demum roce eos vtrinque ſoſe dixit ge- Stob. 8.
rere, ſi non expectent, vt rogentun, ve- Aank.
rum dando mutuo ſeſe praeueniant. Ma Sd S
rito autem patrem, ſe ſecus aduerſils III.p. 42.
eum, quam par eſt, ſilius ſe geérat, Offen- Stob. S.
di, vt qui dederit prior. V icſem ſili- LXXXI.
vm, ſi patrem habeat dißiciliorem, de-b. 474.
licatius ſo gerere, ac ne quidem, vt ro-
get, ſicſtinere.
Eos ridebat, qui promtuarias cella
peſſulis, ſeris, atque ſigillis, obſerare
conantes, corporis tamen neglecta cu-
ſtodia, multis illud feneſtris foribus-
que ſinant patere, oris nempe, veren-
dorum, auriumitem & oculorum.
Se defuncdtum, i canes lacerent, Hyr- Stob. 5.
canam habiturum aiebat ſepulturam. S
ſin vultanes; Iberam. Si nullum ani- r. 614
mal eorpore ſuo puſei velit, tunt tem-
pus ſibi ſopulturam praeſtiturum, omni-
vm longe praeſtaniiſſzmam, nobililſzmis
quippe rebus, ſole & imbribus perfi-
ciendam.
Gum graue humeris malum ſenti-
ret, diceretque ad eum ridendo ali-
quis, cur non moreris, Diogenes, iſta-
que miſeria teipfum exſoluis? Viuere,
inquit,

§ Stob. §.
VI. p. 80.

Ael. V.
H. X. II.

quae &

.

Plut. an
ſeni gen.
Relp. p
783. D.
Fita Ni⸗
moleont.¹

1243

.
Mut. de
aud, po.
et, P. 2l.
k.
M, de
Virt ſent.

4
1N

Dion.or.
VI.S).
C0. .
4

—

—

1dob 8,
rxcIY.
1,. o.
e, en 10
beie
uj ir.
e. lo.
. cusin ve⸗
n ce 5⁵,
gune G
norn
labo.
rare; 6
n abori ſe
onimpen⸗
h. ee no⸗
tat.
. gtob. 5.
exelr.
Mo. 190.
l8b.,
. „.b
l.
r. Nhs,
Nu Ill g.42.
n- 8ob
.AXII.
N.. 67 ˙

0⸗
Stod. 5.
us
VIpd.
de d
Cl⸗
o⸗
en-

r. FRob..
N. tl.
i.
ni-
I-
u-
nit
-
. Lel. V.
A⸗

Prof.

;R;—

APOPHTTrIHEGMA IA EIVS.
vſque noturae ipks viuere lege liceat, niſi

inquit, decet eos, qui, vt vita inftituenda
lt, norunt. Tibi autem, qui neque vt
viuendum ſit, noſti, neque vi ſit loquen-
dum, opportunum admortem quoduiseſt
tempus.
Plut. an Corinthi cum in iuniorem incidiſſet
n Eer Dionyſium, Siciliae regno depulſum:
783. 5. Non ea ſt, inquit, quam mereris, vita,
vita Ti-non enim iſthac liberum teatque ab omni
moleont. immunem metu viuere oportebat, ſed in
P. 243. patriapotius arceregnure perpetuo car-
cere ea cuſtoditum.
nd- po Qua quis ratione inimicum poſſet
et. b. I. VCilcIa interrogatus, reſpondit, ſ ipſe
E. Yülam optimus fat.
Id. de Eum, qui ſaluus eſſe velit, vel amicum
quaerere debere probum, dixit, vel in-
virt. ſent. m,?
p. 82. 4. Jenhisſimum inimicum, vi vel reprehen-
ſus, vel orredtus, noxa liberetur.
Dion. or. Ridebat eos, ſitim qui ſentientes,
VI. b. 89. Praeteritis fontium lymphis, vnde
C. Chium compararent, aut Lesbium vi-

Plut. de

num, diſpicerent: & quam pecudes ma-
gis eos deſepere, dicebat, quae puri fonti ſe

Nulniique aquas non ſoleant praeterire,
ſi hitiant, neque folis aut herbis paſtui
idoneis, bſurientes abſtineant.
Pedes, ne rigidiffima quidem hye-
me, tegebat, neque enim magis, quam
faciem oculosue delicatos eos eſſe aiebat,
quae licet tenerrimae ſint corporis par-
tes, plurimum tamen ſuſtineant frigori,
vt guas nüdas ſemper circumferamus.
Neqgueenim hominibusintegrum eſſe, vt
fſalui incedant, Lioculos purinde ac pedes
obligent. 4
Stmiles vero diuites eſe recens natis
infantibus, ſemper enim faſciis, guibus
illigentur, opus babere.
Homines autem ſua mollitie vitam ha-
bere brutorum miſeniorem animantium
vita. Haec enim aqua in potum, herbas
in cibum hubere, & nuda pleraque toto
anno, ne domum quidem ingredi. UIne

ibid. D.

ibid, D.

ib. P, 90.
D.

