nem(ſi Ciceronem autorẽ ſequimur) ad quale eſt re-

:. digemus. Si enim explicetur hæc quæ ſtio, ut ſi quæ-
4 nitur, propter Aal Dateiſticnailrdtur ,, qus
HHiam quod i6, hoc dißerere uo
lemus, hæc erit quæ ſtio: ſit ne baben eße d ſcipſo can
ei ſ æternitatis Dei: uidebitur nimirum hæc quæstio

de qualitate eſe. Quoniam eſſe cauſam uel non eſſe,
Jualitas ut nos iam de qualitate loquimur) uidetur.
Son, tban en. Quod autem Cicero tria hæc quæſtionum genera,
W 3 = Ae ciuilibus rebus dißerenti ſubiecit, non ſatis exacta

ratione uidetur a Quicquid enim Rhetor quæ
t. Nec enim en es⸗ etaait t quid

velar, , a rent, ut ſt ſint nt qu⸗ lon um caplta, in forum uefire poſ-
9 7.
e. Er ſunt:nec quicquid coniectura exquiritur, pertinet ad
r nr 1E aſimnanan eſtut ipſe uoluit: ut diximus enim, an

eceini⸗

g rrE A P 5

1

7

— ⸗

1
o⸗

DE INVENT. LIBER MI. 17
otestulla de re quæri, cuiuſmno

d di certum neſt ihi gueri in foro. Nec enim an fece-

rit furtum Trebius, primum eſt quod in hac quæ-

Gen guer⸗ boßit. uthcen ete ntcet M

ic, de quo uerlur, , tamen eu prioribus uæ⸗= ,

ſtionibus expl icatis, Peruenire non potest. Sed neq;

an habuerit rê, prima eſt quæ ſtio. Natura enim præ-

cedat oportet, an ſit Trebius, an lit res quæ dicatur

ablata. Deinde ſequitur iam primũ, an Trebius nte

rem habuerit. Sic etiam, occiderit ne per inſidi
dium Milo, coniecturalisest quæstio: prius „

eſt, an Milo occiderit Clodiũ, an oeciſus ſi it Clodium:
& quod primu est, an fueritt omnino Clodius:hæc ſo

luenim est (an eſt) quæſtio : reliquæ qualitatis ſunt.
Definitionis etiam quæ ſtio ad forum nõ poterit affer
ri · Quicquidd naq́; Jucritur in foro, aliquid horum⸗
trii eſpe oportet: ſit ne facti, quod aduerſarius in-
at⸗ ‚ſit ne id i nomen facki uo ille dicit. ſit ne in-
haeadidoginu,le toſirzibis moest quit idu-
bitet. Seluidit kalletunt eſee definitionis quæſtion?: = —

quod non e ſee uerum, facies ipſa 4tc ſton oſtendit.

Qui quærit enim,

cert ſit ſacxilegium, an poculum amator ium uene c
e ſat gigh hien emi

SAO

—Ro⸗

„ e

rwro g, g,

al- Aan o.
W mn Laan,

168 RODOLPHI AGRIC.
num, non quærit de finire aliguia iſtorum. Sed neque
ſacrilegium eße definitionem eius, quod est ſubdu-
cere rem prophanam de ſacro, neq; uenenum defini-

Pca . botio⸗

tionem eſe poculi amatorij, nemo niſi qui neſciat ad i
Ore,l de finitio ſit, ignorat. Sed ſcio quid reſpondeatur: ut r
quæſtio enim non ſit de definitione, ſtatus tamẽ quæzæ- ſte
ſtionis, hoc est, in quo tota uis est quæ ſtionis, eſt eex e
definitione. Eſſe enim ſubductionem rei praphanue a
„ dle ſacro, ſacrilegium: & poculum amatorium, uene- ſe⸗
num: apertiſßimè ex definitionibus iſtorum perſpicie Mn
A Pzares, nfaeb. tur. Perſpicietur uidem, ſi de definitione iſtorũ in- it
2 ter parles eo Beihenit. Sed HM Pd ; ſuo arbitratu ſe
e finitionẽ dabit. Alioquin ſi de ea dubitari non poſ- qn
. ſItt, non maneret utich qus ſtio: ut, t, ſi ſacrilegium defi .
fniatur, eſſe abla cer-
tumn est nullam hic futuram quæ ſtionem .Veruũ hoc!
YYdque dubium eſt, atq; id, de quo ambigitur. Ergoin-
eme Ad., ter locos ponetur quidẽ defmitio, caput eſe que ſtio⸗ N
mnis non boterit. Sed alijs etiam huberioribus & aptio piei
ribus argumẽtis quæ ſtionẽ exhlicabimus, ꝗ 6 aeffniti⸗
„ ℳ one abud autores, uſu ſu
20 8 Se ra buratum eſt Ehrrbelere. cicero contra Antonium, en
e is, libelli &, chirogra-⸗ un
pba non contineamur, probat uſu loquendi, æ quita- aui
— , te, exemplis. Definitũ eſſe ab eo quid ſintacta, nuſ- en
Aun it ea uldeo oratione. Quintiliunus item in odij

DE INVENT. LIBER II. 169
E4potione, definire quidem uiſus est uenenum, ut ſit
Hgquicquid dari non licet: ſed nihil iuuabit hæc defini-
to cauſam ſuam. Aequè enim est incertum, ſit ne
ecij potio uenenum, & liceat ne dari odij potionem,
in eo præ ſertim rerum caſu, quem themate declama
tieonis expreßit. Sed alijs multis & uarijs argumẽtis
Aceute colligit id, quo maximè nititur, rationẽ (quæ
Men“ anima legis e&t) huic facto conuenire: & æquitate,
Auscæ ad qualitatis utique ſtatum pertinet, præcipuc
pusgnat. n hancq; omnes, quicunq; id genus quæ ti-
onis tractauerunt autores, uideo omne robur dictio-
unis ſuæ cõtuliſſe. Quòd ſi ergo neq; caput cuiuſ quâͤ
4 gquæsionis ciuilis de finitio erit, heq; brecibue firma

