o teipore Marpurgz non fueris .

EE UT GR MA UH

qui

ETA

&*«mhï'

*

. Diuifio Locorum, —

«

7- Lecorumdiflindtio tribus modis adtendi pote,

um

Pritcipió cx Locis ipfis.ut; bic,iftbic,illic.Deinde.

- d

(ini

ex ijs , qua ttatura Loco 4dtribuit. Sic Locorum

!

alius dicitur marititus,alius terreftris mediterra-

ii

neus,planus,uiquus,cr [ic de alijs.

f

. "Poftvemo,ex ijs,que per bottines à

*

dc,edun't; Siïc

qitin

Locorum alius dicitur cultus, aliusimcultus , aliue

vtf

]

frequen

*

s.diw def. ertubsaliu gubl:'t':fs,- alius priha-

ndpla

w

2*.('.2

VSVS.

uj

. Vfusbuiusloci e multiplex ; Prittc

ïpiö'iu'laua;

ttitdq:

h dandis uituperádisq; tumzebus,tum perfouis apti[a

l fä,lgm

fíma Avgumenta ex pre[entiloco [umanturjim bue

wodum ; Natus c& Norimberg e;loytur indufirius,

DE

Deinde , plurimum conducit prefens locus ad

Te'm!

*e deliberationes ez confultationes. Sic Anmibal iam

DLT

raume

Alpes trfnf greg*m 4d [uos : Ne[cjo dii malo

w

i

r.qlkg

N

:

)Dq

b

!-"3- n pE Locis."

1et

i

quls maloresis neceflitates uobis,quàm captiuis ue.

rris fortunA circurdederit : Dextra leuaq; duo ma

lrtw;caä

.'l

ría clauduat nullam ne ad effuguum quidem vauim

babentibus ; circà Padus malor e uiolentior Rho-

Mi

dano : à tergo urgent Alpes uix intcgris uobis ac

&

li

ulgentibus fuperat

á

2

sitfn

«ut moriendum es milites..

x

?

3

€:grtir iobis aut uincendum,

^

*

Ex Loco etia facti cotectura collig

?:Quö& |

[

quilpiam [ubinde, confpicitur i ocnopolio, probte

|

bile c$ belluonem efJe. 1tem,si Clodiueeotempore,

quo facra Bone dee Rome fuerunt celebrata, i^

Wt :

teramme fütgstur facricBone dee noninterfit

Dd Í

- Loci canditio rem exaggerat : ut quia quifpiatt 4«

um

vtiamin Tewiplo won werituseft aliquem ledere,

llemee |

Acrilts igrtur i cum animaduertendum ef,quàm

fiextra Templum. 1tem Loci conditio women quo«

"T

que facti matat :ut quiaim fylua cx ifidijs ulatae

t,dit

Yen ad

friie

D

tro adpellandus.

lortus occidt]ïf, lggfur Hon honufddd,[ ed lug

Poftremó,nan quoäluiä Argumentuntá loco du«

&um; ftatim ad pre [entem titulum pertinebit.Cim

T

enim dico : Ynforo eAgitur non vuri. Ytem,Athe

iil

pisciglur non Rome ag [untdifia

N-

juit

jfrits

DE TEMPORE, Loco fexto.-

ial

Tempus c eerta dimenfio,que ex coclicom

Bdiant

serjtone colligitur. Tot enim numeramus an

|

40$;

u

quot [uct Solis geurvjïgmlfirm Conue

rfianes..

a

Bs

f. :

|

J

d nmr,,nä. cuAs;'nH*ob.

m

"n fumna, Quidquid «pté refpondetur ad inter-

ii

Vogitionem fa&tam per Quando , pre feutis est lo^

l

at

ul

ei. Sic Dido apud Vergl.. Quinctiam bibemif

quilom'bm ire Pcr. altum.

lt

Pmpmw Á

DivisSio.

|

)

"l*»otidcmx medis temporum vatio.quot locorum

edtendi potc&t. Alia enlm ex tcmporibus ipfis fumun

poUn

tur,ut prefens , preteritum, C faurum,ut bodie,

poOMa

erár,modo,nune 7 c.

- Alia ex natiuissut bora,dicg,a,nnm,menf

1$. Ittni

ww

6ul

ferenum.nubilum,uentofum. - lia autevaex fortui

gui

tisque funt triplic

ia: Alia enim ab etate petuntur,

u infüntia, pueritia, adolefccntia ;

ia

élus etas decrepita. ^

mucnau )Jee-

uN

»

- dv

Alia &veligioue; ut dies

fiftier profifi...Alia

& fludijs bominum,cm priuatis,tum publicis. Sie

qint)

dicimus tcmpus deambulandi, mefis , umdemie , G*

|

d

i

fccalijs.

Dif

Ratio Krgumchtandi:

5

Á tempore fic Argumenatur Dido , diffudens

| Dup!äxc

Benee abitum: H.yems ef , Igitur manendum.

WA

Ciecro ; Qui ifcris if , cr perditifsimis berti-

Wintdi

eum moribus ridere patest,non cft ciuis, Virg.

] &ij

.. "Tumaior, tibime est equum parere Menalee,

Ui Afi

vsvs

I

cit d /ä.-

) | MMIW

ciendamn

'ï'.*

J

1

|

|

)

EE nn... DE LOCIS. .

193

4 itlg

elendan fidem, D

eitide ad rem anpli&candam,cr

mæ !00

erimenexaggerandum. Maius en

iti $t aliquem no-

[

"i

éíu inuadere,quàm interdiu. p,

(U

$

firemo,ad mo'ticuä

dos affectus, Sic Verg. Eclog .a

Büine etiam pecudes umbras € frigora captaät.

COU

DE CONNEX Is Loco

Jimus

eptimo.'

