Hegiam delatus fuit, quem tamen ille ? 586.

cum reſpueret, ſcholae praeeſſe Iſd orus
coepit, ipſius Procli, & poſt eum Ma-
rini auditor. Eum in diſciplinis philo-
ſophicis ſe exercuiſſe, & ſacrorum val-
de ſtudioſum fuiſſe ex Damaſcio, vt
credere par eſt, tradit Suidas. Eidem
Ooo OOο0 videtur

Ortus Phot, p.

1276
videtur vita philoſophus, ſcientia vero
non fatis excultus, in Dialeéticis in ex-
ercitatatus magis, quam hebes: Eius
nullum commemoratur ſcriptum, ex
quo de indole ipſius philoſophiae con-
lecturam facere liceat.

WMdoro denique in hac ſchola ſucceſſit
Damqaſcius, Damaſcenus, eius & Aſele-
biodoti, qui Proclum audiuerat diſci-
cod, 242 pulus, vt ex ipſo Damaſcio apud Photi-
vm colligitur. Hic Imperatoris Iuſti-
niani aeuo floruit, vt eſt apud Suidam.
Eum vero, cur raoiey philoſophum
Suidas faciat, non patet, vt fere ſuſpi-
cio ſit αàιιαιαπ PrO& Zrοαναο apudeum
fubſtituendum eſſe. Sane id & prae-
ceptores eius nobis perſuadent, & -
ynyua r= in Platonem, quorum apud
Suidam mentio, cuius philoſophiam in-
primis ornare & perficere Eclectici ſat-
agebant. Imo & ex fragmentis hiſto-

riae eius philoſophicae, quae apud Pho-

tium habemus, illi generi philoſophiae
eum addictum fuiſſe, facile colligas.
Cuius indolem eum etiam in libro zeo
diεο*νοπprſſiſſe dubitare nolim, quem
in variis bibliothecis obuium, in lucem
Fabr. publicam protrahere in Gallia viros e-
Proleg. ruditos voluiſſe ſama fuit. Nea

ad vit. † . 3 7,:
Procli b. h. e. vt vertit Interpres Suidae familia-

14.

ſuerat Ariſtoteles,

CAP.

DE PHIILOSOPIHIIA ELEOIICA CAP. IV.

res, quod forte diſcipulos rectius in-
terpreteris, Sémplicium habuit, & Eula-
lium, Phrygaslambo: quos proinde in
Eclecticis cenſendos omni iure exiſti-
mem.

Quamuis vero hac ratione ſucceſſio
ſcholae Eclecticae inde a Proclo, per
Marinum eiusque diſcipulos fuerit
continuata. Uluſtres tamen alii quo-
que Procli diſcipuli fuere, atque ipſi
quoque auditores habuere, nominis ce-
lebritate conſpicuos. Quem ſupra e-
nim in Procli diſcipulis commemora-
vimus Ammonitim, Hermiae filium, Sim-
plicius audiuit, & Aſelepius Trallianus,
vt obſeruatum Ionſio, quamuis vnde delerin.
id ipſe acceperit, mihi non ſatis conſtet. gon.
Apud Suidam, vt modo obſeruatum,
Simplicius Damaſöii dudXeyrys vocatur.
Et ſane Eclecticum eius ſtudium, vt paſ-
ſim probant eruditi ad Ariſtotelem
commentarii; ita allegaſſe ſufficiat, poſi-
ta in conciliandis veterum Philoſopho-
rum de principiis rerum ſententiis,
quas ſibi inuicem in I aupea. OP. oppPO-
opera. Sed &
Joannem Philoponum inter Ammonii
diſcipulos refert Ionſius, eamque in
rem Leontium in libro de Sectis al-Act. V.
legat.

IVv.

DE CHRISTIANIS ECLECTICAM PHILOSOPHIAM.
SECVENTIBVS.

TFürn Amamonium Saccam, inſigne
Eclecticae philoſophiae fulcrum,
Chriſtianum fuiſſe ſupra monitum fu-
it. At iam ante eum hocce philoſo-
phandigenus Chriftianis patribus pla-
cuiſſe exiſtimem. Sane diſerte id ſeſe
Strom. I. ſecutum eſſe Clemens Alexandrinus fa-
P. 188. tetur. Is enim neque Stoicam, nec
Platonicam & Epicuream, aut Ariſto-

telicam doctrinam philoſophiae nomi-
ne dignatur. Sed quaecunque ab his ſe-
clis recte dicta ſunt, quae docent iuſti-
tiam cum pia ſcientia, hocque totum
(rgro æρο *ιdsã Yεαπνιρν] Philoſophi-
am appellat. Virum igitur, patria A-
lexandrinum, vel ſaltem, ſi, vt viſum
nonnullis, Athenienſis fuit, Alexan-
driae diu verſatum, & in Alexandrina
Chriſtianorum

Ciſti
Jamj
nice ſe
ſchola
Jane
rius
Pn
Arom, l. leos
P. 27. 8. admo⸗
grico
etiam
Grae
aucki
D
eiie

4
yerſ.
nios
co
mile
Che,
prae
ter ta
darn
Doe
nur
Ho
nun
Oer
V
H. . V,bir
.
tr⸗
Comm ſ.

in E-XI. l

n
te
gn
eu
ti
1

keckitg in⸗
ELule.
proindein
Ure exiſti-

e ſucceſſio
ehe, per
los fuerit
n Alii uo-
Atqe ipfi
nominice⸗
mn fuprae-
nmetnora-
Uium, n.
roliunu’,
Nlis vnde teſenht.
Sconſtet 11. bl.
ſenntum, r.
Vocatur.
nytpaſ.
Kotelem
utpolſ-
loſopho⸗
eutelltüs,
or. 0000-
Aummmi
que I
Ni An.

