Phyſ. c. motum ex ee ipſo, quod omnia moue-

f proelus

23. 40. antur, dicebat agnoſci.. Imo materiae

ai. de noſtrae mobilitatem celeri decurſui

raclitum, diſcipulum eius, eam ab illo

1,2. DE PRINCIPIO RERVM NATVRALIVM

Syy9
fluuii comparabat. ? Quo ſpectat, quod ert⸗
omnia sed Kuere dicebat. ynotyp.
Inprimis vero igni duas affectiones p.II, 15.
tribuit, «oots rαπα. απtνιτινιαn1π1 Leert.
rarefactionis, & condenſationis ne qua X 8.
ignis mutatione per rarefactionem & Laer. ,
condenſationem, omnia fieri dicebat“. in Crary-
Ipſum ignem, qualem intelligat, ex eo lo & The-
colligas, quod Plutarchus addit, ante aeter. A-⸗
quatuor elementa Pryuaria, mMinima i n17.
& indiuiſibilia eum agnoſcere.“ (Sic 6 grob.
& Stohaeus ante vnum nyuaria, h. e. Phyſ. I,
corpuſcula, vel fragmenta, ſtatuere di- 14 &.
Citur. P) m Herm.
Ceterum opinio illa, quod ignie ſit ai b.
omnium rerum principium, Hippaſo n Laert.
quoque Pythagoraeo placuit, quem IX, 8.9.
Blutarchus, eandem explicans, Hera- adde A-

. . . . . . * ſt. e- riſt. Me-
clito iungit. Nec improbabile eſt, H e 1.1.

„. 0Conſol.
ascepiſſe. ad Apoll:
Quam quidem cum fuſius explica-cXIII. p.
vwerit duabus diſtertationibus, dum 883.
humaniores litteras profiteretur in bsteb
Lipfſienſi Academia D. Gottfridus h
Olearius, eas hic inſerere viſum fuit. 22.
9 Plac. I,

3.

DlISSERTATIO PRIO R.

§. r.

A'SArnſos Philoſophi, cui ſtudio
quaeſita obſcuritas, ouorears appel-
lationem iamdudum peperit, ſenſus
atque opiniones perueitigare aggredi-
or. Hllius vero ſcripta tantis aeni-
gmatum tenebris obuoluta fuerunt, vt

lam olim, cum integra adhuc doctorum

hominum manibus tererentur, non
Grammaticorum tantum fruſtra im-
ploratum fuerit ad explicanda ea auxi-

lium, fed Philoſophorum etiam, quo-
rum alias ingenio, atque mentis aciei,
nihil imperuium efle videbatur. Sane
illos quod attinet, quantumcunque
licet attollerent ſupercilium, modeſti-

vs tamen vt de ie ſentiant, quam pa-

rum in huius Philoſophi ſcriptis vale-
ant, memores, eos hortatur Sextus, 1.
zS Yaoντα ατονο, inquiens, ri* bοο “ .
acpeoy Fegααοαι Hedα„ον να Math,

Sext.

* poſtrema verba ipſum autem eſt aetherum
ctorpus &c, male ad fatum refert Stanleius, quae
ſeilicet pertinent ad goοανr 7ταανσα, quae ipta

. . * P⸗ 60. .
elt anima mundi, per quam fatum permeas,

quae M eſt, eamque Noαασοεπur,

I4d

Ariſtot.
Rbet.

Jſunt Heracliti.

840
Id quod ſuffragio ſuo confirmatum
dedit Ariſtoteles, qui vel in ipſo tex-
tu librorum Heracliti interpungendo,
ancipites haeſiſſe eos teſtatur. Ipſa
eius verba adducere eo magis operae
pretium erit, quod iis oppido expar-
te obſcuris, lucis nonnihil afferre
interpretatione noſtra forſan valea-
mus. ια εει inquit, evah—ανρνιρααι
α rS eννααναιο αα &αoas”. S
2 aναο το ò οσα„e σαυdo,ο Sα
ν⅜N₰ονν * * n baidor , dias ka,,
απαρ 1 Hgæ. Ta dρ Hpe7-
T 8 αN*νι ω, Raα 1τ αυ.ε„ aν. οτ
èð o, ) rο ροτρo.
diov é râ dàρνν «ντιπ 1 σνÿνυρN—αυ.
Orel vdo rg Mαπ αιοα ααdW1½0erο⅞
Aroaros giyoν àa*7αρτdοιατιαα
or5εαροααdααοτιαο. Haec nullovero ſen-
ſu ita vertit Riccobonus: Omnino au-
tem oportet facile legi, quod dicum ſt,
& proferri poſſe. M vero idem, quod
multae coniunctiones non habent. Nec
quae non facile eſt interpungere, vt quae
Nam quaez ſunt Hera-
cliti, inten pungere operoſum eſt, quia in-
certum 9, vtri adiaceat, poſteriorine,
an priori, vt in principio iphus libri.
Inquit enim, Rationis huius quae eſt
ſemper imperiti homines fiunt. In-
certum enim eſt, illud ſemper vtri inter-
pungas. Iſta certe Ani r, Jcd⸗
xoXοννοπMταπ videntur, duo tamen potis-
ſimum ſunt, quibus turbatus inter-
pres plus tenebrarum, quam lucis, Au-
tori ſuo intuliſſe videtur. Primum
eſt vox oνοuοος, quam coniunctio-
nem reddit, id enim vocem iſtam vul-
o ſignificare, omnes ſciunt. Attamen
ſoc loco orationis potius vitium eam
notare crederem, cuius periodi multis
ſententiis refertae & quaſi ſtipatae,
(zuxrérma enim & ιν, quandam
νσοσνſignificare inuenimus) in tan-

Nr"oa:in, tam excreſcunt longitudinem, Vt -

PARS TX. HERACTIIIVS CAP. VI S& I PHVSICA

ezgsoy amplius, vel οανιναναο „.
Yezxkbpsvo, haut ſit: hoc eſt, vt ſpiritus
ei pronunciando, recitandoque non

ſufficiat, adeoque facile legi atque
Alterum, quod

proferri non poſſit.
interpretem turbauit, eſt, quod peſſi-
mam lectionem in loco ex Heraclito
allegato fuerit ſecutus: pro r8
enim legendum erat r& ειαRα. Quam
poſteriorem lectionem iam annotatam
quidem video in margine editionis
operumAriſtotelis Caſaubonianae; at-
tamen nunc quidem eam Clementis
Alexandrini firmo autoritate, qui e-
mendatiorem non tantum, ſed magis
etiam integrum Heracliti locum, nobis
conſeruauit, quem in Stromatibus

ſuis ita aeſentat: 1S Mον r& ⁰ Clem. Al.
ſuis ita repraeſentat: 1S νς r en. 4.

p. 602.

