Iogus. Quibus tamen nõ uniuerfis ſemper utendum: ſed in-
terim una, interim duabus, interim omnibus, prout poſtula

rit præſens rei conditio. Porro exordium eſt pars oratiõis,

idoneè comparans animum auditoris ad reliquam dictio-

nem. Quod eueniet, ſi illum beneuolum, ſi attentum, ſi doci-

cilem fecerit. Narratio eſt rei geſtæ, aut perinde ut geſtæ eæx

poſitio. In qua tria hæc exigũtur, ut ſit breuis, ut perſpicua,

ut cre dibilis. Confirmatio eſt, qua & noſtra conirmamus,
& aliena refellimus. Epilogus eſt arti ficioſa totius oratio-
nis concluſio. Etiamſi nonnunq uã & in media oratione ad-

hiberi conſueuit. Conſtat duabus rebus, enumeratione &
affectu. Enumeratio eſt bhreuis eorum, quæ tota oratione
ſparſim dicta ſunt, repetitio. Affectus eſt uehementior animi
commotio: ut miſericordia, indignatio, ira, inuidia, timor,
ſpes, gaudium, dolor,. Hæc ſumma. Nec alias detiderat
Partes.) Verbum deſiderat, ſu ppoſiti loco habet, oratio quæ
argumentatione conſtat. Cicero in libris.) Libros Rhe-
toriconꝝꝛ intellige. Hos enim in libris de Oratore ad Quin-
tum Fratrẽ adoleſcenti ſibi excidiſſe Cicero ait. Vide Quin
tilia num libro tertio, capite primo & octauo, Sex fecit. „
Cicero libro primo de Inuentione. Hæ partes ſex omnino
nobis eſſe uidentur. Exordium, narratio, partitio, confirma

tio, xepræhenſio, concluſio. Eis quos poſtea uelut exactio

xi cura compolitos edidit.) In Partitionibus interrogatus
a ſilio pater, quot ſint partes orationes, quatuor illas eſſe
xeſpondet: quarum duas ualere ad rem docendam, narrati-
onem & confirmarionem: reliquas duas ad impellẽdos ani
mos, principium & perorationum ſiue epilogum. Ariſto-
teles duas tant ùm.) Lib. Rhetoricorum 3. Ca p. I3. Vide Quin

tilianum libro 21 cap. decimo Areopagitæ, ut Trophonius

c feri⸗

3?ꝛ ReDOLPHI AGRIcCc.
ſcribit, narrationem & confirmationem ſolas admittebât,

ad quos cum Orator accedebat cauſam dicturus, præconz
præ foribus uetuiſſe reliquis uti, his uerbis, uù 15600, ulo-
Fop, MNNNτει☛1 Xνh, neque procmio neq; epilogo utare. Se d
in illis fort è alia ſit ratio, quando commentarios ſolùm &
indices rerum uoluit eſſe.) Cicero in libro de claris Orato
kibus ad Brutum, de Cæſare loquens: Atq; etiam commen
tarios quoſdam ſcriplit, inquit, rerum ſuarum, ualde qui-
dem inquam probandos, Mihi enim ſunt recti & uenuſti,
ommi ornatu orationis tanquam ueſte detracta, Sed uoluit

alios habere parata unde ſumerent, qui uellent ſcribere hi-
ſtoriam. Ineptis gratum fortaſſe fecit, qui uolunt illa cala-

miſtris inurere. Sanos quidem à ſcribendo deterruit, Nihil

enim eſt in hiſtoria, pura & illuſtri ueritate dulcius. Cicero

acturus Quiritibus gratias, ſtatim re cœpit.) Ita orditur
enim: Quod precatus ab Ioue Optimo Maximo, cæteris q
Dijs immortalibus ſum Quirites, & cæt. Et Auſonius pro

tinus. Ago tibi gratias imperater Anuguſte.) Exordium

—

eſt orationis, qua is gratias agit Gratiano imperatori pro

demandato ſibi coniolatu. Quarum, quæ ad docendum
pertinent.) Quatuor, inquit, in hoc genere oratiõis ſunt par

tes, &Q quibus duæ ad rem docendam pertinent, narrario

confirmatio, quarum priorem illam nos expoſitionem, al-
teram argumentationem uocamus. Reliquæ duæ in Hoc ad-
hibentur, ut commoueatur auditor, quæ ſunt principium
& peroratio. De quibus multa Fabius Quint ilianus libro
quarto & ſexto, & Cicero de Oratore ad Quintum fratrẽ.
Sane ſi demus ſanctum & incorruptum auditorem.) Sic
Quintilianus libro duodecimo: Quod ſi mihi des conſilium
iudicum ſapientum:perquam multa recidam ex orationi-
bus, non Ciceronis modò, ſed etiam eitus, qui eſt ſtrictiot

multo, Demoſthenis. Neque enim affectus omnino mouen-

di erunt, nec aures delectatione mulc endæ, cum etiam pro-
œmia ſuperuacua eſſe apud tales, Ariſtoteles exiſtimet.
Non enim rrahentur ijs illi ſapientes. Proprie & ſigniſican-
ter rem indicare, probatione colligere, ſatis eſt. Lenius
enim & modeſtius in principio proferunt ſe.) Ita Fabius
libro 4. Nec enim ſum in hac, inquit, opinione, qua quidã,
ut eò diſtare proemium ab epilogo credam, quòd in hoc
præterita, in illo futura dicantur, ſed quèd in ingreſſu par-
cius & modeſtius prætentanda eſt iudicis miſericordia, in
epilogo uerò liceat totos effundere affectus, & ficta m ora-
tionem inducere perſonis, & defguctos excitare, & pigno-

