chare viator.
Fertur eius & iſta epiſtola.
CLEOBVILVS SOLONI.
*Amici tibi ſunt permulti, & vbique

Laert. I,
93.

*„“Parata domus. Ego tamen Soloni

*Conuenientiſſimum Lindum fore au-
*ſim affirmare, ciuitatem liberam, in-
«ſulam, nihil Piſiſtratos metuentem.
*Eo adte amici tui vndique con-
fluent.“

K CA .

74 CAP. IL SNTENITIIAE OLEOBVIh, &.

CAP.
SENTENTIAE EIVS, PRAEC

II.
EPTA ET VERSVS, ALD LDO-

CT'RINAM MORVYM SPECTANTES.

Laert. I, X ſententiis eius celebres iſtae ſunt:
91. Sentire atque ſapere illuſtre aliquid
& inelztumſtude. Inani, & ingratus ne
Rc. LEilias nuptui locari oportet aetate
virgines, ſod prudeniia &0 ſonſu mulie-
res, quo inſtituendas eſſe etiam puellas
docebat, quod in more poſitum Grae-
Cis haut erat, Romanis im liberalibus di-
ſciplinis eas inſtituentibus. Amicum
beneficits foue, vt dmicior ſit, inimicum
vt amicum ſacias cauendaz enim repre-
henfiones amicorum, inimicorumque in-
Ediae fugiendae. Anmequasm domogquis
erat, gitid acturus ſit apud ſe pertra-
det: rürſus, cum redierit, quid egerit,
recogitet.
Plutarch. Beatum eſſe principem, qui familia-
ob. rium nemini fidat. Optime inſtitutam
. 15 3. eſſe Rempublicam, vbi ciues reprebenho-
nem mags gquamlegemmetuant: Fami-
liam, in qua plures ſint qui diligant,
guam quimetuant Dominnmm.
stob. Praecepta eius iſta collegit Demetrius
Serm. III. Phalereus: Modus optimus (quod ſym-
Laert. I, bolum habuit). Genisorem oportet reue-
B. reri. Bene vthabeas corpore & animio,
cin andum. Audirelibenter, non teme-
re credere oportet. Vel, vt melius La-
ertius: audiendi magi quam loquendi
NRudioſum eſſe oportet. Praeſtat multa
diſèere velle, (vel, vt Laertius habet, a-
mare ſeientiam,) quam rudem manere.
Lüngua vt bene dicat aſſefacienda. Vir-
tutis eſt proprium, & ab impietate alie-
num,odiſſo niuſtitiam. (Laert. ita effert:

Virtuti familiaris eſto vitio hoſpes, * pie-
tatem cuſtodt, eiuibus optima conſitle.)
ILunguam (ap. Laertium eſt, volauptatem)
fraena. Per vimnihil age: Liberos inſti-
tate. Succeſſum a fortung pete. mimi-
citias ſolue. Patriae inimicumtibi quo-
que talem eſſe puta. Vxori neque ira-

ſcere, neque blandire, praeſentibus aliis,

hoc enim ſtulti, illud inſani eſt. Famulos
ebrios ne 6aſtiges, vi ne ipſe ebrius videa-
rir. Aequalem ducasvxorem, ne nobi-
liorem ducens Dominos tibi compares pro
aßfinibus. Alios ſubſannantt ne ſubri-
deas, inuiſis enim fies illi, quos deridet.
Diues ſuperbus, Pauper abiectus ani-
mo eſſe noli. Laertius addit: Fortu-
nae mutationes fortiter perferre diſee.
Aufonius ſequentes ei tribuit:
Quanto plus liceat, tam libeat minus,
Fortunae inuidiae eſe immeritus mi-
7r.
Felixcriminibus nullus erit dit.
lVenoſeas alis miulta, nihiltibi,
Parcit quiqguez bonwr, berdere vultma-
los.
Maiorum meritis gloria non datur.
Turpis ſaepe datur fama minoribus.
Ex Aidbtaααοαας * eius illud maxime cele-
bratur:
Mortalium plerosque ſpiſſa vexäat
ignorantia
Ore impudente verba fundunt multa
DDPlurimi tamen .
Hos tompus optimus magiſter rerum
1 aſt arguet.

* Ap. Stobaeum eodem modo effertur, quo
ap. Laertium. Interpretes Latini diſcrepant tantum,
nam coniunxit vnus, quae diſtinctae eſſe viſae
ſunt ſententiae alteri, &αιτ.ο νρει νααHπτι
&τιυο (ſupple zwuαο.. quod ap. Stob. excidit,)
diwia“ ue*²,

*y Nec metrum in iſtis apud Laertium eſt, nec
AtdναNοαα ab eo accenſentur. Sed inter ceteras
Cleobuli cenſentur ſententias, Stanleio paulo ante
allegatas. .

PERIANDER.

Laert. l,
4

Herod.
Ll.p.

Laert. I,

94

IHerod.
L.l. p. 3.

troeuntem P

CA P. I PFRIAND

R PATRTA& 55

PERIANDER.

C A P.

