Ieoœmina. Cõnexa ſeu adiuncta ꝓnunciata uocãt Latini, quæ
gU&εIεε à Græcis dicunf. Ea ſunt, duom is uſus eſt apud
doctos, ut ſignificẽt paxtẽ priorẽ ſine poſteriori uerã eſſe nõ

poſſe, hoc eſt, partẽ eã ꝗᷓ poſterior eſt, neceſſario ex priore
ſequi.Vt, ſi dies eſt, lux eſt. Si pluit, terra madeſcit. Si mel d

apes cõficiunt meũ eſt, erũt meæ & apes. Quihus addere li-
cet etiã illa: expulſa è ciuitate iuſticia, cõcordia diu inter ci-
ues eſſe nõ poteſt: ꝗ currit, is & mouet᷑: ꝗa Deus bonus eſt,
nos ſumus, aliaq; id genus infinita. qrum (ut dixi) is apud

eruditos eſt uſus, ut ſignificẽt partẽ priorẽ, ſine ea quę poſte
rior eſt, uerã eſſe nõ poſſe. Atq; hæc ſunt ꝓprie illa, quæ dia
lectici hypothetica, hoc eſt, cõditionalia uocãt qua tñ appel
ATatione, & diliuncta quoq; pronunciata eſt complexus Boe-

thius: hac nimirum de cauſa, quod in ijs etiamſi rem intuea-
xe propius, tacita ſemper ſubeſt cõditio Cum enim dico, aux
dies eſt aut nox eſt, illud haud dubie ſignifico, ſi dies non lit,
tum eſſe neceſſariò noctem: & contra, ſi non ſit nox, tam ne-

ceſtariò diem eſſe, Quzle cum nihil ſit uidere in copulatis,

demi⸗

. ñ

uu na pars

184 RODOLPHI AGRIcC.
demiror equidem, ꝗd ſit, cur & iſta pleriq; hypethetic a, hoeç
eſt, quema dmodum interpretatur Boethins, conditionalia
uocent, Iam copu lata ea demum uera dicuntur, quorum ſin
gulæ partes ueræ ſunt. Quod ſi harum una aliqua falſa erit
totum quoq; pronunciatum cenſehirur fallum. Diſiuncio-
rum ea uera eſſe cenſentur, quorum partes ea inter ſe habi-
tudine ſunt, ut earum omnino unam, neq; plures una uera eſf

ſe ſit neceſſarium. Quod ſi aut nulla aut plures quàm una ue

ræ eſſe poſſunt, ea pronũciata (modo Cic eroni & Aulo Gel
lio fidem habeamus) inepta & falſa ſunt. De quo mox plu-
ra. Inter connexa ea dicimus eſſe uera, quorum pars prior
uera eſſe ſine poſteriore nequit. Debet enim ueritas horum
ſpectari, non ex ratione partium ſingulane ſecundum ſe, ſed
ex utrarumcd; inuicem cõnexione ac cohærentia. Ita fieri po
teſt, ut falſis partibus, tota tamen pronunciata uera ſint: ut ſi
non eſt creatus mundus, tum ab æterno fuit. Et contra, ut ex
partibus ueris tota pronunciata falſa exiſtant: ut ſi philoſo-
phus Plato fuit, fuit idem & eloquens. Voco autem in præ-
ſentia partem priorem, ex qua altera ſignificatur ſequi, eti-
amſi uerbis tenus non ponat᷑ priori loco. VYerbi cauſa: Quid
rodeſt quòd me ipſo animo non ſpernis Amynta, Si dum tu
Ucctaris apros, ego retia ſeruo? Hic quod ſecundo loco di
citur antecedens ſiue pars prior eſt. Ergo ut aliquando ueni

amus eò quorum gratia hæc adduximus, Rodolphus copu

latam quæſtionem dicit, quæ ex copulato pronunciato naſci
tur: itide mqꝙ; diſiunctam, quæ ex diliuncto oritur pronuncia-
to. Cætera ſuis ſparſim locis dicemus. In diſiunctis contra, ſi
Imò uerò in diſiunctis pronunciatis id ſatis nõ eſt, unam par
tium eſſe utcunq; ueram: ſed & illud præterea exigitur, eam
eſſe partium inter ſe habitudinem, ut necefſe ſit una aliquã
uerã eſſe. Et rurſum, quoties plures una parte uenæ eſſe poſ
ſunt, ea quoq; pronunciata diſiuncta inepta eſſe aiunt ac fal-
ſa. Qua de re Cicero in Topicis:Quæ, inquit, cõcla ſiones id
circo ratæ ſunt, quod in diſiunctione plus uno uen eſſe non
poteſt. Et Aulus Gellius lib. 16. Ex omnibus, inquit, quæ diſ
iunguntur, unum eſſe uerum debet, cætera falſa. Quod ſi aut
nihil omntum uerum, aut omnia plurave quâm unum, ue⸗
ra erunt: aut quæ diſiuncta ſunt non pungnabunt, aut quæ eo
rum oppoſita ſunt, contraria inter ſe non erunt, tũc id diſun
ctum mendacium eſt. Hęc Marcus Cicero, & Aulus Gellius.

