nil Ne ndu dis oĩ mo ciui 4 io, qu e ne ſu bel⸗
canereingg Frma oban ptimo irbitri⸗ St nec! rat
men pr nti de op unius ar reſpirẽ iut Metarkel
ſ ſenſe re. Se idh ite eerit, arum ntate r-
wrii 6. iſces? Qu io, ad 1, terra diſſer coiun c?Et,
bnni piſe bompei 4 rhe n taq; paxrte e hec:
inn Num Po ione cãt? 4 ex P⸗ .Y Pſum uang
aier doyorg renttia, diciſ⸗ ireft 30 1 etg e
enei ab ationi gau omne uen utiat ruere.
r, Rr ou du. lura ziglaalicif Guta he⸗ v
nnn⸗ añt ſit Ppoſint ſentire nr rla⸗
cass e H H proban
Brzouta Enete illi, eu⸗
Erg eri, con⸗ orte
e! achibe He op

. es ſine 5 faciliu
L/ ere r Id quò
16 S 14
d ri, ut iſueger,
tale bue
ie ee ſ

iore ex .
Angen, ſe metit ma⸗
t, cr .V
*
ne

S 0 & M„

4

1¹6 RODOLPHI A GRICO.

magnitudine, ſi duo ſint bropoſi ta, quæ æ qualia ?·

ſe uel inæ qualia oſtendere uelimus: ſi huiuſmodi res
ſint ut applicari altera alteri nequeat, accipitur
tertium aliquid, quod poſſit utriq; adhiberi: neque

temere illud aut quoduis, ſed quod alteri ſaltem il
lorum ſit æquale. Id deinde alteri adhibitum, ſi fu

erit & illi æquale, iã æqualia ea inter ſe dicimus:
ſin inequale, inæ qualia- Quoniã certum explora
tumq; est, eam magnitudinum eſſe proprietatem,
ut quæcunq; duæ cuiquam tertiæ ſint æquales, ſint

, inter ſe æ quales:& quarumcunq; duarum alte-

ra tertiæ alicui æ qualis ſit, altera inæ qualis, ſint et
inæquales inter ſe. Quorſum hæc? Vt ſendam,
quemadmodũ in magnitudinibus dixi, ſici in omni
rerum natura eſſe: ut quæcunq; duo cuiquam ter-
tio conſentanea ſint, inter ſe quoq; eſſe conſenta-

nea. Conſentaneag autem uoco, quorum poßit alte-
rum de altera dici. Vt homini & ſubſtantiæ conue

nit in animali, quoniam omne animal eſt ſubſtan⸗

tia, & omnis homo esſt animal: ſequitur ergo con-
uenire ipſis inter ſc, hoc eſt, omnem hominem eſſe

ſubſtantiam. Et contra, quorumcunq; duorum alte

rum conſentaneum eſt alicui tertio, alterum dißi-

dens, ea quoq; inter ſe dißidẽt. Vt lapidi & homi
ni. Lapidi quidem animal dißidet: homini uerò cõ

uenit: certum igitur est, lupidem & hominem inter

(0.
etie
iſnule
, Atr
benine

iſctu

nſecicn
tunere
pohite
telle
glumm
egui
eVteſ
xi, ſ
tig
ſe
bſucen
letſe

in

inpe

—

DE INVENT. LIE. I. rz
ſe dißidere. Si qua duo itaq; uelis perſpicere, con-

ueniant inter ſe nec ne, ſi ſint eciuſmodi, ut quemad

modum magnitudines diximus applicari nõ poſſe,
ſic & iſta cõſentanea ſint an dißidẽtia, ex ipſis per
ici nequeat: neceſſe est tertium aliquod inueni-
ds, quod alteri horum cõſentaneum eſſe certius ſit:
idq; alteri deinde comparatum, proinde ut illi ſue

rit cõſentaneum uel diſſentaneum, ita eſſe inter ſe
ambo, quæ propoſita fuerãt, ſciamus. Id tertium,

tum medium argumentationis dicitur: quoniꝗ pro
poſita uelut extrema duo coniungit: tum quia pro
babiliter propoſitis iungitur, inſtrumentumq; et
faciendeæ de illis fidei, uocatur argumentum. Hanc
bartem excogitãdi uel medij, uel argumeti, uocãt
dialectici inuentionis. Altera est pars, quæ iudicã
di uocatur. Ea cuiuſmodi ſit, ex prædicta itidem
ſimilitudine indicemus. Cum menſurã aliquam me
tiendarum duarum magnitudinum ſumpſerimus,
ea ſi proba debeat eſſe, neceſſe est certa & firma
ſit. quod ſi aut extendi poßit, aut in arctum con-
trahi, & quemadmodum ait Ariſtoteles de regula
Lesbia, quæ ad parietis flectitur formam, ſic iſta
aptetur magnitudini metiẽdæ: fallax nimiri erit.

dentia ea, quæ proponuntur, diximus eſſe debere: „
ni ue aſpectu, non re uera ſit S „Lz.

