Inter præexercita menta.) Paratũ eſt illud colligere ex
Rhetoricis Aphthoni ꝓgymnaſmatis, ubi inter exercitatio
nis modos I4. ad augẽ da eloquentiã in primis neceſſarios,
Ponitur etiam deſcriptio. Quod Eręce tρορονρ.) Id eſt, pu
ra meraq; narratio ſeu explicatio. Heſychius Xéyep ivipyn
i. euidentem ſermonem, orationemue interpretat. Vt om
eius naturam ꝓprietatemq;.) Supra li. I. ca. ß. Eraſmus lib. 2.
de Copia, de Apologis. Quẽadmodũ enim ſæpe diximus)
Præſertim lib. huius ca. 2. Is quem cõmunem uocamus ſen
ſum ren: humananez.) Cõmune & innatũ ferme orbus de re
bus iudicium. Deſcribit hunc Quintilianus Ii. I. ca. 3. Ne ꝗs
Pane cautus, de eo ſenſu cõmuni exiſtimet loqui Rodolphũ,
quem Phiſici iſti nẽt enumerant inter ſenſus illos, q́s uocãt
interiores. Quã priore lihro diximus.) Libri ſ. cap. 7. Quæſo
autem te lector, ſiccine Rodolphum locutune fuiſſe credis, ſi
hæc adl 3. ſpectarent librum. Nõ ꝙ homo poſſit diuidi inue
ras ſpecies.) No ita, inquit, accipienda hæc ſunt, quaſi ego
exiſtimem hoĩem in ueras ſpecies di uidi poſſe. Eſt em̃ ſpe-
cies infima, ͥ alias ſub ſe ſpecies nõ ha het. Sed idcirc o ſpe-
cierũ memini, ꝙ ea in quæ homo diuidi poreſt, quod ad in-
ueniendi attinet rationem, nihil à ſpeciebus differunt. Quꝗ
de re le ge ſuperioris lib. ca. 6. Cum ſit enim homo generis
eax ren, quæ per ſe ſubſiſtunt.) Hoc eſt, cũ ſit hõ ſubſtantia,
ſeu in genere ſubſtantiane. Bello Punico.) Tria bella Puni-
ca geſſere Romani: quom primo, uictis nauali plio Cartha
ginenſibus, nnẽ fecit cõſul Luctatius: alteri, Publias Aphri-
canus maior, uicto Annihale: tertio, Aphricanus minor, Cax
thagine ipſa euerſa. Cladi Cannenſi.) Quam accepere Ro-
mani apud Cannas: ubi (ut Liuij dicã uerhis. XL. M. peditũ,
duo M. DCC. equites, & tanta prope ciauiũ, ſociorũcq; pars,
cæſi dicuntł. Gñieribus rene.) Genera uocat, quæcunq; ſin-
gulaxia ac indiuidua nõ ſunt. Quinq; accidentium loci.) Hiè
loci ſunt, cõtingentia, nomen rei, pronunciata, Cõparatio, ſi-
militudo. Sed ſpecie diuerſum.) Diuerſum nunc dicit, ꝙ
ſuperiori libro differens. Quoniam ſit ex humo.) Ab humo

dici hominem, autor eit M. Varro. Sunt, qui diuerſum ſenti-

ant: uerum nihil ad hunc locum. Illud per ſe quiuis animad
uertat, ea, quę hoc capite docet Rodolphus, eadem fere eſſe

cum jijs, quæ Eraſmus tradit 2. lib. Copiæ de colligendis ex-

emplis: quæq; ſunt apud Rodolphum ipſum in epiſtola qua
dam de formando ſtudio ad lacobum Barbirtanum.

e 4 Ikter

340 RODOLPHIAGRIC.
1INT ER a en, RES enee⸗ osr.

nenian agr,
.,.
Iuerò qui Parduit
. ſacultaté, hoc eſt, ut o ſi⸗ ailere, Id de re qua
. que ex oĩ bus locis dici poßit, utile erit deinde propo-

ſitis duabus rebis,quari altera dicatur de altera, ut

. g, . er r,5i. i geſeriſerit ili , ö erat inen ſe locos utriuſq;

ren, yei, unkiquench a aleerius oibus uideati, d con ſenta⸗
nei poßit! in e, 6 , gui a diſßentane muenire. Qua
„tenus enim conſeniittt Rier ſe oci, eatenus etiã res al
r A, 7, egteni⸗ dle altera nõ 5 negabitur. Quatenus a it diſe repat
SDncda . Toci, non boterunt etla ne res quid mter ſe conueni-
re. Si quãdo uerò ducetur idem ex diuerſi z utriuſq;
rei locis, quemad modi ſepe ſieri ſupr oſtendimus,
ſi modoè id, g duct um eſt locis, certum habeat cũ re
utraq; cãſenſum, certo etiã uinculo res inter ſe con-
uenient. Quærẽda aut erunt p oẽs locos iã conſenta-
neu,boſte⸗ rurſar di Rraer⸗ teutadumq; hoc pacto,
ita poßi dici. Suma
mus in exempli, Phi ſopho habenda esſt uxor. Hic
brimũ philoſophli b ſi kore pliccmeu⸗ locos, i militer

4 Plimn s uxorẽ.

cfrs Pro genere erit hõ, quanꝗᷓ aent mntuèti ubiect i.

1 t. npechrterit Stoicus, Peripatetieus, Academicut.

