titio ſingularum in partes diſcretus ordo, & recta quxædã col
locatio, prioribus ſequentia annectens. Et ſuperius libro j5.
de Cicerone loquens: Diuiſione autem ad iuuari, inquit, fini

tionem docet, eamq; differre à partitione, quòd hæc ſit toti-

uss in partes, illa generis in formas. Et in tempore.) Inſtãs,

præteritum & futurum, mihi ad ſubſtantiam temporis ma-
gis, quam ad quantitatem pertinere uidentur. Materia eſt
ſubiedtum. Sic in Phyſicis Ariſtoteles. Forma eſt.) Oppido
quàm eleganter ſormam de finit. Vt autem ſatisſiat && rudio
ribus, explicationis cauſa truncus ille ficulnus apud Hora
tium in exemplum ſumatur. Is ergo truncus, quamdiu rude
& inutile erat lignum, neq; ſcamni, neq; Priapi nomen ha-
bebat, erat ta men utriuſuis harum appellationum capax.
Vnde ergo, ut Priapus poſtea diceretur, non ſe amnum?nimi
rum ex delineatione illa, quam à fabro acceperat. Atq; hæe
deline atio, hæc expolitio, hic modus, ita à fabro ei trunco
additus, forma illius Priapi erat. Bundem in modum, ſuter
ex eodem corio, uel peronem, uel ſandalium, uel cothurnũä
poteſt efficere. Quod itaq; ad materiam, hoc eſt, ad corium
attinet, nullum ei horum nominum competit, poteſt autem
nnumquoduis competere. Qui ergo fit, ut poſtea opere per-
fecto, unius tantùm, non etiam reliquorum nomen accipi-
at? Mirum ni ex figura ac modo eo, quem addidit ei corio

ſutor:atꝙ hic iam modus, uel peronis, uel cothurni, uel ſanz-

dalij forma dicetur. Itidem res habet in naturalibus. Quod
lignum eſt, fit carbo, fit deinde cinis Materia eadem, forma
diuerſa: quam & nomina diuerſa ſequuntur Vides ergo, opi

nor, formam eſſe à qua res hahet, uti huius aut illius ſpeci-

ei nomen accipiat. Quod uerò carnem.) Caro, oſſa, lapi-
des, ligna, ferrum, aurum, argentum, proprie an ſimilitu di-
ne quadam materiæ nomen fſortiantur, id iam non diſputo.
Hoc ſcio, uſitati eſſe genus ſermonis, ut argenteæ patinæ
materiam dicamus eſſe argentum: aureæ, aurum: ſtanne æ,
ſtannum, atq; item in ccteris. Et quod ad inu entionem per-
tinet argumentorum, probe in hæc omnia materiæ uocabu
lum competit: quocirca hoc certe loco, quæcunque eius ge
neris ſunt, ea hoc nomine nõ ineptę ſigniſicari poſſunt. At
foxma eſt.) Quemadmoduat hominis imquit, forma eſt ani-
SR

4

Js RODOLPHI AGRIcC.

ma, quippe à qua habet ut homo eſſe dicatur: ita in hoe aſ⸗

ſumpto corpore, in puluere in quam hoc, in quem tranmmu

tatum iam eſt corpus humanũ, forma eſſe dicetur id, à quo
habet, quod aut terra aut puluis eſt. Quod ſi contingat eun⸗
dem hunc puluerem ſolidari in lapidem, iam priori rurſum
forma abiecta, illud eius materiæ forma eſſe dicetur, cuius
aduentu lapidis nomen accepeit.

DE CONIVGATIS
Caput X.

TLeer- qui in ſubſtantia ſunt, poſtremnus ſunt

Nconiugata: quæ nomen iſtud acceperut, quod
ipſa uocis ſimilitudine ſub unum ſunt iugum deuin
cta: ut eſt ſub ſapientia ſapiens & ſapere, & ſub
iuſticia iuſtus & iuſta, Ariſtoteles iſtis addidit quæ
caſus uocauit. Vt ſint uerbi cauſa, coniugata ea,
quæ cum eo conferuntur, ex quo primum denomi-
nantur, quemadmodu diximus: Cuſus uerò ea, quæ
4 brimo illo decidentia, deriuataq;, cu eo ipſo com
ponuntur, ut ſapiẽs & ſapienter, iuſtusq́; & iuſte,
fortis fortiter. Nos Ciceronem ſecuti, quando te-
nui admodum lIimite diſcreta ſunt iſta, cõiugata in
commune dicemus: quod non incommode fieri poſ
ſe, Ariſtoteles ipſe etiam uidetur ſenſiſſe. Sunt
autem nonnulla, quorum coniugata ſacilius in re
inteſligas, quàm inuenias in nomi ne: ut uirtutis, ut
offleij, ut ſomni: quemadmodum enim à calore cali
dum, & ab induſtria induſtrium dicimus: & in quo

fung alor eſt, & induſtria, bunc calidum e, in-

4

J idl

lealte

Ullun

Geri
Utmn

fpor⸗
ſien

õ

1led
trapime
1guo
Etenn⸗
rutfun
jguiu

DE INVENT. LIB. I. 77
duſtrium uocamus: ſic à uirtute quod deducas no-
men non facile ſit inuenire: namq́; ut à ſo omno ſo-
mniculoſum, & ab officio officioſum, ſic à uirtute
uirtuoſum diei, latine loquendi ratio fortaſſe non
permiſerit. uti; etiam ita loquare, non tamen con-
ueniunt nomina iſta noſtro inſtituto: nec enim in
quocunq; ſomnus est ſomniculoſum: nec qui offici
um quoduis faciat, ofſcioſuum: nec uirtuoſum dixe
ris, qui unam aliquam habet uirtutem. ltaq; quod
ad argumenti mueniendi rationem pertinet, quæ
rendum in talibus eſt nomen, quod non idem ſonet,
ſe d idem ſi ignificet: & à uirtute quidem uoces pro-
bum, à ſomno dormientem, ab offcio induſtrium.
Sane loci iſtius non tam creber est ad argumen
tandum, quam aliorum blerorumq uſus: quando
enim à proximo diſtant coniugata, & non re mo-
doò, ſed nomine plerunque arct ißime i iunguntur, ex
æquo fere uel nota ſunt utrag, uel i ignota. Fitq;: ut

