tendit ipſas voculas as S, quod E-
picurus minime vſus ipſa voce Xatg
videatur, vt quam fuiſſe Cleonis pro-* Lucian,
priam memoretur, tam a Luciano?*, de lapſu
quam ab ipſo Laertio-† An vero loco in Bi
vocis oεον Teponi poſſet àααο—, oe .
aut etiam ad minimam omnium immu-III, 6r.
tationem, Aραοο. ad- ſignificandum,
placuiſſe inter ſalutandum eas voces,
60 z αιαιτιαν, α oνρſσα r ‚ an reti-
neri poſſent voces, dv rs, ad innu-
endum, non vocem auo repudia-
tam penitus fuiſſe, ſed eius vice illas
duas fuiſſe interdum vſurpatas; quaſi
nimirum voce zersè aliquando, aut de-
ſiderata, aut ſubintelleécta? Videtur
profecto Lucianus id non obſcure
ſuggerere, cum referendo, Epicurum
impenſe alioquin delectatum 1 ααοα
inſinuat, eum tamen interdum alia,
quam iſta, vſum voce; & in epiſtolis
quidem accuratioribus grauioribusque,
οαοοοιιαανοας (quas quidem fuiſſe pau-
cas ait) vel cum ad amiciſſimos, z6ρ6ρ
DiNxrars ſcriberet, fuiſſe praeſertim 4a-
i, ipſa νuovzοιαον vοο. vüm. Laertius
vero cum hicrelinquat Epicuro vocem
ιρνιρ, cenſeri debet pari iure vo-
cem αaoροροαrelinquere, quando attri-
buens ipſi alias vocem éo ανινν tam
Ccc cCC; facit

loc, cit.

Laert.
X, 1 3.

Conf.
Meurſ.
Bibl.
Attic.

Laert.
X, 44.

X, 74.

940⁰
facit Platonis proprium rε οπτι,
quam ipſius Cleonis rS αοο..R v B
Atque haétenus ſeries eſt librorum,
quam Laertius contexuit. Aduerte
vero, cum ſtatim poſt vocem illam
brisoHναο, ſequatur, uias ε νντι, &c.
quaſi Laertius ſit adſcripturus vnam
ex illis epiſtolis, cum tamen & adfe-
rat, tres, & ſe id ſtatim facturum re-
cipiat; ea de cauſa non prorſus male
cenſuiſſe Caſaubonum, reponendum
rοαa ä, loco vocis aaν,..Z Addo au-
tem, vocem aνrιο+ non ad ſolas epiſto-
las videri eſſe referendam, ſed ad libros
omnes recitatos, quorum epitomen
tres illae deinceps integrae afferendae
contineant.
Praeter hos porro omnes libros, ci-
tari alios videas, tam a Laertio, quam
ab aliis; quippe ipſe Laertius citarat
iam antea librum æα0ρ bnroguis, de Rhe-
torica, ſeu arte oratoria, cuius etiam
apud Scholiaſten Hermogenis habe-
tur mentio. Quod citatur vero de
perſpicuitate in oratione exigenda, id
ſpeétat ad Canonicen, in Dialectices lo-
cum fubſtituendam.
Citare etiam viſus eſt z£αονραονα,
ſeu Antecedentia, ſeu praecipua dicas,
vt accipiunt Stoici. Profecto libros
jam citatos intelligerem, ſi aliqui ci-
tati forent, in quibus id, quod me-
morat, fuiſſet ab Epicuro ſcriptum.
Vtcunque ſit, citantur quoque
poſtmodum rovetsr α, Inſti-
tutiones, ſeu elementalia XII.
Quin etiam citari videntur, zeo ra*
éαναααανπ, de mundis, XII. Siquidem

CAP.

TESTAMENTVYVM EPICVRI.

PARS XII. EPICVRVS. CAP. XI.

varios mundos deſcribens, egiſſe id
dicitur & r; ρα zeρrατν, ſeu, vt Ma-
nuſcripta habent, zsρ ar8ε, in XII,
de hoc ipſo, ſeu de hac materia: idque
praeſertim, cum non appareat, intelli-
gi vnum ex triginta ſeptem, qui αα
Ouο«, dé natura, conſtantiſſime citan-
tur. .
Adderem æορ.ια— ορααια nlaρ ô—.a9. aert.
ſtiones naturales, itemque Hiaα & Plur.
uara, placita moralia; niſi poſſent
lis vocibus ea omnia intelligi, quae
Epicurus circa naturam, & mores e-
nucleauit, aut ediſſeruit. . .
Adhaec vero a Cicerone citatur li-Lib. II.
ber de ſummo bono: niſi quis forte e- t.
vndem putet cum eo, quem de Fine "“
inſcriptum iam retulimus.
GCitatur etiam ab eodem liber de vo-L. II. de
luptate. Fortaſſis Laertius hunc ſi-diuin. c.
gnificauit, cum retulit, quosdam obie- 27.
ciſſe Ariſtippi librum, de voluptate, ab
Epicuro vſurpatum, tanquam pro-
prium. L
Praeterea citat Cicero librum de 4
pietate aduerſus Deos, & diſtinctum re 41.
quidem, vt videtur, ab eo, qui de ſan-
dAitate ex Laertio citatus eſt; ſic enim
habet Cicero: at etiam de ſunctitate,
de pietate aduerſus Deos libros ſeri-

Ult.

Rurſus Plutarchus indicat libros, adu. Co-

conſcriptos aduerſus Theophraſtum ot. p.no
ο Oεαοποodν Cum é ur glo, in ſocun-
do illorum contineri dicit diſputatio-
nem de coloribus. [Eſtque apud eun- ib. p.

dem libri aduerſus Bionem etiam 1126, 4.
mentio.] Verum de libris hactenus.

XI.

—

Eicurus: vit omni docendo atque obſecutus, teſtamentum ſcripſit, quod
ſcribendo conſumta, ſenioque con- cum integrum nobis Diogenes Laer-X, 16-22.

fectus, moribus illorum temporum tius ſeruauerit, non opus

eſt, vt eius
fragmenta

„

Lex.

