Ntura ali-
tanquann
intel
fmme
Pretetur
3 dem
t 4ℳ0*
, fran

Aleut
iEen-⸗
us nof
nebant,

ORACVLA. CHIMAILD. 1197

pertinebant, eos melius diſtinguendos
iudicauimus, Stanleii notas ſequuti.
Potuiſſet & 70. coniungi cum ſequente

hoc modo: Oοαρ αορ ιτι voaανσρρα
vé SE Oaτανονπ Sed quia v. 533. haec ver

ba aliter citantur, intacta reliquimus.
8r. Sub duabus mentibus) Sub prima &
ſecunda Mente eſt anima mundi, vn-

de animae omnes profluxerunt, vt

paſſim docet Proclus.
82. Opifex qui ipſe agens) Haec omnia
de anima mundi intelligenda, quae
mundum procreauit, & rerum ο
αν, connexionem & ſymmetriam,
tuetur. Crateres, animarum fontes
coniunguntur cum anima, quod vna
cum illa particulares animas procre-
ent. Vide Proctum Lib. V. cap. 30.
initio, vbi æe v T α ννNν⅜a“ ααWοα
quae fit ab anima & a Cratere, vt hic
V. 86. animam autem mundi a Mente
generatam fuiſſe docebit inter alios

Plotinus l.

83. Qui primus ex Menteo) Eſt terti-
um principium, quod Plato Loxvmn aé-
vοοιta lin Timaeo.
90. Potentia) Quamuisbſollus Abva-
u' velit eſſe ſecundum principium &
NS tertium, ut obſeruatum a &anleio
Lib. I. Sect. II. c. 4. attamen Ngs a Plo-
tino conſtanter dicitur ſecundum, & vo-
zn tertium; & cum ex antecedenti-
bus, tum ex hoc verſu apparet Abvausv
dici tertium, I& ſecundum, in hiſce
oraculis.

IN CTIONEM W.
92.
S mmitates) Hic acaoαττ̈ρας eadem vo-
cantur, quae æcρα, hoc eſt, ſummae
quaedam naturae, ex quibus omnes,
ſecundum certos ordines, proceſſe-
runt; & in quibus tandem, ab infimis

ad ſumma ſi aſcendas, enumerando

naturarum varios ordines, deſines.

Paſſim ea voce vtitur Proclus. Ita
Cap. XVI. Lib. IV. roa Yao i, venre,
inquit, rvaνvoεοοd dοοντνιναος, trias intelli-
gibilis eſt, ſüummitas intelleltualium.
Videntur eadem eſſe oονdρ, qui-
bus oraculum.
93. Principale pratum) Aut haec ſunt
e Platone petita, aut Plato ſua hinc pe-
tiit; quippe qui r7 ανρdνα νιαονναα
AMeks—α, campum & pratum veritatis,
in Phaedro memoret. Quid ſit ex-
plicat Proclus Lib. IV. cap. 12. & ſeqq.
Atque hoc pacto id definit cap. 15.
Jacultatem genitricem vitaz, & ratio-
num omnigenarum, & comprehenſionem
primariarum vitaz cauſarum, & va-
rietatis & generationis ſpecierum cau-
Janti. Hinc apparet quare dicatur g=
Xiαςσ hic aνMον, cum inter principia
ſit numerandus.
94. Principia) Hic intelligunt oracu-
la, principia vosga, ſeu inferiora, quae in
contemplatione ra vonrαονο occuüpantur.
95. benſibitibius) Intelligit Daemonas,
quo materiales creditos oſtendit &an-
leius Lib. I. Sect. II. cap. I. & .
quod docet etiam Iamblachus Seét. I.
cap. 20. vbi tradit, Daemonas eſſe
Deorum miniſtros, in iis adminiſtran-
dis, quae ad materiam pertinent.
96. Transvektrices) Senſum huius
vocis ita expreſſit Apuleius, de Deo
Socratis: Gravco nomine Acuuoras nun-
upant inter mortates coelicolasque ve-
ctores, bine preæcum, illine donorum.
99. Indefeſſo) Avri r8& anpad,, quae
eſt vox nihili, ſcripfimus zαuau d
optime conuenit. Verbum Sosctoa quod
hic & verſu 109. vſurpatur, petitum
a ſtridore venti.
100. Ideas) Plato ita loquitur de
hiſce ideis, vt illas videatur facere na-
turas ſeorſin exiſtentes, non modo a
ſubſtantiis indiuiduis, ſed etiam a Deo
ipſo, quam opinionem ei tribuit
A riſtoteles

198 10. CIERICI

Ariſtoteles. Negant tamen hanc Magiſtri
ſui fuifle mentem recentiores Plato-
nici ,„ qui fatentur quidem ideas
ſeorſim a ſubſtantis, ſed eas a Deo ſe-
paratim eſſe negant, Vt obſeruauit.
bomn. Galead lamblichum pag. 299. Et
Proclus quidem, poſtquam primo in
Parmenidem libro, protulit ex Orpheo
& oraculis, quae doctrinam de ideis
confirment, addit de Peripateticis ver-
ba faciens: ααο Oo†τναdd7τ ο ασ οd b-
sνàαα Xéνο αια g ρ 72 Jeot
aigina yroicr/ 18 lær gos eigi, litnsct
ααer 1 a vosεαρ T HAoα, S.τα☚
noει+νι, Sn rS IIονοαντσοnτυdo
αα+.υοαιναν Parum curandi ſunt eo-
rum ſophiſtici ſermone., perſpicue enim
Dii Nixerunt,ideas ſe cogitationes Pa-
ris, manent enim in intelleltu Patris,
& ſec Progrediuntur a L'atre ad mundi
creationem. Verum, licet negare no-
lim hanc forte fuiſſe Platonis mentem:
attamen non ira facile crediderim Pro-
clo, aliisque eius recentioribus diſci-
pulis; qui non tam quaerunt, quid
Plato cenſuerit, quam quid ſentire de-
buerit, ut rationi conſentanea loque-
retur, & quaſi indubitatum aſſumunt,
ita eius interpretandam mentem, vt à
veritate non recedat, Sed & hoc vi-
tium eſt plerorumque aliorum inter-
pretum.
nI7. Lynges (Pletho interpretatur 1T
vor&ι , intelligibiles ſpecies: Pſellus
duvaetg Tiv i& T8“ A α Su0οαν,
potentias quasdam poſt paternam pro-
funditatem tribus Triadibus conſtantes.
Sane quod additur voëο: videtur oſten-
dere, hic agi de naturis quibusdam pe-
culiari éaρα donatis.

