efficeret oratorẽ uerbone, actoremq; rerum. Sed ut hoĩes la

peori aſſiduo & ꝗᷓtidiano aſſueti, cum tempeſtatis cauſa ope
re ꝓhibentur, ad pilam ſe aut ad talos aut ad teſſeras con-

ferunt, aut etiam nouum ſibipſi aliquem excogitant in oci0
ludum: ſic illi à negocijs publicis tanduam ab opere,
aut temporibus excluſi, aut uoluntate ſua feriati, totos le,

alij ad poetas, ali ad geometras, alij ad Muſicos ctulexũt;:

alij etia m, ut diale cici, nouum ſibiipſi ſtudium ludumq; pe

perexunt. Et quæ ſequuntur. Tandemnq; lõgi tẽporis poſ-
ſeſſione, uelut uſucapione, uerterunt in rem ſuam iſta.) Vin
capionem uocãt Iureconſulti, quã hodie fere dicimus præ-
Itcriptionem. A Modeſtino Iureconſulto finitur hoc modo:

. de uſucapiõibus & uſur

patiõibus. L. Vſucapio. Cũ non eſſet eoꝝꝶe alius affertor.) Vin
dicator, ꝗ ea ſibi aſſereret, uindicaretq;, ac ſua diceret. Eſt

aũt & hoc uerbum lurecõſultorumi, ꝗs diligenter ab Rodol
pho lectos apparet. Qui quærit em̃, an poſſit ciuitate Ro-

mana donari is, cuius populus fundus factus non fuiſſet.i.

cuius populus Romanis legibus non uteretur.) Ciceronis
hãc in rem uerba, ut quidem hodie in exemplaribus legun
tur, ſic habem: Naſcit iudicis cauſa Cornelij ex ea lege, quã
L. Gellius, Cn. Cornelius, ex ſenatus ſenrentia tulerut, qua

lege uideamus ſatis eile ſancti, uri ciues Romani ſint ij, qS
C. Pöpeius de com iliũ ſententia ſigillatim cinitate donaue

xit. Dona tũ eſſe L. Cornelii præſens Põpeius dicit, indicant

public æ tabulæ, ac cuſator fatet. Sed negat ex ſœderato po-

pulo qu enꝗ potuiſſe, niſi is populus fundus factus eſſer, in
hanc ciuitatẽ uenire. O præclam interpreté iuris, auorem
P P

antiqu tatis, correctorẽ atq; emendatorẽ noſtræ ciuitatis,

A bane pœna fœderibus aſicribar, ut oĩm præmione bñ fici
orumc; noſtrone expertes faciat fœ deratos, Quid em po-

tere?

—————

E=
— —

=

=

=☛ V=

S=-
S
t
S.
S=.

= —
=
=

S=
=

=
=

E
——
=
S=

=
—

lad

—

mR

☛ e

DE INVENT. LIBER II. 319

, tere? Nam id non magis eſt ꝓprium fœderatone, ꝗ oĩm libe
A roOM. Sed totum hoc ludices in ea fuit poſitum ſemper ratiõe
ten atc ſententia, ut c iuſiilet prator aliquid, ſi id acciuiſient .
ir· 1ocij populi ac Latini, & ſi ea lex quã nos haberemus, ea de
Mℳ in populo aliquo tanꝗ;ᷓ in fundo reſe diſtet, ut tum lege eadẽ
ler is populus teneretur: non ut de nz o iure aliquid minueret,
en ſfed urilli populi aut iure eo ꝙ à nobis eſſet cõſtitutum, anut
d aliquo cõmodo aut bñ ſicio uterentur. Tulit apud maiores
i nros legem C. Furius de teſta mentis, tulit Voconius de
, mulien hæreditatibus, innumerabiles aliæ leges de ciuilii .
la iure ſunt latæ: quas Latini uoluerunt, aceiuerũt: ipſa deniqq
1 Iulia, qua lege ciuitas eſt ſocijs & Latinis data, ꝗ fundi po L .
dbe . puli facti non eſſent, ciuitatem non haherent, in quo mag2gaunas —
1 cörentio Heracliẽſium & Neapolitanone fuit, cum ma gna „
pars in ijs ciuitatibus, iuris ſui lihertatem ciuitati antefer-
3 ret. Poſtre mo hæc uis eſt iſtius & iuris & uerbi, aut fundi
e populi hñ ficio noſtro, non ſuo iure fiant. Cum aliquid popu
im lus Romanus iuſſit, id ſi eſt eiuſmodi, ut quibuſdam popu-
4ies ſiue fœ deratis ſiue liberis per mittendum eſſe uideatur,

N ut ſtatu ant ipſi, non de nr̃ is, ſed de ſuis rebus, quo iure uti
ue lint, tum utrum fundi facti ſint, an non, quærendum eſlte

N uideatur. De nr o uero imperio, de noſtris bellis, de uictoria
⸗ de ſalute, fundos populos ſi fieri noluerunt. Et an uis fſit meeua ð
loll armone deterrere 4 à poſſeſtione quenꝗj.) Extat hodieq; pulx- M
it cherrima de hac re Cicerpis o7 ο pro Aulo Cæcinna, quem
N cũ Sex. Ebutius armis ad fundũ ſuù accedere prohibuiſſet, UM
,5 ne gauit tñ Piſo aduocatus Ebutü uim eſſe facta, propteren —
el ꝙ nemo neque occ iſus, neque uulueratus eſſet. Quam illi- m „.
lr us defenddi rationem multis argumentis refellit ecro. Sen. Sa, 8 7*.
e QVOMODO COGNOSCENDAL ñ

propoſita argumẽta, ex quo ducta ſint loco. Cap. 26. — W .r .
. T erss dicamu⸗ id 4 bre ſeti est negociſ: mr⸗ , r.
—Amus, quo i ie kt omnis Argumentorum facultas,
DOC cobia é locis eruenda: primum hoc & bræcipuum

