gi, ex Idaeis Dactylis vnius, ſacerdoti- 189.
bus ſeſe addixit Pythagoras, a quibus
Ceraunio lapide fuit purgatus, qui no-
men ab eo habuit, quod fulminis Iouis
fragmentum eſſe crederetur, propte-
reaque a ſacerdotibus iſtis in ſacris ad-
hibebatur. Ita purgatus] mane pronus
iuxta mare iacebat, noctu autem iuxta
flumen, agni nigri vellere redimitus.
Epimenidem quoque adät, Creten-Florid. II.
ſem, celebrem illum, vt Apuleio voca-P. 17. fin.

Porph. J1.

tur, fatiloquum. Cum eo in Idaeum & Ta-
antrum deſcendit, nigra lana amictus, ert. VIII
& dies ternouenos, exmore recepto, 3.
ibi exegit, Iouique parentauit, & pul-
vinar vidit, quod ei quotannis ſterni-
tur, quin & epigramma ſepulchro eius
inſcripſit, cuius principium: D
Zan iacet hoc tumulo, qui vulgo Iu-
piter audit.
Sicque adeo omnibus, ſiue Graeco-Laert.
corum, ſiue Barbarorum, myſteriis ini- VIII, 2.
tiatus fuit. fun.

* Haec verſio eſt ex vitio lectionis &νοv7e.
pro quo νvoονvvvöο ſubſtituit poſt Dodvvellum Ku-
ſterus, vt ſenſus ſit, ſolum eum cum Pythagora

Samo diſceſſilſe.

** r+ι.lor, pro roinod, quod in vulg. Porphy-
rii, legendum. Heſych. Tolνρ νv τι
Yogixcay év AeXοτσ 7 ριε. STANL.

CAbP.

Valet⸗ C
Max. I
VII, 7. Fyup
quen
Grae
buifl
tertc
ludy
ſec
laett. I
Prooem. inco
12 un
¹ ,d eel
luen, doſt
le. def
5 aud ol

lLaett.
VIIl, He

e Nulc, Ven.
Q. V3. mnO
ce Prii
ndl diſ
.jth.
elo⸗

4,12.
on.

— — — — —.,. — — —. —

Pythago.
ur 4 yt

Vero ad.,.
xen

ui cor. 4 “

doptine
ntit

.
oryban.
cerdoti-
(cui id
rtiCre-
guoque
e o⸗

cMMor-Puph D.

ercon. d.
gibus
guino.
Slouis
ropte⸗
ic.
ronus
illxta
.
Teten-Hlorll.
voca P. ſin.

Porpb. ..

Heumn glr.
ickas,en Fll,

epto, 3
Apu.
kernu⸗
eins

N.

geco- laert,
4 4. VII, 12.
in ln.
—

onnty⸗
.

A.

1
1

ITER DETVM, DELPIIOS &e. 669

CA P. VIII.
ITER OLVYMPIAMET PHLIVNTEM.
Valer. REtenſium & Lacedaemoniorum quomodo: item nos quaſi in mercatus
Max. mores poſtquam exploraſſet, ad O- celebritatem ex vrbe aliqua, ſic in hanc

VIH, 7. lympicum certamen deſcendit. Cum- vitam ex alia vita, & natura profectos;

que multiplicis ſcientiae maxima totius alios gloriae ſeruire, alios pecuniae, ra-
Graeciae admiratione ſpecimen exhi- ros eſſe quosdam, qui ceteris omnibus
buiſſet; quo cognomine cenſeretur in- pro nihilo habitis, rerum naturam ſtu-
terrogatus, non ſe oD 0 (lam enim il- dioſe intuerentur, hos ſe appellare ſa-
lud VII excellentes viri occupauerant,.) Pientiae ſtudioſos, id eſt enim philoſo-
ſed Xοοσιοd+0, eſſe reſpondit. Phos.
Taer. dicyone. tamen alii id factum aiunt, Sic igitur cum ſapientige nomine
4 12. in colloquiis cum Leone, eius loci ty- hucuſque doctrina veniſſet, profeſſo-
ranno, alii Phliunte, centum iugerum res vere eils π ᷑ appellati eſſent, vt
interuallo a Sicyone remota. Qum Thales & reliqui, de quibus libro primo

4 apud
poſterioribus ſentit Heraclides in libro actum fuit, Pythagoras, voce vtens Laert.

Laert.

b 4 . . . . .
apud Soſicrates in libro de ſuccesſionibus b. nam vocauit piloſophos vero, qui eam
. „

aert. Pferaclidae teſtimonium ſequentibus amplecterentur, ſupientiam non homi-

VIII, 8. EracClid . .
TG Verbis Cicero“sretulit. Phliuntem, vt nibus, ſed Deo tribuendum eſſe, eam-

u.v, 3. modo relatum, veniſſe, & cum Leonte que, quae proprie dicitur, ſapientiam
aaße Principe Phliaſiorum docte & copioſe longiſſime humanas excedere faculta-
lambl. diſſeruiſſe quaedam: cuius ingenium & tes, arbitratus. Quamuis pulchrum I

vit. Pyth. . . 7
th eloquentiam cum admiratus eſſet Le- enim ſit vniuerſum coelum, aſtrorum-

c. 12. .—— G . . .
on, quaeſiuiſſe ex eo, qua maxima arte que ineo decurrentium ordo, ſi eum

