Iferenmtia ſunt, queæ ſic repugnant, ut no cer
to ductu unum contr a unum dirigatur, ſed
ſatis est ſubſtãtijs inter ſe eße dimota. Vt Cicero &
Cato differunt, quoniam non eſt Cicero quod Cato:
non tamen ſic differunt, ut calidum & frigidum: ca-
lido enim nihil opponi potest aliud, quod eodẽ modo
cum ipſo quo frigidum pugnet:at quemadmodũ Ca-
to à Cicerone diſtat, ſic etiam Scipio, ſic Lælius, ſic
quemcunque alium hominem ſumas, diſtabit. Qua-
propter neque colores, quos medios uocant: contrarij
inter ſe erunt. Quemadmodũ enim flauus cœruleo,
ſie etiam indicus, & ruber & uiridis diſtat: & po-

test ex quolibet colore in quemuis, & per quemlibet

ex albo in nigrum fieri tranſitus. Similiter ſaporum
etiam diuerſæ ſpecies contrariæ non ſunt, ſed ueriùs
differentes. Sic quæcunq; aliæ ſunt multæ ſpecies,
ſub uno genere comprehenſæ, non magis cenſendæ
ſuut comrariæ, quam iuſticia, temperantia, fortitu-
do, reliquæq; ſpecies uirtutum. Differunt autem
omnia, aut ſolũ ut ſingula: ut ſinguli inter ſe homi-
nes, ſinguli equi, & quæcunq; indiuidua ſub una con
tinentur ſpecie. Aut ſpecie: ut quæcunq; indiuid ua

ſ⸗ diuer ſis ſunt eriebut; uel 1. 2 inter rſ ſpecies
di⸗

₰

ſol

ni
nin
ine

EE INVENT. LIBER I. 185
diuerſæ ut hic homo & hic equus, & homo & e-
quus. Aut genere: ut quæ diuerſorum ſunt generum,
ut uit is & equus:quorum hic animalis eſt ſpecies, il
lablintæ, & ipſa quoque genera diuerſa, ut animal
& planta. Poſſumus addere iſtis ea, quæ prædica-
mentis differunt, ut homo & candor, quorum homo
ſubſtantia, candor est qualitas. Quæcunq; ergo præ-

cnernent n ceenm. enne Ferue erqusgen-

rrt. , quecunque 4 —½K4J ſunt cecen,hoc

eſt, quæ numero una dicuntur, etiam ſpecie ſunt ta-
dem: & quæ ſpecie, ea genere:& quæ genere, prædi
camento quoq; ſunt ea.dem. Quo fit, ut maxima dif-
ferentia, & minima unitas ſit in prædicamento: co;-
trà, minima differentia, maxima unitas ſit in ſingulari
bus. Quorumcunq́; autem duorum, alterum de alte⸗
ro negatur, ea ut minimum ſingulatim, hoc eſt, nume
ro oportebit differre. Nolim autem quenquam fe-
fellerit nominis huius ambiguitas qua dicimus aliqua
ſingulatim uel numero eadẽ eſſe, uel differre. Quan-
doq; enim aliqua numero eadem uocamus, quantum
ad ſubſtantiam ſuam pertinet: ut idem numero dici-

mus hominem &animal rationale, quoniam eadẽ est

utriuſcq; ſubſtantia, & Ciceronem unum numero di-
cimus, quoniam nulla est ipſius ad ſeipſum differen-
tia. Qanlo ae uero denominatione dicimus eadem:
ut idens

f90 RODOLPHI AGRIC.
ut idem numero dicimus Ciceronem & eloquentem,
non quod idem ſit Ciceronis & eloquentiæ ſubſtan-
tia, ſed quòd inſit Ciceroni eloquentia, atq; ob id, id
& Cicero, & eloquens uocetur. Verum in præſen-
tia de eis ſolum dicimus, quæ ſubſtantijs eadem ſunt

atc; dißerunt, uoniim demmuinatione idem diffe-
rrens à ſe dici poteſt: ut Cicero uir, à Cicerone puero,
on ſi ibſtantia, ſed ætate differt: & contrà, quæ ma-

ximé differunt, denominatione eadem dicuntur: ut
idem & homo, & muſicus, & pater dicitur, cũ ſub-
ſtantijs hæc tria & prædicamento differant. Sane
omnia argumenta huiuſmodi: In ſoro eſt, ergo non
est ruri. Et illo tempore ſactum est ꝛergo non eſt hoc
tempore ſact um. Et mea res e&t, ergo nõ eſt hoc tua.
Et huius eſt filius, ergo non illius, ad hunc locum re-
diguntur. Quoniã enim ca natura est rerum, ut tan
tum unum aliquid iſtorum de re dici poßit, (nec enim

poteſt aliquid niſi in uno loco eße, nec niſi in uno

tempore factum eſe, quæq;; reliqua ſimilis ſunt con
ditiomis) ergocum unum aliquid de re affirmaueris,
reliq na omnia, quæ ab eo in eodem genere differunt,
negabuntur de eadem. Erit fortaſſe, cui uideatur
neq; repugnantia abalijs locis, neq; ipſa quidem in-
ter ſe oppoſita & differentia, ſatis diligenter eße diſ
creta. Nam ut prius de hoc dicamus, quod poſterius