N aid aEbveror iyrorra, A, οτ.â,
6ρορNρ αρναοα α ααασντιις 1²
wgοτο. Tam denique, obſeruatis iſtis,
haut erit difficile, verſionem verborum

Ariſtotelis, Riccoboniana haut paulo

magis luculentam concinnare. Omni-
no autem, ita interpretarer, oratio,
quam in chartam coniecimus, pronun-
ciatu & lectu facilis eſe debet. Hoci-
pſum vero eſt, quod ſtipatae ſententiis
periodi non habent, nec ea, quae inter-
pungere facile non eſt, vti Heracliti
ſèripta. Namque Heracliti ſeripta in-
terpungere, res difficilis eſt, ideo, quod
obſèurumſit, ad quam orationis par-
tem (voxaliqua) pertineat, vtrum ad
antecedentem, an vero ad conſequen-
tem. Quale eſt, quod ſub initium ope-
ris eius occurrit. Inquit enim: Ratio-
nem eius, quod oportet (ſiue decet)
ſemper minime homine intelligunt.
Incertum enim eſt, an vs orationis
pertem illud ſemper diſtinctione referas.
Quam parum itaque praeſidii Heracli-
tum lecturis iam olim in Grammaticis
poſitum fuerit, iſtis edocemur. Aſt
neque feliciores in eo interpretando,
quod

. bo.

vocſi
phos fr
eracl
mento
intell
merit
rendi
tatem
cis n
cillim
xere
id fo⸗
meot
tu.
cliri
non
ſtige
ki
ben
iñc
der⸗
Mrins ſar
UK. N ſue
Wnhem

N.
USn

L.l. adu,
Nathem.

Cie.L I.
de nid,
07.

59 1 .
t ſpiritus
Mue non
NI ge

Im, quod

N. Qum

nnotatam
editionis
unne;at.
lementis
qui e.
ed mgis
in nobis
matibus
Aen⸗ ½
ens . Goꝛ.
amte ri
tisitti
borum
paulo
Omni-
Gratio,
ronur.
Mei-
ntentuit
Gt inter.
Pracliß
u ir.
9, ns
1 iwr.
rum al
guer-
n ye-
Ratio⸗
Gecet/
lgunt.
um’
rat.
Aacli.
aticis
N
anch,
ol

p. 60.

DE IGNE, RFRVAM OMNIVM PRINCIPIO.

gquod ſub initium monuimus, Philoſo-
phos fuiſſe, Hieronymus * teſtis eſt.
Heraclitum, inquiens, quoque, cogno-
mento oreρορο, ſüdantes Phileſophi vix
intelligunt. Et certe otio meo abuti
merito dicerer, ſi de pluribus conqui-
rendis veterum ſcriptorum, obſcuri-
tatem Heracliti commemorantium, lo-
cis nunceſſem ſolicitus. Quae etſi fa-
cillimo negotio longiſſima ſerie atte-
xere potuiſſem, praeter rem tamen
id fore putaui, tum, quod iſtud argu-
mentum alibi vberius ſit tractandum;
tum, quod nemo facile veterum Hera-
cliti vel obiter ſàltem meminerit, a quo
non cognomine minimum, tanquam
ſtigmate quodam, obſcura eius indo-
les fuerit notata.
S. II. Quamuis autem hoc ipſo ſcri-
riſſe reprehenſionem ille videatur, in-
terque eos a Sillographo quoque, quem
plinius ſatis maledicentia atque uααασνοα
Hiſt. N. ſua, in totius quippe odium generis hu-
VII, 19 mani euectum, famoſum reddidit, Iu-

Laert. L. 1 . .
IX.Segm. dicrum alvarg reportauerit cogno-
6. men; facile tamen aliorum Philoſo-

phorum defendere eum poſſem exem-
plis, qui, ne indignis paterent ſecre-
tiores ſapientiae receſſus, velum iis
praetendere ſimili modo non dubita-
runt. Eorum enim cum alios haut
paucos nominare liceret, tum illos
L.I. adu. praecipue, quorum meminit Sextus
Mathem. contra Mathematicos diſputans. Ve-
rum nobis defenſoribus Heraclito o-
Ci. L. n pus non eſt, pro quo cauſam eloquen-
de änib, tiſſimus Romanorum dudum perora-
c. 7. vit. Ile enim ex duobus capitibus
obſcuritatis huiuſmodi inſtitui poſſe
defenſionem arbitratus, ex priori

