dit commentarios, & quatuor Topicorum libros
ipſe conſcripſit. In eorum librorum tertio de ante
cedentibus ſic ait: Antecedentia ſunt, quibus poſi-
tis, neceſſe est ut aliquid ſequatur: uelut cum dici-

DB INVENT. LIB. I. 5
mus, ſi homo ect, animal est. Quod ſi uerũ eſt eti-
am animal antecedens erit ad hominem. Licet enin

dicere, ſi omne animal est, homo eſt: rterutq; hinc in-

de, animal homini, & homo animali antecedẽs. Ac
hoc, quo patcto diſtinguetur hic locus ab alijs, cum
ſit ex omnibus ferè locis tale aliquid ſumere, quo
poſito, ſit nexeſſe aliquiu ſequieut poſita definitio-
ne, ſequitur definitum: poſita ſpecie, ſe quitur ge⸗
nus: poſito toto, ſequutur partes: & ad cauſas euen
ta, & ad euenta cauſæ, & ad omnes ferè locos ali-
quid neceſſario ſe equitur. Quid ergo fuit opus no-
men antecedentium ſecernere, ſi ſunt ea reliquis lo
tis, nõ uni alteriue, ſed propeè omnibus communia?
Præterea libet quærere, an ſi dicam, homo est, er-

go animal est: ſit dutum argument ab anteceden
tibus. Quod ſi aiat, baud uideo quod dicetur à ſpe

cir ductum. Sed negat Boëthius, dicit; ſol’i ab an
tecedentibus ſumi argumentum, cum per conditio⸗-
nem effertur: ut, ſi homo ect, animalest. Primum er-
go magnæ in felicitatis damnat antecedentia, ceus
poſtit ex reliquis omnibus depromi argumentatio,
ex antecedentibus non poßit. Cum enim anteceden
tia aliter pronunciari nequeant, quàm quo pacte
ipſe præſcribit, non poterit utique ex ipſis confici
argumentatio. Nec enim est argumentatio:ſi homo
eſt, animal eét: ſed pars ſolum argumentationis,
1 3 quæ

134 RODOLPHI AGRIC.
queæ quidẽ, ſi addideris, ſed homo e&t, ergo animal
eſt: tum demum erit expleta. Deinde, cum locor?
diſtinct io, pro diuerſa babitudine rerum ſumatur,
quam accipiut aliæ alijs comparatæ, ut animal ho
mini comparatum, genus est: uirtuti uerò ſentien⸗
di, ſubiectum est: corpori & animæ, est totu. Cum
ergo inter iſta: ſi homo est, animal eſt: & , homo
e&, erʒo animalest: nullum ſit rerum diſcrimen, ꝗ
potest fieri, ut dicantur è locis diuerſis ſumptæ ar
gumentationes? Quæ fuit igitur cauſa tradèdi Boë
thio iſta hoc pacto? Dicam equidem. Vir ingenio-
ſus, ꝗq uidebat, ſi antecedentia faceret oĩa, ad quæ
ſimpliciter illata, aliud ſequeretur, nõ habiturum

ſſee quo conſequentia inueniret: undecunq; enim du

ceret argumentum, ſi neceſſario ſequeretur aliud,
oportebat id ab antecedentibus dici:nõ habebat er
go, quod à conſequentibus uocaret. Inſtituit ergo
ut antecedentia per conditionem (ut dicimus) pro
nunciarentur, & conſequentia eſſent eadẽ illa, mu
tato tant i ordine, & per contradict ionẽ, & aſſeue
rante prolata. Vt ſit ab antecedẽti, ſi homo eſt, ani
mal eſt: deinde a conſequenti, ſed nullum animal
est, ergo homo non est: fietq́; ex duobus locis argu
mẽtatio una. Mihi perſuaſum e&t, multo aliter ſen
ſiſſe Ciceronẽ, & uoluiſſe ex antecedentibus argu
mentationem duci, quoties propoſita cõditionali,

4

gitl

ene

uen
tde
nen
C

DE INVENT. LIB. I. 135
ab eo quod per conditionem antecedens fecimus,
quo ordine propoſitum erat: duceretur argumen-

tum: ut ſi ſi homo eſt, animal est: deinde ab homine

quod antecedens fecit, ducit argumentationẽ, quã

ab antecedente uocat: ſed homo et, ergo animal

c&t. Sic ceũ cõuerſo ordine, ab eo quod ex cõditio-
ne cõſequens erat, duceret argumentationè, aà con
ſequentibus uocabat: ut ſi homo est, animal eſt. ani
mal hic est conſequens. ducitur ergo à conſequen
ti, ſed nullum animal est, ergo nullus homo est. Ve

rum iſta, quomodocunq; libeat accipere, non loci

ſunt, ſed formæ argumentandi: cum non rerum in-
ueniendarum ratione, ſed certa colligendæ argu-
mentationis lege conſtent. Repugnantia quoq;
Boëthius uoluit eſſe cõtraria conſequentium. Sed
quoniam hæc etiam per tot locos ſpargi poſſunt,
per quot cõſequentia ſparguntur, & ad certum ar
gumentandi modum ſicut conſequentia trahuntur,

N

neq; ſuum poterunt proprium habere locum, &ad

iudicandum potius, quàm inueniendu pertinebut.
Nos ergo antecedentia, conſequentia, adiunꝗta,
ita putamus accipienda, ut temporum ea diſtingua
mus ordine:hocq́; ſemel in omnes accidentium lo-

cos admonitum uolumus, poſſe ex quolibet eorum

per tres iſtos gradus duci argumenta, & quemq́;

locum in ſuozendo hoc ordine excutiendum eſſe.
1I 4 Tria

is A böhOLPHI AGRIC.
Tria autem nomina iſta, quoties per ſe ponentur,
poterunt quidem & ad pronunciata referri: ſed ac
commodatißime naturæ proprietatiq́; cont ingenti
um accedent.