IIAM

enomi-
ibhösle-
ent iuſti
ne totumn
Woſoph⸗
attin A.
Vt ifum
Aexan-
Gndrind
norum

DE CIIISTTANIS EAM SOQVENIIPVS. 1217

Chriſtianorum ſchola catechetam,
quam in ea vrbe didicerat, & quam v-
nice ſeſe amplecti ait, philoſophiam in
ſchola ſua docuiſſe, dubium non eſt.
Sane enim Chriſtianae fidei articulos
Prius tradere haut ſolebat, quam philo-
ſophiae praeceptis animos refractarios
Strom. I. 2d eos recipiendos praeparaſſet. Quem-
?. 278. admodum enim terram prius rigant a-
gricolae, deinde ſemen iniiciunt, ita
etiam ſe fatetur eo, quod bibi poteſt ex
Graecorum ſcriptis, id, quod eſſet in
auditoribus ſuis terreſtre, prius irriga-
re, vt fuſcipiat ſpirituale ſemen, quod
deiicitur, & id facile poſſit alere.

At ab Alexandrino Clemente, qui
verſus ſeculi Il exitum floruit, Ammo-
nio Saccae ſupparaetate, vt cum eo
commercia illi fuiſſe non ſit vero abſi-
mile, altius forſan adſcendere poſſis. Si
Clementem aetate praeceſſit, eiusque
praeceptor fuit Pantaenus, quod acri-
ter tamen nuper in notis ad fragmen-
tum Philippi Sidetae impugnauit H.
Dodvvellus, coaetaneos eſſe Pantae-
num atque Clementem contendens.
Hoc certum eſt, Dodvvellus Pantae-
num neque ipſe neget anteceſſorem
Clementis in ſchola Alexandrina ex-
titiſſe. Philoſophum vero eum fuiſſe,
vnanimis veterum conſenſus nos du-
H. E. V, bitare haut ſinit. Eum quidem Stoico
DO. inprimis philoſophia animum imbuiſſe
tradit Euſebius, forte quod eorum do-
Ctrinas, maxime ad mores hominum
Comm- ſpectantes, vt Hieronymo obſerua-
in Eſ. Xl. ftum, propius ad diſciplinae Chriſtia-
nae ſeueritatem accedere animaduer-
teret. Neque tamen Euſebius in do-
gmatibus Stoicorum vnice eum acqui-
euiſſe docet, verum contrarium po-
tius innuit, dum ab inſtitutione Stoi-
corum eum impetum tantum, & quaſi
initia philoſophandi cepiſſe, ait, 2.α

πWXοαν αυροο ν α„υταν DNια
ccν oαονιρ . Non mirum igitur, a
philoſophiae genere, quod primum
adamare coeperat, & quod, delectu ex
aliorum philoſophorum ſcriptis habi-
to, magis magisque exornauit, eum

quibusdam notatum fuiſſe. Sane e-

nim ita fieri aſſolebat, vt Eeleckticorum
Philoſophorum Ariſtoteli alius, alius
Platoni, alius Stoicis primas deferret,
ex reliquis vero ſupplere, quae deeſſent
atque perficere laboraret. Vnde fieri
potuit, vt Damaſeius quoque a Suida
inter &οöιο° cenſitus fuerit, quem ta-
men in ſucceſſione Ecledticorum Athe-
nienſi locum ſibi poſtulare, in dubium
vocari nequit. .

Origenem Adamantium inter Am-
monii Saccae diſcipulos fuiſſe iam alia
occaſione fuit oſtenſum, qui Eclecticae
ſcholae indolem non tantum in ſcriptis
ſuis vbique expreſſit, verum & in o-
mnes diſcipulos ſuos, quorum vaſta ſa-
ne fuit multitudo, transfudit Huius
ille philoſophiae ſacris haut dubie a

Clemeute Alexandrino primum Ini- Huer. 6.
. . . 8 . rigen. L.
tiatus fuit, in cuius ſchola rudimenta ''S

philoſophiae didicit. Hocque magis

I

.c. I. F. 5.

Caue vit.

praeparato animo ad ſcholam Ammo-Orig §. 3.

nii Saccae ſe contulit, qua de re cum ſu-
pra pluribus iam fuerit actum, nihil
nuncaddo. Ipſe vero deinceps ſem-
per Eclecticae ſcholae indolem ſectatus
fuit, quod teſtatur ex diſcipulis eius

maxime illuſtris Gregorius Thauma- Orat. Pa-
turgus, qui ita ſe ait cum condiſcipulis neg. ad
ſuis ab Origene ad philoſophiam inſti-Origen.
tutum fuiſſe, vr omnia, quotquot ex- P.69. ad-

tant, veterum tum Philoſophorum,
tum Poetarum ſcripta colligentes, ni-
hilomnino reiicerent, nihilque repu-
diarent, praeter ea, quæ impiorum ho-
minum eſſent, & profanorum. Cete-
ra omnia euolui, legique ſic oportere, vt
OoONOOO¶ O 2 nec

e p. 72.

C.

1 I.§. IV.

1218
nec genus vllum, nec liber, ſermoue
praeferatur, neque contra reiiciatur
ſiue Graecus, ſiue Barbarus, ſed omnes

vit. Plo- audiantur. Similiterque Porphyrius
tin, teſtis eſt, Origenem Pythagoricorum

ſcriptis delectatum fuiſſe, & Stoico-

Origen. rum quoque adhibuiſſe libros. Vnde

merito illuſtris Huetius concludit, non
tam Platonicum vel Pythagoricum,
quam Potamonicum dici Origenem de-
bere. Poſt Origenem vero non eius
discipulos tantum, ſed plerosque Pa-

tres omnes Eclecticam hancce philoſo-

phandi rationem amplexos videas.
Quum vt pluribus commendat loco al-
legato Gregorius Thaumaturgus, ita
ſeculo a C. N. IV in ea commendanda

Diu. In- ſolicitus eſt Lactantius: Quare oportet,

inquit, in ea re maxime, in qua vitaera-
tio verſatur, ſibi quemque confideré,
ſuoque iudicio, ac propriis ſonſibus niti
adinueſtigandam, & perpendendam ve-

CAP.

