mum ſequuntur poëtæ. Proximum qui monumentis
rerum tradendis, uel præſentes, uel poſteritatem co-
nauntur docere, ut qui hiſtorias, & exẽpla uirorum,
rerumꝙq; inſignium literis mandant. At qui faciendæ

res, ut Philoſophi, ut reliqui artifices, quibus perſeæ- ⸗

pé in alterius uſum rei, alia res uerboſils eſt recenſen

di. Tertium igitur harum expoſitionum ſuus est
divntis dummodo eam ſeq at r, eera an falſa, brob? e Sr . Pen .
bilia an inoredibilia dicat, nihil ſua credit reſerre.
Quò - ſi quando ueriſimilia, aut uera giicit, enixiusi

colorem tuetur ueritatis, non id tantumex ſua facit

perſona, quatti ex illius perſona, cui talia tribuit:
Juii ſint illi congruenti ora, ſic dicuntur. dut perſæ-
bè in his, ubi uana affectus ſpecie mouere cupit au-
dit orem. Aptißima eſt enim talibus ueri ſimilitudo.
Quodq; præcepit Horatius: Ficta uoluptatis cauſa,
ſint proxima ueris:id non in uoluptate modò, ſed in

omni affectu bræcipuè est obſeruandum. Lerigto- e, = r

autem rerum é contrario, primam omnium ueri- = r 1 wrrt.

taten expetunt, hoſterior uoluptatis est cura. Si ta-
men kertegene illam, quam hiſtoriæ nidetur Thucydides
ſanxiſſe

e . ð

2889 RODOLPHI AGRIC-

ſanxiſſe, lKruare ue lint, malintq; rẽ berpetus du⸗

raturam conficere, quam gratiam breuẽ mereri. Ve
S re S ra autem diclam ee
e Rsti e lectori fides eorum, quæ recenſent: quin & grandia
pleraq; & ad incredibile quandoq; accedentia, uelut
ex beric ulo petunt, ut admiratione lectorem detine-
. . unt. Sicubl ul r bonuntur aliqus faciende fdei: ta-
. lua fere ſunt, ut magis grauitatem, autoritatem que
ſeriptoris commendent, quàm re Probe . Cuiuſ-

mogi ſunt, ſcire incredibilia & fidem⸗ ,derelena
piſſeita boſteris
tradituros: uel compertum / ſibi, rem ſic habere:con⸗

nare, ſed ita lafi? A maioribus dttepiſſeitt

=ðè ſfſanterq; ſe uerum in qJualicunq; hominum opinione
dicturos: quãdoq; uerò ne ſibi quidem ſatis probari,
R quare quẽq; pro ſuo caplu dembturu additign iue
fidem. Quare probabilitatis abunde es Aits, tetra-
di ſic, ut non ſit improbanda, id eſt, ut uera dicantur.
Deinde, ne uideantur falſa. Quod fit, ſi neq; inter ſe
3 ne pernrrer dißßideint, eq; berſonis, tẽporibus, locis, ea quæ tra-
15 , 7 ndumtur, hherehen. Phriic min ierea turbato or⸗
P Mme, 60ERRNEe ane 4 * lia uidentur.
cotra ſaſt, = ita u ſ. ingule inter ſe partes con
gruor uenisn erun implent fidem. Cauſa autem
brem pardta Takar ſſeicee ſcri
le uide idetur, quare debeat

. 2 ern oti⸗
11 F, e

us, ut ſua ſint conſcientia con
2* * 26 Ra . Ma tenti: neq; ſoligilé querendum butent, quomodo fiat

4

„N

finasdzn uelut fidẽ ſibijpſi bfacientia obortet eße:t! de⸗

DE INVEN, . EER R 281

botiut uelle falſa tradendo ledere ex ilmitione ſui Ai⸗

quã uera dicendo ſancti grauisq; uiri de ſe opini
nem ad poſteros tranſmittere: tum ꝗ lectoris parum ezr, 2 — Wan
aut perſepè nihil intereſt, ſie uel ſic rem eſee arbitra
ri: præſertim ſi non aliunde paratum ſit, quo poſitt „ . A4
uanitas ſcribentis coargui: quale Herodoto & non- Edun
nlilis aliorum m, quoque ſcriptorum, qui indulſerunt Se 6 T .
ingeni/ ſͦ ſults, ontigit. In enguksf facile lector acce- = Wa . .
dit. Mauult enim (quod Lalgà dici ſalet) cregere, * S
exquirere. A perta eygo ſunt apucd sunzla⸗r. Fekql, =
–— qui non timeat, non tineaneur. 4- S 22 2,
At in expo Nitionibus eis: quibus ſides alleui ei qi, rei quæ , S

ritirton ſatis eſt eſß Pe ne uera ra qi⸗ ick exponentur: ſed „„

er E ,

ad id cul pr⸗ brobando lo deſtinantur ita accominodata, t Fe.
capita Fabmte. confirmandarumq; rerum no-
ſtrarum omnia poßint inde depromi. Inſidt enim ad-
nerſarius: & ſuſpecta habet omnia, neq; quicquam
impunè dinittkit: & uel negat, q⸗ nocitura ſint ..—
uel ſi id neqlait, uertere in ſuos uſus aigel t
conatur, efficereq; ut uel proſint, uel utiq; quã mi
nimum obſint. ommis ergodiſutartin erhaſtios i⸗ a e,
i .
pba eſtmatur, ne eſſe eſt duo præ= Irs 2Ru- WR
aad hataukckatusct ralel dii⸗ ſit. Nec enimſi
det alteri rei per cam parari poterit, ſi dubiæ ſit ipſa Gf. B R .
. oudigis li Pſmieautactonſnple⸗ ſit, i iip Er nc,
ut illi

28 2 RODOLPHI AGRIC.†

lit illi rei, quam brobare per eam uolumus, apté iun
gatur: ſici; expoſitio fiat, ut commode fides ex ipſa
poßit duci. Parum est enim, ipſam per ſe probabi-
. lem e ſe, ſi non id quod probare conamur, colligere p

ar ir am poſſumus. Praobabilis fit expoſitio, ſi ſtarde

mntoſaſi conſentanea rebus, ſi per ſe conſequens.

