enim, quid diſtent appariturum.
Alii, ſibi placenti, quod vino ſe largi-
vs inuitare, ſine crapula, poſſet, hoc et-
iam muliim poſſe, reſpondit.
Reprehenſus, quod pecuniam pro
inſtitutione acciperet, Socratis diſci-
pulus qui ſit? Merito autem, inquit,
accipio. Socrates enim ſubmiſſo ſibi a
nonnemine vino atque Witico, paucis in
vſus ſuos réſeruatis, cetera remiſet. Ha-
buit nempe ille rei ſuaeæ curatores Athe-
nienſium principes, Eutychidem ego, em-
piitium ſoèruum.
Platonis reprehenſionem, quod ma-Laert. II.
gnam piſcium vim ſibi comparaſſet, 5.
cum ineurriſſet, obolo, dixit, eos emi, YIII.
nonne vero pretio Mto ipſe quoque com- 544.
paraſſes? Cumque annuiſſet Plato, non
ego ergo luxui, ſed tu auaritiae crimi-
ne teneris, dixit.
Simus, Dionyſu quaeſtor, Phryx Laert. l.c.
gente, peſſimorum morum homo, do-
mum ſuam eum deduxit, pauimentis
Ii 2 ex

ibid.

ibid.

ibid.

ibid.

ibid.

ibid.

P„

ex marmore magnifice ornatam, in cu-
ius faciem Ariſtippus deſpuit, locum
magis opportunum ſe videre nullum af-
firmans.
Laert. Il, Vt Socrates mortuus ſit interroga-
76. tus, ta reſpondit, vt ipſe cum maxime
cuperem.
Polyxenus Sophiſta, in domum eius
veniens, mulieres conſpicatus, & coe-
nam magnifice inſtructam, inuehere
in iſtum coepit luxum. Continuit ſe
Ariſtippus parumper, atque tum, vt
ipſe vna coenaret, eum inuitauit.
Cumque ille ſe accipere inuitationem
teſtatus eſſet; Cur ergo, inquit, mihi
erprobrabas'»nempe nontam ciborum de-
licias, quam ſumtus auerſari videris.
L. II. Sat. Geſtabat ſeruus in itinere pecuniam,
HI.v0οcumque onere laſſaretur, quod graue
eſt, eſffunde, aiebat, & fer, quod potes.
Ea de re ita Horatius;
Craecus Ariſtippus, qui ſeruos proii-
cere aurum,
In media iusſet Lydia, quia tardtus
irent.
Laert. II, Nauigans, cum nauem, qua veheba-
77. tur, piraticam eſſe reſciuiſſet, pecuniam
ex arca depromptam numerauit, poſt-
ea in mare vt excideret, quaſi inuito ſi-
bi & ingemiſcenti, effecit. Feruntque
dixiſſe, praeæſtat vt iſta Ariſtippi caitſck,
quam vt Ariſtippus in gratiam iſtoraum
bereat. .
., Homines, in auctionibus variam ſu-
pellectilem inſpicientes, reprehende-
bat, quod vitam ſimili Rudto quisque
nam non examinaret.
Laert. II, In Aſia moratus, cum ab Artapher-
79. ne ſatrapa comprehenſus fuiſſet, vbi
„ Haec Hunc verotua illa confidentia eſt? non-
omida emine aiente, Sulte, reſpondit, con-
Stanleio, Edens neſem, ſe non hoc tempore fuerim,
ſine qui quo cum Artapherne mihi Loquendum.
bus ta- Eos, quti liberalibus artibus imbuti*]
nen n ghiloſophiae ſtudia omiſiſent, vt ad me-

reger
ſenſus

non fluit.

ibid,

PART. III. CAP. VI I.

chanicasartes ſeſo conferrent, cum Pe-
nelopes procis omparandos aiebat; illos
enim & Molantho & Polydoram, ceteras-
que? ancillas omnes ſibi conciliare. Do-
minamhaut vincere potuiſſe.

Cui geminum Ariſtonis iſtud: VlIyf- TLaen i;.

ſe, ad inferos delapſo, cum mortuis fere
omnibus vt colloqueretur datum eſſe,
Reginam ne videre quidem licuiſſe.
Rogatus, quaenam puerõs ingenuos
diſcere deceat? Ea, inquit, quaz viri
vſui ſunt fuüturd.
Exprobranti, quoda Socrate ad Dio- ibid.
nyſium ſe contuliſſet; Atqui, inquit, adee
doctrinae indigus ad bbcratem ſüum pro- 5
fectus, dad Dionyſeum verorecreatione &
luſibus opiis habens. .
Meretrice ei dicente, quod vterum ibid.
geſtaret ex eo. Non, inquit, hoc magis
noſti, quam per ſpinas denfecmas am-
bulans dicere poteſt, iſta me ſauciauit.
Cuidam, quod a Dionyſio pecunias
accepiſſet, Platone libris ab eodem do-
nato, improperanti, reſpondit: Nem-
pe pecunia ego, Plato libris opus habe-
bat. .

ibid.

Praedio amiſſo egregio, condolenti Plut. de

ob iacturam, vnicum, ait, habe agel- Tranq.
lum, mihi tres adbuc relinquuntur. 3. .
Annon igitur tibi botilts condolendum.9..
Nempe ſtolidum eſt, vt ait Plutarchus,
amiſſa lugere, & non potius laetari de
iis, quae relinquuntur nobis.
Cum ei obiiceret aliquis, diceretq ue, Anton.
propter te periit ager, annon, inquit,
mölius propter meagrum, quam propter
agrum me berire?
Iratum conſpicatus nonneminem, Iid, ſerm.
verbisque irae indulgentem, non, in- 76.
quit, irae verba accommodemus, ſod
extinguere verbis conemur iram.
Mulierem, parua ſtatura, ſed emen- lid, ſerm.
datiſſima forma videns, paruum inquit 1832,
malum, ſed magnum bonum (pulctrum.) ,,
Qui inuertenda vero haec putant 4, ut-
leguntque, 7 s
α„½0.

