cuiusdam ex antiquis nomine orna-

tum prodiret.
Latin.

A . . D .
terpr, COeleſtia conflata corpora ſunt, a qua-

Nunneſ. buunt autori. Solus docere Simplici-

p. 76. VS ex Nenocratis vita Platonis conatus

eſt, quinque ſimplicia corpora a Pla-
tone conſtitui, coelum nempe, & qua-
tuor elementa, eaque vt naturis, ſic
& figura inter ſe differ?. Atque ita
dodecaedri figuram coelo eum aſſigna-
viſſe, diuerſam a figuris IV elemen-
torum. Sed haec, vt recte monitum
doctiſſino. Nunneſio, Symbolica

dorus Logicam & perfeciſſe dicit, &

In phyſicis quintam eſſentiam, ex qua

magis & Pythagorica videntur, quam
vera ſententia Platonis. Plato ſiqui-
dem aperte in Timaco docet, coelos ſua
natura diſſolubiles eſſe, voluntate ta-
men diuina contineri, tanquam vin-
culo firmiſſimo, ne diſſoluantur. Xe-
narchus philoſophus oppugnauerat
quintam naturam, ab Ariſtotele in-
vectam, cui tamen reſpondet accura-
te Alexander Aphrodiſiaeus. Ceterum . gor
Theodorus phyſicam perfeciſſe Ariſto- in oα.
telem ait, ſola eius in eo genere ſcripta ilcrac.
ſubſequentibus aetatibus ſeſe probaſſe
addens, a quibus quicquid abaliis in
eodem genere ſcriptum eſſet repudia-
tum eſt: id quod ex eo affatim conſtat,
quod nihil eorum ad manus noſtras,
induſtria eorum conſeruatum, perue-
nerit. Quod Epicurus vero vitio ei
vertit nimis curioſam etiam in miniviis ert.
naturae operibus diligentiam, id excel- ²**
lentiae eius, & exactiſſimi in rebus hiſce
ſtudii, eſt argumentum.
Ethicae addidit, felicitatem nec in Vet.
bonis exterioribus conſtare, ſicut Po- larin.
lyaenus ait, nec in animo ſolum, ſicut mmon
Blato dicebat: ſed habere quidem for- p. 15.
mam in anima, coinquinari autem &
conſtrictari ſolum ipiam ab exteriori-
bus, non bene ſe habentibus, proprie
dictionibus vtens. Etenim quae coin-
quinantur, interius ipſam pulchritudi-
nem habent: occultantur autem ſecun-
dum ſolam ſuperficiem, & confricta
eandem magnitudinem habent ſecun-
dum veritatem.
In Methaphyſica, quam primamphi- Nunnelſ.
Aſophiam, fſapientium, atque, Prio-adeaum.
rum philoſophorum exemplo, theolo- dne

. . Ammon.
giam vocat, etſi nullum eius extet in-vVit. Ariſt

ventum, perfecécte tamen eius partes p. 8.

eſt exſecutus. Non enim, vt quidam
falſo putant, terreſtria tantum, &
quae admundum hunc pertinent, no-
vit Ariſtoteles, ſed & illa quoque, quae
Ggg z ſupra

420
fupra hunc mundum ſunt. Patet hoc
vel ex illo loco lib. VIII Phyſicae a-
croaſeos, vbi ait primam cauſam neque
perſe neque per accidens motui eſſe ob-
noxiam. Quibus verbis indicat, Deum
neque corpus eſſe, neque vllo modo
Nunneſ, patibilem. Et in XII de ſapientia, ſiue

P.79. Metaphyficorum, multa accurrate de

Deo & reliquis mentibus diſputat, at-
que etiam ratione & via apertiore
quam Plato, non fabulis ſymboliſue
Pythagoricis illa inuoluens, ſed de-
monſtrationum firmamentis, quan-
tum patitur rei natura, & vis humani
Patrit, ingenii, illa ſtabiliens. Multum au-
Dil. Pe- tem Fr. Patritius laborat, vt ab Her-

EPIII. p mete Triſimegiſto eum accepiſle oſten-

210, ſq.

—

PARS V. AnVsTrTτ+ Es &AaukP. vIr.

dat, quicquid in eo genere habet prae-
clarum. Verum Hermeticos libros,
quod in Platonis vita iam innuimus,
recentior ſcriptor haut dubie compo- .
fuit, vt Is. Caſaubono ſolide de Exerc. I.

monſtratum. . adv. Ba-
ron. F. 10⸗
Quod addit vetus Ammonii inter- i:

pres de ſententia Ariſtotelis circa he- b. 78.
xagonium, quod ſit conus viſiuas, quam “
mediam eſſe obſeruat vir doctus, inter
eos qui viſus baſin, quae eſt in extre-
mis rei viſae conicam rotundam faci-
vnt, & qui eam pyramidis quadratae
dicunt eſſe; ea valde obſcura eſt, vix-
que interpretationem admittit, quae
tanto ſit digna autore. .

CAP. VIII.

LITTERARVM INTER EVM ET ALENANDRVM M.
COMMERCIVM.

