mamm o est, quòd ex corruptibilibus compoſitus est ele
mnmẽt is, quod doloribus, morbisq́; obnoxius eſ. Hæc
u, omnia planum et ineſſe Ciceroni. At ſi dicã, mor-

ung, c tali

5d4 RODOLPHI AGRIC.
tali patre, mortaliq́; matre natum, & omnes aute
ipſum homines mortuos eſſe, nihilq; niſi Deuum &
diuina eſſe immortale: hæc omnia, pater, materq́;,
& cuncti ante ipſum homines, & Deus diuinaq́;,
extra Ciceronem ſunt. Hãc itaq; faciamus primam
diuiſionem locoru, ut alij interni ſint, alij externi.
Rurſus ea quæ in rebus ſunt, alia in ſubſtantia ea-
rusm, alia circa ſubſtantiam ſunt. In ſubſtãtia ſunt,
quibus res idip ſum quod ſunt accipiunt, qualis
est definitio: quanquam ea non tam in ſubſtantia ui
deatur, quã ipſamet rei eſſe ſubſtantia. Præterea
illa, quæ cõplectitur definitio, ut est genus, & pro
pria rei notio, quam differentiam uocamus. Atque
ea quoniã uel idem eſt ei quod proprium dicimus,
uel pro ea proprio maxime utimur, loci illius pro
prij quoq; ſignificemus nomine. Partes etiã in ſub-
ſtantia ſunt totius, quando niſi ex ipſis confici res
non potest. Tum etiam quæ coniugata dicuntur, id
est, quæ ſolo nominis quodam deflexu diſtant, ut
ſunt ſapiens & ſapientia, candidũ & cãdor. Tam-
etſi enim ſapientia non ſit in ſubſtantia ſapientis,

quatenus homo eſt: cum tamen de ſapiente diſſeri

tur, quatenus ſapiens esd, certum est eſſe in ſubſtan
tia ipſius ſapientiam, & nec intelligi quidem, nedũ

eſſe ſine ipſa poſſe. Addamus etiam iſtis ſpeciẽ &

totum. E quibus ſpecies, quamuis non uideatur in

lſub⸗-

ition
ſccie
lbef
fe u
ltga/
frott⸗

Adi

crem
utg
umi

c.

IfnetN
den⸗
ennuen

egdii
n

DE INVENT. LIBE. I. zI
Iubſtantia eſſe generis, tamen quia pars ipſius eſt,
& genus, quamuis ſine ſingulis ſpeciebus fortaſſe,
ſine omnibus tamen eſſe nõ poteſt: & totum itidem

quamuis poſint ſine ipſo permanere partes nonnul

lis in rebus, hoc ipſum tamen quod partes ſunt, ſine
toto habere non poſſunt. Pleræq; etiam partes ei-
us ſunt conditionis, ut manere ſine toto nõ poßint:

neq; enim deſectam manum, neq; euulſum oculum

magis dixeris eſſe id, quod ante fuerunt, quùm ea
dem uel picta, uel ære aut alia quauis materia ex-
preſſa. Verum hæc utcunq; ſint, haud ita multum
in præ ſentia retulerit noſtrà. Id quod ſuffcit, quã
do cognatißima ſunt iſta, iunctumq́; habent tracta
tum, nos in eundem ea ordinem redigamus. Circa
ſubſtantiã ſunt ea, quæ cum rei inſint, modu quen
dam ipſi, afect ionemq; affrunt. Ea duplici eſt con
ditione accipere. Aut manent enim, quietis q́; habẽt
faciem: ut ſunt decor, robur, ſanitas. Aut in agita-
tiõe, fluxuq; quodã ſunt poſita: ut pugnare, dormi
re, currere. Vocemusꝙ; illa adiacentia, hæc actus.
Iungamus iſtis illa, quibus hæc inſunt. Ea ſunt quæ
bνοναιααπ7/'ſtoteles, nos uſitato ſane uerbo ſub
iecta dicimus: Sic eloquentiæ ſubiectum dicimus ci

ceronem, & ſeueritatis Catonem, & quamq́; rem
prout quodq́; adiacens aut actus in ipſa et. Inter-
norum itaq; locorum, hæc ſit nobis enumeratio. Ex

C 2 teyr⸗-

36 RODOLPHI AGRIC

terni uerò ad bunc maxime ſeſe modum habent,
Quæd nanq; eorum quæ ſunt extra rem, neceſſ⸗

rio quodam uinculo coniuncta ſunt rei. Eaq́; ſunt
buiuſ modi, ut per ipſa res fiat, quæ cauſæ uocan-
tur: uel efficiens, ut ædiu faber: uel finis, ut ædium
habitatio. Quibus etiam iunguntur ea, quæ Cice-
ro tum effecta uocat, tum euenta: mihi mixime pla
cet euenta dici. Vt ſint proprie, quæ ab efficiente
hüt, effecta, ut à ſutore calceus: quæ bropter finẽ,

deſtinata, ut calceus ob tutandos pedes. Hæcq́; uno

nomine poſſunt uocari cognata. Alia ſunt quæ di-

cimus applicita, quæ ſunt eiuſmodi, ut non fiat qui

clem per ipſa res, ſed habitudinem quandam, no-
menq; accipiat ab ipſis. Borumq; aliud rem ipſam
complectitur, ut locus. Aliud actus ipſius metitur,
ut tempus. Aliud alio quodã modo cum ipſa re co
bæret: ea ſunt quæ connexa dicere placuit, qualia
ſunt, diuitiæ, regnum, amicitia. Rurſus autem, alia
eorum quæ extra rem ſunt, neceßitate nulla rei co
hærẽt. Quorũ quædã eius ſunt generis, ut ea ipſa
E& res, cum altero alterum & ſine altero, eſſe &

non eſſe poßit: eaq́; dicimus accidentia. Alia ſunt,

quorum alteri infeſtum esſt alterum, inq́; mutuam

uici ßim perniciem tendunt, ea repugnantia uoca-

mus. Et accidentium quidem, aliqua hoc pactoſe
habent, ut unum uni conſeratur. Idi; uel res rei, ut

(OrM
titi
lgti.