Y

0lit

Cbnncxa dlii

Affccla dicunt , ut Ciccro :'a' j

ä'

Welatina : Ariftoteles Ad aliquid. Ceieriin Comte»

F

M.

X& dicutttur quód rei probande fint coniuntta.

n r

Suut imtur Comnexa itdices A

rgumentorum,

l

Ml

que rci probande uomen im

d

ponunt. ex uicifim ab

n

ipfare denominantur.

In fumma, Quecun

[o)

5 Pe'r:-

tinent ad Predicamemta R elati

nis, Habitus, itena

Al

Situsbuius funt loci,ut fi ficdicas

LA

[2

Carthago ii

. o

opulenta,

tU

pofita.

Ygitür à Iunone ommbuc elijs terrisprta

Difcrimcn ï:?tcr Adiac'cntia

-onnexa. -

gïdw

Duplexeft äz[l'rzmm inter Adiacentia r Cona

lt

ht

mexa, Alterii, quód in Adiacentibus

Apfa caufa de-

wotinandi ine$t etiam rebus ; ut n

on folum quod

P

quifpiam dicitur prud.

kiklt

ns;rei incib, fed etiam pru-

dentia, Atin Comexis nonitem ; E2 en

iti caufa de

Wottinandi exiravem : ut diuitie

» que caufa funts

if

extra diutem,

"

u

"t ga:&im dicatur diues, fut

- Altcra

,

2

y

: 9151,5(:1'. 'CH'AS. RHO"D.

PQW'

Blterum uero, edi,

od Adiacentia nutqi4th,

fine Subiccto : ut, Prudeitia nune

)

yi

ipoffant effe act

T

quam potcst effe

fineco;qui dicitur prudens, At ed

^

jf

fl

unde denominantur c

*

onnexa , poterunt eti

]

4m e[fes

réceptor nomen

babet &

j

t interierit resipfa : utpi

difcipido,Cr tamen netini

dubiiietquim difcipua

p

lus pofit cffe , ut interierit preceptor , ametjt no?

«

1

N

dl

ggqqmgttat,.

?

yiei

W

DIVIS$IO.

| ;Cönmxormncälgd funt tanquamim propimquo po,

ii

nb

lg

t , c7 vem ucluti adriigentia : ut altum;hunile,

tll

ous;nallis : 1n aévenebulo[um effe :in aqua pifco-

[ f

fum. Sebula eft in a

rc, pifcis m aqua , non tamen,

;z:p::!fl.*i

d

utin Subicfto , fed ut

contentum in continentc.

ytem,in boninetogatume g?,cg' qu

tcungïdq Pré-^

w[:qui.

dicamento funt Babitus. —

cuiufma

i

^ "Aliaremueluti dc lon

enquo 4[piciunt,

di funt ea omnia , que Ár

ifloteles dixit Ad aliquid:

*

nitatis, conu

l

[

&w, collegij,offi-

i tomir

ut cognationis;dfi

eiorum ; premiorqm

2

^

pornarumqs diferimina , &

lat o

necunque non à naturd ;

ed bominum iudicio ex

MW

1

ecrta quadatm qamgaragiqzig,tm rc

bws 'twm-ger[ Qs

dl

N qüeam

wis tribuuntur.

tird

Rati

o Argumentandi.

ia

ltentz

Preceptore uteris, lgituv difcipulis.

LUPT

'Huic Confulatus eft abrogatus , 39jtit

v Conful

ht

Item :

|

won cst.

wunendus.

M

6 Dius d Corydor,Igtar um conic

Pafiremo,

/

)b

lmmq

mlid f

coffremó,id genus Argumenta: Difcipulu beé

WoNit, Q nantó magis preceptor. Mem , Avmatue

^A d

fl efe

vf Igtur cuipiam infidiatur : noh funt prefentié

Loci, fed prius ad locum à comparátis : po[terüà

at

dj

.'glocmnä ïoriwzgäuibm rderri debct,

nf

DE ACCIDENTIEYS.

- Adcidentia dicintur , quecung; iemer

pulla exifFendi necefoitate iunpuntur zut pallor &

fittopo

«gritudo : iurgium,cedes Crc. Species funt.Con

pj

tingentia, Pronunciata, Nomen reiyComparata,eo*

qupfte

fimilia. Hs efe fpecies,ex. Accidentium defanitios

Wt

ne patet : Palam enim e&,béc omnia non folim c&i

M.

1$ coniuncta

C

rebu ipfi

4

fJé fedinterdum preccderà

d Dnte

ügt[eïuh

qiiftt

b5b CONTINGENTIBYS,

4liqi

Loco octauo.

iiv

- Contingentiafuit.qué itacircá Veitieuia

tit, U

hiunt,continguntq; utres effe poftit;ut illà won eue

ia

hiant, Et rurfuri,ut res ipfa ton fit,illà Famen eue-

aj

nire qieant : ul pallor ez &gritudo i potef? enim

quis pallere,ut non egrotet ies rürfum,egrotaré

ut non pallcat, Sic amor & tmor : poteft enim quis

j

amare;ut non timeat i &* Turfum ,tünere , ut nod

(ojil

ümet & c.

