qué p4ffcs,0' deufu,

—

((j

bihi DEPROPOSIT.. A

.. Becundum Caput c& de wmpreþo-fïtidä

Winer deimltplici eiu[dem diftistiore.

2

Qfüuf Sïm-

TYertiuin,de áffe&tionibus ho &t de Oppojls

htD

&io

ne.

te;Conier fioue, &* Acquipollentia,

urn b«bét modales Pr

irijur

oþo[ïtipil??a.

5::,nequc'

tum;bypotheticas,

ntujd

b.;, rindipiis Propofitionis, & :

ia

Uif

jl

m

Qu

4.

jf

- od

ni

exAliftitutos nor

ii à

L

ii

cat. Sunt akt duplicia hotiia

e 711152

W :l ees Qu ce

;tt Deus

p

vtum quiddá diferte f

$

——

f

l

Dcii €7c.ideo proprie nomina funt.

as

o1si ucrró

n

proprianoitina no

lj

ut qua dcterttinaté üullá

rem fignficent.Na

d

fgg«

emo promifc

u

ii dicat,

cue;quidquid

&ton st borio, Jiueid fit, fiue non fit,

"Veibum eft; quod adnotat terpüs,

d

cuiusnulla pars feparatim aliquid figni

a

J

Antur.

fetnper üot?i» eorm;que dé aligkq dis

a

1

qui

D

Dàplex-e& difcrimen,quo Verburi 4 Nottiné

W;ï**

:

iff

T

Alterum ed, quód Verbk tcmpus ultrà

B &

h

DIAÁLECT. CHAÁS W'??ïäfy?ï 3

aduotat ; non auei N02 .....,...

y

principale fignificatum

men. Alteriun "";cjuöd

nomen plerunque id ipfunt»:e. "

;

M

eft,de quo aliquid dicitur.

W' 'Tö',CIüOä dé

Fédicatur :illo ézroxéiuevov;hoc ugrrue

'n'liqua P

r

nem teneutc. Mlo ovotap»

ye0Uist

vay adpellatio

boc autem 4jje

&iohei ucl actionis , uel pafiioniss

.

: gme ;

äfdcjï gná

d

2

ntc,(

U

$ gyt—

M s

O.R.A T I.O.

[

SY.

j

[

ixl

:

edósde»

(s

J

;

234

a

[3

d

j

nifi :

L usl

P

u?em ut

i

D

1

1,€s Selice

t , E o

*

UVES Egüfbec oratio,chi

f

us bic mentio fit , in ea ammt

3

ä

TR pofcmid,quoe vasäxä dicitur,

u od

' | Wjet

E

Cl

il

. rvosucg,que per fe agit, C* non propter 4«

T

fi((d : e binc fit .A"ä ye xïdg&wiæä;,'ggi ?unc

*

ueri aut fal

D

5 -Tmöj'

T

»c .i..

EaIayL)dm

Wal

tioue . tur.

Mij

1, Oge^-

lu

- - --

n

*'

LIB. l, DE PROPOSIT.

3$

| Wm Ndl

Mi :pfm

ycm-

d inxma,quq:mpzmlmdagæ.cr:x-

Ws hi dé

$

Aayap.&c,ät-ommmtczmgauua.

ligre

Is ipfe quem expetit; €

Vfl

li,

Q-^4 4 -.«(h" T

FN

z fit pre»

quod e[l aut.

! expetitur ,

pofüdet,que

expt [

h

Q4MME

umpcratiusg

oratto.

- Differtautem oratio à nomine € uerbo : quod

eius partes f« cpar

ANotnit W&;,m

€ uerbi non ztcm

ho

fw-'dw

/ C

mdcccnt nec

rate. glägäd fi äm?(

uie n(-bd 4)641/"")4

u

;g,qul tl

g]fmg, Pff,afj(;n*mt-g ä ffäntlþ fedotn.

NammaRmpo&uonu.

ni//

d

ereas eidem ct in Analyticts przonbus,mawr €

u

miuor Syllogvau In Topicis uero -zzgazæauc,ut

fidicas :

? Q'fmdo

"D a

modum zzeóG As :

E

3

j

D!ALECT GHAS,,.RHGD.

(»r*""o

gecne:

gt

h]

4

*'*V"W"fï

E

?rologmzmz Statcþs

:

.'

eunur €r Effata propof tiones : fed omnium cotta

ä

munfne funt adpeäatwnes,moqmmsaa'

w

M

?rp?aftw.

j

MMD

ol s

ns,in

, Vt: Priudta m/äm

TU

:& þo&baEcnda publzc.g utilitati. Reliqui modi m

W i

W

g: [unt idowei meuendis djfectibus.

M/M

: ,QH.,WW

r gl

is W udtMO;.

Nomett,

* ml

quocl Arz]!otcla eit 4

Wi

ura prius

umu:r[a!

gx:[hm Subicfo

Ouer

b

lmPrapa

pl

C

piid

-*761

-—-0 wgwgums'. pes

ï-

c:üm [

rv

4?47m4** /

W

)VSV&

U ,

m:s [

q'l/n ïcï*p

11'1014/"

precipuu.e maxmenece]]'u

us ufus ef : fiuc enim querendus e& tibi [Latus,

ä

eun fine prauuncmtoaquod fwmmm €7 cd

Wnpof

Pül,' C4tü

E

aeþmgom.tnu m

1&2 (e$.

p

» dut

dici potest.

|

Siue ex certis rationibus ahquzd ei colltgmdums

Ti

y

pronanciatis opus: erit,citrd quc ratwamtw : qm

L

w Tulöa

|

j

Vorher

LIS, i. DE PROPOSIT.

vq

36

ver I x056t1-

ï

« 9 11702

3

X

WW!

m,b'mf:m

tí conemuabifur. Q

w»

61

Dj

Wäf cientiamt, þro

»'&"J

-

J

u)

rgnctggd kgca

Oü'd'ü

*f

nid l: /

(

?f

jWo- $w

d d

cïaza :7:

Jmï

dpærcns, ceQue

Ja

*ä

SHCM.

Qu

j

S

3

i

::ä:

€.

