metu imaginẽ, ſimulachruq; capere. Post hæc, an
noctu poſſunt apparere, cũ etiã ea, quæ natura cõ

poßint eſſe moleſti. Videtur enim ſi ꝗd noxiũ habu
erint in natura, id é corporibus fuiſſe,

—α1

iſſe ci corporibus. Hinc iam ſegtur, an poſsint ulla
ope humana coërceri, an poſßint quicꝗᷓ carmina, an
poßint eos coërcere carmina. Hæ alit quæ ſtiones
oẽs, in ipſis primæ quæſtionis ſunt poſitæ uerbis:

quod ipſa res indicat, At in priore Cicerõis quæſti
one, quatuor illæ quatuor librorũ quæſtiones inclus

dutur in uno eo uerboc(ſolã) in quæſtione poſito. s

enim ſolã uirtutẽ ſufficere ad beate uiuenduũ docen

d est, prius oſtèdatur oportet, mortẽ malii nõ eſſe.
Si enim ca mala ſit, opus erit ad beata uitã immor-
talitate. Deinde, dolor ſi malus est, cadatq́; in ſabi

entẽ, deerit rurſus aligd uoto ipſius. Cicero igitur
conatus eſt docere, nõ cadere eu in ſapientẽ, quod

ut ſplendidius erat, ita impetrabilius ſortè fuiſſet,
propiusq́; fidẽ, nõ eſſe malu dolorẽ: ægritudinem *Accuſatiui
H .XX autem iſti abſoluti

idiq; depoſia

è S
8 * .-

Eunt: itaque
uertendos
appa ret in
nolatinos.

222 RODOLPHI AGRIC
aũt & perturbationẽ, ſi nõ ueniũt in ſapientẽ, ni-
hil oĩm extra ſe expetendi eſſe ſapienti, propter
quæ iſta ſuſcipiũtur, oſtendũt. Ergo nudus iã ſapi

ens, nudæ relinquetur uirtuti. Sed de quæſtiõe quo

— —

tuplex ſit, & quõ ſtatus quæſtionũ, quõ etiã non-
—

ipſa quæſtio inuenienda ſit, & una imn plures
quæ ſtiões, hoc pacto nobis ſit explicatũ.

“ Scholia in caput 14.

propoſitã iam ꝗſtionem.) Rodolphus in cõmentario ꝓ-
Iogi declamationũ Senecæ hũc locum pulchre exemplis illiu

2— .⸗ –

ſirat. Faciũt etiã huc ꝗᷓ unt apud Eraſmũ poſteriore cõmenta
rio de Copia. Qigtrahunf uel ex uerbis.) Ex uerbis ꝗſtio

nes ducunt, qties uerba ipſa ꝗſtionis principalis, uel ſeor-

ſum ſingula inſpicimus, uel qdam eom cũ quihuſdã conferi

mus. Côtineri uerbis dicuni illa, ꝗᷓ cũ rebus eis, ꝗᷓ uerbis ſi-
Enifi cant᷑, certo dam nexu cohærent. An Cato recte tra-

diderit Martiã Hortẽſio.) Huius facti mentionẽ fecimus ca.

2

nuius li. 8. Nãq; nõ defuerũt Philoſophi, & c.) Ab hac ſentẽ
tia nõ ita multã abhorrẽt, qᷓ in Smpoſio Platonis dicit Pau

ſanias. Cuius uerbaAulus Gellius hũc in modũ Latina fecit:

Omne, inqt, oĩ no factũ lic ſeſe hahet. Neq; turpè eſt quãtum

in eo eſt, neq; honeſtũ: uelut eſt, quas nũc facimus iplſi res, bi

bere, cãtare, diſſerere. Nihil nãq; hop ipſum ex ſeſe hone-
ſtã eſt, qu ale cũ fieret modò factũ eſt, tale extitit. Si recte, ho
neſteq; factũ eſt, tum honeſtum t: ſin parũ recte, turpe fit. Sic
amare, ſic amor nõ honeſtus oĩs, neq; oĩs laude dignus: ſed
ꝗ facit, nos ut honeſte amemus. Vicerit ne Amazones Her
cules.) luſtinus lib. 2. & Herodotus lib. 4. Strabo lib. It. inter
fabulas refert, quæ de Amazonibus dicunt. Nomẽ habẽt à

priuatiua particula æ & ααε⁵„ mamillä ligni ficat: eò qd

mamillã dextrã inde à puericia uſq; a duſtã haberent: ꝗᷓ ſi qñ
poſcerer᷑ uſus, expeditius eo brachio uterent᷑. Qux loca te-
aiuerint, nõ uſquequaq; inter autores cõuenit, neq; in eiuſdẽ

ſemp locis mãſere. Aiùt fuiſſe genus muliene, quæ ſine uiris

atq; adeo in contemptũ quenda uirone, ꝑ ſe Rempub. admi-
niſtrarint, hella geſſerint, aliis etiã imperarint. Hane reginã
quandã, inter cæteros labores ſuos feri uiciſſe Hercules,

balteumq ei ablatũ Euryſtheo tradidiſſe. An pugnẽt cum

Iri

con
rige⸗

mae

ſduerl
um

iilatan

ſasli
acid
A
ſeſſtu
ſolin
iple
Ee.
line
uiu
1a
N7
que
puta
prim
Anm
bus
Gulun
ſopho
A⸗

lumne

kuer.

ſedea

æ

a
Mort
nor⸗
ere
cen⸗

.
.
. -=

z 5 .

