Plac. I,6. dorum, quae mathematica vocantur,
e cubo orta eſt terra, epyramide ignis,
aer ex octaedro, (phaera vniuerſi
ex dodecaedro. Atque in his Pytha-
ePlut.lc, goram Plato eſt imitatus.“
Interitui obnoxius eſt mundus, quan-

CAP.

Mundo vero neceſſitas eſt circumdata.
Mundus animatus eſt, intelligens, Aa7.
ſphaericus, mediam terram continens vplac. l,25
Affirmant item Pythagoraei extra Laert.
coelum infinitum eſſe.*“ Extra mun- lc.
dum enim inane eſſe, in quod, & ex v
quo mundus reſpiret. 1. .
Dextra mundi oriens eſt, vnde mo- pPlut.
tus exiſtit initium, ſiniſtra, occidens. n Na 19

III. 10.

DE MVNDI PARTIBVS SVPERIORIBVS S. AETHEREIS.

Anon. ap. Paimu Pythagoras aéooο hunc

Phot.cod L' mundum appellauit, vt qui perfectus
254 jnomnibus animalium ſpeciebus exi-
ſtat, omnique genere pulcritudinis ſit
exornatus.
In ſphaera ficarum prime reſidet
cauſa, cui quicquid eſt proximum, id
optimum Pythagoraei pronunciant,
idque conſtanti lege coniunétum &or-
dinatum dicunt, peſſimum ſtatuentes,
quod ab ea maxime eſt remotum. Con-
ſtantem vero ordinis rationem vigere

id. ib⸗

ad lunam vsque, infra quam poſita
promiſcuo motu ferantur.
Aer terrae circumfuſus, immotus ac Laert,
morbidus eſt, & mortalia omnia, quæ eo VIIh 26.
continentur: qui vero ſupra eum eſt
aer, ſemper in motu eſt, purus, ſanusq;,
& quotquot eo continentur, immorta-
les funt, adeoque diuini. Hunc vocant Hierocl.
Liberum aetherem, (ſtatim ſupra lu- ad Aur.
nam poſitum) aetherem, quippe qui Carm. .
materiae ſit expers, ipſeque corpus vlt. .313.
exiſtat aeternum: liberum, quippe qui
Eee eez materiae

PARS VIII. DOCTIRINA P

materiae perturbationibus non ſubii-
ciatur. Hinc porro conſequitur:
Solem, lunam, & reliqua ſidera, Deos
xta Pythagoraeos eſſe.
Flur. Plac. Dicebant Pythagoraei, quamuis ſtel-
I, 15. lam eſſe mundum in aethere infinito,
qui terram, aerem aetheremque con-
tineat. Haec Orphicorum quoque

ſententia fuit, ſingulas ſtellas mundos
eſſe ſingulos.

772

Laert.
VIII, 27. ju

8 . . . —
aren⸗ 1 Sphaezrica ſolis eſt ſigura, cuius de-
c. XXV. Jedtus luna ſubeunte contingit.
p. 5S. Corpus lunae igneae eſt naturae b, at-

bPlut. quea ſole illuſtratur.“ Eclipſis vero lu-
llac. naqe obſtructio eſt & reuerberatio, pro-

II. 25. .
. diod. fecta ab antichthone.
I c.p.60. Pythagoraei aiunt terreſtrem videri

4Plut. I.. lunam, quia, ſicut & noſtra terra, cir-
cap. 28.
*Plut.

CA
cap. 30.
LiVna inferiorum mundi partium pri-
mum locum anonymus Pythagorae-
vs eſſe ait ſphaerae ignis, tum aeris, pro-
ximum aquae, & poſtremum terrae.
Omnium elementorum corpora ro-
tunda ſunt, igne excepto, qui coni-
cus eſt.
Anon. Mfra lunam perturbato omnia mo-
Photii Iit feruntur, vnde neceſſario malum
cod.254. regionem terrae ambit: quae cum in-
fimum teneat locum, veluti baſis mundi,
infimae ſortis rerum receptaculum eſt.

eod. 254.

Plut. Plac.
1, 14.

EIIMAG. S.. I. r. W. r. VI.

cum habitatur, a maioribus tamen &
pulcrioribus animalibus, quinquies de-
cies noſtrorum quantitatem continen-
tibus, neque vllum excrementum de-
iicientibus: tantum item ibi diem, no-
ſtram longitudine ſuperare.
Sunt inter Pythagoraeos, qui comæ - Ariſtot.

tas eſſe planetas affirmant, qui tamen Meteor.

non niſi poſt longum interuallum in iadi
coelo appareant. Vel, vt Plutarchus III, 2.
rem exprimit: cometa eſt ſtella, quae
non ſemper apparet, ſed ſtato tempore
ſua reuolutione exoritur.
Sunt alii inter illos, qui reflexionem
noſtri viſus ad ſolem eſſe putant: quo-
modo in ſpeculis quaedam apparent.
Tidem ſolis dicebat eſſe reſplende- Aelian.
ſcentiam. Var. Iy,
27.
P. IV.

DEPARTIBVS MVNDI SVBLVNARIBVS.

nim alteratione, mutatione, & reſolu-
tione elementorum fiunt. Motus quae- ĩb. c. 23.
dam in materia differentia eſt, aut di-
ver ſitas.
Aequis partibus mundo lux ac tene- Laert.
brae inſunt, calidum item & frigidum, IIX, 26.
ſccum ac bumidum. Ex iis dum calor
exuberat, aeſtas, dum frigus, hyems
fit. Dum aequis vero partibus vigent,
optima ſunt anni tempora: quorum
id quod viret, eſt veris grata ſalubris-

. que temperies: id vero quod areſcit, au-
nen 5 Aer circa terram diffuſus immotus & tumni eſt inſalubris tempeſtas. Imo
* * morbiduseſt, omniaque quae eo con- & in ipſa die virere auroram, veſperam
tinentur, mortalia ſunt. areſcere atque adeo minus ſalubrem
he Datur generatio & corruptio: res e- eſſe.
2
CAP. Vv.
DE ANIMANTIBVS.
Laert.

mert⸗ Pfknetrat a ſole radius per aethera Hic radius profunda penetrat, adeo-
27. T frigidum, atque aridum. (Vocant que viuificat omnia Viuuntque omnia,

autem aerem frigidum aethera, mare in

quantum caloris participant (atque

autem & humidum, craſſum aethera.) ideo & plantas eſſe αaimantes) non

omnia

t. Plac

otoni tar,
zunlo .

