dem iuſtitia, virtus, & ſanitas, & quae-
cunque ex iisdem componuntur; haec
autem ingenuitas, memoria, diſciplina.
Praeterea perfecta quaedam penitus
bona ſunt, quaedam nonſunt: Itla qui-
dem virtus, & prudentia, quae omni-
bus proſunt; haec autem diuitiae &

imperia, quae boni viri vſum requi-

runt. Etenim quibus vir bonus recte
vtitur, his malus male, quemadmo-
dum quibus muſicus recte, his muſi-
cae imperitus male. At quisquis ma-
le vtitur, ei nocent, quemadmodum
equus bonus equitandi peritum iuuat,
imperitum laedit.
Praeterea bona alia in animo cernun-
tur, alia in corpore, alia foris. In ani-
mo quidem ingenuitas, ars, virtus, ſa-
pientia, prudentia, voluptas; in corpo-
re autem ſanitas, ſenſuum vigor, pul-

chritudo, robur, membrorum inte-
gritas, omnesque partes cum faculta-

tibus & functionibus; foris vero diui-
tiae, gloria, nobilitas, potentia, ami-
ci, Ccognati, patria.
Animi porro bona vel natura
contingunt, vt acumen, & me-
moria; vel diligentia comparan-
tur, vt liberales diſciplinae: vel in
bperfelttonem

⸗

ne⸗
en

perfectionem cadimt, vt prudentia, &
iuſtitia, ac poſtremo ſapientia.
Praeterea bona quaedam comparare,
licet, & qamittere, vt diuitias; quaedam
comparare, non item amittere, vt felici-
tatem; quaedam amittere,non item com-
parare, vt ſenſum & vitam; quaedam
nec comparare nec amiütere, vt nobili-
tatem.
Sunt item bona alia per ſe expeten-
da tantum, vt voluptas, & moleſtia-
rum vacuitas: alia egcientia tantum,
vt diuſtiae; alia ſimul efcientia & per
J expetenda, vt virtus, amici, ſanitas.
Aliis quoque modis bona diuidun-
tur, cum non vnum ſit eorum genus, ve-
rum per decem categorias diuidantur.
Atque his ita definitis, accuratius
de virtute diſlerendum eſt, quam in
animi parte vtrauque ponunt, & in ra-

tione quidem praedita parte collocant

probitatem, prudentiam, ſapientiam,

memoriam, & ſimiles; in rationis au-

tem experte temperantiam, iuſtitiam,
fortitudinem, & reliquas virtutes. Has
porro per exceſſum & defeltum aiunt
interire, ſenſuum ad id adduéto teſti-
monio, vt ex manifeſtis obſcura com-

probent. Cum enim per exercitia,

iuſto maiora quidem, vel minora, cor-
rumpatur ſanitas, moderata vero con-
ſeruetur; eodem ſe pacto in tempe-
rantia, fortitudine, aliisque virtuti-
bus rem habere. Vt enim eum, qui
ne fulmen quidem timeat, inſanum

vocamus, non fortem; ita contra, qui

vel vmbram metuat, ignauum dici: at
fortem vocari, qui nec omnia, nee
nihil formidet. Haec igitur virtutem
augere & extinguere, ſic, vt moderati
quidem timores fortitudinem auge-
ant, maiores autem aut minores ex-
tinguant. Neque aliter reliquas vir-
tutes exceſu quidem, & defectu extin-
gui, mediocritate vero augeri. Nec

his tantum virtutem definiri, verum

ETIIOA CAP. IJ. 48v

etiam voluptate ac dolore, cum & pro-
pter dolorem honeſta fugiamus. At-
que hoc vt manifeſtum redderent, a-
nimum ante cognoſcendum propone-
bant, in quo haec tria cernerentur,
affoltus, jacultates, babitus. Er affe-
Cus quidem eſſe iram, metum, odi-
vm, deſiderium, aemulationem, mi-
ſericordiam, ac ſimilia, quae volupias
ac dolor ſubſequantur; facultates au-
tem, ſecundum quas affectibus vti-
mur, & iraſcimur, & aemulamur, vel
tale quid facimus; habitus vero, a qui-
bus horum functio recte vel ſecus pro-
cedit, Quare ſi quis ita ſit affectus, vt
quauis de cauſa iraſcatur, eum iracun-
diae habitum tenere; ſin ita, vt nulla
de cauſa, ignauiage. Cumque vtrum-
que ſit vituperandum, laudari man-
ſuetudinis habitum, ſecundum quem
ſuo tempore ac loco iraſcimur. Ha-
bitus igitur eſſe virtutes, perquos af-
fectuum functiones laudari contingat.
Cum ergo virtus in actione cerna-
tur, actio autem omnis continua ſit, o-
mne vero continuum, non aliter, quam

magnitudo, nimium, parum, & medi-

vm habeat, quae vel inter ſe, vel ad
nos referantur, medium autem ad nos
relatum vbique ſit optimum, (id e-
nim non quantum, ſed quale cenſeri,
ideoque perfectum eſſe, contraria au-
tem & inter ſe & cum medio pugnare,
nimium videlicet & parum, medium
vero ad vtrumque ſic ſe habere, vt ae-
quale ad inaequale, partim minore
maius, partim maiore minus) idcirco
virtutem habitum eſſe conſilio praedi-
tum, in mediocritate ad relata poſitum.
Theophraſtus quidem paribus ali-

quot virtutum vitiorumue expoſitis, de

ſingulis deinde conatur, magiſtrum
ſecutus, concluſiones inferre. Exem-
pla ſane haec ab eo ponuntur, tempe-
rantia, ſtupor: manſuetudo, iracun-
dia, indolentia: fortitudo, audacia

timiditas:

