Nam via virtutis dexirum petit ar-
dua callem,
Dißcilemque aditum primum ſpe-
KAantibus offert: .
Sed requiem praebet felſis in vertice
ſummo.
AMolle oftendit iter via lata, ſed vlti-
ma meta
Praecipitat captes, voluitque per
ardua ſaxa.

Si ducem

PARS VII. MoODVS DOCENDI PVTIMG. CAP. Ii.
Quisquis enim duros caſus, virtutis
amore,
Vicerit, ille ſebi laudemque, decus-

quéz, parahit.
At qui defidiam, luxumque ſequetut
inertem,
Dum fugit oppoſetos incauta mente
labores,
Turpis, inopique ſimul, miſerabile
tranſiget aeuum.

AVREVM PYTHAGORAE
CARMEN.

Summa Pythagoricae doctrinae in
carmine habetur, quod aurea carmina
Pythagorae, vel Pythagoraeorum, vulgo
vocant.

metallorum, ita optimum eſt, & ma-
xime diuinum carmen iſtud. En tibi
vero illud:
Primum immortales Diuos pro lege
colunto:
Et iusiurandum: Hendaus, clarum
genus, inde.
Daemones hinc terris mixti ſua iu-
ra ferunto.
Inde parentis honos ſogquitor: tum
ſanguinis ordo.
Peſt alii ſunto, virtus vt maxima,
amici.
Viilibus factis cedas, verbiſque mo-
deſtis.
Nec laeſus paruo contemnas crimine
amicum;
Quod potes: Eſ quoniam fato vici-
na poteſtas.
Iſla quidem teneas; ſod & haec com-
peſeere diſee:
Imprimis ventrem, ſomnum, vene-
remque; deinde
ram. Nec quidquam ſociis, aut te-
Ktibus, aut te
Solo, turpe geras. Summus pudor
ißſe tibi ſet.

Iura

Nempe, vt ait Hierocles, ad A. C.
vt aurum optimum eſt, & puriſſimum ? ·

WV.
Virmti

e, decur.
e ſeguenp
ita mente

wiſerakil⸗

RAE

kime in
curmina
n Nulo
lerocles,140
riſi imm 1
,& ma.
Entibi

r hyt
Aorun
ſua in⸗
: tun

rine,

ue m.
rinin
, Ui
eC.
ilj- .

S l-

udr
M.

Excidit.

.

Mortales quaecunque, Deis mitten-
tibus, angiunt,
Vi tua ſors tulerit, Perien ne , ferre

recuſes.
Neæc ſpernenda medela tamen. Sed
noris & iſtud,
Parcius iſta viris immittere numina
iuſtis.

Multus ſuepe hominum ſermo prauuß. ⸗

gue, bonuſqué
At terre te nihil: nec ver-
tier illo
Tete paermittas. Sin falſum dicat, id
aéagunρ .
Sperne animo. Serues ſod & hoc,quod
dixero, ſemper:
Ne tibi vel verbo quiſquam male
ſuaſerit, aut re,
facias, dicaſue, nocens quo tu tibi
as.

Conht, lium praecedat opus; ne abſur-

da ſequantur.
U. miſeri, quod quis ſtulte loquitur-
fJue, facitque.
Ece quin potius, nequedm quae fa-
da dolere.
ec tu, quod neſcis, gerito: ſod 4, iſee-
re cura,
Quae fas. periucunda tibi ſe c vita
futura eft.
Corporis haut Hpernenda juuat uee
commoda, cura. .
Sed potuſqque, cibique modus t, 17
evwercendi.

Wſe modum ſtatuo, qui te non lae-

ſerit ipſum.

AVREA VS ArN 801

Iura tolae non ore tenus; ſed rebus oit mundus vidtus: Et luxus ſod ta-
& ipis. men exſor?.
Nec prauis mentem ſueſcas rationi· Quaecunque inuidiam pariunt, vi-
bus viie tanda putato:
Sed mortem fato ſubituros noueris Et ſumptus vanos, recti gquos neſtius
omnes: audet;
Diuitios quandoque dari, quando- Et ſordes. Praeſtat quauis modus
que perire. optimus in re.

Fac, quue non laedant: conſulto ref-
que geratur.
Mollia nec prius admittant tibi lumina
ſomnum,
Exactae quam ter reputaris cunda
diei:

Quapraetergreſus? quae geſt? guae

male omiſi?

Gingula percurrens a Primo Jaclta,

uibus ta
Vel prauis doleas; capias vel gau-
dia iuſtis.
Haec facito: baec ſatage: ſtoruim
tibi cira geratur.
Haec te virtutis diuinae ad limina
ſcſtent.
Iuro te, qui nos docuiſti tetrada,
Fontem
Naturae acternum. Finem dein ante
precatus
Numina, opus facito. Quae tu ſigeſ-
ſeris, ildem
Noris, qua conſtent natura, homineſ-
que, deiquer
Singula quo pergant, Mftent quoſt ſen-
gula rurſum. .
Noaeri & mundi naturam, qua-
pote, andem:
Vt te nec ſpes vana angat, lateant
quoqueé nulla.
Noris mortales, ſponte in ſua damma

ruentes:
Infelix, Rtultumque genus; quod com-
moda praeſens
Non oculis, non aure capit, raroque
medetur.
Iii ii Sic

Principia

802 FAhS VIII. PFIIAG. TIMAEVS LOCRVS

Dic miſeris ſors mentem agitat, va-
riiſque &c)êlindris
Huc illuc rotat, immenſis verſatque
periclis.
Hoc comes improuiſa ciet contentio
damnum
Inſa: cui certare nefas, Jod cedere
bpulcrum.
Iupiter alme, malis iubeas vel Joluier
omnes: .
Ommibus vtantur vel quonam dae-
mone, monſt ra.

