omnia occupare cœperunt. Cui tam inexpletę diuitum aua
ritiæ, læpe à tribunis plebis, cum maximo reipublicæ motu
obuiam iri c œptum, id quod tempore Ciceronis feciſſe &
Rullum, facile ex ipſius Ciceronis contra Rullum oratione
apparet. Nec eſſe, qui Gracchanas actiones improbet.)
Duo fuere Gracchi, quorum hic facit mentionem Cicero,
Caius & Tiberius: quibus tanta cura fuit rogandæ feren-
dæc& legis Agrariæ, ut perire maluerint ambo, quâm ab ea
actione deſiſtere. Et Tiberius quidem ductu P. Sc iptonis
Naſicæ, Caius L. Opimij conſulis ductu occiſus eſt. Vitam
utriuſq; ſcripſit Plutarchus.

DE COPIA IN DICENDO
quomodo paretur.
ðD Caput V.
Opia uerò & breuitas in dicendo, quoniam

præſertim iſtis inter cætera dolectamus O

offendimus, conſtantq́; etiam inuentione iſta, non
alienum uidetur ab inſtituto noſtro paucis de his
dicere. Conſtat aut orationis hubertas, uel ga pau
ca quidem, multis tamẽ eloquimur: uel quis paucis
dicamus, congerimus tamen maulta, atq; ut non ma-
gnitudine, aceruo tamen rerũ tendimus orationẽ:
uel quod affluentißimũ eſt, multa dicimus de mul
tis. Si oſtenderimus aũt, quo multa, & quo maltis
dica⸗

ere

SS — S==

— —

DE INVENT. LIB. III. z38 5S

dicatur, tria hæc cuiuſmodi ſint, facile erit perſpe
ctu. Multa dicuntur & expoſitione & argumenta

tione. Expoſitione dicũtur multa, cùm non tanti
ſat is habemus, ſummas rerum explicare, ſed par-
tes oẽs proſequimur. Qui dicit enim: luno quoniã
oderat Troianos, nauigãte ex Sicilia Aenea, claſ-
ſem eius diſiecit ui tempeſtatum, quarum impulſu
delatus ad A fricam, à Didone hoſpitio benignißi-
mè e&t acceptus. Hoc qui dicit, totũ primum Aenei
dos librum complexus uidetur. Qui uolet autem
paulò huberius dicere iſta, ille quidem cauſas odio
rum, propter quas infenſa Troianis erat Iuno, re-
cenſebit. Deinde, ut e Sicilia nauigarint, ſolicita-⸗
tum à& lunone Acolum, ut tempeſtatem claßi immit
teret. Non tamen ille preces lunonis efſinget, non
pollicita Aeoli, nec quo pacto immiſſa ſit Troianis
exequetur, aut iactauerit eos tempeſtas: ſufficiet
tempeſtate diſiectos fuiſſe demonſtrare, atq; diuer
ſos aliũ ab alio ad littora portu:q́; Africanos eſſe
delatos. Nec Veneris ille querelas, nec louis reſpon
ſa, quibus futurus rei Romane ſtatus explicatur,
attinget. Poc tempeſtatẽ, refectis corporibus atqG
confirmatis animis ſociorũ benigno alloquio Ae-
neæ, tum ut explorandorum locorum gratia pro-
fectus ſit Achate comitatus, Carthaginẽq́; peruene
rit: cuius urbis cõdendæ cauſam, & Didonis caſus
b 2 breui-

breuius qui dicet æ&plicabit ſuis uerbis, quùm ut
deſcribenda Venere, & querelis deneæ, iactatisq;

hinc inde uerbis ea effingat. Deinde, ut in tempio
Ilionea & ſocios reginæ implorantes fidem, ne lit
toribus arcerentur agnouerit, agnoſcẽdumq; ſe eis
& reginæ præbuerit. Nihil hic ad ordinem rerum
pertinuerint res Troianæ, pictura in templo ex-
preſſeæ:nihil Didonis pulchritudo, aut templi ſor-
ma deſcripta: nihil reliqua multa, quæ ut ornan-

dis rebus immenſum, ita cognoſcendis nullum attu-

lerint momentum. Poëta enim acerrimi ingenij iu-
dicijq;;, non magni ſanè putauit, qui fuerint caſus,
aut ordo rerum Aeneæ, quarum etiam uix tenuis
ad ipſum peruenerat fama: ſed ſumpta illius perſa
na, uoluit tanquam in ſpeculo quodam uarietatem
rerum humanaru, uitamq; & mores hominum ſpe-⸗
ctandos proponere. Quæ cuncta, ut maiore uolu-
ptate commendaret, latè fudit, quò orationis re-
rumq́; decorem & gratiam, quæ in anguſtioribus

deliteſcunt, in ipſa amplitudine per omnes poſſet

numeros ex plicare. Quin & hæc ipſa multò pote

runt effuſius dici. Nam in cauſis odiorum recenſen

dis, ſinguleæ cauſæ longißimarii narrationum ſunt
capaces. Et quod poſtea dicitur: Vix è conſpectu
Siculæ telluris in altum Vela dabant: hic que ſit Si
cilia deſcribi potest, & quæ fueriut manendi ibi,

rur ſusq;

