ePlur, de
Plac.lll9
f ue.
Ill, lo.
5Hut ib.
c. II.
1 10klut.
dept. de.
Conr. p.
.
I Laen,
l 37.
Meteot.
Il, 6.
,Ige Plac,
l. IV.1.

Im. Diol.

dic⸗ . l. I.
135.

sit ss üu A

L.VIII. 8. ſe videtur, quam Anticlides & alii, qui
De Vita eius inuenti gloriam vel Moeridi vindi-
Pythag. Cant, vel ipfi Pythagorae, qui tamen
1,2. Iamblicho, Pythagoraeo, fatente, a Tha-
lete Mathematica accepit. Origines
ſcientiae & progreſſus, ad eum vſque
perfectionis gradum ad quem a Pytha-
gora ſubuecta fuit, (id quod erroris de
inuentione eius extitit cauſa,) a Proclo
iſtis quidem verbis exponitur.
Inkuclid. Geometria Aegiptizs origines debetini-
L. d. I. p. tiir éx agrorum menſaratione dulta, qua
19. Ed. carere illi ob Nili illuuiem haut poterant:
Heru. ogaaim terminos gquibus agri cuiusuis
terminabaniur, digipabat. Nec mirum
am aequeac alias ſeientias, Commodi-
tati origines debere & opportunitati.
Nempe procedit, vt degenerationibus dici

SECI.

ap. Laert. appellat, magis eius manibus aequus eſ-

DE GEOMETRIA THALETIS 15

QCQA P. VII.
. DE GEOMETRIA THALETIS. H
Florid- L. A Puleius, qui Geemetriaepenes Gra- ſolet, ab mperfectione ad perfectionem.
IV. p. 28. ios primum repertorem Thaletem Etque adeo rationi conſentaneus a ſenſi

adconſideratonem, & à conſideratione ad
intellgentiam, progreſtus. * Quemad-
modum dpud Phoenicios igitur, mercatu-
ra inuitante, certa numerorum ratio ini-
tia accepit; Ita apud Acyptios Geome-
tria ea, qua diximus, occaſtone reperia
fuit. Thales autem, in Aegpitum delatus,
primus inde hanc ſoientiam ad Graecos de-
riuauit. Multa &σ ipfo inuenit, ſüosgiié di-
ſeipulos variarum rerum principta edo-
cuit, generatius alia, alio ſpecialius expli-
cans. Proximuseimemoratur, gii Geo-
metrica attigerit *, Ameriſtus, Teſichori
Poetae frater, cuias & apud Hippbiam E-
leatem mentio eſt, tanquam in eo arte ex-
cellentisſimi. Poſt illos Pythagords, a
primis initiis philoſophiam, eo ſpedtan-
tem, perſecutus, eam in liberalis diſeipli-
naé? ſormam redegit. .

I. .

PROPOSITIONES AB EO INVENT AE.

Eometriam ab Aegyptiis acceptam,

variis eum, vt Proclus innuit, pro-
poſitionibus auxiſſe, a Diogene Laertio
bquoque confirmatum habemus, teſtan-
te, zum maxime promoviſſe,quae Lallima-
chus, in Iambis, Euphorbum Phrygem in-
veniſſe ait, videlicet atena migona &f.
Nec dubitare fas eſt, quod complures
earum ab Euclide Elementis fuis inſerta
fuerint, cuius iſte erat ſcopus, ut ab aliis
muenta colligeret atque digereret, ac-
curatiore addita earum demonſtratio-
ne, quae ſuperficiarie probata hucus-
que fuerant: Ex his Thaletis eſſe ſe-
quentia conſtat:

Laert,
25.

IL. Quiuiss Diameter circulum bifak
riamſecat. Hanc propoſitionemquae FPuclid.
Ppars eſt definitionis Diametri apud Eu- v„.
clidem, a Thalete primum demonſtra-procl. in
tam eſle Proclus affirmat. Eucl. 1.
H. Triangulorum Ioſcelium anguli Lir
adbaſin ſunt mier ſe aeguales: & pro- E err.
ductis aequalibus relti, anguli ſub baſin prop. 5.
erunt inter ſo aequäales. Hoc quoque In Eucl.
inuentumperinde ac alias multas pro-1I. L. II.
poſitiones Thaleti nos debere, Proclus Hõ
ait. Ilum enim primum & obſeruaſſe Tae
& docuiſſe, Hoſcelis cuiusuis angu-
los ad baſin aequales eſſe, atque ſtylo

antiquo ſimiles azquales appellaſſe.

X Lacuna hic ſupplenda: à απ%d 1 XασαιDιασ
. —„ e 2/ 8 . . .
r“ vαα αεττναιαοι quod ênpresfit etiam in ver-
Kone ſua Barocius,

* Lege: σ«ε uW— αεποςσ αιοο Hαυ Oiιραια
α ναιονιενννο Sι1△½ N ν⅛τι. Nempe in edd.
vulg. legebatur o αα. .
S III. S.

16 CAP.

III. & duae rectae ſeſe mutuo ſecent,
aungulos ad verticem ſacient inter ſe ae-
Eaens E. uales. Hoc theorema, teſte Eudemo,
. Procl. Primus inuenit Thales, primus demon-
I.c. p. 79. ſtrauit Euclides.
an. IV. S duo triangula duos angulos
Eucl. L.l. Juobus angulis aequales habeant alte-
Prop. 26. pe alteri, vnumque latus vni late-
ri aequale, vel quod aequalibus adia-
cei anguli, vel quod vni aequalium
angulorum ſubtenditur, & reliqua la-
tera reliqui lateribus aequalia; alte-
rum alteri, & reliquum angulum reliquo
Proclus angulo aequalem habebunt. Mud Theo-
r. meg. rema, verba Procli habes, Thaleti tribuit
Eudemue, cum enim quam longe a litioré
diſtent naues mari actae mdicauerit, &
eo quidem, quem referunt, modo, huius
id praeſtiterit theorematis ope neceſſe

