tur induct io dici, enumeratio, quemadmodum Ci-
cero dixit, argumentationem quandam eſſe ex par .
tium omnium enumeratione. Inductionis uerò no- .
men magis couenit imperfectæ enumerationi, cum
. duobus tribuſue propoſitis inducitur auditor, ut in , — .
omnibus ita credat eſſe. Est at induct io uek .
(ut nos dicimus) enumeratio, argumentatio qua ex .
X plu⸗

244 RODOLPHI AGRIC.

pluribus uel partibus uel ſpeciebus, unũ uel totumn N
uel genus uniuer aliter colligitur. Genus in præ-
ſentia uoco, quod aliqua ratie in plura diuiditur.
Species, in quas id diuiditur. Ex partibus hoc mo- “
do: Paries ect meus, fundamentum meum, tectum n
meum, reliquæ q́; partes meæ ſunt: ergo domus mea M

est. Et hoc item: Plebs Romana optime de Milone i

Aſntit, & equeſter ordo, & ſenatus totus ergo bo. ſe
Roman. optime ſentit de Milone. Ex ſpeciebus hoc et
modo: Pompeius habet uirtutem, habet peritiã rei E
nilitaris, autoritatem, felicitatem: habet ergo cun inn
AQaa pompeius in ſumno duce ſpectanda. Ratiochti
tio(ſi Latino malumus uti noĩ eeſt ut inquit Ari⸗ ⸗

.. eh- Hä, 6 g ſ p z, — eeor,
kot. oratio, in qua Poſitis quibuſdum, neceſſe e' ,, 1

12 aliud præterka quæ poſita ſunt euenire. Vel, est ur 4
gumentatio, in qus poſitarum duafum propoſitio-

mnum duo termini ſic iunguntur in tertiõ aliquo, ut ſu
295* r=Ss& Rernr 4 . .
neceſſe ſitte 5eodem modo inter ſe coniungi: Vt. M
oymnis inſidiator iure occiditur, Clodius est inſidia 1
tor, ergo Clodius iure occiditur. Hic in his duabus j

propoſitionibus, iure occidi & Clodius, iunguntr

affſirmatiue, in eo quod est inſidiatorem eſſe, iun- xl

gunturq́; inter ſe etiam affirmatiue. Sic etiam nea u
tiue, nullum quifatetur à ſe hominem occiſum, fas

eeng uiuere, Milo hoc fatetur, ergo Miloni ſas non l
cit uiuere. Hic Milo & fas eſſe uiuere, difiungun- ſ

tur

1

DE INVENT. LIB. II. 243
tur negatione, in eo quod est fateri hominem à ſe
occiſum, diſiunguntur ergo itidem inter ſe. Sed
2 = r r, Ach Dt arg,, rre o E
quæ ſit lex ratiocinationum, quoiq; ſiut e rum fi-

1 * * . . 9 — 7
guræ, exacté proſequi ad iudicandi pertinet ratis
nem. In præſentia, quoniam neceſſe est uſu uerEe

nomina iſta:ne ſint ignorata, obiter quantum præ-
ſentis rei ſufſicit inſtituto, dicantur. Id ergo quod
efficitur argumentatione, alij concluſionem, alij in
tentionem uocant, quoniam ſit id, quod intẽdimus

argumentando conficere· Ea uerò, per quæ confici

— Pa e E rr p. — . .
mus cõcluſionem, pkopoſitiones dicuntur. Et in in-

ductione quidem nullum inter ſe diſcrimen habent

propoſitiones, nec nimerum præ finilum. Pro mual

titudine enim partium aut ſpecierum, creſcat is, ne

ceſſe ect, & quælibet ex æquo adhibetur concluſi
oni conficiendæ. In ratiocinatione autem duæ tan
WEE Pv aſ. er r nrHν H
tum ſunt pro poſitiones. Quarum altera plus uiri-
um habet ad conficiendum, quia concluſionem ſe-
re intra ſe complectitur, & idcirco ea uel maior

propoſitio uel poſitiauocatur. Altera minus

babet uirium, quam uocãt minorem propoſitionem.

uel aſſumptionem. Et omnis quidem propoſitio du
obus continetur uel extremis uel terminis. Quori
hic ſubiectum dicitur, de quo dicitur aliquid.

Hic uerò prædicatum, quod dicitur de aliquo Ne-
ceſſe eſt igitur in duabus propoſitionibus ratioci-

X 4 na-

244 RODOLPHI AGRIC.
nationis quatuor eſſe terminos: interq́; hos quatu-
or, quia unus bis ſemper accipitur, uſu quidem &
miniſterio quatuor ſunt, reuera tamen non plures
ſunt tribus. Quorum qui bis ſumitur, medium di-
citur:quoniam in eo ali/ duo iungitur. At qui cum
medio ſumitur in maiore; magis &xlremu: Ma ſum
. ptiõe uel minore extremum minus uocatur. In,
hac ergo ratiocinatiõe, oĩs inſliator in iure occidi-
tur, Clodius eſt in ſi. diator, ergo Clodius iure occidi
tur: coõcluſi oeſt, Clodius iure occiditur: ea eſt enim
quã ꝓbare uolumus. Maior eſt, oĩs inſidiator iure
occiditur. Minor, lodius eſt inſidiator, Mediũ est
M ſdiator: quoniã ĩ eo, iure occiditur, quod est ma
„ ius extremum, &. Clo ia, uod est minus, iungun
— — rtur. elerhas duas 134 Wgnmentandi perſe⸗
2 das, alie ſunt imperſect& du u&: 4 quæ niſi cap kee,
ne, & non in ſpeciem tantum, ſed uere confician-
iuur., ad iſia, is ſemper redigi poſſunt- Quarum quæ
. 2 adratiodinationem ducitur, enthymema dicitur,
id e& (ut Quintilianus interpretatur) inniellim.
e: . 2 4 Quo lo iten⸗ cum poſſint omnia mentis noſtræ ſi⸗-
⸗ . S còρtata, argumentationem ſignificauerunt
ex altera ratiocinationis propoſitione, hoc est, ma
iore uel minore, & cõcluſione compoſitam. Ex ma