confideret; at illum, artem quidem ſe conſideremus; pulcritudinem tamen
ſcire nullam, ſed eſſe philoſophum. illam prouenire (aiebat) a participatio-
Admiratum Leontem nouitatem no- ne primae illius naturae, quae mente
minis quaeſiuĩſſe, quinam eſſent Philo- tantum comprehenditur: illam vero
ſophi, & quid inter eos & reliquos in- eſſe naturam numerorum-, rationum-
tereſſet? Pythagoram autem reſpon- que, per omnia ſe inſinuantem, ſecun-
diſſe, ſimilem ſibi videri vitam homi- dum quam haec vniuerſa eleganter or-
num, & mercatum eum, qui haberetur dinata, &, prout decebat, ornata ſint.
maxima ludorum apparatu totius Sapientia igitur (ei) eſt ſcientia quae-
Graeciae celebritate. Nam vt illic alii dam, quae verſatur circa pulchra, ea-
corporibus exercitatis gloriam, & no- que prima, diuina, & incorruptibilia,
bilitatem coronae peterent; aliemen- quae eodem ſemper modo ſe habent,
di aut vendendi quaeſtu, & lucro, du- & ob quorum communionem etiam
cerentur; eſſet autem quoddam genus ceterapulchra quis dixerit. Philoſo-
eorum, idque vel maxime ingenuum, phia vero huius contemplationis aſſe-
qui nec plauſum, nec lucrum quaere- Ctatio eſt, vnde & ipſius excellentiſſima

rent, ſed wiſendi cauſa venirent, ſtudio- ſcientia, & hominibus corrigendis op-
ſeque perſpicerent, quid ageretur, & portunitas.

Pp pp 3 LCQtQ,QA-b.

le. de femina ſeptem diebus] exanimi, & magis modeſta, pbhiloſophiam doctri- krddenn

G.

ambl.

670 PARS VIII PPIHAGORAS. CAP. IX. X.
CAP. IX. ⸗

VITA PVTHAGORAE SAMI TRANSACTA,

Vcuſque commemoratis viris dili-
genter auditis, domum reuerſus
eſt, atque ad praetermiſſa antea inue-
ſtiganda ſe contulit. Quamprimum
autem in Ioniam reuerſus eſſet, vt An-
Porph. p. tiphonti traditum eſt apud Porphyri-
184. Vm, a quo relata repetit atque deducit
lambl. c Iamblichus, in patria ſua, in ipſa vrbe
V. F. 20. ſcholam exſtruxit; Pythagorae HE-
MICYCLIVM poſtea quoque dicéctam,
vbi Samii de publica re conſilia collatu-
ri conueniebant. In eo loco de eo, quod
honeſtum eſt, iuſtumque & vtile deli-
berare volentes, qui exſtructus ab eo
erat, cui iſta omnia curae, quam maxi-
me fuiſſent.
trum parabat, ſtudiis eius Philoſophi-
cis accommodatum, in quo partem
emporis maximam die noctuque tran-
ſigebat, (cum amicis diſſerendo) & in
Mathematicorum ſtudiorum partes

Iambl. c.
V. p. 20.

Extra vrbem vero an-

raecipuas inquirendo, atque Minoem,
Pous filium, imitando. Atque ita o-
mnes diſcipulos ſuos ſuperauit qui-
dem, vt ipſi quidem profectis ab eo mi-
nime momenti contemplationibus fa-
mam fuerint conſecuti.

Eo iam tempore corporum coeleſti- ambl.
vm ſcientiam, orbemque huius ſcientiæ læ.
demonſtrationibus Geometricis & A-
rithmeticis abſoluit. Nec iſta ſolum
perfecit, ſed maiorem etiam admiratio-
nem conſecutus eſt iis, quae deinceps
peregit. Cum enim iam tum ingens

Philoſophiae acceſſio facta eſſet, tota

Graecia in admirationem eius conſen-

ſit, vt eorum, qui philoſophiae operam

nauarent, plurimi atque optimi qui-
vis, ipſius ſtudio Samum ſe contulerint,
ad eius diſciplinam admitti deſideran-
tes.

CAP. X.
ITER IN ITALIAM.

Iambl. c. C vero ciues eum ad omnes lega-
VI. fin. tiones traherent, ſecumque mune-
ribus publicis cogerent fungi, ipſe qui-
dem deprehendens difficile fore, philo-
ſophiae vt operam nauet, ſi legibus
patriae ſit obſequendum, in eadem
commoranti, quam & ob cauſam o-
mnes, qui ante eum philoſophiam ex-
coluerant, vitam inter peregrinos exe-
giſſent: iſtis omnibus probe apud ani-
mum perpenſis, vt ciuitatis declinaret
adminiſtrationem, vel, vt alii volunt,
Samiorum id temporis in ſtudiis litte-
rarum aſpernatus ſocordiam, in Italiam
profectus eſt, eam patriae terram prae-
ferens, quae plurimorum hominum fe-
rax eſſet, bonis litteris intentorum.

At vero, antequam de geſtis ab eo in
Italia dicamus, opus erit, vt & aduentus
eius in illam regionem tempus recte
conſtituamus, & rerum in Italia faciem,

quae tum fuit, delineemus. Receptiſ-

ſima igitur inter antiquos, ſed rerum
eiusmodi ſcientiae non ſatis inſtructos,
Romanos, extitit, Numae temporibus
Pythagoram fuiſſe. Occaſionem ei
fabularum libri fortaſſis praebuere, in
Numae ſepulcro reperti, DCCCV poſt Liuius
exceſſum eius annis, vt proditum eſt Xl., c.
Antio Valerio apud Liumum, & Caſſio 29.
Heminae apud Plinium: eos enim libros Pliniu-
Pythagoreae philoſophiae praecepta gc. sy
complecti, eſt creditum. Sed diu D
eſt, quod doctiores Romanorum
Graecorum

1lambl. ſe git
cIy. p. bylon

Cteece
Fius,1
auen
QU
gorae
Verſis
Chus!