& Max.
ſerm. 35.

legun
69 .
Ariſ
tann
tit,
ſecke

lid. ſerm.

inen

6
enm

Fop.
Laert. IH, C V
94. Oeu
E
Hiſt
inſer
MII
Getur,
Dialec
rice
204, 2
upen
Ul Lai⸗
mium
lnn.
niſs
rehen
16 4
exer
lerrt
Dion

1 laen um /,
. ertio

—
Chr
Kuinrel⸗

um Pe.
t; Uoe
lterql-

. eleen ll

lirfere 0O,

ſe,
.

ennig di
e viri

dDio- dis.
inquit ulela⸗
, , Taldi
n *
ne*

terum ibid,
magir
Ir Ar.
it.
CNNas
n Go⸗
Menr.

ube-

olentiblut. de
CCyel. nd
ntui . 60. .
unn.
chus,
Nri de

lteh
PM.) 1u0,

Utant i,ke

e, ,2 &
i d.

lid. ſerm.

„
rvyouvnyv.

APOPHITHEGM. FT SeRIPTA ARISTIPPI.

leguntque, exigaum bonum, pulchrum)
ſed magnum malum, male ſententiam
Ariſtippi accipiunt, qui ad peruulga-
tam ſententiam alludendo, eam inuer-
tit, vt ingenio ſuo, voluptates vbique
ſectanti, eam accommodet. .

24 Abalio interrogatus, an matrimonii
ineundi ſibi ſit autor? minime ego qui-
4. za⸗dem, reſpondit, e formoſam enim du-
nv nor⸗veris, ommunem habebis, ſen dutem de-
, Eas Jormem, poena tibi fuerit.
i
avXα

Vnt, qui nihil omnino ſcriptum
eum reliquiſſe affirmant, in quibus
& Soſicrates eſt. Alii aiunt ſcripfſiſſe
Hiſtoriae Libycae libros tres, Dionyſio
inſcriptos. Dialogos XXV, (vel potis
XXIII, vitium enim in numero eſſe vi-
detur,) vno volumine comprehenſos.
Dialecto Attica quosdam, reliquos Do-
rica, quorum iſti ſunt tituli: 1 Artaba-
zus, 2 ad naufragos, 3 ad exules, 4 ad
pauperem, sad Laidem, 6 ad Porum, 7
ad Laidem deſpecito 8& Hermias, 9 ſo-
mnium, Io ad pocillatorem. II Philome-
lus, 12 ad ſeruos, 13 dd eos, gqui vino ve-
uſto & ſäortis eum indulgere aegre fe-
rebant, I4 ad obtrectatores ob conutuia
ei frequentata, I5 Epiſtola ad Areten,
16 4d ecum, qui ſoipfim ad Olympica
exercebat, Winterrogatio, I8 alia in-
terrogatio. I9 Chria * ad Dionyſßum,
20 alia inimaginem, zl alia ad ſiltam
Dionyhtii, 22 dd eum, qui ſo contemtui
eſſe putabat, 23 dd eum, qui conſulere
parabat. Porro eius ſunt exercitatio-
a Laert. num libri VI. De voluptate'liber, La-
X, 4. ertio in vita Epicuri memoratus. De

Laert. IHI,
34.

CAPD.
SCRIPTA EIVS.

ſciplina, de virtute exhortatorius, Arta-

253
Iuuenes hortari ſolebat, vt elusmodi ſi- lid ſerm.
bi comparare diſeerent commeatum, cum 134.
quo in naufragio quoque enatare vale-
rent.
Dicere item ſolebat, non quemad- Stob.
modum calceus maior vſui parum ido- ſerm 92.
nous eſt, ita & cum opibus matoribus ſé
rem habere. Calcet enim magnitudi-
nem, ſe pedis menſuram erxcedat, vſus
impedire. Opibus autem vel vniuerſis,
vel expurte, vbi opportunum fuerit, vti
licere. ð

VII.

b b Laert.

Phyſeologia, ex qua allegatum Laertio, l 2

Pythagoram hoc nomine eſſe appella-
tum, quod aeque ac Pythius certe lo-
queretur. De veterumluxulibri qua-
tuor exempla eorum complexi, qui a-
mori & voluptatibus ſe permiſere, v.
g. amores Empedoclis in Pauſaniam ein Id. Ix,
libro primo: Crateae in filium Perian- 60.
drum, ¹ Ariſtotelis in Hermiae concu- ga. 1,
binam“ in libro quarto. Socratis ine Id. v,

Alcibiadem, Xenophontis in Clini- 2.

am, & Platonis in Aſtera, ? Nenocratis? Id. II,
in Polemonem.i Quae tamen poſtre-g PS-j
ma exempla non noſtrum eſſe Ariſtip- 49½.
pum, qui horum librorum extitit autor, h Id, Il,

luculenter demonſtrant. 29.
. . i Id. IV,
Epiſtolae eius IV proſtant in colle- 19.
ctione epiſtolarum Socraticarum, quas

publici iuris Leo Allatius fecit.

Sotion & Panetius ita eius tracta-
tuum recenſionem inſtituunt: De di-

Laert. II,
83.

bazus, naufragus, exiil, exraονιν
VI, Chriae tres, ad Laidem, ad Porum,
ad socratem, de fortuna

* GChria eſt breuis & concinna dicti vel facti ali-
cuius relatio. Earum tertiam ad filium Diony ſii
Voſſius operi de Hiſtoricis Graec. inſeruit. Quae

ſi hiſtorica fuit, eiusdem generis & reliquas duas
fuiſſe veroſimile eſt. .

