tamus, non vt viſum fuerit nobis, ve-
rum vt res fuerit nobis repraeſentata.
Praeterea quando res bonas eſſe guta-

miusc, malasue, metu agimur gaudioque

& ſpe. Quando vero phantaſia tan-
tum, nullo adhibito iudicio, agimus, pla-
ne non commouemur, quemadmo-
dum nec pictura terremur.
Phantaßa ſenſus Proprie haut eſt,
agit enim phantafia etiam in dormien-
te, quod de ſenſu dici non poteſt. Senſus
ab ipſis natalibus nobis praeſto fuit, non
phanaſia. Senſu omnia amimalia gau-

⸗ CAP.
. DE MEMORIA ET

A phantaſßia deriuatur memoria, quae
res praeteritas complectitur, vtſen-

Rem. c.I. ſus praeſentes, futuros opinio. Necefſe

autem eſt, vt ſenſas atq; intellelctus præ-
cedant memoriam. Hinc ea ſola anima-
lia, quae temporis aliquo gaudent ſenſu,
quales equi ſunt & canes,memoria etiam
vtuntur. Neque tamen phantſia care-

do veras, modo fallas.

dent, non phantaſia. Senſits verax eſt,
phantaſia ſaepe fallit. Senſus praelen-
tium tantum eſt, abſentium etiam phan-
taſea.
Neque phantaſßia ſcientia eſt vel in-
tellelctus, is enim variis rebus ſemper
occupatus, falſis ſaepiſſime phantaſia.
Nec phantaſia opinio eit, opinionem enim
ſequitur fides, non vero phantaſtm.
Eſt autem phantaſia motus animalis,
a ſenſu agente deriuatus, quo motu va-
rie animal afficitur, res concipiens mo-
Phantaſiae er-
ror ab errore ſenſuum eſt. Affit
itaque ſenſibus coniunctiſſima eſt
taſia, quamuis enim ſenſas non ſit ipf
eſſe tamen absque ſenſi non poteſt,
que datur in rebusſenſu deſtitutis.
riuatur autem nomen Darraxiaz à Oatos,
quod lucem notat. Viſus enim ſen-
ſaum excellentiſſimus ſine luce eſt otio-
us. .

Multa vero ab animalibus phantala

dirigente perficiuntur, vel'quod care-
ant intellectu, vt bruta animantia, vel
quod intellectu vtantur obſcurato,

XX.
REMINISCENTLA.
re poteſt memoria, ne ea quidem, quae
res ad intellectum pertinentes comple-
titur: qui meminit enim ſe vidiſſe pri-

mum, audiuiſſe, atque didicifſe ea, quo-

rum meminit, percipit. Memoria igi-
tur per ſe ad phaniſiam reduci poteſt,
vt quae phantaſmatum ſit, ad intelle-
dum vero per accidens tantum. Hinc
memoria

L. de
domn. &

Vigilel

apelll,

n

6e

dr.

igi⸗
5
elt,
AMe⸗
line
Nri

L. de

Somn. &
Vigil.c. ſtirutae neque dormiunt neque vigi-

cap. II.

cap. III.

Lib. de
inſomn.

Cta.

PMVSICA CAP. XXI Y

memoria in eadem cum phantaſia ani-
mae parte ſedem habet, ſi enim in intel-

lectuali reſideret facultate, bruta eam

habere non poſſent animantia, quae vti
tamen eadem animaduertimus.
Memoria autem eſt ex impreſſione
imaginis cuiusdam in anima, a ſenſiz fa-
Hinc qui imaginem atque figu-
ram a ſenſu communicatam non reri-
nent, excuſſam vel motu continuo, vel
humoris exceſſil, vt infantes, vel ſicci-
tate nimia, vt ſenes, memoria vel infir-
ma vtuntur, vel nulla. Ad memoriam

471
itaque apta cerebri temperie opus eſt,
ſicca tamen magis, quam humida.

Reminiſcentia non reſumendo vel aſ- cap. II.

ſumendo memoriam, exercetur, ſed ab
horum vtroque tanquam ſpecies a ſpe-
cie differt. Bruta enim animantia me-
moria praedita, reminiſcentia deſtitu-
vntur tamen. Nempe reminiſtentia
per diſcurſum exercetur & perquiſitio-
nem diligentem, qua vna res ex alia col-
ligitur, ſerie continua obſeruata, & or-
dine, donec poſtremo in animum reuo-
cetur id, quod obliuio eo expulerat.

CA P. XXI.
DE SOMNO ET VIGILIA.

D ſenſum referendus ſomnus & vi-
gilia, res animatae enim ſenſu de-

lant, exempli loco ſint plantae. omnus
ſtupor quidam eſt, & quaſi ligatio ſen-
ſuum. Vigilia ſenſuum ſolutio & rela-
Xatio quaſi.
Ocecupat autem ſomnus ſenſum in-
primis communem, quo ſomno con-
Rricto, ſenſus externi omnes, quorum
commune is centrumeſt, ligantur iti-
dem & conſtringuntur, quietis atque
ſanitatis animalis procurandae cauſa,
qui & vigiliae propoſicus finis eſt.

Non autem quaeuisſenſus impoten-
tia ſomimus eſt, ſed ea ſola, quam alimen-
ta exhalantia cauſantur. Hinc cibo

CAP.