§

482 pANS 8. AnTOTIE DOCTYTINA EVS

timiditas: iuſtitia: liberalitas, prodiga-
litas, tenacitas magnanimitas, puſil-
lanimitas, arrogantia: magnificentia,
oſtentatio. Horum enim habituum
alios per defectum vel exceſſum malos
eſſe, alios per mediocritatem bonos.
Nam nec temperantem eſſe, qui vel
nihil cupiat, velomnia, cum alter la-
pidis more ne naturalia quidem appe-
tat, alter nimia cupiditate reddatur
intemperans: ſed qui honeſta, debito
tempore ac modo, cum ratione cupiat.
Nec manſuetum, qui vel omni, vel
nulla de cauſa iraſcatur, ſed qui medio
praeditus ſit habitu: nec fortem, qui
nihil, ne Deum quidem; vel omnia,
etiam vmbram, timeat: nec iuſtum,
S““H nimium vel parum ſibi tribuat,
ed qui aequale, idque ſecundum pro-
portionem, non ſecundum numerum:
nec liberalem, qui velomnia, vel nihil
donet: nec magnanimum, qui vel o-
mnibus magnis, vel nullo dignum ſe
putet, ſed qui decorum conſideret:
nec magnificum, qui vel vbique, vel
nusquam, ſit ſplendidus, ſed qui loco
ac tempore. .
Atque ita quidem eſſe virtutum ge-
nus in mediocritate poſitum, easque ſeſe
mutuo ſequi, non tamen eodem modo,
prudentia enim quidem reliquas con-
ſequitur per ſe, reliquae autem ipſam
peraccidens conſequuntur: ſiquidem
ſi iuſtus quis ſit, etiam prudentem eſſe
oportet, non contra vero. .
Aßfebtus autem, & appetitus, alios eſſe
probos aiunt, alios improbos, alios me-
dios: probos quidem amicitiam, gra-
tiam, indignationem, pudorem, fi-

dentiam, miſericordiam: improbos au-

tem, inuidiam, maleuolentiam, iniu-
riam: medios vero dolorem, metum,
iram, voluptatem, cupiditatem.
Omnem autem affectum circa volu-
pratem ac dolorem verſari, ideoque ab
his virtutes pendere. At auaritiam,

voluptatum ſtudium, furorem amoris,
& ſimilia, habitus eſſe a vitiis diuerſos.
Amorem quidem alium eſſe amicitiaeé,
alium congreſus, alium vriusque, i-
deoque primum probum eſſe, alterum
improbum, tertium medium.
Amicitiae quatuor eſſe genera; Jo-
dalium, cognatorum, hoſtitun, amat-

tium. An autem benefecorum etiam &

admirantium ſit adiungenda, inqui-
rendum eſſe. Originem autem duce-
re primam a conſuerudine, alteram
a natura, tertiam ab via, quartam ab
effectu, quintam a gratia, Poſrvemam
a facultate. Omnium quidem in vni-
verſum tres eſſe ſines, honeſtim, viile,
& icundum: cum omnes amicitiae
ſtudioſi vel propter aliquod horum,
vel propter omnia ſimul cam am-
biant. Ac primam quidem eſſe cuius-
que ſecum amicitiam, alieram autem
cum parentibus, reliquas vero cum
aliis familiaribus & Propinquis. Ideo-

que in prima quidem exuperantiam,in

agliis autem defectum eile vitandum,
cum illud pro philautia, hoc pro ni-
mia in amando parcitate habeatur.
Gratiam porro tribus modis dici, vel
beneficium vtile, vel remuneratio-
nem beneficii vtilem, vel memoriam
beneficii. Eandem quoque in facie &
ſermone poni, ſecundum quam vel
õ vel niραααιαι dicatur.
Vian, autem ſecuturüm probum cum
virtute coniunctam, fiue magiſtratum,
tempore exigente, gerat, ſiue cum Re-
gibus degat, ſiue leges ferat, aut aliam,
quam reipublicae partem adminiſtret.
Sin haec nonattingat, populari vitae

agendo, vel, quod medium eſt, inſti-
tuendo. Quamuisenim & actionem,
& contemplationem rerum praeclara-
rum ſit ſecuturus; tamen, ſi vtramque
temporum culpa nequeat aſlequi, alte-

ra vſurum, praeferentem quidem

ſe dediturum, vel contemplando, vel

n
ub⸗

tine

vitam contemplantem, rempublicam
tamen haud negligentem. Ideoque
& vxorem ducturum, & liberos procre-
aturum, & amori caſto operam datu-
rum, & vino per occaſionem ſe largi-
vS perfufurum, ac denique virtutem
colendo, tum vitam ſeruaturum, tum,
cogente neceſſitate, relictàrum, cum

ſepulchri ſecundum ritus patrios & ju-

ſtorum curam geſlerit.
Iam vitaeæ tres eſſe ſpecies, agentem,
contemplantem, atque e vtraqaé com-
poſitam. Siquidem vt voluptaria mi-
nor quam pro hominis dignitate cen-
ſeatur, ita contemplantem reliquis præ-
ferri. Acrempublicam geſturum pro-
bum conſulto, non caſa, cum agens
vita verſetur in reipublicae negotiis.
Cum autem optima quidem vita ſit,
quae ſecundum virtutem ac naturam

degitur, proxima vero, quae ſecundum

virumgque, mediocriter ſe habeat; V-
tramque quidem expetendam eſſe, fu-

giendam autem cum vitio coniunctam.

