m modo adcipiantue

Mjet A

Qd

j

Gl

inpremi is,qubi»n conclufione, falfum igutur colls

E

yfia'lz'orm

ges : S.egritudtuem C

fanitcem, uco

2

oytpgt gj*

lr

1:

fià

racit, Qmnm bomi

í

egritudinerte

wb

fimiliter uera . Conclufiouerà

fa

d

RE Es

vov«t

bo-

tatem ;

»

od

min contingit ine

e

p

ial

;

i

£r

ii

,in

pmmcïj?t's abftra

»

L

*

e

QO oYEI

f

Quiia duplicia funt pros

blcta

fune, im quibus Predica"

tum fünplicuer fine aliqua additione de Subietto d

f

citur,u; Deus e iuftus. Cusedam in. quibws pre»

dicatio non fit fine dctermtinatione adintasut: Sao

W

tan et malum,quatetus peccat ; Ergo-éuptnerr n

—yogowe.

|

/

L1B. IITT. DE $YLLOG,

74

re

wapavpioy ad malus ext

a

n pouatur,non ad

medtmn,bac modo: Omne

e& fcibile,

w

quatetius bonum, Iu/hm est ens bonum,Ergo iufli

(MM MM

i er

tiacst f abdu', H4

L1£931]

L.

oexþe

tifaé

ämgr atr "a —/

]'olut:o,ü* clmor, fepe mutanda fs

minibis,ut quid ua

u Ar otee

tfile

lem : Homo non

Igäabchmn;

(f

; fümplicius di»

€0: Homne-eié - Rpdiids- o ( ]7 P n

ylipa

An-funtuás

4 qW

aedfedulo-curaudum cst ,ut re[olutio careat

Arijte

420

2" Omntd.d

ber[p

^ UR

ftonem

/4488

a li

17,1102722 83

?m.aö"

jemulices ,

"

uf;

T

11À

u[le-derefolutiome

LO0

ypre

ial

Fïr.tgzn Ca eg«&cbplürï/mum conduczt ad omnei

J te

difficiliorent difputationem,im qua plyrimlmretue

TM

Verit feire; at vatiocinatio fit conftituta,

jj

me ddoriatur nos,4n aperto Martc nobifcum agat,

VMent,admittátne quedá aduer[arius, an omnia fint

)

h

probanda. n fumma;ut uideas in. quo potifsimitm

fit pofitumcontentionis caput,

inpni

TT

[1.]

m

ifod

figurzin.aliamrefolu-

je

i. 5u

C4

gTv

nton bic generalisob[eruandus:. Quse[lioim ..

fw*

—

DIALECT. CHAS. RHOD,

u

Qo tantim fchemate conclufibilis ,im illud folum

refoluitur;im quo &oncluditur : ut queflio comproe

MU

batain Barbara, foliia ia Barbara : Et firmata i

m Pïüb&

Baroco,in Baroco folim ; Et collecta i Bocardos

u

E.

én cum tantimredacitur modum;im quo colligitur,

nf

|

n

^ DE RELIQ,VI$ ARGV MEN-

dl

- &andi formis Dialecticis. CA P, 1113

|

]

u^

u

DE ENTHYMEMATE.

€

w

E Tämmy 4-5 T-ergo Entbymenma , fim'mtc Ari]ïotcle,

D

7

40

(und

0VA yis i - CreMie £ ikóTap u u-

ps;æy. Sic dictum,zi9« 7» $v9 vj 3f quod fignd "

[

T

cat excogitare & deliberare, Porrósquia bre-

E

uitatis gvatia excogitataeft becargumentandifors

; O'WWA

sna: nibil autem celerius e$ cogitatione, proptere

! daga

haisj

reté bec Argumentandi forma Enthymema dicte

edt,

; Mi gm

Dcdarvä.ti oD eü;n:i-tion-i-s;

Mittcn

'Prmbipiö dicitr auAMo'yiajsot 1858 , bot

jirini

efl,ratiocinatio inperfetta ; Q uod nec diflinctis,

Ti

[4

totidem partibus femper colligitur, fed paucio^

: mgg con'm

Mu

ii feréq

ogifin

u :prefertim i veaper.

(

fa:

5 (

u

u

ü

ODEC

Mu

'C-.-S:y pt-*

*^Ouic

!i :

latis eit, fi dicatur um

eua tt

r'is.Amor.

E

Quod fi v

bf curio;[ïtt,

nibil abfardi et, fiplue

hd

ribus,uel totideni

mM, C(an

Q

rtibus,quot

vAUy V

S?Z

eludatur Entbymema

d'»w, yo d) t

D.

lï

LQu

('(l'ä-w-f&.

S WW'

»

LIP. IIl DE ENTHYM

fom !

g p

,7$ !

Onproe |

Qund &xoc?

C*f KOFI

"H

ld i

)(frrvg/w

Eixóc ési zgooa'æazceva"ogos,bacc& propa.-

Md

fitio probabtlþs boc e$ , que id e[Je pronunciat,

nglW $ |

uod s 7 3» r Avuid e& , ut pluimim e[Je ucl

ton eJJe : fadtum c(fe,aut factum uon e]]?: fore.aut

NT

|

&on fore cognofcitmu : ut odiffe IT oVVTARS , CF

l

diligere amautes.,

-

TE

tec i p ^ vtl

uerfans,que quamuis plerunq, ufuuenantsaliterta

/74 TVIA) s

men fe babere po(fant

j ut ; Inuidet , Igzturc& tde

i,

jidi

Wm4tor $

)Jity

DeSionis.

