9 ratu atq; cura gerendum, poY

M pulum hortaretur Athenien-
O ſem

NODOLPHI AGRIC.

ſem, doceretq;, quicquid inerementi magnitucinis
Philipi. rebus acce ſßiſſet, non tam illius eſde viribus,

qum deſidia & inanibus Athenienſium concioni-
bus effectum, in hanc inter cætera locutum eße con-
ſtat ſententiam: ſolere reliquos homines, cii conſulu
iſſen, ggere: contra uero Athenienſes, ubires actas
nn demum conſulere. Quorſum hæc?
. inquies . don von ideor e equidẽ mihi magis apta, pro-⸗
pinqua ima magind, qum iſtac ipſa, poße noſtrorum
temporum dialecticos figurare. Cum ſit enim ſolum
iguc, brobriumih Kulecties Hiiu, hoſeie hui- 2
D N gume ari quocd totum. ut bredixi) Auabu⸗ copre⸗
hekſum eſt partibus. aa u largu
. menti uiam docet, quam inueniendi nocant cui parti
oonmmnis de locis destinatur diſptatis alera, cũ muen
tum 1eſt argumentum, formam quandam argumentan
di, hoc est, certan⸗ explorandi argumenti tradit regus
lumn qus ueluti numi moneta, probum ne ſit, an ne-
qud, ſallaxqsdignoſcatur: ea dicitur iudicandi pari:
Bang prior illa conftlij teneat uicem, & deliberet ꝗd
ſit de re quaque dicendum: altera qued aßumere ad
probandam rem placuit, in argumentationem tanqu
inexpeditionem, & ad conficiendum dem audienti,
dreducat: noſter dialetieus contra, cii ohlaam teme-
ve et undecung dederit caſus, effectam iam & for

matan

i⸗
ſ
llu

1

DE INVENT. L IBER II. iNI
matam habuerit argumentationem, tum ſi fortè ad-
g dubitet aduerſarius, gicati; uel non cohærere eam,

uel res ſeſe nõ conſequi, ti ad id, quòd conſilij erat⸗

U⸗ Batt zau fiten rerrtaur c, miemiendi berten P
14 tra

4ſe argumentatum e he, quoniam . t argumentum, nel
maiori, ucl ſimili, geuere, ſprcis ue deductu. Nee
4 mellgane⸗ docti ſßimi uiri (ſic enim modestißimum —
mihi en ipſos uocare)nullã argumentationem, quia
4 ſpecie, uel genere, uel quouis aliorum locorum dis
catur, neceſario cohærere: quoniam ex omnibus iſtis
Ré ineptæ, & minime cobærentes duci queant, ſed tum
6 demum cohærere argumemationem, eum es care
6 rum inter ſe conditio, ut poſoit conijci in ſyllogipni,
i. uel aliam qua mpiam fermunm argumetnandi broba⸗ .
tam⸗, .
4 . Scio uerô quid à non-
1 nullis mihi poßit aen Minus hanc dialedti.
6 ces iacturam indignè ferendam, in tanta omnium ſt
4 diorum colluuie: eum euncto: ue le KrEEE
quam ferme diſcatur por tempore ſuo ſoco. Sic u⸗
xiſconſulti, perplexa & inuoluta di ſputandi brece⸗
, pta balbutiunt. Sic medicinæ ſtudia magna ex parte
„ redacta ſunt ad ſuperuacuas inſtituto ſuo phyſica
% Inæſtioes. Sic phyſice mathematicas arripuit. vVnde

△ 2 Lexy⸗

RODOLPEI AGRIC.

uerboſa illa eſt de maximo & minimo, & de caleu
landi(ut aiunt) ratione iict atio. Nam mathematice ip
Ja, ueluti quæ minime ad inanes faciat contentiones

W, erne circulorum, neque clamorum ſi, ſit capax, ſed puluere

o5⸗Ps er: 5 Eadio contenta, mutam potis oculorum, quam lo

Fn⸗er. quacem aurium ſ- tur harh eſe rtaeſt: & idcir

e t . co etiam tanquã n
er mnimè contaminata. De Theologia uerô, quid dicere
oportet⸗ cui ſi metaphy ſicen, phyſicen, ſi dialecti-
br a, ten hodie demas: nudam porrò & destituta, & quæ
R enomen ſuum tueri nequeat, reddas. Er cum docen
8 dus erit tbobulus, & ad religionem, ni⸗ romi.
nenliam adhortandus, ex illis artibus: SSaiie
aliqus eruitur diſputatio, queæ teſipu: exirahat, &
wa' engpe, inam ſirepiti, ebitu audietium feriat aures. Docent itaq;
guemadmodum pueri ſolent in ænigmate propone-
re, quæ ne tum quidem quum doclering, uel ipſimet
HZ qui gocẽt, uel illi gui didicerint, ſaaut. Mä ego per-
1. diui grauißimorum, doctißimo-
rumg, hominum, quos uel grandior ætas, uel acrior
ingenij uis, meliorum admonebat: qui ſerebant gra-
uiter pulcherrimarum artii ordinem turbari, mem-
bra confundi: quæ uera eſie quemadmodum affirma-
re non audeam, ſic eſſe falſa uel maxime optauerim.
dum non eſt, ut cum uidear uel-
1 aliorun ſiudiorum cr crimini culpam dialect icorum

1. Un j, ne te

E.

