N — . entia

I14 RODOLPHI AGRICAZ

entia redegit.) An Cicero de ſola loquatur cauſa efficiente,

niderit Rodolphus. Boethius certe in cõmentarijs ijs, quos
ſcripſit in Ciceronis Topica, ſecus doc et. Verba cius ſi quis
requirat, ſie habent: At uerò M. Tullius principalem cauſa-
xum diuiſionem facit in ea, quæ efficiunt aliquid, & in ea ſi
ne quibus eſffici nequeat. Vt id quod efficit, ad eam cauſana
conferatur, in qua motus principium cõſtitutum eſt. Id uerò
ſine quo non fit aliquid, tum ad intellectum materię trans fe
ratur, uel eorum quæ adiuncta materiæ efficientis adiuuant
facultatem: tum ad reliquas cauſas ducatur, ut paulo poſte
rius apparebit. Hæc ille. QCuanquam quid ego autorem lau
do Boethium, cum ipſius uerba Ciceronis facile idem decka
rent? Aes certe mareria eſt ſtatuæ, & ſapientia non tam effi-
ciens quam forma eſt ſapientis: quibus exemplis uſus eſt
Cicero. Quæ huc aſicribenda putaui, non ut incuriæ arguerẽ
Rodolphum, ſed ut diſpiciat inquiratq; diligens lector, ecꝗd
aliud ſibi is uelit, qu àm uerba eius prima (ut aiunt) fronte
præ ſe ferunt. Sie forma & ſinis.) Ariſtoteles 2. lib. Phyſi-
corum ait, formã & finem poſſe idem eſſe numero, cauſam
effectricẽ, ſpecie eandem cum his eſſe poſſe, numero non poſ
ſe. Itaq; quod ſubiungit Rodolphus, cauſam efficientem &
formam non poſſe eſſe idem, de numeri nimirum identitate
accipi endum eſt, non de ſpecieci. Cuiuslibet euẽtus in ſuo
genere unam eſſe cauſam.) Qui tantùm unam? An nõ plures
interim cauſæ ad unum aliquid efficiendũ concurrunt? Con
currũt quidem, ſi de quibuslibet cauſis loquaris: At Rodol-
phus de ſola loquitur cauſa proxima, & de eodem genere
cauſarũ. Contra quoq; cauſæ unius unus eſt per ſe & pro
ximus euẽtus.) Recte illud, per ſe & proximus. Alioqui cau
ſæ unius plura nonnunquã eſſe euenta quid uetet?Ignis pro
xime ac per ſe cauſa coloris eſt. Quod autem hinc in luto ſe-
quitur induratio, in cera mollities, hæ uelut acceſſtones quę
dam ſunt primi illius euentus, & effecta (ut ita dixerim) ſe-
cundaria. Quod prædiximus autem.) Dilutio eſt obiectio
nis, quæ oriri poſſit ex ijs, quæ dicta ſunt capite proximo.
Quzando multis in rebus non tam refert quid facias.) Ta
le quiddam & Quintilianus habet lib. 12. cum oſtendit, à ui-
ro etiam hono, non vonã interim cauſam poſſe defendi. Me
minit eiuſdem rei idem autor libro tertio, & item quinto.

D E LOCO
Caput XVII.

*

Appli

60
Ee
i⸗
Gin
en
o
lide
nih
reh⸗
luit
ſen
o
wohe
(tin
p
hen
ſbia
ſmil
More⸗
in
iu⸗

.

Leffeing
jsin
tinslg
lemcan-
Ennet
ncauhn
etleuen
gigtrant
Galiunan
nunpeke
Uurealuu
Hindtch
ununck⸗
minli
iumurp⸗
Erſane
iuünt
lutk
eNnoung

i

PDE INVENT. LIB. I. ni
Pplicita placuit uocare, quæ addita rei ex-
Ltrinſecus, non ſunt quidem cauſa eius, præ
bent tamẽ illi denominationem. Ea ſunt, locus, tem
pus, & ea quæ dicimus cõnexa, tria uidelicet? pri
mis rerum generibus, id est prædicamentis, illa fe
re, quæ ubi, quando, & habere dicuntur. Et Cicero
quidem adiunctorum nomine iſta complectitur: nos
adiuncta credimus illa eſſe, quæ inferius dicemus
contingentia: quæ quantum ab his diſtent, ſuo
loco cum explicabuntur, nobis haud erit difficile
uidere. Equidẽ inueniendorũ locorum hãc unã
mihi perſuadeo fuiſſe cauſam, ut quæcunq; uel in
rebus ſunt, uel attingunt ipſas, uel quæ undecunq;
accita ad ipſas, aliqua parte ad faciendam de illis
fidem proſint: ea in certum concluſumq;; redigere-
mus ordinem, pro cuiusq́; qualitate, quam habent,
propoſitæ rei comparata. Sic enim facilime poſſe
animum certa & non fallente uia, quæcunq; de re

quudq́; dicenda ſint, eruere: ſi quum minimo errore

perplexa, & ſuæ quæq́; reddita naturæ intuenda

ſvbi darẽtur. Placuit ergo mihi, quàm exactißime,

ſimul & quàm aptißime poſſem, cuncta diſtin-
guere:quæ fuit etiam cauſa mihi addẽdi noua ple-

risq; noĩa, ne ſi in eadem ſubinde reuoluerer, aut

aliqua manerent non noĩ ata, aut diligentiæ ratio,
quam in ſecernendis ſumpſeram rebus, ea conſun
H 2 den

u RODOLPHI AGRIC.
dendis rurſus nominibus uel omittendis, mihi peri-

ret. Itaq; iſta & applicita uocauimus, & ab adiun

ctorum uel genere diduximus, uel exemimus acer
uo. Cum pateant enim latißime, & per omnem ſe-

