Tum enim Plato: & miſeremini homi-
nem, abeundum eſt vobis. Mendican- Laert. VI,
tem eum primum obambulauiſſe con- *9.
ſtat, multaque de eo huc ſpectantia fe-
runtur. Ita aliquando affatum eſſe a-
iunt hominem, a quo ſtipem exigeret:
Si aliis dedifti, da & mihis nemini
ante me, initium a me facito.
Statuam aliquando compellabat, vt
daret: atque, id cur faceret interroga-
tus, vt me, inquit, repulſae aſſuefä-
ciam.
Auarum, cum peteret, tergiuerſan-Laert. vl,
tem: in cibum, aiebat, aliquid ate pe- zuzde
tebäam, non in ſopilohrum. or,e⸗
Cum aà difficillimo homine, ſtipem râ ge
rogato, reſponſum tuliſſet, accipies α rα0ι ⁵α
ſi mihi perſuadere poteris; Imo, re- Laert. VI,
ſpondit, e perſuadendi mihi vires e— 59.
Jent, ſuſpendium tibi ſuuderem.
Minam a prodigo quodam cum pe- Laert. VI
tiiſſet, illeque interrogaret, cur obo- Nax &
lum ab aliis, a ſe minam exigeret? quid, Aron.8.
reſpondit, ab aliis iterum me ſpero LV,p.83.
accepturum, abs te autem an poſthac ach
cipere queam iterum, in Deorum poſe-
tum genibus &ſt.
Cum vitio ipſi verteretur quod men-
dicum ageret ipſe, longe a mendicita-
te alieno Platone. Sd & ipſe, reſpon-
dit, mendicitatem exercet.
Aſt capite admoto, reliqui ne ſorte
reſéiſozann.
Paucis acceptis a Dionyſio Cariſio Aelian.
nummis, aiebat ... Wh
Di tibi dent animo quantum capis i- 21:
vſo, henigni
Nempe domum dent, atque Virum. Laert
Quibus effeminatam eius mollitiem v, 38.
tangebat. Aelian.
Imprecationes omnes“, quae in tra- III, 29.
goedis quidem fieri ſoleant, ſibi lul. Ep. ad

.„q, Them. &
IIEt obueniſſed vi.

Ibid.

Ibid.

rverrv-

514
niſſe aiebat, ſe enim neque ciuitatem
habere, nequé domum, patrio exulare,
dauperem, palantem, vitam in diem
Kelian. pabentem. Nihil minus tamen hac ſor-
V. H. III,
29 Te ſua magis viuebat contentus, quam
orbis imperio Alexander, quando Indis
ſubiugatis Babyloni eſt redditus.
Laert. V, Mure conſpecto diſcurrente ex eius
22. conditione folatium cepifſe, Laertius
refert, id animal domicilii curam ha-
bere nullam obſeruans, neque tene-
bris offendi, neque victum curioſe
deligere.
Laert. VI, Nudis pedibus per niues ince dere
ront. Dz. ſolebat, crudas quoque carnes edere
en. Or. COnatus, ventriculi tamen imbecilli-
VI. p. 89. tate inductus conſilium mutauit.
& no de vero id quod chori magiſtros face-
zar eV. re, aiebatt, ilos enim tonum plus iuſto in-
35. tendere, vt imitando alii iſtum aſegue-
rentur.
Tanti autem eum faciebant Atheni-
enſes, vt puniuerint iuuenem, a quo
dolium eius fuerat perforatum, nouo
ei donato dolio.
Laert. VI, Et Cereri & Veheri palam vacare
69. minime ſibi turpe ducebat. & enim,
aiebat, in cibo ſumendo nihil mali eſt,
malum etiam in foro eum ſumere non
erit. Nihil autem in cibo ſumendo ſt
mali. Non malum erit igitur etiamin
Joro eum ſumere. .
Pion. OGr. [Ob veneris vſum vt vel pedem pro-
VI.p.90. moueret opus habebat minime, diçe-
batque iocatus, venerem vbique fſibi
praeſto eſſe gratis. Mentiriautem de
Foxees Dea Poetas, qui ex ſuo ingenio, in-
ν Ctemperantiae deditiſſimo, auream eam
dicerent. Id vero multis credere no-
αααρ lentibus, publice fua venere ſus eſt,
Nτσο omnibusque intuentibus. Atque ſi

Sic Latini. . . .2 133
verbo a-ita homines compoſiti eſſent reliqui,

tuntur.

atque animati, Troiam ad huc ſtatu-

N.

PANS VI. DiOOGENES CAp. II In.

X

ram aiebat, neque Priamum, Ioue na-
tum, Phrygiae Regem, in ara fuiſſe im-
molatum: Graecos vero adeo ſtultoôs
eſſe, vt vita etiam functis muliebrem
patientiam vſui eſſe exiſtiment, quip-
pe qui Polyxenam in Achillis immo-
lauerint tumulo.
Longe autem quam homines reéti- bid.
vs ſapere piſces, illos enim, vt ſeminis
ſe exonerent copia opus habentes, rei
cuidam aſperiori adhaerentes fricari.
Mirari vero ſe quod non in mentem
venerit diuitibus, qui mulktorum ta-
lentorum, imo ipfſius vitae haut raro
impenſa fricari iocoſam illam partem
cupiant, pedes etiam, manuſue, auta-
lias corporis partes, fricandas praebe-
re, factis eam in rem impenſis.
Iocabatur autembPanis inuentum eum
veneris modum eſſe, amatae Echus
furore in ſyluis oberrantis. Ei enim
patrem Mercurium, miſeria ſcilicet
eius affectum, illud amoris oſtendiſſe t alox-
leuamen. Ab eo acceptam artem, 6s6*ναν..
inde paſtores exercuifſe.) es.
Cum vero ita in publico verenda lbid. it.
improba manu tractaret, † vinam, di- i ir
xit, famem ſimiliter ventre fricato do=rep. Steic
pellere poſſem. P. 1044.
In foro prandentem, cum canem B.
dicerent praeſentium nonnulli: At vos Laert.
reſpondit, canes ſtis potius, qui pran-
dentem circumſiſtere non veremin.
Cum ei exprobraretur, quod cibum Laert.
in foro caperet, at in foro, inquit, Ea- Vl58.
mem ſentire coepi; quod in taberna bi-
beret: ſec, ait in tonſtrina tondeor quogle.
Seruulo vtebatur nullo. Interro- Laert.