ſumpſimus, pater & filius quæ relata ſint, & cal-
dum

NNE

S

DE INVENT. LIE ER I. 191

dum & frigidum, quæ contraria, nemo est qui dixe

rit iſta non eſee differentia. Deinde priuantia quoq;
& contradicentia, cũ eadem eſe non poßint, diffe-
rant neceſſe est. Iam quod ad reliquos locos perti-
net, caliäum & frigidum in adiacentibus diximus,
& patrem & filium numerauimus inter connexa,
& partium & totius ſui ſunt loci:ita etiam homo 2
equus ſpecies ſunt, & animatum & inanimat pro-
pria: ut uideatur (id quod antea in Boëthio annotaui-

mus) repugnantia per omnes duct um iri locos. don

negauerim uera eſße quæ contradicuntur. Veràùm nõ
ob id efficitur, ut berturbentur loci: quod facilé ui-
debit, qui meminerit eius quòd diximus etiam ante:
locorum diſcrimen, non tam ab rerum naturis, qinis
habent per ſe queæque, accipi, qum ab habitudine,
quã ſumunt inter ſe comparatæ,. Quod itaque ad
oppoſita & differentia attinet, certum est contraria
ſpecie inter ſe differre, & relata quidem quomodo
differant, haud temerè affirmauerim. Verm utcliq;
ſit, eum certa inter ſe lege differant, ut uni tantum

unum opponatur, oppoſita dicimus ea,propter cert?

& deſtinatam ex natura ſua repugnantiam qua uie

lut ſingula è regione alterum contra alterum certo
ſunt ſtructu locata. Pater itaque & flius, oppoſita ſta
ſunt inter ſe comparata: comparatus autem quant
6 ſei artian ſuam, bater domino, filius ſeruo, non
oppo

loer RODOLPHI AGRIcC.
opponi dicentur iſta, ſed differre. Sic calidum & fri
gidum inter ſe contraria ſunt:calidum & dulce, fri-
gidum & humid, differentia. Relata igitur & con
traria (ut dicimus) quanquam inter ſe comparata op
poni proprie dicantur, differunt tamen etiam, ſed op
poſita potids dicuntur, quòd certioris est & acrio-
ris repugnantiæ nomen. Contradicentia autem &
priuantia differentiæ nomen non accipiunt. Cum ſit
enim differre dictum, qua ſi in diuerſum ferre, non
potest id niſi inter rem & rem fieri: at contradicen-
tia & priuantia, una quidem parte res ſunt, ut uiſus
& ſedens:alia parte tantũ negationem rei ſignificãt,
ut cæcitas & non ſedens. Nõ magis ergo poßunt iſta
imer ſe differre, quàm (quòd dici ſolet )uiui cũ mor
tuis bellum gerere. Haud abſimile ijs, quæ dictæa
ſunt, fuerit, quòd reſponderi poßit ad eam partem,
qua dicebatur, repugnantia per alios ſparſa locos eſ-
ſe. Poſſunt enim ea quæ repugnantia dicuntur, non-
nunquam accipi ſeorſum quodlibet, uel ſaltem ſic,
ut non componantur inter ſe, & uel alterum de alte-
ro dicantur, uel ambo de tertio aliquo: hoc enim mo-
do ſuis quæq; redduntur locis At cum uel in tertium
aliquod incidunt, uel alterum de altero dicitur, re-
pugnantia ſunt, huiusq́; loci propria fiunt. Totum
itaq; & pars, pater & filius, niſi de altero dicatur al

terum, aut ambo de tertio aliquo, nequaquam repu⸗

gnant:

DE INVENT. LIBER I. 193
gnanl:quippe quorum alterum altero constat, neque
ſine aliero uel fieri poßit, uel eße: cum uerò quis di-
cat exẽpli cauſa) iraſcibile in anima partem eße ip-
ſius, alius diſeretam per ſe diſt nctamq; eße animam:
certum es& reongnart ista, odt idem totume he laci
ant & partem.

comparata, non ncontrarsſunt ſad adiucftis dic cur

rere non currere: non contradicunt:ſic quieſcere TW—
moueri, non priuatiue repugnant: 5. 1 de homine illa,
iſta de lapide dicantur. Illud tamen prætereundum
non eſt, contradicentium priuatorumq́; partes eas,
quæ negant, non poſſe in alium conferri locum. Cum
enim negatio, non ſignificari, non intelligi ſine affir-
matione poßit, ſemper repugnantiam eius quod ne-
git præ ſe ferat nece eſe⸗ ekt. Non currere nanq; ſine
comprehendi
nequit. Cumq; negtiann ſignificent, ſemper in

eis & negatio & curſus uiſusq; intelligitur: habẽtq;

uelut innatam quandam in ſe repugnantiam ad id,

cui cõtradicunt, aut cui priuatiue repugnat. Habet
aulem hi loci proprium hoc, quod nõ potest ex ipſis

quicquam confirmari direct e, ſed è diuerſo: ut ſi in
uno neges, in alt ero affirmandum est, contraq;; alte-
rius affirmatione negandum est alterum: ut ſi dicat,
iſte pater est, ſequitur non e ſee filium: & filius est,
certum est patrem non eße: 18 c, cæcus eſt, ergo non

194 RODOLPHI AGRIC..
uidet: contr quoq;, uidet, igitur cæcus non est. Com

pectimur tamẽ nõönunquam hinc inde repugnantia,
atq; direct è probamus. Vt ſi lucrit esſt habere, lam

num est pdere. Si utile eſt poſſidere, inutile eſt amit⸗

tere. Illud uerò argumentandi genus: An perdere
poßim quærisſeruare potui: &, Cui totl dedera,

illi negarem partemenon ex repugnantibus eſt, ſed
à maiori: neq; enim ut repugnantia hic ſumitur, ſed

conſentanea ad id, inſtituis confirmare: & ut ſit al
terum altero maius & difficilius effectu. Neq; enim

