ſo, uoluiſſet, quæ is ex leipio non afferret, ea in enthymema
te eſſe explicanda? Poteſt autem id fieri nonnunꝗᷓ ut neutrã
partium ex ſeipſo afferat auditor: quocirca tũc utiq; træc;
L — dicen-

QVIBVS IN PDICENI

RrFr TNVENT. LIB. II. 2 577
dic endæ erunt. Atq; hoc eſt quod uult ſibi Rodolphus, cum
dicit: Sunt itaq; qui putent Ariſtotelem non diſcreuiſie for-
mam argu mentandi à ratiocinatione enthymema, ſed certo
tantùm rerum genere enthymema conſtare uoluiſſe. Fabius
lib. 5uidetur eo ipſo diſcrimne ſecreuiſſe ſyllogumũ & epi-
cherema, quo Ariſtoteles ſyllogiſmum & enthymema. Ver-
ba eius habent ad hunc modum: Epicherema autem nullo
differt à ſyllogiſmis, niſi quod illi & plures habent ſpecies,
&α uera colligunt ueris: epicherematis frequẽtior circa cre
dibilia eſt uſus. Pleriq; rhetores uelut dignatione quadã.)
Horum ſententia m att/git, & Fabius lib. 5. & in Topic is Ci
cero: Quem alienũ fidum inuenies, ſi tuis hoſtis fueris?) S
Verba Micipſæ ſunt ad lugurtham apud Saluſtium. Quid
ſatis eſt, ſi Roma parum?) Diximus eſſe uerba militum ad-
uerius Cæſarem apud Lucanũ y5. lib. Pharſaliæ. Audes ful-
cire ruinam, ſub qua Roma iacet?) Photinus apud Luca-
num lib. S§8S per ſuaſu rus Ptolom æ regi Aegyptiom, ut 'om-
peium ad ſe confugientem occideret, inter cætera argumen
tatur & hoc modo: Tu Ptolemæe potes Magni fulcire rui- ðè
nan, Sub qua Roma iacetzéc. Et, c meretricis ſit qu as
amator odi. cuius putatis eſſe quòd pauper adamaui?) Ver —
ba ſunt Fabij Quintiliani in declamatione ea, quæ inſcribi-
tur Odij potio. “ò””M”M MUVG

do ſpeciebus utantur. =YUUMWNq
Caput XlKXK.

O' autem 74liosttao perfectaq́; indu-

ctio ſi modò legitne riteq́; fiat, certæ ſema

perez ligendo. Si nanq; .

uera ſunt, quæ proponuntur ih cis, eceſſe est .α0°²
ca eſſe uera, quæ colliguntur. Ex falſo enim ueri ⸗
boteſt effici:conſe quens est enim, ſi homo est ai· .H
nus, hoĩ em eſſe emeher ert ⸗ nihil niſi ueriia⸗ 2 —
. 1 7„ 1 7 .
efficitur. Eſtq; idcirco uſus vori⸗ ut efftcacißin 5 „ =

ita

SWð , — rrr ef.
Ji Lrn rr =

ſpicitur in 1eis, po itis onmibus per quæ fit pro⸗
bat io uelut in corpore cuius oĩa deteguntur mem
bra ſi quid uicij errorisue ſubſit. Deinde, quem
admockumi in Induction berſepe⸗ enumeratio omni

quandoq; K Buste i⸗ iam br poſtn itis, rein uarum fi-
des d faelle colligiturſic in ratiocinatione fre
— — quenter, aut bropoſi lta maiore, minor: :aut minore
propoſita, maior apertior eſt quàm ut proponen-
da ſit, ſed ultro incurrunt in animum, alteraq; ex

Altera perſpicitur. Quapropter non thetore⸗ —
2 ,745 quibus imperfectas has argun mandi fotmas

—RN=
Ariſtoteles attribuit: ſed & dialectici (NRt quid .
AMun hi diuerſum habent in argumentandi ratione
M⸗ Aes Aab mathematici, g phyſt ci, & (ut uno uer

me enthyme mate, nonnunquum & inducbione im⸗
adeolis, bompyeéhẽ lones ſuas. Rhetor?
vero perſæpe plena ratioc!

complectitur, ſi ma ior utiq; res, & uſina ſitatg, la
tius demonſtranda. Sed obruuntur copia & oratio
. tionis ubertate ſingulæ propo ſitiones, nec ad ſcru-
. . puloſam illam argumentandi legem, quæ uulgo
Fræcipitur, xplicantur: dicunturq́; populi auri-

Prnl, Ass n, Pee, bis

258 RODOLPHI AGRIEI
ita crebro di eilimu etia: quoni⸗ iam facilime ber⸗

. bo dicam) quicunq; diſſerunt ſi ue uerbis in alter-
Z . catione, ſiue ſcriptis poſteritati tradẽdis, creberri-

kione brobatione

ðð

Dpr INVENT. LIB. II. 25 G
„ yus parata bopulariter .Exrgo (ut alio loco dixi- — e. Wa
H mus tp ta pro Milone oratio in Rio kiocihationem cᷓ cõ
iect eit, pro Plancio itidé. Quid pro lege Ma
n mlia: An non ſunt hæ argumentationes: hoc in bel
lo agi dignitatem populi Romani: quod maultis pprir“
nmum uerbis oſtenditur. Hinc probat omne bellim „ =
ee ſuſcipiendum, in quo agitur dignitas Po. RKo.
quod ſuis argumentationibus colligitur: esti; beck
ma ior bropoſi itio, quæ ſecundo loco ponitur: mn- -
ſ nor,; quc riore. Ex quibus apertum est, ſi iuu
gamia. S, vakiocinat ionem fieri. VI/1 N t, omne belli