bendi genere haut paucorum incur-

–

841¹
culpa eam in Heraclito vacare conten-
dit. Et tamen vide, inquit, ne, ſi ego
non intelligam, quid Epicurus loquatur,
cum Graece, vt videor, luculenter ſci-
am, ſit aligua culpa eius, qui ita lo-
quatur, vt non intelligatur. Quod
duobus modis ſine reprehenſzone ſit aus
ſe de induſtria facias, vt Heraclitus,
qui cognomento oτnα appellatur, quig
de Natura nimis obſeure memorauit,
aut, quod rerum ohſeuritas facit, non
verborum, vt non intellgatur oratio,
qualis eſt in Timaeo Platonis. Verum
poſterius quoque hoc eodem iure, quo
Platonis, Heracliti etiam cauſae inſer-
viet. Certe non multum Timaei ar-
gumentum, ab eo, quod ille in operi-
bus ſuis tractauit, diſſidere videtur. In
explicanda enim rerum natura ea po-
tiſſimum verſata fuiſſe, ex eo ipſo, quod
dubitaſſe olim nonnullos Sextus ait, Sext-
2i un bvo. OPoc 6sa &Mν α 6 α⁴ Em adn
õ abunde conſtare L. II. p.
exiſtimo. Aſt vero oας ρνττπι ᷣ h 139.
Oi&, vt ipſius vtar Heracliti verbis,
quae celebris Sophiſtae diligentia con-
leruata fuerunt.
S. III. Verum de iſtis omnibus, &
ceteris, quae huc pertinent, alibi plu-
ra Lectores expectent. Pauca enim
iſta eo a me fine ſaltem prolata fuerunt,
vt quam obſcuritas Heracliti apud ſa-
pientiſſimos viros veniam promeruit,
mihi quoque exorem, ſi principium,
a quo ipſe res omnes naturales dedu-
xit, indaganti, in obſcuriſſima illa nocte
impingere nonnunquam, atque labare
contingat. Certe pro Delio natato-
re, qualem requirere Heracliti ſcripta
Socrates dicebat, me vendere non au-
deo, bene mecum agi exiſtimaturus, Laere

Themiſt.
Orat. XII.

* Hieron. L. I, adu. Iouin. Vid. Diog. Laert. L.
II. Segm. 22. L. IX. Segm. 6. 8. 13. Clem. Alex.
Strom. V, pag. 371. Autor, Allegor. Homeric. De-

metrius Phaler. Lib. de Elocut. Cicero de Nat. Segm.
Deor. I, 26. III, 14. Id. de finib. II, 7. Lucretius 22.

L. I. v. 640. Seneca Epiſt. XII.
Oo0οο 0οιο vbi

342
vbi qualemcunque diligentiam meam,
rerum harum intelligentibus non im-
probari intellexero. Quod eo facili-
vs ab aequioribus me puto impetra-
turum, quod non obſcuritas tantum
Philoſophi mei multum me exerceat,
ſed magis etiam adhuc mihi obſit in-
fauſtum illud naufragium, quo omnia
eius ſcripta perierunt. Quam ve-
10 difficile ſit, ex paucis, quae aegre
illud euaſerunt, tabulis, ſiue fragmen-
tis, integram molem ita reſtituere, vt
nulla ex parte manca, mutilaque appa-
reat, illi norunt, qui ex inſignibus
magis ruderibus, ſimile quoddam ae-

dificium excitare vnquam aggrefſſi
fuerunt. 5

G. IV. Vt autem ad rem tandem ac-
cedam, omiſſis ſubtilioribus, & loco
huic minime conuenientibus, Philo-
ſophorum de principii & elementi dis-
crimine diſceptationibus, breuiter ſal-
tem, quid per principium intelligen-
dum ſit, indicabo, ne vaga huic voci
notione reliéta, noſtra de Principio
Plut. de rerum naturalium exmente Heracliti
Plac. Phi- . nz r;
lol. 1. 1. tractatio, aliquid obſcuritatis contrahat.
c. 2. Principia igitur, ſiue ρναο. vt verbis

Plutarchi vrar, gr οαι brτι+ ad e-

a, &r⁸ &οτ—+αονοτιι. οα gH.ε e,
aαιρααρν Agv‿α ε As„ρoHεν ατπο,
&& *ρ ονο„οτοo αρο⁵œwhach, &r &n
o ασωαττο, 4X sα e
Ariſtot. v o. Vel ſi magis cuiquam placet e
Metaph, conciſis mage Philoſophi verbis, prin-
Z "cl. cipii naturam diſcere, habeat ſibi illa:
raαν 48* &r, inquit, 2in; Far a 6*να
13 gao a7aα, er 1 ατν.ν, 9
aνασααςτÜ.

§. V. Id igitur, quod primum in re-
bus naturalibus eſt, & a quo reliqua
omnia ſunt atque fiunt, IGNEM ex
mente Heracliti eſſe, plerorumque te-
ſtimoniis conſtat. Sic enim ipſe A-

PARS TX ERACIVS CAP. VI & I PIVST &αA
riſtoteles, poſtquam aliorum quorun- Ariſtot.

Metaph.

dam de eοταa alriats, ſiue principiis, .. 5
.3.

. . 7 N : „TI.
attuliſſet ſententias, Izaναd½ inquit,
z Merancrα² ρααασ Hodn)Mhαια E-
Pé α d ρνν ri tagt Tra“ aοαν cα
7vo Simili modo Plutarchus: Hga- Plut. de
Xααπ α Izzaα ρν Meraxoyr“Placit.
doxvdv râνιον αο Ü τι eα unel.
pSρραα r& aàrr Pivecασ eis wh 3
dyra TeMαντπ Xιοονα. & paucis inter-
iectis: ρρ& rο ι Dasv,] r
Tgr& † rävra 1α r α iςσ r
aνσNM¼äαα 1α ιντι Stobaeus: HgcStob.

xReα α α Ir αοα dYd r“ drar-ebr.
.à. P. *„

T Aννο] r rρ.. Sic & Diogenes Diog.
Laertius, ad quem inter primos pro- Laert.
vocare debebam, vbi de Heraclito a-L. x.
git: dοα αüυ ροα¼ αdſOy†Ür⅜ ν Segm.7.
g&bααο g i T8&τν. dvααειοαραe. Etpau-
lo poſt inter νινwνπαετ 1.1g refert, quod ib. Segm.
docuerit νι AHναυ Kéoαιον, Yervä; 1e 8.
durev en wopeg, α α enn vo*νααα. Si-
milia de Heracliti opinione circa prin-
cipium rerum naturalium ſeſe acce-
Piſſe teſtantur Patres Chriſtiani. Iun-
quit enim Iuſtinus Martyr: Hec. Iuſtin.
1 αæ Meraxdbvr α [vel vt rectius le- Mart.
gendum eſſe iamdudum obſeruauit **
Sylburgius THea α π därιο αι sylb. in
rra . M†aταυντι Ao*νσe-r—πιτααο. p. I.
Tæo* Tτ οMεα.υ „αν Similiter Her- Hermias
mias facete, vt ſolet, in diuerſas par- rri.
tes abeuntes Philoſophorum ſenten- philoſ.
tias irridens, Ios àv“, inquit, zes emy p. 184.
T αο Aenτι⁵, Xα Ss)olun yοα
duvrο vε e n srαoνοαορ ο ε Hea-
αι α αοισιν ααdιαρισ αν Apvνν
ν . Aft cur moror tamdiu
ad Clementem Alexandrinum pro- Clem.Al.
vocare, cuius inſtar omnium mihi Str. V.
eſſe debebat autoritas, quod ipſis He-P· 599.
racliti verbis, ab eo citatis, illa fulcia-
tur? Sic enim inter alia, in Phyſico
procul dubio libro, quem eum ſcri-
pſiſſe nonnulli, & ipſe Clemens alibi,
aiunt,

