iſſe amicis, quos vtroque loco cole- N RM
bat, & cum iis in publico congreſſi i Apoll.
confabulatum eſſe. Quae tamen loca Hiſtor.
multis terra marique ſtadiis diuellun- Comm.
tur, aliquod dierum itinere diſtantia.
ut. in

Apollonius haec refert, quaſi Cro- Numa p.

tone ſint geſta & Metaponti. 65. A.
n Laert.

In publica Olympiae ſolennitate au- VIIn, rr
reum femur demonſtrauit“, quod pri- porph.p
vatim Abaridi quoque oſtenderat“, vt 193.
ei confirmaret Hyperboreum ſe eſſe lamblc

Apollinem, Ninz.
. 13)9

orh, fun

cAelian.
volatum eius, Var. V,

IIIp. 8 6.

Iambl. c.

Ap

IDauri it

at legen
. IUE
dum elle,
ſur

coll

( Nukte. g

tusin Ia-
dic, ra
Daunia 6
1 Anonl. 140
Fitae Pr
thag. Il
Auta,.
Phot.C.
1le
er. Ulll/7
21. v.
tſeb.
drnen .
3. r Il
Auhrone
deybi

„
Dythag.

lknedi-

dones
college.
rat. idid
ex eoden
nanis
quoque
illius de
guo bie
leguitur
mmentio

eſt,
Vlambl.
1t.
n. 142.
Kordh,
l.

rioPy- Vit th
Anta in Ige
ltoritis
regen⸗

¹ut.
Numa,
965 4,
blenbl.
cXYII
. Aelian
n eins, Verl,
12, ſtl- 1.

Penkr ad

PAr. Cnn
lar
ApGNAYIN
ludt ad ghnble
raban-XXIIS.
P.134

4

6

Arbpollinem, cuius ſacerdotio Abaris
korplr. fungebatur.
c. Naue aliquando in portum delata

lambl. lc. . .
a.142. Cum opterent. eius familiares, vt ſibi

6
»

eolambl. quae in ea eflent merces adueheren-

c. tur: Habebitis igitur, Pythagoras di-
Denni xit, mortui cadauer. Repertumdque
elegen fuit, naue appropinquante, cadauer vita
ex n. 60. functi illam adferre. Sð
collii: Cum quidam audire eum cupeéret b,
cl. Kuſte- on antea dicturum reſpondit, quam
die S prodigium aliquod apparuiſſet. Paulo
Paugia DOſt aduolauit nonnemo, de albae vr-
PE "“ ſae Caulonige morte referens, quem
vitae Praeueniens, omnia prior de beſtiae
Pythag. illius interitu retulit.
te. Fertur quoque multa eum praedi-
259. . XIIle’, Quae poſtea euenerunt, vnde
a9 La. Ariſtippo Cyrenaeo in libro de Phyſo-
ert. VIII, logicis relatum eſt, Pythagoram eum
2r. vocatum eſſe, quod non minus certa

Euſeb. eſſent quae ediceret, quam Pythii Apol-

orphy⸗ Var.h
ene, di
17,. Nid. Pe.

kety- I,I. .

tipatus, ciſ
ſtincta lulian. b.
ftin lret
E.
eſt, Cie Porh.

Tauro-p e.

cle-nn
ngreſll vol
en o HiſtNe
elun⸗
Kuntin Plnt in
1 CtO-Ymaß.
65 4.
n aert.
tatenl-vllll.
opri-onnt

„r n. Vt 19,.
Ia jambl.
ſe ele .

Nnen,, 1

Praep. X, . .
3. Ex linis oracula. Terrae motum prae-
ndrone dixit, fontis cuiusdam deguſtatis aquis’.

in Tribo- Nauim item ſecundo vento latam, tem-

ee eſtate rapiendam mox eſſe dixit.
bRede. Sed & Sybari ſerpentem letiferum &

Riones hirſutum comprehendit, rurſusque
college- dimiſit. Similiterque in TVrrhenia
rat. ibid. alium paruum ſerpentem apprehen-

ex eodem qir, morſuque occidit.
nauis

quogque

Plurima alia eius generis, diuina vir-
illius de tute ab eo patrata, conſtanter atque
quo hic vno ore affirmantur. Vt, quod res
lequitur eſt dicendo, de nemine quoquam plu-
meni“ ra & praeclara magis credantur. Hlius
vIambl. Enim praedictiones terrae motuum
1L. c. certiſſimae commemorantur, & peſtis a-
n. 142. verruncationes praeſentiſſimae, vento-
wPorbh. rumque & grandinum comprefſfiones,
I.c. & tempeſtates tam in fluminibus, quam
maribus, ad facilem familiaribus prae-
Ktandum traiectum compofitis. Eam-
que ab eo artem diſcentes Empedocles,
Epimenidesque, & Abaris, talia paſfim

MIRAGVVAEIVS

minibus.

culo adhibito patrauit,

687
unt, teſtantibus id eorum car-
Quia & Empedocli Alexa-
nemi nomen inde adhaeſit, quod ven-
toram depulſorem notat; Epimenides
Cathartes h e. purgator hinc dictus eſt.
Abaris vero Aethrobates i. e. aerambulus
audiuit, quod ſagittae Apollinis Hy-=
perborei, quam dono acceperat, ine-
quitans, flüuios & maria, aliaque loca
inacceſſa, per æremn quaſi volitans, tranſ-
iret: quod & Pythagoram feciſſe non- Conf. &
nulli ſuſpicantur, cum Metaponti & ne.
Tauromenii amicos vna eademque die a. 135.
vtrobique conueniret. . 5
His addi poteſt artificium quod ſpe- In Nu-
vt eſt apud bes p.
1- 759.