D'm philoſophiam Athenis Ariſto-
teles docebat, diſcipulus eius A-
lexalider bellum in Aſia aduerſus Da-
rium gerebat, Perſarum Regem, ad
quod eum honoris & gloriae ſtudium,
ab Ariſtotele ei inſpiratum, accende-
rat, exemplaque. iacis inprimis,
atque Achillis, & reliquorum Heroum
in Homerica celebratorum Iliade, quam
maxima diligentia ei Ariſtoteles com-
mendauerat. Expeditionem eam A-
lexander ſuſcepit anno III Olympia-
dis CXh, ſtatim poſt quam Ariſtoteles
ei valedixiſfſet, quem eam ſolam ob
cauſam id feciſſe veroſimile eſt, quod
vitae tranlq uillitatem belli tumultibus
praeferendam putaret.
Cic. pro Primum Alexandri in ea expeditione
Archi, c, opus hoc fuit, vt ſepulchrum Achil-

10, lis in Sigaeo viſitaret, ad quod cum

adſtitiſſet, o ontunae, inquit, adole-

ſèens, qui tuaé virtutis Homerum pral-
conem imeneris. Et vere, vt Cicero-

X

addit, nam niſi Ilias illa exſtitiſſet, ĩidem
tumulus qui corpus eius obtexerat,
nomen etiam obruiſlet. In expedi- Plut Vita
tione comitem habuit Iliada, ab Ari- Gacr. .
ſtotele emendatam, eamque ſemper 668. D.
cum pugione repoſitam habebat ſub N. vII,
puluino. Cumque, caſtris Darii Re- 30.
gis expugnatis, in reliquo eius appa-
ratu ſcrinium vnguentorum cepiſſet,
quod erat auro gemmisque ac marga-
ritis pretioſum, varios eius vſus ami-
cis demonſtrantibus, quando taede-
bat vnguenti bellatorem, & militia ſor-
didum: imo Hercule, inquit, libro-
rum Homeri cuſtodiae detur: vt pre-
tioſiſſimum humani animi opus quam
maxime diuiti opere ſeruaretur. At-
que inde emendatiſſimum iſtud ex-
emplar, z 1 vao dnοα teſte Plutarcho
fuit cognominatum.
Bello vero aduerſus Darium in Aſia
impeditus, cum Acroamaticos libros ſu-
Os de naturali Philoſophia Ariſtotelem
euulgaſſe

566. à
Gellius

1 lin. 1 ,e. tet
Co
fun
Gna

n⸗

Exer, l.
ady. Ba-
wn.Kl0.
. . I..
„Nunnel,

78.

1

7 ,
Plut Vita
Alex. 9.
668. .
1 bin H.
bN.VI,
. 30.
l.
4-
1-

ö.

-

ſtolam ſcripfit.
Plut . c. ALENANDER ARISTO-
P668, 4 TELIS.
X, 5 Minus recte egiſti Acroaticos tuos

ſermones publici iuris faciens, quid e-
nim eſt, quo alios excellamus, ſi ea, qua
nos inſtituti fuimus, diſciplina ad o-
mnes emanet. Ego quidem aliis ſa-
Pientia praeſtare quam potentia ma-
Cui ita reſpondit Ariſtoteles:

ARISTOTELES ALEXAN-
J DRO S.
Scripſiſti mihi de acroaticis meis, ea
in arcanis habenda exiſtimans. Ea igi-
tur & edita eſſe & non edita ſcire te ve-
lim, vix enim quispiam, qui nos audi-
verit minus, ea intelliget. Vale.
Ita Alexander, bello licet intentus,
magiſtri tamen neutiquam obliuiſceba-
tur, ſed amice cum eo per litteras age-
bat, tanta eius erat in litteras affectus
conſtantia!

inius Iprimis vero inflammatus cupidine

n. N. animalium naturas noſcendi, aliquot

VHI, I7. millia hominum in totius Aſiae Grae-
ciaeque tractu omnis generis animan-
tia, aues, quadrupedes, piſces, ingenti-
L. IX, p. bus impenſis colligere iuſſit. Athe-
398. naeus DCCC talentorum eam dicit
De aſſe fuiſle, quae iuxta Budaeum Vallenſes
l,, 19. conficiunt 340000. Hos omnes, quam-
cunque praedam feciſſent, ad Ariſtote-
lem deferri iuſſerat, ne cuiuspiam rei
igtlarus eſlet, quae quacunque parte
plin. 1, c. terrarum occurret. Hos percontan-
do ille quinquaginta fere volumina
Praeclara de animalibus condidit, quo-
rum X ſoli ſuperſtites ſunt, in quibus
tamen ei quoque cenſentur, qui co-
gnati ſunt argumenti: quales funt de
inceſſu animantium liber, de partibus

Profuiſſe ex epiſtolis Ariſtotelis ad A-

ITTER. INTER EVME ALEX. M. COMAERC. 4²1
euulgaſſe audiuiſſet, iſtam ad eum epi-

animantium earumque cauſis, de gene-
ratione animantium. Quod quidem
ſi Alexandri fuit inſtitutum, Philippo
enim tribuit Aelianus, ad Aſiaticae ex-Aelian.
peditionis tempora oportebit referre. V, 19.
Ariſtotelem enim cum Alexandro per-
exiguo poſt fata parentis eius tempore
eſſe verſatum, ſupra a nobis eſt oſten-
ſum.
Ea vero cum Alexandro familiarita-
te Ariſtoteles ea dem ratione eſt vſus,
qua gratia vtebatur Philippi, ad com-
moda nempe, non priuatorum tantum,
verum & ciuitatum promouenda.
Experta id eſt patria ipſius Stagira,
quam inſtaurauit, nouisque auxit colo-
nis, precibus Ariſtotelis permotus, A-
lexander, quae a Philippo ſolo aequata
fuerat olim. c blut.
Eam enim, vtut Philippi aetate re- A
ſtitutam Plutarchus doceat, Laertius ? 6 58 4.
tamen, Ammonius, Dion Chryfoſto-b Laert.
mUS, ¹Aelianus, atque alii, ab Alexan-v, 4.
dro id dicunt factum: neq; id longe adeo“ Am-
ante mortem Ariſtotelis tempore eue- mon. P 6
niſſe, Valerius Maximus autoneſt. E- chry“
ius rei memoriam annuo feſtostagiritae Conc.
conſecrarunt, quod Ariſtoteleum ipſis habita in
audiebat, menſe, in quo illud celebra-batria.
bant, Stagirita vocato. 8 M Adcl.
Pro Theophraſti etiam patria Eueſ- ler
ſo, magno infortunio ab Alexandro Max. V
mactanda, Ariſtoteles deprecatus, vt 6.
veniam conſequeretur, obtinuit. * Am-