Diſferre porro in hoc vitam beatam
ab honeſta, quod illa cum natura ſem-

per coniungitur, haec nonnunquam

pugnat: quodque ad illam ſola virtus
non requiritur, ad hanc requiritur.
Mediam autem vitam eſſe, quae ſit in
mediocritate poſita, nec officiis deſti-
tuatur. Etenim reéte facta quidem in
vita ſecundum virtutem cerni, peccata

autem in vita ſecundum vitium, officia
C 25 7 ₰
εN οτπ onsτα, uzoνοονοτ, 6νσνιαα

vero in medio vitae genere.
Quibus ita declaratis, haec quoque
ſunt addenda: virtutem eſſe habitum
mediocres voluptates ac dolores expe-
tentem, boneſtum, quatenus honeſtum
eſt, ſectantem. Ei vitium repugnare.

ETEECA CAP. I. 283

Sapientiam eſſe primarum cauſarum
ſcientiam. ”M
Prudentiam habitum, examinantem
& agentem bona, quatenus bona ſunt.
VFortitudinem habitum, inter audaci-
am & metum inculpatum.
Temperantiam habitum, in expeten-
do & fugiendo ſine crimine proce-
dentem.
Manſuetudinem medium inter ira-
cundiam & indolentiam.
Viberalitatem medium prodigalitatis
& illiberalitatis. .
Magnanimitatem medium arrogan-
tiae & puſillanimitatis.
Magnißcentiam medium oſtentatio-
nis & ſorditiei. *
Indignationem medium inuidentiae
& maleuolentiae.
Grauitatem medium iactantiae & ni-
mii placendi ſtudii.
Pudorem medium impudentiae &
ruſtici pudoris.
Urhbinitutem medium ſcurrilitatis &
ruſticitatis.
Amicitiam medium ſtolidi amoris &
inimicitiae. **
Veracitatem medium diſſimulationis
& iactantiae.
Iuſtitiamn medium exceſſus & de-
fectus.
Sunt porro alige quoque virtutes,
partim per ſe poſitae, partim ſub prio-
ribus, vt ſub iuſtitia quidem soρπα

akia. ſub temperantia autem éoαοαονοα
orααι α, duordeneie, απρdυdk, Or-
Xoxoia, quarum definitiones nihilve-
tabit adddere.
u Hροο.ι Pietatem, volunt eſſe

* Nempe ſupplendus hic textus Stobaci, man-
7
cus indubie: ita, *–a Xοτu+ντοον 8½ αρσττοαα

(Pavavslas 2, orgen eig. Nè οα e.

grαττνι Nερν πααρe. eEz Ariſtot.

Nicom. IV, 2. & magn. moral. I, 28.

Aliter tamen Ariſtoteles, qui amicitiam in-
ter arrogationem & derogationen: mediam facit.

PppZ habitum

4984
habitum Deos ac Daeomones colen-
tem, medium τττοaρ.. atheiſmi &
Iiαdααρρwοορααοα ſuperſtitionis: ſanctitatem
habitum, iuris erga Deos ac mortuos
ſeruantem, medium diogiornres profa-
nitatis & nomine carentis vitii.
Xens srnorà benignitatem, habitum,
ſponte hominibus ipſorum cauſa bene-
facientem, mediunm rovnpiag malignita-
tis & nomine carentis vitii.
BEuneivwynaiay, ſocialitatem, Rabitum
gratos homines in ſocietate praeſtan-
tem, medium äaenwoaοναςρ inſociabilita-
tis & vitii nomine carentis;
FugvyæXαααMꝶadαϊ bönam ſedem, habitum,
iniuſtitiam in contractibus fugientem,
medium avvαι⅛αMςdeοςdρedς.dρ, malas ſidei, & no-
mine carentis vitii, ad ſummum ius
Pertinentis.
Fuxooα—aνρ&, decori obſeruantiam, habi-

CATP.
OECONOMICA.

—

( Vm vero ſatis iam explicatae ſint

virtutes, ac pleraque morum do-
Adrinae capita pertractata; reliquum
eſt de re Jamiltiari & publica dicere,
quandoquidem natura politicum ani-
mal eſt homo. Prima ſane reſpublica le-
gitimus eſt viri & mulieris congreſſus,
ob liberorum procreationem, & vitae
ſocietatem. Atque hoc, vt familia voca-
tur, ita ciuilis ſocietatis eſt initium,
dequo dicere ſtatuimus. Etenim
parua quaedam ciuttas videtur fami-
lia eſſe. Quandoquidem pro voto
ſuccedentibus nuptiis, & liberis ſuc-
creſcentibus, atque inter ſe coniun-
Eis, altera deducitur familia, nec non
tertia & quarta. De his porro vici-
nia conſtituitur, & ciuitas, quoniam
plures viciniae ciuitatem conficiunt.
Quocirca, quemadmodum ortus ſemi-
na praebuit ciuitati familia, ſic etiam

