In octauo Topicorum perpauca tradidit.) Ariſtoteles (e
Topicorum lib. S. non in uniuerſum de ordine ac diſpoltio 4
ne tractat orationis cuiusq;, ſed de ea ſola quæ conuenit cer
taminibus ac conflictibus iſtis ſcholaſticis, aut ubi alioqui
uiua uoce diſceptatio fit. Nec multo plura Cicero & Quin N

ilianus.) Quintilianus de diſpoſitione agit lib. 7. Quo in lo-
co inter alia multa dicit & hæc: Quapropter totus hic liber
ſeruiat diſpoſiti oni, quæ quidem ſi certa aliqua uia tra di in Pu
omnes materias ullo modo poſſet, non tam paucis contigiſ
ſet. Et paulo poſt: Sed meminerimus, inquit, ipſam diſpoſitio
nem, plerunq; utilitate mutari, nec eandem ſemper primam
quæitionem ex utraq; parte tractandam. De diſponendi ul
deinde arte.) Hic locus Quintiliani eſt inſtitutionum lib. 7,
Cum ſit autem diſpolſitio, ut Cicero, inquit, diſtributio re
rum.) Sic ferme & Quintilianus: Diſpoſitio eſt utilis rerum
ac partium in loco diſtrihutio. Et alio quodam loco:Diſpoſi „
tio eſt rerum quàm optimo ordine collocatio. In rhetoricis
ad Hærennium finitur hoc modo: Diſpoſitio eſt, per quam il
. la quæ inuenimus, in ordinem redigimus, ut certo quicq; lo
co pronũcietur. Quale eſt apud Liuium, cum de Papyrio 6.
Curſore dicit.) Locus is quem deſignat Rodolphus, eſt pri-

DE INVENT. LIB. III. 405

m decados lib. 9. Prout aliud alio prius poſteriusve qua
drupliciter dicitur.) Hæc ea dem fere Ariſtoteles in is quæ
uocant poſtprędicamenta. Quanquam is quintum ſignifica-

um addit, quo id prius dicitur, quod tametſi ſimul eſttem- -

Pre, tamen alterius cauſa eſt. Verbi gratia. Tempore non
p æcedit diem ſolis ortus, tamen quia cauſa diei eſt, idcirco
pior eſſe dicitur. Fretum Gaditanum.) Quod iuxta Ga-
des eſt in Hiſpania. Poſtqu am Peloponeſſus:.) De hac libri
ſecundi capite decimo.
QyVIS POETIS ORDO, QyIS
hiſtoriæ, quis tradendis artibus cõueniat.
Caput IXLX.
Rdinis ergo hæc ſunt diſcrimina. Dicamus
iam, quis ordo, cui orationis generi conue-
niat, priusq́; de ea quæ ex poſitione, deinde quæ ar

gumentatione conſtat. Quæ igitur ex poſitionẽ hæ

bet, oratio, ſiquidem rerum geſturum ordinem ali-
quem decurſumq́; recenſet, naturalem temporum
ſequitur ordinem. Idq́; nedum ſeuerior & fidem
captãs lectoris hiſt oria, ſed læt ius etiã liberiusq́
poëma, ut quod oblectandis ſolum auribus ſit de-
ſtinatum. Est tamen differentia poëticæ diſpoſitio-
nis ab hiſtorica, uel maxima, quòd poëta quantum
ad ipſius, hoc est, ad narrantis perſonam pertinet.
in ſpeciem tantum ſequitur temporum ordinem:
quantum autem eñt ex rerum geſtarum natura, ple
rũq; perturbat eas, atq; à medijs orditur rebus. De
inde quæ primæ fuerãt, earum poſterius perſonæ
colore alicuius, aut alio quouis commento infert
15§ men-

406 RODOLPHI AGRIC.
mentionem. Sic Vergilius (ut notißimo utamur ex
emplo) à nauigatione Aeneæ, qua in A fricam tem-
peſtatibus delatus e&t, mitium facit, quæ fuit circs
finem erroris eius: Troiæ captiuitatem & labore:
eos, quibus ſeptimum ad id annum circum marit
iactatus, ipſe Aeneas, ſecudo deinde tertioq; libre
narrat. Quibus in rebus ſi ſequamur colorem nat
rãdi pocëtæ, naturalis quidem est ordo:prius enin
erat ut Aeneis tempeſtate appelleretur in Africa,
quàm Troiæ excidium erroresq́; ſuos Didoni nar-
raret. Sin uerò res ipſas reſpicimus, non perſonas,
quibus dat orationem poëta, iam uidemus contrari
um naturali, id est, artificialem ordinem eſſe. Pri
us enim neceſſe fuit capi Troiam & Aeneam labo
res longæ nauigationis illius euoluiſſe: ꝗᷓ ex Siciliaæ
in Africam ueniret. Proinde quoq; artificialẽ hunc
uocamus ordinem. Simile est in comœdia atq; tra-
2gcdia. Si intuemur enim faciem rerum, quæ dedu-
cuntur in actum, quæq́; perſonarum imitat ione ex
primuntur, naturalis uidetur ordo. At totum uerò
fabulæ cõplexum reſpicienti, cuùm perſæpe ab his
quæ circa finem eius ſunt, incipiant ſcriptores: &
quæ priora ſunt, perſonarum uerbis per occaſio-
nem explicentur: quæq; prima ſunt, ea ultimis quã
doq; iungantur: ut in Andria Terentij, ſimul nau-
fragium Phanniæ aperitur, & nuptiæ Paphili Gly

