deprehbenderit, porro habere in matri-
monio mulierem ne liceat: quod ſi vero
porro hbabuerit, infamis eſto. D
Defuncdum intus proponunto ſuo ar- Klnen,Or.
bitratu cadauer autem poſtridie quam in Ma-
collocauerint, ante Splis exortum effe-cart. p.
runto. Viri, cum effertur funus, ante - 666. D.
cedunto, mulieres pone ſequuntor. Mu- Meurl. ..
lieri autem nefas eſto in bona defundi
ingredi, itemque ſequi cadauer, cum in
monimenta ducitur, annis ſexaginta mi-
nori, iis exceptis, quaez intra ſobrinas
Junt. Nec in bona daefuncti ingrediatur,
poſtquam elatum cadauer fuerit mulier
vlla, praeter eas, quae ſunt inter ſobri-
nas. Cic. d
De ſepulchris nihil eſt apud Solonem Cie- de
amplius, quam, ne quis ea deleat, neue c. 22,
alienum inferat, poenaque eſt, ſi quis
buſtum aut monumentum, aut columnam
violarit, deiecerit, fregerit. Aelian.
Siin hominis cadauer inſepultum quis Hiſt. A-

incidat, terram eivt iniiciat. nim. II,
F 2 42. Var.
Hiſt. V,

14

44
* De- SNi qua lex recepta mala cui videatur,
moſth. eam vtaccuſet: deinde ea abrogata, vt
in eh. aliam ipſe ſubſtituat.
P343.·4. Libanio autore“ ſanciuit idem, vr i-
mocr. p. beri debita perentibus ofycia praeſtare
466. A. tenerentur. Sextus“ legem de inde-
? De- mnatis eum ſcripfiſſe ait, ber quam vni-
Am. uiqgue ſilium ſuum interſicere permiſit.
e Sexrz. Sed Dionyſius tamen Halicarnaſſaeus
Emp. dicit, vt aædibus eos expellerent, & ex-
Pyrrh. haeredarent etiam, ac nihil vltra eum
Hypot. conceſſiſſe.
cht Fum, qui militiam detreclaret, timi-
Antiq. II. dum, & deſertorem eadem dignum poe-
Cap. na bhabet, ſeptis arcet fori luſtralibis,
XXVIL-p. coronari vetat, & jana publica in-
in Cte- S' quis abductus fuerit? ob male tra-
ſiph. p. Aatos parentes, aut militiam detrecta-
299. B. tam, vel, quod contra legum inter dictum
me⸗ eo fuerit ingreſſus, quo non oportebat,
moſtk vndecimuiri e cnt ense vinciunto,
mocr. p. & in Heliaeam introducunto, accuſet
475. B. dutem 'ex his, quibus id licet, quicun-
gue voluerit. Ac ſi fuerit damnatus,
aeſtimato Heliaeg, quod ſupplicium,
aut quae mulda irrogari ei debeat.

CALP. VII.

CAP. VII.

Quodſimulca indidta fuerit, in vinculis
retineatur, donec ſoluat.
Viris vnguentariam exercere inter- ſchen.
dixit, quod effeminati hoc eſſe putaret. b.62. A.
Oratoribus orandi iſtam legem prae- & LxV.
ſcripſit, vt natu maximus ciuium quisq;, P. 687.A.
Juggeſtu modeſte conſcenſo, ſine tumul- Aeſch.in
tu & perturbatione, evſurerum optima die. ſun
güuaegue Reipublicae ſuadeat: deinde 274. 1.
am quiuis ciuium pro aetate, ſeorſim &-
bper vices de vnaquauis re pronunciet. Liban.
Athenienſem Athenis iudicandum eſſe Deel.
Natuit. XIII. T. .
Lege ſan xit, ne quis magiſtratum ge- b.399,C,.
rat admodum iuuenis, neue ad conſulta- ſerm.
tiones admittatur, qquamuis prudentigſi- CXIV. p.
mus videatur. DS87. lin.
Plebeiis tardas, magiſtratibus popu- enol⸗
lique gubernatoribus veloces conſti- Aogie 1.
tuit poenas: quod exiſtimaret, de illis 504.4.
quouis tempore ſupplicium ſumi poſſe,
hos moram vltionis non permittere.

De diis & cultu eorum nihil ſtatuit: Maxim.
Tyr. Diſſ.

neque ſupplicium in eos, qui parentes x X
necaſſent, reſpondens, cur id neglexiſſet p. 392.
interrogantibus: ſe id neminem factu- Cic. Or.

Tum putd, 7.
Amer. c.

25.

ee DE AXNIBVS ET CVRBIBVS, SENATORVM IVRAMENTO,

lone p.
92. A.
Genl il, Obur his legibus omnibus dedit
e An. in annos C. Tabulis autem inciſae

mon, de ſunt diuerſis.? Priuatae quidem ta-
diff. voc. bulis quadratis à cum capſis* a ſolo vſ-
hom. que ad tectum pertingentibus,“ quae
cofea, Vertebantur in lignis oblongis; rotae
Collect. . „ . †
Dic. Att: ad inſtar, vnde & Aοsας dictae ſunt.
aco. Atque illae primo quidem in arce poſi-
Plut., tae: poſtea vero, vt omnibus copia eo-

1c. rum eſſet, in Prytaneum & forum de-

*Etymol. . .
v Eaeρ duchae, vbi Plutarchi s adhuc tempore

ALIISQVE SOLONIS INSTITVTIS.

paruae eorum reliquiae aſſeruabantur. h Am-
Leges vero, quae publica inſtituta & mon. &
ſacrificia continebant, in triquetris mronn.
lapidibus deſcriptae erant, qui Cyrbes ee
appellabantur, vel a Orbe quodam, qui i Har-
facultates definiuerat, vel aς ö 7 αιαυια bocr. in
KTPQOHNAI T†tα Yednkact, vel dne 1& X i
veoρdοκυ,, vel a Corybantibus, a qui- xveS.
bus inuentas eas eſſe, traditum quibus- 1¹ Schol.
dam.! Hae in porticu regia erant col- ad Ari.

locatae. Scriptae vero ita erant, vt a Koph.
. u. p.-

f pollux
VIII, 10. * Cum capſis, has voces, vnde habeat Stanleius,

g& 1. c. non video: nil tale apud autores in margine allega-

tos, maxime Etymologum, ex quo verba immedia- 604. G.
te antecedentia & ſequentia deſcripſit.

ap. Har-
bubus pocrat,

1. c.

pro Roſc.

m Ariſt.

