Laert, I, Extat eius nomine, Laertio teſte, e-

1II3. Piſtola ad Solonem, de Reipublicae con-
ſtituendae ratione, quam Minos Cre-
tenſibus tradidit. Eam Demetrius ta-
men epiſtolam, vt recentem, neque
Cretenſi, ſed Attico idiomate, ſcriptam
repudiat. Se, inquit idem Laertius &
aliam ipfſius reperiſſe epiſtolam, cuius

iſte eſt ſenſus:
Laert. I, EPIMENIDES SOLONI.
113. (cConfide, amice, ſi enim Athenien-

cſes ſeruituti innutritos, & diſciplinae
expertes, inueniſſet Piſiſtratus, impe-
„rium ſibi ſtabile poterat pollice-

*.

94 PHERECVDES.

aliquid grauius patiaris.

—

„ri. Iam vero in homines, non

ijgnauos, ſed praeceptorum Silonis

*memores incidit, qui ſeruitutis tuae
affecti pudore, diu eius non ferent
“tyrannidem. Pone etiam ipfum ty-
*rannidem ita ſtabilire, vt ei extorque-
ri nequeat, ad liberos tamen eius per-
„vVenturam hautputem. Eſtenim dif-
*„ficillimum, vt homines liberi, excel-
“lentiſſimis legibus inſtructi ſeruitu-
*„tem tolerent. Te quod attinet, no-
„Tim tehinc inde oberrare, ad me in

cCretam diuertas, rogo, vbi tyrannum

„nullum inuenies. Sane timeo, ne, ſi in
“„amicorum Periandri aliquem incidas,
Fuerunt alii
duo Epimenidae, is, qui Genealogias
ſcripſit, & qui Dorice Rhodi hiſtorlam
condidit.

6 PHERECYDES.

Laert/ I, Herecydes, Syro oriundus, quae
116. Cycladum fuit vna, Delo proxima,
Badye, vel, vt alii habent, Babie ge-
suid. Nitus. Iuxta Suidam natus Olymp.

XILVI. Alyattae, Lydiae Regis, aeuo
floruit, ſeptem ſapientum coaetaneus,
in quibus a nonnullis cenſetur. La-
ertius Olymp. LIX fuiſſe ait, Cicero ad
Tuſc. Qu. Ser uii Tullii aetatem refert.
1, 16. .
Laert. lI,. Sunt, qui Pittacum eum audiuiſſe
1I6. affirmant, negant alii magiſtrum habu-
Suid. 1, c. iſſe, ſed proprio ſe ſtudio exercuiſſe,
comparatis arcanis Phoenicum libris,
affirmant. Multa de eo ſtupenda nar-

Ot..

Laert.l. c.

rantur. Cum in Syvo ſiti aliquando
Apollon. — .
Md. premeretur, a diſcipulorum nonnemi-

comm. ne aquam petiit, quam e puteo hau-
c. 5. ſtam cum bibiſſet, poſt diem tertium
Lacrt'l-c. terrie motum futurum praedixit,
uod cum, prout praedixerat, eueniſ-
ét, multum autoritatis inde adeptus
eſt: quamuis non diuinae virtuti, ſed

naturalium rerum ſcientiae id Cicero Cic. de
tribuat. H Diu. 1, 13.
Rurſus Samum profeétus ad Iunonis Apollon.
templum, nauem vidit plenis velis por- · c.
tum ſubeuntem, quam intra portum
non peruenturam adſtantibus dixit.
Ipſo vero adhuc loquente ſubito orta
tempeſtas nauim peſſundedit.

Per Meſſanam Olympiam cum ten- Laert. I
deret, Perilao, hoſpiti ſuo, ſuaſit, vt cum 116.
tota familia inde migraret, quod cum
ille neglexiſſet conſilium, paulo poſt ab
hoſtibus capta Mefſlana fuit.
Lacedaemoniis praecepit: Neque Id. S. .
aurum, neque argentum honors andum.:
quod vt faceret, ipfſi in ſomnis man-
dauerat Hercules, qui & eadem no-
cte Regibus, Pherecydi vt obtempe-
rarent, imperauit. Sunt tamen, qui
ad Pythagoram hoc referant.
Multa Thaleti aduerſa docuit,
cum quo tamenaquam omnium rerum
principium

1 chil..
Iar llig.
in Atat.
3
b Laert.
bII9.
Cic.
Tuſc. I.
16.
4 Chili.
2d, I.
Hiſt. 5§.
e Laert.

117.

Laert, 1

II§.
duic,

oi.

0 Cic, de
Diuh
5 Apollon.
. L c.

e a. Sn.
n:
.
0-

2
2

i

t,

7 .

4.Achill. principium ſtatuit eſſe.. Docebat De-
i os menſam οovcο vocare.? Animorum
c3. immortalitatem primus iuxta nonnul-
b Laert. Os defendit.“ Tzetzes Thaletis eum

1, 119. Magiſtrum facit, verum aetas reclamat.

1 *2 1 Pythagoram eius diſcipulum fuiſle, vul-
16. 930 Oinnes agnoſcunt.
d Chili. Genus mortis eius varie varii tra-
ad. I. dunt. Narrat Hermippus, illum cum