Patrar

Schol. Ariſtophanis, qui rem ita deſcri-
bit. Plena luna ſanguine quicquid
vellet in ſpeculo deſeribebat, atque id
alteri praedicens, Poſt ipſum conſiſtens
lunae litteras obuertebat. Qua ratio-
ne eueniebat vt alter in medio ipfius
& Lunae poſitas, defixis eam intuens
oculis, omnes in ſpeculo deſcriptas lit-
teras in luna legeret, quaſi in Luna es-
ent deſcriptae.
Talia tamen omnia haut pauci, ve-
terum quoque ſcriptorum Magiae Goe-
zicaz attribuerunt, in quibus Timon ab⸗
eſt, posra h. e. magutm Pythagoram ap- VIII. 36 .
pellans. Alii meras impoſturas & prae- Plurt, in
ſtigias ea eſſe dicebant, quemadmodum Numa
ex ſequente Hermippi & Scholiaſtae adde
Sophoclise narratione patet: Nempe in ne
Italiam delatus, ſubterraneam fecit ſpe- c. 17. &
cum, matrique praecepit (vt mortuum XXX*.. u1
eum diceret, quae agerentur vero Vt ta- b ap.
bulis inſeriberet, tempusque adnotaret. Vaert-
Deinde eum deſcendiſſe, (& ſpecui ſe aln D
incluſiſſe) matrem vero praecepta ex- Sophocl.
ecutam eile, donec ex locis illis ſub- ad Electr.
tetraneis rediret. Aliquo elapſo tem-
oore ex ſpecu adſcendit, ſqualidus ac
macie confectus, ad vocataque concio-
ne dixit, ex inferis ſe adſcendere, atque
8 . . VC

Schol.
1. c.

698
Sopohcl. vt fidem faceret ſibi, recitaſſe, quic-

quid interea eueniſſet. Narrabat item
portentoſas de Palingeneſia & rebus
apud inferos geſtis fabulas, viuis, de
amicis, fatis qui functi fuerant, multa

referens, quibus apud inferos ſeſe oc-
ap. Laert, Curriſſe aiebat.

Hieronymus refert,

VII, 21. Heſiodi animam ibi eum vidiſſe, co-

id. VIII,
41.

lumnae ferreis vinculis adſtrictam, ſtri-
dentemque, Homeri autem animam
ex arbore pendentem, ſerpentibus gy-
ris ſuis eam inuohuentibus, ob fabulas
quas de Diis finxiſſent. Vidifle item

eorum cruciatus, qui ſuis vxoribus

congredi nollent. Horum vero gra-
tia in magna erat apud Crotoniatas
autoritate, qui eis quae dicebat affecti,
in lacrymas & eiulatus proruperunt.

PARS VUIII PrTIIAGORASD CAP. XIX

Pythagoramque diuini quippiam ha-
bere exiſtimantes, vxores ſuas in diſei-
plinam ei dederunt, vt eius doctrina
inſtituerentur, Lythagoricas inde ap-
pellatas. Haec Hermippus. Addidit
Apollonii Scholiaſtes, his ipſis opinio-
nem illum de ſe confirmaſſe, Aethalides
quod fuerit, ante Troianum bellum,
Mercurii filius, tum Euphorbus, Her-

motimus poſtea, inde Pyrrhus ² (Sic e- a Conf.
nim ſcribendum pro Pythius) Delius, Laert.

poſtremo Pythagoras. Eſtque Laer-
tio ? proditum in ſcriptis ſuis de ſeipſo

fra, vbi de doctrina eius P. II. cap. V.
ſect. 10. .

CAP. XIYXYI.

MORS PYTHAGOR AE.

in Chron. MOris eius tempus ſupra attigi-

L. XX.
c. 4.

Laert.

VIII, 307.

mus, incidit ſc. illa, iuxta Euſe-
bium, in Olymp. LXX, annum IV,
poſtquam Crotone vixiſſet annis XX,
luxta Iuſtinum. Occaſio mortis eius
varie refertur; ita de ea Laertius:

Mortuus eſt Pythagoras hoc modo:

Conſederat ad conſilia capienda cum ſo-
ciis in domo Milonis, eam vero domum
quispiam ex his quos ille admitti no-
luerat, per inuidiam accendit. Sunt

qqui Crotoniatas ipfos, tyrannidis ab

eo occupandae metu, id dicant fecis-
ſe. Pythagoras igitur, incendium
fugiens, ſolus relictus eſt. Cumque in
agrum quendam fabis plenum eſſet de-
latus, conſtitit, capi praeſtare inqui-
ens, quam calcare, caedique ſatius eſſe

quam loqui- atque ita àa perſequenti-
bus interemtus eſt. Eodem modo
complures ex diſcipulis eius periere,
numero cirtiter XL, paucis fuga ſibi
conſulentibus, in quibus Archytas Ta-
rentinus fuit, & Lyſis, de quo dictum
eſt paulo ante. Dicaearchus ad delu-
brum Muſarum, quod Metaponti eſt,
Pythagoram confugiſſe dicit, ibique
cum XL dies ſine cibo moratus eſſet,

VIII, 4.
Porph. p.
. S L .π J201. &G£
Pythagoram dicere, per ducenos & ſe- Schol.
ptem annos ex inferis apud homines Apollon.
ſe adfuiſſe. Verum ea de re plura, in- L. I. v.
645. ap.
Menag.
& Laert.

b Laert.
VtIII, 14.

Lc.

—
—

cibi defectu † ebiiſſe. Heraclides ve- oανι.
ro, in epitome vitarum öatyri, refert garræ

eum, poſtquam in Delo iuſta Phere- ſic &

cCydi perſoluerat, in Italiam reuerſum P'orbb.

efſe, vbi cum Cylonis partes fuperio-b, 300

&σνιπ

res inueniret, inde Metapontum eum ro
ait abüſſe“, ibique cum uiuere diu- α⁰⅞⅓

tius nollet, inedia vitam finiuiſſe.

