iun bitadine iſtorum, de themate propoſito in hanc aut illam
Ne partem feramus ſententtam. Hæc., uam, dialectice in
imn gommane e eſte, tradit que normas ac re-
i gulas quaſdam, quibus ceu nilo quodam in hiſce compo⸗
S nendis ſecernendisve ita dirigatur humana ratio, ne qua
aberraxre poſit neue pro conſentaneis accipiat diſt iden-
e kia: aut contrà ea quibus probe inter ſe conuenit, credat
⸗ diſſentanea ac pugnantia eſſe. Verùm enimuero quænam
1 ea deſinitio animæ aut mortis ſit, quod genus, quæ cauſæ,
x & cæt. in eius rei perueſtigationem, etſi generales aliquot
4 præceptiones tradit dialectica, tamen ſpeciatim ex ea peti .
n iſta non debent ‚ſed à naturali philoſopho. Ita ſit ut ſpe- „ 5
u cialis q uidem de rebus omnibus tractatio pertineat ad xe-
K liquas artes 3 quatenus uero umuerſæ ſub unam commu-
“ nem quandam de eis diſſerendi rationem cadunt „hactenus .
R ſubieciæ dialectico ſint. Ariſtoteles itaque dialecticen
6 trihus his utilem putauit.) Habet quidem Ariſtoteles, dia-
lecticam utilem eſſe ad tria. Verùm his tribus quartum ſub-

* iungit, quod tamen autore Alexandro Aphrodileo, ue- J
ee lut particula quædam tertii illius uideri poteſt. lam Ro- .
dolphus, omiſſo tertio, duartum in locùm eius ſubiecit.
Quæ res ei in cauſa fuit, our diceret, dialecticen iuxta ſen-⸗⸗

lli . . „ „ . . . 62 S
Ge tentiam Ariſtotelis, ad principia modò ſcientiarum concc- = .
nur, daacere, à reliquo artium progreſſiu excludi. Quam illius
. ſententiam non fuiſſe, facile docebunt nos uerba ipſius, W
le quæ primo Topicorum libro habem ad hunc modum: — E
N 7 17 NN „ „ 2 — 1 . ”ñ
1 EWτ5α¾vοον σι ρn 1075 1 ιο1, 17τ, S„ τσ 7 ½ K97 7, = E
Re ⁷ . c . „ . 4.
T1 α Xpα 17 5αρα½ιισ. E51 Nℳ os 7 ⁵1, s 7 ℳ Rig., 2

vœi ρυd TsXτισαρ5 76Kαιτα rXοπιςα⁵ H
As Or1 AειÜ àαρνπdb νριυαι½αυο xFùιοα αντ1απο ς++
1 1 ½ c „—₰
7dσ0α71ĩ s1. Aiâoοονραα tαενυwböbd ret 1 7† το⁵
4 1

— * 17 2* —
π⅛ αναναονααεσ. 16ρ0 T 7 iVτε, ο7αααυ
=S — 1. „ 2 . 2 4 2
AI„äXü απ απ6½**¾⁰ο Nokaz, eN eN T00 α⅛ Xüρν ρνπιοσ . X “
2 „½% 2 2 e 2 4
K rSSεατιαια hανταωſ ν αιι αιε, τ ααταππο
44 2* —. — . ece d 1 —
(ovrt; 0T1 α αααα½Xοααρανισιτο ο[. Xy 5;. Npos y 1S5
4 2 4 24 „ 7
&το οτπäοHν ρHοbρ dzöτ,i*w/Üαααιœ ο ονσααε ααααοεν.⁴ ſe
5 —„ —„ „ 5 1 2 35 4
Jlioορροο P&ορα p Kρaο ααατο äρω αεια Xρετπς Nα T
„ „1 „ .— KE à „ .
Pd ET1 ρ ππστσα 7ταπ ι *απ n n
5 2 2* 2* ₰ 1 —
ððð
. 2 » 2 —
2 w1αααραος sm, &ℳειτο* *τιααρ 1%1 Gοτι àταπ0αοα —„.
c „ 2½ Jli& ι , ecN 2v9
ðͤ
5 or

SFo RODOLPHI AGRIcC.

2 2 „
Fop àvαςαhαατιρ ντα +d+ N.α„ουα7ντ αι⁵οσ⁵νααÜιια

Sö TX* ταισ½α r—n; i51 erαιια νw,, 7; * ſ‧D
0 7S ρ⁵οοσσραα dιε? ⅞ροο Eis uerbis hoc di- S
cit: Quzæ in Topicis à ſe traduntur, ea conducere in primis 4
ad tria. Primum ad exercitationem diſierendi. Qui enim n
methodum hangteneat, eum facile de re quauis argumen-⸗ Ee
tari poſſe. Deinde, ad dextre Duueräftchrin colloquen- it
dumq; cum uulgo & multitu dine, cui ſi quid perſuaſum ue ſ
lis, nulla id ratione effectum iri facilius, qu àm ſi omnis tuzx
. ratio du c atur ex iis, quæ ipſi uulgò uera eſſe uidentur: nõ, cun
. qquæ ex intimis artium penetralibus deprompta, admira-⸗ 7
tur citius rudis multitudo, quâm credit. Tertio, ad ſcien- ſbiu
tias eas, quas philoſophiæ nomine complecti ſolemus. H
. Quifquis enim hac facultate inſtructus, utranque eius quo lena

de agitur partem, credibilibus argumemis reddere poſſit feen
ambiguam; eum facile quid in re quaque ueri falſiue ſit,