Hiſt. 55. inter Epheſios atque Magneſios vigeret
Laert. I, pellum, ipſeque vincere Epheſios cupe-
¹17. ret, quendam ex praetereuntibus inter-
rogaſſe, vnde eſſet? Et cum ſe ille E-
Pheſium dixiſſet, adieciſſe: Trabe me
per crura & in ägro Magneſio poné, ci-
vibusque tuis annuncia, vt parta vidto-
ria me in eo loco ſepeliant. Haec Phe-
recydis mandata ille ciuibus renuncia-
vit, qui poſtridie, commiſio praelio, Ma-
gneſios in fugam verterunt, victores-
que Pherecy dem ex vita migraſſe intel-
lexerunt, cui etiam, ibi ſepuſto, magnifi-
ce iuſta perſoluerunt. Quidam profe-
ctum Delphos e monte Corycio ſei-
Aelian. Plum deiecifle aiunt. Pluribus tamen
V. H. IV, Trecepta opinio eſt, miſerrime vitam
28 V, 2. eum finiiille, toto corpore a pediculis
Virz: exeſo, vel, vt Plinius habet, a ſerpentum
2* multitudine, ex corpore eius erumpen-
te. Qua re cum foeda eius facies eua-
ſiſſet, a conſortio familiarium abſtinere,
eosque refugere coepit. Si vero quis
accederet, (id quod Pythagoram feciſſe
aiunt,) interrogaretque, quomodo ha-
beret? per foramen ianuae digito, qui
prorſus emarcuerat, exſerto, ita totum
corpus ſuum habere indicauit, verbis
Laert. I, additis: Ypoi τσ⅓M0, h.e. vel evcate ſimma
118. pparet: Vnde a Philoſophis in peio-

1

“ rem illud partem accipi ſolet. Dicunt
X autem Delii, Deum illius loci ira com-

motum hunc ei morbum immifiſle,
quoniam propria ſe iactitaſſet ſapientia,
qula, etiamſi nulli Deorum rem ſfacram
faceret, nihilo iniucundius, triſtiusque
vitam acturus ſit, quam qui hecatombas

PHIERFEGCFPDES.

ſacrificarent. Mortuum Pythagoras ſe-
peliuit, eiusque tumulo inſcriptum.
Conſummata mihi certe eft ſapientia,

Yguod ſi
Plura veln, noſtro primas deferre me- Suid. in
möento Oegen.
X Oeo-

Pythagordge dicens, nil mentior, iſta. .
Sunt, qui affirment, primum eſſe, qui
proſa ſcripſerit oratione, quod Cadmo kKnſter.
alii tribuunt. Scripſit autem Heptamy-t Quod
chon vel Theotraſtam, * forte eandem recte ne-
cum Theologia, † quae libris X origines Sa cont-
continebat & fucceſſionem Deorum. um cl,
Niſi tamen iunioris Pherecydae Theogo-Kuſter.
niq fucum doctis faciat, opus abſtruſum l. c.
& obſcuriſſimum, quo comprehenſas al- C
legorias Iſidorus, Clementi Alexandri- Al. gtr.
no allegatus, ex Chami prophetia deri-V.p. 57r.
vatas exiſtimat. C.
Extat Epiſtola Pherecydis nomine, Qlem.
librumiſtum concernens, quam ſpuri- . e.
am tamen haut immerito ſuſpiceris. 6 42. .
PHEPRECYDES THALETI. Laert. I,
*Bene moriaris, vbi fatalis tibi ſuper- 122.
*vVenerit dies. Morbus me inuaſerat,
*Cum tuas acciperem litteras, pediculis
coperiebar, & febri quatiebar totus.
*„Mandaui igitur ex familiaribus qui-
*busdam, vt me ſepulto, ad te, quae ſcri-
pſi, perferant. Tuautem, ſi vna cuom
*Eeis probaueris illa, publici facies iuris.
*Si improbaueritis, edere nolito. Mi-
"„hi certe parum probantur. Rerum
*nulla heic euidentia eſt, neque de ve-
* ritate rerum fponlor eſſe velim. Quae-
*cunque autem Theologus hic dicit, a-
*lio ſenſu accipere par eſt, aenigmatice
“enim a me perſcripta funt omnia.
*Morbo autem ingraueſcente, neque
*Medicorum neque familiarium admi-
*ſi quempiam. Ad fores autem adſiſten-
tibus, & vt valeam? interrogantibus,
* digito per oſtii clauſtra exſerto, quam
*“peſtilenti malo tenear, oſtendi, eosq;
*vt poſtridie ad Pherecydis funus con-
*Veniant, inuitaui. Hiſtoriæ

96

IONICORVM

pART. II CAP. I.

HISTORIAE PHIILOSOPHICAE
P A RS II.

PHILOSOPHORVM
RIAM COMPLEXA.

HISTO.

XNAXIMANDE R.

CA P. I.
VITA EIVS.
Laert, Hiloſophiae duae fuere ſucceſ- eum terrae marisque circuitum deſcri-
Prooem. ſiones, quarum altera ab ANA- pſiſſe inquiens. l
S. 13. XIMANDRO, altera a Pytha- Olympiade L zodiaci obliquitatem
gora fluxit. Ana imandri Tha- adinuenit, hoc eſt, iudice Plinio, ?¹ re- u. li

les praeceptor extitit, vnde Io-
nicum id genus Philoſophiae dictum
fuit, quod Thales ex Ionia eſſet, Mile-
to oriundus. Pythagoras Pherecy-
dem audiuit, qui Philoſophorum prin-
ceps, a loco, vbi docebat, Italicus dice-
batur. Thaleti Anaximander ſucceſ-
ſit, Anaximandro Anaximenes, Anaxi-
meni Anaxagoras, & huic Archelaus,
in quo, referente Plutarcho, Laertio &
reliquis, illa ſucceſſio deſiit, Socrate, Ar-

chelai diſcipulo, morum Philoſophiam

exorſo.