I
. est LesTrera ordo brgcit Endiem woſet⸗ aulla

. ataius Eſt alit locori n notitia e in bi⸗ duo⸗ E 2 „

6
le 2 bus

z20 RODOLPHI AGRIC.
bus poſita: Prius eſt, ut numerum naturamq; locor?
quot ſint, & Juaæ cuiu/q; ſit uis & proprietas, ex-
Plorate blaneq́; teneat. Quod ſiue noſtra deſcribtio-
ne, ſiue quouis alio conſe quatur autore, nultum
= refert. Aut inueniet ſah Slin Te
nwno oertechen hoterne e Bediiiſin⸗ imé é ſequi. Necuerd

., ue in eliſfectn & act mnf, poſit
6. va⸗, s, Tos tneat u⸗ lett enim nõ potest celeriter quis

IA viirr H moffenſ⸗ uerbor cuxrſu , lege re aliquid, cui de ſin
Er. arne. gulis literkXad i eundum: ſic neq; parate
2 poterit inuenire ex locis, cui ot inueniẽdum e&t, pri-
— uipſi quærẽdi ſunt loci Frox mi. in locorum no
üüiiicia est, quodq; dißficilils est⸗ DWddatas Fah autorlus
in, eargumẽtationes ſuis locis reddere. dq; nõ in hoc ſo-
CeS Wi esxt utile plurimi confert in intelli elligendis uirt uirtuti
S 1 bus autorum Cſeerytde, uaria aßud vö drůun, gumen
WPBüt, — cAtatione, ut
szrir. ſic mallis d ume karie nilen celeriter K.
tiseriant aduerſarios: quandoq; argumentatione la

te copioſeq́; fuſa: multarum impetum, unius ponde-

4, a⸗ re exæ quem. etiam confodiant acumine, iam uiribus
proſternam, iam de re dicant, iam ſicubi pari eſt in

a
232 I11 Ws 5 r icde , mn aduerſarium conuerſa oratione, ue-

lir rn. lut flexu eludant. Paratur hinc iudicium, & omne ſe
AW,. 4. rartiſcium ber ſicitut, non miicktiof,, ol, iuod

66 od r uisrs . ve P & Nln

VN l. ta⸗

uck:dut ro opti

r⸗
die

1

fo⸗

AO

DE INVENT. LIBER II. s111
e ipſumn noſtri inſtituti eſt, nobi⸗ roinde maxi-
mum: ſæd magui ex parte elocutiis: liæ ſi bleruqg
eit, fixs e&, ut uix poſit de diuelli: abud De- 4e. S
moſthenèm ieſertim & Ciceronem, & ut quiſquis un
eſt itiz dicendi iudicio proximus: quorum et ita re- 2 vn oed,
bus ali: i i dt nafet uideatur ex illis. Veé Rener- *
ruùm non in id ſolum (ut diximus) utile eſt cognoſce- W
re locos argumentitionum apud autores: ſed ꝙ hoe ..
uſu tractatuq́; rerum, cum ratio acceſſerit eis, cotiæes
quædam & theſuurus baratur, qui ſemper nobis in
broſfptu⸗ krur facheker a lai⸗ der Jueremas ſimilibus
in rebes, t.= r
Sicut enim 1 le ulea, ic. En nu⸗ guoch inueniendi
ratione, πqua
pacto. Facere uerò quæ recke e, & quatenusre
cta ſunt, imitatiõe facilimè conſequimaur. Præceptis
enim aures fere imbuuntur: exempla docent oculot.
Qu nꝗᷓ ſint aut blura, quæ 4 Audiendo poſßumus, ui-
dendo dji ſcer cere, latiusq; auriti pateat ſenſus: certiora
4 ul lunen, ſuor isſi nobis oouli⸗ gradim ſidé. vn

ws ersſ

teſti⸗ rar oeuli ſibi
credũt. Nõ eſt t:elk eniee deprehendẽdori er e o, zgag
locori in argumẽtationibu⸗ legẽ, c’e i preſertimpſæ. e⸗ Se2 a; S
pe, ni ſi aſſuetis admnod ũ lõgo uſu lectioneq; autor,
affteil it argumẽtationes explicare: & cõcluſionẽ

Propo-

S12 RODOLPHI AGRIC.
propoſit ionemij; car ex ratiqni⸗ umulo collige-
re. Tegufticr enim ſæe, & in loſa dleeſſi copia de⸗
ait sle 42 liteſcunt, uel ua rijs dicendi figuris octulutur. Quan

F. esAoch, iungitur, tana in unius propoſitionis ſ eciem,
ooncluſio & propoſitio. Quandoq; pro utriſq; ſola
alritmc, Sarsn lgbropo itio honitur. Et de egimus, cui ſum-
e Cah tes t meæ fuit artis loco, non uideri artẽ, id crebro eſt etiã
, crordie gpud reliquos autores airere deo eyur cxinaͤt
Sde San * incautum aduerſarium petat. NWiam Situß. Judndam⸗
AAd iſta, & (ut dicitur) manuduékionem forta edare
poterimus, quòô cil ii ,gtaſ: b Y

. Sue. S /liſßßimum fuerit igitur, meibiéntẽ primu ab his initin
F Ti e acere, quc ſ. unt Acerii UWmna Perſpeétus: M quibus
4 46 ri ,=Gͦ gel iam fornk ſunt argumentationes, uel facilimé

äaogterunt ſormari. Eas ubi accepit, uideat primm, g,
X. R an brobationis, id est, quod ſit futurum
wegium, ſi cogatux in formã ratiocinqtiõis argumen
tatio. Ect autẽ id, ſumptum inprobéſitlone M con
, sc, cluſione non ſumitur. It philoſophus non recte dimis
Sss. Br Serg Cata recte dimittet xoré. Me-
dium argumentat ionis est philoſophus. Deinde cõſe-
ratur medii cum eo, q ſumitur in concluſione, & in
propoſitione nõ ect ſumptum, id est aut Cato. Tum
uideatur, ſigniſiceturne medio allquid g ſit in extre
mo, cum quo confertur, alt ?vira. Vt philoſophus
ſigni ficat aliquid, quod eſt in Catone. Beinde, ſitne

