
ET

Exintertiis locis plerifq; €v applicitis per $ 7f«

r

log.fmum Argumentum commodiüs tra&tari pote[tz

at

Ex Partibus ez. [pecicbus per indu&tionem perfe-

d

ii

&am ; Ex Comparatis, Similibus,C7" Pronunciatis

per inductionemimperfittam : Ex Caufis, Enentiss

sodi det

Contingentibus Oppofitis,c diucris, per Entbj^

4

dc[cribmdum

mema.

Dénit

Porró , ex babitudine queftionis Argumentum

W

tomen ucl buius , uel illius loci adcipit : proinde

(s

unum C idem Argumentum , prout modó buic,me

r

dóilliquejlioni,adcommodatur , ad diuerfos locos

v

i

E

referri poteft, —

Totl

Vt fi dicas ; Tarquinius c$t peregrinus Rome,

Dutr,

Ergp nton debet expetere regnum Ronte ; Medium

Pt

cit, peregrinume[Je Rome: quod fi Tarquinio cont

dnd

parcs , ium erit Arguneutumex loco: $m Rome

- Go

conferatur , Connexum ; i ci, quod eft, Expetere

Wt

regnum;iungatur, Peregrinum ejJe,Cotingens erit,

Al

kxgo fi quis dicat: Est Argumentum ex loco Tar^

if

quinij »

ex comexis Rome , €7 cx contingentibus

L

M

ycgni : [atis explicaté dicit,

uf babet R.bodo! þs.

ltiini

julied

Deufu Locorum.

Vij

Loci/s.co'g nitis proximé neceffariaest (ut babet

Cf

i

.lodolfus agricola) plurium rerum defcriptio,

W lffm, jl

boc estut ves,de quibus forté aliquando dicturi fu-

Atj

yus, per fuos deducamus locos,Cz quidex fingulis

Nc«

"h

ff

locis d» l]-f dicl pofz?,d!/þiciaït?m.

l

-

0D,

LIB. Il va roons

t"4

?per Sy[a

*5 ;Nece(]]'e eft autem

»quifquis uolet rem 4!iquam'

D

ntpif

aclïriberc,ictomnem

ctus naturam

proprictatemqs

"t pea

exacté perfbectam babeat,que

ex peimtioribus'ar^

Ttcialj

tium petenda erit penetralibus, Relique cuim arteg

materiam Inuentioni prebent, Dialectice uer inue.

)Elm'l,

'Bibje

tiendi docet rationem. Sumántus,

Exempliloco,

deferibendum bominem,

Definitio. Home cft anima

Wt

L

[

j

roint

l rqtþmle,morä

Genus. Am'mäl, feu bomo.

)

Species. Homo doclusimdoctwus

j Ioro;

€7c.

) gbilo]öpm

Rottfy

Totum. lþfe homo quantuseft.

Md

artes, Caput;os, peclus,brachia ezc.

Propria. Homoctdi

MoCOM

fcipline capax, Hom,-

None

eft natus adridendum.

oniu

quitt

mane.

gata. Humáma , Humni?aæ : Hu-

at

T«f*

. Adiacentis , Robur,imbecillitas morbi Et'

In animo;affcélul s in mente,scumen.

«

ïgemibM

A Gus. Aliquidefficere,quo meliores veddan

t pojteri : Bmbulare, peregrinavi crc.

aljïö. L

Subiecta, Subieum c& i

pj?: bo

mo,cinm !ït

Subflentia.

/ ;MM

;rlþ!i03

Caufa efficiens, Deus Opt, Max, Paren»

P

tes. Mem,Sol,

- Materia & forma.Corpusez arifma.lt::)n

j

Element4

i

À

iZ!eibM homo est coinpos

corruptibiliaäfx

a

P,,a

(

l

n

j

lïölA.LECT. CHAS. RHGD

. Finis futmimus. Homiris Chrifliani cbate?

BD U

wa felicitas, feu. nita eteria

.

"

Finismedius. Opes

b

f

oha'i'e";ä mmm , Mehhà

extices;e- affücttones.

D

(g(þþMtatfu

. Effectà, Cultura agrorum, ct

uitaics, legess

witrai

litere,tot difcipline atq; artes €7c.

j

$ colendo$

it'-quidi'nte

Deftinata. Inftrumenta. àd g'gro

eomparata. Libri 9.

M

Locus. n Germanta eHE:

n aïliem terrá e&.

gt

Tempus. Tempore motuum

bominem mfc A

u

&i

. Connexa. E[feperegrinum , diuitem; pan-

Derem €2'c.

"

Yi

1m

Rcliqui loci fi

nplici rei defcribende , non ficilt

hii

jueunt aptaris fed vectius Pronunciatis ijs, que ex

q vun

orum defcriptione ducta funt , adiune

D

priorumloc

ur : ut fidicamus;Homo est mortalis, Locus ej

hr

r

á Pronuriciatis i quia boc teftantur €7 f' acrf G

m

ophane litere €7c.

- Oppofita €7

diser(a , quia,

lim in negutioni

hij

nciantur,ni

bil e€ quod'

fe deferibendé

proni

At

vel CO.

t

férant ; nifi alijs locis adbibeantur , ut ueLim

Ri

Comparationes,uel Sitilitudines transferamursue

:

:

A

P

alioruimlocorumufum. |Sic

W

Contraria. Quemadiiodumc

& bomin jhio

Tor

dium boneflatis,e7 cura difeendi : fic odimn uitio

[W)quf ho

zum cit,er euitatio igmorantie.

|

Coni

Priuantia. Homo immortalis non e

$, lgt

Vr

W"&llüo

LT

pifga

0.

^

-

LIB IHLODELOCIS

u$

itidiii

Di

f

P

parata. Homocit;Frgp wee lupus, wee

2877

(quis q7 €,

*

0

^ Blutr

) qui parauit banc deferibende cuiufciug.

rci ficultatem,utile füerit duas res defcribere;quae

dt t

rum altera dicatur dc altera. Poftea conferre locos.