quia ſeruare repugnat ei, ꝗ est perdere, probaturã
ſe putat Medea, perditum ire ſe poße Iaſonem: ſed
quia difficilius maiorisq; negotij est, ſeruare, ꝗber-
dere. Sic etiam, quia maius est totum donare, qum
partem, probabit non ſe cunctaturum in partem, ci
llederit totum.
Scholia in caput 27.
Quapropter neq; colores quos medios uocant.) Re⸗
Ge illu d, colores medios non eſſe inter ſeſe contrarios. Ve

rum illud interim male habet animum meum, quod non ui
deo, quomodo his non conueniat contrariorũ finitio. Con⸗=

raria, inquit Rodoiphus, ſunt repugnantia, quorũ utruncq

poteſt ſimul exiſtere, & alterum ſine altero eſſe. Iam repu-
gnare inter ſe nredios colores (uerbi cauſa) rubrũ& uiri-
de eſt mani feſtum, cum ita inter ſeſe diſſideant, uti neutrum
poſſit dic i idipſum eſſe quod alrerum: neq; eſt cur negemus
poſſe ea ſimul & ſeparatim eſſe: quo fit, ut coloribus me-
dijs tota conueniat cõtrariorum fſinitio: quod ſi debemus,
ſam ne contrarios quidem eos eſſe inficiari poterimus.
Differunt autem omma.) Dicit id quod hodie lõge de-
cantatiſſimùm eſt apud oẽs, nempe trifariã aliqua eadem,
ant diffexentia ſine diueria dici, genere, ſpecie, Ge numneno,
Gene⸗

–

er

Gicu

c(c

fun
ſeren
ſce⸗
ſaſn
Aan
ro
tn
Mns,
lui

,
N
nlig
,A
i⸗
elten
lye,

2*

DE INVENT. LIHER L. S

—

Genere eadem ſunt, quæ ſub eodem genere continenturzus

tem perantia & fortitudo, quorum genus eſt uirtus. Diuer-
ſa genere dicuntur, quæ ſub unum genus non cadunt: ut e-

quus, ue locita S, Specie eadem ſunt, quæ eadem ſpecie contꝭ
nentur: ut Vergil ius, Cicero Diuerſa, quæ eadem ſpecie nIö

continentur, ut hæc uulpes, hic leo? Numero eadem dici ſo-

lent, quorum inter numerandum alia ab alns n dilcernun ?
tur. Atq; id rurſum quatuor fit modis, nomine, finitione, rro
prio & accidente. Sed cum horum plena ſint omnia, nos eis
miſſis pergamus ad alia. Quæ prædicamẽtis differũt.) Na

mis ꝗᷓ ridic uli illi, qui ſomniât intereſſe neſcio ꝗd inter diffe
rentia & diuerſa, quaſi diuerſa ea ſola dicâtur, ꝗᷓ in aduerſiæz
inſunt categorijs, reliqua differenia -Cius farinzæ eſt & ikt
lIuò, ꝙ apud Pet rũ illum Hiſpamenſem, aliud eſſe aiunt prę-
ſentare, aliud repręſentare. Præſentat, inquiũt, uox ſeipta m;

repręſentat rẽ lignificatã. Erit fortaſſe cui uideatur) Duas

affe rt obiectiones aduerſus ea, ꝗᷓ hoc capire dicta ſunt. Eanz
prior hæc eſt: Oppoſita oĩa etiam ſunt differentia: erge non
fuit faciendum Rodolpho, ut locũ hunc repugnantiũ in op-
poſita ditferentiaq; diduc eret. Cui obiectioni hunc in modũ
occurrit ipſe. Cõtradicẽtia, inquit, & priuatiua nullo modo
differentia dici queunt, propterea ꝙ ea tm̃ differre dicũtur-
ꝗ utraq; ſunt: conttadicentium uero & priuatonm altene ſem
per non eſt. Contraria aũt & relatiua, ſi non cum ſuis quæ=
oppoſiris, ſed cum alis quibuſdã conferãtur, nihil utiq; ue-
tet, dici illa & dirferẽtia: ut ſi patrẽ nepoti, albũ rubro, ma-
ritum ſocero aut ſocrui cõpares. Quoties aũt cum ſuis com
mittuntur oppolſitis, ut c nigro album, pater c filio, cum

uxore maritus: iã et poſſent fortaſſe differentiũ utcunq; ap-

pellationẽ recipere, eo ꝙ uel genere uel ſpecie differãt: aptà
us ta mẽ oppolita dicũtur, propterea ꝙ non qquo modo, ſed
certa quadã lege altem ita cõtra altene dirigitur, ut opponæz
tur unũ uni: ꝙ nõ fit ita in dierentibus. aq; in ſumma hoeæ
dicit: Si differentium uocahulo intelligẽtur oĩa ea, ꝗᷓ quomo
docunq; ita inter ſe pugnant, utiueutrũ queat dici eſſe idip-
ſum q̃d alterum, dari poſſet & contraria q;q; & relatiua dif
ferentia eſſe. Atqui nunc ea ſola hoc noĩe donamus, quę nuł
lo cexto ductu inter ſe pugnant, ſed ſubſtantijs modo dimo
ta ſunt, poſſunte plu ra repugnare uni, cuiuſmodi haudqua
quam ſunt cõtraria & relatiua, quoties ad ſua ea, referun
tur oppoſita. At enim repugnantia, inquies, ſparſa ſunt diffi
ſaq; per locos omnes: quocirca parum conliderate Rodot
phus, qui fuum illis locum deſeripſit Hanc q̃q; cauillatiũcu
lam ita xefellit Rodolpſus, ut dicat repugnatia bifariã con
N

