maur, ſufficit quidem res: efficientis tamẽ etiam perſo

na ſæpè adiungitur, ſæpe etiam & noſtra perſona, ꝙ
ad dignitatẽ, indignitatemue pertinet: in his ipſis uti-
mur affectibus, ſi quid ea alterutrã in partẽ habeat
notabile. Ex his ergo, uel oĩbus, uel ſingulis argu⸗
menta ducentur, pro rerum conditione, & affect:4
quem conamur excitare natura. Cicero quidẽ quan-
doq; ex perſona ſolum ducit, ut pro Plancio, pro Syl
la. Quandoq; ex re, ut in Nauarchorum caſu deplo-
rando, cõtra Verrem. Quandoq; ex utriſq;: ut pro

Quintio. Pro Milone uerò, ci perſonã Milonis in-

dignã eo caſu docuiſſet, pro re (ut alio loco pluribus
diximus) ſuã ſubiecit perſonã, & ſuis lachrymis, tan
quã iuſtis maximeq́; fauorabilibus, cauſam cõmẽda
uit. Nõ ſunt autem eo deducẽdæ argumẽtationes, ut
colligere nitamur, miſerend melm beſe⸗ u.
auen⸗

†

gy2 RODOLPHI AGRIcC.

Fauendum eſſe. Satis es? de re, perſonaq́; demonſtra

re (id ꝗ natura affectus poſtulat) ut res bona uel ma
la. pſona digna uel indigna ſit. Quod ſi recte & ex
ſententia fiat: ſitq; auditoris animus, ꝗ oratione po ſßit

expugnari, ſequetur affectus ultro. Rapidus enim

eſt, & tantiũ opus est cœpiſſe. In reliqua, ci ſemel im

petum collegerit, uelut decidentes ſummis montibus

torrentes, præcipiti per decliue curſu deuoluitur.

Scholia in caput 2.

Sed hec ardentiores habet motus:) In Tragee dia, inquit,
affectus inſunt uehementiores, propterea ꝙ in ea illuſtrio⸗
xes, grauiorescq; perſonæ ꝗ in comœdia introducuntur, &c,
Lege Horatij libellum de Arte Poetica- Quia res, perſo-
nasq; de medio ſumit.) Quia in cõmuni hominum uita uex
ſatur, & res perſonasq; habet plerunq; humiles ac uiles,
nonnunꝗ] etiam ſordidas. Vt ipſa dictio.) Ipſe orationis du

ctus ac ueluti color. Colorem.) Habitum, ſpeciem defen-

ſionis, ut luuenalis: Dic Quintiliane colorem, eodem modo
dicimus, nullo colore defendi factum poſſe, cui iuſta excu-

ſatio obtrudi non poſſit. Horatius ridentis ſpeciem.) De

hoc Perſius ſatyra I.
Omne uafer uicium ridenti Flaccus amico
Tanęgit, & admiſſus circum præcordia lu dit,
Callidus excuſio populum ſuſpendere naſo.
Et ingenuo, ut ipſe ait, culpam defigere ludo.) Lapſus
memoriæ eſt. Neq; em̃ apud Horatium hoc carmen legitur.

ſed apud Perſium ſatyra V. Quo in loco Cornutus inter alia
multa his etiam uerhis admonet ipſum poetam Perſiumz .

Verba togæ ſequeris iunctura callidus acri,
Ore teris modico, pallentes reddere mores
Doctus, & ingenuo culpam deſigere ludo.

Cætenr hanc trium hone ſatyricone diuerſitatem is de=

mum intelligat, qui oẽs ſingulon⸗ ſatyras euoluerit, & qui
dem diligentiſſime- Sal amarior.) Amarulẽtior reprehen

ſio, amarulentiores ioci ac dicta. Solutior orationis liber
tas.) Libertas maior, & quę minus aſtricta, obnoxiac; ullis
Gtlegibus, Apud Tragicum noſtrũ,) Apud Senecã in Tra-

Edia

en

ete

is
14

ia⸗

DB INVENT. LIBER III. 365

ger dia ea, cui nomẽ eſt Oedipas. Apud Verg. Dido) 4. Ae⸗

neidos Quia naſcitur autẽ oĩs affectus, ut diximus.) Lib.

huius ca. I. Ex rei ſpecie) Prout res bona aut mala, utilis aut

nocitura, digna aut indigna uidetur. Pro Plancio) Quem

ambitus rerum fecerat Laterenſis,. Pro Sylla.) Quem
proditionis arguebat L. Torquatus. Vt in Nauarchorum ca
Iu deplorando, contra Verrẽ.) Actione in Verrem ſeptima.
Pro Quintio.) Hunc in gratiam Sex. Næuij ac cuſarar inſig-
nis ille orator Hortenfius.) Pro Milone.) Quem Clodiani
poſtulabant lege Cornelia de ficarijs. Pro re, ut alio loco

pluribus diximus.) Lib. 2, cap. 4. & 3.

