(quippe & ad aures vox vltro venit,
& aurae in nares influunt, & palato
ingeritur, quod gignat ſaporem, &
corpori noſtro applicantur tactu ſen-
tienda,) promtum eſt intelligi, non
aliquid foras noſtris ex oculis profi-
ciſci, ſed aliquid ex ipſis rebus, ea-
rum puta imagines in oculos vItro
meare.
Non poteſt vero anima, quatenus

adeſt oculis, non videre, hoc eſt, Sic De-
non apprehendere colorem, formam- we dilt⸗
que extimam eius rei, quae ipſi obiici- Lent
tur, quod propter ipſam organi ter-& ſenſil
ſam, perſpicuamque texturam, excipiat c. 2.
rei imaginem, & ab ipſa ſecundum o-
mnes obiectas partes percellatur.
Certe & cum res pulcrae ſint, quae
viſum permulceant, ac foedae, quae
offendant, qui fieri id poſſe putemus,
niſi quia venientes ex illis imagines, ex
iis conſtant corpuſculis, quae laeuore
ſuo oculi texturae accommodentur
placide, venientes ex his, illis conſtent,
quae ſqualore ſuo texturam diſcerpant:
Et cum oculus ictero laborat, qui Lucret.
fieri poteſt, vt omnia conſpecta lurida IV, 333.
appareant, niſi quia imagines in ipſo ſui
in oculum appulſu tingantur; aut tin-
gantur etiam extra oculum, dum lu-
roris corpuſculis, ſimulacrisue, quae
ex oculis pari ratione prodeunt, incur-
runt?
At, quorſum non modo corporis co-Lucret.
lorem, formamque videmus, ſed vide- IV, 245.
mus etiam, internoſcimusue illius di-
ſtantiam? Nempe hoc pendet ex aere,
quem imago ante ſe protrudit. Quippe
licet celerrime, inperceptoque tem-
pore appellat, oculumque pertergeat,
antequam imago adueniat; appellit ni-
hilominus, pertergitque ex ordine, &
quanto id facit longius, tanto res appa-
ret diſtare remotius, quanto breuius,
tanto propinquius.
Valet vero hoc etiam, vt cauſa dica- ib. 270.
tur, cur imago videatur vltra ſpecu-
lum: quoniam, vt cernenti e loco in-
tra aedificium rem, quae foris ſit, appel-
lit aer tum exterius ad vsque limen, tum
interius ab vsque limine procuſus;
1Ita

—

ztai
5,9
S,

den

ext
ſun
bri⸗

lus
Ver
dun
5319..
ſpe
tun

li,

Pr
Vi—
9,293.

lLaen,
52.

4
1de ide
letſon.
Etlenli

VSCE.

hoc eſt de de.

Ormam-moctitus

Ohici. de
n e lenlu
Nan tel⸗g ſenſl.

ecipiit e2,
dumo.
uur.
1t, quae
, quae
Ntethus,
nes, ex
Heuore
Gentur
ſtent,
tpaann
5 Wburret,
urichl 3.
loſui
lt tin-
n lu-
quae
Nur⸗

Fco- Lucret,
ige- 24).
di.
gere,
uppe

b. 319..

temn⸗
1t ⸗
1e

Ppr.
ulus⸗
Harb. 270.
in⸗
In
1s;
ita

PH PSTCA

ita in ſpeculum inſpiciunti appellit tum
is, qui a ſpeculo in oculum eſt, tum
is, qui a re vsque ad ſpeculum ſucce-
denter.
Quin valet etiam, vt dicatur, cur
ex tenebris ea videantur, quae in luce
ſunt, non item ea, quae ſunt in tene-
bris, ex luce. Quippe lucido aere poſt
tenebroſum ſuccedente, poteſt ocu-
lus illo informatus, videre, non poteſt
vero tenebroſo ſuccedente poſt luci-
dum.
Quorſumnam vero ſimulacra intra
ſpeculum incedere nobiscum viden-
tur? Nempe ob variatas partes ſpecu-
li, ex quibus aliis, ac aliis neceſſarium
eſt reflexionem in oculum fieri „ac
proinde imaginem progredi nobiscum
videri. .
Quod ſi requiras, cur, quae a nobis
appellit ſpeculo imago, non poſticam
partem, ſed anticam, ac ita quidem, vt

ib. 338

b. 293.

CA P.

1019
dextram laeuorſum, & laeuam dextror-
ſum exhibeat? Obſeruandum eſt, idem
illi proportione contingere, vt ſi cre-
tea, fiétilisue perſona non indurata,
ſed mollis adhuc, ad globum, colu-
mnamue allidatur.
Notum eſt interim, ſi imago ex ib. 303.
ſpeculo in ſpeculum, & porro in ocu-
lum reflectatur, partium ſitum ita re-
ſtitui, vt dextra dextrorſum, laeua
laeuorſum appareat, (imo & poſſe hac
ratione fieri, & multiplicatis praeſer-
tim ſpeculis, vt quae ſunt retro abdi-
ta, in proſpectum quaſi educantur,)
quod etiam contingere poteſt, vel ex
vno ſpeculo, ſi latuſcula habeat, quo-
rum vnum imaginem ex alio acceptam
reflectat.
Verum iſta quidem de viſu, cum &
huc faciant aliqua, quae attigimus,
cum & de criteriis, & de qualitatibus
ageremus.

XIII.

DE AVDITV.