B unum

. 2 “
———= sr
—

5
2
Z
4

18 RODOLPHI AGRIC.
xnum, fallemur argumentatione: euenietiq;, ut quæ
cõſentanea eſſe oſtendi argumentatione credimus,
diſßideant maxime: & contra, pro dißidentibus cõ
ſentanea capiamus. Vt ſi dicamus: aliquod animal
est irrationale, homo ect animal, ergo homo est ir-
rationalis: uidentur quidem iungi in animali irra-
tionale & homo ſed perſpicuum est, nõ eſſe idem
animal, de quo irrationale dicitur, & quod dicitur
de homine:ſed nominis tantum ambitu, & generis
ſimilitudine idem uideri. Quod ſi adhibito iudicio
legẽ ſyllogiſmi obſerues, dicasq́;: Omne animal esᷣ
irrationale, homo est animal, ergo homo est irra-
tionalis: iam quando pro conſentaneis accipiuntur
ea quæ dißident, ut omne animal irrationale eſſe:
nihil mirum eſt, bomo & animal quanquam conſen
tanea ſint, hominem tamen & irrationale dißide-
re. Vt ergo certum ſit atq; liquidum, id quod in ar
gumentum aſſumimus, non facie, ſed re uera unum
cſſe, adhibita est inuentioni hæc iudicij pars, cui
omnis de modis figurisq́; ſyllogiſmorũ præceptio,
& cautio omnis captioſarum argumentationum,
quas fallacias dix ère, ſubſeruit. Sed nos de priore
illa quæ ad inueniendum pertinet, his libris loque-
maur. Intuentem ergo illa quæ dixi de ea, non late
bit uerum eſſe quod propoſuimus: omnia quæ uel
pro re quaq; uel cõtra dicumtur, cohærere, & eſſe
UW c

Pete⸗
peni
G uce⸗
Ccomm

leut iu

Gtnia i

(od in⸗

bige,
ileh
niuge
ſilton

NS
neißtg

igut
Plobett
cinti

.
auin
bit
Aliivut

Oſne in.

. Porockt
teiuf⸗
tin
uung⸗
ttiotet⸗

n ien

DE INVENT. LIB. I. 19
ea quadamſ(ut ita dicam) naturæ ſocietate cõiun
cta. Res autem numero ſunt immenſæ, & proinde
immenſa quoq; proprietas atq; diuerſitas earum.
Quo ſit, ut omnia quæ ſingulis conueniant, aut di-
ſcrepent, ſingulatim nulla oratio, nulla uis mentis
humanæ poßit complecti. Inet tamen oĩ bus (tam-
etſi ſuis quæq; diſcreta ſint notis) communis quæ-
dam habitudo, & cuncta ad naturæ tendunt ſimili
tudinem, ut quod est omnibus ſubſtantia quædam
ſua, omnia ex aliquibus oriuntur cauſis, & oĩa alt
La efficiunt. Ingenioſißimi itaq; uirorum, ex effu

ja illa rerum uarietate, communia iſta capita: ue-

lut ſubſtantiam, cauſam, euentum, quæq; reliqua
mox dicemus, excerpſere, uelut cum ad conſideran
dam rem quampiam animum aduertiſſemus, ſe-
quentes iſta, ſtatim per omnem rei naturam & par
tes, perq; omnia cõſentanea & dißidentia iremus,
& duceremus inde argumentum propoſitis rebus
accommodatum Heæc igitur communia, quia perin
de ut quicquid dici ulla de re potest, ita argumenta

omnia intra ſe continent: idcirco locos uocauerit,
gquod in eis uelut receptu & theſauro quodam oĩa

faciendæ fidei inſtrumenta ſint repoſita. Non ergo
aliud est locus, ꝗᷓ cõmunis quædã rei nota, cuius ad
monitu quid in quaq; re probabile ſit, potest inue
niri. Sit ergo nobis locus hoc pacto definitui.
B 2 Quid

2

20 RODOLPHI AGRIC.
Quid ſit locuoas. Cap. I I.

Quando igitur.) Toto capite hoc dicit. Argumenta qui-
bus confirmare aut re fellere uolumus aliquid, ea coniun-
cta modo quodã ei rei eſſe oportet, quæ in diſceptationem
uenit. Iam cum infinita rerum multitudo id faciat, ut ſingu-
latim ea quæ ſingulis cõiuncta ſunt rebus, explicari nõ que-
ant: hinc eſt, quod excellenti ingenio uiri, omnem hanc mul
titudinem in communia quæd am capita digeſſere, eaq; uoca
runt argumentorum locos, propterea quod in ijs ceu theſau
ro atq; receptu quodam, argumenta cuiuſq; rei confirman
dæ re futandęve lateant repolita, ut cum uſus fuerit, inde ꝓ-
manft᷑. De optimo reipub. ſtatu.) Tres em formæ ſunt reme
publicam, Abv“X„Iι, dροαρτπ1οα NαkoHτ1ια Reſpirẽt
ne ſub aqua piſces.) Hoc Ariſtoteles negat, ait Plinius, lib.
naturalis hiſt. . cap.?. Suadẽtẽ Cæſari ut inferat bellũ Põ

peio.) Id facit Curio apud Lucanum pharſaliæ lib. I. Quos

avviι ονραôO Greci uocãt.) V¼r cötra ſeu exaduerſo eſt, xbee
terra. Hinc &Hτ⅜ ονιᷣ² tůicti, quod in aduerſa nobis terrę par
re habitent, Sunt em̃ ij, qui alio uocabulo dicũtur &ου Nαε
eò quod contraria atq; aduerſa nobis figant ueſtigia. Alber
tus Magnus non ſatis recte &ντ⁹οαοπν appellat. Lactantius &
Auguſtinus eſſe hos negant. Aſſerũt præter alios multos Pli
nius & Macrobius. Hoôdie certo eſſe à pleriſq; creduntur.
Quuorſum hęc?) Diuus Hieronymus in epiſtola quadã ad
uerſus errores Iohannis Epiſcopi Hieroſolymitani: Vetus,
inquit, narrat hiſtoria, quidã cum diſerte diceret, ferr eturq
impetu & uolubilitate uerborum, cauſamq; omnino nõ tan
geret, prudens auditor & iudex: Bene, inquit, bene, ſed quo
iſtud tuum tam bene? Quemadmodũ ait Ariſtoteles de re
gula Lesbia.) Verba Ariſtotelis hac de re 3. lib. Mora liũ ſic
habent: r8 yoi Gορ αοασ „àNhνρυνταατα Xeοä
mo%ο ⁵ α½ειν ανορον%. νοο 7 d?α 1ονdhd 4
Taktva&ττe b ve νa. Ea uerba hunc in modum uertit