Priuatis autem ' quamplurimis eum mon. l.c,
h Am-

. mon. I. c.
lexandrum Ammonius probat, in qui-

bus haut paucos eidem identidem com-
mendauit.
Hinc vero colligas errare Latinum p. 13. ſq.
vitae Ariſtotelis, ab Ammonio ſcri-
ptae, interpretem, quando in Alexan-
dri comitatu Ariſtotelem ad Brachma-
nas vsque proceſſiſſe ait, dum aduerſus
gentes illas bellum gereret, atque tunc
Cgg 3 hiſtoriam

7

4²²
hiſtoriam CCL politiarum ſcripſiſſe.
Quod item Perſiam omnem cum Ale-
xandro obierit, cumq; bello adhuc fla-
grante mortuus ibi eſſet Alexander, in
Patriam ipſeredierit. Id enim cum ce-
teris rebus Ariſtotelis minime con-
gruit. Mortuus nempe eſt Alexander
CIII Olympiadis anno IV, duobus an-
tequam Athenis Ariſtoteles abiret an-
nis.
Quemadmodum autem error iſte ſo-
lam cauſam habet ignorantiam, eamque
tantam, vt eo vſus argumento, neque
Ammonium, neque Philoponum eius

niſere. vitae autorem eſſe ſtatuat Patricius; ita

L. I. p. 7. 3
aberratum, errore exmanifeſta profe-

Cto malitia, autoribus iis, qui in ceteris
quoque rebus variis criminationibus
memoriam eius infamarunt. .
Laert. VvV, Fertur autem ob Calliſthenem, Ale-
I. Xandro commendatum, in eius offen-
r. ſionem incidiſſe. Quamuis enim ipſe
6956. Alexander Cratero protinus, & Alce-
to, atque Attalo, ſcripſerit, coniuratos
in quæſtione confeſſos, ſe hoe conſilium
ſuo ingenio iniuiſſe, neque fuiſſe alium
conſcium quenquam; poſt tamen in e-
piſtola ad Antipatrum, idem crimen
impingit Calliſtheni, ipſum quoque
vnaacerbe Ariſtotelem tangens: Pue-
ri, inquit, lapidati a. Macedonibus
ſunt, de Spphiſta ipſe ſtatuam, vt E& in
eos, a quibus ſubornatus éſt, & qui in-
ſidiatores meéos in ciuitatem recipiunt.
Laert. Ic. Atque eam cauſam aiunt fuiſſe, cur Xe-

CAP.

QVA OCCASIONE ATHENIS RELICTIS CHALCIDA ARISTO. Ai lei
TELES PETIERIT.

Laert. V. TBedecim annis“ philoſophiam A-
5. thenis Ariſtoteles docuit in Ly-
ceo, aegre ei faciente nemine. Quam-

vis enim eruditio eius ſumma aemula-
tionem & odia prouocaret multorum,

alias quoque circa res geſtas Ariſtotelis

PARS V. ARISTOTELES CAP. M.

nocratem benigne adeo haberet, & A-
naximenem magnis mackaret beneficiis

Alexander, id enim non magnificentige
ſtudio, ſed odio in Ariſtotelem, eum

feciſſe, cui aegre facere, aemulos eius
atque aduerſarios honorando, voluerit.
Hla vero animorum diſtractione alia blut. c.
nititur fabula, de conſpiratione Ari- Bar.
ſtotelis cum Caſſandro, & Stygia aqua, Sic. L.
adeundem per Antipatrum miſſa, qua XVII. p.
Alexandri ille extingueret vitam. In 583.

Suid. A-

eaautem narratione haut exiguus ob- sg.
ſeruatur inter ipſos autores diſſenſus. a Arrian.
Diodoro Siculo enim & Suidae affirma- Exp. A-
tum, propinatumAlexandro venenum lex. L.
a Caſſandro, filio Antipatri, eſſe. VII. p.
Arrianus [& Vitruuius Jab Iolla hoc dSnnm.
factumait, filio eius natuminore. Por-vII. 3.
phyriusdicit, alio vaſe quam vngula,“ Porph.
qualis Scythicorum eſt aſinorum, ve- 4* abſt.
nenum contineri haut potuiſſe, cui Iu- Aae
ſtinus à & Pauſanias“ equi ſubſtituunte .
Plinius? & Arrianus s muli vngulam, VIII, 18.
Plutarchus à & Zonaras in genere aſi-? Plin.
ni vngulam. Nec minor de loco, ex H. N.
quo petita eſſet aqua, diſſenſus. Necg Atria.
maior a fabulae huius autoribus expe- I. c.
ctari conſenſio poterat, cum tantopere h Plut.
inter veteres circa obitum Alexandri, I. 6.
eiusque occaſionem, fuerit addubita- Sonar.
tum Ex quo probabiliſſime ſenſitEphip &Aathen.
pus, Athenaeo * allegatus, Oroſius- x.p. 434.
que,! & Iuſtinus," atque alii, febre! Oroſ.
Alexandrum extinctum dicentes, ex eo III. 2r.

nata, quod bibendo ſeipſum liberalius Xns “
inuitauiſſet. qui er.
men non
IX. ipſe hoc

ab aliis
. narra-
gratia tamen, qua florebat apud Ale-tum re-
xandrum, dum viueret, tantam ei indu- fert &
ebat autoritatem, vt nemo infenſum ei explodit.
animum declarare auderet. Vix au-
tem viuis Alexander exceſſerat, cum
Dionyſ.

XXX, 33.