6ſI.
Laert. I,.“ V. Pamphila, citante Laertio, tefta-
tur, primum deſeripſiſſe in dimidio circu-
lo iangulum relio angulo. Atque ea
in Geo-autoritate motus Ramus Thaleti II, III,
metr. IV & V propoſitionis, Libri IVti Eucli-
dis, inuentionem tribuit: quae propo-
ſitiones agunt de triangulo cum circulo
coniungendo, adeoq; vocem ‿τ+οναιρν⅜
Vauapud Laertium, tam de circumſcri-
bendo, quam de inſcribendo triangulo
in circulo accepit. Attamen in omni-
bus propoſitionibus illis nihil eſt, quod
triangulo recto angulo conueniat: vt
omnino ſiretinenda ſit vox ùoαοoaàα
XXXI propoſitionem Libri I iſta Laer-
tii ſpectent potius, ex qua deſcriptio tri-
anguli reldto angulo in circulo deriuari
poteſt. Sed tamen quoniam nulla eius-
cemodi propoſitio apud Euclidem in-
venitur, relatioque illius, quem allega-

VII.
vimus ad iſtud theorema, obſcura ad-
modum eſt & partialis tantum; mendi
ſaſpedlus fit Laertii textus, videturque
caſu in eum irrepſiſſe vox ubοαα, qua
omiſſa verba Laertii: uαταℳſ&]Nαι Tο L.X.e. II.
reivον ρνU ναιοο eXacte reſpondent L-X.c.2.
Vitruuianis illis, Pythagoricum trigo-
num orthogonium deſeribere; quibus re-
ſpicit, vt alibi latius explicautt, LVI
Propoſitionem primi libri Euclidis: In
rectanguli trianguli quadratum, quod
alatere rectum angulum ſubtendente de-
ſeribitur, aequale eſt quadratis, quae a
lateribusreltum angulum comprehenden-
tibus deſoribuntur. Hoc ipſum vero
quod Vitruuius, Proclus atque alii Py-
thagorae hoc Theorema tribuant, ar-
gumento eſta Laertio illud heic reſpici,
qui addit Thaletem ob illud inuentum
bouem immolaſſe. Quamuis alii, vt addit Laert. L.
idem, Pythagoraeæ id adſeribant, in qui-VIII. r2.
bus etiam eſt Apollodorus. Et in Pytha-
gorae vita ex eodem Apollodoro refert,
hecatomben immolaſſe Pythagoram cum
inueniſſet rianguli, quod ooονvov7αιο dρ—
pellant, ſubiectum recto angulo latus tan-
tundem valere, quantum quae illum con-
tinerent, & eſſe epigramma:
Pythagoras quondam Dis fecit ho-
hbiele ſacrum.
Inuenta eſt illi linea quod celebris.
Cicero ex alio licet autore id refe-
rens, cum Laertio tamen in ſacrificii Ge⸗Nell.
pretio conſentit, Pythagoras, in- Decor.
quiens, cum in Geometria quiddam no-extr.
vi inueniſſet, muſis houem immolauiſſe
dicitur. Quod gratitudinis genus, a
Thalete primum obſeruatum, alii imi-
tabantur, ** Perſeus inter alios, qui ap. Procl.

ita de ſe ipſo: ad Eucl.
1. L. 2.

Ign Sacrificii pretio, quod nempe Laertius indi-
cat in vita Thaletis S. 25. Nam de Hecatomba, quo
numero Sacriſicium Pythagorae ille definit, in vita
Pythag. L. VIII. ſ. 12. apud Ciceronem inuenies ni-
hil.
**Epigramma illud haut dubie ita, apud Pro-
slum legendum:

Tgei &αιε 2] ρν*Lrsε Tοhιατ—dN &στW*ρα p. 31.
gααςdοοα
25 Y e.
õ

In prime verſu male editum: v⁰ον7αια
H
gin: 2

ap. La
1, 21.

Plin. L.
XXXI.
Secken

Conuin.
ſept. u

P. 147.

1Pid. l
cian. T.
45 0)0

a5
ſer de
ita;
.
un

eN
Epin

adde

LSen.

tle.

— — — „⏑

b

tLaert. l.
VlllA12.

„Cie.l.
de Nat,
Deor.
extt.

1 Hocl,
14 Eacl.
l, L. 2.

,31.

DE GEOMETRIA TIALFETIS. 17

Spiralem inueniens Perſeusin ſogmi-
ne gquing

.

Ternam nunc gratus mactat opima
Deis. L

SECT. II.
VT METIRI PYRAMIDEM INSTITVERIT.

² Polyh. AEEVYP pyramides, a Solino*, Au-
32,½ Toniob, Ammiano Marcellino &
„ 2. Caſſiodoro“ nullam plane promittere
ec L.XXII. Vmbram dicuntur, quod, Greauio ob-
c. I5. p. ſeruante, in excellentiſſima de hoc ar-
da , gumento diſſertatione, vel de aeſtiuo
forin. 15. tempore, vel, quod veroſimile eſt ma-
gis, de tempore meridiano per tres anni
partes, accipiendum videtur.
Nam ex vmbra eius altitudinem me-
titum Thaletem eſſe, apud omnes con-
ap. Laert. ſtat. Hieronymus autor eſt, menſum
1, 27. eum eſ Pyramides vmbram olſeruando,
quando nobiz aequa eſt magnitudine.