=S—

— — —— —.— S—

☚ n D-

DE INVENT. LIB. III. 385
rurſuiq́; diſcedendi cauſæ, & apparatus diſceſßio⸗
nis, & iam ipſa exprimetur nauigatio. Sic uidemus
in prælijs narrandis apud hiſtoricos, tantum queæ
acies cui ceſſerit, & quarum partium eques pe-
desue alterius profligauerit equitem aut pedi-
tem. Singulorum rara fit, aut perquam breuis
mentio, niſi imperatorũ, aut eorum qui ordines du-
cunt:idcirco in anguſtum pugnæ apud eos colligũ-
tur. Apud poëtas, ſingulæ pugnæ ſingula ſæpe im-
plent uolumina. Quoniam nõ exercituum ſolum,
ſed ſingulorum hominum caſus effingunt, quò ma-
gis uarietate & rebus ſub aſpectu ponendis dele-
ctent. Sed & ſingulorum caſus quantum poßint ex-
tendi, Aeneæ & Turni apud Vergilium, Polynicis
& Eteoclis apud Statium, facile declarat deſcri-
ptio. Dicimus uerò argumentando multa, &
quando propoſitam quæſtionem in multas quæ ſtio
nes diducimus, & quæſtiones numeroſis colligimue

argumentationibus, argumentationesq; alijs ſuper

alias probat ionibus confirmamus: & ſi quid expo
nendum in argumentatione, non contenti caput rei
annotaſſe, totum ordinem eius recenſemus. Vt qui
probet, uirtutis nomen etiam improbitati ueneran
dum eſſe, quoniã piratæ fama Scipionis adducti,
Liternum ubi exulabat, profecti ſint: cumq́; con-
Ppexiſſent eum, rurſus abierint. Id qui iam uolet
Mßl h 3 eco

386 RODOLPHI AGRIC.
eo pacto, quo ſuperius oſtẽdi, huberius exponere,
& ubi ſit Liternum, & quare illic exulauerit Sci-
pio, dicet: & in reliquo expoſitionis ordine, Sci-
pioni, piratisq́; ſuã dabit, ſi uidebitur, orationem.
Multum autem dicimus una de re, id eſt, quoties
libuit, circa unam rem hæremus, quodq; paucis di-
ci potuit, idipſum late ſpargimus. Idq; tribus illis
maximè fit modis, quibus diximus rem unam in

multa diduci, diuiſione, partitione, & dinumera-

tione: quæ quid ſint, ſuo loco diximus. Ergo ſi quis
uolet dicere, uirtutem Ciceroni rempublicam tra-
ctanti aptißimam eſſe, uirtutem diuidet, proq́; ea
religionem, pietatem, iuſticiã, fortitudinem, ma-
gnanimitatem, conſtantiam, temperantiam, mode-
ſtiam, prudentiam, fidem, & reliquas uirtutis ſpe-
cies ponere poteæ&t: pro republica partes eius, ut
ſunt patres & plebs, inopes, potentes, pauperes,
diuites. Deinde Ciceronem per adiacẽtia aut actus
aut effecta dinumerabimus: ut qui facundus ſit,
qui doctus, qui nouus homo, qui conſularis, qui cau
ſas agat, & quotidie in iudicijs concionibusq́; uer
ſetur, quæq́; reliqua ſunt huius generis. Poſſunt igi
tur hæc omnia, uel inter ſe coniungi, & unuquod-
que unicuiq;, prout est cuiuſque naturæ maximè
conſentaneum, aptari: uel ſic ut integra cum didu-
ctorum numero componantur: ut primũ diuiſa uir
tute⸗

D 7
— =ꝛ =

er —,—
SS =,=⸗s(

=
—

—

—
==
—

= =,
— SS

=
=

.
—
—⸗

=
—

☛
—

=
S

= —— -

—
SSs =

DE INVENT. LIB. III. 38 7
tute, & manẽtibus reliquis, dicamus: certh est reli
gionem, pietatem, iuſticiam, fortitudinem, & cæ-
teras, quas diximus, uirtutum ſpecies, neceſſarias
eſſe Ciceroni tractanti rempublicam. Deinde rur-
ſus diſpertita republica, nec quenquam dubitatu-
rum, quin Ciceroni, qui inter patritios, plebeios,
potentes, inopes, & reliquas reipublicæ partes uer
ſetur, opus ſit habere uirtutem. Post hæc, dinume-
ratis his quæ Ciceroni adſunt. non enim fieri poſſe,
ut qui facundus, doctus, & homo nouus, honoribus
functus, quæq́; reliqua huiuſmodi ſunt, rempubliæ
cam adminiſtret, ut id rectè faciat ſine uirtute.
Probationum habent iſta faciem, poßuntq; proba
tiones eſſe, ſi quod primum est propoſitum, tanꝗ
dubium accipiatur: nunc tamen non in eunm adhi-
bentur uſum. Alioqui quò minus ocioſa & ſupi-
na uideantur, non inepte probationes alique inter
ſpargerentur. Poſſumus itaq; hoc pacto, cum ui-
ſum ſuerit, unam, pluresue res in oratione poſitas
ſpargere, & unamquanq; nõ uno ſolum, ſed tribus
illis, quos diximus, explicare modis. Quæ quidem
propoſitũ reſpicientibus exemplu, cum tentatu, fa
ctuq́; haud eſſe difficilia credam, nihil est neceſſe
ſingula ſuis exẽplis indicari. E&t & alia ratio di-
cẽdi copioſè, quæ fit, ci unã eandẽq́; rem iterũ atq;
iterũ mutatis dicimus uerbis: quo pacto uidem apd
bh 4 Cice-

388 RODOLPHI AGRIC.
Ciceronem, non ſingula modò membra (quod cre-
brum eſt uidere apud autores) ſed totos locos re-
petitos, in eis præſertim orationibus, quas iunior
ædidit, qua ætate, ſicut ſemper alioquin, ſic tum
præcipue, omnis aff luentiæ cult usq́; in dicendo cu-
pidus extitit. Sed hæc eloquendi, non inueniendi
præceptis comprehenduntur, nec idcirco ad noſtra
pertinent præceptionem.

