ueró Differentiarum inopia laboramus,uicem ge»

runt Species. VE Virtutumalia c Prudentiasaliat ,

rf

Iuftitiaalia Fortitudo,alia Temperamia;

rf

g

D LECRIMEN,

Quatuor

is e» Dif

fdbdeii

fireitie. Px

plivibus di

æMW' aiuf

eltur , quàm nel Differentia, uel Specic

$, ucl Pros

f

prium;uel Accidens.Secundum c&;

TT

Genera pria

ra fuut Differcndijs

» fümal enim perimune ipfas;

cüm Genera nton p

erimantur abipfis,"Tertium,

jteá

d

Genus pradicatur que[Hione;quarci natura inqui-

159

ritur: Diffi

Jf erentia uero, gua qualitas G modw rei

tfb

inne[tigatur .-Ciuarzum., Genus cum materia;

Lt O qm

Differentia ueró cum forma confirtur.

qmdl

V$SvS.

'gnäo:Qöï'

Diff?rcmiæ priuncipió conducute ad ,defïisiffdi

"

item ; deindc,ad dif criminandas Spreics cognatái:

Sic Fortitudo diflingitur fim—'rcnngramia 4 qaód

bae

cwïff

LI

!

"L

DIALECT. CHAS. RHOD.

"bacet uoluptatutimodus : Portitudo ueró 4duers

pq

Forum tolerantia pro bone[Taté. Tertió conducune

[

jf

&

«d diftinguenda themata cognata.Sic prodigalitas

yim

à libe'ralïtatc'diffc?rt,quöd liberalitas eft loco ac tem

oper-

Porgþlargzri'; prodigalit'a; ueró e$ ümiodica pro-

r

105

E

DE PROPRIO.

$

$

cabulum Proprium,Grece

quit

- Vfurpatur autem uo

u

$o uop;quatio

r .nwdi&".

Priiicipio enim dicitur

u

Proprium.qu

0

D

d conuent foli alicui fpeciei, fed nof

emni. Vt,Cbri

fliani bominis f& predicáre Enange^

u

i

lion : boc Grecéadpellatur zrgoc eregoy

I |

[

- Secundó dicitur Proprium,quod conuenit o^

inni Specici, fed non foli, Vt procreare liberos:loc

Grécé dicitur d ióp xe? &&

uT

d conuenit ormi

"Tertió;Propriwm dicitur.quo

thyl

Spcciei,e* Soli Speciei, fed uon femp

er, Vt in fene-

itt

&ute canefceré ; boc Proprium dicitur

dul zroe.

;i&:Dijfm

f

— .. Quartó, Proprium dicitur , quemadmodumi

« e ufurpatur

,quod ineft oxmi Speciei , [oli , &

Mu

( [enper : ? connerfi

i predicatur de fubiecto. Sic

Tri

timere Dewn,Proprium e

$ quarti modi Cbriftiani

hii

bominis. V aleteniri utrünq; : Chriflianus est,grtuf

Gl

timet Deunt. Et : Dewn tümet, 1gitur est Chriflianuss

HocGrecis dicitu? xa9 &vró.

piISCRÍMEN GENERI S

a

CU Propsm -

ls

(öþrii. :

L Wgww

o Qu [ut di[crimina Geieris & P

Primini

H0j,

LI!B.LD E i»knämänïm EEX

r

Primum,Gena naturaliter ef priw: pofteriua

ld

Meró Proprium,

Pa

, Secundum,Gentus de pluribus Speciebus dicitur:

]

r«

Proprium ueró de utia ali

hd.

propriun.

qu4 [ola Speciescuits d

Tertimn,Proprimn vecurtit vminimé ueró G

2

ma.

?

frinou

) i

anrtmn,?roþrimnkomm $Spetiei üz?&,ö'f d«

li,e» femper : Genus ueró ton foli.

d

Quintum,Sublatis Proprijs , non toIliturGenmiv

It

&t fublato Generestolluncur etiam Species e* Pro»

p

pria.-

u

DISCRIMEN DIFPE

lod

rentie €7 Proprij. -

i

Tria difcrimina-unlgo-traduntur Differentié

catitii t

€ Proprij.

sr,w'mfe;u-

Primum est, qiiód Propria dieumur unius SQEA

-Wm

.eiet : Differentieuero plurium.

miuit

Sccutidum, Propriarecurrum ; Differentie non

rifi,W!(/

[

fecurrunt.

ij

Tertium, Genera communem naturam : Diffe.

idrpa

rentie peculiarem paucioribus: Propria fingularem

Generi adiacentem,fignificam,

Ciritum

--

V$ys.

Proprium, quemadmodum Differentie ,condua

g

cit ad definitionem, Species coguatas;item Tbemae

dU

t4 cegnata dz]?hzgucncf&

B

p

DIKLECT. CHAS$, RHOD.-

E

|

DE ACCIDENTE.

dipo

Eft aute Accidens; Grecé a'wx,gefau'&;

! WP i

| jdiit

quod poteft adeffe & abeffe;preter Sub

iecti corruptionem. Sev; Eft Qualitas ac

cidentalis non conuertibilis. Vt,iracundid

Cudit

in Achille : Facundia in Vi»[fe.

Ui

jl

1

| Duplexes Accidens :Separabile,Grect ye

mp,iütütrö

is0p: €' Infeparabile,Grecé &y deisop.

mll

W-'W

Accidens Separabile eft,quod actu feparari po»

tcfà à ubiecto.Sic ebrietas ab homine,item auaritia

n

€ reliqua uitia feparari po[Junt.

D:qu

Accidens Infeparabile-estquod non scerr? v

Q

eip. &A ezriwoia;tantum feparari poteft à

4

j

ieclo, Sic nigredo à pice , calor ab igni,bumor ab

edui

'

r

dqua non nifi intellectu aut cogrtatione feparart

iurdjn

po[Ju.