DISCRIMEXKN.

lndlæn

K4; iteii

"i iäif?iugf inter fe Adiacentia 5 Cohie

Cohtins

WW&

)u

--

DIALECT. CHAS, R HOD,

WP

Contingentia,quod in Adiacentibus unum feitto

b esb;ueq; illud potes? effe fine Subiecto, Conmexá

h

weróita [e babcnt,ut unum nomenutrunq; ; intelleo

u

cfu nojtro rcpre[catet ; ut cum dicis Dominum, fie

isit

enul etiam figmficas Seruum,tametff won :xpre]]':-

im)

ris : €7 fic dc alijs. At ia Coutingentibusimó i o^

mnibus accidentibus fecus e& : nece(fe enim cst ad

Diu

pinus duo inter fe conferamus,quó vitclli gaimus ca

t

e(Jc Contingentia. Ergo fi dicas aftutiam per fe,Ad-

QY

d4cens ct : $i feruum, Conuexum : Si ajtutum fcr-

wunycontigers.

wjn

lia

"Etcontingt Connexum cotnexo;ut diues donu—

nyld

mus,pauper feruus. Mem,Adiacens adiacenti ,ut

hi

nm

aftutus Medicus ezc,

Mu

Porró,tton oimni4 Cottéingentia buius funt m[ït-

M

£uti (cm uen omnia omnibus probandis fint apta)

[cd eatamümt,que uclut indagine quad.m quocuti-

D

que modo ad remip[am perducere po[Junt; id quo

f Confr

fïet?f partim ex adiacentibus, partim ex actibus,

Midin

partim ex cauf s €7* euentis, partit ex loco,tempa

j

f6,C7 connexis fumantur.

' Ramm]ï

Aut enim Adiacens contingit admcelm,uh Palli

DT pora

dus eft, Igitur inuidus.

A Cl

Aut Adiacens commgzta&m ut : Mdczlentzæ

tll

&i 1oyfsr [Ludijs immoritur.

(

But cfficiens contingit effetissut : Facalä mená

ld

tur,igitur facile peicrabit.

. Autlocus rei locate,ut : Annibal Pænus cs'h

tYrd,

þerfïdmalgztur oitmes Pocni perfidi,

Aut

b

ti5. !"l. DE LOCIS,

Jod

mf

But Tempus vei prefeuti contingit,ut: Heec pu

ella uoctu fola per

3

Canw

3um expetit,

plateas mcedit,xlgf,tur dulte

| Wfah

13

.-Aut Coknexum connexo »Nt; D:WS C*ä,

ii

dominus,

;

FP"HE:

76m ^

ltem, Seruus eit, Igztw päupcr.

d

.Dfuifuo Cö.htingcntiun;.& ra-

MUl

BM'

'tio Argumcntandi,

" Contingentiem alia dicuntur Antecedeniid,que

u [efo

rem ipfam antecedunt. Vt quit proxituis atinis uifa

esäï:üü-

e$ [icla crimta, Jgstur aut fütura eft peflis ,sut fa-

mes,aut cadct a'iquis magnus princeps. 1tem,Ma

^it ll

tutino tcmporc rubuit coclum , Iguur uefperi crit

!in[i-'i

pluuia.

qu)

CANON Vniuerfalis,

Qtll^

Vbi eft Antecedens

effe Confeauens.

iibi plerunq; folet s,

iqol

UTR

Alia dicktur Adiuncta,que fcilicet in rem þrä

Xanpa

fenem cadum. Sic A fdrubsl apud Luuiwm colii-

g : Romaniftrigofiores babeht «quos,e7 coloraa

li Paül

étora corpora, Iguar copue Rotnanorum aucte.

Ytesa, Catilina angujlia rei

fanuliaris prcmimr,lgf

j

tur .zlz'guid malimeditatur.,

m

CANON Vniuerfalis.

Adiuncta adiundlis

plcrqu folent ;,

0

perpendi.

M

Aliá

y

: L. äIALECJT- CHAS. RHöD **

A

- Mi« Confequeniia , que vem ipfam fequanti

ll

"

w

&ic à Confequentibus Myenalcas V ergiliatus probat

m

Damoctam fürt

um fecifesquia tquit : Canis latrao

,y;füWX i

sit,c* Damietas

fe abfcondidit ; igitur Damoctaé

gY

eap

rum fuffuratüs cst domino. Sie mitïO"lfgr'

e.

[

um

Erubuit, Igitür falua res $,

u u

CAÀNON Vniuerfalis.

hzi

At

$* Vbieft 'coni'equcns,ibi'plerunque fo?

1 d

- ktefiealiquid antecedens.

hum

"

3

:

in f'umina;

;

Quecun

q; db ecotibus Ar

nitentd dkcuntüä ,

ütem fignis, pre[ertim probabilibus, quemadmodit

(jt

de Emb ymemate dictum,ea oiinia buius funt locz. |

Aiplun

pE NOMINE REI Loco

Dr'ndr,q

nono.

ln Qu

Majihn

Ei!imc locum aïïj Etymologitti ; aïij I'riää*þfci&ä

Q

kicnem,ut Tbeni[Hus : áli) Notationem, ut Ciceroz

M

«lij symbolum,ut Ariftoteles,dixeruit : potest

| el^

iam dici defiiitio noniinis.

ltht

l

Mi

Ceterüm quód R bodo!

| sbuhcio'cüihz inter ex^

£erntos;c7 inter A&cidentia pofuit;bec foit caufaz

Wu UWJ

Quia riomch eft €y autevem facta,er poft rem fü-

Quing

fl

&am.Szpe eliá ciufdemrei ali&d nomen e8t. Sic R3

imulus poft morteim diclus füit Qiirimw.Sic Hip^

Mgi

Tf

polytus pofiquames redditus uita priori; Virbius

N tramji

: fu't dicti,

Ra;iö

hi

LIB. nIL DE Locis.

105

M

Katio Argumentandi.

W probd

Tribus modis ab boc loco Argumenta fumuntur,

V lia

Principió,cum ex nomine ad interpretationem, e

DAyt

rur[um ex interpretatione ad tiomen Argumenta-

mur. Vt ; Prütceps oratov est evauis , Dialedticus,

oTcrþ:þ.

€ tew ha Tinós, Igitür beros. Bt contrá ; Ece

Yos est €7'c;

Itemi ; Suvfum afbicit , e coleflia coutempla-

qucfoä

tur, Igtur &Üowm G- €r dvlpuz G- c&.

lem ; Bomna ciuium conuerrit préter equum et

bonum, Yestür uerres e uerresctt e»c,

du

Yadnodi

CANORN Vniuerfalis,

- Cuiconuenit interpretatio nominis,

F(ntl:qtzä

ipfum nomen : & uiceuerfa.