Scholia in caput 5·

Opia uerò & breuitas.) Fit hoc ſæpenumero apud
autores, ut caſus quiſpiã, interpoſito relatiuo, quaſi
abſolut e ac ſine uerbo ponatur. Cicero ad Trebatiũ
Familiarium epiſtolarum libro 7. Cn. Octauius tuus fami-
liaris, ſummo genere natus, terxræ filius, is me, quia ſcit tuũ
familia rem eſſe, crebro ad cœnam inuit at: adhuc non po-
tuit perducere, ſed mihi tamen gratum eſt, Idem in 2. Phi-

lippica. Agrum Campanum, qui cùm de uectigalibus exime

batur, ut militibus daretur, tamen infligi magnum Reipub.
uulnus arbitrabamur, hunc tu compranſoribus tuis & col-
luſoribus diuidebas. Rurſus in Verrem: Nam quis hoc non

intelligit, iſtum abſolutum dijs, hominibusq; inuitis, eum
ex manibus populi Romani eripi nullo modo poſſe? Verùeͤm

in hiſce omnibus idem caſus repetitur, ac proinde uſitatior
eſt locutio, & apud Ciceronem frequens. Rarius eſt, quod
hic fecit Rodolphus, à quo hi nominatiui, copia & breuitas,
ita in principio orationis ponuntur, ut nullum prorſus uer-
bum accedat, ad quod ullo modo referri queant. Quod ut
apud alios quoq; inte rim fieri, temere ego negare non au-
ſim, ita ſanè quàm ra rum atq; inuſitatum id eſſe, planius eſt,
quàm ut quiſquam poſſit ire inficias. Et ut ſemel dicam qͥd
ſentio, aut ego plane fallor opinione mea, aut hic quoque
unus eſt ex locis illis, q́s ſi recognouiſſet Rodolphus, emun
ctiores procul dubio in lucem prodiſſent. Per oẽs poſſent
numeros.) Per fectiſſimè, abſolutiſſimł. Polynicis & Eteo
clis apud Statium.) Eteocles filius Aedipodis regis Theba

norum, cũ fratre Polynice graue & pernicioſum geſſit be-

lum,

(gtin

11

Iui
Vni
n
h
n
(vi

lel
ſec
ie⸗
lig
Kipi
nte
cole
lures
Hrog

lae⸗
4
e).
oel
ſion
Deit
non

tut
ſen

☛S

=—
=

lun

DE INVENT. LIB. III. 389
um, quod uide apud Statium libro 7. Quoniam Prratæ
fama Scipionis adducti.) Hac de re ita legis apud Valerium
Maximum libro 2. cap. de maieſtare Ad Aphricanũ eundẽ
in Literna uilla ſe continentem, complures prædonum du-
ces uidendum, eodẽ tempore fortè confluxerunt. Quos cum
ad uim faciendam uenire exiſtimaſſet, pręſidium dome ſtico
rum in tecto collocauit, eratq in his repellendis & animo
& apparatu occupatus. Quod ut prædones animaduerte-
runt, dimiſſis militibus, abiectisq; armis ianuæ appropin-
quant:& clara uoce nunciant Sc ipioni, non uitæ eius hoſtes,
ſed uirtutis admiratores ueniſſe, cõſpectum & congreſſum
tanti uiri, quaſi cœleſte aliquod beneficium expetẽtes, pro-
inde ſecurum ſe nobis præſtandum præbere ne graueret.
Hæc poſtquam dome ſtici Scipioni retulerunt, fores reſera-

ri, eos q intromitti iuſſit. Qui poſtes ianuæ, tanquam aliquã

religioſſimam aram, ſanctumq; templum uenerati, cupide

7

Seipionis qextram apprehenderunt: ac diu oſculati, politis
ante ueſtibulum donis, quæ deorum immortalium numini
conſe crari ſolent, læti, quia Scipionem uidere contigiſſet, ad
lares proprios reuerterunt. Vbi ſit Liternum.) Strabo li-=
bro ʒ. id oppidum eſſe ait Campaniæ, inter Sinueſſam & Cu
mas, fluuiumq; eiuſdẽ nominis pręterfluere. Quare illic exiu
lau erit Scipio.) De hoc lege T. Liui de bello Macedonico
& Aſiatico librum 8. Diuiſione, partitione, dinumeratio-
ne.) Hxæc quid ſint, explicatum eſt libri I. capite 7. & 9. Illud
hoc loco obſeruet lector, eandem eſſe, quam hic dinumera-
tionem uocat Rodolphus, & quam illic enumerationem.
Deinde Ciceronem per adiacentia.) libro 2. cap. I1. Qui
nouus homo.) Ica dicebantur, qui nullas demonſtrare poſ-
ſent maiorum ſuorum imagines, aut illorum res geſtas, uir
tutesq; iactare, ſed ſua ipſi uirtute ac induſtria honores eſ-
ſent adepti. Sic Iphicrates ille Athenienſis, obuciente ſibi
quodam, quòd nouus homo eſſet: Mei, inquit, generis ſplen
dor à me incipit, tui in te deſinit. Et Cicero in Saluſtiũ: Ego
(inquit) maioribus meis uirtute mea præluxi, ut ſi priùs no
ti non fuerint, à me accipiant initium memoriæ ſuæ: tu tuis
uitæ, quam turpiter egiſti, magnas offudiſti tenebras: ut etiã
ſi fuerint egre gij ciues, certè uenerint in obliuionem. Qua-
re noli mihi antiquos uiros obiectare, ſatius eſt enim, me
meis rebus geſtis florere, qu àm maiorum opinione niti: &
ita uiuere, ut ego ſim poſteris meis nobilitatis initium, &
uirtutis exemplum. Eſt & alia ratio dicendi copioſe.) Ci
cero lib. 4. ad Herennium de expolitione, & Eraſmus libro
ſecundo de copia in expolitione. Vide tem rpezuniim
5 vibro

390 RODOLPHI AGRIC.
libro Rhetorices quinto. Quas iunior edidit.) Quarum
omnium prima fuit pro Roſcio, ueluti eius orationis teſti⸗
monio conſtat. 2

Que ſit ad breuiter dicendum uid.