ſumto ſomno maxime ſumus obnoxii,
tum enim humidus vapor adſcendit
plurimus, qui grauedinem primum ca-
Piti inducit, dum ibi ſubſiſtit, tum ve-
ro deſcendit, & calorem expellit, vnde
ſomnus exiſtit. Atque eo modo gigni
ſomnum, omnia ſuadent ſoporifera, pa-
pauer v. g. quod capiti grauedinem
ſubmiſſis humoribus inducit. Labor
Jomni fit cauſa, humores dispergende
vaporem producens. Ebrii & infan-
tes ſomno plurimum indulgent, minime
vero atrabiliares, ita enim intus funt
frigidi, vt echalare vapor non poſſit,
maxime ſi ſiccam magis nacti ſint cor-
poris temperiem. Eft igitur ſomnus
interni caloris ceſſatio, cum aliqua a
ðð ſpecie.

XXII.

DE INSOMNIIS.

Nsnmiq aflectio ſunt partis ſenſitiuae
in quantum phantaſtica eſt. Nempe

eſt inſomnizm phantaſmatis apparitio

per ſomnum obiati.
Nimirum officio ſuo defungentibus
ſenſibus externis, motus eorum, &
quaedam imagines, rebus, circa quas

–

verſantur, expreſlae, in organis rema-
nent. Hae in ſomno recurrentes in-
ſomnia cauſantur: non omni tamen
tempore, neque aetate omni, neque e-
nim eorum ſeſe ſiſtunt ſpecies, niſi hu-
moribus ceſſantibus. Hinc eſt, quod in-

ſomnia non ſtatim ſomnum ſequantur,

quod

de anim.
L. III.
c. IV.

cap. V.

472
quod infantibus item non niſi ali-
quo poſt partum interiecto tempore
inſomnia obtingant, tum enim agitatio
in eis eſt nimis, propter alimentorum
calorem. Vt in aqua igitur turbata
nulla apparet imago, vel ſiappareat, lu-
xata apparet tamen: tranquilla vero a-
qua, clariſſima refulget; ira humori-
bus, multa agitatione tumulruantibus,
nullæ per ſomnum repraeſentantur ima-
CA P.
. DE FACVLVTATE
YTrci animae faultas imtelligens eſt,
homini propria. Eſt vero intelle-
Ctus ea animae pars, qua cognoſcit at-
que intelligit, eſtque geminus, vela-
gens vel patiens. Intelleltus patiens is
eſt, per quem omnium rerum formas
intellectus induit. Nempe ſenſui ſimi-
lis eſt intellectus. Senſus enim are ſen-
ſibili, intelleltus ab intelligibili paſſione
excitatur. Patientis autem intellectus
iſtae ſunt proprietates: Caret paſſione
adcorruptionem tendente: ſpeciebus
recipiendis idoneus eſt: id quod funt
illae ſpecies actu, ipſe potentia eſt: cor-
ori non miſcetur: corporea non
habet organa: locus eſt ſpecierum.
Agentem etiam dari intelleltum ma-
nifeſte conſtat. In quocunque enim
rerum genere eſtaliquid, quod poten-
tia ſit, id omne, quod eſt in eo genere,
in eo etiam aliquid ſit oportet, quod ef-
ficiat omnia in eo genere: atque hoc
eſt intellellus agens, potentia cogno-
ſcens, quae phantaſinata pariter & in-
tellectum patientem colluſtrat. Pro-

prietates eius ſunt, quod ſeparari a cor-

pore poſſit, immortalis item ſit & aeter-
nus: quod cum corpore non miſcea-
tur, quod paſſionis ſit expers: quod
ſemper agat: Contra mortalis eſt entel-
tellectus patiens, quae & cauſa obliuio-
nis exiſtit. .

PARs V. ArSToTETES& DooIEνπr E

gines, vel ſaltem terribiles occurrunt:
quales ſunt atra bile laborantium, & ae-
grorum. Vbi vero aequabili motu la-
bitur ſanguis, humoresque conſidunt,
tum pura ſe offerunt inſomnia atque
iucunda. Eſt igitur inſomnium phan-
taſma, deriuatum amotu rerum, ſenſui
iam ante oblatarum, inter dormiendumn
animali occurrens.

XXIII.
INTELEIGENTIE.
Actio intellectus eſt duplex, vna indi-cap. VI.
viſibilium eſt intelleltio, in quibus nec
veritas eſt, neque falſitas; in quo gene-
re ſimplices apprehenſiones ſunt o-
mnes. Akera eſt complexorum, quan-
do notiones affirmando negandoue
coniungimus vel ſeparamus. Hic vel
verus ſemper eſt, vel falſus, non item
alter. Praecedit autem ſimpiex id,
quod complexum eſt.
Intellectus agens vel theoreticus eſt, cap. VIII.
vel practicus. Vt vero res ſenſibilis
potentiam ſenſibilis facultatis in actum
deducit: ita res intelligibilis faculta-
tem intellestuialem in actu conſtituit.
Vt item tripleveſt ſenſus operatio, ſim-
plex apprebenno, iudicium bonane res
ſit, an mala,. & denique vel appetitus vel
fuga pro iudicii ſententia, ſic & practici
intellectus triplex operatio datur. Pri-
mo enim phantaſmatibus impellitur, vt
re ſenſibili externa ſenſus. Secundo
iudicat rem oblatam bonam eſſe vel
malam affirmando vel negando. Ter-
tio voluntatem mouet, ad eam vel ap-
petendam vel fugiendam, vnde &
Ppractici ei eſt nomen. Prakicus hic
intelleltus aeque mouetur abſente re
ſenſibili ei oblata ac praeſente, a ſola
phantaſia excitatus. Res porro theore-
tico intellectui oblata, vel vera vel falſa

eſt, pradico, velbona vel mala.