ane

ore, ut inſidiator iure occiditur, ergo Clodius iure

ccciditur. Ex minore, ut Clodius est inſidiator, iu-
re

(⸗
ſn

2 r A 0 ,„ — Eye

„ 3 2= 1 = 7 r =
DE INVENT. Eir. II. 245 17:
xyee ergo Clodius occiditur. Quæ uerò naturam ha
bet inductionis, exempli uocatur. Quid ſit exem-
plum, ſuperiore libro, cum cõparata tractaremus,
à nobis eſt dictum. Sed non omne exemplum redi-
iltur ad induct ionem, nec omnis imperfecta indu-
ctio est utiq; exemplum. Illud enim, P. Scipio occi
dit iure Eracchum, ergo Cicero iure occidet Cati-
linam: nemo negauẽrit exemplum eſſe. Non est in⸗
ductio tamen, ſed ratiocinatio. Nec enim Scipio
pars eſt Ciceronis, nec ſpecies illius. Sic & quan⸗
quã ſit exemplũ hæc imperfecta inductio: Omnis
bproote ſtas impatiens conſortis erit, quoniam frater-⸗
no primi maduerunt ſanguine muri:hæc tamen ar
gumentatio: Qui Quid ſatis eſt, ſi Roma parum Aquæ ſic
ceny plicatur: Roma non est ſatis, ergo nulla res eit
ſuatis: inductionis quidem ſimilitudinem habet, ne⸗
mo tamen dixerit eam exemplum. Afiſtot teles au- ”
tem dixit exemplum rhetoricam inductionem, en r1: i16 2.:
thymema ratiocinationem rhetoricam, gefinin iti H
enthymema eſſe ratiocinationem ex inimil ſibus ”M
& ſignis. Sunt itaq;, qui putent Ariſtotelem non di S a⸗ rn, ,
ſcreuiſſe forma argumentandi 4 a ratiocçi eingtione en y 2
thymema: ſed certo tantum FeR genore bye .

.

mema conſtare uoluiſſe. Pleriq; rhetores hoc nom? Si W n ,
uelut dignatione quadam dederunt ei argumenta 2
tioms generi, quod ex contrarijs el i. eſe n 1,5 7

„

. 1 g

246
eſt: Quem alienun inn e aenef 1tuis hoſtis fu
eris? Et id quod modò dixi: Quid fatis est, ſi Ro--
ma parum? Et apud cundem autorem: Audes fulen ui
re ruinam, Sub qua Roma iacet?Et, Cum meretri⸗ n
cis ſit quod amator odi, cuius putatis eſſe, quod& u
pauper adamaui? Sed hæc plerunq; magis conſtat⸗ d
eloquendi, quàm inueniendi ratione uel argumen- en

tandi forma- e
,.„ ,R
Scholia in caput 18. ”
Quandoquidem caput hoc multa complectitur, & quæ lere
non ſatis expoſita uideantur eſſe is, qui parum exercitati gur
ſunt præceptis dialecticorum: expe diat fortaſſis quędam re et
petere paulo altius, & quæ habet Rodolphus, ea in breueis n
quaſdam uelut ſummas colligere. Quæſtio igitur (ut auſpice r
mur inde) eſt id de quo diſceptatur, hoc eſt, que madmodum
ait Boethius, quæſtio eſt in dubitationem, amhiguitatemq; ſ
adducta ꝓpoſſtio. Vel (ut Rodolphi uerbis uta mur) qua ſtio 1
eſt cum interrogatione elata oratio, «ui eſt aut nõ eſt, reſpõ
AAeeri queat. Argumentum eſt, quo alterã quæſtionis partem
2èL ueram aut falſam eſſe oſtendimus. Vel (ut inquit Quintilia-
nus) argumentum eſt res, quæ alterius probationi adhibef. .
S Argumentatio eſt oratio ea, qua inuẽtum iam argumentum 4
rei propoſitæ accõmodamus. Ea interim pauciſſimis abſot
uitur uerbis, interim latiſſime funditur: pro arbitratu eius,
qui dicit. Duæ ſunt eius formæ perfectæ, ſyllogiſmus & e
enumeratio, quam alij uocant inductionem. Syllogiſmus tl
eſt oratio, in qua poſitis aliquibus, & conceſſis aliud quid- pr
dã ꝗᷓ ſunt ea, quæ poſita ſunt, per ea, quæ poſita ſunt, neceſſe cr
eſt euenire. Aut ſi mauis hoc pacto: Syllogiſmus eſt a eſt argumẽ 11.
tatio, in qua cx propoſitione 6 aſſumptione, neceſſario ſe⸗-
quitur conclulio, ut nulla ars citra exercitationem perdiſci ni
poteſt, dialectice ars eſt „nequit ergo ea citra exercitationẽ el
perdiſci. Conſtat ſyllogiſmus quiſq; partibus ternis, qua-
. rum prima ab Rodolpho dicit᷑ expoſitio, altera aſfſumptio,
tgertia intent io ſiue concluſio. Cicero prima illam nominat Nen
propolitionem, aſſumptione m alteram, tertiam comple xio ſ

nem. Expoſitio eſt ꝓnunciatũ, gñalem latec patentem com Al
ditdens ſente ntiam, ex qua omnis uis totius argumentatio
nis

nis emanat. Cicero ſic finit: Propoſitio eſt, per quã breuiter
lIocus is exponitur, ex quo omnis uis oportet emanet ratio
cinationis. Afſumptio eſt pronunciatum, quo generalis illa

