dies ipſum teſtantur.
teſtes, vniuerſa terra fructum produ-
cens, teſtis, lunae circulus, eius opus,
cGeleſte teſtimonium. ,·

Hermodors.
*Audio Epheſios contra me legem
laturos maxime illegitimamm. Nulla
enim de vno homine datur lex, ſed iu-
dicium: Neque norunt Epheſu, quod
aliud ſit iudex, aliud legislator. Eoque
meliorem legem eſſe, quod ignoretur,
quis in eam ſit oflenſurus. Iudex ve-
r6 accuſatum oculis intuetur, cui cri-
men imputatur. At vero norunt illi,
Hermodore, quod vna tecum leges
condiderim: hinc me patria eicere
volunt, ſed non prius, quam ſeipſos re-

Horae ipſi ſunt

prehenderint. Iniuſte autem decre-
verunt, hominem non ridentem, & per
omnia hominum oſorem, antequam
ſol occidat, ciuitate egrech debere:
Haecſcililet eſt lex illa, quam condide-
runt. Nemo autem eſt, qui non ride-
at, Hermodore, praeter Heracletum,
adeoque ego is ſum, quem expellunt.
Ohomines, nonne aliquando diſcere
vultis, cur nunquam rideam? Non
quod homines oderim, ſed vitia illo-
rum. Italegem conſcribite: & quis
malitiam oderit, ciuitate egrediatur:
Et ego primus exibo: lubensque non
a patria quidem, ſed a malitia ciuium
meorum, exulem agam. Corrigite er-
go edictum veſtrum. Sivero confite-
mini, quod Epheſiis malitia obtineat,
quodque vos ego oderim, què ego non
melior ſim legislator, ſi legem condam,
o gui per malitiam ſuam eſficiunt, vt
Heraclitus nunquam rideat, & vita mi-
grare debere à Imo potius mulctam
vobis dicere fas ſit, opum enim iactura
magis excruciabimini. [Hoc veſtrum cut,
eſt exilium, hoc mors vobis. Iniuria omigt
me afficitis, dum aufertis, quae Stant’.
Deus dedit, & iniuſte me vrbe eiicitis.
An vero hoc ipſo primum vos amabo,
quod omne mihi abſtuleritis gaudi-
vm, nec deſinatis legibus & exiliis con-
tendere? Nam in ciuitate ſi manſero,
nonne a vobis itidem exilio mulétor?? In ed.
Cum quo enim vna moechor? cum Lubini
quo caede manus cruento? cum 00 D z.
quo me inebrio? cum quo vna cor- ua, H-
rumpor? Nullum enim corrumpo, nec gaα;.
iniuria afficio. Solus ſum in ciuitate, 1σαν.
& hanc ſolitudinem malitia veſtra effe-“ es⸗
ciſtis. An forum Heraclitais melius fren
reddidit*? Minime. Sed Heraclitus zeſtram
vos, & ciuitatem, meliores reddere cu- Heracli-
peret, ſed non vultis: Ego quidem volo, um bo-
& aliis lex ſum, & vnus cum ſim, ciui- d
tatem punire non poſſum. Demiramini magis
VOs probem.

vncinis

en ecre.
tem Eper
ltequam
Gedere:
condide.
non ride-
acletum,
ewpellunt.
1o Eiſcere
n! Non
Vitia ilo.
religtur:
que non
inciuium
rigiteer.
confite.
btinent,
egonon
ndam,
liunt, t
viu mi-
ul
ctura
Rrum neini
clula
Müdrin nie
(llde genh.
eiicitis.
mubo,
Aud⸗
is Col⸗
anlero,

IIl
4 Col- H-
, hect
itate, ,
P. e, nur.
1ele. 6.
nelil ſen
ltus gehrun
ecu⸗ Herul.
dl, nun iſ-
CIII. /aol
Nl ng;
Mrobem.

Sö;CESSVS EIySs e

vos, quod ego nunquam rideam: ego

vero demiror illos, qui rident, quod

alios iniuria afficientes, gaudeant, cum
contriſtari oporteat illos, qui juſte a-
gunt. Date mihi, pacem colentes, oc-
caſionem ridendi, vt in iudiciis non
concertetis. In linguis arma habe-
tis, opes auferentes „ feminas cor-
rumpentes, amicos venenis necantes,
ſacrilegia perpetrantes, populo de-
bitam fidem violantes, tormentis ſpi-
ritum hominibus extorquentes: A-
lius alia malitia plenus. Anne ri-
debo, cum videam homines ta-
lia facere? Veſtes, & barbam, & caput,

cultu effeminato ornata? An mulie-

rem, veneno a filio circumuentams*
An iuuenes, ſuarum facultatum deco-
Gores? An ciuem, qui vxore ſua pri-
vatus eſt? An virginem vi in perno-
cCtationibus conſtupratam? Aut mere-
tricem, quae femina nondum eſt, &
feminarum tamen affectibus agita-
tur *** Aut per laſciuiam vnum pue-
rum vhniuerſae ciuitati amatum? An,
cum oleum vnguentis corrumpi-
tur ** Anillos, qui conuiuia, datis
annulis, aſſidue celebrant? An illos lu-
Xus in ferculis, & fluentes ventres †*
Aut, qui in theatris, quae ad iura perti-
tinent, tractat, populum? An faciem
meam exporrigi virtus permittet, ma-
litiae poſtpoſita? [An vero veſtra bella
ridebo, cum iniuriarum cauſas confin-
gentes, vos crudeles caedibus polluitis,