I1 3 CAb.

Epiſt. So-

cratic.

XXVII.

* ita

254

PART III. CAP. IX. M.

CAL. IIXE.

MORS
Vm tempore haut exiguo verſatus
cum Dionyſio fuiſſet, filia Arete ad
eum poſtremo miſit, atque, vt ad ſe Cy-
renen rediret, orauit, vt rebus ſuis
roſpiceret: periculum enim eſſe aie-
Pane amagiſtratibus opprimatur. Quo
facto Dionyſio valedixit Ariſtippus, at-
que in itinere morbo correptus Lipa-
rae, quae Aeolia inſula eſt, nauem relin-
quere coactus eſt, vbi & diem obiit, vt

colligere eſt ex ſequente epiſtola eius

ad filiam Arèten ſcripta.

ARISTIPPVS ARETAE.

Litteras ad me tuas Teleus reddidit,
quibus impenſe precaris, vt quam citiſ-

prlenr ſime Cyrenem aduolem, quod non ſuc-
Allatius. edunt ex animo res tuae, Praefecto-

rum cauſa, & vir tuus verecundia im-
peditus, ſuetusque longea ciuilibus tu-
multibus vitam agere, domeſticas res
adminiſtrare mimis idoneus ſit. Ve-
nia igitur impetrata a Diony ſio ad te na-
vigandi, qui, officium quo minus face-
rem aduerſum te, mihi fuit impedi-
mento, in lLipara inſula morbo ſum af-
Hlictatus, vbi Sonici familiares opti-
mam mihi nauarunt operam, prouide
me curantes, & ills humanitatis
officiis, quae orco proximus ab amicis
poterat expectare. Deeo vero, quod
ſcribis, qualem ſcilicet honorem defer-
re debeas iis, qui a me liberi facti ſunt,
& qui contendebant, nunquam ſe Ari-
ſtippum deſerturos, donec ipſis vires
ſuppeterent, omniaque illi, tibique
grata facturos, fac ſis ipſis in omnibus
credas. Ex meaetenim ſuppellectile id
habebunt, ne ſint mali. Tu vero id a
me conſilium habeas, bene te cum

principibus gere, vt conſilium meum
proficuum ſit: eritque, ſi a plurimis

EIVS.
aucupandis animum auertas. Rerum
etenim ſuperuacanearum poſſeſſionem
contemnens commodiſſime, aetatem
transegeris. Neque enim adeo in te
erunt iniuſti, vt, demtis omnibus, te
mendicantem viuere cogant. Duo
namque viridaria, quae ſupererunt, &
ſplendido & ſumtuoſo vitae generi ſuf-
ecerint. Quae vero in Bernice eſt
poſſeſſio, ſi vel ſola concedatur, abunde
puſillis nobis vitae commoda, vſusque,
ſubminiſtrabit. Non id iubeo, vt de-
ſpicatui habeas res exiguas, ſed ne ob
parua turberis, nempe & in magnis
turbare non eſt laudabile. Si vero na-
turae ceſſero, auesque modum conſilii
mei ad quam optime inſtruendum Ari-
ſtippum; Athenas petito, vbi Kanthip-
pam & Myrto, prae omnibus aeſtima-
to, quae me ſaepius rogarunt, vtte ad
ſacra Eleuſinia adducerem. Hoc ita-
que dulciſſimo vitae modo cum iis v-
tens, Praefectis Cyrenaeis concede, vt
ad libidinem vsque iniuſti ſint. Tibi
namque in naturali fine, qui eſt volu-
ptas, iniuriam non inferent. Tui au-
tem illi conatus ſint, vt vna cum Xan-
thippe & Myrto viuas ea ratione, qua
mihi ecum Socrate viuere moris erat,
magis ac magis earum ſocietate a qua fa-
ſtus, ac grauitas longe ſubmouentur, te
ipſam adornando: ſi citius Tyrocles,
Socratis filius, Cyrenem aduenerit, qui
mecumapud Megara viuebat, optimea
te id actum erit, ſi viuendi modulum
communicaueris, & illum aequeatque
filium tuum honoraueris. Filiam, ſi
non vis alere, in enutriendis enim pu-
eris maximis te moleſtiis implicari af-.
firmas, filiolam Euboidis, quam large
& liberaliter tractaſti, & in mei gratiam

meae matris nomine decoraſti, & ego

ipſe

Lobꝛens Ll

ſint
qu⸗
ſed
Con
risfi
dena
com

nm Colll-

Laen. X
1

AW

4

Rerum
fonem
Letatem
eoin te
bu te
Duo
runt, 8&
eri fuf.
nice eſt
abunde
Roque,
N de-
d ne ob

ngnis

verona-
conlili⸗
umn Ari-
Launthup⸗
jeſtima-
vtte ad
oc itr
nis N-
ede, t
Tibi
Kt volu-
Tui au-
mn Xn-⸗
ne, qua
is etat,
quafe⸗
ntur,te
Nrocles
eritqun

ptines

dulum
neatque
Uiam 1 1
enimpu-

jcnri a-

m latge
graram

, eo

iſe

—

AxISTIPP MORS, DOτ ÜιPvI ET S ½

ipſe etiam ſaepiſſime illam amicam com-
pellaui, adhibe. Porro ante alia par-
vuli Ariſtippi curam gerito, vt nobis
dignus, atque philoſophia, quam illi ſo-
lam, ſed veram, firmamque haeredita-
tem relinquo, euadat. Reliqua enim
vitae neceſſaria principes Cyrenaeos
aduerſarios habent: de Philoſophia ve-
ro, nec verbum mihi ſcripſiſti, quod
eam Nicluis tibi eripuerit. Delectare
itaque ſummopere, bona mulier, illas
poſſidens diuitias, quæ ſub tua poteſtate
ſint, quarum filium poſſeſſorem facito,
quem vellem ipſe iam meum filium eſſe;
ſed quando hac ſpe fruſtratus diſſoluor,
confido, eum ate per ſemitam bonis vi-
ris familiarem deductum iri. Vale; &
de nobis gemitus, ac lamentationes
compeſcito.
Stobzeus Liberos eius, Areten iſtam, filiam

—

255
philoſophiae innutritum ſtudiis, quem
tamen ob ingenii ſtuporem exhaereda-
vit, & familia expulit. Quam ob rem
ab vxore increpatus, admonente ab ipſo
eum eſſe, exſpuit, hoc quoque a me eſt,

inquiens, ſed nulli vſus eſt mihi. V. el, Laert. II,

vt Laertioò relatum, pediculi quoque & : 81.
pituita a nobis ſuut, quaez tamen velut
inutilia a nobis quam longigime proii-
cimus.

