diſcipulis inuentorum, iequentia po- terum ſexies eſt ſumendum, duae enim .
tiſſimum ab eo profecta eſſe con- tertiae ſexies ſumtae quatuor angulos .
ſtat. rectos abſoluunt. Hexagonum ter ſu-
Sola haec tria Pohygona totum ſpa- mendum eſt, quiuis enim hexagonialis .
tium circa aliquod punctum imptent, angulus, eſt vni angulo reéto aequalis,
triangulum aequilaterum, & quaara- eiusque parti tertiae. Qucdrarumn V
umitur

llgqu.

ſatn. leoel i

1t Ordt. 46.

ectirudo
. eqqua⸗
lentem,
rebus 0.
elherat,
lequu.
Prae.
nſidera.
inonlum
t. Vi.
Tam fu-
eee.
terram
prol.
cipere;
Um 0-
Vitam
eruim
Weap⸗
Pparti⸗
calſis
lolans
Gulutn
nonemm
conti⸗

&
gule⸗
enim
vglos
terſl⸗
ialis
ualis,
Atu
mitur

Pprocl. L.
IV. prop. nos aequales habet duobus rectis: Hoc

PROPOSTTIONEFS

ſumitur quater, quiuis enim quadrati
angulus reétus eſt.“ Sex igitur trian-
gulis aequilateris junctis, quemadmo-
dum anguli conficiunt quatuor angu-
los rectos, ita id etiam praeſtant tria he-
xagona, & quadrata quatuor. Alia
vero Polygona quaecunque, compoſi-
ta angulis ſuis, alia excedunt quatuor
angulos rectos, alia deficiunt. Atque
hoc celeberrimum Pythagoraeorum
theorema Proclus appellat.
Triangulum quoduis angulos inter-

3a. cοαttheorema Eudemus Peripateticus tri-
ta9² buit Pythagoraeis, modum vero, quo
illud demonſtrant vide apud Proclum.
Prpecg In triangulo rectangulo quadratum,
TLpfop. quod imponitur lateri angulum re-
frocl. L. Etum fubtendenti, aequale eſt quadra-
IV. mo. tis, quae imponuntur lateribus angu-
lum rectum continentibus.
Kurn⸗ Hoc Pythagoras theoremate gno-
IX, 1. Monis vel quadrati conficiendi ratio-
nem edocuit, &, quod magno labore
fabri, normam facientes, vix ad verum
perducere poſſunt, id rationibus &
methodis emendatum, ex eius prae-
ceptis explicatur. Namque ſi fu-
mantur regulae tres, e quibus vna ſit
pedes tres, altera pedes quatuor, tertia
pedes quinque, haeque regulae inter ſe
compoſitae tangant alia aliam ſuis ca-
cuminibus extremis, ſchema habentes
trigoni, deformabunt normam emen-
datam. Ad eas autem regularum ſin-
gularum longitudines, ſi ſingula qua-
drata paribus lateribus deſcribantur,
quod erit pedum trium latus areae, ha-
bebit pedes nouem: quod erit quatuor,
ſexdecim: quod quinque erit, viginti

Ita quantum areae pedum
numerum duo quadrata, ex tribus pe-
dibus longitudinis laterum, & quatuor

743
quinque.

efficiunt, aeque tantum numerumred-

dit vnum ex quinque deſcriptum:
Refert Apollodorus ſupputator, at-Laert.
que alii, theoremate illo inuento, heca- Vl .
tomben Pythagoram ſacrificaſſe Muſis, lc. 4
cuius rei confirmandae cauſa ſequens
epigramma allegatur:
Pythagoras quondam Diis fecit nobi-
le ſacrum
Iuuenta eſt illi linea quod celebris. à Non
Plutarchus bouem ſolum fuiſſe ait, poſſe ſus.
atque hoc quoque a Cicerone in du- lee. n.
bium eſt vocatum, tanquam diſcipli- “M 534.
nae eius minus conſentaneum, qua a- B.

ram ſanguine aſpergere non licebat. b L. III.
e Nat-

eor. C.

. .

Accuratius igitur, qui res eius tradide-
runt, referente Porphyrio, bouem
eum ſacrificaſſe dicunt ex farina confe-c porph.
um: vel, vt relatum Gregorio Nazi-vit. Py-
anzeno“, ex argilla. thag. P
Dubitatum autem Plutarcho deſt, an A156. A
ob modo allegatam cauſam, anpotius 1g3
ob problema de area parabolae iſtud ſa-e 1 c.
crificium obtulerit Pythagoras. Sa- f Procl.
ne f applicatio ſpatiorum vel figurarum ad Eu-
ad lineas Pythagoricae Muſae eſt in- e
ventum, vt affirmatum Eudemo eſt, at- XLIV.b.
que ſectatoribus eius, Parabola nempe, 109.
Hyperbole, ellipſis. Ab his ſcriptores
iuniores accepta haec nomina ad lineas
conicas tranſtulere, vnam parabelam,
aliam hyperbolen, ellipſin aliam appel-
lantes, cum antiqui iſti & diuini homi-
nes(Pythagoraeos intelligo) nominibus
iſtis, deſcriptiones arearum ſignifica-
verint applicatas ad lineam determina-
tam rectam. Si enim recta propoſita

. Graeca ita diſtinguuntur 6 2* ioνρα
r αιααρνν oas †τdααπιαα Paovias, T
riaνoα 5as 7 HνWaâιοντι⅓ Sd-
Payve K& 76αρασοα Tροσαροαπ quae malim ver-

tere: ſex igitur triangulis aequilateris ratione angu-
lorum compoſiti, quatuor angulos rectos con⸗
ficiunt, & tria Hexagona ea tetragona qua.
tuor,

linea

744 PAnRS VIII PDICIPIINA PFTEMACG. P. II. &TW. c. I.

linea, ſpatium datum omne lineae re-
cCtae eſt aequale, tum dicunt ſpatium ap-
plicotum eſle (zaga SaX.¶Dſi vero ſpa-
tilongitudinem vitra lineae extenfio-
nem producas, tum eederé (nzgGa

Xei) inquiunt. Si vero breuius ſit ſpa-

tium, ita vt eo deſcripto pars lineae illud
excedat, tum deficeret, (Sανι..) Hoc
ſenſu Euclides voce parabolae vtitur
Lib. I. prop. 44. & Lib. VI. paſſim.