H ratio facilior est. Quarum enim

rerum collectione copia paratur, eari rur-
ſus prætermißione breuitatem conſequemur. Con-
traria enim (ut in uulgato uerbo est) contrarijs ori
untur cauſis. Breues erimus in exponendo quidem,
ſi trita in oĩ bus breuitatis ſequemur præcepta,
hoc est, ſi rem non à primis utiq́; initijs, ſed ſolùm
quatenus inſtituto noſtro ſufficit, ordiamur. Aene-
as utiq; apud Vergilium narraturus inſidias Græ-
corum, non labores periculaq́; bellorum, quibus
perfuncti erant, recenſet: ſed protinus cœpit: fra-
Gi bello, fatisq́; repulſi. Deinde, ut in reliquo de-
curſu expoſitionis, quicquid ad rem noſtram non
Pertinet, prætermittamus, cuiuſmodiest (dixit &
multa alia, quæ nunc non esſt narrandi locus) &:
(dixit quæ in rem putabat) & : reſpondit quæ ſibi
uiſum esſt. Quæ moderatio plerisq; noſtra ætate
ſtudia tractantibus uſ queadeo decst, ut nõ ſolùm
uelint, quicquid de re dici poßit, exequi, ſed etiam
cuiuſcunq; ulla parte potest inferri mentio, id un-
diq; quæſiti accerſant: & quis diuerſa, quis repu-
H . gnaſntid

DE INVENT. LIB. III. 391
Anantia bropoſt ito ſuo, uiribus detorta tamen incul
cent: ex quo iam in friuolis pleri/q; & leuißimis
quoq; rebus nullus ſcribendorum uoluminum neq;
modus neq; finis fit. Post hæc, ſi nõ ſingulas rerum
particulas dicendo proſequemur, ſed ſatis habe-
bimus, ſummas & uelut faſtigia rer perſtringere- .
Cuius rei cüům multa ſunt apud autores exempla,
cuiuſmodi est apud Vergiliu: Punica regna uides,
Tyrios & Agænoris urbem, & tota fundatæ Car-
thaginis explicatio, quæ ſequitur. Item in quinto:
L Interea Aeneas urbem deſignat aratro, Sortiturq;
AQomos, hic Ilion, hæc loca Troiæ, & reliqua. Sic
6 apud Terentium:Placuit, deſpondi, hic nuptijs di-
ECtus est dies. Tum præcipuè poterũt iſtud oſtende-
ree argumenta Comœdiarum, quæ paucißimis uer
⸗ ſiculis totum fabulæ complexum tenent. Et decla
, mationum themata, quæ cum breuia admodũ ſint,
6 uerboſis ex ponuntur plerũq; in declamatione nar
1 rationibus. Sie & apud ſcriptores rerum crebro
6 uidemus copioſè fuſeq́; res dictas ab alijs, rurſus
ab alijs in paucißima uerba cõtractas. Poſtrem,
ſi quod uel ex præcedentibus aut ſequentibus ſat is

. potest percipi, ut id ne dicamus quidem. Quod ſo
1 let autem adijci, ne bis eandẽ rem dicanms, id cui
pproecipiendum est, ignarum eſſe, quid ſit breuitas, .

oportere credam. Ex ſequentibus Præcedentia
4 intel ð’

592 KRODOLPHI AGRIC.
intelliguntur, ut apud Vergilium in quinto: Gau-
det regno Troianus Aceſtes. Ex eo, quod quidem
non dixit Poẽta, ſatis perſpicitur, imperio Aceſtæ
ſubdidiſſe urbem recens conditam, & depo ſitos in
ea Troianos. Sic apud Terentium in Andria, ex eo
quod dixit Crito: Eius morte ad me lege redierũt
bona: nec mortuam eſſe, nec cognatam ſibi prædi-
xerat: utrunq; tamen ex eo intelligitur. Ex præce
dentibus, ut quoties mandata, cõſilia, cauſasue ex-
plicuimus, quibus uel ordo ſequentium rerum, uel
uis facile conſpicitur, quale est in Phormione Te-
rentij: En paraſitus quidam Phormio. & quæ ſe-
quuntur. Deinde ſubijcit: Ego te cognatum dicã,
& tibi ſcribam dicam. Non dicit hoc dixiſſe phor
mionem, quod ipſum ex figura uerboru facile per
ſpicitur. Sed hoc quidem prioris loci exemplu eſ.
Quod autem huius est loci, poſtquam totum ordi-
nem conſilij recenſuit, deinde rem ipſam, quæ hoc

pacto geſta eſt, cum poſſet hinc cognoſci, ſolum di-
xit: Perſuaſit homini, factum eſt, uentum est, uin-

cimaur, duxit. Argumentationum breuitas in eo
poſita est, ſi primum uel recidamus multitudinem
quæ ſtionum, uel quæ ſi fuſius tenderentur, queæſtio
nes futuræ erant, eæ breuiter argumentationum

ſpecie colligamur .Tum ſi quas ſumimus quæ ſtio⸗

es, an paucißimis argumentationibus confir-
memus:

.

