pius cum illo iampridem verſor: at,
quantum quidem praeſentio, haud-
quaquam volens hac in re tibi morem
geret. Quid vero? inquit ille, non
eſt philoſophus Euenus? Mihi quidem
videtur, ait Simmias. Voluerit igi-

tur & illud Euenus, & quicunque, vt
par eſt, philoſophiae ſtudium ample-

ctitur. Non tamen vtique violentas
ſibi manus afleret. Hoc enim mini-
me fas eſſe aiunt. Et ſimul haec di-
cens, crura e lecto in terram demiſit:
& eo modo ſedens, reliquum ſermo-
nem perſecutus eſt. Cebes vero illum
interrogauit, qui hocais, Socrates? ne-
fas eſſe, ſibi ipſi manus violentas affer-
re: velle autem philoſophum ſequi e-
vm, qui moriatur. Qui Socrates, nos

homines Deorum ſumus poſſesſio: at-

qui, inquit, ſi quod tuorum manci-
piorum ſe interficeret, tuo iniuſſu,
num ipſi ſuccenſeres, & ſi vindictae
oteſtas eſſet, vindicares? Itaque &
ho non minori ratione videtur niti,
non prius mortem ſibi conſciſcere o-
portere, quam neceſſitatem aliquam
Deus immiſerit, qualem nobis modo
impoſuit. Et conſentaneum, ait Ce-
bes, hoc quoque videtur. At illud
profecto, quod modo dicebas, philo-
ſophos facile mori velle, ab iſtis dis-
ſentaneum eſt, ſi ea quae nunc
diximus, recte dicantur: nimirum De-
vm noſtri curam gerere, & nos ad il-
lum, vt rem mancupii, certamque pos-
ſeſſionem, pertinere. Statuere enim,
hominum ſapientiſſimos minime tunc
indignari, cum ex hac procuratione,

hocque munere diſcedunt, ad quodo-

ptimi rerum domini & cuſtodes, Dii eos
praefecerint atque collocarint, rationi
conſentaneum minime videtur. Non
enim profecto vir ſapiens arbitrabitur,
ſi liber extiterit, ſe melius ſibi ipſi, quam
Deum prouidere. His auditis, Socra-
tes, fuübtili illa Cebetis disquiſitione
laetari mihi videbatur: & conuerſis
ad nos oculis, rationes, inquit, ſem-
per aliquas inueſtigat Cebes: nec con-
tinuo vult fidem adhibere iis rebus,
quae a quouis dicantur. Verum &
mihi quidem, ait Simmias, idem, quod
Cebeti, videtur. Quid enim aliud
e vellent

ibid.

1778 PAkT. III.
vellent viri ſapientes, quum haec age-
rent, quam vt Dominos ſe meliores fu-
giant, & illis facile ſe ſubducant? Et mihi
quidem videtur Cebes ſermonem ad-
verſus te collimare, qui tam facile com-
mittis, vt & nos relinquas, & optimos
Dominos, vt ipſe fateris, Deos. Iure id

quidem vos dicitis, inquit Socrates.

Exiſtimo enim vos a me poſtulare, vt
defenſionem apud vos inſticuam, tan-
quam in foro. Maxime, inquit Simmi-
2s. Age vero, inquit, conabor me apud
vos accommodatius probabiliusque de-
fendere, quam apud iudices. Ego enim,
inquit, Simmia & Cebes, ſi me non exi-
ſtimarem venturum, primum quidem
ad Deos alios, ſapientes & bonos, tum ad
homines, iam mortuos, iis, qui hic ſunt,
meliores; perperam profecto agerem,
qui propter mortem non indigner.
Quare hac de eauſa minime indignor, at
Praeclara ſpe me ſuſtento, mortuis ali-
quid poſt mortem extare: &, quemad-
modum iam olim etiam aiunt, longe
melius eſſe bonis, quam malis. Tum
Crito iamdiu is, qui venenum tibi da-
turus eſt, ait, vt tibi ſignificemus, par-
ciſſime efſe loquendum: loquentes
enim, ait, magis calere. Nihil autem
huiusmodiofferendum veneno. Nam
inde euenire, vt bis & ter etiam repe-
tendus ſit veneni hauſtus. At illum
iube valere, ait Socrates. Curet tan-
tum, quod ſuum eſt, tanquam etiam bis
daturus, &, ſi oporteat, etiam ter.
His dictis longam exorſus eſt diſpu-
tationem, qua demonſtrauit praeci-
puum Philoſophi officium efle, mor-
tem vt meditetur, quamobrem metuere
eam accedentem non debeat. Cum vero
mors ſolutio animae a corpore ſit, Phi-
loſophi eſſe aiebat, animam a corporeis
affectibus liberare. Quo magis vero
meliora intelligentia complectimur, eo
magis a ſenſibusanimumreuocari Tum

CAb. XI

vero perfectiſſime nos intellecturos, vbi

penitus per mortem animus a corpore
fuerit ſeiunctus: eamque intellectus
perfectionem ſolam eile verae philoſo-
phiae metam.
Quam partem diſputationis vbi ab-
ſoluiflet, renouandae ei occaſionem Ce-
bes dedit, immortalem eſſe animum, vt
doceret, Socratem orans. Id igitur
probare aggreſſus Socrates, primum ar-
gumentum ex mutua ſucceſſione gene-
rationis & corruptionis, tanquam con-
trariorum, plane neceſiaria, duxit: quo
fundamento Pythagoraea nititur ue-
T αον☛rνρe.. Secundm, ex modo,
quo animus ratiocinatur: qui cumre-

miniſcentia abſoluatur, eum, antequam

hoc corpus ſubiret, arguat extitifle:
ꝗquo tempore perfectam magis habuerit
iazarum cognitionem, quas occaſione
eorum, quae ſenſibus obuia ſunt, recu-
peret: animum vero, ante hoc corpus
exiſtentem, poſt illudetiam extiturum.
Multa alia Socratis nomine protulit Pla-
to, quae maximam partem iĩpſius Plato-
nis ſunt, nec fieri poteſt, vt Socratis
quae ſint, a reliquis diſcernamus. Di-
ſputationis illius finem compendio ita

Cicerorepraeſentauit: Duas, aiebat, Tuſc.
efle vias, duplicesque curſusanimo- Q.l,30.