PARS V. ARTOTELES. DOoCTRINA EIVS

tum ordinem ſectantem, medium dra-
Eiac, decori neglectus & nomine caren-
tis vitii.
Auragnaοαν. animum ſua ſorte conten-
tum, habitum praeſentibus cum libe-
ralitate contentum, medium rταιaαι
mendicitatis & oMXorες XαιEααο Gaútäeνationis.
Fooxiav animum confidentem, ha-
bitum in grauibus perferendis inui-
ctum, medium àννodag deſperationis,
& dοαaaανοα ατ—ιo furorts,
iorroiινâ laboris tolerantiam, ha-
bitum ſine fatigatione praeclara pera-
gentem: medium & uaαdαHτας oo1ĺlůtiei,
& uaraioxoviag laboris nihil agentis.
Poſtremo de omnibus compoſitam
virtutem probitatem quidem dici, per-
fectam autem eſſe, cum bona redden-
tem honeſta & vtilia, tum honeſta pro-
Ppter ſe expetentem.

II.

reipublicazc. Siquidem & regni for-
ma in familia cernitur, & optimatum
imperii, & popularis ſtatus. Nam paren-
tum quidem cum liberis ſocietas regni

formam gerit, virorum autem cum

mulieribus, optimatum, quandoqui-
dem mulier cum viro liberorum cauſa
congreditur, vtroque gignere cupi-
ente. Afſumto vero ad ſocietatem
vel natura ſeruo, vt corpore admini-
ſterium valente, ita tarditate domi-
num requirente, vel etiam lege, ex
hoc in idem conuentu, omniumque
in communem vſum labore, famelia
conſtituitur.
Atque huius principatum natura vir
habet: cum enim confſilio mulier qui-
dem non aeque valeat, pueri autem
nondum, ſerui nunquam; viro deni-
que totarei familiaris prudentia tri-
buitur. Ea porro partim eſt paterna,
Partim,

-
⸗-

⸗
l,

,

OECONOMICA ET' POLVITICA CAP. II. II. 485

partim nuptialis, partim hberilis, par-
tim acquirens. Quemadmodum enim
militia exercitus apparatum, ciuitas
vectigalia, ars inſtrumenta; ſic familia
neceſlaria requirit, cum ad commu-
nem vitam, tum ad commodum. Qua-
propter horum primam debet curam
paterfamilias gerere, ac tum reditus ho-
neſtis modis augere, tum ſumtus mi-

nuere. Quod cum praecipuum ſit rei fa-
miliaris caput, multarum debet ille re-
rum habere peritiam: vt agriculturae, o-
vium alendarum, rei metallicae, quo
citra cuiusquam iniuriam vtilitatem
ſuam procuret. Rei quidem acquiren-
dae ratio alla praeſtantior eſt, alia dete-
rior, illa natura, haec arte conſtans.

7

CA P. III.

POLITICA.

Ad que haec quidem de re familiari
dixiſſe ſufficiat; nunc de republica

breuiter dicamus.

Primum quidem cinitates tum ob na-
turalem hominum ad ſocietatem pro-
penſionem, tum propter vtilitatem
conſtitutae ſunt. Deinde perfectifſſi-

ma ſocietas ciuitas eſt. Ciuis quidem

eſt, qui magiſtratus eſt particeps; ciui-
tas autem talium virorum iuſtus nume-
rus. Is vero hactenus protenditur,
quatenus nec ſecum diſſentiens, nec
contemnenda reddatur ciuitas, verum
& vitam commode tolerare, & hoſtes
facile propulſare poſſit.

Prudentia alia eſt rei familiaris, alia

legum lationis, alia reipublicae, alia mi-
litiae.
Praezſunt autem ciuitatibus vel vnus,
velpauci, vel omnes: idque vel recte,
velſecus: recte quidem, cum principes
communem ſpectant vtilitatem; ſocus
autem, cum propriam. Ac negnum
quidem, optimatum imperium; & po-
pular,sſtatusrecte ſe habent: tyrannis
autem, paucorum imperium, & multitu-
dinis ſatus ſocus. Atque etiam mix-
tum quoddam de bonis rebuspublicis
conſtituitur imperium. Cum autem
ſaepe respublicae in melius vel deterius
mutentur, optima quidem eſt, quae ſe-
cundum virtutem dirigitur, pegeima
vero, quae ſecundum vitium.

Iam qui imperent, vel conſulant, vel
iudicent, in democratia quidem de o-
mnibus, aut ſuffragiis, aut ſorte, in Oli-
garchia autem opulentioribus, in Ari-
ſtocratia vero de melioribus deſumun-
tur. .

Seditiones porro in ciuitatibus vel
ſocundum rationem, vel ſecundum affe-
Aum exiſtunt: ſecundum illam quidem,
cum aequales ad inaequalia rediguntur:
ſocundum hanc autem, propter hono-
Trem, imperium, aut lucrum.

