ante bellum ingreſſus erat; ſed hic pro-

pter patriæ calamitatem moerore vitam
Rniuit: cum reliquis familiare eſſet, ad
ex tremam ſenectam prouectis, ex vin-
Culis huius corporis exire.
Stanl. Poſthaec Lucanorum quendam, per
haecita quoſdam hoſpites incolumem ſerua-
aca i tum, ſcholae praefecerunt, ad quem
P Diodorus Aſpendius venit, qui ob pau-
rint Py- citatem diſcipulorum in ſocietatem re-
chagorei: ceptus eſt.

quod de HERACLEAE, Clinias & Philolaus.
nue. MEGAPONTII Theorides, & Iu-

tur. Ideo-? MlllS.

que ge. TARENTI Archytas.
neralius Inter extraneos auditores Epichar-
haec ex- mus refertur, qui Hierone tyranno
Bieagd Syracuſas, venit, & publice quidem
. cholas non habuit, virorum vero ho-
rum (i. e. Pythagoraeorum) ſententias
in verſus redigebat, atque adeo luden-
do abſtruſas Pythagorae doctrinas di-
vulgabat. Pythagoreorum autem plu-
rimos ignotos atque obſcuros manſiſſe,
eſt veroſimile, illuſtriorum nomina ſunt
ſequentia:
CROTONIATAE, Hippoſtratus,
Dymas, Aegon, Aemon, Silius, Cleo-
ſthenes, Agelas, Epiſylus, Phyciadas,
Ecphantus, Timaeus, Buthius, Eratus,
* TT-Itamaeus“, Rhodippus, Bryas, Euan-
Aioclex drus, Mylias, Antimedon, Ageas,
i. Ku- Leophron, Agylus, Onatus, Hippoſthe-
gag- nes, Cleophron, Alcmaeon Damocles,
eli- „Milon, Menon,
eg, METPAPONTINI, Brontinus, Par-
rvig. miſqusb, Areſtadas“, Leon, Damarme-
Menag nus, Aeneas, Chilas, Meliſias, Ariſte-
ad. Leert. as, Laphion, Euandrus, Ageſidamus ,
IX, 20. Xenocades, Euryphemus, Ariſtome-
Ope- nes, Ageſarchus, Alceas, Nenophan-

Tae tes, Thraſeus, Arytus, Epiphron, Ei-
Laert. .
VIII, 20. T1

PARS VIII. PPIAGORAJ. CAP. AXlVv. —

ſcus, Megiſtias, Leocydes, Thraſy-

medes, Euphemus, Procles, Antime-
nes, Lacritus, Damotages, Pyrrho,
Rhexibius, Alopecus, Afſtylus, Daci- Khene
das, Aliochus, Lacrates, Glycinus. caon,
AGRIGENITINVS, Empedocles. dolo
ELEATES, Parmenides. F
TARENTINI Philolaus, Eurytus, I—
Archytas, Theodorus, Ariſtippus, 1,
Lycon, Heſtiaeus, Polemarchus, Aſte- 8
as, Clinias, Cleon, Eurymedon, Ar- plgs,6
ceas, Clinagoras, Archippus, Zopy-
rus, Euthymus, Dicaearchus, Phile- Con.)
nidas, Phrontidas, LyYſis, Lyſibius,
Dinocrates, Echecrates, Paction, Acu- Vn

ſiladas, Icmus, Piſicrates, Clearatus. S

LEONTINI, Phrynichus, Smichi- ſttan
as, Ariſtoclidas, Clinias, Abroteles, C
Piſyrrhidus, Bryas, Euandrus, Arche- Aliſt
machus, Mimnomachus, Achamoni- G
das, Sicas, Carophantidas. ſchen
SYBARITAE, Metopus, Hippa-
ſus, Proxenus, Euanor, Deanax, Me- 0
neſtor, Diocles, Empedus, Timaſius,
Polemaeus, Euaeus, Tyrſenus. 4
CARTHAGINIENSES, Miltiades, 1
Authen, Odius, Leocritus. D
PARII, Aeetius, Phaenecles, Dexi-
theus, Alcimachus, Dinarchus, Me-
ton, Timaeus, Limeſianax, Amoerus,

Eumaridias. hHouagi-
LOCRI, Gyttius, Nenon, Philo- α.
damus, Euetes, Adicus, Sthenonidas, Keineſ.
Soſiſtratus, Euthymus, Zaleucus, Ti- ar Lect
mares. b. 344.
POSIDONII, Athamas, Simus, Pro-
xenus, Cranous, Myes, Bathylaus,
Phaedon. al
LYCANI, Ocellus, & Ocylus fratres, 5uαο
Oreſandrus, Cerambus, Dardaneus, „vel
Malion. cxeA-
AEGEI, Hippomedon, Timoſthe-
nes, Euelthon, Thraſydamus, Crito, idl. Gr.
Polyctor. p. 489.
LACONES, Autocharidas, Clea-

nor, Eurycrates.
HVYPERBOREVS,

i0, Bibl. G.
P/49.
ea⸗

,

HVYPERBOREVS, Abaris.
RHEGINENSES, Ariſtides, Demo-
ſthenes, Ariſtocrates, Phytius, Heli-
caon, Mneſibulus, Hipparchides, A-
thoſion, Euthycles, Opſimus, Calais,
SELINVNIIVS.
SYRACVSANI, Leptines, Phynti-
as, Damon.
SAMlI, Meliſſus, Lacon, Archip-
pus, Glorippus, Heloris, Hippon.
CAVLONIENSES, Callibrotus, Di-
Con, Naſtas, Drymon, Xentas.
PHILIASII, Diocles, Echecrates, Po-
lymnaſtus, Phanton.
SICYONII, Poliades, Demon, So-
ſtratius, Soſthenes. MU
CYRENAEI, Prorus, Melanippus,
Ariſtangelus, Theodorus.
CXYZICENI, Pythodorus, Hippo-
ſthenes, Butherus, Kenophilus.
CATANAEI, Charondas, Lyſiades.
CORINTHIVS, Chryſippus.
TXYRRHENVS, Nauſitheus.
ATHENIENSIS, Neocritus.
PONTICVS, Lyramnus. Omnes
CCXIHX.