Sõ ne Argumentoſa eſt, quæ cauſas habet rerum. Cau-

.. ſas autem ut habeat, non modò ſummæ rerum quas

R——. exponimus ut ſunt cauſeæ belli geſti, cauſe peſtilen
tiæ, aliarumq;; rerum, quæ ſolent a ſcriptoribus ante
ipſas res explicari. Qualis est etiam pro Milone to

ta fere narratio. Cauſas enim habet primum, quare
Clodius annum præturæ ſuæ in Milonis cõſulatum
diſtulerit. Hinc quare Milonem occidendum deſtina
uerit. Demum, quare hoc loco, hoc tempore. )Sed n
ſingulis etiam partibus expoſitiõis cauſ as addimus,
eY * . cuiuſmodi est: Sepe Jugafn Danai Troi eubicre re⸗

bello. Quod re uera quidem argumeniatio, quan-
gquam rolſoren Pabeat, O faciem expo ſitionis. Sic eti
5 * am: Aſſenſerstiines. Quare aſſenſerunt? quia quæ
ſibi guiſc. ⸗“ Vnius in miſeri exitium conuer-
ſa tulere. Sed & alia nonnunquam ponuntur argu-⸗
menta. Vt: danguine placaſti uentos & uirgine cæ-⸗
.¹ faargument eſi eius quod ſequitur: Sanguine quæ-

riinndi gikicitke⸗ B pro Milone: Etenim palam - dictita

licta Moliri: cauſam addidit, Et longo ſeſ decedere

2ges r2 , S ane, èð

DE INVENT, LIEER II. 285 .
6,e bat, onſ̃ ulatum Milone eripi non poße, uitam poſſe. , W. .
Sucbdit Orator: Significauit hoc ſepe in Senatu, di- d, Sane e
xit in cõcione. Quinetiam Fauonio. Et reliqua quæ Me, =
ſequuntur. Prioris illius ſunt hæc uelut iudicia. ead⸗B, BM
⸗ Conſentanea erit expoſi tio, ſi berſonis, locis, tempo⸗ = E nſ
ribus, rebus conſentiat. Perſonis quidem, ſi qua les eæ r

ſunt, talia facta eari idickach e ingantur, Neg enim v L Di, S
eagdem conuenient Achilli, & Ne WF cn Ri.
4 ba⸗ nec eadẽ S erunt in la⸗ = cdis, E
ia ocengeo aiur ſi quo loco nanncatane “ S F Z..
quo tempora ueriſimile est ſactum eſſe: ſic expona-
tur. Rebus uerò conueniet, ſi lætis iucunda, ſerijs
Arauis, ridiculis faceta, inſi. gnibus ornata, tri ſtibus
acerba tribuatur expoſitio. Conſequẽs Autem erit, rr
,non modò ſi ĩ prioribus ſequẽtia non diſore ſſerepent (id en
Jir , . .„ ⸗— .
meruiße )ſed ſi ſic ẽxponantur briora, ut uel ex ijs
ꝗquæ posterius dicuntier expectentur, &α propemo-⸗
dut auditor ipſe ſibi ſi ubijciab da: uel Jualiacunque

Qicentur, quum dicta ſint tamen cuncta, uideãtur ex I r, 4 . 22
priorum fide pendere. Quod diligentißimè obſeri⸗ de, SD 4

d. y ei ,
tum est Ciceroni pro Milone. Quanquam enim anci p= D De, ,

pitis fidei ſit, & (Mcr la kur g inſidiarum rationẽ ibn Pivon,

4 ſal. 4 musuanin ii eam pugnam fuiſſe
tradi⸗

—

224 ROoDOLPHI AGRIcC.
traditur: ſic tamen omnia per gradus quoſdam certa mi
2. imeern . n S . uno
ſrerie feruntur, ut nihil Pertipere oßis, quod non co- el
S. Z ah hbeæreat prioribus, & ueluti uinculo connexum ſit, uil

A . „ . yhi
ut tandem ueſtigijs quibuſdam ad cædem, uelut ma-
. *
nu præhendendam, ueniatur. —
Scholia M caput 22. ei
. . . Primü ſequuntur poetæ.) Horatius tamẽ in Arte poe- ne
. tica, tria poetarum genera facit, quorum alij ſolam legen- tne
. tium uoluptatem, alij uttlitatẽ, aln q uærant hæc utraq;: ſeh
Aut, inquit. prodeſſe uolunt, aut delectare poetez Ne
Aut ſimul & iucunda & idonea dicere uitæ, npt
Et paulò poſt: duö
Omne tulit punctum, qui miſcuit utile dulci. im.
Scriptores rerum è contrario primam omnium ueri- uut⸗
tatem expetunt.) Cicero eg. de Orarore: Nam quis neſcit, den
inquit, primam eſis hiſtoriæ legem, ue quid falii dicere au- me
deat: deinde, ne quid ueri nõ audeat, ne qua ſuſpicio gratiæ tes