*“rum ecorpore excedentium, nam qui
*ſe humanis vitiis contaminauiſſent,
*& ſe totos libidinibus dediſſent, qui-
*bus coecati velut domeſticis vitiis at-
que flagitiis ſe inquinauiſſent, vel re-
*cEpublica violanda fraudes inexpiabiles
*„Concepiſſent, iis deuium quoddam
iter eſſe, ſecluſuma concilio Deorum.
*CQui autem ſe integros caſtosque con-
“ſeruauiſſent, quibusque fuiſſet mini-
*ma cum corporibus contagio, ſeſeque
“ab his ſemper ſeuocaſſent, eſſentque
*in corporibus humanis vitam imitati
*Deorum, his ad illos, a quibus eſſent
*Profeéti, reditum facile patere. Itaque
. D Vt

ibid.

Alato

(( Vt
ant
fe
e &

haedon c

7

did.

DU ,
D — . —
ro di MORTYN TEMPVS EV MoDVS. 179
Orpore *Vτcρ, qui non ſine cauſa Apollini nunc diſputabam, & res ſingulas ordine
lecus ðJM * Gicati fint, ſed, quod ab eo diuinatio- perſequebar: ſed arbitratur, me illum
hloſo. Dð em habere videantur, qua prouiden- eſle, quem poſtmodum mortuum con-
*tes, quid in morte boni fit, cum cantu ſpicietis: & rogat me, quomodo velim
Vbitb. bi *& voluptate moriantur; Sic omnibus ſepeliri. Neque vero meminit, me
en c.. “& bonis & doctis eſſe faciendum. iampridem longum ſermonem hac de
n, Nt Plato Vnusquisque igitur ſe paret atque ac- re inſtituiſſe, nimirum, poſtquam bibe-
igtrur Ffhaedon. Cingat, tanquam iter expedite fuſce- ro pharmacum, me non amphius vobis-
crr⸗ FP.: 15. A4. Pturus, quando fatum vocauerit. Vos cum remanſurum, ſed abiturum ad
gene. *Simmia, & Cebes, aliique, qui hicade- beatorum felicitatem. Haecame qui-
mcon- „ſtis, ſtato quidem ac certo tempore demnequicquam videntur dicta. Vos

*profſiciſcemini. Nunc me vocat, vt ergo mihi erga Critonem fideiubete
*Tragicus quidam dixit, fatum. At contraria quadam fideiuffione ei,
noch, fortaſſe tempus iam eſt eundi ad bal- qua ille mea cauſa apud iudices cauebat.
cneum, nam mihi quidem confultius Ille enim fideiuffit, me remanſurum:

lt: u

u . c videtur, Prius me lauari, quam bibam vos vero ſideiubete, me non hic reman-
ige⸗ venenum, nec mulieribus, vt mortu- ſurum, vbi mortuus fuero, ſed diſceſ- .
hiert AAuW VI lauent, negotium faceſſere. ſurum: vt Crito facilius ferat, etiamſi
iint bid. Haec locutum Crito interrogabat: viderit corpus meum neque cremari, .
Mgie Ecquid vero his aut mihi, Socrates, nedq; ſepeliri, * neq; meam vicem indi-
kerl⸗ mandas, aut de liberis, aut de qualibet gnetur, quaſi acerba quaedam paſſus
Nnck alia re, in qua poſſimus tibi maxime gra- fuerim: neque inipſo funere dicat, So-
nm. tificari? Nihi certe, inquit, Grito, no- cratem aut exhiberi, aut efferri, aut hu-
ll. vi mando, praeter illa, quae ſemper vo- mo mandari. Verum ita habeto, mi
huo. bis dixi: nimirum, ſi vos de vobis ipſis Qrito, his de rebus non ſatis circumſpe-
Is Curam geratis, & mihi, & meis, vobisque cte loqui, non tantum flagitium eſſe, ſed
V Dr adeo ipſis officium praeſtiteritis, quic- & animis detrimentum adferre. At
10 1 quid feceritis, licet modo nihil diſerte potius decet, bono efſe animo: ac cor-
ieben li. Paciſcamini: quod ſi veſtri curam abie- pus meum ſepeliri dicere, & quidem
ino. Qho Ceritis, & virtutis, etiamſi magna & ve- ita ſepeliri, vt tibi gratum erit, legibus-
nqu M hementiaſſeueratione modo multa pol- que maxime conſentaneum arbitrabe-
len, liceamini, nihil certe amplius agetis. re. Vbi haec dixiſſet, ſurrexit, vt cu-
qui. Ethaec, ait, magno & alacri animo cona- biculum adiret, ſeſe lauandi cauſa: Cri-
K⸗ 2=ð bimur praeſtare. Ecquo vero modo to illum ſecutus eſt, nos vero iuſſit ex-
elre⸗ te ſepeliemus? Quo modo, inquit, vo- pectare. Frequens interea inter nos
biles lueritis: modo me certe teneatis, ve- ſermo erat de ea calamitate, quae illius
Gum ſtrisque ego manibus non elabar. Hisq; morte nobis impendere videbatur: fu-
rum. dictis cum ſuauiter arriſiſſet, nosque 8 turum plane ratos, vt tanquam filii, pa-
coh⸗ ſet intuitus, non perſuadeo, inquit, vi- tre orbati, ita nos omnino reliquam vi-
i⸗ “ ri, Critoni, me eſle illum Socratem, qui tam eſſemus traduétur. Poſtquam
Aue * Plane horum ſententiam apud Platonem Ser- poſitum, vulgo ex ſuperſtitione fua cenſebant Gen.
ue ranus non fuerat aſſecutus, nempe verba Platonis tiles: Serranus plane diuerſo ſenſu vertit: Vt Crite
tati eum ſenſum fundunt: non eſſe aegre ferendum Facilins ſerat, & Bidene corpus meum aut romburi,
len Critoni, licet Socratis corpus ſolitis funerum hono- aut bumo mandari, menm becem minime indigae-
bu⸗ non iriarur⸗ nedue naeo eretnetur ſepelia: far.
,in qua re magnum ad felieitatem momentum Z 2 vero