re rerum eant naturam:nec, ut Cicero ſenſit, ad ſo-
lum pertinent Oratorem iſta, ſed multum philoſo

phis etiam, cum qui naturas rerum ſcrutãtur, tum
uel maxime qui mores hominum formant, quod;
conſequitur, & medentibus, & reſpondentibus de
iure, locus tempus, & reliqua connexa tractantur:

non est ergo uiſum mihi, cum ſint iſta genere didu

cta, nomine confundere: & mueniendi copiã quam

rerum nobis amplitudo oſtendit, tradendo anguſti-

us, ad mopiam redigere. Pendent itaque totæ
quæ ſtiones, pleræq; ex loco, pleræq; ex tempore:
ut an reddat Arethuſa fons Alphæi amnẽ, ex Eli-
de ſubter maria tranſmiſſum:tota ferè ex loco ſpe

ctatur quæ ſtio. Sic etiã, Nilus oriatur ne ex mon-
tibus Aethiopiæ, quod Ariſtoteles negat, Ptolemeæ
iiss ait: an, ut luba autor fuit, circa Atlantem habe
at fontes. Iam temporis propemodũ uidetur eſſe,
poßint ne diuturnitate ſiccari maria, & ſicca rur

ſus obrui aquis An ad ultimum habitantibus ori-
entem Indis, ſol in exortu cõtinuò ſupra uerticem
ſit poſitus, ut Herodotus credidit. An ſint populi,
quibus perpetua dimidio anno nox, dimidio ſit di-

es⸗

Ggn/
gehtt
i
be G
uſe
ri
lct!
eſen
el
Ali
nn

c.

=
= —

SSS
—— ——
—

—
= =
= =S=—
==

==
S=
==

,S=
= =
==

=
=

DE INVENT. LIE. I. II7
es. Et de connexis tanto plura poſſunt quæri, quan
to per plura ſparguntur, quàm locus & tempus.
Quis dubitet ergo, cum uideat extra rhetoris fi-

nes quæri de iſtis, quin poßint etiã ex eis argumen

ta deduci?s Locum autem in præſentia non ue-
lim tam ſcrupuloſe accipi, quàùm ab Ariſtotele acu
tißime quidem, ſed aſtrict ius quàm noſtro inſtituto
conueniat, definitus est. Ile enim dixit locum eſſe
extremum illud circumfuſi unicuique rei a&ris,
uel aquæ, uel quocunq; alio continetur. quod quan
tum ad loci rationem pertinet, ſit immobile. Quod
eſſe quidem reuera proprium cuiuſq; rei lociũ non
est negãdum:ſed nos de loco loquimur, quemadmo
dum Vergilius, qui ait: Eſt locus, Heſperiam Graij
cognomine dicunt.Et: Deuenere locos, ubi nunc in
gentia cernes Mœnia. Et ſicut uulgo quærentibus
quo in loco quis ſit, reſpondemus, in foro, & in ur-
be, & ruri eſſe. Sane multa ſunt locorum diſcrimi
na:ſed ea in capita quædam colligamus, quò facili
us queant perſpici. Locorum igitur diſcretio, uel
ex ipſis quatenus loci ſunt ſumitur, uel ex ijs quæ
circa ipſum ſunt ducitur. Et eorum quædam natu
ræ ſunt, alia hominum opere uel opinione acceſſe
runt. In locis ipſis differentia eſt, qua rem uel hic
uel ibi eſſe dicimus: & qua alium locum diſtantem,
alium uicinum: & alium amplum, aliũ anguſtum:
H 3 alium

nunOZLS RODOLPHI AGRIC.
alium ſublimem, alium humilem uocamus. Ex eis
eis quæ accedunt loco à natura, ſunt, maritimus ne
an terreſtris, an aërius ſit: aquoſus an inaquoſus,
O planus an montoſus, & aſper an mollis, & oc-
cultus an conſpicuus, lucidus an obſcurus: aduſtus
ſole, an frigore rigens, an inter utrunq; tempera-
tus: peſtilẽs an ſaluber, ſterilis an fœcundus. Ab ho
minibus, alius celeber, alius deſertus dicitur, ſa-
cerq́; & prohanus, publicus & priuatus, cultus &
neglect us, pudendus & honeſtus. Iam urbs, rus, do-
mus, forum, templum, uicus, pro locis ſunt. Iam pro
uinciæ: ut in Italia quem, in Germania, in Hiſpa-
nia eſſe dicimus. Iam ſingulæ urbes ut Romæ, Ca-
puæ, Tarenti eſſe. Sic in ciuitate, & in patria, &
peregre eſſe. Sed multa eſt adhuc (præter hæc quæ
recenſemus) diuer ſitas, & propemodum immenſa.
Per omnes enim argumentorum locos, & quidẽ uè
rie numeroſeq́;, poſſunt iſta diduci: ſed nobis oĩa
complecti, nec animus ext, nec est neceſſe. Satis fue

vit hac in re quærere uolentibus, hactenus aperuiſ

ſe uiam. Non enim in abſtruſo latet res, ſed in pro-
ximo poſita, niſi cõniuere uelimus, non potest nos
fugere. Huius loci eſt, quicquid in laude & uitupe
rio, de patria, de ciuitate in qua natus quis, educa-
tus, eruditus ect, ponitur. In conſilijs etiã perſæ pe
ualet. Hinc illa Macedonũ itzterrogatio: Ecꝗd Ro⸗

—

—
= ==
— —

=

—
—

—,K
——
—
—

——
=.
=2

nmoch
ſind
geſct
zuto
ſexa
zus!
venit
pra⸗

ial

labul
us,c⸗
Corun
.nrin
iciſte
ſechne
linic⸗
4ba
etvo⸗
Pean

2

DE INVENT. LIB. I. n9

mani uolare poſẽt? aut quo pacto Macedoniæ mõ

tes eſſent tranſituri. Hinc Annibalis in Italiã trãſ-
greßi exhortatio militi, ut acriter pugnarẽt, ꝗp-
pe ꝗ à tergo Alpibus, à latere duobus maribus clau
ſi, nulla ſperarent effugia: at cõtrà Romanis, timi
dis eſſe licere, qui in tuta fugam ſuam conferre poſ
ſent. Hinc Milonis inuidia, quòd P. Clodiũ in mo-
nument is maiorum ſuorum occiderit. Clodij quoq;
de uiolatis Bonæ deæ cæremonijs accuſati defen-

ſio, quòd eo tempore non Romæ, ſed Interamnæ

fuiſſet.
Scholia in caput 17.