CAP. III.
STATVRAM HERCVIIS GCOMODO SIT ASSECVT VS.

Gell. 1, 1. Prutäccluns in libro, quem de Her-

culis, quali inter homines fuerit, a-
nimi corporisque ingenio, & virtuti-
bus, conſcripfſit, ſcite ſubtiliterque ra-
tiocinatum Pythagoram philoſophum
dicit, in reperienda modulandaque ſta-
tus longitudinisque eius praeſtantia.
Nam quum fere conſtaret, curriculum
ſtadii, quod eſt Piſae ad Iouis Olympii,
Herculem pedibus ſuis metatum, idque

feciſſe longum pedes ſexcentos; cetera

quoque ſtadia in terra Graecia, ab aliis
poſtea inſtituta, pedum quidem eſſe
numero ſexcentum, ſed tamen aliquan-
tulum breuiora: facile intellexerit,

modum ſpatiumque plantae Herculis
ratione proportionis habita, tanto fuiſ-
ſe, quam aliorum procerius, quanto O-
lympicum ſtadium longius eſſet quam
cetera. Comprehenſa autem menſu-
ra Herculani pedis, quanti longinqui-
tas corporis ei menſurae conueniret,
ſecundum naturalem membrorum o-
mnium inter ſe competentiam, modi-
ficatus eſt: atque ita id colligit, quod
erat conſequens; tanto fuiſſe Hercu-
lem corpore excelſiorem, quam alios:

quanto Olympicum ſtadium ceteris

pari numero factis anteiret.—

SECT. IW.
ASTRONOMIA.
Ec in coeleſtium rerum contem- tiae peritus Pythagoras, vt ex paucis

plationem obiter Pythagoraei in-
uiſiuerunt, fuitque huius etiam ſcien-

eius reliquiis conſtat:

1

—

n. 158. J
G CAP. I.
SYSTEMA SPHAERARVM.
Anon. Ria ſunt, quae coeli nomine dicun- ri ſex planetae, Iupiter inquam, Mars,
vitac Py- tur. Primo quidem ipſa ſphaera Venus, Mercurius, Sol & Luna, poſt

thhag aut. inerrabilis, ſiue firmamentum: ſecundo hoſce eſt ſphaera ignis, hinc aeris,

a; diſtantia illa, quae eſt a firmamento, vſ- deinde aquae, quibus omnibus vIti-

ue ad lunam: tertio vniuerſus mun- mus ſubeſt orbis terrarum.

dus, coelum inquam & terra.
Anonymus vitae Pythagorae autor
apud Photium affirmat, in coelo duo-
decim orbes ordine diſtinctos eſſe eum
docuiſſe; quorum primus & extimus
ſit inerrabilis ſiue firmamentum. Pro-
ximum eſt ſidus Saturni, & deinde cete-

Qui preſſius vero Pythagorae, eius-
que diſcipulorum, placita ſequntur, af-
firmant, ſphaeras coeleſtes decem eum
eſſe ſtatuere, quarum nouem tantum
oculis noſtris pateant, (ſtellarum nem-
pe fixarum, ſeptem planetarum, & ter-
rae noſtrae) decima eſt Antichihbon,
terra

tertl
1 ,Mut. ſtrae.
e zuim. Duce
oct. e. coru

lim. P
. . le⸗

eeön. mer

lle. d puse
zitor, gine

coel,
Ei. e,1059

G. fol. min
4, (oel
Adebbi- nun.

laum
4 dob tesl
lel 21 coI
l e dapr
lc25. tulr,
. que
die,
(48,
nat
ban
nor
hen
tuen
4 Neſ. (

.
de edeie o

35.
e Plut,
in Numa
9,67. C.
f ad A-
riſtot. de
coelo
ca) II.
fol. 125.
b.

3 Clem,
AI. Ktr.
V5 556.
B.

ſeßhe.
lede ilud
6) Hoc
e vtitur
ln.

V8.

Hereuls
o flul⸗
Lanto.
t IUam
menlu.
ingui⸗
Uenret,
Drum O;
Moci-
, quod
Hercn-
1 dlios:
Cederis

Pancis

Mirs,
, poſt
gerls,
8Vlti⸗

eius.
ull⸗
heum
Atum
hem-
Xter⸗
hthon,
tern

lolaum

I. c. 25.

c Ariſt.

