adtiones pertinere uidetur : ac ne corporis quidem omnes⸗
ſed eas maxime, quæ operis aliquid poſt ſe relinquunt.
Artium autem aliæ ad naturas rerum.) Hanc ipfam ar-
tium diuiſionem fecit & libro ſaperiore, capite undecimo.
Orationem omnem initio diximus.) Libri prioris ca-
pite primo. Quale id ſit, dicemus pòſt paulùm.) Huius
libri capite decimoctauo. Hoc eſt, que madmodum Ari
ſtoteles inq uit.) Ariſtotelis hac de re primo Topicorum li
Pro uerba ſic habent: 5 ℳωXιαιιαπττεπ1να
1riρ&zDαναs-Hου 1%a 6α5αρhατορυιτ
5 ô*νH„mXαι sαπ1οα 1dd2 αο 71. XX tαραροπν ρ
„ .1 5 * 14 2 1 A —₰ —C
XSρνvuu„NsQnααNσαεααοασααιιυα πα EuIocααι¾1τε d αααιε ταπNτπ
, T⅞daæj.71075 90⁵7, πιονο α⁹:. ’'s 71οα½, * 7075
Xl5015, 1 1075 Aο ναιαπο1⅞ οαα ivdokzts Hoc eſt,
Sunt ſane uera & prima, quæ non per alia, ſed per ſe metip⸗
Ia uera eſſe creduntur. Neq; enim in principäs ſcientiarum
inquirenda eſt cauſa, qua mobrẽ uera ſint: ſed unumquodq;
corum tale eſſe oportet, ut per ſe ei fides habeatur. Proba-
bilia autem, quæ uera eſſe uidentur, aut ommbus aut ple-
riſq;, aut ſapientibus: at q; is rurſum, aut omnibus, aut plu-
rimis, aut ſpectatiſſimo atq; illuſtriſtimo cuiq;. Apule-
ius duodecim libris de Metamorpholi ſua.) Quibus titu lũ
fecit de Aſino aureo. Lucianus in libris eis quos Veræ

Hiſtoriæ inſcriplit.) Hi uoàν71ροαν nomen habem: Inſcri
puntur enim 75; ⁶½XN**ροαεcum nihil ueri, ſed fa⸗

bulas meras cõtineant. Id quod ipſe Lucianus reſtatur, cũ
priori libro inter cætera ſic ait: ycMπια⁰ 7 1vo 77ρ ue*
õ AXX&νiτοοαα1αιιͤÜα
**τ⁷⁵⁵, à ℳι TRp Kα yvib Jov&αοαπινσ, NM J 7 s iy⸗
Uν⅜X„uwůXοαHνvοο αHα.N- s 1540 ντισε. Poſſint ne homi
nes in aues mutari.) Extat Dialogus Luciani, ꝗ inſcribitur
υρο h A1†ααοσσααεa1n eo Socrafes Chęre-⸗
phronti argutiſtimis aliquor ratiunculis perſuadere cona-
tur, nomines in aues mutari poſſe. Fuerit ne prius ouum
an gallina.) Lege M.- S i librum ſeptimũ,
cirea ſinem. Probabile ergo dialectices erit, & probabili-
ter.) Inuerſus ordo, & ſic legendum: Probabltliter ergo di-
cere erit, & probabile ꝙ pro conditione Gc.

en
i

Ms
⸗

A

e

anint
nnne
,
H.H
cin .
c
lnins
1 4I
InI
9

DE INVENT. LIBER II. 129
QyIS SIT FINIS DIA- en

.

lecticeg. cap. III. 3 e w,a, A

iud iſteli ſeriuitac guirſt 2 4
ad uem m ſi. ine lli er Ainäte referen S: =
da. St enim ufe⸗ ſunt artium, obus e. .
tur: ut quæ comẽplationis cauſa⸗ iſetee m finis

.

ſit coutẽplitio quæ pr ropierſ rorma nil probitas:
qilæ Propter aliã aliqluſs actionẽ, hac a, maction?z „
cui de Bade ſinẽ abe. erit nimir dialectices fi
nis prn Huado huic ſone, e 6
icetde eum, qui audit. 4 bien⸗.
dum eſt, ut quiſe quis allu⸗ Jua ⸗ docet, dialectices ri
manere fungatur. Nam & Grammaticus, qui fabur ð?ð
lam poëtæ explicat, qui hiſtoriam recenſet, gui uer⸗

a interpretatur, docet: ſic etiam qu ogati W
ba interpret t:ſi qui interrogãti, te

uel non eſt, reſpondet, docet: nihil tamen uterq; e 54.

agit, quod ad dialecticum pertinet. Quoniam enim ſat g. er S

912 nat: elnter,
Poté rinnuie, huba e, daret, econ-
§ H iſe 4
tentus. AuAiÜHaαdoοαοραιt em Krole oralione ue Se 13, D.
2 R

Oratione r oge

tis hiber ab ro, gui lanaltt mmtellei, S bredirie = e

autera ſtud n direnu heri Arlin, nan qui ſtulta au ½

P 3 dlito-

o RODOLPHI AGRIC.
itoris credulitate abutij uekurd ut ſunt pleriq;, qui non
i,, Aitt, ſ i e, quanquam dicat incre-
dibilia, quanquam repugnantia) hic non magis diale
diei præstare offici eim uigebitur, ,quàm imperato-
6 2 2 ris ille, cui non ſua uirtus, ſed hoſtini metuis ctoriã
e tradit. Quoddicimus autem, Aperté dicenti rati-

.. m ,. onem ad grammaticum pertinere, illud non erit igno
9 randum nobis, perſpicuitatem orationis uerbis con-
. 5
r i⸗ 27 2 r⸗ & rebus. Verbis, ut non ſint uel improprietate,

e — uel nouitate obſcura: (quanquam no-
EA . e. uandis uerbis pud Latinos nullus fere relictus ſit lo

