qui regnant, diuina quadam ſorte phi-
loſophentur. Optime enim & cum
iuſtitia tunc adminiſtrari Rempu cum
vVnaquaeque ciuitatis ita ſuo munere
fungitur portio: vt principes conſili-
vm dent populo: propugnatores illis
pareant, ac pro illis praclientur: reli-
qui vero ſuperioribus libenter gerant
morem. Formas autem Reipub. facit
quinque. Primam Ariſtocratiam, cum

optimates imperant: ſecundam Timo-
cratiam, cum ambitioſi regunt: ter-
tiam Democratiam, cum populus:
quartam Oligarchiam, cum pauci: po-
ſtremo Tyrannidem, quae omnium
eſt peſſima. Deſcribit quoque alias
ex fappoſitione Reſpublicas, cuiusmo-

di eſt, quae libris de legibus inſtituitur,

& quae ex emendatione in epiſtolis ex-
tat. Qua apud eas ciuitates vtitur,
quas aegrotare in libris dixerat de le-
gibus: quae & diſtinctum iam locum,
& ex omni aetate electos habent ho-
mines: vt pro diuerſitate vel naturae
ſuae vel loci, diuerſa quoque inſtitu-
tione & educatione egeant, & armis.
Qui enim maritimi, nauigationi ſtu-
deant, & naualia gerant praelia: qui
mediterranei, pedeſtrem gerant pu-
gnam atque armaturam: leuiorem, qui
montes; grauiorem, qui colunt litto-
ra. Nonnulli quoque ex iis equeſtrem
pugnam exerceant. In hac vero ci-
vitate, nequaquam communes facit
mulieres. Eſt igitur Politice, virtus
quae in actione ſimul & contemplatio-
ne verſatur, cui propoſitum eſt bonam
beatamqueac ſibi connenientem effi-
cere ciuitatem. Conſiderat praeterea
& alia infinita: ſed inter alia & hoc, bel-
lumne ſit gerendum nec ne, conſiderat.

. CA P. XXXNIV.
DE SOPHISTA.

Hdenus cuiusmodi ſit philoſophus
dictum fuit: a quo differt ſophi-
ſta. Primo quidem moribus, quod
mercede doceat iuuenes, & videri ma-
gis, quam eſſe bonus honeſtusque velit.
Materia autem, quod circa illa quae
ſemper eadem ſunt, & eodem modo ſe
habent, verſetur philoſophus: ſophiſta

in eo quod non eſt: atque ita tenebras,
ne appareat qualis ſit, ſectetur. IIIi
namque quod eſt, id quod non eſt,
hautquaquam opponitur. Siquidem
hoc nec exiſtit, nec ſubſtantiae vllius

eſt particeps, nec etiam intelligi po-

teſt. Quod quidem ſi quis vel voce ex-
primere, vel cogitatione complecti
conabitur,

Obler.
Vandum
Kanle-
io in An-
gliea ſua
verſione
Dmeter⸗
nonnulla
fuige,
gur mi.
ls ioll
nec ſa.
ria via
ſunt. Nos
5
quibus
dtanleia
na dare
ropol-

Qum, ic

ſegnen⸗
dum du-
Iimus:
guamuis
Pbigne

1
Ad mant

fberit te
Ntus ri
ginalis,
44 quen
Utroque
deulo⸗
kenper
eihen.
s,

us:

lis

ad manũ habemus.

4

N6–?

conabitur, aberrabit: quia contraria
& pugnantia complectitur. Eſt autem
id quod non eſt, quatenus auditur,
non nuda eius, quod eſt, negatio, ſed
quod aliquid ad alterum relatum ſub-
indicat: quod enti quodam modo ad-
iungitur. Vt niſi ſimul aliquid ab ente
quodam modo aſſumſerit, ab aliis di-
ſtingui non poſſit. Nunc autem quot
ſunt, quae ſunt, totidem modis quod
non eſt, profertur. Quoniam quod
non eſt quoddam ens, id eſt non ens.

EXALCINOOO. 9⁵7

Et haec quidem ad introducétionem
quandam in philoſophiam Platonicam,
dicta ſufficiant. Quorum nonnulla
forte ordine, cetera ſparſe & confu-
ſe tractauimus. Quae tamen ſufficere
videntur, vt ex is aliquis reliqua quo-
que eius placita contemplari atque in-
dagare poſſit. —RD

Poſt diſputationem adeo ſeriam non
abs re fuerit poeticum luſum Lectori
de eodem argumento exponere.

DlSSERTATIO PLATONICA

QVA EXPLICATVR

HIERONIMI BENIVIENI.
* Obſer-
vandum HYMNVS IN AMOREM
ain An. EX ITALICO
glica ſua IOANNIS PICI COMITIS MIRANDVLAE
verſione 11
Pratter.- IN LATINVM SERMONEM.
mſ RA NSLATA.
nonnulla
nus ipſ SECTL. I.
ia ſa Raecipuum dogma, & funda- bus paſcitur ignis, eo quod participa-
funt. Nos mentale inprimis, Platonici ha- re ex eo poſſint. Horum modorum
itaque, bent, quod vnaquaecns res tri- nobilifſimus eſt, quando eſſentia aliqua
Aunun plici modo efſentiam habere rei tanquam cauſae ſuae ineſt, vnde
ze ane poſſit, vel vt cauſa, vel quatenus ea Platonica ſchola eo modo in Deo eſſe
propofi- Candtuain forma ſua gaudet, vel qua- quicquid eſt perfeétionis agnoſcit, ni-

