Iudiciale, quo accuſatur quis aut defenditur. Ergo in genere

deliberatiuo Ariſtoteles illud modo quærendum putat, ex-
pediat nec ne id, quod in deliberationem uenit. Quintilia-
mus tria, ſit ne utile, ſit ne honeſtum, & num fieri poſſit. Por-
xo qui de ſola utilitate aiunt quęrendum eſſe, ij ex ſententia
Stoicorum, nihil utile eſſe dicunt, quin ſit idem honeſtum.
Quod & Fabius attingit, & Cicero in Officijs probat. Er
Ariſtoteles quidem.) Primo libro Rhetoricorum. Quod
ut recte reprehendit Quintilianus.) Lib. 3. cap. 9. Ita recte
uiderur apud Ciceronem ſentire Craſſus.) In libris de Ora

sore, Quanꝗ aut memoria me fallit, aut hæc non tam Eri 1.
V apud

P

ſguece
nhwiu
nacce
bene
Giedur
eex
lsetia
gitine
ſedut

C

W

ℳ

DE INVENT. LIE. II. 201
apud Ciceronem ſentẽtia eſt, quam Antonij. Quod autene
Cicero in Topicis.) Non in Topicis ſolùm, ſed intertio etiã
de Oratore habet hoc Cicero. Quo autem paratius ſit, totũ
hunc locum plenius aſſequi, aſſcribã huc ipia Ciceronis uer
ba, quæ ſuper hac re habet in Topicis: Quæſtionum autem,
quacuncq; de re ſint, duo, inquit, ſunt genera, unum cognitio
nis, alterum actionis. Cognitionis ſunt hæ, quarum finis eſt
ſcientia. Vt ſi quæratur; à naturaâne ius profectum ſit, an ab
aliqua quaſi contractione hominum, & pactione. Actionis au
tem huiuſmodi exempla ſunt, ſit ne ſapientis ad Rempubli
cam accedere? Cognitionis quæſtiones tripartitæ ſunt, cum
aut ſit ne, aut quid ſit; aut quale ſit quæritur. Harum prima
cõiectura, ſecunda deſinitiõe tertia iuris & iniuriæ diſtincti
one explicatur. Contemplantur enim, ut inquit Ariſtote-
les, etiam qui agunt, ſed alium in uſum.) Contemplantur, in —
quit, non ut in contemplatione cognitioneq; gradum ſiſtant;

ſed ut progrediantur ad actiones.

QyoOMODO STATVS Qv aE⸗

ſtionis cuiusq; nueniendus. G
caput XII. —

Vando igitur omni iſſeſeti propoſſta eſt

uæſtio, non eis modo urtcbirgionibu⸗
res an iguas iactant, aut qui tradendis artibus, “
uel certiorem, uel (quad diſcentibus perinde etct)

meliorẽ fidem ſacere conantur: ſed & hiſtoria, & —— ee
poëma quoq; quæſtionem explicant. St quis enim M

aan,

interroget, quomodo geſtum ſit bellum Peloponeß ?

acum, nihil poteris rectius reſpondere, quàm quæ
.. . . è A ee
Thucydides ea de re cõſcripſit. Nec, quomodo pu . S,. D
gnatum ſit eum Iugurtha, qudm quæ Saluſtius mo- 2 7

numentis earum rerum reliquit. Sic & quomodo
Grecia ad Troiam bellauerit, & Aeneas ueneritn — ⸗2
. Iltaz⸗

.
„ —TMMr
2 2 —
7

R .0..
„22

goꝛ RODOLPYHI AGRIC.
Italiam, nemo melius quàm Homerus & Virgilius
explicarit. Cum hæc ergo ita ſint, diligenter est no
bis etiam atq; etiam intuendum, luc ſtio,
hoc eſt, quod ſit caput ſummaq́; rerum omnium, ad

. Auam dicenti ſint cuncta referenda. Nec enim abs

E Precredendus est admonuiſſe Plinius? Nouocomen-
t ſ ſerchtorem u legat ſubinde titulũ ſuum, & pla
“ perſpiciat, quid ſcribeédum ſumpferit.
Pt M. Amtonius itidem putauit, nihil æ&que iuuare
Aunmm gudn reſpicere quà m creberrime ad id,
ez quo ſis di urus. Quod nedum in id prodest, ut
, 7, quæ latent Ro 0 Fäcilius lus dcriori mentis intentione
R— eruas: ſed uti obſerues (quod pleriſq; difficilimum
esſt) ut nec plura quàm opus est, nec pauciora, nec
AuX hilad remattinclt: dicds Hoc autẽ facere
nemo potest, qui nõ ante fiam explor. ratar amc; quæ
. ſtionem habuerit, de qua ſibi ſit dicendum. Quod
ea facilius fieri poßit, quomodociq; boterimus

* na napimur xplicare. Omnis dictio, aut aduer
Tirinan Hä duarum partium certamina

Ed ſolum est paxtis. Duarum par-
⸗ 72 Sii . a,⸗ iamn ſ ſunt, ut Csténtlofe, elebolaſticæ, uel ciui⸗
93 SE. l. bocne lesquæ ſe aer degas: fiut. Vna ſoli partem ha

SW 4 N enn S

5 Zre e⸗ bortatione⸗ cõſolationes, laudationes, cõciliatio⸗-

rnes, quǽ; reli u hutus ſilnt eneris. Nõ quòd ne-
e 1,2 5 3 e6, 4 8£ 4
64 aen 4. que⸗

Sc . . bet, quæ ſit ad obſequentẽ auditorẽ: quales ſunt co

Nl

gueat & in his in ambas diſſeri partes: neq; eyim
aliter quæ ſtio intelligi Haſe: Ts du cum i⸗ en
re negocium est, qui allro ulnc ſe. cupiunt, & non

modò nõ re pugnaut, ſed lax ißimas etiam (quod di

——

ci ſolet) habenas ſequlentur. In his ergo dictio-
nibus, quæ boſite ſunt in contentione, expeditißi-
mam rationem inueniendæ quæ ſtionis aduerſarius
dabit. Quoniam ſever hel un aligui ab altero