ſententia accommodatur rei propoſitæ. Cõcluſio illud eſt ꝓ

nunciatum, quod ex expoſitione & aſſumptione neceſiario

colligitur. Vt ſi probare uelis epiſcopum oẽm oportere eſſe
uirum bonum: hic intio gnialem aliquam ſententiam propo

nas oportet, ea eſſe poſſit eiummodi: Cuius hæ partes ſunt:
uti hoĩes cæteros ſuo exemplo reddat meliores, is ipſe ante
oia bonus ſit oportet. Hæc eſt propoſitio, quæ quantum in

ipſa eſt, multo pluribus, atq; noſtro huic inſtituto, poteſt ac-
commodari. Quamobrem excipit hanc aſſumptio, ita eam
propoſito noſtro aſtringens, ut quod in comma prius di-
ctũ erat, id iam kuic inſtituto incipiat eſſe propriũ. Ea aſium-
ptio hæc ſit: Epiſcopi cuiuſq; id munus eſt, uti homines cæ-
teros ſuo exemplo meliores reddat. Hinc iam, uelis nolis, ſe
quitur ea quam initio ꝓpoſueramus, concluſio: nempe hæc;
debet ergo epiſcopus unuſquiſq; eſſe uir bonus. Iam cum ꝓ

nunciatum dquodq; duobus cohæreat terminis, ſubiecto &

prædicato: alter ex ijs, duabus illis prioribus partibus ſyl-

logiſmi debet eſſe communis: ita ut ſemel in expoſitione po
ſitus, deinde in aſſumptione etiam repetatur. Atq; is termi-

nus utrobiq; hoc modo poſitus dicitur medium. Cui qui in

expoſitione coniungitur, dicitur maius extremum: quòd fe
re latius pateat. Qui in aſſumptiõe, extremum minus:eo
de paucioribus dici poſſit. Verbi cauſa: Cuius officium e
erudire alios, ipſum eruditum eſſe oportet: epiſcopi munus
eſt, ut alios erudiat: ergo epiſcopum ipſum eruditum eſſe
oportet.In hoc ſyllogiſmo medium eſt, alios erudire: maius
extre mum, ipſum oportere eſſe doctum: minus extremum,
epiſcopus. Quòd ſi cui uideantur hæc parum conuenire ter-

tiæ ſyliogiſmorum figuræ, ei hoc ego reſponſum uolo, in

præſentia rarum aut nullum potius eſſe huius figuræ apud
eruditos uſum: ac proinde indignam uiſam fuiſſe, cuius cu-
ra hic angeret. =

Porro enumeratio (inductionem alij uocant) eſt argu-
mẽtatio, qua ex plurihus uel partibus uel ſpeciebus, unuum
uel totum uel genus, uniuerſaliter colligitur. Sed de hoc pauu

lo poſt explicatius.

D .
Interim ſciendum illud, quòêd præter has duas argu-
mentandi formas, aliæ duæ ſunt argumentandi ſpecies im-

ꝑfectæ, enthymema & excplũ. Enthymema eſt iyllogiſmus,
cui altera ꝓpoſitionũ deeſt: Vt, anima à ſe ipſa moue?᷑ ergo
mouetur ſemperx, Et, quod ſemꝑ niopetur; id immortale eſt,
ergo

248 RODOLPHI AGRIC.
ergo immortalis eſt anima, Exemplum eſt, quo unum parti
culare probatur per aliud; ut, non potuit Romam capere An
nibal, ergo nec Gotthi. Hæc rudius: cętera poſt dicemus ex
plicandis uerbis Rodolphi.
Quidam imper fectas haſce argumentationes ſuperi-
oribus illis diſcreuere hoc pacto, ut has dicerent pertinere
ad rhetorem, illas, ad dialecticum. Quorum ſententiam non
ſatis eſſe ueram, id uel hinc liquet, quòd & dialedici enthy
mematis exemplisc, & rhetores perfectis interim ſyllogiſ
mis utantur.
Iraque ſi quis accuratius uolet iſta ſecernere, ĩs hoc di-
cet, in perfedtis illis, ſolã antecedens uocari in dubium poſ-
ſe:in imperfectis non modò antecedens, ſed & conſecutio-
nem. Ac proinde quoties res eſt eiuſmodi, ut in inper fe-
ctis hiſce formis uera ſit conſecutio, non eſt cur perfectis
utamur: ſin uerò ambigi de conſecutione poſſit, iam perfe-
ctis uti præſtiterit, ſiue in rhetorum, ſiue in dialecticon: cam
po uerſeris.
Poteſt autem unaquæq; harum ſpecierum duplici du-
Gu tractari, directo & obliquo. Directus eſt, cum propoſito
aliquo, uelut recta uia colligimus id, quod probare uolu-
mus. Obliquus, cum accepto contradicente eius quod pro-
bare uolumus, colligimus ex eo aliquid quod falſum ſit: un
de regreſſi, doce mus falſum id eſſe ex quo collectũ eſt: idq;
quia contradicens eſt eius quod intendimus: cõſequens eſt,
iſtud eſſe uerum.
Inter hos ductus illud modò intereſt, ꝙ prior ille aptior
eſt aduerſus ſecurum ac intrepidum aduerſarium: hic poſte
rior, contra ſolicitum & tergiuerſantem.
8 Hæc ferè ſumma eſt eorum, quę tribus his capitibus ex
plicantur. Iam ſingulatim ea quæ diffi cultatis aliquid ha-
be re uĩdebuntur, explanare uideamus. Quanquã illud ad-
huc in commune dicendum eſt, partes ſyllogiſmorum, apud
diuerſos autores, diuerſis item nominibus ſignificari. Proin
de ne quid caliginis afferat multitudo iſtorum nominum,
hunc in modum ea diſc ernat iuuentus.

