Parmiſcus Pyth. c. 24.
Paſicles Stilp. c. I.
Paſicrates Ariſt. c. 14.
Periander
Phaedo
Phaedo Pythagoraeus Pyth. c. 24.)
Phaenecles ib.
Phaeſidemus Stilp. c. 3.

Phanius
Phanton
Pherecydes
Philippus Opuntius
Philo Thebanus
Philo Peripatet.
Philodemus
Philolaus
Philolaus Tarentin.
Philonides
Philoponus
Philtes
Philtias
Phormio
Phraſidemus
Phrontides
Phrynichus
Phyciades
Phytius
Piſicrates
Piſyrrhonides
Piſyrrhydus
Pithon.
Pittacus
Plato
Plato iunior
Plisthenes
Plutarchus iunior
Polemaeus
Polemarchus
Polemon
Poliades
Polyctor
Polymneſtus
Polyſtratus
Poſidonius
Praxiphanes
Praytus
Proclus
Proclus Pythag.
Prorus
Protagoras
Protarchus

Proxenus Poſidonius

Proxenus Sybarita

Ariſt. c. 4.
Pyth. c. 24.

Plat. c. 13.
Zen. c. 9.
Ariſt. c. 14.
Pyth. c. 24.

Pyth. c. 24.
ib.
Ariſt. c. I7.
Pyth. c. 24.
ib.
Plat. c. 13.
Ariſt. c. I4.
Pyth. c. 24.
ib.
ib.
ib.
ib
ib.

ib.
Plat. c. 13.

Ariſt. c. I4.

Ariſt. c. I.
Pyth. c. 24.
ib.
ib.
Pyth. c. 24.
ib.
ib.
Epic. c. 17.
Epic. c. 4.

Tim. c. 3.
Ariſt. c. I7.

Pythag. c. 24.

ib.

Epic. c. 16.
Pyth. c. 24.
ib.

Pſellus
Ptolemaeu
Pptolemaen
Pptolemaer

Pyyrho
Pyrtho lu
Pytrhol
ytbagon⸗

Eytlocht/

Rhexibius
hodippr

Sara
Sarpedon
Saturninn
Satytus
Ketus
dicas
Kilius
Fimichus
Rimmiar
Kmmias)B
dimon
Fünphien
Simus
Anichier
crater
docratesl
Glon
Soliſta
Lolther
Sſtrat
otion
Seuße
Phaer
. Stheno
ipo
rato
rtiamn

Taurns

Nelag
Pſellus

el

PHILOSOPHORVYM QVORVM VITAE EXxHIBENTVR.

Pſellus

Ariſt. c. Iy.

Ptolemaeus Cyrenaeus Tim. c. 3.

Ptolemaeus Niger

Ptolemaeus albus

Pyrrho

Pyrtho Iunior
Pyrrho Pythagoreus

Pythagoras
Pythöodotus.

Rhexibius

Rhodippus

Sara
Sarpedon
Saturninus
Satyrus
Sextus
Sicas
Silius
Simichus
Simmias
Simmias Megaricus
Simon
Simplicius
Simus
Sinichicus
Socrates
Socrates Bithynus
Solon
Soſiſtratus
Soſthenes
Soſtratus
Sotion
Speuſitpus
Sphacrus
Sthenonides
Stilpo
Seraté
Syrianus

Taurus
Telauges

Epicur. C. 16.

ib.

Pyth. c. 24.

R.
Pyth. c. 24.
ib.
8

Pyth. c. 21.

Tim. c. 3.
ib.
Ariſt. c. 4.

Tim. C.3.

Pyth. c. 24.

ib.
Pyth. c. 24.
Stilp. c. 3.
Ariſt. c. 14.
Pyth. c. 24.
ib.
Ariſt. c. 14.
Pyth. c. 24.
ib.
ib.
Ariſt. c. 17.

Zen. c. 9.

Pyth. c. 24.

Ariſt. c. Iy.
JJ1.
Ariſt. c. I7.
Pyth. c. 21.

Terpſion Socr. c. I.
Teucer Chald. Lib. I. ſect. I. c. F.
hales

Theano vxor Brontini Pyth. c.24.
Theano vxor Pythagorae ib. c. 21. 24.

Themiſtius Ariſt. c. I7.
Theodas Tim. c. 3.
Theodectus Ariſt. c. I4.

Theodorus Atheus
Theodorus Metochita Ariſt. c. .
Theodorus Cyrenaeus Pyth. c.24.

Theodorus Tarentinus ib.
Teophraſtus
Theoridas Ppryth. c. 24.
Thraſeus Pyth. c. 24.
Thraſydemus ib.
Thraſymachus Stilp. c. I.
Thraſymedes Pyth. c. 24.

Timaeus Crotoniates ib.
Timaeus Cyzicenus Plat. c. 13.

Timaeus Locrus Pyth. c. 24.
Timaeus Parius ib.
Timagoras Stilp. c. 3.
Timarchus Pyth. c. 24.
Timares Pyth. c. 24.
Timaſius ib.
Timeſianax ib.
Timolaus Plat. c. 13.
Timoſthenes Pyth. c. 24.
Tydas p.
Tymicha ib.
Tyrſene ib.
Tyrſenus ib.
X.
Xanthus = Iim. c. g9.
Xenocides Pyth. c. 24.
Xeno ib.
KXenoecrates
Xenophanes
Xenophantus *Pyth. c. 24.
Xenophilus ib.
Kentas ib.
Rrrrrrr Zabratus

INDE
zZ-
Zabratus Pyth. c.5.
Zaleucus ib. 24.
Zamolxis ib. 21.
Zarmocenidas Chald. L. I. ſect. I. c. 5.

Zeno Cittiens
Zeno Eleatts

Zeno Epicureus Stilp. c. 3. Zen. c. 9. Epic. c. 16.

X V.I.

Zeuxippus ib.

Zopyrus Colophon. Menipp.
Zopyrus Tarentin. Pyth. c. 24.
Zoroaſter Chaldaeus Chald. L. I. ſect. I. C. 2.3.
Zoroaſter Babylon. ib.
Zoroaſter Bactrian. ib.
Zoroaſter Pamphylius ib.
Zoroaſter Perſa ib. & L. II. ſect. I. c. 2.

Zeno Tarſenſis Zoroaſter Proconneſ. ib. L. I. fect. I. c. ?D. —
Zeuxes igm. c. 3. Zoromasdres. Chald. L. I. ſect. I. c. 5.
INDEX VI.