Scholia in caput 20.

Vt ſit accidens id nonnunquã omne.) Accidens dueo po
tiſſimum ſigniſicat apud philoſophos: Principio omne illud

quod non eſt in genere ſubſtantiæ, quo intellectu accipien-

um quod dicunt, nouem eſſe genera accidentium, quanti-
tatem, relationem, qualitatem, actione m, paſſionẽ, ubi, quan
do, ſitum eſſe, & habere. Deinde, id quod contingit eidem in
eſſe & nõ ineſſe. Id hunc in modum finit Porphyrius: ZugGe
Cuxès N 11νρο. àναπιτοοαααπ¾7 αααπν
Obopa&s Accidens eſt quod adeſt & abeſt citra ſubiecti corru
Ptionem. Horum ergo ſigniſicatuum neutro in præſentia uti
tur Rodolphus: uerum accidentia uocat res eas, quæ ita con
iunguntur, ut ſeiungi rurſum poſſint, & utraq; eſſe ſine alte
ra. Ex qua ſignificatiõe Seneca ait.) Seneca in libro unico
de diuina prouidentia: Fat a, inquit, nos ducunt, & quantum
cuiq; temporis reſtet, prima naſcentiũ hora diſpoſuit. Cau-
ſa pendet ex cauſa, priuata ac publica lõgus rerum ordo tra
hit. Ideo fortiter omne faciendum eſt, quia non ut putamus
incidunt cuncta, ſed eueniunt. Olim conſtitutũ eſt, quid gau
deas, quid fleas: & quamuis magna uideatur uarietate ſin-
Eulone uita diſtingui, ſumma in unum uenit. Sic quidem ko-
ie in exemplaribus le gitur. Rodolphus pro illo putamus, le
gir putas: & pro incidunt, accidunt. Quarum lectionum utra
it emendatior, eius rei iudicium ſit penes alios. Mihi illud
accidunt magis arridet, quam incidunt: ſed incidunt legit
Eraſmus. Et Quintilianus in corporis proiectt.) Id eſt, in
declamatipe ea cui titulus eſt, Corporis proiecti. Porro cum
æx alijs quibuſdam, tum ex hoc etiam loco facile perſpectu
eſt, Rodolphum hominem fuiſſe plurimæ lectionis: & cum
hkæc ſcriberet, tum aut libros ei ad manum non fuiſſe: aut ali
oqui fiducia quadam inſignis memorigę illos non conſuluiſ-
ſe. Quæ res eſſe ſolet in cauſa, ut homines alioqui longe do-
QKiſſimi, uel in nominibus proprijs, uel in librorum ritulis,
gel aliis quibuſdam hiſce non diſſimilibus, ſoleaut nonnun
. quan

hop
Wekol
chen⸗

inlt.

etclee!
—
nuhe
nen
libiin
t
6,
eee
lalre
r
ens⸗
n

t,

Copoh

1 ,B

DE INVENT. LIB. I. 7

ꝗquã errare. Ita Cicero ab Aiace ea apud Homerum dici ait,
quæ non ab illo, ſed ab Hectore dicta eſſe animaduertit A.
Gellius. Cui ſimile quiddam in eodem Cicerone deprehen-
dit & Politianus Miſcellaneorum cap. 53. Quibus non ita diſ
ſimile eſt id quod hoc loco fecit Rodolphus. Siquidem uer-
ba Quintiliani quæ citat, non in Corporis proiecti, ſed in ea
declamatione poſita ſunt, quæ hanc proxime præcedit, cui
titulus eſt: Aeger redemptus. ubi hũc in modum orditur pa
ter: Quamuis iudices in tanta malone continuatione iam po
texam nihil ex accidentium meorum nouitate mirari, nul-
lumq mihi reliquerunt impatientiæ genus aduerſa & c. Hu
ius generis & illud, quod cap. 25. Sp. Melij nomen ponit, Pro
Tiberij Gracchi. Id quod facile animaduertet, quiſquis le-

gerit orationem eam Ciceronis in L. Catilina m, ex qua id

æxemplum depromptum eſt. Neq; ita longe hinc diſſidet, qd
E. Iih. cap. 19. à Megara ea dici ait, quæ apud Senecam, non ab
illa, ſed ab Amphitryone dicuntur. Quod genus & alia quę
dam lectori occurrent, quemadmodum ſuis indicabimus lo
cis. Sane ſi quis cenſor accedet tam iniquus, qui eiuſmodi er
gatula uehementius inſectanda ac reprehendenda putet, ei
hoc ego ſolum reſpondero, homines indoctos ad iſthunc er
rare modum non ſolere. Sic & quæ cõtingentia.) Nota ge
nus Iocutionis. Neq; enim uerbum ullum appoſitũ eſt kuie
nominatiuo cõtingentia, niſi quod ſingulis partibus ſua uer
ba apponuntur antecedit & conſequitur. Sic Vergilius, quãa
quam diuerſo caſu:
Protinus Orſilochum & Buten, duo maxima Teucrum
Corpora, ſed Buten aduerſum corpore fixit
Loricam galea mqq; inter, qu à colla ſedentis
Inuenit & læuo dependet parma lacerto.
Orſilochum fugiens magnumch a gitata per orbem
Eludit gyro interior, & c.
Simile eſt huic illud, autore Macrobio: etiamſi Seruius lon-
gum ſubeſſe putat hyperbaton:
Interea reges, ingenti mole Latinus
Quadrijugo inuehitur curru, & c.
Quoniam autem adiunctorum, antecedentium & coenſe
quentium.) Principio explicemus quid ſibi uelint hæ uoces:
Ita plenius intellecturi, quorſum tendat Rodolphus. Anteco
dens eſt, quo poſito aliud quiddam neceſſario ſequitur. Con
ſequens, quod neceſſum eſt eſſe, ſi id cui conſequens eſt præ
ceſſiſſe conſtiterit. Vt, quam peperiſſe conſtat, eam neceſſe
aſt cum uiro conſuetudinem habuiſſe. Adiuncta ſunt, quę ita
aut auteccdũt Ie aliquã: aut ſe qupiu vrant cũ ea eohert:

—

7

IzS RODOLPHI ACGRIC.

unt nulla tamen præcedendi cohærendive aut ſequendi inteꝝ
cedat neceſſitas Ver bi cauſa: Cædem præcedere ſolet uerbo
Yum contentio hhærere, uel uox eius qui cædem feciſie ar
guitur, uel occiſi uociferatio aut ge mitus, uel a ſind quippi-
am hiſce non uſq uequaq; diſſimile: Sequi, fuga, timor, late-
Præ, tr epida ac inconſtans reſponſio: quorum omnium nihil
eſt, quod neceſſitate aliqua cum cæde iungatur: & ramenra
rò ita quiſquam occiditur, ut nthil horum ei cædi adiunétũ
ſit, Ergo quæ adiuncta alij uocant, ea (quemadmoduem dixi-
mus) Rodolphus, partim contingentia, partim applicita uo
cat. Antecedentia autem & coniequentia non putat eſſe lo-
cos diſtinos, eò quòd in omnibus propemodqum locis ra-
lia quædam inueniri queant. Hæc rei ſummaun qua, ut qui-
dem mihi uidetur, non peſſime Rodolphus: etiamſi quædam
obiter interſerit, quæ mihi haud dum ſatis probantur: quæ
ſuis locis non diſſimulabo. Contingentia uerò recte illum
loeum quem adiunctorum ugcari Boethius putauit, intra ſe
claudere uidentur.) Quemadmodum negari non poteſt, ma

ximam adiunctorum partem contineri Ioco cõtingentium:

ita ne id quidem in dubium uocari debet, qn ædam utiq; ex
eis pertinere ad locum applicitorum, quando hæc quoq; ad
iunctorum uoetabulo à Cicerone comprehenſa fuiſſe ipſe te-
ſtatur Rodolphus. Boethij porro non aliam ac Ciceronis de
adiunctis fuiſie ſententiam, id uel hinc liquet, quod is tertio
Topicorum libro, ita imitatus eſt Topica Ciceronis, ut præ
ger exempla nihil quic quã mufaſſe uideatur. Sced quæan
tecedentia & cõſequentia.) Duæ dialecticæ partes ſunt, una
inueniendi, altera iudicandi. Prior inueniendi argumenti ra
tionem ac locos tradit: ac proinde Topice dic itur. Altera fox
mas quaſdam tradit argumentandi, quibus diju dicari ex⸗
pendicq; inuentum iam argumentum poſſit, nominaturq
upITIIN, z* 7 kνρααhoc eſt, à iu dicando. Quæ igitur à Ci
cerone, Quintiliano, & Boethio, in locorum explicçatiõe de
antecedentibus, conſequentibus, repugnantibu sq; præcipi
untur, ea (inquit Rodolphus) ad poſteriorem potius diale-
cticæ partem, quâm ad priorem pertinent; quare non erant
hæc referenda inter locos. Sane Cic ero ipſe paulò minus in
hac uidetur fuiſſe ſententia, ut putarit ea quæ ab ipſo de his
tribus dicuntur, magis ad explicanda formandac;, quàâm
a d inuenienda argumenta pertinere. Verba eius ſic habent:
Cum tripart ite igitur diſtribuatur locus hic, in conſecutio-
nem, anteceſtionem, repugnantiam: reperiendi locus ſim-
plex eſt, tractandi triplex. Hactenus Cicero. Verbm enimue-
o ut altius paplò kæc diſey tia mus, aſcxibam huc aerba i