180 PARI. WI.
vero ille lotus efſet, & liberi ad ipſum
adducti, (duo enim ei filii erant paruuli,
vnus grandior) ipſiusque vxores adue-

niſſent, illas coram Critone allocutus

eſt, & quae voluit, mandauit: ita
& vxores, & pueros iuſſif abire. Tum
ad nos venit. Dies vero ad occaſum
ſolis pene inclinarat. Nam ſatis lon-
gum tempus in eo cubiculo erat com-
moratus. Tunc venit vndecimuirorum

famulus, &, ad ipſum accedens, Non ar-

bitror, ait, Socrates, me illud in tere-

prehenſurum, quod in aliis ſoleo re-

prehendere: quod mihi indignantur,
& me diris deuouent, quando magiſtra-
tuum imperio ad idme cogente, ipfis
denuncio, venenum eſſe bibendum.
Te vero, ego, & hoc quidem maxime
tempore, noui, & generoſiſſimum &
manſuetiſſimum, omniumque, qui huc
vnquam venerunt, optimum: vt qui-
dem pro certo habeam, te mihi haud-

quaquam indignaturum, (noſti enim

autores) ſed illis potius. Nunc ergo,
(noſti enim, quid nuntiaturus huc ve-
nerim) ſalue, & conare quam facillime
res neceſſarias pati. Ita ille in lacry-
mas effuſus, diſceſſit. Et Socrates, con-
verſis ad illum oculis: Et tu quidem,
inquit, ſalue. Nos omnia praeſtabi-
mus. Etadnos, quam vrbanus, ait, il-
le eſt: & ad me toto hoc tempore lu-
benter accedebat, & colloquebatur ali-
quando, & erat omnium iſtorum opti-
mus: nunc vero quam me generoſe de-
flet. Verum enim vero, CGrito, parea-
mus illi: & adferat aliquis venenum, ſi
contritum eſt. Tum Crito: at exiſtimo,
ait, ſolem adhuc eſſe in montibus, nec-
dum occubuiſſe. Vidi & ego alios ſe-
rius bibiſſe: etiam poſtquam ipfis ſigni-
ficatum eſſet, & coenare, & bene bibere
ſolitos, & cum quibus voluerint collo-
qui. Sed nihil feſtina: ſatis adhuc eſt
temporis. Et Socrates, merito, ait,

.

CAF. XII.
Crito, illi, de quibus loqueris, haec fa-
ciunt. Exiſtimant enim, dum haec a-
gunt, lucro id ſibi cedere. At ego me-
rito haec non fecerim. Nihil enim me
lucraturum arbitror, ſi paulo tardius
venenum bibero, praeterquam, quod
ridendum me propinem, quod nimia
vitae tenear cupiditate, & parcam ei,
quod meumamplius haut eſt. Verum
age, pare, nec quid aliud agas. Qua re
audita, Crito puero, proxime adſtanti,
annuit: & egreſfus puer, adduxit illum,
qui pharmacum ei exhibiturus erat,
quod in poculo tritum afferebat. Quem
conſpicatus Socrates: eſto, inquit, Oo-
ptime, (tu enim rerum iſtarum es peri-
tus) quid faciendum eſt? Nihil aliud, in-
quit ille, quam vbi biberis, deambulare,
donec grauitas in tua crura incubuerit:
tum ſedere. Et ſimul porrexit calicem
Socrati. Quo accepto ille, & valde qui-
dem pacatus, nihil tremens, nec colore,
nec vultu commutato, ſed taurino, vt
ſolebat, oculo, conſpicatus hominem.
Quid ais, inquit? licetne alicui de
hoc poculo libare, annon? Tan-
tum, inquit, contriuimus, Socrates,
quantum ſatis eſſe arbitramur. Intel-
ligo, inquit: ſed precari Deos & licet, &
oportet, vt noſtra hinc illo transmigra-
tio felix fauſtaque ſit: quod ego precor,
& ita fiat. Et haec ſimullocutus, ſilens,
facile & expedite ebibit. Tunc noſtrum
quamplurimi, qui quantum enitipote-
ramus, lacrymas continere hucvsq; co-
nati fueramus, vbi & bibentem, &hauſto

veneno, illum conſpeximus, tum vero

haut quisquam ampſius ſibi poterat a la-
crymis temperare. Tum ille, quid, in-
quit, agitis amiciꝰEquidem non alia de
VxOTé & liberos cauſa amandaram, quam
vt ne hac in re peccarent: Ego enim au-
divi, cum bono omine & gratulatione
eſſe moriendum. Verum quieſcite &
forti animo eſtote. Nos, his auditis,
pudore

pudor
bammun
laſſer,
nusa⸗
num
ipfun
VSqu⸗
rogat
ſet it
conu
frigo⸗
eum
nenu
ei ob
crate⸗
ſte, 4
lum.
Fuit
bum.
Aii⸗
teſpon
V. 1
hoik,