ium, id tenus ex ea participat. Sic in ſole ca-
ſequen- lor non eſt, eſt enim ille modus ele-
dum du- mentis tantum conueniens, minime
. duamuis vero naturae coeleſti: Et tamen omnis
vbique Caloris fontem atque originem ſolem
Ignis natura ſua calet, &
fuerit te Calore tanquam forma ſua eſt praedi-
TEinaitn. tus. Lignum vero non ſuo ingenio
84 quenn eſt calidum, ſed illius qualitatis ab igne
vtroque Vedditur particeps. Atque adeo calor
eeulo in ſole eſt tanquam cauſa ſua, in igne

lenber tanquam forma, lignis, & ceteris, qui-
eſpexi-

mus.

fontem eſſe dicens ipſum omnis intel-
ligentige. Atque ea Plotini ſententia v1. 1.
eſt dicentis; Deus negque intelligit, ne- VII. c. 3.

hil eſſe in eo, ab eo omnia docens: In-
tellectum in ipſo non eſſe ſtatuens, ſed

que cognoſcit, nempe ita, vt forma
eius euadat ſiue cognitio ſiue intelli-

gentia, quemadmodum & Dionyſius

Areopagita ait: Deus neque imelloltua-
lis natura ecſt, neque int elligens, ſed in
effabili modo onmem intelligentiam ſu-
perans, atque ſeientiam.
V Y 3 SECT.

Ennead.

38 PARS W. IO. PICI MIRANDVL.
SECT. II.

ES conditas vero Omnes in tres clas-

ſes diſpertiuntur Platonici. Pri-
ma corpore gaudentes continentur, &
obuiae ſenſibus, quales coelum, elemen-
ta, & ex lis compoſita omnia. VItima
comprehendit res ſenſibus non aſſe-
quendas, omni modo corporeæ naturae
expertes, quae intellectuales proprie na-
turae, a Theologis Angelicae appellan-
tur. In his vero media earum eſt clas-
ſis, quae, licet corporeae non ſint, ne-
que ſenſibus pateant, mortine ſuccum-
bant, motum tamen corporibus largi-
antur, id ſibi demandatum habentes
oſſicii: his vero animae rationalis no-
men datum, Angelis quae ſint infe-

riores, ſed excellentiores quam corpo-
ra; Illis quidem obnoxiae, horum ve-
ro imperium tenentes. Hiſce claſſibus
tribus praceſt ipſe Deus, Autor &
princeps rerum conditarum omnium,
quae vniuerſae, in ſuo fonte & prin-
Cipio ſpectatae, in natura diuina ſunt
tanquam cauſa ſua: atque ab ea in natu-
ra angelica mediate procedentes, ſe-

cundum modum eſſentiae ſortiuntur,

quo ſcilicet ea tanquam forma ſua in-
duuntur: inde porro deriuatione in a-
nimam rationalem, per ſplendoris an-
gelicaz naturae participationem, facta,
infra quam poſita nulla alia, res eſt quae
diuinae nomen valeat vſurpare.

SECT. III.

Rium iſtarum naturarum primam,
multiplicem eſſe haut poſſe, vna
quae ſit principium & cauſa omnis di-
vinitatis, a Platonicis, Peripateticis,
& Chriſtianis Theologis communi ſtu-
dio probatur. Circa ſecundam vero
rerum claſſem, quae Angelicas naturas,
ſiue intellectuales, complectitur, diſſen-
ſus inter Platonicos obſeruatur. Sunt
qui cum Proclo, Hermia, Syriano & re-
liquis vaſtum rerum conditarumnume-
rum, inter Deum & rationalem animum
mediarum, agnoſcant, quarum aliae
yeypr&, aliae voeoa ipſis audiunt, illas in-
telligibiles, has inteliectunales forte non
incommode dicas, quas tamen a Pla-
tone tum in Phaedone, tum alibi, haut
raro voces confundi animaduertas.
Plotinus contra, Porphyrius, & qui ma-

gis ſubtiles videri cupiunt ex Platonis“
ſchola, tantum non omnes, inter De-
vm & mundi animam non niſi vnicam
rem genitam admittunt, quam filium
Dei vocant, quod nulla alia re inter-
cedente ab ipfo ſit procreatas. Ha-
rum opinionum prior Dionyſu Areo-
pagitae & Chriſtianorum Theologo-

rum magis conſentanea eſt doétrinae,

quiangelorum infinitum quodammo-
do numerum admittunt. Poſterior
vero philoſophiam magis decet, opti-
me Ariſtotelis & Platonicis conueni-
ens placitis, quorum iam explicare
ſententiam nobis propoſitum eſt vni-
ce. Deſerta igitur priore via, quam-
vis ſola illa ſit vera, ad poſteriorem
nos conferemus.

SECT. IV.