HDH Plut.
Sel.p.92 Priuatim Theſmothetarum vnusquis-

DE ArVS ET CFERPITBVS SENATOENVM TVXAMENTO, &⁰ 45

bubus aratoribus ſulei duci conſueue-
runt. Vnde legem a ſiniſtra parte in-
KDidym. . . 110 . . .
ap. Har-Cipientem inferiorem Demoſthenes
pPocr. 1. c. dixit. B
&ι Suid. Senatus vero ad annos C. obſerua-
Sssge tionem Solonis legum ſibi curae fore

80v O01. .
9 *⁵6. dQcommuni iureiurando confirmauit,

B

.

que in foro, iuxta praeconis lapidem, ſi
quam legem violailent, auream ſe ſta-
tuam, paris, cum ea, quae ibi eſſet, ma-
gnitudinis, Delphis dedicaturos eſſe
curauere. Iuramenti eius capita ex-
poſita habemus nonnulla apud varios
autores, qualia ſunt: vtne abrogent le-
5 l. c. gés ſuas, apud Plutarchum; * vt nemi-
nem, qui tuuenis ſet, ad iudicium admit-
4 Serm. tant evercendum, 1 ap. Stobaeum: Ea-
CVI. dem ratione vtrumque eſſe audiendum,
r Or.pro apud Demoſthenem: Quae omnia
Coron. arguunt eſſe hoc iuramentum illud,

init. h. quod conceptis verbis allegat idem;
36. 44 „Pronunciabo ſecundum leges &

verſ. Ti-decreta populi Athenienſis, & ſenatus
mecr. p. „quingentorum, tyrannidem vero aut
481. paucorum dominatum mea ſententia
*„“non comprobabo, neque, ſi quis po-
“„pulum Athenienſem corruperit, vel
*Corrumpereintenderit ſtudueritque,
*Concedam. Nouas tabulas haut fieri

*Concedam, vel earum, quae receptae
*ſint diuiſionem, vel agrorum bono-
rumque aequalitatem. * Exules non
"reſtituam neque capitis damnatos.
*Vt ciuitate pellantur conſentiam, qui
"legibus hiſce obſequium detrectaue-
rint, a ſenatu ſancitas, a populo confir-
"matas. Nemini iniuriam fieri permit-
*tam. † Neminem magiſtratum gerere

*ſinam, qui rationes alterius a ſegeſti

"„magiſtratus non reddiderit: Neque
eundem bis eſſe in eodem magiſtratu,
"eodem anno, aut duos vna magiſtra-
*tus gerere permittam, munera non ac-
*Cipiam, non ego ipſe, neque alter mi-
*„hi. Non ſum minor annis triginta.
*Vtramque partem audiam ex aequo.
*„Sententiam feram de ea re, de qua in-
*ſtituta erit actio. Iouem, Neptunum,
*„Cererem vindices teſtor, impre-
*Corque exitium ipſe mihi & familiae
meae, ſi quid horum non obſeruaue-

ro. Hinc autem eſt forte, quod He- G 762
ſychius affirmat, in legibus ſuis Solo-:-
nem per tres Peos iuramentum prae-
ſcripſiſle.
Menſium conſiderans νHνMa. I- Plut.
naeque motum, ſolis ortui & occaſui ke.
non vſque quaque reſpondentis, vt egr. 1
*

quae fubinde ſolem eodem die &

* Corruperit gel corruwpere intenderit ſtudue-
ritque & c. Parum luculenter haec conuerſa Stanle-
. . . „N 27 7
io: in Graecis eſt: 80 cον Tια ααι M ον
Jon, T6ν* AOrnvιαια Aν 5 r Pr Pic,
7. agα Tab, g£ reoανα.a..a Vertendum: Ne-
gue feram, ſiquis popularem Athenienſium ftatum
ezuertat, Bel dicat, aut deeernat aduerſus haec,
* Nouas tabulas ßeri non concedam bonorum-
7u aequalitatem. Hic quoque verſio Stanleiana
minus mihi arridet. In Graecis eſt: 202 T00*
. 7 d ſ⸗ „ X „ R — »
Xg* r—¹0.οα 1Jicov, drαοτιοαισ, ⁰ Pung duada-
τι⁵ον †τ Anvdιρσ &α in . Quae magis
luculenter vertit Petitus de legibus Attic. p. 500.
Neque nouas tabalas ſieti aut agrum domorque
populi Athenienſis diuidi patiar, optime vero in-
terpretatur Vlpianus hoc ſenſu: „Neque de priua-

*torum pecuniis legem feram, vt ne recipiant pri-
cC vati pecuniam foenore locatam. Id enim Tyran⸗
*„nidem affectantes faciunt. Avaαονα vero
*diuiſtio eſt, talis enim inſtitui ſolet in Republicis
ſeditione afflictis. Pauperiores enim haut raro,
facta ſecefſione, aduerſus opulentiores inſur-
*gunt, dicentes, aequum haut eſſe, plurimum il-
*los agrorum poſſidere, ſe vero minus: aequum

