coeuntem, vel ebrium quisquam vidit.
Laert. Stola illi candida ſemper, ſtragula
mLe. item candida elana, lineorum quippe
vyſus nec dum ad illa loca penetrauerat.
Coronam item auream caligasque ge-
Var. Xli, ſtabat.
22. Diogenes, quotidianam eius viuendi
Porphyr. rationem exponens, exercitationes ma-

cit, animam ſuam ad yyram componen-
tem, & veteres quosdam Thaletis Paeé-
anas accinentem. Homeri quoque &
Heſiodi carmina accinebat, quibus a-
nimum tranquilliorem reddebat. Quin
& ſaltationes quasdam ſaltitabat, quas
agilitatem atque ſanitatem corpori
conciliare exiſtimabat. Deambulatio-
nes non cum multis, neque promiſcue
conficiebat, ſed vno tantum vel altero
comite, in templis aut lucis, loca conſe-
Gatus amoeniſſima, & aturba remotiſ-
ſima.
Poſtquam bonorum Alcaei adiſſet
haereditatem, qui poſt obitam ad La-
cedaemonios legationem fatis eſt fun-
Qus, oeconomia non minus quam phi-
loſophia admirabilem ſe praeſtitit.
Praeter iſtum vero Pythagoram, phi-

Iambl. c.
XXX. n.
170.

Plut. Nu-

map. 60 lophum, alii haut pauci eo nomine

A, celebres extitere, quorum antiquiſſi-
mus Lacon extitit, Numae coaeuus.
Laert. Laertius quatuor eius nominis vi-

VIII, 46. rOSs numerat, eiusdem aetatis, vVel ſal-
CAP.

PVYTIIAGORAE CONIVX ET LIBERI.

7Xorem duxit Theano, quam Cro-

4 Suid.
tone ortam nonnulli dicunt.² Por-

Ozοοw .ú ad-

vit, vt athletae pro caricis carnibus ve-

vulgus proferre fas ſit,

695
tem non multum aetate diuerſos.
Praeter philoſophum enim Crotoniates
extitit Pythagoras, homo tyrannidem
affectans. Alius item Phliaſus, oςωGοdH‧ꝰ ͤ
xyr aτρ, vrcitator, vt Plinius rlin.
reddit, aliptes: h. e. qui exercitia cor- Dic nar.
poris doceret, & quo victu vtendum, 23.
quomodo corpus adea componendum
eſſet, oſtenderet. Hic Pythagoras eſſe
videtur, filius Eratoelis, qui Alipticos

ſcripſit Commentarios, atque ordina- abJamb.

c. V. n. 25

ſcerentur, quorum vtrumque Pytha-
gorae philoſopho anonnullis tribuitur.

T'ertius ZHocynthiuseſt, ad quem refe-

runtur docrinae ſapientige, quas in
VI & pro, „
verbium illud Adτοσι ι, quorum V-, no⅛
trumque Pythagorae philoſophi fuit. e Gr⸗
Sunt, qui alium Pythagoram, Rhegi-Mcoioe
num, memorent, ſtatuarium, rhythmi
& ſymmetriae repertorem: alium item
Sumium, hunc quoque ſtatuarium,
forte eundem cum eo, quem LXVII
Olympiade vixiſſe Plinius dicit: alium il. dir
item oratorem, nullius famae: porro c ,
alium, Medicumt, qui de &τvla ſcripfit, L. XlX. c.
quod opus philoſopho tribuit Plinius, v.
itemque de Homero: alium item, qui nale
Dorica † ſcripſit, vt relatum Diony- interp
ſio. Hucusque Laertius. 2i Dori
Iſtis addendi ſunt¹, Pythagoras E-c ſeri-
pbeſius, qui ante Cyrum vixit. Alius Wu
item nominis eiusdem, Ptolemaei Re- S .
gis praefectus?: tertius item Pictor. *b Pin,
L. xxXVII
C. II.
jq. Plin.
X
phyrius tamen Cretenſem' dicit ?, fi-
liam Pythanadis, vel Lythonactis.“ Ea b Porp h
p. 182.

XXI.

Dy- —
dym. ap. * An ille cuius ſcriptor ſpuriorum Dioſcoridis

Clem. Al, meminit f. 354: 359. 353. 37 1. 373. 374. Vt obſerua-

Kr. 1. p. tum Menagio.

XXHIis adduntur a Menagio ad Laert. VIII, 47. Py-

309, C.
thagoras Rhodius, de quo Euſeb. praep. V. 8 at longe

plures Pythagoras Meurſius ad Ariſtoxenum obſer-ita Sui d
vauit p. I50. vbi XX numerat Plures addidit Ionſius
qui L. IV. de ſcriptorib. Hiſt. philoſ, p. 343. XXIX
Pythagoras memorat. Plures etiam fuifle conten-

dit Dodvvellus diſſ, de vita Pythag. p. II4.
poſt

,

696
poſtpythagorae mortem liberorum cu-
ram ſuſcepit, & ſcholae etiam praefuit?,
Therap. Ariſtaeo vero nupfit, qui ei in hac di-
II. gnitate ſucceſſitꝰ?. Scripta quaedam
b lambl. nomine eius extare Laertius autor eſt“,
rl. ex quibus Suidas allegat Commentarios
aerdt. . .
VIII, 43. Philoſophicos, Apophthegmata, Poema
dà Laert. becxametrum*. Apophthegmata eius
lI.c. ſequentia commemorantur. à Inter-
* adde rogata quando mulier a viro munda ſit-

