ſenectam, & quod promiſſis Dion ſa-
tisfaceret minus. Interea Archytas
cumn

3

Plin. H.
N. VII,
31.

Plut.

riato Ep. perſuaſerat, ad Platonem vt ſcriberet, ſcriptis verſatus, Hiados verſus quos-
7.p. 339, ſaluum eum venire poſſe, eiusque rei dam paululum immutatos protulit:

plut. I. c,. nus. Ad Dionem quoque litteras as- dam Ariſtippi dicterii: à prudenter S. vita

304 PARS TW. PLATO. CAP. MX.
cum aliis Tarentinis, quos Plato ante fu- ſidue coniux & ſoror mittebant, qui-
Vm ex Sicilia diſceſſum Dionyſio com- bus & amicorum Athenienſium acces-
mendauerat, ad Dionyſium identidem ſit importunitas, vt vicerit tandem
veniebant, apud quem alii quoque Dio, ceſſeritque Dionyſio Plato, Dio-
commorabantur ex Dionis familiari- nem & Tarentinos amicos prodere
bus. Dionyſius, poſt iteratam quo- nolens, nullas excuſatione moras am-
que inuitationem, repulſam ferens, plius texens. Sicque tertio, vt ipſe blut.

Plato l. c.

idque non ſine dedecore ſuo fieri ex- ſcribit, freto Siculo ſe commiſit. Dione p.
iſtimans, tertia vice triremem ipſi mi- Rurſum vt tentaret diram ſuperare 965. E ad
ſit vittatam, aliasque naues, & vna cum charybdin. Lelchin.
iis Archidemum, quem Platoni ami- Aduenienti albis quadrigis Dionyſi-pinius

ciſſmum eorum, quos in Sicilia relique- vs occurrit, iisque acceptum ſedere l.c.

Ie. at, iudicabat, aliosque nonnullos ex iuſſit, ipſe agens aurigam: quo oble-Aelian.
c. Siculorum nobiliſſimis. Praeterea ctatus ſpeftaculo ex Siculis nonnemo, V. H.

Archytae Pythagoraeo omnibus modis ſuauis ingeni homo, & in Homericis ¹V, I8.

— —yvp⸗ n2

cauſa ſuam ſe interponere fidem. Ili Faginus ingenti ridet ſub pondere
quamprimum ad Platonem veniſſent, preſſus = Vil.5 3
toto animo Philoſophiae ſe addixiſſe Axis, dum vehitur vir praecſtantigi- Vit A.
Diony ſium affirmabant, iſta ei a Dio- . mus, alter. riltipi
nyſio epiſtola reddita: Quemadmodum autem ipſe aduen- S
. tu enis impenſe laetabatur Dionyſius, .
DIONVYSIVS PLATON. ita non minus eo Siculi gaudebant,
(Praemiſſis illis, quae pro more magna ſpe anmimis concepta, atque id
epiſtolarum praemitti ſolent:) “Nihil deſideriis ſtudiisque expetentes fum-
näähi antiquius neque prius contin- mis, vt, Philiſto ſupplantato, de ty- .
gere poſſit, quam vt verbis meis ob- rannide philoſophia triumpharet. Cer-.
„temperans quantocyus ad me in Si- tabant ſtudio Platonis cum viris femi- Phtoh
„Ciliam venias. Quantum ad Dio- nae. Sed & quod maximum erat, ipſe un
«nem autem primo attinet, omnia ex Dionyſius plus in eo quam ceteris a- H
ſententia tua peragentur. Puto enim micis omnibus ſpei ſe repoſitum habe-
te aequa petiturum, ipſe vero omni- re publice prae ſe ferebat. Gum enim
„bus annuam. Si venias tamen mi- reliquos omnes ſuſpectos haberet, ſo-
«nus, nihil pro Dione te impetratu- lum Platonem nulla praemiſſa, an ar-

—.

„rum ſcito, neque in alia re vlla, ne- matus veniret, inueſtigatione, admit- L.
«que in iis, quae te ipſum maxime tebat: quamuis amiciſſimum eſſe Dio- Aelian.—
ſpectant. ni non ignoraret.’ Magnam praete-v. H.
Addiderant alias epiſtolas Archytas, reab auri vim eidem offerebat, quam Iv. 18. ve
& reliqui Itali ac Tarentini, diſcendi ar- tamen ille recuſauit. Eſt tamen One- bplut. !c. he
dorem in Dionyſio commendantes: id tor quidam, qui affirmet XXC eum "ap. La.. ſe
quoque addentes, & Platoni, & eius a Dionyſio talenta accepiſſe, quibus ert. It,9. ſ
amicis omnibus noxae id fore, ſi obſe- ditatus Philolai ſibi comparauerit li- .
quentem hac parte ſe praebuerit mi- bros. Quae occaſio extitit cuius- a vige . 4

vero, Ariſtipp.
c. V.

ſe ot.
Dione.
re gh.

. Plinius
e l.e.
e. Aelimn,
0,1.k.

84.
be⸗
im
ſo⸗
A⸗
it-
10-2 Aelian.
V. 18.
le⸗

c10, La-
n ed
eltI.,
us
lr.
lins⸗ige
te 5, ritn
mili

Vit. A

. .