ra eo⸗

X = S

—

SS — A N —
mmnnummn

=

MRKM

LE INVENT. LIBER II. z05

à eorum producere, quæ minus exordijs ſunt uſitata, De

metrius itaq; apud Liuium.) Hiſtaria eſt apud Titum Liui
um belli Macedonici libro decimo. Sic Quintilianus in
Pari ete palmato.) Ex ijs, quæ ſępe iam diximus, liquet hũc
titulum eſſe dec lamationis, quæ Paries palmatus inicribi-
tur. Inueniendi ratione, ut prius diximus.) Libri huius, ca
ite quarto. Qualia fuiſſe in Pericle memorant autores.)
Multa ſunt, quæ de Periclis eloquentia paſſim apud auto-
res occurrunt, qui (ut autor eſt Cicero, & nos ante attigi-

mus) fulgere, tonare, ac permiſcere Græciam diétus eſt. Op —
rare is ſoleat, ne quod ſibi excideret uerbum, quo „ ..
orfenderet populum. Adeò ei cordi erat, ut & dic eret ea, q

ex Republica eſſe arbitraretur, & tamen nõ offenderet eos, .
citra quorum aſſenſum nihil effici poſſet. Fuit eodem tempo
re, quo Pericles, Athenis homo quidam nonignobilis Thu-
cydides Mileſius. Is aliquando interrogatus ab Archidamo
rege Lacedæmoniorum, uter alteri palęſtra, ipſe Pericli an
Pericles ipſi præſtaret. Equidem præſto, inquit, ac homine m
ſterno:ſed poſteaquã ſurrexit, facile perſua det aſtãtibus,
non ſe, ſed me uictum fuiſſe, efficitq; dicendo ut ipfius pori-
Is uerbis, qu àm ſuis illi oculis credant. In affectibus ema
præcipue regnat eloq uentia.) Cicero in Bruto: Vt emm
ex neruorum ſono in fldibus, quàm ſcienter ij pulſi ſunt,
intelligi ſolet: ſic ex animorum motu cermitur, quid tractasz
dis profic iat Orator. . a Prer pknnt
.
0
EsA unt inuentionis le E .
Caput XXV. £ Ceds, S ae,

N Vlla ferè quæ ſtio iuſtius animo lect oris oc- W, aut

currere toto opere potuiſſet, quàmen omni-
bus prope locis Oratorum, boëtarumq; exemplis ſi⸗
mus uſi, cqu credamus eſſe iuter dialecticos, Rhæ An ir⸗ ,
taricosq; locos differentium. De qua nunc potiſtimi nnn

. „ e r Wrzer-
dict uri uidemar, cum trac mn
1

locorum,

Juomodo ſint ad inuentionem loci accomodandi, ſu- Penri S.
2 mus ft nEas,

30 4 RODOLPHI AGRIC.
R—mnmuus tradituri. Nam de muenli one (quam not⸗ his li-
r Rsr bris aperire conamur, quamq; dialectico trib-
r 5 quamq;; dialect ico tribuimus)
Rhetores plura, quàm dialect icorum quiſquã præ-
clgefidut: locos magna ex barte ec eoſdem quos bri-
ore libro deſcripſi, Cicero œ& Quinlilianus, item;
— alij, qui rhetorica complexi ſunt, inſeruerunt libris
ſuls: & præter hos & alios quoſdam, q uos attributa
.R. etees ni perſonarum & rerum uocant, uelut proprios Rheto
EL. “ D 1s ſecerunt locos. Et Boëthius ſic eſe putauit, ſie
„: . tradidit, cum in quarto libro Topicorum hanc ibſam
W, 5I. tractaret Juæſtionem. Si Si uiderimus autem, quogd ſit
o- .
proprium dialectici, quod Rhetori
ſit utri riue bre ſeribte brofeſio, non erit difflcile ui-

gere, utrius horũ ſit dißerere de locis: aut ſi ſit utri9-

uſque, quo padto tractandos eos, hic ſibi uel ille uen-

dlicabit. Et de dialectice quidem, quod redanggee eſſe
munus illius, ſatis multis ſuperius exkecitti ſumis.
èð Oratorem uel rethora (eadem eſt enim nominis utri-

. uſque ujs) quiga uoluerunt eſſe, qui de qualibet re
S 7*Tolleta e E leit. uod ſi gelee Roz

2 ⸗ , ut commoditas ioſe, ultii ,o ordtionis, ſolius rheto-

ris e ſet lubor: a ucté de gbus dißereret, ſuis quæ⸗

que artibus relinquerent, eſeet aliquid ſortaſſe quod

wute. SSaiitr. Sed illis parutn uiſum et. lendide, orna-
I F W, teq; dicendi Iuudem per ſe amplißimam Oratori tri-

YZ buere: ni/ reliqanen omnium artium cumulu pro⸗-

be im

„*

zn orr voltert
u SÄre, rerz.

DB INVENT, LIBER I.. z8os
be n er u t:rK es Sa

con mzwatum kum, Lignum ue tanto putauerunt no 52-

mine, niſi ilem de oniiichus arckine, ſemtiret gbti⸗ m.
Sn⸗ 5 fhe=
me diceret. Quid ſt detur.
nij mortale aliquod eſſe pectus, ut arte⸗ ui usn, nec
ſingulis plene pdiſcendis ullius homtnisſuf icil etdss. .
eas omneis unius ſtudiii poſit aſſequi, memoria com S msn.
plecti fatendl tamẽ erit⸗ſiti de oratiis officio quæ 42 2 3 .