Sylloe

ſg

5 .

Ab Ariſtotele Propontio
⸗“ maior
A Cicerone % Propoſitio

( Pars prima A Quintilia- &dicitur Intentio
no

Propoſitrio,
A Boethio J aut ſumptũ
A Rodolpho EEzxpolſitio
Ariſtoteles = Propolſition?
minorem
J Cicero N Alcumption⸗
m ₰ Partem ſe-☚ Quintilianus Nomi—☛ Afſfſumptione
Syllogiſmi cundam, 5 ðè— y Alſlumptionẽ
Boethius uel aſſumptũ
Rodolphus Aſſumgtign?*
Ab Ariſtotele Concluſio
L A Cicerone Copmplexio
A Quintülia- C Appel ϑ Connexio
Pars tertia „ no . latur „ Concluſio
( A Boethio J Cõcluſio, ueſ
Ab Rodolp. = intentio

Quanꝗᷓ dum Quintiliani uerba cõſidero diligetius, uidet᷑ is
mihi intentionis noĩe intelligere cõcluſionẽ, nõ ꝓbatã ſed in
hoc ꝓpoſitã ut ꝓbetur: deinde aſſumptionẽ uocare eam q
Cic erone dicit ꝓpoſitio:cõnexionem aũt, ꝗᷓ ab alijs aſſum-
ptio dicit᷑, eð ꝙ hæc intentionem cum ꝓpoſitione connectat.
Verùm hæc excutere ſcrupuloſius, difficilius fortaſſe ꝗᷓ com
modius fuerit: idcirco ea in medium relinquamus. Nam ꝙ
Boethius his tantùm nominibus utartur in deſignandis pir-
tibus Iyllogiſmi hypothetici, id certe leuius eſt, ꝗ quod ad-
moneri oporteat. Ergo iam ad ſingula. M

Ro hac diuerſitate duæ natæ ſunt perfeciæ folmæ ar⸗
gumentandi.) Per fectas dicit propterea, quod enthy-
mema quoq; & exemplum formæ argumentã di ſunt;
ſed imperfectæ. Alteram uocant græco nomine σοXοπιο
1 N. &L 42 „ 7 . 155 . „
p.) α 1⁹ &σXρναεν—,id eſt, colligere & ratiocinari.
Cicero apte, ut omnia prope ad uerbum, ratiocinationem
dixit.) Cicero primo rhetoricorum. Mihi rectiſſime uide-
tur inductio enumeratio dici: quemadmodum Cicero dixit *
& c.) Ego, inquit Rodolphus, exiſtimo eam, quæ ab alijs di
citur inductio, rectius dici poſſe enumerationem, eò ꝙ parti
uU

28 9 RODOLPHI AGRIC.
um aut ſpeciem quædã in ea fiat enumeratio. Cice. 1I. Rhet,
poſteaꝗ̊ᷓ duo docuit eſſe genera argumentãdi, unum neceſ-
ſarium, altene probabile: atq prius illud tri fariam tractari
poſſe, per cõplexionem, per enumerationẽ, & per ſimplicẽ
cõclulionem: deinde (ꝙ ad hunc attinet locum) enumeratio
eſt, inquit, qua pluri pus rebus expoſitis, & cæteris in firma
tis, una reliqua neceſſario cõfirmatur. Eſt autẽ inductio,
uel ut nos dicimus enumeratio.) Varie uſurpatur nomẽ in-
ductionis apud autores, quæ res eſſe in cauſa folet, ut cum
legerint oĩa quæ de ea apud diuerſos ſcripta ſunt iuuenes,
nondum tamen quæ uis & natura eius ſit aſſequantur. Quo
circa uiſum eſt mihi, quædam paulò altius de ea repetere,
Quæ ſi eiuſmodi nõ erunt, ut ſatis faciant doctis, profuerint
ta men in hoc, ut alij his reprehendendis meliora afferant:
& ſi non aliud hoc certe effeciſſe uide amur, ut anſam præſti

terimus alijs, accuratius res iſtas tractandi. Ergo ut quidẽ?

mihi uidetur inductio eſt argu mẽtatio, qua uel ex partibus
totum, uel ex ſpeciebus genus, aut certe alia pars aliaue ſpe
cies colli gitur. Partes in præſentia intelligo eas, quæ uul-
g65 dicuntur partes integrales. Speciem id ipſum ꝙ Rodol-
phus. Cum ſint autẽ quatuor inducendi modi, ꝗ́s in finitiõe
attigimus, eone primi hoc eſſe poſſit exemplum: Cõcutitur
haodie bellis Germania, Italia armis uaſtatur, concurrunt
infeſtis ſiguis Hiſpani & Galli, Angli cũ Scotis belligeran
tur, in Dacia nullus paci eſt locus: quantulum ergo abeſt, qͥ
minus uniuerſus orbis Chriſtianis bello à ſeipſo diſſideat,
& ſuo(quod dici ſolet) gladio iuguletur?Secũdi hoc:Ro mu
lus fratrem ſecum regnantem ferre non potuit, neq; Pompe
ium Cæſar, nec Auguſtus Antonium, & tu adhuc aliquem
putas eſſe in terris, qui æquO aĩo ſit laturus conſortem im-
perij?Illud tertij. Quid? manus ii ſit ita infecta, ut nec ipſa ſa
nari queat, & periculum ſit, ne in reli quum corpus is mor
hus prorepat, antea, ꝗ id flat abſcinditur: idem fit brachio,
pedi, naſo, la bris: & capiti uidelicet idem non flat? Quarti
haoc: Age inter poma q́d nam generoſiſſimum dic itur? an nõ
id ꝙ optimum eſt?quid equus, piſcis, ager, pratum?nõne ho
rum quicq; ita de mum generoſiſſimum dicitur, ſi ſit idem &
optimum:? dicitur profecto. Quocirca inter hoĩes quoq; ge-
neroſiſſimum eſſe eum dicemus, nõ qui natalium ſplendore
uaunt eit cęteros, ſed qui uirtute ac ꝓbitate mone reliquos om
neis pr æſtat. Duo eius genera fieri poſſunt. Eſt em̃ inductio
omnis, aut per fecta aut imperfecta. Perfectã uoco, quæ ne-
ceſſario colligit. Imperfectam, quæ tametſi admodum colli-
Rit probabiliter, nulla tamen ſubeſt concludendi geccrakr.
Priox