Arote filium habuit, aui Ariftippi Laert. II,

nomine appellatum, qui a matris in- 85.
ſtitutione ασασαm—ατιε tulit, cogno-
men.

Praeter duos autem illos, auum at-
que nepotem, Ariſtippum, alios eius-
dem nominis duos Laertius memorat,
alterum hiſtoriaz Aradicae autorem,
alierum ex Academia noua philoſo-

Laert. II,

fſerm 74 commemorant, filiumque praeterea, phum.

CAP.

IX.

DISCIPVLI EIVS ET SVCCESSORES.

Vditores Ariſtippi praeter Areten

Laert. II,
liam, quam magna cura inſtituit,

85*

animumque eius conſummata in rebus

philoſophicis eruditione imbuit, Aec-
thiops, Ptolemaide ortus, & Antipater
Cyrenenſis commemorantur.
Arete philoſophiam a parente acce-
ptam, Ariſtippo iuniori, filio ſuo, tra-
didit, qui cum Theodoro Atheo eandem

communicauit, Seétae autore, quae
Theodoria fuit vocata.
Antipater, Ariſtippi ſapientiam cum
Epitimide communicauit, diſcipulo ſuo,
Epitimides cum Paraebata, Paraeba-
tes cum Hegeſia & Anniceride, quorum
poſtremi, de ſuo quaedam cum adieciſ-
ſentaeceptis; nomen ſectis dedere He-
geſcacae, & Anniceriac.

Laert. II,
86.

HEGESIAS.

CAP. TI.

VITA
LTEGESIAS, Paraebatae diſcipu-

lus, aαα + οαναοdνατις habuit cogno-
men, quod mortis oratorem no-
tat. Eius rei cauſa fuit liber ab eo ſcri-

ptus, qui awναοοτοαα dicebatur, quod

Cic.
Tuſc, I.

24.

EIVS.
a vita quidam per inediam diſcedens,
reuocatur ab amicis, quibus reſpon-
dens demonſtrat in hoc libro, multis
mortem nos ſubducere malis, non bo-

nis, vitaeque humanae enumerare
inſtituit

256

PARZ. III. CAP. I. & W.

valer. inſtituit incommoda, atque eo elo- voluntariae mortis oppetendae cupidi-
nim quentiae apparatu vitae fuit inſecutus tatem ingeneraret, ideoque a Rege Pto-
9. miſerias. vt earum miſeranda imagine lemaeo VIterius hac de re diſſerere pro-

audientium pectoribus inſerta, multis

CAP.

hibitus eſt. 6
II.

PHILOSOPHIA EIVS.

Laert. , A Beo diſcipulis Hegeſtacorum haeſit
93. nomen: Idem cum Cyrenaicis

ſummum bonum amplectebantur, affir-
mantes inſuper:
Neque gratiam eſſealiquid, neque a-
micitiam, neque beneficentiam, quod
non per ſe iſta omnia appetantur, ſed
vſus ac neceſſitatis gratia, quae, ſi abſint,
nec illa ſubſiſtere.
Vitam omni parte beatam conſequi
poſſe neminem, corpus quippe muſtis
morbis pasſionibusque affligi, animam
vero vna cum corpore pati & perturba-
ri, & plurima ſperata a fortuna inter-
verti. .
Vitam mortemue eligere,
noſtri arbitrii. .
Natura iucundum iniucundumue
eſſe nihil, ſed propter rerum vel rarita-
tem, vel nouitatem, vel ſatietatem, lae-
tari alios, alios triſtitia confici.
Neque paupertatem diuitiasue ad
voluptatis quidquam conferre ratio-
nem, neq; enim exquiſita magis, quam
pauperes, voluptate diuitiores affici.
Seruitutem quoque ac libertatem, no-
bilitatem atque plebeiam ſortem, glo-

rem eſſe

riam & ignominiam, nihil hac ex parte
differre.
Inſipienti vitam in lucro eſſe, indif-
ferentem ſapienti.
Sapientem ſui ipſius cauſa facere o-
mnia oportere, neque alium quemuis
ſibi ipſi praeferre.
Quamuis enim cum maxima ab aliis
beneficia accipiat, non tamen ea ho-
rum, quae ii praeſtiterit, merita ae-

quare.

Certam ſenſus nobis perceptionem
neutiquam ingerere, ideoque ea faci-
enda, quae rationi conueniant.
Peccata veniam mereri, ſponte enim
peccare neminem, ſed aliquo animi mo-
tum affectu.
Odio neminem habendum, ſed eru-
diendos potius, qui odium mereri vi-
deantur.
Sapientem magis euitandis malis,
quam bonis indipiſcendis fore inten-
tum, propoſito ſibi eo fine, vt neque in

labore viuat, neque in dolore; idque

eos aflequi, qui neutro modo a rebus
voluptatem prouocantibus afficiun-
tur.

ANNICERIS.