6

cui alter ntradicit, Qamdiu enim conſentaneæ —

dicunt,cerläk 1. quæ ſtionem eſſe nen poſſe: Vhi
ceperin conſiſtere, ita ut alter non progredi longi
us alteyum patiatur, quæ ſtio erit. Sed hæc quæ ſit,
in ſeholaſtics quidm dubium eſſe non poteſt.
Quia expoſi en ſemper certumq; es, de quo du-
bitatur, cidiſihus ueré ulæ ſtio quidem, hoc eæ,
caput Slizi s ſeiper eſt apertum Neq; enim de
liberat quiſquam, qui nen certam habeat delibe-

vundi ſummam:neq; qui in iudicium uocat aliquẽ,
ignorat qua lege reum faciat, hoc eſt, quid petʒat

ab eo, uel quas expoſcat pœnas. Sed de ſtatu quæ.

ſtionis perſæpe ambigitur, in iudicijs præſertim.
Status autẽ quæſtionis, id et, quo uel probato uel 1

=

cõfutato, in hãc uel illã partè de quæ ſtione pro nag R

12 11 6

tiari oportet: ut Laterenſis ait, ambitu aſſecutus
e& ædilitatẽ Plancius: Plãcius negat. Quæ ſtio ?eſt,
aſſecutus ne ſit Plancius dilitatẽ ambitu: Hoc et

, un, enim

₰

PW; — Perun,

—,9

a04ℳ RODOLPHI AGRIC.

enim de quo pronunciare iudices oportebit: N po

test autem iſtud ſe probari. Dicit igitur Late-
renſis: Dignitate enim à me uincebatur. Quod ſi
det id plancius, uidebimus an idcirco neceſſe ſit,
ipſum ambitu ſuperiorem fuiſſe. Quod ſi eſt, hie
erit ſtatus. Hinc enim tota pendebit quæſtio, fue-
rit ne dignitate Laterenſis ſuperior, Sin uero po-
terit Plancius cedere Hignitati Laterehſis, & cau-

— ſam tamen tenere, non erit hic ſtatus: ut dicat, non
utiq; ſi Laterenſis dignitate ſuperauit me, idcirco

„

ego ambitu illum uici 3 petitiõe. Non ſolum enim

populus alterum hori ſequitur, ſed ſtudio diligen-

tiaq́; candidatorum, ſed amicorũ precibus, ſed off
ciorum commendatione, permouetur. Ergo iam ab
eo ſtatu, quem Laterenſis fecit, detorta eſt a Cice

rone quæſtio: & huc delata, an ſoleat his rebus mo⸗
ueri populus, & an fuerit Plancius iſtis ſuperior:

hicq́; fit ſtatus huius quæſtionis. Sic etiam aduerſa
rinus dicit: Milo tenetur lege Cornelia de ſicarijs.

Mlilo negat. Quæſtio an tencatur. Probat aduerſa

rrrius: occidit enim Clodium. Quod ſi Milo negat,

. 6 er

e hie erit ſtatus quæ ſtionis, an occiderit: ſin fatetur,

lendat oportet, non feneri ea lege, quiſquis ali-

aquem occiderit, ut inſidiatorem, aut latronem. Id
8 rgo quoniã grauius ab aduerſarijs preſum erat,
Clkkodiſputãdum etiam ſibi credidit: deinde Clo

„ Res dber n * Y,: dium

vt

ſte⸗
ul/

DE INVE

NT. LIB. II. 20 ½

ium inſidiatũ fuiſſe,: qui precipuus eius quæſtio-

nis fit ſtatus·fitq; adeo perfectus ſyllogiſmus. Qx iſ
quis inſidiatus est, iure occiditur: Clodius inſidia-

tus est, iure ergo Clodius occiditur.

Quemad-

modum contingit autem plures quæ ſtiones eodem
peragi iudicio, ut in Cluentij cauſa, quæ ſtiones iu-

dicij corrupti, & ueneficij: ita comimgit unius quæ

ſtionis plures eſſe ſtatus. Vt in eadem iudicij corru

pti èauſa, nec id iudicium à Cluentio corruptum

2 *„ a rir „ „ ,„„
eſſe, neeſi eſſet, ilemeo tamen lege corrupti iud icij
Cluentium teneri. Sed in Verris repetundarum ius
dicio, quæſtio, utrum in legem repetundarũ admi

ſerit Verres: ſtatus ſunt tot, quot ſunt crimina: quod
libet enim per ſe defendendum es, quemadmodum
& probandum. Et diuerſa ec interim defendendi . =

.

ratio:cum aliud negatur factum, aliud in legem re

petundarum non uenire: aliud recte ſactum doceo-

4

tur. Status ergo eſt (ut diximus) id, quo dato, necef
ſe eſt de cauſa in hanc uel illim partem decerni.
Quæ ſi plura erunt, quorum unum probando alte

ri non adhibetur, poßitq; quodlibet firmame itunn
eſſe quæſtionis, plures erunt & ſtatus.

Scholia in caput 12.

Quomodo ſit geſtum

1

bellum Peloponeſiacum.) Pelopo

neſus aραd τ⅝ρKοHνρnomen hahet, ut ſi dicas, in
ſula Pelopis. Eſt autem peninſula inter mare Aegeũ & Ion-
um, toto terrarum orbe celeberrima : uhi nobiſiſſima quon
Quæ initiu dedir bello illi, quod
V Lra⸗

dam urbs fuit Corinthus.