DE PHILOSOPHIA ECrECTICA CAP. V.

ritatem, quam credentem alienis erro-
ribus decipi, tanquam ipfum rationis
expertem. Dedit omnibus Deus pro vi-
rili portione ſapientiam, vt & inaudita
mnutſtigare poſſent, & audita perpende-
re. Nec quia nos illi temporibus ante-
ceſſerunt, ſupientia quoque anteceſſe-
runt, qua? ſi omnibus aequaliter datur,
occupari ab antecedentibus non poteſt.
IUiibabilis eſttanquam lux & clarltas ſo-
lis: quia vt ſol oculorum, ſil ſapientia
lumen eft cordis humani. Quare cum
pere, id eſt veritatem quaerere onmi-
bus ſit innatum, ſapientiam ſbi adimunt,
qui ſine illo iudicio, inuenta maiorum
probant, & ab aliis pecudum mor’é du-
cuntur. Sed hoc eos fallit, quod maio-
rum nomine poſito. non putant fieri poſſe,
vt aut ipfi plus ſapiant, quia minores vo-

cantur: aut ili deſipuerint, quia maio-

ros nominantur.

ECLECTICORVM PHILOSOPHANDI METHODVS.
ET DOCTRINA.

PRaecipuum inSchola Eclectica fuiſſe
doctrinae Logicae ſtudium, & upifngi-
o veritatis, credere par eſt, cum pe-
culiare id fuerit huic ſectae, vt omni-
bus aliis vſu atque inſtitutione recepta
ſub examen reuocaret.

Cumque primum ſtudium Eledi-
corum fuerit, conciliare, quae in ſpeci-
em tantum ſibi aduerſari viderentur
Philoſophorum ſententias, quemad-
modum eorum illuſtriſſimos quosuis
in eo ſtudio occupatos fuiſſe vidimus
ſupra: ira nullum dubium eſt, ma-
gnam doctrinae de imerpretatione eis
curam fuiſſe: Veroque eſt ſimile, hac
parte Ariſtotelis inprimis & Stoae
praecepta, quae in vocibus maxime

ſolebat αραιννε, eos ſecutos fuiſſe.
Imo & allas, vt Gregorius Thauma-
turgus, Eclectica philoſophia innutri-
tus, ait, multa ceu illuſtria per ſe, &ho-
neſta, ſub ſpecioſis vocibus in aures no-
ſtras tanquam vera ſe inſinuare ſolent,
quae praua & falſa cum ſint, fuffragium
tamen a nobis ferunt veritatis, cum
poſtmodum vitioſa & nulla fide digna
deprehendantur, veritatem incaſſum
ſimulantia. Alia contra honeſta pror-
ſus ac minime fallentia, ſed probabili-
bus verbis non expreſſa, paradoxa, &
omnino incredibilia per ſe viſa, pro
falſis reiici, immeritoque per contu-
meliam explodi ſolent, quae poſtea
conſiderantibus atque inueſtigantibus

accuratius, omnium verisſima, omni-
que

Or. Pa-
neg. in O-

rigen. p.
63

lienit erro.
m rotionit
Deurpro vi.
maudite
herhenle-
ribur Inte-
anteleſe-
liter atur,
n hoteß.
aruutſe.
r ſopienti
Qore cum
rere mni-
iadimunt,
muiorun
in more dl.
uol ui-
feri lſe,
ninorer-
gli mCil-

5VS

tos fuiſe.
8Thauma-0. 3 6
innutti- eden
er ſe ho⸗ 69,.
nauresno-
e ſolent,
ſuffragium
tulis, CUlt
fde digni
n incalum
geſtapror⸗
probehii⸗
radoxi,
Viſa, I 0
ver contu-
dre holte,
Piginchis
ni, ou⸗
gas

Figen, h.

EIVS MWEIHIODVS EI DO6TRIMA.

que exceptione maiora eſſe appareat.
Hanc ob cauſam in Origenis ſchola Gre-
gorius partem animae ſuae, quae circa
voces ſermonemque iudicium exercet,
ſecundum rationem eruditam fuiſſe
ait: non ſecundum Rhetorum artem,
ſi quid Graecanicum aut Barbarum vo-
ci inſit, ſed ſecundum artem omnibus
hominibus apprime neceflariam, ſi qui-
dem omnibus, de quacunque re ſermo
inſtituatur, curae ſit ac ſtudio non de-
cipi.

Verum cum non ex verbis tantum
perturbatio exiſtat mentem in veritate
cognoſcenda impediens, ſed res ipſae
quoque veniant diijudicandae; de p-
npiois veritatis diſpicere praecipua fuit
Eledlticorum cura. Ea igitur duo, teſtibus
Laertio & Suida in inſtitutione ſua a-
gnouit Potamon: 78 α & Pi,
ugigig T8r T νναιαορ, h.e. vnum id,
a quo iudicium peragitur, atque idipſam
eſſe mentem, vel rationem, quam ye-
ovis“ vOCat. Qui quicquid clare di-
ſtincte atq; euidenter repraeſentatur,
id verum eſſe oportere cenſebat. Al-
terum uoljnoi eſſe dicebat, per quod iu-
diciumfiat, id eſt certiſſinum viſum,
(T0 ει , dio †v uοαιsονH☛ν ταν a—
ragis“]) per quod non video, quid in-
telligi poſſit aliud, niſi clara impreſſio
in mentem per ſenſus facta: quae
ſi &oρa Ssοοαονιſit, quod iudicare mentis
eſt, in dubium amplius vocari ne-
queat.

