
ſenlluff
8
uirflin
4

. 6

linte

PeN
l

Bericles 303. poſitis a pud Ariſtotelem
Perillus 270 in finitiõe/ſyllogiſmi ꝗd
Peripateticorum laus 32 ſignificer 1754.
perorandi ratio 300 poſſibile 191. 196

ꝓorationis munera rria 297 pcepta utilitati cedunt 3929
perſpicuitas orationis du- prædicamenta decem 100
plex 130 prædicatum 243
pꝓſpicuitas reꝶ duplex 130 preſtar ſua uirtute florere,

Perfius S 3592 malone opiniôe niti 389
phalaris 27 Cprætoriaum 149
Hivbpν 10o2 pragmatici 316
philodamus 424 princtipiu cuiuſq; rei potiſ-
philoſophus p ſuos locos ſimam eſſe partem 432
ex plicatur 343 priuatio 184.
philoxeni dictum de carni prius dicitur aliquid quaru
bus & pifcibus 178 or mod8s 402
Philoxenus Eryxidis filius probabile quid 125.128
Ibid. problema 147
pictura poë⁰ma tacens 139 proœmium & in mediam
Pygmæi 223 orationem cadit 412
piratæ ad Scipionẽ ueniüt =%Nkis 421
385.389. proloquium 99
piſo 444 pronüciata conditionalia
piſcis an ſpirẽt ſub aqua 20 duplicia 186

Plato q;o dixerit hoiem pronunciata modalia 125
eſſe animal implume 67. & pronunciata pura Ilbidem
Platoni priæ deferunft in- ꝓuüciata uniuerſalia à rhe

ter philoſophos 459 roribꝰ in particularia aut
Platonis laus 157 indefinita re uertãturz60
Platonitas 281 pronüciatorũ côpofitorũ

Plinius ꝗd ſcriptori facien ſpecies tres, copulatũ, diſ-

dum cenſuerit z02. 206 iunctü, connexu, quod &
plübeo fugulare gladio 381 conditionale 183
plumbeo pede ad rem acce Pnunciatorũ gña duo Ibi.
dere 3577. 381 pronunciatorũ ſeu teſtimo
plumbeus pugio Ibid. niorum ſiue autoritatum
poẽë ma pictura loquens 139 diuerſitas 155
poëmarum genera tria 140 pronunciatum 99
poẽtis ꝗ ordo cõueniat4 44 pronüciatum copoſiu 183
100

. INDE X.
pronunciatũ ſimplex Ibid. quærẽdi duo alij modi 38
pronunciatum uerum aut quæſtio actionis aut cogni
falſum Ibidem tionis Sel

propoſitio 163 170 qu æſtio an eſt, & ꝗd eſt, nũ

propoſitio maior quę & ex in forum ueniant 167
poſitio 243 quæſtio compoſita duplex

propoſitio minor. Ibidem copulata, d-ſiuncta 1758

propoſitio non omnis dia quæſtio generis, finitionis,

lectica 147 proprij, accidentis 176
propoſitio pars ſyllogiſmi quæſtio modalis 191
prima 246 quæſtio omis aut ſimplex
ꝓpoſitiones ſyllogiſmĩ 2 422 aut cõ poſita 175. 181
propeſitum 189. 195 quæſtio pura 1891
proprij nomine num com- quæſtio quemadmodũ in-
prehendatur & differen- uenienda 203
tia 656.68 quæſtio quid 169. 179. 246
proprium 66 quæſtio una qũo diduc en-
propriũ quadruplex Ibid. da in plures 213
Bforο 147. 27 0 quęſtioné aliquam tractät,
prudentia . 127 quicunc de re quauis di-
punica bella tria 339 cüt aut ſcribunt 201
pythagoricoꝶ ſentẽtia de quæſtiones plures in eadẽ
principijs rerum 0% cauſa 205
Pyrrhus 81I quæſtionum diuerſitas tri-

Valitatis nomen ꝗqd fariam ſumitur 164
ſignificet, cũ dicit quæſtionũ genera duo, co-

eſſe quoddam ge- gnitionis unum, alterum

nus quæſtionũ, quod di- actionis 201
catur quale eſt 178 quæſtionũ gna quatuor ex
gquãm ſit utile, traditas ab ſentẽtia Ariſtot. 166. 171
autoribus argumentatio quæſtionũ gña tria 32. 165
nes in ſuos locos reſol- quęſtionũ inter ſe ordo 424

uere 320 quæſtionum ſimpliciũ tria
quæ laudanda & quæ uitu- genera 175
peranda 436 qui popula dicatur fundus
quæ quibus probandis con factus 311. 318
ueniant 13 quibus breuitas, quibus rur
quærendi duo modi 185 ſum copia conueniat ;62
— qui⸗

1 let

liteta
MMu
4 ichsn
ſereno
ititus
Urllan
Ctionum
Pyrlaan
Dmofthh
(rrlliar
ſeis ege
rinns
ſoſerik
lumnoc
hreuira
s deg
deſirp
deta
guodtu
ſis ide
ſomoe
licenc

Aomod

ſtigia e
Norſum

4c
rat

Kum ar
geredir.
glla bes
gulas
liina ſen
onant
Ugrätiu
nanti
Pblen
ltord

ndi
zgi
(gechi
ſn
ſtn aupr

cn .
hünttiort

entts N
is
ut Kanin
4 U
1
mdnodi

1 G.1e
gio dut

guan ni

erequun

bunt

luretint

diuethiu

ener h⸗
numn a

Zatut
e
riſtot hi

erlecſi

1

ladnrt
s inul
Gine
ond

N:

