re non poſſim. IIla omnia igitur vel pro
fabulis erunt habenda, vel adhuc habebit
fundamentum nonnullum eorum ſen-
tentia, qui Daemonem Socratis ab ani-
mo eius diſtinguendum eſſe ſtatuunt.
§. XIV. Priorem ſententiam ample-

cti videtur Antonius van Dalen: Quid de Orac,
non, inquit, dixere veteres Ethnici de P- 16.

Daemonio Svcratis, quid non & Chri-
Niani? At ex quibus vllius autoritatis
viris conſtat, talem Socrati affuiſſe Dae-
monem aſſoſſorem, cum omnes id ex ore
Sbcratis ipheus (aut Spcraticorum, Chae-
réphontis aqltorumque, quibus Sperates
id dixerat) haurire debuvrint. At &
neſcio, an exinde, quod a Socrate tan-
tum & Socraticis iſta habemus, argu-
mentum peti poſſit, quo euertatur hi-
ſtoriae veritas: ſimili enim argumento
omnem Romanam Graecamue hiſtori-
am in dubium vocare liceret: Socratem
vero, omnesque, qui eum ſecuti ſunt,
pro viris nullius autoritatis habere vix
auſim. Vt taceam eodem, quo patrum

nonnulla narrata defenduntur, iſta

quoque defendi poſſe. Vix ſcilicet
auſuros fuiſſe Socraticos, tot fabulas de
Socratis Genio comminiſci, quas ſi ni-
hil veri eis ſubfuiſſet, non deerant, qui
mendacii eos redarguere poſſent
Socratis hoſtes: imo & alii, qui ſi non
odio eum proſequebantur, mente ſal-
tem, nullis partibus addicta, atque inte-
gra, in lucem protrahere iſta commenta
potuiſſent.
§XIV. Non eo animo iſta diſputo,
quaſi Socratem ſenſibili alicuius Dae-
monii commercio vſum fuiſſe indubi-

tatum mihi ſit, hoc mihi volo tantum,

non habere certa ſuae ſententiae argu-
menta, qui aliter ſtatuunt. Quae cer-
ta in hoc negotio videntur, paucis ediſ-
ſeram. Certum itaque puto Socratem
ipfum huius Genii mentionem feciſſe,
eumque vitae ſuae arbitrum agnou R,
00

Laert. II,
22.

Thucyd.

160 PART. III.

hoc enim, ſi non Platoni, Nenophonti
certe crederem, aliisque Socraticis, imo
&illis, qui ex Socratis ſchola minime
prodiere. Certum etiam eſt, diſcipu-
lorum eius plerosque hoc ita intellexiſ-
ſe, vt praeſidem vitae & actionum æco-
zoννbν eX ſublimioribus ſpiritibus ali-
quem ei praeſto eſſe, exiſtimarent. Cer-
tum porro eſt, ipſos quoque hoſtes So-

cratis non aliter id accepiſſe, prouocat

enim Plato audacter ad ooα+* „hoc eſt,
accuſationem Meliti, in dua eum hocce
Daemonium eriwaueds ait, non pro-
vocaturus ad monimentum adeo re-
cens, ſi aliter res ſeſe habuiſſet. Nec.
hoc in dubium poteſt vocari, vix aliter
accipi Socratis de Daemone ſuo dicta
potuiſſe, cum ſummam in dicendo a-
eéNea, & ſunplicitatem prae ſe tu-
lerit ſemper: hoc vero certe eſſet
reααττιαοαρπ ſi verbis aequiuocis & ma-
gnum quid ſonantibus, ſibi autoritatem
Conciliare, audientes in admirationem
rapere, atque ſtuporem conatus fuiſſet.

CAP. VI.
Imo & fraudibus autoritatem ſibi So-
cratem quaerere voluiſſe, ab eius inge-
nio, prout omnis illud deſcripſit anti-
quitas, eſt alieniſſimum. Hludquoque
extra omne dubium eſt poſitum, mulſta-
rum Socratem rerum praedixiſſe euen-
tum, in quibus exitus eum non fefellit,
eas vero maximam partem mere fuiſſe,
vt in ſcholis loquuntur, contingentes,
nec mentis proinde ſolertia ea aſſequi
illum potuiſſe. Atqui hoc ſolum argu-
mentum doctiſſimum Carpentarium,
vt ſuſpendere mallet iudicium, adduxit,
non dubito igitur eo cum reliquis, o-

mnibus certe maxime euidentibus, uun-

cto, ad ſummum probabilitatis gradum
prouehi eam, quae Socrati vitae magi-
ſtrum adhaeſiſſe Genium exiſtimat, ſen-
tentiam. Quae ſi cadat, magnorum
inter veteres virorum autoritates, So-
cratis virtus & integritas, ipſa denique
paene dixerim omnis hiſtoriae fides
ruinam eius ſubſequatur, neceſſe eſt.

CA P. VII.
DE MILITIA SOCRATIS.

Aut vni veterum obſferuatum eſt,
peregrinationibus nihil ſibi opus
eſſe, Socratem exiſtimauiſſe, totamque
vitam domi egiſſe, niſi vbi militia ei
forte ſequenda eſſet.
Bellum exortum fuit anno II. Olym-

LI.p 39. piadis LXXXVI, omnium, quae in-

q.

pium vtraque,

ter Graecos geſta fuere, grauiſſimum.
Eo Athenienſes atque Lacedaemonii
dimicabant. Occaſionem atque prae-
textum illi Athenienſium cum Corin-
thäs de Corcyra & Potidaea contro-
verſiae ſuppeditauerant: quarum vr-
cum tributa antea Athe-
nienſibus pependiſſet, defecerat, & La-
cedaemoniorum implorauerat auxili-

vm, qui copias etiam miſerant, praeſidio

Potidaeae quae eſlent.