Elc
urn⸗
itel

DE INVENT. LIB. I. 37
nA iurgium cædi, pallor ægritudini, ea dicimus contin
im gentia. Vel uerba rei, quod uel ſingulis fit dictioni-
. bus, ut cum nomen rei cum re cõponimus, uel ora-
Mu tionem rei, ut laus uiro forti, uituperatio ſceleri,
u ea uocamus pronunciata. Aut duo conferuntur in
en en tertio, quorum alteri altero uel maius est, ut
inin rex populari, opibus: uel minus, ut diſcipulus ma-
e Liſtro, eruditiõe: uel par, ut iuſtus iuſto, probitate.
utt Aut duo in duobus conferuntur, ut hyems & ſene-
uI KCta, in frigore & ſegnicie: tempeſtas & ira, in ia
ujng Ctatione maris & perturbatiõe mentis: uocaturq;
em beæc ſimilia, illa uerò comparata. At repugnanti-
1gul um quædam dicuntur oppoſita, quorum unum ad-
Aiuds c rſatur uni, & certa reſiſtit lege: ut frigidum ca-
gihſu lido, cæœcitati uiſus. Quæ damt uel ut uelgus) diſpa .
an Lata, 14 el (ut Seneca uidetur uelle) diſtantia dicun-

elae tur. Ea ſunt quæcunq; non poſſunt id ipſum eſſe al
Nrie terum, quod alterum, ut homo, equ 1, bos. ltem ⸗
Grten mo & candor, candorq;; & uelocitas diſtant, quia
unit nullum eorum aliud eßᷣ alij idem. Hæc et ergo lo
ſ ICcorum ſumma, ut ſint interni, qui in ſubſtantia: de
leu.. finitio, genus, ſpecies, proprium, totum, partes, con

iugata. Qui circa ſubſtantiam ſunt: adiacentia,

actus, ſubiectum. Externi autem, quæ cognata di-
* H cuntur: æfficiens, finis, eßecta . deſtina ta. Quæ ap-
i⸗ plicita:locus, tempus, connexa Quæ accidunt: con
geNN e c z t-

tingẽtia, pronunciata, nomen, comparata, ſimilia.

Quæ repugnant:oppoſita, diſtantia. Nõ ignoro au
tem alios autores alia nõnullorum locorum, quam
nos, nomina tradidiſſe: quoſdam plures, etiam pau

ciores quoſdam feciſſe. Qui ſi quibus magis place

*

bunt, nihil impedio, habẽt quos ſequantur: mihi na
turam, ordinemq́; rerum ſequenti, uiſum ect aper

tißime eos ſimul & diſtinctißime hoc pacto poſſe

Scholia in caput 4.

Cum ur prędiximus.) Quam initio diuiſionem locorum
affert Rodolphus, eam habet & Cicero. Themiſtius triplices
locos fecit, internos, externos, & medios. Quo autem facili
us memoriæ commendari poſſent loci Rodolphi, ſequenti
eos deſcriptione uelut ob oculos ſpectandos expoſuimus.
Prout quodq;) Prout Latinum eſſe quis neget? Cum Pli-
nius nat. hiſt. lib. 34. in fine ſit uſus. IKem T. Liuius li. 7. de hel

10 Macedonico. Propenſius cumulatiusq; ſi quo poſſit, pro-

ut eius merita ſint, ſenatũ facturum. Lecum illius proprij
quoq; ſignificemus nomine.) Sed improprie captis uocabu
Ais: Differentia em̃ (aiunt) rem notat, quę intrinſecus in ſub-
ſtantia eſt: proprium autem quod ab interiore potentia, ex-
trinſecus in actu fluit. Ita ut differentia magis porentiam
quandam actus interioris, & proprium fuxum ſignific et

actus poſſibilis à potentia.

11

Equ
imuit
ſtantla
natio
hartibt
cunt

ſocis e⸗

Nheun
160

bſnit
gont
ncte
tintt

tigtt

1

S=

=, = —

ſur fiit

vidonenien

emkuum
ounl
Colpni
eger
Liututnk
lguoget,
Cuniͤiuf,
Nieagi
tniteute

DE INVENT. LIB. I. 39

*Definitio 1
Genus 2
11 sSpecies 3
Partim in ſub Proprium 4
ſtantia rei, uIt& Totum 5
Alijĩterni ſunt, J Partes 6
Ehi rurſus, Côiugata 7

Partim circa. & Adiacẽtia 8
ſubſtantiam ☛m Actus 9

rei, ut „Subiecta 10
Aut co G lin cauſe Efficiens Ir
gnata „net Ficis 12
funt 9 la euenta, 2 Effeca 13
quoraũä t „ Deſtinata 14

Locus I5

Alij ex Aut applicita, quod ge-) Tempus 16
( terni, nusſunt Connexa Iy
atq; hi C Cõtingẽtia 18
. Pronũciata 19
Aut accidẽtia, quorum Nomẽ rei 20
D quinq; ſunt genera Cöparata 21
Similia 22

C „ Oppoſita 2
Aut repugnantia, ut 3 Differẽtia 24
E quibus, ſpecies quamuis non uideatur.) Neq; ſpecies,
inquit, proprie eſt in ſubſtantia generis, neq; totum in ſub-
ſtantia partium:fecit tamen ardtiſſima quædam horum co-
natio uelutiq; neceſſitudo, ut & generi ſpeciem, & totum
partibus in explicandis locis comiungeremus. Cætera quæ
dicunt᷑ koc capite, partim ſatis apta ſunt, partim ſuis quęq

locis explica bũtur: quare his miſſis, reliqua aggrediamur.