— èð

1. 6 . 2
Kr. —

4 R

. *
2

)

4

206 RODOLPHI AGRIC.
grauiſſimum aduerſus Lacedęmonios qui in eadem ſunt pe
minſula ac Siculos geſiere Athentenſes. QCuod bellum accura
tiſſime octo lioris deſeripſit Thucydides. Quomodo pu=
Snatum ſit cum lugurtha.) De hoc nihil attinet dicere, quan-
do in omnium manibus ſunt, quę de ea re fſcriplſit Saluſtius.
Nec em̃ abs re cre dẽdus eſt admonuiſſe Plinius Nouoco

mentis ſcriptorem, ut legat ſubinde titu lum ſuum.) Extat in

ter epiſtolas Plinꝗ libro quinto, epiſtola multò pulcherri-
ma ad Apollinarem. In ea poſteaquam copiolſiſſime deſcri-
pliſſet uillam ſuam in Thuſcis, deinde prope calcem epiſto-
iæ hæc adiecit: Vitaſſem, inquit, ia mqaudum, ne uiderer argus
tior: niſi potuiſſem omnes angalos tecum epiſtola circuire.
Neq; enim uerebar, ne liborioſum eſſet legẽtitibi, quod ui
ſenti non fuiſſet: præſertim cum inter quieſcere, ſi liberet, de
poſitaq; epiſtola, quaſi relidere ſæpius poſſes. Præterea in-
dulii a mori meo. Amo enim quæ maxima ex parte iple in-
choaut, aut inchoata percolui. In ſumma, cur enim non ape-
riam tibi uel iudicium meum uel exrorem? Primũ egoroffi-

cium ſcriptoris exiſtimo, ut tita lum ſuum legat: & identi-
dem interroget ſe quid cœperit ſcribere, ſciatq;, ſi materiæ
immoratur, non eſſie longum: longiffimum, ſi aliquid accer-

ſit atq; attra hit. Et quæ ſequuntar. Er M. Antonius itidem
putauit.) Intellige M. illum Antonium Oratorem, auum ei-

us Antonij, qui poſt dictus fuit Triumuir. Is porro Antoni-

us apud Ciceronem de Oratore, utiliſſimum fore cenſet, ſi

ſubinde mentem reijciamus adid, de quo dicturi ſumus. Itaæ
enim futune eſſe, ut & cauſæ ſatis faciamus: & nihil quod uel

obſit illi, u el certe non proſt, afferamus. Sed laxiſtimas
etiam (quod dici ſolet) habenas ſequuntur.) Ductũ ab eq uis

facile ſeſſori parentibus. Quanquam alluſiſſe uideri poteſt:

& ad Herculem illum Gallicum, de quo multa Lucianus.
Status quæſtionis id eſt.) Multa de ſtatu Fabius libro terx

. . . 7 —— . . . 7„ .
tio. Cicero in Rhetoricis cõſtitutionem uocat, Gręci 5ορ.

Vr Laterenſis ait, am bitu a ſſecutus eſt ædilitatem Planci-
us.) Exemplum ſumptum ex oratiõe, quam pro Plancio ha
Puit Cicero. Ambitus (ut quidem hic loquimury) eſt illicita
honorum ſeu magiſtratuuni adeptio: uid elicet cum quis lar
gitione, aut alijs quibuſuis modis illicitis, magiſtratum a de

ptus eſt: aduerſus hunc, legem tulerat C. Calphurnius Piſo,
gquæ primum Calphurnia, deinde dicta fuit & Iulia de am-

Pitu. In ea lege præter alias pœnas, pecuniaria quoq; (ut Pe
diani uerbis utar) pœna erat adiecta. Dignitate enim à me
uincebatur.) Laterenus argumentatio, id quod ex Cicero-
nis oratione facile intelligi poteſt, fuit eiuſmodi: Disnit
Ame

aleſle,
ſei de⸗
jeherſe⸗
ntelot
aetene
0 Lan
melian
in Clos
icauſa
ihrgot
Cniectun
n eſſe
eneri!
eiure
Poflirn
eminca
cumpr
u00
uodG
lle uen

Decauß

ſepetona
Vram,u
Mrur e⸗
irielib
Ubeſtes
lene.)
Mrum
eſtat
unicten
eorun
neqn
heſſe.
laurl.
Uiipu⸗
Reiliu

ee
cauts
pu⸗
a⸗
lus

ti⸗

ld
15
Muutt
eNH
ng
d
NdO
luiſe
Ncg
ulnn

de

DE INVENT. LIB. II. 207

ame in petenda ædilitate Planc ius uincebatur, ergo ambi-

tu uicit. Hanc bi fariam re fellere reus poteſt. Primum ur ne
get ſe dignitate inferiorẽ fuiſſe. Deinde, ut ilio dato, neget
tamen inde ſequi, ſe ambiru aſſecutũ eſte ædilitatem. Quod

Gipriore defenſione utatur, ſtatus controuerſiæ erit, fueritne
Plancius dignitate inferior: ön autem illo altero, tum ſtatus

hic erit, ſt ne hoc neceſſarium, ut qui dignitate in magiſtra-
tu petendo u incat, is eum non nili ambitu obtineat: id quod
ita non eſſe, copioſiſſime Cicero docet. Milo tenetur lege
Cornelia de ſicarijs.) Lex Cornelia de ſic arijs erat, gla dio
ultore perſequendum eſſe, quiſquis hominis occidendi cau
ſa cum telo inambularet. Etiamli me non latet, hac præter-
ea lege teneri & alios quoſdam, ut uidere eſt apud iurecon
ſultos, Pandectarum libro duodequinquageſimo, ad legem

Cornelia m de ſicarijs, de qua dicemus & lib. 3. Oceidit

enim Clodium.) Monui ſuperius, tres à Rhetoribus enume
rari cauſarum ſtatus, conieciuralem, finitiuum, & qualita-
tis. Ergo ſi ne get Milo Clodium à ſe cciſum eſſe, ſtatus exit᷑
coniecturalis, num occiderit: ſin uerò fateatur quidem occi-

