ſic vltro citroque verſetur; & materiam
ipſam totam penitus commutari pu-
tant, & ita effici, quae appellant qualia,
equibus in omni natura cohaerente, &

continuata cum omnibus ſuis partibus

effectum eſſe mundum, extra quem
nulla pars materiae ſit, nullumque cor-
pus: partes autem eſſe mundi omnia,
quae inſint in eo, qua natura ſentiente
teneantur: in qua ratio perfecta inſit,
quae ſit eandem ſempiterna. Nihil e-

nim valentius eſſe, a quo intereat, quam
vim animum eſſe dicunt mundi, ean-
demque eſſe mentem, ſapientiam-
que perfectam: quem Deumappellant,
omniumquererum, quae ſunt ei ſub-
iectae, quaſi prudentiam quandam, pro-
curantem coeleſtiamaxime; deinde in
terris ea, quae pertinent ad homines:

quam interdum neceſſitatem appel-

lant; quia nihil aliter poſſit, atque ab
ea conſtitutum ſit inter quaſi fatalem
& immutabilem continuationem ordi-
nis ſempiterni: nonnunquam quidem
eandem fortunam, quod efficiat multa
improuiſa haec, nec opinata nobis, pro-
pter obſcuritatem, ignorationemque
cauſarum.

SECT. III.

Acad. TErc deinde philoſophiae pars,
Qu. I, 8. I1 quae erat in ratione, & in diſſeren-
do, ſic tractabatur ab vtrisque: quan-
quam oriretur a ſenſibus, tamen non
eſſe iudicium veritatis in ſenſibus. Men-
tem volebant rerum eſſe iudicem: ſolam
cenſebant idoneam, cui crederetur, quia
ſola cerneret id, quod ſemper eſſet ſim-
Plex, & vniusmodi, & tale, quale eſſet,
hanc illi ideam appellabant. Senſus
autem omnes hebetes, & tardos eſſe ar-
bitrabantur, nec percipere vllo modo
res eas, quae ſubiectae ſenſibus videren-
tur; quae eſſent aut ita paruae, vt ſub
ſenſum cadere non poſſent; aut ita mo-
biles, & concitatae, vt nihil vnquam
vnum eſſet conſtans: ne idem quidem,
quia continenter laberentur, & flue-
rentomnia. Itaque hanc omnem par-
tem rerum opinabilem appellabant.
Scientiam autem nusquam efile cenſe-
bant, niſi in animi motionibus atque
rationibus. Qua de cauſa definitiones

DIALECIICA.

rerum probabant, & has ad omnia, de
quibus diſceptabatur, adhibebant:
Verborum etiam explicatio proba-
tur, id eſt, qua de cauſa quae-
que eſſent ita nominata; quam
etymologiam appellabant. Poſt Argi⸗
mentis, & quaſi rerum notis ducibus,
vtebantur ad probandum, & ad conclu-
dendum id, quôd explanari volebant:
in qua tradebatur omnis dialec7ticae
diſciplina, id eſt, orationis ratione con-
cluſae.

Atque haec ſunt, quae generatim

de vetere Academia Cicero tradit.

Specialiora plura Plutarchus, Laertius,
Apuleius collegerunt. Alcinoo ea de
re dicta deligemus, vt quibus rationem
eius doctrinae luculenter maxime at-
que exacte reddat. Cui tamen dicta,
quod paulo prolixiora ſint appendicis
loco Platonis vitae ſubiungenda duxi-
mus.

O00 3 CAbP.

294 PARS W. PIATO CGAP. VII.

—

E doctrinam & linguam varie variis
Lauxit rerum verborumque inuen-
tis, vtque Dialectica omittam, de qui-
bus poſtremo actum loco fuit, primus
e 24 modum diſerendi per quaeæſtiones & re-
Larn Ronkones inueniſſe dicitur Phauorino.
III, 48. Id tamen Alexameno Stirio, ſiue Teio,
tribuere maluit Ariſtoteles, eoque ar-
gutandi modo Socratem quoque vſum
fuiſſe, ex ipſius Platonis Dialogis colligi-
tur. Laertius primum Diatogorum
autorem Eleatam Zenonem extitiſſe ait.
Suo tamen iudicio addit Platonem id
genus expoliuiſſe, vt non ſolum orna-
tae & expolitae orationis, verum &
ipſius inuentionis, digniſſime ſibi prima-
tum vindicet.
Laert. Maioreiure Analyticae methodi per-
II, 24. hibetur inuentor, quae rem, de qua
Frcl- 'n quaeritur, ad principia ſua reducit, me-
1.3. v. thodorum optima. Eam Leodamanti
58. Thaſio tradidit, atque adiumento illo

muilta in Geometricisinuenit. Eſt au-

1d Lib. tem Analyſis, prout ab Euclidis ſcholia-
XIII. ſta definitur,Tumtio quaeſiti tanquam
prop. Lp. Conceſſi, per ea, quae conſequntur in
401. „aliquod verum conceſſum. Exem-
pla eius in quinque propoſitionibus,
quibus librum XIII exorditur Euclides,
ſuntobuia, vtalia apud Apollonium
Pergaeum, & Pappum Alexandrinum,
iam taceam.
Inter Geometrica eius inuenta cubi
duplicatio praetereunda haur eſt, cuius
Phit, de indenti & occaſionem, & modum, Plu-
Socr. Ge- tarchus Philoponusque expoſuere. Pe-
nio p. ſte laborantes Delios, aiunt, Delphi-
579. B. cum conſuluiſſe oraculum, & abeo re-
philo. ſponſum tulifle, ceſſaturum malum, ſi
haretyt. aram ſuam, quae cubus erat, duplica-
Ppoft.1,7, rent. Eos igitur, ad quosarae perti-
nebat cura, quatuor eius latera dupli-