V/M

Alterum;ex quo conficitur Enthymema, e& gue

1777 N

BG'DP- Diuiditur autem a'ny.aop in 're;:yggtqp

n

ece oywvuuay a'uyaap aywvvuoy Gu

j

(

est cum acote. Trifariamutem w*tellzazm

-ä,dem

ii

But enim funt cum re ,ut : Si famus e&,zgnw UA

Aut fcquuutur rem ; ut :Si citis , ergo iguis fuit,

Atutantecedunt rensut :

'€

$

paritura.

ii

Texufotop, boc e$t, necejJavium , à certa ]ïr-

Mp

wad; conmexione adpellatum, quod firttüter a

UE

M

æa*.uway,boc eftterminatum fit;

ut: Feperit,

Ypet,

tcm bocloco

(

Ergo uirum coguouit. Vfu

^

Neccffarium nequaquampro

a

Y necej]ï:rw,

"]

jlis

gualc traclant rationes

( f):;u 10 /väffo

(ti

63' amur

uid

Wæon

gnáitio

n

9

-Vw-ra æf-wf/frqnvdï'j m 24170 /2

K

-

]

'(i(tï-

«

Jk Et-ck?a*

L ,/F'HAS' R HOD,

&

.-.O

*

1&

Ex défutiah evgó. Aviflotelis colligtursttot

u

QSQ .J.p £f a/(

imema ad^

M

emlibet Syllogi]mur

"i

eææaäm:b

07795 7 " pellaffe Ariftotelem:

Ion enim.ewn qui

fimpliciter

' gm

yipt

mece[farium colligit, fed folummodó ex fignis com-

e

2

W

4: for'vrf?'

:?B;ïzö*pgrgmmjgmux Sigtto conftrutte

Qd

$x £5

rimo [ cbesmate, pr« fer"

.g:äi

2

|

ojando

ä;?j'; ;"4' 'þl-nä

'tim

E

collig: Conclufio evd'e.

Mi

ec. In tertio fcbemate qvd'a-

fóvk

E

d

äj;x;)w'r

.

üliqy

£e-

Avau G-

In fecundof. cbnzmtc €cvAMe-

]

M Ml]

m

h

r p n ao r ropher premis p ts

u rftr

hu

$r 7fe ,

Q ^* oA

A -n/(h'

guoäham.o;»timum Enthyme-

b

-S»'?Vv

^ matisgenus?

o

us

tiod à contrarijs fimmitur.Vt pro Lignrio Ci

('E

E7*

€tro . Ad Pompeium uen[lis uos "T uberones Africd

( du

ycpulfi;Ergo non ad Ce[arem.

(uie

Gjrfi

PartesEnthymematis.

Partes Entbymematis (uut due: Antecedens &

gmtmm 1

Bo

Con[equens.Quiod preccdit Coniunctionem illati-

uam , Antecedens : quod fequitur Coniunctionem ,

Confequens dicitur. Ypfa ueró comuexio Confequené

; f

«pe

H

tia uuIeo, Latinius Confccutio ; Sed bic ordo f.

0

inuertitur Nam aliàs pracedit .Cg-nf.CqugnS,:

f

?

fe-

IT

?

uT

EE

g

uitur gefgge 5, utü

H

H

i

graulora peric

ij

!

Dil

Res ed folliciti plena timoris amor.^7,.,

| ff

Varié enim effe::tuï Enthymema ; nugc enim lïmæ

a

[|

al*fa-i-&;'»(-

|

ub. m. DE SYLLOG,

»6

)

liciter, Vt pro Milone-Ciccro--Ei uiro ttors pa

— M-'/vw-';

TE

fa o 4—'4-7»[7

Wm dd'

Vabatur,culus im uita falus nitebatur ciuitatis. ;

f&, £veat g

tpliits

|

No.

am

interrogatiue, Vt idem Cicero0se3 57/*'-.,

HW.

tir 1

Ilj CQ«

I

Eiusígit

is fedetis ultores,euius witam [ipa ^^

tetis per uos reftitui poffe,nolitis:-

Sepe cum Propofitione, cui vatio [ubiungiuure

Wirde |

Ovwidiu :

PM[C)'- !

)

Quuando ego non timui grauiora pericula ueris.

fowde

Res cst folliciti pleaa timoris «; ge-

; We

ho

Aliquando precedentevationé,t; Ebricta men

Bem av fert, Vgitur fagrenda.

h

Frequentifsime tamen cum Prop: fiticne condi«

lii

|

tionali, u : Si fortitudo c& iufHitue propuguatrixs

ErgoJine in[litia ct furor.

gt

T'sol 7 G &7ratYy (oyfig

*&

Inductio etoratio , per quam 4

Hngïd;ïibæc

TE |

ad uniucvfalia progredumar,

"

4

*

13 fic colligam :

Cefar fuit clemens Ciccroni , tgnouit Marcello, i

f

d t

gratiam recepit Tuberones , Ligarium admifit,

anidi

Erg» in omnes aduer (arios clemencem animié [uum

(onts

cjfudtt P

yui

DIVISIO.

BI

E2 autem Vndudlio triplex : inductio Dialecti

La

l

]

H

i

]

l

€4,Oratorias€?' Socratica,

"

?

:1

£5

^

SVBDIVISIO,

Dialectica Induétio duplex e$ ; Perfeet, o Yi

:

(7 Wwe

u

PCTR&WQ

K 4

V

1

DIALECT. CHÁS. .R.HOD-.

l

*W

uándo omnibus partibus ul fpe^ |

eiebus enumeratis , ad totura uel genue progyedi-

* ii

yi

gv . Vt: Si Pompeius babuit in fe fcientiam rei i

litaris,uirtutem bellicamyautoritatem;ez" felicita"

i ;,;&/Wi |

gem , babuit. igtur omnia in. fumamo Inperatore

ii

! g

gequirenda.

lii

im

A exquando nonäzomm'bm partibus

TI

&ut [peciebus enumertis,ad totum aut genus prae

|

[

E

j

i

(il

gredimur . Vt; Roma non potuit fatisfücere Ce[a"

i5 zrAsovsEia , Ergo nec uniuerfis orbis explere

| qpin

Cefaris animum potest.,

p

&arf

;

C Á N-O-N

ga(t 'Bt

T fE&u 'þ;-.:[ïanäwm ed ,ut

nj

dutomnes partes conmumerentur,aut nibil diuer-

i rr[m.

