Ab11

10001
014s HHn
N MAIEC
Eenſehriin
lte

—

2

N 12–5 11909353 021

Cumkuntuexcthemn n lru

RODO LPHI AGREL
ONE DPIALE CTICA LIBRI OMNE S IN-
tegyi & recogniti iuxta autographi, nuper D. Aluar-
di Aemſtelredami opera in lucem educti fidem,
atque doct ißimis ſcholifs
illuſtrati,
Ioannis Dhriſſemij,

Alardi Aemſtelredami,
Reinardi Hadamarij .

Coram ſeholia exactißimo iudicio contulit ac eox.
Kiſit loannes Nouiomagus.

2 7

1,

. Oο △N r. AE,
NMartinus Symmcus excudebat.

ANNO M. D. XLYII.
Ealt 1dh 4 4 W muννα 1, a gen, . 14/ P.

y /. 4

2
R
W

ſelinteg
Ctogte
. ſrun .
ini
mngten
ſit eſt
Nocol

frief⸗

. .
(Oefut

uiihuin

tt Eta
ſrnna

,

YDOGRAPHVS LECTORI S.

— — —

Aana ſtudiorum utis
lirate effectum eſthbu

aE
e A. y/
A meniſeme jed

2 D tres libri de inuentio-
ne diale dlica Rodolphi Agricolæ
Phriſij, tandem post multos editios
nes integri ac emendati, iuxta fidem
autographi explaris in uſum ſtudio
ſorum peruenerint: Id; opera do⸗-
clißimi uiri Alardi Aemſtelredaæ
mi, quem a pluribus annis expectatio
Ffuit effecturum boc, ut aliquando
Rogdolphus eſſ et integer, cuius indu
fſric Ffructus, O ſi ad nos peruene-
rit ſerius, nõ tamen nõ gratulari nos
cõuenit publicæ rei literariæ theſau
ri huius reperti integritatem, ſimul
et agnoſcere, multii quoq; deberi tä
fortunato ac ſtrenuo duciz cuius ope
AA 2 fr4

nma ac diligentia utilißunns ſoriptor, 4
ſqualore ueteri deterſo, nüc demiü in
tegr purus, nitidus, emaculatus in 4
ſtudioſorü manus puenit, no ſine eru
dita ac lixa eiuſ dé enarratiöe. Mi
bi itaq; autorehüc denuo Hpis exceũ i
pturo utilißimii uidebatur exéplaris A
ſe qui fidem, quale id(nec QJubiü quin l
Jumma cu fide, )exhbibuit Alardus .
Aemſtelredamus. De ſcholijs uero t/
ucæ adiecimus, ſi guis factli mei ratio icte.
n requiret, hinc erit intelligere. Io⸗ n
annes Dhriſſemius q primus puincii In
enarrädi autoré hunc ſuſcepit, Cα ſ e
alijs poſt ſe ſcripturis ſpem nõ exe- h
mit, ſua laude tamé minime raudan Ml
cdus:ut per qué Rodolphus primii fa .un
miliarior eſſe ſtudetibus cœpit. T'ra
CLlauit idem argumentü, ſed diuer—-
Jo inſtituto Reinardus Hadamarius 4

pro-

in Pfeſſor Marburgenſis Iige ſuccin
mi ciißsime. Succeſsit utrig Aemſtel-
u redamus, haud dubie no ſcripturus,
ten niſi uidi et præter ſuperiores copio
M Ulius aligd ſcribi in Rodolphi poſſe.
m Bx his tribo, Dbriſſemij ſcholia potifß
un Jimu Rodolpho adijci curauimus, nõ
i alia de cauſa, niſi & huius ſcholia plu
r rium annorum uſu in ſcholis recepta
en ſnt, ne diuerſiun ſectati, opis uarie⸗
mo tate (unde nöõ rarò iunoru ingenia
.IPrurbätur )rem mol eſta diatribisfa -
hiul ceremus. Detraximus tamen paucæ
1,0 ſ quæ dã Phriß⸗ emio, ea nimiru 7 in eo
bere⸗ reprehẽdit E raſt nius epiſtola ad Ha
aes one ſcripta: ſed uiciſsim quæda adie
nniß⸗ cimus his utiliora, ea potiſsimü ꝗᷓ anti
eII MWcriptores, rhetores ac dialectici,
uen Juſius ſuis libris deſcripſere, tantum
aßppoſitis locis unde leclor ea regre-
AA 3 repo-

re poterit, aſperſi is etiam aſr 2

alijs gbuſ dã ad autoris inſtituti. faci
entibus. Quaæ in re cu Opluriü dodtlo.

rum hoim, & cii 1primis eruditiſsimi
uiri Ioannis Nouiomagi amici mei
non uulgaris, conſilium ſe ecuti ſimus 5

optima ſ es ect legentibus bac Pro

hbatum iri. Val e.

VITA RODO LPHI

ER TRITTHEMIO. 8

Odolphus Agricola Groningenſi s, natiõe Fri-
[üo, uir in ſecularibus literis eruditi ßimus, &
Nuinari ſe ſeripturarum non ignarus, philoſophus, rhe
tor & poëta, oĩm ſui temporis celeberrimus, Græci
E& Latini ſermonis peritus, & Hebraicæ linguæ nõ
ignarus, ingenio excellens, ſermone diſertus, loannis

Camerarij de Dalburg Vormacienſis Epiſcopi, uiri

æque doctißimi, quondam præceptor, in gymnaſio
Heidelbergenſi docendo & ſcribendo principatum fa
cile obtinuit inter oëszetiã cuiuſciiq; facultatis docto
res: ſcripſit quædã ingenij ſui excellẽtißima opuſ-
cula, ꝗbus nomẽ ſuum immortalitati conſecrauit &
poſteritati reliquit. De quibus extant ſubiecta.