PERIANDRI PATRIA,
PERANDRO Oypſelus pater fuit,
Corinthi tyrannus, Mater Cratea,
Pprogenitores Heraclidae, ex Hercule
& ardana“ geniti, qui Lydiam Regia
autoritate gubernarunr DV annis,
filio patri ſuccedente, Per KXII genera-
tiones. Origines vero Cypſeli, & quo
ad regnum peruenerit modo, ita de-
ſcriptum habes apud Herodotum:
Cum pauciorum imperio Corinthus
gubernaretur, & i, qui Bacchiadae voca-
bantur, vrbem incolerent, illi quidem
nenniſi cognatas ducebant, elocabantq;
filias nonniſi cognatis. Horum vni, no-
mine Amphioni, nata eſt filia cla uda, cui
nomen erat Labda, quam quia nemo
Bacchiadarumducere volebat, duxite-
tion Echecratis filius, e Petra quidem
tribu, ſed Lapitha gente ac Caenides.
Ei cum liberi eſſent nulli, Delphos adi-
vit, vt de prole conſuleret. Eum in-
ythia ſtatim his verſibus
compellauit:
Petion te nemo licet ſir tantus) hono-
rat.
Conceztaim pariet ſaxum graue Lab-
Aa, monarcha
Qui cadet inciues, emendabitque Co-
rinthum.
Hocce oraculum Eetioni datum,
conſonum erat alii, quod Bacchiadae ac-
Ceperant, nec intellexerant tamen: cu-
ius iſta ſententia:
Concipit in Petris aquila enixura leo-
nem,
Robuſtum, ſaeuum, genua & gui mul-
Ia reſolttet.
Haecbene nunc animi, verſare Corin-
thia proles,

MAIORES, PARENTIEKSTS
LQui Colitis pulchram Pirenen alrgze
gue Corinthum.
Bacchiadae ſenſum huius oraculi aſ-
ſequi haut valentes, cum audirent de
Oraculo Eetioni reddito, id quod ipſi
acceperant, intelligere incipiebant, eo
quod eodem illud ſpeclare animaduer-
terent, atque proinde interficiendi fi-
li Eetionis conſilium cepere. Hinc vt
rimum vxor eius enixa eſt, miſerunt e
Ro numero X viros e tribu, in qua ha-
bitabat Eetion, qui puerum opprime-
rent. Hi, poſtquam ad Petram adue-
nere, Eetionisque domum, puerum ſibi
tradi iuſſere. Labda cur veniſſent
ignara, patrique congratulatum eos ac-
ceſſiſſe rata, affert filium, & in Vnius eo-
Tum manum tradit. Conuenerat autem
inter eos in via, vt qui primus eorum
puerum accepiſſet, is humo allideret.
Verum diuina prouidentia puer ei, cui
traditus a Labda fuerat, arriſit. Quam-
obrem ea animum eius ſubiit miſeratio,
vt interficere puerum non Poſſet. Sic
miſertus alteri tradidit, atque ille ter-
tio, donec poſtremo per omnes decem
tranſiret, ac nemine interimere volente,
matri redderetur. Tum egreſſi illi, atque
ad fores ſubſiſtentes alius alium incuſa-
bant, & primum praecipue, quod pa-
ctis non ſtetiſſet. Poſt altercatio-
nes ſtatuerunt ingredi rurſus, & con-
iuncta opera caedem perficere. Sed
fatis ſtatutum erat „ Vt Eetionis
Proles perniciem afferret Corintho.
Nam Labda ad fores hoſce eorum
inaudiuerat ſermones „ metuensque,
ne mutato conſilio interimerent
puerum, eum aſportatum in modio

* Non ex Iardana, ſed Tardanae ancikez eos
Senitos dicit Herodotus, Praeterea non lardanam,

K 2

ſed lardanum legi debere contendit Tan. Faber L.
I. Ep. Critic. Ep. II.

occultauit

76
occultauit, qui Qpſela dicebatur:
Quem illos nunquam, ſi redirent, lo-
cum perueſtigaturos eſſe ſperabat, id
quod euenit etiam. Nam ingreſſi ſcru-
tati ſunt omnia: cumque inuenire in-
fantem haut poſſent, inter eos conue-
nit, perſuadere iis, a quibus miſſi fue-
rant, occiſum ſua opera eſſe infantem:
idque domum reuerſi etiam fecerunt.
Filius itaque Eetionis, adultior factus,
Oupſelus fuit appellatus, petito nomine

ab eo, quod in menſura frumentaria

euaſerat, periculo. Ad virilem aeta-
tem vbi perueniſſet, conſulto Delphi-
co oraculo, anceps tulit reſponſum, cui
confiſus Corinthum inuaſit, expugna-
vitque. Oraculi autem iſta erat ſen-
tentia: 7

1

GAbP. 1I.

Vir locuples, noſtras hic qui deſcendit
ad aedes, .
Obpſelus Eetides, eclarae Rex eſto Co-

rinthi,
Vle & eo nati, ſod nulli deinde nepo-

165§.

Tyrannide potitus, Corinthiis gra-
vis extitit, multos opibus, plures vita
ſpolians. Quum XXX regnaſſet an-
nos vita funéctus, ſuccefforem filium
habuit, Periandrum, cuius regnum
tyrannidis huius aetatem abſoluit:
quae iuxta Ariſtotelem LXXIII an-
norum fuit, menfium VI. Vt Cy-
pſelum regnum illud auſpicatum eſ-
ſe Olympiadis XXX anno II opor-
teat.

CA P. II.
TEMPVS EIVS NATALE, REGNVM, INGENI
MVYTATIO.

Laert. I,

Eriander (ſi a morte eius reinßs
95.

computemus, quam ſubiit iuxta La-
ertium, aetatis LXXXanno, qui fuit
*Ariſt. Olympiadis XL/VIII vltimus) anno na-
lI. c. tus eſt Olympiadis XXIX* poſtremo.
* Suid. & Regnum eius (quod ſecundum Ariſto-
ex quo relem annis durauit XLIV) anno IV

habert Olympiadis NNNXVII initium habuit.

col. Da- Suidas“ ait eum in regno ſucceſſiſſe,

maſc. quod eſſet natu maximus in filiis pa-

Ex. Pei-tris fui, (vnde Plutarchus à paternum
relc.