CA P. VII.
INVENTA PLATONIS.

caſſe, Plutarchus refert, adeoque non
duplo, ſed octuplo maiorem eam feciſ-
ſe. Philoponus alium eos cubum eius-
dem molis altari ſuperpoſuiſſe ait, atque
ita figuram arae alteraſſe, quac cubica
non amplius fuerit, ſed in oaα,
h. e. colummam quadrilateram, abierit.
Nempe priore modo cubica non dupla
euaſit, poſteriori modo dupla, ſed non
cubica. Peſte perſeuerante interea, ad
conſulendum oraculum denuo acceſſe-
runt. Reſpondit Apollo ſuo eos mi-
nus praecepto ſatisfeciſſe, quo iuſſerit
aram condi cubicam, duplo priore ma-
iorem. Ad Platonem igitur, rerum
Geometricarum conſultiſſimum, inter-
rogandum ſe contulere, vt oraculi ex
eo ſententiam diſcerent, modumque
cubi duplicandi, ita, vt ex figura eius
nihil periret. Plato rideri a Deo Grae-
cos reſpondit, philoſophiae artiumque
ſtudii negligentes, eorumque illum in-
ſultare ignorantiae, hocque praecipere
ſerio, vt Geometriae ſtudiis vacare in-
cipiant. Ceterum cubum dauplicari
alia ratione haut poſſe, quam ſi duae
proportionales mediae inueniantur in-
ter duas lineas rectas, proportione du-
pla. Specialius vero Platonis metho-
dum duplicandi cubi expoſitam habe-
mus ab Eutocio, in Commentario ad
primam propoſitionem libri ſecundi
Archimedis, de ſphaera & Cylindro. Ad-
debat Plato Gnidium Eudoxum, vel

Heliconem Cyzicenum, quod praeſti-
Cetera

tum cuperent praeſtituros.
Deum ea arae duplicatione non adeo
delectari, ſed velle, vt Graeci inteſtinis
omiſſis deſidiis, miſeriisque cum illis
coniunctis, Muſarum caſtra ſequeren-
tur, ſedatisque turbulentis animi mo-
tibus, innocue atque benigne inuicem
conuerſarentur.

1

VII
it⸗
Arti
guo
edi⸗
legil
dtan
nide

ene

e

I,

la
d.

— P
—

JINVFENTA EIVS 25

conuerſarentur. Addit Philoponus
diſcipulis ſuis iſtud problema Platonem
propoſuiſſe, eosque multa de eo argu-
mento in litteras retuliſſe, quamuis ea-
rum nihil temporum iniuriam euaſerit.
Et certe in eo problemate praeter Pla-
tonem Archytas laborauit Tarentinus,
& Menaechmus, Eratoſthenesque, cum
Philone Byzantino, atque Herone: A-
pollonius item Pergaeus ac Nicomedes,
VII, 12. Diocles denique & Sporus. Valerius
ita pro Maximus ait Platonem, “ſacrae arae“
c „ cOnductores, ad Euclidem Geome-
quod in . . .
Qdi:is eſt. tram ire iuſſiſſe, ſcientiae eius ceden-
legiſte “tem, imo profeſſioni.“ Sed error is
Stanleius eſt Walerii, Platone enim Euclides Geo-
videtur. metra aetate multum fuit inferior: al-
Prael, I. ter vero Euclides, Platonis aequalis, in
Geometricis praeſtitit nihil, vt ante
nos Henr. Sauillio obſeruatum.
Alia multa mathematica inueniſſe
Platonem, de quibus in ſcriptis eius ſu-
perſtitibus fruſtra quaeras, ſummum-

que eo doctrinae genere extitiſſe, ex tri-

bus Theonis Smyrnaei libris colligas li-
cet, quorum prima Arithmetica, ſe-
cundo Harmonica, tertio, typis non-
dum exſcripto, Aſtronomica conti-
nentur. Libri illi varia continent,
plane ſingularia, neque obuia alibi. Sco-
pumque eum ſibi propoſitum eſſe au-
tor fatetur, vt introductioni inſerui-
ant, ad intelligenda Platonis ſcripta ne-
ceſſariae.
Laert. Sunt & voces quaedam, quarum pri-
UI, 24. ma inuentio Platoni adſcribitur, Antipo-
dum nempe, quam primus in philoſo-
pPhiam inuexit, ad ſignificandas gentes,
quæ pedes ſibi inuicem in diuerſis parti-
bus habitantes opponunt: reives item

h. e. elementi, quam eius aeuo cum voce
dp‿ quam principium vertimus, con-
fundebant omnes, inde a Thalete, Phi-
loſophi. Eas tamen ita inuicem Plato di-
ſtinxit, vt νoσνprincipium eſſe dicat,
quo prius nihil exiſtit, ex quo genere-
tur, sρaο vετ compoſita dicat. Simi-
liter pozmatis vox, ab eius inde tempo-
ribus tritiſſima, ante eum in vſu haut
fuit. Primus etiam r& aρα ατιπ ορο
uixn dixit, qua phraſi numeri maioris
productum ex multiplicatione eius per
minorem ſignificauit. Ei quoque au-
tori ναι ον⅝α, Pro ſuperſicie, vſur-