2 Theo.
dorit.

en dixiſſe fertur, a ſuo quidem ſtatim, ab
IV. p. 522 alieno vero nunquam.“ Eam vero,

quae ad proprium virum ingredere-
tur, monebat, vti cum veſtimentis &
verecundiamponeret, exſingensque, de-
nuo cum illis cam reſumeret. Interro-
gata, (ambiguae fortaſſis vocis occaſio-
g N ne) eia, quaenam iſta? haec, inquit,
lut. obquae mulier vocor. Admiranti pul-
. Critudinem eius, atque dicenti, quam
Clem. A- Candidumbrachium! ſod non publicum,
lex. Str. illa reſpondit f. Laertius s, qui Bron-
IV.p. 5z2 tini Crotoniatae filiam eam ait fuiſſe,
Anna addit, iuxta nonnullos Brontini vxo-
Comnen. .
Aexiud. Tem, filiamque Pythagorae Theano fu-
XII. iſſe.* Videntur autem duae illge mu-
& Laert. lieres paſſim confundi; ſic enim pri-
VIII, 42. mum allegatorum apophthegmatum,
autr. Theanonis, VXoris Brontini eſte, affirmat
. 132. Iamblichus , quamuis alii, in quibus &
i Lacrt. Laertius eſt, I1 eanoni, vxori Pythago-
VIII, 43. rae illud tribuant.
XK Suid.
Oν.

i plut.
Numa p. cm & Mneſarchum memorant k. Mne-

65. D. ſarchus is eſſe videtur; quem Mamer-
m Laert. cum vocat Plutarchus!, (& Feſtus,) v-
VIII, I. trumque enim nominum iſtorum pa-

2de a renti Pythagorae tribuitur ", aquo filii

Pilios ex Theanone ſuſceptos, Teælau-

PARS VIII. PVTHAGORAS CAbP. XXI

Pythagorae nomen haut dubie eſt deri-
vatum. Damo quibusdam audire vi-
detur“, niſi error hic ſit ex nomine filiae a Suid.
Pythagorae, quae Damo eſt dicta , na- IIe ar.
tus. Duoilli, Telauges & Mneſarchus, VIea.
patre mortuo, matris inſtitutione cre- 242.
vere, ſcholamque poſtea rexere; quod
de Mneſarcho lamblichus p teſtatur, de ? Iambl.
Telauge LaertiusA; addens Empedo-c. XxxvI.

6 . . n. 265.
clis praeceptorem hunc extitiſſe, iuxta 4' Taort.

nonnullos, ipſumque Empedoclem vnI, 43.

Hippobotus citat, dicentem:

Theanus clara proles & Pythago-
1ae. 11: Laert.
Telaugis autem illius nullum ſcri- VIII, 33.
ptum extitit. Ita Laertius, qui alibi 74.
tamen eius ad Philolaum citat epiſtolam. Iambl c.
Iamblichus quoque ſermonem ſacrum de.
a nonnullis ipſi autori tribui refert, 140.,
qui Pythagorae nomine circumfere-
batur.

Duobus filiis iſtis, autoritate Du- porphyr.
ridis Samii, in ſecundo de Horis, ad- vit. Pyth.
dendus Arimneſtus, Democriti prae-? Isr.
ceptor, qui, ab exilio redux, aeneam in
templo Iunonis tabulam ſuſpendit, cu-
jus diameter duorum fere fuit cubi-
torum, verbis inſcriptam iſtius ſen-
ſus : .

Qui tulit in lucem multa & prae-
clara. reperta

Gnatus, Arimneſtus, Pythagsrae,
hoc pouuii.
Filiae ipſi fuere Sara, Myia, Arigno- Iambl. c.
te. cuius ſcripta Pythagorica ſuo tem- V.

pore adhuc extitiſſe dicir Porphyrius, Suid.
. Porphyr.

rel. ad

eum loc. * Scriptum eius xe* οσεας Stobaeokcl.
Phyſ. L. I. p. 27. allegatur. Poemata ſcripſiſſe
Clem. Al. Str. I. p. 309. teſtatur. De epiſtolis
cius vid. Fabricium Bibl. Gr, L. II. c. X. num. 24.

fragmentum quoddam eius etiam Clem. Al. Strom.
IV. p. 492. citat.
x* Quod & Anonym. vitae Pythagorae ſcriptor
apud Photium affirmat: & Hermaſianax Colopho-
nius apud Athenacum L. XIII. p. 579. A.

& Damo

P: 182.

lambl. .

Kkorph.

ie.

&Dam

rascon
INII. Ppiam4

A 145. WMltter

g 36
uum
laet, palli
Ul da ulen
lanbl en

M. iC

n 170.
milingo che

9
ulhni eid
an Min ocunn
t0i
conk.
PmrblcTum
I, dn. del
Jnd Mo

um i o
(ume vr. nees

ded cl. „.
Fabncio Thu

Pibl. 1, 60
lp 495 run
Profe
uen
lant.
loco
dit
en
I.
8
ſin
la
li⸗
r
tet

eſt deri.
ire vi.
ineflinen gu,
Ho, na-Ida,.
0
Harchug lartt
VII 42.
ane cre⸗
e;quoch
Atur, der lnbl.
Inpedo⸗tu.
e iumi 20.
doce 4 laert.
cen ,.

Mhapo⸗
. Laert,
m ſer. l
i dbi 74.
. lambl e⸗
olame lambh ,
1 Iu.
ſuern n, 146, .
rekert,

untere⸗

e Du- Porphyr.
, 40. ut Pythi

r

p. 184 ſ.

n.

nenmin

die.
t cubi⸗
as ſen⸗

—☛

ror-
geret,

Pino- lantle⸗
nc d,
hying, r.
— b. 182.
A, n,.

laiptor
0lopho⸗

Dane

& Damo. Huic ſcripta ſua Pythago-
Iambl. c. Tas concredidit, praecipiens ei, ne cui-