. .77 * 6* 2 7 . *
neentum illius, non poterit ulii definitionis ſibi acci-
au pere nomen.
N
n Scholia in caput 8.
Quæſtionem Boethius deſiniuit eſſe dubitabilem pro-⸗
, poſitionem.) Boethius libro primo de diflerentijs To-⸗
“ picis: Quæſtio, inquit, dubitabilis eſt propoſitio, hoc
6 eæfſt: Quæſtio eſt propoſitio, quæ tametſi ex natura ſua nihiil
fortaſſe dubij contineat, tamen in præſenti ita de ea agitur;
5 qualſi dubia & amhigua ſit. Quem eſſe germanum eius fini
4 tionis intellectum, ipie Boethius altera eiuſdem rei finitiõe
4 ofſtendit: Quæſtio (inquiens) eſt in dubitationem, ambigui-
tate mq; adaucta propoſitio. E quibus facilè perſpectu eſt;
parum ijs firmitudinis ineſſe, quæ aduerfus Boethianam
hanc ſinitionem affert Rodolphus. Quod ait enim, uirtus
eſt ſummum bhonum, ſolus ſapiens diues eſt, dubitabiles
eſſe propoſitiones, negari id quidem non poteſt, modo in -

, tueamur naturã ipſarum rerum: uerum non ita tamen hæc

Eroponuntur, ne que in præſentia ira de eis agitur, quaſi du-
.

bia ſint,

2
-

O RODOLPHI AGRIC.

bia ſint, quo intellectu diximus accipiendam eſſe finitis“

nem Boethij. Quod ſi propoſitio eſt id, quod hoc nomi-
ne prædiximus Ariſtotelem accipere.) Didtum eſt capi-

te præcedenti, ιατταπαοι, id eſt, propoſitionem a-
pꝓud Ariſtotelem in Topicis eſſe quæſtidnem, nõ quamuis.
ſed quæ in unam modò partem efferatur, ut ſunt ne diuitiæ
bonæ? eſt ne timenda mors? Quæ ſi in urranque efferas
partem, fient problemata, ut, ſunt ne diuitiæ bhonæ an non
bonæ? Ecquid malum, an non malum, eſt mors? Verum
hoc intellectu non eſt propoſitionis uocabulo uſus Boethi-
us, ſed propoſitionem uocauit, quam οασνοα Ariſto⸗
teles, M. Varro proloquium, Cicero pronunciatum, hodie
unlgus enunciationem uocat . Eam libro ſuperiore dixi=
mus eſſe orationem perfectam, quæ aut uerum aut falſum
ſigniſicet. Quod Ariſtoteles 5 Anvα, Cicero pro⸗
nunciatum interpretatus eſt.) Ariſtot eles in eo libro, qui
es ipanwsiαανinſcribitur, non âaααννιοα, ſed ànον*

Oæορ, (ut iam dixi mus)uocat il, quod Cicero pronun-

ciatum: ?αααιιαο ipſe RKopelphus quodam in li-
bro trans fert explicationem, Boethius interpretationem da
Ait: quam finit hoc modo, ut ſit uox articulata per ſe ipſa m
ſigniſicans, quod genus ſunt nomen & uerbum, & ex ijs c&
ſtituta oratio. Verba Ciceronis, quod ad hunc locum atti-

met, prima Tuſculana ſic habent: Omne pronunciatum, ſiæz

mihi in præſentia occurrir, ut a ppellem &ιαα,, utar pôſt

alio ſi inuenero melius: id ergo eſt pronunc iatum quod eſt
uerum aut falſum. Meminit huius Iloci Cice roniani & Au⸗
ius Gellius Noctium Atticarum libro decimoſexto, capite

octauo: Virtus eſt ſummum bonum.) Sententia eſt Stoico
rum, quam & Cicero aſſerit Tuſculana quinta, ſed re fellit
Lactantius. Solus ſapiens eſt diues) Et hoc unum ex para
doxis illis eſt Stoicorum 37 uοε .²- ο0ρ π 7ο -,
ſolum uidelicet ſapi entẽ diuitem eſſe. Tractatur à Cicerone
in Paradoxis. Vtrum uirtus ſufficiat ad bene uiuendum)
Eſt & hoc quoque ex albo eorundem: 37 ab³αρα0εε aρ

T1 "pos 7b 46ραοHÜ, ſolam, inquam, uirturem ſuffi

cere ad felicitatem ac beatam uitam, aſſeritur à Cicerone;
eo quem indicauimus loco. Vtrùm conſummata uirtus
uoluntate „an opere conſtat.) Tradunt moxtales philoſo-⸗
phi, ſummam eſſe eam uirtutis laudem, quæ in operatione
conſiſtat, De rebus quærimus primùm, ſint ne omni-

penn

onnnls

rvi

lbrop
ngor⸗
anod
Manter
Nlisg
Uö.
liqgae n

ſlis ſ

0btem?
Honunm

680 cl

nrore
ſobie⸗
cOc
Juar
Gi
aul
nusSs
Omun
tepo
eſlen
pho:i
bisn
Vem.
qua
ltea⸗
oluer
ſlias
ſchpor⸗
(car.
uoc⸗
lnens,
Mepi
ntok
lares

niis⸗
loni⸗
lpi⸗
n*

1,

ſtir
ns
no
UNI
li⸗
0e
e
.
D
rlehhi
eril
Nunc
unt
Uung
gn
nich
H
ette

tni

1

DxE INVENT TIDBBR I. mi
aô, nec ne ſint.) Cicero multis in modis & Quintilianus Ii?