Deindc,quando Argunentamar ex Acqüluotás

Houe: Qutiod fl occultiit fiat.captiofa erit Argumer

tatioim bunc modum :

j

CIctos

O expediens eft bonuiti,

ud t

Malum est expedieus,

lgitur mialum eft bonwm.

j

Aequluocatiocst in Expedietis : Quod fi apera

jt aj

tius,erit occafioridiculi, vt e& illud Suetorii:

iif

Quis neget Áenee magna de flirpe Neronemt

? Ro

Suftulit bie matrem;fuftulit ille

pdtrem.-

Acquitiocatioes in Suftulit.

jctip

i

Tertió,quando ttomen aliquod per Metapbos

ranm transjï:rtur: quod fectatores Thonislij à

ie]

Ratid

DIALECT. CHÁS. RHÓD,

u

&ranfiomptis feutranfumptionedicunt, — Ouide

U

yin

n

r

- Qis enim negauerit ignerti;

Lumine qui femper proditur ipfe fuo ?

!

J

j

if

til

DE PRO

NV NCIATIS, Loco»

Á

Decimo.

at

Pronunciata funt dica aut fi&ä de eares

fypimt

dcqua fit fermo : ut quia Cicero dixit, liberalit&^

ITCEA

tem e[Je partem inflitie ,Agutur eft pars iufbuie,

Wipud

Hunc locum adpellant à iudicio rel , alij ab autori^

hii

tatc,alij à teftimonijs,alij probatiores inartificiles.

qu

Porró, Pronunciata bifariam [pectari poffunt.

yifpia

Principió,quatenus ab ijs,quorum funt, proferune

guiifi

tur.Et boc modo ab artc aliena funt.. Alio modo,

ii

udtenus in orationem uenwunt , €7* propofite reà

$

adplicantur. Et boc modo utiq; hic locus ab arte a«

Bu

llienus ton e& ; ueluti cion Scipio diceret, E[Jc difft

Ál

iij

cile bellum gerere cum Cartbagimenjibus : non fuit

m

ab arte ; Sed fi eamaliquis m oratiouem aptaret, G*

Qutdy

uellct aliquid eo probare;tum fané ex artc e|Jet.

lrl

Diuifio Pronunciatorum.

"

ia

Mdf

Pronuncidta principió,quantum ad boc inftitu

tum pertinet,duiduatur im diuina, ey bumana.

Mf

DiuinA funt,quecunqs Ocl uel ruminis uoce,ucl

lll

imflincta ad os perferuntur ; cuiufmodi [unt,Ora-

WW? üh

cula,Sacre litcre , Aufpicia, R efponfa facerdotum,

odi-

lp

WA

Arujþi;mn,ägsgawäAwy. ltem a Sonmnia, Pr

gd

D

LIB. ITII. DE LOCIS;

1to6

Oj

ua. n fumwa , ontis generis terriculanant4,ey

manum adparitiones.

Porró,quod ad diuina adtinet

» quantum adfi-

XQ

dem no[tram certioris fidei effe

debent , quàm ulla

demon[tratio,quocung; mado ea

In ceteris ualeat

fiat.

lttrt,

Quintilian preceptum,ut fà

licet pritiwm locum

obtineant e4,que omnibus uera

Xllte

eJfe uidentur.

Quienadmadàü omnium

ii

bominii menti

?ifori

bus infitumest,Deos effe,

pareutes e[fe uenevandos,

benefücicndum amicis.

Secundum ea

Ti

»qu& ab ung

quapiam gente adprobata funt.

Tertium,

fiquid4

of

wiris fapientibus dictum fit, Poftremim,

vf

quiuis n fua arte peritus,

que dixit

'10 WM' )j

Haumana [unt,quorum prima à wobis eg origo,

[ie rà

qtt t^

SVBDIVISIO

K

Hiumana pronunciata

j

&ut fücto,

conttnentur o.ratio:g.

tf

(

SVBDIVILSIO

II.

[

Que oratione continentur aut fcripta exbiben

tur ad confirmationem vei propofite

phaymflrumenta,Libelli,

»ut Cbirogm

Epiftole, Leges ere,

«(in/h'!!(l

Aut diclione continentur.

iM

SVBDIVISIO

IIl

(omütl

Et eauellibera,ucl coacla,

i

Libera,que à uolente

proarbitrio funt Wold;

jotuth

ta : ut lawsres iudicate,

pretudicia,teflimonia,pa

proli^

éla,conuenta nobiles no

blium uirorum fententie.

gldn

e

A

.y

DIALECT. CHA$. RHOD.

] gt

j

Refer buc &popbtbegmata,

&pologos , Hiftoridss

T

i

[

!

lj

'a.A

Fabulaé, Proscrbia : poftremo ;

fimoni,ey rumo-

LA

fes.

K

$évBDiIVISIÓ

Iill.

p

Coala,e ea dut religione exquifita,ut iufiuo

Ia

sandum : Aut tormentis extorta;ht queHiones. R.«

FOT

fer buc omnia di

&a,que quis inuitus quacunqs vae

n

tione dixit,ut que

bomtines fariofi, moriones, ebrijs

d

p

eri poftreimó dixerunt.

yitl

In ficto pofita

funt, ut Chr

ie atliue. Vt quut

.

dicare uellct.Gabiorum primo-

ng.ï

T4rq

uinins filio in

x

g

Tesejjcec

miedio tolleitdos , decufsit papauerum ca

iquódquedam geri

(

pita. Et bominem miferum uafc

obitus ueró. gandió

tes bominum natales fietibus ;

Qlo;

fenit profeeuti-

Á

piatib

Verüm boc loco ob

ijcidlä : Corinexa €9* Prónutie

rcfraga1

ciata ii idom veciderescim ves uel dicta s uel pro»

- Cug

aunciatà dicatur ab oratione :

Oratio autem fit

Qd

extra rem, Refpon. In Coinexis utraq;

fimul effe

r

n

ciatis non item. Dicimus enitl

oportet : i pronui

tll

dere ,que nonmo

dó non fuit, fcd ne unquam qui^

digny

dem e& fatura.