DE INVENT. LIB. III. 395
memus: ſed ne argumentationes quidem latè fuſeq;
colligamus, uerùm nonnunquam pro tota argumen
tatione ſolam ponamus propoſitionem. Vt: Quid
repetam exuſtas Ericino in littore claſſes? Quid

tempeſtatum regem, uentosq́; furentes Acolia ex-

citos? Singulæ argumentat iones ſingulis propoſitio

nibus explicantur. Quin una quadoq; propoſitio-

ne ſingulis propè uerbis denſamus argumenta. Vt
apud eundem autorem: Quin natam egregio gene-
ro, dignisq́; hymenæis Des pater, & pacem hane
æterno fœdere firmes. Pro eo quod dicere inſtitu-
it, ut natam daret Aeneæ, inquit, natam egregio ge
nero:argumentum est. Idcirco enĩm colligitur dan
dam eam eſſe Aeneæ, quoniam ſit egregius gener.
Sic quod ſubdidit: Dignisq́; hymenæis. quanquam
id priori propè ſit idem. Sic etiam: Des pater, &
curam filiæ, & poteſtatem uno nomine collegit. Sic
quod poſtremum poſuit: Et pacem hãc æterno ſœ
dere firmes. Breuius adhuc et, quod Dido inquit,
cum cauſam, quare coniugium auerſaretur dixiſ-
ſet, ſubiecit: Huic uni forſan potui ſuccumbere cul
pæ. Cum uellet mollire faciem amoris ſui, huic uni
dixit, quaſi iuſtior eſſet ſibi uenia hac in parte,
quæ nulli alteri delicto locum eſſet datura. Et cul
bæ dixit, non peccato, non crimini. Nec tamen di-
it admißuram ſe: ſed potui, inquit, & forſan, &
“W ſuccum

394 RODOLPHI AGRIC.
ſuccumbere:ut non ipſa factura iſtud, ſed amoris
impetu uictum iri uideretur. Hoc itaq; pacto con-
ſequemur, ut quandoq; quantumuis multa, breui
ter tamen ea dicamus. Nec enim fieri poterit, ut hac
denſitate ſtipemus argumèta, ſi uelimus ſingula eis,
quos ſuperius dixi, modis dilatandi, id eſt, uel di-
uiſione, uel partitione, uel dinumeratione diffun-
dere. Breuitas igitur his rebus maximè conſtat.

Scholia in caput 6.

Aeneas itaq; apud Vergilium.) Secundo Aeneidos-
Punica regna uides.) Verba ſunt Veneris ad Aeneam, pri-
mo Aeneidos libro. Sic apud Terentium: Placuit, deſpon-
di.) Simonis illius Terentiani uerba ſunt in Andria.
Quid repetam exuſtas.) Sic Venus Aeneidos libro deci-
mo. Quin natam egregio genero.) Drancis oratoris uer
ba ſunt apud Vergilium libro undecimo. Quod Dido ait)
Aeneidos libro 4.

QyVIS SIT OPTIMVS IN DI-⸗
cendo copiæ, breuitatisq́; modus.
“ Cabut VII.
M gni eſt & uel præcipui in dicendo opus
Liudicij, quis ſit orationis commodißimus
modus, & quo fine ſit breuitas copiaq́; claudenda.
Nec ſanè res eſt, quam facile præceptis compre-
henderis, quoniã autores (quorum obſeruatio pri-

mam edendorum præceptorum uiam aperuit) non

eundem omnes in dicendo ſtatuere modi: cm alijs
plena

—

Uel⸗

lsuel
hni

e

DE INVENT. LIB. III. 335S

plena & quodam affluentiæ impetu rapta probe

tur oratio: alijs aſtricta & arguta, & neruis ma-
gis carne cõmendata eloquentia, placeat. Quoq́;
difficilius ſit hæc in alteram partem uel damnare,
uel laudare, duo maximi omnis æui in dicendo uiri
effcere, Demoſthenes & Cicero, quorũ uter ſue-
rit eloquentiæ laude prior, magna fuit ſemper,
eritq; contentio inter utriuſq; doctos linguæ, cùm
quiſq; uelut patriam hanc laudem, non ſine magnis
atq; dijudicatu difficilibus aſſerat cauſis. Cum er-
goDemoſthenes breuitatis fuerit amantior, Cicero
copiæ: & (ut Quintiliani iudicio huius à me ſentẽ
tiæ repellã inuidiam)illi nihil poßit detrahi, huic
nihil alijci, nõ erit utiq; facile inter diſſentientia
tantorum uirorum iudicia, utrum ſit potius, inue-
mre. Si quis tamen certam aliquam, & uelut præfi
nitam poſtulet legem, haud inuenio quid rectius ei
reſpondeatur, quàm medium illud, quod inter ni-
mium, parumq́; et, quod modum uocant, id ut in
omni re, ſic in hac etiam optimum eſſe. A quo ſi
quis alterutram in partem aberrabit, minus qui-
dem erit mea ſententia culpandus, qui in id; quod

plurs, quam quod minus eſt, de flexerit. Nam qui

minus dicet, aut nõ intelligetur ſatis, aut non ſatis
probabit, aut utruiq; pariter: dicentisq́ culpa, rei
dano, de qua dicitur, luetur. At ſi plus dicat, quaniᷓ
dicenti

