prie actus est, id obortet ut ſit in quadam agitatione
(hoc quod Græci twreXXα uocant)poſit i, id eſt,
ut uel fieri aliquid, aut perire, uel item augeri aut di-
minui, uel qualitatum alteratione permutari, uel in

tranſpoſi ttione aliqua, lociq; cemmutatione intelliga

tur. Quod enim in uno fixoé gradu cociſtin,cer orw
est nequaquam agi poſſe. Magno uſui ſunt hi loci.
eis, qui de rerum proprietate, naturaq́; diſſerũtt. Vtq;
etiam de alijs diſſeratur, plurimum tamẽ fidei parant
ducta hinc, hoc est, ex interioribus rerum penetrali-
bus argumenta atq; è natura eorum(de quibus oratio
edt) deprompta. Aut hæc enim rerum natura eſt, aut
ſi Jua alis est, ignotam nobis eſſe (niſi me tamen cali-
go ingenij mei fallit fatendum eſt. HBeæc enim ſere ui
dentur eſſe illa, quæ mentis humanæ poſtit complecti
uis. Reliqua, ut int ra altiores rerum naturæ ſinus re-

ronglltchauti gonanns aut ex iſtorum combparatio⸗

ne, ma-

*

4 RODOLPHI AGRIcCc.
ne, magis quid non ſint dicere, quàm quid ſint com⸗
prehendere ualemus.

Scholia in caput 12.

Adiacentthbus.) Princ ipio quid ſit adus definit. Deinde
quatuor affert aduum diuiſiones atq; diſc rimina. Hinctres
notatiunc ulæ ſubijciuntur. Poſtremo, qu anta ſit uel huius
uel præcedentis loci cõmoditas explicatur. Finitio.) Actus
hic dicitur illud, q uocunq; aliquo modo affici, exercitariq
dicimur. Prima diuiſio.) Actus partim à natiuis adiacenti-
bus oriuntur, partim ex ijs proueniunt adiacentibus, quæ
uſu conſuetudineq; firmantur, partim ex ſubitis illis, mo-
mentaneisq; animi, corporiſue affectionibus. Diuiſio ſe-
cunda.) Actuum, alij operis aliquid extra ſeſe effictunt, us
texere, ædificare: alij intra ſe cõſumuntur, ut currere, ambu-
lare. Texrtia.) Eorum actuum, qui nihil extra ſe operis ef-
ficiunt, quidam propter certum aliquem fiunt finem, quidã
nullum definitum finem habent. Quarta.) Actuum eorum,
qui definitum tinem nõ habent, alii ex præteritis ac præſenti
bus cauſis oriuntur, alij ex futuris. Notatio prima) Omnis
actio proprie dicta finem aliquem ſpectat, paſſio nunquam.
Sccunda.) Sunt quæ ex figura uerbi actus eſſe uideantur,
cũ re uera ſint adiacentia. Quædam rurſus adiacentia, cum
ſint actus. Tertia.) Omnis actio proprie dicta, in motu atq
agitatione quadã eſt poſita. Quæ ſequũtur, ea per ſe ſatis a⸗
perta ſũt. Et ad eã animi partem) Philoſophi tres faciuns
animi partes, rationem, iraſcentiã, & cupidirate m. Qua de re
ita Apuleius in libello qui inſcribitur de dogmate Pla tonisz
At enim cum tres partes animi dicat eſſe, rationabilẽ, id eſtt
mentis optimam portionem, hanc ait capitis arcem tenerez
iraſcentiam uero procul à ratione ad domicilium cordis de

ductam eſſe, obſequi eam & reſpondere in loco ſapientiæ:cu

pidinẽ atq; appetitus poſtremam portionem, infernas ab-
dominis ſedes obtinere, ut popinas quaſdam & latrinarum
Iatebras, diuerſoria nequitiæ atq; luxuriæ. Hactenus Apule
ius. Porro illud leuiculũ, uerha hæc pertinẽt, & poſſunt ad

ſenſum magis eorum, quæ præcedunt, quàâm ad uerba re-

ferri. Quoniam iſta agendi uoce paſ ionem ſigniſicant.) Mo
nent dialectici, quædam eſſe uerba, quæ cum adtmi ſint gene
ris, tam en re uera paſſionem ſigninicent, ut timere, metuere;

inuidere, audire, guſtare, uidere, Cuius rei & Priicianus me

3

)

—
—

W

ril
ili⸗
6 foben
üheu
is
zipoek
lkeco⸗
zn eul
ad6
lte, qu
hres du
ſbiecbe
uushoe
ionem
Piorle
un &
ſinisy
o⸗
D 1
lerdN.
umint

=

=

iltelech

uitam
doperfe
utarch
Ultus en

eroalcd

Utdeus
Nrom ſen

cumer

Pyhcor.
imnsln
lia koit
6A ſucc
huirc
hin,
Mloq
mnobi
ante
bihoc
üre

Deinde
ginetrer
leluis
W
eſeric
laren⸗
zae
Glano⸗
Mdol⸗
ecftn
etmnn
nbeget,
Nkuct
Abusen
ltisrt
dpr?
elei
Nins/
ſein
Pine
un.
r

.

