WID INNOVAVERIT ARCHON DVM ESSET, ET PRL.
MO DE SIS SACHTHIIS (WIDEM.

1. e. Qumbvis deprecatus Reipubli icaeé ge⸗
P· rendae munus fuiſſet, non ſegniter
tamen illud geſſit, neque ad gratiam po-
tentum, neque talibus conditis legibus,
quibus iis placeret, qui rebus Ppfum
praefecerant. V bires tolerabilis er at,
ibi nihil correxit vel mouit, veritus, ne ſ̃
rempublicam vndequaque miſcuiſſet &
confudiſſet, vires deſtituant ad eam re-
ficiendam & optima ratione temperan-
dam. At quae ſuadendo apud obſecun-
dantes, & cogendo apud eos, qui cogi
poſſent, ſeſe obtenturum ſperaret, ea,
prout ipſe ait, perficiebat, vna vim &
iuſtitiam copulang. Vnde poſtea in-
terrogatus, an optimae ſint, quas Athe-
nienſibus dediſſet! leges? Optimae, re-
ſpondit, quac accipere illipoterant.
Plut. d. Primum in immutatis ab eo in Re-
D. publica hoc fuit: αστν τν introdu-
aert. h, Cebat, erat autem illa corporum poſſe ſio-
Meſ z. numque redemtio. Vel, vt Hefychi-
cοααιαι VS definit, lex, qua publice priua-
timue contractum aes remittebatur,
ab excuſſa vſurarum iniquitate ita ap-
Laert. c. pelata. Super enim corporibus iſta

*

aetate foenerabantur, multiq; per ino-
piam mercede ſeruiebant. Inſtituit i igi- Pluta
tur, vt ſuperiore tempore contracta
debita omnia remitterentur, deinceps
autem ſuper corpore nemo foenerare-
tur, hocque voce mitiore αασααι ιααι
appellauit. Non defunt, qui affir-
ment, (Androtione quoque eis ſuf-

rch.
ib. D.

fragante, ) non condonatione aeris a-

lieni, ſedvſurarum moderatione alle-
vatos pauperes acquieuifſe, idque α—
a dριοοο aπ⅓1 appellaſſe, ſimulque et-
iam menſuras auxiſſe, & monetae pre-
tium. Quippe minae, cuius valor
fuerat antea drachmarum LXIII, cen-
tum drachmarum pretium ſtatuit. Itaq;
cum maiorem ſummam pauperes mi-
nore aeris quantitate exſoluerent, mul-
tum accidit commodi magnum aes dis-
ſoluentibus, nihil tamen creditoribus
detrimenti. Maxjma tamen Scripto-
rum pars conſentit, omnino priori-
bus tabulis fuiſſe derogatum, quod o-
ptime conuenit cum verſibus Solonis,
quibus gloriatur, agri ſeſe antea, pigno-
re nexi, ſxos pash, im terminos remoniſſe,
quas

quae pridemſerusebant nunc libera ſſe,
& iuinm,ob'aes alienum innexum abdu-
Warrium, alios inpatriam ſo reuocaſſe, lin-
guae patriae iam, vt qui per varia loca
errare coacti fuerint, oblitos, alios dura
ihidem oppreſſos ſoruitute in libertatem
Diod. L. ſſeruiſſz. Eandem Legem Diodorus Si-
I. P.72. Culus apud Aegyptios obſeruat vige-
. re, & ab iis etiam Solonem eam, qui
tamen hoc aetatis in Aegypto nondum
fuerat, accepiſſe arbitratur.
Plut. ib. Iſta vero agenti res acerbiſſima eue-
F. nit. Dum enim vfurariam iniquita-
tem reprimere cum maxime ſtuderet,
&, orationem rei congruentem medita-
tus, conueniens ei exordium quaere-
ret, amicis, ſibi maxime neceflariis, Co-
noni, Cliniae & Hipponico, eum ſibi
animum haut eſſe prodidit, vt agros
moueret, ſed vt aes alienum induceret.
Hi igitur legem ilico praeuenientes &
Praeuertentes, ingentem a diuitibus pe-
cuniae vim ſunt foenerabati, qua agros
comparauere. Propoſita inde lege,
poſſeſſionibus hi fruebantur, neque
argentum reddebant creditoribus. Id
vero notabilem labem Soloni adſperſit,
qui defraudationem vna cum ceteris
paſſus non fuiſſet, verum ſocius eſſet
defraudatorum. Mox tamen hoc cri-
Laert. I, men dilutum eſt quinque, vel vt Laerti-
45 Vs ait, ſex talentis: Ea enim ſumma foe-
nus exercebat: Quam, vt lex iubebat,
expunxit, vtque idem facerent aliis,
teſte eodem Laertio, perſuaſit. Alii, in
quibus etiamPolytelus Rhodius eſt, XV
Talenta eum expunxiſſe aiunt. Ami-

lon. P S L I & Legislatorem elegere Solonem,
D. nec vero poteſtatem vllis circumſcri-
ptam limitibus ei dedere, verum eius

OVID INNOVAVFERTITV ARCGHON PDVM ESSEFT &. 35

ci vero ipſius vgaoaoaτı¹qꝶ*3eꝛniinde appellati
fuere.