l

us,

10

re
an
le
lre
ſlan
Uina
Uno

i

Ate

ele
iſe

ir⸗
lte⸗
nltil
nents
l
⸗
ai
lelo⸗
Wa⸗
uc

tEn

munger
ndele
Ublr
ntin
lkte

biſip
s
oeG
C
e
ſ

n

1e

DE INVENT. LIB. I. 139
us Rodolphi, ex cap. 22. de cõtingentibus, ubi inter alia mul
ta: Nec eſt, inq uit, inutile, etiamſi id natura rei non cogeret:
plures tamen eſſe locos, hoc eſt, a ditus & uias unius inue⸗
niẽdæ rei: ut ſi minus unus perducat nos ad id, quod quæri
mus, altero tamen tertiove tentantibus, aliqua parte proce
dat. Hæc Rodolphi uerba ſi uera ſunt, quid tãdem fla gitij ad
miſit Boethius, qui anteced entia quocq; G&cconſequentia unâ
cum repugnantibus, inter locos inſeruit? An non hæc etiam
uiam aperiunt facilius inueniendi? Nonne multa ſunt, quæ
hac ratione fac ilius inueſtigari queant, ꝗᷓ ſi alia uia quæran
tur? Et ut miſſa faciam antecedentia & conſequentia, certe
repugnantia non uideo cur reijciat Rodolphus, eo dũta xat
intellectu, quo eſt hoc noĩe uſus Boethius, uti paulò poſt di-
lucidius explicabitur. Quod ſi uerum eſt etiam animal an
tecedẽs erit ad hoĩem.) Hoc ꝗᷓ ſit uerum uiderit Rodolphus.x
Omnes certe confirmant, hoĩ em eſſe antecedens ad anmimalz
nemo contra, animal ad hoĩem. Neq; profecto uirium quicꝗᷓ
habet, quod affertur de omni animali: quãdo fieri poteſt, ut
idem diuerfſa ratione acceptum. interim antecedens, interim
conſequens eſſe dicatur. Ita homo eſt antecedens animalis⸗
nequit enim homo eſſe quin & animal ſit. Contra, omne ani
mal antecedens ad hominem, ſiquidem nullo modo ſieri p
teſt, uti omne animal ſit, quin ſit etiam homo. Ad hoc quo
pacio diſtinguetur hic locus ab alijs.) Reſpondeat (opinor)
Boethius, non ſe ire inficias, quin antecedentia & cõſequen
tia ſparſa ſint per locos ferme om̃es: ſed eſſe quædam, quæ
facilius inueſtigari queãt, cum his ſignificantur uocabulis?s
quâm ſi alijs eadem uocibus notarentur atq; hanc ſibi cau-
fam fuiſſe, cur diſtinctum iſtis dederit locum, præſertim cum
ne Rodolpho quidem diſpliceat, etiamſi natura rei non co⸗
gat, tamen plureis eſſe locos, hoc eſt, aditus & uias unius
reperiendæ rei. Quod ſi aiat, haud uideo quod dicetur à
ſpecie ductum.) Inuitus facio ut in iſta inquiram ſcrupuloſi-
us, ac uelut cenſoria quadam uirgula quædam notem in ui
xo hoc, quo neminem ego, in hoc duntaxat argumenti gene-
re, maiorem meruiſſe laudem auſim contendere. Sed quem-
admodum in ſpecioſis fere corporibus ſolent animaduerti
quædam, quæ non diſplice ant ipſa quidem, at minus tamen
placent quàm cærera: ita haud ſcio quo modo in uiris etiam
quamlibet dodis, quædam tamen notari ſolent, in gbus &ſi
non aliis, tñ ſeipſis inferiores eſſe uideant᷑. Et quid ſi (quem
admodum ait ille) quandoq; bonus dormitat Homerus?Id
qd koc loco, ut ſi uſquam, Rodolpho accidiſſe mihi nigetur⸗

140 RODOLPHI AGRIC.

Main quod ait, non uidere ſ. e, quodnam argumentnm duca=

tur à ſpecie, ſi id quod affert, ex antece dẽtium loco ductum

clicatur: hoc certe facile re fellat Boethius, ſ dicat nõ eſſe ab
ſurdum, argumentum idem ex diuerſis produci locis, quod
ne ipſi quidem Rodolpho diſplicere, paulo ante docuimus.
Iam quod addit 4 Boethio magnæ infelicitatis damnari an-
tecedentia, quod exiſtimarit perfectam inde depromi argu
mentationem non poſſe: hac part e tantum abeſt, ut ſubſcri-
bam Rodolpho, ut demirer hominem alioqui longe céiligen
tiſſimum hoc loco tam diſſimilẽ ſui eſſe potuiſſe. Certe Boes
thius in ea plane opimone fuit, ut cxediderit ex utriſq, ta m
antecedentibus quâm coniſequentibus, perfecam duci argu
mentationem. Ex antecedentibus hoc modo: Si peperit, cum
airo concubuit: peperit autem, ergo cum uiro cõcubuir. Ex
conſequentibus: Si peperit, cum uiro concubuit, non autem
cõcubuit cum uiro, quare ne peperit quide in. Hæc excmpla
ipſe ponit Boethius Topicarum differentiarum lib. 3 & qui-
Pus facile perſpectu eſt, ſententiam illius eandem plane eiſie
tum ea, quam Rodolphus tribuit Ciceroni. Et ut ſemel dicã
quod ſentio, nihil aliud conicere, cum ex hoc loco, tum ex

alijs quibuſdã poſſum, quã cum hæc ſcriberet Rodolphus;

tum Boethij eum libros ad ma num non habuiſſe: aut certe
aliò feſtinanti, non fuiſſe tantum ocij ut illos e onſuleret: qd
cum ex ijs quæ dixi, tum uerò maxime ex ijs qu æ continuo
ſubiungam, patere poteſt. Repugnantia queq; Boethius, in

quit, uoluit eſſe contraria conſequentium. Quid eunde iſthęe

Rodolphe? Boethius certe repugnantia hunc in modum non
nit, ſed ordine contrario, Repu gnantia, inquiens, contrarxi-
Orum ſunt couſequentia. Verbi cauſa. Contraria ſunt dormi
re & uigilare, ſtertere dormientibus adiundum eſt, quare
Rtertere & uigilare ſunt repugnantia. Rurſus: Prudentia con
trarium eſt imprudentiæ: fraudibus ac impoſturis obnoxi-
uum eſſe, imprudentiam ſequitur: quo fit ut id repugnet pru-
Aentiæ. atq; hoc intellectu cum ſumitur nomen repugnãt iũ;
non uideo cur diſtinctũ ac peculiarem habere locum ea non
poſſint. Sed ut finiam aliquando, hi ſi ſunt errores dicendi;
non tñ id genus errores ſunt, qui inſcitiã arguãt: fed qui ex
pcipiti quadã feſtinatione profecti uideant. Quanꝗᷓ & aliud
quiddã hic mihi uenit in mentẽ, de qᷓ poſtea cap. 27. Hlud hie
dicam, ſummam à me gratiam initurum, ſi quis ſecus habe-

xe iſta oſtenderit, quàâm uiſum eſt mihi, quando nihil mihi

am cer di eſt, quàm ut in omnibus oprime ſenſiſſe uideatur
Rodolphus, cui ego utro tribuo tantũ, ut nunꝗᷓ ipſe mihi cxę
Sam miaus;quam quoties ab eo diſemire res cogit.

