[Perpetua cunctatio imper fectas red-
dit actiones.]
Omnes labores otio exiſtunt iucun-
diores, quando illa conſequuntur,
quorum gratia laborant mortales, vel
conſecatos ſe ſciunt. Fruſtrationi ve-
ro, cum ſpei non reſpondet euentus,
vnum eſt remedium, ſi omnia reliqua
non minus aerumnoſa ſint, & laborioſa.
ſerm. Malum, etiamſi ſolus fueris, neque
XXXII. feceris, neque dixeris: Teque ipfum
p·212. magis, quam alios, diſce reuereri.
XxXVI. Auaritia quaedam eſt, ſolum loqui
p. 218. velle, neque alios audire.
XXXVI. Bonum aut eſſe, aut ſimulare opor-

ib.
ib.

p. 206.

p 220. tet.
ib. Quibus bene compoſiti ſunt mores,
illis tota etiam vita bene conſtituta eſt.
ſ. xxxvVIII Malos reprehendentes vir bonus
p. 224. non curat.
ib. nuidus ſeipſum tanquam hoſtem
offendit.]
ib. Leges non prohibuiſſent quemuis

pro ſuo arbitrio viuere; niſi vnus ad in-
luriam inferendam alteri, eſſet, procli-
vis. Etenim inuidia ſeditionis parit
initium.
ſerm. X. Peregrinatio vitae frugalitatem do-
P. 231. cet: offa quippe, & in gramine lectus,
Pnis ac laboris dulciſſuna ſunt reme-
ia.

PARS X. DEMOCRIIVS CAP. A.

Sapient; quaeuis terra patet: animae ib.
namque fortis vniuerſus mundus pa-
tria eſt. L

Lexhominum vitam iubet demereri ſerm.

beneficiis: id autem praeſtare poteſt, ſi XUIIt. p.

ipſi ea ſuſcipere voluerint: obedienti- 242

bus enim vim & virtutem ſuam decla-
rat. .
Seditio inteſtina vtrique parti nocet:

nam & victoribus, & victis eadem per- .

nicies incumbit. .
Concordia cum alias magna facinora, ib.
tum a ciuitatibus bella confici poſſunt:

ſecus, hautquaquam:
Imprudentibus regi magis, quam re- I. XL-IV.
gere prodeſt. P. 278.

Iuſtitiae eſt, ea facere, quae fieri o- ib.
portet: iniuſtitiae autem, facienda non
facere, & declinare.

Deanimalium caede ſic ſe res habet: ib.

Ea, quae nocent, vel nocere poſſint,

qui occiderit, pro innocente habendus
eſt, imo occidi ea praeſtat, quam non
occidi.
Interficienda ſunt omnia, quae prae- ib. p. 279.
ter ius & fas nocent: taliaque qui occi-
derit, eum toto mundo priuilegiis ſtu-
dii fui, iuſtitiaeque, & fortitudinis, ac
poſſeſſionis, frui decet.
Vt de ſeris & ſerpentibus nobis ini-
micis ſcriptum eſt, ſic etiam aduerſus
homines faciendum mihi videtur: nem-
pe, vt hoſtis vbiuis gentium ſecundum
patrias leges occidatur, ſi nulla lex obſit.
Aliquando enim lex prohibet, & ſua
quibusque ſacra, foedera & iuramenta
ſunt.
Furem qui occiderit vel ipſe, vel in- ib.
terficere iuſſerit, pro innocente ha-
bendus eſt. . . XxLV.
Graue eſt a deteriore regi. p. 304.
Iniuriam patientes, pro virili funt ſerm.
defendendi, & minime negligendi. Hoc XLVl.p.
enim iuſtum, & bonum eſt, confrarium 30.
vero iniuſtum, & malum.

ib.

Damnandi

1

10.

² Fermn. à

Domnni
igiddn
jepoena ce
leneretbie
Crtiilin
elle,ell

habet, guil
b. Nemug
Jram t,
ſinemo,
Teipfum
nimotuo!
ſurdumm .

“ p. Homu

magsͤſun
eſt. Kie,
mendari!
Dem im
redlt. I
non vtn
faciat.
b. ſieri
One, vt
mittant

Crel.]
8.XLVI. npe

5. 323. Maor
§.XLIIX. Der
5,326. neuole

EbI. Aud

finn ſ
. M. Kr.
. W ind
5LxII in
5.303. T,
IXI e
1 4377.
5 derm 1*
IXNI. Ale
4. Orn
ib. .
s
derm.
LXXVI. 4

Ntet: animaa H . . .
muugz⸗ „. Damnandi, non abſoluendi ſunt, qui
Pa⸗

aliquid dignum exilio, aut vinculis, alla-
vepoena committunt. Si quis vero
temere abſoluerit, lucri aut voluptatis
gratia, iniuſte facit, & iniuſtitiam ei cor-

det demeteri an.
Alepoteſt, ſt NUIl,

ſlaian⸗ di eſſe, eſt neceſſarium.
fum dch. wv. Iuſtitiae & virtutis maximam partem
habet, qui honorat honore dignos.
Dart pocet „, b. Ne magis alios homines reuereare,
Sedenòe. quam teipfum: neque magis delinquas,
.— ſi nemo, quam ſi omnes ſint reſcituri.
na fcinorn, 5I Feipfſum maxime reuerere, & hanc a-
icipoflunt. nimo tuo legem conſtitue, vt nihil ab-
furdum committat.
un N.A Ww.. Homines male, quam benefactorum,
magis ſunt memores: atque ita fieri fas
Gune fenio. eeſt. Sic, qui depoſitum reddit, com-
ciendhnon — mendari haut meretur, at reprehenſio-
2 nem imo poenam meretur, qui non
ſeres hibet: 5. reddit. Idem in Principe obtinet, qui,
ere pofſiuutt,; 1 non vt male faciat, eligitur, ſed vt bene
te ubendd . . faciat. .
uam un ib. Fieri nequit ea, qua ſumus conditi-
one, vt principes iniuſtitiam non com-
neprie bn) D mittant, licet optimi quoque fuerint:
encer &rel.] .
nlegis. 8. LVI. Imperare natura proprium eſt prae-
ludes, . E. 3 3. ſtantiori.

