cher Alexis . Apulei.
Extitit, & vertunt quilibet in te o- l. c.
culos. .
Cur, anime, os canibus monſtras, an-? Laert.
In, III. 30.
gisque dolore
8 3 . . Athen.
Poſt modo? non Phaedro ſic prius XII. 6.
excidimus. In An-
. , f thologia
In Archaecanaſſam. . trihwur.
Archaeanaſſa mihi eſt meretrix Colo- Aſcle-
Phonia, cuius piadi.

Inſidet in rugis heu maleſanus amor. ⁸ Laert.
Quas miſeri flammas, incendia quanta l. c.

* h Laert.
tuliſtis. 1II, 33.
Qeis flore aetatis primo adamata Anthol.
fuitr! L. VII. p.
m. 631.
In Agathonem. S 1 con⸗

En baſians Agathona animum ſe infun- iungit

dere labris cum dri.
ſz rIj zrr ore po
Senſi, aegrota enim, tanquam abitura peede
venit. um Stan-
, h leius:
In Xanthippen. aneHain
Malo ego te ferio: tu me ſi diligis diuerſum
illud en
. 1 1 1 exhibe-
Suſcipe meque tua virginitate e
. ees. . Philode-
Id fieri ſi poſſe neges, hoc ſuſcipe ma- mo tri-
lum, buitur
Quam paruo & pereat tempore for- Anthol.
ma vide. L. VII. p.
607.
Aliud- duo eſe
—.— Epi-
Malum ego, me tibi mittit amans, quae- gram-
ſo annue tandem, mata
Xanthippe tua mox, mox mea forma Menagi-
perit. ne gnod:

ſtatuit ad
nn. Laert. l. c

Laert.
]. c. de
Pietrien-
ſomn ve⸗
1o katis
ris. He-
1odotum
I1, VI. c,
1. à
119. a
ton Llll.
de Rep.
laett,
lc.
laert,

,xc.

Antho-
log. au-
lo aliter
quamla-
ertius er⸗
hibet hoc
Platonis
Ppigr.

ulid

veroßlac.
co tribuit
id quod
latonis⸗
nomine
exhüͤdet
Laertin,
Verhont
hic exhi.
beo Au.
ſoniial.
teram,
nam di⸗
nam Ule
dedit,
dAnthol,
1,67. 13.
eAnthol.
19o1.
1Anrhol.
Iln, 3.

AUuthol,

Il 22,4.

Ire
khalte.
eSmumdi.
Kichon
0- VertitA.
pulei!c,
laert
.c.
Anthol.
Il .
W
0- le.

n-laen.
Il. 30.
Athen.
1s n 6.
In An.
thologi⸗
tribuitur
0-Alcle.
piadi.
r. Laert,
l. e.
“ laert,
Ilh ,.
1Anthol.
L.VII.p.
m. 631.
¹ con⸗
iungit
chm pri.
ote holt
laerti.
um Stan-

jeius:

tanqlam.
1s inetſum
tamen
exhibe⸗
E 6
Ppilode-
mno tri⸗
buitur
Aathol,
I1. VII p.
607.
Eyi⸗
glaln.
mata
Menagi
us guoq,
ſatuit ad
laatt.

Laert.
1. c. de
Eretrien-
ſium ve-
ro fatis
vid. He-
rodotum

„L. VI. c,.

101. &
I19. Pla-
ton L. IIl.
de Rep.
bLaert.
1. c.
*Laert.
1. Cc.

Antho-

log. pau-
lo aliter
quam La-

ertius exx

hibet hoc

Platonis

Epigr.
Statilio
vero Flac-
co tribuit
id quod
Platonis:
nomine
exhibet
Laertius.
Verſionẽ

hic exhi-
beo Au.

ſonii al-
teram,

riam bi-
nam ille

dedit.
d Anthol.

1.67. 13.

e Anthol.
I,90. 1.
fAnrhol.
111, z2. 3.

SAnthol.
III, 22, 4.

SCIPZYIA EIVS 325

In EKretrienſes a Perſis captos:
Euboeae fuimus Eretrum genus: at
prope Suſa

Condimur, heu noſtra tam pro-

cul a patria.

Venus & Muſac.
Haec Venus ad Muſas:
colitote puellae:
In vos cum armis aut amor inſiliet.
Cui contra Muſae: luſusque ioci-
que faceſlant!
Aliger huc ad nos non volat ille
puer.
Fortunae voces.
Qui laqqueum collo nectebat, reppe-
rit aurum,
Theſaurique loco depoſuit laque-
vm.
At qui condiderat, poſtquam non
repperit aurum,
Aptauit collo, quem repperit la-
queum.

In dappho.

Deficiunt Muſas ſoliti numerare
nouenas,
Nam decima in numerum Lesbia
Sappho venit.
In tempuls.“
Omnia fert aetas, mutat tandem o-
mnia tempus;

Et formam, & nomen, fataque
& ingenium.

In moöortem.
Naucleri hic tumulum cernis: ve-
rum iſte coloni eſt.
Per mare per terras orcus vbique
Patet.
In naufragum.
Naufragus vt perii, pelagus, quod
lumina ademit,
Me veſte eſt veritum diſpolie
tamen.

Venerem

Non verita aſt hominis manus im-
proba tollere veſtem,
Grande nefas paruo eſt auſa pa-
trare lucro.

Iſta opto indutus ſecedat ad infera

tandem.
Veſtemque hunc Minos cernat
habere meam. .
Aliud. Anthol.
Ingreſſure nauem ſalue terraduc 7.
marique.
Naufragus at iſto eſt qui iacet in
tumulo.
In veneris ſtatuam. Anthol.