Vidgdeatur & Valla lib. 3. cap. 55. & Ariſtoteles libro Rhetori

corum cap. 23. Porro ꝙ dicitur, neceſſarium eſſe ut inter diſ-
Huneti partes una ſit uera: ea nece ſitas interim oritur ex na-

Men

ſonun
abte

getat
mor
beluen
ſezetr
Celde
di⸗
turhe
hoc
cong
laſe
ean
lar

⸗
1

lae

E

4

li
Saton
oloeo
ndoen
nus
non

N

DE INVENT. LIB. II. 18 5
ura ipſarum rerum, interim ex quadam hypotheſi. Vt ſi di-
cas:aut Miloni Clodius inſidias fecit, aut Clodio Milo: hic
Partes eſſe falſæ: ac ſi ponas inter eos factas eſſe inſidias, 1
certe alteram partem ueram eſſe neceſſe eſt. Quod pręterea
plus una parte uerum eſſe non debere: eius ego contrarium
nonnunduam uideo obſeruari, maxime in cauſis ciuilipus .
Verbi cauſa: Si hominem occidit, aut id ideo fecit, quod in
ueterato ab eo odio diſſideret, aut quod commodum aliq́d
ex morte eius ſperaret, aut quod ſibi ſimile aliquid ab illo
merueret, & . Cur autem eum odiſſet? quæ commodorum
ſpes erat? quid fùit quod ab illo ſibi metueret? quo fit, ut ne
occiderit quidem. Hic certe accuſator, & odio, & ſpe, & me .
tu, dixerit cædem factam eſſe, & nihilominus uera eſſe dica
tur hæc propoſitio. Poteramus & aliam addere his.) Ait
Rodolphus, quæſtionem eam quæ ex copulata & diſiuncta

.
„₰ b

conſtat, ſemper copulatæ uim ac naturam retinere. Alius for

taſſe non minus uere, atq; haud ſcio an etiam uerius dixerit
eam pro diuerſitate prolationis ac ſententiæ, interini copu-⸗
latis, interim diſtunctis annumerandam eſſe.
DIVI §IO Q VAE § T I O N I S§ 5 . eE 7 Pw
——— . . ð
ex uario quærendi modo. S

—EW — . . ⸗

Laput X. rrrr ene
.r. — D= -
odi quærendi ſunt duo generales. Aub .
1 enim 1ſ⸗ onz . er , i; l

ſ. rainke us, cum dicimus, an W. „ r⸗
adminiſtrãda ſit reſpublica. Cum conditione: ut,jo u—
ſit adminiſtranda reſpublica, ſi brouidentia mun⸗, ⸗
dus non regatur. Primam uocant Gréciut‿α0Sb , ,
, quam nos poſſumus prædicatiuam dicere. Se- DaP .
cunda Xτο ατπιπι quam nos conditionalz. Edalte
uærers eum conditione, & ſimplici quæ ſtione, & ðGDM—
. 3 % Z D= r. T-- r e EY; .
compoſita. Simplici: ul, an ſit ben agendu ſt Deaus „
eit. Cõpoſita: ut, an ſiuirtus eſt ſummu bonum, eu⸗ re r.
ran⸗

.
.

N RoDorPHI AGRIcC.
⸗Warrm randa ſi ſit reſpublica, & honores expetendi. Sic
ur. 2 3 ſimplici Juæ ſtiont compoſitam adgere conditionẽ
ae, uä ga, Poſſumus, & Kompöſite oinpoſitam: quæ clario-
, 1, Mus 2 E.. ra ſunt, quàm ut egeant exemplis. Hoc autem an-
2 notandum est, in bræ icakluis r Pronignciari ue erum
uel falſum, ex eius, iod quztitur, natura: Vi ſ
quæratur, an ſit Deus, bronunciamus eſſe, idq; ue-
. rum e ſe, quon Aſt it. In conditionalibus autem non

J rX ellezge eius quod quæritur, ſe r, ſed ex conditione:
idi; non ex uexitate aut falſitate conditionis, ſed
97: ex cohærenila ſolim & uinculo, quo est ei de Juo
quæritur, alligata. Potest enim conditionale pro-

nunciati uerum cſſe, ſic, ut neq; id de quo rbuan⸗

viatur, neq; conditio ſit uera, modo⸗ ea ſit keugckz

e, Wri rN, corun, ut dMtaà conditione, con/ ſequens etiam ſi ſit, t,
.2 S⸗ Te dari pronunciatum. Si dicas enim, mundus non defi
, re z ciet ſi non cœpit: uerũ est hoc, quanquam utrunq;,
e non defecturum eum, & non cœ piſſe, ſit falſum
OUMU 8Si tamen dederimus iſtud, quamuis ſalſium ſit, & ue
rum fingamus eſſe, non cœpiſſe mundum: conſes
quens ect etiam dicere, non eſſe defe ecturum.
FEagdem iſta, quæ diximus prædicatium & con
ditionalem quæſtionem, ſunt (niſi tamen me fallit
opinio qu⸗ Rhetores uulgatis nominibus A6αα

i G. Aτοεαοαοαιαιρ αοροaa. Quorum illud ekt, quod Ci
ccro propoſitunm uel conſultation

Hoc

m inter retatur.

tic⸗
,
r

(ſd

nge

6

n/

io⸗

Ee
Nu
1
n
6

KS,
Hoe catslam uel SRogerien Eieſe propoſitum
tem

quod nullis certis fin⸗ us tem vorum, locorum, per

paihi. = ,
ſonarum concludit P uer, quæ de
. , .
ta ſit el pluribus horum, r, e ge

buta uocantur perſonarum & negociorum: que ar z ee

cuiuſmodi ſint, poſt dicemus. Vt ſit propoſitum, an
ſit ducenda uxor: an accedendum ad Rempubli7cd. „
Controuerſia autem, ſit ne Catoni ducenda uxor: 2
ſit ne Socrati accedendum ꝗd Rempublicam. tt De.
Non pertinet autem nec bmnis controuerſia DWW
nec ſola ad Rhetorem. Namq; curari ne poßit ab ——. 4:.
hac ualetudine Augt iſſet Anto = u d .
nius Muſa medicus, quæ diceret, ita nihil fortaſſe r
Meſſ ala. Quam tamen controuerſiam eſſe, ex pr w ers
ore deſeriptione nemo negauerit. E tge hroboſito —
ctiam in foro Jueretur, ut qui ſe cai. de ſa-
crò rem profanam fateatur, furtliq́; feciße non ſa-

crilegium contendat: nempe quæretur, non utruum
hicaut allis feceritiſed/ e utrum rem profſa 2
uam de ſacro ſubducere, ſit ſacrilegium.
Et propoſitum quidem eſſe idipſum quod præ
ÆProß

aicatiuämn quæſtionem, poſita hine inde de eis ex-
. . kAIy,. z,
empla, facile declarant. De Toſi roberſia est, quod