RERVM MEMORABILIVM.

A.
Baris Hyperboreus Pyth. c. 23.
Academia Plat, c. 5.
Achilleus campus. de eo inter Mitylenaeos
& Athenienſ. controuerſiae Pitt. Cc. I.
Achilleum fundatum Pitt. C. I.
Acroamatica Peripateticorum doctrina Ariſt.
c. 6.
Adeνονο quid ſint. Thales c. XI.
Aegyptii Sacerdotes Thal. c. 3. Solon. c. 8.
Pyth. c. 2. 3. eorum ſcribendi ratio Pyth. c. 4.
annus in Graecia receptus Thal. c. 8. G. 4.
dAethiops Ptolemaide ortus, Cynicus, Ari-

ſtipp. c. 9.

Ageſclai expeditio adu. Perſas, reditus in
Graeciam, victoria de Thebanis ad Coroneam,
Ken. C. F.
Alcibiades. Socr. I, I7.
Alexander, Ariſtotelis diſcipulus, Ariſt. c. 5.
regni initium ib. ad Ariſtotelem mittit rara &
peregrina ib. c. 8. ad Diogenem inuiſit. Diog.
c. 3. moritur. Ariſft. c. 8.
Altaria Anaxagorae erecta Anaxag. C. 5.
Amaſes Rex Aegypti Thal. c. 3. eius cum R.
Aethiopiae controuerſiae, Lhal. c. 9. cum Bian-
te commercium, Bias. c. I.
Amphipolis a Braſida capta. Socr. c. I.
Analyſis quid? Plato e. 7. =
Annicerii. Annic. c. 2.
Anniuerſaria Anaxagorae memoria, Anax. c. 5.

Antigonus, Arceſ. c. 3.
Antigonus Gonates Zenonem inuitat, Zen.
c. 4.
Antipater Xenocratem Athenienſium Lega
tum excipit, XNenocr. c. 3.
Antipodum voce quis primus vſus, Plat.
c. 7.
Anytus Socratem accuſat. Socr. c. 10.
Appelli pictori Arceſilaus ſuccurrit, Arceſ. c. 3.
Apocarteron Hegeſiae adu. vitam liber.
Hegefſ. c. I.
Aqua rerum omnium principium, Thal.
c. 6. S. I.
Archelaus R. Macedoniae, Socr. c. 15.
Axreopagus quando inſtitutus & reſtauratus,
Sol. c. 5.
Arete Ariſtippi filia, phi loſophiae initiata,
Ariſtipp. c. 8.
Arginuſze praelium nauale prope eas,
Socr. c. 9.
Arimneſtus Pythagorae filius. Pythag. c. 21.
Arion Periand c. 4.
Ariſtophanir nubes repraeſentatae, Socr. c. 10.
Ariſtoteles ſeipſum in Euripo non merlit,
Ariſt. C. II.
Arithmetica, Pyth. Doctr. P. II. ſect.ꝛx.

Artaxerxes Mnemon, Xen. c. 2.

Aſpaſia Periclis amaſia, Socr. C. 3.

Aſtrologicae Thaletis praedictiones, Thal. C. .

ſect. 5.
Aſtronomia

Aſrmani
4) An
Arhenae
Atlantict
Plat. c. .
Attaln,
Aurtott

Arer &
Diblioth

Cleobul
Calliſt
Arik. c.
Care,
Cato
Carn. c.)
Clura.
Charit
Cherſ.
Pata Sol
Chio
(. I.
Cbinĩ
(bres
Ci
puonat
Cean
Cleo⸗
(leol
(le⸗
iphum
C0
C0
6
Qum
(
80l.
6
Thar
6
0
4
M

clc.

Q.lc.2.

nitat, Len.
iumlege-
ſus, ur.
1o.
Arcelc.

n liber.

m, Ihal.

I.
auratus,

initiata,
Pe Eeds/
49. ,21.

Ncl. 0l0.
etut,

nal. *

RERVM MEMORABILIVM.

Aſtronomia, Thal. c. 8. Doctr. Pyth. P. II. ſect. 2.
Aſty Athenarum, Per. C. 2.
Athenae luſtratae, Sol. c. 3.
tlanticus ſermo ſ. hiſtoria, Sol. c. 8. 13.
Plat. c. Ij.
Attalus, Lacyd.
Aureorum carminum quis autor, Pyth. C.22.
Axes & Cyrbes, Sol. c. 7.

Bibliotheca Ariſtotelis, Ariſt. c. 16.
C.
Cleobulinae Cratini Comoedia, Cleob. c. 1.
Calliſthenes Alexandri iuſſu interemtus,
Ariſt. c. 5.
Carneades Romam legatus. Carn. c. 3.
Cato Senatum contra Philoſophos excitat,
Carn. c. 3. .
Charabteres ſcriptorum Platonis, Plat. c. 13.
Charides vaus ex XXXtyrannis, Socr. c. 9.
Cherſoneſus Thracia ab Athenienſibus occu-
pata, Sol. c. 2.
Chio talentum Speuſippo impendit. Speuſ.
c. I. .
Chiriſophars. Xenoph. c. 4.
Chreocopidae, Sol. C. 4.
Cirrha ab Athenienſibus ſtrategemate ex-
pugnata, Sol.c. 2. .
Cleauder Byzantii praefectus, Ren. c. 4.
Cleobis & Bito. Sol. C. II.
Cleobulina, Cleob. c. I.
Cleombrotus lecto Platonis Phaedone ſe-
ipſum interimit, Plat. c. Iy.
Commentarii in Ariſtot., Ariſt. c. 17.
Coöonnus Citharoedus, Socr. c. 3.
Conuiuium a Periandro ſapientibus inſtru-
ctum, Anacharſ. c. I.
Corinthus Sapientum in ea vrbe conuentus,
Sol. c. 8.
Creta Sol. c. 8. Pyth. c. 6. Myſteriis inclyta,
Thal. c. 3.
Critias vnus e XXX tyrannis, Socr. c. 9.
Crito, eius ſermones cum Socrate, Socr. c. II.
Critolaus Romam legatus, Carn. c. 3.
Croeſus ab expeditione reuocatus, Bias c. I.
Pitt. c. I. Sermones cum Solone. Sol. c. M. a Cyro

captus & dimiſſus, Sol. c. II. cum exercitu Ha-
lyn traiicit, Thal. c. 10.
Crotoniatae, ludos inſtituunt ad exemplum
Olympicorum, Pyth. c. 18.
Cubus duplicatus. Plat. c. 7.
Cylonia impietas, Sol. c. 3.
COynoſarges vnde nomen habeat, Antiſth. c.2.
Cynoſura, Lhal. c. 3. a quo primum obſeruata,
Thal. c. 8. ſect. 2. .
Cypſelus Periandri filius, Periand. c.6. quan-
do regnauerit, Per. Cc. I.
Cyrus prima in Aſiam expeditio, cum ſecun-
da confuſa, XNenoph. c. 2.