Paraenet.

ziunt,
ſtatur:6
e .
en uin
7 ℳ0 rec
Obleruun
Paration
de re
elle inſ⸗
huc e6
Cquid
Theodor dicerie⸗
heih/ Mrar
ci 5
rere,
/.

NI
Ledor,
Mmonuis
Niendun
dii,
princip
bus mi
firmaſl
Vt infr
ſio rer
rib
iugde
AN
Men
NNS
quo
Ror
Llx. Luc

quorun- Aik
Drincipiig a
R,inclit 14)
en. 6½.
rMy guua-
hns: Bu. Mu
arh, lt.
Ani, een,. Piol
6 4 io⸗⸗ 1c.
uciginter-
) Erer
ells: eg⸗Rtob
y arar. Ucl Phy. M
Diogenezrben

Diog.

IIIOSPrO-Izert

Iaclito -..
raru o,- deen
„Etpul.
fert, guodb egn
Nada, r
Ae,
rcaprin-
ſe Ace-
W. In-
aue er ilin.
eus le- Mar,
. Larzenet.
bſeruauit 4
Se, G, n
Vrïv¹²“nοτρ%⅞l.
er H Emis
loir gen
ſenten prilol.
0οα
4 i
Nii
tumcit
n o. Clem 4l

j mhi Str. V.

5 He- P. 5
fulcia-
hyſico
a ſeri
3 Ahi,
ut,

DE IOGONE, RERVA OAMNIVMI PhINCIPIO.

aiunt*, locutum eſſe Heraclitum te-
ſtatur: ραασαſ “ Xα σοWο α rog

ð

cro, utrea, vbi tamen pro usrea As-
7o rectius legi, dudum Viri docti
bſeruarunt. Quae Euſebius in Prae-
parationum Euangelicarum libris hac
de re affert, ex Plutarcho deſumta
eſſe ipſe fatetur. Vnicus itaque ad-
huc e Graecis Theodoritus prodeat,
& quid ipſe de Heracliti principio di-

Theodor. dicerit, exponat. Inrzaα αC, inquit,

Tberap.
IV. p. 58.

L. I. v.
636.

* Meraxsvr , .α Hozweα ½ BAb-
α&* AHασ † ταιν (SBaαν) Aνſοι
c rersαιüο. aoxzr 7 n
xuα0%.
G. VI. Mirabitur forte aequus etiam
Lector, cur tot allatis autorum teſti-
moniis eum obtundam, verum mu-
niendum tot autoritatibus fuit, quod
dixi, IGNEM rerum naturalium
principium ab Heraclito ſtatui, ne re-
bus minus accurate expenſis, hoc af-
firmaſſe cuiquam videar. Sunt enim,
Vt infra patebit, qui aliam de Princi-
pio rerum naturalium ei ſententiam
adſcribere videri queant. Tantum
itaque abeſt, vt a me quicquam hac
ex parte ſecus admiſſum eſſe exiſti-
mem, vt neutiquam dubitem, hacte-
Nus allatis, aliquot adhuc eorum,
quorum egregia in Philoſophia apud
Romanos laus fuit, loca ſubiungere.
Luculenter igitur Lucretius:

Quapropter qui materiam rerusm
eſſe putarunt
lnem, atque éx igni ſümmam con-

843
Magnopere a vera lapfh, ratione vi-
AAonter.
Heraclius init quorum Duxr prae-
lia primus.

Vbi, vt obiter id moneam, ita ac-
cipiendus haut eſle vltimus videtur
verſus, quaſi primus huius opinionis
autor Heraclitus fuerit, ea enim de
re Hippaſum cum eo contendere poſ-
ſe, ſi quis exiſtimet, non omni eum
cariturum eſſe fundamento putarem:
ſed quod primas inter illos, qui iſtam
ſententiam tuentur, teneat, vtpote
qui ſapientiae fama ceteros, qui eam
amplexi ſunt, longiſſime antecellat.
Verum vt ſinem hiſce tandem faciam,
Cicero quoque, Enpedocles, inquit, Acad.
peruulgata & nota quatuor: Heracli-d L.
taus ignem eſſe dixit, e gao omnia gi-
gnerentur. Idemque alibi Balbum De Nat.
alloquens, Omnia veſtri, ait, Balbe, Deor. L.
Jolent ad igneam vim referre, HMerg.--III. C. 4.
clitum, vt opinor, ſeguentes.

G. VII. Iſta omnia quicunque ex-
penderit, exploratiſſimam ſibi eſſe He-
racliti de principiis rerum ſententiam,
haut immerito iudicauerit. Attamen
deprehendi nihilominus, non vsque ad-
eo eodem ore ſemper veteres loqui, vt
non mutent quandoque linguam, &
ancipites reddant curioſos veterum
opinionum indagatores. Vt ſimpli-
ciſſime rem proponam, eam, prout
animo meo ſeſe repraeſentauit, nunc
repetam. Incideram in locum Ari-
ſtotelis, antiquorum varias de anima
opiniones recenſentis, qui inter re-
liquos Heraclitum quoque producit,

Lib. L. de
anima: c.
2.

