in bruta inſiliunt, & in halnea, concava-“ vVide
que loca penetrant. Ignis enim & ſo- Indicem
lis calorem, quia vrit & exſiccat, auer-&ate,
ſantur; animalium vero, quippemo-
deratum & humidum, libenter ample-
xantur, maxime hominum, in quos in-
fuſi, dici non poteſt, quantum tumul-
tum excitent. Poris nimirum, quibus
ſpiritus animalis inhaeret, oppletis, ſpi-
rituque, ob corporum, quibus praediti
ſunt, craſſitiem, velut in anguſtias reda-
cto & compreſſo; hinc fit, vt corpora
concutiantur, eorumque praecipue fa-
cultates male afficiantur, motusque oh-
tuſiores fiant & hebetiores. „
„Quod ſi Daemon irruens ex ſub-
terraneorum genere ſit, hominem
inſeſſum

bbid
1III
le

—. — — — — — — — — —

nbis DE DAEMONIB. MATLRIAl. . 1133
bennt, ſeſſum concutit & diſtorquet, atque genus maſculum aut foemineum ſua
genera per eum loquitur, ſpiritu patientis natura eſt, nam eiusmodi affectus en⸗
e filere vtens, non ſecus, atque proprio quo- poſitorum ſunt corporum. Atqui Dae-
ertin. dam inſtrumento. Si quis autem eo- monia ſimplicia corpore 4 quae
insheemien⸗ rum, qui lucifugi dicuntur, clam irre- cum ductilia ſint, & ele in e antur,
ilefel dten in Pferit, remiſſionem membrorum indu- eo fit, vt omni figurae ſuſcipien deshi
lnotumn knee cit, vocem reprimit, & eum, quem in- ſint. Quemadmodum enim nubes vr-
h m vaſit, mortuo ſimilem reddit. Hoc dere eſt, nunc hominum, nunc Vrſo-
nc enim genus, quippe daemonum extre- rum, nunc etlam draconum, vel quo-
daſ mum, magis terrenum eſt, ſummeque rumlibet aliorum figurain referentes:
ic frigidum & ſiccum, & quemcunque ita & daemoniaca corpora. Iam vero
Wetär inuaſerit, omnem eius animalem facul- nebulae, ab externis ventis impulſae,
eclbo⸗ tatem hebetat & obtundit. Quia vero varias figuras exprimunt. At Daemo-
usdlue rationis expers eſt, & omni intellectua- nes, pro animi ſui arbitrio, in quaecun-
amn et⸗ li contemplatione deſtitutum, imagina- que voluerint corpora, tranſeunt; vt
nonſo⸗ tioneque rationis experte agitur, vt copioſe ex Marci ſermone oſtendit
onmu. animalium efferatiſſima, increpationem Eielus.„, Ml
.V minime timet, eaque de cauſa merito »„ Sed omnes Daemones eiusdem . 119.
nfie. mutum & furdum appellatur. Nec poteſtatis & voluntatis non ſunt parti-
uun iel fieri poteſt, vt eorum, qui ab eo corre- cipes; neque parum diſcriminis hac in
un ni e pti funt, vllus alio modo liberetur, re eſt inter eos. Sunt enim, quiratio-
piun. , quam diuina potentia, quae oratione ne careaut, t inter animalia compoſi-
nolo & ieiunio adeſt.,, ta, mortique obnoxia. In his homo,
fific⸗ „Medicos niti nobis perſuadere, qui facultate intelligente praeditus eſt:
igori⸗ eiusmodi aflectiones non a Daemoni- ideo generaliorem imaginandi vim ha-
ntta bus profluere, ſed potius ab humori- bet, quae ad omnia ferme ſenſilia ex-
mdem bus, articulis, & ſpiritibus male affectis; tenditur. Equis autem & bobus &
antur, adeoque poſſe curari pharmacis & diae- ceteris id genus arctior eſt imaginandi
MA-* Vi tis, non autem incantationibus & ex- vis, quippe quaeé ad eorum tantum
Glo- ludien piationibus; Medicos, inquam, niti nonnulla extendatur, quae imaginatio-
ner ae⸗ hoc nobis perſuadere mirum non eſt, ne comprehenduntur; & cognoſcit
emo⸗ rch quoniam praeter ea, quae ſenſu perci- duntaxat pecudes, quae ſecum paſcun-
nple piuntur, nihil norunt, ſed in ſola cor- tur, praeſepe, & poſſeſſores.,,
osil⸗ pora inclinati ſunt. Morbi quidem »„ Culices denique, muſcae & vermes
mul. plurimi a male affectis humoribus meri- eandem habent arctam, nec bene co-
uins to oriri cenſentur; Enthuſiasmos ve- haerentem. Horum enim ſingula nec
iolhi⸗ ro, inſanias, & Catochas, quibus qui cor- foramen norunt, ex d egreſſa ſunt,
eciti reptus eſt nihil quidquam agere poteſt, nec locum ,ad quem tend n quae
rele⸗ neque ſermone, neque phantaſia, ne- diuertendum fſit; ſed vnica illis e 4 i-
rpon que ſenſu; ſed ab alio quodam agitatur, ment imaginatio. Eodem prorſus
ſ⸗ H eaque loquitur, quae ignorat, futurum- modo ſunt Daemonum varia genera.
es ſ que quippiam interdum praedicit, qua Alii éανοτο ſen ignei, alii aerei; varia
en ratione motus materiae vitiatos dica- imaginatione ſunt praediti, quamcun-
(b. . mus ?,„ S que tandem in rerum ſpeciem ViiN
ſir 4 Ibid. p. „Ceterum nullum Daemoniorum imaginativam extendant. Subterranei

nem 1III. & VeO
ſum ſeq.