ſint:an ſit, quid ſit, qualis ſit: ut, ſit ne anima, quid anima ſitꝭ
&&, mortalis ne ea ſit, an immortalis, Ea quid ſit, ſuperio⸗-
re libro diximus.) Quid ſit, inq uit, definitio, id exſplicui
mus libro priori, capite quinto. Et Hermones.) Sunt qui
Hermagoras, legere maſint. Sed nec Cicero in hoc nomine
ſibi admodum conſentit: Quintilianus uerò Hermagoram
conſtanter. uide libro tertio, capite ultimo. Ariſtoteles tri-
bus his quartum addidit genus.) Secundo 76 bzip AVα
Nurmp libro Ariſtoteles quatuor eſſe ait, quæ de re
quaque uenire ſoleant in quæſtionem, an ſit res, quid ſit.
qualis ſit, & qua de cauſa ſit talis: ut, ſit ne D EVS, quid

+ÆVS ſit ſempiternus, & quam
obrem æternus ſit. Quod autem Cicero tria hæc quæxzzx
ſtionum genera de cinilibus rebus diſſerenti ſubiecit.) Ci- ⸗⸗
cero cum in alijs locis compluſculis, tum de Perfeco ODS E

atore ad Brutum, tria hæc genera quæſtionum Oratori
ſubie cit: Quicquid, inquiens, eſt quod incontrouerſia, aut
concione nerſetur, in eo, aut ſit ne, aut quid ſit, aut quale ſit.
quæritur: ſit ne, ſignis: quid ſit, deſinitioni bus: quale ſit, re-
cti, prauic; partibus, Idem Cicero & ſecutus eum Fabius=

Quintilianus, ciuilium cauſarum treis faciunt ſtatus: con-=
„ 2 . ſi „ „ . li . 2 *

. . Quz in parte hacte-
nus Ciceroni refragatur Rodolphus, ut ex ijs tribus quęſti
onum generibus, ſolũ poſtremum h eni⸗
v poſe, reliqua duo nõ poſſe. Quod ego ut non negauerinz
eſſe uene, in eum duntaxat ſenſum, in quẽ dicitur 2 Rodol-
pho:ita hoc rurſus auſim cõt endere, ipfum à Cicerone uer⸗
bis magis, ꝗᷓ ſententia diſſidere. Nam ꝙ attinet ad quæſtio⸗
nem an eſt, conſtat quidem hanc eſſe primum id, quod de re
quacq; in quæſtionẽ uenire ſolet. Vene illud noſſe oportet,
bifariã aliquid dici in cauſis primũ: natura ipſane rerum, &
cõſu etudine eon qui cauſas in foro agunt. Verbi cauſa: In-
ſidias fecit Deiotarus rex Cæſari: hic ꝙ ad rene naturã atti-
net, poterat initio quęri illud, fuerit ne Deiotarus, fuerit ne
Cæſar. Vem rideatur opinor, ſi quis hæc perſequi uelit in fo
ro: quocirca Cicero hæc uelur ſuperuacua inſtituto ſuo o⸗
mittens, hoc ſolum diſputat in ea oratione, quàm pro Deio
taro apud Cæſarem di xit, ſint ne inſidiæ factæ Cæſari à De-
ſotaro. Atq; hæc dicitur in ea cauſa, quæſtio an eſt. Quando
Rhetores appellatione quæſtionis an eſt, non eam modò

z RODOLPHI AGRIC.

ꝗuxæſtionem accipiunt, qua ambigitur, ſit ne aliꝗd an non

ſit, fu erit an non fuerit: uerum etiam eam, qua id quæritur,

factum aliquid ſit an non factum, hoc an ino factulir modo,

hac cauſa factũ ſit an ob aliã cauſam, hic an ille inſidias fe-
cerit, ex æde facra fublata res fit an ex loco prophano z na-
tu factum ſit an interdiu. Ita omnes quæſtiones iſiæ, fuerit
ne Clodius an non fuerit, num ſit idem occiſus, num occi-
ſus in monumentis maiorum ſuorum, 4 Milone, an ab alio
occiſus ſit, num propter inſidias à ſe Miioni factas ſit ab illo
occiſus: hæ inquam omnes, ut ad ſtatum cõiecturalem per-
tinent, ita eius etiam generis fint, quod appellant, quæſtio-
nem an eſt. Sed Rodolphus eas modo quæſtiões hoc donat
nomine, quibus naturæ ordine nulla prior. Quod ſi recipia
tur, haud dubie in foro locus iſtis non erit. Cicero contra.
omnibus eis quæſtionibus dedit hoc nômen, quas paulò
ante apud Rhetores diximus eo uoc abulo comprehendi ſo
lere. Ita fit, quod initio dixi, ut tota hæc cõtrouerſia conſ-
ſtat in ſolo nomine: quod cũ utrunq; intellectũ facilè admit-
tat, uera ſunt quæ dixit urerq;, modo intelligãtur. Iam ut de
ſecundo etiam genere paucea dicamus: :quotieſcuncq; ambi-
geretur! in foro: hoc an illo nomine, uerbi cauſa, fuxtum au
Peri egium, parricidium an tyrãnic idium appellandũ eſſet
d, ꝙ factum eſſe concederetur, eam dixere quæſtionem fl-
nitionis, propterea ꝙ ubi conſtituiſſet, conuenire ei cum ti-
nitione, tum de nomine dubitari non poſſet. Atque hacte-
nus hanc quæſtionemi in forum uenire poſſe, ne Rodolphus
quidem negarit opinor. Certe argumentis ijs quæ adducit.
iuerſum non probat. Nec quicquid coniectura exquiri

tur, pertinet ad quæſtionem aieſt, ut ipie uoluit.) Quxæ Ci-

cCero Hare in rem hHabeat in Oratore ad Brutũ, id paulò an-

te oſtendimus. Sed in Topicis idem: Cognitionis, in-
quit, qu æſtiones tripartitæ ſunt, cum an fit, aut quid ſit, aut

quale ſit, quæritur. Horum primum coniectura ‚ſecundũ de ſt

nitione, tertium iuris & iniuriæ diſtinctione explicatur. Ha

ctenus ille. Quæ non uere minus qu àm eleganter dicuntur:
modo quæſtionem an eſt, omnem eã intelligamus, & à Rhe
toribus co nomine comprehendi ſolere oſtendimus. Qua-
re hoc certe loco cauſa non erat, cur tantopere à Cicerone
diſſentiret Rodolphus. Prius enim dicet reus, ut inquit
Quintilianus.) Is locus Quintiliani eſt libri ſeptimi capi-
te ſecundo. Occiderit ne Clodium per inſidias Milo. Di-
Xerant accuſatores Milonis, Clodium ab eo per inſidias
oeeilum eſſe, Quam illoxum accuſationem ita eluſit Cicero