19.
Hitid, Janmn
cppid, Moin

lid c, del

Hmp

F et,
Oyr
10 °
ann
Tha
run
der
Gden
miſ
den
eur
Dor
inch
Excerpt, tali
Vils, en

124 gnc

C.. M. We
Str. I. l. Dl
5,302,5, 0
8332 4, ſe
.M.

Strl.. d

ari
ndeva,,
da : 1
(8 .
1la 1
conk,
Dodxyelt
Bxercit, I
de zet.
Pthag. .
Nelor. .
.
.

Minoen,
gue imo.
Auit gui⸗
abeomi-
Mübus fi⸗

cocleſti. unt,
Sſcientie le,
cis & A.
ta ſolum
lmirztio⸗
leinceps
mingens
t, tott
conſen⸗
Operamm
al gai⸗
tulerint,
Scenn-

Hedin
luentus
5 lecle
ſacien,
eceptl.
rerunm
tructos
voribis
Nenm 1
ere 1
lt linius
in eſt le.
C Rin
brs . Y
epla gect. 7.
orum
orum

Graecorumue fcriptorum, Cicero, Li-
vius, Dionyſius Halicarnaſſaeus & reli-
qui, eam fabulam exploſerint.
Qui penitus temporum vitae Pytha-

gorae rationes ſunt rimati, duabus di-

verſis incedere viis videntur. Iambli-
chus in Aegypto XXII annis eum vixiſ-
Iambl. ſe ait, inde a Cambyſe deductum, Ba-
.. bylone moratum eſſe annos XIIb. Hinc
bibid. Samum rediiſle LVIanno aetatis: Sa-
eibid. mo in Italiam eſſe profectum Olympia-
did. c. de LXII, Eryxida, Chalcidenſi, in O-
b. Iympicis victore A. Vnde colligas li-
35 cet, in Aegyptum eum abiſſe, circa
Olympiadis LIIl annum III, natum ve-
ro eſſe anno II Olympiadis XLIIX,
annum autem aetatis eius XVIII, quo
Thaletem, Pherecydem, & Anaximan-
drum audiuit, incidere in Olympia-
dem LII. Haſce ſequi rationes vi-
dentur Laertius, Porphyrius, The-
miſtius, Suidas, Laertii veſtigiis ince-
dens, & reliqui, qui Samo in Italiam
eum dicunt profectum, quo tempore
Polycrates tyrannus Samum tenebat,
indignum exiſtimantes Philoſopho in

Excerpr. tali Republica vitam agere. Diodorus

Vales. enim Pythagoram LXI Olympiade a-

p. 241. gnoſcit, ſub Archonte Thericle, Cle-

Cl. Ab. mens Alexandrinus vero circa Olym-
Str. L. I. Piad. LXII ſub Polycrate, qui Poly-
P. 302.B. Crates Olympiadis LXIV anno II per-
&332. A. FEdia Oroetae periit. Videtur easdem
elal. rationes ſecutus Antilochus eſle, qui
&. ab aetate Pythagerae ad mortem Epi-
zn& riCuri annos putat CCCXII. Mortuus
zuαν ëa eſt Epicurus CXXVII Olym-
62* 7) Piadis anno II, inde igitur ſi retronu-
conf. meres CCCXII annos, vlimus erit
Dodvvell annus I Olympiad. XLIX. Neque
Exercit, Multum ab illo calculo diſcedit Liuius,
de aet.
Pythag. ram, Seruio Tullio regnante, qui vno vel
r. 61. duobus antea annis ex viuis exceſſit.
1J. PEas vero rationes occaſionem praebuiſ-

qui in Italiam ait aduentaffe Pythago-

VrTA AP. &AMIOS. ITER IN ITALIAM. 671

ſe ſuſpicor eis, qui X C annos eum vi-
xiſſe aiunt, quod factum ab haut pau-
cis Laertius ait: vel CIVannos, vtfe-
cit Anonymus vitae eius autor, apud

Photium, quandoquidem mors eius

incidit in annum IV Olympiadis LKX,
prout Euſebio eſt obſeruatum.
Verum cauſae ſunt minime conte-inChron.
mnendae, in dubium vocandi hos cal-ad illum
culos. Si concedamus enim, quod ann.
Jamblicho aliisque grauibus autoribus lambl. c.
eſt affirmatum, in Aegypto Pythago- IV. p. 19.
ram eo tempore fuiſſe, quo Cambyſis
armis ea deuicta fuit, ipſumque Pytha-
goram captiuum a Cambyſis milite Ba-
bylona ductum eſſe; tum eius in Itali-
am iter neceflario ſerius contigiſſe eſt
concludendum. Aegyptum enim
Cambyſes inuaſit Vtoregni fui anno,
qui incidit in Olympiadis LXIII. ann.
III, & annum Nabonaſſareum CCXXIII,
nemine Chronologorum id negante,
eo quod conſtet, VII annum Cambyſis
aſſe annum CCXXIV. Nabonaſlareum, L. V. c.4.
quandoquidem Ptolemæo in Almageſto DZ
Aſtronomica relata eſt obſeruatio, Lu-
naris in Babylone eclipſeos, quae con-
tigit d VII Menſis Phamenoth ſecun-
dum Aegyptios, quae nobis eſt XVI Iu-
lii, vna ante mediam noctem hora. Vnde
lam conſequitur, Pythagoram, ſi vixiſſe
eum XXII annos in Aegypto dicamus;
anno III Olympiad. LVIII eo eſſe de-
latum; eundemque, ſi XI! annis Baby-
lone fuit commoratus; in Italiam cir-
ca fin. Olymp. LXVI abüſſe: porro,
eum, ſi tum quidem annos fuerit na-
tus LVI; natum non eſſe ante primum

Olymp. LIII annum. Quas ſi ſequa-

mur ratienes, illi qui LXKXVel LXXX
annos eum ſtatuunt vixiſſe, non mul-
tum diſcedunt in definiendo mortis
eius tempore abiis, qui priorem ſe-
quentes calculum, aliquanto longius
ſpatium vitae eius extendunt. Nam

qui

multis anticipant.