(tvero eſſe, vt & ſibi ex aequo agri & domus (lego

290 oinlas pro aαι olxlos cum Petito ex Demo-
„ſthene) diuidantur.
† Vt ciuitate pellantur iniuriam fieri per-
mittam) Iſta quoque rectius vertas cum Petito:
Neque eos, qui brbem incolunt, en pellam, aduer-
Iſus leges receptas, & populi Athenienſis ſeita ſe-
natusque conſulta, nequz gquenquam alium id ag-
gredi ſinam. „

=F 3 aſſlequatur,

aſſequatur, &praetergrediatur, hunc
ipſum diem α νασ vοο vltimam ac no-
uam appellauit: partem eius, quae con-
iunctionem lunae cum ſole antecedit,
deſinenti, reſiduam inchoanti attribu-
Laert. L, endam arbitratus. Atque ita docuit
Plas1 Athenienſes dies ſecundum lunae cur-
ſum agere. Primusque fuit, qui Ho-
merum intellexit canentem-
His cum deſierit menſis, cum coeperit
ille.
Inſequentem vero diem vunviav, noui-
lunium, appellauit. A viceſimo qui
ſequuntur, non addendo ſed detrahen-
do, provt lumen lunae ſe haberet, vſque
ad triceſumam diem numerauit; quam

. CAP. VIII.
DE SOLONIS CVM ANACHARSIDE CONVERSATIONE,

in rem Ariſtophanes poterit con-Nab. A.
ferri. IV. Sc. I.
Homeri verſus vt alternis occineren- Laert. I,
tur, ſtatuit, ita, vt vbi deſüſſet primus, 57.
inde alter initium faceret, magisque ea
ratione, Dieuchida autore, Homerum
Solon illuſtrauit, quam Piſiſtratus, qui
primus Rhapſodias collegit. Verfus
autem iſti potisſimum erant:
Qui vero Athenas habitabant - - -
Brimus Solon mulieres emtas“ pro- Athe-
ſtituit in ganeis, & ex eo quaeſtuenerie xiil p.
vulgaris templum exſtruxit. 596. D.
Brimus etiam milites ad tibiam ac ly- Sext.
ram incedere, ita vt numeroſum in ar- Empir.
mis motum facerent, docuit. VI.

adu. Ma-
them. p.
128. B.

EIVSDEM IN AEGYPTVM, CYPRVM, MILETVM,
DELPHOS, CORINTHVM, CRETAM
ITINERA.

Laert. I, Vadrageſima ſeptima Olympiade,
101. Soſicrate autore, Athenas conceſ-
Tluc⸗ So. ſit Anacharſis, Eucrate Archonte. Do-
P.S0. E. mum ille ſtatim adibat Solonis, foribus-
ue pulſatis, aduenam ſe eſſe dixit, qui
ad contrahendam cum eo amicitiam &
ius hoſpitii accesſiſſet. Reſpondente
Solone: Domi amicitias praeſtat conci-
liare: Quin tu igitur (ſubieciſſe Ana-
charſin) qui domi er, iungis nobiseum
amicitiam & boſpitium? Eamque illius
ſagacitatem miratus Solon, hominem
excepit benigne, atque aliquamdiu
apud ſe detinuit, quum remp. gereret,
& leges conſcriberet. Qua re intelle-
cta, riſiſſe dicitur Anacharſis molitio-
nem Solonis, qui ciuium ſe iniurias &
²* hoe cupiditatesputaretrefraenaturumſiri-
int. c. X. ptura, quae nihil atelis araneorum dif-

ipn Erlo⸗ Ferret, guaée imbecilles tenuesque, quos
itur ex comprehendiſſent, detincant, opibus

vero valentes transmittant. Quibus
Solonem reſpondiſſe aiunt, ſtare homi-
nes pactis conuentis, quae neutri parti
violare expediat. Nempe ita ſe tem-
perare leges, ciuibus omnibus vt futu-
rum perſpicuum eſſet, magis expedire
iis, ſi obſeruent eas, quam ſi transgre-
diantur. Verum Anacharſidis magis
ſuſpicioni, quam expectationi Solonis .
euentus reſpondit.
Perlatis legibus adibant indies aliqui Plur. p.
Solonem, qui vel laudarent eas, vel re- 92. D.
rehenderent, vel monerent, vt tabulis
intexeret vel demeret, quod cuique in
mentem veniret: plurimi vero vt quae-
rerent & percuncétarentur, & quemad-
modum accipiendum quidque eſſet, &
quam haberet ſententiam explicatum
vt det, peterent. Perſpiciens igitur ſe,
id ſi facere nollet, inſolentem viſurum, ſi
faceret inuidioſas cenſurasincurſurum.

Laertio.

* i. e. meretrices, vide notata ſ. de voce ιια.

declinare

„l.

det

the-
geus
lll. 9.
96. D.
Xt.

n, Ma-

lem. ⸗

26.B,

u
.D.

py SoroV C“νωANACIIARSTDE CONVTRATIONE&.

declinare iſtas ſtatuit difficultates, pa-
riter ac ciuium ſiue importunitatem,
ſiue carpendi libidinem, vt enim ipſe
ait:
Diſfcile inmagnis canere eſt -- -
Itinerique adeo quaeſito praetextu, ex
eo, quod nauis ipſi eſſet, veniaque ab
Athenienſibus impetrata, vt abeſſe ſibi
decennio liceret, nauim conſcendit, in-
terea fore ſperans, vt ſuis aſſuefierent

ib. legibus.
Primum in Aegyptum eſt delatus,
ibique commoratus, vt ĩpſe ait,
Faucibus in Nili, qua littora curua
Canopi
cum Pſenophe Heliop olita, inter ſacer-
dotes literatisſimo, philofophabatur.
Ab hiſce ſacerdotibus edoctus eſt, vt au-
Plato tor eſt Plato, Atlantidis fabulam, quam
rr as. poſtea verſibus coepit explicare. Eos
3. de antiquitatibus percontanti reſpon-
dere ſolebat Sacerdotum antiquisſimus:
O lon Solon, ſemper pueri Graeci, ſe-
Plut. I. c, vexX Graecorum eſt nullus.

