nomen ab eis quæ in ſubſtantia ſunt remoui: protu
liq; iudicium meum, quorum diuerſa ſi quis puta-
bit accedere propius uero, nihil obſtabit, quo mi-⸗
nus non me, ſed quæ credat optima, ſequatur.
Scholia in caput 22.

Romulus poſt mortẽ dictus eſt Quirinus.) Seruius grꝗ-⸗
maticus Romulum ait dictum eſſe Quirinũ, quod haſta uti
ſoleret, quæ Sabinon lingua curis diceretur: uel quia Gręi
uoipvop regem uocent Plutarchus in uita Romuli alias quo
que cauſas quaſdam nominis huius affert. Sed longum ſit
referre hic omnia, Vide Ouidium Metamorphoſeos lib. 13.

Et apud poetas Hippolyrus.) Hunc ab equis diſcerptuns

Diana Aeſculapij opera in uitã reſtituit, ac deinde Virbium
cju aſi his uirum iuſſiit uocarxi. Autor Seruius ſuper illud ſe-
ptimo Aeneidos: =
Ibat & Hippolyti proles pulcherrima bello.
Virbius &c.

Cicero quidem ab etymologia.) Locus eſt apud Cice-

vonem in Topicis. Vnde & multa in nomẽ Verris.) Quem
interim Verrem dici ait, quòd omnia uerrat: interim ma-
Ium ſacerdotem uoc ari à Siculis, qui tam nequam ſibi Ver

xem reliquiſſet. Et in Chryſogonum pro Sexto Roſcio.)
Verba Ciceronis in ea oratione hæc ſunt: Venio nunc ad il-

lud nomen aureum Chryſogoni, ſub quo nomine tota ſocie
tas ſtatuitur & c. Eſt autem Chryſogonus appellatus quod

aurum undecunque pariat. Nam Xpρs aurum eſt, yoyv fc⸗=⸗

tum. Auguſtus de eo, qui locum paternæ ſepulturæ ara-
bat.) Hunc Vectium quẽ dam fuiſſe autor Macrobius libro
Saturnaliorum ſecundo, cap. de iocis ac reſpõſis Auguſti Cę
ſaris. Et qui filios ex ancilla ſuſcipie bat.) Hic quiſnam
fuerit, haud dum legiſſe memini: iocus eſt in nomine pa-

tris, etiamſi Rodolphus, non in patris, ſed in familiæ nomi-

ne cauſam ridiculi ineſſe exiſtimat. Quandoque enim ex
ipſa ui nominis.) Sic Cicero in Antonium, ex nomine ipſo tu
multus oſtendit, tumultum ſine hello eſſe non poſ’ſe. Quo
niam anima quod uentum igniſteat uocata.) Vergil. in. 8.

152 RoODOLPHI AGRIC.

Quantum ignes animæc; ualent. Et Horatius: Impellunt ani

mę lintea Traceęg. Dixit & Plautus: Ne quid emittas ammęg,

id eſt, ne flatum uentris. Porro Diogenes fuit, autore Ariſto
tele, qui cenſeret animã eſſe aerem. Ex homonymia.) Ari
Ktoteles in Categorijs ⅛ανα, αο, ντο, α οααο
ä
Homonyma dicuntur, quorum ſolum nomen commune eſt,
ratio autem eſſentię, quæ ſecundum id nomen datur, diuer-
ſa. Eſt ergo (ut apertius dicam) homonymia, quoties uno no

mine res diuerſas ſignifica mus, ut taurus, gallus, aquila.

Expetendas eſſe humanitatis artes.) Hæ ſunt illæ ipſæ,
quas ingenuas, liberales q; uocamus. Nam humanitas, inte-
rim OXοαυαιιαααtrim eam quam αραιρ Græci uo-
cant, id eſt, eruditionem ac liberales diſciplinas fignificat-
Lege Gellium lib. 13. cap. 16., Plebem cõtra patres.) Patres
qui fuerint apud Romanos, explicat T. Liuius libro ab Vr⸗-
be condita primo. Et Iſocrates in Helenes laude.) Extat

hodieq; hæc oratio Iſocratis de laudibus Helenæ. Fecit eaam

Latinam lohannes Petrus Lucenſis. Certam eſſe progeni-
em Aeneæ Neronem.) Suetonius autor eſt, poſteaquam iuſ-
Iu Neronis occiſa eſſet Agrippina ipſius mater, tum hos in
illum uerſus euulgatos fuiſſe: Quis neget Aeneæ magna de
ſtirpe Neronem? Suſtulit hic matrẽ, ſuſtulit ille patrem. Ae-
neas patrem Anchiſen ſuſtulit, cum impoſitum humeris ex
incenſa iam urbe exportauit. Nero autem ſuſtulit matrem,
cum occidendi eius mandatum Aniceto dedit. Apud Oui-
dium.) In epiſtola Paridis ad Helenem. Apud Terẽtium.)
In Phormione, ubi minatur Phormio ſe Nauſiſtratam uxo-
xem Chre metis ita incenſurum ira, ut à marito ne lachrymis
quidem ac fletu ea ira reſtingui poſſit. Perſtat autem poe-
ta pulchre in eadem metaphora uerbis incendere & extin-
guere.