ratur, non quæſitum iri de eo tanquam de giſeretæ er m

alicuius, ertæc artis, ſedtanquam de hominis affl- ri ie S,

èð g= Se
cio, Jqui cunctas artes teneat animo comprehẽſas. Sed wm. AD ,

cum n donemi Rhetyris nomine eum, qui reliquas
artes omne⸗ ; berdidic Sede⸗ quicquam illi nego- SIx l,
cij c olim Rhetorice temus eſe niſi uiam 1 UAlam aeS . r 2 We
bene dicendi calleat:contrà uerò, qui ſit hie ir bic inſtru-
ctus, & ſolam cipilium queſtionum beritiam teneat,
minimimuti que artium bumanarum bartem: cum
hic laudi Rhetoria ſbi nomen audeat aſeiſcere, isq;
ipſe ſolus ſit, quem Rhetorum omnium libri doceant
& abſoluant, malto uidebuntur arctius Rhetorices
contrahi Pert Aaci rneuts it⸗aer- oHuf e
etia de c uilibus = .
22 eteerk i aliac diſpatarit non as 2 e
aliud tamen docent. Equidem non negauerim eum,

Grmayzs

qui t it de ciuilibus qJuæ ſtionibus, hoc est, de omnibus ptfe ,
« 3 quæ

366 RODOLPHI AGRIC. .
10 quæ in Republica Ju grentur, Prudenter, ornateq; di
cturus: & qui de pacis bellich⸗ rebus, & de legibus .
omniq; iuris diuini: & hum ui, ubit, iuatiq: ra .
tione, dißerere po Kit, , ktis, Mmagnisis inſtructum

SS eſſe oportere. S „
SS us ue egaßir boin dere mmerari: eliqui diceræ Ua
n, ſolum ſui negocij putabunt Re ſi due Mtonlii⸗
ge: eſen ab .“ matuari, qui profiterentur, malebét. 4
gor Loe ex

ue⸗ 7 M Btſient Ciccra dt daullum dicere ſolittum, ſi quunda r
Veo 1er S; quæ Ntio incidi ſet, in qua non de iure, ſed de facto ſi
t 2: Ta quæreretur, milil hoc ad ius, nquit, ſed ad Cicero-
nemita illi, ſi quando questio proferebtur, in Juaæ
de iure, non de ſacto e ſet contentia: illi tanquam ni- .
hil id ad ciceronem, ad Gallum reijciebant. Vocem .
r 2α tantum, uerbaq; cummodabat Orator; res à Iuriſcon
e S ſuliopetebantur. Itaque apud Græcos erant, quos R
e vνaHαuαυαορι οοροbt: &τ Rome iuriſconſultus
aderat, qui dicenti res (ut Quintilianus inquit) uen u
lut telam texenti miniſtrabat. Aur ie non eraut l
2 lorel ₰ ſoluatin Rbetoresn didicerat ſholit, cnmi & ibſi un
ſe rhetoras eße uellent, & populus putaret, uidere-
tur ſola dicendi ratio ad rhetora pertinere. Et ſanè,
qui non habet eam, qua itumuis ſi ſi taliarii artium cu- l
miki conſecutus, non habebitur migque Rhetor. 0
Cumn

— — =

men. Qui uolet autem ſuis finibus cuctas artes in- tarũ artiũ

DE INVENTY.,LI ER Ir. 307

Cum ueniat ergo Boaber i Rhetoris nomen, ſola ui-
detur, quam proprium ſit præctare Rhetoris. Cui
quidem, rhetorices etium uocabulum cõſentit, quod
MWor S=
à dicendi munere tributum eſse Græci nominis in-
dicat origo. Qusg om 0 Mia uelimus intra rheto toyi⸗
ces ambitum claſd. JuEcunque ſunt in foro di⸗ .—
Kürò neceſſaria: & grammaticam, & iuris uel peri .
tia m uel non inſcitiam ſaltem, exempla monunxn ⸗ Dir⸗
taq; uetuſtatis, & reliqua id genus rhetorices putas 7. rC
bimus partes: quas multum & inter ſe, & à rheto-
rratdiurt:. artiumdiſcrete brakehionet, cr rerz rrlr
ura demanſtrat- Nec me latet, eum qui di- aneer.
ernein in ſoro, ſe ember uoegtum eſſe rhetara: nec uel S W.

Hmeruni uel Thucydidem, uel Pldt, sslcaanqua rrn vVe⸗ Se

Wr Nc r e rr
fuerint iſti uiſchi in ſuo genere facundißimi, quiſ- tn⸗ Inkener,
quam hoc nomine uocauit. Sed ut modò diximus,
Rhetor ad hunc popularem. morem laqutudi lo- vige t
minis multirumartium periti, non artis unius eſt no hoĩs mul-

periti, ſeck

cludere, cum uideat omnes quæ uel cognitionis ſunt artis uni

uel actionis, intra præ ſcriptum ſuarum præceptio- eſt nomé.
num compræhenſas eſſe, haud difficulter perſpiciet,
cas quæ pertinent ad dicendi rationem ( quas Aopi-
2ρ Eræci, nos rationales uocamus) & materiæ quã
docent, & præceptionum genere, ab alijs eſſe diſcre-
tas. S autem (ut alio loco letien tria, gui⸗
4 bus

308 RODOLPHI AGRIC.
bus perfecta conſtet oratio, quæ ſunt: emẽdatio ſer-

monit, probabilita: dictionis, &clacutionis orna-

tus: quorum cum primu grammatice doceat, ſecun-
dum dialectice, tertin cui tribuam niſi rhetoricæ,

n prorſus non inuenio. Nam ſi dialectices eſt munus,

Jusd lig arahabäliter dieuniur:
¶quemadmodum Ariſtoteles magniq; post eum ſen-
ſerunt authores) inuentque dijudicare: xecte pro-
beq́; doceat id dialectice, nihil erit utique neceſſe, no
uam ullam de inuentione rhetori inferre mẽtionem.