A
.
4
*

DE INVENT. LIBER I. 5

minit. Neq; enim calere.) Quid? calere ergo actus nõ eſi?
Atqui tu id uerbum Rodolphe paulo ſuperius in hoc albo
recenſuiſti, cum ager es de actibus ijs, qui ex natiuis a diacẽ
tibus proueniunt. Quid dicemus? An hoc fortaſſis, Rodol-
phum ſuperius ad ſolam reſpexiſſe uocem, hic rem ſignific a
tam magis, quam uocem ſpectaſſe? Quanquam & hic unus
nideri poteſt ex locis illis, de quibus ſumus dicturi poſtea,
quos ſi recognouiſſet Rodolphus, emẽdatiores profecto in
lucem exiſfent. Id oportet ut ſit in quadam agitatione,
ſioc quod Græci, ĩvtXι αα uocant, poſitũ.) Longũ ſit re-
cenſere, qu àm diuerſa ſuper nomine ivTXι α; ſcripſerint
autores, dum principio illud in dubium uertitur, ivtXtX4αι
ſcribi debeat per literam, an IvJXIι⅜ α per I quorũ po-
ſterius hoc continuatam quandam ac perennem ſignific as
motionemiillud prius, uerbum è uerho perfecti habitam.
Prior lectio arridet pluribus: ut nidere eſt apud Bu dæum;,
quam & Plutarchus lib. 3. ſectione 3. ſecutus uidetur: cum in
placitis philo ſophorum ſic ait: Apl5o ⅛zιh XX 0αα 7†οα–.
Tp Oσαα õä *
iveX α αοαιαν ο νuρτιοο Hoc eſt quemadmo-
dum interpretarur Budæus: Ariſtoteles animam cenſet eſſe
ente lechia m primam corporis naturalis, potentia inſtrumen
ti uitam habentis. Entelechiam autem, id eſt, uerhum ex uex
bo perfecti habitam, pro efficientia intelligere oportet. Hæc
Plutarchus. Cic ero poſteriorem lectionem in Tuſculanis ſe
cutus eſt, cuius ſententiã pro uiribus defendunt Philippus
Beroaldus, & Angelus Politianus. Vtri rectiùs ſentiant, uide
rit deus aliquis. Rodolphus ad Ciceronis propius, quã ali-
orum ſententiam accedere mihi uideturmeq; tã alludere ad
locum eum, qui eſt primo libro de Anima, quààm ꝗ eſt tertio
Phyſicorũ, ubi motũ quoq; ? vixi da; eſſe ait Ariſtoteles. Lu
cianus ludens more ſuo, quodam in loco ait, eam quæ prius
dicta fuit ivtXαιdt *vdα ααοαααcασρii, & in loc
70 A ſucceſſiſſe, 7 . Budæus ait iy αρdici quaſi 703
vv⅛Xρυo ονι αρν. ; per fecti corporis cõprehẽ ſionem quæ ety
mologia, an quẽadmodum probe quadrat animæ, ita moti-
bus quoq; cueniat, ſecum expendat lector. Sane Ariſtote-
Ies utrobiq; eodẽ nomine uſus eſt. Cum proinde utrumq;
agat.) Sunt qui legi oportere æſtimant loco hoc, perinde: ſed
& alibi Rodolphus non ſemel dixit in hunc ſenſum proin-
de, qua in re & F. Quintiliangm haber autorem.

DE SVB-

36 RODOLPHI AGRIcC.
D B SVBIECTOD
Caput. XlIII.
S Vbiecti nomen, in uarias ſignificationes ductum
WVest. Dicimus enim ſubiectum (unde origo eſ no-
mini) id quod iact um eſt ſub aliud. Vnde inquit Poe-
ta: Pedibuſque rotarum Subijciunt lapſus. Item per
tran ſlationem: Parcere ſubiect is & debellare ſuper-
bos. Iam in pronunciatis ſubiect um eſt, de quo ali-
quid dicitur:ut cum dicimus, homo est animal, homo
est ſubiect um, in quo eſt aliquid: ut prudentiæ ſub-
iectum hominem dicimus, & ſubiectum formæ ma⸗
teriam. Dicimus etiam id, circa quod tractatus, acti-
oq́; rei cuiuſpiam uerſatur: ſic ſubiectum uiſus, colo
rem dicimus: ſubiecta artium, ea quæ præcipue ſibi
conſideranda ſumpſerlit. Dicitur & aliter, octo enim
ſignificationes fecére, ſed quo modo uel plures fieri
poſſent, & quæ omnes recidant in eas, quas diximus.
In præſentia autem nobis ſit ſubiect um, adiacentium
quidem id, cui aliquid ineſt: actuum uerò, & iſtud ip
ſum, & illud etiam quod actioni alicuius est obiectũ.
Illi nanq; actus, qui aliquid extra ſe efficiunt, neceſſe

ext habeant ſubiectum, ex quo proficiſcantur: deinde

aliud, quod expoſitum ſit ipſis, & in quod tendant: ut
calefacere, primum oportet in igne eſſe, is enim est
qvui calefacit. Deinde niſi ſit aliquid, in quod explicet
uim ſuam, & in quo efficiat calorem, non tec cale
aceré.

ſe

leun
ſ
a,C.
hu
lren
17
16
let
ti

e⸗

Prin

DE INVENT. LIB. I. 97

facere, primùm oportet in igne eſſe, is enim esᷣ qui

calefacit. Deinde niſi ſit aliquid in quod explicet
uim ſuam, & in quo efficiat calorem, nõ poterit ca
leſacere. Agentiuũ enim actus (in quit Ariſtoteles)

in patiente ſunt accommodato. Sentiẽdi autem &

intelligendi ea, quæ obiecta dicuntur, non ſunt ſor
tè niſi nominis ſimilitudine ſubiecta. Sentiẽdi enim
ſubiecta, efficientia uerius dicentur. Color enim
ber aẽra perſpicuum, inuiſibilibus quibuſdã ſimu
lachris, & imaginem ipſius perferentibus, ſparſus,
ubi incurrerit in oculum, ferit ipſum, & ad uiden

dum excitat. Sic ſonus auditum mouet, & odor ol-

factum: & reliqua quæ ſentiutur, ubi partem illã
corporis noſtri, qua percipi poſſunt, attigerut euo
cant animæ uim, quæ per eam ſe partem exerit, &
ad ſe apprehendenda impellunt. Quæ mens noſtra

deinde accepta à ſenſibus, cognoſcit primùm: dein

de uariè multipliciterq; compoſita inter ſe atq; di

uiſa, formas omnes, rerum habitudinesq́;, & gene

ra, ordinemq; cictorum elicit, diſcernit, diſponit,
inq; uarios artium, ſcientiarumq́; diſtribuit uſus.

