Falſum vero eſt, quando incipiens a ve-
ro in falſum deſirit. v. g. & dies eft, nox
eſt. Verum enim eſtantecedens: dies
eſt, ſed falſum eſt conſequens: eſſe no-
d em.
Alio tempore Rhetorumpraecepta, Cicer.
alio philoſophorum tradere eidem eſt Tuſe. Q.
inſtitutum. 1, 3.

4 Plut.
vita Cic.
Cic. Ac.

S . NTIOCHVS Afſcalonita fiit,

be, Ariſti frater, ² Philonis diſci-
Ac. Qll, pulus.? Eum ſecum L. Lucul-
e a. i lus habait. Attico quoque familia-
4 ris fuit. A Sexto Empirico“ tan-
2 Auam gquintaez Academiae autor alle-

Leg. I, 2.
e Sext. Batur. Et, Plutarchofautore,“ a Car-

Pyrrh. HMeadis ſecta deficiens, vel ſenſuum e-
Hyb. 33 videntia, vel, vt viſum quibusdam,
ambitione duétus, atque aemulatione
Clinomachiorum & Philoniorum. Et

Vita

ANTIOCHVS.

2 Cic. A-
quamuis Academicus appellaretur, e-cad. Qu.
rat tamen, ſi perpauca mutauiſſet, 43.
germaniſſimus Stoicis. 2 Vnde di-gmp. le,
ctum eumstoicam philoſophiam in me-i Cic. A-
dia docere Academia. h Stoicas enimcad. Qu.
doctrinas a Platone traditas eſſe oſten-IV, 22.

debat. Senex iam factus, ad veterem G⅛. ⸗

Academiam tranſüti antiquorum ſen-⸗ c. 5. adde
tentiam proſecutus diligentiſſime. *&c. 3.
Ariſtotelemq; & Nenocratem ſecutus, I Id. A-

Stoicos cum Peripateticis concinerecad.
„ 4

F ff exiſtimabar,.

416
2 Cic. deexiſtimabat, ² verbis diſcrepare, quo
Nat. D. librum ſpectare Cicero ait, qui ad Bal-
7. bum ab eo ſit miſſus. Alium idem li-
brum aduerſus magiſtrum fſuum Philo-
nem ſcripſit, qui SOSVs inſcribitur. ?
Eum, Athenis dum eſſet, Cicero audi-
vit, captus eloquentia eius & linguae

b Id. A-
cad. Qu
IV, 4.

PARS V. ANSTOTETES CAP. I.

volubilitate,“ quem & acutiſſimum & e plut.
politiſſimum fuae memoriae philoſo- vit. Cic.
phorum pronunciat, à minus licet pro- 4 Cicer.

bans doctrinae, quam isinuehebat, no- Acad. C.

. IV, 35.
vitatem. * e Plut.

Atque hucvſque continua ſerie Aca- I. .
demicorum ſuceſſionem habemus.

HISTORIAE PHILOSOPHICAE

PARS V.

PHILOSOPHOS PERIPATETICO

COMPLEXA.

XARISTOTELES.,

CA P. I.
PATRIA, PARENTES, NATALIS EIVS.

g. Ortuo Platone in duas ſe-
&ctas diſcipuli eius diſceſſe-
re. Prior in eadem, in qua
K ipſe docucrat, ſchola per-
Ammon ſtitit, Academia: altera
Com. Lceum occupabat. Prior generali A-
ment: inademicorum nomine celebratur, vel
Prooem. Peripateticorum Academiae, altera ge-
une nerali Peripateticorum, vel ſpecialius
1. Peripatelicorun Igcei nomine. De

a Laert. 4 . 1
V, I. Priori iam dictum eſt nobis, ad alte-
b Herod. ram iam accedamus, cuius Ariſtoteles
Polymn, princeps fuit.
B 265 Natus ille eſt Stagirae, ² Thraciae,
uc. SSͦðñ b .
L. 4.& ˖. vt Herodoto? traditum eſt & Thucy-
palſm didi, oppido, quibus & Pauſanias dac
d Pauſ. Suidas fuffragantur: quamuis alii Ma-
Eliac. p. cedoniae eam vrbem adſcribi malint, vt
4 2. M arbari opprobrium ab Ariſtotele de-
Nunneſ. Pellant. Ad Strymonam ea fluuium
2d Am-ſita fuit, Macedoniam Thraciamque
mon.vit. diſtinguentem, portum, cui Capri no-

Ariſt. imen, & paruam inſulam eiusdem no-
Nit. p. 24. .
* Suid.
Agisr.

7

minis, in ditione habens. Atquehunc

locum, cui natales Ariſtoteles debuit,
ſingulari grati animi affectu deinceps

proſecutus fuit.

Pater ipſi Nicomachus fuit, originem † Laert.

a Nicomacho ducens Machaonis filio, l. c.
cuius medicam facultatem laudibus Ammon
Homerus celebrauit, Aeſculapi nepo-vita eius

e: 1 Jic . . . init.
te: a quo Nicomachus, Ariſtotelis Pa-g Nioz.

ter, non genus tantum, ſed artem etiam h L. V.
deriuauit, Medicus enim fuit. Sui-de com-
dass eum ſex libros de medicina, & V- poſ. me-
num de rebus naturalibus condidiſſe dic. ſec.

gen. addee

ait. Galenus "vero emplaſtri meminit Junnel.
Nicomachi, ſiue huius ipſius, ſiue ſenio-p. 30. .
ris. Nicomachus iſte, quem Hippocra- Quod
tem Phyſicum inter maiores habuiſſe quibus
quibusdam eſt proditum, Amyntae quo fan-
Macedoniae Regis aetate floruit. Hic gicatur,
pater Philippi erat, omnibus impera- me qui-

toriis virtutibus, Iuſtino teſte,k inſtru- dem la-

ctiſſimus: Neque medico tantum, ſed-
- Iuttin.

amico quoq; & familiari Nicomacho v- vii
ſus fuit. Atq; iſta quidem de Ariſtote- kaart.
le agenti Izetzae memoriae excidiſſe I. c.
videntur,

Nuunel. Vi
lc .2,
1
M
6

4 1 co er
5 in 1.

ex
WrV. n
el ſi

t

2plaert

i, II. Ie
te

1
l.