Plin. L. Plinius affirmat: Menſiram attitudinis

xxxvI. earum, omniumque ſamilium deprehende-
Sect.xvII pe, eum inueniſſe, vmbram metiendo, qua
hora par eſſe hominibus ſolet. Plutarchus
Conuiu. tamen regulis artis magis conformem,
ſept. ſap. magisque accuratam deſcriptionem de-
P. 147. dit modi, quem in iſta operatione Tha-
les ſecutus fuit: SAipione ad vmbrae,
quam iaciebat Pyrami, finem erecto,
ac tactu radiorum ſolis duo triangula
conſtituente, demonſtrabat altitudinem
Pyramidis ad bcipionis altitudinem ea

aVid. Lu-
cian. 7.
b den ſ PAbulis omiſſis de Orphei lyra, ſe-
Riee L ptem Planetis ſubludente Heſiodi b
E ρ item, quae vix Vltra ortus & occaſus
22 % maiorum quorundam ſtellarum pro-
. cedebant obſeruationibus, imperfectis

1
77000—0° „ — .
Tzetz; adeo, vt omnes eos, qui fuperficiali illa

II. XII. v. Contenti ſcientia viuunt, indolis Heſio-

174. deae Aſtronomos appellet Plato;“tuto

c Plato in . .
Epinom. Cuin Eudemo atque aliis affirmabimus,

adde Theon, in Mathemat, Platon. c. I, p. II.

eſſe proportione, quam vmbra illus ad
buius vmbram haberet. Quae adeo ra-
tioni conſentanea eſt demonſtratio,
vt communiſſima haec inde ſit via me-
tiendi altitudines ex vmbris, quae
iſto nititur theoremate: Aequiangulo-
rum triangulorum proportionalia ſunt gaclid
latera, quaz circum azquales angulos, VI. prop.
& homologa ſunt latera, quae dequali- IVv.
bus angulis ſubtenduntur. Quod Thaleti
adſcripturum Proclum fuiſſe, nolim du- .
bitare, ſiad VItum vſque librum Eucli-
dis commentarium ſuum ei continuare
licuifſet. Quae argumenti enim vis eſt,
quo Eudemus Theorematis quarti, ſe-
cCtione praecedente propoſiti, eum pro-
bat eſſe autorem, cuius ope diſtantias
illum inueniſſe ait: ea quoque vis eius
eſt, quod a menſura altitudinum peri-
tur, vt probetur iſtius, de quo agitur,
theorematis eum autorem extitiſſe.
Ceterum magnae pyramidis altitudo,
quam menſus Thales fuit, ſi ex perpen-
diculo aeſtimetur, iuxta Greauium pe-
dum eſt CCCCXCIX, ſi ex decliui iu-
dicetur adſcenſu, pedum eſt DCXCIII.

CA P. XVIII.
DE ASTRONOMIA THALETIS.

Graecorum primum, qui Aſtronomide ap. Laert.
fuerit peritus, IThaletem extitiſſe. Quam 1, 23.
ex Phoenicia allatam ſcientiam Plinius Plin. H.
eſſe affirmat. Si Ariſtoteles eſt audi- N. r. V.
endus, magnam eius ſcientiae partem Ariſtor
Aegyptiis Graeci debent, vbi diu illa ex- de Coelo.
culta fuerat. Atque eo ſane iter ſe in- II, 12.
ſtituiſſe Thales fatetur, vt cum Aſtro- Thal Ep.

nomis ſibi verſari liceret. ad Phe-
rec. apud
Diog. La-
C SECI. ert. 1, 43.

18 CAP. XVIII.
SECT. I.
DE SPHAERA COELESTI.

De elac. Z· Hales & Pythagoras (verba ſunt
Philoſ. — Plutarchi repetita apud Stobaeum)
II, I. eorumque Sedtatores, coelum in cireulos
quinque diuidunt, ipf Zonas appellant,
nomina eorum ſunt, Arcticus, gui ſemper
eſt conſpicuus: Tropicus aeſtiuus: Aegui-
noctialis: Tropicus brumalis: Antar-
Aicas, ſemper occultatus nobis. Horum
tribus mediis ſubſternitur obliquus, ſin-
gulos attingens, cui Zodiaci nomen &ſt.
Omnes autem iſti a meridiano, per ſe-
ptentriones in oppoſttam ducto partem,
medii ſinduntur. Male igitur Zonarum
Strabo L. inuentionem Parmenidi tribuit Poſi-
II. p. 94. donius: Zodiaci vero obliquitatem A-
naximandro, Pythagorae, vel Aenipo-
di alii nonnulli.

Tropicos eum primumudemus, La- Diogen.
ertius ſolis acceſſam a puncto conuerſio- Laert. I,
nis adpunctum conuerſionis inueniſſe ait. 24.
Vox enim roondà apud Laertium non
ſolſtitialem tantum locum, ſed & aequi-
noctialem notat. Ita Sextus Empiricus. adv. Ma-

Tropica ſæna ſunt, per quae ſol delatus them. I,

mutationum & converſtonum in aere IEI. O.
cauſa eſt. Tale ſignum aries eſt, eique
oppoſeta libra- ſimiliterque Capricornus
& Cancer. Inariete enim verna fit con-
verſio, hyberna inCapricorno, azſtiua
in cancro, in libra autumnalis. Firmat
hancce explicationem Laertius, Duos L. I. Sect.
ſolumlibros Thaletem compoſuiſſe de con- 2²3.
uerionibus & aequinoctto, eumque an-

ni tempeſtates diuiſiſſe, teſtatus.

SECT. II.
DE SOLE, LVNA ET STELLIS.

