ſiſtunt. Omnia enim abile inflamma-
ta id pati neceſſe eſt corpora. Quip-
pe innumeros ac varios bilis ac pituita
gignit morbos. Febrem continuam ſi
abundet ignis, quotidianam, ſi aer, quar-
tanam ſi terra euenire putat. Reſtat
vt de anima, facto hinc exordio, di-
camus: etſi fortaſſe metuendum ſit
nobis, ne bis idem dicere videamur.

x12? Cap.

346 PARS IV. PLATONIS DOCIRINA
CAP. XXIII.
DE TRIBVS PRINCIPALIBVS ANIMAE
VIRIBVS.

Amam quippe hominum quae im-
mortalis eſſet, a primo accipien-
tes Deo, Diimortalium generum con-
ditores, mortales illi duas, vt dice-
mus, addunxerunt partes. Verum
ne vis eius immortalis ac diuina, de-
liriis inficeretur mortalibus, in ipfa cor-
poris arce ſedem ei vtpote principi
omnium dederunt. Ili enim domi-
cilii loco caput aſſignarunt: quod ean-
dem cum hoc vninerſo habet figuram.
Reliquum vero corpus huic ad mini-
ſterium quaſi vehiculum ſubiecerunt.
Quin & duabus partibus mortalibus
propria ſingulis, quaſi domum aſſigna-
runt. Iracundiae quippe in corde:
cupidini vero locum medium inter
vmbilicum atque diaphragma: ibique
vim eam veluti furioſum quoddam &

CAP.

agreſte animal conſtrinxerunt. Pul-
monem gratia cordis mollem atque ex-
ſanguem, fiſtuloſum praeterea ſpongi-
aeque ſimilem machinati ſunt, vt cor
irae ardore nonnunquam exaeſtuans,

illa quaſi refrigeratione mitigaretur.

Iecur autem ad excitandam concupi-
ſcentiam animae, rurſusquead ſedan-
dam eandem, dulcedinis ſimul & ama-
ritudinis particeps eſt. Ad eas prae-
terea diuinationes illuſtrandas, quae
per ſomnia offeruntur. In eo ſiqui-
dem propter leuorem, denſitatem ac
nitorem, eam quae ex mente vim pro-
cedit, elucere. Splenem vero iecoris

ipſius gratia, vt & purget ipſum, niti-

dumque efficiat, Itaque eas quae ex
morbis nonnullis circa hepar naſcun-
tur, eo delabi putredines,

XXIV.

DE DISTINTIONE PARTIVM ANIMAE.

TRplicem vero eſſe animam eius-
que partes ſecundum proprias po-
tentias, ſingulaſque eas partes locos
quoque ſingulos ex praeſcripto ratio-
nis ſortitos eſſe, vel hinc licet diſcere.
In primis enim, quae natura ſegrega-
taſunt, ipſa quoque diuerſa ſunt. Na-
tura vero diſtinguitur paſſiuum, &
quod rationi natum eſt. Quorumal-
terum circa intelligibilia, alterum cir-
ca moleſta verfatur vel laeta: vt omit-
tam partem paſſidam brutis quoque
datam eſſe. QCum ergo haec duo na-
tura ſint diſtincta, locis etiam diſtingui
debent: quoniam plerumque inter ſe
diſſident haec duo & pugnant. Nihil
autem idem ſecum pugnare poteſt: ne-
que quae inter ſe contraria ſunt, circa

idem, eodem tempore, conſiſtere vl-

lo modo queunt. Videtur autem in

Medea ira cum ratione pugnare:
Neæc hoc latet me, quanta moliar mala.:
Sed ira mentem corde zotam expedtorat.
In ipſo etiam Laio, Chryſippum cum
raperet, cupiditatem rationi videmus
aduerſari: ſic enim inquit:
Heu maius illud crimine humano ma-
Ium, .
S quis bonum non neſoeit, & ſpernit
tamen.
Sed &aliud quid eſſe rationalem fa-
cultatem a paſſiua, ex hoc patebit, quod
diuerſo vtrinque modo curetur, alte-
ra nempe diſciplina, altera autem vitae

morumque conſuetudine.

CAP,

— — 24—ÿ

— —, — —

-

i.

.

tae

15

EX ALOANOO. 347
CAP. xxv.
DE IMMORTALITATE ANIMAE.

Nimamautem his rationibus im-
mortalem eſſe demonſtrat, & in
modum hunc deducit. Anima cui-
cunque adeſt, vitam affert illi, vtpote
natu raliter ſib inſitam: quod autem vi-
tam confert alteri, mortem non admit-
tit vnquam: quod autem huiusmodi
eſt, immortale eſt. Iam ſi immortalis
eſt anima, incorruptibilis quoque erit.
Eſſentia enim eſt incorporea, quae ſe-
cundum ſubſtantiam mutari non po-
teſt, ſed & intellectu ſolo percipitur
non oculis, & vniformis eſt. Quare
& concretionis expers erit, nec diſſol-
vi vnquam aut corrumpi poterit. Cor-
pus vero contra habet, nam & ſenſibus
vſurpatur & oculis, & quemadmodum
compoſitum eſt, ita & diſſolui iterum
poteſt, & eſt multiforme. Praeterea
anima, cum per corporis ſenſus ad illa
quae ſenſibilia ſunt deſcendit, vertigi-
ne quaſi agitatur ac perturbatur, nec
ebrio homini eſt difſimilis. Qum au-
tem iis quae percipiuntur intellectu, ad-
haeret, confſiſtit atque quieſcit. Iam
illi cuius praeſentia turbatur ſimilem
eam eſſe non poſſe certum eſt: quare
ei quod ſub intellectum venit, magis eſt
ſimilis. Id vero neque diſſipatur na-
tura neque interit. Accedit quod na-
tura praeſit corpori anima, non con-
tra: quod autem natura ſua regit &
imperat, diuinitati eſt cognatum: qua-
propter anima Deo proxima, immor-
talis erit, nec corruptioni obnoxia. I-
tem, quaecunque ſine medio contra-
ria ſunt, neque ex ſe ipſa, ſed ex ac-
cidenti quodam, ſic natura compara-

