ſebilibus penitus diuerſa, quantitaltie

corporeae, partiumque, expor1, quodgite
diuidi nulla ratione posſitt. Tale enim
oportet eſſe principium, quod in tem-
pore infinito mouet. Nihil, finitum-
quod ſit, potentiam habet infinitam.
Omnis quantitas vel finita ſit oportet
vel infinita. Quantitas finita in tem-
pore infinito non poteſt mouere. Quan-
titatem vero infinitam non dari in Phy-
ſicis fuit probatum. Deus paſſionis

expers eſt omnis, nulli alterationi ob-

noxius: nam primus motus localis, qui
circularis eſt, in Deum non competit,
vt qui immobilis ſit. Vnde conſequens
eſt alios motus, vel paſſionem vel altera-
tionem cauſantes, locali motu poſte-
riores, in eum multo minus poſſe com-
petere.

IX.

. DE INTELLIGENTIIS.
Oſtprimam illam ſubſtantiam, coeli Coelum numerice vnum eſſe, quoni-

T primi motorem, alias efle oportet,
materiae expertes, aeternas, & immobi-
les, inferiorum ſphaerarum motibus
praefectas: quas adeo iuxta numerum
& ſeriem ſphaerarum iſtarum & ipſas
diſpoſitas eſſe oportet.
Exmotionum porro numero ſpbaera-
rum colligas numerum, & exhis nume-

rum ſuhbſtantiarum mouentium, quae
XKLVII ſunt iuxta Ariſtotelem.

am vnus & primus motor. Antiqua vero
traditio eſt Deos eſſe primas illas ſub-
ſtantias, coelum mouentes, Atque ea vere
diuina doctrina eſt: quod addunt vero
forma hominum eſle eas, vel aliorum
animantium, id ad rudem tantum ple-
bem inſtituendam inuentumeſt, legum

& vitae commoditatis cauſa. Atqueiſta

etiam ad Metaph)ſicae delineationem

ſufficiant.

1

THEOPHRASTVS.

5 4

CAP. I.
PATRIA EIVS, PARENTES ET PRAECEPTORES.

deſcribitur a Strabone, Sgrio diſtans Scrabe

HEOPHRASTVM ſucceſſorem

ſtadiis XVIII. bsn n
Patrem Melantam habuit, Apollodo-a ap. La-
rO* autore, quem Leonem b dicunt alii, ert. l. c.
vitae genere fullonem. Ipſi Tyrtami 3 ap. Sin-

Qad 2 primo“ e.

Exil. p.

DW Ariſtoteles habuit, natum Ere ſe,
inl 605. A.

Laert, V vt teſta ntur Plutarchus, Laertius,
36. atque alii. Maritima autem Lesbi
H vrbs fuit H'eſus, in colle poſita, prout

n

492
primo nomen fuit.
tria audiuit, vnde ad Platonem ſe con-
tulit, Ariſtotelis poſtremo factus audi-
tor: qui nominis ipſius offenſus aſpe-
Cie. Orat. ritate Euphraſtum primo, poſtea Theo-
19. 24. Pphraſtum vocauit, a diuino eloquentiae
Pen LI. flumine, qua Cicerone, Plinio, Laer-

Laert. V. tiO, Strabone teſtibus, omnes com-
38. mMilitones ſuos anteiuit.

PARS V. THIEOPHRASTVS CAP. I. II. III.
Leucippum in pa-

Tantum porro eius erat ingenii a-gtrabe.
cumen, vt facillime omnia aſſeque- I. c,
retur, quamobrem quod de Ariſtote-Laert. V,
le & Kenocrate dictum Platoni, id ad 39.
Calliſthenem & Theophraſtum retu-
lerit Ariſtoteles, tardus enim & obtu-
ſus ingenio Calliſthenes, quo facili v-
tebatur & perſpicaci Theophraſtus, vt
fraeno hunc, itlum calcare dicerêtopus
habere.

CA P. II.
STVDIVM PHILOSOPHIAE ET DISCIPVLI EIVS.

V. Vit. Riſtoteles, Chalcidem ſecundo an-
Ariſtot. 4 Aà no Olympiadis CXIV ſecedens,
c. IX. diſcipulorum, vt ſucceſſorem nomina-
ret petentium, precibus victus, Theo-
hraſtum nominauit, vt in Ariſtote-
E relatum eſt vita. Is ergo ſcholae
curam ſuſcepit, defunctoque Ariſto-
tele vitam in hortis eius egit, Deme-
Plin. L. trii Phalerei contubernio vſus. Tem-
XV. S.L pus iſtud quo floruit Theophraſtus iux-
TTOà Plinium in A. V. C. CCCCXIin-
Salmas. Cidit, qui, vt recte legit Salmaſius,
Exerc. CCCXCFfuit ab eo quo naturalem ſu-
Plin. p. am Hiſtoriam Plinius ſcripfſit.
574 Eum Hermippus ſtata hora in ſcho-
Athen. 1 . „J. .. .2.
am ait veniſſe, veſte ſplendida orna
tum, ibique conſidentem ita difleruis-

ſe, vt ne geſtum quidem praetermiſe-

rit vnquam, qui argumento de quo a-
geret non conuenirete adeo vt, cum
guloſum aliquando hominem deicribe-
ret, eum imitatus exerta lingua labra
circumlinxerit.
Taert. V. Olympiadis CXVIII anno quarto,
Atben. Nenippo Archonte, Sophocles, Am-
L. XIII. Phiclidae filius, legem tulerat, qua o-
P. 610. mnes philoſophos publicas habere
ſcholas vetaret, niſi ſi quibus eius rei