VI, 61.

gatus igitur an ſeruum mallet an ancil- VI. S2.

lam? neutrim velle ſe dixit. Quis
mortuum igitur ſepulchro componet?
altero interrogare pergente, qui domo
caruerit reſpondiſie Diogenemaiunt.

CAbP.

Laett.

24,29,

Laert
30.29.

1
1

746.

lbid it.
Pgun e
- lep rlit
5. 10 4.
n Laert⸗
l61.

.
meelt.
⸗
ii.
O-Laert.

.Vl. 5.

is
!
N

7

5 CORINI HI VT VITAAM EEERIT
CA P.

CORINTHI VT
Am Senex Aeginam ſuſcepit iter, in
quo a piratis captus, Scirpalo duce,
in Cretam deductus eſt vt venderetur.
Cumque eum praeco interrogaret,
quam ſoiret artem? hominibus impera-
re reſpondit: atque, ſi quis Dominoe-
geat, et, vt me eémat, dicito inquit.

Laert. VI,
24. 29.

Cumque, vt ne ſederet prohiberent

vendentes, more quippe erat rece-
addeplut. Ptum, vt variis ſaltibus vendendi hinc
de Anim. inde diſcurrerent, nihil referre dixit,
Tranq, p. nam & piſoes, vicunque iaceant, ven-
466. C. Hi amen. Id quoque addens: mira-
ri ſo vehementer, quod nemo, tinnitu at-
gue ltactu gquam non eplorathm habe-

hüminihus autem emendis plerisque ſo-
Uus alſpectus ſuſſiciat. Poſtremo Co-
rinthium praetereuntem, veſte con-
ſpicuum, exerto digito mangoni mon-
ſtrans, cui Aeniadae nomen, huic qui-
dem me vendas velim, aiebat, Doming
enim hi opus habet. Ipſi vero Xenia-
dae, ſimulatque emtus eſſet, dixit, ſibi
eum, ſeruo licet, parere debere diligen-
ter, eo vero reſpondente:
Sarſum ſacrorum fluminum Euunt
Jontes.
At ſe medicum ait, aeger emiſſes, non

Laert. VI
36. 29.

acrorum ſiuminum ire fontes?
VI „„. . Volentes eum redimere neceſſarios
75. ſuos, ſatuos dixit, nempe leones nutri-
ecntium ſeruos haut eſſe, ſod illis potius
ſoeruire ſtos. Serui enim eſ vt timegt,
beſtias dutem timeri ab hominibuss
Emtum Xeniades Corinthum ſecum
Eell. Il, abduxit, & cuüi artificio exercendo ido-
Laen. VI, neus eſſet? percunctatus, cum reſpon-
74. fum tuliſſet a Diogene, noſſe eum ho-
minihiis liheris imperare, reſponſum
illud demiratus, manu miſit, filiosque

Laert.

at, eimnere audeat ollam, vel putinam: In

Wi obtemperaſſes, ſed diceres: Surſum

III.
VITAM EGERIT.
ſuos ei tradens, accipe, inquit, liberos
meos, quibus imperes. Rei familiaris
etiam curam ei demandauit, quam ita
geſſit, vt fateretur Xeniader, bonum
genium domum ſuam efie ingrefſlum. Laert.
Iuuenes illos, in diſciplinam ſibi tra- 30
ditos, in palaeſtra, athletarum more, a
paedotriba exerceri non patiehatur,
ſed quantum corporis colori & vale-
tudini eſſet ſatis. Poetarum ſenten-
tias, aliorumque ſcriptorum, quam-
plurimas, inque eis ſuas etiam, ipfis
ediſcendas praebebat. Vtque memoria
omnis facilius retineretur doctrina,
breui totam collectione complecteba-
tur. Domi quoque miniſtrare illos
docebat, cibo tenui contentos, & aquae
potu: veſte vt incederent vili inſtitu-
ebat, ad cutem vsque tonſos, ſine tu-
nica, diſcalceatos, filentes, ac ſibi tan-
tum inter ambulandum intentos. Ve-
nationibus item eos afſuefaciebat: qui
viciſſim omni affectus genere Dioge-
nem proſecuti, diligentiſſime eum pa-
rentibus commendabant. H
[Ab eo tempore factum videtur, vt Dion. Or.
partim Corinthi viueret, partim Athe- VI.p. 86.
nis, imitari ſe inquiens Regum Perſa-
rum viuendi rationem, qui hyeme in
Babylone & Suſis, interdum etiam Ba-
ctris, aeſtate Ecbatanis viuerent. Sic
enim ſe quoque hymenem Athenis,
vbi illa ſit magis temperata, meridiei
quippe expoſitis & auſtralibus ventis;
aeſtatem vero Corinthi, quam ob ſinus
reductos ventorum flabra illa tempe-
ſtate aſſidue ventilent, exigere. Qua
quidem re id ſibi volebat, non eſſle ea
talia, qualia principibus luxu diffluen-
tibus viderentur, ſimiliaque iis facere
pauperrimis licere quibuſuis.
Praeterea id quidem & beſtias facere ibid. p.
TCt 2 aiebat, 92². D.

