ex conditione quadam accipi. Quæ oĩa cuiuſmodi

ſint, illic explicata ſunt à nobis. Quoties igitur ue

nient in orationem diuerſæ quæſtiones, ipſisq; (ut

dicimus) fontibus diſcretæ, ſiquidem nihil alteri ex
plicande ab altera afferetur, liberum erit utiqg de
qua uolemus primùm diſſerere. Niſi ſit grauior ali

qua, quæ plus ad explicàdum poſcat laboris, & re

liquæ uel ad dicendu tenuiores ſint, uel ad proban
dum faciliores: tum recenti adbuc & nulla audien
di moleſtia fatigato auditori rectißime obijcietur
ea, cuius difficultas ꝗᷓ maximè alacres requirat au
res, minoribus poſtea &uelut appendicibus, uel feſ
ſ. us etia benignius intendet. Deinde ꝙ pronior erit

in iſta fides, cũ dicentis autoritas maioribus appro

bandis fuerit cõfirmata. Cũ ſuerit enim animis ac-
cepta ex oratione priore perſuaſio, incipiemus des
inde nõ dictioni modò credere, ſed homini. At cum

que ſt ionis alterin⸗ fides, alteri quæſtioni innixa

quo⸗

426 ReopoLPHI AGRIC.
quolibet eſt, de ea, quæ aſtruendæ uel ſubuertdæ
alterius in ſe continent momenta, prius ect dicen-
dum. Vt ſi quæratur à priſca philoſophia, an ſit
animus human immortalis, ſitq́; ſummũ hoĩs bo-
num uirtus: ei gdem qui ueteris Academiæ uoluiſ-
ſet eſſe, id quod prius est prius explicãdu ſuiſſet,
immortalem eſſe aĩ m:deinde quod iã hinc probari
aliqua ex parte potest, uirtutẽ eſſe ſummu bonũ:
quoniã manentibꝰ poſt mortem aĩs, multiũ uidea-
tur noſtra intereſſe, recte ſecuùsue uitam peregiſſe.
Cõtra uerò ci dixiſſet Epicureus, nõ uirtutem, ſed

uoluptatẽ ſaumm eſſe boni, pmagno ad id ſibi ſuiſ

ſet adiumento, docere ci corporibꝰ interire aĩos.
Ideo enin: ſtultißimũ eſſe uideretur, ſplendida uir
tuti noĩa ſectari:cũq́; mors ſupra ceruicemimmi-
neret, ultro nos præmori, & exiguis his uitæ bonis
fraudare noſmetipſos in uita. Huic ergo idẽ fuiſſet
ordo ſeruãdus. At Stoico, ꝗ cum uirtutem nõ ſum-
mum modo bona, ſed ſolum putaret, attamen cre-
debat interire aĩ am, quandoq; quidem ſimul cum
corpore, quandoq; ut post corpus maneret, tãdem
etiã dißipari tamen atq; emori, libera fuiſſet ei ra
tio, utrã harũ quæſtionũ præponere maluiſſet: aut
ſi quis eligendus ordo, prius de uirtute dixiſſet, tũ
de interitu animi, ne de illo prædixiſſe, ſequentis
de uirtute oratiõis detraheret fidei. Sic & in ciui
libus cauſis uidemus quæſtiões eas, quæ magis ad

*

6.

DE INVENT. LIB. tII. 4=7Z

mMuidia reorum, ꝗᷓ ad ſummã iudicij pertinebãt, ꝗ4
ab els firmari cauſa, nõ eæ firmari à cauſa uidebã⸗

tur, & ab accuſatoribꝰ præpoſitas eſſe, & à patro
no quoq; prius eſſe cõfutatas. Vt in Murenæ cau-
ſa, ſolutius eñ in Aſia uerſatũ eſſe ſaltaſſeq́;. Pau-
ciora ꝗdem hæc.At in Cæliũ tã multa, ut lõge ma-

xima pars patrocinij ſit de criminibꝰ, quæ ſunt ex

tra cauſam. Ergo cũ ſint adiumẽta cauſe iſta, pri-
us quoq; à Cicerõe dilulentur. Pro Cluentio cõtra,
quoniã crimina, defenſa corrupti iudicij cauſa, lig
de poterãt uideri ab accuſatorũ odio profecta, iſta
ait cõfutata nihil iudicij corrupti cauſam adiuuiſ
ſent, idcirco Cicero in finẽ ea cõiecit oratioõis. Cum
uerò ab una prima quæſtiõe, multas deducimus ali

as quæ ſtiões, quod pleriq; diuiſionẽ rhetorũ uocæ

runt (qua utilẽ quidẽ ante oĩa ueruis atq; oßibus
cõtrouerſiæ inueniẽdis Quintilianus rect ißime ſi-
mul & eruditißime dixit) tum hec obſeruanda
diſpoſitiõis erit ratio, ut primas eas ponamus quæ
ſiones, quæ ex ipſis naſcuntur uerbis. Proximas,
quæ incluſæ ſunt in uerbis. Poſtremas quæ ex cõdi
tionibus accedunt. Quod ita eſt accipiendum, ſi
rerum de quibus quæritur ſit ea natura, ut poſ-
ſint ex eis omnia hæc quæſtionum genera deduci.
Quòd ſi res ipſæ aliquod horum generum non ad-
mittent, in eis tamen quæ ſuſcipient, præſcri-
btus ordo ſequendus erit: primumque quæſtio⸗

41S CRoDoLpPHI AGCRIC.