Applicita placuit.) Mea quidem ſententia non paulo cõ
modior uidetur, hoc in loc o præſertim antiqua capitum di-
ſtinctio. Cæterlim quando ita in indice capitũ per Rodolphũ
deſcripto habet, nõ auſus ſum uel digitũ latum diſcedere ab
autographo. FEa ſunt locus, tempus, & ea quæ dicimus cò
nexa, tria uidelicet & c. Sit ne locus idem quod ubi, & tem-
pus idipſum, quod quãdo, nondũ ſatis inter dialeclicos con
uenit. Sane quæ cõnexa uocat Rodolphus, ea nõ eius modò
prædicamenti uidentur eſſe, quod habendi uoce intelligũt
dialectici: quin uel maxima eonm pars ex albo eſt rela tiuo⸗
Yum. Id quod facile oſtendũt exempla, quæ ponuntur cap. 20.
Et Cicero quidem.) Cic ero in Topicis adiunctorum uo⸗-
cabulo omnia ea compleciitur, quæ Rodolphus locum, tem
pus, connexa, & contingentia uocat. Equidem inuenien-
dJorum locone.) Poteram & ego, inquit, applicita ſimul cum
contingentibus uno adiunctorum nomine compledtimi cre-
didiſſem ſingula inuentu fore faciliora, ſi res natura ſua lon
ge diuerſiſſimas in diuerſos etiam locos digeſſiſſe m. Hæe
mihi canſa fuit, cur ſeiunxerim ea, quæ Cicero coniunxit.
Ab adiunctorum uel genere diduximus, uel exemimus
aceruo.) Si ſola contingentia adiunctorum nomine intelli-
gerentur, iam applicita ab illorum genere eſſent diducta.
kKh 4 At cufin

–

120 RODOLPHI AGRICL.
At cum utracq; tam applicita, inquam, quàâm cõtingentia, es
nomine complexus ſit Cicero, hinc eſt, uti non tam diducta
ab adiunctorum genere, quàm ex aceruo illorum exempta
ſint. Atq; hoc eſt quod dicit, ab adiunctorum uel genere di-
duximus, uel exemimus aceruo. Nec, ut ſenſit Cicero, ad
ſolum pertinent Oratorẽ iſta.) Cic ero in Topicis, non pror
ſus, ſed maxima ex parte, ad ſolũ pertinere Oratorem hunc
locum confirmat. Et quidem maxima adiunctorum pars de
numero eſt illorum, quæ ab Rodolpho dicuntur contingen
tia: cum quibus parum commercij eſſe philoſophis, atq; illo
etiam tempore fuiſſe Iureconſultis, id notius eit, quàm ut ul
lo argumento ſit oſtendendum. Sed quid dicimus? An nõ ea
quæ de præſumptionibus ac coniecturis tractant lureconſul

ti, ex numero ſunt cõtingentium? Sunt profecto. Sed quæſti-

ones illas coniecturales, in quibus non tam de iure quàâm
de facto quærit ur, qui id temporis de iure reſpondebant,
quo hæc ſcriplit Cicero, ad Oratorem magis quâm ad ſe per
tinere ar bitrabãtur. Quod ut poſſit intelligi planius, torum
Cice ronis hac de re Ilocum non pigebit aſſcribere. Is ſic ha-
bet: Ab adiunctis autem poſui equidem exemplũ paulo an-
te:multa ſc ilicet adiungi, quæ ſuſc ipienda eſſent, ſi ſtatui ſſe
mus, ex edicto prætoris ſecũdum eas ta bulas poſſeſſ ionem
dari, quas inſtituiſſet, cui teſtamenti factio nulla eſſet. Sed Ilo
cus hic magis ad coniecturales cauſas, quæ uer ſantur in iu-
dicijs, ualet: cum quæritur quid aut ſit, aut euenerit, aut futu
rum ſit, aut quid oĩno fieri poſſit.Ac loci quidem iplius for-
ma talis eſt. Admonet autem hic locus, ut quæratur quid an
te rem, quid cum re, quid poſt rem euenerit. Nihil hoc ad ius
ad Ciceronem inquibat Gallus noſter, ſi quis ad eum quita
le retulerat, ut de facto quæreretur &c. Pendent itaque.)
Oſtendit exemplis, non ad ſolum Oratorem, ſed ad alios
quoq; pertinere locum adiunctorum. An reddat Arethu-
12.) Plinius lib. 2. cap. 106. Quidam uerô, inquit, odio maris
ipſa ſubeunt uada, ſicut Arethuſa fons Syracuſanus, in quo
redduntur iacta in Alphæum, qui per Olympiam fluens Pe
ſopoueſiaco littori infunditur. Sic etiam, Nilus Oriatur-
ne.) Solinus de Nilo loquens: Originem, inquit, habet q mõ
te inferioris Mauritaniæ, qui Oceano propinquat. Hoc affir
mant Punici libri, hoc Iubam regem accepimus tradidiſſe.
Ideo protinus lacũ efficit quem Nilidem dicunt. Nilum aũt
iam inde eſſe coniectant, quod hoc ſtagnum herbas, piſces,
beluas nihilominus procreet, quã in Nilo uidemus. Et quæ
ſequuntur. Eadem fere Plinius lib.5. cap. 9. Et Seneca quoq;
nonnihil hac de re natura lium quæſtionum lib. 4, & ſecun-⸗
. 0

g„
*

“

Ptle
Gr)
u
be
bel
alle
N
Nin
ſyen
A
Phrit
rrio
nen
ai
Pind
leferr
hhus,
ſecq.
fudc
lua:
teſt.
eſt
ling
fi
dos.
broe
loco
15 C
Colp
que
mech
inten
Verg
ſent.)
ſerum
Subh
ſodt
Nemin
led
anet
ſennt
kiang
al!

