Vt neque hic, neque ille audiendus ſit,
ſeldtom facientes Eclecticam, quod ſibi
ipſi contradicere accuratius rem ex-
pendentibus apparebit. Imo non ob-
ſcure illis refragatur tacitus antiquita-
tis conſenſus, quae adeo ſectam non a-
ghoſcebat Eclecticorum, vt ne quidem
in Philoſophis cenſeret, qui id genus
Philoſophandi ſequerentur, eo, quod
ſine ſecta philoſopharentur. Vt bene

in Dio- enlim ααιο Caſaubonus monet, vete-

rum ſapientiaez magiſtrorum fatalis ille
error omnium, ſi paucos erxctpias, fuit,
vt de nomine ſoctae, non de ſtudio ſapi-
entiae philoſophoscenſerent. Vi miram
non ſit, qui neque Zenoni, neque Epicuro,
ne Platoni quidem aut Ariſtoteli ſacra-
mento dixiſſet, eum pro philoſopho non
Jfuiſſe habitum. Quod vt Dioni Chryſo-

ſtomo contigiſſe egre fert Caſaubonus,

ita in cauſa fuiſſe videtur inter alia, cur
minus claritatis Potamon conſecutus
fuerit, neque qui eius veſtigia lege-
runt, aeque peculiaris generis phllo-
ſophorum ſplendore inclaruerint, ac
illi, qui certum quendam magiſtrum
ſequerentur. Niſi quod qui Athenis
veſtigia eius legebant, Platonicorum
nomine aliquanto plus celebritatis ob-
tinuerint, cum Platonis doctrinae fere
in eorum philoſophia praedominaren-
tur. Quemadmodum & alii, prout vel
Platonis, vel Pythagorae, vel aliorum
Praecepta, in illa philoſophiae eorum

miſcela, vt cuiusuis ingenium ferret,

Praeualerent, in eorum fere ſectis, vtut
à ſedtandi ſtudio longiſſime recedere
cuperent, cenſiti fuere.
In eo vero doctiſſimo Voſſio, eum-
que ſecuto Aegidio Menagio aſſenſum
praebere non poſſum, quod putant La-
tinis miſeellioner dictos Eclecticos fuiſ-
ſe, nixi interpretatione eius vocis a Fe-

ſto fuppeditata: Miſeelliones appellan-

1207
tur, qui non certae ſunt ſententiaeæ, ſed
variorum, mixtorumque iudiciorum
Junt. Sane, quod bene obſeruatum eſt
Voſſio, cum Graecum nomen edeuri-
ονdelectum ſignificet cum iudicio,
Latina vox potius incer udinem ſen-
tentiae, & confuſionem iudiciorum, ac
meram dupiciav notat. Equidem eo

propendere vir magnus videtur, vt exi-

ſtimet a ſectariis Philoſophis conuitii
loco id nominis Eclecticis datum fuiſſe.
Exiſtimo, inquit, ab iis, gui certae ſoſe-
dae addixiſent, miſoelliones vocatos,
gquqfi qui nulio iudicio, vel peruo prauo-
que, miſcerent varia placita, vi imperi-
tus Ooqguus iura ſölet. At nihil eſt apud
Feſtum, quod vocem hanc ad philoſo-
phiae ſtudioſos referendam eſſe doce-
at: quin potius in genere homines in-
certae ſententiae, & confuſorum iudi-
ciorum ea ſignificare videtur.
Quid vero occaſionem dederit Po-

tomoni nouum illud ſequendi philoſo-

phandi genus, operae pretium eſt inue-
ſtigare. Eam partim inualeſcentes
Scepticiſmi Pyrrhonii vires, partim
Epicureorum in religionem, ſaniorem-
que de Deo & rebus ſacris philoſophi-
am ſcommata videntur ſuppeditauiſſe.
Sane enim Scepticorum quidem dnα
TαRναw & iactatam in rebus omnibus
incertitudinem nihil magis commen-
dare poterat imperitioribus, quam in-
ſtituta placitorum philoſophicorum in-
ter ſe inuicem collatio, quorum perpe-
tuum bellum non poſiet non ridiculum
reddere a dogmaticis iactatam certitu-
dinem, quemadmodum noſtra aetate e-
ius rei cum magna ingenii laude pericu-
lum fecere ex Gallis Motthæus Vayerus
in variis opuſculis Scepticis, ex Anglis
vero Ioſephus Glanuill in Scepticiſmo,
ex Collatis philoſophorum, quae hodie
regnant, ſententiis defenſo. Paratior
igitur ad Scepticiſnum retundendum
Nnneinnnn nulla

1208
nulla extitit via, quam vt veterum Phi-
loſophorum ſententiae & opiniones
accurate inſpicerentur: fundamen-
ta atque principia, in quibus con-
ſentirent, dignoſcerentur, clarius di-
cta obſcurioribus praeferrentur, at-
que adeo, in quibus certitudo ob-
tineri poſſit, oſtenderetur: reliqua
vel inutilia, vel non ſatis certa ſepone-
rentur, vel ſaltem, vt magis probabile
adoptaretur, quod certis fundamentis,
in quibus omnes conſentirent, maxi-
me conueniens videretur. Qua via
Ammonium Saccam, quiex hac Ecledi-
caſchola fuit, in conciliando inprimis
Platone atque Ariſtotele, quorum phi-
loſophia principatum eius aetate tene-
bat, inceſſiſſe, ſuo loco vberius oſten-
detur.