V,9.

b l c. d

n eer
o-ri Cje,
ro.¹ (icer.

no⸗ l

IV, 5.

1.
lut.

e
er l

—
—

blit,
eps

Necnt Laert.
flio, lc
busAnmon
vita eius
. ..
PargNecu.
tlamd l. V.
Wi de com
minit Nuanel.
eIO., 0,

ne nemo
Pi Cicatut,
erl ne nn.

n. demn li-
ſtn tet.

1, ſec Uuſtin.
hOTTl 4.
tote⸗ 1 Laert.
diſe le,
tut,

vit. Ariſt.

PATRIA, PAEENTEO NATALIS ErS A

Nunneſ. videnitur, vt Nunneſio obſeruatum,
Ic. .: 27. quandoquidem Nicomachum Aſele-
piadem eſle dictum 7 corri αος ait, quod
Medicus profeſſione fuiſſet: quamuis
ei arti eum addictum fuiſſe certum o-
mnino ſit, & exploratum.
Matrem Ariſtotelis, Phaeſtiada, La-

a 11. cc. ertius & Suidas: ² Dionyſius Halicar-

b in E

2d Am. Haſſaeus vero & Ammonius“ Phaefi-

maeum. A appellant. Eam quoque ab Aeicu-
* Vit. A- lapio genus duxiſſe, eidem affirmatum
riit. init. Ammonio eſt: cuius rei teſtimonium
ſequens allegauit epigramma:
Nicomacho genitus fuit hic Patre,
Phaeſtide matre,
(Amlo Aſolepiadae) diuus Arißo-
teles. H
1. c,. Dionyſius tamen Halicarnaſſenſis
Chalcidenſis feminae filium facit, eius
coloniae, quae Chalcide Stagiram de-
ducta fuerat. Eam autem, qua erat in
eius memoriam pietate, a Protogene,
excellentiſſimo eius aetatis pictore,
H. N. I,. Pingi curauit, quam Plinius imaginem
XXNV. inter praeſtantiſſima illius opera cen-
. T. fuit.
.Frater quoque, Suida referente, A-
riſtoteli fuit, Arimneſti nomine. At-

ap Laert. Ale ille ante eum viuis exceſſit, liberis

V, 11. relictis nullis, vt ex Ariſtotelis conſtat
teſtamento.

Natus Ariſtoteles iuxta A
rum, *Dionyſium Halic. b& alios anno
IOlymp. XCIX fuit, Archonte apud
Athenienſes Diotrephe, X LIVo anno
c Athen. Poſt natum Platonem, qui Athenaei
L. V. p. Calculus eſt, certior eo, quem Ammo-

ap. La⸗
ert. V,9.
b 1. c.

217. nius & Suidas ſecuti fuere, qui XLII

pollodo-

tantum computant annos: triennio
Porro ante natum Demoſthenem, & Ceit
ſeptimo anno poſt Romama Gallis Ca- XVi. i.
milli virtute liberatam, vt autor eſt Gel-e vit. Ca-
lins.⁴ Sed quoniam, vt ait Plutarchus,"milli
difficile eſt inuenire annum captae vr- Nun-
bis, difficile quoque erit aunum recu- nel.
Beratas Vrbis reperire. Septem qui- aa
em menſibus, poſtquam capta eſt a reperit
Gallis, recuperata fuit, opera M. Furii Schottus
Camilli, anno tamen demum ſequenti: in vi.
nam capta fuit menſe Quinctili, recupe- eicot.
rata Februario. Si igitur, vt Verrius 4 pe.
Flaccus, & Gellius in annalibus, atque moſth.
Caiſius Hemina ſenſerunt, capta fuit
anno CCCLXIIL recuperata fuiſſet an-
no CCCLXIV. Ita natus Ariſtoreles
fuiſſet Hanno Olympiadis IC, qui in-
Cidit in annum vrbis Cond. CCCLXX.

Quod ſi tamen, vt Liuius prodidit Nunneſ.

anno CCCLXV capta fuit, & recupe- I. .

rata a. CCCLXVI editus fuiſſet in lu-

cem Ariſtoteles A. IV. Olymp. IC,

qui eſt vrbis conditae CCCILXXII.
Porro ſi capta fuit vrbs an. CCCLXIV,
& recuperata anno CCCLXV, poſt-
quam condita fuit, vt Varro, Plinius &
Dionyſius Halic. opinantur, quorum
veſtigia Scaliger legit, tum Ariſtoteles
natus fuiſtet anno III Olymp. IC, qui
eſt ab vrbe condita CCCLXXI, decem
menſibus ſemper in annum computa-
tis, neque iis cum Plinio & aliis dedu-
ctis, inchoatoque ſtatim proximo an-
no, quibus menſibus computatis, cal-
culo iſti cum noſtro conueniet. Huc-
vique Nunneſius.

CAPD. II.
EDVCATIO ET STVDIA EIVSDEM

Bumr- Ncomacho & Phaeſtide, Ariſtorelis
arentihus, vita funétis, ab Atar-

nenſi quodam Proxeno eſt educatus,

quo tempore, iuuenis admodum, hbe-
ralibus artibus animum imbuit, vt pa -
tet, Ammonii iudicio, ex ſcriptis eius,
Fff 2 partim

41²
partim poeſin, partim ipſos poetas con-
cernentibus, Quaeſtionibus item Ho-
mericis, variisque libris Rhetoricis.
Gratum autem vt Proxeno ſeſe o-
ſtenderet, pro ſuſcepta educationis cu-
ra, non tantum ſumili ratione poſtea
Nicanorem, filium eiusdem, omni ge-

nere diſciplinarum inſtruxit, ſed ado-

ptauit etiam, haeredem ſcripſit, & ge-
'nerum ſibi eſſe voluit. Statuas quo-
que Proxeno & vxori pofuit, vt ex eius
Athen. Teſtamento pateſcit. .
VIII p. Refert de eo Athenaeus, Epicuri
354. quadam epiſtola allegata, itemque Ae-
Aelian.

