cri copia habetur, ſubſidia nobis aliqua
vitae tranſigendae neceſſariae confert;
at vero, ſi in quantamcunque, & ſupe-
rantem eum modum, quo iam poſſide-
tur, vbertatem abeat, tunc ſane vitae
noſtrae officiat, aliud quidem vſum ſuo
robore, (quippe ad id pro indole ſibi
natiua comparatum,) aliud autem, vel
ex eo, quod alimentum nobis ex terra
proueniens abſumat. Quocirca &
propter hanc cauſam vetitum non eſt
huiuscemodi animalia interficere, &
eo quidem modo, vt retineatur copia,
quanta ad vſum vitae conducit, quan-
tumque regere difficile non ſit.
Non enim, vt circa leones, lupos, v-
niuerſeque cetera, quae vocari ſolent
fera animantia, (ſiue illa parua, ſiue ma-
gna ſint, accipere non poſſumus quan-
dam ex ipſis multitudinem, quae reſer-
vata, quodpiam ſubſidium ad vitam ne-
ceſſarium praeſtet; ita ſe habet res cir-
ca boues, equos, & vniuerſe cetera,
quae appellitantur manſueta animalia.
Ex quo fit proinde, vt illa extermine-
mus penitus; ex his id ſolum, quod
conſentaneum modum excedit, re-
ſcindamus.
Vnde, vt hoc quoque breuiter attin-
gam, reputandum eſt, etiam apud illas
nationes, in quibus delectus circa eſum
animalium eſt, fuifſe rem appoſite ad
iam dictas cauſas praeſcriptam ab iis le-
gibus, quae ſunt his ſimilila complexae;
& quod

goo
ſunt,
ration
guer⸗
ſtituti
locoruu
necell

Ex
refoi
tio, c
Vni⸗
Nm
ſpeck
ie
non
null
ture
gene
ANe
Neo
mun
rent
ila

net
ten
pr⸗
Uun

Urae hu.
Dle quo⸗
non ofk
, VIum
ttmiſlum
1gentem
etentum
ur, us

Vodcun-
mecio⸗
isdliq
vonkert;
fupe.
poſſe⸗
ne vitae
lun ſio
le bi
m, Vel
terta
eirca &
non ett
re, &
Coin,
quan-

P0s, V.
ſolent
uema-
quan-
teſer⸗
tamne-
es ir-
cetere,
imal.
rmine-
qod
t, Ie⸗

rattil⸗
ud Ns
elum
ſe ad
is le-
exae;
quod

PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. III. I103

& quod ad ea ſpectat, quae edendo non

ſunt, fuiſſe vtilis, ac non vtilis habitam

rationem, & ob cauſam quidem cuius-
que regionis ſpecialem, cuiusque con-
ſtitutionibus adhaerere nos, qui illic
locorumnusquam degimus, nihil eſt
neceſſe.

Ex hiſce autem intelligimus, haut abs
re fuiſſe habitum, etiam ab vſque ini-

tio, circa occiſionem aliorum animali-

vm, ipſorumque hominum diſcrimen.
Nam ad alia quidem animalia quod
ſpectat, conſentaneum eſt primos illos,
qui ea, quae forent nobis agenda, vel
non agenda, praeſcripſerunt, occidere
nullum vetuiſſe. Etenim quae vtili-
tas reſpectu eorum percipitur, ex ritu
agendi contrario, (illi ſcilicet, de quo
ante circa homines diximus,) eſt nata.
Neque enim poterat fieri, vt homines
mutuo cum animalibus viuentes, tue-
rentur ſeſe incolumes, niſi conarentur
illa propulſare.

At vero ad ipſos homines quod atti-
net, cum aliqui ex iis, qui erant pro illo
tempore venuſtiores, (iique, qui, vt
probabile eſt, ſuaſores fuere primae il-
lius pactionis, de qua ante diétum,) re-
cordarentur, vt illicmet, vbi mixtim vi-
vebatur, a caede interdum abſtinuiſ-
ſent, propter ipſam, quae ad ſalutem
attinebat, vtilitatem; reuocarunt quo-
que in memoriam aliis, dum in vnum
Congregarentur, ecquid rei tum conti-
giſlet; quo abſtinentes ab animalis con-
generis internecione, vitae ſocietatem
tuerentur, quae generatim cauſa eſt
priuato, cuique propriae ſalutis, vtile
autem fuerat ante ſecedere a ſocietate
coeuntium aliorum ſeu animalium, ſeu

venirent.

hominum, aut damno certe afficere
nullum, nenon modo animalia, quae
diuerſa genere erant, ſed ne homines
etiam, qui erant congeneres, & noxani
inferendam comparati, irritarentur.
Quare & ob hanc cauſam continuere
manus ab animali congenere, quod-
cunque ſe in communionem rerum
neceſſariarum praebuit, quosdamque
in ipſam ſocietatem vſus contulit.

Procedente autem longius tempo-
re, & progenie vtrinque longe ſuccre-
ſcente, ac depulſis, quae generis erant
alieni, animalibus, ſecretioneque ipſo-
rum facta, coepere quidam ratiocinan-
do, (& non ſola, vt prius, ſine ratione
memoria vtendo,) conſilium de eo,
quod foret vtile, dum ad inuicem con-
Nempe conati ſunt vali-
dius inhibere illos, qui ſe inuicem te-
mere, imprudenterque conficerent, &
mutuum auxilium imbecillius redde-
rent, ob praeteriti temporis, quibus res
ſui ſimilibus male ceſſiſſet, obliuionem.
Adnixi ergo hoc facere, eas legum con-
ſtitutiones, quae etiamnum per ciuita-
tes, nationesque perſeuerant, induxe-
runt: conſentiente ipſis, vt iam incul-
catum, multitudine ſua ſponte; qua-
tenus perſenſit, quam maior exinde vti-
litas degentibus in mutua congregatio-
ne proueniret. Pari modo videlicet, ad
ſecuritatem conducit, illud, quod per-
nicioſum eſt, citra indulgentiam per-
dere, & id, quod ipſi exterminando vti-
le eſt, ſeruare.