Vm Plotino igitur nobis affirman-
mandum, fuffragantibus non tan-
tum Platonicorum nobiliſſimis, ſed ipſo
Ariſtotele quoque, & Arabibus, Aui-
cenna inprimis, Deum ab aeterno cre-

aturam produxiſſe naturae incorpore-
ae, intellectualis, eius perfectionis,
quae in rem conditam competere
ofſit, & cui ſimilem produceret nul-
lam. Nempe perfectiſſimae cauſae
perfectiſſimum

DISSERTATIO PLAONICA. 359
perfectiſſimum eſſe oportebat opus, Deo immediate procedere. Cetero-

e. perfectiſſimum autem quod eſt, non eſſe rum enim operum a mente iſta pro-
Ue. niſi vnum poteſt. Duo enim ſi fingas cedentium omnium, cauſarumque ſe-
bn vel plura, fieri non poteſt vt vnum cundarum reliquarum, quaecunque
S non ſit magis minusue quam reliqua illae ſint, cauſa mediata eſt Deus. Mens
um, perfectum, alias non poſſent diuerſa vero illa a Platone, Hermete, Zoro-
rin⸗ eelſſe, idem plane futura. Hanc vero aſtre & aliis Filia Dei appellatur, mene,
unt pro tuenda opinione iſta rationem, ei Supientia, ratio“ vel vt alii interpre- A6s.
rn. quae Auicennae allegatur praeferen- tantur verbum Dei, neutiquam, quod
ſe. dam duxi, illi nixae principio, quod noſtris T heologis familiare eſt, iis no-
ur, ab vna cauſa, qua vna eſt, vnicum minibus filium Dei intelli gentes, qui
in. tantum procedere effectum poſſit. creatura non eſt, ſed eiusdem atque
no. Concludimus ergo nullam creaturam, aequalis cum Creatore eſſentiae,
. hniſi ſolam hanc primam mentem, a
ch,
SECT. V. HD

Mnia porro quae agunt intelli- bus lignisque & reliquis componit, ma-
Jgenter, inſeipſis formam habent teriam illam forma, mente concepta,
& lineamenta eius quod efficere parant. imbuens. Eo a Damte noſtro alluſum.

Onig „ Sic architectus animo aedificii quod Vis pingere formam.
D. molitur exemplar complectitur, quocd Non pinges, niſi mente prius talem
cim imitari quantum poteſt conatur. At- induis ipſé. M
n que hoc eſt quod Ideam Platonici ſiune Hinc iam porro inferunt, Deum,
S. xemplar appellant, perfeckiusque eſſe vnicae licet conditorem creaturae, O-
Credunt eo, quod ad illud confici ſolet, minium tamen autorein habendum es-
illud entium genus ideale & inteligi- ſe, quoniam in vna illa ideas & for-
. bile hoc materiale & ſenſibile vocan- mas ceterarum produxerit omfium,
Pe, tes. Ea ratlione architecto domum ex- & quidem in idea, hoc eſt modo ea-
no⸗ truente, duas eſſe formas cenſent, in rum perfectiſſino. Quae cauſa eſt,
riot mente eius alteram, eamque intelligibi- quod mentem illam mundum appellent
ai. en⸗ lem: alteram fenſibilem, quam ex lapidi- intelligibilem.
n SECT. VI. V
e . Mhren igitur illam exemplar con- dendum eſt, omnibus alüs perfectam .
VI- tinere affirmant, ad quod ſenſi- magis. Atque haec prima eſt rationa-
aln. bus patens hic mundus conditus ſit. lis anima, quae incorporea licet ſit, &
emn Cum vero exemplar ſſtud omnium re- materiae expers, regendae tamen &
rum creaturum ſit perfeétiſſimum, ex- mouendae corporeae naturae eſt deſti-
emplatum ea perfectione eſſe, quae nata, neque ita a corpore libera, Vt
modo cadere in pſius naturam pofſſit mens dla, à quo deriuata ab aeterno
hinc conſequens eſt. Quandoquidem fuit, perinde ac ipia mens ea a Deo fue-
oke igitur inanimatis animatapraeſtant per- rat deriuata. Tinc mundum aeter-
Il, ð fectione, & inter haec brutis ratione num eile Platonici concludunt, talis
ere H praedita funt excellentia magis, mun- cum anima eius ſit, quae cum corpore
nu⸗ dum huncoe animam habere conclu- deſtitui nequeat, id quoque neterinim
gulae Elle,

36⁶ PARSOZ TW. 10. PlCI MIRANDVLI.

eſſe, inde conficitur: quemadmodum
& coelos inde moueri ab aeterno infe-

runt, anima ſine motu hautquaquam
ſubſiſtente.

SECT. VII.

Abciquiores paganorum theologi,
qui fabularum peplo myſteriorum
ſuorum inuoluunt facies, aliis nomini-
bus tres iſtas naturas deſignare amant.
Deum in ſeipſo coelum appellantes, a
quo productam primam mentem dixere
Saturnum. Saturnus mundigenuit a-
nimam, quae lupiter eſt apud ipſos.
Coelum id, quodprius eſt, indicat & ex-
cellentius, quemadmodum primum in
firmamento cozlum eſt. daturnus na-
turam ſignificat intellectualem, in con-

SECT.