4

DE INVBENT. LIB. II. 225
gfuibus Pygmæxi.) Plinius lib. v. cap. II. Super hos inquit, ex
trema in parte montium Spithamæi Pygmæi narrantur, ter
mnas ſpithamas longitudine, hoc eſt, ternos dodrantes nõ ex
cedentes:ſalubri cœlo, ſemperq; uernante, montibus ab Agꝗ
lone oppoſitis, quos à gruibus infeſtari, Homerus quoq; ꝓ
didit. Fama eſt inſidentes arietum, ca prarumq; dorſis arma.
tis ſagittis, ueris tempore uniuerſo agmine ad mare deſcen
dere, & oua pullosq́; earum alitum conſumere, ternis eam
expeditionem menſibus confici, alit er futuris gregibus non
non reſiſti, caſas eorum luto pennisq; & ouorum putamini
bus conſtrui. Ariſto teles in cauernis uiuere Pygmæos tra-
dit. Vide Homerum IM¼Ü.2.. in principio. 10d propoſi-
tum antea, id eſt theſim diximus.) Lege cap. 8. Alexander
ſu buerſis Thebis.) Samptum exemplum ex y. lib. Inſtitutio
num Fabij. Tractat idem Eraſmus in Copia, decima ratione
dilatandi, & in Pandectas ſeribens Budæus. Item Trapezun
tius lib. Rhetoricorum 3. A Caſſandro.) Hic unus fuit ex
ducibus Alexandri, qui illo mortuo Thebas reſtituit.
Apud Amphyctionas.) Amphyctiones, inquit Budæus, cc
ſeſſus quidam fuit Græcus, apud Thermopylas conuenire
ſolitus: ab Amphictyone Deucaleonis filio ſic dictus, qui &
ipſe populos cum regnaret, ad conuentus cõuocaſſe dicitur
&c. Lege Budæi annotationes in pandedctas, Et Eraſmi Chi-
liadas: Amphyctionum conſeſſus. Solam ad bene beatedd
uiuendum ſufficere uirtutem.) Hoc docet Cicero Tuſcula-
na quinta. Nihil mali eſſe in morte.) Id prima Tuſcula-⸗
na uarijs argumẽtis oſtenditur. Hinc iam tribus libris ſe
quentibus.) Id eſt, Tuſculana ſecunda, tertia, quarta, Diſ-
putationem.) Cicero lib.5. epiſtolarum ad Atticum: Quod
prima diſputatio Tuſculana te confirmat, ſane gaudeo.
An manes noctarnis moleſti apparitionibus poſſint carmini
bus coë̈rcexi.) De hac manium apparitione nouum eſt mira
culum in epiſtola quadam Plinij lib. 3. de Athenodoro philo
ſopho. Vide Auguſtinum lib. 9. cap. II. & Iuuenalem Satyra 2.
*Quzæ autem & quantæ lint uires carminum ſeu incantatio⸗-
num, expli cat in pharmaceutria Virgilius. Et apud Plinium
de uer bis & incantamentis carminum caput eſt lib. 28.
,Sed de quæſtione quotuplex ſit.) Epilogus eſt eoum qug
de quæſtione dixit. Quæ quoniam multa ſunt, & diffuſe tra
ctata, age nos quoq; uelut enumeratione quadam omnia in
memoriam reuocemus. Quæſtio eſt cum interrogatione
elata oratio, ad quam ita eſſe aut non eſſe reſponderi queat.
Ea quomodo ex ſentẽtia Rodolphi diuidatur, ſubiecta in
dicat deſcriptio.
G X 2 Qux-

.

Quaſtio-

nũ diuerſi

tas ſumiĩ*
srifariam

22r4 KODOLPHI AGRIcC.

( Aut enim quærimus an ſit res

Vnũ ſimplex Aut num noc ſit illud.
quod ex ſim
plici pronun Aut eſt fl⸗
ciato naſcit. * Aut quõ hoc ſii ¶nitio.
ſuntq tres ei illud, ꝗd eſt rur Aut gen⸗
us differẽtię. ium ꝗᷓ druplex. nus.

ex par- nam id quod Aut pro-⸗
te ipſa-⸗ prædicatur prium.
rũ rerũ . Aut acci-
Atque dens.
ita duo
earum Copulatũ, ut uoluat ne cœlõ
ſunt ge & terra quieſcat.
nexa. Compoſitum,
quod eſt du-
plex. Diſiundum, Sit ne aut dies

“ aut nox.

Aliæ prædicatiuæ dicuntur,

ut ſit ne homo bipes.
Prior, qua 2
ð G quæſtionum
Deinde 1 Alięconditionales, an ſi quis
ex mô ꝗᷓ currit, is & moustur,
rEdi. At-
q; hĩc du Aliæ puræ funt, ut an ſit ani-⸗
plex Ori ma immortalis.
tur di-

uerſitas, „ Altera, qua

quęſtionum. 3 Aliæ modales, in quibus ali-
. quis horũ quatuor ineſt mo⸗
dorum, poſſibile, cõtingens;
impoſſibile, neceſſarium.

„ Poſtrem ‚pro diuerſitate artium ad quas pertinent, quo-
modo tanta quæſtionum diuexſitas ſit oporttct,cduani ipſa⸗

rum eſt artium.
lIam

ltte

ſ⸗

DE INVENT. LIB. II. 225

lam quiſquis ſcribit aut dicit, quæſtionẽ aliquã tractat-

Ea in altercationibus tum apparet, cum quod alter af-
Armat, id alter negat.
In cæteris orationibus inueniri ſic poteſt, ſi perſonam,
xem, & conatum inuigem comparemus:
Præterea quæſtiones eæ, in quas prima qu æſtio diduci
eur, partim in uerbis ipſis poſitæ ſunt, partim in ijs quæ uer-=
bis continentur. Verbi cauſa: Z
Prima quæſtio eſt. ””
An recte Cato Martiam Hortenſio tradiderit.
Quæſtiones incluſæ in uerbiis.
An fuerit Cato, an Martia, an Hortenſius, an ſit aliquid
rectum, an Cato Martiã tradiderit, an tra diderit eam Hor-
tenſio, an recte Cato Martiam Hortenſio tradiderit.
Quſtiones incluſæ ijs, quæ uerhis continentur. An ho-⸗
mo quiſquam uxorem habuerit, an recte habuerit, an dimi-