ſum eſſe, cxterùm id iure ſe feciſſe contendat, ac proinde nõ
teneri lege Cornelia de ſicarijs, ſtatus qualitatis erit, nem-

pe iurẽne an iniuria occ iſus ſit Clodius: &, ecquis ita occidi

poſſit ut is qui cædem fecit, lege ea nõ teneatur. Vt in Clu

entij cauſa quæſtiões iudicij corrupti & ueneſicij.) Duo emm

cum primis obiecta erãt Cluentio, alten:, quod iudicium id,

quo Oppianicus damnatus fuit, corrupiſſet pecunia: altene,
quod C. Vihium Capacem, & ipſum etiã Oppianicũ iam ex
ulẽ ueneno ſuſtuliſſet. Sed in Verris repetũdane iudicio.)
e cauſa Verris dice mus lib. 3. ca. 12 Quod attinet ad legem

repetundarum, eam tulit Manlius Acilius Glabrio, adeo ſe

ueram, ut ne comperendinari quidem ſineret reum. Poſtula
bantur ea lege maxime ii, qui magiſtratum gerentes, a pro

uincialibus pecunias, ſigna, tabulas, nauigia, precioſa uaſa
aut ueſtes, aliac; eiuſmodi ſeu ui, ſeu dolo per iniuriam ab

ſtuliſſent. Marcellus iureconſultus: Lex Iulia, inquit, repe-

tundarum pertinet ad eas pecunias, quas quis in magiſtra-

tu, Poteſtate, curatione, legatione, uel quo alio officio, mune

re, miniſterio uel publico acceperit, uel cum ex cohorte,;
cuius eorum eſt, ff. ad legem Iuliam repetund. 1, lex Iulia.

Porro ne quem conturbet, qnod dixi legem repetundarum
lata m eſſe a Manlio Acilio Glabrione, cum apud iurecõſul
tos dicatur lex Iulia: fuit is mos Romanis, ut leges eædẽ in-
nouari apud eos ſolerent nonnunquam, atq; ita nomen qq;
aecipere illius, à quo ſecundo aut rcttio lai efſent. Cuius

2 xei

os RoODOLPHI AGRIC.

Yet & Macrobius meminit lib. Saturnalione 3. cap. I7. Conꝰ-
Perendinari autem (quando in eius etiam uerbi mentionem 4
incidimus) Aſconius Pædianus ſic explicat: Comperendi- ,

natio ueròô, inquit, utriuſq; partis reci tatio eſt. Alij ſic anno-
tant: Comperendinatio eſt ſec unda actio. Item comperendi 1— 4
natio eſt ab utriſq; litigat oribus inuicem ſibi denunciatio,
in per endinum diem. Hactenus ille,

IN QVAVIS RE QVO PA-
cto ſumma quæ ſtionis renlbuenda⸗⸗ M
rurezaeile e unlus tant ii n/
partis, nonnun qudſ, us dliqua zre ba Mdi

4

ur 3 E muenire quæſtionem. Idcirco quatenus 4boſſu-

ni⸗
2 DDDMmmnus, iuuemus & hac in parte AMereniscufi. io
èð de hi quidem uidetur quæſtio omnis, in huiuſmodi cag ml
iſts trium iſtari rerum conſideratione inueniri 6. n
pelitißime poſſe, perſonaril, rei, & C(ut ita dicam) iil
conatus. Perſanas diconũe cas, inter quas agitur,

ut ſint beneuolæ auti 1. alie & aut coniun- it

m U rg, S D, E , We . .
c, Harcs uut digitate grete. aliæz ma ſii

mandita, perſonan ſtuper ſuſti⸗ np⸗
eranda eſt quc euenit, e
e ſtatuimus. Vt in vahe

222,

aut tſutura
co ſolatiõe, uel pro pinqui, uelamici, uel opes amiſ- ferp
ſe. In gratulatione, honores accepti. In gratiarum anin
. actione, beneficium collatum. Conatudeinde est lher
— ” uelime dieendo Tonficere. hid
Knm Is 5 2 V

Pnic,

9

„Co

tionen
kenc⸗
Auno⸗

l

vyrt in conſolatione, uidemus hũc

ut aliquid eius cui

DE INVENT. LIB. II. 209

ĩactura dolere: hec quidem res eſt. Perſonæ dein·

—

. de ſunt, hic no is,:nos buic amici:quo fit, ut offenda

mlir iiss dolore. Conmatus ergo ſequitur, quo da-
musoperam, ne huic doleat, idq; dicendo conſequi
laboramus. Ergo ſi conatum atq; rem coniungas,
quæ ſtionem habe bis. Ea esk, ſit ne huic dolendum
huius rei amiſſæ cauſa. Ingratulatione perſo=ð .
Wn vewm.. .
gratulamur, commodis aut di-
gnitati acceſſerit. Conatus autem, quoniam ob be .
neuolentiam fauemus rebus illius, ut oſtendamus
nos lætari. Quæſtio ergo erit, an illus præſenti co. ⸗
mado lætemur. In grakigri actione, pe ſonæ ſunt UUD
itidem amicæ Res eſt meriti uel munus ab eo, cui
aguntur gratiæ tributum. Conatus, ut grato ob icd
animo doceatur eſſe qui accepit. Quæſtio erit.
ſit ne hic illi huius meriti cauſq gratus- Agenda⸗ =
rum autem gratiaru, cum multa apud Ciceronem,
tum pulchrum mihi propriumq́; uidetur eſſe apud