Sic igitur Scepticiſmi neruos incide-
re ſchola Eclectica conata fuit. Sed
neque minus fortiter Epicureiſino cor-
nua obuertit. Cum enim quidquid
in Poetarum fabulis, quidquid in reli-
gione vulgi, quidquid in Philoſopho-
rum libris abſurde dictum de Diis inue-
niri poſſet, rebusque diuinis, in rem
ſuam impie verteret improbus Epicu-
reorum grex, ab Eclecicis hiſce philo-

ſophis inprimis exculta ratio fuit, arca-

num atque reconditum ſenſum in fa-
bulis huiusmodi, atque figmentis, quae
abſurda non videri non poſſint menti
non plane deſperatae, ſi ad litteram ac-
cipiantur, inueſtigandi. Myſticarum
verohuiusmodi interpretationum, au-
tores quae habeant ſcholae Eclecticae

apud Alexandrinos pullos, Amelium

nempe, Numenium, & reliquos, dici
non poteſt, quam ampla exiſtat ſeges
apud Proclum in commentariis ad Pla-
tonica ſcripta, vt taceam earundem a-
pud Porphyrium, Iamblichum, & cete-

DEF PHIILOSOPHIA ECLEOUTICA CAbP. II. III.

ros philoſophos Alexandrinos, quorum
hodie ſcripta terimus exempla.

Sed neque illud diſſimulandum,
Chriſianos quoque hoc ſtudium in
Potamone, eiusque exemplum ſecutis
philoſophis, inprimis accendiſſe, & au-
viſſe. Cum enim illis nihil facilius
eſſet, quam foedos & abſurdos redar-
guere cultus, quibus miſere hactenus
decepti mortales, in omnegenus ſpur-
citiae atque erroris ſeſe immerſiſſent,
nulla alia ſupererat elabendi via, quam
in allegorias vt verterent, quae alia
nulla ratione poſſent tueri. Sane videas
huic ſectae addictos philoſophos, tum
de rebus diuinis, tum de moribus,
quam accommodatiſſime ad religionis
Chriſtianae indolem, & ſaepe ipſis vi-
rorum diuinorum verbis ratiocinari.
Quod multis exemplis ex Porphyrio
inprimis, & Proclo demonſtrari poſ-
ſet, niſi chartae anguſtiae & tempo-
ris id nunc vetarent, ea vero etiam cui-
vis haec ſcripta euoluenti ſponte ſua

ſeſe offerrent.

Huc eo facilius adducebantur,
quod craſſi eſſent, & non diſſimu-
landi in omnibus philoſophorum ſe-
Gtis errores, vt vnum aliquem ma-
giſtrum ſequentes non poſſent ſa-
isfacere illis, qui veritatem ingenue
ſimplicem atque nudam quaererent.
Neque parum ad ſtudium ſuum omnia
probandi profuiſſe hiſce Philoſophis
videntur ipſius Platonis, cuius praeci-
pua apud illos autoritas erat, crebrae
hortationes:
verit, ſed quam recdte dicatur, con de-
randum eſſe monentis. Sic in Gor-g
gia ille: O lepidum caput, M’ enim rhe-
torico more conaris refellere, quemad-

modumii, qui in foro vetſantur, & ad-
verſariutn

Omnino non tam quis di- Char-
mid. T.

II. ed.

erran.
. 161.

nimn
un
vol
xer
ton
pit
lin
il
1

1
QVID NT EV QVUI PROFESSORESN EIVS. 1209
Ngonm verſarium conantur conuincere. lli e- philoſophiae operam nauantes. Etin HZ
nim alii alios ſe convincere arbitrantur, Critone, nulli vnquam ſuorum alii ſe .1.
cum earum rerum, quarumfidem facere credere potuiſſe aiebat, quam rationi,
volunt, multos & ůelebres teſtes produ- quam quidem aſe animo perpenſam, al-
blndun, rerint: Aduerſarius contra aut unum que exuminatam, optimam comperiatur.
udium in tantum, aut nullum in medium produxe- Imo neque Ariſtoteles, quem poſt
inen rit. Verum baec Probationis ratio nul- Platonem magni faciebat ſchola Ecle- Ptic. l
e, Kal lius eſt momenti ad veritatem. Saepe ctica, aliud ipſi ſuadebat. Vniuerſim tuc: l
Il füclius numero enim falſorum teſtimoniorum autem, inquit, optimum fortaſſe fuerit
dos redur- praeiudiciis &0 multitudine quidem ipfa, conſfderare, atque examinare, quomo-
hudtenus & autoritate eſtium, qui aliquid eſſe vi- do ſe res habegt. Tametf haec per-
enusſpur⸗ deantur, poteſt quis conuinci. Et paulo veſtigatio dißcilis ſet, atque ardua, cum
nerſilent, poſt ſubiungit: Ego, quamuis vnus ſim, notiones rerum antea a viris, qui in
Vio,uam iibi nequaquam aſſentior. Non enim pretio apud nos ſunt, acceperimus.
une din me rationibus cogis, ſod falſis teſtibus Fortaſſe autem praeſtiterit, ideoque ne-
Anevidkens dlurimir aduerſus mé prolatis conaris ceſſe etiam fuerit, veritatis tuendae
hos, tum me e veritatis poſſecſione, tanquam ex cauſa, etiam ea, quaez maxime familia-
moribus, hereditate depellere. Ego autem, nißt ria nobis ſunt, tollere, Philoſophi qui-
religionis teipium teſtem vnicum produxero mihi, dem . ſſe velimis. Cum enim & vi-
e ils Vr in his, de quibus loquor, aſſentientem, ni- ri ilt, (a quibus opiniones praueconce-
zwocinuri. hilpretio aliquo dignum a me confeltum ptas accepimus,) & veritas in pretio
rphyri Aſſ arbitror, quod ad eas quidem resat- nobis ſit, religio tamen poſtulat, veri-
trani pol. tinet, de quibus eſt ſermo noſßer; neque tatem vi praeferamus. Tantum igi-
tempo⸗ etiam quidquam te promoturum exiſti- tur abeſt, vt Philoſophorum cenſu
iamn cli- mo, niſi ego ſolus teſtimonium perhibeam, excludat Ariſtoteles, qui certae ſe-
Wuneſin J. 1 hos autem omnes ſecure praetermittas. clae nomen non dedere, quod factum
J. p. Similiter in Protagora conſentaneum a nonnullis ſupra querebatur Caſau-
347. eſſe exiſtimat, vtſepoſitis poetarum au- bonus, vt ſolos eos vere philoſophari
ebantur, toritatibus, de veritate, & ſeipfis, mutuis agnoſcat.
Elimu- diſputationibus experimentum capiant
orun ſe CATP. III
uenn m.
n r pH IIS, QVI POST POTAMONEM ELECTIVAM PHI.
h ingelle - LOSOPHIAM COLVERE.
nnerereſtt. Olim ſectatores Potamonis quae- bellis Potamonis defectus. Niſi ſecta-
m omn rere, qui ſectam habere non po- tores eius vocare velis, qui vel viua eius .
loſophis tuit, vt qui ſolam rationem ducem at- inſtitutione vſi, vel exemplo excitati,
usprtecl- que magiſtram agnoſci vellet, atque vel ex lectione ſcriptorum eius, ad i-
cichen ea praemonſtrante ex omnibus Phi- demiter ingrediendum excitati fuere,
gi I J. loſophorum Placitis decerpi ea, quae atque eo ſenſu eum ſectatores ha-
„aulſckl ed. illi maxime placuiſſent. Quae ve- buiſſe defendas. Quod autem ανα
in C0l-genen. rior videtur cauſa, cur ſectatores non Caſaubonus putat, Potamonem Diona
ninMr.,, 161 habuerit Potamon, quam quae Caſau- inprimis exemplo motum, eam philo-
gemig. . bono allegata fuit, genii nempe in li- ſophandi viam inſtituiſſe, quae ſapien-
,oal. Nnnnnnn ꝛ2 tiae
ſſuriut