Hæc ergo ſi intue bimur, facile nobis liquebit, ſen-

ſum quidem re uera ab ijs quæ ſentiutur pati:men
tem ab ijs quæ intelliguntur, imaginem quandã &
ſimulachrum patiẽdi accipere. Quò ſit, ut exiſten

tia tantùm & præſentiaſentiri poſoint: intelligan

G tur

.

9 8 KRODOLPHI AGRIcC
tur autem & abſentia, & quæ interierunt, quæq;

nondum ſunt nata. Sic ea quæ ſenſibus obij ciuntur

ſimiliora ſunt efficientibus. Artes oẽs ſcientiæq;,
eis, circa quæ uerſantur comparatæ, pronunciatis

poterũt adſcribi. Ea cuiuſmodi ſint, ſuo loco dice-

tur. Subie cum autem proprie omnii, id eſt, quod
ex decem primis rerum generibus, Greci οοα
nos eſſentiam(ſi per gammaticos liceret) uerbum
uerbo diceremus, nunc ſubſtãtiam dicimus. Huic
enim reliqua omnia ſunt innixa: hæc receptaculi
es fumdamentumq́; omnium. Magnitudo autem,
quam inter adiacentia numerauimus, ſi ſubſtantiæ
comparetur, adiacentibus accedit: ſin reliquis con
feratur adiacentibus, ſubiect i habet uicem, non ꝗ-
dem ut in ipſa ſint adiacentia, ſed quòd ne queant
niſi illius interuentu, ea præſertim quæ corpori ad
iacent, in ſubſtantia reponi. Neq; enim quicquam
album uel nigrum ſine ulla magnitudine cogitare

poſſumus, nec calidum uel frigidum, nec durum uel

molle, nec aliorum huiuſmodi quicquam. Quare ſi

dicam muſicum album eſſe: muſicum certum est

à muſica dici, id autem est adiacens. Patet ergo,
non eſſe ſubiectum albi. Sic iuſtum probum eſſe, iu
ſtus non est ſubiectum probitatis: iuſtus enim à iu
ſticia nomen habet, iuſticia uerò nõ ſubiectum esſt
probitatis, ſed ſpecies. Si autem dicã hominem pru
den⸗

Jec
lolibre
lpronn
at,qu
lepartit
In Ariß
ntopen
ungu
liscon
eſece
teio
Kie he

nnun

jreiee
bitenz

A

△

DE INVENT. LIB. I. 99
dentem eſſe, homo eſt ſubiecti: ſubſtantia enim est
homo. Ita aquam frigidam, aqua ſubſtantiæ est no
men. Ita bouem occidi, bos ſubſtantia esſt, in quam
tendit occidendi actus, ſic, ut in ipſam ſe recipiat.
Ex quibus facile perſpicitur id, quod diximus, ea
quæ ſenſibus, mentisq́; agitationi expoſita ſunt, nõ
ſatis rect è ad hanc noſtram rationem poſſe ſubie⸗-
cta dici. Quid ergo? ſi quis cum quærat de illis, per
hunc ſe quærere locum credat, erratum erit? Erit
quidem, ſed cuius iubeam ſecurum eſſe qui inueni
re cupiet.ld enim agat, ut inueniat:ſi poteſt ex pro
prijs locis, optimum quidem erit: certiore namq́;
curſu intentionem mentis diriget. Sin minus poteſt
ex proprijs, at und ecunq; potest, dummodo inue-

niat. In artibus enim, quæ operis gratia diſcuũtur,

non quàm exacte præceptionum fines diſtinguas,
ſed quàm commode illis utare, ſolet æſtimari.

Scholia in caput 13.

Pedibuscq; rotarum Subijciunt lapſus.) Locus eſt ſecun
do libro Aeneidos. Parcere ſubiectis.) Aneidos 6. Ians
in pronunciatis.) Cicero prima Tuſculana pronunciatum
uocat, quod Græci dlοοοο, Marcu s Varro proloquium, ho
die partim enunciationem, Partim propoſitionem appel-
lant, Ariſtoteles in libro τια° ipnvtlas, &αιdoροαα Ea eſt
oratio perfecta, uerum, fa lſumve ſignificans: Vt, trahit ſua
quemq; uoluptas. Non omnia poſſumus omnes. Adeo à te-
neris conſueſcere multum eſt. Octo enim ſigniſteationes
fecere, ſed quõ uel plures fieri poſſent) Fecere, inquit, odto
ſigni ficationes uerbi huius, ſed it a id fecerunt, ut ad hũc mo
dum Rieri poſſent & plures, quæ tamen oẽs non tam fuerint
. . S 2 diuer-

„

odH RODOLPHI AGRIC.