”V . tit in ſcribendo, ne quid ſimultatis. Quã hiſtoriæ uidetux
n ie, g SThucydides ſanxiſc.) Hic eſt hucydides ille Atheniĩſis,
5= EE. Olori filius, inter hiſtoriæ ſcriptores facile princeps, qui à
eJ. , en , , ,o,Auis as bellum Peloponeſiacum, cuius ſu-
WL Ser vl⸗ Wτ Ppra mentionem feci, odo libris complexus eſt. Lucianus de
ratione conſcribendæ hiſtoriæ: Admodum igitur Thucydi-

des ſanxiuit, uirtute mq luſtoricam, ac uicem ſecreuit, cum
uidiſſet ingenti admiratione Herodotum, adeò ut libri eiuns
Muſarum nominibus appellari meruerint, quos ſuppellecti u
lem potius eſſe dicit ad perpetuam ſcribendi normam, quã
in præſens certamen, nec fabuloſitatem amplecti, ſed ueri- ſer
tatem rerum geſtarum poſteris relinquere docere afferit.
Vtilitatis q; rationem aſſignat, quã prudẽs quiſq; finem eſſe ſ
hiſtoriæ cenſere debet, ſcilicet ſi quando iterum ſimilia ac- ten
cidant, ut homines inquit ad præſcripta reſpicere, ſic rebus
publicis bene uti ualeant. Igitur qui mentem talem ſortitus en

uit mihi ſcriptor ohbtingat. Lege Ciceronem in Oratore, in
.—. ipſo ſtatim exordio. eundem libro de Oratore ſecundo, u bi 6
paucis præcipit, quæ in hiſtorijs conſcribendis ſunt obſer- 0

uanda. Et Angelum Politianũ in præfatione in Suetonium,
Quãdoq; uerò ne ſibi quidem ſatis prohari.) Vide Lau
Tentium Vallam lib, 6, Eleg. cap. 54. Quale Heroalote

ℳ

u
)

rn

DE INVENT. LIBER II. ꝛ85

Hic patrem habet Lyxum, matrem Dryo. Cumq patria Hx
licarnaſſeus eſſet, propter Lygdamin tyrannum inde Sa-
mum profecius eſt: ubi & lonicam linguam edoctus, nouem
ſcripſit libros Hiſtoriarum, ſed qui plus fabularum, quâm
ueræ hiſtoriæ contineant,. Vide Quintilianum libro deci-
mo Inſtitutionum, capite primo. Omnis diſputationis 2
expoſitio.) Hnic loco toti intelligendo exactius, non anini- N. arzato eie,
mum momenti attulerint ea, quæ Rhetores præcipiunt de & , z, n
narratione, in qua tria cum primis exigi aiunt, ut lit perſpi- . 2 3 .
cua, ut breuis, ut ueriſmilis. Porro quæ exempla affert ex Or D . 21-
Vergilio & Cicerone, ea partim ſuperius aſſcripta à nobis .
ſunt: partim ſunt eiuſce modi, ut uel minimum, ſi huc aſſcri-

bantur, collataura uideantur intelligendis uerbis Rodol- .*
phi. Itaque ea omiſimus. Si lætis iucunda.) Trapezun 2
tius Rhetoricorum libro quinro de elocutione magna ex —]—

⁸

emplorum commoditate locum hunc adiuuerit. Item Erail
mus de conſcribendis epiſtolis capite de habitu epiſtola-
rum. Conſequens erit expoſitio.) Quintilianus libro 9
capite quarto. Hiſtoria non tam finitos numeros, quâm or- 1
bem quendam contextumq; deſiderat. Namq; omnia eius
membra connexa ſunt, quando lu brica eſt ac fluit, ut homi-
nes qui inuicem apprehenſis continent & continentur.

QYQMODO ALTERIVS REI
confirmandæ gratia ex pouendii ſit. Cap. XXIII.

P habet negocij id diximus ſecundum eſſe

. . „ f —
debere in expoſitione, ut accommollata ſil. ad id = = rrn r e
cui per eam paranda est ſides. Nam probabilitatis wden
t in expoſitione con

„
1

Anem, idest, fundament, ſedesq; otius noſtræ diſpucxt-Arat, A. D
tatiõis. Hoc est enim quo præparatur in ſoro iudex, .
& ad oẽm ſequentium argumẽtationi: cõfirmationẽ
componitur. Ante ommnia igitur uidendum eſt, quid

a
OnA AAo re . rrr- 5 ur e
.= rsa Dg. W af waud, n.

SH ZEate RODOLPHI AGRIC.

. itt id, uod uolumus expoſitione colligere, & cuitx

. ipla quæritur ſides, id; ſi cum omnibus expoſit tionis

partibus conferamus, facilé uidebimus, quid habeat
— res quod iuuet partes noſtras, quid etiam noi offen

at. Vbi tola chii pro nobis est, barum est metua-
mus: ſic parum ect quod ſperemus, ubi obe tota.

Deinde quæ proſunt, danda est opera, ut plurimum
.. iuuent: eruenda argumenta explicancddaq; queæ tum
. Cumj dicuntur, quanquam non cum ſumma reri con
iungantur, ut ipſam efficiant: i tamen audientis
cogitatione, colligentis ea abud animum ſuum, hoe
ipſo maximè broſunt tunc, quia⸗ minus in id parata
uidentur. Qucæ Mer dubia ſunt, &dierutizinter⸗
Pretatione one oſſunt inhac Am diſtrahi
21 roſiut. Quæ nocent,
2. =ð ut qudm minimum ob⸗
ſtent. Fiunt autẽ hæc omnia argumentis, quæ ſu⸗
. , muntur ex locis, quos ſuperiore deſcripſimus libro:
ſ ed hic argumenta tant ùm ponantur nam ut ue niat
2Sèð = ne quandoq; argumentatio in expoſitionem, breuis ta-
men ea eſt, fitq; nen ita crebrò. Quædam autem con
ſulto narrantur d nobis ſic, ut plane falſa & incredi
bilia perſpici poßiint, quoties ea quæ ab aduer ſarijs;