Anaximander Mileſius, popularis &
CGic. A- ſodalis Thaletis, diſcipulus eius etiam
Ou. IV, extitit, & in propaganda doctrina ipſius
37. ſucceſſor. Praxiadae filius, quem
b Suid,v. Praxidamum funt qui, corrupto eius
dadete. nomine, appellent.“ Natus Olymp.
1 P. 30r. XLII. anno III, ² Polycratis Samiorum
,301. tyranni aeuo maxime floruit.

e. Geometriam compendio tractauit,
e Sauid. Primus eius ſcientiae poſt Homerum
I.c. magiſter. Primus etiam tabulam pro-
Strabo poſuit Geographicam, de qua Dioge-
L. I. p. 7. nes Laertius & accipiendus eſt, primum

rum fores aperuit.“ Gnomonem repe- s. vI.
rit,ipfumque Lacedaemone in ſola- i Laert.
riis ſtatuit. Primus aequinoctia * in- II, 1.
venit & ſolſtitia, & horologia. Horo-F Suidas
ſcopia! quoque confecit, ad tro- H
picos & aequinoctia denotanda. Vn-
de Salmaſius m fſuſpicatur, gnomonis m sal-
eius vſum ad aequinoctia & ſolſtitia maſ. Ex-
deprehendenda tantum ſpectaſſe. Cer- Er-
te Enim ad horas & dodecamoria diei di- Ylio- d.
ſtinguenda nihil ea pertinuiſſe ex eo
probat, quod ipſum nomen ρas, eο
ſenſu, quo diuiſionem diei in XII par-
tes aequales notat, longo poſt tempo-
re ignotum fuerit. E
Lacedaemonios, vt vrbem & tecta re- Cic. de

linquerent, armatique in agris excuba- Hi. 1,50
in. H.

N. L.ll. c.

rent, monuit, quod terrae motus inſta-
ret, tum cum & vrbs tota corruit, & ex
monte Taygeto extrema montis quaſi
puppis auulſa eſt.
Aiunt eum canentem a pueris irri- Laert. II,
ſum eſſe, eoque comperto dixiſſe, ca- 2.
nendum ergo puerorum caufſa modulate
magis.
Auditores eius Anaximenem & Par- Suid. l. c.
menidem, ſcripta ſequentia fuiſſe

A.

g Laert. * Id vero Pythagorae tribuitur ap. 8tobaeum Ecl. Phyl. L. KXV. p. 32. Vbi & Oenepidem Chium id

II, I. ſibi ait tribuiſſe.

aiunt:

446. A.

Acad.
Qu. IV.
37.

a Plac. P
Philoſ lſ
b Pe
I1,1. 6
c Pataen 0
adGraer
540 n

lel

Cic. de
Nat. De-
or. h 10.

luc,

Milol h
. .
4 1l l⸗
PhIEI-.
c.1. D
¹Ciele
* Stob. 1
l.0. ca).,
WXV. f
33. 1
f Kob. 1
Eel hyt
l. c,
I. .1
z Ii
a). II
3 Kobl,
P 5. .
er

e S

ti⸗

II
ran
H.N. II,
e. .
. Liert,
- It.
0- uidas
. Laett.
Ir.
l-
§ n. Sal.
1 mal. Ex-
ere,
klin. p.

. A.
„MK

60
I-
0-

e- Cic. de
4—Din. 150

laert, Il,
A- 2
.

Suid. 1.,

A ES

XxxV

CA P. II DOCYRTINA ANANIMAND). 7
Laert. Il, alunt: de natura, quem forte Laer- raz: Desvellis FKüris: de Shaera, & re-

2. tius tractatum reſpicit, qui in com-
mentarios placita ſua eum ait redegiſ-
ſe, eumque in librum Apollodorum
incidiſſie Athenienſem. Periodum ter-

C A D. II.

liqua.
Eum Apollodorus, ſecundo anno O-

lympiadis LVIII, annum ait egiſſe aeta-
tis LXIV.

d Simpl.
DOCTRINA ElIVS. inthylh,
. SECTT. I. . e Ania
INFINITVM RERVM OMNIVM PRINCIPIVM ESSE. Phy b.
Acad. Tales, vt Cicero ait, qui omniq Vnum eam eſſe, infinitum non nu-d Plac.
Ae aquaſubſcſtere giebat, Anaximundro mero, ſed magnitudine, ſtatuit. à4 L3.

hoc, populari & ſodali ſuo, non perſuafet.
Is enim infinitatem naturae dixit eſſe
9 gua ommiagignerentur. Vel, vt apud
² Plac. Plutarchum eſt, Laertium bitem & Iu-
Philof. ſtinum Martyrem, principium eam eſſe
Patr . & elementum, (haec enim duo confun-
II, r. dehat, vt de magiſtro eius Thalete eſt
Paraen. Obſeruatum,) non definiens tamen,
ad Graec. quid ſit haec infinitas, an aer, an aqua,
P.4. C. an aliud quippiam, quod ipſum in eo

reprehendit Plutarchus.

Pio deriuari poſſe crederet.

Eam ob cauſam ab Ariſtotele nota- ert.
tus, quod contraria ex eodem princi- Simpl.
Infini-lib. c.
tum vero eſſe aiebat, ne quid defice- c. 6,
ret. ¹ Partes quidem eius mutari, Flutar.
totum vero immutabile eſſe: s Sim-x luiſtin,
plicius, poſſe moueri partes, ait. h Ex Mart.
ea omnia gigni, & in eam deſinere O-paraen.
mnia. i Infinitos vero generarimun-p. 4. C.
dos, qui corrupti in infinitum rede-Plut. l. c.
ant.

i plutar.
Plac. Phil.
a Cic, de SECT. II. e
Nat. De- D E C OEL IS. Stob. Ecl.
or. I, 10. , . . Phyl. lc.
b Plac. A Naximandri, iuxta Ciceronem, o- Circulum ſolis vicies & octies (The- p. 55.
Philof. I, £ Apinio erat, natiuos eſſe Deos, lon- odoretus dicit vicies ſexies * terra eſſek Theod.

e Ecl. Zis interuallis orientes occidentesque,
phyl. L.I. Osque innumerabiles eſſe mundos. Ea
c. 1. Plutarchus b atque Stobaeus ad coe-

4 Cic Lc. lum referunt & ſtellas. &odnos Deum,

Stob. inquit Cicero, àniſi aeternum intellige-

I. c. cap.

. E — . 2. —
XXV. p. . qui poſſumus “ Coelum ſtatuit de ca

lido eſſe ac frigido miſtum,“ ſtellas cen-
Stob. tones dixit aeris globoſos, ignis ple-
Ecl. ?hyſ. nos, & flammas quadam parte exſpiran-
I. c. tes, agitari autem eas a circulis & Sphae-
.P: ris, quibus inhaerent, id quod abeo A-

d. riſtoteles? etiam accepit.