XXIIX. Piam, extra familiam qui eſſet, ea per-

n. 146. mitteret. Quamobrem iĩpſa, licet ma-
gno aere vendere libros potuiſſet, nun-
quam eos argento ſibi extorqueri eſt
Laert. Paſſa, pauperiem cum obſequio erga
VII, 42. parentem ampliſſimis opibus praefe-
rel. rens. Filiarum vnam Menoni eloca-
. 170. Vit Crotoniatae b, ita educatam, vt Vir-
b malim go Choris praeeſſet, mulier vero inter
Miloni, eas, quae ad aram accedebant, primum
cui Myia locum obtineret. ** Aedes elus Cro-
o toniatae Cereri conſecrarunt, angipor-
Tambl, c. tum vero Muſeum appellarunt.
vIt. ſn. Serui eius duo imprimis comme-
quod morantur, Aſtraeus nempe atque Za-
umn Pl molxic: de horum priore ita Dioge-
deo cl. Mes in libro de incredibilibus vltra
Fabricio 1 hulen: Mneſarchus, Lyrrhenius, ex
Bibl. L. orum genere, qui Lemnum, Im-
HI.p. 495. brum & Scyrum incoluere. Is inde
* Porph. profectus cum multas vrbes regiones-
que circuiret, inuenit aliquando in-
fantulum, ſub magna & procera popu-
lo collocatum. Propius accedens vi-
dit puerum ſupino in coelum vultu,
ſolem oculis non conniuentibusintue-
ri. Ori calamus inſertus erat exiguus
& tener inſtar fiſtulae. Cumque non
ſine admiratione rore ex populo deſtil-
lante infantem nutriri videret, ſuſtu-
lit puerum, diuino proſatum genere
credens. Hic, cum virilem aeta-
tem attigiſſet, in Samo ab Androcle

CONIVX ET UIBERI EIVS

697
indigena in familiam eſt adoptatus,
qui rei familiaris adminiſtrationem illi
commiſit. Mneſarchus vero cum o-
pes ei poſthaec affluerent, educauit
puerum, indito ei Aſtraei nomine, v-
na cum tribus, qui ipſi geniti eſſent fi-
liis, Eunoſto, Lyrrheno, & Pytha-
gora, quem, vt dictum, puerulum ad-
huc Androcles ſibi adoptauerat. II-
le puerum ad citharoedum, palaeſtri-
tam & pictorem miſit, poſtea Miletum
ad Anaximandrum ablegauit, Geome-
triam, vt diſceret, atque aſtronomiam.
Aſtraeum vero Mneſarchus Pythago-
rae dono dedit, qui recepti ingeni-
vm explorauit, & corporis eius mo-
tus atque quietem vbi obſeruaſſet,
in diſciplinam ſuam recepit. Primus
nempe explorandi hominum ingenis
artem Pythagoras inuenit, neque
quempiam ſiue ad diſciplinam ſiue ad
familiaritatem admiſit, niſi prius ex vul-
vultus habitu de ingenio conie-
ctalet.
Erat ipſi & alius puer, quem exlId. ib.
Thracia ſibi comparauerat, cui nomen
Zamolxis, quod recens nato pellis vr-
ſina fuiſſet iniecta, pellem enim Zal-
enum Thraces vocant. Hunc quia
in Chariſſimis habebat Pythagoras, in
ſublimiore contemplatione, ſacrisque

ritibus, & cultu Deorum, inſtruebat.

Sunt, qui Thaletis nomen ipſi dicant
fuiſſe. Barbaris Herculis ritu cultus
fuit. Seruum Pythagorae fuiſſe

* De his Pythagorae fliabus Suidam & Iam-
blichum citat Stanleius, & Myiae quidem men:-
tio extat apud vtrumque, Suidam ſc. in LIvò†².
lamblichum cap. vlIt. fin. Vt & ap. Porphyri-
um p. 181. Arignotes Suidas meminit. Damonem
Klium, non filiam Suidas facit, filiam Iamblich.
c. XXIIX, n. 146. Laert. VIII, 42. Sarge ſolus
meminit Anonymus vita Pythag. autor apud
Photium. Eamque cum Aeſara Lucana, e cu-
jus libro de natura hominis citantur quaedam ap-

Stobaeum Eclog. p. I05, eandem ſtatuunt viri
docti, apud Photium quoque id nominis reſcribi
cupientes. vid. Bentlei Apolog. pro Epiſt Pha-
lar. p 383. Dodvvell. de aet. Pythag. p 124. adde
Fabricium Bibl. Gr. L. II. p. 509.

*x Hucusque lambl. 1. c. ſequentia Porphyrii
ſunt p. 182. aliter relata lamblicho : qui Metapon-
tinos Cereri 'ythagorae aedes dicit conſecraſſe & an-
giportum Muſeum vocaſſe,

t tt Dionyſiphanes

698
D e. Dionyfiphanes ait, ſtigmatibusque no-
zuna A-tatum eſſe, vbi in latronum incidiſſet
lex. p. Manus, cum Pythagoras ſeditioſorum
329. agitatus factionibus ſolum verteret, ob
Ateng inuſtas itaque notas frontem eum
1046.1 Obuelare ſueuiſſe. Sunt, qui nomen
* de la-Zamolxidis virum peregrinum notare
pſu in ſa Gicunt, hucuſque Diogenes. Zamolxi-

P., d huic ſacra facere Getas Laertius † ex

4. Vita
Nytlen CAP.
p. 208.
e inns.- . . „ . .
Rica il Sunr. qui nihil omnino ſcriptum re-
Ktina II. . A; Dryek .
in Hie- — liquiſie dicunt Pythagoram, Plutar

ron. Chus, Ioſephusb, Lucianus“, Porphy-
F addasrius 4, Ruffimuse, & reliqui?f. Laer-
Ariſtid. tius tamen ait s, u’dere omnes, qui ni-
r I hil eum litteris tradidifſe affirment. Di-
tor.T. III erte enim de eo Heraclitum Phyſicum

p. 495. dixiſſe: Pythagoras, Mneſarcht ſilius,

Auguſtin hiſtoriarum prae altis omnibus peritus

1.1. ⸗ fuit, veterumque ſoripta euolueus inde
60h1.

