communicabilem eam dicimus. Non enim commu-⸗
nicabilitatẽ aliud dicimus eſſe, quùm eſſe eius na-
ture, aut generis, dut habitudinis, ut poſßit aliquid
o 3 quod

c4 KODOLPHI AGRIcCc.
quod ei ſimile ſit, reperiri:huma nitas ergo quæ eſt
in Platone, ſingularis quidem estł unitate, nequa-
quam uerò incommaunicabilitate. Quare unitate?

Quoniam & bæc eſt & una per ſe. Quare non in

communicabilitate? quia eiuſdem rationis uel na-
turæ inuenitur in Socrate, in Critone. Hoc ergo ſin
gulare eſt, quod arbitror opponi uniuerſali. Singu
laria ergo prioris modi, ſatis est eſſe diuerſa:ſecun
di modi, nedum diuerſa, ſed & differètia eſſe opor
tet. Saneè modi diſtinguendarum rerum tres uiden-

tur eſſe. Quæcunq; enim diſtinguuntur, aut diuer-

ſa ſunt, id eſt, quando uerum est dicere, hocnon eſt
illud. Aut differentia ſunt, hoc est, quum nõ ſolùm
uerum e& dicere, hoc non est illud, ſed hoc habet
certam proprietatem aut notionem adiũ ctam, qua
ab illo diſcernitur. Tertius diſtinguẽdi modus e&,
quando diſcreta ſunt quæ diſtingulntur, id es?,
quodq́; ſeorſum per ſe, ab alio diuerſum ſubſiſtit.

Sie duas ſubſtantias, Socratem & Platonem diſtin

gui dicimus: & non ſolum ita diſtinguuntur, ſed
& difffrunt etiam, & ſunt diuerſi. Quæ quò facili
us accipiantur, paulò explanatius dicam. Eñt pan-

nus unus totus candidus, huius quidem duæ partes

dimidiæ ambæ ſunt candidæ. Et quamuis utraque
candida ſit, ſunt tamen diuerſæ: quoniam hoc can-

aic am no est illud: non tamen quantum ad cando

rem

H

Gfrin

Min

fit

(Cern

4

gen

l

ſon ex
llius.
gule
ue
tene⸗

ſe,
en

ani
tetoft
tur, p
gero
lerahb
Cint.

ii

iit

“
—

.— DE INVENT. LIB. I. Fs
eEFoem pertinet, diffrrunt. Nullum est enim in cando-
Exye in eis diſcrimen. At ſi dimidiam unam nigro tin-
Mtet Lgamus, iam non diuerſa ſolum bæc dimidia, ſed &
feni differentia erunt. Habẽtq; utraq; notam, qua poſ-
llu ſint alterum ab altero diſcerni: g ſi iam hæc duo di
nn miglia, quæ adhuc coniuncta, unus ſunt pannus, diſ
i eindantur: iam non ſolùm diuerſa, non ſolum diffe-
eſtan ventia ſunt, ſed diſcreta. Hæc dicta ſunt non Juidẽ
WVeô6 TNααειο„ οναν. 1 19 emoneyea TNEꝶ
nndH XX“ιοπhιπ11d noſtra, hoc eſt, pingui Minerua, quò
Alr non exact ius diſtinguantur hæc, ſed capiantur fa
tcilius. Eſſe ergo aliqꝗd uniuerſale extra animã,
quale nos ſi upra definiuimus, ocioſi i uidetur eſſe
AaAueæerere, cæci negare. Quis enim nõ uideat Socra-
in tem & Platonẽé, & Critonẽ, quemlibet horũ hoĩ?em -

I eſſe, & quatenus homines ſunt, eſſentialiter uel ei-
umi uſem rationis, uel(ut ita dicam) ſimiles eſſe Semo
ta animi cogitatione aut mentis operatione, ſanè ar
uh tes omnes, omnia doctrinarum genera diſtinguun
oni tur, perinde ut diſtincta ſunt ea quæ tractant: ea
uerò ſunt res. Neq; phyſicus conceptus onmium ge
lie nerabilium, & corruptibilium conſiderat aut per-

quirit: ſed ea quæ ſunt uera generabilia & corru-
ptibilia, quæq; ſunt compoſita ex forma & mate-
ria. Eademq́; aut elementa, aut ex elementis com-
miſ ſunt, gue mſeio qua ratione quis uelis dicere
D

figmen-

—
S= —
= =— =
= =ẽ =—
= Se
= ☛£ =

S=
=

=
=
=

=

66 RODOLPHI AGRICO.

figmentum aut opus animi noſtri. Quum autem os

doctrinæ aut ſcientiæ ſint circa uniuerſalia: neceſ-

ſe est uniuerſalia aliquid eſſe extra anima, ſi quæ

tradantur ab artibus, ſunt extra animam aliquid.
Præterea decreta legum, philoſophorum præce-
pta, iuſſa medicorum omnia, uniuerſalia & com-
munia ſunt: ea ergo neceſſe aut ad nullos pertinere
ſi nihil commune eſi in rebus:aut ad unum tantùm
pertinere: cum cuiuis uel proprietate, uel ſingula⸗
ritate, commune illud conueniat: aut ſi ad oẽs per-
tinem, neceſſe est in omnibus eſſe commune illud,
quo poſito, oĩ a comprehenduntur: quod ſi in oĩ bus
est, & neceſſe est extra animam aliquid eſſe. Ad
hæc ſi ſint uniuerſalia tantuùm in anima, utrum di-
cemus aliquid eis extra animam in re reſpondere,

aut nihil?Si nihil, non dicemus quicquam intereſ-

ſe inter conceptũ Chymeræ, & hominis, quum per-
inde uterq; ſit inanis, & cui nihil in re ſolidi aut
certi ſubſit de quo formetur. At ſi dicimus ſubeſſe
aliquid in re: illud aut dicimus tale eſſe quale con

ceptũ est, aut alterius habitudinis: ſi tale dicamus,

quum ſit uniuerſale, cõceptum erit & uniuerſale.
Si alterius habitudinis, nihil intererit rurſus inter
hominem & Chymeram:quum enim ſit quod con-
cipitur uuiuerſale, unum, multa comprehendens
aut ambiens, & quæciq; ſunt in re, ſingularia ſunt
—404 (nane

0.