Inde in Cyprum nauigauit, vbiin
ſumma gratia apud Philocyprum fuit,
illius infulae Regum vnum, qui oppi-
dum habebat exiguum, a Demophoon-
te, Theſei filio, ad Clarium ffumen con-
ditum, loco munito, aſpero tamen & ſte-
rili. Ei Solon, quum efſet laetus cam-
pus ſubiectus, illuc fuaſit, vt vrbem
transferret, amoenioremque & amplio-
rem excitaret. Quod cum faceret ille,
Solon, iĩpſe praeſto qui eſſet, curauit, vt,
cum ad vitam, tum ad ſecuritatem tuen-

dam commodiſſime conſtſtueretur.

Vnde frequentes incolae ad Philocy-
prum confluxere, aemulatique eum
ſunt ceteri Reges. Eius itaque rei So-
loni honorem habuit, nomine vrbi,
quae dicta antea Aepea fuerat, indito
Sbli. Conditae eius ipſe meminit, ita
enim in Elegiis, Philocyprum affatus:

47
Tu iam rite Splis longaeuo tem-
bore regnans
Incolito hanc vrbem, tuque genus-
que tuum.

Cum pace interea violae redimita

Corollis
Cypro dimittat me COytherea ſua.
Gratesque atque decus, fuerim quod
conditor vrbis,
Soluatea, & noſtrum dextra ſocun-
dot iter.
Ad Thaletem quoque Mileti inuiſe-
bat, qui quam lepide eum deceperit a
Plutarcho etiam traditum, ex Tzetze
tamen audire iuuat.
Thaletis quoque in Patriam olon
venit, Miletum
At Thales hic inſtruxerat quendam

Mileliorum,
Vr ſeſe Athenis nupere veniſſe ſimula-
ret,
Quem Solon mox interrogat, noui
quid accidiſſet?
Reſpondit ille mortuum abſente patre
natum,

Cui iuſta tota ciuitas moeſta perſol-

viſſet.
Porro Solonis anne ſit? oolone ſciſci-
tante,
Cum diceret Mileſius, eſſe Splone na-
tum.
Plorare inſtituit Solon comasque la-
cerare.
At Thales, ridens ſuauiter, amplexus
eſt amice, L
Meum inquit, hoc inuentum eſt, solon,
plorare noli.
Hoc eſt ſerendis liberis cur non vaca-
ré vellem,
Quod te, virorum maximum, ita tur-
bare cerno.
Neſcio, an ad iſtam pertineat frau-

dem, an ad iacturam filii reapſe factam,

quod Dioſcorides refert, & Stobaeus,
ei filii morti illacrymato, dixiſſe
nonneminem:

Plut. Sol.
p. 81. B.
Tzetz.
Chil. V.
c. 5.

ap. Laert,
1, 63.
Stob.
ſexm. 121.

48 CAP.
nonneminem: At nihil proficis. Eum
vero reſpondiſſe: At propter hoc ipſum
Ilacrymor, quia nihil proficio.
Laert. I, Reliquos Sapientes Delphis conue-
40 nit, & ſequenti anno Corinthi, quo
Plut. Sol. à Periandro fuerant inuitati, quod,
P. 80. C. prout ex Plutarcho colligere eſt, fa-
b. um eſt. diu antequam tyrannidem
p. 146. inuolaret Piſiſtratus. Neque ei aduer-

ſeq. ſus Dio Chryſoſtomus mihi videtur,
Dio Or. .
XXXVII

quamuis eſſe viſus ſit Viro docto, ver. Io. Meur-
ba enim Dionis nihil aliud ſibi volunt ſio
quam hoc: quod Periandri tyrannidem Solon. c.
haut fugerit oolon, qui Piſeſtratum ta-
men tyrannum fugiendum ſibi eſſe Puta-
verit.

In Cretam' quoque eum profectum ad Phere-
eſſe, Epimenidis forte ſtudio, ex Tha- cyd. ap.

. 1. . . Diog. La-
letis quadam colligere licet epiſtola. cre. l, 43.

GAP. IX.

?.45‚ͤ O DATVM SOLONI SAPIENTIS NOMEN: EIVSQVE
SENTENTIAE AD MORVM DOCTRINAM

Laert. I, A Rchonte apud Athenienſes Dama-
22. ſia altero, anno Olympiadis XLIX,
ſapientum nomen ſeptem illis tribu-
Themiſt. tum fuit. Ex eorum numero Solon
Or r fuit, cui titulum illum, tanquam ho-
piur, norificam & plenam dignitatis appella-
Vit. Sol. tionem, datum eſſe Themiſtius ait.
p. 80. B. Phutarchus ſeptem illos, Thalete exce-
pto, omnes ĩta appellatos dĩcit a rerum
ciuilium prudentia. Et rurſum: Ex
Philoſophia Ethica praecipue & Politica,
hicui plerique ſapientum, eſt ſeltatur. I-
in The- demque de Mneſiphilo loquens inquit:
miſtocl. Fuit hic non orator, neque ex ſoctaphi-
P.112. D. oſophorum, quos Phyſicos nominant, ve-
rum eam quam ſapientiam vocabant,
quae ſcientia erat reipublicaegerendaY,
&iprudentia negotioſa, amplexus &ſt &
somn. tenuit, velut ſectam ex ſucceone Solo-
Scip. II, ni. Vnde Macrobius in iis philoſo-
17. phis, qui phileſophiam hauſerunt ampli-
vs, & frmamentum reip. quaeſiuerunt,
cenſuit.
Huc referenda moralis eius doctrina,
ua quidem, a Socrate licet in ſcientiae
Prrmum redacta ſit primum, eiusque
adeo inuentae illi laus fuerit adſcripta,
ita excelluere ſeptem ſapientes, vt ſint
qui affirment, eo vnice ſapientum titu-

ibid, pau-

lo ante

PERTINENTES.