DISCIPILINA ET

DSoPyII EiS

705
Clariſſimae autem mulieres Pytha-
goraeae, fuerunt Timacha, Mylliae Cro-
toniatae vxor, Philtes, Leophronis Cro-
toniatae filia, Byndaeci ſoror, Oecello

. . . 4 N
& Eccelo Lucanae.“ Chilonis, filia He
. . . . . in pri-
Chilonis Lacedaemonii. Crateſiclea oribus

Lacedaemonia, vxor Cleanoris Lace- Iamblichi
daemonii.² Theano, vxor Brontini ditioni-
Metapontini. Mya, vxor Milonis Cro- bus, ita
toniatae. Laſthenia Arcas. Abroteliab, graale
Abrotelis Tarentini filia. Echecratia, ium quo-
Phliaſia. Tyrſenis, Sybaritis. Piſirrhon- que deſ-
de Tarentina. Niſteaduſa Lacedae-deraban-
monia. Bryo, Argiua.* Babelyma, bida
Argiua. Cleaechma, ſoror Autocha- quoque

ridae Lacedaemonii. Omnes XVII † vex ex
. editione
Laertius dicit, iftema eius, vel, vt enenda.
Caſſiodoro vocatur Collegium, XIN ge- guit re⸗
nerationibus ſubſtitiſſe. Pythagoraeo-K itta:
rum enim poſtremi, quos Ariſtoxenus
vidit, Nenophilus fuere, Chalcidenſis,
ex Thracia, Phanton Phliaſius, Eche-
crates, Diocles, & Polymneſtus, qui
etiam Phliaſu fuere. Audiuere illi Phi-

lolaum & Eurytum, Tarentinos. †t

DOCTRINA PYTHAGORAE.
PARS PRIMA.

C A-P. I.

AVTORITAS INTER DIS CIPVLOS.

OVthagoras ,vt idoneos philoſophi-
ae diſcipulos redderet, diſciplina
adeo ſeuera animos eorum prae-
parabat, vt homines ingenuos eam ſub-
ire voluiſſe incredibile videretur, niſi
eius rei fides maxima illa, qua inter eos
fruebatur autoritate, niteretur.

nlee⸗ Fidem ſuis opinionibus inde accerſi
u. 140.
doctorum emendationibus ita ſcribas. Oecelo
Philtiz, Cvel Philtatis Theophrii Crotoniatae lflia,
Eyndace (vel Byndaicis) ſoror Oceli & eyii
Lucanorum.
" Stanleins habebat ex corruptis lamblichi

cenſebant, quod, qui primus earum au-
tor extitit, non vulgaris homo fuerit,
ſed Deus; eratque hoc vnum ex illo-
rum traditis: Pythagoras quis eſſet: di-
cunt enim Hyperboreum fuiſle Apol-
linem. Huius rei argumenta allegant
miracula illa, quae in vita eius recen-

. . 1. n. I .
ſuimus, aliaque ſimilia, quae, cum ab 43

* Ita Stanleius habebat: ex nuperrimis virorum editionibus Salacera, Bio Argiua.

† Totidem numerat lamblichus: numerumque
praeſtant Codd. emendatiores. Stanl. V tantum
numerauerat omiſſa quippe Byndaice & Abrotelin.
1 1 Pythagoraeorum, & Pythagoraearum catalog.
longe locupletiorem dedit cl. Fabrit. Bibl. Gr. L. II.

V V VV omnibus

X

766
omnibus pro certiſſimis agnoſcantur,
neque fieri poſſit vt a mortali patren-
tur: hinc jam liquere autumant, quod
dicta de illo non tanquam dehomine,
ſed tanquam de praeſtantiore humana
natura accipienda ſint. Haec ita in
confeſſo apud eos ſunt, vt prouerbi-
vm quoque inter eos feratur:
Et bipedes homines, & dues, &
tertia res, ſünt.
Per tertiam enim rem Pythagoram

intelligunt. Eſtque Ariſtoteli etiam

relatum, in libris de Pythagorica phi-
rambl. e. Roöphia, quod huiufmodi diuiſio inter
VI. n. 31. Praecipua eorum arcana ſeruata ſit;
Animantium rationalium ſpeciem v-
nam Dii abfoluunt, ſecundam homi-
nes, tertiam medrum quid inter vtros-
que.
Pythagoram proximo Diis loco cen-
ſebant, tanquam bonum aliquem ge-
nium, humano generi indulgentem.
uibus. Aibuſdam Pytbium, aliis Hyperboreum
dGam pae-Apollinem eum eſſe affirmantibus: aliis
enem vt Ex geniis, lunae incolis, eum efſe ſta-
addit tuentibus: aliis ex coeleſtibus Diis, qui
lambl. appareat nunc quidem in humana for-
ma, mortalem vitam emendaturus, e-
iuſque commodis confulturus, vt mor-
talibus beatitudinis & philoſophiae ſa-
lutare lumen donaret, quo munere
nec venit nec veniet vllum maius, quod
Dii per hunc ipſum Pythagoram de-
derint. Quapropter hodieque pro-
verbium, Samiauz comatus de grauiſ-

Iambiᷓ.
ibid.
ill. n. 30

CA P.

PARS. VIII. DOIPINA PEVIIAG. P. I. C. I. II.