ſeugmnenn
Nroridu
n0004
* N.
Craris
tribas
ſychio⸗
Demet
Fero l.

. Plwuor

Metroo
Adport
leges 1
thenae
Ubus,
ation
guiden
Herme
naeo,
Vmaph
ſopkuu
Wüchn
perum
noſtre
tur,
crate,
horto
ſtuin
ue
tum
vent
4no
ide⸗
Wit⸗
o
nud
qu⸗
diti
nob⸗
ii,
cho
in
fia
die
prie

l, vt M.
or idve
quirn
necltan⸗

pollent
gl, quae
moreze⸗

itatur I-b.I
forte e. .
. 9.
ie .

rde v0- l. Il de
hunc Kl-diuin e.
m obie. 7.
Mtuie ab
n pro⸗

l.l. de
Na. De.

ndkunm, 4,l.

de ſir.
cenim
Gitate,

ſiri

. aln Co-
iro 'ptAo

Cun,
ſrtur.
uuni
deun- ib.p.
etimn 1126,4,

enns.

eius
nen⸗

N4,Oule- plen
HCia do-Elot,

Lex.

Lex.

. HWj TESTAMENTVM EIVS.
fragmenta ex Cicerone, aliisque ſcri-

ptoribus, colligamus. Hoc autem
modo conceptum fuit:
* Mea omnia Amynomacho, Philo-
cratis filio, Batithae, (fuit autem Batis
tribus Aegienſis oppidum, vt ab He-
ſychio habemus:) do, & Timocrati,
Demetrii filio, Potamienſi, (Potamus
vero Leontii tribus eſt oppidum, teſte
Phauorino,) ſecundum eam, quae in
Metroo, (h. e. templo magnae Deae,
ad portum Athenienſem ſito, in quo
leges, iudicia, & alia monimenta, A-
thenaeo, Suida, & aliis veterum teſtan-

tibus, aſſeruabantur) facta eſt, do-
nationem: ea conditione, vt hortum

quidem, & quae ad illum pertinent,
Hermacho, Agemarchi filio, Mityle-
naeo, aſſignent, eisque, qui cum illo
vna philoſophantur, & quibus philo-

ſophiae ſucceſſoribus reliquerit Her-
machus, vt in eo philoſophiae dare o-

peram poſſint. Vtque ſemper hi, quia
noſtro nomine philoſophi appellan-
tur, vna cum Amynomacho & Timo-

crate, omnibus viribus eam, quae in
horto eſt, ſcholam conſeruent, depo-

ſiti iure eum illis commendo; ipſorum-
que heredibus, quo modo maxime ra-

tum ſit, vt & illi hortum illum conſer-

vent, quemadmodum & ipfi, quibus,

a noſtro nomine philoſophantibus, tra-
diderint. Porro domum, quae eſt in

Melite, dabunt Amynomachus & Ti-

mocrates Hermacho inhabitandam, v-
naque his, qui ſecum philoſophantur,
quamdiu Hermachus vixerit. Exre-
ditibus autem qui erunt, datique a
nobis ſunt Amynomacho & Timocra-

ti, quantum fieri poſſit, cum Herma-

cho diſpicientes, partem attribuant
in ſacrificia, quae patri, matrique, &
fratribus fiunt; nobisque in natalem

diem, qui quotannis agi conſueuit,

priori decima die menſis Gamelionis.

cho conſilio.

941
Praeterea partem attribuant in con-
ventum eorum, qui nobiscum philo-
ſophantur, qui cuiusque menſis vige-
ſima die in noſtram & Metrodori me-
moriam ordinatus eſt. Curent quo-
que diem fratrum, menſe Poſideone,

ſicut & nos ſolebamus; inſuper curent

diem Polyaeni, menſe Metagitnionte.
Curae autem ſit Amynomacho & Ti-
mocrati, Metrodori filium, Epicurum,
filiumque Polyaeni educare, dum phi-
loſophantur, & cum Hermacho de-
gunt. Similiter & Metrodorĩ filiae
curam habeant, & cum ad aetatem per-
venerit, tradant eam viro, quem ele-
gerit Hermachus, ex his, qui ſecum
philoſophantur, ſi modeſta fuerit, &
pareat Hermacho. Dent autem Amy-
nomachus & Timocrates ex reditibus
noſtris in cibum his quoq; anno, quan-
tum ipſis conuenire videatur, de eo
cum Hermacho deliberantes. Faciant
item ſecum redituum dominum Her-
machum, vt ex eius conſilio, qui nobis-
cum conſenuit in Philoſophia, prin-
cepsque relictus eſt eorum, qui no-
biscum philoſophantur, fiant ſingula.
Dotem vero puellae, cum ad annos
nubiles venerit, dari curabunt Amy-
nomachus & Timocrates, quantum

eis ſatis eſſe videtur, ex bonis auferen-

tes, communicato prius cum Herma-
Curam item habeant
Nicanoris, quemadmodum & nos ha-
buimus, vt quotquot nobiſcum phi-
loſophati ſunt, atque res ſuas in com-
munem vſum contulerunt, omnem-
que alaci itatem oſtendentes, nobiscum
in philoſophiae ſtudiis conſenuerunt,
pro modulo facultatum noſtrarum,
nulla re, quae ad vitam neceſlſaria eſt,
egeant. Libros autem omnes noſtros

Hermacho tradant. Quod ſi quid hu-

manum Hermacho contigerit prius,
quam Metrodori liberi ad aetatem
Ccc ccC 3 perueniant,

/

942
Beruenunt, curae ſit Amynomacho &
Timocrati, vt, ſi modeſte illi ſe ges-
ſerint, accipiant ex facultatibus no-
ſtris, quaecunque illis erunt neceſſa-
ria, quoad fieri id poſſit: curamque

PARS XII. EFPIoVRVS. CAP. XII. XIII.

ceterarum rerum, vta nobis inſtitu-
tum eſt, agant, vt ſingula conuenien-
ter fiant. Ex ſeruis autem liberos di-
mitto Murem, Niciam, & Lyconem.
Phaedrion item dimitto liberam.