6
6

— 1N DE X.
quibus de rebus & apud s Rhetor quatenus omes res
breuiter aut copioſe di- ſibi ſubiectas habeat 316
cendum lbid. Rhetorem quem uocarit
quid dicas uideo, quid uelis M. Antonius Ibidem
dicere non uideo I15 rhetores cur tã mulra de I1o
quidditas 182 cis pręceperint, cũ ad eos
Quintiliani uolumen alter horũ tractatus non perti
cationum ssoti, 503 nexrer 309
Quintiliani de Cicerone et rhetoribus olim à Iurecon
Demoſthene dictum 302 fſultis in dicendo res ſub-
Quintilianus quatenus de miniſtrari ſolitum 306
locis egerit 28 rhetori à multa ſubiecerir
Quirinus unde 1 1 Cicero & Quintil. 312
ꝗs in ſcribendo longus z0os rhetoris nomen quibus tri
quis modas ſeruãdus inter burum 316
breuirtatem & copiã 395 rhetoris officium 304.
quis neget Aeneæ magna rhetoricæ nomen bifariam
de ſtirpe Neronem, & cæ capitur 161.312
tera 152 rhetorice unde nomen ha-
uod tu igitur facturus nõ beaat 317
ſis, id ego feci, &c. 177 Rodolphi loci quo diſtent
quomodo ex locis paräda à locis cæterorum 197

dicendi copia 319 && deinceps
quomodo autorũ ſequi ue- Rodolphi locus nõ ſatis in
ſtigia debea mus 88)5 teger 47
quorſum hæc? 15. 20% Rodolphus Boëthij uerba
Adius 118 perperam citat 134. & 136
ratio 234 Rodolphus Boëthiü repręg

Tratiocinatio 243 hendit fine cauſa 132. 132
rectum an ſit 222 & deinceps
regerẽdi ratio duplex 273 Rodolphus lapſus memo⸗-
regula Lesbia 17:20 rià S 194.276
regulus 81 Roma à Gothis capfta 130
relatiua ſeu ad aliquid 18; Romulus dictus Quirinus
repugnantia 1;5. 140. 181 rutilius 81 (I51
repugnätium gña duo 182 Aguntus 194
repugnantium Ilocus 181 nr con diuerſitas
reꝶ publicaꝶ formę tres 20 à 359 (1388
Rhetor & oratoridem 314 Scipionẽ uiſunt piratę .
AeE

——

Acopulus pro ſcopo 163 habet cum indiuidujĩs cõò⸗
Acripror tirulum ſuum ſub- paratur 4⁸
inde legart 206 ſpecies in Ilocis dicitur, de
ſenſilia coĩa & propria 88 quocunque aliud in quid
ſenſus ꝗᷓ res delectent 374 prædicatur, etiam ſi pro⸗

ſenſus communis 338 prie illud ſpecies non ſit,
ſenſuũ obiecta duplicia 88 ſed indiuiduum 4⁸
ſenſuum uoluptas quæ tur- ſpecies quid A40
piſſima 381 ſpecies rei 363
ſeruare potui, perdere an ſpecierum & partium ſimi⸗-
pofſlim rogas? 194. litudo & rurſum diuerſi-
195 tas 69
ſibi diſcere 122 ſtatus plures in eadem quę
Sic quoſdam affectos eſſe, ſtione 204
ut quæ ſciant poſteritati ſtatus quid 203
inuideant, tamen filere Stoici quem diuitem uocẽt
non poſſe 2; 278 7
Gigna 144.147 ſubie tum 69.24
ſigna an ſint referenda in- ſui animam datam pro ſa⸗
ter argumenta 145.147 le quis dixerit 163
Kmilia 161 ſupinus 262
Kmilitudo 129 ſyllogiſmi partes 247 248
Kmilitudinis inueniendę ra ſyllogiſmorum figurę rres
tio 176 263

Kmilium locus 1867. 178⁸ ſyllogiſmus 242. 246. 254
Fimonis Terentiani narra ſyllogiſmi partes tres, non
tio ex Andria 287 quinque 248
Finonis illius Vergiliani o- ſyllogiſmus cornutus 348
ratio ex plicatur 236 ν⅓Xα 249
Socrates dicebat nonnul- oνααιασ1α½ 466
ſos hoĩes uiuere ut edant Tenue Priſcus 325

ac bibant, Ac 382 rTi Aito 145. 14 7

Socratirras 181 U. te tua, me delectant

Ipecies à Cicerone forma mea 141

dicitur 48.75 tempus quid 122

ſpecies an ſit in ſubſtantia temporum diuerſitas Ibid.

generis 30 Fhemiſtius de locis 29
ſpecies collata generi, pro/ theſes quatenus & ad rheto
prie ſpecies dicitur: ſecus rem pertineant 166
W the⸗

bicnih

lieiutte
din l
nnd
iesnonſt,
4 4

4
Attiunſet

fumcneienne.

neldene

Giuitnun

Catan
k

ttes 1
umfon

1 4
nunan
cortun
indhi

e
nn le

14

6
cueri h
lelocß

4
n

47

ineun

theſis 186. 193 unum uni opponi, quomo⸗
Etheſis id ipſum quod prędi do intelligendum 186

catiua quæſtio 295. 187 uoluptas quæ turpiſfima

—— 284 281
Tiberius Cracchus 382 uOX an diuidarur in ſua ſi=

rotum an ſit in ſubſtantia gniſicata 62.6
partium 39 uſuca pio 318

Tragœ dia affect? habet ue uſas Iocorum dia lecticorũ

hementiores 358 320 deinceps

Ptriplex ratio diducẽdi unũ uſus omni in re quantum

in multa 41 poſſit 460

P Arietas quàm pla- uxor per omnes locos de-
ceat auribus 1511 fcribitur 341
uenenum quo Alex X 148
ander perijt, ab Ariſto- Zeno 226
tele fuiſſe monſtratũ 81 zonæ quinque 121¹
uerbis nouis quatenus uten zophyrus Pyrrhi occiſor
dum 1381 831

ueſtes in iudicijs ſciſſæ 372
F I N I S

RO-

iſeri
re ſic
t
Pap
ſiuun

freſa

ſet ei

ex

Wi

1

furus

linen⸗
nnoſa

=e---
SS

iu
ne

iri

—,

1

S=

——
„ .
D *
. 4
.
2 .
* 2
* ᷓ“ . 1* *
7

PHVS AGRICGOLA

PrLINIO svO s. p. .