„
„

* uel proſe expoſita ſunt. uel alioquin confirmatura

wear.
2 partes eorum uidentur, ſic deprauantur cõtraria ex-
boſir tione, it brorſ⸗ is detrahatur eis fides. 2

“

DE INVENT. LIBER II. 287
IIlud autem fere uidetur obſeruatum., ut unde

Z⸗ reetel. .
2 .

cung bPetitum ſemper ponant fauorabilem primum ean⸗ = =

narrationis ingreſſum: & ab aliquo, quod cauſam ſu ⸗ G

am commendet, auſpicentur. Terentianus ille Simo,

continentiam filij ſui laudaturus, cii tuto etiam uerſa

tum eum inter ingenia parũ modeſta, uellet oſtende-
re, uideretq́; meretricis perſonam præſenti laudum
commemorationi indecentius inſeri, & poſſe uideri
obſtare exiſtimationi filij, quoòd talis perſonæ conſue

tudinem expeteret, uidemus ut altids petito prin-

cipio molliuerit omnia: e rem ipſam, & perſonam,
pro ſuſpecta & aſpera, fauorabilem reddiderit. In-
cipit ergo: Interea mulier quadam abhinc triennium
Ex Andro commigrauit huic uiciniæ. Vt iam neq⸗

ganeonis, neq; omnes urbis angulos beruagantis ui⸗

deri poßit, ſi conſuetudinem tertium iam annum ui⸗

cinæ ſibi Pamphilus habeat. Reliqua quæ ſequun-

tur, ad commendationem bertinent mulieris: Inopia

rum negligentia Coacta, egregia ia forma,

atquc ætate integra. Videmas hie, quanta huic de-
linquendi excuſatio, deſertæ à cognatis & inopi:

quanta facultas, iuieni & formoſæ. Hæc tamen in-
ter iſta, primum pudicè, nec id ſoli, ſed parcè etiam

ac duriter agebat, lana ac tela uict um quæritans: it

obſtinatio brorſus in ea tuẽdi pudoris perſpici poßit.

Hiĩc iã paulatim uelut gradibus incipit labaſcere. Sed

b 2 bposßtquâ

„

2 8 8 RODOLPHI AGRIC.

poſtquam amans acceſßit ad iuu enem, precium bol
licens ad inopem: non primo tamen congre pu uicta
eſt, ſed unus α item alter. Quod iã à conſequẽs erat⸗ 4
* ut diceret broieciſſe eam pudorem, quanta id cura 2
mollijt, ut culbam tã cum omnibus commanicaret;, 6

diceretq́; Ita ut ingenium est omnium bominum àù la
bore procliue ad libidinem. Quod tamen cunctantis
.* . iſignum est, primum accipit conditionem, tum iã de- t
. mum dusur. orpi Oentmvedun ergo bicto- 1
br. leniter Prin ut brope ſen ſum fallät, incipiunt
adumbrare:deinde paulatim ſubcreſcente obſcurita-⸗ te

te, cum iam poſtremo atrum umbræ totum oppreſit (
colorem, nihilq;; præter nigrum ſit, uidemaur tamen
Y nobis primam illam coloris ſpeciem, quam purã ac-
M cepimus, qa paulatim de ficit, nec abrũpitur uſquä,
ettiam in ipſa umbra ubi nullus iam est, inuenturi.

dic & perſuaſionem brimum acceptam, quia non ui-⸗
demus in ſequentibus eripi nobis, licèt defiutt etiam ſ
paulatim, & tandem quantum ad rem pertinet, defi -
ciat: qui audit tamen, quia nuſquam ubi auferretur l
uidit, uelut adhuc ſubſit, ita ſe quitur animo & adhæ ſ
ret. Quanquam ergo poẽta à pudica orſus, ad mere- l
tricem, hoc eſt, ab honeſtißima perſona orationem n
ad fœdiſßimam deduxerit: commendationem & fauo (N
rem, quem in budicaſ⸗ umpſit, quia per media cuncta
quate⸗

6

DE INVENT. LIBER II. 289
quatenus poteſt retentat, etiam cum ad impudicam

peruenit, adhuc tuetur. Circunſpicienda ſunt igi

preæſenti eſt quæ ſtione, incipiendum, ſed repetendus

minibus corrupti iudicij, ut ea quatenus tueatur nar
ret:ſed à perſona matris. quæ maximè Cluentiñ pre
mebat: primiq; à nuptijs filiæ, deinde diuortio, poſt
beæc à nuptijs matris initia duxit:quæ ut ad præſen-
tium criminum ordinem nihil attinebant, ſie ſummæ
deſenſionis res ipſa indicat plurimum ea profuiſſe.

Quintilianus autem, ſicut in Cœco in limine, ſtatim .
expoſitionem incipit ab mcẽdio: quia nihil erat, qua-

re altius repeteret: œ hoc ipſum primum, contnuò
firmißimum pro cauſa erat: ſic in milite Mariano,

ſeueritate parentum & educationis cœpit: Pater, in-

quit, huic emeritis bello ſtipendijs. Prius ergo iam
mentem militando durauerat. Ne tamen ocio molli-
rentur, exautoratas armis manus agreſti ſubegit la⸗
bore. Hinc et, mater prædura, priſcis moribus, &
peruſta frigoribus, ac ſolibus, & ruſtici operis diffi-
cultates obire cum marito ſolita. Ab hac educatum ſi

tur diligenter omnia, nec utiq; ſtatim ab eo, quod iꝝn

plerunq; altius ordo rerum, ſi ſit ineis aliquid quocd
proſit. Cicero pro Cluentio, nos ſtatim incipit aà cri-

lium, uirum, & qui iam meruerat ſtipendia, & bis

aſſuetum moribus, quiſquam de ſtupro appellabit:ciᷣ
ne illam quidem quamuis /œminam quiſ quam fue-
b rit ap⸗