|

fumadpareat : Quuia ergo difficile et,omnes par-

;1

ées commemoráre ; pro reliquarum enumeratione

tnil

of

fubijcimis id genus formas,e7 ficin alijs .fic de fi«

D

atilibus,e nemo aliter compertum babet, ey" fimi-

:

L2

lourgel

Inductio-Orateria cft ,quando ex tmultis

a

D

VU

fimilibus uniuerfale colligitur,ut ft fic colligas ; Si

doimus adminiflratur prudentia e7 confilio patris

fiimniliás : Si exercitus gubernatur confilio Ymperae

Wi

éoris ; Si nauis prudenti nauclero egitur , Ergo

il jl

(

omnis smundus prudentia e?* confilio adminiftra"

r

177

(ur,

Wrong

wamsmgs.a eit;que fit

multis ia

wj

d

tmfogd-

: —:;;!" æ :

)

LIB. II DE ENTHYM,

77

uef&g; j

ferrogationibus , que quum conce[Jce füerint, mox

aliud buic fimile infivtur, de quo e contvouerfia,

Lf

Hac inducendi forma Hatno pacis (uafor,Magoni

107»

us Latini

Wa

infultanti os obftruit apud Liuium:

aominis populus poft pugnam Canuenfem ad nos

"

defecit ? Quis ex trigmta quinq; tribubus ad Ánni»

tht

Bbalemutransfügit ? Nemo, inquit Mago, Multituda

J

!

e4,d

£ adbuc Rome e& , quid animorum,quidue

Gf

fbei

2

abeat, fcire uclim ? Nefcio,refpondit M4go.

Quos Legatos ad. Annibalem Rom. miferunt. de

UL

acc? Quam denique menionem pácis Rome fà»

éfam e[Je;allatum ad uos c& ? Quum id quoque ne«

ga(fct : Bellum igitur, inquit, tam integrum babe-

t

as quám babuimus

li

quo die,ïA/mlubalwiaz Italiam c

ingrcjin]

;

p

DISCRIMEN,

fiote

Triplex aftignat- difcrimen- Ari[loteles inter

$»lloe.fmum e» mductionem.

:

! ftld

Primum eft, quód prine €x duscorpropofia

tiones per Inductionem explanantur , z fe nobis

tili

manifefEas veddunt;,que Syllogfmo;quia medio ca»

yent,minime demon[lrantur,

ii

qmaius extremum de

)

d

sninore per medium , natura € prius e» manife-

B

—

ftiw ; demortftrat: 1nduttio ueró per minus extre-

22!4-

auum nobis notius máius de medio oftendit : ut fi

quis probare infliterit; a 0 a yoAgpe[Je longe

12

«un ;fic colliget ; Omnis Cerum , Cornix , Elee

rogü'(

—

K s

v

DIALECT. CHAS. RHOB,

,M

n

pbas €zc.c& longeuw. Omnis Ceruus , Cornix,

Elepbas eft tyoA G-, Evgo oine cbolera carens,

ii

jb

e5t long«euum.

P

Teguu.

T?

duttio, uniuerfalis et

Syfogfmus

Wbdk

ecuïu um tà

JALHYG

U Syä«?ggg

re&a fe-

wämfi[h e

^T*

eundum naturamratio.Is enimcipgá

ioranatuva ipfa uerfatur. Va ucró nobis magus

Q

*

fectatur.

pl

e

Differt quod; 4

Sllogfmo Expofitorio ,

;zuöd

j

fper tnductionein communtes €* &usa o

vvouxe de

w

$

llo

inum

Qu

"

Q^

AA

—

EE

t elarantut..

ista, citm primüm nen [Latim

N

"

*0

p

onuntur ,

[

x

" 'plana.» uidentur,ex

;/

VS V S.

(ing

Principió conducit Inductio,ut per btic perueo

f

Oi

piamus n notitiam principiorum,que iu animiis o

firis latent,uclut ignis in filiceez fractu im femi-

hi

ne. Deinde ad ornatum quoq; confert; Nam ex fi^

fui

T

guilibus,que i& particularibus ipfa compcrit, con-

Á

fl«t industio uniuerfale colligens, ajj ima autem €7'

t

lii

M

(imiliain rebus comperta;ut [enfibus funt expofita,

auditorem fuauiter. capirnt ac tenent : proinde;

ii

énquit Aviftoteles,Induclionem magis pertinere ad

D:

multitudinemimperitam: $yllogimum ueró ad do-

i

)

(tos.

dii

^

Ó

IT

ü;Ci; Ora-

piihi

ZJW

/,..73' *

gäxþmplumacci ;ääïäyl&

tiOs;

4f

C

ré.-f

h

I!, DE

PLO.

78

Crib,

f'Jf'**. v

£io,à

;ad fua»

dendum,aut dxffuadendum fumpta.

[7773 ,

Hec Definitio continet duas förmm Vn4m utrae

[

rmn,alteram fiforum Exemp'orum.

(f fg.

fl

DIVIS!O.

AUAU

ï!)

]

Qudrupliciai igtur funt Exempla; Apologiea,

Fabulofa,Dramatica,ez' Hiftorica,

^i

CM

'z*fiïäï'

UE

Vat d

Apologica funt;que ex Apolc «s funé peti- U "

&: cumfmodz estillud Horatij ;

É

iplm

Qud fi me populus Romanus forté roget, cur

sJf

il ;tmm

?