W
ſujn
ont
eon
e
Ggex
g
alet
len⸗
zuun
etex
itati
nlller
ſomen
Noda
cced
lerge
goid⸗
ache⸗
ab
mo.
ind
e:
gi
par
iuu
el
alle
ſet!
u
gete
que
bun
ſolte
um
nen
ls
rdu
lenl
let
in
le⸗

DE INVENT. LIB. II. ki
Prior duobus fit modis. Principio, quoties omibus uel par
tibus uel ſpeciebus enumeratis, totum aut genus inde colli
gitur. Deinde, cum non enumerantur omnia quidem, cæteng
apponitur tamẽ clauſula aliqua, qua ea quæ enumerata nõ
ſunt comprehendantur. Imper fecta & ipfa duobus fieri mo
dis poteſt. Primum cum ex quibuſdã tantũ, aut etiam quan-
doq; ex ſola una parte aut ſpecie aliqua, ad totum aut genus
progredimur. Deinde quoties aut una aut altera parte, aut
ſpecie enumerata, non genus aut totum, ſed aliam quampiã
artem ſpeciemve inde colligimus. Atq; hæc demum ea eſt,
quam rhetoricam inductionem uocant, quæq; alio noĩe dici
iolet exemplum. Quod nomen ab Ariſtotele eis etiam argu
mtationtbus datur, ubi ex pluribus particularibus unum
partic ulare colligitur. Quanquam non me clam eſt, exempli
nomen illis proprie tribui ſolere, ubi rem geſtam alteri rei
probandęgrefellendæve accommodamus. Ad quæ proxime
accedunt, quæ nos ipſi, perinde ac ſi geſta ſint fingimus. In-
ter quæ primas tenent apologi, & ut his quicq; ſimilimãũ eſt:
quibus limilitudines illas Socraticas, Ariſtoteles nõ inepte
adieciſſe mihi uidetur. De primo modo inductionis perfecæ
ab Rodolpho ipſo exempla poſita ſunt. Cęterorum oĩm eiuſ
modi effingi exemplum queat: Quod aũt hoĩem nefandiſſi-
mum toti etiam ciuitati charum eſle dixiſti, id ego qua fron
te ahs te dictum ſit, nondum ſatis intelligo. Etenim quẽ ma

Liſtratus os oderunt, quem ſenatus iam olim pernicioſum
patriæ ciuem iudicauit, quem optimus quiſq; de tyrannidd

inuadenda ſuſpectum habet, quem nemo deniq; eſt qui no
uelit extinctum, hunc tu uniuerſæ ciuitati charum eſſe audes
aſſerere? Quid? An non locupletum fortunis quotidie immi
net latro importuniſſimus? An non ciues etiam tenuiores,
quacunq; ratione poteſt, ſuis illis quãtuliſcunq; fortunis ſtu
det euertere? Et quid multis ?tu, ſi potes, nomina aliquem, in
quem idem non cogitarit, imòͤ in quem idem non fecerit.
Quod ſi non potes, quæ impudentia eſt, negare ciues omes
ab uno iſto ſumma iniuria eſſe affectos ?ne gare, ab uno iſto
hoſte periculoſiſſimo intra muros noſtros uerſanti, oĩm no=
ſtrum fortunis extrema omnia imminere? Qnanquã minus
timendum erat, ſi de fortunis tantùm, non etiã de uita oĩbus
nobis eripienda, cogitatet homo nefarius. Sed qui rebus ad
huc dubijs, Polycarpum ciuem reipub. natum occidit, qui in
teremit Philodamum, qui integerrimum optimumc uirum
Tim otheum crudeliſſime truci dauit, hunc tu uictorem ciui
cuiquam parciturum exiſtimas? Si neſcis? ne auunculo
ꝗquidem ſuo homini innocemtiſſimo, uerm ſuis iſtis ſcelera
S tiſti⸗