oe Juam ſupientiam collegit, polymathiam,
nict. e. . vafrasque artes? Quem Heracliti lo-
Claudi! Com Clementem Alexandrinum quo-
an. Ma- quereſpicere non immerito ſuſpiceris,
matel: qui dicit Heraclitum, Pythagora juni-
u anim. OTem, in ſcriptis ſuis eius meminiſſe. Li-
c. II. Pri autem Pythagorae adſcribuntur ſe-
* Laert, quentes.
Ur, 6. Commentarii P tres, Paedeuticus,
1 em. Politicus, Phyſicus, ad quem Laertius
332. B. Paulo ante allegatum Heracliti teſti-
Heo, monium refert , ita locuti, quod ſub
paàαα initiumn phyſici commentarii Pytha-
nara goras ſequentia dixiſſet: Non per ae-
Laert. Tem, quem ſpiro, non per aquam, guam
VIII, 6. bibo, non feram hutus diſeurxſus vitu-
adde de perationem.

PARS VIII. PVIHIAGORAS. CAbP. EXII.

Herodoto refert, pro Saturno eum co-
lentes.
Verum Herodotus, poſtquam Grae- Herod,
cis relata allegaſſet, Pythagorae nempe u. IV.
eum ſeruiiſſe Sami, magnoque pretio
redemta libertate, in patriam redu-
cem, mores ciuium reformaſſe, ſuam
ſuperaddit ſententiam, Zamolxidem
nempe diu ante Pythagoram fſtoruiſſe.

XXII.

SCRIPTA PYTHAGORAE.

nis filio, commemorati, in epitome So-
tionis. Primus, de vniuerſo, metrice
ſcriptus. Secundus ſermo ſacer, cuius
iſtud initium:
Oiuuenes tacita colite haec pia ſacra
quiete.
eiusdem forte libri & iſta ſunt: Clem.A-
Idem eſt nempe fabam atque caput lex. Stt.
comedere Patris. I p. 435
& alterum iſtud ab Euſtathio allega- 4 Miad.
tum: . 6 II. p. 187.
Taritara quaue petant redeantue ad Ed. Rom.
luminis auras
Manes.
Tertium, de anima. Quartum, de
pietate, quintum Helothalem, quod no-
men fuit parentis Epicharmi. Sextum
Crotonam atque alios.
Tractatus duo, vnus de natura, al- Iambl. c.
ter de Diis, quibus comprehenſam do-XIX. n.
ctrinam exiguo tempore Abaridem 20.
Hyperboreum edocuit. Horum pri-
orem eundem veroſimile eſt eſſe, cum
Commentario phyſico, cuius ex Laer-
tio meminimus. Alter ſermonis ſacri
titulo iuxta Iamblichum inſignitur;
(non tamen idem eſt cum ſacro ſermo-

Ror ci Tradotus ſex, ab Heraclide, Serapio- ne, quem Heraclides ei tribuebat, is conf.
P — . Fabric.
. r. * αοαιπνν artes callidas & vafras. Ita poorrivc”* Triâ, JeReαοααατ— uριτοh αιo— Bid Gr.
. * „ . . „. e//7 . . . 5
lubis, X οτI+Mẽ *ννοο nonnunquam in meliorem partem 7£ννσασ gcαοαα —lNwhaig, α⅞&ι²zοονν,. 455

31. Suid. accipitur. Gregor. Mazianz. adu. Iulian. Or. II.
Tu e*“. Srαα αα &τr.1, M ”6HαιοαHαεαν Xρορντοαι τπ☛d ν
k Laert-
VII, 7.

Ita enim textus eſt reſtituendus.

enim

enunn
gupe
dockeit
thagon
tus, ve
laſche
Cofhi
Pjt
Telan

4 ad Aut. lumpe
Carm., p. Mons
a⸗ natum
b Synan.
eſe
Metaph. Wid
cadim. Ms.
Plat, L. Cles,

II I. Or.
le.

e laert Akler
lc, adde N
lebrice, 4
l.c. .
in Ni. 5
Welm Alege
I. V. . E
13,

lüdor,
OriglIl,
2.
6
Ru
Ori t,

eum co.

m Grae- Herod,
neinpel,
pretio
h redu-
, ſham
Dhidem
huiſſe.

me Jo⸗
metrice
, Clils

ſur

Clem A⸗

ahltler de
4

4

D.
epr a.
Il p.
4A ERom.

Im,
d no⸗
xtuE

, A. lnblc.
Go-NIX. ne.
Niden .
upr.
,Cu
La.
K
Nitut;
no⸗
, 5 n
Fabric.
— Hibl. 6.

c, 1, Il.
NMral. 455.

enimn

SCRIPTA EIVS

enim metrice ſcriptus erat, hic proſa)
quippe qui ex arcanis maxime Orphei
doétrinis ſit decerptus: vel ab ipſo Py-
thagora, vt viſum plerisque, concinna-

tus, vel, vt elari fideque digni viri ex il-

la ſchola affirmant, a Telauge, ex com-
commentariis, quas filiae ſuae Damoni
Pythagoras reliquerat, quae ſoror erat
Telaugis, a qua poſt fata eius ad Bita-
a ad Aur. lam perueniiſe illos libros ferunt, Da-
Carm. p. Monis filiam, & Telaugem Pythagorae

215. nNatum, qui Bitalam duxerat. Allegata
i irt. ex eo operéa lamblicho verba, poſtea,

detaph. Vi de doctrina Pythagorae, refere-
cadTim. Mus. Citauere id opus etiam Hiero-
Plat. L. Cles ², Syrianus atque alii.

dar. Oratio ad Abaridem Proclo“ cita-
ap. La-
ert Vlli, fur. „“
8. Orpheus, Poema, vt Ioni Chio eſt

e Laert. affirmatum in Triagmis. 4

I.c. adde. Nopiades, quarum initium us drai-
cl Fabric. v, n Zeye e .
g in Ti- mmi, ex quibus ſequentes verſus

maeum allegauit Proclus f,
L. V. p. Ex denſis monados latebris euoluitur
331, mmnis
Numerus, ad ſacram procedens inde
TLoarackpn
Qui genuit matrem immotam & ſem-
per agentem
Rerum, quam decadem caſtam dicunt.
, Arithmetica Iſidoro memorata, in-
quienti: Numeri diſciplinam apud
Graecos primum Pythagoram aiunt con-
ſeriphſſe, ac deinde a Nicomacho diffu-
Dſius éſe compoſitaii.
Chil. 1, Prognoſtica, de quibus ita Tzetzes:

58.