diuerſæ ab ijs, quas diximus, quin in eas poſſint recidere,

Vt caleſcere primũ oportet in igne eſſe.) Ita quidẽ habet

au „ραααρat ſenſus requirit ut cale facere legamus. Agen
tium enim actus.) Id uulgo hunc in modum efferri cõſueuit:
Actus actiuorum ſunt in patiente prædiſpolſito. Ex Ariſtotele
2. lih. de Anima, Sentiendi enim ſubiecta, efficitia uerius

dicentur.) Obiecta, inquit, ſenſuum, agunt potius in ſenſus

ipſos, qu àm illorum actioni ſubuciantur: ac rurſum ſenſus,
etſi agere uideantur, patiuntur tamen uerius, quam agant. Id
quod de auditu, guſtu, odoratu, tactu, quæſtionem nõ habet.
De uiſu ſunt, qui diſſent iant. Qua de re compluſcula Macro
bius lib. 7. circa finem, & Aulus Gellius lib. 5. cap. 18. ut præ-
ter eam diſcertationem illam Ariſtotelis in librò Teß lρρ
&ιι οαουαααοÜ;duerſus Platonem. Quod ex decẽ pri
mis rerum generibus.) Hæc à dialecticis enamerantur, ſub-
ſtãtia, quantitas, ad aliquid, qualitas, actio, paſſio, ubi, quan
do, ſitum eſſe, & habere. Græci ooëloa, nos eſſentiã.) QCuin-
tilianus Iib. 3. cap. 7. Ari ſtoteles, inquit, elementa decem con
ſtituit, circa quæ uerſari uideatur omnis quæſtio, obëoνοαρ,
quam Plautus eſſentiam uocat, nec ſane eſt aliud eius nomẽ
Latinum, & c. Meminit idem autor eiuſdem uocis lib. 2. cap.
15. Et rurſum 8. lib. cap. 3. Multa, inquit, ex Græco formata
noua ac plurima à Sergio, Flauiocq, quorum dura quædam
admodũ uidentur, ut ens & eſſentia, quæ cur tãtopere aſper
nemur nihil uideo, niſi quòd iniqui iudices aduerſus nos ſu
mus, ideoq; paupertate ſermonis laboramus. Seneca in Epi
ſtola quadã negat, ſè op oâ p oòραρ Latine exprimi poſſe.
Qua de re plura Laurentius Valla. Sed ut hoc obiter anno-
te mus: apud Plautum (niſi me fefellit lectio) nõ reperi eſſen
tia uocem, quapropter & in loco Quintiliant nõ legendum
arbitror, ſed Plautium iuxta ueterum exemplarium fidem.
Sed quod neque ant niſi illius interuẽtu.) Id hodie ĩn ſcho
lis, haud ſcio quam apte, dici ſolet ad hunc modum: duplex
eſſe ſubiectum accidentium, unum quod, alterum quo. Sub-
iectum quod, illud uocant, cui ipſa accidentia uere inſunt: ut
eſt ſola ſubſtantia. Subiectum quo, ſine cuius interuẽtu, prin
cipali illi ſubi ecto ineſſe non poſſunt, quod genus eſt magni
sudo, id eſt, qu antitas continua.

DE CAVSA EFFICIENTE

Exter

lein⸗

0
Atera
dunt
uſſ⸗
ſaee
ſtef
ld n
lente
ſentia
temal
lenti⸗
it.
o
ſutu
oſt

e

4
*

tecilen

Ge habe
cöſleu

lkiotele
aueri

inlenſags

nlenlis,
nnuelt
ſäbee,
Uahhae

lug⸗

fitn

Rarkei.

enmrſt⸗
ong
letüe⸗

enentact
nntnie

linciis

1Cel
tine
Auttee

ie

e

„6
6

tnilgre
Unn’

Pli⸗

DE INVENT. LIB. I. w1

Xterni loci ſequuntur, quorum prima ſunt

AAdquæ cognata dicuntur. De quibus dicturus,
ueniam mihi uerbi iſtius impetratam uelim: quem-
admodum in reliquis nonnullorum nominibus, non

aduerſas optauerim lectoris aures. Vt enim trade
rem locos alia diſtinctione & ordine, quàm ſunt
ab alijs ante me tractati, res ipſa mihi perſuaſit.
Oportebit itaq; penes illam, ut huius ſacti mei, ſic

3

nominum ipſorum, uel rationem eſſe, uel culpam.

Nec inueni ſanè quo alio nomine cõplecterer cau-
ſas & euenta, quàm cognatorum: cum ſint alteris
altera naſcendi ac proueniendi origine cõiuncta.

Sunt ergo cognatac(ut diximus) cauſæ & euenta.

Cauſas Ariſtoteles, quiq́; ſecuti ſunt eum, quatuor
fecerũt: materiam, ex qua res eſt: formã, per quam

eſt: efficientem, à qua ſit: finem, propter quam fit.
Sed materia & forma in partibus dicta ſunt: effi-
cientem & finem dicemus. Cauſam igitur in præ-
ſentia dicimus rem, cuius ui euenit aliquid. Vt au
tem aliqd eueniat, neceſſe est eſſe id, quod uim effi
ciendi habeat, cuius efficacia fieri ſormariq́; res
boßit. Deinde id, ſi nõ aliquo ad agendũ moueatur
ſtimulo, iners ſegneq́; manebit: adeo nihil fit in re-
ri natura temere, & cui ratio non conſtet, omniaéq;

bropoſitum ſibi deſtinatumq;; finem habent, pro-
pter quem faciant cuncta. Qui tametſi rebus ipſis

CG 5 non

bs RODOLPHI AGRIC.