Definitio quid ſit, & quomodo definiendum.

QyID SIT LOCVS
Caput V.

TSN bunc mundum uelut ſemina quædam, e ini-
Ltia, & numerus locorum deſcriptus ſit. N uc rur

44ſis

—— —

2 22 citur.

4% RODOLPHI AGRIC.

ſus à capite ordientes, ſingulos exact ius & huberi

us exequamur. Primus locus (ut diximus ) es? defini
tionis. Ea est oratio, qua quid ſit res explicatur.
Conuenitq́; inter omnes, debere confici eam ex ge
nere & diſrentia, ut ſit definitio hominis, animal

rationale: in qua animal, eſt genus: rationale, diffe

rentia: homo, id ſeilicet gaos⸗ S ſhecie di

bus, in guid eſt Eadicant: ut Jucreuti, quid e&

= 4 pomo? quid aſinus est? quid eſt bos? bene reſpon-

detur, homo est animal, aſinus est animal, bos e
animal. Species, in quam ſub ſe comprehenſam di-
uiditur genus: ut homo est ſpecies animalis. Cõpre-
benditur enim ſub animali. Nam qui omne animal
dicit, etiã dicit & hominẽ, & diuiditur in ipſum:
animalium enim dicimus, aliud homo eſt, aliud bru

tum. DiſſerentidAnraia-rcata, qua ſecundi

ilipſtn quodh talis est, ab alijs diſtinguitur rebus.
Li uel Xime S= rebus uerarum

non on cognoſci ullius 4 noher rei propriam ueramq́;
7 diferentiam: habere autem nos, quod ferè in reli
quis rebus ſacere ſolemus, pro uera, quæ proxime
ueræ uidetur accedere. Ea est in homine, rationa-
le. Es enim rationale propria hominis nota: nulli
quippe animali niſi homini mneſt, conuenitq; homi

ni,

—
=☛
—
S — -

DE INVENT. LIB. I. 41.
ni, quatenus talis est, hoc esſt, homo, eò maxime ui⸗
detur homo eſſe, quòd ſit capax rationis. KReliqua
enim, ut eſt bipedem eſſe, & erectum ingredi, &
manus habere, aut non ſunt propria ſoli homint,
aut ut ſint propria, non tamen hominis, ſed partis,
hoc est, corporis ſunt notæ. Et de rationali pau-
chi admolum alie Fint nec ne uere dißerentiæ,
In reliquis nemo

ram cognoſci poſſe affirmet: ambitu quodam &1

quẽdi circuitu aliquid quod locũ eius teneat effin
gimus, multaq́; perſepe colligimus, quorii quodꝗs
vri⸗ dcee, dum hoc igſum uoch ge finitur lune

ſkeiuu. tſt 1. Gefaiar⸗ aſin num eſſe Ainalt ſolidis

pedibus, auritum & fœcundum: nihil est iſtorum,
quæ posd genus, quod est animal, ſumuntur, quod
non ſeteretn⸗ ſit qulm aſinus: nam & e equus &
mulus ſolidis ſunt pedibus, & mulus lepusꝗ; duriti
Put⸗ & omnia fſerè animalia fæcunda, eo tamen
quod ſolidis pedibus dictuũ est, oia bræter equum
& mulum excluduntur: quod auriti, equus: quod
fœcundum, mulus excluditur. Itaq; tandem uelut

gradibus quibuſdam ad id quod definitum esè, ber

uenitur. Quidam hanc definiendi ſormam, deſ cri⸗
ptionem uocauèére. Ego cum hoc nomine Ciceronẽ,

42 RODOLPHI AGRIC.
atq; Ariſtotelem Græcè quidem, ſed idem ſ. ignifi-
cante, uſos uideam, non eſt quod maiores requi-
rã autores. Neq; enim aliud uidetur eſſe definire,
quàm rem intra fines naturæ ſuæ concluſam expli
eare: quod ſi alia ratione facere poſſemus, eſſet
fortaſſe ratio mutandi nominis: nunc pro uera de-
finiendi uia, eam quæ ſola est, optimum fuerit ac-
cipere. Deſcriptio enim, quæ poëtis crebro, non-
nun qua Oratoribus in uſu est, ea uerboſius rem ex
rimit: nec in id adhibetur, ut quid ſit res indicet:
ſed qualis ſit, uelut inſpiciendam ante oculos po-
nat. Tradere ulla nueniendæ definitionis præ
cepta, haud in promptu est. Illud est certum, quiſ⸗
quis definire quippiã uolet, utilißimũ eſſe, cogni-
tam ſibi naturd eius & diligeter berluſtrata habe
re.ld ſi fuerit, facile inueniet primũ in ipſa re com
maune quiddã, in quo cum alijs, quæ ſimili ſunt na⸗
tura, conueniat. Sumamus exemplo nobis iur defi-
niendum. Inuenimus primum, ius uim quandam in
ſe habere cogendi & iuſſum, unde nomen uidetur
traxiſſe. Itaq; erit ius nobis uel placitum ueldecre
tum quoddam. Verum tamen non omne decretum
tus erit: nam & domini ſeruis, & patres filijs, &
philoſophi diſcipulis decreta æduut, quæ tamen ius
non uocamus. Cogitemus igitur aliꝗd quo iſta ex-
eludamid. Videma⸗ poteſtatẽ quundã eſſe iſtis, ſed
*