2909 RODOLPHI AGRIC.

rit appellaturus impune? præſertim, chi & hie ib-
ſe ſemper aliquid maius annis conaretur, & omni

—. Ga opere brimæ ætatis annos contra uoluptates firmaue

erriit. Sic nati, ſic educatum, quis iam nõ indignißim
ferat tẽtari de ſtupro? Similiter etiam cum alijs in lo-
cis, tum in matris infamia, in parte matris expoſitio-

.. .. nepetit à natiuitate filij. Incipiens ergo, non fæmi-

„ na, non mater, inquit, ſed matrona: u ſtatim ex no-
minis eius reuerentia fauorem aliquem captet. Cuiu⸗
puellares annos:quo incredibilius iam ſit in grandio-
re natu. Et cuius primam rudemq; coniugij mentem:
quanto magis igitur aſſuetam iam & firmatã ad con
iugalesafectus, nulla libidinum reſperſit infamia?
Et cui impudens rumor, qui parſurus utiq; non fuiſ-
ſet ei: & ſuſpicax maritus, quem non potuiſſet la-

tere: nihil unquam potuit obijcere, niſi filium. Quis

ergo iam credat incautiorem & in iuuenta ab omni-
bus alijs intactam libidinibus, ſeniorem & peritam
rerum in filio demum peccare cœpiſſe? Simile eſt, ꝗ
paulõ post ſequitur: Natum de ſe continuò (ſi quid
des Kos Gfipſicredtia) imput etiis complexu, uim relique
parentes non in nutrices, nec in miniſteria ſepoſuit:
ſuis aluit uit hube⸗ ibus, ſuo fouit amplexu. Quò magis
potuit = 1 guentis ætatis indulgentiam, & affe

ctum notabilem, quà m hac educatione? Ante cauſam
ſan bee. Sed illud etiam quod ſequitur: Accende⸗
„ S anide ece- rnm bat

bat hanc erga unicum optimæ matris

tali! narltos, 1A

Srrrns AE» 5 2

DE INVENT. LIEER I. 29 1
thanoerg hupatientiam ri
kidus baler,aſper maritus. Simul itaque batris ſuſpi
cionem & rumorem, aſperitati patris Aſ ianat „Ethi
quidem qui præcipui ſunt cauſæ colores, &quibus
fere cauſa eſt innixa, extra cauſam ſunt. Ducuntur
tamen ex his, quæ ſunt in es, fidemq; inde habent. .

Primæ enim inicitæ miliegritas, uelut certi eſt cora ...

22*

6cτ. „dic quod & ibſa dluerit infantem, reli-

.,Po/ Lr. „ . . . „SH
qui cmporis iffectus credibiles facit: ehm ſoleat om?

nium matrum in recens natos impatientißimus ani =ð

2

S 2.. „„ .2 2
mas t ße. Et patris Peritas & maritt, ex præ ſenti⸗⸗ e ,

litis conditione deſcendunt. A ſperum enĩm maritum =
fuiſſe, ueriſimile et, quem malæ tractationis uxor?

—0.μ
D S

coacta est facere reum:aſperum patrem, qui rumori
it filij ſatisfacere. Præcipui uerò
conſilij eſt, uidere, non modò quæ primo aſpectu tan
quam profutura landiuntur, uel tanquam nocitura
terrẽt, ſed altius cuncta introſpicere, & ſi quid ſub⸗
ſit tiem quod bo ßit anen crutari. lun ci.
mine, quid magis uideba ur ſe pro filio, qum ſi pie
tas in patrem maxima oſtendereturequi fuerit autem
illud hprudentids ſecutus, dicet filium eum primum
in incendii: cucurrerit, extuliſſe ſine cunctatione pa
trem:& quo plenius ſit meritum fililinm miſera-
bilorem, illim debiliorem reliquiſſe. Quintilianus

—

èò

——

. 2 4
, 12 f ES
ſuſnicide filiuns Tr= ⸗ af, r 1

29 RODOLPHI AGRIC.

autem, cum uideret, quantum fauoris accederet ex

parte, tantum cauſæ ex matre periturum.quin etiam
uiſum iri, patrem illi inuiſum quandoque botuiſſe fie
ri, qui botuerite eum. damno mate rnæ pietatis amare:
facit ergo mij miſeros parentes pyope perijſe pietatis
&qualitate, dum dubitat utrum bn⸗ efferat: & di-

.. . Alttn tande Or⸗ alor⸗ . quanquam nolente id audire fili jo⸗
geo Binne bitren meßee elect um. Contra iidetur in matris inſa⸗

mia, primo aſpectu matri nocitura benignior cum ſi
lio conſuetudo. Non putauit tamen neginlum, cñ ex
perſona matris multo poßit honeſtis defendi: ample
KſCtiturq; tanquam ſimplicitatem illius materni amo-

ris. Omnis igitur miſeræ cum filio ſermo, omnis in

publicum puriter egreſſus. Subdit deinde. ſimplicem
innacentiæ, nihil metuentis ſecuritatem. Gaudebat
etiam quo⸗ laudadus occurſi. bus quod omni frequen
tia cetuq; conſpieuus, populo iã iã ipſe e fateretur, quod
plus amaretur à matre. In ſumma, ſi anim nobis ſu⸗
mamus aäuerſir), & ſubinde ſingula quæ uenient
in expoſitionem appræbendamus, interrogemus
nos, quid hoc ad rem? qua parie proderit? tum ſi ui-
derimus, quo pacto uolemus oſtẽdere aduerſario pro
deſſe : facile uidebimus etiam, quomodo narranda