à cus) ne ue contra naturam ſuam perplexius conſtru-
2Wrele. dia. Hæc quidem perſpicuitatis pars ad Gramma
6 . 5 eleun bertinet. At berſpicuitas Juc in figuris orna-
Zen ͤ/tué. uerborum est poſita, ea Rhetorices præceptis
conſtat . Rerum autem Een in natis
ra illirum, partim in ractatu conſiſtit. In nature⸗
gquoniam aliæ natura obſcuriores ſi

de e ser res, & cognitioni noſtræ magis expo ſre Ea i

6 Pen Ris

e a ii, rendi rationem non pertinet, quoniam cum ebAi ip⸗
,2 n : e „ſis in orationem qualija eung est affertur. Alii es
⸗ 4 diſpor conſequimur rebus: quo-
. . nii mut aligtetd ante poſteã ue dictum eſt, ita plus

„

E

erſ , H.

Aa ue intelligendo alteri confert. . lale⸗
Kedrra AArtne m sareihieuis

Peptia

gui
ere

lft

let
ſnue
pon

pre

lr,

lent

Et
ſolta
Eefnis⸗

undis
Uehis .

lio lit
Tnonm
od

inn
ſte⸗
⸗
4
i⸗

ℳ

DE INVENT. LIBER II. I1

quam etiam fides ecrum magna ex parte huic ipſi ec
innixa. Quemadmodum enim nemo pictorem quem-
biam, aut fictorem conſummatum dixerit, qui omnia
quidem ſeorſum mẽbra exadct e exprimeret, iungere
autem ea neſciret, & in eam babitudin? componere,
ut motus aut actus alicuius quã uellet imaginem imi
tarentur: ſic ne dialectici quidem nomen ſibi uendica
bit, qui omnia faciendæ fidei inuenire ſciat: ſed diſ-
ponere, & in ordinem redigere, ut ſidem cui deſtinan
tur fſacere boßßint, ne ſciat. Hic itaq; finis erit dialecti
ces, locere bro acultadie rei, de qua diſſeritur, id eſt,
inuenire quæ fidei faciendæ ſint apta, & inuẽta diſ-
bonere, atq; ut eererluridin accommodißima

4 . 2n Aannr- .
ſint ordinare. Iudicandi enim partem, hoc ipſo quod

faciend æ fidei apta inuenire debere præ ſcribo, com-

prehẽ ſam in præſentia uelim. Nanq; perinde uide-
tur, non inuenire, & inuenire eiuſmodi, quæ iudi-

centur inſtituto noſtro apta non eſee.

Scholia in caput ʒ3.

Erit nimirum dialectices finis, probabiliter de re pro-

poſita dicere.) Recte hoc, ſiquidem idem eſt officium artis

& finis: quod Cicero in Rhetoricis negat. Quãquam no
uandis uerbis apud Latinos nullus fere relictus ſit locus.)

De his Fabius libro octauo, capite tertio, & M. Cicero

tertio libro de Ponorum & malorum finibus. ( uoni-

am non modò in percipiendis rebus ordo.) vide libri 3:
caput octauum, & rurſus 13,

—»»

. *
„ vV8NSE

132 RODOLPHI AGRIcC.
QVOD MOVENDI RATIO,
à docendoinuentione non differat.
Cabut IIII.
ED quia “5ñäl aleric uof

ſicio, uideatur autem ſuam etiam habere inuen⸗
.- tionem qui mouet & ul delectat, qucg di iſt nAd& ra

us., a S maur anguſtioribus terminis, quàm fert natura inuen

—

I Se actilis idtio didturum me ſum pollicitus, hic locus ui
A. - detur Cbreng huic rei explicande. De hinienda er
e⸗ Pa, er g erunt iſta, & oſtendendum quid ſint, quò facilius
a TPs: ——, queant aiſtirs ti. Doæere ergaeſt rem ex ignota fa-
er e 3, otiarem. Mouendi gtstcenn generale ect nomẽ,
ein 6 Auol! late patet: ſed in præ ſeutia tantum ad men⸗

, e, a . tem referinzug: uf ſit mouere, pacatam tranquill Amq;
6 35 Dalrdi mẽtem aſfati ibi befturbne. Delefhereenhtilal'⸗

SP „or . 2 . . 6
. . ?ð

,lac .lli gre Ve leg aliki acere, re, quo ſit ſen-

i ſai eius ſuj i HFercii ickoims datum. Iſtaq; uel
P Mge rebus ſtunt, uel oratione. Nam & re docemur, quo⸗
ties rei alicuius expe rimentum ſumimus, uel præeun
tem aliquem bro⸗ onſtrantemq; ſequimur: rut pictor
ioſte is lineis, uel tumens uel ca

Taa dligtid rrmtri 2 color umbrã reddat,

. quis

8 tione docendi autores ſecerunt, non immeritò uidebi-

mne, 5r ſoeg ers, ti onis, hauc partem terminaſſe. De hoc quoniam ex —

latt
Ga
u⸗
ten
uhi.

DEINVENT. LIE ER II. 133
quis lumen: quomodo ſubſiſtentes res & uiſui ſeſe
longinquitate ſubtrahentes, in plano ſint imitandæ:
hic rebus docet. Poſſunt & hæc eadem oratione
fieri, ut non monſtrentur, ſed tradantur uerbis. Eru- AOℳ.