Aniin

cin. X.

-as TI.
ec
ne⸗
0-
all⸗
e
ſel
ecn
ic,

ſt,ca Tl.
a-
it.
In⸗
1eS
rel
Hiei
. Vt
n
yel

S

cap. I.

PHVSI6A.

Anima rationalis ſuo modo res quae-
cunque eſt: quod actu enim cognoſcit,

CAP. YXyIDN.

473.
id vnum eſt quodammodo cum ipſa re
cognita.

ChaAbP. XXIV.

Raeter nutrientem, ſontientem atque
intelligentem facultatem, facultas
motrix quoque datur in animantibus.
Eandem illam cum nutriente haut eſſe
liquet, nam ab imaginatione & perce-
ptione illa dependet, quae plantis non
funt, quae & organis deſtituuntur mo-
tui accommodatis, non negandis ipſis

àa natura, ſi nutrice facultate gauderent.

cap. X.

Cum ſentiente facultate eandem motri-
cem non eſſe, inde probatur, quod den-
tur animalia ſentientia, quae ea tamen
non gaudeant; vt Zoophyta organis
motui ſubſeruientibus carentia. Nem-
pe eadem eſſe poteſt cum intellectu
theoretico illa facultas, is enim non niſi
de actionibus iudicat. Motus vero,
quo progredimur vel retrocedimus,
actio eſt animalis proſequentis bonum,

vel malum fugientis.

Localis motus in animali principia
ſunt intellelctus practicus (qui phanta-
ſiam comprehendit) & appetitus. Duo-
bus iſtis facultas motrix ad agendum im-
pellitur. Intellectus quidem & phan-
taſia quid fugiendum aplectendumue
ſit docentes: appetitus vero fugiendo
vel amplectendo. Principium vero
eius primarium appetitus eſt, cui, non
concurrente etiam intellectu, mouendi
vis eſt, quod in brutis animantibus ad
oculum patet, quandoque in homini-
bus etiam, qui ratione neglecta volu-
ptatem ſequantur. Contra nunquam

intellectus ſine appetitu poteſt mouere,

h. e. voluntate; Nempe appetitus omnis

motus, honeſti pariter ac inhoneſti,

principium eſt: Intelleltus vero motaus

tantum honeſti.
In homine duplex eſt appetitus: Vo-

animal mouet.

DE FACVLTATE MOTRICE.

luntas nempe, quae ſequitur iudicium
rationis, & appetitus, quem ſenſitiuum
vocant, quem vel iraſeibilem aiunt, vel
concupiſeibilem, qui ſenſum ſequitur &
phantafiam.
In animalium motu tria conſideran-
da. Primo id, quod mouet, atque id
geminum eſt: res ipſa quae appetitur,
mouens appetitum motione cauſae fi-
nalis, non efficientis: & ipſe appetitus,
qui, motus a re quae appetitur, viciſſim
Secundo id, per quod
mouet, quod cor eſt animalis, per quod
illud tanquam inſtrumentum a re ap-
petita mouetur. Tertio id, quod moue-
tur, quod ipſum eſt animal perfectum.

Inſecta locali mouentur motu, perin- cap. XI.

de ac perfecta animalia, &, quod conſe-
quitur inde, per eadem principia, ap-
petitum & phantaſiam. Verum ea
imperfecta eſt phantaſia, per totum dif-

fuſa corpus: quod colligere eſt ex in-

certo eorum motu, quod ad res prae-
ſentiſſimas tantum feruntur. Appe-
titum ea habere inde, quod voluptatem
ſenfiunt & dolorem, optimo iure con-
Cludas.
Bruta animantia ſenſitiua tantum
phantaſßia gaudent: Rationales creatu-
rae eadem deliberante vtuntur, quae

varias res comparat, eidem fini pro-

poſito conducentes, &, quod expedi-
tiſſimum eſt, eligit. Fieri tamen ſo-
let, vt ſentiens appetitus rationalem in
homine nonnunquam vincat. At na-
turae ordine voluntatem, rationalis
quae ſit, adeoque ſuperior ſentiente,
fas erat appetitui imperare. Sic igitur
tres motus animaduertimus: vo-
luntatis primum imperantis, alt'rum
Oo reſiſtentis

44 PARS V ANTOTEIES DOCTXINA EIVS

reſiſtentis appetitus, tertium denique
corporis obſequentis. Vbi vero ap-
petitus ſentiens praeualet, tum mo-

tus tantum deprehenduntur duo, vo-
luntas enim non reſiſtit, ſed decipi ſe
patitur. .

CA P. XXV.
DE VITA ET MORTE.