Irca auditum, id repetendum,
quod ſupra quoque attigimus,
cum aurem efſſe organum illius in con-
feſſo ſit, quemadmodum viſio fit ex
uapiam re adueniente in oculum:
Laert, ſic auditionem peragi in aure, afffuxu
X, 52. aliquo tranſlato ex eo vsque, quod
loquitur, aut reſonat, aut ſtrepitum
edit, aut quomodocunque ad ſenſum
auditus excitandum eſt comparatum.
Huiusmodi autem efffuxus, quatenus
eo ſenſus afficitur, appellatur ſonus.
b. vide Porro & hic effluxus aut in ore lo-
verſion. quentis, aut vniuerſe in re pulſata,
Gaſſendi. ſtrepitumque edente, in fruſtula in-
numera ſimilis figurae comminuitur,
(dico autem ſimilis figurae, orbicula-
ria orbicularibus, & quae ſunt late-
rum inaequalium, ac triangularium
iis, quae eiusdem ſunt generis,) id

videlicet inſtar guttularum, quas fieri
in effuſione vtrium, & in exſufflatione
fullonum in veſtes, obſeruare licet.
Scilicet iſthaec fruſtula, ſeu mole-
culae mauis, ita deinceps diſpergun-
tur, vt & ſeruent inter ſe mutuam ali-
quam conuenientiam, (ac varios pro-
inde auditus pari ratione feriant, fiat:

ibid.

que adeo, vt videantur ſonum audire

numero eundem, tametſi non ſit plus-
quam ſimilis,) & maneant in ſe vna-
quaeque ſpeciali cohaerentia, qua effi-
ciatur, vt agnoſcantur ad illud ſpecta-
re, a quo ſint emiſſae, & talem ſenſio-
nem vtplurimum creent, qualis ab il-
lo, quod ſonum emiſit, apparata eſt,
(vt dum ſonus prope, liberoque ſpa-
tio incurrit in aurem,) ſin minus, (vt
prae interualli magnitudine, aut inter-
ſepto aliquo,) confuſe ſolum aliquid
Nnn nnnz exterius

1020
exterius ſonare inſinuet. Quippe abs-
que tranſlata quadam, & a ſonante vs-
que re ſeruata conuenientia, cohae-
rentiaque, non fieret vnquam eius-
modi, quae eſſet diſtincta, auditio.
Neque vero eſt, cur exiſtimemus,
cum ſemel vox, exempli cauſa, emiſſa
in aerem eſt, ipfum deinceps aerem,
aut ab ea, aut ab aliis ex ea creatis con-
figurari, conformariue in ſimiles, quae,
vt aliquis ait, perinde vna auolent, vt
iuxta prouerbium, graculus cum gra-
culo volat, (quippe nimio foret moli-
nime opus, ſi aer quidem ad tale quid
ſubeundum deſtinatus foret,) ſed ſimul
ac in nobis fit ictus, quando vocem
emittimus, ipſam talem ex certis qui-
busdam ſpiritualis, ſubtiliſſimiue efflu-
Xus fruſtulis, ſeu moleculis ad hoc i-
doneis articulari, & appulſu ad aures
facto, auditionem in nobis creare.
Quod tales porro moleculae in aurem
IV, ℳ. ſubeuntes figuratae ſint, velex eo po-
teſt argumentum duci, quod ſonus
non poſſit auditum iucunde, moleſte-
ve afficere, niſi quia eſt aut eo laeuore
praeditus, qui organi texturae ſit ac-
commodatus, aut ea ſcabritie, quae or-
Lucret. ganum dilaceret. Res profecto vide-
11, 410. tur poſſe haut male intelligi, ſi quis
horrorem ſerrae ſtridentis conferat
cum dulcore chelyos, vel raucum cor-
nui bombum, cum ſuaui cantu cygni
moribundi.

ibid.

Lueret.

PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI PARS II

noctu voces magis ſonorae ſint, & ſi-
mul cum magnitudine claritatem pu-
re conſeruent? Ad hoc autem id aflu-
mendum, quod conſtat ex ſuperius
dictis, motum fſcilicet fieri per inane,
& multum inane interſperſum eſſe cor-
puſculis, ſeu moleculis aeris, quae ſunt
exatomis contextae; addendumque,
dum interdiu eſt calor, & moleculae
hae rareſcunt, diffundunturque ato-
mi, intercepta illa inania ſpatiola angu-
ſtiora neceſſario fieri; dum vero noctu
viget frigus, & moleculae comprimun-
tur, conſtipanturque atomi, fieri pa-
tentiora. Res ſcilicet conſtat in omni-
bus rebus, quae, dum intra vaſa effer-
veſcunt, emolleſcunt, liqueſcunt, am-
pliorem locum occupant, quam dum
refrigeſcunt, in ſeſe redeunt, & con-
trahuntur.

Exinde ergo efficitur, vt progreſſa

interdiu vox per dilatatum aerem, &
incurrens in multa, creberrimaque
corpuſcula, aut obtundatur penitus,
aut diſcerpatur, & multum, varieque
elidatur, deteraturque; at noctu pro-
greſſa per liberum a corpuſculis inter-
vallum, pleno, expedito, & inoffenſo
cürſu ad auditum perueniat, & vna
cum celeritate, claritatem quoque &
diſtinctionem ſeruet.
Ex eodem certe capite eſt, cur pul-
ſata vaſa vacua reſonent, plena muta
ſint, quodque corporum ſolidiora, vt
aurum, ſonum exilem, & obſcurum
edant, laxiora, vt aes, inſignem &
clarum.

XIV.

DE OLFACTV.