134 P. III. PHILOSOPH. CHALD. DEOT. II. c. WI. XrIUI.

vero & lucifugi diuerſe ſe habent, qua-
propter haut pluribus formis vtun-
tur; quippe qui non habent plura
phantaſmatum genera, neque corpore
agili & verſatili praediti ſunt. Aquei
vero & terreſtres, inter memoratos me-
dii, non poſſunt quidem plures indue-
re formas; ſed in iis, quibus gaudent,
perſeuerant, Quotquot enim humi-
dis in locis viuunt, mollioreque victu
vVtuntur, in aues illi & foeminas ſe
transformant. Inde fit, vt eos Graeci
Naiadas, Nereidas & Dryadas genere

foeminino appellent. Quotquot au-

ibid. p.
140.

deDiuin.
L. I. c. 1.

tem in locis aridis, ſeu teſquis inho-
ſpitis verſantur, eis ſubarida quoque
ſunt corpora cuiusmodi Oοα☛ιαιι
(ruribus afininis) aiunt eſſe. Hi in vi-
ros ſe transformant, & nonnunquam
etiam canibus & leonibus asſimilan-
tur, & ceteris id genus animantibus,
quibus ſunt mores maſculi.„

„Daemones porro poſſunt percu-
ti & ictu inflicto dolere, quamuis
compoſiti non ſint, neque enim
compoſitorum proprius eſt ſenſus. In

CAP.

hominibus non os, neque neruus id
eſt, quod ſentit; ſed ſpiritus iis inſitus.
Proinde quantumuis prematur neruus

aut refrigeretur, aut aliud huiusmodi

patiatur, dolor ex ſpiritus in ſpiritum
immiſſione oboritur. Nec enim fieri
poteſt, vt compoſitum corpus per ſe
doleat, ſed quia Spiritus ꝓarticeps eſt;
quandoquidem in fruſta diſſectum, ſeu
mortuum, ſenſu prorſus caret. Ita &
Daemon, cum totus ſit ſpiritus, natura
ſua ſenſus in omnibus membris parti-
cCeps, per ſe videt & audit, & affectioni-
bus ex tactu orientibus obnoxius diſſe-
ctus dolet, ſolidorum corporum inſtar.
Hac tantum ab his ratione differt, quod
cum cetera, quae diſſecantur vix, vel
nullo potius modo, denuo coaleſcant:
daemonium contra diſſectum ſtatim
coit, & redintegratur: quemadmo-
dum particulae aeris vel aquae, ſolidi
cuiuspiam corporis interiectu diuiſae,
rurſus coaleſceont. Tametſi autem
verbo citius ſpiritus coaleſcit, tamen
eo momento dolet, quo diſſectio fit.,
Atque haec, de Theologia & Phyica
Chaldaeorum, hactenus.

XVII.

DE ASTROLOGIA RELIQVISQVE DIVINANDI ARTIBVS, ET
PRIMO QVIDEM DE STELLIS FI-XIS ET ERRATICIS, EARVMANE
. PRAESIGNIFICATIONE.

Ecunda pars Chaldaicae doctrinae
Sre erat in diuinandi artibus. qua-
rum praecipua fuit Aſtrologia. Haec,
quae ab iis primum inuenta traditur,
praecipua eorum in ſe traxit ſtudia;
cuius rei rationem Piolemaeus ex ipſa
arte petit, quod nimirum eſſent ſub ir-
gine & Mercurio. Verum plauſibilior
à Cicerone affertur, propter planitiem,
magnitudinemque regionum, quas inco-
lebant, coelum ex omni parte patens at-
que apertum, in quo traiectiones, motus-
que ſtellarum facile obſeruari poterant-

Conſtatautem duabus partibus, qua-
rum vna eſt meteorologice, quae verſa-
tur circa motum ſtellarum: altera apo-
teleſinatice, quae ad diuinationem per-
tinet. Prima nota erat veteribus Grae-
cis, communi aſtrologiaz & aſtrono-
miae nomine; donec ſecunda Graeciae
illata, diſtinctionis cauſa, priorem pro-
prie Aronomiam, poſteriorem ℳro-
logiam dixere. Loſephus Scaliger, vir
ſummus, vt graecam eruditionem
extollat, conſtanter affirmat, Cbal-

daeos bNXονωàwoαantum, non etiam än ρaz in Praef.
dſtronomide ad Manil.

indic. in
Aſtrol.
1

4

1
ſ.
dens
Empiric.
adu. Ma.
them. L.
V, init,
141

H
runs id
inſitus.
Reruus
Usmocdi
ditinin
Imn fieri
per ſe
epseſt;
um, ſenn
ltaè&
natura
Oparti-
hioni-
diſe.
inſtar.
quod
X, vel
ſeant:
tatim
drno.
ſolidi
iuiſte,
utem
men

t,
ee
ET

Squn⸗
erſr
po-
per⸗
me⸗
ny-
ecine

.

jae

Eyin Plaet.
6 4Manil.