Holudoj

(nter fe utriufqy rel;unumquemq; cum altero,uide-

red; quidinter illos fit conf. entaneum;quidue difcre

lm

pet. Nam quatenus confentiunt inter. fe loci, cate-

n6 etiam res altera de altera nonnegabitur, Qua-

het

ui!cm,þdu'

tenus autem diferepane , non poterume ctiam ne ves

quidem inter [e conuenire. Sumamus exempli locos

rzon/i://)

Vtrum Pbilofopbo fit ducenda uxor.Et principió,

Philofophum per fuos

j

explicamus locos : [ïmdl i

M "

€r Vxorem.

m

LO (

. Definitio rei. Pbilofophure& bomo diuina-

rumrerum;bu

d

tans.

WAnAY Wiä notitiá cum mjr;tute[cng

Genus. Phi

Y

ofophus e& bomo , feu Philofa«

ugüïion?.

enbendd

Phu)s ipfe.

*

S pec ljes. Stoicus, Peri

A

€u €7 c.

patcticus , Acadcniif

ii

Proprium, Habere curam (cienti cumuir.

tute,

WW*

vll

(Totum,Partes. Totum er partet ,cadem

unt;que bominis.

Coniu

! lg:tixf

gata. Philofopbia, pkilofopb;tri, þbi,

lofopbus.

Adiacentia. Paullor , macies , borror ,€7.

P 3

Diiph

,,,,,

J

m&:r-.a'c—-r. CHAf. KHOD.-

i d

afpéritas froutis, feueritas uite morumintcgritdt,

QuAoTTovia C? C.

g

pdi

Atus. Studere,ugilare,laborare,aliquid t

le femper efficere s quo melior ipfe , meliores alij

WIW

Kant,

.

PT

l

G

"Subiectum. Quoniam e» Pbilofopbum es'

uxorem tanquam Sub(laniam adcipimus,non ha«

tl

bet.

3

du

.. Caufa efficiens

. Philofophus qui docuit

(rti

eum, ez cura, C iugis intentio [Iudiorum , quibws

n

[iuduit.

J

Finis. Benetranqu

fllcä,« uiuere,

'Wo

Effecta. Mores bominum;tsiita re&

binidoe

C

Ádi

tis emendatasedita precepta uite', confcripti libri

v[ui.€x memorie poftcritatis.

FTTT

Deftinata. Omniaque philofophie confe«

W

quende caufa parauit : ut Chartophylacium , &

A&U;

alij libri.

Immetug

- Locus. Patriain qua uatw, Locis i quo uev

wj

fatur, publicus, & afpectui omniwum expo[itus , ut

Cu

qui omnibus fit uite prebiturus cxemplum. Wents

h

i

babitatio fatis certa , cum debeat urbium; populo-

[ )

Ti

vumdq; corrcétor e? emendator e[Jc.

mg.

Tempus. Yt etacinuenisne,an fenex ?

E&C«

- Connexa. Opcseius qualefenng;: Difcipue

W Il

j

li,ueneratio, fana ez.c.

Dd

. .:Reliqui loci.quia in fümplicem rem mon. cadunt,

NMon

ex toto Pronuiiciato,quod ei ; Pbilofopho ducen-

hu

/

&

0p,

»

LIP. Il]g]; DE LOCIS.

116

L

d eft uxor , perfpicientur, Nunc igur äefmba-

tur Vxor,

«diidi

Defnitio rei. Vxor e&muher,m con[or

lrtt alq

tium uite liberorum proereandorum caufd,legvt-

hw t

imé adcepta,

Genus. Mulier.

ht te

Species. Vxor pudica, cafta, doCta : mf Ift^

diuidua pro $pecicbus f(umere mauis , ut Lucrctias

Qu od

Com:lw,Portm,Hyp/zcratea

Itqiy

Proprium. Parercliberos.

'Totum ez' partcs noni. [um 4ltc,m/" i.que bo»

mzmrs.

iil

Conwgata. Vxorius,uxorie,

qpri

Adiacentia. Affectus matrimonialis ,amor

uxoris,cura alende cius, pud:cztm,ö' negligentia

tift

&ori.

MC

Actus. Blamürz,qucrz,nxm, fugucan,aenm

TVan metuerc)iura genialia reddcre, parcre, cduca^

La

ee,rem familiarem curare,

'?

m

Caufa efficiens. Confenfus , coniunttiod;

M. lt

mmmomj

p

Finis. Procreatio liberorum , - eonferud^

tiod;.

,x!

Effccta. Liberioptimé cducati, domu prae

Jf í

beinflitutasac feliciter difpofita.

Deftinata. Opes, quibus ali pofit , reliquae

TA

gund: rerm,adtolcranda *&atïmwnq onera,ape

li

Pdïdtu&

ü

Pdv

3v

DIALE CT. CHAS. RHOD.

|

L

u

Mu

. Locus. vbi mzta,pcrcgrm ne, dii btrbgrgg

""

an noftrás t

gu:diif

Tempus. Iuuenis ue fit,an fenex ? Licet ne

bil borum per [c, fed per. condmonem in uxore

UR EC LL

T

^

Connexa. Maritus, opes, dos, nobilita i ;-a

gt

pfun ctiamuxoris nomen,

pgoet

w

um

Qu igitun que fufccpnnm dcfcrzbcndd,bog

modo per Locos dedutta fuerint , tum conferendi

Mu

[unc Loci,e7 uidendum quibus conueniant, Ex his

h

enim affirmatiue de propofito flatuettius : Qui aud

tem difcrepabunt, propofitum fubuertem.

[rgim

hn

Sumatur igitur Definitio Philofophi, er confe^

vatur cum definitione Vxoris,que nonnibil adferet

Cont

um

tibi finlitudinis maximé im ea parte;,que ponitur.

in definitione Pbilofophi,Cura tirtutis : e inde

i

r

finitione V xoris, Caufa liberorum quærmdorwm.