QOιοιο ‿bu.0Oι AVGETVR, ET
diminuitur oratio, & quomodo ſol-
uitur affectus. Cap. III.
ST igitur omnis dicẽtis in hoc cõferenda cu-
ra, ut affectũ, qui dicẽdo repẽete nõ pote ſt fieri

Iummus, paulatim excitemus oratione: demusq́; ope

ram, ut rerum & perſonarum æſtimat ionẽ, in hanc
illamue partem, uelut gradibus quibuſdaã ab inſimo
ud ſummũu perducamus. Quod tum amplificationz,
tum augmentationem Rhetores uocant. Sicut autem
in rebus, propè laudis ſuæ eſt expers ea, quæcunq;
tantiũ generis ſui nomen tuetur, proximuũq; est &à con
uicio, dici ( dici ſolet)ect quidem homo, ſed ſolùm
homno est: eſt doctus, ſed præterea nihil. Ingentẽ rq(.
ſpectandam, admirandam eſſe oportet, & quæ oculos
animumq́; ſuſpendat, quæcunq; debet inſigni aliquo
loco numerari. Sic etiam, ne affectus quidem mere-
tur nomen, quiſquis eſt à mentis trã quillitate proxi
mus. B rgo ut moueri, rapiz ardere dicatur auditor,

J

364 RODOLPHI AGRIC.
magnitudo rebus eſt addenda, perq́; omnia quæcun-
que poßimus res extollendæ ſunt incrementa. Si-
cut autem quantitate magna quædam per ſe in rerum
toto genere creduntur: ut mons omnis, omnis Ele-
phas magnus dicitur: alia cõ öparatione magna dicun-
tur, ut adamas adamanti minori comparatus, & gra-
num milij mimori grano milij, dicitur magnum: Sic
etiam in his quorum æ ſtimatio initur, & quæ no-
ſtra opinione magni putantur, quædam per ſe uiden
tur talia, quædam comparatione tollutur. Per ſe ma
gna uidentur, ut religio, patria, parentes, coniuges,
filij, uita, ualetudo, honor. Et hæc quidem omni
hominum generi. Alia ſunt magna ſi ingulorum opi-
mone: ut quicquid est quod unicuique maiorem in
modum de ſideratur: ut ſitienti potus, eſurienti ci-
bus, ſtudenti eruditio, auaro pecunia. Quod ſi uole
mus ergo aliquid augere, docebimus, ptinere ad hæc
tuenda, uel paranda, uel ad ea, quæ obſtãt iſtis, depel
lenda. Quantoq; plura in hoc genere coaceruabimus
argumenta, & alia ſuper alia congeremus, tanto fies
res maior. Vt eum docuerimus non po ſoe Juem ſine
eo, de quo di Rerimus, incolumitatem tueri. Deinde
addamus, ne uitã quidem in tuto ſibi fore. Poſt hæc.

idem periculi parentes manere. Iam patriam quoq; &
aras, focosq; in diſorimen adduct um iri. Pro cuiuſq;
rei natura ingenioq; auditorum hec erunt adhibẽda.
Ve.

DE INVENT. LIB. III. 36 5

Videndumq́; ad quam partem rerum earum, quæ

uel ab omnibus magni putatur, uel priuatim ab his
qui audiunt, id quod in orationem uenit, po ßyit ac
commodari. Nanq; & hoc inter utilißima fuerit,
uidere, quid is apud quem dicimus, maxime pro-

bet: quid auerſetur, in quem ſit pronior affctum.

Alius enim ab ira facilius aufertur, alius est aduer
ſus miſericordiam infirmior, quoſdam inuidia tor
quet, aliquos promptius metu cõcuſſeris. Ergo &
hæc, & öquibus rebus facilius in iſta ferantur, dili
genter erit explorandum: & qua parte facilime ui

ctoriã cedent, ea erunt acerrime oppugnandi. Com

paratione uerò res tolluntur, alias quidem non ex
preſſa per orationem comparatione, ſed tacite au-
dientis animo collecta: alias aperta, & dicendo de

monſtrata Prior ille comparationis modus fit,
ci rem, de qua diſſerimus, in partes ſpargimus, &

uelut unam in multas diſtribuimus. Multa nanque
uno, quia plura ſunt, maiora quoq; uidentur. Sic ꝗ
bellum dixit, omnia quæcunq; ſolent in bello fieri
comprehẽdit. At qui metus hoſtiles, prædas, incen
diaq́; uillarum, expugnationes oppidorum, cædem
popularium, impenſas militares, uaſtationem agro
rum, famem, egeſtatem, omniaq́; ferro & flamma
diruta, omnia ſanguine conſperſa dicet: quanquam
nihil ille plus dixerit, id tamen conſequitur perſæ-
8 be⸗

Se,S

366 RODOLPHI A GRIcC.
pe, ut cum ſic dixerit, dixiſſe omnia: cum aliter,
hoc ett, ſolo belli nomine, nihil fere dixiſſe uidea-
tur. Præterea maiora uideutur, quæ inſtant, quàm
quæ uel præterierunt ex multo, uel futura ſunt.
Quoniam hæc ſpei, metusue lo-um admittunt: ill,
ſolatium, deſideriumue percipiunt, facto iam tan-
dem fine rerum Ergo ſi res de qua diſſeritur, præ-
terijt, aut adhuc futura est: colligendum tamen eſt,
ea ſecuta eſſe uel prouentura, quæ in præſentia be
ne, aut male nos habeant, prout est rei natura, de
qua dicitur. Ad hæc, præſens rei conſpectus præci-
puè penetrat animos, nec esè res ulla ad mouendos
affectus potentior. Segniùs enim (ut inquit Horati.
us) irritant animos demiſſa per aurem, Quàm quæ
ſunt oculis ſubiecta fidelibus. Detecte itaq; ſunt
in aduerſo pectore cicatrices in concione, & uul-
nera deligata in iudicijs? & pareutum cognato-
rumq́; lachrymæ, infantium puerorum ætas, reo-
rum ſordes prolatæ in conſpectum, & præſenti-