*

516 PAKS VI. DIOGENES. CAP III. W.

aiebat, ſanitatis, non luxus ſtudio, ci-
conias, & grues, ceruosque, & alias.
Dion.Or. Primum autem Corinthum domi-
VIIL p. 3r cilium tranſtulit, poſt Anthiſtenis
mortem, cum neminem Athenis di-
gnum, cum quo verſaretur, putaret.
Ibiautem neque domum conducens,
neque apud hoſpitem diuertens, pro
Cranii foribus excubabat, vbi maxi-
mus promiſcuae turbae, propter por-
tum & meretrices, erat concurſus. Id
quod cum alii exprobrarent ei, alii cau-
ſam rogarent: Oportere aiebat, virum

Japientem, vt bonus faciat medicus .d

za loca accurrere opis ferendaez cauſa,
vbi maxima ſit aegrotantium turba, ita
& ſeſe ea maxime frequentare loca, vbi
ſit maior animo laborantium multitudo,
vt eorum ſanet atque caſtiget amenti-
Laert. VI, qm. Alii, loca huiusmodi ſordida e-
3 vm frequentare exprobranti: Solem
& Max. 7406ue dixit ſeceſſus ingredi, negue in-
8. 1. guinari tamen.
Dion. Lc. Iſthmia cum appellerent, omnes-
que ad Iſthmum ſe conferrent, eo &
ipſe contendit. Solebat enim in ſo-
lennibus huiusmodi conuentibus ho-
minum ſtudia obſeruare, & affectus, &
cuius rei gratia adueniſſent, & in qui-
bus maxime ſibiplacerent. Ea enim in
feſtis & ludis clarius ſe prodere aiebat,
quam bello & caſtris, propter formidi-
nem & diſcrimina. Vt corporis au-
tem, ita & animi morbos manifeſtos fa-
cilius ſanari putabat, hominesque, in
tali affectu neglectos, ocyſſime perire.
Omnibus autem quibus cum eo con-
verſari eſſet viſum, faeilem ſe praebu-
Id. Or. it. Seqgue mirari aiebat, quod, cum
IX. p. nemo inueniatur, qui ad ſe feſtinaturus
124. A. non ſit, dentem euell ſibt ecupientium, ſi
dentibur medendis ſo adeſſe profteatur.
nemo item oculis laborans oculum ei non
Et Oenſurus, emedicinam polliceatur:
Emilitoörque? ſi lienis, vet podagrae, aut

pituitae medicinam Aℳendat; nemo ta-
men fere ſet, qui ignorantiue, cetero-
umque animi morborumn, & intem-
perantiae, ſanationem pollicenti atten-
dat, vel expetat medicinam, ne quidem „
hiaurum inſuper daturum promittat, & C

Cumque & ipſe inter ceteros, qui Id. Or.
VIII. p.
t,

A.

varias artes in illa panegyri iactaren
ſuas dotes exerceret, pauci acceſſere, 32.
ſtatim tamen iterum diſcedebant, re-
prehenſionis illius metuentes acerbi-
tatem. Vnde partanis ſeſe ſmilem qde e-
canibus éſſe aiebat. Eos enim etiam, in vnd. Or.
nundiis vaenum expoſitos, mültos at-IX. p.
trectare quidem, neminem vero emere 139. A.
facile, quod vti illis neſeirent. .
Nonnemine vero eum, an & ipſe cer-l. c. p.
taminis ſpectandi cauſa acceſſifſet? ro- 132. D.
gante; Imo vero ipſe, inquit, certatu-
rus veni. Ridente vero altero, & quos
antagoniſtas haberet igitur? interro-
gante, Quos nam vero, reſpondit, ha-
berem? Nempe labores maximos, ho-
minibus ſtupidis atque fuſtuoßes inſät-
perabiles quidem, iis item qui totas di-
es Cibo, noctes ſomno, ſtertentes, vacant:
A viris autem tenui corpore & carni-
bus exiguis facile vincendos, quiue ve-
ſparum inſtar ſectos habeant ventres
Pluraque alia eius generis, grauitate ibid. in
ſententiarum commendatiſſima, dela- N.
borum tolerantia, difleruit.
At grauiorem etiam pugnam, eam-bid. p.
quté cum maäiore periculo coniunäam, 134. B.
aduerſum voluptates ſuübeundam dixit:
quaez non palam vim faciat, ſod frau-
dibus rem gerat, & incantamentis
Neque tantum vtlabor per tactum, ſoa
per omner ſenfus hominem innadat.
Quam fſugiendo proinde, vt aggredien-Vid. inde
do laborem vincere oporteat, atque ita P Or⸗
ſe certantem cum Hercule elegante , 5 1. .
comparatione contendebat. Vsaie ad
Cum vero mordacitatem ei expro- üſn.

brantes canem appellarent nonnulli, in . Or.lX
ludisł· 38. B.

II. l. e.
19. .

ie..
141. A.

. VIII. p.
132. A.
„

.
1 adde e.
rnd. 0Or.
-IX=.
769,4,

-l,cp⸗
. 132.D.

-

12
leibid in
G-lbide⸗
,Be.
1:
.

