Mem. So-Pphontem legimus, publicari eſt paſſus.
crat. init. Eo loco in Laidis familiaritatem perue-
Arben. nit, famoſiſſimi apud Corinthios ſcorti,
quae Aeginam quotannis ventitabat,
feſto Neptuni, aſſidentemque ſibi di-
ligentiſſime Ariſtippum habebat, qui
etiam in eius gratiam Corinthum iter
ſuſcepit, vt Hermeſianax autor eſt in
apophtegmatibus.
Ecce Crenaeus languens penetrauit
in Mihmum,
Vir grauis, aft Laidem deperiiſſe
forunt.
Omnis Ariſtippum Veneris contemne-
re ſoepira
Docrina haut potuit nempe docere
Sophum.
Corinthum cum nauigaret, ingens
orta eſt tempeſtas, quae valde animum
ipfius perturbauit. Cumque cetero-
rum nonnemo id ei exprobraret, noæ,
inquiens, vulgus ignobile minime ti-
memus, vos ergo philoſophi quid trepi-
datis? Nempe, dixit, alia eſt vitac, Cu-
ius nos curam gerimus, quam veſtrae
Var. Hiſt. ignitas. Vel, vt Aelianus narrat, cum
Ix, 20. TRli . 1 in⸗ r.
alter interrogaſſet, tune etiam perinde
ac alii trepidas? reſpondit: non eadem
Gell. ſ cauſa mihi atque tibi, tu quidein
XIX, I-

ap. A-
then. L.
XIII. p.

599. B.

Laert. II,
71.

CAP. UI. T. .
quid eſt, quod exigua adeo tibi ſuppetant!
Eamque viuendi rationem ſibi impro- Lert. II,
bari eo quoque oſtendit, quod cum 2:
XXminae ab eo ſibi mitterentur, ſta-
tim remiſerit, Daemonem, quo minus
admittat, prohibere inquiens.

III.

vitae improbae atque infauſtae amit.
tendae, ego felicitatis atque beatitudi- Aelian.
nis perdendae periclum ſubeo. l. c.
Sugillatus ob Laidis amores, habe- Laert. II,
ré ſo Laidem, dixit, non ab ea haberi. 75.
Admittebat autem Lais, Phrynes ae- Arhen.
mulatione, omne hominum genus, . 544.
diuites paupereſue, quamobrem Ari-—
ſtippus, ob nimiam in eam liberalita-
tem a ſeruo ſuo reprehenſus, quae
gratis tamen Cynico Diogeni ſe ſub-
ſterneret: pecuniam ei ſo dare, reſpon-
dit, vt ipſe fruatur, non vt alii ſruan-
tur minus. Cumque Diogenes quoque .
in eum ob commercium cum Laide
frequentius animaduerteret, tu, inqui-
ens, Ariſtippe, & ego eadem femina oble-
Adanur, vel cede, vel Onicos mores in-
due. Ei Ariſtippus reſpondit, an in-
conieniens tibi videtur, domusm habita-
re, quam alii antea incoluiſſent? vel
vela naui facere, quaez altos quondam
vexiſſet? Non zagis profecto eſt incom-
modum ſomina vti, quae aliorum volu-
btati inſeruiit.
Aeginae vsque ad Socratis exitum blat.

ſubſtitit, quod ex Platone non tan-Phaed. p.

tum colligitur, ſed & ex iſta epiſtola Epsdoct
eius de eo argumento exarata: XVI.

*Allatum ad me & Cleombrotum
* de Socratis morte, quodque, cum
*Ppoſſet XI virorum effugere manus,
*noluerit, quamuis lege abſolueretur,

"*idem hoc eſſe, ac patriam, quantum

„in ſe eſſet prodere, exiſtimantem.
Puto ego eum contraleges in carcerem
conieétum,

Prooem. L H

c.17. Uen
len re
finen
Tu
appe
lLaett. Il, N
N2. quo.

laert. 1G
95. Ol

Cie. A- tra
. Cquu
i⸗
as.
ſoon
Laert. I,de⸗
2. ſe
el
Cic.l. c.
ſe

l. Ma.

ſ,

themat. pal

nor.
Pro
b,
Ge
l
n
ſe

iſpermn,
l Unpro. laert, I
lod cum 65.
ntur, ſta.
10 IUnus

e qmit-

ACtitldi-Acluan.

le
8, be- Laett I

4
nes ge- Athen.

Camis 1. AXII.
emn Ari-
berdlitr.
, quue
ſe ſub⸗
reſpon.
uer.
noue
Lade
ingui⸗
oble-
Nretin-
M in-
obita-
t vel
ndam
incon-
volu.

Eitu NI Ult,
Itin- ed,
ſto n
XVI.
Dtu
cum
nus,
etur,
Ntum
Ntenn.
eren
Gtum

Laert.

adv. Ma-

AKISNTTLPPI PITA

cconiectum, quacunque ratione effu-
(cgere iure potuiſie, ſum autem in ea
"“pinione, nihil in hoc negotio tam
*male atque inconſiderate fieri ab eo

*potuiſſe, quod iure ſe tueri haut

*queat. Quare minime eum repre-
hendo, quaſi id, quod fecit, malo con-
ſilio ſuſceperit. Scribitis omnes So-

CA P.

FET PHIIILOS &. 243

*Cratis familiares atque Amicos Athe-
*nis abiiſſe, metuentes, ne quid ve-
*„ſtrum alicui ſimile eueniat. Bene
*„factum, cumque Aeginae nos adhuc
*haereamus, aliquamdiu adhuc esdem
*loco commorabimur, poſthac ad vos
*venturi, & quacunque poterimus
*re commodis veſtris inſeruituri.

IV.

VT SECTAM CONDIDERIT.