DkE ASTROLOGCIA &c.

tronomiae notitiam habuiſſe, & Grae-

cos nihil paene a Chaldaeis didiciſſe;

cum Ariſtoteles ingenue fateatur, ab
Areoegyptiis & Babyloniis plurimas ob-
ſeruationes, circa ſingulas ſtellas, Grae-
cos habuiſſe. Attamen multum abe-
rant Chaldaei ſine dubio ab ea perfe-
ctione artis, ad quam Graeci aſtrono-
miam ab oriente acceptam poſtea per-
duzxere; nam Diodorus öiculus, de ſolis
Lib. II. defectionibus, infermiſzmas ab iis alla-
b. 83. par fuiſſe rationés, easdemque non au-
. vn Jospraedicere, memoriae prodidit.
in die⸗ Verum Tie ττ†—ααομανιaαια, non
Whrot. modo ſe inuentores, ſed ſummos etiam
magiſtros iactabant; vsque adeo, vt,
quicunque eam artem profitebantur,
cuiusuis eſſent regionis, vocarentur, vt
ſupra oſtendimus, Chaldaei.
Sextus In primis autem ab eis ponitur ròovu-
Empitic. heir 1& en ρααι τοααι 8ααιοοαι mpathi-
adu. Ma- . . ,:
them. L. n eſſe inter terreſtria & coeleſtia, vt e
V. init. Uorum influxibus haec ſemper renouen-
tur.
Tetes Yao vορ s er.„oiοο εασιWνooúͤ
0ay .
Olo ù iuap Aν waro drdos, Te
Qecs r.
Terrenorum hominum mens & ſen-
tentia talis
Vno quoque die, qualem vult Iu-
B piter eſſe.
Aſtronomi actiones noſtras & vi-
tam pendere ex ſtellis, cum erraticis,
tum fixis, humanumque genus mul-
tiplici earum curſu regi putabant:
Chaldaei dicunt, ait idem ſcriptor,
Jeptem ſtellas (planetas) habere ratio-
nem cauſaruin agentium in vnumquod-
que éorum, quaz in vita accidunt; ad-
tuuare autem partes zodiaci. Exiſti-
mabant eas eſſe cauſas boni & mali,
prout hora natali diſpoſitae erant,
atque ex comtemplatione earum na-

1135
turae futura hominibus poſſe prae-
dici.
„Deos principes, auctore Diodoro,
loco laudato, numerabant duodecim;
ſingulis menſem, & de duodecim zodi-
aci ſignis vnum attribuunt. „
„Poſt zodiacum viginti quatuor
conſtituunt ſtellas“* quarum duodecim Vid. iu-
borealem, duodecim auſtralem partem dicem S
ſibi vindicent. Inter has, quae stesee
apparent, viuentibus ab iis deputan-
tur: quae latent, vita functis congrega-
tae eſſe putantur; atque has ααεαα
Tr Xa appellant, rerum omnium iu-
dices.
„Maximam vero conſiderationem
aiunt, & ſingularem motus efficaciam
in quinque ſtellis, quas alii planetas,
ipſi ονιο, interpretes, nominant;
quodò, cum ceterae non errantes ſtellae
certum habeant progreſſum, hi ſoli,
peculiari ſuo itinere futura oſtendant,
Deorumque beneuolentiam, inter-
pretum inſtar, hominibus nuncient.
Quaedam enim ortu, quaedam occa-
ſu ſuo; nonnulla per colores, ſi quis
animaduertere velit, portendi ab his
aiunt. Alias quanta ventorum pro-
cella, alias quanta imbrium tempeſtas,
aut quanta caloris vehementia ſit in-
gruitura, praenunciant. Cometarum
quoque exortus; ſolisque & lunae
defeétiones, cum terrae motibus, &
cuncétas denique variationes aeris nos
ambientis, tam bonas, quam noxias,
non ſolum gentibus, verum & re-
gibus & priuatis quibuslibet ab iis
ſignificari putant. His ſtellas tri-
ginta ſubiiciunt, quas vocant Deos
Conſiliarios GzXaise Jezs« quoram di-
midia pars infra terram adipiciat, al-
tera pars ſupra terram res morta-
lium contempletur. Decemque in-
teruallo dierum a ſuperioribus ad in-
feriores, vnum veluti ſtellarum
Ddd ddd d nuncium

n36 PARS XIII. PHILOSOPH. CHALD. SECL. II. c. XVIII. XIX.
nuncium ablegari, & ab inferioribus hunc eis motum, aeterni circuitus le-

ad ſuperiores viciſſim vnum. Atque

ge, ſic eſſe definitum.

CA P. XVIII.
DE PLANETIS.

PRaerter ea, quaeex Diodoro protu-
limus, capite antecedente, de opi-
nione Chaldaeorum circa planetas,
Ad. Sextus Empiricus teſtatur eos Credidis-
Math. p. ſe Tâo“ ττοαν e ù, T y 5 ν* αν ,
114.& . geRXαιν ſeptem planetarum praecipuos
ſſe ſolem & lunam, minorem autem
hiy vim habere zeS ra dτο7τιραοατιο
&ριαoHιοςρ αd]dà poteleſmatum (actionum)
euentus quinque reliquas.

Vide Ex quinque alis * cum ſole conſen-
Ind'cem
in voce CAP.
Aeg pptii.
„Vm apud Chaldacos non eſſet cer-
Ex Sexto ta obſeruandorum aſtrorum ra-

Pinpe1. ti0, quod non contemplarentur ſigna,
Ea α exipſorum circumſcriptione, ſed ſe-
Cen. ptem diſperſarum ſtellarum obſerua-
tione, venit eis in mentem, in duode-
cim partes totum diuidere circulum.
Rationem, qua id faéctum eſt, ita nar-
rant: dicunt nempe veteres, cum ob-
ſeruaſſent vnamquamque lucidam ſtel-
lam earum, quae ſunt in circulo zo-
diaco, & deinde perforatam amphoram
aqua impleſſent, ſiuiſſe aquam fluere
in alterum vas ſubiectum, donec ea-
dem ſtella oriretur, coniectantes ab eo-
dem ſigno, ad idem ſignum, fuiſſe circuli
circumuolutionem Rurſus ſumſerunt
duodecimam partem eius, quod fluxe-
rat, & conſiderarunt quanto tempore
effluxiſſet. Dicebant enim tanto tem-
pore duodecimam partem circuli ab-
folui, & eandem eſſe rationem partis
abſolutae ad totum circulum, quae eſt
partis aquae, quae fluxit, ad totam a-
quam. Ex hac relatione duodecimae
partis ſignabant vltimum Einem ab ali-

tire, eidemque opem ferre † saturnum,
Iouem, & Mercurium, quos vocant z. t Vide
cuaον, diurnos; propterea quod ſol orne,
cui ferunt auxilium, is dominetur, quae
gignuntur interdiu.
Ex ſtelli autem alias eſſe beneficas,
alias maleficas, alias communes: be-
nefas quidem Rellas Iouis & Veneris;
malef⸗cas autem Martis & Saturni; com-
munem Mercurii; quoniam cum bene-

ficis ſit benefica, cenm maleficis malefica.

