pulcherrimus fiduciae theſaurus hic eſſe dicitur, ſi

54

quis bene natus ſit, eamque in rem hic ipſe, qui
apud Laertium ſequitur lambus, allegatur, verſu
etiam auctior
— 2, /. 4
AXν αο ααAοοαια oοασσοοα ðα
Tig ij,
77 — 2 „ „
Ova ονασ ιας A,ρς αοο.
Vbi & ιωνασ ρανυ‿NoρWρν corde elatus, poni-
tur pro ρα0σαπονο ore elatus, quod eſt apud
Laertium, Senſus eſt:
Humilem facit pectus ferociat licet
Si dedecus matris patriſue quis ſciat.
Kk 3 Interrogatus

9

262

a. Interrogatus Deine eſſent,' an minus-
117. .

reſpondit.
b plut. de Tune ſenex turbam a nobis propelleré
adul. & urds. *
EFlamic. Agrum laudando magis,'gquam fodien-
iſcr. P. colendo ſe fertilem redditurum
59 autumabat.
ld. de Eos, quti adulatores facile admittunt,
nucon p. amphorarum aiebat eſſe ſimiles, quas
536., auribus apprebenſae Jacile circumfe-
runtur.
Stob. 8. Quid eſſet amentia? interrogatus,
IV,p.57. profciendi impedimentum, reſpondit.
Id. S. I. Sopruos honos liberos eſſe, aiebat, at in-
F. 32. genuos, mali qui ſint, ſeruos eſſe, cupidi-
tatum maximos.
gtob. S8. Grammaticos aiebat, dum VlIyaſis er-
Iv.p. SS. rores inueſtigarent, ſuos nequle videre,
neque eodenn, quo ille, moao, ſeſe errare,
maximos exantlando labores, animad-
verteré.
Id. S. X. Auaritiam omnis mali vocabat me-
b. 130. gropolin.
. Staruam Perſaei videns, cui adſcri-
ptum: IIEPY AOZY ZHNQNOZ 0 KIT-
TIETZ. Perſaeus Lenonis Cittiet s. Kal-
ptoris caeluim dicebat erraſſe, ſeribere
enim eum voluiſſe Oinrieus, quo admis-
ſo, ſenſus erat inſcriptionis Perſaeus
Zenonis maneipium!
Stob. ð8. Diuitias ſi quis firmas opinetur, ne-
ner. que vnquam da. ſo diſceſſuras, eum for-
mnam contemnere videri, caſusqite
inopinatos: ignorare vero, quam dubia

Athen. L.
IV. p. 162.

C. A
MORS
Laert II, OOſtremo in aduerſam valetudi-
54. nem incidens, vtrelatum a Chalci-

denſibus, apud quos diem obiuit,
ſuperſtitioſas ligaturas ſibi paſſus eſt
applicari, & impietatis in Deos poeni-
tentiam egit. Summa autem eorum,

PARAJ. II.

CAP. II.

res ſit proſperitas, & quam eosdem non
ſemper ſogiatur.
Fortunam item diuitibus opes non
proprias eſſe velle, ſod mutuo dare.

Fortunam velut poetriam, dicebat, Id. S. V.

nunc primi nunc vltimi adoris locum no- P. 69.
bis tribuere: alias Regis, alias mendici
berſonam.
Porro, quemadmodum vilia marſu- Ser. XC.
pia, etſi nullius fuerint pretii, tanti ta-b: 504.
men aeſtimantur, quami comprehenſa
in iis pecunia eſt, ita diuites quoque,
vanos & nihili homines, bonorum, quae
posſident, aeſtimatione venire.
Ridiculos eſſe aiebat, qui diuitiis ſtu- Id S. XC1.
deant, eas enim porrigere fortunam, a- P: II1.
varitiam ſeruare, benignitatem digſ-
bore — 5
Ridiculos item putabat Aſtronomos, LxxIIX
qui, cum non videant piſoes iuxta ſe in p. 465.
littore natantes, illos, qui in coelo ſint,
videre ſe dicant.
Bonum magiſtratum munere deceden- i.
tem non ditiorem, ſod clariorem eſſe 308.
aiebat oportere.
Non aliter quam e domo vita nos e= Id. 8. l,
igi, putabat, ſz locator non accepto ha-?. 19.
bitationis pretio fores reuellat, tegutlam
adimat, puteum obſtruat Ita nempe &
e iſto ſe rolegari dicebat corpuſeulo;
quando, quae locauit, natura oculos
ademerit, aures, manus, pedes, non
morari ſe amplius.

P. III.

EIVS.

quibus opus aegroto eſſet, laborabat
inopia, donec ex familia ſua duos ad
eum ſeruulos Antigonus mitteret, i-
pſeque in lectica ſequeretur, vt af-
firmatum Phauorino in varia hiſto-
ria. Eo vero morbo vitam amiſit,

4 4 . . . S .
„Sonſus eſt de huinsmodi quaéſtionibus in turba & coram pluribus agi non poſſe.

luſitque

leett I,
10,.

eX
lep

t, Id. 8.v.
n. 5.69,

ſ. der C.
te- b 504.
Nle,
d

u-l8X0l.
A-. Al.
N.
18,5.
, LMNI
in 465.
nt,
n. Il. 8.
Nr.,
o9.
, ll..l
-
. 10.
he

Mom
ge
ulo;
ulor

abat
10
i.
t A-
iſto⸗
niſtt,

ſgne

M10RS
luſitque in eius mortem ſequentibus

Diogenes Laertius:
Teltus Sotharum gquem dedit, Bion

Boriſthenita,
Dixiſſo fertur quod Dei ſint vmbra
. Fſintque fumus.
Quod ſe teneret Prmiter; Sic ipfum
Natuiſſe,
Vt eſt locutus, crederem: male ſed
Natuiſſe.