Eraſmus: Siquidem infinitæ rei infinita item regula, quem- .

admodum plumbea Les bię ædificationis regula, Ad lapidis
enim figurã tranſmouetur, neq; manet regula. Dicitur itaq;
regula Lesbia, quoties præpoſtere, nõ ad rationem factum,
ſed ratio ad factum accõmodatur. Themiſtius itaq;.) Hic
de Ariſtotele dicere ſolitus: Quemadmodum ſepia cum ſen
tit retinacula piſcantium, liquorem fundit quo fallat eone
oculos, ne capiatur, ſic & ipſe Ariſtoteles obſcuritatem fun
. dit

9

ſpougun
te
lifie
Srntfah
erin
in
nſtllta
hl ar
lenmn
glentlis
Anstndie
agtiimen
neuanme
noguib
SNrede
zubet, un
ſellumus
ſelaſrat
npos e
lenit equi

(certos g

latebris
locumeſl

Iuæ prob

poflult. Po
Utpiſcen
lineq fe
ument.:
o uno
Equodne
usluppell
amen quo
Diciendu
Nundum:
ſendum
Kquidn
muamet
llaberepe

lepoft
kenfün
ſient

Ic.
l.

Anenngt
idecni
lceperine
heln uſ⸗
Dlcnirö⸗
nnnenikurt
elakeegt
inisceuie
Grticgin
usfuerttine
nlormelun
Nini Ne
r aü Nin
Uk inſetnbal
rlalielbl

xidvetſete.
tſa nobsen

dicütutint
unt ueliſe⸗
llat. Latn
er ios
eriſhctin
epincbn
hlolymnnn
dicckehian

uben,/
it aAittarn⸗
nfi
nſiunn
nc nin
lenngiſ
bngi li
gtuin⸗
lrtonn
Enifuel,
olunbin

1
t o i

7

5 hnms,

DE INVENT. LIB. I. 2¹

dit, ne coarguatur. Per omnẽ rei naturã.) Rodolphus Agri
cola lib. 3. cap. 7. Vt dicatur quæ ſit ſubſtantia, tum quæ par-
tes ſint rei, hinc ea quæ proprie naturæ cuiuſq; adiacent. Vti
tur hoc artiſicio Rodolphus in oratione de laude philoſo-
phiæ. uide primum librum Philippi in Rhetoricis de excuti
endis quęſiionibus. Omia aliquid effic iũt.) Nulla eſt res
quæ fru ſtra ſit condita. Cicero, non poteſt cogitari quid ſit,
quod nihil agit. Cõmunis quædã rei nota.) id eſt, ſignum,
index. Vt enim quondã ſtatuæ illæ mercuriales, ita nunc fer
reæ iſtæ aut ligneæ manus, quas crucibus in hiuijs affixas
uidemus, indic ant niatori, qua uertendum ſir iter: ita hi loci
eum qui inuenire cupiat argumenta, ueluti manu apprehen
ſum, ducunt eo quo tendit. Venator is qui incertus uagatur,
ignarus quibus in locis feræ deliteſcere ſole ant, raro onu-
ſtus præda domum reuertitur: at qui latibula earum cogni-

ta habet, qui ſedes nouit, is etſi unum forte aut alterum do-

mic ilium uacuum inuenit, nunquam tamẽ diſcedit ita, quin
alijs luſtratis locis ſi non omnino, certe quadamtenus uoti
compos redeat domum. Hunc in modum & argumenta in-
uenire qui uelit, nunquam ei ex ſententia opus procedet, ni-
ſi certos quoſdam definitosq; habeat locos, è quibus ea ceu
latebris quibuſdam ducantur. Quocirca recte dictum illud:
Locum eſſe notam ac ſignum, quod nos admoneat eorum,
quæ probabiliter de re quaq; in hanc aut illam partem dici

poſſint. Porro quemadmodum non omne mare omnem gi-

gnit piſcem, neq; in una quapiam terra om̃is herba naſcitur:
ita neq; fieri poteſt, uti uno ex Ioco omnem in rem ſuppetãt
argumenta. Quamobrem deſperandum non erit, ſi excuſſo
loco uno aut altero parum ſuccedat, Inſpiciendi ſunt omnes,
& quod negahit primus, id a lter, tertius ve, aut etiam quar-
tus ſuppedi tabit. Erit fortaſſis, cum luſtratis omnibus, nihil
tamen quod ſit in rem noſtram inuenie mus: at ne ſic quidem
abiiciendus erit clypeus, nec arena cedendum: imo uerò re
deundum ad cãpum, & per ſingulos rurſum loc os eundum

uidendumch, ſi quid forte prius oculos noſtros ſubterfuge

rit, ſi quid minus diligenter expenſum ſit. Quod ſi faciemus,
nunquam erit res ulla, in quam non aliquot certe argumen
ta ha bere poſſimus, qua de re plura libro ſecundo.

