tium tiquiſſimorum hominum de Chao phi-
Cod. loſophia, nihil differre, innuere videtur.
Ccxi Quod eo magis hic annotandum fuit,
r. ko45 quoniam Orphei quoque philoſophia
Chaos non ignorauit, a quo Heracli-
tum pleraque accepiſſe ſua, Alexandri-
strom. nus Clemens teſtatur. Himerii autem
VI. pag. ocum integrum exſcribere, & cum ab
692. interprete ſecus, quam debebat, vt alia
pleraque, acceptus fuerit, verſione illu-
ſtrare non abs re fore duco. ANNα noer,
inquit, gosαα Aròôαα σ1*α 18
zoMονα 9σÜ — raασα 11 SEay eeoαα
Aſt vnde praeter doctrinam de Atomi &
Chao tantum celebrato, hancce opinio-
nem inueniſti? Nimirum loquitur de 0-
pinione Epicuri, quam circa prouiden-
tiam diuinam fouebat. Eam itaque vn-
de acceperit, eum compellans interro-
gat, nam de Atomis, ſiue Chao, quam il-
ſe tenebat, opinionem, ſatis iam apud
alios celebratam eſſe ait, vt adeo, e qui-
bus fontibus illam quidem deriuauerit,
ſatis ſibi conſtare teſtetur. Namque

mox ſubiungit 22“7 ατν 79 à α¾
Tav Mανα νςαειαατοοo. Imo quid

de mundo in ignem aliquan

CAP. VI. &. I. PHFSICA
muhtis? cum dudum doctiſſimus pari-
ter Philoſophus atque Theologus R.
Cudvvorthus oſtenderit, omnes fere
Philoſophos antiquos in hoc principio
inter ſe inuicem conſenſiſſe: Quod ta-
men de Heraclito ſpeciatim demon-
ſtraſſe eum non memini. Fruſtra enim
in vrbe noſtra cedro dignum eius opus,
quod mundi intellectualis ſyſtema in-
ſcripſit, a me fuit quaeſitum, quod obi-
ter ſaltem ante annos aliquot mihi licu-
it inſpicere. Quod ſi itaque nonnulla,
ad praeſens inſtitutum facientia, in eo
occurrant, facile tamen appariturum
confido, ſcrĩnia eius a me compilata non

eſſe.

§. IX. Verum, vt redeam ad Lnvuai-
ο° Heracliteorum deſcribendam natu-
ram, hactenus quidem ſatis clare expo-
ſuiſſe mihi videor, ſimplicia illa eſſe cor-
Pora, vtpote quae enullis aliis compo-
nantur, ipſis reliqua omnia conſtituen-
tibus, minima itidem, indiuiſibilia, &
continuo, eoque celerrimo motu agita-
ta, vnde ad ignis naturam proxime ac-
cedunt. Vnicum adhuc eorum attri-
butum clarius explicandum videtur,
quod eſt adſeripta eis ab Heraclito ae-
ternitas, de qua leuiter quidem non-
nulla iamiam attigi, in clariore tamen
luce ea ſunt collocanda. Aldhoοο itaque r
mepiedρντε +ιν Heraclitum ſtatuere, hoc
eſt, aeternum eſſe ignem, ſiue particulas
igneae naturae, equibus omnia fiunt,
& in quae certis temporum interiectis
periodis iterum reſoluuntur, teſtatur
Stobaeus. Magis autem luculentus
in eam rem extat locus apud Clemen- Eelos.
tem Alexandrinum, eo minus a nobis c1 2.
praetereundus, quod ipſius Heracliti Strom.

verbis eum intertextum inueniamus. V. p. 199.

Ille poſtquam Empedoclis opinionem,
oabituro,
expoſuiſſet, iſta ſubiungit: Z α
Hec αα Eeα S raäbm t Jone,
789

armN
Gaſe
ineriue
arva.
Geminu
tere Cici
faciepu
forte vi
vbidixrin
tuere.
ſtbiinvie
iemim!
vOCAbul
ſigufie
Mundun
ſiuecon
nam ell
uuse⸗
wmign
iue
mnfa
Wed
hoes
inte
fun
Oea
5
Alte
culae
Arct
uael
deh
lenen
gnt
ſesi
lene⸗
corp

lims dari⸗
logis R.
ownezfere
principio
Cocte.
Gemon-
Uſtrn enuim

teiso

Tſtema in-
quodobi⸗
tminulicu-
Nongulli,
Utia, in eo
pariturumm
Platanon

Wmt.
lam matu-
Ereexpo.
aeſlecor-
compo.
ſtituen-
bilia, &
tuagita⸗
Vme ac.
um at-
Videtur,
clito e⸗
lem non-
re tunen
itiquer
lere, hoc
rticulss
in fiunt,
neriectis
teſtatur

ð

EEEE

—

Cnlentls
1 nobilel,I
Heraclti Strom
eninms. V5h⸗
nionenn,
bituro,
Ny,

N

.

Tôe e, Tiva z6ο, d οο ιν bnsdoα
TS aρrννο υααιαοο — αιττοπ τνν απιαο
qαανιααοςρναεοο 8νοwsι οονο
eg. 4X †τ ειLdi rνρπ.[ ¾ρ
lwvS dihοαρnοοαdnαν.ονοο. ave e
AXt*ρνονιοοσ Kéoαο †τι ασtοαπο ατ
Tis Ociov re dy doa“ Sroinoer, ) y NG
t, 2„ S ι Acioν Azteeve, ué oen, 0
A ρααNενιοο εr)να Tt dhεα vεαρρα
O dass& av Hν, édevHhαττιαςυ /np Tα
Peoρι pss Toτα rτ— S-
Aaαοαα aWAMνυαπ ρ 7ταd.08* αοαοα&.
Geminum iſtis verbis mundum admit-
tere dicitur Heraclitus, id, quod prima
facie pugnare cum eius opinione, alicui
forte videatur, quam ſupra attigimus,
vbi diximus, eum zαadναοο τιι αρασααοο ſta-
tuere. Veruntamen neutiquam iſta
ſibi inuicem contradicunt, paulo laxio-

ri enim ſignificatu asoνaρ, ſiue mundi

vocabulum hoc loco venit, vt nimirum
ſignificet qualemcunque materiae,
mundum hunc conftituentis, faciem,