nonnunquam ſit ignoratus, ut ſunt ea, quæ exper-

, ia t tia ſenſus, naturæ tantùm in agendo ſequuntur im

22*

Quanꝗ Ariſioteles putat, non agere ca, ſed agi po

petum: autor tamen ille conditorq; nouit, cuius in
agendo numini & iußis parent. Id ergo quod faci-
endeæ rei præbet operã, efficiens et. Id cuius gra-
tia fit res, finem uocamus. VItimi est enim in agen
do, & quod ubi conſecuti ſumus, deſinimus ulteri-
us tendere. E&t autem potißima cauſarum omnium
finis. Nam materia formæ expers, rudis eõt & in-
culta, nec in ullius rei tranſit nomen. Forma ſi deſit
efficientis uis, prouenire nequit efficiens niſi finis
cupiditate permotum, maxet ocioſum. Facile itaq;
liquet, finem, quãquam uſu eff ctuq́; poſtremus ſit,
omnium tamen eſſe propoſito atq; inſtitutione pri-
mum. Efficientiũ duplex esꝶ conditio: Alia nanq;
neceßitatem in agendo ſequunttur, alia delectum.
Neceßitate agunt, quæcunq; conſilij iudicijq; ex-
pertia ſunt: ut ignis propoſito ſibi quod uri poßit,
nequit non urere. Et terra uerno tempore non her

bam, non quicquid aliud pro loci, cœliue ingenio

ſ. olet, potest non procreare. Delectu agunt, quibus
liberũ est agere uel non agere, ut hoĩ es illis in re-

bus, quas cõſilio, rationeq́; adminiſtrãt: fortaſſe et
prutorũ nõnulla, quæ docilia ſunt, & iudiciñ quod

dam quandamq; deliberationis imaginem habent.

tius

DE INVENT. LIB. I. 103
an tius: proinde enim ut ſpecie rerum perceptarũ mo
A uentur, rapi: nec cõtra id quod uidetur obniti i boſ-
n ſer opinionemq; ſequi nõ quam uelint, ſed quã à re
bus acceperint: nec poſſe non trahi eò, quod expe-
vtendũ ipſis uidetur: nec non fugere, quod apparet
o uitandun. At ueroò ſi nonnunꝗᷓ inter duo uelut in an-
cipiti pendeat, id non euenire, quia cõſilio in hanc
ma uel illa deducãtur partem: ſed quia duabus bropo
in ſitis rebut, & ex æquo fer ad ſe rapientibus, nõ

nſ4 aliter ꝗnauis inter diuerſos dißidtesq; deprehen
H ſa fluctus, incerta & dubia uidetur cui potißimũ
ig cecdat: utqh illla berſæpe, nõ quà gubernatori uiſum . .

o Eezsrt agitur, ſed quà undari uiolẽtior rapuit cumu
lus: ſic iſta non ſuum nut habẽt, ſed inditã tantuùm
ℳà rebus commodi aut incommodi ſpeciem ſequun -
tur. Hominem autem cum diu multumq́; penſitata
re deliberauerit, non tamen quod res ſuadet, ſed
4 quod animus iubet, ſequi crebrò uidemus. Potett
eernim in ea, quæ deliberãdo damnauit, præceps cõ
tra cõſilij ſui ſententiã ruere: & contra, toto impe
tu fugere, quæ ſibi maxime expetenda ſunt uiſa.
Verũ hæc utcunq; ſint, non planè liberũ eſſe brutis
ſe Agendari rerũ arbitriu, nõ uidetur abhorrere ue-
Mrao: delectu tamen agere, quando bonarum est ipſis
NCM malarum; rerum diſcrimen, nemo(quod equidem
greaenehug er Rurſus quæ neceßitate agunt,
G 4 corus

ioA4 KRODOLPHI AGRIc.
eorũ quædã naturæ conatu, alia externa ui aglt.

Conatunaturæ agunt ea, quorum agendi principi

um est intra ipſa, nullo externo adiutate: ut ignis
urit, quoniam caloris uis qua urit, natiua est ipſi.
Itaq; non deficit res iſtas agendi uis, neque ceſſant
ggere, quamdiu eſt copia ipſis alicuius, in quod effi
caciam ſuam explicare poßint. Violente uel (ut di
ximus) ui externa agere dicuntur, quibus ab alio
uis eſt agendi inſerta: ut aqua feruens cale facit,
ueru non ſua, ſed ignis ui, à quo calorem accepit.
Sic lapides, & ſi qua alia mittuntur tormentis, ſu⸗
pra ſe & in ſublimi poſita diſijciunt, non proprio
impetu, ſed eo qui iacientium uiolentia ipſis eſt in
tortus. Itaq; non eſt diuturna uis iſtorum, ſed reni
tuntur, franguntq; quantum poſſunt inditum ſibi
conatum, & ſtatim redduntur naturæ ſuæ. Inde fit,
ut init io uehementißimus ſit ipſorum motus, ut qui
ſit impellenti proximus: ſpacio deinde paulatim

amittat uires, & elangueſcat. Sed eis quæ neceßi-

tate agunt, ad agendum ſufficit, ut poßint agere:
quæ uerò delectu aut conſilio, ut etiam uelint, e
opus. Quæ cauſa est, quòd in cõtrouerſijs ijs, qui
bus factum nec ne ſit aliquid, quæritur, colligi ſo-
let, uoluerit: deinde potuerit ne ꝗs facere id, quod
arguitur feciſſe: quæ ſi probata fuerint, facilima
est ei quod tertim ſumi ſolet, id est, quod fecerit,

pro-

=
ð

— — =
= S=-
— — =—

=—
SS— —

—
—- = =

eſt, N
gaui
quen

apu

4te

mun
Dyi

ireg

DE INVENT. LIB. I. 105
probandi uia. E&& & alia efficientium diſcretio.
Quædã enim ſunt (ut Græci aiunt) ubg, hoc est,
preæcipua & imperantia: quædam obſequuntur &
miniſtrant Et horum, alia agunt, alia agendi ſunt
in ſtrumenta: ut in domo facienda, architectus impe
rat, qui quomodo fieri quicque debeat, iubet. Is qui
lapidem ſculpit, qui parietem extruit, qui cædit
aptatq́; materiam, miniſtrat. Inſtrumenta ſunt, ſecu
res, terebra, mallei, & quæcunq; ſunt alia, quibu⸗
opus ſuum ex plicat. Sic in bello, ciuitas uel prin-
ceps autor rerum gerendarum imperat: miles obſe
quitur: equi, arma, omnisq́; copia impedimentorum
militarium, inſtrumenta ſunt belli. Sed de efficien
te hactenus. ð