*"

ia

Hih»-

QQ

v

4 a ente a

waærm funt tria. M

DT

erüm Propofi itionum,quas Ariftoteles o Wmf

ETE

TM

xey dicit. Scc

eft éar,

quec nece 47'(0

.wwg.

uf*

unt, TWorm,q

i

/1

/(orf ^

fortuita,

r fingulas ajftr;

y Mþn

matiónes €2 aeguttones duxeris,iucnies fex Diffe

Jf

rentias: ut necc[Jaria e aff i trmtzua,v' ræccj]äm

negatiua , €5 fic deinceps.

is

(pni

uniuerfale; parttcularc,mdcfimtm fiett octodc-

eim Propofitiones.

cefJarie uniuerfales, partzculares,wdcjïmtæ,gm-

bistres futit oppofite negatiue. Si

Xova tres [ur

ffirmatiue e negatiud : tott-

mæyb

dem

&ya«: proimde decem €7* octo [unt &

j

m

L

H

ii

werd Propof tionum.

C&.

nt non weeefft

M

næ,m quzbm ress quæ e

ld

&s

4äwm,ut Tbeologus iYde

í

n

lIWa

[cmn'.

E 4

u

.DIÁLECT. CHÁS. RHOD.

Tvó

$ V.BD I-V-L$4J-O.

gih

...:4

W

n

- Bronunciatum oU vzr&gxey» dut est

i l- SWP&&F&HW— f rer

l4 Eancum p4

d

dgeru-

bet partes - .

| iil

Simplex.

QI l ,andfxtrilzug con&cft: vä*äka

BMAKWWV, 7e0d

r

'WMïN

QT 1y 0e0V EV OU.

ü MW

111. Senfuaut e,

N

Hopotbeticon : Conditionale,Difiuné

MT

£iuumsCopulatinm,

.

du

Aut coint- -

Alteratan-

i

pofitum,

i t

atl

tumn- pat

Predicatl,

1c.

Z

Homonytti4.

NT

? t

Dec

h;ä:ionüm

«" 10e.

ygauum T oo

U

Pronunciatorum o9 ozráeyepdliud eft Sim

E

tfn

plex,aliud Compofitum.simplicis tria genera funt,

Primum genus,ut Homo c$t;in id genus orationibus

P

uerbum,e&, dicitur xorrgryogo vp.evo y » diciturds

Simpliciffitmum.Secundii cst,quod co[tat ex tribus,

ut fi dicas: Homo iuftus cft. Ibi Est dicitur zreeaxee

hii

'ru;jafau'(.ævoy. Tertium genus Simplicium cst,it

! Ql

yuo ulta fiunt cópofitione,unu fenfu. Nam unum

fl

|

dicitur. uel re,uel fenfu , t : Homo c& SubfLanti

Wf?m

onAli^;

WM;

corþorfa,cofzpofta,animta , fentiens,rati

more

——

FODt

)

L*I B.-1I. .D E PROPOSI T.

37

d

auortalis , Ex-bis-feptem fit unun predicatum

TM

:

-

ria funt generaz

ii

P-

walequafi fimplex,ut:Si Deus

[

funt que coeitus fiunt. Secute

l:vm

[

I

ed ig;jtf;ssiu/ï.iom

tht

eft. Tertiur

5 t Aut dies est;aut nox

'emotionem-per copula»

tiuatt,ut: Non €7 Deus et,c anima ef mortalis,

id esl;oportet altevam efe fülfam.

Co.

tciati

hsü[ïw

E

TOU

ICHEE Qu

atuor

B s

funt. geneva.

Primum est,ut fi dicas; Socrates ex Plato currit.

Wib

:

Secundum est,quando funt duo predicatasut:Pla-

to fiatdtfczpulus Socratis , ? Ariftotelis Precc-

por.

i duo fuit Subieta e Predica-

"

t4. Quartum bon

tia conflat,ut fi dicas: Cato

fcipfum occidit.R

ononytiia cft triplex: &ut enim

est in Subieclo tantimut:Ai j

congre[Jus est cüm Hedto

re. Velin Predicatotan^

- "tamine

i

tinm,ut: Pampbilusperijt,

berijt;id e$t;uel animamamifit,

wl

uciifer eft. Vel

0

"ubicctofimul.

yuon

Lj

Suhdiuifia Propofitianis fum

TL

plicis fecunda,

l WMKF

Propofitio 769 vzrágyew fiplex fecundum

j

Quiditatem fubdiuiditur t affirmatinam e ne-

u

gutiuam, Héc Gracis eft GaroQerring , illa ueró

jl

xeTaqorriKó. Eb autem Qualitas propofitionis

i^

c14,q4tà babi-

W.

WW'W?GO'IS mx m a'q:æg-',g,. Sic di

E

$

t

DIALÉECT, CHAS' & HOD,

ii dal rel, ub binc deiminetür aut affr

*

m:tuug

TE

qut f;;gftz;gg ?rogof;iq.

* aliquo pronunci4^

n

WaEr |

Wo, ET yranmis e& periculofa. Vém, Virtuteit-

h

rior na£uraliter iubctur [ube[fe preftantiori.,

-N

Avigac et;qua aliquid ab aliquo dirimitit,

lii Param abeft Avaptorc,quiultra dimidiumiwfli

precijadcipit ab emp or, 1. o Bo ac ingenaud

i

adolefcens nunquattm ne digitum quidem latun . di-

n

wi

Ieeditälge

gf*c*'uzgilæmis moni iftofii;.-

qm.

tHoc leco ó

:

uerbointcllect

u adponendam e[[c, Ergo td gym&' ord

tLIN

1 Ht

tiones funtneguntes.Boni ab officio difcedere noc

h Ht

lunt. Mem,&rgentum aliud e&,quám aurutm. Itertty

fone affürmatiua G exueeture, Ergo afFirmae

Con/a

.

l

£iua bece

& ; Honto eit uon iu|Lus

b

Circa affirmationem igitur o

feruabis, prætef

predica genera. pronunciatorum fimplicium e(fe

W

adbuc tria.Primum eft affirmans uel negans fm-

plecutiHamo est iuflus ez'c. Secundum ssgn7i-

n

scóp dffirmans uekneguns, ut ; Homo ef iuJtus.

finy

*pertium affürmans uel negatis $x uD ertte.