ves eas quæ naſcuntur ex uerbis, quæcunq; demum

erunt, rectißime excutiemus, anteꝗᷓ ſequentium ge
nerum attingamus quæ ſtiones. Hæ ſunt enim quæ-
ſtiones, quibus an ſit aliquid, quæritur, guas uelut
in præ ſumpto nece ße est eſſe, priusqᷓ quicꝗᷓ ulla de
re quærere ulterius poßimus. Deinde per ſingulæ
erba quæ continentur prima quæ ſtiõe, ducimus or
dinem quæſtisnum. Primum quidem earum, quæ
uerbis incluſæ ſunt, ut quæq; maxime generalis eſt,
ſic primam facimus. Po & ſequuntur quæ minus la

te patent, ſic, ut poſtrema ſit, quæ contractißima.
Tum conditiorales ſubduntur, quas iipſas Juoq;

ber generales ſpecialesq; diuidimus ſingulatim. Cõ
ditionalium uerò inter ſe, non facile eſt dare certã

ullam diſpoſitiõis legem, niſi ſit in eis quæ ſtio, quæ

poßit alij quæſtioni firmamenti aliquid præbere,
quemadmodi prædiximus, ea ſemp prius erit tra-
ctanda. Quòd ſi non ſit, tum primam facimus quæ
ſtionem aliquam, quæ maiori ui mentem auditoris
occupet: poſtremã uerò quæ ad probandũ plurimi
poßit: in medium, quod ſolet in agmine fieri, debili
ores recipiuntur. Sumamus exemplum paulo libe-
rius, quò facilius poßimus hæc o?a una quæſtioe cõ
plecti. Quæramus ſit ne inter laudes Achillis nu-
nre Pentheſi. lleã ad Troiam occiderit. Pri-
mum eñ, fuerit ne Achilles, fuerit ne Troia, fue-
rit ne

id

nice
li⸗
fua
eſi⸗
er

DE INVENT. LIB. III. 429
rit ne, Pentheſilea. Nam quæ de Amazonibus Tro
iaq́; dicutur, nõ defuerũt autores, ꝗ uetuſtatis hæc
cõmenta potius, ꝗᷓ ueritatis monumẽta putauerint:
utq́; nõ omnino, maxĩ a tamen ex parte ſcriptoruũ
libertate cõſtare. Deinde ia ext, an occiderit Ahil-
les Pentheſileã, an occiderit ad Troiã. Hinc ſequi
tur iã id ꝙ quæſitum est mitio, an ſit inter laudes
ei ducendu. Certu eſt, aduerſarijs nõ poſſe de hoc
ullo pacto cõuenire, niſi cõuenerit pri de illis quæ
priora ſunt. Ergo ſi ꝗd illorũ est, quod in dubium
uocare uelimus, neceſſe est præcedat id tractatum
huius quæ ſtionis, de qua ſumma contentiõis est. Et
hæ ꝗdem quæſtiones in uerbis ſunt. Poſt hæc inclu-
ſas uerbis tractamus, in gbus ferè obſeruatum est
apud autores, ut ex ordine unu quodq; uerbũ pro-
inde ut primũ est, p oës quæſtiones explicent: gene
rales primu, deinde coditionales. Mihi rectißimé
ordo ex occidendi uerbo incipere uidebitur:ut, an
fuerit cuiusꝗᷓ ofendere aliquẽ: demnde, an occide-
re:poc, an occidere Pentheſilea. Qua ꝑ conditio-
nes ia diuidimus, an occidere mulierẽ, an mulierẽ
armis conſpicua, an nobilitate memorabilem, an
auxilini iure ferentem patriæ, amico regi, afflictæ
fortunæ. lã an fuerit hæc Achilllis, cuius generalẽ
quæ ſtionem præpoſuimus cuũ diximus, an fuerit cu
iusꝗ. Ergo & ipſum ꝑ conditioões diuidemus: an oc
= 1 cidere

17

430 RODOLPHI AGRIC.

cidere hancœminam fuerit uiri, an uiri fortis! an
Græci, an præſtãtißimi inter eos, an his maioribus

orti, an hoc pacto inſtituti. Poſtremo iam ſequitur
(quia multi interest excuſate tantm aliquid fa-
cias, & an laudẽ etia ex facto uindices) an ſit pro-
pter iſta laudandus. Nec hæc eò ptinent, quoò cre⸗
dam has os quæſtiones, uel etiã alias malto plu-

res, quæ ex quæ ſtiõe iſta poſſunt deduci, excutien

das eſſe dicenti: ſed ut in eis quas uiſum fuerit,
quasꝙ́; expediet explicare differentẽ, oſtendamus

huberius in hac copia, 95 faciendus ſit ordo. Non

est putemus, ſe blum primarũ quæſtionu, quæ ex
diuiſione na ſcuntur, habenda diſponẽdi rationem,
quin & ſingule queſtiões rurſus diuiſione diſpo-
nuntur. In declama tione quæ Mathematicus in ſcri
bitur apud Quintilianu, quoni tota prope cõtro-

uerſia ex eo pendet, quod fingitur in themate, ma-

thematicũ prædixiſſe, uiru fortẽ, deinde parrici-
dam fore, qui naſceretur: quæſtio cõditionalis eſt,
an ſatis magna cauſa uoluntariæ mortis, ſit prædi

ctio mathematici. Quod ſi doceatur uerum dixiſ-

ſe, ſatis utiq; magna erit cauſa, hocq; est in quod
probaturus incumbit. Præmittit tamẽ quæſtionẽ,
an etiã ſi falſum dixerit, ipſa tamẽ denuciatio tan
ti ſceleris debeat ſatis eſſe cauſæ cõſciſcendæ mor-
tis. Poſt hãc iã ſegtur, an uerum dixerit. Id auũt ob

