pigene haec eſt: diligenter tuendam p.786. fq.
Corporis eſſe ſanitatem, ab ea enim a-
nimae quoque ſalutem pendere. .
Quum parum ſuauiter ſe comedere Ibid- p.
nonnemo diceret: eum, vt comedere ?37.
ceſſaret, monuit, ſic enim fuauius, &
cum minore apparatu, & valetudini
conuenientius victurum.
In Verba ebν*ιςoροροο ο οοοιaν, Par- id. p.
ticulam & additam eſſe, vt ea come-789. E.
dantur, quae neque animum laedant,
neque corpus, neque inuentu difficilia
exiſtant, cedar.
Colloquium cum Euthydemo huc
ſpectat: Temperantes ſolos eſſe eos,
qui optimorum habito delectu a peſſi-
mis ſeſe abſtinent. Temperantia item
homines & exceéllentiam conſequi, &
felicitatem, & ſermonibus inſtituen-
dis idoneos reddi. .
Amicorum nonneminem dicere au- ilr. de
diens, quantain hac vrbe viuitur im-p. 470.u.
penſa! Mina venditur vinum Chium,
purpura tribus, mellis hemina quinis
denariis; Eum ad farinas adduxit, heic
dicens ſemiſextarius venditur obolo,
paucis in vrbe viuitur. Tum ad oli-
vas, duobus inquiens aereis choenix
venit: deinde ad exomides, hanc de-
cem drachmis vendi veſtem, vile-
que eſſe rerum in vrbe pretium in-
dicans.
Cibi ex fame appetentem, deliciis: Laert. Il,
Sitientem, vino non facile parabili o- 27.
pus haut quaquam habere.
Quietem & otium vt poſſeſſionum ibid.. 31
omnium pulcherrimam laudabat.
Praecoces fructus qui magno eme-
rent, eos deſperare aiebat, ſe diu ſu-
peruicturos. Quae Iuuenis virtus ſit?
rerrogatus : Nihil nimis, reſpon-
it.

791. ſq.

8. 32

Obſonium

L. IV. p.

Yenoph,
Memor. Vid

L. II. b.
„95. Pr
Athen. L. Pl
V,.186. Vt
E.
Aelian.
h.

d
UI
Stob. Fer.
II.. 4, Cl
gtob def, (
s
0⁰0
ibic⸗
1
idic.
ſti
Ex 4n, .
& Mar, e,
Curne
1,44 tent
CO
bil. 8.
LXIV.p. tia;

.
briisd. lup

AIVI, 1

Nen ecen
Laer. I,
34, Mll
Ex isd.§.
CWNV th
1. S. D
Ren,
memor.
lp. 2,
Drbi ſui ſe
Aus t
rles ant
1 Rel
lut⸗

re,

Erhr.
lm til
n2.

lere bid,
lere 797-0.
&
lini

a-i
e ol.
nt,
lit

mcb.V,
s, lh
J;

⸗

Plut, de
An. trang.
A.
l
1s
ic
0,
-
i
le⸗
ſe⸗
n-

: Laert, Il,
- 27.

n ſbi.31

5. 32
.
⸗

l⸗

plagiari-

DE ρο CRATTS PHILOSU Pν½IIA.

Xenoph,. Obſonium auidius * deuorantem
Memor. 8

L. III. b. Videns vna cum pane, vos, dixit, qui
789. B. Propius aſſidetis, obſeruate, num pane
Athen. L. pro obſonio, an obſonio pro pane
V. p. 186. Vtatur.
Quum ei diceret nonnemo, magnum
eſſe abſtinere † ab iis, quae quis con-
cupiscat: ſed multo malus eſt, reſpon-
dit, ne cupere quidem quicquam o-
mnino.
Stob. Ser. Pulchrum eſſe aiebat in foco ignem
III.b. 48. conſpici ſplendidum, in felicitate ani-
mum.
stob., Ser. Oportere nos voluptates non ex a-
V.p.65. liis, ſed ex nobis ipſis aucupari, cor-
pusque, vt decet, praeparatum eſſe
oportere.

Aelian.
IX, 29.

äbid. Nulla re indigere, Dei eſſe, quam
pauciſſimis autem, Deo proximum.
ibid. Interrogatus, quibusnam rebus ab-
ſtinendum eſſet maxime? turpibus &
iniuſtis voluptatibus reſpondit.
Ex Ant. Interrogatus, quis ei ditiſſimus vi-
KF krii deretur? Qui, dixit, minimis eſt con-
b. 44. tentus, nam contentum efſie naturae
continet diuitias.
ibid. 8. Interrogatus, quid eſſet continen-

LXIV. p. tia? coercere & vincere corporis vo-
ESd. luptatem, reſpondit.
11sd. . . .
S.LXVI.. Malos viuere vt edant, aiebat, bonos,
p. II4. edere vt viuant. E
Laert. II, Quum te diligere & appetere dixerit
Rx lid 8 mulier, tum ab illa magis metuendum
CXXIV. tibi eſt, quam cum conuitiatur.
p. 199. DE LIBERALITATE, PRODIGA-
*Xen, IIATE EI AVARIIIA.
memor. Pecuniam ab aliis accipientes, eorum
EF. Is. ſer uos fieri exiſtimabat, infimo ſerui-
ipſtus tutis genere. . .
Sapientiam eos, qui pecuniam accipi-
ostales ant, eius communicandae cauſa, proſti-

ocat. tuere non minus, quam qui formam

ibid. p.