Querendi enim liberi cum cura urtutis. Hec ui^

N

hd

dentur couemre, quoniam officium uirtutis uidee

tur, lcbcros procrcarc,

frii

Dcinde,genus uxoris,mulier wtature ordine iun

X W M

Pro

Qdauidctur : fpecics uxoris, fi fumatus clari noimi

Duqy

UT

fiis faz:mm,quawm pudicitie e uirtutum incly

ta memoria ci.etiá non dt[crepabum Digrá enin

lrl

con[uetudo carum talibus uiris erit,. Sic itur per

oines

ï

[Wcrg

a

ORIROGHH DE LOCIR. — wj

[

eimes locos,ez' inde

2

uiþb&mw', guid coaucüid(gg—

qmd diferepet.

'Lig nu

Wmæ

vS$vVs

3

L

[]

Hec collatio Locorum eó pertinet,ut qu

dqui;l;

."büfWaff

dnuenerimus, facilé aptemus inflituto noftro,c in

Argumentationem cotijciamus , uidcamusq; quid

ro nobis,quid contra nos fáciat. Atqui bec funt

i

finidamenta omnis 1nuentionis. . Yn fumma; facul^

atfraij

hi, xl

f4s Locorum paratur cxdfffï 'l?t.i":*f Locortum.

à

Hoc-mqngigttur uocabulis.que defcribenda fue

"

fcepimus,im Pronunciato coniunctis ,locum babeo

bunt "H'l"f*'-

^ Q

art

Contingentia .; Vxar bonefla ac puäicä,

p

oletoruamento e[Je marito , imó uniuerfe domi,

'ilde

|

rf

I guur ;?bilof oghg babenda uxor.

Hccuf-

'Nomen rei. Viqr domum ingreffa, P.of*i;r

bus unctis malis medetur,ac pellit quidquid e& itte

i t

firtunij, Ergo Philofopho babenda.

f

Pronuncíata, $i fümmu ille Opifexrertim,

x

M

Dcus Opt. Max. post diluuium generi bumano ve«

d

eonciliatuss bane primam legem promwulgnffe legso

tur , nton uti celibatum ample&erentur bomines,

jtif

n

[cd ut crc[ ccrent, dc mltiglicqrcmur , ut terráua

Yi

Pos

j

implerau ,Ergo & Pbilofophouxor babendas.

Par. Si Redlori ciuitatis babenda

jl

g

uxor,Ergo €* Philofopho.

"

Minus. Turpcfimsmmdetur,mn

ta pecorduature parérelegibus, bomi»

Til

ul

il

ncm, prefertim philofopbum, Gyguti«

tum more,nafura bclum. indicere,

N

Compe

patd,

Maius. Sifilie Lotb non dubit4«

AT

unt cum patre temulcento rem babcre,

D

Satiu e]]"c iudicantes,nefario etism inae

Duyr

fiu geueri bunano conf! ulere,qudm pats

interire :Et. Pbilofopbus, qut perpetuó

|debet uclle confultum Rcipublice , Ma-

r

N

trimonio boneflo , fancto , pudico , fine

h

- offenfa , [umma cum uoluptate ,gmm

lj d

bumano non con[ulct ?

lf

gt

j/

Sxmlle. Qg&em&m&m diligens eidtor nos

T

u

est,qui prefentibus rebus contcntus arbores adul-

tas tantum trattat,ceterüm neq; prop

d ndz,neq,

infcrendi curam gerit : Sic parum diligehs in.Repu

"i

blica ciuis cenfendus,qui pre fenti turba contentus,

ï.

de propaganda ciuium maltitudine non cdggztat, lg

tuïPbllafopha habendauxor ,

p

OPPO»

ï,

10)

u£

X15. 1. DE LOCIS

Fmbma'ä-.

nLOPPOSA4TA,

x

77 00

Contraria. Si uiremitas cst ves ahgelica,

Ergo cotinubium res bumanta: & per confequens,

M t

philofopho bomini uxor babgndg.

hi, ln

Priu

$

atx;o. | Si.brbitas'f [itgzendd','ErA*gol liberi

l G)Mu

babeudi.

[ttt,

- Ad aliquid. Si Pbiloþplgm patris noming

hi

eft compellandus,Ergo non debet e[fe finé uxore-. |

t hd

Di

f

[

thtj

Diclu&,nec Angelus.

parata. Pbilofop?m — cit,Igtur nee.

hii

ï,Md'

Héc quifquis recte j-ïmiterä; iccerit., ut inquit

0 5"

Rbodolfus;exiguus in reliquis veftabit labor , pa-

rát4d; cft bis omnis dicendi materia . Et quidquid

dicturi Copiam potest in[iruere;bac uia colligstur.

Sola deinceps opus et vatione,que prefenti rerum

r

u[ui aptet ifla,e ordinet ea, difPouata;, &*

t4li

uclut it dcieim producat , id

quod fá» |

ij

&ufäfili(nfmc&.u

u

E

Ms

INI

$,

DE

M ,

Dr

PIALECT, CHAS. RHOB,

N

p

DE LOCIS SO&

PHISTICIS.

yod

üm

—

ACTENVS ?räy mcam

W'

l

p

QUi

|

m

QR

a

(

Aéyop: hoc eft, opponemem,in-

n

fkruximu ; Nune vop Nv &yxovía.

pot

L.—

NV

v

:

- Adsyey ; boc et , Refpondentent,

lu

—

eadem ratione armabimus. Qu

Mo

Mu

Valietus dicimm

,4d confirmationem; Qu in po-

(j

dd confutationem pertinebunt,

Vs

lïmm: ditq:gur:

— )jT»77

L

st

il

t

Pfæfcns.'l;rdä*;ww ? 't Wä

39518

bfos cauilla-

"

Sophiflicis Elenchis : quo

u

tores redarguinis utirorum dolus €7 frauspate

MWI

fiat,

Bifarian ergo potest definiri Elenchus, Priore

(yan

modo fic ; Elenchus eftSyllogifmus col-

vfb

Wi

ligens ex his,qua uidentur probabilia

n

imperitis:fed non funt.Vteum dico:

)

Omnis boma est anumal,

Afinus est animal,

N

JMgitur. afius et bomo.