Poſtremo in patriam reuerſus Ari-
ſtippus, Cyrenen, philoſophiam
G E in ea docuit, ſeckaeque extitit autor,
Tliſt. Piul quae Cyrenaica fuit appellata, a loco,
ab aliis Hedonica, quod voluptatem
finem hominis eſſe teneret. Sectato-
rum autem Ariſtippi, qui Cyrenaici
appellati fuere, doctrina haec fuit.
Laert. II, Naturalem philoſophiam reiiciebant,
9². quod nulla videretur ad eius cognitio-

Prooem.

8ECT.

nem via patere. Logicam excolebant
ob eximium vſum eius. Meleager ta-
men atque Clitomachus affirmant, eo-
dem pretio cum Phyſicis dialectica apud
ipſos habita fuiſſe, vt quae vſus eſſent
nullius. Nempe ſine iſtis hominem,
qui, bona ac mala quae ſint, cognoue-
rit, aptum eſſe ad recte diſſerendum,
& excutiendam ſuperſtitionem mor-
tisque metum.

I.

DE IVDICIO ETP QAE EI INSERVIVNT.

Laert. II, Enſus certas ſemper ingerere notio-
95. nes negabant. Nihilque quod ex-
Cic. A- tra nos ſit percipi, ea percipi ſola poſſe,
cad. Qu. quae ſenſu, quem vocant, interiore per-
IV, 7. Cipiantur, qualia ſint dolor aut volu-
pPtas. Neque colorem vllius rei, neque
ſonum nos aſlequi, ſed hoc ſolum ſen-

Laert. II, tire, quod tali modo afficiamur. Pos-

92. ſeque animi quidem noſtri zabiara
. percipi, non ea vero, ex quibus exi-
Cic. I. c. ſtunt. In ſolo interiore tactu veri es-
ſe iudicium, quia ſentiatur. .
Plenius Sextus: dicunt Iudices eſſe

themat. Paſſiones, ſolasque Ccomprehendi, &

P. I73. ſq. non eſſe fallaces. Eorum autem, quae

procreant & efficiunt paſſiones, ni-
hil eſle, quod poſſit comprehendi, ne-
que quod poſſit non fallere. Nam
quod, inquiunt, dealbamur, & dulce-
dine afficimur, dicere poſſumus aſle-
reranter, neque, quod falſum dicamus,

conuincemur. Quod autem id, quod
procreat & efficit affectionem, ſit al-
bum aut dulce, non pofſumus affir-
mare. Nam fieri poteſt, vt etiam a
non albo albi efficiamur, & dulces, a non
dulci, quandoquidem is quidem, cui
caligant oculi, & qui morbo laboratre-

gio, ita mouetur ab omnibus, vt ful-

veſcat: qui autem ophthalmia laborat,
fit ruber: qui vero compreſſit oculum,
mouetur tanquam a duobus: qui vero
eſt furore correptus, geminas videt
Thebas, & viſione ſolem apprehendit
geminum. In his autem omnibus,
uod ſic quidem afficiantur, nempe vt
Auuo afficiantur colore, aut rubro, aut
vt duplices res videant, verum eſt.
Quod autem ſit fuluum, quod eos mo-
vet, aut rubrum, aut duplex, falſum
eſſe eſt exiſtimatum: ita igitur con-
ſentaneum eſt, nihil amplius nos
H h a percipere

P. 174.

244 PARI. MII.
percipere, quam noſtras ipſorum af-
fectiones. Vnde aut ponendum eſt,
affectiones eſſe ea, quae videntur, aut
ea, quae ſunt efficientia affectionum.
Et ſi dicamus quidem eſſe affeétiones
ea, quae videntur, omnia quae viden-
tur, dicendum eſt, eſſe vera & eiusmo-

di, vt poſſint comprehendi. Siautem

efficientia affectionum appellamus ea,
quae videntur; omnia, quae videntur,
dicendum eſt eſſe falſa, nec poſſe com-
prehendi. Quod enim nobis accidit,
muam nobis oſtendit affectionem, &
nihil amplius. Vnde, ſi oportet ve-
rum dicere, ſola affectio eſt, quae no-
bis videtur. Quod eſt autem extrin-

ſecus, & eſt efficiens affectionis, forte

quidem eſt, nobis autem non videtur.
Et ea ratione in propriis quidem affe-
ctionibus nos omnes minime erramus:
in ſubiecto autem externo erramus o-
mnes. Et illae quidem poſſunt com-
prehendi, hoc autem non poteſt, cum
ad id diſcernendum anima ſit valde im-
becilla, propter loca, propter inter-
valla, propter motus, propter muta-
tiones, propter alias plurimas cauſas.
Vnde nec in hominibus dicunt eſſe
aliquid commune, quod iudicet, no-

mina autem imponi communia iudi-

Ciis. Nam album quidem & dulce vo-
cant omnes communiter: commune
autem aliquid album aut dulce quod
ſit, non habent. Vnusquisque enim

1

CAP. IV.

apprehendit propriam affectionem. An
autem haec ei & proximo ex albo in-
generetur affectio, neque ipſe poteſt
dicere, vt qui proximi non ſuſcipiat
affectionem: neque proximus dicere
poteſt, affectionem illius non ſuſcipi-
ens. Qum autem nulla ſit in nobis
communis affectio, temerarium eſt
dicere, quod id, quod mihi videtur,
tale etiam videtur aſſiſtenti.
te quidem ego ita ſum comparatus,
vt dealber ab eo, quod incurrit ex-
trinſecus: alter autem ſic conſtitutum
habere poteſt ſenſum, vt aliter ſit affe-
ctus. Non eſt ergo omnino commune
id, quod nobis videtur.
Quod autem re vera propter diuer-
ſas ſenſus conſtitutiones, non ſimiliter
&eodem modo moueamur, perſpicu-
vm eſt & in iis, qui regio morbo la-
borant, & in iis, qui laborant oph-
thalmia, & in iis, qui affecti ſunt ſecun-
dum naturam. Quomodo enim ex
eodem alii quidem ita afficiuntur, vt
fului fiant, alii vero rubri, alii autem
albi: ita etiam eſt conſentaneum, eos,
qui ſecundum naturam ſunt affecti, pro-
pter diuerſam ſenſuum conſtitutio-
nem, ab iisdem non moueri ſimiliter:
Sed aliter quidem eum, qui coeruleis,
aliter vero eum, qui nigris eſt ocu-
lis. Quo fit, ut rebus quidem com-
munia nomina imponamus, peculia-
res autem ſinguli habeamus affectiones.