bus aptata oratio. Quod ſi minus res patitur fieri,

oratione tamen conantur, quùm maxime datur,
rem uelut in conſpectum dare, & oculis ſubijcere.
Quod deſcribenda re, & imagine eius uerbis ex-
primẽda, eò, quod ?vuâραρραιαα Ereci, noſtri euiden
tiam interpretati ſunt, maximè conſequuntur.
Ahperta uerò comparatione res creſcunt, quoti

g

DE INVENT. LIB. II. 5367
es alijs, quibus eas præferimus adhibentur, & ea⸗
rum collatione magnitudo ipſarum colligitur. Sic-
ut autem in quantitatibus, quoties duæ, plurésue

conferutur, maior est ea, quæ aliqua parte ſola ma

net, & quam non uſquequaq; aliarum magnitudo
aſſequitur:ſic in hac comparãdi ratione, quicquid
aliquid habet, quod nõ ſit ſibi cum alijs commune,
ea parte reliquis maius uldetur, qua ſola eminet,
reliquasq; (ut ita dicam) à tergo relinquit. Cicero
itaq;, cum pro M. Marcello reſtituto, Cæſari grati
as egit præſentem illam clementiam omnibus belli
cis Cæſaris prætulit laudibus. Quonia bellicæ rei
decus, & milites & tribuni & auxilia etiam mune

riſibi aſciſcerent: uellentq; cuncti uenire in eius
ſocietatem gloriæ: hæc autem clementiæ ſola laus

ſua eſſet. Et bellicas laudes multa turbulenta, aſpe
ra, horrida, qualia fert bellorum neceſsitas, habe-
re: clementiæ laudem benignam, fauoris plenam,
plenã modeſtiæ eſſe. In bello quoq; uires humanas

bumanis uinci uiribus: clementiam animos, iramq;

uincentium, qui muicti uiribus ſint, placare. Hæc
itaq; quia clementiæ cõueniunt ſoli præ ſertur hac
in parte bellicæ uirtuti. Quod ſi quis é diuerſo uo
let colligere, quibus rebus bellica uirtus clemen-

tia ſuperetur, poterit eam ſimiliter multis præſer-

re clementiæ. Clemeutiam enim pacatis conuenire
2 2 re

368 RODOLPHEHI AGRIC.
rebus, & pacis potius ornamentum eſſe, quàm pe⸗
riculorum præſidium: bellicam uirtutem, rebus in
ultimum diſcrimen adductis ſuccurrere ſolere: &
patriã penatesq́; ab his, quæ uictori collibuiſſent,
defendere. Et clementiæ laudem uelut in medio po
ſitam cuiuis poſſe contingere: bellorum gloriam
non niſi rarißimam uemqh cõſequi. Sic etiam non
bhominis maoco, ſed omnium animalium eſſe clemen
tiam: igno/⸗ cere enim omnia, & po&t iras iterum pla
cari: cõtinere autem res nutu ditioneq́; ſua, omnes

quidem ſolius eſſe Dei, plurimas autem eius uide-

ri, qui Deo proximus ſit, quod bellica laude in pri
mis paratur. Poterunt autem hæc augmentatio
nis exempla per omnes locos duci. Poſuerimq́; uel
inter utilißimas exercitationes dialectici augen-
di rationem, cum priores illas, tum hãc poſtremam
ex comparatione. Quando omnis hominum delibe
ratio, omnia conſilia, ſere inter magis minusq bo
na iactantur. Neq; Juicquam ect, quod acrius ex-
pendere uim rerum, intueriqq; doceat, quam com-
paratio. Laudationibus in primis augmentatio con
uenit. Pleraq; enim quæ laudis loco ponuntur, per
ſe frigida ſunt, niſi extollantur oratione, & dicen
tis ingenio fiant laudãda. Iſocrates in Helenes lau
datione, cum pulchritudinem eius in maxima lau-
dum illius poneret parte, & pulcherrimam eam fu

iſſe⸗

Gi
cone
hoe

li⸗
vſ⸗

de

ſo

i

e

DE INVENT. LIB. III. 269
iſſe, cum alijs rebus, tum Theſei rapina prudentiſ-
ſimi totius Græciæ uiri, & Paridis iudicio docuiſ
ſet, exiguam tamen laudem conquiſiſſe uidebatur,

pulchritudinis quamuis admirädæ, quamuis incre

dibilis comme moratione, niſi & ipſam pulchritu-
llinem (quam alij fortaßis ne laudandam quidẽ pu
tarent, alij in ultimis laudum ponerent) omnibus
alijs quæ laudantur prætuliſſet. Diminutionis
ex augmentandi præceptis parata et ratio Qui-
buſcunq; enim additis res creſcit, eorũ rurſus opor
tet detract ione decreſcat. Ergo commotos augmen
tatiõe aftect us, detracta rurſus i gn tudine rebus,
ad rationẽ reuocamus, meliuq; & clementius æ ſti
mare res, & iudicare de eis cogimus auditorem.
Hæcq́; una e& ratio ſoluendorum aff ctuum, ut pa
cata rurſus compoſi taq; mens tranquillitati redda

tur. Aliter affectus cõtrarijs diſcutimus offectibus:

& iram paratam nobis regerimus in autorem: uel
conciliata miſericordia, impetus eius mollimus: &
euocato quandoq; undecunq; nouo affectu, prioris
obliuiſci cogimus. Potentißimus autem ad ſoluen-
dos ſubitos & recens concitatos affectus, eſt riſus.