PRimus apparentem Solis Diame-
trum, qui angulus eſt in oculo for-
matus, DCCXXmam orbitae eius par-
L.I.S.24. tem eſſe obſeruauit. Eaenim haut du-
pbeie iſtorum Diogenis verborum ſen-
tentia eſt, α ραιſ 7 7 iâ =
dog T1S &α°0₰ĩ Sτποαυρ b α eisασ
AεορR àαες+ ατιο qua lectione, ex qua
ſoke ſeptingenties vigeſies a luna ſupe-
rari magnitudine, conficitur, nihil ridi-
culum magis eſſe poteſt. Cum enim,
quod in confeſſo eſt apud omnes, ecli-
ſium cauſam non ignorauerit Thales,
Plem luna eſſe maiorem ignorare haut
potuit. Nec multo meliorem hunc
textum fecere, qui legunt: α ρορ r
18 5Mis ιο1τα σαι. ex-
tus vocem οäαρ pro &σςGνε⅝ ſibi de-
poſcere potius videtur, vel aliam, quae
ſimilem vim habeat: quo ſpeétant Ar-
in Are- chimedis iſta: hoc ſupponimus, quando
ar. p. Ariſtarchus ait, ſolem apparere ea ma-
457. gnitudine, quae ſit Dνäna pars Zo-

diaci; amimum enim intendebat, vt in-
Rrumentorum ope angulum inueniret,
apparente ſolis Diametro in oculo forma-
tm: Verum dificile eſt accurate tale
quid aſſequi: Neque oculus enim, neque
manus, neque inſtrumenta, quibus obſer-
vatio peragitur, ſidem habent, ſußcien-
tem exactae demonſtrationi. Quam Floridor.
quidem correctionem Apuleius con-L. IV. p.
firmauit iſtis: Idem ſane (Thales) iam ²9.
procliui ſenecdtute, diuinam rationem de
ſole commemus eſt guam eqguidem non
dididi modo, verum etiam experiundo
comprobaui- guoties ſol magnitudine
Jua circulum, quem permeat, metiatur.
Id a ſo recens inuentum Thales memo-
ratur edocuiſſe Mandryatum Prienen-
Jem, qui noua & inopinata cognitione
impendio delectatus, optare iusſit, quan-
tam vellet mercedemſibi pro tanto docu-
mentorependi. Suati, inquit, mihi füe-
rit mercedis, Thales ſapiens, ſe id, quod
a me didiciſti, cum proferread quospiam
coeperi,

145. Laert
1,2.

Laelt,.
2 ˙

Ktrom. l
5302.
Din. H,
N. L.

l.l dect
2.

loridor,
.IV. .

29.

PF A5STRONOMIA THALETIS 19
coeperu, tibi non adſeiurriz, ſed eius in-

venti mepotius, quam alium repertorem
1. Praedicaueris.
b aert. Primus idem Vrſae minoris ſidus in-
1, 22. . .
venit, Callimachus: †

SECT. III.
DE ECLIPSIBVS.

Laert. I.
23

Rimum Thaletem, aertius ait, Ecli-
pſes antea praedixiſſe, prout Eudemo
traditum in Aſtrologica Eliſtoria, eogue
Nenophani & Herodoto maxime in ad-
miratione fuiſſe, idque ipſüm Heracli-
tum quocg; Democritumqie teſtari Eun-
Theon dem Eudemi locum“ Theon Smyr-
3 naeus quoque & Clemens Alexandr. al-
math. p. egauere. Geminaque Plinius habet:
145. apud Graecos autem inueftigauit pri-
Clem. mus omnium Eclipſes Thales.
Strom. I. Plutarchus, primum eum vtitiſſe, ait,
P 302 4. qui ſolarem Eclipfin obſeruauerit, eius-
N. L. II. 34 e cauſam lunam prodiderit ecſſe, quae
§.9. Linearecta eiſubiiciatur, id quod in vaſe
Pe FPlac. qqua rept'to, velſpeculo liceat olſerua-
1h 24. pé. Lunae vero Eclipfen vmbram ter-
ib. c. 28. ge Ficere, quaez pofna inter virumque
Edus, id quod minus eſt, obſouret.
Herodot. * Herodoti ea de re teſtimonium,
T. Lp. 19, quod Laertius reſpicit, iſtud eſt: Quin-
1z. l, quenne inter Lydos & Medos ortum
3· 2 erat bellum, in quo modo Medis Ly-
*di, modo Lydis Medi fuere ſuperio-
cres.
*lium fuit. CQumque adeo aequo huc-
“„vſque Marte bellum fuiſſet geſtum,
ſexto anno aduerſis cum concurre-
*rent aciebus, in media pugna euenit, vt
*in noctem verteretur dies. Quam diei
"immutationem Thales Mileſius Ioni-
“* bus praedixerat, anno quoque, quo e-
uentura ea eſſet, indicato. Lydi vero

Vnum nocte commiſſum prae-

Plauſtri notaſſe dicfus eſt minuſcul, zAchill.

A 4. . 2Tat. Iſag.
Sellas, periti quis nauigant Phoeni-i Arat.
Cccos. p. 123.
Hyginus affirmat illud nomine ab ein.
o Rri . . iſe. oetic.
eo primo inſignitum fuiile Aſtron.
C. II. fin.

*Medique diem in noctem verti viden-
*tes, pugna deſiſtebant, pacisque conſi-
*llia inibant: quae etiam Syenneſi, Cili-
"*ciae Rege, & Labyneto Babylonio
*(quem Nebucadnezarem eſſe putat
*Scaliger) conciliantibus concluſa fuit, ad Euſeb.
* Pactis Argenidis, filiae Aligaltae, cum P.91. b.
*Aſtyage, Cyaxaris filio, nuptiis, foede-
"reque vtrinque hauſto ſanguine fxr-
*mato.
Atque ea eſt de memorabili illa ecli-
pſi narratio, cuius incertum eſt tempus.
Plinius eam ad annum quartum refert L. rr. 8.
Olympiadis XLHX ante V. C. anno
CLXK. Solinus ad Olympiadem
XLK, anno poſt T roiam euaſtatam
DCIV, qui eſt primus eius Olympiadis
annus. Clemens Alexandrinus Eude-Str. I. p.
mi autoritate, circa L. Olymp. eam 302. 4.
contigiſſe ait, Cyaxare Aſtyagis paren-
te Mediae obtinente regnum, & Alyat-
te, patre Croeſi regnante in Lydia. Euſe-
bius: anno II Olymp. XI VIII qui eſt
poſt Abrahamum MCCCCXXX. Cleo-
medes totalem fuiſſe in Helleſponto ait,
Alexandriae vero X digitos orbis ſola-
ris eam occupaſſe. Ioh. Antioche-
nus aliquot horas eam duraſſe ait, ſed L. VI. p.
tamen tribus horis amplius illud tem- ¹²3.
poris ſpatium eſſe nequit.
Diuer ſas Eclipſeos illius a recentiori-
bus redditas rationes, ſequentes habe-
mus., Ricciolus eam in annum ante