F ,

——

Epi-

cus, & ahectui oim Ftes, üt qut ge ſit ui⸗

DE INVENT. LIBER II. 341
Epieureus, & quæ religue ſectæ philo ſobhoru nu⸗ Z
merãtur. Propri 1es lraA ſmra cienti. cu uirtuls. 66. To- = io n gat.

tum & partes, eadem quæ hoĩs. Coniugata, philoſo-
phia, philoſophari. Adiacentia : pallor, macies, hor⸗
ror & a Peritas fot a⸗ eueritas eritas uitæ, m ora meegri.

mel! ne ſiores ali fait. Cag re W dui⸗ “l
docuit eum, & Cù*⁰ iugis inttio ſtudiorf, qui⸗ Wr
us didicit. Eiuis:bene, tranquilleq; uiuere. Effect

ſunt: mores hoĩm, ui itaq; rect is in ſtitutis emdata,

dita præcc*aut*tconſcripti libri uſui & me,
moriæ poſteritatis. Deſtinata ſunt: oĩ a quæ conſe-
quendæ philoſophiæ cauſa parauit. Connexa ſunt: mrnr
obes ei eius s dua eſe unch, aiſe buli, ueneratio Ffama. Lo-
. n qua na n uo uerlatu ,„publi

tæ præbiturus exemplu: it habitatio ſatis certa, cum
debeat urbium populoriq́; corrector & emendator
eſſe. Tẽporis, ut ætas eius, iuuenis an ſenex. Acci-
dentium loci, ut prædiximus, quia in ſola e⸗ & ſimpli-
cem rẽ non uenilit, melies in toto Proniin nünelato g ſunt 7
btum eſt, pſpicientur. Hoc hacto etiã erit explicãda
uxor p ſuos locos. Primum deſiniecha, ut ſit xor Ai . eir,
maer lreu ſailii & liber itime e⸗

34 4½ KODoLPHI AGRIC. .

tepta. Hic ꝓ genere erit mulier. Species erit hæc &
illa uxor. Propriũ, liberos parere. Totũ &partes (ut
de philoſopho diximus) non aliæ ꝗᷓ hoĩs. Coniugata,
uxorius, uxorié. Adiacẽtia, 4, affectu⸗ matrimo mialis,
. amor uxorius, curaalẽdæ Eius,. Piicifa äcdtdtꝶ ligen
E ne. mocgtia toxi Actue: bladiri, queria ixari ſuſpicari, æi
. . . lã metuere, iura genialia reddere, barere, educare,
U⸗mmei fevt & cõem rem familiarẽ curare. Subiect ù (quoniam
Irc nunc uxorem ſicut & philoſophii tanꝗj ſubſtantiam
riip B. ahinen, nõ habet. Cauſa efficiẽs eſt:cõſenſus con
iunctioq́; matrimonij. Finis est, procreatio liberori,
cſeruatioq;.· Deſtinata ſunt: opes, ꝗbus ali po it, reli
quarumq; rert ad tolerãda matrimonij onera appara
tus. Cõnexa, maritus, opes, dos, nobilitas, isſum etiã
. uxoris nomẽ ad Inexa ptinet: & earum rerũ gene
rww*α zi ris est, quæ daaliq,a locantur Vxor enim mariti
a, S? t eſt uxor, & maritus uxoris est maritus. Nos aĩt in
elinrà e—αα CPræſentis uxor nontanꝗ pro qualitate uxoria, ſed
daur. 67 pro ſubſtantia, quæ aben rwieee⸗ accipimus. Lo-
5: cus & tẽpus in generalibus his ꝗt ua iibus, hoc est,
Ts Won. Auc. Ppoſita alio loco diximus uocari, p cõditionem
? ,:inſeritur: ut dicamus, ꝗd ſi peregrina ſit? gd ſi iuue

75 nis quid ſi ſenex· Per ſe enim nihil horũ est in uxo
ris pſoha ecibert, ſed b conditionẽ potius adducun-
tur: ſuntq́; & eorũ quæ ſupra memorauimus, & in
kbcephhe &. uxori bona, pleraq; huius generis.

— 5 —α Quis
Kenpren

tione ſe habẽt in uxoris noĩe, Juẽadmodũ i in philoſo afrrTe, 7.

Qais unserchtonſiuc a e in alterutr bartem
propẽſiora ſunt, uelut pro certis & nõ cõditionali- g
bus accipiutur. Accidentiũ loci g ſequutur, eadẽ r S g
phi & hoĩs habere prædiximus. Verũ hi loci, qui exm E
cõditiõe inferutur , non incõmod e ad cõtingentium —

reſerẽtur naturã. Quanꝗ enim iuuenẽ eſßee uel ſenẽ,

nõ ſit contingẽs uxori üä mest iuuzta uel ſenectus:
huic tamẽ ꝙ eſt, philoſophu habere uxorẽ, contingẽs
est, iuuenẽ habere uxorẽ, uel habere ſenem . dicutq;
iſta in uxore ad philoſophi relata, cõtingentia ſunt:
ſe ie & in philoſopho hæc eadẽ, relata ad uxorẽ, ſunt
cotingenti. lueis aũt rebus: ꝗuibus de certo aliquo = =⸗ Srett

„ . . E.
n 4 6 ,bic locus aptius excuti- 0G.

tur, plusq; fen,amereditibut adiundti, cõſequen „

tibus inſpectis: quæ oĩa priore libro ſunt explicata.? 1, , 6
Similiter iã inſpicimus nomè philoſophi, & nomen 5
ux oris, gll eorit uis propoſito noſtro afferat. Sie pro wi,
nuciata de hac re, ꝗd Juiſq; magni noĩs autor hac devtx ,
re in hac uelillã partẽ dixerit. Sic cparata ſunt ex dD= TD Wa Se
philoſophi pſona, ecquid Impatori in exercitu agen 2 Ecypunt. 6
ti, an ſeruo, an rectori ciuitatis, habenda ſit uxor?
Ex uxoris pſona, an philoſopho habendus ſit amicus

firmior, an ſeruls, ancũculiud. Similia (ut ſuo loco α I FE—n.
diximus) niſi ſimul ex utriſq; ſubiecto prædicato.

ſumi nõ ohit E ea cõtinuo aut aſſirmatiue, aus

Emeuſ s, nege⸗
A. J.