* Quae hic ſecutus fuerit Stanleius prima fronte
obſcurum videri poſſit. Verba Laertii quibus iſta
reſpondere debent ſunt; xα πανανιdD7ιασαονvrrα
MéXαοι„υυ'̈οςcdd‚es quosdam habere monet
Menagius, qui tamen MiNννοσ praefert) T8ρ.
raaαειαοdαιτ⁹ e MereWτν*νοo sααορερν quae vex-

Xâρορτ
quod

tunt: cum in domo Milohis Crotoniatae cenuiuii male
celebritatem offendiſſent, in Italiam abiiſſe. At Vertunt
nec minus obſcurum ex iſtis Laertii cauſam ex- Mmito-
plicare, cur, Italia relicta, Metapontum abierit a.-
Pythagoras, Milonem enim in eius amiciſſimis fu- opia
idſe conſtat. Ideoque id ante omnia bene Stan- Stanl.

Hermippus

Bermi
grigen
Pytha
gentin
infag
pum,
concl
Tarer
in ci
ne a0

WXV P

curat
uit⸗
irent,
Abſen
Vverſun
feſlo⸗
fuit n
Phere
tumme
Cauſa
non:
dem.
niare
ta,g
tarur
Gurnn
N
N.
Pie
te
C
Ve
00
0
eſſ⸗
eor
nol
Ny
1
MA
loni

&
ſub

lam ha-
in diſei.
Lockrimn
nde 49.
Addidit
Opinio-
thaliger
bellum,
, Mhr.
(Sce. Conk,

Delius laen.

e Laer- Vlll,4.
eſeiplo
1 & le-Fho,
othines 4holln.
lurdin- 1
& Laert.
Lc.
blaert,
VIII, 14.

Aenti⸗
modo
ere,
ſbi
Ta-
Uickum
Gelu-
tieſt,
lbique
ellet,
des ve-tart⸗
rekert una,
Phetele
vetin ,
pello. nte
n eul
e Cin- 4a).
mas mile
At vert
ex⸗
ben
is tu⸗
“

ippis

Porph.p.
20t.

*

MORS PFPTIHAGORAL.

Hermippus autem ait, bello inter A-
grigentinos atque Syracuſanos orto,
Pythagoram exiiſſe cum ſociis, Agri-
gentinis opem laturum. Hiſque
in fugam verſis, Pythagoram ad cam-
pum, fabarum feracem, delatum ibi
concidiſſe. Reliquos, numero XXXV,
Tarenti crematos eſſe, cum primariis
in ciuitate in republicae adminiſtratio-
ne aduerſos ſe praebuiſſent.
c. XxxXV Plura ex Ariſtoxeno, atque aliis, ac-
curatius tradit Iamblichus: Fuere, in-
quit, qui hoſce viros oppugnatum
irent, & qui contra illos inſurgerent.
Abſente vero Pythagora inſidias ad-
verſus eos erupiſſe apud omnes in con-
feſſo eſt: de itinere autem quo abſens
fuit non aeque conſentiunt, aliis ad
Pherecydem Syrium, aliis Metapon-
tum eum profectum fuiſſe dicentibus.
Cauſae eius conſpirationis quoque
non ab omnibus referuntur modo eo-
dem. Vnam earum a factione Cylo-
nia repetunt. Cylo nempe, Crotonia-
ta, genere, honore, diuitlis, Crotonia-
tarum facile princeps, cetera homo
durus, violentus, ſeditioſus, & tyran-
nico ingenio, P ythagoricae inſtitutio-
nis particeps fieri omnibus modis cu-
piebat, ad Pythagoram vero accedens,
repulſam ob praedictas cauſas tulit.
Quo facto magna orta eſt animorum
diſſenſio, Cylone cum parte ſua ad-
verſus Pythagoram eiusque amicos
conſurgentibus. Fuitque tam atrox
Cylonis & eorum qui a partibus eius
eſſent odium, vt ne minimis quidem
eorum parcerent, quos Pythagorae
noſſent fouere. Ea itaque re motus
Pythagoras Metapontum ſe contulit,

689
vbi mortuum eum eſſe ferunt. Cylonii
interea odium aduerſus Pythagoraeos
continuabant. Nihilominus tamen
aliquamdiu virtus Pythagoraeorum, &
ciuitatis beneuolentia, quae tanta erat
vtrei publicae cura iis permitteretur,
praeualuit. Sed tandem eo Cyloniorum
inſidiae proruperunt, vt domum Mi-
lonis, in qua Pythagoraei, de militia de- reg r
liberaturi, conſiderent, igne ſubiecto Ncna=-
cum ipſis viris combuſſerint, duobus
tantum elapſis, Archippo & Lyſide, rga=
qui aetatis vigore viribusque pollen-α a-
tes, foribus ſe proripuerant. His geſtis, rcoy.
cum ciuitates conniuerent, Pythagoræi malim
omnem reipublicae gerendae curam legere
abiecere. Eius rei duas cauſas habue- 7ρα¼
runt, tum quod ciues tantae calamitatis 79)ατ⁰-
nullam rationem habuiſlent, tum quod *2%
ii interiiſſent, qui ad publicas res geren-6.
das maxime fuerant idonei. Duo tan- Yua.α
tum ex illis ſalui euaſerant, Tarentini 7.
ambo, ex quibus Archippus Tarentum 7e Nele
petiit, Lyſis vero, aegere ferens illam
ciuitatum incuriam, in Graeciam abiit,
vitamque Achaiae in Peloponeſo egit.
Inde peculiari conſlio Thebas profecétus cραι.
eſt, vbi auditum Epaminondas Patrem oα
appellauit. Ibi & vitam finiuit. Reliqui co=
Pythagoræi omnes, Archyta Tarentino uéne
excepto, Italia emigrarunt, atq; Rhegi- malim:
vm confluentes ibi vna vixerunt: Tem- Aiſpata-
porisque adeo progreſſu Reſpublica in "ione
deterius vergere coepit. Praecipui eo- 5, magi
rum fuere Phanto, Echecrates, Polymna- tuta.
ſtus & Diocles, Phliaſii, Nenophilus Chal-
cidenſis, Chalcide in Thracia ortus, qui
in priſtinis moribus ſtudiisque perſiſte-
bant, donec cum ipſa ſecta demum defi-
cerent. Hoc modo res ab Ariſtox. narrat.