Verum incidens morbumgrauem,mor-
tis timensque legem
Modo qui Deos negauerat, temploin-
Frequens & dris,
Irriſor & mortalium, Deis qui Sacra

Fferrent,

Menſis & aris gnäauiter, focisque, Sa-
ra fecit,
Adipe, nidore, thuribas nares im-
plens Deorum.
Peccata nec faſſus ſolum priora, de-
Ppréodtuv, . S
Anui ſod & collum dedit vt carmine
. id ſanaret,
Manuſque loris vinctus eſt, magi-
cae conſiſuts arti.
Rhamnumque, frondem & auream,
aditu ſuſpendit aedis:
Qui cuncta, fatum ſe placet, patrare
let paratus.

BIONIS. . 26
Stultus, prout conduceret, Deos qaui
dicat oſſe,
Ac ſe Dei ſulſeſterent vti viſum fit
Bioni.
Deceptus ergo, dum larynx carbun-
cutlo tumeret,
Tendens manum, atque ſüpplicans,
ait, iam Pluto ſalue.
Nominis illius decem Laertius me-
morat: primum Pherecydis Syri ae-
qualem, Proconneſo ortum, duorum
librorum, Laertüi extantium aeuo, au-
torem. Syracuſium ſocundum, qui de
arte Rhetorica ſcripſit. Tertium Phi-
loſophum. Quartum ex Democriti
familia, Abderitam, Mathematicis ar-
tibus deditum, qui Attica pariter Dia-
lecto ſcripſit & Ionica, primusque di-
Xit eſſe partes orbis habitabilis in qui-
bus ſex menſibus dies, totidemquenox
perpetua obtineat. Quintus Solenſis
eſt, Hiſtoriae Aethiopicae ſcriptor. -
tus Orator, qui IX libros ſcripfſit, Mu-
ſarum nominibus infignitos. epti-
mus Poeta Lyricus. Ocdtauus Mileſi-
Vs ſtatuarius, cuius meminit Polemon.
Nonus Tragicus Poeta, ex cenfu eorum
qui Tarſici dicuntur. Decimus ſtatu-
arius, Clazomene vel Chio oriundus,
cuius apud Hipponactem mentio.

SECTA MEGARICA
EeEVCLIDES.

CA PD. I.
PATRIA EIVS ET PRAECEPTORES.

Laert. II,
106.

VCLIDES, Megaricae ſe7tae
5 autor, Megaris, vrbead Iſthmum
poſita, ortus eſt, quamuis alii
ex Gela, vrbe Siciliae, origines eius
repetant.
IIle Parmenicdis librorum valde ſtu-
dioſus initio fuit, poſtea Athenas, So-

Cratis audiendi cauia, abiuit. Decre-Gellius.
to autem paulo poſt eius aduentum "10.
cauerant Athenienſes, qui Megaris ci-
vis eſſet, ſi intuliſſe Athenas pedem
deprehenſus eſſet, vt ea res ei homini
capitalis eſſet, tanto Athenienſes Mega-
renſium odio flagrabant. Meminitque
eius

7

264 PAY. IIL CAFP. I. II. & Il!.

I ocvd. ejus decreti Thucydides, quo cautum
l, p.

92. 4. etiam ſit, ne Megarenſibus vllius legis
beneficio in territorio Attico, vel foro
Athenienſi, liceat vti. Quod cum
Lacedaemonii decretum reuocandum
vrgerent, obtinere vero haut poſſent,
Peloponneſiaco bello id anſam dedit,
omnium, quae inter Graecos geſta
fuere, atrociſſimo.
Tum Euclides, qui indidem Mega-
ris erat, quique ante id decretum &
eſſie Athenis, & audire Socratem con-
ſueuerat, poſtquam id decretum ſan-
xerunt, ſub noctem, quum adueſpe-

Gell. 1. C.

Cx&PA P.

raſceret, tunica longa muliebri indu-
tus, & pallio verſicolore amictus, &
caput rica (quam velamen muliebre
Varro interpretatur) velatus, e domo
ſua Megaris Athenas ad Socratem com-
meabat, vt, vel noctis aliquo tempo-
re, ſermonum conſiliorumque eius
particeps fieret. Rurſusque ſub lu-
cem millia paſſuum paulo amplius vi-
ginti eadem veſte illa tectus redibat.

Mortuo Socrate Plato cum ceteris Laert. II,

philoſophis, tyrannorũ metu, ad ipfum 106.

Megara ſe contulerunt, hoſpitioque
ab eo humaniſſime excepti fuere.

II.

VT SECTAE NOVAE AVTOR EXTITERIIT.

L., itigioſis autem diſputationibus
Laert. l.e. L cumprimis fuit addictus, propter-
eaque Socratis reprehenſionem incur-
rit, qui eum cum Sophiſtis contendere
laert. l, poſſe, non cum hominibus diſputare, a-
30⁰. lebat-Atque ei ingenio ſuo indulgens ſe-
dAam inſtituit, quae Megarica prius alo-
co natali, inde Eriſtica ab indole con-

Laert. Il, tentioſa diceretur. Vnde & Diogenes

24 non το LScholam, ſed XoXαα me-
rum ſæl eam eſle aiebat. Eoque ſpectat
etiam iſta Timonis reprehenſio.

Laert.
VI, 107. Hos ego nugarum nolim curare pa-
tronos, .
Seu Phoedona mihi narres, ſeu liti-
bus aptum
Euclidem, Megaras rabidis qui li-
tibus implet.
. Poſtremo Dialecética eſt vocata, id-
aert. II,
106. . .

que primum Dionyſius Carthaginien-
ſis ei nomen dedit, quod interroga-
tionibus & reſponſionibus eorum dis-
curſum abſolui videret.
Vnicum eſſe bonum affirmabat, cu-
ius diuerſa tantum ſint nomina, pra-
dentiae ſcilicet, Dei, mentis, & cetera.
Aduerſa bono omnia tollebat, nihil tale
in rerum natura dicens exiſtere.
In argumentationibus non umtio-
nibus vtebatur, ſed concluſionibis.
Diſputationes, ex ſimilibus inſtitu-
tas, penitus tollebat. Eas nempe vel
ex ſimilibis ad ſimilia, vel ex digimili-
bus ad diſſimilia aiebat procedere: Si
prius fiat, praeſtare; vt res ipſa exami-
nentur, quibus ſimmiles quaeruntur:
Si poſterius „nullius vſus eſſe com-
parationem.