Vnde in cauſa Murenæ Cicero nihil qus uidetur

oppoſuiſſe Catonis & Sulpitij maximorũ uirorum

autoritati, quàm letißi imam illam ſuam facete di-

gendi feſtiuitatem, ſic cq; omne iudicium ſolutum eſt
32 3 riſu⸗

370)o RODOLPHI AGRIC.
riſu, ut Cato quamuis natura & inſtitutione, ipfa
quoq; accuſatoris perſona, quam ſuſtinebat, hor-
ridior: cum tamen riſum tenere nequiret, feratur
dixiſſe: Dij boni, quàm ridiculum conſulem habe-
mus. Demoſihenem quoq; tradunt, cum pro Ariſti-
de dicturus eſſet, in quem uehementißime iudices
accẽderat accuſatorum oratio, reclamareturq́; ab
onmnibus ſibi, & uelut prædamnato iam reo ſilenti
um imperaretur, orauiſſe, ut bona illorũ uenia lice
ret paucißima extra cauſam uerba facere. Quod
cum permitteret, ait: Megarenſem quẽdam ſtudijs
operatum Athenis, cum redire in patriam uellet,
conducto aſino impoſuiſſe ſarcinas. Meridie uerò
cum nulla umbra, qua ſolis ardorem leuarent ipſe
& Agaſo, præ beretur: ſtatuto in uia aſino, conſti-
tuit illius umbra ſolem uitare, eaq́; cum non ſuff-
ceret ambobus: Agaſo ſibi illam uendicare, ſui illã

affirmare iuris eſſe, operas illi, non umbram loca-
tam: contrà ille contendere, umbram inter operas

eſſe. Cumq; diceret Orator, grauißime inter eos de
umbra aſini altercatum, uideretq́; omnes riſu qua
ti, & exhilaratos iudices eſſe, tum grauißima eos
increpuit oratione, qui poſſent de umbra aſini diſ-

ſerentem audire, de ſalute ciuis quod eos iudicij re

ligio cogeret, audire non poſſent, tum cœpiſſe de
eauſa dicere, reumq liberaſſe. Conſtat autem hæc
fa

„

mut
lun
e

poetica.

DE INVENT. LIB. III. z1
facultas: natura primum, quæ cum in omni re mul
tum, tum in hac plurimũ potest. Deinde quod pro
ximam post naturam uim habet, crebro uſu. Sunt
tamen etiam tradita eius rei præcepta, quatenus
tradi præceptis potest, quorum autores Cicero &
Quintilianus, notiores ſunt, quàm ut ſint indican-

di. Et de affectibus quidem hæc ſufficiat dixiſſe.

Scholia in caput 3.

Quod tum amplificationem tum augmentationem.) Vi
de Ciceèronem in Partitionibus de ampli fic atiõe, & F. Quin
tilianum lib. 8. Cap. 4. Proximum eſt à conuicio.) Non lon
ge à conuicio di ſtat, propemodum conuicium eſt. Sic qui

hellum dixit, omnia quæcunq; ſolent in bello fieri, compre

lendit) Hunc in modum & Fabius lib. 8. de energia: Sic ur
bium, inquit, captarum creſcit miſeratio. Sine dubio enim ꝗ
dicit expugnatam eſſe ciuitatem, complectitur omnia quæ-
cunque talis fortuna recipit. Sed in affectus minus penetrat
breuis hic uelut nunc ius. At ſi aperias hæc quæ uno uerbo
incluſa erant, a pparebunt effuſæ per domos ac templa flam
mæ: & ruẽ tium tectorum fragor, & ex dinerſis clamoribus
unus q uidã ſonus, aliorũ fuga incerta, alij in extremo com-
piexu ſuorum cohærẽtes, & infantium ſœ minarumq; plora
tus, & male uſque in illum diem ſeruati fato ſenes, tum illa
profanorum ſacrorumq; direptio, efferentium prædas, re-
petentiumq; diſcurſus, & acti ante ſuum quiſq; prædonem
catenati, & conata retinere infantem ſuum mater, & ſicubi
ma ius lucrum eſt, pugna inter uictores. Lic è t emm omma,
ut dixi, complectatur euerſio, minus tamen eſt totum dicere
quàm omma. Segnius enim, ut inquit Horatius.) In arte

Aut agitur res in ſcenis, aut acta re fertur.
Segnius irritant animos demiſſa per aures,
Quàm quæ ſunt oculis ſubiecta fidelibus, & quæ
Ipſe ſibi tradit ſpectator.
Et Lucretius in ſexto: Quia ſemꝑ ad aures Tardius ad-
ueniunt, quàm quæ moueant res. Adagio, Oculis quam auri
bus magis habenda ſides. Detectæ itaque ſunt in aduerſo
pectore cicatrices,.) Fabius lib, 6, Non ſolum autem, inquit,
2 4 dicen

377 RODOLPHI AGRIC.

dicendo, ſed etiam faciendo quædam, lachrymas mouemus
Vnde & producere ipſos qui periclitentur, ſqualidos atq ue
deformes, & liberos eorum ac parentes, inſtitutum: & ab
accuſatoribus oſtendi cruentum gladium, & lecta è uulneri
bus offa, & ueſtes ſanguine perfuſas uidemus, & uulnera
reſolui, ac uerberata corpora nudari. Quarum rerum ingẽs
plerunq; uis eſt, ue lut in rem præſentem animos hominum
ducentium: Hæc ille. Et Antonius ſecundo de Oratore: Sen-
ſi equidem tum, inquit, magnopere moueri indices, cum ex
citaui mœſtum ac ſordidatum ſenem, & cum iſta feci quę tu
Craſſe laudas, non arte, de qua quid loquar neſcio, ſed me tu
magno ani mi ac dolore, ut diſcinderem tunic am, ut cicatri
ces oſtenderem, cum C. Marius mœrorem orationis meæ
præſens ac ſedens multum lac hrymis ſuis adiuuaret: cum
ego illum appellans, collegam ei ſuum commendarem, atq;
ipſum aduocatum ad communem imperatorum fortunam
de fendendam inuocarem: non fuit hæc ſine lachrymis meis,
non ſine dolore magno miſeratio, omniumq; deorum & ho
minum, Æοciuium & ſociorum imploratio, quibus omnibus
uerbis, qu uæ à me tum ſunt habita, ſi dolor ahfuiſſet meus,
non modò non miſerabilis, ſed etiam ridenda fuiſſet oratio
mea, & c. His non ſunt admodum diſſimilia, quæ de epilo-⸗
gis Ciceronis diximus lib. 2. cap. 4. & 75. Quod ĩvdp yeæp
Græci, noſtri euidentiam i interpretati ſunt )Quam ivipyaαρ
Græci, eam nos effic aciam: Quam illi ivdoed, euidentianm
appellamus: qua de Faba Quintiliam 6. Inſtitutionum lib.
uerba ſic habent: Inſequitur ? vρ„ρααqug à Cicerone illuſtra