perſpecturam. Præter hæc autem conduc ere ea, & ad pri- (uP
ma artium principia, eò quòd hæc ex eis quæ propria ſunt A.
artis cuiuſque, probari nullo modo poſſint, ſed ex credibi- Re⸗
* libus tantúùm, quorum tractatum pertinere ad dialecticum⸗
Porrò totus hic locus Rodolphi eſt eiuſmodi, ut intellige
. plene non poſſit: niſi adiuncto ei primo Topicorum libro A= (
. riſtotelis. citationi diſi. i, confutando a duer-
ſario.) Quod habet Rodolphus, dialecticen ſecundo uti- .
lem eſſe confutando aduerſario, id uulgò hodie ita dici con
ſueuit, conducere eam ad obuiationem. Aiunte; obuia- .
re aliud non eſſe, quàâm prompte reſiſtere poſitioni reſpon-
dentis, per argumentationes probabiles,. Ariſtotelis uer⸗
bum eſt, %s T ιvHo⁰αͤε , qua uoce Alexander & le
Suidas ſigni ficari putant, 1à&s 7s 70X Xοι+ s ouvsâα0ε, id eſt, ie
conuerſationem, congreſſus, colloquiaq; cum uulgo 6
multitudine. Atque hoc ſane intellectu nomen ivzebkes G

accipiendum hic eſſe, ipſius etiam Ariſtotelis uerba decla-

rant, quibus ſecundæ huius utilitatis reddit cauſam. ni
RESPONDET PRAEDICT IS,
docetq; quomodo dialectice, quomodo reliqua-
rum artium ſingulæ, ſingulis de rebus diſ- ſt⸗
ſerant. Caput VII. ſe

Piéca-

—

1

cinerem non fieri niſi ex aliquo qud ureretur: ſiegg

PE INVENT. LIE BR II. Fr

d Icamus ergo, quo bacto⸗ reliquæ artes, & W. e „nDn
2 erte m, , dae,t
gquo dra lectice de Se. ⸗ & quid i in⸗ r Ea
arg
ter ſit, di ngrege⸗ . õ

Paul. bere eiltiit a⸗ eine q; quiſ⸗ — .
quam igema artem aliqum — e, Helti. Pri 2
ma autẽ initia à Sa 6 ſerniliohe brofecta ſaee 6.
ut cum uiderent homme, ali⸗ aliquid iterũ tertio ue &
ſebius ttidẽ Keri ass ñtento ſumbto, auſi ſunt tuan 2. r, /
dem aſfirmare⸗ ai. ſe⸗ rem in omnibu⸗ bhabe⸗
re.:⸗ Vt c
cum l e ſemine bro- 4 . 2 2
erd deinde dud aë bumore ,Alct cibo ſ ?

.„☚.

os hauſto, dugſcere: laterem niſi luto non excoqui⸗ E a ee 42

X
S, S

reliqua, quæcunq; gignerentur, prius aliquid ex quo
fierent habere: tanquam firmum exploratumq; elc
mum conſtituit, mihil ex nihilo gigni. Simili uia col⸗ è
legit, etiam omnia quæ cunc. Runt efficientis alica⸗⸗ rre
ius ui feri. Demde cum per ⸗ Fingulaß f. es Auceretur⸗ =
animus eius, uelletq; etiam natur as hroprietaen G 5 be m
uniuſcuiuſq; Perquirere, d. commumia illardiens, , e. 1
quæ iam ueluti leges ſixerat, conferensq; illu cum ſin ⸗
gulis, ratiocinando, reputando, colligendo (id est, y9

drn S—

argumentari dicimus) fidem de unaquaque ſum 2
pſit, & ambiguitates explicuit. II qit, C A .
ſeeutus est uelut firmamenta inquiſttionis ſuæ, &MW .

qua«

l r E n, ,
F2 RO DOLPHI AGHWιu.
quæ ex illis collegit. .
uia autem e rilio Ebſii ligendi Parinde, Fidel, ad dia
lecticum ſpectat. Dialectice enim in commune oſten-

dit ea, Juibu⸗ inſpectis & animo pertract atis, prom-

btum ſit inuenire ſidem de eo ꝙ querimus. Vt uerbi
cauſa, llialectice dicit inſpiciendam in argumento i in-
neniendo eſſe ſubſtantiam rei, & cauſas, & euenta,
„ quæ reliqua in locis deſcripſimus: quatenusq;; fa
. cit id qui diſſerit, munere illius utitur. Quæ ſi autẽ
definitio rei propoſitæ, quæ cauſæ, quæ &enta, ea
Obpor tet ex proprijs artibus rei cuiuſque depromat.

1 anh A

5e : 27 J. Rurſus uer in uniuerſum quid ſit definitio, & quo

S yPacto definiendum, quid item genus, quid ſpecies, ꝗd
Kcauſeæ, quid euenta, & reliqua id genus, non est dia⸗
J lectices explicare: ſed eius ſcientiæ, quæ prima reri

=Principia tract at, qua metaphyſicen dieit: qua dia

⸗ Wa, lectice mutuatur iſta, quia ad inueniendi rationem
I 2
D accommodata. vti dicat, quid ſint iſta, aliena ta
D en id facit fide:ratio rerum iudiciumq; penes illam

7. TKr dS. 6 esl. Non uidetur itaq; ſatis exacte, ſatisq; e tec⸗
. =ðð dialectiees deſcripſiſſe officium, quidixerut id eſe:
Aeſmge cledere ucrum, 6 a falſo diſcernere r
⸗ 3 ⸗ enim illa (ut dicimus) metaphyſices 1. unt opus: hoc po
W⸗ = vſterius, omnium est artium commune. Dialectice diſ-
S, ſerendi brobabiliter rationem tradit, hoc ect, inſtru-
mentuſn tantũ ueri /falſtq; diſcernendi: cuius uſu mi-

niſte⸗

2

ii S.

ii; ſuc:

ſleſe
1

Quemadmadum & aute fridlh hetoricen diſex-⸗ =

id ipſum erebro Rprſii, kudu rriis tas mre . 4

* . . wre
Ctoriſ aft 61 S e cœpere. Eoł r D ,

DE INVENT. LIBER II. FFz
niſterioq́; expeditids cuncti artifices, quid ueri aus
falſi ſit in rebus ſibi propoſitis, explorent. Quòd ſi
ita uolumuss iſtud aecipere, ut ſit diſcernendo uero
falſo dectinata: non abnuecrim id quidem, non ut ip⸗
ſa diſcernat, hoc eſt, lullicet (hoe enim ſingularum

esſt artium) ſed ut Hiſti nneiſtieſi ſa præbéat, ſine quo,

nullo pacto iſta diſcerni poſint. Quid ergo? Dicat E„
aliquis: Nonne & ante inuentam dialecticen —RL 22
artes, & diſputatum eſt, & inuentum eſt gerum: & 3 Ber ſs
nunc quoq; quotuſquiſch eorum qui di idi Putint, di
lectioen tenet 2 e: IIli * e- 2
tamẽ g dialeckice loc⸗ Er, iginmn & fereriikt: nuld..

to commodids (ſi han? Taidicißent fortaße ſacturi.

ti uiri ſuerunt: & priuſquam literis comprehẽſa et⸗ 2 2 rr,. S
muſice, cecinerunt homines: nec Hippocrates, ut bri⸗ Iir. 4
mus in artis imaginem esiren coẽgit, ſic & bri⸗ r 14
mus cognouit morbi blof⸗ utitra mecitat esſt, egru rr è

leuiit F Krſas et aniéif, dFeyfe ereE b

ye LCrunt.

Ediſperſa * olligerent, con⸗ t eurrg ene,,
fuſa di ſponerent, explerent imperfecta, EIdlaBerpo s o”, Cr a
lireut, & omnia complecterẽtur: non modò quæ fa⸗
ſta eßent, ſed quæ fieri etiam poſs Pae, A es Sera
ant e fien,cayntu deinde ratio eſſe. Et ſecutum eſt,
uit, on

△
44 rrhate
e Pe c. WWsα
rir. 5

”

4 Roborbur A GRrc.
ut, non quia factum ia eſſet, ali Feri ſed e
urdeginn fte fiepi, erederent eſ eſſeſſ. adteſde. ri prio en

reg ergo fu erliit Arlibus, ſimilia his ipſis quæ nunc ll

Pracιtr? ſi quando rectè fecerit ſecuti ſant. M⸗

S=—

Sicut hodie eblerig faciunt , artiz eſt, ſed nõ ex arte nti
. (qult e Abent) ſed uel longa obſerua li
tione, ueli ingenij iodan, am Prafat ki iucgort. Quanto 4*
rectiues tamen, quantocq; melius expedirẽt illa, ſi cer vrm
ta artium ratiõe ducerentur? Duratura enim/ ſent

ingenl, & quibus non præſentes ſoli plaudant, ſelfld rſh
quæ omnis poſteritas miretur, ea tum demum ſiunt, 6
quoties oum optima natura ars perfecta cõiungitur. gn

Sic quod dtale G lices 5 S., inlicherunt argumenta ho- cen.

mnmnes, & errorem male inuentorii aliquando depre l
henderunt antea qua m eßent omnia bræcepta: illius, ſen

n rJ
2 aigrn

in artis ſorma collecta. Axij z, 6, guia post gu⸗

eu alij inſtructi ea fuere⸗ Cile Eris ußs ofte t, nun

ꝗ magnus ſ t uſus eius &τσ ractandis omnibus re- tin
bus accGilccklatus: utq; ſi Inée ea, non ſolu ſi ſi ngu la de tra
quibus inartin decurſu dubitetur, explicari neque- nen

ant: ſed ne artes quidẽ colligi po ſent, & in hanc Ju gi

1. =

⸗ Pan,

acceperunt redigi formam. Hæc est illa ſcientia, quu I
apud Ciceronem Craßus nece ſariam ſormandis arti Me
bus putat: Juamq; pit eſſe in Iuriſconſultis, quo
non eſſent apud eogo ita RHob*ſimilis. Quæſi- e
tumcTitio, & abeoait, ctium Celſus reſpon- i
ðUU dit,

dit, & apud Trebatin

Fpputationum credidit: paucis dicam ꝙ ſentio. Quod

3

E

, rm S ee. S
DE INVE 11,1 LIBER II. FEy) „ y,
erdranr⸗ eg. Ex ir esdem e
Au⸗ 1 Beiſe,

ta ſuns deſottiones Me 8
Et diuiſi rr titen,ris alin tleunl i di⸗ . ml ,
uile diutgitur =

arueieg aute Sed illis ſirper ſitis bla⸗ N a.
D ſud, & alioquin eſt eis uenia. os e⸗ 5
m ut doct Riſi, iſ; ſt t, fuit, ita maximis ſemper⸗ ar o
oeccupationibus “ ext, ne uel ocium berpolir 0 gFe D
dis inueſit ſuis haberet. Sed at ad Ariſtotelem ali- Fii 2 „
quand Renhkiſn, qui artium Knibus excluſi ie dialecti-⸗
cen:aptamq; gel ſolum, uel maxime certaminibus di

ſentio, inquam, nam ille ueriora forſit ſitan, ego tamen

quod ſentio. Equidem artium dłevæla, & uo Et A⸗ .

num conteneiones, non inueni endi, non iudicandi ra == r⸗= = g.

tione diſerkta li piſto. Ex eiſdem enim locis hauriunt .

ltraq; Faq, bücrgiimente, eadem expeñdendoruj argu
mentorum utriſque eſt uia. Cubit E que ut doeit⸗ . 2
quiq́; certat, probare ꝙ ſumpſit: ſed ille re e 12.
pit. Bona enim ſide agit, & oum eo, qui docend nſe =
præbet, habet negocium. C rtäior Prohit aiſde eKi⸗
ferel ſi 7 uinuu⸗ ſati⸗ habet eteſi 1 modò uidedtitr 4

21,4 gua Reße⸗ ane
ſen malit: quod ſ res negabit, a ibus pidnabu⸗ Ee
inſi⸗

56 G RODOLPHI AGRILC.
inſidias ſtruet. Dolus enim an uirtus (utin quit poẽ-

ta) quis in hoſte requirat: Ergo/ ſi ex nugeriun, 22
rSr nen longius petitis, uec atis conuſta