* Laert. L. IX. Segm. 5. Plutarchus adu. Colot.
T. II. Opp. p. I215. Clemens Alexandr. Strom.
V. p. 371. aliter tamen paulo de Heracliti de na-
tzura libro cenſuit Diodorus Grammaticus apud

2—

Laertium Lib. IX. Segm. 15. Vide etiam de eo
quaedam minime vulgaria apud Suidam in A-
iει .α„ααaαιτN VMB

OOOο Oοσιον9 atque

84 PARS HrRACLTITVS CAP. VI § I. PrIVSICA

atque eius de illa ſententiam his verbis
explicat: K Hodnα £ ₰ r3 d ρνπ
α Oeg r“ Lov, Anεαο rν α. νι1â.
agu sg is TàXα ονυονοαισ ασ ααο—
ααατιπτ οαα bο uαο. Verba iſta

primo obtutu haut parum obſcurita-

tis habere mihi videbantur, imprimis
autem ſatis capere non poteram, quid
iſta ſibi vellent, r9v d*α να no
T“ Woxzv. Implorabam auxilium in-
terpretis Argyropyli, verum illum
plus obſcuritatis, quam lucis, oculis meis
offundere ſentiebam. Theodoritum
itaque adiui, quem ita explicare He-
racliti de anima opinionem memine-
ram: IIapαιααRαος α I raα e, Hoc-
Mäαα ˙ νaοροαmνrρπ o*⅜ νααe.
Simili modo eam repraeientare poſtea
De ani-comperi Tertullianum, qui inter eos,
mnac. 5§. qui de manifeſtis corporalibus animam
eſfingunt, Hipparcum & Heraclitum re-
fert, qui e igni eam conſtare ſtatu-
ant. Iam ſecundum iſtos autoresme-
rito dici poſſe exiſtimabam 1 aρν
αo ri8“ Woxze, hoc eſt principium,
ſiue eiuſdem naturae cum principio,
a quo res omnes Heraclitus deducit,
animam ex eius ſententia eſſe. Pro
principio enim habet ignem, & igne-
am quoque animae naturam, ſi iſtos
ſequamur, tribuere videtur. Aſt ve-
ro Ariſtoteles non ignem, ſed ααονπa-
iagi animam iuxta Heraclitum eſſe
ait, quam vocem vaporem, ſiue exha-
lationem vulgo ſignificantem, ipſum
aerem hic, vbi de Heracliti placitis
ſermo eſt, interpretari non dubitaui,
vtpote qui ex eius mente, rectius ex-
Plicata, &αααaw uiaois quaedam eſt, pro-
Vt ex iſtis Plutarchi luculentum eua-
Plut. de dit: Hoanear α TInzar οα adον
arer. Tv* 5)Xcoον T 2 ra;, DPacg —- Tgr&
L. I. c. 3. õ 2:en otα⁵οo, ra nänr.
†οv A* aαο † τααιιρινατοο αντα

Therap.

.

» » 2 . — 7 2 „
cis το ανο⅜s αρεο 5 ire re. eS r..

aααρααι.υ,wte“ T,“ i*“ nτο 1†——☚ νοοα O-
&c ο àοτορα, εααααα%αατιον ₰
Aεαο Yeαοαααο.e Si igitur d,αορ+¼°ιüιι
ſiue aer, eſt anima, & ροναν tamen eti-
am eſt, hoc eſt, eiuſdem cum eo, quod
pro principio Heraclitus agnoſcit na-
turae, ſequetur inde, 4α ονινι ſiue
aerem, principium rerum naturalium
ex eius mente eſle. Illorum enim v-

trumque, ac proinde hoc etiam, quod

ex illis ſequitur, velle ſibi Ariſtotelis

verba videntur, quae ita ego expo-

nebam: Heraclitus quoque eiuſädem,
cum principio,‚, naturae animam eſſe
ait, ſiquidem aer illa ſitr ex quo reli-
qua conſtant, vtpote omnium maxime
Jimplici, & in continuo motu conſtitu-
7t9. Quamuis autem vltima huius bége-
o verba, quae ex aere reliqua conſta-
re, vtpote omnium maxime ſimplici,
& in continuo motu conſtituto, di-
cunt, aptiſſima eſſe videantur, quae
cuiquam perſuadeant, aerein hic prin-
cipium conſtitui; nunquam tamen a-
nimum inducere potut, vt firmiter
ei inniteretur. Nam animae quidem
aeream tribui naturam, & Heraclitum
illius ſententiae dici autorem, non mul-
tum me turbauit, vtpote cuius rei lu-

culentum teſtimonium apud Tertul- de anima

lianum quoque extare noſſem. Quem 9. conf.
c. 14.

igitur alium, inquientem, animas ae-
Rimabis colorem, quom aerium ac lu-
ecidum? non vt aer ſit ipſa ſitkſtantia
eius, etſe hoc Aeneſidemo viſum eſt, &

Anaximeni: puto ſecundum quosdtam

& Heraclito. Imo & apud Plutarchum,
cuius verba maxime perſpicua, &

ad loci Ariſtotelici illuſtrationem in-De Plae.

primis facientia, adſcribere non graua-
bor: Hozn) α, inquit, ry r 1S
Kcρν‿νà oνα aα, αaιρια.ιſυσεινα De
T & αντσι ν‿⅜NiUr, ree, er Teis Goi
ar0

Phil. IV,

3

₰½
Ar * ſo⸗
ſeus ueyen
0o Hetacl,
nmaamir
chl loco ,
Autenn iſ
errom
qummpkimt
Heraclteud,
Cencimodn
tur diquann
elgend
ſuſt:
un rinci⸗
eielle,
indicatum,
rue aninn
cunlumn u⸗
tullianus
male cohar
busyltima.
loco der n
deeoccij
Condem!
me ſime
cunquert
telis ocu
Euere,
Wdam
2du. Me. Dythan
themat. locnmte
NA a&Nτα+
16 de 4
Taua
1Nage
, 10
jae,
Z
luril
1 4e

a rare
Aidlet,
1. ulan,
tamen eti.
neo, quod
noſcit na⸗
Alarh, ſlle
aturalium
nenim v-
laln, quod.
Ariſtotelis
1o erpo⸗
eilſten,
imam Ne
gul reli-
1 mxime
Ckitu-
ils oe⸗
1
1a cohſta.
mpli,
tuto, di-
r, glde
lcprin-
men-
firmiter
quidem
Hachtum
nonmul.
1s reilu-

Tertul-deznima .
. uene⸗ ont⸗

Ec. 14.
mue l- 1

1A -
ontis
ne, *
otNu
rchum,

1, aͦ⸗ .
in- e Plae.
en N e
gm.