Probabile igitur eſt, factum ob has
cauſas, vt ceterorum animalium licita
caedes fuerit, hominum vero prohibita,
tametſi immemor hic nimium.

Z22 222 CAP.

ad Laert.
X. pag.

—2—

id. pag.

1559.

04 PAns XII PmIIOSorIAE EPICVR P. III

CA P.

XXVIII.

WAM MERTTO IVRE IVSTTTIA COLATVR.
Gaſſend. SVpercſt ergo, vt cum iuſtitia com-

muni pactione ſit conſtabilita, vnus-
quisque exiſtimet ſe ſiue natum, ſiue
adſcitum, ea conditione ſocietati, in
qua degit, nomen dediſſe, ſeu in illam
admiſſum eſſe, vt ſiue expreſſe, ſiue ta-
Cite, in pactionem illam, ne laedat, lae-
daturque, conſenſerit. Quare & ſtan-
dum eſſe pactioni, aut a ſocietate exe-
vndum; quoniam non alia, quam qua
receptus conditione eſt, in ea tolera-
tur. Ex quo ſequitur, vt cum na-
turae ſponte nolit ſe laedi a ceteris;
non laedat ipſe ceteros, ſicque non
faciat alteri, quod ſibi ipſe fieri no-
lit.
Poſſunt certe exinde leges poſitae
cenſeri in ſapientum gratiam; non
quidem, ne ipfi quid iniuſte agant,
ſed ne quid in ipfos iniuſte agatur:
Nam ad ipſos quod attinet, ſunt ſa-
ne ita comparati, vt etiam ſine legi-
bus nemini inferant nocumentum.

Quippe, quod praeſcripſerint mo-
dum fuis cupiditatibus, easque ad na-
turam compoſuerint, cui nihil ſit ne-
ceſſe re iniuſta gratificari. Neque e-

nim vlla voluptas, quae ſecundum na-

turam ſit, cauſa eſt, vt alii patiantur
iniuriam, ſed quae cupiditas ex vanis
opinionibus effrenis creatur.
Cum enim natura, vt exemplo di-
cam, fecerit herbas, fruges, fructus,
ac vna ipſam aquam res paratu facil-
limas; non ea voluptas, quae ex ipſis
famem, ſitimque exſpectando maxime
percipitur, cauſa eſt latrociniorum,
ceterarumque iniuriarum, quae vul-
go patrant homines; ſed inanis cupi-
ditas viuendi lautius, opulentiusque,
atque idcirco diteſcendi, vt ſit, quod

in fumtus ſufficiat. Quod idem di-
cendum de iis, qui ſimplici veſte,
ſimplici domo, ſimplici coniugio, ſi-
milibusque, prae ambitione, luxu,
libidine, aliis paſſionibus non conten-
ti, plura appetunt, quam quibus na-
tura indigeat.

Quin etiam, cum ſapiens, vt ante

innuebam, ſui ipſius cauſa omnia fa-
ciat, nihil eſt omnino, quod magis ſui
cauſa facere poſſit, quam dum prae-
clare iuſtitiam colit. Quippe dum ſu-
vm cuique tribuit, ac nemini nocet,
ſeruat, tueturque ſartam tectam, quan-
tum in ſe eſt, ſocietatem, quae niſi ſal-
va ſit, ſaluus eſſe ipſe non poſſit; &
neque cuiusquam in ſe prouocat in-
iuriam; neque mulctam, poenamue
Vllam, publicitus infligendam metuit:
ſicque nihil ſibi male conſcius, omni
perturbatione caret, qui fructus eſt
iuſtitiage omnium maximus; quemque
proinde dum colligit, quid maius ſui
cauſa faciat?
Neque vero eſt, cur exiſtimes poſſe
illum, qui clam, nemineque conſcio,
violauerit aliquid iuris, pactorumue eo
ſancitorum, ne quis faciat, patiaturue
iniuriam, pari eſſe ſecuritate, vacuita-
teque perturbationis; ſiquidem, vt
ante dicebam, quamuis occulte fece-
rit, nunquam tamen confidet, id fo-
re ſemper occultum. Nam ſcelera

quidem ſecreta eſſe poſſunt, at ſecura

eſſe non poſſunt; neque prodeſt quic-
quam peccanti latere; quoniam non
vt felicitatem, ſic fiduciam latendi
habet.
Sane & quantumuis id millies in-
praeſentiarum lateat, occultumue ſit;
incertum eſt tamen, an ad mortem
vſque