1

Keſtoe
lanns⸗
ſc
ii

Nrte

ſch
in

nutoer

6* 1

DE INVENT. LIB. I. 7
(nam eſſe aligd uniuer/ale, id in controuerſia eſt.)
Quid enim re fert utrum mens noſtra ea quæ pror
ſus diffrrunt, & in nullo conueniune, in uno commu
ni coniungat, quum inter ſe penitus diſcrepent ?an
partes Chymeræ dißidentis, & quæ in unam for-
mam cogi nõ poſſunt, in unius corporis formas co

actas eſſe confingat? Quòd ſi ergo inter Chyme-

ræ conceptum, & homiuis reliquorumq́; uniuerſa
lium, multum interesd, & quæ à legibus, philoſo-
phis & medicis ſtatutentur in cõmune, complectun
tur multa, & traduntur multis communiter faci-
unda, non ſolum de multis concipiuntur: & artes
ſcientiæq́; quæ de rebus extra animam & de uni⸗-
uerſalibus idem diſſerunt uniuerſaliaq́; tractant᷑.
Et Socrates, Plato, Crito, unam habent in ſe com-
munem uel uniuerſalem naturã humanitatis, quod
uniuerſale diximus uocari, omni etiã animæ aut in
tellectus opere ſemoto: erit nimirum uniuerſale ex
tra animam, quod omnia inter ſe clauſa habeat,
nec per ullam exteriorum cognitionem, aut inqui
ſitionem nec recte intelligi poßit, nec complecti
quale, omni animi miniſterio ceßãte, uidetur eſſe.
Quòd ſi est uniuerſale extra animã, uidebitur

diuerſum quiddam à ſingularibus id eſſe oporte-

re. Neq; enim uidetur fieri poſſe, ut duo aliqua in
codem quatenus idem est, conueniant & differant.
ODO 5 Sed

ss RODOLPHI AGRIC.

Sed ſingularia in uniuerſali conueniunt: ut Socra-

tes & Plato cõueniunt, quatenus uterq; eſt homo.
Differunt autem ſingulari, quatenus hic es Socra
tes, ille uerò Plato: uterq; ſcilicet ab altero, notio-
ne uel proprietate addita humanitati, cuius ſimile
est in ullo alio inuenire. Quam, qui Ioannis Scoti
ſectam tuentur, dierentiam indiuidualem uocant.
Quum ergo in uniuerſali conueniant & differant
ſingularia, neceſſariò uidetur aliud eſſe uniuerſa-
le, aliud particulare. Ad hæc quæcunq; prorſus es
dem ſunt: impoſiibile eſt alterum eorum cognoſci,
ut alterũ ignoretur. Sed poßimus in Platone de lon
ginquo proſpecto, cognoſcere hominem, ut ignore-
mus Platonem eſſetergo in eo diuerſum quiddam
Plato & homo ſunt. Præterea impoßibile e idem
eſſe communicabile &ncõmunicabile: ſed uniuer
fale communicabile eſſe oſtendimus, ſingulare ue-
rò ineommanicabile. Qus in re ſemper uelim in
mentem redeat, quid communicabile, quid unum
in uniuerſali, quid ſingulare uniuerſali oppoſitum
uocemus. Haud diffieile erit uidere, nõ poſſe idem
ſingulare eſſe & uniuerſale. Poſtremo poſſemus

multa teſtimonia maximorum in philoſophia uiro

rum proferre, multa ab antiquis ſcholis decãtata,
& uelut per manus tradita, colligere: niſi non tam
propoſitem eſſet nobis, quæ quiſq; dixerit tueri,
quam

1tlo

thonm.

lon n

foftti⸗
iuſnie
niee
Nlokt
Uifs
ſuinſ
girſil
nate
blttt
kt
ſnd
lbirct⸗
leſtnt
ſtin
ſp⸗

DE INVENT. LIB. I. §y
quàm quærere, quicquid rectißimè, & ad rerum
Naturam aptißimè dicatur. Hactenus Rodolphus.

Quæ diuidendi & qum uaria ſit ratio.
C aput VII.

. T quia diuiſionis locus nos admonet, quid ſit

ipſa, & quo pacto tractanda exequamar.

Per qum utilis enim ext diuidẽdi ratio, tum ad rei

quæ diuiditur naturam demonſtrandã (proximum
enim est, ut cům quid ſit unumquodq́; dixeris, dein
de quotuplex ſit oſtendas) tum ad definiendum. de-
finire nanq; nõ aliud uidetur, quâm ex genere per
diffrentias diuiſo, in ſpeciem deſcendere: Præci-
pue uerò ad diſſerendi orationisq́; copiam, ut ſi
unum aliquid quod mult a ambitu ſuo complecti-
tur, in partes ſpargas: late enim funditur quod in
parteis ſpargitur: quemadmodum multa ſi in unum
colligas, in anguſtũ aguntur. Diuiſio igitur eſt,
generis in ſpecies per differentias diductio. Placu
itq; omnem diuiſionem duabus differentijs é diuer-
ſo poſitis debere perfici. Deinde, ut repugnent eæ
differentiæ, hoc eñt, ut nequaquam in idem conue-
nire poßint. Poſtremo, ut quicquid in genere conti
netur, id totũ diffrentiæ explicent. Aequa quidem
lex, ſed dißſicilis obſeruatio. Et corpus ſane per
animati & inaĩ atũ diuidi hoc pacto uidetur: Ani
mal