It

ut : Honto eft uoniu[hus.

Exgo-in-negutittis negntio

$

f ii

tton fut

D

.Prgpanendgf eff gcrbfi,

FMj

Prio

| WNW

|

Á

lIB- iI DE PROPOSIT.:

3

L

'U

triatiua fimplici feqmtur R£«

gätiuat s;guïgy— ex priuatiua negante,negttis 6se

f .

uT etec ut:Homo eft m/iws,Erga uon cit ine

wrw:m.

H

mjiua,Erga nori :& uon iuftws,

Po,

irmatione priuatiua [Eqm-

]

IN

tur affirmatio £x usw&weæg,e&hdsmgm[ïm

vt t dj;

Vwiji

gpiecut:Homo

.eft non lue

o wvfw/» /l/-än

cittul

]?ws,srgo non e& ivflus. Slgm)ïcat 4utcm,nonw-

ln d

flum; tria : Principió mm]iwm ,

modo fe babet, "r ertió, quod iuflitiam capm: "

guct "

—

ii

t. Homo e$ iuftut,

3. Homo n6 efi m]!m snnpha(

tl t

", Homonen etiniuftus, 1, Homo c£ iuftus. steufind

( Imfp

$« Hono nonefEnüiftu, 3. Homoesbno iuflu, $x d

if

Confequuntur di-

Confequuntus

Swwgg

rede,

indircdte,

AT

L

j d

ugms ï "

p squ

o - babem R ut finitum &

T

Mfïmtum nomen.

«

|

gnificat rem cer

|

tam unicam eg deternumztam ita etiam affirmae

"

fio. Wfinitun-wexó. nibil fignificat determinatd

eit

Subiecto inefe , fed res multas indeterminaté : ita

ct Negitio fignificat res plures infinite Patet e

u

latms Negitio Af trmaaon:.

De

p

J

AS. R

DIALECT.. CH

DD

H.OD-.

pin

D2e C)

WQQC

h laa

a

2227

f

[

ep diui

dUbcefcim

i

stitaemimu

ul

t

um

Qiunt

niuerfale, particularc,indce

]i

witum , C* fingulare . Edigstur-Cuttanttitas um

"

dul

'

üeæj;

alc, particulare mdefinitum, €7 fingulare.

N

Dicitue-eytetntitas ex co,quia fubiectiis cu fignum

adponitur, au laté patet,aut-est anguJT

um

D

szdlm

:aws

N

ln

z

W&Hcat. ln-S

fs

.

j

h

Wuïn

ldquodf

ij

m

*

igitur-, pronunciata e[fe Jk-

N ytm::

plicia : Sunt enim alia Vniner[alia , alia ucró Sin-

guaria,

. Vi

ibl

vVniuer(alia funt duplicia d xb 6Aqu, qué

itltaja

cilicet de tota rc predicantur,c?* fignum uniuer-

ale babent adpofitis. Et umucr[alia & xl* $A.

—

a

fic difa; quia in materia neceffavia funt umuev[a-

fl

lia: in materiaueró contingente funt particularia,

!

i

i

LT.

&il i

meq; ullum fignum babent adpofitum.

Pr

a xa9' GAov Ge xa& OAov,cst,cul

!

stota uniucrfalis preponitur ; cuiufmodi fuu :O«

W

mnis,Nullus, Nemo non. Interrogatine: itcm,id ge

lts

fuppri-

Mi

s jörm.c : Qujo iure, quaq; wiuria, Boni

"maunmur s

i

135.1L DE PROPOSIT.

39

Wi

|

inuntur maliueró criguntur, Wem: Munerd,crede

fuidi!ur[ccu;;

)

mibi , placant bomines

tl

$; deosq;. Vern : ufquam

H a

tuta fides.

* 6X 4f

Pr

i particularis

h,

Atj

est prepofita ,cuiufmodi funt : Quidam, AMiquis,

Not nemo,Nonnullis, Sepe,Aliquando ezc. ut:See

*fWaL

pemali malcfacta uiri populus luit omnis . Ytemz

ul

*Non femper expedit.unam cz- eandem effe Reip,

-—

U ThAm.,

&ylclr

É

Pro

k cnos -J(F-:';'f.ng ,—.;J.f -(/o'frväæs;ïw

$

ia

tifq; fuperioris cont.

inft, fite ali

qua ttota feu figuo,

id quod ex Predie

.Stenin Predic4s

:

tum füc

7

rit yecelJarium,babebit uim uniuerfalis:Sim

TI,

&utem contuens, babcbit um particularis,ut:Hos

lu.

It Sul

wo peccat. Iïomznog iu

ia ef, inquá Subicttum

est Indiuiduum,ut; Pontpeius miferé interfedtus eft

4 Ptolemeo;rege A eg»ptiorum.Hortenfius non obe

m

tinuit cau[am fuam contra Ciceronem,

initite

$

VSvs

i,xothäM:

V.

z

itiorum e , ut fciamus

T

9käm laté pateant Prop

ofitiones , ad uniuerfos ne.

,tit

fpettent;an ad fingulos :a

1

n ad quofdam Af?m't&,!an

?

4..

infinité. Prete

*

rleJbEF&rMumHææö-æbmW

L.

R

jj

:

|

7

.j

l

WMW'

Budtionprodcé no[fe rerum uim c» *'rmtum;m.

in

jj

(2 PEEBÉT.CKAS. RHOD.

quam u

i

iwomnidifputatione 5 coutradittione :

a Dropoo

, g lj

ij

iocant Diale&iei BAnp. Est

L

;WW

fitionis aj*

cig , (ecundum

quaüi Predicatuh aut

(

biectosti

:

fémper incst Su

t Sol.mauetuzf .A«t naqu

d

À

j pl

IT

ineQ,ut cum dicos S

1M!

l

non iacitut: S.

u V'g

| ;

m

c&,diquande

-m-vl;v«« ö.

2v *'V; j

unifal

! ?&g;ctgawiigizmgüionätripkx: m N 1.