1 er gr HEneratio & ſolutio viuentibus omni-
xvI. bus competunt, quamuis eodem
omnia modo neque generentur, neque
diſſoluantur.
Generatio rerum viuentium prima
eſt, animae nutrientis cum calore natu-
rali coniunctio.
Vita vero eſt eius animae cum calore
illo conſtans permanentia.

c. XVIII. Iuuenta eſt primae refrigerabilis par-

tis auctio: Senecdta eiusdem imminu-
tio: aetas vero adulta, (auun) horum
medium eſt.
Quamdiu viuit animal naturali gau-
det calore, quo extincto extinguitur &
ipſum. Eius caloris principium in cor-
de eſt, extra quod alia parte ſi extingua-
tur calor, ſalua id fieri poteſt vita ani-
malis, minime vero, ſi in ipſo corde ex-
tinguatur.
Duobus autem modis iſte extinguitur
calor, primo ſi conſumatur, & ipſe de-
ficiat.
Secundo, ſi extinguatur ab aliquo
contrario, vt in morte violenta. Cau-
ſa vtrobique eſt eadem, pabuli defe-
tus, quod in viuo animali eſt humor
vitalis, quemadmodum & ignis, aeris
deſtitutus refrigeratione, magis fit vio-
lentus, ſubitoque conſumta humicdita-
te, ipſe neceſſario quoque extingui-
tur.
Eſt igitur naturalis caloris conſerua-
tioni neceſſaria refrigeratio. Et plan-
tas quidem refrigerat ambiens aer, iux-
ta cum alimento ſuo: calor vero ea-
rum extinguitur frigoris exceſſu, hu-
mor exhauritur aeſtibus nimiis. Ani-
malia, vitam in aere aquaue agentia,

vel aer vel aqua refrigerat, reſpirantia
alia, alia absque reſpiratione.
Mors pro diuerſa ratione extincti c. XVII.
caloris naturalis duplex eſt, vel violenta,
vel naturalis. Violenta dicitur, quae
cauſam habet externam: naturalis, cu-
jus cauſa eſt in ipſo animali. Nempe
ea pars, a qua vita pendet, pulmones
puta, ita a natura conformata eſt, vt
perpetuo ſuo munere fungi haut poſ-
ſit. Mors igitur deficiente calore ſu-
peruenit, quando refrigerationis de-
fectu humidum radicale confumitur,
atque exſiccatur. Refrigeratio vero c. XVI.
non deficere non poteſt, quando in re- * XVII.
ſpirantibus animalibus, pulmones, in
piſcibus vero pinnae, ita indureſcunt,
vt motui inſeruire amplius nequeant.
Facili autem morte occumbunt ſe-c. XVII.

nes, vt quibus naturalis caloris non

multum ſit reliquum, & ſmne dolore fe-
re, quoda violento motu nulo proce-
dat eorum ſolutio. .
Viuentium vita, diues ſrum ſpecie-De long.
rum non magis quam eiusdem, alia lon- . c. 1.
gior eſt, alia breuior. Longigima ple-.
rumque plantarum quarundam eſt vi-
ta, quales palma, cupreſſus &c. Magis

item longaenae ſunt creaturae ſangui-

nem habentes, quam exiangues: ter-
reſtres magis quam aquatiles: maioris
molis corpora habentia, v. g. elephan-
tes, magis quam mole exigua.
Cauſae longazuitatis funt, primo, Hul-cap. II.
midi vitalis quantitas & qualitas, ſi pin-
gue id ſit, nec facile exſiccetur, vel gelu
concreſcat. Szundo, calor naturalis,
qui non patitur, vt humor iſte gelu
concreſcat. Tertio debita huius
caloris

— — — — —⸗ — ccb — 21.— —

ʒ— —

— .

—. — — —

Kelos R.
thie b. (
184 f. .

10.
ſe

Ntia

ncic Wu,
nte,
nue
l.
npe
Gtes
Vt
ol-
ſu.
de.
n
o Fyll.
re.
i
nt,
nt.
ſe-c. XVI.
on
ſe⸗
ce⸗

M- lit. e. l.
Pe.
t-
hgs
Gul⸗
tel⸗
ris
AII⸗

Pur ih l.
Pn-
gen
bel
tali,
1.

FETHICA
caloris & humidi illius proportio.

Quarto excrementorum paucitas natu-

rae aduerſa eſt, & quandoque totam
eam, nonnunquam partem eius cor:
rumpit.
Animantia quorum vel ſalacitas vel
in labore aſſiduitas ſit inſignis, exſicca-
tione citius conſeneſcunt. Quae cau-
ſa eſt, cur magis longaeuae feminae fint
quam viri, licet ad agendum iſti magis
ſint expediti,
In regionibus calidioribus maior vi-
ventium & moles eſt, & aetas, quam in
frigidis. Animalia vero, quae vel exi-
guua gaudent ſanguinis portione, vel
plane nulla, in plagis borealibus vel
non gignuntur omnino, vel genita ſta-
tim moriuntur.
Etplantae & animantia paſtu defi-
ciente moriuntur. Calor namque na-

4
CAP. I. H 475
turalis, alimento deſtitutus, ipſam
conſumit, qua continetur, materiam,
humidum inquam radicale. Animan-
tia in aqua degentia breuioris ſunt vi-
tae, quam terreſtria, & exſanguia
quam ſanguine gaudentia, quoniam
humor illorum ad aquae naturam pro-
pius accedit, atque propterea gelu
conſtringi atque corrumpi facilius
poteſt.

Planmtae longaeuae ſunt valde, quo-cap. Vi.
niam humidum eorum ab aquae natu-
ra recedit longius, vt gelu non adeo fa-
cile adſtringatur. Partium ſuperio-
rum laxitas, in plantis aeque acanimali-
bus, longaeuitatis eſtargumentum, in-
dicium enim praebet caloris naturalis
abundantioris. Eſt vero pars plantae
ſuperior radix, non rami.