;

Qu

Difcrimen-Accidentis &,

(

Propri.—

à

Inter Accidens & Proprium duplex eft

di[m'?

li

Md

men.Priusquód Accidens foliam inberct Sub[tan

Murit

tie,Proprium ueró €7 fub[lantiale est, ex inbe

ii

rens.Pojleriusquod itiberens quoq; Proprium ab

Gmerapn'm

Accidente differt : e& enim animalis quedam uis

intrinfecus confiderata,e7" Speciem figurans : foli

T

li ton[iq

enim adest Specici;ez" omni,€z [emper,unde etiam

Iftm

cor

recurrit, Acctqcns ucrörextr'mfecm edl circa

p

N'zmpom,

D.

TE

! !.lf.B. l. 'nrs- PRÁEDICAB, .. io

li,

us ad ipfam potius

[uperfïciem,kn:q,- foli Specici

icst,ut ipfamab alij

s feparet fbcc.

tteroub

deui dicitur cycnus, (ed non conucrtitur ,

icbus. Albusquie

alitagat

j

VvsSvs.

-

Coizducunt.A

dcidentia.principió ad -

d

i/üngüd:

da indiuidua. Sic

Menelaus ab vbfe dift

Mgulturs

quód hic érsa vugad'eosiy £oróv

t j

Xeusebu-

|

cipille ueró ezripoyd d'up dixerit. De

inde,condus.

Istj

cunt ad defcriptiones animautium,

berbarum,gem .

|

tnfifte

TET

marum, fimiliumq; rerum,at

tant,on autem definiunt,

q; adgö ;Pccics-muf.

E

m

ä

De quaftionibusPradicabilium.

jd

!

. Quejliones Predicabilium funt due ;

Quid

j

hunnd

V )

Qu

*

f

totam definiti

iE wocabulum.conmune , non folim

okemica" principio in Yndiuiduis, Vt,

Quid est Bucephbalus: Est e

du . Quid Lyeifca

£

€anis,erc. Hinc in Specie

. Vt; Quidcft Homo?

Animal.C uid Tympanites?

Morbw.Tertió,inGe

dij

nere medio, e7 Specie media. Vt, Quid t Mc-

[ Sub[h"'

tallum ? Corpu: zc,

i

In primis Generibusni

amplius quevit, quum

gpriwm f

Genera prima not babeant

communiora uocabulaz

T M.

m

ia

£? genera prima definiri nequeunt,quia omtis de -

)

nitio conffat Genere ct Differentia, Genera autem

at

fupra fe non babent Genera prima,

/

4

wmcaf

e

proinde def:d-

fl(l

ri non po[Jut, fed tant&mdeferibi

B

i

P

W

M""

DIALECT. CHAS. RHOD.

" WW:

Sunt quidem ;

qué &riftotcles dicit TT

I

ue ontribus rebus na«-

| mm[ublt&

'EW 0'92-0 æ;* ä'aw *5 z.'y:

dem dicumur ; fed non

turalibus competunt,ded; ij

r

uniuocé , ucrür equiuoct ; proinde

definitioné ad»

ret

iuuaré nequeunt.

)uale.

a;m

Qaerit i Differenti

a formam effeutialem. Vt.

"T

? Quod mente preditum

ia

Quale animal est. Homo

e&. 1n Proprio actionema

turalenVt: Qaalis est

ii

Honmo

? Cui uis numerandi nest. 1n

Accidente for-

|

man áccidentariam. Vt . QWA

lis berbá c$t Mol9t.

l

!

Que babet radicem nigram s

florem lacte candi^

ii

dioretti,

|, niyit

Cáteru

à

igitur , nod

" qudnäa totà definitio eX

quiti

er Quale, fed per Q&id

eft. fit queftio. Sepe ta-

Mi

men docendi gratia pars

definitionis quoq; adfer-

hw

tur.,

lu

vsv$ P

RAEDICABILIV M,

vt

E quadrüplex, Principió enim conducu

«t ad

camentorum , €7- qua|tioness

d

* €ognitionem Pradi

D IT

Quidfit,ey Quale

quid fit ; atd; adcó ut intclligas

i.

ones, eutrum enüm atelli

finicndi diuidenditg rati

Generis,SpecicisDiff ereme

Wk&a

ges,nifi cognita ratione

ii

tie,Proprij,C7 Accidentis,

lfa.

Deunde,utilis e$t cogmitio Pre

dicabilit d dijue

g

" dicandamuAturam Propofitionum, C diftinguens

damueram à falfaz e7 wece[Jariam 4 eontingeieo

- Genis enim,Specics, Diff ercitia Q Proptiumn ao

UT A

L!Ig. ]. DE PR AEDICAB.

Ll

J

turali quodam & nece[fario uimculo cum fubictto

"Lt

coberent ; nece(faviam igtur propofitionem con-

OR N

füituune s Accidens uero fortuita quadamaffinitate —

BET

eum fubiecto coniut

Mib

tingentem red.iit.

gutur itdds grþgqfitionem con-

: Terti' ö,gonducunt dd rationem inunügndi me» vI],

dij : tamin di[Jercndo femper cligendum , quod a

d t

vedin

munus cum altero Thematis probandi uocabulo co -

guatione iunctum fit.Porro,Pre dicabilia funt in-

ydiet

if

accs,guibm cogmtiomg uocum cpg(no[qun,tj,ur.

d

Quartó,conferum ad omnimfc;femiærw:zæ 111l

fcanli

tbodon:Omnis enim profefSio,que nomen avtismee

euuf t

vetur,eft methodica rerum con[litutio,c ordo uoe

«um inter fe coonatarum,quarum alie exaalijs.ue^

Ndd

luti naturali propagme , deriyantur : alie ordine

40f adfr*

i«m conflitutas uelutt note 4 fc nulcem difltinguüt.

llle Generis €7' Speciei: be Differentie, Proprij,

v]VMI

€7* Accidentis adpellationibus cenfentur.. Quuare

ia

quajüomïa

.[fudiof us adolefcensin difcendis artibus fedulà. u-

uinidit

rabit,ut cuiufq; T bematis natuvam in bofcc titulos

diftribuat . Primum Genera notabit,e7 ex ijs Spe-

at

cies fubiectas deducct. Deinde bec ipfa Dijferen-

i)Di'fïm"'

ti|s,Proprijs : deniq;; fi opus erit,e Accidentibus

diflinguet. Exemplum babes ». librum Officiorum

W d

«pud Ciceronem.

