ſit, ſimilitudine quæras effingere: uide Juæ de amo-

re translatione ſoleant dici. Vulgo itaque iam uſur-
patur, ardere quem amore. Paratã nobis continuò ſi⸗

militudinem uidemus ab igne, in quo uerus eſt ardor.

Et quoniam ardere in bonam etiam dici partem po-
tect, licebit etiam ignis ſimilitudine ipſum laudare.
Vt uel uituperando dicamus: quemadmodum omnia

conſumit ignis, ac deſtruit quæcunque complecti-⸗

tur: ſic amorem mentium noſtrarum robur uiresq;
omnes conſumere, & uelut in cinerem redact as dißi
pare. Vel laudando: ut quemadmodum ignis rebus
immiſtus, calorem ipſis uitæ que præbet uigorem, ſie

amorem nobis induſtriam ſtrenueq́; agendi ſtimu-
los ſubiſcere, nec quenquam rem ullim recte ine

operis amore conari. Sic etiam quia dicuntur ho-
mimei bremi smvre, 4 mulſthn ab onerihus duci
f⸗

—

—

: RODOLPHI AGRIC.
poteſt. lam aſtrictos etiam amore dicimus, ſimili-
tudo à uinculis & compedibus ſumetur. Ita ſi inſa-
nire dicantur, fur entibus: ſi conſumi, in ignem im
poſitis: ſi langere, egrotantibus aßimulabimus.
Contra uerò ſi liudare mnſtituimus, ſimilit udinem ab
eis, quæ in laudem dicuntur trahemus: ut tenacẽ eſſe
amorem, ſolidum, non fractum, dulcem dicimus. Po-
terit ergo ex eis, quibus horum unumquodque re ue
ra ineſt, ſt militudodepromi. Delectus adhibendus eſt,
ut pro rei qualitate ipſam adaptemus. Vt ſi docere

uolumus, aperta ſit ſimilitudo: ſi laudare, ſplendida:

ſi uituperare. pudenda: ſi rem attollere, magnifica.
Liquidius nanq; oporte bit rem quan que talem ui⸗
deri, qualem imagine ſua uolumus aliam eße mon-
ſtrare. Dißimilium non ita creber eſt uſus. Quid
ſint autem, Ffacile eſt deprehendere ex ſimilibur. Non
enim aliud est dißimilitudo, quam contraria eius,
ofſtendere uoluma, ſimilitudo. Itaq; & idem eſt eo-

rum cum ſimilitudine locus. Cõiunxit utrunq; Quin

tilians: Non enim uox (inquit)illa præceptoris, ut cœ

na minus p uribus ſufficit, ſed ut ſol, uniuerſis idẽ

luc is. colorisq́; laurgitur. Tractatur uarièe hic lo-
cus, & huberius, uel aſtrictius pro iudicio dicentis
effertur. Poĩtarum itaq; nomunquam fabule, & il-
læ quas uocant Aeſopicas, latius nonnunquam nar-
Panturaſſafftunuan contra breuiter colligutur ſimi

litu⸗

.
=

=
SS = —

— eTepeb
— =
= S=SS
= -— —

Er——
— —
+ ℳ.Dũ¶q — —

DE INVENT. LIBER I. 17
litudines: ut in Quintiliani illis exẽplis. Sic & Aeſchi
nes, qui cũ Demoſthenem diceret oẽm in orit ione fi-
duciam habere, tibijs aſimilauit eri, quibus ſi collum

dematur, reliquum corpus mutile eſt. Et ille contra:

Aeſchinem trutinæ ſimilẽ., Jue 4 Juacſiq; parte in-
funditur, eo inclinat. Sumutur autẽ utraq;, & com
parata & ſimilia ex antecedentibus, conſequentibus
& adiunctis Ex antecedentibus: Anuir chariſeimus
P. Scipio, & quæ ſequuntur. Et, Pallas ne exurere

claſſem. Ex cõſequentibus, Vt Iuuenalis: Tant i igi

tur muros intra toga contulit illi Nominis ac tituli.
Notus eſt locus. Cõparat enim Ciceronis rebus àu-⸗
guſti bella.Ex adiunctis. Si te Carthaginis arces Phœ

niſſam Libycæ q́; aſpectus detinet urbis. Anteceden-

tia uerò ſimilia ſunt, ut apud Ciceronẽ pro lege Ma-
nilia, Medeæ, quæ mẽbra fratris diſcerpſit, quò col-
ligendis illis perſequentẽ moraretur patrem, aßimila

tur Luculli exercitus, opibus Mithridatis à perſe-

quendo ipſo Mithridate diſtẽtus: Adiuncta ſunt, Vt
pro Roſcio, anſeres & canes qui in capitolio aleban-
tur, ut fures detegenent: quibus accuſatores ſimiles
dixit orator, ut nocêtes in R. P. ad pœnas ſcelerum
dancdas in ius uocarent. Ex conſe quentibus Lucanus
ſump ſit, ol perturbationẽ ciuitati: explicaret, cofu-

fſone ea, quæ ſit in fine mundi rerumq;; oĩm futura.

Ccpioſi ſunt hi duo loei, & uulgi opinioni ſenſibus;
SPeit.

7Ü4 RODOLPHI AGRIc
uptißimi. Na ut comparatis facilimè peruincuntinm
rudiores animi (nec enin facilis quiſquam credit, ꝗ
juod iam in alio uidetur probaſſe) ſic imilitudo ad
explanandum eſt ij ſdem maximè accommodata. He
betes enim mentes, & quæ in ipſas res penetrare ne-
queunt, ut quale ſit quicq;; poſiint perſpicere, non
alia re aptius, quàm imagine & figura notiorũ alia-

rum rerum, in id quòd oſtendere uolumu ducitur.