12120

tiae candidatos neceſſitate alieno arbi-
trio ſeruiendi ſolutos in libertatem aſ-
ſereret: id parum probabile videtur.
Licet enim conceſſerimus ſupra, poſt
Auguſti aetatem probabilius floruiſſe
Potamonem: Iunior tamen Dione non
eſt ſtatuendus, qui Traiani aetate ma-
xime floruit. Et ſi coaeuos cumma-
xXime ſtatuamus viros, probabile ta-
men non eſt Aegyptiophiloſopho Lio-
nis ſcripta ita innotuiſſe, vt inde exem-
plum petere potuerit: Maxime cum
vt Sophiſta potius, quam vt Philoſo-
phus Dion hac ſua libertate ſit vſus.
Ammi- In hic primas tuliſle videtur Ammo-
am. Marc. nius, Saccas cognomento, quod merci-
L.22.fim pus ex portu Alexandrino comportan-
mid, v dis victum ſibi quaeſiuiſſet, Is Alexan-
agryer. dis victum ſibi quaeſiuiſſet. Is Alexan-
driae docuit, & circa Imp. Commodi
tempora floruit inprimis, vt aliquem
ex Polemonis audire diſcipulis potuerit,

cuiusfcripta tum quidem apud Alexan-

drinos minime obſoleta eum legiſſe in
de Pro- dubium vocari nequit. Eum Hierocles
vid. ap. diuinitus edoctum appellari praedicat,
Hnatinm- eiusque ſapientiam orbi illuxiſſe dicit,
549. dum alii ſua ſponte contendendi ſtu-
dio atque veſaniae ſe addicentes, alii
praeoecupata opinione atque imperi-
tia ſubacti, oppoſitis ſibi inuicem Phi-
loſophorum, Ariſtotelis maxime, & Pla-
tonis, ſententiis, omnia turbarent.
Hunc vero primum aeſtu quodam ra-
ptum ad philoſophiae veritatem, mul-
torumque opiniones, qui magnum
dedecus philoſophiae attulerant, con-
temnentem, vtramque ſectam probe
calluiſſe, & in concordiam adduxiſſe,
& a contentionibus liberam philoſo-
phiam tradidiſſe omnibus ſuis audito-

ribus. „ Hoc tantum vero opus perfe-

cit “ veterum Pluloſophorum opinio-
nibus perpurgatis, & reſectis, quae v=
trinque excreuerant nugis, in praeci-
puis quibusque, & maxime neceſſariis

DE PHILOSOPIHIIA ECLEOTICA CAP. III.

dogmatibus concordem eſſe Ariſtote-
lis & Platonis ſententiam demon-
ſtrans.,„
Quemadmodum vero Chriſtianus
erat Ammonius, eamque profeffſio-
nem, vt contra Porphyrium affirmat
Euſebius, ad extremum vſque vitae re- Hiſt. Ecc.
tinuit, ita hancce philoſophandi viam VI, 19.
Chriſtianis pariter ac paganis monſtra-
vit. Ex paganis illuſtres maxime fue-
re Plotinus, Herennius atque Orige-
nes, qui inde ex condiſcipulatu con-
iunétim cum Plotino & Herennio vi-
Xit, ab altero Adamantio meritis & er-
roribus in Eccleſia tam celebri, diſtin-
guendus, ſi eruditiſſimorum virorum,
H. Valeſii & P. Dan. Huerii ſtandum
iudicio. Hisce, paganis licet, iuxta
cum philoſophia ſua Ammonius reli-
gionis Chriſtianae arcana ſub filentii
religione communicauit, vt affirma-
tum P. Labbeo, & Lucae Holſtenio. Labbe
Sed cum illi Porphyrii nitantur teſti- de ſlripr⸗
moni, ex eo quidem perperam hoccol- I. p. 5g.
ligi monendum eſt. Nihil enim aliud di- Holſten.
cit Porphyrius, quam conſtituiſſe in- de vit. &
ter ſe olim Erennium, Origenem & ſcript.
Plotinum, ne Ammonii dogmata ede- H E.
rent, quae audita ab eo tanquam inpri- E. 28,
mis purgata, (quod erat Eclecticorum,)
probauerant. Et Plotinum quidem
ſtetiſſe promiſſis, familiariter quidem
nonnullos excipientem ſalutantes: in-
ſtituta vero Ammonii ſecreta, integra-
que ſeruantem. Erennium autem
primum pacéta ſoluifſe, Erennium vero
anticipantem deinde ſecutum Orige-
nem eſle. Quae non tam ad Chriſtia-
nas doctrinas, quam philoſophiae prae-
cepta pertinere quis eſt, qui non vi-
deat? Verum de ſingulis illis Ammonii
diſcipulis tribus verbis agendum.
Plotini quidem vitam ſcripta pro-
lixe delineatam nobis dedit ex diſcipu- p. 2.
lis eius Porphyrius, qui docet, a tertio
decimo