Iſidor.
Orig. III;,
2.

Samo,
Non ipſe ſolumnouerat, antequam ge-
rerentur
Tutura, ſed & aliis,
véllénl,
Prognoſticorum varios libros poſt ſe
reliquit.

ea gui noſſe

Mneſarchi vero felius, Pythagoras eso

699
De virtutibus Medicis herbarum, qui Lib.
Plinio citatur liber, qui dicit, quod li- XXIV,c.
cet a quibusdam Qleembporo Medico 17. &
tribuatur, Pythagorae tamen perti- in Bu
nacem famam, antiquitatemque eum um l. c.
tribuiſſe. Idipſum vero voluminibus p. 456.
his afferre auctoritatem, ſi quis alius cu-
rae ſuae opus, illo viro dignum iudica-
verit: quod feciſſe Cleemporum, cum
alia ſuo & nomine ederet, quis credat?
Videtur ad hoc opus ſpecçtare liber de
Noilla, Plinio itidem allegatus, ſed a La- M .
. .— . 5 „ §.
ertio alii Pythagorae, Medico, adſcri- Laert.
ptus. VIII, 47.
Aurea Pythagoraecarmina, vel, vt
alii malunt, Pythagoreorum. Eorum
ſane autor, vt Suidas fatetur, certo non
innotuit, quamuis Pythagorae ſint
qui adſcribant. In eis Proclus eſt, qui ad Tim.
aureorum carminum eum vocauit pa- alei.
rentem. Videnturque hoc ipfi illi ad Tim
confirmare verſus, cum inueniantur in p. 229.
iis, quos identidem diſcipulis ſuis occe- &c.
ciniſſe Pythagoram certumſit, ex La- ab. Fa-

ertii, Porphyrii & aliorum teſtimonis, k⸗
3 460.
quales iſti: Porph. p,
Neæc feſſa in dulcem declines lumina 198.
ſomnum,
Quin ter cuncta prius reputaueris a-
ANa diei.
Quae praetergreſſus? quid gesſt in
tempore quid non?

apud

. . . à
Alii, in quibus Chryſippus eſt, di- Gelliune
ſcipulis Pythagorae tribuunt: alii Lyſi- VI, 2.
dis eſle definiunt, Tarentini, alii Phi-b coaf.
lolai. b Hieronymus ſententias & Labbae
doctrinas Pythagorae eſſe, eas vero in Bibl.
. . 1 u.
verſus redegiſſe Archippum & Lyſi- MSS. g.
dem cenſet, diſcipulos eius in Graecia, 385.
ac Thebis inprimis ſcholas habentes, Hieroa,
qui memoriter tenentes praecepta . II. c.
doctoris, ingenio pro libris vtebantur. :⸗
Ab Epicharmo compilata non imme-
rito aliquis dixerit, de quo Iambli- lambi. c,
chus narrat, eum, Syracuſas 'It.
Tttt 2 regnante

1

700
regnante Hierone delatum, publice
quidem philoſophiam profeſſum haut
eſſe, ſed Pythagoreorum doctrinas ver-
fibus eſſe complexum, ludendo eos
hac ratione latius ſpargens.*
Laert: Epiſtolae, quarum duae tantum ae-
VIII, 49. tatem tulere, ad Anaximenem altera,
altera ad Hieronem.

PYTHAGORAS ANAXIMENI.
*Et tu, Virorum optime, ſi nihil
Pythagora vel genere praeſtares vel
dignitate, Miletum certe eras relickurus.
Iam vero honor, quo iſtheic frueris, te
remoratur, & mequoque remorare-
tur, Anaximenes ſi eſſem. Ceterum
ſi vos, qui eſtis maxime dignitate con-
ſpicui, ciuitatem deſeratis, gloria eo-
rum concidat neceſſeè eſt, ipſaeque Me-
dorum iniuriis magis patebunt. Neque
conueniens eſt ſiderum ſemper con-
templationi vacare, ſed patriae curam
gerere praeſtat. Ne ipſe enim
quidem omne tempus meum littera-
rum impendo ſtudiis, ſed bellis inter-
dum intentus ſum, quibus inter ſe in-
vicem Itali diſſident. „ .

PYVTHAGORAS HIERONI.
11 * Tranquillam ago vitam atque
editiones ⸗ . a Mal . di
huiuse. Juietam, cum qua male tuae viuendi
piſt. vid. Tationi non conuenire non poteſt. Vir
ap. Fa- temperans, ſuiſque leges ponens cupi-
bric. L.Il. ditatibus, Siculis menſis non habet o-

Bibl. c. —
Xp. 410. PUS. Quocunque delatus Pythagoras

Varias

PARS VIII. PVIIIACGCORAS. CAP. XXIII.