Acriora ingenia, uelut qui uident, oculis ſequuntur:
contraà hebeies, tanquam cæci, tadu explorent iter
oportet. S=SS .

Scholia in eaput 2 5.

lIltaque cum legis Quintili: ni illud.) Libro primo capi
te tertio. Apud Lucanu.) Verba ſunt Cæſaris ad milites,

Pharſaliæ lib. quinto. Ardere quem amore.) Plutarch-

us: 78 ipä 7n ο W.?Xρρdd K. diee u vovs:
amor calidos efficit, hilares & effuſos. Plautus in Menech-
mDmis:lta mihi in pectore atq; in corde facit amor incẽdium.
Nilſi ex oculis lachrymæ deſcendant, iam ardeat credo ca-
put. Terentius in Eunucho: Ex amore ardeo. Non enim
uox illa præceptoris.) Verba ſunt Quintiltani, loco quem

indicaui. Sic & Aeſchines.) Aeſchinis in Demoſtkenem

erba, interprete Leonardo Aretino, ſic habent: At cum uir
sotus ex uerbis compactus, atque his uehe menti bus & ſu-
perflue laboratis, ſimplicitatem ſimulet, quis ferat? Cuius
gulam ſi quis au ferat, inſtar fiſtularum nihil reliquũ erit·
Et ille contra, Aeſchinem trutinæ ſimilem.) Equidem
ubi Demoſthenes dixerit Aeſchinem eſſe ſimilem triti⸗
næ, nondum uſquam legiſſe memini. In oratione pre Cte-
ſiphone. nominat eum (interprete Aretino) fabulam ac tri-
turam fori, & uiliſſimum ſcribam. Irem paulò poſt, tragicã
ſimiã, ruſticũ Oenomaũ, oratorẽ abſurdũ. Quod ſi ꝗs ipſius
Demoſthenis ?ba hac qe re malit, ea quoq; aſſ ripſimus:
Ei pop Te ο%(inquit) Sααααι ππ arefal

DE INVENT. LIBER L, ρ„
*½X α avßt eô„§s, 7ipirpiu ue zρα*Kαυ⁄b - „ee
αι τπ ¾ απσοντιÜαα 7αι ιπι, οορο οv0sπα
gas Noyeus oοαοοοσ*ι7ραναοαα ραστ,h K
RX Rt/ gtà, K, T& Toααντπα. Et poſt in eadem oratione:
novup & ραεͤοοοαςο ο*oeqö ναιαtο»αα αταπα
70) ρ ρα⁄αοοαοανορνα οοανυm . TUT&τιο²˙ 9εσi7α0ο
7 dvppενντ, ”Nτà ευο ddã ρ πτο πινοινρ
pop, &; ro⁵νααε7αιN ραρααρα αKα, Taßden⸗
ℳ“ Eurρ.
Ex conſequentibus, ut Iuuealis.) Apud hunc poeta
ſatyra octaua de Cicerone ſic legiss
Quid Catilina tuis natalibus atq; Cethegi
Inuenit quiſquam fublimius? arma tamen uos
Nocturna, & flammas domibus templisq; paraſtis,
Vt Bracca torum pueri, Senonumq; minores:
Aulſi quod liceat tunica punire moleſta.
Sed uigilat conſul, uexillac; ueſtra coercet
Hic nouus Arpinas, ignobilis, & modo Romæ
Municipalis eques, gale arum ponit ubiq;
Præſidium attonitis, & in omni gente laborat.
Tantum igitur muros intra, toga contulit illi
Nominis & tituli, quantum non Leucade, quantum
Theſſaliæ campis Octauius abſtulit, udo
Cædibus aſſiduis gladio: ſed Roma parentem,
Roma patrem patrite Ciceronem libera dixit.
Et apud Ciceronem pro lege Manilia.) In ea oratione
Cicero oſtenſurus, cur adhuc periculoſum ac magnũ eſſet
bellum Mithridaticum, rege fugato atq; expulſo: Primùm,
inquit, ex ſuo regno ſic Mithridates profugit, ut ex eodem
Ponto Medea illa quondam profugiſſe dicitur: quam præ-
dicant in fuga fratris ſui membra in his locis: qua ſe parẽs
perſequeretur, diſſipauiſſeiut eorum collectio diſperſa, moe
xorq; patrius, celeritate m perſequendi retardaret, ſc Mithri
dates fugiens, maximam uim auri atq; argenti, pulcherri“
marumcqq; rerum omnium, quas & à maioribus acceperat,
& ipſe bello ſuperiore ex tota Aſia direptas, in ſuum regnũ
congeſſerat, in Ponto omnem reliquit. Hæc dum noſiri col
ligunt diligentius, rex ipſe è manibus effugit. Fabulam ui-
de apad Ouidium libro 7. Metamorph. & apud Ciceronem
libro 3. de nat. Deorum. Irem Iuuenalem Satyra 6. & Sene-
cam in Tragœdijs. Adiuncta ſunt ut pro Roſcio.) In ora
tione Ciceronis pro Sex. Roſcio Amerino, ubi miris minu 3 .
etrk=

SS6 RODOLPHI AGRIC.