d à n via

6

ite

u,
hn

Hl

tidekni
Nnut,
who
e, Ct
igun

nArd

=

ſain
Vu
epe
iid
in
mi0
cte

S=

== ——

—

VITARODOLPHI.
Vita Franciſci Petrarchæé, Liber unus.
Carmen de ſancta Annn, Liber unus.
Anna parens ſummeæ genitricis &c.
Dialectica ſubtilißima, Libri tres.
Epiſtolæ & orationes uariæ, Liber unus.
Varii inſuper & elegantißima carmina Edidit, qui-
bus ingenium ſuum prope diuinum oſtendit.
Tranſtulit ex Hebraico Pſalterium.
Ex Græco quædam opera Platonis.
Dionyſij Areopagitæ uolumina traducere incipi-
ens, morte immatura præuentus, imperfecta re-
liquit. ðè
Scripſit etiam alia. =ZD
Moritur Heidelbergæ mente in Deum porrectißima,
ſub Frederico lmperatore tertio, & Innocentio Pa-
pa octauo. Anno domini M. cccCcC LXXXV.
Indictione tertia. Cui Hermolaus Barbarus patri⸗
archa Aquilegienſis hoc Epitaphium ſcripſititt
Inuida clauſerunt hoc marmore fata Rodolgbum
Agricolam, Friſij ſpemq́; decusq; ſoli.
seilicet hoc uno meruit Germania, quicquiid
Laudis habet Latium, Græcia quicq uid habet.
Sepultus eſt Heidelbergæ apud fratres Minores, non
ſine iactura Latinarum literarum.
AA 4 Hamd

HVMANISSIM

AC INTEGERRIMO VIRO DO0
mino Matthiæ V uagener,

ædis D. Antonij apud Co
lonia Acgrippinam Præ 1
ceptori dignißimo, Io e

one

— —
-

annes Matthæus r⸗
hri 5„ ch
Phriß emius, 3

ine⸗
vezl
u⸗
Hiuit

8. D.

4

AE mihi, uir humaniſſi- aeonmt
. NMme, q quod dici à Grz uſ-
RE cis ſoler, nihil referre, Proli
M ſis ne plane inimicus, Puin
an importunè beneuo i
lus, id in neminem perinde atq; in me hoc uen
tẽpore cenſeãt dici poſſe, neq; id fortaſſe Koi
immerito. Impulit em huc me amor erga ſein
te meus, impulit ſingularis quędã tui bene eſſt
uolẽtia, ut quę Scholia per æſtatẽ hãc ſucci Moll
ſiuis (ut aiunt)operis non tam ſcripſi, ꝗᷓ ef- ulht
fudi in dialectica Rodolphi Agricolæ, ea
& dedicarẽ tibi, & ſub tuo nomine, ſi quã e
“VMUs forſan

*

y0

EPIST. NVNCVPATr.
forſan ea re utilitatẽ ſtudioſis afferre poſ-
ſem, ſinerem in uulgum prodire. Sed em
quis non uideat, quàm hic importunus ſit
amor?ꝗᷓ non apta tẽpori beneuolentia?So
lent ali, ſi cui ſuas uigilias nũcupant, ea id
facere de cauſa, ut illius, cui eas inſcribunt,
nomẽ reddãt illuſtrius, poſterisq; cõmen
dent: ego, tantũ abeſt ut ſplendorẽ aliquẽ?
acceſſuꝶ hinc credã nomini tuo, ut uerear
etiã, ne quid exiſtimatiõi decedat, neue mi
nore alij poſthac tui admiratione tenean-

„

tur, quòd nõ magis te ſuſgexerim ego, ꝗ

te ut tã uile hoc munuſculũ uel inuito obtru-

niſl⸗
(e
fen .
W
geio
eloe

derem:haud ſecus, atq; ruſtici quidã inep⸗
tiores ſolẽt, qui cum egregiẽè à ſe honora-
tum uolũt hoſpitem aliquem, ita illum li-
cet inuitum, deprecantemq́;; piris, malis,
alijsq; id genus nugis à ſe oneratũ dimit-
tunt, ut nec ponderi ferẽdo ullo modo ſit

e par, & oĩno non habere hoſpitem ruri ma

ſn

lit, ꝗᷓ eiuſmmodi ſubinde xenijs honorari.

e. — Et præ ſtabat id quidẽ. Quanquã & in acci

ci piendo liberalitatem quandã ineſſe atunt,

7

putantq; non minus regiũ eſſe, parua inte

rim ab amicis tenuioribus exporrecta hila

riq; frõte cum offerũtur accipere, quã uel
. AA 5 maxi-

ExPIST. NVNCVVAT.
maxima dare. Ha laudari ſolet magnus il-

le Perſarum rex Artaxerxes, cognomẽto

Mem or: qui cum ruſticus ei, neſcio quis,
aquam utraq; manu è proximo hauſtã flu
mine obtuliſſet, benigno illam iucundoq;
uultu accepit: & de ruſtico altero, ingẽs ſi-
bi malum porn igeti, per Solem, inquit, hic
Vir is mihi eſſe uidetur, qui ex parua etiam
urbe magnam poſſit efficere: animũ uide-

licet eius à quo dabatur magis ſpectandũ

ratus, quã quod offerebatur munus. Quod
ego ui & te facturum nũc ſperẽ, tua iſthęc
toties iã cognita mihi ſpem facit humani-

tas: cui uni aſſignes licet, ꝗcquid à me pec-

catũ hic eſt, quãdo ſola ea hos nobis ani-
mos fecit, ut quo affectus uocabat, quo in-
clinabat uolumas, ab eo ne nos pudor ali⸗
quis reuocaret. Hoc ſi intellexero nõ fuiſ-
ſe uſquequaq; ingratũ tibi, cauſa erit profe
cto, quãobrem ipie mihi debeã nõ imme-
rito gratulari: ut cui tanto ea res futura ſit
gratior, tãto maius gaudiũ allatura, quãto
minus ullis meis in te meritis datũ id erit.
Neq; abs te petiturus ſum aliud præterea

quicquã, niſi ut alijs per hoc cõmendatio-

raeſie hæc ſinas, qd non ſint excluſa à te:

agiqʒ

1

ulus,
Nbp
eni
pog,
Uütent
ein
oerc
se⸗
iän
ſamen
entui
Uim e0
1t ⸗
Uemm
Poen
Uener
Pmanin
ſehane
ſsquo⸗
meum
— eni
Ohe
.