ex hominibus beſtiae facti, dum tibiis
& crepitaculis per Muſicam conſonan-
tiam, in diſſonantes affectus excitami-
ni ††*] Ferrum, aratro & agriculturae
debitum, inſtrumentum caedis & mor-
tis praeparatur. Dii vero veſtri con-
tumelia a vobis afficiuntur, Pallas, belli
praeſes, & Mars, bellicus appellatus.
Homines contra homines phalanges
inſtruitis, alter alterius trucidationes
exoptat; illos, qui minus caede manus
cruentant, tanquam ordinum deſerto-
res punientes, contra, tanquam bello o-
ptimos, ſanguinsrios laudantes. Leo-
nes vero contra leones non armantur,
nec equi gladios aſſumunt, nec aquilam
in aquilam alteram thorace indutam
videas; nullum aliud animal pugnae
inſtrumentum habet, ſed vnicuique ſua
membra etiam arma ſunt. Aliquibus
cornua arma funt, quibusdam roſtra,
quibusdam alae, quibusdam velocitas,
aliis magnitudo, allis paruitas, quibus-
dam celeritas, quibusdam natatio, mul-
tis etiam ſpiritus. Nullo gladio bruta
animalia vtuntur, quae in ſemetipſis na-
turae legem obſeruari vident, ſed non
in hominibus: Id, quod longe maius
peccatum fuerit, quod meliores iſta diſ-
tonuenientia deteriores exiſtant. Belli
aliquis finis vobis exoptandus. Ita
certe moerori meo dabitis finem?
Quid vero? annon eo magis hoc faci-
endum, quod omnes eiusdem generis
ſitis? Depopulata & ſpoliata eſt Ciuitas,

* αοαανιüIινυαιναρÜνν τIe Stanl. ver-
tit: a flio improbo deſertam, nee melius Lubin.
quae ßenenum filio praeparat.
* Eraleav Sn αιααο, . Jov.ααναια*α⅓.
Xεασα2* T&α praetuli verſionem Lubini. Stanleius
vertebat: concubinam, Gæoris loco quae habeatur.
*** Venena mortifera, Enguentis parata, St anl.
In Graecis eſt: T νε;-̈ραιααρρααρ ε αοοο
neſcio, quid legerit Stanleius.
In Graecis eſt 7 T96 2* &vdρπιαςαεο⅜ss
di& deττ—ÜHÿHοοτιſαοονν, T& i ͤααααπροzͤ

Mνττο Stanleius exponit: Ventrem in fe-
ſKis eneno magis, quam deliciis, implentes, male &
vertens, &diſtinguens. Verſionis, quam nos prae-
tulimus, rationes vid. ap. Caſaubon. ad Athenaeum
L. III. c. 31.
f Parenthef incluſa ita repraeſentat Stanleius:
Virtus, Bitio igidior, coecitate me puniat, ſi Be-
Fras rideam hbias. Muſica tibiis Edibusg ad ea o⸗
mnia, quae harmoniae aduerſa ſünt, excitemini.
Sed Lubini retinui verſionem, Graecis magis ac-

commodatam.
ſenectus

X

3³² PARS VIII. HERACITVS CAP. III.

ſenectus conuitiis petita, mulieres ab-
reptae, pueri ex vlnis parentum ab-
lati, chalami corrupti, virgines ſcorta
agentes, pueri effeminati, liberi ferro

vincti, templa Deorum expilata, & mo-

numenta heroum effoſſa, & Paeanes

in turpiſſimis operibus, & iniuſtitige & ex Perſarum more, ore obuoluto, eas
Ilas vero loco honoratiore

donaria Diis oblata. Haec vos ſine
riſu in pace verbis depugnatis, in bel-
lo Rempublicam ferro adminiſtratis,
& iuſtitiam ferro fugatis. Hermo-
dorus, quod leges ſcripſerit, exilio
mulctatur. Heraclitus, quaſi impius,
vrbe eiicitur: vrbes iuſtitia ſunt de-
ſertae, & deſerta ad iniuriam facien-
dam. Homines muros poſuere, ma-
litige hominum ſigna, quae violen-
tiam veſtram concludunt: vnicuique
dein domus circumdata, alii ſunt pec-
cati muri. Intus ſunt hoſtes, pro-
prii ciues veſtri, qui hoſtes extra
ſunt, peregrini. Omnes hoſtes, ne-
mo amicus. Poſſumne ridere, tot
hoſtes intuitus? Alienas diuitias pro-
prias exiſtimatis, alienas vXOres pro-
Prias ducitis, homines liberos man-
cipia redditis, & viuentes deuoratis,
leges transgrediemini, iniufſtas leges
conditis, omnia viagitis, quae etiam
contra naturam ſunt, & vobis tamen
ipſius iuſtitiae opera eſſe videntur. Le-
ges veſtrae iniuſtitiae vos conuincunt.
Si enim non eſſent fine pudore, libere
paſſim euagaremini. Iam vero paul-
lum adhuc poenae metu reuocamini,
ne furioſo impetuin omnem malitiam
efferamini. „ Tertia eius ad eundem
Hermodorum extat epiſtola, non mi-
nus indignationis in Epheſios plena:

Heraclitus Hermodoro:
*Significa mihi, Hermodore, quando
in Italiam diſcedere decreueris. Acci-

piant te illius regionis Dii & Daemones

lubentes. Per ſomnum vidi, ad tuas le-
ges vniuerſi orbis diademata accedere,

adorare.
conſidere. Epheſii te, poſt fata tua, ad-
orabunt, vbi tuae leges omnibus homi-
nibus imperabunt, & tunc illis coacti
vtentur: Deus enim principatum ab
illis abſtulit, &, qui ſeruirent, dignos iu-
dicauit. Hocipſum ex patribus meis
didici: vniuerſa Aſia regis poſſeſſio eua-
ſit, & omnes Epheſii, eius Polium⸗ Mi-
nus aſſueti ſunt verae libertati & impe-
rio, & nunc, vt veriſimile eſt, obtempe-
rabunt iuſſi, qui plorant, nondum ca-
lamitate preſſi, Deosque & homines ac-
cuſant, quod ſe bonis non ditent, *
proprios vero ſtultitiae mores non ac-
cuſant? Coecorum eſt, bona non acci-
pere, quae Deus offert. *** Sibylla, vt
plurima, hoc quoque vaticinata eſt:

Venturum lonia ſapientem exvrbe
Latinis.
* Vidit illa Sibylla te, Hermodore,
tanto temporeante, & tum temporis
fuiſti: Epheſii vero, ne nunc quidem

videre volunt, quem per mulierem,

numine afflatam veritas vidit. Sa-
piens Dei teſtimonio probaris. E-
pheſu vero Dei teſtimonio contradi-
cunt. Sed, huius ſuae contumeliae
poenas luent, & iam luunt, dum mala
de nobis opinione pleni ſunt . Non

Deus punit, vbi diuitias aufert, ſed

*X Lubini exhibeo verſionem. Neſcio enim,

quid ſecutus stanlei. vertat: Bin, infertis omni-
bue, quibus seſtra mon placet iuſtitia.

** Stanl. Si iabe antur plorare & sccuſare Deve,
diuitias non largientes.

*** Haec melius Graecis conſonant, quam Stan-
leiana iſta: eoecorum eſt, non boni Biri fortunae bo-
na magni facere.
1 Gr. rä une AwαντWνιτπνιεραιαιιnw,: ſed
& illa mendoſa eſſe videntur,

illas

X

.
.

laett.
II4.
gu
00
00
ex
4 lu. P
N

haee Nl.
ne ommil.
ſa Ranl

lancdo
1. Acci.
gemones
ltuasle⸗
Ccedere,
uto, eas
Oratiore
Atua ad⸗
shom.
Ci
tum ab
nOSiu-
1s meis
ſioeux⸗
n. M-
inpe⸗
tempe
Uumca-
nesac-
nt,*
on a-
Ai-
layrt
ſ

rhe

ore,
oris
idem
Arem,
K⸗
.
radi
leline
mal
Non
ſed
Fan.
ℳ76*

ſed

VYlII, 4.

ORBVS ET M0RS ETVS

illas malis potius indulget, vt haben-
tes, per quae peccent, etiam puni-
antur, & diuites ſuam nequitiam o-
mnibus notam faciant: Paupertas ve-
ro hanc tegit. Non deſtituit vos for-
tuna, precor, vt mali cum ſifis, con-
tumelia afficiamini. Et hi quidem
bene valeant *. Tu vero ſignifica
mihi profectionis tuae tempus, nam
omnino prius te conueniſſe volo, vt
tum de multis aliis, tum vero de ipſis
legibus ad te pauca dicam.
ſem tibi ill, niſi omnino cenſuiſſem,
vt in occulto maneant. Nihil autem
tanta fide ſiletur, quam ſi quid vnus

Scripſiſ-

ℳ

833
vni dicat, maxime vero, ſi Heraclitus
Hermodoro. Multi vero nihil diffe-
runt a pertuſis vaſibus, vt nihil con-
tinere poſſint, ſed ob garrulitatem
perfluant. Athenienſes e ſolo ſuae
patriae nati, norunt naturam homi-
num, quod e terra nati cum ſint,
etiam interdum pertuſam, & corru-
ptam mentem habeant. IIlos autem
inſtituerunt in arcanorum cuſtodia
per myſteria, vt quae metu taceant, ſi
minus iudicio, nec difficile amplius ſit
animae tacendi facultatem excogi-
tare.

—G ChA P. IV.
MORBVS ET MORS EIVS.

WVm nul alio cibo in montibus,
niſi herbis & oleribus, vteretur, a-

Laert.

quae intercutis morbo inde laborare
coepit, quo ipſo in vrbem reuerti eſt
Relationem de morbo eius
ex duabus ipſius ad Amphidamantem

Coactus.

ed. Lu. Epiſtolis accipe.

bin. p. 53. 2ðð . .
31. Heraclitus Amphidamanti.

aboramus, Amphidamas, mor-
bo hydrope: adeo, vt quicquid in
nobis eſt, eius praeualente virtute, in
Exceſſus caloris fe-
bris eſt, exceſſus frigoris paralyſis,
Meus
iam morbus ex humoris exceſſu eſt.
Sed diuinum quid anima, quae iſta
Sanitas primum eſt, cu-
randorum morborum principium, ea
. Antea autem
videre, naturae contrarium quod ſit,
non poſſumus, ſed poſtquam factum
[Sed homines illam aemulati,
ſcientias & ignorantias appellarunt.]
Ego mundi naturam perſpexi, perſpe-

morbum cedat.

exceſſus ſpiritus ſuffocario.

temperat.

vero ipſa eſt natura.

haer pla-id eſt.

ne omiſ-
ſa Stanl.

Xi etiam hominis; noui morbos, no-
vi ſanitatem, meipſum curabo. De-
vm imitabor, qui mundi inaequali-
tates adaequat, dum illas vni ſoli ſub-
jicit. Non Heraclitus morbo ſuc-
cumbet, ſed morbus Heracliti ſuc-
cumbet ſapientiac. In vniuerſo hoc
humida exſiccantur, calida frigida
redduntur. Nouit ſapientia mea na-
turae vias, nouit & morbi curatio-
nem. Vvbi vero iam declinans cor-
pus humore abundauerit, quo fatum
trahit, deſcendet. Anima vero
non deſcendet, nam illa immortalis

ſublimis in coelum deuolabit. Ibi

me coeleſtes ſuſcipient manſiones, &
Epheſios accuſabo: & rempublicam
geram, non inter homines, ſed De-
os, nec ego aliis aras erigam, ſed mi-
hi alii. Nec Euthycles mihi impieta-
tis accuſationem minabitur, ſed ego
illi iram. Mirantur, cur ſemper mo-
roſus ſit Heraclitus, non mirantur,
cur homines ſemper mali ſint. Paul-
lum tantum a malitia veſtra ceſſate,

* αααοστοονονvs legit Stanl. in Lubini ed. eſt ρααοαu“.