CE +— PA

o, w ſape etiam in ſpeciem tantum brobabilhi⸗ Aftus⸗

rtor probationes petet, id non ideo fieri credo, quia id
lex diſputandi po altuke⸗ nec enim quenquam tam ſe-

gnis condtls Seee cu olerg t gey exploratisq;
. ſent entiam an maft ad ifäßmioj⸗ potius delabe-
retur. Sed lienin i ad e nn n ſumun-
tur Pleriiq;, MA. EAAAEKAARKEα Kineri & de qui⸗
bus nihil potet ſitu proba biliter ad ueritatem dici;
rerum hæc gst Saxio, non diſputandi ratio diuerſa.
Opus it⸗ , kri Mhadecunq; datur præſidium pete-

4 EE Ee bras zaen, lario: & huiusi iguorellon⸗ hrobatiani- lo
co abuti. Nons magl autts dialed 4
moedici, ꝗqui a. 6 RD dolore ſuſecpit labo⸗
rantem: ubi uetus i
quà m ut euelli poßi it, nulla rat ratione leuior fu,ſa⸗
tis putat ſtuporẽ 5 memibri; cige, 1u e hu
pro ſanitate est, n ſentiri lorys 1c ori
Prabatiaue eit, non inte ligi Naucdeém. Si quis igitur
F ens! . W. cum eo aduerario contulit bedem, qui ſit captionum
e ennomnium peritus, & cötra quẽ nihil proficiant aſtus,
redeundum eſt ninirum ad rem ipſam quæ ſun Ritr

comprehenſa ſe⸗ a ex his Hutique quæ ayt

——

re: & ulä ai re Parum duzilif est oß undere tene-

quam

e.

„

4 ali⸗
4 3
ſenu
licest
eetiß
iſz
rch
nnt⸗
ſtice
liſe
ſiͤ
ug,

ulu⸗

one
itai

ſiiſs.

ſke

„

DE INVENT. LIBER II. 157§
ipſa traduntur, argumenta ducemus. Da Ariſtotelem
& Ariſlippum, de ſummo bono contendẽtes: da chry
ſibpum & Carneadem de comprehenſionibus, id eſt,
boßeit ne aliquid ſciri: da reliquos in omni genere phi
loſophos, de decretis ſuis ambigentes: an non hinc fir- re, vec
mamentum roburq;; diſputationum ſuarum bromẽt, r r= KLedk
quæ eéditis eiſdem de rebus (quiſque pro captuſ: vo) n 7
artibus forent incluſuri? Vt finem ergo fuciam, ſi l
quemadmodum prius oſtendere conati ſumus, diale- „
ctices officium ett, probabiliter dicere: ut de quoque
certißima & percepta maximè dicẽtur, licet ex me-
dijs deducta ſint artibus: ita maximèé ex dialectices .
inſtituto iureq; fiet. Proximo loco erãt, quæ ad hæc
arctißimè accedent. Subdola uerò & captioſa, noñ
magis ex dialectices ſunt ratione, quàm mõſtra mor
biq; ex conſlitutione naturæ. Materiam igitur diale
ctices ſciamus omne id eſee, de quo probabiliter et
diſſerere, hoc et, quod propoſuimus, quæstio om -
nis, quæcunq; demum ea ſit: dum tamen memineri-
mus, res, & de quibus, & per quas diſſerimus, ex ſin

gulis cuiuſq; artibus ſumi:dißerendi autem ordinem

rationem; ad dia lecticen pertinere. Sed quæ ſit ma-

teria dialectices, & quid alijs afferat artibus, quidp

ab eis accipiat, iſtis ſit ſatis, & nimium etiamſor-
taſſe. Sed ignoſcere æquum eſt paulo pluribus uer-
bis. Varie tradiantur hæc, nec apud omnes conue-
K nit,

*

7

SG8 KXODOLPHI AGRIC.
nit, ſuntq; fundamẽta & uelut ſcopuli artis, ad quæ
reliqua diriguntur: reddẽda ideirco de eis paulò ex-
actius fuit ratio: nec enim ubi ſumma labat, poſſunt
inter ſe partes conſiſtere.

Scholia in caput 7.

Artes omnes paulatim per incrementa eſſe repertas.)

riuſmodi quiddam habet & Quintilianus libro quinto, ca

pite 10. Et Cicero item I. libro de Oratorer: cuius uerba pau
1⁸ poſt in hoc ipſo capite aſſcribemus. Nihil ex nihilo

gigni.) Hoc recte à ueteribus philoſophis dictum eſſe, I. Phy

ſicerum libro. autor eſt Ariſtoteles. Attingit eandem ſenten
tiam, ſed ſatyrico morſu & Rerſius. Le nihilo nihil, in nihi-
um nil i. Rurſus uerò in uniuerſum præſeri
bere quid ſit definitio.) Hxæc non uſquequaq; conſona eſſe
uidentur ijs, duæ Cicero de dialectica habet quarto lib. de
Finibus. Verùm non hoc agit eo in loco Cicero, ut diligen

tius expendat quæ pertineant ad officium dialeciici, ſed ut

refellat ſentenria m Stoici. Hodie certe quotq uot dialectica

ſcribunt, ii & hæc ſibi, inter eætera explicanda ſumunt, ſiue
ſua, ſiu e alitena id faciant fide. uid ergo? dicet aliquis.