feerit, an recte dimiſerit: an tradiderit alteri, an recte tradide⸗

rit. Deinde, ſum Cato uxorem habuerit, num recte habue-

rit: num dimiſerit, num recte dimiſerit: num tradiderit alte-

ri, nũ recte tradiderit. Hinc iam, eequid Cato habuerit Mar-
tiam, ecquid eam dimiſerit, ecquid eam tra diderit alteri,
ecquid Hortenſio: & unumquidq; iſtorum, recte an ſecus.
Inde iam poſtremo loco ſequuntur illa: An ciuis Roma-

nus, ſenator, philoſophus, & quidem Stoicus, homo ſeuerus?:

ha buerit, dimiſerit, tradiderit: & an recte habuerit, dimiſe-
rit, tra diderit: uxorem, atq; hãc quidem nobilem, luuenem,

pudicam, deniq; Martiam: homini alteri, nobiliori, liberali-

us uiuenti, conſulari, diuiti, gratioſo, eloqu entinidq; hoc tens
pore, hoc modo, propt er has cauſa s. Quæ tam late diduxit
Rodolphus, non quod omneis haſce quæſtiones explican-
das exiſtimet: ſed ut ex multis, ea quæ noſtro potiſſimum in

ſtituto commoda fore uideantur, eligamus. Atq; hactenns

de quæſtione.

ORATIONIS8S EXK VARIA
ſtruendi ratione diuiſio.
„ . Capat XV.
. 1 5, ℳ goren r äo,r erg
Roximum eſt, ut quia de materia dialect ices.
hoc eſt, quæ ſtione diximus, nucde inſtrumẽto
X 3 pſius

ae RODOLPHI AGRIC.

oratie⸗ Pe ereani nanip qul diß L idem cona- V
tur faceré de illo ſen
Orationis multæ poterant fieri diuiſi ones, no-⸗
bis duæ maxitne ſufficient: quarlim altera à ggn
ctura ip 4,, ſe
tur aute omnisoratio, aut ſi, ie, ut Lofli Dila n⸗ ,. In

ut ſit conciſ— 4.

erlitiq; propriam eam dialectices eſſe. Equidẽ cum
boßit utraq; orat ione, & cõciſa⸗ perpetua, pro
babiliter ornateq́; dici, utranq; etiam ad dialecti-
cum communiter & rhetora crediderim pertine-
re:cum antea rationem probabiliter diſſerendi, di
alect ico:ornaté, rhetori aßignauerim. Ergo &
in foro ingens etiam ſemper fuit oratoribus in al-
tercationibus labor: ſeu cum teſtem interrogarent,

ſeu cu ex perpetuæ dictionis decurſu in id ſunt de

lati, ut per ſingula argumenta premerent aduerſa-
rium, & uel illius ſ fletio confe ßionem exprime-

.,6 tilia-

re⸗ rent. Vnge caita⸗ adhuci keipe uſum à Quin

rum m adhioetliudationcn lhori liones
tamina Bc Zcnau cauerdale in —
Aillam explicitæ manui ſimilem dicebat. Et illã qui
õ dem perpetuam orationem, uocant, attribueruntq;
S eam rhetori: baſte uerò in n foro al altercat ionem, uolis

is
Mern
auit.
rſis
len
cireo
nu
in
in
inf
ort
Cor

=

eri

DE INVENT. LIB. II. 227
tiliano altercationes uidemus. Comici uerò &
Tragici poẽtæ, quod nemo negauerit, ciuili oratio
nis generi (ſi illud proprie rhetoricum eſſe uolu⸗-
mus ) magis ſunt uicini, ꝗᷓ ſcholaſtico philoſopho-

rum: ꝗ tamen ipſi, interciſa conſtant oratione. Con

tra quæcunq; fere Ariſtoteles, permult

alij pre
clari in philoſophia noĩs ſcripſerunt, p

petuo ora

tionis connexa ſunt textu. Sed &alius dia logo

eandem rem, alius unius tantli perſonæ oratiõe tra
ctauit. Vt de amicitia Cicero in Lelio perſonas al-

ternis dicentes induxit: Ariſtoteles in Ethicis ean

dem rem ſuis ipſe uerbis eſt executus. Hæc id-
circo dixi, ꝗa de oratione & partibus eius dictu-
rus ſum nõnulla, quæ ſolet etiã à rhetoribus expli
cari: ne quis ea ciũ legat, egreſſum me terminos in-
ſtituti mei credat. Ci enim ſit (quod ſæpe iam di
ximus) dialectices munus, accõmodatè ad fidẽ pro
cuiuſ. rei natura diſſerere: fatendum utiq; erit,
quomiã id oratione uelut inſtrumento fit, quacunq:
id oratione fieri poßit, eam dialectico inter artis
ſuæ inſtrumẽta eſſe numeranda. Neq; tamẽ ne
gauerim multuũ hæc duo orationi genera diſtare,
ci iſi⸗ int inſtäãtiora, magisꝗ; urgeat cõciſa, & pluriũ
utiq; fraudii: ſint capacia, earũ maximé, Juæ ad-
uerſario laqueis captioſarũ interrogat ioni u ſtruun
tur. Qud fit, ut perſæpe oratores in ppetuis actiöi
X 4 bus,