ITINERA EIVS IN 51GILMAANAM

* vero, inquiebat, liberalitatem exercet
*Dionyſeus, nobis, milta poſtulantibus,
*6nwgua, Platoni, nihil petenti, maxima

*donat.„ Et rurſum, cum vitio ei ver-

teretur, quod ipſe pecunias, libros Pla-
to a Dionyſio acciperet, nempe, aie-
bat, ego pecunia, Plato libris opus ha-

bet. Adeo verum non eſt, qued Xe-
Ep. ad nophon Platoni improperat, eum ad

Aeſchin. Dionyſium, vt Siculae particeps luxu-
riae fieret, abiiſſe: vel, quod Tzetzes
ait, eum coquinariae operam nauaſſe,
& cum Diony ſio vt hoſpitem quotidia-
num, & paraſitum, vixiſſe.
tam erat ab omni, quod ſordidum es-
ſet, placendi ſtudio alienus, vt in con-
viuio, quo omnes purpura indutos
ſaltare iuſſerat Dionyſius, ipſe quidem
Vid. S. id ſe facturum negauerit, verſo addito:
Effeminata veſte non poſſum tegi.
Sunt & qui eius eſſe dicant, quod
Ariſtippo tribuunt alii. Dionyſio nem-
pe dicenti: H
Quisquis tyrannum acceſſerit liben-
tius
Fit ſeruus illi, ſit licet liberrimus.
Ex tempore reſpondiſſe fertur:
Non ſöoruiet, ſi liber ante venerit.
oEyp. Commoratus aliquamdiu in Sicili
VII. quamdiu in Sicilia
Plut. 1. c. Plato, Dionyſium promiſſi admonuit,
de Republica iuxta leges ſuas conden-
da. At recantauit promiſſum Diony-
ſius. Qumque Dionis quoque cau-
ſam Plato vrgeret, primo moras neéte-
re, poſtea offendi quoque eare coepit
Dionyſius, tanto tamen offenſam ſtu-
dio diſſimulauit, vt nemo id animad-
verteret, eodem enim, quo antea,
honoris genere eum afficere pergebat,
ſic eum a Dionis amicitia tandem ſe ab-
ſtracturum ſperans. Viciſſim Plato
quoque, vtut ab initio neque dictis, ne-
que factis eius, fidem conſtare, frau-
dibusque eum vbique indulgere, ani-
maduertiſſet, id tamen diſſimulauit ſi-

riſtippi
1, c.

Nempe

30
militer, animoque aequiſſimo omnia
tulit, maxime in omnibus ei ſe credere
prae ſeferens. Atque ita inuicem ſi-
mulatione certauere, omnium oculos
ſeſe exiſtimantes fallere poſſe. Eo tem-
pore Helicon, Cyticenus, ex Platonis

familiaribus vnus, ſolis defectionem

praedixit, cui praedictioni cum re-
ſpondiſſet euentus, magno id ei apud
tyrannum honori fuit, qui argenti ta-
lento ob id eum eſt remuneratus. Tum
Ariſtippus, cum aliis philoſophis ioca-
tus, ſe vero, inquiebat, rem longe -
magis mirabilem paulo poſt euenturam
praedicere poſſe. Cumque omnes,
quid rei id eſſet, noſſe auerent; Plato-
nem, inquiebat, & Dionyſium breui
inimicos fore animus praeſagit: idque
ſimiliter euenit. Nempe reditus Dio-pt Ep
nis, quos ei in Peloponneſum trans- vIrp.
mittere quotannis conſueuerat, reti- 346.
nere Dionyſius velle coepit, nepoti
ſuo, filio Dionis, eos ſe inquiens aſſer-
vare. Id cum male haberet Platonem,
mitti petebat, vt qui morari in Sicilia
diutius, vbi modis tam indignis habe-
retur Dion, haut poſſet. Ei vero ami-
ce Dionyſius reſpondit, vt maneret
orans, nam rebus ſuis conducere mi-
nus putabat, pati, vt-Plato, dimiſſus,
quid rerum moliretur, diuulgaret. Cum
perſuadere tamen Platoni, vt maneret,
haut poſſet, ſe curam geſturum pro-
miſit, vt neceſſaria itineri eius appa-
rarentur. At Platoni quidem in naui
curſoria iter ingredi propoſitum fue-
rat, quem, cum itineri acrius inten-
tum Dionyſius animaduerteret, hu-
maniſſimis eum proxime ſecuta die
compellauit verbis. “Vt, quae inter
*me & Dionem intercedunt, lites de-
"nique componantur, in tui potiſſi-
mum gratiam patiar, vt viuens in Pe-
oponneſo reditus ſuos accipiat, ibique
non vt exul degat, ſed ita vt in Siciliam
Qg commeandi,

Plato Ep. . .
VII. p. tes Dionyſü fuit exorta, cuius He-
348. raclides,

306
*Commeandi, vbi ipſi, & mihi, &
vVobis amicis illius viſum fuerit, ha-
beat facultatem. Sponſor ipſe eris,
tuique & ipſius amici, quotquot in
*Sicilia degunt. Accipiet igitur redi-
*tus ſuos Dion, ſed tua manu, neque
“enim alia ratione tuto fidem haberi
*poſſe puto, quae maior apud me tui
* eſt atque tuorum. Annum itaque
*expectes velim, vt eius pecunias te-
*cum aufferas, quo ĩpſo rem Dioni gra-
tiſſimam feceris.„ Conſenſit Plato
diei ſpatio ad deliberandum antea ac-
cepto, remque omnem ad Dionem
perſcripſit. Verum vix portu egreſſae
fuerant naues, vt Platoni euadendi vi-
am reliquam eſſe nullam Dionyſius ſen-
tiret, cum ecce oblitus promiſſi, Dio-
nis bona vendidit.
Circa id tempus ſeditio inter mili-

ex Platonis familiaribus,
autor ferebatur. Dionyſius, vt cape-
retur, nihil non fuit molitus: ſed de-
prehendere poterat nuſpiam. Cum-
que in horto aliquando deambularet,
Theodotem adſe aduocauit: Platone
vero caſu ſub idem tempus ibi obam-
bulante, poſtquam priuatim cum Dio-
nyſio aliquamdiu collocutus Theodo-
tes eſſet, ad Platonem conuerſus, id

age, inquit, o Plato, vt perſuadeam

Dionyfeo, Heraclidem adduciad ſe, vt pa-
tiatur, quo defendat a ſe, quae ipfi tri-
buuntur, criminga. Vique, ſi auditum
in sicilia ferre nolit, cum vxore, & lIi-
beris in Peloponneſum abire patiatur, é-
vmque vitam ibi degere ſinat reditibus
Nuis, donec res nouas contra Dionſium
moliri deprehenfus fuerit, fruentem.
Hac data ſide, ad Heraclidem miſi, mit-
tamque iterum, vtbuc veniat hortatu-
rus. S veniat autem, ſiue priori ſicte
peſteriori inuitationi mede obſocutus,
noxam eum ſiue in vrbe, ſiue extra eam,