Se poſt Ariſtotelem, Ciceronem, Quintilianũ,

Themiſtium, Boëthium, de locis ſcripſiſſe, non ut

ſcriberet aliquid melius, ſed ut explicatius fuſi-

*

2½ RODOLPHI AGRICO
usq́; de eis ageret, & ad captum iutentutis magis
ſeſe accommodaret. *

X

QVID SsIT LOCVS.
Caput III.

oſſum equidem uideri, craßius effuſiusq́; ag
greſſus eſſe iſtis de rebus dicere, quã uel pro
natura ipſarum, uel pro more illorum, qui ante nos
iſla tradiderunt. Nec ego quidem ſum tam rudis ue

ri,; ut neſciam poſſe ſubtilius iſta ſpinoſ iusq́; dici

cum ſit nihil alioqui facilius, quam ſuæ quodq́; re-
limquere naturæ, & de obſcuris obſcure diſſerere:
contrà uerò magni ſudoris eſſe, Cerberum ab infe
ris extrahere, hoc est, abſtruſa & in rerum interio
re receſſu lutentia proferre in lucem & tanquam
ſpectãda proponere. Sed cupio explicare iſta meæ
turbeæ, id est, craßioribus atq; harum rerum impe-
ritis, quando doct is quidem ſuperuacuus est præ-
ceptor. Vellem itaq; me non dicere modo iſta, ſed
uel pingere, ſi res id caperet, uel ſculpere etiã poſ-
ſe: œ tum quoq; pulchre mecum agi putarem, ſi nõ
ſic etiam mihi ſoli iſta uiderer elaboraſſe, ſed ali-

quibus profuturus labor meus, aliquorum eſſet ſtu

dia iuuaturus. Quæ mens utinam fuiſſet pleriſque
maximis & pari ingenio ſacundiaq́; uiris, habere
ius apertiora illuſtrioraq́; in philoſophia profe-
J cto

r,attt
ſtinau
onnnia

Mt.
turpo
oil
ſertti.

lt ſe

tchip
da
g
lrlcbe
e,
gus
lſiß

hen

Oð?è

co.

tlin

DE INVET. LIB. J. 23
to ommia. Vt enim eos tranſeam, qui rerum omni-
um naturam uel ad numeros conati ſunt, uel ad fi-
guras redigere: ut eos etiam qui omnia inuolucris
atq; ambagibus quibuſdã uelut moſteria texerũt:
iam qui obſcuritatem in dicendo ſecuti, rerum lu-
men orationis tenebris obruerunt, credas eos illa
quæ ſciebant noluiſſe prodere, & reticere nequi-
uiſſe. De Ariſtotele dicam. Hic enim propemodum
ſolus oĩm priſcæ ætatis philoſophorum permanſit
in manibus: hunc ſolum qui philoſophiæ deſtinan-
tur, attingunt: bunc primum pueri diſcunt: huic
ultimum ſenum ſtudium immoritur: huũc artes oẽs,
omnia ſtudiorum genera, terunt, trabunt, diſcer-
punt. Magnus utiq; uir, & quem iure omnis mire-
tur poſteritas. Nec enim uel memoriæ uiri abſoluẽ
dis oĩ bus philoſophiæ partibus optime de ſtudijs

meriti, obiectum quicquam uelim: uel laudi, quans

tot ſeculorum firmauit opinio, putem quicquã de-
trahi poſſe. Sed uidetur mihi dolendum eſſe, ſediſſe
illud animo grauißimi hominis, ut non ſimpliciter
atq; aperte proferret, quæcunq; muenerat: ut præ

ter laborem quem ipſa rerum eſſet habitura obſcu

ritas, alia nobis etiam ex ipſo obijceretur difficul-

tas, quò neceſſe haberemus mentẽ ipſius, uelut ora

culi ſuſpenſam & ambiguam, indagine perquire-
re. Themiſtius itaq; autor est, longe aliter omnia
B 4 foras

24 RODOLPHI AGRIC.
foras eſſe ædita ab illo, quàm ſint domi tradita, de
maentiæ q; ſimile eſſe, ſi quis legẽdis libris ipſius ſpe
ret illius ſe ſententiam cõſecuturum. Sed quid The
miſtium dicoꝰs pſe de ſe locupletiſſimus est teſtis.
Scribit enim quadam ad Alexandrum epiſtola, ædi
diſſe ſe quæ ad bbilo/⸗ ophiam pertinent: ſed perin
de tamen, niſi qui ab eo audierint eadem iſta, ac ſi
ædita non eſſent, futura. Nos tamen omnen illius
non ſententias modo, ſed uerba etiã pertinacißime
& mordicus tenemus: ac ſi quis mouere quicquam
tentet, aut diſcedat tranſuerſum (quod aium) digi
tum ab eis, non aliter atq; qui ſecantur urunturq́;
clamamus: faciliusq́; tulerimus de myſterijs, ſum-
maq; religionis aliquid auferri. Ego Ariſtotelem
ſammo ingenio, doctrina, eloquentia, rerum beri⸗-
tia, prudentiaé;: & (ut ſemel dicam) ſummam qui
dem hominem, ſed hominem tamen fuiſſe puto:hoc
est, quem & latere aliquid potuerit, quiq́; ut non
omnia primus inuenerit, ita alijs post ſe inuenien-
da aliqua reliquerit, qui etiam non omnia quæ in-
uenerat, crediderit in uulgus prodẽda:& nonnun-
quam fortaſſe contradicendi ſtudio, quo maxima

fere tentantur ingenia, nõ tam quid ipſe ſentiret,

quà m contra quid alius ſenſiſſet, dicendi putaret.
Plurima ille recte, ſed & alius aliquid non male.
Quo iuſtiorem ego ueniam credo illis eſſe oporte⸗

ſeyen
oco
buiu
litenit
gutuon
tio e
tſitn
lledle
ſeprop
Mali
irdali
Ctt,
ut d
e
nher ſi

ſitnehe⸗

roſun
ſict, .