IN bECTIONEM. V.

120.

LMolacabilie fulmina) Ita etiam viden-

tur dici quaedam naturae, ſeu qui-

NOTVAE.
dam Dii, de quibus vide Lib. I. Sect,
II. c. 6.
Pinus) Videntur hac voce deſignari
quaedam diuinae hypoſtaſes, quae
vim creatoris excipiant. Proclus Lib.
V. cap. 23. dicit a Creatore Cwoνα
X„ TâνρτιHvvovvb α*νι vitaé produ-
Gores ſinus exiſtentiam accepiſſe.

iar. Hecate) Vide indicem in hac

voce.
124. Cuſtodiendas) Hoc velle videtur
oraculum, dx‿τ.1« „ſeu naturas prae-
ſtantes, quae in vnoquoque genere

ſummae ſunt, eſſe ignea veluti pro-

cella veſtitas, qua inferiores naturas
ſubmouent. Ad hoc oraculum re-
ſpicit Proclus Theol. Plat. Lib. V. cap.
34. vbi haec verba occurfunt

X„½ /. 1

YαοTι Xοπαα rens ne Dosed zegit-
N ‚„ X

ιαοι Dast r̈ dyvis*ναα. raE, &το α
/

êð

2 —- „ — — —- e ‚.
1* e*oαſνιτνιααο dνρoo A‿cαοι

7

anoorn'e Oosooooς dXiras, ut Oracula

dièunt rerum opifcem ordinem, procel-
loſo praelſidig Cmgi; Ec etiam Plato ait,

cuſtodias ipfſüum Circumſeſtere, quae in-
declinabiliter ſummitatem ilius, omni-
bus ſecundis naturis exemt ann, cuſtodi-
unt Cuſtodia, de qua hic ſermo eſt,
videtur eſſe conſeruatio naturarum
omhium, ſecundum ſpecies ſuas; cum

omnibus, quibus praeditae ſunt, pro-

prietatibus.
25. Gmochibus) Snoches videntur
eſſe Numina, quae coelis, quibus infe-
riora continentur æuriévorra,, Praeſunt.
Proclus Theol. Lib. IV. cap. 16. ani-
mas, quae ſunt én r&ο 1& 6ats τα
ſupra coeli dorſum, ait eſle exemtas
primo Synochum ‚deinde addit: Mar-
T 126 &σνv‿νNovoã3 sa& ia rs rdo*
õ A 7 νια ααντα eE&
ονoν5*vον ſπig continens unica excſten-
tiae, ſecunäanm Oraculum, ſummitate,

igſe totus extra eſt. Reſpicit, vt videtur,

ad

ad di
tat;
Verti
osali
conſt
Idem
rum
bere.
126
ches
Auct
is uor
Eoscd
Catl.
vide
Ne
inhe
,
immitia
e
eart
cun
V00
eay.

Then

8

t
di⸗
&

Ti

b. L. dech,

deſggnari
es, Ie
Gelus Lib.
re Saryeſs
toe hrode.
Pie.

In in hae

le videtur
urasprie-
le genere
eluti pro.
S natllras
culum re-
b. V. .
urunt:
ℳ*ν Teol⸗
c 74
, Araiſu,
,Cruuult
, prultl-
Plato ait,
,que in⸗
ur, omm-
, Gudi-
rmO eſt,
turarum
ſoas;Ccui
lunt, pro-

videntur
ibusinle⸗
)
e exenntis
Ilt: i
ſnat⸗
e zit⸗
1eßſer.
mmt 9,
rnidetur,
4

1

1N ORAcCVTIA CIAIDOd 1109

ad aliquod oraculum, quod non ex-
tat; nam errauit Portus, qui AXsρανοα
vertit celebre dictum. Paullo poſt, du-

os alios Synoches, ſecundum & tertium

conſtituit, de quibus poterit conſuli.
Idem Lib. I. cap. 13. ex motu coelo-
rum probat eos Loxvas dvenoαναοοα ha-
bere.
126. diftentatores infexos) Hi Ano-
ches videntur iidem eſſe ac Synoches.
Auctor eſt ſellus, eos vocari aChaldae-

ĩs oοααGανMινNι, quod mundum regant.

Eosdem dAντ—. & no‿αοαασππι ου.
cat Iaswblichus Sect. II. cap. 3. ad quem
vide T. Gale.
134. Teletarchae) Plato animas, quae
in Deorum ledem admittuntur, 1s2α
ait re Tri TeXe†τ³αα õä
initiart eatiſſmo omnium ſacro: ideo-
que Deos, qui T eletis hiſce praeſunt,
earumque auctores ſunt, putat Proclus,

cum bona Platons venia, Teletarchas
vocari poſſe, licet ſummus ille Magiſter

ea voce vſus non eſſet. Lib. IV. c. 16.
1beol.
IN EOTIIONEM VI.
145.
Q )Hoc or non pertinet ad ver-
ſum, ſed ad ſcriptorem, qui eum
citavit. Hic autem voce æôρ ſubſtan-
tiam ſpiritualem intelligunt, & Pletho,
& Pſellus; ac ſane in hiſce oraculis ſpi-
ritualis natura paſſim ignea dicitur.
163. Ne Naturam inſpicias) Legen-
dum eſt enim Ovou non Oygens, ita
enim legit Proclus Lib. V. cap. 33.
P. 7. & dicit vocibus Ouots & ànaρ
intelligi Creatorem, ſeu ſecundam
hypoſtaſin; ſed non docet quare eam
inſpici vetent oracula.