D.

Daemonium Socratis, Socr. C. 2. 6. 8.
Damaſius, eius nominis duo, Archontes,
qui inuicem confunduntur, Thal. c. 2.
Decretum Athenienſium de Zenone Zen. c. 6.
Dei nomina vnde primum acceperint Graeci,
Thal. c. 6. ſect. 2.
Delium, pugna ihi commiſſa, Xenoph. c. I.
Socr. c. 7. .
Delphi: Sapientum eo loco conuentus, Sol. c. 8.
Dialettica inuenta Zeno, Eleat. C. 2.
Dianae templum in Scillunte ad imitatio-
nem Epheſi, Xen. c. 6. 8.
Diogenes Babylonius Romam legatus, Carn.
c. 3.
Dionyſius Siciliae R. cum Xenophonte con-
verſatur Xen. c. 9. itemq; cum Aeſchine Aeſch. c. 7.
Dionyſius Carthaginienſ., Euclid. c. 2.
Dionyſius ſenior cum Platone verſatur, Pl. c.9.
Dionyſius iunior, verſatur cum eodem, Pl. c. 9.
Dionyſius verſatur cum Ariſtippo, Ariſtipp. c. 5.
Dion Platonis amicus, Plat. c. 9.
Diotima femina erudita, Socr. c. 3.
Diſtincétiones Platonis ab Ariſtotele collectae,
Plat. c. 8.
Diuinatio, Pyth. Doctr. P. III. ſect. III. c. 4. P. II.
ſect. I. c. I5.
Diuina Prouidentia quis ea expreſſione pri-
mus ſit vſus, Plat. c.7.
Dogmatitus an Plato ſit, & in quibus? Plat.
C. I5.
Rrr rrrr 2 Porica

Dorica Dialectus, cur Pythagoraeis in vſu?
Pyth. c. 22.
E.

Eclipſin quis praedixerit primus , Thal. c. 8.

ſect. 3. Lydorum & Medorum pugnam diremit,
Thal. cap. 8. ſect. 3.
Elatus Ephorus quando? Chil. c. 1.
Eyphori quando electi primum, Chil. C. I.
Epigrammata Platonis. Plat. I, I5.
Epimenidis ſomnus diuturnus, Epim.
Euthydemus, archon quando fuerit, Chil. c.1.
ExotericabPeripateticorumdoctrina, Ariſt. c. 6.
F.
TFuriarum habitus. Menedem.
G.
Geographicam mappam quis primus edide-
rit, Anaximand. c. I. (Thal. c. 7.
Geometriam Graecis quis primus tradiderit,
Geometria Pyth. Doctr. P. II. Sect. III.
Gecometricae Propoſitiones, Thal. c. 7. ſect. I. 2.
Gnomonica a quo inuenta, Anax. c. I.
Gorgias Sophiſta. Socr. c. 2.
Graecorum exercitus a Nenophonte redu-
Etus. Xen. c. 3.

Gryllus Xenophontis filius occiſus. Xen. c. 6.

HI.
Hedemori, Sol. c. 3.
Hegeſiſtratus, Piſiſtrati filius, Pit. c. I.
Heraclides Platonis amicus, Plat. c. 9.
Hermeti Trismegiſto adſcripti libri ſuppo-
fititii, Plato c. 4.
Hermias Rex Atarn., Ariſt. c. 4. (c. 2.
Hermodamas cognomento Creophilus. Pyth.
Hermolaus contra Alexandrum conſpirat.
Ariſt. c. 5.
Henmylis Ariſtotelis vxor. Ariſt. c. 13.
Hippias Sophiſta, Socr. c. 10.
Homacoion Pythagorae a priuata eius ſchola
diſtinctum, Pyth. c. 16.
Horoſeoporum quis primum vſus, Anax. c. I.

Lreguias Propheta Platonis coaetaneus non
fuit, Plat. C. I.
Iudaei cum Pythagora conuerſati. Pyth. c. 5.
Wmmortalitatem animi uis primmus docuerit,

INDEX VI.

Thal. c. 6. ſect. 4. Pherec. a quo Plato eam pri-
mum didicerit, Plat. c. 3. .
Indi Ferentie, Theod. c. 2.
Inductio Socr. c. 2. vt ea vſus ſit Plato, bPlat. 15.
lonum curiam communem in Teo aedificari
ſuadet Thales. Thal. c. I0.
Iuramentum Senatorum Athen., Sol. c. 7.
L.
Labynitus R. Babyloniae, Thal. c. 8. ſ. 3.
Lacpdaei horti. Lacyd.
Lais, Ariſtipp. c. ( nax. c. 3.
Lapis ex ſole elapins ad Aegos potamos A-
Leges Solonis, Sol. c. 6. Draconis, Sol. c. 5. Pit-
taci, Pit. c. I. Platonis, Plat. c. 10. 14.
Lycaeum Peripateticorum Schola Ariſt. c. 6.
M.
Magna Graecia. Pyth. c. 10.
Manes Diogenis ſeruus, Diog. c. I.
Mantinea pugna ad eam, Xen. c. 6.
Marii cum Theodoro verſatur. Theod. c. I.
Mathematica, Pyth. Doctr. P. II. c. 2.
Media Academia, Arceſ. e. 2. Lacydes ad eam
ſe confert, Lacyd.
Medicina, Pyth. Doctr. P. III. ſ. 4.
Megacles, Sol. c. 3.
Megarenſium cum Athenienſ. de Salamine
controuerſia, Sol. c. 2. üidem Nyſaeum capiunt,
Sol. c. 3. Athenienſium ditione decreto prohi-
bentur, Eucl. c. I.
Melitus Socratem accuſat. Socr. c. II.
Mens dictus Anaxagoras, Anax. Cc. I.
Mentor, Carn. C.4.
Milo Pyth. c. 23.
Mneſarchus Pythagorae filius. Pyth. c. 21.
Molendinare canticum Pitt. c. I.
Morum philoſophia a quo inuenta, Archel.
Moſes, ex eo Plato profecit, Plat. c. 4.
Munychia portus Athenarum, Epim,
Muſae, byth. c. 13.
Maſica, Pyth. Doctr. P. II. c. 2.