At Mi-

Mi

in ontus
ſeerbpen

Geclodt
4 an
levocitB
1 prrſe
nenlmn
Gnenine
hhr
mation
tum⸗N
ſoleſcen
ulione v
letned
glod 10

D

ſiſi
ſion
heri
reſte
atti
eta⸗
voa
ſeg⸗
ngu
woe⸗
Nen

lias

DE INVENT. LIB. II. ryz
ut Miloni ¾ Clodio, Nõ Clodio ¾ Mülone inſidias factas eſ⸗
ſe, ſit conatus oſtendere. Quod quâm uafre ab eo factum ſit;
facile ex ipſius qua dam a dAtticu m epiſtola intelligi poateſt:
ubi de Clodio loquens: Publium (inqait) enm, niſi ante oc

ciſus erit à Milone, ſore puto. Si ſie ituro Lanuuiũ in uia ob-

tulerit, occiſum iri iam ab ipſo Milone uideo, Né6 dubitat fa
cere, præ ſe fert, caium illum noſtram non extimeſ it Nun-
quam enim cuiuſquam inuidi aut per fidi conſilio eſt uſu s⸗=
nec inerti nobili crediturus. Cicero in Antonium) prima
Philippica. Quintiltanus itẽ in odij potione.) Titulus eſt de-
clamationis cuiuſdam apud Quintilianum, cuius hoc argu
mentum: Meretrix amatori ſuo pauperi dedit odij potionẽ,
adoleſcens deſiit amare: accuſat illam uene ficij. In ea dec la⸗=-
matione uerba Fabij habent ad hunc modum: Quæda m for
mæ me dica mina poſſunt aliud uocari, quàm uenenum. Dare
uod non lic et, non eſt aliud quàm ueneſicium.

DIVISIO QVAESTIONVM
ex rerum quæſitarum diuerſitate.
Caput IX.

He Ariſtoteles de quæ ſtionibus, hæc Cice⸗

Dicam & quod mihi uidetur. Verùm il

li ſequdi erunt. Primum itaq; uidetur mihi, ſi quæ
ſtionem uocemus id, 40 õ
ber interrogationen e ata, cui eſſe uel non, pote?à

rantur, non eſſe quæſtiones, ſeæd modos quoſdã quæ
rendi,: & prolectantia (ut ita dicam) quæſtionem.
Quod in ea quidem, quaman eſt) dicimus, dubium
—2 7 zr, r
potest eſſe. Quonia ip Tque ſtis cum eo quod mo-
dum quærendi dicimus, in idipſum Fecidet. Vt ſi in-

ſU.

4 4

terroges, an esct homo, reſpondeaturq́; eſſe hoiĩem:

idem erit quæſtio, eſt ne homo? & interrogatio,
§ an

S .

reſponderi: quituor illa quæ ab Ariſtotele nume =
N ger IN.—

“ä

,„

71 RoDOLPHI Gä-RIC.
an est homo? quo fit, ut de hac inteyrogatione, in
hanc uel illa partem poßit diſerili reliquis ap. aber
tius eſt. Si dicas enim, quid est homo? nihilde hoc

po ßis diſſerere, niſi reſpondeat is, qui interroga-
Se tur, homo est animal rationale. Iam quæſtio erit,
ſit ne homo animal rationale: deinde, ſit ne animal

rationale de finitio hominis. Nec enim ſatis est, ue

rum eſſe e,quod in hac Jneſtione reſpödetur, ſed ad

Si quæras enim,

quid est homo? & reſondratur, est animal binos
habens oculos: uerum quidem eſt quod reſponde-
tur, ſed non tAore, reſpöſum dicas: quoniam equus

binos habet oculos, non tamen eſt homo. Oportet

rgo reſponderi aliquid quod definiat hominem:

quod an fiat, hoc genere quæſtionis diſſeretur. Sic

cæ qualis est ſol, nihil poßis de hoc dicere, niſi re-

ſpondeatur, ob/ ſcurus, uel globoſus, aut ſimile quip

piam. Et, propter quid est obſcurus? nihil itidẽ ha
bes, quod dicas: niſi dicatur, uel hoc, quoniam luna
obiectu ſuo illius aſpectu nos prohibeat: uel aliud
M in hanc ſententi am. Non igitur quæ ſtiones

r Wr vit. in rrle 1,

le, quando nequit de
eis uel in bane uel in aliam partem dici:ſed reſpon
ſum aduerſarij, interrogationi datum, cum in du⸗

bium uocatur, fit quæ ſtio. Quæſtionum igitur

Kr genera duo uidentur, ſimplex & compoſita. Sim-

plex

f“ 4

1e

p⸗

vt, it

compoſitus Carxpiuuſciclis.
diferentiæ. Prima ese, quæ quærit, an ſit res. Fa cis

iuſmodi est, redix ms. Erus enir hrt qs

ulla de

manes. In bac comp leckipaur non ſolimn, guc an ſit,
jed an erit, an Fuerit, quærit. Hæc autem, an fuerit
bellum Troianum, no es&t huius generis. dem enim
eſt quærere, an fuerit bellum Troianum: &, an
Troia geſſerit bellum, quod utique horum uerbo-
rum que ſtio prima ſe non pPotest, quum poßit
quippe quòd etiam

