rum ſolutionibus, III. .
Aduerſus id, quod ſcripſit Philo de tro-
Pis ad Timoſtratum, I.
Logica coniuncta ad Timocratem &
Philomathem, II.
De orationibus & tropis, I.
COMPOSITIO II.

De concludentibus orationibus ad Ze-
nonem, I.
De primis & demonſtratione carenti-
bus ſyllogiſinis, ad Zenonem, I.
De ſolutione ſyllogiſmorum, I.
De abundantibus orationibus ad Paſy-
lum, II.
De ſpeculationibus, quae ad ſyllogis-
mos pertinent, I. ,
De introduéctoriis ſyllogiſmis ad Zeno-
nem, L.
Modorum ad introductionem, ad Ze-
nonem, III.
De ſyllogiſmis ſecundum falſas figu-
ras, V.
Orationes ſyllogiſticae per reſolutio-
nem in his, quae demonſtratio-
ne carent, I.
Tropicae quaeſtiones, ad Zenonem &
Philomathem, I. Hic falſo vide-
tur inſcriptus.

ram, II, COMPOSITIO III.
Comparatio tropicorum proloquio- De recidentibus orationibus, ad Athe-
rum, I. nadem, I. falſo in ſcriptus.
De reciprocis orationibus, atque con- Orationes recidentes ad medium, III.
falſo inſcriptae.

iunctis, I.

Aduerſus

2
dIn nn

6 ⁵0 PARS VII CIIR VSTPPVS CAP. W. .

Aduerſus disiunctiones Amenii, I.
COMPOSITIO IV.

De ſuppoſitionibus ad Meleagrum, III.
Orationes Hypotheticae in leges, ad
Meleagrum, I.
Orationes hypotheticae ad introdu-
ctionem, II.
Orationes hypotheticae ſpeculatio-
num, II.
Solutio hypotheticarum Hedylli, II.
Solutio hypotheticarum Alexandri, III.
fallo inſcripta.
De expoſitionibus, ad Laodamantem, f.
COMPOSITIO V.

De introductione ad falſum, ad Ariſto-

creontem, I.

Falſae orationes ad introductionem, I.

De fallaci, ad Ariſtocreontem, VI.
COMPOSITIO VI.

Aduerſus eos, qui putant & falſa & ve-
ra eſle, I. L
Aduerſus eos, qui per ſectionem ſol-
vunt fallacem orationem, ad Ari-
ſtocreontem, II.
Demonſtratio, quod infinita ſcindi
non oporteat, I.
Ad ea quae obiiciuntur his, quae con-
tra ſectionem infinitorum fſcri-
pſit, ad Paſylum, III.
Solutio Secundum antiquos, ad Dio-
ſcoridem, I.
De falſae orationis ſolutione ad Ari-
ſtocreontem, III.
Solutio Hedylli hypotheticorum, ad
Ariſtocreontem & Apollan; I.

COMPOSITIO VII.

Ad eos, qui dicunt lemmata falſa ha-
bere fallacem orationem, I.
De negatione, ad Ariſtocreontem, II.
rationes negantes ad exercitatio-
nem, I.
De paruula oratione ad Steſagoram, II.
De orationibus aduerſus opinationes,

& de quieſcentibus, ad Oneto-
rem, II.
De operto, ad Ariſtobulum, II.
De latente, ad Athenadem, I.
COMPOSIIIO VIII.

De vtide, ad Menecratem, VIII.
De orationibus, quae ex infinito & de-
finito conſtant, ad Pafylum, II.
De vtide oratione ad Epicratem, I.

CONSTRVCTIO KX.
De ſophiſinatibus ad Heraclidem &
Pollidem, II.
De ambiguis dialecticis orationibus,
ad Dioſcoridem, V.
Aduerſus Arceſilai artem, ad Sphae-
rum, I.

CONSTRVCVIO X.

Contra conſuetudinem ad Metrodo-
rum, VI.
De conſuetudine ad Gorgippidem, VII.

LOGICI LOCI QVI QAESTIO-

NES LOGICAS SPARSIM
CONTINENT.
De numerztis quaeſtionibus XXXIX.

Sunt omnia iimul logici loci vo-
lIumina, CCCXI.

ETHICI LOCI, QCVI CIRCA
EMENDATIONEM MORALI-
VM NOTIONVM VER-
SANTVR.

ORDO I.
Deſcriptio orationis ad Theoſporum, I.
Morales quaeſtiones, I.
Probabiles ſumtiones ad dogmata, ad
Philomathem, III.
Definitionum vrbani, ad Metrodeo-
rum, II.
Definitionum ruſtici, ad Metrodo-
rum, II.
Definitionum mediarum, ad Metro-
dorum, II.
Definitionum

Defink
Dein

deſ
Ded

De!
Prot

Neto⸗

roco-
n,VI.
SIIO.

WM⸗

W.
1 V⸗

INCA
AL.

Drun.
ta, 4
troc⸗
odo⸗
ſetto⸗

jonuum

SCRIPYA EIVS. C51

Definitionum ad Metrodorum per
genera, VII.
Definitionum ſecundum alias artes, ad
Metrodorum, II.
ORDO II.
De ſimilibus ad Ariſtoclem, III.
De definitionibus ad Metrodorum, VII.
ORDO III.
De his, quae non recte definitionibus
obiiciuntur, ad Laodamantem, VII.

Probabilia ad definiriones, ad Dioſco-

ridem, II. .
De ſpeciebus & generibus: ad Gorgip-
Ppidem, II.

De diuiſionibus, I.

De contrariis, ad Dionyſium, II.
Probebilia ad diuiſiones, & genera, &
ſpecies.

De contrariis, I.

ORDO IV.

De Etymologicis, ad Dioclem, VII.

Etymologicon ad Dioclem, IV.
ORDO V.
De Prouerbiis, ad Zenodotum, II.

Depoëmatis, ad Philomathem, I.

Quo modo oporteat audire poëmata, II.
Aduerſus Criticos, ad Diodorum, I.