DE PRONVNCIATIS
Capuat KXIII.

cum, qui ſumitur ex eis, quæ quiſquam de
X „ .
re propoſita uel dixit, uel(quod perinde est)
ſenſit, eum quidam à iudicio, nonnulli ab autorita
te, Cicero teſtimonia uocauit, Ariſtoteles, & itidẽ
. quan

⸗

DE INVENT. LIB. I. I3

quandoq; Cicero, & Quintilianus probationes in-

artificiales dixerunt. Nos (ſi quicquam nobis poſꝛ
tantos uiros licet) pronũciata appellare maluimus
quoniã reliqua noĩ a adductiora erant, & ab arte
(quatenus ad noſtrum utiq; inſtitutũ pertinet) non
credidimus ſemouenda. Pronunciata aut dicimus,
quæ quiſquã ulla de re, ut affirmaret aut negaret,
est elocutus. Ea quidem(ut modò diximus) Ariſto-
teles, quiq́; ipſum ſecuti ſunt Cicero & Quintilia
nus, remota dixerunt ab arte, exemeruntq́; numes
ro locorum. Quapropter ne cui negligentius uideA
mus uel imperitius feciſſe, g cõij ciamus illa in hune
locu, ſacti noſtri paucis reddenda nobis eſt ratio.

Si quis igitur teſtimonia, id e, quæcunq; aliquis

ea de re, de qua diſſerimus, dixit, ſic accipiat, ut in
ter diſſerendũ tractantur à nobis, fideiq;; parãdæ
ſunt inſtrumentu: non uideo qui minus iſta cõtinean
tur arte, ꝗ reliqua cuncta, quæ uel frcta ſunt re-

rum, uel contingentia, é quibus argumenta ſuman

tur. Cumq́; ea, & quæri à dicentibus, & inueniri
uideamus, & alius alio melius & cõmodius eis uta

tur:conſtanter ipſa & artis, & huius eſſe loci, con

tenderim Ariſtotelem uerô, quiq́; alij autores iſta
tradidere, credo equidem ſenſiſſe arte carere teſti
monia, non quatenus à diſſerente confirmandis ad
feruntur rebus, ſed ut ab eis ipſis quorii ſunt teſti-
k 5» mao-

.

IWGA4 RODOLPHI AGRIC.
monia, præſentem in rem dicuntur. Boro namèᷣ
& ciuilibus attribuerũt ea certaminibue. Et teſtis
ſane oratio, in quantum probatur ab ipſo res, nihil

ad diſſerentis rationem pertinet: nec iam ut inueni

endi argumenti locus poteſt accipi, cum non dicen
tis arte, non argumentatione, ſed etiam qui dixit

tacente, hæc peragatur probatio. Sic tormenta, ſic

chirographa, ſic leges, ſic plebiſcita, quæ ad rẽ per
tinent, non oratoris expectant uocem, ſed ipſi ſibi
iudices oculis, auribusq; faciunt fidem. Non magis

ſunt itaq; diſſerendi artis iſta, qudm ſi quis cum

multa ſe pro Republica pertuliſſe dicat, idq́; pro-
bare uelit, diducta ueſte, ſilens demõſtret in aduer
ſo pectore cicatrices, & conſpiciendum concionis
oculis, id quod erat animis probaturus, oſtendat.
Quando uerò in orationem ſibi aſſumit iſta, qui di
cit, tum artis eſſe declarat eorum, qui uel in ſcho
lis eruditionem tradut, uel in publico de ciuilibus
negocijs diſputant, labor quem ſumunt: quo uel cò
futent eos, qui diuerſa dixerlt: uel eorum, qui ſe
cum ſenſere, uerba cõfirment. Quinetiam tradita
ſunt ab autoribus præcepta teſtium interrogan⸗
dorum, & aſtruendeæ teſtimonijs infirmãdæq; fidei,
prout res popoſcerit, ratio monſtrata: & teſtium

quoq; æditæ ſe orſe mm interrogationes, & confuta-⸗

tiones ipſorum, & aſſeuerationes perpetuarum
ora⸗

DE INVENT. LIB. I. is

orationum monumentis comprehenſæ. Qui potest

ergo fieri, quod arte ſit traditum, quod præſcripto

tractetur artis, ut id eſſe poſßit ab arte ſemotum?

Niſi ſine arte credimus dixiſſe Lucanum:Quis iu⸗
ſtius induat arma. Scire nephas, magno ſe iudice
quiſq; tuetur. Victrix cauſa deis placuit, ſed uicta
Catoni:cum diuinum & humani teſtimonium pa-
riter ſit una argumentatione complexus. Ad artem
pertinent igitur (ut ſemel finiam)teſtimonia, quo-
ties ex ipſis à dicente, non per ipſafit à teſte pro-
batio. Sunt ergo pronuũciata omnia, aut diuina,
aut humana. Diuina ſunt, quæcunq; Dei uel numi

nis uoce proferuntur: ut quæ per quietem, quæq

locis ſacris, aut uiris flagrantiore diuinorum amo
re af flatis, aut poſtremorum etiam nonnunquam
ſcelerum obnoxijs territamenta ſolẽt reddi, quæ-
que item diuinarum rerum miniſtri ſacerdotes ua-
tesq;, uelut interpretes, & cœleſtium arcanorum
conſcij, prædicant. Humana ſunt, quorum prima
es&t à nobis origo. Quæ uel in ſcriptis ſunt poſita,
ut chirographa, inſtrumenta, epiſtolæ, libri: uel in
oratione, eaq́; uel libera, ut laudationes, res iudi-
dicatæ, dicta teſtium, pacta, conuenta: & do-
ctorum, clarorum, aut magnorum uirorum ſen-
tentie, & rumor, famaq́; populi, uel in orati-
one expreſa:aut religione, ut iurata: aut tormen-