At confde: hominum diuina ſt ſtir-

Pis Origo,
dacra quibus natura fanens haec ſin-
gula panädit.

TIMAEVS

Quae ſi tu teneas, dictis potieris &
e;
Purgatumque animum damnis ſer-
vabis ab iſtis.
Sperne cibos cautus, velutipurgami-
na monſtrans, —
Atque animum ſoluens dixi⸗tum ſin-
gula penſans,
dAurigae menti cedas, quas tradet
habenae. .
Sc vhi depoſito vacuus te ceperit
aether .
Corpore, viuus ages ſemper, ſemper-
gue beatus.

LOCRVS.

DE ANIMA MVNDI ET NATVRA.

HMAEVS Locrus haec dixit. Duas
eſſe rerum omnium cauſas:mentem
quidem, earum quae ratione quadam
naſcuntur, & Neceſſitatem, earum quae
exiſtunt vi quadam, ſecundum corpo-
rum potentias & facultates. Harum
rerum, id eſt, naturae bonorum, o-
Pptimum eſſe quoddam rerum optima-
rum principium, & Deum vocari: ea
vero, quae conſequuntur, & tanquam
adiuuantes cauſae accedunt, ad ne-
ceſſitatem reduci. Omnia enim eſſe
ideam, materiam, ſenſile, veluti il-
larum foetum. Et hanc quidem eſſe
ingenitam & immobilem. Eſſe Prae-
terea in hac naturae vniuer ſitate quid-
dam, quod maneat, & intelligibile ſit,
rerum genitarum, quae quidem in per-
Petuo quodam mutationum fluxu ver-
ſantur, exemplar. Huiuſmodi nimi-
rum in his rerum ſingularum viciſſitu-
dinibus conſtans & perpetuum exem-
Plar, ideam dici, & mente comprehen-
di. Materiam autem eſſe expreſſum
rerum ſimulacrum, & matrem, & nu-
tricem, & ad generationem tertiae

eſſentiae aptam. Quum enim effigies
rerum in ſeſe ſuſceperit, & veluti im-
preſſerit, hos foetus producere. Hanc
vero materiam aiebat eſſe ſempiter-
nam, mec vero mobilem: & ab omni
forma & figura per ſe immunem & li-
beram, quaflibet tamen formas reci-
pientem; circa corpora vero diuidu-
am eſſe, & alterius naturae Participem.
Appellant autem materiam, locum
& fedem. Duo haecigitur ſunt con-
traria principia. Idea quidem ideſt,
Forma] rationem habet maris & patris:
Materia autem, feminae & matris:
Tertiam veêro eſſe eſſentiam, ea ‚quae
ex his, vt foetus, naſcuntur. Quum
haec tria ſint, tribus quoque modis
cognoſci: Formam quidem, mente &
ſcientia: Materiam, adulterina quadam
ratiocinatione (quod videlicet non
recta quadam & aequa rei animad-
verſione, ſed ex proportione qua-
dam & collatione, intelligatur) Foe-
tus vero, qui ex illis naſcuntur, ſen-
ſu & opinione. Antequam igitur coe-
lum extaret, ratione erant forma &
materia,

Pieria &
Hiotis opife
Antigunns,
id,nod
Deus guun
eret Mar⸗
Aerati e
Ortdinate:
eim iple
jndehnitd
finutamqu
Ciinction
leſyonden
tudines x

xnds. Hunc

terin cre⸗
run ter
gue de
lamſei⸗
mum ſit
m1 & ra
us eran
Aümmae
corpor⸗
figars
Deus
prodiu
tum,
Uncaun
Ge
ris,
den
mar
qua
rupt
Prir
Jn
it,
g
il
am
exe
Tin
iud

di niei,.

n unnir ſr.

nelingiygan.
r

uag mrher
ul te lazeri,

nder, enper.

enim eiſggees
& veluti im⸗
lucere Hane
npitr.
omni
Gnem & H.
Dricns dedr⸗
ero Ginidu-
Purtiepenn,
, loeum
Ir funtoon-
dem idet
lisEpens
& Mit:
n, er que
r. Quum
que mols
mene
nn
licet don
i uumad-
ſoe⸗ la-⸗
) loe-
I, ſen-
tur COe-
Orma 8
WMaterle,

D Mundus.

DE ANIMA MVNDI ET NATVRA

materia, & quidem Deus ille erat me-

Hooris opifex. Quandoquidem igitur

antiquius, iuniore praeſtantiuseſt, &

id, quod ordinatum eſt, inordinato,
Deus quum nimirum bonus ſit, & vi-
deret materlam recipere formam, &
alterari varie quidem, ſed tamen in-
ordinate: vidit quoque opus eſſe, vt
eam ipſe in ordinem reduceret, & ex
indefinitis mutationibus ad certam de-
finitamque conſtitueret: vt corporum
diſtinctiones mutua ratione inter ſe
reſponderent, neque temere viciſſi-

tudines vltro citroque reciperent.