M SrysSTEAMA SPHAERARVM 745

terra ſuperior noſtra, vel oppoſita no-
¹ blut. ſtrae. Antichthona iſtam addidere?, vt
l numerum abſoluerent corporum mo-
rim. p. torum. Conſiderantes enim * Muſi-
1028. A. Cae aflectiones & proportiones in nu-
Sim- meris conſiſtere, omnibusque aliis re-

plic. ad pus cum numeris intercedere ſimilitu-

Ariſtot.

de cocl, dinem, primum item in natura nume-
L. II. c. ros eſſe, & numerorum elementa o-
IX. fol. mnium rerum elementa eſſe; totum
113. q. coelum harmoniam eſſe affirmabant &
Ndderhi- numerum, coelique affectiones & par-
ap. Stob tes numeris reſpondere. Hosque adeo

Ecl. Colligentes, compoſitioni totius eos a-

phyſ. L. daptabant, in quo ſi aliquid deſiderare-
tur, id quidem ſupplebant, vt totum ae-
qualiter compactum deprehenderetur.
Sic, quoniam perfecta eſſe videtur de-
cas, totamque numerorum complecti
naturam, propterea decem eſſe ſtatue-
bant ſphaeras coeleſtes. QCum vero
nouem tautum oculis noſtris depre-
hendantur, decimam Antichthona ſta-
tuerunt, noſtrae terrae oppoſitam.
de corle . OTdinem & ſyſtema eorum quodat-
L. H. c. tinet, ſtatuebant Pythagoraei“ medium
I3. in mundo locum ignem obtinere, vel, vt
à Ecl. Stobaeus rem explicat , in medio qua-

P:

Phyſ. c. tuor elementorum igneum vnitatis

. H globum eſſe, quem Veſtam & vnitatem
in Numa (monada) vocant.“ Addit Simplicius’
p. 67. C. eos, qui penitius haec intelligunt, af-
† ad A- firmare, ignem illum eſſe vim procre-
riſtot. de antem, nutrientem, & excitantem,

eoe X quae ſit in medio terrae. Verum ne
fol. 125. iPſe quidem Simplicius genuinam Py-

b. thagoraeorum ſententiam aſſecutus eſ-
ſe videtur, qui per ignem illum, vel i-
gneum vnitatis globum, nihil aliud
quam ſolem intelligebat, in medio po-
ſitum vniuerſi, immotum, circa quem
reliq uae partes vniuerſi moueantur. Et
* Clem. eam quidem opinionem ab Aegyptiis
Al. Str. accepiſſe videtur Pythagorass, quibus

V 56. ſol in hieroglyphicis ſuis ſcarabaeo re-

praeſentabatur, quoniam, vti Scara-
baeus, formatoô ex fimo globo, in dor-
ſum rechinis ab vno pede ad alterum
eundem deuoluit; perinde reliquae
mundi partes circa ſolem mouentur at-
que voluuntur.
Per ignem iſtum immotum, in me-
dio vniuerſi poſitum, non terram eos
intellexiſſe, quod Simplicius putat, exa loe cit.
eo manifeſtum eſt, quod porro ſtatue-b Plut.
rint terram immotam non eſſe, ne-Numa p.
que in medio globi poſitam, ſed ſuſpen- 7. .
ſam, quippe quae ſit ex ſideribus e, Cir- qe coel-c.
ca poſitum in medio ignem actis, hoc XIII.
ipſo motu diem ac noctem efficiens.
Ratio vero cur terrae medium locum
non attribuant ea eſt, quoniam corpo. —
ri excellentiſſimo excellentiſſimus lo-
cus debetur. Ignis vero terram, &
centrum reliqua loca extra centrum
excellit: hinc non terram ſed ignem in
medio poſitum eſſe arbitrabantur.
Praeterea, quoniam quod excellentiſſi-d Ariſt.
mum eſt in hoc vniuerſo, ante alia con- I. c.
ſeruari oportet, ei vero rei medium ma-Stob. Ecl.

xXime conducit, hinc ignem Ai OovMα— Phyſ. c.

. . 25.
và αιοοαäαd Dlouis appellarunt. Wic.

Eadem fere de Antichthone ſtatue- he.
bante, quod nempe perinde ac noſtra? Clem.
terra ſit ſuſpenſa, quippe quae ſit ex ſi- Alex Str.
deribus circa ignem actis, atque ſic no- V 614
Ctem & diem efficientibus. Per Anti-g ad A
Chthona illam coelum eos intellexiſſe riſtot. de
Clemens ait, lunam Simplicius s, quip- coelolc.
pe quae ſit terrae aethereae ſpecies, ol. 125.
tum quodlumen ſolis obfuſcat, id quod h plut
terrae proprium eſt, tum quod coele- de anim.
ſtium ſit limes, vt ſublunarium ter- bprocreat.
ra. Contrarium tamen colligas, tum ex Ti-
ex eo, quod antichthon numero de- ag 4.
nario complendo ſit excogitata & re- Simplic.
perta, tum quod noſtris oculis anti- ad Ariſt.
chthona non patere ſtatuerint?, quip- de coelo
pe quae, motus huius terrae ſecuta, L. II. c.
ſemper ei opponatur, vel infra eam 39 25.
Bbb bb conſtituatur,

746 PARS VIII DOCIRINA PFIHAGORAE F. II. c. I. II.

conſtituatur, ita vt terrae noſtrae
craſſities adſpectum eius impediat, Eſt-
ue Ariſtoteli affirmatum, cauſam anti-
chthona eſte, cur frequentiores lunae
quam ſolis ſint Eelipfes, cuius rei cauſa
etiam eſſe poſſint alia corpora, quae
noſtris oculis non pateant.
L.-VIII. Laertius, qui primum Philolaum
ſ. 85. dicit terram motu in orbem ferri ſta-
tuiſſe, hoc tantum ſibi voluiſſe vide-
tur, primum eum Pythagoraeam hane-
cCce doctrinam litteris conſignaſſe, atque
rraeb. publicam feciſſe. Diſerte enim Euſe-
Enang. Pius teſtatur, ſcriptis eum diſputatio-
nes Pythagorae complexum eſſe, Cer-
te ſententiae eius, prout a Plutarcho re-
lutarch. praeſentatur & Stobaeo, a Pythago-
Plac. Ph. raea Mihil differt. Ignem enim collo-
ael. cabatinm edio, quem genium vniuerf, &
Phyſ. c. louis ſtationem, matrem Deorum, alta-
25. re, Guſtodiam, oεςu*αο⅓ & naturae men-
ſuram appellabat. Decem vero cor-
pora coeleſtia circa eum moueri exi-
ſtimabat, coelum ſtellarum fixarum,
quinque planetas, ſolem, huinam, terram,
& Antichthona.
Ex eodem fonte hancce hypotheſin
Ariſtarchus Samius deriuaſle videtur,
Archi. quamuis eius inuentorem ipſum non-
med. in Hulli faciant. Hle nempe non ſolem &
Arenar. Planetas, ſed terram circa ſolem, in me-
'nit. p. dio poſitum, moueri ſtatuebat. Addit
Pa49: Plutarchus Platonem, iam ſenem, poeni-
Num. T. tuiſſe, quod in medio, neque adeo pro-
I. p. 67. Prio loco terram poſitam eſſe ſtatuiſſet.
8. Haec vero ſententia a Nicolao Co-