2 ſide⸗

*

196 RODOLPHI AGRIC.ꝑ
ſRiderari poſſe: principio, ita ut ipſa inter ſe conferantur, at ꝙ
hac ratione per alios ea locos diffuſa non eſſe: deinde, ut ſpe
ctentur ſingula ſeorſum, ac ſic certe, ut ne ipſorum inter ſe ſi
at comparatio:quo pacto repu gnantiũ ea nomen admittere,
& per omnes locos diffundi. Verbi cauſa: Dulc edo ſi confe
ratur c amaritudine, ad ſolum hunc oppoſiton pertinue=
rit locum. Confer eandẽ ſapori, iam ſpecies exit: confer cũ
dulecdine hac aut illa, & genus dicetur. Eadẽ collata mel-
li, eſt adiacens, albo contingens & c. In adiacentibus.) De
his ſupraà ca. II. Inter cõnexa,.) Quom natura explicata eſt
ca 20. Et partiũ & totius ſui ioci) Quẽadmodum dictũ eſt
ſupra ca. 9. Ita homo & equus ſpecies ſunt.) Porro quid ſpe
cies & quid genus, id explicatum eſt libri huius cap.5. & 6
Animatum & inani matum propria.) De quibus eſt ca. 8. Id
ꝙ ante in Boethio annotauimus.) Ca. 21. in quo de acciden
eibus agitur. Qui meminerit eius diximus etiam ante.)
Cap. 22. Complectimnr tñ nonnunꝗᷓ hinc inde repugnantia)
Crebherrimum eſt hoc genus argumentandi apud autores,
ut mine mihi uideatur eos, qui uulgo dialectica in Gymna-
ſiis docent, nihil aliud in ore habere ꝗqilla Hiſpanienſia: al-
bus eſt, ergo niger non eſt: æcus eſt, ergo non uidet: homo
eſt, & non ſanus, proinde æger. Quã argumenti formam ut
nên improbo, ita illam alteram ſcio apud autores oẽs lon-
ge eſſe frequentiorem, cuius aliquot ſubijciemus exẽ pla.
Si ſummum malum eſt uiuere cum doloribus, conſenta
neum eſt, ſummum eſſe bonum uiuere cum uoluptate. Ex
Cicerone primo libro de Finibus.
Bonum liheri, miſera orbitas: bonum patria, miſerum
exilium: bona ualetudo, miſerum morbus: bonum integri-
tas corporis, miſera debilitas: bonum incolumis acies, mi
ſera cæcitas. Ex eiuſdem operis lib. quarro.
Quintilianus lib. 12 Age non ad perferendos ſtudione
labores neceſſaria frugalitas?quid ergo ex luxu ria ſpei?
Idem libro quinto: Frugalitas bonum, luxuria enim malũ.
Si malorum cauſa bellum eſt, erit àq mendacio pax?
Si ue niam meretur qui imprud ens nocuit, nõ meretur
præmium, qui imprudens profuit?

Si iſthæc quæ ca lidiora ſunt, difficiliùs gelu coguntur,
congruens eſt, ut quæ fri gidiora ſunt facile cogantur. Ex no
ctibus Gellianis libri decimiſeptimi ca. 8.
Si ſtulticiam fugimus, ſaptentiam ſequamur: & bonita
em, ſi ma liciam. Sic in Topicis Cicero.
Si anima quæ peccat, ea morietur: ergo quæ non pec⸗-
Gat, ea uiuet, Ex Hieronymo.

8A

Uutam
Kemng
etael
nroden
lad!

ſne

dlum

ei
Oud

p

4
.

tlpa.

+☛=

ſentſ⸗
erſe
ter,
conte
inne⸗
er ei
ſfel⸗

.

—

DE INVENTLIBER I. 19 7
Si Euãgelium eſt uirtus Dei in ſalutem omni creden
ti, ergo in perditionem omni non credenti. Ex epiſt. 3d
Romanos. L
Quia Deus gratia mouetur, ergo & iraſcitur. Ex La-
ctantii libro de ira Dei,
Nam ſi Deus non iraſcitur impijs atq; iniuſtis, nec pi-
os utiq; iuſtosq; diligit. Ex eodem.

Si eius qui male facere cupiat, nõ facta ſolùm, ſed pro
polit um odiſſe ulciſciq; oportet: gratia è cõtrario habenda
eſt bene faciendi cupido, etiãſi nequierit id, quod uelit per⸗=

ficere. Ex lihello Plutarchi de diſcernendo amico & adu⸗=
latore. —=
Cicero in quadam Philippica: Cuius ſingularem pru⸗
dentiam admiramur, eius ſtulticiam time mus? Quanquam
hic magis ſimplex illud argumentandi genus ſubeſſe appa

ret, ac li dic at hoc modoꝛIn Cęſare Octauio ſingularis ineſt
rudentia, ergo ſtulticia in eo non eſt. Cui non diſſimile eſt

illud Fabij Quintiliani: Qui ſapiens eſt, ſtultus non eſt.
Illud uero argumentandi genus, An perdere non poſ⸗
ſim quæris eſeruare potui.) Verba ſunt Medeæ apud Oui-
dium, qua de re ita Quintilianus libro octauo: Nam cum ſit
rectũ nocere facile eſt, prodeſſe difficile VYehementius apyd
Ouidium Medea dicit, Seruare potui, perdere an poſſim
rogas?

*

COMMVNIS RATIO LOCO-⸗

rum, uel ad aliorum traditionem additorum, uel
praæ termißorum. Caput 28.

Pkar hos⸗ autem quos hactenus executi ſt umus

Locos, alij quidẽ alios, ꝗᷓ nos, quoſdam fecert,
& quoſdam traditos à nobis præterierunt: neque

uel eiſdem nominibus omnes, uel eodem diſpoſuerit

Cayr

1.

ordine. Cicero quidem antecedentia, conſequentia,

repugnintia poſuit, quæ ſi ita capiantur, quemadmo

dum ille uoluit ea accipi, oſtendimus inter locos ne-
quaquam poſe poni. At ta quæ not propria, quæ

3 frnem,

☛☚
6
= S/ .
8 .
.