. — —.—

u⸗
ſ
odo
pir
tra

fi

tu
(Xa

cxe

liſ⸗
⸗
ſene

Mr

ſcira

c.
ſbef

fehfect

DE INVENT. LIB. I. 45
minorem, quà m ut iura facere poßint:addamus er
go'eſſe placitum maioris poteſtatis, hoc eſt, uel po
puli, uel in quem populus poteſtatem ſuam tranſtu
lit, ut ſenatus, ut princeps. Quid ergo? Quicquicd
iuſſerit princeps, ſi ſeruis, ut lectum ſternãt, ut cœ
nam inſtruant, ius erit? non uidetur:ſed quod ciui-
tati iuſſum est, idq́; quod ad ſtatum eius tuendũ per
tinet. Sed neq; id quidem ius erit, ſi uel partem ali-

quam ciuitatis grauius premat, uel finitimos cõtra
fas naturæ gentium ue lædat. Acquum ergo eſſe
oportebit. Circũferamus diligenter oculos, uidea-
musq́; ecquid intra còplex definitionis poßit ue-
nire, quod noĩe definiti non cõtineatur: ſed & con

tra quoq;, cõtineatur ne aliquid defenito, quod de
finitio non admittat: quæ ſi non uidebuntur, colliga

mus iam à capite omnia, dicamusq́;: Ius est decre

tum maioris poteſtatis, ad tuendũ ciuitatis ſtati,
ex æquo & bono inſtituti. Tradamus & aliud
exemplum, iuuemusq́; quantum poſſumus prima
diſcentium ſtudia. Quæramus quid ſit ciuitas. Cer
eum est ex hoĩ bus conſtare eam, nec poſſe ex uno
tantum homine confici, itaq; relinquitur maultitudi
nem eſſe, eritq; id genus ipſius Sed multitudo, ſi
paßim uaga, ruri aut in ſyluis agat, ciuitas nõ erit:

idcirco collectam faciamus. At ne illa quidem, ſi de
cem aut centumn ſint, ciuitatem cfficieu: quoniã eo

44 RODOLPHI AGRIC.

conduntur ciuitates, ut mutuis ſuccurrere caſibut.

communia pericula depellere, utq́; ipſi bræſidioſi-
bi & adiumento eſſe ſine expectatione opis exter-
næ poßint: quod quidem in tali numero contingere
non potesd. Neceſſe igitur erit eam eſſe frequenti-
am, ut ſtatum rerum ſuarl per ſe tueri queat. Iam
uerò ut ſint quamuis maulti, ſed dißideant amimis,
non conſulant in commune, non uitæ genere conue
niant, illam nõ ciuitatẽ dicas, ſed hoſtes potius tan
quam feras unam in caueam conie ctos:quapropter
uinculo quodam legum cõcordiam ipſorum firma-
tam eſſe oportet. Quòd ſi iam nihil aliud deeſſe no

bis putamus, erit nimirum expleta definitio. Dice-

mus itaq; ciuitatem eſſe multitudinem collectam,
ad ſiatum rerum ſuarum tuendum per ſe ſufficien
tem, quæ conſenſu ſit legum uitæq; cõiuncta. Sunt
autem in ſumma recte definiendi leges, ut deſinitio

*

terum. Deinde, ut quid ſit res, hoc est, ſubſtantiam
ecius explicet. Præter hæc, ut aperta, hoc est, neq;
ambiguis nominibus, & quæ in multas ducantur ſi
Enificationes:neq; obſcuris aut ex longinquo trãſ⸗

latis, conſtet. Profuerit ad hanc rem, crebras alio-

yum definitiones ſoluere, & rationem ſingulorum
uerborum exigere, iudiciumq; parare, & uſu tra-

* ctan

Pro
agit
e
prie
am
here
aiften
(aech
lid
ccid
Lent
ellig⸗

. fsil

let
ng
Pote

(ator

unp⸗
guid
U

5 ðòð BBPBBämuf—

4 rx/ INVBNT. LIB. I. 45
n Kande rei uiam nobis patefacere. Iuuabit etiam
ſle notas res atq; explicatu faciles definire: quod ſi di
en ligenter & cum ratione fiet, paulatim & difficilio
niog r ſpes erit. Vtilis est hæc definiendi ratio, cum
fen propter rerum cognitionem, quæ definitione expli
e catæ, mirum est quo pacto, uelut certum quoddam
Mn ſignum deſtinandarum cogitationum proponans
eom animo: tum quòd parat autoritatem diſſerenti. Ne
plin que enim melius rem noſcere uidetur, quàm qui
guig ea ſit, breuiter & apte poßit explicare. Ve⸗
n rum de definitione hactenus.
. Scholia in caput S.
fuit Fa eſt oratio, qua quid ſit res explic atur.) Sic Cicero ad
e calt Brutum: Siquidẽ definitio eſt oratio, quæ quid ſit id de quo

D agitur, oſtendit quâm breuiſſime. Et in primo de Oratore; .
Eſt enim definitio, inquit, rerum earum, quę ſunt eius rei
„ prie, quam de finire uolumus, breuis & circunſcripta quæ-
ult dam explicatio. Conuenitq; inter omnes, confici eam de⸗-
AKAS bere ex genere & differentia.) Præſtiterit ſane ex genere &

differentia eam cõſici, modò ea ſemper adſint ad manum,
n ſintq; eiuſmodi, ut per ea res chmode explicari poſſit.Quod
KW ſi nõ ſit, longe pręſtabilius fuerit, per cauſas, per euenta, Pex
A accidentia, aut alia quæuis rem dilucide explicare, quã perx
in genus & differẽtiam de finire obſcurius. Vide Gellium No
,ℳ tium Afticarum lib. 4. cap 1. Peruulgatum autem eſt defini
eec tionem omnem ex genere & differentia confiſtere. Si hoc in
. telliga mus de philoſophis, uerum eſt. Oratores enim angu⸗
6ℳ . Kias illas & quaſi orationis compedes oderunt. Nam ſerui-
tus eſt (inquit Quintilianus lib. 7. cap. 4.) ad certa ſe uerba
g⸗ aſtringere, & res nimiũ periculoſa, ſi uno ſit uerho erratum;