ffuſtra altero coniugatorum coneris aduerſus cum,

qui alterum auerſetur: aut quiſquis alterum det,
de altero non dubitet. Qui enim negat, quiſquis
bonus uir est, eum ſelicem eſſe: difficulter illi per-
ſuaſeris hac uia, quòd in bonitate ſit poſita felici-
tas. tantundem enim laboris in utrouis horum ſibi
approbando ſumes:aut quantum aſſentiatur huic
parti, conſiſtere in bonitate felicitatem, tantum eti

cwr -

„s KODOLPHI AGRIcC.
am eadem opera de eo, quòd omnis uir bonus fe-
lix ſit, contentionis remittat. Vbi tamen res dede-
rit ut eo uti poßimus, non negligendus erit. Quan-
doque enim acuminis, quandoque uirium multum,
quandoque utrunque habebit. Eleganter itaque
4 tium eſt: Homo ſum, humani nihil alie
num à me puto. Inſpiciendus tamen locus & per-

6& tractadus eſt. Aliquid fortè uel ex ſeipſo, uel quod

ad alios locos pertineat, dabit: & quod in altero
coniugatorum quærentes non inueniſſemus, illius
in altero nos admonebit. Vt qui potẽtiæ uel bona,
uel mala, uel ſiqua alia inſunt, perꝗrere uolet, fa
cilius in nomine potentium & magis ad manum po

ſita conſequetur, eorum cum pericula, cautionem,
beneuolentiam, inuidiam, uirtutes, ſcelera, hone-

ſtos fœdosq́; exitus, aliaq́; huius conditionis in
utranque partem ſpectauerit. Ad definiendum quo
que nonnihil profuerit. Apertius enim utcunq; ex
ſapientis perſona & actionibus officijsq́; peruide
as & eruas, quid ſit ſapientia, ex ipſo ſapientiæ
noĩe. Sic & amicitia ꝗd ſit, ex amicis: & anima ꝗd
ſit, ex animatis: & contra etiã, ſi qua uia altera ho
rum cognita tibi fuerint, facile ad altera definien
da regrediare. Eorum aũt argumentorũ, quæ exẽ-
pla uocant rhetores, nonnullorum uis ex hoc pen-
det loco. Nam cum dicat quis, uirtutẽ ſufficere ad

tuen-

1oe
Ua)t
eſtalie
juſticn
mas
mocke

tu in

lis iſ
Heckar
nomin.
coniug
ſus uer

palic

denter
recenl.a
ſipla
Hülibr
a

eur,

. Ne

ihei⸗
ey
Mar
GTNT

ſe

DE INVENT. LIB. I. 75
tuendam felicitatem, idq; probet, quòd in bauper-

tate Curius, in exilio Rutilius, in tormentis Regu-⸗
lus, miſeri non fuerint: iſta non ſolum ex eo capiut

uim docẽdi, quod in oĩ bus ijs uirtus ſuerit, quodq́;
uiri boni ſint habiti: ſic ſi quis regnare malum eſſe
confirmet, doceatq́; exitu Cyri, Cambyſis, Alexan

dri, Pyrrhi, in promptu eſt uidere, hic à regnandi

nomine, ad reges orationem eſſe de flexam.

Locorum qui in ſubſtantia ſunt, poſtremus, ſunt coniu⸗
gata.) Boethius Topicarum differẽtiane lib. 2. Caſus, inquit,
eſt alicuius nominis princ ipalis inflexio in aduerbium, ut à
iu ſticia inflectitur iuſte. Caſus igitur à iuſticia, id quod dici=
mus iuſte. Coniu gata uerò dicuntur, quæ ab eodem diuerſo

mode deducta fluxerunt, ut iuſticia, iuſtum, iuſtu s. Hæc igi

tur inter ſe & cum 1ipſa iuſticia coniu gata dicuntur. Ariſtote
Iis diſput atio de coniu gatis, etſi obſcuriſſima eſt, tamen huc
ſpectare mihi uidetur, ut quæcunq; ab uno aliquo principali

nomine fluunt, ea omnia una cum nomine ilo principali
coniugata dicantunut ſapientia, ſapiens, ſapere, ſapienter. Ca

ſus uerò, ſola ea dicuntur aduerbia, quæ à noĩe aliquo prin
cipali deſcendunt, ut à fortitudine fortiter, à prudentia pru-
denmter. Et quia locus Rodolphi, quo Ariſtotelis ſententiam
recenſet, mihi uidetur corruptior, non inutile fuerit opinor,
ſi ipſa Ariſtotelis uerba huc aſcribamus. Ea ſecundo topico

rũ libro ſic habẽt: Aĩyer æ AR ooaρααπιοo7ταh αι1α

27 . „ 2 „ —
Aiul M NnοεmX ααααι R9àT7α6 àvdpâ, 5 av⸗
Jpeos 15 arpig. Oai, NA , 1& S⁵⁵αττιια7α OuXen]ix&,
» * 2 „ 1 ° 2)
ααιιιιιιεe &ρε απMοααwτεα οπσσιπ½π. tοντ—ντα☛

vè, bykias: 2, 7 tveτ.[n*ͤ1ιωα úν ντσστπτ „en!