CAP. I.
VITA EIVS. .
Laert. H NNICERIS, Cyrenaeus, Paraeba- gendis excelluiſſe dicitur, eiusque rei
8;. Mitae diſcipulus fuit Epicureum fuiſ- aliquando, Platone praeſente, experi-

ſe dicit Suidas, atque Alexandri ae- menta dediſſe, iuncto curru, & in Aca-

tate vixiſſe. Equis curribusque re-

demia aliquot curſibus peractis, quibus
ita

*

— —*

— —— — ⏑ — —

luert Ih

20.

(. 0

le,Il33
in
1 “
laert. II,
1
.
*mil

cit

lant II.

N.
did. —
61 „
Muuch mal
le. cee
gller fi
Cit denn
Nit De tch
0rhI. 49

pic.
ebto.
pro.

parte
indik⸗

e 0.
emuis

balis

ta Ee⸗

te
eri⸗
AcCA-
nibus
ita

Plac.
Phil. I, 7. frigidumque adeo ſenſum non elicere non potue-

HEGCESAS.
ita menſuram obſeruauerit exacte, vt
nunquam orbitam rotae mutauerint,
praeſentibus omnibus, Platone exce-
pto, obſtupeſcentibus. Plato vero iſtam
eius ſeuere increpabat ſolertiam, feeri
non poſſe, inquiens, vt, qui tantum ſtu-

ra atque admiratione vere digna non
. neglexertt.

Laert IIl, Qum vero Platonem, Dionyſũu ĩuſſu,

²0. Aeginae inter mancipia vendi contin-

di inres nihili impendiſſet, alia grauio-

ANNICERISE 257
geret, Anniceris vt praeſens eſſet acci-
dit, a quo XX, vel vt alli volunt, XXX
minis redemtus, atque Athenis amicis
ſuis reſtitutus fuit: qui cum reddere
pecuniam ſtatim Anniceridi cuperent,
accipere rwluir, non ſolos ipſos eſe, in-
uiens, qui Platonis curam ſuſeipere me-
imtm,. . Re
PFrater ipſi fuit Nicoteles Philaſo- Sajqd.
phus, diſcipulus celebris ille P ſdo- Auc.
ilts. ð

7

C P. If.
PHILOSOPHIA EIVS.

Cic. Of- ANNICERII diſcipuli eius ſunt vo-
ſc. III33 *Cati, qui cum ceteris omne bonum
in voluptate poſuerunt, virtutemque
laudandam eam ob rem cenſuerunt,
l, quod efficiens eſſet voluptatis. In o-
mnibus cum Hegeſiacis ſentiebant, ami-
citiam tamen relinquebant in vita, &
gratiam, honoremque aduerſus paren-
tes, praeclaraque pro patria facinora.
Ceterum ſtatuebant:
Sapientem, quamuis moleſtias ſub-
eat, atque labores, beate victurum ni-
hilominus, etſi minimum ei fuerit volu-
ptatis.
Amici felicitatem non per ſe expe-
tendam, neque enim eius ſenſum ad al-

Laert.

terum peruenire, neque eam rem ſatis
eſſe ad animum obfirmandum, atque,
vt praeclarius quam alii ſentiat, erigen-
dum: praeterea oportere ita aſſueface-
re animum, propter congenitam ei pra-
vam diſpoſitionem, * vt ne propter e-
molumenta tantum noſtra amicum ſuſ-
cipiamus, iisque deficientibus ab ipſo
diſcedamus: ſed ex beneuolentia qua-
dam, ob quam labores quoque non ve-
reamur, eius cauſa fuſcipiendos. Quam-
vis enim vltimum finem in voluptate
conſtituant, eaque priuati doleant, a-
micorum tamen gratia labores, quibus
carere alias potuiſſlent, ſubeundos eſſe
agnoſcebant.

THEODORVS.

CAP. I. .

VITA EIVS.

Laert. I. A Nniceridem THEODORVSaudi-

Zenonem Cittieum, & Pyrrhonem E-
phecticum: Atheus dictus, quod Deos

893. vit, vti & Dionyſium dialecticum,
uid. . .
Oeο. * Stanleius pariter ac Laertii interpres Latinus,

Plutarch. malo exemplo ſequentia a praecedentibus auellunt.
ceterapeſſime explicare & interpolare conati ſunt:

Cic. de runt. Nempe hoc ſenſu Stanleius iſta priora ver-

Nat. De- tebat, Amici felicitatem per ſe non eſſe expeten.

or. L, I. Aam: iudicivo enim cum aliqus conſentire, bel erigi

atque confrrmari ßltra quod bulegur ſentiat, non
ſatis eſt ad ſatitfaciendum rationi. Quin potiue
optimisz rebus bt nos aſſuefaciamus oportet, pro-
pter congenitos nobis affectus, Bitio contaminatos,
Spero Graeca Laertii vna cum ſcopo orationis at-
tendentes, verſionem noſtram praelaturos.
X

K k negaret,

KTongat.

258 PARLI. WI.
negaret, librumque ſcripſiſſet, vel, vt
Suidas ait, libros, quibus omnia, quae
contra vrgeri ſolent, refutaret, ex qui-
bus plurima Epicuro deſumta. Idem
poſtea per abufum oερ eſt dictus, cuius
Paert. II, rei occafio diſputatio fuit cum zilpone,
IOI. cuius iſta ſumma extitit: Num credis,
aiebat otilpo, te hoc eſſe, quod te eſſe
affirmas; cui cum annueret Theodo-
*rus, Skilpo pergebat, ſi diceres igitur
*Deum te eſſe, num eſſes? cumque
rurſum Theodorus aſſenſum praebuiſ-
cNſet; eris igitur, ſubiunxit Stilpo, o