JIWQW

-

Bs*

T

DIALECT. CHÁS. R HOIX

JP

PRAEDICA-'

MENTIS.

NT

i

RINCIPIO dutem obferuandum eft,qu

qitil

f*

P

agatur n Predicamentis : binc que cau[a fit

| rl

hll

"I

&zrisypanig : infcribitur enim "Tractatus xerru*

| É

eyopidy: Dicendum poftrem oin

quot ?arm diui-

w

datur prefens Tractatus.

p

Agtur ergo in Predicamentis de. fünplicibus

gt

wocibus,res finplices fignificanibus per medias co

gitationes ; Ergo res,uerba, ez cogitationes baben

t&ur in Predicamentis.

m

«

ynfcribitur fic Tractatus,quia bic differitur de

ia

decé generibus prünis,que folum predicatur,nund

uj

autem fubijciuntur . Estergo fcriptio Tractatus

u:w&

Kevryogiáip.q.d.De decem Generibus,que folian

bar

predicamur.Sumpta Metaphora à dicafterijs. -

n

- Poflremó, diuditur prefens Tractatus in triá;

äc)'-'&;wrä TÓU KITNyO Àj es r xaTHyta

af

: Í« t éo & uez 7Q5 k Thyc g;'xg. Quia enim

Dj

in ueris Predicamentis fit mentio quarundam di-

clionum nobis incognitarum; propterea premit «

UT

LUK

tuincur Autepredicamenta,in quibusiftiufmodi uo»

ecs exeutiuntur : Eadem férme $t ratio Postpre

"

ij

dicametorum.

.'

lamfubj

Mul

JOREE-AN TEPR AED I

;

camentis.

a

LT

d

$u ergo Antcpredicamenta tria

: Finltiön

Diui-

:diw i

A

n

LE

LIP. l. DE pRAEDiC*AM.

3;&» |

ET Wïgm?yfü*üï[imtipnmöpaf

VVILOV T UV OVU uG XOGt TEQU uU«

zm:&,qu?d

Sunt auten Homony ma;quorum nomen

« ajif

comune,(ed vatio fab[Lancte fecundic illud nomé eft

W MT

diuer[a;ut,Canis e£t bomonymen,quia cft cómunis

rl d

adpellatio ad animal latrabile, fidus caclefte,et pifcé

marini.Ratio uero Sub[lantie aliaatq; alia cJt etc,

Bis opponumtur polyonyma ,que definitione funt

npliohy

Wid

e4dé,notttine aüt differum,ut enfis;gladius.fpatba.

k hden

icutuyquorum uomen c[t corm

mune,c7 ratio Subftátie eft eadem. Vt, Animal est

jeii

cómunis «dpellatio ad Hominem ev' Equi: e» defi-

nitio animalis utriq; copetit,qua eft Subflantia ani

(linyuj

Tridulu

mata, fenfitiua. His opponuntur beteronyma;que

ned; nomine,neq; re funt cadé,ut Animal ct Scictia.

ge [

—A Paron

(j

red;que ortd ab uno,ud

TTTUS

rié commutautur :ut à Grammatica G

'rarmmqti-

um

€us ; Afortitudiue, förm €,

D-E—— :

NE.-

Qyütniftl

Diuifio un4 cst, fimiliter e» Subdiuifio ut4.Di-

um d

Á 1

T

Wifione alia dicuntur complexa : alia ucró inconte

TL

i

plexa. Sub.di

i trsinteomplexorum alia

med; in fubictto eJJe,neq; de fubiecto dici,ut [mgua

jpoipe

larcs fubflantias : Mlia uevó de [ubiecto dici m fub-

iccto autem nullo effe , ut uniuerfales [ubfLaucias:

D!

Alia in fubiecto quidem e[Je , fed de nullo dicisut

Accidentia fingularia ó10p o Asuxoy. Foflremó,

finitià

€, ut uni»

pii

':ïalid € de fubictto dici,er inft vfþic&o effe

4

ADIALEC T. CHAS. RHOD.

!

! mudf' F

wer[ale Accidens. Heec igitur quatuov. con[tituunt

unucrfalem 7 particularem [ubflantiam : uniueve

j

alc €y particulare Accidens ; quemadmodum ba-

bt fequeis diagramma ;

gt

Ovci&.

|

I i 10,

20445&67425:.

quim

Dcfubiccto.cz

&avsel]ot,

1n fubiccto,en

l

Am

uonim fube

«on acjuge

M

: iccto,

4

-

wft Qe

if

e

.ö.o

:

s*

;

'8:

*

pipikepe

L "3957*00.

Q

,

z

&o

,W!m

Won infub

d

1n. fubiccto,

ut f C.icmuo

iecto, wut

[

æQ' (;5'370 $e

— "fa&leue.

m

g.

irfet

Hécauteu ut vedtius intelliguutur, fciendum

u

eft undccim e[[c modos ; quibus quidpiam alicui in«

g

s

i

e[fe dicitur. Principià cnim dicitur aliquid alicui i

ïoxp

ejfe, aut ut pars im toto,quemadmodum manus est

)

in corpore, z. Áutut totum in partibus; ut corpus

atih

f

in omnibus fuis membris, 3. Aut ut Species in Ge^

nere: fic bominem in animali effe-dicimus. - . Aut

—

ut Genus i Specie: fic animalin bomine est, s.Aut

li

ut i temporc: fic Miaca fueruncin tempore, 6.Aut

(intd

|

at m W: ]ïc dicimus aliquem e[Je m foro. 7. Aut

z

|

n

'Lm, l DE pRAE-DiCAM.