IN b Gü1IONEM VII.
164.
TV. operang) Hac voce videntur vti
oracula, quod ſecunda hypoſtaſis,

ſecundum ea, fecerit ipſa mundum:
prima vero non abrsoyar, ſed agens
per ſecundam. Hoc verbo eodem
ſenſu vti Proclum in Theologia obſer-
vaui, licet memoria locum non ſup-
Peditet.

1N Sσατο I.

. 182.
Ieem) Vide anleium Lib. I. Sect.
II. cap. 12. & ſeqq.
Firmamenta) repewdja. Videntur
Chaldaei vſieſſe voce vp rakiah, quae
ita a LXX. Intt. vertitur, & hoc poteſt
eſſe indicium haec chaldaice ſcripta,
quale poſtea proferemus. Ceterum
coelos, ſeu mundos dici scoaoαοαοαcε⅜
diderim, non quod Chaldaei eos ſoli-
dos eſſe exiſtimarent, ſed quod soον
Erment, hoc eſt, conſtringant & impe-
diant, quo minus diffluant ea, quae am-
biunt. Eadem de cauſa Dii horum

praeſides & Tovovst & AvoXνρπς dναανIρ

dicuntur. Proclus certe ILib. IX. c. 16.
coelum contendit æovvzdſdy nc, r7,
auns zdrro, &ο T. σν*νNaα urtoy,
continere omnia quaez ſunt ſub ſo, & cauu-
Jam eſ cur continua ſint. Cicero in 2. de
Nat. Deor. de vltimo coelo ex Stoico-
rum ſententia, qui inſtar Chaldaeorum
coelos inferiores ſuperioribus inuolui
credebant: Reſtat ultimus, Er a domici-
liis noſris altſimus, omnia cingens: &
coercens &œli compiexus, qui idem aether
vocatur. Iidem, auctore Diogene Laer-
io in Zenone, ſeu Lib. VII. Segm. 140.
negabant: quidquam in mundo eſſe
inane, atque omnia continua eſſe cen-
ſebant 18* Pao dvapd a r, r, S-
vIoo ραnτα ιιτν.υαυ υoN¹ο
183. Coelum) Sequentes verſus val-
de ſunt luxati, & repetitionibus inqui-
nati; ſed reſtitui vix queant, cum for-
te meliores non exſtent apud eos, ex
quibus a Patricio hauſti ſunt.
Mmm mmm m Fixione

12200 10. CLERICI NOTAl.

190. Fixione) Vox erat Genethlia-
corum propria. Scholiaſtes Piolemaei,
apud Ioſß- scaligerum, in Manil. p. 32.
reprrlee eia ae A6νο⅜Pàααοα Abvpo*roοα
éααα. οα ααοσdατοατπ Miay Sα, Tοα⅓.
XA&αια % Ta h Meρααα ‿ρα ιοπWος α la“.
iav dy T9, 8 dστα 0 85“ T vt*αισα ταπ
eiso õ r eα ααοαιτινυ οιαανο
TeXXεααπαο αα ρ Superuacue ſolent
dicere Aegyptii creationem mundi, ote-
nim originem unam non hubet, ſedmal-
tas; ad partes vero quod atunet, &
multas & vnam.
ab initio & in origine aſtrorum miſtu-
ram , quam ſolent Aſtrologi vocare
7g&iv. .
201. Aetheris cantus) Dubium eſt, an
Chaldaei eantum quendam verum, qui
audiri poſſet, a coelis, cireumuolutio-
nibus ſuis, editum eſſe; an vero ſym-
metriam tantum eorum admirabilem
ſe credere hiſce, fimilibusque vocibus,
ſignificarint. Vide v. 257. vbi harmo-
nia metaphorice ſumitur, quam ſigni-
ficationem hic praetulerim. Conſule
& Proclum in Theol. Lib. V. C. 36.

IN ECTIIOCEM M.
214.
E. fontanum alium) Platonici duas
durationis ſpecies eſſe dicebant,
quarum altera vocatur ouα aeternitas,
quae &ν & ubze, vt loquitur Plato in Ti-
maeo, hoc eſt, ſucceſſione caret; alte-
ra proprie vpé“ &α fempus, quod eſtal-
terius αα0 αν mago mobilis, quia
cum ſucceſſione elabitur. Vide PFro-
clum Lib. III. cap. 16. Aeternitas vi-
detur hic vocari voα Xo.„ fon-
tanum iempus, quia eſt ita proprie di-
Cti zaez nαανααρ.
N SECTIONEM X.
215.
Portet te feſtinarec*αρ.) Vide Sect. II.
Lib. I. cap. 10. Ad hunc verſum al-

Vnam quidem &

ludere videtur Iamblichus Sect II. cap-.

6. vbi dicit, a Daemonibus corpus
grauari, morbisque affligi, mentemad
materiam trahi, r9 eri 1 r nοαα
vras cv*ι παρ. ρα 13, T ν rsο,*ρ—
que qui feſtinant ad igneni retineri cir-
ca buncee docum.
216. Multam induta mentem) Credi-
derim potius hic legendum uxte zαα
X αοσαααιαττN, fi verſus hoc patere-
tur, animam multam induta mens, nann
ſupra v. 152. & infra 220. v56 dicitur eſſe
ï Pvx,& apud hos ſcriptores, id, quod
nobis ratiocinatur,& vt plurimum ſi-
gnificat.