tineri

7

—ͦ =
=
=—
—

—
☛n—
—

S
=—
— —

=— = =
— — = =

— — —
= =ẽ — —
—
—

—☛ =
— =
— —

= —
SS.
☛SE—
— —.,

—
SS

= —
=⸗-ß
— —

=
=—☛

— —— — = —

DE INVENT. LIB. III. 4 1
tineri non potest, niſi ante ꝓbetur, artẽ eſſe mathe
maticã. Quod ex duabus pendet quæ ſtionibus, an
ſiderũ motu res humanæ regãtur: &, an poßit is
humano deprehẽdi ingenio. Quæ cum utraq; do-
cuiſſet, tũ colligit, & huc mathematicũ ueru dixiſ
ſe:idq; multis argumentatiõibus puincit. Cicero ſiꝰ
militer in ſecũda Philippica, cũ reſpõdet Antonio
obiſcienti ſibi ingratitudinẽ, neceſſe erat, ſi debe-

bat cõuinci ingratitudinis, ut accepiſſet aligd ab

Antonio. Deinde, ut quod accepiſſet, beneficiũ eſ-
ſet. Poſtrem, illum gratiã non habuiſſe Antonio.
Hunc itaq; ordinẽ ſequitur. At beneficio (in quit)
ſum uſus tuo. Quo? Negat ſcilicet. Dicit tamen id

ſemper præ ſe tuliſſe. Subijcit deinde: Sed quo be-

neficio? ꝙ me Brunduſij non occideris? Docet id,
quod acceperit beneficium non eſſe. Poſtremò, ſed

ſit beneficium, quandoquidem maius à latrone ac-

cipi nullum potuit, in quo potes me dicere ingra-
tums Sic etiã continuo pos de literis ſuis, quas An
tonium recitaſſe reprehẽdit, primi coarguit inbu
manitatem eius, qui literas ullas recitandas putet.
Deinde, quas ſi ſuas eſſe neget Cicero, probare ne-
queat illius eſſe. Demu, quanꝗᷓ agnoſcat eas, ſicuti
facit, nihil eſſe in eis, quod accuſare poſit Amoni-
us. Quiſquis uiderit iſta, diligenterque perſpexe-
rit, facile cognoſcet, quomodo cuncta hæc uelut
1 2 gragdibus

4 2 RODOLPHI AGRIC.
gradibus quibuſdam ducãtur: utq; perueniri adſe-

quentia niſi per priora non poßit, ſi modò ea quæ

priora ſunt, dicenda credamus. Adeoq́; prioribus

adiuuãtur ſequentia, ut quis priora forte ſatis cð
ſtanter teneri nõ poßint, ſequentiũ tamen integra

plerunq; maneat fides. Mutat᷑ tamen hic ordo quæ

ſtionum, & eiuſdem generis quæ ſtionu alia, alijs

in cauſis fit diſpoſitio. Vt pro Murena, de crimini-
bus quæ extra cauſam erat, brimum dixit Cicero,
quoniã leuia & inania nulliusq; momenti erãt, ut
ſubleuatis illis atq; contemptis, totius accuſatio-
nis autoritatem pondusq; primo auditu uideretur

ſubleuaſſe. Vnde tanquam ex illa fiducia erupit,

ut diceret: Bene habet, iacta ſum fundamenta de-

fenſionis. Pro Plancio, quoniã in dignitatis cõpara
tione præcipua cauſeæ illius uis (ut accuſator arbi-

trabatur) nixa erat, inq; eâ uehementißimé ( quod
ex Ciceronis deſenſione perſpicere licet) incubue
rat: tract at ergo Cicero primã hinc partem: à qua⸗
cum deieciſſet e’, quod difficile nõ erat, à tota de-
ieciſſe cauſa uideretur. Ante oĩa enim curandum
est, ut initio firmũ aliꝗd & quod bene ſperare au-
ditorem de tota cauſa faciat, bonatur. Credédiq;,
non ſine ratione iactari ab oĩbus, principium cu⸗
iuſq; rei potißimã eſſe partem. Euitatur interim
berſpicuus ille & nimii diligens ordo, quo ars ma
gis in

r.
lisar
Uin).
6.
Galia!
riam
ſinare
tel e
latus
Tul
n ad
ſeten
fumha
lnea
Uamd
ſculor
len Ci
Enull
Ulzel
C
ſteun
ſphn
imit
aab.
latun
Gg

DE INVENT. LIB. III. 433
gis in occulto ſit, minusq́; ſuſpecta ſit auditori di-
ct io, quæ non ex dicentis aſtu, ſed ex re nata uidea

tur. Non quòd nõ optimus ſit ad rem quanq; docen

dam, ordo exactißimus, quin & decor etiã præci-
puus orationi, quemadmodk rebus oĩibus ex ordine
accedit. Sed ſicut in uita, qui animorum:ſic in ora-
tione, qui aurium gratiam captat, non quæ rect ißi
ma, ſed quæ perſuaſioni alienæ accommodatißi-
ma, neceſſe est ſequatur.

Scholia in caput i2.

Ordo nos admonet.) Referuntur hæc ad principium ca

pitis antegreſsi. Vt omnia in Verrem repetundarum cri-

mina.) Lege repetundarum qui tenerent᷑, explic auimus pri
us. Quod ad hunc attinet locum, cum C. Sacerdos prætor in
Sicilia fuiſſet, ſucceſsit ei in pᷣtura Ca. Verres, qui cum pro⸗
uinciam eam obtinuiſiet triennium, & multa ibi libidino-
ſe, auarè, crudeliterq; egiſſet, tandem aliquando ſucceden-