MORALIS LOCI
De communibus ſermonibus, in arti-
bus, & virtutibus, quae ex hoc
loco eonſtant.

ORDO I.
Aduerſus picturarum renouationes,
ad Timonaétem, I.
Quomodo ſingula dicimus, & cogita-
. mus, I.
De notionibus, ad Laodamentem, II.
De opinatione, ad Pythonactem, II.
Demonſtrationes de eo quod dicitur,
non opinaturum eſſe ſapientem, I.

4

De oratione, II. DMM
De ſermonis vſu, ad Leptinam:
ORDO I .,.
Quod recte antiqui dialecticam rece-
perint, cum probationibus, ad
Zenonem, II.
De Dialectica, ad Ariſtocreontem, IV.
De his, quae dialecticis obiiciuntur, III.
De rhetorica ad Dioſcoridem, IV.

j ORDO III.
De habitu, ad Cleonem, III.
De arte & inertia, ad Ariſtocreon-
tem, IV.
De differentia virtutum, ad Diodo-
rum, IV.
uod virtutes certae qualitates ſint, I.
De virtutibus ad Polidem, II.

MORALIS LOCI
De bonis & malis.
. ORDO I.
De honeſto, & voluptate, ad Ariſto-
creontem, X.
Demonſtratio, quod voluptas non ſit
finis, IV.
Demonſtratio, quod voluptas bonum
non ſit, IV.

De ĩiis, quae dicuntur.

Hic finis eſt libri ſeptimi Hiſtoriae
philoſophorum Diogenis Laertii. Quis

veronon videt mancum eſſe horum

titulorum vltimum? quodque adeo
reliqui ordines, ad locum huncde bo-
no & malo pertinentes, quorum pri-
mum tantum habemus, deſiderentur.
Haut dubie vltima ſui parte hic liber
deficit, &, ſinon vitae Stoicorum quo-
rundam, qui Chryſippo ſucceſſere, ex
Qquibus Zenonis, & aliorum, alibi apud
eum extat mentio, pars ſaltem haut
exigua ſcriptorum a Chryſippo cata-

De comprehenſione „ & ſcientia, & logi intercidiſſe videtur: ea nempe

ignorantia, IV.

quae reliqua eius ſcripta moralia, &
Nn nn 2 phyſica

65⁵2
phyſica omnia complectitur, quorum
haut pauca alibi ab ipſo Laertio alle-
gata occurrunt. Neque enim Laertii ne-
gligentiae adſcribi vellem praeteritam
librorum eius de legibus mentionem.
Inuenimus autem fſcripta, praeter ea
quae h.- l. commemorantur, ſequentia.
De legibus. ²) .
Introduétio ad conſiderationem rerum
bonarum & malarum. b)
De Honeſto. ²⁶)
De conſenſu. ⁴)
De rebus per ſe expetendis.*)
De rebus per ſe non expetendis.)
De republica. ⁸)
De finibus, h)
De paſſionibus. )
Quaeſtiones Ethicae.*)
Vitae, quarum librum IV citat Plu-
tarchus.)
Zenonem nominibus proprie eſſe v-
ſum. m)
De iuſtitia. ¹)
De vita & tranſactione.)
De officiis. P)

PARS VII. CHRESIWPVS. CAP. W.

Demonſtratio iuſtitiae )
Protreptica.“*)
De fine. ³⁸)
De officio Iudicis..)
Debono. *) Librum tertium allegat
Plutarch.
De habitibus.*)
[De affectibus curandis.)

Karog dauaατα, ) h. l. de perfectis of-

ficiĩs.
De amore. *)

De virtutibus primum. bb)

De concordia. )
De amicitia. 44)
De puerorum inſtitutione.*)
Contra conſuetudinem **) libri VI.

ad PHVSICAM ſequentes ſpectant.
Phyſica, quorum XII cĩtatur Laertio. )
De natura, h) eorum quintus citatur
Plutarcho. .
[Phyſicae quaeſtiones.] ¹)
Phyſicae Theſes. *)
Phyſicae Technae.)
De Diis, m) librum tertium citat Plut.

²) Aelian. XIV, 4. 7 vνανι Martianus L. 2.
D. de legib. & Plut. de rep. Stoic. p 1037. Néαααt
Ep'phan. Comp. fidei b) Athen. Dipnoſ. IV, 5.
II, 2. adde Origen. L. IV. c Cell. Cc) Athen.
IV, 15. Plut. de Rep. Stoic. p. 1039. C. d) Athen.
VI, 19. *) Athen. VII, 8. Plut. de Rep. Stoic. p-
1043.B. f) Athen. IV, 15. & Laert. VII, 188.
g£) Laert. VII, I3 I. 138. Sext. Emp. Hyp. III, 25.
adu. Mathemat. p. 470.676. Plut. de contrad Stoic.
p. 1033. D. 1044. B. h) Laert. VII, 60. ¹) La-
ert. VII, IIO. Galen. de Hippocr. & Plat. decr. VIII,
1. k) Plut. de Rep. Stoic. p. 1046. D. F. & pas-
ſim. Laert. VII, 120. 1) Plut. I. c. p. 1033. C.
1035. A. & paſſim maxime 1043. A. Laert. VII,
121. 129. m) Laert. VII 122. N) Plut. Rep.
Stoic. 1040. B. alii ap. Menag. ad Laert. VII, 202.
ab eo tamen mihi differre videntur non tantum
liber Tρ αταναονο⅓. HεNοοουα a,. Plut. de
Rep. Stoic. p. 1040. Sed & απdρι. αα—
gνσ ap. eund. p. 1041. poſterius ipfe paulo poſt
tanquam diftinctum Stanleius adducit. *) .
Si d, rogαιαιι d ſubſtanti, 6& copia vertunt La-
ertii interpretes VII, 188. P) Plut. de Rep. Stoic.
p. 1045. E. 1047. E.