ſiue conditionem. Eam itaque gemi-

nam eſſe ait, alteram ov&αορ αα hαινοο
αααaνρ hoc eſt, ignis, ſiue particula-
rum ignis naturam referentium, quae
Agatcdσα οαο ννανυσιαιä ita digeſtae non-
dum fuerunt, vt eum, qui vulgo & pro-
Prie dicitur, mundum abſoluerent: &
hoc eſt, quod per mundum aeternum
intelligit, clariſſima enim verba eius
ſunt: néo wον r“ àα Aαια ττ rα
Geor, Ere dRdsd α α, r
S ασ1 Sα τ Kicte &c. inquientis.
Alteram vero eſſe dicit, cum illae parti-

culae per varias r 0ααροννvοαας & dρ.ι

&σαααςσ in aquam, aerem, terram, & reli-

qua elementa iam abierunt, mundum-
que hunc ſenſibilem conſtituunt: &

hanc per é6ασαοο ραR+Ü8 α das deſi-
gnat. Hic enim mundus ex eius men-
te gignitur, dum ignis, ſiue particulae
igneae naturae, wvuboαανοα in craſſiora
corpora concreſcunt, perit autem,

„

DE IGNE, RERVM OMNIVM PRINCIPIO. 840

dum haec in illas iterum diſſoluuntur.
Duobus iſtis locis, e quibus ſatis fir-
miter concludi poſſe videtur, pro ae-
terno principium ſuum Heraclitum

habuiſſe, tertium addere liceat ex Plu-De Plac.

tarcho, e quo idem confici poſſe, pla- deu⸗ L..l.
C.! .

ne perſuaſum habeo. Loquitur ille
de motu, atque Hoc αoοs, inquit, zjoe-
Alav, c sαασz αα Mαα Hσwſ1. s
Tro reov vengév, lroriv, A1or d, ſrote
aldici, Oααν Tots asſoς arαοa=
er=.] Per alda vero quid aliud, quae-
ſo, intelligat, quam Pavudria ſua, ſiue
particulas igneae naturae, quas aeter-
no motu gaudere, ipſa quippe aeterna
exiſtimauit? Nec mirum cuiquam
videbitur, in hac ſententia de mate-
riae aeternitate, Heraclitum fuiſſe, qui
meminerit, neminem fere extitiſſe an-
tiquiſſimorum Phyſicorum, qui ab
hoc delirio penitus fuerit immunis.
Videtur enim creatio ex nihilo myſte-
rium eſſe, humanae menti absque re-
velatione abſconditum: Sane tantas in
ſapientiſſimorum etiam hominum ani-
mis radices olim egit opinio illa:

Nullam rem e nibilo gigni diuinitus
vnquam .
vt ad eius cognitionem penetrare vel
pauci, vel nulli potuerint.

§. X. Hactenus de principio Hera-
Cliteo, eiusque natura, quantum qui-
dem ex fragmentis perquam exiguis,
quibus communeillud naufragium e-
vadere licuit, colligere eſt, prolixe ſa-
tis actum fuit. Iam age videamus, quam
grauem dicam ſcripſerit omnibus
fere iis, qui ante ſeſe rerum naturalium
deſcriptionem fuerant aggreſſi, quod/
principium tantum materiale conſti-

tuerint, Ariſtoteles, interque eos ipſi Metaph-
Tu“ o 1 c. 23.

quoque Heraclito noſtro.
reττον, iniquit, õ , 64
„— 5 /7 „ 7
7Nätsa rαρ 6ν αα ς Aövν , na

Ppp pP Aoxa

85⁵0
o*ναια οο ντHπι. es & Jäg és Ara-
Ta r*αι Sſa, s, && igrer w6τιOt .⅜
eie à Oeig‿α T„“αισααραν Tre , SWâaαε
ννανιοσπ, Tois ε eσαα l‿ραα
s, T8To Sοσνασροo αοα. Traν+ r dοαοα+
Daciv ctvcs Tös olſct. gHSο d TrSrο &α%
irteas &9 ion, Ore &‿ασπιοαο. α
Ti roiavrs,e Doνορναςν d&α gοανꝶραο. De-
inde, vbi Thaletis, Anaximenis, Hippaſi,
& ipſius Heracliti exemplis hoc confir-
maſſet, pergit: se e &y T8†ταο ν
Tig as†τa“ voiαοααιαν du rv é )hαεαο ε=
ok*. 2ce ioſſoorj * grος aανα7ο οσπ
u r,rρ² A oςs, αν oννjK;ννος
CGnlir. a Ydo 6†τ Xαις ͦοαο οοαοα
Yevαρας T,“, ς sves ei ασ rAMe=
r Sα Jα T TS&τ. oνaαςHν&α, α 1T*0
drr†%οa; & Yd,ρ Troν roe αοαονν darτα
oié6 Aαασαονεαουο αα reoo T T
er†ραεαι duταον., T Trτ⁵ Sbiv, Sà1
7r τεαοοαοαονIÜuſ 8, Ay gα
Painteer Se, aovν Tis zνασαιιο Tae-
det plura exſcribere. Summa horum
eoredit, male facere eiusmodi Philo-
ſophos in principiis omnium rerum
conſtituendis, quod materiam ſolam
principium conſtituant, quae per ſe
immobilis ſit, atque ſeipſam impellere,
mutareque nequeat, cauſam vero mo-
tus atque mutationis omittant. Atque
hac ex parte rectius ſe geſſiſſe Anaxa-
goramteſtatur, quem propterea cum
illis comparatum, ſobrii inſtar inter e-
brios eſſe dicit. Verbo, ſolam materi-
am eos pro principio habuiſſe, omiſſa,
vel abnegata cauſa efficiente, ſiue pri-
mo motore & cuseραοG, Criminatur.
Et ſane ita per totam Phyſiologiam, de
ſola materia omnes ante Anaxagoram
Ionici Philoſophi, & poſt eos Heracli-
tus, praetermiſſis aliis omnibus cau-
ſis, diſſeruere, vt non Ariſtoteles tan-
tum, quem propriae gloriae ſtudio-
ſum, allenae famae aſſiduum nimis ob-
trectatorem fuiſſe, nonnulli aiunt,