X

DE INVENT. LIB. III. 407
cerijq; cõfiunt. Hæc qui uideat, facile est cognitt.
arte autoris bunc ordinem, non rerũ natura, conſtæ
rve. Facilime autem hoc poëmati contingit, in quo
actus ſunt & perſonæ, quod Agααοια.αιααEreci
uocãt. Quoniã paratu ſerè est, quamlibet oratio-
nem dare perſonæ. Qua cõmoditate fit, ut perſæpe
tlialogi quoq; laſciuiant, & in quoduis undecunq;
libuit de flectant, præſertim ij qui paulo lætiores

ſunt. Cuius rei apud Græcos ꝗdẽ cũ alios multos,

tñ in primis apud Luciani est uidere expreſſa plu
rimas in formas exẽpla. Heroico carmini nõ eſt tã
ta copia buius rei. Ergo & pſonæ ꝗdem ordinẽ re-
uocãt nonnunꝗᷓ, iam pictura res exprimũtur: ià uu
tes, manes, oracula, & præterita cõmemorãt, & lõ
g& poſt uentura prædicũt. Dada tamẽ his oibus in
hac libertate est opera. ut ſi nõ rerũ, quõ eæ geſtæ
ſunt, tempor tamẽ, ꝗbus ſub alienis pſonis eas ar
rãt, ſaluus ſit ordo. Hiſtoriæ, cuius prima laus est
ueritas, naturalis tant ùm ordo conuenerit, ne ſi fi-
gmentis iſtis aurium gratiã captet, fidem perdat.
Ergo ſi forte hiſtorico narrandæ res eßent Aeneæ,
non ille incipiet, unde Vergilius eſt orſus. Sed ſi
uolet utiq; Troiæ excidium narratione ſua com-
plecti, ab ea faciet mitium. Deinde ſequentur er-
rores Aeneæ. hæcq́; ſuis, non Aeneæ uerbis erunt
dicenda. Tum denique dicet, quo pacto in Afri-
cæ littora ſit ui tempeſtatis eiectus. Iam ſi qua fiet

408 RODOLPHI AGRIC.
menti o uerborum Didonis, quibus illa Troiæ, Ae-

neæq; caſus ab ipſo percontata ſit, ſatis erit dixiſ-

ſe: omnia Aeneam illi recenſuiße, & urbis ultimam
noctem, & pericula quibus iactatus ſit. Nec ſolùm
erit hic ordo ſeruandus in ratione temporum, ſed

etiam eo modo prioris, quo diximus cauſam prio-

rem eſſe euentis, & reliquis etiam fere modis prio
ris. Nam & cauſæ rerum conſiliaq́; prius explican
tur: & ſicubi inſignium uirorum mentio interue-
nerit, deſcribuntur naturæ moresq; eorum, quoni⸗
am & ipſi ſicuti autores geſtoresq; rerum, natura
bræcedunt eas. Iam in locorum regionumq́; ſitu de
ſcribendo, diligenter poſitionem eorum ſequatur
oportet: & orat ionem uelut per loca circunferen-
ti ſibi, ut primum quodq́; occurrit, ſic aptiſime pri
mum docetur. Quod ſi plures res, & nullo in-
terſe deuinctas ordine tractet hiſtoria, ut cum ge-
ſta eodem tẽpore plura deſcribet bella, quæ quam-
uis ſimal geruntur, ſimul tamen narrari nequeunt:
in his fere ſcriptoris arbitrio ſteterit, quas res pri
ores, quas deinde explicare uolet (conſuletq; præ-
cipue rer notitiæ, & quo pacto poterunt illæ com
modißime cognoſci, eum tradendarum ſaciet ordi
nem. Sic Liuius, quum res ſecũdo bello Punico &
in Italia & Hiſpania, alijsq; etiam locis nonnun

uno tempore geſtas ſeribit, ſi quando Hiſpanienſes

es

DE INVENT. LIB. III. 409
res ſumat ſcribendas, longiore noõnunquam tractu
proſequitur eas, ſicubi uerò uiſum fuerit, quanq;
& interea aliæ fuerint alijs geſtæ locis) quo minus
conciſa interim & interrupta mentio rerum, alte-
ra cognitioni alterius obſtet. Sic Cornelius Taci-
tus, egregius in pimis (ſt quid ego intelligo) autor
hiſtoriæ, longiores in Batauis res geſtas, & alia
item loco multorum annorum in Britannia bella
coniungit: tum rurſus ad aliarum rerum, quas ab-
rupit, ordinem reuertitur. In tradendis artibus
quæ maxime cõueniat diſpoſitio, unus ex omnibus
Ariſtoteles libris ſuis exactißime uidetur effinxiſ
ſe, uir cum omni ingenij laude multum, tum neſcio
an ordine rerum plurimum admirandus. Quoni-
am autem hoc eſt propoſitum cuiusq; docentis, ut
ex notiorum contemplatione, ignotiora ſcrutetur
(qui ſolus eſt ordo nobis diſcendi) horumq́; & ali
orum ad alia collatione conſtantem quandam faci
at de rebus fidem. Nequit autem fides ulla de re-
fieri, niſi ſi qua contraria ſit accepta mentibus per
ſuaſio, ea prius euellaturi. Primùm est ergo, ut ſi
quis dixerit aliquid ea de re, quam tract amus, ali
ter atq; nobis uidetur, illius expugnemus ſententi-
am: ſi modò is ſit, euius mentio iure habeatur. Nam
temeraria cuiuſquam aſſertione permoueri, ineptu
eſt. Vt autem ſecuritatis hoc es, contemnere leuio
raʒ⸗