PARS III
CAP. I.
2 ETHICA.

Ccedimus proximo loco ad par-
Atem moralem, quo Ethica & Polir
tica comprehenduntur, atque Oe-
conomica. Ethicorum libros X ab Ari-
ſtotele habemus ad fillum eius Nicoma-
chum perſcriptos. Libros item duos
magnorum moralium, vnum de virtu-
tibus. Oeconomicorum libros ab eo ha-
bemus duos. Politicorum oëto. No-
lo ad eos nunc recurrere, vt doctrinae
ipſius ſummam inde excerpam, cum
eorum, quae ipfi, & reliquae peripate-

ticorum turbae de moralibus prolata

fuerunt, excerptastobaeus iam dederit:
Eclog. BE. Ethicam quidem aτε rà eee“, quod
thic. p. conſuetudinem notat, dictam ait. Quo-
184.ſd. rum enim naturaprincipia nobis ac ſe-

mina dederit, ea more ac recta conſti-

tutione perfici. Ideoque morum ſci-
entiam in ſolis animantibus cerni, ac

potiſſimum in homine. Nam vtillane-
ceſſitate conſuetudinem inducant, ſic
hominem ratione, virtutis capace.
Animae partem alteram eſſe ratione
praeditam, alteram eiusdem exper-
tem; illam iudicii; hanc appetitus fa-
cultatem habere. Acprioris quidem
vnam ſpeciem in rebus diuinis & con-
templatione verſantem, ſtientiam vo-
cari; alteram in humanis, & actione,
poſitam, conſilium: Poſterioris autem
vnam ſpeciem, appetitum continen-
tem, cupiditatem dici: alteram, iniuri-
am propulſantem, ram.
Itaque duplex etiam virtutum genus
exiſtere, alterum cum ratione coniun-
ctum, alterum ab ea remotum, atque
adeo & ipſam vel theoreticam eſle, vel
practicam: ſed ethicam tamen virtutem
non ſcientia, ſed boni electione abſolui.
OO0O2 Virtutem

496 PARS V ANTOTETIES DOCTEINA EIS

Virtutem porro tribus rebus perfici,
natura, conſuetudine, ac ratione. Ho-
minem enim, cum a reliquis animali-
bus, tum corpore, tum animo, differat,
quatenus inter diuina & bruta poſitus,
cum vtrisque ſocietate coniungitur
(cum illis animo, cum his corpore;) vV-
triusque rationabiliter perfectionem
appetere. Ac primum quidem vitam
deligere, quoniam natura ſecum con-
iungatur, ideoque recte tum quae ſe-
cundum naturam ſunt, amare, tum quae
prater naturam, odiſſe. Siquidem &
ſanitati, voluptati, vitaeque ſtudere,
quod haec cum natura coniuncta, per
ſe expetenda, bonaque ſint: & contra
morbum, dolorem, mortemque vita-
re, quod ea cum natura pugnent, ideo-
que fugienda ſint & mala. Cum enim
& corpus amemus, & animam, & horum
partes, vires, ac functiones: ex horum
ſalutis cura principium appetitus, Ofhcii
& virtutis naſci. Etenim ſi nullus in
rebus expetendis & fugiendis error in-
terueniret, verum & bonorum par-
ticipes & malorum vacui ſemper dege-
remus; nunquam recte & vere electio-
nis cura nos angeret. CQum antem ſae-
pe per ignorantiam in expetendis & fu-

giendis fallamur, ac tum bona reiicia-

mus, tum mala pro bonis recipiamus;
neceſſario iudicium, vt firmum redda-
tur, curamus, quod etiam, prout natu-
rae conuenerit, nacti, virtutem pro-
pter officii dignitatem nuncupamus.
Nam & actiones, & quae dicuntur offi-
cia, tum ab electione rerum, cum natura
conueniente, & reiectione rerum ei-
dem diſconuenientium naſci contin-
git. Atque in eo tam recte facta, quam
peccata iuxta illos conſiſtunt, totaque
fere electionis ratio ab his dependet,
quemadmodum pauciſſimis oſtende-
mus.
Eyxpetendos parentibus efle liberos

non tantum propter vſus, ſed etiam
propter ſe, res ipfſa teſtatur. Nemo ſiqui-
dem tam crudelis ac ferus eſt, qui non
poſt mortem ſuam cupiat felices viuere
liberos, ac beate potius agere, quam ſe-
cus. Per hunc ſane aflectum & teſta-
menta morituri condunt, & nondum
natorum curam gerunt, tutoribus &
curatoribus in auxilium aduocatis.
Cum autem liberi ſic propter ſe amen-
tur, parentes quoque, fratres, vxorem,
cognatos, & reliquos familiares ac ciues
propter ipſos amamus. Nam per natu-
ram cum illis quoque coniungimur,
quoniam ſocietate gaudens animal eſt
bomo. Quamuis enim amicitia alia
propior ſit alia, nihil hoc ad rem facit,
cum per ſe ſit omnis expetenda, non

tantum propter vſus. Quod ſi cum ci-

vibus amicitia per ſe eſt expetenda,
cum gentilibus quoque, ac tribulibus,
& omnibus denique hominibus, expe-
tenda veniet. Siquidem omnes, qui
aliis proſunt, ita ſunt erga eos affecti, vt
pleraque ipſius officii cauſa faciant.
Quis enim non eripiat hominema fera,
ſi poſſit, oppreſſum? aut quis non er-
ranti viam oſtendat? aut quis non fame
pereunti opituletur? Aut quis non
in ſolitudine fontem repertum indicet
eandem viam inſiſtentibus? Aut quis
non bonam poſt mortem famam magni
faciat? Aut quis non has voces, tan-
quam cum natura pugnantes humana,
oderit, 8
Me mortuo ignis terra iumgatur
lcet:
Nil iſta curo,‚, namque redte ſunt
mea.