vero penitus non vſa, viuere taten quo-

ipliinterea mutuo ſe lacerent, & grauiſſt-

533

bam humana praeuenerit cruaelitas. In-
terea robore & ſanitate integra vitam
degene ea, nec medici indiga, nec medi-
camentis. Homines contra, vitae adeo
Rudioſos, nec quicquam intermittentes
eorum, quaez ad mortem facere povxßint
differendam, maximam partem, ne ſe-

nium quidem attingere: vitam vero o-

nmem inter morbos exigere, quorum tan-
ta ſet ſeges, vt labor ſit vel nomina edere:
neque totam, qua late patet terra, prae-
bendis medicaminibus ſußncere. Vren-
dos item eſſe & ſecandos, nec Chirona eis,
nec Aeſèulapium, neque Aſelebiadarum
quempiamis intemperantiaez & peHimis
moribus indulgentibus ſüſſicere, imo nec
vates, necſacerdotum luſtrationes.
In ciuitates porro coire homines, t Dion-or.
externi hoſtiæ propellant iniuriam, cum VTP. I.
*
ma ſehi mutuo inferant mala, quaſi eius
rei cauſa in ſocietatem ciuilem coaluiſ-
ent.
labulam de Promotheo, ob ignem Ib. C.
ſurreptum a Ioue grauiter punito, eo
pectare, aiebat, quod Iupiter iene homi-
nes ad mollitiam aſſueſteri nollet, qui ni-
hil alias hominibus bonorum inuideat.
Cumque teneras humani corporis
carnes obtenderent nonnulli, cauſam-
que dicerent eſſe, cur homo, vt reliqua
animantia, vitam non poſſet agere, qui-
bus natura de integumentis proſpexiſ-
ſet; Ipfe quidem a victu am eſſe téneri-
tudinem, reſpondit, ſolis geſtus frigo-
risque rigorem ſümmo euitantiud cua'd.
Vtque corpus nullis integumentis gau-
dens in culpanon eſle oſtenderet, ra-

nas monſtrabat, aliaque animantia mul-

ta, haut paulo quam homo, tenera ma-
is, quorum tamen pleraq; non aerem
Trant tantum, ſed in frigidiſſima etiam
aqua agant vitam, medilis hyemis ri-
goribus. Sed & ad hominum oculos
XXX 3 faciemque

S

334
faciemque, integrumento nihil opus
habentes prouocabat: primes item
homines, antequam illa mollitiei adiu-

menta reperta eſſent, viuentes, tempo-

ribus, quibus mortales ſapientia ad to-
lerantiam, non ad voluptatem, abute-
bantur. Qua infauſta induſtria fa-
ctum ſit, vt ſuauem vitam vnice ſectan-
tes mortales, amaram maxime habeant,
atque aerumnoſam, nimia cura perni-
ciem fibi ſtruentes, quamobrem ele-

dox vv- . .
. antiſſime Promothens petra affixus fin-
HFO- gatur, aquila iecur eius depaſcente.
NHOFI. Pen ſarum Regem ſecum ne comba-

ber, randum quidem felictate, aiebat, qui in
nee Mediis auri aceruis inopiam timeat:
àαι morbosqguereformidat, temperare ſabi in-
α. Lterea non valens a rebus, quae morbos
Id, p, 96. cfficiant: &, quod ſtolidigimum, iner-
mes metuens, armatis eorporis cuſtodi-

PARS VI DIOGENES. CAP. VI. VII.

nifenorum, dum quosuis ad ſe acceden-
Tes, tamen exstorari antea iubeat, an fer-
rum forte veſte tegant : alque adeo con-
Ira inermes ab armatis praeſedinm ex-
pecdtet: vicigim ab armatis ad inermes
confügiat. Nasm contra populi mattitu-
dinem heſſtatorum casſtodia eum muniri,
euszucborusn vero praeſidio Contra haſta-
tos vii. Netamen regnum, rem adeo
grauem, deponere velle.
Hinc non facile eſſe, dicebat, vt ſenex
euadat yrannus Rem autem dißicilli-
mam t)ranni ſenium, neque tale, quale
eſt &ui, eſſz. Nempe plures úſſe, quibus
aegre ille focerit, plures, qui eum con-
temnant, ipſum vero ita corpore eße im-
becillum, vtſibi ddiumento ipſe eſſe non
posſit. Pluraque alia huiusmodi in ty-
rannos iactaſſe fertur, ſuam cum eo-
rüm fortuna contendens, apud Dio-Or. VI.

diam credat: viuatque in medio bipen- nem. Hrſue
. CAF. VI.
SCRIPTA DIOGENIS.
Scrihia ei ſequentia veteres tribue- Medeam.
runt. Chryſippum. 1
Pialogos. Oedipum.
Cephalionem. Quarum tamen nullam a Diogene
Piſces. ſcriptam eſſe, Soſicrati affirmatum &
Graculum. Satyro. Tragoedias Philiſco Satyrus
Pardum. tribuit, Aeginenſi, Sotion autem ſola
Populum Athenienſem. iſta Diogenis eſſe ait:
Rempublicam. De virtute.
Artem moralem. De bono.
De diuitiis. Amatorium.
Amatorium. Pauperem.
G Theodorum. Ferentem.
Hypſiam. Leopardum.
Ariſtarchum. Caſſandrum.
De morte. Cephalionem.
Epiſtolas. Philiſcam.
Tragoedias: Ariſtarchum.
Helenam. Siſyphum.
Thyeſten. Ganymedem.
Herculem. Chrias.
Achillem. Epiſtolas. CAP.

Laert.
Vl9. 6

Aehian,
7. b
R—K
4 Laert.
VI, 556. 1.
1 29 La-
ert. VI,

„
S
r –⏑

lecaturf.
eſt Stan⸗

leius ve⸗ 1.l

folem

Aldo. ſ.
Drandin; e
V. Atenn
Memng,
2d ilume
bcum,
4 Aeli
m.V. H.,

VlI, 14. 4

lc.vſgue

a Kn.

ene
rus
ſole

N..

SRNIPTA ET M0RS EI VS.

36

»

CAP. VII.
MORS EIVS.