defricatur accuſatox Erutius. hæc quoque præter alia mul⸗
ta aduerſus præpoſteros ac cuſatores dicuntur: Anieribus
cibaria publice locantur, & canes aluntur in Capitolio, ut
ſignific ent ſi fures uenerint: At fures internoicere non poſ-
ſunt, ſigni flcant tamen, ſi qui noctu in Capitolium uenerint.
Et quia id eſt ſuſpicioſum, tametſi beſtię ſunt, tamen in eam
partem potius peccent, qu æ eſt cautior. Quod ſi luce quoq;
canes latr ent, cum Deos ſaluratum aliqui uenerint, opinor
ijs crura ſuffringätur, quod acres ſum etia m tum, cum ſu⸗
ſpicio nulla ſit. Similima eſt accuſatorum ratio: alii ueſtrũ
anſeres ſunt qui tantummodo clamant, nocere non poſſunt:
alij canes, qui & latrare & mordere poſſunt. Cibaria uo-
bis præberi uidemus, uos autẽ maxime debetis in eos im-
petum facere qui merentur: hoc populo gratiſiimum eſt. De
inde ſi uoletis, etiã tum, cum ueriſimile erit aliquem com-
milſiſſe, in ſuſpicione latratote:id quoq ue concedi poteſt: ſin
autem ſic agetis, ut arguatis aliquem patremo cidiſſe, ne-
que dicere poſſitis, aut quare, aut quomodo, ac tamummo
do ſine ſuſpicione latrabitis: erura quidem uobis nemo ſuf-
fringet: ſed ſi ego hos bene noui, literam illã, cuiuos uſque
eò inimici eſtis, ut etiam eos omnes oderitis, ita uehemen-
ter ad caput affigent, ut poſtea neminem alium piſi ueſtras
fortunas accuſare poſſitis. Ex conſequentibus Lucanus.)
Libro Pharſaliæ primo, non ita longe à principi o. Reliquos
uel Ciceronis, uel Vergilij locos iamn ante indicauimus. Co
pioſi ſunt hi duo loci:nempe comparatorum & ſimilium. Et
certè nulli argumenrorum loci crebrius inter dicendũ inci-
qunt. Quocirca ut plenius à iuuentute intelligantur, & faci
lius uſui quotidiano accom modari poſſint, operæpr ecium
mihi facturus uideor; ſi paucis eos illuſtrẽ exemplis. Cũc
comparatorum locus ſit triplex, à pari, à maiori, & à mino
gtideo & per hos gradus argumenta ducemus. 2
A PAR .
1 gi⸗ ero in Verre m: Si ſinem edicto prætoris afferũr Ca
lendæe Ilanuarij, cur non initium quoque naſcitur à Calen-
dis Ianuarijs?

Idem primo Rhetoricorum: Nam ſi Rhodiijs turpe nõ

eſt portorium loc are, nec Hermacreonti conducere.
Et pro Rabirio: O Dij immortales, hæc eſt illa exo-

ptata iudiciorum ſeueritas. Corruprores noſtri cauſam di-

cunt, nos qui corrupti ſumus, non dicimus?

Quintilianus lib. 5. Qui ob rem iudic andam pecuniâã
aecipi, & ob dicendum fallum teſtimonium acce ipier.

usn
enout
lonar
1

ſoluit

glem
ſoten
.
Perqh
Vos
Acc
Ex
Mn

ber
viot

tot⸗

pen
nn i
eſte
ol.
let
kpra
Uum,
eros
Mtend.
ſcn
e⸗

liruut
hlentbun
lio,u
Nnpo⸗
herint,
ean
u0
1U
nlu⸗
eſri
lunt
no⸗
n⸗
De

n⸗

8ssazatione liherxorum,

DE INVENT. LIBER I. ry

Idem: Quæ pœna aduerſus inter fectorem patris iuſta

eſt, ea dem aduerſus matris

Iphicrates ille Athenienſis, cum ab Ariſtophonte prodi

tionis accuſaretur, percontatus ab illo eſt: ec quid ipſe acce

pta pecunia proditurus eſſet xvempublicam? quod cum ne-
Zaſſet ille: quid igitur quod tu, inquit, factarus non Iis, id

ego feci?
A M AI, O R I.
Cicero epiſtola quadam ad Metellum: Tu tuas inimi
citi as ut xeipublicæ donares, te uiciſti: alienas ut contra
rempublicam confirmes, adduceris? Quanquam hoc & à⁹
pugnantibus ductum uideri poſſi.
Illdem pro Milone: Quem igitur cum omnium gratia
noluit, hunc uoluit cum aliq uorum querela? Quem iure,
quem impune non eſt auſus, hunc iniuria, iniquo loco, alie-
no tempore, periculo capitis, non duhitauit. ſ. occidere?
Eiuſmodi eſt illud Medeæ apud Ouidi. Seruare potuiz
Derdere an poſſim rogas? Et Aeneæ apud Vergilium:
Vos & Scyllæam rabiem, penitusq; ſonanteis
Acceſtis ſeopulos, uos & Cyclopea ſaxa
Experti, reuocate animos, mœſtumq; timorem
Mittit e:forſan & hæc olim meminiſſe iuuabit.
Vult enim his uerbis planum facere Aeneas, non de-
bere ſocios ſuos frangi rebus præſentibus, qui maiora gra
uiorac; iam pertuliſſent.
A, M I. N O R I.
Hiſtrio quid deceat quærit, & non idem faciat ora-
tor?Ex Cicerone de Oratore. .
uod ſi in ipſo etiam corpore multa uoluptati præpe
nenda ſunt: ut uires, uelocitas, ualetudo, pulchritudo: quid.
m idem in animis fiat, in quibus doctiſſi mi illi ueteres cœ
leſte ac diuinum quiddã ineſſe putarunt? Ex eodem, ſecun-
do libro de Finibus. .
Demoſthenes à cane, q nh οdο litera exprimenda
eſſet, diſcere non erubæit: & nos pudebit, ſi homines homi-
ne præceptore utamur? Ex Hieronymo aduerfus Ruffi-
Quid?an non uehementer abſurdum illud, aſſuefacere
pueros, ut dextera cibum capiant, & ſi Ięuam fortè manum
extendant increpare at interim non prouidere illud, ut ho-
neſta ſa *π ætati cõgruentia audiant? Ex Plutarcho de edu

j.