Per medios fluctus Cnidias Venus IV2. 8.
luit ad oras,
Heic nempe vt ſtatuam viſeret i-
prſa iſuam.
Sublimique loco ſpectans totam vn-
dique, dixit,
Praxiteli nudam mene videre da-
tum eſt?
Noxia Praxiteles non fecit lumina,
Ferrum
Effinxit qualem Mars cupiat Pa-
phiam.
Aliud.
Non te Praxiteles ferrumque igno-
pPile finxit,
Stas qualis ſteteras iudicio Pari-
dis.
In Cupidinem dormientem in luco. Anthol.
Vmbroſum ingreſſis lucum ſeſe ob-IV,12.56
tulit intus

Purpureis certans pomis, ſpes grata
Cytherae.
Non arcu metuendus erat plena-
que pharetra,
Quae denſae frondis ramo ſiſpen-
derat arbor.
Ipſe roſas preſſit, ſomnusque op-

preſſerat ipſum.
883 Os

Anthol.
IV, 12. 9.

326 PARS IV. PLATON DOCTRINA

Os ſuauitor riſu diductum exami-
na complent,
Fictis atque fauis labris incedere
gaudent. .
Antho. IIn Panem tibias inftantem.
75. Conticeant rupes durae, petrisque
labentes
Fonticuh, pecudis voxque ba-
lantis eat.
Pan Deus en facili ſuauiter modu-
latur auena.
Labraque coniunctis tentat arun-
dinibus.

Circa ipſum in numerum pulchrae
tenero pede ludunt

Fontanae Nymphae, Nymphae

& Hamadryades.
Anthol. In ſtatuam Satyri ad fontem &
IV, 12. Cupidinis dormientis.
22. En Bromii Satyrum manus hic tibi
Daedala finxit,
Vt ſpiret, lapidi quae dedit arte
ſua.
Nympharum famulum jamiam: Qui
fundere vinum
Purpureum ſolitus, nunc tibi
fundit aquas.

Tu placidos heicpone pedes, ne for-

te puellum
Turbes, ne ſomno excidat ille
ſuo.
In eundem. rhol.
Cornuti famulus Bacchi, charusque 9 z
miniſter, 4
Heic cogor latices fundere Naia-
dum.
Atque ſimul puerum ſomni hicce
quiete KPultum
Vt foueam officii iam reor es-

ſe mei.
In argenteum Satyri dormientis Anthol.
Ratuam. “
Non finxit Satyrum Diodorus: at 9r.
ille ſopiuit,

Argentum, noli pungere, ſo-
mnus habet.
In gemmam. Anthol.
Quinque boues paruo complecti Ia- 1V, 18.6.
ſpida cernis
In ſpatio, paſtos viuere quisque
putet
Et buculae ſugerent petulantes for-
te, ſed ecce
Quo minus hoc poſſint aurea pa-
la facit.

DOCTRINAE PLATONI8è
LINEAMENTA
AVTORE ALCINOO.
CAP. I.

QVID SIT PHILOSOPHIA, ET QVALEM A NA-
TVRA ESSE OPORTEAT PHILOSOPHVM.

A, quae Platoni proprie attri-
buuntur decreta atque opi-
niones, ita tradi poſſe viden-
tur. Philoſophia eſt appeti-
tio ſapientiae: vel, ſolutio animae acor-
pore, & conuerſio quaedam ad ea, quae

reuera ſunt & intellectu videntur. Sa-
pientia autem diuinarum humanarum-
que rerum eſt ſcientia. Philoſophus
autem eſt, qui a philoſophia denomi-
natus eſt, quemadmodum a muſica
muſicus. Hunc porro, ab ipſa ita
comparatum

— — — —. „ —

— —

—

Anthol,
IV,12.
9.

EX ALCINOO. 27

comparatum eſſe oportet natura, vt ad
eas maxime idoneus ſit diſciplinas, quae
ad cognitionem eius quæ intellectu per-
cipitur eſſentiae, non autem eius quae
oberrat ac fluxa eſt, aptum reddere
eum ac deducere poſſint. Deinde,
vt natura veritatis amans ſit, nullo au-
tem modo recipiat mendacium. Sed
&temperantem quodammodo naſci o-
portet, eaſque animae partes, quae af-
fectibus efferri ſolent, contractas a
natura habere. Quisquis enim ſemel
eas amplexus diſciplinas fuerit, quae
in conſideratione eorum verſantur,
quae reuera exiſtunt, totumque eo
appetitum conuerterit, nunquam vo-

luptates corporis admiraturus eſt. O-

portet praeterea liberali animo Philo-

ſophum eſſe. Etenim rerum vilium
aeſtimatio ac cura, homini veritatem
rerum contemplaturo maxime aduerſa
eſt. Ita praeterea natura factum, vt
iuſtitiam diligat, ſi quidem & ad veri-
tatem, temperantiam & liberalitatem.
Adde quod docilem, & lenta praedi-
tum memoria oportet eſſle. Nam &
haec philoſophum informant. Quae
quidem naturae commoditates, ſi di-

ſciplina atque educatio, quae oportet

accedat, perfectum ad virtutem effici-
vnt: ſi contra negligantur, maximorum
cauſae ſunt malorum. Atque has qui-
dem Plato eodem cum virtutibus no-
mine temperantiam, fortitudinem &
juſtitiam, appellare ſolet.

CA P. II.