Innnn & ego

ℳ αα

PARS IX HERAITFTVSE CAP. WiV.

& ego ſtatim ridebo: quamuis iam
hoc morbo laetior agam, eo quod
non conuerſor cum hommibus, fed
ſolus aegrotem. Nam & ipſa anima
mihi vaticinatur, fore, vt breui ex
hoc carcere corporis iberer; quae
extra hoc vndique conquaſſatum
corpus oculos attollens, patrias ſe-
des recordatur. Vnde illa deſcen-
dens, fluxum hoc'& mortuum cor-
pus induit, quod aliis compoſitum
ex phlegmate videtur, & bile, & ta-
bo, & ſanguine, & neruis, & ofſibus,
& carne: Certeenim, niſi corporis af-
fectus dolorum cauſa extarent, mun-
ꝗquam corpus hoc deſerere vellemus.

Eidem.
Conuenerunt medici, O Amphi-
damas, & quidem ſic ſatis promte ob
morbum meum, neque artis, neque
naturae periti: & aliud quidem nole-
bant, aliud probabant: vtrumque vero
ignorabant. Nec aliud, niſi quod
corpus meum, inſtar vtris inflati, ta-
Adu mollirent, egerunt. Quidam et-
iam medicinam adhibere voluerunt,
ſed non permiſi: ſed primum ab ipfis
morbi rationem perquiſiui, quam
non dederunt. Neque ab illis
ego, ſed a me ipſi victi fuere: Quo-
modo vero, inquam, poteritis arti-
fices eſſe in tibiis canendis, ſi ab eo,
qui tibicen non eſt, fuperemini? Me-
ipfum curabo recétius, quam vos, ſi

me docueritis modo, quomodo ex

humiditate ſiccitas fiat. Hli vero cum
non intelligerent, quid quaererem,
tacebant, de propria fua ſcientia du-
bitantes. lbi vero coguoui, quod
alios etiam non ipſi, ſed fortuna, cu-
raſſet. Impii illi, Amphidamas, qui
artes, quas non habent, mentiun-

tur, & curant illos, quos non norunt,

ſunt aegroti mundi remedia.

& homines ſub nomine artis interi-
munt, & naturam, & artem iniuria
afficientes. Turpe profecto eſt igno-
rantiam profiteri, turpius autem ſci-
entiam, quam quis non habet. Quo
ergo nomine mendacio delectantur, ni-
ſi vt per fraudes diuitias acquirant?
Meliores profecto forent, ſi illas e-
mendicarent. Nam ita miſericor-
diam mouerent quibusdam, Iam ve-
ro odio habentur, vtpote pernicioſi
& mendaces. Feliciores aliae artes,
nam iſti citius reprehenſionem in-
currunt: quae meliora ſunt vero, mi-
nus reprehenſioni obnoxia ſunt. Hu-
iusmodi in ciuitate plures ad me ve-
niebant. Nemo illorum medicus, o-
mnes impoſtores, & deceptores, qui
ſophiſmata artis argento vendunt. IIli
Heracleodorum, diuinêm illum ami-
cum meum, occiderunt, & pretium in-
ſuper acceperunt, qui mei morbi rati-
onem reddere non poterant, nec, quo-
modo ex humiditate ſiceitas fieret: &
ignorant, quod Deus in mundo ma-
XIimacorpora ſanat, dum, quicquid in
illis inagequale eſt, adaequat, fracta
coniungit, & caſura praeueniens re-
primit, Wparſa colligit, mornata de-
corat, quae reliéta ſunt, propellit, &
fugientia comprehendit. Tenebras
lhuce illuſtrat, infinitum terminat,
rudibus formam indit, quae omni
ſenſu carebant, oculis implet: omnem
fubſtantiam penetrat, percutiens,
temperans, diffoluens, denſans, fun-
dens, aridum in humidum ſoluit, id-
que vt ſoluatur, diſponit, & guttas
quidem per vaporem extrahit, ſolu-
tum aerem condenſat. Et continuo
alta deprimit, & infima erigit. Haec
Hunc
ego in meipſo imitabor, & alios vale-
re iubeo.

Medices

A WI
.

n. Medie
Us; n pe e
Usnor
ſabule
humon
rum n
Anno
. Her
.5
iiſſe
inteſti
cumſe
lsobi⸗
ſer
gnos
poltn
mob
uue
eſle
elle.
I A
3 tum
Cü
AII,
1. Lee
olo

tig interi.
en ininriz
deſtigno.
Atem ſci.
Et. Qo
hantunnl⸗
equirant?
lng e.
miſericor.
lamye-
ernicioſi
lue anes,
Dlemn in⸗
Vero, mi⸗
Uut Hu-
d me re⸗
—R
Aes, gui
Unt. Ul
lum ami-
tiumin-
rbi rati⸗
koo-
leret:
do me-
hwidinn
, rad
jens re⸗
nata ge⸗
pelit
enebras
tminat,
e omni
ormnem
Utiens,
15 fun⸗
Uit i⸗
gottes
ſlu⸗
ntinno⸗
HMec
Hunc
. lle⸗

dices

5

Laert.

vI. Medicos ita per aenigma ſciſcitatus,

an poſſent ex imbre ſiccitatem facere?!
illis non intelligentibus, ſeipſum boum
Rtabulo incluſit, eo vapore hydropicos
humores exhauriri poſſe arbitratus. Ve-
rum nihil ea re proficiens, mortuuseft
anno aetatis LX.
Hermippus refert, Medicis ilum
dixiſſe: Num poſſit qaispiam, preſſis
inteſtinis, humorem exhaurire? quod
cum ſe poſſe negarent, ſeipſum eum ſo-
lisobiecie radiis, ac ſeruis praecepiſ-
ſe, vt boum fimo totum oblinerent,
quo ſtatu obierit poſtridie, in foro ſe-
Pultus. Neanthes Cyzicenus dicit, a fi-
mo bubulo eum purgari non potuiſſe,
atque ita a canibus, quod hominem
eſlſe non agnoſcerent , laceratum
eſſe.
Id. VIII, Ariſte tamen ab ee morbo libera-
tum, pofſiea alio morbo interiiſſe, ait,
cum quo facit Hippobotus.
Id. vIII, Quinque eo nomine memorantur
17. Laertio; quorum primus eſt ipſe phi-
loſophus.
ecundus, poeta Lyricus eſt, qui XII
Deorum ſcripſit encomium.
Tertius, Poeta Elegiacus, patria Ha-
licarnafſeus, in quem Callimachi extat

I4. VIII,
4.