241. non poſſet, fratrem Polycratis, qui,

Strabo. Priuatam poſt fratris ſui fata agens

B. C. praemium ferens liberalitatis, qua ve-
ſtem Dario, antequam ad regnum per-
ib. B. Veniſſet, obtulerat. Atque ita forte
intelligendus eſt Strabo, ferri dicens,
Pythagoram, aetate Polycratis, cumgli-
ſcentem videret rannidem, patria vr-
be exccſe, atque in Aegyptum, & Ba-
bylona abiiſſe, diſcendi ſtudio; domum-
que reuerſum, cum tyrannidem adbuc
durare videret, in Italiam abiuiſſe, vi-
tamque ibi finiiſſe. Continuata ſcili-
cet tyrannis, regnum Syloſontis no-
b. C. tare Straboni videtur, qui ita impera-
vit acerbe, vt multi ciuium patriam
relinquerent, prouerbiumque exi-
ſteret: . .
Gloſontis opera vaſtitas regionem
habet.
Cic· Cum vtraque computationum iſta-
Tafe. I, rum conciliari poſſunt, quae Cicero-
16. ni & Agellio de eius aduentu in Itali-
Agell. am ſunt dicta, quem in regnum Tar-
XVIHLquinii ſuperbi coniiciunt. At cum
neutra earum conſiſtere poſſunt Pli-
nio relata, qui dicit Pythagoram

numeri illi incidunt, pro Tarquinio ſu-

672 PARS VIII. PVIIAGORAS. CAbP. X.
qui longiſſimam ei tribuunt aeratem, Veneris, Planetae, indolem exploras-
mortis ipſius non longius proferunt ſe, Olympiade circiter XLII, h. e. anno
terminum, ſed natales annis aliquam- vrbis Romaecirciter CXIII. Vel er-
rorem igitur ab amanuenſibus admis-
Diodor. Has rationes ſequi illi videntur, qui ſum oportet in numerorum iſtorum
Excerpt. Samo relicta in Italiam eum dicunt vtroque, vel ipſum, quod magis cre-
Valel. p. contendiſſe, quod ferre Syloſontem dam, Plinium erraſſe dicendum eſt,

Tarquinium Priſcum, in cuius aetatem

Si in Italiam itaque venit Tarqui-
nio Superbo regnante, Ciceronis reci-

pienda ſententia erit, in Italia eum

fuiſſe, cum patriam liberaret Lucius
Brutus, primique expulſo Tarquinio
Conſules conſtituerentur, ipſo cum
Bruto Lucius Collatinus: quo quidem
tempore Inperium Romanum non
vltra ſextum ab vrbe lapidem proces-
ſit: meridionales vero Italiae partes

I. XIV, vitam, Dario Hyſtaſpide poſtea patro- perbo, ſub quo Pythagoras floruit, arri- Tſ.
p.638. cinante Sami tyrannus eſt factus, id pientem.*

„ I.

Graeci plerumque tenebant, a quibus

diuerſis temporibus variae in eas colo-
niae deductae fuerant. Exiis illas tan-
tum commemorabimus, quae propius
ad Pythagorae res ſpectare videntur.
Earum antiquiſſima eſt Metapontum,
in ſinu Tarentino poſita, inter Hera-
cleæam & Tarentum media, Condito-
rem habet Neſtorem, qui Pylios, Pe-
loponeſi gentem, eo eduxit. Diu
poſt eam conditae fuere
Catana, vrbs, in partibus orientali-
bus Siciliae, inter Meſſanam & Syra-
cuſas, a Chalcidenſium colonia exſtru-
cta, Olympiade XI.

—

x Diligentius nuper aetas Pythagorae examina-

de Cyclis III. §. 12. Vbi natum Pythagoram
defendit Olympiad. LII. ann. 4. quam tamen
3 ſententiam paulo poſt in diſt. de aet. Pythagorae
Londini 1704. 8 edita mutauit, Sno anno ſerio-
res eius natales ſtatuens: adeoque calculum am-
plectens a Stanleio noſtro poſteriore loco propo-
ſitum. At haut paulo antiquorem faciunt Py-

ta fuit a viro doctiff. Henrico Dodvvello in diſſ.

thagoram Reuerendiſt. hodie Epiſcopus Vigorni-
enſis Gul. Lloydius, & vir doctiſſ. R. Bentleius,
ille in Anglice edito libro « Chronological sc-
count ofthe Life of Pytbagoras Lond. 1699.

Solin. c.
II.

Euſeb.
Chr.

Euſeb. ib.

Oct. hic in Apologia diſſertationis de epiftolis

Phalaaridis itidem anglicae edita; qui natum
putant Pythagoram Olympiad. XLIII ann. ¾, é6e
quorum calculum ad examen in laudata diſſerta-
tione cl. Dodvvellus reuocauit.

Tarentum,

Ulb.

auebib. Ture

gtrab. l. Oyp
9. qul eta
278. Ils,
Tibus,
ſo non
rentes
blicam
yero d
partes

Crot
4 conlſn
1 Ach
eub. exkltit
IN. pellurn
192.5. Culn

209,0. Meh
LNAL Med
d 1

rit,e,. Catis
adnent. numm
d. 0.
inin l. us
ra le lo
inbol.
1, er
1o Eu-
kathins
lheii.
ger.