4) Vide paulo ante ad lit. n) )plut. Rep. Stoĩc.
p 1041I. E. 1044. E. 6) Plut. Not. comm. pe
I062. C. Laert. VII, 84 87. 91. conf. Menag.
ad Laert. VII, 202. t¹) Plut. de Rep. Stoic. p.
1045. D. 1049. E. u¹) Plut. de commun. not. p.
1070. de Rep. Stoic. p. 1046. B. X) Id. p. 1053.
7) Galen. de Hippocr. & Plat. decr c. 4. 2) Plut.
de Rep. Stoic. p. 1038. A. à) Laert. VII, 133.
bb) Laert. VII, 125. 127. c) Athen. VI, 19.
dd')) plut. Stoic. Rep. p. 1039. B. ce) Quintilian.
inſtit. I. 10. 19. †) Plut. Stoic. Rep. p. 1036.
C. E. 88) Laert. VII, 29. 134. & paſſim. hh) Plut.
Rep. Stoic. p. I044. C. 104 ⁵⁰. A. & de commun. no-
tit. 1064. D. ii) Plut. comm. Not. p. 1078: E.
1084. C. kk) Plut. de Rep. Stoic. p. 1035. C.
1047. B. II) ex Plut. de Rep. Stoic. Menag. ad

Laert. VII, 202. & citatus ei Tenull. ad Iamblich.

qui eo libro de vnitate actum dicat. At id Te-
nullius p. 92. factum a Chryſippo dicit in lib. æ.
gÜασ. Nec apud Plutarchum εαααιααας Xανααο in-
venio. mm ) plut. de commnn. not. p. I1061. adde
de Rep. Stoĩc. p. 1049. C. 1051. B. adde Menag.
ad Laert. VII, 202.

[De

1

De loue
Delunot

Il 1 De Non

De anin
tur
De fno.
De diui
De vete
Contra
De ellen
De mot
De mcvu
(De par
Deinſon
De eoc
Epiſton
(Pra⸗
meis,
Dimed-
ſeruan
De Di⸗
De ano
De Dog
Logica
Contre
Deprin
H
Rhetor
De rſ
de por
VII, U. Wen
UN
Tam
idem
dem

un)!
Menag.
149, 4
din. 1.
VI, 1
5. 10 1
commu
denot,
Menag,

um Aegn

elfells ⸗

ee)
LbriNI]

ſerhant.

Laertio)
us Citatur

r Hut.
t. Rep Roic.
. (OlNMN, P⸗
onk. Menag.
ep⸗ dtoic. p.
mun. not, P.
I. i
. 23 Iut
. VI,12.
hen. UI, 19.
l ,. b.
in. Piyklut,
mdun. 1n0⸗
emn. 1.
1 5 0
Nemg. 1d
nblich.
1 i6 Te⸗
iin ib, 7.
Aa in-⸗
raide
le Memß⸗

Ie

VII, 202

7.

SCRIPTYA EIVS 65

[De Ioue F .
De Iunone. vide Menagium. J
De prouidentia. I. n)
De anima, cuius operis liber XII cita-
tur Laertio. ⁰6)
De fato. PP) 42
De diuinatione. 44)
De veterum phyſiologis.*) —
Contra ſenſus. *)
De eſſentia. 1)
De motu. uu)
De vacuo. *)
[De partibus.] *)
De inſomniis.“)
De eo quod augetur. àa)
Epiſtolae. bb)
['Praeterea vir doctiſſ. Aegidius Me-
nagius, ſequentes Chryſippi Libros ad
Dialecticam maxime pertinentes ob-
ſeruauit. M
De Dialectica. cce)
De anomologia. dd)
De Dogmatibus. cc)
Logicae quaeſtiones. ff)
Contra Arceſilaum. 888)
De prima illatione. uhh)
Hiſce poſtremo ſequentes etiam
addi poſſunt:
Rhetorica eius. ii)
De vſu rationis. Kkk)

De poſfibilibus. )

VII, 181. Fuere fſcripta eius in vniuerſum,

iuxta Diogenem Laertium, DCC. V.
Tam multa autem cum fſcriberet in
idem argumentum ſcribendi identi-

dem non incidere non potuit: atque

ita quiquid in mentem ipſi veniret lit-
teris committens, ſaepe in aliis priora
emendauit, aliorumque teſtimoniis de-
clarauit. Vnde cum libro cuidam ſuo
totam fere Euripidis inſeruiſſet
Medeam, manuque librum tenens
nonnemo interrogatus eſſet, quid-
nam eſſet? Chryſippi, ille reſpondit,
Medea eſt. Apollodorus vero Athe-
nienſis, in doctrinarum colleltione, de-

fendens, Epicurum, viribus fretum

ſuis, multa ſcripſiſſe, nullisque licet
allegatis autorum teſtimoniis, multo
tamen plura quam Chryſippum opera
edidiſſe, ita dicit: & quis tollat de
Chryſeppi libris quae aliena ſunt, vacua
ipl charta relinquetur.

.

Senecae iſtud de eo judicium habe- gen de
mus: Subtile penes Chryſippum eſt Benef.
illud acumen, & in imam penetrans ve- b 3.

ritatem, qui rei agendae cauſa loqui-
tur, & verbis non vltra, quam ad in-
tellectum ſatis eſt, vtitur. Sed addit
tamen: acumen eius nimis tenue re-
tundi, & in ſe ſaepe replicari, etiam
cum agere aliquid videtur, pungere
non perforare.

Non deſunt qui ſeuere ipſi foedam Laert.
exprobrent obſcoenitatem. In com- VII, 187.

mentario enim, quem de antiquis ſcri-
pſit phyiologis, turpia de Iunone eum
fingere ac Ioue, ſexcentis verſibus pro-
ſecutus ea, quae nemo, qui puritatem
oris tueri cupiat, dicere velit. Certe
enim rem eam inficete & impure euma-
iunt expoſuiſſe, quam licet vt naturalem

nn) Plut, de Rep. Stoic. p. 1052, 1053. adde
Menag. IJ. c. 0°° VII, 50. PP) Laert. VII,
149. adde plures ap. Menag. I. c. 44) Cic. de
diu. I. 6. Laert. & Menag. Il. cc. rr) Laert.