PARS L. HRACoLITIVS. CAP. Vs. S. I. PHESICA

ſed alii quoque Viri eruditi ſuſpicati
ſint, eos nullam omnino aliam agno-
viſſe: & cum ea ratione cauſam pri-
mam efficientem ſuſtulerint, Deum
quoque fuſtuliſſe.
S§. KI. Memini tamen, veteres Philo-

ſophos, Ionicos praeſertim, ex inſti-

tuto ab hac ſuſpicione liberare fuiſſe

anniſum, ſupra nobis laudatum Cud-pip. 1.
vvorthum, cum quo ſentire etiam vi- ſec& v. p.
deo, pietate, eloquentia atque doctri-
na, nuper illuſtrem Oxonienſium Epi-

ſcopum, Samuelem Parkerum, culus
verba ex aureo opere, de Deo & Proui-
dentia diuina non diuidiae erit hic ad-
duxiſſe. At vero, inquit, nimio ſeue-
re de iis iudicare videntur, (qui iſtam
ſententiam nominatis Philoſophis tri-
buunt;) etenim videre non poſſüm, éos
cauſam primam, (hoc eſt Deum,) tollere
Ratuiſſe, ſod ſolummodo per eitan-
tiam, aut potius ex ſcienttae inopia de
ea dicere omiſeſſz. Quippe, cum primi
animos ad Philoſophiam appul’ſſent,
magnum aliquid ſe aſſecutos fuiſſe opi-
nati ſunt, ſ, qualis tandem eſſet rerum
materia, quodammodo explicarent, &

proinde in ea quaezſtione excolenda ali-

quandiu haeſiſſe, neque ſtatun quic-

quam de cauſes, quaeë ſupereſſent, me-

ditatos, maxime veroſimile eſt. Mi-
rum igitur videri non debet, ſi de iis
penitus Pluerint, de quibus dicerenus-
qiam aut ſuſobrant, aut cogitauerant.
Id quod animaduertit Simplicius. ι
Xνα, inquit, vοα roνατosς τιπαο Tασ
Ougwe àονν απ Sοα zeρ Tανν εο⅜
rio, boc eſt, de cauſa prima, quam
Jupra naturam exiſtimabant, nihil di-
xiſſe, quod de ea prorſus ſilere poſſent,
quanquam nullo modo tollere ſtatuerint,
cum exira Philoſophiae naturalis inſti-
tutum arbitraremur, quicquam de
principiis ſupernaturalibus diſputare.

Et ſane eos ſolum xegl r1S& vnest*

ſiue

10.

ſur le re⸗
Uir liqu
Hionemn
tamen /
rint. (4
ſer inen
mmiku,
u iifea
Oul! l.
re n g
ſm horur
egerit, 1
inquiram
eflectricer
tuliſſe,
Mletaph. hibere v
llcz en: M⸗
14, 45
yren O
rnio er
ny em
MrH
Tur, u
20½ V 1
509, &
go⸗
80 dubin
ſe an e
Agnoo
Wo
mo
ſola n
vV p

ille vi
gorae
ſe, vt
Uitare
utura!
NCub
nen i
nonnr
ment
10,

igo,

i fuſpicnti
m Agn.
Aulimpri.
iut, Deum

eres Phulo-
1 ex inſti.
rare fulſſe

ltum Cud. Di

eetiam Vi⸗-
e dochri. 10,
uſumbpi.
Um, culus
0&Proui-
rit hic ad-
nimig ſete.
goi ſam
Cophus tri⸗
um, eos
m,) tolere
Giten.
ulis A
rini
uliſent,
niſe opi
Detrerum.
Grent,
nla Ali-
in quil
Zent mi.-
M.
S de i
eerenu⸗
touerant.
real10
u r/
, /N
nibil &
4 aſenn
tuerili,
lir in⸗
en
ucge.
te
ſue

Metaph.

L. I.c.

DEF 10NE, RERVM OMNIVMI PRINCIPIO.

ſiue de rerum materia diſſerere velle

ſatis liquet, quod, cum in magna opi-

nionum varietate conftituantur, in hac
tamen ſolummodo quaeſtione difenſe-
rint. Cum hic aquam, ille aerem, al-
ter ignem, quartus cum praedilkis o-
mnibus, terram primum elementum, ée
quo res ſiant, eſſe voluerit, at quo fine,
quaue cauſa quicquam ſieret, quaere-
re non cogitarunt. Quam bene cau-
ſam horum Philoſophorum Parkerus
egerit, nunc quidem prolixius non
inquiram. Sane ex inſtituto cauſam
effectricem, ſiue αaρειονι eοο on fus-
tuliſſe, ipſemet teſtimonium iis per-
hibere videtur Ariſtoteles, ita inqui-
ens: Mäé& ε râS†τρ α ràαρ οοααντς αα⁰

Y, S*à αναι 8αüοναν eνννονα τπ ααι

. — /
vrοαν og, ,ι0* n s Xαddai
/ /. XN » .
doσνρ ονοαα νουæQ 0οιο,, 1Xαα—
7—55——— — 5

wy &urna, dgvsr T& Yερο WααMXε

viI producta.