ſenatus populusque licentiam dedis-
ſet. Si quis ſecus facere deprehenſus
fuiſſet ei mortis dicta eſt poena. Hoc
decreto omnes, Athenaeo autore,
philoſophi vrbe pulſi fugatique fuere,
in quibus & Theophraſtus fuit, qui
tamen ſequenti anno in eam rediit, quo
ex Ariſtoteles, Philo diem Sophocli
dixit, vt qui contra patrias leges fecis-
ſet. Eius enim cauſae is fuit exitus,
vt, mulcta Sophocli irrogata talento-
rum quinque, legem eius Athenien-
ſes abrogarent, Philoſophos autem
exules reuocarent. Quo vſus benefi-
cio Theophraſtus, ipſe etiam rediit,
ſcholamque denuo habere coepit.
Laertius bis mille fere diſcipulos ad v, 37.
audiendum eum confluxiſſe teſtatur,
quorum numerum ad 447 excreuiſſe
ait Suidas, niſi tamen error in eo nu-

—— a Laert.
mero ſit commiſſus.

In his Strato V, 58.

fuit, ² eius ſucceſſor, Demetrius Pha-Cic Brut.

lereus,?“ Nicomachus Ariſtotelis fili- c. 9.
vs, quem in chariſſimis ei fuiſſe Ari-b Laert.
ſtippus ait,“ Eraſiſtratus Medicus, àvt 1139.
affirmatum quibusdam, & Comicus v, 39.

Menander. . Laert.
L V, 57.
* Laert.

CAP. V, 36.

Laert V
56.
Laen., V.
37.

Atben⸗
V.,.86

Plut Ady
Colot.
1120.6.
Laett. V
36,

laett. .
40.

Mut Vi

Dem..
Ko, C.

ld. Fm.
Pol. 1. II.
5633.5,

Uut. de
Orpid
Dinit. .
27.P,

Pgeabe.
e lc,
E. beert. ,
Ad .
&

dg.
W
ſe
l,lzen.
0, 5§.
na-Cic-rut,
lg
Vtelaert.
ls 7,39.
d Laert.
V, 57.
e Leell.

n

Plut, Vit.

7

CCẽßA-P.

*
ORIGINES, PHILO.

STvDIrI, VIITFTI.
III.

493

VIRTVTES ET APOPHTHEGMATA EIVS.

Laert v, QVmma doctrina fuit, & ſtudio ſin-
1,. v. gulari, vt teſtis eſt Pamphila: bene-
37. ficus inprimis, & variae doctrinae a-
mator.

Athen. Pecuniam ad philoſophorum lega-

v. p. 186. vit conuentus, non vt luxuriae, ſed

temperantiae vt eflent & eruditorum
diſcurſuum occaſio.
Plut. Ady Patriae a tyrannis oppreſſae iterata

Colot. vice extitit liberator.
rae Magna eius apud Caſſandrum, An-
aert. .

tipatri filium, autoritas fuit, prior-
que ad eum litteras Ptolemaeus ſeri-
Pſit.
Fuitque tanto honore apud Athe-
nienſes, vt, ab Agnonide impietatis
accuſatus, parum ab fuerit quin ipſia-
ctori ea dicenda cauſa eſſet.
Apophtegmata ipſius feruntur ſe-
quentia:
Laert. v, Tutum magis eſe aiebat euo crede-
40. re infraeni, quam verbo male com-
poſeto.
Ad iuuenem in conuiuio tacentem,
NER indoctus es quidem, prudenter, ait,
Jacis, E dolt as, imprudenter.

Impenzſarum omnium cariſzmam tem- ſe

pus dicebat &e.
Quid de Demoſthene ſentiat? in-
Dem b. terrogatus, Ariſtone auétore, reſpon-
350. C. dit, dignum eſſe Athenienfum ciuitate,
Quid de Demade? Eum vero maiorem
eſſe gesam vit illa caperet ciuita¹s..
Id. Sym: Ad Philippum Caflandri F. ſeſe mi-
Pol. L. II. ror: dixit, ooualos iſus non canere, fi-
P. 633. B. i,la, nart, m eos ſabeunte.
plut. de Caecas eſſe reuera & nulla exiſtima-
Cupid. tione dignas diuitias, Calliae demon-

Diuit. p. ſtrabat evemp o, & Iſmeniae, quorum

527. B. ille Atchenienſium, IThebanorum iſte

dependere.

ditiſſimus erat, qui tamen iisdem re-
bus tantum quibus Socrates & Epa-
minondas vti poſſent.
Jenotos non amore iudicandos, ſed à Plut. de
udicium amori praemittendum aiebat. Amore
Grandem, dicebat item, proconduclto 182 u.
domicilio, mercedem animum corpori bld: de ſa-

/

nit. tu⸗-
Famam mendacem, calumnia excita-end p.
tam atque inuidia, exiguo tempore du- 5. E
rantem, ſtatim euaneſtere aiebat.“ Xil. d.
Adoleſcentulum erubeſcere videns, 140
bono animo eſto, inquit, virtutis enimn à Anton.
iſte eſt color. dà Verere te ipſim identi- & Max.
dem dixit, & non erubeſces apud alium- tenn. x.
Bonos paucis legibus dicebat indige- P. 136.
re. Neque enim res legibus, ſod leges eibid.
rebus accommodari. WDw stob. 8.
Inuidos hoc eſe reliquis infeliciores, XXXVII.
quod alii ſuis ſolum calamitatibus dole- Ra Zernn,
ant, inuidi etiam praeter ſua mala bo- xXXVIII
nis alienis contriſtentur. S p. 224.
Improbos homines aiebat, non aeque lbid,
bonis gaudere propriis, quam aliorum
malis. H
Interrogatus quidnam vitam con-
zruaret humanai? beneſicentia dixit,

Stob. S.
XLIAp.
&, honor & poend. 256.
Non ex familiaritate & gratia, ſéd k Anton,
ex actionilus honores eſſe adipiſoendos. “ & Max.
Quid amor eſler? interrogatus, a-. .
nimaz eft, dixit, affelctus otioſae. stob.S.
Item eſle amorem irrationalis cuius-LXII. p.
dam cupiditatis exceſlum, qui velo- 402.
cem habeat acceſſum, tardum difces- mnbid.
ſum. .
Muliernem pulelre ornatam neque Vi- Stob. S.
dere alios, neoc- aliis videri debere, v- LXXII.
trumque enim ad res inhoneſtas eſe P. 44.
incitamento.