*

est ſuſcipiendum, in uo agitur dignitas Po. Rom.
oe bellum eſt in quo W er, P. Rom. hoc
ergo bellum est ſuſcipiepdñion o iterum.
1 MHoc in bello agitur ſalus / d Part omne ta

le belli ſuſcipiendi: ergo hoc velli 8 ſuſcipiendi.
HRur ſus, ꝗſquis præcipue habet quatuor illa, uirtts
mtem, ſcientiã rei militaris, autoritatem, felicitata,
max me est ad ad hoc bellũ deligendus imperator:
KTun. F peius præcipue habet quatuor illa, ergo est
ud hoc bellũ maxime deligẽdus imperator. Lo 14 r. gZra, maan
“ ci eianiaret naäfecare rhetores uocant) non “ Re⸗ 2 WWA,

“ nes:ut que e in ueneficum, Aduherzi, 87 1. W
iſicarium, dicuntur. Cum nolumus enim probare, Doe e 171 D
CLalium datmmiiaff, 0 Endimus ueneficum eum 1te= al 7.

2 4 T We

õ
ñů

=

—

4
„

—RW
Een

.

,a⸗ —

260 Noborem AGRIcC.

eſſe: quod ubi explicati eſt quid reſtat aliuch, quod

ratiocinationi deſit, miſi maior: omnis ueneficus est
damnandus? Hoc autemne quem fallat) anno-

tandam uidetur. Quoniam uniuerſe aliter pronun-
. ciata, qualem plerunq; maiorẽ ratiocinat iõis bro⸗
6 E eaſi ltionem faciunt Jupina ſæ pe uidentur, & ocio
ſa, & diſtantia magis 4 re propoſita: ideireo ſole⸗
ℳ Oratores, quò arctius rebus adhæreant, in par-
ticularia in dicendo- conuertere. Et cum dicendum

cſſet, omne bellum est ſuſcipiendum, in quo agitur

ſalus ſociorum: &omnis ueneficus est damnandus,
ut inſtare magis premereq́; uideantur, dicere ma-

lunt: hoc bellum e& ſuſcipiẽdum, quia agitur in eo
ſ. alus ſociorum: &, hic ueneficus et damnandus.
In quo & hoc meo iudicio ingenioſi ßimi homi

nes ſequuntur, g. uniuerſal licg uelut late ſparſa, ſiut

Aanimo audientis tanqua in asrà,interi, mabes ap-

prehendẽda: cum uero ad rem præſentem aſtricta,
ante oculos interq́; manus ſunt poſita, mouẽdis

aßftctibus aptiora ſi nnt, qui ſoli in audientium do-
minantur animis: quos nihil æ que, ut aſpectus rei

= primum, & imago kroaliie, ele treſen i mso⸗

cij, animo ſubiecta irritat. a ergg: a
quiſquam putet, certis artiu Ki⸗

dem uel illas argumentaci ſormas addici poſſe. Re

rum ipſa præſens cõditio, ut quæq; diligentius eſt

W

DE INVENT. LIB. II. 26 G
& conſtantius affrmanda, conſilium præbebit. Ef
quemadmodũ in pleriſq; rebus ſemel potest in per
Petuum præcipi, guid fieri oporteat: ita in hoc, ut
tti⸗

etuum est, quod per

petu ſta tui ibilpoteſt. an ro t Predi
ximus) in ratiot inatione & diſtlons malla in ccõ =
udendo poßit ſe dlieerb⸗ neceſſe ect, ſi qua re

Püget ei S adeltl kke⸗ id euenire: quoniâä

que proponilur, uera eſſe ſe neget. In enthymemate
& imperfecia atntione utruhna Feia da ite— —

ripoßi a g uer ⸗ it quod rrovoſti tu est, & an gH

intend' eeoe ficiatur.

rupti iudicij tenetur. Primu negat Eieere Olue kenti?
Snare aen kaklemm. Quod ſt ipſuan
. Peinde, ueri i it ſuab-.
uertiſſe eumm iudicum fidem, non tamen conſegtur,
teneri elm lege: Juoniam non utiq; quiſe Juis iudici
um pecunia tentauerit, lege lgiſc. orrupti te tene⸗

AEPYP

tur. Sic & in induct ione berfe 47
aduerſarius, uel non eſſe ue mi A

mnia, ex quibus colligi⸗ in

tentio poßit: ut nihil ſi it neceſſe, quanquam dentur . E
uera eſſe, quæ ſumauntur in hrobatlonenn con ſr iiè Wwmi, .
tamen ideireo, liod eſſicere conamur,
2 5 Scho⸗

„

cum dicitur: cluuen 2 . 3 5
tius pecunia fidem iudicl: ſu uerti t, Ergo lege cor 2 Sere 2

are bo ,8 W

A= — .

ze E speeeD P

:26· RODOLPHI AGRIC.
Eckholia in caput 19.

Colligunt comprehenſiones ſuas.) Comprehẽſiones uo
cat T8 &τ Xπνραα quarum toties iam à nohis facta eſt mẽ
tio, quasq; à Cicerone, interim cognitiones, interim com-
prehenſiones trans ferri diximus. Ergo, ut alio loco dixi-
mus.) Paulo ante in hoc ipſo capite. Et pro Plancio iti-
dem.) Maxima pars eom quæ pro Plancio Cicero dixit, in
hunc recidunt ſyllogiſmum: Quod quis à populo impetrarxe
Poteſt diligentia, aſſi duitate, gratia, officio, precibus a mico
uzid neceſſe non eſt, ambitu eum conſecutùm eſſ, etiam-
i dignitate 4 competitore uincatur: at in creandis ma giſtra-
cibus maxime his rebus moueri populus ſolet: promnde ut
fuperetur Plancius dignitate à Laterenſi, non continuò il-
lud neceſſe eſt, ut ambitu ædilitatem ei obtigiſſe dicamus.
Loci quidem communes ut rhetores uocant) Licero in
Oratore de locis communibus loquens: Qui, inquit, com-
munes ſunt appellati, quòd uidentur multarum iſdem eſte
cauſarum. Sunt ergo loci communes, co mmunes quædam
ormulæ uirtutum ac uiciorum, cæterarumch rerum, quæ
fere inter dicendum ſolent occurrere: ut quæ in ingratitudi-
mem, Iuxuriam, auariciam, loquacitatem, item de iuſtitia,
prudentia, uita, morte, cæterisc; id genus rebus dici ſolent.
Cicero in Rhetoricis uocat locos communes, qui commuri
ter & ab ateuſatore & à defenſore tractari poſſunt, ut fa-