CAP. III.

DICTA EI SCRIPTA EIVS.

Plutarch. Eleberrimum in Scholis fuiſſe Plu-

le Am. tarchus ait. Cum fratrem enim
rat. p. juiſſet di
489. & excandeſcentem audiuiſſet dicere, per-

eam, niſi vindictam expoſcam, reſpon-
dit, & ego pere–am, niſi hanc tibi iram
verborum lenitate extorſero, vtqut me

bperinde ac antea ames, éſfocero. Qlam ap. Sto.
quidem hiſtoriam referens Hierocles, baeum 8.

quando pro Zanαπαι fübſtituit α LXXXII.

xpares, illud epitheton errori occaſio-· 477.
nem dediſſe cenſendum eſt.

Somnum

Anton.
& Max. .

Serm 37. ,
4

laert, Il, ⸗
106. de

a eſt

M
Libyu. vnd
. Win
3

luett. I, ſei
. 1
que
lem
inim
M⸗

1*

lu.

dre
no
n-
ns
-N
Vi⸗

–

eisli h

im 1oh.
gne

Ilam 4⸗ dto⸗
cles,

baeumm d⸗

VI. fin.

pICTA FEFT SCRIPTA EVCLTIDIS

Stob. 8. Somnum geminum eſſe aiebat, iu-

niorem alterum, flexilemque, & quem
arcere haut ſit difficile: alterum ca-
num & ſenem, grandaeuis hominibus
inhaerentem, pertinacem, & inexora-
bilem: a quo difficile ſit, vbi ſemel ali-
quem oppreſſerit, liberari. Nempe eum
neque verba attendere, neque audire,
ſurdum enim eſle, neque demonſtratio-
nes capere, vt qui oculis deſtituatur.
Interrogatus a nonnemine, qua-
Anton. lesnam ſint Düi, & quibus rebus ma-
gereeng xime delectentur: Cetera quidem ſe
31 ignorare reſpondit, at curioſos illis o-
dio eſſe certo ſcire.
Scripſit tum alia, tum Dialogos ſex,

Laert. II, de quarum fide res dubia Panaetio vi-

106. detur, tituli eorum ſunt iſti: Lamprias,
„Zuid. Aeſchines, Phoenix (vel, vt apud Suidam
EvA. eſt, Phœnices,) Crito, Alcibiades, Eroticus.
Nomine Euctlidis & alii celebrantur:
Mathematicus, Megaris itidem ortus,
Lib. vII. vnde & cum Philoſopho a Valerio Ma-
c. 3. ximo confunditur: „Plato, inquit,
*Conductores ſacrae arae, de modo &
*forma eius ſecum ſermones conferre
*Conatos, ad Euclidem Geometram
ire iuſſit, ſcientiae eius cedens, imo
profeſſioni.“ Eius operis condu-
ctores ad Platonem veniſſe ex aliis quo-
que veterum liquet, ab eo vero ad
Euclidem geometram eos ablegatns fu-

26 ⁶
iſſe, vel addictum eis ſtudiis Euclidem
Philoſophum fuiſſe, probari nequit.
Quin contra potius. Proclus narrat, ex ad Eucl.
Platonica Schola Euclidem mathemati- LIl. e. 4.
cum prodiiſſe, eumque a Ptolemaeo, Ae-

—

gypti Rege, interrogatum, an via com-

pendiaria magis ad Mathematica ſtudia
nulla detur a non vlla eſt, reſpondiſſe, re-
gia.* A morte Socratis vero vsque ad
Ptolemaeorum primum anni elapſi
XGV, vt Mathematicus Euclides multo ,
fuerit philoſopho recentior. Porro alius
Euclides Archon fuit anno II Olympia-
dis XXCVIII, iuxta Diodorum Sicu- Mete-
lum. Sed Ariſtoteli tamen illius orol.I, 6.
anni Archon Euclees audit, quod fir
mant Commentatores eius, & Suidas, ?b Suid.
qui in eo tantum aberrat aliquantum, *Üιι*
quod annorum ſpatium inter eum at-“ ℳ.—
que alterius temporis Archontem Eu- Mos
Clidem exacte non definiat. Salmaſius
vero, Eucleis nomen nuſpiam inter
Archontes inueniri exiſtimans, atque
contrarium diſerte propugnans, Sui-
dae textum corrumpere conatus eſt,
Diocle ſubſtituto. Habemus alium
Euclidem, Archontem anni II Olym-
piadis XCIV. LEuclidis vatis, Neno- d Exped.
phonti amici, ipſe mentionem fecit. 4Cyri. L.
Quibus omnibus accedit Euclides la-
picida, cuius mentio in Platonis extat
teſtamento.“

elnſcript.
b. 23 5.

6 ap. La
ert. III,

EVBV

V Vclides ſucceſſorem EVBVLI-
„DEM Mileſium habuit, cuius di-
ſcipulum oratorem Demoſthenem fu-
'iſſe, quibusdam eſt affirmatum, eum-
que ab illo litterae R pronunciatio-
nem aſſiduo exercitio didiciſſe. Hunc
inimico aduerſus Ariſtotelem animo

Laert. II
108.

LIDES.

