aliquid inueniamur,
Vulgata igitur fabula, alias quo-
que nulla idonea ſubnixa autoritate,
quaſi nimirum expilatis, quos college-
rat, philoſophorum libris, eosdem cre-
mauerit, falſitatis manifeſte tenetur.
Sane quisquis Ciceronis ſcripta euol-

uerit, ea maximam partem omnia ipſius

aeuo adhuc in manibus fuiſſe homi-
num, obſeruabit.

. CAbP.

b. 50.

Vide

eins 0 F
mnnes, t
.
te
45. Eu- 1
ſeb. hrep ſe
XV,2.

Buleb..c
nthen, de
Alll /9. pe

„
99 9. 1
r
Vlino s

)
Conf.
KXI

Vel
gui.
ſbi
10,
de
sin
biy⸗

us
x..

utor
ego-
1 eo
mpte
col-
non
e bo⸗
dem,
odſit,
Et
nicus
itas.
Per
m. Er
Uidem
tingi⸗
Ddum,
ntop-
tin ſi⸗
enuſle⸗

qo⸗
ritate,
olege⸗
Ce-
enetur.
1 euol⸗
niphis
Honn-

N.

DrE FORMA CORPOR VIRTVIES LIBERIS. 429
CA P. XIII.
VXORET LIBERI EIVS.

Vide Atrimonium iterata coniunxit
Biogr. Avice: primum cum Pythaide,

eius o-⸗ Hermiae Eunuchi ſoror quae fuit, A-

mnes. tarnenſium tyranni, haeredem qui

ſeripſerat Ariſtotelem. Labem au-
tem, qua ob illud eum matrimonium a-
ſperſere maleuoli, penitus in Epiſto-
ap. Eu- d ad Antipatrum deterſit, in qua di-
ſeb. Præp. ſerte ait, ſolo in Hermiam ſtudio du-

XV, 2. Ctum, vt & miſericordia qua fratris ipfſi-

VS calamitatibus eſſet affectus, ſe eam
duxiſſe, femina quae ſit modeſtiae ſin-
gularis, ceterisque, quae ſexum illum
addecent, virtutibus ornatiſſima.
Euſeb.l. In ſecundo matrimonio Herpyli-
à Athen., dem habuit, ciuem ſuam, quam Ap-
XIIL, p. pellico, Euſebio allegatus, & ex eo
b12t. Suidas, vt veroſimile eſt, poſt Pythai-
V, I. imo dis mortem in eius amplexus veniſſe
vero ibi dicunt. Cum ea Vvsque ad vitae exi-
quidem rum vixit, prout affirmatum Hermip-
nan po, quem Athenaeus allegauit, & Ti-
ert. coll- otheo apud Laertium Diogenem.
gas tamé I imaeus, inimiciſſimi animi aduerſus
ex teſta- Ariſtotelem homo, ea concubina i-
elen pſum eſſe vſum autor eſt, cum ea il-
Ariitot. . . . .
49. euin. lum conſueuiſſe inquiens, Heſiodi mo-
cap. A- Dito obſequentem in operibus & die-
then. l.c. bus, quam tamen calumniam Heſio-
& a. do penitus deterſit Proclus.

Proclum

ad Heſi-
od. Sανσ².

. Ex Herpylide filium ſuſcepit, vt af-
3 4H. „firmatum Appelliconi, ¹ cui a patre
406. Nicomachi indidit nomen. Ei magna
dap. Bu moralia ſua inſeripſit, quorum auto-

ſeh. Præp.
XV, 2
Timo

rem eſle ipſum Nicomachum viſum Ci-

theus. ap. CA
DISCIPVLI ET FAMILIARES EIVS.

Laert. V,
co TVere diſcipuli Ariſtotelis numero
Franciſc, . tam multi, fama adeo illuſtres, vt in-
Patriii tegrum memoriae eorum librum Ni-
vm Diſcuſſ. Perip. T. 1. Lib. X. toto. adde I. A
Fabricium Bibliothec. Græc. III,

nomine parentis Ariftotelem appella-

ceroni,“ non videre ſe aienti, cur none cic de
potuerit patri ſimilis eſſe filius. Fin. V, 5.
Nicomachus ille Theophraſti diſci- Euſeb. e
pulus extitit, eique in chariſſimis erat,
plurimum ductu eius in philoſophiae
ſtudiis proficiens, in quibus ſumma
eius gloria enituit. Suidas octo phy- Suid. Ne-
ſicorum libros, & quatuor libros Ethi- oC.
corum ei tribuit. Eius Cicero cum l c.
patre pariter ac praeceptore ſuo inſti-
tuit comparationem.
Ariſtocles vero, apud Euſebium, e-
vm a Theophraſto, parente orbatum,
dicit educatum fuiſſe, iuuenem poſtea
bello cecidiſie, quod parum vel cum
teſtamento Ariſtotelis, vel cum Sui-
dae & Ciceroni dictis eſt conſentane-
vm, qui libros eum ſcripſiſſe teſtantur, VIII, 88.
ex quibus nonnullos Laertius in Eudo-
Xo allegauit. adv. Ma-
Filiam quoque ſuſcepit Pythaida, them. c.
quae tertio, Sexto Empirico autore, 12.
nuptias iterauit: Nicanori primum nu-
pta Stagiritae, Ariſtotelis familiari.
Procli inde, qui genus ad Demaratum
referebat, Macedoniae Regem, ex quo
duorum liberorum facta eſt parens,
Proclis & Demarati, qui Theophra-
ſtum audierunt. Poſtremo Metro-
doro, Chryſippi Gnidii diſcipulo, E a-

ſiſtrati magiſtro. Ex hoc filium peperit, apud. La-
ert. V, 53

1. c.

tum. Eius Ariſtotelis mentio eſt in The-
ophraſti teſtamento, vbi filius dicitur:
Midiae, non Metrodori, eum que fata H
aui anteuertifle Suidae eſt affirmarum.