8 RODOLPHI A GRIC.

Serui) inquit Memmius tribunus pleb. apud Saluſti-

um) ære parati iniuſta imperia dominorum non perferunt:

uos Quirites in imperio nati, æquo animo ſeruitutem to-
leratis? .
Sed horum plena ſunt omnia. Ilud notandum, quod S&
Rodolphus monet capite uigeſimo quinto, quædã argume
ta eſſe, quæ diuerſa ratione, interim à maiori, interim à mi-
nori duci uideãtur. Verbi cauſa: Cicero in ſecunda Phuüip-
pica, Quid indignius, quã uiuere eum, ꝗ impoluit diadema,
cum o& fateantur iure interfectum eſſe, qui abiecerit?
Hic ſi committas Cæſarem & Antomũ, duéta fuerit ar-
gumentatio à maiori. Neq; enim aliud demonſtrare uult Ci
cero, ꝗᷓ iure occidi potuine Antonium, eo quod Cælaré 110
malorem iure occiſum eſſe, omnes faterentur. At ſi cauſas
occidendi compares inuicem, iam cõtrario modo habe bit.

Eſt enim hæc uis argumentatiõis. Minor cauſa fuit occiden.

di Cæſaris, qui diadema ſibi impoſitum reiecit, quã Anto-
nij, qui illud impoſuit: quare ſi illum omnes iure ooα0ρiuim
eſſe fatentur, quid indignius, quã uiuere Antonium illo 16
ge ſceleſtiorem? Hieronymus aduerius Iouinianum: Si al-
tiſſima illa ſublimitas cecidit, quis cadere non ponit? Si in
cœl raimnæ, quanto magis in terra? Hic cõfer ange lic illa
creaturã e &œQ1ο lapfiam cü genere humano, & à maiori du-
dia erit argumentatio. Kurſum, uoca id maius more
Ariſtotelico, quod eſt ueriſimilius: minus, quod uero eſt
diſſimilius, iam cõtra à minori ducta erit. Siquidem minus
erat uero conſonum, altiſſimam illam ſublimitatem cadere
poſſe, quã hominem: quocirca ſi illa cecidit, quid ni cadere
poſſit & homo? Arque hoc poſteriori intellectu fere hiſce
nomimbus utuntur, qui hodiæ dialectica docent, alij cõtra,
riori. Ego utris potius accedendum ſit, du bito. Placent cer
te mihi hac quidem parte utriq;, neq; ita magni referre pu-
to, hinc an illine duc argumenta dic antur, modo inuenire
ea diſc at iuuentus.

EXNXE MPLA SIMILIVM.

Quemadmodũ dic ere ſolebat Prüloxenus, carniũ ſua⸗
uiſſimas eſſe eas, quæ carnes nõ ſint, & piſcium quocq; eos,
qui non ſint piſcesilic in philoſophia, ea cum primis ducũt ac
alliciunt animos iuuenũ, quæ neq; philoſophice nimis, neq;
accuratè nimium tractantur. Autor Plutarchus.

Philoxenus Eryxidis filius, & Gnato Siculus, gulæe pro

ceres, imò uero extremi perditiq; gulones, conuiuijs adhibi

ti, emungere ſe in pultarijs ſoliti erant, ut abſtinentibus cæ-
texis,

cl
len
lirta
en⸗

Aiquo
ur di

port⸗
hoke
4
pro
lien

inc⸗
ita
mull
Ntilt

man
ſic

ceſt

nicis
Coru
inpo⸗
ſonct
le
On
hin
inte
NI
(lNd
inn

9
1Kke

petkenu
Mtemto⸗

Not
guni

une

Dlili⸗
en

Ultar⸗
e(1

inlo

aulus
bt.

int
Gnintt
P
erage⸗
Lim
m,
annt
criar⸗

nludtt

gli⸗
tellehut⸗
gocen
ubin/
zonin
b 5
nn

DE INVENT. LIBER I. 179
teris, ſoli epulis ampliter fruerentur Ita hodie quidam ſtu⸗-
dia liberalium artium docere aut ſc ribere ingreſſi, uocabu-
lis ſordidis, & ex intima plebeii ſe r monis fece acceptis, fſœ
dant ac conta minant omnia, ut bonis mentibus & præcla-
ris ingenijs inde auerſis, ſoli ipſi rene potiãtur, ac citra æmu
lum regnent. Ex Hermolao Barbaro.
Fuit quidã tempore Alexandri Magni, qui eã lõge uſa
tenebat artem, ut ex certo interuallo grana ciceris ſine fru
ſtratione in foramen acus inſereret: qua re cum conſtde -
ret ſe placiturum regi, ac magnum aliquid ab illo repor-
taturum, modio eius leguminis donatus eſt, digno me hex
cules tali artifſice præmio., Ita qui diſſerendi artem pro-
feſſi, ſecula iam aliquot, aliud nihil, quã nugaciſſima quędã
& per manus tradita in ſcholis decantant ſophiſmata, nõne
digni ſunt, qui, non dico modio uno aut altero, ſed plauſtris
aliquot ſophiſmatum, ſenes iam onerẽtur? Erxraui, honoren
tur dicere erat in animo. Ex Quimtiliano.
Vt in urbe defendenda nihil prodeſt, teras quidem
portas omnes eſſe clauſas, modo una aliqua pateat per quã
hoſtes recipiantur in urb em. Ita parum profuerit iuueni, ſi
à cæteris uoluptatibus ſeſe abſtineat, dum ab unaquaq; in
profundum uiciorum præceps agatur. Ex Plutarcho de au
diendis poematis.
Quomodo in uiribus pampini & palmites eſſe ſolent
in cauſa, cur botri iubinde occulantur, obumbratiq; lateãt:
ita in dictione poetica, propter cixcũfuſas undiq; fabulas,
multa non animaduertuntur à iuuentute, alioqui futura uel
utiliffſima. Indidem.
Tanquam ille qui gallos infeliciter pinxerat, puero

mandauit, ut ueros gallos ꝗ longiſſime àtabula abigeret:

ſic adulator nihil æque timet, atq; ueri cuiuſpiã amici ac-
ceſſum. Ex eodem de dignoſcendo adulatore & amico.
Cicero Familia rũ epiſtolam lib. quinto:In ludis Gym-
nicis, inquit, mos erat præcones quoq; ipſos corona ante lu
dorum miſtionem donari, uerum hi, cum cæteris coronas
impoſuiſſent uictoribus, eorumq; nomina magna uoce pro-
nunc iaſſent, ſibi ramen alium adhibebant præconẽ, ne ſua
uoce ipſi ſe uictores eſſe pronunciarent, Hoc modo & nos,
aliom quidem uirtutes pleno ore lIaudabimus, noſtras eo
uſq; in occulto ſinemus, dum alius quiſquã exiſtat, qui eas

. . . . ZS
ab interitu uindicet, poſterisq; commendet.

Idem poſt reditũ ab exilio: Sed tanquã bona ualetudo
iucundior eſt eis, qui e graui morbo recreati ſunt, quàm
qui nunquam ægroto corpore fuerunt: ſic patria, cætera
. M 2 for-

180 RODOLPHI AGRIC.
fortunæ bona, deſiderata magis, quâm quotidie perc epta
delectant.
Diſſimile eſt apud eundem Philippica tertia: Certus
autem dies, non ut ſacrinicij, ſic conſilij expectari ſoler.
Verùm hæc quis non malit petere ex Eraſmo? Illud nõ
indignum fortaſtis obſeruatione, in quibuſdam compara-
tis difficulter admodum aſſignari poſie aliq uid utri q; com
mune, & in ſimilibus interim facillime. Compa ratio eſt illa
apud Salluſtium: Maiores ueſtri parandi iuris, & conſtitu-
endæ maieſtatis gratia, per ſeceſt ionem armati bis Auenti-
num montẽ occupauere: uos pro libertate, quã ahb illis ac
cepiſtis, nonne ſumma ope nitemini? atq; eo uehementius;
quod maius dedecus eſt, parta amittere, quàùm omnino nõ
parauiſſe. Similitudo apud Quintilia nũ: Quomodo uulnus
infligi citius poteſt, qu àm ſanari: ita reum facilius accuſare
eſt, qu àm de fendere. Et apud Ciceronem in Antonium: Vt
Helena Troianis, ſic iſte Reipublicæ cauſa peſtis atq; exi-
tij fuit. Hic ſi quis unum aliquid commune quærat, nonne
in exemplo Quintiliani commune fuerit utriſq;, lacilius eſ-
ſe lædere, quàm mederi? & in Ciceronis, utrunq; exirij fu⸗
iſſe cauſam ijs, quibuſcum degeret? Contra in comparatio-
ne illa Salluſtiana non ita facile. Sed de his pro ſuo quiſque
arbitratu, ut uolet, ſtatu at. Ego dic ere hoc auſim, in qui buſ
dam nihil intereſie inter ſimilitudinem & comparationem,
niii tractandi rationem diuerſam & diuerſum genus elocu
tionis. Comparatio eſt, quam modò ex Salluſtio adduxi-
mus. Tractetur paulò aliter, & ſimilitudo erit, nẽpe ad hunc
modum: Sane quemadmodum maiores ueſtri, Quirites, pa
randi iuris & conſtituendie maieſtatis gratia, per ſeceſtio-
nem armati bis Auentinum montem occupauere: ſic uos eti
am pro libertate quam ab illis accepiſtis', ſum ma ope niti
debetis. Diſſimilitudo eſt apud Liuium ſecundi belli Puni-
ci libro octauo: Quam compar (inquit Fabius Maximus ad
cipionem) conſilium tuum pare ntis tui conſilio ſit, reputa,
Ille Conſul profectus in Hiſpaniam, ut Annihali ab Alpi-
bus deſcendenti occurreret, in Italiam de prouincia redijt:
tu, cum Anibal in Italia ſit, relinquere Italiam paras, nõ ꝗa
reipublic æ id utile, ſed quia tibi id amplũ & glorioſum cen
ſes eſſte. Quid porro negotij fuerit, hinc efficere comparatio
nem, ſi muratis paucis hunc in modum hæc efferantur?
QuidęepParer tuus Conſul profectus in Hiſpaniam, ut Anni-
bali ab Alpibus deſcendenti occurreret, in Italiam de pro-
uincia redijt: & tu, cum ſit Annibal in Italia, illã relinquas?
Hæxc ideo adęcripſi, ut diligẽter expẽ dat lector, ecquid ſem
bes

iwt

4 DE INVENT. LIBER I. 182

eetee per ea ratione diſtent ſimilia à comparatis, qua diſtare ea

. ait Rodolphus.
17 Cert
M D E O P P O § 1 T I §. e . 5 2 Z
unper⸗ Caput XXVI. .
con

ei O N&ebet cuiquam mirum uideri, ſi repa-
len gnantia (ci ſuperius non putauerimus ex Bo
hil ℳ 1 ⸗2 . . „ 5„ 22
tEthij uel Ciceronis potius ſentẽtia inter locos ponen

da) nunc ipſi uelut obliti notri, inter locos numere-
MI . . .
un mis. Equidem non id tunc egi, ut docerem repugnan

tieoa locum non e ſe: ſed ostendere uolui, in eam condi-

NH
z⸗ tionẽ qua Boëthio uiſum eſt, ut eſſet repugnans, quic
g quid contrarium eſſet conſequẽtis, non poſſe hoc bo- .
.(cto certum eis, & ſeiunctum ab alijs locum attribui.
inp, Repugnantiam autem in præſentia definimus, ut ſit

rerum per ſe dißidẽs habitudo, qua fit, ut alterum di
. ci id eſſe quòd a terum, non poßit. Quod autem (per
E ſe)addidimus definitioni, id eò pertinet, ut oflenda-
mus, nõ quicquid de altero negatur, repugnans eſſe.
Nec enim etſi dico Ciceronem nõ eſſe inſuntem, ideo