S. XLlIX. LMetus adulationem parit, non be-
nobis ini- de P. 326. neuolentiam. 1 ..
naderis e. Serm. 4. Audacia principium eſt actionis, at
b. 355. fini fortuna dominatur.

detur nem- .- . ”MU
mſecundum §. LXII. Seruis, vt partibus corporis, alio ad
robli p. 385. aliud vtere.
ulalexobli. e . .
de L I. Amatorium crimen ipſa, quae ama-
8p. 393. tur, diluit. –
iuramnenta i
1: Serm. Mulier multo, quam vir, promtior
ze elin⸗ i LXXIII. eſt ad aſtutias & malignitatem.
HH k. 31 Sermo parcus ornat mulierem- ne-
nocente ILIXXIV. due tamen ininus veſtitus quoque ei
R . 8
, Ee. 441. Ornamento eſſe parcitas.
. ar ib. Parere mulieri, extremum eſt dede-
iiiſne, cus viro. .
Sgendikoe der [Periculo plena liberorum eſt ,du-
cobrtrian r. catio: bene enim ſi res cedat, multum

. .

Demæ⁴.‧⁷. ⁊ „

rFTICA EIS. 913

ſolicitudinis affert, & curarum, ſi male,
alium dolorem ſummum trahit.]
Non probo liberorum propagatio-b. 452².
nem: multa enim & magna in eorum
poſſeſſione diſcrimina animaduerto, &
moleſtias plurimas, iucunda vero pau-
Ca, tenuia, exilia. H
Viro locupleti, mea quidem ſenten- ib.
tia, conſultum fuerit, amici alicuius fili-
um ſibi adoptare, talem quippe habitu-
ro, qualem deſiderauerit: licet quippe
eligere pro arbitrio, & talem, qui ido-
neus, maximeque ſimilis ſibi videatur.
Vides, quantum interſit. Adoptanti fi-
lium ex pluribus & optimis eligere da-
tur, & cuius ingenio maxime delecte-
tur. Gignenti autem multa pericula

imminent, cum talem, qualis natus e-

rit, habere neceſſe ſit.
Neceſſaria hominibus liberorum vi- 'bid-
detur procreatio, naturae inſtinctu, pa-
riter & antiquiſſima inſtitutione, vtin

brutis etiam animalibus eſt manife-

ſtum. Omnia enim, naturae ſecuta du-
Ctum, ſobolem ſibi parant, quamuis
nullam inde ſperare detur vtilitatem.

Nempe non ſine labore foetum educat,

&nutrit, prout poteſt vnumquoduis,
& in minimis quoque eius curam gerit,
& dolet, ſi quid patiatur. Et talis omni-
um animatorum eſt indoles hominum
vero omnium maxime, quippe quifru
. . LXXXVI.
ctum etiam ex prole percipere poſſint. 404.
Pecudum praeſtantia in bono corpo-b Serm.
ris habitu, hominum in morum probita-XClI. p.
te, eſt poſitaa 506.

. . c Serm.
Quemadmodum in vlceribus peſſi- cIV.

ma gangraena eſt, ita in morbhis animi p. 513
auaritia, quae ſatiari non poſſit.? * Stanl.

5 yr. „ „Vertebat:
Pecuniarum vſüus cum prudentia ad gai ſtulre

liberalitatem exercendam eſt Vtilis „& pecuniis
populum adiuuandum: publica vero vtiturzis,

à Serm.

ſtultitia publica eſt largitio . vt ommi⸗
4 5 . vm illae
Pecunias comparare malum non eſt, nt prae-

ZZZ 22 multo da eſſicit.

9¹4
ib. multo peſſimum autem eſt iniuſte id
facere. 3
ſerm.

oevI. - Paupertas & diuitiae indigentiae &
F. 521. ſaturitatis nomina ſunt: quamobrem
neque diues dicendus eſt, qui indiget,
neque, qui non indiget, pauper.

ib, Si multa deſideres, phurima etiam ti-
bi pauca videbuntur.
ib. Pauca appetere, facit, vt diuitiis pau-
peries aequipolleat.
.XCVIII.

Quaerentibus bona non obtingunt,
P. 5333. mala etiam non quaeſita.
ib. [Homines propter conſeientiam vi-
tae male transackae, perpetuis pertur-
bationibus, terroribusque exagitan-
tur, mendacia interea de terroribus
poſt mortem fingentes
. Vitam bumanam imbecillam, ac
ib.p 534. temporaneam eſſe, eſt agnoſcendum,
imo multis aduerſis, atque perplexis ne-
gotiis eſſe implicitam Ivt ei mediocrita-
tererum poſſidendarum conſulatur, &
a neceſſariis menſuram miſeria acci-

piat.
ſerm. Cll! Rortunatus eſt, qui, exigua poſſidens,

P. 352. hilaris viuit: infortunatus, qui inter
magnas opes triſtatur.
Tranquillusqui eſſe cupit, eum mul-
ta vel priuatim, vel publice agere non
oportet, neque ſuſcipere quidquam,
ſuas quod ſuperet vires; ita vero ſui
gerere curam, vt omnem, qui ſeſe ob-
tulerit, fortunae exceſſum declinet, ne-
que plura admittat, quam quibus feren-
dis par valeat eſſe. Praeſtat enim, vt
nobis conueniant ea, quibus fruimur,
quam abundantia eorum.
Grauior publica eſt quam priuata ca-
lamitas, nullam enim illa fubſidii ſpem
559. relinquit.
ſ. CxI. p. Opes ſapientum poteſt impleri, at im-
58R1. poſſibilis Rulti ſpes eſt.
ib. Inſipientium ſpes praeter rationem
ſunt.
.. cu. Quibus gaudio ſunt proximorum in-
p. 582.

ib. p. 553.