18

Uf

ut i uafe: fic triticld in medimno;et uimum in dolio

LT

e[Jc dicimus. $. Aut ut forma m materia: ut formá -

Wanly

fiatue inere. 9. Autut ea que funt fuübditorum

in principe ; fic bona ciuium dicuntur effe n prin»

DA

cipe. 1. Aut utin cáufa fiaali: fic dicinus, Medie

eum in medicina [pembabere,. 1. Aut ut m fubice

TY

Al dtfuba

&o Accidens ; quemadmodum boc loco adcipitur.

10

— Regule due funt : prior c£ de predicatione e[^

feuiai : po]leri?zfde Pmdicatiq:fc; accidentaria.

VSv$s

üïl&ä'

icamentorum dbac ;e;u-

fert;ut babeas nomen er ordinem. NomeninDe —

Rord

finitione & Diuifione adtenditur. Ovdo ueró in

i, i

i

regula. Nomen-eo pertinet, ut pro certo babeae

ff

mus,quibus,e quomodo locus fit in Predicamen-.

TE

tis : fex enim uulgo excluduntur,

eomprebenduntur -

que bifce f:cr]ïbm

ii

] ;di A

- Gauplexun,confignificans, fiftum, polyfenum,

ii

Voxlogice, funt tranfcendentia,bis tria cundta,

g

PojJunt C Paronyma; prefertim conereta,.

T

h

extrá Predicamentoram ordinem e[fe,cum abftrav-

ii

éfa reuera fint in Predicamentis,

j, Al

Ordo.ct-duplexzAut.enim eft predicatio fub»

*

flauti

alis , ex eodem

f&o fM

ordine predicamentario ; ub

hh 6'M

qccidcntalis,fx4iua:jiwdfmtis.

f 7 'M

B $

u

£

DIALECT. CHÁS, RHOD.-

DE VERIS PRAED I^

put

camentis,

l Wgc f&

| Eft 4ktcm Pr

edicamentum ordo uo-

NT

cum cognatarum,feu pradicatorü, ubi

..,

Muääï(

femper fuperioruox declarat inferio-

$

g

rem, à fummo ad imum ufaq;. sie Qualitas

babitum declarat, Habitus uirti.tem , Virtus iufti-

|

du u

TE

tiam czc.Sic dictum à predicaiide,quia de ommbus

Sub]'kdmida

vebus uature [ub fe compreheln[ïs predicatur: unde

Grécis dicbe funt xavr u^yopien.

d t

Hec alio nomine dici pojfunt decem Genera pri

L

má,zrpüvrq r ie QAiac-Mtem Aóoyot x« üAov.

Porró,nolim exiftimes,omnes omnium uoc& co^

hf

grtiones in bis ordinibus recenferi (infiniti enim

boc effet negocij ) fed [umma quedam genera,bisq

fudct

wijt?

nónallas Species fubicctas additis Differcntijs quie

buf dam comprebendi. ..........

yir|

NumerusPradicamentorum.

hu

Sunt dutem Prédicamenta decem: Ovaiat, r o^ '

tin i

Wupit

eóy;roióps TTOIéT h6 7rPÓS Ti 0L6l o TT agl

guottinql

,z'caaWOTia*Kgæ M;ïx&y. : j

mqmbu

DIVISIO,.

]'/Mlth |

i

Diuiduttur bec decem Genera prima in Suä-

tiran

flantias && Accidentia. V num est Predicameneum

Mi

B

hii

Sub[lantie , feilicet Qvaio : reliqua nouem dicun-

tur Pradicamenta Accidentium,

lutin

Di$CRI«

l

X15.1. DE PRAEDICAN, : "4

Db .

DISCRIMEN,

tbup»

Preter reliqua diferimina;que recenfet Ammo

tiusboc e& precipuwm inter Subflantiam,er ve-

OfQ b

liqua nouem Accidentium fcilicet,quód Gu et

inferio.

&vSv7róseros , minime indigensreliquis nouem

C Qul

'eic vrraco£iy. Relique ueró nouem KOT H^y o pLott

HM iüm!

dicunur ezegovzr óse[os, fuam babentes exijten»

deoum

tiam im Subflantia ,ut im fubiecto : Exiflente enim

:t/(r:and;

Subftamia , nece[fe c& alia quoque Predicamenta

effe : mon . exiftente autem

:

, izmþojïibilc e& rgliqug

u

fubfifi

re,

NI

:

od

/38

fi ia

Diff.crunt Pra

dicamenta à Predicabilibus,quód

r

Predicamenta funt ves ipfe : Difcrimina neró

'cmifsquif

ltafunt.

)

rum ip[g Predicabi

V.S.V.S$..

:

li Igoc potifimü

m conflituti funt ordines ipfi,ut

fu.

babeas uerum difcendi modum .. Q uemadinodum

J i'fW'

enim Pbilofophi ves totius uniucrfi decem bis geue

ribus primis diftimxerunt, & fuas cuiq; Species ali-

j W&W'

quot tanquám parentibus liberos fubiccerunt,addi»

tis quibufdam Differcntijs: Ya ftudiofi adolefcentes

fuam quifq; difciplinam fummis quibufdam Gene-

7 i Sub'

ribus conprcbenderent, bisq; Species Differentijs

motatas [ubijcerenetanti[per dum à fummis Gene-

j

ribus ad infi

It dlm'

ntás Species,taniquam am?f clemmtd.

dcq;pirem.

Ron

j

DIALECT. CHÁS. RHOD;

Jb

Fon dutcm in boc tautum con[tituti funt,ut ore

dinem difcendi babeas » 4dcod; finitionum materia

*j

$n promptu fit , feilicet preter bec Loci quoq ar-

l

T

mentorum;CircutLantie item Amplificationes,

".

m

de quibus malta apud Rbetores,inde petuntur .