198 RODOLPHI AGRIC.
⸗ finem, quæ destinita, quæq; etiam in tres diuiſa
locos applicita diximus, in nullum Ciceronis locum
poterunt includi, Quod quidem de fine & destinatis
per omnes eunti locos facilèest uidere: ſed proprij lo
cus inter antecedentia ponetur forta He: ſed eo pacto,
quo oſtenſimus omnes fere locos inter antecedentia
poße numerari, & quo antecedentia nõ e ſe loci do-
cuimus. Applicita autẽ, ut locum & tempus, uoluit
Cicero ut inter adiuncta ponerẽtur. Sed Boëthius ex
ijs credidit probabile ſolum duci argumentum:at ex
loco & tempore ſæpe neceſſarium ducitur. Vt, ꝗ,
non uiolauerit Clodius ſacra Bonæ Deæ Romæ, cit
ſacrorũ tempore non Romæ fuerit, ſed Interamnæ.
Simaulhic ex loco & tẽpore duct eſt, & quidẽ ne-
ceſari argumẽti. Nõ potest culpa male cõ ſultorũ
ante Phocenſe belluũ in Demoſthenẽ conferri, nondum
enim R. P. attigerat: ex tpore eſt. Nõ poſſunt ſode-
ra ali humore, nullus enim humor eo puenire pote ſt:
xx loco ſumitur. Ita ex cõnexis: nã es inperator me
us, quoniã nõ ſum miles tuus. Quæ oĩa argumenta
coherẽt recte, & neceſſario cõficiunt. Ergo fortaſſe
i dicemus ea ex antecedẽtibus eſſeducta: quodq;; in-
eptißimum est, ci locñ ex quo muenire debeas, co-

gnitum anté eße oborteat, 4 inuenire ex ipſo queas.

Nos cõtratc?:i inuenerimus cõ ſtituerimusq; nece ſſa
riu ſi uhi nebahbik argumentu, tũ dem ex Lee ductk
4 it lo⸗

DE INVENT. LIBER I. 199
ſit loco oognoſcemus. Adiacentia etiam, actus, &
ſubiecta, itidem in adiunctis eſſe cẽſebuntur: ſimili-

ter & contingentia, ſex loci in unum, hoc eſt, quàm

ambla facultas in quantas coacta anguſtias? Themi-

ſtius fortè hos inter communiter accidentia poſue-

rit: niſi tamen ſubiecta ad materiam maluerit refer-
re. Ego iſtos locos exactißimè diſtinguendos arbi-
tror, auſimmq́; conſtanter affirmare, nullos omnium
crebrius aut expeditiùs uſu uenire. Quod non ſo-
lum qui poẽtas oratoresq́; reuoluet, uerum eße ſci-
et: ſed & qui philoſophos eos excutiet, qui intimam

& in abdito poſitam ſcrutantur rerum naturam, ne-

dum qui mores hominum tractant, quorum omnis cir
cea iſta ex profeſſo uerſatur labor. Nanq; ex eis qꝛæ

in ſubſtantia ſunt, atq; ex cauſis, ut certiſßtima & in-

dubitata eruuntur argumenta, ita iratæ felicitatis
est, ut ſit eorum nobis copia parata. Cum ſint enim
arctißimè coniuncta rebus, plerunque perinde ſunt
ac res ipſæ,: aut cognita nobis, aut ignorata. Lo-
cum quem ex partiũ enumeratione Cicero, & The-
miſtius ex diuiſione uocauit, non putaui ponendum.

Nam ſi partes omnes cum collegero, ad totum deinde
brogrediar. paries, tectum, fundumenta, quæq; reli-

qua ſunt, mea ſumt, toti ergo domus mea est: aperti
eſt id argumentii e loco qui a partibus dicitur, duci.
die ſi dica:habet iuſticia, fortitudinẽ, modeſtiã, pru-

N 4 deg-

RODOLPHI
dentiam, ergo omnes uirtutes habet: à ſpecie eſt. Sin
dixero, eſt uirtus, & non brudentia, iufticia⸗ tempe-⸗
rantia. ergo fortitudo ſic etiam, eſt pars domus, &
non tect um. paries, tabulatum, ergo fundamentum: à
differentibus ducta erunt hæc argumenta. Cumq́; non
ſit alius diuiſionis & partium enumerationis apud aa
tores ullos uſus, mihi haudquaquam neceſſarius ui-
detur locus, qui ex iſtis deſ criptus est, cum propriè
E& aptißimè ad illorum quos dixi loꝛorum naturã
accomodentur. Tum locus qui hemiſtij eſt de gene
rantibus, ab efficientibu⸗ nobis erit:non eſt enim aliud
generare rem. quà m efficere. Corrumpentia uerò pri
uantia ſunt: corrumpere nanq; nihil est efficere, ſed
ſotum id quod est, ut non ſit, eniti. Vſum etiam inter
locos poſuit, eum recte dicemus 4 Kine: Juant i enim
ad utentem pertinet, idem eſt finis rei qui uſus. De-
ſcriptionem quam inter locos ui in ſubſtantia ſunt
ille numerauit, ego uia hoc ſolum definiendi genus
relict um nobis puto, a definitione non diſcreui, quod
cum de ſinitione dicerem, blenids ſum proſecutus.
Preæterea quem locum Cicero à notatione, Themiſti
us ab interpretatione, ego à nomine rei malui dicere.
Quoniam (ut docuimus) non ſolům ex interpretati-
one argumentum nobis præbet nomen, ſed in plures
patet uſus. Quæ uerò ſimilia Cicero, quæq́; The-
miſtius 4 imilia itidem dixit, & eſſe isdultuec