156 RODOLPHI AGRIC.
tis, ut quæſita. Videtur hic locus ſimilitudinem
quandam habere illorum, quæ ſuperius uocauimus
connexa: quoniã ab oratione res uel dicta uel pro-
nunciata dici potect: eſtq; extra rem oratio. Ve-
rùm hoc interest, q (quemadmodu cum de cõnexis
loqueremar diximus) neceſſe eſt, connexa ſi tueri
nomen ſuum debeat, ſimul utraq; eſſe: quod in pro
nunciatis nõ euenit:nam dicimus de re aliqua, quã
do non e&t ipſa:dicimus etiam ueluti de re, quæ ta
men ipſa non modoò non est, ſed ne fuit quidem un-
quam, nec unquam eſt futura. Quo facile perſpiciv-
tur, & poſſe rem ſine oratione, & orationem ſine

re eſſe, & pronunciata recte inter accidentia no-

merari. Itaq; ſunt etiam & antecedentia pronun-
ciata, ut prædict iones uatum, famæ expectatio. Et
conſequentia, ut rumor opinioq; de rebus ad poſte

ritatem diffuſa. Et adiuncta, ut laus uituperatioq;

extantium, & iacta in omnem partem de præſenti
bus uerba. Poſſunt etiam inter pronunciata nus
merari quædam, quæ nõ in oratione, ſed in re ſunt
poſita, qua quid dicere quis uelit, ſignificat. Vt qui
interrogatus, qualis eſſet hoĩ m uita, cum parum-
per ſe oſtendiſſet ſubitò abſcondit: quod ſolum in
eius locũ fecit, quo ualebat breuẽ eſſe ipſam pro
nunciare. Et Tarquinius Superbus, cum eminentio
ra papauerum capita baculo decuteret, non dixit

qui⸗

u
eſt.
Inſt
gu—
zite
ſecu
ade
con
ſux
cio
exe
nob⸗
ifei
omni
Moni.
ſleran
Utem
laten
Mto,
4 ⸗

RH ind

giu
ſch

6

DE INVENT. LIB. J. vFS„

qu idem, ſed ſigno quocunq; potuit pronunciauit,

primores Gabiorum à Sexto filio auferri debere.
Nobiſitas quoq; huius loci eſſe poterit, quandoqui
dem non aliud eſſe uidetur, quàm uel maior uir⸗-
tus uel opes, uel res geſtæ, fſama hominum celebra
ta. Diuerbia etiam, ut: Ne quid nimis. Modus opti-
mus. Tempori ſeruiendum: quæq́; alia huius gene-
ris publico hominum iudicio firmata ſunt, & lo-

cum habent teſtimoniorum, non miuria quis nume
rauerit in pronunciatis,

Scholia in caput 25.

Ariſtoteles, & itidem quandoq; Cicero & Quintilia⸗
nus, probationes inartificiales dixerũt.) Locus Ariſtotelis
eſt 2. lib. Rhetoricorum, Ciceronis in Topicis, Qinrültani
Inſtitutionum lib.5. cap. I. Porrõ non ſine cauſa ait, & iti dem
quandoque Cicero. Is enim & ſi in Topicis hunc locum eſſe
ait expertem artis, tamen 2 lib. Rhetoricorum diuerſam eſt
ſecutus ſententiam, quo in loco ſic hahet: Accedunt autem
ad coniecturam ſæpe quæſtiones, teſtimonia, rumores: quæ
contra omnia uterq; ſimili uia præcecprorum torquere ad
ſuæ cauſæ commodum debebit. Nam & ex qu æſtione ſuſpi
ciones, & ex teſtimonio & rumore aliq uo, pari ratione, ut
ex cauſa aut ex perſona & ex facto dua oportebat. Quare
nobis & ij uidentur erra re, qui hoc gnus ſuſpicionum ar-
tificij non putant indigere: & ij ꝗ alier hoc de genere ac de
omni coniectura præcipiendum p-fant. Si quis igitur teſts

monia.) Hoc dicit; teſtimonia pronunciata bifariam cõ

ſiderari poſſe:primum, qua Aus ab illis ipſis, quorum ſunt,
in rem præſentem dicunte⸗ actenus ea arte carere. Deinde
quatenus Orator ea aliue ſumnpra⸗ ſuo accom modat pro-
poſito, qua ratione uti? & iſta ſub artem cadere, Id quod
& Quintilianum ſenec uerba eius plane oſtendunt, Libro
enim quinto, capi- exemplis, ſic habet: Nonnunquam cõ
tingit iudicis aut aduerſarij, aut eius, qui ex diuerfo
agu, dictũ ali: d aut factum aſſumere, ad eone, quæ aueen⸗
. imus