SEC T. II.

DE FINE S. SVMMO BONO.

TE autem aſſertionibus, ſic pergit
Sextus, de illis, quae ad iudicium
pertinent, conuenire etiam videntur,
quae de finibus dicunt.
Nempe ex affectionibus aliae ſunt
iucundae, aliae vero aſperae & mole-
ſtae, medii generis aliae. Et aſperas
quidem ac moleſtas malas eſſe alunt,

N

quarum finis ſit dolor. Iucundas au-
tem bonas, quarum finis, qui falli ne-
queat, ſit voluptas. Quae autem ſint
intermediae nec bonas eſſe nec malas,
quarum finis quoque nec bonus ſit
nec malus, qui quidem ſit affectio in-
ter voluptatem & dolorem medja. 4
fectiones ergo omnium rerum iudice

Nam for-

len
mo
lup
m
cul
ek
LaertII,
87. IliI
Ier
Naa- ll
a- ler
riuy. 00
I.
Eift
lerl
EX
Pe
ſer
ti
ſe
Laett. Il, pr.

W

no
6
I
ſa
ti
te

hem A
1o in.
e poten
ſuſeiinr
8 dicere
teii.
n nobis
ium elt
Vigerur,
umfor.
palatch,
rrit ex
Titutum
rſitaffe-
Immmune

r Giuer.
militer
erſpion.
orbo la⸗
1t oph-
ſecun-
lun ex
Ir, Vt
Utem
n,e0s,
ipro⸗
titutio⸗

iliterr

ruleis,
t ocu-
ncom-
echlin
iones.

Wau⸗
Une⸗
n ſint
malas,
s ſit
io in⸗

Laert. II,
86.

Laert. II,
87.
τα½

5 A
Tu ανα.

eſſe & fines, & viuere nos eas ſequentes,
euidentiae & iucunditati intentos, eui-
dentiae quidem in aliis affeckionibus,
iucunditati autem in voluptate.
Duas etiam affectiones ſiue paſſiones e-
Os ſtatuere, a Laertio habemus, dolorem
& voluptatem. Et voluptatem quidem
lenem motum definire, dolorem vero
motum aſperum. Nihil differe a vo-
luptate voluptatem, neque aliud alio
magis volupe eſſe, atque illam quidem
cuncta animantia appetere, hunc vero
reformidare.
Voluptatem porro corporis vIti-
mum hominis finem ſtatuunt, vt Pa-
naetius affirmat in libro de ſectis, ne-
que voluptatem tamen ſtantem, qua-
lem Epicurus pro fine habebat, quae
conſiſtit in indolentia, & quiete, ab o-
mnibus perturbationibus immuni.
Finis autem iuxta eos a vita beata
differt, finem quippe eſſe particula-
rem voluptatem, beatam autem vitam
ex collectione huiusmodi voluptatum
particularium exiſtere, quibus & prae-
teritae connumerentur, & futurae. Par-

ticularem quoque voluptatem propter

D Laert. II.
88.

ſe eligendam, beatitudinem vero non
ropter ſe, ſed propter particulares vo-
uptates eſſe optandam.
Finem voluptatem habendam argu-

mento nobis eſſe, quod a pueris hanc

tum ei dolorem abhorrere.

nobis naturà conciliauerit, absque in-
ſtitutione, quodque, cum illa frui-
mur, nihil amplius quaeramus. Ver-
ſa vice nihil nos aeque, quam oppoſi-
Volupta-
tem bonam eſſe aiebant, etſia turpiſſi-

mis rebus proueniat, vt Hippobolus

Laert. II,
89.

docet in libro de ſectis, licet enim actio
in ſe ſit parum honeſta, voluptatem ta-
men in ſe ſpectatam & bonam eſſe &
expetendam.
Indolentiam, quam Epicurus tuetur,
voluptatem non putant, neque priua-

ARISTIPPI PHII OSOPnIA 245

tionem voluptatis pro dolore habent,
nam & voluptatem & dolorem motu
abſolui, indolentiam vero & voluptatis
carentiam motum haut eſſe, ſed homi-
nis dormientis conditionem referre.
Poſſe quosdam aiunt voluptatem ap-
petere minus, ob animi peruerſitatem.
Neque tamen omnes animi volu-
ptates atque dolores ex corporis volu-
ptatibus doloribuſue exiſtere ſtatuunt,
ſolam enim patriae, & noſtrummet ipſo-
rum, proſperitatem voluptatem animis
noſtris poſſe afferre.
Nec tamen ex memoria praeterito-
rum, aut expectatione futurorum bo-
norum, perfectam voluptatem exiſte-
re poſſe, vt viſum eſt Epicuro, mo-
tum animi enim tempore ſolui atque
dilabi. Nempe o„οoaο voluptate
eſſe aiebat, in momento temporis con-
ſiſtentem praeſenti. Vanam enim eſſe
praeteritorum memoriam futuro-
rumue expectationem, ac friuolam,
neque ad beatitudinem pertinere quic-
quam, ſolum enim, quod praeſens eſt,
bonum eſſe. Nempe eis, quas olim
perceperit, vel deinceps ſit perceptu-
rus voluptatibus, plane ſe moueri ni-
hil Ariſtippus aiebat, quandoquidem
illae quidem diffugerint, hae nondum
acceſſerint, nec certum ſit, quid iis,

ibid.

ibid.

ibid.