“uinmfantem eße repugnans eſt Ciceroni: nec ſi dico Cato
2 nem no auarum fuiſſe, repugnat idcirco auarum eſſe
Ul 4. 2 . * „
vCoatoni. Non enim per ſe ista, hoc eſt, Cicero quate-
D

mnus Cicero eſt, & Cato quatenus Cato ett, tales ne⸗
7 4 * * 4 4
n gantur e ſe:ſed quia Cicero eloquẽs eſt, cui repugnat

eſe e infantem »& Cato uir bonus, cui repugnat item D
auarum eſſe. At homo & irrationale repugnãt, quo-
, M 35 ni⸗ —

1822 RODOLPHI AGRIC.
niam rationale ꝙ; repugnat irrationali, in ſub tantia
eſt hominis: ergo homo per ſe, hoc e&t, per ſubſtantiã

ſuam, ab irrationali dißidet. Sic homo & uirtus re-

pugnant, quoniam homo per ſe exiſtentium generis
eſt, uirtus uerõ inbærenti. Neq; enim dici poteſt ho
mo eſt uirtus. Adeoq́; longe magis repugnant, quan-
tum ad ſe, id eſt: ad ſubſtantiam ſuam, homo & uir-
tus, ꝗᷓ homo & irrationale. I ſta enim in proximo &
ſub eodem genere poſita diſtant. Vtrunq; enim intra
animalis eſt eglexum. At illa toto rer i ordine, hoc
est, prædicamẽtis ſunt diducta. Quèôd alit uulgo di
cimus, non repugnare homini uirtutẽ aut uicium, id
in eam ſententi dicitur, non ut alterũ dici bo⸗ Fit id
eße ꝙ alteri: ſed quia nihil obſtet, quo minus ine ſe
alterũ alteri poſßtit. Repugnant aut, aut unum uni,
aut uni plura. Illa oppoſita, hæc differentia uoca-
mus. Et quæ nos oppoſita, Cicero contraria dixit.
Boëthius cömolius oppoſita putauit dici, quoniã ea
gquæ 10. avle Græci uocant, aptius contraria di-

cerentur, quæ Cicero quidẽ dixit aduerſa. Vtcunq;

uocẽtur, haud multi intererit: nos Boéthium, quãdo
uſus magis hunc in moremtriuit ea noĩa, ſequamur.
Oppoſita ſunt, quæ repugnant unle uni ſic, ut neq;
alterum de altero, neq; ambo de tertio dici poßint. Ed
Ariſtoteles ijs fermé uerbis diuidit: a lterum inquit,

Alteri opponi dicitur Auaruc ieilerel nt qucæ ſunt

4d ali⸗

DE INVENT. LIBER I. 185
ad aliquid, uel ut cõtraria, uel ut priuatio & habitio,
uel ut affirmatio & negatio. Vt ad aliquid opponun-
tur, ſicut duplum dimidio. vt contraria, ſicut malum
bono. Vt ſecundu priuationem & habitionem, ſicut
cæcitas & uiſus. Vt affirmatio & negatio, ſicut ſe-
det, nõ ſedet. Vtq; paucis dicamus, omnia aut relata
ſunt, aut contraria, aut priuata, aut contradicentia.
Ad aliquidñ(quæ & relata dicitur) ſunt ea, quæ ſe-
cundi hoc ipſum ꝙ ſunt, aliarum dicuntur: vt ſer-
uus, domini dicitur ſeruus: & dominus, ſerui domi-
nua: ſic pater, filij pater dicitur:&& filius, patris fili-
us: & toti dicitur partis totũ: & partes, totius eſe
partes dicũtur. Poteſt aut dubitatione digniũ uideri,.
ci tanti unum uni dixerimus opponi: quomodo id
cõſtare poſiit in relatis, cum unius domini multos ui-

deamus ſeruos, unius patris multos filioseſße. Certi

est enim, hunc patrem & hos filios relata eſſe, ſimi-
liter hunc domini: & hos ſeruos. Sunt qui credãt fi
lios referri ad patrem, & ſeruos ad domini, multos
ad unum, nõ quatenus multi ſunt, uel hi ſinguli, ſed
quatenus cõmunis ratio eſt unaq; in oĩbus & filior?
& ſeruoruũ, quẽadmodum in iſtis, patris & domini.

Scotus oĩm qui philoſophiã tractauerut, diſputator

multorũ conſenſu accerrimus, uoluit, in patre ꝗ mul
tos haberet filios, multa proinde nola, reſpectusq́;
eſſe patris: quemadmodum ſi iuriſperiti patri ſuem

M 4

154 RODOLPHI ACRIC.
in quenq; filium deſcriberent patriam potestaten,
domino in quenque ſeruum, proprium, deſcretumq;
ius mancipij. Sed reconditiora ſunt hæc, neque no-
ſtræ (quod aiunt)farraginis: ergo reliqua proſequa-
mur. Contraria ſunt oppoſita, quorum utrunque po-
test ſimul exiſtere, & alterum ſine altero eße: Vt ca
lidum & frigidum contraria ſunt, exiſtuntq; utraq;
ſimul. Quod quidem in contradictione fieri non po-
teſt, nec in priuatione: quorum ſi eſt alterum, non po
teſt alterum eſſe. In relatis uerò non potest alterum
ſine altero e ſe, non enim potet eſſe dominus, ut non
ſit ſeruus, nec è diuerſo ſeruus, ut non ſit dominus.