*

vF8 RODOLPHI AGRI-e.
dimus fidem. Propter quod fuerunt, qui exempla & has an
toritates probationum inartificialium eſſe arbitrarentur,
quod ea non inu eniret Orator, ſed acciperet. Plurimum au
tem re fert. Nam teſtis, & quæſtio & his ſimilia, ce ipſa re,
quæ in iu dicio eſt, pronunciant. Extra petita, niſi ad liquam
ꝓrælſentis diſceptationis utilitatem ingenio applicantur, ni-
hil per ſe ualent. Sic Cherographa.) ad hunc modum ubiqe
A Rodotpho id ſcriptum reperitur per uocalem ſecundâ non
primam, poteſt enim diphthongus modò in ſecundamuo-
calem, modò in tertiam uerti, ueluti in ρα & πͤττπσια
ſit. dicuntur em̃ latine platea & Darius uocali utrobiq; exf
ſtente longa. Sic ſi quis diducta ueſte ſilens demõſtret.) Hi
ſtoria hæc eleganter explicatur apud Fah. lib. 6. ca p. 2. Simile
extat apud Iuſtinum de Piſiſtrato lib. z. qui hoc pacto tyrãni
dem inuaſit. Quin etiam tradita ſunt ab autoribus.) Cice-
xo lib. 2. Rhetoric orum. Quintilia nus lih. 5. cap. 7. Niſi ſine
arte credimus dixiſſe Lucanum. Quis iu ſtius induat arma?)
Dirfic ile iudicatu eſt (inꝗt Lucanus primo Pharſalię libro)
uter iuſtius ad gerendum ciuile bellum arma induerit, Cæ
ſar ne an Pompeius, cum magno uterq; iudice cauſan fuam
tueatur. Cæſaris enim cauſam niſi probaſſent dij ipſi, nunꝗqᷓ
illorum benignitate uiciſſet. Contrà Pompeius, nõ modò ap
pꝓrobatorem, ied adiutorem etiam habuit cauſæ ſuæ Catonẽ
Vticenſem, hominem tam integrum, prudẽtemq;, ut haud ſci
as, huic ne an dijs ipſis credendum ſit. Simile quiddam apud
Ciceronem eſt pro Q. Ligario: Princi pũ, inquit, dignitas erat
pene par, non par fortaſſe eorum, qui ſequebãtur: cauſa tam
dubia, quod erat aliquid in utraq; parte, quod ꝓbari poſſet:
munc melior certe ea iudicanda eſt, quam etiam dij adiuue
runt. Sunt ergo pronunciata omnia, aut diuina, aut huma-
na.) Vide Ciceronem in Partitionibus, atq; item in Topicis,
&Wquęg Fabius Qumntilianus habet de autoritate lib. 5y. Vel
in oratione, eaq; ue libera.) Liberam orationem hic eam in
telligit, qu æ libere accitra coactionem omnem profertur.
Expreſſam, ad quam uatνο coactiõe quadã compellimur.
Fitqᷣ hæc expreſſio duobe⸗ modis, religione & tormentis.
Religione, cum quis iureiura qo ad dicendam ueritatẽ adi
Eitur. Tormentis, quoties απιςσ παιrd cruciatu ueritas expri
mitur. Iuratam deniq; orationen,„a, quæ à iurato dici-
tur. Quæſitam, quæ per quæſtionec tormenta elicitur. De
quibus omnibus multa Fab. Quninttens lib. 5. circa princi
pium. Vt qui interrogatus, 4 ualis e. hominum ufta. 5
Multa apud autores paiſtim leguntur de trataς uitæ hu
manæ, dum alij bulla, alii fumi umbra, aln lonen m quod-

X

e⸗

Mius

DE INVENT. LIS. n. i;

ſam umbræ eſſe hominẽ dicunt, ali arborem folijs ac fron

AAtbuas comparant. Elegans ea de re præfatio eſt apud Plini

um in lib.7. Id de Pythagora proditum eſt memoriæ. Vide

Brospmnaſmars Aphtonij. capite p Xp&αs. Et Tarqui
uperbus.) Hiſtoria eſt apud T. Liuium lib. I. ab Vrbe
condita. Diuerbia etiam.) Quæ & prouerbia, & adagia,
parœmias dicimus. Sed de his locupletiſſime Eraſmus.

DB COMPARATIS
caput XXlIIII. —

rr —— 7

6 Pa kate frequens eſt, & magno uſui „be ., e .

toribus locus. Paratus enimfere & ad mant

ect. Et quoniam ex ijs ſumitur, quæ non alte ſunt
eruẽda, ſed propemodum nota ſuut, atq; cãſpicuas,

etiam expeditam proinde uim habet ad rudiores
animos permouèdos. In nomine uerò nõ uſque-

quach conſentit uſus. Namq; apud poëtas compa-⸗

rationem uocant grammatici, quam nos ſimilitudi .»
nem dicimus, quale et: At ueluti magneo in populo
cum ſeæpe coorta est Seditio, & quæ ſequuntur.

Notus est enim apud Vergiliũ locus. At quam com

parationem nos, illi plerunq; exempluũ dicunt: quo
nomine utitur & Ariſtoteles. Et est ſane exem-
plum inter comparata, ſed non omnibus comparaæ
tis conueniet hoc nomen. Quamuis enim illud apud
Ciceronem: An uerò uir amplißimus, P. Scipio pon
tifex maximus, Sp. Melium mediocriter labefa-

ctantem ſtatum Reipublicæ priuatus interfecit,

L,uerò Catilinam, orbem terrarum cæde & incen

„ 2 5 .

I6o RODOLPHI AGRIcC.
dijs uaſtare cupientem, nos conſules berferemus?
ATuis enim illud, inquam, exemplum ſit, non tamen
iſtud quod ſubijciemus dici poterit exemplum: Ego
te conſulem putem, cum tu me non putes conſula-
remeEt apud Quintiliani in milite Mariano: Tu
ſi tribunus eſſes, hoc feciſſes? ſi miles, hoc tuliſſes?
comparatiõem fieri certum est: probare enim uult,
quia aduerſarius, nec ſi tribunus fuiſſet, hoc cona-
ri:nec ſi miles, hoc perpeti uoluiſſet: ergo nec illum
tribunum, qui occiſus est, id debuiſſe tentare: nec
militẽ qui occidit, perpeti. exemplũ uerò iſtud eſſe
nemo dixerit. Nam illud multo apertius apud Ver
gilii: Captiq́; dolis lichrymisq; coacti. Quos
neq; Tytides, nec Lariſſæus Achilles, Non anni do
muere decem, no mille carinæ. Indignitas rei cõpa
ratione, nõ exemplo colligitur. Hoc enim uult effi
cere poëta, indigniſpimum fuiſſe, capi unius frau-
de & artibus eos, quos nullæ uires ſuperare potu
erunt. Explicemus ergo quid differant comparatio
& exemplum: quomodo item à comparatione ſi-
militudo diſcernatur. Cõparationem uocamus, cum
duo aut plura in tertio aliquo conferuntur, quod
commaune ſit eis:ut Catoni licuit ſequi bellum ciui-
le, ergo & Ciceroni licebit ſequi. Commune ec&t hic