In eo bello tribus vicibus

militis munia obiuit. Prima vice poſt!

Olympiadis LXXXVIannum II, in ob-
ſidione Potidaeae, ad quam oppugnan-
dam cIoloc grauis armaturae milites A-
thenienſes miſerant, Phormione duce,
qui mari claſſe, terra vallo vrbem oppu-
gnabat. In his Socrates fuit atque Al-

Socrates Thucyd.
I.. 41.

* .
2

cibiades. Laertius, mari eos pugnaſſe Laert. II,
ait, nam pedibus minime licuiſſe, obſi- 23:
ſtente belli ratione. Plato Socratem Conuiu.

aeque ac Alcibiadem pedibus militaſſe
ait, quod minime contradicit Laertio:
nempe omni illius belli tempore prae-
lium commiſſum fuit nullum, ſed veli-
tationes tantum, atque leuiores pugnae.
In eo bello, vt Alcibiades teſtatur,
contubernahis eius, omnes alios
laborum

P 220.

ibid.

le
do,
me
pan
per
tra

u

tine
Tun
dan
ſee
R
n
lul

nti.
loqe
ultr.
ellen.
felit,
fuiſle,
entes,
legni
rer
rium,
kuwit,
8, 0.
Hiun⸗
Adum
magi⸗
ſen⸗
Orum
8,80-
nique
fides
ſt.

Ctntes Imm)i.
4 oſt lelp41.
epoſt
inob
gnan-
0
tes A⸗
duce,
l-
eA-
nalle Laert. II,
obu- 23.
atern Conuiu,
ltalle??
ertio:
Pprae-
I .
relr
lanae.
5 44
ltur, ibi,
Nios
Or/RHD.

DE MIIITIA SöO0OCRATIS

laborum patientia ſuperabat, & ſi quan-
do, vt in bello contingere ſolet, com-
meatus laborarent penuria, nemo huic
Parem ſe praeſtabat in ſiti & fame ſu-
peranda. Quemadmodum & con-
tra, vbi conuiuandum eſſet, ſolus maxi-
mam voluptatem afferre videbatur. Et
quamuis, ſibi relictus, parciſſimus vini
eiſet; inuitatus tamen, omnes bibendo
longe ſuperabat: & quod maxime eſt
mirandum, Socratem ebrium nemo vn-
quam mortalium vidit.
Gelu, quod in ea regione diriſſimum,
mira virtute tolerauit: eoque ita inua-
leſcente cum maxime, vt nemo e ten-
toriis egrederetur, & ſi qui exirent,
nonniſi veſtibus circummuniti, & pe-
des pellibus, ac conſtipatis pannis, cir-
cumuoluti, ipſe tamen ita cum ceteris
militibus egrediebatur, vt nihil ad eam
veſtem adiungeret, qua antea vſus fuiſ-
ſet: nudis vero pedibus per glaciem fa-
cilius incederet, quam cum calceis alii.
Quod milites quidam videntes ab eo ſe-
ſe contemni arbitrabantur. Vt con-
templatione eo tempore extra ſe poſi-
tus quaſi fuerit, commemorari quoque
meretur. In cogitationem inciderat
mane, atque eodem in veſtigio a matu-
tino tempore ſtetit cogitabundus. Cir-
ca meridiem milites id ſentire coepe-
runt, mirantesque alter alteri narra-
bant, Socratem ab aurorae inde illuce-
ſcentis tempore ſtetiſſe cogitabundum.
Sub veſperam Ionici quidam milites
circa eum ſtrata poſuerunt, & fub dio
lacuerunt, attente illum obſeruantes,
an tota quoq; nocte ſit perſeueraturus.
Stetitque ille, donec illuxit aurora, &
ortus eſt ſol, quo ſalutato poſtremum
Noéct, abiit. Frequentes ei eiusmodi raptus
Att. II, I. fliſſe, Gellius teſtis eſt. Non omit-
tendum autem, vt in pugna ſe geſſerit.
Plato lc. Amicum igitur fſuum Alcibiadem in
medio hoftium videns, & grauiter

tim repulſos Boeoti primum inſeque-

IoTr
vulneratum, nunquam deſerere voluit,
ſed praecedens eum, ipſum & arma eius bliaco 6
fortiter conſeruauit. Nec minor lpſi. Laert.
VSs amore atque fortitudine modeſtia l. ec.
extitit: cum enim, pugna finita, prae-?lutarch.
mia Ducum illis tribuerentur, qui in in Alcib.
pugna primas tuliſſent, Socrati ea debe-
ri iudices decreuere, qui tamen id de-
Pprecatus, vt Alcibiadi darentur preci-
bus ſuis obtinuit.
Secunda vice fortiter bello rem So-
crates ad Delium geſſit, Boeotiae op-
pPidum, Olympiadis XXCIX, anno l,
quo illud oppidum Athenienſes oppu-
gnauere. Boeoti, vt autor eſt Thu-L. IV. p.
Cydides, Duce Pagonda, inſecuti Athe-216.C.
nienſes ſigna infeſta iis inferre coepe-
runt. Et ſiniſtrum quidem cornu
Boeotorum, vel ad mediam vsq; aciem,
ab Athenienſibus victum eſt, victis ad
eam partera, quae adhuc pugnabat, fuga
inclinantibus. A dextro vero cornu A-
thenienſes ſuperabantur, quos paula-