tio & euidẽtia nominatur: quæ non tam dicere uidetur quã
oſtendere: & affectus non aliter quàm ſi rebus ipfſis interli-
mus ſequentur. Meminit eiuſdem rei idem autor lib: 4. & rur
ſum lib. S. Cicero itaq; cum pro M. Marcello reſtituto, Cæ
ſari gra tias agit.) Longum ſit atq; haud ſcio an etiam ſuper-
uacuum, huc aſſcribere uerba Ciceronis. Oratio extat: qui

uolet, inde petat.Illud hic obiter not andum, hunc M. Marcel

lum, cum 4 Cæſare reſtitutus eſſet, priuſquam reuerteretur
Romam, à familiari quodã ſuo P. Magio Chilone occiſum
fuiſſe, quemadmodũ . in epiſtola quadam ad Ciceronem re-
fert Ser. Sulpitius. Iſocrates in Helenes lau datione.) Eſt
& hæc laudatio hodie in manibus, quamobrem non eſt cur
de ea quicquam dicamus. Porro ad exacte intelligendum lo
cum hunc, plurimum momẽtiattulerint ea, quæ habet Quin
cilianus lib 6. de affectibus, & de ampli ficatione lib. 8.
Vunde in cauſa Murenæ Cicero.) Plutarc hus in ann M.
at=

iſe

no⸗

DE INVENT. LIB. III. 375

Catonis de hac Murenæ defenſione loquens: Cum uerò di-
es, inquit, dic endæ cauſæ ueniſſet, Cicero, qui per id tempus

erat conſul, Murenam defendit, uarijs modis Stoicos philo-

ſophos & iſta quæ appellantur paradoxa illudens. Ex quo
cum multũ riſum iudicibus inieciſſet, ipſe quoq; Cato ſub-
ridens, ijs qui iuxta aſtabant, dixiſſe fertur: Di boni, quàm
ridiculum habemus conſulem. Verba hac de xe Ciceronis
aſſeripſimus lib. 2. Atq; infra etiam de eadem dicemus cau-
ſa, capite huius lib. I2. Demoſthenem quoq; tradunt.) Vide
tur mihi & hic locus unus eſſe ex illis, quos dixi emendatu
rum fuiſſe Rodolphum, ſi opus recognouiſſet. Quippe ubi
nos repoſuimus, orauiſſe, ibi etiam exemplar illud ſcriptũ,
quanquam id hac parte non erat manu Rodolphi, non ora-
uiſſe aut oraſſe, ſed orauit habe bar. Qui lapſus eiuſdem pla
ne farinæ eſt cum eo, cuius meminimus in principio lib. 2.
quo etiam in loco plura de eiuſmodi labeculis diximus.
Quod autem ibi tum diuinabam, ab Ro dolpho ita ſcriptum
fuiſſe, ut haberet Louani excuſum exemplar, eam coniectu
ram interim certiorem fecit exemplar ſcriptum, præſertim
cum id ea utiq; parte ipſe exaraſſet Rodolphus. Fabulæ por

ro huius qua dicitur fuiſſe uſus Demoſthenes, & Eraſmus

in Chiliadibus mentionem fecit. Conſtar hæc facultas.)

De ridiculis ac riſu multa Fabius lib. 6. & M. Cicero libro
ſecundo de Oratore.

DE ELECTIONE QyIBVS
rebus fiat, & de digrediendi extra
rem propoſitam ratione.

Caput IIII.

Xplẽdus erit mihi fortaſſe numerus. Et quia

AAocendi rationi, mouendi præcepta ſubieci-
maus, æquum uidebitur, ut quæ iucundam faciant
orationem, ſubdamus. Tametſi alio docuimus loco
delectationi nullam inueniendi certam rationem
poſſe aceommodari, magisq́; præceptionem huius
g 5 kar⸗

3z74 RODOLPHI ACRIC.