2 P-

dite itaq; Plutarchus inquit: poëma pict uram loquen⸗ er e

tem eſſe, bicturam eſße tacens poëma: illud ſignif rein .*

cans, docere ambas, & perſepe res eaſdem: ſed alte-
ram loqui, id quod altera oſtendat. . 4 Er.
rebus & oratione mouentur. multo autem maxime — r

rebus. lrata

ut ualibuſcunque epi⸗
logorum Ciceronis uerbis, ( quanquam ſint illa qui
dem ingenioſißimèe & apti ſßime ad commiſeratio- 2
nẽ copoſita)ad luchrymas cogeretur, niſi tamen inſiꝰ 4
gnium reorum ante oeulos ho ſita calamitate, & acti .
one gläbuiſdam, & ante omniama ⸗
TPrr e Deire

nautibua ubertim lichrymis Ciækrohis iſta commenn
darentur. Delectari nos rebus ſ imal & uerbis, noti- .
s eßt. quam ut indicari oportest. : Nobiesgkende ,
3 T A tant uͤme e. rins, Iituemul ſiun or. oratione, „ (. Fihe re
hæacq́; uia(quad ad inuentione iE ea
dentur à docendi ratione ne ſſe ai Aiſerets. Sane Ariſtote
les ait, cum SömJuse Juns audientem uelit, ſuper⸗ eͤ
uacuam e ße argumentationem. Id ea hanadd, quul gs
ita eſt, ſi accipimus argumentationem, quo

nullisq; corruptam affraͤibe ſiene Srtet eye. r. g., dt,

684 evorruz 2 A RTC.

renet enim argumentatio intentam, & uelut exper
Derfactaminentem, ut ullus facilè ſubr ere & au-
lm im poßit affectus. Quinetiam ienud illud

0„° 6 = minimè conuenit: nuiee treden

. Kicabimu⸗ ar. e gioren em, ut tia oſtonäͤs &α col⸗
ligat, cuius mentioſ nolumaus commouere auditorẽ,
certum eſt affectibus eam non cõuenire. Nemo enim
. Perauerit quenquam ea in re commoueri poße, de
qua, ſit ne ita, nec ne, prorſus addubitet. Quod ſi om

né id uocemus argumentationem, jiis du ubia, Mmcer⸗-
taq; colligimus, nõ modò opus ea eſſe ad affectus euo
candos crediderim, ſed crebriorem etiam denſiorẽq́;
eſe oportere. Viribus enim opus eſt, & rapienda
mens, auferenduaq ipſe ſibi animus, & uelut extra
ſſe ponendus. Imitantur hoc in eloquendo autores: ut
e, ehe ſi minus ſint ipſis plura quæ dicant, idem tamen, me-
2 eeltis ſubinde uerbis, ue lut plura ingerant. Quiqd ali-
e s2 X nd nillil, atweßi, cum dicit apud eum Dido:
Per ego has l achrymas, lextramq tuam te. Per con⸗
nubia nostra, ber incœptos Hymenæos. Idem erant
dextra & cofmubium & Hymenæi: non enim aliud;
uam gen oniug, hus enbeh ſignificat: repetendo
tamen

, ͤ argumentandi genus, turbulentæ affe-

4—
= = —
== E
— —

— = =

= =
—

===
=
—

=
=

tamen alijs erbip, tanquam plura inculcauit. Sed
tib&

guis poëtas omniz geſ der Qhaliquid, D
1/ 2E
onashy habeft,

DE INVENT. LIBER II. 135

2

adhbiberi irgumentationem facilé ſciet, ii

—

hoc est, qu! atum, er. ibent, ulrſauerit. = =E
Tum uerò præcipuéè poterit oſtendere Tragædi;:—
apud quam ex profeſſo omnia ardent affectibus . Sed

CT hbiſtorici &oratores etiam, quatenus res permiſit, 2

hac laude ingenij poëtis non ceſſere. Cicero ut omni-
bus eloquentiæ partibus, omnibus alijs fuit ſuperior:
— . 10 ,a 5
ita hac parte ibſe ſibi cõparatus uidetur ſubra cæte-
. er, P g,
ras laudes ſuas eminere. Ne ergò uerbis colligamus,. Rrtert
quod apud illum exemplo demonſtrare in brompti (ie
ihaon,, . . . èð ½
eKt, ab eo potius huius rei fides nobis petatur. Longiim
. — „ ,—ℳ„ M JDooW ee, e
est per omnes ire affectus, cõmiſerationẽ uideamus. 2
Vna enim eſt oĩm in commune natura: & ꝙ in hac .

oſtenderimus, ſacilè liquebit in reliquis. Duo ſint

oportet in nmiſericordia mouẽda, acerbus alicuius ca

Mο.&αeum qui perferat, indignum illo uideri. Quid g. . .,
ergo?nonomnibus cõmiſerationibus Cicero, uel utra

gque hæc, uel ſi alterum apertum butat, al rum -

2714

tis argument is proſequitur? Pro Milone, GClodi/ pri
mum inuidiam e tota uita illius, omnibus factis eruit.
Sed omittamus hanc, atque quæramus id quod ſum-
pſimus. Quò magis potuit octendere indignum exi- nre .
lio Milonem, quàm quòd fortißimus uir erat: atque
bræſentis periculi metu, non animum, non uultum,
04

.
N= A;
..

ISé6 RODOLPHI AGRIC.
non orationem mutabat? Ergo ſubiſcit iam format,
&ο expreſſam argumentationem à minori deductã-

2. ber culorun nos eti⸗ eoſen enim ſe e primum

hictucnte animus dicentis, ita etiam pacatior ad-
- huc eñt orat io. Leiude datis Miloni uerbis. liberius
/ gr erumhit: Valeant (inquit Mualeant ciues mei. An non
Milo Bot erga bopulum Romanum animo, quem iſta

uerba bræferunt, indigni ſimus tali caſu uidebitur?
rrelIam re liqua Neni (quod aiuntuelis: Ofruſtra (in⸗
uit) ſuſcepti mei labores, ſpes fallaces: merita ha-
—ene Milonis erga omnes ordines. Dei ge hrinatum
e E, beneſicium Ciceroni in r ln it bpuli uo⸗
SFear Pa Uenigte datum. Post hæc egregia eſt mmium ordi⸗

erSn, e

rls E- mum de Milone opinio, I7 mninae ligo omnia ex uir

c, A etute eſtimantis aal redle Jadtorum pra:nium ſini
r S , 4 ibſa are facta. lam gloriæ amplitudo: De me (in-