pata, debetur, quam vox éeined plä-

num antea notabat. Atque ita Laer-
tius quidem, Proclus contra, neque
Platonem, neque Ariſtotelem illa voce, In Eu-
vbi de planitie ſermo eſt, vtiaffirmat, ſed clid. L.
voce èinss. *Plato, inquit, diuinus, b: 32.
*Geometriam theoriam planorum de- 5
„finit, ſtereometriae eam opponens,
*quaſi idem ſit planum & ſuperficies.
*„Berinde & Ariſtoteli factum. Eucli-
des tamen & qui eum ſunt ſecuti, ſu-
*„Perficiem genus, eiusque ſpeciem pla-
*num conſtituunt. εαωοονοοοο i
dentia Dei quoque, quam toties in ore
Chriſtiani habent, vox eſta Platone pri-
mum vfurpata.
Primus Philoſophorum contra Ly-
ſiam ſcripſit, Cephali filium, idque in
Phaedro fecit.
Grammaticae quoque vim primus
expendit.
Primus item omnes, qui ante eum fu-
ere, impugnauit, vnde Democriti nul-

Laert. l.c.

lam apud eumfieri mentionem, miran-

dum eſt.

CA P. VIII.

81. 1q. ita digeſtas ab Ariſtotele, in qui-

DISTINCGTIONES EIVS.
e N Prumn diuiſiones ab eo propoſitas, busdam ſcriptis eius deperditis, exhibet

Laertius:
. Bonorum

296 PAkS III. PLAYO. CAP. VIII.
Bonorum tria Animi vt iuſtitia, fortitudo, temperantia &.
I cta In corpore: pulcritudo, corporis ſanitas. 6
unt genera. (Externa: amici, patriae proſperitas, opes.
Naturalis, parentum in liberos, cognatorum item, quod genus
amoris in brutis quoque eſt animantibus. 2
Socialis, quae converſatione contrahitur, absque cognatione,
qualis Pyladem inter & Oreſtem.
Hoſpitalis, aduerſus hoſpites, qua item plane peregrinos, litteris
nobis commendatos, excipimus. 2
Amatoriae quartum genus nonnulli conſtituunt.
Democratica: ea eſt, vbi penes populum fumma eſt rerum, atque
ab eo magiſtratus & leges conſtituuntur:
Ariſtocratica: in qua nec apud ditiores nec indigentiores, ne-
que nobiles, ſed optimos ciues rerum ſumma eſt.
Oligarchica: vbi iuxta cenſum ſuffragiis rectores eliguntur,
Formae Rei- ſunt enim pauciores, quam pauperes, diuites.
publicae ſunt Electione, iuxta Leges, vt Carthaginienſis: ciuilis e-
quindue. Regalis nim ea.
Succeſſione in familia quadam, vt Lacedaemonio-
rum & Macedonum, qui certae familiae adſtrin-
guntur.
Tyrannica: quae eſt, vbi ciues fraude ſubiugantur, vel vi.
[Aduerſus Deum: qui enim ſacra iuxta leges obeunt, ritusque
ſacrorum obſeruant, iuſti ſunt in Deum.

Aduerſus homines: qui rem concreditam reſtituunt, iuſti in ho-
mines ſunt.

Amicitiae tria
ſunt genera.

Iuſtitiae tria

genera Aduerſus mortuos: aduerſus quos iuſti ſunt, qui ſepulchrorum

curam habent.
Practica: vt tibiis vel cithara cantare, quae in oculos incurrens
efficit nihil. —
Scientige ge- Mechanica: vt architectura, nauium ſtructura &c. effectum ino-
nera tria. culos incurrentem producens.
Theoretica: vt Geometria, Harmonica, Aſtronomia, quae neq; a-
git, neq; efficit quidquam. Geometra Lineam cum linea com-
parat: Harmonicus ſonos: Aſtronomus ſtellas & mundum.
Pharmaceutica: morbos medicamentis adhibitis ſanans.
Shirungie : inciſione vel cauterio id praeſtans.
Medicinae ge-) Diaetetica: Diaeta idem efficiens.
nera quinque.] Noſognomonica: Morbos diſcernens.
Boethetica: morbos arcens.
Lexduplex. (Scriptae: quales ſunt, quibus Reſp. gubernantur.
Plex. Non ſcriptae: conſuetudine nixae: qualis quod nemo forum
nudus ingredi debebat, vel muliebri habitu, quod ſcripta
lege nulla prohibetur, non ſcripta tamen impeditur.
Politica:

Muſica triplex.

DISTINCTIONEFS EIVSOS 207

Politica: qua vtuntur in ſermonibus, qui Reipublicae praeſunt.
Rhetorica: qua legislatores in foro vtuntur, ad confirmandum,
. laudandum, vituperandum & accuſandum.
Oratio quintu- Vulgaris: qua populus vtitur in communi ſermone. .
plex. Dialcctica: quae eſt eorum, qui quaeſtionibus & reſponſioni.
1 brvus breuibus argutantur.
(Artitacaltsr qua artifices & mechanici in variis vtuntur generi-
bus ſuis.
Voceioas —
Voce & manibus: vt ſi ad citharam canatur peracta.
Sola manu, vt ſi ides tractes.
Ex Maioribus, bonis, luſtis & honeſtis.
Ex Maioribus, republica gubernanda & principatu illuſtribus.
Nobilitatis IV. Ex Praeceſloribus dignitate acquiſita conſpicuis, vt imperio in
genera. exercitum, velcerona ex publicis ludis: hucpertinent ei,
quiorti ſunt ab his, quos nobiles vocamus.
QW(ñEx indole ſublimi, quae praeſtantiſſima eſt nobilitas.
Pulchritudo Commendabilis, vt forma emendata.
tripl E. Vrtilis, vtinſtrumentum, domus &c.
Commoda, vt ea, quae ad leges conſtituendas pertinent.
Animae partes Rationalis, quae eſt principium iudicandi, ratiocinandi &c.
tres. Concupiſcibilis, qua cibum, coitum & ſimiliaappetimus.
— Iraſcibilis, quae audaciae, gaudii, doloris, irae eſt cauſa.
— principium recte rem quamuis aggrediendi.