PRIMARIVM ESSE CONTEMPI ATIONEM, ACTIONEM

VERO NECESSARIVM ET CONSEWENS.

Cym vero duplex ſit vita, altera
quae in contemplatione, quae in
actione verſatur altera, praecipuum in
veritatis cognitione contemplatiuae
munus conſiſtit, ſicut actiuae in actio-
ne eorum quae dictat ratio. Quare
primaria contemplatiua vita eſt: ſecun-
do poſt hanc loco, & quaſi neceſſaria,
actiua. Id ita ſe habere, ex his facile pro-
bari poterit. Contemplatio eſt functio
intellectus, ea quae intelligibila funt in-
telligentis: actio vero, operatio animae
rationalis „quae miniſterio corporis
perficitur. Animus namque cum di-
vinitatem ipſam eiusque notiones con-
templatur, quam optime affici dicitur.
Atque haec eius affectio, ſapientia nun-
cupata eſt: quam quidem nihil aliud,
quam ſimilitudinem cum diuinitate i-
pſa recéte appellaueris. Quamobrem
primaria haec ac praecipua habenda eſt;
ſicut maxime expetenda, hominique

eſt propria, vtpote cui nulla obſiſtant
impedimenta, quo minus in noſtra po-
teſtate conſiſtat, & quae finis nobis pro-
poſiti efficiens ſit cauſa. Actiua autem
vita & id quod ad agendum confert,
cum corporis miniſterio plurimum v-
tantur, impediuntur ſaepenumero.
uare quae in contemplatiua vita ad
emendandos hominum meditari mo-
res ſolet, ad actionem, quoties ĩta po-
ſtulat neceſſitas, transferet philoſo-
phus. Tunc demum ad ciuilem ergo
adminiſtrationem ſe conferet vir bo-
nus, cum male a caeteris eam homini-
bus geri ſenſerit. Inter ſecundaria au-
tem habebit, ducere exereitum, judi-
cia exercere, legationes obire. Inter
praecipua vero quae actiuo requirit &
Primaria, leges condere, Rempub. or-
dinare, ſeditiones componere, inſti-
tuendae diſciplinam iuuentutis trade-
re. Quapropter oportet philoſophum
nunquam

328 PARS W. PLIATONIS DOCTRINA

nunquam veritatis indagandae ſtudium
omittere, ſed fouere eam & promoue-
re ſemper: ad actiuam autem vitam,

tanquam quae ſubſeruit priori, non-
nunquam ſe dimittere.

CA P. III.
PHILOSOPHVM VERSARI IN TRIBVS, SECVNDVM PLA-
TONEM, IN CONTEMPLATIONE RERVM, IN ACTIO-
NE ET IN ARTIFICIO DISSERENDI.

Tudium certe philoſophi in tribus
potiſſimum ex Platonis verſari vi-
detur ſententia: in contemplatione &
cognitione eorum quae ſunt: in vir-
tutum actione: & in ſermonis conſide-
ratione. Diciturque eorum quae ſunt
cognitio, contemplatiua: eorum quae
ad actionem pertinent, actiua: diſſe-
rendi cura, Dialectica. Quae quidem,
in diuidendi, definiendi, inducendi, ac
ratiocinandi modum diuiditur. Po-
ſtrema rurſus in Apodicéticam, quae
circa ratiocinationem neceſſariam ver-
ſatur; & in Epichirematicam, quae cir-
caprobabilem; & in Rhetoricam, quae

circa enthymema, quae ratiocinatio
imperfecta vocatus: acdenique in So-
hiſmata. Quam tamen non vt neces-
fariam colet philoſophus. Eius quae
in agendo verſatur philoſophiae, Pars
prima in formatione morum, altera in
C A P.

familiae adminiſtratione, poſtrema in
Reipub. verſatur conſeruatione. Et
prima quidem moralis, ſecunda do-
meſtica, tertia ciuilis dicitur. In con-

templacua rurfus, pars vna ea quae

fixa ac immota ſunt, & quae diuina
funt, primasque rerum cauſas inue-
ſtigat, quam Theologiam vocamus:

altera aſtrorum circuitusque coeleſti-

vm ac reuerſiones corporum advnum
idemque principium, mundique con-
ſtitutionem: quae naturalis ſcientia
dicitur. Quae vero per Geometriam,
reliquasque,quae mathemata vocan-
tur, inueſtigamus diſciplinas; Macthe-
matica nuncupatur. Eo ergo modo cum
diuidatur in ſuas & diſtinguatur Philo-

ſophia ſpecies: de Dialectica primum

conſideratione ex opinione Platonis
dicendum erit, & primo quidem de
ipſo iudicandi inſtrumento.

IV.

DIALECTICA,

DE IVDICIARIO ET VIRIBVS ANIMAE PERTINEN.
ETIBVS AD IVDICIVM.