i1 propterea de tota cauſa cadere. Badem apud Ciceronem de
Oratore uolumine 2. Genus eſt quod.) Hãcfinitionem ge
hnn neris paru m probat Laurẽtius, propterea quod interrogan
ti quid ſi t res, tota reſpon denda ſit deſfinitio, non ſolum ge-
, aus:modéô ſatis facere uelimus interroganti, neg dimidia-

ga 5

4s kRODOLPYHI AGRIC.
sam dare reſponſionem. Atq eſt ſane aliquid quod opponi li
Laurentius :neq; mihi in prętentia ſatis ſuccurrit, quomodo 1
id quod obijcitur poſſit dilui, niſi dicere auſis, aliud eſſe re- Thin
ſpondere bene, aliud totã interrogationem abſoluere. Qua G
de re alio quodã in loco, ita ad uerbum ſcribit Rodolphus: *
uod dicimus autem, quæſtionem generis eſſe interrogati 1
oni quid eſt incluſam, id uerum eſt, quoniam hene reſponde

dten

. . oorl
tur, quid eſt homo?eſt animal: ueruntamen non ſic, ut totam luß
interrogationem abſoluat. Naſiaddidexis enim differétiam- i
uel propriu eris ſatis feciſſe ian Quafi

— t
ut cum de ſolo genere quæramus, ſolitũ ſit interrogari, non hec

quid eſt, ſed cuius generis rerũ eſt. Vt cuius generis rerum le⸗
eſt lumen, ſubſtantiâne an accidens? Et ſentire, non quid ſit d
interrogamus, cũ ſcire uolumus, agere ſit, an pati: ſed ad q aa ſid
genus pert mneat, actionisne an paſſionis. Hæc Rodolphus li. ce
2. cap. 7. Verùm utcunq; res cadat, nihil eſt quod imputetur im
Agricolæ, quando non ipſe, ſed Ariſtoteles huius autor eſt fi kal
nitionis, apud quẽ primo 7 0ρ 7οοτππαπαι libro ſic legis: evyD⸗ P
Ai ĩsi, 70 ατ αüοv:⁵ναυ αουbh „rταςοοαοτιεα°1ι1α, 5 16 74 Eunt
151 τν*οασνàp.. Id eſt, genus uero eſt id, quod de pluri- gnei
bus & differentibus ſpecie, in quid eſt prædicatur. Cicere t. ſetur.
lib. de Oratore genus finit hoc modo: Genus autem id eſt, prion-
quod ſui ſimiles communione quadam, ſpecie autem diffe- nung
rentes, duas aut plures cõplectitur partes. Quæ finitio cum cepra.
prima fronte uideatur obſcurior, breui eſt explananda ex phus,
emplo: Virtus eſt genus quoddam: cõplectitur enim plures lerbe
partes, hoc eſt, ſpecies, nempe prudentia m, iuſticiam, forti- inma
tudinem & temperantiam, quæ partes quum communione letni
Jun dam generis ſui, id eſt, inter ie ſimiles ſint, tamen ſpecie re⸗⸗
differunt. Rurſum, genus eſt animal: duas enim partes com- ajreb
plectitur, hominem & brutũ, quæ partes etſi ſpecie ſunt diffe temin
rentes, tamen communione quadam ipſius generis, nulla in heclin
ter eas eſt diſſimilitudo, quoniã ipſa animalis ratio ex cquo Mtura
conuenit utriſq;. Hæc uel idcirco aſicribenda putaui, ne quis liolari
parum prudens, fide m ha beat commẽtarijs ijs, qui hodie in
kane Cicer onis librum circumferuntur, qui uix dici queat,
ꝗquàm inepte hunc explicent locum. Lifferẽtia eſt propria.
ei naota.) Id eſt, indicium, ſignum. Metaphora ducta, opinor:;
à pecudibus, quibus inuri aut etiam incidi ſolent notæ quæ
dam, quo facilius aliæ ab alijs dignoſcantur. Quidam
nanc deſiniendi formam.) Horum ex numero & Themiſtius
fuit, & poſt eum Boethius, id quod ex Topicis Boethianis li
quere poteſt. Ariſtoteles ſi exempla eius, quę in quinto ſunt No

Topicorum libro, conſideres, proprij uocabulo hoc deſint-

endi

oppont
uomot
1 eſte ke⸗
dere, n
Nolobu
enogrt
eteſpom
u tonn
40
Meruttnn
nongaitt
nuleln
Rolopul
odinpnne
euznunt
Erkſße
dlatr
ole
cam
aunu
enuut
urftin
exlundtt
ur ainde

n ONN

ttmelie
in ennice

heülnt

enelgnli

ieg

uni⸗
Pgiht

irlici
tin An
NN
nim
. E
VNrſti
ſeetimil
glinni

Ne,
we 1

Cre

.

DE INVENT. LIB. I. 4 7
endi genus comprehendiſſe uidetur. Niſi quid credat obſta
re illud, quod eodẽ in loco, quidditatem rei, proprio expi
cari negat. Deſcriptio enim.) Hac de re ita Laurentius Val
la: Quippe deſcxiptio eſt, qualitatum ommium, quę alicui rei
adſunt, & eiuſdem actionum explicatio. Quam ſentẽtiam &
Ciceronis uerba confirmant in Partitionibus: ubi non dubi
um, inquit, eſt id quidem, quin definitio genere declaretux
& proprierate quadam, aut etiam communium frequentia,
1 Qbrium quid ſi cat. Sed quoniam de pro-
prijs oritur quandoq; magna diſſenſio, definiendum eſt ſæ-

pe ex cõtrarus, ſæpe etiã ex diſſimilibus, ſæpe ex partibus.