Epigramma.

APOPHTFGMATA FIVS

83
Quartus, Lesbius, Macedonicorum
autor. 1.
Quintus, homo, qui iocis & riſibus
excitandis ſtuderet. Hiſce adde
Sextanm, Mitylenaeum, praeſtigiate-a Dei
rem apud Athenaeum. pnoſ.I. .
Seftimus, Tarentinus, qui in Ale-20. A. &
xandri nuptiis cantans citharam pulſa- C. All b.
vit.? [Praeterea ſequentes Aegidius S e .
Menagius obſeruauit: “ L. XII. p.
Oktauum, Tyrium, familiarem An- 5368. F.
tiochi, qui Clitomachum multes annos? Laert.
& Philonem audierat. 4 l⸗ 271
Nonum, Sicyonium, cuius ſecundum Lucuile
de lapidibus librum laudat Plutar-c. IV.

chus. e Pluc.
Decimum, Perineum, qui prouer- Ei. de
bio dedit occaſionem apudsuidam. de Sca-

Vndecimum, Allegoriarum Homeri- mandr.
carum autorem, quæ Heraclidi Pontico? Suid. v.
a nonnullis temere tribuuntur, item li- Sατ£v
bri æe& ànνHôι , qui & Euſtathio com-½ à I
memoratur. & Addere etiam poſſis mer. G.
praeterea dyſ. A.
Duodecimum, Cymaeum, Heracleae p. 1504.
præfectum, ĩmpoſitum ab Arſinoe, Ly- hab. ̃he-
ſimachi coniuge, vt Memnoni tradi-c
tum. Jh 173.
De Philoſopho Heraclito refertur, i Clem.
Melancomae tyranno eum perſuaſiſſe, Al. Str.l.
vt tyrannide ſe abdicaret. P. 302. B.

ð CAP. Y7.
APOPHTHEGMATA EIVS.

APophthegmaca eius, ſententiaeque
ad morum doctrinam pertinen-
tes, iſtae potiſſimum commemoran-
tur. Contumeliam extinguere oporte-
re magis, guamincendium, dicebat, po-
Ppulumque pro lege haut ſecus, ac pro
Laert. Muro pugndie opertere.“
IX, 2: J
Sacrificia deridens, per quae Deos
ſuos homines deliniri exiſtimabant,
Purgantur, inquiebat, dumcruore pol-

Iuuntur, non ſecus, ao ſi qitis in lutum in-b. Eliaſ.
greſus, luio ſe abluat. Cretenſ.
Idolis vero vota facientes, perinde in Naz.
agere dicebat, ac NR quis loquaiur oui eg6.
gedibus.“ Bacchi vero ſacra his verbis b. 20.
irriſit: Niſt pompam facerem Baccho, c Clem.
&cantica canerent impudentilſzma A- Protr. p.
Aum erat. P. B.
Corpus ſuum penitus ſe quidem face-A ibid.
renibhili, & ſtercore vilius exiſtimare,? 22.
aiebat, cuius tamen curam gerere velit,
Nnun nn 2 quamdiu

33⁰
quamdiu eo ſeſe vti inſtrumento Deus
* Suid. jubeat. *
HaτXÿddd̃ Quorumcungue ſermones audiui,
nullus eo veque peruenit, vt intelligat,
ſapientiam quiddam eſſe a rebus omni-
bus ſeparatum. Homo ſolitarius, aut
Stob. Deus eſt, aut bellua. .

1 . .
a Mali ſiunt & oculi, & ðaures ſtulto-
init. Tilm hominum, qui barbaros habent a-

g⁸ Stob. S. 1mO..
1V. 5s. Quorumuis hominum refert noſſe ſo-
n d. V. ipſos, & ſibi moderari prudenter.
?„74. Quum vehementer precibus con-
tenderent ciues, ſententiam de con-
cordia vt proferret, inſcendens emi-
nentiorem locum, aquae frigidae ſibi
afferri calicem juſſit, in quem vbi fari-
nae aliquantum inſperſiſſet, permiſce-
re amplius glachone coepit, moxque
hauriens inde ſe proripuit. Intelli-
gendum ipſis relinquens, ſi vilioribus
atque obuiis contenti eſſent, neque
Plut de ros, inter ſe, atque concordiam.
eul r. Ruditatem cum alias celaſſe non eſt
X Stob. S. fFacile, tum in vino multo maxime. E&
XVII. p. Vir inebriatus vacillat, & ab impit-
165 bere puero ducitur, animam babens
IId Se rm.Pumidam, ignarus, guorſum at. M. au-
V.p. . tem anima icca ſapientiima & optima.
Huic geminum iſtud Heracliti apud
m ap. Eu-Philonem: vhbi terra eſt ſicca, anima
ſeb. Praep. ſapientisſima éſt & optima. m
5S99 Heraclitus dixit, ingenium hbomini
GII. p. Daemonem eſſe.
Cum interrogaretur, cur taceret?