ò

Id. 1. c.
P. 139. C

coRINTI T VITAM EOERCn-nů Fry.

ludis iſtis; Canes, aiebat, homines qui-
dem ad ludos ſoqgui ſacros ſolere, ne-
minem tamen oorum, qui ludis illiz in-
terſent offendere, verum latrare tantum,

* Furibusque obeſſe: imo & crapula ob-

dormientes a Canibuts, vigilias obeunti-
biuts, Citſtodiri.
Parum autem curae ha bebat, ſiuè di-
gnitate & opibus conſpicui eſſent, ſiue
ex infima plebis faece, qui ad eum audi-
endum confluebant: maximeque in
prioris generis hominibus reprehen-
dendis erat acerbus. Aliis itaque, vt
qui omnes ſapientia excelleret, erat
admirationi: aliis furere eſt vifus: &
contemtu apud alios fuit, vt qui men-
dicus eſſet & nauci homo: alii laceſſe-
bant etiam, oſſa vt cani obiicientes,
Pallioque manus immittentes, nonnul-
li inuitum etiam detinentes. lpſe ni-
hilominus ſui vbique ſimilis erat, re-
gemque referebat animo, & herum
mendici habitu incedentem. Eum
aufem athlothetae, tum alii quiuis
dignitate conſpicui, maxime reuere-
bantur. Qumque pineam ſibi ipſi co-
ronam impoſuiſſet, a Corinthiis vt po-
neret coronam, neque contra ſacro-
rum ludorum leges peccaret, admoni-
tus eſt. Tum ipſe interrogauit, quid
legi aduerſum in eo ſit, quod, qua alii
incedunt coronati, pinu, incedat &ipſe-
Cumque ei reſponſum eſſet, victo-
rem ipſum haut eſſe. Ego v ro, in-
quit, maximos vici athletas & Forticſi-
mor Lon mancipieg m'ſora, qualia ſumt
Mta, quae ludis hiſee lictacertant, diſöo-
ve, & & rſu. Fortichimos autem anta-
goniſtas, pauperiem voco, atqie nvli-
vmn, & dgnominiam; iram praeterea,
zriſtitiam, concupiſéentiam, metum, o-

caterua, ita, vt turba ne terram qui-
dem eum contingere ſineret, congra-
tulantibus interea omnibus, & coronas
in eum coniicientibus; copia eius rei
facta, quid eſſet? interrogauit, ille igi-
tur curfu ſe viciſſe reſpondit. Quid vero
in eomagnum eſt? Diogenes inquit, ea
enim re prudentior quidem ne minimo
guidem es faltus, nequue moderatior, ne-
gue minus iaum quam antea veltimes, vel
doles: nec deinceps minores quam antea
er—unmnt iuae necesſetates. Nec vitam ages
magis ab omni moerore remotam. Aſt
eo inquit ceteros excellam, quod omni-
vm Graecorum pedibus maxime valere
dicar. Verum, inquit, Diogenes, nec
epore tamen nec ceruo ea parte eris ſu-
bérior, ſta enim omnium animantiumce-
lerrima ſunt, ſimul vero etiam maxime
meticuloſat. Nempe & homines metu-
vnt, & dquilas, atq; Canes,miſerrimam-
que vitam agunt. Anneſcis vero animi
timidi celeritatem argumentum eſes
Eorundem enim eſt animantium celeri-
tale elere maxime, &- meti angiprat
reliquis. Propterea Hercules, quod
bedibus minus quam alii valeret pleri-
gue, disgue aſſeqgui hoſtilium copiarum
duces non poſſet, telis oſt vſus, quibus
Ffugientes ferirelt. Achillem tamen,
aiebat alter, poeta celerrimum, eun-
demque pariter fortiſſimum dicit fuiſ-
ſe. Diogenes vero, quo argumento pe-
dum coleritate excelluiſſe Achillem colli-
gis, qui toto aië Hedorem inſecutus af-
Jaqgut haut potuit ?* Tum vero porro
interrogauit; quanto ſputio alterum
Ppoſt ſereliqguiſſet? maximne exiguo, alter
reſpondit, hoc enim maxime viétoriam
reddidit admirabilem. Vnico igitur
greſſu, inquit Diogenes, Pelicitas tua

abſolaitur: multaque alia in eam ſen-ibid, p.

A . niumque ferocisfimam beluam, doloſaftz
tentiam diſſeruit. 142. A.

le . lam & blanaientem voluptatem &.
e4 id. bv. Pauo poſt ſtadio egreſſum videns Inter haec equos obſeruans ,eodem ibid. p.
. g 141.4. nonneminem, ingenti populi ſtipante curru iunctos, pugnantes inuicem 142. P.

Ttt 3 atque

518 bpPARS VI DIOCENES CAP. W. V.

atque calcitrantes, magnamque eis ſpe-
ctantis populi turbam circumfuſam,
donec alter eorum, defatigatus, diruptis
loris euaderet; ipſe accedens propius,
remanentemequum coronauit, quod
calcitratione victor extitiſſet. Ea res
riſum excitauit apud omnes & plau-
ſum. Multumque Diogenem mirati
plerique, athletas ridebant.