42.

fuiſſe aiunt, eumque nulla non occa-
ſione laceſſiuiſſe. .
Inuentor ille multarum Dialectica-
rumargumentationum extitit, quales a Laert.
Peudsneooρ, mentiens: dα.οοοdυd o, oC-II, 103.
cultus. zNen rex Eleltra. Sαo vàdl

bveg velatus. TLeaplrne acerualis. b etie. de
I.

x* Mancus eſt textus, legend. c πHειι αα DPa-
„ — „ 7 » X 228
* †+τ— να⸗äος ααιττιτς αντι, Tα
22 — 6 7
é&α reο —vpto.ιν τ οιοααισιαασρα

oνροhbob᷑ νια Ono, SagidXe T ς L. II, 4.
eaueοa*νaασααι sστcρ &. atque
ita fere Baroccius. .

LI cari

266
* male Kegavn tornutus, adXangos caluus, de

1 n . quibus ira fere Comicus.
ro vote Eubulides CERATIINISinſtat acriter
Comici Ferox ſuts.
in Stan- MENDACIBVöSueturget, hiſée ver-
leii tex- ſans Rhetoras logis
ien e. Demoſtheni non impar oris hinc abit
kient. Jacundia.
VIe Hlae vero Sophiſmatum ſpecies variae
4. funt, quae generatim definiuntur Ari-
ſtoteli, quod ſint &llogiſmi Eriſtici,
quos ex ſchola iſta deinceps in ſuam et-
liam Stoici deriuarunt.
Athen. Wevdouααοöρ quem Athenaeus Weuds-

Dipnoſ. Aoν+†νοNονα.οâat, Cicero mentientem, captio-
. b. fa argumentatio eſt, ſolutu difficihs,
CG de Perinde ac reliquae pleraeque, non a
Diuin, L. forma, ſed a materia nomen habens.
II. c. 4. Exemplum nempe huius fallaciae, quo
Cic. A-frequentiſſime vtuntur, eſt iſtud: &,
ad vera dicens, te ais mentiri, mentirig. Sod
30. Sicie, te mentiri, dum vera dicis, ergo, ve-
ra dicens, mentiris. Simile eſt illud
I. 8g. D. apud IC. Africanum. Qui quadraginta
2 1 habet, trecenta legauit; deinde fundum
acid. zihi dignum centum aureis ſub hac con-
ditione legauit, ſi legi Faleidiae in teſta-
mento ſuo locus non éſſet, (qua nempeo-
mnia legata in irritum cadunt, ſi id, quod
haeredibus relinquitur, quartam par-
tem bonorum non aequauerit) quaeri-
tur, quid iuris eſt? Dixi rov axo,
*„hanc quaeſtionem eſſe, qui tractatus
*apud Dialecticos S evdι dicitur.
* Etenim quicquid conſtituerimus ve-
*rum effe, falſum reperietur: Namque
“ſi legatum tibi datum valere dicamus;
&egi Falcidiae locus erit: ideoque va-
„ente conditione non debebitur.
* Rurſus, ſi, quia conditio deficiat, lega-
*tum valiturum non ſit; legi Falcidiae
* ocus non erit. Porro, ſi legi locus
* non ſit; exiſtente conditione legatum
„tibi debebitur: cum autem volunta-
*tem teſtatoris eam fuiſle appareat, vt

p. r EVBVLIDES

*„Propter tuumlegatum ceterorum le-
gata minui nollet, magis eſt, vt ſtarua-
*„us tui legati conditionem defeciſſe.
Tanti autem hoc Sophiſina factum eſſe, gen. Ep.
Seneca ait, vt libros haut paucos de eo 6. 45.
ſcriptos extare dicat.
Laertius ſex diuerſos libros Chryſip- Laert.
po de eo argumento concinnatos me-Il,lé.

. . Athen.
morat. Philetam Coum Phthiſi pe-P ix.
rüſſe, contracta ſtudii exceſſu, in eo .

401.
foluendo poſiti, referunt Athenaeus & Suid.
Suidas. DPidgr.

Flectra nomen itidem habet a prae-
cipuo exemplo, de quo ita Lucianus: Lucian.
Electra Agamemnonis filia fama cele- re:
berrima, éandemremſimul norat, & non .

norat. Aſtante enim lateri iphus Ore-

ſRte, Oreſtem fratrem ſuum eſſe, & nouit,
&&αignorat.
Eyeα⅓ουρ N[ £„ h. e velaius, nomen Lucian.
itidem a materia ſua habens, iſto exem- l. c.⸗
plo apud Lucianum explicatur: CHRY-
SIPP. Reſponde mihi, noſtine patrem tu-
vm? MERCA TOR maxime, CHRXY-
SIPP. Quidigitur, ſi prope te Rtatuerem
opertum quembiam, atque interroga-
rem, noſtine bhunc? Luid diceres?
MERC. SGcilicetme nonnoſo. CHRYS.
Atque hic tuus erat pater, itaque ſeiſtum
non noſti, palam eſt, te patrei tuum non
noſſe. Simile & illud eſt Sophiſtarum,
quod Socratem, apud Platonem in Me-poter.
none, irrito labore ſoluere conatum A-Anal. I,
riſtoteles affirmat: An noſti omnia bina I.
paria eſſe an minus ? Reſpondit alter,
imo vero ſo noſſe. Tum Sophiſta, pro-
latis hinis quibusdam ſub pallio antea
conditis, interrogauit, an igitur bina iſta
paria me habere noueras, an minus? Re-
ſpondente altero, ſe nonnouiſſe, Sophi-
ſta ergo inquit, eandem rem ſimul & no-
FKi & ignordas.
rites, quem acerualem vocat Cice- de Diuin.
ro, qui definiuit eundem quod ſit, cum L. II. c. 4.
aliquid minutatim & gradatim addiedr
L — Ye

Acad. Ve.
Cu vlo fie
legl7. v
ge verb.

ſgnit,

I.48. ad
abin tit, 4
de verb.
& rer. ſ·
goit,

— — —

— ——(K1

P
Lib. IIl in
Mat. cap.
XIX. T. 4
VI. opp.
139. 4

4

4

Leert. II.
109, .

8
alde
AMenede-.
niyt pa.
tetexyvi.
1n eim A
4Pudla fe
ert. L.

le.
n⸗
Ilie.
60 0. 45.