4

—

—

Iuſtitia, principiumaequalitatem obſeruandi in publicis priua-
tisque negotiis.
Virtutis perfe- Fortitudo, principium pericula fortiter ſubeundi, vt metu ne
ctae ſpecies IV. fugias. 7
Temperantia, principium deſideria coercendi, vt ne voluptati
indulgeas, ſed moderate viuas.
Lege: quale eorum eſt, quibus in ciuitate iuxta leges magiſtra-
tus committitur.
Natura: Ea enim non in hominibus tantum, ſed ceteris etiam
animantibus imperium in feminas tenent mares.

erium V
lmnper obtine Conſuerudine: quale magiſtorum eſtin diſcipulos.
tur. Succeſſione: quale apud Lacedaemoniorum Reges eodem ge-
nere ortos, eademque in Macedonia lex obtinet.
Vi: quale eorum eſt, qui regnum inuito populo arripiunt.
Adhortatio: Si bellumaduerſus aliquem ſuadeamus.
ſihratio Si diſſuadeamus bellum.
Accuſatio: ſi iniuriam accepiſſe abaliquo oſtendamus, quem da-
Oratoriae ſex mni noſtri cauſam eſſe probemus.
eſſe ſpecies Defenſio: ſi quis probet iniuriam ſe alteri nullam feciſſe.
Encomium: ſi laudibus alterum proſequamur.
(Vicuperium: ſi malum quem eſſe oſtendamus.

Pp Rebcte

298 PARY IW. PLAYZO CAbP. VIII.
Qodhcec oportet: nemperes, quae & dicenti proſint, & au-
ienti.
Quantum dicere oportet; ſi nec plus dicatur, nec minus quam
Rect di- res exigit.
ecte cuein Ad eos, ad quos oportet: vt ſi ad ſenes, perperam agentes, dr-

is i Mem camus ea, quae conueniunt ſenibus, ad iuuenes, quae iu-
venes decent.
Tempore, quo oportet: neque prius, neque ſerius quam de-
cebat, quod ſi obſeruetur minus, recte dici nihil poteſt.

In facultatibus, ſi indigentiae alicuius pro facultatum noſtra-
rum modo ſubueniamus.
Beneficentiage In corpore; ſi vulnerato ſubuenias. .
IVeſſe genera. In cognitione: ſi inſtruamus, vel boni aliquid doceamus.
In ſermone: ſic enim, qui alterum defendat, eum vVerbis be-
neficum in eum etlſe.
Legali: quando finis rei lege vel decreto imponitur.
Naturali: Qualem dies, anni & horae habeant.

Finem rem
quadruplici
modo Hanciſci. Accidentali: qui caſu, & non expectatus, rei obtingat
In mente: cogitandi, coniiciendi. L
In corpore: ambulandi, dandi, accipiendi &c.
Potentiarum In multitudine: militum v. c. opum &c. quo genere principes
IVgenera. potentiſſimi dicuntur. . .
Qua facere & pati bona aut mala poſſumus: qualis potentia mor-
bum ſubeundi velſanitatem recuperandi, eruditionem ac-
quirendi &cc. —
Humanitatis ſin compellando: vt illi, qui obuios omnes compellant, ſalu-
tant, prenſant.

genera III. In adiuuando: ſialterius neceſſitatibus libenter quis ſubueniat.
In conuiuando & conuerſando.
Conſilii prudentia, doctrina & experientia comparata.
Senſuum integritate: quae partibus corporis continetur, vt o-
„ culis recte auribusque, guſtu item & olfactu vtaris.
Felicitas IV Rerum ſucceſſii, ſi ea, quae animo intendis, conſequaris ex voto.

—

partibus abſol-Famae integritate inter homines, ſibene de aliquo homines ſen-

vitur. tiant.
Opum abundantia, rerumque ad vitam neceſſariarum, vt ſubue-
nire amicis & publica magnificentiae monimenta ſtatuere
quis poſſit: omnia ĩſta qui poſſidet ſimul, eum felicem eſſe.
Metalla eflodiendi, & ligna caedendi. .
Artium ſpecies Varia forma variam πiänduendi, vt ſi ex ligno vel ferro quis
tres. Cconficiat aliquid.
Vtendi rebus diuerſarum formarum, quemadmodum fraenis
vtitur ars equeſtris, ars militaris armis, muſica inſtrumen-