PAnS W. PLATO. CAP. IX.

accepturum nullam mihi cum Dionyſio
conuenit, idque is ita fore recepit; mis-
ſurus eum, ſi ita Rit viſum, extra impe-
rii huius ſpnes, donec de fide ipfius pla-
nius ſobi fjuerit ſatisfactum. Tum Dio-
nyſium affatus, nonne, inquit, bis o-
mnibus conſentis, Dionyſs conſentio,
reſpondebat ille, neque, G domo tua ſe
contineat, damni quidquam admittet.
Sequente die, quae XXma ante Pla-
tonis ex Sicilia diſceſſum extitit, ma-
gna feſtinatione ad Platonem Eurybius
& Theodotes, perturbatiſſimi, aduo-
lauere. Priorque Theodotes, prae-
ſens, inquit, eras, o PHlato, cum inter
me & Dionyſium de Heraclide conueni-
reit: fuiſſe ſe reſpondit Plato. Atqui,
excipiebat ille, ab eo tempore lidtores
miſit Dionyſius, qui eum apprehendant,
in quos non longe hinc abſens ne incidat
vereor. Ad Dionpſiumigitur age eamus,
& omne, quod poſſamus, apud eum expe-
riamur. Vna igitur vadebant, cum-
que in conſpectum eius veniſſent, re-
liquis ſilentio plorantibus, ita exorſus
eſt Plato: Metuunt Dionyſi, boni iſti
viri ne in Heraclidem quid ſtatuas, he-
ſternis promicſis tuis aduerſum, eum e-
nim non multum abeſſe puto. Quibus
verbis ira accenſus Dionyſius eſt, fu-
rore identidem faciei immutante colo-
rem. Pedibus igitur eius aduolutus
Theodotes, dextra prehenſa, ne quid
tale committeret, orauit. Continuata
vero oratione Plato, bono animo eſto,
inquit, Theodotes, neque enim gquic-
quam Dionſus committet, aduerſum
lis, quae luce heſterna eſt pollicitus. Tor-
vum autem in Platonem intuens Dio-
nyſius, tibi quidem, inquit, nibil ſane
promiſiſſj me memini. Imo promiſeſti,
regerebat Plato, per Deos, te non factu-
rum ea, quae vi omittas, Theodotes mo-
do orat. Praeſentes autem cum &
Archedemus eſſet, & Ariſtocrates,
Dionyſius.

1

ITINERA EFIVS IN SICIILIAM. 307

Dionyſius, quod & antea exprobra-
verat Platoni, pro Heraclide interce-
denti, maiorem ipf eſe Heraclidae &
reliquorum, quam ſiti curam aiebat, eis-
que teſtibus appellatis, eum interroga-
bat, annon recordaretur, ſe autorem fu-
iWſe ſibi Graecarum cinitatum reſtituen-

eum fuiſſe fatente, ſubiecit nuntius,
ſe in mandatis a Dionyſio habere, vt
nuntiaret Platoni, male eum facere,
qui Dionis ſibi praeferat amicos. Ab
eo tempore nunquam in aulam Plato-
nem Dionyſius inuitauit, quem The-
odotae & Heraclidae aperte fauere, ſi-

darum, cum Spracuſas primum veniſſet? bi inimicum, exiſtimabat. Plato in- blut.
Se vero recordari, aiebat Plaro, ſemper- terea extra arcem militibus, quas in Dione
que in ea ſententia fuiſſe optime ita con- corporis cuſtodia Dionyſius habebat,
Julturum rebus ſuis Dionhium: an vni- expoſitus fuit, qui iam olim infenſo
um ver hoc ſit, quod a ſe ipßi datum e aduerſus eum animo fuerant, neque id
ſet confilium? quaerebat: Cui Diony- latebat Dionyſium, eo quod tyrannide
ſius iracunde reſpondit, magnoque vt ſe abdicaret, & ſine corporis viue-
contemtu, amareque ridens interroga- ret cuſtodibus, autor ei extitiſſet. Ne- Plato
vit, an tanquam puerum igitur in iſtis que monere Platonem deſiſtebant, Ep. VII.
ſemet inſtituiſſe ile putaret? Tum Plato, quotquot examicis ad eum videndum lc.
eius vero, inquit, ipſe optime memine- accedebant, calumniis eum inter mi-
riv. Quomodo vero, ille ſubiecit, an lites male differri, quaſi ipſo impulſore
tanquam Geometriae magiſter, an alio Dion & Theodotes de Sicilia, aduerſus Laert
modo? VItra tamen reſpondere vere- Tyrannidem vindicanda, conſilia age-II, 21.