396 RODOLPHI AGRIC.
dicenti fortè ſit quod obijci poßit, nullo tamen id
rerum uel intelligentiæ uel fſidei detrimento conſta
bit. Satius itaq; fuerit ſemper, uel faſtidiri potius
dicentem, quàm rem parum probari. Modus autẽ
quem dicimus ſequendum eſſe, ex inſtituto dicen-
tis maximè definiendus erit. Pro cuiuſq; enim deſti
natione, ut uel docere, uel mouere, uel delectare
cupit, optimus putandus erit eſſe modus, quo pote-
rit quiduis horum conſequi, qui dicit. Ergo in re-
rum auditorumq; diſcrimine, tota huius rei poſita
est ratio. Partem tamen nõnullam ſibi uendicabit,
qui dicet. In his itaq; rebus, in quibus credentẽ fin
gimus auditorem, docendiq́; tantum dicimus cau-
ſa, ut in rebus geſtis explicandis, tradenda rerum
natura artium præceptis docendis, reliquisq; id ge
nus, quæ brope expoſitione traduntur, breuitas fe
rè gratißima est, quoniam id quæ ritur ſolum, ut

intelligat qui audit. At cùm res eſt cum aduerſa-

rio, qui peruincendus eſt oratione, uiribus est o-
pus, quæ plerunq; mora plus, quà m impetu ualent.
Quouſq; non probauerimus ergo quod ſumus ag⸗
gre ſi probare, quatenus tamen rei natura proba-
tionem accipiet, non uidebimur legitimam dictio-

nis impleuiſſe menſuram. Quicquid autem ſupera

bit, id huic inſtituto putabimus ſuperuacuum. Mo
uendi (quoniam, ut ſæpe iam diximus, n est aliud

motus⸗

ſs

is
if
ſeck
lopu
lin

Mire

Neef

DE INVENT. LIB. III. 397
motus, quùm uehemens quædã probatio) idem mo⸗
dus est, qui docendi. Delectationi latius plerunq;
indulgetur. Vnde fit, ut quæ poterant perſæpe pau
cißimis abſolui, poſtquam occupauit aures audien
di uoluptas, noſtræ oblect ationi largißima demus
atq; ex petamus tempora, cu rebus alioquin quan-

uis anguſta ſuſſicerent. Ex eiſdem cauſis, quas di-

ximus, uenit, ut doctis, prudentibus, grauibus, ſes
ueris auditoribus breuior oratio paretur. Facilius
enim docentur, uel uolunt uideri diſcere: minusq;
affct ibus, & dicẽdi illecebris obnoxios ſe præbet.
Populus, atq; omnis promiſcua multitudo, omni cs
pia, impetu, ſplendoreq́; dicendi es demulcendus.
Idcirco ad illos cuncti pandũtur eloquentiæ ſinus.
Nec ſane est ulla maior eloquentiæ fax, quæ ue
acriores ſubijciat dicenti ſtimulos, quà m latißima
audient ium corona. Eis autem qui dicunt, magna-
nimis quidem, & acribus, & indoctis, ſiue ſint ta
les, ſiue affectent uideri tales, aptior eſt breuis di-
ctio. Quoniam magnanimi natura ſunt imperioſt,
fidemq́; non tam orationi, quàm perſonæ deberi
butant. Et principes ſingula uerba ſua uelut legem
accipi uolunt, ut quos ſæ pe, qua muis pauca grauẽt
uerba, & uel ſolis nutibus ſuis deberi obſequium
credant. Vnde & in Græco prouerbio est, domi-

nos ſeruis ſuis monoſy llabos eſſe. Acres, magis ur-

. ge

s, 38 KODOLPHI AGRIC
gere uidentur breuitate. Indocti non habent unde
copiam parent. Ergo quamuis perſæpe malta ſint
eis dicenda, ſingulis tamen breuitas magis conue-
nerit, ut quanquam longa, accelerata tamẽ dictio
uideatur Contra humilioribus, ſedatis, prudenti-
bus, doct is, ſectanda magis ect hubertas. Hi ſunt
enim, qui uidentur & uelle poſſe rem quamlibet ex
acte docere: e& non ſolum quid ſit unumquodq́;
oſtẽdere, ſed rationem quAre ita ſit affrre debere.
Sic rebus etiam perplexis, dubijs, numeroſis, gran-
dibus, adhibenda ect copia. Tenues uerò, & nulli
us momenti, apertæ q; & ſimplices, breuiter dicen
tur. Breuiter enim poſſunt doceri. In partibus ora-
tionis (ſiquidem argumentatione conſtet oratio)
longior ex pediet dictio, ut quæ fidem ſit maiori la
bore factura. Expoſitioni in uniuerſum breuitas
e& aptior, quanquam ex pediant nonnunquam eti
am in ſuo genere narrationes huberiores, ut ſicubi
res repetenda altius, uel præſertim ſi ſit inferen-
dus acrior afectus, ſiue quemadmod ſolet, retinẽ
dus uoluptate ſit auditor. Omnis tamẽ in ſuo ge
nere expoſitio, debet argumẽtatione breuior eſſe.
De exordio & concluſione cu re deliberandũ ext,
&c&ι orationis etia magnitudine: ſic ut memineri-

mus partes eas, & uelut acceßiones oratiõis eſſe,

nec rei docẽdæ, ſed auditoris cõciliãdi cauſa para
tas⸗

DE INVENT. LIB. III. 599
tas Facilius itaq; ꝗs copia in eis, ꝗᷓ breuitate pecx.
cauerit. Niſi tamẽ præſens rerũ cõditio, latiorem
etiã in his part ibus dictionẽ popoſcerit:tu utilita
ti nimirũ cedẽt præcepta, quæ in hoc præcipiutur
ſolu, quoniã credũtur utilia. Quòd ſi cõtrariũ res
ip ſa tulerit, ſicut in omni uita ſolemus, ſic in orati
one, non , alias, quanꝗᷓ ſæ pe laudatum: ſed qd nũc
Juis in præ ſentia ſolũ ſuerit optimum, ſequemur.