tis.
Primo

Artificiali: qualem domus ſtructura obtineat. „

—

8

1-⸗

0

27

DISTINCVIONES FEFIVS 20909
Primo cum Yirum bonum dicimus, ab ea, quam habet, bonitate.
Secundo cum bonam virtutem dicimus vel iuſtitiam, quae ipſa
Bonum IVmo- ſunt bona.
dis dicitur. Tertio cum bona cibum, exercitium, medicinam dicimus, quae
alterius bono conducunt. D
Quarto, quando bonum dicimus tibiarum cantum hiſtrioniam &c.
Malae, quae ſemper nocere poſſint, vt ignorantia, imprudentia,
iniuſtitia &c.
Rerum aliae Bonae, prioribus contrariae.
ſunt Indifferentes, quae modo nocere, modo prodeſſe poſſunt, vt am-
bulare, ſedere, edere: vel plane nocere nequeunt, vt quae
nec bonae ſint nec malae.
Rempublicam (Si I eges ſint bonae.
recte tribus Si Leges ſeruentur. . .
modis ſe habere Si ſine Legibus conſuetudine ductus vitam agat, vt decet.
Contrarias ſibi/ Bonum malo: vt iuſtitia iniuſtitiae, ſapientia imprudentiae &.
res eſle triplici- Malum malo: Prodigalitatem auaritiae, iniuſta tormenta iu-
ter, vel t ſtis contraria eſle. . ê
Neutris neutra: ſicut graue leui, velocia tardis, candida nigris.
Nos habere, vt iuſtitiam, ſanitatem. .
Participare, nam quod in ſeipſo bonum ſit non habere, participa-
Bonorum alia re tamen ex eo nos poſſe.
Subſiſtere, quae nec habere, nec participes eorum eſſe poſſimus:
vt eſſe virtuoſum, iuſtum, ſed quae eſſe oporteat.

Conſultatio- (Praeteritum vc quidacedaemoniis nimis audentibus euenerit-

nem triplicem Praeſens: vt ſi metus hominum, infirmitas vValli, commeatus de-
eſſe, vel enim fecgtus expendatur.
Pertinere ad WFuturum: v. g. Legatis ex ſuſpicione iniuriam non eſſe facien-
tempus dam, ne omni Graeciae id dedecus afferat.
’ articulatam, vt ho-
Animatam, vt rerum viventium, eamque vel minis.
Vocem vel eſſe inarticulatam, bru-
Inanimatam, vt ſunt ſoni omnes. toruü animantium.
Diuiſibiles, quales compoſitae ſunt Homogeneae partibus ſimi-
omnes, ſyllabae, ſymphonia, ani- laribus conſtantes, numero
Res ſunt vel) mata, aqua, aurum. quae itidem tantum a toto diuerſis, vt a-

, funtvel qua, aurum & omnia liquida
Indiuiſibiles, quae compoſitae non Heterogenae, quae partibus
funt, punctum vg. tonus. conſtant diſſimilaribus.

Abſolutae, ad quas deſignandas nihil inſuper requiritur, v. g. ho-

Res ſunt vel mo, equus &c.

Relatiuae, quae aliud quippiam comprehendunt, vt maius
(quam alia) velocius, pulchrius &c. Nam maius ad aliquid
minus refertur, & ſic porro.
Atque iſtae rerum primae diuiſiones iuxta Platonem, prout ab Ariſtotele pro-
ditum, extitere. . „PpPp 2 CAP.

PARS. IV. PLATO. CArP. LX.

CA P.

IX.

TER NVM PLATONIS IN SICILIAM ITER.

Laert. Ill, TE in Siciliam nauigauit, primo
Achen. vt inſulam & Aetnae videret cra-
XII, c. terem, augeretque icientiam eorum,
I. quae ad Rempublicam pertinent, ac
Apulei. philoſophiam, aliis itineribus compara-
de dogm tam. Incidit hoc iter in annum aeta-
lats b. tis eius quadrageſimum fere, eum Sy-
Plato E- Tacuſis regnaret Dionyſius maior, Her-
p'ſt. ad mocratis filius. Plutarchus peculiari
Dionis prouidentia potius, quam caſu, eum in
oPiNd. Siciliam delatum ait: nempe bonum
Dion p. aliquem Daemonem, ad libertatem Sy-
959. racuſanis viam e longinquo ſternen-
tem, in Dionis, tum quidem iuuenis
admodum, eum familiaritatem addu-
xiſſe, vtque hoſpitü iure ei coniunge-
Plato Ep. retur effeciſſe. Multum autem eius
II. viI. ciuitatis luxum, conuiuia, peruigilia
auerſabatur: aſſiduus Dioni, cum eo
de rebus diſſerens, quae homini maxi-
me conuenirent, vtque ita ſe compo-
neret, diligenter ſuadens, quo ipſo
euertendae tyrannidi auſpicia dedit,
quibus ea profligata paulo poſt fuit.
plut. Dio, iuuenis licet, ingenio inter omnes
Dione Platonis familiares maxime excellebat,
c. acerrimus virtutis ſectator, quod &
Platonis, & geſtorum ab eo, teſtimo-
nio liquet. Quamuis enim effemina-
tam valde, & luxu difffluentem, in Regis
familia educçationem nactus fuiſſet;
mox tamen, vbi philoſophiam, opti-
mam ad virtutem ducem, deguſtare
coepiſſet, amore eius animum ſuum
ſenſit accendi, concepta etiam ex ſuo
candore atque ingenua indole, ſpe, fore
vt pariter ab ea Dionyſius quoque affi-
ciatur. Atque ea cauſa fuit, cur Pla-