Voniam eſt quiddam quod iudi-
C cat, quiddam quod iudicatur, ne-
ceſſe eſt aliquid etiam ex vtrisque fie-
ri, quod quidem iudicationem vocare
poſſumus. Itaque ipſam iudicatio-
nem xgrαοαν non inepte quis appella-
verit: communis autem, uod zu-
dicat. Hoc autem duplex videtur es-
ſe. Vnum a quo, alterum per quod
judicatur id quod iudicatur. Quo-
rum illud intellectus eſt, qui in nobis,

hoc autem quo iudicatur, inſtrumen-
tum naturale ad iudicandum accom-
modatum: primario quidem vera, ſe-
cundo tamen & falla. Neque hoc a-
liud quicquam eſt, quam ratio natu-

ralis. Quod ſi liquidius etiam expli-

care velimus, eorum quae eſſe dicun-
tur, iudex appellari porerit philoſo-
phus, a quo res ipſae diiudicantur: Iu-
dex item ratio, per quam verum etiam
iudicatur: quod modo inſtrumentum
appellari

— — —

—. & — —

nis

de

7 „

7

EPX ALOTNOO. 329

appellari diximus. Iam vero duplex

eſt ratio: Vna penitus inexpugnabi-
lis ac vera: altera pro rerum cogni-
tione nunquam fallens. Prior in Dei
poteſtate eſt, in hominis nequaquam.
Secunda & in hominis. Sed & haec
duplexeſt. Vna ad intellectus, altera ad
ſenſuum ſpectat obiecta. Et prior qu'-
dem, ſcientia, & quae ſcientiam gignit
ratio eſt, alteravero opinio. Et illa certi-

tudinem quidem acſtabilitatem habet,

quippe cum circa certa ac ſtabilia ver-
ſetur principia: haec veri ſimilitudinem
& opinionem, vtpote quae circa muta-
tioni obnoxia. Scientiae vero circa
intelligibilia, & opiniones circa ſen-
ſibilia, intelleétio ac ſenſus principia
ſunt. Senſus autem affectio eſt ani-
mae per corpus, primario facultatis
perpeſſae internuntia. Quando au-

tem animo per inſtrumenta ſenſuum,

rerum forma ſentiendo fuerit impres-
ſa, & ita quidem, vt temporis non de-

leatur ſpatio, ſed diuturna conſerue-

tur ac firma; huius conſeruatio, me-
moria nuncupatur. Memoriae autem
ſenſusque coniunctio, eſt opinio.
Quoties enim aliquid, quod primo ſen-
ſus mouere poteſt, nobis occurrit, ab
eoque ſenſus in nobis efficitur, & a
ſenſu memoria, ac deinde rurſus idem
ſenſibus noſtris obiicitur, memoriam
praecedentem cum ſequente ſenſu
componimus, & in nobis ipfis iam di-
Cimus, Socrates, equus, ignis, caete-

raque huiusmodi. Atque haec opi-

nio nuncupatur, quoties praeceden-
tem memoriam cum recente ſenſu
componimus. Quoties autem inter
ſe conueniunt ea ac congruunt, opi-
nio vera exiſtit: ſi diſſonant, opinio
falſa. Nam ſi quis dum Socratis me-
moriam habet, in Platonem ipſum in-
cidat, putetque ſe ob quandam ſimi-

litudinem, Socrati rurſus occurrere, ac

poſtea acceptum a Platone ſenſum,
quaſi a Socrate acceperit, cum Socra-
tis quam ſeruauit memoria compo-
nat, falſa naſcitur opinio. Id autem
in quo ſenſus atque memoria fiunt,
cum cerea tabula Plato comparat. Cum
vero ea quae per memoriam ſenſum-
que opinione ſunt concepta, anima
cogitatione refingens, ad ea reſpicit,
tanquam illa a quibus iſta manarunt,
icturam quandam ac imaginationem
interdum Plato nominat. Cogitatio-
nem vero, animae quaſi ſecum agen-
tis colloquium. Sermonem autem,
quod a cogitatione per os vna effluit
cum voce. Intellectio vero eſt ope-
ratio intellectus, prima intelligibilia
contemplantis. Quae duplex vide-
tur eſſe: Vna animae, quae priusquam
deſcendat in corpus, ſua tum intelli-
gibilia contuetur: Altera eiusdem,
poſtquam in hoc demerſa eſt corpus.
Quarum prior, quae ante demerſum
in corpore fuit animum, hoc ipfum
proprie vocabatur Intellectio: altera
vero, cum iam in corpore verſatur,
ſicut prius intellectio, ita tum natu-
ralis dicitur notitia: cum nihil aliud
ſit, quam intellectio quaedam in ſub-
iecta iam corpori anima. Quoties ergo
intellectionem rationis ad gignendam
ſcientiam accommodatae dicimus prin-
cipium, non eam, de qua nunc loqui-
mur, intelligi volumus, ſed eam poti-
vVs, quae ſeparato adhuc a corpore erat
animo: quae quidem, vt diximus, tunc
intellectio, nunc naturalis dicitur no-
titia. Atque hanc ipfam Plato, cum
ſcientiam ſimplicem, tum animae a-
lam, nonnunquam vero & recordatio-
nem nominat. Ex iis denique ſimpli-
cibus ſcientiis naturalis ſcientiaeque
effectrix conſtat ratio, quae nobiscum
naſcitur. Cum itaque ſit duplex, &
quae ſcientiam & quae opinionem
Tt Lilghit

330⁰
gignit ratio; intellectio item & ſenſus:
neceſſe eſt & iis obiecta quaedam
ſubiici; intelligibilia videlicet & ſen-
ſibilia. Et quoniam intelligibilium
quaedam prima funt, vt ideae: quae-
dam ſecunda, vt quae in materia ſunt,
ſpecies, & ab illa ſeparari nequeunt:
intellectio quoque duplex erit, primo-
rum vna, altera ſecundorum. Rur-
ſusque quoniam in ipſis etiam ſenſibi-
Kbus quaedam prima ſunt, ceu quali-
tes, vt color, albedo: alia ſecundum
accidens, vt album, coloratum; & quod
concretum eſt, vt ignis, mel: eodem
quoque modo ſenſus primus primo-
rum erit, ſecundus ſecundorum. Pri-
ma intelligibilia intellectio iudicat, non
ſine ratione ea, quam ſcientiam gigne-
re diximus, per comprehenſionem
quandam ſine diſcurfu. Secunda vero
eadem effeétrix ſcientiae ratio, non
ſine intellectione. Senſibilia autem
ea, quae prima ſunt & ſecunda, ſenſus