Orinthi, Demetrio referente, eſt
mortuus, annos natus circiter XC,
A eadem die, qua Babylone obiit Alexan-
ehian. .
v. H. I, Ger, quae juxta Aelianum VI Tharge-
25. lionis fuit, anni I, Olymp. CXIV.
2 Laert. Genis mortis varium varii prodide-
VI, 76. re. Eubulus b apud Neniadem eum
er i, Conſenuiſe alt, atque vita functum a-
30. Pud eundem a filiis eius ſepultum.
Morbi autem proximum cum interro-
garet Xeniades, quomodo ſe mortuum
vellet componi? facie, inquit, ſolum
prementem, cauſamque interrogatus,
guid paulopolt, inquit, inferiora ſirſiuin
vertentur. Quod quidem eum dixiſle
cenſet Laertius, creſcentes Macedo-
num vires reſpicientem, quorum gens
Paulo antea exiguae conditionis exti-
tiffet. Aiunt quidam illum, dum mo-
reretur, inſepultum proiici cadauer
mandaſſe, vt omnes eo frur beſtiae pof-
R e ſent. Vel, vt in foueam proinceretur,
leius ver-Modico pulueris ſuperiniecto, vel vt in
Konem ſtercoretum proiiceretur, vt fratribus
Aldo- ſulis, bruta intelligebat animantia] eſſet

Laert.

E fecutus

Brandini emohumento.

kienag. Aelianus deum, morbo lethali affli-
*

ad illum tum, de ponte ſe deieciſle ait, qui pro-
locum. Pe gymnaſium erat, cuſtodi vero pa-
Aeli-Jeſtrae mandaſſe, vt ibi expirare eum vi-
an. V. H. diſſet, in Hliſſum abiiceret.
III. 14. Sunt ali qui eum, cum bouis pe-

VI. 76, dem crudum comediſſet, deceſſiſſe di-
77. Cant: alii, qui ex ſpiritu repreſſio mor-
tuum tradant. .Y
Alii, polypum canibus partientem,
morſu, quo neruos pedis laeſerant, in-
terliſſe alunt.
Hieram. Aliis res ita relata eſt: Cum ad ago-

L. I. adu., nem Olympiae, qui magna frequentia
louinian, Graeciae celebrabatur, iam ſenex per-
geret, febre in itinere apprehenſus, ac-

cubuiſſe in crepidine viae, volentibus-
que eum amicis aut in iumentum, aut
in vehiculum, tollere, non adquieuit;
ſed tranſiens ad arboris vmbram locu-
tus eſt; Abite, quaeſo, & ſpectatum per-
gite, haec menox aut victorem probabit,
aut viltlum. S ſebrem vicero, ad ago-
nem veniam: ſe me vicerit, ad inferna
deſoendam. lIbique per noctem eliſo
gutture, non tam mori ſe, ait, quam
Jobremmorte excludere.

Familiares ipſius, referente Anti- Laert. h

ſthene, eam maxime probant narratio-
nem, qua ſpiritum reprimendo ani-
mam dicitur reddidiſſe. Cum enim
ex more ad eum in Craneum acceſſiſ-
ſent, pallio obuolutum inuenerunt,
cumque facile ſuſpicarentur, non dor-
mire eum, vt, qui minime mortalium
eſſet ſomnolentus, pallio euolutum a-

nimam efflaſſe deprehenderunt. Hinc
inter eos, ad quem ſepeliendi eius cura

pertineret, orta contentio, parumquz

aberat, quo minus veniretur ad manus.
Magiſtratus tamen, & principes ciuita-

tis, interuenientes, iuxta portam, qua
in iſthmum itur, ſepeliuerunt. Tu-
mulo columnam impoſuere, cum cane
impoſito, ex Pario marmore. Poſt-
haec ciues eum ſtatuis aeneis paſſim
honorarunt, quarum iſta inſcriptio:
Aera quidem alſumit tempus, ſed
tempere mmquam,
Interitura tua eſt gloriag, Dioge-
neS.
Quandoquidem ad vitam miſeris
mortalibus dovduos dn
Monſtrata eſt fucilis te duce, & am-
pla via.

Laertius quinque Diogenes nume-VI, gr.

rat: primunmz Apolloniatam phyſicum:
dicyonium

77.-

536 PARS. VI. MONIMVS ONESTCRITVS

Sicyonium ſecundum, tertium hunc
ipſum, de quo egimus: quartum Stoi-

cum Seleucienſem, Quintum Tarſen-
ſem. .

MON

ONIMVS Syracuſanus, Dioge-
nis diſcipulus, famulus initio Co-
rinthii Trapezitae fuit, ad quem
cum ventitaret Neniades, Diogenis he-
rus; ille ita Diogenis virtute, & dicen-
di facultate, eſt captus, vt furere ſe ſi-
mulans, omnem de menſa pecuniam
deturbauerit, qua ratione miſſione a
Domino impetrata ad Diogenem ſe
contulit. Cratetem quoque audiuit,
Cynicum, eiusque ſectae alios, qui
Domino ipſius, furore eum corruptum
eſſe, perſuadere non deſinebant. Ce-

Laert.
VI, 82.

terum doctrina & facundia pollebat, fa-

IMVS.

citque eius in Hippocomo mentionem
Menander. Ea animi magnitudine
fuit, vt omnis gloriae, virtuti ſtudens,
contemtor extiterit. Scripſit non-
nulla, quae ludicra prima fronte viſa,
ſenſus continebant maxime recondi-
tos: Ex illis memorantur de appetitio-
nibus libri duo, & Protrepticus.

[Eum cum Xeniade Corinthio con-
iungit, atque r6 α & 5αο, h. e. opinio-
nem omnia putaſſe, facultatem iudican- Mae.
di ſuſtuliſſe, & ea, quae ſunt adumbra-them. L.

tae picturae aſſimilaſſe, Sextus † ait. VII. Tr. 2
adde
Marc.

ONESICRITVS.

NESICRITVS Aeginenſis fuit ,
vel Aſtypalenſis, ſi fides Deme-
b. Laert. trio. Duos filios habuit „quo-
VI,76, rum alterum Athenas miſitb, Andro-
ſthenem dictum, qui cum Diogenem
ibi audiuiſſet, eius eloquentia captus,
diſcedere ab eo noluerit. Eum igitur
& alterum miſiſſe, & Philiſci nomen, &
qui natu erat maior, [vt fratrem redu-
ceret] at & ipſum eadem cauſa retinuit.
Poſtremo ipſe profectus eſt pater, adeo
eius dicendi captus facultate, vt aſſidu-
VS ei haeſerit auditor, vna cum filiis

a Laert.