ed
o

la

gu

di
ule

e

llem
lligi
Ul

r

te ferre) cui uſui gice

interroges, dicat fortaſſe, ut pleraq; quæ in ipſa diua

DE INVENT. LIBER II. n1n5

condonare, prouocem grauiorem uiribus meis aduerx

ſarium. Quin agi perpulehre mecum putabo, ſi cum

quo cottiil pedem, contingat ſine periculo mihi lu-

ctari.Si quem ergo eorum,quos doctore artium o⸗
cant, arripias, rogesq;, dic quæſo uir doctißime lee
dialectice (quando illim uel ſolam uel maximè om—
nium artiũ, quas uos numerat s liberales, uideris pre .
tei dicendam putas? Eum enim dege
nere non ſit principut artium, & quæ idcircotan

o rr EE

tum ſunt diſcend æ ut ſciantur, nece ſe eſt ut miniſite
rio & uſibus aliarum ſit addicta. Iſtam uerò miſerä =
& cauilloſam loquendi ſolicitudinem, quam tu do- .
ces, certum est, non modoò reliquis artibus diſcendis
non prodeſſe, ſed etiam obeſſe plurimum. Primidn,
quòd diſputandi morem ad illas tuas leges exigenti, .
non loquendum modò ſolicitè, ſed plane eſt obmu- H

teſcendum. Deinde, quòd omnis artium uſus, omnis
loquendi ratio, pleriſque illorum quæ doces repu⸗

gnant. Poſtremò, quòd cum ſemel fuerit extenuatius

ac iſta, & contractus auditoris animus, nunquam de-

inde tollere ſe, & ſicut pes ſpinis confixus, nullum li
bere ueſtigium ponere audebit. Hoc ergo pacto ſi què ce⸗

—

lect ica præcipiuntur, uel nõ proſunt ad præcibien
dlas reliquas artes, uel ita præcipiantur, ut non pro-
ſiut: hoc tamẽ iuuant, quòd agitatione quad & uer-

M 3 ſatio-⸗ —

a4 RODOLPHI AGRIC. 4

4 „ rerSe Nrrnr
Jatione metem exacuant, & ſlexibilem præ eint, ,
quo ſacilius reliquis ſe poßit accommodare · Alius, „ vn
qui liberiles uolet ueyk lateri, dicet, præterquã quæz

w, Ars s n Bnefncg, ; „ „,
de ſyllogiſmis Prtc5antur, ceteri non migni ans
. . Wü, n, rireke — rr wor .
momenti eſſe: ſed ideo docere illa quenq;, quia quifſ-
que didicerit, & quia doceant omnes. Sie fit, ut duæx i

d Alia, directrixꝗ; omnium artium dialectice, uelut la- e
. . . ,.H: 2 e K. 17* 7 py. 9 rin La, 2 S
tiikßima po ße ßione excluſa, ſoli ſibi diſcatur: & ne ſi- „eri

bhiſquidem (ſi uerum dicere libeat) quandoquidem ſi leſb
e., modo diſceretur, non ſibi, ſed omnibus ipſam ſtu lane
uijs prodeſſe oportebat. Sed As illa narte, quæ ad iag i
Aicandu pertinet, boſt Ariſlotelem plena ſunt omnia, Ri

Ygaar lögé minus negotij habet, cum certis quibuſdã, el
neq illis ita difficilibus, numeroſisꝗ; legibus cõ ſtet. n
Inueniendi rationem, poſt Boëthium, qui legi ſit di 1i4
gnus, nemol qnod equidem ſciam) tradidit literis. Iyj.

Priores iliolqui in manibus ſunt.) Quintilianus, & y⸗
aute eum Cicero, princebsq;; omnini Ariſtoteles, hiis imn
rem complexi ſunt Sed illi omnes locorũ explicue- t
re naturam uarie, & ſuo quiſq; modo. Quod autem
mniximum in re quaque est, rationem tractandi ip- e
ſos, unus Quihtilianus conatus est explicare, &

olſtendere, quomodo inueniendum ſit ex ipſis. Et lil
. Tz Agquemadmodum in re militari ſolet, non ſatis putauit ſel
arma dare, ſed docendum quoque credidit, quomodo al
inſis het rendun, nili in procinctum, aciem,

ducen-

DE INVENT. LIBER II I9
Aucendum. Nunc autem quotuſquiſque Quintilia-
8 num attingit eorum, qui philoſophiæ ſibi nomen aſe M
I—runt: Deinde: quæ tradita ſunt ab illo, quoniam 4d 2.
e eiuſſe⸗ es quæ ſtione⸗ aſtricta ſunt, non ſacile potes eea Z.
quiſquam inde ſibi diuellere, rebusq́; ſuis in diuerſo
H quæ Rtionii genere aptare. lam ſi quis ect altius iſta “”òYùMVMV
—ſerutatus, Juiq́; omnes iuſtæ eruditionis numeros im .
pleuerit (ut ſunt blerique hodie docti, diſertiq́; uiri)
illle ſibi fere iſta, Muſi qhut dicitur) diſeit. propha⸗

nmnmum certé uulgus quàm longißime à ſacrario ſuo
putat arcendum. Fu't patrum nostrorum memoria
6 Raimundus Juidam, cognomento Lullus, Hiſpanus, .

. 4 uel( quod pröximum Balearis, jui = . .
dam, quam ex nomine illius Lulli oene etfdrt⸗ren — -

=

tii. quod equidem non negaere & non ſegnis ..
8 nij indicium. Sed Juoni (quog ſlero quoꝗ; Aa 157 e, rr,
, Nipſi u5 ſolẽte zus nomineg gloriari) non literas ſ⸗ ſe “ . ð

4 . Bnon ullim alia m dignam docti uiri nomine bercéeße·
Dhrat doctrinam: & hoc ipſum quod inuenerat, de , 2

. te ſet, perſpicere: & ſi fort erſpexit, eloquẽdo abe KD
8* Wre & ut berſpexiſſe e hidere tur, conſequi nequibat.