Stob.. Supremo autem loco ſitum eſſe ſo-
E G5. lem, deinde lunam, tum denique fixas
I.c. p. 3. & errantes ſtellas.

maiorem. Orbita praeditum, qualis Therap.

fere ſit rotis curruum, ignis plena: Quii a . ne.

quadam ex parte eius per orificium ef m Laert.

fulgeat, tanquam per fiſtulae foramen; II, r.
eumque ignem eſſe ſolem, terram mole Stob. l.e,
exaequantem. Defectum ſolis oriri, . 5o.
parte ea, qua ignis effulget, obtu-lut. l. c.

II 21.
rata. n Idem

Lunae circulum eſſe nouendecu-Stob. l.c.
plum proportione terrae, ſimilem ro-? lie⸗ lic.
tae currus, quae habeat orbitam con-o lnt
cauam, igne impletam (perinde ac ſol) .c II.25.
& obliquam, ? vna parte ignem, velut' Stob. I.
er guttur expirantem. c. p. 59.
1 EDlipdin Tuns ¹ obtingere 4 Plut &
N

Persteb. II.
variam cc.

98 P AR T. II.
ariam rotae conuerſionem, orificio,
quod ignem expirat, obturato.
Eandem proprium habere lumen, ſed
1 n rarius, ſplendorem veromutuari aſole.
c. II, 28.

SECT. II.
DE METEORIS [ET HO MINE.]

a Plut. Entum aeris eſſe fluxionem, motis
Plac. in eo aut colliquatis partibus tenu-
Phil. h, iſſimis & fluidiſſimis.
b dem Tonitrua, bfulgura, fulmina, preſte-
III, 3. res atque typhones, gignia vento, in
denſa comprehenſo nube, e qua ob par-
tium tenuitatem & leuitatem erumpat
vi maxima. Ruptura nubis ſonitum
edi, diuulſione iuxta nigras nubis par-
tes facta, fulgorem exiſtere. Quam in
. 11 rem mage diſertus Senecae“ extat lo-
A cus: „Omnia ad ſpiritum retulit. To-
Enitrua, inquit, ſunt nubis ictae ſonus.
*Quare inaequalia ſunt? quia & ipſe
victus inaeq ualis eſt. Quare & ſereno
*Otonat? quia tunc quoque per craſſum
*& ſiccum aerem ſpiritus proſilit. At
quare aliquando non fulgurat & to-
nat? quia tenuior & infirmior ſpiri-
*tus, quo in flammam non valuit, in ſo-
*„num vahnt. Quid eſt ergo ipſa ful-
*guratio? Aeris diducentis fe corruen-
*tisque iactatio, languidum ignem, nec
Eexiturum, aperiens. Quid eſt ful-
"„men? acrioris denſiorisque ſpiritus
à Id. ib. *Curſus. Omnia ſic fieri, àvt exaethe-

CAP. I. Quod
. .* . u0.
Quae tantum abeſt, vt ſibi aduerſae iſum
ſint inuicem !ſententiae, vt opinioni perpe-
vulgo receptae vtraque conformis mMa-ram viro

Xime exiſtat. docto ad
Laert.

Stanlei.
Vir ille
doctus
"„re aliqua vis in inferiora deſcendat. eſt Iä Ca-
*„Ita ignem impactum nubibus frigidis ſenbo⸗
ſonare. At, cum illas interſcindit, ful-c Vid, E-
*gere: & minorem vim ignium fulgu-raſmum

*ratione facere, maiorem fulgura. hein-
. holdum

Prima animalia in humore nata aie- in Theo-
bat, corticibus contenta ſpinoſis, adul-ricasbur-
tiora autem factaad ſiccitatem deſciuiſ-Pachii p.
ſe, ruptoque cortice, non multum
temporis ſuperuixiſſe. “ e Pintar.

De hominum autem ortu ita ſentie- Plac. Phi-
bat: natos eos primum eſſe ex alterius l. V,19.
ſpeciei amimalibus: nempe id inde colli-
gebat, quod cetera animalia ſibi de paſtu
proſpicere valeant ſtatim, cum ſolus ho-
mo diutino nutricatu habeat opus, vn-
de primum eum alio modo ſeruari haut Euſeb.
potuiſſe liqueat. Paulo ſpecialius ean- Ir c. .
dem rem explicauit Plutarchus: Nem-niit.
pe iuxta Anaximandrum in piſcium Symp. L.
ventribus primum genitos homines VIII. C
ait, ibiquenutritos, donec vires acqui- VIII.
rerent maiores, idoneique fierent, qui
ſuis proſpicere neceſſitatibus poſſent,
excluſos fuiſſe, atque terra potitos.)

.

II, 19. .

ANAXIMENES.

CA P. F. 7
² Laert. . VITA EIVS. .
I1, 3. NAXIMENES Mileſius fuit, Eu- corruptas eſſe oporteat Apollodori ra-Laert. II,
inpl. AAre filius: ſodalis,? diſcipu- tiones, qui LXIII Olympiade eum na- 3.
HBaKe HuSs“ & ſucceſſor Anaximandri. tum ait. Parmenidem iuxta nonnul-

b Cie a- Floruit iuxta Euſebium Olymp. LVI.
cad. Qu. anno II. Suidas LVe Olympiade eum
IV, 37. ait vixiſſe, cum Sardibus expugnatis a

Phäin. H. Cyro cum Croeſo debellaretur. Vt
N. II, 76. 4

los audiuit, vſusque lIonica eſt locutio-
ne, ſimplici, & minime fucata. Gnomo-
nices inuentorem Plinius appellauit, Plin. I. e.
forte tamen per errorem ille ei tribuit,
quod

— — –⏑

Laert. Il,
4

—

fin d⸗
Plac.