gnei
tiufe
ge ſi

=

DE INVENT. LIB. J. 2 5
re, ſi qui fuerunt, qui putarent, non utiq; illi, tan-
quam ſcopulo uſque quaq; adhæreſcendu eſſe, neq;
de ſuis deſperarunt ingenijs: cum ingrati poßit et
inique de parente omnium natura ex iſtimantis ui
deri, credere ipſam oĩ a ſua in uno illo partu effun
dentem munera, reliquæ poſteritati huma ni gene-
ris in omne æum ſterilem effœtamꝗ́; manere uo-

luiſſe. Verum ut de re noſtra dicamus, ſcripſit de
locis octo libros, erudite & diſerte, ſicut oĩa: ſed

anguſtius uidetur eorum concluſiſſe materiam. Vo
luit enim cuncta de quibuſcunq; diſſeremus, intra

quatuor quæ ſtiones contineri: ut quæreretur defi-

nitio ne eſſet, an genus, an proprium, an accidens:

ut ſint hæ quæſtiones eiuſmodi: ſit ne animal ratio
nale definitio hominis, ſit ne hoĩs genus animal, ſit

ne proprium hominis docibile eſſe, ſit ne accidens
eius albi eſſe. Sane quicquid ulla de re quærimus,
intra aliquod horũ quatuor recidit: neq; enim plu-
ra ſunt, quæ poſſunt ulla de re dici. Sed non id agi
maus, ut de iſtis ſemper quæramus ſub nominibus il
lis, quæ ab Ariſtotele ſunt poſita: nec enim quæro
ſemper, ſit ne album accidens hominis: ſed ſimplici
ter, ſit ne homo albus. Sic etiam, nõ, ſit ne definitio
defectus ſolis, interpoſitio lunæ inter ſolem &aſpe
ctum noſtrum: ſed, ſit ne ſolum hoc illud. Nam fue-
runt etiam, qui aliud aliquid crederent eſſe defe-
B 5 diuam

246 KODOLPHI AGRIc.

KCtum ſolis. Sic de alijs etiam non quæ rimus, ſit ne
hominis genus animal, & proprium docibile. ſed
per ſe, ſit ne homo animal, & ſit ne docibilis. Ve-
rum hæ quæſtiones oẽs, de quibus nos loquimur,
quoniam ſolum id agunt, ut ſciamus, ſit ne hoc in

illo: ut cum quæro ſit ne homo animal, id percon-

tor, inſit ne animal in homine, & reliqua in hunc
modum: quia etiam inſit nec ne, de accidente primũ
ſolet quæri: poterat idcirco uideri, quod ad has

quæſtiones pertinet, ſatis eſſe accidẽtis tractatu ex

plicatum. Eſſet hæc aliqua ratio, ſi omnia quæ ad
oſtendendum ineſſe aliquid accommodata ſunt, re-
cenſuiſſet Ariſtoteles, cum de accidẽte loqueretur,
Sed neq; locos deſcribit, neq; numerum ipſorum fa
cit, aut nomina: ſed deducta ex locis argumenta
qgueſtioni propoſitæ applicat. Deinde pleraq; pro
locis ponit, quæ nullius propria ſunt loci: ut cum
dieit, inſpiciendu eſſe, quibus inſit aliquid oĩ bus,
uel quibus nullis, id est, de quibus uniuerſaliter ali
quid affirmetur uel negetur. Ea de quibus affirma
tur, dicit eſſe ſpecies. Quid ergo: definitio, genus,
proprium, non omnibus inſunt? lam pleraq; etiam
accidentia (ſi debemus accidens uocare quicquid

non est aliquid trium illorum) inſunt o? bus. Nam

quod de aliquibus non negetur uniuerſaliter, nihil
Nrchemochen est: quicquid enim affirmatur de ali-
quo,

con
len
lit

a
6

ue

lla⸗

avVY

t
ion
ℳ

M
in
dle
beblen
uhin
ſtrie

n.

lgu

Cclluent

DE INVENT. LIB. I. 27
quo, de aliquo etiam diuerſo naturæ ſuæ negatur.
Iam quod dicit, præſcribendu eſſe diſſerenti, quas
res oporteat uocare ut uulgus, quas contrà: ſic eti
am, ſi propoſita ſit res tenuior ad diſſerendu, quo
pacto ad huberiorem aliquam elabendu: ſic pleraq;
alia, quæ nõ res nobis ſubijciunt unde poßimus de
ducere argumentum, ſed diſſerentis tantum aſtus,
artesq; cõtinent: haud uideo, quo pacto iſta po ßins
loci uocari. Quid ergo? non utiliter præcipiuntur

iſta? vtilißime certe. Quis neget? Sed non tamen
quicquid diſſerenti utile est, locus erit. Niſi & di

diciſſe multa, & diligenter id quod in diſceptati-
onem uenit perſpexiſſe, & contentioſius aliquan-
do aliquid affirmare, locos credere uelimus: cĩ ſi-
ne prioribus illis nemo commode diſſerere queat, et
conſtuns aſſeueratio perſæpe argumenti impleat ſi
dem. Adde quod uidetur nimis arctos dediſſe fines
dialecticæ, ꝗ ijs quatuor quæ ſtionibus terminauit
eam. Cum doceat enim rationem argumentadi, uel
(quod idem eſt) probabiliter diſſerẽdi dialectiee,

uidetur tam late diſtentos habere terminos, ꝗᷓ ſunt

oĩa de quibus ratione atq; uia aliqua diſſeri poßit:
neq; ullam certam ſibi præfinire materiam, ſed ar-
ma tantum dare, quibus parati, inſtructiq; ſimus
in omne certame. Sed de his quiſq; ut uidebitur, ſta
tuat, illud res ipſa conuincit, magni & immenſi la
bo⸗