. reha aace⸗ ens (Rin⸗ Rin diſſerlo, && horror
tus, qui etia o i u1 Aidicerint ſe ſe Juitur,
niſſi alioqui eaine ipſum Ingenijq; bonitate uin⸗ 2 :.:
cauunt. Copiam ſané, cuius ſol est ipſis r d V SA
e ſed talem, Jqualis in omnibus rebus e ſe ſolet eo- ern G

Lh⸗,

0% 4 rm / auni

64

De e er erier bres,
416 R0ODONHD1 AcRIC. 8

tum, qtlinumeraut, = icant. Qnod⸗ autem nof;
eit difficili uidere, Snt nöndlli X his quos tra M

iekeren non ſatis diligenter explieitl, quibus
ommnis artis eius mateia continetur. VIus deinde illo 4

Aragerte, obſcureq; Fädlius, ut beca; rs, üue 1
reliquis ape riendis parata debebat eſßte, maioribus, 3

. ulla circufuſa tenebris ſit, penitioribusꝗ; latebris dn
. eruenda:ut anſim contendere, niſi quis maiori men- n
tis ui ſuberet difficultates non modò non iuuari ab ged⸗
ipſa, ſed etiam ingenij aciem (niſi ſit acerrima)retun &

Adiie. Donandus tamen ſic quoque uir ille ingenij præ- anlu
ſtiuantis teſtimonio, nec merita honeſtißim ii, rgold. pein

luate

laucde fraudandus, qui cum blurimum ſtu js con ei. E
re eup eret, contulit cert quòd potuit, quodq; recte
. 1 ſeen/ ſatis est. Si quid animo fuo parum reſponde- a
rit, uoluntatem quidem laudes, ignoſcas ingenio. Na 1

Pis uerò ſtatutum est, quando ſuperiore libro locorũ mie
oprietitem , difere icnt enarrauimus pro uiri- nb
bus, mnc quis ſit 1t uſus ipſorum, O quomolo giſ⸗ bira⸗

Wersr bem
ſerenlli paranda facullas ex ipſis, qudm maxim
poſſumaus ſub oculos ponere: & protrahere in medi- en

unm, gufk eüig uitt kili is inſtituto noſtro arbitramur: quæ kut⸗
uel legedo, uel obſeruafido, uel undecunq eruenda auin
Potuimus afferre: coniingetq; mihi, i minus iuuare aun
. ſtudia, at cert (quòd magis cupio) docdiorum inge- men

emgnhn tradéda rectids iſta permyuere: ſe- nlin
A ſren Puona Cn .: e curusch ziin

curusq; huius operæ meæ, æ quo ipſam animo perdã:

—
+☚

DE INVENT. LIBER II. 17
dummodo prode ſe, quòd mea conor, huberius aliena
conſequar induſtria. Optanda enim eſt iactura, quæ-

cunq; lucro maiore penſatur.
Scholia in proæmium, ſiue caput primum.

Doceretq; quicquid incrementi magnitudinisq; Philip

pi rebus acceſſiſer.) Locus eſt apud Demoſthenem prima

oratione contra Philiopum, & apud T, Liuium Decade 4.
Athenienſes (inq uit) interim nerbis & concionibus bellu
gerebant cum Philippo. Non uideor equidem mihi ma-
gis & c) Proxime, inquit, ad ſtulti ciam iſtam Athenienſium

acc edunt dia lectici temporis noſtri. Nam ut illi tum demũ

conſultabant, cum iam eſſet agendum, ita iſti eam dialecticę

partem quæ cõſilij eſt, ad actionem traducunt, & unde exat
petenda argumemorum inuentio, inde petunt rationem di-
iudicandi. Cum ſit enim ſolum iſtud propriumq; dialecti-

çges munus.) De hoc locupletius libri huius cap. 2. & 3.
Quod totum, ut prædixi, duabus comprehenſum eſt par-
tibus) Quæ Rint hæ duæ partes, explicatum eſt ſibri ſuperi-
oris ca 2. Conaturc oſtẽdere, bene ſe argumẽtatũ eſſe/qm̃
ſit argamentũ uel à maiori, uel ſimtli.) Quis enim iſtorũ ho
die in ore iſta non habet? Conſequentia tenet per locum ¾
maiori, per locum à coniugatis, à mili, à contrarijs, à diſpa

ratis, quæque cætera eius farinæ ſunt. Quoniam ex om-

mibus iſtis ineptèà & minime cohærentes duci queant.) Du

Pirari non poteſt, quin ſit id quod dieit! igè ueriſſimum,
pempe ex locis omnibus ineptas duci poſiſe argumentatio⸗-
Mes ac proinde nen eſſe dijudicãdum inde, cohæreant ne ax
gumentationes an non cohæreant. Sane quibuſcunq; arga-
mentis autores in re quauis confirmanda refellendaue
loco:at non omnia apta eſſe, & ad rem qua de agitur, pro-
Pandam idonea, id conſtare uel hinc poteſt, quodijdem, alij

aliorum inuicem argumenta diluunt ac refellunt. Quo fſit,
ut iudicium argu mentorum petendum ſit non ex locis, ſed
ex ea dialectices parte, quæ tradit formas ſyllogiſmorum.
In tanta ſtudiorum omnium colluuie.) Tale quiddam &
uintilianus queritur de Grãmaticis, libro Oratortarum
afärurlonuen ſecundo. De mnaximo & minimo.) Docent
⸗ 3 enim,z

nSs KoDoLPHI AGRIC.