Intereunt autem respublicae vel vi,
vel dolo: quemadmodum diutius,
quae communem ſpeétant vtilitatem,
conſiſtunt.
Iudicia, curiae, conciones, & magiſtra-
tus, pro reipublicae genere conſtituun-
tur. Sunt quidem vulgatiſſimi magiſtra-
tus, ſacerdotium, praetura, aedilitas, gy-
mnaſiorum, mulierum, puerorum,
vrbis praefectura, quaeſtura, legum cu-
ſtodia: quorum alii ad ciuitates, alii ad
portus & mercaturas referuntur.
Eſt autem viri politici, cum rem e-
mendare, id quod multum difficilius eſt,
quam conſtituere; tum alteram multi-
tudinis partem in neceſſaria, alteram
in honeſta tribuere. Etenim opifices
quidem, agricolae, & mercatores, ad ne-
ceſſaria referuntur, cum inſeruiant rei-
publicae: milites autem & ſenatores,
Ppp 3 cum

cum & Virtutem colant, & res praecla-
ras gerant, praeſtantiores ducuntur.
Ac de his ſenes quidem conſulant, ſa-
cerdozes autem Deos colant, iuuenes ve-
ro bellum gerant.
perantiquus eſt, ab Aegyptiis primum
conſtitutus, qui cum alia recte diſpo-
ſuerunt, tum vt Deorum templa in edi-
tiſſimis conſtituerentur locis: vtque
priuatorum agri partim ad fines regio-
nis, partim ad vrbem locarentur, quo

PARS

Hic ſane ordo

PARS V. ARISTOTELES DOCTRINA EIVS

ſic duabus vnicuique tributis partibus,
vtraque regionis pars ſecum coniun-
geretur. Vtiliter quoque praecipiunt
leges ſodalitates inſtitui, & communis
liberorum inſtitutionis curam geri, nec
iuniores nec ſeniores, quam par erat,
matrimonio lungi, quod aetas vtraque
debiles gignat liberos: tum nec mu-
tilum quicquam tolli, nec perfectum
exponi, neque abortus procurari. Arx-
que haec hactenus derepublica.

IV.

CAP. I.
DE METAPHYSICIS.

Hioſophiae pars quarta, eaq; vIti-
ma, de ente in genere agens, ab A-
riſtotele prima philoſophia non-
nunquam appellatur, alibi ſapientia,
nonnunquam Theologig. Sectatores
atque interpretes eius Metaphyſicam
dixere, petito ab ordine, & loco, quem
in philoſophia tenet, nomine, vt Ale-
xandro affirmatum Aphrodiſiaeo, atque
Philopono. Nempe proximum poſt
Phyſica locum tenet, de re quippe 1-
gnota magis agens, magisque excellen-
te. De eo argumento XIV habemus
Ariſtotelis libros, quos genuinos eius
foetus eſſe facile ex ſtylo atque ordine

diſcurſus, iudice Alexandro Aphrodi-
ſiaeo, euincitur.
Metaphfca autem Ens conſiderat, Metapk.
quatenus ens eſt, eiusque principia. v r.
Eſtautem vox entis terminus analogus, L VIc.
atque primo de ſubſtantia dicitur, cu-
jus vna eſt eſſentia: de accidentibus
vero non dicitur ſimpliciter, ſed quate-
nus ſubſtantiarum communia ſunt at-
tributa. Cumque adeo Ens vnum ſit
analogice, vna quoque eſt ſcientia entis.
Primario tamen de ſubſtantia agit, quo-
niam ea primum ene, a quo ceterade-
pendent, & a quo denominantur.

CAP. II.

DE PRIMO

L. III. c. PRimum atque maxime vniuerſale a-
4. & Xioma, ſiue complexum principium
L. X. c. . hoc eſt: impoſſibile eſt idem ſimul eſ-
ſe & non eſſe, in eadem re & eodem re-
ſpeétu. .
L. X. Ad hoc principium omnis demon-
L. III c.4 ſtratio reducitur, omnisque opimo.
Ipſum demonſtrari nequit, primum
cum ſit, alias demonſtrando in infini-
tum procederetur. Nihilque ſcientia

humana vlterius complectitur, quod

PRINCIPIO. .
ei probando inſeruiat. Nec abſur-
dum datur magis, ad quod aduerſarium
compellas, quam ſi id ei negandum o-
ſten das eſſe.
Cum primo negante principio cogna- L. l. e
tio ingens intercedit primo princibio
afprmanti: Quod neceſſe ſit quodli-
bet de quolibet vere vel affirmari vel
negari. Quod quidem determinate
non valet de futuris contingentibus,
valet tamen indeterminate. Hoc igi-
tur

I. WV
L. VI.
eon.
ad c

1VI

l.
6,

l.
e,3

Nenph.
l,1.
l. l.
Nle.

METAPHFSICA. OCAP. I. II. WI.

tur principium affirmans, non abſolu-
te quidem eſt primum, ſed verum ta-
men eſt. Neque enim medium inter
propoſitiones, quae vera ſibi contradi-

Qctione opponuntur, dari poteſt magis,

CAP. I.
DE SVBSTANTIA ET ACCIDENTE.

48³7
quam inter numerum aequalem & in-
dequalem. Quaeuis propoſitio vel af-

firmat vel negat, atque adeo vel vera

eſte vel falſa, medium non datur.

L. IV.e. Ntis in genere tres dantur diuiſio- quam materiae, quamuis vere materia
L.vl.c.2 Lnes, vel enim ens per aceidens eſt, vel

eonf. inf.
ad c. V.

per ſe, vel potentia velactu, vel in inten-
vione vel reapſfe.