Laert. V

V, 9. C A
Ammon. à Nnus natus XVII, Pythiae autori-
vit. p. 4. .

tate, quae philoſophiam vt coleret
Laer., V, edixerat, Athenas ſe contulit. Septi-
6⁶. mum decimum aetatis annum tum e-
1 ad giſſe eum, ex Apollodoro Laertius re-
mmae- ⸗
vm. fert, cum Nauſigenes Archon eſſet;
Dionyſius ſequenti anno, quo Archon
Polyzelus fuit, ea ipſum dicit aetate ex-
titiſſe: forte ea fuit Nauſigene magi-
ſtratu abeunte, dum ei Polyzelus ſucce-

ap. Laert, deret. Longe autem aberrat Eumelus,

c. XXXei tribuens annos, cum ad Plato-

nem primum accederet. Qui inde
forte, Nunneſio ſuſpicante, natus eſt
Nunneſ. error, quod apud Platonem legiſſet, ad
ad Am-Dialecticae ſtudia ante XXXQaetatis an-
mmon. p. num haut admittendum quemquam
temere eſſe. Nec minus grauiter pec-
cat Ammonius, ſi tamen autor ilk eſt
vitae, quae eius nomine circumfertur,
& Olympiodorus, Ariſtotelem Athe-
nas KVIImoaetatis anno delatum, So-
cratis triennio auditorem ſe praebuiſſe
affirmantes, cum tamen Lachete Ar-
chonte mortem fubierit Socrates,
XXXII ante Nauſigenem annis, quo
Archonte XVIIaetatis annum Ariſto-
teles agebat.

.

PARS V. ARISTOTELES CAP. II. II.

lianus, eum, poſtquam luxu & prodiga-
litate patrimonium decoxiſſet, militiam
eſſe ſecutum, eaque parum feliciter ipſi
ſuccedente, medicinae operam nauare
coepiſſe; forte fortuna porro in Plato-
nis delatum ſcholam, atque diſputatio-
nes ibi audientem, cum ingenio ceteris
Platonis diſcipulis longe praeſtaret, phi-
loſophiae nomen dediſſe, atque ea cele-
britatem effe indeptum. Verum iſta ide ex
omnia parum conueniunt iis, quae de inſtituto
vita eius ab aliis perhibentur autoribus, Fr. gatri-
maiore fide, & animo Ariſtoteli magis uri
aequo, conſpicuis. datel, 1.

I, L. I. p.
P. III. al.I,-.2

PLATONEM VT AVDIVERIT.

Platoni commendatiſſimus, diſcipu-
lus factus eſt eius, atq; XX annis in eius
ſchola perſeuerauit, vt ex eius ad Phi-
lippum epiſtola patet, quam antiquus editus a
vitae eius interpres allegauit. Nunnef.
Chariſſimus autem Platoni fuit, eius Drt
in apprehendendoacumen, & in ſtu- c mun.
diis diligentiam mirato, quapropter, di aerer-
vt autor eſt Philoponus, mentem ſoho- nit. &ναα
lae eum appellabat. Ipſoque abeunte r¾
a lectione clamabat,?à intellectus abeſt, e Gie.

. Vetus
ſurdum eſt auditorium. Vel vt Rho- Interpr.

diginus habet: philoſophum veritatis ap. Nan-

abeſz. Eius item acumen cum diffici- neſp. 12.
li Kenocratis ingenio comparans Plato N ene
dicere ſolebat, quem equum, cui dſino or a⸗
iunxi/ calcare Xenocrates, fraeno Elato v&
opus habet. vita Plat.
Quousque cum Platone vixit, ſtu- & Keno-
diis addictiſſimus, legendo inſatiabilis crat.
fuit, vnde domum eius Plato domum Ammon.
anagnoſtae appellare ſolebat. Atque 'it P.4.
hoc affatim confirmat vaſta autorum, in
ſcriptis eius allegatorum, ſeges. Et

quamuis Laertius, ſiue ipfſius ea ſit Laert. X,

ſententia, ſiue ex Carneade ei allegata, 26.
tam crebras autorum ſententias ſcriptis
ſuis dicat infercire, quam vel Zeno, vel
Chryſippus,

aliin ſel
II 19 en

laen, bat

,2 4g.
lilen kti

TH IU
9. ng
Helhidi.
Vs in
Chre. 7
Kom. (R
“
Atlian, E

1e.

W
G
ve
cir
bat
coe
The
ge
u
Pn

U
mep)
us

SrVDIA ETY PLATONEM VTV AVDIERIT.