ta ſunt, vt alterum eorum naſcatur

Ex altero: id vero quod viuere dicunt

homines, illi quod mori dicitur, con-
trarium eſt. Quemadmodum ergo
mors eſt animae acorpore ſeparatio, ſic
vita animae cum coxpore congreſſio eſt,
quae quidem anima ante corpus exti-
terat. Quod ſi & fuit ante, & poſt mor-
tem erit, conſentaneum videtur, vt ſit
ſempiterna. Neque enim vltra quic-
quam a quo corrumpatur excogitari
poteſt. Adde quod, ſi diſciplina re-
miniſcentia quaedam eſt, immortalem
eſſe animam ſit neceſſe. Eſſe verore-
miniſcentiam ſic adſtruimus. Neque
enim aliter diſciplina poſſit conſiſtere,
quam per recordationem eorum, quae
quondam nouimus. Nam ſi ex ſingu-
lis vniuerſa intelligimus, quonam pa-
cto per ſingula cum infinita ſint, diſcur-
remus, aut ex paucis vniuerſa perci-
piemus? Deciperemur enim perinde,
ac ſi iudicaremus, id ſolum animal eſſe,
quod reſpirat. Vel quomode ratio-
nem principiorum obtinebunt notio-
nes ipſae? Reminiſcendo igitur, ex
paucis quae animo concepimus, cete-
ra intelligimus: & a quibusdam ſigil-
latim incidentibus, ea recordamur,
quae cognoueramus olim, quaeque
obliuioni tum tradidimus, cum pri-
mum in corpora deſcenderunt ani-
mae. Praeterea, ſi anima a proprie
non corrumpitur malo, neque ab alie-
no, nec ab vllo ſimpliciter deſtruetur
malo. Cumque ſit talis, incorrupta ma-
nebit. Item quod ſeipſo mouetur, vtpo-
te motus in iis quae mouentur princi-
pium, ſemper mouetur: quod autem ta-
le, immortale eſt. Anima autem a ſeipſa
mouetur: & quoda ſeipſo mouetur, mo-
tionis omnis ortusque eſt principium.
XX Principium

348, bpARS IV. PIATONIS DOCTXINA

Principium autem ingenitum & in-
teritus expers. Quapropter & hu-
manus & vniuerſi ipfius talis erit
animus: cum eiusdem miſtionis par-
ticeps ſit vcerque. Per ſe mobi-
lem autem ait animam, quoni-
am innatam habet vitam ſemper ſua
vi operantem. Animas ergo ratio-
nales eſſe immortales, ex Platonis
licet aſſeuerare ſententia. Vtrum
vero & irrationales, ambiguum eſſe
videtur. Probabile tamen eſt, eas
eum ſola phantaſia ducantur, nec ra-
tionis facultate praeditae ſint aut iu-
dicii, nec contemplentur quicquam,
aut ex eo colligant, neque cogitatio-
nibus rerum explicatis vtantur, ſed
in vniuerſum non intelligant quic-
quam; neque eiusdem qua cetera,
quae intellectu funt praedita & ra-

tione, naturae eſſe, ſed tales, vt &

mori pofſſint & corrumpi. Ex eo

CAP.

autem quod immortales ſint, ſequi-

tur, vt inſerantur corporibus ita, vt
foetuum formatrici adhaereant natu-
rae, & in corpora plura, tum humanem,
tum alia, vel ad numeros quosdam
praeſcriptos, quos exſpectant, vel Deo-
rum voluntate tranſeant: vel pro-
pter vitae intemperantiam, vel cor-
poris amorem. Quippe corpus &
anima cognationem inter ſe quandam
habent, qualem ignis & bitumen.
Quin & Deorum anima diiudicandi,
quae & cognoſcendi dici poteſt, eſt
adepta facultatem: ſed & ad agendum
aliquid impellendi, quam auxiliatri-
cem facultatem dixeris, & concili-
andi. Quae quidem facultates cum
humanis etiam inſint animis, poſt-

quam tamen venerint in corpora, ſo-

lent permutari. Conciliandi qui-
dem in concupiſcendi, impellendi
autem in iraſcendi facultatem.

XXVI.

DE FATO ET LIBERO ARBITRIO.

E fato autem talis fere Platonis
eſt ſententia. Omnia quidem
in fato eſſe, non tamen omnia fato
decreta. Fatum enim cum legis ſit
inſtar, non ita tamen agit, vt exem-
pli gratia, hunc dicat hoc facturum, illi
rurſus hoc euenturum efle (quod
quidem in infinitum procederet, cum
& infinita naſcantur, & his ipfſis in-
finita accidant quotidie: praete-
rea & libertas noſtra, tum laudes ac
vituperia, & quicquid illis ſimile eſt,
tollerentur.) Sed ſic potius: Quae-
cunque anima talem vitam elegerit,
& huiusmodiegerit, haec conſequen-

tur. Liber ergo eſt animus, eius-

que in poteſtate, vt vel agat vel non
agat, relinquitur, neque Vlla cogitur
neceſſitate. Quod autem actionem
talem ſequitur aut talem, id fato per-

ficitür. Veluti ex eo quod Paris
Helenam rapiet, quod quidem in eius
eſt arbitrio, ſequetur, vt Graeci cum
Trolanis de Helena contendant. Sic
& Apollo praedixit Laio:
Snamque gignis, natus in patrem ruet.