& dal n

rE

4

eune
DE 1 vENT. 1 LIB. II.

ie eſt,

ne . ndus e ugs 2 idcmex ſbgiuiclii⸗
Simplicium tres ſunt

autores quid. am crediderint, oageere rem 1 Troia⸗

m & Troiam ipſam inania poete
mema. Quanquam autem in hac- qu
bomo, prius poßit quæri, an ect animal (nam 5„
nullum animal ſit, non potest homo eſſe) iſtud ta⸗ e ,
men in quæſtione uelut confeſſum non ponitur. vrH
enim concedamus eſſe hominem, non continuò ex .

aſiore, 4 an *RZ

4

——

è

huius quæſtionis ratione concedemus, hominem rr

eſſe animal: ſed antea quàm concedamus fuiſſe

bellum Troianum, neceſſe ex uerbis quæſtionis “
õ Secunda ttæſtio esee- G. .
—
bi daltum est Pem eſſe, ut quæramus,

fateri
est, u

2

AR

—=
=

76 RODOLPHI AGRIcC.
an res ſit inud: Vt an homo ſi it animal, an ſit capax

diſciplinæ. Huius etiã generis nuhi uidetur, quam

Ariſtoteles uocat propter quid, ut cum quærimus,
ſit ne interpoſitio lune inter . vlem & noz cauſa de
ſfectus ſolis. Terti. bhoc
ittil , quo pacto hoc de illo dicitur. Quod
quadruplex est. cauon meit enim alterani de al

terodicitierꝛ dejent ein ntum, aut ge
„ e. ſpe r. obriè . PeLARRA eh⸗
e P⸗
la , ſableck, u. Priores Quatuor erga pro bac

diuerſitate funt queſt iones. Prima eſt, qan hoe defi
mnitio ſit illius, ad quã redit, an lluckdeftmitii ſit hui
us: ſimul enim explicantur iſta: ſi enim hoe ext ge⸗
Minitio, neceſſari illud est definitum.
genus illius: igig comß Pprebenditur, an il illud ſit eei-
22.. Tertia, dn ſit proprium. Quarta, dn dkeldent:
S Auibus etiam quæſtiones ſubiecti continentur.
Prioresduæ, interrogationem(quid est)expli-
=“M — — (At: boſteriores, quale ecr. Id ect enim quod Ariſto
H teles 93ri à! uocat: quocdi interpres eius Latine ne
ſciens, quia est dixit. Cur hunc ordinè fecerim
quæ ſtionum, id cauſæ fuit mihi, quòd neceſſe est
præcedere ſemper, an est, &an illud est, ante ꝗᷓ ꝗd
ſit res, aut qualis explicari queat. Nec enim hæ in
terrogationes, ꝗd eſt homo, aut qualis est, harum
quæ ſtionũ explicatione, an homo ſit animal ratio-

ſbie
Knti
ſo
ſſi
ſeli
tine
ſt⸗
n
guia
ſte,
eC
N⸗
bule

ae

d

DE INVENT. LIB. II. 17„7
64 nmale, an ſi terudibilis, finiuntur. Vt enim de ur bo-

rri

EI mnminem eſſe animal rationale Eeſſecrldibilẽ: ma-
zu net adhuc quæ ſtio, ſit ne erudibile — r= 2
nis: ſit ne animal rationale idipſum, quod eit ho⸗.ũͦa
mo, id eſt, definitio hominis uel quidditas eius. yte
remar enim & boc uerbo, ſi nobis per grammati-
¶cos liceret: quemadmod Cicero Lentulitatem & r, e
Appietatem, & Pollio, Patauinitatem dixit. A bptus⸗
4 Eexst utiq; eius & prope neceſſarius uſus. Nec enim . .
ullo alio ſatis cõmode explicare poſſumus & i ?Sa

niſi id (ut uulgo ſolent) quod quid ect interpretari
uelimus: quod nec Græci ſermonis proprietatem re .
MWMtinet, & ſegne planeq́; expers uſus & intellectus .
44 kt- apud nos. Sed (ut ad rem redeam) manere hat
gquæc ſtiones hinc perſpicuum ect. Si interrogetur
enim, qualis est homo, dicaturq; animal rationdle,

E

quid dicemus xectene, an ſecua eſſe reſtõſum ſi re
cte, eadẽ erit quæſtio, quid et &. quale eſt: cum
ne controuer ſia id recte etiam interr ganti S4
est bomio, ilſpondeatur. Iin mi in min recte reſponſum
est, non erit error, qu˖ quoniã non ſit homo animal ra .
tieonale (id enim in confeſſo est 3.
4 lsstereſhofim eih, luod on qualitas a a ⸗ 7
Nſubſtantia eius de quo rogabatur. Quèòd dici⸗?? „ „ SaE 2
n maus autem, quæ ſtionẽ generis, eſſe interrogation?⸗ r, T .
i⸗ id r meh emzie uerum est, quoniam bene We t.

en fart. Sile —2
, S E 2

hw,

IiS RODOLPHI AGRIcC.
ſpondetur, quid est homo? deſt animal: ueruntamen
non ſi c, ut totam interrogationem ab ſeiait. Niſi
addideris enim uel diffrentiam, uel proprium, non †
uiceberis ſatizſecige quæſtioni. Quo fit, ut com jn
= de ſol 0 genere quztätnus, ſolitum ſi it interrogari, ſ
non quid est, ſed cuius generis rerum ect: Vt, cuius i
generis rerum eſt lumen? ſubſtantiine an accidẽs? tp
Et ſentire, non quid est interrogamus, cum ſcire i
.— tamen uolumus, iger ne ſit an pati: ſed ad quod ge ſi.
nus pertineat, actionis ne an paßionis. Qualita-⸗ erf
tem etiam uocamus in præſentia, non ut ſit unum mlu
ex decem prædicamentis ſed ut qua litas ſit, quic·
Auicd nõ est ſubſtantia rei. Sic, & quantus est ſols i

— .