Plato

batur Plato, ne ſuo id itineri impedi-
mento eſſet metuens, verum abiit ſta-
tim. Dionyſius autem inſidiis Hera-
clidem circumuenire ſtatuit, verum il-
le fuga in Carthaginienſium prouinci-
am ſibi conſuluit.
Dedit autem illa cum Platone diſſen-

Ep. VII. ſio Dionyſio praetextum, vt de Dionis
b. 349. S facultatibus minime reſtituendis conſi-

lium caperet. Primum igitur arce
Platonem amandabat, palatio proxima,
in qua moratus hucusque fuerat, fe-
minis decendialia ſolennia in his ipſis
obeunda eſſe cauſatus hortis, quos Pla-
to habitabat. Atque eo quidem tem-
ore extra arcem, apud Archedemum,
latonem diuerſari iuſſit, quo eum
Theodotes etiam ad ſe inuitauit, de
Dionyſü moribus conqueſtus. Cer-
tior autem redditus Dionyſius ad The-
odotem iuiſſe Platonem, denuo inde
offenſae arripuit occaſionem, nuntio-
ue miſſo, ex eo ſciſcitatus eſt, an apud
Theodotem fuiſſet. Platone ſe apud

Q9 2

te inter ac nos conuenit.

rent, minarique nonnullos, vitam ſe ei
ademturos eſſe, ſi qua opportunitas
patrandi facinus eis offeratur. Quae
res permouit Platonem, vt de fuga co-
gitare inciperet, id quod hac ratione
perficere conatus eſt. Tarentum ad
Archytam miſit, aliosque amicos ſuos,
quibus periculum, quod ſuo impende-
bat capiti, nuntiabat. Uli igitur, lega-
ti ornatum munere, prouincige no-
mine, Lamaſcum, qui Lamiſcus Laer-
tio appellatur, cum triremi miſerunt,
qui Pltonem repoſceret, quod Ar-
chyta ſponſore, Syracuſas vt veniret,
Plato fuiſſet adductus. Eratque litte-
rarum Archytae haec fere ſumma:

ARCHYTAS DIONYSIO S.
Nos, Platonis amici omnes, Lami-
ſcum ablegauimus, & Photidem, viri
repoſcendi eauſa, iuxta ea, de quibus
Si recor-
dari volueris, qua precum importuni-
tatea nobis hoc extorſeris, vt Blatonem
inuitaremus,

Plato &

Plutarch. paret, neque ſe iratum Platoni eſſe

II. cc.

308 PARS IV. PLATO. CAP. XY

inuitaremus, & quibus promiſſis in
omnibus facilem te nos habituros,
libertatemque veniendi abeundique,
prout viſum ipſi fuerit, te conceſſurum
ei eſſe pollicitus ſis, bene eſt. Recor-
dare quaeſo, quanti aduentum eius fe-
ceris, vtque omnibus eum praetuleris
aliis. Si quae inde inter vos diſſenſio
orta eſt, rectius feceris, ſi humanitate
omni dimiſſum nobis reſtitueris.
Quod faciens rem iuſtam facies nobis-
que gratiſſimam.
Dionyſius igitur, vt ſeipſum excul-

oſtenderet, conuiuio eum magnifice

excepit, multisque auéctum amoris te-

ſtimoniis, domum dimiſit. Inter ce-
tera autem ei aliquando dicebat: Ve-
re†, Plato, ne male de me, amicis tuis
redditus, Lloquaris.
ſubridens, id vero Dii prohibeant, vt
eza dicendi in Academia inopia labore-
mus, vt de te loquendi nobis imponatur
necesſetas. Qum in eo iam eſſet, vt
diſcederet, rogauit Dionyſius, vt ex-
ploraret, quo animo laturus ſit Dion, ſi

alii vxorem ipfus elocauerit. Fama e-

Laert. l. c.
Aelian.

II, 42.

nim tum erat, minus ipſi placere con-
iugem, nec vitam cum ea ipſum quie-
te agere poſſe. In Peloponneſum igi-
tur Plato, ex Sicilia redux, delatus eſt,
ludorum Olympicorum tempore. O-
mnis itaque Graeciae oculos a ludis
ad ſe, tanquam dignum magis conuer-

Reſpondit Plato

tit ſpectaculum. Heic Dionem quo-

que inuenit, qui ſpectandorum facro-

rum certaminum cauſa aeceſſerat, ei-

que omnia, quae geſta erant, narrauit.

Dion vlturum ſe iurabat iniurias,
quas Plato ſubiiſſet, quod tamen, ne
faceret, ille ſuadebat. Athenis reddi-
tus ad Dionyſium ſcripſit, cui omnium
luculenter reddidit rationem, niſi
quod de Dionis vxore obſcure ſcribe-

ret adeo, vt nemo, quid ſibi vellet, eo,

ad quem epiſtola perſcripta erat, exce-
pto, intelligere poſſet. Nempe cum
Dione ſe locutum eſſe ſcripſit, de eo,
quod noſſet Dionyſius, negotio, mul-
tumque eum offenfurum Dionem, ſi
propoſita perficeret. Quae cauſa fuit,
cur differret tantiſper tyrannus, ſoro-
rem Areten, quae Dioni in matrimonio
iuncta erat, alli tradere, quod ſpes ad-
huc ſupereſſet reconciliationis: qua
penitus non ita multo poſt ſublata, in-
vitam licet, & reluctantem in familia-
rium cuiusdam, TLimocratis, amplexus
ire iusſit. Haec cauſa fuit, cur bello
experiri Dion contra Dionyſium vellet,
nequicquam id diſſuadente Platone,
ſiue quod gratitudo in Dionyſium, a
quo humaniſſime erat acceptus, ſiue

quod prouecéta Dionis aetas ita eum ani-Ael. V.
Quamuis Aelianus dicat, H. IIl, 7.

marent.
eum Dioni belli iſtius ſuſcipiendi auto-
rem fuiſſe: quod Plutarchus tamen
Speuſippi inſtigationibus tribuit.