DW BSOLVI tandem libros, quos
HD.äde inuentione dialect ica tuo ſua-
W ſa rogatuq; aggreſſus ſum ſeri-
mamsn panti iter, partim in itinere, exci
diſſe mihi uerius quàm ſcriptos eſe: ſuntq́; uni ti-
bi ſeripti, cui ſi ſatisfacient deſuncti erunt mane-
re ſuo. Non addo huc, ſi non ſatisfacient, quippe
cum tibi beneuolẽtia noſtri, omneis etiam nugas me
as approbare poßit. Quanquam autem umi tibi de
ſtinauerim eos, ut qui populi os iudiciumq;, in re
bræſertim tam ſcrupuloſa, reformidem: memor ta-
men eius quod dici ſolet, oratorem nulla alia re
tam excitari ad dicendum, qum audient ium coro
na, ſcripſi eos tanquam popul: mihi lectorem adhi
biturus, quo ma iorem ipſe mihi diligentiam, ſolici
tudinemq́; operis circundarem, minu sq; indulge-
rem deſidiæ cauſis, & conarer (ſi qua poſſem) non
ſolum iudici tibi fidere, ſed in cauſa ſpem aliquam
hbabere. Quòd ſi, quemadmodum Lucilius dicebat,
Cõſeutinis & Tarẽtinis ſe ſcribere, ſic ego poſſem
A dice-

EPISTOLA.

eſſet uerẽdum fortaſſe, ut populum admitteremus
Nunc quando ſtudiorum partem, mentione potius
qum uſu perutelgatam, tractauimus more minimè
peruulgato: & contra ueterem uielgatamq; perſuas
Nſionem auſus ſum nõnunquã libere proferre, quid
mihi uideretur: multorũ fortaſſe ſubeunda nobis
eſſet cſura. Quod ſi quis eos in manus ſumpſerit,
uiel philoſophus, uel ex magnis proſeſſoribus his,
patronisq; Latinæ linguæ: quid tus nonne tibi pro
tinus uideris audire: Quis nouus hic noſtris ſuc-
ceßit ſedibus hoſpes? Ergo (ut initio dixi) tibi
deſtinati, tibi dediti ſunt, bæc opera tibi eſt im-
penſa. Et quemadmodum ſecundum uos Iuriſ-
conſultos, filius qui in adoptionem datur, omnia
ſunguints, gentisq; exuit iura, & in alterius traſ-
it nomen: alius in eum uitæ, necisq; accipit pote-
ſatem: ſic ego iſtos manu mea emiſſos, tuo poſt,
hac mitto arbitrio. Ego omnem pro eis ſolicitu-
dinem depono: tu ſi uoles, emittes. Quod ſi be-
ne ceſſerit, nec laudem putabo meam: nec dedecus,
ſi ſecus: tuum in utranque partem æ ſtimabitur con

ſilium. Ego dicar obſequutus tibi, dicar præſtitiſ-
ſe quod potuerim: plurimum certe ſi potuiſſem,

=ð

Weon.
flttue
ſte
chbeit,
Coſt
otu
ttin⸗
conſp

ieno

(one
!0

Gune.

.

n

nj z
mena
ini

ſitteren
mupti

itio dn
ttit
*
ditut,
u, D

4

TFRA IGMENTVM zrrerorAE
Rodolphi Agricole ad Adolphumn Oc
conem Phriſium edicum.
ES P AEterum in hor opere,præteruam
S quod ſtylum exercui, plane uideor
„☚ mihi operam perdidiſſe. Nam niſi
= quis meliores literas attigerit, non

gideo nmagnopere quid po ßit prodeſſe ei, propter

multitudinem exemplorium, quæ a b eruditioribus
ſeriptoribus erant eruenda: & idcirco negligetur
ab eis, ut qui balbi præter balba nihil intelligane.
C ontra eorum, qui eruditi ſunt, uel uideri uolunt,
quotuſquiſque ulla artis præcepta attingit? aut ſi
attingat, nonne tibi uideris ad primum protinus
conſpectum audire: Vnde nobis ex ultima barba-
yie nouus Anacharſis iſte, qui post Ariſtoteles, Ci
cerones, Quintilianos, aliquid mnuenturum ſe cre-
dat? Quemadmodum epud poẽtam tamen ſeri.

Pptum est,

viscturus genium gebet habere liber:
Ita multos libros hoc ſolo credo uiuere, quia ge⸗
nium babeant. Qui ſi nobis ſit, uiuemus etiam: ſin
minus, feram æquo animo interitum eius, quem tot
tamq́; præclara ſubierunt ingenia, quibus ut labo
rem eruditionis, diligentiæ q́; ſuæ impartirent, mor

talium ignauia fuit indigna. Vale.