— 28 Vy
M 1 dιναν T ε Mrασραοα. rονν α
/ — „ „7 — 2
Tν, Wτα rςe Y τ à& ο r0οαα τοαιτιο ν
„ E . „ N 2 1 »
5 98 r eiος dαιον ινο,, & ecct“α e-

ασαK.
§. XII. Aſt enimuero, de Heracli-

to dubium forte cuiquam videri poſ-

ſet, an ex ignorantia, vel incogitantia,
vel quod de cauſis naturalibus, non
vero ſupernaturalibus, loqui aggreſſus
tantum fuerit, α,ναν, ſiue primi
motoris, praetermiſerit mentionem,
ſola materia igneae naturae in medi-
Sane iis temporibus
ille vixit quibus effloreſcens Anaxa-
gorae doctrina, eum poterat monuiſ-
ſe, vt hac de re quoque inciperet co-
gitare. Et alias quoque eius de rebus
naturalibus placita ita comparata ſunt,
vt dubiam quodammodo eius religio-
nem faciant. At tamen alia contra
nonnulla in litterarum nobis monu-
mentis ſe offerunt, quae Deum omni-
noô, cauſam primam, motorem & α⁰=
niev†ρd ererum vniuerſitate eum haut

851
eliminaſſe, nobis perſuadere poſie vi-
dentur. Proponam igitur praecipua,
quae vtramque de Heraclito firmare
poſſint opinionem, momenta, vt ap-
pareat, quid maxime probabiliter de
eo ſtatuere debemamus.
S. XIII. Et quod rationes quidem
attinet, quae ſuſpectam eius reddere
poſſint de Deo, tanquam principio a-
gente ſententiam, primo Prln ali-
quis loco ponat, quod ipſum princi-
pium fuum, ignem inquam, Deum eſ-
ſe exiſtimet. Luculenter enim de eo

id affirmauit Alexandrinus Clemens: Protrept.
„ 2 . „ 7
IIagενu*ιεln£ ο, inquiens, ⁶ EAMearne Geseb: 42

» 7 — „— 7
ioniαα Tr αν hr. Sareor 4de
Adsd sοaν,. Tοντν, &⁰ρ⁴ bτιαιιοατι I-
7 . — A29 X 2
7ααος τ 0 Meræanovr“, &6 EOPé&αος
HeaMGοα.. Itemque Stobaeus, qui
verbis non multum diſſimilibus ait:
Hedcατ Oec, Arα Onai 10 xeciοαα
7boρAdl.,.

no Deo mundi huius opificium eſſe
ſtatuentem, diſputans, ait: Vtergo ali-
quid de iſto buius mundi indigno lo-
quar, cui & apud Graecos ornamenti
& cultus, non ſordidum, nomen eſt, indi-
gnas videlicet ſubſtantias ipſi illi ſapi-
entiae profeſſores, de quorum ingeniit
omnis haereßis animatur, Deos pro-

nunciauerunt, vt Thales aquam, vt

Heraclitus ignem, vt Anaximenes ae-
rem, vt Anaximander vniuerſa coele-
ſtia, &c. Verum nihil, vel parum ad-
modum hoc argumentum, ſeorſim
ſpectatum, facere mihi videtur, ad
probandum, impiam menti Heracliti
de Deo ſediſſe ſententiam. Nam is
fere omnium veterum Phyſiologorum
mos fuit, vt prima elementa ſiue prin-
Cipia, atque be ex ui omnia fieri ſta-
tuebant, Sess appellarent, quod vel
ipſe locus Tertulliani ſatis euincere
videtur. Imo in mentem ſibi reuocet,

Ppp PP 2 cui

1 Eclog.
Phylſ. L. I.
c. I. p. 2.

Adde etiam Tertullianum, L. I. con-

qui contra Marcionem, indignum bo-tra Mar-
cion.

6.
12.

9⁵ß2
cui dubia iſta videntur, Heſiodeum o-
pPus, quod Theogoniam appellat: in eo
enim quid aliud fecit Poeta OMhαοανοαöℳτπ.
7Oα quam quod res Phyſicas, ſiue natu-
rales, Deorum nominibusindutas pro-
pPoneret, atque explicaret? Idem vero
Propemodum Heraclitum quoque fe-
ciſſe, clariſſime nos docet Autor Ho-
mericarum Allegoriarum, cuius en ti-
bi verba: απρνα Hoane ραA-
ααdo α Ji gανιοον inaα, Jed-
er OcοMhονι τ Duoc. PFacile ita-
que forſan Heraclitum rigidi etiam A-
reopagitae eſſent abſoluturi, niſi alia
eſſent, quae impeditam valde, atque
perplexam, cauſam eius reddere vide-
rentur. Quae vero iſta? Kooνναu rés-
de, inquit Heraclitus, gre ri sνα
avodταοeroinε, Prout eius verba no-
bis conſeruauit Plutarchus, in Libro
de animae procreatione e Timaeo.
Quae ne parum accurate allata eſſe
quis exiſtimet, ne apice quidem mu-
tato etiam occurrunt apud Clemen-
Strom. tem Alexandrinum, loco ſupra reprae-
Vp.599. ſentato. Aſt hoc quoque argumen-
tum elidere, difficile non eſie puto,
ipſe enim ille Clementis Alexandrini
5.9. med. Ocus, vt ſupra monui, nos docet, de
Principio ſaltem Heracliti iſta accipien-
da eſſe, quod aeternum omnino ſtatuit,
anemine Deorum velhominum condi-
tum id eſſe affirmans, vtpote quod &
iy &] &&ανααααaα π dαιοον,. Hoc au-
tem cum aliis Philoſophis, pene dixe-
rim omnibus, ille habet commune,
quorum nemo non mareriae aeterni-
tatem propugnauit, cum tamen pro-
pterea v& αdoρρονDπ omnes hautqua-
quam abnegauerint. Nec hoc itaque
argumento cicutam meruiſſe Hera-
clitus poteſt, alio igitur eum vrge-
bimus. Aeternum dicit ignem fu-
vm: non inertem, ignauam, motu
deſtitutam materiam eum eſſe putans,

T. II. opp.
P. I014.

PARS L. HRACLITVS CAP. VI &I PIVSICA

ſed ριοοο τι Eö ignem ab aeterno vi-
ta & motu gaudentem, alnoiy al er rots
atoasς, vti ſupra ex Plutarcho obſerua-
vimus, tribuens. Nullumitaque mo-
torem agnoſcere videtur, vtpote, quo
principio eius, ab aeterno motum a ſe
ipſo habenti, opus vix eſſe apparet.
Accedit deinde, quod nec in ong
mundi huius ſenſibilis, Dei meminiſſe
videatur, vtpote quam æuwvdo ſolum
& navooga, quae ſecundum eum, vti
Hermias loquitur, αιr νοοααoärril. Fhi-
ſunt, α α² tcνααρaαauν ſocundum fatum, loſ Gent.
effici exiſtimat. Sic enim Diogenes ?. 174.
Laertius ait, eum affirmare, alſæ M- d⸗ IX.
ve αοι αsι⅝ ααàαοαιu n S
chus: Heax) α aäa ka ' aαραιih.1, 27.
Imy (ſcilicet α ir οαοα⅓ů Sic & The-Therap.