Differiqe

III, 78. L Xante

erümmr
detnen
porept
tiun en
cſiugu
VUunen
wmore
quübus
conſiſt
eſtris
meig
Gitun
cſenl
primo
harmo
Doder
wosc⸗
beta
bus!
ratic
Poril
Ind
Cenſo. W
un. der J
die Nat.
c, XI.

tamen
lquies de.
vontinen-
ntum de.
Gem no.

ll cme. Aſo,
Al tanmmen Meteor,
Allumn in „,6
Plut blac
Ill,2.

udarchus
li, ude
tenpore

Wonem
it: quo⸗
rent.

plence. Aelian.
Var. Iy,
27.

Teloh.

uae. idc,13.

Ut di-

ctene-luen.

gidin, In

1cdlor
hyems
igent,
orum
ubris
itau⸗
Imo
eram
brem

leo⸗
mnin,
tque
nor
ni

6.

Laert.

VIII, 78.

H

rin.

die Nat.

c. Xl.

poribus omnia obueniunt.

DE ANTAANTIBVS ET GENERATIONE FEORVAM.

omnia tamen animam habent. Anima
auulſio aetheris eſt & calidi ac frigidi:
Differtque a vita animæ. Ipſa eſt immor-

773
talis, immortale eſt enim id, a quo deri-
vatur. Ita Alexander in ſucce ſtonibus
ex Pythagoraeorum Commentariis.

CAP. VI
DE CENERATIONE ANIMANTIVM.

Nimantia vero a ſe inuicem medi-
ante ſemine procreantur. (ex terra
enim nullam fieri poſſe generationem.)
Semen autem eſſe cerebri ſtillam lex va-
pore praeſtantiſſimarum ſanguinis par-
tium, exundantiam alimenti, perinde
ac ſanguinis atque medullae] quod dum
vuluae iniicitur, ex cerebro ſaniem, &
humorem, ſanguinemque profluere: ex

qãuibus caro, nerui, oſſà, pili, totumque

conſiſtat corpus. [Incorporea autem
eſt vis ſeminis, quae habet inſtar ani-
mae agitantis, materia vero, quae effun-
ditur, corporea eſt.] E vapore anima
ac ſenſus deriuatur. Formatur autem
primo, & concreſcit diebus XL, iuxta
harmoniae vero rationes, ſeptem aut
nouem aut decem vtplurimum menſi-
bus conſummatus infans gignitur, ha-
betque in ſe omnis vitae rationes, qui-
bus ſua ſerie connexis iuxta harmoniae
rationes, ſubſiſtit, eique ſtatutis tem-
Ita Ale-
xXander ex Commentariis Pythagoricis,

Cenſo- ipſas vero rationes harmoniae diligen-
de cius retulit Cenſorinus.
Pythagoras generaliter duos eſſe

partus dixit: alterum minorem, quem
vocant ſeptemmeſtrem, qui decimo &
ducenteſimo die poſt conceptionem
exeat ab vtero; alterum maiorem, de-

cemmeſtrem, qui edatur die cexXxXIV.

quorum prior ac minor ſenario maxi-
me continetur numero. Nam quod ex
ſemine conceptum eſt, ſex, vt ait, primis
diebus humor eſt lacteus: deinde proxi-
mis octo, ſanguineus, qui octo, cum ad
primos ſex acceſſerunt, faciunt primam

ſymphoniam ε rαοοιειο tertio gradu

nouem dies accedunt, iam carnem fa-
cientes: hi cum ſex illis primis collati,
ſeſcuplam faciunt rationem, & ſecun-
dum ſymphoniam hααι, tum dein-
ceps ſequentibus duodecim diebus, fit
corpus iam formatum. Horum quo-
que adeosdem ſex collatio, tertiam ια
za reddit ſymphoniam, duplici ra-
tione ſubiectam. Hi quatuor nume-
ri, VI, VIII, IX, XII, coniuncti, faciunt
dies XNXV. Nec immerito ſenarius
fundamentum gignendi eſt. Nam
eum ré‿νροοο Graeci, nos autem perfe-
cGtum vocamus: quod eius partes tres,
ſexta, & tertia, & dimidia, id eſt, vnus,
& duo, & tres, eundem ipſum perfici-
vnt. Sed, vt initia ſeminis, & lacteum
illud conceptionis fundamentum, pri-
mitus hoc numero abſoluitur: ſic hoc
initium formati hominis, & velut alte-
rum matureſcendi fundamentum,
quod eſt quinque & triginta dierum, ſe-
Xies ductum, cum ad diem CCX per-
venit, maturum procreatur.
Alter autem ille partus, qui maior
eſt, maiori numero continetur, ſepte-
nario ſcilicet, quo tota vita humana fi-
nitur. Itaque vt alterius partus origo
in ſex eſt diebus, poſt quos ſemen in
ſanguinem vertitur: ita huius in ſe-
ptem: &vt ibi quinque & triginta die-
bus infans membratur, ita hic pro por-
tione, diebus fere quadraginta. Quare
in Graecia dies habent quadrageſinos
inſignes. Namque praegnans ante
diem quadrageſimum non prodit in fa-
num, & poſt partum quadraginta die-
bus pleraeque foetae grauiores ſunt,
nec ſanguinem interdum continent, &
PEee ee 3 paruuli

774
paruuli ferme per hos dies morbidi, ſi⸗
ne riſu, nec ſine periculo ſunt. Ob
quam cauſam, cum is dies praeterit, di-
em feſtum ſolent agitare. Quod tem-
us appellant reooaααοα , Hi igitur
dies XLper ſeptem illos initiales mul-

PARS VIII DCTPrINA PVTIMAG. P. II SV. VIIVIII.

bdomades quadraginta. Sed quoniam
vltimae illius hebdomadis primo die e-
ditur partus, ſex dies decedunt: &
CCLXXIVobſeruatur.
Cenlſor.