Rium veroĩſtorum nominumpro-
Ticen vſus ſequens eſt ratio: In
Deo primum excellentiam eius conſide-
ramus, qua tanquam cauſa omnibus
operibus fuis praeſtat, eamque ob ra-
tionem Coelus vocatur. Secundo pro-
ductionem operum iſtorum, quae con-
verſionem ad inferiora importat: at-
que eo intuitu Iupiter quandoque ap-
pellatur, ſed cum addito optimi, ma-
ximi. Prima vero natura Angelica
pluribus nominibus gaudet, vt in qua
ſit maior diuerſitas. Conſiſtit autem
vnaquaeuis creatura potentia & al-u,
illam in Philebo infinitam dicit Placo,
hunc ſnitum. Omnis in mente im-
perfectio eſt ex potentia, perfectio o-
mnis ex adu. Operatio eius triplex,
vel enim circa ſuperiora occupatur, at-
ue ea eſt Dei contemplatio: vel circa
ſui ipſius cognitionem: vel circa infe-

templatione defixam penitus. Iupiter
vitam actiuam, quae eo continetur,
quod inferiora omnia moueat & gu-
bernet. Eſtque conuenientia eorum,
quae de vltimis duobus diximus cum
iis, quae Planetis eius nominis tribuun-
tur. Jatunus enim contemplationi
idoneos facit, Iupiter imperio. Con-
templationi deditus circa res ſuperiores,
circa inferiores qui vitam actiuam ſe-
quitur, occupantur.

VIII. .
riora, quae eſt producéctio & cura ſenſi-

bilis huius mundi. Atque triplex haec =

operatio ab actu procedit. Potentia
ad inferiora facienda deſcendit, vtraq:
vero ſeipſam in ſeipſa confirmat. Ra-
tione duarum priorum operationum, ad
contemplationem quippe ſpectantium,

Sdaturnus vocatur: ratione tertiae Iu-

piter, quod nomen praecipue etiam
potentiae eius tribuitur, vt a qua actus,
quo producuntur res omnes, pendeat.
Eadem ratione mundi etiam anima,
quousque ſeipſam vel ſuperiora con-
templatur, Saturnus dicitur, Iupiter
vero, quatenus in ordinandis rebus
mundanis verſatur. At quoniam ad

eam proprie mundi ſpectat guberna-

tio, ad mentem vero contemplatio,

hinc Iupiter iſta, haec Saturnus abſolu-
te ſolent appellari.

SECT. IX.

Steigitur mundus, perinde ac cete- compoſita. Illa omnia ſuum e can-
rae creaturae, anima & corpore con- ſale in coelis habent, quae ex talibus
ſtat. Corpus omnia, quae oculis vide- perindeac ſublunaria non conſtant, alias

mus, abſoluunt, ex quatuor elementis

enim inferiores partes ante coeleſtes

conditas

01

C
t

ſun

— — — ——

— — ., — —

— —— —

imzeo,

—

–☛

.

—7B

DSSERTATIO PILATONICA 361

conditas eſſe, affirmandum, cum ele-
menta ſimpliciora ſint, atque con-
curſu ſuo tales res, quales componun-
tur exiis, efficiant: formale vero &cſſe
ſuum a luna inde vsque ad terram obti-
nent: Ee denique imperfeétum, quod

in participatione eſt, infra terram: in

ea enim iueniri ignem, aerem, aqquam
experientia docet, & Phyſici probant.
Eoque aenigmatibus ſuis veteres allu-

dunt Theologi, quatuor inferorum flu-

mina commemorantes,

Acheronta,

Cocytum, tzga, & Philegethonta.

ſum docent. Quibus nihil aliud profe-

Timaeo.

Mundi vero corpus in tres diuidere
partes non incommode poſſis: coeleſtes
nempe, mundanar, inferas. Quod
fundamentum eſt fabularum, quibus
Poetae Saturni regnum in tres ſilios
eius, Iouem, Neptunum, Platonem diui-

cto, quam corporei mundi triplicem
diuerſitatem indicant, qui quamdiu
Saturno manet obnoxius, hoc eſt idea-
lem atque intellectualem eſſentiam ſu-
am obtinet, vnus eſt & indiuiſus, maio-

req; adeo ſoliditate gaudet & potentia.

In filiorum vero ſuorum manus poſt-
quam incidit, hoc eſt, vbi in materialem

huncmundum conuertitur, atque ita

in tres partes diuiditur, iuxta triplicem

Corporum conditionem, imbecillior e-
vadit, atque potentiam accipit demi-
nutam, a ſpirituali nempe ſtatu ad cor-
poreum deficiens. Primam partem

coeleſtium rerum Iloui attribuunt, po-

ſtremam & infimam Plutoni, denique
Neptuno mediam. Et quoniam in me-
dio illo imperio omnis generatio pera-
gitur & corruptio, hinc Theologis O-
cCeani nomine, fluxusque & refluxus

continui imagine, ſignificatur, Numen

eſie volentibus Neptunum, quod rerum
generationibus praeeſt. Non tamen
diuerſos, tres illos, !animos eſſe putan-
dum, diſtincte partes illas animantes.
Mundus enim, vnus cum ſit, vnam tan-
tum animam poteſt habere, quae, ſub-
terraneas qua animat partes, Pluto di-
citur, Neptunus, qua ſubtunares, qua
coeleſtæs denique Iupiter. Ita Plato in
Philebo per louem regiam animam in-
telligi agnoſcit, h.e. partem mundi prin-
cipalem, a qua reliquae gubernantur.
Quam opinionem, mihi licet peculia-
rem, veroſimilem tamen magis eſſe pu-
to, quam Graecorum commenta.

SECT. NX.

Po mundi animam, alias quoque

haut paucas rationales animas Pla-

tonici admittunt. Inter quas praeci-

puae ſunt octo illae, quas Sphaeris coele-
ſtibus praeficiunt, plures enim kaut
eſſe putant ſphaeras, ſeptem earum

planetis, octauam coelo ſidereo abſol-
ventibus. Atque iſtae nouem ſunt
Poetarum Muſae; Quarum prima, Cal-

liope, eſt anima vniuerfſi, reliquae oc

totidem Sphaeris attribuuntur.