VII, 187. ſf) Plut. de Rep. Steic. tt) Id.
p. 1051. C. vV) Id. p. 1053 E. 2) Id. de not.
commun. p. 108I. E. & Laert. VII, 40. Vy) Id.

de not. commun. p. I08I. F. 72) Ex Cic. & aliis
Menag. I. c. aaa) ex Philonis lib. de aetern. mun-

di Menag. I. c. bbb) Laert. X, 3. ccc) Plut. de
Rep. Stoic. . 1045. ddd) Id. de Virt. mor. p.
450. eee) Stob. Ecl. Eth. p. 184. fft Galen.
In Epit. libri qued animi mores &c. 888) blut. de
Stoic, Rep. paſſim. hhh) Quod colligitur ex eo
quod in Plutarchi ſcriptorum catalogo Lampriae
inueniatur liber, . 78 T6οαα *νQ²uv 7οοXνν
Wιτπ οoν iii) apud Plut. de Rep. Stoic. p. 1034.
I047. kkk) Id. p. 1035. 1037. 11) Id. p. 1054
Iun nn3 commendet,

654
commendet, proſtibulis tamen magis
quam Diis digna eſſe videtur.
In libro de repuhlica nuptias cum
matre pariter ac filia permittit. Idem-
que repetit ſub initium libri derebus,
guae per ſeipſaſunt expetendae.

In tertio libro de iuſtitia, quod opus
1r. 8.% Mille & amplius verſus oomplectebatur
rogοανο mortuorum etiam carnibus veſci prae-
Stanlei. Ceplt.

, In ſecundo vero de vita & 6facultati-
& trans- bits libro ſapientem ſibi ipſi de victu
actione, .
vt ſupra.

Laert.
VII, 183. NIRNS iuxta Apollodorum eſt
CXLIII Olympiade, prout fup-
plendus eſt apud Laertium numerus,
apud quem centenarius deeſt, ex Suida,

P1RS VII. CHRESIPPVS CAP. V. ZENO.

proſpicere debere ſuadet. Cui vero
fini victum proſpiciat? Vt vitam ſu-
ſtentet? At in indifferentibus eſt vita.
An forte voluptatis cauſa? Sed & ea in-
differens eſt. Virtutis ſtudio? at ea
ſola ſibi ad beatitudinem ſufficit. Aſt
perridiculi ſunt quaeſtus huiusmodi
ridiculi. Sia Rege enim ſuppediten-
tur, cedendum illi erit neceſſario: ſi
ab amico, venalis erit amicitia. ſi a ſapi-
entia, mercenaria ea erit. Atque ob
iſta, vt ait Laertius, multorum repre=
henſionem Chryſippus incurrit,

CAP. V.
MORS EIVSDEM.

tum loco, deliteſcat, quamobrem Koo-⸗
Winey, quaſi dicas abequo occultatum,
Carneades ſolebat appellare. Sedentis
autem forma, manumque extendentis, Cicer. de

Laert. vitae anno LXXIII. eum ſtatua referebat, vt Cicero refert. fin. I, 11.
VII 18 ¼ Genus mortis varie relatum eſt va- Pauſanias in Gymnaſio, quod a Ptolo- ulen.
riis, Hermippus in odeo apud diſcipulos maeis nomen habuit, poſitam dicit, ibi 17.
diſſerentem, atque ab iisdem ad ſacrifi- a fundatore non longe a foro colloca-
cium vocatum, hauſio mero dulci, in tam.
oculorum incidifſe ait vertiginem, at- Eius nomine quatuor referuntur a Laert.
que die quinto obiiſſe. Sunt, qui riſu Laertio, Medicus primur, cui ob varia 83.
effuſum, dum ficus comedere aſinum beneficia obſtrictum ſe Eraſiſtratus a-
cerneret, ſuaeque aniculae vinum ei- gnoſcebat.
. . . . — 5
VII, 182 Corpuſculo tenui fuit, vt Laertio calummniis, dr ispubliee rf ſt.
eſt relatum, idque ſtatuam eius, in Ce- . . ”
ramico poſitam, firmare idem dicit, Tertius Eraſiſtrati diſcipulus.
quae fere poſt equum, proximo poſi- Quarius Georgicorum ſcriptor.
Suid, 2 E N O. Laert.

yyENO Tarſenſis fuit, vel, vt alii vo-
lunt, Sidonius: Patre Dioſcoride

natus, Chryſippi diſcipulus, eius-

que in ſchola ſucceſſor: Paucorum au-VII, 35.

tor librorum, ſed plurimorum diſcipu-
lorum magiſter.

DIOGENES.

VI,SI. D

Laett,

Eule. C extiti
mer

Laent.
VII, 28.
1 Cieer. L.
Ofhe., J
12.
9 (icer.
lc,
h den. t
1.. 92. t4
int. fu
deatt. ,

Il. p. S

1

u.

erabo

l. IV. b;
655.
b Rn
diir,3.
Acid IV,
6, n, hr
2.
* Mut.
Apopht.
p. 200.

. &
Cie. A,
Il,2.
ld.
Acad,

Ofke.l,
14.
8 A. d
Enwe

i vero
n ſü⸗
Ktritn.
egin⸗
3te
A
Smocdi
diren⸗
: ſ
aſipi.
ne ob
epre⸗

1i⸗
Ntum,
entis
entis, Ciet dt

uſ⸗
lo⸗ Paulan.

bi „
a-
r 4 aet,
aria
65 4-

miei
eſlus
.

laaert.

⸗

.Attic, .

VII Sy.

Laert.
VI, 81.

. extitit.
12². Cicero appellat. Ei de ira cum maxi-

DIOGCENES. AN TIPATER. PANAEIIVS.

655

DIOGENES.