bantur. Pagondas dum ſiniſtrum

Boeotorum cornu laboraret, duas equi-

tum turmas, clam vt collem circumi-
rent, miſerat: quae cum repente appa-
ruiſſent, Athenienſium cornu, quod
vicerat hucuſque, exiſtimans alium
contra ſe venire exercitum, grauiter
perculſum eſt: copiisque adeo Atheni-
enſium vtrinque preſſis, tum illo nempe
terrore, tum a Thebanis, ab altera parte
inſecutis, & ordines eorum perrum-
pentibus; vniuerſus exercitus in fu-
gam ſe coniecit: aliis quidem Delium
Gad mare curſu contendentibus, aliis
ad Oropum, aliis ad Parnethem mon-
tem, aliis vero alio, vt quibusque ſalu-
tis ſpes oſtendebatur. Quos Boeoti
quidem inſequentes caedebant, praeci-
pue vero ipſorum equites, & Locri, qui,
illis in fugam verſis, auxilio Boeotis ve-
nerant. In eo diſcrimine Socrates, & Plato
X Fportitudine u-. .

2I. ½.

162 PARTY III CAP. VIII.

fortitudine vtebatur ſolita, adeo, vt
Laches fateri non dubitauerit, non
inferiores extituros eo praelio Athe-
nienſes fuiſſe, ſi omnes eius exemplo
pugnauiſtent: & cura pro amicis con-
Laert. Il, ſueta. Xenophontem enim in fuga, equo
Strae. L. hiſſo, humi ſtratum videns, ipſe pedi-
IxX. p. 402 bus pugnans, nam & ipſi equus perie-
B. rat, humeris ſuſceptum, per aliquot
ſtadia deportauit, eumque defendit,
donec inſequi hoſtes deſuſſent. Cum-
que, ita infeliciter pugnato praelio, vna
Plato l. c, cum aliis fugeret, in quibus & Laches
erat, Archon, & Aleibiades; ipſe non
aliter incedens, ac ſi in vrbe deambula-
ret, animi robur prae ſe tulit, quo lon-
giſſime Lachetem ſuperaret, oculis o-
mnia circumluſtrans, vt quem incru-
ento Marte nemini aggredi licitum ſit
futurum: quod ipſum etiam, vt ſaluus
euaderet, effecit. Eos enim, qui ita
ſunt animati, in praelio vix quisquam
audet adoriri, cum illi contra, qui prae-
cipiti fuga ſe proripiunt, facile infe-
quentium manus incurrere ſoleant.
plut. de Qum ad biuium delati eſſent fugien-
Gen. So- tes, Socrates quidem fubſtitit aliquan-
crat. p. tum, comitesque, ne pergerent ea,
Se. r. quam ingreſſi fuerant, via, ad montem
I. Parnetem, ſed altera potius, per Reti-
ſtam, admonuit. Nempe Daemonis,

inquiebat, audio vocem. Maior pars 1
I— factum eſt, vt vlterius examen illae me-

iram vix continebant, tempore mini-
me opportuno iocatum eum exiſti-

mantes. Paucis, vt ſe ſequerentur, per-
ſuaſit, in quibus Laches & Alcibiades e-
rant, qui ſalui patriae redditi fuerunt.
Reliquis equites hoſtium occurrerunt,
qui a perſequenckis ceteris redibant,
eosque aggrediebantur. Hi armis
certare initio, vbi maiore tamen ho-
ſtium numero includerentur, retroce-
dere: poſtremo oppreſſi omnes inter-
emti fuere, vnico excepto, qui ſcuti ſui

ope ſaluus Athenas euafit, cladis illius

nuntius: altero item, Pyrilampe, filio
Antiphontis, qui haſta vulneratus &
captus fuit. Qui cum ab Athenienſium
legatis, pacis caufa Thebas miſſis, So-
cratem cum ceteris fociis ſuis faluum
Athenas redüſſe, audiuiflet; Thebanis
omnibus faſſus eſt, identidem ſe vna
cum reliquis commilitonibus ſuis reuo-
catum a Socrate fuiſſe, qui, Genio eius
obſecuti minus caeſi miſere fuerint. plat. A-
Poſtremo militiam ſecutus fuit eo-pol. p.
demanno ad Amphipolin, quae capta 28 E.
eo tempore a Braſida fuit, Lacedaemo- ene

. II, 22.
niorum Imperatore. Thucyd.

Quamuis autem ea, quae de militia L. IV.p.

Socratis habent Autores allegati, men- 320. D.
dacii arguere nitatur Athenaeus, ita tnen
tamen manifeſte iniquum aduerſus 215. ſn.
eum prodit animum, ſolideque adeo
eius ratiunculis, a nupero vitae Socra-
tis ſcriptore Gallo, Carpentario, ſatis-

reri haut videantur.]

—è . CA P. VIII.
QALEM SE IN DEMOCRATICO ET OLIGARCHICO
REIPVBL. STATV GESSERIT.

VIIo in Republica munere fungi
Socrates voluit, niſi quod Senato-
rem, prouecta iam aetate egerit, ſiue
quod Athenienſium Rempublicam, li-
cet popularis regiminis ſpeciem prae ſe
ferret, ad tyrannidem tamen & monar-
chiam propius accedere ſentiret, quae

Aeliani ſententia eſt: ſiue quod Genii Var. III,
monitu apublicis negotiis arceretur, vt 12
ipſe eſt faſſus. Quod quidem conſili-b. .
vm ſaluum eum praeſtitit, vt quem con-pol. p.
ſentire in ea, quae perperam & contra 31. E.
iura in Republica fierent, ſua virtus non
pateretur: quibus tamen ſeſe opponere
neminem

nen
ex

406
.

t. A- .
pol P32 110
5. tun
*cap. na

ob

Venoph. 40
mem. L. tll
1 1I. ſei
A. g
llato l. . tll

Yenoph. N
Hiſt. Gt. en
L.I. p. D
Z h
lr
cie
men
der
ſer
T
me
fi
wte
Ort

No—

E

— —

OoSeELE

Per⸗
4 e⸗
erunt.
erunt,
ibam,
ArINs
ho.

troce⸗
inter⸗
wfai
llins
flio
Num
8, §0.
UMum
Ebanis
e vna
reuo.
oeius

II. at. A-

it eo-pol p.
apta 2) .
-let
II, 22.
.. IUnucjd.
Dal. W.p.
men 320 D.
„ Atben,
ua en,
il Ve p.
Henſlb , .
deo
octa-
ſatis⸗
eme⸗

0

GeniVa. UI,
Pt 17.
in t Pla-
nlli „0n. A-
CON-pol. p.