Laert. lc. In rerum naturalium ſcientia Pota-
Snid. v. monem quidem rerum vniuerſarum
**. quo tradidiſſe principia conſtat, pati-
ens alterum, quod eſt materia, alterum
agens, quod 10οναειιvel cauſam effectri-
cem vocabat. Afeciones vero corpo-
rum naturalium duas agnoſcebat, quali-
tatem & locum. De ſingulis enim re-

12¹⁰

bus naturalibus quaeri, νuo ſint, quod
ad materiam ſpectat, & a quo ſint, quod
ſpectat ad cauſam effectricem, & quo-
modo ſe habeant, id eſt, quae ſint eorum
qualitates, & in quo ſint, hoc eſt quis
ſit locus eorum.

In moralibus ſinem, ad quem omnia
referantur vitam dicebat eſſe omni vir-
tute perfectam, non tamen absque bo-
nis corporis, bonisque externis, quae
quidem virtuti conueniant. Hinc
quatuor virtutes cardinales, temperan-
tiam, iuſtitiam, prudentiam & fortitu-
dinem, variis gradibus eius aſſeclae di-
ſtinguebant, vel vt Phyſicas enim illas
virtutes ſpectabant in corpore, eius-
que apta temperie, vel vt Ethicas at-
que politicas, quales ſint in viro ho-
neſto, vel vt purgatiuas, quales ſint e-
ius, qui animo per philoſophiam de-
faecato, ad ſublimiora contendat, vel
vt Theoreticas, quales ſint animi in
comtemplatione beati, quibus alii
Theurgicas addunt, quibus miracula
patrarent: Et diuinas denique, qui-
bus plane ſors humana excederetur.
De quibus pluribus ex Iamblicho,
Plotino, Porphyrio, Hierocle, Ma-
rino, Simplicio & reliquis dicere po-
teramus, niſi & temporis anguſtiis
nunc excluderemur, & operam illam
haut ita pridem occupaſſet, vir eru-
ditiſſ. Io. Alb. Fabricius in P. III. pro-
Hgomenorurn ad Marini vitam Pro-
Cli.

Ceterum oνννα doctrinarum Ec-
ledticae ſcholae omni ex parte cohae-
rens conficere facile haut füuerit.
Cum enim cujiuis liberum in had ſcho-
la fuerit ad quoscunque liberet fon-
tes exſpatiari, atque inde deriuare,
quae maxime ad palatum eſſent, non
facile Ecledticum cum Eclecico ita
OoO OOO O3 con-

122⁰ DE PIILOSOPHIA EFCLEOTICA CAP. VI. VII.

conſentientem inuenias, vt doctrinae
eorum αααι inde confici queat.
Praedominatur tamen fere in doctri-
na eorum Platonica & Pythagoraea ſa-
ientia, cui Aegyptiaca quaedam &
Chaldaica, imo etiam Chriſtiana haut
pauca admiſta fuere. Sane ex Chri-
ſtianis fontibus permanarunt, plera-
que Iamblichi, Porphyrii, Procli do-

gmata, ea praeſertim, quae de ſenſu-
vm fuga, aflectuum οoaνανονασιαοι & Cr-
cifixione, mentis eleuatione in Deum
adeo luculenter diſſeruerunt. Huic
vero veterum, & ex parte Chriſtiano-
rum opinionem farragini luxuriantia
ingenii commentaadmiſcuerunt, vnde
paſſim ſibi ipſis Eclecticos hoſce contra-
dicere videas.

CAP. VI.
QVID CHRISTIANIS HOC PHILOSOPHIAE GENVS.
COMMENDAVERITI.„. WID COMMODI IIEM EI NOXAE
AB EA SINT PASSI.

Idimus ipſos Chriſtianos philoſo-
VRmiurn Eclecticam inde a natalibus
fere ſuis cupidiſſine eſſe amplexos.
Quid vero eam tantopere illis com-
mendauerit, iam diſpiciendum. Hoc
igitur primo non dubitem mature eos
animaduertiſſe, nullam ſectam eſſe
philoſophorum, quae conciliari exto-
to cum religionis Chriſtianae myſte-
riis valeret. Animos tamen homi-
num Chriſtianae religionis ſacris con-
ciliare ſtudebant, ſanioris philoſophiae

ab ipſis paganis excultae principia iis

inſtillando: Quod Clementem Ale-
xandrinum inprimis, & Origenem di-
ligenter eſſe conatos, obſeruauimus.
Hinc quas ex vno aliquo philoſopho-
rum deriuare non liceret veritates,
ex omnibus conquiſiuere, Vt ita, prout

L. I. Str. Clemens aiebat, terram praebaratent
b. 188. hono Euangelii ſemini recipiendo. E-

gregie Eclecticorum Chriſtianorum

Infſtitut. mentem explicauit Lactantius, Doce-
VII, 7. mus, inquit, nullam ſecdtam fuiſſe tam

deuiam, nec philoſöphorum quenguanm
tam inanem, qui non viderit aliquid ex
very. Sed dum contradicendi Rtudio
inſaniunt, dum ſua, stiam falſa, defen-
dunt, aliorum, elidm vera, Jubuertunt;

non tantum elapſa illis veritas eſt, quam
ſe quaerere ſfimulabant; ſed ipß eam
poticſimumn ſuo vitio perdiderunt. Quod
ſe extitiſſet aliquis, qui veritatem ſpar-
ſaum per hingulos, bper ſoctasagie diffu-
um colligeret in vnum, ac redigeret in
corpus, I Ple OFECLO NON DIS=
SE NTIRET A NOPIS. Sed hoc ne-
mo facere niſi veri peritus ac ſceiens po-
teſt. Verum autem non niſi eius ſeire
ſt, qui ſit doctus a Deo. Nemo enim
poteſt aliter repudiare, quae falſa
unt, eligere ac probare, quae vera;
ſed ſi vel caſu id iceret, certiſzme phi-
loſopharetur: & quamuis non poſſet di-
vinis teſtimoniis illa defendere, tamen
ſeipſam veritds iUuſtraret ſuo Iumine.
Quare incredibilis lſt error, illorum,
qui, cum aliquam ſectam probauerint,
zique ſe addixerint, ceteras dammnant,
tanquam falſas, & inanes, & C.