ſerm,
ECIV. p.

PARS X. PROTYAGORAS CAP. I. II.

Jortunia, illi fortunae caſus omnibus
communes eſſe, non intelligunt, quod-
que ipſis proprium dicatum non fit
gaudium.

Robur & forma corporis bona funt; a ſerm.

ſenectutis autem flos eſt temperantia CXVI. p.
atque prudentia. 2 566. L
Senex & ipſe iuuenis olim extitit: an « erm
iuuenis vero ſenex futurus ſit, incertum cxvI.

eſt. Bonum itaque, conſummatum p. 592.
ſerm.

quod eſt, futuro
rendum. b
denium omnimoda eſt imperfectio,
omnia habet, omnibus indiget.“ IX, 37.
Homines quidam, naturae mortalis? Ma-
ignorantes iſſolutionem, ſibi vero vitae enenus
infeliciter actae conſcii, omne quod vi- male plo
vunt tempus, miſere turbantur, & me- libri ac-
tuunt, multa ſibi falſo poſt mortem e-cepit, ve-

CXXI.
p. 603.

omnino eſt praefe-

ventura fingentes. rum quid
Democriti quoque ſententia fuite: res ſit,
. patet ex

Adionir imago eſt ſermot. Plutar-
Expublicis ofictis & principum gra- cho de e-
tia multa ſuccreſcere ornamenta ſtatu- ducatio-
ebat, quae gratiam & decus huic vitae ne liber.
concilient.
. . . p. 9. F.
Dicebat item naturam in profundo g piut.
veritatem penitus abſtruſiſſe. non poſ-
Sine ſurore quenquam Poetam ma- ſe ſuau.

gnum eſſe poſſe, negabat.i viui, p.
il 1 4s Ii .: 1100. B.
Moralibus eius addas licet, quod a Iuli- . Gie .

ano Imperatore de eo relatum eſt *, Da- cad. IV,
rium nempe, vxorem emendatiſſimae 10.
formae acerbiſſime lugentem, cum ver-i id. Di-
bis ſolari non poſſet, ad vitam eam ſe eſ- vir d.

. —. K Epiſt.
ſe reuocaturum pollicitus eſt, ſi ei rei XXKVI.

neceſſaria vellet ſuppeditare. Darius, p. 413.4.
ne vlli rei parceret, hortabatur, quae id
efficere, vt poſſet, inſeruiret. Exiguo
interiecto tempore, omnia ſibi, vno ex-
cepto, ad manum eſſe dixit, quae eo
ſpectarent, id vero ſe comparare qui-
dem non poſſe, at facile id Darium
comparaturum, omni Aſiae qui impe-
ret. Interrogans igitur Darius, adid
it,

.

e Laert.

len.
I 5.

VAIA
ſit, Juod Reg
luscolnpar⸗
clitotolit,
qaos nullus
ümi moerd
ſerbere val
Vtredeat.
Cutn netno
inhuacviun

—

DNNA

R0T.
monis
ruS
iumfuiſle
3 Eun buil
rstradich
ckiti fauon

. vNeltapu,

3 gritin in
Onerumm e
Proximof
dumcaud
breui er
forte De

S cilis ho⸗
ODophine

Cell
incd
dente
Tun,

Laett, .
1 Phn
Tu
duoge
Mg e

l omnibis
lgunt, quo⸗ .
kum non ſit

bom ſunt;: n
tenperantincxII

8.
nextitit:n di⸗
1

tbincertum rn RH
huntum ,502,
eſt riefe. ſn.
CXX

), 00.
imperfeckio, 13.

.IN,,
Pve mortälif N.

bierovitze sneu
: Muale ia

iget

nnequodyi.

Tum quid

entin fuite:te
atet er

titalo
nnnn Ame- di

k mortem er cepit ſee.

Hint.

un Nö-chode e

Ulta ſtatu- duceti.

Laert.
IX, 50,

NATATLES OOOAS STVDIOR. DOCTRINAF ET &CRIPL. EIVS. 95

ſit, quod Rege, excepto, nemo poſſit a-
lius comparare? reſponſum a Demo-
crito tulit, ſi triuum hominum nomina,
quos nullus vnquam perturbauerit a-
nimi moeror, ſepulchro defunctae in-
ſcribere valeat, tum fore, ad hanc vitam
vt redeat. Ea re perturbato Dario,
cum nemo inueniatur, cui moeroris
in hac vita nunquam ſit oblata occaſio,

Democritus cita enim ſolebat,) riſu dif-
fundebatur, inquiens: Potesne ergo,

mortalium imprudentiſſime, tanta plo-

rare fiducia, ſolus quaſi ſis ipſe, cui vn-
quam aliquid obtigit afflictionis: cum
inuenire tamen non poſſis, omnes ho-

minum perueſtigando aetates, morta-

lium vllum, cui ſua non ferenda calami-
tas fuerit?

PATRIA EIVS, PARENTES,

PROTAGORAS.
E OCCASIO. EX QVA PHIL OSO.

PHIAE STVDIA PRIMVM AMPLEXVS EST-.