1 Sr . vero NXXIIX Olympiade.

VII. Sap. Mitem primum, ac benignum, cru-
p. .47.C. deliorem paulo poſt iſta occaſio reddi-
e L.⸗ . .
Laert. , qit. Mater eum adhuc iuuenem vehe-

Suid, Menter ſecum continebat, eousque et-
Parthen. iamn, vt eius amore implexa in concupi-

Erotic. ſcentiam ipfius veniret. Progreſſu au-
.. 17. tem temporis malum ſemper increſce-
bat, adeo, vt ſe amplius continere non
poſſet. Quare confidenti animô pue-
ro perſuaſit, eſſe feminam quandam,

b. illum eius appellat morbum) floruiſſe

egregiae formae, quae eum immodice

Polit. V,

amet, quare ſuadeat, ne illam deſpice-

ret, ac ſeſe vlterius adfligere ſinat. Pe-
riander primum ſe corrupturum nega-
bat eam, quae eſſet coniuncta viro, prae-
ter leges & publicos mores.
tem ſupplicibus verbis inſtare non ceſ-
ſaret, ſe facturum recepit. Noctem
ſtatuebat, ipſumque monebat, ne lu-
men ad thalamum inferret, neque coge-
ret eam ad colloquium, atque id pudori
eius condonaret. Eo pollicente o-
mnia ſe facturum, quae mater ipfſi in-
iunxiſſet, ipſa pulcherrime ornata ad
filhium ingreditur, ac, priusquam illu-
ceſceret aurora, clam rurſus diſceſſit.
Sequenti die interrogat filium, vt pla-
cuerit amica, & annon velit rurſus ad
ſe accedere eam. Periander vero ſe-
ipſum id animo agitare reſpondit, nec
modice ſe eius amore affict. Quare ab
hoc tempore non ceſſabat ſaepe ad fi-
lium recdire, ita, vt poſtremo cupido

uum au-

Periandrum

12.

M.

.

Polit ,
12.

Periandrum inceſſerit cognoſcendi,
quae eſſet tandem, cum qua congrede-
retur. Hinc aliquamdiu apud matrem
precibus obtinere ſtuduit, vt in mutu-
vm colloquium veniret, atque vt eius,
cuius amore flagraret, aliquam notitiam
haberet. Sane enim difficile eſſe, quod
ne contueri quidem eam permitteret,
qua iam multo tempore familiariter fu-
erit vſus. Verum, quum id fieri poſſe ob
verecundiam feminae mater omnino
negaret, ipſe aliquem ex miniſtris lu-
men in cubiculo occulere iubet. Et
cum ea pro more accederet, atque v-
na dormire pararet, exurgens Perian-
der, produxit lumen, atque cum ma-
trem eſſe vidit, prae animi impotentia
eam interimere voluit. Sed a quo-
dam genio ſubito apparente retractus,
ab eo facto ſibi temperauit: atque ex
eo tempore mente perculſus inſaniuit,
& in crudelitatem incidit, multosque
ciuium fuorum macétauit. Mater vero
multum ſuper genio ſuo lamentata ſe-
ipſam interemit. Laertius & ipſum &
1, 96. matrem facinoris conſcios fuifle dicit,
umque in crimine deprehenſum gra-
vem ciuibus inſtitiſle.
Herod. I. Inter initia regni mitius agebat quam
c. pater, verum per nuntios commercia
habens cum Thraſybulo, Mileti tyran-
no, (cui praeterito tempore antequam
tyrannidem indipiſceretur, hospes fu-
'erat) multo magis quam pater cruen-
tus factus eſt. Miſſo praecone Thra-
ſybulum interrogauit, qua ratione
ipſe, rebus melius conſtitutis, rempu-
blicam pulcherrime adminiſtrare pos-
ſet? Thraſybulus vero eo, qui a beri-
andro mifſus erat, extra vrbem eduéto,
ingreſſus eſt agrum quendam ſatum, &
vna cum eo ſegetem interambulans,
cciſcitatus eſt hominem de ſuo aduentu
E Corintho, detruncans interim atque

Laert. I
95.

TEMPVS PERIANDRI NATALE, REGNVM &c.

77
decutiens, vt quamque videbat ſpicam
inter alias eminentem, eoque geſtu to-
tum illud praedium peruagatus, nullo
verbo reddito præconem dimiſit. Hunc

reuerſum auide Periander, quaenam

reipublicae gerendae praecepta afferret,
interrogauit. Quo reſpondente, nulla
ſibi dediſſe Periandrum, ſeque mirari
quod ad virum parum ſanum ab eo ſit
ablegatus, qui propria ſua vaſtauerit
raedia. Tum quid egerit Thraſybu-
us, ille interrogauit, ſtatimque intel-
lexit ab eo praecipi, vt eminentiſſi-
mos quosque in Republica e medio tol-
leret. Eo pertinentem epiſtolam La-
ertius exhibet, quae ſi plane ſpuria non
eſt, alio tempore ſcripta ſit oportet,
quam quo nuntius ille fuerat ablega-I, 100.
tus.
THRASYBVLVS PERIANDRO.
*Reſponſum a me nuntius tuus tulit
nullum. Eum vero in ſegetem dedu-
ctum, me baculo decutiente ariſtas, ſu-
"er reliquas quae eminerent, ipſoque
*interea me ſequente, quae viderit au-
*diueritque interrogatum relaturum
*„Confido. Idem vero tibi, ſi confirma-
to imperio vti velis, eſt faciendum.
Illuſtriorum ciuium demetenda ca-
* Pita ſunt, ſiue inimici ſint tibi, ſiue
atnici. Vel amiciſſimos enim ſuſpe-
ckos tyranno eſſe oportet.
Vtut autem neget Plutarchus Thr. erlu.
ſybuli eum ſecutum conſilium eſſe; di- r. ſas.
ſerte tamen affirmat Herodotus, ab eo prv..
tempore omnem in ciues ſaeuitiam Pe- Herod.
riandrum exercuiſſe, interficentem l. c.
eos, qui patris crudelitatem ſalui eua-Laert. E,
ſiſſent. Primus armatis circumſeptus &:.
inceſſit, qui ccc erant numero, ma- Micol.
giſtratumque ad tyrannidem tranſtu- Damalc,
Hit, crudelitate & violentia. Ciues l,c.
ſeruis nolebat abundare, nec otio va-
care patiebatur, ingeniofus ad inueni-
enda, quibus eos occupatos redderet,
K 3z negotia.