Nonne & ante inuentam dialecticen fuerunt artes? Riden-
di ſunt, qui eiuſmodi ſtrophis, rudibus interim auditoribus

perſuadere conantur, eſſe inutiles artes. Qua de re legere

eſt quędam non inutilia, apud Quintilianum libro ſecundo

capite decimoctauo. Rodolphi ioiutio huc ſpectat, non eſſe
ſuperuacuas artes, etiamſi qui extitere fortaſſis qui ſine

arte id quod eſt artis, fecerunt. Nam ut non ſint neceſſariæ
illis, inde tamen non colligitur, cXαteris quoque eas nec eſſa
rias non eſſe. Non omnia, inquit Poeta, pottumus omnes,

Et quod illis albæ gallinæ filijs indullit parens natura, id
ſi nos pulli uiles conſequi cupimus, artem in auxilium no-

pis adhibeamus oportet. Vt terrarum, ita ingentorum mi

ra diuerſitas, & pratorum alia genuinum inſitumq; humo-
rem habent, alia niſi deductis aliunde aquis irrigari non
poſiunt’. Notum eſt græcum illud, èr FovT% av .
Quam tu diſſerendi facultatem acceptam refers benigni-
tatt

—

E
te

———
—

1

ſnne⸗

=

in
G
bbiil

=

0

D

e Me
an
n k
nbig
ſal
ioc
us &
is por
et.)
lhra⸗
umer
nru
Pie⸗
con
Ali
gua
ent
is⸗
ge 0
cente
Colp⸗
necel
eſle i
ctor
lijs
eme
s no
Pud

udhe

bAr
veiici
Netict
isin
llelaa
n

o

1
Ci⸗
ſ⸗

DE INVENT. LIBER MI.

tati naturæ, ea mihi & ſimilibus mei non niſi arte & la⸗

bore contingit. Egotuam iſtam felicitatem non inuideo
tibi, ſed & tu mihi ignoſcas inuicem uelim, ſquod ingenio
deeſt, id ſtudeam ſarcire induſtria. Quanquam & feli-
eioribus illis quanta ad felicitatem iſtam ſuam fieret ac=-
ceſſio, ſi munus hoc à parente natura datum, artis adiun-
ctione reddere mallent illuſtriùs, quàm inertia obſcura-
re.? Quamlihet ferax ſit ager, feractorem tamen eum red
dere poteſt agricola, ſi diligentex colat, ſi fimo & pingui it
la terra, qua m margam Plinius uocari ait, obducat. Diſte-
runt (ſcio) etiam iſne arte non infeliciter ij, quos eo mu⸗
nere dignata eſt natura benignior: quanto tum expeditius,
quà tocertius idem faduri, ſi tenerent & artem: Ergo, ur
inuiò dixi, non eſt putanda ſuperuacua ars, etiamſi forte
unus & item alter, id quod ars docet, citra adiutorium ar-

cis potuere efficere. Facta ſunt hæc antequam artes fle-

ret.) Eiuſmodi quiddam & apud Eahiumefle diximus-
libro quimo, capite de argumentis. Quanto rectius

ctamen, quanto melius expedirent illa.) Sic Cicero de bo

norum & malorum finibus libro quarto. Quad etſi inge-
nijs magnis præditi quidam, diçcendi copiam ſine ratione

conſequuntur, arst tura..
i C dere: aliud, ex
quæ dicis, arte & ratione diſtinguere. Hæc eft illa ſci-

entia, quam apud Ciceronem Craſlus neceſſariam forman
dis artibus putat.) Craſtus apud Ciceronem primo lIibro
de Oratore, quem uide in hoc genere quâm ampliſſimè di-
centem. Ex quo loco facile erit intelligere, quod ait Ro-

dolphus: Dialedicam eſle fcientiam illam, duam Craflſus

nece ſſariam eſſe putat formandis artibus, quamq; cupias
eſſe in Iureconſultis. Qub non eſſent apud eos omnia
actorum ſimilia.) Quæ in Senatu, in Synodis, ccilijs, aus
alijs quibuſuis conuentibus acta fuiſſent, ea ſic confcribi
ac memoriæ prodi ſoleb ant, ut ſententiæ cuique, ſui auto⸗-
ris nomen præponeretur. Cuius rei formam uidere eſt

apud D. Cyprianum, in libello cui titulus eſt de ijs, qui
apud hæreticos aut ſciſmaticos baptizantur. Polycarpus

ab Adrumeto dixit: Qui hæreticorum baptiſma probant,
hæreticis communicant. Pollianus à Mileo dixit: Cenſeo
hæreticum baptizari in Eccleſia ſancta. Quæq; alia huius ge
neris in eodem libro leguntur: ut Martyr Saluianus à Ga-
zaufala dixit: Confeſſor & martyr Cyprianus Carthagi-=-
As dixit. Marcellus à Zama dixir, & ct. Quem etiam in

R 2 mo⸗

60o RODOLPHI AGRIC.

qui uel dixerint tuel ſcripſerint aliquid, occupata ſunt om-
nia. Wpianus Marcellus, Iulianus, Celſus, Paulus, Mo-
deſtinus, Pomponius, Papinianus. Iam & lIureconſulti
iplſi, alij aliorum reſponſa nominatim ſcriptis ſuis ſolent in-

ſerere. Qua ex nota ſunt illa: Herennius Modeſtinus re-

ſpondit. Diuus Pius pifcatoribus Pormianis & Capuanis
xeſcripſit. Iulianus ſeribit & alij pleriq; conſentiunt. Vt Te-
batio uidetur. Item Labeo ſeribit. Solui mandatum Labeo
ait. Paulus reſpondit. Quem illom morem in epiſtola qua-
dam ad Trebatium Iureconſultum obiter ſuo more taxat