ſimo homine, magnaque in veneratio-
ne qui eſſet, vfurpatur-
Porphyrius ait, inter Déos eum cen-k. 189.
ſitum eſſe a fuis. Ideoque quotieſcun-
que ex ſcientiae ſuae decretis ſcitum
aliquid & elegans aliis eſſent tradituri,
& ex quo multae phyſicas concluſiones
deducerentur, tum per tetractyn iura-
bant, Pythagoramqaue, tanquam Deum
aliquem, teſtem inuocantes, dicebant:
Iuro tibi hunc a quo datus ille quater-
nio menti
Noſtraz, ex quo natara Ruit, 6es
fonmte perenni.
Quo iuramento vtebantur, vt qui Iambl. e.
prae reuerentiaa nomine eius abſtine-XXIIX.
rent, parciſſimi enim erant in adhiben-
dis Deorum nominibus.
Tanta porro erat reuerentia eius, vt Aelian.
nefas eſſet in dubium vocare, ipſe quod IV, 27.
dixiſſet, vel interrogando eum exercc-
re. Quin potius in omnibus ab eo tra-
ditis acquieſcebant, oraculum quaſi
redditum eſſet. Et quando ciuitates
obambulabat, non docendi ſed meden-
di cauſa profeétus dicebatur.

Hinc euenit, vt, ſi quid affirmarent Cic. Nat.

in diſputando, cum ex iis quaereretur, Gor. .

quare ita eſſet, vt reſponderent, ipſe di- Naz.Or.
xit: ipſe autem erat Pythagoras Iſtudque uI.
ipfum durò a, primna inter ipfos erat
& potiſſima doctrina, iudicio eius auto-
ritatem obtinente rationis, omni exa-
mine & cenſura fuperioris.

II.

DE DVOBVS GENERIBVS AVDILORVM EIVS. PRIMVM DE
EXNXOTERICIS ET QCVOMODO EOS EXPLORAVERIT.

Vditores Pythagorae, eos intelligo
qui in familia eius eſſent, duorum
fuere generum: Exoterici atque Lſo-
terici. Exotertéi dicebantur qui ex-
plorantis adhuc ſubeſſent tentamini-

bus, quae ſi, prout decet, ſuſtinuiſ-
ent, inter Eſotericos recipiebantur.
Neque enim omnes, qui ad eum
accedebant, admittere ſolebat, ſed
eos tantum qui ipfi placerent,
quorum

n. 150.

quorun
Men inn
uubl.e, Auen
VAV. tur, ql

a 45 peraln

nümas,
dant.
inuene
ſin con
homin
contr
occult
Aitus
Alec
S
quo
bom⸗
Aiebe
COU
lent
itat. ariis
hauc ſen- Mer
tentſam lion
Apnleins ghn
Adol.b. uo
L.odal. dutl⸗
lambl.t, §
XVII
„. tor
, I.
tun

atio.

cen. e

ſeun.
itum
tturt,
iurz.

At:

Nter-
le

Uihanble,
ine-IllIt.

hen⸗nlio⸗

1g,Vt Aelian.
uodIV, 2.
rce.
Ia-
ſ
Es
el⸗

nt Ci⸗ Mat.
r beor h.
Ul, Gne
- Nar.0t.
ue III.
Iat
to⸗
A⸗

Iambl. c.

Citat.

tentiam

AwroRFAS FT AVDTTORVMI DIVIS

quorum delectum
men inſt ituebat.
Auerſati eſſe Pythagoraei eos dicun-
XXXIV. tur, qui mercede ſuam in docendo o-
n. 245. Peram elocant, quique cuiuis obuioa-
nimas, vt diuerſorii fores, apertas oſten-
dant. Qui, ſi hac ratione emtores non
inuenerint, per vrbes diffuſi, gymna-
ſia conducant“, & pretium exigant ab
hominibus nullius pretii. Pythagora
contra pleraque eorum quae tradebat
occultante, ita vt ei quidem, qui pe-
nitus eſſent initiati, pleniſſime omnia
aſſequerentur, ceteri vero, vt Home-
Xus de Tantalo ait, male ſe haberent,
quod in mediis verſantes eruditionis
bonis, deguſtare tamen non poſſent.
Aiebant praeterea eos, qui mercede
conduéti quoſuis aduentantes doce-
rent, ſtatuariis eſſe deteriores & ſellu-
„ariis artificibus. Statuarium enim,
hanc en Mercurium ficturum, idoneum ei rei
Apuleius ignum deligere: tales vero magiſtros
Apol. L. quoduis ingenium ad exſculpenda vVir-
I.. 21. tutis opera arripere.
lambl. c. Si itaâque aliquis ad eum veniret no-
. torum, &, vt ad diſciplinam admittere-
* tur, deſideraret, antea voti compotem
non reddebat, quam eius exploratio-
nem, & diiudicationem inſtituiſſet.
Primum inquirebat, quo animo & af-
fectu cum parentibus atque familiari-
bus antea eſſent verſati? deinde nota-
bat riſus eorum intempeſtiuos, ſilenti-

primum, tum exa-

6. XX, n. vmque & ſermones minus opportunos.

49. Tum quo animi inclinatione maxime
ferrentur. An cupiditati dediti ſint, &
intemperantiae, an ad iram & libidinem
ſint magis procliues: contentioſi an
. ſint, an ambitioni dediti, & quales in
Wu. diſſenſionibus pariter ac amicitiis ſeſe
. 7t. ZBerant. Quos item habeant familiares,