4d0H% RODOLPHI AGRIC.
ra, ita modeſtiæ præbet ſpeciem, dißimulaſſe eos,
quorum uſu est opinioneq; cunctorum recepta au
toritas: aut quibus alioqui debetur ea ueneratio,
ut cõtradict ione illorum magis ſimus irritaturi au
dientium animos, ꝗ nobis adiuncturi. Sed hæc iudi

cij ſunt magis. Quod ordinis est, hoc ſufficiet dixiſ

ſe, maximè naturale eſſe, ut antequam noſtra cõfir

memus, amoliamur aduerſa. Deinde cùm noſtra ex

plicabimus, à generalioribus, quoniã notiora ſunt,
ſemper ducẽdus erit ordo. Deinde per ſpecies eun-

dum. Et hæ ipſeæ ſpecies rurſus fortaſſe(ſi tam la-

te pateant) genera fient, inq́; alias erunt ſpecies di
ducẽdæ. Singula ergo, ut primum quodq; ſumimus,
ſic erunt deinde tractanda, ut dicatur: quæ ſit ſub-

ſtantia eorum, quod definiendo fit: ſi tamen eiuſmo

di res ſit, ut ſit definienda: notiores enim ſunt non-
nunquam, quàm ut hac indigeant cura. Tum quæ
partes ſiut rei, dicẽdum: ſi ſint ea natura ut poßint
aliquæ eari fieri partes Hinc ea, quæ propriè na-
turæ cuiusq́; adiacent, dicẽtur, hoc est, uis illa, qua
agit & patitur, & ea ipſa quæ agit quæq́; patitur,
& quæ reliqua ſubſtantiam rei circunſtant. IIlud
tamen meminerimus, ſolum de re quaq́; dicendum,
id quod eo loco, quo de re dicimus, intra complexi
rei ueniet, ea ratione qua ipſam tractamus. Nam

qui de tuenda ſanitate hominis, doctrina inſtituet,
di⸗

==
=☛ ==

=

=
—
— - — =

—
—

=
— —

— =—
= S=—
E —
S=SS -

= S
=
—
—

— —
——

—

——–
6

—
—
- —
—

S

ſotnor
Cemae
(umnp
ncier⸗

alal

Com
Ganlat
bfen
Reca

Deoeor INVENT. LIB. III. 44
ircet ille quidem de homine, non tamen utiq; dicen

u Aa ſibi ſumet omnia, quæ tractari de homine poſ-
i ſunt: nec quid ſit mens hominis, nec quæ ſint officia
5 . . .
uuitæ dd uirtutem ducentia, nec quo pacto paretur
boimni eloquentia. Pertinent hæc quidem ad homi
ie nem oĩa, ſed nõ ea ratione, qua ſibi hic eum aſſum
4 pſit, id eſt, qua ſanitatem tueri potest. Adeoq; ſor
e taſſe non defuerit Ariſtoteli, qui cauilletur, quod .
·n libris, quos de phyſico auditu inſ cripſit, de loco
, „ 2 * „ 4 .
Airerit & uacuo. Quoniam his libris de eo quod
1 mouetur in commune diſſeruerit, ad cuius tracta-
N. . „
7 twuum, locum, & uaculum non uideri pertinere: ſed
e his potius libris debuiſſe de eo dici, quibus de eo
HE . . .
d quod ad locii mouetur diſſerit, qui de cœlo &mun
do uocantur. Sed datur ferè iuſta libertas hæc ma-
nis inge niſs, ut quemadmodum locupletes patres-
familias in domibus ſuis aliquid licentius citra re-
Te . . . ⸗ „
8 prehenſionem inſtituant, ita & doct ißimi uiri in-
rmjen . . .. . .
dulgeant quandoq; animis ſuis, ſatis rationis ſit,
illis ita placuiſſe.
N Scholia in caput 9
4 . Quæz hoc capite citant᷑ ex Vergilio & Terentio, ea oĩa
“ funt nota uel pueris. Quæ ex Liuio & Tacito afferuntur, ea
que madmodum hoc loco paucis explicari uerbis haudqua
, quam poſſunt, ita ab eo, qui illorum libros cœperit euolue
4 re, citra ne gocium intelligi queunt. Idq; nedum ſenerior.)
Valla lib. 2. ele gantiarum cap. 18. ne dum poſtponi uulit.
G Complexum reſpicienti.) Datiuus ille eſt re ferendus, à d .

. clauſulam, facile eſt cognitu, id q́d pluribus uerbis interpo
ſe üitis ſequit᷑. Quod JAlpæαταοα uocãt.) Vide Diomedẽ li. 3.
de. 3, car minũ gutbus. Sicubi uerò uiſum fuerit.) Fortaſiæ

A4; RODOLPHI AGRIC.

uerò, diſpungendum eſt. Ariſtoteles lihris ſuis. )Bugęus i in
annotationibus prioribus in Pandect. Eſt enim is Ariſtote-
les, qui res omnes, ratione ac nia, ſcientifice tractare ſolet,
eas etiam quę ſuis natura artificioſe tractari non poſſe uide
bantur. Vir cum omni ingenij laude.) Fab. Quintilianus
Iib. I0 Cap. I0. Quid Ariſtotelem, quem dubito ſcientia rerũ⸗
an ſcriptorum copia, an eloquendi ſuauitate, an inuentionũ
acumine, an uarietate operum clariorem putem. Vt pri-
mum quodc ſumimus.) Quintilianus Iib. 4. capite ultimo:
Turpiiimum quoq; non ordine exequi, quo quidq́; propo
ſueris. Adeoq; fortaſſe non defuerit Ariſtoteli, qui cauille
tur.) Recte illud, cauilletur. Nam Ariſtoteles huius ordinis
ac diſputationis ſuæ cauſam non plane futilem affert initio
tertij libri phyſicorum. Indulgeant quoq; animis ſuis.)
Quintilianus lib. I0. ca p. I. Nec; id ſtatim legenti perſuaſum
ſit, omnia quæ omnes autores dixerunt, utiq; eſſe perfecia.
Nam & labant aliquando & oneri cedunt, & indulgent in
geniorum ſuorum uoluptati, nec ſemper intendũt animum,