CAP. XII.
QWAE FVERINT ILLIVS EXTREMA.

E morbo extremo, ac morte con-
ſecuta, vt iam diximus, ſciendum
eſt, Epicurum fuiſſe conſtitutionis
haut multum firmae. Id innuit vel

ap. Laert. titulus libri, a Metrodoro conſcripti,

X, 24

de Epicuri infirmitate, ſeu aduerſa va-
letudline. Innuit & inuidioſa illa ex-

in lex, aggeratio Suidae, quod neque inie-

X, 15.

K, 22.

Cic. de

Kn. II,
30.

tius,

Gtionem veſtium Epicurus ferret, ne-
que facile e lecto deſcenderet, & ne-
que ſolem, neque ignem contueri poſ-
ſet, & ſimilia. Nempe, vt iſta aliud
non ſuadeant, ſaltem inſinuare poſ-
ſunt, Epicurum fuiſſe habitus, ſeu com-
plexionis non robuſtae. Porro, vt
in vitae decurſu ſanitate vſus conſtante
non fuerat, ſic graui tandem morbo
interiit, calculo videlicet; quo etiam
probabile eſt eundem ſaepius vexatum
fuiſſe. Recitat ecce Laertius ex Her-
macho in epiſtolis, vt lapide, vrinam
cohibente, diem clauſerit, cum qua-
tuordecim diebus aegrotaſſet. Memo-
rabile vero eſt, quod iam morti proxi-
mus ſcripſit illam epiſtolam, quam ad
Idomeneum ſcriptam memorat Laer-
ad Hermachum Cicero. Forte
ſcripta eſt ad vtrumque, propter 73
bαι velad Idomeneum potius, quam
ad Hermachum, quod Metrodori li-
beri ſatis fuiſſent Hermacho, ex teſta-
mento, commendati. Adde Herma-
chum, ſucceſſorem proximum, non
videri fuiſſe abſentem, cum etiam E-
picuri mortem litteris miſſis deſcripſe-

rit; vt taceam, illum ée ueigaxiz ad
Rhetoricam potius, quam ad Philoſo-
phiam ſeſe comparaſſe, vt ex Laertio
perſpicuum eſt. Epiſtola integra

[Ciceronisverbis reddita] haec eſt: Lib. II. de
Cum ageremusvitae beatum & eundem fin. c. 30

Jupremum diem, ſoribebamus haec. Tan-
ti autem morbi aderant veſicaeg, & vi-
ſcerum, vt nihil ad eorum imagnitudi-
nem poſſet accedene. Compenſabatur
tamen cum his omnibus animi laetitia,
guam capiebam memoria rnationum, in-
ventorumque noſtrorum. edtu, vt di-
gnum eſt, tua erga me, & erga philo-
Jophiam voluntate, ab adoleſoentia ſuſ-
cepta, fac, vt Metrodori tueare libe-
ros. Addit Laertius ex Hermippo,
Epicurum ſeſe in balneum, calida aqua
plenum, demiſiſſe: cum popoſciſſet
merum, id hauſiſſe; & dum commen-
daret amicis, vt dogmatum ſuorum
forent memores, haec inter verba

defeciſſe: ſubiicit continuo Laertius

Graecum ex ſe ipſo tetraſtichon, cu-
ius ſenſum verbis Latinis ita reprae-
ſentes.

Extremum hoc moriens Epicurus di-
xit amicis:
Saluete, & placitis inuigilate
meis.
Quippe iniit peluim calidam, vinoque
ſubhauſto,
Plutonis gelidas protinus hauſit
aguas.

CAbP.

loc. cit.

Ueba pe
Fme
ns II,
lidemn po⸗
18. Vpolodoti
1; bene legnt
Uns,
Cümm vubo
1, Epcurun
wonpotil
eſt, in u
co obüͤſe

roſſit

lb. I. Vis exceluit.

Sromnd Srinis N
30h,C. zbzetnely
Ppicuri, m
Adiicienten
conntigille,
Netutemn nI
UX, qun
dicitur, l
mortemv
1cproindke
1XIII.
Erernen
Guedec
tSCN
Epicurd
pollodo

ib. Ee confirm

tot9. inquit,
cumduor
Pehante
NuhcH
Mum d
menſun
tremus
Cpiend
ſlummn

un
dieds

dobi inttin.
Aconuenien.
em lberos⸗ di.

Lycon
den.

Megtng
m adbpuloto-
1t ex Leertio
Kola intenr,
5
1] huec eit,lbllie
n Geundentn c30
hoee. Iur.
Re, &i.
1 Meguituli-
mpenſabatur
imi oetitia,
rationumn, in.
deltu, id.
vpe illr.

Gäntas ſc.

tuere Abe.

0c, clt.

Hercupbo,
VCAlida ane
popolillt
n commen-
Uun fuorum
inter verbe
no Laeltis
ſtichon, cl.
ita rehrie

Hian S.
nigr

n viugu!

iur auſi

CA..

EXTREMA ET TEMPVS OBIIVS ILLWS.
CAP.

943
XIII.

QyVO TEMPORE OBIERIT.