SECT. XI.

Ffirmatum autem Platoni, mundi
autorem & mundi animam, &re-
liquas quae ratione gaudeant omnes,
feciſſe, vno cratere, elementis iisdem,
maximam perfectionem obtinente ani-
ma vniuerſe, minimam eis quae nobis
ſunt animabus. Noſtrae autem animae

partes optime ſequente diuĩſione aſſe-
quemur. Homo, vinculum quo mun-
dus coniungitur, in medio conſiſtit.
Vt vero omnia media ab extremis par-
ticipant, ita hominis quoque partes
mundo vniuerſo apte reſpondent,
quamobrem Microcosmus etiam
Z2 appellatur

362 P ARS IV. 10. PlCI MIRANDDVL.

appellatur. In mundo autem primo cor-
porea natura eſt obuia, aeterna in coelis,
corruptioni obnoxia in elementis, &
quae ex iis componuntur lapidibus,
metallis & rel. Ei ſecundo loco vege-
tabilia ſuccedunt. Tertium locum
bruta occupant animantia. Quartum
animae rationater. Quintum angeli-
cae mentexr. Quibus omnibus ſuperi-
or Deus eſtrerum omnium principium.
Simili ratione in homine duo ſunt cor-
pora, deternum alterum, quod coelefte
vehiculum Platonicis dicitur, in quod
nullo intercedente medio anima ratio-
nalis operatur: corruptibile alterum,
ſenſibus obnoxium, ex elementis com-
poſitum. Tum vegetatiua facultas,

,

SECT.

Teae Aſ ſuum cauſale in Deo habent,
Normmate in mente prima, participa-
tuin in anima rationali. In Deo non
ſunt, ab eo productae tamen ſunt in
natlura angelica, vnde deriuatae in ani-
mam ſunt, quae illis illuminata, dum in
partem ſuam intellectualem intuetur,
veras rerum formas, h. e ideas, conci-
pit. Atque in eo poſitum eſt animo-
rum humanorum a coeleſtibus mentibus
diſcrimen. IHlae enim corporeas ob-
euntes functiones, ab intellectuali ta-
men non diſcedunt operatione, ſimul.
contemplationi & gubernationi vacan-

qua generatur & nutritur. Inde ſon-
ſitiua & locomotiul. Quarto facultas
rationalis, quam Peripatetici vltimam&
nobiliſſimam animae rationalis partem
credebant. Attamen ea fuperior Angeli-
Ca eſt, & intellectualis, cuius partem ex-
cellentifftimam coniunltionem animae

vocamus, qua cum Deo immeditate
1

Coniungitur, ſimilis ei facta quodammo-
do: quemadmodum ceteris partibus
Angelis, beſtiis, plantis magis eſt ſimilis.

Circa has vero nonnullus eſt inter Pla-

tonicos diſſenſus, Proclo & Porphyrio
ſoli rationali parti, Numenio vero &
Plotino toti animae immortalitatem
largientibus.

XII.

tes, vt quae ad corpora non deſcen-
dant, aſcendentibus potius ad ipfas
corporibus. IHIumani veroanimi, cor-
poreis muniis detenti, contemplatione
deſtituuntur, ſcientiam a ſenſibus mu-
tuantes, lisque addicti, erroribus ſunt
obnoxii. Ilis vnicum huius ſeruitu-
tis excutiendae remedium VIIA A-
MORIS relinquitur, quaapulchritu-
dine ſenſehili excitata in animo intelle-
Aualis pulchritudinis recordatio, a vita
terrena ad aeternam animam erigit, a-
moris ignibus ita Perpurgatam, vt an-
gelicam naturam induat.

PARS I I.
SECI. I.

Auleates, quibus anima approhen-
dit circa verum occupantur & fal-
Jum, quorum illud amplectuntur, hoc
vero repudiant. Horum prius aßzr-
mare eſt, negare alterum. Appeiendi
facultas circa bonum malumue verſatur,
ad bonuim procliuis, auerſa amalo: quo-
rum illud amorem, hoc odium vocamus.
Amor rebus, quas proſequitur, diſtin-

gui ſolet, ſi in opes feratur enim, auari-
ttia eſt, ſi in honores, ambitio, ſi in res
coeleſtes, pietas, ſi in aequales, amicitid.
Hos vero depraeſentiarum omnesque
alios ſignificatus excludentes, hic tan-
tum deſiderium intelligimus poſſidendi
aliquid vel in ſe, vel noſtra ſaltem aeſti-
matione pulchrum, quod diuerſae pla-
ne ſit indolis ab amore Dei in creaturas,

qui

—.— — —

— —. — — —

— — —

B PDISSERTYATIO PI ATONICA. 36

quĩ cum omnia comprehendat, pul-
chritudine & perfectionibus alterius
reiĩ opus habere nequit: abeo item, quo
in amicos ferimur, illud enim recipro-
cum efle oportet. Cum Platone igi-
tur illud & e TrS zHMα vehementem
pulchri appetittim definimus. Eſt nem-
Pe deſiderinmm animi adbonum, ſiue ve-
rum, ſiue apparens, inclinatio, vtque
bona ſunt diuerſa, ita diuerſae deſderii
quoque ſunt ſpecies. Deſiderii ſpe-
cies eſt amor, vt pulchritudo ſpecies boni
eſt. Deſiderium velnaturae inſtinétu,
vel clara ſcientia determinatur. Nem-
pe omnibus creaturis propria eſt per-
fectio quaedam, ex bonitatis diuimnae
participatione deriuata. Ea ſcopus
eſt, ad quem tendunt, eumque fſelicita-
tis gradum continet, cuius capaces ſunt,
ad quem proinde tanquam centrum