—
—

—=
=
E

—
=2

llla⸗

ncea

eſen
CuN/
inlut⸗
Uin⸗
Dln
igen
eloe
Gun
lugt
hkon

Nn.
NI

lzi⸗
Nbnd
tlel

DE INVENT. LIB. I. 141
DE CONTINGENTIBVS
Caput XXI.
imum accidentium genus contingentia dixi
mus, quoniam circa rem contingãt, id eſt, eue
miant, ea quidem conditione, ut ſiue iſta non eueni-
ant, res exiſtere: ſiue res non exiſtat, iſia euenire
poßint. Vt pallor ante ægritudinem. Nam potes&
duis pallere, ut non ægrotet: & ægrotare, ut non

balluerit. Sic iurgium ante cædom: poteſt enim iur

gatus quis eſſe, ut non occiderit: &alius occidiſſe,
qui non ſit iurgatus. Sic forma ad luxuriam. Nam

& formoſus frugi, & deformis potest eſſe brofu⸗

ſus. Miretur fortè quis, cũ uideat pallorem, egri⸗
tudinem, formam, luxuriã, adiacentia eſſe, & iur

gium & cædem actus, quare ea iam contingentia

faciamus: aut quid hoc loco ſit opus, ſi illo ſatis ſis
eruut hæc explicata, Non est ergo nobis ignoran

dum, locorum fines non tam pro rerum uarietate,

quam ex ſeipſis accipiunt, quàm pro habitudine eos
rum quibus applicantur, diſtingui. Sic candor, ad-
iacens e niuis, & coloris ſpecies, & cõtingens pul
chritudinis. Nec es inutile, etiam ſi id natura rei
non cogeret, plures tamen eſſe locos, hoc est, aditus
e uias unius inueniendeæ rei: ut ſi minus unus per
ducat nos ad id quod quærimus, altero tamen ter-
tioue tentgnsibus, aliqua parte procedat. Diff
runs

— 1

Z 75
, Ig ra LV

— 5
—-

. 2

1ÜEei A

343

4(42 RODOLPHI AGRIE.

runt autem à connexis contingentia hag pacto, g
connexa uno ſigniſicantur nomine, quod continuò
ut prolatum est, & eam rem indicat in qua est, &

id quo extra ipſam ess, unde id oritur nomen

N

cum diuitem dicis, accipis ſtatim eũ qui eſt diues,
& diuitias à quibus diues uocatur: ſic cõtra, in di
uitiaru nomine ilicò & opes ipſas, & eu qui poßi
det, agnoſcis. At in contingentibus, uel potius in

Womnibus accidenti bus, neceſſe eſt ut duo confera-
mils, quo ca intelligamus eſſe accidenttia. Nam ſi
aſtutiam per ſe dicas, adiacens uidetur: ſi ſeruum,
connexum erit:ſi coniungas ſeruum aſtutum, con-

tingens ext. Et connexum conne xo contingit, u

tſer

uus diues. Et adiacẽs adiacenti, ut aſtutus medicus.

Et in ſumma, quemadmodi prædiximus, ola quæ-

cunq; huius ſunt generis, ut alterũ ſine altero poſ-
ſit ultro citroq́; eſſe & perire. Non tamen hoc ſic

accipi uelim, ut oĩa quæcunq; ſunt rei contingen-

tia, cõferre putem ad muentionem, aut ad huc lo-
cum credam pertinere. Nec enim excidit nobis id
quod prædiximus, non omnia probandis omnibus
apta eſſe. Verùm illa demũ cõtingentia noſtri ſunt
negocij, quæ uelut indagine ue ſtigijsq; quibuſdam
ad ipſam rem nos poſſunt perducere: cuiuſ modi
ſunt, uel unius efficientis facta, uel ſubiect i unius

adiacentia, uel quæ in eodem ſunt loco, uel te

mpo
re,

lic⸗

e

DE INVENT. LIB. I. 145
ve, uel quomodolibet aliquid commaune intre ſe ha
bent, quo de uno poßit in aliud fieri tranſitio.
Apud Quintiliana itaq; in Mathematico, uir

fortis, hoc ipſum quod fortiter fecit, in argument:

adfert futuri parrieidij, quoniam utraq; ait opus
eſſe impetus & furoris cuiuſd, ut ambo unius ani
mi poßint uideri. Terentius quoq;: Non dubium eſi
(inquit quin uxorem nolit filius, Ita Dauum mo-
dò timeri ſenſi. Nam quid per ſe timor Daui ad nu

ptias filij, niſi id eſſet, quòd omnia communi inter

ĩp/os conſilio agerentur, & eadem oĩa uellent at
nollent Huc pertinet etiam, quod ſolebant qui ac
cuſabant in foro ꝗᷓ maxime premere uitam antea-
ſtam:quod nõ eò modo ſpectabat, ut inuideam reo
con flarent, uerùm quomiã uidebatur animus à quo

illa fuerant profecta, nec à præſentis quoq; ſcele-

ris abhorrere fide. Huius ſunt generis, quæcunque
ſunt monſtra oſtentaq́; rerum, ut defectus ſolis, lu-⸗
næq;, & ſtelle crinitæ, quæq́; alia uel uideri ſolet,
uel audiri: quibus inſignium populorum urbiumũe
clades auguramur. Ita in cæde uultus turbatior,
implicati animi index, minæ, uitata colloquia, ſpre

ti cõgreſſus. In ægritudine uerò, ſpõtanea membro

rum laßitudo, faſtidium cibi, inquietudo peruigi-
liarũ, quæq; reliqua huiuſcemodi rem antecedut.