Phillzſe,
I
Mart tl
raen g.
4. d
Str.

396.

Nr

utarch,
lc,Il, II.

HMN-tam piro
dodo ad
laert.
Kanlei.
Vir ile
dockus
chat tlCa.
e, unu,
rvig.
Slrraſnum
Nhein-
. holdum
Ale- in Theo-
lul. icisbur⸗
lol.

U

t kuſeb.
Draed. b.
I.c. VI.
rint
InSymp. L.
es VIII. C.
li⸗ VIlll.
wi
,

1-laert lh
2
.
.
8
-
t, lin. he⸗
h

7

VTITA ANAXIMENIS 99

quod Anaxlmandro debetur. Difci- A N ANI MENES PVYTHA-

pPuli eius Anaxagoras & Diogenes A-
polloniates. Epiſtolas eius duas, quas
Laert. Il, hic exhibemus, Diogenes Laertius ſer-
4. vaviit.
ANAXIMENES PYTHAGORAE.
ccThales, qui feliciſſime ad ſenectam
*VWque vixerat, parum felicem exitum
habuit. Nocte enim quadam domo
"egreſſus, prout conſueuerat, vna cum
“ancillula, ſidera inſpecturus, iis dum
eſſet intentus, neque locus qualis eſſet
*„“Proſpiciens, in praecipitium delatus
Cecidit.
*nomi extitit. Ceterum nos diſcipu-
Ii eius & ſodales, noſtrique filii atque
„auditores, tanti viri memoriam ſer-
*vVemus, illius dictata ſemper ſequamur,
"EOeZ; doctrinam noſtram a Tha-
lete auſpicemur.

Idque fatum Mileſii Aſtro-

GORAE.
* Prudens mage, quam nos, amplexus
*Conſilium es, qui Simo cum Crotona
*Commutataiſthic degis quietus. Ae-
*acidae aliis moleſti ſunt, Mileſu vero
*tyrannis non carent, proprio electis
„arbitratu. Terret quoque nos Me-
*dorum Rex, minus territurus, tribu-
*„tum ſi pendere velimus. Iones pro
*Tibertate omnium dimicare cum Me-
“*dis parant: quod ſi bellum inſtru-
"ant, nulla nobis reliqua ſpes ſalutis.
*Quoonam igitur animo poſſit Anaxi-
“menes coeli ſecreta rimari, cui iugis
*aut mortis, aut ſeruitutis, incumbit
*metus. Tu vero Crotoniatis atque
“Italis ceteris in pretio es, atque ex
. Sicilia ad te tui ſtudio complures con-
fluunt.

C A PD. II.
. EIVS DOCTRINA.
AEREM OMNIVM RERVM PRINCIPIVM ESSE.

Plurt. de Pärincbium rerum vniuerſarum ae-
Plac. Trem eſſe ſtatuit, ex quo omnia na-
Phil L3. ſcantur, ſuoque in eum redeant interi-
Mart pa- tu. Ita animam noſtram aerem eſſe,
raen. b. quae nos temperet. Totumque mun-
4. D. dum Spiritum & aerem continere. Ef-

Clem-Al. ſe enim ſpiritum & aerem duo nomina,

Aera Deum eſſe, eumque gigni, eſſe cic de
que immenſum & infinitum, & ſemper Nat. De-
in motu: Ea vero, quae ex eo oriantur, or. I, 10.
definita eſſe: gigni autem terram, a Id. L. V.
quam, ignem, tum exhis omnia. Quod Araa. Q.
veroDeum dicit aerem id accipiendum Stod. Bel.

de facultatibus (diuinis, elementa ſiue Phyſc. I.

Srr. I. p. rem ſignificantia prorſus eandem. corpora penetrantibus.“ P. 2.
396.
8SE.CT. II.
DE C O ELIS.
plutarch, teriorem coeli ſuperficiem terre- Stellas igneae ſubſtantiae eſſe, quibus Stob. Ecl.
l.c. II, II. Hſtrem ſtatuebat.

* Anaximenem an ſatis ſolide defendat Sto-
baeus, ex quo haec deſumta ſunt, aliarum eſto iu-
dicium, Si per aerem facultatem diuinam intelli-
git, mirum, quomodo eam gigni dicat. Cur item,
ſi aerem proprie ſic dictum non intelligat, aeris
mentionem omittat in recenſione eorum, quae gi=
gnuntur ex iſto principio, Hoc certumi eſſe puto
ſaltem, ſtare cum Anaximandri cauſa cauſam Ana-

admiſta tamen ſint terrena cCorpora, Phyſ. c.
XXV. p.

ximenis eodem loco. Scilicet illius manifeſte bic 53.
per omnia doctrinam ſecutus eſt, principium ſta- .
tuens inſinitum, illud idem diuinum docens eſſe, &
innumerabiles mundos, h. e. totidem Deos ex eo
oriri & occidere in illud dicens. Hoc ſolo Anaxi-

menes longius progreſſus eſt, quod deſininerit, quid
ſit illa infinitas, id, quod non fecit Anaxi-
mander. .

N 2

conſpici

100 C A PD. IT.

4 ,. „ .
lut. conſpici, quae haut poſſint, eosque ſolis, non lunae [ceterarumque ſtella-
Phil. II, Velut clauos Chryſtallo inhaerere. rum Jortu atque occaſu fieri. 4 plut.
23. Aſtra impelli a condenſato & reni- Eclipſin vero pati Solem, obturato II, 10.
Larr:. tente aere. Neque ſupra [vel infra] foramine, per quod ignem ſpirat. e Elnrar.
„3. terram moueri, ſed circa terram.b .. . 24.
.1. c. r O, . igneam eſſe. f 8Stob.
ure *. Laminae inſtar latum eſſe ſolem “: Lunan itidem 21 E. p V.
c Plutar. igneaeque ſubſtantiae. . Eclipſin pati lunam, oſculo, ex quo c xxV.
L. 1,22. Indicationes aeſtatis atque hyemis, ignem propellit, obturato. 8 p. 59.
g Plut. I.
SECT. III. c. II, 29.