1

123
proſtituant. Hli, quem egregia indole
praeditum eſſe quis animaduertat, im-
pertiendum eſſe quicquid boni ſciat,
amicum vt eum faciat, bonique ciuis of-
ficium obeat. Atque eo ſumma redit
ſecundae eius cum Antiphonte diſpu-
tationis. Baſil.
Diuitem, opibus ſuis ſuperbientem, W. ⸗
ſe quidem laudare poſſe negabat, donec c legen.
vt eas collocaret cognouiſſet. Gentil.
Nec equo ſine freno, neque diui-libr. p.

tiis ſine ratione tuto vti quempiam 583. B.

poſſe. Ron der⸗
Auaros cum auibus comparabat, gtob ger.
quarum alia deglutit, quicquid inue-XvVII.p.
nerit, & quandoque ſuffocatur: aliae 155.
vero ſequuntur, vt, quod habet, ei ex- H
torqueant, & ipſae quoque aliae poſt a-g. xY.
lias ſuffocantur. b. 64.
Auarorum diuitias, vt ſol poſt oc-Ex isd.
caſum, neminem mortalium oble-S. XII.
Ctare. .
Qui diuiti largitur, nihil ab eo dif-g 1virt.
ferre, qui aquam in mare profundat. p. 96.
Auarorum vitam funerali conuiuio Stob. S.
eſſe ſimilem, omnia enim cum habeat, XVII. p.
hominem qui praeſentibus hilariter 155.
fruatur, non habere. 4
. . . . nton. &
Prodigorum bona ficui arbori com-Max. 8.
parabat, poſitae in loco praecipiti & CXL. p.
abrupto, de qua homines nihil acci- 221.
piant, ſed corui & milui: quemadmo-
dum ab illis ſcorta & adulatores.
Interrogatus, qui ſint auari & pecu-
niae ſtudioſi? qui turpia inquit lucra
venantur, & neceſſarios amicos con-

ibid.

temhnunt.

Vinum mutari cum vaſis, diuitias s
autem ſequi mores poſſidentium. CXLI. p.
DE MAGNANI MITATE ET' 248.
SVPERBIA.
Excandeſcente nonnemine, quod, Fenoph.

* Haec confuſe atque obſcure a Stanleio reprae-
ſentata ex Xenophonte reſtituenda putaui.
1 Apud Aclian, habetur “vρνα*ρ, hoc ſenſu:

Maznum eIſ⸗ ſ quir optati, potiatur. . Memor.
IT Ap. Laert. & Stob. eſt: Homines viuere Vvt p 78. C.
edant, ſe edere vt viuat. .
QC2 ſalutans

124 PARTZ. HI.
ſalutato nonnemine, ab eo non eſſet vi-
ciſſim ſalutatus: Ridiculum e ſſe aiebat,
eum, aegre non ferentem ſi cui occur-
rat, forma corporis minus commo-
. da, quam ſua eſſet, vtentem; iraſci ta-
men ſi cui occurrat, moribus qui mi-
nus ſit commodis.
Stob. 8. Apud ſuperbiam ceu apud malum
XXII. p. figulum, aut ſtatuarium, peruerſas
¹89. rerum repraeſentari imagines.
ibid. Vtres quidem inanes ventum, ſtul-
tos autem opinionem diſtendere.
Ex Ant. Idem efle in ſecunda fortuna altum
svis ſapere, & in lubrica via curſu con-
P. 234. tendere. .
DE PATIENTIIA.
Si in aquam turbatam quis incidat,
Plut. deeamqueob incontinentiam bibat; mi-
Ntt nus in eo eſſe mali, quam ſi animo
vind p. Conturbato, iraeque pleno & furoris,
55I. A. priusquam fſubſiſtat ille & purus fiat, ad
ſatisfaciendum animo ex cognatorum
atque gentilium ſuppliciis te conferas.
Id. de Si in vnum congereremus noſtras
Conſol. aduerſitates, ea conditione, vt aequalem
ad Apol inde vnusquisque portionem auffer-
P.106. B. ret, plerosque libenter, receptis quas
adtuliſſent, abituros.
Stob. 8. Idem eſſe ac ſi in Gymnico certami-
CVIILp. ne victus iniuriae actionem aduerſario
79. intentet, ſi quis in vita, a fortuna
victus, eam accuſare ſuſtineat, neſci-
vs quo iure quibusque legibus in
vitae certamen cum ipſa deſcenderi-
mus. .
DE VER ACITATE, ET
ADVYVLATTIONE.
Xenobh. Viam ad gloriam meliorem nullam
L. I. p. eſſe, quam vt quis bonus ſit, videri
732. A. Nolit.
Stob. 8. Adulatorum beneuolentiam, quaſi in
XIV. p. fugam actam, fortuna aduerſa recedere.
à. Lepores quidem canibus venatores
capere, ſtultos laudibus paſſim a mul-
tis cCapi.

CAP. Y.
Lupos canibus, aſſentatores ami- ibid.
cis ſimillimos eſſe, diuerſiſſima tamen
vtrosque ſtudia ſequi.
Adulationem pictis ſimilem armis ibid.
eſſe, delectationem enim quidem, non
vſum praeſtare. .
Fideles exiſtimandos, non qui dicta
& facta tua laudauerint omnia, ſed qui c Er-p.
peccata reprehendant. 76.
Loquacem & calumniatorem non id. ſ.
admittendum, eos enim non beneuo- UIII. p.
lentia ductos agere quod agunt: ſimi- 79.
literque quae quisque dixerit, aliis
expoſituros. .
Bonos viros iis oportere moribus es- id. S.

ſe, vt maior ſit is quam iuramento LXXxvV.

fides. b. 145.

DE VRBANITATE ET
CO MITATE. Plur. d‚

Ei, qui ſaltando exercere corpus ve- Sanit.
lit, exigua domo opus eſſe: qui ſer-tuenda.p.
mones ſerere velit, ei quemuis locum 130. F.
ſufficere.
Ignem quidem vento, amorem ek.er
autem conuerſatione accendi. Mb. G.
Libertatis, vt cuiusque partis anni, Ant. ſer.
in tempore gratiam eſſe magis iucun- XLIX. p.

dam. . 1174.
Arrogantiae eſt, omnia dicere, nihil Ern.
autem audire velle. .