„Neutrius tamen partis gratiam eoklut, b.
iniuit: diuites enim offendebat, quod 37: .

contractus antiquaſſet, pauperes, quod
omnium pares non feciſſet, vt fore
expectauerant, Lycurgi exemplo, for-
tunas. Lycurgus enim, qui vndeci-
mus erat ab Hercule, annosque com-
plures Lacedaemone regnauerat, magna
autoritate, amicis florens & opibus,
quibus adiutus perficere, quae Rei-
publicae profutura putaret, valebat,
vipotius quam perſuadendo, vt ocu-
lum amitteret etiam, rem maximam
ad ſalutem ciuitatis ſuae & concordiam
perfecit, vt nemo, vel diues, vel pauper
eſſet inter ciues. Id vero Solon, qui ex
plebe erat, & medioxumae ſortis, con-
ſequi non poterat. Sed nihil tamen
praetermiſit eorum, quae in ſua eſſent
poſita poteſtate, prudentia ſua ſub-
nixus, & ciuium affectu. Multos e-
nim ſeſe offendiſſe alia expec7tantes,
verſibus ipſe agnouit, quorum iſta ſen-
tentia eſt:
Olim locuti laeta, iam infenſi mihi,
Limis tuentur vt ſibi infenſisſimum.
At ſimili quisquam potentiaſzet,
Eum ne poplum hunc cenſeas via al-
tera
Pacare, quam lac pingue ſi demulſerit?
Vtraque tamen pars non multo poſt
agnouit, quantum communiiſta ſaluti
conducerent, priuatisque finitis diſſi-
diis, communia ſacra obiuit, αιρααι.⅓
Ocas ſacrificio nomine impoſito.

CAP. vYv.
VT IN CLASSES POPVLVM DIVISERIT ET IVDICIA
INSTITVERIT.
Plut. So-LTIs geſtis Reipublicae conditorem poteſtati, magiſtratus, conciones, iu-

dicia, curiam permiſere, vt horum
cuiusque cenſum, numerum & tem-
pus definiret, praeſentia inſtituta pro
E 2z arbitrio

36 CAP. Y.

arbitrio vel abrogarer, vel confirma-
ret.
2ut. 87. Primum igitur leges Draconis ob
E ſeueritatem & poenarum atrocitatem
Meurl. Cunctas reſcidir. Noxas enim perſe-
S8ol. c. quutus eſt ille pene omnes capitali ſup-
XII. p. plicio, vt & otii damnati morte muxta-
44. rentur: ac qui olus ſurripuerant Vel
poma, in hos non ſecus ac in homicidas
& ſacrilegos animaduerteretur. Vnde
adde lepide dictum Demadi: ſanguine Dra-
ree , conem non atramento ſiripfie leges.
Hiſt. 5. Ipſe vero, vt perhibent, Draco roga-
. tus, cur plerisque delictis poenam ſta-
tuiſſet capitalem? reſpondit: ſe paruas
2 ap. A-quidem noxas tale ſupplicium credere
riſt. mereri, maioribus vero puniendis, quod
Rhet. II. zatuat, maius ſe non habere. Hero-
„ ²3 dicus alluſione facta ad nomen ipfſius
polit. Il, non hominis eſſe, aiebat, has leges, verum
10. Draconis, adeo erant ſeuerae. Et Ari-
* Ando-ſzotelesb nihil inis valde ſingulare di-
4r⸗ gnumque memoria ait extitiſſe, illam ſi
Aelian. Praetereas ſoueritatem, grauitatemque
v. H. poenarum tantam, vt nulla expreſſa lege
vVIII, So. vel edicto, ſed tacito Athenienſium con-
Made ſenſu inr fueriz abrogatum, ſuccedente
Sol. v. ** mitiorum Solonis legum vſi. Hae
416. Vero ipſo nomine“ quoque ab illis di-
Menag. ſtinguebantur, véuwο apppellati, cum
ad Laert. εααο dictae fuiſſent Leges Draconis.
a 2. Conditae autem Draconis leges fuere 6
or. c. Olymp. NXXIX, anno ante leges Solo-
Graec. nis iuxta Vlpiani calculum XLVII.
ſab fin.p. Deinde Solon,cum magiſtratus o-
*² mnes, penes locupletes, vt ante, ita
A1. Srr.1. Porro eſſe cuperet, reliqua vero mu-
p.309. B. ia Reipublicae, quorum plebs exors
Suid. erat, facere promiſcua; cenſum ci-

apax. Vium fecit, eosque in quatuor claſſes

dicti ab eo, quod ducentas in vtroque

diſtribuit. à“ Eosque, quorum faculta-? Pollux
tes aridorum ſimul & liquidorum men-vIII.
ſuras quingentas redderent, hos pri- adde
mae claſſis fecit, & Pentacoſimedimnos Meurſ. I.
vocauit, eosque talentum aerario pu-c. cab.
blico inferre iuſſit. Secundae claſſis EIV.
eos, qui equum alere, aut trecentas ef- c. e
ficere poſſent: eos propterea Equites
vocabat, eratque iis pendendumi ſemi-
talentum. Tertiae claſſis ita Leugitae,

i Pollux
ibid.
..— 21 — pollux
genere* menſuras penderent, illi minas I.c.
ſoluebant decem. Reliqui omnes ap-
pellati Thetes; his nullum magiſtratum
permiſit, neque quicquam pendebant: Pollux
hactenus tamen in Reipublicae partes “⸗
veniebant, quod in concione pariter
ac foro admitterentur ad ſuffragia fe-
renda. Quod initio quidem exiguum,
poſtea magnum apparuit: in omnibus
enim, quae apud Magiſtratus ageren-
tur, ad forum conceſſit cuilibet prouo-
cationem. Praeterea, legibus implicatius
ſcriptis atque obſcurius, fori poteſtatem
amplificauit. Qunmn enim decidi per
leges non poſſent lites, euenit, vt nun-
quam non opus haberent iudicibus fo-
renſibus, ceu legum peritis. De hac ipſe
egit aequatione verſibus iſtius ſenſus:
Nam vires populo tribui, quantae ſa-
tis eſent,
Non detractus ei, aut amplifcatus
honos.
Sed negue diuitiis & opum ſplendore
Juperbis
Plus Cesſi quam quod ſum ratus eſſe
Jatis.
Vmaque praeualidis muniui pectora
ſcutis,
Iniuſte & neutros vincere ſiſtinui.