[í

p in

pivisio I

u

[

itigeitiá diui^

Qtemadmoduimaudiuimus,Cont

ij

f4 i& ancecedene

ia Adiuntta , &* Confcquentia:

- Myjg

diuidi po[Jant , ut finit Pro-

ita quoq; Pro nunciata

duiniciata antecedeniia, predictiones uatum; expe»

.WW N

&atid

0],

ALIB. fIII. DE LdCiS.

toy

! Hi/iorm,

Qatio fime. Confequentia,rumor, fama, ad pofte-

C fih

ros diffufa, Adiuntla.laus es* uitu

peratio prefen-

tium,G lacha de prefentibus uerba.

li

Ratio Argumentandi.

Ltf

Ts

Dcus precipit;bonovandumc[fe patrem ez ma ,.

trem,&rgo citra confenfum parencum nullum Ma-

Atf fte

trimonum dcbet baberi legitimum ez fanttum,

n

Aviffoteles cenfuit,duplici nomiue in cbrios effe 2

dnimaduertendum;E

ia

$

rgo duplicem poruam meren-

tur cbrij.

At quurü

t prin

Verg.in 8. Oracula quoque iubent T»vrbenos s.

4449 Gd

pptare externum ducem, Ipyur arma fumenda.

urmg

CANON Vniuerfalis.-

? gl

Quod omnibus,uel pluribus, uel fa- **

Drtulo

pientibus p

robatur; ei non facilþ licet

refraoari.

idpro»

- uigq; infuaa

T

rte perito maxim£ d?c II,

credendum.

J

nl d

Poffrenó,quisin pronunciatis maximé vequi-

ii t

vitur autoritas , profüerit igitur commendationem

junge

aliquam pro conditione rei prefentis autori aff -

gere. Vt monarcbian im feditione reprimenda omni

wn effe pq;æ[fami[äimm:guonæm idrerumomnium

jj ii

peritifsimus Homerus dixit.

T

Ytembane effe taturam multitudinis,ut aut fu-

tBrée

, perbé dominetur , aut bumiliter fevuiat : liberta-

,*

Enque media cstdiu rgtinerc nequeat, Q uoniam

fuhl

O;'v

f

j

DIALECT. CHÁS, RHOD.

id Liuiut,Hifloricorum conftantifüus «utor,a[fco

] iif

ruerit.

] yj"

Y

lu

DE COMPARATIS, Loco

Vndecimo.

fati

Com parata Granmatici plerund; aut Sithi^

litudinem dicunt,aut Exemplum;quod fub Compe^

hii

tatis continetur,nt illud Vergilij ; Acuclutiimma

m

gno ; €7 que fequuntur.

in

Sumntá.

M

Quemadmodum populi motum, fapientis ade0

u

que boni uiri ovatio fedat : fic maris tempe[tatem

ITR

Neptuniuerba fedabant. Sitmilitudo c&l,non Cowe-

D)

pératio;ut babent Grammatici:

if

M n

Sunt igitur Comparata,quando duo uel plura i

tertio aliquo conueniunt,ut cüm dico : Sicut Petro

tf

xton licuit deféndere Verbum Dei gladio :ita wto-

UM

flratibus Epifcopis on licebit . 'Hic conferumtur

'mavzgia

inter fe Petrus et uoftvates Epifcopi i& tertioquod

W

cft,dcfendere V erbum Dei gladio.

Porró,in Comparatione tertium illud commu-

ue non femper aperte exprimitut » fed f'epe fingula

Slqu

Wt

fingulis redduntar , idd; amplificande orationis

gratia : it1 tamen, ut uis Argumentandi non fit in

AMI

li

(frg

l

fingulis , fed intertio,cuifubijciuntur,ut cum dico:

Quemadmodumtua Haflia te delectat ,ita 7 me

Ws

mea Sucuia . 1bi quidemcgo €v tu confevimur in

Pwdf" g;

duobus;boc esl.jm Haffia C Sucuia : [ed uis Argu-

Vi

LT

me

D.

I;IB. YT. DE/LOCfS.

108

'utor,agu

menti est in tevtio commuu,cul fubiacent.Ef enim

l

bec fententia : Q uemadmodum te tua patria d-

U

lciat;ita etiam me mea.

Al ia

Ratio Argumentandi à Com

p

ratis eft triplex.

Cntfie

iM

Aut enim à maiore;aut tminovc,aut pari pro ct^

dit Argumentatio, fed diuer(aratione,m bunc mo-

umz

Ms dios

A Maiore plerunq; Argumentamur wegatiue,

Wil ; Patrem non ueretur,quantó minus alicnos ?

tj

Item, Cicero non perfuaderet,quantó minus ego.

It COl

Item, Si Deus ratum non uult e[Je uotum filie,

infcio patre, factum ctiam unius dieiQ uantó mi-

Ht

( Drlto

as vatum babebit Matrimonium citra parcitum

confenfum contractum.

lt

ii

Vem , $i Roma non potuit exeturáre Ce[aris

mAsovsEiey quantó minus wrbes alie, quantum-

T

uisopulente,

QU

CANON Vniuerfalis.

e þnguld

. Siquód maius non ineft , & id quod

Ptl

minus nonineffeuidebitur.