4ℳ

DE IGNE RERVM OMNIVM PRINCOIPIO.

„ „22 — SD⸗ 1902
A‿ô Tνρ eXατ Nαα T6ρ e Aots dααευ+ιυμαs—
eαρbαναα Attamen, vtpro Princi-
10 Heracliteo aerem, ſiue ααd%rlaασtν
illam, admitterem, aegre mihi perſuade-
re poteram: praecipue, cum in Plutar-
chi loco é? bo„uws illa fieri dicatur, α
autem iſta, hoc eſt, aqua, Enga, id eſt,
terram, haec vero denique ignem, tan-
quam primum principium, ſecundum
Heracliteum, res ex ſe inuicem dedu-
cendi modum, ſupponant. Putauiigi-
tur aliquando, apud Ariſtotelem pro
ares legendum /eο vel jzs, ita vt ſen-
ſus ſit: Heraclitus lquoque eiusdem
cum principio, quod ignem ex mente
eius eſſe, tanquam notum, G&alibi a ſe
indicatum, Philoſophus ſupponit] na-
turae animam eſſe ait: vel etiam ſe-
cundum quosdam, vt ſupra dicebat Ter-
tullianus] azærzw. Verum hac ratione
male cohaerebunt cum praecedenti-
bus vltima. Si principium enim in iſto
loco aer non conſtituitur, quomodo
Qeg eo dici poterit, quod reliqua ex illo
conſtent? item, quod omnium maxi-
me ſimplex exiſtat? Aſt enimuero, vt-
cunque tandem accipiatur ille Ariſto-
telis locus, meam ſaltem coniecturam
de aere, pro Heracliti principio, a qui-
busdam agnito, non vanam omnino
fuiſſe, clariſſime edocuit me Sextus
adu. Ma-Pyrrhonius, cuius integrum proinde
themat. locum repraeſentaſſe haut forſan pige-
IX. bag. bit: IIeol raααιαταQντ— inquit, ααιτν
367. nare 4 N. . „ ,
c *ατ+ÿo⅛ 5*αρπ, αουρονα ααανορο
i Sadασρα αααρ α 2a α. oà Ae* εαρ
αſ̃a se*a va Tr& Tre*“ oTeν oePSic,
0 α aσdNℳtαρ ſ1ρο* rνσασααι eres«o,,
pex t* g , Hez. ADWτπαο⁵
gv l 4*ρπιο Oαια MiMX

7°ι 6 deag Avaiαααο ε Aααα,
7or⁹⁴ rοaaαοααν ApaEiké ns ν νο⅞ I—

Ireg , α Aio *ν AνοM„υwαιαρσ
AeXαρ⁰α ⁰ ° A αααι Veax τ—
4 xa dves, α ι *s Hecαοπα⁰

845
» „ „ —
79ν àαο.R aIrͤa ₰% Meraxroyr,S
&τι ναι½D Hgaäςααπ ρ⁹.

§S.VI. Detur itaque hoc mihi, vel
Sexto potius, fuiſſe nonnullos, qui
ignem, fuiſſe alios, qui agrem ſummum
principium, vel primam rerum natura-
lium cauſam ab Heraclito credi exiſti-

mauerint. Aſt vnde, quaeſo, illud dis-

crimen ? an male ſibi ipſi conſtare Hera-
clitum dicemus, modo ſic modo aliter
ſentientem? verum hoc credere nos
haut ſinit ſummum ingenii acumen &
vewaiérss, quam paſſim non vulgus, at-
que inaneis, vt Lucretius calumniatur,
in eo mirati ſunt: Qui omnibus aliis,
vt Epicuri ſui laudibus inſeruiat
iniquus, ita de Heraclito noſtro ce-

cinit: Lucret.

L. I. v.
Clarus ob obſeouram linguam magis 640.
inter inaneis,
Quam de graueis inter Graios, qui
vera requirunt,
Ommnia enim ſtolidi magis admiran-
tur, amantque,
Inuerſer quaez ſub verbis latitantia
cernunt.
Veraque conftituunt, quae belle tan-
gere poſſaunt
Aureis, & lepido quae ſünt fucata
ſonore.
Sed grauiſſimi inter Graios, ipſeque flos
Graecorum ſapientum, imo ardoas
dτiνοτ Langärs αd+ dταατ z. BD,uid Laert. L.
igitur? obſcuritatine eius diſſenſum II. Segm.
hunc tribuemus? iſti quidem omni- 22. conf.
no, vti ego exiſtimo, rectius, quam cui- n
— egm. 6.
quam alteri cauſae. Aſt quomodo no- 15.
dum hunctandem expediemuse & qui- Clem.
nam anguli adeundi erunt atque receſ- Al. Str.
ſus, genuinam mentem eius perquiſitu- Il.362.
ris? Mihi quid de ea re venerit in
mentem, exponam ingenue, ſuo ſenſu
alios facile abundare paſlurus. Neo
Oo0O 0°οϑ. aerem

846 PAKS X. HERACIITVS.
aerem itaque nec ignem, quem nos vul-
go appellamus, pro principio Heracli-
tum habuiſſe ſtatuo, ſed minimas quas-
dam, atque indiuiſibiles particulas, ſiue
ramenta, in continuo motu poſitas, at-
que celerrime agitatas. Quarum na-
turam, cum ipſae ob tenuitatem ſenſi-
pus minime pateant, vt aliquatenus ex-
primeret, ignem eas appellauit, vel ae-
rem, quod ad igneam aereamque natu-
ram earum conditio proxime accede-
ret. Nam ignem quidem quod atti-
net, naturam eius potiſſimum conſti-
tuere 1αεoροαοοαρσαιâο νod wr Do-

in Tf. oρ rεαναπ½,Pᷓlato quoque agnouit. Et

maeo,

certe illud, 2 ιαν οιαανρ
aliud eſſe ab eo, quod proprie ignis eſt,

Meteo- ipſe nos docet Ariſtoteles. Vnde idem
rol. ,4. alibi egregie ad Heracliti mentem illu-

Meta
I, 7.

ph.