* Vlpian. .
in De- * Bxpreſſi ſenſum, quem ſibi hic Stanleius a
moſth. latino interprete obtrudere paſſus eſt, & quem
Timocr. Meurſius quoque ſequitur in Solone c. XIV. At
P·281C. nulla in es lux. Dicam quod ſentiam: Zeugitae
1 Plut. l.c. dicti, quod bini ſemper coniuncétim iſtam penſio-

p. 87. F.

nem dare deberent, Czρρenim iugum eſt. Eo-
que pertinent Plutarchi verba, dig sroor „v
XTNAMOYOTEPQN, quibus iunctis duobus ſem-
per menſura fuit &c. vbi male interpr. Lat. quο.. .
rum triusque generis ſimul ducentae erant.

Eo

Ep. X C. Eo Senecaalludens, Solon, inquit, A-
L. H.7. 4. thenas aequo iure fundauit. Et Iuſti-
nus: Tunto temperamento inter plebem
ſenatumque egit, vt ab vtrisque parem
Aen. Ga- gratiam traheret. Non ſiuit, Aeneas

aeu? Gazaeus ait, Viro alicui peculiarem dari

. aö. legem, ſed eandem omnibus hominibus
poni.
Plut. p. Concilium quoque Areopagitarum,
88. D, ita pergit Plutarchus, ex annuis conſti-
tuit Archontibus, cuius membrum &
ipſe, qui praeſidebat,* fuit. Cum-
que animaduerteret populum ex re-
miſſione aeris alieni ferocientem, acin-
flatum, alteram inſuper curiam con-
ſcripſit, legitque ex ſingulis quatuor
tribubus centenos viros, qui decretum
facerent ante concionem, vt ne quic-
quam populus, niſi ex ſenatus conſulto,
rogaretur. Supremum Senatum o-
mnium arbitrum, & cuſtodem conſti-
tuit legum, arbitratus minus fluctuatu-
ram ciuitatem, plebemque futuram
tranquilliorem, quaſi in anchoris curiis
duabus ſtantem. Atque ita maior

IN 6CLASM1ςPOPVLVM DIVISERIT, &. 37

ſcriptorum pars Solonem Areopagum
conſtituiſſe aiunt, in quibus & Cicere Cic. L. I.
eſt. Quod eo confirmari videtur, officc. 21
quod nuspiam Areopagitarum Dra-
co meminerit, ſed vbique in rebus ca-
pitalibus Ephetas nominet. Odtaua
tamen Solonis lex tabulae XXiſtaba-
bet verba: Qui ante Splonem Archon-
tem notati infamia fuerunt, integra fa-
me ſunto, iis exceptis, qui in Areopago,
vel qui apud Ephetas &w. ſunt damnati.
*Certumque eſt longe ante Solonis Meurſ.
*tempora Areopagum & ſenatum fu-Areop.
«iſſe, & ad illa vſque tempora lectos in*: 111.
* eum promiſcue omnes, quotquot ce-
teros nobilitate, autoritate & opibus
"antecellerent. Solon autem eum re-
„formauit, ſtatuens, vt illi deinceps
tantum legerentur, qui archontum
*“munere funcli eſſent.“
Pollux autor eſt, Mill ex bblonis in- r. Eilk.
Rituto accuſationes iudicaſſe. Deme-“
trius Phalereus primum eum Demar- ap. Schol.
chos inſtituiſſe ait, qui Naucleri antea ad De.
dicti fuerint. Nub. p.
125. E.

CA P. VI.
LEGES SOLONIS.

REpublca ita conſtituta, curiisque
ordinatis, ad leges condendas ſe
contulit, quod adeo ei egregie ſucceſſit
negotium, vt apud omnes legislatoris
titulo ornatus, cum Cretenſe Minoe &
Lycurgo, Lacedaemonio, allegetur, cu-
ius Legibus, Tacito autore, a Solone
conditae quaeſitiores ſunt & plures.
Annal. Tantopere vero praeſtiterunt priſcis
III, 26. Jegibus eae, quae ab ipſo funt condi-
Manuel. „t., quanti venit aeſtimandum, quod
Palaeol, c . . .A1. —.
poſtremae illae fuerint, & ciuitati

Protr. ad . 5
doctrin, ſemper manſerint. Nam viſae ſunt

Eillis, quibus latae erant, publicis ipſo-
*rum ornamentis, quanquam ea ciui-
* tatum aliarum ornamenta ſuperarent,
*longe ſane illuſtriores: ipſaque arce,
*„quam munitiorem ceteris, quae vbi-
que terrarum eſſent, exiſtimabant,
„inſigniter munitiores: longo deni-
*que interuallo rebus ipſis, quibus ſeſe
efferebant, meliores.“ Neque minor
earum apud exteros erat exiſtimatio:
adeo vt Romani, cum de legibus conue-
niret, de latore tantum diſoreparet, Mi- Liu. L. III
ſerint legatoæ Athenas, S. Poſtumium“ 31.