— r, VLarrt! üg, e n .
bpoſſet ambigi. videmuy enin omnes aut blurime

aſſeuerãter efferri: ut, Struxerit ne Clodius inſidias àα er.
Miloni.An priuato cõſilio Annibal obſideat sugi W⸗rrn
mn

fii 72 5

7

188 RODOLPHI AGRIC.
tum: An delenda C arthago. Quod uerum eſſe non
,lts, abnuo. Quocirea quò bunc eximamus ſcrupulum,
5 umus. Quemadmodum ſunt pro
nunclala quædam, quibus est diſerte adiecta con-
ditio: ita quædam ſunt, quæ fere cum inte llectu cõ
he n ec, ditionis effrruntur. Itaq; Juamuis berſea ſe falſa ſint,

.
22 x rirrs,

. , Si tamen interpretatione quadiß Cie 1ad condi
tionem mente.: pro ueris ſumuntur. Vt ſi quis inter

roget, ꝗd ſit defectus ſolis? dicimus eſſe obſcurita⸗

„* tem prouenientẽ ex lunæ obiectu, prohibentis nos
aſpicere ſolem: & cuiuſmodi ſit 4 dicimu flo-
⸗ 9„ 2,/Tem candidum & odoratum deuſis criſpaa Huß
er. 22 folijs. Iſta, cum neq; ſol deficit, ne ulla r Malehe
ouera non ſunt: ſemper tamen quoniam ueluti præ-

W— ſente conditione pro ſerimus ea, pro ueris accipiun
tur: ſuntq; uera in eam ſententiam qua brobantur,
non in eam quam bræbent. Id est, ſi ſunt, erunt uti
2 G , .7 ei gue kalig. Hoc pacto etiam controuerſiæ, taci-
enn, i⸗iln Tai ſet extra id quod Earaa ann⸗⸗
bent ag Anditione em. Pleræq; uerò
erei e Al igtge o6s. Propom aii, in, er
M ſe, deinde hæc aut hæc facta eſſe. Vt lex ſit uir for
e nr. „uls optet præmin quod Luol let. Alia item, qui in acie
e. P. ufocum leſeruerit⸗cabie plectatur. Quida in bel-

opraret,deſoruirroſtirur ad pœnam: tũ ſi hæc ita

*

idem ante quam præmium

leln
liet⸗/
ho
ſuhr⸗
ſie
con.
Hy⸗
ſ
ſeg

ee

DE INVENT. LIB. II. 189
ſe habeant, quærimus, debeàtne huic in gratiã pri
oris meriti, men remitti: quis non uidet
hic re uera totã quæſtionem ex cõditione pẽderes
Sic etiam, ſi gu is, reéft ene Cato Martiam uxorem
dimiſerit, Bercontetir. Cui enim ignoratus ſit Ca-⸗
to, ignorata. Martia, quid habebit hic, quod dicat, MS
niſi de comimuni propoſito, an quiſquam recte di- rrr
mittat uxorem?nihil enim aliud ſubſtantia eorum -
quæ ſunt in queæſtione complectitur. Interrogabit . -
ergo, quis uir fuerit Cato, quæ mulier Martia: 2 W
quod ubi acceperit, Catonem ciuem Romanum, ſe HB
natorem, Stoici perſonam præ ſe ferentem: Marti .
am fœminam nobilem, ſpéctala Plidiciliz, rium „
erxa *X Eatone matrem: iam dicet nimirum,

ſi nt ue hæc ita necne, haud queam affirmare, hoßt

enim alitereſſe: uerum ſi ſint (ut dicis) tum uideri.⸗ wA
uel recte dimiſiſſe, uel non recte, utcunq; de re ſen
tiet: non quidem de Catonis perſona, quatenu: Cva
to, hocest, hic homo est, ſed quateénis talls, ꝗlia ſem
illum ex preßit: poſſet enim & Cato talis homo non
eſſe, & alius quàm calo eſſe talis. Ergo hæc oĩa =èè
ex conditione ducuntuyin hanc quæſtionem.

bPropoſitum uero ſol m. ig en, quod in eorum

(quæ ſunt in quæ ſlion⸗ ubflatia ponitur, hoc est, .

. „ — = C ² „
an ne quiſquam homo recte dimittat uxorem, ſits

S hic homo ſit, ſiue ille, ſiue quemcuq; fingere uolu
T

mns⸗

est, in quantum est homo, nihil est quod in quæſtio

. .
ferrſe

4 . — „ .
Serwu Owrrnen

„ „ . * —–
d e,v

—„
.

190 RODOLPHI AGRITc.
mus, n quantum ad ſubſtantiam ſuam pertinet, hoc

ne propterea mutetur. Quamobrẽ ſit, ut plerunq;
neceſſe habeant nayrare, qui in ſoro dicunt, præ-
ſertim, ſi ueram cbnlpölerſiam, & non propoſi-
tum dicant. Quoniam conditiones eas, quibus Cau
ſa innititur, perceptas ante &uelut datas oportet.
Quod niſi fiat, nihil ſit quod de bropoſita queſtio
ne queant ſatis conſtanter dicere. Sed in Propoſitis
etiam explicandis, berſ⸗ pe ad controuerſiam dela

bimur, quod Quintilianus uocat argumentum d

ᷣ1αεα0 hoc es?, ſecundum conditionem. Mihi g

demm non argumentum, ſed illata nous quæ ſtio uide

O labores, & ſolicitudines matrimoniorum expli

ð 2 ,

re ef LoPr, Le,

—W—

e
La er a
4

7

tur. Vt qui diſſerat, non eſſe ducendam uxorem,

ditus? quid ſi improbio uxor, nouæ fiuut quæſtio-

nes, an pauperi ducenda uxor, an ſtudenti, an
proba, quæ utiq; in propoſito primo non continen-