Semper humanum genus fuiſſe, nec IV.

tiplicati, fiunt dies CCXXNXC, ideſt he- vnquam finem habiturum credidit. Re mnd.
II, I.
CA P. VII.
DE ANIMA, EIVSQVEPARTLBVS, PRIMVM
IRRATIONALI.
Wemeſ. οNVm maxima ſit numeri in rerum poteſt. Vincula animae venae ſunt,
. nat natura vis à, animam Pythagoras arteriae, & nerui : vbi vero inualue-
b*Ppic, definiuit numerum ſeipſum mouen- rit, intra ſeipſam compoſita, vincula

Plac. IV, tem. b
2. Animam Pythagoraeorum alii di-
de ang. cunt eſſæ atomos in aere volitantes, alii
1, 2. id quod mouet has atomos.“
& pliut. Anima generaliſſima diuiſione in
Plac. IV, duas partes diuiditur, rationalem &
4. irrqationalem, ſpecialiore vero in ires,
irrationalem enim in iraſeibilem par-
tiuntur, & concupiſcibilem.à Horum
nomina ſunt i&, omn, Sose Ne- &
* Laert. oε ⁰ aliorum quoque animantium,
VIII, 3r, Oooοααſolius hominis eſſe ſtatuunt.“
Plutarch. Oinnium animantium animae ratio-
vlac. IV, gles ſunt, eorum etiam, quae bruta
vocamus: haec tamen ſecundum ra-
tionem non agunt, ob prauam corpo-
ris temperiem, & fermonis defectum,
ita in ſimiis, canibusque rem habere,
vocem, non articulatam tamen emit-
tentibus,
Laert. Initium animae eſt a corde ad cere-
VIII, 30. prum, & quidem, quae eſt in corde ipſi-
vs pars, SGouss animus eſt. Mens vero
env, atque anima v& in cerebro ſunt.
Ab his ſenſus quaſi ſtillant: Eſt vero
pars rationalis immortalis, reliqua mor-
talia ſunt. Anima ſanguine nutritur,
*év*uà facultates? vero animae ſpiritus sſunt.
* àr:αοτατ anima vero, & facultates eius inuiſi-
biles funt, neque aether enim videri

eius rationes ſunt & altiones.

Senſus vnusquisque de ſuo deduci- Stobaeus

tur elemento, ſic vt ad viſum faciat ae- Ecl. Phyſ.
ther, ad auditum aer, ad olfactum ignis, ?. 150.
ad guſtum humor, ad tactum terra.
Senſus communiter omnis ac in ſpe-Laert.
cie viſus, vapor eſt quidam valde Cali- VIII, 20.
dus, atq ue ideo per aerem atque aquam
viſu penetrare dicimur, calor enim fri-
gus penetrat. Id nempe, quod in ocu-
lis exiſtit, ſi frigidus eſſet vapor, cum
aere pugnare oporteret, qui & ipſe eſt
talis. Oculos autem quibusdam in lo-
cis ſolis ianuas Pythagoras vocat. Simi-
lia de auditu, ac reliquis ſenſibus de-
creuit.
Viſus colorum eſt iudex. Colorem a Anon
ſuperficiem corporis dicunt. Species phot.
vero coloris ſunt album, nigrum, ru- cod.254,
brum, pallidum.?“ Vel, vt anonymus b plut.
vitae Pythagorae ſeriptor, eius ſenten-lac. I,
tiam exponit, coloris ſpecies ſunt de- Prc 3; 7
cem, album & uigrum, in quorum me- den leg.
dio reliqui poſiti ſunt, color ſcilicet /ta- dtναv.
vus, fuſèus, pallidus, ruber, coeruleus,
purpureus, rutilus, luteus.“ Diſcri-” Anon.
mina colorum a miſtione elemento- ba not.
rum ſunt, & in animalibus, a varietate cod.254.
locorum atque aeris. dylut. l.c,
Imago in ſpeculo“ eſt a reflexionee Plut.
Viſus IV, 14.

tur.
Audi
Thot, cutue
600,2 4, eſt, nec
Atqel
Vadit
Equun
llut. lV, feclitu,
20. ſolimn
Anon. Odo
Hhor c. nosel
terme

Gnid

Na⸗
2 Mut.
Aut, aor
.,

2. uün
d eod. l
Ed Ppyle.
zzpotun
46 Etam
enea, Te⸗

Nke,I,11
7. X
) Cett ll
Te. h
16.
¹ Mut,
Hac. l. 3
7.

1

quoniam
Imo die e
dum: 6

c.
„ Lernhor
it men⸗
ecldit. erode

Re nult

lh

IVM

emne ſunt,
inudlue-
Vincula

bdeci⸗ Stobꝛels
Hclat ae-Eel bby.

Um ignis 21,
erre.
in ſpe⸗ lerr.

de cali Vll,2.

gan
nimfri⸗
mden⸗
Dr, Cn
igleeſt
minlo⸗
t. Simi⸗
ſbus ce⸗

pra,
Colren: Aunn
Species hor
Im, ru-cod 25½

nnc b Plut.
NVs e.
n He, I,.