In oraculo quidem & Laius & filii

ſimul comprehenditur generatio:
quod vero conſequitur, fati eſt de-
cretum. Eius autem quod fieri poſſe
dicitur, inter falſum & verum media eſt

natura: cumque ita natura ſit indefini-

tum, id quod in poteſtate noſtra eſt ei
quaſi inuehitur. Quod vero eligentibus
fiet nobis, confeſtim aut verum erit aut
falſum. Id autem quod facultate eſt, ab
eo, quod habitu eſſe actuque dicitur,
diflert. Quod enim facuſtate eſt, id
aptitudinem quandam, in eo videli-
cet, in quo nondum conſummatus eſt
habitus

EE ☛☚☛- eü

—— —— —

— —.— —

Icus

habitus, declarat. Sic puer facul-
tate & grammaticus & tibicen dicetur
& faber: tum demum autem in habitu
vnius aut duorum ex illis erit, cum iam
didicerit, & conſecutus habitum fue-
rit. In adtu vero tunc dicetur efſe,
P CAP.

EX ALCINO O. 349

cum ſecundum iam acquiſitum opera-
bitur habitum. At quod fieri poſſe di-
cimus, horum nihil eſt. Indetermi-
natum autem cum ſit, cum in poteſta-
te eſt noſtra, in vtram inclinauerit Par-
tem, verum accipit aut falſum.

XXVII.

G EITFHICA. D
DE BONIS, ET SVMMO BONO AC VIRNTVTIBVS.

D'inoeps quae Platoni de moribus
placuerunt, perſtringamus breui-
ter. Dlud quidem quod honore maxi-
mo dignum putatur, & ſupremum eſt
bonum, nec facile inueniri, nec poſt-
quam inueneris, in omnes vulgari de-
bere putauit: quare cum paucis admo-
dum, maximeque ſibi familiaribus, &
quos iudicio adhoc elegerat, contem-
lationem ipſius ſummi communicauit
oni. Noſtrum tamen bonum, ſi quis
diligenter eius libros examinauerit, in
ipſa primi boni poſuiſſe reperiet ſcien-
tia. Quod quidem, & Deum & pri-
mam mentem recte quis appellauerit.
Omnia enim, quae ab hominibus bona
dicuntur, hactenus dici bona voluit,
quatenus aliquid ab illo primo & hono-
rato trahant bono: quemadmodum &

dulcia omnia atque calida, participatio-

ne quadam primi dulcis & calidi, hanc
habent appellationem. Ex iis vero,
quae in nobis ſunt, mentem ſolam at-
que rationem ipfius boni quandam
Conſequi ſimilitudinem. Quamobrem
bonumnoſtrum, pulchrum, veneran-
dum, diuinum, amandum, apte conſti-
tutum, ac poſtremo beatitudo apud il-
JlJum vocatur. Eorum autem, quae
vulgo dicuntur bona, cuiusmocdi ſanitas
eſt, formaque & robur, nec non diuitiae
atque dignitates, nullum prorfſus efle
bonum, niſi cum virtutis vſu fuerit
coniuncdtum. Separata enim haec ab
ipfſa virtute, materiae tantum inſtar ef-

.

ſe: atque iis, qui male vtuntur, mala
tantum. Sed & nonnunquam haec
ipſa mortalia Plato nominat bona. Be-
atitudinem vero hautquaquam in hu-
manis bonis, ſed in diuinis ſitam efle ac
immortalibus putauit bonis. Ideoque
ingentibus quibusdam admirandisque
bonis verorum philoſophorum animos
refertos eſſe praedicat, poſtque corpo-
ris mortalis interitum, diuinis adhiberi
epulis, veritatisque campum cum Diis
vna circumluſtrare. Quandoquidem
tum cum viuerent quoque, cognoſce-
re eam ſumma animi contentione co-
nati eflent, & prae ceteris omnibus, tan-
quam rem pretioſiſſimam coluiſſent.
Guius munere mentem ſuam tanquam
amiſſum aliquem aut extinctum illu-
ſtrafſent atque excitaſſent oculum:
uod muhktis conſeruationem eius ocu-
lis praeponerent corporalibus, quod
eo ad omnem eius, quod ratione prae-
ditum eſt, pertingere acperuenire poſ-
ſint naturam. Inſipientes enim homi-
nes iis eſſe ſimiles, qui viram omnem
in ſubterranea quadam ſpelunca trans-
egerint, vbi fulgidum ſolis lumen nun-
quam inſpexerint, ſed exiguas & inanes
vmbras eorum, quae apud nos in terra
funt corporum: quas dum viderent,
vera ſe corpora videre putauerint. Vt
enim hos ſi quando e tenebris in lucem
ſerenam emerſerint, confentaneum eſt
omnia, quae ante viderint, ac ſeipſos
multo magis, tanquam omnino
XX 3 geceptos