Plutarch. Vt non repetam autem ea, quae fa-
ymb. cere huc viſa, dicta ante iam ſunt, dif-
37. ficultatem ſolum attingo, vnde fiat, vt
CA P.
Laert. . 94
X. “ Ab olfactum quod attinet, exiſti-
Lucret. Amandum eſt odorem, vt propor-

IV, 678. tione circa auditum, de voce, aut ſo-
no declaratum eſt, non facturum vllam
ſui impreſſionem, niſi ab odora re vs-

que deferrentur moleculae, ſeu cor-
puſcula quaedam eæ ratione commen-
ſurata ipſi olfactus ſenſorio, (quod ipſas
eſſe nares conſtat,) vt moueant, & af-
ficiant ipfum.
Effluere

ibid.

ibid.

—

luclet.

10,609, O0

Lucret.

Doucret.

1h.

Lucret,
IV, 621

t, ſi⸗

en du⸗ lrore⸗ Fffluere certe, recedereque a rebus
da. , 699. Odores, vel id vnum arguit, quod o-
ſeris mnia habita odora, oleant magis fra-
“ cta, contrita, igne exſoluta, quam in-
D tegra; nempe, quia ſeges corpuſculo-
tueimn rum idoneorum, quae olfactum mo-
ueant, quaſi intra corpus odorum ſti-
ladle, pata, reuinctaque tenetur; & corpore
lecuhee Ffracto, contrito, cremato, halitus, ſiue
Ue at⸗ fumi inſtar, proſilit, ac effunditur, &
hangl. olfactum afficere, ſi in eam inciderit,
nOetn poteſt.
mun. Lucret. Afficere porro ipſum ſolet, aut per-
lern pa⸗ 1V, 680. turbate, aut diſcrepanter, ex quo o-
nomn⸗ dores ingrati ſunt; aut placide & ac-
Keſer⸗ Ccommodate, ex quo ſunt odores iu-
hann. cundi. Nimirum intelligi oportet,
ndum quia nonnullae moleculae, ſiue cor-
ACol⸗ puſcula odoris, aequabili funt, & accom-
modata ſuperficie, nonnullae, aequo
ogrelli biie, pluribus, mmaioribusque angulis, hinc
emn, & fieri, vt alii odores organum, quaſi de-
gte mulcendo, voluptate afficiant, alii, quaſi
itls, dilacerando, dolore quodam exacer-
eque bent.
pro- Lucret. Alio certe modo ſe habeant opor-
inter⸗ , 414. tet, quae odoris corpuſcula penetrant
fenſo R
Vna cAr.
le 6 4
D Lucret. E guſtatu idem dicendum: ſcili-
ID. N. IVV, 621. cet, cum conſtet eius organum
Mmuta D eſſe linguam, ac palatum, ac nos tum
tunt guſtare, ſentireue in ore ſaporem, cum
grum cibum mandentes, ita ſuccum expri-
n mimus, vt dum ſpongiam aqua com-
D bibita comprimimus manu, ſuccusque
expreſſus interim per poros, ſeu plexa
foramina linguae, perque palatum di-
. ditur; tum aſſeri generatim poſſe, eſſe
illum ſaporem dulcem, cuius corpu-
. ſcula illi leniter, placideque accom-
l⸗ modantur, illum amarum, ſalſum,
ſis acrem, acidum, acerbum, auſterum,
al. &c. quae aſperiter arque diſcrepanter.

PHIVSICA.
in nares, cum torrentur cadauera,

J1027

&£
cum ſcena eſt Cilici croco recens perfu-
ſa, resque ea ratione poteſt concipi, vt
quemadmodum manus, dum admota ng
lanugine, ipſam premit; admota vrti- Gaſſend.
ca, eb ea reſilit, nempe illic laeuor, hic ad Laert.
aſperitas, (ſeges puta illa aculeorum) Xe.289.
oppoſitis afficiunt modis, ita oporteat
corpuſcula, quae ex croco prodeunt,
eſſe laeuia, quae ex cadauere, aculeata,
vt illa deliniant, alliciantque nares,
haec compungant, & retro pellant.

Quin etiam, cum ſint inter ſe tam Lucret.
varia animalium temperamenta, (imo IV, 682.
& hominum quoque inter ſe,) ac aliis
adeo alia ſit organi olfactus textura,
mirum videri hautquaquam debet, ſi
alii odores aliis placeant, ob figuras diſ-
ſimiles corpuſculorum, ex quibus con-
ſtant; atque idcirco, ſi apes delecten-
tur floribus, vultures cadaueribus, i-
temque, ſi canes percipiant, qua ferae
tranſierint, quod ipſi non percipimus,
quaſi quod illae in transcurſu exhala-
tum reliquerint, non perinde noſtrum
percellat olfactum.

XV.

DE GVSTATV.

Neque enim poſſunt mel, aut lac, iu-
cundo linguae ſenſu tractari, ingrato
abſinthium, aut centaurion, niſi quia
illa conſtant ex corpuſculis magis lae-
vibus, ac rotundis, iſta ex aſperis, &
hamatis magis, vt illa proinde ſuaui-
ter attingant, iſta compungant, & la-
cerent.
Quo fit, vt is rem non incongrue de- Lucret.
finiat, qui rotundas eſſe, congruaque lv, 662.
mole atomos, quae dulcem faciunt ſa-
porem, dicit: magna figura, quae acer-
bum; multangula, minimeque orbicu-
lari, quae aſperum: acuta, conica, in-
curua, non tenui, non rotunda, leni,
Nnn nnn3 diſtor ta

10²²

diſtorta, parua, quae amarum: tenui,
rotunda, parua, quae pinguem.