C A

PARS IV PLATONIS DOCGTRINA

iudicat, non ſine ea ratione tamen
quae cum opinione eſt coniuncta. Id

vero quod concretum eſt, ratio eadem,

illa, non ſine ſenſu tamen. Cumque
intelligibilis mundus primum ſit intel-
ligibile, ſenſibilis vero concretum
quiddam: illum intellectio cum ratio-
ne, id eſt non ſine ratione diiudicat,
hunc ea quae cum opinione coniun-
cta eſt ratio, non ſine ſenſu. Et cum
contemplatio ſit & actio, recta tamen
ratio haut eodem modo diſcernit quae

contemplationi & quae actioni ſunt

ſubieécta. Etenim in contemplatione
quid verum, quid falſum, in iis quae
ad actionem pertinent, quid propri-
vm, quid alienum, quid hoc ſit quod

agitur, conſiderat. Ex eo enim quod

inſitam pulchri nobis bonique notio-
nem habemus, ratione vtendo, eamque
ad naturales illas notiones veluti ad de-
finitas quasdam normas referendo, bo-
nane an mala ſint ſingula, diiudicamus.

P. V.

DE ELEMENTO ET FINE DIALECTICAE.

Ialecticae facultatis elementum
primum Plato eſſe vult, in pri-
mis rei cuiusque eſſentiam, deinde
quae accidunt illi aduertere. Quid
autem vnumquodque ſit conſiderat,
vel a ſuperioribus diuidendo atque de-
finiendo, vel ordine conuerſo, reſol-
vendo. Ea vero quae accidunt, & es-
ſentiis adhaerent, vel ex iis quae con-
tinentur per induétionem, vel ex iis
quæ continent per ratiocinationem: vt
merito Dialecticae partes, Diuiſio, Defi-
nitio, Reſolutio, Induckio ſtatuatur ac
Ratiocinatio. Diuiſionum igitur alia
eſt generis in ſpecies diſtributio, alia
totius in partes: vt cum animam in
partem rationalem, & eam quae per-
turbationibus obnoxia eſt; & hanc i-
Ppſam rurſus in eam quae appetendi &

quae iraſcendi vim continet, diuidi-
mus. Alia eſt inſuper vocis in ſigni-
ficata diuiſio, quoties idem vnumque
rebus accommodatur pluribus. Ter-
tia accidentium in ſubiecta diuiſio, vt
cum dicimus, Bonorum quaedam ad
animum, quaedam ad corpuspertine-
re: quaedam externa eſſe. Quarta ſub-
iectorum in accidentia: vt cum dici-
mus, hominum quosdam bonos, non-
nullos malos, medios eſſe alios. Di-
viſione igitur generis in ſpecies primo
vtendum eſt, quoties quae rei vnius-
cuiusque ſit eſſentia, volumus digno-
ſcere. Id autem absque definitione
fieri nequit. Ex diuiſione autem hoc
pacéto conficitur definitio. Rei defi-
niendae genus fumendum eſt: ſicut
hominis animal. Id deinceps per
proximas

1

di⸗
li⸗
ne
Vt
d
le-

b.

1.

8=
0-
ne
00

Ut

–

proximas partiendum differentias, vIE
que ad ſpecies deſcendendo, vt in ra-
tionale & rationis expers, mortale &
immortale. Sic enim, ſi proximae ad-
iiciantur generi differentiae, hominis
conſtituetur definitio. Reſolutionis
tres ſunt ſpecies. Vna eſt, qua a ſenſibili-
bus ad intelligibilia prima aſcendimus.
Alia, qua per demonſtrata & ſubde-
monſtrata ad primas, & quae medio ca-
rent propoſitiones, aſcendimus. Po-
ſtrema, quae ex fuppoſitione ad ea,
quae ſine ſuppoſitione ſumuntur, per-
git principia. Et prima quidem huius-

modieſt, vt ſi ab eo, quod in corpore

dicimus pulchrum, ad illud, quod in a-
nimo dicitur pulchrum, tranſzamus;
ab eo ad illud, quod in vitae officiis ver-

ſatur, ac deinde ab eo ad illud, quod in

legibus; atque ita porro ad immenſum
pulchritudinis mare: vt iis, quaſi gra-
dibus, ipſum, quod reliquum eſt, intue-
amur pulchrum. Secunda reſolutio-
nis ſpecies hoc modo fit: Supponen-
dum id, quod quaeritur, & quae priora
ſunt conſideranda, eaque demonſtran-

da, a poſteribus ad ſuperiora progredi-

endo, donec ad primum & id, quod in
confeſſo eſt, perueniamus: a quo ſum-
pto rurſus initio, ad id, quod quaereba-

tur, compoſitionis modo regrediemur.