705 &XX. Z1 απιπα— T0rττοαιοι.νανν P76&
es Nt, oiep 7 oρ d artiορρραορdnαιτHτα⅞αdrNα
e 7“ι,ν â d 7*ρνz»νοαο 1αHνιa 1τεdſιd+ T
ges *Xαα. ιστιdss¹*αασαυαυ 7 ιι½⁵ααναττ⁵Bͤs1Rzd

So RODOLPHI AGRIC.
Irοö 1*π0dρι 2ραςαοαεπιατααιταπαωρ αανsα—
õ JAin -, ARiaclenp, ANαοααιι
Hoc eſt coniu gata porro eiuſmodi quædam dicuntur, ut ſi iu
ſta & iuſtus coniuga ta eſie dicantur iuſticiæ, fortia autem
& fortis fortitudini. Itidem uerò & quæ uim habent effici-
endæ aut conſeruandę rei cuiuſpiam, coniugata ſunt rerum
earum, quas uel conſeruare uel efficere poſſunt: quo modo
ea, quæ ſanitatem efficiunt aut conſeruant, coniugata ſunt ſa

mnitatis: & quæ honum corporis habitum, illius ipſius habi-

tus coniugata dicuntur: in alijsq; eodem modo: quare coniu
gata quidem eiuſmodi dici ſolent. Caſus autem, ut iuſtè, for
ziter, ſa lubriter, eu ectice, &uæunque ad eundum dicun-
gur modum. Quanquam & caſus ipii coniugata eſſe uiden-
tur, ut iuſte ad iuſticiam, ad fortitudinem fortiter: ſiquidem
coniugata dicuntur omnia ea, quæcunquæ ſub eandem con-
iuga tionem ca dũt:ut iuſticia, iuſtus, iuſtum, iuſte. Nos Ci
ceronem ſe cuti.) Is in Topicis ſcribit hoc modo: Cõiugata
dicuntur, quæ ſunt ex uerbis generis eiuſdem. Eiuſdem au-
tem generis uerba ſunt, quę orta ab uno, uarie commutan-
tur: ut ſapiens, ſapienter, ſapientia. Hæc uerbom coniugatio
ouguyia dicitur, ex qua huiuſmod i eſt argumentum: Si com-
paſcuus ager eſt, ius eſt compaſcere. Sunt autem nonnul-
Ia.) Ait eiuſmodi quoddam diſcrimen eſſe coniugatorum,
qua le noſtri hodie dialectici afferunt inter ea quæ dicuntur
denominatiua, quorum alia ſignificatione ſola, alia ſola uo-
ge, alia tam uoce quàâm ſigni ficatione denominatiua uo-
cant. Sane loci iſtius.) Quam rarus ſit uſus loci huius, fa-
cile perſpici poteſt ex uerbis Quintilia ni, apud quem quin
to inſtitutionum libro ſic legis: His illud adiſcere ridicu-
lum putare m, niſi eo Cicero u teretur, quod coniugatum uo
cant: Vt eos qui rem iuſtam faciant, iuſte facere: quod cer-
te non eget probatione. Vhi tamen res dederit, ut eo uti
poſſimus.) Sic Cicero eo uſus eſt quinto libro de finibus:
Paupertas ſi malum eſt, mendicus non malus eſſe non
poteſt, quamuis ſit ſapiens. Rurſus;: Dolere malum, in

Fruce qui angitur, beatus eſſe non poteſt. Et ſecundo de
Oratore: Si pietati ſumma tribuenda laus eſt, debetis mo-

ueri, cum Q. Metellum tam piè lugere uideatis. Ibidem:
Lucilij pecus hoc non eſt, ſed liberum, quà enim libet, paſci
tur. Cuanquã poſtremum hoc non ineptłe duci uideatur à no
mine. Item uenuſte apud Plautũ in Amphytrione: Iuſtã rem
& facilem oratum uolo. Nam iuſte ab iuſtis, iuſtus ſum oræ
gor datus, Nam iniuſta àA iuſtis impetrari non decet. Iuſta au
tem

,oht

4
.
n

nee

cl
ole

liume
lenenn
Aland,
Menin
Cinet
Porun
ſereſe

teg

obor
un
archn

1
fe
⸗
ade
tupuſte
tin nten
enteſtee⸗
Unt rerurt
lno nol
talnneſe
lusladi⸗
tecoktt
riutbt⸗
unkicun⸗
leuicen⸗

hEaddern

Hunchad⸗
he. WC
lncign
aluſda⸗
ttecdnmur⸗
nigin
entnden
Auttrom⸗
coligen
a nn
ldülte
oninun-
lelie
mnifn
lürt⸗
Clgrun
ufte
Aunten
otiit
l
ud
ot
G

n no G
Ktien

eadH

DE INVENT. LIBER I. 81
gem ab iniuſtis petere inſipientia eſt. Et apud Euripidem:
e*æ; Nπ hοdHααα ορρα⅜hoc eſt, mortales cum ſimus,
mortalia nos ſapere cõuenir. Eorũ autem argumentorũ.)

De his Fabius li. 5 ca. 1 Nam cum dicat quis uirtutẽ ſuffi
cere ad tuendam felic: tarem,) Vide αρα⁰ιι I apud Cice