Socrat,
XIV.

b Plut. dr
vit. X., Auc

t. Craten
mot. p. declar

Mdas

⸗

luectz.
luec 1*
0 me⸗
im me
Cirdins
1 quod
Cnumi
camn ei,
Verum
Qute
Cthnti,
tillum,
8 erat,
Wenm
it,00.
3peri.
ulc,in.
bulare,
buerit:
Aicem
equi.
Clore,
no, N
inem
ni de
Tan-
taes,
lntel-
cet,
nur.
tecor,
ſlens,
ſtrum
pote⸗
co⸗
ero
al⸗
in⸗
ide
luun
nau⸗
lone
eſ6*
licſs,
ore

Socratic abiere. d

Cratic.

vsque pede vehementius compreſ

Togat, an id ſentiret: cum &ille negaſ-
ſet, iterum ſuras comprimit, & ad nos
conuerſus, nobis indicabat, Socratem

frigore obrigere: ipſumque attingens,

eum moriturum aiebat, vbi primum ve-

nenum ad cor perueniſſet. Iam enim

MORYIS TEMPFVS ET GENVS . 181
pudore ſuffundebamur, & comprime- arrecti ſtabant oculi
bamus lacrymas. At, poſtquam ambu-
laſſet, & ſibi grauari crura, dixiſſet, ſupi-
nus accubuit. Ita enim ille, qui vene-
num propinarat, ei mandauerat: qui ad
ipſum aliquo poſt tempore venit, a.
0,

Quod Crito
conſpicatus, os & oculos illi compo-
ſuit. Hic fuit exitus viri, vt quidem
Plato ait, omnium, quos vſu & experi-
entia cognouimus, profecto & ſapien-
tiſſimi & iuſtiſſimi. Atque iſta eſt hi- De Nat.
ſtoria, cui ſe illacrymari ſolere, Cicero r- L.
aĩebat. 33.
Magum ex Syria aduentantem A-
thenas, non modo ob varia reprehen-
diſſe Socratem, verum etiam mortis ge-
nus ei praedixiſſe, autor eſt Ariſtoteles. citatur
Vitam eius Epigrammate finiuit Laer-Laert. Ih

ei obriguerant praecordia. Tum So- tius, cuius iſte eſt ſenſus: 45
crates, retecta illa, qua obtegebatur ve- Nunc bibe apudſuperos, bone spcrates,
ſte, Aeſculapio, inquit, debemus gal- ipſe enin Apollo
lum. At perſoluite: ne id negligatis. Te ſapere haut leuiter, dixit, at is
Fuit hoc quidem vlimum eius ver- ſapiens,
bum. Sic fiet, ait Crito. Sed vide, an Ciuibus ingratis tibi enat porredta ci-
aliquid aliud mandes? Cui nihil ille cuta,
reſpondit: at poſtmodum ſeſe motita- Al ipf hauſerun protinus ore
vit. Tum famulus illum detegit: &illi tuo.
” CAP. XIII.
XIV,. DE IIS, WAE POST OBITVM EIVS CONTIGERE.
b plut. ſta ipſi cum lacrymis perſoluerent ciatur. IIle igitur, ne quidem portam
. amici, non ſine funebri apparatu, ingreſſus, ſepulchrum, in quo compo-

quamuis id ſibi diſplicere eis fuiſſet te-
Id. de ſtatus, in illis luctum pullata veſte Iſo-
virt. cratem, immodico dolore Platonem
mor. p. declarafſe, obſeruat Plutarchus. b Eo
. D. officio defuncti, Tyrannorum metuen-
Apol. tes ſaeuitiam, ex vrbe clanculum dilapſi,
T. I. p. Maximam partem Megaras“ ad Eucli-
6986. dem ſe contulere, a quo humaniter ex-
² Rpiſt. cepti ſunt: reliqui in alias partes

XVI.

EpintSo- Paulo poſt mortem Socratis Lace-

daemonius iuuenis, cui nonnifi fama
XVII. ille innotuerat, Athenas profectus eſt,
vt in eius ſe traderet diſciplinam. IIIi,
Portas Vrbis tantum non ingreſſo, &
quod iam teneret propemodum, quod
exoptauerat, exulſtanti, Socratem, cu-
ius videndi cauſa venerat, ebiiſſe nun-

8

ſitus erat, adiuit, atque ibi flebilibus
mortuum affatus verbis, lacr ymis etiam
additis, ſub nocte ſepulcro indormi-
vit. Inſequente vero mane, puluerem
magno affectu deoſculatus, omnique
loco conſultato Megaram repetiit.
Rem non abſimilem Suidas narrat, V. Zong.
(eius generis enim multa contigiſſe Li-
banius innuit.) Cyrſam nempe Chi- Abol.
vm, Socratis audiendi cauſa Athenas 68
venientem, ad ſepulchrum eius acceſ-
ſiſſe, ibique obdormiuiſſe, cum quo So-
crates, per ſomnum ei oblatus, vbi ali-
quammulka diſſeruiſſet, ea ille re laetus
domum ſtatim reuerſus eſft.
Hiſce rebus moniti Athenienſes, Epift. So-
quam iniuſte feciſſent ſentire coepe-xyli.
runt, atque quantis Lacedaemoniorum
3 obnoxii

. p.
85. C.