ambobus, ſequi bellum ciuile. Exemplum est ſpe-
cies quædam comparationis. Est enim uel aliquid

ma⸗-

641

— PE INVENT. LIBER I. 165
iu maius, uel par, uel minus quod ad imitandum, uitan-
in dum ue ſumitur. Eſtq; ea non ſolum huius loci, ſed
riy etiam a ſpecie ducitur ut apud Lucanum: Omnisq;
.R poteſtas impatiens conſortis erit. Subijcit: Nec lõge
IIIfactorum exempla betantur. Fraterno primi madue
runt ſanguine muri. Romulus enim & Remus, pri-
Ml, mi Rome reges, oſlendunt regnum non poſſe in con-
u⸗ ſortium mitti. Et à coniugatis etiam prædiximus du
ci. Similia ſunt, quando iunguntur aliqua, non in ter-
me tio, quod ſit ambobus commune (quemadmodum fit in
comparatione) ſed utrunque in Fesule,duera Juem
yadmodum hoc in iſto, ſic illud ſe habet in illo. Vt ſi di
cam: quemadmodum uaſcula oris anpuſli ſupberfu
IJum humoris reſpuunt copiam, ſenſim autem inſtil-
ilUauntibus replentur: ſic tenera puerori ingenia, gran -
jaia non percipiunt, modica & uiribus ſuis apta com
“ modius addiſcunt. H ic uaſcula oris arcti, & minora
Iuerorum ingenia conferuntur, non in uno aliquo:
ſed illa in eo quòd eſt, non admittere ea, quæ impe-
tu ſuperfunduntur: hæc in eo, quod difficiliora ſu-
bit nequeunt amplecti. Ducitur omnis compoa-
,l ratio, aut a maioribus, aut à minoribus, aut à pari-V Prn

i⸗ buz. A maioribus, ut rex non potest, ergo nec miles: 7,. 4c ,
bie· O auſus est uulnerare, ergo & maledicere. A mino- ð
ſe⸗ ribus, ut diuerſo, miles potest, ergo & rex poteſt:
O non eſt auſus maledicere, ergo nec uulnerare est
9 J vauſus.

1e2: RODOLPHI AGRIC.
auſus. A paribus: ut, ſi potuit manes arceſſere coniu
gis Orpheus: Si fratrem Pollux alterna morte rede-
mit, quid Theſca magnum? quid memorem Alcidẽs
Ex bis enim colligit Aeneas, ſibi quoq; ad inferos ius
eſſe geſcendere, quoniam par illis: & mihi, inquit, ge
nus à loue 4 ummo est. In inueniendis autem iſtis ad
ea præcipuè reſpieiendum est, quæ eiuſdem ſunt ge-
neris, cum eo quod nostri eſt propoſiti. Neque emim
quicquid quomodolibet maius erit: nec ſi quid par
aut minus, ad hunc locum pertinebit, ut ſi de eruditi-
one quæ ratur, nõ in hac parte rex maior erit plebe-
io.: ſed magiter diſcipulo, & exercitatus rudi. Sic ſi
quæ retur de regum uiribus: non qui maius ſaxum
tollere, aut grauiorem perſerre poterit laborem, ma
ior erit, ſed cui opes ampliores, cui numero ſior popuꝝ
larium manus. Cum dixerim autem comparatio-
nem in uno fieri, quod ſit comparatis commune: nolo
quenquam id fallat, quòd nonnunquam eis quæ com⸗
parantur, ſua ſingulis tribuuntur propria, ut ſi Di-
donem decet habitare Africam, decebit & Aeneam
petere Italiã. Quang uã alit non in uno proximo con
feruntur iſta, nõ tamẽ argumentãdi uis in ſingulis eſt
poſita, ſed in communi, ꝗ iſta coniungit. Neq; enim
boc nititur Aeneas, q; uel Dido in Africa habitet, uel
ipſe Italiam petat, ſed eo ꝙ ſubijcitur apud poëtam:
Et nos fu extera quærere regna. ut ſit argumenta-
tio⸗

pDrf INVENT. LIBER I. 165

tionis huius iſte uelut neruus. Didonem decuit pere-

grina regna quærere, ergo Aeneam itidem decebit.
Sic etiam Iuno: Pallus ne exurere claſſem Argiuum
potuit: & quæ ſequuntur. Deinde ſubiecit: Ast ego

una cum gente tot annos Be lla gero. commune ambo

bus quo Iuno nititur, eſt ulciſci inimicos: ut ſi Pallas

potuit ulciſci inimicos ſuos, & lunopoterit. Cauſa

uerò propter quam ſic diducutur iſta potids, quàm
commune in utriſq; bonatur, non est negligenda no-

bis. Quanquam in nonnullis ad eloquendi magis, S

inueniendi rationem pertmneat:in pleriſq; tamen præ
ripua eſt & acris in iſtis inuentio. Primum quod la-
tius & mins dialecticè, hoc eſt, perplexè, ſpino-
ſeq́; dicuntur iſta: & latitudine atq; diuer ſitate de-

torem quendam accipiunt: quod ſolum fere ſectatus
uidetur Vergilius in exemplo, quòd priore poſuimut

loco. Deinde, quod ea, quæ poterant alioqui paria
fortaſſe uideri, explicatione quid in ſingulis interſit,

ingem plerunque in alteram partem capiunt incre-

mentum. Vt in ſecundo exemplo, cum poſi uiſſet bri⸗
mum Pallada, nihil adiecit luno, quo minorem illam

möſtraret, qua ſi turpe putaret quærere maiorẽ ſt al

terius Deæ conuicio fieri. At cũ ad perſonam ſuã ue

tis putauit: addidit etiam, Iouis & ſoror & coniix:

niſſet, non ſolum oppeſuit ſe Palladi, ut diceret: Aſt
ego, ſed adiecit: quæ diuũm incedo regina, nec id ſa-