H ETHICOA. n0S5

Svsque ſit futurum occultum. Ple-

rumque enim improborum facéta pri-
mo ſuſpicio inſequitur, deinde ſermo,

lius, quam iuſtitia: iſti nocentius, quam
iniuſtitia poteſt? Quid enim? Poſſunt-
ne eſſe cuiquam vtiles angores, ſolli-

idem di- atque fama; tum accuſator, tum index. citudines, diurni, & nocturni metus?
i eſte, Multi etiam ſiepe ſe zadicauerirne, Qum tantum ergo bonum iuſtitia,
gio, i⸗ alii duidem per ſomnum, H Per del- tantum iniuſtitia ſit malum; illam v-
evlur, rium, alii per ebrietatem, alii per Aen⸗ nice exoſculemur, iſtam impenſe ab-
cnteh⸗ dam incogitantiam. Adeo proinde, horreamus. Et, ſi quando forte ani-
tbus na⸗ vt vir ſceleſtus, etſi Diuum genus, ho- mus vacillet, dubiique haereamus,
minumque, vt dicitur, fallat, vt id ta- quid agendum ſit, quid facto ſiropus:
Vt ante D Bebbat uo clam futurum ſit, diſfi- aliquis vir bonus nobis eligendus eſt,
H Vnde &cicitur, vt quannuis iniu- 27 ſemper ante oculos habendus;
“ jtia nen r aliantic A ee. vr ſic, tanquam illo ſpectante, viua-
5 ſtitia non ſit aliquid ſecundum ſe ma- mus, & omnia, tanquam illo vidente,
prde⸗ lum, quatenus, quod hiceſt iniuſtum, sczamus. . 4
dunmfi idem alibi iuſtum reputatur;at malum 1
noceh⸗ tamen ſit eo metu, quo exſtimulante Valebit certe hoc conſilium, non
,Illan⸗ conſcientia, ſuſpicatur quid, veretur- modo ne quidpiam agamus, quod I=
Iiſl. que, ne quae iniuſte patrata ſunt, ani- iuſtum ſit; ſedetiam, ne quidpiamoc-
en in⸗ nihilque adeo eſt, vt ſecurius, ſic ad Scilicet ille erit nobis, quaſi Cuſtos, ac
namue degendum placidam, pacatamque vitam paedagogus, quem Jqula animus vere-
metuit: conducentius, quam innocenter viue- bitur, eius autoritate etiam ſecre-
omni re, & foedera pacis communia factis tum ſuum ſanctius faciet. IIlo prae-
us eſt nullatenus violare. fſente non facerem: abſente cur faci-
mque Quare & cum juſtus, iniuſtusque am? Ille id carperet, quia malum; cur
s i ea ſint antitheſi, vt ſicuti ille eſt maxi- ipſe malum ſponte non fugiam? Sic ĩta-
me omnium perturbationis immu- Que fac omnia, tanquam ſpectet ali-
pole nis, ſic iſte, ex oppoſito ſit Perturba- un; nam ſi gercaris ſic aliquem, eris
a. tionis pleniſſimus; ecquid eſſe illi vti- ipſe Ciro verendus.
lar CAP. XXIX.
in DE BENEFICENTIA, GRATITVDINE, PIETATE,
n, V H’ OBSERVYANTIA.
kee- aaddde Orquuntur jam illae virtutes, quas aut pecunia adiutare indigentes pos-
icto⸗ ð 1e Naffines eſſe iuſtitiae ideo diximus, ſunt; cum, niſi operam quidem prae-
Ceet . p. quod ipſae quoque ad alterum ſint, & ſtent, barbari, immites, inhumani au-
ſecunn 1386. niſi perinde legibus, pactionibusque diant; niſi pecuniam, tum paria audi-
qie⸗ praelſcribantur, non deſinant tamen ant, tum praeterea ſordidi, tenaces,
1non D quandam ex decoro, ex officio, exvſu, auari, aliaque id genus; ſin autem
tendl obligationem ſimilem illi, quae iuſtitiae praeſtent, tum audiant comes, beni-
eſt, prae ſe ferre. ghi, officioſi; tum liberales, munifici,
n. Talis vero inprimis eſt benehcentia, magnifici, &c. adeo proinde, Yt vel
ſc; adquam ii tenentur, qui aut opera, ſui, fuaeue vtilitatis gratia ad
ſ Z2Z 222 2 beneficentiam
gue

ib. p.

1106

beneficentiam, (ſed ita, vt fiat citra pro-
digentiam,) teneantur.
Etenim, qui illa vtuntur, ii ſibi, vt
iam attigi, beneuolentiam conciliant;
&, quod aptiſſimum eſt ad quiete vi-
vendum, caritatem; qui non vtuntur,
maleuolentiam, &, quod ad moleſte
viuendum eſt comparatiſſimum, con-
temtum, & odium. Caue autem ſal-
tem, ne circa res paruas beneficus non
ſis, ne id emolumenti perdas, quod
exinde habendus ſis etiam circa ma-
gna gratificabundus.
Haut abs re vero ſuperius dixi eſſe
non modo praeclarius, verum etiam
iucundius, beneficium dare, quam
accipere; quoniam is, qui dat, non mo-
do ea re maior, atque ſuperior eſt, ſed
& quaſi foenus, gratiam colligit, cum
interim res nulla ſit, quae malus pari-
at gaudium, quam gratia. Similis eſt
nempe beneficus fonti, cui ſi mentem
des, ecquo non ſit gaudio perfuſus,
cum tot ſata laeta, ex ſui diffuſione
quaſi ridere obſeruabit?
Talis deinde eſt gratitudo, ad quam
reciproce tenetur, qui beneficium ac-
cipit. Nimirum, niſi velit odio, pro-
broque quam maximo eſſe. Neque
enim iniuria exoſa eſt omnibus homi-
nibus ingratitudo, quod cum nihil ſit
magis ſecundum naturam, quam pro-
penſum eſſe ad habendum bonum, con-
tra naturam maxime ſit, non eſſe pro-
penſum, grateue affectum in auto-
rem boni.
Cum nemo ſit porro in benefacto-
rem magis grate affectus, quam ſapi-
ens, licet ſane aflerere, ſapientem ſo-
lum referre gratiam ſcire, quatenus
ſolus debitam gratiam amicis & prae-
ſentibus, & abſentibus, & vita etiam
funétis habet.
Ceteri enim fere duntaxat gratiam
habent praeſentibus, (idque aliunde,

PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P III.