ſpeleen.

e0 40.
& Fuid.
Cur.
rae⸗
lus: Lucian,

nen Lucian.
emn⸗ 1.ce
Rr.
-
I-
emn
go⸗
res!
§.
um
jo
u,
Me.pobker.
AAnal h
iu !
ter,
=
ntes
Re⸗
hi⸗
=
ce delii⸗
Loll c.
tur
yel

Qu. VI,6 ficitur vno addito grano.

mi, vt pa

ALEYINVS

Acad. vel demitur? vt aceruus (7206) ef-
Vel potius,
es 177. vt Vlpianus deſcribit, quando ab eui-
ſignif. denter veris per breuiſſimas mutatio-
nes diſputatio ad euidenter falſa tradu-
L. 48. ad Citur. Idem Vlpianus alibi exemplum
Sabin tit. affert commune, Ciceroni, Laertio,
de verb. Sexto Empirico " commemoratum:
git. Annon duo ſimt pauci? annon pauci et-
iamſunt tres? & quatuor itidem? & ſic
porro vsque ad decem? Cum duo igitur
Ient pauci,idem ſunt quod decem.
Kegarun h'e Cornutus, pariter ac reli-
quae ab exemplo nomen eſt ſortitus.
Duod non amiſeſti habes, cornua non dmi-
Icſti, cornua ergohabes, quod Senecae
Gellio atq; aliis repetitum. Ad eam ſpe-
ciem pertinere argumentum, quod ſal-
vatori obiiciebant Phariſaei, Hierony-
LibAll. in mo eſt obſeruatum. De Galilæa, inquit,
Mat. cap. *Venerat ad Iudaeam; iccirco Phariſae-
X. r. orum ſcribarumque factio interrogat
P. 39. eeum: virum licet homini dimittere v-
.ραſam qualibet cauſa? vt quaſi
*„Cornuto teneant eum ſyllogiſmo, &,
„quodcunque reſponderit, captioni
*„pateat. Si dixerit, dimittendas eſſe
ν*ο.οορolibet excauſa, & ducendas
*glias, pudicitiae praedicator ſibi vide-
te hitui docere contraria. Si autem re-

267
ſponderit, non omnem ob cauſam dehbe-
*ro dimititi, quaſi ſacrilegii reue tenebi-
*tur, & aduerſus doctrinam Moyfir, ac
*per Moſen Dei, facere iudicabitur.
*„Igitur Dominus ſic reſponſionem
*temperat, vt decipulam eorum trans-
“*eat, ſcripturam S. adducens in teſti-
„“monium, & naturalem legem, pri-
* mamque Dei ſententiam ſecundae op-

ctcponens, quae non voluntate Dei, ſed
cpeccantium neceſſitate conceſſa eſt.

Aliud argumentandi in hoc genere keg. 83.
exemplum affert idem doctor: ſuſtinui T. II.
Romae a viro eloquentiſſimo cornu-obb- b.
tum, vt dicitur, ſyllogiſmum; vt quo-255. B.
cunque me verterem, ſtrictius teneret.
Vxorem, inquit, ducere peccatum eſt an
non? Ego ſimplex, & qui inſidias vitare
neſcirem, dixi, non eſſe peccatum. Rur-
ſum aliud propoſuit: in baptiſiate bo-
na opera dimittintur an maola? Et in
hoc eadem ſimplicitate reſpondi, pecca-
ta dimitti. Cum me ſecurum putarem,
coeperunt mihi hinc inde cornua in-
creicere, & abſconditae prius acies di-
latari. &, inquit, vrorem aucere non
eſt peccatum, baptiſinus qautem peccata
dimittit, gatidquid non dimittitur, re-
Jeruatur.

ALEXINVWõsS.

Laert. II. T Nter ceteros Eubulidis diſcipulus A-

109. LEXINVSfuit, Elienſis, magnus liti-
gioſae ſapientiae admirator, Elenxinus
t adde & appellatus a contradicendi ſtudio, & Ze-

Menede- nonis aſſiduus aduerſarius. †
eti- Eum Olympiam abiiſſe, philoſophi-
ta eius am ibidem profeſſum, Hermippus re-
apud La- fert. Diſcipulisque interrogantibus,

ert. L. Il, cur eo degeret loco? ſectae ſe meditari

dixit inſtitutionem, eiq; Olympicae de-
ſtinare nomen. Verum mediis ſubſi-
ſtendi deſtitutis diſcipulis eius, & aeris
temperie, quae eo loco eſſet, minus de-
lectatis, abiere omnes, ſolo ipſo cum ſer-
voO relicto, qui & ipſe non multo poſt in
Alphaeo fluuio, natando ſe exercens,
arundinis laeſus acumine diem ob-
juit.

S. 125.
135. 136.

*X Allegat Stanleius Cic. Lucullum ſiue Acad.
Qu. IV. Laertium in Chryſippo & Sextum Empiri-

cum adu. Logicos, apud quos tamen fruſtra illud
exemplum Soritae quaero.

LI 2 Praeter

263 PART III FVPHANTVS, AbOLLONIVS.
Praeter Zenonem alios quoque phorum ſcriptis impetiuiſſe refer-
philoſophos, vt & Hiſtoricum E- tur.

EVPHANTIVS.

Laert. II,
1I10.

Lexini diſcipulus EVPHANTVS.
fuit, patria Olynthius, Antigo-
ni Regis praeceptor, qui Deme-
trii pater, auus Antigoni Gonatae fuit.
Grandaeuus is obiit, ſuorum tempo-

rum relicta Hiſtoria: tragoediis item
haut paucis, quae in ſcena publice ex-
hibitae plauſum omniummeruere: Li-
bro item de regno ad Antigonum, ope-
re vndiquaque laudatisſino.

APOLLONIVS CRONVS.