ſenten⸗

int A o d
n me-era eg

cet fu ena⸗
ileus, .
4. M/
nento⸗

⸗

rietate

tle,

exior⸗ Ulut.

’” DE ANIMA, EIVSQVE PARTIIBVS.
Ende jſus, qui cum intentus feratur ad acs*,

veteres 1 . .
denſo laeuique corpori occurrfens, re-

ſecul⸗
een. percutitur ac in ſe redit, perinde acſi
banr. manus extenſa ad humerum reduca-
tur.
Anon. Auditus vocis exercet iudicium, a-
rhot. cutae & grauis. Vox corporis expers

od,.254. eſt, neque enim eſtaer, ſed aeris figura
atque ſuperficies, ictu quodam vox e-
vadit, nulla vero ſuperficies corpus eſt:
& quamuis ſequatur motum corporis,
ipſa tamen non eſt corpus. Sicut cum
elut. IV, flectitur virga, nihil patitur fuperficies,
20. ſola materia flectitur.
Anon. Odoratus odores diiudicat, ſiue bo-
Phot, lc. nos, ſiue malos, eiusdemque ſpecies in-
termedias ſex, putridum, humidum, li-
quidum, vaporatum.

TNanimae definitione, quam Pytha-
goras dedit, quod ſit numerus ſei-

2. ſum mouens, numeras menten ſignifi-

b Stob. cat, Plutarcho interprete“. N& autem q

Ecj Phyl. h. e, mentem ab extrinſeco animae inſe-
b. 23. ri dicebat b, participatione diuina (9c *
Al. r V. olgee,) exvniuerſa mente diuina deliba-
.59o. D tum 4. Eſt nempe animuß pPer natu-
¹ Ric de ram rerum omnium intentus, & com-
Senect. c,. means, ex quo noſtri animi carpun-
2r. tur. Immortalis eſt, quoniam im-
Mat. De- Mortale eſt id, ex quo deriuatur f: non
or. I, 11. Deum tamen eſſe, ſed opificium aeter-
f Laert. ni Dei. 2 Atque ita opinionem prae-
Ziln a3. ceptoris ſui, Pherecydae, Pythagoras
Plac. IV, Maxime confirmauit, qui primum di-
Xit animos hominum efle ſempiter-

h Cicer. OS.

Tuſe. I,
5 16.
Plut.
Plac. I. 3
P. 877.

Animam noſtram aiunt quaternione
conſtare: eſſe enim haec quatuor, men-
tem, ſcientiam, opinionenn ſenſum- vn-
de omnes artes ac ſcientiae profectae
ſunt, ipſique ratione praediti propter-
ea ſumus. Mens enim eſt vnitas: quod
mens, quae percipit, vnitatis in mo-

„

Guſtus ſapores diſcernit, dulce & a-
marum, & interiectas ſpecies quinque,
funt enim ſapores vniuerſe loquendo
ſeptem, dulcis, amarus, aſper, acidus,
mollis, ſalſus, duſt ents.

Tuadktus plurima diiudicat, ſcilicet

grauia & laeuia, & quae media interce-

dunt: Calida & frigida, & quae inter-
jlacent: Dura & mollia, & horum me-
dia: Sicca & humida cum ſuis quoque
mediis. Et reliqui quidem quatuor
ſenſus in ſolo capite ſtationem habent,
& fuis ibi organis circumſcribuntur.
Tadltus vero per caput & per vniuer-
ſum corpus diffunditur, omnibusque
ſenſibus communis eſt: in manibus
autem vim diſcernendi manifeſtiſſime
exſerit.

CLAT. VIII.
DE PARTE ANIMAE RAT- IONAILI, WAE MNS EST.

Exempli cauſa, multi
ſunt homines: horum vnusquisque
pro ſe non percipitur ſenſu, numerus-
ue eodem definiri anobis nequit. V-
nicam vero mens notionem concipit,
quae nullum indiuiduum repraeſen-
tat. Idem de equo, & aliis intelligi-
mus, quorum indiuidua ſunt innume-
ra. Formae enim ſiue ſpecies, item-
que genera omnia, rationem habent v-
nitatis: itaque ſingula eorum definien-
tes, dicunt animal ratione praeditum,
animalhinniens. Haec cauſa eſt, cur
mens, quae formas rerum percipit, vni-
tatis adficiatur nomine. Binarius in-
finitus, ſcientiae accommodatur. -
mnis enim demonſtratio, omnis ratio-
cinatio, quae ſcientiae fidem parat, ad-
eoque omnis in vniuerſum ratiocina-
tio, ex quibusdam in confeſſo poſitis,
id, de quo diſceptabatur, concludit, a-
liudque ex praemiſſis colligit: quorum
comprehenſio, cum ſit ſcientiae, eam

rem percipit.

binario aequum eſt comparari. Opinio

autem ternarius eſt, quae mularum
ane

775

Id.

776
ſane eſt rerum. Nam multitudinem
ternarius notat, vt: [reliqua textus
deſiderantur.
Oter ſelices Danaos.
Cognitionis octo dicunt eſſe organa:
P. Pho- ſenſum, imaginationem, artem, opinio-
cod'254. em, prudentiam, ſcientiam, ſapienti-
am, mentem. Ex hiſce artem, pruden-
tiam, ſeientiim, mentem, communes
cum Diis habemus: ſenſum, & imagi-
nationem cum beſtiis, nobis autem ſo-
lummodo propria eſt opinio. Senſus

Anon.

CAP.