Hunc igitur mundum ex omni ma-
teria creauit Deus, vniuerſique natu-
ram terminum ipſum circumſcripſit
atque definiit: quod videlicet omnia a-
lia in ſeipſo complectatur, quippe quod
vnum ſit vnigenitum, perfectum, ani-
ma & ratione praeditum (ſic enim me-
lius erat futurum, quam illud, quod
animae & rationis eſt expers) globoſo
corpore. (Haec enim figura omnibus

figuris perfectior eſt.) Quum igitur

Deus vellet pulcherrimum foetum
producere, hunc effecit Deum geni-
tum, nunquam corrumpendum aba-

lia cauſa, praeterquam a Deo, qui ipſum

compoſuit, ſi quando voluerit ipfum
diſſoluere. At non eſt boni genito-
ris, ad fui foetus, & pulcherrimi qui-
dem illius, perniciem impelli. Per-
manet igitur mundus conſtanter talis,
qualis eſt creatus a Deo, ab omni cor-
ruptione liber, & interitu, beatus, o-
ptimus rerum omnium genitarum:
quandoquidem ab optima cauſa exti-
tit, proponente ſibi non exemplaria
quaedam, manuum opificio edita, ſed
illam ideam, intelligibilemque eſſenti-
am: ad quam videlicet quum res ipſae

exquiſita quadam ratione effectae fue-

rint, pulcherrimae extiterunt, & hu-

iuſmodi, vt noua quadam opera, emen-

1

803
dari minime debeant. Perfectus vero
ſemper eſt mundus, rerum ſenſilium
comparatione: quoniam & exemplar
illud, quod & omnia animalia in ſeipſo
complectitur, nihil extra reliquit ali-
vd: hoc vero exemplar, intelligibili-
vm perfectus eſt terminus, quemad-
modum hic mundus, ſenſilium. Eſt
porro ſolidus, & huiuſmodi, vt & tan-
gi, & cerni poſſit: ac proinde terram
ſortitus eſt, & ignem, &, quae inter
terram & ignem media intercedunt,
aërem & aquam. E perfectis autem
conſtitutus eſt corporibus, quae tota

in ipſo exiſtunt, vt nulla quidem pars

extra ipſum relicta ſit: vt ſit Vniuerſi
corpus abſolutifſimum, vt in ipſo ni-
hil deſiderari poſſit, & interitui nullo
modo obnoxium, extra omnem leti
noxam. Non enim alia quaepiam ſunt
ſeorſim a terra & igne, & duobus aliis
intermediis elementis. Nam ipſa ex
optimae proportionis formula, aequali
quadam inter ſe poteſtate continen-
tur, vt neque contineant, neque con-
tineantur ex parte inter ſe mutuo, vt
alia incrementum, alia diminutionem
capiant: ſed profecto indiſſolubili qua-
dam compage, optimae cuiuſdam ra-
tionis vinculo conſtricta, permaneant.
Quum enim tres quidam exiſtant ter-
mini, & interualla quoque eadem illa
ratione inter ſe diſtent: tunc videli-
cet medium radii inſtar videmus ad
primum eſie, quod tertium eſt ad i-
pfum: & contraria vice, commutatis-
que congruenter interuallis, ſeruato
locorum ordine. Haec autem recen-
ſere, ita vt numeri, & quaſi articuli
harum proportionum, intelligantur,
nequaquam fieri poteſt, niſi res quae-
dam pari poteſtate praeditae, ſubie-
cta oculis deſcriptione, opponantur.
Quae quidem docendi ratio oppor-
tuna eſt, & ad figurae, & ad motus
Lii ii z rationem

Anima
mundi.

804 PARS VIII PFrIHAG. WIMAEVS LOCRVS

rationem repraeſentandam. Quate-
nus igitur mundus globoſa eſt figura,
ſibique adeo vndiquaque ſimilis, omnes
certe alias figuras, quae quidem vnius
ſint generis, capere poteſt. Iam & exillo
circulari motu perpetuum quendam te-
norem conſeruat. Sola enim globoſa illa,
ſiue circularis, figura poteſt, & dum
quieſcit, & dum mouetur, in eodem
loco apta quadam commenſuratione
componi: vt nunquam vel deficiat,
vel in alium quempiam commigret
locum: quoniam videlicet omnia pa-
ribus ab ipſo medio diſtent interual-
lis. Quum porro laeuiſſimus ſit, &
prorſus eg bilis, vt nihil ad ſum-
mam, perfectamque aequabilitatem de-
ſiderari in eo poſſit: minime indiget

mortalibus inſtrumentis, quae ad fa-

cilem, expeditumque vſum ceteris
animantibus aptata ſunt, & accommo-
data.
Animam autem mundi in ipſius me-
dio indidit Deus, & extra eduxit: i-
pſumque vniuerſum ipſa contexit,
certo quodam temperamento contem-
peratam; ex forma nimirum indiui-
dua, & ex diuidua eſſentia: vt vnum
quoddam temperamentum ex his duo-
bus exiſtat: cui duas potentias immi-
ſcuit, motuum principia, eiuſdem
videlicet & alterius. Quae quidem
anima, quum difficulter ſuſcipiat
mixtionem, neque facile etiam ad hu-
ius temperamenti formulam coaluit.
Hae autem omnes rationes ſunt con-
temperatae ad mimeros harmonicos:
quas & ipſe rationis Opifex congru-
enter diſtinxit, certis ſcientiae auſpi-
ciis: vt quidem minime incognitum
eſſe poſſit, ex quibus haec mundi ani-
ma ſit conſtituta. Hanc vero non vl
timam ordinauit Deus poſt corpore-
am ipſam efſentiam, quemadmodum
nos affirmamus. (Ilud enim quod

honoratius eſt, atque auguſtius, & po-
teſtate, & tempore prius eſt) ſed anti-
quiorem creauit. Et quidem hocor-
dine: Quum primae eſſent vnitates

quatuor, vnam ex illis aufert, adocto
denarios & tres centenarios. Huius
autem duplum & triplum facile eſt col-

ligere, primo numero conſtituto. O-
mnes autem numeros cum ſuis ſupple-
mentis & ſeſquioctauis, oportet eſſe
terminos ſex & triginta: omnem au-
tem numerum fieri, centena & qua-
tuordecim millia, ſexcenta nonaginta
quinque. Diuiſiones autem hae ſunt,
centena quatuordecim millia ſexcen-
ta nonaginta quinque. Vniuerſi igi-
tur animam hunc in modum fere di-
viſit.