9.
Videsca-
liger. ad
Buſ.p. 89.

† Hos verſus Callimachi auctiores duobus ad
Manilium p. 40. ex Achille Statio allegauerat Sca-
liger, vt non habeat Menag. ad Laert. p. 13, cur
haeſitet vnde eos ille depromſerit.

* Proclus vero in IV primi Euclidis Thaleti hoc
ab Eudemo tribui ait, e“ Ye‿‿αςντα %οool[vHU id
Verum potuit idem vtroque in opere dixiſſe vid.
C2 C. N.

20 CAF.
CG. N. DXXCV reüicit, cuius menſe Ma-
io, die XXVIII, circa ſextam a meridie
horam contigerit, digitos orbis ſolaris
occupans XII. Min. LVI. Caluiſius eam
contigiſſe ait ante C. N. anno DCVII,
Olympiadis X TIV anno IV, a Plinio
XVIII annis diuerſus. Iac. Vſſerius
Regno Cyaxaris eam dicit apparuiſſe,
Olympiadis XLIV anno IV, Nabonaſ-
ſareo CXLIV, die IV menſis Aegyptio-
rum Pachon, iuxta Calendarium Iulia-
num Septembr. die XX, feria L. Initium
eius poſt ſolis ortum H. I. minut. III,
ſecund. XXV: ad digitos obſcuratio
peruenit IX, duratio Eclipſeos duarum
horarum. Dion. Petauius Olympia-
dis XI/Vanno IV eam attribuit, qui eſt
Periodi Iulianae MMMMCXVII, ante
C. N. DXCVII, V. C. CLVII. Iulii diei
IX, feriae III: initium conſtituit poſt
noctem mediam H. IV, min. XLV: E-
clipſin occupaſſe orbis ſolaris digitos

XVIII.
IX. min. XXII. durationem eius fuiſſe

horarum duarum integrarum. Peta-

vium Rocca confutat, quod eius calcu-
lus rei geſtae minus aptus ſit circum-
ſtantiis, dum initium eclipſeos in ſum-
mum mane incidiſſe dicat, nec magni-
tudinem Eclipſeos quantam in Ponto
& Aſia minore habuiſſe oporteat, aſſe-
quatur. Lansbergius in anno III O-
lymp. XLVIII eam collocat, qui ſit Na-
bonaſſaris CLXIII, die XII Tybi, quae
ſit Maii XXVIII, digitos occupaſſe Ecli-
pſin XII, min. XX in Helleſponto, Ale-
xandriae vero digitos X, min. XII. Kep-
lerus, Scaliger, Buntingus & Salianus
Plinii ſequuntur autoritatem, digitos
exaequauit, iuxta Buntingum, eclipſis
XIL, min. XXX.
Qui diſſenſus tam varius an ab aſtro-
nomorum proueniat incertis calculis,
an Chronologorum potius rationibus
incongruis, non facile eſt definire.

SECTT. IV.
PDE ANNO.

a L. VIII. Haletem anni etiam tempeſtates
X 7. diſtinxiſſe, Laertius ait, primum-

VII. que menſis vltimam rguanαουρ h. e. tri-
24. geſimam appellaſſe, A annumque in dies
ib. ſ. 27, diuiſiſſe CCCLXV.Eas anni rationes
ab Aegyptiis accepiſſe videtur, vbi vſu
receptae illae fuere, ita fere ab Hero-
Herodot. 10t0 expoſitae. “ Primi mortalium
L. II, p.“ Aegyptii annuam periodum adinue-
57. nere, XI menſibus eam diſtinguentes:
“& haec compererunt ex aſtris, qui eo
“„prudentius, Vt mihi videtur hoc
*agunt, quam Graeci, quod Graeci qui-
“dem tertio quoque anno intercala-
"rem menſem introducunt temporum

*gratia; Aegyptii vero numero tri-
"cenorum dierum, quibus XII menſes
*taxant, addunt quotannis V dies, vn-
"de eis ratio circuli temporis conſtat

οdem redeuntis.

Atque hic ſequiore aeuo Aegyptius
annus appellatus fuit, forte quod Pto-
lemaeus eo vteretur, qui in Aegypto
vitam egit, vt diſtingueretur ab anno
Iuliano, in omnibus partibus Occiden-
tis tum recepto, ſex horis inſuper au-
cto. Perfectiſſima vero Gregoriani
anni eſt ratio, CCCLXV diebus, quin-
que horis, min. XLIX, & ſecund. XII
abſoluti.

—

SECT. V. . 4
ASTROLOGICAE THALETIS PRAEDICTIONES.

ARS Aosine addictus ſtudiis quod eſ-
ſet Thales, multorum reprehenſio-

nem meruit. Dum nocte aliquando a plat. The-
vetula, Threſſa, qua ancilla vtebatur, aet. T. I.
domo p. 774. A.

augelam.
blich.
prott. c.
AV.
laett. L.
l.l. 34.

Ariſtot.
Polit. Hi
adde
Plin.
XVlIl,
168.
Laert, h.
25.

Conviy.
dept, dan
,153, 4,.