I 2 ne*

164 RODOLPHI AGRIC.
ut uel ex hac magnitudine ſua admoneret, minoris
numinis, & uelut priuatam Deam eſße Pallada-. Po-
ſtea ſubiecit: Pallada exurere botuiſſe, hac est fun-

ditus euertere elaſſem Argiuorũ· quodq;; plus ſit, id
unius ſolum Aiacis miuria permotam feciſſe, deq

ipſo grauiſßimas ſumpſiſſe pœnas: ſe uerò non unum
odiſſe, ſed gentem: neq; tamen euertere potuiſſe, aue
pœnas ſumere: ſed etiam bellum cum contumacibus
gerere, & quidem tot annos. Sic in exemplo Cice

ronis quod diximus, cum ſi. impliciter diceretur: P.

Scipio recte ſeditioſum ciuem interfecit, ergo nos re
Gte inter ficiemus: paria p brope wodicn⸗ hoc pacto fie-

bant. Diduxit ergo, & ſingula ſuo apparatu inſtru-

xit: P. Ergo Scipio cum spurium Melium mediocri-
ter Iabefactantem ſtatum reipub priuatus interfece-
rit, quid nos? Catilinam non ſtatum reipub. ſed or-
bem terrarum non labefactantem, ſed uaſtare eupi⸗
entem: non mediocriter, ſed cæde & incendijs: en nos,
non priuati, ut Scipio: ſed Coſs. non inter ficiemus, ſcd
perferemus? Si tamen hæc acriùs intueamur, ſatides
fuerit dicere, duplicatis é locis conſtare has argumen
tationes. Vt ſint hinc ductæ à minoribus: Pallas pa-
tuit, ergo Iuno poterit. Scipioni briuato licuit, ergo
Coſi.licebit. Hinc uerò ducãtur d maioribus: Potuit
ob noxam unius euertere claſſem Argiuum, ergo in-

dignum erit me tot amnos una eum gente frutra con

ien⸗

1

69
Gn

ſe
Anin
hbe
orin
690
Hekſe
Eun

letinn

ub.
libe
10.
dee

get

inle
tam

“

kes
que⸗
ſom
aute

tece

ban
con.

8

DE INVENT. LIB ER I. 16
tendere: Et potuit occidere Spurium Melium minds

obnoxium, ergo poterimus Catilinam ſceleratißimũ.

Scholia in caput 25.

Voc ant Grammati.) Vide lulium Ruſfinum de fl-
guris ſententiarum: item Diomedem lib. 2. Quam nos ſi-
militudinem dicimus.) Lege Quintilianum, cuius iudicio
hic ſubſcribir libro 3. cap.3, Ac ueluti magno in populo.)
Ex primo libro Aeneidos. Qua fimilitu dine aiunt Serui-

us & Quintilianus perfecti oratoris imaginem depinxit.

Et eſt ſanè exemplum. lege Rodolphum libro 2. ap. l3.
Quamuis enim illud apud Ciceronem.) In Catilinam in-

uectiua prima. Sp. Melium.) Haud duhiè legendum eſt,

non Sp. Melium, ſed Tiberium Gracchum. Hunc enim occi
dit P. Scipio, quemadmodum refert Plutarchus in uita C. &
Tiberij Gracchorum. Sp. autem Melium, nõ Scipione, ſed
4 . Seruilio Hala interẽptum fuiſſe, autor eſt T. Liuius li
bre quarto ab urbe condita, Rodolpho ut nomen pro nomi
ne poneret, illud nimirũ fuit in cauſa, quòd Cicero eodem
in loco utriuſq; cædis mentionemi facit. Neq; enim opinor
tam dementem fore quenquam, qui eiuſmodi errata uelit
aſſignare librarijs, quando eiuſmodi eſſe non ſolent exro-
res hominum indocorum. Cui ettam accedit illud, quod
quemadmodum hoc loco, ita etiam poſt ſemel atque iterũ
nomen. Sp. Melij, pro Tiberij Grcachi poſtum eſt, in erratis
autem librariorum ſumma ineſſe ſolet inconſtantia. Ego

te conſulem putem, cum tu me non putes conſularem?) Ver

pa ſunt magni illius oratoris L. Craſſi, cui cum Philippus
conſul manum iniſci iuberet, ille reiecto lictore, non es, in-
ꝗquit, mihi Philippe conſul: quia nec ego tibi Senator ſum:⸗
Autor Valerius Maximus libro ſexto de libere dictis aut fa
ctis, & Cicero tertio libro de Oratore. D. Hieronymus ad
Nepotianum de uita Clericorum, eãdem propemodum ſen

tentiam tribuit Oratori Domitio: Scitum eſt, inquiens, iil-

lud Oratoris Domitij: Cur ego te habeam ut principem,
cum tu me non habeas ut Senatorem? Et Fabius libro octa
uo: Ego te conſulem putem. cum tu me non pures eſſe Sena-
torem? Aliudit eodem Cicero in ſecunda Philippica: N rra
ctabo, ingens, ut cõſulem, ne ille me quidem, ut cõſularem.
Et apud Quintilianum in Milite Mariano.) Quo tempo⸗
ge C, Martus bellum gerebat aduerſus Cimbros, eo tem-
„ von