tur, ſed non ſecus atq; in reliquis controuerſijs inſe

runtur quæſtioni, extra eius, de quo quæritur, ſub-

ſtantiam. Omnis itaq; (ut dicimus cõtrouerſia, cõ⸗
ditionalis quæ ſtionis habet naturam: utq; non eoo-

dem modo efferatur, idem tamen ualet. Quocirca

hoc ipſo quod quæ ſtionem in prædicatiuam & con
ditionalẽ diuiſimus, ſatis uidemur eam diuiſionẽ,

gus

ſore⸗
vr
2

—,—

uen
Hüri
N
mmn
mwcln
ieh

— ——

DE INVENT. LIB. II. 151
quæ est in rgpaſtun & controuerſiam eſſe com
Ligitur quæſtio

plexi. Præd conditionalis

huiuſmodi ſunt. Sunt etiam alij duo modi quæren- lr 8e
di, cuiuslibet iſtorum communes, quorum uno pu⸗ D e
re queritur, ſit ne hoc, an non ſit: &, ſit ne hoc, ſi nerkr a⸗r
hoc ext. Id uulgo de ineſſe uocãt, nos purum poſſu , ⸗ 12 ⸗
mus uocare. Altero uerò modo quæritur de certa “

lege exiſtendi, cum non dicimus pure, ſit ne hoc, ſed

r ba Areſ au meeeſt ehe. Eas Juc ſtione⸗ 40

cãt modales.

enim noĩe tate oportet, quod quanꝗᷓ durius est, ⸗
tamen (ut imnquit Quintilianus) ſolum est eius quoc T. .—
GræciAιοατον αοοαa, id e&, quod ſiue ſit, ſiue na . i.

ſit, nihil refert, dummodo Paligcſe eſſe Neceſſ⸗
quod non potest non eſſe. Contingens,

eſſe & non eſſe. Et impoßibilę, od nequiquam 2
Yie
is: ut, 6„ . Sie

potest eſſe. Est autem præ

an homo potegt rvere an hominem contingat ma
ri? E&t SWl an ſi ſi uirtus ſit ſummuns

bonum, neceſſe ſit animam eſſe immortalem? di⸗

dupliciter fit. Quandoq; enim moduma rhus ei,
de quo quærimus ex coditione: Vt ſi homo currit.

an hominem neceſſe ſi ſit moueri. Quandoq; uerò ad

conſelutionen quæ ſtionis & conditionis referi-
mus modum. Vt ſi dicamus, neceſſe eſt, ſi homo hov Kie
currit, ut homo moueatur. Multumq; differunt bæ?.
T 2 Auænar .

, r =

W i Beyoy

O ⸗
2 —-/1 40—
.

ua, ,

6

—

192 KRODOLPHI AGR,IC.

quæſtiones. Primam enim falſam pronunciamus, ſe
cundam autem ueram. Falſum enim est, homo cur

rit, ergo neceſſe esſt eum moueri. Potest enim non

moueri, quia potest non currere. Sed uerum est, ne
ceſſarium eñt, quia homo currit, idcirco eum mo-
ueri. Sed iſta tenu iora ſunt, nec huius inſtituti. Ali
is libris, ſi quando de argumentationum lege, hoc
ect, de iudicandi parte ſeribendi ocium dabitur,

— * copioſius ſimul & apertius iſta dicemus.

ervrpetendi? In conditionalibus autem, non

Scholia in caput 10.

Primam uocant Græci kνορνπ, quam nos prædics

tiuam.) Ergo Rodolpho copulatæ etiam quæſtiones, atque
— haud ſcio num & diſiunctæ, quoties per ſe efferuntur, cate-
goricæ, id eſt, p dicatinæ dicẽdę ſunt. Quãdo illud nœrnyopap.

non modò accuſare, ſed & prædicare ſigni ficat. Et de copula

us quidem facile equidem ei ſubſcripſerim: de diſiũctis ma-

im Boethio, qui illas refert inter hypotheticas, hoc eſt, con
ditionales, propterea quòd, quemadmodum diximus capite
præcedenti, ta cita in ijs omnibus ſubeſt conditio. Sic ſim-
lici quæſtioni compoſitam addere cõdititionẽ poſſumus.)
Vt ſi dica s: An ſi prouidentia regitur mũdus, & immortalis,
eſt hominis animus, tum eſt adminiſtranda Reſpublica?
Et compoſitę compoſitam.) Eius rei hoc eſſe poſſit exem-

plum: Anſi .
i ica, & honores
eſt natura eius
quod quæritur.) De hoc diximus capite præcedenti, cum
ageremus de connexis pronunciatis & de ueritate illorum.
Quæ Rhetores uulgatis nominibus Dioes 0 bobiιο*
uocant.) De his Cicero cum in alijs locis quibuſdã, tum ue-
1ð in Topicis & in Partitionibus: & Quintilianus lib. 3. ca-

pit. 5. nec non Seuerinus Boe thius quarto libro Topicorum.