nonnunquam fatigantur, cum Ciceroni interim dormitare

Demoſthenes, Horatio etiam Homerus ipſe uideatur.
Satisq; rationis ſit, illis ita plac uiſſe. „ Quemadmodũ di

cere ſolebant auditores Pythagoræ, auz65 or, ipſe dixit.
DE EIS QVIBVS EST OR-
dinis inſtituendi facultas.
Caput X.
T cùm uariæ maltiplicesq;; res in unum
quoddam iungentur corpus, quale est, qui

hiſtoriam animalium, aut plantarum, aut totius

etiam rerum naturæ (quemadmodum Plinius) com
plexi ſunt, quale qui facta dict iue clarorum uiro
rum memorabilia, quale qui maltiplicem & non
unius corporis rerum commemorationem conte-
xunt: his per ſpecies rerum diſpoſitio inſtituitur,
reddüiturq; cuncta ſuis generibus, quemadmodum
Pli

DE INVENT. LIB. III. 415

Plinio à cœlo ordienti, deinde deſcendenti in ter⸗
ras, eiusq; naturam in commune reddenti, tum per

partes regionesq́; omnes proſequenti, deinde ani-
mantia & inanima oĩa per ſuas diuiſa ſpecies, ex-
plicãti. Sic Valerius Maximus res memorabiles,
uirtutum officiorumq; humanorum genera diſpar-
tiuit. Hoc pacto medici, morboru faciut ordinem,
ex partibus humani corporis, et à capite ad pedes
deducunt. Es&t etiam in quibuſdã non liberum
modò uidere (& quem arbitrarium diximus)ordi-

nem, ſed ad res plane ſolutum & oĩs prorſus ordi-

nis expertem. Vt apud Ouid. in Metamorph. qui in
ſumma quidẽ rerum deductione, tempori quandã
ſeruat imaginem: uerùm in fabulari ordine, quan-
do diuerſißimæ ſunt, nec facile in ordinẽ redigi poſ
ſunt, libertate illa, & (ut ita dicam) poetico luſu fi
gurarum oĩm utitur, gbuſcunq; tranſitio ad conne
ctendas res ſieri poteſt, quò cõmiſſuram quandã re
rum nequaꝗᷓ inter ſe coherentin aſſequatur. Diſpo
ſitionis itaq; loco in iſtis, est rerĩ cõtextus, nexas q;
eas & ꝗdem diligentißime, ordinatas aut dicere nõ
poßis. Similiter Cornelius Tacitus in deſcriptions
morum Germaniæ, cum dixiſſet non eſſe Germa-
manis aurum & argentl, tandẽ ſubijcit: ne ſerrum
Idem ſuperest, ſicut ex genere telorum colligitur.

Ex cuius uerbi, hoc est, telorum mentioe, ad arma

k mſti

44 ROoDOLPHI AGRIC.
inſtitutionq́; rei militaris quæ apud Germanos eſt
delabitur. Deinde cum in fœminarum mentionem
uenit, quòd he ſpectatrices etiam, teſtesq; pugnan
tibus adhibeantur, poſtq;; dicat uenerationẽ habe-
ri pleriſq; earum non adulatione, nec tanquam fa
ciant deas, hinc continuo ſubcit, deorum maxime
Mercuriũ colunt: moremq́; religionum hinc ſum-
pꝛta occaſione, pſequitur. Abrum pit tamen nõnun
quam hanc texturam, ne nimia & proinde leuior
affectatio deprehendi poßit. E quidẽ hoc ordinis
genus accommodatißimum hiſtoriæ, cuius narra-
tionem uolubilem & nuſquam inſiſtentem eſſe con
uenit, quod non fieret, ſi certis finibus diſtincta con
ciſaq; eſſet, & ſingule partes ſuis eſſent diſcretæ
ſpacijs: nunc adeò ſunt nexa oĩa, ut ſemel propemo

dum incipere, ſemel eſi nere uideatur. Quod ſi eæ

dẽ hæc tractentur, nõ ab hiſtorico, ſed uel à lauda
tore, uel qui aliàs quomodo libet diſj butantis præ
ſe ſpeciem feratis ea diſtinguat digeratq; per ſpe-
cies: dicatq́; primum, quæ natura regionis, quæ for
ma hoĩm, deinde, quis cultus erga diuina, quales
bello, quales pace, cum publice tum priuatim fru-

galitate uitæ, ſeueritate matrimoniorum, cultu li-

berorum: qua erga principes ueneratione, erga po
pulares æ quabilitate, erga hoſpites beneuolentia,
erga omnes nes ſide, religue uel ad hunc modum uel
alium

DE INVENT. LIB. II. 415
alium quemlibet, dum tamen appareat ordinẽ ces
en tum ſequi eum, diceretq; unamqu q; rem non eo lo
co quo ſit oblata, ſed quo ſit ab initio diſpoſita atq;
bH Adeſtmata. Libera tamen & hæc ipſa diſponẽdi ra
tieo est, uel propter hoc, quòd ad nullam unam or-
dinis legem potest alligari. Quiſq; enim ordinem,