Luebat porro, quo tempore Epicu-
rus interiit, CNXXVII Olympiadis
annus II, Archonte Pytharato. Si-
quidem poſt ι— ια τ—z, quod ex A-

Lib. X, pollodori Chronicis retulit Laertius,

15. bene legit Caſaubonus, 1 % iαοααι π
uns, Saτρρ νHατιπαι quippe
cum vulgo deſit vox, eiuesc, quis capi-
at, Epicurum natum Olympiade CIX,
mor potuiſſe CVII? Et vero CXXVII
eſt, in quam annus
quo obiiſſe dicitur, cadit. Iam & men-
ſem, & diem anni, quo Epicurus e vi-
Lib. I. vis exceſſit, indicat Clemens Alexan-
Strom.p. drinus. Memorat enim Antilochum,
309. C. ab aetate Pythagorae ad mortem vſque
Epicuri, numerantem annos CCCXII
adiicientemque, huiusmodi mortem
contigiſſe, menſis Gamelionis die deci-
ma. Quo loco nota, ſi Pythagorae
aetatem numeraueris ab Olympiade
LX, qua illa floruiſſe apud Laertium
dicitur, non reperiri plures annos ad
mortem vſque Epicuri, quam CCIXX,
ac proinde calculo Antilochi deeſſe an-
nos X LII. Quocirca 5iaͤ illam,
ſeu aetatem accipiendam eſſe a nato vſ-
que Pythagora, qui anno deinde aeta-
tis circiter XL florere occeperit. Cum
Epicurus porro dicatur a praedicto A-
pollodoro vixiſſe annos LXXII,

fato c 9. inquit, verum fuit, morietur Epicurus,
cum duos & ſeptuaginta annos vixerit,
Archonte Pytharato; (& ex quo non-
nulli coniiciunt, Epicuri mortem in an-
num climactericum, qui nouennario
menſuretur,) non eſt tamen annus ex-
tremus, ſeu LXXII, vt completus ac-
cipiendus. Siquidem illum Epicurus
ſolummodo attigerat, vt puta tribus

adiectis diebus ad LXXI, cum fuerit

Epicuri LXXII,

quod
Lib. de Confirmat etiam Cicero, dum, ſemper,

natus VIIa, mortuus Xa menſis Game-
lionis, (interpoſitis ab ortu ad interi-
tum Olympiadibus, ſeu tetraeteridi- a phin.
bus completis XVIII, vno anno mi- Lib. VII.
nus). Quamobrem, perinde hoc eſt, ac c. 48.
dum Pliniuse, Lucianust, Cenſorinus“ Luci-
Siculum, ſeu Leontinum Gorgiam vi- nain An⸗
xiſſe dicunt, annos CVIII, cum illum I. ,.6 42.
tamen Cicero4, & Valerius Maximus E.
compleſſe tantum dicant CVII. No- Cenſ.
tanda vero heic comparatio, quam Plu- die nar.
tarchus inſtituit, Epicurum inter, & . Ser
Gorgiam. Poſtquam enim ſcribit A- in Cat.
lexidem Comicum, (ſcilicet Menandri maic 5.
filium, & Stephani Comici patrem, vt * Lib.
refertur a Suida e) vixiſſe duplum vitae VIII. c.
Metrodori, hoc eſt annos CVI. (cum ib. de
Metrodorus, ex Laertio , LIII vixerit;) orac. def.
ſubiicit Gorgiam Sophiſtam vixiſſe ?. 420.
amplius triente, ſeu proportione ſes-
quitertia, quam Epicurum. Idnem- h Lib.
pe, ſi accipiamus numerum XXXVI, is X, 23.
ipſe erit, quem duplicatum Epicurus
Vixerit, triplicatum Gorgias. Quod
Plutarchus vero dixit, amplius, reſpexit
forte ad opinionem, quam deinde ſe-
cuti ſunt Quintilianus, & Suidas, quod L.Itc,r.
videlicet Gorgias vixerit annos CIX. in Lex.
Non video porro, quorſum interpres

Olementis Alexandrini, pro Gamelione Herue-]

verterit Ocdobri. Etſi enim ſit aliqua tus:

circa ordinem menſium Graecorum
controuerſia; neminem tamen repe-
rias, qui Gamelionem non faciat ſex-
tum, ſeptimum, vel octauum ab Heca-
tombaeone, qui cum altius, quam
ab Iunio non poſſit incipere, pro-
fecto ſemper Gamelion longe abe-
rit ab Octobri. Cum itaque multis ar-
gumentis Gamelion fuiſſe conuinca-
tur ab Hecatombaeone ſeptimus, ille ad
Ianuarium potius videtur fuiſſe refe-
rendus.

Lib. X, 9.

Lib.
XXXV.
c. 2.

Lib. VII.
C. 12.

Riuier.

944
rendus. Quia vero annus ille ſecun-
dus Olympiadis CXXVII coepit ab ae-
ſtate anni periodi Iulianae MMMM
CCCCXIIII, debuit Gamelion eius-
dem anni incidere in Ianuarium anni
incipientis periodi Iulianae MMMM
CCCCXLW. In quem autem diem
Ianuarii, dies decima Gamelionis inci-
dere potuerit, determinatu facile non
eſt. Si liceat tamen Gamelionem in-
choare, (vt tempore natiuitatis factum
obſeruauimus) a decima quarta luna,
ſeu a plenilunio, quod ſeptimo loco
poſt ſolſtitium aeſtiuum contigerat;
cum nouilunium celebratum fuiſſet
die Decembris XXX, ac proinde luna
decima quarta numerata fuiſſet, die Ia-
nuarii XII. Idcirco, vbi iſtum pri-
mum Gamelionis fecerimus, decimus

CAP.

PARS XII. EPICVRVS. CAP. XIV.

eius incidet in Ianuarii XXIl, tali igitur
die debuit mors Epicuri contingere.
Ex quo notandum vlterius eſt, cum
Epicurus dicitur attigiſſe annum
LXXII, debere illud de Graecorum
anno, non de Iuliano accipi; ſic enim
duo deeſſent dies, cum die Ianuarii
XXIII. natum fuiſſe probatum ſit.
Nunc facile eſt, Epicuri mortem ad ea
referre tempora, quae iam nobis in vſu
ſunt. Siquidem vbi X dies detraxeri-
mus, & pro ſolari cyclo illius anni, (ſci-
licet XX) aclittera D in veteri ſtylo,
noſtrum Grepoſuerimus, perſpicuum
euadet, Epicurum mortuum die Ianua-
rii XXXI, exiſtente feria quarta, ſeu
die Mercurii, ante Chriſti Aeram
CCLXX.

xIVv.