FPIST. NVNCVPAT.
agiq́; gratias tibi, ſi ꝗs forſan exiſtetè mul-
tis unus, qui non oẽm plane operã his le-
gendis per didiſſe ſe arbitretur. Nã patro-
cinio cuiuſquã uel ob id mihi credo nõ fo
re opus, quod hæc mihi etiã ipſi humilio-
ra uidentur, quàm aduerſus quæ uires ſuas
experiri uelit aliquis ex albo eruditorum.
Quocixca ſatis (ut dixi)erit ſub tectum reci
pi:ſatis erit, munus hoc leuidenſe non ex-
cludi à te. Et qua id fronte excludas, pro q́

etiam eſt cur habeas gratiam, quoquo tan

dem tu id animo complectare? Placebit
enim, eo ipſo gratia habẽda erit, quod pla
ceat. Nõ placebit: nihilo minus erit, quam-
obrem mihi habeas gratiam tu, cui ſemel
ego documento futurus ſim importunita-

te hac mea, obeſſe etiã ſolere nonnunquã

humanitatem nimiam: atque proinde ita
eſſe hanc temperãdam in poſterum, ut ne
alijs quoque idoneus uideare, quẽ & ipſi,
meum exemplum ſecuti, eiuſmodi
xeniolis nõ tam honorent, quàm
onerent. Vale. Coloniæ. An-
no M. D XVIII. Nonis
Auguſti.

„

Argu⸗

O P ERIS§.
E argumento operis pauca dicturi,
quædã paulo altius repetẽdo, à uul-
atiſſima illa artiũ diuiſione incipiamus.
Artiũ igitur (inquiũt) tria in uniuerſum
ſunt genera, ſiquidẽ aliæ earum ad cogno-

ſcendas rerum naturas, aliæ ad uitam for-

mandam, aliæ ad artificium orationis di-

cendiq; regulas pertinent. Primi generis
quæ ſunt: eæ à Græcis phyſice, à Latinis

naturales dicuntur. Quæ ſecundi, has illi
ethicas, nos morales uocamus. Quæ tertij,

eas AνααριIlli, quòd circa orationis artifi-
cium uerſentur, appellant: ex noſtris ſunt

qui uocent rationales.
lãSã in omni oratione, quæ modò digna
ſit legi, tria hæc exigũtur, ut ſit emendata,
ut elegãs, ut probabilis. Quocirca tres etiã
artes circa huius curã uerſantur, gramma-

tica, dialectica, & rhetorica, quarũ prima,

quo modo emendatè loquamur, docet: al

tera, quo modo probabiliter: tertia, quo-⸗

modo politè atq; ornatè ſeu eleganter.
Claret ergo ex ijs, dialecticen eſſe artẽ

probabiliter de unaquauis re diſſerendi,
quate-

M

ve.

luris⸗
mnce

r ARGVMENT. OPERIS.
quatenus natura eius rei qua de agitur, p⸗

pabilitatið eſt capax.—
n Quiſquis autem probabili uti uult ora-
iu Rxione de re aliqua, ei duo cum primis ne-
nm ceſſaria ſunt: alteruũ, ut inueniat ea, quibus

in res propoſita in hanc aut illam partẽ pro-
e bari queat: alterum, ut inuẽta illa uelut in-
inu dice quodam probet, conueniantne inſti-
ndH Ltuto ſuo an non conueniant: ne qua fraus
m aut deceptio inter dicendum ſuboriatur.
Ilzinn Hinc fit, ut tota hæc diſſerendi facultas,
Au gquam dialecticen dicimus, in duas diduca
eom tur partes, unam inueniendi, alteram iudi
nrh ascandi. Inueniendi pars ea eſt, quæ certos
ſtn quoſdam oſtẽdit locos, è quibus uelut the.
ſauris quibuſdam in rem quamuis confir-
da mandam refellendamue argumẽta ducan
nern tur. Iudicandi, quæ formulas ac præcepta
uddi quædam argumentandi tradit, quibus ceu
m perpẽdiculis atque normis quibuſdam fa-
m, cile explores, idonea ſint argumenta quæ
(otl ⸗.⸗ inueneris inſtituto tuo, an non idonea, P-
, . ſint an officiant magis, apta ſint an inepta.

e. Neque enim ut quærenti quicque primũ

occurret, ita & commodiſſimũ erit in cau
ſam eam, de qua erit dicendum nobis: nõ
S 5 magis

I.

magis quã ut lapis quiuis temere oblatus.

ad unam quamuis æ diſcij partem fulcien-

dam eſt aptus: aut uniuerſis morborum ge
neribus, una aliqua ſalubris eſt medicina.
Ergo quemadmodum fabri, nihil niſi exa
minatũ exploratumq; prius, operi ſuo ſo-
lent inſerere:ita ne nos quidẽ, temere unũ
quiduis operi noſtro, hoc eſt, oratiõi qua
ſfidem facere uolumus, infulcire debemus:
ſed uelut delectu quodam, inſpicienda om
nia, optima eligenda.
Harum partium quemadmodũ prior,
ita & difficilior ea eſt, qua docetur inuẽtio.
Quocirca etiam hanc ſibi initio explican

dam exiſtimauit Rodolphus: deinde tra-

diturus & alteram, ſi uita longior conti-
giſſlſlter.
Porro inuentionem cominẽt loci qui-
dam. Vt em piſcator, uenator, auceps, cer-
tos quoſdam defintosq;; locos habere ſo-
Ient, in qu bus etſi non ſemper, tamen ple-
runq; id quod quærüt inueniant: ita & dia
lecticus certos quoſdã habeat locos opor
ter, quibus ceu latebris quibuſdam argu-
menta in rem omnem ducantur. Atq; hos

locos primo libro copioſiſſimè deſcribit

Ro⸗-

16
Au
uhe
Ullam
Elenn
Uhor
Procun
Uneloc
anobi
Cta l
allaft
geloco
duutun
Adeu
Ein
dmo⸗
pretet
Kuon
loceri
guæ in
U utl
iUlezc⸗
— ulae
ue ele⸗
res
ſlahe⸗
ſceue

oblen,

Illcen

ung
hecdice
ilanen
etiſod
emeleni

S= =

Naige

debemmu.

cienerot

ARGVMENT, OPERIS.
Rodolphus, ſingulos ita explicãs ac didu-
cens, ui facilimè quid ex quoquo duci in

rem quamuis poſlit, diſpiciatur.