SECI.
Alterum gerlus deſiderii euidenti

ſcientia determinari dixi, a natura
nobis inditum, vt apprehendendi ſacul-
tati cuiuis eſlet, quod reſponderet, de-
Ederium „ amplectendorum eorum,
quae bene ſe habere iudicantur, & eo-
rum, quae contraria ratione ſe habent,
fugiendorum cauſa. uilibet autem
natura ſua boni appetens miſeriam a-
verſatur, verum apprchendendi facul-

SECI.
Dy Siderio autem omni proprium hoc
eſt, vt, qui deſiderat, vem deſidera-
tam Poſſideat Partim, ex parte poſſide-
at minus. Sane enim, ſi penitus non
poſſideret, deſßiderio ferri in eam haut
poſſet, id quod duobus modis confir-
Watur. Primo, ignoti nulla cupido eſt,
noſſie autem rem, eſt eam po ſie dere
Ie anima quodammodo. Ita Ariftoteles: Ani-
II 9. wia 6imnia habet, guoniom cognoſeit o-
miuia. Et apud Hymnographum Deus

ſuum enituntur. Atque hoc deſide-
rinm eſt, ad quod naturae inſtinétum
determinare diximus, magnum diui-
nae argumentum prouidentiae, qua
inlſcii etiam, vt arcus a ſagittario ad ſco-
pum, diriguntur animi. Eo omnes crea-
turae Deum appetunt, quandoquidem
omne bonum particulare veſtigium eſt,
& participatio primi boni. Atque id
quidem in vnaquauis creatura obſer-
vatur, prout plus minusue extiterit ca-
pax, pro quo etiam capacitatis gradu
ad nobilem magis ignobilemue ſnem
deſtinatur. Vhimus tamen omnium
Fenis eſt idem, Deo fi frui, quousque poſ-
ſint. Atque ita iuxta hymnogra-
phum, omnia Deum colunt & laudant,
ſuppliciter „ vt Theodoritus ait, ad
iſiun c‿nuerſa, ſogue iſße in ſacrificiume

of, eren1d.

II.

tas pro bono malum arripit haut raro.
Vnde euenit, vt Geſ derium, quod in ſe
coecum eſt, malum appetat. Volun-plate
tarium id certo ſenſu dici poteſt, quod Tim. —-
Cogi a nemine queat, inuoluntarium ta- 23 4. er
men etiam alio eſt ſenſu a ſodali fuo, qui? 13¾ e
eſt opprehendendi facultas, deceptum.
Atque hoc eſt, quod Plato vult, nemi-

om voluntar. e peccare inquiens.

III. 2

ipſe ait: Moa ſunt nniig, noui eg illa,
Secundo ſemper inter Tahide, antem &
rem deſideratam ſimilitudo aliqua in-
tercedat, neceſſe eſt. Nam vnaquae-
vis res eo maxime & oblectationem &
conſeruationem quaerit, quod qua-
dam naturae cognatione maxime ipſi
videtur conuediens, eiusque contra-
rio moerorem concipit, tandemque
deſtruitur. Amor inter res diſſimiles
non coaleſcit, & contrariorum repu-
z 2 gnantia

364 PARN I. 10. PICI MIRANDVL.

gnantia odium eſt naturale, quemad-
modum odium [vulgari ſenſu] repu-
gnantia eſt cum cognitione coniun-
Gtum. Hinc conſequens rei dehtae-
ratae naturam in deſiderante ſuo mo-

do eſſe, ſine quo nulla vtrinque inter-
cedere poſſet ſimilitudo: Imperfecte ta-
men in eo eſt, fruſtra enim eſſet quae-
rere, quod ex aſſe iam teneat.

SECT. IV.

T'deſiderium vero plerumque ſe-
quitur rem cognitam, ita cum di-
verſis deſideriis diuerſa etiam coniun-
ta ſunt cognitionis genera. Cognitio-
nis tres ſpecies habemus, ſoenſum, ratio-
nem & intellelctum, triplici reſponden-
tes defiderio, appetitui, electioni, vo-
luntati. Appetitus brutorum eſt ani-
nimantium, electio hominum, angelo-
rum voluntas. enſus ſolas res corpo-
reas cognoſcunt, atque in eas quoque
vnice fertur appetitus. Angelicus in-
tellectus in ſola defixus eſt contempla-
tione conceptuum ſpiritualium, nulla
ad res materlales inclinatione, ne qui-

dem quando a materia immunes in ſpi-
ritualem naturam transferuntur, ita
voluntas etiam eorum ſolis perennibus
& ſpiritualibus paſcitur bonis. Media
inter iſta extrema natura eſt rationalis,
nonnunquam ad ſenſus deſcendens,
nonnunquamad intellelctum ſe erigens,
ſua elelctione deſideriis, quibus maxime
delectatur, obſequi ſolita. Hinc patet
res corporeas vel ſenſitiuo appetitu vel
lectione rationis ad ſenſus inclinatae
nos amplecti: Incorporeas vel angelico
intellectu, vel electione rationis ad in-
tellectualem ſublimitatem euectae.

SECTI. V.