aune
Ip
dar.
in
An
X
yen
Forpbeplta!
9. KRe
V

leArigote.
n demon-

Chriſtianas
profeſho-
In affirmat
Heyitne re- Hſthee,
undi rian T i,,
Smonſtra⸗
UWime fue-
lue Orige-
Ulatn con-
ennhio Vi-
Aitis & er⸗
Ni, Giſtin-
1pitorum,
i ſtundum
et, ilrt
nils reli⸗
b Wenvin
t affirma-
Holſtenio. bde
ltur teſti- R
nhoccol.. 5g.
Aaiud Gi-Hollen,
tiſe in⸗ d i
igenem Knt,
nat elke. 128
EI IrI-
bicorum)
widemm
Jniden
Antes: in⸗
integka⸗
n alteln
nium ver
in Orige
Chriſtiz-
higeprae⸗
i non v,⸗
Ammon
lum.
jpta o⸗
terlio
gecimo

audiuiſſe.

D. PROVLORIBVS EIVS.

decimo Seueri Imperatoris anno, vs-
que ad annum ſecundum Claudii eum
vixiſſe, ab anno XXVIII aetatis philo-
ſophiae operam nauaſſe, & poſtquam
aliorum Philoſophorum Alexandrino-
rum doctrina animo eius ſatisfacere
non potuiſlet, annos XI Ammonium
Hinc porro ex Indorum

quoque & Perſarum doctrina decerpe-
re voluiſſe, quae ornandae & perficien-

dae philoſophiae inſeruirent, ideoque
auno aetatis XXXIX exercitui, quem
Imperator Gordianus in Perſas duce-
bat, ſe adiunxiſſe, eo tamen Imperatore
in finibus Meſopotamiae interemto
Antiochiam euafiſie Plotinum, poſtea,

XLiam natum aetatis annos, Romam
veniſſe. Ibi Eclecticam Philoſophiam

FPorph. p.
9.

fecit.

ita docuiſſe, vt non ex Platone tantum
atque Ariſtotele deleétum inſtitueret.
Verum & latentia dogmata Stoicorum
Peripateticis miſceret, vt in libris etiam
Legebantur vero in ſcholis eius
Commentaria Seueri, Cronii, Nume-
nii, Gaii, Attici, Platonicorum: item
Peripateticorum Aſpaſii; Alexandri,

Adrafti, & quotquot forte oblati eſſent.

Familiares vero & diſcipulos habuit
praecipuos, quos imitatores vocat Por-
Pphyrius, & à reliqua auditorum turba
diſtinguit, Amelium, Tuſcum, qui A-
merius dici malebat, Paulinum, Scytho-
politen, Euſtochium, Alexandrinum,
Zothicum, Zethum, Arabem, Caſtricum
Firmum, Marcellum tem Orontium, da-
binillum, & Rogatianum, Senatores Ro-
manos, Serapionem, Alexandrinum, &

denique Porphyrium, Tyrium, Mal-

chum, patria lingua diétum, quem etiam
ſcriptis ſuis emendandis praefecit, de
cuĩus vita & ſcriptis, quorum haut pau-
ca hodie extant, luculentam habemus
Lucae Holſtenii diſſertationem. Scri-
pta Plotini in ſex Enneadas aborphyrio

I211
digeſta, Marſilius Ficinus edidit Grae-
ce & Latine Baſileae MXXC.
De Herennio vix alibi mentionem in-
venias, quam apud Porphyrium, ex
quo iam retulimus, vt in contubernio
vixerit Plotini, primusque pactum de
non edendis Ammonii magiſtri doctri-
nis violauerit.
Ad Originem igitur veniendum. De
quo, quis ſit, a viris eruditis fuit dubita-
tum. Vt vero breues heic ſimus, de
eo quidem dubitari nequit in Ammo-
nii Saccae diſcipulis Origenem Ada-
mantium quoque fuiſſe, qui inter
Chriſtianos inſigne nomen ſibi compa-
rauit, id enim diſerta Porphyrii, Euſe-
bii, Nicephori & Suidae loca clarius te-
ſtantur, quam vt in dubium vocari am-
plius poſſit. Neque eſt, cur ſcrupu-

lum moueat Baronio, quod Ammonio ad ann.
aetate fere ſuppar, & aliorum ipſe in- 234.