22 8 RODOLPHI AGRIC.
bus, ſi quando acrius premunt aduerſarium, imiten
tur altercantem, interrogètq́;, ecquid habeat quod
reſpondere uelit? ecquid poſiit iſtis contradicere?
Perpetua uerò dictio, tractu æ qualitateq́; ſua iudi
ci eſt aptior: ut qui non adeo quæ prorſus ſunt ue-
re lobus magis ſequatur ueriſimiliora di-
n: quiq; potius ex toto orationis complexu,
omniumq́; eorum quæ dicuntur comparatione, ac-
cipere malit, quod probet aut auerſetur aduerſari
us. Aduerſarius uerò nihil uellet prætermiſiſſe,
quod ipſum offendere poſſet: ſed potius ſtatim unũ
qvuidq́; apprehendere cupiet, ſingulisq́; inſiſtere,
neque quicquam è manibus niſi ui dicentis abre-
ptum dimittere. Est itaque(ut ſic dicam) in perpe-
tua orat ione ueritatis color plerunque ſpecioſior:
in alternatione diſquiſitio exactior. Qualeſcuq;
tamen ſunt orationum iſtæ differentiæ, quia utra-
que docemus, utraque intra dialectici ueniet tra-
ctatum.

Scholia in caput 15.

Struitur autem omnis orattio, aut ſic ut cõtinens ſit.) Fa

bius Quintilianus lib. 2. Itaque cum duo, inquit, ſint genera
orationis: altera perpetua quæ rhetorice dicitur: altera con -

ciſa, quæ dialectice: quas quidem Zeno adec coniunxit, ut
nanc compreſſæ in pugnum manus, illam explicitæ diceret
ſimilem: etiam diſputatrix uirtus erit: adeo de hac, quæ ſpeci
oſior atq; apertior tanto eſt, nihil dubitabitur. Et Cicero in
Oratore ad Brutum: Zeno quidem ille, inquit, à quo diſcipli
na Stoicorum eſt, manu demonſtrare ſolebat, quid inter has
artes intereſſet. Nam cum compreſſerat digitos, pu enumch
ð ðMU fece-

nl

mion
lutt
loch
losp
ſlot
nmi⸗
Pis,
nt
ſrum⸗
Ction
nttee
atic⸗
num!
famnh
conci
nerd
e0
t
bil
cut
bu
eſt
dit
Hun
time
lius

.

in

ae

DE INVENT. LIB. II. 229
fecerat, dialecticam aiebat eiuſmodi eſſe: cum aut em didu-
xerat & manum dilatauerat, palmæ illius ſimilem eloquen
tiam eſſe dicebat. Vide Senecã lib. I4. epiſtola 9o icem Quin.
tilianum lib. 2. Equidem cum poſſit utraq; oratione.) Pro⸗

pat rationibus aliquot, utrumq; orationis genus communi

ter & ad rhetorem & ad dialecticum pertinere. Quanquam
hic quoq; uerborum magis quàm rerum inter Rodolphum
& alios pugna eſt. Etenim Rodolphus de rhetorica & diale
dica loquitur, quatenus hæ communes quædam miniſtræ

ſunt artium omnium, ita ut ab rhetore ornatus peratur ſer-

monis, àQ dialectico probabilitas. Quo certe modo tam con-
ciſam quàm continentem ſeu perpetuam orationem, utric
harum artium communem eſſe oportet: cum utroq; genere
orationis, probabiliter ornateq; diſſeri poſſit. Qui diuerſam
ſunt ſecuti ſententiam, hi dialecticen ad ſcholaſtica illa um-
braticaq́; certamina coartarunt: & officio rhetoris, eos de-
mum fungi arbitrati ſunt, qui forẽ ſibus illis adtionibus ope
am ſuam addixiſſent. At enim nonne & in forum interim
conciſum illud orationis genus uenire poteſt? Poteſt quidẽ:
uerùm id rarius. Et qui hunc in modum diſcreuere res iſtas,
eos non tam quid fieri poſſit, qu àm quid plerunc fieri ſole-
at, tradere uoluiſſe apparet. Cum antea rationem proba-
biliter diſſerendi dialectico.) Id fecit libri huius capite ſe-
cundo. Ergo & in foro ingens etiam ſemper fuit oratori-
bus in altercationi bus labor.) De his altercationibus caput
eſt apud Fabium libro ſexto, capite tertio. Quod autem ad-
dit Rodolphus editas eſſe à Quintiliano altercationes in
hunc uſum, de ea re dice mus nonnihil libro tertio, capite de
cimoquinto. Cicero in Lælio.) In libro de amicitia, qui LCæ
lius inſcribitur.

ALTERA DIVISI,O ORA=
tionis, & quid ſit expoſitio, quid argu
mentatio. Cap. Kvv.

A Lteram orationis diuiſionem ab orationis
A effectu diximus aceipi. Is est, docere, quõad
eius fieri poterit. Qui docetur autem, aut paratus
est crederę, aut eſt orationis ui cogendus. Sic &
X § ora⸗

2130o RODOLPHI AGRIC. n
orat io, aut ſatis habet explicare rem, de qua di-
eit, cuiuſ modi ſi t, ſecura fidei opinionisq;; eius qui .
audit: aut talem eſſe beruincere et iã renitente au-⸗ eit
ditore conatur. Illud expoſitiõe fit, iſtud argumen ſue
tatione Omnis igitur oratio, & prorſus omne quic
quid dicitur, aut expoſitio erit, aut argumentatio. ne
re. B Expoſit ionem priore libro diximus eſſe orationẽ, hit
. gquæ ſolam dicentis mentem explicat, nullo quo fi⸗ en
„ .. ddes duditi fiat adhibito. Argumẽtationẽ uerò ora ie
tieonem, qua quis rei de qua dicit, fildem facere co Mi
natur. Iuter narrationem & expoſitionem, item aͤen
argumentationem & confirmationem, nulla ſane gun
est differentia. niſi quòd narrationem & confirma ani

tionem duas orationis partes facimus, quibus cer-⸗
tus est in cauſis locus: ex poſitio aĩt & argumentaza gi

tio, generalia ſunt noĩ a: & in proœmio ſæ pe expo ag
nimus, ſe pe argumẽtamur: & in narratiõe interin us
argumentamur, & in confirmatione exponimus, 4t
& in peroratiõe itidem utrunq; nonnunꝗᷓ facimus. ip
Itaq; ut ꝗᷓ minimũ confunderemus noĩa iſta cum ſeſ
illis, placuit hæc ſic potißimum noĩ are: quanꝗᷓ ſit rg
ea nonnunꝗ apud autores inuenire confuſa. Ex-
poſitio ergo(quemadmodum dicimus) est, quæ rem ſ
recenſet ſolum talem aliquam eſſe, uelut credenti i
. . auditori Argumentatio, quæ talem eſſe rem, rati- 0
one peruincefe nititur. Vt ſit expoſitio: Vrbs anti,ꝭꝰ M