369.
ib. VI. 0

5,267 ,
IIia, E4
I1,2. gin

—
5*½

licit
be⸗
Mo⸗e
& S
dem
Veri
tent
691

erplorg.
Ue. AnnO
Vler.
s admis.
ſtorum
ugss cre⸗
dum elt,
Aaetatem
uininſr.
rnit, arri- uſ. Q.
V, k.
Turgli-
onnis teci-
alia eum
t Lucius
Harq inio
ilo cum
logidem
um non
1proces-
e paltes
4libus
esclo-
asan⸗
e onin
idemu. Solinc.
e, I,.
er Eera-
Conclito-
lios, de⸗
N n

olienti- Chr.

1 rgepd
el.

—
onlten
N. neins,
zeeidl .
,t 1090,
4 ikolit
gii natum
3
4un, 42 8*
4ta diſerta.

lorentunn

Euſeb.

26 9. C.

add. O-

CRxOTONAM VT DEILATVS STT, FT QVA OCCASONE &. 633

uuſeb.ib. Tarentum, Italiae vrbs, condita

Strab. L. Olympiade XIIX, Parthenuis autoribus,
VI. p. qui erant Lacedaemoniis geniti femi-
278. nis, maritis Meſſaniaco bello abſen-
tibus, Parthenii propterea ignominio-
ſo nomine appelti Quam non fe-
rentes ignominiam, contra Rempu-
blicam conſpirarunt; conſpiratione
vero deteéta exilio mulctati, in iſtas
partes delati fuerunt.

Crotona, vrbs, in ſinu Tarentino
conſpicua, Olympiade XIX fundata“,
ab Achaeorum colonis, quorum dux
Strab. Extitit Miſcelus. * Abeo Crotona ap-
VI. p. Pellata fult Herculis iufſu, in Crotonis,
262. B. cum quo hoſpitium ei interceſſerat,
memoriam, illo loco conditi, poſtquam
ab Hercule imprudente interemtus
p. 387.C. c. .
† Iambl. füiſſet-† Vrbs eo, quod Herculis man-
vit. c. IX. datis condita eſſet, eius imaginem in
aduent. nummis repraeſentare ſolebatr:

Chr.

& L VI1.

vid. Me- Sybaris, oppidum, Crotona diſtans
tam XV, CGſtadiis, vt relatum Straboni eſt,

aradi. quas tamen alii vrbes ſpatio altera par-
men te longiore ab inuicem ſeiungunt.
Strabo lI.
c. & ex
co Eu- CROTONAMVT DE
ſtathius
ad perie-
get. v.
i V Rotona prima vrbs fuit, in quam de-
1 26 3. latus eſt, eius vero reipublicae iſta
Huſtin. aetate facies extitit: principio ori-
XX, 2. ginum Metapontini, cum Sybaritanis,

Condita vrbs fuit eodem tempore, quo g
Crotona, a Troezemiorum colonia, cn⸗ ⸗
— . Il. Strabo
Duce Iſeliceo, in medio duorum flu-tamen ab
viorum, Crathidis & ybaridis. Achaeis
Locri in Italia XXIV Olympiade condi-
conditi, a Locrenſibus, Achaiae po- ara ait.
7 Euſeb.

pulo. . . Chron.
Agrigentum, Ionum colonia, a Ge- a Strab.

lois Condita?, CVIII poſt gentis illius VI, p.
natales annos. Gela X V anno poſt 272. A.
Syracuſas orta eſt. Gracucſarumori- Thuc.
gines in XI Olympiadem incidunt 4. D.
Agrigentum igitur Olympiade X LIX cThuc.
conditum colligemus. ib. 413.
His adde vrbes, quarum origines c.
certae indicari nequeunt, Rhegium in Gele
Calabria, a Chalcidenſibus conditum.
Himeram & Tauremenium in Sicilia,
Zanclaeorum colonige. Erat vero
Pythagoraea doctrina adeo in iſtis par-
tibus vbique recepta, vt affirmare ni-
hil dubitet Iamblichus, omnem Italiam
philoſophorum feracem fuiſſe, cumque
nulla antea eſét earum partium fama,
propter Pythagoram Magnae Graeciae
nomine eas veniſſe.

c. 29.

CAP. XI.
LATVS SIT, ET QVA OCCA-
SIONE AVTORITATEM IN EA VRBE NACTVS
SIT PRIMVM.

& Crotonienſibus pellere ceteros Grae-
Cos Italia ſtatuerunt., Primum vr-
bem Srim ceperunt, indignati ſunt in
oppugnatione &τα., auxilium contra“

* Anno III. Olympiad. XVIIae hoc factum
dicit Dionyſ. Halic. Antiq. L. II. §. 59.
VMiW „üοο ſcribit m. Stephanus voce Xogν
X 8α. Strabo & Dionyſius Il, cc. Monριοο 7
Môτπιοα.. Quod poſterius Marcianus Heracleota

& Scholiaſtes Dionyſii etiam ſequuntur. Apud

Ouidium Mieylus lectum in quibusdam libris, quod
genuinum conditoris Crotones nomen putabat Clu-
verius Italiae antiq. L. IV. p. 1311I. Iuuare ſenten-
tentiam ſuam putabat, quod Luciano quoque in
Cahlo Micpllus dicatur, qui cum Pythagorae ani-

ma, in Gallum quae immigrauerat, colloquitur.
Verum Ouidium quod attinet, variant eius codi-
dices, Miſſilas, Mirſilus, Micilos,; Miſcilus
praeferentes. Vnde elegantiarum pater Heinſius
in ſua editione Myſcelos reſtituit. Luciani vero
Micyllo nikil eum Crotonae conditore commune,
qui inter homines verſatus incommode fingere-
tur, poſt animam Pythagorae in Gallum trans-
latam, cum diu antequam Pythagoras eſſet, Cro-
tonae conditor floruerit.