ſtitutioni ante XXX aetatis annum
praefectus fuerit Origenes Adaman-
tius, vnde probabile non fit in diſci-
pulis Ammonii eum fuiſſe. Nam hiſ-
ce ſaepe temporibus grandes natu viri
ſcholas Philoſophorum frequentabant.
Vidimusque paulo ante natum annos
ad minimum XXXVI in Ammonii
ſchola Plotinum adhuc fuiſſe, alia enim
allegare exempla iam nolumus. Sed
illa intricatior quaeſtio eſt, an ſolus
Adamantius Origenes, an alius prae-
ter eum, Ammonium audiuerit, &
quis ſit, qui in Plotini atque Heren-
nii contubernio vixit. Henricus Va-
leſius, in annotationibus ad Euſebii
Hiſtoriam, geminum Originem Am-
monio operam ad audiendum dediſſe
ſcribit, alterum Adamantium, alte-
rum Plotini contubernalem, toties in
vita Plotini memoratum, quem etiam
eſſe cenſet, cuius mentio extat in fra-
gmento ex Longini libro de fine, quod
Nnn nnun n 3 allegatae

Huetius

Origeni⸗ P . 5 .
an. l.. I. tium ſibi, valde adoleſcenti, cognitum

c. I. 57. aliquando fuiſſe tradit Porphyrius,

1212 DE PHILOSOPIIIA ECLECTL. WA CAbP. II.

allegatae Plotini vitae Porphyrius in- niſzmus doctor (9avudcios & αtραπα οσ
texuit. Argumenta Valeſi potiora Qeis̈“ Eunapio dicitur, a quo lucu-
ſunt iſta: Adamantium Origenem, Am- lenter deſcriptam habemus in reliquis
monii auditorem, multam ex ſcriptis philoſophorum vitis eius hiſtoriam.
apud poſteros gloriam fuiſſe conſecu- Diuinus Iamblichus (äios IA ρτ⅓ορα
tum a Porphyrio traditum eſt: At O- Proclo paſſim appellatur. Quanta Lhe.
rigenemalterum, Plotini ſodalem, ni- erit Imperatoris Iuliani, eruditiſſimi 3. 2.
hil praeter libellum de Daemonibus Principis, de hoc philoſopho exiſtima-
ſcriptum reliquiſſe, docent allegati Por- tio, ſcriptae ad eum epiſtolae loquun-
phyrius atque Longinus. Imperanti- tur, in quibus optimum lamblichum, xa-
bus praeterea Gallo & Voluſiano, Ori- Aν Iαπτ⅓ον & dρ roααρsο an-
enem Adamantium extremum clauſiſ- tum virum, imo commune orbhis terra-
ſe diem prodit Euſebius. Origenem Tutm emolumentum ovdy drad T7s
vero alterum ſub Gallieno lbrum oluννρναι appellat, imo ei tanquam
quendam ſcripſiſſe in eadem Plotini vi- patrio Deo votaa ſe perſoluta dicit. Is
ta Porphyrius ſcriptum reliquit. Qui⸗- Aegyptiam & Pythagoream philoſo-
bus duobus Valeſu argumentis tertium phiam inprimis diligenter trackauit, at-
addit eruditiſſimus Sueſſionenſium que inſtituto ex ea iuxta ac Platonica

raeſul. Origenem nempe Adaman- delectu, Philoſophiam Eclecticam ma-
gis ornatam reddere conatus eſt. Scri-

Ppta eius ſequentia inprimis commemo-

quod non dixviſſet profecto, ſi duuturna rantur L. eſt de vita Pythagorae, quod

ſibi cum illo & conſtans interceſſiſſet poſt editionem Arcerii innumeris
neceſſitudo. Origenis autem alterius mendis commaculatum, egregie emen-

Romae condiſcipulum & aequalem fu- datum nuper vir eruditiſſimus Ludol-
iſſe Porphyrium memoriae prodidit phus Kuſterus edidit. II. Adhortatio-
Eunapius. Neque imperante Philip- nes ad philoſophiam, pari infelicitate ab
oiter Romam ſuſcepiſſe Adamantium Arcerio in lucem protractae. III. De
Ratui poteſt, tam longam enim pere- communi mathematica ſcientia, quod
grinationem ſilentio praetermiſſuram edere Samuel Tennulius parabat, fatis,
fuiſſe Hieronymum & Euſebium cre- vt puto, ne ſtaret promiſſis, praepeditus.
dibile non eſt. At Origenem alterum IV. In Nicomachi Geraſeni Arithme-

ad Plotinum Romae tum in ſcholis pu- ticam introductio, quem vna cum li-
bro de fato Dauentriae anno 1667 pu-

blice diſſerentem acceſſiſſe, autor eſt bro de lato l.
blici iuris fecit modo laudatus Tennu-

in Plat.

Porphyrius. i⸗
n Iſa. Ex hiſce Plotini diſcipulis Porphy- lius. V. Liber de myſteriis Aegyptio-
rhor⸗ rius iam porro diſcipulum habuit 7 be- rum, qui poſtquam latine iterata vice
b. 1052. 0dorum Aſinenſem, vt ex Damaſcio jam in lucem prodiiſſet, Wenetiis ex officina
de vit. & obſeruatum Lucae Holſtenio, & Jam- Aldi Manutii cura Marſilii Ficini A.
er. blichum Chalcidenſem, ex Coeleſyria, 1497. fol. tum poſtea Romae Nicolao
A“* qui Conſtantini & Iuliani maxime ae- Scutellio curante in 4to, & poſtremo
tate floruit: qui magnus Philoſophus, Lugduni A. 1549. 80. noſtrorum tem-
guſt. II. (αα ixéροα½ Euſtathio, Philoſo- porum felicitate Graecum quoque
E'f. 2II. phus maximi nominis, (Oριιι° 0αε ν textun à Thoma Gale eruditis notis
—. Uluſtratum videre licuit. Denique

aρτͤαα) item admirandus & diui- ⸗

VI0
tum,

ſtotel

dlunll grer

lntod.
4. Afu

ztin
ir bor- Iulj
Ohytel. vero
rat 6
cige
Plch
10 ſe
ſucce
Coo
nor
Uit. Ae-vt .
, gd
Kliuͤt
1 Gi
Eiti⸗
Vid. En-tür,
mmp. Ae. (kl4
iel agin
S 1
n
1
in
Bunap, P
Aelelbil
3l
ib. .75.
ſg.
id. vit.
Maxim.