35 PARS TV. PLATONIS DOCTRINA

deceptos, contemturos eſſe: ſic & eos
qui ex huius vitae tenebris ad ea, quae
reuera diuina ſunt & pulchra emer-
gunt, credibile eſt, quae quondamma-
Ximi fecerant, aſpernaturôs eſſe, eam-
que contemplationem vehementius a-
maturos. Quibus etiam conſentane-
vm eſt dicere, id ſolum, qued hone-
ſtumeſſe, eſſe bonum: & virtutem ad
felicitatem ſufficere. Bonum praeter-
ea & pulchrum in cognitione primi
conſiſtere, integris oſtendit volumini-
bus. De iis autem, quae participatio-
ne bona ſunt, in primo de legibus libro,
hoc modo; Bonorum duo ſunt gene-
ra, humanum videlicet atque diuinum:
& quae ſequuntur. Si quidautem ſepa-
ratum primique illius expers ſit eſfen-
tiae, hoc ab incipientibus appellari bo-
num, maius poſſidenti malum eſſe in
Euthymedo ait. Quod vero virtutes
per ſeipſas eligendas exiſtimet, ex eo
conſequitur, quod ſolum honeſtum
bonum efſſe cenſet: idque cum multis
in dialogis, tum maxime paſſim in iis,
quos de Republica ſcripſit, demonſtra-
cur. Quapropter hominem, qui eam,
de qua diximus, conſecutus ſit ſcienti-
am, feliciſſimum beatifſimumque exi-
ſtimat. Non tamen honorum cauſa,
qui eiusmodi ſequuntur virum, ne-
que alicuius alterius praemii gratia: ſed
licet ab vniuerſis ignoretur hominibus,
eaque etiam, quae vulgo mala putan-
tur, infamiae, exilia & mors, illi eue-
niant, nihilominus beatum fore. Con-
tra hominem ſine hac ſcientia, licet
cuncta, quae vulgus bona praedicat,
poſſideat, diuitias dico, regna, ſanitatem,
robur & formam, nihilo magis beatum
effe. Quibus omnibus conſentientem
finem induxit, Dei ipſius, quoadhuma-
num genus eſſe aſſequi id poteſt, ſimi-
lem fieri. Varie autem hoc exponit.

Interdum quippe ſimilitudinem Dei

dicit, prudentem, iuſtum, ſanctumque
eſſe, quemadmodum in Theaeteto.
Quare adnitendum efſe, vt hinc ad illa
quam citiſſime fugiamus. Fugam ve-

ro eſſe, ſimilitudinem Dei: quatenus

id fieri poteſt, ſimilitudinem autem in
prudentia, iuſtitia, ſanctitate. Non-
nunquam etiam in ſola iuſtitia, quem-
admodum vltimo de Rep. libro. Ne-
que enim a Deo vnquam deſeritur,
quamdiu conatur iuſtus euadere, ipſa-
que virtutis actione, quantum quidem
licet homini, Deo ſimilem euadere.
In Phaedone vero, Dei ſimilitudinem
per temperantiam iuſtitiamque acqui-
ri ſic aſſerit. Nonue beati felicesque
ſunt, & in optimum hinc locum mi-
graturi, qui popularem ciuilemque vir-
tutem, quam temperantiam & iuſti-
tiam vocant, exercuerunt? Rurſus in-

terdum vitae finem eſſe ſtatuit, Dei

fimilem fieri: interdum ſequi De-
vm: vt cum inquit: Deus profecto, vt
antiquus ſermo teſtatur, cum prinei-
pium, medium, finemque rerum o-
mnium contineat, &c. Nonnunquam
vtrumque coniungit, vt cum inquit:
Animam Deum ſequen tem atque illi ſi-
milem factam, & c. Etenim vtilitatis
principium bonum ipſum eſt, hoc au-
tem ex Deo dicitur. Conſentiens er-
go principio finis erit, Deo ſimilem effi-
ci; Dei ſcilicet coeleſtis, vel potius, ſu-
percoeleſtis, qui virtutem quidem non
Rabet eſt tamen virtute praeſtantior.
Quamohrem recte quispiam dixerit,
α αοοσi, id eſt, miſeriam, daemo-
nis peruerſitatem eſſe: οοουραο Veτο
ideſt, beatitudinem, bonum daemonis
habitum. Tandem vero ad ipſam Dei
ſimilitudinem accedemus, primum ſi
conuenientem ac aptam nacti fueri-
mus naturam, tum ſi mores & educa-
cio & ſenfus, cum lege congruentes
accedant: poſtremo, quod praeci-

puum

—

— — —

——= — — — —.,.— —

gue
et
Hil
e.
s
min
ſon.
em⸗
Ne.
tur,
Gem
lere
lem
u⸗
gue
i⸗
Fir⸗
Ai⸗
Din⸗
Dei
De⸗
ei⸗
10⸗
Marm
luit:
liſt⸗
atis
Al⸗
er⸗

ect.

ntes
lec⸗
uuum

EX ALCINOO. 51

puum eſt, rationem, diſciplinam, ac
contemplandi a ſapientibus tradi tam
adhibeamus confuetudinem. Vt hac
ratione ab humanis, vt plurimum re-
cedamus rebus, ſemperque in eorum,
quae intelliguntur tantum, contem-
platione verſemur. Praeparationes
autem & quaſi purgationes eius, qui

in nobis eſt daemonis, ſi maioribus
initiari volumus diſciplinis per Muſi-
cam, Arithmeticam, Aſtronomiam ac
Geômetriam fiet optime. Habita et-
lam corporis per Gymnaſticam ratio-
ne: qua promptius ad opera tum pa-
cis tuin belli reddatur.