559. IC
°Laert. vt vos, inquit, loguamini.“

12. Regem, cuius Delphicum eſt oracu-
ut. de S
Pythag. lum, neque loqui, neque tegere, di-

Orae p. Cebat, ſed ſignificare.

affectarent immodica, pacem habitu-

PAlS LA. HERACLVIIVS CAP. VI.

Viuere & mori perinde eſt, vigilare
item & dormire, iuuenem eſſe & ſo-

. . IId. d
nem, horum enim quoduis per vices mu- t cht.
tatur in ſuum contrarium. ad Apoll.

Procreationi liberorum iniquior di- p. 106.
xit, procreatos & viuere, & velle, & Clem.
mori, vel potius requieſeere, & poſt ſe a Srr.
liberos relinquere itidem morituros Ei k.
fere gemina eſt, quae a Porphyrio porph.
& Philonet allegatur eiusdem Heracli-de antro
ti ſententia: Animabus videri oblecta- Nymph.
mentum, non mortem, cum humidae na-b:
ſcuntur; & quando alibi dicit, nos illa-L II. al-
rum mortem viuere, & nos illarum vi- legor.
tam mori.] . Legis. p.
Niſßi quis ſperet, quod eſt inſperatum, S.
non inueniet, inſerutabile quod eſt, nequé romn.
vllus ei adid patebit aditd. * Haec ver- II p. 336.
ba explicationem quandam habere dicit
Clemens, Propheticorum illorum: niſz * Eſ. VI.
credideritis, non intelligetis.* 2 Clem.

Incredulos quosdam increpans, nec p. 369.
audire dicebat poſſe, nec loqui? 2Clem.
Quomodo lumen, quod nunquam occi- Paedag.
. . . L. II. p.
dit, vel latere, vel obſeurari poteſt? de

—2 196.
Deo autem haec dicit. conf. de

Iuſtitia inuadet mendaciorum fa- boc loco

. 6 Gattak.
bros & teſtes. ad Anto-

Hiſce a Stanleio collectis addi ſe- nin p. 26.
quentes Heracliti ſententiae poſſint: Vörrorn.
Manent homines mortuos ea, quae , ch 549

3 b Clem.
negue ſperent, neque expectent. Strom.

Creatorem in condendo hoc mun-IV. p. 532
do luſiſſe aiebat, vt relatum Proclo. e& Theo-
Eodem ſpectant Ciementis 4 illa de Therap
Heraclito: talem vero luſum Iouem VvIII. .
ſuum ludere dicit Heraclitus. 118.

Homines etiam cum didicerint, non-Procl L.

. —N. S.. II. in Plat.
cognoſeunt, etſe ſibi videantur.“ Tim. p.

* Sententia haec, quae apud Clementem hoe
modo concipitur: 2“ αα „πττ A, ανπαεα
& &ρoοoισι,, νρρνντορ0ναοο ααοο vel
vt ed. Florent. habet æ*ρορννατâοao αοα ατοορ⁵α)
Ita refertur apud Theodorit. Therap. I. p. I5. 2*

7 — IOI.
A Sτππνανραιαεινwατd. quod pertinere Clem.

videtur ad doctrinas ſublimes demonſtratione nul- Paed
la, ſed fide afſequendas: Vt Plato quoq; multa eſſe di- 1 S
cit, quæ non ratiocinatione aſſequr liceat, ſed in qui- Sian.
bus fapientum teſtimoniis fidem oporteat habere. Strom. II.

Strorn. II.

Tberap. O

i non/
fCem irdit ſmnil

E.N. W Hing,g

nt hamn
, golgu
1 . galn lel
1em. aſſe idett

Tbeodot,

lunn etols.

1r guͤn
XVII. Aſeipen
Thenm here 0

ienk wet

dwinus,
Ad ce
Strom.F. .
.5l. Krandis
I1. . cognoſe

II. ℳS id incte

la. der,
vpbi
1laubl Mor, ſif
Prott.h. Oer.
140 d gdt P

legat &
Ariſt. in 4 in

Eih. al ehinz ſie
Micom. mnpe
konk etr in mel

ido. n
uuamn dal..

ie. Mer
vo,

1
tob.

I ,. 48.
.,6.

tore

1

Mut, P

Hlac.bil, *
l u.
II 8.
ele
e

leeß, niilire
en ſe &ſ.
per Micerme. de
1. Condol.
miniquior &. del
5 rele, Grlen
e, lſ 41. 8.
nurinyor billn

(borph
4 1
Gdem Herwl. deantro
ileriobleche. Wmgh.
umidae na .257.
.. . t i⸗
licit, meile. lend

e1, Loll. al⸗
annni-.

legis .

kinſeratum 6.
Cleß, neßne Cka
* Heryer- n
luberecldiit

Ulorum: ni i I.
. Cem. 1

KromIl.
Tepans, Mel , 369.
on em,
uenorci-ielis

l. II
mroſt7 de “-l..
eſt Ge 196.

conk de
7/, boc loco
orum ü-
4 Gattak,

no⸗
8 addl ſe- nin 6,
e poſſinn: en⸗
1 6o, gr;
nt.. Krom.
hoc mmn7
n Moche eo
„ d .l orit.
d iln Eerhen.
Im lovenvlIIl..

——
uo

8Str. V. p.

Strom. V.

8 18.
(rocll,
Cerit, jnplat,
r. in. .
–– I01.
s ettinele den,
itione nul⸗ Piect,
ult ele di ,
tſed in gnie n⸗
eat hibele. mnl ⸗
te.

—

DOOCTRINA FEFIVS.