Ly. a D
Ammae-n
n n
Luent
5.
Athen. tl
XV. p. tI
696, V
40
ta
P
P
lait Vii
9. in
Aelian. P.
V. H.Il,
n
36.

O)l /.

1, I2l.

Cl
1697. A
Lacn.,

v

Ammon,
Vit Aniſt
57.

SEB

ali

ins

K.
Alia Dlut. 1. (.
P. 707.
. Diodor,
lun, Se. .

Ga XVII.p.

In 5.
ee.

„

ob. ie

ns: Artin.

n- Erb. A

lum ler. L.
VII. p.

500.
hocpyinn.

Lor- vll.3.
Ulli,s Ponph
ge. lendſt

lri.
lunte baul.
lamn,vIl,1.
4- f Hin,
exrl N

Nece mian. H

XPe- lec⸗

peret Dr.

dri, lc⸗

birr annal.

Phip Athen.

lns- N,⸗
ſebre! Orol.

i Zonat.

mn ſuſtin.

IAs.

gni ta.

mennol
inſe hoc

tcit le
10. . zin
narta:
Aer um le⸗
Iudlfn
meiadoin⸗

A.
Culn
ogl

——

—

rn

Ocdyſt /.

ScnoIA ATHENVS CHALCOIDEM TRANSNLATA.
Ep. ad. Dionyſio Halic. referente, inimico ani-
Amrnas⸗ mo aduerſus Ariſtotelis vitam conſpi-

rarent nonnulli. Eo fine Euryme-
'don, ſacrorum antiſtes, vel, vt prodi-
tum Phauorino, Demophilus, impieta-
tis eum poſtulauit, ſententias eum in-
vehere cauſatus, Athenienſium ſacris
aduerſas, hymnum item in Hermiam,
tanquam Deum, ſtatuamque in Del-
phico templo cum honorifica inſcri-
ptione poſitam. Sunt, qui dicant, cau-
Laert. V, ſam illum in Areopago dixiſſe, atque
9. inter alia iſtum verſum, ex duobus
Aelian. Homericis contractum, publice pro-

Laert. V

Athen.
XV. p.

Vi. II. Il,

6. nunciaſſe .
Et pira nata piris, ſicusque in ficubuis
xtanun.
Sycophantarum multitudinem ver-
bis illis ſicusque in ficubus (70aα τ αα⁰
ei) Perſtringens, quotidie in vrbe
ullulantium. Hinc Phauorinus eum,
Phüoſophorum primum, propriam
cauſam ait dixiſſe, fuitque nomine eius
cCircumlata aliquamdiu huc ſpectans o-
XV. p. Tatio, Cuius tamen fides in dubium ab
697. Athenaeo vocata fuit.
Lacrt. V8, Alii referunt, eum, percepta contra
.. vitam ſuam conſpiratione, Athenis
clam diſceſſiſſe, & Chalcidem ſe contu-
lifle, vbi, quidquid reſiduum erat vi-
tae, conſumſit, amicis redditus, quibus
fugae cauſam exquirentibus, reſpondit

V. I2I.

Aelian. eam fuiſſe, quod nolles committere, vt

V. H. IH, Athenienſes bis peccarent in philoſo-
phum, obſcure Socratem innuens, ſu-
vmque periculum.
Ammon. Ad Antipatrum quoque paulo ante
vit. Ariſt. allegatum verſum ſcripſit.*
P. ·. 1 pira nata piris ſicusque in ſicubus
tant.
Conqueſtus apud eum de periculo,
in quo Athenis verſetur, Sycophantis

eo, dixit,

423
& calumniis Athenienſibus vnice va-
cantibus. Hunc vero eius ex vrbe A-g, 24
thenarum diſceſſum ad annum II O- Abnn-
lympiad. CXIV Dionyſius Halicarnaſ- vm.
ſaeus refert, vno annò differt Apollodo- ap. Laert.
rus, per errorem, vt ſuſpicor. 9.
Annos iam fere natus duo & ſexagin- Sinus
ta, Corpore aegro affectoque, ac ſpe vi- 5.
tae tenui fuit. Tunc omnis eius ſecta-
torum cohors ad eum acceſſit, orantes
obſecrantesque, vt ſibi deligeret loci
ſui & magiſterii ſucceſſorem; quo, poſt
ſummum eius diem, proinde vt ipſo,
vterentur ad ſtudia doctrinarum com-
plenda excolendaque, quibus ab eo im-
buti fuiſſent. Erant tunc in eius ludo

boni multi, ſed praecipui duo, Theo-

phraſtus & Menedemus. Ingenio hi
atque doctrinis ceteros praeſtabant.
Alter ex inſula Lesbo fuit, Menedemus
autem Rhodo. Ariſtoteles reſpondit,
facturum eſſe, quod vellent, quum id ſi-
bi foret tempeſtiuum. Poſtea breui
tempore, quum idem illi, qui de magi-
ſtro deſtinando petierant, praeſentes
eſlent; vinum ait, quod tum biberet,

non eſſe id ex valetudine ſua, ſed inſalu-

bre eſſe atque aſperum; ac propterea
quaeri debere exoticum vel Rhodium
aliquod, vel Lesbium. Id ſibi vtrum-
que vt curarent, petiuit; vſurumque
quod ſeſe magis iuuiſſet.
Eunt, curant, inueniunt, adferunt.
Tum Ariſtoteles Rhodium petit, degu-
ſtat, firmum, inquit, hercle vinum
& iucundum. Petit mox Lesbium;
quoitem deguſtato, vtrumque, inquit,
oppido bonum, ſed/ αινXαιοςe. Id
vbi dixit, nemini fuit dubium, quin le-
pide ſimul & verecunde, ſucceſſorem il-
la voce ſibi, non vinum delegiſſet. Is
erat e Lesbo TLTheophraſtus, ſuauitate

* Verſum quidem eum non ad Antipatrum, ſed
alia occaſione protuliſſe, Ammonius ait: En ver-
P nmo t .
ba: sXαα α Arrτινιτιια αυe

r, 3* Ag/vρa“ erdοταοιραàρααdd, enrs e,
. 2 5
αοτιdναnνυ. n.

homo

Laert

17

4²4

.„V.⸗

homo inſigni linguae pariter atque vi-

tae. Itaque non diu poſt, Ariſtotele

7

PARS V. ARISTOTIELES. CAP. X.

defuncto, ad Theophraſtum omnes
conceſſerunt. . .