344 RODOLPHI AGRIC.

negatiue proniciare de propoſito oportebit, ut doce

mus ſimilitudmne accepta, philoſophu uel habere debe

re uxorẽ, uel nõ habere. Oppoſitorũ & diuerſorum
ni ſi in negatiuis, nullus ſerè eſt uſus. Cũ fuerint er

go, quæ deſeribẽda ſumpſimus, hoc more p locos de-

ducta, tum conferẽdi ſunt (ut diximus) loci locis: &

uidendi, qui quibus couepiãt Px his eñnm affirmati

ue de propoſito ſttuemus⸗ui diſcrepabits hi pro-

, 7
wi Las Wan ntz Poſitum ſubuertent. Primuq́; p oẽs locos conſenta

nea ſcrutemur, ut ſumpta definitione philoſophi, qui
ſcrutatur diuinas & bhianas res cum cura uirtutis,
conferamus huic ordine ea, ᷓ ex noĩe uxoris ſunt du
cta. Definitio uxoris non multue dabit, niſi ea parte,
qua ponitur in deſinitione philoſophi, cura uirtutis,
& in definitiõe uxoris, latiſa liberorũ quærendorũ.

Quäredi enim liberi, oũ cura uirtutis uidentur cõue

=

nire: quonia officiũ uirtutis uidetur liberos pcreare.

Deinde genus uxoris, mulier pari uidetur cõuenire
de ſinitiõi philoſophi, ni ſi in ea intelligamus, ꝙ is uir

ſit. Vir enim & mulier naturæ ordine imeta uiden-
„* „ 1 / — „
tur. Species uxoris, ſi ſumamus clari nois ſœminas

de reliquos ex ordine locos, qui in philoſophi noĩe

quarli pudicitiæ & uirtuti inclyta memoria eſt, etiã
non diſerepabunt:digna enim cõſuetudo earũ, talibus

uiris erit. Poterimus hoc pacto de ſinitionẽ philoſophi
p oẽs locos uxoris circlferre, & tentari oꝛa. Dein-

ſunt,

DE INVENT. LIBER II. 34 5
ſunt, ead ratione quẽadmodum de definitione dixi*
mus, cum oĩbus locis uxoris coniungere, & experi-
ri, qui conueniant: eos uerò qui non Taruchires, iats r. a,
Ktos relinquere. Hi enim cu poſtea diſſentanea eodem? 32
ordine quæremus, quo conſentanea quæſiuimus, ma
teriã muentioni noſir⸗ gabune. Quoch 1 etiam con⸗ .—
traria ſint aliqua inter ſe, qua Adu⸗
centur, inuenienda tamen utri eneur. vV,
= dcras ebuget, qi0 z, —r
miam bic uirtutẽ ail aſpernatur. Ergo huic, H
uoluptas toyi gemalis, & bladitiæ, benignach uxo-
ris con uetuo, &. grati⸗ formæ conſenanea erunt.
Stoico uerò, cura procreã dorum liberor 2, & ſtudin
coercendæ libidinis, ne alia ꝗᷓ qua pmiſſum eſt, ra-
piat. Hinc etia naſcuntur argumẽtationes illæ, Juæ

propriè vvbu/ααπειπιτι betores uoluerunt dici: ci

diuiſa una re per duo oppoſita, utrunq; deinde affir-
mamaus, uel negamus, g, in enumeratione ſupra com-
prehendimus. Cicero complexionemuoluit id uocari.
Quale est, uxor uel decora eſt uel deformis. Vide-
tur quidẽ primo aſpectu, ſi altera ſit ducẽda, alteram
ducendã non eſſe. Qui tamẽ uolet utriſq; conſenta-
nea quærere, dicet decorã ducendã eſſe, in ſpem pul
chritudinis liberorum deformem, ut exerceat conti-
nentiã mariti. Sic qui dißentanea queæret, dicet de-
cora ra/ uſpecta eſſe, deformẽ mnuiſam. Nec uero pri

. 0

aaE RODOLPHI AGRIC.

mo ſtatim conatu geü iſtädum est, ſi conſentaneas Jug

renti, prima duorit locoru collatio parum reſpödeat.

ci, gbus conſentanea eſſe e peruincãtur. Qualia ſunt
Thucxdidis nõnulla, cõtra cõmunem ſenſum opinio
nemq; dicta: ꝗ Jtamẽ adhibita brobatione, confirmat.
Axgitandumq bac ratione ingenii, nec acquieſcẽdiʒ
ſoluem eis, uliro l Proze riint: ſed D etia quæ
atrutermede . tas illa para
r, Ta⸗ biturindgna exurte, qua tribuit ero,
D v, ut nihil tã improbabile ſit, 35 Risda pPobablle ui
ſ4 d. n,; deatur. Vſus autẽ hori e Smtzttn u hic præci-
= R buus eſt. LDeſcriptionis quidẽ, q per eã facilem aſſe⸗
5. m quimur o m locorũ in qualibet re ue lut uno ſub aſpe
Sasw ur. 7. cCtu, intuiti. Nec enim ſatis et ſci cire leo⸗ & in om-
acade, pe e, ni re inuenire poße:
Rat maArANA td ge Premakes, 4 nequibit
Awvn mx em propoſitã per locos deſcribere, nihil est inuen
turum ex locis certa ſe ratione cõfidat. Hoc enim pri
mum eſt totius inuentionis caput ex quo cõmode tra
ctato, oĩa copioſißime proferuntur. Cõparatio ueròᷣ
v Lia, r inter ſæ duari tera deſeribtarum p ſingulos locos,

fere

aptemus inſtituto noſtro, & in iſum argiimonti tra-
v- „Aducamus, & uideamus etiã inuentum noſtrum ap-
Sardn tum ſt e t imnrgto, ineptum, & Juid in hãc illaue
V par-

ded conferendi iteru, adhibendicg ad eos erunt alij lo

hac præſtat utilitatẽ, ut Tequid benerims, facile

ſeß
ii

in
i .
i

☛n =

=

partem magis proſi,
repugnat, ut i

ſophus ducet uxorem: ſi neget aduerſarius id, g pro- Vrer ir N.