[

- Propofitio nec

sj

idr

i

iaeiliqué

ul indigrkpróé

er fe

1

est uera ; loc eit,in qua Pradie

* | iuþl:x J

batione, fed p

initia, uc Finitunt,Genus, Spécicss

i

éatun dut e& F

E

NT

Differentia;uel Propriuin : aut ctiam Accidens ind

T

J

eparabile,ut: Homo est animal &ANaSyoy, "Fempte

LU

ualuptatum.1gnis calefacit €7'€

ï

YT

ramia eft modis

z

p

itLO £V.

exousim ef que aliquando iita

-3'*4; ef,dli

d

quando fal[a ; hoc c&t,in qua predicatunt

: Ms

eft Accidens , pre

ET

[ertim .Skpdïabilewtvz Gemani

T

futfertes-

ed'vvaot cä, in qa44Prædic4'twn'£

W]Wom

diullius predicabilis facierm induit, us Horta cfblae

"

tilt

Og ouiscst finus erc.

l

i

7

m

AN-S N-S,

FE

Maéloebropofiionm coniue

it ad dijudicdtis

s

dostun ftatus difceptationum,tum argumtenta : plii

ï

,que£ coli

*

cinin n r eirequewen[ar

dngne

[

L15. H. D& PROPO£sIT,

40

N

gkd

MUg

:

Pitgentit; que ipoflibilia fintid dt,ad faciltatemi

t j

Wwdicandi,que in artibus tum necc|[arió, tum con-

tingent.

Áitumi

4H£.

crö" cafu gftgflam ant gti'«f aut falfa exie

!]

ceps e7' ambi

du

puum babea

[4

rió.

f:t.þfoj-ijïiok&s,quas áif

endas fufcepc:

Behitiaop

ihionem €r conie&uram pariunt: pugnai

MM(

$^

tautró ficut nàturé.ita artis

quoque harraortani

p

-—

T

äüpl&.

Vatá eniti c9d uerd,altei

fäljï;tatem e[ï:

u

|

era ueró falfa, Est

autem uerum duplex : &lterum natura,

quod cuná

Vi

äntf .fpnu;ft&u?, Alterum e& Enuriciaiio

"d

[

itoh eodem modo'inest pró«

t

hunciato,eniniis toftr

is,eorim notionibis ez rebuá

jgudit

L

i

P

15 In pronutciato,ut in nota inentis tioflve ex-

r(äiödïm

preftua.tu

4€ fede uerorumi

j m

oinnium. n noti

: bj .Ihrtbm,ug

W obicilo ac cau]?t.'l;b €o en

tton c$ ,oratio tiey.

im quód res et ucd

pulidbi

*4 üel falfa

ej]'cdæ

paed

diód A

riftotelés per z

Wh : per 9 u ei

d r

falfumittelligat.

0 Enuncid

.gionis,q'o'd ame& Mer

u

mtufæ :'finitfzur.

DDO

15

"

APE

O.

*

DU$

li

m

d k

- - AUA

-

quii

[

m

;

t

E

D É

i

u;*

um

DIALECT. CHÁS. R HOD,

ONE.

ä

burfía sf pR

nuwum us

iil

P

&

(

efo) (18 (6

DILGO A

*

*

lO santitate Cantulits

gnli

t

äpx

^rva.S^TIZ24

dl

jiod

VE

c

28

5

du

te fimul

]

Wä

4

BN

W

mg'-vt

of

—

(

H

4 et

/

,

þo(oho e csOggggäggis.

le.-lu

[ei

o

LI

f

Ó|

I-A

:

*

enutts

im.

Js

P

——

eodeim

B.

^

a

aii

:etur, ubi

fcilicet udl liuerja præymtkie

t

&

?U d

dicuntur fubiccto: uel idem

voy de

4

2j

w vvo

?4«

Nön ergo opponuntur : Omuis

n

RX

3

[d

[à

dmcrf $ [ubze&w.

ifim

VCF

f

P

*

aflus equus estratione

MM*'

RTAT

n

de

inde,in quibus alterum extre

rl

e

WL

CQ:""q

(M-va Y4$

: Aiax cum Hettore fingu-

ff

(b dari certanune pugn

A;txc

ia

«

»?«1-44«

'vt.. wq-vvvmfev

ii ia

Qu

[,,'33'21

non pu nmf Pl --

C,)

ht

thatrioe

[«piunt. dzume,Pt] non fapiu

E.

4

Idem con[idere

€Tp

nt tcrrene. Ti ;;,:ow

yonwr

L U

t Ordto

M

ovivt 61

vV(1

ntur: Deli^

'*/'WM T T

la

MWM

J : um folare mcmtm*u

arios morbos :ie,fterilitd

mæturo«

MM fa(-vvf-rv

ctcm cnon numttur u

dicatis diuerfis locis.

Vow c

E

du Denm

uomAnt

o

"'*(7

GDWT P

6,

n

altero

errevfe

de^

Hz

ha»wx

J ipronunciato

"ä'ïïm

A CTO

J

Q kgmä

»4rra

mon[irame.

MMAI

s

z

ïä N

vsva

E

Dv wf

N

FR

z

B-

S»L

ER

E

1

VE

;fm. Il 'D.f.r.s PROPOSIT. : 4

V-$-A-S.

ii

std'esuendos evrores eip«

ta multiplici,gque

VU

vimeudas diffici

tenent : ad di

,

4 &^

ptiofa , quantam

ci uix p«

ml;

teQ.

"

C

Quibus prenifis fequ

etttes Caitones äuatqæ

Objerud,

ij

dbl

Ut

Ptimus efinc

Ó

N

; pþofïtione(nmtafur dit Qu

TU

litaer Quautitas

$,

manel; fientQ; contrarie Pro^

pofitiones , Grece

&vzyTÍa4 ,ut funt

; uniuerfalie

;uw:&ra&än |

affirmatiua,culus nota fl a:

€ uniuerfalis negaa

tiua,cuius nota eflà. VE: Om

"em tyrannum impiie

(enmed

*hé interficere licet,

Áj

Nullum tyraniam ipuné itta

i

I

terficere licet,

:

C

ecund us.Autrzfrfm,QLä?'m'fü? nänet',ö"

N

dfa;äw |

Qtialitas mutatur,

u

€7 fiunt ozrtvavTiasut funt,

$MM t

[ a

particularis affir

WALUIA, Cius ntota 6t 1 r paye

MY f(

ticularis negatitia , cuiuà notac& o. Vt : O 7

tyrannum impuné interficere licet. Qaendamtya

Ht

rannumitterficere impuné non licet,

WM Di

l

Iu s. Aut

niim

sl

WAnet yualitas , ex Qu«

j

ptatur,e fiunt

L

AW CT 1:itenis

j

E

€ smed o sl

faFé p 71.:" É

WM

»fiunt cya

(ox

y in

el

TEiiriniGut q.€7 o: item $CT i.