Go RODOLPHI AGRIC.
mal etiam per rationale & irrationale. Sed con-
tingit, ut uideantur ſub uno genere multæ eſſe ſpe
cies. Vbi ergo diuidere id uolumus, capimus unius
alicuius ſpeciei differentiam: deinde aliarum ſpeci
erum, quia unam aliquam communem differenti-

am non inuenimus, circuimus ipſam differentiæ al

terius negatione, quemadmodum in diuiſione ani-
malis uidemus fieri. Irrationale enim non niſi ne-
gationem rationalis explicat: quamobrem uera dif-
ferentia eſſe non potesgt, c omnis ſpecies ex diffe-
rentia conſtituatur: nihil autem conſtituitur ex ne
gatione. Labaſcit ergo continuò uera illa diuiden
di lex. Deinde cuius ſel icitatis eſt, ut uel prior dif-

ferentia uera ſit, quando uel paucas, uel plane nul

las eſſe ueras in conſeſſo eſt? Ergo & hanc unde⸗
cunq; datur arceßimus, fitq; ut altera non ſit uera,
altera nullo modo dißferentia ſit: appareatq; multo
iſta dici ſpecioſius, quàm rectius poſſe obſeruari.
Accedit iſtis, quod cum unam fortaſſe dißſerẽtiam

aliquo modo eloquamur: ut ſit uerbi cauſa, uolati-

le: & ſpeciem quoq; inueniemus, quæ eſt auis. E di
uerſo quorundam cum differentiam aliquam inue
niamus, deſit ſpeciei nomen: ut bipes eſſe, animalis
ſi differentia fortaſſe, nullam tamẽ ei ſpeciem tri-
buere poßis. Sic & piſcis nota est ſpecies, in red⸗
denda differentia fortaſſe laboretur. Nobis ſicut

Vyjeßf

li/
kt

h

ſo

lalece

P
uiu
tſei

fen.

rliel
ſ
6 di ſe⸗
nui

DE INV ENT. LIB. I. 61
Orimum eſſet, & uoto forſan optandum, ut legiti⸗
mis duabus differentijs diuideremus, ita proximi
erit, ut qualibuſcunq; duabus tamen: ſin minus po-
terimus duabus, at guotcunc poterimus diuidamus
dum modò uniuenſam eius quod diuiditur, comple
ctamur latitudinem. Quamobrem non per ea mo
dô, quæ in ſubſtantia eius ſunt, uod diuiditur, ſed
per omnes locos qui circa, quiq; extra ſubſtantiam
ſunt, ducitur diuiſio. Sane eorum quæ in ſub-
ſtantia ſunt, aptißima per quam diuidatur est for-
ma, quòd ea perfectæ differentiæ origo eſt. Nam

corporum aliud animatum est, aliud expers anis

mæ:hæc ex ſorma ducta eſt diuiſio. Deinde pro

xima, quæ ex materia ducitur: ut, arborũ aliæ ex

ſemine ſuut, aliæ ſpote naſcuntur. Hinc iam ab

adiacentibus accipitur: ut, animalium aliud man-

ſuetum, aliud ferum. Et contrà quoq; diuidun-
tur adiacentia in ea, quibus adiacent: Vt feritas,
alia ſerpentis, alia auis, alia reliquarum beluarum
eſt. Et per actus fit diuiſio: vt hominum alius ſtu-
dio, alius lucro, alius uoluptati operam dat. Et
per effcientia: t animalium aliud parentis effica
ria, al iud calore ſolis, aliud putrefact iõe gignitur.
Et per effecta: Vt animalium aliud fœtũ, aliud
oznure, aliii4 uermẽ parit. Et exfine: Vt rerũ do
neſlerari aliæ ad neceßsitatem, aliæ ad uoluptatẽ,
Aliaæ

cOz RoDOLPHI AGRIC.
aliæ ad uſum pertinent. Contra quoque ex ijs,
quæ ad finem pertinent:Vt opum parandarum cau
ſa alij iuſtam operam nauant, alij fœ nerantur, alij

ui rapiunt, alij fraude ſubducut. lIam uerò, ani

malium aliud terra, aliud mari degit: ex loco eſt.
Et, flores aut hyberni ſunt, aut uerni, aut æ ſtiui,
aut autumnales: ex tẽpore et. Et, homines alij
ſerui ſunt, alij domini, alij neutrum: ex cõnexis ſis
mitur. Contingentia etiã diuiſioni conueniunt:
ut muſicorum quidam literas ſciunt, quidam igno
rant. Et pronunciata: ut quidam hominum lau-
dati ſunt, quidam uituperati, quidam ſilentio la-
tent. Attulerit etiã aliquid comparatio: ut po⸗
pulares quidã infra regem ſunt opibus, aliqui pa⸗
res, nonnulli ſuperiores. Et a ſimilibus diuiſio-
nem ex preſſerimus: ut aliorum uitæ propoſitum, in

duſtria formicam imitatur, aliorum ſegnicies ſim

lis eſt muſcis. Oppoſita & differentia prorſus
à diuidendi ratione abhorrent. Neceſſe est enim,
ut quicquid diuiditur, de ijs prædicetur in quæ di
uiſum est. Nihil autem de his, quæ repugnant ſibi,
prædicatur: quo fit, ut ne diuidi quidem poßit per
ea, quæ ſibi repugnãt. Nomen rei præterij, quo

niam parum accõmodati credidi diuiſioni. Quan-

quam fuerunt, qui facerent diuiſionem eius in res
ſignificatas, ut taurum diuiderent in domeſticum

.