A Minore ad maus plerunque Argumentamur

Mf ii

"TR

effirmatiue. Vt : Si Pallas potuit fc uindicare de

g

bojle, Quid mibi Yinom faciendum? Mem,Mars

D.

perdere ggntemimmaneno Lapitbarum ualuit , A

g

ego Iouis contunx ab Acnea uiicor,

wl

O

4.

d

$5

j

CANON Vniuerfalis.

uj

Si id;quod minus & difficiliusalicui

tribui poteft,G id quod maius & faci*

liustribuitur.

Í )Qbulo

&

ypt

À pari aiïimm.tiu& 7 negatiue

Argunæwgqri li

eet.

vt

«

.

Affirmatiue : Si qui patreminterficit , peculiae

i H!']h

il

rem poenaim incurrit : ez quimatrem.

Item, Si Antenori licuit baberc peregritas feo

w

y

des: 7 Aence liecbit,

u

CANON Vniucrfalis.A

qud

Aequitas in rebus

garibus,paria jue

lum

dicia defiderat.

J

Negatiue fic : Si tibi nibillicet aduer[u difcipn

L M

dum,Nubil igitur tibi liccbit aduer[ws me.

- Bul

i

i mortisin filii

MC

Ytem , Si nulla est poteft

M. Pdtr

Vgtur nec ii fliam,

fent

wwl

DE EXEMPLO.

n

Exemplum bifariam ufurpatur ab Autori^

Gl

bus, Aliàs pro inductione imperfecta.Sic Rhetores

ufurpant ; quale e8; fi dicas : Romulus non potuit

Pfil(df()!äy

DE A

ferre regni participem Remum , Nemo iptur Rex

potitusregni, participem ferre poterit, Aliás pro

indice elus Argumenti ; quod e$t uel vei grfl« , uc

Simil

t

perindeut ge[le , utilis ad per[uadendum eommee

Woratio,

lt i

DIVI«

D,

L1E. IIII, DE LOCIS,

109

DIVISIO.

3

'JRIIQUi |

Diuifionem Exemplorum pete ex fuperioribus

,fac;'-.

Ratio Argum entandi.

Miri l

& fabulofo fic Árgumentatur Cicero: SiOre-

fles fapientiffime dee iudicio et liberatus , cv*os

Miloneim condemnandwm iudicabitis ?

Vij

xS

Ab Hiflorico: Si Scipio Nafica impune Grac

ebum interfecit, Cur uon €z' Cicero Catilinam ine

'm[c-.

terficiat ?

In fumma , Eadem ratio Argumentandi ef ab

Exemplo , que à Coiparatis, Vt à pari : Quiod tu

ia d

üutic €$,cgp

antea fui ad Trgbiä , 4d Threfimenum

lacum;ex Cannae,

|

A Maiore ad ttinus ; Si Annibal uon potuit c4»

jf

pere RomatiNeq; igitur Cremonenfes,

Ex Minorc ad ntalus : Si propter umum Legae

zþliüg

tumtota Coritbus fidt deleta, €z uos inultos Mi-

tbridatem e? Tigranem;iam aliquot annis focios

ucftros moleflantes;abire finctis?

A Contrario: Si Fabius adolefcens intev tela

T

hat

Gallica patria facra uon deferuit,es uos publicog

D

pvttav

: griuatosg'lg onmes dcos deferturi eflis?

"A

DE SIMILIBVS, Locoduo-

decimo.

T

n

Similia dicuntur , quando duo uel plura non

mmd

&t uito aliquo tertio , quemadmodum in Compara-

tione dictum , fed fingula fingulis redduntur ; ut

V

$

d

y

ma:.zci-. cm $. RHOD.,

|

Cuuanadmodum unus Sol umuerfis calorem e lu-

m;,f(dim«

eem largitur : fic una uox preceptoris in omnium

ygih

auditorum animos equaliter defcendit. Hic Sol

gl

€* Vox preceptoris conferuntur inter fe,ton quie

lt

dam m uno tertio , fedillud in co,quod e&,largiri

calorem ez lucem omnibus : boc autem im eo ; qund

Wäm't,n

p at

efl,equaliter «d onnes peruenire,

proäcrixada

Via & ratio inuenienda Si-

w

militudinis.

Circainueftigandam Similitudinem,utilifeimum

erit confiderare,que de re propofita,quam indiv

j

c&re uolumus, Mcetapborice dicantur. Nam Meta-

M

phora facilimé Similitudinem oftendit: ut;quia Me

dini

t«phorice amore premi dicimur renera autem onee

d)

ye ,ideo inde iam capio Similitudinem , 7 dico :

[et, Not

Qaenadmodum ingentia onera corpora grauant,

wird

icamor mentes no[trassatd; ddcó animum pror[us

(

à fede fua avfert.

Difir

Ratio Argumentandi.

D

& Similibus Argumentamur afirmatiu£ €9 ne-

)

tiné. Affirmatiue fic : Q uemadmodum morbos

nece[fe et pris cffe cognitos,quam remedia co-

chug

LT

vum: fic cupiditates prius nate funt quàm legess

ue illis modum fácerent,uel imponerent,

lr

Vr

Lit;.li-4 ,

Item,Q uilibet nautarum ucéorunqs tranquillo

Bl

mari guberttare potest ; Vb feuaorta tempestas

Decad.5,

tü:neq;a

c(l,aeturbato mari vapitur tetmo naus , tum m'»:a

c

)D,

EM IU DI r*

119

€ guberuatore opuses ; Non tranquillé nátiga-

T

Hijc

Yt4

mus;fcd iam aliquot procellis fubmerfi pené furus.

$

; uis ad guberuacula fedeat, fumma cira proe

?,quui;

uidendum ac precauendum nobis c&..

Q,!drgxri

Item , quemadmodum ciuitati obfeffe parum

^,0ipl

proderit , veliquas omnes portas babere occlufas,

unAm autem apertam boflibus patére : ita perum

l

prodcrit adole(centi,à ceteris omnibus uitijsabfti^

nerc,abunoauten quopiam i preceps rapi,

Tif

CANON Vniuerfalis.

ii

Similium idem eft iudicium.