ſubſtan⸗

4

DE INVENT. LIBER II. 313

ſubſtantia eiles, aut circa ſubſtantiam. Certum eſt,
„ quòd nomen philoſophi ſignificatur e ſße circa ſub-
4 ſtantiam Catonis. Sic per reliquos eamus locos, do- W.„ r
H nec acd eum qui propius est noſter, ueniamus. Non ii. Wee
1 enim Philoſophus ſubiectumest Catonis, non actus, ſ= — =
— ergo cum ſit circa ſubſtantiam eius, adiacens erit. = Kn
. lo⸗ ei autem ignorandum, medium, etiam non ſo-

aratum extre quod in concluſi. one col- MẽVM

7
igteu , in loci alicuius nomen tranſire: ſed etiam. ſi
comparetur eæxtremo. cui iconiunet aem esxt in woboſt/ =
tione. Cuilibet enim comparatum alicuius loci ſonie eet
tur utiq; naturam. Vt ſi dicamus: Cato non recte di- Jar ,
mitteret probatum ſeruum, ergo multo minus Cato
dimitteret probatam uxorem: dimittere ſeruum pro 2
batum est medium, quod comparatum Catoni, ad con d . 20*
nexorum pertinebit loc, cuius generis eruttss e

OWNominus: comparatum autem uxori, imter compa nr zarrcnm

rata erit: minus enim in bropoſito ſeruus brobatus, F at

eiurr⸗ Oa quam ſi ſint autem bropiorar rei cõ 3 —

Xx4, g cõpavala , ittus tamé dixerimus han? àc

birati⸗ ductam argumentationem ee guoniaiſi iis uis

& efficiendi euidentia est apertior? α bo? ocd. No- .
men itaque etiam in iics nce capi biet. uanquam qui r S Da .
Aolet exacte Ginärs Nn drgiut, nis, ſacile korrtnr. .
uitabit errorem, ſi addat ſemper extremum id ex cu
i⸗ loeo o da ka⸗ uult eße medium. Vt ſi dicatur? Tar

4 duir-

–—

3:24 RODOLPHI AGRIC.

Alſ t. Tarquinio compares, ad locum eum refer-
. 72Mur, qui ex loco dicitur. Quonium peregrinum eſße

3 „ 2 752 non ent aliud, quam aliam habere pitriam: patria ai

tem loci nomen ect. Sin Romæ conferatur, connexum

mae r erit, duoniam geregrinum eſee ei cui pen regrinus quis

est, conne cum eſt. Sin ei, ꝙ eſt expetere regnum, iun

Lecr
iuncta eſſe utraq;. & utrumuis eſse ſine altero. Er-

7* / 20ſi quis argumentum id, duct am uel ex loco, el

ex connexis, uel contingentibus dicat: recte quidem,
ſed non ſatis explicate dicet. Quod ſi addat, ex loco
Ta uinij, ex connexis Romæ, ex cõtingentibus re

Zinu iim quoduis horm dixerit, nihil errabit. Lice-
bit igitur ex quouis horum uolet locorum, dure noo
men argumẽto. Pröptius tamen & expeditius quæ-

renti, ex Tarquinij nomine inuenietur. Itaq; potißi-

mum huius cſebitur loci, quem coparatum Tarqui

vif ins a nio tenet. Cuũ ſint enim loci(ut diximus) notæ quæ-

dam & tanquam in lices inueniend rum rerum, ex
Locunq loco commolißmi inuenitii ne ui 2 kis

ogtiſimum2

Scholia in caput 26.

Velut flexu eludant.) Ductam à gladiatoribus. Eſt
„, enim eludere, ictus intentatos arte quadam euitare, ue-
Iutique ladendo ſe auertere ac propellere,
Martia lis:

Cat

quinius eſt peregrinus Romæ, ergo non debet Romæ

expetere re regn: mediũ eſt, pberegrinum eſße Romæ.

itur peregrinum eße, cont ngens erit: poſpunt enim

——

l

—

w

S

ſvg

n
in⸗
In
Nin
Plue
El
Mta
iae

flli
Cult

cunrh

lpa

qui
lici

DE INVENT. LIBER II. 325

e QC.allidus im miſſas eludere ſimius ha ſtas,
& mihi cauda foret, cercopithecus erm.
. Er Politianus i in Lamia: lbi, inquit, & funerepus pericli-
„tatar & perauriſta iactarur, & ſaccularius præſtigiatur, &£nn
uenerarius inflatur, & diuinaculus hallucinatur, & aretale
gus nugat, & irculator illudit, & gladiator eludir, & Ora
tor blandicur, & poeta mentitur. Vnde & apud Coômicum
dictum eſt.) Plautum uidelicet in Truculento. Apuleius li⸗=
. bro primo. Floridorum, narrat quo pacto Socrate s prouer-
hium inuerterit. Nam cum conſpexiſſet adoleſcentem deco .
1 rum, diutile autem ſilentem: Vtte, inquit, uideam, aliquid

eloquere. Senſit itaque Socrates aurium iudictum certius
eclſre qu àm oculorum. Et quod de Lyſka legimas.) Soilez-“ .
Pint ueteres illi Oratores miro ſtu dio id agere, ut tine arte
dicere uiderencur, itaque ſimplicitate quadam orationis,
facilius id quod uellent rudi multitudini perſuaderent.
Cul illorum ſententiæx hunc in modũ libro quarto, capite ſe
. cundo ſubſcribit Fabius: Effugiẽda ergo, inquit, in hac præ-
4 cipue parte, omnis calliditatis ſuſpicio. Neque enim ſe uſ-
quam cuſtodit magis iudex.) Nihil uideatur nictum, nihil ſo
4 licitum: omnia potius Acauſa, quàm ab Oratore profecta
credantur. Sed hoc pati non poſfumus, & perire artem pu-
tamus niſi appareat, cum deſinat ars eſſe ſi apparet. Pende-
„ mus ex laude, at que hanc laboris noſtri ducimus ſummam.
Itaquæ circunſtantihus oſtentare uolumus, iu dicibus pro-