te ei Metello, Romam reuerſus, repetundarum à Siculis po

ſtulatus eſt. Qui omnes p̃ᷣter Syracuſanos & Mamertinos,
M. Tullium illo tempore florentem defenſionibus amico⸗-
rum, ad accuſandum Verrem deſcẽdere compulerunt. pro
pterea ꝙ hunc iam pridem neceſsitudine quadam ſibi deuin
ctum haberent, ut qui Quæſtor prætoris Sex. Peducei in in
ſula ea fuiſſet, & cum inde diſce deret, multa eis oratiõe ea,
quam Lilybæi habuerat, benigne eſſet pollicitus. Hac ergo
Siculorum cauſa ſuſcepta, multis criminibus accuſauit Ver
rem Cicero, quorum pleraq; tam diuerſa ſeparataq; fuere,
ut nullum alteri probando acc omodari poſſet, ſed ſuis ſin⸗-
gula eſſent quæſtionibus explicanda.
Quuemadmodum ſecundo libro demonſtrauimus.) Ca⸗
pite undecimo. Vt ſi quæratur à priſca philoſophia.) A pri
ſcis philoſophis. Sit ne animus humanus immortalis.) De
animi immortalitate uariæ fuerunt philoſophorum ſenten-
tiæ. Plato immortalem facit. Epicurei ſtatim ut à corpore ſe
paratur, interire eum confirmant: Stoici, manere quidem
eum aliquãdiu, uerum poſt tamen diisipari, atq; in nihilum
1 3 redigi.

4 3 4 RoDOLPHI AGRIC.

redigi. Frequens eſt in huius rei mentione Cicero, qui ubi-
cunq; ſeſe offert occaſio, l'latonis ſententiæ libens ſubſcri-
bit. Qui ueteris Academię.) Academia locus erat iuxta Athe

nas, uhi diſputare ac docere ſolebat Plato. Vnde dicti ſunt

Acade mici, quorum etſi nomen unum, tamen duplex ſen-

tẽtia fuit. Vude & duplex facta eſt Academia, una uetus, al-

tera noua, quemadmodũ explicatum à nobis eſt lib. 2. Virtu
tem eſſe ſummum bonum.) Quam ſententiã Stoicorum dixi
mus iam aſſeri à Cicerone Tuſculana quinta, in paradoxis,
& expendi etiam in libris de finibus. Voluptatem ſumma
bonum eſſe.) Ea ſententia Epicuri fuit, quam apud Cicero-
nem I. lib. de finibus defendit Torquatus. Vt in Murenęg cau
ſa, ſolutius eum in Aſia uerſatũ eſie, ſaltaſſeq;.) Obiecerãt
enim Cato & Sulpitius Murenæ Aſiam, & præterea ſalta-
torem eum Cato appellarat: quę duo crimina diluit Cicero,
priuſquam ad reliquas duas accuſationis partes progredia
tur. At in M. Cælium tam multa.) Nam cum auri à Clodia
accepti, & ueneficij eſſet accuſatus Cælius, tam multa præ-
ter hæc obiecta illi fuere, ut uel minimam Ciceronianæ ora
tionis partem occupent ea, de quibus erat conſtitutum iu-
dicium.
Quam utilem quidem ante omnia neruis atq; oſsibus
controuerſiæ inueniendis Quintilianus rectiſsimè ſimul &
eruditiſsime dixit.) Lib. 7. Quæ ex ipſis naſcuntur uerbis.)
Quæ quæſtiones ex uerbis ipſis naſcantur, quęue ex ijs quę
uerbis incluſa ſunt, de his lege lib. 2. ca. II. Quod Pentheſile-
am ad Troia m occiderit.) Hæc Pentheſilea regina Amazo-
num fuit, conſanguinea earundem reginæ Hippolytes, quãa
ſuperius diximus occiſam fuiſſe ab Hercule. Qua perem-
pta, Pentheſilea exul cum ſuis, Priamo contra Græcços auxi
lio uenit, in eoq; bello ab Achille occiſa eſt. Sic ferè Diodo
rus. In declamatione quæ Mathematicus inſcribitur.) Eius
declamationis argumentum eſt eiuſmodi: Vir fortis optet
præmium quod uolet. Qui cauſas uoluntari æ mortis in ſe-
natu non reddi derit, inſepultus abüciatur. Quidam de par-
tu uxoris mathe matic um conſuluit. Is reſpondit uirum for
tem futurum qui naſceretur, deinde parricidam. Cum ado
leuiſſet qui erat nat us, bello patriæ fortiter fecit, reddit cau
ſas uoluntariæ mortis, pater contradicit. Cicero ſimiliter
in ſecunda Philippica.) Verba Cice ronis habent ad hunc
modum: At beneficio ſum uſus tuo. Quo? Quanquam
illud ipſum quod commemoras, ſemper præ me tuli. Maluas
me tibi debere confiteri, quam cuiquam minus prudenti nõ
ſatis gratus uideri, Sed quo beneficio: Quod me Brun-
dulij

lobcri⸗

e
difem.