1zo (e4

Won utporticibus, fic iudicijs feuar ijfdem,

Nec fequar ac fugiam;que diligit ipfe,uel odit s

Olim quod uulpes egroto cauta leom

pe

E

R cfbondit,referam: Cuula me uefligia terrent,

QU

j

Omnia te aduerfum [pectantianulla re*rorf um

futie

Fabulofa fwun , que à fabulis petuntur : ut Cieerg,

i«j

quenadmodum Medea [pargendo membra fratris

h, CIV/

[vi vemorata "T

infequentem fe : Sic Mi-

aud

thridates,Rex Ponti, proijciendo 4 fereguam the

0[ [l

faurum , infequentes Romanos vetardatus et,

T

icolumis euafit.

wl

Dramatica fant,que à Cotticis ac Tragz-

ul

eis actibus fumuttur ; ut quemadmodum Mitio mo

derata man[uetudme plus eff ecit in mtituendo Be«

fchyuo.quàm Demea nintio fuo rigore: Sictu quodg

potius fequere manfuetudinem woderatam , quám

|oràe

auimim ilam duritieni

LU

Hiftori«

|

DIALE&T, CHAS$. RHOD.

Hiftorica Exepla funt;que petuntur ex v6

;

Eus uere geflis, Vt : Si Malores noftri Legatum tuv

hi

piter aGiapellatum won fiuerunt inultum , quid uo^

Bis faciendum putabit

qui tot

ci

$ 4no die mifcré

f

gecatos

Y

j

N

vf ,

à

wmä-;',-q,

li

m

vöim

u

A

Qxt 'wmr

mifimum e£ poftree

p

(Jc ——

guum :

L] 6]

[]

2on £

N

t

Mc

rrö,ddbibctu

äcmplm, non

ab

$am ad probandum,quam illuftrandum feu ornate

chuibva

dun . Habet locun mxt/mc i. genere Deliberae

tiuo,

3

(if

D'I.s(chiMEN.

Differt Exemplum & Sllogifmo, quód Excite

E

Lubar

plum nó colligit per uniuerfalia particulare,quem-

(f

edmodit Syllogifius.Eadem vatione differt quoqs

(

8

"A.

ab Esthymemate : Ab wnduclione ueró , quód non

D)

per particularia totum , fed per particulare dliud

particulare collig:t. Vt : Bellum cum Sanctis malé

m

fuccedet Satane bofti , Ygitur & Antichrifto malé

Mp

Qinup

fu.cccdeto

ffd t

ngtwm adratiocinundum pc;ftinet, quadri-

W d

- Atl

fériam diuiduntur Exempla. 1 paria fcilicetymino.

7')-1/1/»1

7

Di

td,maiord,€7 contraria, feu di]ïingf*,giï.y ;

(2

Wrgunæwgrj lice

ft

f

7(

bj

nunmacir ibl

m iuen ub us Ctefpogie

Ab

Ex

t

LI5.IIl DE EXEMPLO,

79

L

J:17

epna

ERE at

Utj

firmatiné pleru

i135.

VE: !

"s

eXpugna-

raf- ^

W'd llga

ret banc arcem, an'mö ms Prittcep

$,

M

,

plerun; negatiué. Vt: Qui patrem [ciumklltr;:nö 5

r

uercbiturïmz:cltcä minus reliquos,

.

rarijs, Vt ; Quuettts

D

admodum Brutus filios proditi

oncis molientes oca

cidit :ita Manlius filij uirtutem morte muldtauit,

"o

It

Dequibw oinibus copiofius de Locis,

Circa Exemplumobernandum c&,mne quaubfit

Atl

difiimilitudo.Cyuemadmodum enim Similitudo cat»

fa csi,cur particulare fequatur ex particulari ; itd

Itl

i

difitmilitudo caufa eft;cur nibil fequatur,

1

VSVvs.

diua!

-Principió códucunt Exempla ad perfuadendum

H

mon repugnanti,e7 ei qui ultrà fequitur conducit

it

bec probandi uia,ut que doceat ez oftendat mágis

quám cogat. Hinc conferunt etiam dd ornatumu,

fcd non pari modo : Apologr enim ad populum

funt adcommodatiores ; Hiftorie ad con[ultae

i

dum utiliores,

[j

—SORITE- ET

D..(E

-Profyllocifmo,

1

$

* m EU

Quod

1

DBIALECT. CHÁS, RHOD

u

ngd iuftitia eft uirtus.

Quod uirtus eft babitus est,

ä// ï(d

Quod babitus e&,qualttws eg.

Ergn

jl

qiit)

QuodIsftitia eit, Q ualitas cst,

Vnde dx&a eft hec A,gumentan-

r

j ub

rma

TV

$

T« x-z-aa'cq e,ideft, Cwmulus Vide at

mqua pr(

vayid titcunulare, Vnde woerzug, boc e

WIM)M

€odcecruatio.

lii

w

De Autore;

d

&utor c'oerroy fuit Eubolides , quem poftea

h p

Chryfippus quatuor libris expolzmt vnde e& illud

Pk (

perfij : Inuentor ,Chryfippe, tui finitor acerui.Hà

drard

enim foliti erant per coaceruationem Avgumentari;

€» gradatits nterrogare,Statuerunt enim ueteres,

n

hijlg

:gmdnwgm Somate

ld

CC eY] vt «

$ 4Pä4äpk*€?m? äale&u

Nomcnclaturæ,

( l puh

t

Alijs nominibus poteft bec Argumentandi forma

dici,ut babet An]ioteles,æ" buius Interpretes ; $5l

ifid,

J

lopfmus evvsyíe " zroom UM ia ".

Lony

Est ergo Syllogifmus , preter prædz&a»: dmz-

fi ones,duplex Difiunctus Grécé ao

U

V&XW; 2

caäu/afm/

»

QM

Mrfrcy

o'wexyc : dliás zgoa-uMa

3

04

Vitei

Est te

S3llogu muum o'uvekyg, Áx. men-

5 Wm,botrl

tatw,m qua

obemæmul:

me qs ad^

-fo-v-;/v'(*f

mlw

|

UE

probatur.

- /.F/

:X'"J

UT

r)j! 'ü&)"

1

€L1É. HI. DP äoärft-.

$éá

Sit Problcma: Hominem pre[Lare ceteris cred

bercz. Medta diuer[(a fant. Primum,quia otinia proa

pter ipfun funt condita . Secundum , quia omnia

condita funt,ut ipfi mferulant. Tertium,ut m con

[ortium Dei recipiatur.