* Haec quoque minus accurate ex Plutarcho refe-
— . — X y2
runtur, verba eius iſta ſunt, 7/o α α o*αςο
„ — . . . —.
α° Ae&Dꝶ—e⅜I VÜυσÜι, quae reéte mihi Plutarchi interpres

vertiſſe videtur: in quo erat ipſe quoque, quod
Arcbhon fuiſſet.,

E. 3 Album,

38 CA.

Album, A. Manlium, P. Sulpitium Came-
rinum, iuſſerintque inclytas leges Solo-
nis deſeribere, * quas exlibris Solonis
Aurel. *translatas XII tabulis decemuiri ex-
vic. dec poſuere.“ Hinc Ammianus Marcel-
vir.ll. c. linus ait, Solon ſententiis adiutus Ae-
Arnn. guoρq Sacerdotum, latis iuſto modera-
an. l. Mine legibus, Romano quogque iuri maxi-
XXII. c. mum addidit ſirmamentum.
16. Exlegibus vero ipſius ſequentes a-
pud Plutarchum atque alios conſerua-
tas legimus:
pjlus. Sol. TP'ulſato aliquo, vel laeſo, vel violato,

p. 88.0. Puigue ius erat, cui facultas ſupphetebat

& voluntas, autorem iniuriae poſtulare
& reum fucere. * Et recte, vt addit
*Plutarchus, legislator ciues aſſuefecit,
*Vt alter alterius, quaſi vnum ſit corpo-
*cris ſui membrum, ſenſu & dolore tan-
*geretur.
De infamia notatis: Qui ante Ar-
choniem svlonem infamia notati fuere,
integra fama ſunto, exceptisiis, qui in
Areopago, vel gui apud Ephetas, vel in
Prytanaeo a Regibus dammati homicidii,
aut latrocinii, aut affectati regni, ſo-
lum exilio verterunt. Octaua iſta lex
erat tabulae XIII. Erant autem duo
infamiae genera, eo quod minus erat,
officio mouebatur illa notandus, & ab
omni honore vel officio in Republica
gerendo arcebatur. Eo autem quod
maius erat, ipſe cum liberis cuiuis impu-
ne occidendus permittebatur.
Ex ceteris eius legibus ſingularis im-
adde primis & noua illa eſt, quaeæ eum, inſedi-
Meurſ. tione qui fuiſſet neutram partemſequu-
Soion. * tus,infamia notat. Allegat eam exAri-
Noct. ſtotele Gellius ſequentibus verbis: &
Att. L. II. ob iſeordiam, diſſenſionemque, ſeditio at-
c. 12. que diſeordia populi in duas partesſie-
ret, &, ob eum cauſam irritatis animis,
vtrinque arma caperentur pugnaretur-
que, tum qui in eo tempore, in eoque ca-
Juciuilis diſcordiae, non alterutri parti

ib. D.

ib. 89.

—

PI.
ſeſe adiunxerit, ſod ſolitarius, ſepara-
tusque a communi malo ciuitatis ſeceſ-
ſerit, is domo, patria, fortunisque omni-
bus careto: exul extorrisque efto.
Nempe volebat, vt nemo, nullo malo- Plut. l. e.
rum Reipublicae ſenſu affectus, ſuarum
*rerum tantum ſecuritati proſpiceret,
*neue quispiam gloriaretur, quod pa-
*triae non tangatur dolore vel morbo:
ſed vt ilico partibus ſe melioribus &
* iuſtioribus aſſocians, cum iis periculo

ccſe offerat potius, illisque ſuccurrat,
P

*quam operiatur extuto, vnde ſtet vi-
*„Ctoria.“ “„Quum hanc legem Solo- Gell. l. e.
*nis, Gellius inquit, ſingulari ſapientia
“*Praediti, legiſſemus, tenuit nos gra-
*vis quaedam in principio admiratio,
*requirentes, quam ob cauſam dignos
*ceſſe poena exiſtimauerit, qui ſe procul
*a ſeditione & ciuili pugna remouiſ-
*„ſent. Tum, qui penitus atque alte
*„Vſum & ſententiam legis inſpexerat,
*non ad augendam, ſed ad deſinendam
*ſeditionem hanc legem eſſe, dicebat.
Et res prorſum ſe ſic habet. Nam ſi
boni omnes, qui in principio coercen-
*dae ſeditioni impares fuerint, popu-
„Ium partitum & amentem non deter-
„ruerint, & ad alterutram partem di-
vViſi ſeſe adiunxerint, tum eueniet, vt,
*quum ſocii partis ſeorſum vtriusque
*fuerint, eoque partes ab iis, vt maioris
autoritatis viris, temperari ac regi coe-
*„Perint, concordia per eos potiſſimum
reſtitui, conciliarique poſſit: dum &
“ſuos, apud quos ſunt, regunt atque
„mitificant: & aduerſarios ſeruatos
*magis cupiunt, quam perditos.“ Ci- 44 Attic.
cero ea lege allegata, capiteſancitam le- X. Eb.
gem fuiſſe dicit, eo fortaſſe, quod de n-
Jamia generis ſeuerioris eam interpre-
taretur.
Abſurda autem & ridicula, vt ait Plu-l. c. B.
tarchus, videtur illa lex, quae puellae nde.
opulentae, orbae, concedit; ſi ille, ui golon. c.
eam xVI.

Plu

n

Con
gal.
13
u
lon.

olo

Hec
All.