enim, res naturales determinatas eſſe ad maximum mâs
nimum. Item, inſectione continui ad minimum deueniri nᷣ

poſic. Et de calculandi, ut aiunt, ratione.) De arte ac rati-
one computandi „quandoquidem calculus & pro ratione
computationed; accipitur. Quanquam ut ingenue dicams
mihi haud dum ſitis liquet, ubi hac de re a gant Phyſici.
Circulorum.) Coronarum, hominum circunquq; aſtan
tium, Sed puluere & radio contenta.) Solebant enim Ma-
thematici in puluere lineas ducere: ac figuras illas ſua de-
ſcribere, Q autem inſtrumento id facie bant, ra dius di
cebatur. Vnde illud Vergilianum: Defſcripſit radio totuns
qui gentibus orbem, Tempora quę meſſor, quæ curuus ara
tor haberet. Mutam potius oculorum, qu àm loq uacem
aurium ſequatur fidem.) Probant enim ſua Mathematici
non tam oratione & uerbis, quam ijs quas uoc ant α

Ehsαπαοι hoc eft, lineares demonſtrationes, iineig

ſcilicer ac formis deſcriptis in puluere, quibus planum fa-
ciunt id, quod oſtendere uolunt. Hinc eſt quod aiunt regi-
am Dionyſij, cum is prælente Platone mathematica ample
QKſi uideretur, areis ex puluere & arena factis plenã fuiſfe.
Et Archimedem illum Syracuſanum, quo tempore Syracu⸗
asSs epit Marcellus, adeo formis quas in puluere deſcripſe
rat intentum fuiſſe, quidam (autore Liuio) tra didere, ut ng&
prius patriam à Romanis captam ſenſerit, quam à milite
ignaro quis eſſet, occiſus eſt. Cum quo contuli pedem)
Cum quo congreſſus ſum, cum quo in certamen deſcendi⸗
cum quo manum conſerui. Si quem ergo eorum quos
doctores artium uocant.) Vere doctores, ſiquidem doctor
dicendus eſt, cuicunq; quouis modo doctoris contigere inſi
Enia, quem in modum & ſimia interim rex aut re gina dici
poteſt: & alinus ille apud Cumanos, cum leonis induiſſets
exuuium, ſibi etiam ipſe aliquandiu uiſus eſt leo. Equidem
ita exiſtimo, non eſſe aſpernãdas iſtas, quas uocamus pro-
motiones: modo is qualiſcunq; honor ſolis contingat eis, g
ſtudio ac induſtria ſua eo diguos ſe reddidere, non etiã ho-
minibus ignauiſſimis, quibus animos aſpirandi huc facit,
non eruditio, non ulla morum inte gritas, ſed quæ ſola hodie
omnibus in rebus dominarur pecunia. In confeſſo eſt apud
om nes, eru ditionis teſtimonium eſſe debere promotiones.
At ſi uere dictum putamus illud, ſcientiam non loculorum,
ſed laboris & induſtriæ comitem eſſe: hic autem doctora-
tus, quo uſqueadeo nobis placemus quidam, in pleriſque
cgrte loclos magis, qu àm laporem zut induſriam ſequi=

:

giun
vſe
ie
ſn
Inun
Aer⸗
len
Phror
fuNn

UINI

llam
ſleloc
(iiem
acis
Netenrp
ſeperir
Ccenda
ngenn
Neopr
rbitn
eſcie
uerſa
nom
uis,6
nahe
lliſci.
totan
tumn
uoch
gisiſ
perfr
eſleſ⸗
irrit
cialech
tum uſt
imniun
hoſri.
lointen
miilu
lanis
guid
Mema
ügere

4
uncad

Beſitind
eickali⸗
ntin

llann
ei
git

UIMNH

ude⸗

Und

Cnae
NNN

gran
Pnte
““
nc,

1OH

Grn
ninn
Ntiis
Mre
le

deen

ule⸗
en
tonn
int

Nad

6ℳ
ul⸗

DE INVENT LIBER II. 119
tur:planum profecto eſt, eruditionis eum teſti monium eſſe
non poſſe. Denino plura, quod ueriſſime ſcio dictum eſſe
Comibo: Obſequium amicos, ueritas odium parir. Dic
quæſo uir doctiſſime de dialectice, quando hanc uel ſolam
uel maxime omnium artium, quas uos numeratis libera-
les, uideris præ te ferre, cui uſui diſcendam putas.) Audio
ego hunc morem eſie quibuſdam Ludimagiſtris, ut in ſuis
illis phrontiſterijs, ante oculos puerorum quos docent, hęe
uerba maiafſculis literis ſoleãt depingere, DIC QVA-
RE HIC. quibus admonitam uolunt rudem adhuc æta-
tem illam ut ſub inde ſecum cogitent expendantq, cur quo
tidie ludũ adeant, cur illuc à parentibus miſſitentur. Vellẽ
equidem hanc eandem conſuet udinem hactenus eſſe & dia
Iecuicis noſtris, ut non illi quidẽ eiuſmodi nugamentis obli
nerent parietes, ſed ut iis, ́s inſtituendos ſua diſciplina ſu-
ſceperint, illud ante oĩa explicarent, quẽnam in finem di-
cenda dialectica ſint, & qui inde ſperandus fructus. Nã ut
ingenue id ꝙ (entio dicam, quẽadmodum gallus ille apud