ronem, quo hæc 6ios ftractatur. In paupertate Curius.) Al

ludit ad locum Senecæ in libro de prouidentia, ubi de for-
tuna ille loquens: Contumaciſſimũ quenq; (inquit) & recti-
Himum aggreditur, aduerſus quem ſuam uim intendat,
ignemq; experitur in Mutio, paupertatem in Fabricio, exi
lium in Rutilio, tormenta in Regulo, & c. De paupertate M.
Curij lege Valerium Maximum, lib. 4. cap. 3. In exilio Ru
tilius.) Hic etſi uir erat innocẽ tiæ ſummæ, tamen cum à pub
licanorum iniuria Aſiam defendiiſſet, inu iſus equeſtri ordi-
ni, penes quẽ tũ iudic ia erant, Smyrnam in exil ium miſſus
eſt. Vnde cum reuocaretur poſtea à uictore Sylla, ma luit in
exilio innocens mori, ꝗᷓ eò unde inique ceiectus erat reuerti.
Meminit eius rei præter alios Cice. lib. de Oratore primo,
& tertio lib. de natura deorũ. Item Fabius Quintilianus lib.
II. & in epitome Liuiana L. Florus. In tormẽtis Regulus.)
Hæc hiſtoria elegantiſſime explicatur apud Gellium, libri
ſexti capite quaxto. Cyri.) Hunc quomodo Sarmatæ uice-
rint occiderintq;, & caput eius Regina Thomiris in utrem
humano ſanguine plenum immerſerit, primo hiſtoriarum
libro narrat Herodotus. Cambylſis.) Hic quemadmo-

dum regno à Magis occupato, Echatanis Syriæ urbe de-

ceſſerit, idem Herodorus refert libro quarto. Alexandri.)
Hunc poſt euerſum regnum Perſarum Babylone diem ex-
tre mũ ohiiſſe ſcribunt hiſtoriographi, dato ueneno ab lolla
Antipatri filie, ꝗ mortuo regi ſucceſſit, autore Quinto Cux
tio. Fuerunt qui tradiderint Ariſtotelem Antipatro id conſi-
lium dediſſe, ut Alexandrum ueneno de me dio tolleret: idq;
uenenum fuiſſe Ariſtotelis ingenio dignum, nempe aquam
quandam gelidiſſimam ex Nouacriæ petra ſudantem: quæ
præ nimio frigore, nulla alia re, ꝗ equina ungula potuerit
contineri. Sed de his plura apud Plutarchũ. Pyrrhi.) Is Ar=
giuorum urbem incautius cum exercitu ingreſſius, cum re-
cipere ſeſe in caſtra uellet, muliercula quædam ſuperiori è&
loco tegulam capiti eius ita impegit, ut tenebris ante ocu-
los obortis ex equo delaberetur: continuocq; à milite quo-
dam Antigoni, cui Zophyro nomen erat, occiſus eſt. auton
Plutarchus.
P De

8 RODOLPHI AGRIC.
DE ADIACENTIBVS
Cap. XI.

35 Irca ſubſtantiam diximus eſſe adiacentia &

actus. Adiacens uocamus modum rei inexiſten

, Za , 23 tem, quo aliquid aliud, quam ſecundum ſubſtantiæ

ſuæ denominationem uocatur, ut prudentia est
modus quidam howinis: cum enim interroges, cuiuſ-⸗
modi uir ſit Cato: recte reſpondeas, prudens. Itac;
capit ex prudentia nomen aliud quoddam, quàm ſub-
ſtantiæ ſuæ: neque enim Cato à ſubſtantia ſua pru-
dens, ſed homo uocatur. Multiplex est hic locus,
uarioſque flexus habet. In ſumma quidem omnia
quæ adiacent rebus, aut ſenſibus comprehendun-
tur, aut cognoſcuntur intellectu. Senſu comprehen-
duntur, primum communia illa plurium ſenſu-
um. Multitudo, id est, numeri omnes. Magnitudo,
quæ tribus in rebus boſi ita eſt, in longitudine, lati-
tudine, & craßitudine . Figura, cuiuſmodi est pla-
num, iniquum, rectum, curuum, triangulum, qua-
drangulum, circulare, & reliqua id genus. Compre-
henſitur & motus: ſed hic alterius loci est, ad actus
enim pertinet. Deinde quæ ſingulorum ſenſuum ſund
bropria, ut uiſus, lucidum, obſcurum, perſpicuum,
opacum, coloratum, auditus, ſonus, guſtus, ſapor, ol-
factus, odor, tactus, calidum, frigidum, humidum,
ſiccum, durum, molle,aſperum, leue, & reliqua n⸗
taet

gi
tit

tue

(cu

Gümma
tma

(u

gein
ſteri
tene
ſen/̃
ſunu
e on

EX

D

gkiun

ten
int
an

n

DE INVENT LIBER I. 83
tacd&t percipiuntur. Hæc ſunt ſemina omnis noſtræ
ſcientiæ : hæc omnis humanorum ingeniorum iacta-
b tio. Ex ijs uarie coniunctis coagmentatisq́; omnium
inn rerum ſpecies, multitudinem, uarietatemq; diſcreui-
i myus. Itaq; dubitet quis, querelãne dignius ſit, tam in
arcto humani ingenij uim eſſe concluſam, an potids
agdmiratione, quòd tam exiguis initijs, ad tantam re-
rum imueſtigationem, licèt dubiam, licèt incertam,
geſb ad inueſtigationem tamen potuerit perueniri. In-
in tellectu uero comprehenduntur, quæcunque ex iſtis
n animus agitatione mentis colligit atq; decerpit. vNEt
inn in magnete colorem quidem & figuram uidemus: uĩinsꝛ ..
tru qua ad ſe ſerrum rapit, intellectu deprehendimus.
ſon Sic in hæmatite, ſic in ſmaragdo, alterius ruborem,
hhen alterius uirorem oculis est cognoſcere: cauſam au⸗
4 tem qua hic impudicitiæ impatiens est, ille ſangui⸗
nu nem ſiſtit, mens ſola perſpexit. Velocem eſſe cur-⸗
iſe⸗ ſum uiſu quidem dijudices: uelocitatem in quieſcen-

te non niſi intellectu, uel ex curſu quem uidiſti, uel
. ex membrorum argutia agilitateq; colligas. Sic ro-
1 bur, etiam in eo qui nihil ferat: ſic reliquu. Adia-
90 centium quædam natiua ſunt, quædam parantur —