. XIV.

caner Alexandrinus impenderit, cui
ſi ad manus noſtras peruenire licuis-
ſet, perfectiſſimum haut dubie eorum
Hhh3 teneremus

430
teneremus catalogum, quos imper-
fecta admodum eorum recenſione con-
tentos iam eſſe oportet.
Vt vero principali dignitate con-
ſpicuos triumuiros, Hermiam nem-
pe, & Alexandrum, quibus, iam ſupra
memoratis, tertius Antipater accedit,
Alexandri in Macedonia ſucceſſor, qui
inter reliqua duos Epiſtolarum libros
reliquit, in quorum vno de morte e-
git Ariſtotelis, nunc taceam; primus
commemorari ſolet:
Theophraſtus Ereſius, quae Lesbi
vrbs fuit, ſumma inter diſcipules eius
eloquentia, quem in ſchola etiam
ſucceſſorem ſibi eſſe iuſſit. .
Phanias, Ereſius pariter, variis ce-
lebris ſcriptis, quae paſſim Athenaeo
allegantur, Ammonius ereliquis Ca-
tegorias, Analytica, & libros de inter-
retatione memorat.

Quem Eudemus, Rhodius, cui ſecundum, &
en er. rox mum a Theophraſto, locum con-
perac⸗ a. ceſſit Ariſtoteles. Vitam eius, vt Sim-

pud. Gel-plicio affirmatum, Damias ſcripfſit, qui
liumvo- frequentiſſimam eius fecit mentio-
cari XIll, nem. Analytica aiunt ſcripfſiſſe & hi-
ang n ſtoriam Geometriae, cuius operis V-
Laers. I, triusque Simplicius meminit, alias iti-
9,23. dem hiſtorias Diogeni Laertio citatas,
sn.. in quibus Magis traditum dixit, ho-
Zcs mines in vitam redituros. Ariſtoteli
160 αα .
Pudemi 15 fuit ſuperſtes. „ —
Clem. Al. LEudemus, Obriota, in Sicilia qui ob-
Str.l. al- iit diem, vbi a Dionis partibus, vt ex
legat. ad- Plutarcho patet, ſteterat: In eum mo-
4e lonk-rjentem Ariſtoteli dialogum de anima
Zeript. ſcriptum eſſe idem teſtatur.
hiſt, Phil. Paſicrates, Rhodii Eudemi frater,
I, 15. Culi a nonnullis IV priores libri, cique
Plut. Vi. minores Metaphyſicorum, adſcripti
5. funt vt Philopono relatum.
ρα, Theodecktes, cuius nomine Ariſtote-
c. 14. ext. les Rhetoricorum libros quosdam, Va-
3. lerio Maximo memoratos, inſcripfit.

PARS V. ARTOTEFES CAP. X 0.

Ille tamen ſocius magis & amicus, quam
diſcipulus Ariſtotelis fuifle videtur Pa- 1 c

tritio, quandoquidem ſepties eius in 129.

Rhetoricis mentionem fecerit, quem

honorem nemini diſcipulorum habu-

iſſe deprehenditur.
Clearchus, Sblenfis, Cuius varia ſcri-
pta Athenaeo identidem allegantur.
Dicaearchus, Phidiae F. Meſſanen-
ſis ex Sicilia, Philoſophus, Orator,
Geometra, autore Suida. Ciceroni
is paſſim memoratur, & Plutarcho
haut raro inter optimos philofopho-
rum allegatur.
Ariſtoxenus Muſicus, Mnefiae fili-
vS, Tarento, ſtaliae vrbe, ortus, Man-
tineae vero philoſophiae & Muſices
ſtudis imbutus. Parentem is praece-
ptorem habuit, & Lamprum Erythrae-
vm, XNenophilum porro Pythagoraeum,
& Ariſtotelem denique, cuius poſt fa-
ta manes variis calumniis improbe la-
ceſſiuit: indignatus ſcilicet, quod
Theophraſtum ſibi in deſignande qui
in ſchola ei ſuccederet praetuliſſet, cum
cetera maxima ipſius inter Ariſtotelis
diſcipulos exiſtimatio eſſet. Atque
haec Suidas quidem.
Nicanor, cuius in teſtamento Ari-
ſtotelis mentio.
Philo, qui neſcio aduerſusquem So-
phoclem ſcripſit, qui philoſophorum,
publico decreto terra Attica eiicien-
dorum, extiterat autor.
Plato Iunior, Laertio & Philopo-Laert. l,
no memoratus. I09.

Socrates, Bithynus cuius ap. Laer-Laert. II,

tium itidem mentio. An

Mngzſon, Phocenſis, ab Aeliano in-Im, 19.
ter eos memoratus, qui Ariftoteli in bv. I. de
eiciendo ex Academia Platone adiu-nat. hu-
mento fuerunt. Eius Galenus“ quo- S
que meminit, autorem eſſe dicens ena di-
Medicorum quorundam ſcriptorum, cit qui
quae vulgo Ariſtoteli tribuantur. alius eſſe
. Phraſidemits Poteſt a
Mnaſone

Philoſtr, P
Vit. So. l

les
In

Re
Ten ha
AV .
2 da
Athen,
PIII.⸗
Iln. que
t ce
gu
tem
Ccum.
texe

Phraſidemus, Phocenſis, quem ex

1
. eripateticis efle Laertius“ teſtatur.
lc b. c Laert. 8 . 1
in. II, 114. Diſcipulum Ariſtotelis extitiſſe eſt ve-
roſimile, Theophraſti enim fuit ae-
r. qualis.