73

i

"

i

pularia-pronanciata , ut ;

C

&

Ld

r

f

^

TEU

d

!

[ar uicit qugcimf fmf,f;

vqcfaf &ton uicit Pormpeium,

[

MR

»

Is

ä

—

— N

DIALECT. CHAS, RHQDJ

l

bud ygauupi i quadruplicis Oppofitionis.

Á.

E.

M

[] .æ

a

O.Iniuria priud^

u

L

Contrarie,

ms&Jing.

r

i

^

t

quoädæm

k

ä&

ii

;

U:

'—;ïï);:

wj

Subalterne,

$

K^

co

T

l.

Subcontrarie.

O.

tij

Q Priuata Wluria —

Briuata unurid

ln

e€ feren

j

uen cà ferenda,

iaij

——

concerne

k

L

WMWW M

V.

j

5

pofitionum.

hh

7M-v-a

: a^ G*; 7

1

1

LY

ERE

.

t, fiue materia fit nece[faria, fiue fortuita; ut : O^

Wtf

t

,'V'O

C

j

h

)nms Homo mendax,Nullus bomo mendax. n con^

VTA //1

p

W

z pingentibus tamé po[June fimul eJe fülfa,ut; Omnis

M)M

Mbanw iu[lus.Nullus bomo iuftwus.

lE

'V?,

v 4

a "þ,cwnd&sr&obæmrarw po[unt. fimal effe

"t

JJ

, Jiera in materia contingenti: tunquam auten falfe

L

ä /jd.

(.wry

DA

in quacunqs matma,ut Quidan [piritus est Sub-

Avb

f

B!ff Sub AIMÍA, LR

iZ..J

-m(op?l

um

4,23,3144111 n/'þ TU

hwwf

Uu& (

CWO |

G*""

,,,, 2272 -,wwx L/f'vo me

ü*ft)w-/:'vw

»] 4

1

umW/V

u U

W'K

GMES

dafq V""q

f-yMü 4

ifä

.

'(u/?; W CM,

v

,

43,

I

;

Wq, idem fi gm/ïcant,

MM

beæ nec:/]kno

pariter funt uerajut: Nullus boma

apit, Quidam bomo non fapit, Hic lex ef coma

m

muttiis : 5l uniner (alis fit ueva , particularis etiam

erit uera , ut ; Onmne Abfintbium . calefücit , Br

quoddam calefacit, Sednon contr 4,

Si uera fit par-

daim Theoloo

ticularis, þrotmm unuuerfalis uera

ültt

feritut: Qu (L:-

rgægqmes "T'heolo

g&f £,

morofi

La/"

vaqaäfh-«

[ 9 0//7

I:'

4

£

ucl ucræ,ucl filfe : S.cdunæfxt;&elu

e uera,alterd

erit /älfa,Vnde perpetua es: immota lex e contra.

"

licentium ,

quód ad quamcunq; rem ddpltcencur,

mdi

eltera fem

per est uera, alter.

4b il

bld

uol

ctiam in fi f higularibus adeidi

DT

[U) 77"1

-

$

»m' 4

Vf"

""ï(ä

12

31

-m&/f'

-7'4

$,

!IQ'

i cop nofeat , qu

»qu

fbl :

Mutuo gtggn;nt,zæqæwwmcem confiflere

nequeo ;

fécum dicat. Plurm

m&i

m l

autcm conFrt ad locos contrariorum;

a

e Embymerm

—

j)ttorzcmnüyo

d contrari

..'J

fiat.

M—p

*"'1"'-

neve m-vöm

PL

W?'"

CONVERSIONE

j

ul

Azz.s:faqw est Subiedti i in Predicatuni COffla

Wiutatio,

W&W*

DIVIS!O

Jl jj

h

Cenuer[' o Propofitionum e$t triplex, 2 dsa

:

M

U

Iy A

l4

y"

H/

Á*

iölAlLECT.' CHAä. RHöü:

!f

Ti

citur &zÀ5 : dl

2

erasdl av s enicoc : tertid uerà

ul

i

r

71&?1'/6 gD

e quibus fequeutes babentur Ca-

j

none$.

L

mus, Vnixer[alis n;gati'u& conucrtitur ptf

ldl

i!mm:zos, feriata Qiia

litate ex* Quuantitate ; ut:

M od

Nullus bomo est [piritusErgo nu

Ilus [biritus c£t bo

rulih

lex,ab Ari[totele

E

mo. H«ec Conucr[io dicitur Snp

*

un

x."t f i D

v d s

T*J'f

r-;f--w.:

Cc,onuerfïqk

uer[ali

WIBAHS petrticu'ldi3

"m

TAfrA

i

7

E

M:

J,

friter conuertitur,

boc e£, manet eadem Qualitas,

iS

u

'PM-I —*U

2j o

ur Qruantitas.

sienin umdierfaliter con^

eint

J

n*Hfüc$

vt mfed mutat

o

^

id quod fum-

j

ii

T^*

' Merteres)d

ueroin falfum delabcrere,

f

:

1

(e

5 .z moperé cauendum esti

uesfit; Omnis peo

771

-T

o

ddam furtum est pecud

(itd g

-ä&»sä-

D

i

PÜveeulatus eft furtum,Ergo quo

(utri

P2]

';—f-r'a

D7

H

rfio dicitur

ov esGux Og

4-,"1-49- ^

u

*ïgïdtm. Gæc Conue

n.Particularis afftrmans corie

l WHEI

4f«nr»?€1

AMJ'I' 'V('.'V D e

*

!