218. Symbola) Pletho & Pſellus inter-

pretantur venrav a od einézas imagines
imtelligibilium ſpecierum, aut eſſentiam
ipſam mentium, qua ab aliis differunt.
Pſellus, in libello de Daemonibus, ſcri-
bit Euchitas quodam vnguento magi-
co, quod deſcribit, conatos eſſe ex-
pellere animo αα ατüα uae dicit
animis noſtris non aliter inhaerentia,
quam figillum aliquod regium in ae-
dibus, Daemonibus terrori eſſe. Sed
quid ſint illa Symbola, non docet.
224. Cum non poſſent) Legendum vun
duvats, oy, vt referatur ad vocem α=

udrov, quod fenſus manifeſto poſtu-

lat, non wνaνανννRε, vt legit Patricius.
227. A quibus deſcendentibus) Dona
varia deſcendentium Deorum memo-
rat Iamblichus Sect. II. cap. 6. L
230. Partae fatalis) Plato, in Timaeo,
eſſentiam mentis ait eſſe àaαονHνορ
neive, ultra fatum, & ſimilia affirmat
Iamblichus Sect. IIX. cap. 7.
231. Animam redeuntem) Reſtitutio-
nem hanc animae, & reditum in pri-
ſcas ſedes vocant Platonici àοHορααιςιυια
gν, & àαοσ„οονσαπ ροοννννο.â Vide Iam-
blichum Sect. I. cap. 10.
232. Vt numerum impleat) viden-
tur credidiſſe Platonici, vna anima.
aſcendente,

— - —

—— — ———— —

—

AI. ap⸗
corpis
entemad
rioen-
rirvebt-
ineri cir-

1) Credi-
H7αςR„
C patere⸗
vey, nan
citur eſle
ichuod
imum ſi-

lurinter-

mlginer
Hentiam
Kerunt.
duscti-
0 magi-
eſle ex⸗
ge Cicit
rentin,
in ae⸗
ſe. ded
cet.
um,
α
poſtu⸗
iclus.
9Dona
memo⸗

Pimzeo,
,1/
eri-
irmnat

ttutio⸗
in pri⸗
Alust.
M.

jiden⸗
nia.
ente,

IN ORACVEA CIATD.

aſcendente, aliam demitti, vt certus
numerus animarum hic verſantium
ſemper efſſet.
233. Cante & G.) Hic, & quatuor ſe-
Quentes verſus leguntur apudneſeum,
de inſomniis. p. 153. Ed. Petauianae.
237. Mithi) Ita ſcribimus, non Miti
Arz, eſt enim pura puta vox Chal-
daica, quae mortem ſignificat. Chal-
daei Np mitha mortem vocant, at-
que oragulorum interpres eam vocem

immutacam, niſi quod terminationem

Graecam ei addidit, ſeruauit. Voca-
bula oo†ντzανααaαρm π Graecos Poe-
tas Pallim morti coniunguntur, & in

hiſce oraculis v. 253. Jνα drnαα mor-

tem denotat. Ceterum notum eſt,

Chaldaeos credidiſſe, per mortem ho-
mines ad ſuperiora redire, quod ſe-
quentibus verbis hic deſcribitur. At-

tamen ſi quis malit Graecam vocem
uir & Elum hic quaerere, & fatale fi-
lum intelligat, per nos licert.
240. Ne Aeorſüm pronus Es) Hi ver-
ſus extant apud etum de inſomniis,
P: 140. Edit. Petauianae, & cum conti-
neant eundem ſenſum qui exprimitur

v. 5l. 52. & 53. haut eſt abſimile vero, ean-

dem ſententiam Chaldaicam ab inter-

pretibus Graecis fuiſſe vario modo ex-

preſſam. Monet oraculum homines
debere ad ſuperiora loca mente tende-
re, & id facere, quod ad ea loca aſſe-
quenda poſtulatur, ne detrudantur in
inferiora. Deſcribuntur autem infe-
ri infra terram, quae fuit etiam opinio
non Graecorum modo, ſed quoque
Iudaeorum, circa Chriſti tempora, vt
docebit Ioſephus Ant. Iud. Lib. XVIII.
cap. 2. Videtur tamen hoc fuiſſe me-
morandum inter Graecos & Chaldae-
os diſcrimen, quod Chaldaei locum
beatitudinis non infra collocarent, vt
Graeci, ſed ſupra mundum. Hinc
infra terram nihil praeter horrorem

& tenebras eſſe intelligunt, vt apparet
ex hiſce verſibus.
143. Molis gaudens) EidaXæ zaα
idem eſle apud Homerum ac Vmhbras
morturua ſatis notum eſt.
bant Graeci, animabus ſupereſſe corpus

tenue, quod referret priſtinum, ſeu

eſſet eius cαπM imago. Chaldei eti-

am exiſtimabant, menti adeſſe ſemper
corporeum nα vehiculum, qued

eorum Philoſophiae Graeci interpp.
eodem appellarunt nomine. Viden-
tur Iudaei & Chriſtiani ſcriptores, qui
Numina Ethnicorum nomine e αaν
affecerunt, non tantum reſpexiſſe ad
eorum imagines, ſed ea etiam appel-

latione vſi, quod Ethnici ei hααςoο—

o, qualia erant pleraque ficta Numi-
na, ſacra facerent. Hinc videtur eti-
am Paulus I. Cor. VIII. v. 4. dixiſſe αο
eſſe &, idoluen eſſe nihil, hoc eſt,
euanidam vmbram. Philo Lib. de Mo-
narchia p. 628. Ed. Gen. ait diuitias di-
ä
39en ént * o* υ Seais idola
umbris ſemitia, & ſpeltris, guae nihil
habent ſolidi neque fermi.