8non
ere
inem

* cap. I.

neminem ſine maximo poſſe periculo,
exigui illius temporis experientia eum
docuerat.
Plat, A- In Senatum leqétus eſt, nomine An-
Pol p.32. tfiochidis tribus, ad quam, vt obſerua-
B. tum ſupra“, Alopece, pagus, qui Socrati
natales praebuit, Pechbar. Eam vero
ob cauſam ſacramentum quoque ſena-

Kenoph. torium praeſtitit, a Solone inſtitu-

mem. L. tum , quo comprehendebatur, vt
I. p. 71I. ſecundum leges ſententiam diceret, ne-
A. que amore, neque odio, vel alio praetex-
Plato l. e. tu quocunque praepeditus. Porro O-
lympiadis XOIII, anno tertio, cum Pry-
tania ad Antiochidem tribum deuolue-
retur, Prytanisq; fieret Socrates, occa-
ſio ipſi conſtantiae exercendae data fuit.

Xenoph. Nauali praelio apud Arginuſas Atheni-
Hiſt. Gr. enſes & Lacedaemonii concurrerant.

J. 6. Duces Athenienſium X fuerant, Lace-
4. qaemoniorum claſſi ſolus praeerat Cal-
licratidas. Inferiores ea pugna Lace-
daemonii diſceſſere, naui praetoria ſub-
merſa. Athenienſes Arginuſas rediere,
nauibus amiſſis XXV, vna cum vecétori-
bus, paucis exceptis, qui ad littus eua-
ſerant. Duces decem Therameni &
Thraſybulo, triremium praefectis, in
mandatis dederant, vt naues, quae nau-
fragium feciſſent, inueſtigarent: quod
vt efficerent, cum vela feciſſent, ſubito
orta tempeſtas eos impediuit. Ducum
horum ſex, Athenas reuerſos, ſi-
mulac adueniſſent, re ommi de praelio
expoſita, in carcerem Senatus coniecit.
Eos Theramenes accuſauerat, qui eos
examinandos eſle vrgebat, cur naufra-
gis non ſubueniſſent. Reſpondebant
Duces, quod poterant iure, ſe, vt ſubue-
niretur, in mandatis dediſſe, reosque
eſſe, magis quam alium quemuis, debe-
re Theramenem & Thraſybulum, qui-
bus id datum fuiſſet muneris: nolle ta-

men ſe in accuſatores criminationem

retorquere, ſatis enim tempeſtatem eſ-

QuArEMASF. TN REP. GESSERIT 500.

16
ſe omnibus excuſandis. Ea tum qui-
dem reſponſione contentus ſenatus
fuit. Paulo poſt tamen, circa Apaturia,

(quod feſtum Athenienſium eſt) qui-

dam ex Theramenis amicis, eius inſtin-
ctu, tonſo capite atque pullati inceſſe-
re, eoque habitu, eorum, qui naufra-
gio perierunt, agnatos ſe eſſe aientes, ſe-
natum adiuere, atque X ducum cauſam
denuo tractandam eſſe vrgentes, adeo
populum accendere, vt ſenatum minis
ad ferendam reclamantibus licet legibus
aduerſus X Duces ſententiam cogerent.
Socrati, vt decretum aduerſus eos per-
ſcriberet, mandatum fuit: quod ille ſe
facturum negauit, imperitiam ſcriben-
di & formae decreti ignorantiam cauſa-
tus. Id vero riſum omnibus in Sena-
tu mouit, indeque forte nata Porphyrii
calumnia fuit, qui ſcribere aegre Socra-
tem potuiſſe, affirmauit. Hoc tamen
Socrates faciens, cioavevoy id fecit: genu-

inam vero rationem Athenaeus agno- Athen.

ges, quas iuramento ſeſe promiſerat

vit, inuictam eius fortitudinem fuiſſe, L. P.
in non oflendendo in Reipublicae le-259.P.

oph.

mem. L.

obſeruaturum: id quod magis eſt reue-I. p. 7n.
ritus, quam vim, quae ipſi quidem mi- B.

nabatur.

ſuffragium ſuum ei oppoſuit. Quo fa-

cto cum oratorum haut pauci eum ac-&

„SS

. . —70
multuante, vt ea de re quaeſtio inſti-

cuſare pararent, populusque voce tu-

Sane enim, cum ad ſenten- Laert. II,

lam ferendam pergeret Senatus
tiar pergeret Senatus, ſolus X

24.

7

. Pioa-
tueretur, poſtularet; ipſe tamen in le-

gum & iuris gratiam periculum ſubire o“

maluit, quam carceris mortisue metu
in iniuſtam conſentire ſententiam: qua-
lem fuiſſe eam, qua capitis ſupplicio ad-
dicti viri illi fuere, ipſi Athenienſes
poſtea agnouere, poenas eius rei ſub-
eunte Theramene, non diſſimiles eis,
quarum cauſa extiterat: qua tamen
rurſus occaſione Socrates animi inuicti
experimenta edidit.
X 2 ⸗ pDoſt

rte leg.
7
6 ον*

ro.