Quamobrem deſcriptiones quoq; ſunt in hoc genere ſæpe
aptæ, & enumeratio conſequentiũ, in primisq; cõmouet ex
plicatio uocabuli & noĩs. Vides hic finitionis uocabulũ ſu-
mi tam latèé, ut complectatur & eam definiendi rationẽ, cui
deſcriptionis nomen dedit Boethius: & præterea deſcriptio-
nem uelut diuerſum quiddam adiungi, quod in Topicis fa=
cit. Idem tamen alijs quibuſdam in locis nomen deſcriptio⸗
nis apertł pro de finitione poſuit, ut primo libro de Orato-
xe, ubi hunc in modum loquitur Antonius: Philoſophi deni-
que ipſius, qui de ſua ui ac ſapientia, unus omnia pene ꝓfi-
tetur, eſt tamen quædam deſcriptio, & e. Quo in loco deicri
ptionem pro finitiõe poni, nemo negabit, niſi qui locũ ipſum
nunquã uiderit. Tradere ulla inueniendæ definitionis prę
cepta.) Quam rationem colligendę definitionis affert Rodol
phus, eam eſt mutuatus ex Topicis Ciceronis: cuius equidẽ
uerba non grauatus fuiſſem aſcribere, niſi liber uulgo eſſet
in manibus. Ius eſt decretum.) A Celſo iureconſulto ius
definitur hoc modo:Ius eſt ars honi & æqui, ff. de Iuſtitia &
iure. Cicero de Oratore: lus, inquit, eſt le gitimæ atq; uſitatę
in re bus cauſis q; ciuium æqualitatis conſeruatio. Sunt au
tem in ſumma.) Quæcunque definiendi leges traduntur, huc
ſpectant, ut conuertatur definitio cum eo quod definitur, &
naturam eius commode explicet. Eam legem quiſquis non
uiolarit, hunc ſecurum eſſe iuſſero legum reliquarum.

GENVS ET SPECIES
Caput VI.
Bnus, ſpecies, difrrentia, quid ſint, prædixi-
AJImus., Illud quod ad nomen generis & ſpeciel

438 RODOLPHI AGRIC.

pertinet, non abs re fuerit annotaſſe: eos, qui ex
ctius iſta diſtinguũt, addere iſtis indiuiduum. Vvt ſit
genus quod in quid de pluribus ſpecie differẽtibus:
ſpecies, que de pluribus numero differentibus: indi
uidun, quod de ſolo uno dicatur. Vt animal de ho-
mine, de boue, de leone dicitur. Homo de Scipione,
Cicerone, Catone, Cato de ſe ſolo Catone. Quan⸗
quam autẽ & Cenſorius Cato & Vticenſis, uterq;
Catones dicantur: illud tamen non fit propter com
munem in ipſis ſpeciem: propter hanc enim homines
dicuntur, non Catones, ſed ob ſolam nominum ſim
litudinem. Res quidẽ hoc pacto ſe habet, ſe quod
ad ſpeciem attinet, ea indiuiduis cõparata, hoc no-
mine forte parum apte notatur. Speciei nanq; no-
men iſtud, ſola comparatione ad genus uidetur in-
ditũ: dictamq; ſpeciem eſſe, uel (ut Cicero maluit)
formam, quod confuſum & informe genus expoli
ret, & ſpeciendumc(ſic enim ueteres loquebantur)
nobis exhiberet. Indiuiduis autem comparata, non
iam ſpeciei retinet, ſed generis potius accipit faci
em. Ad argumentandi rationem, nihil propemodũ
differre uidentur, genus & ſpecies, ſpecies & indi

uiduum. Quemadmodum enim ſi omne animal cur

rit, hominem neceſſe est currere: & ſi homo non
currit, aliquod animal non currit: ſic etiam, ſi oĩs
Z hone currit, Ciceronem neceſſe eſt currere: & ſi
Cice-

.

lien
an N
ferin

Fibud

ndter
kleige
r.
nſo
fonn
beitei
mmim

tſee

i
cieiuß
ntün

DE INVENT. LIB. J. 49
Cicero, neceſſe est & aliquem hominẽ currere. No
bis ergo, ne inter dicendum cogamur ſubinde ſine
ullo uſu perturbare nomina, uocentur promiſcue
in recẽſendis locis: genus, ꝗcquid de pluribus præ
dicatur in quid: & ſpecies illa, de quibus id prædi
catur. Sed genus quemadmodum de ſpeciebus

dicitur, ſic etiam diuiditur in eas. Diuiditur autem

adiectione differentiæ. Animal enim rationali &ir
rationali aſſumpto, diuiditur in bominem & bru-
tum. Et differentiarum uerarum (ut ſuperius dixi
mus) quia propemodum egeni ſumus, conſilium

(quod in inopia fieri ſolet) oportet ex neceßitate

ſumamus: ut quemadmodum in definiendo, ſic in di

uidendo, aliquid quod locum ipſarum expleat, mu

tuemur. Vt ſi diuidere brutum uelimus, dicamus
aliud in terra, alud in aere, aliud in aqua uitam du
cere. Vel item dicamus, bruta omnia aut natare,
aut uolare, aut ngredi, aut repere. .