ROTAGORAS Abderita', Arte-
monis filius fuit, vel, vt Apollodo-
rus & Dinon aiunt, Maeandrii: Te-
jum fuiſſe Eupolis memoriae prodidit.
Eum baiulum aliquando fuiſſe, Epicu-
rus tradidit, atque ea occaſione Demo-
criti fauorem meruiſſe. Adoleſcens,

Gell. v, vt eſt apud Gellium, victus quaerendi

que factam, conſiderat, petitque, vt pau-
lulum acquieſcat. Quod vbi Protago-
ras, vti erat petitum, fecit, atque ibi-
dem Democritus aceruum illum, &
quaſi orbem caudicum, breui vinculo
comprehenſum, ratione quadam quaſi
geometrica librari, continerique anim-
aduertit: interrogauit, quis id ligaum

ic inen ben 23. gratia in mercedem miſſus, vecturas ita compoſuiſſet: & quum ille a ſe com-
RNe onerum corpore ſuo factitauit. De poſitum dixiſſet, deſiderauit, vti ſolue-
rokmiok de proximo igitur rure in Abderam oppi- ret, ac denuo in modum eundem collo-
21 en dum caudices ligni plurimos, funiculo earet. At poſtquam ille ſoluit, ac ſimi-
etem ma-ſe ſn breui circumdatos „Portabat. Tum liter compoſuit: tum Democritus ani-
Fini, N. forte Democritus, ciuitatis eiusdem mi aciem, ſolertiamque hominis non
Codrhii-iloe ciuis, homo ante alios virtutis & philo- docti, demiratus, Mi adoleſcens, inquit,
neltt Drat I ſophiae gratia venerandus, cum egre- cum ingenium benefaciendi habeas,
niüme n deretur extra vVrbem, videt eum cum ſunt maiora, melioraque, quae mecum
ei il D. ille genere oneris tam impedito, ac tam facere poſſis: abduxitque eum ſta-
aned inlJ incohibili, facile atque expedite ince- tim, ſecumque habuit, & ſumtum mi-
hennkeel.i dentem: & prope accedit, & vinctu- niſtrauit, & philoſophiam docçuit, &
lar ui ram, poſituramque ligni, ſcite perite- eſſe eum fecit, quantus poſtea fuit.
ee CAP. II.
. ee⸗ DOCTRINAE ET SCRIPTA EIVS.
“*M 4 aert. 1, PRimus dixit, duas eſſe omnium re- Librorum ſuorum aliquem ita eſt id ib.
gii 51. rum rationes, inuicem comrarias, exorſus: Mavrra Yenkà †woο sroy, O- Ariſtot.
hrum quogenere argumentandi & ipſe pri- mnium rerum modus & menſura homo Mes ebh.
iinNe. mus eſt vſus. eſt, earum quidem, quae ſunt, vt ſunt,“
1,22 22 2 quae

ius, qun
ſ

916
quae vero non ſunt, tanquam non ſint.
Laert. Per menſuram vero (uéro) intelligit
deten vr adeo menseics ſit, homhinein moad

tum adu. icy rerum omnium eſſe, entium quidem,
Math. p. .
148. &

Hypo- tum non ſunt. Poſthaec vero peculia-

typ. Pyr- Tia eſſe cuiuis phaenomena, ſiue rerum

rhon. I, apparentias affirmat.
b 3 Materiam in ſtuxu eſſe dixit, ipſa
Empiric. autem aſſidue fluente, adiunctiones pro
Pyrrh. ablationibus fieri, & ſenſus transmuta-
Hyp. I, Tiac variari, & pro aetatibus, & pro aliis
32. corporum conſtitutionibus.
ibid. Dicit etiam, rationes omnium ap-
parentium ſubiectas eſſe in materia:
adeo, vt materia, quantum in ſeipſa,
omnia eſſe poſſit, quae omnibus appa-
rent: homines autem alio tempore a-
lia percipere, prout diuerſe ſe habent.
Eum enim, cuius ſana eſt, & integra
corporis conſtitutio, ex iis, quae in
materia ſunt, illa percipere, quae, inte-
gra & ſana conſtitutione qui ſunt,
percipere poſſunt. Eos autem, quo-
rum ſecus ſe habet conſtitutio, ea per-
cipere, quae apparere hominibus talis
conſtitutionis poſſint Eſtque in aetati-
bus, & in ſomno, aut vigilia, & in v-
naquaque ſpecie habituum eadem ra-
tio. Eſt ergo homo criterium re-
rum, quae ſünt; omnia enim, quae
apparent hominibus, ea funt, quae
vero nemini apparent, ea neque exi-
ſtunt.
Animam ipſiſſimos ſenſus eſſe dice-
bat, vt Platoni quoque relatum, in The-
aeteto, omniaque eſſe vera.
Alium quendam librum ſuum ita
exorſus eſt: De Diis quidem ſtatuere
nequeo, an ſint, necne. Sunt enim plu-
rima, quae id ſcire prohibeant, ſumma
nempe rerum incertitudo, & vitae hu-
manae breuitas. Ob hoc autem prin-
cipium operis, exilio mulétatus abAthe-

Laert.
IX, 51.

ibid.

in quantum ſunt, non entium, in quan-

ſe, vt Plato ait in Euthydemo.

PpARS X PROTAGORAS CAP. II. III.

nienſibus eſt, librique illius in foro cre-
mati ſunt, ſub voce praeconis, a ſingu-
lis, qui illos habebant, inueſtigati.
Primus pro mercedé minas centum ib. 52.
exegit. Ipſeque, aeque ac Prodicus
Ceus, orationes praelegendo quaeſtum
faciebat. ib. 50.
Primus temporis partes diſcrimina-ib. 52.
vit, viresque opportunitatis expofuit,
orationum item certamina inſtituit, &
ſophismata his, qui contentionis ſtu-
dio delectantur, propoſuit, omiſſis re-
bus, in vocibus ludens, & leue illud ac
ſuperficiale & contentioſum diſſeren-
di genus inducens: Vnde de eo di-
ctum Timoni eſt: .
Protagorasmixtus, ſimul & conten-
dere doctus.
Socraticum genus diſputandi primus ib. 53.
abrogauit, Antiſthenisque primus ſub
examen vocauit argumentum, quo de-
monſtrare nititur, contradici non poſ-
Pri-
mus item epichiremata theſibus oppo-
ſuit. .
Orationem primus in quatuor ſpe- ib. 54.
cies diuiſit: precationem, interroga-
tionem, reſponſionem, & praeceptum. A-
lii ſeptem eum ſtatuifle dicunt: Narra-
tionem, interrogationem, reſponko-
nem, praeceptum, enunciationem, pre-
cationem, appellationem, quas par-
tes fundamenta orationis vocauit.
Alcidamas tamen quatuor eum ſpe-
cies feciſſe dicit: affrmationem, ne-
gationem, interrogationem, appella-
tionem. 42
Primum ex libris ſuis librum de DPiis,
cuius initium paulo ante retulimus, re-
citauit Athenis, in Euripidis aedibus,
vel, vt aliis proditum, in aedibus Me-
gaclidae: alii in Lyceo id factum di-
cunt, Archagora, Theodoti filio, di-
ſcipulo eius, librum recitante. Accu-
ſatus a Pythodoro fuit, Polyzeli filio,
qui