DEVM porro ſola mens videt in partes
his omnibus ſane rebus, principem, mundi,

autoremque, & parentem horum o-
mnium. Id autem, quod genitum
eſt, oculis videmus, & hunc mun-
dum per ipſius partes. Quarum qui-
dem praecipuae ſunt coeleſtes: quae
& ipſae bifariam diuiduntur: vt qui-
dem nonnullae ſint eiuſdem naturae,
nonnullae, alterius. Harum aliae
quidem extrinſecus ducunt omnes
in ipſis internas, ab oriente ad occi-
dentem, vniuerſi quodam motu: eae
vero, quaead motum alterius perti-
nent intra, ab occidente ad orientem
reuertuntur, & peculiari quodam mo-
tu mouentur. Circumrotantur au-
tem per accidens eiuſdem motu, qui
inmundo praeſtantiorem habet pote-
ſtatem. At motus ille alterius, per
harmonicas rationes diſtributus, ſe-
ptem circulorum ordinibus diſtingui-
tur. Luna ſiquidem, omnium maxi-
me infima, & ad terram accedens pro-
pius, menſtruum peragit circulum:
Sol autem poſt hanc, annuo tempore
ſuum circulum abſoluit. Duo vero
pari

ari Cut
& Iunon
detent
nimn ul
Aropon
legibus
aut ocC
ldem en
Occickun
nus, t
amn
cAtur
ventan
prior 0
mero e
Cun S
Vllus i
Kunt n
Tantiu
dine
anlte
vero:
tum,
lures
C
cäumm
tion
lis te
Lde
Hi
V
ree
pen
rio
mO
eiut
Ver
u.

1,Kpo.
ſedanti.
m hocor.
t vnitates
tt, docto
Huius
leeſteol.
ituto. 0.
ortet eſſe
em au⸗
1Equr.
onaginta
ue lunt,
ſexcen⸗
erſigi⸗

fere (i⸗

idet in Partes
neipen, mundt,
rum o-
venitum
mun.
n qui⸗
une
Nt Ir
aturae,
mn Nine
Ommnes
occi⸗
tu:ene
perti⸗
entem
m mo-
1r u⸗
,qi
Pote
, Per
lE-
ml-⸗
Nro⸗
wum:
pore
ſert
i

pari cum ſole curſu eunt, Mercurii,
& Iunonis aſtrum: quod Veneris, ſiue
Lueiferum, ulgus vocat. Neque e-
nim quilibet hominum coetus, rerum
aſtronomicarum ex certae cognitionis
legibus, eruditus eſt, neque ortuum

aut occaſuum diſcrimina perite nouit.

Idem enim aliquando Veſperus eſt, i-e.
occiduus] dum Solem ſequitur, hacte-
nus, vt nobis conſpicuus ſit, Sole lucem
ſuam abſcondente: aliquando Eous vo-
catur i e. orientalis] quum Solem ad-
ventantem antecedit, & ſub diluculum
prior oritur. Lucifer igitur ſaepenu-
mero eſt Veneris ſtella, quod eodem
cum Sole curſu feratur. Non tamen
vnus ipſe eſt Lucifer. Nam id prae-
ſtant multae ſtellae, & fixarum, & iner-
rantium. Omne enim iuſta magnitu-
dine aſtrum, quod ſuper horizontem
ante Solem extat, diem denuntiat. Iam
vero alii tres Planetae, Martis nimi-
rum, Iouis & Saturni, habent pecu-
liares celeritates, & inaequales annos.
Curſus autem ſuos iuſtis ſpatiis confi-
ciunt, ita vt certa, explorataque cogni-
tione percipi poſſint: quippe qui cer-
tis temporibus & appareant, & lateant,
& deficiant, verosque ortus & occa-
ſus generent. Iam & manifeſtas appa-
ritiones orientales & occiduas perfici-
vnt ad Solem: qui diem ex eo curſu
reddit, dum ab oriente adoccidentem
pergit: noctem vero alio contra-
rio modo, ex occidentis ad orientem
motu: quatenus Sol videlicet ex illo
eiuſdem motu defertur: annum

vero, quatenus ſuo & peculiari mo-

tu. Ex duobus his motibus Sol dupli-
cem curſum peragrat, dum vniuerſo
quidem illo motu coeli circumfertur:
& ſpiram, gyrumque, obliquo quodam
motu inuoluit. Hoc quidem ſecun-

dum vnam partem, dierum tempora &

diſcrimina deſignat: ille vero, dum

PDE ANIMA MVNDI FT NATVRA 8035

fixarum ſtellarum, motu rapido cir-
cumuoluitur, ad vnumquemque cir-
cuitum, noctem & diem fucit. Sunt
vero hae temporis partes, quas cir-
cuitus vocant. Deus autem tempus
cum ipſo mundo ordinauit. Non
enim erant aſtra ante tempus; neque
proinde annus, neque anni tempeſta-
tes certis circuitibus diſtinctae, qui-
bus genitum hoctempus definitur. Eſt
autem tempus, ingeniti temporis imago
quod aeternitatem vocamus. Quemad-
modum enim haec vniuerſitas ad intel-
ligibilis mundi exemplar creata eſt, ita
& hoctempus ad aeternitatem, veluti ad
exemplar quoddam, cum mundo ab
Opifice fuit conſtitutum.
Terra porro in medio ſtabilita, deo-
rum ſedes, terminus eſt noctis, & diei:

occaſus & ortus generat, prout coeli

medium orbium illorum, qui bραιατα
Li.e. finientes] vocantur, quaſi abſciſſio-
nibus diuiditur. Sic enim ex vario
terrae aſpectu eos circumſcribimus at-
que definimus. Antiquiſſimum vero
eſt omnium quae in hac vniuerſitate
ſunt, corpus. Neque enim aqua nata
eſt ſine terra, neque vero aer ſinehu-
mido. Ignis autem humido, veluti
materia, qua inflammetur, deſtitutus,
hautquaquam poſſit conſiſtere. Quo-
circa omnium radix & firmamentùm
aliorum, terra eodem momento fir-
mata eſt. Rerum igitur creatarum, vt
ſubieétum, eſt materia, veluti autem
ratio, proportioque formae, eſt idea.
Harum autem foetus, corpora: nimi-
rum terra, aqua, aer, ignis: quo-

rum quidem huiuſmodi eſt generatio

atque productio. Omne corpus ex

planis conſtat: hoc vero ex triangu-
lis: quorum alter quidem eſt ex rectis
angulis aequalium laterum, ſemiqua-
drangulus: alter autem inaequalium
laterum, qui habet maiorem angulum
Iii ii 3

potentia

806 PARS VIII. PVTHIAG. TIMAFS LOCRPS

potentia triplum minoris. Minimus
vero in ipſo angulus, tertia reéti pars
eſt: huius autem duplum, mecdius eſt.

Hic enim duarum tertiarum partium

eſt: maximus autem rectus ad medi-
am ſeſquialteram proportionem habet:
triplus autem eſt ad minimum. Hic
igitur triangulus, ſemiquadrangulus eſt,
quatenus cum aequilatero triangulo
comparatur, perpendiculo bifariam
abſciſſo a vertice ad imum, in partes
aequales. Duo igitur vtrique ſunt re-
ctanguli: at in vno duo quidem latera,
quae quidem in reéto ſunt, aequalia
ſunt tantum, in altero autem omnia
tria inaequalia. Haec vero figura ob-
liqua vocetur. Ule autem ſemiqua-
drangulus, primordium fuit conſtitu-
endae terrae. Nam quadrangulus ex
his quatuor videlicet quadrangulis
componitur. Ex quadrangulo vero
cubus generatur, omnium corporum
firmiſſimum, & maxime ſtatarium, vt
nullam in partem moueri poſſit: vtpo-
te quod ſex latera, octo autem habeat
angulos. Hac nimirum conſtitutione
terra elementum eſt, & grauiſſimum, &
difficulter mobile: huiuſmodi quidem
certe, vt in aliud corpus tranſmutari
nullo modo poſſit, quod nullam habeat
cum vllo triangulorum genere com-
munitatem. Sola enim terra propri-
vm habet, & peculiare elementum, ſe-
miquadrangulum. Hoc porro elemen-
tum eſt aliorum corporum, ignis, aêris,
aquae. Sexies enim compoſito ſemi-
quadrangulo, triangulus ex ipſo aequa-
libus fit cruribus: ex quo pyramis, quae
quatuor baſes & aequales angulos ha-

bet, componitur, ſpecies ignis maxi-

me mobilis, & tenuiſſimarum partium.
Poſt hoc autem, id, quod octo/conſtat
ſedibus, quidem baſes, octo vero
angulos habens, eſt aeris elementum.
Tertium autem, quod viginti ſedes ha-

bet, baſes quidem viginti 6 angulos au⸗
tem duodecim, aquae elementum eſt,
plurimarum partium, atquegrauiſſimma-

rum. Haecigitur ab eodem elemento

compoſita, inter ſe commutantur. At
id, quod duodecim conſtat ſedibus, ima-

ginem vniuerſi ſtatuit, quippe quocd

ad ſphaericam figuram proxime acce-
dat. Ignis igitur ob partium tenuita-
tem per omnia penetrat: aer item per
alia elementa, excepto igne: aqua au-
tem, per terram. Omnia igitur plena
ſunt, nec vacui quicquam relinquunt.
Rapido autem illo vniuerſi motu cir-
cumaguntur, & firmata teruntur qui-
dem viciſſim, indeſinentem vero al-
terationem ad ortus &iinteritus perfi-
ciünt. Horum miniſterio & opera
vtens Deus, hunc mundum conſtruxit:
qui quidem mundus propter terram
tangi poteſt, videri autem propter
ignem: quae duo funt extrema. Per

aerem vero & aquam, firmiſſimi cuiuſ-

dam vinculi proportione, mundum
colligauit, qua & ipſa, & quae per ipſam
comprehenduntur, conſtringi, conti-
nerique poſſint. Si igitur id, quod col-
ligatur, planum fuerit, vna medietas
ſatis eſt: ſin vero ſolidum, duabus in-
diget. Duobus igitur mediis duo ex-
trema adaptauit, vt eſſent, veluti ignis
adaerem, aer ad aquam, aqua ad ter-
ram: & viciſſim, vt ignis ad aquam, aer
ad terram: et viciſſim, veluti terra
adaquam, aqua ad aerem, & aer ad
ignem: & viciſſim, velut terra ad ae-
rem, aqua adignem. Quandoquidem
autem omnia ſunt potentia aequalia,
ipforum rationes totae ſunt in aequa-
litate. Vnus igitur hic mundus, felicis
cuiuſdam, & plane diuini vinculi, pro-
portione conſiſtit. Horum porro qua-
tuor corporum vnumquodquemultas
ſpecies habet. Ignis quidem, flammam,
lucem, ſplendorem, propter triangu-
L lorum,