Qui non intelligentes audiunt, ſunt
ſurdis ſimiles.
604. & Eins, quod ſcire oportet, ſemper ignari
Theodor ſunt homines, & antequam audiuerunt,
Therap. & poſtquam audiuerunt primum s⁸.
re 13. quam ſententiam ab Heracl'to mutu-
em aſſe videtur Apollonius Tyanenſis in
p. 602. epiſtolis. h .
hEp. Qui aurum rimantur, multa terra
Klll. effeſa, parum inueniunt: quod eo per-
1n15. r. tinere docet Theodoritus', quod nul-
lus ergo labor defugiendus ſit in rebus
diuinis, & ſublimibus inueſtigandis.
Clem. Ad celandas cognitionis profundita-
Strom. . és bona eſt incredulitas: quibus illu-
p. 59r. ſtrandis ſequentia addit Clemens-Non
I16.Str. cognoſci enim ſuum habet refugium

F Clem.

III. . 478 3d increduli
RIN. S.. d incredulitatem.

v p. 6r5. Iuftitige nomen non nouiſent, ti-
a lambl. mor, ſupplicium, & lex non Oſont.
protr. p. Obportet multarnm rerum eſſe gnaros
lega al. viros Philoſophos. 1
a . . . . .
AsR. in Tram impugnare diffcile, quicquid
Eth. ad énim fiert ſüuadet, animo gratum ſt. 1
Nicom. Imperitiam celare melius eſt, quam
conf. Petr in medium, proferre.“

837
iucunda

Morbum ſunitas excipit,

res, & bona, famem ſatietas,
qulies.
Maxima virtus eſt, ſibi ipfi tempera-
re. maxima ſapientia, veritatem & di-
Aie, & factis referre, ipfas rerum nan
turas aſecutum. r ibid.
e vt peſſnt, ommibus ad manum Pebt
ℳ..
Qui ſapienter loquuntur, éos nt o
portet conſenſu vniuerſorum - -- fouen-
tur enim omnes humanaez leges ab vna
diuina, quae quidem tantum Pote, e,
quantum velit; omnibusque Jußficit, &
ſuperat omnia. id
. . u Anton.
Opportuna gratia, quaß cibus, fami Serm.58.
conueniens, animi indigentiam ſanat. p. 96.
Pia ad gloriam maxime compendia- 8.
ria eſt, ſi quis bonus eſſe ſtudeat 133.
peſo occidentes, Dii pariter ac mor-y Clem.

tales colunt? oe
Maiora funera maiores fortes obti- &T'heo-
dorit.

nent.*
Hlomo noczu lucem accendit, ſehi iphi „vaer b.
moriens atque extindus. Viuus vero 1I16.
a mortuo non multum diſtat, dum dor-2 Clem.

Rn var. Hominibus omnia, quae volunt, con- .
Lec. tingere, non eſt bonum. mit, oculorum lumine xtincto. Alex. Str.
XXXVI, 64
CAP. VI. I.
rob . DOCTRINA EIVS. uclem.
11 . 4 ˙ † Aertius narrat“, Lanta libros eius rentur. Dodtrinas vero eius Potio- Str. IV. p.
21x, 6. in exiſtimatione fuiſſe, vt ſecta- res ſubiungemus. zen ſ.
tores habuerit, qui Heraclitii appella- tem o-
nino le-
SECT. I. PHIVSICA gendum.
IGNEM OMNIVM RERVM PRINCIPIVM ESSE: ET r⸗
QVOMODO OMNIA EXx EO GENERENTVR) Demmen⸗
Gnem efle omnium rerum princi- mnia. Horum vero nihil plane ex- tem, pro
bplut. I pium ſtatuit: Omnia enim ex igne plicat. Fieri omnia per contrarieta- 2 duod

hac-hil, nalci, & in ignem reſolui.? Vel, vt
eIX z. Laertius habet“, ignem elementum
. eſſe, ignisque vicifſitudinibus, modo

rarefacti, modo condenſati, fieri o-

tem dicit, & fluminis in morem omnia eg i
decurrere: Finitum eſſe hoc vniuerſum, iuοραοα
& vnum mundum, eumque ex ignena- cum
ſci, & rurſus per, quosdam temporum eioho
Nnn nn3 ambitus verte
noszu

33⁸
ambitus per vices mundum hunc o-
mnem in ignem redire: idque fato fie-
ri. Ex his vero, quae contraria ſunt,
id quidem, quod ad generationem ad-
ducat, bellum vocari, & contentionem:
quod ad conflagrationem vero, con-
cordiam & pacem. Mutationem quo-
que viam eſſe fupra infraque ducen-
tem, ſecundum quam fieri mundum
arbitratur. Denſatum nempe ignem
liqueſcere, conſiſtentem porro, aquam
fieri, concretam vero aquam in hu-
mum verti, eamque viam ad inferiora

eſſe. Humum ipſam denuo effundi,

atque ex ea fieri humorem, exeo au-
tem reliqua ferme, omnia enim refert
ad exhalationem maris, atque haec ad
ſuperiora ipſi eſt via. Porro exhala-
tiones e terra & mari fieri, alias qui-
dem perſpicuas & liquidas, alias vero
tenebricoſas, a liquidioribus ignem, a
reliquis humorem, incrementa capere.
Quod autem illa continet, cuiuſmodi
ſit, non explicat. 2

Lc. Plutarchus rem ita exponit: Ignis
extinctione vniuerſum hoc efſle crea-

tum. Primum enim craſſiſſimas eius

partes inſeſe coeundo, terram conſti-
tuiſſe.
Tam, aquam edidiſſe. Hanc exhalando
aeri ortum praebuiſſe. Porro mundum
& omnia corpora igni conſumtum iri
in conflagratione vniuerſi. Ita ignem
principium eſſe, ex quo exiſtant omnia,
& finem, in quem omnia recidant.