dimus. Hadtenus Fabius. Atque hoc eſt quod ſolebat dice⸗
re Lylias, ſummam artem eſſe, non u id eri artem. Eſt autem
kuic I yſias ille Orator inſignis, unus ex numero illorum de
6 cem, qui eodem tempore Athenis floruiſſe traduntur: quem

cum Platone conferens Phauorinus: Si ex Platonis, inquit,

oratione uerbum aliquod demas, mutesue, atq; id commo
QLiſlſime facias, de elegantia tantum detraxeris: ſi ex Lyliæ,
2 de ſententia. Autor Gellius lib 2 capite quinto. Tarquinias
4 eſt peregrinus Romæ. ) Hic eſt L. ille Larduinius Priſcus,
m rex initio, Tarquinijs adhuc

agenti, Lucumoni nomen fuiſſet, poſtea Romam cum uxore
aduectus, L. Tarquinij Priſci nomen ſumpſit. Reliqua lege
apud Liuium libro primo ah urbe condita.

Qονo ρο APVDAVTORES
. argumtatize⸗ colligẽdæ ſint, & formæ ſuæ red-
. dendæ. Cap. XXIVII.
4 . d 5 Non

345 KRODOLPHTI A GRIC. “
On erit aut iam ſi upra ſpem difficultas, chii in 4
abirtioribis & magis expoſitis argumentati
nnibus fecerimus uſu umm, ut tectiores paulatim deinde
a oſae, argumẽtationes, M mod Peda 4mus locis ſuis, ſed
2 ; prids difficiliusq eßt. in /om i, ſua Sölliagus: 2 1
oſtendamus, gue hroboſit tio ſit it & Huide⸗ daiſt 7 t.
oßlu⸗ eſt erg erg i biimis ecire qu
.c. , Pe⸗S gumentationes adhibentur u? quo 4 degenienaͤt, ſ
. . g Sgyforte non ſatis abß abct⸗ fuerit, ſi mplici imè potui- * ſe
Nenerr — um eſt à nobis, ou de muenien elie in
loqueremur. Nec inuenienda ſoli e a ſt quæx ſ
ſtio, in quo oĩa continentur ca, quc dictur tota ora i
tieone, ſed ſhecialis etiam, quæ genepalia continekur⸗ .
ad qua præſent urgumentatio adhibetur qu quæri- 1
gongt ocι mus explicare. Quã cis inuenerimus, tii quicquid id 4
K, g, pro argumentatione propoſitum est, id ſi uana 1
itio est, adhibendum que ſtioni. Quod ſi pro- i⸗
fFnir, Ha broheſ 1. x
7/9 Sng betk'k quæ ſtionẽ in hunc aut illã partem, proniicia⸗
tum quæ ſtionis in eã partem in quã inclinit proba- 4
Conzſ. tio, cõcluſio fut enthymematis: & in probationem
ä mtaoorzſſ. umptum erit: propoſitio. Sin plures erunt bropoſi 2— Vͤ
tiones, tum adhi ende erunt altera alteri: uidendiq;

1. Quod ſi futt, ad ſum- (

ſi

RS

mam gere ſtiontf ſole erit una argumentatio „ordine
tams probandi plures. Quod ſi nõ probetur altera g i
alleram, ſed unaquæq ber ſe probet id quæritur, G
Plu⸗

oſtendere. Pro tota argumẽtatione est abud Quinti-

O E INVENT. LIBER ur. za3
plures erunt argumentatiões. Quod ſt nec altera ad

teram probet, nec qualibet quæ ſtionem p ſe, uel erut
bblures unius arguſmnentationis propoſitiones, uel plu-
rium propoſitionum probationes. Quæ quidem qua-
lia ſint, opt imum erit ſumptis ab autoribus exemplis ?“? . e,

liini in Mariano propoſitio poſita. Quid dicis? Tu , d i

r1 Fe
ſi tribunus eſes hoc feciſſes? ſi miles eſſes, ſi 1boc tu⸗ .
liſſes? Nõ erit di tcile forutre hanc argumentatio-⸗ KW
nem, qui uiderit uid es ult fricere. Id autẽ Seſti in
ſumma Juæ ſioni⸗ tribunum iure occiſum eſſe a a mi·
lUlite. Quod ſi cũ hac bropoſit tione coferatu er,n n0 bro⸗

batur id quidẽ continuò ?X ba, ed hoc ; el proximi:
est, neq; bunc tribunum iſtud facere, ne, rilitẽ fer-
re debuiſſe. vt ſit heæc argumẽtatio: Tu ſi fuiſſes tri
bunus, non feciſſes hoc, ergo nec iſte tribunus facere
debuit. Sic etiam, ſi fuiſſes miles, non ttuliſer, ergo

nec miles iſte debuit ſerre. Iam ape
aArgumentationes eas, quas dicimus in una compoſita

bropoſitti⸗ tione fuiſſe concluſas. Crebro quidem uſuue
nit conciſa hec argumentatigallercautibes; 6 ex tra
Sediarufi ſeribloribus facilé liquet. Apud Senecam M- 5 7 ut, 2
cum dixiſſet Amphitryo: Semperq; magno conſtitit : Z 3=⸗
naſci Deum, uolens Herculis affirmare aeen. 13 D
Subijcit Lycus cõfutaturus illud: Quẽcunq; miſeri e m n
uideris, hoĩem ſcias. Duabus argumẽtationibus est
. hic opα¼

DWZ

-αια

18 RODOLPHI AGCRIC.
hic opus, ut perueniamus eò, hac propoſitione col⸗
ligitur. Quod qo fiit, apertum erit, ſi re ſpiciamus
quid uelit probare Lycus.· Vult ſane confutare, ꝙ ſit