Scholia in caput 14
Sed materia & forma in partibus.) Hoc eſt, in loco toti
us & partiũ: ſupra cap. j. Nec in ullius rei trãſit nomen) id
eſt, Materia formæ expers, neq; homo, neq; leo, neq; aliud
ꝗduis eſſe dicitur, etiamſi nihil hon: oĩm eſt, quin ex ea fi eri

queat. Efficientiũ duplex cõditio.) Hæc in Topicis Cice-

ro. Fortaſſe & brutorum.) Hac de re lõga diſceptatio eſt
apud Laurentium Vallam lib. i. in dial ecticen cap. 9. Porrò
ad totum hunc cauſarum locum planè intelligendum, pluri-
mum contulerint ea, quæ Ariſtoteles habet ſecundo libro
Phyſic orũ, & Cicero in Topicis. In iis cõtrouerſijs.) Hoc
egre gie facit Cicero pro Milone, & Sexto Roſcio Amerino.

D E FINE
Caput XV.
Frnr potißimum eſſe cauſarum diximus. Is
enim eſt, cuius gratia omnia agunt. Agunt au-
. ☛ F tem

u6 RODOLPHI AGRIC.
tem ommia boni alicuius gratia: & quicquid bhoni
eſſe ſibi, uel natura monſtrauerit, uel ratio perſua
ſerit, in id feruntur. Quo pacto ergo ratio boni in
rebus diſcreta erit, eodem & finin ſumemus diuer
ſitatem. Quædam enim ſunt per ſe bona, quædam

quia alijs oõferunt, bona dicitur. Quæ per ſe ſunt

bona, ea certum est ſumma eſſe, & ſupra quæ ni⸗
hilſit expetẽdum. Ea ſunt (ut breuiſßime dicamus)
ſtatu⸗ uniuſcuiuſch rei in ſuo genere berfect ißimus
Summum itaq; ignis bonum eſt, & ſupra quod ni
hil requirat, eſſe maxime calidum & ſiccum: &
aquæ, maxime humidam eſſe & frigidam. Sic arbo
ris, ſi e bouis, ſic equi, perfectißima illa abſolutißi
maq; habere, quæ ſi ĩbi tribuit in ſuo genere rerum
natura. Hominis etiã, non qua uiuit, qua ſentit, e
ctandũ eſt ſummũ bonum, ſed qua mentis eſt atch
cõſilij capax:hac enim maxime cenſetur homo. Cõ
ferentia dicuntur, quæ ad ſumma conſequenda ad
iumento ſunt, ut cibus, potus, ueſtis, & reliqua quæ
tuendæ hominis uitæ cõducunt. Nec enim perfecte,
id en feliciter uiuere potes quis; ſi ea conditione

ſit, ut uiuere omnino non poßit. Sed bonorum atq;

proinde finium quandoq; ratio mitur pro ſingula-
rum rerum conditione, quam habet in genere ſuo
gquæq;, quemadmodum iam prædiximus: & ſicut
wha ſe e finem IS. domum: & belli fi-

gene

DE INVENT. LIB. I. 107
nem uictoriam: quæ quidem eſſe in ſuo genere ulti
ma uidentur. neq; enim ædificat amplius ille, neq;

bic bellum gerit, ubi domum fuerint atq; uictoriä

ronſecuti. Quod autem ille extruendo parieti cal-
cem parat, lapides congerit, certum est parietem
finem quendã eſſe, ſed non ultimu: quia domus cau

ſa paries paratur:ſic &bic, cum tormenta inſtituit

ſubruendis muris perturbandisq́; defenſoribus, op
pidori expugnandorũ gratia hæc agit: ergo & hie
finis quidẽ eſt, ſed medius & uictoriæ conferens.

Quandoq; uerò fines accipimus ex toto ordine re-
rum, quo cuncta alterum alterius uſibus, uidentur

addicta, quoniam omnia melioribus ſeruiunt. Sic ſi
oĩa quæcũq; ſunt, uno uelut complexu colligamus,
quemadmodum unum eſt ſumme & ſine ullo perfe

ctionis detrimento bonum, ſic nunc eſt ultimus oĩm

finis. In eis uerò, quæ in media ſunt rerum ſerie ſi-
ta, alterum incumbit alteri, prout eſt cuiuſq; ma-
gis minusue cõſummata natura. Sic igitur in equo
eſt duplicem intelligere finem: alium naturæ ſuæ:
itaq; ferocem imdomitumq́; eſſe, & nullis obnoxi-

um habenis, optimum in ipſo fuerit, quod naturæ
ſuæ accommodatius, id et, ꝗ ſeſſorem pati fodi cal

caribus, & freno flecti, fragiq́; in gros. Nec enim

omnibus tãtus ingenitus eſſet libertatis amor, ſi ſer

na naſci, meliis ipſis fuiſſet. Alium cõtrà finem 1.