Palaephatus, Abydemus, Hiſtori-
ti. Cus, in cCchariſſimis Ariſtoteli.
.. Calliſthenes, Olynthius, Ariſtotelis
el. exſorore nepos, de quo alibi actum.
ot, Hipparchus, Stagirita, Ariſtotelis

=

cognatus, qui, vt Suidae affirmatum,

ni
1 de ſexuum differentia inter Deos, de
. coniugio, & alia eius generis ſcripſit.
Leo, Byzantius, peripateticus & So-
ſ. Philoſtr. Phiſta, quem Ariſtotelis eſſe diſcipu-
. vit. So- lum proditum nonnullis. Ea erat
es phiſt. L.l. pinguendine, vt Achenis Legati mu-
cII. Suid. nere fungens, riſu concionis exceptus,
1 N., dixerit: me ne vero ita obeſulum ri-
. W detis? Eſt vero vxor mihi multo obe-
“ ſa magis, & nes tamen concordes V-
n. nicus accipit lectulus, diſcordes vero
oc ne tota quidem capiat domus. Eun-
g dem Philippi rebus ſtudere ex quadam
le .OBTREC
te 7T auditorum numero omnes alios
. philoſophos antecelluit Ariſtote-
les, Ita & obtreckatorum plurium ca-
lumniis patuit, quorum cum occaſio-
n l. ne oblata mentionem iam fecerimus,
kum, Praep. non Opus erit vt ea de re aliquid ad-
clerr XV, 2. damus Ariſtocli dictis apud Euſebium.
lln Athen. Quomodo igitur fidem tuebitur,
opo. . VIII, p. quod dictum eſt Epicuro? eum fcili-
ul, I.. 354. cet juuenem patrimonium decoxiſie,
Lier quo ipſo militiam ſequendi neceſſita-
ieen. tem ſibi impoſitam ſenſerit. Quod
ai, cum minime ſibi ex animi ſententia res
A in,n ſuas ſuccedere animaduerteret, phar-
Alin 4 macopolium aperuerit, Platone in-
go⸗ e l⸗ terea in publica ſchola inter ceteros

auditores eum admittente.

lcelb n d⸗
Timaet item Tauromenitae quae

,i

0
„potelt
S ,

DISCIPVLI FAMIIIARS OBTREC TATORES

431
epiſtola eius ſuſpicatus populus, ma-
gho tumultu aedes eius impetiit, quam
obrem a lapidibus fibi plebeculae me-
tuens, fune vitam finiuit.
Aeſchrion, Mitylenacus, Poeta Epi- Suid.

Aliναα⁵.

cus, Ariſtoteli chariſſimus, vt Suidas
add. Ions.

teſtatur.

de Script.
Callippus, Athenienſis, qui Platonem arphil
etiam audiuit. . AII, 2.
Satyrus, cuius vita itemque chara- en⸗
cteres Athenaeo allegantur. jnit. & L.

Hieronyutis Rhodius, philoſophiae XII. Oies
ſtudiis clariſſimus, quem Ariſtotelis nαα
diſcipulum fuiſſe Athenaeus agnoſcit.
Heraclides Ponticus, philologia in-
ſignis.
Hiſce adde ex minoribus gentibus à in cs.
Echecratidem Methymnaeum, Adra- Sobv. &
ſum Macedonem, Stephano memo- Gen.
ratos ambos, Euxithium, cuius apud n non
Plutarchum mentio, Clitum Mileſium, idem cu

Menonem Hiſtoricum, Diotelem & eo de quo

Timarchum. paulo an-
te ex Ga-

leno?

XV.

TATORES EIVS.

fides eſſe poſſit? qui eum, annis proue- ap. Suid.
riagis, Ii ſiſſe, vide &
ctum magis, Pharmacopolium cluſiſſe,

4 . TT P ly .
& mercenarium vitae genus deſeruifle e„ d.
alt. Peireſc.

Quis Muſico porro Ariſtoxeno in p. 46.
vita Platonis credat? narranti, eo pe- Suid. I. c.
regre agente, exteros quosdam ſcho-
lam aduerſus eum erexiſſe. De Ari-
ſtotele enim verba illa nonnulli accipi-
vnt, errantes, vt puto, nam Ariſto-

xenum quidem honorifice de Ariſto- Enteb.
tele locutum eſie aiunt. Contrarium V „
2 .

tamen Suidae, vt diximus, affirma-

tum.

Riſu vero dignos Alexini commen- Eulſeb.
tarios quis non putet? Nempe is Ale- braep.
Xxandrum iuuenem inducit, cum pa- XV, 2.
trePhilippo loquentem, & praeceptoris
ſui

/

4³2
ſui Ariſtotelis inſtitutionem tradu-
centem, Nicagorae contra, qui Her-
mes cognominatus eſt, depraedican-
tem diſciplinam.
Manifeſte autem contra bonam fi-
Przece- dem agit Eubulides, in libro quem
Rin Ae- Ariſtoteli oppoſuit.?* Nam primo
eſt ap. frigida quaedam carmina producit in
Laert. II, matrimonium eius, atque cum Her-
109. mia affinitatem: tum porro in Philip-
bap. Eu-pi offenſam incurriſſe dicit, Platonis
ſeb. l. c. morti non interfuiſſe, eiusque ſcripta
denique corrupiſſe calumniatur.
Euſeb.I.c..Democharis contra philoſophos ac-

cuſatio vix quidem mentionem mere-

tur, non Ariſtotelem enim tantum,
verum & reliquos philoſophos omnes
calumniis impetit, triuialeſque fatea-
tur neceſſe eſt calumnias eius, quicun-
que expendere dignatus fuerit. Nem-
pe litteras quaſdam eius, Athenien-
ſium ciuitati aduerſas, interceptas ait
fuiſſe. Eum item patriae extitiſſe
proditorem apud Macedones. Capta
Olyntho eum Philippo, praedam di-
vendenti, opulentiſſimi qui ſint O-
lynthiorum indicaſſe.
Nec ſtolide minus Cephiſodorus,
Iſocratis auditor, vt effeminatum e-
vm, & guloſum, traducit, aliiſque hu-
juſmodi calumniis adſpergit.
Sed eorum nemo ſtultitia Lyconem
exaequat, Pythogoraeam philoſophi-
am profeſſum. Is enim vxori Ariſto-
telem poſt mortem ſacra ait feciſſe,
eodem, quo Athenienſes Cereri, ri-
tu. Eum item calido oleo lotum po-
ſtea vendere illud ſueuifſe. Chalci-
dem porro eo abeunte, eos qui fu-
Pellectilem eius emiſlent, ollulas ae-
reas in nauicula LXXV reperifle. At-
Di-que iſti praecipui fuere Ariſtotelis ob-
pecet es trectatores, a quibus alii cxcitati fue⸗
Themiſtio in Sophiſta p. 285.

lbid.