uertitur part

iculariter , ut : Quoddam animal cid

Pmþa/ftiam

gregale;Ergo quoddam gregal

eeft aimal,

| ii

alis affurmáns ali-

1

Quartus Canoft. V niuerf.

ali-

M

quando etiaim conu

ertitur manente eadem Qu

-

ermiünis fonitis ii

tatc C Q uantitáte "! þd mutatis t

expetenda,Ergo

i

infinitos , ut :

Mfnt

quidquid uon expetitur,

non e&,uolu'þm. Hec Cori

r [/

1 G..

'H;Gftff[ im

'

lerfio 41-;0 noiine di':'itu

l

,

^M Dy

ris-te pans non cóuerittuy

)

uenit cóuertere,ut: Caioddá

"

ntte]]äriö.Nä;:t]ïufu

!

album nori eft animal , Ergo

quoddä animal non.est

r

album ; Nà tamen id c& perpetuum,iNon errim con ^

V

fequitura

4

l.

titri

ï,

fequitur, C uend«m bominem non àffe animal: qdia

quoddem «nimal non fit bomo. Sinpularia non con

htj

uertuntur,quia ex ijs non texuntur Syllogrfmi..

In«

tl

!

poQs igrtur duplex fHatuitur. Propoft^.

Ht

t!l

:

(io. Altera conuertenda aut conuer[a: alteva conuey

m

f

tens, Hec confequens , illa autecedens ef . Hic e-

ii

nim laborat uis collettiua mentis,que mutato termi

gorum ordine;alteramex altera ducit,

T

YX

WM:

Vfus Couerfionis ef quadruplex. Principià

litar

enim conducit ad per[p

-t

icuitatem Propofitionum,ut

jf

fi dicas: Nibil utile, quin boneflum, e tu boneflum

|

Onthfe

«b utili diflrabis? Secund.ad Esubymematafa-1

vt X*X m""i'l'"

Id

^f.

o texN 9/"( ^ *"7:'

cienda, quia loco argummagionis effe pofe&,ut;

MW

Onnes inuidi pallent,

*

Ergo quo[dam inuidos palle-

t «

*e nece[fe e& ,

€

aud

bt negatiudrum

—

Prop

Caquä

1 affirmatiuarie,

4l0

é 0

^

D

p

num m

D IG

orä

o

(]

412 (0,

$.

yi d

-

DE AEQVIP-OI-

aqy"

:

l yili ii

| :

lentia.

-X£Pronunciata inter. fepugnant,itarurfus dio

—

w

"1 I [W/

renipta lite rcconcilia

ntur , Est autcm Aequipollen

tiayGrecé ïaafumw'æ,æquiualcmia duariá Pro-^

EE

n CäW!ümi

poFt;fonwm.Deq

r

ud uulgq traduntur Cattones quás

£uor,

i ,

[)

j

fita Foto usiuevfali 4uk par- ,.

"

ticulari, tantüm componuntur &vriQezing boc

J

E

8

[gqäiWi

^

DIALECT. CHÁS, R HOD,

H

,

inodo ; Omnis bomo e£t iuftus.

Qaidam bomo nton

Wu

e& iuflus ; Prepone figuo unui

erfali u-d partitutaæ.

ri Non,equipollebunt.

a negatione,td

ia diffues contrárids

L

l.

' ut: Ormnis Pbilofophus est cecia.

Nemo non Pbiloe |

41

Mi

.

fophw et cecus.

1

3. . Prepolita €7 poflpofita

fimul negatione,come

r

ponuntur Ut AAnAGut; Onris c

baritas cst gr4

] n

cbaritas 1101 c$t grat Deo.

t4 Deo."Non otinis

finy

4

nao, uniuev[alia negatiua in ali»

quapropofitione pouuntur,

ita ut altcrum Subiectit,

Yi

alterum ueró Predicatà conccr

n4t ; Tum id quod

WM! |

o contrario:quod

Subicctum concernit,equiualet fu

E

al

Predicatiy, fuo cot

radictorio,ut:Ex i

bilonibil fit.

hag

vsSvs.

tuidi

£ia conducit non mediocriter ad it»

dicium, fi Prop

ofitio aliqua obfcura [it . Deinde,

ä mlm,[rd

baud parum fücit ad copiam ; Pu

lchbrum enim ef

Qp

weventi fermonis ornatum , po[Je multas excogi*

d

tarc formas loquendi,atq; ex

ijs;uelut ex ingeuti flo.

'j

u

Mji

culorumimultitudine;aptifsi

man clegantifiimamqs

digezfe.

)IDALIBVS. CA. iml.

:ää

VMOdM -'Græci)sy 7?57:05 Q zipocenaig dicitur

um

€* eft uox que fignificat , quomodo .Pr&dicatm

:

m

fc habeat cum Subicclo.

Vr

"Mm jl

E Ul,il É ral

W lices ALj enim i subjtätïe:ï

Wn:gu:

—— E

Ü

J

!.IB Il. DE MODALIB.

hintg l

H

3

mewdk

guom quatuor funt «v

ccidetales: quoru Di4

l?

(

ecticus nulldmentionem fäczt, quionmia certa c[fe

TM

wult.

Ma.'ILSub/huadlu.quatuor funt inuenti,ut ef^

MM

feut quafi mdices materie pronunciatorum,utwe-

cc(farium materie necc[Jarie : qv

$

i

Du,

tcrie contingentis : d Vverroy materie remote;

uitd

fe æmpojäzb:l»s.

[j

QUi

d

r , quia in omni Propo- 1;

Wflü. T

fitione adeft materia , fed fine mado effe potest,

|

quando fcilicet claraper fe c,

2

m f!

la cogitatione percipitur : Modm ucro in [ola pro-

euinctatione confiflit,

Wn 3,

il

DMdf: |

Ratura, fcd declarandi grattd additur.

n

oY |un£

ariorum. Primü-

jatp

$ aicoy ; € boc dicitur de Genueribus , Specic-

iil

bus,cr Indiuiduis,er c& omniumtemporum;dici-

me

turq, æyæymmwc. Secundum genus

rtuirefurgent. T extiii.