Quemadmodum vero ſtabiliendae
religioni, atque ex principiis conceſ-
ſis aliis perſuadendae aliquantum ad-
iumenti attuliſſe hanc philoſophandi
rationem dubium non eſt; ita diffiteri
tamen etiam non poſſumus, incaute
nimis admiſſas in doctrinae Chriſtianae
corpus

corp
ſente
Chr.
fuſa
nis 6
neri
Ciſte
non
mod
ſet,
Kar
rur
Ve⸗
en

1

jee
ſo

de ſenſu.
4Ccru.
in Deum
Huic
Uiſtimo⸗
Wltiantia
lut, vnde
coÜNra-

ENVS

, guomn
M ean
. Oud
ſor-
le difſu-
igeratn
N .
oe ne-
enro-
i ſtirt
n0 eninn
e foa
ero;
mephi-
hetcr.
tumen
umine.
iMorum
Nauerin,
Nomnant
4

bliende
concel⸗
tumm l.
phund
iCiften
inaaute
Clſtianze
CP

PDE EIVS OCOMAMODO, NOXA, AC AVGMENO. 1221

corpus quamplurimas philoſophorum
ſententias, haut parum ſimplicitati
Chriſtianae detrimenti attuliſſe, con-
fuſasque Platonicas, Ariſtotelicasque,
& Pythagoraeas notiones cum doctri-
nis Chriſti & Apoſtolorum vario ge-
neri erroris in Eccleſia origines de-
diſſe. Quod ex hiſtoria haereſium
non tantum, ſed etiam patrum pri-
vatis ſententiis demonſtrari poſſet, ſi
modus diſſerendo adhibendus non eſ-
ſet, resque aliunde liquido non con-
ſtaret, quis neſcit enim Marcionita-
rum de materiali natura in ſe mala,
Valentinianorum Aeonas, Origenis
errores plerosque tale initium habuiſ-
ſe, vt alia innumera taceamus.

Inprimis vero allegoriae, quas non

in Poetarum tantum figmentis conſe-
ctabantur Eclectici, ſed in philoſo-
phorum quoque fſcriptis, quemadmo-
dum eius rei ſpecimen in Timaeo Pla-
tonico, Proclus dedit, ita placuere
Chriſtianis, vt in ſcripturis quoque
interpretandiz eas imitandas cenſerent.
Hacque ex parte Iudaeos quoque in
Aegypto habitantes, & Therapeutarum
nomine Philoni celebratos, imitatores
habuere Ecledici, inter quos illud al-
legoriarum ſtudium maxime floruiſle
ex Philone Euſebius refert. Totos

CAP.

nimirum, ille ait, dies in meditatione
philoſophiae traducere ſolum ipſis fuiſ-
ſe, & in praeceptis ſapientiae, ſibi tradi-

tis allegorice explicandis, quippe qui H. E. II,
Verba eſſe exiſtimarent ſigna rerum ab- 77.

ditarum, quae allegoriarumope ſint e-
ruendae. Ipſosq; adeo ſcripturas figura-
te eos per allegorias explicaſſe. Vniuer-
ſam quippe legem viris illis animali ſi-
milem eiſe videri, & corpus quidem efſ-
ſe ipſa verba: animam autem delite-
ſcentem & occultum ſenſum, qui a-
ſpeétari non poſſit. Ipfos vero hos
Iudaeos, ſi non primum acceperunt ab
Eclecticis, in Aegypto prodeuntibus,
illam interpretandi rationem, ſaltem
ipſis praeeuntibus vlterius excoluiſſe,
vero non eſt abſimile. Philonem ſal-
tem Iudaeum, qui circa Potamonis tem-
pora floruit, & hancce interpretandi
ſcripturas rationem cum philoſophia
inprimis Platonica coniunxit, in pa-
tria ſua, vrbe Alexandrina, cum eius
ſcholae philoſophis commercia habuiſ-
ſiſſe, dubitare vix licet. Ex Chriſtianis
vero eam interpretandi viam Origenes
inprimis amplexus fuit, quam ex Ecle-
ctica ſchola in Eccleſiam ſtudia protru-
ſe, oſtenſum eſt. Eum vero reliquis
pPatribus eius interpretandi rationis
exemplum fere dediſle, notius eſt,
quam vt pluribus heic probari debeat.

VII.

QVAMMVYLTA ECLECTICI PAGANI EXx CHRISTIANIS
SACRIS IN SVA SCRIPTA DERIVARINT, ET
QVA DE CAVSA.

TRde ab Ammonii Saccae temporibus,
Chriſtianis qui initiatus erat ſacris,
multa ex diſciplina Chriſtianorum Ec-
lecticos philoſophos reliquis ſapientiae
ſuae placitis adtexuiſſe iam alia occaſio-

ne monuimus. Sane nugantur, qui

quas in horum philoſophorum ſcriptis
inueniunt praeclaras doctrinas, de mor-
te philoſophica, corporisque & ſen-
ſuum fuga, de cura animi item & de
mentis cultu, ex eorum ingenio profe-
cta putant, a Chriſtianis vero in vſus
ſuos

1222 DE PHILOSOPHIA EOLECOTICA C. VII.

ſuos verſa fuiſſe. Hoc certum eſt,
iĩpſius ſcripturae Ogdν adeo exacte re-
ferre, pleraque illad, quae de talibus
illi philoſophi habent, vt ex illis fonti-
bus ea deriuata eſſe dubitari vix poſſit.