de coelo
L. Il. c. 13.

CAP.

pernico nuper renouata fuit. Es e-
nim cum expendiſſet quam difficile ſit
intelligere, atque defendere, motus
coeli, terraeque ſtabilitatem, admi-
randa libertate ingenue rem ex men-
te Pythagoraeorum explicauit. Quo-
rum, vt explicatum fuit a nobis, ſen-
tentia eſt, ſolem in medio mundi im-
motum ſubſiſtere: fixarum vero ſtel-

larum ſphaeram in extimis mundi par-

tibus poſitam eſſe, itidem immotam.
Inter haec medi Planetae diſcurrunt,
inque iis ipſa haec terra, quippe Pla-
neta quae ſit. Mouetur autem terra
tam circa ſolem, quam circa propri-
vm ſuum axvem. Diurnus eius mo-

tus vna abſolutus reuolutione noctis

caufa eſt atque diei. Motio vero an-
nua cirea ſolem reuolutione vna finita

annum abſoluit. Diurno igitur motu

dum verſus orientem voluitur, ſol
vna cum reliquis ſtellis verſus occi-
dentem moueri vldentur. Annuo vero
motu dum per Zodiacum voluitur ter-
ra, ipſa quidem eſt in figno, ſol vero in
oppoſito ſigno eſſe videtur. Inter folem
& terram Mercurium locant & Vene-

rem. Inter terram & ſtellas fixas, Mar-

tem, Iouem & Saturnum. Luna pro-
xima cum ſit terrae, ſemper in magno
voluitur orbe, inter Venerem Martem-
que media, terram pro centro habens.
Abſoluitur autem eius cir ca terram re-
volutio menſtruo ſpatio, eadem vero
vna cum terra anno abſoluto ſuum cir-
ca ſolem motum abſoluit.
II.

DE MOTIBVS PLANETARVM. .

Anon. Otum Planetarum quod attinet,

vitae Py= . .
1 a8 7 magnum annum Saturni ambitu

ſeript. definiunt. Nam cum ceteri Planetae
ap. Phot, breuiori tempore curriculum confici-
cod. 259. vnt, Saturnus curſum ſuum friginta an-
nis abſoluit. Iupiter enim annis XII,
Mars duobus, ſol (ſi id, quod oculis ap-

paret, ſequamur) vno; parique ſpatio
Mercurius & Venus, circulum ſuum
conficiunt, (vel, vt accuratius loqua-
mur Mercurius trimeſtri, Venus vero
octimeſtri ſpatio) Luna denique terrae
proxima, breuiſſimo, h. e., menſtruo

Tpatio.
Pro

Cenbor. .
le die

Nt c.

.

t. ke.
fieleſt
2, Wotis
n A0ni-
X men.
bis ten⸗
Undi im.
ero ſtel.
Indiper.
Dmotam,
Currunt,
Ppe Plr.
eH terra
IIs mo-.
e noclis
ero an.
1 inita
r moti
r, ſl
1 Occi-
10 Pero
urter-
ero in
ſOlend
Vene-
, Mar.
1npro⸗
magno
Attem-
labens.
amre-
n vero
m i⸗

ſpatio
fuum
gur
yero
rrae
truo⸗

Po

PDE MOTIBVS PLANET

Geminus Pro diuerſa inaequalitatis illius ra-

tione motus planetarum oculis noſtris

obiiciuntur, quoniam oculus noſter ex-

tra orbis centrum eſt poſitus. In toto
wero aſtronomiae curſu, Gemino do-
cente, motus ſolis, lunae, & quinqne
planetarum aequales & diuturni, con-
trariique diurnae mundi reuolutioni,
eſie ſupponuntur. Pythagoraelnempe,
ad iſtam inueſtigationem animum pri-=
mum adiicientes, circulares atque ae-

quales ſolis, lunae & planetarum motus

ſupponebant: neque enim in gerernis

atque diuinis corporibus eam admitte-
bant inconſtantiam, qua celeriore

quandoque, nonnunquam tardiore
motu incederent, nonnunquam peni-
tus conquieſcerent, vt fit in punctis ſta-
tionum Planetarum. Neque eam in-

ceſſus anomaliam in vllo hominum eſ-

ſemus laturi, bene compoſitis moribus
qui ſit. Et ſane homines quidam vitae
neceſſitates vt celerius tardiusque ince-
dant adigunt quandoque, verum in in-
corruptibili ſiderum natura cauſa cele-
ritatis aut remorae nulla allegari poteſt.
Hinc Pythagoræis agitata quaeſtio fuit,
quomodo circulari & aequali motu ad-
miſſo, omnia tamen phaenomena que-
ant explicari.
St ipſum Pythagoram quidem motus