DE INVENT. LIB. J. 12

rnizt do hiſtoriarum libro Herodotus. Poſſent ne diuturnitate
ti maria.) Hanc quæſtionem excutit Ariſtoteles 73 % 90 56%

en Noymp lib.2. An ad ultimum habitantibus Orientem In -
imnd dis.) De his Indis ita Herodotus lib. 3. Eſt autem illis homlii
“ nibus ſol ardentiſſimus matutino, nõ, quemadmodum alijss
min meridie: eo uſq; efferueſcens, dum tempus eſt à foro diſce-
uin dendi, per quod tempus multo magis urit, quam meridia- ⸗
e nus in Græ-ia. An ſint populi.) Id quid am dixere fieri in
ud⸗ Thyle inſula, alij in Nemo. Vide Plinium lib. 2. cap.77. Eo
cuM entian imtam loſe a cclpi, ꝗ̊
ei ab Ariſtotele.) Ariſtoteles 75 Ouoiu ib.4. poſt longam
Guund ſputationem de loco, &εν Oa0, 7 7 S vtpi οτ Wiß ez ant 5

Gket vTop ον 7 87 14515 ⅝ 7 5 O. Quzæriſalet quomado di
nd cac Ariſtoleles locum- eſſe immobilem, cum ſit accidens, ac
ipin proinde neceſſario moueatur moto ſubiecto. Longum ſit hic

kiuite referre ſent entias omnium. Mihi placet id quad ait Rodol-
hiumt phus, locum immobilem dici, non abſolute ac omni modo, —„
e ſed quod attinet ad rationẽ loci. Poteſt enim extremum il- ſ
mite Iud corporis ambientis referriad duo. Primum ad corpus il .
R lIud ambiẽs, in quo eſt: atq; hac ratione moueri quidem po .
pit. teſt: cæterum loci nomen ei non competit: neꝙ; enim locus
h eſt corporis illius. Deinde ad corpus illud quod ambitur ae
etſum cingitur, cui collatum dicitur locus, & immobilis manet.
nin Eſt locus, Heſperiam Graij.) Verba Ilionei ſunt I. Aenei- *
enpe dos. Deuenere locos.) Verba Veneris ſunt ad Aeneam li-
rme bpro eodem. Sane multa ſunt locorum diſcrimina.) De hae R
— locorum diuerſitate multa in Partitionibus Cicero:& Fabi
lo us Quintilianus libro Inſtitutionum 5. ea dem fere, quæ Ro
6 dolphus. Aduſtus ſole an frigore rigens.) Alludit ad quin
B a, que illas terræ zonas, quarum duæ extreniæ frigore rigẽt,
media ſole torretur ac quaſi aduritur, temperatæ ſunt duæ
interiacẽtes. Lege Macrobij lib. 2. in ſomnium Scipionis, &ε
e, Vergilij primum Georgicon. Ecquid Romani uolare poſ-
. ſent.) Duo bella Romani geſſerunt aduerſus Macedones, al
terum, quo T. Quintius uicit Philippum: alterum, quo Per-
r ſen Philippi filium Paulus Aemilius. Quando autem, aut 2
ir quo dicta ſint uerba, quæ affert Rodolphus, nondum legiſſe

e memini. Apparet in concilio quopiam dicta fuiſſe, ubi cum
4 S . 2 . . 4
Macedones de bello à Romanis impendente deliberarent,

ndbt
1, tum neſcio quis, ut in ſpem illos erigeret, eiuſmodi dictauit
ne eſſe naturam locorum, ut Romami in Mace doniam perueni
ug re non poſſent. Hinc Annibalis in Italiam tranſgreſſi.) Au .
enn tor eſt Titus Liuius de ſecundo bello Punico lib, I. Hinc
“ H 5 Milo-

IZ RODOLPHI AGRIC.

Milonis inuidia.) Clodianos illud egiſſe, ut Miloni confla⸗
rent inuidiam, propterea quòd Clodium in monumẽtis ma
ſorum ſuorum occidiſſet, facile oſtendit iſta Ciceronis pro
Milone oratio. Ita enim ſcribit: An eo mors atrocior erit P.
Clodij, quòd is in monumentis maiorum ſuorum ſit interfe
ctus? hoc enim ſæpe ab iſtis dicitur, perinde quaſi Appius il-
le Cæcus uiam munierit, non qua populus uteretur, ſed ubi
impune ſui poſteri latrocinarentur. Clodij quoq; de ui-
olatis Bonæ deæ cæremonijs.) Sole bant apud Romanos ſta
to tempore in domo alter ius cõſulis, Bonæ deæ arcana quxæ
dam fieri ſacra à fœminis, uiris inacceſſa. Eis ſacris cum P.
Clodius captus amore Pompeiæ uxoris C. Cæſaris inter ſu

iſſet, ac ꝓinde uiolatæ religionis reus eſſet, corruptos quof

dam teſtes produxit, qui iura ti dicerent, eum tem pore illo,
quo cęremoniæ eius deæ uiolatæ dicerentur, nõ Romæ, ſed
Interamnæ fuiſſe. Menti onem facit eius rei Plutarchus in ui
ta Ciceronis. Et Cicero ipſe in oratione Myloniana: Legite,
inquit, teſtimonia teſtium ueſtrorum, Dixit C. Caſſ inius, co
gnomento Schola, Interamnis familiaris meus, & idem co
mes P. Clodij, cuius iampridem teſtimonio Clodius eadem
hora Interamnæ fu erat & Romæ, P. Clodium illo die in Al-
bano manſurum fuiſſe. Vide Aſconium in orationem ꝓ Mi-
lone. Erant autem ab uiris tam aliena, ut eius deæ nomen la
tinum ſcire uiris nefas exiſtimatum ſit.