mus: niſi hibeamus aliud ex perſona uxoris inuen-

=S — —

2⸗ðò

=.
=—

— =

bona matrimonij malaq; tole raturum. Sic quæ per ſe

g. . . . .
ODE INVEN LIBER II. 547
nobis: & ſi quid conatui noſtro
1 idem. Si dicã enim, &= e rr rn
—. — 5

cuicũq; eſt cura uirtutis, ducet uxorem, ergo philo 7 == . “

—

—

doſitum est, hoc eſt, ducendã eße uxorem cuicumq;
ſit cura uirtutis:iã hac inuentione (quæ ex philoſ”oꝰ
phi noĩe ducta eſt) habere curã uirtutis, nihil egeri,;·

tum, cui hoc ſit conſentaneum: ut dicamus, cuicũq;
est cura uirtutis, uolet liberos procreare:ergo cui-
cliq; eſt cura uirtutis, ducet uxorem. Similiter ꝙ in
philoſophi deſcriptiõe poſitum est, contẽptorem eſße
eum uoluptatum & doloru, cuicũq; inuentorum ex
uxoris pſona adhibeas, frigidum & ſegne argumen
tum cõficies. Id uerò ꝙ ſequitur in philoſophi deſcri
ptione, incuria rerum humanarũ, dißentaneum fere
uidetur oĩbus eis, quæ ex perſona uxoris ducentur.
Ergo in his danda erit opera, ut inã proſint, obſine ⸗r m-⸗ .
I minimum. Vt dicamus, philoſophum no uxoris mo
leſtia, nõ orbitate liberorum à coniugio deterritum
iri:quaniã couttar ſit uoluꝑtatum & dolarum. Sic
etiã, eum nõ amore filiorum, curaq́; parãdæ eis here
tlitatis amplioris, aut uxoris deſiderio, in uicia cupidi
tatis aut auaritiæ prolapſurũ: quoniã ſit ſibi incuria
rerum humanarum: ſoli ergo philoſophum innoxic

quan⸗

35348 RODOLPHI AGRIC.
quãdoq; obſtare uidentur, contra obſtantia alia munè
mento ſunt. Et quemadmodum reliquis in rebus, ſic
hic fit, A er 2 in m 1IS6 ee aliis n
parata malia⸗ . dheantur . æ
quidem fundamẽta ſunt omnis inuetionis: quæ quiſ-
quis recte firmiterq́; iecerit, ?xiguus in reliquis reſta
bit labor, parataq́; est his oĩs dicendi materia, & ꝗe-
quid dicturi copiã potest inſtruere, hac uia colligi-
tur. Sola demnceps opus est ratione, quæ præſenti re-

1Amm.

„*Fge We,

ℳ. 2
Scholia in caput 29.
Adiac entia:a ffectus matrimonialis, amor uxorius, cu
ra alendæ eius.) Amore m uxorium hic dicit amorẽ uxoris
erga maritum. Curã autem uxoris alendæ, ego putẽ mariti

potius ꝗ uxoris adiacẽs eſſe, Negligentia tori.) Animus ad

alterius, qu àm mariti torum ꝓpenſior. Quæ ꝓpoſita alio l1o
co diximus.) Huius li. ca. 8. Antece dentibus, adiunctis, con
ſequentibus inſpectis.) De his lib. I. cap. 2.) Qi hic uirtu
tem expetit, ille aſpernatur.) Hic Stoicus, ille Epicureus. Ne
cui imponat religio illom, qui putant pronomen hic, ſempex
ad propinquius antecedens referri oportere. Cõnexa ſunt
opes eius qualeſcuncq;.) Lucianus in Timone, Xτνρπα Ya

iſpior X†àαιοαι 7ρ 1οοοονMöτ:α. οααπιαπιτα Tα
Pupep Opovap, hoc eſt, oportet enim philoſophum paucis cõ
tentum ac frugalem eſſe, neq; quicꝗᷓ ultra perã quærere.
Quæ ꝓpriè enthymemata Rhetores uoluerunt dici.) Enthy
mema ꝗd ſit, explicatum eſt ſupra, lib. huius cap. 14. Quanqꝗᷓ
hoc argumentand genus, de ꝗᷓ hic loquitur Rodolphus, ipit
enumeratio ſiue inductio potius, ꝗᷓ enthymema eſt, id ꝙ nec
ipſe hoc loco qſſimulat. Cicero cõplexionem uoluit id
nocari.) Cõplexio (inquit Cicero prĩo Rhetoricom)eſt, in
qua utrum conceſſeris reprehenditur, ad hunc modum: Si
improbus eſt, cur uteris ſi prohus, cur accuſas?Alii id argu
mMentandi genus dilemma uocant, diuus Hieronymus ſyllo

o
ut

ſumma cbllig.

onis proponatur,

DB INVENT. LIBER I. 3429)

giſmum cornutum. Quale eſt, Vxor uel decora eſt uel de-
formis.) Reſpõſum hoc eſt Biãtis, ꝗ interrogatus àQ quodã,
ecqu id ſibi ducẽda eſſet uxor? Aut formoſam, inquit, habe

his: aut de formem: ſi formoſam, ea cũ pluribus tibi erit com

munis:ſin deformem, ea crux tibi exit & dolor. Hone utrũqʒ
malum: non eſt ergo ducenda uxor. Lege Gellij libri quinti
caput undecimum. Quz Cicero tribuit orationi.) In para
doxis Cicero, Sed nihil, inquit, eſt tam incredibile, ꝙ& nõ di
cendo fiat ꝓbabile: nihil eſt tã horridum, tã incultum, ꝙ nõ
ſplendeſcat or̃one, & tanꝗᷓ excolat᷑. Velut nutum noſtrum
expeciãtes.) Ductũ à miniſtris ac famulis diligẽtioribus, ꝗ
ctom, quibus famulãtur, etiam nutus ſpectare ſolent, neduns

.

auſcultare uerbis, .