Sed enim tanquam militi parum profu

tura ſint quamlibet bona arma, qui quem-
admodum utendum jijs ſit armis ignoret:
ita ne loci quidem utilitatem aliquam affe

rẽt nobis, niſi qua uia, quoq; modo, ex ijs

copia dicendi ſit paranda, ſciamus. Hæc
cCauſa fuit, cur ſecundum librum adiecerit

de locorũ uſu. Etiamſi in eodem libro tra-

duntur & alia multa, quemadmodum cũ
ad eum locum uentum erit, dicemus.

Fit autem hoc ſæpenumero, uti parum

admodum profuerit cauſam docuiſſe, niſi

præter ea & affectibus moueatur auduor,
& uoluptate quadam demulceatur: ac ne.

doceri quidem cauſa commodè queat, niſi

quæ inuenta à nobis ſunt, ea ſic diſponan-
tur, ut ſint ad fidem faciendã idonea. Pro-
inde acceſſit his liber tertius, quo de his tri
bus ita diſſerit Rodolphꝰ, ut nec eruditius
nec elegantius ijs de rebus diſſeri poſſit.

Eſiq; res plane digna, cuius cum primis ra
8

tio habeatur ab eo, qui cũ laude aliqua uel
dicere uel ſcribere uelit, & quo cupiat di-
cendo

„ *

ARGVMBNT. OPERIS.

ctcendo efficere. Quid enim admirabilius⸗

quid potentius, quid efficacius, quàm & in
ſpem cum libet oratiõe erigere homines,
& in metum deijcere, & lætitia ipſos ſibi
auferre, & dolorẽ lachrymasq; uel inuitis
exprimere? deniq; dicendo cõſequi illud,
ut non cum uelint ipſi, ſed cum tibi libear,
miſereantur, indignent᷑, inuideant, faueãt,

iraſcãtur? Quid dulcius, ꝗd iucũdius, quã
honeſta quadam uoluptate ita afficere ani

mos hominũ, ut quamobremiita affician-
tur ipſi neſciant, & tamen afficiantur: ita qʒ
extra ſe poſiti ſint, ut cum nulla ſit manẽdi
neceſſitas, tamen perinde ut ſi catena illa

Herculis Gallici alligati ſint, diſcedere à di

cente nõ queant? Quid ornatius, quid de-
centius, quàm quæ longo labore inuenta
ſunt, ea ſic collocare, ut pulcherrimo om-
nia ordine tanquã in domo diligentis pa-
trisfamiliæ diſpoſita uideanture Atque hęc
ſunt quæ cum alijs quibuſdam nõ copioſe
minus, quã eruditè tertio libro docet Ro-
dolphus: ne quis rerum ignarus, ea modò
de cauſa minoris putet facienda hęc, quòd
non habeat eadem Petrus Hiſpanus. .

An
1
ſiſon
ſutn
ens
cent
(cent
lato
jbosſ
calato

(llate

As nd
ſigoe
lerin
Kio
nem
ction

ckus

Mctuü

iIN K

Agricol
am ordine
alphabeti
tico,

miit
. Unnn q ade mis I N D E x.
tiie neademi auol 174 4
girlint chui acachentet dubt 163 A eaiones
Nibitg 4 cidenti z. ; mtertrne ces 1
2 ccigentig 16 interim eye aebe i 356
anſni Reeertelin Affer rich auen ſani
chdt nibus ſi es anſer q 11 ecto oĩ ucumt terim
8 A imil ribus & Aff is du tur
„ c S 1A er
iaiſen Adi nönkij lalutig min us qua rati n-
*R Auerint mdo ſcribi un 23 fectu sdmax: ne auge
ſit mi. 10 . 1 colue- tuleri ximã 164
. mt a dict 15 Affectus nt orator laudem
„„deret S 4 10 3 5
ſedeni ndui Agic eſtio 23 Adi duetlam nodo minuen
, giſ Actuũ iuiſiones ᷓ opor uehem ndi 362
Gelne Adiateknts poematis 2 Affectuum trae 75
lgenig Aiacetia a natiua 82 e ve⸗ plex rum
41 A zacentin. laccedgt 35 82 7XιαιA 3;5
gu diunct Iuer ſi I1bid. 2 13. 16 cademi 380
nö n Adiuntt iias 89.8 αεαοο⅛Qρ² micorum
neat cta an 138.(82 4 Xααρα 7
vCoet Adiunè reon ſola perti⸗ Acxat
—“R diuncta orem Perri- A exander ibiden
A r one quæ dicãtu 116 Ambens aein
teel Aeualire rà Ci Amber 214. 4
8 equalitas rs Ci Amo hicyones 214.429
Aeſchini exorum e nume- 4 ſit Alicqzutc 223
uerb is in De 128 nacha id rect 138
8 erbum moſth 28 Ana rſis um
. 74 Animi pa 23
tes
BB 94