DE INVENT. LIB. II. 2 517
qua fuit, Tyrij tenuere coloni, Carthago: quæq́; ſe 4

quuntur. Cauſas enim propter quas oderat Aeneã
Iuno, recenſet poëta. Easq́; ſi ſic accepiſſet, ut dubi
um faceret, an odiſſet Aeneam luno, harumq́; com
memoratione cauſarum uellet id docere: argumen-
tatio eſſet. Nuc quia odium Iunonis uelut certum

indubitatumq́; ſumitur, cui cauſæ ſubduntur, non

ut oſtendatur odiſſe Aeneam Iuno, quippe pro cer
to id eſt, quemadmodum diximus: ſed propter quas
odiũ ipſum prouenerit, expoſitio eſt. Quòd ſi iam
cõuertamus orationem, dicamusq́;, non dubium e&t
quin oderit Aeneam Iuno, quoniam Carthaginem
amabat, cui exitium ab Aeneæ poſteritat e uentu-⸗

rum erat, & quia contra Troianos ſteterat pro Ar

giuis ſuis in bello, & reliqua quæ poẽëta ſubdidit
argumentatio fiet. Vt obiter admoneamus, idem
quandoq; expoſitionem & argumentationem, ma

tata tantùm orationis forma fieri boſſe:cum poßit

idipſum, & cauſa rei eſſe, & ratio. Rationem in
præſentia dico, per quam res cognoſcitur: cauſam.
per quam eſt. Ergo ſi quis, cum uideat deficere lu-

nam, diſſeratq́; id euenire, quoniam terra interpo
ſita ſit inter ſolem & lunam, excludatq; radios ſo-
lis, ne mißi ad lunam, illuſtrare poſßint eam fulga-

re ſuo, cauſam dicit, expoſitioq́; erit. Si quis au-

tem cum uideat lunam deficiẽtem, probet terram
inter⸗

–—

252 RODOLPHI AGRIC.
niterpoſitam eſſe inter ſolem & lunam, quoniã ali
ter deficere luna non poßit: rationem tantum red-⸗
det. At ſi cras defectum ire lunam prædices, idq́;
oſtendas, quia doceas terram inter ſolem & lunam
interuenturam: idem iam, hoc est, interuentus ter-
rgæ inter ſolem & lunam, cauſa erit defectus lunæ,
quia per eam eueniet: & ratio quoq; fiet, quia per
eam euentura eſſe cognoſcetur. Argumentatio
alut est, quod paulo post ſubiecit poëta, Meéne ince
pto deſiſtere uictam: Nec boſſe lItalia Teucrorum
auertere regem? Et reliqua: noli enim ſunt loci. Nõ
dicit Iuno ſibi ipſi tanꝗᷓ credenti, nolle ſe deſiſtere
propoſito: ſed addita ratione, docet ipſa ſe, quare
indignum ſit ut deſi iſtat: hortaturq́;, ut in ſententia
permaneat. Huius aut admonendi uidetur, nonnun
Juam in expoſit ionem uenire argumẽtationem, &
ſoeopius in argumentationem expoſitionem uenire.

E aq ſi ber ſe Téciplantur, quici; poterit uocari id

ipſum, quod est. Argumentatio erit itaq;. Aſſenſe-

Ve o & quæ ſibi quiſq; timebat. Vnius in miſeri
cenxitium conuerſa tulere. Quò magis enim botuiſ-
ſet brobare, 6 oͤmnes aſſenſiſſe, quam quòd gaude-

bant ſecuritate ſua? Ita apud Ciceronem pro Milo

ne: Seruos ex Appennino deduxerat, quos uideba-

tis: rei euim erat minim obſcura. Et baulo post ite
rum: Quen uocem eius ad hunc M. Catofrin ſta⸗

“ tints

DE INVENT. LIB. II. 235

tim Fauonius detulit. Et iterum: Vt ante ſuum ſun

dum (quod re intellectum ext) Miloni inſidias col-
locaret: quæ omnes argumentationes ſunt breues
quidem, ſed argumentationes tamen. Contra inter

argumentandim expoſi tio eſt. Vt pro lege Mani-
lia, rerum à Lucullo cõtra Mithridatem geſtarum.

Item pro Murena explicatio mſtitutorum philoſo
phiæ Stoicæ, quam Cato ſectabatur. Et pro eodẽ,
uerba minæq L. Catilinæ, & in domeſtica concio-

ne, & in ſenatu iactata. Laudationes ſæpe ui-

tuperationesq́; tote propemodum ex poſitione cõ

ſtant. Quæ cauſa fuit nonnullis, ut crederent in eis

controuerſiam non eſſe. Veruùm quia & inter ex
ponendum argumentatio, & inter argumentan
dum expoſitio, utraqy fitalterias rei acceßio, trang
eunt in nomen quoq; illius, cuius ſubſtantiæ iungun
tur. Quanquam enim partem quampiam ex poſitio
nis interiecto nodulo aliquo argumentationis fir
memus, non tamen tunc circa id ſumma cõ ſiſtitinn.
ſtituti noſtri. Et expoſitiones quæ inter argumen
tandum fiunt, quanquam ſiut utiq; per ſe dcceptæ
expoſitiones, tamen quia argumentationum pars

ſunt, & illis confirmandis deſtinantur, argumenta

tiones uocantur. Nomina enim data rebus eſſe uo-

luit Anaxagoras, non ab eo quòd ſolum, ſed quòd
maxime eſſent. egker 1 p = J

scho⸗

sz4 RODOLPHI AGRIC.
Scholia in caput 16.