fuerit, quae in diem ſuſſiciant, inuenit.
Seruum vero Domino ſeſe praebere,
durum eſt, neque ferendum ei, qui ei
rei aſſuetus non eſt. Magna res eſt,
vereque ſecuritatem praeſtat ſua ſorte
contentus animus, nemo enim eſt, qui
ei inuideat, aut contra inſurgat, eo
itaque ad diuinam naturam proxime
accedere videmur. Bonus mentis ha-
bitus non Veneris conſectando delicias,
neque ventrem implendo, acquiritur,
ſed indigentiam ferendo, quae ad vir-
tutem conducit. Variae & nulla mo-
deratione quae captantur voluptates,
in fſeruitutem animas redigunt imbel-
les: illae maxime, quibus tu frueris „
quousque quidem illis te addicis. Vi-
tam enim agis quaſi ambiguam, nec
Vla ex parte ſecurus agere potes, quod
rationem rebus ad perniciem tuam
tendentibus non opponas. Noli igi-
tur Pythagoram, vt tecum aetatem
tranſigat, inuitare: Nolint enim Medici
aegrotare, vt ſocios ſe praebeant mor-
bo correptis.,
Supereſt praeterea elegans a Py- Porph. p.

thagora Apollinis ſepulcro inſcripto- 187.

rum initium apud Porphyrium.]
Haec ſunt genuina, quae memoran- Laert
tur Pythagorae ingenii monimenta, VIII, 7.
ſunt & alia, quae pro ſpuriis haben-
tur: &rmo myſticus, quem referente
Laertio, ſcriptum ab Hippaſo dicunt,
qui in Pythagorae iniuriam eum con-
cinnauit.

*His addenda eſt ſententia, quae nuper in men-
tem venir cl. Pabricio Bibl. II. p. 46 1. qui Empe-

doclem ſuſpicatur eorum autorem eſſe, Putat ſibi

fauere locum. OzoM*να— As*νρα doα .ρπt p.
20. vbi verſus & Mα 1 ν Are†αοα . XXWι. ex
Empcdoclis carminibus citantur. Verum verſus
illi in frequentiori vſu Pythagoraeis poſiti, & ſo-
lennis juramenti loco adhibiti, ab Empedocle ſuis
inſeri potuere, absque eo, quod Aureorum Car-
minum autor ille eſſet,. Mihi videntur verſus illi,

qui aurea carmina abſoluunt, varia occaſione a
variis ſigillatim concinnati fuiſſe, vt rectius com-
prehenſa illis monita Pythagorae memoria reti-
nerentur. Deinde ab aliquo in vnum corpus vt-
cunque collecti fuiſſe. Hanc ſententiam firmat,
quod nexus optima in iis non ſit ratio: quaedam
etiam aliquoties repetantur, quod autorem vnum
in tam breui doctrinae moralis epitome facturum
fuiſſe, veroſimile non eſt-

Plura

ę Il,459⸗

Laettc. Pure
puubyt
Com
lunb, n0 ſcri
.,V. Wi⸗
Volte apud
Hit, Gr. dubita

d. 6633. nonnn

la Hu⸗

Cont. Aas

Fabric.

3 1I. Uien

Dial
ſunt 0.
excelle
Pruern
ahumb
zn kar
,241l,
ele: p
ſica ce
Aee
matici
tur At
aNi
Mütl
Dorie
teſtan
aII,
temn
AWr
Pyr

TuZ
ney
bylo⸗
flluns
Ae
Nod
eſt
apud
tatnen
—
4
1) ei
kaque

Laert. I. .. Plura item ab Aſtone Crotoniata ſcri-

innenit,
Rnebere, pta Pythagorae adicripta fuere: vti &
l, gulel Commentarit Aliptici, ab alio omni-
Ies eſt, lambl. no ſcripti Pythagora, filio Eratoclis.
nhone c,. V. Liber de bell Cpri & Samiorum,
nekhqui Voſt de apud Cedrenum, quem tamen falli non
lt, ed Hiſt. Gr. dubitat Voſſius. Feruntur & hodie
propine P. 43 nonnulla Pythagorae incerta fide, qua-
entisha⸗ lia Sphaera Pythagorica diuinatoria, &
deliccin, Cont. abacus Pythagoricus, de quibus paſſim
uiritur, Bebr r. viri eruditi.]
ad vi- IIL ,. 458. Dialecto Pythagoras & diſcipuli vſi
ulamo- ſunt Dorica, quam nonnullitanquam
luptates, excellentiſſimam reliquis eos dicunt
t unbel praetuliſſe, in quibus eſt Metrodorus,
frueris, a lamblicho allegatus. Epicharmus,
cis. Vi⸗ XEEIV inquit, & Pythagoras ante eum, Dia-
n, nec 2.241. . ectorum optimam cenſuere Doricam
uodh eſſe; perinde ac modos Dorios in mu-
n tuum ſica ceteris praetulerunt, cum Ionici
ol igi⸗ & Aeolici plurimum trahant ex Chro-
Eten ę maticis, quibus magis etiam luxurien-
Nedccd tur Attici. Doricam vero Dialedum
mor⸗ maxime barmonicam eſſe, quia litteras

maxime vocales habet. Antiquitatem

1 PY-Parhh. Doricae dialecti plae quoque fabulae

SCRIPTA FEIVS.

701
dialectorum antiquiſſimam Doricam
eſſe, cui proxima aetate Aeolica eſt,
ab Aeolo ita diéta. Tertia Ionica eſt
ab lone, Xuthi filio nominata. Attica L
quarta, quae origines a Creuſa ducit,
Erechthei filia, quae Dialectus nomen
iſtud obtinuit tribus poſt reliquas ſe-
culis, circa Thracum tempora & Ori-
thyiae raptum, vti plures hiſtoriae tra-

dunt. Dorica autem dialecto vſus etiam

Orpheus fuit, Poetarum antiquiſſimus.
Vera autem fortaſſis cauſa eſt, quod
gentis, in qua verſabatur Pytha-
goras, illa dialcctus eſſet. Pythago-
raei enim omnes hortabantur, Vt Iambl.
lingua quiſque vernacula vteretur, ⸗
quicunque ex Graeciae partibus qui- ²41.
busuis ad eos acceſſiſſent, linguae e-
nim peregrinae vſum non approba-
bant. Erat vero Dorica dialectus Ma-
gnae Graeciae in vſu. Crotona & Sy-
baris Achaeorum coloniae erant, Co-
rinthiorum Syracuſae, vtraque vero
gensa primis originibus Dorienſes,

quippe Peloponneſiacae quae eſſent.