— — — — — —

1t The-
t, 7. I.

pDE Aö&H τ⅞1ι ο NO MIA THALETIS 21

addelam- domo eductus, ſideribus intentus eſſet,
blich. in puteum prolapſus eſt. Qua de re cum
H e⸗ querulus eam compellaret, an putas, il-
Laert. L. la aiebat, o Thales, coeleſtia te poſſe aſſe-
I.ſ. 34. qui, dum vel ea, quae ante pedes ſunt
tuos, ignoras: Nec amici ei parcebant,
quod haec ſtudia opibus anteponeret,
Ariſtot. iPſi quoque arti detrahentes, tanquam
Polit LII. Hihil emolumenti ſui ſtudioſis afferenti.
adde Contra quos tamen & ſe & artem de-
Plin. fendebat, eo quem Ariſtoteles exponit
1 lh *modo: Pauperiem nempe ei expro-
ae 1,“brantibus nonnullis, quodque nulli
. „rei vtile ſit Philoſophiae nauatum ſtu-
“dium dictitantibus, praeſenſiſſe eum
caiunt Aſtrologiae beneficio, vberri-
"mamfore olearum meſſem, dum hy-

ems adhuc eſſet, antequam ſiorere coe- . I, de
“piſſent, vt Cicero habet: datoqueadeo Div. c. 49
*pignore, cum exiguae oppido eius
eſſent facultates, omnia Mileti & Chii
*Pparuo pretio redemiſſe oliueta, ne-
“„mine alio licitante. Tempore vero,
*quo matureſcunt, aduentante, cum
"„multi oleas auide quaererent & fe-
*ſtinanter, quo vellet pretio eas di-
“„Uendentem eum, magnamque pecu-
*niae vim hoc ipſo colligentem, oſten-
„diſſe, quam opes parare philoſophis,
*ſi velint, ſit facile: Non eſſe autem
Opes hoc, quod ipſi quaerendum ſibi

exiſtiment.“ Huc vero Plutarchus lur. Vit,
etiam reſpicit mercaturam a Thalete 79. F

exercitam eſſe quando affirmat.

CA P. IX.

Pophthegmatum eius primo loco
ea ſunt commemoranda, quarum
Conviv. Occaſionem Plutarchus ita fere expo-
Sept. Sap. ſuit: Amaſis Aegyptiorum Rex cum
p. 153. 4. Aethiopum Rege de ſapientiae prae-
ſtantia certamen iniuerat, iſtasque ei
ſoluendas propoſuerat quaeſtiones:
Quid antiquiſtmum? quid pulcherri-
mum? quid maximum? quid ſapientis-
Jlimum? communiſſzmum item quid? quid
vtiliſzmum, noxiutnue maxime? quid
potentiſemum? quidue facillimum?
Reſpondebat Aethiops: Antiquitſ-
mum tempus: Sapientisſemum veritas:
Lux pulcherrimum: Mors communis-
ſemum: Vilisſimum Deus: Noxium ma-

xime Daemon: Fortuna potentisſimum.

Jacillimum id quod lubenter quis facit.
* Interrogauit ergo Niloxenum

*Thales, an iis contentus Amaſis effatis

„fuerit. Nempe Niloxenum in Grae-
*Ciam miſerat Amafis cum aliis quae-

APOPHTHEGMATA THALETIS.

*ſtionibus, a Sapientibugſoluendis; qui
*“quaedam eum approbaſſe, quaedam
“„minus, reſpondit. Tum Thales, &
“„tamen, inquit, eorum nullum eſt,
*quod erroneum non ſit, atque igno-
„Tantiam haut prodat. Quantum ad
*Primum enim, quomodo tempus an-
Wtiuiſſimum eſſe defendi poſſit? cum
eius pars elapſa iam ſit, pars praeſens
cſiſtatur, tertia deinceps ſit futura. Id,
*quod futurum eſt enim, magis quam

res ac homines, qui nunc ſunt, no-

*„vVum eſie oportet. Porro, Veritatem
"eandem cum ſapientia eſſe, affirmare,
*nihil eſt aliud, quam ſi dicas, vnum eſſe
Tucem & viſum. Si pulchram autem
*Iucem eſſe putat, cur ſolis obliuiſci-
„tur? Quae de Deo & Daemone re-
ſpondit, audaciam ſapiunt, neque
"„cCarent periculo. Quod de fortuna
ait, plane probabile non eſt: ſi tanta
enim eius potentia; quid eſt, quod

* Aedibus eduxiſſe ancillam ad hanc fiderum
Contemplationem Thaletem, ſeriptorum allegato-
— rum dicit nemo, colligas tamen id licet sx Anaxi

menis ad Pychagoram Epiſtola apud Laert, L, II,
Sect, 4,

C 3 *mutatur

CAP. 1X.

mutatur tam facile? Neque Mors com- gatus quidnam eſſet difficile'ſe, inquit,
«änäisſima eſt, non enim communis „Ipfſum noſcere: quid contra facile? al- od
ſt viuentibus. Antiquisſimum o- teri obnoxium eſſe“: Quid ſuauiſſi- dae .
cemnium Deus eſt, initium enim non „“mum? conſequi quod velis: Quid di-Laert. al-
habet, neque natales vllos. Maxi- vinum? quod principio caret & fine? teri con-
cmum mundi ſpatium cetera continet “Ex itinere redux, quidnam eſſet eo-liun
mnia,* ſpatium mundum continet. rum, quae vidiſſet, acerbiſſimum? ſe- ert.
Pulcherrimum mundus, quicquide- „nnex, infit, Tyrannus: quo pacto ad- Piutarch.
nim concinne ordinatum eſt, pars eius “„Verſae fortunae impetus quispiam fe- HS
exiſtit. † Suapientigſimum tempus eſt, rat facillime? Si inimicos, ait, videat N.r47.4.
„änäia enim hucusque inuenta dete- deterius affectos: quomodo optime
„Xit, detegetque poſthac inuenienda. ac iuſtiſſime vitam acturi ſimus? Si
Stob. Ser.* Communitſimum ſpes eſt, ea enim iis “ une in aliis reprehendimus ipſi non
c. IX. „quoque relinquitur, quibus cetera aciamus: Quisnam felix ſit? qui cor-
“„pereunt omnia. Viilisſimum virtus “„pore ſanus, fortuna locuples, animo