TIANAON. PLANEZARA. 747
illos anomalicos obſeruaſſe, pariter ac
modum eosdem explicandi, ex lambli-
cho patet, qui docet, veram eum ſcien-
tiam omnis generis motuum ſphaera-
rum, in quibus ſidera voluuntur, tradi-
diſſe, 5rim &αdbον TS Xα ͦnodes Pgcoo,
&ρAvrαοαιιιιαπα,. bνοροτιο Te, sπαυ
Xο. Interpretor autem erixoéocde“*
bplauetge anticipationem, ſeue in reſpeäen
adalium planetam, ſiue ad ſtellasrxas *.
TMπtardatio eſt, cuinsais Pla-
netae, Eue in relatione ad alium plane-
tam, ſilte ad ſtellas fixas. , ApeopaXia in-
dcqualitas eſt, quando idem planeta ce-
lerius tardiusue incedit, in maiore mi-
noreue diſtantia aſole, iuxta hypothe-
ſin Pythagoraeam, vel a terra, iuxta ſy ſte-
ma Ptolemaei: tardius in aphelio apo-
gaeo] celerius inperibelio perigaeo].
Duae autem habentur phaenomena
iſta explicandi viae, vel per .centricos,
vel per epicnclos. Somiervcentricitat
enim cum Epicpelo, vt primum ab Eu-
doxo eſt demonſtratum, eccentricitati
aequipollet. Ecœcentricitas eſt, quan-

do centrum motus eorum azgualis a

centro motus eorum apparentis diſtat. †
FHorum vtrumque Pythagorae adſcri-
bit Iamblichus, a quo ad Eudoxum for-
te deriuata füuere, quem alii eorum
faciunt inuentorem.

CAP. III.
INTERVALLA ET HARMONIA SPHAERARVM.

Vthagoras, vt ait Cenſorinus,
prodidit hunc totum mundum

Nat.c. 3. factum Phyſica ratione, ſeptemque

ſtellas inter coelum & terram Vagas,

quae mortalium geneſes moderan-

tur, motum habere wo ν, Gin-

terualla muſicis diaſtematis congrua,

ſonitusque varios reddere, pro ſua
quamque altitudine, ita concordes,
vVt dulciſſimmm quidem concinant
melodiam, ſed nobis inaudibilem
propter vocis magnitudinem, quam
capere aurium noſtrarum anguſtiae
non poſſunt. Nam, vt Eratoſthenes,

* Eringedsραας potius eſt incrementum planetae,
reſpectu motus ipſius medii ſ. aequalis.
ev Malim π°οes ν dicere tarditatem motus cu-
jusuis planetae reſp. dicti motus 'medii.
Malim: Eccentricitas eſt diſtantia centrorum

motus aequalis ſ. medii. & apparentis ſ. veri.
†I Allegatur eam in rem Stanleio Laertius in vit.
Eudoxi. Apud quem tamen nil tale reperitur. In-
venias tamen iſta ap. Simplic. ad L. II. Ariſt. deeoe-
lo l. c. adde Voſſ. de artib. Mathemat. p. 153.
Bbbbbꝛz geometrica

748 PARS VIII. DOCTRINA PFIHAG. P. II. c. W.

geometrica ratione collegit, maximum

terrae circuitum eſſe ſtadiorum CCLII

millium: ita Pythagoras, quot ſtadia
inter terram & ſingulas ſtellas eſſent,
indicauit. Stadium autem in hacmun-
di menſura id potiſſimum intelligen-
dum eſt, quod Italicum vocant, pe-
dum DCXXV: nam ſunt praeterea &
alia, longitudine diſcrepantia, vt O-
Iympicum, quod eſt pedum DC. item
Pythicum, pedum cL. Igitur ab terra
ad Iunam Pythagoras putauit eſle ſta-
diorum circiter CXXVI. millia, idque
eſſe toni interuallum: a lunae autem
vsque ad Mercurii ſtellam, quae sι2²

Sav vocatur, dimidium eius, velut /-

erévovy: hinc ad Oaασ +bbο, quae eſt
Veneris ſtella, fere tandundem, hoc
eſt, aliud àαaτιονο, inde porro ad ſolem
ter tantum, quaſi tonum & dimidium.
Itaque ſolis aſtrum abeſſe a terra tonos

tres, & dimidium, quod vocatur ια

zsvr: à ſole vero ad ſtellam Martis, cui
nomen eſt oραρς tantundem inter-

valli eſſe, quantum a terra ad lunam,

idque facere rovo: hinc ad Iouis ſtel-

lam, quae αααονο à5ρellatur, dimidi-

vm eius, quod faciat /waaτ+ο tantun-

dem a Ioue ad Saturni ſtellam, cui Oai-
vey nomen eſt, id eſt, aliud iuurρνο in-
de ad ſummum coelum, vbi ſigna ſunt,
perinde aurτιαoο. Itaque a coelo ſum-
moad ſolem diaſtema eſſe ια απσρναα
id eſt, duorum tonorum & dimidii,
ad terrage autem fummitatem ab eo-
dem côelo tonos eſſe ſex, in quibus ſit
α ragο, ſymphonia. Praeterea
multa, quae muſici tractant, ad alias
retulit ſtellas, & hunc omnem mun-
dum &νααανονο eſſe oſtendit.

Plinius tamen hancce Pythagorae L. IX. c.
referens ſententiam, ſeptem tonos a ²1. 22.

terra ad coelum vsque ſupremum com-
putat. QCum enim ſemitoniz tantum
interuallum inter Saturnum & Zodia-

cum admittat, ſesquiplum Plinius ſta-

tuit.

aener Remi Ramn Komi

llc. d⸗

n. I. Nr

inge
altern
mini
venue
orien
ſol al
occin
Vpre
fede
thage
0

fwit

Hhnnan,
us ſtel⸗
dimidi.
tantun.
ci al.
r: n-
naſunt,
lo ſum.
S
ömili
4 eo.
nibusſt
geterei
6d Aas
n mun-

Ugorael. Me,
toGOS à²1. 22,
mcom-
antum
odin-
s ſta-

A.