Iid.

quibus
addi Di-

PARS V. ARVTOTELEN CAP. XV.

re, partim aetate eadem, ei proxima

ex parte, ſophiſtae omnes, litigioſi,
oratores, quorum tamen nomina &
libri non magis quam ipfſi hodie ſuper-
ſunt. .
Quod vero eos attinet, qui poſt illos ſorl.
floruere, horum nonnulli prioribus ſel. . c.
dicta repetunt tantum, vt neceſſe non
ſit illis immorari. Multo minus dicen-
dum de iis, qui ne inſpiciendi qui-
dem illorum libros ecalonem nacéti,
ipſi ex ingenio ſuo confinxere nonnul-
la, in quo numero fuerunt qui ollas
CCC eum habuiſſe aiunt, eius rei e-
nim nullibi in iſtorum temporum mo-
nimentis veſtigium eſt obuium, niſi for-
te apud Lyconem, qui tamen LXXV
tantum ollas in domo eius repertas te-
ſtatur. .
Mendacia autem mera eſſe quicquid
ab illis profertur, non ex autorum
tantum conditione & temporum ra-
tionibus merito aliquis colligat: verum
exeo etiam, quod ne duo quidem eo-
rum in eandem criminationem con-
ſentiant, ſed ſua cuiuis propria ſit ca-
lumnia. Quarum ſi vel vna certa eſſet,
non ſemel profecto, ſed vel millies,
eam ſibi occentantes illos habiturus
fuiſſet.
Idem ergo Ariſtoteli, quod aliis in-
numeris, eueniſſe liquet, vt ſcilicet gra-
tia, qua apud Principes florebat, & do-
cCtrinae excellentia, Sophiſtarum eius
aetatis inuidiam & perſecutiones ac-
cenderet. Apud prudentes vero &
ingenuos viros, nulla opprobriis ſtare
fides debet, ſed iis potius, qui, commen-
datum Ariſtotelem, exemplum ſibi pro-
poſuere ad imitandum, quos aduerſae
parti neque numero cedere, neque di-
gnitate animaduertent. Atque haec
quidem Ariſtocles.

De bis
ex iuſti⸗
tuto F.
Patritius
tih. I.1.
Lib. Il.
ſl.4.
Fabritius
Biblioth.
Graec, le
Il,e VI,
ybide e⸗
ditis, ”
,VII.
Vbide
in editis
Aricoe.
lislcri.
Pis.
Laert,
7,22.
bbartt,
T.l. Ldl.
1.!
teterum,
ndhy-
Rmgi
ſtotelis
genipto.
tum à
Laertio
comnme.
morato-
rumin
hoc a⸗
logopix.
tetmitti
Videas,
Vtex col.
latione
Patebit,

.
I
.
.

SCRIPTA ARISTOTELIS
Ju CAP. XVI.
2 SCRIPTA ARISTOTEIIS.
De bis Polixum ſeriptorum Ariſtotelis ca- Methodicum I.
Eexn inſti- talogum Laertio Diogeni a debe- De dictione I.
· utokr. mus, teſtem excellentifſimae eius in o- Praedicamentorum I.
ie. Dritie mni genere doctrinae, tituli eorum, De interpretatione, I.
non . rip. T. I. P'Out a Franciſco Patritio quidem ad Atque hi ſunt CXXIII.
n Lilb. II. Certas claſſes reuocati fuere, ita ſe ha-
i ſq. I. A. bent. b PHVYSICI.
err⸗ PFabritius De anima I.
r⸗ Sinnonn LOGICI. De pati & paſſum eſſe, I.
Uns MI. e. vi, Sophiſta I. De Elementis III.
de. vvyhbi de e- De ſcientiis I. .— De motu I. S
1 ditis, & Diuiſiones Sophiſticae IV. FPoſitiones de anima I.
Sð „ v. De Friſticis II. De atur III.
or. in editis SOlutiones Eriſticae IV. Naturale I.
erartee⸗ De ſpeciebus & generibus I. De animalibus IX.
lis icri- De propriis I. Anatomicorum VII.
Fie⸗ . Commentationes epichirematicae I. R Anennlcorum
aett. Inſtantiae I. e compolitis animalibus I.
1 batri. De iis, quae multipliciter dicuntur, Pro non gignendo, I.
T. 1. L.l. ſeu ſecundum propoſitum. De plantis, II.
p. 14. ſq. Pro ſcientia I. Phyſiognomicum I.
ens. LDiuiſiones X VI. Signa tempeſtatum I.
num Ari-Piuidentium I Naturalium per elementa XXXVIII.
Rotelis Interrogationis & Reſponſionis II. Inſpectorum problematum II.
Scripto- Propoſitiones I. De Lapide I. .
un e Propoſitiones eriſticae IV. Quiſunt LXXV. numero.
aertie Syllogiſmi I.
anratg⸗ Priorum Analyticorum IX. FEFETHICIL
rum in Analyticorum Goſteriorum magno- De iuſtitia, IV.
hoc cata- rum II. De philoſophia III.
logo præ- De Problematibus I. CQiuilis, II.
Wdes. Methodica VIII Dediuitiis I
ex col- I ermini ante Topica VII. De nobilitate I.
latione Syllogiſmorum II. De voluptate I. .N
patebit. Syllogyſticum & Termini I. Alexander vel de coloniis. I.
Ea, quae ante locos, I. De Regno I. .
Topicum ad Terminos II. De Edueatione IJ.
Diuiſiuum, I. S V De bono, III.
Definitiones tredecim. De re familiari, I.
Argumentationum II. De amicitia, J.
Propoſitiones I. Propoſitiones do virtutel II.
Poſitiones epichirematicae XXV De paſſionibus irae I.