1

leio animaduerſum putem veram lectionem eſſe
KuXοοοο; quicquid aliis viris doctis videatur. Cy-
lonis enim factie Pythagorae aduerſa, vt notum,
& mox patebit vlterius. Hic igitur COαι cum
ſub reditum Pythagorae αναd—igiay celebraret,

h. e, populo publice epulum praeberet, ex ea po-
pularitate intellexit Pythagoras, quantum partes
Cylonis praeualeant, (quem ſenſum Stanleius ſpe-
ctauit,) adeoque ſolum mutaſſe.

4

SS sS Nicomachus

ibid.

Vit. Py-
thag. p.
205.

690
Nicomachus in ceteris quidem con-
ſentit, hoc tamen diſcedit, quod dicat
infidias haſce ſtrucéctas eo tempore eſſe,
quo Delum profectus erat Pythagoras,
Pherecydem vt viſitaret, morbo pe-
dic ulari laborantem: tum enim lapidi-
bus & igne ab Italiotis eſſe impetitos,
& proiectos inſepultos. Hucusque
Iamblichus.
A quibus non multum abeunt relata
Neanthi, a Porphyrio hoc modo re-
praeſentata: Pythagoras, poſtquam v-
na cum amicis diu in Italia in admira-
tione fuiſſet, ita vt multae ciuitatum
eis ſeſe regendas permitterent; tandem
inuidia laborare coeperunt, & ſeditio

aduerfus ipſos hac ratione concitata

fuit. Cylo, Crotoniates, genere qui-
dem, & maiorum gloria, opibusque,
facile totius ciuitatis princeps, ceterum
violenti, duri, & tyrannici ingenii ho-
mo, & amicorum copia ad iniuſtitiam
improbitatemque abuſus, cum ceteris
praeclaris rebus omnibus dignum ſeſe
exiſtimabat, tum vero longe digniſſi-
mum, qui Pythagoricae philoſophiae
particeps eſſet. Acceſſit ergo Pytha-
goram, multis ſemetipſum depraedi-
cans, & conuerſationem eius expetens.
At ille, cum naturam moresque homi-
nis contimuo, ex conſuetis ſibi ſignis cor-
poris, perſpexiſſet, iuſſit ipſum abire,
& ſuas ſibi res habere. Id non medio-
crem dolorem Cylonis animo iniecit,
contemni ſeſe exiſtimantis, cum iam
alias ſatis aſper ille vir eſſet, & impotens
animi. Coactis ergo in vnum amicis
Pythagoram criminari coepit, & inſidi-
as ipſi & amicis eius parare. Quibus ita
actis, cum, vti nonnulli referunt, Py-
thagorae familiares in Milonis athletae
aedibus eſſent congregati, abſente tum
Pythagora, (nam ad Pherecydem Sy-
rium, quo Praeceptore olim fuerat v-
ſus, in Delum diſceſſerat, vt pediculari

PARS VIII. PVIIMGORAS. CAP. XIA.

morbo correpto adeſſet, curamque eius
gereret, omnes igne immiſſo combuſ-
ſerunt, & lapidibus obruerunt, duobus

tantum ex incendio elapſis, Archippo

& Lyſide, vt Neanthes prodidit, in
Graeciam abeunte, ad Epaminondam,
cuius olim praeceptor extiterat.

Sed Dicaearchus, & accuratiores Id. p.

autores, ipſum quoque Pythagoram 206 ſq.

adfuiſſe aiunt, cum iſta conſpiratio e-

rumperet, Pherecydes enim, ante quam

Samo ille diſcederet, fatis eſt functus.
Ex familiaribus autem quadraginta
quidem, ſimul in domo quadam inſidiis
circumuentos, & plerosque ſparſim
ad vrbem confugientes, in ea fuiſſe
interemtos. Pythagoram comprehen-
ſis amicis, primum Caulonium portum,
inde Locros petiiſſe. L.ocrenſes autem
aliquos ex ſenſioribus ad limites ſuae
regionis miſiſſe, atque illos haec verba
ad Pythagoram retuliſſe: Virum ſapi-
entem, & magnae dignitatis, te eſſe au-
diuimus: Sed in legibus noſtris nihil
quod reprehendi poſſit habemus, ideo-
que eas ſeruare conabimur. Tu vero ad

alios, quocunque placuerit, abito, acce-

ptis a nobis, quorum tibi vſus eſſe poſ-
ſit, neceſſariis omnibus. Linquens igi-
tur Locrorum ciuitatem Tarentum vela
fecit, vbi eodem modo, quo Crotone,
exceptus, Metapontum abiuit. Nempe
maximis vbique ſeditionibus contra
ipſum conſurgebatur, quarum memoria
hodienum apud indigenas viget, qui ſe-

ditiones contra Pythagoræos, vt ipſi qui-

demappellant, narrare ſueuerunt. Py-
thagoræi enim audiebant tota illa factio,
quae Pythagorae partes ſequebatur. Ce-
terum in Metapontina factione ipſum

periiſſe Pythagoram dicunt, cum ad Mu-

ſarum aedem confugiens, neceſſariis
omnibus deſtitutus, in ea permanſiſſet.
Alii autem referunt, cum domus illa,
in quam familiares conuenire ſolebant
igne

id. ep.
207.