4

ma, tormenta, tabulæ, teſtes, argumenta &c. Cœlium da-

mnnandum.) Pro hoc extat etiamnum pulcherrima Cicero-
nis oratio, qua eum ueneficij reum defendit. Quoniam
autem uniuerſaliter pronunciata;, qualem plerunq; maio-
gem ratiocinationis propoſitionem faciunt.) Tres faciunt di

alectici ſyllogiſmorum figuras: primam, qua medius termi-

nus in uno pronunciato ſubijicitut, in altero prædicatur: ſe-
cundam, qua utrobique prædicatur terminus medius: ter-
tiam, qua utrobique ſubijcitur. Iam priores illæ duæ, ſem-
per maiorem propoſitionem uniuerſalem habent, modò in-
tra eos illarum modos conſiſtamus, quos enumerauit Ari=

RKoteles. Tertia poteſt illa quidem maiorem habere particu
larem: uerùm hanc nonnulli cen ſuperuacuam, & cuius nul⸗
lus ſir apud autores uſus reijc iunt: indignamq; eſſe cenſent,
cui inter figuras ſyllogilmorum ſit locus. Supina.) Iacen-
tia, inertia, minime uiuida, minus mouentia eum qui audit,
Ante oculos interc; manus.) Sic Latinus apud Vergili-
gm: Ante Oculos interq; manus ſunt omnia neſtras, na-
bat

—

DE INVENT. TIB. I. 3

teat IProuocat, elicit. Cum ergo, ut prædiximus in ratiociꝗ

nation? &εcc.) Hoc eſt, ut plebens uerbis idem dicama s, In
ſyllogiſmo & inductione per fecta, ſi rite fiant, ſolùm antece

daens uocari in dubium poteſt, conſequentia non pôteſt, In

enthymemate autem & inductione imperfecta, non de eo ſo
10 qu0ο antecedit, ſed de conſecutione etiam ivi⸗ ambigs 4

Glet. =
QyVOMODO CONFIR-
mandæ ergumenationer. nn

T ergo eanfruitle per ghe ltfone n
rei cuiusq; rationem paucis abſoluamus, %⅓
oſtendamu⸗ etiam ubi perfectis opus ſit argumenta
tionibus, ubi ſufficiant imperfectæ: hæc brimd lex
broponẽdae eſt argumentationi oĩm: Ex uer
4 Quare ſi falſim eſt qud
colligitur, neceſſe est falſum eſſe quod antecedit, i ”MU
rite collectum ſit.. it⸗Himce ergo cſequitur, ut ſemper
Juemadmodi e⸗ ,ut

7ſ. ueruct ſit Rt propofſtu, neci ſſe ſit uerum ſſe quod

cõcluditur: ſ ſic ex cõtradicente cõ ocluſi onus, ſemper
bobe iti ctradicens colligatur. Nam ci nequeat

in legitina Argumetatione colligi falſum ex uero, g a, m,

quoties tanꝗᷓ uerum proponimus id, quod contra-
dicit concluſioni, neceſſe est concluſionem falſam .

eſſe, cum duo contradicemia ſimul eſſe uera non . e .

poßint. Falſum erit ergo propoſitum id, ex 40 en, E
collecta eſt ea concluſio. Conſequitur igitur, cvon- ℳ

tra⸗⸗ a veme,
erte D i

: 0

4a64 RoDOLPHI 4GRIC.

tur contradicens. Vt ſi hominem eſſe detur, neceſſe
e demus & animal ee. Quod ſi animal eſſe, fal

ſum eſſe dieamus, ueru erit cõtradicens eiu⸗ quod
est, nullum animal et. Falſum ergo id et, ex quo

animal eſſe colligimus, quod erat he minem eſſe. Er
20 u erum itidem contradicens iſtius, quod est, nul-
— lus homno est. Itaq; quemadmodum neceſſario con
ſeaiir kon, est, ergo animal est: ita conſequi-

te nullum animal et, ergo nallus homo esd.

„Diupplex „ oductus cuiuſq; rei probadæ.
Sa. * ropo/⸗ to aliquo uelut recta

er, ad id, uod roba are holimus. Vt 9 pro

bare e diuitem, dicat: Sapiens
. nulliu⸗ c get, ,9 ſapiens est diues. Alius est du
Suckobliqu
2n 2=ðèð br robare uolumus, colligimus ex eo aliquid
. Juod falſunm ſit, unde regreßi, docemus falſim id

. Lod intendimus probare, conſequens est,
7 ä te ipſum eſſe uerũ: ut, ſapiens et diues. Si enim
12
. 9e non ſit diues ſapiens, cupiet aliquid: ſed ſalſum eſt

. Pei, boc, falſum ergo ex quo colligitur id, hoc est, non
.— ſe diuitem ſapiemtem. Verum igitur erit, quod

tradicens propoſiti eſſe uerum. Vnde fit quod in-
tendimus, quemadmodum ex propoſito conclußi ,
ſi⸗ c ex contradicente concluſionis propoſiti colligi-