int, ut broſint. Et quo molo quæ uidentur obſtare no

is, diſcutere uolumus, eo etiam excludenda ſunt in
e tione, ne noceãt. Nec est quod quiſquam pu

let⸗

DE INVENT. LIBER II. 29 5
tet quamuis à ſolis propemodum Oratoribus eren E.
pla ſumpſerimus, idcirco non eße in alijs artibus loc?ᷣ P . Z 3 ,
expoſitioni. Nam e& qui in philoſophia diſputant,
perſæpe exponant oportet. Nec enim ſicubi recõdita js A.
res aliqua deducitur in certamẽ, ſatis commode tra- Naar⸗
ctari potest, niſi prius expoſuerit is, contra quẽ diſſe
ritur, omnem ordinem rei, quomodo habere em pu . .
tet, & 4 40 backo Girver⸗ eg, Node ekrt. Nule i- e vr —

—

ſitt mchte i m ud dilert, cum ille aliud de⸗

fendat, aliud aduer ſarius betat, argumentatione om-
nes effundi in uentum, & Plan Rperugcu clamo .

ribus diem teri. Ioannes c ſolet perſæe- 8 i S .
pe, ſicubi pplexior ucſio⸗ incidit, urlic expoſiti iti⸗ . zr
onis loco præponere formam imaginandæ rei. Quæ Sc. — vor
quando ſic explicatur, ut quadret, conſtentq; ſibi om- .
nes partes eius, incredibue est, quantum ſacultatis
tuendæ rei adijciat. Id autò non alijs præceptis, qu’“öæz?
eis quæ tradidimus ſieri ( uiſtun experiri nolet) fa⸗
eile uidebit.

—— 2

Scholia in caput 2 5½.

Semper ponunt fauorabilem primum narratiòis in=
greſſum. )Cicero in Oratore Veſtibula nimirum honeſta
aditusq; ad cauſas faciet illuſtres, cum animos prima ag⸗
greſſione occuparit, infirmabit exc ludetq contrariꝗ, de „.
ſrmiſſimis, alia prima ponet, alia poſtrema, inculcabitq; le mn⸗ e,
uiora. Sed hæc argumenta ponuntur: nam ut ueniat quan- .

Jdodque argumentatio in expoſitionem, breuis tamen ea eſt. 3„4.
ſich non ita rebro.) Hoc ipſum quarto lmdieotlangd, li-

„bre

1294 KRODOLPHI AGRIC.
pro hiſce uerhis dicit Quintilianus: Argumentabimur, in-⸗
L quit, in narratione, ut dixi, nunquam: argumentum pone-
mus aliquãdo. Et in eodem Gapire Ailludauidem inquits
fuerit inutile, ſemina quædam prg bationum ſpargere: ue=
rum ſic, ut narrationem eſſe meminerimus „nõ probationẽ.
Nonnunquam tamen etiam argu mento aliquo confir mabi
mus, quod propoſuimus, ſed ſimplici & breui. Cicero
pro Cluentio.) Duo diximus Clu entio obiecta fuiſſe, iu⸗
Aicium corruptum, & ueneficium. FHorum prius illud defen
. furus Cicero, narrationem incipit à ſceleratiſſimis nuptijs
. matris, cui nomen Saſſia. Ea capta amore generi ſui Aurij
“ Melini, primum huc impulerat iuuenem, uti filiã ſuam Clu-
1 F entiam domo exigeret, deinde ipſa eidem nupſexat: quod fa
. ctum mire initio narrationis exagitat Cicero, docens hinc
omnium malorum fontem originemq; exti tiſſe. Quinti-
lianus autem ſicut in Cæco in limine.) In declamatione ea
cui titulus eſt Cæcus in limine. Malæ tractationis. ) Cum
enim pater filium occidiſſet, & matri quærenti quid in fllio
inueniſſet reſpondere nollet, accuſatus eſt malæ tractatio-
mis. Si animum nobis ſumamus aduerſarij. Multum adiu-
menti ad hunc locum attulerint, quæ ſunt apud Quintiltan
libro 12. cap. 8. Ite m apud eundem libro ſeptimo, capite ſe-

cundo. Sic in Milite Mariano.) Supra monuimus titulum co
hunc eſſe cuiuſdam apud Quintilianum declamationis
Tum in matris infamia. Hæc declamatio hodie inlcribitur⸗
Infamis in matrem. 6
.
QyAE SINT PARTES oRA.
.* tionis, ,unc⸗ Manuß utendum. “ 4

Eliquum est de Oratione, ut diranes gor E
ſint partes eius. Cicero libris illis, quos de rhe iu⸗
toricis ado leſcenti ſibi rudes & imperfecto⸗ xci⸗ ſ
diſſe ſcribit, ſex fecit. Bis quos bpoſtea uelut Srashio⸗o,,
Ae⸗, vvi cura compoſitos didit, ſolum quatuor uoluiteſſe: 1
c or eenien⸗ duæ rem doceret, karratio & eonſnre,l⸗
„„ 4 AEE

iecit. Sed (ut dicimus) una tantum pars eſt nece ſoa-⸗

DE INVENT. LIBER II. 295

, . . . p, S
Au mn erent auditoreni, æxordium & peroratio. S
0

*r .: .
teles duas tan am (quæ neceſſarie one eu⸗ 22
. . —. . „
tauit, propoſitionem & cõ firmationem. arrations

pro propoſitione eſſe, & non ſemper neceſſariã, inſi
cu lõgior & perplexior res incidißet. Exordium &