Expoſitionem priore lib. diximus eſſe orationem) Li⸗
pri I. cap. item I. Inter narrationem & expoſitionem, argu
mentationem item & confirmationem.) His ad plenum in-
telligendis multum momẽti attulerit lectum huius libri ca
put 17. Vrbs antiqua fuit.) Primo Aeneidos. Locus notior,
a g aſſcribi debeat. Cũ idipſum poſſit eſſe & cauſa rei &
ratio.) Cauſam nũc dicit, ꝑ quã res habet utſit: rationẽ, ꝑꝗᷓᷣ
res haber ut cognoſcat᷑. Ergo res eadẽ, inꝗt, & cauſa eſſe põt
& ratio: cauſa, quatenus ꝑ ipſam res eſt: ratio, quatenus pex
ipſam cognoſcitur. Exẽpla ꝗᷓ addit, ſatis dilucida ſunt: modò

ne ignoremus, de fectum ſiue ecclipſim Iunæ prouenire inde,

quod terra inter ſolem & lunam interpoſita, obſtat, quò mi
nus luna radijs ſolaribus illuſtretur. Mene incœpto deſi-
ſtere uictam?) Verba Iunonis primo Aeneidos, indignãtis ſe
tot annos contra Aeneam fruſtra bella geſſiſſe, animantisꝗe
ſe ipſam ne ab ineœpto deſiſtat. Locus eſt notus uel pueris;
quocirca nihil cauſæ erat, cur huc plura aſſcriberentur.
Nonnunquam in expoſitionem uenire argumentationẽ.)
Quintilianus lib. 4, Argamentabimur, inquit, in narratione
nunquam, argumentum ponemus aliquãdo. Each ſi per ſe
accipiantur, poterit quicq; uocari id ipſum quod eſt.) Quo-
ties argum entatio, inquit, uenit in expolitionem, tunc per ſe
quidem inſpecta poſſet ſuo nomine, hoc eſt, argu mentatio di
ci, ſed quia in eiuſmodi oratione expoſitio dñatur, hinc eſt,

uti tota expoſitionis nomen recipiat. Idem fit, quoties expo

ſitio in cidit in argu mentationem. Aſſenſere oẽs, & quæ ſi
bi quiſq; timebat & c.) Verba ſunt Sinonis 2. Aeneid. quone
mentio ſiet & capite ſequenti. Vt pro lege Manilia, rerum
Lucullo geſtarum.) In ea oratione explicaturus Cicero,
quo modo magnum adhuc poſſet eſſe id bellum, quod cum
Mithridate gerebat populus. Romanus: initio Lucullũ lau-
dat, atq; res eius aduerius Mithridatem geſtas exponit. Lon
gum foret huc totu m locum aſſcribere, neq; ita multum mo
menti atrulerit ad eorum quæ ab Rodolpho dicuntur intel-
ſigentiam. Et pro eodem uerba minæc; L. Catilinæ.) Dixe
rat enim Catilina in domeſtica cõcione, miſerorum fidelem
deſenſorem inueniri non poſſe, nili eum qui ipſe miſer eſſet:
minime timidum & ualde calamitoſum eſſe oportere eum,
qui eſſet futurus dux & ſignifer calamitoſom. Dixerat idem
in ſenatu, duo corpora eſſe in republica, unum debile firmo
gapite alterum firmum ſine capite: huic cum ita de ſe meritũ
eſiet, caput ſe uiuo non defuturum & c. Nomina enim r
u5

lelu
ſhi

it
.

4

N⸗
n
tl⸗
ic
lot,

8

UeH
Chet
eſe
unt
ged
g⸗

14
0,

.

I

DE INVENT. LIB. II. 235
bus data uoluit Anaxagoras.) Philoſophus hic fuit Aſiati-
Eus. Claruit Athenis eodem tẽpore, quo Perſarum rex Xex
xes. Cum poſt annos complures ex Græcia in patriam eſſet
reuerſus, uideretq; deſertas poſſeſſiones ſuas: Non eſſem, in
quit, ſaluus ego, niſi iſtæ periſſent. Et qui annunciarat mor-
tem filij. Nihil noui nuncias, inquit, ſcieham enim me genu-
iſſe mortalem. Porro quod hic de eo dicit Rodolphusid (6
xecte memini) tribuit ei in Phyſicis Ariſtoteles.,

QyAM MVLTIPLENX SIT
parandeæ fidei ratio. p⸗ rr
cap. XVII.
— à nos ſingulatim de utraq, brinunni, de ar⸗
giguenafo dicamus, quoniam ſunt in ea ro
ur Meruili, diſſerentis Expoſi. ttio enim inuenitl ut
ita dicam fidem, argumentatto facit eam. Si quil⸗
autẽ habet expoſitio, ſicut habet utiq; artis, i
dialectico præcipiendum ſit, id fere ex argumen-
tandi ratione deſcendit-. Cum petatur autem fues

argumentatione, dicẽdum uidetur in primis, fſidem

orationi dupliciter cãtingere, aa ſcilicet Crora

tione. Rebus contingit fides, quam is qui audit,

uelut tacita apud animũ ſuum argumentat ione col
ligit: &ρÿcx perſona eius qui dicit: quia uel is puta
tur, cui tutò poßit credi: uel ꝗfe us aliquis, ut be
neuolentia, ut ira, ut miſericordia, propenſiorẽ ſa⸗
cit animum audientis ad credendi Et ex reli uis,
ut ſunt einpus, lucus, res, & ipſius etiam qui aau-