Plin. L.
II, c. 8.

Iambl.

DE VENERE PLANETA.
CA P.
DE VENERE PLANETA.

Nfra ſolem, inquit Phinius, ambit
ingens ſidus, appellatum Veneris,
alterno meatu vagum, ipſisque cogno-
minibus aemulum fſolis ac lunae. Prae-
veniens quippe & ante matutinum ex-
oriens, Luciferi nomen accipit, vt
ſol alter, diem maturans; contra ab
occaſu refulgens nuncupatur, Vefſper,
vt prorogans lucem, vicemqne lunae
reddens. Quam naturam eius Py-
thagoras Samius primus deprehendit,
Olvmpiade circiter quadrageſima, qui
fuit vrbis Romae annus centeſimus
quadrageſimus ſecundus. Iam magni-
tudine extra cuncta alia ſidera eſt:
claritatis quidem tantae, vt vnius hu-
jus ſtellae radiis vbrae reddantur.
Itaque & in magno omnium ambitu
eſt. Alii enim Iunonis, alii Iſidis, alii
Matris Deum appellauere. Huius na-
tura cuncta generantur in terris Nam-
que in alterutro exortu genitali rore
conſpergens, non terrae modo con-
ceptus implet, verum animantium
quoque omnium ſtimulat; Signiferi

S

IV.

autem ambitum peragit trecentis &
duodequinquagenis diebus, ab ſole
nunquam ablſiſtens partibus fex atque
quadraginta longius, vt Timaeo pla-
cet. .

Ita Plinius: In tempore tamen ab-

erratum ab eo eſſe, obſeruatum iam
eſt viris eruditis Rem ipſam Laer-
tius confirmat, qui Pythagoram pri-
mum docuiſſe ait idem eſſe Heſperi &
Luciferi ſidus. Idem tamen Parmeni-
dis inuentum eſſe iuxta nonnullos in-
dicat.

VIII, 14.

At Pythagoraeorum eam fuiſſe do- Timaeus

Grinam ex iſtis Timaei patet: Iung-
nem ſtellam Venerem alii, alii Lucife-
rum vocant. Non autem omnes legum
ſacrae ſiderum ſcientiae ſunt periti, or-
tusque & occaſus ſiderum. Idem e-
nim ſidus Heſperus eſt ad tempus,
quando ſequitur ſolem, ita vt poſt oc-
caſum appareat. Quandoque Eous eſt,
quando praecedit ſolem, eiusque prae-
venit ortum.

DOCTRINAE PYTHAGORAE.
PARS III.
CAP. I.
PHILOSOPHIA, EIVSQVE NOMEN, DEFINITIO,
PARTES, TRACTANDI RATIO.

Agell. 1,9 Is ſcientiae ſtudiis adornati ad per-

ſpicienda mundi opera & princi-
pia naturae procedebant. Primus autem

i Py- nomen philoſephiae excogitauit, affeéti-
thag. c.

29.

onemque quandam & quaſi amicitiam
ſapientiæ eſſe dixit. Sapientia autem ſci-
entia veritatis eſt, quae eſt in entibus.
Entia autem quae ſunt, immaterialia
vocabat, & aeterna, & ſola agentia,

qualia ſunt incorporea. Reliqua ae-
quiuoce entia eſſe, per participatio-
nem illorum, corporea ſcilicet, ma-
terialia, & incorruptibilia, quae vere
entia non ſunt. lam igitur ſapientia
eſt rerum earum ſcientia quae proprie
ſunt, non aequiuoce. Nempe cor-
porea ſub ſcientiam non cadunt, cum
ſint infinita, neque ſcientia poſſint
Bbb bbz comprehendi

de mun-

O.

750
comprehendi, quippe quae ſint, quaſi
non eſſent, ſecundum differentiam vni-
ca†α verſaliuzn, neque illa definitione ex-

asoo acte deſcribi poſſunt. Horum vero,
AXy quorum talis eſt natura, vt ſciri non
rin a Poſſint, ſcientia, formari nequit.
X Quamobrem etiam veroſimile haut
eſt, ſcientiae quae non detur, da-
ri amorem; ſed potius ſcientiae eo-
rum, quae verſatur circa entia pro-
prie talia, & ſemper eadem, ſibique
ſimilia, atque vere cum nomine ſuo
Coexiſtentia. Horum intelligentiam
ſequitur cognitio entium aequiuoce
talium, etiamſi eo non intendatur ſtu-
dium, quemadmodum particularium
ſcientia ſequitur ſcientiam vniuerſa-
lium. Vt Archytas enim ait, qui v-
niuerſalium cognitione probe inſtru-
li ſunt, clariſſime quid ſint particula-
ria perſpiciunt. Id circo entia neque
vnius ſolum generis, neque ſimplicia
funt, ſed variorum ſunt generum, in-
telligibilia & incorporea, atque Srr
entia appellantur. Corporea, ſenſibus
ſubiecéta, ea ſunt, quae per communi-
cationem quandam de ente participant.
De his vero omnibus ſcientias tradidit
pil. Maxime oppoſitas, nihilque in iisdem
prooem. Hon excuſſum reliquit. Sed & ſcien-
Comp. tias illas communes de demonſtratio-
de v. vo- ne, de definitione, de diuiſione homi-
cib. & X. nes edocuit, vti ex commentariis Py-