exſen⸗

tug

r
ndlir
Pri,
mhri
eto⸗
ecau
berit
U⸗
10
ee⸗
Nune

lngt

c
lnid
Ue
rlien
Uirkl⸗
Ann
ſengi
lgnrr⸗
orutd
Mo
rn
lNe
⸗
1
1
ſer
n

N
Aet
ttnd
Nun
Nl

DE INVENT. LIB. III. 4 35

2
duſij non occideris? Quem ipſe uictor, qui tibi, ut tute glo
riari ſolebas, detulerat ex latronibus ſuis principatum, ſal
uum eſſe uoluiſſet, in Italiam ire iuſsiſſet, eum tu occideres?
Fac potuiſſe. Quod eſt aliud P. C. bene ficium latronum, ni
ſi ut commemorare poſsint, ijs ſe uitam dediſſe, quibus nõ
ademerint? Quod ſi eſſet bene ficium, nunquam ij qui il-
lum inter fecerunt, à quo erant ſeruati, tantam eſſent glori
am conſecuti. Quale autem heneficium eſt, quod te abſti
nueris àâ nefario ſcelere? Qua in re non tam iucundum ui-
deri mihi debuit, non interfectum à te: quàm miſerum id
te impune facere potuiſſe. Sed ſit beneficium, quandoqui-
dem maius à latrone accipi nullum potuit: in quo me potes
dicere ingratum? An de int eritu reip. queri non debui, ne in
te ingratus uiderer? & c. Sic etiam continuo poſt de lite-
ris ſuis.) At etiam literas, inquit, quas me ſibi miliſſe dice-
ret recitauit homo, & humanitatis expers, & uitæ com-
munis ignarus. Quis enim unquam, qui paulum modò bo
neorum conſuetudinem noſſet, literas ad ſe ab amico miſſas,
offenſione aliqua interpoſita, in medium protulit, palam
recitauit? Quid hoc eſt aliud, quàm tollere è uita uitæ ſocie
tatem? tollere a mic orum colloquia abſentium? Quàâm mul
ta loca ſolent eſſe in epiſtolis, quæ prolata ſi ſint, inepta eſſe
uideantur. Quâm multa feria, neq; tamen ullo modo diuul
ganda. Sit hoc inhumanitatis tuæ, ſtultitiam incredibilem
nidete. Quid habes quod nuhi opponas homo diſerte, ut Mu
ſtelæ Thamiſio & Tironi Numiſic uideris. Qui cum hoc
ipſo tempore ſtent cum gladijs in conſpectu ſenatus, ego
quq te diſertum puta bo, ſi oſtenderis, quo modo ſis eos in
ter ſic arios defenſurus, Sed quid cppones tandem? Si ne gẽ
me unquam iſtas literas ad te miſiſſe, quo me teſte conuin
ces? An chirographo, in quo habes ſcientiam queſtuoſam?
Qui poſsis? ſunt enim librarij ma nu. Iam inuideo magiſtro
tuo, qui te tanta mercede, qu antam iam profer am, nihil ſa-
pere docuit. Quid eſt minus, nõ dico oratoris, ſed hominis,
qu àm obijic ere aduerſario, quod ille ſi uerbo negarit, lon-
gius progredi non poſsit qui obiecerit? At ego non nego,
teq́; in iſto ipſo conuinco non inhu manitatis ſolùm, ſed eti-
am amentiæ. Quod enim uerbum in iſtis literis eſt non ple
num humanitatis, officij, beneuolentiæ? Et quæ ſequuntur.
Preorro de Murenæ & Plancij cauſa non eſt cur hoc
loco quicquam dicamus, cum antea de
Aotraqut dixerimus,

L 4 Quo

A36 RODOLPHI AGRIC.
QWO PACTO DISPONEN-⸗
dæ argumentationes. Cap. XIII.

R gumentationum diſpoſitio in eis, quæ ?èr

Aqxri& Græci, Cicero demonſtratiua 40
cauit, quæ uidelicet ad oſtentationem tantùm uo-
luptatemiq audient ium diſſeruntur, ex arbitrio fe
rè pendet eius qui dicit: abundeq́; ſatisfecit, ſi de-
corem, cuius ſolius esſt cura ſibi, diſpoſitione conſe
quitur. Eiuſmodi ſunt laudationes, uituperatiões,
E& panegyricorũ pleriq;, qui ex laudatione in ſua
dendi quandam imaginem nonnunꝗ deſcendunt.
Quoniam aut laudantur bona, uituperantur con-
traria:in hoĩe quidem primi laudamus animi bo-
na, ut ſcientias, ut uirtutes. Corporis uerò & for-
tunæ bona laudamus dupliciter, uel quia bonorum
animi ſunt indicia: ut uires, quia ſignum continen
tiæ: opes, quia frugalitatis: uel ꝗa bene ſit eis uſus,
ut opibus ad liberalitatem, uiribus ad fortitudi-
nem. Contraria quoq; interpretatione, uitupera-
mus hæc ipſa, & harum contraria. Per ſe enim, nec
bona ſunt, nec mala: ſed ex eius qui habet, ingenio
accipiunt nomen. In reliquis rebus laudamus utili-
tatem, quam præ bent nobis: & ea præcipuè parte
bona cenſemus, qua proſunt. Sic den patrem, recto
rem rerum noſtrarum, cuſtodem, protectorem, da
torem uitæ, proſperitatis, quietis, omniumq́; quæ

felicium

DE INVENT. LIB. III. 437

. .—. .
felicium expetuntur uotis, fontem, originemq; lau

damus. Deinde ſimilitudine laudi noſtrarum: for-
tunæ quidem, quod nulli obnox ius ſit: corporis, ,
malorũ oĩm quæ in nos incurrũt ſit expers: animi
humanarumq; uirtutum, unde iuſtum eum, clemen
tem, longanimem, propiciũ, ſapientem dicimus. Ea
dem ratione in equis, ex uſu noſtro, geſtãdi aran-
diq; commoda numerantur: quanti bello, quantum
pace nobis præſtent. Tum quod alacritate ad peri

cula, file aduerſus ueteres dominos, patientia labo

rum, manſuetudine, obſequioq́; uirtutes noſtras re-
ferunt. Ita in corporis bonis, robur, uelocitas, de-
cor. Ita in fortuna ſunt ornamenta, phaleræ, frena,

cultus, & à maxima quaq; fortuna maxima cura

eis adhibita. Similiter, non apes modo:, ſicut copio-
ſißime Vergilius: nec pſitaci, ut Ouidius, ut stati?:
ſed inanima quoq;, ſicut urbes, portis, regiones, ar
bores, plantæ, lapidesq́; laudantur. Sic Plinius ter
ram laudat, g propter eximia merita cognomẽ in-
didimus ei maternæ uenerationis. Vtilitas hæc eius
et: lam mitem, benignam, indulgentẽ, & uſus mor
talium ſemp ancillã uocat. Iam uenena noſtri miſer
tam inſtituiſſe putat. Imitatio quædam est bæc hu
manæ probitatis. Nec ego ſum neſcius iſta figura-