—

Neleus diu ante Thaletem vixit. Thal. c. 1.
Neomenia, Sol. c. 7.
Nicomachus Ariſtotelis filius. Ariſt. c. 13.
Nova Academia, Carn. c. 2.

Oblongi

Ali
0 mp i
Ohnpiad
ſtitutae, Ihe
Ohmic
Volebat. Ale
Oraculun

Ptum, Diog

Pealamed
Paniomin
Pelopom
Perianu
Pericle,
Penat
Phalan
Phenqi,
Philippu
titur ad N

Accerſit,4

ilſea
Phily,
Philſex
Pbiloſie
Phrjne
Pbyn
Phthi
dol. C. I.
Piſitl
Ditt.
Pitt.
Plat
ab Arit
Poe⸗/
on,
Doti
Pra
Thalet
Wmane
Drie,
Diin
mum,
fuli, 3

10 bam Pti

to, Dlat. I.

0 dedikcari

(nax c.
GtamnOsA-
ol.c5lit⸗

Atiſt.c. 6.

od. C,1.

Sad eum

alarune
CApiunh,

rohi⸗

,11.

rchel.

RERVM MEMORABILIVM.

O.
Oblongi humeri quid, Plat. c. 7.
Olympia Alexandri mater, Ariſt. c. 5.
Olympiades ab Iphito ante Coroebum in-

ſtitutae, Lhal. c. 2.

Olymuica ſecta, quam Alexinus inſtituere
volebat. Alexin.
Oraculum, Pyth. c. 2. male a Diogene acce-
ptum, Diog. c. I. .
P.

Palamedes Euripidis tragoedia, Socr. c. 14.

Panionium, Bias. c. I.
Peloponneſiacum bellum, Socr. c. 7.
Periandri regni initium. Per. c. 2.
Pericles, Anax. C. §.
Peripatetici vnde dicti, Ariſt. c. 6.
Phalaris interemtus, Pyth. c. I.
Pherecydis mors, Pyth. c, 2.
Philippur, ad eum Xenocrates legatus mit-
titur ab Athenis, Nenocr. c. 3. Ariſtotelem
accerſit, Arift. C. 5.
Philiſtus, Plat. c. 9.
Philocpprus R. Cypri, Plat. e. 9.
Philoſophi Athenis pulſi, Theophr. c. 2.
Philoſophiae nomen expoſitum, Pyth. c. 8.
Phryne meretrix Athenienſis, Nenocr. c. 2.
Pbhryno a Pittaco interemtus. Pittac. c. I.
Phthiriaſir, Pherec. .
Piſiſtratuy Athenis tyrannidem occupat.
Sol. c. 10. 12.
Piſithanatos Heges. cur ita dictus? ib. c. I.
Pittacia dicta, Pitt. c. I.
Pittacius ager, Pitt. c. I.
Plato ad Delium non pugnauit, Plat. c. 2.
ab Ariſtotele ſupplantatus non eſt, Ariſt. c. 3.
Poematis voce quis primum vſus 2 Plat. I. 7.
Pompeius ad Poſidonium inuiſit. Poſid.
Potidaea obseſſa, Socr. c. 7.
Praediltiones Anaxagorae, Anaxag. c. 3.

Thaletis, Lhal. c. . Epimenidis. Epim. Ana-

ximandri. Anaxim. c. I. Chilonis. Chil. c. I.
Priene expugnata, Bias c. I.
Princivia & elementa a quo diſtincta pri-
mum, Plat. c. 7. a primis philoſophis con-
fuſa, Thal. c. 6. iect. I.

Prodicus Sophiſta. Socr. c. 3.
Protagoras Sophiſta, Socr. c. 10.
Prouerbias Samius comatus, Pyth. c. 2.
non eſt hic, qui fuit ſub Ninone ſtatus, Pyth. c.
19. Pellis Ep menidis. Epim.
Proxenus Cyri in expeditione comes. Ken.
c.2. ab Ariſtotele educatus, Ariſt. c. 2.
bſamminitus idem cum Amiſtaeo & ſe-
mniſertaeo, Pyth. c. 5.
Ptolemaeus Lagi cum Theodoro Atheo
verſatur. Theod. c. I.
Ptolomaei quaeſtiones ad Euclidem, Eucl.

Dremigk vt metitus ſit Thales. Thal. c.
7. ſect. 2.
Pythagorac aetas. Pyth. c. 10.
Pythagoras pugil. Pyth. c. 2. 6. 22.
Pythagoras pro Deo habitus, Pyth. Doctr,
P. I. c. I.
Pythagoraei Exoterici. Pyth. Doctr. P. I. Cc. 2,
3. 4. 5. 6. 7. Eſoterici ib. c. 8. 9. 10. II. a Py-
thagoriſtis vt diſtinguantur, ib. c. 16.
Pythaiz Ariſtotelis vxor, Ariſt. c. j. &
filia, ib.

R

Reſurreäétio corporis, Thal. c. 6. ſect. 4.
Retiarii gladiatores, Pitt. Cc. I.
8.
Saitica in Aegypto prouincia, Plat. c. 3.
Salamis ab Athenienſ. recepta, Sol. c. I.
Sapientum nomen quando obtinere coepe-
rit, Thal. c. 5.
enlins vel Cadouides, Anacharſidis frater,
R. Scytharum, Anach. c. 1.
Scilluns vrbs Xenophonti data a Lace-
daem. Xen. c. 6.
Seylla de ea liber Pythagorae medici Pyth.
21.
Sententiae ſapientum apud Delphos, Chil.
c. 2.
Seuthes R. Thraciae, Xen. c. 4.
Siſachthia quid, Sol. c, 4.
Socratica disputandi ratio abrogata, Ar-
ceſ. c. 2.
Rrr rrrr 3 Sli

Soli in Cilicia, Chryſ. c. I. vrbis exſtructio,
Sol. C. II. .
Soli in Cypro, Sol. c. 8.
Solis Diameter apparens, Thal. c. 8. ſect. 2.
Soloecismus vnde dictus, Sol. c. II.
Sophoclis de Polemone iudicium. Pol.
Stagira ab Alexandro reſtituta, Ariſt. c. 8.
Srylus Platonis, Plat. c. I5.
Stoa ſchola Stoicorum, Zen. c. 3.
Superfciei voce quis primum vſus? Plat.

c. 7.