. . . 57.
Aut quam minime cum potentibus, ad. ſerm.

aut quam iucundiſſime colloquendum. CLxx.

DE IVSTITIA. P. 278.

Diſputationis eius cum Hippia ſfum- Nene ph.
ma in hoc conſiſtit: Res iuſtiſſimas De- w. „.
os lege mandare, idemque apud eos 504. ſ.
iuſtum eſſe & legitimum.
Qui lucrum turpiter quaeſitum ad Stob ſ.X.
honeſtos in ciuitate vſus expendunt, b. 134.
ſimile quid facere illis, qui ſacrilegia ad
pietatem & religionem conuertunt.
DE AMICITIA.
Eius de amicitia diſputationi iſte prae xenoph.
poſitus ſcopus eſt: Omnium bonorum Memor
fertiliſſimum l 746

Ex Ant.

&

fer

1

bid. D.

S ☛e EE—

ibid, . 4
755. a hib
O
Plut. d
frat,4 bat,
mot p⸗ abe
4656,. B.

ſc
Ph
0
ll
Yenoh.
n nll
777,C. Il
⸗
r
ſin
n
d
bp
4 ran

Amis ibis,
hon

cick r Au,
gui Max,
56.
Ron id. .
enolul,
ſmi. 79.

AiS

Hses. id. I.

ento LXKY.
l 1

„ Plut, de
- t

el-tvenda.
CU 130, F.

en Kobe g
VIN.o.
. Ma.
Gl, Ant ſer.

CüN- NIIL.,.
74.

Pz, üd Ferm,
ihilere

. Ul.
Dls, id. ſerm.
uIn. CLXY.
.275.
n⸗ Yencph.
) Memor.,
.1, Iy. P.
208 904. ſ

140 dob.

ad

rae Yenoph.
uN Memor.
II7.
E 9P“
lg.

1 II,

Dr SOCRATIS PHILOSOPHIA

fertiliſſimum eſſe amicum moderatum,
& virtutis amantem.
jbid. p. Cum Antiſthene de eo egit, quod
784. ſq. vnusquisque expendere debeat, quid
A. prodeſle amico valeat, vtque operam
nauet, quo maximum ſuiapudeum pre-
tium exiſtat.
Sermonum cum Critobulo haec eſt
ſumma: Improbos amicos eſſe non poſ-
ſe, ſiue inuicem ſibi, ſiue bonis. Com-
parandi amicos viam hanc eſſe, vt pri-
mo quis ſtudeat eſſe bonus in iis, in qui-
bus talis cupiat videri. Omnes vero
virtutes ſtudio & doctrina incrementa
capere poſſe.
ibid. p. Amicorum neceſſitatibus pro viri-
755. A. bus ſubueniendum efſle, Ariſtarcho de-
monſtrat.
Darium ſe malle amicum habere aie-

ibid. D.

125
Mirari ſe aiebat, facile quemuis re- Laert II.
cenſere negotio quae poſſideat alia, 30.
amicos neminem.
Amicitiam qui violant, etſi iniuria Anen- .
affectorum effugiant ſupplicium, certe cGxxXpV
Dei non effugere vltionem. bp. 213.
Qui fratribus praeteritis alios ſibi a- ibid.
micos acquirunt, iis eſſe ſimiles, qui ſuo
agro reliéto colant alienum.
Amicum ſincerum in rebus aduer ſis
non eſſe timendum. Srob
Neque frumentum optimum nos iu- Aα.
dicare, quod in pulcherrimo agro na-1xxIv.
tum eſt, ſed quod commode nutrit: ne- p. 494.
que virum bonum & ſtudioſum, aut?
amicum beneuolum, qui genere clarus,
ſed qui moribus egregiis fuerit. Id.ccxr.
Medicos aegrotis, amicos infortuna-.„48
tis conſulere oportere.

ibid.

Anton.

Plut. de 5 „ .
frat. a- bat, quam Daricum: quod eſt monette Iucundum eſſe, ſenſibus integris Ma.
mor. p. ab eo appellatum genus. cum amico bono ſeneſcere. F cI. p.
486. BE. 240.
. SECT. III.
OECONOMICA.

D hominem, qua pater eſt familiae,
Oeconemica eius pertinent, quae ab
Iſchomacho didicit, tradita a Xeno-
Phonte in peculiari de eo argumento
opere, cui addi poſſunt ſententiae ſe-
quentes.

Kenoph. Aedes altius eſſe aedificandas, ea qua
II. pag. meridiem ſpectant parte, vt ſol hyber-
7yz. C. nus non excludatur: humilius vero,
qua ſeptentriones ſpectant, ne venti
frigidi poſſint incidere: ita denique or-
dinandam, vt quauis parte ſit iucundiſ-
ſima, & ſanitati conuenientiſſima. Pi-
cturas vero & colorum varietatem plus
adimere oblectationis, quam afferre.

lb.p. 789 Seruum ſuum vehementer verbe-
A. ranti nonnemini, quod voraciſſimus

eſſet, atque inertiſſimus; tune vero, di-
cebat, vnquam conſideraſti, vter plu-
res plagas mereatur, tune, an ſeruus
tuus? .
Interrogatus vtrum melius eſſet, Laert. II.
vxorem ducere, an non duceres Vtrum- 33.
uis, inquit, horum egeris, poenitentia
duceris.
Aliis de ratione matrimonii contra- Stobaeus
hendi eum conſulentibus, dixit, quem- r. V.
admodum piſces, qui nondum intra p. 198.
naſſas ſunt, intrare cupiunt: qui intus
autem ſunt iamiam, intrare deſide-
rant; ſic & vos, ne idem vobis accidat,
videte.
Viros oportet ciuitatis legibus obe- gtobaeus

dire, vxores autemmaritorum ingeniis. ſerm.
LAXII.

443.

SECIT.