4 qui ſibi uiſus est inſtituit: nec rerum naturam, ſed
4 animum ſuum ſequitur. Libera ferè ec etiam
oratoria expoſitio ea, quam diximus alterius rei
AQocendæ gratia parari ſolere: hactenus tamen libe
ra, ut ordo eius non ex dicentis uoluptate, ſed can

n ſæ utilitate naſcatur. Quoties tamen res ipſa non
obſtabit, temporum ordo fuerit aptißimus. Quôch
. ſi primæ narrationis partes aſperiores fuerint, ſa

gorabiliores reliquæ, non ab re fortaſſe ſit, eis
quæ benignius accipientur, occupare animes, &
ad priora deinde figura aliqua reuerti Aut ſi for-
te feſtinabit auditor, quò lãguẽti adhuc animo eius
6 morem geramus, optimu fuerit ab eis neipere, qui
bus notitia cauſæ cõtinetur. At ubi excitatus ſue
rit, incaluerintq; aures eius oratiõe, tu ſi qua fue-
„riint altius repetenda, ut ſæpe ſolent: præceduns
Eenim pleraq; cauſam longius, ꝗbus præcipuus fa-
9 uor maximaq; eius cõtinentur momẽta, ea cii quæ
ſtiões explicabimus, ꝗbus aptißimẽè iungi poterut,
1 i erit inſerẽda. Quam ꝗqdem rẽ utilẽ eſſe facilius

466 RODOLPHI AGRIC.
est ratione colligere, ᷓ autorum exemplis. Quoni
am rectus ille melior utiq; est ordo, quã iſte neceſi
tate detortus. Qui mandat aut literis actionem,
quæ ſunt optima, ea ſcribendo maxime cupit expri
mere, ne ſi aliter faciat, non auditoris importuni-
tas, quæ ex ſcriptis cognoſci non potect, defenden
da in ea, ſed ſua ipſius inſcitia culpanda uideatur.
Iam uerò partimur mterim narrationẽ, &iid quod
alio loco utilius dici poterit, reſeruamus: ut in de-
clamatione, quæ Gemini languentes in cribitur,
Quintilianus acit. Cum enim ordo mortis, quo al-
ter ex geminis in alterius ſalutem occiſus dicitur,
plurim muidiæ reo mouere potuiſſet, ad epilogũ
maluit differre ei, quod uehementiori afectui hic
aptior eſſet locus. Cicero item pro Cluẽtio, cũ pri
oris cauſæ narrationi, quæ iudicij corrupti erat,

continuo mortem Oppianici, & quæ ſtiones de eo
habitas ſubiungere potuiſſet, maluit differre ad
proprium cauſæ ſuæ tractatum, quæ ea de re peræ

gebatur. Contra uerò matris odium quod propri
illius erat cauſæ, cuiq; nihil negocij cum cauſa cor
rupti iudicij erat, id tamen primum putauit narrã
dum. Eratq́; alioqui temporis ordine primũ: quod
quanqᷓ non fuiſſet primum, tamen narrandũ fuiſſe
cõtenderim: quoniam matris, qua tota cauſa maxi
me premebatur, detrahẽda ante oĩa fuit autoritas.
Itaq;

DE INVENT. LIB. III. 417
Itacq; quanꝗ pars narrationis uideri potest, quem-
admodi & est utiq; narratio, uſum tamen & affe
ctum propemodu eius partis exordij præbet, quæ
aduerſariorum odio, nobis beneuolentiam cõcilia
mus. Eiuſdem etiam prudentiæ, concilijq; eſt, g nõ
nudum rerum ordinem continua narratione com-
blectitur, ſed ſubinde erumpit afctus, quibuſdã
uelut digreſionibus uel indignationis eam uentis
conturbat. Cuiuſ modi esè à principio ſtatim:Nam
Saßia mater huius Habiti(mater enim à me nomi-

nis cauſa, tametſi in hunc hoſtili odio & crudelita

te est, mater, inquam appellabitur) & quæ ſequun
tur. Deinde non ita multo po: O malieris ſcelus
incredibile: &reliqua item. Tum in fine huius par
tis effuſius: lam initium quod huic cum matre fue-
rit ſimultatis, audiſtis. Sic & in Oppianici crimini
bus recenſendis, post nuptias Saßiæ & Oppianici:
Sentio, ingt, iudices uos pro ueſtra humanitate hie
tantis ſceleribus breuiter à me demonſtratis, uehe-

menter eſſe cõmotos. Et paulo post iterum de Au-

ria fratris uxore prægnante ſublata. Rurſus maio
ri copia post Scamandri, Fabritijq́; cõdemnationẽ
de ratione iudicij corrupti, cum uelut aditum ape
rit, ut id non à Cluentio, ſed Oppianico doceat eſſe
corruptum. Videmus itaq; hac narrandi diligentia
artificioq; ſic iaci ab eo fundamẽta cauſæ, ut ſieti
3 am

s KKODOLPHI AGRIC.

am nullas deinde ſubijceret probationes, nihil ta-

mẽ fere plus iudex deſideraturus uideretur. Quod
autem ordinis eſt, temporum rectus hac tota nar-
yatiõe ſeruatus est decurſus: quod aut artis hic est

in diſponendo, id in eo eſt, quoniam ſubinde con-
textus eius interrumpitur: quod quidem ſæpius,
quàm ut temporum ordo turbetur, in hoc genere

narrandi contingere ſolet.

Scholia in caput 10.
Qui hiſtoriam animalium.) Ve Ariſtoteles. Aut planta-

xum. (Vt Theophraſtus. Qui facta, dictaue clarorum uiro

rum.) Vt Valerius Maximus, & in Apophtegmatis l'lutar-
chus, ag nuper Fraſmus Roterodamus longe copioſiſsime.
Ex partibus humani corporis.) Qua de re elegantiſsimum
eſt caput apud Plinium in Hiſtoria Naturæ, partium anima
lium hiſtoria inſc riptum, lib. 1I. cap. 37. Scripſerunt & Cice-⸗
xo de natura Deorum libro ſecundo, & Lactantius de opi fi

cio Dei. Ambroſius libre 1eipenp, Cap.II. lib. 6. & paſsim

ſeriptores &vτ.αοε.
QVARATIONE PARTIVM
orationis faciendus est ordo.
Coaput Xl.