Irn re 22
A,XE quit ſemper populus Romanus ſemper omnes gen⸗
tes loquentur. Quid his omnibus agitur niſi ut oſten

datur mncieniirr eße Milonem eò caſu, quemin⸗-
tentent aduerſarif?Adeo, ut 36. quis conijcere in ſyl-

ogi/mos iſta uelit, & diſp iitium more colligere,

nihil expeditids aut ſacilids fieri poſſit. Pro eo ꝙ,
reliquum erat, ut oſtenderet grauiſßimum eſſe huno
Miloha caſum, orator tractandorum animorum ar-
G tifex

enim glaceler miſeret eo migid⸗de⸗ minus ſunt 4

eius querelæq;, non iã Milonis uicem, ſed ſuam do⸗

Paulo boñt ſequuntur: at in uat irſe non botuißes . Aa

DE INVENT. LIBER II. 137
tifex peritiſßtimus, treanſert in ſe hanc calamitatemẽ
proq́; Milonis perſona, ſuam, hoc est, amici, qua ni-
bil fauorabilius eſſe boteſt, ſubſtituit: ut lebryme =
lentis de flentisq; fortunam, iuſtißimẽ ſluere uide-
antur. Quid ergo 20 Potuit grauils cõtingere Cicerõi,
eo ſe priuari amich, , Proe cuius ſalute ſuam ipſe pa
ratus ſit dependere: cupiatq; mori, priuſe Juumtanti⸗⸗ rerre
mali uideat? eo amico, cui cũ ſint omnia à ſe officia
amicitiæ tribufa, in irritum ſint omnia præ ſenti caſu
recaſura? to eti oeliactinnics, cuius fortunami ipſe ſuam - “
ducat: & ᷑ cutias caſu, omnia in ſe iudicũᷣ benehi 4 t,
ueluexlin. gei ſibi, qui liberis ſuis, qui fiatri⸗
omßnibus in uno c ſeruatis, autor fuerit ſalutis? gi — en
omnium acerbi ßimũ ect, pro 5clius incolumitate, non? : 2 . V
uitum madò clodij paciſci uelit, ſed prætorem etiam =
e emq; & dictatorem uicere. Keſpicit au- 4 ,
tem ſubinde orator ab affectu ad cauſam. Neq; enime :. , 3
id agit ſolii, ut miſericordiã moueat: ſedut per miſe ⸗ 1t2. e e

4 ſexicordiam, i cubit, iudicum animis extorqueat. 4 TaIn, .

.Einc ergo ſunt illa: Quid uos iudicess quo tandẽ ani
2 4

mo eritis? Et, uos uos appello fortißimi uiri. Et quæz—
ℳ

es& dub E. icbretchte⸗ vers eet „„

Es

we ner Hrgthcir rationen⸗ explicamus, ſ il kad
n y8 golai⸗
Ws

= . 4 2 PWe- Fars . he62:: dee , rrro g. ———

iSs RODÖLEPHITXGCKIc.
uolimus oſtendere, ea quibus concitantur affectuu,
omnia ex eiſdem duci locis,: ex quibus ea, quibus do- 1
cemus. Est enim amplificatio (ut inquit Cicero) uehe *

mens quædam argumentatio, ut illa docendi cauſa
ſit, hec commouendi. Illud non negauerim, latéere
plerunque argumentationem in iſtis, & impetu uehe
mMmentiaq; dicentis obrui, fieriq́; ſimiliorem expoſitio-
cengdi figuram pertinet: plurimum inter iſia intereßee, umt
& Rhetori quidem multum differre, dialectico pro u⸗

. fanan
bpemodum nihil. ,
fum.
„ in
. — Sc holia M caput 4.
. müdi
. De hoc quoniam exactius initio, dicturum me ſuns tori
—. pollicitus.) Libri præcedentis capite primo. Vt ſit mo Eer
A ere, pacatam, tranquillamc; mentem affectibus perturba- res,
re.) Cicero in Partitionibus: Motus autem eſt, inquit, animi libre
inc ttatio, aut ad uoluptatem, aut ad moleſtiam, aut ad me- quar
tum, aut ad cupid itatem. Nam & re docemur, quoties rei horu
alicuius experimentum ſumimus, uel præeuntem aliquem lol
Præmonſtrantemq; ſequimnr.) Sic ueteres illi Lacedæmo- (Alb
nij, homines quoſdam agreſtes, qui Helotæ dicebantur, fe= Plure
ſtis interim, ſolennibusq; diebus, quàm maxime ad porũ gueh
cxapulamc incitare ſole bant, atque ita deinde uino cihoch rean.
obrutos immittere in conniuia iuuenum, uti ij, cõſpecta tur vonpe
pitudine ebriorum, temulentiam, ut rem maxime defor- arent
mem, omnibus modis fugerẽt ac cauerent. Et Iſmenias ille guntn
Thebanus diſcipulis ſuis, tam eos, qui male, qu àm qui be- ſlitiol
ne modulabantur, oſtendens, dicere ſolebat: hoc pacto mo⸗ Uenren
dulari oportet, illo non oportet. Quæ quidem docendi ra- illsten
tio, rebus magis conſtabat, quàm uerbis. Frudite itacq; etia
Plutarchus inquit, poema picturam loquentem eſſe.) Plu- ns ſo
tarchus in libello eo, quo diſputat, bellumne ‚an Philoſo- ltetu