ami,

INDEX

Animus an immorta lis 44

Annibal capere Romã ne-

quit 128.147
Annus 123 (176
anſeres cuſtodes Capitolij
antecedens 176

añcedenriũ, conſequẽtiũ &

adiuncétoꝶ noibus quo

utatur Rodolphus 15

Ante inuentä dialecticẽ /
quã diſputatũ ſit, non iñ

idcirco ipſa inutilis 1533 daplex 271
Avz1 boves 20 argumentum 11 246
Antigenidas 122 ärgumentů de quo dubites
Antipodes an ſint 20 uerti in quæſttonem 217
Antonius Muſa 194 argumentum as' bbρνο0οα
NMTOοι«ναοaä 99 190. 19 5 8
Appietas 182 argumetum idẽ ad diuerſos
Applicita , 115 poteſt referri locos 323
Archimedes 118 Ariſtides rhetor 212
Arethuſa 120 Ariſtippus 162
uargamentandi ductus du- Ariſtoteles aliter docuit ac
plex 264. 270 ſeripfir - 23

urgumentandi duæ formæ
perfectæ

niat orationem qua affe⸗
ctus mouemus 133
argumentatio & confirmæ
tio ideem 330.230
argumentatio & ex poſitio
miſcentur 232
argumentationes quũo diſ-
ponendæ inter ſe 136
argumẽtatiõis cuiuſq; par
tes q̊ ordine collocãdę445
argumentationum ſolutio

Ariſtotiles in ore oĩm 23. 30

241 Ariſtoteles obſcuritatis a⸗

Aurgumentandi formę duæ mans 32
imper fectę 244.248 Ariſtoteles quas enumerat

Srgumentädi formæ perfe
ctę & imperfectæ quo di⸗-
ſtent 245. 24 8. 261
argumentädi forme tã ꝑfe
Ectę ꝗ imperfectæ commu
niter ad rhetorẽ & ad dia
lecticũ pertinent 258
argumentandi formis im-
perfectis qñ urendum, &
qũ rurſum perfectis 26;
269. 248. 270 (246
Argumentatio

Irgumentatio an in eã ue-

230. 240

quęſtiõ es, eas nõ tã quæ⸗-
ſtiones, 4 prolectamenta
quæſtionum eſſe 165
Ariſtoteles qũo finiuerit
ſyllo giſmum 254. 25
Ariſtoteli nõ per omnia ad
hęrendum 24
Ariſtotelis ad Alexandrum
epiſtola 31
Ariſtotelis ſententia de uti⸗
litate & materia dialecti
ces 149
Ariſto⸗

itotl
tul.
torl

Ulel

ciof
eceltio
,oluli.
ngiel
Ntesn
ſgnii⸗
Uent
Ntes pau
Itisdſt

Wumg

Craba
ertor
Numpt
Aex d
bum
Atheni
Demof
1ttribin
fru
Augen⸗
ratio
Wiom⸗

iiri, i

E
B.
c iſtun
720

Pothius

Doethis
lectice
Methius
uIz1
Moitkus
lone De

ngutafte

AconfIma

10.o
Kerpoßti⸗

4
1

„

nes gioct⸗
tetſe ſe
auiuſchpr
tllocicte
num ſiu
71

1 d,

equo abit
eſtioden
4
nucß inte

idiaddetd
Triloco ,
tot 11
6
iter doon

Noreoin

obſcuriun.
4

gun enuore
eas önin
nol annc
neſie 4

I ND-E X

Ariſtotelis ſententia refel- bona duplicia 106
lLitur 155. I61 breuitas in oratiõe quomo
Ariſtotelis Topica cur non do paranda 390
uſquequaque ſatisfaciät breuitate magis peccatur,
ſtudioſis 26 quäm copia 399
ars certior natura 1; „eſaris cõmẽtarij 302
Ars Lulli 115 ½ C. Gracchus 382
ars quid ſit 127 ☛ Gambyſes 3171

artes nõ ſunt inutiles etiã canes capitolij cuſtodes
ſi qui id ꝙ ars docet, citra 176

Artem fecerit 153.159 Carneades . 16 5
artes paulatim inuentęe 139 Caſſander 223
artis dſſimulatio 325 caſus 76.79
Artium genera tria 197 catalepſis 262
Aſdrubal 146 Cato à argumẽto pſuaſerix
aſſertor 318 delenda Carthaginé 125
aſſumptio 143. 147 Cato uxorem ſuam tradi⸗
Areæ Scytharum regis uer didit Hortenſio 192
bum 14 Catonis de Cicerone uer-
Athenienſes reprehenſi à bum 370. 37
Demofſthene 117 cauſa 2344
attributa perſonarum & re cauſa quid 10
rum 311. 314 cauſæ unius unus per ſe ef⸗
Augendi ſeu amplificandi fectus 112
ratio duplex 365 cauſarum genera 10K
axioma 99.17 cauſârum genera tria 203
avvds 1α 412 cauſaꝶ locus copioſus 112
Ellum peloponeſia caute exordiendum 282

—. cum 20 1 cerberum ab inferis extra⸗
bene, inquit, bene, ſed here 22
qu iſtud tuum tam bene? Ciceronis epilogie 132
20 Ciceronis in Verrẽ ioci
Boẽthius de locis 29 Cicero lapſus memoria 138
Boëthi quo diſcreuerit di Ciceronis laus ex Iuuena⸗-
alecticen à rhetorica 314 le 175
Boëthius reprehenditur Ciceronis opinio de adiun
132, 135. 164. (170 ctis, antecedentibus, con
Boëthi defendit 1392. 140. fequentibus 131.138

Bonæ Deæx ſacra 22 Ciceronis quod fuerit in-

BB 2z ſiru⸗

I N DE X
connexa quo diſtent ab

ſtitutum in Tuſculanis
qu æſti onibus
Icero repræhenditur 74.
7 5. 165. 198

220

a dia centibus 127. 129
connex orum diuiſio 127
connexorum pronunciato

Cicero defenditur 442 rum ueritas 293
Ciceronis Topica 28. 3 conſenranea 16
Cicerõis uita reprghèſa 14 conſequens 137
cimmerij
circuli DG 178
cir cunſtantiæ 193
ciuitas quid 44
clades Cannenſis 339
cluentij cauſa 294
codex 149
Ccognata 101

cognitionis quæſtio 201
coitus, paruus morbus co-
mitialis 381
color orationis 362
comœdia ſedatiores habet
affe ctus 358
cõparatio quomodo plura