PARS VIII DOCTEINA PFPTIMG. P. III. 5. W. c. (AX.

eſt fallax cognitio per corpus; imagi-
natio, motus in anima. Ars, habitus
operans cum ratione. Additur autem,
cum ratione, quia & aranea operatur,
ſed nequaquam cum ratione. Pru-
dentia eſt habitus eligens id, quod re-
ctum eſt in rebus agendis. Scientia

eſt habitus eorum, quae ſemper ſecun-

dum idem atque eodem modo ſe ha-
bent. Sapientia, primarum cauſarum
cognitio. Mens, principium & fons
omnium bonorum.

IX.

DE ANIMAE TRANSMIGRATIONE.

. .̃—.—— . . . *
porphyr. NVid auditoribus tradiderit, nemo
vit. p. certo affirmare poteſt, magnum e-
188. nim & accuratum inter eos obſeruaba-

tur ſilentium. Maxime tamen per-
vulgata ſunt iſta: Primo immortalem
animum eſſe dicebat: tum diuerſa eum
animantium genera ſubire. (Vel, vt
Laert. Laertio res explicata eſt: Animam
VIII, 14. circulum neceſſitatis abſoluentem aliis
Porphyr. alias illigari animantibus.) Tum por-
ro poſt certos temporum circuitus,
id quod olim fuerat, rurſus fieri, & nihil
omnino nouum exiſtere. Et animata
omnia cognata nobis exiſtimanda eſſe.
Atquehaec primus Pythagoras in
Graeciam dogmata intuliſſe videtur.
Ea ab Aegyptiis eum accepiſſe Dio-
ap. Eu- dorus Siculus affirmat. Primi enim
ſeb. illi fuere, qui animae ſtatuerunt im-
Praep. X, mortalitatem, quam pereunte corpo-
Herod. Fein aliud ſemper atque aliud corpus
L. II. c. tranſire putarunt, ita, vt terreſtribus,
123. marinis, atque volatilibus omnibus per-
agratis, rurſus in humanum quoddam
corpus genitum ingrediatur: atque
eum circuitum ambitus trium millium
annorum abſolui. Hanc opinionem, vt
addit Herodotus, Graecorum nonnul-
li ſibi vindicarunt, tum antiquiores,

1. c.

tum recentiores, quorum nomina ſci-
ens volensque praetermitto.
Pythagoras, inquit Theodoritus, Theodo-
Plato, Plotinus & reliqui eius ſectae, rit.
animas immortales eſſe ſtatuentes, an-
te corpora eas exiſtere docebant. Eſſe
vero innumerabilem animarum mul-
titudinem: atque harum eas quidem,
quae peccatum aliquod commiſerint,
detrudi in corpora, vt ea purgati di-
ſciplina, ad loca ſua reuertantur. Eas
vero, quae corpore iſto incluſae vitam
degant improbam, in corpora bruto-
rum animantium immitti, vt poenas in
iis luant, & peccata expient. Sicira- Anon
cundos & malitioſos in ſerpentes, rapa- phot.
ces in lupos, audaces in leones, doloſos cod.254.
in vulpes atque ſimilia, immigrare. b Porph.
Atque ea iuxta nonnullos ratio 1.
fuit, ob quam acarnibus abſtineri iu- VIII, 13.
beret.“ Nempe omnia animata co- à lambl.
gnata nobis eſſe aiebat?: ideoque ae- vit. Pyth.
quali nobiſcum iure omnia frui debe-. XXIV.
rec, nobisque cognata quodammodo “
eſſe . Sic & faba Horatio * cognata L II. Sat-
Pythagorae dicitur, quoniam ex eadem VI. v. 63.
ratione cibo eam inſeruire nolebat. Ho- Forph.

mines nempe & fabas ex iisdem putre-vit. Pyth.

factis ortos alebat. p. 200,

Atque

———

Atq⸗
confirnt
luert 0o i
Il.g. memmon
ſolirun
Aetha
Tuetz. iis,
Cei 11 ſeryot
Hiſt 49, ktando
tando⸗
lunle pefine
he
anti
ternis
cicitu
guune
jet,
Ppn
Othnk
gere
eum
nor
e.
nide
tun
qu⸗
mo
ſe,

re
ter
e
korpnyr. d

1. 192. P.
lambl. c,

MIV. n,
63.
.
plaen.

t.
.

habitus
AWtem
Peratur,
Pru-
loc re⸗
Nientig
fſecun
Urum

&fons

na ſei⸗

oritls Ttevte.

ſeche, tit,
es an⸗
Me
mul
dem,
eriat,
r.
E5
vitam
Nruto⸗
isin

icita. ſnn,

Iapa- Phot,

Ololos od254,
re. b korph.

„„ Lc.
ltlhe laen.

eti iu- VII, 13.
CO-4 lambl,
ne e i Mii

aho. e. XVIV.
lehe n. 109.

modo Hon
hete LI. 4
Aeln 1i,
rhio h.

Ave

—

—

.

—

DE ANIMAE TRANSMIGRATIONE.

Atque eam quidem doctrinam variis
confirmabat narrationibus, quas de ſe-
ap. Laert. ipſo inprimis referebat. Heraclides
VIII. 4. memoriae prodidit, de ſe dicere eum
ſolitum fuiſſe, quod fuiſſet aliquando
Aethalides, pro Mercurii filio habi-
Tzetz. tus, (orator potentiſſimus, qui duos
Chil. II. ſcripſit tractatus, alterum ad contri-
Hiſt. 49. ſtandos animos, alterum ad exhila-
randos compoſitum, quippe quibus