phiæ ſtudia clariores reddiderint Athenienſes, Simonidem tc

Aſto⸗

—

DE INVENT. LIBER II. B9
autorem huius laudat ſententiæ. Verba eius, ſic habents
XA σ0νττ+ ααπÜ αααυανHνπαοαπι ισποα απορο
t yoß tvp, 1 TolnαααοαοσXπ ο dοαρρ bs vααρd ſ⸗
εαhas ραε0 α oιαs ανιοοτοαυα 1 Xôονανα
tv α⁰αvv οοαοορρHουπιh.₰ E Ji 1 uip XSεααοα 9
οnνσ1 σιαοαοσααι,ο7 Tadσ αουρο α οο1ρπ
* AAhιA¹1α⁵αz6. 7⁵dos 1 Q1ο« àεα⁵νnιπ,
Nh; 1 sopm Npdr ,7ρ ⁴Hν ρ αοααα
Sceei Mοραταπα αιαισαοτι—οt. Verum Simo-
nides, inquit, picturam poema tacens, & poema loquen-
tem appellabat picturam. Quas enim res pictores perinde
ut ſi nunc primum gerantur, penicillo exprimunt ac de-
monſtrant: eas ipſas poetæ orationibus ac libris ſuis, factas
am narrant atque conſcribunt. Quocirca, ſi quod illi colo-
ribus ac figuris, idipſum hi uerbis ac dicendo ſigniſicant,
planum eſt materia quidem eos & modo imitationis differ
re, cæterum ninem tamen eundem utriuſque eſſe propoſi⸗=
tum: ac proinde etiam inter hiſtoricos eum primas tenere,
qui narrationem perinde quaſi picdturam, arfectibus ac per
ſonis ceu ſimulac hris quibuſdam implerit. Eiuſdem rei me-
minit ſeu Cicero, ſeu quis alius autor eſt, quarto libro Rhe
toricorum ad Herennium. Multo autem maxime rebus.
Horatius in arte, Segnius irritant animos dimiſſa per au-
res, Quam quæ ſunt culis ſubiecta fidelibus. Et Lucretius
libro ultimo, Quia ſemper ad aures Tardius adueniunt,
quam uiſum quæ moueant. Vt qualibuſcunque epilo-
gorum Ciceronis uerbis.) Quantus fuerit in epilogis Cice-
ro, ipſe in Oratore docet his erbis: Quid ego de miſerati

— 7„

onibus loquar? quibus eò ſum uſus pluribus, quod etiamſi
pĩures dicehamus perorationem mihi tamen omnes relin-
quebant: in quo ut uiderer excellere, non ingenio, ſed labo
re aſſequebar. Quæ qualiac unq; in me ſint, me enim ipſu
non pœnitet quanta ſint ſed apparent in orationibus: & ſi
carent libri ſpiritu illo, propter quem maiora eadem illa cũ
aguntur, qu àm cum leguntur, uideri ſolent. Nec uerò mi-
ſeratione ſola mens iudicum permouenda eſt, qua nos ita
dolenter uti ſole mus, ut puerum infantem perorantes in ma
nibus tenuerimus: ut alia in cauſa, excitato reo nobili, ſub-
Iato etiam fſtlio paruo, plangore & lamentatione compleue
rimas forum, ſed etiam faciendum eſt, ut iraſcatur iudex,
mitigetur, inuideat, faueat, contemnat, admiretur, oderit:;
Ailigar, cupiat, ſatietate afficiatur, ſperet, metuat leer r3.
Ole

W

140 RODOLPHI AGRIC. 1
dolear, & t. Quid aliud Vergilius expreſſit, cum dicis
apud eum Dido.) Quarto Aeneidos. Neque difſimile huic
quod legitur eodem libro apud eundem, Per ſydera teſtor, e
Per ſuperos, a iq; hoc (cli ſpir abile numen., Si quis poe-
tas omnis generis, qui Ap ατKπ aliquid & cæt.) Tria
ſunt genera poëtarum, AαοαιτÜ½ fxywYp, AwH1½‧ρ, 4
id eſt, actiuum, enarratiuum, mixtum. Actiuum eſt, in quo
perſonæ loquuntur ſolæ citra omnem poetæ ipſius interlo-

cutionem. Enarratiuum, quo ſemotis perſonis, ſolus poeta *
loquitur. Mixtum, in quo & poetæ & perſonæ introductæ
loquuntur. Sic fere Diomedes. Profert enim ſe primum eſdu
aiffectus.) Profert ſe; inquit, hoc eſt, exerit ſe, & paulatim
naſcitur. Porrò totus hic locus, ut prima fronte nonnihil ui
detur obſcurior: ira lucidiſſimus erit, ſi huc adhibeatur ipſe e⸗
Ciceronis pro Milone epilogus. Eſt enim mplificatio, ut .
manire Cicero.) In Partitionibus. lec
AJAAVOD ITEM IN DELECTAN i6
. 5 .⸗ Wis r Br QJ 4 4
= , ta lan Err, d⸗ non ſit alia a Ve, in do-

. SD. g Le 2fo
ED de motu hactenusg. ie quod ulei gu
ynum Hribus bonitur) ut ut ſit à mouendi dacen⸗ e/
Aiq; officio ſeiunctum, finis eße nulli orationi bo⸗ me
test. Omnis etiam oratio docet. Quoniam, ſicut mas bit
doè oſtendi, motus à docendo nullam habet (quod inR/ „* biſe
uentionis esd)dißerentiam. Docet autem quantum eg
in ipſo est. Gegdigareregtsc unedicsr, Jil n ſe
aliqua de re affirmare, aut negarz aliquid. &rriio
res nos (quantu ſ ius e eole) fere uelit. † an

Ergo ut oritio pfobet aliqui rum, diſ- pi
poſitioneq;, & ordine quem habent inter ſe co ingit:
ut delectet uero, in eis tantum qui audit ingenio ſo eA, iſ⸗
koſi⸗

e
1/
409,

44

DEINVENT. LIBER II. 141
poſitum. Docendi itaq; Fatio eadem feré est apud

omnes: quemadmodum res Iunt, quæ uel per quas

docet
n .