182
obnoxii eſſent futuri opprobriis, qui
Perdant ſapientes, Athenis qui eſſent,
quos illorum filii ita depereant, vt lon-
ginqua ſuſeipiant itinera, ea ſola cauſa,
vt Socratem videant: quem ĩpſi, penes ſe
cum eſſer, ſeruare noluerint. Quare fu-
rore perciti, delatores Socratis iniquos
dentibus tantum non diſcerpſere: eos
vniuerſa ciuitas incuſabat: decretum iu-
dicum reuocabatur: mortisque illi affi-
ciebantur ſupplicio. Eorum furorem
augebat Anthiſtenes: Nempe in Ponti-
cos iuuenes, qui Socratis gloria per-
moti acceſlerant, cum incidiſſet, eos
ad Anytum abduxit, dicens, illum ma-
gis, quam Socratem in morum doctri-
Gtrina ſapere: quare indignati qui ad-
erant, ciuitate Anytum eiecerunt. He-
racleam igitur is abiit, ibi ſimili ratione
² The- expulſus, vel vt alii volunt, lapidibus
mmiſt. or: necatus.“ Melitus ab Athenienſibus
b Laert. dammatus, cielue affectus ſupplicio
II. 44. fuit. Suntalii, qui idem omnibus, cau-
* Diod. ſa indicta, eueniſſe aiunt.“
Re⸗, b. Plutarchus, eos tanquam extreme
266. b malos ita Athenienſibus odio fuiſſe, ait,
Ep. So-vtneque ignem eis accenderent, neque

cratic. interrogantibus reſponderent, neque
XVII.

4 n qua illi lauifſent, eam tanquam pollu-

& d. p. tam a miniſtris iuberent effundi, donec

Laert.
VI, 10.

538. impatientia odii ſeipſos ſiſpendiſſent. tatis, atque vna vniuerſae Graeciae Ob- limach.
Laen. II, lidem, vt poenitentiam vberius de- ſeruatus fuit. . .⁵
. CAP. XIV. νονaραα
/
DE CORPORIS IPDSIVS ATQVE ANIMI INDOLE. n ek.
² Plat. Vantum ad corporis formam, ea e- gis, quam omnis, vel Themiſtoclis, vel geſo.
ene Orat minus elegante, ob temperiem Periclis eloquentia, efficax, velalterius
432 corporis atra biliarem, caluus, ſimus, o- cuiusuis: Callidaque ea adeo erat, vt
adde culis prominentibus: obtutus ei ſeue- quamcunq; vellet quaeſtionis partem,

Theae- rus & cernuus, oratio difficilis & conci-

ei. & ſa, elocutio aſpera & ſine cura, ſed ma-
rotag.

in balneo aqua vterentur eadem, ſed

PART HII CAP. XIV.
clarent, in patriam reuocarunt amicos

eius exules, iisque conuentus agendi
permittebant libertatem; publica ſpe- .
ctacula & agones ad tempus ſuſpende-
runt; ſtatuam ipſi ex aere in Pompeo
poſuerunt, quam Lyſippus finxit. Pe-
ſtem vero, paulo poſt inſecutam, o-
mnes iniuriae, Socrati illatae, poenam
interpretabantur: eoque decretum
promulgarunt, ne quis Socratis publi-
ce aut in theatro mentionem faceret,
vt iĩta factiobliuio induceretur. Euri-
pides igitur, quo minus diſerte id poſ-exverſ.
ſet facere eo impeditus decreto, tecte Grot. p.
id eis exprobrauit in Palamede, in quo 396.
ad Socratem dramate illismprimis ver-Fragm.
ſibus alludebat: et eir.
Neci dediſtis, ah neci docktisſimam 33.
Danai, innocentem, muſicam lIu-r,
ſeiniam. ν
Quibus verbis pronunciatis, ad So- gee,
cratem ea pertinere intelligentes ſpe-α“
Gtatores, omnes in lacrymas fuere ſo-A7.
luti.
Soliushuius viri exitus, iudice Eu- qundare

napio, S totam ciuitatem calamitate in- videtur,

voluit, idque facile ſequentia eum tem- addita
pera cum prioribus comparanti con- expli-
ſtabit. Ab eo enim tempore nihil prae- quid ſit
clari geſtum ab Athenienſibus fuit, ſed &,dsva

languere magis magisque inde flos ciui-Sic Cal

affirmantem negantemue, poſſet defen-

dere: Ariſtophani propterea notatus b in Nu.

it. Schol. x gie vertit Stanleius, ſecutus Xylandri interpre-
.◻ . . , . .
6 tationem: in Graecis verbum &1ir*†ο inuenitur,

. —— bib.
quod notare etiam poteſt ſuffocationem ex vehe-

mentiore affectu, vt nuper viris doctis oſtenſum.

quaſi

Xenop.

T

poſtrema
vox re-

candum,

1. III.

A. I. 52.

goel
uar
euad

tt. felil

ſumm

fere

1¹ den. Ep⸗ Vtel

CIV.
laert, ".
1,22. fie
Xen. Me- 000
mor. abs
oͤbr h⸗

1c,730 un

Alato ff

Sympol. e0,
5,220 A. Vvic
Epiſt So. natt

crat. VI. Kon

X Duno (Ie
Phrꝛedro coh
p. 22 N
Cit. de Mn
fato c.5. ne
Ae
ein
nn
me
ſib⸗
C0l1
nlao Jile
Fmpol. ia
b. ma

216. D.
el. ſcul

rikoph, len
1 o, ag
ia s
ice,
*
lrn
l 6

it amico
ggencll
Uſpende.
Pompe
Ut. Pe.
tam, 0
Poenam
ecretun
1s publi
ficerer,
un.
eid poe: re⸗
, tellent ,
Imisper-Eregn.

Vet,trag.
5
74)

Pirſman 3
m M-

99⅜

180ℳ)
,4d 50-7 4
tes he⸗

lere - l
poſtrema

. vox le-
NCeBN- iundue

dum,
klpne. id
it, ſecl N.
los Cini-zi (al
Cine O0. Inrn.
ℳ0ℳ
riai

Cbrd .