odoritus: Hodx)e οα wAsn†τ αα VI. p. 27,

iαν ει ' Aοονι ρν⁵+εαιοναα.ισ. Iidem vero,
Plutarchus & Theodoritus, dsανϑ äε,
inquiunt, rc iuwapuktne, αανουαι.
Ex his itaque omnibũs num aliud
Philoſophiae Heracliteae ſyſtema ex-
ſtrui poteſt, quam iſtud: tenuiſſi-
mas particulas igneae naturae ab ae-
terno extare, motu item ab aeter-
no continuo agitari, inde fato ſiue
neceſſitate, hoc eſt, neceſſariis mo-
tus legibus rarefieri & condenſari, ſic-
que in alia corpora, vniuerſum hoc
conſtituentia, coaleſcere, nihilque
adeo Deo negotii in mundi Heracli-
tei conſtructione relinqui? Imo ve-
ro poteſt. Vt taceam enim aeter-
num quoque motum a Deo ex eius
ſententia, iſtis imprimi Wepuariois
potuiſſe, cui tamen coniecturae
nunc magnopere inſiſtere nolo, cum
antiquitatis teſtimonia, clare hoc i-
pſum affirmantia, producere non
Poſſim; in mundi tamen doiztoe,
& moderatione atque directione ae-
ternorum iſtorum motuum ad pro-
ducendam hanc mundi machinam,
(vtpote

Sic Plutar-Pe piac.

Muilol.
1, 28.

kem.

(vtpote go
fortuito e
ormari no⸗
heratn mit
ſe. Nimn
ex genumn
tei, epien
dein an
Gue ſOXt
Altem eſt,
ſiti neuti⸗
dum itad
lceat Cog.
no, eſt enl
raclitum/72
õ
el. b.2. eſt, ſt ege
eſe autume
ſe mente
untrorii
Dlutarchus
leblacit, Herzchti d
qiens,
Te Eriu 1.
eſt, krac
il, quen
um, ſil
antem.
um mente
teligam,
una deun
eiden
ſoo uene
Sroicl d
ſimincdh
. eſſe dicu
tiens app
te cum
34. ein nic L
Pollem of
ume, 4
Nermun
tlum me
hoe iplo⸗
dum ene.

4 Dr oNY. NTEVYM OANN1 PETNCVO.. e.
. culente, quam mu 1
eternd N. (vtpote quae coeco impetu & motu Uer lu Nndel d quodex parte iamm
i aglytt fortuito exſurgere, tantoque nitore lim Ciceronem obſeruaſſe memini. De Nat.
ten ornari non potuie) neccftarna, Dai Id interim vtpote ad praeſens ne-Deorum
gend⸗ Peram mihi viderur carillime uler Gotiumn omnium maxime faciens, ſilen-I. II. .
Ntpote quo ſe. Nimirum, rem omnem pendere 1 etace 14.
e. Nimirum, raeterire, illos quo
motuma ſe X genuina αQwιαι,ſiue fati Heracli- tio non poſſum lte e e c-
EX geliutnd s Maρ, IIud ue eadem, qua Heraclitus, ratione -
eſle pparet. tei, explicatione exiſtimo. Illud qui- quee ſiue fatum, Deum appellaſſe.
e nn Mauufei dem dravpnny vocare eum iam monui, Erciucam eiuz Tei fide digniſſimos
eninl n in Matilrah öne teſtes, quos nunquam ſenatus Areo-
ereilnn ſltem elt, hifuis harrraln Widen- pagiticus, cuius eſt in huiuſmodi cau-
nen, ul Aitis neutiquam exprimens. 4 ſis cognoſcere, reiicere audeat. Pri-
nkdlil i dum itaque, an aliunde GQlariora de ea Diogenes, cuius in vita Ze-Segm.
gum ſatuf, lolden, liceat cognoſcere. Imo licet omni- mus e lebganctr verba: 6 76 dres 13 5
n Diogenes? d no, eſt enim iuaοον ſecundum He- nonis iſta e & & eaptes
, Taſa .l N. racli 65“α τI——s sαa.tiodoραααςι . Seor, TZiva a⸗ ge 1dr . -
Nltr.6nj Ecl. Phil. uSαν α⁵ dyroy, teſte Stobaeo 1 0c αα⁷² Gar. Alter, T'ertullianus, qui
6 ucusnl, e.l. p.2. eſt, vt ego quidem interpretandum Bera i itd iner alia Gentiics e. 2.
Se& he. neg, eelſe autumo: M SRanig, ireetece in Ape ratus affatur: apud veſtros quo-
, „vWVI de motibits —— ,
ninu ud l a,, Bue mente praedité, guae ili modo gas Sapientes AOFON, id N, ſermo-
lidem vero, contrariis res WMicit. Sim 1 mode Rnn, alque rationem conſtat aytißcem
aue, Flutarchus etiam eitagtesm ex Imente videri Seeenſiotir. Hunc enim Zeno
Goda ebPlacit, Heracliti deſcribit: HMaz)err O;, ⸗ determinat factitatorem, qui cuncta
um Aind Philof. quiens, Soiar ireegtαs A6*α Toy de 2. diſpoſitione formauerit, eundem &
tema er- 1, 28. goi, r8& rarre inuerra rogi. hoc in Sooc, S& Deum, & animan
tenliſi eſt, Heraclitus Jatum nihil aliud eſſö Rate & necechcatem omnium rerum.
tne dd de. ait, quam ſubſtantiam mente praedi- Sane hic locus inprimis ad rem facit,
65 i⸗ tem: MMösen Neret ebgtmiti quod ex e0 & àwappun, & dvavu Stoi-
“ er hanc ſubſtanti- E eer ⸗
fno ſ antem. Aſt vero p 1 I. Facliti imitatores, Deum ap-
ne am mente praeditam, quem alium in- os, Fieracjiri inn ien ſnos doeet
ndr ſe. telligam, quam vo S e e 8 Tactatirius quem tertium teſtem Diu. Inſt.
run dir Derre S ämennn rodire nunc iubemus. Chrpippus, III, 5.
mihi Sane cadem fere ratione, de pri hqui lem vim, diuina ratione
nihilgre ſi de Deo, loquuntur inquit, naturatem vim, diutz
1 uo agente, ſiue de » loquunt lr imterdunm diuinam necesſt-
Herach- Stoick, qui 20*&α râ σM Oιεε pas- praeditam, interdum
tolci, qui 7ο* sν 7 να. o*ονOαο Pas- . Zenon
Ino re⸗ nnineuleane, atque pi incipium agens Si, Pagt Fademtue Ne eng,
in beter⸗ di iam principium pa- diuinam, naturalemq; o. Y
. eſſe dicunt, materiam p . . ntentia, quamuis ſit in-
dex es . lantes. Quorum quam ex- enim omnium ſe ½ . ,
Laert. tiens appella . 4 . .7 en ſpedctat, vt proui-
uute L. VII. acte cum Heraclitea Philoſophia, pla- certa, odem Gen Wncane. S ge-
niedkurte Segm. cita hic conueniant, facili negotio dentiam grs, e Aether, ſiue ratio, K-
o aln 4 pollm oflendere:, niſ Sütemhoris & vin, brs e:. Ena,. nechchita- , Eue
e hoci- chartae, quod huic qualicunque ue- veé in ree 7 dncg Sirorit,
1e non Nriuar impendere decreueram, ſpa- diuina Lex, Hhis Dicituz. LDeas.
1 . 5 . 14
Suußeij tium me vere impleuiſſe cernerem, D Gn, appellationum diuerſitas,
lone ⸗ hoc ipſo monitus, ad finem properan- Nec n
ione, oc ip ce nen albi vt con- cum ipſa ſegnifecatione ad vnum onmia
d go dum eſſe. Faciam tam 4 Ppp pp3 reuoluantur.
Chinam,
ſtpore