247. Paradiſien) Notum eſt hane

vocem eſſe Perſicam, qua ſignificatur
locus arboribus conſitus. Inde meta-
phorice dictus eſt locus, vbi animae
beatae morantur, qui a Poetis Graecis
& Romanis deſcribitur etiam inſtar
paradiſi:
amoena vireta
TFortunatorum nemorum, ſedesgue
beatae.
Forte antiquifſimi Graeci ſub imagi-
nibus, deſumtis ex iis, quae maxime
hac in vita nobis placent, deſcripſerunt
beatitudinem futuram, non quod eam
talem putarent, ſed quod non niſi notis
coloribus ignota pingere nobis li-
ceat. Saltem Chaldaei Paradiſum pro-
prie dictum non intellexerunt, quippe
Mmm mmm m 2 qui

Crede

1202 10. CLERICI NOTAE.

qui ſedes beatas ſupra omnes mundos
collocarent. Hinc Pletho interpreta-
tur ααοιäα α& να 1ον undequa-
que ſplendentem animaelocum, & Tſel-
lus ärr 19, 2 c IIar éga egè̈ r*cαν
/ ee

duya ez* ,„ α r& AατWρυρâhà αι ⅓mι ν Toασ Nr-

nisopinss“ nv, omnem chorum diui-
narum potentiarum, qui eſt circa Pa-
trem, & igneas pulchritudines creato-
rum fontium. G
248. Animae canalem) Hoc eſt, quae-
re vnde mens tua venerit, vt, poſt-
quam ſeruierit corpori per aliquod
tempus, eo rurſus contendat, vnde ve-
nit. Pſellas & Pletho aiunt dudsaoν
de qua verſ. 250. ope rituum quorun-
dam procurari creditam a Chaldaeis;-
& ſimilia apud Iamblichum occurrunt.
Vide Lib. L. Sect. II. cap. 29.
250. Sacro ſermoni &c.) Pletho intel-
ligit precibus eſſe coniungendam ope-
ram, hoc eſt, r9 reXern“ ſacros ritits.
Suſpicor hoc in loco eſſe aliquot verba
corrupta, & reſpici potius coniunctio-
nem mentis cum Ratione aeterna, de
qua lamblichus Sect. X. cap. 6. vbi
mentem zaurès zadon vo extra omnem
materiam, ope Theurgiae, uéve Tros dAi-

ν Ré†νανννρννHGÜsH, μ ſola aeterna

Ratione vnitam deſcribit.
reſpici fatum, quod pendet a ſeptem
Pplanetis, & cui fubieétum eſt corpus,
atque hoc deſignari voce terra, mone-
rique putat homines, ne nimium cor-
porea curent, putat. Crediderim deſi-
gnaripotius T-artara, quæ ab hominibus
vitari vult oraculum; ita ſe gerendo, vt
eos ſe gerere oportet, qui ad aαα α
locum peruenire cupiunt. Numerus
ſeptenarius graduum, per quos illuc de-
ſcendi dicebant, ſumitur pro quolibet
alio; vt paſſim fit apud Orientales, qui
ſepties pro multoties dicunt.
259. Corpusſernabi) Quid intelligat

252. ept emuios gradus) Pletho hic

oraculum per ſalutem corporis, ſatis
apparet ex verſu ſequente. Vide
anleium Lib. E. Sect. II. C. 10. vbi verba
Pſelli, quibus hoc oraculum expli-
catur.
260. Neçmateriaz &c.) Hunc ver-
ſum hic inſeruimus ex Syneſo de inſo-
mniis p. 242. ZaGτεdMs eſt vehiculum
animae, vt ex ſequente verſu liquet.
261. Pirs e) Poteſt hic obiter ob-

ſeruari phraſis orientalis. Vide Act.

VIII. 21.

261. Infiltae animae) Hoc eſt, inter-

prete Pſello, foura carenti. Idem igneas
hubenas tendere, diuinis attentum eſſe
explicat.

267. Spes te nutriat) Hoc ex verſu
videntur loquutiones, quibus vtitur
Iumblichus Seck. II. c. 6. mutuatas eſſe,
vbi dicit conſpectum animarum pura-
rum na, à*ν*αο. τ.ι booοναdvo, inan-
gelorum ordine collocatarum, ſalutife-
rum eſſe & reductorium, ſpem ſacram
oſtendere e eXrida Tepa a alοαρονι
dare bona, quorum ſpem faciunt.
268. Non admittit & c.) Hoe eſt, non
probat, non grata ſunt ei animae deſi-
deria, priusquam oblita fuerit terreno-
rum. Sequentia vocabula clare expli-
care forte ne ii quidem, qui ea excogi-
tauerunt, poſſent.
27o. Synthemati) Haec vox teſſernam
ſignificat, videturque idem eſſe ac
ſymbolum, hoc eſt, ritum ſacrum, vel-
euocationem, certis verbis, iisque my-
ſticis, conceptam deſignare. Vid. Iam-
blich. Sect. I. cap. 12 & 21.
271. His quidem &c.) Hi duo verſus
laudantur a qneſto, Lib. de Inſomniz,
pag. 137. Edit. Petauianae.
274. Neque materiae quiquilias)
Pletho & Pſellus hunc & ſequentem
verſum explicant de corpore, cui ante
fatum valedici nolebant Chaldaei, vti
nec Platonici.
9

275. Ne

tup
Verl
init
napl
2

Via
Pla
an
di⸗
pun
tur.

— —

oris, ſiti
e. Vide
.Vbi verbar
expli.

Hunc ver.
, de inlo.
Vehiculumn
Uliquer.
Obiter ob-
Vide Ac.

eſt, inter⸗
dem igneut
entum eſſe

e verſi
bus ytitur
atas eſle,
umn pura⸗
hus iMan.
Nlunfe-
, ſolran
g, *

deeRon
mae den⸗
cterreno-
reerpli⸗
excogi⸗

teſeron
n elle 1c
rum, vel
8que m⸗
Vid. nr

ro vetſis
Mmmas. .

ila
Uenten
cui uſe
ei Vtl
Ne

IN ORACVLA CHAI. D.

275. Ne educas) Eſt hic aliquid cor- ra curo. Sed cum antecedentes ver-

ruptum, vt & apud Plotinum, vbi haec

verba extant, Ennead. I. Lib. M.

initio. Ficinus ſenſum Plotini ne pa-
raphraſi quidem ſatis audaci expreſſit.