QIOGENES, Seleuciae natus, Ba-
bylomii tulit cognomen, ob loci
viciniam. Chryſippi diſcipulus
Magnum & grauem Stoicum

me diſſerenti, adoleſcentem proter-
vum inſpuiſſe Seneca narrat, hocque

. .D a Cicer.
re tamen, annon iraſci oporteat? Erat Acad. .

ille ex iis, qui Athenis Romam miſſi le-IV, 20.
gati fuerunt, qua de re in vita eſt di- b jd. de
um Carneadis, qui Diogenis in Diale-neeh.
Gicis diſcipulus extitit.² Cicero ad c Cicer.
longam ſenectutem vixiſſe ait.? Li- de diu. ,

brum inter alia ſcripſit de diuinatione.“ 3.
Itemque alium, qui inſcribitur Mi- et.
d e Nat.
nerua. V rz.

Senec. de F. . .
“ ii, ilum leniter ac ſapienter tuliſſe. Non
38. quidem ſe iraſci dicentem, ſed dubita-
e Laert.
VII, 28. . .
Cieer. C Idonius fuit ANTIPATER, Dio-

Ofc.III, Igenis Babylonii diſcipulus?, homo,
vt Cicero ait, acutiſſimus s, inter ma-

ANTIPATER.

hil probarent.* Inter alia duos de di-k Cicer.
vinatione ſcrip ſit libros. Item de dif- Gad. .
cordia Cleanthis & Chrſppi. Extant 1'Cicer.

12.
S gnos, vt apud Senecam eſt, Stoicae ſe- item plura eius eigrammata, ² & Diu. 1,3:
b Sen. chae autores . Is cum Carneade diſpu- phismatis cuiusdam ab eo ſuppeditata m FPlu.
Ep. 92. tare recuſauit, libros tamen ſuos con- ſolutio apud Senecam. Cicero de of- de Rep.
plut. futationibus eius impleuit, vnde aX ciis, libro ſecundo extremo, * Athe- Moze 1
ear- Goa‿̈ι eſt appellatus, h. e. clamoſusſtylo. nis nuper mortuum dicit. A.
Fsr 4. Multa aduerſus eos diſputauit, qui ni- tholog.
. aſſim.
. . 5 Sen.
Ep. 87.
PANAETIVS. ia
8 Sf de ANAETIVS Rhodius fuit, maio- ſapientiſſimum, quem ſanctiſfimum,
u. 1,2. res bellicis rebus claros habuit. An- quem Hemerum Philoſophorum ap-
Acad'IV, — tipatri autem fuit diſcipulus?, ſum- pellat , eius tamen de immortalitate h Cicer,
6. An. , me familiaris Scipioni Africano“, cui Philoſophorum ſententiam non pro- ſ
c Er. Comitem ſe in itinere Alexandrino ad- 32,
Apopht. iunxita. Princeps prope Stoicorum

„. 200. Ciceroni appellatus, [& Stoicorum
4 Id. & grauiſſimus.] Homo item imprimis
Cic. Ac. Ingenuus, & grauis, dignus illa familia-

H . ritate Scipionis & Laelii.
Acad. Magnus Platonis admirator fuit,

1V, 43. quem omnibus locis diuinum, quem

bat, ita fere argumentatus; Quicquid
natum eſt, interit, naſcuntur autem a-
nimi, quod declarat ſimilitudo eorum,
qui procreantur, quae etiam in ingeniis
non ſolum in corporibus, apparet. Sed
& altero eam ſententiam impugnabat
argumento: Nihil eſt, quod dolet, quin
idaegrum quoque eſſe poſſit. Quod

Fiu. I, 2.
f Cicer.
Offic. II,

* Cic. Off. II, 24. Antipatrum Tyrium tamen
ibi Cicero dicit, quem a Sidonio diſtinguit Lipfſius
Manud. L I. Diſſ. XI. qui Stoicus item, Catonis V.

g id. de ticenſis Praeceptor fuiſſe dicitur Plutarcho, in vita

Fin. IV, 9

Catonis. Similiter Antipatrum hunc noſtrum
cum Tarſenſi confundit Ionſius Script. Hiſt. Phil.
II, 1I.

autem

656
autem in morbum cadit, id etiam in-
. teriturum eſt. Dolent autem animi.
Die. I, Ergo & intereunt.
42. Aſtrologorum praedictas is vnus e
K Gic. de Stoicis reiecit. De vi item diuinan-
Diu 1, 3. di dubitauit, non tamen auſus eſt nega-
2 re eam eſſe, ſed dubitare ſe dixit.

PARS VII POsDONIVS

menter a Cicerone! commendatos. m Cic. L.
LScripſit item de prouidentia m,
nitque epiſtolae eius Cicero qua Ap- An er.
pii Caeci ei carmen laudauit. n. Cicer.
Diu vixiſſe ex eo colligit Lipſius, Tuſcul.
quod Cicero ex Poſidonio ° tradat, IV, 2.
XXXhZannis editioni librorum ſuorum“ Cicer.
de officiis ſuperſtitem eum fuiſſe. Off.lll, 2.

POSIDONIVsS.

Onng: Tres de officiis libros ſcripſit vehe-
Strabo Pameae in Syria natus POsSIDO-
1b. NIVSfuit. Vixit autem Rhodi,
IV. . bique & Reipublicae praefuit, &

Ad eum audiendum ex Syria
Cieer. decedens* Pompeius Rhodum ſe con-
Tuſc. II, tulit, cumque ad limina eius acceſſiſſet,
Plin.. I. percuti de more fores a hctore vetuit,
VII. Ep. & faſces ianuae ſubmiſit is, cui ſe oriens
30. & occidens ſubmiſerat. Cumque au-
Cic. l.c. qiuiſſet grauiter eum eſſe aegrum, quod
vehementer eius artus laborarent, vo-
luit tamen nobiliſſimum philoſophum
viſere, quem vt vidiſſet & ſalutauiſſet,
honorificisque verbis proſecutus eſ-
ſet, moleſteque ſe dixiſſet ferre, quod
eum non poſſet audire, tum ille: Tu
vero, inquit potes: nec committam, vt
dolor corporis efficiat, vt fruſtra tan-
tus vir ad me venerit: itaque grauiter
& copioſe de hoc ipſo, nihileſſe bonum,
niſi quod honeſtum eſſet, diſputauit.
Cumque quaſi faces ei doloris admoue-
rentur, ſaepe dixit: Nihil agis dolor,
a vide quamuis ſis moleſtus, nunquam te fa-
alia eius tebor malum. ² [Diſcedenti Pompeio
o atque ecquid mandaret? interroganti
collecta Feſpondit: .
Lipſ. ma- Rem gere praeclare atque aliis prae-
nud. L. ſtare memento.] b 8
Ldiſt. X. Sphaeram effecit“, cuius ſingulae

b S . .
Rrabo conuerſiones idem efficiebant in ſole, &

Cliti.