Laert. l. e. T Vit & APOLLONIVS Cronus in qui Cronum Apollonium eum appellans,
Eubulidis diſcipulis. Eum natalibus poſterius cognomen innuit eſſe, ab A-
Finab Cyrenaeum fuiſſe, Strabo eſt teſtis, pollonia, Cyrenaica vrbe deriuatum.
trabo . . .
L. XVII.
1,838 4. DIODORVsS.
CAP. I.
VITA EIVS. .
Laert. I, IODORVsS laſo ortus eſt, quae - — =- = Loſegue Momus.
xit. Cariae eſt ciuitas, Aminiae filius. Illauit muris: Tu Crone nempe ſapis.

Eum Eubulidem audiuiſſe, Laer-
tius autor eſt. Apollonii Croni diſcipli-
Strab.l.c. na vſum Strabo ait, a quo Croni cogno-
men tulit, transmiſio ad diſcipulum
magiſtri nomine, ratione inprimis ha-
bita obſcuritatis, qua magiſtrum Cro-
nium imitabatur. De hoc Diodoro Cal-
Laert.l,c. limachus in epigrammate.

Vixit cum Ptolomaeo Sotere, quo
praeſente, cum eum tioρο interrogaret
de rebus, de quibus ex tempore re-

ſpondere non poſſet, non tantum a Re-

ge punitus, ſed Cronus etiam cognomi-
natus eſt Quamobrem ex conuiuio
diſceſſit, atque oratione de eo argumen-
to ſcripta moerore vitam finiuit.

CAT. II.
PHILOSOPHIA EIVS.

Ialeckicum fuiſſe cum Strabone af-
firmat Laertius. Eoque pertinet
Acad. Ciceronis iſtud 4 In hoc ipſo, quod in
Qu. IV, elementis dialectici docent, quomodo
47. iudicare oporteat, verum falſumne ſit,
ſi quid ita connexum eſt vt hoc: Si dies
ceſt, lucet, quanta contentio eſt, aliter
*Diodoro, aliter Philoni, Chryſippo a-
ct liter placet.
Multum autem in eo ſtudio Diodo-

rum fuiſſe, ex Callimachi patet Epi-

11. cc.

grammate, allegato atque explicato a Ada.
Sexto Empirico. Gram-
mat. p.
De roponn ionius connexis Diodori, ⁶2:
Philonis & Chryſippi diſſenſum, cuius
ex Cicerone mentionem fecimus, latius
perſequitur iſtis Sextus Empiricus. qu
*Quando & quemadmodum recte ſe- Math.
*„quela in connexo procedat, inter ſe b. 240.
*diſſident, pugnantque inuicem ea, conf.

* quibus ſtatuunt iudicari conſequen-Vr'b.

Hyp. p.

ufian
eſſe
vel
ein
44 ſit
( We
ye
r
(t
44 ſ. I
alite
ani⸗
ailio
4 mo
4 ie
Xv
( H
ae
Pi
cot
ſar
ter
n
i

eker⸗

item
ex.
L.
pe⸗

luns,
54.

i.
uo
Wret
te⸗

Ke-

Omi-
liuio
nen⸗

t 44da
Gram-
Mat: p⸗

62
oi,

nins
tius
US. Adn
eſe-Marh
r ſep. 40.

H conk.
e pyb.

en. , H

tun. /4

.

Errrrr rr

DIODORVS.

*tiam. Dicebat nempe Philo, verumn
eſſe connexum, quando non incipit a
*Vero & deſinit in falſum. Quo fit, vt ex
eius quidem ſententia tribus modis
“„ſit verum connexum, vno autem
*„modo falſum. Etenim, quando a
*vero incipiens deſinit in verum, ve-
rum eſt: vt illud: ſi dies eſt, lux eſt.
*Quando itema falſo incipiens in fal-
“ſum deſinit, rurſus verum: vt illud:
* ſi terra volat, alas habet terra. Simi-
iter autem, quod incipit a falſo, deſi-
* nit autem in verum, eſt verum. vt

cillud: ſi terra volat, eſt terra. Solum-

cc modo autem eſt falſum, quando inci-
Piens a vero, deſinit in falſum: cuius-
*modi eſt illud: ſi dies eſt, nox eſt. Nam
*ſi dies ſit, illud quidem, dies eſt, ve-
„rum, quod quidem eſt antecedens.
*Hocautem: nox eſt, falſum, quod qui-
*dem erat deſinens ſiue conſequens.
*„PDiodorus autem dicit, verum eſſe

„Connexum, quod neque contingit,

*cum a vero incipiat, deſinere in fal-

d ſum, quod quidem pugnat cum ſen-
ctentia Philonis. Nam huiusmodi con-

*nexum, ſi dies eſt, ego diſſero, ſi dies
*jam ſit, & ego diſſeram, ex Philonis
*quidem ſententia eſt verum, quando-

*quidem incipiens a vero illo, Dies eſt,

*„Verum dicit ilud, ego diſſero. Ex

Diodori autem ſententia falſum. Con-
tingit enim, vta vero incipiens, nem-

cpe dies eſt, in falſum aliquando deſinat,
*hoc nempe, ego diſſero, cum ego ſilu-
erim. Atque adeo caſua vero inci-
*Pere & deſinere in falſum poteſt. Nam
*Priusquam coepero diſſerere, incipit
*quidem a vero, dies eſt, in falſum au-

tem deſiit: nempe ego diflero.

adu. Ma-
them. p.
250.