Q 3

126 PAKTY. U. C AP. W.
SECT. IV.
. P OLITTICA.
Beſych. Ab hominem in ſocietatem ſpecta- rint, ſed quotquot imperandi artibus
Plat. tum Politica eius pertinent, quae ſunt inſtructi. .
eadem cumPlatonicis ſtatuitHeſychius Regem eſſe, qui volentibus imperet: id. L. Iv.
luſtrius, Politicorum nomine publica- qui inuitis praeſit, non ex lege, ſed ex ar-?. 813. B.
tis. Vbiadeo ea reperire eſt, ſtyloli- bitrio, tyrannum eum eſſe. Porro,
cet & aſſumentis Platonis deformata. vbi magiſtratus ex iis conſtituantur,
Iis tamen ſequentes addas licet illiusge- qui leges obſeruent, eam Ariſtocrati-
neris ſententias, ex Nenophonte, Sto- am efſe, vbi ex opulentiſſimis, eam eſ-
baeo, aliisque collectas. ſſe zXαονoo τιa, democratiam vbi ex
NXenoph. Eos, quioccaſione ita ferente vel ex- omnibus.] . Zid.

mem. I. ercitui, vel ciuitati, vel Reipublicae ne-
P. 721. B. ſciant inſeruire, & tamen rebus ſuis con-
fidunt, vtcunque opibus valeant, aliis
obnoxios eſſe oportere.
Quum ab Antiphonte eſſet interro-
mem I. Yatus, quo pacto alios in ciuili pruden-
p.731. E. tia ſe inſtituere poſſe credat, ipſe
vwero Rempublicam non attingat, ſi qui-
dem eius rei ſibi peritia ſit? reſpondit:
vtro modo, o Antipho, magis Reipu-
blicae tracto negotia? an ſi id faciam ſo-
lus? an ſi, vt plures ei negotio idonei
euadant, operam nauem?
Templis ac aris locum illum eſſe con-
mem. xenientiſſimum, qui apertiſſimus pari-
.777: ter ſit, acminime tritus. Nam iucun-
dum eſſe, vtii, qui orare volunt, vi-
deant: neque minus iucundum vtpu-
ri accedant. .
Reges ac Principes non illos dicebat
ibid. p. eſſe, qui ſceptra teneant, nec illos, qui
779⸗D. vela promiſcua multitudine ſint dele-
Ci, vel ſorte, vi, fraudibus eo peruene-
3
CA
DE GENIO
ur. de Ocratem genio vſum fuiſſe, (ad
Gen. So- Qquem oraculi effatum, Patri eius red-
crar. p. ditum, reſpexiſſe credebat Plutarchus,)

Xenoph.

Boni ciuis officium eſſe, opulentio-
rem reddere Rempublicam tempore
pacis, victricem tempore belli, hoſtes ei
conciliare in legationibus, in ſeditioni-
bus plebem concionibus coercere.

De vulgo ignobili aiebat, eum, qui Laert. II,

laudet, perinde facere, ac ſi quis vnum 33.
tetradrachmum reprobaret, congeſtum
ex hiſce cumulum vt probum fuſci-

Legem non fuiſſe factam propter ſtrom.lll,
bonos. p. 478. B.
Stobaeus

Conuenire, vt homines digni com-
munem fructum percipiant, ex ſocie-xr.
tatis ciuilis proſperitate. 243.
Interrogatus, quae munitiſſima eſſet ibid. ꝑ.
ciuitas? quae viros bonos habet, re- 247.
ſpondit: quae rectiſſime conſtitutas
in qua magiſtratus coniuncti ſint ani-
mis: quae optima? in qua plurima vir-
tuti propoſita praemia ſint: In qua o-
ptimum ſit habitare? vbi ſecundum
kegzes viuatur, & iniuſti puniantur.

P. VI.
SOCRATIS.
a quo, ſi quid ei ſiniſtri impenderet,
moneretur, ab Athenaeo negatur,“*
animo, quod diſputationis euincit

589.
vid. ſupra
c. II.

* Memoria fallit Stanleium, quando Genium
Socratis acerbe ab Athenaeo explodi ait. Nihil
enim tale apud eum inuenias. Expeditiones eius
bellicas in dubium reuocat L. V. p. 215. ſq. At-

que hoc animo Stanleii obuerſatum, vel inde colli-
gas, quod eo loco & Antiſthenis fragmentum ex-
hibeatur, ad quod paulo poſt prouocatur: id tamen
stiam non de genio, ſed expeditionibus Socratis
acerbitas,

Cc. de Eius

acer
Nex.
de o
quan
ine
naee
pho
zeu
Plun
Chr
ex!
lexi

diuin. I, cer
54. lech
niſi
blut, de
Genio Cuth
Locr. P inl

580. D. nn

len ſu
ſteren
Ta, 1
CüIN
Ceſſer
tum,
Peri
runt,
guere
que (
Cum
turba
ſoine
fence
e
emolt

ctinm

Mleins

tibus

Pperet: id.I.
lexar.d8..
vorr ,
Antur,
erati-
am el.
rbi ex

entio. dil .
mpore
ſtese
ltoni-
.
n, gui Laert.I,
VNu 33.
eſtum
ſulci.
Clem. Al,
Oter Kroml,
54 /0.
obaelts
I.