berorationem(quẽadmodum cicero ſen iemon ad —
rẽ, ſed auditorem, pertinere. Sed illl de ciutli tant em “ll ...*.
oratione dixerut, nos in uniuerſum dicamus. T ra⸗ e, S S . 1

tio quæ credentẽ habet auditorem, & ſola expoſitio-
ne conſtat, ſola expoſitione pote ct eſe contenta. Vè e
ſunt Ariſtotelis nõnulla Cuiuſmodi eſt prædicamen
torum protinus à re ſumptum initium: Eorum quæ
dicuntur, quædam comblexim dicuntur, quæ d 4ſine
comblexione.· Et oſlerioruim itidem: omnis do ri⸗
na, Ex Risr Rit cognitione. Sic Cæſar libros belli
Gallioi incepit: Sallist omnis diuiditur in partes treis.
kis i As ii / ratio, quoniam commentarios
ſolum & indices rerum uoluit eſſe Hio keeèſt â ⸗ 2 ,
ſent ea ſcripturi. vtcunq;, tamẽ milil ec qilodad ab? t ⸗ R
ſolutionemoperis extra deſidenetur. Vt plurimum 2 b Dt
autem duas feré partes habet hoc orationis genus.
Exordiũi enim ſæpè præ ponitur ornandi magis ope
ris gratia, quà m quia res id exigat. Cicero quandoq;, W
in his præcipué quæ ſine dialogo ſunt, epilogum ad, .

ria. Quæ autem argumentatione conſtat oratio, duas
. 4 ba-

5 = Fr S
c. DW

2yG RODOLPHI RGslc. 4

habeat bartes 4V
tionem. Expoſiti tionem n hicetn uel latius fuſam, 11.
in propoſi ltionem collectam, pro rei de qua di iSi
qualitate . Promnde ut uel ſimplex eſt ea, uel uarijs 4
Au perplexa, & uel cognita est audienti, uel
ignorata. Nec alias deſiderat partes, ſi ſ teiuſnoli
2. Auagio, a Liſer! tur, lani⸗
. . , , quamic, , ſic Nel ſic ceßt, mhil inteſt t, & dicentis, ſe⸗
“ S. m. & audientis. Quinetia ut actionis ſit, ſi paratam ha En
kkeat beneuolentiam, neq; gratiam ſibi ex cuiuſq; bej M
We,v 7. riculis petat, exordio non indiget: ut ſunt laudatio- ep

5.

3 nes, actiones gratiarum, & i⸗ 4id genus. Cicera 4

2 5

—

4 10 ergoacturus rakr ditii ſuo gratias, ſta⸗ l⸗
d. i eik Ago tibi gra⸗ W
12 tias infß r Ang Mſte. Quod ſi dicentis exiſtima

tio ducetur in iannen, ſ ſi quid fortẽ audientis of- j
fendet animum, præfandum erit nimirum, & exor- ct

2 . 54 . 3 dio mauniendus coutra obſtantic/ ui dicit, ſic ſi fue⸗
e amm rint in decurſu dictionis 4 Fäte aures, placan-

deæ erunt epilogo. Et enumeratione redigẽda in ſum- i
i, er. vz mam quæ dicta ſunt, ſi multa mentem memoriamq:·
2 .

adſentirf Nadertes, At ubi uel re audi 1

e acirdti gecor kudi: N
ibi quatuor partes orgtioſi⸗ ti poſcet: duas, ca

W K ptando

.

ðè

DE INVENT. LIBER II. 299
ptando auditoris animo paratas, duus rei docendæ.
AQuarum quæ ad docendum pertinent, narratio e
confirmatio:hæc, argumentatio est:illa, expoſitio, de
4 quibus ſatis multis (quatenus huius eſt inſtituti)di-
d cximus. Reliqu educe quæ bermouendo deſtinantur
Ni auditori Prlnciblum & perordtig, bartim argumen-
. katione conſtant⸗ hertie exholi tione . —õũ Rro * —
rem, ut Akutum, Arie. Qori byiara auo a- ê
umentatione propemodum conficiuntur, poſtremam ⸗ Ar
evxpoſitione. Perorationis item tria ſunt, ut cõciliek w
Aren ſibi, ut aduerſario faciat infenſum, ut col ⸗
N lectis enumeratione capitibus rerum, quæ tota de⸗
monſtrarit oratione, audientis fa memoriæ affigat.
Quorii poſtremum expoſitionis habet naturã, prioo
r ſimiliora ſunt argumentationi. San ſi demus ſaan
ctum & incorruptum auditorem, hon graliæ, nõ of-
fernſis obnoxium, ſufficiet principio dete⸗ere enu
. meratio peroritioni. Adil ie Juorum⸗ animos,
ira⸗ ſp es metu ⸗ler malt poterit an e, reli⸗

1417

= 5

—EEAE E 2

Jua Uicbiiche Bociles facimus auditores, ſi breui 1 Ta , Ae
ſumma quæ dicturi ſumus ite lut oculis ſabiſeiamut, ⸗ , 4
1 oſtedamusch ordinem rerum dicendarum, & in par- ,
tes orationem ianel =Z dl quog, eſt ex⸗ 17 n .