22

a rork-
σ92

u 64
NiaSaX
41)
/
1 ſßt
xcα.
murat

cceſt, ea enim omnia vt vtilia ſint effi-
Cit, atque proficua. Noxium maxi-

*non ignavus ſit*
Addit iſta Plutarchus: Efferenda eſſe Conviv.

ept. Sap.

cme vitium eſt, omnia enim bona cor- ea, quae ſunt probabilia, reticenda in- 160,.0

etiam ap. *rumpit. Potentigſimum necesſitas eſt, “credibilia. Amicis etiam ea, quae fidem
Stob. Ser.cſola enim ea vinci nescit. Facilliimmim „excedunt, credenda eſſe, hoſtibus, et-
II. cceſt, quod naturae eſt conſentaneum, iam vbi credibilia narrant, fidem dero-
cερa enim etiam, quae volupe nobis ſunt, *gandam. Periandro multum turba- 4.
ſaepe repudiantur, moleſtaque nobis "tο ob monſtrum quoddam, a iuuene
Eeuadunt. tſibi oblato, equa nato, capite equino,
Iſtis Apophthegmatibus ſequentia reliquo corpore humana forma; Tha-
caccedunt ex Laertio Diogene: Velo- Ies eum monuit, non expiationibus
ciſſimum mens eſt, nam per omnia "chicopus eſſe ob ea, quae portenderet
c qiſcurrit. Nihilmortema vita differ- monſtrum. Nempe ego (inquiebat)
„re affirmabat: quaeſitusque, quare "autor tibi fuerim, vt hanc tibi legem
«non moreretur igitur? quia nihil dif- dicas, ne equiſonibus vtaris, niſi ma-
fert, reſpondit. Sciſcitanti cuidam, “ trimonio iunctis. .
«Vrum prius eſſet nox an dies? Sed & iſta Stobaeus habet: Inter-
εNox, ait, vna prior die Interrogante rogatus quid verum mendacio diſtet?
c alio, lateretne Deos homo male agens? tantum leſpondn⸗ quantum auribus
ne cogitans quidem, reſpondit. Per- culi. Difficile eſt, ſed bonum, ſeſe
««contanti adultero, an iuraret non “„noſcere ipſum, hoc enim eſt naturae Serm.
ccommiſiſſe ſe adulteriume periurium, “conſentaneam vitam agere. Clv.
cait, adulterio eſt deterius. Interro- Morum praeceptaab eo tradita, hoc Stob. Ser.

gar
legit
btanlei.
meum
exempl,
babeti⸗
viar.
Sed pro⸗
babilior
Prior le
ctio.
1. 1,134
Aul. P
112.

1, 35.

Serm.
XII.

*X Haec non paulo clarius apud Plutarchum e- mundum nos dicimus, ordinem notat, & deco-
nunciantur rαεναεοα rτο απMe αε απ rum, vnde eleganter 78 xéρνεαοο dicitur a*α
õ & 7εοιι Quae ita 1οαοαααιοuν. .
debebat exprimere Stanleius: Maximum ſpatium: * Alia quaedam apud Laertium ſubiunguntur,
Omnia enim mundus: Mundum ſpatium continet. propterea haut dubie praetermiſſa Stanleio, quod
† Haec rectius percipiuntur & concinne magis eadem omnia in paulo poſt allegandis ex Deme-
proponuntur lingua Graeca, qua ραοσ quem trio Phalereo recurrant.

modo

an.
ed⸗ at
nocd per⸗
uut 49.
1ett, al.
eri eoy.
lien
Aare,

eluareh,
Conv.
VIl. d,
Nl47A,

Convir.
ſlet. dap.
b.lbo.D.

b.p 49.
b.

dLerm.
III.

Serm.
CIV.
gtob. det,
UI.

kij

habetèâv- Stobaei Exem

APOPHIHEGMATA THALETIS. 23

Wuwvmodo a Demetrio Phalereo reprae-
t ſentata habemus: Sponſor fias, noxa
praeſto eſt. Amicorum tum praeſen-
tium tum abſentium memineris. †
cFaciem reddere nitidam & ſpecioſam
non laborabis, ſed mentem. † Ne ſis
cEdiues improbe. Nullum tibi excidat
Senr „Verbum, quod te in ſuſpicionem ad-
i ducat apud eum, cui fide es obſtrictus.
196 ris Parentibus blandus eſto. Malum non
xe ροιν. Hαnitte. Qualia tu contuleris in pa-
Wαιτπασ. rentes, talia prorſus a tuis liberis, ſe-
„nex cum fueris, expeécta. Suauiſſi-
*„mum eſt deſiderio potiri. Moleſta
*res eſt otium. Noxia eſt intempe-
„rantia. Imperitia intolerabilis. Do-
ce ac diſce meliora. Otioſus ne fue-
*ris, ne ſi locuples quidem fias. Do-
a*τℳι meſtica mala cela. Fac ne inuidiae
legit Vitandae cauſa miſerabilis fias. Mo-
Sranlei. „dum adhibe. Non omnibus crede.
cxempl. “Si imperes, reipſum rege Ea ſequor
. aria, quae Thaleti tri-
uxiav. buunt iſta, potius quam illa, quae Pit-

Sed pro- taco ea adicribunt, quoniam ea maxi-
babilior

prior le-
cio. quoque refert.
L. 1, ſ.34. Iſta vero Auſonius in metrum rede-

A. P. git, Thaletis inſcripta nomine:
112.

Iimé.

mam partem ad Thaletem Laertius

Turpe quid auſurus, te, ſine teſte,

Vita perit, mortis gloria non moritur.
Quod falturus eris, dicere ſitſtuleris.
Crux eſt, ſe metuas, vincere quod ne-

queas.
Quum vere obiurgas, Zc inimice
iuuas.
Luam falſo laudas, tunc & amice
noces.
Nil nimium ſatis eſt, ne ſü & boc
nimium.