43
tr⸗ Chryſippus, nemo tamen non nouit eo- exceſſiſſet Ariſtoteles, varias ei calu-
In rum, qui in Ariſtotelis verſati ſunt ſcri- mnias aſperſit, vindictae actus ſtudio,
it ptis, quanto iudicio & breuitate alio- quod ei Theophraſtum praetuliſſet A-
Ne rum ſententias referat, non oſtentatio- riſtoteles, quem ſcholae praeficeret,
10. nis, ſed veritatis inueſtigandae cauſa. quamuis magna iam eſſe inter diſcipu-
Sunt qui maximam animorum dis- los eius Ariſtoxeni fama coepiſſet.
ells AQelian.* ſenſionem Platonem inter & Ariſtote- Aft verofſimile haut eſſe Ammonius
hi⸗ III, 19. lem interceſſiſſe dicant, ortam ex eo oſtendit, potuiſſe ſchola ab Ariſtote-
ele⸗ primum, quod habitum atque inces- leeiici Platonem, yel ab eo id perfici
iſtnl er ſum Ariſtotelis Plato improbaret. Ve- valuiſſe, vtnouam, & magiſtro aduer-
e intim ſte enim fplendida, calceisque pretioſis, ſam, ſcholam erigeret, cum magna ea
ls ke an ille incedebat, comam quoque, ſecus- aetate Chabriae atque Timothei exti-
ggbenn, quam illi placeret, attondebat, annulos- terit autoritas, Imperatorum Atheni-
le. l. que geſtabat. Praeterea, vt aiunt, faciem enſium, Platoni ſanguinis nexu iun-
ld ad riſum, contemtus indicem, compoſi- ctorum. Sunt tamen qui factum id
tam habebat, & inter diſſerendum acris eſſe defendant, perpetuo inprimis A-
. erat in contradicendo, acpertinax: quod riſtotelis a Platone nixi diſſenſu: qui-
pu⸗ cum diſpliceret Platoni Xenocratem ei, bus tamen reſpondit Ammonius, non
eins Speuſippum, Amyclam praeferebat, Platoni quidem contradicere Ariſtote-
Dhi- & reliquos, cum quibus doctrinae ſuae lem, verum iis, qui prauis interpraeta-
lulselitns 2 communicabat opes, variisque eos, re- tionibus ſcripta eius peruertebant.
Numne⸗ pudiato Ariſtotele, beneficiis afficie- Imo quid mirum etiam ſi ipſi quando-
ers n Varrt bat. Qua re motus Ariſtoteles, ſuper- que contradicat Platoni? eo ipſo Pla-
ſu-nn. Arlan. ſtite Platone ſcholam, ei aduerſam, in tonem, magiſtrum ſecutus, qui verita-
tet, di aere V. H. v, Lyceo erexit, quam aegerrimce ferens tem omnibus aliis rebus eſie praefe-
ho. ut hir 9. ingratitudinem Plato, Ariftoteles, in- rendam paſſim inculcabat ſententiam-
Iute br Helladi- quit, in nos haut ſecus ac in matres e- que illam, amicus Socrates, ſed magis
Srer Yuovum pull reclacitrauit, eamque ob amica eſt verias, Paſſim repetebat.
o-e. Kom. cauſam pullum plerumque Ariſtotelem imo & alibi dixit: non aeque ocratis
atitan Nn. abppellabat. attendenda ſunt dica, quam veritali
Eici-nelpl2. Aeran- Anddunt Nenocrate in patriam re- Kudendum. Iisdem igitur Ariſtoteles
roe c. verſo, Speuſippo vero aduerſa vtente quoque incefſit veſtigiis ,‚ſi Platonis ali-
Ain n zalerdaide, Ariſtotelem cum quibus- qua confutanda ſententia eſſet, cuius
aocns, am ſectatorum ſuorum in Platonis obaudiens erat dictis, veritatem ſe- Fortun.
i veniſſe ſcholam, eumque ſophiſticis Ctando. Obſeruatum autem nonnul- Liect. de
ſu⸗deno⸗ circumueniſſe fallaciis. Qua re tur- Iis, cautiſſime nomini eius parcere eum, AMid.
biis a. batus Plato, domo ſua ſe abicondere vbicunque doctrinam Platonis explo- Rhet. I,

dit. Contra ter eius perhonorificam 1.

coepit, priuatimque in ea docere, an
ab illo fieri mentionem, in Rhetoricis Prob, I,

Anmm priatimque in
ſchola Ariſtoteli permiſla, quam vs-

mu

Vit 4
ci “” que ad Nenocratis tenuit reditum, a nempe, in libro de mundo, ſi tamen
quo ea rurſum fuit eiectus, reſtituto is eius ſit foetus, & in Problematibus. v
Frenn Platone. Eius vero narrationis praeci- Veriſſimum igitur eſt quod Apol- dr .. A.
4 puus autor Ariſtoxenus fuifſe videtur, lodoro,“ Dionyſio Halic.? & ipſi inpri- Ammar
H Euſebio eam in rem allegatus, qui, Sui- mis Ariſtoteli, in epiſtola ad Philip- ve=
n da obſeruante, ſtatim poſtquam viuis pum, eſt aditura, conſtantem eum a . e
. 11 3 ð nü; e

N⸗

X Pr. p

414
& ſedulum Platonis per XX annos au-
ditorem fuiſſe, ad aetatis annum
XXXVII vsque, donec vitam cum
morte Plato commutaret. Imo vel
tum quoque ſancte adeo eius memo-
riam coluit, vt aflectus teſtem aram e-
rexerit, cum iſta inſcriptione:

Ammon Gratus Ariſtoteles ſtruit hoc altare
Vit. p. 5. Platoni,
Quem turbae iniuſtae vel celebra-
re nefas,
Com- Olympiadorus, de honore verba

ment. in faciens, quo magiſtrum proſecutus,
Plat. Ariſtoteles fuit, eo argumento dicta
Gorg. firmat, quod totam orationem in Pla-
tonis conſcripſerit laudes, qua vitae
ap. Nun- inſtituta hiſtoria laudibus eum extol-
neſ. p“ lat. Imo & in elegiis ad Eudemum
64. ſequenti eum elogio proſecutum eſſe
ſubiungit:

CA P.

DE EIVS ET HERMIAE CONTVBERNIO.

Laert.

V Latone primo anno Olympiadis
5 .