DE METEORIS.

Pplut. I. c. Ny bes exiſtere ſtatuebat aere quam plicat: terram eum ſtatuiſſe, inquiens, Senec.
III, 4. TNmaxime denſato: pluuiam, iisdem tam cum madet, quam cum exſiccatur, Vnt.
magis compreſſis: niuem quando aqua rumpi, & ab hiſce fragmentis ingenti- ν.
delabens congelatur: Grandinem, ſi bus, quae concidere ſolent, quati. Ideo-
humido vento comprehendatur. que terrae motus vel aeſtus feruore, vel
Stob. lI.. Detonitruis, fulguribus, fulminibus pluuio tempore fieri. Aeſtu enim ex-
p. 64. & rel. ab Anaximandro diſputatis adde- ſiccatam rumpi, imbribus vero ab aquis
bat, maris exemplum, quod remis diſſe- ſolutam cadere.
ctum refulgeat. . .
Plut l. c. Iridem fieri ſole illuminante nubem Frigus materiae contractionem eſſe Finee⸗ de
denſam, craſſam, ac nigram, in qua co- aiebat, atque denſationem: Laxationem kigi A.p.
gantur ſolis radii, cum non poſſint vltra eius & raritatem calorem. Ideoque 947. B.
eam penetrare. hominem calida exore & frigida emit-
Plut. I. c. Siccitatem & raritatem terrae eius tere. Halitum enim compreſſum la-
III, 1;. concuſſionis cauſam eſſe, quorum illam biis, atque denſatum, fieri frigidum,
quidem aeſtus, hanc nimiae pluuiae ef- emiſſum aperto ore, obraritatem, ca-

Ariſtot. ficiant. Id, quod planius Ariſtoteles ex- leſcere.

ANAXAGORAS.

II, 7.
CA P. I.
EIVS PATRIA, AETAS, PHILOSOPHICA STVDIA.

Laert. II, A NAXAGORAS Clazomenius fuit, ſeanimo vt dederet. Atque a regendis
6. Hegeſibulo, ſiue Eubulo, Patre natus, ciuitatibus totum ſe ad cogitationem Id. de
* Plut, de uxta Apollodorum, LXX Olympiadis rerum tranſtulit. Suidas Ouibus & Or.III,
vitando anno primo. Genere clarus & opibus, Camelis * depaſcendos patrios agros 15.
der⸗ . clarior earundem rerum generoſo con- eum reliquiſſe ait. Vnde Apollonius 4 apud
E. temtu. Agros & patrimonium reli- Tyaneus à beſtiis potius quam homi- philoſr.

& vit. Pe- quit, ² diſcendi quaerendigue, ut Cice- nibus eum philoſophatumait. Plato,“ I. c.

ricl. Phi-rob joquitur, diuinae delectationi toto eum ob patrimonium ita neglectum“ Hipp.

loſtr. vit. mai. I.
7„ . . .
Apollon. * Pro Kαααποορ legendum ap. Suidam & Philoſtratum ioig ouibus, vt iam olim doctis Laertii II k
j 13. commentatoribus obſeruatum. 382.4.
imer.

ap. Phot. Suid. Ayvg⁄. Val. Max. VIII, 7. b Cic. Tuſc. V, 39. ridere

luett.l, ni
6. j4

Laert. Il 4
10 1
10
Laert. el
. I
Cic. dehe
Nat. Der
or. l Il.
Laert., I
7.

Arid.
Phyſic.

.

UMut,
o h,
utar,
Il, 24.

Stob.

Eclchyl.
c. XXV.

5.59.
8 lut,1

Guo

c,ll, 29

ells, denec,
tur, Nat. Q.
nti- Dhl,
leo⸗
vel
ex-
gis

eſſe Nut. de

prime
igid. p.
Ut-
-
n,
C=

ne l d
KOrlll,
15.
105
Us nd
* l. c.
Hipp.
In
mi. 1.
. III. p⸗
ertin 382. A.

ere

*

ANAYAGORAE PATENIA, AFTAS &£

Laert. II, ridere non dubitat. Laertius amicis
6⁶. jd eum permiſiſſe ait: quibus cum ab
eis negligentiae inſimularetur, reſpon-
dit: Cur ergo vos iſta non cu-
ratis? Cuidam etiam, quod nulla ei
patriae cura eſſet, reprehendenti, Mihi
veoero patriae, dixit, cura & quidemſum-
mwaeſt, digitum in coelum intendens.
Laert. II, Alii, rogatus, Cuius rei cauſa natus eſſet?
19: inſpiciendi, dixit, coeli & ſoli & lunae
cauſa. Verbo, rei & publicae abiiciens
Laert. II, Curam, & priuatae, ad ſpeculandam re-
7. rum naturam ſe contulit. Erat vero in
Cic. de hoc ſtudio Anaximenes eius praece-
Nar Deptor, aquo eam diſciplinam accepit.

C

101

erat Olympiadis LXXV, Calliada apud
Athenienſes Archonte, quem Calliam
corrupte Laertius appellauit, quo tem-
pore Xerxes in Graeciam mouebat, A-
thenas, philoſophiae ſtudio, profectus
eſt, vbi & XXXʒannos commoratum
tradunt. Honorifico ibi mentis titulo Laert. II,

eſt ornatus, quod primus eſſet, qui iſtud 6.

cum materia iunxiflet principium: Sic
Timon de eo:
Nunc vbi Anaxagoras, M No, ſt for-
tigſemus Heros?
Qui MeNIEUWM ſubito, nam MENS
non defutt illi,
Compoſuiſſe putat, fuerant quae in-