& Cicero: Hoc, inquiens, quemadmodnm uos ſcribere ſo-

letis in ueſtris libris, idem Q. Cornelio uidebatur. Neque
it a longe hinc diſſident, quæ apud eundem Ciceronem ſe-
cundo de Oratore libro adueriſus Iureconſultos ſtomacha
tur Antonius. In quo etiam iſti nos, inquiens, Iureconlſulti
impediunt, à diſcendoc; deterrent. Video enim in Catonis
& in Bruti libris, nominatim fere referri, quid alicui de iu
re uiro aut mulieri reſponderit: credo, ut putaremus in ho-
. minibus, non in re, conſultationis aut dubitationis cauſam
aliquam fuiſſe: ut cum homines eſſent innumerabiles, debi
lirati à iure cognoſcendo, uoluntatem diſcendi ſimul cum
ſpe perdiſcendi abüceremus., Sed hæc Craſſus nobis expe-
diet, & exponet deſcripta generatim. Eſt enim, ne fortè ne-
ſcias, heri nohis ille hoc Catule pollicitus, ſe Ius ciuile, q́d
nunc diffuſum & diſſipatum eſt, in certa genera coacturm,
& ad artem facile re ducurum. Quælſitum eſt a Titio, &
Labeo ait, etiam Celſus reſpondit.) Formulæ ſunt excer-
ptæ ex iure ciuili: quibus & ſimilibus fit, ut omnia illic ui-
deantur actorum ſimilia. Ius eſt ars æqui & iniqui.)
Celſus Iureconſultus Ius finiuit hoc modo: Ius eſt ars boni
Xqui, ff. de iuſticia & iure. Quam finitionem multis uer-
hphDiers explicat Gulielmus Budæus primo libro Annotatio-
num in Pandectas. Iuſticia eſt conſtans & perpetua uo
lIuntas.) Vlpianus non poſtremus inter Iureconſultos, eo
quem modo diximus titulo, L. Iuſticia, hunc in modum iu-

ſticiam ſinit: Iuſticia eſt conſtans & perpetua uoluntas, ius

ſuum unicuique tribuens. Cicero primo libro de Oratore:
Sit ergo in iure ciuili, inquit, finis hic: legitimæ atque uſita-
tæ in re bus, ca ulisq; ciuium æqualitatis conſeruatio, Item
ſecundo Rhetoricom: Iuſticia, inquit, eſt habitus animi, com
muni utilitate conſeruata, ſuam cuiq; tribuens dignitatem.
Cur Rodolpho minus placeãt finitiones Iureconſultorum,

eius rei hanc ego cauſam eſſe opinox, quòd parum liqueat,
gqus

4 .
modum ſcriptum eſt ius ciuile, ubi nomenelaturis eorum,

—

1 1

antne D
litian
mugiin
vergehir

itat

Nhnter
goctrt
ecmuic
ſtaleti⸗
moct
ſumüle
Aenatar⸗
Prtesgt
lete die⸗
ſoe eſe
Pas
gbirzir
ciuile.
umf
moce
inten
eamn
63 4
tamt
Gicti
nius
fiome
nene
resil
les ap
(auſa
Putar
elli
ſructt,
Pomin⸗
Memae
Ltunt
thero
mrin
ldia

Ntt

S

DE INVENT. LIBER II. 161

qua ratione uel ius ars eſſe dicatur, uel iuſticia uoluntas-
Atq; illi etia m ipſi, quorum gloſſemata extant in Pã dectas,

mirum quàm hic ſudant in explicandis utriiq;, dũ uix con-

ſtituere poſſũt, uel illud qdnam ius, ꝗque iuſticia hiſce finiti
onibus deſcribatur. lIuris aliud pu'licũ aliud priuatũuũ. Pri
uatum in naturale, & gentium, & ciuile diuiditur.) Mire-
tur aliquis, quid ſit, quod in hiſce diuiſionibus reprehẽden-
dum putet Rodolphus: præſertim cum ſit earum autor idem
de quo dixi iam, Vlpianus, uir maior, quàâm à cuius ſenren-
tia, hac utique in re, temere ſit recedendu m. Verum enimue
ro diale cticorum præceptum eſt, partes diuiſionis cuiuſque,
eiuſmodi eſſe debere, ut ne de pluribus dici queant, quàm
ipſum illud, ꝙ diuiditur. Iam ſi ius publicum, ius eſt, id certe
aut naturale, aut gẽtium, aut ciuile ius ſit oportet. Quo fit, utt
partes quidem poſterioris huius diuiſionis, de iure publico
uere dicantur: ipſum autem ꝙ diuiditur, nequaquam. Atq
hoc eſſe illud quòd ſuggillandum exiſtimauit Rodolphus,
ipſius quæ continuo ſubiungit, uerba oſtendunt. Quali, in-=
quit, ius publicum, neq; naturale eſſet, neq; gentium, neq⸗
ciuile. Scdut ad Ariſtorelem aliquando ueniam, qui ar
tium finibus excluſit dialecticen.) Non uideo equidem, quo
modo Ariſtoteles dialecticen artium finibus excluſerit, cg
inter cætera o εσα7α αατιεπ„ 1Xοασαρ ππα
cam aiat conducçere, Quanquam ne gari illud non poteſt,

quàâm aliò pertinere. Quod cum

dictum uideri poſſit obicurius, experiar ii quo mõdo pla⸗
nius idem dici queat. Id quod ſupra uires non erit, ſi ini-

tio meminerimus, neque rhetorice, neque dialectice no=⸗
men eodem ſemper intellectu ſolere accipi. Etenim uete-
res illi ita fere hiſce uocibus uſi ſunt, uti eos modo rheto⸗
ges appellarent ac dialecticos, quorum illi in foro agerent

cauſas, hi in ſchola ac umbra de communtbus thematis di-
ſputarent: ac proinde dialecticen etiam & rhetoricen, euass

intelligerent facultates, quibus ijs in ſuo utriq; campo in-⸗

ſtructi, in certamen deſcenderent. Quem in modum hæc
nomina certum eſt uſurpaſte & eos, qui perpetuam orati-

onem ad Rhetorem, conciſam ad dialecticum pertinere di-

xerunt; neque aliud quicquam intereſſe inter dialecticen
& rhetoricen, qu àm ſi manum eandem, primum in puguum

comprimas, deinde rurſum explices ac diducas 1 & rurſus;
dialecticorum theſes, Rhetorum materiam eſie hypothe-

ſes. Quanquam enim ij, qui in foro agunt, inter agendum

5*

Wé: RODOLPHI AGRIC.