3‚
or,
ia Ae.
Nls, Telli⸗
drerius
elat, ſt
nutem,
tdelen-
notatus bin Nu.
— bib
ex vehe 4,1, 52.
ſtenſum,
quui

CcLa rt.

ALaert.

2 Xenop.

1 DE CORPORIS PSIVS ATOPE ANIAMI INDOIE

quaſi duplici dicendi facultate polleret,
quarum altera cauſa inferior ſuperior
euaderet. Tantus eius in diſputando
feruor erat, "vt verbera ſibi paſſim ipſi
impingeret, barbamque velletet, ri-
ſumque moueret praeſentibus, quem
lubenter ferre ſolebat, monitoribus
facilis. Quandoque verba faciens te-
gebat faciem, ne rebus, oculis ſeſe of-
ferentibus, diſtraheretur. Corpore

I1, 21.

11, 26.

Sen- Ep vtebatur perpeſſitio,“ quod etiam tu-

CIV. Pe 100
6 Laerr, Ebatur, diligenter valetudinem curans,

II, 32. facile frigus ferens, & famem, & &, ſi ita
Xen. Me- OCCaſio ferret, vinum largius hauſtum
mor.p. absque moleſtia.. Eadem aeſtate &
815 D. hyeme veſte vtebatur, vnica per an-
I.c.p. 730 um contentus, calceos non geſtans,*
h plato frugalem viétum ſeétatus. Verbo, ad-
Sympoſ. eo, ſi faciem aſpiceres, exigui pretii eſſe
.270. 4 videbatur, vt Zopyrus phyſiognomon,
„730 qui ſe profitebatur hominum mores,
Epiff. So-aturasque ex corpere, oculis, vultu,
crat. VI. fronte pernoſcere, ſtupidum eſſe So-
* Plaro cratem dixerit, & bardum: quod iugula
Thaedro concaua non haberet, obſtructas eas
P* Partes & obduratas eſſe dicebat; addi-
fato c. 5. dit etiam eſſe mulieroſum; in quo etiam
Alcibiadis & aliorum ex familiaribus
eius, qui praeſentes tum erant, cachin-
num dicitur ſuſtinuiſle. Sed eius ta-
men arti Socrates ſitbuenit, eam fasſus
ſibi naturam eſſe, a ſe ſic edomitam &
compreſſam doctrina. Ob iſta omnia
m plaso Silenis ſpecie ſimilem eum aiebat Alci-
Ssympoſ. biades, (quos referebat vultus for-
T. III. p. ma, Caluitie, naſi ſimitate) capfſulis in-
ab. D. ſculpi ſolitis, ſedentibus ac tibiis ca-
ritoph, Dentibus: vt enim intus Deorum i-
p. 136. Magines condant capfulae eius generis,
ita Socratem quoque integritate, caſti-
tate, ceterisque virtutibus omnibus

183
eſle ornatum, ad virtutem diuino in-
ſtinctu, vt Plutarchus ait, incitatum, n Ady.
quo ſpectantia in omni genere exem- Colot. p.
pla affatim Kenophon, Laertius, atque III7. A.
alii memoriae prodiderunt.
Tanta eius prudentia erat,“ vtnun- 4 T

quam eum judicium in praeferendis Miemor.
eis, quae eſſent meliora, fefellerit, heque p. g18.A.
alterius adhoc opera habuerit opus.
Quamuis afſidue hoc ſolum ſe noſſe
fateretur, quod nihil ſcirer. Quae
cauſa fuit, cur mortalium ſapientisſi-
mum Apollo Delphicus eum pronun- laro
ciaret, " multispraeſentibus, ſequenti 21 :
dato Chaerephonti, qui eum interro Liban.
gauerat, oraculo: Apol. P.
Sapit Sophocler, & magis Euripides 663, B.
Sapit: &‿d omnes anteellit Socrates. Ael
Exiſtimante, vt eſt apud Ciceronem, Nub. p.
Apolline, quod haec eſſet vna omnis 131.
ſapientia, non arbitrari te ſcire, quod Cic. A-
neſcias. Eo vero oraculo, licet nihil ad. Qu.
ſibi exinde tribueret amplius, multum:
tamen hominum auctam inuidiam ſen- 37.
ſit. Adeo erat religioſus, vt ſine Deo-ſ Xen.
rum confilio ni ageret,neque Socra- Memor.
tem impii quidquam ac nefandi vel: rs
patrare quisquam vidit vnquam, vel t;dem.
dicere audiuit. Reuerentia Deos L. I. p.
proſequebatur non humana, ſed quae 71ο.
omnem aliam ſuperaret. Atque huc Piiend.
referunt nonnulli, quod per Gallum,xgaid.
canem, vel platanum, ſub qua cum ſuis Vang.
conſidebat, iurare ſoleret, quod im- Schol.
pietatem alii ſunt interpretati. Ariſtoph
Conſtantis animi erat, inuictae-Lactr.
que ſententiae, & publiei bont inprimis dyeo 4.
ſtudioſus: quod cum ex aliis conſtat, zgνaα
tum ex eo maxime, quod ſolus decem b. e. Sta-
abſoluere duces auſus fuerit: quod item tus po-

XXX tyrannis, Leontem Salaminium pularis.