85⁵4
reuoluantur. Sic & autor libri de mun-
do c. 7. ιααH ₰ 9 Tr duααανυρα 4X
Xo Tεριασα,. νν1αο eoν, tοο dα
vmν 8ασuÜ 5ν. Eipaνααſä dNdNεdτ sioν
σ1 Yανοι οπιος &c. alia fati nomina
ibi ſummo Deo quoque accommodat.
Sic & ooαπτ XéνNÜοοα αεIcetο=
Y Phornutus, vbi de Pane agit. Et
Praep. L. apud Euſebium. Ab Aegyptiis 6Xé-
Rrr. Yos dicies dici affirmatur a Porphy-
Cic. Ac. rio. Interdum Deum necesſitatem ap-
Qu. L. I. pellant &v. Idem Cicero pariter
c, 7. ac Seneca teſtatur, fatum quoque
apud Latinos Deum vocari, loca vi-
de Pu Cudvvorthum. ² Proclus s;-
mundt vog 3* 5 Hτ+F Toie vda pogelois ré:⸗
intellecét. Aιαορς ταν τος R „ναανν„“uινον ν airias Yi-
4ö2. rec αι Sgg,“ dρ, Saglesiny Sis-
L. II. ad oρ Tονας ρροααειοv Seov. Vbi idem

Timae- E oνν & &οαε6ε ei eſt, ν enim rS
vmblat. Aαοραα771

.80. . 1 . . .
P.8 tamen, inquiet forte non nemo, liqui-

do ſatis ſibi exinde nondum conſtare,

inaoHε εα Deum dutuize,= ”“ Heraclito

ſignificare, quod Stoicis iſto ſenſu vox
illa vſurpetur; cum demonſtratione
ſolida euinci non poſſit, ab Heraclito
huncce loquendi morem mutuo eos
accepiſſe, licet aliae forſan ſententiae
eius & phraſes in porticum eorum
tranſmigrauerint. Inſiſto itaque ſu-
pra allatae αoο ιαdeſcriptioni Hera-
cliteae, quod ſcilicet ſit ſubſtantia, intel-
lectu ſiut mente praedita, duuiso*ρ, hoc
eſt, opifex rerum vniuerſarum. Vbi ſi
liberius Aνι vocem, per ſuhſtantiam
imtellectu, menteque praeditam, me in-
terpretatum eſſe quis dixerit, inter-
pretationem illam adiecta voce οaοαια.
ρ, acceptione item vocis AOTOZ

apud Platonicos, imo & Stoicos, lo-

cis paulo ante allegatis, & alibi, tue-
bor. Imo ſi ne ſic quidem acquieſce-
re voluerit, plane eadem ratione in-
tellexiſie ea, quae de fato tradidit He-

rio eſſe in ſequentibus euincit. Verun-

PARS TX. FRACTITVS COAP. VI. & I. PHIVSICA

raclitus, Clementem Alexandrinum Strom.

oſtendam, qui ita eius ſententiam ex- V.p. 599.