Segd perſpicuitas ſolum, compoſitio, cultus q; oratio-

nis, ſuus ſutura ſunt labor. Nec quiſquam propte
rea nudum me putet Rhetora & inopem gestituere.
Nam quiſquis uidebit, quantum negocij habeat elo⸗

Ju˖uendi ratio, quantum iudicij cuùm & ſua poetis, ſuu
piſtoriæ dãda ſit: ſuam philoſophia, ſuam ciuilis ora-
tio poſtulet: & uniuſcuiuſq; generis uariæ ſiut ad-

hbuc maltiplicesq; differentiæ Maximumq, diſcrimẽ
eſt apud poëtas, quomodo Heroici carminis explea-
tur ſonus, quomodo lene illud molleq́; elegorum ſcul
patur, Jua dictione Tragœdia, qua comœdia, qua ly

rvicorum libertas conſtet. Sic & in reliquis generi⸗

bus longa est diuerſitas: quæ cuncta quam magnum
bibeant negocium, uel hinc facile liquet, quod cum
in reliquis quæ pertinent ad dicendum, permulti, g
“M lmdrwf ßimis Rriſagentue deſiderijs, reperti ſint:

ſols

S
—

DE INVENT. LIEB ER II. 303
ſola eloquendi ratio ſemper fuit, in qua baucißimi
aa ztegen⸗ igst iudicio laudẽ me-
yreri. Si ſola igitur e beidh oprobria Rhetorices eſt.,“ = r ͤ
Jquid ita tam maulta de ishtihnr amdider mt „qui-
cung ſcripſere Rhetorica? Dicam quòd ſentio: M

Primi buto, eis qui Rhetorica tractauerunt, nec in- X/,. Doe ⸗ = zg, .

uentionem, nec elocutionem tanquam proprium mu-

nus explicandam fuiſſe. Quoniam qui Rhetores uo
cati ſunt, ij fuerunt, qui ciuiles tractauerunt quæ- .
ſtiones. Circa quas omnis labor eorum curaq́; uer-
ſata eſt. Cũ utantur autẽ oẽs artes elocutione & in-
uentione, non poterit utique proprium illorumeſſe.
quod erat omnium commune. Sed quia reliquas an-
tes, quæ ad eruditionẽ pertinent: animi cauſa Juiſq

re

diſcebat, nec quiſquã ob id, niſ naturæ ingenijq; ui n ð

Setminlurur, Nactalalrag idra Aur Mudt kauuktime - A

quæ mruemienitin in eis eHen, gucoi⸗ equendum,
quiſq; cũ animo ſuo deliberabat: in locliq; artis ex-
act ißimæ, ſuccedebat optima natura. Proxima erat
artis loco, imitatio eiuf, qui aliqus cũ laude rem ean-
dem tractaſſet. Ciuilis uerò ratio, quoniam cœpit in

Græcia in quæ ſtu eſſe, ſubnixiq; ciuium clientumq;

gratia incedebant, ut quiſq; bolleat plurimũ in ciui-

tate dicẽdo: ince ſit paßim cupido cunct is:nec quiſ-
Auam lui⸗ boſet iam, ſed quantum cuperet, ſpecta-

e 2 dbat:

310 R0DOLPHT AGRIC.
bat: uolebantq; bene dicere omnes, & citò uolebant:

rv. 0 natuera ſegnior erat. Cœperunt igitur diſci doceriq;
prtskſe, .
11 = K iſe. wſuenin auh hanore, Aultus axidlithnxx
2* e ſee eAK

arzag.

. Putzteegzer s ui tiralanturt in unn ber⸗

i ratn erhurne beteretur 4 dirlecti⸗ ico, ſi 1 tradi-
ta iam tum fuiſſet: ſed maultò paͤnt ſecutus ess Ari-

nis maxime dominabatur in animis liberorum popu-
borum, apud quos ſuſtulit ſe primum plurimum que
ſemper ualuit eloquentia: hanc quoque partem ad-
iecerunt, tandemq́; longa temporis poſſeſione, uelut

W Sie etiam quia ſplendor e cultus oratio-⸗
W , 7

R
N

uſucapione, uerterunt in rem ſuam iſta, cum non eſ-

ſet eorum alius aſſertor. Cum ſit enim ien ti-
um præcipueq́; po'tarum, ſua quædam & W
a forenſi dictione eloquentia, quam neq; Aristoteles,
neque uekeri quiſquam qui Rhetorica ſcripſit atti-
git: cumq; habeat omnis eloquentia commune quid-

dam tunquam genus, quod ad unius artis tractatum
frltſäöttl edigten tc Aluentiam non ue⸗-

quare ab arte fuit eis præſidium pet endum, quibus

Citn urnitne auter⸗ taler Hleruag quæ õ in fo⸗
rum, de quibus nihil perpetuum præcipi poßit, ſed

= . -
=— S=
— —

—
—
2

:S= W☛ =

—
—

DE INVENT. LIBER II. -3u
lut ſuum pr Abriumig negocium, ſed quatenus uſui
E Conduceret, executos eſſe. Quòd /t ſi ſit er
go eloquendi ratio(ſiue Rhetoricen eam ſeu uocu-
que uelimu; alio nomine uocare) & dialectice, cui in 7 ,
nuentionem, A, inter ſe altera Farn,
ab alkera, & urag 4 à ci ci, Juæ tionum ratione . w
diſcreta, ſicut & à reliquis diſcernũtur artibus, quæ
ſibi utendas eas accipiunt. paratum es uidere, non
eſſæ ullim dialecticorum Rhetoricoruq́; locorũ difſ-
Fr uich⸗ Nam elocutio quidem nullos habet lo-
Gor ditem forenſis ille àdialectico mutue-
= .Ea uerò seletnc raneee , 3