CVIII. vita functo, cum ei in ſcho-
la Speuſippus, eius ex ſorore nepos,
ſucceſſiſſet, ad Hermiam Eunuchum,
Atarnenſium in Myſia tyrannum, Pla-
to ſe contulit, qui eius antea apud
Platonem condiſcipulus fuerat, ſingu-
lari eum amore proſecutus. Eum igi-
tur Hermias magna honoris atque af-
fectus teſtificatione hoſpitio excepit.
Cum eo autem integrum triennium
exegit, philoſophiae praeceptis ani-
Hmum eius imbuens. Hoc ad finem
L. zIII. vergente, Strabone autore, victus a
p. 610.sã Memnone Rhodio Hermias, & ad Ar-
taxerxem Perſarum Regem miſſus eſt,
apud quem capitis ſupplicium ſubiit.
Eius ſororem Pythaida, commenda-
tiſſimae virtutis feminam, quam libe-
ris deſtitutus haeredem ſcripſerat Her-
mias, his fatis in ſummis anguſtiis con-

Suid.

PARS V. ARSTOEEES OA. W.

Cecropis ad claras venerax voque verl.

domos Beſſar. L.
Dulcis amicitiges. Mox illi condidit L adv.
. Calumn,
Aran, Plat.

Quem laudare nefas oræ profana
Joret.
Qui ſolus vita, doctrina, moribus,
ore
Admonuit cundos, & monimenta
dedit.
Vi virtute queant felicem ducere
vitam,
Nulla ferent talem ſeclafutura vi-
* 1m. . a Athen.
Sunt qui eum, donec in Platonis dipn. vlli
eſſet conuiétu, medicinam exercuiſſe p. 354.
dicant, atque in taberna medicamen- Aelian.
ta vendidiſſe“, quos vero Ariſtoteles X 22.

V
b V 9.
confutauit. d ap. Fu-
ſeb.
IV. Praep.
XV, 2.
ſtitutam, pia amici memoria, vt ipſe in
ratain 1 ap. Euſeb

epiſtola ad Antipatrum ſcribit, mo- Ptaep.
tus, vxorem duxit Ariſtoteles, Her-xv, 2.

miae vero in Delphico templo ſtatu-

am poſuit cum tali inſeriptione:
Hic, o grande nefas, violato iure
Deorum
Perſue mandatis arcitenentis obite
Non baſta occidit victum, & certa-
mine duro:
Perdidit ecce fides hunc malef-
da viri.
Hymnum etiam in virtutem ſferi-
pſit, quo illius amici fui celebraret me-
moriam, cuius iſte eſt ſenſus:
Diua, ingenti generis quaerenda
labore ⸗
Humani, vitae lucrumque decusque
ſupremlum.
Virtus alma! Tui zelo atque cupidi-
ne formae

Laetus

e er verl.

Bellar l.
4 : l. adr.
Calumn,

llar
14

bi⸗
. Athen,
lsdiaVll
en-Aelian.

les
7,9.

1 45. Eu⸗
ſeb.
taep:
1V,2.

0. Ptnep⸗
A-XW, 2
l⸗

urt

lit.
tü⸗

Sui. in

as,

PE FyS ET HERAMITIAF CONTVDERNO

Laetus vel mortem non ferre recuſet

Achinus,
Herculeisue pares metuat tolerare
labores.
Nempe immortales tanta duilcedine
meientes
Deilinis, & fului famem quae dele-
at durt,

Charorum & doceat nos dememinis-
Je parentum,
Nec dulcis curam patiatur habere

qiietis.
Alcides quid non auſus? Ledaeaque
proles,
Ada tuis Zimulis? Qnid poſzs, in-
cluta, factis
Otendere ſuis. Elammis accenſits
lisdem
Infera regna adeunt Aiaux, & fortis
Achilles.
Sic & amore tui cultaez modo ciuis
Aternat
Hanc vitac amiſet lucem. Properate
Camoenae

Memoſina genitaz, magnum louis
incrementum,
Cui cura hoſpitii, ſinceri &: munus

amorts,
Inſignem virtute virum celebrate ca-
norqe.

Non defuere autem qui iſtam ami-
citiam, virtute coniunctam, varia labe
adſpergere conarentur. Fuere qui im-
probo amore in Ariſtotelem ferri Her-
miam cal niliarentur, crimenque ei
imputarent, quod in Eunucho fidem
aegre inueniat: adderent inſuper, eam
ob cauſam Pythaidem Ariſtoteli eum
matrimonio lunxiſſe, quam filiam eius
fuiſſe, ſiue natura, ſiue adoptione Sui-
das atque Etymologus affirmant. De-

cerit.

415
metrius Magneſius neptem Hermiae :-Laert.
fuiſſe ait, Ariſtippus concubinam, a-2*
deo ipfis de ea re conuenit parum. In
eam tam inſano amore Ariſtotelem fu-
iſſe addunt, vt eodem ritu, quo Eleu-
ſiniae Cereri Athenienſes, ſacra ei fe- .
Atque id quidem ſuperſtite aeaa
factum eſſe Laertius refert, Lyco ta- yco.
men, primus eius calumniae autor, mor- bræp.
tuae eum habitum honorem dicit. Di- xv, 2.
cunt item Ariſtotelem, Hermiae be-
neficiis gratiam relaturum, Paeana in
eum concinnaſſe, ipſum illum quem
allegauimus hymnum intelligentes,
quem ſacrum hymnum, vel paeana,
quales in laudes Deorum tantum ca-
nebantur] non eſſe, ſed Scholion, hoc
eſt conuiuale canticum, contra Demo-
phili calumnias demonſtrauit Athe-Athen.
naeus. Ob id tamen Theocrito Chio LXV. p.
ludibrium in ſequente epigrammate 624:
debuit. . V, I.
Hermiae Eunuchi, ſerui Eubulique Euſeb.

ſepulchrum drp.
Mente vacans vacuum ſtrurit A-AN. 2.
65 „, Plut. de
riſtoteles. exil. p.