28 RODOLPHI AGRIcC.

inſtituit, locos, in alium aliquem diſſerendi uſum
traducere. Quiqui itaq; philoſophiæ hodie nomen
uſurpant, cupiuntq; paulo uideri doctiores, libros
illos legunt quidem, cumq; Peripateticos & haberi
ſe, & dici uelint, quæ præcipua ſemper Peripateti
corum fuit laus, de qualibet re propoſita in utrãq;
partem apte, expediteè; diſſerendi: eam tamen ut
præ ſtent, multum utiq; abest. Dictata potius ut in
quit Cicero) & in ſcholis multis iã ſeculis per ma

nus tradita decantant. Qua id cauſa credam fieri,

niſi quod (opinor) difficilimum est, maximiqq; nego

cij, ex in ſtituta Ariſtotelis locorum ratione, facul

tatem prompte, copioſeq; diſſerendi expedire? Se-
cuti ergo alij, certos, definitosq́; in omnem uſum di
ſputandi fecre locos. E quibus Cicero, & in libro
quem ad Quintum fratrem de oratore ſcripſit, & t, &
in Partitionibus ad filium enumerare eos ſatis pu-
tauit. Ad Trebatium autem, libro uni huic rei de-
ſtinato, copioſius oꝛ a executus est. Sed uir ut mul-

tarum, magnarumꝗᷓ; artiu, ita iuris etiam beritus,

habita breæſertim Trebatij ratione, ad quẽ ſcribe
bat, qui & ipſe inter primos ius profitebatur, oĩa
ex iure ciuili exẽpla deduxit. Quò fit, ut nonnulla
paulo obſcuriora ſint, nõ aſſuetis auribus. Quinti

lianus deinde in quinto Inſtitutionu, tradidit eos,

Meethin

fſi
(ti

litrt
fephil
Kapt
ef ten

hegui

Muen
ſſt vert

(hn,

ſt n
intri
teng

icgsOten

ſtn f
leptn
Ait
ſealiprt
Nharle
ntnni
rtti
expein
nennt
eh
vreſoße
reengſen
nihuun⸗
Cllunt⸗
leinfn
e,466
mirten,

ſm

4
.
14
3

S=ꝛ =

6

—=

=

S=

—

4

rDene

DE INVENT. LIE. I. 29
magis (quantum uidetur) ut obſeruatum alijs ſeque

retur morem, quàm quia putaret ad inſtitutum ſu
um magnopere pertinere. Itaq; est uidere ab diale

cticis, rhetoribusq;́; acceptos locos, permixtos abh
eo, & in unum confuſos aceruum. Themiſtius po?ëam
hos & Boëthius, eandem rem tractauerunt. Boëthi
us non aliud ſane uidetur egiſſe, quà m ut relatn
Ciceronem & Themiſtium, quemq́; per ſe primum
deinde conferret: & ſingulos utriuſq; locos, alte-
rum alteri hinc inde coaptaret. Themiſtin qui poſ
Boëthium ſcripſerunt, maluerunt ſequi. Omnes ta
men ſatis crediderunt, locos uel nominare, uel pau-
cißimis ſignare quid eſſent uerbis. Credo, quod ar
bitrati ſint, altiorem locorum noticiam, ex penitio
re philoſophia petendam. Quod haud dubie uerũ
ect:ſed longum id ect, nec omnibus uacat: & breui

us, aptioreq́; compendio, quantum ad præſentem

rem neceſſarium ect, id confici potest, ut dicatur
hic quid & cuiuſmodi poteſt quæ ue proprietas
uniuſcuiuſq; ſit loci. Ego, ut qui in nullius iuraue-

rim uerba, ut quiſe ꝙ; blacuit autor, aut ſicubi nem

ſatis, pro autore rationem ſum ſecutus. Non equi-
dem, quod melius aliquid effecturum me ſperem,
quã maximi illi, doct ißimiq́; uiri(ꝗ poſſem enim?)
ſed ut craßius eſfuſiusq́; iſta (ut prædixi) tradam:
aſſequarq;, ut ſi minus hæc ſubtiliter diſputata eſ-

*

—

30 RODOLPHI A GRICO.

ſe, ſaltem (quod uoto meo ſufficit) apertius explica

ta uideantur.
Scholia in caput tertium.

Cerberum ab inferis extraherere.) Id Herculem feciſſe
ſcribunt poctæ Tragici, qui cum ab Paeſtheo ahducẽdi ca
nis gratia miſſus eſſet ad inferos, Palladis beneficio id d

uſſus erat perfecit, quemadmodum apud Homerum 8. lib.

Iliados re fert Pallas ipſa. Vide Plinium li. 27. cà. 2. Enarran
tur & reliqui eius labores apud Senecam in Hercule furen
te, & Iſocratem in Encomio Helenes: poſtremo apud Boe-
thium in cõſolatu philoſophico. Non dicere modo iſta, ſed

uel pingere.) Vt qui aurium ſenſu capere hæc nõ poſſent, lal
tem uiſu perciperent. Ad numeros.) Hi fuerunt Pythagori

ci, de quibus in placitis philoſophone ita Plutarchus lib. I. fe
Gione tertia. Rurſus ab alterius auſpicatu philoſophiæ Py-
thagoras Mneſarchi, Samius, qui primus philoſophiam hoc
nomine appellauit, principia rerum numeros eſſe cenſuit, &
eorum ſymmetrias, id eſt, accõmodatas proportiones. Ad
ſiguras.) Ab hac ſententia non ita longe uidentur diſtare ea
quę diſſerit apud Platonem T him æus. Ariſtoteles certe tale

quiddam Platoni aſcribit libro de cclo I.ca. I0. aduerſus il
lIum (ut uideri uult) docens, corpora ex planiciebus conſta-

re non poſſe. Qui omnia inuolucris atq; ambagibus.) Mi

rũ ni ad Pythagorica illa alludit ſymbola. Ac uetuſtiſſimi ꝙ

dem illi philoſophi, ſacratiora eſſe philoſophiæ myſteria ax
bitrabantur, quâm quæ temere proferenda eſſent in uulgũ.
ui obſcuritatem in dicendo.) Horum ex numero tantũ
non primus ſit Heraclitus ille Epheſius, qui & cognomẽ in-
de inu enit, dictus 6 †1d; apud Græcos, hoc eſt, tene brico-
ſus. Quod diſc ipulos, ſi quid dixiſſent apertius, iubebat ob-
ſcurare, id uoce oοποορ ρεdiebat, autor Laertius. Hũc
omnes artes.) Quæ enim ars hodie ita docetur, ut non cre-
bro infulc iantur placita Ariſtot elis? Quanquã hac in re lon
ge primas tenent quidam cõcionatores, qui ita demum egre
gie inſtitui credũt rudem plebeculam, ſi quam ſæpiſtime eis
in ore obambulet gentilis ille (ut uocant ipſi) magiſter. Ho-
rum ineptias mire depingit Eraſmus in Moria & Eccleſia-
ſte. Velut oraculi.) Oracula enim inuolucris quibuſdam
obſcurari ſolebant, & per hunc modum multis imponere.
Notiſſima eſt reſponſio data Epirotarum regt Pyrrho:
Dico te Aeatida Romanos uincere poſtie. Vid
ide