Q 3 CAP

. TEST AMENTVM

Laert. V Ene quidem, vt ſpero, erit. Ce-
61. terum ſi quid ſecus contigerit, ita
ſtatuo. Domeſticam omnem ſuppel-
leétilem Melantae & Pancreonti, Le-
ontis filiis, trado. Porro ex his, quae
ab Hipparcho fuppeditata ſunt, iſta
mihi fieri volo. Primum, quae ad mu-
ſeum Deasque pertinent, perfici; & ſi
quid circa ea in melius poſſit ornari.
Dehinc Ariſtotelis imaginem in tem-
plo collocari, ac donaria reliqua, quae
antea in templo erant. Deinde por-
ticum paruam, quae juxta muſeum
erat, exaedificari, priore non deterio-

ſunt, in inferiore porticu reponi. A-
ram quoque conſtrui, ita vt neque
perfectio, neque honeſtas deſideretur.
Volo autem & Nicomachi imaginem
abſolute perfici. Opus quidem fictio-
nis Praxiteli iniunctum eſt. Reliquam
vero impenſam ab eo fieri. Statui
autem illam iubeo vbicunque illis vi-
ſum fuerit, quibus cura erit rerum
ceterarum, quae teſtamento inſcripta
ſunt. Ac de templo quidem ac dona-
riis in hunc modum ſtatuo. Fun-
dum vero quem Stagiris habemus, Cal-
lino lego: librosque omnes Neleo.
Hortum autem, & deambulationem,
aedesque omnes horto adiacentes, ami-
cis inſcriptis lego, iis qui voluerint in
eo vna vacare literis, atque ſimul phi-
loſophari; quandoquidem fieri non
poteſt, vt quiuis ſemper peregrinen-
tur, tamen ealege, vt neque illum a-
lienent, neque vt propium quis-
quam poſſideat, ſed veluti ſacrum quod-
dam communiter ab omnibus poſſi-
deatur, quique ſe inuicem familiariter
ac amice vtantur, ſicuti congruum ac

PARS V. THIEOPHRASTVS CAb. IV. V.
CAP.

rem, tabulasque, in quibus orbis ſitus

—

IV.
ET MORS EIVS.

iuſtum eſt. Sint autem qui illo com-
muniter vtentur, Hipparchus, Neleus,
Strato, Callinus, Demotimus, Dema-
ratus, Calliſthenes, Melantes, Pan-
creon, & Nicippus. Licere autem, ſi
philoſophari velit, & Ariſtoteli, Mi-
diae Pythiadisque filio, horum eſſe
participem. Ipfiusque curam dili-
gentiſſime habere maximos natu, vt
quam maxime ad philoſophiam inſti-
tuatur. Nosque ſepelire in horti par-
te, quae eis maxime commoda vide-
bitur, nihil ſuperfluum circa funus tu-
mulumue faciendo. Vt autem di-
ctum eſt, poſt noſtrum e vita exces-
ſum, cum fanum, & monimentum,
& hortus, & ambulatorium reparata &
refecta erunt, vna & Pompylum hunc,
qui inhabitat, ea curare volo, aliarum-
que rerum, quemadmodum prius, cu-
ram habere, illiusque commodis pro-
ſpicere, qui iſta habent. Pompylo autem
& Threptae, dudum liberis, qui magno
nobis vſui fuerunt, ſi quidantea a no-
bis pracſtitum eſt, & quae illi acquiſiue-
runt, & quae nunc illis ab Hipparcho
dari conſtitui, drachmas bis mille, tuto
ac firmiter haec illis poſſidenda cenſeo;
ſicut & ipſis, Melantae & Pancreonti,
ſaepius dixi, cunétaque mihi annue-
runt. Do autem illis & Somatalem,
&ancillam. Ex pueris autem Molo-
nem quidem, & Cimonem, & Parme-
nontem iam nunc liberos dimitto.
Manem vero & Calliam, cum annos
quatuor in horto perſeuerarint, in cul-
tu & labore ſe ita gerentes, vt culpari
juſte non poſſint, liberos dimitti iu-
beo. Demotimo Cariona do, Dona-
cemque Neleo. Eubium venundari
placet. Dabit autem Hipparchus
Callino

—

ES

TESTAMIENTVII, MORS SRTPTA ES

Callino drachmas ter mille. Melantae
vero & Pancreonti, niſi Hipparchum
intueremur & antea nobis fuiſſe per-
vtilem, & nunc in ſuis rebus magnum
pPertuliſſé naufragium, mandaremus
profecto ea cum Melanta, & Pancre-
onte educere. uoniam vero non
facile fore illis animaduerti, iunctim
rem familiarem diſpenſare, commo-
diusque illis arbitratus ſum, ſi quid ab
Hipparcho conſtitutum acceperint:
dabit igitur Hipparchus Melantae &
Pancreonti ſingulis talentum, daturus
& curatoribus ad ea quae in teſtamen-
to ſcripta ſunt perficienda ſumtus ne-
ceſſarios, ſuo quaeque tempore. Quæ
cum impleuerit Hipparchus, abſolu-
tus erit, ac liber a debito omni, & o-
mnibus quae contraxerat mecum in-
ſtrumentis. Quod ſi quid meo nomi-
ne Hipparcho in Chalcide prouenit e-
molumenti, hoc totum eius erit. Cu-
ratores earum rerum, quae teſtamen-
to inſcriptae ſunt, hi erunt: Hippar-
chus, Neleus, Strato, Callinus, De-
motimus, Calliſthenes, Cteſarchus.
Porro teſtamenti exemplarium, Theo-
Phraſti annulo ſignatorum, vnum a-
pud Hegeſiam, Hipparchi filium, con-
ditum eſt. Teſtes ſunt Calkippus Pella-
neus, Philomelus Euonymeus, Lyſan-
der Hybraees, Philion Alopecenſis. Al-
terum exemplar accepit Olympiodo-
rus. Teſtes iidem fuere. Akerum
accepit Adimantus. Tulit autem An-
droſthenes fillus. Teſtes Aimneſtus
Cleobuli filius, Lyſiſtratus, Phidonis