“ Athen.
XII, p.

544.
B

.

vbi aduenerint, ſit futurum. Hinc Ael. V.

colligebat, ſolicitos mortales nequ
praeſentibus teneri, neque futuris de-
bere, conſtantisque & ſerenae mentis
argumentum eſſe, ſi talibus minus quis
perturbari ſe patiatur. Suadebat etiam,
vt praeſentis tantum diei ratio habere-
tur, eaque die praeſentis tantum partis
eius, qua rem quamuis, ſiue geramus,

H. XIV.
e H. AXI V,
6

*

ſiue mente expendamus. Nempe prae-

ſentia tantum noſtra aiebat eſſe, non
vero praeterita atque futura, illis iam
elapſis, his incertis an vnquam ſint
aduentura.

h 3 Neque

4246 PARIZI. TIII.
Laert. 1. Neque ſolo viſu autem vel auditu
90. voluptates conſtare poſſe, quandoqui-
dem eos, qui lamentationes imitantur,
libenter audiamus, ſerio autem lamen-
tantes illibenter, & ſine voluptate.
Priuationem autem voluptatis hu-
iusmodi, aut doloris, medium ſtatum
eſſe.
Longe porro praeſtantiores eſſe cor-
poris, quam animi facultates, deterio-

resque corporis, quam animi dolores,

quocirca & his peccantes crudeliſſime
exerceantur.
Dolorem naturam noſtram abhorre-
re, cui maxime conueniat voluptas.
Quare longe maiore cura opus ſit, vt
vni, quam vt alteri proſpiciatur.“ Sed
tamen quandoque repudiamus res vo-

.*

CAP. V.
luptati inſeruientes, tanquam quae mo-
leſtiam afferant, vt res difficillima ſit
coniunctio voluptatum, qua beata vita
abſoluatur.

Placet etiam iis minime ſemper in Laert. II,
voluptate viuere ſapientem, vel dole- 91.
re inſipientem, ita tamen plerumque
rem ſeſe habere contendunt. Satis au-
tem eſſe, ſi quis vel per vnicam inciden-
tem voluptatem ſuauiter afficiatur.

Dolorem ſummum malum dicere Cicer.
non dubitant. Nec omni tamen ma- ule. II,
lo eum excitari cenſent, ſed inſperato 1d. Tuſc.
nec opinato malo. Maioremque pe-III, 13.

nes hos quam penes alios eſſe dolorem. Laert. II,

Diuitias praeterea voluptates effice- . I
1 — . 2
re, neque adeo propter ſe expetendas. 92.

SECTI. III.

DE VIRIVTE.

Cic. Of-

Mne bonum in voluptate poſue-
fic. III, 33

runt, virtutemque cenſuerunt ob
eam rem eſle laudandam, quod volu-
ptatem efficeret.
Laert. II, Nihil natura iuſtum, honeſtumque,
93.99. aut inhoneſtum eſſe, ſed lege & con-
ſuetudine.
Virum tamen bonum ob imminen-
tia damna nihil perperam acturum, o-
pinionesque finiſtras euitandas, atque
eum efſſe ſapientem. †
Laert, II, Prudentiam bonum eſſe, non pro-
91r. pter ſeipſum appetendum tamen, ſed
eorum cauſa, quae nobis ex illa proue-
niunt.

CA P.

Amicum neceſſitatis cauſa ample-ert.lc.

ctendum, nam & corporis partes,
quamdiu adſunt amari.
Virtute quasdam & imprudenti- ibid.
bus eſſe commune.
Gorporis exercitationem virtuti ac-
quirendae conducere.

ibid.

Sapientem nunquam inuidia labora- ibid,
turum, neque cupiditati, neque ſuper-
ſtitioni vnquam ceſſurum, iſta enim ex
inani opinione exiſtere. Dolri &
metui obnoxium eſſe, hoc enim natu-
raelegem poſtulare.

V.

VT AD DIONVYSIVM FVEPRIY PROFECTVS.

Dhiloſtr. PEaetate Dionyſius Siciliae tyranni-
vi. A-T-dem obtinebat, ad quem haut pauci

Ariſtippus fuit, magnificentia tyranni
& profuſa liberalitate inuitatus. In-
terroganti igitur Dionyſio cuiusnam rei

Pollon. l, philoſophorum abierunt, in quibus &

* Malim: Quare maxima indußria birumque
rurant.

† Ita vertendum ex Caſaub. emendatione. Modo
non luperfit vitium in textu.

gratia

Laert. II,

gratid
reſpo⸗
Vel,
egete
Cpu
Luet 11,40D
66. MlI
Klo⸗
ſet:
iee
terep
fruens
I1. r dn borab⸗
XVII. v. Om.