á

"(s

L

Zvityncfcu Prof7llogfmuseft Avgumeitatio,

ln qua primarie Propofitiones (Voco autem.-prie

/,

399*

vyotrwes ] [

653

marias, Malorcm cv* Minorem) maltis alijs pro-

——

*

u- 44 ——*

bantur qie omnesie aliquotermiao commani con

ueniant.. Seus Profyllogifmus est,qui connexus e

du

ex imultis propofitionib

U^

arum fingule fuas bao

D

beit probátiones, ut : Q

t

uftwm cst,id etiam c&u "

pulcbrum . Ratio : quia laudabile , Secunda, Pula

ai.!'l:'

o-.lt

fm,

€brum e& bonum. Ratio; quia optabilc, Trexti

rtf)

flum-e&-bonum, R atio : quia utile . Connedle, eri ^*

j

Pro[yllogfmus,im bunc modum : Q iod iuflumet;.

laudabile est. Q od laudabile c&, pulcbrum ef&,

Qiod pulcbrum cft ,optabile eft. Quod optabile

"n

i i E W EU L

est,utile et, Q

uod utile e&t , bonum eft. Ergo quod

iu[lumeft,bonunc&.

.yl

Vbi habeatlocum Sorites,

lii

Locum babet Sorites , quoties congeruntur tga

cábula cinfdem ordmis Pradicamencari

j,au,t cqu[&

,

inter fe connectuntur, ut :

Mi

Vinea producit uitem;uitis gemmam;gerima ba

u^

n

trum,botrus uaam,uua uinumumum fitim reJli»

guutt,ez iebriat.

!

$i

Brgo uinea fitim rfJMguit;ü' äncbrfate

Ergo

&

u

DIALECT. CHAS, RHOAD;&

Ergo id gemu Sorité non ualett ;

yele. r

- Qutod ego uolo,mater uult,

FW ATYY

s

^77. Omwodmater uu

It/rbentiflocles udt :

od Tbemiftocles uudt, popu

l

k

m Athenie;n

-

p

fs

fisuult,

Ergo quod cgo we

udit. -

lo, populus gbemenfï;' i

(

DISCRIMERN.

,

À Sorite , quód Syllogifuat

- €en]tat cexti

: Differt Syllogfmus

wibus, Sorites uero incer^

!

/;- m

tis. Qód fi totidem , quot Syllogrfitus confrabit

partibusnbbi differet à primo fchemate, nifi quód

preni[fe erunt tranfpofite.

t

- * Pofiremó,Sorites redig: poteft in $) Ilogz f

ol

* adcipiendo fcmper fecundampartem pro Subiecto,

ii

:

It

$a hunc modum; Epiftola ad Ebreos bac codetre

gatione con[Lat ;

ii

Sacerdotes Mof:

4iei funt mintores Abrabdo

t

B m,

&:MW

Abrabamws ef minor Melcbizedeco,

Dd

[

!

hi

:

lo:tur Mofaici Sacerdotes tinores fund

Melchizedeco.

l

d

ii

Ym Cbriftus eft Sacerdos fecundum ovdi»

$

nem Melchizedecb,

hia

li

Igtur Chrifto minores funt [acerdotes Mo»

findoi

dici.

*

4

|

u f

Wm I

- Duos continet Syllogfmes, Prior eft :

Quifquis miuor e& Abrabamo,minor ctitit

Q

est Melchizedecoz

ia

ää

j

L1b. ll DE $YLLOG.

1]

Iofaici facerdotes funt minres &brabae

mo,

Ergo etim Melchizedecó,

benigu

Po[lerior e :

Quifquis e& facerdos fceudumordine Mclé

W

chizedec , maior eit [acerdotibus Mo

aicis, .

Chriflus e£t facerdos [ecundit ordinem Mel

Ti

chizedec,.

Mi

Ygtur maior facerdotibus Mofaicis.

((dil

iul

De$yllogifmo ad impoffibile

ducente.

R s -

MM

ii

s fohfi

itatione conflata : alterá H.ypotbe

(Cü'f

tica,€7 altera Categorica.Q u bypotbefi conftat,

antipbafin concc[Jam costiniet : Qtke ueró Categoo

ub;:

vica edt, ac d'eix t

Ysgote-

&d'éverrüy.hoc

est, falfum impofsibile

hu

Verbi caufa: Tu

negas fapient

*

en e,ï ifz(tem n tiaf [ïc fx

"LOTI

s

,

L

bypotbefi

fcdper te fapiens non & diues , E

r ei alud

j

dcet : falfum boc e&t, 1gitur ét ántecedensiiecef

bypotbetica collectio ex admifo contradictorio; o«

i

fiendens impofüibile : quod fecunda Areuméntatio,

que e& categoricus Sylloofmus, planifsime often^

dit,hoc mo.do :

* al)nh

TuM

Atl di

Op

lv

J

DIALECT. CHÀ$. RHÓB,

t

-Sapiens non e&t diues,

aU.

Ya.tár fapiens won babet opes quantas uufe,

4'[ r |

Quod et falfum: proinde uides,cx id genu Syllo»

p

gifnos ex tribus terminis, C duabus propofitionie

bis con[lare.

W

e

Syll

f

mo,qui fit 7pót eTat^

D

p

2

^

55

E.

4/»*274;7,)

;

RU pptT d

&WQ/;*;QF) ab "b,

»llogfmu;qui fit 292«

Va Aoubatvo uwep

Ü

eft oratio,copofita ex duplici ratiocinatione : qua^

ram altcra eft Hypotbetica,aliera Categovica. Hy

m

eypi

potbetica fit pzr propofitionem aliquam;45 aducre

Mil

[ario conce[fm fub Pypothefi ut fi colligas :

Si fides Abrabam iu[tificanit, fua quenas

fidcs iuflificabit.

i

Sed Abrabam fia fides iu[lificauit,.

M

Ergo €7t.