Theſis eſt quæſtio intinita, ſine cireumſtantiarum adiunctio
ita: Vt, ſit ne ducenda uxor?an ſit bellum geren-
dum: Hanc Cicero in Topicis propoſitum uocat, in Partitio
— . nibus

i
Mal

zunft
aud.
aall
blant
1tene
nn,n
Humnce
nnerlo

ſunſir
lehquc
oNoe
slint
ſolite,
ut on
guic
trode
hoe
ceit
theſt
tam
peri
real
ligi
iuten
gum
ttiam
ertin
inlibr
ſor)ſec
1lNan
beinte
hype
ſberit.
lpoſtu
ſa&
hide
ne inff

tandn

Eropr
iaul

DE INVENT. LIB. II. 193

nibus cõſultationem. Hipotheſis eſt quæſtio finita, cum cir-
cunſtantiarum adiunctiõe propoſira: Vt, ſit ne Catoni uxor

H ducenda?fit ne Cæſari bellum ſuſcipiendum aduerſus Pom
ſo peium. Hanc Cicero in Panitionibus controuerſiam, cau-
ſuam in Topicis uocat. Circunſtãtiæ ſunt, perſona, locus, tem
„ pus, cauſa, agendi modus, inſtrumenta, quacq; alia eius ge-
ueris ſunt. Et eſſe propoſitum.) Cicero libro ze de Orato-
⸗ e: Oſtendit, inquit (de Craſſo loquens) duo genera quęſti-
1 onum, in quibus eloquentia uerſaretur: unum infinitum, al

terum certum. Non pertinet autem nec omnis controuerx
e ſia nec ſola ad Rhetorem.) Monui ſuperius omnem opinio⸗-
Nam ſirhetoricen accipias artem eam, qu æ in cõmune do-
cet, quomodo de re quac; ele gans, politaq; texi poſſit ora-
tio, Hoc nimirum intellectu, omnes cuiuicunq; tandem gene
ris ſint qu æſtiones, hactenus ſibi ſubiectas habet, quatenus
polite, ornateq; poteſt de eis dici. At ſi hoc nomine intelliga
tux omnis ac ſola facultas illa, qua debent eſſe inſtructi ij,
qui cauſas in foro agunt, hac c erte ratione non omnis con-
trouerſia ſiue hypotheſis ad Rhetorem pertinet: neq; ꝗſquẽãâ
hoc unquam dixit, nili fortè Ii quis dialecticen à rhetori-

i
Nes NN

hnpck ce ita diſtare dicit, ut de theſibus diſputet illa, hæc de hypo- —
Aſfß⸗ theſibus diſpu tet: hunc nos illud continuò dicere interpre-
leccy tamur, ofſeis hypotheſes ad rhetoricen pertinere, Id quod
d perinde mihi uidetur eſſe, ut ſi quis dicat terram hoc differ
ch re ab igni, quod hic calidus, illa frigida ſit:atq; inde nos colł
ung ligi illud credamus, omnem calorem in igne, omne frigus
G in terra eſſe: cum tamen & aquam frigidam, & aerem cali-
“ dum eſſe ſit manifeſtum. Iam quod ſubdit Rodolphus non
Nn! gtiam ſolam controuerſiam, ſed & propoſitum ſiue theſim
4 pertinere ad rhetorem, eius rei autores habet, Ciceronem
in libris de Oratore, & Fabium libro Inſtitutionum (opi-
nor) ſecundo. Sed & hic quoq; uerbis modò tenus diſſenſio
eſt. Nam qui dicunt ſolis hypotheſibus locum eſſe in foro, ij
hoc intelligunt, id quod initio iudic ibus proponitur, cauſa,
ſeu hypotheſim eſſe, id quod nec Cicero, opinor, ipſe ne-
N gauerit. Quod autem is ipſe, ſecutusq; eum Quintilianus
& poſt utrunque Rodolphus, aiunt theſes quocq, id eſt, pro
poſita & conſultationes in forum uemire, id in hunc ſenſum
c⸗ accipi dehet, Contingit ſæpe inter dicendum, ut generalis
iu atque infinita quæſtio aliqua ſic in kypotheſi ea, de qua pro
Gio nuntiandum eſt includatur, ut omnino de hypotheſ hac,
ten⸗ quæ proprie in iudicium uenit ſtatui nihil poſſit, niſi prius
lio inſinita illa quæſtioe diſcuſſa, Vt in cauſa Miloniana primæ

0hui 13 quæ-

194 RonoLPrHI AGRIE.

quæſtio eſt, tenea tur ne Milo lege Cornelia de ſicarijs. Ne⸗-
gat id Cicero, quòd ea lege non teneantur ij, qui iure quem
piam occidiſſent:porro Clodiũ iure à Milone occiſum eſſe.
Quamobrem iure? Quia Clodius, inquit, inſidias Miloni fe
cit: omnis autem inſi diator iu re poteſt occidi. Hic ergo iudi
ces pronunciare hahent de eo, teneatur ne Milo lege Corne
lia, an non teneatur: quam eſſe cõtrouerſiam conſtat. Verùm
de hac nihil quicquam decerni poreſt, niſi planum factum ſit
prius, iure an iniuria Clodium Milo occiderit. Quod ſic pro
Dat Orator, ut dicat Miloni à Clodio factas eſſe inſidias:
omnem autem inſidiatorem iure occidi poſſe. Iam hæc, oẽm
inlidiatorem iure poſſe interimi, non hypotheſis eſt ſed the
iis. Atq; huic cæteræ omnæs ſic innituntur, ut omnino primæ
illius Controuerſiæ nulla eſſe certitudo queat, niſi hæc pri-
us in hanc aut illam partem probata ſit. Quamobrem Cice

ro, ſtatim à principio orationis, hanc ſibi exiſtimauit eſſe did

cutiendam. Atq; hoc eſt illud, quod dicitur, etiam theſibus
eſſe in foro locum. Vt multa habuiſſet Antonius Muſa.)
Hlic medicus Auguſti Cæſaris fuit & frater Iubæ regis, ho-
mo medendi arte inſignis. Meminit eius in epiſtola quadam
Horatius, meminit & Plinius Naturalis hiſtoriæ lib. 29. ca-