Scholia in caput é

Genus, ſpecies, differentia.) Quæ hoc capite dicuntur,
huc tendunt, uoeabulo generis hic utendum eſſe tam late,
ut quicquid de pluribus, ue ſpecie, ſiue numero ſolo diuer
ſis, in quid prædicatur, generis nomen recipiat: ſpeciem ue-
rò dici, de quocunq; genus ſic ſumptum prædicatur ſiue il-
lud re uera ſpecies ſit, ſiue etiã indiuidaum. Sed quod ad
ſpeciem attinet.) Species, inquit, tum demum ſpecies dic en
da eſt, cum refertur ad genus mam indiuidais collata, ra tio
nem ſpeciei amittit, & ſaciem ac ſimilitudinem quandam in

quit generis. Velut Cicero maluit formã.) Ciceronis hae
de re nerba inuenies libri huius capite 9,. u Kitur de diſ-

crimi

6go RODOLPHI AGRIC.

erimine totius & generis, formane & partium. Subiecimus
hic quæ Rodolphus Agricola de uniuerſalibus reliquit, era
ctatum utilem ſane huic loco, præpoſita Alardi Aemſtero-
dami doctiſſimi uiri in eandem rem commẽdatione.

Qun multæ res in pliloſophia nequaquam ſatis adhuc
explic atæ ſint, tum perdifficilis & ſubobſcura quæſtio
eſt de uniuerſalibus, circa quæ inexplicabilis & dialecticis
ipſis pugna eſt. Proinde non abs re fuerit hic referre cenſu-
ram Rodolphi Agricolæ de uniuerſalibus, licet nõ in hoc cõ
Icriptam, ut æderetur unqua m. Vt enim qui parant ſtatuã fa
cere, prius rude quoddam ſimulachrũ fingũt é trunco, poſt-
ea dolant ac poliunt: Ita cum Rodolphus Agricola librũ ali
quem de uniuerſalibus inſtituiſſet e onſcribere, hanc futuri
operis ſyluulam deliniauit. Vtinam hanc ſimul & kpirmap
abſoluiſſet, ut utriuſq; ceu guſtulum quendam præbuit. Iam
uerò cum Ioannes Viues Valentinus & Iacobus Volcardus
Bergenſis præter philoſophiæ profeſſionem undecuncq; do-
ctiſſimi, non minimo nobis adiumento fuerint, ut hanc cen-
ſuram plane deprauatam, imò mutilam utcunq; reſtituere-
mus, illisq; uiris acerrimi ſane indicij non indigna uiſa ſit,
quę in apertum proferretur, & huic loco infarciretur: libẽs
admodum obſequutus ſum: uel hoc nomine potiſſimum, q́d
nihil ſit eius uiri plane diuini, quamuis ex tempore, quam-
uis alieno ſto macho ſcriptum quod non diuinitatem quan-
dam præ ſe ferat. Quod ſi cui uideatur parum conuenire in-
uentioni dialecticæ cenſura de uniuerſalibus, ei hoc ego re-
ſponſum uelim, quod mea quidem ſententia, longe ſecus res
habet, &quod magnopere adiuuabit cum ad alia permulta,
tum ad hunc maxime locum de genere, ſpecie, & indiuidu-
is, quo fere loco quęſtio h impeditior, neq; prorſus adhuc
à quoquam ſatis explic ata tractatur: cõſtatq; magnum eſſe
huius apud dialecticos uſum, ac proinde nõ inutilem uiſam
fuiſſe, cuius nos perueſtiga tio hic angeret. Quotiens diale-
Etici Ariſtotelici Porphirianam auſpicantur lſagogen, mox
in ipſa ſtatim operis fronte: Exiſtit autem, inquiunt, hoc
loco quæſtio ſubdifficilis, utrum uniuerſalia: Sit ne di-
alectica ſcientia ſpeculatiua, an practi ca &c. Quaſi ſui oh-
liti, nidentur propemodum iuxta Græcum prouerbium:
70⅛9 παρορ7ο *ερρ7ραπτ⁷àoaαεέN3 & profecttonem in di
uerticulo conſumpſiſſe. Quanquam iſta quæſtio quantula
tandem eſt portio portentiffinarum quæſtionum, quas ple-
mis plauſtris, alias ſuper alias träãſuerſim ingerunt, quarum
uel ſola recordatio nauſeam moueat, remoramcq; faciat ge-
nexoe⸗

9

rd
uene
ccten
Ounmntt
1ener
uVNu⸗
=”
anß
cNürie
CStunto
Minoen
nentin
ſeff
funind
calar
(icz ſe⸗
Muleiun
sillei
ſetetian
ſeriplos
un Oe⸗
Partem

RK

ſt
ſiſe
ran

biecin
Aiqnin
Nemſen⸗
dne,

ſiszche
nirtit
dilledic⸗
kerreon⸗
nöinkor
utſhnri
runc
ola lbdril
tharit
lan
t1prebuile

1s NVoletn

ndennge⸗
huthanee⸗
rektwe⸗
cign it
citenrltn
wtiſinn
npokegln
nitttencut
tconunnnt⸗
eihereht⸗

tongelaſt

Uigemn
eCinlut⸗
rruntr
umnl
uttlen iut
gtienil⸗
ſgrrren
iognuune
n:Ant⸗

1l lice

Proletin
Ktonenil
ſtio gunt
m gas N
unn ſen
ſacng
g eG

DE INVENT. LIB. 1. 51

nerofis ac bene natis ingenijs. Neſcio ſi uel Craſſus ipſe,

quem ſemel tantùm rilſiſie memorant, continere ſe poſſe à ri
ſu, quotiens harum recordaretur affaniarum. Etenim dum
oſtentandæ eruditionis ſu æ ſtu dio, in ipſo ſtatim operis limi

ne perplexa quædam infulc iunt, quæ poſt erant tradenda: ni

mirum rudes diſcipulos retundunt & alienant, quos allici,
ineſcariꝙ; potius oportuit cõmoda breuitate, luce, ordine,