0

ie,

LEGES SöOLONISOS 39

eam ex legehabet, dominus illius factus,
rem cum ipſa habere negueat, vt emari-
plut. 1 c, ti proximis quenquam admittat. At-
qui aiunt nonnulli recte id conſtitutum
fuiſſe in eos, qui inhabiles ad venerem
cum ſint, pecuniae tamen cauſa diuites
illas orbas matrimonio ſibi iungunt, in-
feruntque vim naturaeob legis priuile-
gium.
uum enim cernunt licere orbae,
quem libeat, admittere, vel abſtinebunt
ab iis nuptiis, vel retinebunt eas cum
opprobrio, auaritiage & improbitatis
Poenas dantes. Bene eſt etiam, quod
non quemlibet, ſed quem velit ex viri
neceſſariis, admittat orba, quo proles
Plut. I. c. de familia ſit & de ſtirpe eius. Eodem
C. fſpectat: quod ſponſa cum ſponſo loco vno
conoludatur & maätum ouänitum voret
in Praec. cum eo, innuens iuxta Plutarchum, pri-
. mam oris & vocis gratiam concinnam
3z. D. & ſuauem eſſe debere. Iſtud item:

138. D. ets .
Plut. So-qitod ter menſe cogatur ad minimum in

lon. p. 89 orbae, is, qui eam dAuxit, amplexius ve-

C. nire. Nam etſi non generent liberos,
honos tamen is qualisqualis, a marito
caſtae mulieri habitus, non permittit
eam iurgiis plane abalienari.
Verba ante allegatae legis, qui am
e*lege habet Dominus illius faltus, aliam
L.XII. p. eiusdem legem reſpiciunt, a Diodoro
83. . Siculo memoratam: vi genere proxi-
Meurlt. usorbam iure in matrimonium ſibi po-
Solon. c. ſCeret, & vicigfim ille quoque nuptias ſii
XVI. genere proximiexlegeaſereret. Atque
huic neceſſe erat orbam ducere, quamiuis
Paauperem, aut D ei drachmas in dotem
Hecyra dare. Quo alludit Terentius:
4.l. 8, 2. Lex e vt orbae, gut ſunt genere pro-
ximi, .
Eis nubant, & iMos ducere,-adem haec
lex iubet.

ſuper, agerario inferendas.

Ac de elocatione cum dote quingen-
tarum drachmarum, id eſt, quinque
minarum alibi idem Phorm,
Etſi mihi facta iniuria eſt, verunta-A.II. S.3.
men,
Potius quam lites ſecter, aut qquam te
audiam,
Iiidem, vt cognata ſiſit, quod lex iubet
Dotem dare: abduce hauc, minas
gutinque accipe.
In ceteris autem nuptiis omnibus do-
tem dari permittebat nullam, Sponſam Plut. So-
braeter tres ſtolas, & ſupellectilem par-ae D
li pretit afferre quidquam vetans. Eam . .
vero ſupellectilem ſpecialius determi-
natam fuiſſe ex Polluce colligere eſt.*
Nempe meritorium & venale eſſe con-plut. lI. c.
ijugale foedus nolebat, ſed liberorum
Cauſa, & gratiae atque amicitiae virum
& mulierem conſociari. Eoque Iſido-
rus reſpicit, apud Athenienſes, nquiens, *7
legitimum coniugium liberorum quae-
rendorum cauſaſieri dicebatur.
Commendatam & iſtam Solonis le-Dem. Or.
gem Demoſthenes ait, & Plutarchus: in Lept.
Mortuo nemini maledicat, etiamf quisa Ha4..
liberis eius maledictis inceſſatur. Pium u.
eſt enim putare eos, qui deceſſere, ſan-
ctos: abſtinere ab iis, qui eſſe deſierunt,
iuſtum: odii tollere aeternitatem, hu-
manum.
In viuum contumelias effundere ve-Plut. l. e.
tabat, in ſacris, iudiciis, curiis & Iudis, Meurſ,.
mulcdtam dixit contra facienti, tres Solon, c,
drachmas, offenſo ſoluendas, & duas in-XVII.
Nam irae
nuisggitam moderari illiberale putauit &
effraene; vbique arduum, nonnullis
etiam impoſſibile. Debere autem ad
id, quod praeſtitu poſſibile ſit, legem ac-
commodari, ſi propoſitum ei ſit paucos
Vtiliter, non multos fruſtra caſtigare.

L. III. Ep.

.

* Nempe ille L. I. C. XII. S. XV. ex hac So lonis lege allegat; Sponſas ad nuptia untes, Sartaginem

Jerre eſe inſas.

Multam

40 CAP. VI.

Plut. Sol. Multam approbationem conſecuta
p. 90. A. eſtlex eius teſtamentaria. Etenim an-
Murf. tea non erat ius teſtamentum condere,
: ſed penes defuncti agnatos pecuniam &
domos remanere oportebat. Solon
vero liberum fecit liberis non exiſtenti-
bus, cui viſum eſſet ſua donaré. Amici-
tiamque propinquitati, & gratiam prae-
tulit neceſſitati: effecitque, vt pecunia,
quorum eſſet, in eorum etiam poteſta-
te foret. Nec temere tamen aut ſim-
liciter dare indulſit, ſed conditione
plut. l. c. addita: enon per morbum, pharmacum-
& in Qu. vé, négilé vinculis, aut necesſitate con-
Rom. ſrictus, vel vxoris blanditiis inductus
eſſet. Recte, ſiue improbis modis quis
inducatur, ſiue vim patiatur, nihil in-
tereſſe ratus, ſed dolum vi, & volupta-
tem dolori ae quiparans, vt quae aeque
valeant de ſtatu mentis homines deiice-
Cr. ad re. Cetera eiusdem legis Demoſthe-
ebt. e·nes quoque mentionem iniecit.
4. S Profectiones quoque mulierum, lu-
p 90. B. ctusque & feſta lege adſtrin xit, incondi-
Meurſ. tam licentiam coercente. Proficiſcen-
l. c. ti foras, tres, non amplius, Rolas per-
mittit habere, neque plus cibi vel potus
ſecum efferre, 9uam obolo emtum: ne-
que calathum cubitali maiorem nec
de node, niſi curru vectam, ad lucer-
nam iter facere. Laceratione? plan-
gentium, ploratum excitantia & eiula-
zum in aliorum funeribus ſiſtulit. Pa-
rontare boue interdixit, vel amplius,
quam tres veſtes cum mortuo conde-
e: item ad aliena monimenta niſi in
exequiis accedere“ quorum ſunt et-
jam, inquit Plutarchus, noſtris legibus
L. I. de Vetita pleraque. Affirmatque Cice-
Leg. c. 25 10, Leges XII tabularum de minuen-
cdis ſumtibus, & funerislamentationi-
bus, de Solonis legibus translatas fuiſ-
ſe, qui, vt ſeribat Phalereus, poſtquam
Heri ſumtuoſa funera & lamentabilia
Dcoepiſſent, lege eas ſuſtulit, quam le-