—
=

4

=
= = =—

—
——
= — = S
=S=

=

Mutar
em
1a reue
lerari,
ſamim
glema
Amod
Aroga

antor

lenoktra

ns To⸗

Sehrinn.
nunſept,
ario

enhi Vigde Ciceronem libiirde Diuinatiõe. Quo pacto & Alexan
drum illum Moloſſum, & Annibalem Carthaginenſem de
ceptos fuiſſe, re ferunt Appianus & Liuius. Adriano quoq;
imperatori Deum conſulenti de euentu belli aduerſus Par-
thos, qu àm inuolute reſponſum ſit, explicat Macrobius lib.
Saturnaliorum I. capite XXIII. Quadam ad Alexandrum
nadlinfti epiſtola. Ea epiſtola eſt eiuſmodi: Ap/50 ns PoOX AM/
dahii FavY 15 Pſen yp&νααααπι½ 1ρ&ρασαοαατποονmN

Dann 0, 61° v. N aρ ατοα ip à ρεu0. to ρ
zai Tedʒ M 9 Ni*αuροοαα. in εει foviâτσοvàαρο αι
inleerut⸗ vol T075 6πι αειοαααοι66⁵. Eorum uerbon ſententia m
hendrlt ita reddidit Gellius: A pÿοσααατιπαοαε libros, quos gditos que
cre notoli reris, nõ pinde ut arcana abſcõditos, neq; Xditos ſcito eſſe,
cnupee/ neq; nõ æditos: qm ijs ſolis qui nos audiũt, cognobiles erũt.
erun Nef Ac ſi quis mouere.) Côuellere, arguere, minus probare.
Munnhut, Träãſuerſum q̊d aiũt, culmũ.) Id eſt, uel minimũ, tanrillũ.
upnüiſt Similia ſunt, latum culmum, latum ped em, tranſuerſum digi
Phüogte tum diſcedere. Non aliter, atque qui ſecantur, urunturcq;.)
ros eltlnl Clamamus, inquit, præ indignatione haud ſecus ac ſolent ij⸗
roponin quos medici ſecat aut cauterio adurunt. Ego Ariſtotelẽ.)
igenrurc⸗ Summus nimirum, inquit, uir fuit Ariſtoteles: at non is ta-
Ktotelesc men, cut oporteat adhærere per omnia. Cuius rei triplicem
ca 10. 7 affert cauiam. Primum, qu 04 quemadmodu m multa nouit, .
uicchn ita quædam etiam uerilimile eſt iplum neſciſſe. Deinde,
Amingte quod non omnia quæ inueniſſet, purarit eſſe proferenda
Ncentf in lucem, Poſtremo, quod maior ei cura interim fuerit
* Nſi contradicendi alijs, quàm ueri inuentendi. Tanquam ſco
ſopnie pulo.) Alluſum ad uerba Gellij lib. 10. cap. 8. Tanquam ad Si
ndathe 4 reneos ſcopulos cõſeneſcas. Vſquequaq; adhæreſcendu.)
neor, Plutarchus in commẽtarie, Quo pacto iuuenibus audiẽda
guicheh⸗ poemata: Non quemadmodum omnia religioſe metnimus
Porche ac reueremur in ſacris, ita oportet in autoribus omnia ue-
nini nerari, ſed audacter ad hibito iudicio probare quædam, quę
Kotlum dam improbare. Non ſic parendum poetis aut philoſophis
oet gquemadmodum pueri obtemperant pædagogis. Sed quem-
umlinin .admodum Cato puer parebat quidem pædagogo iubenti,
S ſed rogabat quam ob cauſam id iuberet: lta fides habenda

eſt autoribus ſi cauſam idoneã reddiderint. Verum ut de
4 re noſtra dicamus.) Sex in ſumma cauſas enumerat, propter
19 ubhi quas Topica Ariſtotelis minus uideantur ſatis facere ſtu di
lugein oſis. Primam, quòd materiam eorum librorum anguſtis ni-
mium ſepfſerit terminis Alteram, quòd non omnia ea nume
vregem rat Ariſtoteles, quibus ineſſe aliquid aut pon ineſſe oſtenda
. tux,