33.
inger
Laert. II, (Xem
78. Dion
Kepil
rumb
eany
tarein

Paj

luenl. CIl
79. Wn
Eerer
Gee
Vele
eien
VIt
Auf.
laert, Il, J
67 eiD
Vvelle
Xit,
*In
maioris
dedin
innni⸗

ARISTTPPI AD DIONFSTEM TITER.

emo.
mn ſi
VIt

gratia veniſſet? vt, quae habeo impertiar,
reſpondit, & quaenonhabeo, arcipiam
Vel, vt alii narrant: Quando ſapientia
egebam, öbcratem adiut, nunc pecunia

der inleen l, opus habens ade veni. Facile autem ſe
dole. 9t. Laert. II, ad Dionyſii animum inſinuabat, inge-
nqte 66. nium enim el facile, vt ſe accommodare
tisau- & loco, & tempori, & hominibus, noſ-
iden⸗ ſet: omnesque obire poſſet partes, &,
Dõ quicquid contingeret, in optimam ver-
tere partem. Atque ita praeſentibus
ſterete fruens, vt abſentibus vteretur non la-
um . L. I. Ep. borabat. Nempe vt Horatius canit:
eratorl. Tut, XVII. v. Omnis Ariſtippum decuit color, & ſla-
le pe- Ih . 23 tus, G& res.
Nen lerlh Quam belle vero ipſi cum Diony ſii
e. N ingenio conuenerit ſequentia abunde

Laert. II, exempla docent. Iuſſerat aliquando

ndas. 92.
78.

Dionyſius in conuiuio, vt ſinguli in ve-
ſte purpurea comparerent, id ſe factu-
rum Plato negauit, dicens:
Effeminata veſte non poſſum tegi.
eam vero Ariſtippus induit, & cum ſal-
tare inciperet, hilari facie dixit:

Laert. .

mple.
AItes,
Jacris nec Liberi
Patris pudica mens, puto, corrumpi-
tur.
Qumq; alio tempore pro amicis qui-

ibis,

utiac⸗ Laert. II.
79. busdam ſuis apud Dionyſium interce-
horr Rin deret, illeque audire nollet, ipſe ad pe-
hola d. des eius prouolutus, poſtremo, quod
hel⸗ vellet, mpetrauit. Quod factum, cum
ei exprobraret nonnemo: Non ego, di-
.

Xit, ulpandus eram, ſod Dionſtus, gqui
agures in pedibus habet.
Laert. II, Tres formoſiſſimas meretrices cum
7. el Dionyſius adduci iuſſiſſet, vt, quam
vellet, eligeret, omnes ille ſimul abdu-
Xit, nec Paridi tutum fuiſſe, inquiens,

nat⸗

247
quod vnam praetuliſſet. Sed tamen ad
veſtibulum deductas, rurſus etiam o-
mnes dimiſit, non minus ſe in confe-
mnendo, quam eligendo facilem oſten-
dens. Quam ob cauſam Stratonem, vel,
vt alii habent, Platonem ad eum dixiſſe
ferunt: Tibi ſoli & chlamydem & pan-
niim ferre dateim. Nempe mirabantur
eum, quod miles perinde pallio, ac
ſcrutis, apte ſeſe atque decore noſſet ac-
conmodare.
Conſputus a Dionyſio, aequo id ani- Laert. II,
mo tulit. Quamobrem cum arguere- 68.
tur a nonnemine, Piſeatores, inquit,
vigobium venentur, mari ſe patiuntur ad-
Jpergi, égo vero, vt Blenum capiam, ad29
improbo dictome aſpergi non paterer?
Pecuniam cum peteret a Dionyſio: Laert. II,
& vero nulla re ſapientem indigere, ille 82.
ab eo ſe didiciſſe diceret: da modo, aie-
bat, de hoc enim poſtea viderimus. Cum-
que accepiſſet, videsne ſubiecit me non
gbνν*
Hac morum facilitate, primus vt eſ-
ſet Dionyſii gratia in ceteris ſapientibus
omnibus conſecutus eſt, quamuis ita
liberum ſe quandoque dicendo oſten-
deret, vt offenſam eius incurreret.
Cumque ex eo percontaretur Diony-
ſius, quid'eſſet, quod diuitum limina phi-
loſophi freqgetentanent, non verſa vice di-
vites lemina philoſophorim Quoniam,
reſpondit, noruntilli, quibus opus ha-
beant, at iſti ignorant.
Cogente eum aliquando Dionyſio,
vt de philoſophicis rebus diſſereret: Ri-
diculam, dixit, eſt, quod qiidem me, vt
loguar, interrogas, quando tamen obor-
teat logiti, pſe praeſonibas. Quamobrem

Laert. II.
68.

Laert. II,
732

X In Graeco textu eſt 2²εN0° , quod eſt piſcis

unn en. In I diie
n 7. maioris genus, quam vocem tamen pronunciatio
7 aequiuocam reddit, ea enim non multum differt a
nk’ SAi', quod tyrannum notare in Lexico Ms.
„Mose inuenio, quod mecum communicauit, doctiſſimus

gani

mihique amiciſſimus Io. Pearſon. Xz„ναα ro-
gau Sv. SRé”,οαρν ρbς.. Et rurſus Bæveo-
, „ 5 7. 7 „
νανυ Wςςαα Mος leg. BRvοο,, αοινπ.
tιοςσ αι dUl]-,. quod firmat Athenaeus L. K VII. c. 10.
Stanlei.

indignatus

248 PART. III.
indignatus Dionyſius infimo omni-
vm loco iuſſit accumbere: quod, ni-
hil commotior, fecit, honoratiorem, in-
Athen. quiens, hunc locum facere voluiſti. Pro-
L.XII. p. xima die interrogatus a tyranno, quid
. ie Abi de illo loco, quem tenuiſſet, videre-
dre, tur, comparanti eum cum loco, gquem
praecedente coena occupauerat. Nihil
ſibi differre, aiebat, videri. Nempe
addebat, hodie contemnitur quidem, eum
poſtquam deſtitui, honorificis qii vide-
batur heſterna luce: Ec quem hodie te-
neo locum honorificus eſt maxime, qui
beri a me non occupatus pro infimo habe-
batur.
Interrogatus quanam re Dionyſu
offenſam incurriflet? Eadem, reſpon-
dit, qua alii.
plut. Cum Dionyſius verſus iſtos Sopho-
Pompei. clis, cuius eos eſſe Plutarchus teſtatur,
be i 1. (Zenoni tamen haec eueniſſe aiens,) re-
taſlet :
Quisquis thrannum acceſſerit fre-
quentius

CAP.