L. vl.c.2. Entis per accidens nulla datur ſcien-

L. VII.

C. I,

L. VII.
c, 3.

Julſtuntiarum.

tm. Ex his nobiliore ſenſu entis na-

tia, eſt enim ſpecies non entis, neque
caluſam per ſe habet, neque per ſe gene-
ratur & corrumpitur. Neque ſemper
eſt, neque vt plurimum, neque neceſ-
ſarium eſt, cum ſcientia ſit rerum omni
arte iſtis contrariarum.
Ens per ſe iuxta decem categorids dis-
tribuitur. Prima ſubſtantiae eſt, primi-
que entis, atque ideo eſt prima catego-
ria, namin quid praedicatur de primo
ſubiecto, cum accidentia praedicentur

in quale, vel in quantum. Rurſum ſola

ſulſtantia eſt ens per ſe, Accidentia ve-
ro entia funt, quatenus ſubſtantiae funt

affectiones. Subftantiam primum ens

ratio declarat, vel defnitio, quoniam ac-
cidentium definitionem ſubſtantia in-
greditur. Declarat item ſcientia, nam
accidentium ſcientia nititur ſcientia
Decharat tempus: da-
tur enim ſubſtantia, quae awcidentia
non habet, qualis Deus & intelligentiae;
praeceduntque etiam materiales ſab-
Kantiae temporeaccidentia, ſaltem ali-

qua, quæ illis obtingunt aliquanto poſt-

quam ſunt genitae. Denique declarat
natura nempe natura ſubiectum eſt
ante id, quod ei inhaeret. Hinc iſta
pars Metaphyfcae de ſola agit ſulſtænti.
Subiectum vel ſubſtantia, quae dican-
tur, ſunt tria, materia, forma, compoſi-

tura competit duobus poſterioribus,

ſit ſubſtantia, vt quae primum ſit ſubie-

ctum, & quod vltimo ſupereſt, quamuis
omnes corporis tollantur affeétiones.
Haecprimo materia eſt, quae in ſe ne-
que ſulſtantia eſt completa, neque
quantitas, neque cuiusuis alterius
praedicamenti. Neque prima fub-
ſtantia materia eſt, illa enim ſeparari
poteſt, & ſua ſubſiſtere virtute, extra
alia: eſt item determinata, perfecta &
ſingularis ſubſtantia. Materia vero a
Jforma ſeparari nequit, nec ſingularis eſt
aut determinata.
Formaeſt id, quod reipſa dieitur eſ-
ſe, ré ri s“ crat, 4dubd quid eſt eſſe, tota

cap. VI.

communis rei natura & eſlentia, defini-

tioni eius reſpondens. Subſtantiae
compoſitae ſenſibiles propriam ſibi ha-
bent definitionem. Ens per accidens
vero, vt quod ex ſubiecto conſtet &ac-
cidente, non habet, quamuis ab acci-
dente ſuo deſcribi pofſit & delineari.
Ipfa vero etiam categoriarum acciden-
tia, cum entia per ſe ſint, atq; vnam ha-
beant naturam, quidditatem habent ac
definitionem, non quidem perinde ac
ſubftantiae ſimplicem, ſed ſibi conue-
nientem.
Materia & fÄorma proprie non gene-
rantur, ſed totum compoſitum: quo
quidem ideae ſubſtantiae ſeparatae]
conferunt nihil, neque vt cauſae efle-
rices, neque vt exemplares. .
Partes communes ſubſtantiales vel
Jformales rei definitae, in totius defini-
tione ſunt enumerandae: non item
materiales indiuidui. CAbP.

cap. VIII,

cap IX.

XII,

L, IX. c

„II.

e.] III.

cap. I

.

erpertes, v. g. potentia Calefaciendi:

X

CAP.

488 PAns V. ARISar—oTETIEOS DOCTRINA EIVS

IV.

DE POTENITIA ET ACTV.
L.IV. c. POſt fubſtantiam ad potentiam deue-

niendum. Potentia autem vel a-
gens eſt vel patiens. Potentia agens
eſt principium motus aut transmuta-
tionis in altero, vel quod inſtar habet
alterius. Potentia patiens ex parte
cum agente eſt eadem: pasſzonis enim
& aclionis idem reuera eſt motus, ne-
que motus vnius ab altero diuelli pot-
eſt, quamuis mentis abſtractione diffe-
rant, vt quae in diuerſis ſubieétis ſint,
in agente ic. actio, palſo in patiente.
Potentiarum quaedam rationis ſunt

quaedam ſunt rationales, vt artes.
Rationales circa contraria verſantur, vt
medicina circa ſanitatem & morbum.
Irrationales circa vnum tantum occu-
pantur, ſic calor enim producit calo-
rem.
Potentia vero in rebus, vtut aliter vi-
deatur Megaricis, Zenonis ſectatori-
bus, manet, licet actu ſeſe non exerat.
Architectum enim appellamus, qui actu
ipſo non aedificat tamen. Sic animalia
quoque ſenſum habent, tum quoque
cum adu non ſentiunt. Porro ſi ita
ſtatuamus, imposſthbile eſſet futurum
id, quod aczu non eſt. Pogfbile enim eſt
id, cuius potentin, i ictum deducta, im-
posſehile nihil, & übi ipſi contradicens,
importet.

v. Errant, qui posſßibile eſſe quippiam

arbitrantur, quod acta tamen futurum
ſit nunquam: vel quod potentiae den-
tur, quarum imposſibiles ſint actus.
Hinc conſequeretur enim, omnia poſ-
ſebilia eſſe, impobile nihil. Posebile
eſt, quod ex aliqua potentia conſequi-
tur, vel conſecuturum eſt. Si conſe-
quatur nunquam, atque procedat ex

illa potentia, impodfibile erit. Quicquid
posſabile eſt igitur, id aliquando acta ex-
iſtat, neceſſe eſt.