Vt cum accepto contradicente eius

2. ,cx quo collectum est: idq;, quia contradicens
S NE S= 5

inten⸗

tum est. coſ. equens oſtedemis eſſe, ut inberfectas⸗ - E

DE INVENT. LIB. II. 286 5
intend⸗ lmics⸗ſ apienten eſſe diuitem. Non ſunk au⸗ , Je⸗ e, es,
ren he⸗ Irgune tandi Formæ: per omnes enim ſor-
mas, quas expoſuimus, duci poßit: ſed uie quæd
colligendæ intentionis. Quapropter ductus eos uo
cauimus. Quo pacto autem uerũ eſſe aliquid oſten⸗
dimus, eodem etiam in coutradicente ſuo, falſumn
eſſe monſtramus. Cum probauerimus enim, contra- ”
dicens ſuum uerum., neceſſe est, ut id quod mntende
batur, apertum ſi ſit falſum eſſe. Vbi fuerit igi- —
tur expoſita argumentatio, ſi ſit impberfedta, ut en
thymema aut induct io: quemadmodi bredixmust, raze,

conſequi hoc ex illo, aut uerit eſſe, Juod b Proboſ⸗

argumetat iones ad berfectar forma, ut ſi enthy 1,

ſi bre ſeripto / o⸗reKteq, n Vet, nulli poſſunt admmit-
tere cõſ?cculionis mncerti:. Enthymemna et: Clodtus
ſtruxit inſidias, ergo iure cæſus est. Ratiocinatio
fit cum ſubiſcimus, ois enim inſidiator iure bccidi⸗ *.
tur. Ea est enim maior bropoſitio ratiocinattionis. .2

Sic in inductione: Piſiſtratus accepto publieo prę e, Prr ,

Juiſuis è publico præſdii boſeit, tyrannide i, es ag,
inuadere, quia diffieile est hie oẽs enumer are, pro
reli-

duo ſunt, quæ dubitari poſſuut. Aut eniimn i 6, Atr 3 r,

mema ſit, ad ratiocinati ⸗ inductio, ade Snue
rationẽ cöferay R nat ti9 & enumeratio, 2

4

ſidio tyrannidem muaſit ,& Phalaris itidem: ergo P 1 8

4

=
r

E

2

2 1 G

èð

. ari . 4

2 NoporBHI NK.

reliquorum enumeratione ponimus plerunq, nech
guiſquam est, qui non hoc pocto fecerit, aut ſimile
quicquam in eam ſubdimus ſententiam. Deinde col
Aenu iam, quod intendimus. vnde eſolent plerun
qbue alterantés, düangoc, etiam per Et 14 dicen,
tes oratiõe, cum difficile ſit affrmaré, n uiſi A
alj⸗ ſimiliter ſe rem habere, petere ab Gcen. ario,
ut ilie dicat, in quo non ita ſit: & confeßionem ilte u

us zueli ignorationem bro. Nu bonere aſſeueratiõe. de

ſdam etiam, quia non tam quærimu⸗ quic e

uerum ſit t, quam utrum ueriſimilius: idcirco quani ul
. non poßimug induct ionem perfecta am facere; ſuffi- Al
GS cit tamen gudientis fidei, Juanꝗ non ſemper & in ed
ten tamen & in aliquibus factum ex

,. eyſe & Fieriſolere, quod: tii nos oſtẽdere conamar. 1l

(il/,, 15
“ e: Te⸗

e

An .

eſt, H E

adierſarius non poßit. XG.

En: Quoci in deliberationibus & coniectando futuro tn
rum exil u, Plerunq; ſatis eſſe ſolet documenti. Con hi

⸗ ergo quod intdimus, ad id Jo proß gſitum ſ
1 o docetur. At ſi lereee ms healel duer⸗ ſ

lar ius duod pyopofil ndipſ um nler gs dalt⸗ ka
3 Fit argumentatione, ſim ula, qua id cui

Se, brobahidoD adhibetur iam. colligi debere monſtraui⸗ ſee

m aSeicſi; tam dii hat oportei, donec tandem uens ,
us ad aliquid, quod certum 64 aleq; ut negare te
um fidem para

Augkte o proxime le ExX ipſo:deinde =ð

9 r=d Sz ex
14 rIurv *. Si

la

ſint ſibi: certum est ergo diuitem eſſe, qy u uis Ku⸗ P. „ S

5* doS = foi ,

PE INVENT. 1L18. II. z,

ex hoc iam collecto rurſus aliud brobamus: & ex
illo aliud, denec tandem berueniamus ad primum
illud, quod efficere religeern orgumensitiora
ſerie conamur. Vt Stoicus qui proba⸗ z:
tem eſſe quiſquis ſit ſa npicts: dicat brimumm, Juoni⸗ 1
am nullæ opes deſunt ſapienti. Quod ipſum etiam
ect dubium, probat ergo: quoniam habet opes quan

taſcunq; uult, certum eſt ergo nullas ſibi eeſſe.

Sed & id propoſitum brobandum est. Subijcit iK„liu0g ⸗

tur, nullas enim cupit opes. Probat & hoc, quia —
nullas bonas putat. Quod iam pendet ex eo, quad
Staico tanquam foci & aræ defendendum est. Id

3 em, Krxag, „W☛

eñt autem, ſolam in bonis eſſe uirtutem. Ergo iam Er.

ex hoc quod poſtremum ect, priorum omnium ſumi S⸗ =

r,

turfides. Nam ſi ſapiẽs ſolus in bonis numerat uir⸗gd

a

tutẽ, non putat opes eſſe bonas, nõ ergo cupit eas,⸗

en, 572 oim, ar

habet igitur quantaſcũq; ullt: quo ſit, ut nele de-, Dc. .