Yiac vatione po[feut dici Predicamenta, attributa

( lef"'

locorum, perfouarum ac negociorum,

DeordinePradicamentorum.

|

[oicr

u

Ordine uaturali ez iufto primo loco ponitur.

Subflantia.cynidquid enim eft aut &t per [esaut in

eo quod eft per (c,aut circa ipfum. Subftantia fem-

M

w

per c& per fe , r propterea &uluzróserz G- di-

ij

citur. Accidentia ucro e(fe dicuntur aut qv 73 0 u-

iTA

aía,ut Quantitas e Qualitas.Sic eloquemia eft

n Ciccroue. Aut e& circa Sub[lantiam, ut reliqua,

gt

lr

feptem.1amquia,que per fe funt, prejLantiova ex

Mj

iflunt ijsque aut m re funt,aut circa rentidco pri

mo loco ponitur Predicamentum Subftantie . Q uja

ucróea,que funt im re, praftantiora funt ijsque

unt circarem ; propterea (ceundo loco penit Ari-

hs

floteles Quamtitatem & Qualitaten: binc reli^

n

/po$ -

futi

DE PRAEDICAMEN-

hii

ii

to Subftantiz. .

Dui

Subflantia,Grect Qvoía, f [ubieftum,m quod

cadunt. Accidentia : (eu e&& Accidcntium fülerum;

o&ada[

Pre-

P

i

lnl

«t bomo cum fuis pgrtibws- ln qgocunq; enim

dica-.

N

Es

0

ime

i$

M ttr

dicamento e& totum;in codem quoq; funt partes,

t

lj

In bomine funt fcientia,uirtus, forma;aliaq; c»'bos

COU

84 C? malá,

bomo borum omntium fubicctum.

fortune,corporis 2* animi :Efb crge

4 d

DISCRAIMERN.

Differt Subflantia ab Accidentibus, quod sub-

"i,

flantie non mutantur , Accidentia ueró mutantrz

0 potiur

ut color i boiine [ubinde mutatur,

DIVISIO,

t[uutit

Anii[et

$unt autem duplices Sub[Lantie : pfbnæga'&-

d

eunde, Prime funt,que neq; in [ubiccto funt;neds

yn

de fubiecto dicuntur : cuiufmodi funé Mndiuidua;ut

uNud

Cato,e'c. Sccunde Sub[Tantiee funt,que in nulla

r

quidem funt fubiccto, fed tamende fubiccto dicun-

ionutte

tur: culufmodi funt Genera €y' Species , ut Homos

-

lm,idWPf i

AnmalCorpus,

TIPRCA

"Claffes Subftantiarum.

W IM /

Quiaueró in Predicamenta admittuntur 7

p

hi

yuyec prefertim autetm abftracta, (ynonyma, po-

lyonyma, r beteromnyma , quemadmodum e& di-

&un;teferendafunt in bunc. ordinem omnia uocae

[5

bula Subftantiarum uná cum partibus.

Diuiditur ergo Predicamentum Subflantie im

nl qNOd

lo cla(fes.

s

Prima clafüis

babet fubftantias äcofparas,

j

ut Spiritus : C? bic cst aut creans,ut Pater ; uel gg

i

ereá

fitus,ut Eiliw ;uel [pirans;ut Parac'etus ; aut

ts

—— ——

j

DIALECT. CHAS, RHOD,

2 Eul fW,

tus,ut angeli : & bi uel bom,ut Micbael : uel mali,

u

ut Satan.Refer buc manium,larium,geniorum;ltem

n Ü

demonum uocabula . Po]iremo animam 9oeuzi-

il egsw

KO WT LU zcga VONTIXA.

iilá

bet Subjlantias corporeas

ueRmen:

t

imanimat4s fimplices, ut Colum. Refer buc orbes

caleftes,ut Coclum fupremum;Coclum criftallinum,

mþofm ;

Firmamentum, Planete . Mtem Elementa. quatuor ,

f M

ut Ignis;calidus e ficcus. Aer ,calidus & bumidut:

DL

Aqua frigida & bumida. Terra frigida er f ccd.

UL

Refer poftremó buc umtos,Sthlac,et quouvo p

l

in firmamento,

TTertia claftis cantinet.$u blïantw corporeats

Va

inanimatas,compofitas,imabfolutas , ut nix,grádo,

li

glacies, fülmen. Refer buc imprefsionum uocabue

la,de quibus in Meteorologicis apud Ariflotelem,

Df

o

Quarta clafiis babet Subftantias covporeass

inanimatas, compofitas, abfolutas,ut funt nomina

mj

Md

gemmarum;ut Hæmtb:tcs,Magnes cc. Metallo

vum,cz rerum fofsilium,ut Sal; Nitrum,ezc.

u

uinta-clafiis-complectitur Sub[tantias coré

poreas , compofitas , animatas , non fentientes, ut

Plante, ut Herba, Flos, Frumentum, Arbor, Frit

r

tex, Refer buc olera,legunum,gumnu,rcj' inds, pos

wa,nuces, femina, bulbos.

T

.Sext baket Subflantias corporeas,com

IT

pof TLAG; ammatas (e0 Q vzovg. ut Concba, Vrtica,

Mdl

Segtxma elafois eontinet Sub[Fátias corporeats

anu]

compoe

(

u

LHIB.'!; DE P'RAEDICAM.'

16

lj

cämpd/ïw,dnimm, [mtimtes,utfunt bruta : e

bt

[4:]

quadruplicia : Aut enim funt av[avac.ut aues.R e

K

Y buc évropesut lucat aut tvud]occ, t pifcess

4Ht yeosdex ; G7 bec aut zregà , ut pecovaserc.