Hercules Deus. Ergo heæc erit intentio: Hercules nö

Tletmn est Deus. Propoſitiöe autem qu ipſe ſumit, ſolũ ui
. . , etur colligi, hoĩ em. eſſe Herculem. Hane itacg argu
. n e, mtationẽ uelut conſeſ in medio relin quit: Hercu
wer, ανα les est homo, ergo nõ eſt Deus. Quod ſit ant hoõ, bro

Da, I mn nEr Miſer, est igitur homo. Prius argumẽtum e diuerſis
Deo ducitur, poſterius ab adiacentibus Herculis. Simi

fortem uideris, miſerum neges. Cõfutat minorem pro
poſitionem,/ quæ erat: Hercules eſt miſer. Vt ſit argu⸗
mentatio: Nemo fortis est miſer, Hercules eſt fortis,
non est ergo miſer. Plures autẽ proboſitiones ſunt,

quar um alteram probat altera: Vt apud Luc num in
Acb rog beri e S

quinto Pharſaliæ: Orbia Hi
E

c- Ppu e ddhoſtro ſub nihie mi fugeres du⸗
Sſar. mce: probtt id ꝗ, nari: Forti- armis Cæ ſaris Labie
õ

nus erat nume than: uga liilis? Cu duce rcIkto ker-

7

ras atque æquora luſtrat. Poſterius ergo propoſitio
prioris eſt. Prius oho itio est alterius argumentatio

2

nis, cuius eſt ab Ilköre colligenda concluſio, quã re-
berriemus rurſus et uis, quã prius S guæe-
ſtio eſt, an bene ſibi cõ ſulant milites defe

w

le eſt ; ſubijcit in broximo Amphitryo: Quemcug

do Cæſa

rem.

DE INVENT. LIBBR II. 329

rem. Capiamus propoſitionem zdat, uc Winle⸗ ſunt
mmnes

fortißimi, E&clarißimæ ud omne Ama dudtu Cæ
ſar is, timidi atq; fugaces erunt, ſi Pompeium ſiquan
tur. Hæc propoſitio ſi adhibeatur quæ ſtioni, ſtatim
uidebitur confici, n ergo bene ſibi conſulent, ſi deſe

nes propoſiti⸗ tionũ pro propoſi. tionibus ponuntur, quẽ⸗

admodum & propoſitiones pro cöclußt konihus. Qu

le est 4 pud euncem autorem:
. Hæc Arguementatio⸗ vületur
tota mihi ativelnatl⸗ huiuſmodi: Quæcuũq; mi⸗

rr

4 og S

oℳ, ai , 2 An:
W r. g⸗

rant Cæſarem. rreeetrke. E 57 =

nus laboris habẽt & plus præmij: magis ſunt expeten

da:bellum ciuile minus laboris habet: ꝗ Gallicum &

blus bræmij: eciuile ergo bellu magis et expetendi.

Pro maiori propoſtiiõe boſita est probatio, quæ est:
Vbi par labor eſt & præimmium maius, id eſt expeten

ius, id e&, expetendum. Sic pro minore quæ erat:ciui

le bellum habet minus laboriz, bellum Gallicum &

maius brecit. „quoniã Gallia quota bars terrarum,

tenuerit eu bello decem annor implicitum, ciuile au
tenm bellum, ſi geſeerit pauca felici euẽtu prælia, cum

Roma ſubiget ei orbem. Cu uero plures ſunt probo-

ltera non probat, & utraq;
probat intentionem per ſe, certum eſt plures eſſe ar-
gameſtatfoei Oiiſmnoci apuch eunde autorem eodẽ
. loco.

dumconſequitur ergo, ubi labor eſt & præmiu ma-

“ 5

W

, — 9 rendum tibi en Neleme ic & Quintilianus in Api-

330 RODOLDPHI AGRLICc.

loco: Socerum depellere regno Decretum eſt gen be⸗ nrg,
Partiri non botes orbem. Vel una propoſitio et, uel

id , brius est (Socer depellere regno Decretum est

genero) cõfirmatio ſit eius, ꝙ ſequitur (Partiri non

poteſt orbem.) Hoc autem poſterius, neq; eã quæ ſe-

quitur probat(Solus habere potes) neq; krerckur ab
cxæa. Ergo hoc ipſum (ſolus habere potes ) altera propo

ſitio eſt. Vt ſint argumentationes. Pompeius deſtinat
L 2
depeller? le imperio, ergo ſuſcipiendum tibi est bel-

luun: & ſolus potes habere imperium, ergo etiam ge-

—

que: Ecquid intelligitis iudices, quanto dolore dignu

ſit, g ego erdidi, ſi etiam hoc damnum eſt, flores atrs

ferri? Vtitur hac aduerſarij confe ſione ad proband

intentionem ſuam. Si enim perdere flores est damni,

multò magis dãnum eſt apes perdere. Sequens propo

ſiti ig eſt. hæc: = plané. Alioquin tu illos in uetuſtatẽ

ſeluabas, & et adhuc, niſi ad hortlũ tuu apes

ueniſſent. Prior bropoſtitönsn uelut alligato⸗ ack incon
ue niens aduerſario, brobauit, uel nõ e ſe damnu de-
cerpii flores, uel maius eße, quod ipſe ſit paſſus in api
bus. Hic probat, ne gecerpi quidem eos: cum nequeãt

alioquin durare, quanquã nõ accedant apes. Sed iſtud
ſn 1. emper. fropetoduim, ſit, ubieunq; buberior et