filius Thaſius,; Strato Arceſilai filius

495
Lampfſacenus, Theſippus Theſippi fi-
lius e figulis, Dioſcorides Dionyſu
Epicephiſius. .—r a Laert,
Haec, Laertius ait, ſeries teſtamen- V, 57.
torum illius fuit.“ Obiit autem ſenex bId. V,
aetatis anno LXXXVIL, exhauſtis, vt 40.
Suidas ait, ſcribendi aſſiduitate ſpiri- Suid.
tibus: cumque in nuptiis diſcipulorum s.
cuiusdam quandam fibi indulgeret o-
tii veniam, ea mortis ipfius fuit occaſio. i Tuſe
Iam moriens accuſaſie naturam di- II. c.28.
citur, quod ceruis &! cornicibis vitam id vero
diuturnam, quorum id nihit intereſſet: Ariſtot.
hominibus, quorum mazxime interjfuis- zunui.
Jet, tam exiguam vitam dediſet: quo- breuir.
rüum ſe aetas potuiſſet eſſe longinquior, vitae
Juturum fuißſe, vi omnibus perfectis init.
artibus, omni doctrina hominum vita
erudiretur. Querebatur igitur ſe tum,
cum illa videre coepiſſet, extingui.
Accedentibus vero ad eum diſcipu-
lis, qui, num mandare quid vellet in-
terrogarent, nihil quidem quod man-
daret ſe habere reſpondit, hboc monere
tantim, multa iucunda amitti, in vita
himana ſolius gloriae ſtudio. Nos ve-
ro, cum viuere incipimus, mori. Ni-
hilque inanius ſtudio gloriae eſe. ded .
ſtote ſelices, addebat, & vel ſapien-
tiae ſtudia omittite, grandis enim eſt la-
bor, aut illi magnopere intendite, ma-
gna enim inde glorla prouenit. Vitae
dutem vanitas maior longe gquam eius S
viilitas. Verum mihi quidem non iam
quid agendum ſit conſulere vacat, vos
he ea de re deliberabitis: Quae di-
cens animulam reddidit. Funus eius
vhiuerſus Athenienſium popußus pe-
dibus eſt ſecutus.

V.

Laerr. V,

SCRIPTA EIVS.

Cripta quam plurima dedit, quae,
quod omni eruditionis genere ſint
referta, digniſſima ſe cenſuiſle ait La-

ertius vt omnia recenſeret. Sunt
autemn.: .
Priorum Analyticorum 3.
Poſteriorum

Laert. V,
42.

496 bpARS V TFOPEASTVS CAb. V.

Poſteriorum Analyticorum VII.
De ſolutione Syllogiſmorum I.
Analyticorum Epitome I.
Deductorum locorum II.
Concertatio eius ſpeculationis, quae
circa contentioſas orationes verſatur.
De ſenſibus I.
Ad Anaxagoram, I.
De Anaxagorae decretis, I.
De Anaximenis decretis, I.
De Archelai decretis, I. .
De ſalis vario genere, nitro, alumine, I.
De his, quae durantur in lapides, II.
De indiuiſibilibus lineis, I.
Auditionis, II.
De ventis, I.
Virtutum differentiae, I.
Deregno, I.
Deregis inſtitutione, I.
De vitis, III.
De ſenectute I.
De Democriti Aſtrologia I.
De his, quae in ſublimi fiunt, I.
De imaginibus, I.
De ſuccis, coloribus, & Carnibus. I.
De decorationæ, I.
De hominibus I.
Dictorum Diogenis collectio, I.
Diſtinétionum, III.
Amatorius, I.
Alius de amore, I.
De felicitate, I.
De ſpeciebus, II.
De caduco morbo, I.
De afflatione Dei, I.
De Empedocle, I.
Epicherematum, XVIII.
Gontrouerſiarum, III.
De voluntario, I. .
Abbreuiatio Reipublicae Platonicae, II.
De diuerſitate vocis animalium eius-
dem generis, I.
De his, quae confertim apparent, I.
De his, quae morſu & ictu nocent, I.
De animalibus, quae ſapere dicuntur, I.

De his, quae in ſicco morantur, II.
De his, quae colores immutant, I.
De his, quae latibula & foſſas faciunt, I.
De animalibus VII.
De voluptate, ſicut Ariſtoteles, I.
Alius de voluptate, I. G
Quaeſtiones XXIV.
De calido & frigido, I.
De vertigine & obtenebratione, I.
De ſudore, I.
Deaffirmatione & negatione, I.
Calliſthenes, ſiue de luctu, I.
De laboribus, I.
De motu, III.
De lapidibus, I.
De peſtilentiis, I.
Deanimi deliquio, I.
Megaricus, I.

De atra bile, I.