„ecccedunt. Natiua ſunt, ut in igne calor, in aqua hu-
mnmor, in terra ſiccitas, Accedentia ſunt, qualia in a-
ͤ„gqbua calor, cum igni abhbibetur: rigor, cum uehemen-
tius per frixit: in cera liquor, cum funditur. Queæ
òLMU Pp 2 cecce⸗

4

84 RODOLPHI AGRIc.
accedunt autem, eorum quædam facile dimouentur
ab eo in quo ſunt. Vt ruborem ex pudore contra-
ctum: pallorem ex metu, continuò ubi cauſæ deſie-
rint, etiam de ficere uideas. Quædam uero difficul-
ter auferuntur, qualia ſunt, quæ uel in aliquod, quod
natura capax ſit corum ueniunt, ut additus nonnul-
lis rebus uel color uel ſapor: & in nonnullis animis
pauor ſemel acceptus, uel amor, uel odium, non ni ſi
morte finitur: qualia etiã quæ longo uſu exercitioq;
firmata uerterunt in conſuetudinẽ, ut ſunt ſtudia &
artes humanæ: ut animi motus, A crebrò repetiti, pro-
pe in naturam tranſeunt. Sed natiuorum, cum in
omnibus rebus, tum præcipuus eſt in eis quæ ſenſus
ſune expertia, locus. Qualis eſt uis quædam tuendi
eonſeruandiq; ſui, tum aliud aliquid ſimile ſibi effici
endi, ut ignis calore, aqua ſe frigore tuetur, terra du-

ricie reſiſtit, aer liquiditate elabitur. Iam cuncta ali-

quid gignere ſimile nituntur, ut ignis ignem, aqua a-

quã, in herbis arboribuſque fruges ſunt & fructus

producendarum aliarum ſemina. Iam in lapidibus gẽ-
misq́;, iam in reliquis omnibus, quæcunque terra mma
rique naſciitur, uaria poteſtas, noxia reliquis rebus,
uel ſalutaris, pro cuiuſque naturæ diuerſitate. Sic in
animalibus, alia ad corpus pertinent, alia ad animam.
Ad corpus, ut fœcunditas, ut proſperior naturæ ua-
letudo, robur, uelocitus, pulchritudo: cotrariaq́; iſtis.
Ad ani-

ſeti
ſeri
itel
ed.

.

Polerer
Nr⸗

lſſ⸗-

fiu⸗
lgt
opu⸗
laliri
lnti⸗
meuf
Nſue

net

ml

DE INVENT. LIBER J. sS
Ad animã, ſentiẽdi memorandique uis, feritas, mãſue
tudo, docilitas, indoci litas, aſtus, ſocordia, iſtisq; ſimi
lia. Natiua enim eſt quædã hæc omnibus adiacẽs uis,
qua ciicta in deſtinatũ debitiq́; naturæ ſerutur opua.
Neque enim autor ille rerum ſegne quicquam aut ſi-
ne uſu eſſe uoluit: ſed tanquam in prudentis patris-
familias domo, cũcta ut eſſent in oficio, effecit. Ac-
cedunt & eis quæ ſenſuum expertia ſunt multa, plis
ra tamen animalibus: quoniam naturæ uigore in plu-
res ſe conatus attollentia, in plura incurrant oportet.
Ergo in corpore est ægritudo & ſanitas, & melior
deteriorq́; habitudo, fames, ſitis, ſaties, ſomnus, uigi-
lia, & meditatione parata uelocitas, & uſu robur ſfir
matum, & cultu decor additus. In anima, ut in equo,
in ſtitutio formandi gradus ad certum numerum:in ca
ne uenatio: & in reliquis animalibus, quæcunque uel
homine monſtrante, uel rerum uſu percipiũt. Nam &
efferatiora quædam fiunt uſu:quædam contrà man-
ſueſcunt, & uitare pericula, & inſidias ſtruere con-
ſuetudine addiſcunt. Homo, quoniam maxime (ut di-
ci ſolet) animus eſt, maxime quoque hac parte conſpi
citur: ergo prima fere in eo peruidentur animi affecti
ones, ira, amor, metus, ſpes, gaudium, dolor, iuuidia,
miſericordia, & reliqua. Et iſta quidem nonnunquam
ſic intelligi boſſunt, ut ſint natius. Quoniam plerique
alius ad aliud iſtorum, naturæ inſlinctu ſunt pro-
F 3 pen-⸗

Teuſen Lit a ſequimur, ut ſunt artes oẽs hominum. Quarum aliæ

zr, A P: „

g6 KoDoOLPHI AGRIC.

penſiores. Quando que ut ſint uſu parata Cuicunque

enim iſtorum frequentius regendum ſe quis auferen-
dumq́; permiſerit, id totum demum occupat hominẽ,
iuriſq; ſui facit: & ſequitur illa, quam ? e Græci,
noſtrorum nonnulli uerbum è uerbo habitum: qui op

time ſortaſſe, conſuetudinem dicunt. Tum etiam acci-

pititur iſta, ut ſint temporareæ & ueloces quæda ani
mi affectiones. Vt dicimus permotione aliqua effer-
buiſſe, quem ira, metu trepidaſſe, amore exar ſiſſe. Ita
que pro hic diuerſitate, haud difficile fuerit diſcerne
re, quorſum, id est, in quod adiacentium genus, obor-
teat iſta conferri. Post iſta ſunt quæ ratione duce con

dd ſolam pertinent rerum cognitionem, aliæ ad acti-

onem. Ad cognitionem pertinent, quæ naturam re-
rum qualitateſq́; & cauſas omnium, quæ terra, ma
ri, cœloque fiunt, ſcrutatur: quæq́; diſſerendi emen-
dute, credibiliter, polite, rationem tradunt. Actionis