Tucret. Alt ſpeciatim, cum ſint varia, vt ani-
IV, 649, malium, ſic hominum temperamenta
inter ſe, & cum, vt differunt inter ſe
extremis lineamentis corporum, non
poſſint non fimiliter differre internis
texturis: ideo dici poteſt ſapores, qui
grati ſunt iſtis ſeu animalibus, ſeu ho-
minibus, eſſe ingratos illis, quod cor-
puſcula, ex quibus ſunt, texturae or-
gani illorum congrua, & accommoda
ſint; incongrua & incommoda, textu-
rae organi ſſtorum. Videlicet quate-
nus poſſunt, qui in iſto organo ſunt
matuli rotundi, atomos rotundos le-
niter excipere, triquetras ſcrepan⸗

PARS EII PIILOSOPHAE EPICVERI PARS II.

ter: qui in illo ſunt triquetri, leniter
triquetras, diſcrepanter rotundas.
Intelligitur quin etiam ex his, quiib. 667.
fiat, vt ea per febrim, quae prius pla-
cebant, diſpliceant. Nempe, quia textura
conturbata eſt, & commutata proinde
Pororum figuratio, non poſſunt figurae
corpuſculorum ſubeuntium, quae prius
congruebant, non eſſe incongruae.
Pari etiam ratione, qui fiat, vt cibus ib. 637.
vni animali ſalutaris, alii acre venenum
ſit, veluti cicuta, aut veratrum, quod
exitio eſt homini, & quo tamen caprae,
coturnicesque pingueſcunt. Id videli-
cet euenit, propter texturas intimas,
quae diuerſae inter ſe cum ſint, poteſt,
quod vni accommodum ſit, alteri in-
commodum eſſe. . .
XVI.

DE TACTV.

conf.
Gaſſend.
ad Laert.

X. p. 295.

Dnidue de tactu, non illo profecto,
qui communis eſt omnium cor-
porum, quatenus contingere ſe ſuis
ſuperficiebus inuicem dicuntur, (ſecus
ſcilicet, ac inane, quod nec tangi poteſt,
neque tangere,) ſed de illo animalium
proprio, qui non ſine animae perce-
ptione eſt, & non vnam corporis par-
tem, ſed omnes pro organo habet: de
huiusmodi, inquam, tactu ſubiicio
duntaxat, illud, quod ab ipſo percipi-
tur, percipi trifariam. .
Lucret. Nam inprimis quidem res tactu ſenti-
II, 434. tur, cum applicatur exterius, ſeſeue ex-
ſꝗ. terius inſinuat. Applicatur, inquam, vt
cum manus ſentit lapidem ſibi applici-
tum, humerus impoſitum onus. Inſinua-
tur, vt cum re calida emittente calorem,
aut frigida frigus, ſubeunt in poros
corpuſcula, quæ pro eo ſtatu, quo fuerit
corpus, ipſum recreent aut olkcndane⸗

Deinde, cum res, quae interius eſt, ibid.
egeritur foras, ac fit interdum cum vo-
luptate, maximeque cum oneri eſt, &
incommodat, vt dum ſemen excerni-
tur, interdum cum moleſtia, vt dum
propter corpuſculorum angulos, mea-
tum excoriat, quemadmodum per
ſtranguriam, vrinaeue difficultatem.

Poſtremo, cum res intra ipſum cor- ibid.
pus eos motus ſubit, vt arietando, di-
ducendo, diſtrahendo, conuellendo,
compungendo, radendo, excoriando,
inflando, tendendo, rumpendo, aliisque
modis innumeris conſtitutionem ge-
nuinam turbet, confundat, & concitet
ſenſum. Quomodo omnes & Capitis, &
aliarum partium dolores interne cre-
antur, animalque ſeipſum perinde affi-
cit, vt ſi quis manu propria partem
quamlibet ſui corporis feriat.
XVII.

DE ANIMO, SEV INTELLECTV, MENTE, RATIONE,
ILLIVSQVE SEDE. .
Tucret. E hactenus quidem de ſenſu. Dicen- mens, ratio, & rationalis, princepsque
A2

III, 94.
140.

dum iam de animo, qui & intellectus, pars appellitari paſſim ſolet.

dicitur

icit
imag
eltp⸗
Itar
d
delib
5 o. b
Sy. ſtare
ſumis
que.
tenm
Yle
jeg
Mof
exee
hif.
nec
190, 5
ſuck
cor
Vs,
geu
tun
quu
O
b 137, k
ſ. lue
jus
ſter

W
NS
to

leniter
lus
„ qulb. bb,.
1s Pla
eNturi
dinde
Gurae
prius
ge.
Cibugib 637.
enum
guocdh
vne,
deli
us,
reſt,
in.⸗