VI, 84.

Anton.
II. 13.
7 VI, 84.
Referri inter praecipuos Diogenis 4 Plut.
diſcipulos meruit. Eum cum Xeno-de for-
phonte comparat Laertius“, iſte enim tun. A/
GFyri caſtra ſecutus eſt, vt Oneſicritus & Luci-
Alexandri, [cuius princeps gubernato-an. de
rem eſt factus.] Nenophon CQropaez- mort. Pe-
diam, Oneſicritus laudes Alexandri lit- egr. it.
teris tradidit, [cuius operis mentio et- Arian
iam eſt apud Arrianum] dicendi gene- Alex. l.
re plane ſimili vti. 4 VII.
e v. Plin.
[Delndiae quoque rebus commen- H. N. II,

tatus dicitur, paſſimque de iis apud ve- garduis

duobus. teres allegatur. ] Indice
Autor.
. Plin.
K J add. Voſ-
C R A SD E 8 ſius de
a Laert. Hebanus CRATES fuit, Aſcondi Diogenis, ſed Bryſonis Achaei audito- p. 59.
vyl, 85. filius: Ipſe quoque in clariſſimis rem faciat Hippobotus. .
Suid. Floruit circa CXIII Olympiadem.ÿ;b Laert.

Koαντ7.

Diogenis diſcipulis, quamuis non

Eumque vh 87.

Apulei.
Octo
talenta
ſunt ap.

. Buraret.

de aere
alien. vi-
tand. p.
831. E,
DSin⸗
plie. zl

4

hict c. 1

lo. &0.
rigen. in
Matth.
XX. &
Nonnus
ad Nazi.
an. or.lI.
in ulian,
4 laerti
VI gg. .
e hr
r xit.
Aplonde
l,1,.&
drid.

Kour.

cor⸗
e adr.
e.
prrrhem. l.
VII Tr. 2
adde
— Mac.
Amton.
I1, 13.
e ig.
Enis: Nlu.
g de for-
2. tun. A-
uln eOrl.
Eicus & Luci-
Gnnd⸗n de
hter uunhe⸗
Filt e
“ Altian.
tio et- ge exp,

gebe. Aler. L.

VI.
e v.blin.
H.N, ll
et ,.

Ve- adina.

lodice
Autot.

ſus de
Uilt. Gt.

ucito⸗ . 5.
bb laelt.
ade I, G⸗
e 0
Um

ſunt ap. tem 4

0,ol.

CRATFS 37

EumqueAntiſthenes, in ſucceſſionibus,
ait, cum in Tragoedia quadam cerne-
ret Telephum, ſportulam tenentem, &
cetero habitu vilem; ad Cynicam phi-
„ adde loſophiam ſe contuliſſe, venditoque
Apulei. patrimonio, nobili enim genere ortus
volas. eratt?, cum ducenta circiter talenta c, ex
talenta eo0 collegiflet, ciuibus diuiſiſſe, dicen-

Plutarch. „
de aere Crater Cratetem liberat pecuniis]
alien. vi: Nolens Cratetem haberi ab iſtis, quae
tand. p. tenet]
33 . E. adeoque philoſophiae ſe addixiſſe con-
im-

plic. ad ſtanter, vt & Philemon, Comicus, eius

Epict. c. rei mentionem fecerit, verbis iſtis:
10. & O- . .
Aezſtate craſſim veſtiebat pallium,

rigen. in
Matth. Sed hyeme bannum, vt temperans te-
“ * vaderet.
us .
2d Nazi. Diocli relatum eſt, a Diogene perſua-

anz. or.I. ſum Cratetem agros ſuos pecoribus
in Iulian. paſcendis eum permiſiſſe, quem pro-
vIert. inde pecoribus potius quam homini-
d bus philoſophatum Tyanenſis aiebat
loſtr. vit. Apollonius ?] & quicquid pecuniae ha-
Apollon. beret, proieciſle in mare. Domum ve-
I, 10. & rO eius deſtructam ab Alexandro eſſe,

Suid. . . 0... ⸗ .
Koaær. Hipparchiae vero, vxoris, a Philippo;

ribus abegit, erat enim animo vehe-
mentifſimus.
Demetrius Magneſius ait, pecuniam
eum apud Trapezitam depoſuiſſe, ea
conditione, vt ſi, quos relinqueret, fi-
lii, vltra vulgus non diſcerent ſapere,
iis pecuniam redderet: ſi philoſophiam
amplecterentur autem, tum Fopulo di-
videretur ea, quoniam nul
philoſophi habeant.
Eratoſtheni porro relatum, filium
eum Paſiclem, ex Hipparchia coniuge
ſuſceptum, vbi adoleuiſſet, ad ancillae
adduxiſſe domum, atque dixiſſe, hoc ei

Laert. l. c.

quosdam vero ex propinquis, ab eo vi-
tae inſtituto illum reuocantes, verbe-

a re opus

paternum eſſe matrimonium: moe-
chos autem illud manere, quod apud
Tragicos eis tribuitur praemium, exi-
lia & caedes. Eos vero, qui ſcortis in-
dulgeant, ex luxu, vt vere ſit apud Co-
micos, atque ebrietate, in inſaniam
verti.
Fratrem habuit Paſiclem, Euclidis Laert.
diſcipulum. VI, 39.
Fieri non poſſe, alebat, vt inueniatur,
qui lapſis ſit nunquam, nempe in omni
malogranato, vnicum ſuttem putridum
granum ſore.
Cum Nicodromum offendiſſet, ci- lId. So-
tharoedum, verberibus ab eo male eſt rati Di-
mulctatus, chartulam itaque pice im- e
Ponens fronti, inſcripſit NCODRO- Aheni
MVS FECAIT. à tributum