[

dut reptilia , ut uermes ; aut funt queQiGi ,ut

Tc o

fáne.

fliwn,

Odctaua el«fisbabet Subflantias corporcas,

(utit,

compofitas , animatas ,

fenfitiuas , intelle&iuas ,ut

hnilu

Homo, Reftr in buncordinem €x Sub[lamiarum

v fa.

partes,C quecunque ma

quám ingemo bumate.

gus mturg pcr[ïciuhtur,

du

Proprium-«a9-dvri-Sub 4 turó-Sub-

rfortlh

Ma4

L

igri

Xume p

*

: xaþum&—sgþ]ïmie, [ecundmn

Y ugcie

foi mutati

onem effe fufceptiuam conerariorum..

nfocit

Dicitur fecundum fui mutationem,nam tametfiord

tto & opinio uideanzur quoq; fufcipere contraria

Corportih

uerum e falfum,nontamen

TT

pcund;um [vi, fcd al«

c, Md

ferim mutationen.

Ü

u n

DE PRAEDICAMEN--

to Quantitatis.

uimtmm

! —Curiu[to ordine Predicameutum Subflantie fä

quatur Q uantitas, tresratiónes ponit Ammonius,

(ttip p

equibus bec precipua babetur : Qyuia cummate-

ria nullam babeat formam uel figuram: proximum

wo;' um

yrii.

quod adcedit materie,cft Qu utitas,quam adcipit

WPOTMI

fmteria pïiu[ quám formam a[Junat , Negue enttm

ocuius

a

—

)

E

D

DIALECT. CHAS, R HOD.

| (gp!

eculis pot

eft albedinem aut nigredinem perciperts.

T.

nifi priw fit Quantitas , ideo prim

um locum post

W; i

albm)w'

Subflantiam babet Q sntitas.

Quid Qua:;ti

»

tas, Graecé aooops

Tutp.

! at

Qualitas eftcuius con[ideratione aliquid äici-

WMW

tur equale

uel inequale : cuiufmodi e$t omnis ma-

j o

nitudo € 1ultitudo,

Nam circa fex confiftit pr;!

1Locus.f

feus Predicameutum : Circa magnum C* paruuts

|

longum €7 breuc multum C* parum.

p

j

DIVISIO,

tb

Qunitas cft duplex : Continuaäiw?ä eu—

Quun

esyfc: & Difcreta;Gr

L]

£ct d'usgla um

r

uanti

.

tas continu

a,est mgnit;ido,miwl

d

partes ad eun

dem terminum conmunem copulan-

ffrft[W

£ur,ut partcs

linee ad punctum ; partes fuperficiei

M

At

ad lineam : partes corporis ad fuperficiem.

Sunt autem quinq; fpecies Quantitatis contte

Mrdä'rfzhm,

vtl

n Linea,Super)ïcies,;orpm,remþm,ü' Lo^

€uu.

M

Lin Cl,.Græc' |

*

ntitds conti^

Y

puá longa

tantumsut dig:uus, p

almus minor Grecé

NT

ZtRAGUSS--

j.: palmus maior,Gréct-esrio as , doo

- drans Latine,C7c.

$

4

RUT

li

Superficies,Grect-érriQéerentsi-errrta—

ts conti

lt

d'op.cll Quanti

inua longa G'IZta tantultts

r aätgs;itcr.uia,iugemn G

UL

Corgus:

Q,

[i

-EiB.l DB PRAEDICAM, - ig

Itajet,

- Corpus.Grecéeiuas i

C QOudmgje

Md

litas longa,lata &* dehfa; cuiufmodi [unt uomina

!

ponderuti, uaforum, €x. nomifmatum,ut Spberas

"

Cubus,ec.

Tempus,Grécé jo]yssef certa äin&nf?ä,

lil

que ex cocli conuerfione Colligstur. Tot enim annos

OMf j

nume?4tusquot [ung Solis per figniferum conuera

Mf

fiones.E8 auteti

"

teimpiis co'?tiW?rf tjoþg motus,

"Htf

"

it

4

»cd

7vost-

M u

p

Porro

; a;;l??

"xms

corpus

órt im-,laö

[^) stü-?

£em corpus nece[]fti*i Ü cxv,

cotitiu duog; fue^

tit locws,corpori fcilicet,

Kut at

Wo

Quantitàs difcretà eft, euiu þarteä,nö',äö

TITINTU

pulattur ad eundem terminum communem,

fedine

q p

ter fe funt dinive ut Numerut, s* Oratio,

j

uPeer

$.V BDIVjg-ro

LP

(

- Numeruá aüt e& fimp

lcx , utpar,impar ee,

dul aM

Autrelatiuus,ut bémiolu

»fupertertius,

Aut fious

Ipu,w Iu

ratussut linearis, planus, folidus, R.

quid babet Arütbmetica proprium.

efer buc qu-',iääd

j

4

WW,G?' d

SVBDIVIS$IO

11,

-Oratio.e& duplex : Conceptíua

A

w

, € prolatiua,

Conceptiua qualitas es quia e&

*

affettio 4liqua bo»

d

iinis, Prolatiua ueró est quati

itas quiapoteit ab

breuiari & clongari.

d

Verfatur autetm Oratio au£

éirca compofitionem ; € eam uel dact ylicam uel

C

CO[PMI

A

DIA*L-ECT. CHÁS. RHOD,-

1

E

pr

Spondaicant,uel 14mbica, quam Rbetores uocatté

u

fumerofa

m ordtionem: Aut circa cantit,ucl R ytlé.

L

mum, Refer bucqu

L

dquid babet ufica propriiz

Qu

Aut circa Verfum.Refc

r buc,quifquid ba,bft Poté

qulb

7

tiCCo

—

Proþrium"ms* &v20 Quan^

jmun

titatis.

-

dau

hp

M&xixmä pr'oprimn eft Quantitati , qoicovTt.