4
4
Mler
o
eri⸗
ſ
fe
frenn

=

=
=

=ãn

gor

Mun
ſata

rat

altr.

ſit
feli
ſum es
ſey
tn
hvoa

cir⸗

licrd
ſiyen

4
„9

eeſ
N

nr
eid e
Noet
Aſi
ind
eri⸗

☚

n

umH
ſe
Ttiee

6, “ 8 Ge
iu,

DE INVENT. LIB. I. 65
animal, & ſidus, & montem. Quod qua ratione di
uiſionem appellent nõ uideo, cũ id uel ratio loquen
di coarguat. Nec enim quisꝗᷓ tam ineptus ſit, ut di-

cat:tauroru alius animal, alius ſi dus, alius mõs eſt.

Similiter lõge minus diuiſio et rei in noĩa. vt, non
patiar, nõ fera, non ſina. Niſi quis diuiſionẽ etiam
putet eſſe, Anna ſoror, ſoror Anna: ci hic quemad
modi & illic, idem diuerſo ſono, quanꝗᷓ non uerbo
rum, cõſtructionis tamen, repetatur. Diducitur
tamen unu⸗ in multa explicatur. Diducitur qui
dè, ſed nõ ita, ut id diuiſio uocari poſit. Neq; enim
ignorandi nobis eſt, poſſe tripliciter aliquid quod
unum ſit, in plura diduci. Diuiſione, quæ quomodo
fiat, diximus: Partitione, qua mox dicemus: et enia
meratione. Ea fit, quoties multa, quæ uni alicui in
ſunt, recenſemus. ut cum dicimus: Cicero eloquens
fuit, & prudens, &uindex appetitæ dominationis:
& reliqua, quæ in immenſum extendi poſſunt. Cer
tum es? non diuidi in iſta ciceronem, quoniam Ci⸗
cero indiuiduies est, nec partes etiã eſſe Ciceronis
iſta. Enumeratio ergo est multorum, quæ ad unum
aliquod rediguntur, Hoc bacto & multa unius uer
bi ſignificata, & unius rei nomina, non diuidendo

digducimus, ſed enumerando recenſemus. Non-

malli arctis admodum finibus clauſerunt totã hanc
rationem diuidendi, ut omnem diuiſionem, quæ nõ

e4 RODOLPHI AGRIC.
fit per ea quæ in ſubſtantia ſunt, dicerent, aut ſub⸗

iecti eſſe in accidentia, aut accidentis in ſubiecta,

aut accidẽtis in accidẽtia. Liberũ e & ſuũ cuiq;
iudiciũ. Mihi uiſum eſt quàm copioſißime poſſem
aperire rem iſtam, quoniam uſus eius late patet.

Nec ignoro, poſſe eis, quorum aures nõ ſint ijs au

diẽdis imbutæ, uideri rem perplexiorem eſſe: quod
tamen quamuis exigua animi intentio molliet, mo-
dò non pigeat tantiſper ſubſidium petere à cõmu⸗
ni ſtudiorum artifice labore, fructus certe laborũ,
quod affirmare auſim, non pœnitebit.
Scholia in caput ?.
Quo pacto tractanda.) Vide Rodolphum lib. 3. cap. 7.
Per quam utilis eſt em̃ diuidendi ratio.) Ad tria ait in pri
mis conducere diuiſionem, ad plane cognoſcendã rem eam
quæ diuiditur, ad apte de finiendũ, ad diſſe rendi orationisq;;

copiam. Refer huc Quintiliani locum lib. 4. cap. 3. & rurſus
libro II. cap. I. Vt unum aliquid.) Tametſi uel exemplum

&uοvαοραρ1 habet, non dubium quin deſit ſi, ut ſic legas:
ut ſi unum aliquid &c. cui rei indicio eſt uerbum ſpargas.

Diuiſio igitur eſt generis in ſpecies.) Aſtrictius capit no-

men diuiſionis, qu àm alij ſolent. Qua de re plura ca. 9. quem
Iocum le gas oportet, modo hunc uelis plene intelligere.
pPlacuitq́; omnem diuiſionem.) Tres affert cauſas, quam-
obrem non ſemper duabus inter ſe pugnãtibus differentiis
diuiſio poſſit abſolui. Primã, quod nullius pene generis utra
que nobis differ entia ſit cognita, ſed alteram negatione fe-
re exprimamus: alteram, quod in pleriſq; ne altera quidem
illa, quæ affirmatione effertur, uera eſt differentia: poſtre-
mam, quod ſæpe differentia inuenta, ignota adhuc eſt ſpeci-
es: & rurſum nota ſpecie, differentia ta men manet incogni
ta. Deinde cuius feliciratis eſt.) Raræ, inquit, & maximg
cuiuſdam felicitatis eſt, ſi uel prior illa, quam affirmatione
exprimimus, uera ſit differentia, propterea quod uel pau-
cas uel nullas potius geras eſſe conſtat, tantum abeſt, ut co
Fnitam

a

11

inrb
ſenule
mlu.
Wo.
in

ne

vliul
mlegt.
unti)
aiusſe
Eeeberb⸗
beſttu
ſekali⸗
ligkect
olph,
Unpart
ſeruntit

iſdem

Iam,n
nalord
An
Parti
um lid

„

4

niun,

0,

hiiſti
iulgye

ſlic.

tſ
ſhus
ütg

ednſen

legtn

Glein⸗
ggrlhet
ſ

uml
Adtin
oſceniint
rendin,
eldvdlun
eluhe
etbanſe

num lib. 4. cap. 2.