„gem iisdem prope verbis Decemuiri
„«iIn decimam tabulam coniecerunt.
*„Nam de tribus viciniis, & pleraque illa
„Solonis ſunt: de lamentis vero ex-
*„preſſa verbis ſunt: Mulieres genas
non radunto, neue leſſum funeris ergo
habento.
Porro, vrbem cum videret homini- Plut. 1. c.
bus, uotidie in Atticam vndique, pro-elzt.
pter libertatem & ſecuritatem, conflu- Ic.
entibus, compleri; agrum autem fere
infoecundum ac malignum: eos vero,
qui mare exerceant, nihilſolere appor-
tare iis, qui nihil habeant, quod red-
dant; traduxit ad artificia ciues, ac le-
gem tulit: Ne Eliuxs patrem, qui ipſum ritruu.

artem non docuiſſet, alere cogerétur, Vt pracf. ad

Vitruuio“ quoque, Galeno, * Theo-I. vI.
phylacto“ & aliis traditum: curiaeque? Galen.
praecepit Areopagitarum, quonam ſe ort.
quisque tueretur quaeſtu obſeruare, “Theo-
atque in otioſos animaduertere:in quos phyl. Si-
actio cuilibet vt eſſet ſanciuit, terque moc. Ep.
conuictum infamia notauit. Eandem Ei.
legem apud Aegyptios quoque fuiſſe Plut.l.
obſeruatam, Diodorus s autor eſt & He-e Diog
rodotus, Hab Amaſi conditam indeque Laert. j.
a Solone ad Athenienſes deriuatam. 55.
Magis ſeuera lex fuit Pontico Hera- Follux
clidae memorata, quae concubina na- . Ail.c.
tum alendo parenti obſtrictum non &ſſeg Dio-
pronunciabat. Nempe, qui iuſti ma- dor. L. I.
trimonii terminos transgreditur, non p-7. in.
prolis ſed voluptatis implendae deſide- 1 Herod.
rio id ſe facere prodit, adeoque iam ha- r RDl
bet debitam ſibi mercedem; vt non ſit, Plut. l.e.
cur amplius aliquid ab eo expectet,
quem gignit, & cui natales ſui pudorem
incutiunt.
Nihil* importunius illis legibus So- Mut. l
lonis videtur, quas condidit de mulieri-I' Lyſas
bus. Nam adulterum interficere ſiue Or. de

cum vxore, ſiue cum concubina 1 Cui-caed. E-

vis deprehendenti; vel mulctam ab eo ratosh.
exigere permiſit: ac ſi quis ingenuam e. 88.
mulierem

Or in?
march.
.173.

2.
Hutar.

Meurl

Plutll
Meurt

ſias

„7

mulierem rapuerit centum drachma-
rum mulctam conſtituit, ſi quis vero
Orin Ti- lenocinium exerceret, drachmas NX,
march. vel, vt Aeſchines habet, capitale fuppli-
P. 73. A. cium, exceptis iis, quae publice mere-
antur. Praeterea, ne quuspiam vel ſoro-
rem vel filiam illi quabſtut addiceret, *

vetabat, niſe in furtiuis amoribus depre-

henſam. Atqui abſurdum hoc, Plu-
tarchus inquit videri, quod idem fa-

ctum aſpere modo atque atrociter vlci-

ſcatur morte, modo lenius, mulctam ſta-
tuens ei: niſi id temporis pecuniam A-
thenis rariſſimam eſſe ſtatuens, eius dif-
ficultate ingraueſcere has poenas dica-
Imus. †
Mhmiis vincenti centum drachma-
dn br. .rum praemium asfienauit, Olympiaci
XIX. giingentarum, cuius rei Laertius quoq;
Laert. I. ſt teſtis: qui praemia eum Athletarum

Plut. p.

55. 56. Caſtigata moderatione, ait, correxiſſe:

Kn. eos enim Reipublicae detrimento eſſe,
d& Contra patriam magis quam adver-
ſus aduerſarios coronari, Solonem exi-
ſtimaſſe.
: ap. Qui lupim adduxiſſet, ei quinque
Plutar.l.e Arachmas dedit, qui lupam, vnam, vt
Meurſ.lic Demetrius Phalereus refert: quorum
hoc ouis, illud bouis erat pretium. Eſt
autem translatitium apud Athenienſes,
qui agrum habent pecori quam aruo
commodiorem, bellum cum lupis ge-
rere.
Plut.l. Oι. Quia porro nec amnes perennes, ne-
Meur:.lc que lacus, neque fontes, affatim ſuppe-
tunt regioni, ita vt puteos effodere ne-
ceſſe eſſet; legem ſcripſit, vbi putenspu-
blicus eſſet, intra curriculi equeſtris ſpa-
tium, (quod eſt quatuor ſtadiorum)
*eο vt vterentur: vbilongius abeſſet,