QWAM CARA SECTATORIBVS EIVS MEMORIA
. F. VE RIT.

Sybereſt cognoſcamus paucis, vt E-
picuri mortui memoriam Sectato-
res coluerint. Nam miſſum quidem
inprimis facio, quod patria illum Ka-
tuis aereis honorauerit; Xa νρ ινοαι
riuzsaca, Vt Laertius loquitur. Ad-
noto vero, ſtatas dies ac teſtamento cau-
tas ceremonias fuiſſe, a ſectatoribus ſtu-
ſtudioſiſſime obſeruatas. Poſt enim
CCCL annos ſcribens hac de re Pli-
nius, Natalileius, inquit XX“ luna ſa-
erificant, feriasque omni menſe ciſto-
diunt, quas Icadas vocant. Ex hoc
intelligere licet, Epicureos a Graecis
autoribus (vt ab Athenaeo) aαααIsα,
dici, quod eiαuναοας obſeruitarent, vt
Rhodiginus quoque animaduertit.
Tamerſi non deſunt, qui putent Ica-
diſtas dictos, quod r Hιααο nomine
non modo viceſima, ſeu dies, ſeu luna
ſignificetur, verum etiam ffigies, ſeu
imago Epicuri, qua eorum nullus de-

ſtituebatur. Porro de hiſce imagini-
bus audiendus etiam Plinius eſt: Vul-loc. ei.
tus, inquit, Epicuri per cubicula ge-
ſtant, ac circumferunt ſecum. Cice-
ro autem ſub perſona Attici: Nec ta-
men, inquit, Epicuri licet obliuiſci, ſe
cupiam, cuius imaginem non modo in

Lib. V.

tabulis noſtri fam liares, ſed tinm 1 Alex. ab

poculis, & annulis habent. Sane Alexan-

addant, aliquibus magnae curae fuiſſe, dro Lib.
Epicuri imagines non annulis modo, II. c. 19.

ſed & poculis habere, arbitrantibus,
boc genti, & nomini ſuo fauſti eſſe omi-
nis. Ad haec, vt affectum erga ipſum
verbis expreſſum habeas, audi Patro-
num illum loquentem circa Melitenſi-
vm Parietinarum negotium: Honorem,
inquit Cicero, icium, teſtamentorum
ius, Epicuri autoritatem, Phaedri ob- piſt. 1.
teſtationem, ſedem, domicilium, veſti-
gia ſummorum virorum ſibi tuenda eſe
dicit. Maxime vero-ipſum Torquatum: L. I. de
Nonnc fin. c. 2 I.

Lib. XIIl.

fam. E-

M

Mmeei
hemus,
naturae
comprel
viampl
ic. tur un
goring
muximi
mor lue
pertin,
nc, 4
olluel
Ib de minuſſe
lall. Vethur
tentin⸗
mnia
O. Ae dorol
I, (s.
lib. Il. Lueren
uit. dig,
nut
tertiun
Et.

ir Nonne ei maximam gratiam habere de-
tinget. bemus, inquit, qui exaudita quaſßi voce
eſt, un naturae, ſic eam firme, grauiterque
Unndim comprehenderit, vt omnes benz ſanos in
mnecorun viam placatae, tranquillae, quiétae, bea-
ſe enin ibid. c. 5. tae vitae deduceret? Et rurſus: Quem
lanuari ego, inquit, arbitror vnum vidiſſe verum,
Atum ſi. maximirque erroribus hominum ani-
tem aden mos liberauiſſe, & omnia tradidiſſe, quae
bis in vſi pertinerent adbene, beateque viuendum.
etrageri. Hinc, quia Epicurus ſuos moriens ad-
Anni (ei monuerat, vt placitorum ſuorum me-
eri ſtylo, Lib. de Miniſſent, docet Cicero, cum omnes ad
lbicdin An.II,7. verhum ediſcerent ratas Epicuri ſen-
dielanua- tentias, fuiſſe etiam, qui dogmata o-⸗
larti, ſel muaia memoria tenerent, ac inprimis
fi Arin Oun. Ac. Scyronem illum, de quo in Academi-
1V, 33. Ccis. Verum ſufficiat heic pauca ex
Lib. III. Lucretio attexere, vt vberius intelli-
t. gas, quanto affectu & doctorem, & do-
gmata proſequerentur. Sic igitur ille
RIA tertium librum inchoat:
E tenebris tantis tam clarum extol-
imigini⸗ bre lumon.
l: Vul bet. Qui primus potuiſti, illuſtrans com-
ule e. moda vitae,
(de. Te ſequor, o Graiae gentis decus,
MrN.lb. mmgue tuis nunt
luſ, ſe n Fixa Pedum pono predſis veſtigia ſi-
,bh . EYs,
Hune Non ita certandi cupidus, quam pro-
, „Alex. ab . bpier Amnorn!,
unt, g ,lexan.
At fuſerte Lib.
i mlll c 1
ronikip
ml- ð Disnum vero quoque memoratueſt,
l iphun HMrtum ſcholae ipſius ſucceſſionem fu-
di o. iſſe conſtantem admodum; tum ſuc-

ſelienſ. ceſſores, ſectatoresque ita perpetuo
nc, A conſenſiſſe, vt videri res admirationis
uA n digniſſima poſſit. Et quod attinet
iob- quidem ad conſtantiam, notum eſt,

veſti. praeſides hortorum, ſeu praefectos
nda . 1e ſcholae, ab ipſa mor te Epicuri ad tem-
uarum c2
1 H.c.21.