Scholia in caput 7·
Demoſthenes & Cicero.) De his Fabius Quintilianus

lib. 10. Oratores uerò, uel præcipue, inquit, Latinam eloquẽ
tiam parem facere Græcæ poſſunt. Nam Ciceronem cuicun
que eor um fortiter oppoſuerim. Nec ignoro, quantam mihi
concitem pugnam, cum præſertim id nõ ſit propoſiti, ut eum
Demoſtheni cõparem hoc tempore. Neq; enim attinet, cum
Demoſthenem in primis legendum, uel ediſcendum potius
putem. Quorum ego uirtutes pleraſcq; arbitror ſi miles, con
Elium, ordinem, diuidendi, pparandi, probandi rationem,
omnia deniq; quæ ſunt inuentionis. In eloquendo eſt aliqua
diuerſitas, denitor ille, hic copioſior: ille cõc lu dit aſtrictius,
hic latius pugnat: ille acumine ſemꝑ, hic frequenter & põde
re: illi nihil detrahi poſſet, huic nihil adiici: curæ plus in illo,
in hoc naturæ. Salibus certe & cõmiſeratione, ꝗ duo pluri-
mum affectus ualent, uincimus. Et ꝗᷓ ſequunt. Quod modi

uocãt.) Notũ eſt illud Heſiodi, ιâ*ιρνιιοιπαονHε & Hora

rtius: Eſt modus in rebus, ſunt certi deniq; fines. Quos ultra

citrach nequit cõſiſtere rectã. Item Phocylides: 7“ &τραπωνοαι
7o A61ορ. &εα Minus ꝗdem erit mea ſentẽtia culpãdus.)
His plane cõſona ſunt, ꝗᷓ habet Quimtilianus li. 4. cap. de nar
ratione. Et rurſus lib. 12. Non em̃ tam obeſt, inquit, audire ſu
peruacua, ꝗq ignorare neceſſaria. Cic ero tum in Oratore: In
oĩbusé; rebus, inꝗt, uide dũ eſt, quatenus. Etſi em ſuus cuic;
modus eſt, tũ magis offendit nimium, quã parum. Nec ſa-
ne eſt ulla maior eloquentiæ fax.) Quantã uim habeat in ex
citando Oratore corona aſtätium, de ea re nonnihil attigi-
mus lib. I. Dominos ſeruis ſuis monoſyllabos eſſe.) Solẽt
i 2 enim

400 RODOLPHI ACGRIC.
enim domini imperioſiores rem indignã cẽſere, ſi pluribus
u erhis ſit utendum ad ſeruos. Atq; adeò dimidiatis interim

ſemiplenisq; uer bis ſat habent, ſi quid actum uelint, ſignifica

re. Quoòd ſi quis paulo hebetior, non uel ex nutu, uel ex du
abus ad ſummum ſyllabis, quid ſibi Chremes ille ſuus ue-
lit, ſtatim intelligat, hui, quæ tum ibi obiurgationes quæ ful
mina ?quæ tonitrua? & quid non? Coœlum ruere credas, &
Iouem ipſum cum omni ſtrepitu ſuo inde decidere. Tum
utilitati cedent præcepta.) Quid enim ſtultius, quid inepti-
us, quâm cum diſpendio cauſæ adhærere uelle præceptis?
quæ in hoc modò ſunt inuenta, ut proſhnt, non etiam ut offi-
ciant. Porro ad exactam totius huius capitis intelligentiam
plurimum momẽti attulerint libri Eraſmi de Copia, & qug
de narr andi breuitate præcipiunt rhetores.
DE DISPOSITIONE QVID
ſit, & quotuplx ordo rerum.
Caput VIII.
E ratione inueniendi, quam commodißim
crediderim, ſit nobis hactenus dictum. Nec
ſolum, quibus ex locis facienda eſſet, ſed qua faci-
lime uia nos ad muentionem eius, quid quaq́; de re
quæreretur perduceret, quàm potui conatus ſum
apertißime tradere: dixiq;, quæcunq; utilia huic
inſtituto, pro captu meo putaui, ut non optimo for
ſitan euentu, optima certè ſide. Reliquum est, ut
de diſpoſitione pauca ſubijciamus. Et ſunt quidem
pauca, quæ de ipſa dicantur. Nec enim res est,
queæ conſtet ita multis præceptis. Ariſtoteles in rhe
toricis ne attigit quidem hanc partem, in octauo
Topicorum perpauca tradidit. Nec maulto plura
Cicero & Quintilianus, quiq; alij de ea re dixere