Wrz

,1t

ſapiens. Quia ſunt autem hæc enthy,

cta, per quæ duct æ ſunt hæ argumentationes, ideir 2 .

co ſi de eorum conſecutione dubitet aduerſarius,
neceſſe erit ſingula, quæ parum cohærere uidebun
tur, in ratiocinationis formam conijcere. Vvt ſidi-
cat aduerſarius, non utique quia nihil geſi it ſapi-—
enti, diuitem eum eſſe: addat oportet qui diſpu- *
tae, mgioren ratiocinationis bropoſi tionem, qu— .
eſt,

268 AODoLPHT AGRIC.
esſt, cuieunch nihil deest, is eſt diues. Quæ( quoni-
am nepabit eam aduerſarius) alia rurſus ect argu

ment atione colligenda. Quæ cquſa fuit pleriſq;, ut

quinq; Partium facerent ral iocinationem, cum cu
iuslil et pr⸗. pr bationem = HS
uödſ q⸗ mar, ITus,maltarinn
„(ve licebit: cg fc⸗

„ Aquæg, probatio ſuam poßit iterum habere proba

„

tionem, & hæc rurſt is aliam. Quapropter proba-
tiones propoſitionu non ſunt argumentationis par
tes, ſed nouæ per ſe fiunt argumentat iones. Siciſt
autem recto ductu cœpimus probare, qu d quiſgs
est ſapiens, esd diues: primumq́; caput totius bro-
vationis fecimus id, quod confeſſem est, ſolam uir-
tutem à ſapiẽte bonum æſtimari: ſic per obliquum
ductum, accepto contradicente eius quod probare
cupimus, licebit eiſdem grad ibus colligere, ſed uer
ſo ordine contradicens eites, quo primum directæ
probat ionis dux imus initii. Quod colligere co
namar est, quod guiſe quiz et ſpeur: diuer. est. Id

tere cmergo ſi non eſt

e 1e

iues, ergo⸗ ideerit illi aliquid,
non habebit i igitur quantas opes uolet, cupiet ergo
opes: quod ſi facit, bonas eas putabit, ergo iã ſapi-
ens aliqd præter uirtutẽ, habebit inter bona: quod
. 1 falſum est, falſa ſint neceſſe esd, ex Abn id colle
ctum

7 e er . wge

DE INVENT. LIBER II. 26
&um est: ergo uerum erit, quiſquis ſapiex eſt, eum
diuitem eße. Nihil differunt aitt hi du Tus 4d arr⸗
uenin⸗ euentum: quamlibet enim arémentatio. †+ 2
nem paratumeſt trouis hori ductuum explicare.
Sed rfii us ſorté rae Segee in his faciet⸗
ſertim? Confidens emim & qui . er
ſe doc pi pa bärum limeat, facilius directo capietur dd ..
ctu, ſi per multas probationes ducenda ſit confirma- —
tio eius, quod intendimus. Ea enim quæ lo E. .—
1uré, negotij hubere uidebuntur, fa-⸗ = .
cile 1 Dlaler,ſeema firmus (ut ſibi perſuadet) 4
aduerſus inſidias. Cõtrà qui metuet fraudes ill i quæ 222
ue lut tutißima proponentur, erlt maximèe ſulhecka. 4 i,. ra ,
butabitq; bericuloſi ſime credi eis, in quibu⸗ mini-⸗ 2E Piy 2 e,
mẽ ſe prodãt pericula. Hic ergoproximis & ſenſiu: i
4 brohoſt ito de enibu. faciliis accedat. Aeris r
eum falſti intentantes eerſario⸗ &. neganda, graui⸗ . egen, 7.
us premere uid eamur:, ꝗᷓ ſi directo ductu colligentes f . 2
uera ueris, uelut ducere ipſt um , dorerei credamur. 1 28 .
Directus i⸗ ltaq; monenti, obliquus eſt e
milior. Ex his nequaquam lifen⸗ 2 uidere, ubi E 82
perfectam neceſe ſit adhibere argumentationem, ubi

ſufficiat imperfecta. nam ſcubi explicata re p im- =

eA f. .
bperfectam, conſecutio ſit indubitata, nihil erit opus/tn. 77, pSe 4*

berſfeht⸗ etia in ei⸗ tunbes ge Gete c a ſim

Nrt a nge B
, e, W S, a,. .1.
fr irrn

1

4

diſputatur. Sic ſi quando hæreat uel Orator in con-
fcienda argumentatione: quia dubitetur, an ſit conſe-

. .„₰ 4
. = 4
— d
4 * „ .
*
8

quens, efficere uoluit: ad perfectam argumẽtandi
formam nunc eſee edetidum, & res ipſa, & eloquen

tißimorum uirorum uſus oſtendit.

. Scholia in caput 20.

Vt ergo affirmandæ rei cuiuſque.) In ſumma hoc dicit:

Qusties id, de quo agitur, imper fectis illis argumentandi

gormis ſatis oſtendi poteſt, non eſt cur perfectis uramur: ſin
49 . .⸗ „
autem res eſt inuolutior, & ad quam probandam imperfe-

Gæ iliæ argumentationes non ſatis habeant uirtum, tunc
certe integris ſyllogiſmis, & perfecta, quo ad eius fieri po-
teſt, inductione utendum. Hæc primum lex proponen
da eſt argumentationum omnium.) Affert per ordinem ca.

„e Pyra ESamng holica aliquot præcepta ſeu regulas dialecticorum. Du

„

26 ½

9

cci noſtri temporis dict hoc modo: Duplex eſt ſyllogitmus

ex eſt ergo ductus rei cuiuſq; probandæ.) Id Ariſtoreli-

unus oſtenſiuus, alter ad incommodum ſeu impoſſibile.