Quaero exempli gratia, an immortalis
ſit animus, eoque ipſo ſuppoſito, an i-

EFX ALCOINOO. 331

dem ſemper moueatur quaero, hoc de-
monſtrato, iterum quaero, an id,
quod mouetur ſemper, per ſe mo-
veatur: quod cum rurfüs demon-
ſtraro, num quod per ſeipſfum mo-

vetur, motus principium ſit, quaero:

poſtremo, vtrum origine careat prin-
cipium: quod quidem, vt certiſſimum
a cunctis admittitur; ingenitum quip-
pe quod eſt, interitus quoque eſt ex-
pers. A quo cum ſit perſpicuum, de-
monſtrationem colligam eiusmodi: Si
principium originis expers, erit & inte-
ritus. At quod per ſe mouetur, mo-
tus eſt principium. Per ſe autem ani-
ma mouetur: expers ergo & interitus,
& originis, & immortalis eſt anima.
Quae vezo ex ſuppoſitione eſt, huius-
modi eſt reſolutio. Qui aliquid quae-
rit, illud primo ipſum ſupponit, deinde
quid ex ſuppoſito ſequatur, aduertit.

Tum vero ſi ipſius ſuppoſitionis red-

denda ſit ratio, alio ſuppoſito, quaerit,
vtrum id, quod prius fuerat ſuppoſi-
tum, rurſus ad aliam ſequatur ſuppoſi-
tionem. Idemque ſemper obſeruat,
donec ad illud, quod non amplius ex
ſuppoſitione ſumitur, peruenerit prin-
cipium. Inductio autem omnis eſt di-
ſputandi via & ratio, quae vela ſimili ad
Amiie, vel a ſingulis tranſit ad vniuerſa.
Quae quidem ad excitandas naturales
quas vocant, multum confert notiones.

CAP. VI.
SPECIES PROPOSITIONIS ET SYLLOGISMI.

Rationis eius, quam propoſitio-
Inem vocamus, duae ſunt ſpecies;
Affirmatio altera, altera negatio. Af-

firmatio talis eſt, Socrates ambulat.

Negatio talis, Socrates non ambulat.
Affirmationum autem & negationum
alia vniuerſalis, alia particularis eſt. Et
particularis quidem affirmatiua talis eſt,
Quaedam voluptas bonum. Negati-
va, quaedam voluptas non bonum. V-

niuerſalis affirmatiua, omne turpe ma-
lum. Negatiua vniuerſalis, nullum
turpe bonum. Ex propoſitionibus,
aliae categoricae ſunt, aliae hypothe-
ticae. Categoricae, quae ſimplices, vt
omne iuſtum bonum. Hypotheticae,
quae conſequentiam inferunt, vel re-
pugnantiam, Syllogiſmorum etiam
modis vtitur Plato, tum redarguens,
tum demonſtrans. Redarguens, quae
Tt 2 falſa

33²
falſa ſunt, interrogando; demonſtrans,
quae vera ſunt, docendo. Syllogiſmus
porro oratio, in qua poſitis quibusdam
aliud ab iis, quae poſita ſunt, vi tamen
eorum, quae poſita funt, neceſſario ef-
ficitur. Syllogiſmorum alii Categori-
ci, alii ſunt Hypothetici, alii ex vtris-
que mixti. Et Categorici quidem,
quorum tam aſſumtiones, quam con-
cluſiones ſimplices ſunt propoſitiones.
Hypothetici, qui ex hypotheticis fiunt
propoſitionibus. Mixti, qui vtrum-
que complectuntur. Vtitur autem
Blato demonſtratiuis argumentationi-
bus, in iis, in quibus mentem ſuam ex-
ponit dialogis: probabilibus, aduerſus
ſophiſtas & iuuenes: contentioſis, ad-
verſus illos, qui proprie contentioſi vo-
cantur, Euthydemum dicis cauſa, &
Hippiam. Cum vero Categoricae ar-
gumentationis figurae tres ſint: Prima
eſt, in qua terminus communis de hoc
quidem dicitur, illi vero ſubiicitur. Se-
cunda, in qua terminus communis
de vtrisque praedicatur. Tertia, in
qua terminus communis vtrisque ſub-
iicitur. Terminos dico, propoſitio-
num partes, vt in hac, homo eſt animal,
hominem &animal terminos vocamus.
Atque in prima quidem figura ſaepe in-
terrogat Plato, vt & in ſecunda & ter-
tia. Et in prima quidem, ſic in Alci-
biade: quae iuſta Aar, honeſta ſunt:
quae honeſta ſunt, bona funt. Ergo,
quae iuſta ſunt, bona ſunt. In ſecun-

da, vt in Parmenide: quod partes nul-

las habet, nec reéctum eſt, nec rotundum:
at quicquid figurae eſt particeps, aut re-
tum, aut rotundum eſt: quod ergo

partes non habet, nullius eſt particeps

figurae. In tertia ſic eodem in libro:
Quod figurae eſt particeps, quale eſt,
quod figurae particeps, finitum eſt:
quod ergo eſt quale, finitum eſt. Sed
& Categoricis ſaepe interrogare Plato-

PFARS IV. PLATONIS DOCGTRINA
nem videbimus, praecipue vero in Par
menide, eiusmodi: Si non habet par-

tes ipſum vnum, nec principium nec
finem, nec medium habet: quod ſi
principium, medium, finemque non
habet, nec extremum habebit: ſi extre-
mum non habet, ne figurae quidem eſt
particeps. Ergo ſi non habet partes
ipfum vnum, nullius figurae particeps