1 Mdl

Refer huc difüimilia,à quibus negutiue procez

f

dimus, V t,Non ut utá uox preccptoris multis du-

IT

" dito:

ditoribus,ita um corá multis conuiuis fufficit.

Item, Non ut nouá mum » ia etiam noua amicitt4

Ms

melior c&,

D

CANON Vniuerfalis.

Diffimilibus in rebus,di(fimile eft

iudicium.

'0'"!'

DE REPVGNANTIB VS.

mrot

li

RepugaantiaefLeiufmodi diftidens diuer[a-

rum rerum babitudo,ut neutra de altcraueré pre-

i

r

dicari pofiit,idà; ex fua Subflantia atq; natura : ut

Virtus € Homo.Iten, A finus e7' Homo, funt repu

141&150

x

'gnáttia ; ueq; enim A finus dici id,quod Homo pe-

D)

€ft ; ted; H omo,quod Afint,

DIVI-

g

j

pIALECT. CHÁS, RHOD.

X

DIVISIO.

pl ;pu

Repuginantia diuidumtur it oppojïþa e& d

"

yriont

yettia.

du

pE OPPOSITIS, Loco deci-

íiclig

motertio.

OU.

icuntursquando unum uni itd ve«

Oppofitad

Gul

pugnat.ut neqy al

terum de altero;neq; aimbo de tev.

unoto

tio

dici pofeimt, Sic calidum,frigidum:

patcr filius;

1

m.*lalet]

eecitasufin ; lux,tenebre ez c,opponi dicuntur .

IN

SVBDIVISIO

Mp

Oppofita fubdiuidunturim Contraria Relatiuas,

ET

priuanti4,Cz Coniradicentia,

I

pE CONTRARIIS.

Mil

" Contraria funt Oppofita, quorum utrunque

ii

imul,cz alterum fine altero exiftere potest ut fri-

jndmd

dum,calidum ; bumidum , ficcum ; iuftum , win-

uv

flum: formof um,de[orme : fapiens, ftultum; Wirtus,

:

ul

uitium €c.

rl

DIVISIO

ln

Contraria funt duplicia ; Mediata , € Yumee

D

diata.

ij

fe pugnant.ut

M ediata funt , que it4 imter.

liil

aliquid medium recipiumt,ut niger»

candidis; for^

Itf

mo m:d;eþr yis €2'c.

?of[[:.

- Immediatafe

nt,que ita interfe pugnam,ut

aubil babeant medium,ut ca

lidum,frigidum; uirtuss

m

uitium; üfüitie miufitia C

Ratig

hd

A&

,

Y1b, im. bs 'Lorcxs'*".

1fg

*

Ratio Argumentandi.

Principió Canon umuerfalis $ : Mediato- ,,

Yumcontrariorunmiuno remoto,no ne-

1-

cefíario fequitur alterum. Nomn enim necef-

farió colligitur : Q uod album uofi et ,nigrumest,

M ft«

odeter

Item: Quod formofum ion eft; deforme exiftit,

Canon umuérfalis fecundus : Immediatorü

Z6

l

MA

remoto uno,neceffarió alterum poni-

tur. Valet enim : Honió fatus ion et, Iptur eger,

Jtem, Sibellum e&& caufavtalorui, Erit igitur eme

Lc!m'ud,)

datio pax. — Item; Si frugalitas bonum,

Igitur lu-

xuria vtalwm..

Porró,cfficiendum e,ut it contratijs Ávou»

meiita certa quadam uia colligantur;alioqui Argue

LU d

imentm cx contingentibus eit . Si enim dixeris: im

uf

j mill'

perator clarus est, 1ur milesiguobilis,d contin-

gentibus erit, Sin ita dixcris : Si Imperatorem e[fe,

ifï Ma,

preclarum est ,

lotur tulitem e[fe igtw'bile,þuiwä

erit loci.

Ti

Poflrémó, prefen locus differt ab alijs [pecies

bus Oppofitorum,quod in Contradiclione €z Pri-

ul

uatione; fi e$t alterum;alterum e[fenequit, 1n Reé

latiuis;alterum non potest effe fine altero.Atin Coti

v

trarijs utrunq; fümul exiflere;e2 alterum fite alte?

roe[Ie.

H

iil

DE RELATIVIS

Illb

Relatiuum est,quod fecundüboc ïpfam,ijüoä

Vel e&t préfentis;dicitur , indcg; women accipit ,ut

ato

pátcfy

DIALECT, CHÁS, RHOD.

J

LVIB-

h

páter, filius : 1mperator,miles : preceptor, di[ci

yun

pulus: e quecinq; fi upr;ï Cormexa diximus.

|

j

DISCRIMEN,.

d

Relatiué oppefita à Connexis. difmgunstur,

((f,[guurmx

uód bic Relatiua eatenus confiderantur, quatenus

u

alterum alteri repugnt;gitur à Connexis et, fi fic

thIM üwt

Wl

dico : Pater e& , Ystur filium babet,. A prefenti

duten loco : Pater est;lgitur non filius.

(j

Ceterumbec eft conditio Relatiuorum , ut t«

m

metfi ve[pettu eiu[dem , & codem temporc cidem

TM

Subie£to ambo ine[Je nequeant , alterum tamen fine

i

altero non poftit e[fe;nomenq; f[uum tueri.

DE I

Ratio Argumentandi.

Contr

A prefenti loco negatiué tantum Avzumentaa

T

iMl

murjut ; Difcipulus meus es,ey tu leges mibipre-

tj

cribes? Miles e$, Quomodo igptgr imperium i

dawridi

álios babebis ?

i,

CANON Vhniuerfalis.

lr

Relatiué oppofitorum uno affirma-

df

to,neceffarióíequitur alterius remotio,

TO

l

D& PRIVATIONE.

m

"!