partis ad rhetora, quùmad dialecticum pertinere.
Quia tamen ex rebus etiam naſcitur orationi de

lectatio, res autem præcipuè ſubduntur inuentio-
ni, idcirco paucis etiam de hac parte dicamus.
Delectatio (ut diximus) quia permotio e&t cogni-
tiuæ uirtutis: duæ ſunt autem uirtutes cognitiuæ,
ſenſus & mens. idcirco duplicia ſunt quæ dele⸗
ctant: quorum alia ſenſu percipiuntur, alia men⸗
te. Et ij quidem qui magis ſenſibus uiuunt, & cor-
poris tenentur uoluptatibus, quorh; animus cor-
pori ſeruit, hi magis eam ſequuntur delectationẽ,
quæ ſenſibus obijcitur. Contrà, quorum generoſior
erectior animus, omnem in mente curam po-
ſuit, hi uelut inimicas & infeſtas inſtituto ſuo cor⸗
poris aſpernantur uoluptates, & ſolum quæ men-
tem delectant, ſequuntur. Qui inter utroſq; ſunt
medij, & ſuam tribuendã utriq; partem arbitran-

tur, utriuſq; etiam uoluptate capiuntur. Quarum

itaque rerum uſu quiſque & perceptione gau-
det, earum etiam commemorationem præcipuè de
lectatur, & his ipſis apud eum maxime captatur

orationi gratia. Duplex autem est in ſumma, quæ

percipitur ex oratione uoluptas, quarum alia na⸗s
ſcitur ex rebus, de quibus diſſeritur, alia ex
orationis percipitur genere. Res, quæ ſenſus ob-
lectant, notæ ſumt. Quiſque enim ſenſus delecta⸗

=—
—☛

—

DE INVENT. LIB. III. z37 5

tur eo, quod est naturæ ſuæ propri. vt oculi colo

ribus lætißimis, aures ſonis mitioribus: & reliqui
ſuo uiſc; obiecto. Sunt quædam tamẽ, quæ & ac
mentẽ pertingut: quia uerò bropius ad ſenſule na-
turam accedũt, & inter ſenſuũ oblectamẽta nume
rantur, ut dies feſti, ſpect acula, ludi, choreæ, cõui-

uia, horti floribus conſiti, uerni tẽporis gratia Fflu-

mini per uirentia prata decurſus, primus iuuẽtæ
decor, corpora pulchritudine cõſpicua, amores, io-
ci, concẽtus, ſaltationes, & ola lætioru annorũ ani
moruq́; ſtudia, uori tamẽ maximè funt liberalia
quæ oculorũ auriiq́; ſtudia moratur. Reliqua, ꝗa
craßiora ſunt, ſordidiora ſunt etiã plerũq;: ut quo
rum etiã nonnulla ſine honoris non ſi int præfatione
memorado. Mente (cuius propriũ est opus ueri
boniq́; perquiſitio) delectãt oĩa quæcuũq; docent:
quæ magna, admirada, inopinata, inexpectata, in
audita ſunt, reconditari rerũ perueſtigatio, noti-
cia uetuſtatis, & rerũ in longinquo poſitarũ cogn
tio, egregia magnori uirorũ dicta factaq;, & præ
clare in omni genere uirtutis acta. Quæ quidẽ ſt
de eis diſſeratur, iucundã nimirũ faciunt orationẽ,
in ſuo qdq; genere. Sin aſperior & triſtior ſit res
de qua dicitur, tum ſolent iſta auribus expeti. Et
uel ſimilitudines docẽdis rebus hinc ſumuntur, uel
argumẽtationes quærũtur, quara explicationi ⸗

5376 RODOLPH I AGRIC.
le quippiã adhiberi ſit neceſſe: uel liberius etiã di-

greßiõe ad ea dilabimur: qd' cõmodißime fit, ci ſal

lente trãſitu, ſic ad ea deferimur, ut nõ ſecuti ea ſec

Zlaadducti eſſe ileamar Triſitus autẽ ſtanrißiue,

44 7 7

ect uia ex re pro oſita, & ex quo rurſus in quod
digredi uolumus, facilis eſt acceſſus. Vt qui de lau

dibus muſices dicit, ſi uolet ad deſcribendam ueris

gratiam dilabi, dicat muſas libertate animi, oimq́;
reri eri ſteuritate geudere, ſluc lum nahj expe
tere. Hic ꝗa iam ſyluas hent ꝗ dicit habet, &
gaudentem eis maſicen, facile iam traſibit in ueris
deſcriptionẽ, cum ſit in eo ſummus iſtorum decor,
& preæcipus poßit ex eis percipi uoluptas, Itaq;
quantus ſit ornatus, que gratia ſlorentium uirenti-
umq; omnium, quis frondibus interſtrepẽtium uo-
lucrum concentus, quàm amœ num uiuorum per
prata labentium murmur, & s reliqua id genus ex-
plicabit. Sic in hoc ipſo propoſitio ſi dicere uolet,
quantus ſit labor remp. adminiſtrantis, paratũ eſt
dicere, muſicam leuare curas, & mentem reficere,
bæcq́; deinde cum reip ad miniſtratione coninge-
re, quoniam brecipue ſit his opus ei, qui rempub-
licam tract at:, ci tot ac tantis prematur laboribus,
tot curas ſuſtineat: quas deinde enumerabit. Eſt

autem huius rei cum apud multos uidere exempla,

tum

1 4

e
d

=S =—

—

— =

=

DE INVENT. LIB. II. 30
tum apud Platonem Lucianumq; in dialogis, Aus
pacto ſumpto diduct ißimo exordio à re propoſita,
paulatim & occulto gradu ad id, quod inſtituunt,

adrepant. Vtilis eſt diſſerenti bectranſendi ratio;
ſi quando res diuerſas una complecti uolet oratio⸗