164 PART. III

Poſt diuturnum cum Lacedaemoniis
bellum, quod per annos XXVII fuit
continuatum, ipfſis poſtremo Athenis
a Lyſandro, Lacedaemoniorum Duce,
expugnatis, (quod factum eſt Olympia-
dis XIV, anno L) de mutanda Repu-
blica ex Democratica in Oligarchicam
contentiones ſunt ortae. Therame-
nes popularem Reipublicae formam
tuebatur, Lyſandri tamen autoritate &
minis victus, in triginta conſtituendos
rectores conſenſit, qui totidem reapſe
tyranni fuere. In eis ipſe erat Thera-
menes, cui id officii datum eſt, quod
magna eſſet aequitatis eius & continen-
tiae fama, vt aliorum rapinas atq; auari-
tiam coerceret: Critiae inquam, Socrati
antea amici, iam veroinfenſiſſimi, quod
Eurydami ipſi improperaſſet amores.
Chariclis item, & reliquorum, quorum
a Nenophonte nomina, iuxta cum cae-
dibus, & iniuſtis proſcriptionibus me-
morantur. Hi, a malis puniendis facto
initio, ad opulentiſſimos quoſuis inde
Sen. de Perrexerunt, in optimis ciuibus deſi-
Tranqu. nentes. Non poſſe inueniri vrbem ma-
anim. p. gis miſeram, quam eo rerum ſtatu A-
153. thenae extitere Seneca affirmat. „Mil-
Aeichin. cc le tre . 1 Vt Aeſchi
r C. le trecentos viros, vel vt Aeſchines
Cteſiph. habet, mille quingentos, & optimum
p. 307. C.* quemque [indicta cauſa] occiderant.
*Nec finem ideo faciebat, ſed irritabat
cſeipſam ſaeuitia. In qua ciuitate erat
*Ariopagos, religioſiſſimum judicium,
*in qua ſenatus populusque ſenatui ſi-
*milis, coibat quotidie carnificum tri-
*ſte collegium, & infelix curia, tyran-
„nis anguſta. Ne ſpes quidem vlla
*recipiendae libertatis animis poterat
„flerri, nec vlli remedio opus erat
*Contra tantam vim malorum.“
Cicer. ad fugere omnes,“ Socrates tamen in me-
Attic. c dio erat, qui pedem porta non extulit,

XV..is Iugentes patres conſolabatur,

Senec.
l. c.

Diod.
Sic. L.
XIV.
Pp. 236.

Dif-

OAP. VIII.
*„diuitibus, opes ſuas metuentibus, ex-
*Probrabat ſeram periculoſae auaritiae
*poenitentiam; & imitari volentibus
„magnum circumferebat exemplar,
*cum inter triginta Dominos liber in-
*Cederet.
Quam quidem ſaeuitiam & iniuſti-
tiam non ferenti Therameni Critias .
diem dixit, tanquam Reipublicae pro- Xenoph-
ditori, quam tamen ille ex ſententia I. I.. hiſt.
ſenatus geſſerat. Aſt Critias, & qui Graec. p.
eius partibus ſtudebant, Oligarchiae a 464
Theramenemetuentes, manum arma-
torum ei immiſere, qui captiuum eum
ducerent. Ille contra ad aras confugit,
a quibus vi diſtractus, dignum ſe oſten-
dit Soerate magiſtro diſcipulum, vt Dio-
doro Siculo eſt relatum. Miſerabatur
eum populus, nemo ſuppetias tamen
ferre audebat, quod militibus vndique
ſtipatus incederet. Accurrebat ſolus
cum duobus amicis Socrates, qui mili-
tum manibus eum eripere conati ſunt,
quorum tamen impetum repreſſit The-
ramenes, ſe laudare inquiens atque am-
plecti virtutem eorum & amorem,
maius tamen ſibi obtingere non poſſe
malum, quam ſi morte ipſis ſuĩi amor ſit
luendus. Vnde Socrates, cum ſociis,
neminem alium in partes ſuſcepti ope-
ris venire, multumque ſea parte aduer-
ſa ſuperari videns, ceſſit. Therame-
nes vero in carcerem coniectus, ex
iudicum ſententia cicutam bibere iuſ-
ſus eſt. .
Eas vero XNXNX tyrannorum iniurias Aelian.
ſeuere reprehendere non ceſſabat So- r- I.
4 II.
crates. Quum videret enim multos
ſummae exiſtimationis viros interfici,
& locupletiſſimos quosuis grauiſſimnis
inſidiis circumueniri, ad Antiſthenem
dixit: Nunquid te poenitet, quod in vi-
ta nihil magnum, neque ſpectabile con-

Diodor.
Sic. l. c.