imaginatio, opinio, conſilium; ac illius
eſt proprium, feriante etiam ſenſu, co-
gitare, quidpiamue apprehendere, in-
telligere, verſare, meditari, diſcurrere,
deliberare.
ib. 180. Pars eſt vero animi texturam con-
187. ſtare ex corpuſculis omnium ſubtiliſ-
ſimis, laeuigatiſſimis, rotundiſſimis-
que. Scilicet, quod eſſe nihil poſſit, vt
tenuius, ita mobilius: neque enim res
Vlla eſt, quae ſe ocyus percieat, celerius-
ve quid faciat, quam mens, quae ſi quid
proponat, inchoetque, ipſa momento
exequatur, vnde & in confeſſo ſit, ni-
hil fieri ipſa eius actione; ſeu cogitatio-
ne celerius.
Et ſane, vt aqua eſt longe mobilior,
fluctuantiorque, quam mel, quod ex
corpuſculis magis laeuibus, magis par-
vis, magis rotundis contexta ſit, con-
gruum eſt nullam rem conſtare exro-
tundioribus, minoribus, laeuioribus,
quam mentem; quando res nulla eſt
mobilior, agitabilior, flexibilior poteſt.
ib. 137. Et in qua quidem corporis parte
ſq. haeretanimus, ita cohaeret animae, e-
jusue portioni eadem in parte coexi-
ſtenti, vt coniunctus ipſi indiuidue fit,
vnamque naturam cum ipſa conficiat:
verum ſuam ſemper naturam ita tue-
tur, ac retinet, vt eius proprium ſit co-
gitare, animae vero affectus ſubire, Vt-
cunque propter cohaeſionem & cogi-
tare anima, & affici animus cenſeatur.
Nempe animus quidem affectus, ſi⸗
ve paſſionis expers eſt; at quia, vt Paſ-
ſiones a ſenſu pendentes excitantur in
anima ad eas partes, in quibus eſt ſen-
ſus, ita eae, quae pendent a cogitatione,
in ea excitantur, ad quam partem cogi-
ð tatio eſt, & ad quam anima res vna cum
ipſo animo cogitante eſt; efficitur, vt

ib. 190.

eſt, bis,
0-

— lid,
-
,
1

ib.

PHVSIUA
dicitur etiam plerumque cogitatio,

1023

quaſi aggregatum, quod in illa eſt par-
te, ex animo, & anima, vnicus eſſet ani-
mus, animo quoque ipſi paſſiones tri-
buantur.

Hinc, ſeu diuiſim, ſeu coniunctim ac- ib. 148.
cipiatur animus, id ſaltem habet propri-
um fupra reliquam partem animae, vt,
ſicut dum caput, aut oculus dolet, non
idcirco toto concruciamur corpore;
ſic aliquando animus dolore afficiatur,
aut laetitia, cum cetera pars animae per
corpus diffuſa, tali affectu caret. Ali-
quando, inquam, quia fieri poteſt, ve
animus ea percellatur metus vehemen-
tia, qua reliqua anima vna concutia-
tur, ac inde excitetur ſudor, creetur
pallor, infringatur lingua, oculi cali-
gent, aures ſonent, ſuccidant artus,
homo denique concidat.

Quin etiam poteſt animus cenſeri ad Lucret.
vVitam dominantior, quam anima, reli-III, 397.
quaue animae pars, quatenus anima in
membris ne minimum quidem reſide-
re poteſt ſine animo: animus autem
caeſis circum membris, circumciſaque
adeo plurima parte animae, ita ſupereſt,
vt vitam tueatur; plane vt pupilla ad
viſionem conferentior eſt, quam reli-
quus oculus, quatenus laeſa pupilla, in-
columibus licet aliis partibus, viſio per-
it; ſalua pupilla, corruptis licet aliis
partib us, viſio conſtat.
Videtur porro animi, rationalisue ib. 441.
partis ſedes aſſignari alia non poſſe,
quam media regio pecétoris, atque id-
circo, quam praecordia, ſiue ipſum
cor, quod in media eſt pectoris regio-
ne. Quippe id manifeſte produnt,
quos in pectore perſentiſcimus, metus,
laetitiaeque affectus, & quoscunque a-
lios pendere a cogitatione, cogitanteue
animo experimur. SW

CAbP.

Plut. Pl.

IV, 8.

icer, de

Lucret.

102 4 PAlS YII. PIILOSOPHIAE EPICVRI P. II

CA P. .
NON COGITARE ANIMVM, NISI PER SIMVYVLACRA

XVIII.

INCVYVRRENTIA.

Ifficultas eſt ſolum, qui fiat, vt ex-
citari animus ad cogitandum rem
aliquam poſſit? Verum, cum manife-
ſtum ſit, cogitari animo res, eo modo,
quo oculo videntur: conſtat, debere vt
viſionem, ita cogitationem fieri per ſi-
mulacra incurrentia.
Scilicet praeter ſimulacra, quae in-

1V, 728, currentia in oculum, & propter ali-

quantulum maiorem craſſitudinem ac-
commodata illius texturae, ipſum ad
viſionem eliciendam mouent, vagari o-
portet per aerem innumera alia longe
tenuiora, eaque ſeu derepta e corpori-
bus, ſeu in ipſo aere formata, vt non

multo ante dictumeſt, quae per ipſum

ib. 756.

ib. 772.

ſq.

corpus penetrantia, & accommodata
animi texturae, vbi ad illum pertige-
rint, ipſum ad cogitandum moueant.
Quocirca & fit, vt quemadmodum
leonem, v. c. videmus, quia illius imago
allabitur oculis: ita leonem cogitemus,
quia eius imago allabitur menti. Quod
ſicogitemus Centauros, Scyllas, ac e-
iusmodi alia, quae neque ſunt, neque
vnquam fuerunt, contingere id poteſt,
non tam ob formata ſponte ſimulacra,
quam exeo, quod cum v. c. hominis,

& equi ſimulacra ſibi obuia fiunt, faci-

le, propter tenuitatem, & ſicut aranea,
bracteaque auri,) iunguntur, inque v-
num exinde formantur, quale Centau-
ro tribuitur. V .
Sciendum vero, dum aliquando in
eadem ſiue vigilando, ſiue dormiendo,
cogitatione perſeueramus, id fieri, non
quod aliqua vna eiusdem rei imagine,
ſed quod pluribus continente fluxu
ſuccedentibus vtamur, quae, ſi eodem
ſitu ocouxrant, cogitata res immota ap-

pareat, ſi variato, mota videatur: Vn-
de & fiat, cur in ſomnis praeſertim vi-
deantur nobis ſimulacra & moueri, &
brachia, ceteraque membra in nume-
rum iactare.