107 côſtãs aſſeueratio interim

Pro argumento eſt 27. 32

contingentia 141
contradicentia 184
contraria 184. 187
cõtraria qᷓ uocet Cicero 185

controuerſia
controuerſiæ omni tacita
ſubeſt conditio 188
copia orationis quomodo
paranda 83382
copulata pronunciata :83
copulata gnũciata an dicẽ
da ſint hypothetica 283
copulatorum pronunciato

in uno coniungat 162 rum ueritas 184
comparatio ſeu compara- Chryſogonus 151
torum locus 159 Chryſippus 16
comparatione ampliſica/ Abc 20
mus duplicirer 365 Curij pzaupertas 31
cõplexio quoddã argumen Cyrus Ibidem

tandi genus 348
complexio ſyllogiſmi 246

cõprehenſiones Stoicorũ

1633
concluſio

E aſini umbra cer⸗-

erales 44
244.247 deſfiniendi lex unica 47

cõôditionalia ꝓnůciata 28; definmitio an ſemp cõſtituẽ

confirmatio 20.24 da ex gñe & differẽtia 45
coniugata 76. 79 definitio ꝗd Ciceroni ibid.
coniugatorum uſus nõ ita definitio quid ſit 40
creber 77. 80 definitionis inueniendæ
connexa 125 præcepta 42

de⸗

187

getec⸗
ces

giale
gialed
ſeri
dia
lialect
orati
lialect
lalect
iy
lirlecti
qgpitl
(glectia
inleni
llegi

INDE ehj
teng delectare 132. 380 112
6 in dele ctäãdi ratio duplex 374 dialetticz hius indicandte-
luiſ n delectatio & ipſa duplex ſs qui doceantur 119
pkopupeine ibidem dialecticæ uſus paucis no/⸗
4 delect atio nunquam eſt ſi- tus ibidem
nis orationis 141 dialegtice neceſſaria formãa
Qdeliberatiua cauſa z00 dis artibu 12
nin Aemöſtratiuum cauſarum dialectice nõ inutilis, quã ꝙᷣ
entoeſtn genus 200 quidam ſine ea non peſſi⸗
—VDemoſthenes cane præce- méè diſputarunt 155.,
tn ptore uſus 177 1358
Vemoſthenis dictum in Ae dialectice pugno ſimilis,
Cetieret⸗ ſchinem 173 rhetorice manui ex plicir- .
Demoſthenis & Ciceronis 226. 229
2 oftni ht comparatio 395. 399 dia lectice quatenus ſi ſibi ſub
ino Demoſthenis fabula 170 ciat omnia 145
nis ganm geſcriptio 12.47 diale tice quid ſit 126
Qelſcriptionis utilitas 346 dialectice qdo doceat 122
Ununcetn deſtinata 1III. 113 dialectice qũo fallat 123
jcata dm Qetectæ in iudicijs cicatri- dialecticen ad quæ utilems
othetic ces 341 eſſe putauerit Ariſtoteles
gronm Alialectica an ſitars. 12; 146. 150 —R
dialecticæ & rhetoricæ di- dialectices an ſit explicare
ſcrimen ner quid deſinitio, quid ge-
AQdialecticæ finis qui ſit 122 nus &c. 15
dlialecticæ inſrihnentum dialectici ætatis noſtrę ꝓxi
es oratio 226 (144 me accedüt ad ſtultitiam
„ dialecticæ materia quæſtio Athenienſium &c. rI0. 11
dialectice noméẽ latine 125. Gicecticoeum canones ali

i umbkacc
, dialecti b 1.
nil ialecticæ nomen ifariam d Aata in ſcholis decanta-
Nlchdl 3 capitur 161 re 28. 32
nia⸗ . dialecticæ officiũ an ſit defi dies 122
lexi e diuidere &c. 152 differentia 188
nſen “ diale cticæ partes duæ, una differentia qũ proprie hoc
Alf inueniẽdi, altera iudican nomine uocetur 65. 66
Ciceton di 17. 138. I10 differentia quid 4⁰

itſt 7 dlalecticæ profeſſores in differentium diuiſio 188
invent . B B 3 dif⸗

ðèJYWZW

I NDE X
Qdifferentiape quanta labo- diuiſio & partitio z diſtet

remus penuria s4 67 diuiſio quich (74
Qigridiendi ratio 345 diuiſio uocis in ſigni ficata
cigreſſiöe quomodo elabi ss
contingat 276 docemus rebꝰ & uerbis 1332
Dij boni ridiculum habe docendi ratio duplex 10
mus conſulem 370. 373 doceré pruprilm munus
Dilemma 348 olationis 9
Diogenis in Ariſtippuam docere quid ſit 132
uerbum 162 docilitas in exordio 227
Diogenis in Platonẽ iocꝰ?* Domim ſeruis monofylla-
Dionyim regia plena areo- bi 187.400
lis mathematicopg: 18 ductus argumentandi du-
diſiunctoꝶ pronunciatoꝶ plex 264,273
ueritas 18 4 ductus directus 264
diſiunctis pronunciatis ta- dustus obliquus ibid.
cita ſubeſt conditio Ibid. ductus directus ab aliquo⸗

diſpoſitio an poſſit ullis cõ quo diſtet = 269
prehendi præceptis 400 ◻ Adem genere, ſpecie,

diſpoſitio in argumentati numero 145
one 419 — Ecphra ſis ?10ραα 333
diſpoſitio in rebus mulri- effecta II0. 11;ö3 (338
plicibus 412 efficiens 102
diſpoſitio hiſtoricoꝶ & po efficientium cauſarum di⸗
Etarum 4 0; Uerfitas 102.104

diſpoſitio quæ ſeruanda in ego te conſulẽ putẽ, cũ tu
tradendis artibus 4092 me nõ putes cõſalarem?