. Lae
IX.

,„„,v A
i fuit en
ſes tumen
ſtatur. .
iptä en⸗
ventn Gic
Ara conte
De Ludi.
ſeint
De . 1

De ambin
Devirun

Plarum
,5. CIAEH

ę Rebatur,

Eunipidem
Uum in wi
enltein, no
giſſetannn
murium de
Annus 50)
Piade Vete
5r ſegben i

—

¹ Laen, N
IX, 5. D
tNon
ſe ſot
troco⸗
nullos
tum.
Vixit,
ngnu
ſtis, a
lexand
(Oena
uifie⸗
Viden
dero,

inſorocre.
is, Aſingu.
Ktignti

las centumib. 12

e Prodcus

O qAdeſum

ib, Jo.

dilctinin⸗ id 52.

8 expoſtit,
nſtituit &
Mionis ſtu⸗
Omiſſs re-
ue illud ac
ifleren⸗
de eo l.

G Conten.

rimus ſub⸗
, guo e.
1 n .
mo. N..
us Oppo-

umuur ſe.d .

mernha-
Ntum. A-
:Naorro-
reſone
nem hrt-
uns par-
Vocauit.
ull .
nen, M-
Gpele-

1eDin
mus, 1e-⸗
edibil⸗
bus M-
Qum-
Accu-
Ni flio,
ui

=—

EEEEE

.

772

DOCTRINAE, &CRIL

r4 Fr MoRS EIV§&

9¹7

viit, vel, vt alii perhibent, Me-
trodorum, Chium, qui ne hoc quidem
ſe ſcire dixit, quod nihil ſciret. Me-
trodorus Neſſum, Chium, iuxta non-
nullos audiuit, iuxta alios, Democri-
tum. Anaxarchus cum Alexandro
vixit, & circa Olympiad. CX floruit,
magnus Nicocreontis, Regis Cypri, ho-
ſtis, adeo vsque, vt in conuiuio ab A-
lexandro interrogatus, quid ſibi de
coena iſta videretur, reſponderit: ma-
gnificéa omnia, Regum maxime ‚mihi
videntur, Satrapae vnius caput deſi-
dero, Nicocreontem autem intellige-

qui fuit ex quadringentis. Ariſtote- De conſtitutione Reipublicae.* , :,
les tamen ab Euathlo accuſatüm te- De rebus apud inferos. α
ſtatur. De his, quae non relcté ab hominibis xrazaX
.55. Scripta eius Laertius ſua aetate ſe- geruntur. MW zxsag In-
Auentia dicit extitiſſe: De praæceptis. rerbrat
Ars contentionis. Cauſa de mercéde. H
De Lucta. Contradictionum libri duo. de Zata
D De diſciplinis. (Deente, ſue de naturd) reram in
De Republica. Haec ſcripta eius. Plato Dialo-princi-
De ambitione. gum, à ſe ſcriptum, eius nomine inſi-% e
De virtutibus. gniuit. . 25.Euſeb.
CAP. III. 23
MORS EIVS.
Laert. REarum Philochoro eſt, eo in Si· Te quoque, Protagoram, redeuntem
IX, 55. ciliam nauigante, nauem, qua ve- fertur Athenis
hebatur, peräüſſe, idque confirmare H . „,
Euripidem dicit, in Ixione. Quidam lam vetulum media mortem obiis-
illum in via defeciſſe aiunt, iter faci- Jſe vid.
entem, nonageſinum poſtquam atti- Cecropis vrbs linqui potuit, iu Pak
giſſet annum. Apollodorus ſeptuage- laadir arcor
narium deceſſiſſe ait, poſtquam XI .J
annis Sophiſticam exercuiſlet, Olym- Linqueré, ſed linqui bοo violen-
piade vero floruiſſe LXXIV. Laertii ta nequit. .
56. ſequens in ipſum eſt epigramma:
ANAXARCHVS. kaide⸗
Laert. à½ NANARCGCHVS, Abderita, bat. Rege mortuo, memor iniuriae l, 22. &
IX, 58. Diomenem, Smyrnaeum audi- Nicocreon, Anaxarchum, quem tem- Deo nn,

peſtas inuitum in Cypri littora eiece- 33.
rat, cepit, & in mortarium coniectum, cadde
ferreis piſtillis tundi curauit: eo inte-Tertull.
rea, dolore contemto, identidem ce- Abolog.
lebre illud dictum ingeminante: Tun-a olin II.
de Anaxarchi culeltim, nam Anauxar-— N. I1, 23
chum non tundig. — Linguam igitur Val-Mar.
eius praeſcindi iubente tyranno, mor- znen 3.
ſu eam ipſe praeſcidit, & in eius faciem s de
conſpuit. SD Zenone
Ob animi conſtantiam, & vitae tran- refertur.
quillitatem foriunatus eſt dictus. Ma- vid. vi-
Ximaque erat eius, in reuocandis ad en.
moderationis legem aliis, facultas: ſic quin 3
Z22 272 3 Alexandrum Phin.lc.