artes ſunt, quæ uel ea docent, quibus corpus tuemur,

ut est agricultura, ut militia, ut mercatura, & fabri-
les omnes, & manuariæ (ut ita dicamus) artes. Vel ea
tradunt, quibus emendatur animus, & mores homi⸗
num, uitaq́; ſormatur. Nec ipſæ ſolum artes huc refe

runtur, ſed etiam quæ hauriuntur ex eis uirtutes, pru

dentia,

ſrn

6
Unbe
ico
ce⸗
hng
tiu/
bermn
leun
prehe
ellge
nota
ſtelẽ
oltr

fe

DE INVENT. LIBER I. 89
dentia, religio, pietas, beneuolentia, iuſticia, toleran-
tia, magnanimitas, temperantia, modeſtia, benignitas,
& quæcunque aliæ ſuut, quibus legitime nos & ſe-
cundum rectæ rationis præſcriptum, tales aduerſuùm
Deũ, homines, nõſque ipſos quales ius faſ que eſt eſſe
præbemus. Vt ergo cuncta qua ſi in ſummam redi
gamus. Adiacentia, quæcunque ad rationis intelligẽ
dique uim pertinent, in ſolo homine quæruntur. Sen-
ſus, & mouendi uis, & quæcunque circa ea ſunt, in

omnibus ſpectantur animalibus. Ali, creſcere, firma-

ri, cõſumi, comnuunia ſunt omnium uiuentium. Nam
quæ corpori inſunt, in omnibus reliquis, quæ uideri
tangiq́; poſſunt, est inuenire. Et horum quædam na-
tiua ſunt rebus, quæ perpetuò inſunt ipſis: quædam
bermautantur ſubinde, & uelut in diem eunt at que re
deunt. Horum omnium, alia ſenſu, alia intellectu com
prehenduntur, non quòd quicquid ſentitur, non & in
telligatur etiam : aut quicquam in intellectu ſit, quod
non aliqua uia ad ipſum ſit per ſenſus profectum, ſed
quod alia ſunt, quæ prima ſeſe nobis cognoſcenda of
ferunt, uiamq́; mentis per ſenſus aperiunt: alia ui
intellectus ex ijs ipſis colliguntur. Itaq;; illa ei ad
quod primum, hæc ei, ad quod potiimum pertinent,
attribuere uiſum est.

ocholia in caput II. =DD
F 4 adia⸗

88 RODOLPHI AGRIC.

Adiacens uocamus.) Adiacentium uocabulo ea ferè
æõplectitur Ro dolph. quæ quantirates qualitatesq; ab Ari-
ſtotele in cate gorijs dicũtur, quatenus hæc ad ſua re ferũtur
ſubi ecta:aliò nãq; relata, alia ſortiuntur & nomina. Verbi

cauſa: Virtus relata ad animũ, adiacens eſt: eadẽ cũ ad felici

atẽ referrur, de numero eſt deſtinatoꝶ: cũ ad uiciũ, repug-

nãs: cum ad iuſticiã & temperantiã genus: cum ad habitum
animi, ſpecies. Multiplex eſt locus.) Duas ponit in ſumma
diuiſiones adiacentium. Nam princ ipio, adiacentia omnia,
aut percipiuntur ſenſu, aut intellectu comprehẽduntur. De-
inde, quædam eorum natiua ſunt, quædam forinſecus acce
dunt. Partes diuiſionis utriuſq;, partim Rodolphus ipſe ſa-
tis dilucide explicat, partim nos ſuo quanq; loco explicatu
xi ſumus. Senſu comprehenduntur.) Lu genera Ariſtote
Ies facit eorum, quæ comprehẽduntur ſeniſu: alia cmmm ſen-
tiri ſecundum ſe, alia ſecundum accidẽs, Secundum ſe ea ſen
iiri di cuntur, quæ ipſa in cauſa ſunt cur ſenſu percipiantur:
ut color uiſu, ſapor guſtu, olfactu odor. Secundum accidẽs,
quæ non ſua, ſed alterius cuiuſpiam gratia ſenſu comprehen
duntur:quemadmodum homo uocis modo quam facit gra
tia audiri poteſt: & cur uideatur, in cauſa eſt color. Rodol-
phus de priori tantum genere loquitur, quorum eiuſmodi
rurſum diſcrimen eſt, ut partim communia, partim propria
eſſe dicantur. Communia ſunt, quæ pluribus comprehendi
ſenſibus poſſunt, ut magnitudo, numerus, quies, motus, figu
xa. Propria, quæ ſingulis modo ſenſibus cognoſcuntur, ut co
lor uiſu, ſonus auditu, olfactu odor, ſapor guſtu, tactu frigi-
dum, calidum, humidũ, ſiccum, quæc alia eius generis ſunt.
Hæxc ſunt ſemina.) Ariſtotelem autorem ſecutus hoc dicit,
qui putat omnem cognitionem noſtram oriri à ſenſibus. Vi
de Ariſtot. principium, de demonſtratione ſeu reſolutione
poſterioris. Apud Ciceronem de finibus: Quicquid porro
animo cernimus id omne oritur à ſenſibus. Ita dubitet ꝗs)
Eadẽ Lactant, libro 4. Inſtitutionum, & Plinius libro. 6. In

magnete.) De hoc Plinius lib. trigeſimoſexto ca. 16. Nomen

ab inuentore habet. In hæmatite.) Gemma eſt nomẽ Auir
tute atque effectu habens, nempe à ſiſtendo ſanguine, S Ac

enim Grecis ſanguinem eſſe nemo ignorat. Plinius lib. trige

ſimo ſeptimo eap. decimo. In Smaragdo.) Et huius gemmæ
mentio fſit apud Pli. libro eodẽ, capite ſeptimo. Quædã na
tiua.) Natiua adiacentia ſunt, quæ intrinſecus ex ipſa re ori
untur, uelutich; innata ſunt. Accedere dicuntur ea, quæ ex-
rinſecus in rẽ cadunt. Verbi cauſa: Sunt quibus natura cor
pus

conl
dl)N
ſluc
Ni
iis doe
natur
hen
neceſt
ciule
coniiu
corun
Biufm.
ſcio.)
Erge
minis,
ine.)6
Uolatin
bispre
nimi
curſum
ſchom
qae
lem.)4

