DE INVENT. LIB. III. 44 7
rtes argumentationum quã capiant diſpa
ſitionem, nõ est certis ullis cõprehendere bræ
ceptis. Quæ ſint aut partes argumentatiõis, proxi
mo libro ſatis multis dictum e&t. Et naturalis qui⸗

dem ordo eſt earũ, ut præcedãt propoſitiones, de-

inde ſequatur id, quod ex eis efficitur. In ratiocinæ
tione quoq;, prima ſit maior propoſitio, proxima
ſit minor, poſtrema cõcluſio. Sic in inductione prio
res ſunt ſpecies aut partes, I genus aut totu, quod
colligitur ex eis. Velle tamen hanc legè uſ quequaq;
obſeruare, frigidæ prorſus eſt & friuolæ cuiuſdã,

neſcio an curæ dicam, an cauillationis, certe in fan

tiæ & faſtidij. Infantiæ quidem, , nihil poteſt aut
minus diſertũ aut magis puerile uideri, ꝗᷓ oia ue-

lut puerum dictata à magiſtro ad unã certam le-

gem formamq́; dicere. Faſtidij quoq;, quod neceſſe
est ſequi eos, qui aures nulla unꝗ uarietate delica
tißimã noſtri partẽ tentant reficere Varietas enim,
ſicut rerũ oĩm, ſic orationis præcipue leuat tædi-
um. Multarum adeò rerũ nobis gratia, non ex ſe,
ſed uel ex meliorum etiã ſacietate uenit. Iam etiã
pleræq́; ſunt argumentationes, quari tota uis aut
duabus propoſitionibus citra cõcluſionem expli⸗
catur, aut altera propoſitionũ pro tota ponitur ra
tiocinatiõe. Quæ qualia ſint, ſuo loco demonſtraui
mus Feras tamẽ utcũq; leuioribus in rebus hãc ludi
. m cram

44 6 RODOLPHI AGRTIC

eram uerborum iaculationẽ, in ꝗbus ſolũ os inſtrui

tur, & Manes inter di ſputandu circulorum clamo
res petuntur. At in eis rebus, ꝗᷓ nõ ideo tantum di-
cuntur, ut dicantur, ſed ut aĩos noſtros ſubintrent

& act iones emendẽt, quæq́; uicijs eradendis ex in
timis mentiii noſtrarum ſedibus adhibẽtur, id et,

gquæ moralis philoſophiæ uocamus, ſi hac leuitate
imintra primas ſubſiſtt aures, mnania profecto, ina-
nia tantũ, irritaq́; uerba fundẽtur. Maioribus er-
go uiribus inſtructã orationem & plenioribus ea

ferri uelis oportet. Auertendus enim eſt ab eis quoæ
placent, quæq́; multo tẽpore ꝓbauit a?us, & ipſe

ſibig ut ita dicã) est auferendus. Nec tam docẽdus,
ut ſciat meliora, ꝗᷓ cogendus, ut uelit. A qua facul-
tate, quantũ abſit confracta illa & ſpinoſa argu-
mentandi ratio, non eſt certiore ſigno colligere, ꝗ
ea poſteaꝗᷓ philoſophorũ ſcholas ingreſſa eſt, mo
ryalis iſta, quam uere philoſophiã dicimus, ſcho-
lis prorſus exceſßit. Veterii certe neminem niſi Stoi
rorum borridißimum quenq;, ſic diſſerui ſe inue⸗
nias, neq; id ubiq; tamen Et ſi quis huius etiã ſectæ

paulo lætiore fuit ingenio, uictus est dignitate, &

ſplendidius aliquid dicere concupiuit. Ariſtoteles
certe, Plato, & quorum interea in philoſophia pa

ribus laudibus eloquentia, eruditioq; celebratur,

rarißime putauerunt utendum ſibi nudis illis & ex

4

—

DE INVENT. LIB. II. 447
preßis ratiocinationibus, quod ex libris eorum ſa
vile perſpectu ect. At noſtri ſeculi philoſophis, ſi

gquæritur & arguitur primo & ſecundo, & notan

dũ quarto aut quinto, & cõſequentia tenet in bara
co, & reliquas id genus ineptias demae, deſtitutos
prorſus, & nihil quod dicant habituros uidebis.

Nec hæc eò dico, q ea putem eſſe contemnenda: Di

ſci enim illa ab incipientibus in ſcholis, & quidem

cexactißima cura, uelim, & exerceri quoq;, ſed

adeo ut intra ſcholã maneant. A grauiorum ueròͤ
rerũ tractatu, doct iorumq́; hoĩm diſputatione: an
te omnia, cum poſteritati erudiẽdæ res literis man
dantur, crediderin maximeè hanc leuem, neptamq
dicendi ſcrupuloſitatem remotã eſſe debere. Nunc
autem cum ſint omnia in leuißimas etiam digeſta
quæſtiones, & cuilibet quæ ſtioni, uelut ſtatutus le

ge quadam argumentationum & notandori de-

beatur numerus, implentur ingentia uolumina li-
brorum, & totis paginis dicuntur, quæ ſingulis in
terdum uerſibus poterant abſolui. Equidem argu
mentationem in oratione controuerſa, cenſeo ne⸗
ceſſariam eſſe, tanquam neruos ſine quibus ea ſub-
ſiſtere non poßit. Sed quemadmodum deforme nõn

modo ſit corpus, ſed nec corporis quidem ſpeciem
habeat, in quo ſoli ſint, omnique carne nadatiè
nerui: ſic nec orgtionis aut faciem, gut nomen