. 4 Liam diximus rationẽ eſſe diſponendæ ora
tionis eius, quæ cõſtat argumentatione, qua
les ſunt ſcholaſticæ cõtentiones, ciuiliumq; rerum
cõtrouerſiæ, & quæcunq; dem repugnanti audi-
tori ſunt approbandæ. In quibus uidendum erit,

quis ſit ordo quæſtionum inter ſe, quis item in ſin-

gulis quæ ſtionibus argumentationũ, tum quis par

tium

ec

u

l

lue
un
im
e⸗
id
ſin

=
S

DE INVENT. LIB. III. 4195
tium argumentatiõis euiuſch. Brit ſortaſſe, ꝗ par-
tium orationis aiſenen ari oblituũ me putet, cre-
datq; hanc ante alia explicandam fuiſſe rationem.
Nec id ſane me latebat, nec præteriſſem, ſi ulla hui
us rei crederem tradenda eſſe præcepta, aut eſſet

alius ordo earu, quã quo numerari ſolẽt, quiq́; ex

uſu eari colligitur, & gus ipſis pene præferunt no
minibus, hoc est, ut prima 1ſi it ꝓœmium, hinc nar-
rat io, tum cõfirmatio, poſtremus epilogus. Na quo
ties id ect orat ionis genus, ut aliquæ partium iſta
ru ſint ei ſuperuacuæ, tũ cum deſint, nihil est quod
de earum ordine dicatur. Illud uerò neceßitatis po

tius, ꝗᷓ præcepti fuerit, quoties uel occupatio audi

toris uel temporis anguſtia cogit nos, ut ſpecie ſes

ſtinationis, faſtidium audientis fallamus, incipia-

mutq; à narratiöe: th uelut digreßione quada, quæ
fueramus ante narrationem dicturi, dicamus ante
cõfirmationem, ſubijciamusq́; narrationi proæmi-
um. Vt tamen non inutiliter huius loci tractatum
attigerimus, illud interim admoneamus, non ſolum
in initio dictiõis, promij uſum uenire, ſed in me-
dio quoq; oratiõis decurſu:ſicubi uel noua quæ ſtio
tractetur, uel locus aſperior, præmuniri ea, & ali-
quo quod ꝓœmij uicem habeat, ſolere aures placa
ri. Quemadmodi: in oratiõe pro Cluẽtio, cuius mo

Qo ſum uſus exi plis, Cicero de cenſoria nota dictu

4 nis:

42 0 RODOLPHI AGRIC.
rus: & paulo posd, cum Cluentium lege de ſendere
uellet, & oſtendere lege corrupti iudicij tantũ iu-
dicem, non etiã eum, qui ad corrumpendũ coiſſet,
teneri. Sic pro Murena Catoni reſponſurus, pluri-
mis uerbis cõtendit à iudicibus, ut Catonis autori-
tatem aduerſ. ues reum, pro præiudicio ne accipiãt.
Scio iſtud à rhetoribus tum vο„πo id es, præ-
ſumptionem, tum præmunitionem uocari, numera-

riq́; à quibuſdã inter figuras ſententiarũ. Quod ſi

ue hoc ſiue brocœmij noĩe uocetur, nõ magni refer

re crediderim, dumodo conſtet tamen eundem ehe
uſum eius, ex eiſdem duci rebus, ex quibu⸗ proæmi

um petitur. Quod tamen cur non ita uocent, non ui
deo quid ſit cauſæ. Nam cum & narrationem præ-
cedere argumentatio poſit, cuiuſmodi ſunt qua ſti
ones, quæ pro Milone tractantur ante narrationẽ:

epilogus in media dict ione fiat, ut in Verrẽ de

Philodami ſupplicio, & de Nauarchorum item, Ci
ceronem uidemus feciſſe: cur nõ etiam & proœmi
uum & nouum quoddã principium medium inſera-
tur dictioni, ſi ĩ præſertim noua tract atur quæ ſtio,
uel locus aliquis qui curam eam poſtulet, & in quo
magna cauſæ momenta uerſentur? Id aut quod ſo
let de narratione præcipi, ut ea cõſirmatiõem præ

cedat, ſi c accipiendi est, ut eius quæſtionis, cuius

narratio est, brecedat cõfirmationẽ. Quod ſi quæ:

ſtio⸗

S== S== 0 =ãͤ ‚— S==
=Sr SS =22 = =S
= = —– =) —

—

DE INVENT. LIB. III. 421
ſtionem eam, alias neceſſe ſit quæſtiones præcede-
re, nimirum neceſe erit priores quoq; cõfirmatio
nes earum explicari. Quemadmodu eo in loco, de
quo iam diximus, pro Milone factkuidemus. cum
enim narratio quæ ſtionis eius eſſet propria, quaà in
ſidias ſtruxiſſe Clodium probare uoluit, quid atti-
nebat narrari, niſi probatum ante ſoret inſie diato-
rem & latronem iuſtè occidi, & nihilneq; à Sena
tu, neq; à Cn. Pompeio contra Milonem eſſe præ-

iudicatum? Similiter pro Cluentio in ue ſtione ue

neficij, nullo uſu ea quæ ad exitium pertinebãt Op
biamici, ſuperiori narratiõi ſubnectebãtur, Juan
rerum continuus eſſet ordo, ergo ad propriũ quæ
ſtionis ſuæ tractati illã reſeruauit Orator. Quin
etiam in hac ipſa que ſtione, cum ex priore oratio
nis parte notæ iã eſſent Oppianici Cluentijè; ber