ignec
gen
magi
ſe, c
Pythe
ſamil
mim

d. Vi

preſ
tum
reco⸗
quibe
exten
riare
Ps,
eo te
tur,
phine
1os
felke
Patr
Phi
min
ſenc
ſum

eeius
ommbl
duobus
chippo
it, in
ndam,
.
Atiores ..
oraln zo.
1tio e⸗
eqvam
unckus.
taginte
inſidis
urſien
fuiſle
kehen⸗
ortum,
Autenmn
s ſuge
verba
n yi⸗
ſeau-
Nihil
ideo⸗
r0 ad
cce-
e.
igt⸗
mvel
tone,
Eelape
Co
morid
gniſe⸗
ſiqur⸗
. ⸗
ſactio,
I. Ce-⸗
iphun
Niris
ſlet.
gilla, il ⸗
bant 207
igne

—

—

7 1

Lbid.

MORS&
igne conflragraret, ſemet ipſum in i-
gnem immittentes familiares eius, ita
magiſtro ſuo exeundi facultatem feciſ-
ſe, corporibus ponte per ignem ſtrato.
Pythagoram vero ex incendio elapſum,

familiaribus omnibus amiſſis, prae ani-

mi moerore vitam finiiſſe.
Viris autem iſtis, hac calamitate op-
preſſis, vna eis ſapientia quoque eo-
rum defecit, quam hucusque arcanam
reconditamque ſeruauerant: exceptis

quibusdam intelleétu difficilibus, quae

exterioris admiſſionis auditores memo-
ria repetebant. Lyſis tamen & Archip-
pus, qui euaſere, atque quotcunque
eo tempore in aliis partibus verſaban-
tur, exiguos quosdam illius philofo-
phiae igniculos conſeruarunt, obſcu-
ros eos admodum, & perueſtigatu dif-
ficiles. Hi ſoli iam relicti, & dolore ob

patratum ſcelus exanimati, verentes ne

philoſophiae nomen penitus inter ho-
mines interiret, atque ea re Dei ipſiof-
fenderentur, commentaria quaedam
ſummatim eompoſuerunt, & antiquo-
rum ſcriptis, & iis quorum ipſi memi-

nerant in vnum redactis, quae eo, quo

1d. p.
202.

quisque obierunt, loco, relinquebant,
filiis, filiabusque, aut vxoribus, praeci-
pientes, ne cuiquam extra familiameo-
rum copiam facerent. Atque hinc, ait
Nicomachus, coniicimus, ipſos ſtudio-
ſiſſime exterorum amicitias euitaſſe, &
ad multas etiam aetates amicitiam inter
ſe fidam atque conſtantem conſeruaſſe.
Moderatus ait, Pythagoricam phi-
loſophiam poſtremo defeciſſe, primo
quia aenigmatica erat. Deinde, quod
commentaria illorum philoſophorum
Dorice eſſent ſcripta, quae & ipſa dia-
lectus aliquid obſcuritatis habeat: quam
ob cauſam dogmata ea dialecto prolata
intelligi non potuerint, adulterata, &
male percepta, cum nec ii, quiin vul-
gus ea proferebant, Pythagorici eſſent.

EIVS. 691
Speuſippus, item Ariſtoxenus, & Xe-

nocrates, planiſſime id affirmantibus

Pythagoraeis, vtiliſſimas eius doctrinae
partes, pro ſuis vendit auerint, paucu-
lis quibusdam immutatis: vulgaribus
ac leuioribus, & quaecunque ad fub-
vertendam & irridendam illam ſcholam
ab inuidis & calumniatoribus excogi-
tata fuerunt, collectis, & quaſi reuera

illius icholae eſſent ei reliétis.

Aſt cum Apollonius circa iſta diſſen- Iambl. c.
tiat, multaque etiam aliis non dicta ad- XXXV.
dat, illius quoque narrationem de ſe-·25t:
ditionibus contra Pythagoraeos au-
diamus. Refert igitur, a primis initiis
Pythagorae ſectam inuiſam fuiſſe. Po-
pulo enim Pythagoram, quamdiu pro-
miſcue cum omnibus, accedentibus e-
vm, ſermocinatus eſt, acceptiſſimum Z
fuiſſe, ſtatim vero vbi diſcipulis fuis ſeſe
peculiari cura addixit, in contemtu eſ-
ſe coepiſſe. Et exteros quidem ad eius
diſciplinam admitti facile ferebant: a
popularibus vero quibusdam ſuis plus
ei tribui indignabantur, & in ſuam
fraudem congreſſus huiuſmodi inſtitui
arbitrabantur. Praeterea iuuenes illi,
efamiliis praecipuae dignitatis & opum
ampliſſimarum orti, ſucceſſu temporis
non in familiis tantum ſuis primas ob-
tinuere, verum totam ciuitatem admi-
niſtrauere; creſcente eorum numero melre.
quantum ſatis eſſet ad ſocietatem ali-in lam-
quam conſtituendam, cum pluſquam blichi ex
CCCG in illis partibus eſſent, quamuisprimunc,
exiguus eorum eſſet numerus, cum to- den
tius ciuitatis multitudine comparatus, ven-
quae moribus atque inſtitutis eorum ſonis au-
nondum erat compoſita. Veruntamen tor illu-
quamdiu ſe intra vrbis quam tenebant ſtris.
terminos continebant, coramque Py-
thagoras aderat, primam, quae ab vrbe
condita obtinuerat, Reipublicae conſti-
tutionem retinebant, quamuis iam mi-
nus placeret, & rerum nouandarum

Accedit, quod Platoò, Ariſtoteles, & occaſio quaereretur. Sybari vero capta⸗

SS SSs 2

va

692
&& Pythagora inde profecto, cum ager

bello partus in colonias pro arbitrio
diuideretur, occultatum kucucdue 0-
dium erupit, populusque diſceſſionem
ab iis fecit. Duces ſeditionis fuere, qui
Pythagoraeos ſanguinis neceſſitudine
proxime contingebant. Multis enim

xαι r ς quae facta erant offenſi fuerant, prout

Tνà⅛
°
melius
gquemad-
m odum
& ipſum
bulgus.