ſimplicitate, alijs ꝙ; id genus illec ebris. Porrò dialectici, us

nectunt nodum, ita non ſatis explicant: uerùm hunc tantum
aliqui nodum pluſquam Herculanum, Rodolphus non ali=-
ter expedit atque diſſoluit, quàm Alexander ille Magnus
. 7 1 . .
p&α ιπιεναοαenſe diſſecat. Vetus admodum quæſtio hæe
eſt iam inde à Parmenide, Lenone, Cleante in medium ad-
ducta. Plato uniuerſales quaſdam poſuit Ideas. Anthiſtenes
Cinicæ ſectæ anteſignanus uniuerſalia dixit eſſe à ſingulari
bus ſeiuncta. Atq; hæ ſunt quæſtiones illæ â quibus Porphi
rius ille in initio ſeſe ſcribit uelle ſuperſede re. Extat ac ma-
net etiamnum circa uniuerſalia inextricabilis dialecticis in
ter ipſos pugna, ſimul & diuerſitas, nec adhuc ſuum inuene
runt Oedipodem, quæ tamen haud magno negocio bonam
partem ex hac cenſura redigi poteſt in concordiam.

RODOLPHI AGRI-
CQCOLAE SINGVLARES ALI
quot de Vniuerſalibus quæſtiones.

B Vniuerſalibus bæc in primis ſo
lent quæri: ſint ne aliquid extra
animam, id est, extra cogitatio-
Knem, ſigmentumq́; mentis noſtræ.
DBDeinge, ſi ſint, an diſtinguantur
ſingularibus. Qua in re ut dicamus quantum no-
bis cõiectura cõſequi licet, quodq́; ueriſimilimũ ui
detur: ante oĩa dicendu arbitror ꝗd ſit uniuerſale.
H u1 Dici-

„
4*
4

Ss2ꝛ KODOLPHI AGRICO.
Dicimus ergo uniuerſale eſſe, quod unũ exiſtẽs per
eſſentiã, est cõmunicabile multis, ut animal unum
eſſe genus dicimus, quod est in equo, in aſino, in bo
ue, in homine. Sanè unum non ſimpliciter dicimus:
nam & unum dicitur collectione, ut maulti lapides
unus cumulus dicuntur. Et dicitur unũ coniunctio
ne, ut corpus & anima coniuncta, unus homo dici-
tur: & unum abnegatione, id est, quia non eſt mul
ta:ſic unam dicimus eſſe paßionem entis propriam,
omne quod est unum eſſe, & idem eſſe dictu, ho

minem & unum hominem. Dicitur præterea unum

aßimulatione, uel communitate, uel ratione: ſic &
alba dicimus habere unum colorem, quia ſunt ſimi
lia colore, &duos homines eſſe unã ſpeciem, id est,
habere ſimilem in ſe ſpeciem, uel formam, uel natu
ram humanitatis: hocq́; ultimo modo uniuerſale
est unu, Nihil enim uidetur aliud eſſe uniuerſale,

qu m aliquid quod in ſubſtantia aut eſſentia ali-

cuius eſt, cuius ſimile potest in alterius itidẽ eſſen-

tia reperiri. Quemadmodum enim ſi duas eiuſdem

ratiõis aut ſpeciei qualitates in duobus inuenimus
ſubiectis, dicimus ea ſubiecta ſimilia:itidem ſi du-
as quantitates, dicimus eſſe æ qualia. Siq; duas for-

mas, uel naturas eiuſdẽ rationis uiderimus in ſub-

iectis duobus eſſe, uocamus ea unu ratiõe.Id quod
in udrii. ent einſaen rationis exiſtens, uniuerſale

Nlnie⸗
lralit
ſecbil
inuen
lieu
lt.dle
.

ninibe

ſtein

uie
clltt
eg⸗

0,

erſete

Hindluoe

nn,te
ſercice

ulilge
cottcet
bone
iltetetn
Ppehe
neſin
Pfernu
lrinf
,gtif
rdt 41
vc ,
cſinin
ucſi⸗
rite

- S=

DE INVENT. LIB. I. 8z
dicimus: ut ſit uniuerſale nihil aliud, quàm eſſenti

alis quedã in multis (ut ita dicam) ſimilitudo. Sin-

gulare uerò est, quod huic opponitur: uidetur eti-
am & hoc non uno modo dici:nam & ſingulare di
cimus unitate. Sicut dicimus anguſtum iter eſſe, per
quod niſi ſingulis pateat aditus, & uni, & nõ mul
tis. Idq́; ſingulare est, quod unum numero, id el,
non multa eſſe dicimus, quodq́; hoc uocamus. Itaq;
hac ratione & humanitatem quæ eſt in Platone
per ſe acceptam, hc humanitatem & ſingularem,
& unam numero humanitatem dicimus. Ergo bæz
ſingularitas, & unitas naturalis, & eſſe hoc, nõ ui
detur eſſe ea quæ opponũtur uniuerſali. Imò tam
latum eſſe ambitum horum quàm e& entis: & in
omni ente eandem iſtorum inueniri rationem. Dici
tur aliter ſingulare in cauſabilitate uel in commu
nicabilitate: ita dicimus ſingularem amorem, qua-
lis inueniri in nullo alio poſſet:& ſingulare lumen
ſolis, quoniam nullum aliud aſtrum tale lumen præ
bet. Sie Platonem dicimus ſingularẽ hominem, quo-
niã proprietas illa ſubſtãtiualis, qua Plato ab oĩ bus
hominibus, qui ſunt, fuerunt, erut, differt, eiuſi modi
est, ut ei nulla alia poſiit ſimilis inueniri: idcirco in