Ntuſaate
icj
ita
Cere lie
rina
sinca
n,ſte
Uu zeve

de lel
ba⸗
eſerüne
1 Verbi
2ell
tept⸗
oblte
lunnna
Lonnin
a. De⸗
sicee

gurſef
cClN
ttn
t
esnupt
onn
15 un/
Aniti
ilter
ltis
Gbe,
ℳ

6

DE INTENT. LIBER I. 89

pus tã firmum ac patiẽs dedit, ut laborem, inediam, frigus,
aliaq; id genus facile ferre poſſint. Sũr rurſus, quibus etſi
natura id largita non eſt, longa tamen exercitatione ac con
ſuetudine id aſſequuntur, ut & ipſi ad toleranda ea, quæ di-
xi, idonei euadant. Hæc ergo corporis patientia ac firmitu-

do, prioribus quidem illis natiuum eſt adiacens, poſteriort

bus uero accedit. Quæ accedunt autem, eorum quædam
facile dimouentur & c.) Ad hæc plene intelligenda, plurimũ
momenti attulerint ea, quæ de qualitate in caregorijs tradix
Ariſtoteles, In conſuetudinem) Ita interpretatur quam
Græci Latinorum quidam habitum uocant. Cicero cum
alibi, tum ſecundo de oratore, & ſequutus hunc Quintilia-
nus, conſuetudinem nominant. Qualis eſt uis quædam tu-
endi.) Non hoc accipiendum, quati hæc ſolis inſint illis quæ
ſenſu carent, ſed quòd in illis nihil inſit hiſce præſtãtius. Ali
oqui & in animantibus quoq; ea reperiri uel Cicero in Offi
cijs docet: Principio, inquiens, generi animantium omni eſt
à natura attributum, ut fe, uitam, corpusq; tueatur, declinet
q; ea quæ ei nocitura uideantur: quæq; ſint ad uiuendum
neceſſaria inquirat & paret: ut paſtum, ut latibula, ur alia
eiuſdem generis. Commune autem animantium omniũ eſt,
coniunctionis appetitus, procreandi cauſa, & cura quædam
eorum quæ procre ata ſunt. Iam in lapidibus gemmisch.)
Eiuſmodi miraculorum plenus eſt Plinius. Vt eflent in of
ſicio.) Vt nuſquam deliderence, ut officio ſuo fungerentur.
Ergo prima fere.) Triplicia adi acentia tribuit animo ho-
minis, atfectiones, artes, uirtutes. Homo quoniam max-
ime.) Quintilianus lib. 1. inſtitutionum. cap. . Sicut aues ad
uolatum, equi ad curſum, ad ſæuiciam feræ gignũtur: ita no
bis propria mentis agitatio atq; ſolertia, unde nobis origo
animi c œ leſtis eſſe creditur. Cicero: Hi non uiderunt ut ad
curſum equum, ad arandum bouem, ad indagãdum canem:
ſic hominẽ ad duas res (ut ait Ariſtoteles) ad intelligendum
atq; agẽ dum eſſe natum, quaſi mortalem deum. Et iſta qui
dem.) Affectiones ait tri fariam cõſiderari poſſe, ut natiuas,
ut uſu atq; exercitatione quæſiras, ut temporarias momenta
neasq; quasdam antmi motiones, quæ ut repentèê adueni-
unt, ita abeunt quoq; ſubito ac recedunt. Id apud Ariſtotelẽ
dicere liceat hoc modo: hæc interim in ſecunda, interim
in prima, interim in tertia eſſe ſpec ie qualitatis. Porro Boe-
thius in categorias Ariſtotelis ſcribens ait, non eſſe abſur-
dum, ſi res eadem, diuerſis conſiderata modis, diuerſis
item generibus ſubiiciatur; ne quid obutbe⸗ hic iſti, qui
5 inter

90% RODOLPHI AGRIC.

inter oĩa ea, quæ ſub diuerſa genera cadunt, realem neſcls
auã ſubeſſe aiũt diſtinctionem. Regendũ auferendũcq;.) Id
tum fit, cum adeo nobis affectus dominantur, ut quocunq½

impulerint illi, uel nolentes ſequi cogamur. Sane initio non

difficillimum eſt obuiam ire affectibus: at poſtquam ſemeſ
ac iterum tertioq; illis fueris obſecutus, tantas interim col
ligunt uires, ut inuitum quoq; ac renitentem quoquo uer-
ſu˖us impellant. Qarum aliæ.) Artium, inq uit. ali 1
tiuæ ſunt, ali æ actiuæ. Cognitiuæ ſunt, quarum finis cognitio
eſt: ut ſunt quas phyſicas uocant ac mathematicas, quęq; ſex
monis artificium docent, ut grammatica, rhetorica, & dia-
ledtica. Actiuæ, quarum finis eſt actio: ut ſunt q uæ partim me
chanicæ, partim morales dicuntur, Sed de his rurſum libri
ſec uentis capite ſecũdo & nono. Quintilianus ſecundi Inſti
tuttonum libri capite decimonono, tria artiũ genera facit.
7 Roαρτπu7ρατπι αι1τ ο ατπιaÜιαdſt, inſpecti⸗
uum, actiuum, & effectiuum.

DE ACTIBVS.
Cap. XII.