lum iis datum fuiſſe, quod vitae pro-
bitate alios anteirent, viuendique re-
gulas ſententiis concinnis complecke-
rentur. Eorum tria genera habebant,
Apophthegmata, praecepta, & dbuρa.
Apohthegmata Solonis apud Laer- 1, 5⁸.
tium ſequentia occurrunt: rmoima- hoc ſu-
go eſt operis. Rex eſt, qui viribus eſt Vur d
ortisſimus Leges aranearumtelishimil-ribuitur
limaz. Illis quippe ſi quid leue ‿ imbe- Anachar
6illum inciderit, inuotui abeis atquée con- ſidi ex
tegi: & quid maius atque graulus, per- Plutar.
rumpi ac perire. Qui apud tyramo-s enemit.
auktoritate valent, ?5 os calculis, qui- mOron-
bus in componendis rationibus vtimur, ti Artax-

ſimiles eſſe. Vt enim oorum quiuis in- erxis ge-

terdum maiorem numerum, interdum nero tri⸗

. S . . buit Plut.
minorem ſignifecat, ita & trannos ho- Apophe.

rum quemque, prout libitum fuerit, ali- . 128.
quando iluſtrem & inelytum, aliquanun-
do obſcurum habere & ignobilem. In-
terrogatus, quo pacto homines vt mi-
nime violent iura humana queant ad-
duci? & ſic dol-ant & affciantur, re-
ſpondit, qui iniuriis non laceſſuntur, vt
qui laceſſimtur. Satietatem ex diuitiis
naſci aiebat, & ex ſatietate Proteruiam.
Plutarchus ſequentia exhibet: Opti- Vit. Soh,
mam eſe ciuitatem, in qua ilacſi pariter ?. 88.
gelaeſ. *.

Conx.
dept daß
5.14
c citat e
Plutarcl
Conv.
Sdap. dta
leius,
pud
non in
venioii
venio⸗
Stobꝛel
derm.
XII.
4 ibic
15⁵2.
e ibic
15. C.
fArit.
thica H
5 Cic. 20
Bmnt. Ey
W.
idem
paulo

poſt cit⸗

tur ex
Stobꝛe

Val.
Max,
VII, 2.

Acl.8.

1
41
hoc mi.
hi didn
icem i
detur cun

Sept. Sap.
Conv.

non in- popularem Reip. ſRtatum vertat. à Ea ipfi

poſt cita-

VII, 2.

Conv. g⸗ laefi inſectentur & vindicent ma-

p. 154.D eéfecia. Interrogatus, qua ratione opti-
citat ex me reſpublica conſtitui poſſit, reſpondit:
Plutarch. S ciues magiſtratibits, magiſtratus le-

San Stan-2 us pareant. Hac ratione maxime
ap. Stan- . .
eins a. Lloriam conſecuturunnaiebat, ſaue Regem

pud qus ue rannum, ſi vnius dominatum in

–+

venio: in- optima vi.
venio ap.

debatur domus vbi res ſir non
Stobaen Riuſte baria, & in qua ſiue conſeruanda
serm. Aißdentige, ſiue impendenda poeniten-
XLI. liae non ſit Iocus.*

ibid. p. Beatos eſſe aiebat eos : Qui externis
1. rebus mediocriter ſint inſtrulcti, & ho-
155. C. neſtitſime egerunt, vixeruntque tempe-
fAriſt. E-ranter:Quam definitionem & Ariſto-
thica X, teles probat. Rempublicam duoalurre-
Bea ad hus contineri dixit, braemio & poena. S
rut. Ep.
XV.
idem moerentem videret, in arcem deduxit,
paulo chortatusque eſt, vt per omnes ſubie-
tur ex ctorum aedificiorum partes oculos
Stobaeo Circumferret: quod vt factum animad-
B "vertit, cogita nunc tecum, inquit,
quam multi moerores ſub his tectis &
*olim fuerint, hodieque verſentur,
*inſequentibusque ſeculis ſint habi-
cc taturi, mortaliumque incommoda,
quippe quae propria illis ſint, fle-
EEre deſine. Idem aiebat, ſi in vnum
locum cuncti mala ſua contuliſſent,

*futurum; vt propria deportare do-

mum, quam excommuni miſeriarum
aceruo, portionem fuam ferre, mal-
lent.
*Inter pocula tacitus a Periandro
"interrogatus, an propter verborum
*inopiam, an ob ſtultitiam taceret? re-

Val.
Max.