Prart es exequuntur eo ipſo modo quo Rodolphus. Piſiſtra
S (us.) Qui tyrannidem inu aſit apud Athenienſes. Qua de re
AAllIlIluſtinum lege libro ſecundo. Et Phalaris itidem.) Hic eſi
FPhalaris ille memoratiſſimus Agrigentinorum tyrannus,
öanter cuius multa crudeliſſima facinora, unum hoc ſi nõ lau
Adandum, at certe minus uituperädum eſt: Perhillus quidam
α taurum ei æneum fecerat, in quem coniecti homines, igne

aͤä 5 . i.
Lg. /Ar ubiecto, non uocem humanam, ſed mugitum bouis urgen-
SG 9⸗

EEEEEEEe.
77

4

Mo’h, Onerr.

te dolore ederent: quo munere cum ſe homini crudeli rem
in primis gratam feciſſe arbitraretur, hoc precij tulit, ut pri-
aus iple in tauro ipſo ſuo miſere tortus obierit. Vnde drcid

illud: Nec enim lex æquior ulla eſt. Quam necis artifices ax

te perire ſua Quia diſficile eſt hic omnes enumerare, pro
reliquorum enumeratione ponimus plerunq;. Nedq; quiſ-
quam eſt qui non hoc pacto fecerit, aut ſimile aliquid in eã
ſubdimus ſententiam.) Hoc parum placere Laurentio Val
Iæ ſupra monuimus. Idipſum alia rurſus colligendum
erit argumentatione.) Ariſtoteles proſyllogiſmos appel-

Iat quibus propoſfitiones ſyllogiſmi negatas probamus.
4 4 = V Wo
— .

Qux cauſa fuit pleriſque t quinque partium ratiocina-
ðð tionem

2

DE INVENT. LIBER II. 2171

tmonem facerent.) Ciceroni in Rhetoricis maxime quinqua

iyllogiſmi partes eſſe uidentur, propoſitio, propoſitionis
approbatio, aſſumprio, aſium ptionis approbatio, & com- „
plexio. Quintilianus & Boetluus tres tantüm faci-=

——

unt partes, propoſitionem, affumptionem, & concluſio-
nem. Quanquam Boethius de ſolo loquitur fyllogiſmo hy
pothetico ſeu conditionali, & Fabius alio quodam intei-

lectu tres facit ſyllogiſmi partes, quàm Rodolphus: Putaf

enim ille idcirco illas tres, quod propoſitio & eius approba
tio pro una parte accipi deheant, itidemq; aſſumptio cum

probatione ſua. Rodolphus autem prob ationes illas om-
Rnino non putat connumerandas eſſe inter partes ſyllogiſmi

eius, ad cuius propoſitiones confirmandas adhibentur ſech
aliorum eas ſyllogitmorum expoſitiones aut aſſumptiones
eſſe. Quę ſententia ut ueriſimilima eſie mihi uidetur, ita pro
he ei conuenit cum ſententia Ariſtotelis de ſyllogiſmi par-
tibus & proſyllogiſmis.

QyVAM MVLTIS MODIs

argumentatio ſoluatur.
Caput XXI.

tur.

. =
quod uerum eſſe uolumus, & ex eo conſe ui doce-AI.
mus, quod probare nitimur: ſic dupliciter effecta ſol-
uimaus argumentationem. Aut enim falſum eſſe dici⸗
mus, quod propoſitum ?t. Aut ſi res id non ſinit, nõ
confici ex propoſito, quod aduerſarius uoluit, indica⸗ .
mus. Id que: vel quis imperfecta ſit argumentatio, pat.⸗

⸗ 2 an

S A. S
ð 3

„ 4 or
i⸗dua Kie d

gumentatio eiſdem, quibus ſtruitur, modis. Quemad e

modum nã que probamus unumquicque per aliquid Rei

4

cr vr, g, S

227 RODOLPHI AGRIcC.
aut ſi ſit perfecta, uideri potis talem eße, uã qula
re uera ſit talis: & cſe aliquid in ea- quòd multipli-

citer dicatur, nec eandem ſignificationem ſeruet utro
biq; in argumentatione poſitum. Id eſt autem quod
dici ſolet, omnem argumentationem ſolui, aut negan
do eo quod propoſitum ect, aut at. idistinguen

do. Vt ſi dicatur: Sapienti nullæ de ſunt opes, ergo 4

piens eſt diues. Prima ſolutio est, ut reſpondeatur: nõ
— eſèe uerum quod proponitur, apienti nullas dee ße
opdes. Quod ſi probetur, quia nullas cupit: reliquum
iam est, ut negetur, ex hoc ꝙ nullæ ſibi deſunt opes,
conſequi, liuitem eſxe eum. Id ſi probetur, adiecta
maiore propoſitione, quia cuicunq; nihil deſit, is ſit
diues, ſortaſſe negabitur & iſta. Qua etiam ſi pro-
babit, dicetq; : Quiſquis habet omnia quorum indi-
Let, es? diues: cuicunque nihil deest, habet omnia
quorum indiget. Expleta iam atiocthafio eil, cuius
utraq; probata est propoſitio. Vltimi itaq; ſolumꝗ;
remedium est, ut qui ſoluere uolet, dicat hoc uerbiᷣ
deeſſe dupliciter dici. Aliter dicitur enim deeße ꝗd,
quod modò nõ adext. Aliter quicquid modò deſidera
tur. Quod ſi priore ſignificatione dicatur, uera est
maior, minor falſa. Si ſecundo modo, minor est ue-
ra, falſa maior. Quare nihil mirum e ſße, ſi quæ iun-
gere uolumus, in concluſione non iungantur: cum id
medium in quo illa iungebantur in propoſitionibus,
non