707
& quo pacto cum illis viuant: denique
quibus ſociis maximam temporis par-
tem tranſigant, quibus item gaude-
ant doleantue.
Inſpiciebat & vultum, & inceſſum. & id. h e
totius corporis motus, atque ex natiuis
faciei lineamentis ita ipſos noſcitabat, vt
manifeſtis indiciis obicuras animorum
inclinationes deprehenderet. Primus
nempe artem explorandi hominum in-
genia excolens, naturam vnius cuiuſ-
que perſpiciebat. Nec quenquam ami-
cum aut familiarem ſibi adſeiſcebat, quin
prius, quo ingenio eſſet, de exteriori
vultus corporiſque habitu coniectaf-
ſet. Id nempe eſt ooονναοοοdπι⸗ Vt Gel-Gell. ,9.
lius, ea de re loquens, ait: Id verbum ſi-
gniſicat mores naturasque hominum,
coniecatione quadam, deoris & vultus
ingenio, deque totius corporis Elo atque
habitu ſeiſeitari.
Si iam ipſi omnia perſcrutanti ſatis lambl. e.
inſtructi a bonis moribus viderentur, &VII.
tum porro in docilitatem & memoriam 9–-
inquirebat. Initio quidem, an promte &
clare perciperent, quae dicta erant: de-
inde, an amore tradita complecterentur. c. XX.
Aduertebat etiam an a natura ita eſſent u. 95.
comparati, vt tractabiles fieri poſſent,
eamque tractabilitatem ατιιιιτ0 ⅓
cabat: ferociam enim ſuae inſtitutioni
contrariam arbitrabatur: ſequi namque
inde impatientiam, intemperantiam,
iram, ſtupiditatem, confuſionem, igno-
miniam: contraria vero omnia pla-
cidos mores comitari.
In primo quoque tentamine an é„ι Iambl.
uuρπσoſlent (idenim vocabuli eam in c. Xx.
rem adhibebat) experiebatur, id eſt an n. 24.
ea quae audiuerant, quaeque didice-
rant, apud ſe cuſtodire & filentio pre-
mere valerent. .

malim
rebus.

Propter

p. I85.

Vy vVZ CAP.

73 PARS VIII. DoIPLINA PVTIMAG. P. L. c. II. IV. V. VI.
. CAP. III.
INSTITVTIO EIVS AD PVRGANDAM MENTEM PER
AFFLICTIONES VARIAS.

Porph. p.
201I.⸗

Raecipuus ſcopus Pythhgorae pro-
poſitus erat liberare mentem ab iis
vinculis, quibus a primis incunabulis
conſtringitur: ſine qua libertate nun-
quam datur veri ſanique perceptio, ne-
que obſeruari poteſt, qua ratione id
quod noxium eſt in ſenſus operetur.
Mens enim, iuxta ipſum, videt omnia, o-
mmiaque audit, reliqua ſurda ſunt atque
viuta.
Id autem vario genere exercitiorum
efficere conabatur, quae purgandae
menti deſtinabat, probandisque lis qui
ad ipfum veniebant, quae toto quadri-

CAP.
SILENTIVM.

id c. XV. T Mperabat etiam ſuis quinquenne ſi-
n-72. 1lentium, vt ſciret quantum poſſent
⸗ in continentia omnium difficillima,
qualis eſt quae lingua exercetur, vti ſi-
gnificatum eſt ab iis qui myſteria in-
ſtituerunt.
Iſta cuwaννπ rναooπα (quinquenne ſi-
lentium) ραοοσ ιο dicebatur, & voce
rariore eesbnuoνν àντες sν
Heſych. T0σ T0 Aν: h. e. a continenda in ſeipſo
Lex. oratione.
simplic. Cauſa huius ſilentii fuit: vt animus a
2d. Epict. rebus externis ad ſeipſum conuertere-
*. 42². tur, a paſſionibus irrationalibus, quae
ſunt in ipfa, & ab ipſo corporead pro-
priam ſibi vitam, quam ſemper viuere
Strom. debeat abſtracta. Vel, vt Clemens Ale-
VI. p. Xandrinus rem exprimit, vt diſcipuli e-
5So. A- jus, a rebus ſenſibilibus alienati pura
mente Deum quaererent.
In vit. Hinc Lucianus, quaeſtioni, quomo-
rucrer. !. do Pythagoras efficere potuerit, vt me-
P. 36. miniſſent homines rerum antea perce-

ptarum (ſcientiam enim nihil aliud eſſe

quam reminiſcentiam tenebat) reſpon-
dentem Pythagoram inducit: Primum

ennio erant continuanda, antequam

eos admitteret.
Quem poſt examen iſtud probaſſet, Iambl.
eum triennio contemptim haberi iube- XVII.
bat, eius conſtantiam verumque diſcen- . 72.
di ſtudium explorans, & an aduerfſus
gloriam ſatis firmus, honorisque exiſte-
ret contemtor.
Generatim exiſtimabat, congruentes lambl.
Circa diſciplinas & ſtudia labores exan- os.
tlandos eſſe, eoque fine diuerſiſſima ex
perimenta & caſtigationes igne ferroq;
peragenda inſtituebat, quae homines
ignaui ſuſtinere aut pati non poſſent.
quiete & ſalentio diuturno, integro quin-
quennio nullo prolato verbo.
Agellius tamen affirmat, non omnes
idem tempus tacuiſſe, ſed aliud aliis fu-
iſſe pro aeſtimato captu ſolertiage. Et
Apuleius ait: grauioribus vir is breui ſpa-

I, 9.