24.
geſſet bi p
,ͤ le. 47
ituta?
t mni-
avir-
nao-
dum

DE CENIO &0 CRATTIS

acerbitas, apraeiudiciis minime vacuo.
Nempe animae parum candidae, atque
de optimis peſſimna ſuſpicantes, nun-
quam, vt Origenes, ait, a calumnliis ab-
ſtinent. At teſtes habemus Athe-
naeo opponendos Platonem, Xeno-
phontem, & Antiſthenem, Socrati co-
aeuos, quorum teſtimonia Laertius,
Plutarchus, Maximus Tyrius, Dio

Chryſoſtomus, Cicero, Apuleius, &

ex Patribus, Tertullianus, Clemens A-
lexandrinus, Origenes & alüi firmant.
Cic. de Eiusque rei complura argumenta, Ci-
diuin. I, cerone memorante, ab Antipatro col-
34. lecta fuere: ab aliis vero autoribus non-
niſi ſequentia conſeruata habemus.
blut. de Theocritus ad Eutyphronem vatem
Genio cum iret, conſulendi eius ſtudio; in eum
Socr. p. incidebat, cum aliis in platea obambu-

580. D. antem compluribus, in quibus & Sim-

mjas erat & Socrates, qui multis eum
uaeſtionibus exercebat. Subito au-
tem ſubſiſtens, atque reliquis vt ſubſi-
ſterent perſuadens, poſt aliquam mo-

W ram, reuerſus eſt, atque per alium vi-

cum ire perrexit, ſociosque, qui prae-
ceſſerant, reuocauit, ſe a genio moni-
tum, vt hac diuerteret indicans. Ac
plerique quidem vna cum ipſo abie-
runt, quidam autem, vt Genium redar-
guerent, eadem via perrexerunt, ſibi-
que Charillum tibicinem adiunxerunt.
Gum autem per vicum incederent,
turba iis porcorum occurrit, qui, cum
decedendi ſpatium non eſlet, impetu
ſuo in coenum eos propulerunt. Quam
quidem rem identidem narrans Cha-
rillus, ipſe quoque Socratis Genium de-
fendebat.
—Neque ſoelius Socratis Genius ille
emolumenta curabat, verum amicorum
etiam & familiarium ipſius, cuius rei

12 7

ſequentia ipſe Socrates allegat exem-
pla. L
Charmides, Glauconis filius, Ne- plato
meum certamenaditurus, vbi primum Theag.“
incepiſſet loqui hac de re, vox illa exti- I. r. p.
tit, qua monitus Socrates, ne ire per- ag: .
geret, ſuaſit. Charmides vero victori- var. VIII.
am fortaſſis ſe reportaturum haut eſſe, 1.
vocem innuere putans: ſed tamen cer-
tamine me exercuiſſe, inquit, emolu-
mento mihi erit hoc tempore. Quo
dicto ad certamen abiit, vbi aliquid ipſi
euenit, quod non exponitur quidem,
conſilium tamen a Genio datum com-
probaſſe dicitur. .
Timarchus & Philemon, Philemo- Plato I. c.
nidae filius, cum in Niciae, Heroſca- ſ: 129. A.
mandri filii, ceadem conſpiraſlent, cum
Socrate compotabant. Timarchus
executurus ea, quae animis deſtinaue-
rant, ſurgere ex compotatione para-
bat, ad Socratem dicens: vos ſane bibi-
te, mihi vero eſt ſurgendum, vt aliquo .
abeam, paulo poſt rediturus. Tum
Socrates, ſurgere noli, inquiebat, (Ge-
nii percepta voce, ſimul ac loqui ille
coepiſſet,) edidit enim conſuetum ſi-
gnum Genius. Tum ille ſe inhibuit.
Mox iterum cum vellet diſcedere, re-
tentus a Socrate eſt denuo, vocem audi-
ente. Poſtremo, Socrate aliis rebus in-
tento, ſurrexit clanculum, caedemque
patrauit, ob quam ſupplicium cum ei
ſubeundum eſſet, ideo, fratri Chiro-
macho aiebat, ſe admortem rapi, quod
Socrati minus paruiſſet.
Critonis, familiaris ſui, oculum cum Cicer. de

alligatum vidiflet, quid eſſet? quaeſi- diuin. I,

vit, cum autem ille reſpondiſſet, in a- 54.
gro ambulanti ramulum adductum, vt
remiſſus eſſet, in oculum recidiſſe:

tum Socrates, non enim paruiſti mihi

agens. Forte tamen ex eo, quod Athenaeus negat,
militiam Socratis ad Delum, quam obeunti Dae-
mon eius ſaluti fuiſſe perhibeatur, natum quodstan-

leius dicit, negaſſe Athenaeum, quae de Socçratis

Daemonio perhibentur.

reuocanti,

Plato
Theag.

128 PART. MI.
reuocanti, cum vterer, qua ſoleo, prae-
ſagitione diuina.
Maximam eiusdem Genii in animos
eorum, cum quibus verſabatur, vim

p.r30.4. extitiſſe, argumento eſt allegatum ab

ipſo Ariſtidis, Lyſimachi filii, exem-
plum, & Meleſiae, fili Thucydidis.
Quorum ille, militiam ſecuturus, cum
diſceſſiſſet a Socrate, iuxta cum con-
verſatione Socratis doctrinae etiam ha-
bitum amiſit, quem non verbis edo-
ctum ſeſe comparaſſe fatebatur, cum
ita edoctus nunquam a Socrate fuerit,
ſed eo, quod proprior ipſi extitiſſet,
viderit eum, & eodem leco aflederit.
Hic vero iisdem mediis, eadem facili-
tate, eundem habitum fuit indeptus.

De Gen. Neque ad priuatos tantum homines
Socr. p. iſtae pertingebant praedictiones, ve-
581. C. rum ad publica quoque negotia. Exer-
S ra9. citus Athenienſtum cladem in Sicilia
ante indicauit amicorum nonnullis, vt
Plutarchi teſtimonio conſtat, & ipſe
affirmat apud Platonem. Vbi & aliud
egregiumexemplum, vel argumentum
potius veritatis praedictionum Daemo-
nis ſui ſuppeditat, de negotio mentio-
nem iniiciens, cuius maxime dubius ea
ibid. aetate erat euentus. Audire, inquit,

amultis poteritis ea, quae ego de illa
Aexercitus noſtri clade, quae in Sicilia
ccontigit, praenuntiaram: nunc vero
etiam, an vera Daemon loquatur, ex-
“„perimentum capere licet. Sannion,
*„Cali filius, ad expeditionem profe-
*„Sus eſt: ſignum mihi obuenit: cum
4Thraſylo abit bellum Epheſo & Ioniis
cillaturus: eum vel caedendum arbi-
*tror, vel ſummum periculum fubitu-
„rum: multumque toti negotio me-
tuο. Atque iſta eius apud Plato-
nem verba ſunt, antequam res illa e-
ventum ſortiretur, prolata, qui prae-

Jenord dictioni omnino reſpondit. Thraſybu-
itt.