A 2 Abſol-

SCHOLIA IN EPIST. PRAECE.
= Bſolui tandẽ.) Argumentũ Epiſtolæ hoc eſt: Quan-

1
quam hi de inuentione dialectica libri, uni Plinio Vd
ſcripti, deſtinatic; ſint, non minori tamen cura eos n 1
elaboratos eſſe, qu àm ſi euulgandi ſint omnibus: quocirca gien
etſi ipſe premi eos, qu àm ædi malit, facere tamen ſe poteſta n
tem Plinio, ut pro ſuo is arbitratu eos uel emittat, uel ſup- G
primat. Porro qui ſit Plinius is, cui hoſce libros dedicauit, e
Rodolphus ipſe in Epiſtola quadam ad Iacobum Barbiria- n .
num his uerbis docet: Eſt oppidum, inquit, uicinum nobis, 1 ler
quod Campos uocant. Bo pridie decollationis Baptiſtæ, ne in u

M gocij cuiuſdam, tum animi quoq; leuandi cauſa, domo pro- ſerh
fectus erã. Illic reddũtur mihi literæ ex Theodorico Plinio, ect
ornato homine, & mei amãtiſſimo: qui Iuris ciuilis Doctor 5

in primis eruditus, in conſilio eſt comitis Palatini. Credo te iclal
. uidiſſe illum ſuperiori anno, in comitatu domini Auguſten- nnt
Gs quia perpetâoο maginrae Adalphum aoſtrum aiſectaba ſigorn
tur, iuuenis decora facie, & flauis criſpantibusq; capillis in ſaſ
ſignis. Hęc Rodolphus. Ego coniectura quadam a dducor, ut non
credã eum Plinio hoc in Italia familiariter uti cœpiſſe, cum nenten
ingenij excolendi cauſa ageret Ferrariæ. Dllum⸗
Exjxcid iſſe mihi uerius qu àm ſcriptos eſſe.) Excidere ea Alucud
dicuntur, quæ ſubito neq; conſiderate ſatis effuſa, rudia im- tenlu
politaq́; a dhuc, in alienas manus perueniunt. Hinc Antoni- Veili
, . us apud Ciceronem libro de Oratore primo: Tum ego, in- (cena
quit, hac eadem opinione adductus, ſcripſi etiam illud quo- ullien
dam in libello, qui me imprudente & inuito excidit, & per Hopumn
uenit in manus hominũ. Et apud eundem Craſſus: Petimus eponene
ab Antonio, inquit, ut ea quæ continet, neq; adhuc protulit, Algent,
ex quibus unum librum excidiſſe iamdudum queſtus eſt, Wuo)t
explicet nobis, & illa dicẽ di myſteria enunciet. Ac rurſus in nan.
codem opere, libros rhetoricorum iuueni ſibi excidiſſe Ci- kirt:
cero ait: Beneuolentia noſtri) paſſiue accipiendum ut illud eonisſ
Vergilii:Quo tibi pulſus amor noſtri? Oratorem nulla alia onllt
re & e.) Quid in excitando oratore poſſit corona aſtãtium, bo&t
Cicero explſicat in libro de claris oratoribus, ubi poſt mul- Pnsner
ta alia, nec em̃ poſſet idẽ, inquit, Demoſthenes dicere quod het ide
dixiſſe Antimachum clarum poetam ferunt, qui cum cöouo Wlmu
catis auditoribus, legeret ijs magnũ illud quod nouiſtis uo licebe
lumen ſuum, & cum legentem omnes præter Platonem reli nphdi
quiſſent: Legam, inquit, nihilominus, Plato enim mihi unus iront
eſt inſtar multorum milium. Et recte. Poema enim recondi- ſllumlib.
tum paucorum approbatione, oratio popularis, aſſenſu uul i 1.
Li debet mou eri. At ſi eundem hunc Platonem unum audito mri
rem haberem Demoſthenes, cum eſſet relictus à cæteris. tian

uver⸗-

.
2

e uerbum facere non poſſet. Quid tu Brute poſſes, ſi te, ut Cu
hiniin rionem quondam, concio reliquiſſet? Ego u erò, inquit ille,
ng ut me tibiindicem, in eis etiam caulis, in quibus omnis no-
1ecroene bis res cum iudicibus eſt, non cum populo, tamen ſi à coro-
nſepeh na relictus ſim, non queam dicere. Similia lib. 2. de Oratore,
tat uelſup &— F Quintilianus lih.I.cap. 3. Rod olphus lib. 3. ca p.7. 2
Reitet Quuòd ſi, quemadmodũ Lucilius dicere ſolebat.) Aemu
ne lIaus eſt locum Ciceronis primo libro de bonone atq; ma-
inumn nini Prum finibus, quo in loco uerba illius ſic habẽt: Nec uerò,
Mint ut noſter Lucilius, recuſabo, quo minus omnes mea legant.
la donone Vtina m eſſet ille Perſius: Scipio uerò & Rutilius multo eſ-
icn ſent magis, quorum ille iudicium reformidans, Tarentinis

alua ait ſe & Conſentinis & Siculis ſcribere. Meminit eiuſdem
Uinl, C rei, quanquam paulo diuerſius, ſecundo libro de Oratore.

niina Cur autem Lucilius Tarentinos, Conſentinos ac Siculos,
trunniſtt ſcriptorum ſuorum iudices non formidaret, illud nimirum
uign in cauſa fuit, quod hi homines luxu perditi, palatum (quem
tanaddnn admodum dicere ſolebat Cato) ſaptentius haberent, quâm

icehn mentem, Vide Plinium in præfatione Natural, Hiſto. Vt po-
pulum admitteremus.) Dictum ab ijs, qui publice ea, quæ
ſe)trche elucubraſſent, recitare ſolebant populo, illius &; iudiciũ ac
fulrndn cenſuram ſubire. Mentione potius, quâm uſu peruulgatã.)
.Hie Veriſſimum hoc eſt, ſiquidem nomẽ quidem dialecticæ iden
o: Tuontß tide m omnes occinimus, uſum eius tam pauci norũt quàm .
tirmilte multi eum noſte arbitrantur. Vel ex magnis profeſſoribus
eri his patronisq;; &c.) αννααdictum aduerſus iſtos, qui cum
sn ne nomen quidem bonarum artium quid ſibi uelit, ſatis in-
luemn telligant, harum tamen profeſſores, patronidq; haberi uolũt.