þA U Jl

W&thum dclndtatduvs,qudmdm est Sub

W

j

n&u,ut Soerates [pirat.

p

€s,aliquando nen,quámdiuest Subze&u,quod fcili-

ect remittit a&wne,e':' repctit, ut uigilaredormia

re, fludere.Tv

babere affirma

jj

tionem €7 negation, C po[fuu fieri contingentias

qW

4

j

| DIALECT, CHÁS. R HOD,

gudnb fcilicetiam func actu , & dicuntur quaye

apfüdd;

xcza u xvetat. Primum minimé potest fieri cat

tingens : Gdlvvorzop potes cum nece[fario coniuae

j

PUL

eere. Quid enith aliud cft Gd ivvarropsqum wece x

| [,ng(f

faciom non.

DE-—CONTINGENTE.

3 ueïdmff 1

i r A

.. r..

; m[[Häïim

ecédicitur &vd'eyousvop , quod

j

|

j !

flþriu'm;

[ic definit arifto

teles : Evdley osevog est;quod táe

wetfi nece[farium non fit, fitamen e[fe proponatuta

a.

|

nbl conficituf,quod it contra w

ts

D.

$

fiou

[2

*

il

ia i dt z

yin

nq;ita fe babet;aut ut plu-

mw,ide&,ggbdþzm

vimian : ut oriente C7 occidette Orione plerunque

ggnuntur pluuie:

Harun rerum autor e$t ars €7*

eu

Secuudum genus est g

50.:

ro?l

matura ,que faró errant.

|

u o» eAeci]op : Harum rerum autor est fortuna,

n

qu& [epius errat .

k dl opsvop £

judrm

TTUT

koev : boc pofitum eft in uoluntate bumana, que

enutabilis femper est: Rarunr

*

"

l

t£as bumattó,

frmn dutor e3t uolutt

E

VM

4

A

! W&eräs ontuum vcrum ; Dcwss

li

MH i

Ms

d

ui ommia creauit,quem ali As nALuram uocamus.

Dcim

d

lc fortuna,

id e&, occulta Dei actio,e cafus.

Al

j

rextiosersfarr.

ratio,nature initatrix. Po[lremo,

i

L

l

| uole bottinis,

|

m

Porró,

LIB.I.DE CONTING.

a 4$

Wt/n:yn

Poreó-conitmge-cum endecbomeno d'iverzóg

p

'WOUWXI Í

proprié adceptum. Nibilenim differt à comingen-

fcnji quód d'uvarzdp prinationem admittit. Ad-

" ufce/'

czp:tur enith d'uvecróy bifariam ; Vno-modeeu-

0

eiot. €7 proprie,ut modó dittum : alio modo ge^

[

neraliter , ut fit commune dd necc|Jarium,e» non

neceJarium. Hoc modo adceptum, fequitur ad ne^

p

g

ce/]armm.

MM

Quibucoumibur premifis ob]ïruandwn, fee

locari negationem in mdahbw,qum in pronun-

ciati

€

Á

his enim vifi uevbonega-

U

tionei prænukm,nullam effeceris uegatinata py

TE

poitionem.1

'*mea

ul

*

innpt

andum e& in modalibuss

TT

efJc & non effe Subieftorum uicem obtinere , moo.

T

dos ueró pradicatorum loco efe .

WM;

principio , Greco more , fiuc in medio , »fiuei in fine

u

pouatur modus, Predicatum erit.

2

&li loco erunt,que uulgo dicuntur dicla. Sicut igj»

WMW

du

tuv pofubile ez impofsibile opponuntur. contradi-

&orie;ita nece[fe ez inpofiibile contrarie,Verum

Oppofitionem €* Aequipollentiam ex fubfcriptis

TOU

Tabulvs )?mle percipies.

MW«

ituit wniner[alem Propo

f tzoræm affarmatiuam:impofibile negatiuam uni-

,0' [Mo

"

uer falem ; Pofiibile particularem. affirmatiuamz

l

Pojïcb:le uon,particularem negatinam,boc pacto:

PUL

LE

HOD,

Diagrantiná.

Kece[fe.eft bomi-

Impoftibile bomie

tuciti peccaye,

CoMrque. — uconpcccare,

;

t

W o^

^

:

JX

ä

Wofibileboii» — Subconérarie. — Pofililebocm

"

mets peecate,

HM

t

Bequmtur

& duo , equipollentim,

p

d

matuam confc ecutwnem continentia.

: T.

w

&X Al b

Prüu.

ii

AR. fum. Eo,&bde—effv

Ncg fim

on-poftibile effe:

Aft. flm.

Nö.cb':mgzns effe.

g

e.| Aff-ft.priImpofibile

Ncg ü

Nomegiwm-xjjä Aff.ex me.

Ce

(

HII

V

« Va

AfcxchN exm.

Nó pofübileno efJe.

Propa[ li h

-

'NO ;ntmges-na.e' [2

t| A.pr.ex

sPPof!ma,

Nsex me-mag:m;m Afffim, NecefJariun e[Je.

Wþ,þm

Pofteriuss

D

L

46

L1B. . DE MODALIB,

ordine naturali prepontur.

Vl

II.

Neceffaxiwa effe..- Non uecejfviumeffo.

Kon pofabile-non-effe:

Non c

—

E

Impofibile non e[Je

Non impofibile-won.effe.

l!I

1111

Nece[farium nen c[fc.

Non pecefJariummon-e[fee

Pofibilc eJe

Contingens effe.—

La

DeConuerfione.

€

ff

?

m conuertitur ad

eppofitas Qualitates, ut ; Conc

ingitomnem bomi-

pem c[Jé pium,Ergo contitigit mullum bomineme[e

pium.

[2

W( !n*c.

ugtus '

DE HYPOTHETICIS.

:

CAP. V.

1

Gréci vwoOsixop , ut inde exordiav; crcj

vzroSéetac &es, dicunt , quod ex confecutione

watum est , non per fe,es f[uapte natura: undc

i

^

Propofitio bypotbetica dicitur Conditionalis , feu

Suppofitoria , boc est , non per. fe exiflens, fcd

alia caufa, loc cib, conmexis; ut fi Oppianus febri

correptuss

ä

J

| PIALECT. €HAS. RHOD,

perijt, nou ctuenee

j

l l

correptus , ex equo delapfus

jb

2t0 necatus À Cluentio, Evgo e4

Propofitio proprié

p

dicitur bypothetic4 ,due unlgo conditioualis ad-

pellatur. Difimttiuaueró;quia i bac aliqua cone

Qul

ditio latet,ut cium dico; Vir csb,4ut mulier; itelli-

gitur, fibomocst.