Erg

Hec prior ratiocinatio bypotbeticaeft.per con

|

ffionem colletta : Si confiteatur aduer[arius av

DT

vyuuisvop: werüm quia nondum probata est afJum

VAm

modum :

puo, [uccedct altera collectio,m bunc

NT

! Quem feriptura aJerit fua fidei

u i'cgo

1

- lul

e;'y, -1-[1-,

. Bl

; z-sj/;&w:ï ffi

d Abrabamwnm o ferit fua fidc iustiftcao

tum C'c.

DT

Quo donato [Labilitur primarij Problematis ucrie

[

tai,quoderat ; Qgeng; fua fides iufificat,

Dide

)

LI8. Hl, DE $ YLLOG,

82

bicla eft autem bec Argumentandi forma gäTeä

4 u

*ä"*,*lf:r

CL 4c tAtl atv ó usvay;quia bypotbefig

lo«

ajfumitur ab aduerfario conceffa ,

que Categorici

(hotje

$

, nec $

* 1-:'/ l&t'vca'

vy'llo*ngnüncc pars est fyllog:lica

AcyisQ-

» [ed extrinfecin per confefiionem «d:

C

:

fertur.

"Fa

cl

[o]

C

a

thetíc

e-

d

n

DcSyllqgifmö hyï

(

'J,,m 714fy,

qu

R

E$ autem S'ylïang ius bypotheticus siyr

^ H

Srowzu[ic, Argumentatio, qua Subiecta tráfumpti

d

€7 primarij Tbematis conferuntur itter fe,adbia

bito loco Dialettico,ut eft maiorum,aut minorum,

]

n

€r fimilium locoruim.. Vt,cim colligo :

Si perfidiamortem conflat incredulis , iufti

cia fidei uitam conéiliabit credentibus,

Sed perfidiamortem conflat incredulis,

Ergp iuflicia

B

T

tibus.

Lj

fidei '—ui«tam conciliabit credeie

0U

Hie quia addo locum 4 contrarijs per compà»

"

va&iouem Subiecti,yperfidia n tranfumpto:Sed Ber»

fidis conflat mortem €7'c. cum Subie&to principas

,

lis Problematis , Ergo iuflitia fidei uitam ez'c.

4

Bopotbeticam vatiocimationensn[iruxi per qude

;

litatem zo7rix&y d contrarijs fumptam. sinilis

ratio eqt de dlíjs Locis Dialc

f«

&'t,

&ifi'f, ut /ïnuhm;

L a

u)

;

y

äöö&

ämmc&y. ; S/H

At

FR

i

À maióre,C" «2 010

"

P

T" ,FC(ICIMW

atuy,u

diuitijs wion effe fitàc

/d mwp,quid

jel

neq;in co quod estincolumem e[Jc , iam fic Azao"

HWAW

zi9vras : Si quod magis uidetur fufficiens cffe ad

wwæw

filicitatem;nenes fufficiens : ned; quod tminus est

u

TL

illo; füerit fufficiens. Sanitas autcia magrs uidetur

j

L u

i

fufficiens quàm diuitia : non e& «utem per fe fuffe

yapt

$

.

- eiens,ned;igntur diuitie. Q uód autem fanitas non

4

t4s none& ivfa

r'niciö*t-ï

7ä7

fes j*

tfi uffz'ïi

€

70 CU OCVUC

;äemgn[ïmmr: 'Sam'

"Ui

» GUd a ov ia 4t

W

Mr):yf :r'l.

v€pyeo [ 3 5ii7tem &8 a

C OxAG E7 C,

yin

A minore

w

fici si nünus bonum;bonum eft, c?

W i

dnágis bonunm,bonum füerit, Atqui fanitas minus ba

f

j

i

n

num exiflens quàm uirtus,bonum cst igtur e7 wir^

hn

vvf ]04,-

Ej

y

[

yepe

th Simïi'

:SL

Eu o

fitit

liter exiftens diui-

iüs,expetibile bonum est,ez diuitie bonwm funt ex

tirin

petibile : Ev'yeveim ueró finiliter exiftens diuitijs

üptul

expetibilis,bonum csb,Ergo €c.

ij

Dd

DE DILEMMATE

tf

Dileh*ima eft Argumentahdi ratio,iti

Mu

uautrum co

^

fle

fferis, reprehenditur.

cape?

D

Sic dictá zi 7

d

é$:*

g A /lo

"'w; quöd utrinqs

aduerfaritum capiat,. Aito nomine conplexio dici-

| E&W

i

tür;

tj

Exemplum D ilemniatis:

lfgt,itaut

ï

|

Pröbdi' 3 Mo

"a

Pro M, Marcellg fic Dilcimmate

Marcclluni

D;

Q£1$.HL DE DILEMMÁTE. $

f .

Marcellum non infidiari uite Cefaris . sed quif-

4'/?9141'4 ; :

nam ifte m demens;qui tibi [cilicet infidiaretuv ?

W

detiisne?

-magis fut tuj,quàm quiaf * s ^^

v

&

:

TTE

bus tu falutem in[bera

ntibus reddidiflt? An ex eo

LT.

TT

numero;qui unà tecum füerunt ? won edd credibilis v€ —5

tantus in illo faror , uf quo duce omnia [umma fit

H

adeptus , buius uitm non aneponat fue, at fitui

Af n

yubil cogtat fcelcris

:

» cauendum e& ie quid ini^

i

mici €c.

lJ

" ï

Porró, plerunq; efferimu Dilengi:ata per pro^

pofitiones bypotbeticas conditionales aut difiuntti

du j

uds : fiuntQ; optima. Dilemmata cx contrarijs im-

L N

mediatis. V t Cbriflus apud Yoamem : Aut malé lo«

"ull"

cutus fum, aut bcne z Si ma

á

lé , éeftor de mo'o : Sin

bene,cur me cedis?

dïui« *

t

Vfus Dilemmatis.

T N

Plurimüm conducit bec Argumentandi förm? M z*rgt?'o/"?