Gllosa⸗
Intum eſt,
kauiſiicht.
lenento
tür At
ibugime⸗
e quod
ne zcce.
tenuita⸗
temper
quaau-
Urpleme
üquunt.
otu cir-
turqui⸗
Vero A.
perſi-
X oper
ſtruvit:
tertam
dropter
1. Per
icuiut.
nd
iplamn
CO⸗
lodcol-
edietas
bus in
luo ex⸗
tlignis
1 ter⸗
, der
1terti
ger 4d
Adae-
uiden
guali,
equ
felich
lipro⸗
vogor.
Gultas
man,
angu⸗
orun,

—

4

lorum, qui in vnoquoque ipſorum
ſunt, inaequalitem. Eodem etiam mo-

do & aer, partim quidem purus & ſic-

Ani=
mMalia,

cus, partim humidus & nebuloſus. A-
qua etiam, quaedam fluida eſt, quae-
dam congelata, veluti nix, grando,
glacies. Humor autem, alius eſt hu-
midus, vt mel, oleum: alius, compa-
tus, vt pix, cera. Compacti vero ſpe-
cies, alia, fuſilis, vt aurum, argentum,
aes, ſtannum, plumbum, ferri defae-
cati genus, quod saνα ſine 5αÜοvm
vocant: alia, fragilis, vt ſulphur, bi-
tumen, nitrum, ſal, alumen, & lapides
eiuſdem generis. .N
Iam vèero poſt mundi confti-
tutionem, mortalium animantium ge-
nerationem molitus eſt Deus, vt ad ima-
ginem illam perfectus eiſet plane, atque
abſolutus. Humanam igitur animam,
ex iisdem rationibus atque potentiis

contemperatam atque diuiſam, diſtri-

buebat, naturae alteratrici hoctribu-
to miniſterio: quae acceptis harum
rerum mandatis, ipſius Opificis quaſi
Vicem obiuit in mortalibus, & diurnis
animalibus, efficiendis, quorum animas
quaſi per fluxum quendam inſtillabat:
ita alias quidem a Luna, alias a Sole, a-
lias a ceteris, quae in alterius parte
oberrant, aſtris, deducebat. Vnam a-
nimam excepit, quae eiusdem poten-
tia praedita eſt, quam in parte Mlla, ra-
tionis participe, admiſcuit, imaginem
ſapientiae his, qui bono fato vtuntur.
Nam humanae animae altera pars ra-
tionis eſt particeps, & intelligens: alte-
ra, rationis expers, atque inſipiens. E-
jus vero, quae rationis eſt particeps,
melior potiorque pars de eiuſdem na-
tura eſt: deterior vero, alterius. Vtra-
que autem circa caput ſedem habet,
vt reliquae, tum animae, tum corporis,
Ppartes huic inſeruiant, quemadmo-
dum ſub ipſo corporis tabernaculo v-

PDEz ANTMA MVNDI ET NATVRA

807
niuerſo. At partis eius, quae rationis
eſt expers: ea pars, quae ad iram prona
eſt, circa cor: ea, quae concupiſcit,
circa iecur, ſedem habet.
Iam vero cerebrum, eſt principi-
vm & radix medullae, in eoque etiam
eſt animae principatus. Ab hocautem
diffuſio quaedam manat per dorſi ver-
tebras, quaſi prono alueo, vt inde ad
ſemen, generationemque, materia ſuf-
ſficiatur. Oſia autem, medullarum
munimenta ſunt: caro, horum tegmen
& cooperimentum eft. Articulos au-
tem neruis connexuit per ligamenta
admodum. Exinternis autem inſtru-
mentis quaedam alimenti gratia, quae-
dam ſalutis fecit. Ex motibus autem,
qui ab externis proficiſcuntur, hi, qui
ad ſapientem illum locum tribuuntur,
ſenſibus ſunt expoſiti: qui vero ſub
perceptionem non cadunt, ſenſus ef-
fugiunt: ſiue, quod corpora, quae affi⸗
ciuntur, magis ſint terrea, ſiue, quod
motus ſint imbecilliores. Quicunque
igitur motus ſint, qui naturam exce-
dunt, dolorem pariunt: quicunque
autem ad ipſam reſtituuntur, volu-
ptates nominantur.
At vero ex ſenſibus viſum quidem
nobis accendit Deus, ad rerum coeleſti-
vm contemplationem, ſcientiamque
Comparandam. Auditum autem crea-
vit, accommodatum inſtrumentum
ad ſermones & concentus percipien-
dos: cuius ſenſus beneficio ſi homo
ab ipſo ortus primordio deſtitutus ſir,
ſermonis quoque emittendi facultate
deſtituetur. Itaque maxime cogna-
tum ſermoni hunc ſenſum eſſe aiunt.
Quaecunque vero affectiones corpo-
rum nominantur, taétus ratione appe
lationem ſortiuntur: ipſa vero inclina-
tione, ad locum. Tactus enim vitales
facultates diiudicat, caliditatem, frigi-
ditatem: ſiccitatem, humiditatem:
leuitaccm,