14. Or. X. Corintho Athenas aliquando profe-
P. 143,A. us, in itinere ſibi oblatum quendam,

quo pergeret, & quid ageret? interro-
gauit, non vt ſolent per otium curioſi,
ſedvt medici, auxilium aegrotis paran-
tes. IIle igitur Delphos ſe ire, conſul-
um oraculum, dixit, ſeruum autem in
itinere aufugiſſe, quem quaeſiturus Co-
rinthum petat. Tum Diogenes, cum
Deone vero verſuri audes, homo ſtolide,
qui ne mancipio quidem recie noueris
vii? Praeterea quid ſeruum quaeris?
anmalus non fuit? Imo peſſimus, alter
air. Vorte etiam te malum exiſtimans
reliquit, Diogenes inquiebat. Forte,
reſpondit alter, talis qui fuerit. Tum
Diogenes, ille vero malum te eſſe exiſti-
mans fugit, ne aliquam a te habeat no-
xam, tu vero malum eum eſſe exiſtimans
etiam qiuaeris.

tii aliquantum naäctus otiande, edendo,
bibhendo, deterior qutidie non reddatur.
Illo autem interrogare pergente:
quid faciam vero, qui alluum ſeruum ha-
beam nullum? Quid faceres, reſpondit,

ſi alios habens calceos nullos, illos, gluos

habes pedibus impedimento eſe & mole-
Kiae ſentias? Nempe eis exutisnudis in-
cedes pedibus. & vero ſponte ſud iis
pes excidat, adſtringes denuo atque al-
ligabis. Et ſane vt diſealceati multi
commodius ſine calceis incedunt; ita
multi etiom euenire videas, ſeriis giti

deſtituantur: id quod multis argumen- p. 145.ſg.

tis vberius firmabat.

Tum ille: at pauper ſum o Dioge-ib. p. 46.
nes, & ſi carere mihi expediat ſeruo, (a.

vendere eum malim. Cui Diogenes:
nonne vero te pudet? primo enim fal-
les emtorem, nullius frugir ei vendens
mancipium. Vel enim vera non dices,
vel vendere haut poteris. Praeterea
malam mercem vendens eandem re-
cipere tenetur, quid inde igitur tibi e-
molumenti? Porro ipſiun argentum,
quod pro eo accipies, aimon metuis? for-
te enim alium tibi combarabis ſeruum,
ſto deteriorem, ſiin mangonem incidas,
qui te cincumducere norit. Forte etiam

¹ Mut.
Vit⸗Alex,
.671.
” de
Fort. A.
lex. p.

ib. p. .44 Tum ille, haec quidem recte ſe habe-
B. re dixit, at moleſtum eſſe iniuriam pati,
& vindictam exercere haut pofſe. Illum
nempe ſeruum nulla a ſe iniuria af-
fectum, optimeque habitum eſſe, ſeruili
admotum operae nulli; ſibi pediſſe-
quum ſolum, & otioſum, atque abo-
mni vacantem opere ſe aluiſſe. Tum
Diogenes: nullane veroſeruum a te in- —
iuria affectum putas, quem otio obtor- Illo vero, qui ſeruum amiſerat, in-
peſceré ſuuiſti, cuiusque animum nula quiente, lam Yt omittere eum poſſim
honeſta diſeiplina excoluiſti? Nempe oti- animndn induxiſti, modo ne VItro eum
vm maxime bomines, quorum minus culti fortuna manibus meis imponat. Cui
ſumt animi, perdit. Rede igitur ſe cor- Diogenes; Ilane vero mordentem ac b. I47..
rumpi a te animaduertit, atque iniuriam calcitrantem eguuim non quaereres qui-
baſſus fuga ſibi conſuluit, vt nembe nego- dem, ſi forte fortuna aute Sinrer,, R.
. ccedens,

acceptam pecuniam alii rei impendes,
magis adbuc tibi noxiacg. Neque enim
ſemper emolumento pocfidenti pecunia
eſt, ſeod maiora mortalibiis, guam pau-
periesmala infert, qui &ũ alias ſunt ſto-
lidibkſimi. Annon igitur ſapientiam po-
tius antea tibi comparabis, qua inſtra-
Aus omnibus tuis relte valeas vti?

1
Laert.

Vh. 70.

—

ibag6.

.

.

PRIIOSOPHTA]1 EIVS. 519

accedens, mordendum ei & calcitran-
dum te Praeberes!
Tum porro ille Delphicum vero
Ahpulollinem cur me conſulere prohibes?
ib. C. Non prohibeo, inquit Diogenes, e peſ-

ſex. Hoc ſaltem eft, quod Sico, neminem

ſaut Deoo, ſeue homine, hue ſoipſo vii poſſe,

guem neſèiat“ cum ſummo autem id,

anteqguam cognoſeant, bomines demri-

mento moliri. &c equis enim & cani-
bats nemo, antyquam oorvum indolem co-
gnouerit, ſine noxa vtatur. Pluraque
in eam ſententiam, quod homo Deum
intelligere nequeat, niſi recte & ſei-
pſum, & Deum, cognoſcat, diſſeruit.]
Alexandro cum Berſis bellum geren-
te, philoſophorum quam plurimi ſalu-
a² Plut. tandi eius ſtudio ad ipſum accedebant,
vit: Alex, quod ille a Dionyſio quoque officium
D671-D. expectabat, qui in Craneo ea aetate
Fort. A- degebat ?, Corinthi gymnaſio, vbi o-
lex. b. tio vitam traducebat Parum de Alexan-
331. E. dqri rebus ſolicitus. Ad eum igitur venit
8 oe. Alexande, atque apricantem inuenit.“

Or. VIII.
d. 131 . Ille accedcnte eo ſurrexit nonnihil, vt

c Laert, Accedentem cum eo Pop uli turbam ob-

vI, 60. ſeruaret. Cumque ir diceret Alexan-

der egoſum ilte magnus; Ego vero Jum

CAP.