S

i

Poflerioxe modo [ic;: Elenc

s

hus eft Syllo«

E

qunj

ifmus quidem adparens, reuera tamen

non eft, quanquam aliquando ex pro-

babilibus colligatur.

m

iNomen-

ii

9

DE FALLACIAIS.

.O h

"

Nomenclaturz Fallaciarum. .

Fdllcie aliás dicuntur ZfgaAósyusqeoi , aliss

klenchi: item , &iodi Jophiftici , ut ab Aviflotclez

aliàs impofturé, frandes, & colmenta; Ytem,So-

Mirre |

phifmata : poJJunt ctiam dici seoqpaz c*c.

'f".ffm;ht-'

Quibui préwiffis idendum,Q uid Confutatio,

thavk

& quotuplex.

Ol

Ef ee? Confutatio,uia dijudicandi

MM

àé diffoluendi falfa Argumenta. Diale-

g

élici enim proprium eft ke'9^ vao,roninodo fuà

cin,

affercve, fed alienà quod;,tatiquam falf' ac uitiofa,

retundere €z rejictarc'.

hh

177 E

bivi$1i0.

Quotuplex eft Refutatio ? Daplex: Pe

Mdtq

onalis,ez Realis;

Quanarm dicitur perfonalis ? Que nà

Drort

T

rei, fed boitini fatisfacit; &* propterea uocatur

Solutio adboitinei facta.

UE

?V

l'vrr/«*)

ibl

.,

v': f * O, - ü

T

J Quenam dicitur i'eaiisä

bomini,re[pondetür.

Quot rmodis

fit folutio þc'rföüaiis?

Tribus ; Eleuando,regerendo,€7. digrcdieiido.

vl

Quoniodo eleuamus ? Extchuaiido id;

itmell

quod tànd atrox obicctum est l quaft àve pre-

fence aliénim;rifu explodimin. T'aleii fermé totaiii

"

Celij adcufationeim Cicero uoluit uideri,imagis iráé

Wal

i

ï?" iurgia diflidemium n ámorc;querclaiq; a

&im

z

: DIALECT. CHÁS, RHOD,

| Mad?

Bu e]]ä,quam ueracrimina. Sic Menalcás Veyo

guianus: Cantando tu ülumt Haud unqudm tlbi

wom'r |

] bwä;W

fifiula cera uncta fuit.

TOU

Regerendo, feu vecrimiando foluimus , qmml

uel par,uel grauius regerimus , 7* boc uel in rcm

Py(mijgüf 11

j

ipfám ,ucl n perfonam, Exemplum prioris babes

Hfl u

apud Verg.in 3. Eclog.ubi Menalcas Damoctee ob»

ljcit fartum lactissabfente bero. Regerit alter,ez

[ T

vmwi i

obijcit ob(coenitatem focdam. Exemplum pofterio

M Wi

ris babes pro Q» - Ligsrio, quód Tubero adcufa»

tor Ligarijin cadem caufa ]üerzt)cmm Ltgmwm

u

&dcufabat.

li

ii

hi

n

Digrediendo diluimus,

w4ndof. cilicet à pnefm

177

tique[lione digriffionem

fia

cimus,c2 auditoriali4e

Füth rcrüm comimemoratione tenebras offundimut,

hh

Lt

!)

quó ucl inftituti obliuif: cdtur,uel Argumenta, h bzq;

fatisfüctum credat,

lm

:

. Sic Cicero pro Celio ,ad mortem .. Metellc

Y

tià

ii

Mb,

ätgredttur, [u/þzaonemq, fziczt,cladq [ celere f 4(7-

latum feruum,

V

DE SOLVTIONE REALI.

1

Elt

Solutio realis eft duplex : Generalis e7 Spe

D

elalis .

Generalis fit tribus modis : Aut enum

*

ö TT

i máteria;ojtendendo peccatum e[Je , e diffolui-

1

Mlowj

tur uclificiatione, cum altera prænuj]'armn aut

Wffïmam

utraq;cst falfa ; vel diffinctione,cum termini fune.

LOT

ambtguz. Vt:; Quifquis imten[e glorie cupidus est,

j s,thm

ultus

!05

|

|

ns'- TALLACHS — s

Mlm v"u 'lï

fiultus ef&. vir fortis et intenfa glorie cupidus,

Ergo uir fortis e& flultus, Vitium cf in materias

""1"4»:":::'61' |

n

boc eft;im mala defi

W»WM l

Aut in [orma,cz

äzääür,cäh negaturr- ex

Mit t

premifos effici conclufione

n

$

& certis allatis vaé

j'ï

iil

tionibus,quod aliter fit colle&t

i

uám uel modus,

Mlg 05:

uel figura exigat, Vt : O£s Iuddi fune impij/Thra^

Hdg

fybulus eft impius, Evgo Tbraf ybulus c& deus,

prltriy

Vitiume[Lm [orma.Eftenim conclufus Syllopfmud. .

0dojt

in [ecunda figura,cim premiffe non fint vopcad

*

ol r

Lipri

Autin utraq; boc estyoflendendo peceatit effe im

*

ii

materia €7 [orma fimul,ut cim dico ; Omnis boma :

hr

;'

y.

estanimal bipes.Gallus e$t animal bipcs ,Ergo gnl«

doiat v

4 Y1 eax

Vf

lus c bomo.Feccatum eft in materia;boc cft,im määg*

* '710

la defimutione : & i forma , quia aberrat 4 modis

7,[i6iä;

?

[eeunde figure.