Id vero aemulatione factum Reli-
gionis Chriſtianae manifeſtum eſt, ne
quidquam ſcilicet deeſſe Philoſophiae
videretur eorum, quibus illa ſeſe ma-
xime hominum animis commendare
deprehenderetur. Sane enim ea do-
Grinae morum indoctiſſimis quoque
hominibus in religione Chriſtianae pu-
ritas deprehendebatur, & innocentia,
vt non poſſit non animos eorum duce-
re & conuincere conſcientias. Ne-
que ſane alios facile in ornanda ſpoliis
huiuscemodi philoſophia diligentiores
reperias, quam qui infenſiſſimo erant
aduerſus Chriſtianos animo. Certe
Iulianus, Porphyrius, & Proclus, quos
peculiaribus ſcriptis Chriſtianiſmum
impugnaſſe notum eſt, diligentiſſimos
fuiſſe in imitanda doctrina morum &

inſtitutis eorum fuiſſe, ſcripta ĩpſorum
loquuntur.

Eadem de cauſa factum puto, cur
Theurgiae ſiue ſublimi patrandi admi-
randa virtuti tantum ab eis impenſum
operae fuerit. Vt haberent ſcilicet,
quod Chriſti & Apoſtolorum miracu-

lis opponerent, a quibus Chriſtianæ re-

ligioni tantumacceſſiſſe autoritatis in-
telligerent. Et ſane eo animo Pytha-
gorae vitam Iamblichum & Porphyri-
vm ſcripſiſſe, vt Chriſto philoſophum
opponerent, iampridem obſeruatum
Reu. Epiſcopo Wigornienſi in Ep. ad
celeb. virum Rich. Bentleium. Ean-
dem cauſam impuliſſe Porphyrium pu-
to, vt Plotini, & Marinum, vt Procli vi-
tam ſcriberet. Vſusque eam in rem ma-
nifeſte hiſtoria Apollonii Tyanenſis, a
Philoſtrato conſcripta, fuit Ecleéticus
Hierocles, vt ex Lactantio notum, ipſi-
vsque Hieroclis fragmentis, quae ex Oi-
XaXπι.eius libro aduerſus Hieroclem
inſerta ſeruauit Euſebius.

INDEX

Ttocdi

Hillenici d
Dimſ.Ha
Nerophe
lotophor-
Socratis
lmo pot
Suidas, .
eae
pbilgſpher
Script Hi
Anaxn
tis aequal
Mnemon
rumn Pjth
Therpn
ANCeleot
ſcott
gis,l
brum ee
tonis.ſ⸗
Tima
thagora
e
vicum.

.
lLmoa

. Pft. ( Ia.

Theop
11)
Aiſ
Pulus,
uüdus
fuere.
ſec. E
lel

n

ipforumn

Uto, cur
di admi-
npenſum
tſilicer,
miracu⸗
tianere-
itatis in-
o Pyche-
orphyri.
Mophum
eruatum
o ad
1. Ean-
jum Pr.
roclir:
temma⸗
henſis,
clecticus
m, iol.
eex
roclem

EX

) o
ILN D E

0 (kés:
EX L.

AVTORE S

QVI DE VITIS ET

Ddmaber Sigeenſis, fuit autem Sigeum
Troadis promontorium, Dioxippi filius,
Hillanici diſcipulus, de Sophiſtis ſcripfit.
(Suid.) vixit ante bellum Peloponneſiacum.
(Dionpſ. Halic. de Thucpd. charabtere.)
Xenophon philoſophus, primus de vitis phi-
loſophorum ſcripfit, autore Suida, apologiam
Socratis forte, & memorabilia reſpiciente.
Hmo potius Suidae, & Laertii, quem ſequitur

. Suidas, verba: xcÜ s ooias PidσαυD roτ

pga le aliter explicanda: Et hiſtoriam inter
philoſophor primus ſcripſit. adde Ionſium de
Script. Hiſt. Philoſ. I, 7. p. 37.]
Anaximander Iunior, Mileſius, Nenophon-
tis aequalis, vixit enim tempore Artaxerxis
Mnemonis, ſcripſit explicationem ſymbolo-
rum Pythagorae. (Suid. Aræg. 2
Theopoempus Chius, diſcipulorum Iſocratis

excellentiſſimus, (Dionyſ. Halic. ep. ad Pomp.)
ſcripſit tempore Artaxerxis Ochi, Perſarum Re-

gis, & Philippi, Regis Macedonum, ſcripfit li-
brum contra inſtituta & exercitationes Pla-
tonis. (Athetaus Deipnoſ. XI, 1I5.)
Timaeus, Locrus, Pythagoraeus, vitam Py-
thagorae ſcripfit. (Suid.)
Wenſinpus de philoſophis ſcripfſit librum
vnicum. (LZaert. L. X. 23.)
NXenocrates, philoſophus, de Vitis libros ſcri-

pfit. (Laert. L. IV.)

Theophraſtus de ſapientibus ſcripſit. (Laert.
L. V.)
Ariſtoxenus, Tarentinus, Ariſtotelis diſci-
pulus, de vitis clarorum virorum ſcripfſit, in
quibus Pythagoras, Archytas, Socrates, Plato
fuere. (Plutarch L. quod non posſit ſuau. viui
ſec. Epicur. Hieron. praef. libri de ſcriptor. Hiſt.
Eccl.)

* Hoc argumentum licet longe plenius a lo, lonſio
linquenda eſſe duximus.

DOCTRINA VETERVM
PHILOSOPHORVYNIN CONNMENTAITI
F .