Li

ä

hn

Copulatiua uero

;fiuocabuli uim contucaris,by

od

thetica non c&,cian nulla conditione egeat.

Est ig:tur Propofitio bypotbetica;que plures bao

Miuer

Bet catcgoricas ,coniunttione omnumo aliquasaut &^

uiualentc particula compofitas : ut fi totawAtura

| tä.&teglb

Du

ston rápitur d uoluptatcim , uoluptas non erit furis

3

bæmmf .

1

DIVISIO.

hi

Species bypotbeticarum Propofitionum tres

i

wé: Conditionalis,Difiunctiut C Copulatiua,

Conditiou4lis bypotbetica dicitur ,que ex dua-

aj

Bus pluribifut categoricis perficitur,coniunctione

Pditt

t

fi fimuliunctis, ut:Siueneficus est Celius,cst dam-

ii

tándus ; boc totum consexum Grecé dicitur ev-

VELLAAV Off»

aE

Diftunctiud

]i

bypotbetica eft , que dusbuspluri-

büfue con[lat Categoricis,coniunctione difiunctiua

Tinat

fimul iunctis,ut: Autiu]ï'i[icanwr gratis,aut ex ope

d

ifrdte,

vibus:Grece dusQty uevoy.

]

/

Mi

Copulatiua bypotbetic

4 djcitur,que duabus aut

|

&ï

m/r]

pluribus eonflat Categoricis , couiunctione copula-

i

tud

DT

,

i'li'ä. it. DE HïPöTPi.

47

Vl

liuà fimuliundlis ,ut ; Et Scipio fuit Conful, & i

ii

Cenfura L. Mwinmij collegs; Grecé avzreamee

ib

^

2 v&vop.

li

De Qualitate.

i'ài

' Qudlitas in bypotheticis profpicitur ex negta

tione prepofitatel interpofita, Sienim negntio con

tutüy

|/]

T

iuactioni aut equiualetti preponetur , crit negati-

ua. Sim po[Ipoietur,aut omnino ton ponetur,affir^

lrchu

inatiua.Ergo affirmatiua et : Si dies eft , nox non

ïu&;d'.'i [

QUAUUM

þ&.Ncgatiua ueró;Non fi dies e;nox non e&.

n rf

Deantecedente& confequente hj.- |

potheticarum Propofi--

tionum,

i n

Anteccdens in bypothecis dicitur ca Categorio

4

t4 Propofitio;qu£ proximé coiunctionem aut equi

ualencem fequitur. Confequens uerà altera Propo^

T

TTHIT.

fitio aduexa. Cyuamuis in. conditionalibus anteceo

dens proprié dicatur , quod n4turali vatione altee

du

t qv

vum fequitur,ut bominem animal;ratio, fermo ete,

Quorwnm refpectu Homo antecedens dicitur,

Deucritate & falfitate.

hu

jj

Veritas € falfitasin difiunttiuis e5* copulati-

ll rxope

— —

hi5 pendet ex confequente, Si enimoppo[itum cona

[

uentis cum atitecedeate pugnauerit , ueva crit

j

af irmatina z falfa auteu, fi won. pugnauerit, Ero

j

u" [4'

&era crit ; Aut (ortitudo e8 ; aut wirtus probone»

MW

at

—

yi

DIALECT. CHÁS, RHOD;

|

flate pugnans Falfa auté ; Aut bomo eftaut mifeta

(ni

Eadem ratione € in negatiuis ueritateim e fal

m

fitatew: deprebendes , detracta negatione, Dcindes

p

adbitito Cauoue de affirmatiuis.

,Jdigm'tan

1dem iudicium efo de condiionalibus,nifi quód

4 M

in Lis magis ex coberentia &v nexu perfpicitur ue^

|

funican

rita; €r falfitas. Si enim conditio poteft e[fe uera

i

$

fiue atieftione ( Voco autetm conditionem id; quod.

i

ii

proximé. fequitur. Coniunctionem Si:; queJtionem

ucró alteram partem) totum erit falfum. Falfaigra

w

tur ; Si Deus eft , bomo et animal : licet utvaq; [it

hj

"

ucra. Si autem conditio fine queftione uera efJc ne-

lg

uit,totum erit uerum , quamuis utraq; fal[a,ut: $i

mundus fuit ab eternoynon conflagrabit.

firjn

WMW

ii

iprim

Qxid in conditionalibus pugnantibus,

& non pugnantibus Aduetbium

]

Ncgandi fxgniflcet;

MC

Wi

in conditionalibus pugnantibus negatiuis Ad»

m

terbium Negandi fignificat impoffibile confequens

| lltmhliorqu

e[fe, fi

fit antecedés,ut: Non fi fides e& certa fiducia

ts

n mifericordiam Dei,uonest:;

ideflimpofiibile est,

fiduciam e*c.ton e[e, fiuera fides fit.

. Qu

Ir conditionalibus ueró non pugnantibus Aduer

bium Negandi fignificat,non nece[Jario e(fe confe^.

(

:f

| Wj

ul

quens, fi fit antecedens, ut : Non ft Chriftianus esta

| EW"M.&

nibil babct proprium: id et,non necejJarió fequi^

tur , nibll babére proprium ; quia Chriftianus fit.

"

V$V8,

n

b

118. n DB HYPOTH,

48

VSUVs,

a

meg

Conditionales negatiue nibil confrttt ad coy

hD

Foboranda no[tra , fed ad infirmanda aduerfariga

yum argumenta,Vt fi fic dicat Laterenfis: Plaricua

Ml ;-'

mé dignitatc inferior erat , Yotur Aedilitatem con»

i

m !

fecutus est ambitu. Hoc argumentum Laterenfis

du

Plancus conditiotiali negatiuo fic infringere poteftz