⸗ locos ex s ꝗho⸗ deſeri- = Eſseret
g na redigantu 4r⸗ blamem erit, qui ſingulos uolet F En⸗

ſerutari: Cohnueni unt alſtem ſolis coniect uralibus / ee
ci 75. Bi Zi Juz†+àii“enim, an poßit ciuitate R. dora - Wo A X
ri is, cuius populus fundus ſactus non fui ſſet, id est, d “ d.
cuius populus Rominus legibus non uteretur: quod cE l rB
in Cornelij cauſa quæ ſitũ est:& an uis ſit, metu ar-
morum à poßee ſione ſua deterrere quenquam, Juoc
in Cecinneæ iudicio fuit:quid habebat hic, ꝙ ex attri
butis illis perſonarum aut rerum dicit? Nihil pro-
fecto, quo pacto hæc attributa à Rhetoribus deſcri-
bũtur. In his ergo ſi uolet inuenire ex locis aliquid,
& non præparatis argumẽtationibus uti, quas artii
ſeriptores em ar, aer ſe eKrrckeet ad akitkun⸗
Siec

*

siz RODOLPHI AGRIC.
die loci & ommis inueniendi doctrina, dialectices
pus . etorices erit. C tuilinn Juæ ſtio
num mpars in ilegchet iurei ciuitatis poſita, quæ iu-
rreconſultorum libris continetur: & ne eam quidem ꝗ
Rhetores uocabantur, Gendelee. Pars in communi
ut artibus ſit tradenda: aut ſi * aiſeendi est eis, à
philoſophis petitur. Inuentionem ergo, camq; nec in-
lagran irc aſlatat eich cze hauttenakl inſti
. Aut, futuras tamen
aligrum artig. bariicula⸗ ſi i quis lotas eas uoluiſſet
txxplicare. Hæcq; pro artibus ſuis habita ſunt, quan

omhole

Z do ſola hæc habuerunt, quæ boſſent artium ſpecie

docere. Laudandi tamen, agendæq; in omne æuum

gratiæ uiris illis, quippe quod dediſent illi initium,

E& ni ſorent hæc ab eis in artium formam collecta,
me mo fortè alius colligere tentaßet..

Scholia in caput 25.

Nulla fere quæſtio )Quæcuncq; hoc capite docet Ro⸗
dolphus, eorum omnium hęc eſt ſumma: Nomẽ Rhetorices
bifariam capitur. Primum, pro omni ac ſola facultate ea,
qua inſtructi eſie debent ij, qui in foro cauſas ciuiles agunt.
Atch hoc intellectu accepta rhetorice, quanquam utitur il-
la quidem elocutione & inuentõte argumentorum, non ad
cam tamen proprie pertinet explicatio rerum iſtarum, non
magis, quàâm ad poeticen, ad hiſtoriam, ad naturalem autz
moralem philoſophiam, quæ & ipſe elocutiõe pariter atq;
inuentione utuntur. Et ad hunc tamen ſenſum ulſi fere nomi
* e* Rhetorices ij, quorum de dicendi arte extant præcepta.
apitgr deinde idem nomen pro arte ca, à qua dicimus be⸗

9
Goi
en
znt
Nj
ſeuti
lln
ica⸗
ci
a⸗
in
icos
edti

rie⸗

Chpiat
rgen
illoe
teban
tinen
laqe

men

tim
qui
hoc
eg P
rent
nolu

Ittis

dem
gun
lgue⸗
pore!

en
um el

lnſe
er
ſa
Nid
n
Ueli

DE INVENT. LIBER II. 395
tendam eſſe ſermonis elegantiam. Quo intellectu dici ſolee;
treis eſſe artes, quæ nerſentur circa attificium oratignis;
grammaticen, dialectiçen, & hetaricen: & à grammaticis
quidem ſermonis petendam eſie emendationem, proba bilit
tatem à dialecticis, à rhetoribus rationem culte ornatec
dicendi eſt, hoc eſt, elocutionem, non modò illã forenſem
ac popularem, ſed in commune, qua oratores, poetæ, hiſto-
rici, philoſophi: breuiter, qua omnes ij, qui ſcribunt aut di-
cunt, in ſua quiſque arena, pro materiæ quã tractant quali-
tate, utuntur. Vt enim in uniuerſum, quomodo, non de had .
aut illa, ſed de re quauis emendate loqu amur docet gram- ..
matica, & argumentorum in res omneis inueniendi, dijuds .
candiq rationem dialectice explicat: ita par eſt, etiamunãa .
aliquam eſſe artem, quæ in uninei lendi ratiane
tradat. Quo ſit, uti nihil quicquam interſit iuter locos diale
cticos & Thetoricos, pertineatq́; omis illa diſputatio de inę- *
uentione ſeu locis ad dialecticen ſolam, non etiam ad Rhe-
toricam: ſiue ea intellectu illo priori, ſiue hoc poſteriore acz⸗
cipiatur. At enim ſi inu entio (inquis) argumẽtorum, hoc eſt,.

argumentorum loci, itemqꝙ; elocutio, ad Rhetorem prierrr—«
illo captum intellectu non pertinent, qui fit ergo, uti his de
tebus illorum pleni ſunt libri? cur eone, quæ ad ſe nihil bber
6 tinent, tradunt præcepta? Paucis. Vt primum apud Græcos
in quæſtu eſſe cœpit facultas dicẽdi, & in illuſtri haberino
men eone, qui cauſas in foro agerent: ſtatim (ut fie) ⁊a gnina-
tim concurſum huc eſt, uolueruntq; bene dicere omnes, &

quidem citò uoluerunt. Sed enim non erat omnibus datum
hoc à nataura, ut per ſeſe & ſuo(quod aiunt) Marte inuenire
ea poſſent, quibus & ſua confirmarent, & aliena re felle-
rent: eademq; illa ſic eloqui, uti aures etiam audientium
uoluptate aliqua demulcerent. Opus ergo erat adminiculo
artis, opus erat præceptis inueniendi ac eloquendi: quæ qui
. dem utraq; non ah illis magis explicari, doc eriq; debebãat.
qu àm àà poetis, philoſophis, alijsq ſcriptoribus, qui & ipſi
(quemadmodum diximus) hiſce utuntur. Sed cum eo tem-
pore nondum inuentæ eſſent artes illæ, à quibus erant pe-