Superſtitio ex cauſarum natural. ignorantia
orta exploditur, Anax. c. 4.
Gbaritarum & Crotoniatarum pugna,
Pyth. c. I7.
Genneſes R. Ciliciae, Thal. c. 8. ſ. 4. Nen. c. 4.
T.
Tarquinius Priscus a Plinio cum Tarqui-
nio Superbo confuſus, Pyth. c. 10.
Telauges, Pyth. c. 21.

Tellus, Sol. c. II. .
Thales Senior cum Iuniore confuſus, Thal.

e. 2. prophetis poſterioribus coaeuus, Thal. c2.
Thargelionis dies VI auſpicata, Athenis,

Socr. cC. I.
Theano. Eius nominis plures, Pyth. c. 21.

IND EX

VII.

Theon Smyrnaeus, Plat. c. 7.
Theramenes ſex Imperatores accuſas, Socr.
c. 9. capitis ſupplicio afficitur, ib.
Thespis quo tempore tragoedias primum
exhibuerit, Sol. c. I0.
Thetis, Sol. Cc. 3.
Thraſibuli conſilium Periandro datum,
Per. ic. 2.
Thraſy'machus Sophiſta, Socr. c. Io.
Toxaris Scytha, Anach. c. I.
Triginta tyranni, Socr. c. 9.
Triopr locus apud Delphos, Pyth. c. 6.
Tripos ex auro, Lhal. c. 5.
Tropici, Thal. c. 8. ſect. I.
Lynondas R. Euboeae, Sol. c. 3.
X.
Nantippe Socratis vxor, Socr. c. 16.
Xeniades emit Diogenem Diog. c. 2.
Xenophontis arma, Xen. c. 3.
Xoerxis in Graeciam expeditio Anax. c. I.
Z.
Zamolxis, Pyth. c. 21.
Zeno oraculum conſulit, Zen. c. I.
Zodiaci obliquitas quando inuenta, Ana-
xim. c. I.
Zoroaſtres, Pyth. c. 5.

I N D E X VII.

PIIL OLOGICVS AD HISTORIAM PIHHILOSOPHIIAE
ORIENTALIS.

—

IOANNE CLERICO

adornatus.

A.
AXE *— Gum Sabaeis diſceptatio. P. XV.
c. II.
ADA Babyloniorum Dea, P. XIII.
Sect. II. Cap. XXXVI. Eadem eſt ac &π
Chada, unde forte natum in Oraculis nomen
Hecates. Vide Hecate.
Adad Aſſyrius Deus. P. XIII Selct. I.. XXXr.
Adonis Aſſyrius Deus. P. XIII. Sect. IHI. 6.
XXXV. vel potiusAegyptius. Vide Explicatio-
nem Hiſtoricami Fabulae Adonidis, initio Tom.
III. Bibliotheeae vniuerſſ.

Aegyptii adſimilabant Solem Regi & dextro
oculo, Reginae & ſiniſtro oculo Lunam; licto-
ribus autem & ſatellitibus quinque reliquos
Planetas; aſtra denique non errantia populo,
vt docet Sextus Empiricus contra Mathema-
ticos, p. 1I4. Ed. Genev. Hinc illuſtratur, quod
ex eo habetur, P. XIII. ”&. I c. XVIII. Inde vi-
detur nata Hebraica phraſis, quae occurrit
Gen. I, I6. etſi non conſtat, an Hebraei aſtris
mentes ineſſe crediderint. At linguam Cha-

nanaeam, quae vulgo Hebraica dicitur, non
inuenerunt,

inuenerun
§ ctedim
non Che
ſtells tril
Plaltes,
namn ad!
iis attrid
merus hi
lis, trib
Oaein
delo; 4
Vitae H.
Aeero
Wentes
non co
ignota
A1
XXX.
tum,
nae fo
ſi aer
Vnde
Idem
nübes
creid
Im.
A
daeo
A
IIII
4.
44

ellis Hoct,

1s primum

to datum

lo.

(,2.

u. (. I.

, Ana-

IN

X destt⸗
n; lio⸗
1eliquos
popnl,
lchema-
muoe
Iuevi-
ceurrit
n Cha⸗
1, 2101

inuenerunt, ſed didicerunt apud Palaeſtinos.
Si credimus tamen Origeni de prece §. 24.
Ron Chaldaei modo aut Platonici mentes
ſtellis tribuebant, ſed etiam Hebraei, vnde
Pſaltes, Pſ. CXLEVLI,3. hortatur ſolem & lu-
nam ad laudandum Deum. Ipſe Origenes
jis attribuit 1 ν, non minus ac Ho-
merus his verbis, quae Apollini, menti ſo⸗
lis, tribuit: lcocdan, 6 cio dldaο αα e veνιοοον
Ouch, occidam in inferor, & mortuis ſplen-
debo; quibus in verbis, vt ohſeruat Scriptor
Vitae Homeri, largitur Soli clungin abron go-
uτο, motum voluntarium. Certe, vt, qui
mentes aſtris tribuerunt, dixerunt, quod ipſis
non conſtitit, ita hodie negantes non minus
ignota loquuntur.

AER ab Aſſyriis cultus P. XIII. Se-tt. II. c.
XXXVI. XXXIX. Videtur hoc Aſſyriis tribu-
tum, quod bPerſae negarent Deos, eſſe huma-
nae formae, ſtatuis carerent, ac ſub dio qua-
ſi aeri ſacra faccrent, (Vide vocem Coelum)
vnde Graeci collegerunt, ab iis aerem coli.
Idem erga Iudaeos commiſerunt, a quibus
nubes & coelum, ſimili de ratione, adorari
crediderunt. Vide Joann. Seldenum de D. S.
Gut. 2. Cap. vltimo.