& ſecuti ſimus? quemadmodum videmus
*deſperantes de Rep. exhortabatur, & in tragoedia deſerili Reges Atreos,

Thyeſtasque

Laert. Il,
34‧ (

Venoph. 0

Memdr.
Lel. p. .
716. D. 9

he
iu
4u.
ul
r
doe
lon
lote
lun
jen

ex.
itine
ibus
lar,
rin⸗

Uſti- Diodor,
. . ie.!
itins Rierle.

ntin b.l nit,
qui Graet .
ie 1 464.
rma-
eum
ngit,
tten-
Dio⸗
Atur.
men
igde
Ous
nili-
int,
he⸗
m⸗
en,
oſſe
rſit
Ciis,
pe⸗

QVALEM N. IN REP. GESSERIT 5OCR 165

Thyeſtasque, & Agamemnonas, atqué
Aegiſthos, nam illi obtruncati intragoe-
diis & mala fercula comediſſ vbique
Leguntitr. Nemo vero Tragicorum oo
progreſſus audactae eſt, vt porcum ma-
Aatum in ſéenam introducat.
Laert. II, Indignanti quod deſpiceretur, poſt-
34. quam XXXtyranni ſummam rerum

Xenoph. y5* „
Meinbr. Cüpaſſent, Ergone, inquiebat, poeni-

L. I. p. Tet? Wirum item videri, ſi bubulcus,

716. D. qui & numerum vaccarum imminuat, &

deteriores eas reddat, non malum ſo
bubuleum eſſe fateatur- Sed hoc magis

mirum, ſein cinitate quis factas princepæ,
& ciués pauciores deteriorbsgue red-
dens, non erubescot, neque matum ſo
Ciuitatis reldtorem eſſe fateatur. Quod
quum ad eos renunciatum eſſet, ar-
ceſſito Socrati, Critias & Charicles ne
dicendi artem apud adoleſcentes exer-
ceret, interdixere. At eos Socra-
tes interrogauit, ecuid in interdidis,
quod non intelligeretur, quaerere lice-
ret? cumqueei rei annuerent; Ego igi-
tur, dixit, legibus quidem porereſum pa-
ratus, ſed tamen ne per ignorantiam com-
mittam aliquid, informari a vobis velim,
virum, gquusn dicitis, ab arte eſſe alſtinen-
dum dicenai, hanc ipſam artem eo manda-
1o comprehendi cenſeatis, qua recta di-
cuntar, an qua recta minus? Nam ſe oou
comprehendatur ars, qua recta dicun-
tur, a reclte dicendo mihi abſtinendum
erit; ſi ea, qua dicuntur minus relta,
operam mihi dandam eſ patet, vt recta
dicam. Tum excandeſcens Charicles,
quando, inquit, ignoras hoc, Socrates,
quod facilius intellgas dicimus, pror-
ſus vti iuuenibus non collquaris. Tum
Socrates, ne vero in hoc quoque man-
datum impingam, definite iunuenum ge-
tatem. Tum Charicles, ea ſunt, qui-
ecunque ſenatorum nondum hbabent aeta-
zem, prudentiam conſaummatam non-
dum conſecuti. Adeoque cum iis, qui

annum AAAXnondum adtigerunt nocol-
loquitor. An vero, inquiebat ille, ne
emere quidem mihi quicquam licebit ab
&ν,Hαaα α/ν detatem non attigerit, nec,
quanti vendat inierzoore? Id veroli-
cebit, reſpondebat Charicles, verum
ſoles tu interrogare, de rebus, quas
Praectare cognitas habes & perſpectas,
de iis quaerere caueto. Annon verore-
Wondebo, inquikbat ille, vhinam habi-
tet Charicles, vel vbi ſit Critias, inter-
rogatus. Imo einsmodi quaeſtionibus,
reſpondebat Charicles, icet. Critias
autem, ab hie tibi abſtinendum, o So-
crates, aiebat, quae ſutoribus, & fubris,
& aecrariis artiſicibus abs te proponiin-
tur. Etenim arbitror abs te iam illo-
rum aures pertuſas loqguacitate tua es-
ſe. Ergo, fübiecit Socrates, abſtinen-
dum a iuſtitiga, pietate, ceterisque re-
bus, quae iſtaz ſu t Profecto, aiebat

Charicles, etiam a bubulcis, quod nifi
kfeceris, caue, ne & ipfe vaccas pauciores

reddas.
Iſtudvero odium atque indignatio eo-
rum aduerſus Socratem incrementa ex
eo ceperat, quod amici quidam eius vr-
be clam excesfiſſent, quod ipſius factum
interpretabantur inſtinétu, vt Theba-
nis, quae Athenis gerebantur, prode-
rentur. Neque ea fundamento care-
bat ſuſpicio, vt ex epiſtolarum eius
vltima eſt colligere. Eam igitur ob
rem ad cauſam dicendam citatus eſt,
vbi, poſtquam de variis rebus re-"Ita in
ſporliſer „ vt occaſionem nancisce- . o⸗
rentur vberiorem ipfum opprimendi, geq plate
vna cum quatuor aliis ad Piraeum* ab- in Apo-
ire, ducendi ad carcerem Leonis cau- logia p.
ſa, quem morti deſtinauerant, opibus 32. ha-
eius inhiantes, iuſſere. Id vero So-
crates, ſe quidem facturum, negauit, , eo-
nunquam ſe iniuſtae rei manus com- nem Sa-
modaturum inquiens. QCui cum re- lamini-
ſpondiſſer Charicles, itane putas, o Pn ala-

mine ad-
X 3 Socrates, ducerent,

166 PART. III. CAP. IX. =
Socrates, te libere loquentem, nihil ad accerſendum Leonem, Socrates ve-
propterea laturum mali? Imo mala in- ro reécta domum perrexit. Ab eo ve-
Finita, reſpondit ille, azque tamen ro0 tempore adeo conceptum aduerſus . ol.1 *
graue nullum, quam ſi iniuſti perpe- i ſum odium incaluit, vt, niſi eorum
2rauero quippiam. Tum vero Chari- ſublata autoritas fuiſſet, capitis ĩpſi fu-
cles pariter ac ceteri eius collegae con- erit ſubeundum diſcrimen.
ticuere. Iueruntque reliqui quatuor

CAP. IX.
EIVS CVM SOPHISTIS ET ANYTO
CONTROVERSIAE.