dumkt Quia tu) Eadẽ urtitur h gura in Epiſtola Rodolphus ad Bar-
etem pirianum. Quid tu oppidi ueſtri pulcherrimi quidem illius
ſbiericii &c. iuxta autgraphi fidem. Quis nouus hic noſtris.) Verba
anintd Didonis ſunt de Aenea, libro Aeneidos 4. Secundum uos iu
gtentiyl riſconſultos.) Hoc eſt, ſecundum iureconſultos, in quorum

h albo & tu es. Vt ad uninerſum referatur iureconſultorum
. s Lenus, non ad unum Plinium.Sic Ouidinus: Quæ ueſtra libi-
isn do eſt, id eſt uirorum. Cicero ad Trebatium. Hoc quemad-
ud . modum uos ſcribere ſoletis, in ueſtris libris, idem Q⸗Corne
160 utbe lio uidebatur. Filius qui in adoptionẽ datur.) Hac de re agi-
tur apud iureconſultos, primo Digeſtorum libro, capite de

4
lud adoptionibus & emancipationibus. Et Inſtitutionum impe- L
n⸗ ralium lib. I. titulo, quibus modis ſaluatur ius patriæ pote-
n ſaatis. Qud autem addit Rodolphus patrem adoptiuum ui
ie a tæ nec isq; in filium adoptiuum habere poteſtatẽ, id fortaſſe
u“ accipiendum cautius, quando huc nequaquam ſe extẽ dit po
ulae, . L A 3 geſtas

ScHOL. IN EPIST. 2ORAECE.

teſtas patris. Veterem iuris rationem id permiſiſſe ſatis de
cent argumenta Comœdiarum. Vide Gellium lib. 5. Cap. 19.
ad quam conſuetudinem Rodolphus reſpiciens, liber eſt à
rec entium Iuriſconſultorum calumnijs. Sic ergo iſtos manu
mea emiſſos.) Ductum à ſeruis, qui manu mitti dicebantur,
cum eis à dominis concederetur libertas. Siquidem manu-
miſſio aliud nõ eſt, quàm datio libertatis Inſtit. capite de Li

bertinis. Et ff. de Manumillionibus.

In ſragmentum Epiſtolæ poſterioris.
PRopter multitudinem exemplorum.) infra lib. 3. cap“
16. Vt qui balbi) Prouerbium balbum balbus rectius
intelligit. Nouus Anacharſis iſte.) Qui talis gideri uæ
lit, qualis fuit Anacharſis: qui cũ natus eſſet apud Scythas
homines omnium ma xime barbaros, inſignis tamẽ ſtudiis

philoſophiæ euaſit. Vit a eius eſt apud Diogenem Laertiums.

& Plutarchus mentionem de eo facit in uita Solonis. Dice-
xe is ſolebat, leges ſane qu àm ſimil es eſſe telis araneęorum:
& quemadmodum hæ infirmiora animalcula rerinentes, ua
lentiora tranſmittunt: ita legibus humiles quidẽ pauperesq
conſtringi, diuites autem & præpotentes nõ alligari. Lucia
nus in Scytha, d*α 9”iτι σ- a eG⸗ avαααποα
ad eſt, unde nobis nouus iſte Anacharſis. Poſt Ariſtoteles,
Cicerones.) Longe hoc feſtiuius, longe etiam acrius, qu àns
Rnumero ſingulari idem dixiſſet. Apud Horatium: Qui Cu
cios ſimulant. Et Martialis, Pythagoras, Zenonas ine Xplici
tosq; Platones. Idem, Qui loquit ur Curios aſſertoresq; Ca
millos. Sed quemadmodum ſcriptum eſt apud poetam) Mar

tialem lib. epigrammat; ſexto. .
DE INVENTIONE DIALCTICA LI. I.

Proœmium Cap. I De toto & partibus 9
Quid ſit locus 2 De coniugatis 10
Quomodo ab Ariſtotele, re- De adiacentibu I
lIiquiſq; autoribus tractati De actibu 13
ſunt loiit 3 De fubiecto 13
Diuiſio locorum 4 De cauſa efficiente 14
Definitio quid ſit & quomo De fine I½
do definienldum Deeuentis 16
De genere è ſpecie 6 De loco =J I7
Quæ diuidendi, & quàimua- Detempore 183
ria ſit ratio 7 De connexis 19
Deproprio 83 Dc anteccdentibus, conſe-

„ gqueg

ni

1
Mocen
iho
(Kx
Auft
end
Clos
ſi⸗
il
Mute
obe
oe
Nepßu⸗
WNH
n
Allel.
ſetant
Clht
ldorn
wu
it
Diuiſo
kume
tate

irido

gurre
Muſſoe
ſgene
ertine
no⸗
lguen

lct

Ulelua
lbzeeg

nslidr a

Pihanm
nicieeher
ritenne
in cauil

lot.
ninlb
ndalbasti
uitlſsnin
r
giztuit
genenlun
1n ond
ſelizum⸗
ularetnmut
guiipun
95 in
E
oſt Ai
umzein
ſoratiund
Lenonuß
os enon
udpen

TICc
Eprte

nti
tneS

85

efi

6

ne
5

uin,

INDEX

quẽtibus, & adiũctis quid
Cicero, quid Boetius dixe
De contingentibus 21
De nomine rei 232
De pronunciatis 23
De comparatis 24
De limilibus 2 5

DE INVE NTIONE

Procmium, quã corruptus
ſir hodie omnis uſus diale

cticæ ap.