canis, reſpondit. Ab eo ſalutatus, at-
que, vt aliquid peteret, monitus, hoc
ſe Petere dixit, vt ne ſolis radiis obſta-
retd, quibus apricaturns opus haberet. à Laert.
Annon timeat ſeſe, ab eo interroga- h38.
tus * bonitmne timeam, dixit, au ma- VI. 1.69.
lum⸗ atque eo bonum reſpondente:
quis vero bonum, ait, timere poet?
Idem cum lancem cum oſſibus ei mitte-
ret’, canis dicens hunc eſſe cibum; ca-Anton.
nir eſß, reſpondit, non tamen quali rex & NMnr:
eum excipiat, Stupefactus Alexan-p 95.
der, animique eius miratus magni-
tudinem, amicis Philoſophum ridenti-
bus dixit: vellem Diogenes eſſe, niſi. ANem
Alerxander.
Cumque aliquando in dolio eum Iid. S.
dormientem vidiſſet, exclamauit: CXUIIX.
Odoliummentisbonae pleni«fimum, b: 237.
Erectus igitur Philoſophus reſpondit:
O Rex:
Rei ſecundae gutta mentis dolio
Pracſtat: — - -
Cui ex adſtantibus nonnemo:
Resſecundae abyſushaut guttam valeg
Mentis: arere mente nam miſerri-
mum eſt.

IV.

PHILOSOPHIA EIVS.

Laerr. (Vantum ad opiniones eius, dupli-
VI, 70. cem eſſe aiebat exercitationem, al-
teram animi, corporis alteram. Priori
genere exercitis diligenter, frequentia
ſeſe phantaſmata ingerere, quae virtu-
tis vſum magis reddant expeditum. Al-
terum autem carere altero haut poſſe,
cum bonus habitus, atque vires confir-
matae, in Corpore aeque ac animo plane e
ſint neceſſarlae.

jb. Facile autem virtutem parari exerci-

tio, ita argutatus euincebat; In me-
chanicis atque aliis artibus, exercitio
tempore haut magno artifices ſummam

ſibi dexteritatem comparare. Athle-
tas ĩtem atque Muſicos maxime excelle-
re eos, qui maiore induſtria, ſtudioque
indefeſſo, in illis rebus verſati eſſent,
qua eadem ſi in animis quoque exco-
lendis vti voluiſtent, ſucceſſu id qui-
dem minime cariturum fuiſſe.
Nihil dicebat porro in vita absque ib. 8. 7r
exercitatione perfici poſſe, eam vero
nihil non vincere poile., Homines au-
tem, qui labores ſuſcipere naturae con-
venientes debebant, felicitati condu-
centes, contraria ratione inutilibus va-
care, propriaque ſtoliditate Perperuae

miſeriae

.

520
„ miſeriae obnoxios eſſe. Nempe ipſum
t* 3 s Voluptatis contemtum conſuetudine
VI, 72. iucundifſimum effici. Et ſicuti ei, qui
& Laert. voluptario vitae generi ſe totos addi-
I. c. cunt, ab ea ſine magna perturbatione
* Wats*ε reunocari non poſſunt atque aegritudi-
veONτπω+ας . . . 1— .
26 2e He, ita eos, qui contrarlam rationem
τνε1ſequantur, ſumma facilitate has ipſas
vai &is vOliptates negligere.

Jnaum Plus naturae quam legi tribuebat,
S *5. idemque cum Hercule vitae inſtitutum

u= &c. vtſeſe ſequi aiebat, Libertate omnibus a-

ſenſus liis rebus praelata.
ſit: ſine . — ,; . b.
lege rei Ommnia ſupientum eſſe ita euincebat b:

cisilis v-COmnia Deorum ſunt, ſapientibus ami-
ſum non ci ſunt Dii, amicorum vero communia
efe, rem ſunt omnia, omnia ergo ſunt ſapien-
ciuilem tum

autem . . .
eſſte ciui Sine Legibus ordinari Rempublicam

tatem. haut poſſe dicebat, neque vllum eſſe ſine
vie enite Republica, vſum ciuilis rei.“ Rem ci-
e ͦt. .
Drocedit vilem autem eſſe ciuitatem. Neque
argu. legis eſſe vſum Vllum ſine ciuitate 4, Le-
menta. gem igitur eſſe rem ciuitatis.
tio. — ,. . .
d vα LNobilitatem, & glorian, ac reliqua e-
86 dεα ius generis contemnebat, ornamenta
T6X„ι WMalitiae illa eſſe dicens, atque integu-
28 .
X G&.Re-
fert νρ
ad τ-

„ Stanl. Aà Cerrimus, teſte Laertio“, in riden-

do alios extitit. Vnde Euclidis
er⸗ e oXνe ſoholam, ad nomen facta alluſio-
αα vt R νWν acerbitatem appellabat,
ſit ſenſus quod contentioſum eſſet Dialectico-
ſur lege rum genus; Platonis ſeholam non ar-

ciuitatis 1iſnr diſputationem eſſe, ſed arαν τσ

rectius

ed. Sev conſumtionem. ———
n & Dicebat autem b, ſebi in vita bpumana

emolu- gubernatores intuenti, medicos item, &
mentam. philoſophos, animalium omnium ſapien-

PARS VI. DIOCGENES. CAP. V.

menta, ſolumque honore dignum eſſe
popularem reipublicae ſtatum.
Mulieres communes eſſe oportere

ſtatuebat, coniugium rem vanam eſſe ar-

bitratus, virumque femina, quacunque
viſum fuiſſet, vti poſſe, liberos vero et-
iam ex tali coniunctione natos commu-
nes eſſe oportere.
Exx templo quidpiam ſumere hone-

ſtum eſſe minus, neutiquam largieba-

tur, neque animantibus ducebat eſſe
abſtinendum- multominus impium
cenſebat carnibus veſei humanis, quod
multarum gentium vſu confirmari pok-
ſe putabat. Nempe omnia in omni-
bus eſſe putabat, ſeque inuicem per-
meare. Sic in pane carnes, & in car-
nibus panes credebat eſſe, reliquiis
carnis & panis per poros exiguos in alia
corpora ſeſe inſinuantibus atque trans-
ſpiratione viciſſim ex eis dilabentibus.
Hocquidem Laertius ex quadam tra-
goedia eius, T hyeſte, allegauit: e tamen,
inquit, ipſßius ſunt tragoediae, & non Phi-
liſci, vel Paſephontis. N uſicam, Aſtrono-
miam, Geometriam aliaqque comma-
tis repudiabat, tanquam neceflaria mi-
nus, nullique rei profutura.