I

Priuatio cf corruptio eius,quod natum est,

id babere. SicQ; opponitur ci,ut fimul utrunq; effe

mequeat ; ut cecitas est corruptio sifus ; culus coma

À

QR

érariun est babitus,

Iump

T ]

Ratio

b

. L15.11. DB LOCIS,

J

LE

l

i

- Ratio Argumenrandi.,

Bifári«m Argunentamur à prefenti loco;

Aut enim pofito babitu , remouctur priuatio , n

W

bunc modum : VivitAguur mortuus noned. Dies

cillgitur nox non est.

Mitys

f ife

Aut pofita priu«tione , remouetur babitus, Vtz

cecus coblgiur non uidet. Mortuus eflgitur ion

ii

&lidt.

l,Ht td*

Cicero prinatiué oppofita dixit, Ius,imiuftus:

tl

bumassinbumanta, Et veliqua , que componun-

nf

tur cum Prapofitione priuatita tn.Sed bec x Rbo

dolfi fentencia proprie Contraria dicuntur,

DE CONTRADICENTIBVS.

Mi

Contradicentia funt.quando utto negatus

id ipfum ; quod c$ altero affirmatum : ut fcdere,

p

ULO

non federe. Dicitur id ipfum;quia in diuerfis non

et contradictio ; idcm enim comcradittio affirmat

C remouct,

Ratio Argumentandi,

I

SE Cefar Ponipeium uicit, umpofiibile igititr eft

10:1'05

Cefarem non uiciffe Pompeum. — Mtem , Si gratis

iufificamur ,1m

po[sibtie ergo &t , nos non gratis

iuflificari.

mt&)

CANON Vniuerfalis,

)

(oIfá

Contradicentium uno pofito, alte-

rum perpctuo tollitur,

atio

v$vs.

i

ïamräcr. CHAS, R HOÓB.

ul

V$SVS.

Ex PriudtioneContradictione, item Contr arij$

W Ti

«PM,U Wi

immediatis nafcitur pronunciata bypothetica dt«

M

fiunttiua , quorum uno exiftente uero alterum crit

fülfum, ex fententia & Ciceronis c Gellij : ut ex

if

LL

n

Contrarijs immediatis : Aut famut es,aut eger.

Ex Pritatiuis : Aut dies aut nox et, Ex Contrde

hr

dicentibus ; Aut Ce[ar uicit Pompeium , aut. od

al

Ü

N

ticit.

:

—

DE DIFFEREN

TIBYV$, Locó

uv

decimoquarto.

ln M

il

Differentia fant;que ita inter fe pugnants

&t non certo ducti unum contra unum dirigaturs

JIPO Ill)?b

jj

Md

fcd [atis est à re propofitainterza ul atq; Subflan-

tia differre. Sic Cato c7' Cicero inter fe pugnant.,

EL quemdmodw'm Cicero cum Catone puguat;itd

ludip

oitnes bomines,quotquot non funt Cato,

þmk:gt?

Ceterim quadrifa

riam aliqua dicuntur differe

D

re. Numero,ut quecunq; indinidua unius funt [pe-

! hi[criuin

ciei,ita finguli homines inter fe dicuntur dt:jïcrre

thb]

qnumero.,

Alia Specie,ut quecunts fabdiuerfis continentu?

fia

fld,AäM, j

fpeciebus,ev ipf quoq; [pecies inter fc diuer[e : ut

Alexander € Buccpbalus Equus. ltem, Homo *

fDf

Equw.

Wi

AliaGenere,ut quecunq; fub diucrfis continen

tur generibus , €y ipfa genera quoque diuer[a ter

i IICOmPOA:

feut Homo e Pirus, Animal &* Artor.

Ali4

7

"-

100,

kiR dH DE LOCISS — a

&lia Predicámentis ,ut quecunque ia diuerfii

77

Predicamentis comineitur,ut avbor,

Vrticsds

äüæarþä

MM

€tptor,C7 urtis.

idj-Mtet

". Rátio Aigumentandi.

Al tptr,

, .A differenibis Argunemamur negitius tati-

tim.Ex df

J Coitda

inibatione enim imiàfeduitur perpetià

14 10l

alterius rémótio,

. À differcitibis numero fic : Si Roma condità

Lot

&t à Roimülo,lgitur non à Nüma Poitpilio.

4 differcitibus [petie ; Hotio fum , Igitur- nori

;

^j

áfimis, Blexaider & Mpitur rion Bucephalus.

À differentibus Geuere , ut argentunapud né

Hirigin,

&

P

ofuifti; Q o oré igstur audes vepofcere aurumé

f

u

ltem,Hamatitcs 2eimmá csblostür ntóh berba.

À differentibus Priedicameitis i

fi uirtus qu-

uj

litas eftlgutuP nón Sub[laitia, iteiü

»Si figura e$

fönm, n Retatioiï;;s fiitigitur iion qu

alita'täs,

rl

jf

Difcrimen Loécoruni,

Difcrimén Locorum edt,

' dijfcrrö

quàd fepiendecim pria

pes,boc est ,Definitio;

Genus; Species, Differentia;

ww -

[cu Propriuin; T otufi, Paries, Coniugatá : Adiaccn

j

lia, Achus; Subiecla i Caufá efficiens ; Fiais

; Effe:

j

&u ; Deflinata : Lócis, Tempus,

Connexá,

aferuiuht "T bematibis filicibus . Coni

ingentiá

ii

iüeró, Prorunciata, Nomen réi, Coittbara

ta;æ'Si "

Wilia compofitis tatiin ; Oppofita

üeró c diffes

"T

Feltiasi negntils t babcot locu,

"

DIALECT. CHÁS, RHOD.

ITEM.