I08 RODOLPHI AGRIC.

ipſo accipimus, ut humanis uſibus accommodatus

est. Sic bonum eſſe dicimus, non quod ſibi maxime
cõuenit, ſed quo maxime ſatisfaciat miniſterijs no
ſtris, Sic terra herbis arboribusq;; ueſtita, perfe-
ctißima uidetur: quippe quod ijs procreandis est
nata: at nobis, in ſora, in uicos diſpoſita, in ædium
templorumq; areas æquata, ſterilis & nuda aptior
eſt. Iſtud etiam prætereundu non uidetur, poſſe
unius plures eſſe fines, ut alius ſit operis, alius ope-

rantis, alius iubentis. Sic ædificationis quidem,

quod ad ipſam pertinet, finis est domus: quod ad
ædificantem, merces locatæ operæ: quod ad iuben
tem, uel ut habitet domum, uel ut donet, uel ut uen
dlat. Sic ſtudiorum proprius est finis eruditio: at ei
us qui ſtudet, potest etiam quidem finis eſſe erudi-
tio, ſed fortaſſe est uel gloriæ uel lucri ſpes. At pa
tris qui ſumptum ſtudenti præbet, amor incremen
taq́; filij. Amici quoq; qui ſuaſit, ut aliquando ope
ra fortaſſe & eruditione ſtudẽtis utatur. IIlud
etiam dicendum ect, ut quicq; in agendo primum
est, ita finem ſibi deſtinat poſtremum. Media quan

to magis à primo receſſerint, tantum citra poſtre-

ma ſub ſiſtunt. Prima enim ad agendum potißima
ſunt, poſtrema ad expetendum: illorum enim gra-
tia alia expetuntur. Sic in facienda naue, primæ
ſunt partes eius ꝗ impenſas bræbet, cuius finis ſunt
— opes⸗.

7

—„—

DE INVENT. LIB. JI. 109
opes, quæ ex ſubuectis parantur mercibus. Illum
nauta ſequitur: is namq́; non eò uſq; ſe porrigit, ue
rùm lucrũ ex nauigandi mercede ſpectat. Iam qui
nauem fabricatur, non id quærit, ecquis ipſa ſit na
uigaturus, modò extruat nauem. Sic qui ligna cæ⸗
dunt, qui ancoras funesq́; parant, non illi nauẽ ſpe
ctant, ſed ut materiam ſolam præ beant, inſtrumen
tum nauticum parent. Quo fit, ut uirtus, quoniam
optima est, laboribus & ſudore quæratur, ut quæ
in arduo ſit & longißime poſita, cuiq; parandæ
omnia alia ſint deſtinata. Vicia uerò & uilia oĩa,
ad manum ſint, & (ut inquit Heſiodus) cumulo lia
ceat accipere.
Scholia in caput I5.

Agunt autẽ omnia boni alicuius cauſa.) Quiſquis agit,
is idcirco id facit, quo conſequatur aliquid, quõd aut re ue
ra bonum tit, aut certe ipſi tale eſſe uideatur. Vide Ariſtote-
lem in principio Moralium. Nec enim omnihus tantus eſ
ſet ingenitus libertatis amor.) Pulchrum me hercules hac
de re carmen eſt Seuerini Boęthij, de conſolatione Philoſo⸗-
phiæ lib. 3.
Quantas rerum flectat habenas
Natura potens, qui bus immenſum
Legibus orbem prouida ſeruet &cc.
Sic arboris ſic bouis.) Vide Vallã lib. dialectices 1. cap. I.
Sic bonum eſſe dicimus ſibi.) Laurentius Valla, ei quàn
Kbi. dicere maluiſſet. Poſſe unius plures eſſe fines.) Hos
quo intellectu accipi debeat, ipſe Rodolphus explicat capi
te ſequenti:meminit item eiuſdem Rodolphus lib. 2. c? p. 4.
Sed fortaſſis eſt uel glorię uel lucri ſpes.) Cur non potius
gloria aut lucrum ipſum? Certe nemo nauat operam literis
ad conſequendam gloriæ aut lIucri ſpem: ad Iucrum aut glo
riam ipſam multi. Vt quæ in arduo ſir.) Huc refer Homeri

cum MOιω nigra radice, flore lacteosmortalihus gerò inuen
tu

Io RODOLPHI AGRICLD.
eu difficilem. Item Poetæ locum de aureo ramo. lib. 6. Acheĩ
dos. Et, ut inquit Heſiodus, cumulo lic eat accipere.) Expo
nit quid ſibi apud Heſiodum uelit T7S XοιD. Verſus porre
ipſius poetæ ſuper hac re ſic hahent:
TAp Aiâρ7 ααουX[ ο αναοαουg– 1 Xode,
knidiens, Xi„hw⅛ qn„Wειdραd ꝗ, Aαςd *ινρατιι
T; J' dptns!ιτασα ρ+ ”ροι,⁹1αοο
AG&νvI? t, Kααρ ιοοοοs1οοXBä' τ1ρ.
Eſt & prouerbium apud Græcos Zú*αια Hαρναα. ρ⁰
Jao u àâρα id eſt, compendioſa res improbitas, uirtus lon-
ga. Vide prouerbium, Difficilia quæ pulchra.

D E EVENTIS
Caput XVI.

Pora quod ad euẽta pertinet) uideri ſufſ
ecere que de cauſis diximus. Neq; enim melius
ratio uarietasq́; euentorum cognoſci aut tradi po-
teſt, quam ex cauſis: nos tamen ſi quid uel propri
um est huius loci, uel hic dicetur fortaſſe commo-
dius, xequamur. Euentorum autem primua no-
bis eſt ſumẽda pro cauſis differentia. Vt enim ſunt
cauſæ efficiens & finis, ſic euenta poſſumus dicere,
eſſe effectum & deſtinatum. Quod enim fit ab efft
ciente, efectum dicere libet, quãdo effectus nomen
aptißime efficienti cõiungitur. Cicero quidem pro-
miſcue eſtcta &euẽta ea, quæ à cauſis fiut, uocat:
ſed cauſam(ut quod ex uerbis illius perſpicere li
cet)ad ſola efficiẽtia redegit. At uulgo effectus no
men tam late extendimus, quã cauſam. Mihi ad lo-
quendi uſum & ad propriã noĩs uim, euenta com-

o⸗

.