vtplurimum, quo poſſint beneficium
aliquod nouum prouocare,) at abſen-
tium, quotus eſt quisque, qui grate
commeminerit? qui ſi poſſit, in libe-
ros, in amicos, in res ipſius, vices re-
pendat? Vita autem functorum, quo-
tusquisque eſt, qui caram habeat me-
moriam? qui non laetetur quaſi ſolu-
tam agnoſcendi obligationem? qui in
eos, quos illi habuerint percaros, aut
obſequium, aut etiam beneficentiam,
ſi poſſit, teſtetur?
Talis rurſus eſt pietas, gratitudinis
ſanctiſſima ſpecies. Ea videlicet pri-
mario erga parentes attenditur, qui-
bus nemo eſt, qui non amplius, quam
ceteris hominibus debeat: quando
poteſt quidem alia debere ceteris; at
parentibus ſeſe ipſum debet. Vnde
& fit, vt, ſi ingratitudo aduerſus alios
exoſa ſit, ea, quae aduerſus parentes
eſt, ſit maxime horrori, exſecratio-
nique.
Dico autem primario, quoniam ſe-
cundario, & quaſi ex conſecutione ex-
tenditur ad conſanguineos, fratres-
que cumprimis, quibus parentum
interuentu, quaſi vinculo ſic adſtringi-
mur, vt intelligere debeamus, non pos-

ſe nos illos amore magno non proſequi,

quin ingrati ſimus aduerſus parentes,
auos, ceterosque noſtri autores; ſci-
licet rem illis ingratam facientes, qui
fuere ſua beneuolentia omnes a ſe ſiue
exortos, ſiue exorituros complexi.
Non eſt vero pietas ſeiuncta a cari-
tate, in patriam, quae ipſosmet etiam
parentes, conſanguineosque comple-
ctitur; nosque & naſcentes excipit, &
natos alit, ac tuetur. Cumque, vt
parentum interuentu tenemur affectu
erga conſanguineos, ſic generalius
erga conciues patriae interuentu tene-
amur; tum maxime ſane tenemur er-

ga magiſtratus, atque principes, qui,

qua

ib. p.
1577.

adden
Gaſſend.
d baert,
Ves.
.

.
vlenn qua ipſam patriam, legesque tutantur,
gnigene id in nos ſpeciatimn beneficii conſe-
in runt, vt ipſorum freti praeſidio dege-
en Me. re ſecure, tranquilleque poſſimus.
Vicesre- ib. p. Talis praeterea eſt obſeruantia, ſeu
Mn, uo⸗ 1580. venerabunda affectio, qua erga illos
benne. omnes tenemur, qui aliqua re ſuper-
ulſal. eminent, Quare & partim coniuncta
(qun l eſt cum gratitudine, & pietate, qua-
105, ar. tenus non licet gratum animum ma-
Lentlam, gis apertum facere, quam debitam ve-
..r nerationem, gratumque cultum ex-
itudinis ib. hibendo, benefactoribus, parentibus,
cet prl. Iijn. principibus, omnibus dignitate prae-
1, qui- fulgentibus viris; partim maximo cum
8, quanm decore iis exhibetur, qui aetate, &
Oluncdo ſapientia, ſiue virtute, re omnium ſpe-
Erisi 4t cCtatiſſima, & merentiſſima antecellunt.
Vnde
1s dos CA P.
arentes
atio⸗ adde —Alis poſtremo eſt amicitia, ad
daleas quam reciproce tenentur, qui
n - X.ps&r. aämantur reciproce. Merito vero ipſa
ne ex⸗ nobis erit inſtar coronidis, quoniam
Ates⸗ omnium rerum, quas ad beate viuen-
enrunm dum ſapientia comparauerit, nihil eſt
kringi⸗ maius amicitia, nihil vberius, nihil iu-
npo. cundius. Inter cetera ſane eadem
ſegti, ſcientia confirmauit animum, ne quod
entey ſempiternum, aut diuturnum timeret
“ malum, quae perſpexit in hoc vitae
i ſpatio amicitiae praeſidium eſſe firmis-
lſhue ſimum, ac vna cum ſecuritate maxi-
. mas parere voluptates.
erl. Nimirum, vt odia, inuidiae, deſpi-
ea cationes aduerſantur voluptatibus; ſic
etlam amicitiae non modo fautrices fidelis-
mhe⸗ ſimae, ſed etiam effectrices ſunt volu-
,4 ptatum, tam amicis, quam ſibi, quibus
e, t non ſolum praeſentibus fruuntur, ſed
Eekn etiam ſpe eriguntur conſequentis, ac
is poſteri temporis: efficiturque adeo,
ne. vt cum ſolitudo, & vita ſine amicis,
el⸗ inſidiarum, & metus plena ſit, ratio ipſa
lun

gua

ETHICA.

DE AMICITIA.

1107

Spectat porro ad obſeruantiam, ib. p.
quae religio eſt, ſancétitasque aduerſus 1570.
Deos: videlicet, quos colere, non a-
liter, quam parentes, teneamur, non
ſane vlla ſpe, pretioue inducti, non
quaſi aliquo accepto ab iis, aut ſpera-
to bono, verum, vt ante diximus, pro-
pter illorum maieſtatem eximiam, ſu-
premamque naturam; vtpote quia ve-
nerationem iuſtam habet, quicquid ex-
cellit, & nullius naturae maior, quam
diuinae eſt excellentia; quippe cum
aeterna, & beatiſſima ſit; ex hoc ſane
efficitur, vt ipſi quidem intelligentes
Deos, nec ſibi fingere vllam moleſtiam,
nec alteri quaerere, pie, ſancteque co-
lamus naturam excellentem, atque
praeſtantem.