CAP. XXVIII.

DEFINTTIO VIRTVTIS

Cm vero res quaedam diuina ſit
Ovirtus, ipſa quidem affectio eſt ani-
mae perfecta & optima, quae exornat
hominem, eundemque firmum ac con-
ſtantem, tum vero conſonum, qua in
agendo, qua in dicendo, ſiue ſolus id a-

Fir⸗ ſiue etiam cum aliis. Ex virtuti-

us autem quaedam in parte rationali,

quaedam in rationis experte ponun-

tur. Nam cum alia ſit natura rationa-

lis partis, alia iraſcendi potentiae, alia

etiam concupiſcendi; diuerſa quoque
harum erit perfectio. Ac rationalis
quidem perfeéctio, prudentia, ake-
rius fortitudo, poſtremae erit tempe-
rantia. Et prudentia quidem bono-

rum malorumque, & quae media inter

vtrumque ſunt, eft ſcientia. Tem-
perantia eſt apta cupiditartum atque ap-
Petitionum moderatio; tum quaeobe-
dire docet illi parti, quam principalem
vocamus, haec autem eſtilla, quae ra-
tione eſt praedita. Cum autem mode-

rationem quandam & obedientiam tri-

buimus temperantiae, nihil aliud in-
telligi volumus, quam facultatem eam
eſſe quandam quae efficit, vt decenti
ordine ſummaque obedientia appeti-
tiones ei ſe ſubiiciant, quod natura

imperare debet: hoc autem pars ra-

tionalis eſt. Fortitudo eſt legitima
decreti difficilis ac non difficilis obſer-
vatio: hoc eſt legitimi decreti conſer-

ATLCQWE DISTINCIIO.
Vatrix facultas. Iuſtitia eſt conſenſio
quaedam horum inter ſe omnium: fi-
ve facultas, quae efficit, vt tres animae
inter ſe conueniant partes, vtque ſin-
gulae in eo, quod proprium ſibi eſt, &
ad ſe pertinet cum dignitate verſentur:
atque ita communis quaedam & integra
harum trium virtutum, prudentiae,
fortitudinis, ac temperantiae ſit per-
fectio: ita, vt ratio imperet, reliquae
vero partes pro ſua proprietate ſingu-
lae, cohibeantur a ratione, moremque
illi gerant. Quamobrem & virtutes
conſequi ſe inuicem putandum eſt For-
tirudo enim cum legitima decreti ſit
conſeruatio, etiam rectae rationis erit
conſeruatrix. Recta autem ratio apru-
dentia proficiſcitur. Quin etiam pru-
dentia cum fortitudine cohaeret: illa
enim bonorum eft ſcientia. Nemo e-
nim bonum poteſt cernere, quamdiu
timiditate perturbationibusque inuol-
vitur ſimilibus. Eodem modo neque
omnino cum intemperantia, & vniuer-
ſe, ſi a perturbationibus vincatur, pru-
dens eſſe poteſt aliquis. Denique
quodcunque praeter rectam rationem
fit ab homine, id per imperitiam atque
imprudentiam fieri ab eo vult Plato. Vt
nemo poſſit prudens eſſe, qui ſit aut in-
temperans aut timidus. Vnde ſequi-
tur, perfectas inter ſe cohaerere, neque
ſeparari poſſe virtutes.

352 PARS IV. PIATONIS DOCTEIN4 –

CAP.

XXIX.

DEVIRTVTIBVS ACVITIIS ET HORVM
DISTINCGTIONIBVS.

Alcuntur & aliquo quodam modo
virtutes, naturae dotes & progreſ-
ſus in illis: quae ob ſimilitudinem cum
erfectis virtutibus, idem ſibi nomen
aſſumunt. Sic omnes milites fortes
quandoque dicimus, nec non impru-
dentes ac temerarios quosdam, fortes
aliquando praedicamus, cum tamen
non de perfectis loquamur virtutibus:
quia perfectae nec creſcunt nec decre-
ſcunt vnquam. Intenduntur vero &
remittuntur vitia: vnus ſiquidem alte-
ro imprudentier eſt & iniuſtior. Quin
nec ipſa inter ſe ſequuntur vitia: ſunt e-
nim contraria quaedam, quae eidem
non competunt. Sic ſe habet ad timi-
ditatem ferocitas, & ad auaritiam pro-
digalitas. Neque inueniri quiſquam
poteſt omnium, qui cunctis ſimul obſi-
tus ſit vitiis: quemadmodum nec cor-
pus cunétis ſimul morbis afflictum. Ac-
cipienda eſt inſuper media quaedam af-

fectio, quaenec ad vitium, neque ad

virtutem plane inclinet. Neque enim
vniuerſos vel probos vel improbos ne-
ceſſe eſt eſſe homines. Nam huius-
mocdi ſunt, qui jam ad fummum ho-
rum peruenerunt: quippe cum non ſit
facile e veſtigio a vitio ad virtutem
progredi. Longo enim interuallo ex-
trema inter ſe diſtant, & funt contra-
ria. Virtutum praeterea quasdam eſſe
principes, quasdam vero comites ha-
rum, putandum eſt. Principes, quae
in parte animae rationali, a quibus &
ceterae virtutes perficiuntur. Comi-
tes vero, quae in altera parte affectibus
obnoxia Hae ſiquidem honeſta faciunt,
ſecundum rationem, non quae in ipſis
eſt (neque enim habent) ſed quam a