ſoneæ, argumentatiões quæ ex cauſi is, berſonisq; du

cebatur, præ poſuit narrationi. At cũ ex re ipſa &
tormentorñ ordine, quibus aduerſarij cõtra Cluen
tium utebãtur, cõfutandi eſſent: tum demum, quo-
niam ea cotinebantur narratione, ſubiecit illam, ſi
malih iudicum conſuluit tædio, qui longã iam ora
tionem audiendo defeßi, ſi rurſus narrare fuiſſet
orſus, quoni lõgius adhuc dicturum credere po-
terãt, offenſiores fuiſſent. At cum in media rerum
uelut ſpacia, ip ſo⸗ Ggimektagis⸗ rapuiſſet, guanq
5 tuaum

*

7

422 RODOLPHI AGRIC.
tum narraret, apparebat tamen eum rem paucis
(id quod ſecit) eſſe abſoluturum. Sed de partibus
orationis hæc obiter admonuiſſe ſufficiat, nunc er-
go quod inſtituimus proſequamur.
Sscholia in caput II.

Aliam diximus rationem.) libri huius cap.9. Cicer
de cenſoria nota dicturus.) Cn. Lentulus & L. Gellius cen-
ſores, notarant Cluentium, quaſi is iudicium illud corrupif
ſet, quo damnatus fuerat Opianicus. Qua de re uerba factu
rus Cicero, primum aures placat, ac ue lut aditum ſibi munit
ad aures iudicum, ut uidere eſt in ipſa pro Cluentio oratio
ne. Cum Cluentium lege defendere uellet.) Lex erat, pri
mum dicta Sempronia, deinde Cornelia de ſic arijs & uene
Hicis, quæ lex præter alia multa & de eius capite quæri iube
pat, qui cum aut ſenator eſſet, aut magiſtratum geſsiſſet, aut
tribunus militum legionibus quatuor primus fuiſſet, tame
coiſſet, conueniſiet, conſenſiſſet, falſumue teſtimonium di-
xiſſet, ut quis iudicio publico damnaretur. Hac ergo lege,
Cicero de fenſurus equitem Romanum Clnentiu m, qu aſi is
ea lege nõ teneretur, mira quadam arte inuidiam huius de
fenſionis, primum à Cluentio, deinde à ſe etiam ipſe repel-
Iit. Cuius rei anſa m ei præbuerat T. Accius accuſator: què
inter accuſandum delatus huc erat, ut diceret iniquiſsime
acturum Ciceronem, ſi legis præſidio Cluentium defende-
ret:quãdo æquiſsimum foret, omnes iiſdem teneri legibus:
uod illius axioma, manibus (quod aiunt) pedibu scq; reii=
cit Cicero. Quod autem addit Rodolphus, le ge corrupti iu
dicij ſolum teneri iudicem, non etiam eum qui ad corrum=-
pendum coiſſet: ei dicto plane re fragantur ipſa legis uerba,

id quod facile animaduerteret is, quiſquis ipſam le gerit Cè

ceronis pro Cluentio orationem, cuius diſput atio huc ſpe-⸗-
ctat, legem hanc Semproniam pertinere ad magiſtratus, ſe-=-
natores, & ad eos, qui primis quatuor legionibus fuiſſent
tribuni militum: at Cluẽtium nihil horum omnium eſſe, ſed
tantum Romanum equitem: proinde hac lege poſtulari illũ
non poſſe. Plura qui uolet, le gat Iure cõſultos Pandectarum
libro duodequinquageſimo, ad legem Corneliam de ſica-
rijs & ueneficis. Quorum uerba aliquot aſeripſimus libri
ſuperioris cap. I0. — =
Sic pro Murena Catoni reſponſurus.) Murenam conſu⸗
lem dqeſiguatum, lege Calphurkia de ambitu reum ete rant
èMẽ Serpins

ins
eln
un d.
Ntolt
Menen
ginel
ggab
etot
oe⸗
Yidep
ica
nantt
ſtlloc
a, qu
tur.
sexl
eruntk
nqo⸗
ieaͤus
Zenotls
cM.
eripe
Cbus,⸗
umpr
aciag
nene
tem
olorl
n Nar
lndu
ſemit
ſaitin
ſcou⸗
ſehhpr
binge
Gicip
ſihue.
ihee
Unise
ael
Glem
icte⸗a
lgr