ORDO TOTIVS INVENTIO-

nis in ſumma breuiter uelut aſpectui
ſubiectus. Cap. ,Xare⸗
Tergo demus oka lang ſub unum SSpea.
fotaq; rrtt huius amplitudinẽ in unã 3 13
. materia Ailſertndi fuerit ob? ⸗ ,
lata, ſiquidem ſit ſormata quæ tio, mhil est q, in ha 3 P 3 r ,
parte laboremus. Sin rudis (ut ita dicã ) materia dicti
u rat ione ſit in quæ ſtiois cõijci⸗-

Aul, Tikr 2 — . .
enda ſorma H is rgrilkrone —
potuimus aſſequi. Ci habueriſi dulæ ſormald quæ

ſtionẽ, tum diligẽter est ea etiã atq; etiã expendéda,“ S wf S 9

cuius generis quæ ſtionum ſit, ex omni illa (quã ſu-
pra explicuimus) quæ ſtionum uarietate. Nec enimſa vn li tag S
cile quis inueniet, quò ſint probationes oẽs referẽdeæ, 3Dn=.
iſirecte naturã quæ ſtionis cognita habuerit. Dein

de tum uidẽdum quo bacto hæc quc i0 quæ totius I Prr g
f u⸗

3d% RODOLPHI AGRIC.

Ziſputitionis eſt caput, in plures diducatur quæ lio
nes, q, cum hic locus à nobis tractaretur, Pro uiribus

eſt explicatum. Iam iudicij noſtri erit, quas quæstio
nes intp Prim uz lionej ompre henſa⸗ tractan
das putemus: ꝙ, tamen ex vohdilione Perlim & utili-
— tate naſcatur oportet: cq́; ea deliberandum est ante
onmi löes credamus trdtada::
gnmiccee⸗ quæ ſtiões credamus trdctãdas, quas re
rutendas: & an ſolam eam quæ prima est ſufficere
arbitremur. Vt in quæ ſtione quam modò pro exem-
H Plo boſuimus, an philoſopho ducenda ſit uxor: utrum
Loln Gni in hac quæ ſtione ſolũ de philo ophi perſona, de qua

hncluſam quæſtione explicare, an cuiqua ducẽda ſit
uxor. Sic etiam, an opktandi! Philoſopho liberi, g ex
nr afr, be⸗ tiam pendat quæ ſtione, utri id latius uelimus

ſimplicis argumentalioñis orman breuiter collige-

rinalei uelimus, an prius generalẽ in bac

pho cura rei

3 gumenta ex locis egie, quæ latius arctiuaue racta
epn. i ri pro ducenti Arbittio? & ſuas quæſtiones accipe-

7

„

74. & Xximo loco diximus, ut acceptis in quæstiõe omnibus,

ex quibus argumenti aliquid duci poterit (poterit.

AMcρν propria quæ ſtionf tractare, an ſolum in

re. Sic, an expetendæ Philo oho diuitiæ, an philoſo-
imiliaris obelida, & reliqua omniaar

4
. re poſſunt. Cum fuerit autem conſtituta nobis quæ-
5 r iamus, eadem erit om-
Id. nin nium, quæ cuiuſq; confirmandæ ratio: ea quam pro

. —
==

—

—
—

= S=e

—

= —

— = E

—

DE INVENT. LIBEBR II. zL1
autem fere ex omnibus, quæ ponentur in quæſtione) ,
deſeribamus ea, perq́; locos omnes ducamus: & tuns Dnz
ex conſentientium aut giſerepantium ratione, prout
de que ſtionẽ proñunciauimus An hanc uel illã partã
argumenta colligamus. Nam de quæ ſtione quæ expo
ſitione explicatur, minus ſuſcipitur negocij, bræſer-
tim cum de facto aliquo quæritur, cuius tantum or-
do, id eſt, mitia, decurſus, exitusq; ſunt recenſendi.
In eis uerò ubi cauſæ rerum quæruntur, quia poſiit
unius rei quandoque eſße multæ cauſæ: aut habitudo
qua litasue rei alicuius inueſtigatur, ut qui quærat,
quibus rebus, aut quo genere uitæ Calo taitum uirti
tis nomen ſit aßecutus: non oportebit utiq; argumen
tari eum, qui de hac quæ ſtione diſſeret: ſed ſolum in-
tegre, ſeuere, iuſte, conſtanter, prudenter, facta di-
ctaq́; Catonis expoſitione colligere. Argumenta ta⸗
men & ſemina omnia confirmandarum laudum Ca-
tonis ponẽtur, ex quibus ſi quæreretur an fuerit liu
dadus Cato, idem id colligi poſſet. Sed quia genus hoc
quæ ſliohis credentes habet auditores, non enim quæ-
ritur, an fuerit laudandus Cato, ſed quibus rebus tan
tum laudis ſit aſßtecutus: idcirco expoſitione poteris
ea quæ ſtio abſolui. Quod in omnibus his fere rectiſ-

ſimèe fiet, in quibus auditor non certantis, ſed dicen⸗ De, er

tis ſuſtinet perſonam. Hæc ubi ſecerimus peruideri-
musq; cuncta, uibus /it nobis opus dd id, g ad for
2 man-

Ir Hu! A.