Laert. c. perinde ac Heraclitus & Democritus,

& lacrymis & riſu vitae huius incon-
ſtantiam proſequeretur; ipſe vero al-
ternis diebus vixiſſe & mortuus eſſe
dicitur.) Eum igitur a Mercurio ali-
quando monitum eſſe, vt, quod vel-
let, immortalitate excepta, peteret.
Ipſum vero petüſſe, vt memoriam
omnium, quae a viuo ſe mortuoque
gererentur, retineret. Itaque in vita
eum meminiſſe omnium, eamque
, mortuum quoque memoriam retinu-
iſſe. Poſt ea in Euphorbum eum ve-
niſſe, atque a Menelao fuiſſe vulnera-

tum. Euphorbus autem dixit, ſe ali-

quando Euthalidem fuiſſe, atque me-
moratum donum a Mercurio accepiſ-
ſe, vt animae migrationes noſſet, ab
vno corpore in aliud commigrantis,
in quae item ſiue animalia, ſiue plan-
tas, tranſiret, quae item anima ſiue
ſua, ſiue saliorum poſt mortem tole-
raret. Euphorbo mortuo in Her-
motimum anima eius venit. Is ve-
ro, cum, quis eſſet, prodere cupe-

ret, ad Branchidas profectus eſt,

templumque ingreſſus Apollinis, cly-

peum oſtendit, a Menelao in eo

porphyr. templo ſuſpenſum. [Porphyrius ta-
p. 192. men, & lIamblichus, affirmant de-
Iambl. c. qicatum illum clypeum, iuxta cum

XIV. n. CACTII Ir . iu⸗
n. iis manubiis Troianorum, fuiſſe

63. Iunoni Argiuae, apud Mycenas.]
ap. Laert. Ipſe dicebat, Troia reducem illum
Ic. Apollini clypeum dedicaſſe, iam pu-

777
trefactum, ita, vt ſola ſupereſſet e-
burnea facies. Mortuus Hermoti-
mus in Pyrrhum abiit, Delium piſca-
torem, omnium rurſus memor, t
Aethalides primum, tum Euphor-
bus, poſtea Hermotimus, & poſtre-
mo Pyrrhus extiterit. Pyrrhus fatis
functus Pythagoras factus eſt, omni-
vm eorum, quae diximus, recorda-
tus. Relatum eſt aliis, dixiſſe eum,
Euphorbum primum ſeſe fuiſſe, poſt-
ea Aethalidem, tum Hermotimum,
inde Pyrrhum, poſtremo Pythago-
ram. Clearchus & Dicaearchus me-

moriae tradiderunt, Euphorbum abud KX.
primo ſe dictitaſſe fuiſſe, poſtea Py-S rII.

randrum, deinde Callicleam, dein-
de feminam pulchra facie meretri-
cem, cui nomen fuerat Alce. Haec Porph. p.
cauſa fuit, cur prae omnibus Home- T9r. ſq.
ri verſibus, maxime iſtos commen- arnbl. c.
daret. 6z ne
Quale per aeſtatem viridantis ger- Homer.
men oliuaé II. .
Sedulus agricola in campo producit
amoeno,
Quam rigat allapſu vicinae riuulus
vndae:
Et blandae mulcent animae clemen-
tibis auris, M
Laetaque canenti vaſtit ſeſe vndique
Rore.
At ſe forte ruat vehementi turbine
ventUS;
Gernit humi, affigitque ima de ſtir-
bde reuulſam.
Talem Panthoidem deiectum vulne-
re acerbo,
Atrides vita exutum ſpoliabat & ar-
mis.

Hinc ita loquentem inducit Oui- etam.

dius; XV, v.
Ogenus attonitum gelidae formidine 153-—175.
mortis, V
Fff ff Quid

778
QuidH*εo, guid tenebras, quid nomi-
na vana timetis,
Materiem vaium, falſique piacula
mundi?
Corpora ſiue rogus famma, ſeu tabe
vetiſtas
Ahſtulerit, mala poſe pati non vlla pu-
tetis,
Morte carent animae: ſemperque,
priore relicta
Sede, nouis domibus babitant, vinunt-
que receptae.
Tpſe ego Cnam memini) Troiani tempo-
re belli
Panthoides Euphorbus eram: cui pe-
Aone quondam
Sedit in aduerſo grauis haſta minoris

Atridae.
Cognoui clypeum, laeuae geſtamina
noſtrae,
Nuper Abanteis templo Iunonis in
Argis.

Omnia mutantur nihil interit: er-
rat, & illinc
Huc venit, hinc illuc, & quoslibet oc-
cupat artus
SWPiritus: eque feris humang in cor-
pora tranſit,
Inque feras noſter: nec tempore de-
berit vllo.

PARS VIII DOCTYRINA PFPI P. I0I S.c. X F. F. & J.

Vigue nouis fragilis ſignatur cera
Kaearis,,,,
Nec manet, vt fuerat, nec formas
Jeruat easdem;
b*da tamen ipfa eadem et- animam
KRc ſémper eandem
Ehe, ſod in varias doceo migrare te-
LBurA”s.
Ergo, ne pietas ſit vilda cupidine ven-
Iris,
Parcite (vaticinor) cognatas caede
nefanda

PExturbare animase nec ſanguine ſan-
guis alatur.

Neque eius rei a ſeipſo tantum e- rorrh. r.

xemplum petiit, ſed multis aliis quo-
que prioris vitae euentus in memo- XIV. n.
riam reuocauit, & quam vitam ege- 63.
rint, antequam altera vice corpori
anima eorum eſſet alligata. Id vero,
vt ait Porphyrius, iis tantum indica- FPorph.
bat, queis animus erat purgatus, qua-? 201.
lis Millias fuit, Crotoniata, cui in me- Iambl. c.
moriam reuocauit, Midam eum, fi- XXIIX.
lium Gordiae fuiſſe: quam ob cau-n. 143.
ſam incontinentem Aſiae Millias tra- Lelln⸗
jecit, facturus ibi, quae ad ſepul- V, 17,
chrum facienda ei Pythagoras praece-
perat.

