multi timent. Feras, nõ culpes, ꝙ matari nõ poteſt. Diuer-
bia.) Par œmiæ, ꝓuer bia, ada gia. Eſt autẽ parœmia, quëad-
modum eã finit Eraſmus, celebre dictum, ſcita quapiã noui
tate inligne: Vt, Ego in portu nauigo. Quid cani cũ balneo?

Ignem gladio ne ſeces. Qui uero tedo & umbra gaudẽtes)

Qui in foro & in hoĩm frequentia nõ uerſant, ſed in eis de-
Iiteſcunt locis, q̃ ſtrepitu carent, ac ꝓinde aptiora ſunt ſtu-
dijs. Cü relicto, ut d?, nido.) Ductum hoc eſt ab auibus,
poſteaꝗᷓ diu ſatis àQ par entibus in nido alitæ ſunt, & uolãdi,
ut ſic dixerim, artem ſeu modum edoctæ, tã dem aliqñ nido
xelicto, ſuis ipiæ alis nitunt᷑. Tum dãda uentis nela.) Ductũ
à nauigãtibus. ngens em̃, immenſa, incre dibilis eſt uis in-
genij humani, & cui nihil ꝓpemodum difficile ſit niſi ꝙ nõ
uult. Sic M. Cic. ad Brutum: Magnum, ingt, opus, olno, & ar
duum Brute conamur, ſed nihil difficile amanti puto. Quo-
circa ſi ꝗ facultatem hãc diſſerendi ceu difficilem ac arduãʒ
mimis ghorreſcent ac deſperabunt, hi primũ (ut Quintiliani
uerbis dicã) renuntient ſibi, quanta ſit humani gnis uis, quã
potens efficiendi ꝗᷓ uelit: cum maria trã fire, ſidem curſus nu
merosq; cognoſcere, mundum ipſum pene demetiri, mino-
res, ſed difficiliores artes potuerint. Nil mortalibus ardu
um eſt: & dimidium facti, ingt idẽ autor, ꝗ bñ cœpit, habet.
Nihil tã eſt diſficile, ꝗn id labore ac induſtria uinci queat:

nihil rurſus tã facile, cui nõ ſuccumbat inertia, Plura Quin

tilianus li. 12. circa finem · Breuiore ducere itinere.) Sum-
ptum ab Imperatoribus & ducibus exercituum. Qui ſi-
cut pleriſq; in rebus uel ſolus laudi ſufficit.) Sic Ouidius;
VIt deſint uires, tamen eſt laudanda uoluntas.
Et alius poeta:
In magnis & uoluiſſe ſat eſt.
Ac uolui ego quoque ſtudioſis hiſce lucubratiunculis no-
ſtris quoa d poſſem prodeſſe. Quod ſi aliqua ex parte ſum
conſecutus, ſatis factum eſt uoto meo: ſin autem minus,
tamen uolui certe, atque conatum præſtiti,
qui laudari à bonis ſolet, etiam
cum non optimus eſt rei
euentus.

FINIS.

——— —
—
2
„
. .“
„* 5 .
4 7 S .
2
* * .
„* —
△
„ .
.
*
. * . .
.
.
.
—
°
₰
.
.
.

20 an

19 20 2

Q

VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset

15

D
SS

14

RODOLPHI AGRI.
COLAE PHRISII DE INVENTI-
ONE DIALECTICA LIB RI OMNES IN-
tegri & recogniti iuxta autographi, nuper D. Alar
. di Aemſtelredami opera in lucem educti fidem,
atque doct ißimis ſcholijs
illuſtrati,
Ioannis Dhriſſemij,

Alardi Aemſtelredami,
Reinardi Hadamarij.

13

Focus

12
N

11

10

K
1¹¹

CQuorum ſcholia exactißimo iudicio contulit ac cox-
6 t loannes Nouiomagus.

9

8

GEOAENN3eetINe

RS . 6
—
NW R .

C O L O N I E,
Merunns mni rcudelat.

MVW ð =

NN

5
„ Copyright 4/1999 VxVMaster Gmba www.yVXVaster. com