ut melius, ſed ut aliud ſequantur. Qupit enim quiſ⸗

2„

*

uod naturæ ſenſi-

qjue ſuum eſe, quod probat: & prohat guiſque ma-
ximé qucd ſ 1. 1

nita, quoniam diuerſa ſunt ho

„ ℳ
WV , „
E ,—

busq́; ſuis est accommodati ßimum. Non est ergo fi-d⸗

nis orationis delectare quoniam. non ex oratione, ſed
ex audientis id animo contingit. Quidergo? Non

multa uoluptatis auriumq́; gratia dicuntur? Non

poëma, non hiſtoria, non actiociuilis, id maximèe æ-

gunt, ut delectatione legettem detineant? admiratio-

efke cs 4

ðð

ne ſuſpendant? Ilaeliäfi duſlerior, ſeuerioris; ſu

percilij philoſophia, horrorem rerum mollire uer-

bis, & benignius in fluere in aures animosq; coneu-⸗
bpiſcit? Vera ſudt iſta, fiunt; ut dicitur: & oratio- Solanm
ne quidem fiunt. Non tamen dicttonis unt finis, ſecd

diſcentis. Quemadmodum enim cibi finis eſt ex-
plere famem: at conuiuator, quò gratius excipiat con
And n, A .—ͤ .
utuim, ſi liutlus apparauit, idq; proſpexit, quo pa-
cto nõ ſatietati illius, ſed gulæ ſatisſaceret: quanquã
id cibo quoque fiat, non tamen quatenus est cibus, ſed
in inſtrumentum explendæ luxuriæ est à domino
Q trans!

5 n= Elgs

142 KRODOLPHI AGRIC.

pus: contrd qui uoluptatem ſpectat, perſæpe ingerit
noxia, & magnorum irritamenta morborum: ſic
qucæ aliquando rerum dictionis; ordinem ſequenti
poßent uideri culpanda, dum audientis captamus uo
luptatem, inter laudes numerantur dicentis. Quale
. est ſtrictim e& breuiter dicere, & ſolum pro neceſ-

translitus. Vt ergo cibi eſt alere, & firmare con-

ſitate, ea, quæ capita ſunt & firmamenta rerum. Ali

Aut quibus propè nihil eſt opus dummodo excoli or o/

nari boßint, atißim fundere. Quinetiam di-
Pr eN ab eo quod inſtituimus? ut in aliquid quod
= * pianſ Piliter dici Jueat deferamur, & quæ ſemel
, ei l, e = cis edi⸗ dicta berclti der reone⸗ releihut tra⸗
t
Eimhg, HH erborayi anbitu enuciamus. Poctαι

2 S= 5 7. quoque ber/ zpe ile terie edihilia delibun &

E er. Couſundunt etiam ordintm verüm, ut quod 8
eA prius erat, dicant poſterius: quod boſterius, brius.
“ lec aliaq; bermulta id genus, quææ rerum eſſent ni- An
, efTeri, mirum uicia, atque proinde orationis, quia ſignifi-
S, 4 . Eaytbus est inſtituta: ingeniorum tamen Ed

, , (quoniam! placent) uirtut tet. Sunt tamen Giſl h. ler⸗

e = ſaope coniuncta, ut qu gdeledat præcibué, optime
etiam doceatoratio: ſed & fidei quandoq; looum oe
. 2 ecupat uoluptas. Diuerſa tamen ſunt, & iner, s ha
r, , r Ga,bent cauſas. Dacere ergo, uel(ſi id malimus) pro-

:2 1. . babiliter gicere, proprium est di n,, quod pro-

D TD s, e,, bare

hre ſe

eer
vol
mu
In-
ſuu

tan.
ms

. i

e
getur
us
noge
ſi 1

E

=

- e
=

S

DE INVENT. LIBER II. 14 3
H barxre u uoluimus) Muntes Mouere (quantum ad in-
in ueſiendi ral rakiofatn) oſtendimus cum docendi officio
coniunctum eſſe. Delectare, quofia aiiditoris gra-
tia cxertur⸗ , 44 Nnetarec⸗ rectius berlinehit. Nec v ar
„

quic babet 4 dheeni fuiuniihifte iligetin. E

Quid igitur dialect ce, & quod finis eius ſit docere,
. .
quid etiam ab eo mouere & delectare distest, hoc
7 dano risn ſit executos e ſye. .
1 R
Et ſic ſe, ut inquit Cic ero, res hal bet: me mea, te tua .
ſtr delectant.) zxtan- =ð .
N maolucis: Midftcoran ueròô inquit, , Perſindtotum accepi-
6. mus: poetam etiam tragicum, quàm Ponum,mihil ad rem* —
4 In hoc enim genere, neſcio quo pacto magis, qu âm in alijs, 6☛–6
. 1 Adhuc neminem cognoui poos
3 tam, & mihi fuit cum Aquinio amicitia, qui fibi non opti-
2 mus uideretur. Sic ſe res habet, te tua, me delectant mea.
Non ita diſſimile his eſt, quod idem Cicero habet decimoꝛ-
8. quarto libro Epiſtolarum ad Atticum: Accipe à me, inquitt:
6 οτοnεꝶ ecpnuα rerum earum, in quibus ſumus exer-
Litati ſatis. Nemo, unquam, neque Poeta, neque Oratox
fair, qui Juenquam meliorem ſe arbitraretur,. Hoc etiam
malis ontingit: Jquid tu Bruto Putas ingenioſo & eruditos
N de quo iam experti ſumus. Nuperi in edicto ſcripſeram ro⸗
69N gatu tuo. Meum mihi place bat, illi ſuum. Quin etiam cuom
ipſius precibus pene adductus, ſcripſiſfſem ad eum de opti-
mo genere dicendi: non mo dè 'mihi ‚ſed etiam tibi ſcripfſir·
M ſibi illud, quod mihi placeret, non probari. Quarxe ſine quę

ſoquænua iht. ribere: ſuam cuique ſ onſam mihime=
G Ponlam

2 um cuique à em, mihi meum .