αq ſe

74
ſe a Locrenſibus latum, bellum intu-
lerunt, quod iſtis verbis deſcribit
Iuſtinus: “Metu (illius belli) territi

Locrenſes ad Spartanos decurrunt;

auxilium fupplices deprecantur. HIi
longinqua militia grauati auxilium a
Qaſtore & Polluce petere eos iubent.
Neque legati reſponſum ſociae vrbis
ſpreuerunt; profectique in proximum
templum, facto ſacrificio, auxilium
Deorum implorant. Litatis hoſtiis,
obtentoque, vt rebantur, quod pe-
tebant, haut ſecus laeti, quam ſi Deos
ipſos ſecum auecturi eflent; puluinaria
iis in naui componunt, fauſtisque pro-
fecti ominibus, ſolatia ſuis pro auxi-
liis deportant. His cognitis, Croto-
nienſes & ipſi legatos ad oraculum Del-
phos mittunt, victoriae facultatem,
bellique proſperos euentus deprecan-
tes. Reſponſum, prius votis hoſftes,
quam armis vincendos. Cum vouis-
ſent Apollini decimas praedae, Lo-
crenſes & voto hoſtium & reſponſo
Dei cognſto nonas vouerunt, tacitam-
que eam rem habuere, ne votis vince-
rentur. Itaque cum im aciem proces-
ſiſſent, & Crotonienſium centum vi-
ginti millia armatorum conſtitiſſent,
Locrenſes paucitatem ſuam circum-
ſpicientes (nam ſola quindecim millia
milirum habebant) omiſſa ſpe victoriae,
in deſtinatam mortem conſpirant: tan-
tusque ardor ex deſperatione ſingulos
cepit, vt victores ſe putarent, ſi non
inulti morerentur. Sed dum mori
honeſte quaerunt, feliciter vicerunt.
Pugnantibus Locris, aquila ab acie
nunquam receſſit, eosque tamdiu cir-
cumuolauit, quoad vincerent. In
cornibus quoque duo iuuenes diuerſo
a ceteris armorum habitu, eximia ma-
Znitudine & albis equis & coceineis
paludamentis, pugnare viſi ſunt, nec
VItra apparuerunt, quam pugnatum

PAnps Vnr PErAGONAS &Aap. Xr. PDr.

eſt. Hanc admiratiônem auxit incre-
dibilis famae velocitas. Nam eadem
die, qua in Italia pugnatum eſt, &
Corintho & Athenis & Lacedaemone
nunciata eſt victoria. Poſt haec

. . 1 . . .
Crotonienſibus nulla virtutis exerci-

tatio, nulla armorum cura fuit. O-
derant enim, quae infeliciter ſumſe-

rant; mutaſſentque vitam lhuxuria, ni

Pythagoras Philoſophus fuiſſet., Ha-

ctenus Iuſtinus.

*Quamprimum in Italiam delatus, porph.
Ciy'otonam aduenit, vt Dicaearcho re- Vit. Py-
latum, quaſi aduentante viro, pluri- thag. P.

marum regionum peragratione claro,
& eximio, atque peculiari naturae
beneficio, fortunam proſperrimam
ducem nacto, (nam & ſacie erat libe-
rali, & ſtatura procera, gratiaeque plu-
rimum & decoris cum in moribus tum

187.

ceteris corporis geſtibus inerat) ita -

Crotoniatarum ciuitas affecta fuit, vt
poſtquam ſeniorum, ex quibus vrbis
Ullius magiſtratus conſtabat, animos
cepiſſet, longam item & praeclaram
apud adoleſcentes orationem habuis-

ſet; iterata vice magiſtratus Iuſſu iu-

niores oratione compellauerit, & pau-
P P

lo poſt pueros, qui gregatim & ludis

litterariis ad audiendum eum conflue-
bant; poſtremo etiam feminas affatus

4

fuerit, eius rei cauſa congregatas. „gympos
Eius rei vero & occaſionem & mo- VIII, 8.

dum tum Plutarcho“, tum Porphy- b porph.

riOt

Iamblicho relatum habemus:

memoratum, verbis ſequentibus aà Vit. Py-
th.p. 191.

*„Cum Sybaride Crotonem 'iret, circa lambl. e.
littus in pifcatores incidit. Hli adhuc VIII.

in profundo maris trahebant ſagenam
Ppiſcibus onuſtam, Pythagoras vero
eis, quanta piſcium multitudeo capta
eſſet, numero etiam definito, prae-
dixit. IIIis igitur pollicentibus, ſe
quicquid imperaturus eſſet, facturos,
Keuentus dictis reſpondiſſet, mandauit,
Vt

Vtom
terent.
ſent.
dum,
extrd
elt: i
te, &
tio C
quod

lambl.e X
t, initi. V

mm eins iuen
ODrat. -*

ferti

d La-

einm ENt⸗

gtogne e

El. basi

Wn. ni

Ttincre.
mn eadem
nelt, &
lemone
t huec
exexci.
nit. 0.
fummſe-
Wria, ni
„ H-

delatng ponh.
tcho re- Vir ).
, Puri tlng
e clno, .
naturze
rrimmum
t libe-
nephu⸗
ustum
) ⸗
it,
bis
nin
Arem
buis⸗
i⸗
Pe⸗
hh
nlue-
ing
lldngemhos,
E MO- pll,5.
rpy- bborph.
ebes N.
th.p. 191.
e lambl. c.
gan
AOhuc
enmn
ſeno
ta
rie⸗
ſe
08,
zuit,
Vt

/

5

vt omnes ad vnum piſces viuos dimit-
terent, poſtquam ſingulos dinumeras-
ſent. Quodque inprimis admiran-

dum, piſcium ne vnus quidem, dum

extra aquam detinerentur, extingçtus

TIambl. c.
c. initi-
vm eius
Orat. a-
pud La-
ertium
quoque
eſt L.
VIII.
23.

eſt: ipſo dum haec agerentur praeſen-
te, & ſoluto piſcatoribus piſcium pre-
tio Crotonam contendente. li igitur
quod acciderat, ſtatim diuulgarunt, at-

ORATIO FVS AD TVENES

675
que nomen eius ex pueris vbi didicis-
ſent, notum omnibus reddiderunt.
Quo facto omnes quotquot audirent,

cupido inceſſit videndi hoſpitis. Id
vero opportunum valde illi. Ea enim
facie erat, vt quicunque videret, non
admirari non poſſet, eumque talem
ſuſpicari, qualis reuera erat.