tonem ab eo ad colloquium admitti
per otium peteret. Atque ab eo etiam
perfuaſus Platonem accerſiuit tyran-
nus, neque alos tamen, tum quidem,
quam de fortitúdine miſcuerunt ſer-
mones. Plato ab ea virtute neminem
magis, quam tyrannum alienum eſſe o-
ſtendebat, atque inde ad ſermones de
iuſtitia tranſire parabat, nonniſi iuſtos
beatitudine frui, miſeros iniuſtos eſſe
defenſurus. Qua tamen oratione of-
fenſus Dionyſius, vt qua ſe peti cum-
maxime ſentiret, & ei a praeſentibus
applaudi aegre ferens, poſtremo com-
motior factus, Platonem, quae cauſa
eſſet ſuſcepti in Siciliam itineris? in-
terrogauit. Cumque Plato, quaeren-
di Viri boni cauſa ſe ſuſcepiſſe iter,
reſpondiſſet; Dionyſius, eum vero
nondum inueniſſe videris, ſubiecit.
Laertius de tyrannide eum apud Dio- III, 18.
nyſium diſleruiſſe ait, id optimum non
eſſe defendentem, quod maxime no-
bis conducere videtur, niſi virtuti
etiam maxime ſit conſentaneum. Qui-
bus Dionyſius accenſus ſermonibus,
anilis inquit ea oratio mihi eſſe ſapo-
ris videtur: tua vero, Plato regerebat,
tyrannici eſt. Qua libertate in furo-
rem actus Dionyſius ad mortem rapiPla-
tonem praecepit, tuum, inquiens, ca-
put mox praeſciſſum videbo. Hoc ve-
ro, alebat Xenocrates, tum forte prae-
ſens, nemo auſit, niſe meluim mihi ante
prazſtiderit. Dio vero iram Diony ſüj Laert.
iam penitus accenſam ſentiens,* in IV, II.
triremi Platonem dimiſit, qua Pollis,
Lacedemonius dux, quem Polidem

* Stanlei. cum interprete Plutarchi vertit hoc
ſenſu: non exiſtimans porro iram Dionyſi pro-
teſſuram. Sed plane haec non conueniunt ſequen-
tibus, quae potius ſuadent omnia a Dionyfſii furo-
re metuife Dionem, ideoque Platoni fuga conſu-

.*

luiſſe. Rectius ergo phraſin Graecam 78ο τπα⁵
Sovro T7ρ ε YαερoPwöv interpreteris ad ver-
bum, banc conſummationem irae eſſe putantes« i.
e. iram conſummatam, quae magis excandesce-
re nequeat, cui fuga proinde Plato eſſet ſubducendus.

Laertius,

19.Tꝛtti
c.
qui
Hippar-
chum,
HBippiae
fiatrem,
Atheni-
enſium
1yrnn⸗
numin-
tereme.
re, gud
facto N
ſiſtra-
tidae
Citate

kuetunt

1.c.
a qui

Hippar- a Platone ſentiret.

chum,

Hipp

fratrem,

iae.

IIINERA EIVS IN SICILEIAM.

Laertius, Poolidem' zetzes † vocat, eo
tempore ad Dionyſium legatione fun-
ctus, in patriam remeabat. A Pollide igi-
tur Dionyſius clam petiit, vt naue ve-
ctum interficeret Platonem, vel vende-
ret ſaltem, nullam ei facturus iniuriam,
vt qui ſeruus non minus quam liber be-
atus ſit futurus iuſtitia ſua. Sunt, qui
affirment, eo Dionyſium oflenſum fu-
iſſe, quod interroganti quodnam opti-
mum ferrum eſſe crederet? reſpondis-

1. Tzetz. ſet, illud optimum eſſo ex quo Ariſtogi-

tonis & Harmodii confelta fueran
arma; alii, quod eruditione ſe fuperari
Verum omnia iſta
tanquam inania figmenta Tzetzes re-
iecit, a philoſophaſtris quibusdam, &

Atheni- nugiuendulis, excogitata, veramque

enſium
tyran-
num in-
tereme-
re, quo
facto Pi
ſiſtra-
tidae
ciuitate
fuerunt
expulſi.

d Laert.

II, 19.

Dione
1. Cc.

cauſam extitiſſe affirmat eam, quod fu-
ſpicaretur, Dioni Platonem occupandi
regni autorem eſſe. A Pollide Aegi-
namb Plato delatus eſt, vbi a Char-
mandro, Charmandritae filio, capitis
accuſatus eſt, ex lege, qua ſancitum
fuerat, primum quemque Athenien-
ſium, in eam inſulam delatum, cauſa
indicta capitis ſubire debere ſupplici-
vm, cuius legis, vt teſtis eſt Phauori-
nus, Charmander autor extiterat. Cum
vero praeſentium nonnemo per iocum
philoſophum eum eſſe dixiſſet, abſolu-
tus eſt. Sunt, qui dicant in concionem
eum, vt cauſam diceret, fuiſſe addu-
ctum, vel verbum proferre nohiuiſſe,
ſumma omnia animi fortitudine ſub-
euntem. Tum ergo mutato conſilio
eos conſenſiſſe, vt tanquam mancipi-
vm venderetur. Plutarchus refert,
Pollidem eum in Aegina vendidiſſe, ex
decreto Aeginetarum, quod omnes

301
Athenienſes, iſthac deprehenſos, tan-
quam mancipia pretio ementibus addi-
ci jubebat. Platonem igitur Cyrenai-
cus Philoſophus, tum forte praeſens,
Anniceris, XX, vel, vt alii malunt,
XXXminis redemit, eumque Athe-
nas ad neceſſarios ſuos dimiſit. Qui-
bus pecuniam reddere ſtatim paratis,
non ſolos eſſe reſpondit Anniceris, ad
quos Platonis pertineat ſalus, pecuni-
amque ſe recepturum negauit. Re-
latum aliis Dionem pecuniam miſiſſe,
quam tamen ille accipere nolens, hor-
tulum ea in Academia emerit. Pollis,
a Chabria victus, & prope Helicem ſub-
merſus paulo poſt fuit, famaque eſt,
ſpectro admonitum eum eſſe,“ Philo-
ſophi cauſa haec ei euenire. Diony-
ſius autem, vt res geſta ſit, certior fa-
ctus, litteris a Platone, vt famae ſuae
pParceret, orauit. Cui Plato reſcripſit,
ſibi quidem id otii philoſophiam non
indulgere, vt Dionyſu poſſit memi-
niſte.