N

Auſonium exemplum, in ea oratione, qua Gratia⸗
no ob conſulatum agit gratias. Sunt autem diligen

ter expẽdendæ perſonæ, ad quas habetur oratio.
Vt enim quandoq; certæ ſunt & ſingulares, ſicit
in his exemplis quæ propoſuimus: ita nonnunquã,
uel qui dicit, multorum ſuſtinet perſonam: ut qui —— -2

cIO RODOLPHI AGRJIC.
populi nomine cum Piicdpe uel magiſtratu agit,
uel cum multis unus agit, ut Ci o,; gui ſenatui⸗ A
gui P. Rom. gratias agit de redt. a⸗ Ariſtides, ⸗
qui Rhodo terræmotu ſubuerſa, ciues conſolatur. ,
Qui diligenter enim Pberſonam uel eius qui dicit,
uel cuius nomi & eius cui funt erba, 1
. per ſpexerit: ſiue ſi. nugu ſin he, lue Plices dein- W
. Ae rem cum perſona contulerit, & uiderit quid ea un
. — perſonæ interſit, uel qua parte contingat eam, fa- n
cile id quod diximus conatum ex plicabit. Vt qui in ii⸗
. mnuptijs dicit (humilibus enim oportet utamur exx Ml
= emplis (quoniam huiuſmodi rebus, quæ ad morem i
. magis quàm ad uſum ſpectãt, eò facilius erratun, Iet
qbuò habentur negligentius. Neceßitas perſpicax on
cxst eneq; ( quod dici ſolet) Loceda ES far 5. Quid Mn
petet is ergo qui dicit naptij 55 nupt ias Auæ fiut . T
conferat nubetibus, hocq; orat ione proſequi uelit: leli
Jquia ſunt eis expetendæ nuptiæ, quemadmodum (
W exhetnther in hortationem flectetur oratio, Mi
e zeſerilugeapeienda nutrie⸗ Ssin (cahe
Kircunſtantium nuptiæ cafenan Wun

tur, mhil e eos pertinebit, rX

conabiturq; oſtendere gaudendum ſeri

S e, & fiet quæſtio, ſit ne tam felici nubentium un

matrimonia gaudendum. Vnde est in bromptu ui⸗· o⸗
„ Aere, quomodo in cadem re, eodem in loco muta-
2 tis

—
ee
S=

= =

=

=
=—

— .
S==
= —
☛e =

Drä INVENT. LIB. II. 21
tis erſorgyarsptehi etiamndneionev:
Infunebri laudatio leroſq; uideas orationem
ad conſolationem = primum oratio ſ ,
la i propi nquis aber potest: contra uidétur aud
midglà ad alicnos, qui adſunt funeri, pertine-
re. Deinde intempeſtiuum uidetur, tam recentem
dolorem & in ipſo(ut Licitur) ictu uelle conſolan An
domalcere. A tẽtabimus ibi ſiccare Dalr
lachrymas: aut K qußs tum cõſolationis esᷣ capax, — .
is cãſolatio . no eget. Mihi uidetur ga res quæ in

manibu⸗ rs eſt Atis uiri, x Giu ad bre .
Gſtendendi id he merits tam laudato uiro hune — 8

honorem haberi. Fit tamen ut in fine ad cõſolatio-
uem aliquã reſpectet qui dicit, quemadmodi apud
Thucadidem Pericles, ci eos qui primi in eo bello 2 D e
ceciderãt landaret, in fne conſolationem ſabſet⸗.
Quod ꝗdem m a grauitate perſonæ Periclis, &tem
poris interuæiis quo primus doloris impetus de-
ferbuerat, haud erat alienu. Quinetiã cum mors
eorum qui laudabantur, ad exemplum pertineret
audientium, quæ ſtionem à laude ad hortationem

deflexit. taque gmnis uis ingeniumq; dicentis ed. D
tendit, ut bſtendat tam fortes uiros, qui tam cõſtan
ter pro tam inſigni patria ceciderunt, uiuis eſſe ſe .—
ſtandos. dede ge his 1. atis. Nec enim omnia excmpla - „: .

14 22 RODOLPHI AGRIc. 4
. ð .. 2 5
E complecti in animo eſt, nec poſſem. Sufficiet hoe
. bacto quærere uolentibus aperuiſſe uiam. 2
1 * S Apud Auſonium.) Extat hodiec; ea oratio, aut ſi epiſto⸗ C
. 1 lã dicere mauis, qua is gratias agit Romano principi Gra-
— tiano, pro demandato iibi conſulatu. Vt Cicero, qui S. P.
à QR. gratias de reditu ſuo agit.) Pulcherrimæ duæ hac de re
Ciceronis extant orationes, q uarum altera Senatui, altera
— Qniritibus gratias agit, quod ſe ab exllio reuocaſſent. Ari
r 1 ſtides, qui Rhodo terræmotu ſubuerſa ciues conſolatur.)

Hunc Ariſtidem rhetorem ac ſophiſtam fuiſſe tradunt Ari-

* anopolitanum, uſumq; eſſe præceptoribus, primuùm Polemo
me illo Laodicenſi Smirnæ, deinde Athenis Herode: qui e 1d
ipſi unà cum hoc dicendi arte clari fu erũt, circ a tempora im
⸗ peratorum M. Antonii & Commodi. Multa dicitur ſcripſiſſe ne
ſ. † Ariſtides, ſed quorum mihi nihil adhuc uidere contigit, præ .
8 . 4 ger duas orationes, quarum alteri ταtοααοπÜιοντποπ änomen eſt,
— —. Alteri bν *ππ11ο6. Qua autem oratione conſolatus eſt gu
* — Rhodios, eam non madò ipſe non uidi, ſed ne apud alios ꝗ- in
2 e 14 . U dem quicquã de ea legiſſe memini. Neceſſitas perſpicax
eſt.) Quos enim premit neceſſitas, diligentes perſpicacesq ll⸗
“ æſſe ſolent parandis ijs, ꝗbus neceſſitati atch indi entiæ ſuæ
ſuccurrant. Vnde illud Virgilij: vi nn,gdr, n
Tum uariæ uenere artes, labor omnia uiucit Pn. . .
Improbus, & duris urgens in rebus egeſtas, g l, Eu g
Et apud Perſium: . 2 , BUle ſe
Quis expediuit pſittaco ſuum ρ Aa: K.
Coruos quis olim concauum ſalutare, 5 .
Picasq; docuit noſtra uerba conari? W ſ.
Ma giſter artis ingenijꝙ; largitor .
Venter, negatas artifex ſequi uoces. lli⸗
Nec docenda eſt fames.) Nemo inquit docendus eſt quan ſe
dQNo eſuariat: ſi quidem fames ipſa ſeſe in occulto eſſe non ſinit. ſ
unde & hodie in prouer bio eſt: Acutiſſimum gladium eſſe
famem, Et Græcus ſenarius:
“?V Auu& và dvdaρισ*αοατταιατ 6⅓⅞². to
. Et in ipſo, ut dicitur, ictu.) Statim poſtquã acceptus eſt do let
0 = Ior. Ductum à ſaucijs ſeu uulneratis. Aut lſi quis tum con
„ R (olationis eſt capax, is cẽſolatione noneget.) Simulat enim
. = dolorem cum re uera non doleat, Quod qui faciũt, ad tumu