At calidumnihil repugnaret eße, ut non eſſet frigi-

dum: nec nigrum, ut non eſet album. Priuatio,
eſt defectus alicuius, in eo, quod id natum eſt habere:
Vt cæcitas eſt defectus uiſus, non in quouis, nec enins

lapis cæcus dicitur, ſed in eo quòd natum eſt uidere-.

sSic mutumeße, non cuiuſq; est, ſed eius, quod na-
tum eſt loqui:& demens, eius quod ſapere: & mor-
tuum, eius quod uiuum eſſe poſſet. Contradicentia
ſunt, quorum negatur uno id ipſum, quod eſt altero
affirmatum, Vt ſedere non ſedere: currere non cur-
rere. Quod dicimus autem non negari uno idipſum,
quòd eſt affirmatum altero, hoc eò pertinet: nam ſi
dlicas hominem aliquem currere, & aliquem homi-
nem non currere, non contradicunt iſta: poteſt enim

que de nulla.

DE INVENT. LIBER I. 185
utrunq;; eſſe uerum:nam poteſt aliquis homo curre-
re, ut Cicero: & ſimul aliquis non currere, ut Cato:
uerùm non negatur uno, quod erat aff irmatum alte-
ro. Quare ut contradicant, neceſſe est idipſum ne-
ges quod affirmaſti: ut quoniam dixiſti aliquem ho-
minem currere, aliquem, hoc eſt, nullum dicas cur-
rere. Estq; ea berpetua & immota contradicentium
lex, ut de omni re neceſſe ſit uerè alterum dici, utra⸗

I caput 26.

Cum ſuperius non putauerimus.) Libri huius cap. z0.
ad finem. Sed oſtendere uolui, in eam conditionem, quo
in modo Boethio uiſum eſt, & cæt.) Aliam eſſe ſententiam
Boethij, quàm refert Rodolphus, ſupra oſtenfum eſt. Non
enim ait uir ille, repugnans eſſe, quicquid contrarium eſſet
conſequentis, ſed quod eſſet conſequens contrarij. Sed de
hoc prius. Adeoq; longe magis repugnat.) Maior, inquit,
pugnantia eſt inter hominem & uirtutem, quã inter homi-
nem & irrationale, propterea quòd homo & rationale ſub
eodem genere, nempe animali, continentur: homo autem &
uirtus, diſereta diuerſaq́; genere ſunt: ſiquidem homo ſub-
ſtantia eſt, uirtus qualitas. Quuod autem uulgò dicimus.)
Vulgòô, inquit, dic imus homini nõ repugnare uirtutem, non
hoc intellectu, quaſi homo id eſſe poſſit quod uirtus, ſed ꝙ
uirtus homini poſſit ineſſe. Iã aliud eſt, poſſe homini ineſſe:

Aliiud, poſie eſſe hominem. Et quæ nos oppoſita, Cicero

contraria dixit.) Cicero in Topicis ita diuidit contraria,
ut partim aduerſa, partim priuantia, partim collata cũ ali-
quo, partim denique negantia dicantur. Boethius quarto
Commẽtariorum libro, quos ſcripſit in Topica Ciceronis:
Sed M. Tullius, inquit, non tam proprijs nominibus, quàam
notioribus utitur. Ait enim, contrariorum alia eſſe, quæ ad-
uerſa uocentur, alia, quæ priuãtia, alia, quæ in comparatiõe
ſint, alia, quæ aientia & negantia nuncupentur. Sed quæ cõ
traria nominat, oppoſita uerius dicerentur: quæ aduerfa di
euntur, contrariorum melius ſuſciperent nomẽ: quæ in cot
⸗ . N 5 lati⸗

186 RODOLPHI AGRIC.

latione nominat, ea relatiua, uel ad aliq uid certius uoca=
rentur. Sed utatur nomini bus ut uoler, dum res ipſæ ceria
. proprietatis ſuæ ratione ſignẽtur. Oppoſita ſunt, quæ re- i
pugnãt, unum uni.) Quomodo unum uni. cum ex ſententia 7
Ariſtotelis, malo, non tãtum honum, ſed & aliud malum cõ

trarium ſit, cum uni timiditati non modo repuguet fortitu .
do, ſed & temeritas? Quanquã Ariſtoteles hac parte ſatis
eſt uarius, ut qui in libris de cœlo, unum uni aiat eſſſe cõtra ſei
rium: in categorijs, uni interim plura. Diuus Thomas Aqui ta V
nas, in ijs Cõmentarijs quos ſcripſit in libros de cœlo, hũc nn
nodum hiſce uerbis diſſoluit: Eidem, inquit, ſecundum idẽz 6,,
eſt unum tãtum contrarium, nihil tamen prohibet, quin uni laer.
ſec undum diuerſa ſint plura contr aria, ſicut ſi ſit idem ſub⸗ iit
iectum dulce & album, contraria ei uidentur nigrum & a- ſtere
marum. Sic igitur illiberalitati contrariatur uirtus liberali Ml
tęatis, ſicut ordinatum inord inato: prodi galitas autem, ſicut kenn
ſuperabundãtia de fectui. Hactenus recenſuimus u erba illi- Dttu⸗
us. A Boethio oppoſita finiuntur hoc modo: Oppoſſita ſunt hor⸗
quæ in eodem, ſecundum idem, in eodem tempore, circa hol
. unam eandemque rem, ſimul eſſe non poſſunt. Ea Ariſtote i
TJes is ferme uerbis. (Græαa, ſi ꝗs forte requirat, ſic habẽt: Qde
Al τ1³⁰ d Tapop 1Teßi⸗ av méοατιπαοοπ1πποαα ſo
71, 1& 7& *νιτπ. οοιπαρααοσααNπσααπRαπα 1
. ls. Pot eſt aũt dabitatione dignum uideri) Non uideo equi- in
dem quid ſit cur obiectio hæc magnopere moueat aliquẽ. gi
Na cum dicitur, unum uni opponi,; id de ſpeciali, non de nu te
merali unitate acciptendum eſt. Ergo ur quis cẽtum habeat e
Hlios, tamen quatenus pater eſt, uni tantum (de ſpeciei uni-
tate loquor) opponitur, nempe filio, ſiquidẽ omnes illi ſpe-