De metallis, II. 2
De melle I. .
De Metrodori opinionibus colleéta, I.
De aethereis rationes, II.
De ebrietate, I. .
Legum, ſecundum elementa, XXIV.
Legum epitome, X.
Ad definitiones, I.
De odoribus, I.
De vino & oleo, I.
Primarum propofitionum, XVIII.
De legiferis, III.
Politicorum, VI.
Politicon ad tempora, IV.
Ciuilium conſuetudinum IV.
De optima republica, I.
Problematum colleétionis, V.
De prouerbiis, IJ.
De concretionibus & liquefactioni-
bus, I. =
Deigne, II.
De ſpiritibus, I.
De patientia, I.
De ſuffocatione, I.
De amentia, IJ.
Sophiſinatum II.
De

ni⸗

De

SNCRXLPYA EVS Iè

De ſyllogiſmorum ſolutione, I.
Topicorum, II.
De cruciatu, II.
De pilis, I.
De tyrannide, I.
Deaqua, III. .
De ſomno &inſomniis, I.
De amicitia, III.
De ambitione, II.

De natura, III.

De naturalibus, XVIII.
De naturalium abbreuiatione, II.
Naturalium, VIII.

Ad Phyſicos, JI.

De ſiirpium hiſtoriis, X.
De ſtirpium cauſis, VIII.
De ſuccis, V.
De mendacio voluptatis, I.
De anima, dmaeſtio I.
De indubitata fide, I.

De ſimplicibus dubitationibus, I.

Harmonicôn, I.
De virtute, I.

Occaſiones, ſiue contradictiones, I.

De negatione, I.
De ſententia, I.
De ridiculo, I.
Meridianorum, II.

Diuiſiones, II.
De differentiis, I.

De iniuriis, I.
De calumnia, I.
De laude, IJ.
De experientia, I.
Epiſtolarum, III.
De fortuitis animalibus, I.
De ſelectionibus, I.
Laudes deorum, I.
De diebus feſtis, I.
De felicitate, I.
De enthymematis, I.
De inuentis, II.
Scholarum moralium, I.
Morales figurae, I.
De tumultu, I.

De hiftoria, I.
De iudicio yll ogiäünorum, I.
De aſſentatione, I.

De mari, I.

Ad Caſſandrum de regno, I.
De comoedia, I.
De meteoris, I.

De dictione, I.

Verborum colleclio, 1.
Solutiones, I.
De muſica, III.
De menſuris I.
Megacles, I.
De legibus, I.
De iniquis legibus, I.
Xenocraticorum decretorum colle-
cCtanea, I.
Confabulationes, 1,
De iuramento, I.
Oratoria praecepta, I.
De diuitiis, II.
De poëtica, J.
Problemata ciuilia, moralia, naturalia,
amatoria, I.
Prooemiorum, I.
Problematum colleclio, I.
De problematibus natura libus, I.

De exemplari, I.

De propoſitione & narratione, I.
De poẽëtica alius, I.
De ſapientibus, I.
De conſilio, I.
De ſoloeciſinis, I.
Dearte oratoria, I.
De artibus oratoriis, ſpecies XVII

De ſimulatione, I.

Commentariorum, ſiue Theophraſti-
corum, VI.
Naturalium opinionum XVI.
Naturalium epitome, I,
De gratia, I.

Morales figurae, 1

De falſo & vero, I.
Hiſtoria eorum, quae de Deo dicun-
tur, VI.
Rrr De

498 PARS V. &T MLO.

De diis, III.
Hiſtoricorum geometricorum, IV.
Epitomarum Ariſtotelis de animali-
bus, VI.
Epichirematum, II.
Quaeſtiones, III.
De regno, II.
De cauſis, I.
De Democrito, I.
De calumnia, f.
De generatione, I
De animalium prudentia, & moribus, I.
De motu, II.
De viſu, IV.
Ad definitiones, II.
De eo, quod dicitur datum eſſe, I.

CAP. I. II. Wr..
Arithmeticarum hiſtoriarum, I.
De augmento I.
Acicharus, I.
De iudicialibus orationibus, I.
De calumnia, I. .
Epiſtolae ad Aſtycreontem, ad Phani-
am, & Nicanorem.
De pietate, I.
Euiadis, I.
De opportunitatibus, II.
De propriis orationibus, I.
De liberis educandis, I.
Alius differens de eadem re, I.
De diſciplina, ſeu de virtutibus, ſiue
de frugalitate, I.
Exhortatorius, I.

De maiori & minori, I. Doe numeris, I. .
De muſicis, I. Determinationes de dictione ſyllogis-
De diuina felicitate, I. . morum, I.
Ad eos, qui erant ex Academia, IJ. De coelo, I.
Exhortatorius, I. Politicorum, II.
Quo pacto ciuitas optime inhabitetur, I. De natura, I.
De quaeſtionibus naturalibus, I. De fructibus,
Qui ſint modi ſciendi, I. De animalibus,
De falſo, III. Haec in ſumma complexa ſunt ver-
Ante topica, I. ſuum bis centena triginta millia, octin-
Ad Aeſchylum, I. gentos octo. Tot ab eo volumina ela-
Aſtrologicae, VI. borata ſunt.
Laert. STRAT O.
1, 58. CAE. I.
Cic. . 2⁸ Plut.
Acad. Q. VIIA EIVS. adr. Co-
38. KTratonem in ſchola ſucceſſorem Magiſtro ſuo Ariſtotele diſſentiens. lor. p.
Xrgar. Theophraſtus habuit², Lampfſace- Ea parte quod excelleret maxime, Phy- 115

“haert. Mumb, patregenitum Arceſilao“, vel, vt
1. c. & alii vocant, Arceſiod, eſtque eius mentio
zui3. ii. in illius? teſtamento. Vir erat maximae
ear. dignitatis“ in omni philoſophiae gene-
Leert. Te, maxime in phyſicis tamen, quae
1.c. & I. antiquiſſima eſt & ſolida maxime pars
64. philoſophiae, in qua multa ipſe innoua-

a 1 vitt, non a Platone tantum, verum &a
n, V5.