DE INVENT. LIB. II. elz
o ium nauercx flere dicuntur. Apud Thucydidẽ Pericles.)
Fxtat hæc Periclis oratio apud Thucydidem belli Pelopo-
neſiaci lih. 2. Porro hic eſt Pericles ille Athenienſis, de cuius
eloquentia tam multa paſſim apud autores leguntur qui ful
gere, tonare, ac permiſcere Græciam dictus eet.
“ QvVOMODO VNA Q- AE-
8 ſtio in multas diducitur quæ ſtiones.
Caput FlIII⸗
Vemadmodum Autem ſicuti mod oflendi-
ſ mus) quæ lio nandoque latet, & ratione —
quadam cruẽda et: ſic alius et labor, propoſitam
uuonm quæ ſtionem in multas quæſtiones (quas inta ..
inr ? plerunq; complect itur) diducere. Perſæpe enim
nt ſ. bierunc P ur) did ere erſeepe

ui quæ ſtio quæ in ſpeciem ſimplex est, ilt alq; eſfectu .
UEmultas dilebitur aueſilane duomodoſee di
cemus. Diuiditun igitur quæſtio in plures quæ ſtio
nes, quæ uel trabuntur ex uer bis quæ poſita ſunt
iiin qu æ ſtione ruelex eis, quæ lerb is coõtinéntur. Ex
veer bis, ut qui quæ rit (ut note ſumamus e xemꝰ
plum) an Cato recte fradiderit Martiam Horten:
ſio. Quæſtio eſt, ex tribus quæſtionum generibus
iüillis, quæ prima poſuimus, ſecudi generis, id est, in
c ſit illud. Præcedat ergo oportet, an eſtquæſtio:.

, N.
ℳ.
4

Agquam per omnia uerba propoſitæ quæſtionis duce
re poſſumus, hoc pacto, an fuerit Cato, an fuerit
6 Hortenſius, an fuerit Martia, an ſit etiam rectum.
Nanq; non deſuerunt philoſophi, qui nihil neq; re.

* = A: 7
Kfoinsl f. g wr— iW-

*
ecos war,er, e, .

24 RODOLPHI AGRIc.

an uerbo autem tradiderit, nõ est quod ſormetur for
taß ue ſtio an est qu Aui⸗ eſt uerbum, quod quidem
ſemper oligeili/ pr?dicatum ect: de quocunq;
autem dicetur, ſemper faciet quæ ſtionem, an hoc
ſit illud. Neq; tamen credat quiſquam per ocs has
eundum eſſe quæ ſtiones. Sed ꝗdmonemus in præ-

rum habeat aliquid quad ſit propoſito noſtro
e E. ueniens. Quemadmodum enim Bs cſtione,
S a quæ diximus, inquirere iniptun te ſuperua
SH, —

(cuuuum: ita est alias dare quæſliones in quibus plu-
rimum loci ſibi uendicẽt. Vt 6 quæratur, uicerit ne

Amaxones Hercules: brimum quæras, an fucrint
Amaxones, an fuerit Hercules. Sic etiã, an pugnẽt

cum gruibus Pygmæi: nõ abſurdũ erit primu quæ-
er r rere, ſint ne Pygmæi. Vbi ergo quæ ſtionem an

2 72 ent explicuerimus proximii est, ut partes quæ ſtio
utis propoſitæ coniungamus. Primu est ergo, an Ca

to tradiderit Martiam. Deinde an Hortenſio tradi
derit eam. Poſtremum id quod ſumma quæ ſtionis
complectitur, an recte tradiderit. Heæ quæ ſtiones

. ergo hactenus omnes poſitæ ſunt in uerbis.

H n, D rr, Quk continentur autem in uerbis, duplicis fe-
7

Wa e c, ERä neg. praulum eſſe per ſe, dicerent in rebus. De

ſentia, ꝗ ITmultæ exun iet elici quæ ſliones. IuA⸗
dicij autem eſt uidere, deinde gue reſtioran illa

2 , . 7 .
, vi re ſnt generis. Quædam enim neceſſariò cõtinen

i.
te
gun
ſotin
Ghe
N
ge
,ge

e

—

DE INV SGT. T. T. . 21,
tur in uerbis, quemadmodum genus ſpecie contine . .