Cie. Br OOPhiſtae „ea aetate magiſtri dicendi, rent, eo accepto, demonſtrabat. Quas So-
quales Leontinus Gorgias, Thra- cratis reprehenſiones probantesAtheni-
Gymachus, Chalcedonius, Protagoras enſes, Sophiſtis deriſis, ad ſolidam colen-
Abderites, Prodicus Ceius, Hippias dam virtutem iuuenes ſuos excitabant.
Eleus,aliique multi temporibus eisckem, Sed &alia Socrati diu agitata con-Hiban.ve
docere ſe profitebantur, arrogant bus trouerſia fuerat, quae mortis quoque Aol p.
ſane verbis, quemadmodum caufa ipſius extitit occaſio, quamuis haut 707. A.
inferior, ita enim loquebantur, di- paucis ante annis initium cepiſſet. Ep. So-
cendo ſuperior euadere poſſet: con- Anytus nempe, profesſione Rhetor, ſed cratis.
Cic. O-cinnitate vtentes ſententiarum, ar- quem priuatim aleret coriaria merca-⸗
rat. c. 122, gutoque & certo ac circumſcripto tura, atque ditaret, filios duos in So-
verborum ambitu, ad voluptatem au- cratis diſciplinam tradiderat. Offen-
rium magis, quam ad certamen iudicio- ſus vero, quod ei operam nauames, eo
rum compoſitto. . vsque haut profeciſſent, vt alimenta
Iiban. Eorumque tanta erat exiſtimatio, vt ſibi ex cauſis dicendis poſſent compa-
Apol. T. quocunque loco iuuenibus perſuade- rare, a Socrate abductos operae addi-
,0 rent, vt omni cumaliis commercio va- Xit, cuius ipfum quidem publice tra-
Cic. Brut. Edicentes, ipfſos vnice ſequerentur. Ctandae puderet. Id quod aegre ferens,
c. 8. Iis oppoſuit ſeſe Socrates, qui ſubtilirate ſalutis iuuenum ſtudio, Socrates, (qui-
uadam diſputandi refellere eorum bus impendentem ruinam praeſagie-
Liban. l.c inſtituta ſolebat verbis: Quaeſtionibus bat, euentu minime fallente, vt quos
P·642. Aà pro more ſuo eos vexans, multumque ſua paulo poſt perdiderit intemperan-
Parta exiſtimatione inferiores eſſe o- tia,) Anytum ideo reprehendere non
ſtendens: nec ipſos intelligere ea, in ceſſabat, identidem diſcipulis ſuis oc-
quibus aliis inſtitutionem polliceren- cinens: *Infanda eſſe, quae ad coriari-
rur. Iuuenes vero abinanibus eorum am pertineant, neque iuuenibus fe-
colloquiis reuocabat. Atque eos, qui in- renda: Nempe res, quas quisque tra-
genio & eloquentia pro diuinis huc- „ctet, cordi ei eſſe debere, vt Medi-
vsque fuerant habiti, vanos eſſe ver- cina Damoni, Conno Muſica cordi
porum captatores, ignorantes eorum, * ſit. Ipſum Anytum, quamdiu in
quae profiterentur, atque opus ha- „Schola ſua filii eius fuiſſent, eorum,
bentes potius, vt, minerual ſoluentes, in- quae ipſi diſcerent minime puduiſſe,
ſtituerentur ipſi, quam vt alios inſtitue- quamuis, id ſatis non eſſet, auls
cendis

20 G£. 8.

2

aſ̃

Lelian,
Var.ll, te

nu,

Veno
item,
mn⸗

Ali⸗

Esye.
0 Ve.

erſus Dlato A.

DrNe.

ikr.

S8o.
theni.
len⸗
dant.
con.

1
ge Lendd.

libin. c

ðð

=

Apol. p.

laut ,, A,

Piſſet. lo. 8o.
or, ſec cratis
erc. .
1 S0.
fen-
6, e0
Ned
onpe-
addh.
e tra.
eens
ſr
ebge⸗
tquo
eran-
non
s 0c-
riari-
s ſe⸗
we tla⸗
Cordi
iu in
Oru,
cuiſle,
tCnſs
cends

l. p. 644
B

5S5500CR. CVM SOPHISTR ET
et ſis dicendis viétum ſibi quaerere pos-
ſent. Sed ipſi ſibi gratulabatur, Plu-
„tonis galea & Gygis annulo, quod

„tectus incederet, diſſimulabat enim

cEapud ciues coria ſibi victum praebere,
. *parum honeſte operae, cuius puderet,
„ucri nullo captus pudore, quo vel
“Ccarere debebat, vel operam non dis-
ſimulare. †
Anytus, teſte Aeliano, nihil non in-
termittebat, quo illud vleiſceretur op-
probrium, verum Athenienſes time-
bat, dubitans ecquo animo accuſatio-
nem eſſent laturi, nam magnum erat
tum Socratis nomen, cum propter a-
lia, tum quod Sophiſtas arguebat, qui
nihil honeſti vel ſcirent, vel dicerent.
Schol. A- Cum Melito igitur conſilia conferebat,
riſtoph, juuene, Rhetore, Socrati planeigno-
a2d Nub. to, quem Plato deſcribit, hirtis capil-
Eutly. lis quod fuerit, non nimis promiſſa bar-
phrone. ba, ac naſo praeadunco: qui drachma
T. I. p.2. ad quamcunque rem poſſet impelli.
B. Eius conſilio igitur periculum facere
iban. in re minoris momenti, quam in par-
Apol. T. :
641 tem accepturi eſſent accuſationem So-
cratis Athenienſes, voluit. Nam aper-
te ſtatim eum in crimen vocare non
arbitrabantur eſſe conſultum, partim
ob paulo ante dicta, partim ne Socra-
tis amici & aſſeclae exasperatos con-
tra accuſatorem iudicum animos in ſu-
as partes pertraherent, vt qui falſo de-
tuliſſet hominem, non ſolum nullius
mali in ciuitate autorem, verum etiam
ex diuerſo ciuitatis Athenienſium or-
namentum. Ariſtophanem ergo Poe-
tam Comicum excitant, ſcurram &
nugatorem, vt in ſcenam Socratem

Aelian.
Var. II,
13.