Luxu itaque ceterorum Siculorum blutarch.
atque Italorum repudiato, ex virtute Dione p.
viuere inſtituit Dion, vsque ad mor- 962, f.

tem maioris Dionyſiüi, pedem ob id hac
iſthac ei opponentibus, in familia Dio-
nyſü, qui tyranni moribus viuebant.
Ipie vero non ſolum ſeſe, ſed & alios
quosdam id genus viuendi amplexos
videns, paucos licet, ſpem inde con-
cepit, fieri poſſe, vt & iunior Diony-
ſius, qui poſt patrem tyrannidem ſus-
cepit, iis adſcriberetur, maximo tum
ſuo, tum publico omnium Siculorum
emolumento. Idque agens, aſſiduis
monitis ad virtutem eum inuitauit,
quibus paſſim Platonicas admiſcebat

† Aeliani nomen pro Tzetza irrepſerat, in tex-
tum Stanleii. Perperam: nihil enim de Polide
apud Aelianum. Apud Tzetz vero lecus extat
Chil. X, Verſ 359. vbi qui Rς Laertio, Plutar-
cho ανας et, σαε appellatur.

* Vel praua lectio, vel confuſio verbi Anvö
cum nuleiv hic fraudi fuiſſe videtur Stanleio, nem-
pe hoc tantum Laertius dicit, Deo irato ob philo-
ſophum id mali Pollidi contigiſſe.

P p3 ſententias:

302
ſententias: quae cauſa fuit, vt noſſe
eum ſummopere Dionyſius cuperet.
Quamobrem mulctis ille, Athenis tum
agens, litteris ſolicitatus fuit? quarum
aliae a Dionyſio, aliae a Pythagoraeis,
in Sicilia degentibus, erant perſeriptae,
Platonem, vt Syracuſas veniret, inui-
tantes, vt regeret principem iuuentu-
tis, opibus ſuis ad luxuriam inclina-
tum. Plato igitur, vt ipſe teſtatur,
ne philoſophari tantum ſententia, igna-
va opera eſſe videretur, metuens, at-
que praecipua parte perpurgata omni
Sicilie medelam iri allatum ſperans,
Laert.l, poſtremo ceſſit. Inductus, vt Laerti-
21. Vs ait, pollicitatione Dionyſu, qua lo-
cum, populumque in quo politiam ſu-
am inſtituere poſſet, ei obtulerat,
quod tamen promiſſum minime imple-
vit. Hinc factum, vt ambitionis cri-
Athen. men Platoni improperaret Athenaeus.
L. XI. p. Interea temporis, ne Dionyſii animus
507. D. mutaretur veriti, qui infenſo aduerſus
Dionem animo erant, vtexulem Phi-

liſtum Patriae reſtitueret, ei perſua-
ſere, virum doctum, ſed tyrannicis in-
nutritum ſententiis, quem velut an-
tidotum quoddambplatonis opponerent

philoſophiae. Sperabar tamen Dio,
aduentu ſuo Platonem Dionyſu licen-
tiae fraena eſſe allaturum.
In Sicilia vbi iam appuliſſet, quod
2: factum Gellius ait inter initia regni
Philippi, CCCCmo ab vrbe condita
& pugna Chaeronenſi anno, magno ho-
nore a Dionyſio fuit exceptus. Currus
enim regius eum, enaue egreſſurum,
expectabat, quo in aulam etiam fuit
delſatus. Sacrificia Rex ipſe pro ad-
ventu eius obibat, vt qui cum maxi-
mo regni ſui coniunctus emolu-
mento eſſet. Modeſtia, quae tum in
conuiuiis regnare incipiebat, aulae
mutatio, Regisque ipfſius benignitas,
magnam apud omnes emendationis

Gell.⸗
XVII

Plut.
Dione p.
963.

PARS IWV. PLATO. CAP. M.

ſpem excitabant. Ipſi aulici ita operam
philoſophiae nauabant ſtrenue, vt pas-
ſim arena impleretur palatium, in qua
geometricæ figuræ deſcriberentur. Pau-
lo poſt aduentum Platonis, cum inter
ſolenne ſacrificium media in arce prae-
co, more ſolito, precatus eſſet, vt diu-
tiſſime Dionyſu regimen Dii tuerentur,
proximus ei Dion, annon inquit finem
tandem contra me orandi facies? Eam
rem aegerrime cum amicis ſuis Phi-
liſtus tulit, qui metuebant, ne ita Dio-
nyſu animum tandem ſibi deuinciret
Plato, vt reſiſtere ipſi nulla amplius vi
queant, maxime cum exiguo illo tem-
pore tantae in eo mutationis autor ex-
titiſlet. Hinc omnes ad accuſandum
Dionem conſpirabant, eum nempe id
agere, vt Platonis eloquentia Dionyſio
regnum extorqueat, in ſuos ex ſorore
nepotes transferendum: Scilicet hoc
eum velle, vt regnum Academia ille per-
mutet, in qua Geometria beatum e-
vm facere debeat, praeſente beatitu-
dine Dioni nepotibusque eius relicta.
His aliisque eius generis calumniis ita
accenſus in Dionem Diony ſius fuit, vt
ex improuiſo, lembo iniectum, ad tri-
remem deducere iuberet, nautis in
mandatis dato, vt in Italia eum expo-
nerent, idque quarto poſt Platonis ad-
ventum menſe euenit. Verebatur au-