6

Heraclider Ponticus Speuſippi & Ariſtote-
lis auditor, de Ppythagoraeis ſcriplit, temque vi-
taz. Quorum ſcriptorum vltimum a Dio-

gene Laertio L. V. quidem inter libros phy-

ſicos refertur, Voſſius tamen de Hiſtoricis
Graecis I, 9. Hiſtorici argumenti eos fuiſſe ex
eco concludit, quod Eutocius in Archim. He-
raclidae vitam Archimedis alleget. conf. &
Ionſ. I, . p. 9l.
Dicaoatthus Meſſenius, Ariſtotelis diſcipu-
lus, (Athen. Deipnol. XI, 2.) Vitas ſcripſit
(äaert. L. III. vita. Platon. . 40.)
Clearchus Solenſis, Ariſtotelis diſcipulus,
vitas ſcripſit. (Athenaens Deipnoſ. VI, 6.) Hu-
ius operis librum primum, ſecundum & quar-

tum allegat Athenaeus (Deipnoſ. VI, 6. IV, 14.
XIV, 10. XV, 8. XII, 2. 3. 5.) & ex eo deſumta

ſunt, quae d? Pythagora habet Agellius Lib. IV.
C. II.
Phaniat, Evesſius, Ariſtotelis diſcipulus, de
Socraticis ſcripfit. (Laert. in Antiſth. VI, 8.)
Evicurus Vitarum libros IV ſcripfit. (Laert.
X.) quos tamen non de vitis virorum illuſtri-
vm egiſſe ſed morum praecepta continuiſſe,
ad vitae tranquillitatem pertinentia . exiſti-
mat Gaſlendus.
Apollodorus cognomine Cepotyrannus,
Epicuri diſcipulus, vitam eius concinnavit.
(Laert. X, 2.)
Bardeſanes, Babylonius, qui floruit tem-
pore Alexandri Seueri, de Brachmanibus &
Samaneis, Indorum philoſophis, quos Gy-
mnoſophiſtas Graeci vocant, eſt commenta-
tus. (Borpphyr. de abſtin. L.IV. Hieron. L.II. adu.
Iovin.)
Idomenens Lampſacenus, Epicuri diſcipulus,
de Socraticis ſcripſit (Laert. II, 20.)
Ppp pPpP P Antigo-

noſtro tractatum habeamus: ſua tamen Stanleio ze:

Antigenug, Caryſtius, Ptolemaei Lagi aeta-
te floruit, & Philadelphi, vitas ſcripſit. (Laert.
IV, 17,) Speciatim commemorantur vita Po-
lemonis, (Athen. II, 6. Laert. IV, 17. ) Mene-
demi, (Eaert. II, 36. 143. Athen. X, I5.) Dio-
nyſii Metathemeni, Stoici, (Athen. X, 10.) Ly-
conis, (Athen. XII, . Laert. V, 67.) Zenonis,
(Laert. III, 66. Athen. VIII, 7. XII, 2.) Pyrrho-
nis, (Laert. IX, 62.) Timonis, (Laert. IX, O. III.)
Callimachus Cyrenaeus, Poeta, Ptolemaei
Philadelphi aetate floruit, indicem conſigna-
Vit eorum, qui in quocunque genere doctrinae
excelluiſſent, ſcriptorumque ab iis editorum.
(Athen. Deipn. VI, Io. XIII, 6. XIV, 13.)
Neanthes Cyzicenus, Rhetor, Philiſci Mi-
leſii, Rhetoris, diſcipulus, qui & Iſocratem
audiuit, de viris illuſtribus ſcripfſit, citatus Ste-
phano, (v. ααεαρClementi Alexandrino,
(Strom. I. p. 301.) Laertio, (I, 99. III, 25. VIII,
72. IX, 4.) Porphyrio, (vit. Pythag.) am-
blicho vita Pyth. c. 31.] Heſychio Mileſio (in
Eunsde).)
Hoermippus Smyrnaeus, circa tempora Pto-
lemaei Euergetae librum de vitis ſcripſit, (La-
ert. I, 72. 101. II7. &c. ex his citantur vitae Py-
thagorae (Laert. VIII, 10.) Ariſtotelis, (Laert.
V, I.) Theophraſti, (Laert. II, 5§5.) & aliorum
ap. Laert. paſſim.
Sphaerus Ptolemai Evergetae aetate Zeno-
nis Cittici & Cleanthis diſcipulus, de Philo-
ſophis Eretriacis, de Lycurgo item & Socrate
ſcripſit. (Laert. VII, 179.)
Cbryſippus, philoſophus, de vitis ſcripfit,
(Laert. VII, I?I. 29. Plut. de Stoic. repugnant.)
eiusque fortasſis operis pars fuit, qua de anti-
quis Phyſiologis (Laert. VII, 187.) eſt commen-
tatus.
Sorion ſuccesſiones philoſophorum ſeripfit,
quo opere, referente Eunapio, (praef. libri
de Vit. Sophiſt.) vitas eorum recenſuit,
eo, quo fibi inuicem ſucceſſerunt, ordine.
Operis huius librum XXIII Laertius citat
(I, 1. 6.)
Heraclider, Serapionis filius, ſub Ptole-
maeo Philometore vixit, ſuccesſionem, phi-

INDEX I.

loſophorum haut dubie, ſcripfſit libris VI,
quod opus idem fortasſis eſt, cum eiusdem
epitome Sotionis, vterque operis titulus apud
Laertium inuenitur. (L. V, 64. V, 79. VIII, 5z.
IX, I.) Apud quem etiam eiusdem epitome
Vitarum Satyri citatur (VIII, 40. IX, 26.)
Avollodorus, Athenienſis, Aſclepiadae filius,
ſub Ptolemaeo Euergeta floruit, Ariſtarchi
Grammatici & Panaetii Stoici diſcipulus,
(Suid.) ſcripſit de ſectis philoſophorum, (La-
ert. I, 60.) & collelctionem doctrinarum, (Laert.
VII, 182.) niſi tamen alterum hoc opus cum
priore ſit idem.
Clitomachus, Carneadis diſcipulus, circa
CLXII Olympiadem floruit, ſcripſitque de
ſectis (Eaert. IV, 67.)
Alexander Cornelius, cognomento Poly-
hiſtor, CLXXIII Olymp. floruit, & de ſucces-
ſionibus ſcripſit. ( Laert. II, 9. 106. & paſlim.)
Damis Aſſyrius, vitam ſcripſit Apollonii
Tyanenſis. (Philoſtr. Vit. Apollon. 1, 3. Exſeb.
adu. Hierocl. C. II.)
Maximus Aegienſis, Damidis aequalis, eius-
dem Apollonii vitam ſcripfſit. (Philoſtr. & Eu-
ſeb. Il. cc.)
Moerægenes Libros IV de vita eiusd. Apol-
lonii ſcripſit, quem tamen perſtringit auto-
rem Philoſtrat. I. c.
Plutarchus ſub Traiano & Hadriano flo-
ruit, de placitis philoſophorum egit libris V,
hodie ſuperſtitibus.
DiogenesLaertius, vel vt Tzetzae Chil. III. c. 61.
appellatur, Diogenianus, cuius X de Vitis philo-
ſophorum libri proſtant, ex quibus plurima mu-