4d perturbandum,cm animus uelut indagme un«/ 77 * *

4

diq; circunfeptus,non flatim profpicit exium.

—ALAPISVHOA,

»

De rcliquis Argumentandi [ormis F.bctoricis,

confule Evafmum de Con[cribendis Epiftolis,de gc-

(f

tUf

nere Snaforio : & Georgium Trapezuntium.

Ifj

DeSyllogifmo.Hypbrþeti;ce

[«

ES autem $ yllogifius bypotbeticus,cuius mao, v —^

"4 !

foivtrz

lr propofitjo,,

7

L Argumentum €x que[lionemcon — |

D

tinet,ita ut

Mipto Avpumentoin Mntorc cexta 7 &

CV oA

1

: €

j

inferatur conclufio ; ut[i Rlbctorice e$t bene dicene ?*

/F,

WOA*?-»

in

L

3

"E

: ;

d

3

y

DILECT. CHÁS. RHOD,

!

di [cientia,eft utilis. Atqui R betorica f bene di-

MW

j

ecndi feientia , Ygitur e$ utilis.

jl

g

PARTES Syllogifmihypos

thetici.

jdfjlru&

Oris S5llogfimus bypotheticus componitus

WAW

I) tM

€x quatuor partibus : Ex Antecedente, quod Gre»

cis dicitur Áyyovuftyay : ex Confequ

^.

(4

"V.

"M

ylum

um

piione,que Grcis

"

epxan

[

NT

-

cadpellatur : ez' Conelufione, qua

€ Uuzr&oag u Vt[ific colligo ;

[r

Si bomoc&,animal et.

PIW

Atqui bomo est,

T

lgitur €r animal.

ii

Homo dicitur Ay

o9 uX voy: dnimal ézrduy

p

(

TTotum boc fi bonio est , animal e ,cvvup u

&Vop.

"

Atqui bomo st dicitur r Auedaes i youy "»póe

quit

As Mgitur e7 dnimal,cuurSoxetua.

mdfum,g

OBSERVATIO.

titii

Hoc loco ob[eruandum c$ , confequens aut effe

*JW

hn

equalc ante cedenti,aut umuerfalius nunquam u-

i

£m particulariw.

hi

De Mö

f

(s S,rirsripin t

,

Modi boc loco dicu

r[orme ;feuvcgule,ad

DI

L

quas exigi debent $ yllogifimi bypotbetici : prefcrio

bunur ergo fex modi de Hypotbeticis.

MLr

modumz.

Bf

L o Prünwu eft decouditionalibus n butic

& po[is

LIB. Ill. DE $YLLOG.

$4

hn -

A pofitione Autecedentis mfertur Confequens, [iez

Si bomo e&,ammcx( eft. Atquibomocst, Igitur C

enimal.

Secundus modw jïnüli tereft de conditionalibus

p9

k

à deflrutione fcilicet Confequentis,ad deftruttio-

OM

nem Antecedentis proccdit Argumentum. V t: Si bo

Gft^

-

o c$ ,animal est.. Atqui anintal uon est, Iguur

Th

Tà

nec bomo. Et hoc interminis nequalibus : Nam in

i,

equalibus €7 contingentibus fecus est.ut Ariftotc-

WW

les , si anime cft proprium opus, poteft fieriut fit

fcorfum à corpore, Atquinullum proprium eit o«

pi^aume C c,

Tertius modus fit in Difiuncliuis, atq; id ipfum

IIl

in Oppofitis,ucl mediatis , uel immediatis: & aut

ln

eertumaut incertum medium babemibus, Certum

medium babent,ut maius €7. minu , iooy» fctlicct,

j

14

quod neq; maiw est ,neq; mirus. 1neertum auteim.

medium , quemadmodum album C nigrum.Multi

enim medij [unt colores;ut cpauäpftgväg óp,KAoug

syop. Sequuntur ergo modi,

idi

Primus est de Oppofitis,

feu"contrariis difiunctio

MM

sis immediatis ,aut etiam mediatis , certum tamen

medium babentibus: €2* boc bifariam.

L

,M"ïb

!

Prizcipio,d pofitione Antecedentis,ad deftru

i

étionem Confcquentis procedit Argumentatio,ut in

7

Wmmediatis:Denaviufumerus aut c$ par, aut ite

[cm

[

par. Atqui par et, Non cs igtur impar.

s Deinde in ijs,que certummedium babent ; r

lu

L 4

m

DIALECT. CHÁS, RHOD.Q.M

boc iterum bifüriam ; priore modo fic : & pofitione

(

MY antecedeutis ad. deftrutionem confequentis ualet.

Argumeutatio.Vt : Hoc illi aut e$t equale,aut mae

MU

iusaut minus, Atq

neq; minus.

^

ui &guale q&,lgtur ned; malus,

l

//!

3. Pofleriore,a deftru&tione confequemizs,&td po;

i

fitionem antecedcntis vecté colligitur,boe modo :

r& y

m

W'I*'

[d

Hoc ifli aut e$t equale, aut maits, aut minus, Sed

N

PU

,d-*n-;a",

A RE

4

q; est matusneq; tminus, Viv est equale,

L

f

(

Quintus modus, fi quando fumantur Oppofita

wl

V

- difiunctiui b ypotbeticimedium incertum babentia,

],ozon

aut ommuo ton Oppofita : ita enim facimus Syllo-

Q

gifmnum cum copula negationis. "Talis ieitur colli^

mmkn

gitur modusaddita negatione. Tollitur Cofequens,

(

ut ponátur Antecedens,boc modo : Equus won e

Il

i

albut cfl,cx niger. Atqui albusest , Non eft ergo

Cull

niger. Falfum est , fi dicas : Equus aut albus cst,

wl

dut niger : quidmulli funt medij colorcs.

u

I

Sextus modus fit. ex omnibus Hypotbeticis, ut

LU

- 'fi fic colligss ; Si Deus eft bonus , operatur ves

M

botas : Sibonds vres operatur, fácit opera immorta-

li

lia: Ergo [i Deus et bonus , fácit opera immorta-

du

ffe

n

7A G- eluo zá 0a

Quj

IN

(it

FE — a

i

krgmg

p

1

4

D,

er

f

5 tlj

IN TOPICA, TR

A*

ll'fjs

CTATYS Q .VARTVS,

miu;e

,

du

T

ZEWERAESENS Tralfatur dividi-

Y

(

tur n duas partes ; Prior,utbattca

ipo.