CALP. X.
APOPHTHEGMATA ARISTOTELIS.

A Pophthegmata eius ſequentia me-
TAmorantur: Quid mendaces lucra-
rentur interrogatus, hoc, inquit, vt ne-
que, vera dixerint, inueniant Raaem.
*[Cum probro ſibi daretur, quod ho-
mini ſceleſto tuliſſet opem; non mores,
reſpondit, ſe miſeratum eſſe, ſed homi-
nem. Oculum a circumfuſo aere ani-
mum a diſciptinis liberalibus lUlumen a-
iebat accipere. Athenienſes, & fiu-
ges & leges inueniſſe, dicere ſolebat,
atque illis guidvm vii zos, minus vero
iſtis.
dices, dulces fructus putabat. Luid
cito conſeneſeeret? interrogatus, gra-
ia, inquit: quid ſpes Pit- vigilantis,
inquit, inſomnium. A Diogene porre-
cCtam caricam accipiens, quod metueret
eius aliquod ſcomma, ſi repudiaret:
Piogené”, dixit, & caricam O Nöbenma
per didit. Pueris Fria neceſſaria ſſe
aiebat, ingenium, diſciplinam, exercita-
gionem. Maledictis a nonnemine ab-
ſens laceſſitus, abſentem vel verberet,
dixit. Pulchritüdinem blusquam epi-

ſtolas omnes ad commendationem, aie-

bat, valere, Quod Diogeni tamen
tribuunt ali, Ariſtotelem formam do-
num dixiſſe narrantes. Quo docti ab
indoctis differrent? rogatus, æodem, in-
uit, quo viuentes a mortuis Aifferunt.
PEruditionem inter proſpera vrnamen-
tum, in aduerſis refuginm, dicebat. Ho-
norem longe maiorem mereri parentes,
qui inſtitui liberos curent, quam quti
gignant tantum, hos enim viuendi tan-

Studiornm libenalium amaras ra-

tum, illos etiambene viuendi isdem au-
tores exiſtere. Glorianti de patria, non
patriae, inquit, tibi dignitas ſpeltanda,
Jed an patria ipſe ſis dignus. Quid ſit
Amicus! interrogatus,“
in duobus corporibis. Homines pléros-
que ita dicebat parcos eſſe, ac ſi aeter-
num victuri ſent, alios tam prodigos,
ae ſi confeſtim ſint morituri. Interro-
ganti, cur cum formae egregiae bomi-

nibus Aiutius verſari amemus? coeci

eam, dixit, eſſe interrogationem. Quid
ex philoſophia tuliſſet emolumenti?! T0-
gatus, hoc, inquit, vt nemme cogente fa-
ciam, quae lepes cogunt alios. Quo
pacto optimo preficiunt diſcipuli? quae-
rente nonnemine: d, inquiebat, pro-
Rcientes egregie ſequi contendant, tar-
dantes vera non expeltent. Cum multis
eum probris obruiflet loquaculus qui-
dam, iamque deſinens diceret, num ſa-
Zis fam tibi improperatum? Non tibi
hercle, inquit, animum aduerti. Li-
beralitatem in indignum exprobran-
tibus quibusdam, non homim, inquit,
Adedi, ſed humanitati. Rogatus, quales
in amicos eſſe debeamus? quales, ait, eos
in nos Cupiamus eſſe cum maxime. Do-
Arinam optimum eſſe ſtatuebat ad ſe-
nectutem viaticum. Crebro item di-
cere ſolitum aiunt, O amici] amicus ne-
mo, quod etiam Ethicorum libro ſexto
habetur.

S rerum euentus noſtrge voluntati stobaeus

vna, ait, anima

—

WvI
XIIN.
5 137.
t
Id. ſerm,
uc. ir
153. .

Id, ſerm.
CK. p.
196.
e
iic,

Jeſe accommodent minus, voluntatem ſerm. IIl,

Manifeſte in Stanleie quaedam deſiderantur,
forte, quod manuſcripti eius folium diſperiiſſet:
Deſiderantur autem haut dubie apophthegmata ap-

Laertium obuia, aquorum vltimo initium hic habet
textus Stanleii, mutilo, quod eius pars in folio deper-
dito ſcripta eſſet.

buentibius

p. 40. .

AA-
not
,
iſit
e
-

mti Stobaeus

enlem lh

habet
gepel⸗

ius

Id. ſerm.
XXXVI. monſtrare laborant, ſoli dicebot accen-

aeuentibus nos accommodare opertere,
docebat.
Antoen. Adoleſcentulum ſublatis ſuperciliis
Sserm. füperbientem videns, eundemque nul-
XXXV. la ſcientia praeditum, vtinam, inquit,
b. 52. pglis eſſem ego, oadoleſeens, qualis ta
tibi eſſe videris gualis autem tit es, Ia-
les hoſtes mei ſent, velim.
ib. Chlamyde item ſuperbientem ado-
leſcentulum conſpicatus, quid, inquit,
ouis pelte gloriaris!
Ees, qui res euidentes curioſe de-

P. 55: dere lumen.
Id. ſerm. Conuitiis ab homine impudente la-
XXIX. ceſſitus, Tu, inquit, conuitia leuiter au-
b. 137. Air, dicique libenter, mihi vero & dice-
re inſuetum, & audire iniucundum.
Id. ſerm. Alios loqui docens, cur ipſe taceret?