ſcelus, eadem ratione auis & quaecun-

que res alia.
Eaert: II, Eum Cyrenaei relegarunt, quibus
104. ludens aiebat, male facitis Cyrenaei ex
Eaert. II, Lybia in Graeciam me expellentes. In-
IoI. de Athenas delatus, Areopagi iudicio
L obnoxius, ad mortem damnatus fuiſſet,
niſi Demetrii Phaleraei euaſiſſet auxilio.
Inde quoque eiectus, ad Ptolemaeum
Lagi ſe contulit, apud quem moratus,
legatique munere eius nominead Lyſi-
machum defunctus eſt. Penes hunc
vero cum impio ore quaedam effutiif-
ſet, Lyſimachus interrogauit, nonne
Eaert. II, til T heodorus es ille, quem vrbe prohi-
02. buere Athenienſes? tta eſt, dixit, mihi
ferendo amplius impares Athenienfer, vt
Bacchum Semele eiecere. Tum Lyſi-
machus: ad me poſthac ne accedas, Ca-
vere te velim. Cui ille, Cauebo, in-
quit, quam diu Piolemdeus non miſerit.
Micthrusigitur, Regis filius, tum prae-
ſens, non Deos tantum, inquit, verum

CAP. II Cic.
Reges etiam ignorare videris. Cui
Theodorus, Deos quomodo ignorem? & ex eo
quos tibi offenſos credam. Mortem ei Valer.
Lyſimacho minitante, magnum, inquit, Maxim.
effeciſti, ſe cantaridis vim conſecutus es. aulo'a-
Vel, vt Stobaeus refert: neſèiebam te, vir-liter Sen.
tute Regis deſtitutum, vim veneni habe-— de tranq-
re. Quo dicto accenſus Lyſimachus anim. c.
crucem ei minatus eſt. b Theodorus, VI.
vero, iſtiæ quaeſo, inquit, iſta horrili- iaiol a4
lia minitare purpuratis tuis. Theodo-—intel.
ri quidem nihil intereſt, humine anſä- ſuſf. b.
blime putreſoat. So6. B.
1. — Cic.
Poſtremo Cyrenen ſe contulit“, at-Tuſc. I,

que cum Mario in magna vixit autori- 43.

tate, hac ipſa in vrbe, ex qua antea fue- Laert.
rat eliectus. I1, 103.
Laert.

Cum Euryclide autem, Sacerdote, di-II, 1or.
putans, interrogabat, qualesnam ſ-
ſent, qui mteria polluerent? Reſpon-
det Euryclides, qui cum non initiatis ede non i-
communicant. Polluis igitur, Theo-dem pla-
dorus ſubiecit, qui ea talibus imper-ne ſed
tiris. Lerat:
num id
Quod Ariſtippo & Diogeni alii, id eſt vid. ſ.
Theodoro nonnulli tribuunt, & Cyni- vita Ari-
co Metrocleo, qui cum diviſſet ad A—ſoi c.
riſtippum, non opus haberes illa difci- Penr
pulorum turba, herbas ſi ablueres, re- 103.
ſpondit, tu vero, ſicum hominibus noſſes
verſari, herbas abluere nonhaberes ne-
ceſſ.
De Hipparchia demum, Cratetis vxo- ed
re, dixit, haec ſt illa, quae radiis apud er
tblas relictis, pallium geſtat. 9.

Suid.

CaA P. II.

PHILOSOPHIA EIVSDEM.

Zui. Mni genere eruditionis ſuos inſti-
ſtituit, ſectaeque extitit autor,
quae Theodoria eſt appellata. Indif-
ferentiam do cebat, nihil res aſe inuicem
differre docens.

Fi 1 Laert. II,
Finem opinatus eſt gaudium & moe-

rorem,alterum ob prudentiam, alterum
ob imprudentiam.

Bona eſſe prudentiam atque iuſtitiam,

* h. e. Philoſophatur. Nam pallium Philoſophi geſtabant.

mala

Laert Il 4
101.
haud
ter e
Dne
4or.
we
cdan
ſt.
cart
NMe
er

¹ (e,
CKiit. 1,

Wemg. 1 d

enn eiValer
uid Aanin,
be. N. 2
Daulo 2.
, liter den.
e -detrang.
Achusanin. c.
lorus I.

.,, Plut. an
rri dr n,
„ iitidl id
Clſir lifk 9,
606. ,
t., (ji..
N Tuſt, h
lor. .
fue-d Laert.
II, 103.
d laett.
edl-n, 101.
.
Pon-
6Ce non i.
leO-dem pla
er- he ſed
gemi ·
num id

1, del wid..

9

n,

Laert. II,

101.

THIFODORVO .

meala vero contrarios habitus, media
voluptatem & dolorem. 4
Amicitiam ſuſtulit, quam neque in
ſapientes, neque in inſipientes cadere
putabat. Hi enim, cum vti amicitia
neſcilant, rema ſeipſa perire. IIlos vero,
cum ſibi ipſis ſufficiant, amicitia non in-
digere.
Rationi quoque conſentaneum eſſe

dicebat, vt ne pro patria mortem ſibi

arceſſat vir ſapiens, neque enim ſapi-
entiam, vt ſtultis bene ſit, perire fas
eſle.
Communem patriam mundum eſſe.
Furto quoque, & Sacrilegio, & adul-

259

turpe natura eſſe, ſi vulgaris de hiſce

opinio tollatur, quae ſtultorum con-

tinendorum cauſa concinnata ſit.

Sapientem publice absque vIlo pu-
dore veneri operaturum.
Argutiis vſus huiusmodi eſt: Non-
ne mulier, litteris inſtructa, bona eſt,
qua eſt litterata? Et puer & adoleſcens
bonus, quod litteris animum imbuit?
Perinde igitur & femina bona erit, quia
forma valer. Et puer, quia pulcher eſt,
erit bonus. Puer igitur atque puella

ad hoc boni, ad quod forma eos in-

ſtruxit natura: boni nempe ad vium "Preſſtas
formae.“ Muhtum autem in eo gene-Laertii

terio, ſapientem, ſi res poſtuler, ope- re quaeſtionum valebat. verba ex-
ram daturum. Nihil quippe horum Rainie
CAP. III. anici
MORS ET SCRIPTA EIVSDEM. verlo.