1

4
e
400
iß
ſeo
end
ſes,
ſen
ſn
ſe⸗
ſe
4

v
1.

l

DE INVENT. LIBER IJI. 1or
Juantitate, & maiora etiam e ſe & minora, ea com-
parata dixi, que madmodum Cicero. Nanq; quem lo-
cũ Cicero ſimilium fecit, is in ei. qui eſt inter com
parata à paribus recidit. At quæ nos ſimilia dicimus,
Cicero ea non habet, Themiſtius uocauit a proporti-
one. Quam formam autem dixit Cicero, cum ſpeciẽ
maluißet, niſi quia ſpecierum & ſpeciebus credidit
Latinè non poſſe dici, eum nunc locum ommnes rectè
an ſecus ſpeciem appellant. Iam contraria maluiſ⸗-

ſem dicere (ut Cicero) ea quæ oppoſita uocant om -

nes, ni ſi omnes ita uocarent· Caſus autem quoniam

tenuißimo à cõiugatis diſcrimine ſecernuntur, eſt
ſimilis & ratus proinde uſus ipſorum, quoniam Ci-

cero in coniugatis incluſerit, ego excludenda non pu

taui. Tranſumptionem, uel (ut nos) translationem,

in rei nomine ad quod pertinet, rectius poſuiſſe ui-

demur, quã ut proprium illi daremus locum. Ordo
quoque non idem est apud Ciceronem locorum, qui

apud Themiſtium: ne ego quidem ſum utrumuis ho⸗
rum ſecutus. Vtq; paucis rutionem ordinis mei red-
dam, ita iudicaui primum quenque locorum ponen-
dum, ut eſſet arctißimè uiſque cum re coniunct us.

& proinde ut longius de fluxit à ſubſtantia rei, bo-
ſteriorem poſui:quò factum eſt, ut repugnantia ulti

ma fierent, quoniam non modò non arcte cum re co-
hæreant, ſed amii ctiam infeſtaq; tollant ipſam
L N S5 at

—
.

to kKobDoLpHI AGRIC.

atque ſubuertant. Quo facilius autem ſit omnia

uidere, diſponam ordine uelut in tabula, Ciceronis-

Themiſtij, noſtrosq; ocos: eritq́; præ ſcriptus omni-
bus numerus, quẽ in ſuo ordimne habent deinde ſubij⸗

cientur alij numeri qui indicent, ad quem cuiuſque

locum aliorum unumquemlibet conferri oportebit-

At ſi quis apud quempiam ſit locus, qui non ſit apud

alios, numerus proinde in aliorum ordine apud quos
non eſt, non ſit adſcriptus: ſi qui loci etiam in
plures aliorum conueniant locos, pli
res numeros ſubſcriptos ha

. Leci

+ „ — — —

—

y ☛ ᷑—

DE INVENT. LIBER JI.

diuerſa

Scholia

102
i Ci . Fi iceronis [The. Ini. the
Loci Ciceronis Them Nri Aice on . ri⸗ the
I.
2 partes . ſ⸗ it antecedentia † (18
noratid 19 12 conſequentia
. iugata :0. 21 7 13 repugnantia
. denur 4 ſs: 14 efficiens 8 11
enu
. Prma 5 6 15 effettum
P ſimil 21 116 comparatio 17.18 ſ15
3 differéti 24 17 iudicium 15 21
8 differẽtia 19 4 15
9 contraria 12 23
Coi TRemif. Themiſtii [Sice. ſthe. nzi
Loci Themiſt. Cice. Nn 1 enl ſe
1defſfinitio 1 1i1 1 ,. ;
2 deſcriptio , 13 eorruptio 3
. gengo 3 . I5 cõmuniter acci 1i0 3
4 kr 1 s iudicium (dẽs i71 120
5 integrum 1 5 17 ſmie 6 .
. acer 2. 14 [6. 11 15 proportio 92 2¹. 24
ci 19 Oppoſita 4
5 alicen⸗ . S 120 eiſs 4
10⁰ finis 2 12 21 coniugata *
1I forma 6 22 giuiſio
Loci Noſtri. Cice. The. . Kori. G he.
1 definitio 1 ecta 6 .
8 reies 5 e isz Locus 10
. bro rium lis rempus 10
. tonmn 1 5 17 connexa . 1
6 partes : 7.9. 11 18 contingentia ſio ſi⸗
2 coniugata 4 ſ:0. 21 13 nomen rei 3
diacẽtia o jꝛ0 pronunciata 17 16
. a6us r comparata . 16 17
1 ſubiecta e2 ſimilia lis
11 efficiens 14 . ꝛʒ3 oppoſita Rue 5 i8
12 Knis lꝛ4 differẽtia 8 4