. tenda iſta: hinc fuit, ut neceſſitas quædam eos impulerit, ha
rfum etiam rerum præcepta tradere: non quidem in uniuer-
ſum, ſed hactenus, quatenus ſuo inſtituto ſatis eſſe putabãr.
4 Quæ res fuii in cauſa, ut & poſteri hanc docendi rationem
qg ſecuti, omnes tradiderint præcepta rerum iſtarum, non qd
hoc ad illorum proprie pertineret officium, ſed quòd eos, q -
n antè idem argumentum tractaſſent, imitari liberet. Alioqui.
inn eniendi quidem ratio in commune perenda erat ² ale⸗

lco,

)

S RODOLPHI AGRIC.

nico: elocutio autem ab Rhetore eo, qu em ſecundo loco di

gimus, hoc nomine iigniſicari. Quos attributa perſona-

xum & rerum uocant.) Berſonarum attributa ſunt, genus;
na;Condit io, natura animi, uidus, ſtudia, affeftiones, ante
A24ta, aut dicta, nomen. Attrihuta reruz e, locus,
tempus, caſus, facultas, i i modus, ꝗqu

alia eius generis ſunt. Quæ copioſiſi ime narrantur apud

Trapezuntium lib. 2. Rherorices. Et Boethius ſic eſſe pu⸗

tauit, ſic tradi dit, cum in quarto libro Topicorũ hanc ipſam
tractaret quæſtionem.) Docet eo in loco Boethius, tri fariã

differre dialecticen à Rhetorica, materia, uſa, & fine. Mite⸗-

gia, quòd Rhetorice circa hypotheſes, dialectica circa theſes

uerſetur. Vſu quòd dialecticus conciſa oratione, & ſyllogi-
(mis integris: Rhetor or atione perpetua & enthymematis;

hoc eſt, imper fectis ſyllogiſmis utatur. Fine, quod Rhetoris
ſinis ſit, perſuadere iudici: dialectici, ab aduerſario ipſo, id
quod uult, extorquere. Quæ illius ſententia quatenus uera

ſit, patere ex ils poteſt, quę diximus huius libri capite quin

to, octauo & duodecimo, Quanquã quod addit de uſu en-

chhymematum, & ſyllogiſmorum, id neutro eorum intelle-
diuum quos ſuperius expreſſimus, ſatis uem uidetur. Quan

do & Rhetor ille forẽſis uel creberrime integris utitur 1yà
logiſmis, neq; quic quam obſtare uidetur, quin in diſputati-

onibus etiam illis dialecticorùm, enthymematum eiſe uſus
aliquis poſſit, quemadmodum dictum eſt ſupra capite deci
moquarto. Et de dialectice quidem, quod credamus eſſe
munus illius, ſatis multis ſuperius executi ſumus.) Fuit emm
dictum capite tertio libri huius, finem dialectici eſſe, proba
biliter de re quauis diſſerere. Oratorem uel Rhetora, ea

dem enim eſt nominis utriuſq; uis.) Vt negari non poteſty

eoſdem plane fuiſſe, quos Græci olim rhetoras, & quos Ro
mani Oratores uocarunt: ita hoc rurſus uideo conſfuetudi-
nem obtinuiſſe apud ſcriptores Latinos, ut Oratoris nomã
ne ſignificent eum, qui cauſas in foro agat: Rhetoris, qui
Rhetorica doceat. Qui de qualibet re poſſet apte, orna⸗
teq; dicere.) Cicero I. de Oratore: Quamobrem ſi quis unià
uerſam & propriam Oratoris uim dennire, cõplectiq; uult,
is Orator erit, mea ſententia, hoc tam graui dignus nominez
qui, quæc unq; res inciderit, quæ ſit dictione explicanda, pru
denter, & cõpoſte, & ornate, & memoriter dicet, cum qua-
dam actionis etiam dignitate. Sed illis pam uiſum fuit,
ſplendide, ornateq; dicendi laudem per ſe ampliſſimã Ora
tori tribuere,.) Neq em̃, ut inquit apud Ciceronẽ Car us5
L PI&οRa=

5

lmnul

le

IfdA

⸗

te

Xα—

—

„ — 2

E =

EE

nt

ſus;

e

DE INVLNT. LIBER II. 31S

præſtabilius quicquam uidetur, ꝗ poſſe dicendo tenere ho=

minum cœtus, mentes allicere, uoluntates impellere ue-
lit, unde autem uelit, dedu cere. Hęc una res, in omni libero

populo, maximecd in pacatis trãquillisq; ciuitatibus, præ-
cipue ſemꝑ floruit, ſe mperq; dñata eſt. Quid enim eſt aut tã

admirabhile, ꝗᷓ ex in finita hoĩm multitudiie exiſtere unum,
id ꝙ omnibus natura ſit datum, uel ſolus, uel cum paucis
acere poſſ it? aut tã iucundum cognitu atq; auditu, ꝗᷓ ſiapien
tibus ſententijs, grauibusq; uerbis ornata oratio & perpo
polita? aut tã potẽs, atq; magnificũ, qᷓ populi motus , iudiciᷓ
xeligi6es, Senatus grauitarẽ, unius or one cõuerti? Quid ta
porrò regium tam liberale, tà magnificum, ꝗᷓ opẽ ferre ſup
plicibus, excitare afflictos, dare ſalutẽ, liberare periculis,
xetinere hoĩes in ciuitate? Quid autem tam neceſſariũ, ꝗᷓ te-
nerẽ ſemper arma ꝗbus uei tecus ipſe eſie poſſis, uel ꝓuoca