té dici(propriè enim qui poſſent?) Ideo & imita-

tionem dicimus. Hoc tamen cõſtat quod initio pro
1 5 bolſui,

4 8 RODOLPHI AGRIC.
poſui, ſimilitudine quadam uirtutis iſta laudarĩ, cl

ſint re uera longißimeè ab ea remota. Sed de laude,

quanquam nõ noſtri negocij nunc ea ſit, hæc uelut
in tranſcurſu non inutile fuerit attigiſſe. Latè pa-
tet enim laus, & omnium ciuilium quæſtionl ras
tio prope ex eofonte deſcendit. In iudicijs enim,
quid æ qui, quid iniquum ſit: in cõſilijs, quid expe
diat aut noceat, quæ ciicta utilitatis honeſtatisq; fi
ne quæ runtur. Quis alt non uideat hæc oĩa cum
laudatione eſſe cõiuncta? Sed tamẽ laudatio ex di
centis deſtinatione in aliud trãſit nomẽ. Laudatio
nem uerò tùc proprie ſignamus hoc noĩe, ci lauda
mus rem nullii alium in uſum, niſi ut laudemus. In
hoc itaq; oratiõis genere, quoniam præcipuè uolu-
ptatẽ admirat ionẽq́; ſectamur audientiũ, quæ nõ
cõtingit niſi magnis quibuſdã recenſendis, quæ p-
ſæpe cũ fidei etiã periculo petuntur: aut minoribꝰ
in eum modum extollendis, ut magna uideantur. ſic

ergo nonnunꝗᷓ inſtituitur diſpoſitio, ut argumenta-

tionibus alia ſuper aliam increſcentibus, uelut gra
dibꝰ quibuſdam augeatur oratio. Qualis est apud
Ciceronẽ laus clementiæ Cæſaris, M. Marcelli re

fſituentis. Et ad Quirites item laus beneficij P. R.

quo ipſe eſt ab exilio reductus. Quæ quomodo ſi⸗

ant, ſuperius diximus. At in earum rerum laudi-
bius recenſendis, quarum ipſa ſibi ſufficit magnitu

do: ut

— — —, — — — — —— =Sẽꝛ — ☛W
=—s — = —,itAe — = S Sos.s -
= — = = = = == — Seg =
— = — — S r R SS —

—

DE INVENT. LIB. III. 439.
do: ut in Pompeij laudatione pro lege Manilia, in

uituperatione M. Antonij, L. Piſonis, cæteroruq;

item, nibil ec neceſſe ſeruare hãc extruendarũ ar
gumẽtationũ legẽ. Sed aut diſpartimꝰ bona per ſus
genera, ſic, ut de fortunæ bonis, de corporis, tů de
uirtutibus dicam: ſingulasq́; ſimiliter uirtutes or-
dine proſequimur, ut quicquid fecit ad unãquãq;
pertinens uirtutum, id ad eam redigamus, Quod di
cimus autem in bonis, id in uituperatione ſimiliter

de malis est accipiendum, aut uitam totam, ut na-

tus, ut educatus est, ut ſeſe geſsit, per temporũ or-
dinem digerimus. Aut ipſi nobis diſtributiõem quã
dam effingimus, quod pro lege Manilia in laudan-
do Pompeio Cicero fecit. Quod fuit quidem facien
dum ſibi, quoniam pura laus nõ fuit in eo loco pro

poſita, ſed in ſuaſionem uertebatur laudatio, nec

Pompeium bonum uirum tunc probare uoluit, ſed
utili ßimum imperat orem, in quo dixit quatuor il⸗
la eſſe oportere, ſcientiam rei militaris, uirtutem,
authoritatem, felicitatem. Aut ſi multa ſint argu-
menta laudis, quorum magna alia, alia leuiora
ſint, ne uel leuiora in unum congeſta locum, exili

tate ſua uim orationis infringant, uel eam maiora

ſupra modum tollant, ordinem quem arbitrarium
ſupra uocauimus ſequimur. Itaque ut maiorum
robore, leuiorum fulciatur debilitas: & rurſus
tenu it ate

*

440 RODOLPHI AGRIC.

tenuitate leuiorum: impetus maiorum temperetur,
miſcemuts ea, iungimusq́; incredibilia probabilibꝰ,

ſplendida obſcuris, inſignia ignotis, propria cum

bis quæ ſunt aliorum cõmunia: ut hac miſtura, con
tinuatio guæda & æ quabilitas accedat orationi.

In eis uero generibus, quæ fidem ſolam quærunt, fi

dei quoq; est ante oĩa accommodand diſpoſitio,
id est, quéadmodu de quæſtionibus diximus, ſi ſint
argumentationes, quæ non ſolùm prodeſſe cauſæ
poßint: ſed ex quarum aſſeueratione reliquis argu
mẽtatiõibus aliqua parte ueniat fides, ut eas alijs
præponamus. Sic Cicero pro Milone in ea quæſtio-
ne cuius ſæ pe id meminimus, qua diſputat, an poſ-
ſit ullus ab altero occidi iure:primu opponit aduer
ſarijs M. Horatium, qui ſororem occidit, abſolu⸗
tusq́; eſt P. R. ſententia. In quo uelut naſcẽtis rei
Romanæ exemplo, reliqua quæ ſubijcit exempla,
legesq;, & teſtimonium ex fabulis quæſitum, inni
xa ſunt. Similiter Quintilianus in Mathematico,
cum probare uult mathematicum dixiſſe uerum,
poſtꝗj probauit ſideribus regi res humanas, & eo-⸗
rum uim poſſe ab hoĩ bus cõprehendi, primum ar⸗
gumentii ponit ipſam mathematici conſtantiam in
reſpondendo: qui cùm ea prædiceret, quibus meri
to credere conſulens eum pater nõ debuerit, tamen
nih texerit: ſed oĩa ſine dißimulatione protule-
rit;

ereo
C.