CA P. XII.
ORATIO PYTHAGORAE AD IVVENES.

Paucis interieétis diebus Gymnaſi-
vm intrauit, & circumfuſae ſtatim
iuuenum coronae orationem habuiſſe
fertur, qua ad cultum ſeniorum eos
excitabat, diéctitans: "In mundo ae-
que ac rebus humanis, vt & in vrbi-
bus ipſaque natura, honore praefer-
ri id quod tempore praecedit, ei quod
ſequitur: ortum occaſui, auroram
veſperae, principium fini, generatio-
nem corruptioni, aborigines aduenis:
Eodem modo in colonis qui deducun-

tur Duces, vrbiumque conditores,

Deos Daemonibus, Daemones Semi-
deis, Semideos hominibus, & ex
his viros antecellere, qui aliis vitae
cauſa extiterint, iunioribus. Haec
autem dicebat, vt induéctione quadam
perſuaderet iuuenibus, plurimi faci-
endos parentes eſſe, quibus aiebat tan-
tam deberi gratiam, quantam mortu-
VS debeat illi, qui ipſum ab orco in lu-
cem reducat. Deinde iuſtum eſſe, vt

eos qui primi maximis nos affecerunt

beneficiis, ante omnes alios diligamus,
nec vnquam illis aegre faciamus. So-
los autem parentes generationis bene-
ficio primos exiſtere. Et maiores o-
mnium eorum cauſam efle, quae bene
eueniunt poſteris ſuis.“* Oſtenden-
tes non minus ſe beneficos in nos eſle,
quam Deos, in quos, ita faciendo, vt
offendamus, fieri non poteſt. Et Dii
ipſi non poſſunt non iure condo-
nare iis, qui aequali cum iis honore
parentes proſequuntur, cum ipſum
diuini numinis cultum a parentibus
accipiamus. Inde Homerum eodem
nomine Regem Deorum appellaſſe,
Deorum hominumque patrem eum
ſalutando. Inſuper alios Mytholo-
gos tradidiſſe, Deorum principes a-
morem, quem liberi inter parentes
partiuntur, totum coniungere voluis-
ſe, noua quadam patris & matris con-

iunctione facta; ideoque nouo quodam ſenſum

hic red-

* Omnes quotquot audirent, cupido inceſſit bi-
dendi boſpitis. Id gero opportunum balde illi. Ea
enim facie erat, Haec male cohaerentia, ita ver-
terem potius ex Iamblicho: quotquot adierunt,
noſſe eupiebant boſpitem. Id quod dißicile non
fuit. Es enim facie erat &c, qua ſcilicet non
difficile eſſet eum agnoſcere.
X Omnino haec paulo aliter vertenda ex men-
te Tamblichi, & emendat. cl. Kuſteri: ita ſcilioet:
Selos aut em parentes ipſos guoque natales ante-
gertere benefictis, OGomnis quae relcte s poſteris

Ppatrantun, ad eorum Pareutes, kangaan cauſam, dit Stan-
referenda eſſe. Quae vero immediate ſequuntur, leius
Stanleius quidem ex ingenio potius, quam Iam-non ta-
blicho, nobis reddit: cuius haec ſunt verbamen ex-
y Sig 3déααäz ανσ οοσο. αd
Jemvbvrcρ, 6sα 3& .., Sa*††τν 6αaH αει ν.. .R .
Quae ita vettit cl. Kuſterus, nihilo ſecius in iis
beneficentiae ſaae decumeutuw exhibentes, in
quos delinquere non poſſunt. quibus meliora hic
vix ſuccurrunt.

modo

676 PARS VIII. PVIMAGORAS. C7AP. 1XII.

modo patrem matremque ſimul agen-
tes: Iupiter Mineruam, Iuno Vul-

. .
canum enixaeſt, diuerfi ſexus vter-

que progeniem, vt amoris longius
diſcrepantis participes fierent.
Cumque omnes qui aderant, annu-
iſſent, Deorum iudicium plurimum
ponderis habere, Crotoniatis id ſe de-
monſtraturum ex eo in primis dixit,
quod affinitatis nexu Hercules ipſis
eſſet coniunctus. Debere igitur eos
voluntate ſumma parentibus obſequi,
non ignaros, hunc Deum, alteri ſeniori
obſecutum labores ſubiiſſe ſuos, ſuoque
patri, rerum aſe geſtarum quaſi epini-
cium, Olympicos ludos dedicaſſe.
Maee Docebat item, tales ſibi inuicem eos
quoque ſeſe praebere oportere, vt amicis nun-
ap. Laer- quam inimici, inimicis autem quam
rium ha-citiſſime amici euaderent; ſtudendum
bentnr. item eſſe, vt ex conuerſatione cum ſe-
nioribus in reuerentia aduerſus paren-
tes, in amore mutuo, & v in fraterna
communione proficerent.
De temperantia quoque diſſeruit,
juuenili aetate dicens experimenta na-
turae cuiuis capienda eſſe, qua vige-
ant maxime cupiditates. Tanquam
obſeruatione digniſſimum item eam
commendabat, hanc vnam virtutem
infantibus pariter, puellisque, ac ma-
tronis, ſenibusque, inprinis tamen
iuuenibus eſſe conuenientem dictitans.
Porro vnam hanc virtutem demon-
ſtrare, quod corporis pariter atque a-
nimi bonorum ſint intelligentes,
quippe quae ſanitatem conſeruet, re-
rumque optimarum ſtudium foueat.
Idque ex contrario manifeſte conſtare.
Cum enim Barbari & Graeci aduerſis
circa Troiam aciebus concurrerent,
vtramque partem ex vnius hominis
incontinentia in grauiſſimas incidiſſe
calamitates, aliam in ipſo bello, aliam
in reditu in patriam. Uli nempe in-