cie idem ſunt, & in communi filij ratione conueniunt. Secus
. fuerit, ſi dicas patrem ea ratione qua pater dicitur, referri 6
AàAd fillium & uxorem, hic enim unum opponeretur duobus
ſpecie diuerſis. Quemadmodum & luriſperiti, patri ſuã
in quenq; filium deſcriberent patriã poteſtatem, & domini .
in quenq; ſeruum proprium diſcretumc; ius mancipij.) De

his lege inſtitutionum Imperalium libro primo, capite de ti
his qui ſui uel alieni iuris ſunt. Et ff. eodem titulo. Item C. 4
de patria poteſtate. Atque fuit ſane olim patri in liberos .
. 7 1 . .
uitæ necisq; poteſtas, cui deinde poteſtati adeo derogatum .
eſt, ut ne libertatem quidem, nedum uitam liberis aufere †
tri liceret. L. Libertati, C. de patri lp
Patfi liceret. L. Libertati, C. de patria poteſtate. Quocirca ſu

pra etiam monuimus, cautius accipiendum eſſe id quod
it Rodolphus, patrem adoptiuum, uitæ necis q; poteſta- M

tem

DE INVENT. LIBER I. 187

nben eem in eum quem adoptarit, accipere. De dominorum po-
ſecen teſtate in ſeruos, Caij Iureconſulti uerba ſic habent: Igitur
glae in pote ſate ſunt ſerui dominorum, quæ quidem poteſtas
Nteni Iuris gentium eſt. Nã apud omnes pereque gentes animo
lund aduertere poſſumus, dominis in ſeruos uitæ necisq; pote-
nm ſtatem fuiſſe, & quodcunq; per ſeruum acquiritur, id domi
elhdi no acquiritur. Sed hoc tempore nullis hominibùs: qui ſub
cen Imperio Romano ſunt, licet ſupra modum, & ſine cauſa le
Aaul gibus cognita, in ſeruos ſuos ſæuire &cæt. L prima. ff. eo
Anͦc quem diximus titulo. Neque noſtræ, quod aiunt, farra
nilé ginis.) Materiæ, propoliti, inſtituti. Contraria ſunt.)
Iuni Contraria, inquit, ſunt repugnantia ea, quę in diuerſis ſub-
b⸗ iectis uno eode mq; tempore ineſſe poſſunt, & alte rum ſub-
a⸗ ſiſtere in rerum natura poteſt, etiamſi non ſit reliquum. „

Diſtant ergo contraria à relatiuis, quod ea eodem tempo-
re, aut eſſe ambo, aut non eſſe neceſſum eſt. Diſtant etiam à
priuantibus & contradicentibus, quòd contraria eodẽ tem
pore eſſe in diuerſis poſſunt, contradicentia & priuantia n6
poſſunt. Nam in eodem ea ſubiecto ſimul ineſſe nequire, .
id planum eſt, at cum diuerſis ſubiectis accommodantur, iã .
deſinunt eſſe cont radicentia & priuantia. Neq; enim philo
ſophari & non philoſophari contradicunt, ſi ad Platonem
unum, alterum ad Demoſthenem referatur. Et cæcitas llla
Democ riti, non fuit priuatio uiſus in Lynceo. Secus ſiabet
in coôntrarijs. Nam ea nomen retinent ſuum, etiam cum in/
diuerſis reperiuntur ſubiectis. Vt dulcor & amaror, etſi al-
teruin in melle, alterum in felle ſit, dicuntur nihilominus
eſſe contraria. At enim quo, inquies, pacto ait contraria alte SS
rum ſine altero eſſe poſle. cum Ariſtoteles ſecundo libro de
cœlo confirmet, terram non poſſe eſſe ſine igni, eo quod ne
ceſſarium lit, contrariorum aut utrunq; eſſie aut neutrum?
Sane quæ Ariſtoteles ec in loco dicit, ea in ſolis elementis
1us locum habere, uel hinc liquet, q uòd idem ait in categorijs,
poſſe alterum ex contrarijs eſſe, ut non ſit reliquum. Et ꝗgd
uetat ſanitatem ſine ægritudine eſſe? quid ſine nigre al-
bum? quid fortitudinem ſine timiditate? Cicero in Rhe-
toricis contrarium finit hoc modo;: Contrarium eſt, quod
poſitum in genere diuerſo, ab eo cui contrarium eſſe dici-
tur, plurimum diſtat: ut frigus calori, uitæ mors. Hodie uul

Url

„ us ea ſic finit: Contraria ſunt, quæ ſub eodem genere po-
üita plurimum à² ſe inuicem diſtant, & eidem ſubiecto quod
4 modo eorum ſit capax, uiciſſim inſunt, à quo ſe mutuo ex⸗
61 dellunt, uiſi alterum eorum inſit à natura.

* —2

188 KODOLPHI AGRICD
DE DIFFERENTIBVS.
Caput XXVII.