80⁰8 PARS VIII. PPIHIAG. WIMAEVS LoCRVS

lenitatem, aſperitatem: cedentia, re-
nitentia: mollia, dura. Tactus autem
graue & leue praeiudicat: ratio vero
definit atque determinat, ea inclinatio-
ne, quae & ad medium, & a medio, ten-
dit. Deorſum vero, & medium idem
omnino eſſe, aiunt. Nam centrum
ſphaerae, ipſum eſt illud deorſum:
quod vero ſupra hoc eſt vsque ad cir-
cumferentiam, ſurſum vocant. Cali-
dum igitur tenuiſſimarum eſt partium,
& vim habet, atque facultatem corpo-
rum diſparandorum. Frigidum vero,
craſſiorum eſt partium, & meatus con-
ſtringit. Guſtus autem tactui ſimilis
eſt. Nam concretione & diſcretione,
praeterea & ſubtili quodam ad meatus
ingreſſu, & figuris, aut acerba ſunt, aut
lenia ea, quae ad guſtum pertinent. Nam
ea, quae vim habent inducendi ſtupo-
rem in linguam, eiuſque abſtergendae,
acerba ſentiuntur: quae moderate
linguam abſtergunt, ſalſa: at quae lin-
guam inflammant, & in carnem peni-
tius immanant, acria. At contraria, &

laeuia, & dulcia, in ſuccum ciqueſcunr⸗ .

Odoris porro ſpecies diſtinctae non
ſunt. Per anguſtos enim meatus per-
colantur, qui ſolidiores quidem ſunt,
quam vt contrahi & diſpeſci poſſint pu-
trefactionibus, & concoctionibus terrae
rerumque terrearum. Sunt vero vel
iucundi vel iniucundi odoris. Vox au-
tem, ictus in aere, aere intermedio] ad
animum perueniens per aures: quarum
aurium meatus procedentes ad iecur
vsque contingunt. In his eſt ſpiritus,
cuius motus eſt auditus. Vocis vero
& auditus alia velox, alia acuta, alia tar-
da: grauis media, nullis tamen certae
menſurae terminis definita: & alia qui-
dem multa & diffuſa, magna eſt: alia
pauca & contracta, parua: alia vero ad
rationes muſicas ordinata, concinna
eſt: alia confuſa &a ratione aliena, ab-

ſurda eſt atque intemperata. Quartum
autem genus eorum, quae ſub ſenſus
cadunt, varias habet, atque multiplices
ſpecies. Ea porro dicuntur viſibilia:
quo genere & varii colores, & coloratae

res quamplurimae comprehenduntur.

Primi autem colores ſunt quatuor, al-
bus, niger, ſplendidus, puniceus. Re-
liqui enim ex his permixtis generantur.
Albus igitur color viſum diſpeſcit, ni-
ger componitatque coagmentat: quem-
admodum calidum diffundit tactum:
frigidum contra, poteſt contrahere: &
acerbum, quoque guſtum contrahere,
acre, vero diducere ſolet naturali qua-
dam facultate.

Porro animalium eorum, quae ae-

rem inſpirant, corpus & nutritur, &
conſeruatur, dum alimentum per ve-
nas in vniuerſam corporis molem di-
ſtribuitur, & defluxione quadam vel-
vti per canales deriuatur, & a ſpiritu
irrigatur, qui eum ad extremos vs-
que fines efficaci quodam motu diffun-
dit. Reſpiratio autem fit, quum nihil
vacui in natura ſit: aer autem per oſcu-
lh, quae videri non poſſunt, & attrahi-
tur, & influit in eius vicem qui efflu-
Xit. Ex illis etiam meatibus mador,
ſudorque perſpicue exiſtit in fu-
prema cutis parte. lIam quum & ali-
quid de ipſo a naturali calore abſuma-
tur, neceſſe eſt, viciſſim introduci ae-
qualem motum eius, qui conſumtus
eſt. Quod niſi fieret, vacuum aliquid
daretur in rerum natura: quod fieri
nullo modo poteſt. Non enim perpe-
tuo illo motu, quo ſolet anima quaſi
ffuere, vires ſuas reficere atque inſtau-
rare poſſet, vt vnum videlicet perdu-
ret, ſi corporis tabernaculum a vacuo
diuideretur. Similis autem inſtrumen-
torum ſolet eſſe molitio, & in ipfis
quidem inanimis, ex ea reſpirationis
reciproca proportione. Cucurbitula
. eenim

eninm
rationis.
turper .
Deinde
ſim ker
cundun
cucurbi
Attralut
gleto 4
Omne
demn c
corpus
irtigat
Cicitun
Vigor
ſchit,
eva
conſti
ſinon
Aimen
min
Kno⸗
Auten
bore
eſt .
q
Eesf
Eit
W.
N
c⸗

tal
tae

uurun
ſudlenſis
ultiolices
COloratae
lenduntur,
ltuor, al.
cens. Re-
enerantur.
deſcit, ni.
ltatquem
t tadlum:
fahere: &
ntrahere,
urali gur⸗

gune ze⸗
tritur, &
1perre⸗
Dlem di-
lum rel.
ſiri
008 .
Won⸗
m Nihi
er oſeu.
Attrahi.
i effla⸗
mador,
in fu.
ndl⸗
blumme⸗
uci ze⸗
ſumtus
Higuid
d ſeri
berpe
quul
inſtan⸗
erc.
rco
en-
ipſis
0NS
itu
enin