diſpoſitio quid ſit 405 160. 165
diſpoſitionis laus 453 egregia de lente 451. 448
Aiſputatura 127 ετ—α½ I44.147
diſſerturaa ibidem elabendi ratio 273
diſſimilitudo 129 eleuandi ratio 275
diuerſa genere, ſpecie, nu- eloquentiæ laus 315
mero 145 eludere 3724
diues ꝗs ſecũdũ Stoicos 278 iv„αςðk 366.372
diuerbium 467 enarratiuum poëma 140
diuidẽdi ratio multiplex 59 1vAXXειαα 93. 95
diurtdendi utilitas Ibid. ivip yete 342
diuidendum ne ſemper per zvrebsas 151

differẽtias oppoſitas Ibi. enthymema 244 247

cymola
euenta
NNiplät.
jndud
eempl
24
hic e
ſuetua
Norcdlia
orcjj
Kordio
Kordiun
ordiüſ
ſet pe
poſtio,

naior

Noßtioe
Krei:
oliiöie
lelin⸗ he⸗
hohtioni
il⸗

fate
„ (
lonikan

Lnerbis i
plex
mms
4
Ordio
nonoffl
1R
nemaandl
z6er
tuis 4
tusab Wan
4
enereſ
10 6

is Chetn

cauſatund

N

tes cſl

ente
1

INDE X

enthymema quid Ariſtorteli expoſitionũ gñia tria 27 9

245,256 extremum malus 244. 247
enthymema quid proprie extremum minus ibid.
apud rhetores 24 ☛ MActio 127
enthymemati n ſemꝑ alte ◻ fames nõ docẽda z1z
ra ꝓ poſitionum deſit 26 fauet quiſq; perſuaſio
entitas 181 m ſuæ 502
enumeratio in peroratiõe fides orationi duobus con
297. 301 tingit modis 235
enumeratio quę &inductio ſides quę fit argumentãdo.
2 41.247 aut à ſenſibus, aut à men
enumeratio quid ſit e te proficiſcitur 240
epilogus ſeu peroratio 301 figurę ſyllogiſmoꝶtres 262
4Aοαα 170 figura iyllogiſmoꝶz tertia

eſſentia 98 100 ſfuperuacua eſſe putatur

Ereoclis cum Polynice fra 162.
tre bellum 385. 388 finis 102
etymologia 148 finis agentis non continuo
euenta II0. 113 finis efſt actionis „92
exẽplũ nõ ome imperfecta finium diuerſitas 106
inductio eſt 245.255 fines plures in re eadẽ 108
exemplum quid 161. 145, forma & ſinis quandoque
. 248 . idem 114
fis, id eſt, habitus aut con- forma quid 72.77
ſuetudo 86.89 formæ ſeu ſpecies 74.
exordia unde ducenda 298 formęg ſeu ſpecies quo di-
exordij munera tria 227 ſtent à partibus 78
exordio quæ facienda 291 Fräciſei Philelphi iudiciũ
exordium quid 301 de Quintiliano 182
exordiũ ſeu principiũ q̊ di- fundus factus populus qui
ſtet à peroratione 298 dicatur 311,318
expoſitio, quæ & propſitio furem quatenus liceat occi
maior 24;3. dere 444
ex poſitio qũo fiat ꝓbabi- —yAditanũ fretum 405
lis & rei accõmodata 282 H en⸗ finitionem qũo

expo ſitiõi qua fidẽ facere reprehendat Val-

uelim neceſſaria duo 281 lenſis 46⁶6
ex poſitionis principium genus quid 40 .1
quale 287 genus àd ad inuention? pti
BB 4 nek

I N DE X
net argumentorũ, dicit, hypotheſes nů oèës & ſolę
quicꝗd de minus cõmuni pertineãt ad rhetorẽ 193
in ꝗd prædicatur, etiamſi hypotheſis eſt id ipſum qd
proprie non ſit genus 48 quæſtio cõôditiona lis 1385
genus quomodo in quid p̃⸗ hypothetica ꝓnunciata qᷓ
dicetur 177 proprie dicantur 183
genus quo finiat Cicero 46 † Dem diuerſa ratione &
Enato Siculus 176 cauſa & effectus dici

gothi 130 poteſt 111
αανιιο απποσ 118 in æqqualitas 129
Gracchi . 182 inartificiales ne probatio-
— Aematites 88 nes ſint, quæ ex ꝓpnuncia
— à ibid. tis, teſtimonijs, aut autori

Ahelotez 138 tate ducuntur 147

Reraclirus oerarö5 dictus 30 Indis quibuſdã Sol mane

herodotus 284 ardentiſſimus 12¼
hippocratis ſententia de indiuiduum 43³
coſtu 381 induéktio 241. 250. 25 5
hippolyte 4 S inductio an ex particulari
hippolytus 151 bus probare poſſit uni-
hiſpanitas 182 Uerſale 253
hiſtoriæ lex 2384 indactio an neceſſario ha
hiſtoriographis ꝗ ſeruan- beat interrogattões 252
dus ordo 4⁰ü7 inductio duplex, perfecta
hoc eſt patrẽ colere & imperfecta 250

hoc modo modulari opor inductioni an inſerẽda hæc
tet, illo nõ oportet, uerbũ particula, & ſic de ſingu-

Iſmeniæ 138 lis &Ac. 253
hoc ſcio, ꝙ& nihil ſcio, uer- inductiõis qtuor mod, z50
bum Socratis 13 in lente unguentum 451
homo deſcribitur ꝑp locos in pultem emungere ꝗ fue
omnes 335 rint ſoliti, ut alijs abſtinẽ
homonyma 145 tibus, ſoli ſeſe ipſi ingur⸗
homo unde dictus 339 gitarent 250
hora 122 Iſmenias Thebanus quo-
Horatius ridentis p̃ᷣ ſe fert modo docuerit 13’8
ſpeciem 362 iudiciale cauſae genus 200
humanitas 450 iureconſult orum ſinitiõ es
7 dae di⸗

0i
ni⸗
Ace⸗
juue
cer
lanyme⸗
luro
laurent
one len
lentulita
leges api
latt,
lerſil
lex agt
o calol
x Cor.
jex Man
lr fepet
epro
leſicari.
lber
ſternum

Mi comm

(idialed.