. ——— ab aliis
Feminarumb, quae pudicitiam pro- vid Me-

ſtituerent, acerbiſſimus erat inſecta-sag. ad
tor. Laert.
Demetrio Phalereo«, qui panes ĩpſi ,39.
miſerat, & vinum, id exprobauit, vii- Vl, 96.
nam, inquiens, & fontes panem ſerrent, adde A-
aquamſé bibere indicans. thenaeäü
Ab aedilibus Athenienſium repre-AS.
henſus, ſindone quod vteretur: eo= VI9o.
dem, inquit, habitu vtentem vobis
Theophraſtum oſtendam. Quod, cum
illi ſe credere haut poſſe dicerent, in
tonſtrinam deductis eum oſtendit,
dum tonderetur, ita amiétum.

Cum Thebis a principe gymnaſũ fla
gris caeſus eſſet, quod alii tamen ab Eu-
thycrate Corinthi factum aiunt eſſe,
pedibusque praeterea traheretur; ri-

dens dixit; Ex Ho-
. „ . mero II.
Protractum pedibus detrufit limine A 7,591.

Jacro.
Zenoni Cittieo in chriis relatum, Laert.
pellem ouis pallio eum aſſuiſſe, nihil VI, 90.
curantem, quod minus decorailla ve-
ſtis videretur. Facie praeterea erat
Vyy deformi,

538 PARS VI.
deformi, atque inter differendum ri-
debatur.“
Solelebatitem ſublatis manibus di-
cere. Bono animo eſto, o Crates, ocu-
lorum pariter & reliquorum corpori
partius, cauſa hoc nempe irriſores mor-
bo paulo poſt contrahi videbis, atqueé ie
guidemfateri beatum, ſe autem igna-
viae arguere.
Tamaiu Pbhilofophandum eſſe, aiebat,
donec videantur, qui exercitibus prae-
Eint imperator 6K, 46ρ o6d& ſſ.
Eoy, gui aßfentatoritus delelktantur,
non minust He, aiebat, deſertor, quam
vitilo. , OU inter lalpo. ſunt . Reg‿ραα 6-—
in ſo, nequs illos cum beneuolis éſſe.
. 8. Hinc ad iuuenem plurimis ſtipatum
149. ?. Paraſitis, miror, inquit, te ita ſolum eſſe
c*νuI EoOsque connuepulones, diecebat, quod-
rvτvesα— facile omnium dictis inter epulas annu-
Oασαε. erent.
Mer⸗ Cum morti propinquum ſe eſſe ſen-
P. ciret, ſeipſumi intuens, hoc ſibi carmen
accecinit:
Vadis nunc, optime curue,
Vadivradorci aedes, longa gibboſo ſo-
eta.
eum enim ſenectus incuruauerat.

aert. Alexandro interroganti, an patriam
92.‧ . . .
V-93. cuperet reſtauratam, an minus? Cur

reſtauratam cuperem! dixit: nempe, vi
venidt altus Atexander, & denuo eam
de, voputetur.
at bere ſe patriam, contemtum glo-
riae, & pauperiem, in qua exſeindenda
nihit forunae arbitrium posht. Dioge-
nis Jue ſo eſe ciuem, nihit inuidiaz metu-
entis inuillias.
seob. 8. In forum delatus, aliosque emendo,
V.p.66. alios vendendo videns occupatos, illi,
inquit, beatos ſo putant rebus occupati

contrari lis, me vero ego beatum exiſtimo,

CRATLES.

quod neque emtione opus habeam, negue
venditione.
Non accipienda promiſcue AWe 4 quo-
cunque oblata, aiebat, aon decere enim,
vt virtutem improbitas nutiiat. Anton.
Aurea Phrynes, nobilis ſcorti, con-& Max.
ſpeclai imagine, en, inquit, GOraecanicae : . . .
trophaeum intemperantiaez. P. din,
Adoleſcentulum videns, bene pPa- ge fort.
ſtum, ventremque promittentem, no- Alex.O,
li, inquit, o miſer, carcerem aduer ⸗ II. 3 50

teipſa im meinirt. Stob.
Eloriam ſibi non diuitiis purtai, dice- ſerm. VI
bat, ſod pat, Sertat⸗ p. 8I.

Er, qui ex philofophia quid lucri ſit Similis
accepturus? interrogabat, hoc, inquit, Di ei .
vt marſupium haut diſficulter aperids, cap. V.
& man liberali der atque expedita, “Anton.
non, vi nunc Facis, in omnes part's te & Max.
verſande, cunctando, tremendo, vi illi, S LXVII.
quibus manus ſunt luxatdae. Löed, Lple-H H
num illud fuerit, nihit elatus ilud inſpi- S. XCV.
cies, ne vacunumintuitus dolebis. 1 Vri p. 521.
vere ſtatueris pecuniis, facilis edrumtibie Stob.
erit vſus. Er ſenihil babeas, nihit deſe- e* en Talet⸗
derabis, contentus praeſemibus, ab En-5 b. 523.
tia non appetens, ommibus denigque, vt-
cunque eueniant, acquizſéens.]* 8stob, ex
Ignorare, aiebat, homines, Waa Telere §.
valeat dd animi ſecuritatem bera, & Iu-XCV. p.
binorum choeniv. 524.
IIn futrina ſedens aliquando, vt rela-Stob. ex
tum Zenoni, orationem hortatoriam Tente .
ad Ariſtotelem legit, quam ad Themi- 6
Jonem ille, Cypriorum Regem, ſcripfit,
cui maiores quam vlli mortalium ad
philoſophandům commoditates obti-
giſſe ſcripſit: vt qui opibus valeat, qui
bus vti ad excolendum ingenium,
gloriam conſequendam, poſſit. Hae
vero dum legeret, ſutorem interea au-
ſcultaſſe, calceos ſuentem. Cratetem

* Stanleins zidebat habet. Verum 2ge)οvn[B᷑ vꝓ Graecis eſt, & irriſorum in proxime ſequentibus
mendlo.