Thucydides hanc cauſam allegat, ob L. VI.
quam Athenienſes bellum indixerint
Siciliotis, ne ſcilicet, Dores qui eſſent,
Doribus aliquando praeſtarent auxili-
vm, cognatione generis moti, & ne ex
Peloponneſo orti Pcloponenſüs arma
forte iungerent. Hinc hoſpiti in Syra- Theocr.
cuſiam feminam conuitia ingerenti, a- Id. Xxv.
pud Theocritum in Adoniazuſßs: v. 87.
Deſhmite abſurdetandem garrire mi-
. llas , . . TTRαT
Vi turtur ſtridet, diductoque ore lIo- Hodoug
guenté. quod eſt
Reſpondet feminarum vna Dorum.
Tu vero vnde venis? Quid nos velét
eſſe loquaces?

io⸗ . teſtantur. Dorida enim, Oceani fili-
N am, Nereus duxit vxorem. Huicau-
nrwr tem natae funt filiae Linter quas eti-
Bent, i, am mater Achillis. Sunt, inquit, qui
. affirment, Deuealionem, Promethei &
heben Pyrrhae Epimetheo genitae filium, Do-
relte rum genuiſſe, a quo Hellen, ab Helle-
dcund ne vero Aeolus. In ſacris tamen Ba-
mn coN. byloniorum monimentis Hellen Iouis
filius eſſe dicitur, Dori vero, Xuthi,
ur & Aeoli pater, quibus dirigentibus in
un . Rhodum abierit.“ Equidem difficile
ru te. eſt de antiquis his rebus accurate
nis . apud noſtram aetatem diſlerere, hoc
nen tamen ex illis fabulis patet, Graecarum
ue aI .
n mumn * Aig Odνρνοοαοαι AcορM½ι ισ=ντια Au=
tmum 10 gig esa ita Graeca „quae retinuit poſtrema

eaque luculentiſſima editio in textu. III, Obrech-

Plura

. „ „ † „
tus tamen in verſione pro gοℳt legens codb-
T vertit: Bisque narrationibus ipſum etiam
Herodotum accedere.

Tt ct 3 Lcce

702 PARS VIII PFTHAGORAS CAP. XXII. XIV.

Eece Gracoſiis mandas. ded prae-
cipe ſeriis.
Rhocque otiam vt noſcas, dedit ortum
colſa Corinthus:
Bellerophonta vrbe illa tulit. Lin-
guam ſed & iſtam

Fert Peloponneſus: non dicant De-
rica Dores?
Nempe, vt ait vetus Grammaticus
ad illum locum, Syracuſi Corinthii fu-
erunt origine, Peloponneſum Dores
habitabant cum Heraclidis.

CA P. XXIII.
DISCIPVLI PYTHAGORAE.

a. Port. MVi ex variis locis ad Pythago-
phyr. p. ram ſe contulerunt, vt eius di-
190. ſcipuli eſſent, atque ea cum ipſo viue-
rent conditione. In his, referente

Ariſtoxeno, fuere Lucani, Meßapii,

vel, vt Laertius habet, Peucetii,* &
B Romani.
Porch. Symichus vero Centorupinorumty-
I. c,. rannus, qui Siciliae populus fuit, cuius
vrbs ipſa Centorupa, cum audiuiſ-
ſet eum, tyrannide ſeſe abdicauit, fa-
cultatum ſuarum parte ſorori ſuae,
arte ciuibus donata.
Iambl. c. Aharis quoque Scytha, ex Hyper-
XIX. n. poreis ad eum venit, qui cum linguae
90⁰. Graecae rudis, neque diſciplinis Grae-
corum initiatus, aetate etiam proue-
ctior eſſet, noluit eum per varias con-
templationes circumducere Pythago-
ras: verum omiſſo ſilentio, & diutur-
na auſcultatione, aliisque tentamini-
bus, ſtatim in familiaritatem & ad do-
gmata ſua audienda admiſit, commen-
tariumque de natura, & de diis, Com-
pendiaria via illum edocuit. Venerat
enim Abaris, iam feneſcens, ab Hy-
perboreis, Apollonis ſacerdos, ex re-
rum ſacrarum ſcientia praeſtantiffima
quaeuis ex Graecia in patriam refe-
rens, vt aurum, quod corrogauerat
Deo, in eius apud Hyperboreos tem-

plo conſecraret. Tranſiens autem Ita-
liam, Pythagoramque videns, atque
Deo, cuius ſacerdos erat, aſſimilans,
neque alium eſſe credens, non homi-
nem fui ſimilem, verum ipſum Apol-
linem, quod tum grauitas ipſi viri, tum
nota quaedam ſigna ei perſuadebant;
telum Pythagorae reddidit, quod iter
ingreſſurus e templo depromſerat, vt
eo ad fuperandas in tam longa peregri-
natione itineris difficultates vteretur.
Veétus enim illo per inuia quaeque,
qualia ſunt flumina, lacus, paludes, &
alia id genus, & ad locum quendam ad-
veniens, luſtrationes, prout fertur,
peragebat, peſtemque Gpellebat, at-
que arcebat ventos ab vrbibus, quae
opem eius implorauerant. Lacedae-
monem accepimus ab eo luſtratam,
nunquam deinceps peſte laboraſſe, cum
antea ſaepius id malum incubuiſſet, eo
quod libero aeris aditu prohiberetur,
Taygeti montibus, inter quos ſita eſt

vrbs, eum impediente: montes enim

illi Lacedaemoni, vt Cnoſſus Craete,
imminent:** ferunturque alia ſimilia
potentiae Pythagorae argumenta. Py-
thagoras autem accepto ab Abaride
telo, minime rei inſolentia motus, nec
cauſam, ob quam ſibi daretur, percon-
tatus eſt, ſed tanquam qui reuera

* Neſcio quid ſibi hic velit Stanleius, ipſe enim
Porphyrius Meſjapiis iungit παειτνι h. e. Picen-

tinos & Romanos. Malim igitur deleri illa verba,

vel, vt Laertius habet.