Taer I. Vigeſimo aetatis anno, qui primus condita quondam.
7. CAP. II.
DOCTRINAE EIVSDEM.
DE PRIMIS PRINCIPIIS, PRIMORDISQVE RERVM.
Ariſt. Rincipium materiale omnium re- atque ab inuicem diſtingui, quod in mi-
Fhyſic. T rum vnum eſſe dixit, &multiplex, ſtione infinitorum [hae vel illae par-

Pa 4 nuooορoαα, Partes infinitas, fimilares,
Plac.phil. Contrarias, tactu continuas, ſe mutuo
I, 3. ſuſtinentes, neque alio contentas. Ra-
Ariſt. tiones eius ſunt iſtae: Primo, quoniam
Fhyl.L,4. juxta communiſſimam Phyſicorum re-
Ariſt, l.c. . .
gulam exnihilo nihil exiſtere poſſit, fie-
ri haut poſſe, vt aliquid producatur ex
eo, quod non eſt: vel, vt id, quod eſt,
reſoluatur in id, quod non eſt. Secun-
do, quia contraria ex ſe mutuo fiant,
inciſe ergo antea oportere. Nam ſi o-
mne, quod fit, vel ex entibus, vel exnon
entibus fieri oportet; ex non entibus
autem nihil fieri poteſt, (qua quidem in
re omnes Phyſici conſentiunt:) tum re-
liquum erit, ex entibus omnia fieri, at-
que antea in iis eſſe, quamuis ob exigui-
tatem ſuam percipi a nobis non poſſint.
Quapropter inquiunt quoduis cuilibet
eſſe admiſtum: quia quodlibet ex quo-
vis obſeruant oriri, videri vero diuerſa,

tes] magis abundent. Nam totum qui-:
dem, nec album, nec nigrum ſincere, aut
os eſie vel carnem. Sed cuius pluri-
mum habet quodque, eius illud naturae
eſſe videri. Sic ex cibo ſimplici atque plut. I. c.
vniformi, paneatque aqua, & ſimilibus,
gigni crines, venas, arterias, neruos, oſ-
ſa, omnes denique partes. Iſtas ergo
omnes alimento naturas ineſſe, neruos,
oſſa & reliqua, mente intelligendas, li-
cet ſenſu non percipiantur. Ex mini-
mis illis mundum compoſitum eſſe, ſic- Laert. II,
vt ex minutiſſimis ramentis aurum. 8.
Suntque adeo homogenea illa corpu-
ſcula omnium rerum materia, quam
ſententiam eius ita repraeſentauit Lu-

cretius: L. I. v.
Nunc & Anaxagorae ſerutemur Ho- S30. ſq.

moëο6ρεντ
Quam Grazci memorant, nec noſtra
dicere lingua

N 3 Concedit

PARYZ. II.

102
Concedit nobis patrii ſermonis ege-

Ras.
Sed tamen ipſam rem facile N expo-
nere verbis,
Pryrincipium rerum quam dicit Homoe-
omeriam.
Oſa videlicet e pauxilis atque mi-
nutts
Clylu: ſic & de pauxillis atque mi-
nutis
Viſceribus viſcus gigni: Sanguenque
creari,
Sanguinis inter ſe multis coeuntibu
guttis:
Ex aurique putat micis confiſtere
pPe
Aurum. & deterris terram concre-
ſcere paruis

SECI.

CAP. I
lenibus ex ignem umorem ex hu-
moribius eſſe.
Cetera conſimili ſingit ration- putat-
gue.
Nec tamen eſſe vlla parte idem in re-
bus inane Sð
Concedit, neque corporibus finem eſſe plu-
locundis. ra v. 875.
1g.
Deum infinitam mentem eſſe, quae Lactant.
per ſeipſa moueatur, ſtatuebat Mentem b S.
illam infinitam, corpori non incluſam, õ
eſſe autorem omnium, quae videmus, II.
atq; ex infinita materia, quae conſtaret Auguſt.
difſimilibus inter ſe particulis, rerum dec. O.
omnium genera, pro modulis & ſpecie- Vll 2.
bus propriis ſingula, facta eſſe, ſed ani-
mo faciente diuino. L

II.

DE COELIS. .

Aridot. QVperas mundi partes igne plenas eſ-
Meteor. Iſe docuit, & vim, quae ibi eſſet, aethe-
I,3. ra vocauit: atque id quidem, Ariſtotele
iudice, ſenſu maxime proprio, nam cor-
pus, quod continuo motu celerrime
agitatur, ſimul & diuinum natura con-
cipſtur, &, quod eſſet eiusmodi, aether
appellatur, cum nullum eorum, quae
hic viſuntur, eius ſit generis.
Plac Phil Aetherem circumfuſum igneae eſſe
1II, 13. Naturae, & circumvolutionis vehemen-
2d Piut. tia lapides e terra abripuiſſe, qui, ignis
Lyland. eius vehementia candentes, in ſtellas
P: 493.D. conuerſi fuerint. Omnesque ab ortu
ia. lae à verſus occaſum ferri:.
e1e. Impelli porroaſtra aeris, qui ad po-
ib. c. 23. os eſt, impulſione ad diuerſam partem,
cui aeri ipſe ſol, comprimens eum, vi-
res addat.
Achill. Terreſtris naturae ſtellas eſſe: atque
Tat. Hlag. Poſt primam elementorum ſecretio-
in Arat. nem, ignem ſponte ſua diſcedentem,
c. I. terrae partes quasdamad naturam ſuam
pertraxiſſe, vtque igneam referrent na-

Plutarch.

turam effeciſſe. His vero nixus princi-
piis porro affirmabat: Plutarch.
Maſſam aut lapidem eſſe ſolem, igni lac phil.
candentem, Peloponneſo maiorem: cu- Laut. ih,

ius conuerſionum cauſa ſit polaris aexris s8.

impulſus, cui ipſe ſol compreſſione ſua Achill.
vires addat. Tat. 1. c.
Lunam eſſe corpus opacum, igni- uk. c.
tum, a ſole illuſtratum, habitabile, valli- 23.
bus, collibus, atque aquis diſtinctum. lut. Ih
Cauſam inaequalitatis in ea a concre-plat.
tione frigidorum eſſe, & terreſtrium. Cratylo
Admixtas enim eſſe igneis partes caligi-p. 408. A
noſas, vnde ſidus illud falſo lumine vul- cuius

go coruſcare dicatur. Plato ait: Lu-am me-
am me-

nam occaſionem dedecori Anaxagorae liusstan-

extitiſſe, quoniam ſe primum aliena lu-leius,
ce eam coruſcare docuiſſe videri vO- duam in-

Iuit, cum tamen antiquior ea extiterit tine „i⸗
. Ius —
ſententia. detar

Viam lacteam terrae vmbram eſſe in aſſecutus.

parte coeli, cum ſol infra tecram dela-Plutarch.
tus totum haut illuminat. Vel vt Ari- Plac. Phil
ſtoteles habet: Efle eam quorundam lI.
. eteor.