296. V corpus relinquentium) Nempe

vialiena. Nam fibi vim inferre vetabant

Platonici poſt Chaldaeos, vt apparet ex

antecedentibus verſibus. Hoc autem
dici putat Lſellus, quod mens, quae cor-
pus cum dolore deſerit, vitam abomine-
tur, & ad ſuperiora libens revolet.
277. Faciles ſolutu ſunt) Vocem cvX-
rer Pletho & Pſellus interpretantur libe-
ras, nec ab alia potentia coercitas.
278. In ilibus Hecates) Pletho legit
aoirzs & interpretatur ſedem animae, &
ſenſum inuenit neſcio quem. Nempe,
qui hic ingenium exercere voluerit,
nunquam explicatione carebit; ſed ni-
hil debet afferri, quod non auctoritate
priſca, eanque perſpicua nitatur; alio-
qui pro Chaldaeorum dockrina, no-
ſtram Lectori propinabimus. Pſellus
legit Hecates. Vide indicem in ea
voce.
281. Neque ingentes menſimas) Hic
vwerſus & ſequentes ad 288. plane ſunt
contrarii doctrinae Chaldaeorum Ge-
nethliacorum: ſed conſentanei iis,
quae Lucretius prodidit de Babyloniis,
qui Aſtrologorum artem conuineere ten-

debant; &btrabo de iis Babyloniae Sa-

pientibus, qui Genethliacos damna-
dant, produnt
288. Aectherea auium ala) Hic werſus
& quatuor ſequentes, contra auſpicia &
ſacrificia, ab aliquo Sapientum genere,
aà vulgaribus opinionibus alieno, ma-
naſſe videntur. Atque hos quidem
cum primum expendere coepi, paene
ſuſpicabar a Chriſtiano profectos, pro-
pter id, quod habetut Pf L. de ſacrifi-
Ciis, vnde videri poſſit deſumtum ini-
tium verſus 289. nec ſacrificia, nec viſce-

ſus, qui omnino ex eadem vena fluxe-
runt, non ſint Chriſtiani; neque hos
Chriſtianreſſe puro. Deinde videtur
hic eſſe mendum. Eſt autem ſimilis
huic ſententiae Oracul. Sibyll. Lib. III.
p. 360. Ed. Amſtel. nuperae.
289. Nec ſacrificia, nec viſera curo)
Pro v 5οσοα. Pſellus habet re roep. Et
Jacrificiorum viſcerumque proſectiones,
haec omnia ludibria ſunt. Quae lectio
ſi recta eſt, vt mihi quidem videtur, O-
racula hic aruſpicinam reiiciunt, vr in
praecedenti verſu auguria. Ac ſane
potuereeſſe ex Babyloniis Sapientibus
nonnulli, qui haec omnia repudiarent,
vt oſtendimus ad verſ. 281. vix vlli, qui
omnia damnarent ſacrificia; cum toto
Oriente ſemper omnes populi ſacrifi-
ciis deditiſſimi fuerint. Hac de rati-
one, Lſelli leétionem Syneſianae, quam
ſequutus eſt Patricius, praetulerim.
Menander s& coeia de facris Matris De-
um ſimile iudicium tulit, Excerpt. Gro-
tian. P. 725.
AN 6ταππιτραν O& re oν.νυ
Eüonte Asuont vwaοaαοαHD₰i, Po
Eis A„⅞ÿNeαâα ται Hie weτeaαυ.τHÜ.
Sed iſta ſunt commenta confidentiae
Et impudentis ingeni molimina,
Ludibria vitaz denique humanae,
bohode.
293. Tuum enim vas) Pletho corpus
mortale, quod vermes rodent, inter-
pretatur; Pſellus vero vas acana diſ-
poſetionem ex temperatione ortam, feras
Daemones terreſtres eſſe vult.
249. Deſtet) Legit ita Pſellus, at alii
pro narodvοαοαο habent arαρ+οv*εαvu ſepul-
zus eſt, quod ſenſu caret. Pſellus vult
ſignificari veluti mugitus inferorum
malos, eorumque liberos poſcentium.
300 Conuolutum) Cum agatur de ap-
paritionibus diuinis, hoc verſu & duo-
bus antecedentibus, videntur oracula
Mmm mmm m 3 monere,

1204 I0. CIERICGI NOTAE.

monere, qua forma Dii appareant.
Conferri haec poſſunt cum viſione
Ezechielis cap. I. qui ignis conuoluti et-
jam meminit. Videndus hac de re
Iamblichus ſect. II. C. 3. & 4.
305. Leonem) Haec verba videntur
corrupta, nec tamen ſenſum LPſellus
illis deeſſe credidit, Putat oraculum di-
cere, ſi inter ſacra Xονρνες (hoc no-
men eſſe Chaldaicum ait ſigni Zodia-
ci, quod vulgo Leo dicitur) nomen
protuliſſet quis, eum nihil viſu-
rum praeter leonem. Alii legunt
zdv*†οα Xεν†ov, & ſenſum etiam inueni-
unt; nee mirum, vbi pro arbitrio
fingitur. Sequentia ſuadent legen-
dum hic Rοντο a1.ntia.
306. Neque enim celeſtis) Iamblichus
ſect. II. cap. 4. docet ſplendidiſſimas
eas eſſe apparitiones, & tantam fulge-
re lucem, vt aliquando totum coelum
abſcondat, neque ſol, neque luna,
neque terra ſtare amplius poſſint; quae
deſcriptio optime cum hoc oraculo
conſentit.
309. Ne Naturae) Pletho voce Natu-
rae Deum intelligit, cuius verba alla-
ta ſunt a Stanleio Libr. I. Sect. II. C. 30.
Facultates rerum explicat Pſelklus.
Aααα autem dicitur phaſma Dei,
Angeli, Archangeli &c. a Iamblicho,
licet figura id velit carere.
3. Quando animas mulcentes) Ma-
los Daemonas notat, qui auertunt
mentem a Sacris, ne per teletas puri-
or facta ad ſuperiora tendat.
313. Verum corpus) Alii pro gααα
legunt αν, & interpretantur, falſa
ſigna a Daemonibus oſtendi. Inter
s LPſellus.