CAP. X.
DE VITA ANIMAE SEPARATAE.

Stob. Eel.
109.

Dphicezn habet anima vitam, tum
qua ſola ſubſiſtit, tum in corpore,
ſuntque eius facultates aliae in anima,
aliae in animali.
Plutarch. Anima incorruptibilis eſt, corpo-
Plac. IV, re enim egreſſa, in animam vni-
7. verſi abit, quae eiusdem cum ipſa eſt
ſpeciei. 3
Eiecta in terram anima, in aere va-
31. gatur corpori ſimilis. Mercurius a-
nimarum eſt quaeſtor, atque ideo

Laert,
VIII

eααπραι., duktor, dicitur, & ννααιι -
nitor, & ovαιοο errenus, quoniame
corporibus, terraque & mari animas
educit: & puras quidem ac purgatas
in coelum ducit; impurae vero illis non
appropinquant, imo ne ſibi ipfis qui-
dem, ſed a furiis infractis nexibus vinci- .
vntur.
Mortuorum animas Pythagorici di- Plir. Qu.
cunt, neque vmbram proicere, ne- Gtsce-d.
que conniuere, ſolem enim eſſe, qui Ph 700.
vmbram

e⸗
lIambl. c.

Gnbrarm
zdimitin
ucto te⸗

M.
ſubiici
1. Apul. g2
Mrill ef
b Laett. Uus
VII, 12, dicit
* Var, dein 0
Hik. IX,
22.

umbl.

zit Pyth. N

XIX. ratur,

2 ; erant

naon
Cnn
bisn
Em

Il. eap.

. Ma inſti

d gge
R
ti
C0
hal

Vne

ℛBr,B

dea,
Der

ius
co⸗
cr

.

Atur lerg

er fiyng⸗

animan,

raref.
.
Ame ven⸗
s Caece

ine ſan.

memo-XIV n.
mn ege⸗ 6,
orpori
Averd,
„ gue.

korpb.
b20l,

a, fl-XIII.

b can-n l.
Aelian.

aecſ.

4 N.
amne
lims
non
.
nc-⸗ 4

Cul.
ne dz.

h.

R
. .

à Apuj.

nRigst. 1X,

ntum e- es
1 quo. lawdt. e.

DE MEDICOINA DIAFTETICA

vmbram efficiat, Lex autem ſolem
adimit intranti ea loca, atque hoc inuo-
lucro tectum proponunt.“

77/9
FTerrae motus exiſtere Pythagoras
credebat ab occurſu manium.

Aelian.
Var. hiſt.
IV, 26.

SECT. V.

DE MEDICINA.

Ractationi de rebus naturalibus,
Medica, quae eam conſequuntur,
ſubiiciemus. Affirmat autem Apule-
Florid II. ius ¹ medendi remedia a Chaldaeis
b. v7v. Pythagoram didiciſſe. Diogenes La-
b Laert. extius medicinam non neglexiſſe
VIIL 12. dicin. Aelianus c accuratam ait ei-
Var, dem operam impendiſſe: inter ſcien-
22.

tias haut poſtremo loco cenſuiſſe Iam-
blichus 4. Denique de Pythagora re- vir bych
latum Diogeni eſt, eum amicis, quo-= c. NIX.
ties aliquo morbo corriperentur, me-n. 163.
dicinam paraſſe. , ap. Por.
Sanitatem ſpeciei conſiſtentiam, Phyr. vit.
morbum contra huius eſſe violationem? 152

Laerr.

d lambl.

CAP. I.

DE DIAETETICIS.

Iambl.

MEdicinae eam maxime partem
vit. Pyth.

excolebant quae diaetam mode-

c. XXIX. ratur, inque ea tractanda accuratiſſimi

a. 163. erant: id operam primum dantes, vt
rationes laboris victusque & quietis ac-
curate inter ſe conferrent. Tum ci-
bis apparandis primi fuere, qui modum
& rationem praeſcriberent.
Iid. eap. Quoniam alimenta plurimum bonae
XXIV.n. inſtitutioni conducunt, ſi ſana ſint, at-
106. que ordine adhibeantur, age quas illis
leges dixerit, conſideremus. Omnes
itaque in genere cibos, flatulenti qui
eſſent, improbabat, quique tumul-
tum in corpore poſſent excitare. Eos
contra commendabant, qui corporis
habitum confirmant atq; adſtringunt:
vnde & milium nutritioni aptum iudi-
cauit. Omnino autem cibos reiicie-
bat, Duüs ingrati qui eſſent, quia nos a
Dei familiaritate abducerent. Abſti-
nere & ab iis iubebat, quae ſacra cenſe-
bantur, quia reuerentia digna eſſent,

neque communi hominum vſui con-
ducerent. Monebat etiam cauere ab iis, lambl.
quae faculratem diuinandi puritatem c.
animae, caſtitatem, ſobrietatem, aut vir-
tutis habitum impedirent: denique re
ſpuebat cuncta ſanctitati aduerſa, &
tum reliquam animae puritatem, tum
oblatas in ſomno ſpecies obfuſcantia.
Tales erant leges cibariae omnibus aà Pytha-
praeſcriptae: imprimis vero iis, qui in- Soriſtis.
ter phileſophos contemplationi addi-
ctiores forent b, quique maxime ſeuera b Pythæ-
lege agitaturi eſſenc, omnia ſuperſflua gorieis.
vetitaque ciborum genera ſimul ad ſe-
mel ſubmouebat; ac ne vnquam vel a-
nimata ederent, vel vinum biberent, vel
Diis hoſtias immolarent, vel vllo deni-
que modo animalia laederent, quin iis

potius debita iura ſtudioſiſſime ſerua-

rent, autor extitit. Sed & ipſe ita vixit,
vta carne animalium abſtineret, & ad
aras adoraret, ſanguine nunquam ad-
ſperſas: prouidebat inſuper, ne & alii