ſicus eſt dictus à: Is omnem vim diui-
. . Nat. D.
nam in natura ſitam eſſe cenſebati. Per- 1, 13.
pauca de moribus attigit“. Scholae iuxX- h Laert.
ta Apollodorum! praeeſſe coepit O- l.c.
Iympiadis CXXIII anno III, eamque ci-
annis rexit XVIII, Ptolomaei praece- 1, 13.

ptor fuit Philadelphi, * qui XXC ei . de
talenta impendit. Fin. V, 5.

Senſus eſt in Theophraſti teſtamento mentionem
Stratonis eſſe. Stanl. ita vertterat, vt intelligi poſſet

1
. . . . . ap. La-
de Arceſio, cuius mentio ſit instratonis teſtamento. 5

7Stanl. vertit Philadelphi 6li. er. l c.
CAbP.

Laertt.
61,

158.

le

61.]

VITA TESTAMENNIVAI MORS SCETTA.
D CA P.

499
II.

TESTAMENTVM STRATONIS ET MORS.
Laert. V, Eſtamentum Stratonis ita fere ha-

bebat. Iſta, ſi quid ſiniſtre acci-
dat, diſpono. Ea quidem quae domi
ſunt, Lampyrioni, & Arceſilao, relin-
quo omnia. Porro ex pecunia, quam

Athenis habeo, primum quidem cu-

ratores iuſta, & quae poſt fieri ſolenne
eſt, diligenter curabunt, nihil neque ſu-
perflue, neque illiberaliter agentes. E-
runt autemteſtamenti curatores Olym-
picus, Ariſtides, Mneſigenes, Hippocra-
tes, Epicrates, Gorgylus, Diocles, Ly-
con, Athanes. Scholam quidem Lyconi

relinquo. Namque alii ſunt vel ſenio-

res, vel occupati. Recte autem faci-
ent reliqui, ſi hoc ipſum ſuo iudicio
firmauerint. Libros illi omnes, prae-
terquam quos ipſi ſcripſimus, relin-

quo; vaſa etiam omnia conuiuii, ſtra-

& Abum. Simmiam Arceſilao reddo.
Sed & Dromonem relinquo. Vbi ve-
ro Arceſilaus aduenerit, computet I-
raeus cum Olympico & Epicrate, ce-
terisque curatoribus funeris, alio-
rumque ſolennium, ſumtus. Quod
autem pecuniae reliquum erit, accipi-
at Arceſilaus ab Olympico, nihil ei mo-
leſtiae exhibens de ſolutionis iuſto
tempore, ac elapſis annis. Tollat au-
tem & pacto Arceſilaus, quae compo-
ſuit Strato cum Olympico, & Amei-
nia, condita penes Philocratem, Ti-
ſameni filiuum. Monimentum vero
faciant, vt videbitur Arceſilao, & O-
lympico, & Lyconi.

Atque haec quidem, vt fertur, te-Laertv

ſtamenti illius ſumma fuit, ſicut ipſum
collegit Ariſto Ceius.

Adeo eum fuiſſe tenuem aiunt, vt Laert. V.
ſine ſenſu moreretur. 60.
Odo vero hoc nomine memorati Laert. V,
Laertio. 1.

. gulasque, & pocula. Dent autem E-
picrati curatores drachmas quingen-
tas, & vnum ex pueris, quemcunque

. voluerint.

Plut,
adr, Co⸗
blor .
nn,.
C., de
l⸗- Ni. D.
el- h.
2 h Laett-
1c,
iode
le Mut, D.
Ce- l,.
eikll de
Ein. V,5F.

— 45. La⸗

te et, ,0

W.

V, 58.

Ab Arceſilag primum
Lampyrion & Arceſilaus obligatio-

nes tollant, quas pro Iraeo Daippus

dedit, nihilque debeat, neque Lam-
pyrioni, neque Lampyrionis haere-
dibus, ſed liber ſit ab omni obligatio-
ne. Dent illi curatores drachmas quin-

gentas, & ex pueris vnum, quemcun-

que probauerit Arceſilaus; vt is, qui
nobiſcum multum laborauit, magno-

que nobis vſui fuit, habeat, vnde vi-

vere honeſte poſſit. Diophantum præ-
terea dimitto liberum, & Dioclem,

CA P.

Primus Iſocratis diſcipulus.
Secundus Philoſophus.
Tertius Medicus, Eraſiſtrati diſci-
pulus.
Quartus Hiſtoricus, qui Philippi
& Perſei cum Romanis bella defcripſit.
Quintus apud Laertium excidit.
Sextum habet Epigrammatum Poe-
tam.
Septimum Medicum veterem.
Octauum peripateticum, qui Ale-
xandriae vitam egit.

III.

SCRIPTA STRATONIS.

Murt a eum ſcripſiſſe Suidae eſt pro-

ditum, eorum ſequens apud Dio-

genem Laertium habetur Catalogus:

De regno, II.
De iuſtitia, III.
De bono, III.
Rrr 2

de

5S500 PARS V. L PFCO. CAP. I. II.

De diis, III.
De magiſtratibus, III.
De vitis.
De felicitate.
De Philoſophia.
De fortitudine.
De inani.
De coelo.
De ſpiritu.
De natura humana.
De generatione animalium.
De concubitu. y⸗
De ſomno.
De inſomniis.
De viſu.
De ſenſu.
De voluptate.
De coloribus.
De morbis.
De iudiciis.
De viribus.
De metallicis machinis.
De fame.

De obtenebrationibus.