aliqua

1 fores meos. HæcE
eñ drſari edrzlictio, Hane chntat. Subllit ita-

——

ODE INVE Nr. TIBER II. szI
ali⸗ luaa erma⸗ um materia, uon fuit ideo monend
, &.αaut plures pPropoſitiones, elo.
, ratione iunguntur,¹ ut uideanturi in una con
funli argumentationem. Idcirco d giſeenti tudiciumnm
dil gẽtiori nobis admonitione ult T. ekeitan . Ausd, , 2r . Pep.
poſtremum poſuimus, cum nelitra Ale ,σ neu-
tra per ſe cõcluſionem probet, ſi ſi int un niug , Argunen, E
tationis propoſitiones, duc iii im Polerut eſe. ececr . .
enim plures capitr. atiocinatio bropoſitiones. Iñ nenu⸗ *r.
meratione uerô Jenduen boßint e ſee hlures e dua⸗
bus omnes ka tamen coniunct æ unlus fropò/ ſtionis ob-⸗ .—
talent cum. Pleng ratigcinatio nigetur⸗ We d d
Lucanum: 4 e Acien Xer ema hiam nall õ
armis, & quæ ſequuntur: ſed turbato “l ſitioni⸗
ordine. vt ſit minor propoſitio, non ſumus ſecuti læ-
tas res Pompeij, cum dicit (Ante aciem Wtite
nullis acce ſimus armis) Deinde ſ guatur concluſio,
ergopoſſumus iuſtè deeſe aduerſis. Hæc eſt, Pom-
heij iam caſtra blacent, das delerit bin Tum bo⸗s wrsa
As naeefk-depe aduenis. Quéd autem ponitur:
Nunc uictoris opes & cognita fata laceßis est uelut
alia maior propoſitio. Pluriit uerò bropoſi ition pro
bationes, crebrum eñt uidere, præſertim cum nonnun
quam totæ cauſæ in duas ſint cõiectæ propoſitiones,
ad l rc⸗ omnes rrſer atn probationes. Vt redeamus
autem

332 RODOLPHI AGRIcC.

,

4 z. E t. 1 bus. Et quod feſtinandi nonnunquam præcipitii est,

ec⸗ 7c⸗ ad id per ſi ngula ſequenti ueſtigia, magna quandoq;
facilitate, pariq́; ſecuritate peruenitur. S nι

„ 2 scholia in caput 27.

Cum de inuenienda quæſtione loqueremur. ) Huius

libri capite pecimo. Quid dicis:? Tu ſi tribunus eſſes.) Verha
patroni ſunt in ea declamatione, appellantis accuſatorem.

Apud Senecam. In Tragœ dia cui no men eſt Hercules fſu

rens. QCum dixiſſet Megara.) Apud Senecam non Mega-
ra, ſed Amphitryo hæc cum Lyco diſputat. Cuius rei ſupe-

riore etiam libro mentionem feci. Simile eſt quod ſubii-
cit in proximo Megara.) Imò non Megara, ſed Amphitryvo.

Orbis Iheri Horror & Ardoi.) Verba funt Cælſaris ad mi-

lites quinto Pharſaliæ libro. Par labor: atq; metus prætio
aiaiore petuntur.) Curionis uerba ſunt hortantis Cæſarem
ad ſuſcipiendum bellum ciuile, apud Lucanum libro pri-

mo Socerum depellere regno Decretum eſt genero.) Eiuſ-
AQem Curionis & quidem eodem loco ſunt uerba: Põpeius,
inquit, gener tuus decreuit te ſocerum ſuum regno depel-

lere, quò ſolus ipſe regnet. Quod autem Rodolphus ex iss

quæ ſequuntur, duas facit argumentationes, id mihi parum

conſide rat e factum uidetur. Quis enim nõ uideat, longe effi

cacius fore ad perſuadendum, ſi dicas hoc pacto: Cuicunque
regnandi cupido negatum eſt regnum partiri, & tamen ſo-
lus habere id poteſt, ei ſuſcipiendum eſt bellũ illud, ꝗᷓ ſolus
imperium conſequatur: tibi & C. Cæſar partiri regnum per

Pompeium non licet, & tamen uicto illo ſolus regnare po
tes: eſt ergo tibi hoc bellum ſuſcipiendum. Quintilianus in
apibus pauperis. )Subaudi, duas habet ad idem propolitio

MWU nes: datis autẽ & c. Conſtat ex ſuperioribus, titulũ eſſe de-
Lla matiõis, ꝗ Apes pauperis inſcribitur Ante aciem Ama
. thiã nullis acceſſimus armis.) Verba ſunt Photini, ſua dẽtis
Ptolemæ re gio Ae gyptiome, ne Pompeium à 4 Cæfare uictũ in
regnum ſuum recipiat, ſed i. in gratiã Cæſaris illum oer idat.
atio

40 ,56 r cen, autem eô, unde cœpimus, eptimum ſuerit ab apertiſ⸗
”l ſ. mis incipere, ut uſu, aſſuetudineq́; rerum quæ ob-
A 2, g Alie, 2. ſcuriora ſunt, fiant paulatim apertiora Rerum na-
vian Ed ,tura ſic ſe habet. Suis cuncta colligenda ſunt gradi⸗

. , Mhe, Latine Apleriſque deſcriptio uocatur. Sed
Rhetores anguſtius pleraq; ꝗᷓ pro ommnium la locorum

ti docet rationẽ, res ex aue artium m petende

— 5

S ve. Sz. fenfi ds vI wnwen
DE INVENT. LIE ER II. 333
RATIO CVIVSLIBET REI PER
oz benr deſer ruie. Cap. XXVIII.

kRoximum eſt, ei ui⸗ Ailigenter coh cosſtto⸗ habet 2 =
1 ſre, u Letise eis esE , barare Factilta W , Le
zr⸗ ieti, ibet r heo, deducendegfi idẽ est, di T. 4
el 1 imile illi, g, olebant qui docebat tbetoricrn, n- ..

prLerctlin,is bonere puerorũ: q, Græce ?H‧S .