— pit. I: Item lib. 25. cap. 7. & rurſum lib. 30. cap. 3. Vide Sueroni-

um Tranquillum in uita Auguſti. Meſſala.) Higeſt Meſſa
ia ille Corainus, non poſtremi nominis Orator, qui ex gra
ui ac diuturno morbo nominis etiam ſui oblitus fuit. Memi
nit eius & Cicero in libro de claris Oratoribus ad Bru-
tum. Et propoſitum quidem eſſe id ipſum quod prædicça-
tiuam quæſtionem, hinc inde de eis exempla facile decla-
rant.) Haud ſcio num id ſatis declarent exe mpla. Nam ſi di-

cgas: An ſi adulterum occidere licet, idcirco eundem fas eſt

& loris cædere ?an ſi qua mulier eſt adultera, eadem & ue-
nefica eſtenum ſi prouidentia mundus regitur, tum eſt admi
niſtranda Reſpublica?⸗hæutiq; omnes prædicatiuæ quæſti-
ones non ſunt, at theſes tamen aut propoſita ea eſſe, id ma⸗-
ni feſtius eſt quàm ut ullo modo negari queat. De contro

uerſia eſt quod poſſet ambigi.) Hypotheſes, inquit, ac con-

trouerſiæ, tametſi uoce tenus aſſeueranter fere uideantur

proferri, tamen ſi ſenſum magis, quâm uerba expendas, fa-

cile animaduerteris, ſemper tacitam eas inc luſam habere
conditionem. Struxerit ne Clodius inſidias Miloni.) Hanc
coniecturalem copioſiſſime tractat Cicero in oratione Mi-
loniana, cuius toties iam à nobis facta eſt mentio,. An pri-
uato conſilio Annibal obſideat Saguntum.) Hæc Saguntus
urxrbs erat Hiipaniæ, quam Pœnorum dux Annibal oble dit⸗

—

cepitceh

enr qun
Ctium
ſenec⸗
oticen
Axitux
Porter
lemum
ſepat
euiuis
ciatli
fum⸗
einz
Cica
“S
ſtion

ſu

quxr
juree

6
Verba
oum
rxci
Egbu
Uelæ N.
aurſe
eten

mluo

mm
uutal
mnus.)
lesme
voe
ſultne

ſi

Ne⸗

gnen
cH.

hnn
e
uti⸗
et
linf

fndKe.

A
lee
Muit
erd
udr⸗
iid

1,

DE INVENT. LIB. II. 19 5

gepitq; prius, quàm exercitum duc eret in Italiam. Lege T
Liuij de ſecundo hbello Punico librum primum. An delen

da Cartha go.) Hoc M. Portius Cato ſuaſit, &cipio Naſica dif

ſuaſit. Vicit tamen ſententia Catonis, qui uir quàm leui ar-
gumento perſuaſerit tantæ euerſionem urhis, explicat Plini
us libro decimo quinto, capite decimooctauo. Quemad-
modum ſunt pronunciata quædam, quibus eſt diſerte adie-
cta conditio.) Non oſcitanter legenda ſunt hæc. Profuerint

enim ad explicanda multa, in quibus mirum hodie quàm

ſudent quidam & tamen fruſtra. De defedu ſolis præter re-

. 2 9 . . . .
centium aſtrologorum εοροααατιαπ uide Plutarchum in ui-

ta Senecæ. Recte ne Cato Martiam uxorem dimiſerit.) Ca
to Vticenſis poſt diuortium Attiliæ Martiam Philippi filiam
duxit uxorem. Hanc Martiam uir nobilis & Orator inſignis
Hortenſius, fibi à Catone tantiſper tradi poſtulauit, dum ꝓ-

lem unam aut alteram ex ea ſuſtuliſſet, idq; aſſentiente Mar

tiæ Patre Philippo, à Catone obtinuit. Poſt annos aliquot, cũ

uiuis exceſſiſſet Hortenſius, Cato Pompeium, cœpto iam
ciuili bello, extra Italiam ſecuturus, Martiam rurſus libero

rum ac tot ius familiæ cauſa ſibi matrimonio iunxit. Quod

eius factum ſeu auaricig argumentum criminatus eſt in An
ticatonę Cæſar. Lege uitam Catonis apud Plutarchum.

———

Propoſitum ſolum, id eſt, quod in eom, quæ ſunt in quxæ

ſtione, ſubſtantia ponitur.) Hoc eſt, Propoſitum, theſis, liue

cõſultatio eſt quæſtio ea, qua excluſis circunſtantijs, de ſola

qu æritur natura ipſarum rerum. Vt, poſſit ne homo quiſquz?

Äure occidi, num metus cadere poſſit in conſtantem nirum.
Quod Quintilianus uocat argumentum c'bτοοαιεοροι%.)
Verba Fabij lib. 5. hæc ſunt: Illud adijciendum uidetur, ducà
argumenta, non confeſſis tantũ, ſed etiam à ficti one, quàm

. . 4 . — ..
Græci ob'bτοιοιοοat: & quidem ex oĩbus iiſdem lo-=

cis, ꝗhus ſuperiora, quia totidẽ ſpecies eſſe poſſunt fictæ qͥt

ueræ. Nam fingere hoc loco, id eſt, ꝓponere aligꝗd, qd ſi uene

ſit, aut ſoluat ꝗſtionem aut adiuuet. Sunt & alij duo modi
quærendi.) Tradunt dialectici, pter diuiſionẽ illam ſuperio-

rem, duo adhuc eſie pronunciato genera, purum unum, al

terum modale. Pura ꝓnunciata noĩ antur, ꝗbus aut ſimplici
ter, aut adiecta cõditione, pure eſſe aliquid aut nõ eſſe ſigni
ficamus. Vt, Mors ultima linea rerum eſt. Et, Si nõ aliqua no

cuiſſes, mortuus eſſes. Mod alia uocant, quibus nõ pure, ſec

certo quodam modo, certaq; lege, aut eſſe aliquid ſigni ſica⸗
mus aut nõ eſſe. Vt diuitem ingredi in regnum cœlorum eſt
impoſſibile, Contingit hominem eundem, & bonum uirumn