Iamb. l. e.

lIamb. I. c.

iuriae Deum ſtatuiſſe poenam integro
decennio, & per mille annos duratu-
ram, cum Troiam exciſum iri, & vir-
gines a Locrenſibus in Mineruae llia-
dis templum quotannis mitti oportere
oraculum moneret.
Neque minus iuuenes ad amanda
litterarum ſtudia excitabat: abſurdis-
ſimum eſſe monens, ſtudia omnes ali-
as res vtilitate antecedere arbitrari,
eaque ceteris omnibus praeferre, &
tamen eorum culturae nihil vel tem-
poris impendere, vel laboris. Maxime
cum videamus curam, quam corpori
impendimus, amicis fimilem eſſe male
fidis, a quibus mox ſimus deſerendi.
Cum contra inſtitutionis cura fidorum
amicorum habeat inſtar, qui ad mortem
vsque nobis aſſiſtant, immortalem glo-
riam quibusdam poſt fata procurans.
Alia id genus partim ex hiſtoria, par-
tim ex Sapientum praeceptis exſtrue-

bat, oſtendens eruditionem eſſe ge-

nus nobilitatis, commune eis, qui pri-
mas in quouis genere rerum tenuere.
Eorum enim inuenta reliquis inſtitu-
tionem praebuere. Adeo vero natu-
ra ſua iſta prodeſſe, vt cum aliae res
laudabiles communicari cum aliis ne-
queant, vt robur, pulchritudo, ſani-
tas, fortitudo; nonnullae, ſi aliis con-
cedantur, retineri a communicante
nequeant, vt diuitiae, regnum, & ſi-
milia; haec tamen ab alio accipi pos-
ſit, dante nihil inde detrimenti admit-
tente. Praeterea nonnullas earum ac-
quirendi homini arbitrium non eſſe,
inſtitutionem vero omnibus volenti-

bus eſſe paratam. Et qui ea inſtructus

ad res patriae adminiſtrandas accedat,
illum non id facere ex impudentia, ſed
ex eruditionis ſuae conſcientia. Nam
inſtitutione effici, vt homines beſtiis,
Barbari Graecis, liberi ſeruis, & Philo-
ſophi vulgo praeſtent. Tales vero zalus
adeo

4dee
Vvclocio
exvNa
ptem,
eren.
ſind ol

I. LI

delata
Catuu
ſllüs
tonie
ex
LVI, Ce
15 en.
Würi,
mnen
letn
ubl. .
10. Por
con
MuI
fusan Ver

— — — —

ninteg
i, Kri.
lie Ii.
oportere

Lamund
Abfurcdis.
mnesali-
Crbitrari,
kerre, &
vel tem.
Maxime.
corpori
eſlemale
elerend.
fidorum
mortenm
lemglo
ocurans
Nrinpar
eyſtrue-
elle ge.
guipri-
eouere.
I-
nuatu-
ize Ies
s ne⸗
0, Wi-
micante
n, El⸗
pi por.
ladmnt-
ruma--
elle,
Olenti-
truchis
Celih
i, ſel
N
lo⸗
rarze
adeo

„

II. Var.

velociores aliis in vno Olympio ludo
ex vna illorum patria reperti ſint ſe-
ptem, eorum vero, qui ſapientia excel-
lerent, ſeptem tantum in omni mundo
ſint olim inuenti: poſthaec vero, iis

ORATO EIVS AD STNATORES.
adeo excellentiae eſſe, vt curſu quidem

677
quibus ipſe viueret temporibus vnum
tantum eſſe, qui reliquis omnibus
philoſophia praeſtaret: id enim nomi-
nis ſibi dabat, Philoſophus pro oͤppho
appellari volens.

CAP. XIII.
ORATIO PVTHAGORAE AD SENATORES.

lambl. T TAec ad iuuenes in Gymnaſio dis-
c. IX. T'ſeruit, quae cum ab iis ad parentes
delata eſſent, mille viri in curiam euo-
catum laudarunt, propter monita, quae
filiis ſuggeſſerat, ſimulque, ſi quid Cro-
toniatis vtile haberet, vt magiſtratibus
eyxponeret, iuſſerunt.
L. VIII, Crotoniatae, vt ait Valerius Maximus,
enixo ſtudio ab eo petierunt, vt ſena-

15.
tum ipſorum, qui mille hominum nu-
mero conſtabat, conſiliis ſuis vti pate-
retur.
lambl. Tum primum autor illis fuit, vt tem-

1. c. Plum Muſis exſtruerent, quo praeſens
concordia ſalua inter illos & incolumis
maneret. Hlas enim Deas omnes vno

iuSras Venire nomine , inuicemque commu-

l nicare ††, & gaudere iis, qui commu-
nes omnibus ſint, honoribus, atque
omnino vnum Muſarum chorum ex-

nes.
Dion. & iſtere. Praeterea continere in ſeipſis

Caſſi - concentum, harmoniam, numerum,

dor. L. & omnia, quae ad concordiam faci-

vnt. Demonſtrabat vero“ earum
vim non tantum in pulcherrimis di-
ſciplinarum contemplationibus ver-
ſari, verum etiam ad rerum con-

Sanl.