plicauit. dora uer, aρhαοο Heauααοασ
Eri ο πας rρ NRonεασν N6να υ⅜ Oes
Ta =αντνυυrnm Adα r0οαοτ⅜vτä, ic ο .
T doαστtεοννιτ ανw ασιιο XMει .
9AXαοαν, (Quae ſane manifeſta eſt il-
lorum Laertii: roro Piecda, na - I, IX.
Maguszr „αννυ8vAœBcv”“ Pαορταο nια Eu- Segm. 8.
eaiveoν σνααaεινον 7 Pure ο.ν ,
interpretatio. Quod clarius euadit,
ſi vna conferas Heracliteam Uags*αα
exStobaeo & Plutarcho deſcriptionem,
quod ſcilicet ſit α αrρ σaα.
1S ravt aαzwa, α Trσ trarriodpo-
Alas uts,νo TανSr†ταιαοů. Ita enim
haec mutuo ſeſe illuſtrant, vt mihi ſa-
ne meridiano ſole clariora eſſe vide-
antur.
§. XIV. Abſoluatur itaque, ſi eui-
dentiora argumenta in contrarium
non ſuppetunt, ab Atheiſmi ſuſpicio-
ne Heraclitus noſter, & quamcunque
potius ob cauſam inter principia De-
vm non nominaſſe dicatur. Praeci-
pue cum ex fragmentis Philoſophiae
eius moralis minime obſcura produci
poſſint indicia, quae peſtifera illa labe
corruptum eum neutiquam fuiſſe, ſatis
luculenter oſtendant. Verum illa fu-
ſius tum percenſebo, vbi otium mihi
dabitur, vniuerſam Philoſophiam He-
racliteam in ordinem redigendi. Sane
probabile non eſt, Socratem, diuinum
illum virum, quem ſolum e Gentibus,
ob vnius Dei profeſſionem, mortem
tolerare fuiſſe auſum nouimus, tam
honorifice de Heracliti Scriptis iudi-
caturum fuiſſe, ſi peſte illa afflata ea Laert.
eſſe perſenſiſſet. Quid quod patrum L. II.
Sanctifſimi inter eos illum reponere, Segen z.
in quibus / a râ c ο*ινRα α
uwo non fuerint veriti? quod ſane fa-
cturos eos hautquaquam fuiſſe puto,
ſi Deum, omnemque adeo Religionem
eum

eumabbe
de, guant
Nerll eyt de
,330 Hoſum
erA
ol ao
1 ur
uu 4
Qrini 8
ſas laude
Habem
quoadn
Pium

DE

Tiue
pie
inirn h
guibu
nie col
quidlu
derit t
Corrup
Perſpie
in ete
Alls
Wnnn

tel

gls
Tine
mos
pien
lem
eun
Ekpan.
Wokte
e-
Lentl
Dhoe
CuU
omn
inue

Andrinum Rn.
mimer. d
kaghame.
ed
, een,
; 1.

feſt eſtil.

rie 4
ey degmn
S
9 enadlt,
laguiſt
Pptionem,
Tſe ole
urahr
In enimn
jtmihiſe

P

ta'

le ide.

e,ſi eli.

ntrarium
ſulbico.
neunque
pur He-
Praeci-
Olophine D
prochui
iln bbe
iſeſils
milafu. D
um mihi
nam Be-
i. Sane
Guinum
entibus,
orten
S, tan
is judl⸗
Hata exleert,
bonel, 4 thenag
ETAN- Aolen
lanefr. 3)
e ino,
gonem
eum

DE IGNE, RERVM 0OMNIV M PRINCIPIO.

eum abnegaſſe intellexiſſent. Imo vi-
de, quam plane egregie Iuſtinus Mar-

Apol. C tyr de eo ſentiat, cuius verba non

P. 33.Poſſum non hoc loco adſcribere: α

uιι Xνς Hidατιις, inquit, oiαα—
voi cα, ναν cοα oνιüνπστι. S6ë“ er ⁰.
næt u&* Zeονεντπ α Heg))αα ααα
uoio du†ταιραe. Clementis enim Alexan-
drini & aliorum paſſim in eum profu-
ſas laudes nunc quidem praetermitto.
Habemus itaque Heraclitum, idem
quoad rem ipſam cum Epicuro princi-
pium admittentem; ſine Epicuri ta-

85⁵5
men impietate. lam ſtrata nobis via
eſt, qua incedentes facile poterimus
declarare, quam potiſſimum rationem
in deducendis ex igne, ſiue igneae na-
turae particulis, naturalibus rebus ille
iniuerit. Quas αρν Aaα—wQetv, hoc
eſt, ſuprema mente dirigente, zen-
xvαααιε ο MeναυυQNKμιοααι οαυρυ1oοροdNaGsmaν,
ſiue, vt alii aiunt, ο dα α kärοα,
in varia corpora abiiſſe, ſatis apte dedu-
ci poteſt. Verum iſtum laborem ad
aliud tempus differendum eſſe exiſti-
mamus.

DlSSERTATIO POSTERIOR
DE RERVM TLNEZEI EX MNTE HERACIIII.

T iucundum eſt, & vtile, Veterum
Sapientum excutere ſcrinia, & quae
initia habuerint artes atque ſcientiae,
quibus gradibus, quibus mentis huma-
nae conatibus incrementa ceperint,
quid lucem ipſis attulerit, quid affu-
derit tenebras, earumque puritatem
corruperit, ſplendorem extinxerit,
perſpicere. Certe iubet ipſa Sapien-
tia veteres circumſpicere vias, ſuaque
in illis indagare veſtigia, imo vnum-

quemuis ratio docet, purius plerum-

que fluere riuum, quo propiusa fon-
te ſuo abfuerit, ab eo enim quo lon-
gius fuerit digreſſus, tanto plus mate-
riae alienae ei acceſſiſſe deprehendi-
mus. Prima vero atque genuina ſa-
pientiae initia ab Ebraeis deriuanda eſ-
ſe nunquam dubitare mihi licuit, quod
luculente, ex Veteribus Clemens A-

lexandrinus, Ioſephus atque Euſebi-

vs oſtenderunt, nec ipſidiſſimulauere,
qui ex Ebraeorum diſciplina prodiere
gentilium Sapientes. Ab iſtis vero ad
Phoenices ſapientia peruenit, qui vna
cum aliis praeclaris mercibus, hanc