7

⸗ CAP. X. S
PLATONIS IN REPVBLICA AVTORITAS.

patria dum ageret, priuatam in
Academia degebat vitam, longe apu-

blicis ſemotus negotis, quamuis fum-
ma eorum facultate polleret, vt ex ſcri-

ptis eius patet. Nempe cauſa fuit,
quod lex, qua viuerent Athenienſes,
ipſi quidem minus probaretur.
Cum fama eius maiora indies incre-

menta acciperet, ad Arcadas vsque at-
que Thebanos prolata, Legati ab iis
miſſi ſunt, oratum vehementer, ad ſe
vti veniret; non tantum iuuentutis
animos philoſophiae praeceptis vt im-

bueret, ſed, quod maioris erat momen-

ti, Megalopolinlegibus vt conderert, ci-
vitatem, nuper ab Arcadibus conditam,
. cuius

lutarch.
4d prin-
ci. ine.
tud. ini. 1
tio, 1.

ſ

¹ Lzer-
tium &

A hunck
locum Io
n tI
Stanle.
lus, n „
horum .
tamen 0
apud (
Neutrum U
ito
ſtorum. aß
ſn 31II
ue vo.
lam in. AU
Venio N. me
e veſti.
8 denee,
4.
de irg Pà
I 12. te
II
Uuturch.
vit⸗
i
ſanati ud
II
Cer⸗

—

kti

ben l⸗

en

1

iſtorum, affirmaret. b

II. 12.

4AVIORIIAS EIVSTN, KEPVBLEICA.

cuius exſtruendae occaſio fuerat cla-
des maxima, a Lacedaemoniis acce-
pta, Olympiadis CIII, anno I. Val-
de ea inuitatione Plato eſt delec7tatus.
Interrogatis autem legatis, vt ſint ad-
verſus azqualitatem in Republica ani-
mati, eosque ab ea tantopere abhorre-
re ſentiens, vt adduci ad eam nulla ra-
tione valerent, ipſe ſequi noluit, ſed
Ariſtonymum, familiarem ſuum, fub-
ſtituit.
erer Sed & Oyrenaei ab eo leges ciuitati
cip. ine- ſuae ordinandae poſtulabant, repulſam
rud. ini-tamen ab eo tulere, dicente, difficile eſ-
tio. ſe leges praeſcribere hominibus, rebus
ſecundis vtentibus. Variis tamen po-

CAP.
VIRTVTES PLATONIS,

309
pulis, importunius idem flagitantibus, vale
ceſſit. Swacuſtis enim tyranno eiecto, gt nleſi
leges dedit,“ vt & Cretenſibus, quibus eſt: Vi-
leges Magneſia condita, libris duodecim enſibus.
digeſtas, miſit. Eleis à Phormionem, vid. Plu-
„r, e. .Y „1: tarch.
Pyrrhaeis Menedemum, b familiares an Go-
ſuos miſit, eiusdem rei perficiendae lor. b.
caulſa. ðò 1126.
Quae quidem fſatis eſſe putem ad tuen-b Plut.
dam contra eos Platenis autoritatem, I. c.
qui improperant ei,quod Reipublicae 16 K
delineauerit formam, ſeuerae adeo di- 50 8. A.
ſciplinae, vt nulli eam genti potuerit
perſuadere, Athenienſibus, qui neque
Draconis neque Solonis leges reſpue-
rant, Platonicas ridentibus.

male

17

XI.

ET APOPHTHEGMATA

AD MORVYM STVDIVM PERTINENTIA.

3. e C◻Oelbatu Plato ſobrie caſteque
en —,.coluit, adeo, vt iam ſenex, vulgio-
ad hunc Pilioni daturus aliquid, naturqm ſacri-
locum ficiis placauerit, expiandi criminis con-
citat tinentiae cauſa. Grauitatis porro erat
Stanle- adeo ſibi ſemper aequalis, vt iuuenis,

rn Eius diſciplina inſtitutus, vbi patriae
tamen domui redditus eſlet, patremque voce
apud Concitata magis loquentem audiuiſſet,
neutrum HuHq uam ſehocapud Platonem vidiſſe
rmare Cibum in die ſemel tan-
lam in- tum Capiebat, & ſi bis caperet, parciſſi-
venio f- Me id faciebat. Solus dormiebat: plu-
ve veſti-rimumque contrariam iſti vivendi ra-
gium. tionem improbabat. Prudentiae eius,
de enet. patientiae, animi magnitudinis, ð
terarum virtutum ſequentia ſpecimi-
na habemus.
Plutarch. Certantibus Antimacho, Colopho-
vit. Ly-nio, & Nicerato Heracleota carminibus,
ſanéri p. in Lyſandri honorem, praemium Ni-
43. Ceratus reportauerat: quam rem mo-

fiue vo-⸗

leſte ferens Antimachus, poema 2 ſe
compoſitum diſcerpſit. Plato igitur,
tum iuuenis, atque Antimacho ob po-
etices ſtudium coniunctiſſimus, eum
ſolatus eſt, ignorantiam morbum eſſe
inquiens, proprium indoctis, perinde ac
coecis propzia eßt coecitas.
Seruo fuo iratus, ponere illum ſta- Senec. de
tim tunicam & praebere ſcapulas Ver-ira lll, 12.
beribus iuſſit, ſua manu ipſe percuſſu-
rus. Poſtquam intellexit irafci ſe, ſic-
vt fuſtulerat, manum ſuſpenſam deti-
nebat, & ſtabat percuſſuro ſimilis. In-
terrogatus deinde ab amico, qui forte
interuenerat, quid ageret? Exigo, in-
quit, poenasahbhomine iracundo. 14. ihi
Alio tempore ob ſeruuli peccatum “ cl.
quoddam commotior, tu, inquit, Pel- III,38.
FReppe, (Kenocrati tamen haec dixiſſe Laert.
Laertius autor eſt) ſeruulum iſtum ver-IIl,39.
beribus obiurga, nam ego iraſeor. Cui- Valer.