* per Gallum iuraſſe Socratem apud Schol. A-
riſtoph. quem citat Stanleius, legi haut memini.
Inramentum per anſerem inter Socratica refert

ille Grammaticus ad Ariſteph. auss p. 566. Ex

quo etiam id habet Suidas v. Nανινον. quemad-
modum & per hircum, quercum, lapidem, eum
inraſſe apud eundem, Tertullianum item Lactan-
tium & Auguſtinum leginms⸗

20

G

184
ad ſe adduci iubentibus, parere nolu-
erit: ex carcere etiam effugere recuſa-
verit, & plorantes ſeuere increpauerit.
XNanthippe dixit, ſe in mille mutatio-
onibus, quibus ſtatus Reipublicae tum
Cic. Of conuulſus fuit, ſemper videre Socra-
Kc. I, 26. tis vultum eundem, ſiue domo exeat,
K . ſiue redeat, neque aut hilarem magis,
zenes aut magis turbatum. Nempe ad o-
Bp. 104. Mhia animum aequum prae ſe ferebat,
Plin. H. longeque a dolore remotum, atque o-
N. VII. mni metu ſuperiorem. Aetate pro-
u. 18. vectior cum in morbum incidiſſet, e-
vmque nonnemo eorum, qui viſita-
bant aegrotum, interrogaſſet, vtageret?
Bene, reſpondit, vtcunque eueniat: Si
viuam enim aemulos plures, ſi moriar
bplures laudatores habebo.
Xen. Ea ipfſius temperantia erat, vtnun-
Weror; quam id, quod magis iucundum eſſet,
P. 81I Bpraeferret ei, quod ſanitati magis con-
duceret. Nec plus edebat, quam fa-
mes, quae condimenti loco ei eſſe ſo-
lebat, ſuaderet. Potus quicunque es-

Aelian.
VH. IX,

ſet, iucundus ipſi videbatur, nunquam
enim, niſi ſiti id exigente, bibebat, id-
que ea faciebat cura,vt nunquam bi-

de gar- 8
⸗ beret ante, quam primam vrnam hau-

§I2. F. ſtam effudiſſet. Ad conuiuium inui-
Xen. tatus, quod G'fficillimum aliis, facile, ne
ewmor. plus ederet, cauebat, quam conducere
P.723. noſſet ſanitati corporis. Eius enim
1xen. diligenter curam gerebat, à quodani-
Memor. mi ab ea pendere actiones iudicaret.
1, p. 712. Quamobrem & ante coenam deambu-
A. Iationi vacabat: quod cum obſerua-
tum eſſet nonnemini, illeque quid a-
Aelian. Yeret? interrogaſſet, condimentum ſe,
v. H. aiebat, in conam comparare. IIli vero
XIII, 27. eius continentiae tribuitur, vtquam-
Laert. Vis ſaepiſſime peſte affligerentur ea ae-
II, 25. tate Athenae, ſolus tamen eam euaſe-
rit.
Tanta frugalitate fuit, vt quantu-
lumcunque etiam poſſideret, conten-

Xen.
1. c. P*
711.

PART III. CAP. XFP—

Liban.
Apol. T.
I. p. 640.
D.

tus tamen viueret ſemper. Mediisque
vitae cum ſplendore tranſigendae de-
ſtitutus, anxie non de maioribus opi-
bus acquirendis quidem, ſed de mo-
ribus facultatum modulo accommo-
dandis cogitabat: quo ita viuebat Laert.
contentus, vt, proximum ſe eſſe Diis, II, 26.
putaret, quod paucisſimis egeret.. .. 25.
Eorumque, quae publice vendeban-
tur, multitudinem obſeruans, quam
multis, aiebat, non indigeo. Verſi-
culos item iſtos identidem in ore ha-
bebat:
Auri quid apparatus? aut quid pur-
. puraec?
S&enae iſta non vitae parata exiſti-
mem-
Alcibiades, ambitioſe munificus, Aelian.
complura, eaque maxima munera illi V. H-.X,
mittebat. Xanthippe igitur donorum ²9.
magnitudinem mirante, eumque vt
accipeéret impellente, Socrates, quin &
nos, dixit, certemus liberalitate cum
Alcibiade, neque- za, guae miſit, accipia-
mus, ipfi quoque noſtro modo munificen-
tiam exercentes. Cumque idem gran- Laert.
dem quandam aream ad conſtruendam 11, 24.
domum ei largiretur, dixit Socrates,
anvero, ſi calceamentis mihi eſſet opus,
corium dares, vt calceos mihi ipſi conf-
cerem? Sane ridiculus eſem ego, ſe ac-
ciperem. Archelaum praeterea, Mace. Laert.
donem, & Scopam Crannonium, Eu-Il, 25.
rylochumque ariſſaeum aſpernatus eſt Stanleius
magno animo, cum neque ab eis mis- lium

ſas pecunias accepit, neque proficisci Lariſaei

ad eos ipſe voluit. Et Archelaus qui-Scnec. de
dem cum mitteret ad eum, ad ſe vt ve- bene.
niret, dixiſſe Socrates traditur, nolle ſo
ad eum venire, a quo acciperet beneficia,
cum reddere illi paria non pogſit. Per- Anton.
diccae accerſenti excuſabat ſe Socra-Sα⅝
tes, ne pesſimo, inquiens, exitio pere- L. XI. ſ.
am, vbi gratiom coliatam referre non ²5.

botuero.
Nocte

.

Enn quane

quic⸗
VNI
expel
facib⸗
Ece
eunt
ſperl
eos
ſi in
ſrett
lamt. I, M
20. mneb⸗

& Max.
Serm.