tur:aut alio qui quæ certum, definitumq;; est meſſe
uerbis. Alia continentur uelut ex conditione quu 2

dam e& non neceſſari?s. Ea cuiuſmodi ſint, fſacdd?
lius exempla oſtõderiat. Catonis ergo nomine (quo
niã nihil aliud est Cato, quàm hic bomo) uelut ge 5
nus homo continetur. Tradendi uerò uerbum, tria —
neceſſariò complectitur. Quiſ uls tradt tradit enim ali .
quid, babeat primum oportet, dede dimittat, te ς —
conferat alteri. AIn Martia (quoniam id nomen iſto an, 2 epe.
loco pro hac ſin⸗ gulari i Axore ponimus) uxor in cö Ja
äss inteligitue n Hortenſi o, quemadmodum i 4 7*“ =
Catone, hominem accipimus. In recte nomine, ʒJia —
generaliter ponitur, non ent quod aliud in eo quæ
ramus. Verùm quia aduerbium est, & ad traden-

di uerbum ponitur, uidetur poſſe ferri ad ea, quæ

uerbo illo clauduntur: Vt an recte habuerit, recte
dimiſerit, recte alteri cõceſſerit. Erit igitur prima
quæſtio ex generalibus oĩ bus, hoc pacto:An quiſ
quam recte tradiderit uxorem ſuam alteri. In qua
cõtinentur adhuc, an quiſquam habuerit uxorem,
an habuerit recte, an eniſerte, i recte ainiſert⸗

tius 1us generaliß gueſlionn eſt/ ſummtua. Hinc baulatim

pro generibis us ſpecies ſubijcimus, proq; 0 quod r, prg: .

Ee quiſquam) diximus, dicimus iam att Cato. ite- . .
, rumi;

, We Ne⸗

26 RODOLPHI AGRIC.
rumq; omnia de illo, quemadmodũu de genere quæ-
rimus. Vt ſit, an Cato habuerit uxorẽ, an Cato ha-
buerit recte, reliquasq; in hic modum, quæ ſequun
tur. Deinde pro uxor, hanc uxorem, id esſt, Mar-
tiam ponimus, ſimilisq́; rurſus fit ordo, an Cato ha-
buerit Martiam, an recte eam habuerit, an dimiſe
rit eam, e odem ſanè ordine, quo prius. Poſtremò,
pro eo quod ultimo loco poſitum erat, an alteri ho
mini, ponimus Hortenſiu: ſitq́; quæ ſtio, an Cato tra
diderit Martiam Hortenſio. Vltima hinc ſequitur
ea, quæ primum propoſita est, an recte Cato tradi
erit Martiam Hortenſio. Quæ ſtiones ergo quæ

— in uerbis nece ſario clauduntur, in hunc fere inue

iuntur modum. At quæ conditione quadam in

LLeerbis latent, eæ ſunt, quæ fiunt de his quæ propo

„ „

est, iéo p diximus, de flectunt eô, ut fiat àρ
YIYyYye, id est, controuerſia. Si quis enim Catonem acci
4 ð Ir⸗ * .* 2 5
atin, ,, ApPiat, ut ſi t hic homo, neq; ferat aliò mentem, nihil

.
„

AAAie an generalem faciamus quæſtionem, an quiſ-

ðð Crwrdeg . geP/,
ei guam recte tradiderit. Cum circundamus aut Ca-

toni ea, quæ dicuntur de illo: talemq́; efſingimus

iſe, id eſt, nõ ſolum hunc aliquem hominem, quod

‚].—eceſario ſuit: ſed ciuem Romanum & ſenatorij

0

,

ℳ
nel
M⸗

e⸗
En
K

—

.

DE INVENT. LIB. II. 217
ordinis, & Stoicæ ſectæ philoſophum, ſpect atæ ſe-
ueritatis, quæq; reliqua eſſe in Catone in conſeſſa
est: quot ſunt illa, quæ tribuuntur hoc modo Cato
ni, tot poſſunt fieri quæſtiones: ut, an ciuis Roma-
nus recte habeat uxorem, recte dimittat, recte tra
dat alteri. An ſi ſenatorij ſit ordinis, hec cadem re
Cte faciat. An ſi Philoſophus, an ſ Loicæ ſecte:
perq; reliqua, quæ non neceſſariò fünt in Caͤtone,

ducuntur quæ ſtiones eo ordine, quo propoſuimus, ₰☚ „

cum cas, Juæ neceſſariò inſunt uerbis paulo ante

ordinarémus. Deinde in uerbo tradiderit inſunt,
quam ob cauſam tradiderit, quomodo, quo tempo
re, quo loco, quæq; alia in ipſo tradendi actu pote
runt per conditionem aſſumi. Post hæc ex Mar-

tiæ perſona quæritur, an debuerit nobilem mulie-
rem habere, dimittere, tradere alteri:an opulentz,

an uitæ genere concordem, an pudicitia conſpicu-
am, an trium ex ipſo liberorum matrem. Tum de-
mum ex Hortenſio quæ rimus itidem, quæ inſunt il

li: an recte tradiderit nobiliori, liberius uiuenti·
conſuliri, opibus, gratia, ſacundia claro. Btuk
ſemel dicamus, omnia argumenta quæ primùm ex
re ducuntur, ſi dubia adhuc probandaq; ſunt, in
quæ ſtionem uertuntur. Si dicas enim, philoſophus

non recte dimittit uxorem, non ergo Cato recte di
miſit uxorem: argumentum est quod dicitur, phi-
loſo

* 2
=
S

— rrt es e . TLes g 2100 crata
rer, e renen S 2. za dan

I ronorsif. AGRIc: S
loſophum nõ recte dimittere uxorem. Quod ſii 1am
in dubium uocetur, quemadmodum poteſt id copio ſun
ſe longaq; oratione diſputari, an philoſophus redte

dimittat uxorem, quæ ſtio erit, primæ ſubſeruiens Al
otmne⸗ 9 quæ ſtioni. Hinc te,us non e dem quæſtiones orinn“
. Se⸗ 72 ſen „1 . = ſed broin S
u r d SZSä 24 3 de ut hæc uel: Mäban 4 e Plii habuerit paucioraue
Sr I E rmamenla ei eius quo etuploo, Fes eliamn naſcen Ko
. — tur pauciorésue quæſtiones. Quod in hac contro: N
aid auerſia e haud difficile erit uider?. Ale xIder i , ſe dee