VIchtitudo generatim loquendo
harmonia eſt, ex variarum rerum, ad
tertium conſtituendum, apta combina-
tione exiſtens. Cuius ſi ratio tempe-
riei, mixturaeque variarum naturarum
habeatur, ad conſtituendum vnum ali-
quod conſpirantium, nulla creatura
eſt, quae pulchra non ſit. Eo vero ſen-
ſu res ſimplex nulla pulchra eſſe poteſt,
adeoque nec Deus. Initium ea poſt
Deum habet, ex contrariis orta, ſine
quibus nulla eſt compoſitio, eſtque pul-
chritudo contrariorum vnio, amica
diſſenſio, concordia diſcors. Hinc o-
mnium rerum principium Empedocli
concordia eſt atque diſeordia, per hanc
varietatem intelligenti rerum compo-
nentium, per illam earundem coniun-
Ctionem, atque docentiin ſolo Deo di-
ſcordiam non eſſe, vt in quo diuerſa-
rum/naturarum vnio non ſit, ſed qui

puriſſimum ſit & ſimpliciſſmum vnum.
In huiusmodi autem coniunctione v-
nio necefſſario contrarietati praeualet,
absq; eo enim opus compoſitum diſſol-
ueretur. Hinc eſt, quod Venerem &
Martem amore iungunt Poetae, quo-
niam pulchritudo illa, quam Venerem
vocant, ſine contrarietate ſubſiſtere ne-
quit: quia item Martem Venus mode-
ratur & domat, eiusque moderamine
contentio contrariorum componitur.
Pari ratione in Aſtrologia Marti proxi-
ma Venus eſt, vt eius influxum, ad de-
ſtructionem tendentem, impediat,
quemadmodum urno proximus Iu-
piter eſt, vt eius malignitati obicem po-
nat. Quod ſi ſemper Veneri Mars,
hoc eſt principiorum contrarietas iu-
ſtae eorum temperiei eſſet obſequens,
nulla res vnquam diſſolueretur.

SECT.

er⸗
t⸗
lae⸗

1in
bus
ecia
alie,
ens,
en
Gme
tet
vel
Atae
lico

din-

um.
⸗
let,
ſol⸗
/
guo⸗
ren
ehe⸗
ode⸗
mine
tur.
ii.
ce⸗
liat,

.

po⸗
r⸗
il⸗
len⸗

.

QEd heæc de pulchritudine ſenſu laxiore

DISSERTATTIO PLATONICA.

365

SECTL. VI.

accepta, quae cum harmonia eſt ea-
dem: vnde mundum hunc conditum
eſſe a Deo harmoniae muſicae tempera-

mento, dictum eſt ſipientibus. Proprie

Ennead.

III. L. 5.

c. 3.

Cupidi-
nem.

LDst autem Amor coeleſtis deſiderium

autem loquendo harmonia melodicum
vocum conſenſum ſignificat. Pulchri-

tudo vero in ſtricto magis ſignificatu ad

concordiam exacéta proportione tem-
peratam, refertur in rebus patentibus
viſui, vt harmonia in rebus auditui ob-
noxiis. Huius pulchritudinis deſide-
rium amor eſt, ab vnica facultate co-
gnoſcente, quae viſus eſt, ortus. Hoc-
ue fuit, quod Plotino occaſionem de-
ſit vocis éoos, quae amorem notat, ab
Loacis, quod viſus eſt, deriuandae.
Hic forte dubium mouebit nonne-

SECT:

t viſus vero eſt geminus, ita pulehbri-
Vmdo quoque, circa quam verſatur,
eſt duplex. Hinc duae V'eneres Plato-
ni in Sympoſio celebratae, vt & Poetae

noſtro:. Vuigaris altera, quae ad ſonſus

fpectat: altera coæleſtis, quae ad intelle-

SECT.

TEnus igitur pulchritudo eſt, quae
genuit Amorem: mater eius certiſſi-
me, nam amoris cauſa eſt pulchritudo,
non quod principium ſit, a quo ille a-
tus procedit, ſed quod ſit id, circa quod

amor verſatur. Nempe effectrix cau-

mo, ſi a ſolis rebus viſui obuiis a-
mor eſt, inquiens, quomodo ad Ideas
referetur, quae oculis patent minime?
Reſpondeo ego, videndi facultatem vel
corporis eſſe vel mentis. Prima ſenſus
eſt, altera intelleltus, quam cum angelis
habemus communem. Hanc etiam
viſionem vocant Platonici, eiusque ima-
ginem tantum corporeum viſum eſſe
ſtatuunt. Sic Ariſtoteles etiam id ani-
mo intellectum eſſe ait, quod viſus eſt
corpori. Hincapud Homerum etiam
Minerua, quae ſapientia eſt, Xαν mwοα
dicitur, h. e, quae acutum videat. Hoc
viſu Moſes, Paulus & reliqui Dei vide-
runt faciem, Theologis cognitio voca-
tur intellelctualis & intuitiua, viſto bea-
tifica, iuſtorum in altera vita praemium.

VII.

dum refertur, atque ideis conſtat, cir-
quas intellectus verſatur, vt circa colo-
res viſis.
vulgaris atque coeleſtiz, nam, vt Plato
ait, tot eſſe amores neceſſe eſt, quot ſunt
Veneres. .
VIII.
ſa amoris perinde ac reliquarum actio-
num ſuarum omnium anima eſt. Cau-
ſa materialis eſt pulchritudo. Nempe
in Phyſicis eflectrix cauſa patri, materi-
alis matri aſſimilatur.