in luna, & in quinque ſtellis erranti-
bus, quod efficitur in coelo ſingulis die-
bus & noctibus.
Quantum ad ſcripta eius, quinque de
diutinatione libri Ciceroni d inueniun-

Atz- al diu. I, 3.
tur laudati, quinque item libri de na-e de3

e Cicer.

tura Deorum . [Locum item de ofi- Nat. D.

ciis eſt perſecutus *; eaque collegit, I, 44.
quae ne rei quidem publicaæz cauſa feri? Cic. L.
debent. Denique & Pompeii res geſtas XVI. ad
deſcripſiſſe Straboni dicitur h. 11.
ſeipſum quoque Cicero audiuiſſe di-g Cicer.
Romam, ducente M. Marcello, Off.l,45.
veniſſe Suidas aĩt?, ſed tamen Scipioni? L. XI.
Carthaginis domitori adhaeſiſſe & P 422.

memi-XIII. ad

Cicer.

2 Attic ep.
Eum b.

i Cicer.

conuixiſſe traditum Athenaeol!, quod Nat. D.

ex eis forte natum, quae de Panaetii fa- 1,3.
miliaritate cum Scipione Africano an- Suid.
tea commemorata fuere. Tart:).
Atque hucusque continua Stoico- Atbea.
rum pertingit ſucceſſio, quae, iuxta or- p. 6
dinem a Diogene Laertio conſtitutum,
in ſcholis a Thalete deriuatio poſtrema

eſt. .
FRANCISCVS BACO de Verula-
J mio
De augmentis ſcientiarum Lib. III.
cap. IV. p. 228. ſJ.
*Quodad Placita antiquorum philo-

Jophorum, qualia fuerunt Pyibagorae,

Philolai, Xenophanis, Anaxagorge,

*Cic de xStrabo L. XI. p. 492. Id factum dicit, cum aduerſus Piratas expeditionem pareret.

Nat. D.
II, 34.

Parmenidis,

L. XIV.

☛ n

Purneni
nm:
cutrere
lo mod
PEtſieni
rum, r6
Iet,
Gallet:
magiſt
nem a
nund
Ciuerſa
turas,6
eri.
vetitas
bus T
Qer
menz,
cipis
Redor
uan
Prd
poteß
gatio⸗
fuerit
lyfan
mulie
Propr
tepe
ſopbi
rom
A)
ven
run
eme
tur,
rum
cor
ſha
Ubr.
s,

rel

iud
enn

Nctos ne,
Mecl- XIII. a1
lulur
. . (icer.
lihſibnil
tradt IV,2.
ſuorum“ Cicer.

d. (Flllz.

—

erranti⸗
licie⸗

ngted

de Ai-Nu. D.

Colegit l 44.

.4
Silul uten

II.

ArCl0,OlA.
n .
ile E tet.
uod xe⸗ b.

letli ſi⸗ h3.

o “ Suid.
neetd.

. Athen.

Stoi. NI.

Titutum,
ofkremi

Verr.
,L.
Nihr.
G. NTAt,

ordt,
—

enildit⸗

pOS&Tονσι+ 65

Parmenidis, Leucippi, Democriti, alio-
rum: (quae homines contemptimper-
currere ſolent:) non absre fuerit pau-

10 modeſtius in ea oculos coniicere.

Etſienim Ariſtoteles, more Ottomano-
rum, regnare ſe haud tuto poſſe puta-

ret, niſi fratres ſuos omnes contruci-

daſſet: tamen iis, qui non regnum aut

magiſterium, ſed veritatis inquiſitio-

nem atque illuſtrationem ſibi propo-
nunt, non poteſt non videri res vtilis,
diuerſas diuerſorum, circa rerum na-
turas, opiniones, ſub vno aſpectu intu-
eri. Neque tamen ſubeſt ſpes, quod

veritas aliqua purior, exillis aut fimili-

bus Theoris, ſperanda vllo modo ſit.

Quemadmodum enim eadem Phaeno-

mena, iidem calculi, & Ptolomaei prin-
Cipiis Aſtronomicis, & Copernici com-
petunt: ita experientia iſta vulgaris,
qua vtimur, atque obuia rerum facies,
pluribus diuerſis theoriis ſe applicare
poteſt: vbi ad rectam veritatis inda-
gationem longe alia ſeueritate opus
Ffuerit. Eleganter enim Ariſtoteles:
Infantes primo balbutientes, quasuis
mulieres appellare matres, poſt autem
propriam matrem diſcernere. Sic cer-
te puerilis experientia, omnem Philo-
fophiam appellabit matrem: adulta ve-
ro matrem veram internoſcet. Inter-
ea juuabit philoſophias diſcrepantes,

veluti diuerſas Naturae gloſſas, (qua-

rum vna fortaſſe vno loco, alia allio eſt
emendatior,) perlegere. Optarimigi-
tur, ex vitis antiquorum Philoſopho-
rum, ex faſciculo Plutarchi de Placitis
eorum, ex citationibus Ariſtotelis, ex
ſparſa mentione, quae habetur in aliis
libris, tam Eccleſiaſticis, quam Ethni-
cis, (Lactantio, Philone, Philoſtrato, &
reliquis) opus confici, cum diligentia &
judicio, de antiquis philoſophiis. Tale