Sreta Academia, hunc, qua fertur 603.
Borboris omnis,
Degere iam ventris dira libido

ubet.
.. ex Euſeh.
Hiſce autem calumniis, a Lycone pri- & Athe-

mum repertis, latius diſſeminatis ab A- naeũ II,
riſtippo, & ab inuidis memoriae Ariſto- &
telis obtrectatoribus diligenter conti-
nuatis, vt neruos ſucciderer, Apellico
Hibros ſeripſit, quibus eos, qui ita omni
exuto pudore blasphemi (haec enim
verba ipſius ſunt) in Ariſtotelis nomen
eſſe audebant, confutauit; in quorum
accuſationibus tanta vtiq; praeiudicio-
rum & malae voluntatis ſe prodit vis, vt
facile falſitas eorum diſpaleſcat.

r8 Ad Hermiae & Ariſtotelis familiaritatem
haec trahit perperam Euſeb. Nam Borborus, in
euius aequinocatione luditur, Macedoniae flunius

eſt & Latina lingua coenam notat. Optime igi-
tur a Plutarcho haec referuntur ad Ariſtotelis in au-
la Macedonica moram, AP.

PARS V ARSTOTELES CAP. V.
CA P. V.

CVM PHILIPPO ET ALEXANDRO VY VIXERIT.

O tempore Philippus Macedo, pa-
ter Alexandri, flii inſtituendi,
quem adoleſcere magis videbat atque
magis, curam habens, eiusque educa-
tionem Muſicae, vel reliquarum arti-
vm liberalium profeſſoribus commit-
Flut. Vit. tere veritus, vt quem ad maiora vide-
36,.. P ret natum, ad Ariſtotelem miſit, Phi-
: loſophorum ea aetate celeberrimum,
eius vt ſtudiis praeeſſet. Epiſtolam
Philippi apud Gellium inuenimus, cu-
Gell. N. ius iſte eſt ſenſus: .
3. PHIIL TPPVS ARISTOTELIS.
Filium mihi eſſe te noſſe velim. Diis
itaque gratias ago, non tam quod na-
tus ille ſit mihi, quam quod tua ſit na-
tus aetate. Spero enim tua vſum in-
ſtitutione in virum euaſurum, no-
ſtrum pariter ytroque, ac regno, di-
gnum, cuius eum manet haereditas.
Philippi inuitationi iſti parens Ari-
ſtoteles, ad eum in Macedoniam ſe
contulit, Olympiad. CVIII anno IV,
12 ba. vt affirmatum Apollodoro & Diony-
Dro-ns ſio Halicarnaſſaeo, ? quo tempore an-
Ammae-Mum agebat Alexander XV.
vm. Ibi, Ammonio“ teſte, maxima fuit
a 7. apud Philippum, eiusque coniugem, O-
Anterßr. Iympiada, matrem Alexandri, autori-
Anem. tate. Statuam ipſi poni iuſſerunt, ea-
nüi p. 3. que ineum Philippus voluntate erat,
vt aequalem fere ipſi in regno admini-
ſtrando partem concederet. Quaau-
toritate, referente Ammonio, tam ad
priuatorum, quam ad publica emolu-
menta vtebatur, id quod ex ipſius ad
Philippum epiſtolis iatis patere Lati-
nus heer Ammonii interpres. Plu-
ut. 1. c. . .
n.66. 4, tarcho autem affirmatum, patriam Ari-
Vide ta- ſtotelisstagiram, a Philippo reſtauratam
men inf. eſſe, vt gratiam Ariſtoteli referret. I-
cap. VII. dem ſcholam ei prope Miezam, Ma-

cedoniae oppidum, conceſſit, non lon-
ge ab eo loco, vbi ſua adhuc aetate Plu-
tarchus ex lapide ſedes & vmbroſa am-
bulacra Ariſtotelis oſtenſa eſſe teſtatur.
Alexandrum vero is in reconditis Plut. I. e.
maxime ſapientiae doctrinis inſtituit,
non morum tantum & Reipublicae ge-
rendae praeceptis animum eius imbu-
ens, ſed arcana etiam ſolidaque maxi-
me docstrina, quam Acroamaticam &n
Epopticam appellare ſolitus, nunquam
cum vulgo auditorum communicabat.
Medicam quoque artem edocuiſſe
eundem Plutarchus concludit ex eo,
quod eius praeceptis non tantum fum-
mopere deleétatus fuerit Alexander,
verum etiam feliciter eam in varäis a-
micorum morbis exercuerit, quibus
medicamenta & diaetam praeſcripferit,
in cuius rei fidem ad quandam epiſto-
lam ipſius prouocat.
Cum vero Homerica Iliade inprimis
delectari Alexandrum ſentiret, quam
optimam ad virtutem militarem inſti-
tutionem appellabat, multum operae
in emendando & reſtituendo textu
Homerico poſuit, correctumque a ſe
exemplar Alexandro tradidit, qui ma-
Ximo illud ſemper inde in pretio ha-
Librum autem ad Alexandrum de Laect.
Regno Ariſtoteles ſcripſit, cuius Dio-V, 2r-
genes Laertius pariter ac Ammonius Ammon.
mentionem fecit, quo eu in impe- b?. 7.
randi artibus inſtituere
Adeo autem animam Alexandri ad
faciendum, quod dicebat, permouit,
V dicere ſoleret, quotiescunque di-
em nullo beneficio dato ſiuiſſet elabi,
*hodie non regnaui.
Tanto autem eum iſte affechu ample-Plut. l. e
Gtebatur, vt non minus quam Patten
ſe

B Plut Viat

ſe

—
—

he

Plut, de
o). be
blaec,
notata,

lan
luſtin.
IIl 16. d.

uu
Da

Alex. b.
696, 5,P

6a). Lz.
en. V,2.
Erbatit
hetidat, noe
Tlb
1.6,

ſ⸗
u⸗
I-
r.
tis Ht,le.
it
e⸗
.
Ni⸗
&
n
bat.
iſte
eo,
m⸗
ler,
.
bus
erit,
to⸗

is
dann
nſti.
erie
1ſe
ma-
lu⸗

I delaet.
Dio⸗ V,21
Miusmndn⸗

npe⸗ 17

biad
u⸗
lec⸗
clabi,

npelurl

Atten
ſe

peripat.