2*

DE Ih⸗OVENT. LIB. I. 6
gnitam habeamus utranq;. Sic Cicero in Antonium: Et qui-
dem cuius temperantiæ fuit, de M. Antonio quærentem, ab
ſtinere maledicto. Circumimus ipſam differentiam) Vide
Laure. Vall. lib. 2. cap. 3:2. Vr arborum aliæ.) Plinius lib. 16.
cap. 33: Arhores, inquit, quas naturæ debeamus, tribus mo-
dis naſcũtur, ſponte, ſemine, aut ab radice. Ammalium ali
ud manſuetũ.) Ariſtoteles 9. lib. de Animalibus. Aliud foe
tum, aliud ouum.) De Animalibus lib. I. Aliud terra, alind
mari degit) Rurſunt I. lib. de Natura animalidi. Nomẽ rei
prætern.) Hanc hodie uocant diuiſionem uocis in ſigni fica-
ta, cuius ſententiæ autorem laudãt Boethium. Eius ego hag
de re uerba ſubieci: Eſt enim, inquit, diuiſio generis in ſpe-
cies:eſt rurſus diuiſio, cum totum in proprias diuiditur par
tes: eſt alia, cum uox ſigniſicans multa, in ſgnificationes pro
prias recipit ſectionem. Ex his tribus diducendi generibus
Rodolphus ſolùm primum illud diuiſionem appellat, alte-
rum partitionem, enumerationem tertium. Georgius Tra-
pezuntius poſtremum hoc diſtinctionem uocat, reliqua duo

iſdem nominibus quibus Rodolphus. Non patiar, nõ fe
ram, non ſinam.) Verba ſunt Ciceronis in Catiliname An-

na ſoror.) Dido apud Vergilium: õs
Anna ſoror, quæ me ſuſpenſam inſomnia terrent? .
Partitione, quam mox dicemus.) Capite 9. uide Quintilia

DE PROPRIoO
J₰ Riſtoteles proprii: uocauit, quicquid omni
¶¶E ſoli imeſſet & ſemper. vt ſit homini pro

brium, natum eſſe ridere. Omni enim inest homi-

ni, & ſoli inest, & ſemper homo natus est ridere-
Diuiſitq; in definitionem, & id quod communi no

mine(quoniam aliud non ſuppetebat) proprium di
xit. Eodemq́; proprij nomine cõplexus est & dißf

rentiam. Sane differentia, quod ipſum nomen præ

s ſe

*

66 RODOLPHI AGRICO.
ſe fert, dicetur commodius, quoties generi quod di
uidit comparatur. Rationali enim & irrationali
animal ab animali differt. Aut quoties ſpecies cui
diffiniendæ adhibetur, reliquis confertur ſpeciebus
ab illa differentibus. Suæ enim ſpeciei comparata,
cuius ſubſtantiæ pars ect, rectius proprium dici⸗
tur, ꝗqudm difrentia. Nec ego iſtud ſic accipi ue-
lim, tanquã putem idem eſſe differentiã, & id quod
propriã uocamus paßionem (quæ quid ſit, & quo
pacto à dißerentia diſtet, perſequi non noſtri est
in ſtituti, nec enim ſatis de eo conuenit omnibus) ſed
ut oſtendam placere mihi, in præſentia dici propri
um, quo pacto Ariſtoteles uoluit, quicquid de eo,
cui id proprium eſſe uolumus, conuerſim dicitur:
ut quemadmodum dico, omnis homo est capax di
ſciplinæ, ſic dicam, omne capax diſciplinæ est hbo⸗
mo: & ſicut omnis uirtus est expetenda, ſic omne
expetendu eit uirtus. Porphyrius in Iſagoge, qua
drupliciter dixit proprium dici. Quandoq; enim
quod ſoli mest & non omni, ut nautam eſſe uel mu
freñ, homini: nihil enim præter hoĩem dici poteſt
nauta uel muſicus, nec oĩs tamen homo nauta uel

muſicus dicitur. Quandoque quod ineſt omni &

non ſoli, ut uiuere omni ineſt homini ſed non ſoli,
nam & omnia animalia & plantæ uiuere dicun-
tur. Tertio, quod ineſt omni, ſoli, ſed non ſemper:

ut

IV
erd
te,
Per ſe
ioſeme
cno

C⸗

ai

ſrbe
Utomire,
heun gu
Nent,
lulean,
iin
lerto⸗
n at
ſcoleckun
hunene
rhomnin
ſotni

Aßrl
.Miend⸗

hieen
hubit
eo
whin

0.

tignel
incieng
Peinn
ſteit
anpte
ftunfn
vi
iſton

4

ſAn
ierin
ſce

DE INVENT. LIE. J. 67

ut calue ſcere homini, quod non niſi ſenio contin-

git. Quarto, quod omni, ſoli, & ſemper inest, ut
erudibilem eſſe homini:de ſolo enim homine & de
omni & ſemper dicitur:idq́; uere eſt &exacte pro
prium, quomodo & nos hoc loco accipi proprium
uolumus. Quoniam autem (ut prædiximus) in red-
denda ſua cuiq; rei digferentia laboramus, propri-
am fere paßionem, quam uulgo proprij ſignifica-
mus nomine, quonia diß uſta à ꝑro
pria ſeæcreuit, eam in locum differentiæ ſubdimus-
& eam quoque ſi pro arbitrio & ubicunque res
poſceret, paratam & ad manum haberemus, eſſet

qualecunq; quidem, ſed aliquid tamen: minus enim
in definiend is, diſtinguendisq; fluctuaremus rebus.