3 RODOLPHI AGRIC.
mandam orationem pertinet, an res ea, ex qua naſci-
tur quæ ſtio, quæ per argumentationem est explican
da, ſimplex ſit, & quæ ſolum propoſita quæ ſtione

4 z. p, Aboßiit intelligi, quales ſunt quas propoſita diximus
tſonetfas, uocari: an ſinuoſa ſit & multiplex, quæque ex ua-
M

rid && lxuoſa riim oriatur ſerie, ut ſunt condi-
tionales quæstiones & ciuiles pleræq;, ad quas re-
cte percipiendas longior narratio præcedat oportet.
Deinde cum noſtram auditorumq;; perſonas, & re-
rum de quibus ſimus dicturi, conferimus æ ſtimatio-
nem: & Sogitamus, uas aures nobis auditores, quas
ci qui coſitra nos dicent, ſi qui dicent contra, ſint ad-
hibituri: quasq́; prius adhibileyiht, ſi qui prius, qua

nos dixerint: tum nõ erit difficile iudicium nobis, an

ſit xördio parandus aditus ad animos torum, & cui
uel occurrendum incommodo, uel ſpei incumbendi:
cum uiderimus quid ſit noſtrarum partium, quò uel
premamur maxime, uel cui faueatur. Sic & perora-
tione, an tam multiplex res tantaq; fuerit argumen-
tationum copia, ut ſit auditoris memoria enumerati-
one reficienda:an ea ſit natura rerum, ut queri de no
ſtra conditione, mouere lachrymas: ira, odio, indigna
tione, miſcere auditorum animos debeamus. Omni-

uim nos rerum perſonarumq́; conditio rectißime ad-

monebit, ſi cuncta conſideremus, quemadmodum di-

ximus, cum loqueremur de his partibus orationis.

Omnia

DE INVENT. LIBER II. 353
Omnia ex eiſdem ducenda locis erunt, ex quibus ar- Suttet, Der
gumentationes, oſtendimus duci: ſiue doccamus, ſi ue⸗ (V ,
beneuolentiam, iram, odium, miſericordiam, aliosue
moueamus affectus: ſolisq; cuncta hæc quæſtionum
capitibus, ꝗ inuentionis est, diſtant. Validiſßimi antẽ
affectus perſæpe oratione, quæ ex poſitioni quàm ar .
gumentationi ſimilior est, mouentur: ſæpè tamen &
argumentatione, ut alio docuimus loco. Colligendi ta
men acumen, omnisq́; tenuior illa argumentandi ſub-
tilitas uitanda eſt. Vtq́; ſemel dicam, puritas illa do-
centis orationis, & impetus affectibus turbantis, ſi-
cut inuentione nihil diſtant, ita eloquendi prope ex-⸗
tremis ſunt finibus diſereta. =ð

Scholia in caput ultimum.

Vt ergo demus omnia. dvanεραXςοο eſt eorum, 4
dicta ſunt de locorum uſu. Qua ſit ratiõe in quæſtionis for
mam conijcienda, docuimus.) Libri huius eap. 12. Ex omni
illa, quã ſupra explicauimus, quæſtionum uarietate.) Cap.
9. 10. &ß 11. Quod cum hic locus à nobis tractaretur.) Cap.
lib. huius 14 Quales ſunt, quas ꝓpoſita uocari diximus.)

De propolitis & cauſis, item de quæſtionibus prædicatiuis

& conditi onalibus, lege caput huius lib. 10. Cum loque-
remur de partibus orationis.) Cap. 24. Ex quibus argu-
mentationes oſtendimus duci.) Toto lib. 1. Sępe tamen &
argu mentatione, ut alio docuimus loco.) Libri huius
partim cap. 4, & 5partim eiuſdem libri ca. 24.
2* Ita eloquendi prope extremis.) F. Quuiti-
lianus lib. S. cap. 3. Hactenus in
ſecundum Rodolphi.

FINIS LIBRI 5ECVNDI.
f 3 RO-

RODOLPHI AGRI-
CcoLAE PHRISII DE INVE N-
tione dialectica, liber Tertius.

DE AFFECTIBVS QVID SINT,
& unde oriantur. Cap. I.

D Voniam autem de affect ibus
dicere locus admonuit, &
aiaurk me ge eis priore re-
4 rum tractatu pollicitus ſum:
g ℳ baucs, quæ natura eorum,
quæ ms ſit dicam: ut cũ co-
=– gnitos eos teneat, qui inue-
nire cupit, paratum habeat ta quam ſcopulum uniuſ⸗
cuiuſq; naturam, ad quem ſint omnia argumenta ue-
ut tela dirigenda. Affectus autem mihi non aliud ui
etur eſſe, quã impetus quida animi, 440 ad appeten
dum auerſandumue aligd uehemẽtius, ꝗᷓ pro quieto
ſtatu mẽtis impellimur. Oĩs itaq; affectus, uel ex ap
petẽdarũ rerum, uel auerſandarum ſtudio naſcitur.
Abppetimusq́;, Juæcũq; uel re uera. uel in ſpeciẽ bo-
na ſunt:contra auerſamur, quæ noxia ſunt, uel no-
citura creduntur Nec ſolum afficimur eis, que no⸗
bis bona putamus aut mala, ſed alienam quoq; uicem

olemus, gaudemus, iraſcimur, miſeremur. In omni

Au/3N·ßã

l⸗
e

2——
—

DE INVENT. LIBER III. 3 55

alt affectu duo ſunt præcipue quibus mouemur: res
quæ accidit aut expect atur, & pſona ad qua res ea
redit. Quæcunq; ergo res digno cõtigerit, ſiue bona
ea ſit ſiue mala, gaudemus. Contra, ſi qua indigno, fe
rimus moleſté. Et ſi quidẽ bona ſit, inuidemus, iraſci
mur: ſin mala, miſeremur, & in doloris uenimus ſo-⸗
cietatem. At in his affectibus, qui m ſuã cuiuſq; ueni
unt perſonam, res ſola plerunq; ſuſficit affectui, &
berꝗᷓ breuis est de pſona cunctatio. Nemo enim fere
no ſibi fauet. Quicꝗd bene ceßerit, id digno ſibi:ꝗe-

qÿuid ſecus, ſibi indigno id eueniſſe perſuadet. Venit

& quaãdoq; in partem rei, perſona, non quidem cui
contigit, ſed 4 qua profecta res eſt. Vnde perſ- ebe, no
tam bene aut ſecus de re, quæ facta est, exiſtimamus
ex re ipſa, qudm ex animo aut opinione eius qui ſe-
eit. Vnde ſcitè apud Comicum dictum eſt: Vvnum hoc
ſcito, contumeliæ non me feciſſe cauſa, ſed amoris.