Auid ſit dialectice

2
Quis ſit finis dialectices 3
Qunod mouendi lratio, 4 do-
cendo inuentione nõ diffe

Lar

3 4*
Quod item in delecãdo no
iit alia inuentionis quàm

in docendo ratio
Materiam dialectices quæſti

onem eſſe: & quid alij de
5

hoc ſenſerint
Reſpõdet prædictis, docet
quomodo dialectice, quo-

modo reliquane artiũ ſin-

gulæ ſingulis de rebus uir
ſerant

Quid ſit quæſtio, & qua⸗s ai⸗
uiliones eius fecçerit Cice
xo, quas Ariſtoteles fece⸗

xit 38
Diuiſio quæſtionis ex re-

rum quæſi itarum diuerſi-
tate

J₰
Diuiſio quæſtionis ex uario

quærendi modo 10

Diuiſio quæſtionis ex diuer

ſo genere artium ad quas
pertinent

ILE
Quomodo ſtatus quæſtiõis

Cuiuſq; inueniendus 12
In gquauis re quo pacto ſum-

De oppoſitis 265
De differentibus 17

Communis ratio locem, uen
ad aliom traditionem 2d
ditope, uel p̃Ctermiſſone 28.
Concluſio libri, & de maxi-
mis, quas ſi ingulis locis Bo
etius addidit 29

DIALE CTICA LI. II.
mar quæſtionis conſtiuem

Quomodo una qjſtio i in mit
tas diducit᷑ quæſtiones 14
Orationis ex uaria ſtruendi
ratione diuiſio 15
Alia diuiſio orationis, & ꝗ&
ſit expoſitio, quid arsume
tatio
Quam multiplex ſit arend
ſidei ratio
Quot argumentandi ſpecias
unt, & quæ ſi ingularum –
cierum partes
Quibus in dicendo ſpecie⸗
bus utantur 19
Quomodo confirmandæ ar-
Zumentationes 26
uam multis modis argu⸗
mentatio ſoluatur 2
De exponendi ratione, quæ
ad credentem fit au dlito⸗
Quomode alterius rei con-
frmandæ gratia exponen
dum ſit 2
Qug i ſint partes orationis,
& quando quibusq; uten
dum

24
Quod 4 nulli ꝓprij rhetorices
funt inuentionis loci 25
uomodo cognoſcesda pro
Poſita argumentatio ex
loco 2

4 Quo-

ducta ſit
A

INDEX CAPITVM.

Quomodo poſitę apud auto

res argumentationes col
ligendæ ſint, & formæ ſuæ

reddende 27
Katio cuiuslibet rei per oẽs

locos deſcribendæ 23

Inter duas res propoſitas cõ
ſentanea & diſcrepantia
quomodo ex locis inueni

antur 29

Ordo totius inuentionis in
ſumma breuiter uelut aſ-

pectui fubiectus 30

DE INVENTIONE
Dialectica Liber tertius.

De affectibus quid ſint && un

de oriantur Cap. I

Quot modis 4 dicente tractẽ

tur affectus 2
Quomodo augetur & dimi-
nuitur oratio, & quomo-
do ſoluitur affecus 3
De delectatione quibus re-

vus fiat, & de digredien-

di extra rem propoſitã ra-

tione 4
Er.⸗ Loc. Pag.
Peſinit 1 26
5 * Genus 34
2 Sdpecies
3 4 Proprium &
Pifferen. 49
„ 5 Totum
6 Partes 53
10% 7 Coniugata v
I &½ Adiacentia 62
Cap. Loc. Pag.

21 18 Contingentia II0
32 19 Nomen rei 117
23 20 Pronunciata 126
24 21 Comparata 232
3 5 232

Similia

De copia in dicendo Atomo
do paretur
Quæx lit ad breuiter Gicenas
u12
Quis ſit optimus ĩ dicẽdo W
Pię breuitatisq; modus 7
De diſpoſitione quid ſit & 4
tuplex ordo rerum 8
Quis poetis ordo, quis hiſto
Tiæ, quis tradẽdis artibu;
conueniat
De eis quibus litera eſt or
nis inſtituenei facult as 10
Qua ratione partium oratio
nis faciendus eſt ordo It
Quomodo ordinandæ in di-
cendo quæſtiones 12
Quo pacto diſponendæ rcn
mentationes
De uertendis argumentatio

2
num formis, decq; parti-⸗

bus earundem uaria collo
catione diſ ponendis 14
Cautiones aliquot inter ar-
gumentandum diligenter
obſeruande? 13
De uſu & exercitatione 16

Cap. Loc. Pag.
a 5 Actus „*
13 Suhieckt. y5S
14 1I Efficiens 78
15 12 Finis 233
16 13 Effecta 83 7
14 Deſtinata 828
IV I5 Locus 93
18 16 Tempus 98
19 17 Connexzx I038
Cap. Loc. Pag.
& Diſſimi. 142
26 23 Oppoſirxa 654

27 24 Different. L
Gue diſtant. 161
. RODOL-

ateen
Ciene
icido⸗

nodns

iäa
nn 1
guntin
ue

eracka
fcrltn
tiamort
ehorth
uolei-
les

lot
n

inin

aeledtt orre Muidem,ren facilem eſſe, &

PHI AGRICOLAE
PHRISII DE INVENTIO-
ne edialectica, liber primus.

PROOEMIVM OPERIS.

=RATIO quæcunq dere
E quaq; inſtituitur, omnisq;
Nagdeo ſermo, quo cogitata
Nmentis noſtræ proferimus,
Nid agere, hocq; primum &
proprium habere uidetur
E
oßicium, ut doceat aliquich .

eum qui audit. Cuius rei quod certius quis, bropi⸗

usq; capiat indicium, quam quod ſoli omnium ani
mantium homini, ut rationis, doctrinæq́; capaci,
parens ille & autor rerum Deus, ſoervil grae

orationis indulſerit manus? . . A.

liquet her eſſe proprium opus ipſius, ut egenaar
id atque explicet cui ſignificando deſtinatur. Nec
me braeterit maximis autorum blacuiſſe, tria eſe