ne, ſic, ut noõ turbatam diſiectorum membrori ſor-
mam, ſed unius faciem corporis bræſtent. Vtilis
etiamſi quando de re tali dicendũ ſit, à cuius pri-
ma ment ione abhorreant aures, ut tum poſito fa⸗
uorabili aliquo principio, ſenſim & plũbeo (quod
aiut) pede, ad id de quo dicturi ſumus deducamur.
Cuius rei eſt egregium in brimis Ciceronis exemplũ
in orationis exordio, quam cõtra legem Agrariam
in cõcione dixit. Quod exordij genus rhetores in-
ſinuationem dixere. Cum enim nihil uideretur ma-
gis exiſperaturum populi Romani animos, quàm
audire contra legem Agrariam, hoc est⸗ ſpem i
mentorum ſuorum diſſerẽtem, Orator dilata om:
rei iſtius mentionem, primum hinc cœpit, non *
riſe orationem de laudibus maiorum ſuorum, ne il
lis pot: ius, quam populi beneficio conſulatum acce⸗
ptum referre uideretur, & popularem ſe conſu-
le. hoc ipſo uelle uideri, ia in ſenatu initio con
ſulatus ſui dixiße, permit ltaq; alia in hanc ipſam
ſententiam: nec eſſe ſe qui Gracchanas act iones im
tobet, Re cui diſpliceat, ſi quis de populi commo⸗

378 RODOLPHI AGRITe.

dis ferat. Cumq; multis huiuſmodi populi molli-
uiſſet aures, pauliſper & bedetentim allabi ad rem
cœpit: nec ſtatim coutra tendere, ſed primi uoluiſ⸗
ſe/ ociu ſe Rullo adiungere ferendis Agrarijs legi
* us, isq; eum refugiſſet, & eò adductu ſe tandem
oĩa diligẽtids inquiſiſſe diceret, tumdemi: eoò dela
tus est, ut nõ ſe contra legem Agrariã dicere, ſed
contra Rullidominatu, qui legis ſpecie parabatur,
doceret. Conueniẽs itach fuit hoc in loco tranſitio
latens, ut fauorè, quẽ dicẽdi initio colligebat, nusꝗ
abrupta re, etiã ad aſperiora uſq; perferret. Digre
diendi aut crebrior & magis permiſſa poëtis liber

tas. Proxima deinde alijs, ut quiſq; est poẽtis dicẽ

di libertate proximus Sed quia digrediendi rat ione
ſumus adducti ut digrederemur, rurſus ad inſtitu
tum reuertamur. Secundi diximus eſſe, quo dele-
ctaret nos oratio, ipſum orationis genus. Qua in
parte primi est, ut habeat oratio motus animoru,
colloquia perſonaru, cõſilia, euentusq́; reri inopi-

natos. Quæ quidẽ quanꝗᷓ ad res pertinere poßint

uideri, ex oratione tamẽ capiunt, quod delectant.
Argumẽto eſt, eadẽ hæc magna ex parte ſi uidea
mus, nõ modò nõ 5 delect ent, ſed oßfendãt. Idcircoin
oratione nõ tam res ipſa, ꝗᷓ imitat io orationis qua
exprimutur iſta, uoluptati eſt. Et quemadmodũ in
Pitkure bpleraq; gratißima ſunt propter ſolã imi

tat io⸗

Kulo
hui
lien
,
ſeri
ia

ſert

DE INVENT. LIB. II. 377

tationem, nec tam rem queæ pictura expreſſa est) ij
ingenium miramaur imitantis: ſie cum in oratione,
perſonis ſus pro cuiuſq; natura cõditioneq́; uerba
tribuuntur, & animorũ affectuniq́; oĩm figura ef-
ſingitur, idq;; conſequitur oratio, ut non dici, ſed
agi uideatur res: & inani quadã imagine audiẽtis

animus uelut mediũ ſe ipſe intra actã iactationẽq;
reru conſtituit, id quoniã fit orationis uirtute, non
reruũ natura. idcirco ect etiã orationi iure tribuen-

dum. Cuius quidẽ gratiæ capacißimu est oĩm poë-

ma. Quia enim nõ rem ſegtur oratio, ſed uoluptati
orationis res aptatur, utq́; maximè placitura ſunt,
ſic oĩa finguntur, idcirco ſumma ecrei captandæ

ue nuſtatis iſtius in oratione libertas. Proxima eſt

hiſtoria, ſeuerior tamen & cõtractioris frontis, ut
quã illæſa ueritate ludere oporteat. Ciuilis etiam

oratio in narrationibus, ſæpe etiã & inter argu-

mentandi, uel ueris perſonis uel fictis affectus ſuaq́;
uerba tribuit, & nõ paruũ hac orationis gratia ſibi
indulget. Ne in dialogis quidẽ philoſophi exper-
tes huius laudis fuere. E&t apud Platonẽ uidere tã

diligenter effictas diſſerentes perſonas, ut nõ Pla-

tonis, ſed perſonæ: non uerba audire, ſed uultus
intueri uidearis. In his, in quibus ipſa philoſo-
phi loquitur perſona, aut ſi qua ſunt quæ poſita
ſunt extra actus rerum, extraq; affectus, exiguus
relin⸗

£

380 RODOLPHI AGRIcC.

relin quitur iſtis locus Hocq́; præcipue hac in par-

te, cum ipſi diſſerentis perſonæ tribuitur oratio,
delectat, quod & in alijs omnibus generibus, quæ
diximus, grat ißimum est, ſi boni emineãt dicentis,

in oratione mores, hoc est, ſi non ſit de ſe arrogãs,

ſi de alijs modeſta oratio, ſi benignum candidumq́;
de rebus proferat iudicium. In primisq́; placet ſim-
plicitas illa, omnia in melius flectentis. Iuuat ta-
men interim libertas dicentis, ſine aliena contume-
lia, quid ſentiat. Harumq́; rerum, ſicut omnium in
dicendo uirtutum obſeruantißimus fuit ubiq; Cice-
ro. Sunt & præter hæc in oratione quæ dele-
ctant, quæ propria ſunt orationis, ſententiæ gra-

ues, acutæ, nouæ, expectatæ, dicta facete, amare,
ſalſe, prudenter. Ornamenta etiam omnia uer-

borum, ſententiarum, & compoſitionis. Sed hæc
eloquendi ratione continentur, & idcirco ab his,
qui huius rei præcepta tradiderunt, expetenda.