Et alio loco: “* Nam vt de connexo
*„Prolixi non ſimus; dicamus, rectum
eſſe connexum, quod non incipita
*Vero, & in falſſum deſinit: Illud v. g. ſi
motus eſt, datur inane, ex Epicuri

269

„quidem ſententia incipiens a vero,
*“nempe ii eſt motus, & deſinens in ve-
*rum, datur vacuum, erit verum. Ex
*Peripateticorum autem ſententia in-
*Cipiens a vero, nempe ſi eſt motus, &
*deſinens in faſſum, nempe datur va-
„Ccuum, erit falſum. Ex Diodori au-
*tem ſententia incipiens a falſo, nempe
ceſt motus, vt deſinens in falſum, nempe
*datur vacuum, erit ipſum quidem ve-
*rum, aſſumptio autem, nempe eſt au-
*tem motus, erit falſa.
Sunt, qui dicunt argumenti, quod Laert. Il,
ρορνονιπιοαι.o, velatum, dicunt, & cera- II.
tini ſ. cornuti eum eſſe inuentorem, de
quibus plura in vita Eubulidis. Ale-in Lib. I.
Xander Aphrodiſeus eum vſum ait ar-prior A-
gumento, quod zvoαιαοατιαοοτοat Xαι. nal,
argumentum dominans, de cuius origi-
ne & virtute ita Epictetus: *Dominan-
*tis argumenti quaeſtiones ab huius-
*„modi occaſionibus proficiſcuntur.
*„Nempe cum tribus hiſce propoſitio-
*„nibus commune inuicem intercedat
*Certamen: 1 COmne praeteritumneceſ-
*ſario verum eſt. 2 Ei, quod fieri ne-
*guit, id quod ſeri nequit non eſt con-
*ſöguens. 3 Non poteſt fieri id, quod
*werum neque eft, neque futurum eſt.
*Diodorus hac pugna animaduerſa,
*Priorum duorum probabilitate ad
„Probandum illud, nihbil poſſe fieri,
*gusd verum neque ſit, neque futu-=in lib. I
rum ſit, vſüs eſt. Et Alexander: prior.
mo Corinthi eſſe poſſbile eſt, ſi ihi vel
*fui, vel ero. Quorum neutrum ſi ſet,
posſebile id non oſt. Posſebile eſt, vt in- gentns
*fans Grammaticus fiat, italis futurus 6oen
ſ, Ccuius rei firmandae cauſa Diodo- Pyrth.
rus Dominantis argumenti interroga-Hyp. L.
*tione vti ſolebat. III. c, 8.
Nihil moueri credebat, argumento P. 125. &
nixus tali: & quid mouetur, aut in eo, an Na-
in quo eſt, oco mouetur, aut in eo, in quo 39 4. .
non eſt. At, neque in quo eſt mouetur,
LI3 manet

ap. Arri-
an. II, 19.

„*

4

270

PART III TGTIFAS, CLIINOMACTS

manet enim in eo, l in eo eſt. hü ſiue ortum habere ſiue interi-b id. I. e.

Nec vero, in quo non eſt, vbi enim
aliquidnon eſt,ihi neque ugere quidquam

tum. b

b: 134.
Principia rerum minima eſſe aiebat, « dem

neque pati poteſt. Non ergo mouetur & inſecabilia corpora; numero infi-pyrrhon.
quidquam. Vnde conſequens eſt, ni- nita, ſed finita magnitudine.“ Hyp. III.
p. I15.
Stob. Ecl.
ICHIHYAS.

1I12.

Laert. II, ITTA8. Metalli filius, vir illu- Euclide ſunt, ordine cenſetur. Ei Dialo-
ſtris in horum philoſophorum, quiab gum Diogenes Cynicus dedicauuit.

CLINOMACIIVS.

I12.

Laert. II. IN Euclidis fucceſſoribus CLINO- Primus ille de Axiomatibus, Categore-
MACHVS Thurius extitit quoque. matibus, & ümilibus ſcripſit.

S8S T I LP O.

CAP. I.

VITA.
. Laert. QTII-POortus eſt Megaris, Hellados
I1I, 113. oppido, vixit Ptolemaei prioris ae-
vo, magiſtros audiuiſſe dicitur ſequen-
tes: Ipſum Euclidem ſcholae autorem,
quod tamen aetati eius minus eſt con-
Antaneumn ‚vt ſupra etiam obſeruatum
fuit. Ex ſequacibus vero eiusdem, Thra-
ſymachum Corinthium, Ichthyæ famili-
arem, vt autor eſt Heraclides, Diogenem
b Laert, Cynicum, Paſiclem item Thebanumb,
VI, 76. Cratetis Cynici, fratris ſui, diſcipulum,
suid. & Dioclidem denique Megarenſem.
eE Eum acutum hominem, & probatum
1 “ temporibus illis fuiſſe dicit Cicero“. Qui
· addit, ſcribere ipſius familiares, & ebrio-
ſum & mulieroſum illum fuiſſe, neque
hoc ſeribere vituperantes, ſed potius
Plut adu. 3d laudem. Vitioſam enim naturam
W orr. ab eo ſic edomitam & compreſſam eſſe
is doctrina, vt nemo vnquam vinolentum
& Kre-illum, nemo in eo libidinis veſtigium
nuns Se- Viderit. Plutarchus animi in eo robur,
nec. Ep. .
.„

EIVS.
manſuetudine & continentia egregie
temperatum, admiratur.
Rerum ciuilium ſtudio plurimum tr -Laert. Il,
buebat. Ac, praeter vxorem, quam I4.
duxerat, Nicarete etiam pellice vteba-adde A-
tur. Filia ei fuit famae parum inte-Almn. d.
grae, quam Sdtmmias Syracuſanus, ex 496.
coniunctiſſimis eius, duxerat. (Quae Laert. l.c.
cum inquinatiſſimam vitam duceret,
eamque parenti dedecori eſſe nonne-
mo diceret, Stilpo non eam, reſpondit,
maioriſibi dedecori, quam ipſe ſit decori —
ei, eſe valere.
*[Eodem ſpectat, quod Plutarcho re-de animi
latum, qui dicit, Stilponem, a filia impu-tranq. p.
dica, quo minus viueret omnium aeta- 467.
tis ſuae philoſophorum iucundiſſime,
minime prohibitum eſſlſe. Quin &
Metrocli, id exprobranti, meumne, re-
ſpondiſſe, hoc eſt peccatum, an filiae
ſoque Metrocle filiae peccatum id eſ-
QLuid ais?