Florid.
II. fin. p.
18.

tio ſatis viſam taciturnitatem modifica-

tam. Loquaciores vero ferme in quin-
quenniũ, velut exilio vocis eſſe punitos.
Is autem qui tacebat, quae dicebantur Gell. 1,9.
ab aliis audiebat, neque percontari ſi
parum intellexerat, neque commentari
quae audierat, fas erat. Sed non minus
quisquam tacuit quam biennium. Hi
prorſus appellabantur intra tempus ta-
cendi audiendique ροςααt. Aſt vbi res
didiciſſent rerum omnium difficillimas,
tacere andireque, atque eſſe iam coepis-
ſent ſilentio eruditi, cui erat nomen
eννι ιta, tum verba facere & quaerere,
quaeque audiſſent ſcribere, & quae ipſi
opinarentur expromere poteſtas erat.
Hi dicebantur in eo tempore uαα ρ—
Tiol, ab his ſcilicet artibus, quas iam di-
ſcere atque meditari inceperant. Ita
Agellius, cui tamen dicta merito in
dubium

—

Pl
dubium
hemati
ſinguel
Obnox
eſlent,
Apu

ordh.

dn ſcipul.

mannc

4

tenrſu
IVI. n Irume
68 monis
Traten
deme
ſpecu
1ppre
1bin
ſommn
hono
conte
Dinl
Pires
Prop
tran
did. n. V.
70. ſilis
mni⸗

non
WM
III

.

PyPGAT SIENTIVAM, ABSTINENTIA, BONOR. COMMFPN. 709

dubium voco. Acuſticorum enim & Ma-
tbematicorum nomine Pythagoraei di-
ſtinguebantur, non dum ventaminibus

iſſe ſapienti futuro, omnem linguam
coercere: verbaque, quae volantia

Poetae appellant, ea verba detractis pin-

nis, intra murum candentium denti-

eqln obnoxii erant, ſed poſtquam admit iam
eſſent, vt ex paulo poſt dicendis patebit. vm premere. Prorſus, inquit, hoc
ulet, unl. rlorid. Apuleius dicit, nihil prius eum di- erart primum ſapientiae rudimentum,
fiinbe-eN. L c. fſcipulos docuiſſe, quam tacere, pri- meditari condiſcere, loquitari dedi-
ſten. mamque apud eum meditationem fu- ſcere.
luerfis CAP. V. l
eile. ABSTINENTIA, TEMPERANTIA, ALIAWE PVRGANDI
ðð ANIMI MEDIA.
entez ni Iambl. c. T Vbebat praeterea ab omni animato- Ab omnibus iſtis animam, diuinis mo-
ern. 6, . n. Irum eſu abſtinere, vt & a cibis, qui ra- dis repurgatam, ſanabat, & coeleſtem
ma ex. 68. tionis humanae promptitudinem pu- eius partem refocillabat, eamque tue-
erroc; ritatemque impedirent. Propter ean- batur, & dirigebat in ea intellectua- pro c=
mines dem cauſam, (vt ſcilicet difficilioribus lem illum atque diuinum oculum, infi- 97vα
lent. ſpeculationibus vacare rectius, easque nitis oculis corporis, vt Plato ait, nobi- legend.
apprehendere, poſſent,) vini quoque liorem. Huius enim ſolius ope rerum α Oo-
abſtinentiam eis praeſcripſit, & cibi, ipſarum perſpicitur veritas. Hoc ita-vas za-
guin. ſomnique parcitatem: opum item, & que modo mentis purificationem pro-r Ts
honorum, atque his ſimilia quae ſunt, curabat, hacque forma inſtitutionis ea IIXATrαι
mnes 5. contemtum non affectatum: erga pro- parte vtebatur. v.
6fu- pinquos ſinceram reuerentiam: erga Diodorus ait, temperantiam hocmo-Excerpt
Erlnt. Pares non fictam aequabilitatem: & do eos exercuiſſe: Praeparatis atque alet. ?
iir propenſionem erga uniores, ad eos ci- appoſitis omnis generis deliciis, longo 4 ⁵˙.
6Rca- tra inuidiam prouehendos. ſatis tempore in eas intuebantur: vVvbi
lin-. ibid. Vt paucis abſoluam, autor diſcipulis vero ſatis excitatum earum adſpectu
itos. 70. fuis extitit, vt vigilantes aeque ac ſo- appetitum animaduerterent, rolli eas d c.
ntun Cel l, mniantes cum Diis verſarentur, quod dem jubebant, atque ſeruis diſtribui, XXXI. .
Vi non cadit in animam ira, vel voluptate, ipſi diſcedentes impranſi, quod appeti- 187.
Rtin. aut alia turpi cupiditate turbatam, vel tus puniendi cauſa, iuxta Iamblichum,
ns impuritate & ignorantia induinatam Rcichann.
n B0NORVM COMMVNIOD
ite⸗ En . Vcuſque progreſſi, quicquid facul- labantur, vt qui familiae regendae le-
n . ys. tatum poſſidebant in commune gibusque ferendis idonei eſſent.
“ ſolebant conferre. Quod quisque fa- Idque conſentaneum erat praecepto Laert.
den miliae pecuniaeque habebat, inquit A- eius, quod primus, autore Timaeo, n, o.
s gellius, in medium dabant, & coibatur condidit, Amicorum oemia commuis .
ſocietas inſeparabilis, tanquam illud oportere: kxond Tà i)οσο ναι, eC 2.
Gell. I, 9. fuerit antiquum conſortium, quod re non quod dixit, amicitiam dequalita-
euit lamb. lc. atque verbo appellabatur oανπg. Hae tem eſe, Siérn insr. Item: nihil Laert. l. e
. bona diſpenſanda committebantur di- mum repultato. Eviuendi itaque con- Viil.
r ſcipulorum iis, qui ei rei deſtinati e- fſuetudine omne priuatum remouit, & er.
lun rant, Politicique & Oeconomici appel- communionem eouſque auxit, vt ſe ad XXX. n.
VV VV 3 infimas 168.
.

Gell. l., 9,

id. I. G.

Porph. p.
196. ſq.

Iambl. c.
XIIX. n.

81.

710

infimas etiam facultates, tanquam ad
diſſidiorum & perturbationum origi-
nem extenderet. Omnia enim emni-
bus communia erant, nec quisquam
priuatim quidpiam poſſidebat.