Pexte
C
ien
poc⸗

vit, pendet utiq; præcipue quæ ſtionis iſtius fides ex

mathematico. Quemadmodà futurorum oim præ
dictioni, nulla re magis credimus, Jeius ſcientia
fideq́;, qui prædicit. Recte ergo hoc argumentum
tanꝗᷓ firmament, prim ſecit. Præter bæc, ſi non
ſit hec in argumentis ordinis cauſa, tum proxima
ratio erit, ut aligd quod apud audiẽtiũ animos mul

tum habiturum ſit uirium, hoc primi locemus: de-

inde debiliora in mediũ recipiamus: poſtremum fa
ciamus id, quod arctiſßime auditorem teneat: quo-
mam eorum ut proxima, ſic eſt efficacißima memo
ria. Quintilianus itaq; in Milite Mariano, in pri
ma quæ ſtione, quã fecit, an licuerit eum qui uim in

ferret occidere, primà cõfeßionem cauſæ aduerſa

rio extorſit. Non(inquit) me hercule poſſum tene-
re, quo minus in accuſatorem dolor meus prorum-
bat. Quid dicisꝰ Tu ſi tribunus eſſes, hoc feciſſes?
ſi miles, hoc tuliſſes? Nihil ferè potuit efficacius di
ci pro cauſa, ꝗ quo uel impudentißimus etiã aduer
ſarius cogeretur ſecundi reum pronunciare. In fi-
ne uerò quæſtionis id poſuit, quod ut nõ ad firman
dam ſidem cauſæ, tamen quod maius eſt, apud iudi
cis am, potentißim eſſe debuit. Itaq; cum inua-
ſiſſet in luxuria nobilitatis, quam maxime ſtude-
bat ſeueritate uirtutibusq́; premere C. Marius, ſuh
iecit in fine: Dij profecto magnitudinem tuam cu-

444½ RODOLPHI AGRIC.
vant imperator ac dirigunt, qui tibi ſuper cæte-
ras laudes attulerunt tam honeſtæ ſententiæ occa-
ſionem. Quod miles fortiter fecit, ſi abſoluis, tu⸗
um exẽ plum eſt. In afectibus (quod & aute dixi
mus) creſcere ſemper debet oratio, & quemadmo-
dum inter argumentationes ea, quæ affectus es ca
pacißima, ſic in ipſo affectu quod eſt potẽtißimi,
recte ponitur poſtremum. Cum enim ſua ſponte ci-
tißime areſcant lachrymæ, turpe e& eas dicentis
frigore ſiccari. Quod ut in lachrymis, ſic in omni
afrctu neceſſe ect euenire, quotiẽs is qui dicit, præ

poſitis efficatioribus & acrius in animum pene-

trantibus, ad leuiora deinde uelut deſtituta uiri-
bus orat ione de flectit.
Scholia in caput Iʒ.

Quæ 1RIHAXτ—6α² Græci, Cicero demonſtratiua uoca⸗
uit.) Tria, quemadmodum & ſupra attigimus, cauſarum
ſunt genera, demonſtratiuum ‚deliberatiuum, iudiciale. Dęæ
monſtratiuum uocant, quod in laudando uituperandoq
uerſatur. Deliberatiuũ, quod in ſuadendo aut diſſuadendo,
hortando, dehortandoue conſiſtit. Iudiciale, quo accuſa-
mus aut defendimus, petimus aut abnuimus. Ergo quod
ad huc attinet locum, id quod Latini, Ciceronem in Rheto
ricis ſecuti, uocant genus demonſtratiuum, Græcis 119IA
kRTINp dicitur. De quo hunc in modum Qaintilianus lib. 3.
Eſt igitur (inquit) ut dixi unum genus, quo laus & uitupe-
ratio continetur: ſed eſt appellatum à meliore parte lauda-
tiuum. Idem ali demonſtratiuum uocant. Vtrunq nomen
ex græco creditur fluxiſſe, nam & ? yατσι½π & iidl
xTmè dicunt. Sed mihi ri HAT†—αα non tam demonſtratio-
nis uim habere, quâm oſtentationis uidetur, & multum ab
illo encomiaſtico differre. Nam ut continet laudatiuum
in ſe genus, ita non intra hoc ſolùm conliſtit. An quiſquam
negauerit, panegyricos à1απτπα eſſe? Atqu formam

(ua den

ſu⸗
rt
Vol
geme
upet
Uert
n
fuce⸗
itn
ſaop
C
Uumn,
dol
kab
Sstun

faula,

uude
Uintun
ſlus)
66)
ſtci
Ne
ſonen
ltach
nnno,
tins
prol
Urite
unlee
lus 20
ſntot
Unper
Poltu
lilue
loq
m as
Mitun
lu de
nbot
dtetar
Cekohis
rwi
buhe
nn el

DE INVENT. LIB. III. 445
ſuadendi habent, & plerũq; de utilitatibus Gręciæ loquun
tur: ut cauſarumi genera tria ſint, ſed ea tum in negocijs, tum
in oſtentatione poſita, Niſi forte non ex Græco mutuantes
demonſteatiuum uocant, uerum id ſequuntur, ꝙ laus & ui
tuperatio quale ſit quic q; demonſtrant. Et panegyricorum
pleriq;.) œvyuρορα, laudem, feſtum, mercatum, conuentum
ſiguificat. Hinc, Xòyi ρναοZq hoc eſt, orationes, quæ in
laudem cuiuſpiam, aut alioqui in conuentu populi, nõ tam
utilitatis, quàm demulcenda rum aurium, uoluptatis q; gra
tia apud Græcos dici ſolebant. Etiamfi nonnunquã (ut iam
ex Quintiliano oſtendimus) & ſuadendi habebant for-
niam, & de utilitatibus Græciæ loquebantur, id quod nec