Ex adiñictis collegit Aſarubal apud Varum fluui

R

144 RODOLPHI AGRIC.
um auctas eſſe copias Romanas, quoniam ſtrigoſi-
ores equos, & coloratiora uideret corpora. Anni-

bal etiam cum exercitum admouiſſet urbi, nondi

fractas eſſe res Romanas, quoniã ager in quo tum

caſtra locauerat proſcriptus ſit, & inuenerit em-
ptorem. Et Quintilianus, non eſſe cæci, aut ſolici-

ti percuſſoris uulnus: quoniam ſolum unum ſit, cer
tioreq́; loco, quàm pro cæci, uel feſtinantis trepida
tione factum. Cicero quoq; Catilinam docet malũ
aliquod publicum meditari, quoniam anguſtia rei
familiaris prematur. Sic ex conſequentibus duci-
tur, ſceleris aliquos agitaſſe conſilia, quoniam di-
ducti non conſtiterint inter ſe uerbis: ſurtum feciſ
ſe, quoniam res inuenta domi ipſius: cædem admi-
ſiſſe, quoniam fugam, uel latebras, uel arma circẽ
ſpexerit. Illa quoq; quæ ?αοτσ dicuntur, id esſt,
conſentanea uel ueriſimilia, huius ſunt loci, quale
e&t, fortem eſſe, quia lato ſit pectore: & quia pau
per ſumptuoſe uiuat, furari: & ſi qua matrona ſo-
la per uiam noctu pergat, mœchu expetere. Signa
quoq; nonnulla poſſunt huc referri: ut futuræ po-
ſtridie ſerenitatis, ue ſpertinus occidentis rubor: &
ſperatæ ſanitatis, oris exulceratio. Pleraq; tamen
uel ad actus, ut uiuum eſſe, quia ſpiret: uel ad eßſ-
cta, ut ignem eſſe, quia ſit fumus, referutur. Quæ
quidem ſi magis latiusũe pateant, quàm ea Nere

ut

—

DE INVENT. LIB. I. 145
adhibentur, communi nomine ſigna uocantur: ut
quod percuſſus ſit, quia cicatricem habeat: potest
enim cicatricem, uel quia ceciderit, uel ex ulcere
habere: & grauidam eſſe, quia tumeſcat uterus, ꝗa
uel ueneno, uel morbo potest tumeſcere. Sin uerò
uel minus pateant, ut ignem eſſe, quia fumus ſit:
poteſt enim et ſine fumo ignis eſſe: uel itẽ ex æquo,
ut fœ tam eſſe quia habeat lac, Teuρα, id eſt, in
dicia uocantur. Ea Quintilianus inter argumenta
non putat habenda, quia nihil post ſe dubij relin-

quant. Quod quidem acutißimo uiro miror potu-

iſſe in mentem uenire. Ergo ſibi nihil oorum, quibus
Mathematici inuenta ſua colligunt, argumentum
eſſet, cum certis & de quibus ambigi non poßit ra
tionibus omnia demonſtrent. Cumq́; id agamus ar-

gumentando, ut quàm minimum dubitandi relin-

quamus locumm, qui pote& fieri, ut qui ad liquidum
indubitatumq́; rem perduxerit, uideatur non eſſe
argumentatus? At nos incerta pleraq; pro manife-
ſtis argumenta ſumimus, quanto melius igitur res
ipſa noſtro conſuluit pudori, ut faciat ipſa per ſe
fidem, ne cogatur in locum eius is qui dicit ſuo ſue
currere mendacio.

Scholia in caput 21.
Vt pallor ante ęgritudinem.) Forte legendum, pallor ad

*gritudinem: ad ægritudinem enim collatus pallor acci-
Gens eſt, ut forma ad luxuriam: quomodo ſi perſona aut re