LEGES SOLONIS 4

*ibi aquam propriam quaererent. Sed,
*ſi, poſtquam ad X paſſuum altitudi-
*“nem effodiſſent, minime eam inueniſ-
*ſent, tum vt peterent e proximo, &
*quotidie hydriam ſex congiorum bis
implerent.
Modum vero plantationum ſatis ex-
acte ita determinauit: Aliam arborem Plut. l. c.
guamcunque in agro ſuo qui plantaret, Meurl..
am avicina quinquée pedibus vi planta-
ret diſtantem: gqui ficum aut oleam, vt
nouem: quod radices agant hae lon-
gius, neque ſit omnibus vicinia earum
innoxia, ſed & alimentum eripiant, &
halitum exhalent quibusdam infeſtum.
Drobem aut foſſam qui ducere velit, plut. &
ille vt recedat tam longe a fundo alieno, Meurſ. I.
uam profunde fodere vellet- quae a cc.
Caio IC. confirmantur, qui & iſtan -
a Solone ſancita addit: Qui ſepem feæce- 6 XIII.
rit prope alienum fundum, in proprio? D.
Ffundo faciat, ſimurum, pede vno ab al-
terius fundo remoueat, ſe domum, duo-
bus pedibus. S& puteum, orgya.
Qui apum aluearia collocat, digita plut l. c.
collocet ab iis, quae alius prior collocaue- E.
rit, ad CCCpedes.
Ex Frucibus exportantes deuouereld ib
Archontem diris iusſit, aut aerario cen
tum drachmas ipſim oſoluere. Vbi
minime contemnenda eorum ſenten-
tia, qui aiunt olim etiam ficuum pro-
hibitam exportationem fuiſſe, & dela-
torem exportatoris Spycophantam eſſe
appellatum.
Legem ſcripſit, ſi quadrupes noxam plut. ib.
fecerit, in qua canem, qui momorderit,
uatuor cubitorum catena ligari prae-
cipit.

* Vide paulo poſt obſeruata.
**X Ita Stanlei, apud Plutarch. eft α⁰α h. e.
Benderet. Sed illum, quem Stanleius reddit vocis
eius ſigniſicatum ex Lyſia tuetur Meurſius in Solon.
e, 18. Kn.

Hanc Plutarchi coniecturam paulo ante allega-
tus Aeſchinis locus firmat, ex quo patere puto in le-
ge Solonis de lenociniis disiunctim vel capitis vel
XX Drachmarum poenam ſancitam fuiſſe,

F Praebet

4² CAP. VI.

Plut. ib. Praebet ſcrupulum lex de ciuibus
adſcriptitiis, quia recipi in ciuitatem ve-
tat, niſi qui in perpetuum exilium e ſua
patria ſint eiecti, aut cum toto domicilio
artis exercendaegratia Athenas commi-
grauerint. Quod non tam ſummo-
vendorum ſtatuit peregrinorum cauſa,
ſed inuitandorum Athenas, ſpe certa,
iura ciuitatis ſeſe conſecuturos eſſe, fi-
dosque exiſtimans fore horum illos ex
neceſſitate, iſtos ex affectu.
Solonis inſtitutum etiam fuit epula-
ri publice in curia, quod aρHνοo*uσdsν il-
le vocauit. Eundem autem ſaepius in
publico epulari non permiſit: viciſſim
ei, qui inuitatus recuſaret, poenam ſta-
tuit, hunc honoris publici faſtidientem,
illum inordinate appetentem exiſti-
mans.
Atque illae ſunt, quas Plutarchus
habet, Solonis leges, iam aliae ex Dioge-
ne Laertio ſequuntur.
Laert. .. S quis parentibus alimenta non prae-
M 6 . buerit, infamir eſto, vt & 5, qui patrimo-
Sol. .XX nium ſuum abligurierit. Huc Aeſchi-
Aeſch. nes reſpicit: “Quarto loco cum qui-
Or. in Ii-bus agit ? ſi quis patrimonium aut
haereditaria bona per luxum abſum-
ſerit. Nam qui fuam familiam male
„adminiſtrauert, eodem modo Rem-
*publicam etiam adminiſtraturum pu-
*tauit: neque fieri poſſe cenſuit Le-
*gislator, vt idem homo & priuatim eſ-
*ſet improbus, & publice bonus: aut
*decere vt-orator ſuggeſtum adſcen-
*deret, qui habendae orationis prius
*„quam ducendae vitae rationem inſti-
tuiſſet.,
Laert. ib. Aortatorem quoque a ſuggeſtuarce-
Meurlb. bat: quod & Aeſchines confirmat:
Aeſch. „Tertio, inquit, cum quibus agit le-
Qrn “gislator?] ſi quis, inquit, meretricum
I. . quaeſtum fecerit, aut ſcortator fuerit.
*„Nam qui fuum corpus ad ignominiam

Plut. p. 92
A.

*„Vendiderit, eum etiam Reipublicae ſecus fecerit capitale Aſto.