918
Alexandrum enim, Deum ſe eſſe exi-
ſtimantem, arguebat, digitum eius
monſtrans, dum ſanguis ex eo dima-
naret, atque, hoc quidem ſanguis eſt
inquiens, non vero
e Verſ.

Me cruor diuis qualis ſolet eſſe
Homeric. beqgtis.
f Ale- Plutarchs ftamen id ipſum Alexan-

xandr. p. drum ad amicos dixiſſe, refert.

PARS X. ANANARCHIyS PARS XI PrEEIO CAP. T I

ret Magorum praedictiones, tanquam
falſas & incertas, ex philoſophia de-.
promtis vſi rationibus quibusdam:
quorum ſequens conſilium, Babylo-
nem exercitum reduxit, vbi & extin-
Ctus eſt.
[Alexandrum conſolans, ob Cliti
caedem animo anxium, an ignoras,
aiebat, Ius & fas loui abzdere, vt,

6sSr. Alio tempore, Anaxarchus cum ipſi 9. vicznig, Rex gat, id Jas, iuſtumque 2 Plut. ad
*alter praebibiſlet, calicem oſtendits, dicens: Putetur ,., Princid
relatum . 3 7. 1 In vitae, quod ſecutus eſt, genus, ita rnab⸗
Alutorch. 1. eus Mortalis ecce mox cadot manu. juſit Timon Sillographus: gna.
1X, [Similiter aegroto Alexandro „ & Hic et Anaxarchi vis illa canina vi- Airian.
727. potione medica vtente: ilicet, in- detur, . Vit. A.
h Verſ. quit, noſtro Deo in cochlearis ſorbitio- Se quocunque dediſſet, eo pertendere vivi.
Dred e Ser .: ſubta. a
Aelian, Alexandro, Babylona appropin- Iæ tamen, vt perhibent, miſere pru- Virt.
V. H. IXx, quanti, diſſuadebant Chaldaei, vrbem dAdLoeonsgue, ſoiensqué mor. p.
37. ne ingrederetur, fatale id ipſi fore af- Vixit: namque voluptates amplexa, 449
firmantes: quibus obſecutus, praete- tupensque . VI ,
rita Babylone Burſiam ſe contulit, quee Natura ( haut poucis ea formidata 7o5.
Vrbs erat trans Euphratem ſita. Po- Zophiſtis) .
ſtea vero ei Anaxarchus, & alii Grae- Retrorſiun ad vitiumrecto de ramite
corum, perſuadebant, vt contemne- agebat. . .
PARS XI.
DE SECTA SCEPTICORVM.
PYRRH O.
CAP. I. =
EIVS PATRIA, PARENTES, AETAS, ET MAGISTRI.
Lii ſectae, non minus, quam tigonus obſeruat: Soror ipſi obſtetrix 66.
. praecedentes, celebratae, Elea fuit, Philiſta appellata. . inn &
lert. originem dedit, euius autor Suidas eum, regnante in Macedonia ed.
“ PYRRHO Eleeus extitit. Ei Philippo, circa Olympiad. CI, fuiſſe
pater, iuxta Dioclem, Pliſtarchus fuit, dicit, tempus, vt credere par eſt, nati
62, obſcurae ſortis homo, qualem ipſum Pyrrhonis, quam florentis, magis re-

quoque initio fuiſſe Pyrrhonem, An-

ſpiciens. Quippe Anaxarchus, quem
magiſtrum

NATA

wagſtrun
Pfuippifiio
tio te ke,
cauſa etlacm
zmle ſegen
et. e. Puit an

br. teſte, inii

4 Hul. mus, Vt 4
up. menn Antig
UIVIS. mann eins
len. Piles feran
6ꝛ. bolatos.

Poſthue

(aert.

61. Phinetnin

liet Vern
Rdr. V derit
Phune exe
uicguun
e quie
Nhil eni
velinhor
Parkerg
ſcllicer .
legem v.
tes, omm
nuap
W.
liee Wo
70. ſoni

“ (hoc

tur: 5
Aiie.
Hlec

Veſtiga
ſiken

laert,

II

I
lig, tunguam
loſoplin de.
. qulbuschumn .
um, Pabylo.

bi Kextin.

, O Clti
n ignirr,
. , der⸗
Were, ,
,ilumgue
lut.l
eſt enils, Päineg,
5 ti d
o Caning Ui-Ainin,
Vit. A
A, ertendre lIV.
dab.

nſere u. Vn.
1e mnor ,.

er npleve, 4, 4
Imal

NNA

Praep.
XIV, 18.

„ VI,.
frmilun „

mi

—

AE.

18TRI.
ſobltetri.
nut
icedonin
l fil
urett nati
mgi ke⸗
usquem
Ngiſkrum

Laert.

NATALES AELAS PTAEFCEPTORES, 5EFOTA VIIAE GENVS 9179

magiſtrum fuit ſectatus, Alexandro,
1X, 58. Philippi filio, coaeuus fuit, &, Laer-
35 tio teſte, Olympiad. CX floruit: quae
cauſa etiam, cur Suidas addiderit, &O&
inde ſequentibus temporibus, eum fuiſ-

Laert, ſe. Fuit autem Pyrrho, Apollodoro

1X, 61. teſte, initio pictor, isque non opti-
ap. Eul. mus, vt Ariſtocli relatum. Dicit ta-
men Antigonus in Elienfi gymnaſio
manu eius delineatos ſeruos, qui lam-
Laert. Pades ferant, inueniri, non male ela-
IX, 62. boratos.

aert. Poſthaec, Apollodoro teſte, Philoſo-

1X, 61. phiae animum adiecit Dicitque Ariſto-

CA P.

cles b, in Democriti primum ſcripta? ap. Euſ.

quaedam eum incidifle. Alexander,
in libro de ſuccſſzonibus“ Dryſonem, cap. La-
Stilponis fillum, eum audiuiſſe ait, ett. I. c.
quem Bryſonem Suidas vocat, & Clino-
machi facit diſcipulum:, Dialectici,
Stilponi coaeui. .
Poſt illud tempus Alexandrum au-
diuit, Metrodori Chii diſcipulum, qui
Abderitam, Metrodorum, habuit prae-
ceptorem.
Poſtremo Anaxarchum audiuit, Ab- Laert. l.c-⸗
deritam, vbique ei adhaerens, ita vt
Gymnoſophiſtas in India cum eo ad-
jerit, cumque Magis congreſſus ſit.