Potentiarum tria ſunt genera, aliae cap. V.

naturales ſunt, vt ſenſus; aliae conſuetu-

dine acquiruntur, vt canere tibiis: aliae

diſoeiplina, vt artes. Harum poſtremae

praeujias requirunt operationes, natu-

rales potenttae non item. Naturales
atque expertes rationis potentiae neceſ-
ſitate quadam in acum deducuntur, ſi
debita inter agens & patiens ſit diſtan-
tia, neque quidquam quo impediatur
actio intercedat.
ralibus habet potentiis, quae liberae

ſunt adagendum vel ad non agendum

Ppro arbitrio ſuo.

Actus eſt, quando aliter res eſt, quam cap. VI.

erat in potentia.

Omnis adtus prior potentia eſt, O- cap. VIII.

mnique eo, quod potentia continetur,

ratione, eſſentia, tempore. Ratione: po-

tentioe enim definitio ab acta petitur.
Tempore: quaeuis enim pozentia eſt

prior actu in eodem numerico obiecto:

potentia enim prius eſſe eruditus quis
poteſt, quam acau ſit talis.
tamen rebus, eiusdem quae ſint ſpeciei,
ſemper tempore adtus quam potentia
eſt prior. Nihil enim a potentia pro-
duci poteſt vel fieri, niſi ab agente, quod
actu ipſo exiſtat. Eentia denique a-
Aus prior quam potentia eſt: primo
quoniam in generatione poſterior eſt.
Generatio enim initium ducit a ſtatu
entis imperfecto atque ad perfectum
progreditur. Iam vero omnis gene-
ratio a potentia adac»uum procedit: finis

vero, vtin generatione poſtremum eſt,

ſic natura perfectiſſimum eſt & nobiliſ-
ſimum, atque in intentione primum.

CAP.

3

Aliter res cum natu-

In diuerſis

¹. VI.

l.Ile.
.

ne. VI,

e,

nis

* L. VI.
c. 2.
L. IX. c.

tione ſeſe res habeat.

L. II. c.
IV.

METAPHIVSICA CAP. V. VI VII

CAP. V.

*

DE VERO ET FALSO.

Rima entis diuiſione cum diuidatur
illud in ens intentionale* & reale,
Imtentionale vel verum eſt vel falſum.
Vere intellectus affirmat, ſi inudicium
eius rei conforme ſit: falſo, ſi conforme

rei perceptio: faſſttas contra eiusdem
ignorantia, vel perceptionis carentia;
quamuis ignorantia proprie falſitas non
ſit. Hinc ſimplex apprehenſio vera in ſe-
ipſa eſſe poteſt, falſa eſſe nequit. Ad fal-

ſit minus, eſt enim in rebus ipſis com- ſtatem enim opus eſt compoſitione.

poſitio atque diuiſio perinde atque in
intellectu. Indeque ſi intellectus af-
firmando coniungat res, prout reuera
ſunt coniunctae, vel negando easdem
diuidat, vt diuiſae reapſe ſunt, vere af-
firmat vel negat; falſo ſi contraria ra-
Sunt autem et-
iam verum & falſum in fimplici rerum
apprehenſione, non per enunciationis
tamen modum, verum ſimpliciter, vt
veritax iſta nihil ſit aliud quam ſimplex

Veritas & falſetas complexa in eandem
ſubſtantiam ſeparatam cadere poteſt.
In rerum immobilium ſcientia deci-
pi non poteſt, quicunque immutabiles
eas eſſe intellexit. Vel enim ſemper
recte iudicabit, vel errabit ſemper;
quoniam res immobiles eodem ſemper
ſunt modo. Viciſſitudo vero & dece-
Ptio, verumque iudicium & falſum, in
ſolis rebus contingentibus locum habet
& mutabilibus. =

CAP. VI.
DE VNO, EODEM, ET DIVERSO. .

P Num entis affectio eſt, non ſubſtan-
tia, vt Pythagorae viſum & Platoni,
ſed categorema, & praedicatum cuius-
vis rei, in quantum ea eſt ens. Vni au-
tem multa opponuntur, oppoſitionis
genere, priuatiuam quam vocant, ideo-
que vnius naturam multa declarant,
perinde ac diuiſibile naturam indiuiſi-
Pilis, & habitus priuationem. Nempe
diuiſibile norum magis eſt ſenſibus,
quam indiuiſibile, & multitudo nota
magis quam vnitas. Ad vnum vero

referuntur idem, azquale, ſmile. Ad
multa diuerſum, inaequale, dicſimile.

Diuerſa ſiue genere, ſiue ſpecie tallaL. IV. c
ſunt. Genere diuerſa ſunt, quae ean - IX.

dem non habent materiam, vel genus,
vt quorum vnum ad corruptibilem
ſubſtantiam pertinet, alterum ad in-
cortuptibilem. Specie diuerſa ſunt,
quorum idem eſt genus. CGenus vero
eſt id, in quo res diuerſae conuenire di-
cuntur, v. g. corruptibile & incorru-
ptibile, in conceptu ſubſtantiae.

CAP. VII.

DE SVBSTANTIIS IMMORTALIBVS, AETERNIS
ET IMMOBILIBVS.

um duo ſunt naturalium ſubſtan-
tiarum, corruptibile vnum, vt animalia,

L. XII. c. . ſtantiarum tria ſunt genera, quo-
1. r.

alterum ſempiternum, vt coelum. Ter-
tium genus plane eſt immobile.