* us enim, ab Epheſuüs repulſus, atque inſi-

.

433. ſq.

ſpiritu illo, credidife.

CALP. VI.
gni clade affectus fuit, in fugam acti,
CCCChominibus amisſis, Athenien-
ſes, eamque ob victoriam duo ab Ephe-
ſiis trophaea erecta, id quod XXI belli
Peloponneſiaci anno euenit.
Prouocauimusſupra ad vniuerſalem

ſcriptorum de genio Socratis conien-

ſum, ſed tamen in iis aliquis tam circa
nomen, quam circa indolem eius diſ-
ſenſus deprehenditur.
Vulgo Daemon eius vocatur, quo &
ipſi Socrati appellatur nomine. Plato
aliquando uſtodem eius vocat, Deum

Apuleius, eo, vt ait Auguſtinus, quod Aug. de

Daemonum nomen poſtremo omnes
exhorrerent: Obſeruandum tamen eſt,
non Deum, ſed nuntium diuinum, eum
exiſtimaſſe Socratem, eoque ſenſu ſi-
gna illa a Deo eſle, intercede ſcilicet
Hoc, vt alia lo-
cataceamus, ex prima eius epiſtola col-
ligere eſt, ibi enim de ipſo ſigno ſermo-
nem inſtituens voce Daemonis vtitur:
vbi vero de monito ſermo eſt, quod eo
ſigno tanquam inſtrumento denuncia-
batur, tum Deum nominat. Atque
ita illa pariter atque alia eius generis
Platonis loca accipienda ſunt, vbi So-
crates, de Daemone verba faciens, ait, ſ.
Deo viſum fuerit multa diſceta: tem Ri-
gnum a Deo nibil me impedire conaba-

tIur.

C

VIII. c. I5

D. L.

Quantum ad ipſum ſignum modum-plut. I. c.

ue praedictionis, ſunt, qui ſternuta-b
E

tionem ſiue ipſius, ſiue aliorum id di-
cant fuiſle. Alio enim ſternutante a
dextra, ſiue ante ſiue poſt ipſum, ſoli-
tum eum fuiſſe ad agendum ſe confer-
re: ſin a ſiniſtra id fieret, opere eum
abſtinuiſſe. Ipſe vero ſi ſternutaret,
antequam opus aggrederetur, tum
perrexiſſe ad illud: ſi in ipſo opere, tum
Vero ipſum intermiſiſſe, quam quidem
opinionem argumentis tueri non mul-
tum attinet. Nempe ſi vel caſui vel
corporis

581.A.

—

GgS — – B

Vvid. Plu-
tarch. c.
d
b. 589.
& uaſt,
Pplat, init,
.

0

n
ha
nie
affl
Ate
En

. ſtergye 1
in lb. ,
Gill de Dl
Daemo- t
ne Soct, i
Denig
ErrI. .
1

l

jen⸗
he.
belli

lemn
len⸗
t

ll.
08

o
eum
Uodl ug. de
e Vlleiz
eum
1 ſ.
icet
col-
mo-

leris
50
„/
i/
1/.
Aa-

lum-lut. l⸗

tu- 9l,4,

Idi-
teà4

er-
eb
ret,
tum
turm
demn
mul⸗
1 vel
poris

corporis temperiei debeatur haec ſter-
nutatio, illa eius vis praeſaga & ſuper-
naturalis eſſe haut potuiſſet. Si a cauſa
nobiliore atdue externa procedat, ad
genium erit recurrendum.
Alii, praeſcientiam illam Socratis in
animo eius fuiſſe, ſtatuunt. Quod veroa
& Qu a. genio ſe moneri aiebat, id ita interpre-
Plat. init, tantur, vt idem ſibi velit, quod οα0ν²
SgMο° iſtud, quo animum alicuius
ei quid ſuggerere, vel inclinare eum
dicimus. Et ſane non raro Daemont
voxipfum ſignificat animum. Verum
Conciliari haec ſententia cum Socratis
dictis nequit, quibus vocem & ſigna
exteriora deſeribere videtur. Vt ta-
ceam humanam indolem talem ſcien-
tiam haut ſuperare. 2=ð
1. c. Plutarchus, exploſa Terpſionis opi-
nione de ſternutatione, primo ſuſpica-
tur apparitionem forte aliquam ei fa-
ctam eſſe, poſtremo tamen concludit,
inſolitum quendam ſonum, atque inar-
ticulatum, vocemue obſeruatum ei
fuiſſe, ad eum extraordinaria quadam
vVia delatam, cui ſimile ſit, quod per
ſomnum nobis quandoque obueniat.
Sed ea ratione non euitatur, quam an-
tea vrgebamus, difficultas.
Si enim propria quadam vi eum ſo-
num Socrates interpretabatur, diuerſa
haec ſententia ab eorum haut erit opi-
nione, qui putant prophetico quodam
afflatu gauiſum animum eius fuiſſe. Si
alterius rei ope id factum dicamus, ad
genium res redibit.

Vid. Plu-
tarch. c.

Alii Genium Socratis ex illis exiſti-

mant fuiſſe ſpiritibus, quibus peculia-
a li ee Nis eſt mortalium cura, quos ita deſcri-
did. de Punt Maximus Tyrius atque Apuleius,
Daemo- Vt praeter Angeli nomen nihil eis deeſſe
ne Socr. videatur.
De Orig. Nec deſunt, qui ea quoque Socra-
Err.l. tis genium appellatione“ dignentur.
. Lactantius enim, vbi Angelos a Deo ad

Vterque

DE GFENIO S0CRATIS.