Aeſopum, repertam à ſe gemmam idcirco abiſciendam eſſe

arbitrabatur, ꝙ ꝗᷓ uirtus & qui ufus eius gemmæ eſſet ipſe

neſciret: ira & dialecticę unũ hoc mea quidẽ ſententia aduer

uerſatur, quo minus hodie in precio ſit apud multos, ꝙ ut

nomen eius apud oẽs longe eſt uulgatiſſimum, ita pauci, &
uis, quiq; uſus ipſius artis ſit, ſatis norunt. Multi perſuaſum
habent, ciuilibus eam cauſis accommodari non poſſe, tantũ

diſci in hoc, ut in umbra ac ſchola, perinde ut auiculæ ſolẽt,

totam ætatem garriendo teramus. Atque ſunt certe, qui tan

tum non omnem culpam hanc reicciant in præceprores, eò
quòd ij, etti norunt quidem ipii, alium quendam quàm nu-
gas iſtas eſſe dialecticæ ſinem: neq; ueriſimile uideatur, tYö
perfrictæ poſſe eſſe frontis hominem quenquam, ut doctor
pſe præter indecoros iſtos
garritus, uſum alium neſciat: ita tamen ſecula iam aliquot
dialectica docent, ut de germano interim ac genuino illo-
rxum uſu non audiatur apud eos uel uerbum. Qui docent,
inquiunt illi, artẽ gladiatoriã, ij non ſat habent uerbis mo

.

eſſe ſuſtineat artis eius, cuius i

do p̃ſcribere, qua ratione uel aduerſariũ feras, uel ictus ab
illo intentatos eludas: primũ ipſi arrepto telo in ludicrũ cex
tamẽ illud deſcendunt, ut iã non ſolã auditor, ſed ſpectator
etiã artis ſuę fiat is, qui ſe illis in diſciplinam tradiderit At
ne id quidem ſatis. Tradunt deinde arma diſcipulo, docent
aptare manas, docent gradus cõponere, docent quo pacto,
nũc fugere antagoniſtam, nunc inſequi debeat, quãdo gden

Da0D RODOLPHI AGRIcC.

dum uiribus, quando arte utendum. Quid?ij qui pueris præ pnen

cepta tradunt Grammaticorum, nonne primum ipſi exem- Clrin
plo uno aut altero id ꝑpræceptum quod ſit explicandum illi neſt
ſtrant? nonne deinde autoribus enarrandis, traditas iã ant? au
præc eptiones illorum ſeriptis accommodant, oſtenduntꝗ, ee
quis quomodo hoc aut illo præcepto ſit uſus, quis neglexe
rit, quis obſeruarit? Atq; ita demum ipſos etiam pueros iu- Sltert
bent conari aliquid, iubent carmina meditari, iubent com- one
ponere epiſtolas, neque uero id, quemadmodum in prouer negte
bio eſt, ſine corti ce. Adſunt ipſi, uicia indicant, emendari ea sel
quo pacto queant, demonſtrant: ſuas quoq; interim epiſto- Gnnnd
. 18 aut carmina illis imitanda proponunt, idq; aunnum unũ ſoeu
—= aut alterum, quouſq; tandem aliquando fuis illi alis fidere cum
tutò poſſint: ita fit, ut iam inde uſq; à pueris, non ſola diſcãt Epart
— præcepta, ſed & uſum quoq; aliquem eorum nouerint pre- g.
ceptorum. Quam docendi rationem putant obſeruan- erin⸗
dam eſſe etia m in dialecticis: quorum ii quis alius ſit uſus ſulus
præter iſtos Gymnaſiorum conflictus, hunc aiunt indicari culo⸗
oportere eis qui doceãtur: neq; tam referre illorum, ut ad- aamne
uerſus præceptum quodcq; plauſtra aliq uot conuehas obie liror
. * ctionum, quã ut commodis in ſingulorum explicatione uta cerit
— re excemplis, demonſtresq, quo pacto alij hac aut illa præ- leſan
. ceptione ſint uſi, quomodo ipſis utẽdum. Hoc ut dilucidius fum
ſiat, ſic explicant: Aiunt dialedticen de ean eſſe numero ar- inde
* tium, quæ uelut miniſtræ quædam ſint artium cæterarum, latie
quasq́; uſus modò cauſa diſc endas eſſe omnes confirmẽt. nece
Itaq; enitendum nobis huc eſſe, principio, ut quæcunque in lidie
ea, etiamſi argute quidem, & cum maxima quadam fſubtili Lin
tate dicuntur, tainen nihil aut minimum utiq; conducunt ad oſten
uſum: ea omnia aut in totum ſubmoueanrtur, aut certè non pute
oneretur hiſce rebus iuuentus: quod genus magna ex parte nutt⸗
eſſe, quæ ſola hodie docent ſcholæ, nec non multa etiam ex doci
ijs, quæ tot libris cõplexus eſt Ariſtoteles. Deinde, ut quæ D
ad uſum facere uideantur: ea tradantur ſic iuuentuti, ut qui lihne
nam is illorum ſit uſus intelligat. Atque id tribus rebus ſie 1
xi poſſe.Primum, ſi (qu emadmodum dixi) in tradendis præ Utzwi
ceptis non tam agamus nliu bur aduerſus ſingula quæque, “
Wwyyriades aliquot cogamus rgumentorum, quàâm ut com- Non
snodis unumquodque declaremus exemplis, ſiue ea com- fies
. miniſcamur iplſi, ſiue ex autore quopiam affera mus. Ea au enn
tem exempla, familiaria quidem eſſe oportere: non tamen D
ocioſa atque inepta. Nam ut grammatici paulò diligentio- 10r.
res ſuarum eſſe partium cenſent, non qualibuſcunque uti er
ęzxemplis in explanatione præceptorum ſuorum : ſed quæ zugt