Odys I.

alia alius ſpectaret,“ praecipuum vero
erat quod ſolus ille dignus honore cre-
deretur, * id quod ad dedecus ſuum
pertinere credebant. Nunquam enim
Pythagoræi nominePythagoram appel-
labant, ſed quamdiu in viuis fuit diui-
num, poſtquam vero obiiſſet virum il-
lum nominabant: Homeri exemplo,
qui Eumaeum, cum Vlyſſis mentionem
facere vellet, ita loquentem introduxit:
Hunc Hoſpes vereor, licet abſit, nomine
Jueto
Appellare etenim me cara & amore
Jouebat.
Praeterea, quod ante Solis ortum
ſemper e lecto furgerent, nec annulum
geſtarent, cui Dei imago inſculpta eſſet:
quodque orientem ſolem adoraturi ob-
ſeruarent, & abſtinerent ab annulo, ne
forte ad exequias, aut alium locum non
purum, eum deferrent. Item quod nihil

agerent, niſi ante deliberatum, & cuius

PARS VII PVTAGORAS CAP. XI

rationes reddere non poſſentſed mane
agenda perpenderent, veſperi acta re-
tractarent, tum vt ipſas res expende-
rent, tum vt memoriam † exercerent.

Praeterea, ſi aliquis e ſecta illa iuſſiſſet, vt

ſibi hoc aut illo loco alter occurreret, al-
teri ibidem noctemque diemque, donec
ille adueniret, eodem veſtigio erat hae-

rendum. Incumbebat etiam illis dicto-

rum vt memoreseſſent, nihilque teme-
reloquerentur. Ante omnia autem † †
praeceptum ipſis tradiderat nunquam
violandum, & ad mortem vsque ſeruan-
dum, vt ne maledicerent, ſed bene o-
minatis verbis ſemper, ſicut in ſacrifciis

*vterentur. Talia communiter omni- M:.Stinl.
bus diſplicebant, prout iam oſtendimus quam
in quantum quidem admittebant ho-nunns in-
mines, in ſingulari viuendi ratione in- terpres

ſtituendos, e medio ciuitatis. * Inpri-
mis vero quod ſolis Pythagoraeis dexte-
ras iungerent, nemini vero conſan-
guineorum, parentibus exceptis:
quod item communia inter ſe bona
haberent, cognatis excluſis, id valde
cognatos eorum offendebat. Qui
cum eas ob cauſas ſeditionis initium
facerent, reliqui promte iis ſeſe iun-
xerunt. Cumque eo tempore Hip-
paſus , Diodorus, & Theages

** & Sο* kMαtαυNρνtι ταο ας
&y ε rots evulsotg X. Aurr éve clvc
uénic rn“ à†τιαοαv. Verba evàrets eας*a.i
loco non ſuo poſita cenſuit Stanleius, & ante 2
&σο reiecit: commodiore certe ſenſu. ιαα0σαα⁵
vero malim ad morum ſingularitatem referre. Id
enim ſuadent, quae in ſequentibus de moribus eo-
rum ſingularibus allegantur. Ceterum Anglicanis
Stanleii hic excidiſſe quaedam manifeſtum ecxit,
quae tamen difficile non fuit, & ſenſum, & Iam-
blichum ſecutis ſupplere.
fHic &‿uaoνατι optime mutatum ab. Il. Obrechto
& Cl. Kuſtero in gαιντατς, vnde ſequentium

etiam ipſis nata emendatio, & interpretatio in-

genioſa: quae, non intellecta, plane hic Stanleius
omittit. Totius hoο iuxta eorum reſt tutionem
iſte eſt ſenſus: Sed, bt facere ſolent qui mare A.
Ariaticum traielturi ſunt, bene ominates Bterentur.
* Memoriaz peculiaris cura Pythagoraeis vid A=-

pollon Tyan. L. I. c. 6.14. & ad eum nuper annotata.
** Verbum apud Ilambl. corruptum αοοα di-
verſum ſenſum peperit, prout diuerſe emendare-
tur. III. Obrectus ννννπν legebat: indeque vertit:
tantum omnibus doloris afferebant, qunntum hti-
litatis iis, qui ſeorſim ſub Bno doctore profecerant.
Intentioni autoris melius reſpondere putem quae
habet Stanleius: nam & antea dictum, id quidem
pati potuiſſe Crotoniatas, vt peregrinos inſtitueret
ita Pythagoras, ſues ab iplo talibus aſſuefieri ae-
gre tuliſſe. Non tamen aſſequor quomodo legerit
Stanleius vt ſenſum ſuum ex Iamblichi verbis eli-

ceret. Ego legerem. éρ 5go“ 6ααν (Pro
οοανιπdi⅞.αιαα ey dνοτε †⁰ c ατετa.
Jevtakvzg: eo qued eſicerent bt ſngularibus in-
ter ipſos moribus bterentur, illi qui eum eis phi-
loſophabantur. Quod proxime accedit ad mentem
Stanleii.
contenderent,

melius

illi.

conter
inmun
Partes
giſtrar
deren
thago
ne, &
queß
Ti pe
ope
N
reh 6
Nin
bandt,
erpee
tione
o, Ni
gorae
Pai⸗
etiam
imich
lbro,
M,