448 ROoDOLPHI A GRICc.
iure babebunt horridæ iſtæ, & una perpetua ſpe
cie compoſitæ argumentatiões. Apud Græcos qui

dem in prouerbio fuit, ut dicerent, egregia fabula

de lente, quoties minor res maiorem in modum tol

leretur. Quanto nuc rect ius hi notabuntur, eh bue

rilibus etiã nugis diuina ptractent? Vertendæ ſund

igitur formæ argumentationum, & partes earumn

uaria collocatione diſponendæ. Nec tamen adeò ui
tandus ordo rectus, ut credamus non interda ratio
cinationem totã proferendam, quod & Quintilia
nus fecit in ea declamatiõe, quæ inſcribitur Igno-
minioſus cõtra tres rogationes: Ergo, inquit, ſi &
lex ignominioſum uult eſſe eum, qui ter cõtra di-

erit nec tenuerit: & hic contradixit ter, nec teni

it, quomodo nõ ſit ignominioſus, mueniri profect o
nõ poterit. Sic & Cicero cu multis in locis, ti pro
M. Cæ lio: Si i qua nõ nupta maulier, in quit, lomu pa
tefaceret oĩm cupiditati: & reliqua multa, quæ
ſubijcit in eam ſententiã, quorum oĩm hæc uis eſt:

Nemo poterit dici adulter qui cũ muliere oĩm cu-

piditati expoſita conſueuit. Hoc apertum est maio
rem propoſitionem eſſe ratiocinationis. Addere de
inde debebat minore: Clodia aut talis mulier est.
Variauit id dicendi figura, & in eius locum inter
rogat eam, fateatur ne talẽ eſſe ſe, an neget. Poſt

ad karach partem coneludit, ſ weget ſe talẽ eſſe, ne

debere

DE INVENT. LIB. III. 449

debere quidẽ uideri à M. Cælio petulantius quic-
quam cu ea factum:ſin fateatur, nõ id uideri adul

terium ex præcedentiũ ꝓpoſitionum probatione.
An in eadẽ oratioe paulo ante couertit prorſus to-

tum ratiocinatiõis ordinem, primaq́; cõcluſionem

ponit: In M. Cælio nulla luxuries reperietur, nul-
li ſumptus, nullum æs alienum, nulla conuiuiorum

G& luſtrori libido, quæq; ſequũtur. Hoc est enim,

quoch probãdum eſt. Deinde cuũ ſubdit: Audiſtis an
tea ceñ accuſaret: minorem propoſitionẽ facit, quæ

est: Cælium ſumma eloquentiæ, ſtudiorumq; cura

teneri. Poſtremo maiorem addit: Atq; ſcitote iudi-
ces, eas cupiditates quæ obijcintur Cælio, atq; hæc
ſtudia de quibus diſputo, nõ facile in eodẽ hoĩe eſ-
ſe poſſe. vt ſit ratiocinatio: Non poſſunt in eo, in
quo eſt ſummus ſtudiorù amor, eſſe & prauæ ca-
piditates: in Cælio e& ſummus ſtudiorũ amor, non
poſſunt ergo in eo eſſe prauæ cupiditates. Interim
proponitur altera ex propoſitiõibꝰ tantũ. Vel ma-
ior, ut Quintilianus in Mathematico: Ei, ingt, tan

tum debet mors negari, de quo nõ ſufficit hoc pœ-
nsæ genus, ut ſe ipſe potius occidat. Hanc propoſi-
tionẽ probat. Deinde quod aſſumpturus erat &

quod ex eis cõcluſurus, hæc uidelicet: ego uerò ta-
lis nõ ſum, nõ ergo debet mihi mors negari: ea ue-

lut in bropoſtie tione reil ſatis mmrehedh⸗ prætermiſit.

Mm 3 MInte⸗-

45 0 RODOLPHI AGRIC.1

Interim proponitur minor, ut in eadẽ declamatides

Quid quòd me futuri dixit parricida? Ratiocina

tio ꝗdem talis ſit oportet: Quiſquis præditctus par

xicida est, debet mori: ego prædictusſi um parrici⸗
da, debeo ergo mori. E& ergo quod proponitur mi

nor propoſitio:quod ſequitur eſt confirmatio ma-

ioris, debere mori eum quiſquis parricida prædi-
tus eRt. Quod quanꝗ poſſet uniuerſaliter pronun
ciari, orator ſingulariter & tã quam de he uno pro
nunciat. Quoniam (ut priore libro dixi) uniuerſa
les propoſitiones remotiores eſſe, & minus aréte
premere rem præſentem uidentur.
cholia in caput 14·

Proximo libro ſatis multis executi ſumus.) Lic. 2. ca?

vy. Velle tamen hanc legem uſquequacq;.) Quintilianus li.

2. cap. I4. Neq; enim roga tiõibus plebis, ſancta ſunt iſta præ

cepta, ſed hoc, quicquid eſt, utilita s excogitauit. Qui aures

nulla unquam uarictate, delic atiſsimam noſtri partem, ten
tant re ficere ) Quis enim, ingt ille, eſt auribus uſqueãdeo

patientibus, uti uel pauliſper ferat oratiõem ubiq; fui ſimi-
ſem? Tantam ubiq; uim habet uarietas, ut nihil omnino

tam nitidum ſit, quod nõ ſqualere uideatur citra huius con

mendationem. Gauder ipſa natura uel in primis uarietate,

quæ in tam immenſa rerum turba nihil uſquam reliquit, q́d
non admirabili quodam uarietatis arti ficio depinxerit. Et
ſicut oculi diuerſarum aſpectu rerum magis detinentur, ita
ſemper animus circumſpectat, in quod ſe uelut nouum in=-

tendat. Cui ſi cuncta ſui ſimilia occurrant undiq;, tædio pro

*

finus auertitur. Er Quintilianus: Ars porrô, inquit, uariandi

eum gratiam præbet ac renouat aures, tum dicentem ipſum
laboris mutatione reficit: ut ſtandi, ambulandi, Iedendi, ia-
cendi uices ſunt, nihilq eorũ pati unum diu poſſumus. Quæ
qu alia ſint, ſuo loco demonſtrauimus.) Lib. 2. cap. 27. In qui
bus ſolum s inſtruitur.) In quibus id agitur ſolum, ut dicen
di umm paremus, Et inanes inter diſputaadum circulora

nmd

ſuti

ie ſelt
utn
bue⸗
lerle
unce
ne
Mni
ocu

6

4
ges .