latitudine deſcribebant: eloquẽdi uerò 3rälonen, quds Seg as n
præcipue ſectabant illi) latius, ꝗᷓ nobis ſit opus. Satis
enim nobis erit: res ſingulori locorũ, ſingulis uerbis Ku, . .
uelut capitibus guibuſca nnotaſſe. Si quis tamen eu Grn
uolet oratione latius füud Fs & uel nudam hanc de-
ſcribendi ſequi expoſitionem, uel cõuerſa in laudẽ
aut uituperationem dictione Argumttatione trackare Dr
deſcriptionem, poterit obiter & pulcherrime artii
omnium elocutioni cõſulere, dum barat inuentionẽ.
deceſſe e ect autem quiſquis uolet rem ralicüum de- Nfut
ſerikere,i tomnem eius naturã, broprietatemq;; ex-
alté berſpectam habeat. Quantumq; dikabita noti- J. ,
tia rei, tantii a facultate aberit eius deſcribendæ, & 2. 1 Tsr
proinde apte, õmol eq; de ea diſſerendi. Quadino-
dum enim ſæpé iã diximus, dialectice ſolã inuenien K,

.

3 4 RODOLPHI AGRIC.

ſunt benetralibus. Atq; ex ei⸗ is inueniantur oporlet,
Juccung: mueniuntur,
ar .5 Ne - niſi illis in rebus, quæ is
duire, ullgari opiniõe, notitiaq́; oim poſitæ, notiores ſunt,
, . Iut ſint diſcendæ præceptione, & quæ uſu quotidie
Ereranrt in manibus. Qsniau-bexte ar r-Aa

4c

. materiam m nobes i; ⸗ cõmunem uocamus ſenſ. um
rerum humanarli: ſt uppeditabit. Qui Qui toierita ut rẽ,
Jua deſeripturus est, oẽmq; eius ulm uim nature befui⸗
ẽð derit, illi roian eſt, expeditumq; reperire oẽs in
LVNZ ea locos: & uidere etiam, qui loci, Juihu⸗ rebu⸗ con-
pdlmiae Gi ueniant aut non cãueniant. Nec enim ocs eſt in omni
i' Pini ye inuenire. Et quidam rebus per ſe conueniunt: alij
conueniunt quidem rebus, ſed hõ niſi in pronunciate
r en
S *nrnαôq* 5oào diſpoſitis Quæ cuiuſmodi ſint, ſubdito exẽplo de-
Zy. C. ſcriptionis, facilè uidebitur. Fiet deſcribtio commo-
dißimè, ſi ſic inſtituatur, ut ex eis quæ ſingulis è lo
cis duecimus, & re deſcribẽda, pronunciata fiant: ſic,
ut ſubiect um res ſit quæ deſcribitur: id ꝙ ex loco du
citur, prædicatu. Niſi tamen ei loci erunt, in quibus
commodius ſecus ſiat, ut cu ſpecies rei ſumimus. Ibi
enim aptius res fiet prædicatã. Genus enim natura
de ſpecie, nõ ſpecies de genere brædicatur. Et ſi qua
alia erũt eius cõditionis, quæ nõ erit difficile uidere.
Quanꝗ in reliquis propemod nihil eſt ꝙ impediat,

qus

= — = = —

—

SS= ͤ =

capax eſt doctrinæ, hõ e
Cere. Ex totius loco nihil erit fortaſſe, g de hoĩe di -·⸗

DE INVENT. LIBER II. 335

quò minus oĩa, ꝗᷓ ducitar ex locis, boſßint prædica
ri deeo, à quo ducuntur. Nã & deſiniti de definiti-

one prædicatur, ut aĩal rationale eſt homo, & ſubie-

ctum de paßiõe, & itẽ adiacente dicitur: ut docibile
2 . .⸗. —
eſt homo, albit eſt hõ. Contra, aptius fieri nõ abnue-
rim: uerũ hoc tamẽ nõ fiet inept e. Quare in hi

quã liberi ſit hoc uel illo pacto facere, malim tamẽ,

quò minor ſit errori locus, præſeriptũ prioris legis
ſeruari, ut res de qua quæritur ſubiectũ ſit: q ex lo
co inuentum fuerit, ſit predicatũ: Vt ſi ſumamaus ex

empli gratia deſcrib dum hoĩem, primũ dicimus, ex s

definitiõis loco, hõ eſt aĩal rationale. Dei
hoĩs genus eſt animal, dicimus hõ et aĩal. Pro ſpeci

bus hoĩs accipimus o?a, in quæ diuiſiõis lege ea, qu

priore libro diximus, hõ potes? diduci. Non g poſiit
homo quidẽ diuidi in neras ſpecies: ſed quia ad inue-
niendi uiã, præ ſtant idẽ illa in quæ homo diuiditur il
lo pacto, præſiant ueræ ſpecies, in quas diuiditur
genus. In quibus ci habeat hõ generis uicem (ut mo-
dò diximus) præ dicetur de eis oportet. Dicimusq́; hᷓ
doctus eſt homo, & hõ indoctus eſt hõ. Poſſumusꝗ́;
hoc eodẽ modo per oẽs diuiſionis ire differentias, dus-
cta(quẽadmodum prædiximus ) propemod: ex omni
bus locis diuiſione. Poſt
ronalis,
, de, üe e 2 cd-
foerr i .

rop hoi⸗ ſunt, homo
rs A .
mo'eſt natus ri

LÄ.j
—

356 RODOLPHI AGRIC.
catur:ipſe nãq; p ſe hõ toti eſt. Niſi uellemus fort
„ Aiicerec, ho tatiu⸗ midi pars eſt. Partes qut hoĩs eo pa
e . et. ‚ . cto, quo vilit lick,ſi
Aifficile erit nuenire. Coiugata erunt, hiianus, huma
i⸗d. i, . ¹tas, dicdnäs, bo ſt humanus, hõ præci
Pe En: pué debet expetere humanitaté, hõ debet oĩa facere
n & pumané. Nemo aut credat hic certatii eſee, ſi uerbis
p ſe repugnatibus, ſt fiat ex ellbroniicialiſip⸗ cti re
de qua quæ rimus, alia addãtur uerba, quo poſint cõ
, modius in pronuciati formã cu re cõcludi. Ciu enim
ed de as p ſe dicatur ineptè, ho eſt humanitas: additis aliqui-
bus uerbis, ut ſit, hõ præcipuè debet expetere huma-
nitate, cõmode dicetur. Simili ratione deſcriptio per
reliquos ducetur locos. Nihil enim attinet o? m pone-