Eſt ergo manifeſtum, quod naturalis
nobis erga omnes inſit beneuvlentia,
eamque per ſe eſſe expetendam, & cum
ratione conſentaneam. Vnum ſiqui-
dem Deorum atq; hominum eſt genus,
deque

)

deque vno naturae ventre omnes pro-
ficiſcimur.
lam quoniam communis nobis in

eſt in omnes homines bumanitas, mul-

to magis in familiaribus amicis eam
per ſe expetendam eſſe, cernitur, cum
ſit amicus res per ſe expetenda, vt &
amicitia & beneuolentia.
Similiter laus quoque per ſe eſt ex-
petenda, nempe & cum laudantibus
ſocietatem iungimus. Et ſi laus, etiam
gloria erit expetenda, quae nihil ali-
vd eſt, quam laus multorum.
Cum iigitur ex his bona externa per ſe
expetenda eſſe ſatis conſtet, multo
magis corporis & animi bona per ſé ex-
petenda iudicabuntur. Etenim ſi to-
tus homo per ſe eſt expetendus, parti-
bus quoque idem continger. Cum
fint autem partes hominis praecipuae,
corpus & animus, corpus quoque
perſe expetendum erit. QCur enim al-
ter ius corpus bonis carum ſit, noſtrum
non erit item? Aut cur alter nobis ca-
rus, ipſi non item? Aut corpus no-

bis carum quomodo ſit, partes eius,

partiumque facultates non item? Quo-

circa propter ſe expetuntur ſanitas,

robur, pulchritudo, celeritas, ſenſu-
vm vigor, ac reliqua. Nemo ſiqui-
dem mentis compos velit deformis ac
mutilus viuere, tametſi nulla inde
prorſus ſecutura ſit incommoditas; ſic
vt etiam citra incommoditatem recte
fugienda videatur deformitas. Iam ſi
per ſe fugienda deformitas eſt, pulehri-
tudo quoque non tantum propter v-
ſum, ſed etiam propter ſe erit expeten-

da. Nam pulchritudinem per ſe place-

re vel inde conſtat, quod omnes na-
tura pulchris etiam praeter vſum af-
ficimur, iisque benefacere cupimus,
ita, vt beneuolentiam illa videatur
parere. Quamobrem hac quoquera-
tione pulchritudo per ſe iudicatur ex-

ETICA CAP. I. 477

petenda, turpitudo per ſe fugienda.
Neque alia ſanitatis eſt & morbi, robo-
ris & imbecillitutis, celeritatis & tar-
ditatis, ſenſus & priuationis ratio.
Quocirca ſi corporea bona videntur
per ſe expetenda, & contraria mala fu-
gienda; animi quoque partes earum-
que virtutes per ſe neceſſe eſt expeti.
Nam a corporis & externis bonis ini-
tium ſumens, vt diximus, virtus, ac
ſeipſam conſiderans, vidensque quod
& ipſa multo magis natura coniunga-
tur cum anima, arctiorem cum ea ſo-
cietatem contrahit; ſic vt multo po-
tiores ſint animi, quam reliquae virtu-
tes. Atque hoc etiam ex ſuperioribus
facile quis collegerit. Etenim ſi cor-
poris ſanitas per ſe eſt expetenda; mul-
to magis animi temperantia, quae pe-
turbationum furore nos liberat: & ſi
corporis robur inter bona recenſetur;
muho magis animi, fortitudo, videli-
cet, quae robuſtos reddit animos: & ſi
corporis pulkritudo propter ſe expeti-
tur; multo magis animi, iuſtitia vide-
licet.
Similis eſt inter virtutes ratio; tria
nempe bonorum genera ſunt, quae
differant licet, quandam inter ſetamen
obtinent analogiam. Etenim quod in
conpore ſanitas eſt, id in animo tempe-
rantia vocatur, & in externis diuitiae,
quoniam vitia multa temperant: &
quod in ronkor⸗ robur eſt, id in ani-
mo fortitudo vocatur, & in externis
imperium: & quod in corpore ſenſu-
vm vigor eſt, id in enimo vocatur pru-
dentia, & in externis felicitas: & duod
in corpore palchritudo eſt, id in ani-
mo vocatur iuſtitia, & in externis ami-
Citia.
Tria bonorum genera ſunt per ſe ex-
petenda, quae ad animum pertinent,
quae ſpectant ad corpus, & bona exter-
na⸗ maxime autem, quae animum
Oο0ο3 ſpectant,