Præter hos autem.) Tria hoc capite potiſſimum Rodol
phus tradit, uidelicet locorum numerum, nomina, & ordi
nem: quæ tria in prioribus exemplaribus miriſice depraua
cta, aliorum iudicia ſequuti, ita ut nunc ſunt, illuſtrauimus.
OAOſüſlſlſtendimus inter locos nequaquam poſſe poni). Id
diſcuſſum eſt ſupra, cap. 21. Sed eo pacto quo contendimus
omnes fere locços inter antecedentia poſie numerari.) Eo
ipſo capite, quod iam nunc indicauimus. Vt quod non uio
lauerit Clodius ſacra Bonæ Deæ Romæ.) Huius rei men-
tionem fecimus ſuperius ca. 18. Non poteſt culpa male cõ⸗
ſultorum ante Phocenſe bellum.) Hoc argumento utitux
Demoſthenes ipſe in oratione ea, que Peß! 7 5* ”Nο ſine

ro Cteſiphone inſcribitur. Verba eius ſi quis requirat, ſic.
9

abẽt: Tod yùꝶρραααοσοαααντον τωäρ ουi., ονεſρα
äl
uA6, &α OνεH ι εεν EXtοποα ααα olτιπ ê Jααιο
Z0iοH⅝αα *αννρ. αποH ιS1ορ αν*εποο ⁰aισα
Sux X νο 6.ρA&οαNοαιτιε H*ςHοbναιοs Ea uerba hunc
in modã Latina fecit Leonardus Aretinus: Phoc ẽſibus ad-
uerſus Thebanos bellum gerentibus, non me quidem au-
tore (nondum enim tunc in Republica uerſabar) uos Athe-
nienſes ſic eratis armati, ut Phocenſiũ quidem rebus quan

quam imniuſte pugnantium, ſtuderetis. Thebanorum autem

quibuſcunq; aduerlſis lætaremini. Nec uos immerito id fa-
cere uidehamini, Et quæ ſequuntur. Non poſſunt ſydera
ali humore.) Fuere, haud ſcio an Pythagorici, quibus uiſum
fuit, ſtellas humore ali. Quorum ſententiam hoc argumen-
to re fellit Ariſtoteles, ut dicat humorem eum plane conſum
ptum iri, priuſquam ad aſtra poſſit pertingere Meminit rei
eiuſdem (niſi tamen memoria me fallit) & Macrob. Quo-
niam ut docuimus non ſolùm ex int erpreratione argumen
tum nobis præbet nomen.) Lege caput huius lib. 2; . Quam
formam autem dixit Cicero, cum ſpeciem maluiſſet.) Ver
ba Ciceronis de re iſta recenſuimus cap. . Iam contraria
maluiſſem dicere, ut Cicero, De his ca. proximo, hoc eſt, 27.

tmaximis 4 ias ſingulis locis Boethius
dddidit. Caput 29.

— Hoc

DEINVENT. LIBER I. 1cSH
Ooc pacto ſint loci nobis deſcripti, & pro-
brietas cuiuſque, naturaq; explicata: intra

uorum complexum quicquid ulla de re dici, cogita

ri ue poteſt, uenire mihi uidetur: ſiue argumente-
maur, & aperta directaq; fronte certemus: ſiue tur-
bemus affectibus audientem, & medium inter argu⸗
mentationem, expoſitionemq́; curſum quendam ſe-
quamur orationis. Quinetiam ſuos habebit expoſi-
tio locos, quando probabilius aliud alio, atq; ueriſi-
milius exponi certum eſt, quòd niſi locis non fieri,
quando ex ipſis omnis ducitur fides, nemo, quod
arbitror equidem, negabit. Est aut em (ut initio dixi⸗

mus) neceſßße, quicquid ad faciendam ulla de re fidem

aſſumitur, aliqua parte ad ipſam bertinere, nec enſn
ex eo quod nihil attinet, doceri quicquam poteſt.
Quæ attinent autem, aut intra rvem ſunt omnia, aut
extra:unde primam locorum duximus differentiam,
ut alios internos, externos alios uocaremus. Et gene
ralia locorum uelut càpita ſex fecimus. Duo inter-
norum, ea quæ in ſubſtantia ſunt, & ea que circa
ſubſtantiam ſunt. Externorum quatuor, cognata, ap-
plicita, accidentia, repugnantia. In ſubſtantia ſeptem
fecimus, definitionem, genus, ſpeciem, proprium, too
tum, partes, coniugata. Tres circa ſubſtantiam, adia⸗-
centia, actus, ſubiecta. Externos cognatorum quatu
mweff ciens, finem, effecta, deſtinata. Applicitorum
tres⸗

I1oo6 KODOLPHI ACRIC.
kres, locum, tempus, connexa. Quinq; accidentium,
contingentia, nomen rei, pronunciata, comparata, ſi⸗
milia. Repugnantium duos: oppoſita & gifferentia.
Fiũutq; iſti in ſumma loci uiginti quatuor, quibus,
in omnem rem quacunq; erutum inuentumq ratio-
ne ducitur argumentum. Idq́; qua uia, quoq; modo
fuciendum, proximodicetur libro: quoniam iuſto ma
ior huius uoluminis modus excreuit. finisq;; ſit, ſi il-
lud addiderimus: Boethium, quiq́; pot eum ſcripſe-
rũt de locis, ſingulis locis addidiſje quandam(ut uul-

g0 loJuimur) maximam: id est, prenumciatum quod-

dam, una ſentẽtia multa complexum, cui indubitata
ſit Fides ut, de quocunq; de finitiodicitur, de eo defi-

nitum: de quocunq; ſpecies, de eo genus. Quod non

fuciendum mihi, non ideo, quia id Ariſtoteles & Cice
ro non feciſſent, putaui: ſed quia in nullum id uſum
ieri arbitrabar. Primum, quòd ut poßint iſtæ maxi
meæ fingi illis in locis, qui nece ſarium præbent argu
ment um:tamen in ijs, ui probabile faciunt, parum

conueniet, quorum maior ſané pars est. Deinde, g
multi ſunt loci, in quibus in nullam certam & ſatis

conuenientem ſormam concludi hæ maximæ poſint.
Itaq; uideas Boëthium, dum cuilibet loco maximam
ſuam reddere cupit, in anguſtius Juaſdam detrudi:

ut cum locus latißimè ſit fuſus, maxima in arctum
bror/ is Luar. Et ne per omnes loco⸗ ſequamur, cũ

de eſft

ſen

e

ſie
6

ti.