Plolo⸗

UIl. Ment

laert. Ilechen
b. Lqui

920. tarent
nus e0
tra ei
inpe
1
Mrohe
rens
Vit.
Renee b. (
IIl. deira uon
olt, inn
Aln
Ml. 2
guomo- per.
ioleg. her
Ctaee. li. ſus
ding 4 US
6 Grot Idre

disgneliben
ce de. 4l. 1.
bus o)i . RM
de no.
ViUebatlaet,
ſle Dis, ll 20.
egeret dl25
ndeban-

Verſ-
Ore ha-

d dur-
1exiſhi.

difens ‚Aelian.
nera ili. E,
norum ²9.
ue vt
1 .
luin &
te eum
NAl Mö-
igran. Laett.
Ndamm” 24.
clates,
1gun
conf-
Nar-
Mlace Lien.
Il, 25.
1. Uu. male
tus eſt geanlein
Smis- ſlien
ſciscileae
§ denee e
c denek.
eNree 6
nole ſ⸗
efa,
Per-Anton.
1-f1S :at,
e
ee
re on

Nocte

„quam

Laert. II, ita vt in ius quoque illum trahere cogi-

Aclian. Nocte prouecta cum ex coena ali-
X, 29. quando rediret domum, adoleſcentes
gquidam, iuuenili petulantia acti, e-
vm rediturum cum exploraſſent, clam

expeétarunt in inſidiis, cum accenſis
facibus & furiarum larvis, quibus
& ceteros ludificabantur ea praeter-
euntes. Socrates vero, vbi eos con-
Pexiſtet, nihil perturbatus, conſtitit,
eosque eondem modo interrogauit, ac
ſi in Lyceo vel Academia cum lis ver-
lſlaretur.
Laert. I, Magno animo eos, a quibus conte-
26. mnebatur, deſpiciebat. Cumque ei
tan dixiſſet nonnemo, alterum male de i-
Serm. Pſo loqui abſente: velverberet, inquit,
LIII. abſontem. Alii nuntianti aterum ma-
Laert. II, ledictis eum inceſſere, bene, reſpondit,
256. loqui non didicit.
blut. de Calce impetitus ab, adoleſcentulo
ui. „admodum feroce & impuro, quum

10. B. ſuos indigne id ferre ac fremere videret,

20. tarent; Qluid ergo, inquit, an, ſime aßt-
nus lalce ſeriiſſet, icſſuri eratis, vt Con-
tra ei calcem impingerem? Nec tamen
znpune id homo tulit, omnes enim eam
ipſi proteruiam exprobrauere, calci-
tronem appellantes: quam ille non fe-
rens ignominiam laqueo vitam fini-
vit.
Senec. LD. Colapho percuſſus, nihil aliud dixit,
II. de ira qam penmoleſtum eſſe, nos homines
*11. Sgnorare, vbigaleatis in publicum ſit pro-
deundum.
Alio magna vi in eum irruente, nihil
erturbatus ſuſtinuit, tamdiu irati ver-
do leg. bera tolerans, donec tota facie contu-
= ſus intumuiſſet. [At, cum ille verbe-
ed, Grot., Tàre deſiiſſet, nihil quidem aliud feciſſe
aiunt Socratem, ſed vt ſtatuae autor
inſcribi ſolet, ita ipſum fronti ſuaein-
ſcripſiſſe ille fecit, & hac vindicta fuiſſe
Plut. de contentum.]

quomo-

M, p. Qoties ſe vehementius commotum

454.A, V

DE SOCR CORPORIS ATOrF ANIMI INDOILIE

185 .
aduerſus amicorum aliquem ſentiret, Xenop.
antequam fluctus inſurgerent, mariti- L. I. „.
mum quaſi aliquod ſubiens promonto-12. B.
rium, vocem remittere ſolebat, vultu
renidere, & manſuetius obtueri, ver- .
gendo in diuerſam partem, & contra-I1 2.
rios illi affectui motus ciendo, inuictum « plut
erectumque ſe ſervans. de Exil.
Auari vt eſſent, minime eos, cum qui- p 600.F.
bus verſabatur, docebat, Neque enim ¹ Laert.
pecuniam a diſcipulis exigebat ipſe,
qua in re liberalitatem ſe exercere il-ton. m-
dicabat. poſ. init.
Tametſi eſuriens aſſentari tamen Paert.
nunquam fuſtinuit, venuſtus tamen I, 32.
erat, & facetus inter familiares. Cum- keſa.
que in conuiuio aliquando coram O-f aa Plu-
mnibus increpaſſet amicorum nonne- tarch. de
minem, eique dixifſet Plato, annon ſanit. tu-
priuatim haec ei exprobraſſe praeſta- end. p.
bat? ille reſpondit, nonne vero ea de re g E.
a te quoque priuatim moneri praeſtabat. de Tranq.
Quam patriam haberet? interrogatus,anim. c.
nec Athenas, nec Graeciam, ſed mun- XV.
dum patriam ſibi eſſe, reſpondit. Ve- Muraten.
nuſtiore quandoque habitu amicieba- Senlec.
tur, à quali incedentem eum Plato de- Aelian.
ſcribit. Imo & cum vacaret, fidibus V. H. XII,
canere didicit, minime pudendum, di- 15.
cens, quod quisque neſciat diſcere. Quo- Ve Ma-
tidie etiam ſaltabat, eam exercitatio-VIII, 8.
nem plurimum ad tuendam valetudi-h Xea.
nem conducere exiſtimans. Neque memor.
etiam cum pueris ludere erubeſcebat.s IV. p.
Iuſtitia adeo erat conſpicua, ? vt nei 88
minima quidem re laederet quempi- ul. VIII,
am, quin potius benefaceret omnibus, 4.

Cc.
adde Pla-

quotquot cum eo verſarentur, quan- en
tum poſſet. mem. III.
. p. 733. B.

Inuicta eius continentia fuit, Alci-Lban
biadis formam contemſit, Theodotam Declam.
vero & Calliſtonem meretrices, femi- XXV.
nas formoſiſſimas, deriſit. Aelian.
Bonorum virorum multum delecta- i . 2
batur conuerſatione, cumque is nihil 1x. *
A 2 oh mem. I.