L 2 Por y S Re 77 * .
DE INVENT. LIBER II. 27 5
non numero, ſed ſpecie ſolũ fuerit unii. Soluendi a
tem uerbum, quanquam commune ſit neganti & dii
ſtinguenti, rectils lemen giſlinguenti conueniet. Ni Anir
. . . E . . ₰
quiſquis negat, non patitur confici argumentationẽ:
* afectanoneſt, proprié ſolui dici non
poteſt. At cum multiplex diſtinguitur, eſt utiq; in
ſpeciem confecta:rectius igitur ſolui dicetur. Nos tæ .. .
men omnem rationem diſcutiendæ argumentationis —
in bræſentia Ppluere uocamus. Et hæ quidem ſolu.
tionum diff. uas diximus, ueræ ſunt, & ad
rem ipſam feruntur, idq́; ipſum etiam uulgò uocin-⸗
tur. unt aliæ ſoluendi uel R Mmagis proprium uo- „ 8⸗
lumag eis nomen gare)elabendi rmliones ,quæ uulgòv
„F igh ri, rr., waen . ==
dicuntur ſolutionts adl hominejn. Ad gas refugimus,
zig Zn re, r1. 1. „ .
quando ex re parun ſperainiis duxil. Quia firmior =rn

I.—

eſt argumentatio, qu m ut aliqua parte inffingi, l⸗ Tru,

befactari ue poßit. Vel quia datur occaſio deflluer.
ſario dicendi, quem quia poſumus acriicttet lnderer
malumus in ibſum orationem, quàm in rẽ ingerre.
Elabinur autém his fere modis: Vel quia regerèns
aliquid adugrſario, quo reprimims eum: uel Alua⸗ S
4 A 2 Abbiectum uel digrẽ ſa à re fac 0, illa »e⸗
taq; alterius alteuiis mentibne ret, anbcammus audi-
toris mentem à propoſitæ argumentationis cura, & e W
D alterius obruimus coõmemoratione. Regerimus, uel C. o⸗:
in rem ipſam, per quam diſputator probauit q, inſti

M EMW IPLAMW= PeEARA/

1, FE r

mus, cum rem &cemaliquam ei quæ nobis obiſcitur

reponimus, ut Aaneun uret nos Cuert arius, tan⸗

2èð

eeg, e , xuria maior, quã ut cam defendere auderet Cicero:

r er IPrt apertior, quam ut poßit eam negare: molliſt uidem

dr wo As — magis ea uicia dixit, qudm hominis, bartim cõtendit

sr,E

Wrrce. 9„ e

Miexaftionibus, iboribecg, quos Celugi iam ſ. nſei⸗
pie bat, ſuſtinebatq; . Tale est etiam, apud Ver-
dEere te Zilium luno dicit: Iudignum eſt Italos Troianm cir-
eutem. Non negat, ſed ele uat
Sõ boteng. Deinde indigniora regerit: Quid
„* O— qu. E ſe⸗
Aaene Atre⸗ ernn eg generis, 4l Aen Tur-

te⸗ 7 Be in . Bucolicis: Dic * eryiz & E& eris b nihi
magnus Apollo Tris pateat cœli ſpacium (non am-
pliur) ulnas. Alter cũ nequeat reſpondere, aliud par

obijcit: Dic quibus in terris, inſeripti nomina regum

fes umter r ſorenie Pbyllida ſolus habeto. In ber-

4

tuerae uel in berſonam aduerſarij. In rem regeri-

2 , ey urgere. Quale t “ä C elioeui cum obieſta eſſein

X r D Aaures quantum potuit Orator, & partim temporum

1 S aliduid æſe couecdenlum ætuli. Tumt qu Aol od huius

DE INVENT. LIBER M. 277
ſonam regerimus, cum dimiſſa re, oſtendimus, qua-
. liſcunq; ſit, non conuenire tamen aduerſarij perſonæ
obifſcere eam, ne zrelte hæg ab eo dici. Cuiuſmodi .
est pro Ligdrio ris, quod Tl ITTuberoa⸗ accuſator Ligarij in *
eadem cauſa fuerit, cuius Ligarium fſabet simi⸗
le est in Saluſtium: Qua ſi uero tu ſis abillis tir s Sa S=
luſti ortus Et biuls post: Beduilte uminger hono , e : ; .
leuißimé, 19 bas, guc in hiſt zihi el
riæ dſicis? Et iterum: QAsi enim ment iri turpe du
cis, qui mihi auſus ſis eloquentiam ut nieiumobije⸗ den Ee
re, erneXvorzuregneouroclui Sic &
Vergilius: N We Sig arguetu Draucr. Et: Tas⸗, e⸗ 4,
tumqᷓ; nefas burio ieil 1G? Et apud Fra
laſon inquit: Medét Mmorés Kobijeigefel 01
Aeeſre, recta nec ne ſit, ſed de homine dicuntur. eua
mnmus quoties contemmmas rem, quæ — ⸗
uelut nullius momenti aſpernamur. Qualem totam N ; “
Ceælij accuſationem Cicero uoluit uideri, magis inds? =
& iurgia dißidentium in amore, quere lasq; mati-⸗
um eſa ⸗ uera crimina. Sic & apud Vergilia: F.
V Italiam petijt fatis autoribus, elo, Caſßandræ impnuj
ſus ſu lſenn Waieſtatem ſutorum. Caſſandræ furorẽ
eluſit. Et paulò bost, quod modo diximus: Iudi-
centem. Subijcit continus⸗ Et batria Turnum conf ʒ2
ſtere terra, cui Pelumnus auls, cui diua Venmilia ma

„“

HB4 ₰ ter

276 RODOLPHI AGRIC.
ter. Indignioris comparatione eleuauit, oſtenditꝗ;
non oportere id ita indignum uideri. Digrediendi
rrun est apud lüigfe, kslini, ſſ it dicr Fſu ad⸗
uerſarij uitemus laqueum. Quod enim præſentis tem
poris utilitatis laus est. quiduis dicere, ut de re nõ
dicas, cum nihil poßit utiliter de ea dici: id poſtea ci
. . legeretur, po ſeet autoris uideri culpa factum, qui di-
kaberetur ab inſtituto, & grauia crimina non diluta
dimitteret. Pro Cælio tamẽ uidetur mihi Cicero hoc
èaſoluendi genus expreßiſſe: cum reſponſurus ei cri-
mini, quod obijciebatur paratum habuiße domi ue-
nenum, & uim eius in ſeruo expertum eſſe, digreſ-
ſus eſt ad mortem. Q. Metelli, ſuſpicionemq́; iacit,
Cloij ſcelere ueneno ſublatum illum fuiße, ipſamq;
mortem gemitu & lachrymis proſequitur: ſimulq;
reprimit aduerſarios, uelut ſimili ictos crimine: ſi-
mul impetu dict ionis & affectu, mentem iudicum
acd huius criminis cogitationem diuertit. Sicut au
tteei non ſatis commodé modus hic elabendi
= iin literas mittitur, ſic inter diſputan
dum, & in foro, & in ſcho-
lis, creberrimè ſolet
expeti. .
Scha⸗

le

Lan

.