enim opus nondum extare video. At-

Oo oo

tamen hic moneo, vt hoc fiat diſtincte;
ita vt ſingulae Philoſophiae ſeoſirm
componantur, & continuentur: nen
per titulos & faſciculos (quod Plutar-
chus fecit) excipiantur. aeuis e-
nim Philoſophia integra ſe ipſam ſuſten-
tat: atque dogmata eius ſibi mutuo &
lumen & robur adüciunt: quod ſi dis-
trahantur, peregrinum quiddam & du-
rum ſonant. Gerte quando apud Ta-
citum lego facta Neronis aut Claudii,
circumſtantiis temporum, perſonarum
& occaſionum veſtita; nil video, quod
a probabilitate prorſus abhorreat: cum
vero eadem lego in Suetonio Tran-
quillo, per capita, & communes locos,
minimeque in ſerie temporis reprae-
ſentata, portenta quaedam videntur,
&plane incredibilia. Neque abſimilis
eſt ratio philoſophiae, quando proponi-
tur integra, & quando in fruſta con-
ciſa eſt & diſſecta.

MONTANVS in tentaminibus
Cap. I1I2.
cc Dici non poteſt quam cupiam, vt
me viuo vel alius vir doctus, vel Iuſtus
Lipſius, doctiſſimus aetatis noſtrae
mortalium, meoque Turnebo con-
junctiſſimus, & voluntate, & corporis
valetudine, & otio eſſent eo, vt vete-
rum philoſophorum ſententias, in
claſſes ordine ſuo diſtributas, de na-
tura, & moribus noſtris: iuxta cum
omnibus, quae ortae ſunt de philoſo-
phia controuerſus, ſectarum item
philoſophorum autoritatem & ſuc-
ceſſionem, earundemque auforum
diſcipulorumque vitam, vtque eam
in memorabilibus euentibus ad prae-
cepta ſua accommodauerint, ſincere
& diligenter, quantum eius fieri poſſit
exponere valerent. Quantum id
opus, quam vtile eſſet futurum.,

HISTORIAE

65⁵8

PARS VIII. PVIHAGORAS. CAP. I.

HISTORIAE PHILOSOPHICAE

PARS VIII.

SEC TAM

ITALICAM

COMPREHENDENS.-

PVYTHAGORAS.

CA P.

I. .

PATRIA, PARENTES ET AETAS PYTIHAGORAE.

“ Sld Iluer ſa ab lonica eſt alica ſe-
vit. l D Eka, ratione autoris, loci, di-
80. ſciplinae & doctrinae, no-
b plut. men ab ea ducens Italiae

Sympol. parte, cui Coloniarum Graecarum fre-

. . .
„. quentia magnae Graeciae nomen im-
CQ. 7. pofuit. Autor tamen eius, PN' THA-
Diog.

vII1, GORAS, Italus haut fuit. Quamuis
Haec enim Patrem eius Metapontinum fuiſſe
Porphy- ſint, qui ſtatuant,* alii vero? Thyrrhe-
ſanr num, Hetruria in Iialia ortum, Dioge-
x quo Nes tamen atque alii LTyrrhenum affir-
Sranleio Mant extitifſe, ex eorum progenie, qui
allegan- Lemnum inhabitauerant ¹, Imbrum-
ur aer que, & Scyrüm: eumque, mercaturae
ap. La-Cauſa Samum ventitantem, ſedem ibi
ert. I. c. fixiſſe, ciuemque eſſe factum. Hiſce
F Strom. calculum addit Ariſtoxenus “, (cui Cle-
I. p300. mens Alexandrinus? Ariſtarchum et-
H iam iungit, & Theopompum. Idem
c, Ariſtoxenus, in vita Pythagoraes, te-
Laert, ſtatur h, ortumillum eſſe ex vna inſula-
Ic. rum, quas Tyrrhenis eiectis Athenien-
. ſes poſſederunt. Hinc eſt, quod ba-
IS- mium Pythagoram Suidas natalibus
. Tyrrhenum facit, iuuenemque dicit a
patre ex T'yrrhenia in samum tradu-
Qum. Et ſane patria eius imperueſti-

gabilis Lyco * videtur, Ioho! vero k apud
aeque difficile Pythagorae quam Ho- Porph.
meri patriam indicare. “ Paris-
Neque fas mirari parentis ipſius pa- Apion p.
triam in dubium vocari, eum ne de ipſo 1061.
nomine quidem & vitae genere conſtet. Hiſt.
Iuſtinus Demaratum vocat, Maratum XXͤ 4
vero ex eodem Ioannes Sarisberienſis, e
Marmacum alii 2, Maxima tamen Ve- a9. quem
terum pars Mneſurchum vocatum eſſe tamen
conſentiunt. Erat autem ille, iuxta eſt Mae.
Hermippum , annulorum caelator, α
mercator iuxta alios. SSS
Sunt, qui Phliaſium fuiſſe affirment.4 car legit
Euphronis filium fuiſſe Pauſanias ait, Caſaub.

nepotem Hippaſi, eumque captaa Do- uren

rienſibus Phlio Samum ſe contuliſſe. A- Taert

lii Hippaſi dicunt filium fuiſſe, eum ve- & Suid.
ro Eutyphronis, Eutyphrona Cleony- Il. cc.
mo eſſe genitum, Phliunte exulem. Ma- Abulei.
mercum vero, vel potius Mneſurchum, Plorid- .
Samum habitaſſe, vnde damii nomen ert. I n.
tulerit Pythagoras. Syrium facit Cle- q apud
anthest, ro Syriae, vel Phoeniciae po- Porphyr.
tius, oppido ortum, vnde mercaturae P. 182.
cauſa èumum profectus, quo tempore L. Ilc.
fame maxime Samii laborabant, anno- ſapud

na ipſos leuauit, & praemii loco Laert. lc.
— t apud-

* Metapontinum non patrem Pythagorae qui⸗
dem, bene tamen ipſum Pythagoram dixiſſe non-
nullos apud Porphyrium teſtatur Lycus p. 181. Ne-
que Laertius affirmat Tyrrhenum eum fuiſſe, ſed
eam Ariſtoxeni ſententiam ait eſſe, quam iuxta cum
aliis recenſet.