ſe amare eum profiteretur, nempe 9
tatre vt viueret, ub Ariſtotele vero vt
bene viueret, ſo habere dicebat.
plur de Imo tantus in eum fuit Philippi at-
Exil. p. que Alexandri amor, vt eandem ei la-
603. bem, quam Ariſtotelis cum Hermia
conf. p. familiaritati, adſpergere conatus ſit
ee Theocritus Chius.
notata. ..
Mortuus autem eſt Philippus anno I
Olympiad. CXI, Pythodoro Archonte,
eique filius ſucceſſit Alexander, cuius
viuida indoles, paulo poſtquam re-
gnum eflet indeptus, expeditioni ad-
verſus Perſas ſuſcipiendae conſilium ei
perſuaſit. Ariſtoteles igitur, qui VIII
jam annis apud Alexandrum fuerat
Iuſtin. COmmoratus, (quamuis ei morae quin-
XII, 16. Juenium tantum tribuat Iuſtinus,
quem de tempore proinde, quod Phi-
lippi fata praeceſſit, accepere nonmulli,
non ſine vi tamen, nam idquoque ſe-
ptem annorum ſpatium exceſſit) vitae,
contemplationibus ſuauiter tranfigen-
dae, tranquillitatem bellicis praeferens
tumultibus, eidem valedixit, Athe-
nas ipſe reuerſus, Calliſthene Olyn-
thio apud eum relicto, agnato ſuo, fra-
Plut. Vita tris ſcilicet filia, Hero, nato. Quem

Ga6. 5. Paulo ante diſceſſum, audacius quam

CII PIiIFIPPO FT AEXANDRO VT VTXFERTT

lo poſt

49
par erat cum Rege loquentem audiens Laert.
Ariſtoteles, his fere increpauit ver- 5.
bis:
Qualia mi loqueris? vereor ſis, nate,
Iuperſtes. .

Verumque Ariſtotelem dixiſle pau-

Poſt euentus comprobauit, cuius
rei Occaſio fuit iſta: Hermolaus, So- Vr g.
polidis filius, puer nobilis ex regia co.
horte, venatione ſe cum Alexandro
exercens, aprum telo occupauit, quem
Rex ferire deſtinaſſet, ideoque verbe-
ribus ab ee iuſſus eſt affici. Quam i-
ghnominiam aegre ferens, in ſocietatem
ſceleris adſcitis Soſtrato, Antipatro,
aliisque ſodalibus ſuis, interimere A-
lexandrum deſtinauit. Qua conſpi-
ratione ab Epimene, coniuratorum v-
no, detecta, complices omnes capitis
ſuplicio ſunt affecti. Eos autem a Cal-
liſthene ad id facinus ſeſe inſtigatos
eſſe dixiſſe, ab Ariſtobulo & Ptolemaeo
Lagi ad Alexandrumrelatum. Quamy 5
ob cauſam ferreae ille caueae incluſus.
diutiſſime foediſſimo iſto habitu fuit

1

Per varias gentes jactatus, donec po-

ſtremo, Laertio referente, de eo enim
exitu diſſentire alios animaduertas,
Leonibus obiectus vitam finiret.

CA P. WI.

SCHOLA ARISTOTEILIBS, MTHODVSQVE DOCENDI.

a. a- §& Ariſtoteles igitur, VIII annis
eri. Vv,IO. — Cum Alexandro vVerſatus, Athenas
b Ep. ad Tediit, Apollodoro * & Dionyſio Ha-
Ammæze-licarnaſ. bteſtibus, anno II Olympiad.

vm. (CXI, Archonte Pythodoro. Ibi XNe-
nocratem in Academia docentem in-
venit, qui eum locum occupauerat,
a Speuſippo relictum, anno IV Olym-
piad. CIX.
c ap. La-

ert. V, 2. Hinc erraſſe patet Hermippum, qui,
Fr. Patrit. referente Diogene Laertio, ſcripſit, Xe-
diſcuſ. nocratem Platonis ſcholam obtinuifſe,
T. I. L. 1.
Pp. 6.

Ariſtotele pro Athenienſibus apud 5
Philippum legatione fungente. Nul-
la namque ratione id temporibus con-
ſonat, cum certum ſit, Platoni in ſchola
Speuſippum ſucceſſiſſe, Olympiadis
CVIII annol, quo eodem Plato vita
functus fuerat, eamque VIII annis

tenuiſſe, tota ſcil cer CIX Olympia-
de: cuius II anno Ariſtoteles ad Phi-
lippum non legationis, ſed inſtituendi

Alexandri cauſa, profectus eſt.
Neque audiendus Ammonius, qui 4. i.
narrat, ſtatim Speuſippo vita functo,
Ggg ad

Laert.
V, 10.
Suid. X

Laert. lebat.

V, 2.

Id. S. 2,

b. 8.