—

„

196 RODOLPHI AGRIcC.

& inutilem ciuem eſſe. Modi per quos huiuſmodi pronunci
ata flunt, ab Rodolpho enumerãtur quatuor, poſſibile, con
tingens, impoſſibile, neceſſe, Sunt qui his duobus adijciant,
uerum & falſum. Laurentius Valla treis modo ex hoc nume
ro putat recipiendos, poſſibile, impoſſibile, uerum. Quibus
gurſum alios quoſdam adiungit, facile, difficile: certum, in-
certum: conſuetum, inſuetum: utile, inutile: iucundum, iniu-
cundum: decorum, indecorum: aliaq; hiſce ſimilia. Quod
quanquam ſit durius, tamen, u inquit Quintilianus, ſolum
eſt eius quod Græci Aévæ bοοοαοat.) Locus eſt apud Quin
tilianum tertio Inſtitutionum libro, capite de cauſa delibe-
gatiua: Melius igitur qui tertiam (inquit) partem dixerunt
Aéατορο quod noſtri poſſibile nominant. Quę ut dura uidea
tur appellatio, tamen ſola eſt. Idq; dupliciter fit: Quãdoc;
enim modum aſſerimus ei, de quo quærimus ex conditio-
ne.) Hoc apertius fortaſſe dici ſic queat: Modus „uerbi cau-
ſa, neceſſe quandoq; ſignificat, prædicatum eius proloquij⸗
d ex conditione colligitur, neceſſario ſubiecto ineſſe:quan

doc uero, etſi prædicatũ illud ſubiecto non inſit neceſſario,
tamen proloquium ipſum neceſſitate qua dam ex præceden
ge conditione ſequi-Aliter: Verbum neceſſe in pronunciatis
modalibus, duplicem ſignificare poteſt neceſſitatem: unam
conſequentiæ, alteram conſequentis. Priorem uocant, quo-
ties neceſſario aliquid ex alio colligitur, ſiue id per ſe neceſ
ſarium ſit, ſiue non neceſſarium: ut neceſſe eſt, ſi pluit, terram
madeſcere. Poſteriorem, quoties per ſe aliquid neceſt arium

eſt, ſiue neceſſitate aliqua colligatur ex alio, ſiue non colli-
gatur: ut ſi homo eſt animal, & non mutum, neceſſe eſt eum
æſſe rationis participẽ. Alijs libris ſi quando de argumen
tationum lege, hoc eſt, de iu dicãdi parte ſcribendi ocium da
Pitur.) Fuit qui hos libros à ſe uiſos diceret, uere an ſecus,
ego affirmare non poſſum. Mihi certe nondum eos uideri
Lontigit.
DIVISIO QVAESTIONIS
ex diuerſo genere art ium ad quas per

tinent. Cap. XI.

4 Ertiam quæ ſtionum uarietatem diæximus ac-
cipi, pro artium, quarum conſiderationi ſunt
. expo-⸗

lnd

in⸗

E⸗

A

, òòèG
i , n, , W . , 11 ez.
DE INVENT. LIB. II. 197
expoſitæ, diuerſitate. Artes omnes, aut ad cognitisos
nem referitur, aut actionẽ. Cognitiõis artes ſunt,.“
quarũ finis eſt ſcientia: ut ſunt mathematicæ, phy
ſiceæ, & reliquæ id genus, x quibus ſola reru pe-
titur cognitio. Aliæ ſunt, quæ earum ſunt rerum,
quæ act ii, arbitrioq; noſtro ſunt addictæ: ut ſunt
eæ, ex quibus animus ad uirtutem dirigitur, quam
moralem philoſophiam dicimus: aut quibus corpo- B rr
ris neceßitati ſuccurrimus, quæ operariæ dicũtur. —
Tertiæ &uelut medij ſunt generis, quas Aνααι
Græci, nos rationales dicimus: quæ ad formandam
orationem pertinẽt: de uibus ſumus, cum dialectiiè
cen definiremus, locuti, quari radix, origoq; pro
bius ad cognitioni is uim accicit ‚uidenturq́; intra fi
. ec05 11 Mekacene.
tum oim

I R2 ℳ

tam, late funiß in gi mor⸗ oratio hoc ekt, ults Er. . ——
bumana ipſa uatura rohaſen: uidentur & actio .
nis & cognit ionis nomen accipere poſſe, quemalc- .—
modum ratio uel mens, Cui ſeruiunt, eſt in actiuans DRr ee
E gognitiuam ab Ariſtotele diuiſa. Sumetur pro
hoc àrtium ſiumero lta numerus quæſtioni. Sed=e le „*
de his exactius dicere, ad ſingula⸗ beier artes,. n i .
uel ſi ad unam aliqua, nõ eſt iddialectices bæc ant
ue lut capita attigiſſe dialectico ſufficiat. Ilud == XX
quidem haud est gifftcile uidere, eos qui Khetori g, D S

5 omne Rä: ,„X⅓

Z .

7 Era

798 RODOLPDHI AGRIC. 1
uovyvmmne id, de quo ben? dictpoßſet ſubdidere: deinle W
2 S. 9 D em erii⸗ Raeletri:u teſ vng:e: ſrni G
, , nta legis comprehenſum: nihil ſatis Saiggun tanto
rzir er. promiſſo ſuo protuliſſe. Hi. Hu enim iribiulquæſtioni l
T; Sar bus ſuut omnia, quæ in iuclicijs aguntur, concluſa.
.7⸗ r Nam deliberatiu bren qguc ſtione an expediat ah
D ð 2– ſoluerunt. Et Ari ee. 5dem edpioſ? kam⸗ diſftas
. „ genterq; explicat: galbee⸗ breuiter attigere: ꝗqdam Mlin
adeò ne numerauere ꝗdẽ inter ciuiles quæſtiones. en
Nã laus & uituperatio, ſit ne omnino quæſtio ne (ic
ne, fueruũt qui dubitarent. Quod ut iurk reprehen icn
As;, 2r2— dit Quintilianus, ita recte uidetur apuld Eiceronz f
ſntire Craſſus, qui per ſe uenirtai non putet in 6
:itedicialibies autem & deliberatiuis perſæz-
pe ace ceger⸗ Qnuod aũt cicero in Topicis, an ll
iones, ad cognitionẽ re-
H tulit: deiede alltat uoluit iuris & miuriæ tra- .
ctatu bict cAri, utrung, diligentius heri fortaſſe n

boterak⸗ enim non ſatis est uer, ſecundum e

etia repugnãs. Nam & moralis philoſophus, anſil d i
uirtus quærere potest, & uid ſit quærit utique. n

Ultienl

den 1 2 . adselite⸗ uero ſi ad cognitione ertinet, omo⸗= Wrat
zriend g e. l. 2 * 2 l ſer

2 s, z , aa do iuris & mniuriæ tractatu Finita es Qgent: ius ar

2D⸗. eim duftur Tind enim walta ſ ſi, uuriai de

iure⸗ .