MIEMOTIA HVS CARA, CONSTANS SOIOLAE SVCCESS0. 945

Quod te imitari aueo. Quid enim
contendat hirundo
Cpenis? aut quidnam tremulis face-
re artubus hocdi
Conſimite in curſu poſunt, ac fortis
egui vis?
Tu pater es rerum inuentor; tu pa-
tria nobis
Suppeditas praæcepta, tuisque ex, in-
clute, chartis,
Floriferis vt apes in ſaltibus omnia

libant,
Omnia nos itidem depaſcimur durea
dildta,
Aurea, perpetua ſemper dignicima
vita. H
Et ſtatim: .
His tibi me rebus quaedam diuins
voluptas
Percipit, atque horror, quod ſic na-
tura tua vi
Tam manifeſta patet, ex omni parte
retecta.
Ac poſtea:
Tſe Epicurus obit decurſo lumine
vitae,

Qui genus humanum ingenio ſupera-
vit, & omnes .
Praeſtrinxit, ſtellas exortus vti ae-
ther u. Jol .—

CAPD. XV.

WANTA CONSTANTIA, CONSENSIONEQVE, SCHOLAE
TIPSIVS SVCCESSIO VIGVERILI.

Pora vſque Iulii, & Auguſti, Caeſarum,
continua ſerie ſibi ſuccedentes memo-
rari a Suida, extitiſſe quatuordecim; in voc.
idque per annos CCXXXVII. IIIis Epic.

vero temporibus, quam multi eſſent

Epicurei, etiam viri ſummi, & in repu-
blica principes, velex vnius Ciceronis
monimentis poſtea dicetur. Dein-
de Lucianus ſcribit, temporibus ſuis in Bun.
Ddd ddd ſtipendia T. I. p.
975. B.

246
ſtipendia Epicureis, haut ſecus, quam
aliis Profeſſoribus, ab Imperatore fuiſ-
ſe conſtituta; adiiciens, illorum aliquo
demortuo, probatiſſimum quemque in
locum ipſius fuiſſe ſolitum ſubrogari.
At Laertius poſt Lucianum ſcribens,
declarat, quemadmodum, ceteris Phi-
loſophorum ſuceſſionibus prope defici-
entibus, Epicuri ſucceſſio continenter
perſeueraret, praefecturasque diſcipu-
lorum, alias aliis ſuccedentes innume-
ras efficeret. Addit Numenius apud
Fan . Euſebium, eiuscemodi ſucceſſionem
5. p.28. ad fua vſque tempora ſic perſeueraſſe,
ac etiamnum perſiſtere, vt in poſterum
Lib. II. Ttiam perduratura videretur. Hinc
c. 7. ſecutus Lactantius, Epicuri, inquit, di-
ſciplina multo celebrior ſemper fuit. Vno
verbo, quamdiu litterae in Graecia flo-
ruerunt, & Roma ipſa a barbarorum
deuaſtatione immunis fuit, Epicuri
ſchola, atque diſciplina non incelebris
conſtitit.
Circa conſenſionem, praetereo illud
ceronis, suſtinuero Epicureos tot me-
os familiares, tam bonos, tam inter ſe
amantes viros, ceteraque loca ſimilia.
Hlud potius adnoto; cum ceterae Se-
ctae ab ipſis vſque initiis diſcerptae
ſemper inteſtinis diſſidiis fuerint, Epi-
cùream longe abfuiſſe, vt tale quippi-
Orat, IV. am pateretur. Scribit enim Themi-
ſtius, Ea, quaz Epicuro placuerunt, vi
quasdam Solonis, aut Lycurgi leges, ab
LEpyicureis ommibus ſeruari. Et quaſi
omnes vnus, idemque animaret ſpiri-
epiſt. 33. tus, Apud iſtos, inquit Seneca, quicquid
dicit Hermachus, quicquid Metrodorus,
ad vnum refertur. Omnia, quue giis-
uam in illo contubernio locutus eſt, vni-
*piſt. 14. vs ducdu, & auſpiciis dida ſunt. Inde eſt
& illud eiusdem, cum propoſita hac
ſententia: Is maxime diuitiis frui-

Lib. X. S.

IV. Acad. .
.. 36. Ci

PARS. XII. EFPIoVRVS COCAP. W.rI.

tur, qui minime diuitiis indiget; & quaſi
juſſus a Lucilio autorem eius edere, Vt
ſcias, inquit, quam benigni ſimus, pro-
poſetum eſt altena laudare. Lpicuri
eſt, aut Motrodori, aut alicuinus ex illa
offcina. Verum res fiet adhuc illu-
ſtrior, ſi Numenii Pythagorici locum,
qui eſt apud Euſebium, iſthuc traduxe- o. .
rimus. Ile enim, poſtquam doluit, 5. ,,z7.
quod Platonis ſucceſſores conſenſio- D.
nem non defendiſſent, propter quam
Pythagorei in pretio forent, ſubiicit:
Hoc vero modo Epicurei (immerentes
licet) inituti, nulla omnino in re disſi-
dere ab Epicuro viſi ſunt; profecſique
eadem cum ſapiente ſuo placita habere,
non iniuria ſuum attigere ſcopum. Ex
e deinceps Epicureis longo iam tempo-
re euenit, vt neque ſibi inuicem, neque
Epicuro vlla in re contradixerint, quaet
digna quidem ſit memoratu. Luin a-
pud ipſos delictum eſt, vel impietas po-
tius, & daumnandum piaculum, ſe quip-
piam fuerit innouatum: Quare id ne-
mo audeat. Hinc propter conſtantem
ilrum inter ſe conſonantiam, dogmata
placidisime, pacaticſimeque ſe habent,
baecque Epicuri inſtitutio reipihlicae
cuipiam verae, germenaegue perſimilis
ſt, quam nempe a ſeditione remotisſi-
mam, vna mens communis, vnaque mo-
deratur ſententia. Ex quo nec defue-
runt, nec deſunt, neque, vt apparet, de-
Juturi ſünt, qui perlubenter illam ſo-
guantur. At toicos inter factiones,
&c. Poſſet quispiam exiſtimare, nihil
iſti loco deeſſe, niſi vt de Epicureis o-
mnibus illud diceretur, quod de duo-
bus dictum a Valerio ſupra vidimus, vt Lib. l. c. 8.
ſcilicet quis talem ſocietatem coeleſtis
concordiae ſinu genitam, nutritam, ac
finitam putet.