ilocss rh
Mcorumd
Cioune
Nog diale
Gotun d

l
oi
lpſuni
onulslt⸗
ncan
a G
ntionel
us d
19
proband
Konhen
autzun
DMD
AAmn
12 1
4
441,
. Patilt
hoſti
ecektrrot
ate
ler pelft
84
inſeriun
Nirctit⸗
4

ornd
entun 41
nunger
iifinig
nhint,

ebatieg

eit

—

INDE X.
ac diuiſiones quædam pa- tia duobus conſtar 312
rum aptæ 155 loconꝶ dialectico. origo ir.
jureconſultoꝶ: ſcripta acto locorum dialecticorũ utili

lex agraria 381
lex calphurnia de ãbituz0s
lex Cornelia de ſicarijs 207
Ilex Manilia 444
lIex repetundarum ꝛ05. 207
lex Spronia ſeu Cornelia
de ſicarijs & ueneficis 422
liber 149
Iiterrnum 389
loci communes 259. 262
loci dialectici nihil differũt
à locis rhetoricis 30 3
lIlocorum dialecticoꝶ diſtin
cCtio unde ſumenda 141

locoꝶe dialectico. diuiſio 33
locorum dialecticorũ noti uenda

rum ſimilia 1392 tas ibidem
iuris diuiſio 155. 161 Iocorum dialecticoꝶ uſus
ius quid ſit 160 320. & deinceps
ius qũ o ſiniat᷑ à Celſo ibid. Iocoꝶ explicatio ad rheto
iuſtitia ibidem rem nö pertinet 304
Iuu enalis 359 10 corum uarietas 117
N1αα ρα 46; 1IOcus dialecticus qd 19. 20
Aατ1⅞ρο⁵⁵1α 192 locus quid Ariſtoteli, & qd
Acedæmonij ꝗᷓ ratiõe eo nomine intelligat Ro
juuenibus exoſam fe dolphus 117. 121
cerint ebrietatẽ 138 logicæ artes 197.200
lIachrymę facile areſcũt 461 XS⸗ 199
latro . 148 I. Piſo 444
Laurentij Vallæ de inducti Iucumo 32
one ſententia 25ꝙ2 lullas 1155. 122
Lentulitas 182 Iyſias 32 5½
leges apud Romanos inno Acedonũ interro⸗
uatg, ac proinde etiam di N gatio, ecꝗd uolare
uerſa ſortit nomina 206 poſſẽt Romani 1o8

manes an noctu appareant
M. Marcelli mors 342 (220
Mathematicorü mors 118
materia 73
materia artium duplex 143
materia quid 72
maxięg an addẽdæ locis 105
medæœæ fuga 1775
medium ſyllogiſmi 244
mendaciũ difſiculter tegit
menſis 122¾ (240

mentẽ quæ res delectẽt 373
Meſſala Coruinus 194
mihi cane & Muſis 122
miſericordia modo mo-
13
BB 5 Mix

1 N D E xX.

mixtum poëma I140 àad dialecticſ pertinet 220
modi pronunciatorum mo orationis partes 294. 300
daluum 136 orationis propriũ munus .
Iodus optimus 3999 eſt docere
motus quid 13³ orationis quäta uis 366.342

gnouemur rebꝰ & uerbis 133 orationũ alia conciſa, ali a
multi uiuũt ut edãt &c. 38½ continens, ſeu ppetua 227
murenæ cauſa A3 orationum alia expofitio,
Arrario 201 alia argumentatio 230

narratio & expoſi Orator & Rhetor idẽ 314

tio idem 297.302 Orator ꝗ dicendus Ibid.
nece ſſitas perſpicax eſt 212 Orator ſubinde ab affe ctu
nemo artifex tantum reme ad cauſam reſpicit 137

dia nouit 124 ordo triplex, naturalis, ar-
Nero uera ples Aeneæ 350 bitrarius, artificialis 402
nihil hoc ad ius, ad Cicero oreſtis fabula 444
n ingꝗbat Callus noſter öri iiuiu 177. 381
nihil ortus 120 (1:0 9bobůee 1oo. 98.
nomen rei 147 + Aedia 152.
nomina quůo rebus indita Joanegyris 443
dixerit Anaxagoras 23; Panegyrici Ibidem
nõ es mihi Philippe conſul Parœmia 46
notatio 14 8. (I165 partitio 70
nouus homo 389 partitio quo differat à diui

Blectamur duobus, ſinne 74
rebus & uerbis 132 partiũ diuiſio triplex 70.71

2£

Wobuiatio 130% partium & ſpecierum diſ-
Obuiare Abid. crimen 70
occaſio 135 partium orationis inter ſe
oppoſita 182 ordo 4¹⁸
oppoſita quomodo ſinie- paſſionis per ſe nullus eſt ſi
rit Boëthius 186 nis 2
oraculorum ambiguitas 30 patauinitas 1292
oratio libera uel exp̃ſſa 158 patris poteſtas in filiũ 18;
oratio perfecta docet, mo/- pedem figere 459
uet, delectat 9 peloponeſus 20 5

Oratio quomodo ipſa per pentheſilea 435

ſe delecter 3 perdere an poſſim rogas,
Oratio tꝭ perpetua cõciſa ſeruare potui 184. 397
. Rerna; B

Mle
ilis
lſpate
ſane
J nto⸗
ſcu
Ner
Geit

ſſus
Ahris
lchon
loda
molot
Golia
mmloxe
s
Phlox
lon
Hicer
Pyr
Plrats
36.5
plſo
piſcis:
lato⸗
eſſe an
Platon⸗
* iterpl.
Pltoni
aroni

K

— r
E

m ce⸗
* lbeo
Umbeo
ere
nbeus
Mimapia
Mennttun
Pensgo

tünedt
194 ,00
Umm
eeet
neſe n

dpetd

expohto,
o
tor idi
dus lvi

biſenn
ſict n.

tutlt

fcielt A

61

I1.

1oeN
4
ici e
6

lſteratis

triplern
pectenun 6

onsin