Md

i

Spectalis folutio erum fit quisq; modis: Pae

tjl»

ralogifinis, Locis, Argumentationibus, obieCtionie

bis,c7 figuris quibuf[dam fallacibus,

!

DIVISI1O,

"

WE m

Est autem duplex Paraloeifmus: Aut enim in die

Til

(lione,aut extra dictionem pofitus.

Paralog.fmi in diclione pofiti funt,quando ex ge

j

ul

tl

nerc fermonis uitium oritur Et funt quimq; : Aequi

uocatio, Ampbibolia, Compofitio €2* Diuifio,

j fulæ

i

W&a

;c:gw,Figura diäion&

lM

?ära!c;?

Y

- DAIRhC

CHAS RHOB.-

WS

- Pardogifmi

-

3

i&ionem pofiti, funt,quaiia

L

doin ve, feu Propofitionum conwexione peccaturs

j

Cuiufmodi funt , Accidehs : Secundum quid,ad id

p

Á

A

quod fiipliciter : YgnoratioElenchi : Petitioprine

n

eipijs Confequ

1

€

E

"n$ ; Non caufa,ut canfa ; Multe Wie |

l

Wogntiwa '

& gl &j

ONYMIA Locó

| W"PW 5,1

: DE HOM

primo;

n

Homonymórurii tres funt modi. Prinuii

éft;quando nomen ucl oratio plüra fignificat prin-

nj

cipaliter,ut Caris, T4uvus. Secundus , quatido ex

TT

fignificatione propria & impropria prouenit Pae-

glzdrtdamn/)n

yalogiftius , ut oculos arborum , fruticum . Yerts

preciofos lapillos ; gesmas uotayms m bunc modit

n

u

l

- Omnes gémma [unt preciofi lapilli,

,U

f

tii palmitibus inueniuntur gemmád; -

Yytur ii palititibus furit preciofi lapilli.

| Qu

Gul

"Fertius , quando compofitum plurá fignifical;

ErgoGra,

f(pardtw)"n' tievó finipliciter ut fcire literas: utrundg

enim urium quiddam fignificat,e» fcire,e litere .

m

h

Ambo ueró plura,aut literas ip[as babete [cientias

j

aut literárum aliunt,

| ogmap-(

;

DE AMPHIBÓLIÀ, Locó

ErZ

|

fecundo.

/

Ev'vgmcd

Amphibolia ed;ciatioratio aimbigiati feno

lil

éeliéiam . intrà fe claidit : Et fit tribusmodis; Prin2

1hgidh

cipió; per Homgnj miamjut cium dico ;

Atj

Gsfqui

LT

0],

. bE FALLACIIS.

233

f&M*

Quifquisarat littus, pro[cindit littu z

rtcits

Operam perdens littus arat,

W;dd ld

lgituroperam per dens littws profcindit,

I!ülbprüh

Secundó, per communia uerba,ut: Clodius cri»

Mleiji

minatur iniu[le,Iurcigitur cóndcmnatur, tTertià,,

per Participia,ut: ssv a Aevyeip.Incertum

Q

enim ibi es, fitne evyyra Acc

vis,an pluralis, Neutri generis.

ufatinus ]ïngzda-

i bini

DE COMPOSITIONE, ET DI«

huffri

VISIONE, Locotertio.

quiba

t D

& Compofito & Diwifo comtmittitur fallacia, fi

i, lt

quatido conftructione perturbata,aut. punctis malé.

diftincta , fallimur : Si enim malé diftintta füerit

7777

)

oratio,eandemuon foliau perturbat, fed penitwscti

amob[curat.Vts

É

*

Qu

i literasnutc didicit lls

il

cundsfeitJiter

t

nj

(

Grammatice peritus fcit.literas,

-

Ergo Grammatice peritus nunc didicit illas,

ii

» litrts

Ytem ; Quyecunq; funt duo €7* &ria ; [unt paria .

imparia :

: IcitMiïv'

Quinq; funt duo v tría,

Erg» quinq; funt paria x impstria,

Ó

In jumma;

zvvÜccis eft,cim non fit diflintioin eojint quo

sj

ficiendaeft, fed id coniungitur cum altero, quo di

T

ftingui debet.

Auoescie ueró eft,cum

fit diftinttio 2an utrbo,

a

in quo non c$t fácienda,

DIALECT. CHÁS. R HOD.,

u

M«n

bE ADCENTV, Locoquatto.

— Bb Adcentutribis wodis fallnur. Principió;

a

N sz'vtbim,.,

||

J

M

quando uariata fyllabe quantitate Hariatur 7 fi-

;

(

e

gnificatio, ut :

Ortine rüalum e$t fugiendum:

p

Pomumnest malum,

Ergo porum e$ fügiendum. j

]

p C

Secundó,quando uariatur ad[piratio,aut Ore

| Acides

thographis,ut :

Mi

—— Quiad aram confagit,liber est ;

Adbaram confugifti,

PT UE

fvl n

Ergo liber.

jl

"Tertió,quaudo interim dictio diniditur interim

tota maiet; ut z

lt

m jv

Quidquid inuité fit,coact? fit z

3

Vinum in uitefit,

&äb)fopbumrüf

Yg:tur coaté fit. . 1n Maiore manet tota dia

Bof

iquug d

&liojin Minorc dividitur.

|

iil

JDE FIGVRA DICTIORIS,

|

]

1

k

W

!

Atq;canim

Loco quinto.

!

At

- Bifiriam fallimur figura, diction

is; Aut cnim

Mi

ONCOYARKNODIS 4

æmeo;

Mndiy

[ïnülitudüze uocis,ut:

A

(l Difcere est ctrca

dïmp inái exerceri :

RTT

qkasex Exercére circa difciplinam, esb docere ;

ttpucidu

Difcercergo && docere, — 1n. Exercere

Paf

Éxerceri e fallacia. -

*

temdoni

Aut fallimur Digrefsione ab uno Predicamento

: tübom

&d aliud, ut :

. Quid-

M0j

M.BPWE PA'—LLACIIS.