dit pſæpe cupiditas, uel & gtas ktench⸗ animi, cuius

anila ftrt ita eſſe⸗ſ ſe

236 RODOLPHI AGRIC.
dicendi modus. Vnde & perſeæ pe dubitatio dices-
tis, noſtram opinionem confirmat, non quia id uer
6 be efficiant, ſed quia credendum uidetur maxime l
o err 7 ei, qui nihil = Contraq́; argumen M
.“ toſius s & & ſoli ici dice ti, minus ha habetur interimfi- ui
Aei. Putamus enim, non fuiſſe de ſide noſtra dubita
tag Mien lbi ipſe non haberet: & guia ſei- Mi

rret nõ dicere ſe uera, in cam perſuaſionem uenire, 20
— ut ne ueriſimilia quidem nobis putaret uiſum iri. Minn

☛½
W vnde ductum etiam in prouerbium est, neminem
1 ſan bredihlliter alijs mentiturum, niſi qui fuerit e
antea ſibi ment itus. Sinon ille Vergilianus, nihil ha o
bet in uerbis ſuis, qud fiden, faciat eis, quæ de caſu dei
un ſouruharien en equi confingit. Vnde ergo fi Oj
Qes illi uenit? Primùm credebatur auectos hoſtes: 1
7 uie imoto metu, libertas i iam Troianis „negligen⸗D
tius omnia & ſocurius audiendi, in, minusq; ſuſpecta D ber
Pll 2 uerba Sinonis accipiendi, ut A
Nelode elenen relictum Poſtibia, nõ z uideri ni
ĩgffenſum ſult inimiee icum Agd hæc ne e
ſens pr uiro or, Giaſi⸗ ericor lax pef = ni
ð Palameds Troianis vlyßis emaulatione & ltafe „ 4
4 S Alis bellis dcceptior. Vlyſſes contrà Troianis aſtu

„ daa e. a dolisch inuiſus. Troiani cupientes uera eſſe quæ di aii

ccbantur: & paratiores ad credendum, quia nul-

. . : Si, Uun ulthini elt gremunt Mnaco⸗ Præterea mn

rS. X g0 al-
Pa, ⸗e

. *

Fa ae

DE INVENT. 11. I. 237

„palladii à Sræciz Troia furto ablatum. Equus »
e animal Pium bellis, & deæpræ, idi bellorum ſa-
n cerum. Poſt Laocoon à draconibus peremptus, qui
equum uiolauerat. Quia narrantur omnid co 4 conſen

. tanea iſtis, quanquam nihil ſit in oratione, quo ue⸗ . S S, D , 7
ra quæ dicuntur probentur: ipſe tamen collectione E. 5 DE
4 collationeq; re rer auditor, & earum inter ſe 0 *½ r. :.
gis & coòngruentid, ſic eſſe ſibi perſuadet. Ergo
credumnturalia, quia uera eſſe certum est, quale 1
1 quod primum narratur de Palamede: H
belelal. proditione Pelaſæl l emn rrr,n
riſontci in o indicio, rese bella uetabatt.
ei Demi/a, , nD Btiterlm! 2e
Omnis ſpes Danam, & aen i fiducia belli,
VPralladis auxilijs ſemper ſtetit. .
1r Alia creduntur, quia ſunt per ſe obabilic ue
Ssepe ugin Danai Troia cupiere relicta
Moliri, & longo feſei diſcedere bello. S t,·
1 „Et,
Aſſenſere vmnes, & quæ ſibi quiſq; timebat, . 8. S
1 Vnius in miſerie Xxitium conuerſa tulere.
Alia creduntur, quia alijs ueris ſimilia ſueut D
Sanguine Hucrendt reditus.
LCLreditur enim, quia ſimile illius est:

Sanguine placaſlis uentos & uirgine cæſa: quod
certum eſt. Sic etiam,

1

2; 58 RODOLPHI AGRIcC.

Hinc ſemper Vlyſſes S
Criminibus terrere nouis, hine ſpargere uoces 4.
In uulgum ambiguas. N
Certum erat antea talia ſolitum illum facere.
e uedam uelut in numerum creduntur, quia non in
eeeeeent, cur falſa ea putemus: VvVt,
..à Ii me comitem & conſanguinitate propin quum n
PVPauper in arma,pater primis huc miſit ab annis. iui
Bt, Bis quinos ſilet ille dis, tectusq; recuſat
.* Prodere uoce ſua quenquam, aut opponere morti. ne
e, Pt, Limo ſoc; lacu per noctem obſcurus in ulna DHe l

A⸗Ci litui. in⸗
Non enim est, cur iſta uel ſic uel potius non ſic fli-In
ca credamus. Quædam etiam fidem habent, quis

inter duo prorſus uera uelut uia uf tranſitus qui- .
dam ſtatuit tur: occupantq; eà mens, quia ad alia .
non reſpicimus, ut hæc uera credamus. Vt Palame- 14

dem fraudibus Vlyßis o?c:ſum e s Pro onfeſſo
e&t, & Sinonem relictum à Græcis in patriam pro l
fectis, res ipſa indicat. Cõnectit hæc duo capita i u
. non, bin ſumpto fundamento fraudis, quòd cõſan m
—— Aulineus eſſet Haeere: Qucd eun uideatur nihil
ffſfſumme rerum allaturum, & uelut extra rem, & (
nihil ad rem pertinens, pro uero accipitur, origi u
nemq; fidei præbet omnibus illis, quæ poſtea dicc- n
tur. Vt nterim admoneamus, nulla parte illum qui mae
c8=

1.