DE TEMPORE
Caput XVII.
Taude definiri ſolet, eſſe numerus motus ſe-
1 prius e&& us. Nos apertius di-
cemus, eſſe ex cœli, ſolisq; uertigine deductum ſpa
cium, quo rerum omnium agitationem, uicißitudi-
nemq; metimur. Inde horam ſumimus fere conti-
nentem ſpacio uigeſimam quartam diei partem. Di
es, ſpacium est illud, intra quod cœlum raptu ſuo
ſolem nobis eo loco, quo proxime abſtulerat, ſiſtit.
Ex diebus menſis fit: intra quem a ſole luna nofe⸗
,

tia,

8

lonicete

nnitsn
detolizn
Miorenth
Nlticere
priusil
Urlectkt
l⸗
munoeſa
mncte
and,
Unmnote
nng
uni
müleme
ihuwi
ſonunle
uCu
nelsdtr
(loden
niloe

rationn
5 een.

OQ

DE INVENT. LIB. I. 125
&ta, ſpaciumq́; omne cæli emenſa, rurſus redditur
ſoli. Et annus, quo ſol percurſo duodecim ſignori
orbe, ad eam, qua fuerat, cœli partem redit. Poteſt
nobis tempus eadem ratione diuidi, qua locus diui-
ſus ect: ut alia in tempore ſpectentur, quæ propria
ſint ipſius, ut præſens, præteritum, futuri, ut nuc,
tic, modò, mox, pridem, ſerò, nuper, olim, citò, tar

de, diu, breui. lia ex ijs, quæ à natura accedune

ipſi: ut dies, nox, menſis, annus: hyems, uer, æſtas,
autumnus. Serenum quoque & nubilum, turbidum
& tranquillum, plutium, niuoſum, uentoſum, &α%
feruens æſtu, & moleſtum frigore, temporis ſum
diſcrimina. Ex hominibus ſumuntur, & quæ ad
ætates hominum pert inent, ut puericia, adoleſcen
tia, iuuenta, uirilis ætas, ſenecta: & quæ conue-
niunt agendis rebus, quales ſunt feſti profeſtiq
dies. Et meßis, uindemiæ, arandi, ſerendi, terendi
tempus: & pacis, & belli, & famis, ubertatis, peſti
lentiæ, ſanitatis dicimus. Et ſumitur in tempore
quoque commoditas quædam ad conficiendum ali
quid, quam occaſionem uocant, cuius (ut inquit Li⸗
uius) opportunitas momento præteruolat, nun-
quam reditura. Vnde & tempeſtiue, & intem-
peſtiue, & opportune, & importune fieri ali
quid iudicatur. Nec minor eſt temporum quàm
locorum uarietas. Latißime quoque & ſine modo

Par

124 RODOLPHI AGRIC.
ſpargi poſſent iſta, ſi quis dicere, quantum res co⸗ m
peret, non quantum ſatis est, uellet. Multam ad n
fridem, multum ad affctus, & tempora contulerint 2
diligenter inſpecta. Ergo pro Milone eſt, non eſſe
credibile ſumpſiſſe ipſum conſilium occidendi Clo: êel

.—.— . ree
dij, tempore quo petebat conſulatum. Et Ciceroni iu
obiectum est ab Antonio, quòd in medio armorum

ciuiliũ fremitu dicax fuerit. Quid Vergilius? Hic gion
Priamus, quanquam in media iam morte tenetur. ſa
Non tamen abſtinuit, nec uoci iræq́; pepercit. An i

ulla re potuit magis exprimere magni, & inuicti u
animi uirum, cuius libertatem, ſpiritumq́; ne xx- V
tremi quidem temporis neceßitas comprimeret? Ilte 6
rumqꝙq;: Quin etiã hyberno moliris ſidere claſſem,

Et medijs properas Aquilonibus ire per altii. Aliia e
quæ dixit Dido, aptiora fortè fuerint affectui de- aiüni
neæ: hoc ad ſuadendum utilitatis ratione ſuit po- obl
tißimum. In ſumma, ut in uſu rerum præcipua es?z ua
temporum obſeruatio, ſic ad fidem faciendam ma d

2 . „ 225 ſtil
xime eſt accommodata: quandoquidem ut plurim ne
quidq; habet uirium in agendo, ita ad fidem maxi- e
me contulerit in diſerendo. r⸗

Scholia in caput 18.
VFerempus ita deflniri ſolet, eſſe numerus motus, & cæte.)
Ita Ariſtoteles tempus de finit A. lib. Phyſic orum. Dies ſpa
tium eſt.) De diei ortu & occaſu Gelli. lib. 3, cap. 2. Et Ma-
crobius I. lib. Saturnaliorum, cap. 3. Intra quem à ſole lu-
na profecta.) Quot diebus curium ſuum conſiciat luna, do-