Et item alio loco:Abs quiuis homine (cum opus est)

beneficium accipere gaudeas Veri enimuero id de-
mum iuuat, ſi quem æquum est bene facere, is facit.
Sed in tractatu rei, pſona hæc ad efficientiu locũ re
digetur. Quandoq; perſona etiam ad ſubiecti locu
pertinet: ut ſi quis propter uirtutes amet quempiam,

uel propter decorem: ſimiliterq́; oderit in eo uicia,

uel deformitatem: res quidem ſune uirtus, uel uici?
veliquaue, quibus ſpectatis, animus præcipue moue

3556 RODOLPHI AGRIcC.
tur: perſona uerò uelut rerum quædam ſit acce ßio:
quoniam rebus etiam ſine perſona moueremur, per-

ſonam ſine rebus nihil ad nos putaremus pertinere.

Et quoniam rerum ſubiect um eſt perſona, cum tra-
ctabuntur res, in eum locum ponenda erit. Quia ta-
men affectus complecti perſonam uidetur, & nomen

affectus illi præcipué tribuitur, tametſi prior ſit no

bis uirtutis uel decoris cura, ſine quibus perſonam
negligeremus, ibſa tamen perſona eſt, quæ amari di
citur, quam odimus, cui inuidemus: idcirco in his pro
re ſæpe accipimus perſonam, & rẽ inter locos per-
ſonæ collocamus. Nihilautem refert in affectibus,
aut ſic eſſe rem, aut ſic uideri. Temerarius est enim
affectus omnis & præceps, rapit mentem, & plerun-
que alius ex alio naſcitur. Vnde fit, ut de rebus om-
nibus, non ex uero ſtatuat, ſed bonas ceat, malasq; pu
tet ex opinione, quam indidit alterius affectus er⸗
ror: uel quam leuiore quacunque & inani perſuaſi-
one ſecutus est. Sunt & affectuum diuturniores
alij, qui longo ſunt uſu firmati: ut amor, odium, inui-
flia, luctus, metus: & in ſumma, omnis, quicunq; ma-
ioris alicuius cauſæ perſua ſione animos obſedit. Alij
breuiores & ſubiti magis: ut qui cum alijs ex cauſis,
tum orationis uento, tanquam in ſtipula ignis conci-
tantur.. Hiq; ſicut de improuiſo propemodum pro-
rumpunt, ſic celeriter quoque perſæpe & quamuis

DE INVENT. LIBER III. 357
leui cauſa reſidunt. Quanquam ſit autem capax
omnium affectuum oratio, & nullus non locum ali-

quando ſibi uendicet in dicendo, duo tamẽ uel maxi-

mè Oratoribus laudem tulerit, odiũ & miſericor-

dia. Sane Ariſtoteles in eis libris quos de Rhetorice

conſeripſit, multos enumerat, & quid ſit quiſq;: ꝗ
busq; rebus oriatur, extinguaturq́; rurſus, copioſiſ-
ſimè proſequitur: ut fuit uir ille ingenioſißimus, om
niq́; rerũ copia inſtructißimus. Quæ quiſquis ſcire
uolet, ex illo paratum erit inquirere. Mihi uidetur,
ſquis communis ſenſus plane non erit expers, cũ rẽ
de qua dicturus ſit, cũ auditoris contulerit animo,
cũq; perſpiciat, quid dicendo uelit efficere, non latitu
rum ra, in affectus genus ſit rapiendus auditor.
Deinde quum res cum perſonis (quemadmodum mo
do prædiximus) coniunxerit, facile ex re, quod bona

ea, maldue ſit: facile ex perſona, quod ea re illa di-

gna ſit, aut indigna, leducet.

FIFdcholia in caput I.

Quoniam autem de affectibus.) Tria potiſſimum hoc li
pro explicantur, qua ratione mouendus auditor, quomodo
delectandus, quo ordine, quaq; diſpoſitione quauis in re
atendum ſit. Quid autem de permiſſione affectuum, & qua-
tenus his uti liceret, cõſtitutum ſit apud ueteres, lege Quin-
tilianum libro 6, cap. I. Item lib. 2. cap. tz. & 18. Et dicturum
me de eis priore rerum tractatu pollicitus ſum.) Libro 2. ca.
24. Et rurſus libro I. cap. I. Porrò de affectibus multa. VI. In-
ſtitutionum libro Fabius. Quæ natura corum quæ uis.)
Quintilianus li. 6. ca.2. & 3. Nihil aliud uidetur affectus.)
Affehtus eſt animi motus quo ſc ſenſus aut alunt:; proſe
5 qut⸗

3sz38 KODOLPHI AGRIC.
quitur, aut fugit rem oblatam: Sunt autem capita quatuor,

duo malorum, & totidem bonow, dolor, metus, ſpes, gaudè
um. Altene p̃ſentis, altene imminentis, ex his fluunt reliqui.