*

.„ . . „ . . . .„
kStob. 8. Ilam ciuitatem optime habitari, dixit,

4r. in qua viros bonos honoribus, contra

hoc mi. Sutem poeni i malos, ſit vſit roo-
hi dictum tem poenis aßci malos, ſit vſu rece

k
detur cum allegato paulo ante ex Cicerone,

„Cum ex amicis quendam grauiter

*ſpondit: Atqiti ſtultus nemointer 0-

DATFPASOLONI SAPIHFNTIS NO MEFN. PrC

Idem aiebat, homini nihil metuen- Io. Saris.
dum, nifi no ſenis ius Philoſophiam e* P'olicrat.
cedat. T. All.
1. . 14.
Demoſthenes orationem eius ad iu- Or. in Ti-
dices allegat, habitam dum accuſaret mocr. p.
Pernicioſae legis ſuaſorem, cuius ille 332. .
eſt ſenſus: *Receptum &ſt vniuerſim g-
*Pua ciuitates, quimonetam aduleora-
verit, morte vi mulcägretur. Deinde
interrogatis iudicibus, num ea illis lex
iuſta videretur & laudabilis: illisque
videri fibi reſpondentibus, ſubiecit:
Putare ſeſe, argenti monetazn briuato-
Dum contracdtuum cauſa repertam inter
Ciues eſſe: leges autem mongtazm zſſe Rei-
publicag-. Indices Titur oportere mul-
o magis, ſ quts eam, guae iuitatis
moneta ſit, orrumpat, odiße, ac punire,
gaam ſi quis eam, quae ſit hominnm pri-
vatorum. Atque vt intelligerent, haut
dubie maius eſſe delictum, corrumpe-
re leges, quam adulterare monetam,
addidiſſe: Maltas ciuitater, quae haut
dicimulanter argento, guod ſit aere &
plumbo temperatum tantur, tamen in-
columes eſſe, nec vllumeg evre detrimen-
um Oabere at,i gqui perinde, logibus a-
dulterinis vſi, re‿αμς orrumpi ſiue-

rint, eorum nullos vngaat noninterne-

cione periiſſe.
Fertur & Mimnermum, cum ſcri aer. 1,
pfiſſet: .
Oviinam morbo immunem iſtigue

G dolore
uſtro biſſeno me mog fata Ferant
increpaſſe ita dicendo:
Me ſiaudire velie, Wis unduce lituram,
Tantusſirque licet, vi monogre lenas.
Corrige quaeſo igitur véyſuüm, ſionem-
pe canendum.
Luſtris bis ſeptem me meg Jata
Ferant.
Quantum ad moralia eius Praece-ap. Stob.
pta, ea a Demetrio Phalereo ita Teprae Serm. 3
. Kntactur „ nonnullis eorum apud

Laertium

ap. Clem.

autem, damnato inimicus ſies.

5
Laertium etiam obuiis Diogenem

Ne iudex ſodeas: ſen
Volu-
ptatem fuge, parit enim triſtitiam. er-
va morum probitatem, vel iureiurando
digniorem. Sermonem quidem ſitientio
obſegna: ſlentium tempore opportung.
Ne mentire, ſed verum dicas. Seria me-
ditare. Parentibus iuſtiora ne dixeris,
Amicos non cito comparabis: quos vero
comparaueris non ſtatim reiicies. Cum
regt didiceris regere ſcies. Quam ali-
is poenam praeſeripſeris, tü quoque ſü-
Rineto. Ciuibus non ſuauisſima ſed o-
piima conſulas. Ne ſis arrogans. Cum
malis ne conuerſeris. Deos conſule. A-
micos cole. Parentes reuerere, men-
tem tibi ducem praezfice. Quod videris
ne dixeris. Kiens taceto. In tuos man-
ſuetus eſto. lnota ex notis coniice.
Symbolum eius iuxta Didymum &

Ne guid nimis.

Al. Str. Laertium, ne quid nimis, iuxta Auſo-
l, B,300 nium, neſce teipſum, a quo & iſta ei
Laerr. I, tribuuntur:
. 2

63.
Auſon.
Dict. VII

p. 94. E.

ibid.

Dico tunc beatam vitam, cum peracta

fata ſunt: J
Par pari ugator coniux- gquicquid
impar, disſidet.

Non erunt honores vnquam fortuiti

miuneris.
Clam coarguas propinguum, quan
palam laudaueris.
Pulchrius multo parari, quam creari
robilem.
Certa ſi decreta ſors eſt, quid cauere
proderit?

Siue ſint incerta cuncta, quid timere

conuenit?

Atdoaααοοο eius iſta ſeruata habemus
a Laertio

Tu ſi ſapis, fac ſingulos probe obſerues,
Ne forie quisquam tegat, quod habet
umtiis
Telum, & interim vultu loquatur
blando,
Ac lingua duplexexatra ſonet mente.

CA P. X.
VT PISISTRATO ADVERSATVS FVERIT, ET
THESPIN REPREHENDERIT.

Plut, Sol. Pfr abſentiam Solonis prior ſeditio

in ciuitate recruduit. Dux erat
ruſticarum tribuum Lycurgus, mari-
timarum Megacles, Piſiſtratus eorum,
qui arci vicina loca tenerent, qui in-
Primis erant locupletibus infeſti.
Vigebant quidem adhuc in ciuitate
leges Solonis, ſed ad res nouas ſpecta-
bat populus, aliumque Reip. ſtatum.
non quod aequum id eſſe putarent, ſed
aliena quoque ſe aſſecuturos in muta-
tione, & aduerſam partem oppreſſu-
ros, ſperantes. Hoc rerum ſtatu A-
thenas rediit Solon, vbi in magna qui-
dem apud omnes reuerentia erat & ho-
nore, verum dicere agereque in pu-

blico non poterat, corpore & animo
ob ingrauescentem ſenectam infirmi-
or. Priuatim tamen capita factionum,
ſeorſum quemuis appellans, recon-
ciliare parabat, praecipue auſcultan-
te ei Piſiſtrato, cum quo antiqua ei
intercedebat neceſſitudo, tum ex co-
gnationis iure, tum ex virtutibus Pi-
ſiſtrati, quo, vt Solon aiebat, praeſtan-
tior erat nemo, ſi ab ambitionis morbo
liberari valeret.
Circa haec tempora, Plutarcho ſi
fides, (incidebant autem ea in Olym-
piad. L) Theſpis tragoediam coepit,
uod X Olympiadibus ſerius factum es-
TSuidas an,clusa Meurſio obſeruatus

1, 61.
laert.
59.
Fubl
tuen
in ten
Stankei
puto
latel
diſini
lates
45.Laen
1. c. B.
Meurs.
Sol. c.

eſt xxvII.