Strom. vV. Haec porro Clemens Alexandrinus
P. 599. explicauit ex ipſis Heracliti verbis. Eum
enim vniuerſum aeternum eſſe ſtatu-
²Autrρo iſſe, manifeſtum efſe ait; dicere enim:
eſt apud 5 7
Clem ſed Vniuerſum a nemine factum eſt, ſiue
apud Eu- Deorum, ſiue hominum, ſed erat, &
ſeb. Præp. eſt, & erit ignis ſemper viuus, accen-
XIV,5. ſus menſura, & extinctus menſura“
t7: ¹⁸. neque adeo tempore mundum con-

legitur

irg

Deinde vi ignis laxatam ter-

PARS IX HERACTITVS SECT I PHPNCA

ditum eſſe aiebat, ſed mentis conce-
ptu. ?] b Stob.
Hunc tamen mundum genitum eſſe phyſc.
& periturum, rurſus produnt verba e- 25. p. 49.
iuſdem.“ Conuerliones ignis ſunt Clem.
primum mare: dimidium maris terra, Ahll. c.
dimidium preſter. Nempe ſtatuit,
quod potentia ſua ignis per verbum
atque Deum, omnia diſponentem, ae-
rem in liquidam ſuhſtantiam redigat,
quae ſemen quaſi ſit conditorismun-
di, & quam mare appellabat. Ex hag
viciſſim ooelum, terraque gignitur, &
omnia, quae continentur iisdem.
Poſtremo quomodo ad priorem ſta-
tum redeat, atque in ignem euadat,
rurſum his verbis oſtendit d. Mare dif- à ciem.
funditur, atque menſuram eiuſdem ibia.
proportionis recipit cum ea, quam an-

tea habebat, antequam terra eſſet, i-

demque reliquis euenit elementis. Ita
Clemens. [Magnum autem annnum
( o n reuolutio rerum abſoluatur)
oéto millibus annis ſolaribus definie-
bat. ] e Stob.
Animam mundi praeterea exhala- Nr. zr.
tionem credebat ſubſtantiae eius hu-Plut. de
midae. [Atque haec anima eſt, quam blacit. II,
doxvin, principium, vocat ſecundum A- 32.
riſtotelems, atque aναν ονHνͤνrR , naä- ene
lationem, definit, ex qua reliqua ſint 3
omnia. Eadem apud Plutarchumhg de A-

Heraclito dicitur iα 7 ρ rαανντιορι,. a- nim. I, 2.

h pPlac.

tura pniuer t, & deſcribitur, quod ſit 26

aethereum corpus (vnde & Ariſtoteli
dooauνuovvwovw τ vv dicitur, & ſemper flu-
ens) quod ſemen ſit omnium rerum
generationis. Ex his autem nihil
aliud colligas, quam animusn mundi He-
raclito eſſe naturam Plaſticam, quam
vocant nonnulli, aethereae, humidae,
fluidae naturae.] Fati natura eſt ra-
tio, quae per vniuerſi nuturam (h. e.
animam mundi) tranſit, ipſum autem
eſt aethereum corpus, ſemen procrea-
. tionis

Plut. Plac,
I, 28.

—

beodor.
Ayperap. (olitrari
Vp. egnto pan

Kodis n
ſcribit,
Kob, Concutſuu

YEI,2 G ue
plaett,

etiam

8. 10
ni

heod, .5
e⸗ tlu

uen ſe
o ⸗
1de nun. Ariſtote
0 5. ceica
ſenens
ex otmn
exiſtent
lRodhu fellenn
in Tim.
l.n mun
24,54. P
ik. Gia n
Pthie, ad W
Nur. ſtatum
Sd otun
M c. Motun
123 40. MMtur⸗

witde goſtte
l, 2

lti
atq
Or.
gna
Im
hon
Gr
Plo

t orp
— Keili

us eonce.

iun el
it jerbae., 1 .
ignis ſun ele⸗
uriäterr, Ale
e ſtatuit,
1 Verbunm
entenn ⸗
n redign,
Orssmun-⸗
Ex hue
nidut, &
den.

oremnſte⸗ ſ

neuadet,
Maredf-e
eillſckem idil.
uam an.

Phyſ. I, 2. &. . . .
P aer. Sicque omnia Jato fierib, (fatum ve-

Fherap.

ellet, 1.
entis I
Annnum
t )

lefinie-
e gStob,

8
Pl e.
eins hu-An de P
l amn hei I 3
dun A., 32
. th- Ou.
,. liae, I,
Iua nt

Ethie. ad

Tchumg 4.
T: M- uin. h.
M-nin

ſ⸗ “
noc ſt „
ę

1c.
FIa.

kiſtotel
ver ⸗
eruln
1 nihnil
Ncile-
lumn
nihe, Plut, ie
Ir ,
(ke.
uten
ocrer-
tious

DE IGNEY RERVM OMNM PRTNCTIPIO.

tionis vniuerſi. “ (Idem fatum de-
,Stoh ſcribit, ꝗquod ſit ratio, per contrariorum
. Cconcurſum rerum opifex quæ exiſtat.³)

IX, 8.

ro etiam neceſſitatem vocabat.“)
Omnia vero ita fieri dicebat per
VIp. d0. contrarietatem, vt ex loco Stobaei al-
e Theod. legato patet, gemina legas, apud Laer-
1. c, tiumd, Aaroinris fieri per contrarie-
àIX, 8. atem ſecundum Heraclitum, dicit.
uO & ſpectare verba Heracliti apud
ede mun- Ariſtotelem videntur: „coniungas
4o e.5. criſpa & non eriſpa, conſentiens & diſ-
ſentiens, conſonum & diſſonum, & ſic
ex omnibus vnum, & ex vno omnia
exiſtent. Hinc Bellun omnium pa-
in Tem. Tentem dixit , & contrarium vtile,
Pht. p. xque rebus diſſimilibus pulcherri-
24.54. Mum concentum exiſtere, & ex diſcor-
sAriſt. dia aſci omnias
Quietem autem, & immotum rerum
Xin⸗ ſtatum, ex rerum vniuerſitate ſuſtulit,
2 Ssrob. Wotum omnibus tribuens. Atque