DE INVENT. LIEB. I. 125S

cet Macrobius lib. I. in Somnium Scipionis. Et annus.) De

annorum diuerſitate, ordinatione, correctione, multa Ma-
crobius in Somnium Scipionis, lib. 2. cap. II. & I. Saturnalio
rum, cap. 12 & 13. Poteſt nobis tempus.) Eadem fere Quin
tilia nus lib.5. cap. l6. Terendi) Exterendi grana, & tritu-
randi, Quam occaſionem uocant.) Cicero in Rhetoricis:
Occaſio, inquit, eſt pars temporis, habens in ſe alicuius rei
idoneam faciendi aut non faciendi opport unitatem. Dicitur
4 Græcis K/5unde uulgatum illud, yvch! 2pdp: de quo

uide Eraſmi Chiliadas. Cuius, ut inquit Liuius.) Poſt oc=

ciſos in Hiſpania Cn. & P. Scipiones, Romanorũ exercitus
ipſe ſibi ducem creauit L. Martium Septimij fllium. Is Marta
us hortaturus Romanos, ut Pœnorum caſtra adorirentur
noctu, inter cętera (ut re fert Liuius ſecundi belli Punici lib.
5.) hæc dicit: Scio audax uideri conſilium, ſed in rebus aſpe
ris ac tenuibus fortiſſima quæcqν cõſilia tutiſſima ſunt: quia
ſi in occalionis momento, cuius præteruolat opportunitas,
cunctatus fueris, nequicquam mox amiſſam queraris. Er
go pro Milone.) Ciceronis in ea oratione uerba ſic habent:
Quem igitur cum ſumma gratia nolnit, hunc uoluit cum ali
quorum querela? Quem iure, qu em loco, quem tempore,
quem impune non eſt auſus: hunc iniuria, iniquo loco, alie-
no tempore, cum periculo capitis, non dubitauit occidere?
præſertim iudices, cum honoris ampliſſi mi contentio, & di-
es comiticrum ſubeſſet, quo quidem tempore (ſcio enim ꝗ́
timida ſit am hitio, quantaq; & qu âm ſolicita cupiditas con
ſulatus) omnia non modo quæ repre hendi palam, ſed etiam
obſcure cogitari poſſunt, time mus, & c. Et Ciceroni obie-
ctum.) Hac de re ita ipſe Cicero in ſecunda Philippica: Sed
omittatur bellum illud, in quo tu nimium felix fuifſti: ne io-
cis quidem reſpondebo, quibus me in caſtris uſum eſſe dixiè
ſti. Erant quidem illa caſtra plena curæ, ueruntamen homi-
nes, qua muis in turbidis rebus ſint, tamẽ ſi modò homines
ſunt, interdum animis relaxantur. Hic Priamus.) Carmen
eſt ex ſecundo Aeneidos. Quin etiam hyberno. (Quarto
libro Aeneidos.

DE CONNEXIS
Caput X IX.
Onnexa dicimus, quæ non circumſtant qui-
Adem rem, quemadmodum locus & tempus:

ſed

1126 RODOLPHI AGRIC.
ſed extrinſecus tamẽ in ipſam incumbere uidẽtur,
ut diuitiæ cõnexæ ſunt diuiti: ſunt enim extra illi,
habet tamen diues ab eis quòd dicitur diues. Sic &
roniugium in connexorum est mamero: nam ut ma
ritus uis dicatur, nõ niſi ab uxore: nec ꝗ; uxor, ni
ſi à marito contingit. Quid ergo? dicat aliquis
æqſe mariti, nõne est in eo quem uocamus maritũ?

ſie & diuitẽ eſſe, in eo, qui diues dicitur?quid ob-

ſtat ergo, quo minus adiacẽtia uocẽtur i a? Haud
difficile est uidere, quid inter iſta & adiacẽtia in-

terſi it. Quanꝗ æque inſit ei ꝗ maritus eſt, maritũ

eſſe: ut ei quod calet, eſſe calidũ, quod adiacẽs eſſe
apertum eſt: tamen non ſolum calidum eſſe, ſed &
calor à quo calidum nomen accepit, inest rei quæ
calet: ita non fit aĩt in marito: nam eſſe maritum,
inest ei, quem maritum dicimus: uxor tamen, à qua
habere ꝙ maritus dicatur, nemo dubitauerit, extra
maritum eſt. Sic regium nomen in rege est:à regno

tamen quod eſt extra regem, ut rex dicatur, neceſ

ſe es ſibi contingere. Est præterea hæc quoq; dißſ
rentia, 9 in adiacentibus, ea quæ dant denoĩ atio-
nem, nõ poſſuut ſine eo quod denoĩ atur eſſe: ut ca-
lor nullo pacto permanere potest, eò quòd est cali
dũ, ſublato:nec perempto homine, ſapientiæ, quæ
in illo fuerat, permanere nec res, nec nomẽ poteſt.
In diuitijs cõtra, potest enim manere i unde diui
tes

hi

SR
ſe
e
Gt⸗
lfn
fit
per
lela
dise
tun.
ſen
oßt
Ge
gu⸗
lect
td
ſun
o.
tere.