5,8384,

Bumap in-
Manimo /

. 65 f.

quo lucu.
1n reliquis
biſtoriam.
UNpein dlt.
Cuata fl. iecl.

. . i, c.
ruditim,

weniſtin.

ge loquun-
ichumn, a-
Aon, tun⸗
hir teyra-
Arang rie
eitengen
1 Cicit. I
in phliolo⸗
rackauit, at⸗
Phtonica
icam ma-
e. Scti-
commemo-
orne, guol
innumeris
ggieemen-
1s Ludol-
QAhorttewdo⸗
lelictatesb
ntin, uod
abat, tütiß
tnepeciuc.
i Arirhme-
n cumli-
no 1007 pu⸗
tus Tenuu-
SAegypo-
icerati Ne
8exoffcinn
i Fcini 4.
ne Neoho
Cpoſrem
runn ten⸗
uole
chti ner
ni⸗
nqn

p PkorEsSohIbys EIS

VI. Collectio Pythagoricorum dogma-
tum, cuius Syrianus in meteora Ari-
ſtotelis meminit, & quem nuspiam ap-
parere Samuel Tennulius ait. Neſcio
an fuerit in omnibus illz Iamblichi ſeri-
ptis, quae ſimul in lucem ſe productu-
vita Por- Tum promiſerat Lucas Holſtenius, eo
phyr. cl. vero ordine ſe editurum pollicitus fue-
rat Galeus, quo ab autore ipſo erant
digeſta. Diſcipulos habuit hic Iam-
blichus maxime illuſtres, in quibus por-
ro ſcholae Eclecticae fuit conſeruata
ſucceſſio: Sopatrum Syrum, in aula
Conſtantini primum ampliſſimis ho-
noribus auétum, poſt capite mulctatum,
vit. Ae-vt Eunapio relatum & Sozomeno Ae-
deſ p 36. Jeſium, & Eufſtathium Cappadoces, cu-
. B ius poſterioris coniux Soſtbatra, Chal-
74. daicae ſapientiae my ſteriis initiata, eru-
* ditione virum quoque ſuperaſſe dici-
vid. Eu-tur, & Theodorum atque Euphraſium,

adlambl.
Introd.

b. 59. a.

nap. Ae- Graecos, quòs quidem omnes recenſet

der⸗ 18as. Eunapius
56. qd. In his Aedefii inprimis illuſtris fama
fuit, Clariſſimique ex eius ſchola viri
prodierunt. Nam vt taceam ſociam
eum operam Soſipatrae praebuiſſe, in
inſtituendis apud Pergama, quos ex
Eunap. Euſtathio pepererat liberis, in quibus
Aedel. p. illuſtris adeo extitit Antoninus, qui A-
i 67. lexandriae vsque ad Theodoſii tem-
ib. .?5. pora Eclecticam Philoſophiam profeſ-

ſus eſt: Chrſanthius quoque Sardia-

nus, Priſcus Thesprotius, Euſebius
id. vit. Myndius, & Maximus in eius ſchola
Maxim. profecere. Imo Imperatorem Iulia-
P,83,84. num, partim ipſe inſtituit Aedehtus,
partim diſcipuli eius, initio quidem
Chryſanthius, & Euſebius, poſtea vero
EBunap.in Maximis, cui quod praecipue a Pro-
Maximo dereſio ſibi eſſet commendatus, vnice
P. 85. ſq. fere poſtremo ille Imperator adhaeſit:
eumque magis, quod iſtis Iamblichi
diſcipulis adhaeſiſſet, quam quod ipſe
a Iamblicho fuiſſet inſtitutus, Iambli-

rem habuit.

1213
chi vocari diſcipulum a Gregorio Na-
zZianzeno ego quidem exiſtimem. Ce-
terum quid in illa diſciplina profecerit
Iulianus, Oratio in Regem ſolem loqui-
tur, tota Eclecticae philoſophiae indo-
lem ſpirans, adeo referta eſt myſticis
fabularum explicationibus, & ſublimi-

bus philoſophiae Aegyptiae, Chaldaicæ,

Pythagoreae, & Platonicae doctrinis.
AChryſanthio, lamblichi philoſophia, i: Ae-
h. e. Eclectica, imbutum ſe fuiſſe fate- gelp⸗ .
tur Eunapius, eis temporibus, quibus Chry-
ob varium genus magicarum ſuper-ſanch. p.
ſtitionum, (eis enim indulgere illi Phi- 186.
loſophi inde a lIamblicho inprimis coe-
perant,) non ſatis tuto illi vacare per
edicta Imperatorum liceret. Vidit vit kro-
autem Eunapius iuuenis ipſum quoque Maxim,
Proaereſium LXXXVII annorum ſe-
nem, Maximum vero iam ſenem etiam
audiuit. Chryſanthium tamen con-
ſtanter ſecutus, eum praecipuum in
hoc genere philoſophiae praecepto-
Floruiſſe autem Eund-
pium poſt Theodoſi tempora, ex ipſo
colligas licet, in vita Aedeſi, vbi de b. 76.
Theodoſi Imperio, tanquam re prae-
terita, loquitur, & quidem non nu-
per praeterita: quae Canobicis tem-
plis contigiſſe refert, facta eſſe inqui-
ens, Oodbνιαειτας OacXeνοσ e=
gnante quidem tum temporis Theodo-

Vio. Poſt haec tempora Eclectici apud

Alexandrinos floruere Grianus, de
quo mox plura, Hierocles, Plutarcho
apud Athenienſes philoſophanti coae-
vus, de quo cur plura hic addamus,
non eſt, poſtea, quae luculenter Ion-
ſius, Pearſonus, & Dacerius nuper
commentati fuere: & Olympiodoris,
Hieroclis coaetaneus, & in Procli prae-
ceptoribus clarus, qui paulo poſt plura
de eo dicendi occaſionem nobis ſuppe-
ditabit, videri interea de rebus eius po-
teſt Ionſius. Ab ea vero aetate Eclecticæ
ſcholae

descript.
Hiſt. Ph.
III, 18.