prætexra⸗

4

rin

ſexen⸗
lun iln
ia
untg,
leglen

fl⸗
flon⸗
toert

iean
NIG
⸗
Giti
nng⸗
tenn⸗
Uin

iuin

—

uie
ten
tilip⸗
Cd
umee
cktn

8NHE

1nl
NrA
usl
li
len

Hon

DE INVENT. LIBER II. 12
præterquam quèd præcepta illuſtrant, utilem etiam aliquæ?
complectuntur ſententiam: ita & dialedticis illud curæ efſfe
debere, ut quæcunque explicandis præceptis ſuis, uel effin
gant ipſi, uel aliunde ſumpta adducant, ea iemper eiuſmodi
ſint, ut ad ciui em uſum communemq; hominum uitam ac-
commodari queant, & uel ad uirtutem hortentar, uel à ui-
Cijs deterreant, uel alioqui ad formandos mores ac nitæ in
ſtitutionem pertinere uideantur. Ita fore, ut & poſtea ſcho
lam egreſſi, ſciamus quid in ludo egerimus, quoq; pacto in
rebus eiuſmodi, ijs prieceptis uti debeamus, Deinde ſi in
enarrandis autoribus ſiue ſaeris illis ſiue prophanis, nam
ad hoc utique inſtitutum nihil re ferre, omne artificium dia
lecticum uelut digito indice mus. Nam ut in hiſce explanan-
dis partes ſint Grammaticorum & Rhetorum, ut quã emen
date, quàm eleganter unumquidq; dictum ſit quærant: ita
pertinere ad dialecticos, ut qu àm credihili quiſq; oratione
ſit uſus oſtendant. Qua in re duplicem ineſſe errorem hoe
ſeculo: unum eorum, qui ut primum audiunt explicari poe-
tam, enarrari hiſtoriographos, prælegi epiſtolas doctorun
uirorum, continuo uociferari ſolent, aliud nihil quàm do-
ceri Grammatica. Eorum alterum, qui poſteaquam totum
ſeſquimenſem impenderunt audiendis libris Grammatieo
xum, ſtatim ad autores quoſuis enodandos proſiliunt, per-
inde quaſi nihil ibi præter fabularum uoculaxumch expli-
cationem euærendum ſit. Tertium, quod ad tradendũ ufum
meceſſarium putant, eſt, ut præter ea quæ iam diximus, quo
tidie ciuilia quædam themata in Gymnaſijs proponantur,
&& in ijs ipſe pręceptor primas (ut ſic dixerim) ducat lineas;
oſtendatq́; ꝗqua ratione, qua uia, ea the mara in hanc aut illãö
partem declamari poſſint: quæ exordiendi ratio, quo pacto
narrandum, quo tractanda ordine argumentatio, quo mo-
do concludendum. Hac demum ratione fieri poſſe, utinum
bra adhuc degens iuuentus, luci ta men aſſueſcat, atq; uſum
aliquem eorum, quæ diſcit, intelli gat. Hęc illi cum alijs muu
tis, à quibus recenſendis ea de cauſa mihi ſuperſedendum
putaui, ꝙ haud ſcirem an oĩbus perinde eſſent futura gra-
ta. Vnus Quintilianus conatus eſt explicare.) Libro Inſti
tutionum q uinto. Quanquam multum intereſt inter præce
ptiões Fabij & Rodolphi. Iile docet quo ordine qua ue ra
tione utendum ſit argumentis poſteaquam inuenta ſunt.
Rodolphus, quẽadmodum ea inueniri, eruiq; ex locis poſ⸗=
ſint. Quo autem ordine ſit utendum inuentis, id explicat li-
bri tertif, capite decimotertio & decimoquarto. Nune
nutem quotuſquiſq́; Quintilianum attingit eorum, qui dbi⸗
. 0

122 RODOLPHI AGRIé.
loſophiæ ſibi nomen a ſexrunt?) Ferri poterat, ſi nõ attin
ipſi: niſi alios etiam, mirum quibus artibu s, nõ à ſole Quin
tilia no, ſed ab omni politiori literatura auerterẽt, planece
facerent id quod aiunt in præſepio canem, qui nec ipſe hox
deum edit, nec ferre poteſt, ut acc edant eò equi aut boues.
Quiq; omnes iuſtæ literaturæ numeros impleuerit.) Qui
ad culmen & quaſi apice m melioris literaturæ peruenerit.
Sibi fere iſta Muſisc;, ut dicitux, diſcit. )Diſcit idc irco ut ſct
at ipſe, non ut alijs ea quæ nouit cõmunicet. Ita tihicen Anti
genidas, ad diſcipu lum quendam ſuum doctum illum qui-
dem, ſed frigentem ſane ad populum, mihi, inquit, cane &
. Muſis. Raimundus quidam cognomento Lullus.) Caro-
. lIus Bouillus in epiſtola ad Raimundum Bucherium, huius
Raimundi uitam depingit. Quin & hodie extant Commen-
. tari in ea«dem artem. Balearis. )Ex altera Balearium In-
ſularum, nam duæ ſunt hoc nomine in Hiſpanico mari, ho-
die Maiorica & Minorica appellatæ. Qui numerant, nõ in
Licant.) Sic & Plinius in epiſtola quadam concductifur u=
merart1 ſententias, non ponderari.

QvVID SIT DIALECTI
.ee ini, tuume est i igitur nobis hoe likyo, uſum trade⸗

e Locorum boc eſt, (ut idem apertioribus dica-
mus uerbis eaplicare, quo acto paranda ſit dißeren
Ll, inia, uam dialecticen uocant. Id commo-
dißime ſiftuniniehuk i oſtenderimus, gu ute ſit ma

—17 e ie

⸗=

r e Materiam dico rem,de q 4 diſſerimus . Inſtrumen.

ve: rrL, . tum, orationem, gNi eſſe de re nolunun.

. NVi explicamus. Tract ati, quomodo hæc paranda ſint,

, , E quæ cuique rei aptanda. læc quò ſacilius ſit ui
r 21 gdert optimum fuerit initio deffnire, quid ſit dia lecti-
cr, & cui uſ ui hie Hdestinata ſit.