—
—
——, —

f⸗

u
i

==

DE INVENT. LIB. III. 425
Seruius Sulpitius & M. Cato, is qui Vticæ ipſe ſibhi mortem
coniciuit. Hunc ergo Muùrenam defenſurus Cic ero, poſtea
quam Seruio reſpõdiſſet, deinde reſponiurus Catoni. Venio
nunc, inquit, ad M. Catonem, quod eſt frmamentum & ro-
bur totius accuſationis: qui tamẽ ita grauis eſt accuſator &
uehemens, ut multo magis eius autoritatem ꝗ criminationẽ
pertimeſcam:In quo ego accuſatore, iudices, primum illud
deprecabor, ne quid L. Murenæ dignitas illius, ne quid ex-
pectatio tribunatus, ne quid totius uitæ iplendor & graui-
tas noceat, deniq; ne ea ſoli huic obſint bona M. Catonis, qᷓ
ille adeptus eſt, ut multis prodeſſe poſiet. Bis conſul fuerat
P. Africanus, & duos terrores huius imperi Carthaginem,
Numantiãcq; deleucrat, cũ accuſauit L. Cottã. Erat in eo ſum
ma eloquentia, ſumma ſides, ſumma integritas: autoritas
tanta, quãta in imperio Populi Komani, q̃d illius opera te-
nebhatur: Sæpe hoc maiores natu dicere audiui, hanc accuſa-
toris eximiam dignitatem plurimũ L. Cottæ profuiſſe. No-
lIuerunt ſapientiſsimi hoĩs, qui tum rem illã iudicabant, ita
quenquam cadere in iudicio, ut nimijs aduerſarij uiribus
abiectus uideretur. Quid Sergium Galbam:? nam traditum
memoriæ eſt: nõne proauo tuo ſortiſsimo atq; florentiſsimo
uixo M. Catoni, incũbenti ad eius perntciẽ, Populus Roma-
nus eripuit? Semper in hac ciuitate nimis magnis accuſatorũ
opibus, & populus umuerſus, & ſapientes ac multum in po
ſterum proſpicientes iudices reſtiterunt. Nolo acc uſator in
iudici potentiã afferat, nõ uim maiorem aliqu am, nõ auto
ritatem excellentem, nõ nimiam gratiã. Valeant hæc ola ad
ſalutem innocentium, ad opem impotentum, ad auxiliũ calæ
mitoſorum. In periculo uerò & in pernicie ciuium repudien
tur. Nam ſi ꝗs hoc forte dicet, Catonem deſcenſurum ad ac
cuſandum nô fuiſſe, niſi prius de cauſa iudica ſſet, iniquam
legem iaudices & miſerã cõditionẽ inſtituet periculis hoĩm:
ſi exiſtimabit iudic ium accuſatoris in reum, ꝓ aliꝗᷓ præiu-
dicio ualere oportere. Scio iſtud à rhetoribus tũ ,Xρα
id eſt, pr æſumptionem.) Quintilianus lib. 9. Mire uerò in cau
ſis, inquit, ualet præſumptio, quæ νραρ.ραdicit, oum id qd
ohijici poteſt, occupamus. Id nec; in alijs partibus rarũ eſt, &
pᷣcipue ꝓœmio cõuenit. Sed quanquã gñis unius, diuerſas
tñ ſpecies habet. Eſt ein q dam præmunitio, qualis eſt Cice-
ronis cõtra Q. Cęcilium, ꝙ ad aceuſandum deſcendat, ꝗ ſem
per de fenderat. Quædã cõfeſsio, ut pro Rabirio Poſthumo,
quem ſua q̃q; ſententia reprekendendũ farter᷑; qd pecuniã re
gi crediderit. Quædã pᷣ dictio. ut, Dicã em̃ nõ augendi crimi-
uis gratia. Quædã emẽedatio: ut, Rogo ignoſcatis mihi, ſi 18
giv

A42 4 RODOLPHI AGRIC.

gius ſum euectus. Frequentiſſima præparatio: cum pluribus
uerbis, uel quare facturi quid ſimus, uel quare fecerimus,
dici ſolet. Vide Ariſtotelem in Rhetorica ad Alexandruũ, ca

pite de oc cupatione. Cuiuſmodi ſunt qſtiones, ꝗᷓ ꝓ Milone

tractatur ante narrationem.) Tres ſunt qſtiones, quas diſcu
tit Cicero in oratione Miloniana antequam narrat. Primag
ecꝗd ei fas ſit int ueri lucem, ꝗq hoĩem quoq́ᷓ modo à ſe occò
ſum fateat. Altera, de piudicio facto à Senatu. Tertia, de Põ
peij pᷣiudicio. Et in Verrem de Philodami ſupplicio.) Hic
Philodamus ciuis Lampſacenus fuit, cnius filiam quõ pex
uim contenderit uiolare Verres, & q́ deinde modo patrem
ipſum una cum filio, iniquiſſimo iudicio dãnandum, occidẽ⸗-
dumqd curarit, tertia in Verrem actione explicat Cicero.
Et de Nauarchorũ item.) De horum longe miſerrimo ca-
ſu, ſupplicioq;, multa Cicero in Verrem actione ſeptima.
Similiter pro Cluentio.) Hãc cauſam iam ſemel; iterumq
attigimu s:eſiq; hic locus eiuſmodi, ut intelligi plene nõ que
at, ni ſi perlecta oratione tota. Quod ſi quæſtionem) Hoe
dicit: Cõtingit in eadem cauſa plures tractari quæſtiones, ac
proinde cum unaquæq; quæſtio, ſua m habeat & narrationẽ
& confirmationem, ideo neceſſe eſt ut confirmatio ꝗqſtionis
pꝓrioris ſit ante narrationem ſequentis quęſtionis.

QVOMODO ORDINAND AE
in dicendo quæſtiones. Cap. XII.

Væ ſtiones quæ ueniunt in orationem (quo
niam de earum diſpoſitione primum dicere
ordo propoſitus nos admonet) eæ quandoque ſunt
prorſus diuerſæ, neq; ab uno aliquo capite deſcen-
dunt: Vt ola in Verrem repetundari crimina. Sin-
gu la enim ſuam capiunt quæſtionẽ: quæ ſuis tabu-
lis, teſtimonijs, decretis, argumentis cöfirmantur.
Nec redigitur alia ad aliã: quandoquidè unaquæ-
uiis per ſe, repetundaru crimen, in quo ſumma iudi
eij uerſatur zcõtinet. Tale est, cum quæritur a phi

loſo

n
ſben
1¹
ſole
eui
(yi
ti

tbu

DE INVENT. LIB. III. 42½
loſophis, an materia diſtinguatur à quantitate, &
habeat ſine illa partem diſcretã à parte. Vtrumuis

enim horum per ſe quæri potest, ut alterum aut ne
getur aut affirmetur. Aliæ ſuut quæſtiones, maltæ

quidẽ, ſed ab una deſcendẽtes origine, quemadmao
dum ſecundo libro demonſtrauimus maltas ab una
deduci quæ ſtiones, diximusq; na ſei alias ex uerbis

ipſis quæſtionis, alias in uerbis incluſas eſſe, alias