LDE INVENT. LIB. III. 4 5&
ctamdres petuntur.) Vbi hoc unum quæritur, ut qui nos di⸗
ſputantes undequac; circe unſtant, 1 nobis applaudant, &
plac ere ſibi ea, quæ dicuntur nobis, plauſ u ipſo ac clamo-
re teſtentur. Er ipie ſibi, ut ira dicam, eſt auferendus.) Ita, in
quit, affic iendus animus eſt, ut non is ſibi eſſe nideatur, qui
adhuc fuit: utq́; probet ea, quæ auerſatus eſt hactenus: &,

auerſetur, quæ hucuſq; probauit. Egregia fabula de lente.)

Eundem prop bemodum ſenſum habet cum eo, quod legitur
apud Gellium 0 * Ooα Abᷣgop in lente unguentum, Intering
ponitur altera lex.) Lib. 2. cap. 27. Qoriam ut ptisre ni-
bro diximus.) Lib. 2. cap. 19. 4

CAVTIONES ALIQVOT IN.
ter argumentandum diligenter ob-
ſeruandæ. Cap. XV.

Joſent iſta extendi, gauleiplereß; Ben ſor⸗
ma proferri ex autoribns. Sed longum id eſt,
& ni fi alioqui multa cura quis, legendis, perſpici⸗

endiſ; ſcriptoribus iſta cognouerit, fruſtra doce

bitur. Nam neq; dici omnia poſſunt: & ex corum
quæ diximus collatione, facile quis reliqua cogno
ſcet. Iud tamen adieciſſe uelim. Quodl ſi qua ſit
propoſitio, uel aliquid propoſitiõis ſimile, in quo
maius quæ ſtionis momentum ſit poſitum, id rechißi
me aliquando antea quàm aggredimur, quod eo cò
ficere uolemus, in anteceſſum apud auditores est
deponendi, & tanꝗᷓ aliud agamus explicandum.
Minus enim ſuſpectum tunc erit, cũ quare dicatur
nõ apparebit: credeturq; facilius, & ſecurus ani-
mos ladics ſubibit. Sicit minus timentur armd

AS2 RODOLPHI AGRIC.

quorum nõ intelligituruſus. Inde cum po ederit
mentẽ, paratã q́; ſemel ſidem tunc quoq; pferet, cã
nitendum erit eo. Fauet enim quiſq; bſuaſi oni ͦſuæ,
nemoq; uel ſibi ipſe libenter errorem ſuũ fatetur.
Credimusq; multa, nõ quia uera uideantur, ſed ga
credimus. Huiuſmodieſt apud Ciceronem illa brin

cipio expoſi ttiõis matris Clustij mnuidia, quæ quã-

quã bræcipue ueneficij crimini defendendo cõueni
at, tamen ſi ,Cit illud defendendum erat, primũ pone
retur, poterat tã dubia, ſicut crimẽ, uideri. Huc per
tinent altius repetitæ narrationũ præparatiões. Et
in altercatiõibus gdem præcipuus est obſeruatiõis
iſtius uſus. Ideoq́; ſi qua ſunt, quæ plus ſint allatura
cõfirmãdæ intentiõi noſtræ, nõ ſunt utiq; protinus
cum eo cõiungenda. Tergiuerſabitur enim & effu
gia queret aduerſarius, inuitusq́; pedẽ in laque.

quẽ proſpexerit, dabit. Ergo dimouenda ſunt hæc

ab eo, quod efficere uolumus, & altius repetẽda, &
multitudine ſimiliũ propoſi tionum, quas ſine peri
culo daturus ſit aduer ſarius, obruẽda. Quæ cuiuſ
modi ſint, ex Platonis dialogis nõ est difficile per-
fpicere. Sed nos interim aliquo exemplo quod dici
mus, indicemus. Demus Academicum brobare uolẽ
tem Epicureo:quiſquis ſine uirtute ſit, eñ eſſe infe
licem. Non ſumet ille continuò, uirtutem eſſe ſum-
mũã bonu, id enim nihilo probabilis eit, ꝗ id quod
intende-

fit

DE INVENT. LIB. III. 4 53
intende batur: nec id etiã unde iſtud deducitur, uir-
tutis cura max ime naturalem eſſe bo? Altius igi-
tur ordietur. Quæret, ecquid fateatur aĩ am cor-
pore meliorem eſſe? Sed & hoc quoq; muniendum
eſt Socratica inductiõe. Quærendum egt, an auri

gam curru & naue gubernatorem, & domina do-

mo, & principem popularibus, & in uniuerſum
quod imperet præſtãtius eſſe buter eo quod paret.
an & animi imperio putet corp regi. Quæ ſi con
ceflat, neceſſe erit concedat, aĩm corpore potiorẽ
eſſe. Quod ubi coõſtare pit, ſequatur hinc, neceſ
ſe eſt, act iões & quæchq; animi, corporis rebus eſ.