VeTO

— —

— — b —w⏑

ob,
lem.IV h

ld, ſerm.
LXXll.

lI. de r
an,trang,

lct.

a
IS.
Plutarch .
Sympo. b

Il. p.
632 .C.

230 e La.
ert. V V VI (
66. 99.
laert
VI, 8, *

79

gle

uo-
m,
Amon.
r Kin

to, Anton,
⸗ r Ar,

dtob. er
uun Telet .

524.

emi- D
vt⸗ h
1 4d
wi
1
ec
1 al-
tetem
—
entibus

veno

Id. ſerin.
LXXII. ornat: ornare autem mulierem ia, quod

CRRATEZS 92929

vero dixiſſe, operae pretium facturus
mihi videor, Philiſce, ſi ad te ege ſer-
monem hortatorium ſcrieſero. Tibi
enim plus ego ad phil oſophiam com-
moditatem obtigiſle video, quam The-
miſoni obtigiſſe Ariſtoreles ſcripſit.
Stob. Srultos homines terebris ſiwiles aie-
ſerm. IV bat eſſe, quod niſi coadct: vungauem of-
P. 55. Cium facer ſoleant.
Stob. Diuitum, ſed prodigor um, opes cam
ſerm. Fcubits compira, aban, quae in Praecibitits
XVI. p. ſotz ur, gaibus homines non fruan-
152. tur, ſed coniti & milui, vt UWis. meretgi-
es & päar aſett.
Ornamentum id Aſe, dicebat , quod

b. 442. honeſtiorem eam faciat: talem autem
pralſtare non aurum, non ſinaragdum,
non coccum, Jod quaocunque grauitati,
moderationa, & pudori eam mduant

Nocie
Aicbat Joxh ſieri poſſt, loco vrbis ma-

duc.c. Il. wime ſublimi conſee nſo, Pr toclamaturum,

quotenditis homines, qui rei faciundae
omne impenditis Mud, um, iliir, galibils
res veéſiras relinquetis, perexiguai cu-

a Id. de ram?

an. tranq. Vitam autem omnem, tanquam feſto
P·466. Cquodam, ridendo & ludendo exegifle
g, dicitur.
To voi-
„r'. Cumque libere omnium intraret
Plutarch. domos, honorifice exceptus ab omni-
ympol. bus, Oſtiapertori inde nomen tulit.]
662 c. Extitere Cratetis epiſßolae“, quibus
adde La⸗ Egregiam, teſte aertio, philoſophiam
ert. VI, complexus eſt, ſtylo Platonico Plane.
86. 98. Lragoedias quoque ſcripfit, Pra uitate
Laert ſententiarum commendatiſſimas

VI, 98:
En'ſpecimen tibi:
Non turri vna nec cauſa vna patria

Mihi eſt, ſod vniuerſae arces terrae-

& domus
Parata nobis mantio & coenacula.]

[Ex ſcriptis eius ludicra quaedam com-Laert.
memorantur, quorum iſte eſt ſenſus; Vl, 85.

alli ddit
Vrbe PERAft magna, Conſt rübta am- 3 ina

pligima faſtu, „Clled.
Pulehra quidem & pinguir, cirtum- Al. Pae-
Nua, rebus égena. dag. L. II.
Quam nulks paraſitus adit, ſtolidasue b.193. B.
penetnat
Deditus uut foedis lucripeta ganee
ſcorti.
Aia Wd 49 Dl panét, Ecum, atgue

Quae rixae cupida nunguam prae-
Zenſa füuere.
Armorum nam cauſae argentam &
Blor ia vana.
Eſt quoque eius diurnum celebratiſſi-
mum, quod ita ſe habet.
Medicus drachmam,, minas hubeat
decemi coqius,
Parqaſitus aſt talenta guingue, con-
Julens
Fumum, talentumamica, ſodariobo-
lum
Sapiemiae doctor.
Sunt & eius iſta:
Tuntui habeo quantum didici, quau-
tumque labore
Percepi, &ö ſtudio: Rapuit bona plari-
ma, faſtu..
Philoſophiae ſtudio allata commoda
ipſi haec videbantur:
Choenix lupini & cüra nullius rei
Fertur eius & iſtud:
Fames amorem ſanat, & tempus ſe-
Aaät.
Vii hiſeeſeon posſi Zs vtere laqueo. J

Mortuus eſt ſenex in Boeotia.

VXorem Hiparchiam duxit, cum Laert.
qua vt amorem coniunxerit, in Vita e- V1,98.
ius feminae exponemus.
Filias diſcipulis locauit, vt ipſe a-
ijebat: Laert.
Eas probandasten decem mittens dies. Vh. 93.

METROGLES.

TVyy 2

540

PARS VI. MLROCLES HIPPARCMIA.

MEITROCLES.

Laert. ETROCLES, Cratetis diſcipu-
vh 94. M: frater Hipparchiae, Theo-
phraſtum primum peripateti-
CLum, arque alios, audiuit, in quibus &
Stob. ex Nenocrates, quos dum audiuit, licet
Telete S. vitae adiumenta liberaliter ei res famili-
XCV. p. aris ſuppeditaret, timere tamen ſe aie-
523 bat, ne fame aliquando ſit pereundum:
ſemperque inopi ſibi ſit viuendum.
Laert. l. c.
vt cum aliquando inter recitandum
ventris crepitus eum interpellaſſet,
prae pudore, animique dolore, intra
cellam ſeſe abdens, fame mori vel-
le vifus fuerit. Quod cum Crates au-
diuiſſet, cellam, eius ſolandi cauſa, in-
greſſis eſt. Is igitur, lupinis de inchi-
ſtria voratis, primo quidem verbis ei
perſuadere conatus eſt, nihil eum mali
feciſſe: nempe & portento ſimile id fu-
turum, ſi quis ita ſolidus ſit, vt flatum
non emitteret. Poſtremo etiam ver-
bis pondus facto ſimili addidit, atque
ita eum ſeruauit.
Hinc in diſciplinam eius ſe dedit, a-
. nimo ita compoſitus, vt iam alium quo-

Stoc. l. «.