*DÀ Gv o Aetyeod at

M

DE QVALITATE -

Esid b Á groiórue D 2EAeo v yue Acyoie

h

nin

voy.Nulla enim es Subftancia,quin mfinite prope.

modum Quialitates exornent. 1n bomine principió

W Q?'-]

i

1

funt (cientie « artes: Sunt uirtutes &5 uitla:Sunt.

animi motus;E& ingenium procliue ad banc aut il

äïiqual

lam rem: Ef corporis agilitas,aut tarditas à natue

ii

Vi

rá infitaaut mdu[Iria parta: adcidit circa corpuss

nt Qua-

bac aut illa ue[le uti : bec autem omnia fu

fitm

litates. | Proin

d

Jgtj;c

7R

t

Predicamenium ; Ysol Vr otoU

X94 7r o o u-

ä»'&c P

táj

5*2?)/?43" quoque

ez G- : zroi, dicens concreta ; nfozäfrn'mc ucro

abftracta.

üdl

Eftigtur.

Qualitas affe&tio animiuel

(tti

corporis,undéaliam appellationem ad4

uirimusab ea,quz eft iecundum Sub-

bf

ftantiam. Verbi caufa , Secundum Substantiam

W:m

quifplam dicitur Cato, fecundum fcucritatem ueró

ii

quá

/

O

um

b

D

—€

ïlä | LDE PRAEDICAM; iB

tridi

"

D

du

We inipfoc£dicitur ['eucræf.

E&igstq(fggefit«

dilims.

ii

In þmmm:,

717

Qidlitates no funt aliud

» hifi oFgutd qþæam

i]

quibus aduenicntibus Subft.

ant

le operantur:ut &xu

97 0)4x1, boc eftyars

preparandi corij, Q &alitas

€95qua aduemente,

inimt

homo; qui cam artem profites

fur,operatur,

DE SPECIEB

*

- Qualiiatum.

vs

[

d -watüor

futit Specics Quualitatum , Eie gt

l Mywï'-

tl scic :

Queucó duvayac wo Gd uveuias

g

"TAOWTIKS , 901

us x9x z &O :

Wïyæ XoUe

riipà

LL

"As

, Habitus eft conftátis & abfoluta in

vt atl

TT

áliquare perfectio;non à naturanobis

indita , fed noftra induftria ac lonoo

r o

ufu parata. SicGo

rgidé Leontinus fibiex lon

u QU

Wfu diceridi babitum

parauit.

P

yrrhus rex Epiro-

r

tarum ca[trametandirátionem

pritus ex lonea cxs

jf

ercitatione didicit,

ii

DIVISIO,

! E& dutem s

£is duplex ; Aut etiüth e& animi at

yiriud

€orporis.

on«m

SVBDIVISIO 1

um

.Habitus anitmi iterum

cft duplex:Aut enim ef bo

p

lte[Tussaut turpis.

Honeftus confiflit aut in

Theorcfi;

dut in Praxi.1n Tbcor

um

qu

Pridanis q Ar,

efi fi ws'f;&:þiemia

5 &iemids

m

u

BIALECT. CHAS. RHOD. —

al

$vBDIVISIO 1L

: 3

iif

Brs c triplex. Aut enimi est Aoyixt; t [mfä

Grammatice,DialeticeRbetorice. Aut Q vaitis

guimm-

u Pbï-jiää,nunüt'i,hmgiütudiäzä.Auktv aOix$

ll

$VBDIVISIO L

Fbucm

diguxé aut efl priuatayut ämoüoyafcy" ; dut pu?

*

Slica,qä aT0MTIXf.

W

&

ii

$g

VBDIVI sVIVO"/ 11

r

- ToAzix [ubcfiuidiïur in tres rcclas Specicss

r

ÉaciA e;äp',ægisdxygv's'æp, e 'wahü'mäp; Etin

h

trcs corrupiás : wgaygiäæ,&uyagvacpg»g /g-

DI

qAaicootT La

Habitus pra

&ici [unt uirtutes €7 uitia, virtutiá

Catalogum unà cum uitiofis extremis, pete ex [cei

h

do &thicorwun Ari[Fotelts libro,

W?:f

uti

pE HABITIBVS.

d

Corporis.

mi

" Habitus corþäfiä font ; ad quos parándos noni

T

íta multum fácit animus , fed crebra membrorum

gmmgi

exercitatione comparantur. Refer buc yegvs[ute

DT

$p Cavovac, C^ quecund uires c"'q'rporv's rgquiä

df

runt.

DE DIATHESL

Hc:fþ

Didtifis eft babitus inchoatus, feu uia qitedani

ld

Ynty

ad babitüm, Qacmdnwdum fingilarum Püþjnï;;

!

TIB.1, DE PRAEDICAM,

4

gum auidi boc unum [pcétant ,ut in [ingulis profeftio

J

mbm,qmbm fe addixeruns , cundem babitum ad»

l,

N

qmram' .

DIV!SIO.

- Eadem e$t diuifio Dzatbcfcon,qud Habztm.ac

fer buc morborum genera.

L d

DIFFERENTIA.

In£er Diatbefes & Habitus boc ct dt[' cvininis,

quod Habitus [unt c/lwmvu-rot NOZ J*uo-x'ao-

t

DBAuzoi: Aia toeic ueró Suxiviz OL X sUG7EO

inp

fiwzo. Item,illi perftti fum , be: autcm imper-

€.

d

DE SECVNDA SPE.

4 vt

cic Quaht:atum.

iaj

Naturahs potentia;Grecé Qucixs a"u-

LL 777 19 3 U propenüo feu inclinatio ad ali

quíd agendum à natura indita;non in-

duftria parata, Sicim Cicerone uaturalis fait

propenfio ad orationem folutam: ad Carmen i

4l

n

Ouidio : ad pitgendum in Durero. Ceterüm nullum

eul

n

genus Quualitatum latiis patet iflo. Omnibus cnim

n

J

rebus incst quiddam à watura , quo f fucatttur £

J

l

de[i*ndant.

DIVISIO.