78 6c AP.

negotia. Si in foro deſidens depre-
henſus quisquam fuiſſet, muléta ei e-
rat ſubeunda, timebat enim, ne contra
ſe conſpiratio fieret. Neque AMſzy ha-
Laert. lI.c. bitare patiebatur omnes, qui cuperent.
Bello nunquam vacabat, rerum
quippe bellicarum ſtudioſiſſimus; Tri-
reymibusque aedifæatis, late vtrumque
Suid, I.c. tenebat mare. Iſthmus etiam vt per-
foderetur, ipſum molitum fuiſſe per-
hibent.
Laest. I, Familiaritatis eius atque commercii

G. 91 . u Thraſybulo aliud Herodotus ex-

p. 5. CAT.

XIII.

emplum ſuppeditat. Affirmat enim
eum Thraſybulo indicaſſe per nuntios
oraculum, quod Alyattes Rex Lydiae
de reſtaurando Mineruae templo acce-
perat, vt que ille tempeſtiue ſecuritati
proſpiceret ſuae monuiſſe.
Auream ſtatuam Deo ſe ſacraturum Laert. I,
vouit, ſi Olympia quadriga viciſlet. 95.
Victoria autem potitus cum auro ege-
ret, quadam celebritate populi, mu-
lieres procedentes ornatas videns,
mundum eis ademit, atque ſic domum
eas dimiſit,

III.

VTINSEPTEM SAPIENTVM CENSVM RELATVS.
SIT, EIVS ITEM SENTENTIAE ET

SC RIPTIA.
Symp. Eriander, vt ait Plutarchus, tyran- cjuitate, ſed in portu Lechaeo, in con-
Vu.. ſap. I“nide tanquam paterno morbo cor- chlaui ampliſſimo, ſolenni bus conuiuiis

F. 147. reptus, eo emergere, quantum potuit
fieri, ſalutaribus vtendo hominum ſa-
pientum colloquiis, eosque ad ſe in-
vitando, conatus fuit. Atque eo ſpe-
Gtat eius ad Graeciae ſapientes Epiſto-
la, miſſa ad eos cum Delplus conue-
Laert. I, niſſent:
99. PERIANDER SAPIENTIBVS:
*Gratias immortales ago Pythio A-
pollini, quod vos in vnum apud ſe coa-
*Cos Corinthum etiam pertrackurae
„Vdeantur litterae meae. Hoſpitio
„Vos excipiam humaniſſine. Audio,

cpraeterito anno Sardes ad Lydorum

cRegem vos iuiſſe, ne itaque dedigne-
cmini nunc ad me proficiſci, Corin-
thiorum tyrannum. Videbunt enim
οꝗ laeti, Beriandri domum adeuntes,
„Corinthii. .
Ita inuitati venere ad eum non ſe-
tem modo, ſed bis ſeptem, in quibus
Diocles erat, Periandri familiaris, cu-
d. 147 jus nomine Plutarchus luculenter eo-
7: rum conuerſationem, atque colloquia,
delineauit. Conuenere autem non in

Symp.
VII. Sap.

dicato, &templo Veneris proximo,
cui ſacra Periander inde ab infauſto
exceſſu matris ſuae fecerat nulla. Quid
geſtum in eo conuiuio fuerit, eo quod
prolixior ſit eius deſcriptio, apud Plu-
tarchum Lectores, ſi cupiant, legent.
Ipſe hoc modo Periander ſapienti-pe Er.

bus fuit accenſitus, qui, Plutarcho Deiph. p.

autore, initio quinque tantum fuere. 385. D.
Poſtea Cleobulo Lindiorum Tyranno,
& Periandro Corinthio, quanquam
virtutis eſſent ſapientiaeque expertes,
potentia, amicis, officiisque vim fa-
mae facientibus, & ſe in nomen ſapi-
entum ingerentibus. Quod ipſum vt
obtinerent, ſententias quasdam ac di-
ca emiserunt, ac per Graeciam ſpar-
ſerunt, easdem cum iis, quae ab aliis pro-
latae iam eſſent. Id quamuis valde ce-
teris diſpliceret ſapientibus, arrogan-
tiam tamen illorum reuincere, aut de
gloria palam controuerſiam fuſcipere
cum praepotentibus viris noluere. L
pſos tamen Delphos conueniſſe, inter-
que ſe priuatim collocutos litteram
E. que

B
I
1
1
1
1

Juid Pla-
to Prota
gor. I.l
P.349.a.
Laert, l,

.

Laert, l,

.

ibic. p.

155. E,

M.
ymn.

Vn

Chron,

De j.
Deloh.p.
Ny.

ibid. p.