De leui & graui.
De diuina afflatione.
Detempore.
De cibo & incremento.
De animalibus, de quibus dubitatur.
De fabuloſis animalibus.
De cauſis.
Ambiguorum ſolutio.
Locorum prooemia.
De accidenti.
De Definitione.
Quid ſit magis & minus.
De iniuſto.
De priore & poſteriore.
De priori genere.

De proprio.

De futuro.
Inuentorum Elenchi II.
Commentarii, ſed ambigitur.
Epiſtolae, quarum eſt initium: Stra-
to Arſinoae ſalutem, CDXL.

LYCO.

CAP. I.

VITA

Laert. V, Tratoni, vt apud Laertium eſt, LX-
65. CON ſucceſſit, Aſtyanactis filius,
Troadenſis, vir eloquens, quique e-
ducandis inſtituendisque pueris maxi-
Laert. V, Me idoneus fuit. Extitit idem Pan-
68. thoedi etiam Dialectici auditor. .
Laert. v, Vt euos autem calcare aeque &
65. fraeno, ita pueros guoque pudore &
laude regendos aiebat. Qua fuerit elo-
cutionis copia, iſto docent exemplo.
Nempe de virgine paupere fertur di-
xiſſe: Bap aορ Deoro ar³οα kéen dhα
7 „ 4 „ „

&ν ποναιος νοοννuνον τW Aαιααιοοιτι

kuis“. Grqui oneri parenti ſit ſilia
neceſſe eſt, cuius dotis penuria forem
aetatis marceſéeré viderit. Hinc An-
tigono de eo dictum, quicquid profer-

EIVS. S
ret, ex ipſo eſſe audiendum ſolo, ſic e-
nim poma quoque fragrantiſſima trans-
plantationem non ferre. Ea orationis
ſuauitas vero in cauſa fuit, cur litte-
ram F nomini eius quidam praemit-
terent, Olyconem appellantes, ducto a
ſuauitate nomine. Atque id quidem
a Plutarcho memoriae eſt proditum.

Erat autem in ſcribendo non eadem De exilio

ipſi dicendi forma. p. 605. .
De his, qui animum, dum aetas fer- & Eeent.
00.

ret, doctrina non imbuiſſent, annos-
que praeteritos ſibi reddi optabant,
ita iocatus eſt: Nempe aiebat eos, qui
ſera nimis poenitentia ſuperiorum tem-
torum emendatam cuperent negligen-
tiam, ipfſos agnoſeere irrita vota eſſe

& Athen.

— — — —

—,,,,

.
4

Laert. V,
6

——

Laertlc,

— —

L. IIlp.
546
Laert.le,

I
t
0

laert /y,
69.

— —- — —

=☛- = —

co

—

—

tra⸗

ce⸗

A0-
0IS
tte⸗

.

it⸗
o
Gem
n.

gem De ezilio
56054
„ & Laert.
ler⸗v 6.

ns- „

nt,
u
-

VITA, TESNAMENTVM ETV MORS EIVS.
tum. Hinc in patria Iliis certauit,

Jua. Eos gutem, qui id eficere cona-
rentur, ſana etiam mente aiebat deſti-
tui, regulae diſtortae relta applicantes,
vel in aqua perturbuta ſpeculoue per-
verſo faciem intueri cupientes ſaam.
Aiebat item publicorum in foro ludo-
rum coronam multos, Olympicoam vero
affectare paucicſzmos. .
Conſilio in rebus dubiis ſaepiſſime
Athenienſes adiuuit.
Cultu mundiſſimus fuit, adeo vt to-

Laert. V,
67.

Laert. l. c. . .
& Athen. ta, & pretioſa, vt Hermippo eſt tra-

L. XII p. ditum.
156. . Corporis exercitia omnia ſolertis-
ſime obibat, athleticis rebus agilitate
maxime idoneus, auresque ictibus con-
tuſas habebat, oleumque palaeſtricum
olebat,“ vt Diogeni Caryſtio tradi-

CAP.

ga vteretur ad exceſſum vsque delica-

5or

Pilaque luſiſſe perhibetur. †
Maxima apud Eumenem & Attalum Laert.lc.
prae allis omnibus gratia floruit, qui
regia eum munificentia alebant. Eius
& Antiochus expetebat conuictum, ſed
obtinere non potuit.
Animo aduerſus Hieronymum Peri- Laert. V,
pateticum adeo fuit infenſo, vt ſolus 68.
anniuerſariis ſolennibus ad eum non
veniret, qua de re plura in vita Arce-
ſilai.
Oratores cumranis contendebat, vt
ſtae enim in qquis, ita illos ad clepſy-
draz aquam in conditam vocem edere
dicebat. L
Scholae praefuit annis XL, Strato-
nis locum occupauit Olympiade
CXXVII, vt ab eo teſtamento inſti-
tutum fuerat.

II.

TESTAMENTVM ET MORS.

Laert. . T BRamentumn Lyconis ita fere re-
69. T praeſentat Laertius: Iſta equidem
ſtatuo de rebus meis, ſi quidem
morbum hunc ferre nequiuero. Ea
quidem quae domi ſunt, omnia Aſty-
nacti & Lyconi fratribus do, atque ex
his reddenda cenſeo, quae Athenis
poſſedi aquouis ſumta, ſiue exacta,

quaeque in funus ceteraque ſolennia

impenſa fuerint. Quae vero in vrbe
& in Aegina habeo, Lyconi praeci-
pue do, quod is nomen ferat noſtrum,
mecumque diutiſſime, atque iucun-
diſſime ſit commoratus, ſicut dignum

O ⸗ . ..
erat, quippe qui filii tenebat locum.