. . Max. IV
dam item ſeruorum, iam vapulaſſes, 1. Ext. .

*De latis a Plarone legibus, quas Syracufii & Magnetes adoptarent,

Kt igitur fi des apial Stanleium.

non memini me legiſſe,

dixit,

Qq 3

310 PARS TIV. PLAZO. CAP. XI.

dixit, niſi iratus eſem: Veritus nem-
pe, ne ipſe modum vindictae diſpicere
non poſſet, ſibi autem deforme futu-
rum exiſtimans; ſi commiſiſſet, vt parem
reprehenſionem culꝑa ſerui & animad-
verſio ſua mereatur. ⸗
Cum capitis cauſam diceret Atheni-
enſium Imperator Chabrias, ſolus in
partibus eius comparere auſus eſt Pla-
to, ne vno quidem ex reliquis ciuibus
idem facere ſuſtinente. Occurrens
igitur ei Crobulus Sycophanta, ad car-
cerem Chabriam ſecuturus, ita affatus
eſt: tune vero etiam venis auxilium la-
trus aliis? an neſcis bvcratis tibi quo-
ue aſeruari cicuam? QCui Plato re-
ſpondit, pro paria pugnans, hoc capite
ſubire periculanon dubitaui, idemq; pro
amiconunc facere nibilhacſito.
Aelian. Olympico dum intereſſet certamini,
v. H. Iv, jn holpites quosdam incidit, quibus
9. ijgnotus erat, ſed quorum tamen ſibi a-
nimos affabilitate ſua mirum in modum
deuinciebat, tota die cum illis conui-
vando & confabulando abſumta: qua
tamen neque Socratis, neque Acade-

Laert.
III, 23.

miae vel verbulo faceret mentionem,

hoc ſolum dicens, Platonis ſibi eſſe no-
men. lidem cum Athenas veniſſent,
humaniſſime ab eo excepti fuerunt. II-
lis vero age, dicentibus, Plato, nomi-
nis tui virum, Spcratis diſcipulum oſten-
de nobis, in Academiam viam monſtra,il-
li commenda, vt & ipt, virum cogno-
ſcamus: Ille, pro more ſubridens, ſᷣ eſſe
virum dixit. Ea igitur re in maximam
admirationem illi rapiebantur, quibus
nempe adeo cum tanto viro verſari li-
caillr familiariter, adeo ab omni faſtu
alieno, atque jactatione, faſſi non ſermo-
nibus tantum de rebus ad philoſophiam
ſpectantibus, ſed vulgari quoque con-
Aüfabulatione mirum eum deuincire ani-
Plutarchemos hominum valere.

e ſoe⸗ Solebat, quoties eſchola diſcederet,

135. .

dicere; Videte pueri, vt otio ad rem a-
liquam honeſtam viamini. a Miud

In conuiuio eos reprehendebat, qui iudicium

muſicos adducerent, eos ſermonum Homeri,
impedire commercium dicens.“ quod ſe-
Teſſerisb ludentem iuuenem videns, quitur
ſeuere increpabat. Eoque dicente e-
mene vero ob rem exiguiadeo momen-ca ſub
ti reprehendas? Plato conſuetudinem ſn. &A-
haut exigui rem momenti eſſe, reſpondit. thenacus
Rogatus“, an dictorum factorumquexv““
ipſius quoque, vt priorum, aliqua ſit ex & .
titura memoria, primum dixit compa-b Laert.
rare oportere nomen, tum multum fore. III, 39.
Cum equum inſcendiſſet , ſtatim ite- Laert.
rum deſcendit, vereri ſe, inquiens, ne unz8.
irxorvia abripiatur, h. e. faſtu praetau-II 75.
mido, ad'quem vocem ex re equeſtri
ita accommodabat.
Ebriis vt & iracundis in ſpeculo ſeſe Laert.l.e.
vt intuerentur, identidem autor erat,
hoc enim ab iſtis vitiis eos deterritu-
rum. .⸗
Potare vsque ad ebrietatem nus-.
quam decere aiebat, praeterquam in
diebus feſtis Dei, largitoris vini.
Somnus item immodicus ei diſplice- I. ib
bat, vnde in legibus dicit, dormiens ne-
mo vllius pretit eſt.
Veritatem iucundam eſſe magis I. ib.
quam quicquid eſt fabularum. De ve-
ritate item aiebat in libro de legibus:
Praeclarum quiddam eſt veritas, o ho-
ſpes, atque durabile. Verum id homi-
minibus perſuadere non eſt facile.
Xenocratem, de ſe multa impie locu-Valer.
tum, audiuerat, quam ſine vlla cuncta-Max. IV,
tione criminationem reſpuit. Inſtan- x⸗
te vero certo vultu indice, cauſamque 2„
quaerente, cur fides ſibi non haberetur? .
adiecit, non eſſe credibile, vt quem tanto-
pore amaret, ab eo inuicem non dilige-
retur. Poſtremo cum adiusiurandum
inimicitias ſerentis malignitas confu-
giſſet, ne de periurio elus diſputaret,
nunquant

ib.

P217

„

genet de
in h1,41

Aelian.

V. .II,
1
nin
Exi do
baro cirſc
tatgtanl. xX

Antoni ·
us ſerm, de

54 ſ⸗
,

Ex Rob. Ten
Stanl, Ver

u
jer
ii
Sob, .
ſerm. 36. Fſt

non/

tate.
II. lem. àA
77. k

46. enn

ni

.