„
7

prudentia accipiunt, quae confuetudi-

ne in illis confirmata & exercitatione
eſt. Cum autem nec ſcientia nec ars
in illa parte animae quam in rationali
conſiſtat, eae, quae in altera parte affecti-
bus obnoxiae ſunt virtutes, nequeunt
doceri, quia nec artes ſunt, nec ſcientiae.
Neque enim propriam doctrinam ha-

bent. Prudentia ergo cum ſit ſcientia.

quae cuique propria ſunt, praeſcribit,
quemadmodum gubernator nautis ſug-
gerit nonnulla, qua ab illis ignorantur.
Eadem quoque ratio in milite & exerci-
tus duce. Cum vero mala & intendan-
tur & remittantur, delicta paria nequa-
quam erunt, ſed quaedam maiora, mi-
noraà alia. Quam ob cauſam conditores
legum quaedam lenius, quaedam aſpe-
rius puniunt. Et quamuis ipfae virtu-
tes ſummitates quaedam ſint, quod per-
fectae, ac illi quod rectum eſt, ſint 4.
les: alio tamen modo, mediocrita-
tes dicuntur, quod circa ſingulas vel ſal-
tem plurimas, duo vtrinque vitia con-
ſpiciuntur, quorum alterum exceſfſu,
alterum defectu peccat. Velut circa

liberalitatem, hinc ſordes, inde prodi-

galitas cernitur. Quippe in affectibus
diſceditur a modo, cum id, quod eſt in

virtute poſitum, aut exceſſu relinqui-

mus, aut defectu. Neque vero, qui cum
parentes contumelioſe ſuos accipi vi-
det, nihil mouetur, neque qui ex qui-
buscunque minimis effertur, modera-
tus eſſe in affectibus dicendus eſt: ſed

omnino contra item, qui parentibus vi-

ta functis nihil dolet, affectu caret, qui
vero moerore ſemet conficit, affectus
modum excedit: aut qui mediocriter
triſtatur, moderate affectus dicitur.
Sic

mi-

eſ
dir
V0
ne
40

rin

ſui

tac.
one
dIs
ol!
eunt
Ntine.
nha-
entin.
ridi,
lug.
ntur.
ercl
dan⸗
gun.
mI-
tores
irtu-⸗
per-
ſimi⸗
C-
elſal⸗
coj.
ceſlu,
cir
rocl⸗
Suibus
eſt in
ingui⸗
Ucum
. go⸗
dera-
busſi.
et l
gecks
Neiter
Lctur.
die

4

.“ EFX ALCIVNOO. 353

Sic qui in omnibus trepidat & plus-
quam oportet, formidoloſus: qui ni-
hi omnino metuit, ferox: fortis vero,
qui in timore fimul atque audacia,
ſeruat modum. Eademque ceterorum
quoque omnium eſt ratio. Quoni-
am vero id quod medium eſt in affecti-

CA P.

bus, idem quoque optimum eſt, nec
aliud eſt mediocritas, quam id quod in-
ter exceffum atque defectum eſt medi-
vm. Ideo virtutes huiusmodi medio-
critates dictae ſunt: quod in pertur-
bationibus humanis & affectibus, medio
quodam modo nos affectos reddunt.

XXX.

WOMODO VIRTVS VOLVNTARIA, INVOLVN-

NVoniam vero ſi quid aliud in no-
ſtra poteſtate conſiſtit, nec coa-
ctum eſt, eiuscemodi praecipue virtus
eſt: (nec enim laude dignum eſflet id
quod honeſtum eſt, ſi vel natura, vel
diuina ſorte contingeret) ſequitur, vt
voluntaria ſit virtus, quae ex impulſio-
ne quadam ignea, generoſa nafſcitur
ac ſtabili. Ex hoc ergo quod volun-
taria ſit virtus, vitium eſſe inuolunta-
rium concluditur. Quis enim in parte
ſui praeſtantiſſima, id quod malorum

omnium maximum eſt, ſponte vnquam

eligat? Quod ſi quis in vitium fertur,
primum quidem non vt in malum, ſed
vel vt in bonum potius inclinatur. Et

ſi in malum nihilominus labitur, certe

decipitur, quod hac via per minus ali-
quod malum ad maius aliquod adſpirat
bonum, atque hoc modo inuitus acce-
dit. Neque enim fieri poteſt, vt quis
eo animo ad mala feratur, vt haec con-
ſequatur: non ſpe boni alicuius, aut
metu maioris mali. Quamobrem o-
mnia quae improbe improbus agit, ab

TARIA IMPROBITAS.

inuitis fiunt. Nam cum iniuſtitia in-
voluntaria ſit, multo magis iniuſte a-
gere inuoluntarium erit, quo deteri-
or ipſa vitii actio eſt quam otioſus eius
habitus. Quamuis autem inuolunta-
ria ſint quae iniuſte fiunt, puniendi
nihilominus qui agunt iniuſte: & qui-
dem non vno modo, quemadmodum
quae inferuntur per iniuriam ab illis
diuerſa ſunt damna. Inuoluntarium
Praeterea in ignorantia quadam vel per-
turbatione conſiſtit. Quae profecto
omnia, vel ratione, vel bona conſue-
tudine auerti poſſunt, vel diligentia.
Tantum vero malum iniuſtitia eſt, vt
iniuria affici praeſtet, quam iniuriam
inferre. Alterum enim improbi, al-
terum eſt infirmi. Et cum turpe ſit
vtrumque, tanto tamen iniuriam infer-
repeius eſt, quanto turpius. Con-
ducit praeterea improbo dare poenas,
uemadmodum aegro corpus curan-
dum dare medico. Omnis enim ca-
ſtigatio, quaedam peccantis animae eſt
medicina.