con-

146 RODOLPHI AGRIC.
gonfer antur, adiacentia ſunt. Neq; tamen eſt diffitendũ Ro⸗
dolphum per cõtingentia facti aut prioris, aut pręſe ntis, aut
inſequentis intelligere circumſtancias: ut præcedentts odi
um ad inſidias, pallor coniuncii ſeu pręſentis ſit. Sic forma
ad luxuriam.) Id eſt, luxum, uicium oppoſitum frugalitati,
ne uulgi more libidinem intelligas. Nes enim excidit no
bis quod diximus.) Huius libri cap. 2. uintilianus in
Mathematico.) Verba Quintiliani eo in locouc habent: Vi-
rum fortem dixit, & parricida m. Vicina ſunt hæc, etiam ut
dilſſimilia: paria uiribus, etiam ut mẽte diſlentiant. Quid em
me aliud notabilem fecit in hello, qu àm quod non parcocg
dibus, cruore non ſatior, exultans iuper ſtratorum corporz
ſtrages, palpantibus adhuc cadaueribus alacer inſiſto? Et
paulo poſt: Cre de pater, & parricidium tam facile eſt qu àm
fortiter facere, cum utrundue de fato eſt. Terentius quo
que.) In Andria. Fluc pertinet etiam, quod ſolehant qui ac
cuſabant in foro)) Haunc morem accu ſatoribus fuiſſe facile
oſtendunt actiones Ciceronis in Verrem: & quod idem au-
tor pro Cælio, plus operæ ſu mit in diluendis ante actæ uitæ
criminibus, quæ in iudicium non ueniebant, quàm in eo,
cuius gratia erat conſtituta quæſtio. Huius generis ſunt,
quæcunq; ſunt monſtra oſtent ac rerum.) Ex his Cicero ar-
gumẽta ducit in Catilinã inuectiua tertia. Aſdrubal apud
Varum fluuium.) Secũdi helli Punici anno 12. Aſdrubal fra-
ter Annibalis cum ingẽti exercitu in Italia m uenit: qui cum
ſe fratri in Vmbria occurſurum illi ſignificaret, eas q; lite-
rxas intercepiſſent Romani, priuſquam ad Annibalem perla
g& fuiſſent: Claudius Nero conſul, non cunctandũ ratus tem
ore tali, neq; expectandum decretum Senatus, cum ſex mi
ſibus peditum & mille equitibus noctu caſtra egreſſus, M.
Liuio colle gæ ſeſe coniunxit, ut nihiltale ſuſpicantem ambo
iunctis uiribus aggrederentur Aſdrubalem. Horũ ergo con
ſunctionem ſubodoratus eſt Aſdrubal ex ijs ſignis, quorum
mentionem facit Rodolphus. Qua de re ita Liuius etus belli
Iib. 7. Moram, inquit, pu gnæ attulit, quòd Aſdrubal proue-
Ktus ante ſigna cum paucis equitibus, ſcuta uetera hoſtium
notauit, quæ ante non uiderat, & ſtrigoſiores equos, mul-
titudo quoq; maior uiſa eſt. Suſpicatus id quod erat, rece-
ptui propere cecinit, ac miſit ad flamen, unde aquabantur,
ubi & excipi aliqui poſſent, & notari oculis, ſi qui fortè ad
uſtioris coloris, ut ex recenti uia eſſent &c. Apud VYarum
ſumen.) Apud Liuium belli Panici lib.v. fit mentio nõ Vari
ſed Metauri: Alter, ingt, in deſtinatis iam inde ante anime
Iatebris ſubſedit, alter per uada nota tranauit Metaurum,
. D Stri⸗

Nl
tigen
sel
form
Allat⸗
lr
Nust
Uteht⸗
lunku
lleĩ
dc
hon
tt
Kcdun
iud
ungti
ihefrn
Nidan
nat
cnenit
3
n,
CCri/
ens,
buu
147

DE INVENT. LIB. I. 147

Strigoſiores.) Id eſt, exhauſtos atq; macilentos. Anni-
bal etiam cum exercitum admouiſſet urbi.) Hac de re hüe

in modũ Liuius, ſecundi belli Punici lib. 6. Minuere, inquit,

etiam ſpem eius & aliæ paruæ magnæc; res: magna illa, ꝗ;
cum ipſe ad mœnia urbis Romæ armatus ſederet, milites
ſub uexillis in ſupplementum Hiſpaniæ profectos audiuit:
parua autem, quòd per eos dies eum fortè agrũ in quo ipſe
haberet caſtra, ueniſſe, nihil ob id diminuto precio, cognitũ
exX quodam captiuo eſt. Et Quintilianus, non eſſe cæci aus
ſoliciti percuſſoris uulnus.) Locus eſt in declamatione ea,
cui titulus eſt, Paries palmatus: Cicero quoq; Catilinã.)
Cicero prima oratione in Catilinam meminit quidem non-
nihil de difficultate eius domeſtica: & in ſecunda enumerãs
genera hominum eorum, ex quibus Catilinæ conſtabat ex
ercitus, omes fermè illos egeſtate rei familiaris laboraſſe
oſtendit. Nuſquam tamen (quod ſciam equid em) anguſtians
rei familiaris in argumentum aſfumit, ut oſtẽ dat publicum
aliquod malum illum meditari. Iam & quæ imoôræ dicun-
tur.) Cicero in Partitionibus, 1° imèr ueriſimilia uocat:

7 7 1“ααπÜρ propriam rei nota. Ea Quintilianus inter ar

gumenta) Quintilianus lib. 5. non tantum ſigna neceſſaria,

ſed & ea quæ neceſſaria nonſunt, eſſe argumenta negat: ſe d
argumentis ſane inualidis. Nam quod ait, ubi ſint ſigna in-
dubitat a, ibi quęſtionem non eſſe: id ego iudico non uſque-
quaq; eſie uerum. Tametſi enim, poſteaquam ipſa cognitz
fuerint, nihil poſt ſe dubitationis relinquant: tamen quam-
diu iudex nondum de eis eſt factus certior, utiq; quæſtio ae
controuerſia eſſe poteſt. Quod autem ſubdit, ne dubia qui⸗
dem ſigna argumenta eſſe, propterea quòd ipſa argumentis
indige ant: id quoq; quàm ſit innali dum, liquere uel hinc pO
teſt, quod ex pleriſq; argumentorum locis eiuſmodi quxæ⸗
dam adduci ſolent, quæ parum habitura ſint uirium nili ali
unde corroborentur. BErgo ſibi nihil eorum.) Rurſum ſibi
dixit, uhbi alius (haud ſcio an rectius) ei aut ipſi dixiſſet,. Et
Quintilianus inter argu menta.) lib. 5. cap. 1.