.¹ aiud
Hindicium
Homeri,
quod ſe⸗

quitut
5 Plu.lb.
)de Mul⸗
en ſb
Mäün. &A-
t, thenaens

. III, 30.

e. laett,

1.
luar

N.lll 30,.
i

eſelartle
t
l⸗
l, ib.
n
ce⸗l i
⸗
lI. ih.
ſe⸗
lls:
ho⸗
⸗
.Valet.
P Mxll,
1

egzen,
gue 2,
Ur

⸗
e⸗
un
tu⸗
lety

Aelian.

P 217.

ViIRTVTESFT APOPHTEGMATA EIVS

nunquam NYenocratem illa diälurum Jfur

iſe, niſi ea dici expedire ſibi iudicaſſet,
axif
Senec. de Neminem prudentem punire aiebat,
ira 1,16. 44414 peccatum ſit, ſed ne peccetur.
Agrigentinos, in aedificiis magnifi-
V. H.KII, cos, in conuiuiis luxurioſos videns,
29. Agrigentini, inquit, aedifcant quaſi
Jemper victuri, 4. comedunt quaſe ſta-
tim morituri.
Exi Sto. Hominem improbum alterius cau-
baeo ci- ſam agere audiens, cor eum inlingua di-
tatstanl. Xit, habere.
Antoni- Cum ei nunciaretur, eſſe, qui male
us ſerm. de eo loquantur, parum intereſt, re-
54. ſpondit, ego ſic viuam, vt nemo eis fa-
dem habeat.
Juuenem claro genere ortum, qui
Ex Stob. Trem familiarem dilapidauerat, ad di-
Stanl,. vVerſorii limina Cohfidentein videns, a-
qua & pane paſtum, ſe, inquit, ea tem-
Perantia olim cibum ſumſeſſet, non eſet
tibi nunc ita viuendi impoſita neceſtas.
Stob. Ad Antiſthenem, longa oratione
Erm. 36, vſum, ignoras, inquit, dicendo modum
non e loquentis, ſed exaudientisvolun-
tate eſſe adhibendum.

d. ſerm. Ad iuuenem faſtu aduerſus parentem

77. b. vſum, annon ceſſatis, inquit, contemnere
um, ſine quo ipſe alium ſapere non poſes.
Diſcipulorum nonnemini, corporis
nimium intento curae, quid vero, in-

quiebat, tantopere in carcere tuo ornan-

do laboras?
De captiuo vinculis conſtricto, mor-
tnum, aiebat, cſe in proprio corpore, vi-
vere in alieno
Eum, qui ſeipſum alterius cauſa non
curet, omnium ſeliciſimum eſſe, aiebat,
neutrum enim talem fruniſcr.
Cumque quidam, cui nomen Leo-
ni, inter ciues loco minime obſcuro
qui eſſet, ob clamores in ſenatu nimi-
os reprehenſionem incurreret, hoc, in-
quiebat, . Leonem eſſe.

Mirantibus diſcipulis eius, Nenocra-
ti, auſtero per omnem vitam, dictum
quoddam excidiſſe iucundius: an mi-
rum, aiebat, inter ſpinas roſaæ & lilia
exoreſöere?
Eidem Xenocrati, quod tetricum Laert.
noſtet hominem eſſe, vt Gratiis litaret, IV. 6.
autor extitit.
Frequenter in ore & iſtud habebat:
Laborem otio praefer, niſi quietem glo-
riae praéätileris.
Iuuenes ad vitam virtuti conſenta-
neam ita fere excitare ſolebat: Diuer-
Jam virtutis & voluptatis confidera in-
dotem: momentaneaum in hoc mundo vo-
luptatem aeterna mox ſequitur triſtitia,
& poenitentia. Virtutis vero exiguum
laborem aeterna voluptas excipit.

Multum intereſſe, aiebat, vt ita inſti-

tuantur iuuenes, quo in bonis rebus de-

lectationem capere aſueſcant, alias e-
nim eſcam, qua ad malum inuitentur fo-
re voluptatem.

Philoſephiam verum animi affirma- Laert.
bat eſſe ſirmamentum, cetera ornatus III, 40.
tantum cauſa accedere. Menti vero
Janae nihil iucundum magis obtingere,
quam veritatem ſi & loguatur, &vaudi-
at, qua nihil ſit magis durabile.
Interrogantibus, quae optima ſit
haereditas liberis relinquenda? ea, in-
quit, cui neque tempeſtas metuenda, ne-
que hominum vis neque Iupiter ipſe.
Demonico, de filio educando eum con-
ſulenti, dixit: Eadem cura liberi, qua
plantae ſunt educandi: Res illa laboris
eſt, hazc voluptatir. Cura tamen ge-
renda, ne in hoc ſecuri, in illo ſolertes ni-
mium exiſtamus.
Philedono, improperanti ſibi, quod
non minus in diſcendo quam in docen-
do ſtudium poneret, atque quamdiu
diſcipulum agere vellet? interroganti,
tamdiu, reſpondit, quam virtutis &
ſfapientiae

Laert.
III, 41.

ſapientiae incrememta capere me hbaut
paduerit. .
Quod inter doctum indoctumue in-
tercedat diſcrimen ? interrogatus, idem,
inquit, quod Medicum inter & aegrotum.
Principum maximum bonum aiebat
eſe familiures, adulatorias artes non
callentés.
Prudentiam vero principi aegue ac
animam corpori neceſſariam eſſe. Tum
demum felicisimam Rempublicam fore,
vbi vel Philoſophi imperem, vel impe-
rantes philoſophentur. Nibil enim no-
xium eſſe magis, quam opes & arro-
gantiam cum ignorantia coniundtas. Sub-

ditos tales eſſe oportere, quales principes

eſſe videantur. Magiſtratusmunus Pro
uhlico non priuato bono babendum.
Non partem Reipublicae, Jed totam ma-

xime ſpectandam ſe.