IN PERIAND. SAPIENTVM CENSV &.
E. quae eſt in ordine quinta, &nume- populoris formam, quae proximead A-

79

Tum deſignat quinarium dedicaſle, co- rſtocratiam accedat.

ram Deo eius templi proteſtatos, plu-
res quam quinque ſuo ordine non con-
tineri: quo ipſo iextum atque ſeptimum
tanquam nihil ad fe pertinentes exclu-
ſere.
Suid. Pla- Eorum, quie ſeptem ſapientibus Pe-
0 Prota riandrum fuiſſe negant, nonnulli My-
Ser. 1. I. ſonem in locum eius ſubſtituunt, in
P. 343. à ¾ . .„„ 3
Laert., I, Quibus & Plato eft. Alii duos aiunt fu-
98. ifle Periandros, tyrannum alterum, alte-
rum Ambraciotem, fapientem. Sed Ari-
ſtoteles, atque alii, Corinthium ſapien-
tem dictum aiunt, quod ipſinomen
non actionum, verum ſcriptorum &
ſententiarum habita ratione datum es-
ſe videtur, quales fuere ſequentes:
Laert. I, Nihil pecuniarum cauſa agendum.
25 ce is, qui tuto regnare votunt, ſunuma
ope nitendum, vt heneuolentia non ar-
*mis ſtipentur. Rogatus, ur in tran-
*nide perſſteret? Quia, inquit, & ſpon-
*tε & inuitum cedere aegue periculo-
*ſum eſt.
Conviv. Cum ceteri ſapientes in eo, ad quod
VII. Sap. a Periandro inuitati fuerant, conui-

P. 152. B. vio, de tyranno ſententias dixiſſent, &,

vt ipſe quoque aliquid diceret, poſtu-
larent. Ile, vultu perturbato, ſatis,
inquit, dictunz puto, ad deterrevxdaum
guemuis, qii ſänaz mentis ſet, hominem
a Principatu gerendo. Cumque ſimili
modo de Republica diſſeruiſlent, haec
155. E. ſubiecit: Videri ſibi ommilur, quae di-
erant edm commendari Reipublicae

CA P. IV.
ARIONIS HISTORIA.

Plut. Dm conuiuarentur vna Sapientes,
Symp. Prout ex Plutarcho a nobis rela-

VII. Sap.
p. 160.f(9. tum eſt, el potius, vt apud Euſebium
Eus,
Chron. nit, quam cum portentum appellet

eſt, Olympiade XIL., ſtupenda res eue- Is

Quaerenti, quid inminimo maximun Stob. S.3.
eſſet, reſpondit, bona mens in corpore hu- b. 41.
mano. Praecepta eius iuxta Demetri- ib. p. 46.
um Phalereum ſequentia fuere: Rem
mmnem conſidera, quod & Symboli loco
ipſi fuit. Bona res quies. Periculoſa
Pemeritas. Lucrum trpe accuſationa-
turae eſt. Imperium populazve melius
lA ranmide. Voluptates quidemmor-
tales ſunt, virtutes auteim immorzales
in ocundis moderatus, in adueris pru-
dens ſto. T'raeſtat purce viuendo mo-
r, quam viunm indigere. Compara te,
vt dignus ſer parentibitt. Da operam,
vt vinus laude dignus, poſt fauta beatis
videdris. Amicis cundem in ſocundis
& aduerhs te praebe. St quid mali pro-
miſeris iniitus, ſeruare noli. (Laer- Eaert. I,
tius habet, quodcunque pollicitus fueris, 98⸗
ſerua.) Secreta ne prodasz. Conuitiis
vtere,tanquaim amicus iterum futurus.
Legibus anziquis, obſoniis recentibus,
vtore. Peccantes caſtiga, peccaturos
prohibe. Aduerſa celare memento, ne
laeëtentur qui oderunt to.
Auſonius iſta ei tribuit:
Nunquam diſorepat viile a decoro.
Plus ſt ſollicitus magis beatus.
Mertem optare malum, timere peius.
axis, vl liheat, guod eſt noceſſe.
Multis errihilis caneto multos.
S fortuna iuuat, caueto tolli.
fortana tonat caueto mergi.
Scripſit & Admonitiones ad duo
lia verſuum.

P. I00,

mil-Laert. I,
97.

Herod.
L. I.
. &m&ͤ£Rgqui ex
Herodotus Periandro oblatum, eius e in La-
Potiſſimum verba referemus. tinum
Arion nobilis cantator fidibus fuit. hæc trans

cum aliquando in Periandri vixiſſet ruie Gel⸗
familiaritate, inde a Rege proficiſcitur XVI, 19.
terras Lucia-
nus. Sece.

80 CA P. IF.

terras inclutas Siciliam atque Italiam
viſere. Is tum poſtea grandi pecunia,
&re bene multa copiofus Corinthum
inſtituit redire. Tarenti igitur na-

vem & nauitas, vt notiores amiciores-

que ſibi, Corinthios delegit. Sed eo
Corinthii homine accepto, nauique
in altum prouecta, praedae pecuniae-
que cupidi, cepere conſilium de necan-
do Arione. Tum ille ibi, pernicie in-
tellecta, pecuniam ceteraque ſua vt ha-
berent, obtulit, vitam modo ſibi vt re-
linquerent, orauit. IIli vero negantes,
vt ipſe ſibi manus interrer Poſtulaiun
ſi in patria quidem ſua ſepeliri cuperet,
vel ſi nollet, vt ſtatim coram deſiliret
in mare. Arion ibi perterritus, id v-
num poſtea orauit, vt priusquam mor-
tem oppeteret, induere permitterent