Trri ik eiae⸗ Et no⸗
iar en r rr , r Rflrieat
J ẽ⁊

s reri lins, quod ram tem ei er tradtalus

Me

fa
lia
nmn⸗
i⸗

ðð WW

ein Et nomen en guen züleltic⸗ nonnulli Latiné tentan

lo Couun
kez dicere, dißerturam uel iſp butaturam, quemad-
pleho 4 Ba‿n,
u modum & grammaticen aturam dixére. Ve-

D vuͤm quando & illa la aſperior ſunt. ae ſenis e e e

n ℳ9

dud ec græco perinde ſunt
ur recepta, 1 pleri e Latini,
anquam ſuum e eſßet, nos etiant Ergco mnelides ute⸗
a muar. D ener artium genere nolue
8 kate X artium g r. .* *
iun rvunt eſſt ſe eſe, quidai ackkat em Juandam ae.
len⸗
r werm utro dicati n 19 non eſt quèd in præſen-
ia ualde nos ſolicitos habeat. Artem eſſe communis
accepit opinio, & artem diſſerendi uulgò dicimus,
hocq; nomine éditi de ea inſeribütur libri. Erita ni
. mirum edindarinc⸗ famn, exeludere numero: dus ren er
53 . r 5 dW

is breß⸗ lllio ſuos ieliqueæ non ſatis commo .
Ae poßint. Quod ſt ars e E ut quidam definiuére
vollectio multarum de una re comprehenſic ionum, ad3 7,
* ſinem aliquem utilem uitæ, uel (ut alij )recta ratio r:
rrerumm ſaciendarum: nemo ibſam dubitauerit artem „
uocare: nam & multas nbrehẽ mones colſigit, quo
pacto inue niendum ſit argumentum, & quomodoie
dicandum ubi inueneris, & aclendorum iſori re⸗

W
1 tradit etenusritionem, Jquitenus faciendi uer-
bum poteſt iſtis aptari. vikneeerumetr 6 a.
E Falli, decipi, uera pro falſis, falſat hroueris 4 et 6, ⸗ .
. fmttite butamas Fllit timei fommiißfjuum diilefi r
7 S azr it α⅓

1adit. Eiænit id quidetn, ſed
C nauem gubernätor euertit, & medicus aliquando
Dremit. Hominum ſunt itta, non artium. Atque uel e
eò magis fatendume erit ta utilem eße dialecticen, eum
aſlta i ſæpé, nulla etiã un
lnſtrucki arte ſaiant & qui fallitur, ſtartem calle⸗ Al
iet, uel nequaquam id, uel mi⸗ deree⸗ 84 M
. ne ſi. cul re iqug artes, quæ remedio ſunt Eeue bu
D mMauis neceſſitatibus non potuerunt ſuccurr gul
, e Gi lir niſ = ci en
reer u, HHõ te in eo ſit po i, duo bacte liqueos cæc unf
— in dicendo uitemus, ereſſe habu ſerit
ltaperire atalee α oshenaler ve qudm u uarié quis ca r
Tr 262 p poſeet . igiiis incle defronpti⸗ 44, utenda ſibi qul
⸗ Kaue non arts hæc ec culpa, uit enda me
kkutk ſt ryctiun⸗ . iari te cupientis. (r
e: Aherici nim ſunt, ut caueantur mala: & nemo ar lej
tifex tanti remedia nouit. Relidctum ergo nobis ſit, n
3 e arlem eſſe dialecticen Artium-autem aliæ ad natu- Elt
,7 g2 ras rerum cognoſcendas, aliæ A milim Hoiiitt änti A

a. dandam, aliæ ad orationis dicendiq;; regulam pertiꝰ (hn

I y,, nent: huiusch Lener i cialesz, icen eße apparet. Orati-
⸗* . 4
. . ne 1 XMRA in id paratã eße, ut ani . ni
5 : – mi ſui bartccipen guiſch faceret alium. Tria ergo cõj ii

.*

wre 0 ſtat in omni oratione eße oportere, eum qui dicit, eũ Y
gqui audit, & rem de 1⁴ habetur oratio:tresq pro-

DE INVENT. LIBER II. 25

inde in dicendo obſeruationes, ut Percipi ipoßte, quid

ſibi uelit qui dicit: ut cupide audiat, cui dicitur: ut
bile vahilelete it habeatu ſides ei, quod dicitur. Primi
N Lekai. emendlate & aperte loquen-
tg tradit. uatatgagtinrtaiba, quæ ornatu[m *
orationis, cultumq; & omne Kapiendarum aurium R
illecebras inuenit. Q itur est, uide-

bitur ſibi dialectice uendicare prohuliliter dicere
de qualibtt re, quæ deducitur in orationem. ce 2

quæcunq; ad inuentionem pertinebunt, huius (ſi ue-

rum fat eri uolumus) erunt negotij. Quoniim autem
pleraq; ſibi Rhetores de inuentione, e& plura etiam

quàm quiſquam dialecticorum dicenda ſumpſerunt,
quale id ſit ait⸗ poſt paulum. Id nunc dicamis,
quia uolumus che⸗ eekices eſſe⸗ boſſe ge quslibel bet d di- . :

. eſe, cure reuera aprchubir est, hoc eſt, Mũ

um Ariatoteles inquit, quod uel omnibus uidetur, Wo, e,

e r E

blurimis, uel ſapientibus, hisꝙ; uel omnibus, uel de ere 2

ðè A⸗ R.

Blurimis, uel ſpectatis probatis q́;. Vt ſit exempli grga “

tia, cdor unuiieurrelsiaſ caknlieſi de i . . o. era,
us. Quod pluri- “ S
mis paraßid obes, honores S eſße. Quod ſa
bientibus omnibus, meliorem e pe opibis cruditionẽ.
Quoòd plurimis, uir tutem, maxime expetendam eße.