4S PARS V. ARVTroTEIES DoCTRINA ES

ſpectant, quatenus reliquis praeſtat
imus. .
Quamuis autem corporis atque e-
ternus virtutes antecellant virtutes a-
nimi, illae tamen haud ſunt negligen-
dae, partim, vt quae per ſe ſint expe-
tendae, partim vt quae ad vitam ciui-
lem, a ſöcialem, atque etiam contemplan-
tem ſint vtiles. Vitam autem ciuilibus,
ſocialibus, & contemplantibus ackioni-
bus contineri, cum non ſit ſui amans,
ſecundum hanc ſectam, virtus, ſed ci-
vilis acſocialis. Cum enim ſibi maxi-
me coniunctam eſſe virtutem dicimus,
veritatis quoque cognitionem neces-
ſario illam expetere conſequitur; ſic,
vt & ſapientes recte vitam abrumpant,
& ſtulti reécte conſeruent, ſiquidem
perfectioribus perinde ſit abiicere vi-
tam & tueri eam. Qum autem magna
ſit virtutis prae corporeis & externis
bonis excellentia, non poteſt hiſce“
vIlo paéto finis compleri,; ideoque
functio virtutis eſt beatitudo per actio-
nes, ſucceſſu gaudentes. Corporis
autem & externa bona dicuntur beati-
tudinis eſficientia, quod ad eam non-
nihil conferant, non quod expleant,
cum beatitudo vita ſit, vita autem con-
ſtet actionibus, illa vero nec actionum
nec functionum loco haberi poſſint.
Quibus ita conſtitutis, exiſtit bene-
ſcentia, gratia, bumanitas, libero-
rum uc fratrum amor, nec non patriae,
parentum, & propinquorum beneuolen-
tia, amicitia, azqualitas, iuſtitia, to-
tusque virtutum chorus; quem qui ne-
gligunt, in bonis expetendis & malis
fugiendis, inque acquiſitione & vſu
bonorum manifeſto peccant, in ele-
Cctione quidem per iudicium, in acqui-
ſitione autem per modum, in vſis vero

per ignorantiam. Atque in electione
quidem peccant, cum vel quod bonum

non eſt, vel quod minus bonum eſt,

expetunt, quemadmodum plerique
iucundum vtili, & vtile honeſto prae-
ferunt: in acquiſtione autem, cum nec
vnde, nec quo pacto, nec quatenus,
acquirendum ſit, conſiderant: in vſis
vero, cum, poſteaquam vſus omnis
vel ad ipſum aliquem, vel adalium re-
fertur, nec in priore modum rebus
adhibent, nec in poſteriore decorum
ſeruant.
Licet peccent autem in his improbi,
recte tamen ſe gerunt probi, qui vir-
tutem ducem ſequntur.
In omnibus virtutibus iudicium cer-

nitur, electio & alctio, cum his nulla

virtus careat; veruntamen prudentia
quidem principem locum tenet, reli-
quae autem ſua ſingulae procurant.
Virtus vocatur optima affectio, quem-
admodum per inductionem colligitur.
Stguidem & ſutoris virtus dicitur, ſe-
cundum quam probum calceum nouit
parare: & architecti, ſecundum quam
domum pulcram poteſt extruere. At-
que optimam quidem affecétionem vir-
tutem dici manifeſtum eſt.
Duo autem virtutum velut princi-
pia ponuntur, ratio & perturbatio;
quae nunc inter ſe conueniunt, nunc
diſſentiunt, idque propter volupta-
tem ac dolorem. Ac rationis quidem
victoria continentiae ſibi cognomen
aſciſcit, perturbationis autem inconti-
nentiae, vtriusque vero concordia
virtus eſt, altera recte imperante, al-
tera parente, .
Expetendum dicitur, quod appeti-
tum ad ſe attrahit, vt fugiendum, quod
a ſe repellit, ratione conſentiente.

* Male Stanleius: Virtutis excellentia multum

hbiſee Ec.

S

corporeis bovis augetur atque eæternie, ſed tamen

Expetendus

— ——ðũ

—— —

h;
ir.

el⸗

U
tie

men

lun

vſus medicinae artem.

ETHICA
Expetendum porro ac bonum veteres
proeodem habuerunt, quandoquidem
bonum ponunt id, quod omnes expe-
tunt.
Bona vero alia propter nos dicunt
expetenda, alia propter alios, & ho-
rum priora velhoneſta, vel neceſſaria.
honeſta quidem virtutes, & earum fun-
ctiones: neceſſaria autem vitam, & quæ
ad eam pertinent: vt corpus cum ſuis
partibus & vſibus: vt de externis no-
bilitatem, divitias, gloriam, pacem,
libertatem, amicitiam. Siquidem ho-
rum ſingula nonnihil ad virtutis vſum
conferunt.
Beatitudo autem probis, & ſucceſſu

praeditis, conſtat actionibus, ſic vt

tota ſit proba, quemadmodum tibia-
rum vſus totus eſt artificialis. Neque
enim vſus materiae probitatem beati-
zudini adimit, vt nec inſtrumentorum
Cum autem
ad perfectionem quaedam aſſumantur,
ea pro partibus habenda non funt, cum
illa, ſine quibus actio non conſtat, par-
tes haud recte cenſeantur. Vt enim

partes totum complent, ita reliquaad

finem conferunt.