penumero à perſonis ac cæreris circunſtantijs quæſtio*
nem abducunt, atque plus nonnunquam operæ in theſium-
quãàm in hypotheſium explicatione inſu munt: tamẽ id quod
initio proponitur, nunquam theſis, ſed hypothe ſis eſt. Qua
de re explicatius paulò poſt, capite octauo & duodecimo.
Interim illud, eſſe & alium intellectum nominum iſtorum,
ſecundum quem artes iſtas communes quaſdam omnium
artium miniſtras appellare ſolemus: propterea, quod quem
aſmodum grammatice in commune præſcribit, qua ratio-
ne, non in hac modò aut illa materta, ſed de omni re emen-

date loq uamur: ita hæ duæ, altera quo modo probabiliter,

altera quo modò polite atque ornate dicere de re quaque
poſſimus, expediunt. Atque hac notione hæc nomina uſur
pat Rodolphus, neque alius eorum uſus eſt, cum dicimus
gres eſſe artes, quæ uerſentur circa ſermonem, Gramma-
ticam, Dialecticam & Rhetoricam. Ergo quæ in Topi-
cis Ariſtoteles docet, ea tametſi poſſent etiam alijs utcun-
qque diſc iplinis accommodari, tamen ex profeſſo ei dialecti
rxo inſtituendo deſtinata ſunt, quem ſecundum priorem il-
lam notionem hoc nomine ſignificari diximus. Sed de his
in ſequentibus plura. Equidem artium decreta & di-
ſputantium contentiones.) Quod ad inuentionem, in-
duit, & ad dijudicationem pertinet argumentorum, nihil
intereſt inter conflictus illos diſputationum & decreta ar-

tium. Quocirca ſi ad certamina illa gymnaſiorum utilis

dialectice erit, eadem nimirum & ad artes ipias conducet.
Dolus enim an uirtus quis in hoſte requirat?) Verba
ſfunt Corœ bi ſecundo Aeneidos. Da Ariſtotelem & A-
xiſtippum de ſummo bono contendentes.) Quorum ille in
contemplatiõe, hic in uoluptate ſummum ineſſe bonum ex-
iſtimabat. Fuit autem Ariſtippus philoſophus Cyrenen-
ſis, auditor Socratis, de quo multa apud ſcriptores le-
guntur. Primus fuit Socraticorum, qui mercede docue-
rit. Ad Dionyſium illum Syracuſanum profectus, mira qua
dam dexteritate in aula uerſatus eſt. Cum aliq uando ex-
puiſſet in eum Dionyſius, idque tametſi ipſe patientiſſimè
ferret, tamen indignarẽtur quidam (ut fit) ex amicis: Quid?
piſcatores, inquit, aqua marina totos ſe made fieri non re-
cuſant, ut exigu um capiant gobium: & ego ut balenam in-
Fnrern capiam, uino paulùm diluto leniter aſpergi non fe-
am? Qua ex re anſam arripuit Diogenes Cynicus, ut eum
diceret eſſe regtum canem. Quodam tempore, cum olera
lauans idem Diogenes, in prætereuntem Ariſtippum hiſee

eun
geunt
lor
unge

io.
ns,e,
CNprat
acemi⸗
llela
lus rei
ſrummd
unqu⸗
Deoron
uunt.
ſatns,
mus 8
tormß
ms
de (
lobo
apl
gitl
gu⸗
Opp

1

tata
ace
lenc
pidi⸗
lolo⸗
ptun
litati
genijt
lt 20
Mpus,
apite⸗
ſtencl
ien⸗
zosen
nen
Pline
ſeſcle

Leto⸗
eſiunn
Iqvo
C

imo.

run,
nim
len
tio⸗

ſen.

.

ter,
ge
r
l G

DE INVENT. LIBER II. 1é65

uerbis cauillatus eſſet: St hæc edere didiciſſes Ariſtippe, nõ

uerſareris in aulis Regum. At tu, inquit ille, ſi uiuere didi-

ciſſes cum regibus, olera non lauares. Notus eſt hac de re

lIocus Horati in Epiſtolis. Da Carneaden & Chryſippum

de comprehenſionibus.) Comprchenſiones uocat 18& k&α

7X ρ, quarum iam ſemel atque itcrum facta nobis eſt

mentio. Porro Stoici inter quos uel primas tenebat Chry
ſippus, ex comprehenſionibus iſtis apte inter ſe collatis,
comparatis que artes ſieri aiehant. At Carneades nouæ
Academiæ erat, quibus &αραταhiο illa ſua tam im-
penſe placebat, ut ne garent omnino quicquam ſciri poſſe⸗
cutus rei ſæpe facit mentionem Cicero, cum in libris de bo
norum & malorum Finibus, tam quarto libro Academica-

rum quæſtionum. Quin uerò & ſecũdo libro de Natura

Deorum, Q. Lucius Balbus ad Cottam Academicum:
Quanta u ero, inquit, illa ſunt, quæ uos Academici infirmi-
tatis, quòd & ſenſibus & animo ea quæ extra ſunt percipi-

mus & comprehendimus? Ex quibus collatis inter ſe &

comparatis artes quoque efficimus, partim ad uſum, par-

tim ad oblectationem nec eſſarias. Et rurſum tertio libro
de Oratore Vt autem & de Carneade pauca dicamus, phi

loſophus hic nouæ Academiæ fuit, uiolenta & (ut Polybij
apud Gellium uerbis utar) rapida quadam facundia præ-
ditus, tanta dicendi ui, ut Cicero autor ſit, nullam ab eo un
ꝗquam cauſam de fenſam fuiſſe, quam non probarit: nullam
Oppugnatam, quam non euerterit. Cum Chryſippo diſpu-
taturus, elle boro (inquit Valerius Maximus) ſe purgabat
ad exprimendum ingenium ſuum attentius, & illius refel-

lendum acrius. Quas potiones induſtria ſolidæ laudis cu

pidis appetendas affecit. Chryſippus (ut modò dixi) Phi-
loſophus Stoicus, LXXX. ætatis ſuæ anno decedens, cœ-
ptum ante quadrageſimum, Xoyid exa ctiſſimęg ſubti⸗
litatis uolumen reliquit. Cuius ſtudium in tractandis in-
genij ſui monumentis, tantum operis, laborisq; ſuſtinuit,
ut ad ea quæ ſcripſit penitus cognoſcenda, longa uita ſit
opus. Hæc ad uerbum Valerius Maximus libro octauo,
capite de ſtudio & induſtria. Mira in eo fuit ſubtilitas diſ-

ſerendi. Dicere ſolebat, ſui animã datam eſſe pro ſale. Et.