166 RODOLPHI AGRIC.

pore tribunus quidam militum, propinquus eius Impera⸗
soris, pudicitiam militi cuidam uolens eripere, interfectus
ab illo eſt. Atrque hunc militem (ut Ciceronis uerbis dicã)
ille uir ſummus, ſcelere ſolutum, periculo liberauit. Hinc
ortum argu mentum declamatoribus, pro reo illo dicendi,
quod fecit & Quintilianus. Vnde & declamatio ipſa Mi
les Marianus intcribitur. Nam illud multo apertius apud
Vergilium.) Secundo Aeneidos, Capi unius fraude & ar
tibus eos.) Vnius, nempe Sinonis. Bos, Troianos. Exem=
plum eſt ſpecies quædam comparationis.) De koc rurſum
libro ſecundo, capite decimo quarto. Sed etiam à ſpe-
cie ducitur.) Hic meminiſſe oportet illud, quod dictum eſi
prius capite ſexto: nempe quod attinet ad rationem inueni-

endi, indiuidua quoque ſpecies dici poſſe; quando eadem

plane ratio eſt ind iuidui ad ſpeciem, quæ ſpeciei ad genus;
Alioqui non facile intelligi potuerit, quo modo hæc argu-
mentatio dicatur ducta à ſpecie, Romulus Remum fratrem
imperij conſortem ferre non potuit: ergo nemo in ſummo
imperio conſtitutus, patiens conſortis exit. Verha Luca-
ni primo Pharſaliæ libro hæc ſunt:
Nulla fides regni ſocijs, omnisq; poteſtas
Impatiens coniortis erit nec gentibus ullis
QOredite:nec longe factorum exempla petantur,
Fraterno primi maduerunt ſanguine muri.
Et à coniugatis etiam prædiximus duci.) Suprà capi-
se decimo. Vt Ii dicas, quemadmodum uaſcula oris angu-
ñti.) Ex Quintiliano libro Oratoriarum inſtitutionum pri
mo, capite tertio, ut quidem hodie libri eius in capita diſtin
cti ſunt. Ducitur autem omnis compar atio.) Ariſtotelis li.
Rhetoricorum 2. cap. 23. de Enthymematum locis. Item Ci-
cero libro primo de Oratore. Vt ſi Didonem decet ha-
bitare Aphricam.) Aeneas Didoni apud Vergiliũ 4. Aenei-
dos inter cætera reſpondet in hunc modum:
Si te Carthaginis arces
Pheeniſſam, Tyriæc aſpectus detinet urbis,
Quæꝶtandem Auſonia. Teucros conſidere terra
Inuidia eſt? .
Sic etiam Iuno.)primo Aeneidos. Cui ſtmilimus lo⸗
aus eſt lib. 7. Aeneid. Mars perdere gentem Immanem Lapi
chum ualuit: Conceſſit in iras, & c. P. ergo Scipio cum Sp. Me
Hum.) Hac de re paulò ante in hoc i pſo capite.

DEB SIMILIBVS. Cap. XX.
G On-

it

1
leig
fiun
B
) u
han
uur/
1

DEINVENT. LIBER I. 167
Mnium locorum è quibus ducũtur argumen
NYita, nulli ferè minùs eſt uirium cõtra riniten
tem auditorem, quam ſimilitudini: ad eum uerò qui
ſponté ſequitur, docendumq; ſe præbet, accommoda-
tior nullus eſt. Aperit enim rem (ſi rect è adhibea-
tur) & quandam eius imaginem ſubijcit animo: ut

cum aſſentiendi nece ſitatem non afferat, afferat ta-

citum diſſentiendi pudorem. Quapropter ad broban
dum non ita crebro, ad explanandi, illuſtrandumq;
ſæpè ab oratoribus, à poëtis ſæpiùs adhibetur. Ha-
bet tamen perſæ p probantis ſpeciem ſimilitudo, eo
ipſo, rem qualis ſit indicat. Itaq; cum legis Quin-
tiliani illud: Vaſcula oris anguſti ſuperfuſam humo⸗
ris cobiam reſpuunt, ſenſim autem in fluentibus, ue1
inſtillantibus etiam replentur:non conficitur utique,
debere propter hoc tenera puerorum ingenia pro mo-
do uirium ſuarii doceri: ſed tamen concipiendo quiſ-
que rem apud animum ſuum ſub hac imagine, perſua
det ſibi, aliter fieri non poſſe. Apud Lucanum egre-
gia uidetur ſimilitudo pro argumento poſita:
Cæſaris ancurſus, ueſtræ ſeutire putatis
Damnum poße fugæ ? ueluti ſi cuncta minentur
Flumina (quos miſcent) pelago ſub ducere fontes:
Non magis Ablatis unquam decreuerit Aucr,

Quam nunc creſcit aquis.

Planum est uidere, ſi quis ſic argumentetur: ſu.
L A mwinda

668 RODOLPHI AGRIC.
mina ſubducta mari non minut ipſum ergo nec uos
deſerentes Cæſarem, retinebitis curſum rerum ſua-
rum:frigidumeſſe & planè enerue argumentum.
Quando uerò ſumitur, non ad peruincendam rem,
ſed docendam, rapitq́; mentes ad ſe ſimilitudo, non iã
quiſquis hæc audit, cogitat de Cæſare uel militibus
id, quod ſunt: ſed in ſpecie maris, Cæ ſarem: in flumi-
num, milites capit: quodq́; in proprijs Cæ ſaris mili-⸗
tumq;; perſonis incredibile fuiſſet, abrepto iam trãſ-
formatoq; in alienam imaginem animo, uelut perſpe-

ctu in ſimilitudme accipit, pror ſusq́; ſic eſe, ibijſpſi
perſuadet. Quid ſit ſimilitudo, & quemadmodis