AMphicraes ait, lege eum damna-
Atuùm, ob Atheismum, perüſſe,
hauſto veneno. Scripſit autem prae-
ter ea, quae ad philoſophiam eius per-
tinebant, alia haut pauca. XX Theo-
doros recenſet aertius, primus Sami-

VS eſt, Rhoeci filius, qui carbones fun-

damentis Epheſini templi ſubiici ſua-
ſit. Nam, cum humidum eflet ſolum,
carbones, ligni natura exuta, ſolidi-
tatem accipere dicebat, cui nullus no-
cere poſſet humor.
Secundus Cyrenaeus eſt, Geometra,

ex cuius diſciplina prodiit Plato. Phi-

loſophus tertius. Quartus libellum de
vocis exercitatione ſcripſit: Quintus
de legumlatoribus, ducto a Terpan-
dro initio. Stoicus ſextus. Soptimus

hiſtoricae Romanae autor. Syracuſi-

4

vSs octauus, qui Tactica ſcripſit. No- ſequi.

nus Byzantinus Sophiſta, qui ciuilibus
orationibus famam indeptus eſt. Cuius
gentilis fuit decimus, Ariſtoteli in Rhe-
torum epitome memoratus. Theba-
nus vndecimus, ſtatuarius. Duodeci-
mus pictor, cuius mentio apud Pole-
monem.
thenienſis de quo Menodotus. E-

pheſius decimus quartus, piétor iti-

dem, de quo Theophanes in Tr. de

pictura. Decimus quintus Poeta epi-

grammatum autor. Decimus ſextus, qui
de Poetis ſcripſit. Decimus ſeptimus
Medicus, Athenaei diſcipulus. Duo-
douigeſimus, cui patria Chius, Stoicus.

Vndenigeſimus Stoicus. Vigeſimus
Tragicus Poeta.
Kk a BION.

Suid,

Decimus tertius pictor A-

262

VIT A.
Heodoriae ſectae addiétus BI ON
fuit, Boryſthenita. Quibus vero
ſit ortus parentibus, & quibus ex re-
bus ad philoſophiae ſe contulerit ſtu-
dia, ipſe Antigono aperuit. Sciſci-
tante enim eo:
Eae tuum nomen, patriam, genus at-
que parentes.
Bio ſentiens ſe apud Regem male au-
* nre- dire: pater meus, reſpondit, Libertus
Nbhe- fuit, * Cubito ſe tergens, † (Salſamen-
cog, tarium fuiſſe innuens,) Borſthenita,
t Similia frontem non habens, ſod inſeriptionem
e Hora- fyontis, ſoueri Domini argumentum.
in bia Matrem ex lupanari duxit, meretri-
eius ha- Cém Lacedaemoniam, Oly'mpiam appella-
bet Ssue tam, qualem nempe ducere liceret eius

Lasrt.
1V, 46.

ton. ſor tis homini. Fuit autem, pater, ne- mum, verum, ea ſecta repudiata, palli-IV, 5r
Rehen ſcio ob quod in rempublicum facinus, vm & peram arripuit, & Cyniſmo ſe
p. 592. Uun vniuerſa familia venundatus. Me addixit, cui conſtantiam eius deberi, ,
adoleſcentulum haut inuenuſtum orater omnis perturbationis expertem, Laer-
emit, meque poſt fata haeredem inſti- tius cenſet. Poſtea Theodorum A-
tuit, cuuus ego libris crematis atque di- theum eſt ſeçcutus, qui omne genus
erptis, Athenas concegt, ibique ani- eruditionis profitebatur, cuius am-
mum ad philoſophiae ſtudia applicui. Plexus doctrinam Theodorius eſt di-
Huius me ſſe patris, generiz meglo- Gtus. Poſtremo Theophraſtum Peri-
rior huius. pateticum audiuit.
CAP. II. Ariſtippe
„APOPHTHEGMATA EIVS. nihurumn
Laert. (Omplura autem reliquit commen- xima perturbaretur? interrogatus, e, vt vidi-
W, 47. taria, ſententiasque, graues pari- reſpondit, qui ſe maxime felicem eſe mus ſu-
q. ter atque vtiles. Sic enim, cum vitio cupit atque beatum. Prd Yifd

ei verteretur, quod adoleſcentem
quendam ſibi haut adiunxiſſet, Nempe,
* reſpondit, mollem caſeumhamo attrahe-
re non licet. L
Quiſnam mortalium anxietate ma-

PARkT. III.
B ION. V

CA P. I.

6AP. I. II.

BIONIS.
Ma vero de me habui dicer?. Defe-

nantque iam Perſaeus & Philonides ea

hiſtoriae tradere, tu vero meipfſum in-
taere. Non ſoles, o Rex, ſagittarios Stob.
tibi comparaturus de genere eorum Serm. 84
gunerere, ſed ſcopo propoſto guinam o-
ptimi ſint experirig. Sic & de amitis
non vnde, ſed quales ſent, erat diſpi-
ciendum.
Et erat ſane alias verſatili ingenio Laert.
Bion, Sophiſta callidus, plurimum-1V, 4.
que philoſophiam excolentibus adiu-
menti afferebat. In quibusdam“ ma- Hert
gnificus quoque, neque a faſtu alie- 33.
nus.