CAP. vV.
Fitſeruus illi, ſit licet liberrimus.
ex tempore Ariſtippus reſpondit:
Non ſoruiet, ſiliber ante venerit.
Cumque magnam auri vim Platoni
Dionyſius offerret, quam ille accipere
nollet, Ariſtippus eodem tempore in
aula eius viuens dixit, prudemter vero
liberalitatem exercet Dionyius, nobis
multa poſtulantibus exigua, nibil petenti
Platoni maxima concedit.

Cum aliquo tempore ex Platonis fa- Plut. Di-
miliaribus nonnemo, cui Heliconis onyl. p.
nomen, ſolis praedixiſſet deliquium, 900.
eaque praedictione, quod euentus exa-
cte reſpondiſſet, apud omnes maximo
in honore eſſet; Ariſtippus apud alios
philoſophos iocatus, ſe quidem rem
longe magis inexpeétatam antea conii-
cere poſſe dixit. Cumqueiilli, quod-
nam vero id eſſet, interrogarent. Pla-
tonem & Dionyſium, inquit, paulo poſt
inimicos futuros pruedico, idque euentu
fuit comprobatum.

VI.

AEMVLI EIVS.
Ratia autem, qua apud Dionyſium bhocque adeo, quo minus quis bonus exi-

Tvalebat, in cauſa fuiſſe videtur, cur Rat, haut obſtat.

ab aliis philoſophis paſſim traduceretur,
in quibus

Laert. II, Xenophon, qui, quod male ei cupe-
65. ret, eius cum Socrate de voluptate di-
xenoph. ſputationem publicauit.
mem. II. . =
init. Sed & Plato, quod minus ei faueret,
ILaert, l.. ca cite eum rodit in Phaedone, eo quod

Socrate exhac vita diſcedente Aeginae

vitam ageret. Idem, cum in aula Diony-
ſii verſarentur ambo, luxum eius repre-
Laert. I. hendit. Cui Ariſtippus quaeſtionem
69. oppoſuit, an probono haberet viro Dio-
mhmwan minus? Plato ſe bonum exiſti-
mare, reſpondit. At vero, Ariſtippus
aiebat, multo maiore ille uiuit impenſa,

Sed & Phaedo eum deridebat. Cui Iꝗ. I,76.
interroganti, quis ſit, qui vnguenta O-Sen. de
leat? Ego ſum, Ariſtippus reſpondit, Benet.
Wl homo, & me miſerior Perſarum Cclem.
.

quidem. Mali veromale pereant cinae- 179. C.
di, qui vnguenta nobis exprobrant.
Sed & Aeſchini male quandoque cum Laert. II,
ipſo conuenit. Cumque aliquando 82.
irati ſibi inuicem fuiſſent aliquamciun,
Ariſtippus prior eum affatus, annon re-
dibimus, ait, ingratiam? annon deliran-
di faciemusfinem? Num expectabis, do-
nec aliquis nos ſeurra inter pocula re-
conciliet? Tum Aeſchines, lubenti ſime,
inquit

Gib. b. Plut

VII 125.

Ceterum vide, ne vt aliae animan- Al. Pae-
tes nihil propterea amittunt, ſic ne homo dag.II: p.

ingoit
ſubiee
prior.
dte
te ſu

hein Hioft

462. . Aliſ
nem
l14
Ieho
Rec
ilie
nrina
mirun
. ſiher⸗
zuse
D
Soctatic, bus
Bp.l.pare
ronice gunn
“ lafe
Aml-
ſthenis A
epiſtolae A
eſpon. ſerie
gens. jr⸗
tuse
tis d
ſte⸗

Wec.

ArMyII ANISTIPPI 2449

inquit. Memento ergo, Ariſtippus
ſubiecit, quod ad te, maior licet natu,
prior acceſſerim. Tum Aeſchines, re-

Phatoni ] de guidem, inquit, nam longe me virtu-
ccipere 16 Taperds, go ‿οGn riae, tu reconcilta-
ore 1 De ira 110nis Alttor fäiſti. Eandem rem ita
e in N
, vere cobhib. p. Plutarchus refert: Aeſchines cum ab

nekir 4462. D. Ariſtippo animo diſſideret, hic, a non-

lerenti nemine interrogatus, vbi nunc veſtra
illa Ariſtippe amicitia? dormire eam,
reſpondit, ſed in æo ſo eſo, vr ſicſcitet.
niͤfr. Ulnt D. Aeſchineque oblato, itane, dixit, pror-
lconi t fſus ego tibi deſperato ingenio & inſana-
Nutn t. bili eſſe videor, vi caſtigatione otiam pu-
S or tes indignim? Cui Aeſchines, nihil, ait,
MMin mirum eſt, ſi aliis rebus omnibus ingenio
adios ufperior, hete quogue prior, quid facto o-
n tem pusſet, perſenſeris.
conii- 22 Denique & Antiſthenes eſt in eis, qui-
quoc. Socratic. bus eius ingenium diſplicebat, quod ap-
Pla- Fop. IX. I-paret ex epiſtola eius, cuius illud eſt ar-
S ronice gumentum, inter Socraticas extans, cui
entu yui. tta fere reſpondit Ariſtippus.