7

Praeterea puſillo adeo erat animo,

que alere auderet, quamuis nihil am-
plius domo ipſi fſuppeditaretur, factus-
que eſt inter philoſophos clariſſimus.
Libros ſuos ipſe combuſſit, teſte He-
catone, dicens:
Haec ſomniorum ſunt imaginacula.
Luaſi nugae.
Imo & magiſtri ſui, Theophraſti, fertur
combuſſiſſe dickata, additis verbis:
Mulciber huc propera, tua eget The- Homeri-
Iis arte decora. eum.
Res dicebat alias pecunia compara-
ri, vt domum: alias tempore & dili-
gentia, vt diſciplinas liberales. Diui-
tias vero nocere, niſi quis recte vtatur.
Obiit ſenex a ſeipſo fuffocatus.
Difcipulos Theombrotum & Cleo-
menem habuit. Theombroti auditor
Demetrius Alexandrinus fuit. Cleo-
menem vero TPimarchus Alexandrinus,
& Echecles Epheſius, audiuere, qui &
Theombrotum fuit ſecutus. Eche-
clem Menedemus audiuit, de quo poſt-
ea. Fuit etiam inter eos clarus Menip-
pus, Sinopenſis.

Laert.
VI, 95.

Laert.
VI,96. rum iſtorum cepere ſermones, ſo-
rorem Metroclis, Marona, iuxta
cum eo, orta. Amabat vero Cratetis vi-
tam ac verba, neq; ab eo vlla procorum
potuit auelli excellentia, non opibus,
non nobilitate, non pulchritudine,
Inam omnia illi Crates erat] eique ſe
vnice impendere cupiebat, parentibus
minata mori ſe velle, niſi huic in matri-
monium tradatur. Cratetem igi-

E IPPARCHIAM quoque Cynico-

HIPPARCHIA.

tur puellae parentes adiere, vt ipſe
eius hunc amorem euelleret animo ro-
gantes. Quodille cum verbis fruſtra
eſſet conatus, diſceſſit, allatamque o-
mnem ſupelectilem ſuam oculis ipfius
expoſuit. En tibi ſponſum, inquiens,
en eius opere tam tibi ſtatuendum.
coniuges enim, niſe eadem ſintſtudia no-
Nra, haut poſſumus eſſe. Sed, nihil mota
puella, nubere ei decreuit, ſumtoque
Illius habitu cum eo obambulauit, in
. publico

1 102, X

kore

idde
dextum 1
1,1I. H.
potyp.
C, de
decmo V
4. „
Ladlant, .
,,
Ill,1. Mn

blaent. .

Zu. V.
ſn. —

Laert,
Kepha. 1V.
nusTa. Ort
che
Pl
Mi⸗
ciui
eſſer
ius
i
les.
at.
ra,
repe
Acce
den
que
6

„

—

r.
Perue

Wret

tur

be-Homeri-
cutn.
a- luet.
Bl. N
iui.
Ir.

ro-
ra

S
es,
M.
10-
0t1
lr

Laert.
VI, 102.

MENIPPV.

² adde
Sextum
L. I. Hy-

publico cum eo conſueuit ², conuiui-
aque contra Graecarum feminarum
potyp. Morem] vna cum eo frequentauit.
C. de In Theodorum, cognomento Athe-
decme VI, in quodam Lyſimachi conuiuio,
iade & vbi incidiſſet, huiusmodi eum falla-
„ cia circumuenit.? Si id quod Theodo-
Lactant. 1As facit iniußtam non eſt, neqgue iniu-
II, 15. Rum erit ſi Tipparchia faciat. Theodo-
b Laert. vus vero ſo ipſum verberans rem iniu-
VI, 97. ſam non committit, ergo & Hiptar-

adde . —
Suid, v. Chia eum verberare ſatuz iuſtitia Pote-

8 MENEDEMVS. 541
rit. Cui argumento nihilreſpondens
Theodorus, pallium tantum ipfius re-
voluit [vt femineus pateret hortus]
Verum nihil ea re mota muliere, dixit
Theodorus: alluſnm
Radios neliquit haec apud telas ſuos. ad ver-
Cui illa, a ſt, Theodore reipon-ſum Bu-
dit, non tamen erraſſe me putem, qucde gbchi⸗,
tempits intelir conſumendum philoſophi- .
ae unpendli. DD
Multa alia de ea relata eſſe, Laertius
teſtatur.

ijg.

MENIPPVS.

Viere MENPPVS. & e CYnicus, iude
Stepha- àa maioribus Phoenix, Gadaris

nus Tæ- Ortus, conditione ſeruus fuit, vt A-

da. Chaicus teſtatur. Diocles dominum i-
pfius Ponticum fuiſſe ait, Batonis no-
mine. Menippus opum ſtudio The-
bas ſe contulit, libertatemque ab ea
ciuitate fuit indeptus. Serium quod
eſſet, ſcripſit nihil, fuereque libri e-
jus omnes multo rifu referti, Melea-
gri ipſius coaetanei ſcriptis non diſſimi-

. les. Hermippus Hemerodaniſtam vo-

catum ait, h. e. quotidianum foenera-
lorem, mercatoribus enim pro foeno-
re pecuniam locabat, pignore quoque
accepto. Poſtremo, mercatoria frau-
de omnibus bonis ſuis emunétus, la-
queo vitam finiuit.
Sunt qui libros ei adſeriptos, Dio-

nyſu & Zopyri eſſe dicant, Colopho-
niorum, qui eos, ludicros quippe, i-
pſi conceſſerint, vt qui in eo genere
valeret. Numerantur autem XIII.
Naeniae
Teſtamenta
Epiſtolae nomine Deorum
Phyſici duo, & Mathematici ac Gram-
atici.
De Epicuro.
Laertius eo nomine ſex obſeruat,
quorum primus de Lydis ſcripſit, &
Xanthum in epitomen redegit.
Secundus eſt, de quo egimus huc-
VvSque.
Tertius Sophiſta ex Caria.
Quartus Sculptor.
Quintus & ſextus Pictores, Apollo-
doro memorati.