123

Quarta,

: ii

Quidquid heri cmifti;bod

T

eri emifti ^

r

vcrud

Gripd

C

C

L Ml & — Fallacia e& if

De Paralogifmisfeu Locis extra

di&ioncmpofxtis.

liA p

. DE ACCIDENTE, Loce primo.

. Accidens bocloco f duando eidem rei mul»

Ex tribuuntur, f[cd difiimili ratione, boc eft, wel fc.

cundum naturalem exiftentia,id et nece[Jario: uel

r |

fecundum perfonales, fiue «ccidentales propricta-

tcs,id csl,non neceffario : ut,bomini fecundum n4

,

tiiralem exiftentiam,tribuitur«nimal e[Je ezc. Sc-

eundum perfonales proprictates , claudum , itaim,

fhilofopbum effe ec.

itiile

Hic obferuandi [uit tres Canows. — Primus ,.

et Quecung; diuifim fecundum accidens de ali-

o predicátur Subicto,aut alterü de altero. Hee

It

gu

"mul

d atq; coniundlim de eodem predicantur mi»

pumesut ; AnAcbarfis cft albus : Auacharfis eft phi

Mib

lofophus;Ergo Batacbavfis cftalbus pbilofophus.

o

. Secundus Canon, Quuecunq; diuifim de ali- ,.

K

duo predicantur ,ut de Subieclo, fi id,quod fequa-

j

tur m precedenci meluditur;ipfa de eodem funal

«t

€y coniunctim ngnipredicantur ,ut ; Tbraf ybulus

eft animal : TDra[ybülus cít bome, Ergo Tbrafye

i

bulia cf bow animal,

l

pf

'iSIALECT. CHAS. RHOä:.

"Tertius Canor.. Quando aliqua de alique;

IMQ mm

3.

iil

ut Subieto, fcorfum atqs diuifim predicantur: atds

4

Ergo

id ip[um neq;

oiinino fecundum aceidens , neq; ex

j M

dire&tiii contitetur , hec de

lsci

his pofteriustm priore

.,!/mm

eodem fimal atq; coniunctim pradicautur,ut : Ho»

ypeitl

mà cft ánimal, Homó c&t rationalis, Ergo homo est

al

o

rationale animal. —

uunantn

"

i

Paralogifuu est

fecundum accidens,cum dico:

|

i fmmd

Qyuidquid cgo funi,tu nom es. Ego fum bomo,Ergà

qum j

TU

tu non c$ boino,

E

gj

DeLóco,$SECVNDVM Q VID, ÀD

1D, Q,VOD SIMPLICITER

j

EST DICT V M, Secundo.

DE PETI

Ariftoteles hunc locu adpellat, 29 aA aues

f

uh & oAD EM

2 & TOUj TOTS 7p óc TA

ul

Afytof.

ES autem S

impliciter dictum,quod fine cin;;äun

Wa

rpup

flantijs exprimitur, ut ; Vxoren dinitterc licet.

I

hdj

T

Secundum quid autem dicitur dictum,quod cum cir

i con&]ïm

cunftantijs cffertur,ut ; Vxorcm adalteram dimit

tere licet.

l ilth

l

(

Ergo clim ex Secundum quid ditto; illad quod

fünpliciter & tale ; ? contrá,ex o quod c$ fime

ïff,nt:dodius

uT

f

pliciter di&umjid quod fecundum quid dictum cfed

ETTUM

boc negatiue illudaffirmatin£) efficere aliquiduo^

"

lwnw, fit bec fallacia,ut; Vxoreim adulteram di«

RLT

re pere

Vittere licet , Ergo uxorem qgaq,- repudia

'ngm:js,q«

mi[Jum

trtiö,gumw

ïoä;

DE PALLACHSQ-

!t dii,

12$

I : i

eiffumest. Ytem , Nullam

,

^

uxoreim rcþudiärg c&

W,ne M g

integrum, Ergo nec adulte

fan,

""r:bä d

Ceterüm uar

ijs modis Paralongmm fit. circa

Vl Hoa

prefentem locum

Aut enim fecundu locumu

RUT

t: Tbracenfes vecéng

matos flere f oleut,Defü

*

nclos

gnudio gro]?;clui,Ergg

f,tzïmd;'coi

natales mocrore, fünera exudio excipienda,

homo,Ergt

Aut fecundum tempus, ut ; Expedit bona, abij»

l

|

«ere temporebclli, Ergo bona funt abijcienda.

I

Aut fecundum Ad dliquid,ut; Diuitie malé uten

"ID, 40

tibus non funt 6ote 1 guur diuitie fimpliciter bone

TEÀ

80n -ümp,

l

il

DE PETITIONE PRINCIPII,

i'v:yolg'n

fcu Nugatione, Loco tertio.

Prefens locus ab.&r(&otclq 4dpellatur, zi as

»æcifþurl

Qv &t Ae u tenp.

tlict,

Es ergo im genere petere,quod priticipio propo

fitum e&ipfam queflionem,

daiia!

Poc est, conclufiouem

m du

tanquam confe[fam fumere.

: Fit c.tut.f*':?z quatuor modis,.

7"34:*(

^

r

ut-cone

M d-

f-

h

"

C

££

id]

F:n]ït,,,ut ; Clodius

fcikinfidlus M.

Qu

id ul

:

E —

z

4

éi» tv o

flatuunt T heologiboccf facrofanttum, ^42—/

4b 4

5/'1"44/1 7.7,[)1.'

-

"

—

'H-'*'D'm.'

guiduo'

Secundó.quando iguotam per equéignotum -

u d

comprobatur : quemadmodum fermé fit in ommi-

C

Xv

-—

bus Argumentisque A onitonti umnwitur

*

«

[

nf t

j

Tertió;quando tanquam confelJum €z uotum,

Q. 3

]

D

h l

DIALECT. CHÁS, RHOD.