Timotheum, Cononis filium, à con- plutarch.
viuiis militaribus maximis impenſis in- Sympoſ.
ſtruendis reuocare cupiens, in Acade-VI. præf.
miam eum ad frugale conuiuium inui-H e:
tauit, quale ſequi ſoleat placidus ſo- V. II. II.
mnus, corporisque commoda tempe- 18.
ries. Secuta die Timotheu, obſeruato
quid interſit, Platonis conuiuas melius
valere, altera die dixit. Atque in Pla-
tonem vbi incidiſſet, tua, inquit, coe-
na, oPlato, iucunda azcque eſt proximo
mane quam nocte, qua ſumta eſt, ad ſer-
mones reſpiciens excellentiſſimos eo

tempore habitos.

Hinc & quam vere Poeta locutus fu-
erit, liquet, qui deriſus, quod ſolo ſpe-
cCtatore Platone fabulam egiſſet, at, in-
quit, ſolus ille omnium mihi inſtar A-
thenienſium eſt.

CA P. XII.
TESTAMENTVYVM ET MORS EIVS.

Aelibatum ad vitae vſque finem co-
lens, haeredes ex poſteris ſuis nul-
los habuit, haeredemque adeo Adi-
mantum ſcripſit, qui filius fuiſſe vide-
tur Adimanti, fratris ſui natu minimi,
teſtamento, quod ita a Laertio reprae-
ſentatur:
Haecreliquit Plato atque legauit-
Hephaeſtiadum fundum, cui ab a-
quilone vieina via eſt, quae ducit a
templo Cephiſiadum: ab auſtro Hera-
cleum Hephaeſtiadum: Ab ortu ſolis
Archeſtratus Phrearius: ab occaſu
Philippus Cholidenfis. Hunc autem
nemini licitum ſit aut vendere aut alie-
nare, ſed ſit Adimanti filii, quantum fie-
ri poteſt. Enereſiadumque fundum,
quem emi Callimacho, cui ab aquilone
vicinus eſt Eurymedon Myrrhinuſius,
abauſtro Demoſtratus, Xypeteron, ab
ortu Eurymedon Myrrhinufius, ab
occaſu Cephiflus. Argenti minas tres,

argenteam phialam, pendentem drach-
mas CLXV, Cymbium, ponderis
drachmarum XLV. Annulum aure-
vm, & in aurem auream ambo drachmas
IV& III obolos: Euclides lapicida mi-
hi debet minas tres, Dianam dimitto li-
beram. Seruos relinquo Tychonem,
Bictam, Apolloniadem, & Dionyſium.
Suppellectilem & vaſa, quorum catalo-
gus eſt apud Demetrium. Neminiau-
tem quicquam debeo. Curatores e-
runt Soſthenes, Speuſippus, Demetri-
vS, Hegias, Eurymedon, Callimachus,
atque Thraſippus.
Quod quidem, ſi ſuppoſititium non pe Do-

eſtteſtamentum, vera non ſint opor- gmat.

tet, quae Apuleio affirmantur, patri-Plat. p.
monium in hortulo, qui Academiae 36⁰.
junctus fuit, & in duobus miniſtris, &
in patera, qua Diis fupplicabat, cumre-
liquiſſe. Auri tantum, quantum puer
nobilitatis inſigne in auricula geſtaret.
Mortuus

ALaett.

IIl 40.
dap,
Laelt.
III,12.
& plures
lii, ibi
obſerwa⸗
ti Mena-
bio.
cAthen,
L. V. ..
1

enet.

Ep. 58

e denec.
ſin. la-
ett.l. c (

Desde. b

nect. c.:
II
1.
Heron,
Pp. b⸗
Nepoti. ſa
an der.
1a Cler.

pud

l. ert.
IIlo.
Laen.

Ulle.

b
Laert,
II
adul E
amici
len N
71.
laert.
IV, 0, 41
u

Laert.

4Laert.

II 1. Mortuus eſttertio decimo Philippi
a Regis Macedonum anno, qui primus

Laert. Olympiadis CVIIIextitit, aetatis vero
IIILI2. eius iuxta Hermippum,Ciceronem, Se-
enn ne necam & alios LXXXI, non vero, vt
oblorus- APud Athenaeum eſt editum, LXXXII.
ti Mena- Nuümerum autem eum exaéte Plato im-
gio. Pleuit, ipſo natali ſuo vita functus. Ideo
Athen. Magi, qui forte Athenis erant 4, immo-
U. W c lauerunt defuncéto, amplioris fuiſſe ſor-
dsenec. Eis, quam humanae rati, quia conſum-
Ep. 58 Maſlet perfectiſſimum numerum, quem
nouem nouies multiplicata compo-
nunt. S
e genec denio autem ſolo confectus obiit,
EP. 53. quoitemperantiae eius Seneca tribuit
f ap. La- & aſſiduitati. Hermippus? in nuptiali
ert. I. c Cconuiuio eum diem obiſſſe dicit, ſcri-
sDe Se- bentem Cicero. & Sunt igitur oppido
nect. c. in eum iniurii illi, qui cum Pherecyde
Hieron, ffirmant morbo pediculari eum in-
Ep. ad teriifſe. In eum epitaphia reperiuntur
Nepoti- ſeq uentia:

TESTAMENTVM ETY MORS EIVS 33

Hunc citra inuidiam vexerat ipſa
virum.

Alterum:

Corpus habet, gremio contectum,
terra Platonis,
Mens at habet ſuperùm tecta bea-

ta Deum.