Letti
cui

nizt
ſch
ſei
len
ſut

ſſtur
ſemt

lnſ⸗
cet
ſhee
Mee⸗
ſſn,

Exd

Eie

,.
4

1
ne)en
ſusponn

hr
inular⸗

tuſe⸗

DE INVENT. LIB. I. III
modius uidentur dici, quæcunq; ex cauſis orintur:
Euentaq́; efficientium, rectißime effecta dicemus:
quando efficientis & ggectus noĩa iuncta ſunt ar-
tißime: & in eodem genere, alterum agentis, alte
rum patientis præ ſe fert faciem. Eritq́; hic locue

nobis quẽ admodi cauſarũ duplex: ſicut enim ille

diuiditur in efficientia & finem, ſic iſte diuidetur
in effecta & deſtinata. Fiunt aut iſta plerunq;
cauſæ & euenta, prout uariæ ultro citroq; compa
rantur: ſumq́; eadem etiã perſæpe & fines, & effi
cientia, & eecta, & deſtinata. Vt in ædificatione,
is cui ſtruitur domus, primã efficiens, & domus fi
nis est ultimus. Quæ aũt media ſunt, architectus,
fabri, inſtrumenta, ſi domum ut effectũ accipimus,
efficiẽtia ſunt: domino uerò coparata, effectorũ ob
tinent loci: ſin domum ſtatuimus finem, deſtinata
ſunt: at domini reſpectu, quia parandis ipſis inſu-
mitur opera, medij quidam ſunt fines. ſdem enim fi
nem eſſe & efficiens, nihil repugnat, non modò di-
uerſis, ſed eidem etiam, dimodo diuerſa ratione cõ
paratii: ut qui domũ ædificat qua ipſe utatur, effi
ciens es domus, quatenus eã ædificat: & finis qua
tenus eã propter ſe, hoc est, habitandã ſibi parat.
Sic forma & finis idẽ eſſe poſſunt: forma enim oĩe
fere actionis proximus eſt finis. Materia & finis,
materia & forma, efficiẽs & materia, efficies &
foy

ND RODOLPHI AGRIC.
forma, nequaquam poſſunt in idem cõuenire. Neq;
enim nauem fabricanti, finis eſſe poſſunt ligna, é
quibus ipſam fabricatur: neq; idem eſſe ligna poſ-
ſunt, quod forma nauis: ſed neq; ligna, neq; forma
nauis, neq; alia quæuis huiuſmodi queunt ipſa ſeſe
efficere:quod neceſſe eſſet, ſi idem & efficiẽs eſſe,
& uel forma uel materia poſſet. Huius etiam
admonendi ſumus, cuiuslibet euentus in ſuo genere
unam eſſe cauſam: & coutra quoq;, cauſæ cuiusli-
bet unus eſt per ſe & proximus euẽtus. Quod præ
diximus autem, eſſe nonnunquam plures unius rei
fines, id non obſtat iſti quod iam dicimus, quod uel
ex uerbis illis perſpici poterit. Aedificantis enim fi
nis unus & ſolus, est domus: ad quem cum peruene
rit, ceſſat. Quod aut præter domum uel lucrum,
uel aliud quicꝗᷓ pro opera petit, id non facit quate
nus ædifſicãs est, ſed quia uel mnops uel auarus est.
Sic etiam fortè gloriam ſperat ex opere: uerũ non
quantũ ædificãs, ſed quia aliquà id ſibi putat pro
futurum. Potesd itaq; quis, ut non ſequantur iſta,

ecificare: ut non fiat domus, ædificare non potest.

Copioſus ect hic locus cauſarum & euẽtorum,
& in uarios patẽs uſus. Huc enim ferè redeunt cun
cta, quæcunq; in cõſilio bominum deliberationeq́;
uerſantur. Duo enim iſta in conſulendo maxime ſe
quimur, expediat, nec ne, & an fieri poßit. Quo⸗

Do
in
(inn
Min
l,

. gDE INVENT. LIB. I. n
irch rum quid expediat, ex fine colligimus: quid fierri =
lu poßit, ex efficientibus. Quicquid enim utile, id ali
cui rei conſequende utile oportet eſſe. Sic quicgd
n fieri poſſe uolumus, maxime ex efficientis faculta-
te poterit oſtendi. In laude etiam & uituperatio-
ne, præcipuas hi loci obtinent partes, cum utraq; il
la, non alia re certius ueriusq́; conſtent, quà m effe-
QGRGiis & fine. Ad uirtutis uerò rationem præcipue
u pertinet finis, quãdo maultis in rebus nõ tam refert,
UE gqueid facias, quà mob quã cauſam facias. Et idem
mu factum, alius ut ob iram inconſultumq́; mentis im
s Petum uituperabit, alius ut magnanimitate & con .
u ſtãtis uiri propoſito dignum laudibit. Sic honeſtu,
quia per ſe expetendum dicimus, quod ultimi finis
CXproprium est, ex deſtinatis uel maxime dignoſce- .
tur. Neq; hæc tamen eò pertinent, ut uel hos locos
reliquis quæ ſtionibus, uel ab his quæſtionibus re
S liquos loco⸗ excludendos Putem: neq; ſi maxime
conuenire iſtis dico, idcirco ſolum conuenient. Vva

ſ6 ria eſt horum omnium ratio, & de quibus perpetu
um nihil ſemel poterit præcipi: ſed quid optimi ſit,
G, L . .
rerum præſens uſus melius docebit.
ℳ Scholia in caput 16. .
r Poterant quod ad euenta attinet.) Euenta ſunt, quæ uĩ
Ne. atq; impulſu cauſarum eueniunt. Quorum alia effecta, alia
Ge⸗ Qgeſtinata dicuntur. Effecta, quæ flunt à cauſis efficientibus.
C⸗ Deſtinata quæ in certum finem aliquem ordinantur. Sed
C sauſam, quod ex uerbis illius perſpicere licet, ad ſola effici