* Poſtrema haec verba rectius omiſiſſet Stanle-
ius, neque enim intelligi poſſunt, niſi Plutarchi
contextum inſpicientibus, neque ad Pythagori-
cam doctrinam pertinent: ſed ad popularis fa-

bulae explicationem, qua Lycaeum ingreſſi nul-
lam vmbram proiieere dicebantur. Vide ipſum
Plutarchum. WZ

Fff ff 2

animalia

78 0 PARS VIII. DOCTRINA

animalia cicuria, & placida, caederent;
ipſe feras corripiens potius, & re ac
verbis inſtituens, quam puniendo de-
ſtruens.
Praeterea quoque Politicorum iis,
qui legislatores erant, praecepit, vt ipſi
quoque ab animalibus abſtinerent:
cum enim exactiſſimum iuſtitiae cul-
tum profiteantur, oportere vtique eos
in nullum e cognatis animalibus iniuri-
os eſſe: quomodo enim ſuadere aliis
poſflent, vt iuſte agerent, ſi ipſi depre-
henderentur cognationem participa-
tionemque violare, nobis interceden-
tem cum ceteris animalibus: vtpote
quae per vitae, eorundemque elemen-
torum, communionem, & inde ortam
contemperationem, veluti per frater-
mitatem quandam, nobiscum coniun-
Cta funt. .
² Pytha- Ceteris tamen, qui vitam non adeo
goriſtis, ad vnguem expurgatam, ſacramque, &
pPhiloſophicamagebant, iis abſtinenti-
am imperauit, definito tempore cir-
cumſcriptam. Hiſce praecepit, cor
non rodere cerebrum non comedere:
nam ab iſtis omnes Pythagoricos pro-
hibuit: eo quod in iis principium, &
veluti ſcalae quaedam, ac ſedes ſapiendi
viuendique conſiſterent. Sunt vero
& alia, quae propter diuinae rationis
naturam ſancte habebat.
Hinc eſt, quod malua abſtineri voluit;
quoniam præcipua naturalis illius ſym-
athiae, quae inter coeleſtia & terrena
intercedit, nuntia eſt, & index.
Similem abſtinentiam a melanuro
praeſcripſit; quia Diis infernalibus ſa-
cereſt.
Item ab erythino; ob alias huius gene-
ris cauſas.
Fabarum quoque eſum prohibuit,

PPTIII. P. III. & V. c. II.

propter multas facras naturalesque ra-
tiones.
In prandio pane & melle vtebantur. famble c
Vinum non deguſtabant (inter pran-XXI. n.
dium & coenam). In coena vinum & 97.
mazam ſumebant, panemque, & obſo-
nium cumoleribus crudis, pariter ac co-
ctis. Apponebantur quoque carnes
de animalibus immolatis. Raro autem
veſcebantur obſoniis marinis, quod id
genus cibi propter certas cauſas noce-
re videretur. Similiter & carnibus a-
nimalium, quae nihil generi humano
nocerent, raro veſcebantur.
Ipſius quidem Pythagorae victus in Porphyr.
prandio fauus erat, vel mel: in coena, "t-P.195
panis ex milio, & (obſonii loco) olera ſi- Tacrt⸗ .
. „ *
ve cruda, ſiue cocta, rariſſime immola-
torum carnes, neque illae promiſcue &

Deorum penetralia ſubiturus, ibique Porph.
aliquandiu commoraturus, cCibis fa- bP. 195.
mem ſitimque arcentibus, vt pluri-
mum vtebatur. Et fami quidem ar-
cendae cibum componebat ex ſemine
papaueris & ſeſamo, ac cortice ſcillae
probe lotae, donec a ſucco exteriori re-
purgaretur; ex floribus afphodelorum,
& foliis maluae, ex polenta, hordeo at-
que cicere. Quae omnigaequali pon-
dere minutim conciſa Hymettio melle
in maſſam redigebat. Contra ſitim au-
tem praeparabat ex ſemine cucumeris,
& vua paſſa pinguiori, exemtis acinis,
& flore coriandri, item ex ſemine mal-
vae & portulaca, ac caſei ramentis, ex
polline farinae, & pinguedine lactis:
cuncta haec melle inſulano inter ſe
commiſcebat. Eam rationem Hercu-
lem a Cerere edoctum affirmabat, cum

in Libyam aridam mitteretur.

CAP.

ex quauis parte: rariſſime item piſces Laert ib.
marini.

Vit,

7 Pers

Mihag. .. 118,

bat. I

eisue
Vtehunt
iniche

XIIVI. s in

N.c17. „.
7. goras
ditl. horas,
XXV. 0. wuͤrt
Diis im
ne aſſe

Cr.a

1
I. Aesge 1e

E rebantur.

le, oblo.
Mriteracch⸗
Mque carnes
Rromntem
quod id
auſes noce-
Carmibus 1-
i humano

.

le vichus in oph.
in emn, nhih
0) Olera ſ⸗ en,
e inmohr.6.
omilcue

tem piſces ren i.

Ns,iqe dont,
Obös k- b.
Vt pluri.
idemn ar-
ſemine
eice ſcilne
teriorire-
delorum
ordeo at⸗
unlſpon⸗.
tio melle
ſitiman-
cumeris
acinis

c. XXXIV

L. XXIV.

Ine mal-

entis,

e li:

inter ſe

batcum

Hercu-
D

DE TIERAPEVIICIS. 787
. 1
CA P. II.

DE THERAPEVTICIS.

vi. SJ Herapeutica Pythagoras cataplaſina-
Pythag. . tis, carminibus, & Muſica exerce-
bat. Pythagoraei, referente Iambli-
cho, cataplaſmata frequentius, quam