XIX.

DIVISIONES ZODIACI.

qua inſigni ſtella, quae eo tempore
ſpectabatur, aut aliqua ex ſimul orien-
tibus borealibus aut auſtralibus. Hoc
ipſum autem faciebant in aliis dode-
catemoriis, ſeu partibus duodenis.„
Vnicuique dodecatemorio attribu-
tam peculiarem a Chaldaeis figuram,
vt primo figuram arietis, cum hac
nota T, licet negetur a Pico Miranda-
lano, videtur manifeſtum ſatis ex iis, Cont
quae de Chaldaeis habent Ptolemaeus, Afkrol.
Sextus Empiricus, & alii, quorum ver-
ba ſuis locis afferemus.

T*“ Sec* ρρν sas Sag dXα
r3v àοα ʒ, Deorum praecipuos aiunt Diod. L.
ſj= uodecim numero, ngulir menſem, l. b. 83·
& de duodecim zodiaciſignis vnum at-
tribuunt. Zodiacum ipfum vocabant
circulum Mezzaloth † Neyn, quod † vide
Septuaginta Mac*o verterunt 2. Reg. indicem
XXIII, 5§. quam vocem Suidas inter-in hac
pretatur rα νασιννιτι rοαυ Aαöν, 4 „ ..
Ti νρi dh Xαιπτνταα conſtolla-
iones aſtrorum, quaez vulgo dicuntur
Zodia, nam Mazza! ſignificat ſtellam.
Attributio

—
=—

— ☛☚ ⏑ — 2 — —

Vide
ladicem
in voce

ognvr
4

Lext,
Dmmp. id
NeIII.

uitusle.

urtun,
od ſil fce e⸗

turput,
ur, guge

eneftae,
ler: le-
Veneris;
ni;a.
in beue-
nalefte⸗

mpore
horien-
1. Hoc
4ae-
is„
ttribu⸗
Wrarh
um hac
Gondk-
ex ii, Cont.
mdels, Afrol.
im ver⸗

iunros. .

nelen
nuzhot-
oclbant
loc i⸗
2. Reg iten

Mutir.
lam.
buti

7

DE PLANETIS ET 20DIAOO z7

Attributio illa ſingulorum Deorum
ſingulis ſignis, conſentit cum eo, quod
dicitur de cultoribus Bahalis(quos Rab-
bi Maimonides eosdem, ac Chaldaeos, fu=
iſſe putat,) qui ſufitum offerebant Ba-
hali, ſoli, lunaæz, rois Mazzaloth, &
omni exercitui coeli. Quidam etiam
pPutant, hanc ipſam doctrinam ab Aegy-
Ptiis Homero traditam, quam a Chal-
daeis ipſi acceperant, atque ad eam
alluſum a Poeta Iliados I. vbi memi-
nit conuiuii Aethiopum, quo per duo-
decim dies erant excepturi Iouem &
reliquos Deos. Atque hi digniores

fide ſunt aliis ex veteribus, qui, teſte
* Vide

Iadicem ⸗ —„
in voce lem, ita loquendo, dediſſe opinioni

Homerus. Mathematicorum. Nec tamen, quod
addit in fabulae interpretationem, ſe-
dium Deorum & ſtellarum fabricatio-
nem Vulcano tribui, propter coele-
ſtium orbium aethereum calorem, a
Chaldaica doctrina abludit.
Sext. „Chaldaei porro ſignorum alia qui-
Emp. ib. dem appellant maſculina, alia autem
P. 1II. Geminina; & alia quidem bicorporea,
alia vero non; alia firma, alia vero tro-
bica. Atque maſculina quidem voca-
bant, & foeminina, quae naturam ha-
bent, quae iuuat maſculorum & foemi-
narum generationem. Aries enim eſt
ſignum maſculinum, taurus autem
foemininum: gemini maſculinum; &
ſic reliqua, ex ſimili analogia, alia
quidem maſculina, alia vero foeminina.
Nonnulli autem, vnumquodque ſi-
gnum diuidentes in duodecim partes,
eadem fere vtuntur ratione; vt in a-
riete, primam quidem duodecimam
eius partem appellant arietem & maſcu-
lum: ſecundam autem taurum & foe-
minam; tertiam geminos & maſcu-
lum, & ſic porro in ceteris.,
»Bicorporea dicunt eſſe ſigna gemi-
nos, &, qui eis e diametro aduerſatur,