tb
terin

lla

XA

Ulte

DE INVENT. LIB. III. 401

Quo excuſatius nobis fuerit, ſi breuius eam per-

ſtringamus. Quam quidem ſi præteriſſemus in to-
tu, poteramus fortaſſe Quintiliani autoritate cul
pam hanc tueri: qui cum de diuiſione, id est, de ra
tione controuerſiarum in ſingula quæ ſtionum ca-
pita diducendari dixiſſet, copioſißimeq; eſſet hue
locum executus, de diſponendi deinde arte, nullis
perpetuis legibus ſtatui credidit poſſe, ſed conſili-
um ſumi ex præſenti rerum cõditione. Ego quem-
admodum inueniendi uiam, ita collocandi quæ in-
uenta ſunt, formam etiam quandã eſſe puto. Quæ
quidem ut uaria multiplexq; ſit, neq; in uniuerſum
demonſtrari queat: dicentur tamen ea, quæ creber
rime cõueniet facere. Extra quæ ſi quid res ferat,
quod faciendum ſit, idq; ab his quæ dicta ſunt diſ-
crepet, eorum tamen collatione quæ plurimum ob
ſeruauimus, præſenti quoq; uſui aliquod ſuccur-
ret conſilium. Vtq́; inter ſana numerantur morbo-
rum remedia, quæ ſanitat is tempore alioquin per-
ſæpe eſſent mala: ſic inter præcepta putabitur, ſi
quid ſit quod legem præceptorum ſugiat, in eo or
dinem quoq; præceptorum uitaſſet. At difficile erit
inuenire, quod Quintilianus credidit inueniri nen
poſſe. Erit quidem difficile, poterit tamẽ fortaſſe.
Vtq́; à nobis non poßit, uel in hoc tamen conandu,
ut noſtro errore alijs cauſam demus felicius iſta ten
z tan-

402 RoDoLPHI AGRIC.

tandi. Cum ſit autem diſpoſj lItio (ut Cicero inquit)

ordo & diſtributio rerũ, quæ demonſtrat, quid qui
bus locis conueniat & collocandum ſit: non abs re
fuerit fortaſſe uidere in primis, quotuplex ſit or-
do rerum quem in diſponẽdo ſequamur. Is mihi tri
plex maxime uidetur. Aliæ ſunt enim res quæ ſta-
tutum quendam & certum ex ſe habent ordinem:
ut annus prior ad annum ſequentẽ. Aliæ uerò ſunt

res, quæ uel non habent ordinem: uel quã quam poſ

ſet earum certus eſſe ordo aliquis, nos tamen nulli

ſequimaur: ſed ſolum utcunq; alia alij aptißime ex

dicendi occaſione ſubtexi potect, promde ſubiun-
gitur. Quale est apud Liuium cu de Papyrio Cur
ſore dicit, ꝙ omnes hunc maxime, ſi Alexander ar
ma in Italiã uertiſſet, illi parem deſtinaſſent: hine

ſumpta occaſione, quærit, quis fuerit euentus futu

rus ſi belli Romanis Alexander intuliſſet. Tertio

loco est, cùm rerũ ordinem conſulto turbamus: .
quæ priores ſunt, poſteriore loco ponimus. Vt ci

brius eſſet dicere, quomodo capta fuerit Troia, de
inde quomodo ex lõga nauigatione Aeneas ui tem
peſtatũ tandesn ſit in Africam eiectus:quod poſtre
mum est, Vergilius primo libro narrat: deinde pri
ora illa ſequentibus duobus exe quitur. Primus or
ita nole⸗
mus uiei pote t. T. 1 140

ů

„

DE INVENT. LIB. III. 407
cant. Et naturalis quidem ordo in quatuor iſtis poſi
tus eſt, prout aliud alio prius poſteriusue quadru-
pliciter dicitur. E& enim prius aliquid tempore: ut
dies heſternus ante hodiernum, & hodiernus ante
craſtinum. Eſt & aliud prius ex iſtendi neceſitate,
uel(ut aliter loquimur) prius natura. Id est autem
buiuſmodi, ut ſi hoc ſit, nõ ideo neceſſe ſit aliud ex
iſtere: ſi aũt exiſtat aliud, neceſſe ſit hoc utiq; exi-
ſtere. Hoc ergo prius eſt, ut ſi ſit animal, nõ oportet
idcirco hoĩ em eſſe: ſed ſi homo est, cõſe quens utiq;
eſt & animal eſſe. Prius ergo animal est homine.
Hoc pacto prius eſt genus ſpeciebus, partes toto,
cauſæ euentis, ſubie ctũ adiacẽtibus ſuis. Dicuntur
& alia alijs priora poſitiõe, ut per fretà Gadita-
num in orientẽ nauigati, prior eſt Hiſpania ꝗ Gal
lia: & hæc prior ꝗᷓ talia, poſt quã Peloponeſſus ſe
ꝗtur. Sic cõtrariũ dirigenti curſum, prior ꝗᷓ talia
Peloponeſſus erit: & deinceps ut antea quodq;; fuit
prius, ita nunc fiet poſterius. Sic & per hoĩs eunti
membra, prima, ſi deſcẽdamus, caput erit, poſtrem
pedes: ſic aſcendẽti, primi pedes erũt, caput ultimu:
mediori uerò ſic unũ quodq́; prius erit, ut huius uel
illiꝰ ordinis primo fuerit propius. Poſtremò dicitur
prius, q eſt dignatiõe præ ſtãtius. Sic prior ẽ cõſul
prætore, et tribuno Prætor, et aur priꝰ argẽto, et
argẽtũ orichalco dicimꝰ. Cõuertim tamẽ interim,

A404 RODOLPHI AGRIC.
. 1 . . „ 2 — 4
ab infimo ordinem ducimus: primumq́; nõ quod n
. 1. 5. ⸗ .,ſ N
optimum, ſed quod uilißimum facimus: ſic in magi w
ſtratibus quæſturã primam, poſtremã dictaturam
& in metallis plumbum primùm, auri poſtremum 1
numeramus. Niſi tamen huc ordinem malimus non
naturalem, ſed artificialem potius uideri. Plerung;
autem fit, ut id quod alia ratiõe prius dicitur, alia
. ſit poſterius. Vt tempore quidẽ pueritia prior est

quàm iuuenta, æſtimatione tamen & dignitate pu
eritiam iuuenta præcedit. Fieri itaq; potest, ut or
do qui alia ratione non naturalis eſſet, alio tamen

captu ſecundum naturam ſit inſtitutus. ſt,
Scholia in caput 8.