ILii Ethicorum

ste⸗

434 FPAkKS V. Aklö1 OTELES CAP. XWI.

Ethicorum IV.
De meliori I.
De eligibili & accidente I.
De voluptate I.
De voluntario I.
De pulcro, I.
Poſitiones amicabiles, II.
Politicorum II.
Legum IV.
Lex conſtitutiua, I.
Ciuilis auſcultationis, VIII.
De iuſtis, II.
De conſuſtatione, I.
Leges & Statuta, I.
Paſſiones, I.
Politica ciuitatum CI/VIII.
Refpublicae Democraticae.
Reſpublicae Oligarchicae.
Reſpublicae Ariſtocraticae.
Tyrannicae.
Quae numerum ducentorum decem &
ſeptem explent.

METAPHYSICIL.
De contrariis, F.
De principio, I.
De idea, I.
Vt ſint III.

M ATHEMATICI.

Mathematicum, I. .
De magnitudine, I.
De vnitate, I.
Aſtronomicum, I.
Ohpticum, I.
De Muſica, I.
Mechanicum, I.
Hi ſex ſunt omnino.

PHILOLOGICI.
De Posëtis, III.
Gryllus, de Rhetorica I.
Artis Rhetorices, II. .
Artis Theodecticae collectiones, I.
Opera artis poetices, II.

Enthymemata Rhetorica
Dubitationum Homericarum VI.
Poëtica, I. .
Comparationes, I.
Olympionicae, I.
Pythonicae Muſices.
Pythicus, I.
Pythionicarum redargutiones, I.
Victoriae Dionyſiacae, I.
De Tragoediis, I.
Poëmata tria, ad Hermiam, ad De-
mocritum, & Elegiae.

Vt ſint ſeptem & viginti

Extra ordinem ſunt, & qui ex titu-
lis in claſſem redigi non potuere.
Nerinthus.
Menexenus, I.
Amatorius, I.
Conuiuium I.
Exhortatiuus, I.
De precatione I.

Artium collectio XII.

Ars, L.
Alia ars, I.
Collectionis, II.
De fabuloſis animalibus, I.
Medica, II.
Memoriale, I.
Encycliorum, II.
Inordinata, XII.
Expoſita per genus, MaIV.
Doctrinae, I.
Prouerbia, I.
Hi vero ſunt ſex & quadraginta.

EPISTOLAE.

Ad Philippum, & Alexandrum IVI.

Selymbriorum, ad Antipatrum IX.
Ad Mentorem, I. 2
Ad Ariſtonem, I.
Ad Olympiadem, I.
Ad Hephaeſtionem, I.
Ad Themiſtagoram I.
Ad Philoxenum, I.

— — — — — — — — — —

De⸗

itu.
ere.

Topica 8.

Aduerſus Philoſophos Scripta.
Ea, quae ex legibus Platonis, III.
Ea, quae ex republica, II.
Ea, quae ex Timaeo, & Ar chytae ſcri-
tiS, I.
Prbb lemata ex Democrito, II.
Contra Meliſſum, I.
Contra Alcmaeonem, I.
Contra P ythagoraeos, I.
De Pythagoricis, IJ.
Contra Gorgiam.

Contra Nenophanem JI.

Contra Zenonem, I.
De Archytae philoſophia, I.
De S eui Ppi & Xenocratis philoſo-
Phia, I
Ar ue hi etiam decem & nouem funt.
Horum librorum omnium numerus,
epiſtolis non computatis, eſt 513. Laer-
tius fere 400 eſſe ait, forte quod plu-
res de eodem argumento libros pro v-
no computaret. Horum autem pars

maxima periit, quorundam, nobis

ſuperſtitum, tituli mutationem ſubie-
re. Superſtites autem hocdie ſunt ſoli
ſequentes:

LOGICI.

Categoriae I.

De interpretatione I.
Analytica priora 2.
Analytica poſteriora 2.

Elenchi Sophiſt. 2.

PHYSI CI.
Phyſicae acroaſes 8.
De Coelo 4
De Seneratzone & corrupt. 2.
De Mereoris 4.
De mundo I dubiae fidei.
De anima 3.
De ſenſu & ſenſibili r.
De memoria & reminiſcentia 1.
De ſomno & vigilia I.
De inſomniis I.

SCRIPYA ARlTOTELIS.

435

De diuinatione per inſomnia I.
De motu animalium I.
Do vitae Longaeuitate & breuit. I.
De iuuenta & ſenect. vita & morte 1.
De reſpiratione I.
De inceſſu animalium 1I.
De reſpiratione 1.
De generatione animalium 5.
De partibus animalium 4.
Hiſtoria animalium 10.
De coloribus I,
De phyſiognomia t.
Spuria 2.
ET'HICI.
Ethicorum ad Nicomachum 1o.
Magna moralia 2.
Ethica ad Eudemum 7.
De virtutibus I.
Oeconomicus 2.
Politicorum 38.
METHAPHVYSICI.

Methaphyſicorum 14.
De parte occulta ſapientiae diuinae ſe-
cundum Aegyptios, ex Arabica
lingua translatum, ſed ſubleſtae eſt
fidei.
MATHEMATICI.

Mathematicorum 2.
Mechanicorum I.
De lineis inſecabilibus.

PHILOLOGICL

Rhetoricorum 3.

Rhetorica ad Alexandrum 1I.
Poetica I,

QWAE AD CIASSEM REVO-
CARI NWEVNI-

Problematluu 39.