ſiderum ?8.

1

ſide
terl
ſi
ſpi⸗
ing
Cul

Ariſtot. (
Meteor.
l, . in
Laert.l. o⸗ Gen
tiun
ſee
Laert. ib.
Plutarch. Letl
Hlac phil
]
III, 2. E
Laert. lc.
P lut hacſ 41
Phil,II;biun
Ten
itr
Pyer:
VNde ba-
ben de,
Stanleius Med
ignore. Ecl
Non ral- ſom
mi n. F
betAiik, Eſtu
Meteor. oge
Ile lr. We
Dt, de

Dhcphil. lark

I 5. cu
The

nP

Petii
Hnen
Gec

vhn

*Ta-=
utot.
nre⸗

neſe

cOnbl⸗
tan.dg.

1g.

IUae Lactun.

ntenn 3
.
taret Auguſt.
ruth del,.
ccie. .
nu⸗

inci.
Plutarch,
ni lehti
5 1 Il,20,
Ar Laerull,
erls 8.
ſ Achill,
Tat. l. c.
. .Pluc, c⸗
nr. ,,
ll.
kum. 3
le-lt.

umn. Crtylo,

igi-.

,1 Cuius
. .
ſententi⸗
2 am me⸗

DTde Eustan⸗ .

Mleins,
VO-Auamin-
i telbletes
tellte
getur
e M aſecutus

cla-Dltacch.

. Plac.Dhil
N .
ll leror

ru .

Laert. l. c.

pDoCTRTNAE ANAXAGORAn«

ſiderum lumen, ſolem enim, dum ſub
terra fertur, ex aſtris quaedam non ad-
ſpicere. Quaecunque igitur a ſole a-
ſpiciuntur, eorum lumen non videri,
inhiberi enim a ſolis radiis. Quibus-
cunque autem tellus ipſa obſiſtit, quo

1

/

103
minus a ſole aſpiciantur, horum pro-
prium lumen eſſe lacteam viam. La- Laerz. Il
ertius ait, Anaxagoram ſtatuiſſe, la- 9.
cCteam viam eſſe reflexum ſolaris lumi-
nis, non intermicantibus aſtris.

SECT. III.

DE METEORIS.

JOmetas efſe ſtellas errantes, plu-
res vna apparentes, cum, quia pro-
Pius acceſſerint, ſe tangere mutuo vi-
denfur. Vel, vt Laertius habet, erran-
tium ſtellarum concurſum, flammas ex
ſe emittentium.
Laert. ib. Stellas cadentes, velut ſcintillas, ab
Plutarch. a ethere vibrari, atque propterea ſtatim
Ere. extinggdii.¶
Laert.c. Tonitrua nubium colliſionem, coru-
Plut. Plac ſéationes itidem confricationem nu-
Phil. Il, bium eſſe. Vel, vt Plutarchus habet:
Calido in frigidum incidente, aethe-
reaue parte in aeream, eam fragoreto-
nitru edere, colore autem, qui exiſtit
* Hacc iuxta nigricantes nubis denſioris par-
vnde na. tes, fulgorem effici: igni ſpiſſiore, cu-
Stanleius Heum fulmineum: ſolido magis igne
ignoro. & corpulento, typhonem: igne nebulo-
Non val- ſo magis, preſterem.
ai Fulmen ex aethere defluere“, cuius
betAriſt, 2eſtu multa defluere cogantur, quae
Meteor. longo ſaepe tempore anubibus excepta
II.c. vlt. iisdem detineantur.
Plut. de Iridem naſci ex refrackione lucis ſo-

Plac.phil. laris in nube denſa, e regione aſtri ſpe-

Ariſtot.
Mereor.
1, 6.

II, 5. culiad inſtar poſita. Eadem ratione pa-

rhelios explicabat, in Ponto conſpectos.

Ventos fieri, cum aer a ſole temla- Laert. I,
tur. 9.
Terrae motuum aerem vel aetherem Ariſtot.
cauſam eſſe, qui, ſurſum ferri cum ſit a- Meteor.
Ptiſſimus, quando in venas & cauernas pur plac.
terrae ſe condit, difficilem inueniens phil. III,
exitum, agitationem illam cauſetur. 15.
Nempe ſuperas telluris partes imbrium Senec.
beneficio coaleſcere, quandoquidem Nar⸗ Ju.
natura totam fungoſam atquelaxam ef-·
formauerit, partesque ei dederit, ceu
Pilae, inferiores & ſuperiores: ſuperio-
res, quas nos habitamus, inferiores hiſce
oppoſitas. In inferiora igitur dela-
pium ſpiritum, aerem perrumpere con-
denſatum, eadem vi, qua nubes rumpi
videmus, vbi colliſis iis, aereque vehe-
mentius agitato, ignis prorumpit. Ille
aer in proximum irruit, exitum quae-
rens, omniaque obuia deſtruit: donec
per anguſtos exitus iſtos vel inuenit in
liberiorem aerem exitum, vel vi ſibi
ſternit: id quod ſubobſcure Laertius
indicat, per aeris in terram receſſdm.