omnibus praeferendam, in Graeciam

inuexerunt. Otio meo abuterer, ſi,

quod tot magni Viri praeclare praeſti-
tere, prolixe id nunc oſtendere conarer
qui dudum non litteras tantum, ſed &
tradendas, litteris, & ad poſteros propa-
gandas ſcientias ex Phoenicia ad Grae-
cos perueniſſe oſtenderunt. Ex anti-
quiſſimis igitur Graecorum philoſo-
phis potiſſimum eſſe diſcendum vide-
tur, qualis in ſuis incunabulis integra
magis atque caſta philoſophia apud
Phoenices, eorumque Doctores Ebrae-
Os, extiterit, quae poſtea a variis noua-
turientibus ingenis, Ariſtotele inpri-
mis, corrupta, ita in deſuetudinem
abiit, vt ab hominibus, nouis iſtis con-
ceptibus aſſuetis, ne quidem intellige-
retur, ab antiquioribus ſuo modo, li-
cet non obſcure nimis, propoſita. Ve-
ra iſta res naturales explicandi ratio,
quae ex corpuſculis, ſiue minimis variae
figurae diuerſimode motis, coniuncétis,
agitatis, omnia deducit, quamdiu ob-
ſcura delituit, priuationum, forma-
rum, materiae primae, & ſi quae alia
ſunt magna in phyſicis nomina nihil
ſignificantia, obſcuris i deis oppreſſa.
Quis iſtam Philoſophiam in antiquo-
rum Sapientum, Thaletis, Pythagorae,
. Empedoclis

8⁵6
Empedoclis, & aliorum, qui eos ſecuti
Syſt ſunt, fragmentis inuenit? noſtro deni-

mundi que ſeculo a Radulpho Cudvvortho,

Intellect. pauciſque aliis, & nuperrime abEdmun-
Phyſ. Vet qo Dickinſono, lux illis illata, clariſſime
2.K 4. latentem in iis veriratem detexit, quam
a vetuſtiſſimis ac optimis, Diisque pro-
ximis Philoſophis ipſe diuinus Plato
deriuauit. Quinam vero illi, niſi cum
Ebraeis Phoôenices, ex quibus inpri-
mis Mochum Sidonium veterum non-
nulli poſt Poſidonium, Strabo ſcilicet,
Sextus, & forſan alii laudaruntꝰ
§. II. Mochus ille, ſiue Moſchus an
idem fuerit cum Moſe ſapientiſſimo
Ebraeorum Doctore, cum nemine diſ-
putabimus. Vero ſimile id viſum poſt
Theodoritum, Ioanni Arcerio, Sel-
l. c. p. II. deno, & nuper Edmundo Dickinſono:
qui temporum rationem optime con-
venire putat, Moſenque, dum exul
in Madiana ageret, ad Phoenices excur-
riſſe, & ibi apud Sidonios de princi-
piis Philoſophiae, hoc eſt, de atomis &
corpuſculis diſſeruiſſe exiſtimat, in cu-
ius proinde hiſtorica Creationis deſcri-
ptione curioſe corpuſcularis Philoſo-
phiae principia, nec, ſi quid ego video,
infeliciter rimatur. Suo hic quiuis

ſenſu per me abundet: Hoc data mihi

nunc occaſione diſſimulare non poſ-
ſum, rationes, quibus ingenio cum
maxime valens Archaeologiarum Phi-
loſophicarum autor, Thomas Burnet-

. 4. tus, & cum eo cl. Baelius in Lexico
z/. P· Critico euincere fuerunt conati, nihil

ſiue ſtatuiſſe, ſiue inaudiuiſſe vnquam,
nec veroſimile proinde eſſe, ſiue E-
picurum cum Democrito, ſiue alios
quosuis iſtam Philoſophiam ab illis di-
diciſſe, non adeo firmas videri, vt il-
lis moti doctiſſimorum Virorum auto-
ritatem deſeramus. Vrget primo,
quod vnius Poſidonii fide iſta narratio

PARS TX HERACIITVS OAbP. VI S& I PHVSTCA

vel Moſchum, vel Phoenices de atomis

nitatur: at quamuis, qui de Moſcho
affirment, alii teſtes deficiant, de Phoe-
nicibus, vt paulo poſt patebit, amplis-
ſimum teſtimonium Sanchoniathonis
fragmenta ſuppeditant. Ponamus ve-
ro etiam, rem ita eſſe, nec alio, quam
Poſidonii ſuffragio, iſta omnia niti:
quaenam ratio perſuadebit, vt fidem
grauiſſimo viro denegemus? Multo
blures, inquit, & probatioris ſidei te-
ſtes aſfirmant, atomorum hypotheſin De-
mocritum & Leucippum inuexiſſe, & in-
ter alios huius ipfius Poſedonit diſeipu-
lus Cicero- bhis ego libentius aſſentior:
maxime, cum idem Cicero buic Philoſo-
pho falſidici notam adiicere non verea-
tur: Quaedam etiam Poſidonius, pace
Magiſtri dixerim, comminiſci videtur.
Vbi primo id, quod malae fidei Po- 2.
ſidonium accuſat, rigidum Stoicae do.
ctrinae ſectatorem, multis Senecae, a-
liorumque veterum teſtimoniis, a do-
ctrina non magis, quam morum inte-
gritate commendatum, ipſi tuendum
relinquimus. Quod Ciceronis enim
autoritate hoc facit, id parum nos
mouet, cum non conuicerit eum men-
dacii Orator Romanus, ſed ita ſibivi-
deri tantum dicat, adductis ſcilicet il-
lis, quae de quorundam fatis Poſido-
nius retulerat, quae vtut τοo— viſa
fuerint Ciceroni, ab aliis tamen, etiam
fide dignis autoribus prodita fuere.
Nec obſtare puto debere Poſidonio
eorum teſtimonia, qui Leucippo &
Democrito atomiſticae Phyſicae pri-
mam inuentionem tribuunt, illi enim
primi fuere, qui nomine Arta Vſi
fuere, quo Phoenices Philoſophi, alia
locuti lingua, vti non potuere: primi
fuere, qui nouis quibusdam, quas illi
Philoſophiae attexuere, laciniis eam ſi-
ve auxerunt, ſiue corruperunt. Nam,
quod ſuo impulſu, ſuo pondere mo-
tas atomos inuicem concurriſſe, & in
iſtud

de fat. c.

zſtud mur
nowun
Praeisqu⸗
Phanribu
Graecαι
8 Leuaß
Ges oop.
re kolt,,
tenibus,