1 61.

6,B.

leun.
ol, t.

VI,

VT PISISTRATO ADVERSATVS FVERIL, ETC. K

eſt error. Vehementer autem rei no-
vitas populum delectabat, necdum e-
nim ad certaminis contentionem eua-
ſerat res. Solon igitur, quod ingenio
ad audiendum & diſcendum maxime
ferretur, magisque in ſenecgtute otio,
lIudoque & conuiuiis acmuſicae indul-
geret, Theſpin agentem, vt mos erat
veterum, ſpectauit. Ludis finitis

eum conuenit, quaeſiuitque ecquid

ipſum puderet, in tanta corona tanta
proferre mendacia? QCui Theſpis re-
pondit, non eſſe indignum per ludum
ca vel dicere, vel facere. Solon vero
terra grauiter baculo percuſſa: at bre-
vi, inquit, qui nunc per luſum haec
probamus & amplectimur, ſerio in con-
1 tractibus & negotiis noſtris is vtemur.
'Verbo Theſpin tragoedias & agere
& docere prohibuit, inutilem eam
falſioquentiam vocans. Eoque re-
* Subſti- ferebat * Piſiſtratri fraudem, qui
tuendum paulo poſt, vbi ipſum ſeſe conſau-
Btanlei ciauiſſet, ita rhech in forum dela-
pute re- tus eſt, populumque, tanquam in-
lated pro ſidiis inimicorum Reipublicae cauſa
diſimu- eſſet circumuentus, furore incendit.
ated. Ad quem propius accedens Solon,
Hippocratida, dixit, parum recte agis
Homericum VIyſſem, dum eadem de-
ſignas ad fallendos ciues, quibus ho-
ſtes ille, flagris a ſemetipſo mulctatus,
decepit. Inde ad concionem venit
opulus, ad protegendum Piſiſtratum.
Rungae ferret Ariſton, vt L ſtipato-
res ei aſſignarentur, ad illud diſſuaden-
dum Solon ſurrexit, verbis vſus, quo-
rum ſummam verſibus deinde eſt com-
ap. Laert. plexus.
1, 52. &r veſtro meritas pendetis crimine
poenas,
Non culpa in iuſtos reiicienda
oos. SSð
Hos nam ipfi immunes veſtra foniſtis
in vrbe,

Laert.

59

Qui miſeris vobis ſubdita colla pre-
munt.
Quiuis enim veſtrum vulpis veſtigiæ
calcat,
Verum mens ſtolida eſt omnibus, at-
que leuts.
Suſpicitis nam linguam hominis verſu-
taque verba,
Quod tentet, nemo cernere curat
opus.

Simili modo, quid animo agitet Pi-
ſiſtratus, elegiacis verſibus eis indica-
vit, quorum iſta ſententia eſt:

Vis niuis & nebuloſo agitatur in ae-
there grando, . eund.
Horrendum excutiunt fulgura cla- B5²s ul.
ra ſonim. 6. B.
„. 4 „ b. 96. B.
Et cecidere viris perſaepe potentibus & 95. E.
vrbes,
Detruſa inque ferum plebs ſtolida

imperium eſt.

At quum inopes cerneret ſtudioſos t c.
Piſiſtrati, & tumultum cientes, locu-p. 95. B.
pletes vero, prae metu, fuga ſibi conſu-—
lentes, receſſit, dicens, his ſe fortio-
rem, illis prudentiorem eſſe. Pruden-
tiorem iis, qui, quid ageretur, non in-
telligerent, fortiorem aliis, qui, quum
intelligerent id quod agebatur, obſiſte-
re tamen tyrannidi dubitarent. Se-
natus vero quod ſtuderet Piſiſtrato, aert. l.
eum inſanire aiebat. At ille: .

Exiguum, qualis mea ſit dementia,
ciues, S
Oſtendet tempus, quod mea dicta
probet.

Poſtquam Piſiſtrati rogationem de Plut. I. c.
ſtipatoribus plebs ſciuit, non anxie
de numero eorum diſceptauit, verum
quotcunque aleret cogeretque, conni.
vere non deſtitit, dum ille occupauit
arcem. Quam ob rem cum in ciui-
tate tumultus excitaretur, confeſtim
G 2 Megacles

Laert.

49.

Laert.

5.

Laert.

2
Megacles cum Alemaeonidis ceteris
profugit. Solon vero, etſi prouectaae-
„tate iam eſſet, neque vllum haberet,
quo niti poſſet; in forum tamen, haſta
armatus & ſcuto, proceſſit, habuit-
que ad ciues orationem, qua partim
ſtultitiam eorum & ignauiam eſt inſe-
ctatus, partim accendit & incitauit e-
os, libertatem ne proderent. Quo tem-
pore celebri hoc vſus eſt dicto: Fuiſſe
is ante opbrimere inprima origineſäa
prannidem facilius, ſed glorioſeus fore,
Rnunc adultam tamen etiam exſcinde-
rent. Vbi vero nemo audire eum ſu-
ſtineret, domum diſceffit, ſumtisque
armis, atque pro foribus in vico, vel

1. Vt Laertius habet, ante praetorium,
* * .

DE ITINERE EIVS
AThenis profectus a variis perbe-
nigne inuitabatur, Miletum Tha-
les, Bias Prienen, in Cretam Epimeni-
des, Cleobulus Lindum, quod variae
eorum ad Solonem perfſcriptae litterae
docent. Ipſe quoque Piſiſtratus, vt
domum reuerteretur, ſequente eum
l, orabat Epiſtola:
PISISTRATVS SOLONI.
*Neque Solus Graecorum tyranni-
* dem arripui, neque mihi rem alie-
"nam vſurpaui. Quippe genus a Co-
*dro duco. Id enim mihi meo jure
vendico, quod Athenienſes, olim
"cum iureiurando firmaſſent, Codro
*cilliusque poſteris ſe conceſſuros,
*poſtmodum abſtulerant. Ceterum
"neque in Deos, neque in homines
"ofſendo. Eeges, quas ipſe Athenien-
*ibus dediſti, ſeruari, atque ſecun-
"dum eas viuere iubeo. Et quidem
* melius ſeruantur, quam poſſent, ſi
*“populi imperio res adminiſtraretur.