ſe, ipſius infortunium.
reſpondiſſe,

112
cont, (ll
Mut, vit,
Demett. ne
1. op- Ar
b. 3. len
de An, gl

Conſt. cYal
5. & Ey. il

Lan I,.
Ub. to⸗

terl-bid le
e.
bat 1.
din ldem
lf feahen
Hyp. II.
§.
— ..IIS.
dtod Bel.
Eyl. 1.
a.
t.

—

Are⸗

egie

Nlrluet, I,
Ualn U.
lehr Aͦ A.
1Se ihen. L.
inte-. .
5 er 465.
Queleenle⸗
celet,
vnne⸗
ndit,
uri -

0 te-de anini
wh t, .
xetr. 6
lume,
in &
,Ie-
iue!
id el.
1d!

nclle

. STTLPO C. L VITA EFFS

reſpondiſſe, nonne peccata ſunt lapſus,
iisque excidunt homines, guibus potiri
debebhant? Cui cum annueret Metro-
cles, nonne vero, ſubiunxiſle, eæcidere
talibus eius eſt infortuniusn qui excidit:
Placidaque & philoſophum decente o-
ratione oſtendiſſe, vanum latratum eſ-
ſe Cynicam calumniam.]
Magna eius apud Ptolemaeum Sote-
rem gratia fuit, a quo cum Megarae vi
captae eſſent, pecuniam ei obtulit, &, vt
in Aegyptum ſe ſequeretur, inuitauit.
Pecunia, non omni tamen, accepta, in
Aegytum proficiſci noluit, ſed Aegi-
nam ſe contulit, ibique, donec Megaris
conf. diſcederet Ptolemaeus, vitam egit. De-

Plut. vit. 111 jg01 Hlj -
Demez, Metrius quoque, Antigoni filius, Me

T. I. opp. 8 AXDUSIIELIS 1
p. 893. rent ſui, iuſſerat, reſtituerentque, ſi

& de An. qiulae ablata ei fuiſſent. Quamobrem
tranq. T. rerum ab eo amiflarum conſignatio-

Laert. II,
II K.

Il b. 475. nem cum peteret Stilpo: Nibil quod

Senec. de

Gonſt. c ium eſſet, ſo perdidiſſe, reſpondit, do-
5. & Ep. Arinam enim &ł eruditionem neminem
9. Rebi ademiſſe, eloquentiam quogue ſibi
eſſe relidtam & diſeiplinam. Simulque
tanta vi humanitatem ipfi fuaſit, vt aſ-
ſidue eum Demetrius audire cuperet.
Laert. II, De Phidiae Minerua ita ab eo inter-
II6, rogatum nonneminem ferunt: Num
Minerua Touis filia Deus eſt ?ͤ Cumque

annuiſſet ille; dixiſſe Stiponem: As ſta

non Iouis, ſod Phidiae eſt. Illoque
concedente; non ergo illa, dixit, Deus.
Qua de cauſa cum in Areopagum eſſet
Pertractus, nihilinficiatum ferunt, ſed
relto ſo dixiſſe, affirmauiſſe, non Deum e-
nim eſſe Mineruam, ſod Deam, mares
enim eos eſſe. Quod tamen reſpon-
ſum Areopagitis cum ſatisfaceret mi-
nus, vrbe excedere iuſſus eſt. Riſiſſe
autem aiunt illud d'étum eius Theodo-
rum, cognomine &oεορ vnde hoc noue-
rat Stilpos inquientem, num ſublata
palla ipſam inſpekxerat? Erat nempe

.

aris expugnatis, vt domui eius parce-

Theodorus procaciſſimus ſermone,
moderatior Stilpo, vnde & a Cratetero-
gatus, an precibus Dii & adgeniculatio-
nibus delectentur? Noli me, reſpondit,
de hiſce, oRtulte, in publica inerrogare
via, ſod priuatim interroga.
Ingenium ei ſimplex fuit, neque vlla Laert. Il,
ſimulatione fucatum. Cratete igitur 117,
Cynico ſemel ad id, de quo interrogatus
fuerat, non reſpondente, ſed foedum
edente ſtrepitum, noueram, dixit, te
qquicquid potius, quam quod honeſtati
conſentaneum eſſei, prolaturum.
*[Temperantia fuit inſigni, quo ſpe-
ctat, quod Athenaeo de eo relatum.
Stilpo, ait, ſua confiſus temperantia, .X. p-
nihil metuit, cum allium comediſſet in *2.
templo matris Deum obdormiſcens,
quamuis alias arceretur delubro quis-
quis tale quid comediſſet. Dormienti
autem Dea aſtans cum diceret, Philoſo-
phus es, o Stilpon, & iura tamen violas
ſacrorum, reſpondere ſibi in ſomno vi-
ſus eſt, praebe, quod edam, & allio abſti-
nebo.] E
Caricam illi Crates aliquando, & vna Laertel,
interrogatiunculam, propoſuerat. Eam
vero ille ſtatim comedit: cumque excla-
maret Crates: caricam ſe perdidiſe; non
ſolum, reſpondit, garicam, ſed & interro-
gatiunculam, cuilis arrhua illa extitit.
Eundem Cratetem cum hyemis frigo-Mert ke
re vidiſſet torpentem, videris mihi, in- Feh. vit.
quit, o Crates, aris noaναιbρas häbere: Stilpon,
quod in pronunciationeambiguum eſt.
atq; vel ita accipi poteſt, quaſi ouo pallio *αι
eum indigere dicat, vel ita, quaſi pallio
& bona mene eum carere dicat. Ru- Wα =S$½
bore igitur ſuffuſum Cratetem ita re-
ſpondiſſe: V
Atqui ego kilponem Megaris mala
miulta forentem
PVidi: vbi monſtroſ, eſſe ferunt habi-
tacla Tybbhoei.
Hic

272