Aelia n
1. c.

ANFIO CONTROVERSITAh. 167
Produceret, & ab iis, quae plerique de
eo conficta norant, malis taxaret atque
inceſſeret: eſſe nempe eum nugatorem,
& dicendo efficere, vt malae cauſae bo-
nae videantur: introducere nouos Dae-
mones, quam ipfe neque agnoſceret
intera, neque coleret Deos vllos: atque
haec ipſa quoque in eos, qui eius ope-
ra vterentur, transfundere, eosque in
falſam opinionem deducere. † Ari-
ſtophanes arrepto argumento, ſtrenue
rifum interpoſuit, optimum Graeco-
rum ſibi argumentum faciens, non
Cleonem, non Lacedaemonios, aut
Thebanos, aut ipſum Periclem: Sed
virum Diis omnibus, praeſertim A-
pollini, charum. Rei itaque inſolen-
tia, & inuſitato Socratis in ſcena ſpe-
ctaculo, primum omnes Athenienſes,
nihil minus qui expeétaſſent, obſtu-
puere. Deinde, vt qui natura ad in-
vidiam eſſent procliues, & ad optimis
quibusque obtrectandum propenſi,
non ſolum illis, qui in adminiſtratione
Reipublicae, & magiſtratibus excelle-
rent, verum aliis etiam, qui vel doctri-
na litterarum, vel vitae grauitate prae-
fulgerent, Nubes illas (id nomen dra-
mati erat) libentiſſime audiuere, & a-
ctorem, qui Socratis perſonam gere-
bat, plauſu tanto ſunt proſecuti,
quanto antea nunquam: imo accla-
mando victoriam ei decreuere: man-
daruntque iudicibus, vt Ariſtophanis
nomen, non alterius, ſupremum ſcri-
berent. Socrates vero, raro ad ſcenam
adibat, niſi quando Euripides cum no-
Vis Tragicis certaret, ſiue eoin loco,
ſiue in Pirraeeo; tum enim ventitabat.

†¼ Corruptiſſima hic Graeca ſunt in epiſtola
Xenophontis, ex qua iſta Stanleius refert, Senſum
item, quem ex iis exſcalpendum efſfe putauit ille,
mutare nolui.
†t Stanleius haec ita interpretatus fuerat, ac ſi
Aelianus, ex quo haec deſumta, dixiſſet, Meli-

tum & Anytum Kriſtophanem impuliſſe, vt iſta, quae

praeceſſere, commenta Socrati amiciſſimis quo-
que perſuaderet. Verum praetulimus ſenſum,
quem ipſa Graeca Aeliani luculeater fundere vi=
debantux.

Nempe

PART HI

168
Nempe ſapientiam virtutemque & ex-
cellentiam carminum eius adamabat.
Equidem Alcibiades nonnunquam, &
Critias, vt comoedias in thearro audi-
ret, eum inuitabant, & tantum non

cogebant. Verum ille adeo magni
Comicos haut faciebat, vt potius men-
dacia eorum, mordacitatem, & futiles
nugas contemneret, id quod imprimis
male eos habebat. Atque id ipſum
quoque in cauſis fuit, quae Ariſtopha-
nis comoediam peperere: neque enim
iis ſolis, quae Anytus & Melitus ſug-
geſſerant, ea debetur. Neque etiam
vero diſſimile eſt, Ariſtophanem ma-
gna pecunia ex hac re locupletatum
fuiſſe. Nam & cupiebant omnino ho-
ſtes Socratis, & feſtinabant Socratem
calumniis proſeindere, & conuitiis: eo
vero, quod pauper eſſet & malignus Ari-
ſRtophanes, admittendis eorum corru-
Piclis facillimum ſe praebebat. Vt
paucis rem abſoluamus, ſummo ab o-
mnibus plauſu drama exceptum fuit,
etenim illud Cratini tum quidem obti-
nebat: B
Srenam occupat totam impetigo trenue.
Quoniam autem Bacchanaliorum
feſtum tum celebrabatur, magna Grae-
corum multitudo ſpectandi animo eo

confluxerat. Quumque in ſcena So-
cratis perſona compareret, atque ille

crebro nominaretur (quem non mi-
rum exacte repraeſentaſle hiſtrionum
erſonas, cum vel figulos eius formam
feliciter eſſe imitatos conſtet) peregri-
1 ni, quis eſſet ille, qui in ſcena traduce-
retur, neſcientes, ſuſurro & murmu-

C A
IVDICIVM
doer. 4. A B eo tempore, quo primum con-
P-b 24 trouerſia inter Socratem & Any-
Apol. tum mota fuit, complures praeterie-

re anni, quibus ſibi inuicem publice

CALF. X.-

re excitato, quisnam eſſet ille Socra-

tes? interrogabant.

Quod quum animaduertiſſet ille,
(etenim non forte fortuna aderat, ſed
antea monitus ſe traducendum in co-
moedia eſſe, eoque maxime conſpicu-
vm theatri locum occupauerat,) adtol-
lendum ex animis peregrinorum hae-
ſitationem ſurrexit, & per totum dra-
ma, congredientibus hiſtrionibus, ſtans