. re improbos, u el te ulciſci laceſſitus? Age uero ne ſemper fo

rum, ſubſellia, roſtra, cuxriam; meditere: quid eſſe poteſt in
Ocio aut iucundius, aut ma gis proprium humanitatis, ꝗ ſer
mo facetus, ac nulla in re rudis ?ια Et apud eundem Cice
ronem Antonius. Nam ut uſum, inquit, dicẽdi omittam, qui
in omni pacata ac libera ciuitate qñ atur: tãta oblectatio eſt
in ipſa facultate dicendi, ut nihil hoĩ m aut auribus aut men
tibus iucundius percipi poſſit. Quis enim cantus moderata
pronunciatione dulcior inueniri poteſt? Quod carmen art
ſicioſa uer bone cõſtructione aptius? Qui Actor in imitanda,
ꝗ Orator in ſuſcipienda ueritate iucundior? Quid aũt ſubti
liùs, ꝗᷓ crebræ accuratæcdh ſentẽtiæ?: Quid aũt admirabilius⸗
A res iplendore illuſtrata uerborũ? Quid plenis, ꝗᷓ omni re
rum gñie cumulata oratio? Neq; enim ulla non propria Ora
toris eſt res, quæ quidem ornate dici grauiterq; debeat. Hu
ius eſt in dando conſilio de maximis? ebus, cum dignitate
æxplicita ſententia. Eiuſdem etiam languentis populi inci-
tatio, effr enati moderatio- Eadem facultate, & fraus hoĩm
ad perniciem, & integritas ad ſalutem uocatur. Quis cohor
tari ad uirtutem ardentius? quis à uicijs acrius renocare:gs
uituperare improbos aſperius? q uis laudare honos ornati
Us?ꝗs cupiditatem uehementius frãgere accuſando poteſt?
As mœrorem leuare mlitius conſolando? Cum tractatlo

corum.) Vide li. huius cap. 2. Vhi hoc pollicetur ſe poſtea tra

citune, id quod hic abſoluit tandem. Nilſi reliquam artium
cumulũ prope immẽſum iuri illius ditioniq; ſubdidiſſent.)
oc facit Quint. lib. I. cap. 12. Et apud Cic e. Craſſus: Noſtra

eſt inq nit, oĩs iſta prudentiæ doctrinæq profeſſio, in quam

komines qualſi caducã atq; uacuam, abundãtes ocio, nobis
Occu=

3ili6 RODOLPHI AGRIC.

ccupatis, inuolauerunt. Atq; etiam aut derident Orator?,
ut ille in Gorgia Socratis cauillator: aut aliquid de Orato-
ris arte, paucis præcipiunt libellis, eos q; Rhetoricos inſcri
bunt. Quaſi non illa ſint propria Rherorum, quæ ab iſſdem
de iuſticia, de offic io, de ciuitatibus inſtituendis & regen-
dis de omni uiuendi, denique de naturæ etiam ratione di-
cuntur. Et rurſus in eodem uolumine, Quare omnes iſtos
me aut ore (inquit) deridete atq; contemnite, qui ſe horum
qui nunc appellantur Rhetorum præceptis, omnem Orato
ris uim complexos eſſe arbitrantur: neq; adhuc quam perſo
nam teneant, aut quid profiteantur, intelligere potuerunt.
Vero enim Oratori, quæ ſunt in hominum uita, quandoqui
dem in ea uerſatur Orator, atq; ea eſt ei ſubiecta materies;
omnia quæſita, audita, lecta, diiputata, tractata eſſe debent.
Idem & in Oratore ad Brutum, uniuerſam philoſophiam
particulam quandam uult eſſe rhetorices. Et in primo rur-
ſus de Oratore: Mea quidem, inquit, ſententia, nemo pote⸗
xit eſſe omni laude cumalatus Orator, niſi exit omnium re-
tum, magnarumq; artium ſcientiam conſecutus. Finga⸗=-
musch tam felicis ingenij mortale aliquod eſſe pectus.) De
hoc Fabius libro 12. ca paltimo. Fatendum tamen exrit, ſi
tzuqm de Oratoris officio qu æratur, non quæſitum iri de eo;
tanquam de diſcretæ alicuius certæc artis & cæt.) His pla-

ne conſentanea ſunt ea, quæ apud Ciceronem I. lib. de Ora-

tore diſſerit M. Antonius. Sed cum non donemus Rhe-
toris nomine eum.) Hoc ſolum, inquit, pertinet ad officiũ
rhetoricx, à quo ſolo Rhetor habet, uti Rhetor dicatur: hæc
autem eſt ratio eloquendi circa ciuiles cauſas, quamobrẽ
ſolum hoc Rhetoris officium eſſe dicemus, appoſite cõmo-

deq; dicere poſſe de cauſis ciuilibus. Ariſtoteles ergo ci

uilis ſcientiæ partem rhetoricen uocat.) Hoc ipſum facit
& in Rhetoricis Cic. Ciuilis quædam, inquiens, ratio eſt,
quæ multis & magnis ex rebus conſtat. Eius quædam ma
gna & ampla pars eſt, artificioſa eloquentia, quam Rheto-
ricam uocant. Et quæ ſequuntur. Hermoge nes etiam
de ciuilibus ſolàùm quæſtionibus dicere Rhetoris cenſer
eſſe.) Idipfum his uerbis pręcipitur in Rhetoricis ad He-
rennitum: Oratoris offic ium eſt, de his rebus poſſe dicere,
quæ res ad uſum ciuilẽ moribus ac legibus conſtitutæ ſunt,
cum aſſenſione auditorum, quò ad eius fieri poruir. Et