O

INVENT. LIB. II. 199
iure & iniuria ambiguitas, ingentemi, rerum co⸗
gnitionem ſit horii noticia co mplexa: no nõ tamen co
gnitionis nomen accipit eo tractatus, tuas, ſed act io
nis. Contemplantur enim ( (ut in quit Ariſtoteles)eti

am qui agunt, e, ſec ali⸗ Mſum. Non enim in id
cõt lentur: ſed ut pro eo quod i

0 Acc,

Poteſeplaͤtioge inſtituert, dirigant actiones. Sic⸗ E G

etiam mathematicus;d

adio, figu een .

ras, lineasq; in puluere ducet, ſummas motuum & —

magnitudinũ cœleſtiũ numeris colliget, quæ ſuns

actiones:non tamen ut agat, hæc facit:ſed ut ſcien
tiam corn m⸗ duu⸗ agenchis iſtis ſcrutatur, acquirat.
ricm. ommium: ut; ommibus sB ,

ngen eſ exiſtendi cauſa, ita plurima etiam ex

ipſ accipiunt nomen. Mulkauocantir bond, non

Au ſunt, ſed quia bonis deſtinantur.
. Scholia in caput II.

Sunt (inquit Ariſtoteles lib. . Inuentionum. Cap. I2. Dpre-

blematũ propoſitionumcq alia ubimu& alia OuXαα alia XoyN&α
Et ad hunc modum, Plato in Gorgia omnem philoſophiam

Adiſtribuit in ethic cam, phyſicam &Æα— Iogicam. Artes omnes,
aut ad cognitionẽ re feruntur )De hac artium diuiſione mul
ta congeſſit Ange lus Politianus in libello ſeu oratione ea,

gui ticulum fecit, ρανυ,sA αιεÜ Quas logicas Græci;
nos rationales dicimus.) Sunt, qui exiſtiment, has artes po=
tius ſermocinales quàm rationales dicendas eſſe. Certe

uox Græca utranc; interpretationem permittit: cum Xô ⸗

non modò rationem, ſed & ſermonem ſeu orationem ſignifi

cet. Atq́; haud ſcio num Rodolphus etiã, non rationales, ſed

orationales ſcriptum reliquerit: id qd ꝓpemodũ indicare ui
det ur, q̊ cõtinno ſubiungit: Nos, inquit, rationales dicimus,

qu&*

„

200 RODOLPHI AGRIC.
eluæ ad formandam orationem pertinent. Laurentij Vallæ
hac de re diſputatio huc ſpectat, quaſi logice dicta ſit ratio-
nalis ſcientia, quòd circa rationem, hoc eſt, argumentum ſeu
anedium argumentationis cuiusq; uerſetur. Quæ interpreta
tio quemadmodum dia lecticæ probe aptari pote ſt, ita reli-
quis duabus nequaquam. Id quod & Boethium ſenſiſſe ap-
paret, qui in Porphyrium ſcribens, ita loquitur de ea parte
philoſophiæ, quam rationalem uocamus, ut dialecdticam ſo-
lam, non etiam grammaticam & rhetoricam eo nomine in-
tellexiſſe uideatur. Löge aliter Macrobius, qui rationalem
pkiloſophiæ partem appellat eam, quæ uerſatur circa res in
corporeas, & ea, quæ ſola mente, non etiam ſenſu cognoſci
poſſunt, ut eſt anima, Deus, & quas uocant intelligẽtias. Ve
rùm hæc non ita multum faciunt ad inſtitutum noſtrum, qui

bus in præſentia ſatis eſ grammaticam, dialecticam, &rhe-

toricam, idcirco Noym&αs didas eſſe à Gręcis, quòd orationis
ſermonisq; artificium doceant, quocunq; tandem noĩe eas
donent Latini. Vide Ciceronem de finibus lib. I. Altera (in-⸗

quit) Philoſophiæ pars reſtat, quę Noyma dicitur. De qui-
bus, cum dialecticen finiremus, ſumus locuti.) Huius libri
cap. 2. Quemadmodum ratio uel mens cui ſeruiunt, eſt in

actiuam & cognitiuam ab Ariſtotele diuiſa.) Facit enim Ari

ſRoteles 3. lib. de anima duplicem intellectum, ſpeculatiuum
& practicum. Eos qui rhetori omne id, de quo hene dici
Poſſet ſubdidere.) Hoæ Craſſus apud Ciceronẽ facit I. lih.

de Orat ore, & Fabius Quintilianus, oratoriarum Inſtituti

Onum lib. 2.

Tiſſe.) Alludit ad carmen Horatianum, Quid feret hic tant. ⸗

dignum promiſſor hiatu? Nam deliberatiuam breui quæ⸗

ſtione an expediat abſoluerunt.) Tradunt rhetores tria eſſe
genera cauſarum, dęmonſtratiuum, deliberatiuum, iudicia
Te.) Demonſtratiuum eſt, quo laudamus aut reprchẽdimus.

Deliberatiuum, quod in ſuadendo ac diſſuadendo conſiſtit.