Lib. xIv.

CAP.

V

N
curon.
notum
cecfle
nucho
1,25. Lerti
n,
rint
d eun
ſti ſch
lele.
Nidi
l. V. Ueſcl
1658 J Citu
Protan
trium
lib. V Laext.
26. t1S H

lib. Il.p.:
Allag Mien

N265 B.Nde
2 W0.B. rum
tius
dros
W
2; Mn
tun
run
lex
Ali U
dict⸗
Wor.
inne
ner

8

I. A Vn
bjl
l

Euſ
dere .
nut. Pro⸗
Hyrcuri
lo ex ile
huc illu.
ilocun,

traduxe-It, n.
. Dre.

n Coluit,
lenſo. ,
er quum
ſubiicit:
nereutet
re dicſt-
eſte
babere,
m. Ex
ng.
negue
1, guce
QWna.
ietor -
Egup.
ni-
amen
lmata
oben,
tullcee
Eniti
notig-
luen⸗
Gſie
rey-
lun ſ⸗
Cionen,
e nini
Ueiso⸗
e duo⸗
nus, t libl,e9
eeſts
Ne

.

.

. QVI SVCCESS

CAP.

Nanc cum videatur catalogus il-
lorum eſſe ſubtexendus, qui Epi-
curo mortuo, in illius ſecta claruerunt;
notum eſt quidem ex ante dictis, ſuc-
ceſſiſſe Epicuro Hermachum, & Her-
macho Polyſtratum, conſtatque ex
X, 25. Laertio, ſucceſſiſſe Polpſtrato Diongſi-
vm, & Dionyſio Baſilidem; at qui fue-
rint illi decem ſucceſſores a Baſilide
ad eum vſque, qui temporibus Augu-
ſti ſcholam tenuit, non eſt nobis di-
cere promtum. Fortaſſis tamen Ba-
ſelidi ſucceſſit Protarchus, Bargyleites,

—
D

„ D

L. XIV. ille ſcilicet, qui Straboni iluſtris vir

p. 658. B. dicitur. Docet vero idem Strabo,
Protarchi diſcipulum extitiſſe Deme-
trium, cognomento Laconem, cuius

Lib. X, Laertius etiam meminit, & quem Sex-

16. tus Empiricus dicit inter ſectatores

du Log- Epicuri fuiſſe inſignem. Forte huic
adu. Log- . .
p 285. B. ſucceſſit Diogenes Tarſenſis, ſelecta-
2586. B. rum ſcholarum autor, quarum Laer-
tius in Epicuro ad viginti vique li-
bros citat: citat vero etiam dogma-
tum moralium eiusdem epitomen.
X, 25. Memorat praeterea Laertius, (incer-
D tum tamen, an ad ſeriem ſucceſſo-
rum pertineant,) duos Ptolemageos A-
lexandrinos, ex quibus ſeu color, ſeu
aliud diuerſitatem fecerit, vnus niger
dictus fuit, alter vero albus. Me-
morat etiam Orionem. Memorare et-
iam videtur Democritum quendam, qui
intellectae Epicuro voluptatis memi-
nerit in Timocrate.
Sequuntur praeter ordinem duo,
Lib.V. p. quos videre licet apud Athenaeum.
21I. A. Vnus eſt Diogenes ex Seleucia, Ba-
byloniae vicina, quem ille facundum
quidem inter diſſerendum deſcribit;

ORES, SECTATORES.
COMMEMORENTVRk.

7

SCHOLAF SVU9⸗ESSIO, 1PSIOVE IN EA s*⅔UiUss. 4,

WE EPICVRI
ſed cetera male moratum, vt referen-
dum inferius eſt.

Alius eſt Lyſas,

quem idem ſcribit apud Tarſum im- ib.p.r;.

peraſſe, & electum a patria Stepha-
nephorum, Herculis nempe ſacer-

dotem, principatum cum regiis or-

namentis retinuiſſe. Hic eſt, qui di-
vitum fortunas in pauperes diſtribu-
ens, multos etiam ex iis occidit, qui
dare abnuerent. Quo tempore is vi-
xerit, definire non poſſumus; Dioge-
nes ille cum fuerit Alexandri Syriae
Regis, & Antiochi illius ſucceſſoris
temporibus, referri poteſt ad Olym-
piadem circiter CLV. Videtur per
haec tempora floruiſſe Encratidas il-
le, de quo apud Ianum Gruterum in
inſcriptionibus haec leguntur: Brun-
dufii pro foribus aedium Diomedis A-
thenaei, Medici, in baſe, ErKFPATIAAZ
IIaοααιαας Pe. DeNαον⁵οα Exrus-
eG⸗ T *“ 1*οτασον1τα Bocvdοoo sXνα ei
Tv8 αα+ Prycdws=, Eucratidas,
Peiſidami F., Khodius, Philoſophus Epi-
curzus L. P. D. D. D.
At non longe poſt ea tempora flo-
ruiſſe videtur in ſchola Apolodorus

B.

ille, quem Laertius & illuftrem dicit, X. 25.

& zzverbonvyor, vt opinor, vocat,
quod ſic in hortis regnauerit, vt in
iudiciis regnaſſe Demoſthenes dictus
eſt. Hic ſupra libros trecentos ſcri-
pſit, ac nominatim Epicuri vitam a-
liquot libris complexus eſt: Laertius
enim eορ 7 Ermaz,“ς Bis Primum ci-
tat. Suſpicetur quispiam eundem,
cuius & Laertius, & alii, Chronica
citant. Apollodori auditor fuit Zeno
Sidonius, ex Laertio, qui addit, i-
pſum multa ſcripſiſſlſ̃. Memorat
Ddd dddz“ etiam

ibid.