129
homines tuendos mitti probaſſet, ad-
*„dit: „Et Socrates eſſe circa ſe aſſi-
“„duum Daemonem loquebatur, qui
*ſibi puero adhaeſifſet, cuius arbitrio
*& nutu ſua vita regeretur.“ Et Eu-
ſebius verba iſtaPſaltae: mandauit unge-in PxcI.
lis ſuis ſuper te, vt in omnibits viis tuis
Cuſtodiant te, interpretatus, “ ex ſcri-
„pturis nos diſcere ait, hominum
quemuis cuſtodem ex coelo ſibi miſ-
“ſum habere, neque Platonem dubitaſ-
ſe ea de re ita ſcribere: omnes animae
*Poſtquam vitae conditionem delege-

ccrunt ſibi, ad eam procedunt, a Dae-

*mone impulſae, quem ſortita quaeuis
fuerit, quique adiunctus ſit ei, ad illam
*in hac vita tuendam, perficiendasque
*res, quas ipſa electione propria perfi-
*ECiendas ſuſceperit.“ Statimque ſub-
iungit: Hoc Socratem quoque ſpe-
„Ctaſſe, par eſt credere, identidem af-
firmantem a Daemone ſe regi., Cla-
rius vero Eugubinus: Daemonium De pe-
autem Socratis, cuius meminit tot ren. Phi-
cE ocis Plato, cum Socrates eſſet vir bo- V H
*nus, hortareturque ad virtutem o- 25.
*/mnes homines, & ab ipſo Dacmonio
cad bonum ſemper vocaretur, fortaſ-
cſe non male eſſet, ſentire fuiſſe ange-
*Ium ipſius, qui & Balaam hariolo &
* mago apparuit, eumque a ſcelere auer-
*tit.* Et expreſſe Ficinus de Genio illo Argu-
faciens verba: „Si minus placeat fa-mento
*miliarem hominis ducem genium e-Abolog.
“*ius vocare, angelum ipſius appellare“"
licebit. .
Praecipuum Collii argumentum, quide anim.
iſti contradixit ſententiae, atque mali-Pagan. 5,
gnum eum ſpiritum contendit fuiſſe, 14.
huc redit: quod nunquam Daemon
ille a peccatis eum reuocauerit, ſed
a periculis tantum corporis. At
eius rei contrarium ex paulo ante al-
legatis cum Timacho & Philemone

geſtis patet
R Hoc

de diu. I

Apulei.

130 PANT III CAP. VI.
Hoc negari non poteſt, prout a Cicero-

nemonitũ eſt etiam, nunquam impuliſ-

de Deo ſe, ſemper reuocaſſe illum hunc Daemo-
Socr. p. nem. Eiusque, Socrati ſuffenus eam ra-

82.

tionem reddit Apuleius: “quod Socra-
*tes, vtpote vir apprime perfectus, ex
ſeſe ad omnia congruentia officia ſibi

DE GENIO

*„Promtus, nullo adhortatore vnquam
Indigeret: At vero prohibitore non-
„nunquam: ſiquibus forte conatibus
*eius periculum ſuberat, vt monitus
„Praecaueret, ac omitteret coepta in-
*Praeſentiarum, quaetutius vel poſtea
*Capeſſeret, vel alia wia adoriretur.

SOCRATIS

DISSERTATIO GOTTFR. OLEARII

IN ACAD. LIPS.

A. cloloccII.

P. P. "*

.

INter Socraticae Philoſophiae virtu- mnia, ſpecétra, aliaque id genus nuga-

tes non vltima ea eſt, quod procul
habitis priorum Philoſophorum repa-
T“ονινας fabulis, aliisque obſcuris in-
volucris, ad pompam & populi admira-
tionem compoſitis, veritatem autem
inuidioſe ſubducentibus, ſimpliciſfime
quae noſſe e re erat generis humani, do-

de Gen. Cuerit. Namq; vt ait Plutarchus Ooαu—
Socr. P. reo; hν ο Ricαzριοοεαιρν A cdι

ido&σαdEs, & IIO.ανW.ςr! & Erοια
Jede , eO AASMαα. Seaανανυααd-
ε ad& † rνααâο τταοαοι α
Aéνn vWN 6²z7α MTναυ †7 αι Mν.ỹ h. e.
Cum laruis, & fabulis, & ſuperſtitioſis
Daemoniorum cultibus plenam a Eyiha-
gora atque Empedocle Philoſophiam ac-
cepiſet, eamque adeo oppiao Aymphati-
cam, ipſe, vi! rerum reéctam intolligen-
tiam, tta orationis quoque in veritate
proponenda ſobrietatem inuerit. Sane
enim, vt eodem loco docte pariter at-
que prudenter monet Plutarchus: alii
nulla fua culpa, ab ipſa natura ita facti,
vt ob cerebri infirmitatem ad omne ſu-
Perſtitionis genus ſint procliuiores, ſo-

menta ſibi fingunt aſſidue: alii vt Diis

chari eſſe, eosque habere magnorum

facinorum auſpices videantur, dignita-
tis autoritatisque amplificandae ſtudio
talia comminifcuntur. Atque hoc
quidem viris onſnos, Quibus indomi-
tam populi turbam coercere, & ad hu-
manſtatis ſtudia reuocare eſt animus,
haut parum vtile eſle videtur. Vnde
nullum facile antiquiſſimorum legisla-
torum inuenias, qui viſa diuina non
jactauerit, vt luculente in Thera-
peuticis ſermonibus a Theodorito fuit
monſtratum. Piloſophiam vero ſi ſpe-
ctes, atq; ad illam iſta referas, non æνουυR
tantum erit eiusmodi Tauchoαορ ſed
aduerſa etiam fronte cum eius profefſi-
one pugnabit, / ar ernPvεαιαdαon A6αν⅞I
Aα ννυσοο νυ⅛ Üä. α οα— g
geds n v*ναυρomtb, 7116 T, zdco gXα
d 1& M6Nα ιοαàeerρν, Nα 1, AOrονοt
Eu dnet dααC»̈oen dT†ιιanGρυſuι⅛.ασι, αν.
TSισυορ uνι H⅓ νν doοττoοαςe ̃ Sic
enim legenda & diſtinguenda puta-
mus, quae praua diſtinctio & articulus