Euſtathio, * volebant Homerusm origi-

ſagittarium; virginemque & piſces
non bicorporea reliqua.„
„TTopica ea funt, in quibus cum ſol
fuerit, retrogreditur, & facit ambien-
tis circuli conuerſiones, (roenταασ) cu-
iusmodi ſunt ſigna aries, &, quae ei ex
diametro aduerſatur, libra; capricor-
nus & cancer. Nam in ariete fit con-
verſio verna, in capricorno autem hie-
malis, in cancro vero aeſtiua, & in li-
bra autumnalis. „
„Firma autem exiſtimant taurum,
&, qui ei aduerſatur e diametro, ſcor-
Pium; leonem & aquarium. „
„Fuerunt etiam quidam Chaldaei, p. Ir3.
qui vnamquamque partem humani
corporis attribuerunt vnicuique ſigno;
vt cui cum illo intercederet ſympa-
thia,. Arietem caput nominant, tau-
rum collum, geminos humeros, can-
crum pectus, leonem latera, virgi-
nem coxendices, libram ilia, ſcorpi-
vm pudendum & matricem, ſagitta-
rium femora, capricorum genua, a-
quarium tibias, piſces pedes. Atque
hoc, ait Empiricus, non abſurde, quo-
niam, ſi quae fuerit ſtella in aliquo ho-
rum ſignorum in ortu maleficorum,
efficit mutilationem eius partis, quae
eſt eiusdem nominis.,
„Praeterea vnumquodque ſignum? IIr.
diuidunt in partes triginta, vnam-
quamque autem partem in ſexaginta;
ita enim vocant, (ait idem dανοο quae
ſunt minima & indiuidua; vnde colli-
gi poteſt, Chaldaeos vlteriorem diui-
ſionem non adhibuiſſe in ſecunda,
tertia &c. Sunt particulae, ait Cen-
ſorinus, Chaldaeorum rationem expli-C. VIII.
cans, in vnoquoque ſigno tricenaæ, to-
tius vero zodiaci numero CCCILX. Has
neoioæs Graeci cognominarunt, eo vide-
licet, quod Deas fatales nuncupant uoi-
as. Et eae particulae nobis veluti fa-
ta ſunt, nam qua potiſzmum oriente
Ddd ddd da naſeamur

1138 PARS 1III. PHILOSOPH CIMLD. SECT. II. c. XX.

naſcamur plurimum refert. Sl ergo,
cum in proximum ſignum transſoendit,
locum illum conceptionis aut imbecillo
videt adſpectu, aut etiam nec conſpicit,
&c.
Tres ſunt aliae diuidendi Zodiaci
rationes, quae attribuuntur Chaldae-

is, per trigona, terminos & decanos.

Ptol. Ars. Trigona, ſunt quatuor: primum eſt
65 vide arietis, leonis & ſagittarii; ſecun-
calig. 552
Manil.
P. 328.

Sext

in . ;—· . ..
dum tauri, uirginis & capricorni;

tertium geminorum, librae & aqua-
rii; quartum cancri, ſcorpii & piſcium.
A Chaldaeis autem diuiſum fuiſſe zo-
diacum in haec trigona, ex ratione
colligendi terminos planetarum, a Pto-
lemaeo deſcripta, ſatis liquet.
„Vnumquodque ſignum habet
quinque terminos. Chaldaica ratio
eruendae quantitatis terminorum in
vnoquoque ſigno, vna eſt & perfacilis.

Nam eorum quantitates differunt pari
diminutione. Vnusquisque terminus
minor eſt antecedente vno gradu, et-
enim cuiusque ſigni primum termi-
num conſtituunt octo graduum, ſe-
cundum ſeptenorum, tertium ſeno-
rum, quartum quinorum, quintum
quaternorum, qui ſimul triginta gra-
dus efficiunt. ,

Denique ſigna diuidebantur in fa-
cies, hebraice doas phanim, Arabice
da) wageah, Graece xo6ροντα &a re-
centioribus ιάνσο Gictae, quae poſtre-
ma appellatio deriuata eſt, ut obſerua-
vit loſ. Salig. a militia romana. In in Mani!,
vnoquoque ſigno tres ſunt, quorum?. 329.
quisque decem gradus continet. Haec
nota fuiſſe priſcis Chaldaeis adeo li-
quet, vt vetuſtiſſimus Scriptor Teucer
Bahbylonius de iis egerit.

CA P. XX.
DE PLANETIS RESPECITV ZODIACI CONSIDERATIS.

(laldaci planetis non eſſe ſemper

eandem vim, ſed in quibusdam zo-
diaci ſignis efficaciores, in aliis minus,

Emp. L. xiſtimabant. „Eaedem ſtellae maio-

V.pairs. Tem vim habent, aut quod ſint in

propriis domibus, (er o oαος) aut
in exaltationibus, (in trigonis) aut in
terminis, ſeu decanis. Quae a po-
ſterioris aeui aſtrologis eſentiales eo-
rum dignitates dicuntur. „
Adſpectus planetarum efficaciſſimus
is eſt, quem in domibus propriis ob-
tinent. „Vtautem putant, ſolis do-
mus eſt leo, lunae cancer, Saturni
capricornus & aquarius, Iouis ſagit-
tarius & piſces, Martis aries & ſcorpi-
VS, Veneris taurus & libra, Mercu-
rii gemini & virgo.,,
„Stellarum autem vocant xalta-
tiones, & ſimiliter depresfones ea, qui-
bus delectantur, & in quibus vim ha-

bent exiguam. Nam delectantur qui-
dem exaltationibus, exiguam autem
vim habent in depreſſionibus. Vtſo-
lis quidem exaltatio eſt aries, & aceu-
rate loquendo, decimus nonus huius
gradus. Depreſſio autem, ſignum,
quod ei aduerſatur e diametro. Lunae
exaltatio eſt taurus, Saturni libra, Io-
vis cancer, Martis capricornus, Vene-
ris piſces, & horum depreſſiones, quae
e diametro oppoſita ſunt exahtatio-
nibus.,
Trigona planetarum hoc ordine a
Chaldaeis diſponuntur: terminus pri- Ex
mi trigoni (zodiaci) eſt Iupiter; ſe- Ptolem,
cundi VYenus. „Eundem ordinem ſer-
uant in aliis duobus trigonis; niſi quod
tertium duos dominos habere dica-
tur, Saturnum & Mercurium. Prior
pars diei tribuitur Saturno, nox Mer-
eurio. „ Mars poſtremi trigoni
dominus

Rtolem.