ſe potiora. Quod 1ſ iĩ docuerim hinc propriã animi

uirtutem, propriã corporis uoluptatem eſſe: conſta
bit uirtutem eſſe meliorẽ uoluptate. Quod ipſum
erit fortaſſe quærendum. Ex longinquo rogabit
itaq, putet ne eiſdẽ oĩ bus gaudere corpus & aĩm?
quod nimirum negabit. Nam & multa poſcit cor-
pus, quæ nec indulgenda illi credit Epicurus. Ergo

borum aduerſi saĩ us, qui negat ea corpori, gaudet-

Sic & animo multa placẽt, quæ corpus auerſatur.
Cùm gaudeat autẽ diuerſis, uoluptas corporis erit:

quod autem uoluptati contrarium ſi ſt, nihili inuenie

mus, niſi uirtutẽ. Ea pertinebit igitur ad aĩm. Hæc
ergo bona utriuſq; erunt. Quod ſi et propriũ ani
mi konun uirtus, erit & ſummum bonam: cum de-
m 5 monſtra⸗

monſtratum ſit ante, meliora eſſe quæ ad animè,
I quæ ad corpus pertineant. Cumq; non ſint alia
propria hoĩs, ꝗᷓ animi & corporis bona (nam fortu

neæ bona ſolum dicuntur, ga iſtis deſeruiunt) erga
animi bona, quoniã meliora ſuut, ſumma ſint opor
tet. Et hæc ꝗdem cum ſint uirtutes, neceſſe eſt, qui

ſine eis ſit, eſſe cũ ſummo malo, qd' uiciũ erit. At-
qui quiſquis ci ſummo malo eſt, infelix est. Br⸗

g iã efficitur quod mtẽdimus, quiſquis est ſine uir
tute, infelix eſt. Quòd ſi à proximis cœ piſſemus,
Ninde digrederemur ad lõgius poſita, inſolention

aduerſarius negaret oĩa, neq; puenire nos ad aligdg
ſineret un uã, quod ipſe cõſiteretur. At cũ ea pro
ponimus, quæ diſtäãt multu, neq; ſeré quicꝗj negocijꝗ

uidẽtur habere cũ eo, quod proponimus, facili dat
aduerſarius tanꝗᷓ nihil ad ſe ptinẽs. Vnde datur cõ

feſſum nobis aliqꝗd arripere, n quo pedẽ( quod dici

ſolet ſigamuc, ad quod ſi alio pueniremus ordme,
negaret id ipſum aduerſarius, ne uinculis argumẽ
tationum teneri uideretur, & aliquid confiteri, ex
guo coutra ip um regredi poſſemus.

Sed quemadmodum à ſummo quodã cacumine

betito initio, ad id poſtremum, quod probare de=
ſtinamus del. bimur. ſic licebit eè contrario, & hoe

ibſum quod intẽdimus primũ facere, & id adhibi-
ta argumẽtatione cofirmare, hancꝙ ipſam argumẽ?

4 KR fftgtionem

—

N.
i

6

f⸗
linu
nl
,
n⸗
ni
c

,0

ſen
a
Pnu
dr
ſi
ſi
iu⸗
s
ſtt
i
i
n
he

r
6

PDE INVENT. LIB. II. 41;
ationem rurſus alia aſtruere, donec ueniamus ad
aliga tandẽ, quod inficiari. aduerſarius nõ poßit. Ssi
militer etiã poterimus, ci negauerit intẽtionẽ ad
uerſarius, proponere aliquid, quod etiã diuerſum
aideatur a propoſi ito, quod det aduerſarius. Id:
ei fecerit, tũ ductu eo quẽ obliquu priore libro di
Ximus, ex cõtradicente intentiõis cõtradicens eius
quod aduerſarius dedit colligere. Quod quomodo
Fiat, ſuo loco nobis eſt dict ũ. Huius tamen admoni⸗
tum altercatorem uelim, ut ſciat quam potißimum
ex iſtis giſponẽdi rat ionẽ ſequatur, duas ferè in al
tercatiõe figuras eſſe oratiõis. Aut enim interrogaö
tes, & aduerſarij ſententiã percontado eliciemes
aiſſerimus: aut aſſeueram, & noſtrarũ argumẽta
tioni. cöſtantia, noſtra ſentẽtiamn eũ tranſire co
gimus: Primi genus estzut cũ quærimus, ſit ne uir
tus proprium animi opus. Quod ſi dederit aduer-
ſarius, rurſus quærimus, es ne opus cuiſq; bonum
ipſius· Deinde ſi id quoq; detur, tũ quæritur, ſi tne
aĩus optima pars noſtric Poſt hæc, fit ne optimum,
quod optimo boni eſt? Hæc etiam cum data fuer-
riut, tum relinquetur, utiq; optimi, id est, ſumm
boni eſſe uirtutẽ. Secundum genus ed, cu dicimus:

Virtus e& ſummam bonit. Idq; probamus, est enia
banum animi noſtri, qui est breſtantißimum quod

41 nobi eſt. Quod ſit autem animi bonum nip-
. taaick

46 RODOLPHI AGRIC-

tus, id rurſus docemus, quoniã proprium opia esꝶ

ipſius: reliquaq́; ad hunc modi aſſeueramus, donec
uee niamus ad poſtremum aligꝗd, quod probatiõe nõ
habeat opus. Cum poßit aut duci ordo ille propoſi
tiõum, aut à primis atq; cõfeßis ad intentionem,
aut ab intentiõe ad prima & cõfeſſa, per utrã q; fi
zuram: apta tamen est interrogatio priori ordini,
eſtq; genꝰ ipſum diſſerẽdi tutius atq; modeſtius, &
plurium laqueorum aduerſus aduerſarium capax.
Nã ſi interrogãti aliqd nõ det aduerſarius, potest

inde ſine dedecore referre pedẽ, quod aſſeueranti

turpe fuiſſet, repulſum ſe & fruſtra conati faten
ti. Aſſeueratio uerò grauior eſt atq; inſtantior, &
ordini ab intẽtiõe ad cõfeſſa ducẽdo aptior. Vrget
enim aduerſariu, & nò illius cõſenſu, ſed uiribus
quc uoluit, extorquet. Sed rẽ ſubeſſe oportet eiuſ⸗
maogli, quam ab inuito nos aduerſario cõfidamus ex
primere poſſe. Quæ ſi nõ ſit, ſatius erit interroga
tiones experiri. Socrates itaq; apud Platonẽ, ut g
nihil ſcire ſe affirmaret, nihilq; habere, quod tanqᷓ
pro ſua ſententia diceret: interrogatiõe ſemper eſi

uſus, omnemq; oĩ bus in locis diſputatiõem ex ad-

uerſariori dictis inſtituit. Et ſicut maximorũ oĩs
cæui uirorũ in philoſophia conſenſu, primæ tribu-
untur Platoni: ſic omnem altercation rationem,
artemq́; ſummo ingenio, pariq́; cura & acumine
= iii

on
ri
nmnſe
cmat
kn
gei
fenlg
geti
Gere
ſle,i
Nn
liſie

Ercon

mrürf
ſer
inge
l
ſehub
ſelin

I

elte

Ce

9 „

ſeſo

1

e

3

DE INVENT. LIB. MI. 47

Hr dialogis expreßit. Quan non deſtiterit e; Ari-

ſtoteles inceſſere, tanꝗᷓ copia effuſum, nouitatis
cupidu, eloquendo tumidi, oratiõis oſtentatorem.