Hec [petatur bifariam. Aut enim carpom [2

l

it uelocitas in Achille: undc c/t illud dliquoties apud

l qW

Homcrmn.mdlxs GXVs CkA eus- Aut animbut

j

C 3

J

DIALECT, CHÁS, RHODX

;magt

ianfuctudo in MMitione , iracundia in Demed. -

- Naturalis unpotentia Grec& qvaij cd'vrate

t

Ilf

gl

qie eft,cui maturalis illauis eft denegata. Sic at

fir

xQo9 u uiacitem conftantia f naturalis impotene

torPOf

gi:;m iuuene: -zä,æim*zafc,osgäï in arundine G.'c.ï

nort

(

DISCRIMEN.

lu

F

h, o

piffert à fuperiore , quàd naturalis potentia,

stondum peruenit adadtum. Dicitur enim cüm adz

Mom

Buc ociofà eft, fed uiam fácit ad Diatbefin, primam.

atiionem ex af eCtionem. Diatbefis uiam [ternit ad

y

babiti, Porró;latiàs pstet boc genus, quàm priws,

Hoc eniti in ianimatis quoq; esbillud in. animatis;

rl

Mur

gantian, Poftremó,ubicunq; e& uaturalis uis,ibi c^

ticm eft uisilla denegata ; €r ubi c$t uaturalis poa

m

£entia ad malum;ibi impotentiaeft ad- bonum,

guülum

Huius generis funt uires naturales Planctarum,;

a

siderwu,Elcmmtormn,Ammlimn,!!lan;drü,La-æ

g

um

pidum,ex aliorum id. genus. Ytem, propria. Speciee.

vum,ut dlenrixOy &zrietjpenig. Ortines anime poteri,

t,iæ,utSgaw*nxäy,æääwmay,äigilx'ïmägamvug

i

Nta

DeTertia Specie Qualitatum. |

Gu

"Fertia Species Qualitatum s pafsibilis Q^

Dj

litac;e» paftio. Adcipitur autem boc loco. paflibile

Gu

actiuéuon pafliue. Retlius igitur diceretur Qua-

LR

€ u9«

Qgeggïcicïgtïgcrt& enin dmt Ariflotcles, f«

«dre

L1B.I. DE PRAEDICÁM.

206

Ih,

eare zralvrix&e zroióvurat , uon que affician-

i(fmq

tar,fed que afficiant:ut mel dulce dicitursquia did

Sltw

ftitt

«or ille linguam noftram adficit.

Eftcrgo paffibilis Qualitas, animi uel

füc.;

corporis commotio diuturnior,ualens

denominate fubiectum,ut odium,mifcricor

diaez'c. Dicitur diuturmor,ad excludendas paf-

7)

fioues, cuiufmodi funt : Ribedo ex uerccundia, 7

It

füN

pallor ex metu.

DISCRIM EM.H

ed

rl

| Differunt paftibiles Cyualitates b babitu,ct ná

adi

Eurali potentia, Habitus nobifcum non nafcitur:

ide

NNaturalis potentia wobifcun uafcitur , e

p

utrunq; inanimo bominis refidet quictum,e tran

M,

quillum. Paffibilesueró Qualitates wobifcum

(

quoq; wafcuntur , quemadmodum funt uaixot

tmï,l.dq

sopya»fed ueluti feditiofus ciuis in Republ. per«

petuó mentem de fede fua deturbaremoliuntur ,

T d

ypn

DIVISIO.

fäg,wue

Sunt autem duplices O ualitates pafsibiles,ani^

g €x- corporis. Animi funt quatuor genera affe

Wt

éluum,cum fubicttis Speciebus , Gaudium fcilieet.,

E

i

Dolor,Spes,Metus.

u

Gaudio fubijciuntur ; Delectatio , la'tatios

TA

Malcuolgmia jm'dia coniuncla,

C 4

jj

q

!lBe

D!A LECT; CHÁS, RHOD,

.. Dolorifubiefa fum:nuidia;emulatio,obtre

Dre

Flatio.mifericordia,angor , uctus,moror erumna,,

dolor, lamentatio ; folicitudo, melcftia, a[fïi&qtide

yuait

" t

defperatio.

.

.Opei adiu

ndta funt : Ira,cxcandef c&miaaodiäg

E

guimicitia, difcordia indigeneia, defiderium,

Metui fabijciuntur ; Pauor, pigriti4, pudor,

* mud

ferror,timor ,exanimatio,comturbatio, (ormido,

Vi

Qualirates paffibiles corpor& funt , que

u

corpora mouent,quemadmodum calidum.frigidum

vt

mouent tactum ; colores uifum ; fom auditum : fa-

Mkau

res gu[lum : odores olfactum,

Marii

Te0 G- fcu paftio.eft commotio animi uel cog

(

poris momentanea,non. ualens denominare fubie-

wf

éium: ut rubedo ex uerecundia: pallor ex metu,

'

t

ia

Differt pafüibili wah;tate,quöd beceft d'vexis

C

vscros;illa ueró svera; BAnos.

nj

De QuartaSpecieQualie-

|

tatum.

Wa

ETH

Quarta Specigs est AT. e n gQrf . Eft qu4

fei;que termino;aut terminis clauditur, ut circu-

fitiun

lus ,trigonus , tetragonus €zc.. Forma est ipfa

Quiddy

qualitas feu coloratio. Hec c$t duplex : Aut enim

fratpll

«s naturalis,que 4 natura rebus inc[e : Aut artifi-

i

cialisqualis est

cjïimn,ædzji;iormgarmorum,q*'

H/zrrur[l;

fupelicétilium,

MT

Pi*bpriüm.f?

vafm

À

)

L1B. 1,DE PRAEDICAM. -

22

!l-io,oälg;

Uaf

^ Proprium za$' &vzó Quali-

tatis.

um

bap

e Qualitati 2

Mexinépropri

'Zgln'aþ 7É

li,

WO. &vo.oiov dici,

!

DE PRAEDICAM

ENw

to, Ad aliquid.

WO«