PpDE INVENT. LIBER II. 277
(chholia in caput 21.

2 W Slcut autem eſt diſputantis.) Quæ de ſolutione argu-
mentationum habet Rodolphus, ea ob oculos ponit ſequẽs

deſcriptio.

5 Principið, ſi oſtendamus falſum
eſſe propoſitum, id eſt, ut nune
Vna uera, quoties uere oqutmur antecedens.

ð diluimus, id quod ab Deinde, ſi doceàmus non eſſe rz
OYJUMBW!ĩ aduerſario propoſitũ

. △
4 tam conſequẽtiam, hoc eſt, ſ pro . .
eſt, eaq; duobus fit mo ſbemus concluſionem non neceſ⸗ 1
dis. ſario ex antecedente ſequi. —

—

Vel in rem, quvties
parem, aut etiã græ
uiorem, ꝗᷓ ſit ea quę
obiecta eſt nobis
laduerſario reponi

1

Solutio ar- — H. 14
Lumentatio⸗ Primum re mus.
nää duplex gerẽdo, id Vel in perſonã, cũ
en. dues oſtẽ dimus, nõ de-
Icere perſonã ad-
luerſarij, ut hęc no=
ee obiiciat, etiãſò

☚

ſi conſtet ea uera
Altera ad homin?, pu Deinde eleuãdo cum uideri uo⸗
Ita quæ non rei, ſed ho Alumus contẽnere id ꝙ aduerſari
Imini ſatis facie, Fitq; Nus obiecit, dicimusq; id tale eſ-
(e trifariaam. l rideri magis, ꝗᷓ dilui mere-
agatur.
. poſtremòò digrediẽdo, cũ animlm
digreſſu quodã a pro

poſi to abducimu s, itaq; alijs oc=
cupamus, ut eius ꝙ obiectum eſt
nobis, quædam obrepat obliuioy
& quanquam non iit, tamen dil
¶tu eſſe nideatur.· —..

„ . e

4
7 7

4

„ 42 0
, ◻

S
—

r HoY

at

2 8 RODOLPHI AGCRIC.
Sapienti nullæ deſunt opes, ergo ſapiens eſt diues.)
Quem Stoici dixerint diuitẽ, Cicero docet in epiſtola qua-

dam ad Trebatium: Balbus, inquiens, mihi confirmauit, te
dinitem futurum. Id utrum Romano more locutus ſit, bene
numatum te fore: an quomodo Stoici dicunt, omneis eſſe di

uites, qui cœlo & terra frui poſſunt, poſtea urdero. Ta-
le eſt etiam quod apud Vergilium Iuno dicit: Indignum eſt

itttalos) Verba lunonis (unt contra Venerem, Aeneidos

decimo. Et nos tela pater.) Sic Turnus Aeneidos libro

I12. Dic guihurl in terris.) Verba Dametæ ad Menalcam,
Aegloga 3. Cuiuſmodi eſt pro Ligario.) In oratione Ci-

ceronis, quam pro Ligario habuit apud C. Cæſarem. Si-
mile eſt in Saluſtium) In inuectiua aut ſi mauis Apologia
i eromielen Saiuſtii in ſe maledictus, in Senatu reſpon-
moris A Drance.) Tarni uerba ſunt
ienentoetii, 11. : Fantumnch ne fas patrio excidit ore.)
Verba Aeneæ ad patrem Anchiſen 2. Aeneidos. Et apud
Tragicumn Iaſon inquit.) Senecæ in Medea uerba hæc ſunt:

1e on ðè IASON. Perimere cum te uellet infeſtus Creons
P L, Se Lachrymis meis euictus exilium de dit.

MEDEA. Pœnãa putabã, munus (ut uideo) eſt fuga.
IASO N. Dum licet abire, profuge teq hinc eripe.
Grauis ira regũ eſt ſemper. MED. Hoc ſuades mihis
Præſtas Creufæ, pellicem inuiſam amoues.
IASO N. Medea amores obijicis? M E DEA. Es
cædem & dolos.
Italiam petijt fatis autoribus.) Rurſus uerba ſunt Iu⸗
nonis e, duem indicauimus loco .

DE EXDPONENDI RATI O NE;=
Jueæ ad credentem fit aild em.
Caput XXII.

AE argumentatione autem quid ea ſit &*
ſpecies eius, & quomodo conficiatur (quanti
ad inueniendi rationem pertinet) hæc ſufficere uide
buntur. Expoſitio ſequitur , Juam ſpeciem orationis
ersfant. Exponimus autẽ fere propter has

cauſas

rauſa fidei de re aliqua expomint, hi ſunt ut Orato-

cuiq; finis. Qui enim uoluptatem ſolam ſpectat du⸗Fe = F

DE INVENT. LIE ER II. 280

cauſas, uel ut audientium uoluptate demulceamus aua . =ð
res, ułlut rem ipſam cinſmocki ſit explicemus, uel G .

⸗ brg

ut ſidem alicui alij rei expoſitione Juæramaus. Pri-