314. Hhcaticum eurbinem) Vide Lib.

I. Sect. II. cap. 29. & indicem noſtrum.

315. Nomina barbura &c) Vide l.
& indicem in voce Noming.
319. Per profunda mundi) Videtur
contrarium dicere Iamblichus, qui af-
firmat Sect. H. c. 4. ignem Deorum
eſſe indiuiduum, Aονο, nam gοτ
0o, ſaltuatim, diuiſionem aliquam
notat. Sed ex metaphoricis vocibus
vix quidquam certi elicere licet, nec
me intelligere fateor, quae ſequuntur
apud eundem ſcriptorem, quae tamen
ad hoc oraculum alludere videntur;

mοi TαιM Oa d, 6σς ιoiαατ

repio iοe. Mendoſa exiſtimo, ſed

qnae ſine MSS. ope ſanari nequeant,

321. Quando conſpexeris) Hunc ver-
ſum & ſequens hemiſtichium, quod
apud Pſellum occurrebat, hic addidi-
mus. Plura oracula hicillic ſparſa, apudò
Proclum praeſertim, poſſent inveni-
ri. Hoc aliud agenti occurrit Theo-
log. Lib. V. C. 35.

Ko a rärivv αοοπ ei
e..
Etenim omnibus armis inſtrudta

Kmilis eſt Deaé.

Eius ſcripta in Platonem potiſſimum

eſſent legenda, ea ſola de cauſa, vt ex-

cerperentur melius oracula, quam fa-
ctum a Patricio. Alia etiam forte ex
Damaſeii opere de principiis etiam-
num MsS. peti poſſent. Interea dum
hoc aliquis praeſtet, erimus hoc Ca-
tone contenti. Ceterum quid videa-
tur eſſe Mnizurin, in indice diximus.

DE

8
lonſus
lederit. .
HiREii
Me

Videl b.
noſtrum.
) Vide .
Videtur
, qui 41.
Deorum
in ur.
Aiquam
vocibus
icet, nee
untur
getimen
identur;

agAN

imo, ſed
gueint,

mne ver⸗
, quod
adcidi⸗
Nlizpud
inveni:

Teo⸗

G⸗ ile⸗
nrude

ſümum
,Vter⸗
lum ſt⸗
orte ex
etiagn⸗
e dum
noc Cr⸗
1vider⸗
Cnns,

5E

f. 21.

quo vocem apcaς explicat, qui poſte-

1. c.

lIonſius

) no5 (862.

DE
DE POTAMONE SECTa. ECLHCTCORVNM AVTORE.

NOzamoniz huius non niſi tribus
vicibus in tota antiquitate men-
tionem fieri videas, apud Laer-

tas Philoſophorum, tum poſtea apud

Suidam duobus locis, altero, quo de

Potamone ipſo agit, ſed paucis, altero,

rior tamen ad verbum ex Diogene
Laertio deſumtus eſt, vt nihil nouae
lucis nobis accendat: quamobrem im-
perfectam admodum Potamonis hiſto-
riam nobis relinqui neceſſe eſt.
Alexandrinum eum & Suidas, &
Diogenes Laertius appellant, a patria
haut dubie illud nomen ducentes, in
qua etiam ſcholae praefuiſſe videtur-
Praeterquam enim, quod ea aetate A-
lexanariam omne genus eruditorum
conſuerent, ſumma opportunitate ad
ſtudia, quam Ptolemaeorum liberalitas
comparauerat, imuitati, & Bibliotheca
inprimis, quae parem illis temporibus
in orbe terrarum millam haberet; Phi-
loſophi certe, qui Potamoniz veſtigiis
inceſlerunt, Alexandriae maxime illu-
ſtres extiterunt, continuaque eorum
in ila vrbe fucceſſio reperitur, quem-
admodum in ſequentibus pluribus

oſtendetur.

Floruit autem hic Poramon paulo an-
te Diogenis Laertii aetatem, qui diſer-
te haut ita pridem (zoà Xινω) Eleéti-
vam quandam ſeétam a Potamone Ale-
Xandrino introduétam efſſe teſtatur.
Laertium vero fub Severo & forte in-

descript. fra eius aetatem floruiſle, variis argu-

Hiſt. Phil.
p. 271. ſq

mentis vſi, colligunt Viri eruditi. Poſt
Marci Antonini tempora eum vixiſſe,

tium nempe, in ?rooemio ad vi-

ex eo certiſſime conſtat, quod Epicte-
tum, qui illius Imperatoris aetatem at-
tigit, allegauerit im Epicuro.
Ea igitur aetate noua adhuc videba-
tur exculta a Potamonz Eclectica phi-
loſophia, & ο 6Mνπ uecta. Aſtan-
tiquiorem, quam ex illis Laertii verbis
fuſpiceris, Potamonem facit Suidas, qui
ante Auguſtum, & poſt eum, vixiſſe Po-
amonem teſtatur: e Poναuαο ν AU8.
5& α avrv. Atqui a fine vitae
Auguſti vsque ad aetatem Seueri, cuius
tempore vulgo Laertius floruiſſe credi-
tur, anni effluxere CLXXIX, neque
adeo illo tempore tam noua videri pot-
erat Eleoldtiua philoſophia a Potamone in-
vecta, vt zgo SοMντà dici queat, ſi
Auguſti quidem aeuo ea orta fuit.
Praeterea ſerupulum mouet, quod Po-
tamon ille anze Auguftum, & poſt eum
floruiſle Suidae dicatur: niſi dicas, a
Suida non tam aetatem, qua floruit,
quam qua vixit Pozamon, ſpecékari:
nam ſane toto aeuo Auguſteo, & poſt
etiam, floruiſie Potamonem philoſo-
Phriae laude, hominis fere ſuperare in-
genium & felicitatem videtur. Parum
igitur abeſt, quin perfuaderi mihi pa-
tiar, liberaliter nimis indicatam a Sui-
da Potamonis aetatem, emendationem
Gritiei paſſam eſſe, qui cumapud Sui-
dam legeret zoo Aupss, Margini ſuae
alleuit uer' aτ, quae voces poſtea in
textumadmiſſae, vt ſaepe factum ob-

conf. Me-
nag. ad
Laert. Pr.
S. I.