Vnũ hoc ſcito, contumeliæ meinõë feciſſe cauſa.) Chærea im

Eunucho excuſaturus ſe Thaidi, uirginem niciaiict, intex
alia multa qicit & hæc:
Imo, it a quæſo, unum hoc ſcito, contumeli⸗
Me non feciſſe cauſa, ſed amoris, & c.
Et item alio loco: Ahbs quiuis homine. ) In Adelphis.
Sunt & affectuum ali diuturniores.) Lege lib. t. cap. Ir.
de adiacentibus, Multos eunumerant.) Maxime libro 20
Rhetoricorum.

QyobD MODIS A DICENTE
tractentur affectus. Cap. II.

T Ractatur autem affectus triplici ratione. Pri-

ma eſt ut exprimamus oratione affectum, hoc
ect, ut irati, metuentis, amantis, dolentis, nobis aſſu-
mamus uerba. Qualis fere est omnis in Comœdia,
Tragœdiaq́; oratio. Sed hæc ardẽtiores habet motus,
quoniam perſonas habet magis inſi⸗ gnes & res gran-
diores. IIla guietos magis & propius à tranquillita-

te diſtantes, quia res, perſonasq́; de medio ſumit.

Qua in barte neceſſe eſt cogitationes, uota, quere-
las, deſi ideria, preces, contentiones omnes, pro natura
cuiuſq; affectus, exprimat oratio. Ante omnia uerò
elocutionis genere iſtud conficitur, ut ipſa dictio, tu-
maultum, berturbationemq; concitatæ mentis imite-
tur. Et eſt quidem in hac affectuum imitatione præci
pue poſita ea uis, quam nonnunquam colorem uoca⸗
vus zdickiis. Vt cim cufidem rem malti dicant, ſiue

expo⸗

lor/
ud
gli
in
ter

H

DE INVENT. LIE ER III. 379

exponant quidem, ſiue argumententur: alius tamen

monentis ſolum, alius irati, alius querentis, alius
miſerantis tueatur colorem. In Satyra uidemus, idem

tribus illis, qui adhuc extant, Horatio, Perſio, & Ius
nenali, inſtitutum e ſe, eãdemq;; rem tractari. Ea eſt,

ut moret, uitamq́; emendent, & reprehendant uicia.
Sulem tamen quiſq; ſecutus ect colorem. Horatius ri
dentis ſpeciè, & ingenuo (ut ipſe ait) culpã deſigere
lIudo affectauit. Perſius ſeueriorẽ & prope philoſo-
phi perſonã accipit. Docẽdo itaq; reprehendit, & re
prehẽdendo docet. Iuuenalis indignantis & irati ple
rũq; præfertſpeciẽ. Quare erectior paulo & pro-
fluentior carminis compoſitio, magis decuerit eum,

ſicut & ſal amarior plerunq; & ſolutior orationis li

bertas. Nec ulla alia in re magis poſitum eſſe deco-
rum orationis illud crediderim ( ꝙ tantopere in Ora-
tore ſuo laudauit Cicero, tantaq́; ubique ſecutus eſt
obſeruatione) quã in eo, qui ſit ex hac imitatione de-
ſumptus color, isq; dicentis perſonæ, ex ſua, audito

ris, rerumq; collata exiſtimatione, apte & diligenter

accommodatus. Sed plura de his dicere, ad eloquen-
di magis, quàm inue niendi pertinet rationem. Secun

da tractandorum affect uum ratio eſt, eũ aliquene

affectu aliquo cõcitum deſcribimus: & quæ fecerit,

quæ dixerit, ſic explicamus, it ex om nibus aßfectus
aoſit deprehemi. Cuius rei cum mmltis in locis mul

ta ſundt

1

360o RODOLPHI AGRIC.

ta ſunt apud autores exem pla tum egregium 4Apud

Tragicum noſtrum in Oedipode: Prædicta poſtquã
fata & infandum genus deprehendit: quæq́; ſequun
tur. WNotus enim est locus. Huius etiam generis eſt,
cum uel nos uel alium quempiam eſe, aut fuiſſe ali⸗
qua affectione permotos docemus, quæ utrolibet mo
do, & argumentatione & expoſitione poſſunt ex-
plicari. Multum autem intereſt inter hanc rationẽ
& priorem illam. Quoniam ex priore ſolum co-
lor aſſumitur, quem poſoaumus etiam aliud agentes

præferre. Sicut enim qui obiurgat, blerũq; irati ſp-

ciem habetita poſumus & amantis perſonam geren
tes obiurgare, & indignari, & queri, & reprehen-
dere. Quuemadmodum apud Vergilium Dido que-
ritur primuim:
Di ſßimulare etiam ſperaſti perfide tantum
Poſe neaas.
Deinde iam flagrat ira:
Nee tibi diua parens, generis nec Dardanus autor.
Oĩa tamen ſœminæ furentis amore colorem habẽt.
In hac autem parte, non color orationis, ſed res ipſa

que agitur, hoc eſt, quam docere conamur, contine-

tur. In hoc enim dictio impenditur, ut hoc aut illo pa-
cto affectum quempiam e ſee doccamus. Tertia uia,
qua tractantur affectus, eſt, cum auditoris animum
tractare nitimicr: cumq non quærit oratio affectum
Uẽ oooco⸗

4
o

I

4

DE INVENT. LIBER MI. 364
docere noſtrum, ſed eruere, excitareq́; cupit alien:.
Hocq; eſt, ſecundo numerant loco, qui tria uoliit
Oratoris eſſe munera, docere, mouere, delectare.
Quia naſcitur autem omnis affectus (ut diximus) ſi
quidem pro aliena ſuſcipitur perſona, x rei ſpecie,
quæ uel euenit, uel expectatur, proinde ut ea bona,

malaue creditur: & exiſtimatione perſonæ, quia uel

dlignam eam uel indignam eo caſu putamus. tertium
perſæ pe accedit, perſona quæ rem opera, conſilio ue

explicuit. Quibus uerò affectibus pro nobis moue-