MM CAP. XXXI.
WD AFFECIVS, ET DE DIVISIONE EORVM.

(Woniam vero virtutes quampluri-
mae cCirca affectus perturbationes-
que verſantur, ipſi iam definiendi vi-
dentur affectus. Eſt igitur affectus, ra-

tione carens animi motus, ex bono a-

liquo excitatus aut malo. Irrationalis

motus ideo dictus eſt, quia nec iudi-
cia nec opiniones affectus ſunt, verum
animæ quæ ratione carent partium mo-
tus. In parte enim animae rationis
experte motus ſunt, qui ertſi in ope-
ribus exiſtunt noſtris, nihilo tamen

Vy magis

354 PARS W. PLATOUNIS DOCTRINA

magis in noſtra ſunt poteſtate. Saepe
quippe inuitis nobis innaſcuntur &
reluctantibus. Quandoque enim ac-
cidit, vt etiam ſi cognoſcamus ea quae
incidunt, nec triſtia eſſe nec grata aut
expetenda, nec etiam metuenda; ni-
hilominus ab iis trahamur. Quod ſane
nunquam fieret, ſi perturbationes eius-
modi, idem eſſent quod iudicium. Iu-
dicia enim tunc reiicimus, cum ea im-
probamus, ſiue recte, ſiue ſecus. Ad-
didimus in definitione praeterea, ex
Pono aliquo aut malo natus: quia ex
eo quod inter illa medium eſt aut in-
differens, affectus nunquam in nobis
concitatur. Quatenus enim bonum
aliquid videtur aut malum, perturba-
tiones omnes naſcuntur. Bonum e-
nim ſi adeſſe videmus, laetamur, ſi ad-
futurum, concupiſcimus: malum con-
tra cumadeſt dolemus, cum imminet,
metuimus. Simplices praecipuique
affectus & quaſi reliquorum elementa,
ſunt duo; voluptas ſcilicet & dolor.
Caeteri autem ex iis conſtant & quaſi
ſunt formati. Neque enim timor iis
& concupiſcentia quaſi ſimplices qui-
dam principesque annumerandi funt.
Quoniam qui metuit, non omnino
voluptate priuatus eſt: neque enim
vel minimum aliquis tempus viuere
poterit, qui ſeaut liberari a malo poſſe
aut leuari faltem deſperarit. Abundat
tamen atque excellit dolor in eo ac mo-
leſtia, ideoque moeret. Et qui con-
cupiſcit, quod in expeétatione poti-
vndi eius manet quod concupiſcit, de-
lectatur. Cum vero non penitus con-
fidat, nec firmam ſat ſpem habeat, tri-
ſtatur. Quod fſi cupido ac metus mi-
nime ſumphices ſunt principesque, ſine
controuerſia id ſequitur, nullam quo-
que reliquorum affectuum ſimplicem
eſſe; iram inquam, deſiderium, aemu-
lationem, ceteraque huiusmodi. In

jis enim voluptas conſpicitur & dolor,

Vt qui ex iis ſint conflati. Aflectus

praeterea alli agreſtes, alii manſueti
ſunt. Manſueti quidem quicunque
natura hominibus inſunt, qui ſi mo-
dum teneant, neceſſarii ſunt ac pro-
prii hominibus: ſin vero hunc exce-
dunt, vitioſi ſunt. Eiusmodi ſunt,
voluptas, dolor, ira, miſericordia,

verecundia. Proprium quippe eſt ho-

minibus, iis quae ſecundum naturam

accidunt, delectari, contrariis vero

dolere. Et ira quidem ad repellendam
vlciscendamque necefſaria eſt iniuri-

am: miſericordia humanitati conue-

nit: verecundia vero, vt a rebus de-
clinemus turpibus, nos impellit. Alii
ſunt agreſtes affectus, qui praeter na-
turam ſunt: cum ex deprauatione a-
liqua aut peruerſa nati ſint conſuetu:
dine. Huiusmodi ſunt, riſus effuſior,
& in malis quae alteri eueniunt, exul-
tatio, & humani generis odium: qui
ſiue vehementes atque intenſi, ſeu re-
miſſi ſint, aut quocunque modo ſe ha-
beant, ſemper aberrant, mediocrita-
temque laudabilem nullam prorſus ad-
mittunt. De voluptate autem & do-
lore, ſic inquit Plato: Hos videlicet
affectus, a natura quodammodo in no-
bis concitari. Cum dolor iis accidat
& triſtitia, qui praeter naturam mo-
ventur: voluptas autem iis, qui in
conſtitutionem naturae ſuae propriam
reſtituuntur. Exiſtimat enim natura-
lem hominis ſtatum eſſe, medium in-
ter voluptatem atque dolorem, dum
neutro mouetur: quo in ſtatu pluri-
mum tempus viuimus. Plures item
tradit voluptatum eſſe ſpecies: quarum
aliae corporis, aliae ſunt animae. Rur-
ſus ex voluptatibus alias cum contra-
riis coniunétas, alias puras effe. Alias
rurfus ex praeteritorum recordatione,
alias ex futurorum ſpe naſci. Rurſus
alias

7

Mor,
hs

letn

mo.
Pro⸗
e⸗
unt,
dia,
tho-
ramn
fero
Gam
uri⸗
nne⸗
de⸗
Ali
a-
e 4.
letu⸗
Hor,
xll.
qui
lre-
epa-
itn⸗
al-
Ldo⸗
elicet
nno-
Cidat