ſua ſibi omnia indumenta, & in puppi

conſiſtentem fidibus canere, vbi id per-
egerit opus, illis traditurum ſeipfſum
ſeſe pollicitus. Feros & immanes na-
vitas prolubium tamen audiendi canta-
torem excellentiſfimum ſubiuit: adme-
dium igitur nauis receſſere omnes I-
ſe ornatus indumentis fuis, ſtansque
in ſummo puppis foro, carmen, quod
orthium dicitur, exorſus eſt. Ad po-
ſtrema cantus cum fidibus ornatuque
omni iecit ſeſe procul in profundum.
Nauitac curſum, quem facere coepe-
rant, Corinthum tenuere. Delphinum,

fabula eſt, fluitanti ſeſe homini ſubdi-
diſſe, eumque Taenarum deuexiſſe,
ibi vero expoſitum illum, Corinthum
ex eo loco petiuiſſe. Heic quoque,
qualis Delphino vectus fuerat, appulit,

remque omnem, ſicuti acciderat, nar-

rauit. Periandrum vero iſthaec parum
credidiſſe, & Arionem, quaſi fallerer,
cuſtodire iuſſiſſe, nec vt pedem vspi-
am efferret permiſiſſe. Nauitas interea
requiſitos interrogaſſe, ecquid audis-
ſent in iis locis, vnde veniſſent, de A-
rione? Eos dixiſſe, hominem, quum
in de irent, bene valuiſſe in Italia
degentem, ſaluumque eum Tarenti
ſe reliquiſſe. Tum inter haec eorum
verba Arionem cum fidibus & indu-
mentis, cum quibus ſe in ſalum eiacu-
lauerat, extitiſſe, nauitas ſtupefactos
conuictosque ire inficias non potuiſſe.
Eam fabulam Lesbios confirmare &

Corinthios. Taenari imaguncula inter

ſacra eſt anathemata viri Delphini dor-
ſo inſidentis. Talemque Periandrum

confici iuſſiſſe, exiſto Bianoris colli-Anthol.

gere eſt: ⸗ XV
Heic ſtatuam poſuit Periander Ario- 488.

nis iſtam,
Adnatansque ipſi qui pariebat opemn,
Delphini, pelagi ciuis: Hoc fabuag
monſtrat H
Mortem inferre homines, parcere

noſſe feras.

CAP. V.
DE VXORE PERIANDRI.

Laert. I, T 7 Norem L„pſßidem habuit, quam i-
94 V pſe Meliſam appellabat, Procleo,
Epidaurenſium Tyranno, & Eriſthe-
nea Ariſtocratis filia, ſororeque Ari-
ſtodemi, natam, qui toti fere Arca-
diae dominabantur. Eam adamare
Athen. coepit, Peloponneſiaco veſtitu indu-
XIII. p. tam, vna ſine ſtola tunica, vbi vidis-
589. ſet, parentis operariis vinum mini-

ſtrantem. Eam poſt aliquod tempus, Laert ·l. c.
accenſus ira, occidit praegnantem, ſca-
bello, vel, vt alii volunt, calce per-
cuſſam: pellicum irritatus calumniis,
quas tamen igne poſtea cremauit.
Ad Theſprotos, qui ſunt ad flumen
Acherontem, nuntios aliquando mi- 20 4
ſit ſciſcitatum necyomanteum, de
quodam depoſito. Meliſa apparens
negauit

Herod.

7

Suid,

Herod,
L. III.

114.¹

h——. — — ————

d

le⸗

e

4d
Konhol. .
l. W. E.
XVI.p.
r 498.

,

16

4-

Herod.
nv.h.
. 204,

1
it

,Laertl

negauit ſe indicaturam, vbi eſſet col-
locatum, quoniam ipſa algeret, nuda
quae eſſet, nihil enim ſibi prodesſe ve-
ſtes, in quibus ſepulta fuiſſet, vt quae
vna crematae non ſint. Verum autem
ſe dicere argumento eſſe, quod in fri-
gidum furnum panes Periander inges-
Iiſſet. Quae Periandro renunciata, ſu-

ſpicionem confirmauere, quod cum
Meliſſa iam mortua coitum ille exer-

Suid. cuerit, amoris oeſtro accenſus. Ita-
que ſtatim poſt eum nuntium per prae-
CAP.
DEE LEIBERIS
Herod. C.Rant ei ex Meliſſa filii duo, Cpſe-
L. II. p. H-lus alter, alter Lycophron, minor

114. ſc. ingenio valebat, ſtupidus erat natu

maior: Filia item vnica. Filiorum
maior natu fub exitum matris ex hac
vita XVIIIvm agebat annum, minor
XVIHum. Hos auus maternus, Pro-
cleus, Epidauri tyrannus, ad ſe accitos
eo proſequebatur amore, quo par es-
ſet nepotes ex filia amplecti. Quos v-
bi remittendos ſtatuit, priusquam di-
mitteret, ſcitis, inquit, pueri, quis
matrem veſtram interemerit? Quod
dictum maior vix attendit quidem, mi-
nor vero, cui nomen Lycophroni, ita
eo affectus eſt, vt reuerſus Corinthum
neque affatus ſit patrem, neque ei al-
loquenti reſponſum dederit, donec ita
Periandrum irritaret, vt indignatus
laribus eum eiiceret. Eo eiecto, maio-
rem eſt percontatus, quaenam cum eis
auus eſſet collocutus. Ule narrabat,
Vt ſe auus amantiſſime accepiſſet, nec
tamen dicti Proclei ſub eorum diſces-
ſum prolati meminit, quippe ad quod
animum aduertiſſet minus. Perian-
der fieri non poſſe aiebat, quin aliquid
illis ab auo ſit ſuggeſtum amplius: at-
que adeò percontando inſtabat, do-
nec adoleſcens dicti illius recordatus,

DF VXORF PFRTANDRI 81

conem edixit, vt omnes Corinthiae
mulieres ad Iunonis templum prodi-
rent, tanquam ad feſtum diem, quam
ulcherrime ornatae. Quum iſſent mu-
ieres, diſpoſitis clam ſatellitibus, eas
omnes ſine diſcrimine exuit, ſiue in-
genuae eſſent, ſiue ancillae, atque eas
veſtes ad foueam comportatas, inuo-
cata Meliſſa cremauit. Haec vbi fecit,
nuntios, qui iterum interrogarent, mi-
ſit, quibus Meliſae larua vbi eſſet de-
poſitum indicauit.