Mirabilia I.
De Xenophane, Zenone, Gorgia I.
Praeter iſta alii quidam funt libri

nomine eius allegati paſſim, quorum
en titulos tibi:

Iii2 Magicum

436 PARKS V. AklöT OTELESN CAP. XI.

Catalo- Magicum, Laert Prooem. Sect. I, 8.
8um Plin. I4. N. XXX, I. Suid. Avrio-.
iorura Epitome Oratorum, Laert. III, 109.
o. De fabis, Laert. VIII, 19. *
auctio- 5 . 19
rem ha- De miſtione, Ariſtot. de ſenſu c. 3.
bes apud De Saporibus, id. ib. c. 4.
I. A. Fa-Hiſtoria Naturalis, id. de inceſſ. Ani-
bricium 1
Bibl. Gr. 1dl. C. 2. .
L. III. c. De nutrimento, Ariſt. de ſomno c. 3.
7. Delectus contrariorum, id Metaph. IIl, 2.
Diuiſio contrariorum, id. Metaph. X, 3.
De oppoſitis. Simplic. in cap. de op-
poſ. Comm. 8.
Pythagoraearum ſententiarum colle-
ctio, Simplic. in lib. de coelo com. 4.
De ideis, Alexand. ad Lib. I. Metaph.
Commat. 5§. vbi quartum librum
eius operis allegat, quamuis vnius
tantum Laertius, V, 23. quo totum
abſoluatur opus, meminerit.
De enunciatione, Alexand. in L. 4. Me-
taphyſ. Com. 25. & 44.
plura Difficultates Homericae6. Laert. V, 26.
Fabricius De aſſertionibus Platonicis Plutarch. C.
Pr. Colot. p. IIIS.
195. Eudemus, Plutarch. conſol. ad Apollon.
b Conf. & in Dione. &c.
id. p. De ebrietate Plutarch. Sympof. III, 3. Ma-
196. crob. VIII, 9. Athenaeus eius operis
librum decimum allegauit.
Zoicum, ſiue de piſcibus, Athen L. VII,
P. 286. 320.
De animalibus † & quae ad ea ſpeétant.
Id. & Apollon. Hiſt. commentit. C.27.

De moribus animalium, id. L. VII, p.
282. 307.
De phaſianis, Athen. * LXIV, p. 654.
De conſanguinitate, †† id. ſubinit. L.

De luxuria mirabili, id. L. XIL p. 54r † †
Apologia id. L. XV. p. 697.
Hiſtoriae id.
De Barbarorum Iurisdictionibus **
De audibilibus, Porphyrius Comm.
in Ptol.
Cohabitans, Proclus Prooem. in Rem-
publ. Platon.
Oνρορν Macrob. Saturn. L, 1g.
e Natura Clem. Al. Strom. VI. Niceph.
De pepto nihil addo, allegato a Ni- K 365.
cephoro, neque de Chriis, Ioanni crat, H.
Stobaeo paſſim allegatis. Nempe e-E. II, 22.
iusdem Ariſtotelis iſta haut eſſe mani- & in tri-

feſtum eſt, idque Patritius luculunter Partita

S VII, 2.
euiicit. Xbi pal-

Hoſce autem Theophraſto libros ium Ari-
Ariſtoteles tradidit, cum ſcholae eum Ktetelis
ſucceſſorem conſtitueret, vt Strabo vocatur.
eſt teſtis: qui addit primum Ariſtote- peimi
lem eſſe, quem Bibliethecam inſtru- dathius
Xiſſe conſtet, eiusque exemplum Ae-ad Iliad.
gyptios Reges ſecutos.
ſtus porro omnes libros ſuos Neleo Eatrit.
Scepſio teſtamento legauit, qui Sce Hiſe· Ns-
pſin eos deportauit, eosque moriens . Iv. p.
haeredibus ſuis reliquit, viris nulla 49. cum
dostrina cultis, qui eos ſine ordine duo de

ſera aſſeruabant. Intelligentes vero!? 5
. ſentit

* Alium quam iſtum lecum non poteſt intel-
ligere Stanleius. Ex eo tamen non facile colli-
gas de fabis peculiarem librum Ariſtotelem ſcri-
pſiſte. Puto quae ibi habet Laertius ex libro de
Pythagoricis ſententiis deſumta eſſe.

† Hoc opus vnum videtur eſſe cum proxime
praecedente, & forte eius pars eſt tractatio de
piſcibus.
* Hoc opus-forte pars eſt alterius cuiusdam
de animalibus. Sane Athenaeus Simpliciter v-
kvitατα citat.

tt Meliores Athenaci Codd. habent ρροα

pro σανσσρäος. atque prius illud aliis quoque al- Tzetz. ad
legatum. Vid. Fabricius 1. c. p 190. Heſiod.
t Decepit Stanleium Latinus Athenaei inter-p. 3. quod
pres, in Graecis citatur Ariſtotelis liber S Oαανtamaen o-
agiav. Intelligiturque quod hodienum extat pus Ari-
7 Swναουνι „αοστI⅓— opus, in quo to- ſtoteli
tidem verbis leguntur, quae l. c. Athenaeus de vindica-
Alciſthenis Sybaritae luxu ex Ariſtotele narrat. vit Can-
**XAn forte liber εα αααυ„—, intel-terus. iu
ligitur, quem barbarorum quoque iνριιιιτπroleg.
complexum non dubito. Stanleius vnde habeat ad illud.
illud ſeriptum non indicat, vt difficilis ſit con-Strab.
iectura. I.. XIiII.

quantap. 60⁸.

Theophra-B-p. 161.

ſingulis
Ariſtote-

Athen, B
L/V.,.
214.