At, qui fieri poteſt, vt quod cuique ib. 780.

libuerit, id ipſum ſtatim mens cogitet?
Nempe, quia cum praeſto vbique ſimu-
lacra omnifaria ſint, maxima pars tamen
incogitata praeterit, ac ea ſolum men-
tem mouent, ad quae ipſa aduerterit,
attendereue voluerit, ſeu ad cogitan-
dum ſeſe compararit. Et, nonne vi-
demus etiam oculos, cum aliquid tenue
cernere coeperint, contendere ſe, & ad
id parare, ac donec quidpiam attente
cernunt, perinde eſſe cetera, ac ſi nus-
uam forent; tametſi eorum quoque
fimulacr excipiat?

Qum ſit porro aliqua attentio mentiib. gor.

neceſſaria, vt res diſtincte apprehendat,
tum eſt adhuc magis, vt opinetur ſim-
pliciter, ſeu iudicium quodpiam de
ĩpſis affirmando aut negando ferat; at
vero eſt demum maxime, vt de iisdem-
met ratiocinationem inſtituat; ac ſi cu-
rae ipſi potiſſimum ſit, ne hallucine-
tur.
Verum & rem deduximus, de cri-
teriis cum ageremus; & in gratiam ſpe-
culationis rerum naturalium adnotare
hic ſufficit, humanum ratiocinium ea,
quae natura in lucem effert, ſuſpicere
primum, & poſterius diſquirere, ac ad-
inuenire, cauſasue ipſorum deprehen-

dere: ſed in his citius, in illis tardius, &

aliquando quidem per prolixiora, ali-
quando per breuiora tempora id euin-
cere, ſeu ad cognitionem perfeétam ve-
nire.

CAP.

G
6
(tuo
pest
min
Ved
ſi
ſce⸗
buctet. (
Il, 12 e

e

Ver
de
Laert. . loo⸗
34 gu
AW

Ex Laert.
Gaſſend.
2d Laert.
Ig.
.

S DE AFFECTIBVS,
: Vn. GyVpereſt alia, praeter ſenſum, irra-
“ tionalis animae pars, quae dici affe-
⸗ Quoſa poteſt, propter affectus, paſſio-
nesue, quae excitari in illa ſolent. No-
ne. minant etiam appetitum, cupiditatem-
. 1 ve ab affectione quadam praecipua; cum
lqueit, ho., & ſint, qui concupiſcentem, atque ira-
gitet? ſcentem diſtinguant.
imn Lueret. Qum dictum porro iam ante fuerit,
tamett III, 142–: affectus, qui ſenſum ſequuntur, in iis
men- laec⸗ 'partibus, quae ſentiunt, creari, illos
tterit, vero, qui opinionem, creari in ipſo pe-
Almn. ctore; idcirco, cum aliunde ſint duo
lel. quidam affectus praecipui, voluptas ſci-
enue Laert. X, licet, ac moleſtia, ſeu dolor; & prior
Kad 34. quidem familiaris, accommodatusque
Certe animae, poſterior alienus, naturaeque
nns- incommodus; par eſt vtrumque exci-
logue tari non modo in ipſo pectore, (vbi fere
voluptas venit nomine gaudii, laetitiae,
entib, got. exultationis, hilaritatis, & dolor, aegri-
at tudinis, moeroris, angoris, &c.) ſed in
n⸗ partibus etiam aliis, in quibus, dum a
de ſtatu naturali dimouentur, excitatur
t dolor, cum in eundem ſtatum reſtitu-
em⸗ vntur, voluptas.
W Ac ſi poſſent quidem partes omnes
ne⸗ in naturali ſtatu manere, tunc aut nul-
la eſſet affectio, aut, ſi eſſet aliqua, ea
r. E esr. dicenda eſſet voluptas, propter placi-
le⸗ GE†aaes.. dum & tranquillum ſtatum: at quia, vel
ine 2, 1338. PrOpter continuam principiorum mo-
tionem in animalis corpore, quae-
.“ dam abſcedunt, quaedam accedunt,
4 quaedam diducuntur, quaedam acer-

vantur, &c. vel propter motionem,
quae eſt in rebus circumſtantibus,
quaedam admouentur, quae ſubeant,
immutent, inuertant, ſecernant, &c.
efficitur dolor, (& ob priorem qui-
dem cauſam, qualis v. c. ex fame, ſiti,
morbo, ſentitur; ob poſteriorem ve-

en⸗
G
N⸗
.
e.

W.

PMVSICA.

CA P. XIX.
SEV PASSIONIBVS ANIMAE.

1025

ro, qualis, ex vſtione, contuſione, con-
torſione, vulneratione,) idcirco vide-
tur primario creari affectus doloris:
ac ſimul, quod alienus ſit, auerſatio-
nis, ſeu fugae illius, ac rei ipſam in-
ducentis, cui idcirco mali attribuitur
nomen.
Subinde autem inſequitur cupiditas
exemtionis a dolore, ſeu eius ſtatus,
a quo ille abſit, atque adeo rei, a qua
abigatur, quaeque ideirco boni no-
men obtineat, at tum, cum dolor exi-
mitur, & ſit in meliorem, hoc eſt, in
naturalem ſtatum reductio, ipſa exci-

tatur, concomitaturque voluptas, ad-

eo, vt non eſſet futura voluptas, niſi
ſpecies quaedam doloris antecederet,
vt obſeruatu facile eſt, vel in ipſis, fame