“

enim & ſuccinum, imagines ſunt reſpi-
rationis. Nam fluunt per corpus foras
ſpiritus, viciſſim autem introducun-
tur per reſpirationem, & ore, & naribus.
Deinde rurſus, velut Euripus, viciſ-
ſim feruntur in corpus. Illud vero ſe-
cundum influxiones diſtenditur. At
cucurbitula conſumto igne ab aere,
attrahit humorem: ſuccinum vero, ex-
creto ſpiritu, ſuſcipit ſimile corpus.
Omne vero alimentum a radice qui-
dem cordis, a fonte vero ventriculi in

corpus inducitur. Quod etiam, ſi plus

irrigatur, quam defluat, incrementum
dicitur: ſi vero minus, imminutio.
Vigor autem in horum confinio con-
ſiſtit, & in defluxionis ac influxionis
aequalitate intelligitur. Quum autem
conſtitutionis compages diſſoluuntur,
ſi non amplius tranſitus eſt ſpiritui, aut
alimentum minime diſtribuitur, ani-
mal interit. Multae vero ſunt peſtes
& noxae vitae, & mortis cauſae. Vnum
autem genus nominatur morbus. Mor-
borum vero princeps & primaria cauſa,
eſt primarum facultatum intemperies
atque perturbatio: ſi videlicet ſimpli-
ces facultates vel redundarint, vel defe-
cerint: caliditas nimirum, frigiditas,
humiditas, aut ſiccitas. Poſt has autem
ſunt ſanguinis mutationes & alteratio-
nes ex corruptione, & deprauationes
cCarnis tabidae: ſi viciſſitudinum alter-
nationibus ad acidum, vel ſalſum, aut
acre, ſanguinis alterationes, aut carnis
tabes exiſtant. Hinc enim bilis, & pitui-
tae origines, humores morboſi & hu-

morum putrefactiones, tenues quidem,

ſi in profundo ſint: curatu] difficiles,
quorum principia ex oſſibus generan-
tur: moleſtae vero ipſo ſenſu,] quae
ex medulla accenduntur. Poſtremi au-
tem ſunt morbi, ſpiritus, bilis, pitui-
ta: dum & augentur, & influunt in ſedes
alienas, vel locos corporis principales.

DE ANIMA MVNDI E NATVRA. 80⁰9

Tuncenim meliorem locum occupant,
cognatisque depulſis, ſedes figunt, &
affſictis corporibus, in haec ipſa diſſol-
vuntur.
Et corporis quidem hae ſunt affe-
ctiones, & ex his animi complures mor-
bi exiſtunt: ſed alii alias habent pote-
ſtates: ſentiendi quidem facultatem,
ſtupor: memoriae vim, obliuio: appe-
tendi, ſtomachi faſtidium, vel nimius
appetitionis ardor: patiendi, ferae af-
fectiones, & oeſtro percitae rabies: ra-
tionis participem animi facultatem, in-
docilitas, imperitia, & inſipientia. Vi-
tioſitatis autem principia ſunt, volu-
ptates & dolores, cupiditates & timo-
res, ex corpore quidem accenſae, ſed
in animam quaſi immixtae: ac proinde
ex variis effectis varias ſortiuntur ap-
pPellationes. Nam amores, deſideria,
diſſolutae cupidines, irae concitatae,
graues excandeſcentiae, cupiditates
variae, cupiditates denique infinitae
exhis motibus animo exiſtunt. In ſum-
ma vero, ita comparatum eſſe, vt im-
portuno quodam, & abſurdo cupidita-
tum imperio, animus ſubiiciatur, eſt
virtutis, & vitii terminus. Nam in his
vel multum eſſe vel ſuperiorem, nos
vel bene, vel male affectos reddit. Ad
hos animi impetus multum afferunt
adiumenti, corporis temperamenta,
quae vel vehementia fuerint, & feruida,
vel alio quopiam modo affecta atque
compoſita, prout varii ſunt, multipli-
ceſque motus: & ad atras biles & effu-
ſiſſimas libidines nos abripiunt. Fluxio-
nibus autem illis irritatae quaedam par-
tes, inducunt acres morſus, formaſ-
que tumeſcentium potius, quam ſano-
rum, corporum: per quas triſtitiae &
obliuiones, & deſipientiae & conſter-
nationes incidunt. Multum etiam poſ-
ſunt conſuetudines, quibus quis vel in
ea ciuitate, vel ea familia, in qua & natus,
Kkk kk

—

310 PARS VIMLI EMPEDOCILES CAP I

& educatus fuerit, ſeſe conformarit.
Accedit quotidiana viuendi ratio, ani-
mum vel frangensatque effeminans,
vel contra ad grauitatem, fortitudinem-
que corroborans. Nam & ſub dio vi-
tam agere, ſimplex tenuiſque alimen-
torum ratio, exercitationes, mores
denique eorum, cum quibus verfſaris,
magnum habent, ſiue ad virtutem, fiue
ad vitium, momentum. Vitioſitas ve-
rO e parentibus noſtris & elementis po-
tius oritur, quam ex incuria, & publico-
rum morum intemperie: quum vide-
licet ita ſimus comparati] vt ab illis a-
cCtionibus, quae nos ad primaeuas illas
parentum noſtrorum labes adducunt,
nunquam abſcedamus.
Cererum, vt bene ſe habeat animal,
eo corpore debet eſſe praeditum, quod
eas virtutes, quibus ſanitas, ſenſuum
ſubtilitas, robur, pulchritudo denique
conſtare ei poſſit, cumulate comple-