—

17

DE INVENT. LIB. I. 233
eontra nos diſſerit, acrius inſpiciendum, quàm ubi
inimum urgere nos, ueletiam ridiculus nobis, fir
mare partes noſtras uidebitur. Ea nanq; quæ palꝗ
nos premunt, uelut aperta uis, ui repellitur, ipſaq́;
uel indormientes nos impetu ſuo excitant. Quæ ue
rò tanquam ſtolida, & nonnunquam etiam ut pro-
ſutura, proferuntur, ius plerunq,, ogra⸗
uius diffciliuaq́; uitatu periculum ſerunt. Poſtre-

mo creditur dicenti ipſi, quia uel grauis uir uel be

AE AKA AL 2

MAAAEE

neuolus putatur. Ad id figurandum pertinet, quod
gnα „ ,„ . . S 32 . ℳ.
diæit Pas odiſſe Firos. Et, Quod dij prius omenin
ipſum Cõuertant. Quanquã ſint autem hæc omnia

in ipſa oratione, non tamen altera adhibetur alte-
ri, tanquam fidem factura: ſed ſingulæ per ſe poſi-
tæ, reputatione audientis apud animum ſuum com

parantis eas, parant fidem. Pleraq; uerò ſeipſis, ſo
la rerum æſtimatione, quia apte accommodateles
omnia natureæ ſuæ dicuntur, idcirco uidentur cre-⸗
dibilia. Hocq; fidei genus, cum omni orationi non-
nunquam tum eſt expoſitioni maxime neceſſari
um, cum non habeat ea ſide niſi ex rebus. Fides
dautem queæ fit oratione, et, quæ conficitur argum?

tãdo, cũ rem dubiã probabili colligimus argumen

to. Id uerò quo ſimul cõplectimur rẽ, quã probare
uolumus: & illud inuentum, quo probare conamur
eam, argumẽtationẽ eſſe dicimus. Sane quo pacto

X 2 Ar

7

6

240 RODOLPHI AGRIC.
argumẽt rei probãdæ argumentãdo adhibeatur,
in cõmune prioris libri mitio, ꝗᷓ potuimus aptißi-
me conati ſumus ex plicare. In hoc loco, quæ argu
mẽtat ionis, hoc e&t, oratiõis ſunt propria, dicẽtur-

Scholia in caput 17.
Ex perſona eius qui dicit.) Autoritas quomodo fidem
conciliat, uide Cic eronem in Topicis ſub finem, & Quinti-
lianum lib. 4. cap. 2. Vnde & perſæpe dubitatio dicentis.)
Quꝛa de re plæracd; eſt uidere apud Eraſmum in declamatio
ne quæ Lingua inſcribitur. Accipere,) Videtur le gendum
accipiendi. Non uideri niſi.) Videri hoc plane redundat, ſi
grammaticam cõſulimus. Quinihil improbius affirmet.)
Tribus maxime perſuadetur, uita dicentis, ueritate rei, &.
ſimplicitate elocutionis. Vide Ariſtotelem lib. 2 cap. I. Rheto
ricorum. Neminem ſatis credibiliter aliis mentiturum.)
Quincilianus Iib. 12. Prodit enim ſe, inquit, quamlibet cuſto-
diarur fimulatio. Nec unquam tanta fuerit eloquendi facul-
tas, ut non titubet ac hære at, quoties ab animo uerba diſſen
tiunt. Sinon ille Vergilianus.) ſecũdo Aneid. Similem nar-
xationem eſt uidere apud Terent iũ in ατ%. qua Syrus Cli
niæ ſuſpicionem tollit. Id uerò quo ſimul.) kaq; argumen
tatio eſt oratio ea, quæ &rem probandam, & argumentum
quo probare rem eam uolumus, cõplectitur. Cicero in Par-
titionibus ait, argumentattonem eſſe explicationem argu-
menti. Idem in Rhetoricis, nomine argumentationis duo ſi
gnificari dicit, argumentum ipſum, & artificioſam inuenti
iam argu menti expolitionem. Sane quo pacto argumentum
rei probandæ argumentando adhibeatur.) Lege lib. ſuperio
xis capite ſecundo.

QVOT ARGVMENTANDI
ſpecies ſint, & quæ ſingularum
ſpecierum partes.
—” e. Caput XVIII. S
ldes mnis quæ fit argumentando, aut enſi
bus primm cœpit, deſijtq; in mentefn, in qus

.

Soynsrnsns ſenn, oen rP wn ne⸗

0

ié,

8 ee r S

DE INVENT. LII. II. 241
neceße est fidem omnem conſi, iſtere. Aut ipſa per ſe
mens, alteriex alterores perceptas conferendo, col
legit. Prius eſt, ut quia uidimus lunam iam pleni-
lunio deficere, & iterum tertio, quartoq; itidem fi
eri, dicimus: luna tunc & tunc, & alio item alioq;
tempore pleniluuio defecit, nec unquam aliter esᷣ

uiſum:colligimus ergo, luna nunquam niſi plenilu- .
nio deficit. Priora enim illi ſenſu percepta ſuert ſ
.
gulatim: poſterius autem quod est, lunam nunquum :

4 niſi plenilunio deficere, mente ſola percipitur. Se-
cundum, cum mens Alterum colligit ex altero. Ve
cum dicimus, luna nunquam deficit niſi plenilunio,
n ergo neceſſe e&t id fieri interuentu terræ lunam ob
um brãtis. Horum enim utrunq; niſi mente, percipi
ia negꝗt. Pro hac diuerſitate duæ natæ ſunt perfectæ .S
t formæ argumentandi, quarum alteram inductio-
nem, alteram uulgò uocant Græco nomine “0%⁰
viνοαÜÜ Cicero apté (ut omnia) & prope ad uer-
. bum, ratiocinationem dixit. Mihi rectißimè uide-