Rodolphus diſ simulat. Quoniam autẽ laudantur bona.) De

his Fabius Qint. 3. cap 9. & M. Cicero cum multis alijs in 10
cis, tum etiã in partitionibus. Tum quod alacritate ad pe-
ricula, fide aduerſus ueteres dominos.) De hac equorum
laude & amore aduerſum dominos, multa le gere eſt apud
Plinium lib. S. cap. 42. N apes modo ſicut copioſiſsime Ver
gilius.) Quarto Georgicon. Nec pſitaci, ut Ouidius, ut Sta⸗
tius.) Ouidius 2. lib. Elegiarum deplorat ſimul ac laudar
pſitacũ mortuũ.ldem facit Statius ad Meliorẽ, li.2. Sylu arũ.
Sic Plinius terrã laudat.) Lib. 2, a. 63. Qualis eſt apud Ci
ceronem laus clementixæ.) De hoc ſupràâ, huius lib. cap. ).
Et ad Quirites.) In oratione qua gratias agit Populo Ro-
mano, ꝙ ſe ab exilio reuocaſſent. Quæ quomodo fiant, ſu⸗
perius diximus.) Huius lib. cap. 3. Vt in Pompeij laudatio-
ne pro lege Manilia.) Manilius tribunus plebis legem ro-
garat, qua Cn. Pompeio decerneretur bellum Mithridaticũ.
Eam legem diſſu aſere ſummi uiri ac principes ciuitatis Ca
tulus ac Hortenſius, ſuaſit Cicero: & quidẽ ita ſuaſit, ut bo
nam totius orationis partẽ deſtinarit recenſendis laudibus
Pompeij, cuius laudationis mentiõem hic facit Rodolphus.
In uituperatione M. Antonij.) In quem plenis, quod aiũt, ue
lis inuehit᷑ Cicero Philippica II. Et L. Pi ſonis.) Hic eſt ille L.
Piſo, qui cum Gabinio conſul erat id temporis, quo in exi=
lium actus eſt Cicero, qui cũ poſtea ſenatus autoritate, ac P0
pali iuſſu eſſet reſtitutus in patriam, orationem habuit in ſe
natu de prouincus conſularibus: idq; ea oratione effecit, ut
ambo COSS. Piſo, inquam, & Gahinius prouincijs reuo-
carẽtur. Quare üehementer offenſus Piſo, de inſectatione Ci
ceronis quęſtus eſt in ſenatu, grauiterq; in illum inaectus,
maxime fidautia Cęſaris generi ſui, qui tum Gallias obtine-
bat. Ergo huic reſponſurus Cicero, ita eũ retaliat, ut grauiſsi
ma ei in ſenatu obijciat crimina, omnic; eum genere ni⸗

444 RODOLPHI AGRIC.

tuperationis proſcindat. Atq; hæc eſt uituperatio itla Piſo⸗
nis cuius meminit hoc loco Agricola. In eis uerò generibus

quæ fidem ſolã quæru nt.) Quorum hic eſt finis, ut uera cre
dantur eſſe quæ dicuntur, ut eſt genus deliberatiuum & iu-
diciale. QCuemadmodum de quæſtionibus diximus.) Capi

te proximo. Opponit adueriarijs M. Horatium.) Hic qua

arte amiſsis duobus fratribus, tres illos Curiatios, deinde
& ſororem iple ſuam occiderit, narrat T. Liuius lib. I. ab ur
be condita. Legesq;) Duodecim uidelic et tabularum: quæ
gurem nocturnum quoquo modo, diurnum autem ſi ſe telo

de fendiſſet, impune ſinebant interſici. Et teſtimonium ex fa
pulis quælitum.) Ait enim, non ſine cauſa fictis fabulis do
ctilsimos homines memoriæ prodidiſſe, eum Oreſtem, qui

patris ſui Agamemnonis ulciſcendi cauſa, matrem Clyte-

anneſtram necauiſſet, uariatis hoĩm ſententijs, ſapientilsi-
męg deæ Palladis ſententia liberatum. Præter hæc, ſi non hęc

ſit in argumentis ordinis cauſa.) Hoc ipſum Fahius lib. 5. ca.

de uſu argumentorum: & Cic ero item non uno in loco do-
cet, nempe firmiſsima argumenta in principio & ſine locan

da eſſe, debiliora uelut in medium agmen recipienda: In mi

lite Mariano.) Cuius declamatiõis iam ſemel iterumq; me-
minimus. In affectibus, quod & ante diximus.) Libri hu-
ius cap. 3. Cum em̃ ſua ſponte areſcant lachrymæ.) Sic Quin
tilianus lib. 6. Nunquam tamen debet longa eſſe miſeratio,
nec ſine cauſa dictum eſt, nihil facilius ꝗ lachrymas inare-
ſcere. Nam cum etiam ueros dolores mitiget tempus, citius

euane ſcat neceſſe eſt illa, quam dicendo effinximus, ima go?:

in qua ſi moramur, fatigatur lachrymis auditor, & requie-
ſcit, & ab illo quem cœperat impetu ad rationem redit, Nõ
patiamur igitur frigeſcere hoc opus, & affectum, cũ ad ſum-
mum perduxerimus, relinquamus: neq; ſperemus fore ut
aliena quiſquam diu ploret. Et in Partitionibus Cicero: Ci-
to enim, inquit, exareſc it lachryma, pr æſertim in alienis ma

lis. Item in calce lib. 2. ad Herennium. Referunt autem ſen-

tentiam hanc ad Apollonium Rhetorem ex Athenęo.
DE VERTENDIS ARGVMEN
tationum formis, deq́; partibus earun-
denm uaria collocatione diſpo-
nendis. Cap. XIIII.

partes

ac
⸗
e
n

ls
ge