Il

controuerfiá

i

i

þro Argumento cdpjtgr,c,üm á þzc in-

"

l "

fit. V£: Anabiptie 9

funt , [piri*

l

TP

ia

tum babentes, Non ct igitur quód Euang,ezion du

diant.

pl

Q:

uartó , cim contrbufrfïäm controucr[ïd;

u

W)Sm

litem lite,e enigma enigmate.

f QluWWan apu&

galat

?

yaglam-m 3- Ecloga.

i ATWW

4

g

DE FALLACIA CONSEQ;VENe

T15S, Locoquarto.

4Y

us

uf

"

4,

fit Confequentis,cum Confequens

(&) Ig]m

flfo

ente colligitur . Sunt auters bult

] u

|

Y€

Ü

di,

r

J

gci dicitur v r epRav.

i [amm

af

p

i

u

ndo ut ab Anteeedepte d Con

P

9

j

VPzan

2

fequens f

äät

:

«"3

t

osexiftinatur ctütm codeni mo^

j n du

dofieri à confeq

ucnte ad antecedens. V& ; Pluit.igt

]

tt9,000

qq

Atuonualet: Terra madefacta

ROGAT

tur terramadefit.

Pa

t

A

N

[«

und s"g&f Wán

dó u deftructo &ntece^

i

;

dentc

ens, exiftimatur perequi

l U

4

ïgmyam

deftrui pe[[e Confequens.Vt: Si uirtus non cst,Ie

| omüra

tür nec iufliNa: ualct. At non ualet: luftitia non eil;

| u [i«u-m

Ygitur wec tirtus .

iif

"Tertius modus est

quoties ex 'Commgewibw

L

eftendere nitimur id,quod preccdit.

M

| Mi

*

o ngt infanus eft,im foludinem fugit ;

IT

4

4

« J Democritus in folitudinem figit,

f

v

iiärmqfsiþr

*f/äl,gfmr pcn&bcriau est infanus,

1n

:

].

DE FALLACIIS, -

124

10p.

amfumma, prefens füllacía complectitur

14cawouerfa

d V

MA /þlfi'

mes plerofq;;.quos de Lo«is tradidimus, —

klptntdpe |

DE SECVNDV M. NON CAVSAM;

VT CAVSAM, Laco quinto.

ron:routr/ïgf;

Prafens locus Atiftotcli dicitur zre od 7 ua

M,V;apud'

&T 0y, 005 QCTLOy-

Non c4ufaita auteim ut cau[tm ponimus , quando

Argunentamar negatiueseb effectuad nece[Jariam

cius capfant, ut: $ gladius non cft, ygitur nec feve

TæV!N*

vum. 1tanquando ab effetta ad eius fufftcicuem

VOf

caufam Avgumentamur affirmatiué ,ut ; Si mre

£uus est, Igiur cefus.

'mm

1n fumma, prefens fallaciaconfiflit maxime in

Wm

rationibus mfirmis,que exlocis Caufarum e Ejfe

a

&uum,aliquando ctiam Signorum, petustur.

élg

Deeco,quodeft: PL VRES INTER-*

wiftii

ROGATIONES VNAM FACEs.

R E, Loco fexto.

o Mtth

Ari[toteli bic locus dicitur 'waxg'& $7 d'vo

d

&our $tT Q s r o elp-

t

Struitur autcm fallacia per. pre[entem locum,

i

quando fücum fácimus refpondcui;qui aut itpru-

dentia [iasaut infcitia unum interrogari arbitra-

VWW

tur,ciam plura fintrogata,ut; Sunt ne bec bona.an

mala ? Demon[Eatis que neq; omnino bona;neq; 04

gtt.

inino mala funt. Weun,Suat ne becuidemia,anno

urá dicis

widentia? Si fit goncs[fmn fimiliter unum pl

4

i

)

DIALECT. CHÁS$, RHOD.

WO)P"

J

n fonmiasbic Paralogrifmus confiftit in Interro

Wf

gatione €? R.efbonfione.

lt

d

DE IGNORATIONE ELEN-

ii

j

Ts

CHI, Locofeptimo.

(!

—Ari/ïotcli dicitur zregd 7o Q.Aäyxov ääyvazf

TITICI

i

m

p

Ad hunc poftremum loci redig: po[funé omnes

dlijloci Sophiflici. INam cim fine feré infinite cao

| d

o

uillationes locus aliquis confituendus fuit,in quem

(

reponerentur omnia ifLinfmodi Argumenta , pre

OMl ä

fertim casque won uidentur alijs locis recté adcom

modari po[Jc.

tl fng(dc

Eft ««ten Elenchus, fimtore Ariftotcle,

contradictio unius & eiufdem,nonnos

T

minisfed rei: nonSynonymi, fed eiuf

d

dem: ex hisqua data funt;non connu-

r

l

qt l'md

merato co,quod eft in principio;ad idé,

nf

fecundum idem, fimiliter,& peridem

n

tempus.

I

ol

Dicitur Adidem,Ergo tton e[t contradictio, fidi

c4s : Si duo unius quidem dupla, Trium autem non

ftt

dupla,Ergo idem duplum,e? non duplum.

Dicitur Secundum idem. Hominem enim pecca^

|

b

i

ve a[ferümus, C* non peccare ; non autem fecundum

|

|

iujus

idem, fed fecundum diuer[as partes.

MMO ]nE"

Dicitur Sittiliter. Vt : Socratem cogno[co, &*

mmnwda,qu

eundem gþn coguofco, fed uon fimiliter,

[j

(OD,

DE FALLACIIS,

1:$

Htl ;,

Poflrenó, peridem Temþm.ïft: VidiTbrafy-

bulum flantem ez

fedentem,Ergo Tbmfyþulws ftat

d

ö'!kdft.