VI. 73.

CAP. V.
APOPHTHEGMATA EIVS. *

tigſimum videri hominem. Contra au-
tem ſomniorum ſi confideret coniectores,
& vates, & qui ab illis ſibi patiantur
imponi, tum nihilſe homine ſtolidius eſſe
arbitrari. .
Saepe ſe obſeruaſſe, aiebat, neæceſſe ef-
ſe, vt in vita vel rationem ad manum
habeas, vel reſtim.
In magno conuiuio oleas vix guſtan- Laert.
tem videns Platonem, quid rei eſt, in- VI. 25.
quit, quod ſapiens qui ſizharuimq; rerum

a Laert. .
VI, 24. * Nihil eorum, quae hic Stanl, exhibuit: prae-
b ibid. termiſſum, niſi quod cap. II & III obuia quaedam
hic repetere non viſum: quaedam alio loco re-

praeſentare, cognatis ſententiis iunctis. Ei-vero
praetermiſſa acceſſere quamplurima ex vncinis diſ-
cernenda.

gratia

Laert,
VI, 26.

APOPHIInIEGMAYVA EIVS

gratia in Soiliam profelzas, tam
tamen appboßtig iir fruaris minus 5
Tum Plato: At hercle Diogenes & o-
leis ibi, & reliquis eiusmodi, vt pluri-
mum veicetur. Qui Diogenes rur-
ſum: Quid vero dracuſas nauigare
neceſſe erat, an oleas Attica tunc nullas
Ferebaté Hoc Ariſtippo tamen tribuit
Phauorinus, quem addit ficus come-
dentem obuium aliquando habuiſſe
Diogenem, cui cum guſtandam ficum
Praebuiſlet, totamque deuoraſſiet ille,
le vero giſtare volebae, dixit ille, non
blane deuorare.

Laert. Praeſentibus Dionyſii quibusdam,

521
Cum aliquando, de rebus diſſerenti
grauiſſimis, aures tamen praeberet ne-
mo; cantillare occoepit, quod audi-
entes cum plurimi accurrerent, eos,
quod ad nugas inutiles audientes feſti-
narent, àa rebus ſeriis auerſi, graui ora-
tione increpauit.
Homines certare dicebat, quis pulue-
rem qlſpergendo& calcitrando, ſet alte-
ro fatus, s, ‚perior, vt autemboni & pro-
bi fant Cont endereneminem.
Crrammaticosmirabatur, VlIysſis in-
veſtigantes mala, ſua ignorantes Maſe-
cos, Oyrae chordas apte concinnantes, a-
nimi indole cumſint interea perturbatis-

Vh 26. ques ille inuitauerat, familiaribus, ve- Ema: Mathematieos,guod ſolem innuen-

ſie eius pedibus conculcata, faſtum Pla-
tonis ſeſ̈ dixit calcare. Cui Plato:
quantus vero, o Diogenes faſtus eſt
tuus, qui faſtu carere cummaxime vi-
deri cupis? Quod ita referunt alii,
Diogeni dicenti: faſtum culco Plato-
nis: at alio faſtu, Platonem confeſtim
reſpondiſle.
H Ipſe autem Diogenes, in Olympiis
34. Rhodios videns ſplendide veſtitos, en
Iaſtum! dixit. Lacedaemonios vero
ſordidas indutos videns exomides, en,
inquit, aliuim faſtum.]
Hoc quoque Cynico aduerſus Pla-
tonem prolatum Sotion refert: Vi-
num nempe ab eo petierat Diogenes,

Laert.l.c.

atque caricas. Amphoram igitur to-

adde tam ei miſit', cui propterea Dioge-
Stob. S. nes, e, quot ſint duo & duo, interroga-
XXNVI. pis, an viginte reſpondehiy? Nempe ita
b. 217. neque das, quod rogaris, neque quod
int errogaris reſpondes. Quo ſcomma-
te plus iuſto verboſum eum eſſe re-
prehendebat:
Laert. Qua, Graeciaez parte viros bonos vi-
Vh 27. diſſet? interrogatus, nusquam reſpon-
dit, piteros vero ſe Lacedaecmone vi-

Aiſſe.