o⸗ Attiliue poeta ri ſſimus: Hæc Cicero. Quem in modum
& Plautus: Suus, inquit rex re ginæ placet: ſua cuique ſpon=

w. (Aonlo.
. ◻ 2 MA-

Fgrs S . 2 Dt ⸗, , .
1 S 2 1⸗ 1 . S

144 RODOLPHI A6 16.

MATERIA M DIAL BCTIC ES

2 quæſtionem eße, & quid alij de hoc ſen
D. rr s. ſerint. Caput VI.

n6s Pradirim, 28, exequ⸗ keer vognoproro⸗
ei

· . fſuimus ordine. Trid erout⸗ Srerg g⸗
tem conſtare uoluimus madieria, unſtrdimellaum, &

Fe ren tridtalus. Materia ordine ext brima⸗ primi ergo illa

22 nnobiz explicetur. Ne quem fallat autem nominis hu
llus ambiguitas, illud admonitum uelim, materiam ar
’¹ iium quandog, dici, id artibus docetur, & circa ꝙ,
2 „ 4 1n*

erſatur cura, conſideratio que illirum, & ſub-
, rectum uocari priori libro dixi imux ſic materiam dia⸗

4
„

2 gen e a, .
. , o* nel ut nos. ilonefs brelibile n: quanquam barum
id, in g opus ſuum explicant: Jitemec no um ſtatua
D rij we⸗ ateriam dicimus æs, marmor, gipſum, ceram, om
2 ne id deniq; ex quo ſi mulachrum alique od, aut imagi
Si, T⸗ S nem Fiugere potest: & figuli materiam, lutum: GOα
g, ar n gen vfabri ligna. Lignis autem proprium ex materiæ no-
, men. Ahb his enim ad reliqua ſimilitudine traducti
alilm= Hierwieſt: nosq; in hanc ſignificationem in præ ſentia de ma
teria dialectices quærimus. Iſtam quæ ſit, uidemuir
aommolliſßeime ex oere aickehtier boſſe perſpicere.
Si enin

VNG e ert⸗ ehde quibus hoc libro dicturos

lektices boſſumus dicere argumtationem, ut pleriq;:

wEWEE F e. bæc ibpſa 2 diuertaut. Dicimus etiam materiam artium

ig
run.
uu
glg

Pomn
Ci.

utet

Sr

gdiug aptich, 44 fdemdici poeſt, id erit diale cticess
materia. Quòd ſi uno nomine complecti uolemus, H

DE INVENT. LIBER II. 14 G
di enim ect opusillius, quod prædiximur, probabili-
ter dicere: quicquid id eſt, in ; hoc opus ſuum exe-
rere & experiri poſiit, id uidebitur utiq; materia il- S⸗⸗
lius eſßee. Probabiliter autem dicere de omni eo,
in orationem deducitur, poßumus: autre ucra probæ d

tilter aa Juctene rcr de ger reimartermuti; .

Omne igitur id, de quo

haud erit difficile. De Juocic enim ſidem conamur
facere, id neceſſe et accipi anquam dubiumi incer⸗ X
tumq́; ſit. Nemo enim rẽ apertam, quatenus eſt aper:
ta, ſumit docendam: ſed ut contendi de ea & anbigi
poſsit. Quicquid autem tanquam dubitatum in me
dium profertur, id uoct quæ ſtionẽ. Erit ergo quæ⸗
ſtio materia dialectices. Nec inuenio, quã ill äcertio.
rem aliam aut arctioribus grcunſeriptun 1terminiss —
aßignem. Scio tamẽ cſe⸗ Juibuz alile : gia⸗
rum non ext dißimulanda nob⸗ ſententia. Hi putãt, Caeren 29
ſi tam late télamus materiam dialectices, ut de quoꝛ
cunq; alilile psitdid, id ſubijciamus curæ ipſi
us: omnes ſere artes, aut ſuperudcuas futuras, aut in
tra dialectie es ius boſe Hßionemih uöturas. Oẽs enim
bſerunt, gigerun. Nicorun us wereſnii in- g »
dubitata eſye, poßint à nobis varreldii non ita ma!

—4
₰ en,

, 6
9

S

. 3 gna

4.

1I46 RODOLPHI AGRIC.
gna eſt copia: & ſiAcademiæ credimus)prorſus nul
la. Id ꝙ nemo negat, quæ ad uitam moresq́; pertinẽt:

ſit controuerſum, & magnis ingenijs omnes in bar⸗
tes iactatum. De his ergo omnibus probabilia utcliq;
diſſeruntur. quoniam neceſſaria non poſſunt. Nam ſi
. Pprobabilia quidem poßent, nemo uel diſceret ea, uel
doceret. Quòd ſi probabile dicimus, non modoò Juod

. ambigué & in utranq; bartem dici poteſt: ſed ut, quò

certius quicq; et, eò probabilius ſit: & g indubi⸗
tatum ſit, id maximè uideatur probabile: omnes ar-
. tes quæcunque demum ſunt, ex probabilibus conſta-
bunt. Quum ſingulæ ergo de his rebus quas profiten
kur, proba biliter dicant, quid iam loci dialecticæ de
omnibus rebus dicendi relictum erit? Aut quid
opus est per omnes ire nos diripiq;; artes, ſi quòd cun
2 Deen age Dn a pollicentur, poterit dialectice ſola prætare?

war

AAAiſtoteles itaque dialecticen tribus his utilem pu-

Ee r, WMc —=

Wg,
G A titit, xercitationi diſſerendi, coufutanda aduerſa-
. — rio. & probandis primis artium principijt eis, quæ

elah. obportet quamlibet artem uelut explorata certaq; ha
d 4 2. 27* bere. Quia enim prima ſunt, artes ipſæ nequeunt
der dA mef ,, ea probare, uelut præcedentia illas, & credenda diſ-
—R——cceiti. Ab hac itaq; uelut publica quadam omnium
miniſtra, petendam eis fidem eſt arbitratus. In reli-
o ſcientiarum, progreßu, mihil loci reliquit diale-

Kticæ.