ſicut Cicero ait Gallum dicere ſolitum.) Hunc Ciceronis

locum attigimus lib. ſuperiore, capi. 17. Raq; apud Græcos
Exant, quos 7&αραατνπιε μοοa: ant.,) Craſſus primo de

Orato⸗

5

alben
i⸗
Latin
Lig
Cpr
idel

9⁰
qae
Tal
liu
pr.
co!
ſto
gue
fen

us,

git
pe
tep
ſent
taiie
ſe R
ture,
lienm
io
lan
ndi
e
nolt
en⸗

—

DE INVENT. LIBER II. szy
Oratore. Quod ad nomen attinet, vpα u negocii m ac

cauſam ſignificat. Inde νι ραανυπιÜ, qui in negocijs cau

ſisq́; uerſatur, que m haud icio an nos dicere poſſimus cauſi

dicum, & rabulam quendam forenſem. Qui dicenti res, ut

Quintil. inquit, uelut telã texenti miniſtrabat.) Senſum Fa-

bij magis re fert, ꝗqᷓ uerba, ꝗᷓ apud eum autorem lib. 12. ſic ha

bem: Neque ego ium noſtri moris ignarus, oblitusue eorũ,
qqui uelut ad arculas ſedent, & tela agentibus ſubminiſtrar.

Neq; idem Græcos quoq; neſcio factitaſſe, unde nomen ijs

pragmaticorum datum eſt. Cui quidem Rhetorices etiã
uocabulum conſentit.) Verbum Grecum eſt 610: q̊d et ſi
hodie id quod fluo ſignificat, ta men ueteribus eti: m id fu-

iſſe quod dico, apparere uel hinc poteſt, quod inde & α. 7.
u erbiu m deſcendit: & ab Heſiodo in principio operis 47α .—M
NRo αιια inſcripti, &οa εrοιτι cuntur, ques

Latine dictos indictosq́;, laudatos & illaudatos, celebres

ͤ ignobiles dicere poſſumus. Similiter apud Aratäin prin

cipio vε Oοαιιορ 5édiετ⁰ο1 Aνορσα ιααιàρραοb.

id eſt, quem homines nunquam ſilentio pr ætereunt. Einc er

go deriuantur & hęc, &Gττ—σρ énορραει, ατερρπιιεεο. Id

quod ſecundo Oraroriarum inſtitutionum lib. teſtatur &

Fabius. Et Cicero in Oratore ad Brutum: Sed iam, inquit, il

lius per fecti Oratoris, & ſummæ eloquentiæ ſpecies ex ri

primenda eſt, quem hoc uno excellere ii. oratione, ætera in
eo latere, indic at nomen ipſum. Non em inuentor, aut cõpo

ſitor, aut actor hæc cõplexus eſt omnia, ſed & Græce ab elo

quendo Rhetor, & Latine eloquens didus eſt. Cum ſint au
tem, ut alio loco dixi mus.) Libri huius ca. 23. Cũ & ſua poe

tis, ſua hiſtorięg danda ſit.) Hanc eloquendi diuerſitatẽ attin

git in libris de Oratore & Cic. Maximumce; diſc rimẽ eſt
apud poetas.) Cuius præter alios meminit in libello de Ar-
te poetica Horat. Sola eloquendi ratio ſemꝑ fuit.) In hãc
ſententiã multa Cic. li I. de Orat. ad Qifratrem. Ciuilis uerò
raiio, qm̃ cœpit in Græcia in qua ſtu eſte.) Fabij Ii. 3. de origi
ne Rhetorices uerba hæc ſunt: Initiũ ergo dicendi dedit na-

tura, incremẽtum artis obſeruatio. Hoĩes enim, ſicut in me

dicina cum uiderent alia ſalubria, alia inſalubria, ex obſer

uatione eom effecerunt artẽ: ita cum in dicendo, alia utilia,

alia inutilia deprehenderent, notarunt ea ad imitandum ui

tandũc;, & quędã ſecundũ rationem eoτπD adiecerũt ipf qq;.

Hæc cõfirmata ſunt uſu, tum ꝗᷓ ſciebat quiſq; doc uit. Sed
multo poſt ſecutus eſt Ariſt. ꝗ primus eã in artis formã co-

ere adorſus eſt. Gloriatur ipie Ariſt. in fine libri de elẽchis

ſophi-

l

guit dici imperitius, Iœ deratos populo fieri fundos opor-

B8 RODOLPHI A GRIcC.

fophiſticis, cæteras quidẽ artes omneis paulatim c œpiſſe⸗

S& ah aliis quidem eaiz eſſe inuenta principia, ab alijs au-

ctas eſſe, ab aliis tandem aliquando abfolutas: quæ autem
Ale tra dita ſint de ratiõe ſyllogimone, ea oia à ſe uno & in-
uenta & -fecta abſolutac; eile. Quèd ſix aũt dialecii e poſt
cCcæteras artes inuenta, obiter a pud Ciceronẽ docet his uerx
his Craſſus: Nam uetus quidé (inquit) illa doctrina eadem
nidqdetur, & recte uiuendi & bene dicendi magiſtra, Neq; di
ſiuncii doctores, ſed iidem erant niuendi præceptores atq; di
cendi, ut ille apud Homerum Phœnix, qui ſe à Peleo patre,
Achilli iuueni comitem eſſe datum dicit ad hellum, ut illi