A 53 Mam

10 RODOLPHI AGRICO.
quam quiſ q; tantum non inertißimæ mentis bre
ſtare boßit: concutere uerò affectibus audientem,
& in quemcunq; uelis animi habitus transforma-
re: allicere item, audiendiq; uoluptate tenere ſuſ-
penſuhn, non niſ ĩſummis & maiori quodam maſa-
rum afflatu iuſtinctis cõtingere ingenijs. Nec ſane
inficias iuero, eſſe iſta preæcipua bene dicendi præ
mia, ſequiq; orationem: uerum ſequi uerius, efft
ciipotiusq; acceßionem eſſe ipſius, ꝗ propriũ opus.
Sed de alio loro explicgtii gicendite erit. . HHoe nfe

D arrut non doceut. vnoſſtltach er nen 5

querentes, ſed & interrogantes quoq;, quanquã ali 4

- id agere uidentur, hoc tamen primicm efficiunt, ut N
Qiiſcãt audientes, cuius deſiderio teneantur, quo un fſ
geantur dolore, quic ſit quod ſcire uelint. Doce⸗ *
r, A * Cs telligat auditor: Juãdoqs, u fatilliſiles. vilem f JMc
3 cimus, uel credenti, & uelut ſpöte ſequentem duci g
mus, uel peruincimus non credentem, atq; repugnaã hi
tem trahimus. Alterum expo/i ttione Fi, alteram ar ich

de metatlote kanir eu 35

iat abibito. Argu neictations,
erd, oriolen,d un rei, de qua dicit, fd fꝗa
. 1. cere

0.
Altelen
und

n
lcent

Prreug
guin
effein
tun
elit. N.

=
=☛t

=☛ͤ —
——
=S=
= =
*

DF INVENTIO. LIB. . n
cere conatur.
ſe conſtare “ ſed ex alijs quibuſe * notioribut
atq; magis ex ploratis, de unoquo; certitudinem
colligamus neceſſe ſi t: iamq alij mẽtis acumine fre
ti, huberius expeditiusq́; argumenti, id est, ut ingt
Cicero, probabile inuentum ad faciendã fidem ex⸗
cogitent: alij contrà hebetiore mentis ui, ad rerum
obtutum caligent, & uel nihil, uel ſero quid quaq;
ge re dici po ſßit, muenire queaãt: utilißimum uiden
tur feciſſe, qui ſedes quaſca argumentorum (quos
looos dixerunt) excogitauére: quorum admonitu,
aelut ſignis quibuſdam circumferremus per ipſas
res animum: & quid eſſet in unaquaq; probabile
aptumq; inſtituto orationis noſtræ, perſpiceremus.
Vtilem autem eſſe hanc locorum rationem appa-
ret, cum magnæ parti humanori ſiudiorum(quan

doquidem pleraq; in ambiguo hærent) & diſſenti-

entium certamimibu⸗ ſunt expoſita. Exigua enim
Portio eoru, quæ di ſeimus, certa & immota est: ad
coq; ſi Academiæ credimus, hoc ſ. olum ſelmues, quod
nihil ſcimus. Certe pleraq;: pro cuiuſ ꝙ; ingenio, ut

accommodatißime ad probandum quiſq; excogita

re potuerit, aliò atq; aliò trahuntur. Tum uerò eis
præcipue confert, qui tractant illa, quorum nulleæ
traditæ ſunt artes: dico, qui conſilio rempublicam
ubernant: uc ae kace, bello, cetera; ciuitatis
nego-

u RODOLPHI AGRICOLAE
negocijs in rem præſentem ſe pe ſenatui, ſeæpe po-

pulo fidem facere oportet: quiq́; in iudicijs item ae
cuſare, de fendere, petere, abnuere, quiq́; populum

docere iuſticiam, religionem, pietatem, in profeſſo
habent. Quanquam enim & iſtorum nõnulla com
prehen ſa ſint artibus, ſubtiliora tamen illa & ex
mBedijs ſcholis deducta, uelut exilia nimii, uel non
intrant craßiores uielgi animos, uel non hærent:ru
dioribus & ex medio depromptis tanquam popu-
laribus, robuſtioribusq; muentur magis. Vtq; deli
catiores aures lyra, cytharaue delectat: ita mili-
tem non niſi tuba accenderis. Craßis enim (quod in
prouerbio eſt) craſſa conueniunt. Nec inſtruere ſo
lum os facultas iſta, & tantum dicendi copiam ſub
miniſtrare, ſed prouidentiam animi, & recte conſu
lendi quoq; aperire uiam uidetur, quando non alia

re prudentiam conſtare apparet, quaͤm perſpicere

guid in quu re ſit poſitum, & conſentanea repu
gnantiaq;, & quò quidq; ducat, qui ue euenire

poßit, eolligere. Indicio fuerint duo utriuſ que lin

gue diſertißimi, Demoſtihenes & Cicero: quorum
ut prudentißima fuit oratio, ita quanquam nonnul
la æmuli reprehendenda ſibi in ipſorum uita ſum-
pſere, cõſiliorum tamen prudentiæq; laus ipſis e
uel inuidia conſentiente conceßa. Namq;; dicere
prudenter, niſi qui prudenter cogitarit, nõ potes?.
Fit

fmue
Utkor

11

DE INVENTIO. LIB. I. 135

⅓ Pit enim ut quod prouiderit quis, non faciat:dicit

ſtinne
ph
pre

önulen

io
iucit
Ghenen
lerſe⸗
güng
erius
ein
ciſw
lcozien
yfekt
dom

eN

em
ntiſe
ienhe
uin
n i
4

i

=
=☛

==
= —

S

ihiet

D

.

n

certe quod non prouiderit, nemo. Sed hæc de origi
ne locorum, deq́; ipſorum utilitate, hactenus præ-

fatos eſſe ſufficiat.