ac ſiti, & voluptate, quae mandendo, bi-

bendoque percipitur.
Siquidem voluptas iſta non creatur, Lucret.
niſi quatenus, cum actione interni ca-IV. 856.
loris plurimae partes diſſipentur, vnde -
ipſum corpus rareſcit, omnis natura
ſubruitur, & ſtomachus praeſertim vel-
licatur, aut glomerata aliunde caloris
corpuſcula praebent ipſi incendium,
vnde & dolor ſuboritur; quatenus, in-
uam, aduenit cibus, qui defeétum
uppleat, artus ſuffulciat, patentem
per membra, ac venas cupiditatem e-
dendi obturet; aduenit & potus, quiib. 868.
ardorem reſtinguat, exarefactas partes
humectet, ipſasque in ſtatum priorem
reſtituat; ac aliunde vtrumque fit cum
placido, grato, iucundoque naturae
ſenſu, quem tunc abeſſe manifeſtum
eſt, cum quis non eſuriens comedit,
aut non ſitiens bibit.
Videntur ergo iſti eſſe quatuor
cales animae affectus, dolor & vo-
Vvt

1 1

1026 PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRIT P. II.

vt interiecti. Generales, inquam, quo-
niam ceteri iſtorum ſunt ſpecies, ac o-
pinione intercedente fiunt, & quae
poſſunt potiſſimum ad cupiditatem, fu-
gamquereferri.
Nam, vt praeteream cupiditatem
ſpeciatim voluntatem dici, cum mens
illud, quod cogitat, ac bonum opina-
tur, vult; & fugam dici auerſionem,
cum id, quod cogitat, ac eſſe opinatur
malum, auerſatur; ſubinde vero a-
morem, v. c. eſſe voluntatem, qua ad
fruendum aliqua referimur; odium
auerſionem, qua a conſuetudine alicu-
ius recedimus, videtur aliunde ira ni-
hileſſe aliud, quam cupiditas, qua in
vindictam efferimur; metus nihil a-
liud, quam fuga, qua ob malum fu-
turum contrahimur, & in nos quaſi ſe-
cedimus, atque ita de ceteris.

Laert. x, Ceterum, quia cupiditas, (ac pro-

127.

Portione etiam fuga,) partim ipſa ſpon-
te naturae, & ex indigentia quapiam
excitatur, eamque explere neceſſe
eſt, vt natura incolumis conſtet, par-
tim creatur ex opinione, quae inter-
dum quidem ipſi naturae inſtituto con-
formis eſt, & ad illius indigentiam tol-
lendam ſic tendit, vt tollenda tamenne-
Ceſlariomon ſit; interdum denique ni-
hil adnaturam, neque ad aliquam illius
ändigentiam tollendam conducit; hinc
Kt, vt ſint cupiditatum aliae quidem na-
turales & neceſſariae, aliae naturales, ſed
Mon neceflariae, aliae neque naturales,
meque neceſſariae, ſed inanes.
Et naturales quidem, ac neceſſariae
illae ſunt, quae vt indigentiam, ſic do-
lorem ortum ex indigentia tollunt, cu-
iusmodi eſt cibi, potus, indumenti, quo
arceatur frigus; naturales vero, ſed
non necefſariae funt illae, quae nihil a-
liud, quam voluptatem variant, non ve-
rOabſolute dolori detrahendo neceſſa-
iae ſunt, vt quae eduliorum ſunt deli-

lacte et, N

catiorum; imo etiam, quae venereo- u as repe
rum, quibus natura praebet principi- ne
vm, & a quibus tamen poteſt quis non 1. n
incommode abſtinere. Denique ne- me
que naturales, neque neceſſariae illae ris
ſunt, quae ad nullum dolorem ex natu- ſal
rae indigentia ſubortum, tollendum fe- hon
runtur, ſed ex inani ſolum opinione ſo,
creantur, quales ſunt, v. g. coronarum, ſeen
ſtatuarum, cultus elegantis, pretioſae eli
veſtis, auri, argenti, eboris, & ſimilium.
Adhaec vero notandum eſt cum vo- Galenus
luptas in boni fruitione ſit, dolor in per- v. de
.. . . ogm. 4.
peſſione mali, ideo illam quidem, cum Eie
quadam animae effuſione, ac relaxatio- Gagend.
ne fieri, iſtum non ſine contractione, ad Laert.
demiſſioneque eiusdem eſſe: atque X, 520.
idcirco nihil eſſe mirum, ſi anima ſeſe, ſ-
quantum poteſt, dilatet, vt bonum ad-
mittatin ſe; comprimat, ne admittat
malum.
Fit porro diffuſio, ſiue dilatatio, quia
ſtatim ac boni, ſeu rei gratae ſpecies ſen-
ſum perculit, autanimum quoque per-
mouit, corpuſcula, ex quibus conſtat,
ita in ſenſorium, corue ipſum ſubeunt,
vt texturae tam animae, quam corporis
accommodata, ipſam ſpeciatim animam
demulceant, iucunde afficiant, & ver-
ſus rem ipſam, a qua ſunt emiſſa, quaſi
Catenulae alliciant, actrahant; adeo pro-
inde, vt anima in rem conuerſa, inten-
taque, vVerſus ipſam, fruitionis ergo,
quanto poteſt niſu veluti exiliat.
Contractio vero, quia ſtatim ac ma-
li, ſiue rei moleſtae ſpecies ſenſum, ani-
mumue percelluit, corpuſcula, exqui-
bus conſtat, quaſi contuli, aut ſpiculula
ipſam cum ſenſorio animam ita fodi-
cant, vt texturam ipſius ſoluant; ipſa-
que illorum, quantum poteſt, deuitan-
dorum gratia, ſeſe ipſam coarctet, &
verſus ĩpſum ſui centrum, ſeu quaſi
radicem, qua nempeeſt cor, animusue,

refugiat. .
D Nihil

lucret. TA

Venereo-
rineipi⸗
uis non
iqnene.
rigeillae
exnatu-
dumfe.
Pinione
narum,
retioſte
mmilium.
UI VO-Galenus
rinper-IV. de
ati⸗ Gallend,
Nclione,dlaen.
Atque 1, 520.
16 4
nad-⸗
ütrer