Fama tamen pro Platone ſetit, & ſteut multorum

fauore Ariſtoteles æquauit primũ: ſic maximorũ
iudicio Plato hunc proximi ꝗdem, ſed infra ſe ta
men ſicut oẽs, reliquit. Quintilianus alit, ſicut de-
clamationes, ſic altercationum quoq; propri con
didit uolumen, quod & in noſtras peruenit manus,
egregium ꝗdem, icut ſunt illius uiri oza. Plato ta-
men (Juis ſint etiam inſignes uirorum utriuſq; lin-
guæ dialogi) in quis uarios uſus mihi ſufficere uide
tur exemplo. Vt ergo quæ ad diſpoſitionem perti-

nent, in ſummã quand redigamus, opus est in pri

mis quiſquis bene diſponere uolet, ut totã inuẽtio⸗
nis ſuæ ſyluũ, hoc et, oĩa quæciq; dicturus eſt, ue
lut conſpectui ſuo ſubijciat. Tum ꝗd in aĩo audi-
toris efficere uel it: diligenter expendat. Deinde res
ipſas, reriiq; bartes, & uim naturaq ſi ngularum,
oĩmq; & inter ſe cõferat, & ce præceptis o?a. Tu
nõ difficulter uidebit, ubi temporũ ſequenda ra-
tio, ubi per ſpecies res digerenda, & quibuſdã ue-
lut limitibus ſi ngula diſcernẽda: ubi aliud ex alio,
ut ꝗdq; proximũ aptiſtimumue fuerit, ducendum.
Tum ꝗd tribuendũ uoluptati, quomodo uictoriæ
Kertsmi,iz ſeruiendi, V que ſtiont ordo, quis ar
uten-

4⁵⁸ RoporPenI AGRIe.

gumentationum, quis bropoſiti tionn ſeruandus. E&

autem diligenti, multaq; cura tractãda diſpoſitio;
gquando ueram hæc pars inge nij laudem meretur-

Sicut enim opes fortunæ munere imprudentibus p-

ſepe cõtingunt: recte aut adminiſtrare eas, circum
ſpecti cõſultiq; uiri eſt propriu: c inuentionis co⸗
pia indomitis & in ſanis prope nonnunꝗ datur in⸗
genijs, decor diſpoſitionis & ordo, arte iudicioq
ſormatur. Quorum ut illud naturæ felicioris, ſie
hoc cultioris doctrinæ ſignum eſt. Optanda aem
utracq;, iſtud tamen iuſtius laudees.

Scholia in caput 15.

limn neq; dici oĩa poſſunt.) Quintilianus lib. 7. Tradi
enim omnia quę ars efficit non poſſunt. Vide eunden ‚capite
de pronunciatione. Quodſi qua ſit propoſitio.) Vide Ari-
ſtote lis octauum Topicorum. Fauet eniin quiſq; perſuali 10—
ni ſuæ.) Suum inquiunt, cuicq; pulchrum, ſumusq 9iNτ7
o OXôνπ omnes, ut nonnun in manifeſtis etiam erra-
tis nobis blandia mur, ac ne à nobis quidem ipſi uinci ueli-
mus. Quis aũt neſcit, hodie multa, etiam a pud magnos quoſ
dam theologos, maximis uociferatiõibus idcirco de fendi⸗

non ꝙ ſint uera, ſed ͥd aut nobis, aut ijs Juorum docëtrinam

profitemur, aliqu ando talia uiſa ſint. Nemoq; uel ſibi ipfe
libenter errorem ſuum fatetur.) Tantũ abeſt, ingt, ut apud
alios libenter fateamur errorem noſtrum, ut nobis ctiam
iplis ægre eum fateri ſoleamus. In quo pedem, quod- dici 10
let, figamus. Ductum uideri poreſt à bobus aut equis curæ=
rum aratrumue trahetibus. Nam ut illis firmiori opus eſt ſo
10, quô ped firment:ita diſputantem, ſolidum firmuũc aliꝗd
habere oportet, quo ceu fulcimento ac balſi tota diſputatio
nitat᷑. Notum uel pueris eſt prouerbium illud Hieronymiæ

num: Bos laſtus fortius pede figit, Verum id alienius eſt abh

hoc loco. Quem ohliquum priore! libro diximus.) Lib. ſupe-
tioris cap. 14. Et ſicut maximorum omnis æui uirorum in

Philoſophia cõlſenſu primętribuuntur Platoni.) Id uel ex Ci
sero&S⁸

—

ſoone⸗
ſfor
the

enl
Arunl

oxiud
Gilic.