LXCII. interrogatus, nempe, inquit, cos quoque
b. 153. iopſa non ſeindit, cultros acuit tamen.

ib. Quis ſecretum tenere poſſit? cum
quidam interrogaret, 1s, inquit, gai
carbonem ardentem linguu boterit ſü-
. ſtinerb. ””Mß
ib. [Quid dißicillimum eſlet? rogatus,
tacere, reſpondit, quae proferre neſas.

ib. LHominis improbi, cuti canis ſleniis,
maxime cauendum eſſe ſilentium, aiebat.
Id. ſerm. Iuuenem comtulum cernens, non

Ck. p. pudet, inquit, effeminare, quem virum

180. natira eſſe voluit?

ibid. Cumque ad eum emendatiſſimae

formae iuuenis dixiſſet, perire malim,
quam eſſe omnibus, vt tu es, inuiſis. IIIe
reſpondit: ego vero perire malim, quam
Id. ſerm. tIſ' omnibus, vt tu escharts. S
CXL. p. Vt diuiti alicui fieri liceret? rogatus,
220.

APOPTEGMATA EIVS 1425

IE pauper erit, reſpondit, concupiſcendo-
*Pauperiem multis, auaritiam o- ibid.
mmnibus egere dicebat.
Item neminem ob diuitias beatum
eſſe cenſendum, incertas enim eas eſſe
magis, minoreque ſde, gquam vt bona
cenſeri Aebeant.
Maximum porro in diuitiis eſe, N
agnoſeas, quodſuperuacuae ſint.
S non multa qui concupiſceat, fore, vt
pauca etiam multa ipf videantur, pauca
enim cupere id habere emolumentit, vt
pauperiem opulentiae eftciat parem.
Naturales diuitias pane, & dqua, dc
corporir integumento, eoque non pretioſö

valde, abſolui. LQuae ſaperftaa vero

Jſunt eorum deſiderium cum perpetuis a-

nimi coniuncta angoribus eſſe.
Anatura diuites eſſe omnes, pauperes
omnes concupiſeentiam facere.
Beatum magir eſſe naturae opibus
contentum, quam qui pluribus bonis af-
fuat, neque contentus ſet tamen. Ili
enim nihil, huic plura vtiam guam poſ-
Maxima mala effugere pauperes, in-
IFedias, inuidiam, odium, in qu bus di-
vites quotidie periclitennur.
Opum vero ſtudium, a purentibus in
librorum gratiam ſiſceptum, auaritiae
eſe praetexium, ingenium ARendens, &
imndolem.
Trium ſe in omni vita poenitere, aie- d. ſerm.
bat, primo quod ſecretum commiſfiſſet d. 301.
mulieri, ſecunuo quod eqguis iter pere-
gerit, quod pedibus confcere potuiſſet.
Tertio quod die vel vnica inteéſtatus

manfiſſet.)

ChAP. XI.

TESTAMENTVM ARISTOTELIS ET MORS.

—X Ariſtotelis ſententia, poſtremo
legataloco, colligas licet, quanta
cura animum in teſtamentum ſcriben-
dum intenderit; quod magis tamen

—.— —

perſuadeat ipſa eius forma, aceuratiſſi-
me elaborata, en vêro illud: „Bene
quidem ac proſpere ſit. Quod ſi quid er V.
*Contigerit, ita diſpoſuit Ariſtoteles. .
Hhh Curatorem

426
*Curatorem quidem omnium, & ſem-
* per, iuſſit eſſe Antipatrum. Donec ve-
*ro Nicanor adoleſcat, curatores ac tu-
tores inſtituit Ariſtomenem, Timar-
*EChum, Hipparchum, Diotelem, & The-
*Ophraſtum, ſi voluerit, ac curam ſuſci-
pere integrum ſit, filiorum, & Herpyli-
*dis, rerumque omnium. Cumque pu-
*ella fuerit matura viro, tradi illam Ni-
"canori. Sin vero puellae quidpiam
te contigerit, ꝗ uod abſit, vitaque p prius
, exceſierit, q uam con nubio lungatur,
ſiue etiam poſtquam nupferit, uante-
*quam filios procreéet. Nicanor domi-
*nus eſto: vt & de puero, & de ceteris
*cEdigne nobis ac ſeſe diſponat. Curet
autem Nicanor & de puele & de pue-
* ro Nicomacho, nihil vt illis deſit, pa-
*tris ac fratris vna implens munus.
*Quod ſi Nicanori quippiam contige-
rit, quod abſit, ſiue priusquam puellam
cdus xerit, ſiue poſtquam duxerit, non-
*dum filiis natis, quae quidem ille in-
*ſtituerit, ea rata ſunto. Sin autem
*vVoluerit Theophraſtus eſſe cum pu-
“*ella, eadem obtineant, quae cum Ni-
*„Canore. Sin alias, curatores, habito
*cum Antipatro conſilio, & de puella
*& de puero diſponant, vt eis videbi-
cctur optimum. Curam autem habeant
tut ores & Nicanor, mei & Herpylidis
*memores, (namque erga me ſtudioſa
cplurimum fuit,) tum in ceteris tebus
*omnibus, tum ſi virum accipere volu-
*erit, curent, ne indigne nobis locetur.
*PDentque illi praeterea, quae antea ac-
εσceperat, de noſtra ſubfi kantia, talen-
„tum argenti, tresque, ſi voluerit, fa-
„mulas, & ancillam, quam habet, &
Pyrrhaeum puer rum. Ac, ſi quidem
"Chalcide habitare voluerit, hoſpitium
*quod ad hortum eſt: ſin autem Sta-
Giris,, Paternam domum. Vtrum
*vero horum maluerit, ſtudeant pro-
curatores domum ita necefſlaria ſup-

PARS V. ARISTOTELESE CAP. YI.