Perpetuaum aliquam & immobilem cap. VI.

* Intentionale autori dicitur enz prout notat veritatem propoſitionis. Nempe alias quoque Philoſe-
phis intentionale dieitur, quod intenditur ab imtellectu.

eſſe

Qa G

/

cap. VII.

*

V7fIðͦð

490 PpPARS V ARTOTELES. DOCTRINA EIVS

eſſe ſubſtantiam, ita probatur: ſubſtan-
tiae primum ens ſunt. Si omnes ergo
corrumpi ſubſtantiae poſſint; res omnes
corrumpipoſſe erit conſequens. Id
quod abſurdum eſt, cum detur motus
localis aeternus, circularis, coelo pro-
prius, qui vt initium habuerit fieri
non potuit: nec finem idem habere
poteſt, non magis quam ipſum tempus.
Si aeternum igitur ſit tempus perinde
ac motus; aeternam & incorruptibi-
lem ſubſtantiam dari neceſſe eſt, non
cam tantum, in qua motus ille exiſtat,
ipſum nempe coelum: verum vnam a-
liquam ſubſtantiam, quae ita moueat,
vt licet immobilis ſit ipſa, alia tamen o-
mnia a ſeculo moueat in ſeculum, non
potentiam tantum mouendi continen-
tem, verum actu etiam ſemper mouen-
tem. Sane enim errat Plato cum re-
liquis, qui Deum longis ſeculorum in-
teruallis nihil exiſtimant feciſſe, irrita
enim eſſet potentia in adium non dedu-
cta. Praeterea motus aeternus nequi-
ret eſſe, niſi & aeterna eſſet ſubſtantia
mouens, & adu ſemper moueret, & e-
ius praeterea eſſet naturae, vt non mo-
vere ſemper non poſſit, quae actus ſit
Hurichinus, omnem potentiam exclu-
ens.

CA P.

Sulſtantias igitur, motus aeterni ef-

fectrices, materiae oportet eſſe exper-

tes, mouent enim aldtus aeterni virtute,
omnis expertes potentiae.

In rebus, quae modo ſunt, modo non
ſunt, actum potentia praecedit, verum

ſimpliciter & abſolute loquendo actio

praecedit potentiam. Sane enim ne-
que naturalia ex potentia in aldtum dedu-
cuntur, niſi per aliquid quod aduu ex-
ſtat. Iam igitur ſi circulari motu ea-
dem redeant ſemper; neceſſario inde

ſequitur, aeternum eſſe aliquid quod

ſemper maneat idem, & eodem modo
operetur. Talis ſubſtantia aeternum
primumque mouens coelum eſt. Ge-
nerationum vero & corruptionum vi-
ces non primo debentur coelo, id enim
eodem modo mouet ſemper, verum in-

ferioribus ſphaeris, ſolis maxime, qui

accedens vitam, mortem recedens,
mortalibus rebus omnibus ſolet af-⸗
ferre. .

In aeternum eſt igitur primum coe-
lum, aeterno enim agitur motu,
prater quod aliquid eſſe oportet ſemper
mouens, motum nunquam, quod
& aeternum, & fubſtantia ſt, &
actus.

VIII.

DE DEO.

Rimus ille motor eadem ratione, qua
res appetendae & intellectu percipi-
piendae mouet: ita nimirum alios mo-
vet, vt ipſe maneat immobilis. Motio
autem primi agentis, quatenus prima
eſt cauſa effectrix, in eo eiusdem con-
ſiſtit influxu, qua efficienter concurrit
cum intelligentiis inferioribus, ad mo-

vendas earum ſphaeras. Vis igitur ef-

fectrix primi motoris in applicatione
conſiſtit vir'um motorum inferiorum,
ad proprium ipfſis opus, ad quod cum

eis agendo concurrit ita, vt aliunde e-
ius actio non pendeat. Ita intelligen-
tiae coelum mouent, non generationis
rerum inferiorum cauſa, finem namque

mediis nobiliorem eſſe oportet, ſec-

propter bonum iſtud praeſtantiſſi-
mum, maximeque expetendum, cui
conformare ſeſe tanquam vltimo fini
ſuo cupiunt.
Mutationis autem eſt expers primus
ille motor, Ens, abſolute atque ſimpli-
citer neceſlarium, atque adeo rerum
omnium

Mut,
Exil
605.
laent

S

e⸗

ne
ec⸗
.

METAPHFVSICA CAP. VIII. IX.

omnium principbium. A primo hec
principio coelum atque natura depen-
det, ſiquidem absque eo vltimogerum
fine, primaque cauſa, nihil eſſe vel fieri
Potett.

Primus hicce motor, Deus, perfectiſ-
ſima fruitur vita, eaque aeterna & iu-
cundiſſima; quae conſummata felicitas
plane ei eſt peculiaris, quatenus ſe in-
telligit ipſum, & cum infinita delecta-
tione contemplatur. Vt nos enim be-

atos reddit exiguae durationis con-

c. VIII.

Plut. de

templatio, ita Deus in infinita & perfe-
Gtiſſima ſui contemplatione beatiſſimus
eſt, vt qui omnium rerum maxime ſit
admirabilis. Eſt vero Deus aeter-
num ac viuum ens, entium nobilige-
mam, ſathſtantia immobilis, arebus ſen-

CA P.

491