ſeruamus, & cum reliquis coniunctae

fuerunt. Qua ratione melius forte
ſe tueri poterit, quod Laertius ait, haud
ita pridem philoſophiam illam introdu-
ctam fuifle.
ripta

1206
Scripta Potamonis nonnulla comme-
morantur. Quorum praccipuum
fuiſſe videtur allegata Diogeni Laertio
gο1ανρροοσ Eſt vero &ονoριιοοαερ0 ρ bene
Heſychius interpretatur, αττοα
velou uAε ρ£ h. e. tineamenta, vel
prima inſtitutio. Quo libro nullum eſt
dubium, praeceptorum philoſophiae
ex variis ſectis decerptorum collectio-
nem eum exhibuiſſe. Vt nihil fortas-
ſis ad eius philoſophiam penitius co-
gnoſcendam deſiderari poſſit, ſi modo
lli operi ad noſtram aetatem pertinge-
re licuiſſet.
Aliud opus eius Suidas commemo-

CAP.

CA P. 1.

rat, ci Xαααο õl
Commentarium in Viatonis de Republica
librum: vnde Platonis inprimis eum
delectatum doctrinie fuiſſe non im-
merito colligas.

Fuere autem praeter iſtum Potamo-
nes alii duo. Vnus Rhetor Mityle-Strab. L.
naeus, Lesbonaétis filius, qui Tiberii . .
2 617. D.
aetate floruit, & de quo apud Strabo-
nem, Heſychium, Mileſium & Suidam
nonnulla habemus. Alter ex Porphy-
rii fuit aequalibus, atque inter alios: Vi-
ros illuſtres eius aetatis ab eo cenſetur,
in vita Plotini.

II.

ELECTIVA PHIIL OSOPHIA QVID SIT, ET QVID POTAMONI
OCCASIONEM DEDERIT SCHOLAE ECLECTICAE
. CONSTITVENDAE.

De Phi- Clectica philoſophia, quam eleci-
loſ,Stoic. W,αα interpretantur Lipfſius atque
V fin Voſſius, quae fit, ipſum nomen affatim
de ſect. Prodit. Clarius vero explicat ex Chri-
Phil.cap. ſtianorum Philoſophis Clemens Ale-
vit. xandrinus, qui ex hac ipſa, vt ſuo l1oco
dicemus, de qua agimus, Pozamonis A-
lexandrini ſchola prodiiſſe videtur.
Strom. I. Is« vbi multis in laudem philoſophiae
P. 188. B. eſſet exſpatiatus, in philoſophiam ſe
omniaiſta dixiſſe ait non Stoicam, nec
Platonicam aut Epicuream, & Ariſto-
telicam, ſed quaecunque ab his ſectis
recte dicta ſunt, quae docent iuſtitiam
cum pia ſcientia, hocque totum ele-
Gum (rgroôαοανοτ—☛ατορπο philo-
ſophiam ſe appellare ait: quaſi ne no-

mine quidem philoſophiae dignum

cenſeret ſtudium eorum, qui ſuperſti-
tioſe in vnius verba magiſtri iurare non
dubitant. Et ſane circa illa tempora
rectius ſapere incipientes haut pauci,
non amplius in nomine ſectae ac ma-
giſtri, vt olim factum, gloriam quaere-
bant, ſed veritatem, vbicunque, lateret

inueſtigare incipiebant. Galenum cer- v. rar
te a parente admonitum eſſe, ne cui ſe νοτ.
ſectae addiceret, ſed omnes diſcendo, ac 32 T.
iudicando de omnibus, laudem quae- ie⸗
reret, ab pſo relatum habemus: idque *.
a ſe obſeruatum eſſe diligenter, alibi
gloriatur. Imo & inter medicos ſuos in
poſt éènuoo eriss peculiare genus Introd
agnoſcit eXhτον, vel e en rααν, V
apud eum Viri eruditi legendum mo-
nent, in quibus Archigenem Apamea
Syrum retulit, cuius Suidas etiam me-
minit, eumque ſub Traiano Romae
Medicinam exercuiſſe docet, Philippo
patre ortum, Agathini diſcipulum,
multorumque librorum autorem,
LXIII annos qui vixerit. Imo & Quin- Inſtitut.
tilianus gloriae ſibi ducit, quod ſe qui- III, 19.
dem neminis ſecétae, velut quadam ſu-
perſtitione imbutus, addixerit.
Hinc facile patet, &ctae nomine, pro-
prie loquendo, venirenon poſſe genus
philoſophorum, qui Potamonis veſti-
giis inſiſtentes, ex ſingulis ſectis, vt lo-
quitur poſt Diogenem Laertium Sdi⸗
as

Suid.
Aug.

Diatt, l.

Vne
ſolle⸗
penc
ſcure
tis
gnole
in
Phi
ſne,/
in Dio⸗ ellimn
nem piifn
erro
vtd
lnt.
non/
nel

Tianfs 5
Ropubliee
Imis eum
non im-

Potomy-

Mityle- Ktribel,
Tiberii aere
Strabo.“

duickam
Porphy-
Niosi⸗
ellletur,

0N.

Um cef-r. ru

je uliſe uggn.
ra.

endoac,

ltorem,

Qbin⸗ loſtitut.
ſe qui⸗ lll, 10.

lamn ſu⸗

nepto.

LECVIIVA PHILOSOPHIA OQVID &AV &.

das, quae placerent, tantum ſeligebant.