*Pellectile inſtruere, vt & ſibi hkoneſte,

*„& Herpylidi ſufficienter inſtructa vi-

*deatur. Qurae ſit autem Nicanori, &
*Myrmecem puerumnon indigne no-
ebis ad ſuos referri, cum eius, quas ac-
*cepimus, facultatibus. Sit autem &
*Ambracis libera, cumque puella viro
tradetur „quingentas illi drachmas,
ancillamque, quam habeat, dari iubeo.
*Sed & Thalae praeter ancillam, quam
*habet emtam, drachmas mille, & ancil-
*Iulam. Simo quoque, praeter priorem

*pecuniam, in puerum alium, cedat pe-

ECunia, ſiue puerum emi, ſiue pecuniam
c dari velit. T. achonem eſſe liberum,
*cum puella nupſerit, Philonemque, &
3 Olympium, eiusque filiolum. Porro
*eorum, qui mihi famulantur, puero-
crum, nullum vendi volo, ſed haeredes
eis vti.
merito dimitti liberos volo. Curent
*Oitem, vt conſummentur, quae Gryl-
lioni ſunt traditae exſcui pendae ima-
„gines.
*„Collocentur locis. Nicanoris quo-
* qque ac Proxeni, quam ſculpendam
*Cogitabam, matrisque Nicanoris; A-

rimneſti vero, quae perfecta eſt, ſuo

*ſtatuatur loco, vt ſit ipſius monimen-
„tum, quia ſine liberis defunctus eſt.
*Matris quoque noſtrae Cererem in
„Nemea locet, aut vbicunque videbi-
*„tur. Vbi vero tumulum fecerint, ibi
*& Pythiadis ſublata oſſa condant, ſicvt
e ipſa praecepit. Siſtat & ſeruati Ni-
canor is vorum, quod pro illo vovi-
mus.
*„quatuor Ioui ſeruatori, ac Miner uae
ſeruatrici Stagiris. D

Mo
CXIV anno III, Archonte Philocle,
annum agens LXIII, qui climactare
magno notabilis eſt „ non LXX,

quod Eumelo traditum, is enim , eund.

Apollodori

Cum vero adulti erunt, pro

Vbi vero perfectae erunt, ſuis

Animalia lapidea cubitorum

Ftuus Chalcide eſ Olvmpiad. Laert. V.

2.laert.
7, g. 4
Dionyſ.
1, Ad ſi
Ammae-
4 Ftlabo
l. W. .
449.
obülle
zit Ari-
ſtotelem
cauſanm
nullam

audit,

ere . ali .
a n I

9*7

7,

tedes

lrent
4
GIVI⸗
is
uo⸗
Gan

AH

n5. lont.

ait Ari-

Ep. ad Contracta exceſſu.
Am mar⸗ ſtudiis Laertius ait extitiſſe, atque ad
e. Auieſcendum vbi ſe componeret, ae-

D . Apollodori confutatur & Dionyſii Ha-
ep. ad lic. computatione. Nempe

Ammae- Athenas venir anno aetatis 18
2 Srrabe Platonemaudiuit annis 20
L. IV. p. Cum Hermia vixit
449. Cum Philippo & Alexandro.
Chalcide In Lyceo docuit

obüſte Chalcide egit

ſtotelem Summa 63
cauſam . . . ..
nuliamn Genus mortis eius varium varii
addit. tradunt Strabos, He eſychius iluſtris,
bHefych. atque ex eo Suidas“, aconitum bibifſe
Agtsοo.. dicunt, ſiue ab Athenienſibus, vt id fa-

Aerar. Ceret, perinde ac Socrares, damnatus,

Tuſtin. ſiue eorum vteffugeret iudicium.
Parae- Iuſtinus Martyr, Gregorius Nazi-

net. p. 244, anzenus,“ Coelius R hodiginus, *E-
Stegiren. tymologus Graecus, s atque alii com-
Eb-as8. munem Tamnplectuntur. fabulam, propo-
fRhodig. ſitam nempe ei quaeſtionem fuiſſe, de
Ant lect. 'He Eurihi ndele, qui, vt Strabo!
XIKK, 8. habet, pelagi in terram recedentis eſt
mon⸗ . portio, ſeptuplici fluxu atque reffluxu
Bor. XXIV horarum ſpatio agitata: quam
quos o- Cum ſoluere non potuiſſet prae udor
mnes atq; anxietate mortuum ailnrtSuntqui
sonfutat eum in littore conf ſidentem, Vbi ali-
Fan quamdiu attente eum conſideraſſlet, po-
ſtol. Crit. Ttremo praecipitem ſeſe dediſſe in ilum
I, 14. affir ment, dicentem, quoniam, Euripum
Strabo Ar. Roteles capere non, pbotuit, Ariſtotelem

L. I. P. 55. 6, „.
& V. 5. uripus iam oapiat.

403. Grauiſſimi tamen ſcriptores, quales

1 Apol- Apoll lodorus, i Dionyſius Halicarnaſ-

lod. ſeus Cenſorinus, Laertius, " atque
S Vr alii, affirmant ſtomachi infirmitate eum
Tr
NDionyt. Periiſſe, nimis vigiliis & ſtudiorum

Indefeſſum enim

1 Cen!
rin. 32
die natale
c. XIV.
m Laert.

V, 16.