= △ren
4 5 = c ubi ſuut Nili ſontes? & uddo fuit H omerus?
en que ſlio ualitatis continentur. Simplicium ergo & 4

ltienn, 3 2 rquæſtionum hæc tria ſunt capita, an ſit, an ſit il⸗⸗ ſt
2= O
uu, & quomodo⸗ ſit illud. Zanhoſlcran to⸗ 1i
— pula ta, quoties duæ pluresue u
; . ,, = implices coniunctione copulatiua iunguntur: Vyt, iſ
An ſit uirtus ſummum bonum: &,, ani ma ſit ne mor t1
talis. Diſiuncta alia, cum ſimplices diſiunct ius con ſid
functione conſeruntur: Vt, ſit ne mundus æternus, iß
el an quundoq; ſt igni confugra turus? Diuerſa
., r en est de his quæſtionibus ratio pronunciandi. Nam
EE E Be e⸗
— copulata, uera pronunciari, niſi fuerint ambæ un
l
omnèsue ſimplices, ex quibis componitur, ueræe, ainm
SJM ane

gnos duces ſequẽtibus. Primum itaq; uidetur mihi.) Quæ .
ab Ariſtotele, inquit, enumerantur, an eſt, quid eſt, quale eſt

DE INVENT. LIB. II. 179
non potes ſin n autem una fuerit falſa, tota dicetur
falſa. In diſt unctis contrà, ſi una fuerit uera, totã
pronunciamus ueram eſſe: falſam autem, niſi am-

bæ fuerint falſæ, dicere nequimus. Tertia est, j

aſſertam uocare placet, ea est quæ conſtat coniun-
tione, quam ſubaduerſantem uocant, ut an Juam-
uis homo quieſcat, non tamen ſedeat: &, An quanꝗᷓ
Ariſtoteles nambulet, diſputet tamen: huius beez -
eſt natura, ut ueram eam pronunciemus, ſi modo in .—
ter ſe quæ coniunguntur, non re pugnent. Poſſe
mus & aliam addere iſtis, quæ ſimul ex diſiuncta
& copulata aut aſſerta cõſtaret, niſi ſuperuaculm
gererid,onien naturam copulatæ retinet. Efi

i, ſiunctiuæ post ſe raptt it poleſtatem: Vt an bomo
ſit lapis, & animal uiuat, uel uiuum ſit animatum?
Licet enim diſiunctæ huius utreq; partes ueræ pro
nuncientur: tamen quia prior pars copulatæ falſa
est, totam dicimus falſam. Sed de ueritate & falſ —.
rer r r D
tate pronunciatorum non huius elolitr⸗ n
ſed ad iudicãdi partẽ aptius referetur. Interim ſa

tis fit, quod huius materiæ eſt, hactenus attigiſſe.

Scholia in caput 9.
Verũ ſequendi erunt.) Quintilianus: Honeſtus error ma

quãobrem eſt tale: ea ꝓprie non ſunt aſtiones ipſę, ſed uelut

electamenta ac prouocationes quædam ipſane quæſtionum.
§

ee

180 RODOLPHI AGRIC.
Veræ autem quæſtiones ſunt ea, quæ ab eo, cõtra quẽ agas
ad præuias iſtas interrogationes reſpõdentur, quatenus ita
de his agitur, quaſi dubia ſint. Verbi cauſa: Quid eſt iuſticia:
præuia quidem hæc eſt interrogatio, at nondum ramen con
ſtituta quæſtio eſt: quippe cum nondum reſpondere queat,
eſſe ita aut non eſſe., Poſteaquam uerò reſponſum eſt, iuſtici
am eſſe uirtutem, qua, cõſeruata utilitate publica, ſuũ cuiq;
tribuatur: hic demũ quæſtio ipſa exiſtit emergitq;: uide licet
rectẽne ita finiatur iuſticia, ut ſit uirtus, qua, conſeruata uti-
Iitate publica, ſuum cuiq; tribuatur. Hæc Rodolphus. Qu ur
uexriſſima ſunt, ita Ariſtotelẽ in eadem ſententia, negari non
poteſt. Neq; enim hoc egit eo loco uir ille, ut doc eret, ijſdem
quibus uſus eſt ipſe, nobis quoq; eſſe utendum uocibus ſed
uocauit quæſtionem quid eſt, qua quidditas & ſuhſtãtia rei
in diſceptationẽ uenit, quibuſcunq; tandem uerbis ea quæ-
Rio proponatur: & quæſtionem quale eſt, qua de qualitate,
hoc eſt, quibusvis rei accidentibus quæritur atq; item in cæ
teris. Sed quid tu ais Rodolphe? qui tibi conſtas? an nõ ipſe
paulo ſuperius quæſtionem ſic finiuiſti, ut ſit cum interroga
tiõe elata oratio? Cũ dico aũt. quid eſt eclipſis Lunæ? qualis
eſt aqua Cidni?quãtus eſt Sol?q̃ tpe anni Sol ingredit᷑ Can
crum? quò, cũ à nobis recedũt, auolãt ciconiæ:hæ oẽs, nõne
Srationes? nõöne cũ interrogatione elatæ? Quocirca tu certe
uelis nolis, haſce nõ modòô pręuias quaſdã interrogationes,