* Non id quidem praeciſe dicit, quod ex Hol- porphyr.
ſtenio ad Porphyr. p. 69. expreffiſſe potius, quam p. I180.
ipſo loſepho videtur Stanleius. Sed hoc tantum,
de Homeri patria nihil quemquam certi affirmare
poſſe, neque de patria Pyrhagorae.

cinitatis

nAet.
it. a. gennitium

Stanleio, 5.

pro quo

13. P. 140

uitzis i

Cen thugolanm
Il,. Erſineß

ſarchucn
centem,
niamn ded
Pythagor
nucia uee
men parn
ludl. i lr

üit yth.

. 1. Autoitit

lumbl bula exo
iiepjth. Ancae
...2. miſitel

aae ll, (

e legi ſiue ani

enn in

cgol Cleprin
mendum Taculon

“ lenia, A

e, (e, denl
hubit
aſoliten
APpellt
tumpr.
inare

lin

N
COAN
ſa⸗
Atei
iamat
nes S
Chus
Pythe
1). Dor. Lenhuu
rr . thuid
1Rr. Qu

eſter

vero 49d

Ho-Lorph.
le li

lellce. †

P-
110 oo,

ſiet, Hit.

ltum nn 4
lg
ls Laemlc.

eſle tanen
Uxti el Mls
tor at,
o ⸗
Mamer.
tdenr legit
,Chd,
Do⸗ quein
4. Vide.
0 laet.
Ve- & guis,
IV- ll, cc.
ſe- Apolei,
w klotid,l,
15le.

eee ce.

le-d aod
O-Porphy-.
ze P. 192.
e L,le.
e nuo
0-1 cud
oluenlc⸗
—t ahud
1. Porphyr.
1 b. 18⁰.
.

5

e⸗ gen Stanleio

PATERIA, PARENTS ET AFIAS EIVS&

ciuitatis iure donatus eſt. daaium Py-
p. Clem. thagoram Hippobotus quoque ſtatuit.
Al. I. c, Et ſane plerisque placet oamium Mne-
fſarchum fuiſſe, ab Ancaeo genus du-
centem, qui primus in damum colo-

niam deduxit, Eius vero progeniem,

Pythagoram noſtrum, tdone in Phoe-
nicia lucem adſpexiſſe, educatione ta-

mer iter igin e Samium.
Iambl. Darlter, ac1πρπ1Üαπ. eſſe Samium.

vit. Pyth. . . .
c. I. autoritate“, qui vitam eius ſequenti fa-

b Iambl. bula exorditurb.
vit. 'ycth. Ancaeum Samib, quae in Cephalle-
c. 2. nia ſita eſt, incolam, Ioue natum eſſe fe-
male runt, (alii ex Neptuno & Aſtypal⸗
in Arcer. 2 Ptuno VPalaca
edit. Sa- genitum malunt), quam ſiue virtute,
ens legi ſiue animi magnitudine, opinionem
obſerua promeruit. Prudentia is nominisque
tum. eloria inter ceteros Cephallenaeos fa-
quod cile princeps fuit. A Pythia autem o-
mendum Taculo iuſſus eſt, vt contractis e Cephal-
auper lenia, Arcadia, & Theſſalia, colonis, ac-
lie citisque ex Attica, Epidauro, & Chalci-
us, de, demigrationis ſociis, coloniam ad
inhabitandam inſulam deduceret, quae
a ſoli terraeque bonitate Melamphylos
appellabatur. Vrbemque a ſe condi-
tam pro same Cephalleniae Samum no-

minaret. Oraculum ipſum ita habebat:

Linque Samen, Ancaee, Samum ſed
conde: profundo
Inſula eincta mari, antiqus nomine
Phyllas.
Quod autem colonia ex dictis locis
Coaluerit, non tantum Deorum cultus
& ſacra, ex locis, quibus homines illi
antea conſederant deriuata, verum et-
iam affinitates, & ſolennes conuentio-
nes Samiorum, produnt. Mneſar-
chus autem, & Pythais, ex quibus natus
Pythagoras, ab eiusdem Ancaei familia
ap. Por- genus ducere feruntur: (idque de Py-
phyr. p. thaide Apollonius quoque confirmat)
18r. Quae generis nobilitas cum multae
eflet inter populares exiſtimationis,

Atque haec omnia Iamblichi firmantur

659
Touis filium Samius quidam eum fecit
Poeta, ita canens: Efſt & a-
Pythagoram Thoebo, Iupiter gquogau-pad Por-

det amico, phyr. p.
Pythais, e damiis pulchra puella, 181.
dedit.

Ei vero fabulae ita occaſio nata fuit.
Mneſarcho, Samio, ad mercaturam Del-
phos cum vxore, nondum manifeſte
grauida, profecto, praedixit Pythia,
cum reſponſum de nauigatione in Sy-
riam peteret, hanc quidem ad votum
& cum lucro ipſi ſucceſſuram, vxorem
vero, praegnantem, filium parituram,
qui omnium, quotquot vnquam vixe-
re, forma & ſapientia praeſtantiſſimus,
humano generi ad omnem vitae ratio-
nem quam maximum emolumentum
eſſet allaturus. Mneſarchus igitur, ſe-
cum expendens, Oraculum de filio da-
turum reſponſum hautquaquam fuiſſe,

vt de quo ne verbo quidem interrogaſ-
ſet, niſi plane ſingulare quid eſſet, quod

ab eo ſit expectandum, mutato vxoris
nomine, ex Parthenide Pykhaidem, fecit,
a Delphica vate nouo nomine petito.
Statimque partu defunctam, quod Si-
done factum in Phoenicia fuit, infan-
tem Pythagoram appellauit. Neq; enim
Epimenides audiendus, cum Eudoxo &- abpud
Xenocrate, (Apollonio'memorati)qui- Porphyr.