Mon

eulo,
longote
Hum
ſoln ca
kuiree
Otionun
sper
Orutum
enproch
UImuſqu

Mcolli

ſetümile
s
Cnti
gul In
jttot
poliuig
ſus)On
Uhurho
Ggroua

VS

Ie

Ptide,
fuui
teire⸗
ſne
6

Vi,

S== S=ꝛ
— —

7

DHE INVENT. LIB. II. 4g79:

derone conſtare poteſt, qui Ariſtotelem ita principem phuilò

ſophorum appellare ſolet, ut Platonem tamen ſemper exci-
piat. Vt I. Tuſculana. Ariſtoteles, inquit, 1ge ommbus (Pla
tonem ſemper excipio præſtans & ingenio & diligentia, cꝗ
quaruor illa nota genera eſſet complexus &τc. Plato huùne
proximum quidem.) Verbis magis quâm ſenſu, his iimile
eſt illud Cicerõis in Bruto: Duobus igitur ſummis Craiie
& Antonio, L. Philippus proximus accedebat, ſed longo in

teraallo, proximus tamen. Et hunc æmulatus Vergllius:

Longo, ſied proximus interuallo.

Primæ tribuutur Platoni.) Quintili anus lib. Io cap. I. 1. It5

lib. 12. capite ulrimo: Quæ tandem ars digna literis Piato-⸗

nis fuit. Qintilianus autem, Gcur declamationes, ſic alter-

cationum quoq; preprium uolumen reliquit, quodi in no=
ſtras peruenit manus.) Demiror ego, cum nihil ferme tam

obrutum fuerit hactenus, quin id noſtra hac tẽpeſtate in lu⸗

cem prodeat, qui fiat, ut hoc Fabij altercationum opus non
dum uſquam excuſum ſit. Nam ext are ipſum adhuc, id ue-
inde colligi poteſt, ꝙ Rodolphus ſibi id uiſum teſtatur ne q;
ueriſimile eſt, lutra tantillum temporis inter idere potuii-

ſeé. Qud autem ad uolumen atrtinet declamationum, hoc an

—

Quintilianiſt, uideo uerti in dubium. Sunt enim Aui aiant,

ſunt qui negent Verum nihil ad hunc locum.

Vt totam inuentionis ſuæ ſyluam.) Materiam rudem,
impolitãq;, & adhuc indigeſtam.) Et quihuſdam uelut limi
tihus.) Ductum à diſcretione, diſterminationeq; agrorũ. Por
ro quæ hoc capite ab Rodolpho tractantur, eadé ferè cũ ali
is quibuſdam præcipit Ariſtoteles, octauo Topicorum.

DE VSV ET EXERCITATIONE. Ca. XVI.

ellem equidem, ut quæcunq; de diſpoſitione
V bactenus dixi, adeo & quæciiq; de tota in
uentiöe, cui diſponendi ſubiecimus partes, tã aper

te potuiſſent dici à nobis, ut nihil fuiſſet præterea
rvcquirendum. Feciſſem, ut quemadmodi nlic fides

noſtra cãdido fortaſſe lectori excuſata erit: ſic tů

fuiſſet facultas laudata. Iam uerò, præterꝗ] quòd

ingenij nobis perꝗ tenuis tique uena eſt & apte
D gicendi

4ℳ RODOLPHI AGRIC.
dicendi aperteq́; uires exiguæ, reru fortaſſe natu-
ra obſtat, quo min ſola præceptiõe & artis ratio
ne demõſtrada, poßint iſta plene perfecteq;; tradi.

Quod ꝗdẽ in oĩ bus artibus, quæ uſus act iõisq; caaa

ſa docẽtur, euenire uidemꝰ: ut niſi fuerint lõga cʒᷣ
ſuetudine, & exercitatiõe multa firmatæ, futuri
potius operis in agendis rebꝰſpẽ ꝗᷓ in præſentia ſub

ſidiũ præſtent. Nam & pictor quis multa uel lege

rit uel audierit de figuraruũ ratiõe: & quo linear
ductu eminentia, quo reducta, quo directa in aſpe
th, & ab oculis ſubſidẽtia, ipſaq́; uelut in ſe deli
teſcentia: quoq; tranſuerſa item & totã oſtenden-
tia magnitud inem ſuã exprimenda ſint: quæ lumi-
num, quæ umbrari uis, quanta oculorum uarietas,
materia, mixtura: ꝗᷓ multiplex in corporibus par-

tium diuerſitas, quæ ſorma, ꝗs color cuiuſq; qug

oĩm inter ſe cõmenſio (ſi audebimus latine ſic dice
re, quod Græci æοαρετ—ν οτnt) quis edri or

do, non modò ut nihilà natura diſtortũ ſit, ſed ut

diſpoſitio earum motum quẽdã corporum animo-
rumq́; repræſentet. Cuncta hæc quamuis à præce-
ptore perceperit, niſi tamen ipſe admouerit tabu-
læ manum, & maulta tentauerit, multam operam
ſpe profectus perdiderit, multaq́; ſuis fecerit im-
probanda: ne faciet quidem unquam, quæ debeanè
aliquando probari. Hoc idem in Muſicis ertngr⸗
Nihi

4

DE INVENT. LIBER III. 357

Nihil profuerint multa illa, ᷓ de conficiẽdis Muſico-

Fi præcipiuitur inſtrumetis, ꝗbus proportioõibus ſin-
gulæ conſonãtiæ naſcãtur: nihil quæ de uocu inter

uallis, ꝗᷓ de conſonãtibus & dißonãtibus, & quæ ꝗ-

bus conſonatiæ recte aut ſecus ſubnectatur, ꝗᷓ tẽpo
rum, ſpacia ſint obſeruanda, ꝗ modi: ſi nõ oĩa diligẽs
meditatio aſſuefecerit, firmauerit, indiderit, & pro-
be in naturam uerterit. Hoc in rebus ruſticis,. hoc in
bellis gerdis, in Repub. adminiſtrãda, in uniuſcuiuſ
que uita rite recteq; formada euenit, ut ſuperuacua
ſit breceptio, non fuerit induſtria diſcẽtis ſequuta.
Quæcũq enim diſcutur operis gratia, præcipue diſ
cutur etiã ex opere. Nec ulla res eſficacius recte nos

gocet facere, ut ſæ pe faciamus. Quod ſi contingit

in aptioribus iſtis & prope manuarijs artibus, ut dif-
ſiciliores, & proinde ad pcipiend obſcuriores, ſed
& inutiles uideuntur, niſi uſus acceßerit: quãto mi-
nus erit mirandu, in hac recõditiore arte primã eius
frontẽ tractãtibus, quædã abſtruſi ora uideri, quæ ta
men aperiet proferetq́; in lucè creber & diligens rerũ
tractatus. Qua ob cauſam nos etiã oĩa fuſius dixi-
mus, quã ſolent, qui iſta præcipiunt. Exêplis dein-
de oĩa no impleuimus modo, ſed onerauimus etiã, ut

quociq; po ſemus modo, cucta quanti in nobis erat,
ueluti in blano cõſpicuoq; boneremus. Et hæc ipſa ta
men qualiacũq;, & his quantuis meliora contende