VI.
PERIANDRI.
id quoque exponeret ipſit. Quod i-
pſum adanimum ſibi reuocans Perian-
der, nulla amplius in filium indulgen-
tia vſurus, miſit ad eos, apud quos ille
expulſus degebat, ne adoleſcentem do-
mo exciperent prohibens. Eieg7tus
igitur ea, in qua hucusque fuerat com-
moratus, ad aliam ſe contulit, ſed
inde quoque expulſus eſt, Periandro
jis, qui reciperent, minato, atque vt
arcerent imperante. Expulſus inde
ad aliam domum cuiusdam ſodalium
ſuorum perrexit, qui Periandri filium
agnoſcens Hoſpitio excepit, non ſine
formidine. Ad poſtremum Periander
edixit, quisquis in domum ipfum re-
ciperet aut alloqueretur, eum mul-
ctam Apollini ſoluturum, quantam ipſe
ſtatuiſſet. Hoc edicto propoſito, cum
nemo ipſum in domum recipere vel al-
loqui auderet, ne ipſe quidem rem de-
ſperatam vlterius tentare voluit, atque
intra porticus publicas degere maluit.
Die vero quarta Periander pauperie &
inedia enecatum cernens, miſertus
eſt, depoſitaque ira, propius accedens,
PFili, inquit, vtrum oſt optabilius, ilne
quod pateris, an obſequium erga patrem,
quo opum eius &! ůtyrannidis euadas hæ-
res? Tu ſilius meus cum ſis & proximus
L. in

82 AP.

VI.

in beatam“ iſtam Corinthum imperii iſtimans. Lycophron ne reſpondere .
haeres, mendici vitam praeiuliſti, quidem dignatus eſt ei, qui hunc nun-
ei, cui minime obſiſtere oportebat, obſe- tium afſerebat. At Periander in amo-
ſtendo. Nam ſi qua degre tibi faltum rem adoleſcentis propenſus, iterata
eſt es, ob quod infenfus es mihi, mihi vice ſororem adoleſcentis ad eum mi-
maxime aegre eo eſt falctum, eiusque ego ſit, filiam ſuam, ſperans fore, vt ab .
particeps aegritudinis eo ſum magis, illa ſe duci pateretur. Haec vbi venit,
quod ipſe patrandi facinoris monumen- an mauis, inquit, frater tyrannidem in
tum exiterim. Tu vero edocus quantum aliorum peruenire manum, & patris .

praeſtet inuidiam, quam miſericordiam
aliis mouere, & quid ſit parentibus &'
potentioribus iraſei, domum concede.
His quidem verbis Filium Periander
caſtigauit, ille autem nihil patri re-
ſpondit, niſi quod ipſe poenam Apollini
debeat, qui loqui ſecum ſuſtinuiſſet.
Tum Periander malum filii vehemen-
tius eſſe animaduertens, quam vt cor-
rigi poſſet, ab oculis eum ſubmouen-
dum putauit, Corcyramque mitten-
dum naui, quae ipſa quoque eius im-
perio parebat. Eo autem amandato
bellum ſocero intulit Procleo, tanquam
praecipuo eorum quae contigerant au-
tori.
Eſt eius epiſtola apud Laertium
miſſa ad Procjleum iſta ſententia.
PERIANDER PROCLEO.
Nobis quidem inuitis perpetratum
cceſt in filiam tuam facinus. Tuautem
*ſi lubens filium nobis infenſum red-
*dis, peccas. Tu igitur aut filium
nobis placa, aut ego vindictam a te
*repetam. Filiae tuae poenas ipſe dedi,
*“Ccrematis in eius honorem omnium
*Corinthiarum matronarum veſtibus.
Poſtremo expugnata Epidauro Pro-
cleum in ea cepit, quem viuum tamen
ſeruauit. Interieéto deinde tempore,
cum ſenuiſſet Periander, ſibique eſſet
conſcius, parem Reip. adminiſtrandae

rem ſamiliareminter peregrinos diſper-
gi? quam ipſe domum reuerſus eam te-
nere. Red! Quaeſo ad penates, deſine

tibi obeſſe. Infauſta poſſesſio AM. perui-

cacia. Noli malum medicari malo.
Multi manſuetudinem iuſtitiage praetu-
lere. Multi materna iura proſequen-
tes paterna regna amiſere. Lubrica
res eſt yrannis, ocuius Multi ſunt ama-
tores. Pater ſonex eſt proueltaegue
aetatis, tua ipfeus bona noli aliis trade-
re. His illa verbis cauſam ſuam apud
fratrem, a patre edocta, egir. Cuiil-
le, ſo quidem Corinthum nonrediturum,
aiebat, quoad patrem ſuperſtitem audiret
eſſe. Quod cum intellexiſſet Perian-
der, tertio caduceatorem miſit, qui
certiorem faceret filium, ſe quidem in
Corcyram eſſe conceſſurum, eique,
vt tyrannidem Corinthi capeſſeret, e-

diceret. Conſentiente filio, Periander

Corcyram, iuuenis Corinthum iter
parauit. De his vero edocti Corcy-
raei, ne ad ſe veniret Periander, ado-
leſcentem interemerunt. Quamo-

brem vindictam a Corcyraeis repetitu-

rus Periander, Sardes ad Halyattem
caſtrandos miſit ecc primorum Corcy-
raeorum liberos. Corinthiis, qui eos
ducebant, Samum delatis, cum ob

quam cauſam Sardes pueri duceren-

tur Samii inaudiuiſſent, iis fuaſere vt

laert.
95. 1

Laert. hy
AI

96. (⸗

ſe haut amplius eſſe, Corcyram miſit ad Dianae* templum confugerent. *haer:.
accerſitum Lycophronem, tyrannidem Supplices vero eos e templo abſtrahi habet Ia-
qui ſuſciperet, maiorem filium ilimu- cum non finerent, Corinthii alimen- ,

neri minus aptum ob ſtupiditatem ex- ta iis praebere prohibuerunt. Interea
diem

.