XXX.
moneat amicitias comparare, quibus
partis confirmatur animus; & a ſpe pa-
riendarum voluptatum ſeiungi non
poteſt.

Cum amicitiae autem comparentur
ob vſus, vtilitatemue, eo modo, quo
ferimus terram, ob prouentus futuri
ſpem; ipſi quidem primi congreſſus,
copulationesque confuetudinum, in-
ſtituendarum amicitiarum fiunt pro-
pter vtilitatem, propterque volupta-
tes, quae exinde ſperantur: at vero,
cum vſus progrediens familiaritatem
effecerit, tum amor effloreſcit tantum,
vt, etiamſi nulla ſit vtilitas ex amicitia,
tamen ipfſi amici propter ſe ipſos a-
mentur. Etenim, ſi loca, ſi fana, ſi
vrbes, ſi gymnaſia, ſi campum, ſi ca-
nes, ſi equos, ſi ludicra exercendi, aut
venandi conſuetudine adamare ſole-
mus, quanto id in hominum conſue-
tudine facilius fieri poterit, & iu-

ſtius?
1 22 222 3 Quaerendi

1108 PARS VII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. III.

Quaerendi vero interim, parandi-
que amici, cum delectu ſunt; ante e-
nim circumſpiciendum eſt, cum qui-
bus edas, & bibas, quam quid edas,
& bibas. Et licet viſceratio, cibatioue
ſine amico, leonis vita, ac lupi ſit; is
tamen amicus deligendus eſt, cuius
conſuetudine nullum ſuauius ſit con-
dimentum.
Quamobrem quaerendus quidem
eſt amicus, cui nihil candore, ſimpli-
citate, bona fide antiquius ſit; ſed &
danda opera eſt, vt is ſit non difficilis,
querulus, omniaque deplorans, ſed
qui morum facilitate, alacritate, iu-
cunda ſpe, ſuauem reddere vitam
poſſit.
Conſiſtit porro, cohaeretue, ſeu
perſeuerat amicitia in mutua partici-
patione voluptatum, ſiue bonorum,
quibus frui, donec viuimus, licęt.
Non eſt vero tamen propterea neceſſe,
deponi in commune amicorum opes,
vt ille cenſet, qui eſſe omnia amico-
rum communia dicit; quippe hoc
diffidentium eſt, (ne non ſint nempe
futurae omnium ſatis conſtantes vo-
luntates,) qui vero diffidunt, ii non
funt amici, ſed illi duntaxat, qui pos-
ſunt plena confidentia capere, quic-
quid opus eſt ex ipſis amicorum bonis,
(tametſi ab illis adſeruentur, neque
in commune congeſta ſint,) haut ſe-
cus, quamex ſulismet; reputando ſci-
licet illa non eſſe ſua minus, quam ſi
ipſimet ea poſſiderent, atque adſer-
varent.
Ac ſtupent quidem homines vulga-
res, id dum audiunt: ſed nihil eſt, quod
ipſos moremur, neque enim quidquam
fidei, aut conſtantiae in amicitia, bene-
volentiaque hominum huiusmodi eſt;
cum neque harum rerum capaces ſint,
neque Vllius ſapientiae partis; quae
commendationem aliquam mereatur.

Quin etiam, qui e media multitudine

eſt homo, non intelligit, quid pri-
vatim, publiceque vtile ſit; neque con-
ſtituere inter mores prauos, hone-
ſtosque diſcrimen poteſt.
De ſapientibus ergo loquimur, quo-
rum eſt quoddam quaſi foedus, vt ne
minus amicos, quam ſeipſos diligant;
quod & fieri poſſe intelligimus, & ſae-
pe vſu euenire videmus, vt proinde
perſpicuum ſit, nihil ad iucunde viuen-
dum reperiri poſſe, quod coniunctio-
ne tali ſit aptius; ac propterea intelli=
gamus, non modo non impedire ra-
tionem, ſi ſummum bonum in volu-
ptate ponatur, ſed etiam, ſine hoc, in-
ſtitutionem amicitige non poſſe re-
periri.
Videlicet, quia nullo modo, ſine
amicitia, firmam, & perpetuam iu-
cunditatem vitae tenere poſſumus, ne-
que vero ipſam amicitiam tueri, niſi
aeque amicos, & nosmet ipſos diliga-
mus; idcirco hoc ipſum efficitur in
amicitia, & amicitia cum voluptate
connectitur; nam & laetamur amico-
rum laetitia aeque, ac noſtra, & pari=
ter dolemus angoribus.

Quocirca eodem modo ſapiens erit
afſectus erga amicum, quo erga ſeipſum;
quosque labores propter ſuam volu-
ptatem ſuſceperit, eosdem ſuſcipiet
propter amici voluptatem; ac, vt ha-
bere ſe laetaretur, qui ſibi aegro
aſſideret, & conieéto in vincula,
vel inopi ſuccurreret; ita laeta-
bitur ſe habere, cui, ſi geger fuerit, as-
ſideat, ſi coniiciatur in vincula, labo-
retue inopia, ſuccurrat. Ac neque
id modo, verum etiam erit ita affectus
animo, vt & dolores grauiſſimos
ſubiturus pro amico ſit, &, ſi occa-
ſio popoſcerit, mortem etiam oppe-
titurus.
Nouimus

(

laent,

36.

titudine
iid pri.
lue on.
hone⸗

Ar, quo⸗
8, Vt ne
lligant;
,Efie⸗
proinde
eyileen⸗
lunctio.
intelli⸗
ire e⸗
n rolu.
oc, in⸗
e te.

ine
n W⸗
nus, ne⸗
i, niſ
Glligr⸗
ur in
lptate
WeO⸗
XPaki⸗

nserit
Plum
VOlu⸗
ſcſpiet
Vt hx
egro
ncula,
lueta-
ritas⸗
labo⸗
neque
ſectus
ſimos
lli⸗

e⸗

s

H

—

.