19 PARS V. AnlsToOTELES CAUP. VI. Vn.

ab Athenienſibus Ariſtotelem accerſi-
tum, eique traditum, cum Academi-
am eodem ipſo tempore Xenocrates
teneret, vtroque Platonis ſcholam ſu-
ſcipiente. Qui tamen error eadem
computatione reuincitur facillime.
Hoc namque tempore, quo Speuſip-
pus obiit diem, Ariſtoteles cum Ale-
Xandro erat, neque ab eo per ſex pro-
xime ſecutos annos diſceſſit. Quoo-
mni tempore philoſophiam in Acade-
mia profeſſus Xenocrates fuit.
Academiam autem cum iam antea
occupaſſet Xenocrates, Lyceum ſibi A-
riſtoteles delegit, qui locus fuit in
Athenarum fuburbioa Pericle condi-
tus, vt militem nouum eo bellicis in-
ſtrueret artibus. Eo loco quotidie
docebat, & de philoſophicis rebus dis-
ſerebat apud omnes, qui ad ipſum ac-
cederent: (Quotidie deambulane vsque
ad horam, qua vngi Graeci ſolebant,
quod fieri ordinarie ante coenam ſo-
A deambulando igitur, quod
geaνντꝶεsᷣ̈Ü Graecis eſt, Peripatetica illa
ſchola appellata fuit. Alii Peripateti-

.

cum ex eo dictum Ariſtotelem ferunt,
quod cum Alexandro, ex morbo nu-
per conualeſcente, ita deambulando
de rebus philoſophicis agere, ſolitus
fuerit.
Creſcente autem numero diſcipulo-
rum ſedens docere coepit, dicens.
Stlere turpe me, & Aenocratem loqui.

Cicero tamen & Quintilianus con-L. II. de
tra Iſocratem hunc el prolatum ver- 2.
ſum dicunt, quem aemulatus, Rhe- Quncili⸗
thorica praecepta mane ſemper diſci- an. Inſtit.
pulis fuis explicabat. Diſcipulorum III, r.
autem tanta ad ſcholam eius copia con- Vaen:
fluxit, vt certas in ſchola leges condi- iatut.
derit, quod & Xenocrates in Acade- ſed apud
mia faciebat, Archontibus etiam in eum
decendium creatis. inueniri
Commentationum ſuarum duas ſpe- non Po-
cies habuiſſe dicitur; alia enim erant quæ Gell. xx,
nominabat é6αωτιanαNαa alia quae appel- 5.
labat acoanuaridt. Epuworepind diceban-
tur quae ad Rhethoricas meditationes,
facultatem argutiarum, ciuiliumque
rerum notitiam conducebant. Auooc-
uarisd autem vocabantur, in quibus
philoſophia remotior ſubtiliorque agi-
tabatur, quaeque ad naturae contem-
plationes, diſceptationesue dialecticas
pertinebant. Huic diſciplinae, quam
dicunt dquguariue , exercendae tem-
pus in Lyceo dabat matutinum, nec ad
eam quemquam temere admittebat,
niſi quorum ante ingenium & erudi-
tionis elementa, atque in diſcendo ſtu-
dium, laboremque, exploraſſet. IIIas
vero sgοντqcin auditiones, exerciti-
vmque dicendi, eodem in loco veſperi
faciebat, easque iuuenibus ſine dele-
ctu praebebat, atque eam veſpertinum deiunde

deambulationem, illam alteram matu- ros te-
tinam dicebat. 9ur.

CAP. VII.
PHILOSOPHICA EIVS DOGMATA.
Vit. Ariſt P N ſtudiis philoſophiae, ijudice Am-

monio, modum ingenii humani ex-
ceſſit, nullam enim partem philoſophi-
ae attigit, quam non perfecte tracta-
verit, quinimo multa ipſe, quae fuit
ingenii eius ſagacitas & acumen, in-
veniens, vniuerſam abſoluit philoſo-
phiam, & conſummauit.

In Logica eius inuentum eſt, quod IGd. ib.
praecepta diſputandi a rebus ipſis, de
quibus diſputatur, ſeparauit, & de-
monſtrandi viam docuit, ac rationem.
Nam qui eum aetate praeceſſerunt, et-
ſi demonſtrare illi quidem poterant,
demonſtrationem tamen facere neſcie-
bant: prorſus vt idem ipſis vſu venirer,
quod

Nunnet
ad Am-
mon. ⸗

Ny.

Theoda
inovou⸗-
itag

1. 18.

Nunnel
10

Diſcuſl.

Perip. I.
11. .l. 9.

192,

Laiin.
Ammon.
lnterpt.
P. 19.
Nunnel.

76.

L. I. de

Ont. e,

35.
Quintil⸗
an laſkit.
1 Ill, l.
laert,
Stahleio
citatut
ſed aud
leum
inueniti
non po⸗
Rtuit.
Gall X,
E

Interpr. 1: .
p. 19. tuor elementis diſtinétam, ei vulgo tri-

NXTOLA, METHODVS DOGMATA 2

quod iis qui calceos quidem ipfſi con-
ficere neſciunt, calceis tamen vti no-

Nunneſ. runt. Eum Syllogiſinos ad modos & fi-

ad Am- „Uras primum reuocaſſe autor eſt Ale-
mon. p. 8 . . .
87. Nander Aphrodiſiaeus. Philoponus
vno verbo omnes methodos Logicas

Theodor. ab eo inuentas ſcribit. Eundem Theo-
In t:-
Rinrots.

p. 18. Confummaſle: quod & ipſe ſibi videtur

in extremo libro elenchorum modeſte
tribuere, nihil in eo genere ante ela-
boratum fuiſſe dicens, exceptis iis,
quae ab Eriſticis & Sophiſtis prolata
Nunneſ. fuiſſent. Quantum ad categerias,
* quas a Pythagoraeis nonnulli adinuen-
tas aiunt, eas quoque ipfſius eſſe in-
ventum, longe eſt prolabile magis. Ne-

gatque Themiſtius Archytae Pytha-

gorici eſſe eos libros, qui «ααο Xοα.
Yo inſcribuntur, & ex quibus multa
deriuaſſe Ariſtotelem quibusdam ſu-

Diſcuſ.. ſpicio eſt, quae ſigillatim Fr. Patritius

Perip. T.

II. L.I. p. ecenſuit. Neque ſane Diogenes La-
192. ertius vlla Archytae ſcripta comme-

morat, Pythagoricis ea aetate in ſcri-
bendo parciſſimis, quorum primus
Philolaus ſcripta fertur edidiſſe. A
Peripatetico igitur philoſopho profe-
ctum illudopus Themiſtius ait, maio-
rem fore eius autoritatem putante, ſi