Aetherei mundi quales, ſecundum Chal-
da eos. P. XIII. J. II. c. W.
Aeuiternae res, ſecundum Chaldaeos. P.
XIII. J. H. c. W & W. & ſeqq
Ali & alere quid in ſpiritualibus naturis,
ad verſ. pa. Or.
Alilath. Aſſyria Dea, P. XIII. §. II. c.
XXXIII. Vide Selden. de D. & Synt. 2. c. II.
Altaria non fuiſſe apud Perſas. P. XIV. c.
PIII. Vide Statuae.
Amilibti, qui apud Chaldaeos. P. XII.
Sedt. II. c. VI.
ANATRFOZ dicebatur Dacmon
qui credebatur mentem ex corpore dvudαοααν
ad ſuperiora ducere, de quo Stanleius P. XIII.
J. I. c. MX. quaſi ex Oraculis Zoroaſtris;
quae tamen nihil huiusmodi habent. Fuit

PHILOLOGICVYS

nihilominus doctrina Orientalium, ſi Plato-
nicis credimus. Iamblichur Sebt. I. cap.
VIII. git, vbi agitur de Diis, doceri rues 16
oνανσραοοXα αατα τοâαας ααννöροννd—-
cis qui ſint Dii reduäctores, ſecundum quas
ipſorum potentias & quomods Jatum ſoluant 3
hoc eſt, vt apparet ex toto Capite, qua ra-
tione animas corpore liberent. Oſtendere
nititur, qui Dii, qui demittunt animas in cor-
pora, poſſint ſine mutatione eas rurſus e cor-
Poribus educere; atque inter alia hoc habet:
Aο 175 z6a† υα8 er 181 A αι⁰.
Var5 Or„ 1αα Woxac, 2 S&α AN⅜ cis adrν
Sαα ιο Sr & eraοραα Tic Juera,
dαπ rcia vrms draνααYρρ . gre avνσιοv
c ⁵%°6 rαα Wox „α a. rοαονα 2 pri-
mo deſcenſu propterea demiſit Deus animas,
vt furſas in ipfun reuertantur; neque igitir
mutatio aliqua fit, per eiusmodi redulctionem,
neque pugnant deſcenſus & adſeenfus anima-
tum. De adſcenſu & Daemone oxoropze
legi etiam Poteſt Plato in Phaedone. Petr.
Dan. Huetius in Origenianis, non Origenem
modo, ſed & veteres ludaeos & Chriſtianos
ſimilia ſenſiſſe oſtendit. Proclus Theol. L.
VI. o. XXII. conſtituit Triadem vnam Zoovo=
iu ον Otον, Deorum, qui animas in corpora
demittunt, eosque Cererem, Iunonem &ö Di-
anam vocat: alteram νααανοονυν.QûH— zeduätori-
orum, quae Mercurio, Venere & Apolline conſtat,
qua in re obſeruandum, eum, more Platonico,
Chaldaicis Diis nomina Graeca imponere.

Angeli, quo ordine a Chaldaeis collocati.
P. XIII. Seét. II. cap. MX.

ANIMA hofſtiae ſola a Diis, ſecundum Per-
ſas, petebatur. P. XIV. c. IX. Dubium au-
tem eſt, an voce anima intellexerint vitam,
an ſanguinem. Hoc crediderim potius,
quod ſanguis eo in loco remaneret, vbi ſa-
cra fecerant; neque enim Herodotus aut
Strabo ablatum dicunt, & Strabo etiam, ſi
fonti ſacra facerent, in ſcrobem effuſum te-
ſtatur, L. X. p. yog. Edit. Gen, Sic etiam

apud

IND
apud Hebraeos Sanguis anima dicitur, & in
honorem Dei totus effundebatur. Gen. IX, 4.
Leuit. XVII, 14.
Anima mundi, cum Cratere, animarum
ſingularum procreatrix. ad Orac. v. gz. Vide
Potentia. .
Animae reſtitutio. ad Orac. v. 2)1.

ANIMI, qui & vnde, ſecundum Chaldaeos,
P. XII. & II. c. X. quae eorum conditiones.
Tbid. Obſeruatu digna ſunt Pauſaniae, viri in.
Enitae leltionis & ailigentiſimi, verba Meſſe-
niacor. V. p. 277. E NMναο Iα
να⅜ρρ οντιd+ oον οννς „α Ndäααα
õ Poxij. K) Wirt .αο EA-
Azveνει„ οατ— z gicορe*⅞H & αιαειαιIXτ+0ν
Agison οα Ego Chaldacos & Indorum Ma-
gos primos ſcio dixiſſe, immortalem eſſe
hominum mentem. IIis autem aſſenſerunt,
cum alii Graeci, tum potiſſimum Plato, Ari-
ſtonis filius.
Animorum fons. P. XIII. Selt. II. e. VII.
Sic vocabant Platonici aut Numen peculiari
*†sιαοο praeditum, aut diuinam potenti-
am inhaerentem ſummo Numini, (neque
enim ſatis clare loquuntur,) cuius erat animas
procreare. Hanc Potentiam interdum Cra-
terem vocant: vανοWνυ⅜ ꝶ*ρ Annisανα.
quit Proclus, rœs Wovαια οM“ονα α£ 2αα
19oο, gignit, vna cum Deo creatore, animas
laudatiſſimus Crater. Theol. Lib. V. c. WXX.
Arͤ ersaοα ſemel ulterior, ſecundum
Chaldaeos quis. P. XIII. S§. II. c. VI.
Apoteleſmatum diſcrimen. P. XIII. Sect. II.
c. XXII.

Aquae Sacra, apud Perſas. P. XIV. c. M.

Arabes ab antiquis temporibus eruditi.
P. XV. c. U. erant, vt autor eſt Cicero, aa-
guriorum & auſpiciorunm peritiſimi. Lib. L. de
Diuin. c. XI. Phryges, & Piſidae & Cilices
& ARABLVM natio auium Tignificationibus
plurimum obtemperant: & c. XLII. Arabes
autem & Phryges & Cilices, quod paſtu pe-

E X VII.
cudum maxime vtuntur, éampos & montes
hyeme & aeſtate peragrantes, propterea fa-
cilius cantus auium & volatus notauerunt.

Arabia, quam late pateat hoc nomen. P.
XV. Prooemium.

ARABIA videtur dicta & r ereb,
mißura, propter varias gentes, quae illuc
confluxerunt; vnde non ſatis mihi conſtat,
quare nolit Arabes proprie dici Nabataeos
Petrae incolas Stanleius P. X. Vide ſpeci-
men Hiſt. Arabum, Eduardi Pocockii ſub
initium. . 3
Aras Vett. Perſis non fuiſſe, P. XI. c. IIX.