—

Nouimus certe eueniſle, (idque pa-
trum etiam noſtrorum memoria,) vt
quibuscunque plenam fiduciam, ſe-
curitatemque parare fas fuit ex
ſocietate hominum, pari ſententia, af-
fectuque viuentium, ii ſuauiſſimo fre-
ti pignore, quam ſuauisſime inter ſe
vixerint, ac pleniſſima neceſſitudine
iuncti præoptarint ſine lamentis, pro il-
lo, qui foret ad mortem deſtinatus,
mortem ſubire.
Atque haec ſunt quidem, quae di-
cenda habui circa Ethicam, eamque,
ut abusque initio conteſtatus ſum,
praecipuam philoſophiae partem. Tu,
quisquis es, cui adſpiranti ad germa-
nam ſapientiam gratificari in animo
fuit, iſta age, ac meditare; ratus, ipſa
eſſe elementa honeſte, atque adeo be-
ne, beateque viuendi.
Meditare, inquam, interdiu, no-
ctuque; & ſiue quidem ipſe tecum, ſi-
ve cum fido ſocio, qui perſimilis tui
ſit, & cui dicere valeas: ſoli quidem

ſumus, ſed hoc magis nobis disquire-

re verum ſine inuidia licet: Haec ego
non multis, ſed tibi; tu quoque non
muhtis, ſed mihi; ſed nempe alter alte-
ri ſatis magnum theatrum ſumus.

CA P.

FTICA 1109

Et nonne agnoſcis, poſſe neminem
cum viro illo comparari, qui & Diis
vera ſentit, & omnino intrepide ad-
verſus mortem eſt comparatus, & de
ipſo naturae fine, bonorumque extre-
mo ſio ratiocinatur, ut intelligat ipſum
poſſe facilima facilitate adimpleri, com-

pararique, acid, quod in malis tole-

randum eſt, aut eſſe duratione breue,
ſi vehemens ſit, aut, ſi diuturnum,
toleratu leue, & ſibimet ipſi denun-
Ciat nullam erga ie fatorum neceſſita-
tem eſſe, ſed vigere in ſe liberum ar-
bitrium, ac nullam ſibi, aut perexigu-
am interuenire fortunam poſſe; &
quae cetera inculcata ſunt.

Sane &, cum tu vir huiusmodi eua-
ſeris, eueniet, ut nunquam ſiue vi-
gilans, ſiue in ſomnis perturbere, (ne-
que enim eris in ſomnis, ob mentem
bene compoſitam, alio affectu, quam
per vigiliam,) ſed ut quispiam Deus
inter homines viuas. Nihil quippe
mortali animali ſimile habet homo,
qui in immortalium bonorum poſſes-
ſione aeuum traducit. Hucusque
Gaſſendus. 1

XXXI.

QVANAM IN RE EPICVRVS VOLVPTATEM SVMMVM
BONVM ESSE STATVENS, A CYRENAICIS
DISSENTIAT.„,. .

Quarmßi autem Epicurus cum Qy-
renaicis in eo conſentiat, quod in
voluptate ſtatuat ſummum bonum
poſitum eſſe: in ipſa tamen ea volu-
ptate definienda utrinque diſſenſus

Laert. X., obſeruatur. Cyrenaici enim non in
136. quiete voluptatem, ſed in motu con-

ſiſtere docent, hic vero utramque in
animo aeque ac in corpore admittit,
ut in libro de electione & fuga ait, &
in libro de fine, & in primo de vitis;

& in epiſtola ad Mitylenenſes amicos.
Similiter & Diogenes in XVI Electo-
rum, & Metrodorus in Timocrate ita
aiunt: Cum vero & quae in motet ſit,
& quaz in ſtati voluptas intelligRatur.
Et Epicurus in libro de electione ita
dicit: Namque perturbationis, dolo-
risque vacatio &t voluptas in ſRtatu
laetitia vero, & gaudium in motu
adu cernuntuur.

Praeterea

IIIO PARS II. PHILOS.

Praeterea a Cyrenaicis diſſentit,
quod corporis dolores deteriores illi
arbitrarentur doloribus animi, quam
ob cauſam maleficis corporis poenas
decretas dicunt, tanquam omnium
moleſtiſſimas. Epicurus vero animi
dolores maiores putat. Corpus enim

ibid.

CHALD. DECT. I. c. I.

praeſenti tantum malo affici, animum
vero & praeterito, & praeſenti, & fu-
turo. Ea ergo ratione maiores quoque
animi, quam corporis eſſe voluptates.
Atque haec quidem de Epicureis,
quorum ſecta Italicarum poſtrema
extitit.

HISTORIAE PHILOSOPHICAE

PARS XIII.
DE CHALDAEORVM ůPHILOSOPHIA.

PROOEMIVM.