Quod Agellius' vero ſocietatem in-
. CA P.

PARS VIII. PDCIPLINAPVT MAGOR. P. L VITVII.

Jeparabilem dicit, id cum conditione
accipiendum, niſi ſcilicet ipſos huius
ſocietatis poeniteret: id enim, ſi cui in
mentem veniſſet, is facultates fuas,

quas ad commune contuliſſet, etiam Iambl. c.
cum augmento recipiebat, atque ita &V

diſcedebat.
VII.

ADMISSIO ET REIECTIO.

Qi digni viſi eſſent, vt ad doctrinam
eius admitterentur, poſtquam vi-
tae & temperantiae iudicium ſuſtinuiſ-
ſent, & quinquennale obſeruaſſent ſi
lentium, ſotericis adicribebantur, &
intra velum audire Pythagoram per-
mittebantur, eumque coram intueban-
tur. Ante haec diſſerencem audiebant
extra velum ſubſidentes, neque viden-
tes eum, diuturnum morum ſuorum

dantes experimentum, tantum audien-
do. Sireiicerentur vero, opum, quas
contulerant, duplum recipiebant, iis-
que monimentum exſtruebatur a con-
diſcipulis, quaſi vita functis. Neque a-
liter de eo loquebantur, quotquot in
familia Pythagorae eſſent: qui, ſi illis
obuii facti eſſent, cum eis tanquam a-
lis agebant, ipſos vero mortuos dictita-
ant.

CA P. VIII.
DISCIPVILORVM DISTINCTIO.

Vaecunque apud auditores diſſere-
bat, aut perſpicua & coôpioſa
oratione, aut obſcure & per aenigma-
tum inuolucra praecipiebat. Duplex
enim illi docendi modus erat, atque ex
diſcipulis alii Mathematici, alii Acuſma-
tici vocabantur. Methematici quidem,
quotquot pleniorem, atque elabora-
tam, ſcientiae rationem percipiebant.
Acuſmatici vero, qui ſumma tantum
capita praeceptaque litterarum, ſine ac-
curatiore enarratione, audiebant.
Vt duo philoſophiae genera erant,
ita duo genera erant eorum, qui eiope-
rabantur. Fatebantur vero Acuſinati-
ci Pythagoraeos eſſe Mathematicoz. At
non verſa vice a Mathematicis pro Py-
thagoraeis Acusmalici habebantur, vt-
pote, qui non a Pythagora, ſed ab Hip-

paſo, quem Crotoniatam alii, alii Meta-

potinum dicunt, haberent. .
Verſatur autem Acuſmaticorum

philoſophia circa doctrinas nudas, ſi-
ne rationibus & demonſtrationibus:
ita faciendum, & ſimilia, quae obſer-
vanda erant tanquam diuinitus praece-
pta; interque hos doctiſſimi cenſeban-
tur, qui plurimis eiuſcemodi praece-
ptis eſſent inſtructi, quae acusmata vo-
cabant. Omnia vero acuſmata iſta in
tria genera diuidebantur. In ea ſcili-
cet, quae exponunt, quidres ſit: in ea
quibus, quidſit maxime: & in ea qui-
bus, quid faciendum quidue omitten-
dum ſit, explicatur. Quae exponunt,
quid nes ſit, huiusmodi ſunt: quid ſit
inſula beatorum, ſol, luna? quid Del-
phicum oraculum? quid Tetractys?
quid Sirenum muſica?
Eorum, quae exponunt, quidſit ma-
xime, ſequentia ſunt exempla; quid
iuſtum ſit maxime? ſacra facere. Quid
ſapientiſſimumo numerus, & poſt eum
is, qui nomina rebus impoſuit. Quid
ſapientiſſimum

ib.

II. n.

73

cilia.
nin. C
Optinnr
Wu:
1em H
Salami
05

Hie
t, I
ſtman
deme
tia: r
qui
bant:
murin
non
aclle
enttin
Ate
fuere
A
irt
Gdos,
d
A

Dnditione
los huins
nſcuiin
Ates funs,

t, etium lunbl .

Atque iti AVlI ,

73.

nacten⸗
m, quus
l, iis⸗
1r 1con-
Neqes⸗
tquot in
i, ſ ilis
Iam⸗
dictitr⸗

praece.
Ueban⸗
rtece-
t Vo⸗
iſtain
4 ſcili⸗
in en
1qui⸗
mitnn.
onunt,
id ſi
De
Achs⸗

l-

Jlid
Quid

.

optimum? beatitudo.

ADMISSIO IN OL. DVCIPVLOR. DISTIINOTIO.

ſapientiſſimum inter mortales? medi-
cina. Quid pulcherrimum? harmo-
nia. Quidpotentiſſimum? ratio. Quid
Quid veriſſi-
mum? homines eſle malos. Quam in
rem Hippodamanta laudaſſe dicitur,
Salaminium Poetam, inquientem:
ODi, quogenere &ſtis, quaue ab ori-
gine tales?
Vnde, bomines, vobis tam praui eſt
ſfſeminis ortus!
Haec & alia funt eius generis acauſma-
ta, vnumquoduis enim eorum, quid
ſit maxime tale, exponit. Et haec ea-
dem eſt cum illa VII ſapientum ſapien-
tia: neque enim illi quid bonum, ſed
quid maxime bonum eſſet, inquire-
bant: non quid difficile ſit, ſed quid ſit
maxime difficile, quod eſt noſſ ſeipſum:
non quid facile ſit, ſed quid ſit maxime
facile, ſcilicet /facexe, eut aluefadtus fue-
rig. Haec igitur acuſmwata illius ſapi-

entiae imitationem habere videntur,

ante Pythagoram enim illi ſapientes
fuere.
Acuſmata quid faciendam ſit, vel o-
mittendum, talia ſunt: Liberos eſſe ſu-
ſcipiendos. Tales enim eſſe relinquen-
dos, qui Deos colant poſt nos. Dex-
tro pedi calceum prius eſle induen-

dum. Neque via publica ingredien-

dum &c. talia acuſmata fuere.