— — —

— — — — — — —

—

—

—=

De lis ſ
Jnoqte
ex inſti⸗ P
tuto ba. I
tritins d
Diſe. Pe.
ni. T
L.X. XI.
1. 4. ka. P
bricin IIt
Debl. Er.
L. IIl. c.
VI. qui

4
4

lis libris
orclige, VI
to re
te pro..
Hl ib
Lenſiig, ter⸗
mere, i
tes ſu⸗ te
Derſtites ſ.
ſbingt

deper. ¹

toe, ſtor

Mieph.
. V,30.
een 8o⸗
crn. H.
e-E. IIl.
Mi-Ein ti.
artit
terten 2.
vbipal⸗
1Oslium 4ri-
Kotelis
cvocatur.
. layrmis
E eol.
TII-gathius
Ae-ad Ilid.
r Bbr⸗
1, deatit.
e0 . .

Ce⸗ i. TI.
enlsl. IV. .

ln49, cun
duo e

line

=Z
S
=
= — —
——RNRMJMZ

ꝗquanta cura Pergami bibliothecam At-
talici Reges inſtruerent, quibus ea
aetate Scepſii parebant, in ſubterranea
ſpecu eos abſcondiderunt, in qua vltra
CXXXannos fuere, multum ab aeris &
vermium iniuriis paſſi. Poſtremo ex
Ariſtotelis & Theophraſti progenie
kr nonnulli, Teio Apelliconi ea vendide-
214. Lunt, qui, Athenaeo autore, ciuis A-
thenienſium factus, atque opibus va-
lens cum maxime, vt alias bibliothecas
haut paucas, ita Ariſtotelis quoque i-
ſtam magno aere redemit, peripateti-
cae philoſophiae amator. Amabat ve-
rO Apellico iſte libros magis quam do-
ctrinam, quamobrem Ariſtotelis ſcri-
Pta, quae detrimenti acceperant non-
nihil, deſcribi curauit, lacunasque pa-
rum felici ſolertia ſarciens, vt corru-
Pptiſſima hac ratione fierent, effecit. Pe-
ripatetici interea antiquiores, qui The-
ophraſto ſucceſſere, libris deſtituti,
quos Haneiiſuno, & exotericos quidem

*De his ſolos habebant, nullam philoſophiae

Arodns Partem accurate poterant explicare.
ex inſti-

tuto Pa- lli viciſſim, qui ſequioribus tempori-

tritius bus vixere, poſtquam ad plurium ma-
Diſc. pe-IMs illi peruenere libri, longe maiori-

ri. T. I. bug adiumentis i iloſo-
L. X. XI. 1? mentis inſtructi ad philoſo

I. a. pa. Phlam colendam, atque imitandum A-

SCRIPTA AhISTOTELIS

437
iectura vtendum in innumeris rebus
fuerit, ob corrupta paſſim ſcripta Ari-
ſtotelea. Nec parum eorum maculas

auxit vrbs Roma: Statim enim poſt
Apelliconis mortem, Athenas poſt-
quam occupaſſet Sylla, quod factum O-
lymp. CLXXIII, anno IV, bibliothe-
cam quoque iſtam inuolauit. Qua Ro-
mam deportata, Tyrannio Grammati-
Cus, Ariſtotelis ſtudioſiſſimus, veniam
aà Bibliothecariis iisdem vtendi accepit,
vt & librarii quidam, qui amanuenſibus
minus doctis vſi, neque cum exemplari
deſcripta comparantes, magnae corru-
ptarum lectionum farragini occaſio-
nem dedere, quod & aliis euenire libris
ſolet, qui, vt vendantur, deſcribuntur,
ſiue Romae, ſiue Alexandriae. Plutar- klutarel.
chus hucusque expoſitis addit, ab hoc . 458
Tyrannione Rhodium Andronicum
libros illos accepiſſe, qui primos eos
publicauerit, editis his ipſis, quae ho-
die tenemus, voluminibus.
Ita Strabo & Plutarchus. Athe-Arhen.
naeus ait a Neleo Ptolomaeo Philadel-L.I..3.
pho venditos Ariſtotelis libros fuiſſe,
& ab eo Alexandriam eſſe translatos,
vbi quamdiu delituerint, incertum.
Bibliotheca vero illa ſubſequentibus
temporibus a Iulio Caeſare cremata

bricius Tiſtotelem acceſſere, quamuis ſola con- fuit. a Strabo
Bibl. Gr. L. XIV.
L. III. c. CA P. XVII. p. 658.
VI. qui COMMENTATORES ARISTOTELIS. apud

ſingulis
Arſtore- . Ix orbi innoteſcere coeperant Ari-

lis libris * ſtotelis ſcripta, cum applauſuomni-
ordine, Vm excepta communi, varios nanciſce-
quo ho rentur interpretes, quorum ſubſequen-
die pro- tibus aetatibus alii etiam veſtigiis inſti-
ſtant, re- .
cenſiiis, tere. Paſicratem Rhodium nunc o-
interpre- Mitto, Eudemi fratrem, qui Galeno au-
tes & ſu- tore in Categorias commentarium ſcri-
perſtites Pfſit, atque initium adeo ducam ab
ſubiungit Andronico Rhodio, qui primus Ari-

& deper- 1. . D . .
ditos. ſtotelis ſcripta publicauit, maioremque

eorum partem paraphraſi illuſtra- adro-
VIt. nici no-
Boethus ei proximus eſt, diſcipulus men ex-
ipſius, gente Sidonius, cui plurimum cidiidt
operae in Ariſtotele illuſtrando con-an eg
ſumtum, quae cauſa fuit, vt honorifi- Ts'r.
cam eius identidem Ammonius atque ryriczs
Simplicius facerent mentionem. (lego N-
Ariſto, Cous, Andronici pariter di-u& 7e-
ſcipulus extitit. Eum Niciae, Coi tydr), *
ranni, aetate floruiſſe Strabo deſt autor, kiſto⸗
Iii 3 accenſeturque nem ait.