1214
ſcholae propagines in vrbe Athenien-
ſium inprimis radices egiſſe obſeruan-
tur.
Sane enim, quae Platonicorum re-
centiorum apud Athenas nonnullis eſt
ſchola, nihil aliud eſt, quam Eclecticae
ſcholae, apud Alexandrinos potiſſi-
mum florentis, ramus: Certe ria-
nus, patria Alexandrinus, non Gazaeus,
de ſeript. vt perperam affirmatum a lonſio, eam
Hiſt. Ph. in patria philoſophiam excoluit, ſe-
P. 300. cumque Athenas attulit, imo inter o-
ptimos fuit Iamblichi diſcipulos & ſe-
Ctatores, iudice IMidoro, qui ei propter-
v. Zu- ea maxime adhaeſit, vt ex Damaſcio re-
ciayv,. fert Suidas. Imo eius quoque praece-
ptorem Plutarchum, Neſtorii filium,
inter lamblichi diſcipulos refert Lucas
ane *⁸ Holſtenius, quod tamen vnde accepe-
Porphyr. Lit, neſcio. Mihi quidem Syrianus in
p. 26. Platonis inprimis philoſophia praeeun-
Suid. v. te Plutarcho, qui eam Athenis doce-
IEr. pat, vberiores profectus cepiſſe vide-
tur, eam vero Syrianus, cum Orphei &
Pythagorae philoſophia inprimis com-
ponebat, imo & ex Chaldaicis Oraculis
diligentius, quam antea factum, petüſſe,
quae ad ſublimiorem ſapientiam ſpecta-
rent. Sane inter ceteros eius libros a
Suida recenſitos, conſenſus Orphei,
Pythagorae & Platonis, item de Or-
phei Theologia, & de oraculis libri X&
inueniuntur. Quos tamen eosdem
v.Hoxr)., Gyriano adſcriptos libros Proclo alibi
tribuit idem Suidas, Syriani diſcipulo.
Quae ita concilianda eſſe patet, quod
ex Syriani ore praecipua omnia, quae
libri illi complecterentur, Proclus ex-
cepiſſet, quemadmodum id de libris X
in oracula teſtatur Marinus in vita
Prccli c. 25. & de commentariis in
Theologiam Orphei cap. 27. Sed ne-
que Ariſtotelis doctrinas neglexiſſe Sy-
ianum, ex commentario eius in Me-

taphyſicam Ariſtotelis colligi poteſt,

PHILOSOVPHIAl EOLEOTIOAE CAP. II.

qui Venetiis editus eſt latine ex verſio-
ne Hieronymi Bagolini, & Graece oc-
currit in variis Bibliothecis Italiae, & a
Luca Holſtenio Bibliothecae Ioanneae Erbite:
apud Hamburgenſes fuit illata. Fra- gom. in
gmenta eius librorum inſignia a Proclo bprocl. c.
paſſim ſcriptis ſuis intexta leguntur. In II.
diſcipulis &riani a Damaſcio laudatur
Hermias Alexandrinus, cuius vxor Acg- ab. Phot.
deſia, cognata Syriani, philoſophiae ? 554.
ſtudiis etiam incuhuit. Idem Dama-
ſcius cum Suida & Marino Domninum "vit. Pro-
Sprum quoque in diſcipulis rini Llic. s6,.
cenſent, quibus poſtremo Proclus, de-
nique etiam, Lycius accedit.
Hic Proclus natus eſt, vt accurare an- proleg.
nos eius computauit, vir cl. Io. Alb. Fa- ad Mari-
bricçius A. C. 412. d. 8. Februarii, mortu- ni vitam
vS CXXIV poſt Iulianum r& ααοπ ιοοÜ11 p.
Tv annis, adeoque A. C. 487. Inter di- 6.
ſcipulos Syriant maxime illuſtris fuit,
quamuis & Plutarchum perbreui tem-
pore audiuerit, quippe qui non diu,
poſtquam Athenas Proclus veniſſet, vi-
tam finiuerit, imo & Olympiodorum A-
lexandriae audinit, imbibendae peripa-
teticae philoſophiae cauſa, vt in vita
Procli Marinus refert. Forte quod in ci0. vit.
delectu ſuo reliquis praeferret Ariſto- rocl.
telem hic Eclecticus, nam alias Plato-
nem quoque eum admiratum fuiſſe di-
ſcimus ex Iſidori Pelus. Ad eum epiſto-
la, quae eſt Libri II CCXIV. idque lo-
quuntur plurima eius in Dialogos Pla-
tonicos, Phaedonem, Gorgiam, Philae-
bum, Alcibiadem primum commenta-
ria, quae in membranis adhuc latere do-
cet Labbeus, in libello de Graecis Plato-
nis & Ariſtotelis commentatoribus, vbi
&eius commentariorum in Meteorolo.
gica Ariſtotelis, ab eo iuuene ſcripto-
rumſmentionem fecit. Sed omniata-
men priano ſe debere profeſſus eſt Pro-
clus, quamuis & alios audiuiſſet, eique
in ſchola Athenienſi ſucceſſit. Adeo
verO

vero⸗
tione
tum
ſiue B
comp
inprin
rum
norunm
impug
1 Au. Clatus
. tum
Dion
VHü
701
giu⸗
N.
ads
ſipi,
ſaehe
dum
ruIN
Vat

De via De
lin, c.a
Wead leg
ius;
elt,
aur
go
ma
inſ
bus
Vita
ruch.