2 rim

ee RoboLPI AGRIC.

in opus uer ba uertätur. vſt 4 ahes husin reku ſae
accipio: ſcriptis autorũ cuiuſq; generis expedendis,
noſtris deinde ad illorũ exempli quantũ datur e
fingẽdis. Quor i: illud eſt ad artis pceptionem cõmo-
dius, iſtud ad efficiẽdi facultatẽ efficacius. Sut autẽ
euoluendi autores, nõ in hoc ſoli: ut muentionis acu⸗
men, diſpoſitionis decorem, in omni reri orationisq;
genere noſcamus: ſed cõmaunis reri humanarli ſen-
ſu⸗ us beritiach ex eis accipitur, Cbia quæda ratio-
Li ad oem ulum garatur, unde ſemp uelut ex theſau
ro, uel pro eramus ea quæ diſpoſuimus, uel eorũ ſi-

milia effingamaus. Præter hæc quoq; exi pli, ſenten-

tiæ, diuerbia, gene ralis ued rerũ oim deguſta
tio ſumitur, & ad oẽm oratioõis uſum apta quædã ſu
pellex. Qbtafizttiucki⸗fckttt sruirudiu
dicatur oratia Vnde apud Platonẽ, Ariſtot elé, Cice-
ron?, Quintilianu, reliquosq; quor in illuſtri nomẽ
eſt, oĩ m artiũ oĩsq; humanitatis Pitia quædã elucet.
Qua quidẽ eis ꝗ in populo maioreq́; ciuiliũ negocio
ru turba uerſantur, Aſus utcunq: &σ crebra gudizdia
Eeriendiq; cõſuetudo ſuppeditat. Qui uerò tecto
& umbra gaudẽtes, intra ſtudior?i ſecreta ſe cõdide

rũt, niſi ab eis ꝗ in literas iſta miſerũt deprõpſerint,

nõ uideo unde ea conſequi boſeint. Legendu eſt kergo

autoru omne genut ců bropter hæc quæ diximus, tũ
kroprer

DE INVENT. LIBER III. 463

propter ea ꝗᷓ propria noſtri ſunt negocij, ut collatis

cut illori obſeruatiõe præceptis, & iſta explicatius
intelligamus, & illori uirtutibus ex præceptioõis ra-
tione cognitis, incipiamus & nos ducibus illis pfer-
re pedẽ, eorli quoq; ſequi ueſtigia, quos quanti libet

de lõginquo poße ſequi, in hac ſeculinoſtri deſidia,

uel præcipuã arbitror audẽ. Initio itaq; ſatis habe-
bit, tractatas ab alijs, quos imitari uolet, quæ stiones
etiã ipſe tractare, eademq́; fermeè dicet ꝗᷓ illi. Interim
tamẽ ne nihil agit, ordinẽ mutabit (ſi poterit) quæ ſti
oni, argumẽtation, partiiq; argumẽtationis cuiuſ-
que, uel oĩ m horii, uel quatenus res permittet: ita ta
mẽ, ut ſpeciẽ ordinis aliquẽ, & ipſe aſſequamur. Ti

uigdebit, ſi qua quæſtio aut argumentatio poſiit à ſe

adiſci eis, quas ille, cuius ductii ſeqtur, ſibi ſubſit.
Hinc paucis collectã argumẽtativibus quæ ſtionẽ plu
ribus explic et. Quæ ſtrictim breuiterq́; dicta ſunt ab
alio, ipſe copioſe: quæ hubertun alius, ipfe auguſtites

dicat. Nõ ꝗ ſua meliora putet, ſed ut hoc pacto, ſi-

cut pueri ſolent, ꝓximis ꝗbuſq; apprehenſis, ponere
gradi diſcat. Poſt hæc quæ ſtionẽ aliquã ꝗᷓ ſimillim
propoſitæ accipiat, inq; ea oẽm inuẽtionis diſpoſitio
nisq; rationẽ, quã obſeruatã in exẽplo uidet, quate-
nus poteſt, conſequatur. Hinc eis quæ dicta ſunt ab
alijs, cõtradic ere incipiet, aduerarijq́; tueri partes.
Quod quidẽ liberids iã eſt. Multũ tamẽ iuuabitur
1 2 m⸗

9

1

464 R-ODOLPHI AGRIcC.

mnuentione partis aduerſæ, cii propoſitis illius argu-⸗
mtis, facilius admonebitur, ꝗd & ipſe pro ſe dicere
debeat. Liberrimu id & cõſummati roboris, cu reli
Cto (ut dicitur) nido uolare ſuo arbitratu cœperit: et
quaciq; libuit, arripit iter: iſe ſuo ductu inuenit, 7