Porro ambulationem amicis, qui vti
velint, relinquo, Buloni, Callino, A-
riſtoni, Amphioni, Lyconi, Pytho-

ni, Ariſtomacho. Heraclio, Lycome-
di, Lyconi fratrueli. Praeficiant au-
tem ipſi quemcunque permanſurum in
ſchola, maximeque vtilem futurum
exiſtimauerint. Idem vero procurent
& reliqui familiares, & mei & loci gra-
tia. Ceterum funus & crematio cu-
rae erit Buloni & Callino, & amicis
ceteris, vti ne illiberalis, neu ſuper-
flua ſit. Eas vero quae mihi erant in
Aegina partes, poſt exceſſum meum
diuidat Lycon adoleſcentibus, in vſum
olei, vt ex eo mei & eius, qui me ho-
norauerit, ex ea vtilitate paretur iu-
ſta memoria. Statuamque noſtram lo-
cet eo loco, vbi conuenienter ſtare e-
am poſſe perſpexerit. Quod inſpici-
ant ſimul & procurent Diophantus &

* Wναα negligenter Stanlei. W'ellſet h. e.
corporis habitu robuſtiære vid. Heinſ. ad Horat.
BEp. I. Kuſter. ad Suid, v. αM⁰ε

† Adde Athen. L. XII, p. 546. qui multa de
luxu eius habet.

Rrr32 Heraclides

So-z
Heraclides Demetrii filius. Exhisau-
tem quae in vrbe ſunt, reddat Lycon
omnibus, a quibus quaedam ante ac-
cepi, poſt ipſius diſceſſum. Sequen-
tibus autem Bulon & Callinus, & quæ-
cunque in funere ac ſolennibus ceteris
impenſa fuerint. Tollant autem ea
ex his rebus domeſticis, quae ambo-
bus communiter a me relicta ſunt. Ho-
norent item & medicos Paſithemin &
Midam, dignos profecto maiori etiam
honore, ob ſummam in me diligenti-
am & artem. Lego & Callini filio pa-
teras duas, vxorique illius gemmas du-
as, tapetaque, alterum villoſum, alte-
rum purum, & ſagum ‚& duo puluina-
ria ex omnibus, quae reliqua funt o-
ptima, vt quantum ad honoris ratio-
nem attinet, ne iſtorum quidem ob-
liti videamur. De his autem, qui mi-
hi ſeruierunt, ſic ſtatuo. Demetrio
quidem, jamdiu libero, redemtionis
pretium remitto, & quinque minas
do, & pallium, & tunicam; vt qui me-
cum diu & multum laborauit, honeſte
vitam exigat. Critoni autem Chalce-

donenſi ſimiliter redemtionis pretium

relaxo, & minas quatuor itidem dari
jubeo. Micrum liberum dimitto, ac
eum Lyco nutriat, & annos ſex ab hoc
tempore deinceps erudiat. Charet em
itidem dimitto liberum, nutriatque il-
lum Lyco: duasque illi minas do, & li-
bros meos, qui recitatione adprobati
funt: eos vero qui necdum editi ſunt,
Callino, vt illos edat diligenter. Sed &
Syro libero minas quatuor lego, & Me-
nodoram do; & ſi quid mihi debet, re-
laxo. Hilarae item quinque minas &
tapetem villoſum, & duos puluinos,

PARS V. EVOCO. CAbP. II.

&periſtroma, & lectum quencunque
voluerit. Liberam item dimitto Mi-
cri matrem, & Noëmonem, & Dio-
nem, & Theonem, & Euphranorem,
& Hermiam. Et Agathonem, vbi bi-
ennii tempus impleuerit, dimitti li-
berum iubeo, & lecticarios. Ophe-
lionem quoque, & Poſidonium cum
annos quatuor peregerint, itidem li-
beros exire volo. Demetrio praete-
rea, & Critoni, & Syro, ſingulis Tetuta.
& ſtragulam veſtem relinquo, vt Ly-
coni conuenire videbitur. Iſta illis
donabuntur, qui profecto oſtende-
runt, quam ſolicite ſibi commiſſa per-
egerint. De ſepultura vero videbit

Lycon, ſiue me hic, ſiue domi ſepe-

lire maluerit. Certo enim mihi per-
ſuaſum eſt, illum, quod conueniat, ho-
neſtumque ſit, nil ſegnius cernere,
quam me. Cum vero pro dignitate
praeſtiterit haec omnia, rata ſit illi eo-
rum, quae hic ſunt omnium, largi-
tio. Teſtes, Callinus Hermioneus, A-

riſton Chius, Euphronius Paeanienſis.

Adeo, vt dicit Laertius, ſapienter Luert. V,
ille omnia geſſit, quae ad eruditionem 74¼.
& ſtudia humanitatis pertinent, vt ad
teſtamentum quoque ſuum diligenti-
am prudentiamque adhibuerit, ita vt
eaquoq; parte diligenter ſit imitandus.
Obiit autem annos natus LXXIV, Laert. V,
podagrae morbo decumbens.
gnomines ei IV commemorantur.

Primus Pythagoraeus. cuius in vi-

ta Ariſtotelis mentio.

Secundus Peripateticus
Tertius Epicus Poeta.
Quartus, Epigrammatum Poeta.

* Eum ſinem hominis dixiſſe verum animae
laetitiam autor eſt Clem. Alex. Strom II. p. 416.

nam Av»αοα ibi pro Aéορ legendum, nullum eſt
dubium,

ARlISTO.

—

Strab. 4)
L05659.

486,

iiztre. 4
le.

n

48. I
t
1
1

4
J

— —

kin. V, 5.
(cttabo

XVII tl

n. 4A. dl

thenle 4]
1 4ln
(e

P
P
ea). 4.
tben. L. l
III. ſe
1,790, —

u
i.
io.
em,
bi.
li⸗
he⸗
Vm
l⸗
e⸗
m,

7.
Uls
de-
er⸗
ebit
pe
er⸗
ho⸗
re,
te
eo⸗