-
e
e.
d

mn,
1.

3
5
,Laert.
i haber le.
Rrnon h
,
r

.
Laert. I,
95.

lage. „XLVIII anno, aetatis ſuae LXKXX.

ciderent & ſepelirent.

„.

DE LIBERIS PERIANDRI

diem ſolennem agebant, quem ſua ad-
huc aetate eos celebraſſe obſeruat He-
rodotus, nocteque adeo aduentante,
quamdin pueri precabantur, tamdiu
choreas pueri puellæue agebant. Dumq;
choreas ducerent, quae ex ſeſamo ac
melle confecerant eſculenta, inter Pue-
ros ſpargebant, quibus illi vitam ſuſti-
nerent. Idque eouſque factum eft,
donec Corinthii pueris, qui ipfis con-

CA P.
MOerore ob iſta omnia confectus

exceſſit e vita, vltimo Olympiadis

Cumque ſepulchrum ſuum ignorari
Vellet, tale quid fuit molitus. Duobus
iuuenibus per certam viam noctu ince-
dere iuſſit, eumque, qui Primus occur-
riſſet, interimere ac ſepelire. Poſt ĩſtos
quatuor alios miſit, qui priores illos oc-
Rurſus contra
hos miſit plures, idemque vt facerent,
imperauit. Eius igitur mandata exe-
quentes primi ipſum Periandrum in-
teremere. Corinthii Cenotaphium
illi erexerunt, verſusque inſcripſere,
quorum iſte eſt ſenſus:

Sphia & nummis Periandrnm,
terra Corinthus,

CLlarum, littoreo continet alma N-
nul.

Extat in eundem & Laertii iſtud:

Ne doleas, ſe coepta minut Jortuna ſo-
cundet,

Sed pleceat, ſuperi quod ibuer⸗
tibi.
Nam ſupiens ſtygias Periander.
ad vmbras,

Hrtinldus, quod non quaæ voluit o-
Iuis.

cesſet

4

crediti fuerant omiſſis, abirent.
que Samii pueros Corcyram reduxe-
re. Affirmat cum Antenore Diony-
ſius Cnidios, claſſe Samum aduectos,
cuſtodes Periandri e templo expuliſle,
Puerosque ad ſe receptos Corcyram
reduxiſſe, quam ob cauſam honores
& immunitafes apud Corcyraeos Cni-
diis ſint decreti, quales nulli Samiis
Conceſſi legantur.

VII.

MORS PERIANDRI.

808IADAA
PRAECEPTORVM SEPTEM SA-
PIENIIVM SYLLOGE.

83
Ita-

ap. Plu-
tarch. de
Herod.
Mal. p.
861. B.

*Sequere Deum. Legi obſequere. ap. Stob.

*Cole Deos. Verere Parentes. Iuſti-
tiae cauſa patere. Quae diſcis, fac vt
intelligas. Quae audis, fac vt cogno-
„ſcas. Noſce teipſum. Matrimomium

S. III.

* initurus opportunitatem capta. Res

*mortales conſidera. Hoſpes ſi ſis, ho-
*ſpitem te eſſe memento. Hoſpitalita-
tem cole. Tibi ipſi impera. Amicis
„ſubuenire ſtude. Iram moderare.
*„Exerce prudentiam. Prouidentiam
*„venerare. Aiuramentis abſtine. A-
“*micitiam dilige. Diſciplinae men-
*tem applica. Gloriam Pproſequere.
* Sapientiam aemulare. De bonis be-
ne loqui ſtude. Neminemcontemne.
*Virtutem commenda. Iuſtitiam ex-

*erce. Amicis benignum te Praebe.
*Inimicos vlciſcere. Magnanimitatem
*„cole. Abſtinea malo. Communio-

*ni ſtude. Quod tuum eſt tene. Ab
alienis abſtine. Bene ominare. O.
*mnia audi. Amicis facilem te praebe.
„Nequid nimis. Tempori parce. Fu-
"tura proſpice. Iniuriam odi. Ser-
*Vos reuerere. Liberos inſtitue. Si
facultates tibi ſint, aliis impertire.
*„PFraudem time. Deomnibus bene lo-
*quere. Ama ſapientiam Iudicium
2 *aequitate

84 . C AF.

"aequitate moderare. V bi cognoue-
ris rem, ad agendum procede. A cae-
*de abſtine. uae fieri posſint votis
expete. Cum ſapientibus verſare.
"Ingenia explora. Depoſitum redde.
«De nemine ſuſpicare. Arte vtere.
«Daturus differre noli. Beneficia agno-
aſce. Nemini inuide. Teipſum ob-
ccſerua. Spem approba. Calumniam
«οd˖äaο habe. Poſſide iure. Honora bo-
«nos. Iudicem agnoſce. In matri-
«monio temperantiam exerce. For-
ctunam cole. Sponſionem fuge. Cum