*negotia facile venditurum eſſe exiſti-
mauit.
Eis, qui in praeliis occubuiſſent, prae-Laert. I.
mia auxit, quorum filios e& publico eru- 56.
diendos nutriendosque praecepit. Hinc Pana-
Ariſtides de Athenienſibus:“ Soli au-then-T..
tem omnium hominum tria haec ſan- Meac.
cxiſtis lege: vt, qui pro patria obiiſ- L. c.
ſent, cum ipſi quotannis ad ſepulchra
*Publice laudarentur, tum eorum quo-
que liberi vſque ad pubertatem de pu-
*blico alerentur, poſtea paternam do-
„mum cum integra armatura remit-
*tendi: debiles item ciues publice nu-
*trirentur.„ Addit Plato, eundem Menexe-
honorem parentibus quoque eorum .2 45 I.
habitum fuiſſe: “Reipublicae, inquit,248. 4.
*„Curam noſtis, quae cum leges ferret,
*de eorum, qui in bello cecidiſſent li-
*beris ac parentibus, ſupremo magi-
cſtratui mandauit, vt curaret, ne in bel-
lo defunctorum parentes, ſupra cete-
cros ciues omnes, iniuria illa afficeren-
„tur: liberos vero ipſa vna educat.„
Quo ĩpſo, vti obſeruat Laertius, ani- 1. c.
* /mati vniuerſi, fortiter ac ſtrenue in
bellis pugnabant. Sic Polytelus, ſic
*Cynaegirus, ſic omnes, qui in Mara-
"„thonia expeditione pugnauerunt:
*„quibus addi Harmodius Ariſtogiton
*& Miltiades poſſint.
Vt Curator cum pupillorum matré Laert. I.
non cohabitet, neque ias ſat curator, ad 56.
uem poſft pupillorum obitum ſpectaret Meurſ.
baereditas. Quam Legem ab eo la- lc.

tam firmat Syrlanus, & Marcellinus in Her-

aliique, quiaddunt lege ea cautum fuiſ. 8S.
ſe, ne pupilla tutori aut eius filio nubat.
Ne liceat annulario, eius quem ven- Laert. l.c.
didit annuli ectypum ſeruare.
Qui alteri vnum reliquum oculum
eruerit, ei ambo vt eruantur.
Legem eius de furtis ita Laertius re-Laert. I.
fert: Quae nonpoſuiſti, ne tollas, ſi quis 57.
. Aeſchines Meurſ.
tamen

lexe.
I.l.
g.

LEGES SOLONIS 43

tamen capitale id fuiſſe ait, ſi quis
Gell. L. faſſus ipſe fuerit. Alii poena dupli
XI. c. 18. tantum tales condemnatos fuiſſe a-
Frmoxs junt in quibus & Gellius eſt & Her-
4. mogenes, affirmantes, hocce diſcri-
men lege iſta inter furtum & ſacrile-
gium ſtatutum fuiſſe, vt iſtud mor-
te, illud dupli reſtitutione puniretur.
Orat. in Rem illuſtrat Demoſthenes, legem no-
Timocr. bis accurate repraeſentans verbis iſtis.
P. 476. „Si quis interdiu vltra L. drachmas
C. furatus fuerit, abduci liceat ad vnde-
*„Cimviros. Si quis vero noctu quip-
*„Piam ſurripuerit, eum & occidere &
*inter perſequendum vulnerare, & ad
vndecimuiros, ſi cuilibet, abducere
*fas eſto. Conuicto autem eorum fa-
"Cinorum, propter quae in vincula li-
*Cet abripi, non liceat datis vadibus ſa-
*tisfacere pro furtis, ſed mors poena
ceſto. At ſi quis e Lyceo, aut ex Aca-
*demia, vel Cynoſarge, veſtem, aut la-
*gunculam, aut quidquamaliud mini-
*mi pretii, aut aliquod vaſculum e Gy-
*/mnaſiis aut portubus ſurripuerit, ſu-
“pra decem drachmas, huic mor-
cte poenas eſſe luendas conſtituit. Si
* quis vero priuato iudicio furti conui-
*tus fuerit, ei licere litis aeſtimatae
*duplum ſoluere: penes vero iudices
cceſſe, furem praeter argentum, ad quin-
a vid. *que dierum totidemque noctium vin-
Suid. Cula damnare, vt omnes eum vinctum
Beag eſſe videant.“ Imo eos etiam, qui
Schol ad fimum furto ſuſtuliſſent, Lex Solonis
Ari- Poena afficit.
ſtoph. B. Archontem, b ſi deprehenſus fuerit

quit. p. ebrius, capite plectendum.
32 8. E.

5 Le * . ..
e adde ſequentes ab aliis collectas:

cphilo de Sororem eodemparente natam ducere
Leg.ſpec. periniſit, vteninae nuptiis interdixit.
L. II. p. Cum contraria ratione, vt Philo obſer-
779. E. vat, Lacedaemonjiorum legislator, po-

Meurſ. . . . .. . .
Solon. c. ſterioris generis nuptiis permiſſis, prio-

XVI. fin.

Iſtis a Laertio memoratis Legibus,

ribus interdixerit. Hinc Cornelius
Nepos affirmat, *“Cimonem ſororem 'roem.
*„germanam habuiſſe in matrimonio, mon .
*„nomine Elpinicen, non magis amorre
*quam more ductum, nam Athenien-
*ſibus licet eodem patre natas vxores
*ducere. . .
Scripſit & more antiquorum, ac gra- deichin.
viter, de diſciplina matronarum: Mulie- mürchep.
rem enim, cum qua adulter deprehenſis 196.A,
Juerit, ornari nonſmit, nec in fana publi-
ca intrare, ne ſuo interuentu integras
matronas corrumpat. Quod ſi intra-
verit, aut ſeſe exornauerit, quemuis di-
lacerare eius veſtimenta, & ornatum di-
*ripere iubet, & eam verberare: hacte-
*nus tamen, ne vel occidat vel mutilet:
*eο modo talem mulierem omni digni-
*tate priuans, ac vitam ei morte acer-
*biorem reddens. Id quod Demo-in Neaer.
ſthenes etiam confirmat, addens: '529.B.
quis adulterum deprehenderit, ei, qui