1
252 RODOLPHI AGRIC.
tiſſimis conatibus reſiſtenti pepercit: & nos adhuc fore ſpe
ra mus, ſcilicet uti huius tam crudelis beluæ, ſi quando uo-
ti compos erit, gladios ciuis quiſquam euadat? Equidem
mihi uidere uideor, nihil eum aliud animo deſtinaſſe, niſi ut
totam hanc rempublicam funditus euertat atq; in nihilum
redigat. Nã qui conſulibus palã ædem minatur, qui præco-
res etiam hoe tempore dubis adhuc rebus à dicendo iure
deterret, hic quid aliud totius reip. meditatur interitum?
Profecto quiſquis nõ parcit capiti, totum corpus extinctum
uult, & qui magiſtratus & ciuitate tollit, non uult ſaluam
remp. Nunquã ne legiſtis, quomodo olim tyrannidem inua
ſerit apud Athenienies Piliſtratus, Dionyſius apud Syracu⸗
ſanos, apud Agrigentinos Phalaris?quorum mores nõ tam
referret nouus hic Phalaris noſter, niſi & finem eum quem
illi quærebãt, quæreret. Anni ſunt uix dũ triginta, cum auus
eius ſimile quiddam in hac ipſa urbe molitus eſt. Quiſi eo
tempore ijs quibus dignus erat exẽplis, eſſet affecdtus, nun
quam hic illi ſimilis eſie uoluiſſet: nunc uero etiã gloriæ ſibi
apud poſteros fore exiſtimat, ſi uel ſuperaſſe ſcelus illius
nedum æquaſſe uideatur. Itaq; prouidendum eſt uobis, ne
quemadmodum hic nunc illius, ita 2lius quiſquã poſt an-
num unum aut alterum, huius eſſe ſimilis uelit. Id quod hac
demum ratione commode fiet, ſi ab hoc nunc ultimum ſup
plicium ſumetis. Nam ſi in hamano corxpore, quoties mem-
brum aliquod ita affectum eſt, ut nec de eius ſalute, ſperari
poſſit, & periculum ſit, ne reliquum etiam corpus contagi-
one ſua totu m infic iat, tum id membrum ſine cunctatiõe prę
cidi ſolet: ſi idem fieri uidemus in ramis arborum, idem in
uit ium putatiõe, quis ſit, qui hoc membrum ram peſtilens,
hunc, inquam, pernicioſiſſimum non dico ciuem, ſed hoſtẽ,
Q& repub.adhuc corpore nolit reuelli? Credite mihi, quem-
agdmodum ouis ſæpenumero una totuùm inficit gregem: ita
unus peſtilens ciuis, ſæpe uniuerſam rempublicãa. Lauren-
tius Valla cõtra Boethium diſputans, ne gat inductionem di
cendã eſſe, quæ uel interrogationibus careat, uel à particu
laribus ad uniuerſale progrediatur. Id ꝙ miror equidẽ ex-
cidere potuiſſe homini ingenioſiſſimo, quando neutrum ex
ijs uſquequaq; uerum eſſe, facile probatiſſimorum autone
ſcriptis oſtendi queat. Quod autẽ Socrates a pud Platone m
fere interrogatiõibus utitur, id nõ ea de cauia facit, ꝙ om-

nino aliter inductio fieri nõ poſſit, ſed ꝙ eiuſmodi ratio elo

cutionis maxime ſit apta dialogis. Alioqui non eſſe ſemper
neceſſarias interrogationes facile declarãt uerba Cicero-
nis 3, lib. de Finibus: quo in loco cum dixiſſet, nouis rebus
. noua

nus

ext.
at
(
hem
ue
n
Win
ſrel
G

ſee
ll⸗
gen
ſe

60⸗
te
N

4

DE INVENT. LIB. II. ”z
noua item eſſe imponenda & nomina, deinde hæc uerba ſub
iecit: Quod quidem nemo mediocriter doctus mirabitur, co
gitans in omni arte cuius uſus ſingularis communiscq; non
ſit, mu ltam nouitatem nominum elle: cum cõſtituantur eane
rerum uocabu la, quæ in quaq; arte uerſantur. Itaq; & diale

ctici & phyſici uerhis utuntur ijs, quæ i1pli Græciæ nota non

ſunt. Geometræ uerò, muſici, gra m matici, etiam more quo-
dam loquuntur ſuo. Item ipſæ rhetorum artes, quæ ſunt totæ

forenſes atq; populares, uerbis tamen in dicendo quaſi priꝰ-

uatis utuntur ac ſuis. Atq; ut omittam has artes elegãtes &
ingenua s, nec opifices quidem tueri ſiua artificia poſſent, ni
ſiuocabulis uterentur nobis incognitis, u ſitatis ſihi. Quinett
am agricukura, quæ abhorret ab omni politiort elegan-
tia: tamẽ eas res in qu ibus uerſatur, nominibus notauit no
uis: quo magis hoc philoſopho faciẽdum eſt. Idem in Orato
re ad Brutum: Quod (nempe indecorum ac dedecens) ſi poe

ta fugit ut maximum uicium, qui peccat etiam cum probam

oratio nem affingit improbo, ſtultove ſapientis. Si deniq; pi

ctor ille uidit, cum immolanda Iphigenia, triſtis Calchas ei-=

ſet, mœ ſtior VIyſſes, mœreret Menelaus, obuolendum ca⸗

but Agamemnonis eſſe, quoniam ſummum illum luctum
penicillo non poſſet imitari. Si deniq; hiſtr io ꝗd deceat quæ
rit, quid faciendum Oratori putemus? Iam quod addit Lau
rentius, ex particularibus uniuerſale probari non poſſe, ne
id quidem iemper uerum eſſe partim ex ijs quæ iam ex Ci-
cerone adduximus, modò accuratius expendantur, partim
etiam ex ijs, quæ ex Platone mox affere mus, liquere poteſt.

In Phœ done huũc in modum Cebetem interrogat Socrates:

Ergo utrum neceſſarium eſt, cuicunq; aliquid eſt contrariũ,

nuiio modo aliunde id, quàm ex ſuo conmtrario fieri, ueluti

quando q uid maius efficitur, neceſſe eſt ex eo quod ante ſfſfſu

erat minus, poſtea maius euadere? CE. Ita eſt. SO. Nonne &

ſi ꝗd minus fiat, ex eo quod ante maius erat, poſtea flet mi-
nus? CE. Sic omnino. SO. Quin etiã ex robuſtiort debilius,
ex tardiore uelocius. CE. Prorſus. S O. Quid uerò ſi quid eua

dat deterius? nonne ex meliori? & ſi iniuſtius, ex iuſtiorig

CE. Quid ni?SO. In omnibus igitusæ ſatis id exploratum ha-
bemus, oĩa ita fieri contraria uidelicet ex contrarijs. Quem
in modum & Cicero in oratiõe ea, quam dixit pro lege Ma
nilia, probat in Pompeio omneis res eas ineſſe, quæ in ſum-

mo imperarore exigantur, propterea quod in eo inſit ſcien-

tia rei militaris, quod uirtus, quod autoritas, quod felici-=

1a 8. Quæ utiq; inductio eſt, & quidem à ſpeciebus ad genus.