Symbolum eius iuxta Laertium fuit Tie t.l.

Noſce te ipſum, iuxta Didymum b& Hy- b 4pud
ginum ?: * Sponſor fias, noxa praeſto eſt. Clem. Al.

Tribuit ei & iſtud Hermippus, quam-Str. I. p.

vis alii ad Socratem ſpectare dicant: 300. B.
Quod gratias nempe fortunae ob tria i)Sin.
haec egerit, primo quod rationis parti- xxXI.
ceps natus éſſet, non brutum animans: d Laert. l,
Secundo quod vir non mulier: Tertio 33.

quod Graecus non barbarus.
Eius praeterea a Laertio laudantur
ſententiae, 2bεαοιοα h. e. verſuum ſölu-
n nomine,* quorum iſte eſt ſen-L. . 34,
us.

Non multa verba prudentis animi in-
dicium ſunt.
Vnum aliquid ſapiene quaero, vnum
guidpiam praeclarum elige.
Olſtrues enim os loquacium lomi-
nuium non paucorum.

CA P. X.
DE EIVS IN REPVBLICAGERENDA PRVDENTIA.

PRrima eius ſtudia, Laertio autore, ad

in qua magna eius extitit autoritas,

Rempublicam gerendam ſpectabant, quamuis inter VII ſapientes, Cicerone Cic. de
. . . Orat. L.
† Eadem ſententia, paulo ante ex Laertio fuit Aſſertor vt ſententiae fierem meae. III. c. 34.

allegata.
† Sed mentem. In Graeco eſt &α sν Tοτι -
Tnòαwhααο m 19 Xααπρ,, in ſtadiis pulcher eſto.
* Addi & Auſonius poterat, qui in Prologo
Ludi VII. Sapient. cuiusvis ſymbolum edens, ita
de Thalete: Thales *αν τι—Ms&‿ε“ Ar protuiit
& in Thalete p. 190. de ſe Thales inquit:
— Cauſa ſed in ſcenam fuit
Mihi prodeundi, quae duobus ante me

Ea diſplicebit, non tamen prudentibus,
Quos docuit vſus, & peritos reddidit, 1
Nos ?vρνανοτοεσ⁰τ dicimus.
Philoni tamen hanc ſententiam tribuit Laertius
1, 73.
** &ααdo εανυν apud Laertium nil aliud ſunt,
quam metro dicta, ex quibus compluribus iſta alle-
gat atque ſeruat Laertius.

obſeruante,

1

L. I. p.

Laert. I,
25 approbatione producitur.

24
obſeruante, ſolus ille ciuitatis, in qua
degebat, tyrannus non extiterit.
Eius in his rebus facultatis duo
n. , 2 .
habemus ſpecimina. Primum Hero-
dotus ſuppeditat: Optimum ergo, inquit,
antequam adhuc lonia euerteretur, Mi-
leſei Thaletis erat conſtlium, Phoenici-
bus progenitoribus orti, qui autor erat
Ioniis vt Communem haberent curiam,
eamque in Teo, media enim loniae The-
o* vtque non alio loco haberentur cete-
rae vrbes, quam eiusdem Reipublicae
tribus vel pugi. †
Alterum a Laertio non minore cum
Olympia-
is LVIII annol, Lydiae rex Croeſus,
Cyri reueritus opes, ipſoque, vt ſibi
perſuaſerat, oraculo excitatus, Legatos
cum muneribus ad principes Graeciae
vrbes mittebat, ſocias eas ſibi expedi-
tionis contra Cyrum eſſe cupiens,
quam etiam ſocietatem Lacedaemon
pariter ac aliae quaedam ciuitates cum
eo iniuere. Mileſios vero ab iſto foe-
dere arcebat Thales. Patetque, vt ad-
dit Laertius, egregiam eius in rebus
ciuilibus fuiſſe prudentiam, hocce con-
ſilium enim, COyro victore, ſuluti vrbi
Ffuit.
Croeſo nihilominus praeſentifſſi-
mo fuit adiumento, cum Haly flu-
vio exercitum transmitteret, ſi Grae-
corum quidem aliqua eſt fides, quam-

CA P. X.

vis adverſa Herodoto ſententia ſedeat, Herod..
qui de vtroque iſtorum factorum ſe-l. p. 19.

quentem narrationem inſtituit.“Croe-
*ſus ad Halyn fluvium quum acceſſiſ-
Oſet, pontibus, vt credere par eſt, ibi-
*dem obuiis, traiecit exercitum. Vul-
gata vero apud Graecos fabula eſt,
*Thaletem Mileſium eum transuexiſ-

ſe; Ancipite enim (iuxta eos) Croeſo,

*qua parte fluuii transmittendus exer-
cCitus eſſet, pontibus ea aetate obuiis
*nullis, Thales, qui in caſtris erat, effe-
cciſſe dicitur, vt fluvius, qui ad laeuam
exercitus fluebat, ad dexteram eius et-
c jam flueret. Feciſſe autem hunc in mo-
*„dum. Foſſam peraltam exorſus ſu-
pra caſtra, in ſpeciem Lunae effoſſit,
Equo caſtra, vt poſita erant amplectere-
ctur a tergo fluuius, iſthac ex priore

* alueo per foſſam deriuatus, caſtrisque

cCircumductus in priorem alueum re-