tem Plato vna cum ceteris Dionis ami- 3

cis, ne & ipſi, tanquam complices cri-
minis eius, poenas ſubire cogerentur.
Imo & fama percrebuit, capitis a Dio-
nyſio damnatum eſſe Platonem, tan-
quam primum omnis mali autorem.
Contra eavero Dionyſius, ne metus eo-
rum grauioris mali cauſa exiſteret, ve-
ritus, humaniſſime eos tractabat, Pla-
tonem confirmabat, bonoque animo
eſſe iuſſam, vt apud ſe maneret, orabat.
Inque ipſo caſtro eum habitare, in
hortis palatium eius contingentibus,
volebat,

Plato Ep.

amic.

Plut. 1, e.
Plat. Ep.

X

iion.

1rg le.

nu ,.
6, 7.
at⸗

—

TITINERA FEIVS IN ITCIIIAMHI 303

volebat, loco, quo ne ipſe quidem iani-
tor, niſi cum eius venia egredi pos-
ſet, adeo eum obſeruabat, amicitiae ſpe-
cie, exacte, ne in Graeciam rediret, atque
Dioni, quid actum ſecum eſſet, refer-
ret. Sed nihilominus tamen Dionyſius,
frequentius cum Platone conuerfatus,
quod beſtiis quoque euenire ſolet in-
genio ferocientibus, frequentiori vt
vſu conſueſcant, adeo captus eſt eius
ſermonibus, vt vehementer eum ama-
re occiperet. At tyranni erat iſte amor,
neminem enim a Platone niſi ſe ſolum
volebat amari, cui offerebat ſummam

in regno ſuo poteſtatem, modo Dioni

ſemet in amore praeferre dignaretur.

Atque illo aflectu, Platoni moleſtiſſi-

mo, non minus quandoque efferue-
ſcebat, quam muliebri amore aeſtuan-
.⸗ tes, corriualem vbi metuunt, ita, vt
fubito nonnunquam rixari cum eo oc-
ciperet, mox, reconciliatus iterum, ve-
niam ab eo peteret. Et ſane magno in
Platonis philoſophiam ardore fereba-
tur. Sed tamen, parte altera, non
exigua apud eum illorum autoritas e-
rat, qui ab illa eum auerterent, exitio
hoc ipfſi fore inculcantium, ſi ei plus,

quam ſatis eſſet, pergeret indulgere.

Plato Ep. Cum bellum vero interea temporis
Plut. I. e. conflatum eſſet, in patriam Platonem
P- 964. dimiſit, inde eum proximo vere, mo-
do pax fubſecuta fuiſlet, vna cum
Dione Syracuſas ſeſe reuocaturum pol-
licitus. Sed iſta tamen etiam promiſſa
eius irrita fuere, quod apud Platonem
quidem belli pertinacia excuſabat, eo
finito Dionem ſe reuocaturum promi-
ſit, quem animo interea tranquillo vt
eſſet, neque aduerſus ſeſe quippiam
mohiretur, vel apud Graecos famam
ſuam labefactaret, hortabatur. Idque
etiam Plato vt obtineret, curauit, eam-
que ob rem Dionem philoſophiae prae-
ceptis in Academia imbuit. Viuebat

autem in vrbe Dion, in domo Calippi,
cum quo inueterata ei interceſſit ami-
citia. Domumque fibi in rure com-
parauerat, ad quam animi cauſa quan-
doque diuerteret. Atque eam qui-
dem, in Siciliam reuerſus, Speuſippo
donauit: cum quo intimam familiari-
tatem contraxit, Platone autore, qui
amoenum Speuſippi ingenium oble-
ctando Dioni, vt erat modeſtus & con-
tinens, maxime iudicauerat idoneum.

Ludos autem ſuis ſumtibus publicos

Athenienſibus Plato, iuuenumque cho-
reas, parauerat. Quos cum inſtituere
ad hoc munus dignaretur Dion, im-
penſasque ſolueret ipſe, ea liberalitate,
qua Plato non inuitus eum de Athe-

nienſibus mereri patiebatur, non mi-

nus amoris, quam honoris Plato apud
omnes fuit conſecutus.

Interea temporis Dionyſius, vt igno- Plur. I. c.

miniam deleret, qua apud Philoſophos, · 965.

ob cauſam Platonis, laborabat, viros
doctos vndiquaque inuitabat, atque
inani ſapientiae oſtentatione inepte
paſſim Platonis, quas edidiciſiet, ſen-
tentias proferebat. Hinc factum, vt
in eius animum Platonis deſideriumre-
diret, poenitentiaque duceretur, quod
recte eo, dum liceret, vti non nouis-
ſet, neque, quantum potuiſſet, eius
inſtitutione profecerit. Cumque in-
certi motus, more tyrannorum, eum

inquietarent, atque mutabiles; ſubito Plato

reddi ſibi coepit velle Platonem. Et Eb:

cum pax facta eſſet, ad Platonem miſit,
denuo eum inuitans: non tamen ad
Dionem, quem vna ſe vocaturum
promiſerat, eum enim poſthac accer-
ſiturum ſe eſſe aiebat. Id vero Plato-
nem vt parere inuitationi nollet per-
mouit, (licet, vt pareret, Dion vehe-
menter vrgeret,) cauſam allegantem