Nunc pro difſerentia ponimus proprium, ne que iid
unum, aut ſatis firmum, aut certu, ſed ſæ pe ex mal
tis collectum, & tum quoq; ambiguum, & anceps.
Notum esſt quid Platoni acciderit, qui cum diligen
ter hominis propriũ reddidiſſe uideretur, bipedem
eſſe & implumem, & definiret hominem eſſe ani-
mal bipes implume, Diogenes Cynicus gallinace-

um, cui dempſerat plumas, in auditorium illius pro

ijciens:hic est (inquit) homo Platonis. Ergo (ut di
cimus) nobis proprium, cui huc locum tribuimus,
ſit illud, quod quarta huius nominis ſignificatio-
ne Porpbyrius poſuit. Idi; ſiue differentia ſit, ſi-
E 2 e

—

68s RODOLPHI AGRIC.
ue paßio, uel ſuis poſita nominibus, uel dicendi cir
cuitu explicata, non multum refert. Reliqua, quæ
alijs proprij modis comprehenſa ſunt, inter adia-
centia aut actus numerabuntur. =
Scholia in caput octauum.
Eocdemch; proprij nomine cõplexus eſt & differẽtiam.)
Mirum uideri poſiit, quo modo dicat Rodolphus, differenti
am propr ij no mine ab Ariſtotele comprehẽſam fuiſſe, cum
ille generi eam adiungendam eſſe c irmet. Verba eius hæc
ſunt: N&οο. ι£ Tτ—.0οαα Sa 6“ ο, 1 Zvs, 6 19 1op, 5
αια AXoj. 9h vÿ Ta Al⁹odαρρνSνσX nνh⅛οναα
àα 7α7Hερτd ιαρ. Omnis, inquit, propoſitio atq om̃e
plema, aut genus, aut proprium, aut accidẽs indicat. EBEtemim
differetia, generalis cum ſit, cqum genere collocari debebit,
Non me clam eſt, eſſe qui dicãt Ariſtotelẽ de ea modò diffe
rentia loqui, quam noſtri iſti uocant genericam: qui fortaſ-
ſe Jicerent ali quid, ſi apud Ariſtotelem ſcriptum ſic foret:
R rap TNR1νιισ½wÜοαπαπ 7K evmn, T yive 71 iop, ut re
petitus articulus iecerneret hanc ab ea quam ſpegificam no

minant. Nunc illud propius ad rem noſtram, &z οαρ pla-

ne indicat, nullam diſtinctionẽ ſubeſſe in uer bis eius. Quan
quam illud interim uideo à quibuſdam uerti in dubium, ſit
ne differentia ulla, quæ cum ſpecie infima conu ertatur. Sa-
ne Boethius hac in re uarius eſt, ut qui in Iſagogen Porphi-
rianam ſcribens, ai enti —
cie nradicari: contra in categorijs Ariſtot. dicat quaſdã eſſa
differentias, quæ n niſi de una ſola ſpecie p̃dicentur. Quod
autem in diffinitione differentiæ dicitur, prædicari eam de
pluribus differentibus ſpecie, id non it a accipiendum eſſe,
qualſi ſemper ſiat, ſed quod frequentiu S. Mihi naſteri
£ . 5 =
rem eſſe conuincit. Etenim ſi genus unumquodq; in ſpecies
per differentias diuiditur, quis non uideat differentias ge-
neris eius, quod proximum infimæ ſpeciei eſt, cũ ſua quac
ſpecie oportere conuerti? Sed hæc Tee. Illud propius
ad rem noſtram. Si Ariſtoteles eo quem citauimus loco, de
generali tant um differentia locutus eſt, cui igitur prædica-
to ſubijcimus eam, quæ ſpecifica dicitur? Alexander Aphro
diſæus: Quare, inquit, differentia generica dicitur? Quia in

ſub⸗

R

Mtnepe
ltechp
aiteli,
Gum an
ucſea
tinuotß
Paferen
ne.
ral eſe I.
initque
Nllat e⸗
lehenlan
Miſotel
deffnitio
ge ſua ſo

Plus tam

jellatqgu
teapr
b de Ge
ſenon ett
Piletbla
toneit
lalum en
lita Dio
ſoſidei!

55

ſu

htte

.
lentia
t
ſerdi⸗

zin

äfenen

niſſou
heintt
11 A
Gif
Kungin
indahrn
unt

lcan
tpen 9
iun, n⸗

ne u

utted

ltiiſcn

.anmd
eg

i

DE INVENT. LIE. I. 69

fubſtantia eius eſt, de quo prædicatur, quemadmodũ & gs

nus: & quod ambo implent ac perfic iunt eſſentiam uniuſcu
iuſq; eorum, quorum ſunt propria: tum etiam quod in pluri
bus ineſt & ipſa, & de pluribus ſpecie differentibus prædi-
catur: neq; emim aliud quicquã intereſti inter genus & diffe-
rentiam, niſi ꝗ ud differentia nonp dicaturii

cienus ille E his utiq; duxæ iIIX rationes, uę primo bonun

tur loco, de quauis differentia intelligi poſſunt. Tertiam eo
intellectu ego accipio, quo Bocthius differentiæ finitionem.
quod ſi recipiatur, nihil obſtabit, quo minus de omni diffe-
rentia intelligenda ſint uerba Ariſtotelis. Sed ꝗd hc ad Ro
dolphum, Qui ed iun-
ctam eſſe ab Ariſtotele? Quid dicemus? An hoc fortaſſis, d

continuo ipſe, quanquã aliud agens, ſubiungit, duobus mo-
dis differentiam comparari poſte primum generi,