ſed quæſtiões ipſas eſſe fatebere. Quid dicemus? an hoc for

taſſis, ea quæ hic dicuntur, uelut explic ationem quandã eſſe
paulo ante traditæ ſinitionis ?ac proinde illam intelligenda
ſic eſſe, ut ſit quæitio cum interrogatiõe elata oratio: oratio
inquã, non quæuis, ſed ad quam commode reſpõderi queat

eſſe ita, aut non eſſe ?earum porro quæſtionum quas adduxi

mus, nulla eiuſmodi eſt, ut alterutro horum modom reſpon
deri ad eam poſſit, qua propter ne quæſtiones quidem dicen
du ſunt. Queſtionum igitur genera duo uidentur, ſimplex
& compoſita.) Hoc modo & Boethius quæſtionẽ diuidit pri

mo Topicorum, aitq; ſimplices quæſtiones efſe, quæ ex ſiim

plici propoſitione deſc endant: compoſitas, quæ ex propoſi-
tione item compolita. Qua de re mox plura dicturi ſumus,
in hoc ipſo capite. Sit ne mundus æternus.) Quod octauo
Topicorum & primo libro de cælo, afſer it Ariſtoteles. Et
eæx indiuiduis compoſitis corpuſculis.) Quæ Democriti illi-

us ſententia fuit. Hæc autem, an fuerit bellum Troianum,

non eſt huius generis.) lam monuimus, hanc quęſtionem &

ſimiles, omnino à Rhetoribus in earum referri numerum
Muxæſtionum, quæ dicuntur quæſtiones, an eſt: Rodolphum
uerè

N
Cnen
Eenn
N
Myens
mi
Si
.
i
Aunun-
hau⸗
Peren
ſüana
nici
en
t
exl
ri
ter

ore
ali
er⸗
lun
ta
rur.
ibit
iu⸗
Finil
Hegi
una
gvod
ce⸗
lm
Nonſtr
ſa

ins
lt
ia

Ne

ZNH

i,

s,
d

in

ho
uj
nie
Nu
lann
ſhutt

uln
l
d.

⸗
e
onn

ul
ae

—

DE INVENT. LIB. II. 181§
gerò de hoc quæſtionum genere nonnihil loqui aſtrictius.
Omnem rem Troianam & Troiam ipſam.) Vt Dion Pru-
ſenlis in libro de Troia non capra. Et Ariſtoteles autor eſt,

Ilium non fuiſſe ſed extant uiciſſim lib. Dyctis Cretenſis, &

Dareris Phrygis de bello Troiano, cui ſeſe alter inter fuiſſe
prodidit.Id eſt enim quod Ariſtotes &τ uoc ant. (Ariſto
telis hãc in rẽ uerba hęc ſunt: r Gνιςςι âρ—
2 7„9 * „* . „— 7 e⸗ 14
6ℳ . 50 iπαι½ü.Zäo εατι ρα,011 1 75, Ni
71, 1& 7H⅓⅝ „. Hoc eſt, Quæ de rebus quæruntur, ea æqua
lia numero ñis ſunt, quæ ſcimus, Quærimus autem quatu-
or, quale ſit, qua de cauſa ſit tale, an ſit, qu id fit. Quod ſi ꝗs
Hermolai hanc in rem uerba malit, ea in paraphraſi Themi
ſtiana ſic habent: Sunt igitur quæſtiones 4. an ſit, quid ſit, an
huic illu d inſit, quamobrem inſit. Cur hũc ordinem fecerim

quæſtionum.) Ideirco, inquit, hoc pacto quæſtiões diſcreui,

ut ſingulæ interrogationes fſingularum item quæſtionum

explicatione poſſent abſolui, Id quod non fit ea quærendi

vatione, quam tradidit Ariſtoteles. Nam ad abſoluendã in-
terrogationem hanc, quid eſt homo?nõ ſatis eſt oſtendiſſe,
hominem eſſe animal rationale: ſed & illud præterea docea
tur oportet, ita eſſe holem animal rationale, ut rurſum ani-
mal rationale hominis ſit definitio. Itidem habet in quæſti-
one quale eſt. Neq; enim huic præuiæ interrogationi ſatisſit

explicatione huius quæſtionis, num ho mo fit eruditus? niſſi

etiam doctum fuerit, eruditionem eſſe accidens hominis.
Quo ergo ſingula explicatiora ęſſent, malui (inquit) hoc
ordine quæſtiones digerere, quàm ſequi ordinem eum, quẽ

alij tradi diſſent. Vteremur em & hoc uerbo, ſi nobis per
Egra mmaticos liceret.) Quemadmodum merito illi ridenei

ſunt, qui ubiuis etiam citra neceſſitatem noua ac inaudi-

ta quædam uerbone portenta ipfſi ſibi cöminiſcùntur: Ita
rurſum laudãdi illi, qui ubi res poſcit, ubi cogit neceſſitas,

ibi interim nouis, int erim parum uſitatis uti uerbis nõ ni-

mium re formidant. Qua de re multa Cicero, teriio libro de
Finibus. Et Rodolphus in epiſtola quadam ad Alexandrü
Hegium De Analogia, inquit, deriuandorum componendo

rumq; nominum, uix milu permiſerim quicquam fingere,
quod non apud autores inuenerim. Varia multiplexq res
eſt, de qua nihil pręeipi perpetuum poſſit: & in qua nihil au
deam, nihil ſit fortaſſe, ut inquit Horatius, neceſſe, Indicijs
monſtrare recentibus abdita rerum. Tamenego, & Socra
titas & Platonitas, & Entitas forte dixerim, quamuis re-
vagnet Vallenſis noſter. Quid ni tã libere, cum neceſſe e
5 quim

18 2 RODOLDHI AGRIcC.