Narratio quæcũq;.) Tametſi, inquit, ad perfectã illud per
ctinet orationem, ur doceat, moueat, delectet: proprium tamẽ

eius munus atq; officium eſt, docere:reliqua duo, potius ac

ceſſio quędam eius ſunt, quàm proprium opus. Quiſquis au

tem docere cupit rem aliquam, ita ut & fidem de ea faciat,

is argumentis id conetur oportet. Quæ cum non cuiuis ſem
per ad manum in promprtaq; ſint, utiliſſimus nimirũ labor
æorum fuit, qui locos quoſdam deſcripſerunt augumento-
xum, e quibus ceu receptibus actheſauris quibuſdã ea erui
in rem quamcqh poſſent. Nec me præterit, maximis autorum
&c) Id Cic ero his uerbis docet in Bruto: Tria ſunt enim, ut
quidem ego ſentio, quæ ſint efficienda, dicendo: ut doceatur

is apud quem dicetur, ut delectetur, ut moueatur. Idem in

Oratione: Erit igitur eloquens is, qui in foro cauſis q́; ciuili

hus ita dicet, ut prohet, ut delectet, ut flectat. Probare neceſ-

ſitatis eſt, de lectare ſuauit atis, flectere uictorię. Habet eadem
Fabius lib. 3. Tria ſunt, inquiẽs, quæ præſtare debet orator,
ut doceat; moueat, delectet. Tantum non) Id latini uſurpant
elegãter pro fere, propemodum. uide Budæum in Annotat,
Sed de his alio loco.) Is locus eſt lib. 2. cap. 4. Et rurſum li-
bro tertio de affectibus atq; oblectatione agitur per capita
aliquot. Docemus autem.) De hac duplici ratione docendi
fuſius lib. 2, Cap. Il2. ac deinceps per compluſcula capita. Ar-
gumẽtum id eſt, ut inquit Cicero.) Cicero in Partitionibus
hoc modo argumentũ definit. Vtilem eſſe hanc.) Tria pau-

cis attingit, ad quæ conducũt in primis loci. Primũ ad omia

humanitatis ac bonarum artium ſtudia. Deinde ad tractan-
das res eas, quæ nullis etiamnum comprehẽſę ſunt artibus.
Poſtremò, ad prouidentiam ani mi, rectech conſultandu m. Si
Academię credimus.) Nam Academici õ illam
ſuam probant adeo, ut nihil certo comprehendi cognoſ. cich
poſſe arbitrarẽtur, Sed de his rurſum lib. 2. cap. ö. Hoc ſolum
ſcimus quòd nihil ſcimus) ocrati in more fuiſſe aiunt, ut di
c eret, lioc ſe unum ſcire, quod eſſet inſcius atq; omnis ſcicn-

*

tiæ expers. Lactãtio uiſum eſt, hanc Socratis ſententiam eſte

ονιτρ hoc eſt, inconſiſtentem, quæc ipſa ſe iugulet, ac faſ r
ſam conuincat. Craſſis enim ut eſt in prouerbio.) Id qu m 4
ſit uerum, docet Plutarchus exemplo Ateæ regis Scythant.
Is Ateas ſiue (ut quædã exemplaria habent) Anteas, Ime-
niam optimum tibicinem bello captum, tibia canere in con
uiuio iuſſerat. Quem cum cæteri, qui in cõuiuio eo aderant, un
ad ſtuporem uſq; admiraxentur: At mihi, rex ait, lõgè iucun 1
dior foret uox hinnientis equi. Notum eſt Græcum illud, fr,
αhi Tez 117 „ οσ * »ꝶÜß—ä, Quantumuis rudius dici e

to, dum planius. Dico qui cõſilio) Videtur abeſſe, eos. Vt le
gamus. Eos dico qui & c. Demoſtenes & Cicero.) Non de-
fFuiſſe qui in horum uita aliquid reprehenderint, id conſtare „
uel ex Fabio poteſt, qui ita & in Demoſthenem multa falſo
conficta fuiſſe, & Ciceroni nulla in re optimi ciuis uolunta

tem defuiſſe contendit, ut aliorum tamen interim ſententi- les⸗
am non diſſimulet. Notus ſanè in Demoſthenem iocus eius, end
qui dice bat nõ ouvXαρ eſſe quod pateretur Demoſthenes „ 4
ſed up yup&;p, quo minus dicere poſſet cõtra legatos Mi ſend
leſiorum. Iam quæ & quanta illi obiecit Aeſchines? quæ ut 00
maxima ex parte mendacia fuerint, omnia tamen falſa fu- „
iſſe, mihi ego perſuadere non poſſum. Quin uerò & Cicero ſeltl
mi duas illas ſellas, quibus ſolitus eſſet ſedere, obiecit La- .
* perius, illud nimirum ſignificans, parum integra eum fide ſtitut
fuiſie inter Pompeium & Cæſ arem. Vt taceam interim, ꝙ in ri 4 4
aperto idem mendacio deprehenſus, ita elapſus eſt, ur dice
get, prudentis & cauti patris familias eſſe, quod emere ue- N
Iit, id ſe empturum negare, propter competitores emptio-
nis. Sed quis eſt, cui ignota ſint hæeczx te,
CQCLyioD sSIT Locys uu
2. .. Cuput II. ”

ſ● Vando igitur de locis dicturi ſumus, com uin
A modißimum fuerit, definire quid ſit locus. Mhu
Id quo cuncta magis in aperto ſint, altius repeten umm

rrereee, paulo huberius explicemus. Dictum est nobis ſinf
Pauloante, nulli rem de qua ambigitur, ipſam per lyt

JNTIO. L. rbitro
7ENTIO. ne a
DE e P
entine

enebras
inus, quaàm . alicun
„ end amitte itur e qu . enim
qum u elond ain Gafeſcn H
elai . ĩ uiſum o⸗ iger iuo ale ueni cu i
E ſi uiſ⸗ mine nralie ene) d⸗ ec ſtatu, nbopuli don
Vd de lu du est, oĩbus om tatis ſt am p ub aqus