949

ViI, 35. etiam alicubi, eundem fuiſſe ſententia

5˙.

& elocutione clarum, ex quo fit, vt

de Nat. hunc eſſe putem, quem Zenonem Ci-
Deor. l, cero ſcribit dixiſſe diſtinde, grauiter,

21.

ornate, adiiciens, dictum Coryphaeum,
& Principem Epicureorum. Niſi forte
ſit; tam ipſe, quam Apollodorus, ſupe-

CAP.

PARS XII ErIcvnys Ab. NeoII.

periorum temporum; ſin autem ſit,
tum pertinet ad tempora Imperato-
rum, quando Cicero & ipſfum audi-
vit, & de eodem ad Atticum ſcri-
bens: Zenonem, inquit, tam diligo,
quam tut.

XVII.

LAERTII APOLOGIA PRO EPICVRO.

Iotimus Stoicus, infeſto aduerfus
Epicurum animo, acerrime inſe-
ctatus eum eſt, quinquaginta circum-
ferens laſciuas, veluti ab Epicuro ſcri-
ptas, epiſtolas, easque, quae Chryſip-
pi feruntur, veluti ſub Epicuri nomine
componens. Poſidonius item Stoi-
cus, & Nicolaus, & Sotion in duode-
cimo eorum, quae inſcribuntur Dio-
clis argumenta, quo agit de XXIV e-
piſtola. Et Dionyſius Halicarnaſſeus.
Etenim cum matre circuiſſe, vt in pau-
perum domunculis luſtratoria carmina
legeret; litterasque cum patre docuiſ-
ſe, mercedis exiguae ſtipe, tradunt. V-
num quoque e fratribus proſtituiſſe,
ipſumque Leontio meretrici congredi
ſolirum. Democriti quoque de ato-
mis, Ariſtippique de voluptate libros,
vt ſuos aſſeruiſſe: neque fuiſſe legiti-
mum ciuem, vt Timocrates ait, & He-
rodotus in libro de pubertate Epicuri.
Mithraeque, Lyſimachi diſpenſatori,
per epiſtolas foede adulatum eſſe, Pae-
anem illum ac regem appellando. Ido-
meneum item, & Herodotum, atque
Timocratem, qui adhuc obſcura fua
dogmata illuſtrauerant, laudare, eisque
aſſentari. Sed & idem facere in epi-
ſtolis, ad Leontium quidem ſcribens:
O rex Apollo, meum Leontiolum,
quanto nos impleuiſti plauſu, cum bre-
vem epiſtolam tuam legeremus? Ad
Themiſtam, Leontis vxorem, paratus,

inquit, ego ſum, niſi vos ad me profici-

ſcamini, ipſe, quocunque vos ac The-
miſta me accerſatis, irrumpere. Ad
Pythoclem vero formoſum adoleſcen-
tem, Hic manebo, inquit, amabilem
tuum atque diuinum ingreſſum oppe-
riens. Rurſumque ad Themiſtam ſcri-
bens, monere ipſam arbitratur, vt The-
odotus, in quarto aduerſus Epicurum
libro, ait. Aliis item com pluribus me-
retricibus ſcribere, & Leontio in pri-
mis, quam & Metrodorus amauerit.
In libro quoque de fine ſic ſcribere:
Nam euiden nihit habeo, quod bonum
intellgam, ſi ſaporum voluptat's, &
quae e Venereis conſtant, & quae du-
ribus percipiuntur, quaegue ex for-
mae venuſtate blandiuntur oculis, au-
feram.
Pythoclem: Omnem autem diſeipli-
nam, o fortunati, fugite. Epictetus
quoque, vt laſciuius loquentem, ſugil-
lat, maximisque probris inceſſit. Ti-
mocrates item, Metrodori frater, ipſi-
vſque diſcipulus, eius relicta ſchola, in
his, quae inſcribuntur de laetitia, bis il-
lum diebus ſingulis vomere ſolitum,
e nimiis deliciis ſolutum, refert, ſe-
que ipſum narrat vixeffugere po-
tuiſſe nocturnas illas philoſophandi
conſuetudines, arcanamque illam
conuentiunculam. Epicurum quo-
que multa in oratione ignorauiſ-
ſe, atque in vita longe plura: corpo-
reque adeo miſerabiliter affectum
fuiſſe, vt multis annis conſurgere
e ſella

Scribere item in epiſtola ad

ibid.

e ſelr
quorici
in epiſk
in ets,
hos e
Merodt
Mlurwer
N
ibus,
tauin⸗
noci i
AUs
in prn
icens
velut!
Phiſti
Plures
üma
Nuuß⸗
lumin
e m
er
Pfum
Kſco⸗
eor
„nem
ſtote
ſuant
me
Mun
Cin
He
De
tu
ren
l
tho⸗

dd

Git
ſtan
U
II

ra

Autem ſt,
nperato⸗
lum audi. di,
lcum ſcri. Lb. V.
n Glz, Di 1.

acThe.
Ie. Ad
dolelcen⸗
amabilen
um oppe-
nlhr
nVt The-
piourum
Ulbusme-
io in pri.
umauerit.
ſeribere:
Abun,
ter, &
juae al-
er ſo⸗
Win, A-
ſtoln ad
Seinli.
pickens
m, ſugi.
ſt. II.
ten ihl⸗
ehoh in
ia, bösl
olitun,
Ae .
Pphui
e Um
n lo.
orauil-
Grpo⸗
etum
urgere

e

––

LILIAEhRTII PRO EO APOLOGM. 949

e ſella nequiuerit: minam interim
quotidie in cibhos conſumere, vt ipſe
in epiſtola ad Leontium ſcribit, atque
in eis, quas ad Mitylenenſes philoſo-
phos ſeripft. Conueniſſe ad ipſum &
Metrodorum cum alia ſcorta, tum
Marmarium & Hediam, & Erotium,
& Nicidium. In eis quoque volumi-