Facile et id gerus fallacias diluere, fi diligenter

obferuaueris leges contradictioris, fuprà deoppo-

dVäyWþ

fitione propofitionis tráditas , Nam in iftiufmodi

Sop

W ais

bifmatibus infertur &vziqeeig adparens fa«

lim,cim veueva nulla fit.,

fs

ibtqm

DeSolutione fp

eciali rerumqua -

t

fitex fmgulislocis.

du

Petenda est autem Solutio fpecialis revum ex

fingulis fingulorum. locorum Canonibus , fuprà

tfuti

commemoratis, Non ualerc enim Argumentatiow

f0f

duf

nent, fic fic collegeris: Virtus eft ,Yguur e7 i^

-

[titia : palàm fit ex iflo Canone , qui fie babct ; Go

Ut

d ldä»

t babere firmam vefütationem|Specici, mfirmam

tidetm

ueró dffeuerationem. Sic de aliorum Locorum C*

tonibus.

fiojfi

DeSolutionefpeciali rerum,

u

ftex Argumentatio-

quuetp pf r

l

nibus.

í

f

!

Ex Argumentationibus fit Solutio realis , fi in

i

S5llog;fmo fingularum figurarum propria non fine

feruata. — Yn Emtbymemate , fí & 0Aov 9t minus

/JI(U;U

ddcommoda , quod ex Syllogfmo adtenditur, 1

wnmä

M

L4

W

of

qndu£tione, fi diuerfit

44 partium adpareat. InEx^

quiplo , fi fubfit d

ifimi

litudo. 1n Prof yllog fmo ;f

p

ex contngentbus,

nen autetti nece[farijs aut caujts

pp A

eonncxts conjtet.

Anidt

DE OBIECTIONIB Y S.

j nd

n idem. ferme recidunt Elufio , retufio Argue

"T ii

anenti iteni cus ais

"L It

l

la

m

E autem qusaat

c obittio feu obex,qui ueluti

ä ;

currenti Argunento

9

bijcitur: quod est,ton conme-

pr!

[Joluere , aut difcimdere ; fed

xionem Argumenti di

afi curfum impedire.

ucnienti occurrere,C7 qu

Oppanitur autem obex Avgimentatictit, aut ex

Syll

codemaut [imili, aut contrarto , dut dutoritate.

|

iC

]

Q

0;:

Exemplum primi ; üt: Amar bouum s quia- dulcc :

Secundi , Bonus uis

(

Cl

imó malum, quia mdigentia.

«micis nocebit : quid ab ijs lef:

us, 4 quibus tinun é

E d

malus noccat ttià

oportebat : uequáquam,quód uec

Hic bomo male-

] grboatmtrrnd

eis.q

ud

muis 4b ijslefus. Tv

tij,

D

eiot

& affettus femel;Semper t

gitur oderit : Cum

e&i t fcmper ament .. Quiarti, 1gno.

| Bubrg

beneficio jf«

*

cendum ijs,quia pueri

: Imó. Solqmon iubetne uira

lititit

inja

8* dlfc edat à puero,

lii

DE CAPTIOSIS ARGVMER-

(

|

TATIONIBV $.

l

ämt.Ncguu

at

funt quiniy :

|

|

Antiftre/

If QHj

Captiofe Ar.gummtacioms precipue

L.

ion

DE FALLACIIS,

316

1217

tiftrephon,Ceratine,Crocodilite;sb«v-

LE

elégdr - Afyftata.

lu |

DE ANTISTREPHONTE,

b

Antiftrephon eft Argumenti inuer^

f1o. Potcf? alio ncmine dici, Deprauata complee

ifolwe

xio , aut uitiofum Dilemma, eian fcülicet, aut sna.,

Ui

Wt utvaq; pars in aducrfarium rctorquetur. V ide

YU COU

Gcllium deEuatblo €. Protagora,

n d

DE ARGVMENTATIONE

Vi

CERATINA.

j dlet

Syllogifmi cornuti difti e* Grecis €x

!t

Latitiis à Cornibus, Cuiufmodi est,cum dicos

ii lts

Queduon perdidifli;babes ;

Vi if

- Cornua non perdidi[H,

(titüt

y

Er

cornuda babes,

p

Hotmotiynüd :üm

nmie

werbo amittendi, feu perdendi.

ab

DE CROCODILITE.

n

Hec Árgumentandi forma ab buiufmodi fabula

1b(£,[1!W'

Acg»ptiaca et uata ; Mulier quepiam fecundam

figminis vipas ambulabat , ci Crocodilus filiuà ab»

) :

flulit,redditurum dicens ,fi uerum mulier refpon-

]i

derct . Negnut illa fore, ut redderetur,atque ob id

equumaiebatreddi, Hane etiam zrpíenvet uocant,

M

Latini Obligationem.

1n fumma; Crocodilites

*

uV

ve—&,guanda Argumfmw & concefis,

DEÉ

y

DIALECT. CHÁS. R HOD.

n

DE PSEVDOMENO,

i

Pfeudomenos Latine mentiens estjim quo,

utrumcunq; elegeris, falfum erit.V£, Nibil fcitur,

Ergo ue hocquidem fcitur,quo ego dico nibil fciri,

Item,Ego t4cco: Atqui cürm dicome (acere,loquor,

Alijuacant Infolubile,

D& CACOSYSTATIS,ET.

g Mg

AS YSTATIS.

Cacofyftata funt;que male, e7 non firimti-

tcr confiflunt , que [cilicet ex utraque parte tang

Rei , quám Aétoris dici po[Juntsita utneutri parti

uere fint propria..

(

Afyftata ueró funt; que pror[us non confi-

i

fluntim quibw ueq; intentioni ned; depulfionilocus,

est.

Hec de confütandis Argumentis Aduer[«rio-

vum;duplici Solutione;e ad per[onam fcu homi^

nenm, C advem facta,

Atof;fogyyæ, De ratione di[folucndi

1

Argunætgta.

Solutio Argumentorum cst aut,