DE INVENT. LIBER I. 10')

de effcientibus dixiſſet, ſubiecit maximam: quoruns
efficientia naturalia ſunt, eorum effecta ſunt natura
lia. Sic de materia:cuius materia deeſt, & id quòd

ex ea efficitur deeſt. Et ſic de fine: cuius finis bonus
est, ibſum est bonum. Et de forma: tantum quenque

agere poſſe, quantum naturalis ſorma permiſerit.
Quaſi uerò hi loci, quorum ampliſimus eſt ambi⸗
tus, intra hos cõsluſi ſint terminos: ut pertineant om

nia argumenta ex efficientibus ad eſe naturale, uel

non naturale: & ex materia, ad dee ſe uel ſuppetere:
& ex fine, ad bonum uel malũ: & ex forma, ad age-
re uel non agere. Adde, quòd ſi quis exact è & peni-
tus cognitam habuerit locorum naturam, nihil erunt

ei opus hæ maximæ, quoniam ultrò ferè in animum

incurrunt, & apertiores ſunt, quàm ut ſint diſcen-

dæ. Aut ſi quis tam prorſus expers ingenij ſit, tamꝗs

d communi ſenſu rerum abhorrens, ut apertißima il-
la prope modum per ſe nota docendus ſit, illi ego nihi-
lo magis, quæ de locis præcipiuntur profutura credi
derim, quim Cimmerijs (quos perpetua nebularum
caligine opertos tradunt poetæ) ea quæ de poſitione
ſiderum, deq; ipſorum figuris motuq; traduntur.

Scholia in caput 29.

Sine argumentemur.) Quid interſit inter argumenta⸗
tionem & expoſitionem, de ea re dictum eſt nonnihil primo
capite libri huius, & pleniſſime explic ahnur libri ſequen-
113

,32

—

B ...

303 RODOLPHI AGRIC.

tis cap. 12. ac deinceps per compluſ ula capita. Siue furbe

mus affectibus audientem, & medium inter argumentario-

nem, expoſitionemq; curſum quendam ſequamur.) An in
mouendis affectibus etiam ſit argumentandum, de eo diſſe-
retur libro 2. ca p. quarto. Eſt autẽ ur initio diximus.) Le-
ge huius libri capite 2. Quæ attinent autem.) Repetit
paucis enumerationem Ilocorum, quam fecit lib. huius cap.
quarto. Quia id Ariſtoteles & Cicero non feciſient.) Cicero
nem non addidiſſe iſtas (ut uocant) maximas certum eſt.
Quod autem eas ne ab Ariſtotele quidem a dditas ait, id ́
ſir nerum, ſecum expendat diligens lector. Ego hoc ſcio ſi nõ
ommhus, at quibuſdam certe locis ah Ariſtotele eas adie⸗
ctas eſſe, licet nunquam maximæ ſit uſus uoc abhulo. Sed

quia in nullum id uſum fieri arbitrabar.) Quod ſi quis locis

ſingulis ſuas quaſdam maximas uelit adijcere, atq; his ita

aſtrin gere locos quaſi aliter tractari non poſtint, ſtultum ſa
nè id foret, & pernicioſum magis, quâm utile, quando in-

certæ interim maximæ illæ ſunt, at ꝙ loci fere multo latius
patent, quâm quæ ſubiectæ eis ſunt maximę. Non uideo ta-
men, cur ſit inpeobandum, ſi in hunc uſum addatur pronun
ciatum, ſeu axioma unum aut alterum, uti ijs, qui harum re
gum idhuc rud es, imperiticq; ſunt, uia qualiſcunq; tractandi

IGci cuiuſq; aperiatur, quã initio ingreſſi, plures deinde ui-
as, rationesq tractandorum locorum, ſuo ipſi Marte inue-

niant. Aut ſi quis tam prorſus expers ingenij ſit.) Hoc ipſum
primo inſtitutionum his uerbis dodet Qnintilianus: Illud
tamen in primis teſtandum eſt, nihil præcepta atq; artes ua
lere, nili adiuuante natura: quapropter ei deerit ingenium,
non ma gis hæc ſeripta ſunt, quàâm de agrorum cultu ſterili-
bus terris. Qm Cimmeris.) Horum mentionem facit Ho
merus Odyſſeæ lib. II. Meminit de iſſdem Herodo-
tus, Cicero, actantius, Hieronymus, Strabo.
Vide Eraſmi Chiliadas, Cymme
riæ tenebræ,

FINIS LIBRIPRIMI.

RODOL-

RODO tPHI AGRILI.

l corAB PHRISII DE INVBE NN-

tione dialectica,! er ſecundus
e AQee locorum uſu. D
icero
4RGVMENTVM LIBRI
ded
li „ Vatuor ſunt in ſumma, quæ toto hoc Iibro .
gin „ cet Rodolphus. Principio quid Dialecti
un ece, & quis ipſius ſit finis. Deinde materiam
⸗ eius eſſte quæſtionem, quidq; ea & quàm multiplex .
un fit, quomodo in materia quauis poſſit inueniri, &
in plutes quæſtiones diduci. Tertio, inſtrumentum . H
Qdialectici eſſe orationẽ: cui ſubijciuntur omnia ea,
tt quæ de expoſitione, argumentationeq; & partibus
i orationis dicuntur. Poſiremò, quomodo ex lo?dis
— ſuperio ri libro deſcriptis 1 parari poſſit facultas ae .
P copia diſſerendi.
PROOEMIVM QVAM COR-
7 ruptus ſit hodie omnis uſus dialetices: 2
belliz contra ratune Ma
cedonum regem, maiori appa S