25

—

.

W
quæ item ad rerum naturæ noticiam, nihil eſt ꝙq non

DE INVENT. LIBER I. 147
Kticæ. Duos tamen libros, qui poſteriorum reſoluto-
riorum inſcribumlur, didit, quib us ea cõplexus eſt,

quæ ad rationem tradendirum artium pertinent. Er 1

go quòd attinet ad inſtitutum noſtrum, non quæſti-
onem dialectico uuelt propoſitam eſſe, ſed id, quod
α Græ cidicunt, quod nos, uel ſciſcitatio-
nem, uel percantatianemdicere poſſumus: blerique

Græco maluerunt uti. ean elon uult eſ e id, de

quo pariter, est ne, an no⸗ non e&, ,quztit A. Tie .

mädus æternus, an non?est ne Sol muior toti terra,

annon? Id autem , ſolum in unam partem effertur,
ut, cquid est immortalis anima? ecqd uirtus eſt ſum We. -r.
mum honum? id 5οον+ hoc est, propoſitionem - . 5
N Muit: && propoſiti c, m 1. dntaen non omnem did
lect icam e ſßye, ſed kum ſo a⸗, it⸗ . gis⸗ ſidei rore 4
dubitationis ſit expers: nc W.
Kre nigra ?aut ſit ne homo animal? S 1 .

eſaerh inter percoutationem & Propoſitionem n⸗ Sr =

intereſſe. niſi efferendi diuerſitatem. Quibus collige 1 ⸗

ie s i S

re paratum est, Ariſtotelem uoluiße ea ſola pertine- S =
re ad dialecticum, de quibu⸗ ambas in partes di erde .
ri p guotzc ca laſe uia, qua noneſſent certis artiů 32 Rr Y
,

Scholia in caput 6 .

Quod & ſubiectum uoc ari priori libro diximus .)) Hoe
gieium eſt libri primi capite decimotertio. Liguis auten

4 pro-

„

148 RODOLPHI AGRILcC.

propriũ eſt materiæ nomen.) Id ex græca uoce dilacidius
apparet. Quam enim nos materiam illi dXnsg uocant:
unde nos ſy luam deducimus. Etiamſi me nom latet, eam ma
teriam de qua hic agimus, apud illos τορÜαα magis quã
Xup dici. Quod cutuſmodi ſit prædiximus. Libri huius
capite ſecundo Scio tamen eſſe quibus aliter uidetur.)
„ æc obiectio nihilo plus uirium hahet aduerſus ea, quæ
RE. hoc capite docet Rodolphus, quàm quæ de materia Rheto=
OBie

rices primo kibro de Oratore diſpurat Craſſus. Habet au-
tem in ſumma hunc intellectum: &. dialectice ſala praba⸗
. auorſum attinet, illas ta nto cum
Ilabore perdiſcere, ſi hac una inſtructi, credibilem de re qua

„⸗ ſiibet texere poſſumus orati onem-Dilutio: Quanquam dia
Solutu
. r’W

11

lectice uiam acrationem tradit de amnihus diierendi, non
HD h „ . . „» 4 8 . —— .

amen teras? inutiles eſſe
aſuperuacauas.-Quando fieri poteſt, ut res eædem diuerſa
ratione ſpectatæ, diuerſis etiam artibus ſubiſciantur, Iam
. dialectice in commune tantùm uiam ac rationem parandæ
. . de re quaque fidei tea dit: itaq ue in uniuerſum de rebus om
. nibus agit, ut nulli interim ipecialiter præcepta ſua accom
=ðèè́ÿẽG mModet. Reliquæ artes, generalem hanc diſſerendi ratio-
— mem à dialectica mutuantes, ſuis eam ſingulatim materijs
applicam. Verbi cauſa: Præcipit dialecticus, probatio-⸗
nes rei cuiuſque eſſe petendas à finitione, genere, ſpecie-
bus, proprio, toto, partibus, cauſis, eue ntis & cæt. quæ au-
tem rei cuiuſque deſfinitio uc, quod genus, quæ ſpecies, to-
tuPm, partes, cauſæ, eu enta: id dialecticus ſpeciatim non do⸗=
cet, ſed aliunde petẽdum eſt. Vt ſi quæras, ſit ne anima mor
talis au immortalis: hie rem ipſam geculiaritgnad natura-
lem perti . mmemo ignorat. Stquidem is na-
Curas rerum ſcrutatur, is quæ interire res poſſint, quæve nõ
poſſint, perueſti gat ac docet, & quæcunque de ortu & occa
iu rerum dicuntur, ea omnia ſuæ ditioni eſſe ſubiecta con-
3 firmat. Quorſum igitur eiuſmodi in rebus opus eſt diale-
ctica? aut quis eius hic uſus? Hic nimirum, ut qua uia, quo
modo, ipſi etiam phyſico hac de re diſſerendum ſit, uidea-
mus. Docet ergo, principio intuendum eſſe, quid ſit anima,
quod eius genus, quæ formæ, quæ officia, quæ cauſæ, ꝗquæ
euenta, quæ ei accidant, quæ cohæreant, quæ pugnent. De-
inde, hæc ea dem quærenda eſſe de morte, eaq; cum prio-
. ri bus illis ſic conferenda, ut quæ, quibus conſentanea ſunt,
quæ diſſentanea, deprehendamus, atque ita demum ex ha

⸗ bꝛitu⸗

4

anep
dt or
lanane⸗

eenniti

, in
ehi
ſanone
Gulcsr
aguas
Mem gu
ſopteci
nihs
leetc⸗
jan
larp
0l
A
ten
que
ſen
qu⸗

DE INVENT LIBBR II. 149