—

— — —

—. — —

4
B
1

Unt Prti
erminus
adu, et⸗
termi⸗
um, ſe⸗
m ſeno⸗
lnintum
nta gea⸗

rin ſe⸗
Arabice
„Ka re⸗
epoſtre.
Obſerua-
ina. Inin Mni:
Nuoruim P,329,
. Haec
deo li-
Teucer

urqui-
autemn
Vtſo⸗
Kacell⸗
huius
gnum,
Lunae
bru,lo⸗
Vene-
esuie
Aleatio⸗

rdine
nus Pr-
er ſe unn
emſer.
ſ guo
Gi⸗
Mor
Mer-
igohn
nins

Ptolem.

DE PLANETIS RESP. 20DACI. 39

dominus eſt., Quantum porro haec

methodus differat a vulgari, quae ſo-
lem & lunam compleétitur, facile is

animaduertet, qui vtramque compo-
net; & poſterior quidem apud Firmi-
cum inueniri poterit.

Vocant terminos planetarum, in
vnoquoque ſigno, eos, intra quos pla-
neta quiſpiam, a certo gradu ad cer-
tum gradum maxime pollet, atque ef-
ficax eſt.

„Chaldaica methodus colligitur ex
dominis trigonorum, quae planior eſt
& efficacior Aegyptiaca, ex domuum
dominis ducta. Neque tamen Chal-
daei ſemper ſequuntur, in ſuis quan-
titatibus, eos planetas, qui trigonis
praeſunt. In primo trigono, diuiſio
terminorum vniuscuiusque ſigni vna
eademque eſt. Primus terminus do-
mino trigoni, Ioui, ſecundus dominae
ſecundi trigoni, Veneri, tertius & quar-
tus dominis duobus trigoni gemino-
rum, hoc eſt, Saturno & Mercurio,
quintus domino poſtremi trigoni,
Marti tribuitur. In ſecundo trigono
ſimiliter vnumquodque ſignum diui-
dunt, & Veneri terminum tribuunt,
quod huic trigono praeſit; ſecundum

& tertium dominis duobus trigoni
geminorum, Saturno & Mercurio;
quartum Marti; poſtremum lIoui. Sa-
turno in die dantur 66. gradus, in
nocte 78. Ioui 72. Marti 60. Veneri 75.
Mercurio in die 66. in nocte 78. „

Decani vel facies planetarum refe-
runtur ad zodiacum, primus decanus
eſt planeta cuius eſt ſignum, ſecundus
alter planeta, & ita porro. Haec fu-
iſſe veterum Chaldaeorum inuenta li-
quet, non modo ex eo, quod de hiſce
ſcripſerit Teucer Babylonius, ſed etiam,
quod ab Aegyptiis, qui, auctore loſe-
pho, ex Chaldaeis hanc eruditionem
deriuauerant, obſeruata fuerint. Nici-
Mo Rex Aegypti, idemque iuſtifſi-
mus princeps, ſi Eirmico credimus, ex
decanis omnes morbos collegerat, o-
ſtenderatque, quinam ab vnoquoque
crearentur decano; quoniam natura
ab alia natura, Deus vnus ab alio ſu-
peraretur Deo. Idem ſcriptor docet
etiam a Petoſiride hanc aſtrologiae
partem leuiter perſtrictam fuiſſe, non
quod eam ignoraret, ſed quod nol-
ke ſuam eruditionem ad poſteros tra-
uci.

Ddd ddd d3 Termini

40 PAnS YIII PILOsSOP CHATD. N1τι 1 e

Numeri deſignant gradus vniuscuiusque ſigni, inter quos planetae interpoſiti
maximam habent efficaciam.

2 Termini Planetarum, ſecundum Chaldaeos.
Aries flupiter 8 Venus 7 Saturnus 6 Mercurius § Mars 4
Taurus Venus 8 Saturnus 7 Mercurius 6 Mars 5 lupiter 4
—, — . .- — — — —, —
Gemini Saturnus 8 Mrcurius 7 Mars 6⁶ Iupiter 5 Venus 4
Cancer Mars 8 Iupiter 7 Venus 6⁶ Saturnus 5 Mercurius 4
— . . . .
Leo Iupiter 8 Venus 7 Saturnus 6⁶ Mercurius 5 Mars 4
Virgo Venus 8 Saturnus 7 Mercurius ⁶ Mars 5 Iupiter 4
Libra Saturnus 8 Mercurius 7 Mars 6 upiter 7 Venus 4 †
Scorpio Mars 8 Iupiter 7 Venus 6⁶ Saturnus 5 Mercurius 4
Sagittarius Iupiter 8 Venus — „ Saturnus 6 Mercurius 5 Mars 4 ½
Capricornus Venus 8 Satur nus 7 Mercurius 6 Mars 5 Iupiter 4
Aquarius Saturnus 8 Mercurius 7 Mars 6 Iupiter 5 Venus 4
Piſces Mars 38 lupiter 7 Venus 6 Saturnus 5 Mercurius 4

—

CA P.

ADSPECTVS SIGNORV

c. VII. Olgnum quodlibet, ait Cenſorinus,
cum ceteris Zingulis habet mutuum
conſpectum, non tamen vniformem cum
ommihus, nam validiores alii, infirmio-
res alii babentur. Llitur quo tempore
P* zus concipitur, sol in aliqua ſigno ſet
necée & in aligqua eils particula,
quem locan conceptionis proprie appel-
lant. Similit-. planetae inter ſe inui-
aduerl. Cem variOs adſpec=s habent. Sextus
Math. Empiricus? „Se inecem dicuntur
P. 115. adſpicere, & inter ſe conuemis quippe
qui apparent zara ραααoναοτaα).
Et xard rgiyavoy quidem diſponuntur,
& ſe inuicem adſpiciunt ſtellae, quae
trium ſignorum ſpatium inter ſe ha-
bent. Kær rerpave”ρρVero, quae duo-
rum: &οoνιs⸗ Oνd.ααοο ½vτoα
errazgt didsnre.
Cenlori- Sol ergo, cum in proximum ſegnum
aus ibid. zranſcendit, locum illum conceptionis aut

„

XXI.