Sapienti, quamuis nulla re egeret, tamen multis illi rebus
opus eſſe: contra ſtulto, etſi nullis rebus ſit opus, multis ta⸗
men eum egere. Et uelut ſcopuli artis.) Scopulum nõ ſe-
mel in hoc opere uocat Rodolphus, quod nos ſcopum di=
cere ſolemus, . Oðèð

K 4 Q

H

ES RODOLPHI AGRIcC.
S, . SIT QVAESTIO, ET
èůsͤ Aduas diui ſiones eius fecerit Cicero, quas
De Je, dui , r⸗ S, Ariſtoteles. Cap. VIII. , .

— Ve ſtig i igitur, quonid cirektam oͤnmmis diſ⸗
t. 5 . 4 ea or, Juid ſit, &οquæ ſpe-
cies partes vue illius, & quoimnodo, mueniẽda (nam &
„· . hoe emunguamlel lahoratur x. licemas. Quæſti
nem Bocthius ubitabilem bropoſitio-
nem. Quod ſi propoſitio eſt id, Juod hoc nomine
v prædiximus Ariſtotelem accipere, non inuenio equi-
inter que ſtionem 2 tropa ttionẽ inter-
. m ſit po
r. fſuiſſe, Sin e proboſtt tionis nomen capimus, ut ꝛeelgo

cLcin bronunciatum interbretatus est, non omnis du
= e e e bitahili⸗ broh oſiti ti⸗ est guc ſlio. Hæ nanq;, uirtus est
3 F. 1 ſolus ſapiens eſt diues, dubitabiles
2 ABBBuidem brobpoſitiones erunt: uæktione⸗ tamen non
d. ſfſunt: affirmant enim aliquid: qui quærit autem, nihil
e uffirmat. Rectius uel explicatius utcun ugebi⸗

2 , ,„ 7 4, tur dici: u

vvyvi, utrum Mirtus Pgteust ad bene uiuẽdum? utrum
e⸗ conſummata uirtus uoluntate an opere conſtet? Di⸗
a,⸗ iduntur autem quæ ſtiones non uno tantuùm modo.
e, J Ae⸗ Daunue & prorerum de quibus queritur differen⸗
. tia, & pro diuerſo modo Juærendi, & pro artium

= 6 õ
E.

ad quas

.—à nunc accipitur, bro eo, quòd Ari õl

DE INVENT. LIBER II. ve/
ad quas pertinẽt diuerſitate, aliæ fiſit atq; aliæ quæ-

ſtionum diuiſiones. Quæ cuiuſ modi ſi ſ nt, ordine pro-
ſequamur. De rebus quærimus primu, ſint neom- ⸗ ⸗
nino nec ne ſint. Vt, ſit ne anima. Antea enim quaͤm

eſſe res detur, nihil eſt, quod ulterius poßit quæri.
Primi enim omnium, quod gitationi, noticiæ q; no
ſtre de ulla re obijcitur⸗P e eße. Quo ſit, ut hæc

prima ſit Juc ſtiu io, & Jus 6 nulla lglie queat præcede- wr .

ſunt ſuſci. ipiatur no-⸗

re. Quinetiam ſi de his, qus Hon ſu

bis aliqua diſputatio, quæ ad hanc quæ ſtionẽ n15 per- 17 .

tinet, fingimus ſemper hanc præceßiße Juæ ſtionem,
& tanquam de exiſtẽtibus diſſerimus: ideoq; ſuſpèſi
ſemper ex ea conditione, ſi res ſit, agimus: quam ubi
abſtulerimus, mox omnia, quæ huic uelut erer R

to incumbehat, corruunt. At ubi rem ſe ber/ 1.
est, proximi eſt guerere de ſubſtantia ar ehe

cidtaliulints quod definitione elese Ea –Z .
ſit, ſuperiorelibro diximus. Deinde iã quærimus ea,

quæ circa uel extra ſubſtantiam rei ſunt: Vt,.

anima indiuiſibilis? Vtq; tiam ſint intra ſubſtailiam

eius, nontamẽ id agimus quæſtiöe, ut id exquiramus.

vt qui quærat, ſit ne animaiils ilt, qua cuncta ui-

ulnt ? potest hoc quæri ſic, ut inueſtigetur, ſit neid

uerum an non:deinde, ut uerum ſit, reliquum adhue

eiß— t ne hæc anim⸗ defmitio. Tria hæc quæ ſtionum

R 3 S

2 =

quid res ſit: T .

166 ANDoLrPHT AGRIC.

Rit.- Et = rhetorka ho

.— ceronem ſaipſerun, Quintilianus utiq; & Hermo
genes hane diut iul ſio neimn ſunt ſecuti. Ariſtoteles tri⸗
bus his quartum addidit genus, quod uocauit pro-

ter quid. Vt ſit ordo quæſtionum. uerbi cauſa, de
1. Deo queærimus primli, an ſit Deus. Quod ſi nege-
· ttur., nihil est quo ulterius progrediamur: ſin detur,
ar tum quærimus, quid eſt. id ubi conſtiterit, tum qua-

IIis eſt: ut ſitne eternus. Quod ubi acceptum eſt, tum
poſtremũ, propter quid ſit æternus. Quam quæ ſtio-