dicenda ſunt, ipſe diſponit quæ inuẽta: ipſe iã ſuo iu

re, ſiue exẽplo facit, ea quæ collata exẽpla probẽt,
nõ emẽdent. Quod ubi, quatenus potest, cõtigerit, tũ
dada uentisuela, & nö ſolu id, ut bene, ſed ut celeri
ter & ſine cũctatione iſta faciamus, conand ũ. Id aſſe
quemaur, ſi primi locos oẽs, & oĩa præcepta firmiter
affxa memoriæ habeamus, ut quotieſciq; libuerit,
cucta uelut uno intuitu ſine cunctatione berſpicere
Poßimus. Deinde, ſi multo uſu aßuefecerimus ani-
mi, intẽtos ſempꝑ & apertos (ut ſic dixerim) habere
oculos, ut ſtatim poſit ex rebus p locorũ ordinẽ de-
ſcriptis, conſentiẽtia deſcrepãtiaq́; eruere. Quibus
rebus, ſi ullis aliog, cõſequemaur, ut expedite, copio
ſe, ſubito de omni re propoſita dicere boßimus. Diffi
cile id quidẽ & ardui, non tamẽ maius, ꝗᷓ ut fieri poſ
ſit. Ingens enim. immẽ ſa, incredibilis 14 uis metis hu
manæ, & cui nihil propemod difficile ſit, niſi nõ

uult. Qua i in re ut miracula tranſeã, quæ uidi, ſur-

dum à primis uitæ annis, & conſe quens est)) mu⸗
tum, didiciſſe tamẽ ut quæcſiq; ſcriberet aligs, intel-

igere & ipſe quoq; tanꝗ loqui ſciret, oĩa mentis
cogi-

—

—
—

— —

—

„
— = =

—

— ——Tͥ.ee — — — —— — wS

— —

DB INVENT. LIBER III. 465
cogitata pſcribere poſet:cæ cos item p ingẽtia urbii?
ſpacia, nõ modò uicorum oĩm flexus ambagesq;, ſed
domuũ ſingulari aditus, & oſtia ſine errore permea
ririre ſolitos: ea potius quæ quotidie fiunt uideamus, G
ꝗbus unũi hoc ſuffecerit è multis, ꝗ eis ꝗ Muſicis
organis canunt, tanei poteſt animi uis præſtare, ut
manus pedesq; membra rationis expertia, & ſequẽtia
alieni imperij nutum, non uiſos antea canendi modos
propoſitos ex tẽpore pſallãt, & cu ſuum quodq;, &
ab alterius partis diuerſum officii motumq; faciat,
oĩa tamẽ in unũ iungãtur concentum:cũ interea ipſa
mens præter hæc libro intẽta ſit, in quo ꝙ canit ſcri
ptum eſt, unde miniſtris illis mebris, ſequi debeãt,
depromit. Quod ſi potuit animus iſtud obſequid alia
docere mẽbra, repugnãtia etiã, & nõ niſi longo uſu
domãda: quãto facilius erit ei ſuũ agere opus, & hus
ius rei facultatẽ nõ modò imperare ſibi, cu ſit ei co-
natus expeditior, ſed & perficere, quanto eſt uis ſua
corporis membrorum efficacior.
TSta ferè ſunt quæ de parte illa dialectices (quã in
Lalera uocãt) arbitror potuiſſe dici. Nec me la-
tet, hæc oĩa, ut inbreuẽ admodi præceptorũ ſumma
arctarẽtur, pfacile fuiſſe. Sed ego (ſi ꝗd poter ut iſta
prodeſſe) malui ſpacioſis ea dicere, & legentit uti
litati cõſulere (ſi qui erit, ꝗ legẽdis iſtis fructũ ali-
quẽ conſecuturos ſe credãt) quã ſi p capita tant re⸗

*

466 RODOLPHI AGRIcC.
rum irem, uideretq́; doctos potius ꝗd didiciſent ad-

monere: ꝗᷓ docendis ꝗd diſcere, & qua uia deberent

bPræſcribere. Rectius itaq; credidi, cei poßem quidẽ,
breuiori ducere itinere, ſed eo aſpero, difficili &
impedito lõgo potius flexu, ſed læto magis & molli⸗
ore, minusq́ ſpinis obſito circuire. Nec iſta dico, ꝗs

laudem huius meæ rationis captẽ, quã quidẽ cum ex
omni ingenio meo, tũ ex hoc præ ſertim labore mini-

mè auſim ſperare:ſed quo mihi lectoris æquanimita

tem coneiliẽ, ſi ſciuerit nõ mei facti hac in re, ſed uti

litatis, brofectusq́; ſui ſequuti eſſe rationẽ. Quã ſi
cõſequimur, boni conſulti erit: ſin minus, uoluimus
tamẽ, conatiiq́; præ ſtitimus, qui ſicut pleriſq; in re-
bus uel ſolus laudi ſufficit, ita mihi non arroganter
eum, ad ueniam ſperauerim ſuffecturum.
Fitnis. Anno LXXX. III. Non. FE.
Scholia in caput 16.

lam uero præterꝗᷓ qᷓd.) En ſummã R odolphi modeſiiã,

Quo minus ſola pceptiõe.) Quintilia nus li. 7. ca p'ult. Quãa

Oręci οανιττπſi u cät) Mi†1ρ*⁵α%Græcis menſurã ac
modum eile, norunt uel pueri. Hine fit ιποÜ, quã re-
centiores cõmmenſurationẽ, Rodolphus cõuentionẽ inter
pretatur. Budęus in placitis philoſophone, s rον apinë
AAMWIö interpretat accõmodatas numeron ꝓportio-
nes. Nili tñ & ipſe admouerit tabulæ manum.) Niſi & ipſe
pingere occeperit. Præter hæc qᷓ; exẽpla. Exemplũ dixi-
mus fupra eſſe rem geſtã, aut perinde ut geſtã, ꝗᷓ ad ſuaden
dum aliq uid aut diſſnadendũ, ad la udaãdum uituperãdumue
adhibetur. Senteitiæ.) Sententia eſt ofo ad mores & com
munẽ hoĩm uitã pertinens, oſtendensq; qd aut fiat in ea ꝓple
rucqh; aut ſteri oporteat: Vt, Princeps ꝗ uult oĩa ſe nener e

DE INVENT. LIBER. III.

habet multa cognoſcere. Neceſſe eſt multos timeat, quem