0,in
es ſen
per-
1ſtat,,
dunt,
Poris
Imam
er-
ali
Pro-
Nteb⸗
Io,

M⸗
Mi⸗
a
Odi⸗
ſa⸗
l⸗
l

le;

hi

Lucret.
III, 289.
ſq.

Lu creft.

WW. 864.

PIVSIGA

Nihil porro neceſſe eſt ex antedictis
repetere, ex ipſa animae textura pende-
re, cur animalium aliud ad iram, aliud ad
metum procliuius ſit, aliud compara-
tius ad placidos motus; neque addere,
varietatem hanc reperiri quoque in
hominibus, prout ex igneo, ex flatuo-
ſo, ex aereo principio participantio-
rem habent animam: quippe cum vide-
reliceat, homines etiam doctrina per-

CAP.
DE MOTV VOLVNTARIO,

10 2
politos non ita poſſe radicitus ſemina
iſta euellere, quin ille procliuius ad
iram decurrat, iſte metu magis tente-
tur, alius ad clementiam aequo pro-
nior ſit, cumque aliunde varietas mo-
rum, quae tanta obſeruatur, vt in ani-
malibus, ita in ipſis hominibus, mani-
feſte ſatis deducatur ex varia horum
ſeminum inter ſe miſtura.

XX.
AC SPECIATIM DE LOCV-

TIONE, NOMINVMQVE IMPOSITIONE.

LAm cum anima ſuapte natura mobi-
Llis ſit, ac ipſum corpus, cui inexiſtit,

eiusque membra mouere valeat, no-

tum eſt, quoties corpus aut membra
hiſce aut illis motibus ciet, idcirco
fieri, quia illorum ciendorum volun-
tatem habet, hanc voluntatem abani-
mo imaginante excitari, & imagina-
tionem hanc fieri ob imaginem, ſiue ſi-
mulacrum, quod ipſum percellat.

Nempe nihil vnquam facere animus,

mensue aggreditur, quin illud proui-
derit, neque prouidet, quin illius ſi-
mulacrum, ſeu imago conſtet.

Itaque, cum, exempli cauſa, crura
mouemus, incedimusque, illud ideo
fit, quia primo ſimulacra inceſſus ani-
mo accidentia, eum pulſant: inde in-
ceſſus voluntas fit, tum autem, cum ſe
animus ita commouet, vt ire, incede-
reque velit, ferit extemplo animam,
qua parte ipſi iunctus tenetur: iſta ve-
ro animae pars reliquam compulſat
toto corpore diſſitam, & per crura, ac
pedes ſpeciatim diffuſam: vnde & tota
moles ſenſim protruditur, ac mouetur.
Vt praeteream aerem quoque eate-
nus aliquid conferre, quatenus cor-
pus totum rareſcit, aer vero in partes

ſubit: adeo vt corpus duplici de cauſa

perinde moueatur, ac nauis, dumre-
mis, ventisque impellitur.
Quod motus porro initium ab ipſo
vsque corde, in quo ineſt animus, ſit,
vel ex eo intelligi poteſt, quod videa-
mus interdum, v. c. equos patefactis
repente ſtabulis, quaſi carceribus, pro-
rumpere tam ſubito, quam mens ipſa
avet, non poſſe. Id nempe, quia
quaſi conquiri tota ſubſtantia animae,
totos per artus diffuſa, debet, vt con-
cita, mentis ipſius ſtudium conſequa-
tur, atque ita procedit res primum
ex voluntate animi, & porro exinde
per corpus, & artus.

Ac videri quidem mirabile poteſt, b. 896.

quod tanta corpuſcula ex quibus ſeu
mens, ſeu anima conſtat, tantum o-
nus, quanta eſt corporis maſſa, mo-
vere, torquere, conuertere valeant:
ſed, qui id ſit mirum, cum ventus, res
adeo ſubtilis, molimine tanto vim nauis
ingentem contrudat, & manus vna,
gubernaculum vnum, illam, quanto-
vis impetu euntem, contorqueat, ac
moderetur? Et nonne etiam ſunt ma-
chinae, quae per trochleas, & tympa-
va, pondera magna commoueant, ſus-
tollant, neque id magno niſuꝰ
Ceterum, cum ex motibus, qui-
bus partes corporis pro voluntate,
Oo0O οποοdðY2 arbitrioque

4

Lucret.
II, 261, ſq.

Lucret.
V. v.
1027.

ib. 1055.

lꝗ.

28
arbitrioque mouemus, is dignus prae-
fſertim conſideratione ſit, qui in lin-
gua attenditur, & locutio vocatur,
ideo videtur eſſe de illo ſpeciatim quid-
piam attingendum.
Itaque, cum lingua ita ſit in anima-
libus reſpirantibus comparata, vt ae-
rem contenſe exſpiratum, ſonumque
idcirco creantem, varie infringere,
ac veluti formare valeat, efficitur, vt