ſthenis ARISTIPPVS ANTISTHENI.
epiſtolge Ariſtippus ſum, quam dici poſſit, mi-
reſpon- ſerior. Qui enim non ſim, cui cum
R. tyranno exigenda eſt aetas, cibi & po-

neque, quando ita ſe gerendi finem ſit
facturus, ſatis noui. Recte igitur facis,
aliorum qui indoleas miſeriae, cui af-
fectui tuo, vt gratum me praebeam,
tuam tibi gratulor felicitatem, tibique
gratias habeo. Vale.
Ficus, quas habes, & farinam Creten-
ſem hyemi inſtanti aſſerua, omnibus
enim iſta opibus * praeſtant. Praebe-
at tibi idem Enneacrunos fons & po-
tum & lauacrum. Sit tibi eadem aeſta-
te & hyeme veſtis, ſordida, vt decet in-
genuum hominem, in libera Athenien-
ſium republica vitam agentem. Me
quod attinet, cum primum in inſulam
vrbemque tyranno obnoxiam, delatus
eſſem, animus praeſagiebat, mala ea ſu-
biturum, de quibus in litteris tuis ſcri-
bis. Iamque me Syracuſü, Agrigenti-
ni, Geloi, & quicquid eſt Siculorum,
miſerantes * mirantur. Sed vt ſtul-
tiam meam ** caſtigem, quae me im-
prouide, in haecce praecipitem dedit
abſurda, ipſe mihi, ne vnquam iſta ma-
la euadam, imprecor. Quandoqui-
dem **o matura aetate, & ſapientiae
ſtudiis imbutus, famem & frigus vt ſub-
irem, gloriam contemnerem, barbam
promitterem, animum non potui in-
ducere. Lupinos tibi mittam come-
dendos, poſtquam Herculem pueris te
oſtendiſti, quod dictis ſcriptisque re-
petere, minime te exiſtimare alienum
aiunt. Lupinos vero apud Dionyſi-
vm commemorantem contra tyranni-
dis leges peccaturum puto. Quod ſu-
pereſt Simonem coriarium te adire ve-
lim, vt cum eo ſermones miſceas, eo
enim magis ſapere quenquam tibi non

Peut- W tus quotidie impleto lauticiis, vnguen-
4 tis diffluenti, Tarentina incedenti ve-
Cuili nys. ſte? Neque eſt profecto, qui Dionyſu
hntn 0- den me crudelitati ſubducere velit, qui me
oncit W non rudem, verum Socratis tinétum
ſiruncen. 1. ſapientia detinet, cibos vt dixi, vn-
”MU guenta, veſtes ſubminiſtrans, homi-
oruo dagl.H. num Deorumue nihil reformidans iu-
rinoe-79,. dicium. Verum accedit iam ad iſtum
malorum cumulum, quod Siculas mihi
ecun ber l donauerit puellas tres, formae maxime
Hando . emendatae, vaſaque argentea plurima,
din, * Pro Yoνιdαoz ſcribo YXααορ quod dici-
4 re- ł tur pro Xcονυzs. dic Xpααα. quoque legitur in
For. . Ep. XI. fin. av eunαι 1οnice. Stanl.
3 o⸗ ** ponenda poſt Pea Der eſt ραα poſteaque
4.. legendum vdy h Sεανwvc0᷑ꝓ us re πρ0.οτT—Ü‿

Gn’, Dorice., Ironia arguta & ad riſum mouendum
nqut .

compoſita. 7aρντραα enim eſt rem cum ad-
miratione ſpectare, quae in miſerantes non cadit.
Stanl.
XXW„ Legendum T° ₰ι avigg eοa Sa-
vny.

.

ttx forte leg, 974 7.
Ii

facile

259 PARZ. III. CſAP. VI.

facile perſuadere poſſe noui. Nam mi-
hi quidem cum mechanicorum operis
familiaritatem non licet inire, qui alio-
rum imperio ſim obnoxius.
Hac tamen altercatione non obſtan-
te, gratiam, qua in aula valebat, in Anti-
Ithenis vſum vertere non haeſitauit A-
riſtippus: amicos quosdam eius, qui ad
mortem condemnati fuerant, depreca-
Ep. So-tus, quod ex ſequente ad Antiſthenem
cratis XI. epiſtola eius colligitur:

Locri iuuenes, quos mihi commen-
„aueras, liberi dimittentur, neque ca-
AdAn-Pitis ſupplicium, neque mulétam fubi-
tiſthen. turi, in confiniis licet mortis iam con-

ſeripta e- ſtituti. Nolim tamen* vt Antiſthenes

rola⸗ reſciſcat, mea cura amicos eius ſeruatos
dice m eſle, ferre enim non poteſt, vt tyrannos
ironice quis ſequatur, cum piſtoribus & caupo-
eſſe vide- nibus, qui victum Athenis ſine fraude
tur. vendunt, & tunicas denſas, hyemi de-
ass pellendae, ſeruis itidem Simonis *
Laert. I, onuerfandum dictitans. Heic enim o-
66. pes nullae.

Antiſthenis, magiſtri fui, exemplum
ſecutus eſt Diogenes, ipſe quoque Ari-
ſtippum irridens, & aulicum canem
eumappellitans. Quin & dum olera
ipſe ablueret, praetereuntem ita eſt af-
fatus: Ma tu ſe apparare tibi didiciſſes,
nihil neceſſe eſſet, vi tyrannorum oberra-

**

res liminibus. Cui Ariſtippus: Tu ve-
ro, ſi cum viris verſari didiciſſes, non .
eſſet, cur herbas ablueres. Quod ita Epig. L..
expreſſit Horatius: Ep. xVII
S&pranderet olus patienter Regibus vti gerrz.14.
Nollet Ariſtippus. & ſeiret Regibus vti
Faſtidiret olus, gui me notat - -
Szurror ego ipſe mihi. populo tu, re-
Cius hoc &
Splendidius multo ſt, equus vt me
portet, alat Rex.
Ohicium facio. Tupoſcis vilia: ve-
rum és
Damte minor, quamuis fers te nullius
ogontem.
Theodorus etiam in libro de ſectis Ari-Laert. II,
ſtippum perſtringit, eundemque, qui 65.
derideat, ſeruum Alexis comicus in-
ducit in Galatea, his verbis:
Vacauit herus Rhetorum quondam
fJoholis,
Dum iuuenis eſſet, poſt Sophiſtae ad-
haeſerat.
Ortum Cyrene narrat ipſe nobilem,
Aeui & Sphiſtam primum, Ariſtip-
pum ſitie
Omnis fututorem ſed aeui maximum.
Auditor ergo fit Tulento praæftito
Hie herus, arte ſed parum profece-
rat.
Hinc mox culinam praeiulit ophi-
Nicae.