ſtrandam faciens, rgrod, inquit, æα
73 mpé**o Evj sos bροοα 7.XEA-
go* T⁵ α° ; bes õ
r dwv, S iyve,, ſc. rà& ααα α⁰¾
ige mgur*. reigroy 7 ingolegls ov,
α Rer sr1ov &ν α rοοαυρ⅜υρXτα. ℳο⁰
eg ο νσν do‿α αoροαο., sαιια H§
oν*⅜oνρdHſHbim à“* Trâ„αστ)ρσεα Quae
quidem a Sonero ita translata fuerunt:
Multum refert ad asſignandum princi-
pium, quod omnibus eſſe prius debet, at-
tendiſſe, quodnam corporum tenuigima-
rum & minimarum partium eſſet. Hoc
enim maxime elementi rationem ſubire
poteſt, exquo primo res minimarum par-
tium & tenuigimorum corporum con-
iungi poſſunt: Ideoque huic rationi ma-
xime conſentanea locuti ſunt, qui ignem
principium fecerunt, vtpote, qui ſit ſub-
tilisſimarum partium. Verum ſen-
ſum & verba Philoſophi ſatis accurate
reddidiſſe haut videtur, quae karum
luculenter etiam transtulit Beſſarion,
obiter itaque lucis nonnihil iis inferre
tentabimus. Plurimum peccare in-
quit eos, qui generatim materiam re-

CAP. VI. & I PVSICA

rum naturalium principium ſtatuunt,
interque alia etiam eo, quod nonat-
tendant, quomodo quatuor illorum,
ignis, deris, dquaét, & terraez, ex altero
alterum ordine procedat atque gigna-
tur. Iam inquit, hoc ipfum autem mul-

tumrefert, vt cogneſéamus inde princi-

pium, exquo omnia funt, & in quod
omnia reſoluuntur. Idipſum enim pri-
mi elementi rationen guam maxime
habet, e cuius, tanquam primi, concre-
tione reliqua naſountur. Tuale vero
eſt, quod omnitm corporum tenuisſe-
mum eiſtit, minimisque partibus con-
ſKat. Quapropter it, qui ignem prin-
cipium ſtatuunt, huic doctrinae maxi-
me conſentanea fuerunt locuti. Ante-
quam ab hoc loco diſcedam, monen-
dum id ſaltem eſſe duco, quod vocem
ij in verbis iſtis eg &Hανvv-za,, ſtudio

in yverſione praetermiſerim, cum nec

Beſſarion, nec Sonerus eam in transla-
tionibus ſuis agnoſcant, & certiſſimum
ſit, nullum eam hic fundere ſenſum, at-
que librarii adeo deberi errori, quem
prima ſyllaba vocis pipveca, peperiſſe
videtur. Exhis vero, vti puto, ſatis
patet, quam non immerito ignem ap-
pellauerit principium fuum Heracli-
tus, cum igneae naturae adeo vicinum
illud eſſe animaduerteret. Similiter
res ſeſe habet cum aere, namque illum
quoque & fubtiliſſimis, & maxime mo-
bilibus particulis conſtare, plerorum-

que ſententia fert. Vnde & in fupra al-

„

lato loco Ariſtoteles oτανοιιπϊiοο αα
fév aà aerem dicit, alibi etiam de igne
ſimili fere modo locutus, vbi 7 ταρ
dc bta eſſe affirmat. Aſt forſan me
corpuſculari Philoſophiae, quae hodie
apud omnes celebratur, fauere, corpu-
ſculaque adeo, particulas atque ramen-
ta offendere, aliquis opinabitur, vbi ni-
hil eorum occurrit, ſimili quodam cum
ictericis morbo laborantem. Sed aliter,

L. I. de

anima c.

De Iuu.

& ſenect.

c. 2.

puto,

Puno Ger
late ſenl

pollea

De Nlx. chi, qu

Philol h, cemn an
1;. qugec
uae
ſubüci
N
tem
de ohil. bilbus,

muundi. 0 . an

5. nidg
Ni
tarchit
uney
Pns Srobae
Phyl.) gin
H Piniom
1. Jer
aſa er
dumpe
Len leln
gm Aliis
Nheo⸗ tufn
Ngg umg
dierwa eMu
liag iWop
al⸗

c,25 P
52, Wrcc

Katuunt,
nonat-
lorum,
exltero
Megeonn⸗
emmul-
Ae trinti.
Gnguud
mimndri-
mexime
, coptre-
Lule hero
tenlice
ius con-
en prin-
Ge Mri
Anle.
monen⸗
d vocem
, Kudio
Ccunm nec
1transl⸗
tiimun
ſum at⸗
, quenn
peperiſſe
1o, ſitis
nein a⸗
Heradli
vicinum
imuliter
lueilum
me mo⸗
erorum-
ſprd .
d
de igne
1 17 ,he lun.
tſan me ſene,
ehocle
copl⸗
Lunnel-
h Pin⸗
lumcumm
Aldlier,
Puc