G»k

1 À

E

3

P

lR

niss inftruct 3sp AaGdv][at Aa*yoy:

1

"

)) Pofteriorssy V'amtyov[a A »y9y.

:./ Se((

| 2 a

Qui4 uer bic de Locis agetur,

prinasis auic

anda erit cáufa et origo Locorum,

Mu

Quid Locus, Quare inucnti ; ez

dl

poj?remö,ovgtïf

il

Locorum ufus,

Que igitur vatio eft Predicabilium;boc eft,com ts

t]]

punium uocum,eadem quoq; es Locorum Díaledti

At

corum; Nempe,cim uideamys infinita e[fe queftio-

Ü

num Argumenta,nec ullavatione enumerari po[fe,

Ü

€» nibilominus tamen quandam e[Je fimilitudinem

[

inter illa, propterca nece[fom füit excoestari quof-

l.M

dam Yidices , quos Locos dixerunt , quibus fimilia

ttotarentur, Vt quia inter bec duo Argumenta; Pa

i

tremuon ueretur,quomodo alieni uereatur ? Yem,

t

Magiflratum non dudit,quomodopriuatum audiate

It

est quedam fitilitudo , propterea ad usum com-

munem locum Dialecticum , qui 4 Comparatis die

citur,referuntur,

Süntergo Loci Dialectici non alind;nifi Mercu 2,

riales quedá [Latue, commonefücientes nos corum

Argü

mmentorutiqué propofitum uoftrum aut cone "

i

firmaut,aut fubuertu:g,

DIALECT, CHA$, R HOD.,

Wf:ut

Voco autem Avgumentum tertium illud wocabue

lum quod tanquam rcgula ad que[Honem pro pofi

p

u

£4m adbibetur nece[Jarióne, an probabili ev mter

f'c cobercant Subictum e Predicatum que]tioo

jat

tiis.

p

Quare inuenti Loci?

Solibomini à natura datum efl,ut cr dtione utda

" iur, Porró,orationis proprium officium est docee

W

lerunque aliquid probare

a

ze: i5 autem qui docet , p

j

uult,e fidem de rc quap

iam facerc. Fides fit Ar-

qmentis .

t

is ucluti & latebris

u

Cümigitur Argumenta € Loc

uibufdam

fint eruenda, innenti

funt Loci,ut ijs;

ibufdam admoniti,de quacunque re

ucluti fignis qu

Argumenta excogitarc pofiimw.

lii

DT

Porró,duo funt Pronunciatorum geneva : Alte-

t

rum Affirmatiuum : alterum Negatiuum.

pus cft uoce tertia,que cumutroqs

hl

1n affirmatiuo o

LTIT

que[tionis propofi

t& uocabulo confentiat ,in bunc

L

: dum : Sit boc Pronunct

atum,Sacramenta u Ec

i?lm;

: Locus à fine fuppeditabit mi

elcfia e(fe neceffaria

IIIR1

bi tertium : Quiamq

uam.in Ecclefta exercitia fi

LT

aria.Sunt enim n cum

finem nftitu-

li

dei funt nece(f:

(a Sacramenta ,

ut e[fenue exercitia fidei no[Ire co»

Iyr

gam Dco€ bominbus,

[ h

in Negatiuo dutem opus cft tioce tertia,que

E

eum alterutro qué [rionis propofite woc

4(71450 an-

N

&eidls

Go

D

L15, I!1]1. lD(E LOCI$,

86

M. dk!

ueniat;ut fi fic propotatur : Homo non iufifica-

fropjí

tur ex operibus : Locus à diftitis indicabit tertiam

( Mitey

Milga

Wocem ; Quuila,inquam, ex fide iuflificatur : conue-

J

it cum bontine Cbrifliano,at non ciá co,quodcst,

ex operibu iv[lificari,

1

Vfus Locorum.

r

f(

Ergo dd tria conducunt Loci .. Priscipió,ad

TO0qtt

oimnia bumana fludia € artes,, Deinde,ut adpo-

TT

fité de ijs dicere poftimus que nullis preceptis fub

facent.. Poflremo , ut prowidi [imws i confulenda

liti

!j

It

«ian nobis ipfis.tun ctiam alijs.

l

]

LU

Diuifio Locorum,

Loci Dialectici diuiduntur bimembri diuifione:

lt

ln Locos internos €2" externos . Quia quidquid

jum

€3 in rerum uatura , aut eft Inre,aut Extrarem,

ii

boccit : Auteft in Subicéto,aut Predicato que[lio

h

ii

tils,aut i utvog; fümul,aut neque in Subiccto neque

TE

in Predicato,

Ti

((l

In Re funt;ut fi fic colligus : Homoex corru-

ptibilibus Elemenis est compofitus. Mem, c£t mor^

fjl

T

bis obnoxiws, Igitur eft mortalis.

Extra rem,ut fiidé probes: Homoeft ex mor

talibus parentibus genitus, Yotur e ipfe mortalis,

r,qM

Ergo quidquid est;aut est in Subictto , ucl Predi»

[j

édto ; dub extra Subic&tumucel Predicstum,

aM

Loci

i

DIALECT. CHÁS, RHOD,

Lociergo intevni dicuntuy , quorum argumenta

Jj mi

uel.à Subietto , uel & Predicato , plerunque tameit

||

/

gub:m

à Predicato queftionis fumuntur — Porro,ned;

ll

Subiectum,neq; Predicatum queftionis futt Loci:

Id

med; etiam Avgumeuta , alioqui nulla relinquevetuv.

ESOBER

j