qu àm Cicero nulla neceſſitate, Appietatem & Lẽtulitatem? Pti
& Pollio Patauinitatem quandam dixit ionare T. Liuium? elp
Quemadmodum Cicero Lentulitate & Appietatem) M. Nrfei
Cicero familiarium epiſtolame lib. 3. epiſtola ſeptima ad Ap- Nlehen
Pium Pulchrum: Quæſo, inq uit, etiämne tu has ineptias, ho- Plan
mo, mea ſententia, jumma pru dentia, multa etiam doctrina, giin.
Plurimo rerum uſu, addo urbanitatem, quæ eſt uirtus ut Sto ene⸗
ici rectiſſime putant, ullam Appietatem aut Lentulitatem, Clloin
nalere apud me plus, quàm ornamenta uirtutis exiſtimas? ſermmn
Et Pollio Patauinitatem dixit.) Quintilianus lih. 8. Et in ſente
T..Liuio, inquit, miræ facundiæ uiro putat ineſſe Pollio Aſi- ice
. nius quãdam Patauinitatem. Meminit eiuidem rei idem au lncin
. tor & lih. I. Voluit opinor Aſimij Pollionis hãc reprehenden- llexe
di libertatem imitari Franciſcus Phile lphus, cum dixit in Chelt,
„ quadam epiſtola; Fabium Quintilianum, neſcio quam ſona- ninci
re Hiſpanitatem. Id quod ego illum dixiſſe exiſtimo, nen nimd
quòd ita ſentiret, ſed quo feſtiuiter arguteq; in uirum tantũ ſt,
luſiſſe uideretur: aut certe ne uideretur ſubſcribere antago- erg
niſtæ illi ſuo Laurentio Vallæ, qui tantopere probat ubiq; ut
. Fabium, àXXα Tτ— 91α 76 .αριρορ Quare progre dia- l.
. mur adreliqua. Nec enim ullo alio ſatis commode expli- ud
. care poſſumus, 1 ⅝1 151.) Ariſtoteles primo Topicorum
2 0 3 „- LNNY 22 7 b
. Ic habet: ?51 ℳ ÿO- At Xô„- 70 71 iV Vαο. u‿ οπααρι.
Ea uerba hunc in modum hodie leguntur apud Latinos: Eſt 1
autem terminus oratio quid erat eſſe ſignificãs. Rodolphus
non ſolùm mollius, ſed & ſigni ficantius fore putat, ſi iega- 2
mus hoc pacto: Finitio eſt oratio cõmode explicans rei ꝗd- 1.
ditatem. Quo nom ine uſus eſt nonnunquam Argyropylus i
ie Byzantius, homo Gręce pariter & Latine dodtiſſimus. ce
Quod dicimus autem, quæſtionem generis eſſe interroga po
tioni, quid eſt, incluſum.) Hic eſt locus ille, cuius mẽtionem ſee
feci libro ſuperiore, cap. 5. Laurentius Valla: Quanquam & 2
ipſe (inquit) Porphyrius peccauit: qui int erroganti, quid eſt let
homo, putat reſpondendum, eſt animal. Quin potius animal ues
rationale? Cur illam partem, ut putat, qualitatis relinquit? 105
cur dimidiatam reddit reſponſionem? Sed de his plura ſupe eruc
rius. Compoſita rum quæſtionum, alia copulata.) Non ui⸗ riot
deo quomodo à⅛ rudioribus harum rerum, ea quæ deinceps laie
. de quęſtionibus ab Rodolpho dicũtur, ſatis queant intelli- ſtion
. gi, niſi cognita prius natura pronunciatorum. Quæ tameiſi bins
. diuerſis explicatur tam uarie, ut uix habeas ex tam multis repro
quem potiſſimum imiteris: audendum eſt tamen uel cum pe itzet
riculo aliquid, ut ne oĩno locus hic indiſcuſſus uideat᷑. Eſt umnetf

d ᷑ ergo (quemadmodũ & ſuperius dixi) pronunciatum, oratio (ut

N.
g

Ureper

ſe
chan

NMi

tinon
Node
Nn
uunt
n
e

llnd.

NEiE
u,

nl
.

DE INVENT. LIB. II. 183
berfecta uerum aut falſum ſignincãs: Vt, philoſophari opor
tet, ſed paucis. Aua ro tam deeſt quod habet ꝗᷓ d non habet.
Beneficiũ dando acc epit ꝗ digno dedit. Si perges dicere quę
uoles, audies quę non uoles. Verum ꝓnunciatum uoco, qd ti
Eni ficat ita ut res habet: Falſum, ꝗ; d ſecus atq; res ha het, i-
gniſicat. Ver bi cauſa: Vera pronũc iata ſunt: Virtus pluris eſt
facienda ꝗ opes. Melius eſt nubere ꝗᷓ uri. Præſtat cum altero
oculo ingredi in regnum cœlorum, quàm cum utroq in ge-
hennam detrudi. Falſa: Voluptas eſt ſummum bonum: Nihil
affert com modi ſides niſi accedente obſeruatione legis Mo
ſaicæ.Præſtat iniuriam facere qu m accipere. Duo ſunt pro
nunciatorum genera, unum ſimplex, alterum cõpoſitum. Sim
plex eſt, quod duobus terminis conſtat, ſubiecto & prædica
to: ut, Omnia ne mo poteſt. Virtus eſt uic iũ fù gere. Labor oi
u incit. Amãti nihil difficile eſt. Cõpoſitů, qͥd duohbus, ad mi-
nimũ, ſimplicihus ꝓnunciatis c õſtat: ut, ne; mũdus æternus
eſt, neq; al atum eſt cclũ. Si nõ tãgere mulierem bonum eſt,
ergo tàgere malũ. Huius rurſum tres ſunt ſpecies, copulatũ,
diſiunctũ, c õnexum. Copulata ꝓnunc iata dicunt᷑: quone is eſt
uſus apud autores ꝓbatos, ut plura ita cõiungãt, ne tñ ali-
ud alij neceſſitate aliq ua cohærere ſignificetur: Vt, qᷓ tẽpore
Chriſtus cruci fixus eſt in ludæa, eo tempore Romæ imperʒ
Hat Tiberius. Cic ero eloquẽtior, Cato innocẽtior fuit. Diſ-
auncta ſunt, ꝗᷓ plura ꝓnunciata ſimplicia ita cõiungunt, ut ſi
Eniſicẽt ſolũ unum ex ijs uen eſſe oportere: Vt, aut dies eſt,
aut nox eſt. Aut uiuit, aut nõ ſpirat. Homo ꝗſq; aut uir ẽ, aut