Cion

frep

ni

glin

ue
1Njeg

ntn
unt
gin

Gotte

gli⸗
Fick
Auin⸗
ee
di
eſe
Petet
ſen

DE INVENT. LIB. I. 7

tes ſumune nomen, tametſi nemo ſit diues. Quanqᷓ
enim nomen diuitiarum non retinet auru, ſi in nul

lius ſit poſſeſßione: res ipſa tamen durat, unde & di

cti fuerũt diuites, & rurſus queant dici. Poßut

diuidi connexa, ut alia dicantur in proximo poſi-

ſic in terra herbidum, arboribus refertum. Eiuſq;

generis item ſunt, altum, humile, mons, uallis, tuma
ius, lacus: quorum nihil per ſe intelligi potest, ſed
oĩa ex alio ſpectantur. Sic in corpore hoĩs, arma-

tum, ueſtitum præcinctum, calceatum dicimus, &

ſanguine conſperſum, & luto oblitum, & puluere

oppletum· Alia ſuut conuexa quæ uelut c regione

de lginquo rem aſpiciut, ut ſunt pleraq; eorũ,
quæ nõ tam ſenſu poſſent in re deprehendi, ꝗᷓ intel
lecku. vt ſunt ner uel in hoe ßione zeen gter⸗

a ſelaltc Megriunkreißren gue boagſe
ſunt conditionis, ut magiſtratus omnes, & omne id
quo uel in homines, uel in res imperium iusuùe ha-
bere intelligimar, & quæ aliam quandam coniun-
ctionem ſignificant rerum: ut amicus, hoſtis, ciuis,
peregrinus, domeſticus, exterus, familiaris. Sic con

iugiũ, id est, maritus & uxor: ſic ciuitas, id est, cᷓ
ſentientes ciues: ſic etiät, Torumcunq cũ ſit in
ali⸗

ta & tanꝗᷓ attingentia rem: ut in aère nebuloſum
dicimus & uentoſum. in aqua limoſum, piſcoſum:

128 RODOLPHI AGRIC.

aliquo nomen, id ab alio tamen quod extra ipſum
est oritur. Aequalitas autem uel inæ qualitas,

ut ſunt aà philoſea ophis definita, diſtrentium rerũ ea-
dem uel diuerſa quatitas: ut tripedale tripedali cõ
paratum, æ quale est: & tripedale bipedali, & ma-

iora minoribus ſunt inæqualia: ſimilia etiam, ut di-

cuntur diuerſa eandem habentia qualitatem, ut al

dum albo: & dißimilia, quæ diuerſas qualitates ha

bent, ut ſunt album & nigrum:hæc omnia huius lo
ci poterant uideri, ſi acciperentur ueris & his ipſis
quibus comparantur nominibus: & talibus etiam,
que proprie eſſent connexa, & non imaginem po-
tius connexorum haberent, hoc eſt, quæ eiuſmodi
eſſent, quorũ cum eſſet unu, etiã alterũ eſſet. Nũc
pro eo quod dicendi erat:minus potẽs potest, ergo
magis potẽs potex: &, doct ior huius rei neſcit, er
go indoct ior neſcit: quæ ſane uera connexorũ ſunt
noĩ a. pro eo nos dicimus: miles potest, ergo rex po
test: & præceptor neſcit, ergo diſcipulus neſcit,
cum horu quoduis alter 2 poßit ſine altero eſſe, &

rex potẽtior milite, & cõtrà miles potẽtior rege,

& diſcipulus præceptore, & eruditior diſcipulo
præceptor eſſe poſit. Sic etiam ſi dicatur: Annibal
non potuit capere Romam, qui potentior fuit, er-

20 Gothi imbecilliores non poterunt capere, nomi

na ſun⸗ connexorum en ſia, ſec res nequa quam: non
B fu-

—
— —

— —
=2 =

— –—
E

— ==

ilu

tii

ſok
o

chnn
Gi 1
lione
natie
hase
polle
cit,h
25.l.
ſa. Kn
nllitu
larom
lntco

ler gi

nint
lam
Uli⸗

lrti

lice

.

iſe
liu
rrlet
eldia
Ona⸗
ltci⸗
tftee
ſttuth
nil
hif⸗
lbute
n

eit

„ eG
eeN
ic

7

DE INVENT. LIB. JI. 1749
fueruut enimeadem tempora Annibalis & Gotho-
rum: quare cum ſimul non ſint, ſimilia ſunt conne-
xis, cõnexa non ſunt. Si quis tamen ad legem quam
prædixi argumentetur, ductum erit hoc è loco ar-
gumentum At cum rarißima hæc ſit obſeruatio,
ſintq; hæc reliquis eis quæ comparata dicimus, uſis
tractatuq;; ſimilia, in eundem cum illis locum con-
tulimus æ qualia & ſinulia, diuerſaq́; iſtorum dißi
milia &n qualia. N ea, quæ nos poſtea dicemus
ſimilia, ſeparatu habẽt ab alijs accidentibus locuũ:
non enim in hanc ſignificationem ſimilia dicuntur:

quod cu dicetur de ipſis, nõ erit difficile perſpect.

Scholia in caput 19.

Haud difficile eſt uidere.) Duplex affert diſcrimen inter
connexa & adiacentia Alteru m, ꝙ in adiacentibus non mo
dò ipſa denominantia, ſed &illa quæ præbent rei denomina
tionem, in re ipſa ſuntiat in connexis id, quod cauſa denomi
nationis eſt, plane extra rem eſt: alterum, quod in adiacenti
Pus ea quibus habet res ut denominetur, ſine illa re eſſe nõ
poſſunt, in connexis poſſunt. Aequa litas autem.) Quod di
cit, hoc eſt: Aequa litas eſt rerum diuerſarum eadem quanti-
tas. Inæqualitas eſt rerum diuerſarum quantitas item diuer
ſa. Similitudo rerum diuerſarum eadem qualit as eſt. Diſſi-
militudo rerum diuerſarum diuerſa eſt qualitas. Hæc igi-
tur omnia, quoties hiſce nominibus ſgnificantur, ex albo
ſunt conne xorum. Sed fleri ſolet, ut quoties horum aliqua
inter dicendum occurrunt, tum non his, ſed alijs quibuſdam
nominibus uramur: quo fit ut ad eum potius re ferenda ſint
locum, qui dicitur comparatorum: De quo pſt capite uigeſe

mo quinto. Et diſcipulus pręceptore.) Iuxta uulgatũ 1Hud,

*)Xd ααιττοπα ρισι ποπι„ο οοeſt, multi diſcipu
Ii præſtãtiores præceptoribus. Ad legem quam prædixi.)
ut ſcilicet potentior & imbecillior ſunt. Vide Ariſtotelem li-
bre

*/ .