Quéd elicl ,ut

P quoa

us RODOLPHI AGIC.

quod Theophraſtus. un⸗

rri . . ,N. à*
quam talta ll dicendu muntur, ut difficile ⸗ 1
42 1E ai H Hark: hi,: abunde,

iuſmodi quicquam eis iccòmodari: n his igit.

2 de nobis erit probabile, quod apt cofiſeftaneei de
re propaſita dicetur: quemadmodum mul:a de rebus
quæ prorſus feri nõ poſſunt, dicitur: qualia de com
D 4

n po, qualia etid apit

. . 4h! a . . 4 22 4
as Aguleius duodecim libris de Meta orphoſ War
. 2 . „» . g g. = -
HDH apud Græcos Lucianus libris eis Quos ueræ hiſlo

riæ inſcribit! qltibus?td ſumpturum ſeſe dicit, quæ
neq ipſe, mqg quiſquam allus uldit, ned; duiſclan
— Rigeluae Non quòd neſciam, poße etiam re uẽ-
Irbabiliter de re eiuſmodi dici, duæ non ſolum à
ſide rerum, ſed facultate etiam abhorreat: ut Lucia-
nus idem, poſßint ne homints in aues mutari: & apud
asrobium, uerit ne pri us ouum an gallina: quorũ

dibiliter tamen diſeritur. Nam bonum & malum idẽ
t s .s2 eſe, quodq́; post eum alij: & nihi
M ſciri poſſe, quod noua Academia dixit: permultaq;
allia eiuſdem notæ, non ſolum qui credibiliter dice-
rent, ſed maximos autores qui crederent iſta habue⸗

Cor ſe run ohcike goiele ⸗ erit & probabiliter
. . = 7* .— 1 7 X .
dicere, quod pro con tionsrei propoſitæ um ap⸗
tißimé ad fidem dicetur. BErit ergo nobis hoc pacto

gefinita dialectice, ars probabiliter de qualibet re

fee, 3 . . . .
utrumuis ſumas, incredibile uidetur: de utroq; cre-

Aeere
uhuit
Mekh⸗
lun
lepren
unon
urt
Kura,
nquoe
Dedue
deMa
ſlarse
ſe coꝛ

faru

fund
gu⸗
kai
667.
dam⸗
Citarn
minur
ſtapn
onltlo
le non
ſo rer⸗

ffenn,

in fact
Unitur
teli
e it
opere
ici⸗
Ulteſt
Kiei

Popd v o⸗

DE TNVENT. LIBER II. u27
broboſita dißerendi, prout cuiuſque natura capax
eſſe fidei poterit.
scholia in caput 2.
Et nomen quide m dialecétices nonnulli Latine tentan-

tes dicere, qiſſerturam uel diſputaturam & cæt.) Hac de re
non inutite fuerit legere ea, quæ ha ber Fabius lib.2. de no-

mine Rherorices. Quo ex loco facile erroris coargui poſ-

funt, qui uel diſputatricem, uel diſputaroriam dialecticen
interpretati ſunt. Etiam ſi nõ me clam eſt, ab ipſo etiã Quin
tiliano nonnunquam obiter atque aliud interim a gente, di
putatricem eam uocatam eſſe. Sane quemadmodum lite-
ratura, quæſtura, prætura, cenſura, dictatu ra: ita diſputatu-
ra quoque aut diſſertura dicendum foret, ſi pateretur uſus.
Deducicur autem 2 græco Nα quod eſt diſſerere. uꝶ
de Martianum Capellam de re dialectica in principio. Quocd
ſi ars eſt ut quidam de finiuere, collectio multarum una de
Xe comprchenſionum) Simon paraſitus apud Lucianũ, oſtem
ſurus paraſiticen eſſe artem, hanc ſinitionem ceu baſim ac
fundamentum totlus ſuæ diſputationis ponit, 1 (in⸗
quiens) s7, s iyα.αναNMονιαοοας¾εαι anα0αQn
Mο iyko Xναα½ * äõ TI1 7 X;s up
5o 7οα⁵½αNεhπι7α ε P½ιο Ars, inquit, ur quidẽ ego à ſapiente quo
dam audiſſe memini, eſt collectio comprehenſionum exer-
citarum ad utilem aliquem eorum, quæ in communi ho-
minum uita ſunt, fine m. Crebra Tοροσä οασ νιεοmentio
ſit apud Ciceronem in libris de Finibus, quas interim co-
Znitione s, interim compre henlſiones interpretatur. Qua dd
re nonnihil attingemus & poſtea. Vel, ut alii, recta ra-
tio rerum faciendarum) Ita enim diſcernunt prudentiam &

artem, ut prudentia rerum agendarum recta iit ratio, ars au

tem faciendarum. Porro actionem eſſe, quæ intra ſeſe con-
ſumitur, neq; operis quicquam poſt fe relinquit: factionem,
quæ relinquit poſt ſe aliquid, ut ſunt ſcribere, texere, fabri

care, ædificare. Neque uerò eſt, cur uocabulum factionis

tantopere formidemus in hoc ſigniſic ato, cum non modò
in Topicis, ſed in ſeptimo etiam libro Familiarium epifto-
larumteſta menti factionem dixerit Cicero. Quod ſi parum

Latinè dici putali et, non tanti apud eum fuiſſet autoritas Iu
teeoniultone, ut in llom: gratia barbare prlur ſuſtinuiſiet.
32

UIA=

nu8 K&OoDOLPHI AGRIC.

Quztenus faciendi uerbum poteſt iſtis aptari.) Hoc

ideo dicit, quòd id uerbi magis ad corporis, quã ad animi