TESTrAMIEFNTVAI EFT MORS EIVS.

neam ſphaeram tenuiſſe in manu, pel-
vi fubiecta, eo conſilio, vt dilapſa e dor-
mientis manu in peluim ſubiectam
aerea ſphaera, ſono illius expergiſcere-
tur. Quod & diſ cipulum eius Alexan- Ammi:
drum imitatum eſſe, ſunt, qui dicant. an. Marc.
Valde autem illi ſtomachi infirmitati XV 5.
obnorius Sfuit, cuthomulnquam ollao-
leo calente impleta, quam ſtomacho ap-
plicabat, Femmedium quaeſiuit. Natura- Laert. V,
lem autem ſtomachi infirmitatem, vt 16.
Cenſorinus ait, crebrasque morbidi l. c.
corporis of ſenſiones adeo virtute ani-
mi diu ſuſtentauit, vt magis mirum
ſit, ad annos LXIII eum vitam protu-
liſſe, quam vltra non proceſſiſſe.
Autor libri de Pomo affirmat, iam
morientem diſc Cipulis ſibi aſſidentibus
dixiſſe: non ſene ratiene dixiße Home-
uͤpi, in terraim Deos, ſubteuandorum
hominum cauſa, deſeend ſſe. Addicque
ex eodem autore Coelius Rhodiginus,
eum, cum iam mortis ſentiret appetere
angores, inter ſpem metumque medi-
ein⸗ identidem iſta repetiiſſe verba:
Cauſa auſöornn miſerero mei. Diſci-
pulos vero ipfius, vbi iam exſpiraſſet,
dixiſſe: Qui philoſopherum animas ex-
Cipit, & tuam colligat, in ſitis recondent
theſatnrigs, vii gniman, addlecot relcti
hominis, & perfecti, Znalemte noutinmus.
Eius tamen rei antiquius teſtimonium
extat nullum, quam autoris libri de
bomo, quem hominem Chriſtianum
fuiſſe, clariſſimis argumentis ex ſcriptis
eius Patricius demonſtrauit.
Corpus Ariſtotelis mortui Stagiri- Vet. In-
tani Chalcide traduxere Stagiram, & terpr. vit.
altare conſtruxere in monimento, ArRor.
locum illum ArNoteleum appellan- 8 13.
tes.

Ant. lect.
XVIII,

31. b.668.

428⁸

PARS TIV. AklIOTELES. CAP. XII. XII.

CA P. XII.
DE FORMA CORPORIS ET VIRTVTIBVS EIVS.

a Laert.
V, I.
b Laert.

Oce gracili fuit, cruribus exiguis,
paruisque oculis. Iuuenis dum
e eſſet, Laertio pariter ac Plutarcho te-
e plur. ſte, lingua haeſitabat. Veſte inſigni
vtebatur, & annulis, barbam radebat,
comamque attondebat. Naſo erat e-
aud. lato, ſi fides capiti eius a Tuluio Vrſino
3 ?: prolato, quod Romae eradicibus mon-
adde uirinalis eſt erutum. Valetudine

quom.
puero

adde t18 .
Ammon. erat minus firma, naturali ſtomachi la-
vit. Ari-Dorans imbecillitate, cui tamen tem-

8 §. . . .
ſtot. & perantia ſua remedium parauit.
Latin. e- 8
ius in- Hieronymo princeps audit philoſo-
terpr. 1 P 1 . P

4 Taert, Phiae, verumque prodigium & naturae
I. c. & miraculum, cui infuſum ſit, quicquid
Aelian. capere humanum ingenium valeat.
V. H III, Maxima erat in Deum hominesque
19. pietate, de quo argumento duo nu-
per Fortunio Liceto conditi libri fue-
runt.

Euſeb. LH Euſebius, Caſſiodorus, atque alii af-
Xv. firmare non verentur, multos excellen-
praep. c. tiſſimos, & ſanctitate inprimis conſpi-
Cadο. CUoOs viros, maxime ex iis, qui ſchola-
dor, ſticam eruditionem ſecuti fuiſſent, A-
riſtoteleae philoſophiae ſubſidio ad fub-
limiſſimarum verae fidei doctrinarum
cognitionem penitiorem perueniſſe,
quales ſunt doctrinae de vno Deo &c.
Gratitudinem in homines, praeter
jam allata exempia mentis gratae, in
Proxenum, & filium eius, Hermiam e-

iusque ſororem, praeceptorem Plato-

nem, matrem item ſuam, fratremque,
& patriam, aliosque innumeros, allegati
quoque ab eo cum addita laudis prae-
fatione philoſophi varii, quarum ſen-
tentias vt adduceret, occaſionem capta-
vit, probant. Ex eorum numero

praeceptor eius Plato eſt, de quo vel

honorifice, vt iam indicauimus, loqui-

tur, vel ſupprimit nomen, ſi ab eo ſibi
putet diſſentiendum. Inter ceteros,
quos laudat, Democritus in primo de
generatione, Diogenes Apolloniates in

eodem, Anaxagoras in primo Metaphy-

ſicorum obſeruantur.
Moderatum animo fuiſtſe Latinus
vitae eius, ab Ammonio ſcriptae, autor
confirmat, petito ex eius de catego-
rematibus libro argumento. In eo
enim ait: „non oportere prompte
*definire, ſed quidem multoties con-
ſiderare, & dubitare de ſingulis non
*Oeſſe inutile.“ Item ex libro de bo-

no: „Oportere reminiſci mortalem,
*non ſolum bene fortunatus quod ſit,

„ſed etiam id demonſtrare poſſe.“ Et
ex Ethicis Nicomachiis: „Amicus
*quidem vir, amica autem & veritas.
*„Ambobus autem amicus cum ſis, ſan-
*„cCtum eſt praehonorare veritatem. Et
ex Meteorologicis: “Horum quidem
quaedam dubitamus, quaedam attingi-
gimus ſecundum aliquem modum,
*„& in eisdem non ſemel, nec bis, ſed
„infinite eagedem hominibus fiunt opi-
*niones; vt non multum ſapientia ſu-
„“perbiendum fit, in quibus inueniſſe-