Gen
Wer
ria
ru⸗
he
nh⸗
⸗
du

ex verſio⸗
Aecee-
lalige, &1
loanneze Eibie.
ta. Prrot.
4 abroclo das,
untur In u,,
ludatur
VNor Ae: 20 Dot,
loſophine .
m Dame-
Omninum "it. go-
8 Grieni clt 26
elus, de⸗

n

CUrrean ſe,
0.Alb El A1 Mari.
, Mortu-ni ditam
rutabi dl P⸗
luter di- .
ſtris fuit,
reui tem⸗
non diu,
iſet, vi⸗
Orum A-
eheine
Nt in vin
gocin
t Ariſto.
18 Plato⸗
ile di⸗
mepiſto⸗
idquelo⸗
logos Pla⸗
m,Phihe-
Deñt-
elatered
ecs lhto-
ribus, vi
ſeteorolo
e ſripv.
olnnltt⸗
eklo.
eique
gle⸗
veird

v. Aα0
vu.

De vita

Pyth. c.

DE PROFEORIBVS EIS

vero m O&.:Rica illa philoſophandi ra-

I1 νr.ra⸗ — .
tione profecit, vt non Ethnicorum tan-
tum philoſophorum, ſiue Graecorum,
ſiue Barbarorum, ſententias diligenter
compilauerit, Pythagorae, & Platonis
inprimis, Orphei item & Chaldaico-
rum oraculorum: ſed etiam Chriſtia-
norum, quos tamen peculiari ſcripto
impugnauit, cogitata expreſſerit & ſe-
ctatus ſit: quod diſertis verbis prodi-
tum veteri ſcriptori apud Suidam, qui
Dionyſii Areopagitae cοHνανσd π
vſum eſſe teſtatus, ésαο0iquit, rνα
1Tνιοσ M̈ * uαMρα IIgëοo eco=-
iα *̈ 18 uakagisg Awoyvoig xE-
1nras, ρσäροnο ο Eeu Nä‿ονι t
endum autem eſt, quosdam'ex profanis
Japientibus, praecipue vero LProclum,
Jaepe theorematis B. Dionyſi, & inter-
dum nudis eius verbis vſo eſſe. Ve-
rum ea de re, in Eclectica ſchola obſer-
vata peculiari capite mox plura.

De Procli huius ſcriptis, quorum
haut pauca ad noſtram aetatem venere,
legi merentur, quae ad calcem vitae e-
ius, a Marino conſcriptae, commentatus
eſt, paulo ante laudatus vir eruditiſſ. Io-
annes Alb. Fabricius: qui & in prole-
gomenis ad idem opus de aetate, gente,
magiſtris, & ſucceſſoribus Procli egit ex
inſtituto. De virtutibus vero eius, & re-
bus geſtis prolixus eſt, Marinus in
vita modo allegata, &a laudato viro e-

ruditiſſimo integritati ſuae reſtituta.

Procli auditores innumeri fuiſſe
dicuntur, ex quibus praecipui com-
memorantur Hermiae, Procli apud &ÿ-
rianum condiſcipuli, filii duo, Heliodo-
rus & Ammonius, Piutarchi item filius,
Hierius, tum porro Aſölepiodotus, Ze-
nodotus, uerianus, Vlpianus Ga-
zZaeus. In his tamen maxime celebran-
tur Marinus, vitae Procli autor, qui

UaAr5

magiſtro ſuo in ſchola Athenienfi ſuc-

Cernt. 1is Flauia Neapoli, vrbe Sama-
riae, prope montem Garmun

va r—

fuit, indolemque Eclectici philoſophi 562.

retinuit, nam iuxta cum Platonis phi-
loſophia, quam inprimis excolere ſo-
lebant ejus ſcholae viri, aliorum quo-
que philoſophorum doctrinas con-
iungebat, atque eo ſpectaſſe zZury-
nara Oioροoοo, Quaſtiones philogſo-

Phorum, quarum apud Suidam mentio

extat, dubitare nolim. Eodem ſpe-
ctant electi loci Commentariorum Sy-
riani in orphica carmina, quae Pro-

clus ipſi roganti annotauerat, vt ipſe p. 66.

refert in vita Procli, imo & Indo-
rum diſcipulum ſuum Ariſtotelica phi-
loſophia imbuiſſe dicitur Damaſcio &
Suidae. Quae enim in Platonis Phi-
lebum & Parmenidem commentatus
fuit, & teſtibus iisdem ea nunc taceo.
Illum quidem in ſublimiori philoſo-
phia maximos profectus non feciſſe,
tam ex dictis eius, quam ex ſcriptis col-
ligi poſſe Damaſcius apud Photium ait:
En verba eius: æX Mægi eg d,“ cXα.
Yero b ννhrυ ινHRmιτtοα g&,)
NX ⁰ *& . N‿νv“m dννnνυdzy νoοατι
xaen & αειe, éé do, ra οα OXhαωαιve Oeat-
arc, Tis rοανντ+ůο Obνσσοορa. Nihilominus
in ſcola & cathedra Athenienſi Proclo
ſucceſſit Marinus, plura de eo paulo
ante laudatus cl. Fabricius collegit ad
vitam Procli prolegomenis. Difcipu-
los Marinus varios habuit, ex quibus

commemoratur Agapius apud Sui-

dam.

Poſt Marinum ſcholae principatus ad Photius