Mcs

Aul

que
com
os
D

me
enit

bendn
goch
Amig
dum
orati
„*
nem!
tum

ap⸗

edmne
ACh re⸗
pende.
rcerent.
lleryt
keret, al.
edonec
rathae-
8 Cido⸗
letete.
Atem †
Inquam
ſeruan-
bene 0⸗

riftit,

o gn
ndimnsunn
Ant ho-nunnsin
one . terpe
Inpri. illi.
Sdlute-
onſan-
eptis:
bona
We⸗
mitium
ſe iun⸗
H-
henges
zunotata.
ℳ.) di-
nendare⸗
ne vertit:
gtumfli⸗
ſeceranlt.
tein gnee
guiten
nſtineret
eheri 44.
60 lgertt
eſbbel⸗
/
zer.
ju in.
menten

erent⸗

M0RS

contenderent, aequum eſſe, vt omnes
in muneris magiſtratus & comitiorum
Partes venirent, vt item ſorte lecti ma-
giſtratus muneris, quod obierant, red-
derent rationem: Altera ex parte Py-
thagoraeis Alcimacho, Dimacho, Meto-
ne, & Democede contra nitentibus, ne-
que patriam reipublicae formam muta-
ri permittentibus; aduerſarii eorum
populari ſtudio ſuperiores euadebant.
Poſthaec vero, cum populus intellige-
ret, diuiſionem eſſe in comitiis,“ Cylo
& Ninon, oratores, publice eos accuſa-
bant, quorum ille ex nobilibus erat, hic
ex plebeiis. Qum itaque longa ora-
tione hanc cauſam perſecutus eſſet Cy-
1o, Ninon pererauit, arcanum Pytha-
goraeorum ſe inueniſſe dicens. Atque
is quidem ea commentus, atque ſcripto
etiam commentatus, quibus inprimis
inuidiam eis conflaret, notario tradito
libro, legere iuſſit. Titulus erat ſcri-
pti ſermo ſucer, ſumma haec fuit:
micos Deorum inſtar eſſe colendos, reli-
quos vi bruta habendos eſſe. Eandem-
que ſententiam Pythagorae, verſibus
comprehenſam ita recentare diſci-
pulos: l
Diuorum cultu ſolos madabat: ami-
Co;,
AM reliquos habuit nullo numeroue
locouteé.
Laudem vero cumprimis Homerum
mereri, paſtorem populi dicendo: hoc
enim ipſum ſubinnuiſſe reliquos homi-

EIVS. 693
nes beſtiarum numero eſſe habendos.
Oligarchiae Pythagoram ſtudere: atq;
in coelibatu viuentibus aduerſum ſe
praebere, vt qui magiſtratuum per ſor-
tes eligendorum praecipui extiterint
autores. Tyrannidem eum affectaſſe,
quippe qui dixerit, praeſtare vnum di-
em taurum eſſe, quam bouem per totam
vifam. Laudaſſe item aliarum genti-
vm leges & inſtituta, & praecepiſſe, vt
quicquid ab iis ſancitum inueniretur,
in vſum deducatur † Denique con-
cludebat Ninon, eſſe Pythagoraeorum
Philoſophiam nihilaliud quam conſpi-
rationem aduerſus populum, mone-
batque, vt ne vocem quidem conſulen-
tium audirent: ſed potius conſidera-
rent, quomodo omnino prohibendi ipſi
fuerint, ſi Pythagoraei mille virorum
conſeſſui ſententiam ſuam approbaſ-
ſent. ††
Conueniens ergo haut eſſe, vt illis
dicendi poteſtas concedatur, qui alios
pro virili ne audirentur, prohibuiſ-
ſent, quin potius dextram, quam ſibi
negarent illi, hoſtilem crederent, vbi
ſuffragia manu extenſa laturi illi acce-
dant: & turpe exiſtimarent, triginta
myriadum multitudinem, apud flumen
Tetrænta ſuperſtitem, ſeditionibus op-
primi, & milleſimae ciuitatis parti ſuc-

cumbere Iſtis calummniis ita audien- vbi ſe.

tes accenſi fuerunt, vt paucis poſt die-
bus, cum ſacris in Pythil Apollinis tem-
plo operarentur Pythagorei, ingenti

X Haec male omnino Stanl. ante omnia reſcri-
7. „2
bendum & να+τιαοο Pro ννιον ve1 σνααπτισν
quod poſt Dodvvellum cl. Kuſterus omnino ſpe
Gtauiſſe videtur, & ill. Obrechtus: tum verten-
dum plebe in com itiGis conueniente diuiſis inter ſe
orationibus Cylo & Nino, &c.

** Venia hic dandaystanleio, corruptam lectio-

nem ſequenti. Egregie apud lambl. nuper reſtitu-
7 7

tum pro αραααιοöα οαaμÜοιι Verba quoque 6-
ap Yiν% ad praecedentia relata, ad Ho-

merum nempe, quem ſententiam prolatam attu-
liſſe ſenſus eſt, oligarchiae ſtudioſum. Hinc iam
ſequentia vertenda: Cum fabis bellum gerendum
(docuiſſe Pythagoram) anquam quae praeſint ſor-
titionibus. vid. ad eum locum cl. Kuſterum.
† Hic quoque magis probo verſionem ill. Ob-
rechti: Laudanda aliorum inſtituta ; (dixiſſe,)
ſuis vero placitis magis inhaerendum.
† Stanleina hic ſenſu deſtituta ad textum
lamblichi reformare liberum nobis eſſe putaui-
mus.