eſt. Ex ſecunda vero hypothetica fi-
gura, quam plerique dicunt tertiam, in

qua terminus communis vtrumque ſe-
quitur extremum, hunc in modum
quaerit: Si non habet partes ipſum v-
num, neque rectum eſt, neque rotun-
dum: at ſi figurae eſt particeps, aut re-
ctum aut rotundum eſt: idcirco ſi par-
tes non habet, ne figurae quidem par-
ticeps erit. Quin etiam ex tertia figu-
ra, quam nonnulli ſecundam eſſe vo-
lunt, in qua terminus communis, v-
trumque antecedit extremum, in Phae-
done ſic argumentatur: Si ſcientiam
ipſius aequalis adepti, obliuioni non
tradidimus, profecto ſcimus, ſin autem
obliti ſumus, reminiſcimur. Sed &
mixtis, qui per conſequentiam aliquid
efficiunt, ſic vtitur: Si vnum totum eſt
&finitum, hoc, principium, media, fi-
nemque cum habeat, figurae quoque
eſt particeps: verum antecedens, ve-
rum igitur conſequens. Eorum au-
tem, qui per conſequentiam euertunt,
ex hoc ipſo differentiae conſiderantur.
Cum quis diligenter igitur facultates
animi, variasque hominum differen-
tias, nec non diuerſas orationis, quas

huic aut illi accommodet, perſpectas
habet formas, quis praeterea quibus

perſuaderi poſſit rationibus, accurate
obſeruarit, hic ſi occaſionem fuerit na-
ctus commodam, & ad vſum accommo-
datam ſuum, perfectus erit orator. Ne-
que aberrauerit, qui Rhetoricam illius,
bene dicendi definierit ſcientiam. Fal-
laciarum

⅞b——N—NW————

ar.
par.
nec
d ſ
non
Nre-
meſt
rtes
lens
,in
e ſe.

N——ʒ—ʒ—ʒ— .M.M.

Aaciarum quoque captionumque ratio-

nem, ſi recte inſpiciamus, in Euthyde-
mo a Platone inueniemus delineatam.
Nam & quae in vocibus, & quae in re-
bus ipſis committuntur, tum quo pa-
cto ſolui debeant, ibi oſtenditur. Sed
& decem praedicamenta, tum in ipſo
Parmenide, tum in aliis adumbrauit
dialogis. Totum vero ab etymolo-
gia in Cratylo complexus eſt locum.
Denique, vt ſemel dicam, prae ceteris
admirandus in diuidendo, definiendo-
que, quae Dialecticae vim maxime te-
ſtantur, Plato noſter extitit. Eorum
autem, quae in Cratylo tradit, mens

haec eſt. lbi enim quaerit, vtrum vi & ra-

tione naturae, an vero poſitu facta ſint
nomina: placetque illi poſitu quodam
conſtare nominum recutudinem: neq;
ſimpliciter tamen & fortuito, verum vt

ipſam rerum naturam ſecuta videatur

eiusmodi poſitio: neque enim aliudeſ-
ſe rectitudinem nominum, niſi rei ipfſi-
vs conſonam naturae impofitionem.
Quare nec quamlibet impoſitionem
nominis ad rectitudinem ſufficere, ne-
que rurſus naturam, primumque vo-
cis ſonum, ſed quod ex vtrisque com-
poſitum: vt quoduis nomen ponatur
conuenienter rei & proprie. Non e-
nim ſi quodlibet nomen temere cuili-
bet adhibeatur, recte ſignificabit: vt, ſi
equi nomen imponamus homini. Si-
quidem loqui, quaedam eſt actio. Qua-
re non quocunque quis loquatur mo-

do, recte loqui exiſtimandus eſt: ve-

CAP. VII.

EFX ALCGINOO.
rum ſi ita, vt ipſarum natura rerum re-

quirit, fuerit locutus. Quoniam ve-
ro ipſius locutionis pars quaedam eſt,
nominum impoſitio, ſieut & orationis
pars nomen, ſequitur recte vel non re-
cte nominare, haut qualibet nominum
fieri impoſitione, verum naturali cum
reipſa nominis proprietate & conueni-
entia. Vt is rectus demam nomi-
num futurus ſit conditor, qui ipſo re-
rum naturam exprimet nomine. Rei
ſiquidem inſtrumentum nomen eſt:
non quodcunque fſors obtulit, ſed quod
congruum naturae. Quare huius be-
neficio, alter communicamus res cum
altero & diſcernimus. Ex quo ſequi-
tur, nihil aliud eſſe nomen, quam do-
cendae cuique & diſcernendae rei in-
ſtrumentum accommodum,, ſicut telae
radius textoris.
go & hoc pertinebit, recte vti nomini-
bus. Sicut enim radio textor, vt qui
proprium eius nouit vſum, recte vti-
tur, cum eum faber fecerit: ita nomi-
ne, quod alius formauerit, recte & vt o-
portet, vtetur Dialecticus. Et vt cla-
vum efficere fabri, vti autem recte gu-

bernatoris eſt: fſic quoque nominum

formator, quemadmodum oportet,
nominibus vtetur, ſi tanquam praeſen-
te Dialectico id fecerit: quippe qui
perſpectas rerum, quae ſignificantur
nominibus, habet naturas. Atque
haec de Dialectica obiter quaſi adum-
brata ſint.

DE CONTEMPLATIVA SCIENTIA ET EIVS
DISTINCTIONE.