Ieés & lunam, quae ante pedes eſſenm ne-
gligerent: Oratores, quod iuſtitiam verr-
bis non facti colerent: Auaroz, quod
bebuniam, quam maxime culparent, ma-
xime diligerent tamen.
Eos quoque reprehendebat, qui vi-Laert.
ros probos ob pecuniarum contem- 28.
tum commendarent quidem, pecunio-

ſos tamen mallent imitari,

Illis vero plane ſtomachabatur, qui adde
bonae valetudinis cauſa vota facerent Stob. 8S.
Diis, in ipſis vero ſacris coenis valetu- Vl. S0.
dini cum maxime aduerſarentur.
Seruos mirabatur, qui edaces viden-
tes Dominos, ciborum nihil deripe-
rent.
Laudabat eos, qui vxores ducturi eſ- Laert.
ſent & non ducerent, & qui nauigaturi VI, 26.
non nauigarent, quique acceſſuri ad
rempublicam non accederent, & qui
pueros habere cupientes in deliciis, ſe
continerent tamen: qui item ſe com-
ponerent ita, vt cum magnatibus ver-
ſari poſſint, non verſentur tamen.
Manus adamicos non complicatis di-
gitis extendi iubebat.
In domum inductus magnifice in-Laert.
ſtructam, atque exſpuere prohibitus, 1, 32.
faciem prohibentis conſpuit, locum
VVV magis

522 PARS VI DIOGENES CAP. V.

magis foedum, in quem deſpuere poſſit,
ſe haut inuenire dicens. Quod tamen
Ariſtippo factum ab aliis adſcribitur.
3 Cum clamaſſet aliquando, heus ho-
mines pluresque confluxiſſent, baculo
illos abigebat, homines, inq uiens, non
purgamenta vocaui, vt Hecatoni in
chriis relatum.
Avanypze, h. e.: mancos, dicebat non
ſurdos aut coecos, ſed qui æigav peram
non haberent.
Capite ſemitonſo cum ad iuuenum
conuiuiumaliquando veniſſet, vt Me-
trocli relatum, verberibus ab iis exce-

ptus eſt. Horum igitur nomina tabu-

lae inſcripta, & excollo ſuſpenſa cir-
cumtulit, quo ipſo iniuriam eorum vI-
tus eſt, ea re omnium reprehenſioni“
expoſitorum.
Laert. Canem ſe eſſe, aiebat, genere eorum
VI, 33. quidem, quiin laude eſſent apud ommes,
ſedcum quo tamen laudantium nemo ad
venandum exire auderet.
Dicente nonnemine viros ſe in Py-
thicis vincere certaminibus, vinos gati-
dem ogo, tu vero mancipia vinci, re-
* Laert. ſpondit. In Olympicis id dictum, prae-
ViI,33 43 cone victorem proclamante Dioxip-
tint⸗ ſe⸗ pum, alibi Laertio relatum atque Plu-
p. 521 B. tarcho.] .
aà. & Monente eum nonnemineb, vt, qui
ſupr. cap. ſenex iam eſſet, quietem ſibi indulge-
h ret denique aliquando; Quid vero, re-
Vi, 34. ſpondit, inſtadio K docurram? an ſub ſi-
nem curſus remittere curſum debeam?
annon vero intendere potius?
[Vocatus ad coenam ſe venturum
negauit, neque enim ſibi, cum antea
adfuiſſet, gratiam habitam.]

Demoſthenem oratorem inueniens
aliquando, in diuerſorio prandentem,
qui ſe ſubducere prae pudore vellet:
Hoc magi, inquit, eru= in diuerſorio E.
Eandem tamen rem ita ab Aellano re-Aelian.
latam habemus: Diogenes in diuerſo-V. H. IxX,
rio prandens praeter euntem inuitauit 19.
Demoſthenem. Eo vero inuitanti pa-
rere nolente, hoccine vero, Diogenes
inquit, dedecori tibi fore exiſtimaos, O
Demoſthenes, ſi cauponam ingrediaru,
cum nulla praetereat dies, quin Dominus
tuus ingrediatur! populum intelligens,
cui ſeruire ſolent oratores.
Cumque peregrini quidem Demo- VI,
ſthenem cuperent videre, medium in- 34.
tendens digitum, en, inquit, illum A-d
thenienſis populi rectorene! Pαu.
Exprobrare nonnemini cupiens „aert. Vl,
quod panem, qui excidiſſet, tollere cum 35.
puderet, teſtam collo alligatam fune
per Ceramicum duxit.
Homines proinſanis vnius digiti, aiebat,
diſerimine haberi †. Tlominem enim, qai
exerto medio digito incedat, ſtolidum cre-
di; qui inaice Oxerto ſapientem.
Ea, quas ſint maximo in pretio ha-
benda, midimo emi, aiebat, & vice verſa.
Sic ſtatuuam enim drachmarum tribus
millibus emi, polentae vero choenicem
duobus aereis.
Ei, qui philoſophiae cauſa ad eum Laert.-Vl.
venerat, ſaperdam dedit quam geſtaret, E
& ſequi ſe iuſſit, qui, cum indignitate
eius rei motus, ſaperda abiecta abiiſſet,
paulo poſt oblatus Diogenes: tuam,
inquit, & meam amicitiamſaperda dif-
ſoluit. Idem hoc modo relatum Dio-
cli: Dicenteadeum quodam, te mihi,

èð
quod vitimum verbum male de verberibus accipie-
bat Stanl.

**½ lavoxela ſenſus eſt, quo magis te rei, nihil
in ſe turpis habentis pudet, hoc magis vulgi te la-

borare opinionibus prodis: hoc eſt in aνd iα
eſſe, eoαuν loco eſſe quo vulgus.
† Merici Caſauboni explicationem ſecutus ſum,
quem adeas licet ad Laert- VI, 33. Nempe ridet
Diogenes ſtolidam decori legem apud Athenienſes,
apud quos digiti geſtus de ſapientia hominum iu-
dieio ſuſſiciat. .
o Diogenes

aꝛert.

l, 5.

Laert,

VI. 38.

Nemde⸗

ulügen

tlbus
haec p.
tita.

Leert.
7 h 39.

. lien Vl,
⸗
34.
4. rua
er.
laet. Vl,
0 .
35.

e üemutre-

APOPEHTTFIEGOAATA FEIVS z.

0 Diogenes, praecipere velim; caſei
