidens feparabile,e7 e£ 1n-

diuiduorum. Proprié alterum ab altero differt, .

vuitpn

Bccidente in[epavabilt.Sic coruus ab olorc differt;

Mi

quüd hic est cádidus,ille ueró niger. Proprrjffi- -

mé differre dicitur,que fic diftinguuntur,ut allé . .

Qu

vum ab altero [becifica differentia diftrabatur.Sie'

N

Homo 4b Equo diftidet : quia bic e. &A^ G",ille

rimr,quäm

utró £Ao y Gs : €7 bec eft buius inflituti, Hec.

p

aliouomine Sub[fantie diffc

fereitia dicz"tu'r; ille ue«-

]

njnoj

7 Accidentis.

tht Gn

Eftigitur Differentia, proprif

L

p

fim? adcejtd;

uoxcomunis,quz de pluribus,Specie

hr

differentibus,in co quod

id eft;

if

pradicatur. ES autem predicariin eo quod. —

|. Df

quale quid e&t , quod im quejlione, qua modus &

qualitas rei queritir,dicitur, Vt querendoQuas

Dfen,

- lequid est Homo : Est mente preditum.

Mi

DIYLSIO.

[

m

é aldceþ.ti?;' |

puglgxmgïmw?oþnj;w

Con&kf*

lo

E18. l. DE PRAEDICAE, - $

me Gf;&!

ïïöïïüffmtns;ææcämæmüæg éd'orreidey

que fcilicet Gemts cum Differemia conectit,ut i

'VW5hgceï?;

snümali adueniens;c

dc Specici nonien exiftat. Sic preditum effe mentes,

on

Ts

JfLituit Speciem,Homo.

Differentia Diui:

: d

'cé äxmgäm'bf]k:

(

f Con

que Genus ia Species diuidit, Vt, Animaliwm aliud.

4 t

& EM oyopodlind GAoyoy,

OB

Mf qt, W

Vbz Specieris nomina defunt',öc'cz.c'rrätoi crm :

; ln

tie. Vt,Maloritalia funt rotunda;alia Medica. v bi

ld

lod