—

Izo RODOLPHI AGRIC.

pro ſecũdo capite de Entchymematum locis. Annibal non

potuit capere Romã.) Annibal quomodo relicta Capua ex-
ercitum ipſi Romanæ urbi admouerit, &abiecta rurſum ſpe

capiũdę urbis inde diſceſſerit, explic at Titus Liuius ſecũdi

helli Punici lib. ö. Ergo Gothi.) Ab his duce Halarico ur
bem Romam obleſſam, captamq; eſſe tradũt multi. Modum
ac ſeriem captæ urbis explicat Baptiſta Egnatius. Quories
autem & à quibus intra paucos annos capta Roma fuerit,
præter alios docet Antonius Sabellicus Enneade nona.
Quain & hoc adijciamus Gothos eſſe quos Ptolemæus &

Tacitus yoâτ†—τ uορπ, iuxta Cimbricã Cherſoneſum, quam
& noſtra tẽpeſtate incolunt. Vide Ptole. lib. 2. de inſulis Ger

maniæ magnæ.

DE ANTECEDENTIBVS, CON-
ſequentibus, & Adiunctis, quid Cice
ro, quid Boeëthius dixerit.
Caput XX.

Olim quiſquam credat me ignorare, pro⸗
pter hanc inſolitam accidentis appellatio-
nem, quid uulgò boc nomine philoſ ophi ſignificẽt:
ut ſit accidens id nonnunquam omne, quod non ſit
ſubſtantia: nonnunquam uerò, quod abeſſe rei &

adeſſe, ut non corrumpatur res, potest: ut calor a

cidens eſt aquæ, poteſt enim adeſſe aquæ & abeſ-
ſe, ut tamen permaneat aqua. Ego accidentia uoco
in præ entia, quorum utrumuis & eſſe, & interi-

re, ſine alterius pernicie pohit: quemadmodum di-

cimus in rebus accidere ea, quæ temere, & nullo
delectu aut prouidentia uidentur ſieri. Ex qua
ſignificatione Seneca inquit: Non accidunt (ut pu-
ta)

et

0

DE INVENT. LIB. IJI. 1
m tas) ola, ſed eueniut. Et Quintilianus in Aegro re

1 .
u dempto:Poterã (in quit) nihil ex accidentiũ meorũ
n nouitate mirari. Sic nos ea quæ temere & nulla
on ſunt exiſtendi nece ßitate cõiuncta, uocamus acci-

en gentia. Ea in quinq; diduximus ſpecies, contin-
mns gentia, pronunciata, nomen rei, cõparata, & ſimi-⸗-
dn lia. E ſe⸗ aut hæc ola ex accidentium genere, binc ð
facilè perſpici poteſt, oẽs hi loci, non ſolum in ijs .
ſunt, quæ ſunt coniuncta cum re, & quæ ſimul eſſe
oportet: ſed & in eis, quæ antecedunt rem, & quæ

conſe quuntur. Sic ea quæ cõtingentia uoco, ut iur
gatum eſſe, antecedit Juandoq; cædem, & expallu
iſſe, aut latebras quæſiſſe, aliquãdo coſequitur cæ

EX Adem: utraq; uero cædis ſunt accidentiu: quia & illa
ſine cæde, & cædesſine illis potuit euenire. Nomi- -
i na etiã rerumm & pronunciata itidem de rebus, ex
6 iſtentiũ nõ ſoluſunt reri, ſed & rerũ futurarã, &
earu quæ fuerut. Similiter cõparationes ſimili
tudinesq́;, non modò ex ijs ducimus, quæ rebus con
6 iuncta ſunt:ſed perſæpe ex ijs, quæ præceſſerũt: nõ
nunꝗ & ab ijs, quæ temporum ordine ſequuntur.
Quoniam alit adiunct orum, antecedẽtium, &
Meconſequentium, locus iſte nos admonet, aptißimum
Im nigetur hic recenſere, quid iſtis nominibus Cice-
c ro uoluerit accipi. Sane ille non locum, non tem-

W pus, non connexa, non contingentia poſuit inter
9 1 2 locos:

2

.

13: RODOLPHI AGRIC.
locos: ſed hæc omnia nomine adiunctorum comple
xus est. Ego de loco, tempore, & connexis, cumj de
illis dicerem, rationem reddidi. Contingentia uerò
recte illum locum, quem adiunctorum uocari Boẽë-

thius putauit, intra ſe claudere uidẽtur:quoniã ei-

uſmodi ſunt, ut eſſe cũ re propoſita & ſine ea pofß
ſint: malui tamen contingentia ea quàm adiuncta
uocare, quoniam ut modò oſtendi, adiunctorum,
O antecedentium, & conſequentium nomen, ue-
lut tres ſunt gradus, per quos omnes accidentium
loci ducerentur. Sed quæ antecedentia & cõſequen
tia uocauerunt Cicero, Quintilianus, & Boëthius
additaq́; eis etiam repugnantia, loci non ſunt, ſed
argumentandi formæ quædam, quas licet per oẽs
locos colligere. Qua in re, quo litem hanc Cicero-
ni & Quintiliano remittam, quos diuerſa ab iſtis

magnorum ſtudiorum ratio facile tuetur, ut hæc

ab alijs accepta, aliena quoq; traderent fide. Boë-
thij certe nõ immerito deſiderauerim diligentiam,
quia nullam ſtudioriũ partem uideri potest impen
ſiore tractaſſe cura. Nam & Ariſtotelis Topica ex
Græcis Latina fecit, & in Ciceronis Topica ædi-