X*½ Cum non alienum fit a Stanleii inſtituto, in-
tegra autorum quorundam veterum & recenrio-
rum opuſcula, ad hiſtoriam Philoſophorum perti-
nentia, hiſtoriae ſuae inſerere; non malam grati-

illud Academicum, qualia perire maximam par-
tem ſolent, hic exhibeamus, & ab interitu vindi-
cemus: maxime eum dignum id viſum ſit el. Fabri-
cio, in Bibl, Gr. quod iXεRXιοι commenda-

am lectorum nos inituros ſperauimus, ſi ſchediaſma ret.

omiffus

iniſe
Aul
pr
Fere
V
ſp⸗
. 1

tra

4 nin
niu
„ron
uendAL Ppret
iine
oe,

Wum

in Tim,
N

an
non.
tbus
Nitus
in⸗

oſten

lgr⸗
Diis

TIm

niita⸗
ldio
hoc
On.
Ahu-
mus,
nde
la-
non
ere⸗
fir

ſpe.

AA

ſed
eſſr
,
,
o.
Sic
W
Ulus

Pak⸗
ndi-
bri⸗
nda-

fus

DE GNTO SOCRATIS

omiſſus perturbatiſſima reddiderat, fa-
cili ſenſu: Quae cum omne bonnm at-
que viile ad principia rationis röferre
profeteatur, éo guod aa Deum revar-
rere ſoemher docet, principium actionum
vna cum ratione negligens, & demon-
DPrationem, in qua pretium eius poſetum

. 7
ſſe videbatur, poſtponens, adoracula, ſö-

mniqa, atque viſa conuertitar. Atque
indeeſt, quod maximas laudes mereri
Socrates viſus Plutaccho fuerit, ααα
/ / y‚ —2
DPiRoοσαοιdU†τ+ραοo, XA αι οÜ0ερα (G NXα=
S&ν*οορνιNρ, TA T*τν &α Aτιπ
s0, 0 οοαν c ANisα⅜ DPiNor AX-
eiag oααν. Eo quod charackterem
doctrinaez ſuae Philoſophia magis dignusn
induerit, dum ſimptlicitatem ommis ſubi
ονσσρπ α.α..οαHιν ngennam magis &
veritati magis eonuenientem fuit am-
blexisg. Quae ſane inſignis eſt Socra-
ticae Philoſophiae commendatio: cui
tamen haud parum detrahi mihi viſum
ſubinde fuit iis, quae de Daemonio eius
multi paſſim tradidere. Sane enim ita
uae huc ſpectant a nonnullis propoſita
Aite, vt ad Pythagorae atque Empedo-
Cclis reedſoMXναο PrOρ–”:Uam ad Socra-
tis 0ι οοον αιαοοεdere videantur. A-
mori itaque Socraticae ſapientiae id
dare viſum hac vice fuit, vt ea, quae
de Daemonio Socratis apud veteres pa-
riter ac recentiores obſeruauimus, pau-
lo curatius excuteremus.

§. II. Vt autem in iſto argumento
tractando aliquanto verſemur diligen-
de Diu. , tius, paulo altius Veterum de Daemo-
*54. niis doctrina erit repetenda. Daemo-
iu Tim. um itaque (quam vocem cum Cice-
Plat. rone, qui alias, Daemonas inter-
de an. c. . Pretatur Lares, atque Tertulliano re-
tinere viſum eſt: latina voce Dei, qua
Apul. c. vſus eſt Apuleius, genii item & fſortu-
²3. nae, quid enim fortuna & genio Caeſa-
rum notius? hon difficulter explican-

da,) idem prorſus quod Daemon eſt,
nec illa aliter, quam vocis forma & fle-
Xione differunt: cetera origo, ſignifica-
tus amplitudo, verbo, omnia eadem,
vnde promiſcue etiam vſurpantur,
idemque adeo quod Daemonium paſ-
ſim, ab aliis Daemon Socratis appella-
tur. Vocem rag 7 JeHoονααςι αααd.
h. e. a ſcientia inſigni Graeci repetunt,
atque illi imprimis, ex quorum diſci-
plina nunc repetenda nonnulla ſunt
Philoſophi, Plato in Cratylo, Heſiodi
autoritatem ſecutus, Chalcidius ad'Ti-b. 45.
maeum, & Hierocles in aureo ad aurea
Pythagorae carmina Commentario, Io-
annem enim Tzetzen in Scholiis adb. 225.
Heſiodum, Martianum Felicem, La-
ckantium, Seruium, atque alios nunc
taceo. Vnde Eufebius in Praepara-L.IIl.c5.
tionibus agnoſcit omnes in iſta vocis
explicatione conſentire ι MKναναο. Equi-
dem & a dala diuido Grammaticorum
nonnulli vocem deriuauerunt, eaque
deriuatio commodam ſatis interpreta-
tionem ab Etymologo accepit, Daemo.
nas a duiav dici docente, quod ſint ga=-
&α Adοναoντις Rrle,a quaſi ng, or-
ſſal Tν αναιĩtUesnταοοa: I. e. V- niciique di-
videntes, hominum quaſe diribitores.
Nec adeo ad minus conuenientem ve-
tuſtiſſimae Philoſophiæ explicationem,