ℳ

32 RODOLPHI AGRIC.

tur. Tertiam, quòd Iocos neq; deſcritᷣ t, neq; incertuùm ali-
quem cogat numerum, ac ne nominet quidem, Quartam,

quædã pro locis ponat, quæ nullius proprie ſunt loci. Quin

tam, quòd totius etiam dialecticæ, nedum horum librorum,

arctos nimium terminos eſſe uoluerit. Poſtremã, quòd tam

inuoluta obſcuracq ſint apud illum omnia, uti ſummæ diffi-
cu ltatis ſit, ex ipſius quęſtionibus ac locis, diſſerendi uſum,
copia mq; parare. Ex his ſecunda, tertia & quarta, non po-
nuntur à Rodolpho ut principales cauſæ, ſed ut particulæ di
lutionis cuiuſdam, qua occurrentem dimouet obiectionem.
Voluit enim cuncta, & c.) Fuit qui hũc locum ita acciperet,
quaſi Rodolphus plura uelit eſſe prædicata (ut uocant) diale
ctica, ꝗᷓ quatuor. Verum longe aliud agit Rodolphus, quod
ut intelligatur, noſſe debemus tria eſſe genera, quęſtionum.
Vnum quo quærttur an ſit res: ut, ſint ne antipodes, ſint ne

aliqui manes & ſubt erranea regna. Alterum, quo quæriturx

num hoc illi inſt: ut, ſit nec ne Deus omnipotens: noceat an
proſit plus eloquentia. Hic enim illud in dubium uertitur,
ecquid omnipotentia inſit in Deo, & in eloquentia plus ne
inſit cõmodi an incõmodi. Tertium, quo ambigitur, quo mo

do unum inſit, num ut finitio, ut genus, ut proprium, ut acci-

dens. Quod genus ſunt illa, num animal rationale ſit defini-
tio hominis, lit ne uirtus genus iuſticiæ. Iam Ariſtoteles in
Topicis ita loqui uidetur, quali ad dialecticum pertineat ſo-
lum poſtremum hoc quæſtionum genus, non etiam duo illa

priora. Atq; hoc eſt quod conuellit Rodolphus, putans oĩa
hæc quæſtionum genera ex æquo ad dialectici munus perti
nere:qua de re plenius lib. 2. cap.y. Pleraq; ꝓ locis ponit.*

Quæ hic recenſet Rodolphus, apud Ariſtotelem in 2 libro
ſunt Topicone. Conſtans aſſeueratio.) Hoc ipfum & Quin
tilianus docet lib. 11I. uim perſuadendi conſtare aſſeueratio-
ne, queæ interim plus ipſis ualeat probationibus. Adde q̊d
uidetur nimis arctos.) Vide lib. 2. cap. 5ỹ. In utranq; partem
apte, expe diteq; diſſerendi.) Cicero in ſecunda Tuſculana-
rum: Itaq; mihi ſemper, inquit, Peripateticom, Academiæqe
conſuetudo, de omnibus rebus in cõtrarias partes diſſeren
di, non ob eam cauſam ſolum placuit, ꝙ aliter non poſſet,
quicquid in unaquaq; re ueriſimile eſſet, inueniri: ſed etiam,
quòd eſſet ea maxima dicẽdi exercitatio: qua princeps uſus
eſt Ariſtoteles: deinde qui eum ſecuti ſunt. Eadem ferme ſen
tentia apud eundem Ciceronem eſt 5. lib. de Finibus. Di-
ctata potius, ut inquit Cicero.) Verba Ciceronis 4. lib. de

bonorum ac malone finibus ſic ha bent: Cumq; duæ ſint par-

tes, quibus perfecte ratio & oratio compleantur, una inue-
. nien-

1

Hehptt
nemge
Glgnue
ole
ühn
ante
Ptcum
onn,
nace
Ubunli
glaſcri
gagtar
lalqu⸗
Ktunoo⸗
litnd
rlure e⸗
mn uide
lerba q
Cuoin
Cinleci
innulli
apilir

DE INVENT. LIB. I. 33
etünte niendi, altera diſſerendi, hanc poſteriorem Stoiti & Peri
Eng patetici, priorem autem illi egregie tradiderunt. Stoici om̃i-
ndi no ne attigerunt quidem. Nam è quibus loc is quaſi theſau-
unane ris, argumenta depromerẽtur, ueſtri ne ſuſpicati quidẽ ſunt,
ande ſuperiores autem artificio & uia tradiderunt. Quæ quidena
nneik⸗ res eff icit, ne neceſſe ſit iiſdem de rehus ſe mper quaſi dicta-
kuniti ta decãtare, neq; commentariolis ſuis diſcedere, &c. Ad
m * Trebatium aurem.) De his Topicis Cicero ipſe libro fami
umm liarum epiſtolarum ſeptimo, ad Trehatium icribens: Itach
tiin ut primum, inquit, Velia nauiga re cœpi, inſtitui Topica Ari

ſtotetica conſcribere, ab ipſa urbe commonitus amãtiſſima

unue tui. Eum librùm tibi miſi Rhegij ſcriptum, qu àm planiſſime
ſurrui res illa ſcribi potuit. Sin tibi quæda m uidebuntur obſcurio
dalchinf ra, cogitare debebis, nullam artem literis ſine interprete, &
ungin ine aliqua exercitatione, percipi poſſe. Fabius quoq; lib. 5.
molc,n Inſtitutionum de Ciceronis Topicis loquẽs: Et ille quidem
ungug inquit, nõ his exemplis utitur, quia ad Trebatium ſc ribẽs,
genhon ex iure ea ducere maluit, ego apertiora poſui. Magis quz
ubumm cam uidetur, ut obſeruatum alijs ſequeretur morem.) FHec
S uerba quid ſibi uelint, pla nius intelligi poteſt ex 18. Cap. lib.
mbignge 2. Quo in loco docet Rodolphus, tractatũ de locis ad ſolum
hroprin dialecticum, non etiam pertinere ad rhetorem, Ego ut qui
kiniab in uullins.) dic Horatius: Nullius addictus iurare in uerba
lan magiſtri.
icumpenn Z *
nus

ülus ( a⸗ diximus) nihil ad faciendam de alte-

kanun ro filem poßit aſſumi, quod non aliqua par-
che te cum ipſo ſit cohærens, illud in primis ſciamus
utae

mat, oportet, quædam ita coherere rebus, ut ipfis ſint
ni infixa rebus, alia ut extra ipſe s ſint. In ipſis ſunt
nit rebus, ut ſt probem moriturũ Cicèronem, quòd ho-