Suid,

II.

SECTA AB EO CONDITA.

Idetur ſecundum Aſcanium, Ab-
deritam, nobiliſſimam philoſo-
phiae excolendae viam iniuiſſe, nibil
quicquam comprehendi poſſe dicens, ne-
que quidquam omnino decernens.
Nihil enim vel honeſtum eſſe dicebat,
vel inhoneſtum, iuſtum vel iniuſtum,
pariterque in reliquis ſtatuebat. Nihil
ſcilicet horum reapſe tale efſe aiebat,
legem vero & conſfuetudinem ſequen-
tes, omnia iſta facere mortales: neque
in quapiam re hoc magis, quam aliud
eſſe.
Hanc Zeteticam appellarunt philo-
ſophiam, quod ſemper in inquirenda,
(hoc enim eſt &rem) veritate verſare-
tur: &ceptica dicta eſt (a cusατρα quod
diſpiceret ſemper, nunquam reperiret.
Ephedica, ab eo, quod ſequitur eam in-
veſtigationem, quod eſt eneve, udicii
Jſuſbenſio. Aporetica, quod de omni-

CAP.

IX, 61.

Laert.
IX, 70.

bus dubitaret, hoc enim eſt aοοοι
Pyrrhonia, a Pyrrhone. Theodoſius
tamen, in &bticis capitulis, dicit, ce-
pticam philoſophiam Pyrrhoniam mini-
me appellari oportere. Si enim in-
tellectus alterius motus ignoti alteri
ſint, certe ſcire non poſſumus, vt a-
nimo affectus fuerit Pyrrho, quod
neſcientes, Pyrrhonii non poſſumus
appellari. Praeterea, neque primus
Pyrrho Scepticiſnum inuenit, nullum-
que dogma amplectendum docuit.
Byrrhoniae igitur philoſophandi viae
ſimilis potius dicendus erat &cepticiſ-
mus. Sic Theodoſius.

Laert,

Altera ex parte Numenius, ille ta- , 69.

men neminem nactus ſuffragantem,
affirmauit, dogmata etiam Pyrrhonem
habuiſſe. Sed ea de re poſthaec plura
addemus.

III.

. VITAE GENVsS.

Laert.

Onſentaneum illi opinioni vitae

genus ſequebatur: nihil declina-

bat, nihil deuitabat, omnibus rebus
recta occurrebat: curribus, ſi oblati
. eſſent,

nen⸗ ipſis domeſticis viſus. Idque eo facie-
. bat, quod Indum audiuiſſet, Anaxar-
cho exprobrantem, neminem, niſi ſe-
ipſum, bonum eſſe quod diceret, prin-
cipum vero interea aulas frequen-
taret.
ibid. Semper eodem vultu & habitu per-
ſeuerabat, neque, ſi inter dicendum
eum audientes deſtituerent, ante de-
ſinebat, quam finem orationis attigiſ-
*nempe ſet, (quamuis adoleſcentiae annis ani-
male hæc Mo fuiſſet commotior.*) Itinera va-
ad ſe- ria ſuſcepit, nunquam quo pergeret
quentia indicans cuipiam, ſibique eos, cum qui-
ekeredar bus verſaretur, ipfe deligebat.
tanl. . . . . .
ibid. Cum in ſcrobem aliquando incidiſ-
ſet Anaxarchus, ille quidem ope non
lata praeteriit. Idque reprehenden-
tibus quibusdam, ipſe Anaxarchus
laudauit, quod nullam in partem im-
pelleretur, neque animo moueretur.
ib. 64. Cum ſecum loqui aliquando depre-
henſus, quid ageret? interrogaretur,
meditor, reſpondit, bonus vt euadam.
In quaeſtionibus a nemine conte-

ibid.

9²⁰
eſſlent, praecipitiis, canibus, & ſimi-

libus, nunquam via decedens, neque

ſenſibus obſequens, amicis interea,
qui eum ſequebantur, Antigono
teſte, ſaluti eius proſpicientibus.
Contra tamen Aeneſidemus teſtatut,
quod, licet de aſſenſu ſuſpendendomul-
ta diſſeruerit, actiones tamen minus
inconſideratas edere fuerit ſolitus.

Solitarius viuere ſolebat, rarius vel

mnebatur, quod modo quodam ſin-
gulari in illis explicandis vteretur, qua
re Nauſiphanem cepit, iuuenem: Di-
cebat autem, affectum quidem ſuum
Pyrrhonium efſle, verba autem fua.
Admiratus etiam Epicurus Pyrrhonis

in diſſerendo facultatem, ſemper eum

de ſeipſo interrogabat. Tanta vero eius
in patria exiſtimatio fuit, vt Pontifex
crearetur, datumque hoc eius honori

neribus permitteretur.