438 PARS V. ARISTOEITIES CAP. WII.

² in a-accenſeturque ille a Simplicio antiqui-

fodhe⸗ oribus Categoriarum Ariſtotelis inter-
217. Pretibus.
bv. Suid. Neicolaus, Damaſcenus. Auguſti Cae-
zn r c. ſaxis floruit aetate; ei in amicis, is a Sim-
eins ap. Plicio & Auerroe inter Ariſtotelis in-
Perphyr. terpretes commemoratur.
de V. vo- Athenodorus, Tarſenſis, Stoicus, iti-
cib. dem Auguſto imperante vixit, vt affir-
4 Boeth. matum Plutarcho.²“ Simplicius in ca-
nbe detegorias Ariſtotelis dicitur ſcripfiſſe,
p. 290. Confutandi tamen magis quam expli-
e In II. candi propoſito, quod & Neronis prae-
libr. B-Ceptor fecit, Alexander Aegeus, eidem
thic. Ni-Simplicio commemoratus, & Cornu-
e ali . tus, eiusdem aetatis Stoĩcus, Porphyrio
quae- Citatus atque Simplicio, Lucius item, &
dam edi-Nicoſtratus Macedo, qui ſub Antoni-

ta F. Ma. no floruit.
Com. Ibtion quoque, Alexandrinus, atque
mentato-Achaicus, in categorias commentati eſ-
ribus ſe videntur, vt qui frequentiſſime ad-
Geee ducantur a Simplicio, in eo argumento
coma:. OcCCupato.
cheon, Tuurus, Berytius b, philoſophus Pla-
Venet. tonicus, primus de Platonis & Ariſto-
1536. telis ſcripſit diſſenſu, floruit autem ille
Faſo Antonini aetate.

vendicat
Eenrietarium in categorias Ariſtotelis ſcripſit,
Rbochel, item de phyſicis eius, Commentarium
p.4223. item de methodo, qua vſus ſit ille in
adde de philoſophia.
co babti. Aſpaſßius, in omnia Ariſtotelis com-
Bibl. Gr. Mentatus opera eſt, textui reſtituen-
L. III. b. do operam diligenter impendens,
152. in quamobrem Simplicio & Boethio ſae-
lbros piſſime citatur. Extant hodie eius no-

Knerort⸗ mine in libros Ethicorum nonnulla.“

dem Herminus, paulo illo iunior, itidem

Com- in omnes, vel ſaltem plerosque, Ariſto-
haber telis libros ſcripſiſſe videtur, eum omnes
abe .

Tabbe allegant, quos habemus Ariſtotelis in-
Bibl. terpretes, inque iis Boethius paſſim.
nou. MSS. p. 106.

Adraſtuse, Aphrodiſiaeus, Commen-

Alexander Aphrodiſaeus ſub Anto-
nino vixit & Scuero, is in Analytica,
. — . „ v. vide
Topica, & in libros de elenchis Sophi- gchott.

ſticis, ſitem in Meteorologica, & librum vita A-

de anima, in quos ſcripta ab eo perie-riſt. p.
re: in libros XII Metaph. priores, qui 160.
extant, nec non in XIII & XIV lbrum,
in quem Comment. extahbat in Bibl. Pi-
nelli,] eſt commentatus: vnde eapares
commentator a ſequioris aeui interpre-
tibus appellatur. .
Galenus, eiusdem temporis ſcriptor,
in libros de interpretatione concinna-

vit commentariorum libros tres, qua-

tuor item in priorum Analyticorum
librum primum, quatuor in ſecundum,
in poſteriorum Analyticorum primum
ſex, & in ſecundum V.
Atticus, Platonicus Philoſophus, De eo
praeter VII Iibros, quibus Platonis cum Ionſus
Ariſtotele contra Taurum probauit III, 6.
conſenſum, Dialogum in categorias Tillem.
ſcripſit, hodienum ſuperſtitem, ſeptem nois ad
item in categorias libros, Simplicio al-n. 1r.
gatos, & in librum de interpretatione
commentarium, allegatum Boethio. Vt
taceam, quae in libros de anima ſcri-
pfſit, cum pateat ex Suida eos Atticum Therap.

confutaſſe potius quam explicaſſe, dyr k⸗
quod & Theodoritus confirmat. VI.p. 53

Iamhlichus, Chalcidenſis e Coeleſy-* Libri
ria, Iuliani imperatoris praeceptor, ab-III quae-
ſtruſum opus in categorias concinna-onumn
Vit.
Dexippus, qui filius quibusdam Iam- Brine
blichi eſt, dialogum in Categorias ſcri-tantum
pſit adhuc proſtantem. editi &
Maximus, Byzantinus, Lamblichi di-oppoſiti
ſcipulus, in categorias pariter ac aliospois
Ariſtotelis libros Commentarios ſcri-1504. 8.
pſit, vt Simplicio affirmatum & Suidae. † Com.
Plutarchus Iunier †, Neſtorii filius, ment, in
qui Valentiniano primo imperante flo- uhroe de
ruit, Gratiano item & Theodoſio pri-citantur
mo, in quosdam Ariſtotelis libros Simpli-
. Suida cio.

— —

b

ment. e- D
Topica
Rnai
MOnnbhe
Auertots

el

1
F
Bimi-
ſcetur in
editis

o., Phi. ti

loponi
(om. .
mest, in l.
tatlem, ele
gli ſeor⸗ n
An in 6

Dl.
Vindeb 3

MW. ex. gu

tet,

t0-
ca, .
1. .. vVide
l hott,
Um fi A.
8

le-riſt. p,

guibo.

s, De eo
Cll onſius
Allit l,,.
Dins Dlen⸗
notis
en Neruam
0 3n, 1.
0e
V
ſcer en
enm Theray
1CUE l,
IIp
gelſ⸗ libti
3.IIl quae⸗
9 A onum
Unn. Cie⸗
goriss
IluN-hine
sſctrunun
editi
,1 0 politi
hi ⸗ Nlün
. Alios Paris⸗
ſci o.

e ⸗ znims
1o Ptriimneu
Pbrszingl

x Com- libris duobus.“

nonnulla

fſcetur in

ſim in

Suida & Philopono teſtibus, eſt com-
mentatus.
Drianus, cognomento magnus, A-