MENEDEMVS.

ENEDEMVS Coloti Lampface-
ni diſcipulus fuit. Hic, vt ait
Hippobotus, eo vsque fuperſtitionis
peruenerat, vt, furiarum ſemto habi-
tu, hinc inde circuiret, dicens ſpecu-
latorem ab inferis ſe adeſſe, vt obſer-
varet peccantes, &quae perperam e-

giſſe vidiſſet, ad inferos redux nunciaret.
Veſtis autem eius talis erat: pulla
tunica talaris, aſtricta puniceo balteo,
pileus Arcadicus capiti impoſitus, ha-
bens intexta elementa duodecim: co-
turni tragici, barba prolixa, virga in
manu fraxinea. Haec vero de Cynicis.

V VV 3 HISTORIAE.

542

HISTORIAE

PAES VII ZzNO. CAb. I. II. I. ⸗

PHILOSOPHICAE

PARS VII.

PFHIILOSOPHOS STOICOS

COMPLEXA. — ⸗

CAP.

N O.

PATRIA, PARENTES, PRIMACVE STVDIA.

Vnicae ſectae originem &ριοοα
debet. Eius enim ZENO
extitit autor, Cratetis di-
W–- fcipulus primum, aliorum
inde philoſaphorum auditor, nouae
poſtremum ſectae huius concdktor.
Cittii natus eſt, vrbe Graeca, mari-
tima, in Cypro inſula, portu, qui clau-
di poſſit, inſtructab, Phoenicibus ha-
bitata, vnde Phoenicias nonnullis eſt
dictus, Patrem Mnaſeum habuit, qui
Demeus aliis audit, merçator: Vn-
d Laert, de Zenoni natalhum patriacque expro-
Sujd. II. brata fuit obſcuritas, vt qui aduena
*Cic. oſſet & ignobili*. Cuius rei adeo i-
Tule. V. pfum non puduit, vt ius ciuitatis ab
Se de Athenienſibus oblatum repudiaret, vt
Stoicrep quod ad ſuae patriae putaret ſpectare
p. 1034. contemtum. Cumque in eorumnu-
mero fuiſſet qui ad balnei reſtauratio-
nem apud Athenienſes ſymbolas con-
tulifſents, eiusque nomen columnae
inſcriberetur, PHILOSOPHI addito
cognomine, CITTIEI addi petiit.
Oraculum ab eo conſultum fuiſſe,
quo pacto vitam optime ageret? He-
caton & Apollonius Tyrius ſcribunt:
reſponſumque tuliſſe, E mortuis conco-
lor fieret: idque dextre interpreta-
tum, ad legendos antiquorum libros
magno ſe ſtudio contuliſſe. Eaque
in re magno ipſi adiumento parentem

a Aaerrt.
VII, 1.
b Strab.
I. XIV.
p. 682.
cSuid.

4
2* Laert.
VI, 12.

Laert.
VII, 2.

Pells. Vel, vt Seneca P id repraeſen-

Mercatu- ab. Laert.

fuiſſe, relatum Demetrio.
VII, 31.

ram enim exercens Athenas ſaepius
ventitabat, compluresque Socraticos h ap.
libros Zenoni, adhuc iuueni, addu-Laert.

cehat. VII, 2.
Annos natus XVII, vel vt traditumi. 4
Perſaeo XXIIi, Athenas iter ſuſcepit, VIi, 28.
tum philoſophiae ſtudio adductus, tum k ap. La-
mercaturae, purpuram enim ex Phoe-ert. VII,
nicia aduectam vendebat. Centum I3 funt
talenta ſecum attuliſſe aiunt k, merci-ile am-
busque diuenditis philoſophuicis ſtu-ln
diis totum ſe dediſſe, nautis interea! Laert.
foenore locata pecunia, vt patrimo-VII, 5.

nium augeret. Laett.
VII, 2.

Sunt qui affirment nauem eius adn Laert.
Piraeum naufragium feciſſem, eisque VII, 5.
nouis allatis n, nihil eum commotum Flut.

dixiſſe, Trede ſane agit fortuna, ad phi- esd'bx
loſophiae nos ſtudia impellens. Vel, vt hoft vtit.

Plutarchus refert“] recde fane agis p. 87. A.

fortuna, quae nos intra palliolum com- PSene.
e anim.

tat: iubet me fortuna expeditius phi- IV.
loſophari. AJTurbe:
Alii aiunt, nauis iactura turbatum àν non
Athenas adicendiſſe, & librario aſſe-dcit, -
diſſe, Nenophontisque commentario- dre mce-
rum ſecundum legifle, quo delectatus tera hic
interrogauerit librarium, vbi namtales narrata

morarentur viri? Qui opportune tuminuenias

aert.
praetereunte VII, 2.

Laert.

—
E
—

ORIGCENESN PRALCEPIOREY. SCHOLA. .
praetereunze Cratete, digito illum Quod faciens inde ab eo tempore CIa-
monſtrauit, hunc ſequere, inquiens. tetis factus eſt diſcipulus.

C-AP. II.
AVtato hac ratione vitae genere, Crates, E auribus philoſophiae. Qudieföos