PVD omnes, ne Graecorum
AA quidem eruditiſſimis exceptis,
Philoſophiam ab Orienteori-
ginem ducere, in confeſſo eſt.
Nulla autem Orientalium, gentium
antiquitate, cum Claldaeis & Aegg-
ptiis, certare poterat. Aegyptii qui-
dem Chaldaeos coloniam eſſe Aegy-
ptiacam, quae ſibi eruditionemomnem
deberet, dictitabant. Sed qui minus ſtu-
* Script. dio & praeiudiciis laborabant, Magos,
FS Me quorum diſciplinae a Chaldaeis pro-
Trari fluxerant, antiquiores Aegyptiis adfir-
Laertio mabant ?; Aſtronomiamque a Chal-
in Pro- daeis profectam ad Aegyptios tranſi-

nec Chaldaeos eſſe antiquisſimume Cicere
doctorum genus diffitebantur. I. de Di-
Bahyloniae pars eſt Chaldaea, cuius Vin-
incolae dicebantur Chasdim, quaſi
Chusdim, a Chuſo, Chami filio. Ve-d vide
rum eorum Philoſophia, patriae re-indicem
. . . . in voce
gionis finibus egreſſa, per Arabiam & Chaldaei
Perſidem finitimas propagata eſt; vn-
de factum, vt trium earum gentium
eruditio CHAILDAICAE nomine in-
ſigniretur. Itaque initium faciemus
a ſapientia Chaldaeorum, proprie ita
a regione appellata, vnde ceterae gen-
tes ſuam duxerunt; & prior quidem
pars noſtrae indagationis circa ipfſos
ſapientiae auctores, eorumque ſeétas,
poſterior circa doctrinam verſabitur.

DE CHALDAEIS PHILOSOPHIS, EODRVMWE SECTIIS.

CHALDAICAE ERVDITIONIS ANTIWITAS.

Ariſto-

teles, diligens liberalium artium pro-

num Periodi Iulianae 4383.,

oem. iſſe, vnde ad Graecos peruenit;
b loſeph.
Ant. Lib.
69 SECTTI. I.
CA P. I.
Vamuis Chaldaicae ſapientiae an-
„ Vide tiquitatem aliae gentes non aequa-
loan, Tent, multum tamen abeſt, vt eius ſit

Marsha- antiquitatis, quam ipſi ei tribuebant.
mi Cum Alexander, victo Dario, Baby-

Chron. . 1R Hir;
Gα. lone potitus eſſet, quod incidit in an

tio L. IV.

motor, rogauit Callithenem, ſororis
ſuae filium, qui Alexandri comes fuit,
vt ſe doceret, quam antiquitatem Chal-
daica ſapientia attingere merito cenſeri

poſſet.

ilnle2, Vt

eCdelo. A

1. 1,
1IS. ſ

Fide
lnlicem
in woee
Mbo. .
iſer,

5l.W.
6,0, 7.

In b
dem,
dObe
kampl
l. I.
ll.5. 1

Geo
dacr.

4c.

nimum
S fü⸗
gnogne
uptates.
icureis,
Aſtreme

E

mnume Cicere
l, de Di.
Cuius n.
goaſi
Ve⸗d Vide
indicem

1e le wee

am &Chalei
1,yn-⸗
tium
ein-
eins
je itn
egen⸗
idem
iſos
ecs,
itur.

Hiſr.
n⸗
o
lu,
al-
ſeri

ſſet.

CIMLD. ERVDITIONIS ANTIIOVII.

poſſet. Chaldaei contendebant ab eo
tempore, quo primum obſeruare aſtra
coeperant, ad expeditionem Alexan-
dri, fluxiſſe 470000. annos. Sed multo
recentiores erant obſeruationes, quas,
aIn L. 2. Vt auctor eſt Porphyrius, a dmplicio“*
deCoelo. laudatus, Calliſthenes ad Ariſtotelem
P- 133. miſit; ad ea enim tempora adſeruatae
é. fuerant obſeruationes annorum dun-
taxat 1903, quorum initium, retrogre-
diendo, ab anno adlato expeditionis
Alexandri, incidit in annum Periodi
Iulianae 2480. Atque hoc ipſum meri-
to poteſt in dubium reuocari, nam ni-
Wvide hil eſt in Chaldaica Aſtronomia anti-
indicem quius * Aera Nabonaſſaris, quae inci-
in voce pit demum 3967. Periodi Iulianae anno.
Raer Ab hacAera computant obſeruationes
ſuas, qua ſi antiquiores vllas habuiſſent,
bLIV. vix fieri poruiſſet, vt earum non me-
c. 6. 7. Miniſſet ⁵Piolemaeus. Prima enim ob-

CA P.

IIII

ſeruationum, a Ptolemaeo memorata-
rum, incidit in annum primum Mero-
dachi Babyloniae regis, qui legatos mi-
ſit ad Ezechiam, vt inquirerent de mi-
raculo e quod in Horologio Achaſi con-c 2. Reg.
tigerat; is autem annus eſt Aerae Na- XX, 12.
bonaſſareae vigeſimus ſeptimus. Secun- 1⸗ ka-
da à obſeruatio eſt anni vigeſimi octa- xxX
vi; tertia 127. Nabonaſſaris, ſeu quinti 21.
Nabopolaſſaris. Hoc teſtimonium eſt d btol.
omni exceptione maius, ſiquidem Pto-Lib. V.
lomaeus oſtendit rationes & regulas ?125.
harumce obſeruationum. Quidquid
praeterea adfertur, videtur Hypothe-
ſis mera eſſe; ac ſi quidem ſtatuamus
cyclum Canicularem, qui complecti-
tur 146f. annos, hoc eſt, 1460. naturales,
a Porphyrio poſitum fuiſſe, vt con-† vide
ſtaret Hypotheſis, octodecim tantum indicem

anni huic numero deeſſent. in voce
Sothicæ.

II.

VARIOS FVISSE ZOROASTRES.