„l 4
anin c. D

mundi b. 10: àννιοτ inquiens,

De Plac,

9
5

puto de me ſentiet, vbi optima autori-

tate ſententiam meam confirmare me

poſſe acceperit. Eſt autem ea Plutar-
De Plac. chi, qui poſtquam narraſſet, Empedo-
Pniol. ,clem ante quatuor elementa ponere,
13 quaedam minutiſſima fragmenta, tan-
quam elementa elementis priora, mox
ſubiicit: Hoc Xαν Wepusdsrnaà ri«“
2A is α αρaνIιοιοααο Vocem au-
tem ivαα de minutiſſimis & indiuiſi-
de opif. bilibus, hoc eſt, atomis, vſurpat Phi-
aαοατιαυ%
toinchs Aραο iHaaα. Oανα Goece-
X†oαMς baο1ld⅓—U1ÜU .. Ne autem Plu-
tarchi teſtimonium, tanquam aτaαIι X
uacualiquis vilipendat, idem teſtatur
Eclog. Stobaeus, diligentiſſimus veterum o-

pinionum indagator, inquiens: Hpa-
4. . N —
32. „“ραασι 700 T 3 evα dontt Ti. ypdrid

uAaXa.. Vbi ſiue vniuerſum mun-
dum per r& &ν intelligas, quem « & 4
Laert. L. eum dixiſſe, ex Laertio, Theodorito, &
IX. ſegm allis conſtat: ita, vt ſenſus ſit, Heracli-
4. Theo-zum ante hunc mundum ramenta quue-
dorit. qam extitiſſe ftatuere, quae eadem ſint

Therap. —AY. I 4di .
WV. p34. Cum principio zius, quod ignen tiam, d-

Stebaens remue ſoleat appellare: Siue vnicum

Eclog. eius principium, nimirum ignem, per
athe. Tà&deſignari ſtatuas, vt adeo ſenſus ſit,
. P. Heraclitum ante vnicum illud principi-
vm ramenta adbuc quaedam conftituiſſe,
ilo priora, mihi quidem erit perinde.
Niſi quod, ſi hoc ſenſu Stobaei locum
exponas, paulo aliter videatur ſenten-
tia Heraclitiex Stobaei mente eſſe ex-
plicanda. Tum enim proprieloquen-
do primum rerum naturalium princi-
pium apatia erunt, quae, in ali-
quam craſſioris paulo naturae deinceps
coaleſcentia, IGNEM conſtituerint,

eo, quo Plutarchus capit, ſenſu princi-

Phil. I, 2. : . . .
dn. pii & elementi vocabulis. Res tamen

eodem redibit, & duplex ſaltem ignis

erit diſtinguendus, elementaris nimi-

D IoNE, EXENVM OMNIVM PRTNOTPIO.

tanquam primum elementum, acceptis

tat, ſicque diſſoluatur,

847
rum & craſſior, a ſubtiliori, hoc eſt, ipſis
illis Pevtuariois Varie & celerrime agi-
tatis. Ea enim ignis nomine ipſi veni-
re patet ex illis locis, quibus ea tribuit

igni, quae non niſiin id, quo nihil exi-

ſtit prius, cadere poſſunt. Quale eft, blut. de
quod &αavρροααναnυοειεαιυ T Plac. Ph.
gasa rexevav, hoc eſt, omnia omnino b-
ex igne fieri, & in id illud vltimo re- b
1 1 „ tobaeus
ſolui dicat. Item, quod 1αεποατιριι. clog.
xdν ρo eſſe ſtatuat: aααο vero nihil PhyCI.I.
prius dari poſſe videtur. Imo quod c.r. p.2.
clariſſime omnia anteriora excludat,
apud Clementem Alexandrinum, in- Clemens
quiens: 26ασοιτι αντια dαοπσ *αt⅞ρ ir.
Ozνα *νT a, ocτι.υα rolngev, 1 , Xασ &α, P.599.
29 aο τσ o àα ιυ... Ex mea itaque
ſententia Vnvkcdru illa, ſi igne priora
erunt conſtituenda, de igne craſſiore id
intelligendum eſt, ipfſa vero etiam in

continuo motu poſita, IGNIS Hera-

clitei, ex quo omnia naſcuntur, nomi-
ne venire crediderim.
S. VII. Videtur itaque Heraclitus
idomnino rerum naturalium conſti-
tuiſſe principium, quod ſolum veriſſi-
mum eſt. Materiam nimirum ſimpli-
cem, indiuiſibilem, & inſenſibilem illam,
quam ſiue oναοια uovddaς cum Leu-
cippo, ſiue vasa cum Democrito, ſiue
Üαισα cum Metrodoro Chio, ſiue
är—νονα cum Epicuro, ſiue denique WPry-
puaria cum Heraclito appelles, rem
ſemper denotabis eandem. Sane enim
Wrudria iſta, vt a Plutarcho ſupra ea
deſcribi audiuimus, Sαsαοαναααα⅜—ρι
ab Atomis quoad ſubſtantiam nihil dif-
ferent, ſiue ex mente Epicuri Atomum
Gaſſend.
cum Gaſſendo definiamus, quod ſit ple- phyf.
na quaedam, ſeu vacuiekpers, ſolida- Se&t. T.
que adeo natura, quae non habet, quad il. c. 5.
e parte, aut-quomodo ae admit-b. 254.
iue cum aliis ma-
teriam illum eſſe ſimplicem, indiuifibi-
lem, &inſenfibilem ſtatuamus.

848 PARS TX. HERACLVILVS.
§. VIII, Inaudita & ab omni veroſi-
militudine aliena, nemini ſpero haec
mea videbitur ſententia, quae, vt ego
quidem autumo, clariſſimis argumen-

tis innititur. Nec ei oberit, credo
ervulgata opinio, quae corpuſcularis
Phiofophuae profeſſionem Leucippo,
Strab. L. Democrito atque Epicuro inter anti-
XVI. p. quos ſolis fere vindicat. Sane multo
757. antiquiorem eam eſſe, peruulgata Stra-
Sext. Bm-bonis & Sexti Empirici loca abunde
pir. L. X. nos docent, qui Poſidonii Stoici au-
zu. M2 ctoritate affirmant, Moſehum idonium,
367. *: Virum Trojanis temporibus antiquio-
rem, doctrinam illam iam fuiſſe ample-
xum. Imo Himerius quoque Sophiſta
in declamatione, quam contra Epicu-
rum, prouidentiam negantem, conſcri-
ap. Pho-pfſit, doctrinam Epicuri de atomis ab an-