Dincepe de contemplatiua dicen-
dum eſt philoſophia. Quius alia

Theologica, alia Phylica, alia eſt Mathe-

matica. Et ITheologicae quidem, pri-
marum ſupremarumque ac principa-

lium cognitio cauſarum, finis eſt. Phy-
ſicae, uae ſit mundi natura, perdiſce-
re: quale animal homo, quem in vni-
verlo habeat locum: vtrum rebus o-
miribus diuina praeſit prouidentia,
A t 3 aliosque

333

Ad Dialecticum er-

334
aliosq; ſub ſe Deos habeat, tum ad Deos,

quo pacto ſe habeant homines. Ma-
thematicae finis, planam, & in tres
porrectam dimenſiones naturam co-
gnoſcere, motumque ac coeleſtium
progreſſus perpendere. Cuius primo
fum matim proponatur contemplatio.
Haec ad confirmandam mentis aciem
a Platone excogitata eſt: vtpote quae
animam acuat, & ad rerum diuinarum
contemplationem reddat promtio-
rem. lud autem adnumeros quod
ſpectat, cum & ipſum pars ſit Mathe-
ſeos, non mediocrem ad ea, quae funt
percipienda, vim ſuppeditat: ſed & ab
errore atque ignorantia, quae circa
ſenſibilia verſatur, nos liberat, & ad re-
rum cognoſcendam recte eſſentiam
raebet auxilium. Sed & ad gerenda
bella reddit idoneum: praecipueque
in ea, quae circa inſtruendas verſatur
acies ſcientia. Geomerria quoque
plurimum ad ipſius boni conferre in-
tellectum videtur: ſi quis non mecha-
nicae cauſa actionis ipſam ſectatur, ſed
vt eius adminiculis ad id, quod ſemper
eſt, aſcendat, nec in iis, quae oriuntur
quotidie & occidunt, verſetur. Quin
etiam Stereometria, id eſt, ſolidorum
dimenſio, quam maxime vtilis eſt. Poſt
ſecundam enim accretionem eius, ſe-
quitur eius contemplatio, vt quae ter-
tum eius contineat incrementum. V-
tilis praeterea, vt quarta quaedam di-
ſciplina Aſtronomia eſt, per quam coeli
ſiderumque motus, tum diei ac noctis,
menſiumque & annorum conſidera-
mus artificem; & quaſi familiari via
quadam, ipfum inueſtigamus, qui haec
ferit omnia, & ab iis diſciplinis, tan-
quam per inferiores gradus aut ele-
menta, ad altiora progredimur. Sed &
muſicam diſcere oportet, quam ad au-
ditum referemus. Nam quemadmo-

dum adAſtronomiam oculi creati funt,

PARS. W. PLATONIS DOCIRINA

ſic ad harmoniam aures: Et ſicutAſtro-
nomiae cum incumbimus, ab iis, quae
oculis percipiuntur, ad inuifibilem du-
cimur eſſentiam: ſic & dum auribusvo-
cum haurimus harmoniam; ab iis, quae
audiuntur, ad ea, quae intellectu perci-
piuntur, gradatim aſcendimus. Quam-
obrem niſi fine iſto Mathematicas
proſequamur diſciplinas, imperfecta
lſane & inutilis, neque vllius momenti
futura eſt haec contemplatio. Opor-
tet quippe confeſtim ex iis, quae ocu-
lis percipiuntur & auribus, ad illa, quae
ſola cernit ratio, tranſire. Siquidem
Mathematicorum conſideratio, quod-
dam ad diuinorum contemplationem
eſt quaſi praeludium. Arithmetica
quippe & Geometria, quique eas co-
lunt, ad illius, quod reuera eſt, perue-
nire deſiderant cognitionem. Quam
tamen non aliter conſequuntur; quam
per ſomnium quaſi, reuera autem per-
venire eo non poſſunt: cum & princi-
pia ipſa, ſimulque, quae e principiis
componuntur, ignorent. Nihilomi-
nus tamen ad ea, quae diximus, confe-
runt plurimum: ideoque nec ſcien-
tias, diſciplinas huiusmodi. Plato ap-
pellandas eſſe cenſuit. Et Dialectica
quidem ita comparata eſt methodus,
vt per hypotheſes geometricas, ad pri-
ma, quae non fumuntur ex hypotheſi.
aſſurgat principia. Quapropter Dia-
lecticam iure ſcientiamappellauit. Di-
ſciplinam vero mathematicorum, nec
opinionem, quod iis rebus Cclariora
ſunt, quae ſub ſenſum cadunt: neque
rurſus ſcientiam, quia obſcuriora ſunt,
quam intelligibilia prima: ſed opinio-
nem corporum, ſcientiam primorum,
cogitationem mathematicorùm. Fi-
dem praeterea & imaginationem po-
nit: alteram quidem eorum, quae ſen-
ſu percipiuntur, nempe fidem: alte-
ram vero imaginum & viſorum,.

Quoniam

nti

dd.

c

icl
lus,

el⸗

EX ALrCINOO 335

Quoniam vero Dialectica efficacior eſt,
quam mathematica, vt quae circa diui-

na aeternaque verſatur, ideo & mathe-

maticis praeponitur omnibus, tan-
quam murus quidam & munimentum
reliquorum.

CA P. VIII.
DE MATERIAPRIMA.

Sunquiu⸗ vt de principiis, & iis, quae

Theologicae ſunt contemplationis

breuiter diſſeramus, ducto a primis
initio: & ab iis ad creationem vniuer ſi,
eiusque contemplationem deſcenda-
mus: vnde tandem ad generationem
quoque hominis, naturamque eius
perueniamus. Ac primum de mate-
ria tractandum eſt. Hanc ſane fictio-
ni fubiectam, & omnium receptacu-
JIum, nutricem, matrem, locum, ſubie-
ctumque nominat, eamque ſine ſenſu
tangi, & adulterina quadam ratione
vult comprehendi. Eius eſle propri-
vm, omnes rerum ortus ſuſcipere, ac
nutricis inſtar eas gerere; formas item
omnes admittere, cum ipſa ſuapte na-
tura omnis formae qualitatis expers ſit