Q⸗ „ — . . — . .
M, 7 57 cap ii indicandu ſit: Adiacẽtia & actus mdxima & immen
Wri,, ſan propemodii copiã præbebunt muctioni. Ex ſub
Can e, urz, ſam propemodi copiã præbebunt inuẽtioni. Ex ſub
e s ters, iecti loco, nihil eſt ꝙ de hoĩe dicatur. Ch ſit enim hõ
u, 6 generis eari rerum, ꝗ per ſe Sali umei ſubiecto
Cap 1S As. nequit eße. Sic & cauſe. Mölä, & Sntxa, in
era7. ,his præcipuè rebus, quæ agendi, patiendi ue generis
r B⸗n atin ſunt, brimas pſæpe ſibi uendicãt partes. Locus .t
Cap!io ut ig hi gus, deſcribendis ſingularibus rebus: ut Ciceroni, ut
7Z v Catoni, ut Romæ, it Ahenig, bello Pmmicoʒ eladi Can
—„ on⅜hm¾ñ,E1 A'D i .
nenſi, multa ſupde Si⸗er iatérit. Generibus
rerũ, quoniã a Ferè Clird intellecti tẽporis & loci
Eõ ſolo arst. appre⸗
v17 purkpf, T &‿τtι α

itat’ briofe lib, fecimus, baud

=

=

————

re exẽpla, quado longi = facilius ſit, ut

= —ðh

— —

2

apprehendi:tur ab animis Moſtris, & efferiitur, mi-

effingit ſed tamẽ nõ ꝗcquid effingit uocẽ humanã,

DE INVENT. LIBER II. 357

nus idcirco ſunt hi loc l ti. Quinq; accidẽti . S
um loci, ſimplici rei deſeribẽde nõ facile quærut abp . * Sin

tari:ſed rectius pronuc iatis eis, quæ ex prior loco- 0 s, .
rum deſcribtione ducta ſunt adiungẽtur. Vt ſi dica- 22, 23 65
mas, hõ loquitur: loqui actus quida eſt hoĩs:cui con 7 .

tingen; ekt, 9 bſitacus effimgit uocẽ humana. eſia-t 4, „* =ð .
tho ens, ſed e-

cie liuerſum. Effuigere int humanã uocẽ, ad loqui, e. 8 = To⸗,
genus et. Quicquid enim loquitur, uocẽ humanam

loquitur utiq; · Quonia aĩalia quæ citra intellect i
id agunt, non loquuntur. Sed hoĩem loqui cõparatl
ei, g eſt bſitacum effingere humana uocem, contin-
gens est. Sic etiã, tußire hoĩem, ad id ꝙ est hoĩem lo
qui, cotingens uocamus: Similiter in loco qui noĩs uo u netaen
catur:ſi dicas hõ uocatur, nil uideris dicere, ꝗ D 2
locum ptineat, niſi iĩ addas iã ei pronalciatt h, Eicki
dici ſolet, quoniã factus ite ex Pummo: i 4 , ſimi ataie 4 Tr
dam. Ex eo quoq; loco, Prondnciatort. 2 dicituß. ,des. ſ,
nihil, iti iuge bolei bolſe l bleiter hinc patet, = E S,
ye No nciaturlus A hece ſee A pronunciato id fa- S—
ciat, g ga conſtare oportebit? eo 9, de re di⸗=f⸗ ene, ri
citur, neceſſario ex alior prorun⸗ aliquo ducetur. fun .
Cõparatiões itidem & ſmilitudines reru, non ſunt p .
ſererun ad res, ſed ſem , accipitur aliquid in e, bHͦg
. e ʒ3 fſias

38 RODOLPHI AGRIc.
ſiat eius ad akarincs coparatio. Hõ per ſe nulli com-
-ð niſi capiumus Mm eo uel magnitudinẽ corpo-
ris, uel uires, uel celeritatẽ, uel quæcunq; alia talia
X; Peer,. capi poßunt, in quo religs, uel aiĩalibus uel homini-
bus comparetur, ex adiacẽtibus hoĩs. Oppoſita & di
D 2py Herſa, qa ſolu negatione bronuneiatur⸗nihil est g
2
ſe deſcribende rei cõferant, niſi alij; æis adpibean
tur, ut uel incõparationes, uel ſimilitudines trãs feran
tur, uel aliorũ locoruũ uſum. Vt quẽadmodi dicimus,

vtz, 2 E. homini eſt ſtudii honeſtatis cura diſcẽdi: adiacentia

Caeſ 2 offen,
Fe ſunt hæc. Sic dicimus etiã à cõtrarijs, homini eſt odi
o* R-R APzg, um uiciorii, Mit tio ignorãtiæ. Et ex diuerſis hoĩs

Scn t
4 lens brutis nullus eſt uiciorũ uirtutumiq delectus, nullus

reſpectus ſcientiæ aut i ignorantit. Allud etiã adma-
muulße ualumus, utiliine uigulares rer, & ut quæ

₰ℳ

San⸗Ad “ .
S/ e. a: curæ Afcritualum- Huberiu: enim, quiaingularia
614, m'e ou**ςint, omnes inter ſe locos continent. Et qa nota ſunt,

facilionem pr ræbent inueniendi uiam. Quia conſtat

Ar etate ſe facillt. uſu præcipuè & crebra experiendi con
ſuetudine, non ſumus ab eis inter principia maximi

. ter⸗ d aria⸗ deterrendi uaciaAk
ſe A 17*

DE INVENT. LIBER II. 339
Scholia in caput 28.