M ET PLANETARVM.

imbecillo videt conſpeltu, aut etiam nec
conſpicit; nam plures proximantia ſibi-
mer zodia invicem ſe videre omnino ne-
gauerunt. At eum in tertio eſt ſigno, hoc
ſt, vno medio interpofhto, tunc rimum
Wmum locum, vnde profectus eéſt, videre
dicitur, ſed valde obliquo & inualido lu-
mine, qui conſpectus vocatur xah iSap
vor, qui ſextàm partem circuli ſubtendit,
Nam ſivt a primo zodio ad tertium; c
a tertio ad quintum, inde porro ad ſepti-
mum, ac deinde alternae lineaz emittan-
tr, hexagoni aequilateralis forma in eo-
dem eirculoſeriberetur. Hunc quidam
conſpectum non vaquequaque recepe-

runt, quod minimum ad maturitatem

partus videatur conferre, Cum vero
in quartumſignum peruenit, & media
duo ſunt, videt nara rerpepever, quoniam
illa linea, qua viſus pertendit, quartam
partem orbis abſcidit. Cum autem in
quinto

dert.
Empirg.
114.

dext.
Empir.
112,

Vige
Schem
apudse
ligerun
in Mani
lium 5

298.

ris/4

m ſee
ia ſbi⸗
ino ne⸗
nlt
rimann
videre
lidole-
Siſe
Hendit
M;
mittan.

ineb⸗

Nvin
relehe:
.
ll
N.
jom
M in
into

— — ☛r FDN — — + —

DE AsPECT 5STGNORVM ET PLANETARVMNA nMI

guinto eſt, tribus interiacentibus me-
diis, uard T0ναννο adſpicit. Nam ter-
tiam ſigniferi partem viſus ille metitur,
quae duae viſiones vergavavo T6ναυʃꝰje,
bperquam eßficaces, incrementum partus
multum adminiculant. Ceterum aloco
ſexto conſpectus omni caret ehicientia,
eius enim linea nullius polygoni abfficit
latus. Iia ſeptimo zodio, quod eſt con-
trarium, pleniſimus, potentiſtmusgue
conſpedtus, quosdam iam maturos in-
fantes educit, qui ſeptemmeſtres appel-
lantur, quia ſeptimo menſe naſèuntur.
Atſi intra hoc ſpatium matureſcere vie-

turiab oltauo enim ſigno, vt a ſexto, inef-
Rcax viſus) ſod vel nono menſe, vel deci-
mo. dol enim a nono zodio particulam
conceptionis rurſus conſpicit zara roi-
Yavo, & a decimo kara rergd voavou; Jui
conſpectus, vt ſupraiam diltum eſt, per-
quam eſficacesſunt. Ceterum vndei-
mo non putant naſei, quia languido iam
radio infirmum lumen na' sva*νοaver, mit-
titun. MWulto minus duodecimo, vnde
conſpectus pro nullo habetur. Iaque,
Jecundum rationem hanc, rràανοο R α—
ſcèuntur ard dcαοaνρov, Oταααανααυoo.õ autem
zarα T „νοos, cXααα Veroααι σι eρ— Viden-

rus non potuerit, oltaus menſe non edi- Yevvor. dum
4 . ſchema,
CA P. XXII. quod eſt
— i
. SCHEMATA. Tinden.
Sext. „Vm diuiſione allata zodiaci con- medium coclum quartum abillo ſignum brogii.
Empir. p. ſentit ratio, qua dicunt a Chaldaeis ei coniunctum: occidens quod eſte dia-
II14. metro horoſcopo oppoſitum: ſub ter-

vniuscuiusque natiuitatis horoſcopum
obſeruari. Noctu enim, vt aiunt, ſe-
debat Chaldaeus in promontorio quo-

piam aſtra obſervans; alter vero partu-

rienti, donec peperiſſet, asſidebat „ &
quamprimum pareret, ei, qui in pro-
montorio erat, diſco ſignificabat. Hid
cum audiſſet, obſeruabat ſignum quod
oriebatur, tanquam horoſcopum. In-
terdiu autem attendebat horoſcopos
& motus ſolis.
Sext. „Ex duodecim partibus, ſeu domi-
Emmpir. p. bus, in quas diuidebatur zodiacus, ſi-
12, gna quae in vnaquaque natiuitate do-
minantur, ad apoteleſinatum euen-
tum, & ex quibus maxime praedictio-
nes colligunt, dicunt eſſe numero qua-
Vide cuor; quae quidem communi nomine

Schema . ..
apudsca- appellant centra, propriis vero vnum

nigerum borgſcopum, aliud teergdnus mdium

in Mani- Coelum, aliud duvov occidens; aliud ſub-
lium p. terraneum & Auriuzospä:nta, quod &
298. modium coelum eſt. Atque boreſcopus
quidem eſt id, quod contigit oriri, eo
tempore, quo abſoluebatur natiuitas:

ra denique eſt oppoſttum medio coelo.