Diuiditur bonum in honeſtum, viile,

&f iucundum. Atque iſti ſingularum
quidem actionum ſunt ſcopi, ex omni-
bus autem conflatur beatitado. Ea eſt
virtutis perfectae vſus, in vita perfecta,
cum ſucceſſu; & vitae perfectae ſecun-

dum virtutem functio; & virtutis ſe-

cundum naturam vſus absque impe-
dimento. .
Et quamuis nonnulli pnem dicant
beatum eſſe, & beatitudinem ſcopum,
vt diuitiae bonum ſunt, & conueni-
ens eſt eſſe diuitem; veterum tamen
ſequi praeſtat conſuetudinem, qui ſfi-
nom dicunt eſſe, cuius cauſa fiunt o-
mnia, cum ipſe cauſam non habeat: vel,
eſſe extremum expetendorum: vel,

CAP. I. H 479
vitam ſecundum virtutem in bonis cor-
poreis, & externis, vel omnibus, vel
praecipuis.
Id autem cum maximum ſit bonum,
reliquorum vtitur miniſterio. Vt e-
nim quae ad id conferunt, pro bonis
habenda ſunt, ita quae reſiſtunt, pro
irtdifferentibus, cum non omnis proba
actio beatitudinem conficiat. .
Ac perfeltae virtutis vſum dixerunt
beatitudinem, quoniam virtutes alias
berfectas ponebant, alias imperfectas;
perfectas quidem iuſtitiam & probita-
tem; inperfectas autem ingenuitatem,
& profectum: perfectum vero perfocto
conuenit, ſic vt ſinis ſit eius virtutis
functio, cui nulla pars deeſt. .
Vitam quoque perfectam addide-
runt, oſtendentes in viris prouectae
aetatis beatitudinem cerni. Siquidem
adoleſcens imperfeltus eſt, eiusque
vita. Ideoque in perfecto tempore
beatitudinem cerni, quantum videlicet

largiſſimum nobis Deus conſtituit. Ita-

que quemadmodum nec vnus verſus
fabulam conficiat, nec vna manus ex-
tenſio ſaltationem, nec vna hirundo
ver; ſic nec tempus breue beatitudi-
nem collaturum, cum illa perfelta ſit,
ac perfeltum hominem, tempusque,
deſideret.
Alddebant virtutis functionem ſuc-
ceſſu gaudentem, quod ab beatitudinem
neceſſario requirantur naturae bona.
Vir probus enim in malis etiam poteſt
virtutem exercere, ſed beatus eſſe non
poteſt. Vt enim virtus honeſtorum
duntaxat efficiens eſt, ita beatitudo
praeclarorum: quae non tam in malis
perſeuerare, quam bonis frui vult, nec
vel contemplationis bonis, vel vitae
Ccommodis priuari.
Etenim cum iucundiſſimum ſit, &
pulcherrimum, beatiudo; more artis
inſtrumentorum creſcit multitudine:
nec

480 PARS V. ARToTELES DOOCTRINA HVS

nec ea Dei eſt & hominis, cum nec
proborum virtus omnino ſit ſtabilis,
quandoquidem malorum magnitudi-
ne tolli poteſt. Quocirca dubitari po-
terit, an recte beatus, qui adhuc viuit,
dicatur, cum incerta ſit fortuna, re-
cteque iuſſerit Solon longae vitae finem
ſpectari. .
Dorminentes autem beatitudinis non
ſunt participes, niſi aliquatenus, cum
animi functio ad vigiliam pertineat.

Naturam denique adiecerunt, quod e

non omnis proborum vigilia perfedtae
ſet virtutis vſus, niſi, quae ſocundum
naturam ſit, hoc eſt, inſania careat;
cum haec, vt & ſomnus, hoc vſu illos,
atque etiam ratione, priuet, & bruta
reddat.
Quemadmodum porro beatitudo di-
citur virtutis vſus; ſic miſeria vitii,
non tamen, vt quemadmodum hoc ad
miſeriam ſufficiat, ſic ad beatitudinem
illa. .
Acerbha vero redditur vita, bonis qui-
dem, in nimiis rebus aduerſis, malis au-
tem in ſecundis, quoniam plus pec-
cant, nec recte felices dici poſſunt.
Quoniam beatitudinem maximum
bonum ponimus; quot modis bonum
dicatur, exponemus.

Tribus enim modis dicitur, primum
quod omnibus ſalutis eſt cauſa, deinde
quod omni bono tribuitur, tum quod
per ſe eſt expetendum: quorum pri-
mum Deus eſt, alterum genus bono-
rum, tertium finis, ad quem omnia
referuntur, ſiue beatitudo.

Iam quod per ſe expetendum eſt, tri-

yus modis dicitur: vel id cuius cauſa
fit aliquid, vel etiam cuius cauſa fiunt
omnia, vel denique horum pars ali-
qua.
Horum quoque aliaad finem per-
tinent, alia ſunt efficientia; illius qui-
dem generis ſunt ſuccedentes ſecun-

dum virtutem actiones, buius autem
eſt rerum expetendarum materia.
Bona porro alia funt boneſta, alia
laudandd, alia facultates, alia vtilia:
honeſta quidem, vt Deus, princeps,
pater; laudanda autem, vt iuſtitia,
prudentia; facultates vero, vt diui-
tiae, imperium, libertas; vtilia deni-
que efficientia, vt ſanitas.
Praeterea bona expetenda alia per ſe
ſunt expetenda, alia propter auiud; per
*F quidem, vt honeſta, laudanda, &

facultates; propter aliud autem, vt vti-
lia, quae efficiunt & conſeruant alia.
Praeterea bonorum per ſe quaedam
ſenes ſunt, quaedam non ſunt. illa qui-