ARILMANES& dicitur apud Perſas Principi-
vm malum, vt Oromazes bonum. P. XIl. g.
VI. Arimanes autem forte compoſitum ex
vocibus Ari, hoſtis [8o man vas, quod
Metaphorice ſumi queat pro homine , vel
hominis corpore, vt ſumitur apud Paulum
1. Theſſ. IW., 4. Vel ſi quis malit hanc vnam
eſſe vocem, eam poteſt deducere a —
arim, aſtatur, quae, ſi in fine, Arabico mo-
re mutetur, efferri poterit Ariman, aut Ari-
mon. Eo autem Epitheto Serpens afficitur
Gen. HI. . LVidle & quae de hoc habot
Thom. Hyde de Rel. Perſarum c. IX.

Arimanis pugna cum Oromaze, P. MW.
c. VI.

ARIIICES. Neſcio quam CQurtii edi-
tionem ſit ſequutus Stanleius, qui (P. XIII.
Sect. I. c. VII.) citat ex Curtio: Chaldaei non
modo vater, ſed artifices Babyloniorum, cum
habeatur: Chaldazei, Bahyloniorumque non va-
tes modo, ſod artißces, cum ſidibux ſui gene-
vir; Vnde apparet, hos artifices a Chaldaeis
diſtingui, quod etiam ex ſequentibus mani-
feſtum. Nempe intelliguntur a Curtio
Edicines, non Chaldaei. Ita Hiſtriones
vocauit Cicero pro Archia, artifcer ſeenicos.
Oaidius tibicines eodem vocabulo ſignificauit,
Faſt. VI.

Adde

Aia

Art
Cr
Vicel
2. Eld
lil. .
4l.
Alra.?
Alkra no
ſic r.
Atro
I. e
4j0’1
UaT
dicituri
ſicerum
Gaei, vt
U.ca-
tionem
Polttar
inceps
ingenin
gle a⸗
tetur;
mandar
cumipt
renhe
kentur,
Atquehe
docich
Opria
tum,
Vultre
Vitae
valſi⸗
rum,
Juas
bus (0
tur, nit
ari ca
Maliſe⸗
mento
dalna
401

monter
eten ka⸗
erunt.

men. B.

went,
te illue
vonſtat,
bataeos
ſpecl.
ſub

,l. .
incipi⸗
W,
m ex

Juocl

. l

Aul

Vnam
2
mo.
A.
Citur
alet

W.
edi

U.

—

vitae caſibus.

b MSY. PnIo“ ORIENTAL. h. rn vnr, v.

Aädde quod Ddilis, pompam qui funeris lolatriae genus docuit Maimonider, initio libri

irent.
Artifices ſolos inſſerit efe decem.
Graeci repvitàς Maßicos interdum vocabant.
Vide Menagium ad Diogenem Laërt. p. 9. col.

2. Jed ivſe Curtius Artifices vocat Centorer

Lib. VI. cap. II. S. 5.
Aſäehaphim vnde dicti. Part. XIII. &. Il.c. X.
Aſtra. Vide Stellae. .
Aſtra non eſſe ſpectanda, nec hominum cauſa.
facta Or. verſ. 255.
Aſtrologia a Chaldaeis inuenta & culta. Part.
XIII. Seét. II. cap. XVII.
ASTROLOGEIA, quae vocatur 2011ει=
ααÿτνα hoc eſt, quae docet efectus ſtellarum,
dicitur inuenta a Chaldaeis, longa obſeruatione
ſiderum FP. XIII. &. II. . VII. Dicebant Chal-
daei, vt verbis vtar Phauorini apud Gellium, Lib.
MW. cap. I. iſto modo coeptam fieri obſerua-
tionem, vt animadverteretur quo habitu, quaque
poſitura ſtellarum, aliquis naſceretur; tum de-
inceps ab ineunte vita, fortuna eius & mores &
ingenium, & circumſtantia rerum, negotiorum-

que & ad poſtremum finis etiam vitae exſpecta-

retur; eaque omnia, vt vſu venerant, litteris
mandarentur; ac poſtea longis temporibus,
cum ipſae illo eodem in loco eodemque habitu
forent, eadem ceteris quoque euentura exiſtima-
rentur, qui eodem illo tempore nati fuiſſent.
Atque haec eadem fuſiore paraphraſi expreſſit vir
doctiſſimus H. Dodwellus, in Append. Diſſert.
Ohprianicarum, & ex obſeruationibus planeta-
rum, cum euentibus collatis, conflatas fuiſſe
vult regulas generales de ſtellarum efficacia, &
Verum quamvis concederetur
quaſi verum, quod dicitur de ſtudio Chaldaeo-
rum, in ſcribendis vitae ſuae Ephemeridibus,
quas adSacerdotes deferrent, vt eas obſeruationi-
bus compararent; attamen nemini perſuadere-
tur, niſi qui vellet ſponte decipi, inde ullos for-
mari canonas, vel propter hoc ſolum, quod
manifeſtum eſt; hominibus nempe eodem mo-
mento natis non eſſe eadem fata. Vide Claud,.
Salmaſium, in opere de annis Climaltericis.
ASTRORVAMcultum antiquiſſimum eſſe ido-