Quod habet ide m, ſtultum didu eſſe ſi quis in inductiõe ap-
4„ ponas

tone afferamus: duo

gS4 KRODoOLPHI AGRIC.

ponat næc uerba, & ſic de ſing ulis: aut alia fortaſſe, quorum

ta men eadem ſit uis & ſignific atio: id plane cum eo pugnat,
quod nos diximus pauloante, de ſecundo perfectæinducti-

onis modo. Qaapropter huius etiam rei exemplum ex Pla
d ſi non plane arq; omni ex parte cum it

la inducendi forma cõſentiẽt, hactenus conſentiet tamen, ut
intelligas, quoties partes aut ſpecies non omnes enumeran
turtu m fieri poſſe, ut eiuſmodi clauſula aliqua in earũ quæ
enumeratæ non ſint, locum ſuccedat. In Gorgia igitur le gi-
mus ad hunc modum. SO C. Quid uerò?qui ea quæ ad fabri

cam pertinent didicerit, nonne eſt faber? GO R. eſt. SO C. Et

qui muſicam, muſicus. GO R. Ita. 8O0 C. Et qui ea quæ ad me-

dicinam pertinent, medicus. Atq; in cæteris eodem pacto, ꝗſ

quis didicerit aliquid, talis euadit, qualem cuiuſq; ſcientia.
xeddit. GO R. Omninoô. SO C. Nonne igitur per hanc rationẽ
ꝛzuſtus erit, quicũq; iuſta didicerit? GOR. Maximé. Hucuſcqꝶ
plato. Atq; hæc nobis in præſentia occurrerunt, quæ de in-
ductione obiter diceremus. Quòd ſi quando ex inſtituto hac

de re agere continget, accuratius ſingula perſequemur.

Plebs Romana optime de Milone ſentit.) Sententia ducta
ex oratione Ciceronis pro Milone. Pompeius habet uirtu
tem.) Ex eiuſdem oratione pro lege Manilia. Ratioc ina-
tio, ſi Latino malumus uti nomine, eſt, ut inquit Ariſtoteles

oratio.) Ariſtoteles priore 18 6%dερναονοαοτο Iibr

fIyllogiſmum finit his uerbis: ⅓hαπ yρτε. Xéos, i
„₰ 2 4 9 £ à¾
õ
T3 T&τ1 αονιροαι.. Ea uerba hunc in modum uertit Boethius:
Syllogiſmus eſt oratio, in qua poſitis quibuſdã & conceſſis,
aliud quiddam, qu àm ſint ea quæ poſita &conceſſa ſunt, ne

ceſſario contingit, per ipſa quæ conceſſa ſunt. Quo in loco iſt
laud non inutile fuerit meminiſſe, à Boethio explicandi mo-
do cauſa adiectum fuiſſe hũc ablatiuum conceſſis, uti ſignĩ

Aſcaret illud (poſitis) apud Ariſtotelẽ eſſe aliud nihil, qu ànn
ii dixiſſet conceſſis. Id quod manifeſtius adhuc docet Aulus
Gellius, cum I5. Noctium atticarum libro hanc ipſam Ari-

ſtotelis finicionem hunc in modum latinam fecit: Syllogiſ-
mus eſt oratio, in qua conſenſis quibuſdam & conceſſis, ali
ud quid quàâm quæ conceſſa ſunt, per ea quæ conceſſa ſunt,

neceſſario conficitur. Quibus plane conſona ſum, quæ in pri

mum librũ Topicone Ariſtotelis ſcribit Alexander Aphro-

diſieus, qui poſteaquã docuiſſet Xôοοννοa1αα eſt, crationem ea

de cauſa poni in finitiõe ſyllogiſmi, quod eſſet ipſius genus:

deinde yeliquas etiam finitionis partes explanaturus, inter

22—☛ —

Mot
ona,
cluc⸗
XD.
umII
et

afia multa etiam hæe dicit: Mναàοτα 7 ⅝7 t**τů .

bivvνS⅜αα „αρι£τονρoNπνJaJ Id eſt: Signi ficat aũt Ariſto

teli hec uOx poſitis id ipſum, quod ſumptis atq; conceſſis.
Quanꝗ ꝗd tam multa in re pſpicua eniſi ꝗd apud qᷓſdam ho-
die religioſum eſt, uel latũ (q̃d aiũt) culmũ à fſuis illis diſce⸗=
dere copulatis. Vel, eſt argum?ztatio, in qua poſitane dua-
rum ꝓpoſitionũ duo termini ſic iũgunt in uno tertio.) Quod
ſi minus arrideat de finitio Ariſtorelica, pote ris, inquit, ratio
cinationẽ finire & hoc modo: Ratiocinatio ſiue (q́d idẽ eſt)
1yllogiſmus, eſt argumentatio, in qua duo extremi termini
duam ꝓpoſitionũ cõceſſane, ita accõmodantur uni termino
me dio, ut ſi utriſq; cõueniat cũ illo, ipſis etiã inter ſeſe cõue
niat: fin aũt alteri eome cũ illo nõ cõueniat, tũ ne ipſis quidem
cõuenire inter ſe poſſit. Verbi cauſa: Omis liberator patriæ
ſumma laude eſt dignus, Brutus liberator eſt patriæ, ergo
Brutus ſumma laude eſt dignus. Hic duo extremi termini
ſunt, ſumma laude dignũ eſle, & Brutus: quibus utriſq; quia
cũ niedio illo termino cõuenit, qui eſt lierator patriæ, pro-

inde inter ſe etiam iplis conuenit in cõcluſione. Id ergo q́d

—

effici᷑ argumẽtatiõe, alij cõcluſionẽ, alij intentionẽ uocãt.)