tuo accepiſſe Sopatrum Photius cod. CLXI. Vi-

vit igitur Diogenes ante Conſtantini M. opera,
qui capite Sopatrum mulcétauit. Traiano ta-
men poſterior fuit, Plutarchi enim, & Sexti
Empirici meminit, vt & Saturnini, Sexti di-
ſcipuli. Vnde ſub Antonino Pio, vel paulo
poſt eum vixiſſe colligit Voſtus de natur. &
conſtit. Rhetor. c. 9.
Lucianns Samoſatenfis, temporibus Aure-
lii &

lisconmn

Zetits phil
Plig 14

onü Iane
tibus, Omnin

umoin lit⸗

Philoſtre
ſab Mactin
Phiſatum
umlmn
Vint 0
Platonispe
eils Theoe
Gilat (.
pborun.)
alegauit,
thagorae
Primor
doterie
ſeripſit
Lamßl,
Vitam Py
cdltacn.
Huna
Gratiane
Hiſtoria
ſeripit!
noſtr⸗
Mari
Mhetor.
tempon
Kante
inſoln
ſoluta
rem v
praeſt
De
ſünian
ſehuln
can ſe

tihtt lbrs Il,
cum eingen
erig titulig
,yll,,
Usdem “
o. 126.)
lepicheß lins,
it, Atiliarchi
ici diſeulns
dphorun, le (la.
inarum, (laert.
Hoe opus cum

ipulus, cirer

ſenipltqne de

Mento Poly⸗
& de ſucces⸗
6. & allim)

pt Apollonii
n h 3 eh.

etlalis eius⸗
Piloſr. & Eu-

eiusdl Apol⸗

ringit auto⸗

driano Ko⸗
Et liis ,

ChilIl..
Vitis philo⸗
lurimamu⸗
ACLX.Vi-
ni Mopele,
Ttaianot⸗
m, Krti
1, Eeti di⸗
el naulo
. natux-

us Aure⸗

AVTOR. HISTORIAE PHILOS.

lii & Commodi Impp. Vitam Demonactis, eius

aetatis philoſophi, ſcripfſit.
Philoſtratus a temporibus Seueri vsque ad

Philippum floruit. (Suia.) Scripſit vitam Apol-

lonii Tyanenſis „libris octo, hodienum extan-
tibus, omnia complexus, quae a Damide & Ma-
ximo in litteras fuerant relata.
Philoſtratus prioris auunculus & ſocer, qui
ſub Macrino & Heliogabalo vixit, & vitas ſo-
phiſtarum digesſit.
Porphyriut ſub Galieno ad Probum vsque
vixit & OiXσοd+üοο ε—οοτιd: vsque ad tempora

Platonis perduxit. (Eunap. prooem.) Meminit

eius Theodoritus (Ther. Serm. IV & XII) &
Suidas (v. ρα5v,ρ. ſub titulo Vitae Philoſo-
Phorum.) Librurn eius operis tertium Suidas
allegauit, extatque pars eius, quae vitam Py-
thagorae complectitur, a Conr. Rittershuſio
primum, poſtea a Luca Holſtenio edita.
Soterichus ſub Diocletiano vixit, vitamque
ſcripſit Apollonii Tyanenſis. Suid.
Iamblichus Iuliani Imperatoris praeceptor,
vitam Pythagorae ſcripſit, a Ioanne Arcerio
editam.
Eunapius ſub Valentiniano ,„ Valente &
Gratiano vixit, Sophiſta egregius, Medicus, &
Hiſtoricus, Chryſanthii motus precibus vitas
ſcripſit Philoſophorum & Sophiſtarum, quae
ad noſtram aetatem peruenerunt.
Marinus Neapolitanus, Philoſophus &
Rhetor, Procli diſcipulus;, Zenonis & Anaſtaſii
temporibus floruit, vitamque Procli, magiſtri
& anteceſſoris ſui in ſchola, metrice pariter ac
in ſoluta oratione ſcripſit. Extat hodie oratione
ſoluta.
Heſpchius illuſtris, Mileſtus, nomen clato-
rem vel indicem ſeriplit virorum eruditione

. praeſtantium.

Bamaſcius, Damaſco in Syriac ortus, ſub Iu-
ſtiniano vixit, Stoicus fuit, Simplicii condi-
ſcipulus *, & Eulalii, Phrygumn philoſophi-
cam ſripſit hiſtoriam. (Suid. Aupes.)

I NCERTAE AETATIS SCRI-
PTORES.
Amphicrates Librum de viris illuſtribus ſcri-
pſit, citatum Laertio, (II, 101.) & Athenaee
(XIII, 5§.) quem tamen Ionſius circa Ptole-
maei Euergetae tempora floruiſſe putat, nam
eum eſſe cenſet, qui apud Tigranem vitam
voluntaria inedia finiuit, vt refert Plut. in
Lucullo.]
Andron Epheſius, ſcripſit de VII Sapientibus,
qu opus idem forte eſt cum Tripode eius,
in quo fabulam de aureo tripode fuit perſecu-
tus. vid. Laert. vita Thalet. eum Philippi Ma-
cedonis aequalem, circa Olymp. CIV floruiſſe,
patet ex eo, quod librum de ſacrificiis ad Phi-
livupum ſcripſerit, vt autor eſt Apollon. Hiſt.
mirab. c. 8. adde Ionſium. L. I. c. 8. p. 41.]