DE NOMINE REI
Caput XXII.
Omen quoq; rei rect è mihi inter accidetis
conferri uidetur. Nec enim est aliud nomẽ,
K 2 guam

Sfz 2 :
25

148 RODOLPHI AGRIC.
qudm uox ad rem ſignificandam conſenſu hominin?
mſtituta, quod, ſi quid aliud, uel maxime accidenti
um naturã habere mani feſtum ect. Nam & rei an-
tequam fit, & poſtquam fact aeſt, nomen eſt, &ali
ud quoq; nonnunqua eiuſdem rei nomen est: ut Ko
mulus poct mortem dictus eſt Quirinus: & apucd l
poëtas, Hippolytus, poſtea quàm redditus à Palla-⸗ m
de ec uitæ, Virbius. Cicero quidem ab Etymolo-
gia, hoc est (ut ipſedixit) uerbum è uerbo, i ueri m
loquio:ut aptius & mollius butauit, à notatione: ut s
mualgo dicimus, ab interpretatione nominis: ſepara ⸗
.— . rtrium locum deſcripſit. Quod fieri poſſe nõ abnuo. gl
& nõnunquam argumenta inde duci apertius est, yr
quam ut oſtendend ſit. Vnde W multa in nomen te
Verris cauillatus ect, & in Chryſogonũ pro Sex. e,
Roſcio. Et facetè dictorũ crebra ſumitur occaſio: iit
ut Auguſtus de eo, qui loci paternæ ſepulturæ ara qr
bat: hoc(inquit) est patrem colere. Et qui filios ex eii
ancilla ſuſcipiebat, dictus eſt uerus familiæ pater. t
Quòd añt locum nomini inter ea quæ ſuut in ſub? u
ſtuntia fecerint, non uideo quam rationem ſint ſeeea in
ti: cum rerum apud oẽs gentes eademi ſit ſubſtãätia, iqn
noĩa diuerſa. Quinetiã & apud eoſdem populos, l
idem nomen, perſæ pe aliud apud maiores, aliuck ie/
apud poſteritatem ſignificet. Vt latro priſco ſermo . e
ne, g mercede militaret, ſignificabat: Hoſtis, qulod ag

/

DE INVENT. LIB. I. 149
nunc peregrinus: & parricida, quiſquis hoĩ? em ne-
caſſet: hodie quid ſignificent, nemo neſcit. Ad hæ
ut quædam interpretationes conueniant, ut toga à
tegendo, & dux quia ducat, & quia regat rex: ita
pleræq; aut in aliquo nõ cõueniunt, aut diſcrepãt
omnino. Prætorium à prætore dici manifeſtu est:
tamen & in caſtris ubi conſul tendebat, & in ciui
tatibus itemubi ius reddebat, dicebatur prætori-
um. Sic codicis & libri noĩa ſi reddantur origini-
bus ſuis, neutrum hodie cõgruet ei quod ſignificat:
quorum alterum à caudicibus, hoc eſt, tabulis du-
ctum est: alterum ar boris ſignificat corticem: his
primum mat erijs rudis uetuſtas ad inſcribendas li-
teras uteretur. Quamobrem cum ex his liquere ui
deatur, nequaꝗᷓ nomen inter ea quæ ſunt in ſubſtan
tia numerari poſſe, non mueni quem ſibi locum pu
tarem uerius magisq́; è natura ſua conuenire. Vſus
eius nõ ſimplex esſt: Quandoq; enim ex ipſa ui aut
interpretatione nominis: Vt qui dicat, animam cõ-
ſtare ex aère, quem inſp irando haurimus: quoniä
anima, quod uentum ſignificat, ſit uocata. Sic pecu-
niam in inſtrumento domeſtico eſſe, ꝗa ipſa inſtrua
tur domus. Alius esd uſus, cum ducimus e ιιο
l, id est, agnoĩ atione, uel (ut uulgo loquimur)
ex æ&quiuocat ione argument. Vt expetendas eſſe
humanitatis artes, quia nihil tam propriu ſit homi
K 3 nis,

So RoDOLPHI AGRIcC.
nis, quà m ipſa bumanitas. Et peſßime facere ꝗᷓ ple

bem contra patres concitent, quoniam nullum in

terris nomen uenerãdum magis ſit, quàm patrum.
Et Iſocrates in Helenes laude, pulchritudinem in-
quit admirãdam maxime, laudãdamq́; eſſe: eiusq́;
inter reliqua ſignum facit, quòd uirtutem maxime
probamus, quoniam pulcherrima rerum ſit oĩm.
Facile est perſpectu, quomodo humanitatis, & pa
trum, & pulchritudinis nomen in diuerſas flecta-
tur ſignificatiões. Quod ſi occultius fiat, aut rebus
in idem tendentibus, captioſa ſit argumẽtatio. Sin
apertius, in ridiculum perſæpe euadit. Vt certam
eſſe progeniem Aeneæ Neronem, quoniam patrem
Aeneas ſuſtulerit, Nero matrem. Sic & in eis quæ
paulò ante diximus, in quibus colendi & familiæ
nomini ambiguitas (quemadmodi hic quod ſuſtu-
liſſe dicitur) cauſam ridiculo præbent. Alius præte
rea est huius loci uſus, cum translato nomine, dein
de ducimus ex re, non qua in loco, ſed quam pro-
prie ſignificat, argumentum. Quale est apud Oui-
diu: Quis enim celauerit ignẽ, Lumine qui ſemper
proditur ipſe ſuo? Ignem pro amore poſuit:deinde
ex lumine argumentatur, tanquam de uero igne lo
queretur. Sic apud Terentium Phormio: Hiſce ego
dict is illam tibi tam incenſam dabo, Vt ne reſtin-
guas, lachrymis ſi extillaueris: incenſam pro ira-
4

m
ſe

gu⸗
tel

10
int
lun
rei

lue
tas
aur
tum

bit,

run
ſitis.
lert
tihe
lecal
Ari
Ulltu

⸗

DE INVENT. LIB. I. IFI
ta dixit: deinde reliqua ſubiecit, uelut uere arden-
tem crederet. Ergo propter eas quas dixi cauſas,