generę coniungen
dam eſſe. Deinde ſpeciei ſuæ, quam cum genere ſumpta con
ſtituit:quo pacto non tam differentiam, qudm proprium ap
pellari debere, ac proinde proprij A. appellatione com-
prehenſam. Cui ſententiæ ſuffragatur & ratio. Nam autore
Ariſtotele ipſo, quicquid c Suerſim de re prxdica tur, id aut
de finitio eſt, aut proprium: differentia cõuerſim prædicatur
de ſua ſpecie, & definitio ęi 6 . Fa
bius tamen Quintilianus lib. 5. eam modè differentiam ap-
pellat, quæ cum re non conuertituùr: quæ autem conuertun-
tur, ea propria uocat. Vt calueſcere homini.) Ariſtoteles 5.
lib. de Generatione animalium, ſolos uiros ſcribit calueſce
re, non etiam fœ minas. Hic eſt, inquit, homo Platonicus.)
Ridet Platonem Cynicus, magis ipſe ridendus. Neq; enim à
Platone implume animal dicitur, quod utcunq; plumis nu-
datum eſt, ſed cui natura plumas non dedit. Extat hiſtoria in
uita Diogenis apud Laertium: quanquam is Paruin hutc ſ
cto ſidei habe at.

DE T0OTO ET PARTIBVS
Caput IX.

Tan & partes ſequuntur, quorum nonnun a

quam cum genere & ſpecie confunduntur ,
mina, ut genus toti, ſpecies partes uocemus, & di-
E 3 uiſio-

enr lig .
Ta

So RODOLPHI AGRIC.
uiſi. onem, partionemq; inuicem alteram pro altera
accipiamus. Sed iam quid inter res interſi it quæ ren
ti, etiam ipſa diſtinguenda ſunt nomina. Et ſimile
fortaſſe quiddam habent, quòd quemadmodum ge

muis ſhecici ſuus comprchendit, ita totum intraſe

mplect itur. Sed hoc diffrunt, quòd

quemadmodum genus ad conſtituendam ſingula-
rum ſpecierum ſubſtantiam adſit oportet, ſic totum
non ſingularum partium ſubſtantiam cõſtituit. Ple
ræq; enim, ut interierit totum, permanere tamen

poſſunt. Et contrà, quemadmodum ad conficien⸗
dam totius ſubſtantiam, unamquamꝗ; partium eſt
adhiberi neceſſe: ſic ad explendam generis ſubſtan

tiam, non utique unamquam; ſpeciem adeſſe, na-
nti

tura illius expoſcit. Præter hoc quoq; genu de ſpe
ciebus ſuis affirmatur: to totum de partibus nequa⸗-

ꝗquam. Quanqudm enim & carnis partes, carnem:
& ligni, lignum eſſe dicamus, non tamen uel ea ca

ro, uel id lignum ſunt, cuius ſunt partes. Acute ita-

que, ut omnia, & breuiter Quintilianus iſta di-

ſtinxit, ita definiens: Diuiſio eſt plurium rerum in

ſingulas: partitio, ſingularum in partes diſerctio.

partium aut & proinde totius etiam non una
est ratio. Quædam pertinent ad ſubſtantiã. Quæ-
dam ex quantitate nomen habent. Quædam uirtu

is ſuut atq; efficaciæ cuiuſdam. Subſtantiæ ſunt,

lt

ſateri

Ainu
li con

rier
ki u⸗
kunn
nini
ſono
litera

lendt
d⸗

ltecin
l
enfe

–—

DE INVENT. LIB. IJI. „
ut paries domus eſt pars, ligna nauis. Quantitatis,
ſen utt in ijs, quæ extenſa ſunt, pedale, bipedale, tripe
ſiu dale: dicimus enim decẽpedalis rei partes. Et in tem

ung pore, præteritum, inſtans, futurum. Et in numeris,
i genarij ſunt partes, unum, duo, tria, quatuor. Vir-
l⸗ tutis autem ſunt partes, quemadmodum dicimus
le prlus roboris Achilli fuiſſe, uam Aiaci zille
6 Plus knnr ſalt eſe, lunæ. Sic quoq; animg qua
N i, ſentiendi, mouen
tien
iu tes, aliæ de proximo ſubſtantiã cõſtituent, ut ſunt
mm materia & forma, qualia ſunt in homine corpus et

6 animus, in arbore uita & lignum: quari huiuſmo-
Adi conditio est, ut ſi qua partium deſit, nõ eſſe res,
non tueri nomen ſuum poſßit. Aliæ ad integritatẽ .
tu rei explendamt pertinent, quarum nonnullæ deeſſe
rei queat, ut nõ intercidat: ut ꝑedes, manus, caput,
m haominis ſunt partes: nã pedes aut manus dec ſſe ho-
ä mini poſſunt, ut quanquam uel mutilus uel mancus,
homo tamen ſit & dicatur. Atq; eæ quidem, ut bre-
M. uiter dicatur, conſtitutæ rei ſunt partes: illæ conſti
tuendæ. Ect & alia quædã partium differẽtia,
iru qSuod hæ quidẽ eiuſdẽ ſunt generis, quas 5 ν vH
Sreæci uocat, nos cognatas dicere poſſumus. Vt bpar
u tes ligni oẽs ſu unt lignn: partes lapidis, lapis. Hæ rur
* ſut rroerg, hoc eit (ut ita dicamus) multige-
“ . S 4 ne⸗