Leevor. thagoricis videre licet.
au Rut. Phil Oephiam igitur definiebat cogni-

ſHn. L. tionem entium qua entia ſunt: item co-
III. T. IV. gnitionem rerum diuinarum & himana-

opp. Pp. rum.² Nec non mortismeditationem,
. ve;us Quotidie de corporis carcere nitens a-
uleius . . BP
de Philoſ. Himae educere libertatem.? Item ſ-
pſell-l.e. ſimilationem Dei quatenushomini poſſ-
4 borph. hile eſt.“ L
nit. yy. Nempe ſcopus philoſephiaz eſt
26 inſitam nobis mentem (diuinam a-

nimi partem) ex impedimentis vin-

PARS VIII DCTPFYINA PVTIAG. P. III . 1.

culisque ſuis eruere, atque in li-
bertatem vindicare, ſine qua nullus

omnino ſanum aliquid verumque, cu-

iusuis tandem ſenſus ope atque bene-
ficio dicere atque perſpicere poteſt.
Nam mens, ex ipſius ſententia, cuncta
cernit, cunctaque audit: furda, coeca
cetera.
Eo ſpeétat, quod, cum duo dentur
philoſophiae genera, practicaez nempe
& Theoreticag, Prallica praecedat
beoreticam iuxta Pythagoraeorum
methodum. Cuius rei rationem en Aur
tibi reddentem Hieroclem: Carm.
Phileſophia eſt vitae humanae pur- Prooem.
gatio atque perfectio: purgatio quidem p.2 ſq.
ab irrationali affectu, qui eſt a materia
& corpore mortali: perfectio vero ob
ſuae vitae recuperatam praeſtantiam,
ad diuinam ſimilitudinem eam redu-
cens. Quae duo virtute & veritate
effici maxime natura comparatum eſt:
earum enim quidem illa tollit pertur-
bationum intemperiem, iſta autem di-
vinam formam, ſi recte ſe habeat, in-
ducit. =
Abeius vero virtutis praeceptioni-
bus initium ducitur, quae eſt in agendo
poſita. Primum enim perturbatio &
ignauia, quae in nobis exiſtunt, regen-
dae ſunt, atque ita rerum diuinarum
cognitioni eſt incumbendum. Vt e-
nim lippitudine laborante oculo, nec
purgato, quae valde lucida funt videri
non poſſunt; ita nec animo virtute
carente cernitur vertitatis pulchritu-
do. Eſt enim impuro quod purum
eſt nefas attingere. Parit vero phi-
loſophia, quae in agendo verſatur, vir-
tutem ipſam; veritatem autem ea,
quae verſatur in contemplando. Quem-
admodum in verſibus iſtis aureis (Py-
thagorae) philoſophiam quae in agen-
do occupatur, virtutem humanam, e-
am vero quae ſpeculatione abſoluitur,
Veirtutein

b 4.

Virtutt
mus,
nem!
M

Ma

19,
le⸗ 4
VIIl 32. I
NAle. (é
Mndro
Kiat, ,

24,

Aniet.
Magn.
Moral,L.,

le2. el

e in l.
Unullus
le, eu.
bene.
boteſt.
cunct
,COeC

dentur
nempe
ecedat
eorun
en en
Carm.
e Pul⸗ Pfooem.
Cidem b .
naterig
r0 Ob
tiam,
redu-
Nitate
meltt.
rtur-
n-
in-

s

lom- N.

endo
to 8
Arum
te⸗
nec

ideri
ute R

ritu⸗ 4

rui
.
VII-
er,
n⸗
Py-
en-
,6-

n 4

tur,

PHILOSOPH EIVSOVE NOMEN 75v1

virtutem diuinam appellari obſerua-
mus, vbi de ciuili wirtute dicendi fi-
nem facit:
Haec facito, haec ſatage; WMorum
tibi cura geratur.
Haec te VIRTVIIS DIVAl' in ve-
Nigia ſcſtent. .
Primum igitur probum fieri oportet,
inde Deum. Probum hominem virtu-
ies ciuiles efficiunt; Deum autem di-
ſciplinae quae ad diuinam virtutem e-
vehunt. Verum iis qui adſcendere
cupiunt, minora praecedunt ordine
ea quae maiora ſunt. Quamobrem in
Pythagoricis praeceptis ea praemittun-
ctur, quae ad virtutes ſpectant, vt nos
ab vſu, qui ſummus in vita eſt, ad diui-
nam ſimilitudinem adſcendere doceat.
Tribus modis hominem ſeipſo me-
liorem fieri poſſe affirmabant. Primo,
colloquio Deorum. Neceſſe eſt enim
accedentem ad eos illo tempore ab o-
mni ſe maleficio abſtinere, Deo ſeſe
pro viribus aſſimilantem. Secundo,

p. 6.

Anon,
Photii
Cod, 259

benefaciendo; hoc enim Deo propri-

vm eſt, & in eo Deum imitatur. Ter-
tio, moriendo; Si enim animus, dum
haec vita viuitur, pauhmlum a corpore
ſeparatus ſeipſo melior euadit, & in ſo-
mniis per inſomnia, & ecſtaſibus mor-
borum diuinare incipit; multo ſfane
fit praeſtantior, vbi penitus a corpo-
re ſeiungitur.
Hinc eſt, quod maximum eorum

L. c, 2.

Quęmuis item mortalium a Deo ad CO.- audit.