Scholia in caput 4.
Tametſi ut alio docuimus loco.) Lib. 2. cap. 4. Delecta
tio, ut diximus, quia permotio eſt cognitiuæ uirtutis.) Su-
periori libro dictum hoc fuit. Delectare eſt tale aliquid ad-
hibere, cuius ſenſu atq; perceptione is qui accipit, gaudet.
Vel, eſt aliquid facere, quod ſit ſenſui eius qui id percipit ac

commodatum. Et reliqui ſuo quiſq; obiecto.) Qu æ ſint ob

iecta ſingulorum ſenſuum, dictum nobis eſt lib. I. cap. II.
Quorum tamen maxime ſunt liberalia, quæ oculorum
auriumq; ſtudia morantur.) Pulchrum me Hercules hac de
re caput eſt apud Aulum Gellium lib. 19. Quinque, inquit,
ſunt hoĩm ſenſus, quos Greci &0ορποοα appellant, per quos

„

.

DE INVENT. LIB. III. z381
voluptas animo aut corpori quæri uidetur, guſtus, tactus;
odoratus, uiſus, auditus. Ex his omnibus quæ immodica uo

luptas capitur, ea turpis atq; improba exiſtimat᷑. Sed emim
quæ nimia ex guſtu atq; tactu eſt, ea uoluptas, ſicuti ſapien-
ℳ tes uiri cenſuerũt, omnium rerum foœdiſſima eſt. Eosq; ma-
xime, qui duabus iſtis beluinis uoluptatibus ſeſe dedide-
runt, grauiſſimi uicij uoc abulis Græci appellant Kαο.ον
4 nel npτ—s. Nos eos uel incontinentes dicimus, uel intem
,„ perantes: &ανπR- nim, ſi interpretari coactius uelis, ni-
g mis id uerbum inſolens erit. Itæ autem uoluptates duæ, gu .
„ſfKtius atcq; tactus, id eſt, libidines in cibos atq; in Venerẽ pro
digæ, ſolæ ſunt hominibus communes cum hbeſtijs: & idcirco
in pecudum ferorumq; animalium numero habetaur, quiſ- .

quis eſt his beluinis uolupratibus pręuinctus. Et paulò poſt
Quis igitur habens aliquid humani pudoris, uoluptatibus
iſtis duabus coëundi atq; comedendi, quæ ſunt homini cum
ſue atq; aſino communes, gaudeat? Socrates quidem dice-
bat multos homines propterea uelle uiuere, ut ederent &
Piberent: ſeſe bi bere atq; eſſe, ut uiueret. Hippocrat es autẽ
diuina uir ſcientia, de coitu Venereo ita exiſtimabat, partẽ
eſſe quandam morbi teterrimi, quem noſtri comitialem di-
xere. Namq; ipſius uerba hæc traduntux: ouvτα ονοα α—
p&ο*ρhLiαρ. Mentem deledtant, omnia quæcunque do-
cent.) Pulchrè de his apud Platonem lib. 3. de repub. diſſeri
tur: Cum triplex, inquit, ſit genus uoluptatis, ſuauiſſimum,
1 id eſt, quod parti animi, qua diſcimus & exudimur, tribuen
dum eſt. Eſt autem huius cùm apud multos uidere exem-
pla.) Cic ero actione in Verrem 4. cùm ex oppido Thermita
norum antiquiſſima ſigna ſublata eſſe quereretur, ſic maio
ris inuidiæ ac criminationis cauſa digreditur: Etenim ut ſi-
mul P. Africani q́q; humanitatẽ cognoſc atis: & quę ſequ un
tur. Plumbeo, qd aiunt, pede.) Hoc eſt, quaſi ſuſpenio, ac
minus firmo greſſu, pedetentim, paulatim. Cicero quodãa
in loco frigidũ argumentum, plumbeũ pugionem appellat:
quem eundẽ ſenſum habet & illud, Plumbeo iugulare gla .
dio. In conc ione.) Ad populum, ad Quirites. Quam con
tra legem Agrariam.) Hęc eſt lex illa Agraria, de qua toties
ment io fit apud autores, quæq; omnium propè bellorum ci
uilium fons & origo fuit. Primus ea m promulgauit Sp. Caſ-
ſius regni affectator. Secuti ſunt eum multi, qui idipſum fe-
14 cere. Verùm maximos oĩm motus hac in re excitarũt C. &
Tiberius Gracchi. Occaſio eius legis ferendæ fuit eiuſmo- *
di: Solebãt Romani, quantum uicini agri hoſtibus ademiſ-

X

38 2½ RODOLbDHI AGRIC.

fent, partim uenundare, partim redigere in publicum, & te-
nuioris fortunæ ciuibus modica penſione utendum loca-

re. Sed poſteaꝗᷓ diuites, ita ut fit, augere eas penſiones cœ-
pere, & pauperes à conducendis agris excludere: lata lex

eſt, qua ſupra quingenta agri iugera ciuis Romanus habere

ꝓhibebatur. Verùm ea lex paucos admodum annos contra
lIocupletos auxilio fuit, Ac principio quidem ſuborna ti ſunt
alij quidam, qui in illorum uſum agros conducerent. Dein-
de uelut abrogata iam lege, ipſi etiã ſuis editis nominibus