S n.
. . . 24 ſis E 5 Thebe Teatd drorerzerer⸗ uſt us Cömmilitio, ſ
1e, e e tabulas inuentas dono dedit, quibus continebatur, d
2 — rFbeſſalos centum talenta mutuo à Thebanis acte i⸗
22 . i u. piſſe. Reſtitutis poſtea à Caandro Lhebis, I The- I
nmy, D We, bani Theſſalos 4puckuphictvà Ceëuntum talen vo⸗
23 isn 8s. ta repoſcũticfuæ ſtib ect; an debeat Thebanis Theſ- 4
ſ.li centum talenta. Ex Theſſalorun parte, i ſi uile cxe
. W S mn quid ſit, quo ſe defendunt, aperta erit quæ-⸗ er
ſtio. Negant d. debere E⸗ atquf accepiſſe eos & uon ſores
reddidiſſe Zärtiim er Wid Adichnt Dono c ſ
ſe accepiſſe ab Alexãdro. Quæ ſtio igitur erit, an unn
Alexander Theſſalis donauerit: centum talenta le 6
bita Thebanis: quod eu m nkohen fuerit, nihil ha- lete

xr = bebunt Theſſali, que quod liis ex ſua parte dicãt. ..

.

r encerE „Reliqua enm omnia, que cung; diſputabuntur, ab xt
echiifui lerenan potue e
rit

, epr r aduerſ. ario Botius, us

e er, mn

D a r- = 3 ðð èòèͤ
Per Les, &

DE INV NT. LIH. I. ig
4ℳ% rit Alexandere lare us oralem,
⸗ E dis ueure inarbitri Ador, it. Pri
kNe mi ergo quæretur, a dederil. Et . Iuia tabulas de-
u . dit, an idem ualeat tabulas dare, quod debitum:
gque quidem quæſtio ex Theſſalorum defen ſione

4(ut diximus) naſcitur. Deinde an lure dede erit, quæ ”cB
D boteſt ber generales quæſtiones diuidi, an quiſqu?ö ⸗ 2
iure poßit auferre rem alienam, an donare alteri:

an Alexander, dn à Thebanis, in Theſſalis donaꝰ .
Fre. dequitur hinc alia quæ ſtio ex conditione propo r= r
ſita, quæ 2 Tſamilur eX reſtitutlons: an ſit perinde ha ur,
bengda reſtitutio, ar ſini i nihil eſſet acti omnibus his,
quæ præceſſerunt bam. . Videmius hic nihil babere —
NTheſalos, quod tanquam proprium dicãt, quodcæ-
robur ſit cauſæ ſuæ, niſi id quod mitio dixi, quoòd
Alexanderdonauerit: reliquæ omnes quæſtiones
iIevx contradictione Thebanorum oriuntur. Comma 1 =
niter tamen utri berttdicur ae g ſunt. Neq; enim a a, te,
.% botest quiſquam ſa 5 Conſtanter ul bonfrmaſſe. .2. T

niſi quæ dicuntur ab aduerſario,; diligente le e ⸗ahegc,
tauerit. Sunt autem aliæ ef ſtiones alijs ſc Se S S
rees; & quæ in plures ſpargi Juæſtiones poſiec. r⸗
Aliæ tenuiores ſunt, & minus (ut ita dicam) ſinu-

5
M

oſc. Magni autem est, acrisq́; in primis iudicij, 5
5 dere quas ex primis quæ ſtionibus deduct as diſpaoa-
tandas accipiamus. Pleræq; eiuſ modi ſumt, ut nihil .

20 RODOLPHI AGRIC.

aut minimum ſummæ rerum afferant, excquié; éas
faſtidium poti am ſide Ali. ſ
ſunt, quæ totln propé euentum mtra ſe uictorie

continent Circà quas diligentißimus incumbit diſ-
ſrenti labor Cicero in quinq; Tuſculanarum di- ſi
Butationum libris, cum ſolum ( uantum mihi ui-
3 3 getur)id efficere uoluiſſet, 01 m ad bene beate; f
ins dum ſufficere uirtutem: uidebat plurimum dd mh
. . „ id docendum adiumenti ſibi collaturum, ſi docuiſ- 1
e

ſet animorum immortalit ey. nia tamen id dif
. . MA 1* M r . . 18,
ficile probatu uidebat, ſubiecit i, ingenioſißi- nint
mus in locum eius id, quod proximi erat, nihil ma ſee

— i eſſe in morte: ex quo uelut excurſu quodam delax oße
tus es eò, ut tentaret efficere, quod præcipue cupi to⸗
evbhbat, nõo interire animos. Qod iam ſt agpe⸗ iᷣ
obtinere,ne ihil lamen egiſſet, id peruincebat uti? o
que, malum non eſſe mori. Hinc iam tribus ſequ? n
ttbus libris ſubdidit, non gadere dolorem in ſapien t
tem, non zgbitudinem, non pertiun Ationem. Quæ« (n
LcLctu probata ſunt, quis non uidet facilimum per- iiet
ma nere ad probandum, ſi mors non eſt mala, ſi re- icn
lliqua quæ mala putantur, non cadunt in ſapiente, E
i cui hæc mala non ſunt, uirtutem ſummum eſſe Ge
bonum'! Sic ſi quis quæral, an man?s noltnis mnd Sr, nti

1„. .. 1. 5„ aee.
= Zen leſti apparitionibus, poßint carmin Eil⸗ coërceri. ſe⸗
,—— Brimum utig fuiſſet in hac quæſtione ereutlen⸗ i

.

Dy- INVENT. LIB. I. 22?ê1
dum priſcæ philoſophiæ, quod totius diſputationis
difficilimi fuiſſet, an ſint ulli manes? at nobis reli- r e
gio hãc quæ ſtionẽ ſuperuacuã fecit, quãdo fide eer
tu ext, animas non interire. Deinde est id, quod no

bis nũc est primi, atappartãt. Nam & hoc multi

nõ putaubrut, ſed uanã ex noſtra cogitatione uel