Cratetem Academicum audiuit pri- Laert.

eius,

VXorne ducenda eſſet? interrogatus, , a,
(nam hoc quoque Bioni tribuunt “ ke

nonnulli, Bianti adſcriptum apud Gel- ,
lium, nititurque, vt veroſimile eſt, er?
ror natione) reſpondit
ror nominum cognatione) reſpond Finn

* Sequentibus omiſſis integrum ſenſum non re-
liquerat Stanleius, facile ex Laertio ſupplendum,

*
„X
apud quem pro 75†ταο cum Menagio. OiXατιποαςα 4

R deformem cie

legendum putaui.

MATA-
aorray
raca Il,
aiprur Mn,
nempe
notum, ſor
jeteres
teseli.
Uisgra⸗ Mp
fiſine, d0
140 mor⸗ .
tuo n oben
caln do
tenr l.
l utllin
Doſtn A
Rake n
cum e0,
*
eiprofu.
turas,

lec.

cau
tern
te v⸗
ktum
. lauc⸗
Mid⸗
Ur
giie
led
Dule

, e
1in-
Nrios Rob
rumn Rem 6
M -
icis

enio baert.
UIm- IV,4-
iu-
Laert
Ina-
je. .
lie. .

PI- Laert.
Wi-I,S
ſe
ri,
el⸗
A-
Dus
⸗
.
i.

Auiſtippe
tributum
ab aliis
le, t vidi⸗
eſſe mus ſu⸗
Pta TINa

ite
l an,
—-
g
NaNM

Aigen

LhfLre=brLſLMetDnW

Mreeeree

BIONIS VIYAFEV APOPHIEGM.

Ii deformem duxeris; magnum babelis
malum; ſi forma ſpectatam: communis
erit.
Seneltutem malorum omnium portum
eſſe aiebat, ad quem cuncdta ea confuge-
rent. Gloriam annorum eſe matrem,
pulchritudinem alienum bonum, Diui-
tias neruos rerum.
Ad eum, qui agros ſuos dilapidaue-
rat, Terra dixit Amphiaraum, tu ter-
ram abſorbuiſti. ,
Magnumaiebat, malum eſe, ferre non

W poſſe malum.

xæra Reprehendebat eos, qui homines tan-
nasévrν guam ſenſu carentes cremanent, iuxta

raa= täamen cum eiz, tanguam ſenſu gau-

xaévw*os, dentibus, alia igni traderent.
nempe Optabilius eſſe aiebat ſuae aetatis
notum, ſorem alteri indulgere, quam alienum
veteres docerpere, id enim qui faciat, eum &

res cui- .
visers. o‿σDρρaναaςιqnquinare & animum.
Sra⸗ — 1
tidimas, Socratem reprehendere ſolebat, RKul-

eo mor- tum fuiſſe dicens, quidem Alcibiade

tmo vna athſtinuerit, quo opus tamen haberet.

enn Facilem Aſſe aiebat ad inferos viam,
te, quaſi Clauſis enim illac oculis per ueniri.
poſtac Alcibiadem perſtringere ſolebat, e-

quoque, vm, dum adoleſcens eſſet, viros ab vxo-

eun o ibus ,cum maturae Jfactus eſſet aetatis,
ei profu. vr†τ⅜ρα dri⸗s abſtraxiſſe inquiens.
curas, Cumque Rhodi eloquentiam exer-
cerent Athenienſes, philoſophiam do-
ceret ipſe, atque reprehenſionem pro-
pterea incurriſſet, ſrumentum, reſpon-
dit, qui attulerim, bordeumne vendam?

26
Dicebat, cos, qui apud inferos ſunt,
maäaiores cruciatus habituros, ſe integris,
quam ſi perforatis vaſis aquam ferant.
Rogante eum loquaculo quodam, vt
opem ſibi in certo negotio ſertct, Jfa-
ciam, reſpondit, quod petis, per in-
ternuntios mecum agere, nunquam
ipſe venire, volueris.
Qum peſſimis hominibus nauigans
in piratas incidit. Hlis igitur pereundum L
ſibi eſſe, ſi agnoſcantur, clamantibus,
ipſe de ſe alctum aiebat, niſi agnoſeatur.
Animi elationem profectus in viru-
tte ſſe aiebat impedimentum. getic Ari-
— De diuite auaro, nen zum nummos Rippus
habere, ſed ab iis haberi aiebat. de Lacy:
Auaros opum quidem quefi ſuae eſſent de mere-
anxie curam aiebat gerere, vtilitatis ticei ſe
vero, perinde ac ſi allenae eſent, capere ye vo,
„ . * non
nihil. ab ea ha-
Fortitudinem inuenes, prudentiam'beri aie-
ſenesexercere aiebat, tantum vero ce-bat.
teras virtites prudentia, quantum re-
liquos ſonſus viſu ſuperari.
Senectutem exprobrari vetabat, ad
eam onim omnes vt perueniant, expetere.
Inuido ſubtriſti, neſèio, inquiebat,
an tibi malum an alteri bonum aliquod
uenerit.
Impietatem peſimum aiebat fiduciae
Socium. † Nam
Hlumilem facit, lingua ferociatlicet.
Amicos, quales cunque ſmnt; ſeruari o-
portere, ne videamur vel malis vſe, vel
contemſiſſe bonos.

† Stanl. habet fduciae in dicendo Sozium. Sed
cauſa non eſt, cur ſententia Bionis anguſtioribus
terminis concludatur: in graeco enim eſt vox
rasbuρτας,. Talis homo ore quidem, non tamen
re valere, in ſequente iambo dicitur, vt manife-
ſtum ſit, Bionem non negare impietatem cum
ſiducia in dicendo conſiſtere poſſe, ſed cum intre-
pida animi libertate. Ceterum νοσοαα legi-
tur apaud Laertium. Sed veroſimillima eſt Mena-
gii emendatio qui do‿αα⅜uρ1h. ſubſtituit, allegato
loco Plutarchi de inſtituit. Puer. ſub init. Vbi