Ss ss 3 concurſu

694
concurſu facto, vim eis inferre paraue-
rint. IIi vero ea de re moniti ad pu-
blicum hoſpitium confugerunt. De-
mocedes autem cum ephebis Plateas
ſerecepit. Uli vero leges abrogantes,
decreta fecerunt, quibus Democedem
arguerunt, quod iuuenes ad occupan-
dam tyrannidem incitaſſet: & tria ta-
lenta interfectori eius per praeconem
praemium polliciti ſüunt. Cumque
commiſſo praelio Theages eum in ĩpſo
pugnae diſcrimine viciſſet, tria talenta
melius ex publico aerario ipſi numerarunt.“
ie 0. Muſtis vero poſthaec malis, vrbi & re-
quam gioni incumbentibus, exules in iudi-
nuperus cium vocati ſunt, & tribus ciuitatibus,
Interp. Tarentinis nimirum, Metapontinis &
ill. Cauloniatis rei arbitrium permiſſum
eſt. A quibus miſſi qui fuerant ad cau-
Porrupti farn cognoſcendam, ſententiam tule-
bi runt, vtin Crotoniatarum publicis a-
tur apud Ctis annotatum eſt, exilio eos mulctan-

lambl. dos eſſe. Atque ita omnes vrbe expu-
lerunt eorum familias, dicentes, non
CAbP.
DE FORMA PVTHAGORAE,
lambl. Ormam eius, iuuenis, plane ſingula-
l.c. II. n. L'rem fuiſſe Iamblichus ait, nomenque

ib err. ei inditum bνι⅝ Comati narrat. An-
. II. i6 vero LVIimpletis pulcrior etiam, &
id. c. V. magis diuina facies eius apparuit. La-
Lt: ertius de eo dicit: venuſtisſimae formae
vII, r. Fuiſe traditur, adeo, vt eſſe eum Apol-
linem, qui ex Hyperboreis veniſſet diſci-
ib. (36. Pzli opinarentur. Idem obſeruat, me-
minifle quoque eius rei Timonem in
Sylis, quamuis eius reprehendendi a-
nimo id fecerit
Pythagoras magicæ longe celeberri-
mus arte,
Sermone & facie praeſtans, bomi-
Plut. de numquét veénator.
adulat. & Eaque ita percellebantur, qui cum eo

zmiei verſabantur, vt iuuenis acriter ab ipſo

P. 70. D.

PARS VIII. PPIMAGORAS. CAP. XX.

oportere liberos a parentibus diuelli,
bona vero eorum publicarunt. Mul-
tis vero annis interieétis, cum Dima-
chus in alio bello cum ſuis victus eſſet,
pariterque Lithagus, factionis huius
anteſignanus, miſericordia eorum ciues
ſubiit, vt reſiduos Pythagoraeos in pa-
triam reuocandos eſſe decernerent.
Ideoque, vt Legatos ex Achaia mitte-
rent, deſiderarunt, eorumque opera
cum exulibus inconcordiam redierunt,
& iuramenta in tabulis deſcripta Del-
phis ſuſpenderunt. Fuerunt autem,
qui redirent partis Pythagorae nume-
roLX, non computatis eis, qui aetate
decrepiti erant, inter quos reperieban-
tur, qui medicinam exercebant, aegro-
tosque certa victus ratione curabant,
atque ſic eius methodi primi autores
euadebant. Reſtituti magna ſtatim
apud populum gratia florere incipie-
bant: eo tempore nempe iis, qui leges
violabant, prouerbium occinebatur:
Non eſt hic, qui fuitſub Ninone ſlatus.

XX.
EIVSDEMQVE VIRTVIIBVS.

reprehenſus laqueo ſtatim vitam fini-
verit: quare & Pythagoras ab eo tem-
pore areprehenſionibus abſtinuit.
Lycon in vita Pythagorae dicit, par- Athen.
co eum victu vſumeſſe Athenaeus mo- L. X. ?.
dicum eum in potu fuiſſe, atque ita vi- addepor-
xiſſe moderate, vt ſaepe ſolo melle pran- phyr, p.
dium eius conſtaret. 195.
Iſta victus temperie corpus, quaſi in P'orph. p.
quodam aequilibrio, habitum eundem 96.
conſtanter ſeruabat, non vt modo ſa-
num, modo aegrum, modo pingue &
craſſum, modo tenue & macilentum eſ-
ſet. Animi etiam ſimiles ſemper mo-
res ex vultu relucebant. Neque enim
(quod Ciceroni etiam fuitobſeruatum)
voluptate largius effundebatur, nec
moerore contrahebatur, neq; vnquam
vel

Laert,
MHMll. 19: iten
Uumbl c Fſds

laert. Velgen

IIl, 19. gleal,

(oeun
to

21.
Aelian, COr

Var Nli, ſtabal
22 DS

korphyr. ratio

bieſi tuti
it
ten,
A1us
Heſe
imn
Klil
Alit

conc
nesn
conk
On
Gatn
ſuma
linbl c. D
n e
. cede
G
lol
Hut, Nu-
mp. 60 001
1., ce
I
Laert.

VIII 46 r0

diid.
ean ad.
de Dy.
In. 4) 3
Qem Al men
lr. l, de tur

309,0C,
the

divell,
„ Mul.
1 Dima.
tus ellet
8 huius
Umnciues
inpe⸗
tmerent.
witte⸗
e Opert
dierunt,
Nr Del.
Autemm,
nume⸗
etate
rieban-
aegro.
Iraband
autores
ſtatimn
ipie.
Uleges
earur:
N

.
afin⸗
9 telc-
t.
t, a
UInO. A19.
Ita VI adderor.

r. Athen.

P194 q, tutinas domi propriae eum habuiſſe di-

eprin hr .

.
uiin ing
undemm
odoſr
gue E
umer

en
um)
nec
guann
Vel

“ de

AQelian.

DE FORMA FEFT VIRTVIIBVS HVS.

Laert. Velgaudere vel moerere viſus eſt. Ne-
VI, 19. que aluum exonerantem eundem, vel