de cultuperegrino. Multi eadem dixerunt, &
iis aſſentiri videtur &tanleius PE. XIII Sect. II. z.
XXXII. Attamen hoc ſine hiſtoriae fide dicitur,
&, niſi fallor, veriſimilius eſt & Hiſtoriae con⸗
uenientius, primum Angelos Dei miniſtros ni-
mio honore fuiſſe affectos; deinde inter eos
mortuorum Principum mentibus relatis ſimi⸗
lem attributum cultum; ac denique aliquot
Angeles, aut fato functorum Animos creditos
praeeſſe ſtellis, querum propterea non tam cor-
Pus, quam mens, cultu religioſo affectum fue-
rit. Sane conſtat ex Hiſtoria Hebraeorum, An⸗-
gelos antiquiſſimis temporibus notos fuiſſe; &
fragmenta veterum Orientalium Theologiae,
quam Bythagorar & Plato Graeciae intulere, i-
dem ſuadent. Hi quoque exiſtimabant, bono-
rum animos repetere loca cοoνοαονaνονι,. vnde
deſcenderant. Sacra his ſpiritibus, cum infe-
rioribus, tum ſuperioribus, fecerunt, & e cœl
eos elici poſſe crediderunt. Denique exiſtima⸗-
runt, ſtellis ineſſe animos, vt oſtendimus in vo-
ce Stellz. Sic videtur idololatria orta „non ra-
tiocinationi bus ex aſtrorum praeſtantia, & vti=
litate deductis.
Auſpicia Chaldaeis nota. P. YIII. &. II. &*
XXIII.
Auſpicia vana. Or. v. 25.
Auroν⅞voραα quid ſignificet, vubi de ſecun-
da Hypoſtaſi vſurpatur, ad Or. . JI.
Aurv⁹ecο; quid, vbi de ſecunda Hypoſtaſi -
ſurpatur. ad Or. v. 52.
Azizuy Solis Edeſſae aſſeſſor P. XIII & I.
*XXXVII. Cujuscunque Dei nomen hoc ſit,
PT Arziz Syriace ſortem ſonat, a radice T for⸗
tir fuit. Hinc videtur collegiſſe Lamblichae
hoc Numen idem eſſe, ac id, quod Graeci Agw-
vocabant. Apud Homerum, viri fortes 5ο =
gnos dicuntur, vbi crediderim vocem ρ°α Ki-

gnificare fortem potius quam ramum, vt verti
ſolet.

Azonazes Magus. P. EIII. & L. c. V.
zoni Dii qui ſint, ſecundum Chaldaeos. P.
XIII. S§. Il. c. WX. Seruius in haec verba Enei-
dos AII. Diis & communibus aras v. I198. Vt

S§S5§ §S§ § altioris,

e — —

INDEX VII

altioris, inquit, ſcientiæ hominibus placet, Dii
communes ſunt, qui a ονο dicuntur, hoc eſt, qui
coeli certas non habent partes, ſed generaliter
a cunctis coluntur. Hic altioris ſcientiae homi-
nes omnino videntur eſſe Chaldaei, aut eorum
diſcipuli. Vide etiam loann. Seldenum. de I.
N. & G. Lib. II. Cap. XX. pag. 432.
Biun Vide hBelus. Theophilus ad Autolyc.
L. III. ſub finem ait, ab Orientalibus cul-
tum eſſe Kov & Bel, aut Bal dictum; quod
de Graecis intelligendum, qui Belum interpre-
tabantur Keosvoο, ſine dubio propter aliquam ſi-
militudinem. Sic enim ſolebant ex ſimilitudine
iudicare. Vide libellum de Deæ Syria.
BABILONICAE Obſeruationes, vt ad vocem
Beroſus diximus, laterculis inſcriptae non ſupe-
rabant AEram Nabonaſſaream, vnde merito H.
Dodwellus Append. ad Cypr. Diſſert. S. 2 3. ſu⸗
ſpectum habet, quod de Calliſthene narrat Por-
Lhyrius.
BELLHIS Dea Aſſyria. P. XIII. S§. I. cap.
XXXVI. Hebraice Mvà Baalath, domina, aut,
cum Ilod v Baalathi, domina mea. Cre-
diderim eſſe Deum inſeſſorem Lunae.
Belus Chaldaeus Diſciplinarum inuentor. P.
XII. & L. cap. W.
Belli templum Babylone. P. XIII. §. Il. cap.
XXXII. .
BELVS generale nomen Babyloniorum
Numinum, & proprium ſummi αατ goαεαP.
XIII. Sect. II. c. XXXII de quo videndus Ioann.
Seldenus de D. S. Lib. II. cap. I. Videtur quibus-
dam hoc fuiſſe nomen antiquiſſimi Regis, quod
cum Dominum ſignificaret, potuit tribui Nu-
minibus, & præſertim ſummo. Deinde, cum
Rex ille primum inter minora Numina, qualia

erant hominum mortuorum mentes, relatus eſ-

ſet, paulatim obliterata hiſtoria & vnius etiam
Dei, nequaquam hominis, cognitione, confude-
runt Regem defunctum cum altiſſimo Deo.
Idem certe euenit apud Graecos Ioui, qui cum
Rex antiquiſſimus eſſet, & in Heroum numerum
relatus, paulatim cum ſummo Numine confu-
us eſt. Elinc fit, vt Graeci Poëtae de eodem il-

lo Numine Osoτρρρνε paſlim loquantur, nee
minus frequenter eum inſtar hominis, & qui-
dem mali, deſcribant. At aliis vix fit credibile,

antiquis Chaldaeorum temporibus, hominem

pro Deo habitum eſſe, & poſtea miſtum id Nu-
men cum notione vnius aeterni Dei; quia, et-
iam poſtremis temporibus, Perſae negabant
Deos eſſe inſtar hominum , ut apparet ex loco
Herodoti, qui affertur Lib. II. c. X. Praeterea
tota Zoroaſtris Theologia Deos d, bοντονο0σ
Osc, nedum homines, prorſus reſpuit, vt ſatis ex
2. Sectione, P. XIII. Stanleii apparet. Quid-
quid id eſt, pesſime fecere Graeci, qui Aia ver-
terunt vocem Belus quia, ſeu Rex fuerit, ſeu
Deus, non poteſt idem eſſe ac homo in Creta in-⸗
ſula natus & ſepultus, quique in Graecia vixit;
quod conſtat de Graecorum Zane, ſeu lore, ex
antiquiſſima & conſtantisſima fama, quam in-
columen Poetae Graeci ſervarunt. Sed Graeci
Barbara Numina temere eadem ac ſua eſſe crede-
bant, & ita Barbarorum opiniones exprimebant,
quaſi vſi fuiſſent vocibus Graecis Aiâα, Ké& &c.
Ita Herodotus dicit a Perſis Te αναMο ταντα
78 Segys Aia αααιαd irculum omnem coeli
lovem vocari. Lib. L cav. CXXXI. Vide vocem

Mars. D

Beroſus, qui Chaldaicas diſciplinas Graecos
edocuit. P. XIII. 5§. I. c. VI.

BEROSVS e coctilibus laterculis edidit ob-

ſervationes 480. annorum. Plinius Hiſt. Nat.

Lib. EII. c. LVI. Epigenes apud Babylonios
DCCXX. annorum obſeruationes ſiderum, co

Stilibus laterculis inſeriptar, docet, gravis au-
btor in primise qui minimum Beroſus & Cri-

todemus, OCCCLXXX. annorum. I. Maribamus