Ita, (clarior enim res exemplo fiet,) ſi
cancer eſt horoſcopus, in medio qui-
dem coelo eſt aries, occidit vero ca-
pricornus, ſub terra autem eſt libra.
Verum enim vero ſignum, quod vnum-
quodque horum centrorum antece-
dit, vocant aεναα, declinationem;
quod ſequitur, ανανααdιv oaz7oνo, relationem.
Iam vero id quidem, quod ſequitur ſi-
gnum, quod eſt in horoſcopo, ſi ſit in
aperto, appellant mali daemonis; quod
eſt poſt hoc, & ſequitur medium coe-
lum, boni Daemonis: quod antecedit id,
quod eſt in medio coelo, zàτ—w usος
inferiorem partem, o) erepetgiaz n e
& vnicam ſortem & Deum; quod venit
in occaſum, otioſiun ſignum & initium
mortis; quod eſt poſt occaſum, neque
apparet, poenam & malam fortunam,
quae eſte diametro oppoſita malo Dae-
moni; quod venit ſub terram, bonam
fortumai, quae e diametro oppoſita eſt
bono Daemoni; quod recedit a medio
coelo

Mor.

Ahbra
bom,

1142
cêelo verſus orientem, Deam, Deo e

diametro oppoſitam; quodautem ho-
roſcopum iequitur, otioſum.„
„Vt compendioſius dicamus, ſigni,
quodeſt in horoſcopo, declinatio vo-
catur malus Daemon, epanaphora
otioſum. Eodem modo eius, quod eſt
in medio coelo, declinatio quidem De-
us, epanaphorabonus Daemon: ſimili-
ter eius quod eſt ex aduerſo medii
coeli, declinatio vocatur Dea, epana-
phora bona fortuna; pariter occiden-
tis declinatio quidem mala fortuna,
epanaphora autem otioſum. Exiſti-
mant autem haec non eſſe leuiter ex-
pendenda. „

Id.p 6. „Chaldaei hinc deducunt ſuas prae-

PARS XIII PHILOSOP CHALD. &rCTτ⅓. II. c. XIII.

dictiones apoteleſmmatum. Apotele-
ſmatum autem aliquod eſt diſcrimen;
namklia ſunt ſimpliciora, alia accura-
tiora. Simpliciora fiunt ſecundum ſi-
gnum, aut ſimplicem vim ſtellae, vt,
quod haec ſtella, vbi eſt in hoc ſigno,
tales facit. Accuratiora ſunt, quae fi-
vnt ſecundum concurſum, aut, vt ipſi
loquuntur, αταπααννου.αααι Meiéwραοο
tamiſturam plurium ſtellarum; vt, ſi alia
quidem ſit in horoſcòpo, alia in medio
coelo, alia ſit in eo, quod eſt ex aduerſo
medii coeli, aliae autem ſic ſe habeant,
haec euenient; æ πιUειοαο αα
Atque hae ſolae ſunt aſtrologiae ve-
teris reliquiae, quae certo priſcis Chal-
daeis a nobis tribui queant.

CAP. XXIII.
ALIAE DIVINANDI ARTES.

PRaeter aſtrologiam alias inuenere &
vſurpauere Chaldaei diuinandi ar-

L. I. p. S:. tes, inter qas Diodorus memorat, Tvy αα

r*tοvνιdoαοιι, αα—d, Tegavoy
SEnyic ec, 1 regi r. iepo noniav, diui-
nationem per aués, Jomniorum,prodigio-
rumque interpretationes, & quae perti-
nent ad aruſpicinam. Maimonides

Neb. L. quoque auctor eſt apud Chaldaeos, ab
III. 29. antiquiſſimis vſque temporibus varia

fuiſſe hariolorum genera, & praeſer-
tim ea, quae recenſentur Deut. XVIII,
10. II.
Diuinationem per auſpicia primum
eis tribuit Diodorus, nec ſane credibile
eſt, homines, qui adeo diligenter ino-
mnes diuinandi artes inquiſiuerant,
fuiſſe imperitos huius, quam tanti fe-
cerunt poſteriora ſecula. Sed qui
hunc ſenſum tribuunt voci =oͦ
mnacheſchim, videntur eo adducti, quod
ea vox latine augurari translata ſit.
Sequentem, quae in ſomniorum in-

: Suidas terpretatione ſita eſt, ab Abrahamo in-
in voce ventam fuiſſe, Philo Iadaeus me-

moriae prodidit. Certe veteres Chal-
daeos hanc artem eſſe profeſſos appa-
ret ex reſponſo eorum Dan. II. vbi ſic

Nabuchodonoſorem alloquuntur: ** vide in
ReX ſomnium dicat ſeruis ſuis ‚& inter- voceCui-
Extant roeritice.

preiationemillius indicabimus.
etiamnum plurimi verſus Onirocritici,
quibus praefixum eſt Aſtrampſychi no-
men, & quos collegit ex ouida, ac di-
geſſit, loſephus ocaliger. Aſtrampſychus
autem à Laertio inter magos numera-

tur, nec deſunt, qui Aſtrampfſychi no- Vrüfnus
men interpretamentum vocis Zoroa- in Zor.

res, quam quidam aſtrum viuens ex-
plicant, eſſe exiſtiment.
Tertiam diuinandi artem, interpre-
tationem ſcilicet portentorum, Grae-
ci interpretes exiſtimarunt ſignificari
voce hebraica 'o' iidhonim, quam
ideo verterunt éναοοαοο αο Tαςραοαατι⁰ο
789.
VlItimam Diodorus vocat extiſpici-
vm, atque hac vſos eſſe Chaldaeos, ap-
paret ex Ezechiele XXI, 21. vbi dicit

Propheta Regem Babylonis, inter alias
diuinationes

—

——

ln bro-
enn,

Vide
Indicem
in v
Magut
Lib⸗
XXX

cap.

potele⸗
rimmen;
ccurd.
dumſi⸗
e, ,
ſigno,
lune fi
Nt i
aylu
ſiali⸗
meckio
duerlo
bbeagt,

ieſe⸗
6Ch.

8Ch-
appe⸗
ybiſe
Ur: *t ride in