diſtinguatur à comparatione, ſuperius diximus.
Quia uerò tota extra rẽ eſt, difficilior uidetur in-
uentu. Quod nanq; confertur, extra rem e ſee certum
esſt: ut mare extra Cæſarem. Id etiam in quo fit col-
latio, extra eſt, oum (ut prædiximus) non in uno ali⸗
quo conferantur: nanque incrementa & decrementa
maris in Cæ ſarem cadere non poſſunt, tamet ſi enim
ſe utroq; fortaſſe in propoſita ſimilitudine creſcere
dici poſſet & decreſcere, non tamen una in utriſque
ect ratio iſtorum, ſed eadem nomina erunt: res liquet
prorſus eſſe diuerſat. Demus ergo ſi poſſumus, ui⸗

am aliquã quo paratius iſta inueniri queant. Primi

uideamus in re poſita, cui ſimilitudinẽ quæ rimus, ꝗd
ſit id, exprimere ſimilitudine nolumus, idq; qua le

ſit, &

ft

DE TNVENT. LIBER I. 169
ſit, & quid efficiat, diligenter intueamur. Deinde vS
quampiam quæramus, quæ habeat in ſe aliquid cui
ſit ſimilis in iſa uis, qualis est in propoſito noſtro
eius, quod cupimua imitari. Neq; ſi primo non occur
rat, deſiſtamus: ſed ſubinde alias res excutiamus &
alias. Non erit quiſquam tam infelicis conatus, ut

quamuis ſemel iterum lue non ſuccedat, tertiò tamen

aut quarto non eruat aliquid. Aperiamus igitur pri-
mum hac uia ſimilitudinem, quam nobis in exemplᷣ

ecrx Lucano deſumpſimus. Cæ ſar repre ſurus militum

ſeditionem, quid eos ſimilitudine docere uoluit? nem
pè amplitudmem rerum ſuarum ex illis non pende-
re. In re quidem ſune Cæſar, & milites Cæſari deſer
uientes. Docendum autem eſt, non eſſe milites, quibus

magnitudo Cæſaris ſit innixa. Anute omnia ergo quæ

rendum habuit Cæſar aliquid, cui numerus quidam
rerum deſeruiret (quemadmodum laborabant mili-
tes) quod non creſcat carum rerũ miniſterio. Id fuit
mare, cui quidem ſe, fluminibus uerò milites contu-
lit. Circumſpiciamus aliud. Forté tam omi ex parte
accommodatum non inueniemua. Tenuis enim eſſet
ingenij laus, ſi baßim poſſet ex obuio ſumi. Inuenie-
mus tamen aliquid: Fingamus ut dicant homines, ad-
mittere ſe nolle ſolem, ſed lucis omnibus receptacu-
lis occluſis, excluſuros ipſum. Sic enim quanquam
ueneratio ſolis, quæ ex hominnm uſu tribuitur, ſibi
L 5 peri⸗

oOo RoDoLPHI AGRIC.
bperitura ſit: lumini tamen re uera maieſtatiq́; ſuæ ni
bil decreſcet. Sic ne Cæſari quidẽ quicquam de ſua
peribit amplitudine, licèt deſerant ipſum milites ſui.
Sed protinus à prioris ſimilitudinis ui deſciſcimus, ꝙ
quẽadmodum ibi flumina aliquid mari inferunt, ita

hic nihil eſt, hoĩ es afferant ſoli, niſi uelimus digna

tionem in eius locum recipere & admirationem ho-
minum. Quæramus aliud in hoc ipſo propoſito.
Quid agunt milttes ſeditione? ut concutiendo ſtatum
rerki Cæſaris, etiam ipſum atterant Cæſarõ. Scrute-
mur aliquid, ꝙ ſine dano cencutitur. Scopuli quibu⸗
fluctus perpetuoò illiduntur. Sed ſegnius illud, hoc ui-
giidius, ignem cõcuti uentis, & nõ decreſcere, ſed ali
uidemus. Rurſum milites quid præsſtãt Cæſari? Or
nant quidẽ augentq; decus rerũ Cæ ſaris, ex illo tamõ
opes ſunt ipſis, & dignitas & ſingulori magnitudo.
Quęæramus ꝙ ornetur alio, & idipſum ſuſtineat &
tueatur. Terra uiret herbis, gratiamq; ab ipſis habet:
ex ipſa uerò herbæ recipiunt uigorem. Itaq; in ſimi-
litudinẽ trãsferemus: quẽadmod iſtas nõ ſine pericꝝ
lo ſuo reuelli transſerriq; poßet: terram uerò ſua ſœ

cunditate facile alias ſibij pſi herbas reddituram: ſic

Cæſaris militũ defectionem ipſis periculo fore, Cæ-
ſari ex opibus ſuis alios milites ſacile redituros. Sic

etiã qui fœcundi agrum ignauia deſerant, ſibi quidẽ

ſmminere egeſtat, agri celeriter allecturi ſua bu⸗
berta-

DE INVENT LIBRR I. v1

bertate qui colant. Facile eſt uidere, has oẽs ſimilitu
dines eo ducere, initiò ſumpſimus, nihil militũ de-

fectione Cæſariperiturum de ſua magnitudine: quæ

eo latius diximus, ut uel ipſa eo oſtenderemus quo-

modocunq; aliquam ſimilitudinis inueniendæ uiam.
Multum autẽ profuerit in hac re intueri, quæ de eo
cui ſimilitudinẽ quærimus per tropum(qua transla-
tionem uocamus) efferuntur. Dabit nanq; ſimilitudi-

nem nobis ſine cunctatione id, in quo translata illa

propria ſunt uel natius. Vt ſi ſ. amorem quòd malus