Pluri-
mum vero explicata acuſmata ea fuere,

quae ſacrificia concernunt, quo tem-

pore ea, & quo modo ſint peragenda:
item ea, quae de emigratione noſtra ex
vita agunt, & de ſepulktura, mortui quo-
modo ſint componendi. Quibusdam
eorum ratio quoque adiicitur. v. g. Li-
beros ſuſcipiendos eſſe, vt poſt te alium
Deorum cultorem relinquas. Aliorum
vero nulla datur ratio: & in quibus-
dam ille, qui obſecuturus eſt, praecepto
ipſis verbis adſtringitur: alia vero lon-
gius petita ſunt: vt, quod panis non ſit

TII
ſrangendus, quoniam ad iudicium apud
inferos conducit.
Et ad rationes, quod attinet, quae
talibus applicantur, illae non Pythago-
rae debentur, ſed ab aliis quibusdam
ſunt adinuentae, Pythagoreæ ſapientiæ
ſtudioſis, qui operam dederunt, vt
probabili eas coniectura explicarent.
Sic, quod vltimo fuit allegatum, Panem
non eſſe frangendum, quidam ita expo-
nunt: quod non oporteat congrega-
tionis cauſa factum difloluere: Cum
antiquis moribus Barbarorum omnes
amici ad vnum panem conuenerint. A-
lii malum omen non eſſe praebendum,
quaſi, quod auſpicandum eſt negoti-
vm, ſtatim ſit abrumpendum. ,
Fuit autem quidam Hippomedon, ib. n. 8,.
Agrianeus, Pythagoricus, ex Acuſina- N12.*
maticis, qui dixit rationes & demon- 1t0
ſtrationes omnium rerum iſtarum de- forte le-
diſſe Pythagoram. Verum quoniam gendum
illae a pluribus traditione funt propo-à
gatae, lisque ſemper ſegnioribus, hinc g,nnt
factum ait, vt rationibus amiſſis, ſola quod &
problemata relinquerentur. Atq; haed ad mar-
omnia, Mathematici quiaudiunt inter gin.Cod.
Pythagoraeos, vera eile largiuntur, ſed Sran.
cauſam diſtinctionis hancce fuiſſe a- manus
iunt. Pythagoras Ionia & SamoPolycra- docta al-
tis aetate exceſſit, atque in Italiam abiit, leuerat,
cuius regionis ſumma eo tempore feli- e
citas erat, vbi in principum ciuitatum eo 1 t ite
familiaritatem peruenit. Ad eorum omiſſo
illos, qui aetate eſlent prouectiores, ooρ
quibusque otii ſüpereſſet minimum, ſcribie
publicis quippe diſtractis negotiis, ita “α² ⁰
Vt difficile illis eſſet mathematica & de- ter e-
monftrationes animo complecti, ſimpli- geos ap.
citer diſſerebat, non minus id quoque lambl. c.
eis profuturum exiſtimans, cauſae licet vlt. refer-
non exponerentur, ſi, quid faciendum iut hie
ſit, illis exponeretur: quemadmodum mecon,
aegroti etiam, licet non inquirant,
quae cauſa fit praeſcribendi ſibi talis
medicamenti,

712 PARS VIII. DCIPLIM
medicamenti, ſanitatem tamen recupe-
rant. Cum iunioribus vero, qui labo-
randi diſcendique facultate pollebant,
demonſtrationes & mathemata com-
municabat. Ab his originem ſuam
deriuabant Mathematici, a reliquis A-
cuſmatici, ab Hippaſo maxime, qui

DIEI OPERAM. VT
PRoximo loco de ſtudiis agere lubet,
quae toto die a familiaribus ſuis tra-
Gari voluit. Plane enim iuxta prae-
ſcriptum eius viuebant, qui eius manu-
ductioni ſe commiſerant. Et matuti-
nas quidem ambulationes iſti viri per-
agebant ſoli, & in huiusmodi locis, vbi
quies, & congruum ſilentium, vbi tem-
pla, luci, & aliis in locis animis remit-
tendis idoneis. Nonenim cum quo-
quam conuerſandum exiſtimabant, an-
. tequam ipſi animum ſuum recte com-
poſuiſſent, atque intellectum recte con-
Rtituiſſent, ei autem rei ſolitudinem
conducere. Nam ſtatim a lecto fur-
gentes in turbam prorumpere, tumul-
tuarium eſſe putabant. Eamque ob
cauſam omnes Pythagorici ſanchiſſima
loca ſibi deligebant.
Amatutina deambulatione congreſ-
ſus inter ſe inſtituebant, in templis ma-
xime, aliisque eiuscemodi locis: tem-
pus autem iſtud docendo, diſcendo,
moribusque excolendis conſumebant.
jà. cXXI Ab huiusmodi ſcholis ad matutina
n. 97. Corporis exercitia pergebant. Plerique

Iambl. c.
XX. n.

95.

ibid.

in hortis & nemoribus: quidam etiam
halterum iactu, vel manuum contrario
e †— niſu, experiendi roboris corporis cau-
épay ſa: delectu exercitiorum facto, quae

minus ſibi maxime quisque conuenire arbi-
commo- 1
de Stanl. traretur.

poſft In prandio panis erat, aut mel, aut

bm.