CA P. VI.
APOPHTHEGMATA EIVS.

Suid. Pophthegmata eius, quo genere o-
Amnes philoſophos acumine ſupera-

re credebatur, ſequentia ad noſtram

memoriam peruenere.
Laert. II, Cum perdice, L drachmis emta, re-
66. prehenſionem incurreret, zu eam, dixit,
obolo non emeres? Cumque annueret
alter: Mihi vero, inquit, tantundem 1.
valent drachmae.
Beneficium maximum quod eſſet,

quo a philoſophia ſe exiſtimaret affe-
Qum, interrogatus, hoc, reſpondit,
quod intrepide cum omnibus verſari
queam. =
Reprehenſus, quod exquiſite & mul- lbid.
tis ſumtibus viueret: ô vituperandum
hoc eſyet, ait, profecto in Deorum non hie-
ret ſolennibus.
Ab alio quid philoſophia reliquis
mortalibus diflerrent interrogatus, hoc
aiebat,

Ibid.

ni
laett,ll
vo. ſe
gui⸗
n
ibil. P
doc
ma
Wid,
1bi
int
Alt
hab

el
e 1

4
leg
Laert. M.

— -⸗ —

ibid,

— —NWðð

luert, 7
72.

ibidl

Tuve-
„ o
lod in
d ee

G: ve.
nulius

6 Ari-Leer, Il,
e qui G.
öl.

Ondam
e Ad-

Mem,
ih⸗

mum.
Pine
lſele-

pbi-

APOPHTHEFEGMA
aiebat, quodſi omnes leges intereant, ae-
quabiliter tamen ſimus victuri.
Laert. II, Viciſſim quaerente ex eo nonhemi-
69. ne, quanam re a doctis indocti diſta-
rent? eo, inquit, quo differunt ab indo-
mitis euis domiti.
Ingreſſus aliquando meretricis cubi-
culum, cum adoleſcentibus nonnullis,
eorum aliquem erubeſcere videns;
Non, inquit, ingredi turpe eſt, ſod egredi
non poſſe, turpe eſt.
Gum propoſitum aenigma, vt ſolue-
ret, anonnemine vrgeretur; Quid, in-
quit, Rulte, vis, vt ſoluam, quod liga-
tum nobis materiam praebet diſcurſus.
Praeſtare, aiebat, mendicum quamin-
doctum eſſe, illum opibus enim, hunc bu-
manitate deſtitai.
Conuitiis aliquando laceſſitus, ſubito
abiuit. Conuitiatore vero, quid fugeret⸗
interrogante, Quoniam, inquit, male-
dicendi tu poteſtatem, non audiendi ego,
habemus.
Dicenti cuidam, ſe philoſophos ſem-
per dinitum limina obſidentes videre.
Et med, de, inquit, languentium ianu-
as terenis vides, nemo tamen eſt, qui
aegrotus malit quam medicus eſſe.
Laert. Il. Glorianti, quod multa didiciſſet;
7i. Sicuti, ait, non ei, qui plurimum come-
dunt, plurimumqgue in Gymnaſio exer-
centur, rectius valent, gaam qui necéſ-
Jariis implentur, ita neoc qui plurima,
ſed qui viiligſima dectione collegerunt,
Junt magis eruditi.

wid.

Laert. II,
70.

ibid.

ibid.

ibid.

ibid. Oratori, qui cauſam pro Ariſtippo
vicerat, ſciſcitanti, quid Socrates igi-
tur tibi profuit? Hoc, inquiebat, vt
quaez pro me dixiſti, vera praeſtem.
Laert. I, Aretam, filiam fuam, praeclaris mo-
72. nitis inſtituebat, exercens eam, vt id,
quod nimium eſſet, contemneret.
ibid. ſ(. Rogatus a nonnemine, quid ab

eruditione emolumenti filio ſuo ſit
expectandum? S& aliud nihil, hoc ſal-

74 AKISNTILPPI.
tem, reſpondit, ne in theatro lapis la-
pidi inſdeat. J
Qum filium quispiam ei commen-
daſiet inſtituendum, Loe drachmas po-
ſtulauit, eoque dicente, tanti emere
mancipium poſſum; eme, reſpondit,
& habebis duo: ſelium ſeruumque em-
titium.
Pecuniam ſe ab amicis non in propri-
os vſus, ſed vt ſcirent, cus vſui eſſe de-
beant opes, accipere dicebat.
Exprobranti, quod Rhetorem con-
duxiſiet, cauſam ſuam qui ageret. Co-
quum etiasm, reſpondit, vbi conuiuari
libuerit, nduco. .
De natandi peritia glorianti, nonne Laert. II,
pudet, aiebat, de his, quaez Delphini et- 73.
tam posſent gloriari? r
Quid ſapiens ab eo, qui ſapientiae
ſtudia non excoluiſſet, differret? inter-
rogatus, Virumquenudum ad eos, qui-
bus ignoti ſint mittenduun, aiebat, tum