moral-. eim Ariſtoteles, primum de virtute rei, vt addit Ariſtoteles, haec fortaſſis

bona anima aduenerit.“ Item in co- 3 Aas .
gnitione perſectionis virtutem animae in ill⸗
ſummam felicitatem poſitam eſſe. philoſ.
gnoſcendum deſtinatum eſſe atque H
contemplandum.“ Virtutem in har- Ciemenl.
monia eſſe poſitam, pariter ac 4liud bo- Str. II. .
num omne, ipfumque Deum. à Fi- 417. A
nem, vel ſummum bonum, eſſe vt ſimi- lambl.
les Deo reddamur“*: vndeaiebat: Deum 8 obre.
ſequere, non oculis quidem videndum, 4 lase.
ſed ratione intelligendum, exvniuer-vIII, 33.
ſi harmonia. Excellentiſſina dona a estob.
Deo hominibus data! haec eſſe, dicere Ecl. Eth.
veritatem, & aliis benefacere (i.e. Theo- euu.d.
reticam & practicam virtutem, eorum- f ex Por-
que vtrumuis Deorumopera, imitari. phyr.
Ad horum poſterius Strabo s alludit, haec ci-
eos commendans, qui dixere homines ranl
aliis benefaciendo Deos imitari. Prius dhemre-
Porphyrius confirmat, inprimis eum periri
inculcaſſe dicens veritatis ſtudium, ſO- no potu-
lum enim illud homines Deo ſimiles ere. Imo
efficere poſſe: nam & Deum ipfum ebhy⸗
vti ex Magis cognouerat, quem Ulli ſe ſua.
Oromasden appellant, corpore quidem det, quod
lumini, animo autem veritati ſimilem moxad-
eſſe. Atque haec eſt illa diuinitas uretam.
(Geisrne,) quam Iamblichus in Phi- parte
loſophiae Pythagoricae ſummaria re- porphyr.
petitione vltimo loco ponit, eſtque conſr-
ea ipfſa, cuius in fine aurei carminis maci-
mentio: . 5 * b.
Sic vbi depoßto vacuus te ceperit de- pythag.

aei- quaè in homine ſunt eſſe dixerit', ani- ther. p. 198.
VnI,32. Mam de bono & maloinſtituere Feli. Corpore, ſemper eris, Deus, & ſine ad,
ex Ale- cemque (dαιαανα) hominem efle, cui lne begtus. rob⸗
xandro D
dem L SECTIO. I.
t. J. 4 . . ibrotrep
e. PHIL OSOPHIA PRACTICA, EIVS PARTES, ET PRIMVM „Vre
S DE PAEDEVIICA. H
Ariſtet. Vthagorae inuentum practica phi- dicere inſtituiſſe. Quod vero Socra-
magn. I. Loſophia fuiſle videtur. Teſtatur tem vulgo illius autorem dicant, eius

eſt

Stob.
Serm.
LXXX.

P. 47 3·

Stob. §.
I. p. 3.
adde
Plut. de

602. B.

a Stob.
8. XIII.
p. 146.
b ibid.
fin.
cibid.
.rgr.
init.

4 ibid.

e Stob-
S. XIV.

P. 149.

exilio p.

75⁵2
eſt cauſa, quod aliquo poſt Pythago-
ram tempore ortus, melius pleniusue
id argumentum tractauerit.
Ad hanc partem philoſophiae reſpi-
cit Pythagorae dictum; Vama ſt illias
philgophi oratio, quae nullam in homi-
ne animi paſſonem curat. Quemadmo-
dum enim nullus medicinae eſt vſus,

niſi morbos a corporibus exterminet;

n nedque philoſophiae, niſi animae
vitia expellat. .
Cum vero duorum generum ſint vir-

PARS VIII DOCZR PVTII P. III & I PAEDEVTICACT

tutes, privataæ aliae, quae nos reſpiciunt
ipſos, & pulticae, quae ad alios referun-
tur, prius genus Paedeuticarum, ſecun- Laert

dum politicarum nomine Pythagoras vIII.6.

complexus eſſe videtur. Laertius tres
eum tractatus, Paedeuticum, Politicum
& Phyſicum ſcripſiſſe teſtatur. Pae-
deutici capita, quantum quidem ex
ſummaria Ilamblichi repetitione con-
ſtat, ſequentia fuiſſe videntur, Inſti-
tutio, ſilentium, abſtinentia a carnibus,
fortitudo, temperantia, ſagacitas.

c. 6.

CAP. I.
INSTITVTIO, SILENTIVM, ABSTINENTIA.

IWinutionem ſpectantes ſententias at-
que praecepta Pythagorae obſerua-
mus apud Stobaeum & alios:
Optima nobis vita eſt deligenda,
quam ſuauem mox ipſa conſuetudo eſt
effectura. Diuitiæ anchora ſunt infirma,
infirmior honor: corpus, magiſtratus,
honores, omnia haec imbecilla &viribus
deſtituta ſunt. Quae ergo ſunt an-
chorae firmae prudentia, magnanimi-
tas, fortitudo, eas nulla tempeſtas a-
gitat. Haec Dei eſt lex, virtutem ſo-

lam eſſe, quae potens ſolidaque ſit,

cetera omnia nugas atque ineptias.
Idem facit qui abſinthii amaritudi-
nem, & qui orationis libertatem tollit.
Vitia tua ne verbis celare conerisb,
ſed emendare reprehenſionibus.
Non tam difficile eſt ipſum non pec-
care“, quam peccantem alium non
redarguere.
Vt corporis morbus“, ſi abſconda-
tur, laudeturue, non ſanatur: ita ani-
mi vitium quod vel defendis, vel ab-
ſcondis, non emendatur.
Gaudendum magis redarguentibus“
quam aſſentantibus, quos etiam hoſti-

bus deteriores exiſtimare, & refugere,
oportet. .

Aut ſilere oportet?, aut afferre me- Sicb.S
liora ſilentio. . Wyrlv.
Optabilius tibi ſit lapidem temere p. 215.
proiiceres, quam ſermonem otioſum. bid.
Ne multis verbis pauca cemprehen- ageren
das, ſed paucis multa. b 216. .
Non ſolum pecuniarum ſed & ſer-iPorphyr
monum depoſitum, depoſitori bona Vit. Py-
fide ſeruandum. i thag p.

De Pin eEythagoraei dicebant : lambl.