.

SECT. IX.

intellectuale pulchritudinis idealis. I-
deae vero, vt antea dictum, rerum e-
xempla ſunt in Deo, tantquam fonte ſuo
& cauſa, in mente angelica, per modum

formae, in anima rationali exiſtentia

per participationem. Haec enim, vt
ipfſius ſubſtantiae, ita idearum quoque

tulehbritudinis particeps fit, impertiente

prima mente, Hinc conſequens eſt,
amorem pulchritudinis coeleſtis in ani-
mo, non perfeétum eſſe amorem coe-
leſtem, ſed proximam eius imaginem.
Ipſe enim amor coeleſtis maxime in-
genuus cum defiderio pulchritudi-

nis idealis in prima eſt mente, quam

ipſe immediate Deus ideis exorna-

vit.
22 3 SECT.

Amor quoque geminus eſt, ſ. cupido.

Sympoſ.

.

366 PARS IV. 10. PICI MIEANDVI.
SECI. X.

Adorem vero, autore Platone, ex LPe-
mnia genuit Porus, qui Merin paren-
tem habuit, in Iouis hortis, nectare ebri-
vVs, die Veneris natali, ad quem cele-
brandam Dii conuenerant. Natura,
in ſeipſa formae expers, a Deo formata
in mentem angelicam vertitur. Haec
Nerma ideis abſoluitur, pulchritudine
primigenia, quae dum ex fonte diuino
defluunt akerius generis mixtae natu-
rae, imperfectae euadunt. Angelus
igitur opacitate ſua earum obfuſcans
ſplendorem, pulchritudinis quam ami-
ſere accenditur deſderio, atque hoc eſt
Amor. Is naſcitur, quando Porus, qui
abundantiam notat, hoc eſt copiam i-
dearum, cum natura illa informi con-
iungitur, quae dicitur Penia, quoniam
pauper eſt & mendica, vr quae deſtitu-
ta omni eflentia ſit, omnique actu,
quam louem vocauimus ſupra l, 8, in cu-
ius horto ideae plantate ſunt, vnde eſt,
quod ipſam mentem qngelicam ideis ex-
Ornatam Paradiſum antiqui vocaue-
rint. Sic Zoroaſtres ad vitam illam,
contemplatione quae agitur aeternam-
quefelicitatem nos inuitans, quaerite,
inquit, quaerite paradiſum. Ad coe-

lum Empyraeum id translatum a Chri-
ſtianis Theologis, beatarum animarum
ſedem, quarum felicitas in contempla-
tione & intellectus perfeckione perinde
ac apud Platonem collocatur. Hic A-
mor natali Veneris die genitus, h. e. qua
idealis pulchritudo, imperfecte licet men-
ti angelicae infuſa fuit, cum infans quaſ
eſſet Venus, adultam nondum perfe-
ctionem conſecuta. Omnes ad id fe-
ſtum Dii confluxere, h. e. omnes eo-
rum ideae, quemadmodum per Sdatur-
nitm & Planetam & eius idesm intelligi-
mus, expreſſione a Parmenide mutua-
ta. Sunt igitur Diiilli ideae, quae prae-
cedunt Venerisnatales, ipſa nempepul-
chritudo eſt, & gratia; ex varietate eo-
rum reſultans: inuitati autem ad con-
viuium fuere, in quo nectar apponere-
tur & amlroſia, his nempe quicunque
aà Deo excipiuntur, aeterni ſint, neceſſe
eſt, reliqua non item. Hae mentis an-
gelicaz ideae prima entia aeterna ſunt.
Porum nectar inebriauerat, h. e. illa ide-
arum copia aeternitate plena. Reli-
quae ideage ad conuiuium admiſſae
haut fuerunt, neque donatae ſunt ae-
ternitate.

SECT. XI.

Ilne angelica perficere iſtas ideas
deſiderat, quod nonniſt mediis po-
terat impetrari, cauſis imperfeltionis
oppoſitis. Canſae imperſectionis fue-
runt, quod a principio fuo longius a-
motae contrariae miſtae naturae fuiſ-
ſent. Remedium igitur ſeparatio eſt a
natura contraria, atque ad Deum quo-
vſque fieri poteſt regreſſus, cum eo-
demque coniunctio. Amnor qui eft il-
lius pulchritudinis deſideriunn, mentem,
Wt ad Deum ſe conuertat, iungique
cum eo conetur, excitat. Eſt autem
quaeuis res, quo propior eſt principio

ſuo, eo perfectior. Atque ille primus
eſt circulus, Mens, inquam, Angelica,
ab vnione cum Deo poſtquam diſceſſit,
intrinſecae cognitionis reuolutione ad
eum reuerſa: quae eſt iuxta antiquos
Venus adulta. Quaeuis vero natura,
quae huius capax conuerſionis eſt, cir-
culus dicitur. Eaque facultas ſoli in-
tellectuali ſiue angelicae propria naturæ
eſt & rationali: quae propterea ſolae ſe-
licitate etiam frui poſſunt, quae conſi-
ſtit in coniunctione cumprimo princi-
pio ſuo, quod vkimum eſt bonum at-
que fummum. I dque immortalibus
peculiare

peculiare eſt maturis, wateriales enim,
Conſentientibus hac ex parte Platoni-
cis & Peripateticis, ita vel ſeipfſas vel