₰ Badiacentibus oriuntur actus. Vnumquod-

Aque enim pro modo naturæ ſuæ, utq; aliter

aliterũe affectum est, agit. Actus autem in præ ſentia
non ita accipiendus est, ut à paßione diſtinguatur:

ſed ut ſit actus id, quocunque aliquo modo exerceri

afficiq́; dicimur. Ita & timere, & dolere, & ægro-
tare, quieſcere etiam & uacare, nobis actus erunt:
onmmia enim, cum actus rei ſerutamur, uenient conſide
randa, & argumenti aliquid in hanc illamue partem
dabit. Poſſumus ſi uidetur) actus pro adiacentit:,
quibus naſcuntur, uarietate diſtinguere: Vt ſint alij
qui proueniant ex natiuis, it in igne calere, teren⸗
ole,

fe,g
terrog
uni⸗
icn⸗
ſcſe
ſe⸗
Mea
f

nuũ

4

en felch

nliß
noanmg
Uliopon

inſenel

krincol
uter⸗
Ad⸗
llti
gulchtet
Ei⸗
ninne
bnlchri
nllct
gunfet.
c

☛

— —
=
—— —
==

S —n
—

E

= —
=

— —
—
— —

= =☛
—-——

S—
=⸗

D
8 ==
S=

—
=
=
—

DE INVENT. LIBER I. 1

ſole, in animali paſci, moueri, natare, uolare, dormire,

ingredi, uigilare. Alij, qui à conſuetudine firmatis

ueniunt, ut ſcribere, orare, mederi, iaculari, guberna-

re.Alij, qui ex ſubitis prodeant affectionibus, & bre-
ui momento prætereuntibus, ut rubere ex pudore, ex
metu concuti, ex leticia geſtire. Sunt etiam qui ni
hil efficiunt, ſed intra ſe conſumuntur: ut ſunt curre
re, ambulare, uolare, uidere, audire, intelligere. Qui

dam, qui præter ſeipſos opus abſoluunt: ut ædificare,

domum efficit: texere, pann: ſcribere, literas. Et

hi quidem, qui nihil extra ſe efficinit, alij quidẽ prop
ter finẽ aliquem fiunt. Vt qui ambulat, uel idcirco id

facit, ut aliquò perueniat, uel ſanitatis cauſa: ꝗ uidet
ut al'ꝗd percipiat: qui dormit, ut laßitudinẽ ponat.
Alij, uel carẽt ſine, uel in proſpectu nõ habẽt:Vt gau
dere plane caret fine:nemo enim eſt, qui quẽ in uſum

gaudeat, dicere poſiit, niſi ut giudeat. Sic etiã dole-

re, &grotare, metuere, ſperare, iraſci. Si quẽ enim in
terroges, quẽ in uſum iraſcatur, in nullũ dicat:ſed ꝗa
iniuria prouocatus ſit, facere aliter nõ poſſe. Sic etiã

qui amat. Quanquã hic fortaſſe po ſit dicere, finẽ ſi-
bi eſſe, potiri concupita: & iraſcens ita dicat, finem
ſibi eſſe uindictã. Verùm hi fortè fines ſunt eorũ, qui
amore atq; ira perciti agit. Amoris certe & iræ non
ſunt fines: cli utrq́; aſſequi & cõmodius fortaſſe po

ſſẽt ut nõ amore & ira ſeſe torquerẽt.Incõ ſultus est

93 1 RODOLPHI AGRIC.
enim omnis animi ſubitus affectus: & ad eam partem
animi pertinent, quæ rationis eſt expers, neq; proſpi-
cere finem poſſunt. Et alij quidẽ ex præteritis na-
ſcuntur tantm, uel præ ſentibus. Alij etſi oriantur ex
futuris, & partem aliquam percipiant futuri. non ta
men ut fiant illa, ſic afficimur: ſed quia illa uentura
arbitramur, coucutimur animo & conſiſtere nequi-
mus . Quod in timore apertius eſt & inuidia. quæ
tamen certum est eiuſdem naturæ & cõditionis eſſe,
qua reliquos omnes. Cauſa huius est, quoniam iſta agẽ
di uoce paſſionem ſignificant. Omnis autem actio
(nõ illa quam nos iam communi uocabulo actum dici
mus, ſed ea, quæ proprie Phyſicis hoc nomine ſigna-
tur) finem aliquem reſpicit, propter quem ſuſcipitur
ipſa. Isq; finis, uel res ea eſt, quæ patitur, uel circa ip
ſam est. Patiens autem nonad aliud, quatenus pati-
ens est, ſed ad agens reſpectat. Itaq; finem habere non
botest. Neq; enim agens ei finis est, oum ipſum ſit agẽ
tis finis niſi fortè ea ſit rei conditio, ut id quod pati-
tur, actione aliqua in agens recurrat. vVvt nauem fabri

canti qua ipſe ſit nauigaturus, ſinis primum quidem

fabricationis est nauis. Deinde rurſus quia nauis bor⸗
tat, tueturq; ipſum qui fabricatus est, ipſe inuicem

finis eſt nuuis. Hoc enim pacto fieri potect, ut agẽs at

que patiẽs uicißim alter i alteri finis fiant cũ perinde
uringi agat atq; patiatur. Sed uel ſcrupuloſiora

fortaſ-

4

6to
EN
trer
ſorta

DE INVENT. LIBER I. 95
fortaſſe ſunt iſta, uel non ita multum præ ſenti rerum

tractatui neceſſaria. Illud annotandum uidetur, quæ-

dlam nomina agendi faciem habere, cum re uera ad-
iacentia ſint. Quædam cõtra, adiacentium uoce acti
ſignificãt. Neq; enimcalere & albere aliud ſunt, quã
calidum eſſe & albbũ quæ certum eſt eſſe adiacentia.
Sic, & ſcire, & cognoſcere, & quieſcere. Ac è diuer

ſo, curſus currendi actum, & ſermo locut ionem, &

locutio loquendi actum ſi gnificat. Quod igitur pro-