*Permitto nemini iniuriam facere.

CA P.
IN LYDIAM ET CILICIAM.

O A P. AI.

poſitis, g quidem, dixit, quantumpo-
zui patriat legibusque ſüuccurri, vel vt
Laertio relatum: Opatria nhbi equi-
dem verboe* pere auxiliatus ſüm. Ad-
dit Plutarchus priuatam eum ab illo
tempore vitam egiſſe, ſtudiis addi-
ctum. Multis autem mortem ei im-
pendere atyranno docentibus, rogan-
tibusque, qua re confideret tantopere-
Jſenedtute reſpondit. Veroſimilius ta-
men eſt, quod Laertius refert, eum
ſtatim poſitis armis patria exceſſiſſe. Et
Gellius ait, quod, Seruio Tullio apud
Romanos regnante, Piſſtratus Athe-
nis rannus fuerit, Soione ante in exi-
lium voluntarium profecto.

XI.

*„Tyrannusque ego, praeter dignitatem
*&honorem, nihila plebe differo, ſolis
eis ſtipendiis contentus, quaeis quo-
*que, qui ante me regnarunt, debeban-
*tur. Athenienſium ſinguli decimas
cfrugum ſuarum conferunt, non in v-
ſus noſtros conſumendas, verum ſa-
*Ccrificiis publicis, commodisque com-
*„munibus, &, ſiquando bellum contra
nos ingruerit, in ſumtus deputandas.
4Tibi equidem nihil ſuccenſeo, quod
mentem meam confiliumque derte-
„Xeris, quippe qui id reipublicae ſtu-
dio potius, quam mei odio, feceris .
quodque praeterea ignorares, cuius-
modi ego rex futurus eſſem. Id enim
ſi ſciuſſes, aequo animo & conatus me-
s forte toleraſles, & te fugae haud-
quaquam commiſifſes. Redi igitur
*domum bona fide, mihi & iniurato
*Credens, nihil effe periculi a Pifiſtra-
*to Soloni. Noſti enim, neminem, et-

“ijam ex inimicorum numero, mali
quippiam a me perpefſſum.

Tibi
autem

Plut. Sol.
P. 96.

Laert.

Laen,
6,

Herod,
Ll

Ant gol

dhb,

Gell.
WVII A1

DE IIINERE EIVS IN LVDIAM FEI OIIOIAl, 33

* autem ſi inter amicos noſtros nume-

Croeſi a miniſtris ad theſauros ſpectan-

crari placuerit, inter primos eris. Ni- dos inuitatus eſt, omnem ei magni-

Laert. I,

66.

hil enim in te fraudis perfidiaeue con-
* ſpicio. Quodſi alioqui habitare A-
*thenis volueris, pro arbitrio tuo id fa-
"cies: tantum ne noſtri cauſa patria
t Excideris.
At ei his verbis reſpondit Solon:
80LON PISISTRATO:
*Oredo equidem nihil me abs te paſ-
ſurum mali. Nam ante tyrannidem
"tibi amicus eram, ne nunc quidem
magis infenſus, quam alius quiuis A-

thenienſium, qui tyrannidem non a-

Laert. Il,
67

Herod.

„ment. Siue autem vnius imperio re-
*gi, ſiue publice rem adminiſtrari illis
vtilius ſit, ex ſua vtraque pars fententia
ſtatuat. Certe tyrannorum te omni-
n eſſe praeſtantiſſimum fateor.
*Athenas autem redire, mihi vtile non
eſſe, cognoſco, ne quis me iuſte repre-
*hendat, quod cum Athenienſibus du-
“dum rempublicam ex aequo admini-
„ſtrandam tradidiſſem, praeſensque
*blatam mihi tyrannidem ſponte de-
*clinauiſiem; modo rediens factum tu-
*„vm ſubita poenitentia probare videar.
Groefus etiam per nuntios eum in-
vitauit: ei vero iĩta reſpondit:
SOLON CROESO:
*Amplector mirifice tuam in nos
" beneuolentiam. Et per Palladem, niſi
apud me iam pridem ſtatuiſſem, ibi ſe-
*dem habere, vbi respublica ſit libera,
u"mallem apud te in tuo regno vitam,
* quam Athenis agere, tyrannidem ex-
* ercente Piſiſtraro. Verum ibi ſua-
* vius ex inſtituto noſtro vivimus, vbi
*ſunt omnibus aequa & communia iu-
* ra. Veniam tamen ad te, vt tuo vel
hofpitio tantiſper fruar.
Atque Croeſi iſtam ſecutus inuita-

L. I. p.7. tionem, Sardes ſe contulit. Ibi hoſpita-

liter a Croeſo acceptus, tertioque aut
quarto, poſtquam venerat, die, iuſſu

ficentiam atque opes eius monſtranti-
bus. Cum wvero omnia conſideraſſet,
ita eum affatus eſt Croeſus: Hoſpes
Athenienſir, quia multa ad nos fama ſa-