CA P.

vnctione & curſu vtebantur: pauci lucta

Vinum vero witerdiu non gu-

PPTIHAGORAE BP.I. c. IA.
fuit ex Pythagoraeis. Cum tamen ille
doctrinam eorum vulgaſſet, & ſphae-
ram deſcripſiſſet duodecim pentago-a in Grae-
non, tanquam impius in mari periit, cis eſſe
ſcopum quem intendebat minime aſſe- oa-
cutus. ² *αα
Gev
eοαρ
IX. gloriam
bero in⸗-

PARTTTI FVERINT. ere
ſtabant. A prandio ciuilia tractabant gitut,
negotia, tam peregrinos quam ciues .
concernentia, prout leges iuberent:
Omne enim id genus pomeridianis ho-

ris procurabant. Circa veſperam ite-
rum deambulabant, non tamen ſeorſim
ſinguli, ſicuti mane ſolebant, ſed bini,
terniue, vna incedebant, repetentes,
quae didiciſſent, & in praeclaris ſtudiis
ſeſe exercentes. Ambulatione defun-
i ad balnea ſe confefebant. Poſt bal-
neum ad coenam conueniebant, ad
quam non plures quam X coibant. His
congregatis libatio & ſacrificia ſuffi-
mentis & thure celebrabantur. Hinc
ad coenam ibant, ante ſolis occaſum fi-
niendam. Sumebant vero & vinum,
& mazam, & panem, & obſonia, & ole-
ra, cruda pariter ac cocta. Apponeba-
tur enim caro de animalibus, quae ſa-
Ccrificare fas eſſet. Raro autem veſce-
bantur obſoniis e piſcibus paratis, quo-
niam eorum nonnulla, propter certas
cauſas, maxime noxia crederent: raro
item carnibus animalium veſcebantur
innocuorum. Poſt coenam libatio, in-
de lectio, ſequebatur. Mos autem e-
rat, vt natu minimus legeret, natu ma-
ximus praeſideret, quidque, aut quo-
modo legendum eflet, praeciperet. A-
bituris pincerna libamen infundebat,
libatione vero durante ſenior iſta ede-
bat mandata: plantam ſatiuam vel fru-
Gtum non efle laedendam, (neque ani-
mal innocuum vllum:) de Diis
Daemonibus

Diꝛemo⸗
dum el
bene ir
Kbene
dum:
ddhis
bant.
Ve
dam,

tamen ile
Pue.
Pentago. ia0re.

l perilt s el .

Rhha⸗ R

4
elor

glonin
bery in.
bentori ;/
obtinvit,

rachabant
Im clues
uberent:
AInss ho-
ram ite⸗
ſeorſum
ed binm,
etentes,
ſtudiis
Gefun-
0Rbal⸗
I, a0
nt. Hs

quo⸗
certas
Ir
NANI
io,in.
ein e-
um⸗
quo⸗
t A.
lebat,
ee.
feu⸗
Ali⸗
Ms

S

Daemonibus & heroibus bene loquen-
dum eſſe, & ſentiendum reuerenter:
bene item ſentiendum de parentibus

& benefactoribus eſſe: legi ſuccurren-

hant.

Iambl. c.
XXIX. n.
165.
4

dum: ſeditionem debellandam eſſe: His
dictis domum quisque ſuam diſcede-

Veſtem geſtabant puram & candi-
dam, ſimiliaque ſtragula e lino facta“

DIEI OPERAM VT' PARTIITI FVERINII

.

713
ſubſternebant, ex pellibus vellana nul-
lis vtebantur, venationes enimminime
probabant.

Haecque ſunt, quae illi ſocietati vi-
rorum inculcabantur praecepta, par-
tim victum concernentia, de quo paulo
poſt plura dicemus, partim omnem vi-
vendirationem.

,

„ChAP. X. L
EXAMEN ACTORVM MATVTINVM ET VESPERTINVM.

Aec vero omnia, & quicquid a-
gendum die iucumberet, mane an-
tequam ſurgerent, expendebant, &
nocturno tempore, antequam ſomno
ſe permitterent, examinabant, gemina
iſta ratione memoriam exercentes. Pu-
tabant quaecunque didicerant audiue-

rantque, memoria eſle retinenda, le-

cCtionesque ac doctrinas ita eſſe in ani-
mo defigendas, vt repetere, quod didi-
ciſſent, valerent: hoc enim eſſe, quod
cognoſcendum ſit, animoque circum-
ferendum. Hanc ob cauſam pluri-
mum memoriae facultatem excoluere,
eam exercebant, multumque curae illi
impendebant: neque ante diſcendi fi-
nem faciebant, quam firmiter, quae edo-
cti eſſent, animo comprehendiſſent. Py-
thagoraeus nunquam e lecto ſurgebat,
quin prius in memoriam ſibi feuocaret,

quae pridie acta erant, quae ita mente

recolebat. Mente recenſere niteba-
tur, quid primum e lecto vbi furrexiſ-
ſet, vel audiuiſſet, vel ſeruis mandaſſet,
quid ſecundum, quid tertium & ſic

porro. Tum domo egreſfſus, cui ob-
vius fuerit primo, cui ſecundo loco.
Quos ſermones cum primo miſcuerit,
quos cum ſecundo item, quos eum ter-
tio, & ita cum reliquis: memoria enim
repetere conabatur, tota quicquid a-
tum eſſet die, eo quo actum fuerat or-
dine. Si vero expergefacto plus otii
ſupereſſet, tum etiam eorum, quae a
tribus inde diebus acta erant, meminiſſe
nitebatur. Hac ratione memoriam
excolebant imprimis, nihil*enim ma-
gis ſcientiae & prudentiae conducere
arbitrabantur, quam multarum rerum
memoriam.

Atque id faciebant ex ipſius Pytha- porph. p,
gorae inſtitutione, duorum enim tem- 198.

porum potiſſimam curam rationem-