PARS XI. PFRRHO CAP. III. IV.

fuit, vt decretum fieret, quo omni-
bus Philoſophis vacatio a publicis mu-
j Multos hax
buit, qui eius animum, nunquam in

pPartes euntem, imitari cuperent, vnde

Timon de eoin Pythone & Sillis ait:
Miror, qui tandem potuiſti euadere,
LPyrrho, .
Turgentes fruſtra, ſRupidos, vanos-
gue Sophiſtas, 3
Atque impoſturaez fallacis ſoluere
vincla. =
Non fuerit curae ſerutari, Graecia
gquali
Aere cingatur, neque, vbi, aut vnde
omnia conſtent.
& iterum in imaginibus:
Abs te illud miſere optarim cognoſce-
re prrho,
Qui fuerit facilis laetaque vita
tibi.
Solus vt in viuis gereres te numinis
inſtar.
Athenienſes iure ciuitatis eum ho-
noraſſe, autor eſt Diocles, apud Laer-
tium, quod Cotyn Thracium intere-
miſſet. At errorem in eo eſſe, erudi-
tiſſimo Caſaubono eſt obſeruatum, cui
nominum cognatio dedit occaſionem.
Pytho enim, Platonis diſcipulus,
Cotyn extinxit, vt ex Plutarcho ille
docet. .
Pie eum cum ſorore vixiſſe, autor ibid.
eſt Eratoſthenes, ſaepeque in forum
gallinarum pullos, porcellosque, quos —–
venderet, deportaſſe, domique ita in-
differenter vixiſſe, vt ſcrofam quoque
lauaſle dicatur. .

66.

Philiſta autem, ſoror eius, cum ali- Ariſtocl.
quando ſacrificaret, quidam vero ex ap. Eul.

; E: Prae
micis, ea, quibus ad ſacrif 8 Traép.
amicis, ea, ſacrificium opus XIvei

erat, pollicitus, promiſſis non ſtetiſſet, Laert.
ipſe Pyrrho emere ea cogebatur. Quod IxX, 66
ipſum cum ſtomachum ei moueret, &
ab amico propterea reprehenderetur,
quod

a d Laert.

—–

eſſent, negn
quum prolnt
te qvidem e
ſpecimmen e
,iſod. Cuth Can
Eluen. ilet, N, Vt
lce, 1Gegilleti
cile, niebat
re. Cmen.
uilen be
Aduerſum f.
luer. Alunt e
N,67. Cachenta 0
ineiſiones
Eiusq ue a
Dium perh
Cum
ſemper
Philo Ath
ſtatur, tun

ib.

laert.
IX,62.
did.loe.

Ort
atti
Dilcip
uRriſhm
wüſequ
86
furoren
Verucul
oque
gueſtia
Wed
V.
Cus R
Ph

—

did,

4

luert.
II, 19,

A

1- 7„
G1o omni. Vi TAE GENVS ET M0ORS HMIS. 9²¹
publicismn. quod dicta eius factis conſentanea haut tum ſit admiratus, aſſidue in ore ha-
Multos hi eſſent, neque cum indolentia animni, bens iſtud: H
Wnquun n quam profiteretur, conſentirent: cer- Talr quidem genus eſt hominum, qua- Hamer.
Derent nde te quidem eius rei aduerſus mulierem le ſt ſoliorum. . 46.
Sllsit. . . ſpecimen edendum eſſe negauit. Probaſſe item, quod muſcis & aui-
i udee Ariſtoch. Cum canis, inuadens eum, terru- bus homines comparet, & ſaepe hoſce
Alaert, iſſet, &, vt poſt arborem ſe reciperet, verſus eius repetiiſſe:
iur, an. cc. adegiſſet; a praeſentibus deriſus, diſßſ- Sed moriaris, amice, & tu, ſiſpiria Id. 1l. 8:.
cile, aiebat, ſt, bominem penitus éxlte- fruſtra. . v. 106.
rir ſle, re. Contendendum tamen Aℳ, primum HMortuus & Patroclus, gui te ſupe-
quidem agendo, quantum keri poteſt, rabat abunde.
ni, Gom acduerſum res, tum poſtea ratiocinando. Et alia omnia, quibus inconſtantiam,
d Raert. Aiunt eum vlceri cuidam ſuo medi- vanitatem, & imprudentiam homi-
i Cut nd I., 67. camenta corrodentia ‚ & ſectiones, & num perſtringeret. W
1 Ne inciſiones, ac vſtiones, adhibuiſſe. Poſidonius de illo refert, naui ali- db.
D Eiusque animi robori Timonteſtimo- quando vectum, dum ingruens tem-
inaunhle nium Perhiber. R peſtas anxios omnes teneret, bono a-
666 ib. Cum magna honoris praefatione nimo fuiſſe, monſtratoque ſociis por-
naue mr. ſemper Democriti eum meminiſſe, cello, in naui comedente, dixiſſe: .
44 H Philo Athenienſis, diſcipulus eius, te-. Tali animi tranquillitate Japientem
S” ſtatur, tum etiam Homeri, quem mul- eſſe oportere.
,mics . CAP. IV.
eum o. 66 . . MORS EIVS. H
ud Laer. . ere. AOrtuus eſt, cum annos fere X cum ipſo colloquebatur*, vnde Ti- „LPerti
tere. Lib. 102. attigiſſet“, nullo ſcripto relicto? mon de illo: 3 rNer-
M Diſcipulorum eius nonnullorum il- Aut meditantem, atque a ſtrepitu,5 dieNé-
tuatuncli . luſtriſſima fama fuit. Praecipui ſunt, urbaque remotum, Yere
Ccatnem. . qui ſequuntur: . Litibus hautſtolide addicdtum, JFamae-uocne.
Biiplns, ib. 68. Eurylochus, de quo relatum eſt, ita que, Philonem. tem aif.
tarcho Ule furore aliquando exarſiſſe, vt ſumto Hecataeus, Abderita. putasat.
veru cum carnibus, coquum in forum Timon, Phliaſius, Sillorum ſcriptor.
le,intor e vsque perſequeretur. Elide item Naußiphanes, Teius, quem audi-
in orm quaeſtionibus eruditorum fatigatum, vit Epicurus ſecundum nonnullos.