Ui in
riam
tura⸗
min-
Gumm
kuri-
ecn
rN.
Nor-
nra-
AMus
ione,
Grſus
As

—

2

rrexrrx AkCINOoO. ðU

alias turpes, quae intemperantes, &
iniuſtae, alias moderatas, & cum ipio
bono coniunckas. Sicut gaudium bo-
norum cauſa, & quae virtutem comi-
tantur, voluptates. Cum vero vo-
kuptates plurimae natura fua ſint tur-
pes, nequaquam diſputandum eſſe cen-
ſet, vtrum ſimpliciter & abſolute bo-

CA T.

num eſſe poſſit voluptas. Exilis enim
nulliusque pretii ea videtur eſſe, quae
alteri natura agnaſcitur, nec princi-
pem habet aut primariam eſſentiam.
Quippe quae cum contrario cohaereat
ſuo: vt quae cum dolore coniungatur.
Quod minquam fieret, ſi alterum bo-
num, alterum ſimpliciter eſſet malum.

XXXII.

DE AMICITIA.

AMeiri proprie dicta, non aliter

quam per mutuam fit & recipro-

cam beneuolentiam. FHaec vero tunc
exiſtit, cum vterque, non minus de
alterius quam de ſua eſt ſollicitus feli-
citate: quae quidem aequalitas non a-
liter quam per ſimilitudinem conſer-
vatur morum. Simile enim ſimili,
modo moderatum ſit, eſt amicum: in-
temperata vero, neque inter ſe, nec
cum moderatis poſlunt conuenire.
Sunt & aliae quaedam, quae putantur,
nec ſunt tamen amicitiae, in quibusa-
liqua apparet virtutis ſpecies, cuius-
modi eſt naturalis parentum in liberos
Ccognatorumque inter ſe beneuolentia,
nec non ea quae ciuilis ac ſodalitia nun-
cupatur. Quas non ſemper mutua co-
mitatur beneuolentia. Species prae-
terea quaedam amicitiae, amatoria eſt.
Eſt autem amandi ratio, quae honeſta,
animi generoſi, quae turpis, peruerſi,
quae media, eius qui medio modo af-
fectus. Etenim quemadmodum tres

in animalis ratione praediti anima ſunt

habitus, vnus rectus, vnus turpis,
vnus medius horum: ita & amandira-
tiones, ſpecie inter ſe diuerſae. Quod

maximae fines diuerſi, quos propo-

nunt ſibi, declarant. Et turpis qui-
dem a ſola corporis voluptate abripi-
tur: ideoque plane eſt brutalis. Ho-
neſtus vero ſolum reſpicit animum,
quatenus quaedam in eo virtutis indi-

cia apparent. Medius vtramque & cor-
poris appetit pulchritudinem & animi.
Quo amore qui dignus eſt, etiam me-
dius eſt: hoc eſt nec honeſtus plane
nec improbus. Quare eum qui circa
corpora verſatur Amorem, Daemonem
appellare potius quam Deum oportet:
cum nunquam in humano fuerit cor-
pore, ſed diuina deferat ad homines,
& vice verſa. Cum vero amatoria haec
ratio in tres vulgo ſit diſtincta ſpecies,
vt iam diximus, boni viri amor, cum a
vitioſis remotus ſit affectibus, artificia-

lis eſt. Vnde & in rationali animae

parte collocatur. Quae autem de eo
praecipiuntur, haec ſunt: vt quis di-
gnoſcat, quis amore dignus ſit, eumque
paret ſibi amicum, & cum parauerit
fruatur. Dignoſcit autem vel ex pro-
poſito, vel ex appetitionibus: an ge-
neroſae ſint, an bonum finem ſequan-
tur, an violentae & calidae. Barabit
autem eum quem in delicis habiturus
eſt, non laſciuiendo, aut vt extollat
eum nimium: ſed vt caſtiget potius,
oſtendatque non expedire illi, vt eo pa-
cto viuat, quemadmodum nunchabet.
Cum autem amaſio ſuo fruetur, ad ea
ſemper eum adhortabitur, quibus ex-
ercitatus ad perfectum peruenire ha-
bitum poterit. Finis autem illis eſt,
z ex amante & amato, amici tandem
ant.

XV2 CLCAb.

356
CA P.

PARS Tr. PLAI ONIS DOOTRINA

XXXIII.

DE SPECIEBVS REIP.

R Erum publicarum quasdam efſe di-
Kcit ſuppoſitas, quas in libris de
Republica tradidit. In is enim priorem
quidem concordem, ſecundam vero
diffidentem deſcripfit & flagrantem,
quaerens vtra ſit praeſtantior iſtarum,
& quo pacto ſint conſtituendae. Eſt
& apud eum iuxta diuiſionem animae,
in tria membra diuiſa Reſpublica, in cu-
ſtodes, adiutores, artifices. Quorum
primis hoc tribuit, vt conſulant &
imperent. Secundis, vt cum opus
eſtarmis Remp. propugnent: qui ira-
ſcendi facultati reſpondent. Poſtre-
mis artes ac miniſteria cetera. Prin-
cipes autem vult eſſe philoſophos, &
primum contemplari bonum. Hoc
enim modo duntaxat, ipſos recte ad-
miniſtraturos eſſe omnia: quippe nun-
quam a malis liberari humanum genus
poſſe, niſi aut philoſophi regnent, aut