*X Locum obſeurum, qui ill. Obrechtum quoque
male habuit, facili emendatione cl. Kuſterus reſtituit,

ex qua ſenſus exiſtit: Lacedaemonem a Pythagora

peſte liberatam eſſe vt & Cnoſſum vrbem Cretae.
Deus

Peus il
tris aur
Agumme
m falſ,
ſingul⸗
rant,1
ſulpic⸗
4d cun
les ven
minis
attonit
Hortar
fet,
Tuti e
ſtaret
comnn
Vtre⸗
Corun
Te. A
ipſun
Thee
loco⸗
enta!
mero
Dosd
Idr
Inal
bus
drd.
N. We⸗
63, ⸗
cor

undl 8
caperlt., 1

1no
vor
nen
tan
eche
Ptn

Aemt De. DIlSOITPVEI & Cνιſâ. 703
Deus ille foret, Abaridi ſemotis arbi- minante, in eius ſubiit locum, atque
ammmaticns tris aureum ſuum femur oſtendit, vt ita condiſcipulos ſeruauit omnes, po-
Orinthiifu⸗ argumento eſſet, neutiquam illum ani- ſtremo ſeipſum quoque ſubduxit. Eſt-
ſum Dores mi falſum fuiſſe: quin & enumeratis que veroſimile, ei corporis robori illum
ſingulatim, quae in templo repoſita e- confiſum, eum, qui a quibusdam narra-
rant, fidem illi fecit, quod non male tur, vitae exitum eum inuenifle. Fe-
ſuſpicatus eſſet. Adiecit inſuper ſe runt enim, cum quodam tempore per
ad curandos, demerendosque morta- denſam ſyluam iter faceret, atque a
les veniſle, ac propterea formam ho- via longius diſceſſiſſet, offendiſſe ma-
Altemlta⸗ minis induiſſe, ne maieſtate eminente gnum lignum, cui inſerti eunei eſſent:
h, Ktque attoniti diſciplinam fſuam refugerent. Iimmiſſis igitur in fiſſuram manibus at-
imium, Hortatus porro eſt, vt illic loci mane- que pedibus, lignum omnino diſrum-
ahonn. ret, & emendandis qui ſe ipſis obla- pere eſſe conatum, idque modo con-
un Apol⸗ turi erant, ſociam ſibi operam prae- ſecutum efſe, vt delapſis cuneis lignum
Iviri, tum ſtaret; aurum vero, quod collegerat, in ſe coiret, ipſumque hoc modo ca-
kdebant communicaret cum familiaribus, ita ptum, feris factum eſſe eſcam. In eius
groliter vt reapſe confirmaret ſententiam: ami- aedibus deprehenſos atque crematos
lent, t corum omnia communia eſſe oporte- Pythagoraeos eſle, ſupra narratum fuit.
peregri. re. Abaris itaque, vt innuimus, apud Calliphon Crotonlata ab Hermippo loſeph. L.
teretur. ipſum ſubſtitit, eique Phyſiologiam & memoratur, inter Pythagorae familia- II. c.
Uneque, Theologiam in compendio tradidit, & riſſimos, qui dixit Calliphonte mor- Abion p.
cdes, loco extiſpicii, quod per ſacrificia cru- tuo, ſemper animam eius ſibi praeien- 104 E.
ndamad. enta fieri ſolet, diuinationem per nu- tem fuiſſe, quae praeceperit, ne via
kernn, meros edocuit; puriorem hanc, & ma- tranfiret, vbi aſinus ſuus cecidiſſet, vt
1t, l⸗ nis diuinam, & coeleſtibus Deorum aqua item abſtineret impura, & a con-
qune numeris magis accommodatam ratus. vitiis abſtineret.
cedee- In aliis quoque Abaridem inſtituit, qui-
taran, brrus maxime ei opus eſſe arbitraretur. Iſtorum ſolorum mentionem hic
ecean 8trab. b. Milo Crotoniata Athletarum, ea ae- facere viſum, vt quorum ſingulares
iſer eo VlI. p. tate celeberrimus, Pythagorae diſcipu- ſint in Pythagorae hiſtoria partes. Ple-
eretur, 263., Jus erat. Hic columna aliquando in niorem reliquorum recenſionem ſe-
ſia et contubernio philoſopherum ruinam quens Catalogus ſuppeditabit.
enim
Cnete, CAP. XXIV.
ſimilir SVYCCESSIO IN SCHOLA.
. . nambl. rrem Pythagorae Ariſtazum annis continuis docuiſſe XXXIX, &
barice (ap. vlt. fuiſſe omnes agnoſcunt, filium Da- centeſimum fere annum attigiſſe. Py-
lleec mophontis, Crotoniatam, qui Pytha- thagoram vero ſcholam ei Krackifkl,
n. gorae vixit aetate, ſeptem ante Plato- quod ceteros diſcipulos ſuos aetate an-
eueni nem generationibus. Neque in ſchola teiret.
— tantum ſucceſſit, verum & liberos eius Proximus ei Mneſarchus fuit, Pytha-
Nok⸗ educauit, & vxorem Theanonem inde- gorae filius.

Aituit,
hagola
tae⸗

Deus

ptus eſt, eo quod doctrinam Pytha-
gorae egregie teneret. Dicitur eam

Is ſcholam Bulagorae tradidit, cuius
aetate Crotona direpta eſt.

J ELEi

Ei Tydas ſucceſſit, Crotoniata, poſt-
quam ex itinere eſſet reuerſus, quod