Nventio artium, aput Chaldaeos,
ab omnibus Zoroaſtri tribuitur. Vt
omittam ineptam Etymologiam no-
minis eius, a Graecis vocibus 0° &
aIn Pro- As deductam, Dinon a Laertio lau-
bem. datus interpretatur Asρdαο, quod
bamsh. Mrorum ſucerdotem vertunt.? Atha-
L. I. c. aſ. Kircherus hanc minus probat E-
II. 5§. I. tTymologiam, quippe conſtantem dua-
bus Linguis, Graeca nimirum, voce
Asov, & Chaldaica Zor. Ipfe deriuata
R u Wäura, figura, aut 1aà aiar, for-
mo, àd Nar, ignis occultus, quaſi
dictus fuiſſet ITſairaſter, hoc eſt, fi-
ctor imaginum occulti ignis; vel Tu-
raſter, id eſt, imago arcanarum rerum,
quod conſentit cum Perſico nomine
Zaraſt. Verum obſeruarunt doéti viri
Geogr. Mer, in Perſica lingua, ſignificare
Sacr. L. Mellam. Priorem partem Lor Bochartus
4. c. J. deducit ab Hebraico ſehur, contem-

plari; ideoque apud Laertium, pro
aρoo ρ†%, legit «gobedres contempla-
tor Aſtrorum. At reperire eſt parti-
culam Zor, in compoſitione aliorum
nominum, vtin Zorobabel, quod in-
terpretamur natum Babylone; vnde
colligere licer Zoroaſtrem ſignificare
ſelium Aſtrorum.
Idem nomen alii efferunt Zabradas,
alii Nazaratas, alii Zares, alii Zaran,
alii Zaratus, alii Zaradas; quae ſunt
tantum variae corruptiones Chaldaici
vel Perſici vocabuli, quod Graeci ple-
rumque efferunt Zoroaſtres.
Nemo negat fuiſſe varios Zoroa-
ſtres, excepto vno Goropio Becano, qui,
praeter omnem veriſimilitudinem,
contendit vnicum fuiſſe. Verum in
enumeratione eorum, quibus id no-
minis fuit, non eſt exigua inter eru-
ditos diſſenſio. Nituntur quidem
Aaa aaa a potiſſimum

IIIZ PARS XIII. PHILOSOFII.
Cont. potiſſimum d Arnobii verbis, ſed quae
Gent. non vna ratione interpretantur: Age

Lib. I. . . ,
nunke veniat quis ſuper igneam Zonam
Magus, interiore ab orbe, Loroaſtres,
Hermippo vi adſentiamur auctori. Ba-
Arianus & ille conueniat, cuius Cteſias
res geſtas hbiſtoriarum ezponit inprimo;
D Armenius ,HMoſtanis nepo.; Namilia-
nS. ris Pamphylius COyri. Patriciust, Nau-
†Apol. Adeus , Kircherus aliique exiſtimant
Mag. memorari ab Arnobioy quatuor Zoroa-

2₰ Obel. ſtres, primum Chaldaeum; ſecundum
Pamphil. Bactrianum, tertium Pamphylium, alio
nomine Erum; quartum Armenium,
filium, vt vult Kircheraus, Hoſtanis.
N Exerc. Eadem verba ¹Claud Salmafs ita le-
Plin. p. git & diſtinguit: Age nunc veniat, quae-
S ſo, per igneam zonam Magas, interio-
re ab orbe Zoroaſtres, Hermipho, vt ad-
ſentliamur audtori, Badrionus. Et ille
conueniat, cuius UCteſias reés geſtas Hi-
Koriaram exponit in primo, Armenius,
Eeoſtanis nepos; & familioris Pamphi-
lus Ori. Itaque ſecundum salma-
ſium, tres fuere duntaxat Zoroaſtres;
Brimus, ſecundum quosdam, ex inte-
riore Libya, vel Aethiopia rit ena=
un vicina, autx, ſi Hermippo fides ha-
beatur, Bagr anus; alter Armenius,
nepos Hoſtanis, cuius res geſtas feri-
pfſit Cefias; tertius, Pamphilus nomi-
iIn Zo- De, amicus Cyri. UVrſinus ex eadem
roaſtre. leclione verborum colligit, ab Arno-
bio duos tantum memorari, ac mani-
feſto explodi Bactrianum, Hermippi
Zoroaſtrem; Cleſtam autem, dum con-
futat fabuloſam hiſtoriam Eudoxi, pro-
bare Zoraſtrem vixiſſe tempore Cyri.
Sed verba Arnobii ea mutatione indi-
gere non videntur, quod manife-
ſtius fiet, ſi ſigillatim recenſeamus
eos, quibus impoſitum fuit nomen
Zoroaſtris.
Primus fuit Chaldaeus, Acyrius et-

FK In Zo- . .J .
iam Suidaz diétus, a quo & narra-

roaſtre.

CHIALD. ECL. E. c. II.

tur fulmine percuſſus interüſſe. For-
taſſe eo reſpicit Arnobius, vel ad eam
hiſtoriam, quam refert Dion. Chrſo-
ſtomus!, vbi Zoroaſter Perſa, (con-
funditur enim cum altero,) dicitur
ex igneo monte ad populum veniſſe.
Vel etiam per igneam zonam intelligit
ſedem numinum, Zonis addictorum,
quae eſt, ſecundum Chaldaicam do-
ctrinam, ſupra Empyreum, vel corpo-
reum coelum. Nusquam enim repe-
rio Zoroaſtrem Aethiopem habitum
fuiſſe, aut ex interiore Libya, vt ex-
plicat Salmaſius. Arnobius Hermippum
auctorem laudat, qui, teſte Plinio'"n, wi-
cieæs centum millia verſuum a Zoroaſtre
condita, indicibus quoque votuminum
eins poſttis, explanalit.
Secundus fuit Bactrianus, quem
Bactrianae regem, Nino aequalem, ab
eoque victum & interfectum memorat
Iuſtinus n, qui & fubicit: Primus di-n Lib. I.
ciur, (nempe Zoroaſtres,) artes magi- tio.
cas nueniſſe, & mundgi principia, Kiae-