„ RODOLPHI AGRIC.
næ, quæ non in idem genus ueniunt: ut partes do-
mus, ligna & lapides, non ſunt domus: partes homi
nis, carnes, nerui, oſſa, quæꝙ; ſunt iſtis ſimiles, non
ſunt homo. Sed de materia & forma, quia hæ

nel maxime omnium præcipuæ ſunt partes, exacti
us explicare ad phyſicum pertinuerit: nos ſatis ha

bebimus, quoniam crebro per os redit mentio ea-
rum, quomodocunq; datur, pingui (quod aiunt) Mi
nerua ipſas indicare. Materia ergo est ſubie-
ctum, ex quo aliquid generatur prim, & in quod
corrumpitur ultimum. Ita que ipſa nec generari po

test, nec corrumpi. Forma est modus quidam mas
teriæ, quo ſibi contingit, ut huius uel illius ſpeciei

capiat nomen. Volenti igitur ſcire cuiuſmodi res

ſit materia, hoc pacto proximum fuerit rimari. De

mus in exemplum hominem. Semoueamus intelle-
&tu animam. Facile id quidem et, quod quotidia-
næ nos mortis conſpectus docet. Difficiliora ſunt
quæ ſequuntur. Separemus tamen intellectu oẽm
colorem, deinde omnem habitudinem corporis, ut
est calor, frigus, durum, molle, & reliqua id genus.
Deinde figuram, ut quod diductos habeat pedes, g
diſtentus in brachia ess, quod in caput erettus. Po
ſtremo omnem magnitudinis modum, menſuramq́;
demamus. Id quod iam reliqui habemus, materia
eñſt. Dices fortaſſe, nihil uideo relictum, neque

.
hCtet.
Fterlenn

ilezten
i⸗
,e
ſcite

==

DE INVENT. LIB. I. Szs
tale quicquum cõcipere poſſum animo, quod omni
bus iſtis priuatum ſit. Dabout concipi poßit. Bdt
uidere in monumentis operoſius extructis, in qui⸗
bus conditum ſit corpus aliquod, tandem temporis
diuturnitate nihil præter pulueres, terramq; rema
nere: & hoc idem quod homo fuit (ut loquimur)
terra ett. Certumq; est quiddam ibi eſſe, quoc an-
tè humanitatis babuit in ſe ſpeciem: idq; ipſum ter
re iam faciem habere, & poſſe ipſum poſtea quan
loq;: uel i igne excoctum in lapidem dureſcere, uel
in herbas excultum uireſcere, uel aliam quamuis
naturæ formam accipere. Vides item nõ colorem,
non figuram, nõ ullam habitudinem corboris, quæ
concipi tangi ue poßit, eandem,
Ergo perpetu illud,
ra eit, maperto est, nihil eſſe eo. eori : quæ tangi, cer
ni ue poſſunt, cum hoc manſerit, illa cuncta inter-
ciderint. Solidum itaq; illud & omnibus iactatio-
nibus, permautationibusq́; rerum nature ex poſi⸗ 1⸗
tum, ipſum immutatum manens, est materia uera

illa, & quam prim uocant. Quòd uero carnem &

oſſa hominis uocamus materiam, & lapides atq;
ligna domus, ſimilitudine quadam dicimut. At
forma es&t in hoc aſſumpto corpore, quemadmodi
cum bomo fuit, anima(ex ea enim habuit, homo
wrat)it itai iam cum mutatum eKi in terram, id 4 quo
E 5„ bs-

74 RODOLPHI AGRIC.
habet quod terra est. Sic & ſi deinde ſolidetur in

lapidem, id quo lapis ect: ſi in aquam diluatur, id

quo aqua erit, erit & forma ipſius. Cerni iſta non
poſſunt, concipi tamen poſſe, non quidem qualia
ſunt, ſed quòd aliquid ſint, in perſpectoect: & ma
teriam ſemper manere, formam uerò aliam alia
fluctuum in morem continenter propelli, & no-
uam ab ipſa rebus ſubinde faciem afftrri. Dici⸗
tur & aliter materia, id quod negocio alicui pro-

poſitum est, circa quod laboret: ut materiam infau-

miæ dicimus impudieitiam: ſic & uirtutem materi-
am laudis: & curarum materiam, & libri, & ſtu-
diorum dicimus. Sed nos quoque ne nimis longo ma

teriæ tractatu, faſtidio materiam præ beamus, per

gemus ad reliqua.
Scholia in caput 9.

Totum & partes ſequuntur.) Quo & hunc locum &ſu
periorem illũ de ſpecie planius intelliga mus, aſcribenda ui

dentur uerba Ciceronis in Topicis. Ea ſic habenr: Partitio-ꝰ-

num autem & diuiſionum genus quale eſſet oſtẽ dimus. Sed
quid inter ſe differant, planius dicendũ eſt. In partitione qua

ſi membra ſunt: ut, oorpus, caput, Humeri, manus, latera, cru

ra, pedes, etc. In diuiſione formæ, quas Græci tio uocant: no
ſtri, ſi qui forte hæc tractant, ſpecies appellant, non peſſime
id quid em, ſed inutiliter, ad mutandos caſus in dicendo. Ne
lim enim, ne ſi latine quidem dici poſſit, ſpecierum & ſpecie
bus dicere: & ſæpe his caſibus utendũ eſt, at formis & for-
marum uelim. Cum autem utroq; uerbo idem ſigniſicetur,

commoditatem in dicendo non arbitror negligendam. Et in

Foden Turius libro: Formas qui putant idem eſte quod par
” tes;

1 .

einon
les li
Nequs
loeſe

niteri⸗

ſannun
iietar
lncon
erisſu

lumel

DE INVENT. LIEB. I. 75

tes, confundit artem, & ſimilitudine quadam conturbat, & .

non ſatis acute, quæ ſunt ſecernenda, diſtinguit. Hæc in Topi
cis. Verùm is ipſe, qui hic tam ſolicite formas ſecernit à par
tibus, in libris de Oratore ipſas formas ſeu ſpecies, partes
appellat. Acute itaq;.) Quintilianus lib. 7. Sit igitur (ingt)
ut ſupra ſignificaui, diuiſio rerum plurium in ſingulas, par-