1 pedita ratio,

4 — cum ba Sb ſctierönut,

4 vοαπ non

298 RODOLPHI AGRIcS.
non uidere nos, quid amplius quiſquam de re dubi-
tet, aut quid iſtis reſpondere aduer ſarius poßit: aut
aliqua figura alia utamur, cuiuſmodi multæ ponun-
tur ab autoribus, & multo plures poßunt fieri. Be-
neuolentia odium, miſericordia, ira, rebus quidem 25
Adi iſtant lebriudha&σovs4v”etraia, uer⸗
un, 2 & Eudi r. um differunt. Lenius enim M
6 2 moaeſtiz ir grincſpie broferunt ſe nondum conꝰ ⸗
ciliato nobis aut ducto in bartem noſtram auditore. M
In eiſche ners cum Heuag⸗ est oratione, acceſ- c
ſiti; Nobis, &broti, Simit iniif: accipittum ar ſon
ni affectibus cuncta: tũ obijcitur auditoris iræ ad- lnr

uerſarius, tum noſtras partes miſeratio lachrymæq; fu
en, commendant. Cum fiant autem hæc omnia affect uum o
permotione, quo bacto oporteat ea expediri, paulò

, g. ðM
N Pos aperietur, cum in commune quæ pertinent ad t
6. affect uum naturam, & quæ ſit ratio eorum tractan ſet
dorum, dicemus. Ducẽda ſunt autem exordia, nõ ex li
his quæ cauſam confirmant, aut rem de qua quæri- kt
tur docent:confirmatio enim fiet, non exordium:ſecd et,
ex eis, quæ circa res perſonasue poſita, fauorem aut ir
nlie nationem audientis paratura uidentur: quibus 26 ſte
tam rem ſecutus, qudm animum ſuum, pronunciatu
rus fortè ſit de quæſtione. Si quis autem perdidice-
rit, quæ ſit auditoris, de perſona dicentis, de cauſa, de ſnn
ncerſer e obinio quatum bermotus aduerſarioriᷣ
. orae-

i
4

N⸗

116

lee

DE INVENT. LIBER fI. 2995

oratione ſir, quid in perſonis rebusq; fauorabile aut
infenſum: fucile uidebit, unde beneuolentia ſibi conci

lianda, quomodo aduerſarijs odium offundend, quo-
modo conflatæ iam ſibi muidiæ occurrendum. Nec

enim ſolum datur opera, ut audientis nobis animum

adiungamus, ſed ut alienatum etiam nobis exaſpera⸗
tumq́; placemus. Quòd ſi quando breuiter in exor-

dio capita aliqua noſtrarum aut aduerſæ partis ar-

gumẽtationum perſtringimus, quod perſæpe fieri ſo
let, cum uehementiies adductus aduerſariorum ora⸗
tione uidetur auditor: nõ facimus id tamen, quò pro-
bare uelimuss ibi, aut cõfirmare cauſam: ſed ut ſpem
faciamus hac qualicunq; labefactatione, postea nos
omnia demonſtraturos. Demetrius itaque apud Liuè
um Perſi fratri reſpõſurus, lachrymas fratris apud
patrem, quem iam pridem magis ſecundum Perſen
ſentire credebat, quoniã uidebatur illis maximè ua⸗

kuiſſe, brimum inuaſit, aliqua tum ex parte. Dein-

de in reliqua incurrit. Benignius enim audiatur opor
tet, cum huberils in ſingulis ea proſequitur, ubi om-
nium ſimul quantulumcunq;, aliqua tamen ex parte,
ante ſubleuauerit fidem. Sic Quintilianus in Pariete
palmato, ingens domus ſpacium cruore notatum, &
noctem electam ſceleri, & gladium adolefcentis rè
lictum, & uno uielnere peractum ſcelus, & in ſtitut 1
Rlium hæredem, cuncta uelut delibaus, dperit /tbi iu-
dicum

„.

hnm9N

see RODOLPHI AGRIC.
dicum aures, facilioremq; uiam defenſioni ſuæ ſler

nit. Perorationis autem ſere hæc est ratio . Primiis
cauſæ fides enumeratione firmatur: ſi tamen ca ſit
ctcauſa, quæ propter magnitudinem ſuam hanc dili
gentiam postulet. Poſtea approbata iam cauſa, tum
liberius eſfertur oratio, & ſcelus rei agendo exagegee
— randoq; accuſator inſectatur. Quantoq; conditio⸗ win
ͤ. nem eius etiam de flet, qui accepiße iniuriam dicitur.

Contra reus, ubi iam deſendit ſe, tum peroratione die is
rã miſerandamq; ſortẽ ſuã oſtendit, cui innocenti imm im
merito pericula ſtruantur: & graues caſus, qui ſe
maneant damnatum, & preces lachrymas ꝗq;, & om- d

nia mouendæ miſericordiæ experitur. Nonnunquam u
conſpirationem contra ſe aduerſariorum, & cru-
delitatem premit, qui odia ſua periculis & exitio eas in

piant innocentis explere. Quæ omnia ſuus capiũt ſ⸗
quæ tiones, inue niendiq́; ratione (ut prius octendiꝰ co
mus) nihil ab alijs differunt. rloquendi uerò genere n⸗
plurimum. In affectibus enim præcipue regnat elo
quentia. Nam quieta compoſitaq́; mens auditoris, uu
quamuis ſedata oratione optime docebitur. Vis tamẽ (
omnis impetusq́; dicendi, & fulgura illa tonitruaq: i
orationis, qualia ſuiſſe in Pericle memorant auto- i
res, quæ non impellant modò, ſed auferant eripiant· in
ſedibus ſuis animos:ea ſunt omnia, mouendis, turban un
dis, miſcẽdisq; affectibus parata. Quæ ſint ergo ſpe- un
cies

D

DE INVENT. LIBER II. 301
eies orationis, & quid ſit argumentatio, quid expo-

ſitio, quot partes habeat oratio, & quando uſuue-

miant, quibus ue conſtent, hoc modò nobis ſit ex-
plicat emn.

Scholia in caput 24.

Reliquum eſt de oratione, ut dicamus quot ſint par-

tes eius.) Su mma eorum, quę hoc capite ab Rodolpho ex-
plic antur, eſt hæc: Quatuor ad ſummum eſſe poſſunt oratio
nis cuiuſque partes: exordium, narratio, confirmatio & epi