AA Cicerone, nõ cõcluſio, nõ intẽtio, ſed cõplexio dicit᷑. Quan
is de unius ſyl logiſmi cõplexione loquit᷑, nõ etiã de indu-
ctionis. In ratiocinatiõe aũt tm̃ duæ ſunt ꝓpoſitiones.) Pro

poſitiones appellat 60s οdααρ. Alioqui apud Latinos e?ö

uideo ꝓprie dici ꝓpoſitionẽ, ꝗᷓ a b Rodolpho dicit᷑ expoſitio,
Ariſtoteles maiorẽ uocat. Sed de his ſupra. Quane ꝗᷓ ad ra
tiocinationẽ ducit, enthymema dicit᷑.i.ut Quintilianus inter

97

pretat, cõmentũ.) Fabius lib. 5. Quid ſi exemplũ ſuperiore
libro.) Capite uigeſimo quinto: Quod ait Rodolphus argu-
mentationem hanc, P. Scipio iure occidit Tyberium Grac-
chum, ergo Cicero iure occidet Catilinam: hanc inquam,

inductionem non eſſe, ſed ſyllogiſmum: id uerum eſt, ſi uo=
cabulum inductionis eo intellectu ſumatur, quo id acce-

Prre Rodolphus & Ariſtoreles. Verùm antea illud à no-

is dictum eſt, uarium eſſe nominis huius apud autores
nſum. Id quod etiam notauit Boethius, qui cum initio indæ-
ctionem more Ariſtotelico deſiniuiſſet: inductio, inquiens,
eſt oratio, per quam fit à particularibus ad uniu erſale pro-
greſſio: deinde paucis interpoſitis uerhis: Sæpe autem mul-

torum, inquit, collecta particularitas, aliud quiddam par-
ticulare demonſtrat. Atque hæc eſt illa indu cendi forma,

quam appellant inductionem rhetoricam, & de qua fola in

Rhetoricis locutus eſt Cicero: quanquã Ariſtoteles in Rhe
toricis ſuis, interim exemplum, interim rhetoricam indu-
S 2 ctionem

256 RODOLPHI AGRIC.
Gionem uocat. Poſſem plura, Poſſem hæc explicatius, niſ ne
rerer, ne & hæc, lectori prælertim oc cupato, multa nimium
uideantur. Illud tamen uel nolens addam: ſi quis hanc argu-

mentandi formam de qua loquimur, Iyllogiſmum quâm in

ductionem uocare malit, non id magnopere diipli itun mi-
hi, modò ne obſtet nominum uſus, cum uideam facilimèe hęc
in ſyllogiſmi formam conijci poſſe. Quid enim fuerit nego-
ciil, ſi quis id, de quo diximus, exemplum, in eiuſmodi redi-
gat iy ilogiſmum? Quicquid P. Scipio iure fecit in Tiberium
Gracchum, hoc & Cicero iure faciet in L. Catilina m: atqui
Scipio Tiberium iure occidit, ergo & Catilinam iure occi-
det Cieero. Omnis poteſtas impatiens cõſortis erxit.) Sen
tẽtia eſt Lucani primo Pharſaliæ libro. Qaid ſatis eſt ſi Ro
ma parum:?) Verba ſunt militum de Cæſare apud eundẽ au
torem lib. 5. Neq; mirum, ſi hoc non poſſit dici exemplum:
quando ex particulari, non ad aliud particulare, ſed ad uni-
ueriale fit progre ſio, duod nos genus inductionis ſuperius
A5b exemplio ſecreuimus. Ariſtoteles autem dixit enthy-
mema ratio c inationem rhetoricam.) Ariſtoteles primo Rhe
toricorum libro: Eorum, inquit, quibus probamus, ut & in
dialecticis, aliud inductio eſt, aliud ſyllogiſmus. Nam enthy
mema quidem ſyllogiſmum rhetoric um, exemplũ uerò rhe
toricam inductionem appello. Et 2 lib-70 Sp1*τ¾ρ Vα
„ — 4 1 7 „ 1 42 X2c2²2 7 4
TmM&Oι: Evbô/αααειρ νσερπσι⅓Xονοτυοττ⅜πνρεOιεh àιο τταιπα
oasAti&id eſt, Enthyme ma eſt ſyllogiſmus impfectus ex ue
riſimilibus aut lignis. Et iterũ in Rhetoricis: Cuare neceſſe-
eſt, inquit, tam enthymema ꝗ exemplum de ijs eſſe, quæ ut
plurimum aliter quoq; ſe poſſunt habere, exemplum quidẽ
inductionem, enthymema uerò ſyllogiſmum, ex paucis, ac ſę

pe paucioribus ꝗ ea ſunt, ex ꝗbus conſtat ſyllogiſmus. Nam

ũ quid totum perſpicuum eſt, id dicendum nõ eſt. Ipfe nanq;
audit or id ex ſeipſo affert. Hinc liquet Ariſtotelem, in Rhe
toricis utiq; enthymema & ſyllogiſmum, non tam forma ar
gumentandi quâm materia diſcreuiſſe, credidiſſeq; enthy⸗
mematis, & ii non crebro, tamen aliquando certe totidem
eſſe partes dehere, quot ſyllogiſmi. Quorſum enim attine-
hat dicere, enthymema ſæpe ex paucioribus partibus con-

ſtare, qu àm ſyllogiimum, ſi non interim & ex totidẽ fleret?

Quorſum attinebat, ut dic eret, in enthymemate ſubticenda
eſie quæ auditor ex ſeipio afferret, niſi iignificare exa duer-
