969⁰

abirent; ac tandem natura diuina, quae tales eſſe, vbicunque ſint, beatas Deo-

& inconcreta eſt, &ob tenuitatem at-
tingi, plagamque accipere non poteſt.
Quo fit, vt Phyſicorum quiſpiam
maximo in errore verſetur, cum eam
dicit Deorum naturam, quae imagines
fundat, mittatque ex ſe. Quippe hoc
modo deripi ex illa aliquid ſic poſſet,
yvt admitteretur exſolubilis; nonnulli
Benef., Vero perperam mentem noſtram inter-
1V, 19. Pretentur, dum ex eo, quod plures
admittimus mundos, ac dari proinde
intermundia, hoceſt, interualla inter
mundos dicimus, aiunt Deos a nobis
metu ruinarum collocari in intermun-
diis. Siquidem, vt ipſam inane, ſic
Deorum natura longe eſt tenuior, quam
vt aliquid metuat ruinaruma corpori-
bus; a quibus ſi metueret, in nullo
magis loco, quam in intermundiis,
tum, cum futurum eſſet, vt mundi diſ-
ſoluerentur, metuendum foret.
Ac deſignare quidem non licet, qui-
bus in locis Dii degant, cum ne noſter
quidem hic mundus digna illorum ſe-
des ſit: ſed dicere tamen vniuerſe licet,
qualem poetae olympum deſcribunt,

rum, quietasque ſedes:
Quas negue concutiunt venti, neque ncret.
nuhila nimbis UIi, 20.
Adſpergunt, neque nix acri concreta
pruina
Cana cadens violat, ſempenque in-
nubilus aether .
Integit, & large diffuſo lumine
ridet.
Hinc, cum praeterea requiritur, Cic. de
quaenam vita Deorum ſit, quaeque ab Nat. De-
iis degatur aetas; reſpondere licet, eam .l, 19.
ſane, qua nihil beatius, nihil omnino
bonis omnibus affluentius excogitari
poſſit. Nihil enim agit Deus, nullis
occupationibus eſt implicatus; nulla
opera molitur, ſua ſapientia, & virtute
gaudet; habet exploratum, fore ſe ſem-
per cum in maximis, tum in aeternis
voluptatibus. Hunc Deum rite beatum
dixerimus, qui beatam vitam in animi
ſecuritate, & in omnium vacatione mu-
nerum ponimus: non vero qualem alii
deſcribunt, qui laborioſiſſimum indu-
centes, implicant ipſum operoſis, mo-
leſtisque negotiüis.

ChqAP. IV.
DE PRIMA MATERIA, SIVE DE PRINCIPIIS CONCRETARVM
IN VNIVERSO RERVM.

Laert.

Eorr Nxvnc; vt ea, quae ſuſcepimus hic
4 2

ſubiicienda, refumamus; quia
inprimis ſenſu manifeſtum eſt, in re-

rum natura multa fieri, & multa quo-

que interire: ideo mente tenendum eſt,
opus ad hoc eſſe materia, ex qua resgi-
gnantur, in quam reſoluantur. Nempe,
ex nihilo nihil fit, & in nihilum nihil
abit. Nam ſi aliquid ex nihilo fieret,
poſſet quidlibet vndelibet naſci, tan-
quam ſeminibus non egens; & ſiillud,
quod interit, in nihilum occideret, pe-
rirent prorſus omnia, tanquam non ſu-
perſtitibus iis, in quae diſſoluerentur.

Deinde, quia, dum genitae, factaeue
alicuius rei noſſe naturam affectamus,
illud primum requiritur, ſitne ea vnum
quid, ſimplexque, an vero compoſitum
ex aliquibus, quae ipſa ſimplicia, prio-
raque ſint; conſtat nihil genitum, fa-
ctumue, vnum, ſimplexque eſſe poſſe:
quippe cum partes habeat, ex quibus
coaluerit, & in quas rurſus diſſolui
poſſit; quaeque & priores proinde, ſim-
plicioresque ſint; & ſi ipſae adhuc com-
poſitae fuerint, conſtare cenſeantur ex
lis, quae ſint demum primae, ſim-

pliciſlimaeque.

Sgg ggg Rurfus

Laert.
X, 40,

Laert.
X, 38.

9/792
Rurſus itaque notum eſt, corpo-
rum alia eſſe concretiones, ſeu ma-

vis, concreta, compoſitaue corpora, alia,

ex quibus concretiones, compoſitaue
corpora fiunt. Haec autem, ſiprima,
ſimpliciaque ſint, prima rerum mate-
ria ſunt, dicunturque Principia, & a
recentioribus etiam elementa.

Huiusmodi autem Principia, ſeu o-
mnium prima ſimplicia, incompoſita
corpora, (ſiue malis, corpuſcula) eſſe
debent, & inſectilia, nullaue vi reſo-
lubilia: & hac ratione immutabilia,
ſiue in ſeipſis mutationis omnis exper-
tia. Nimirum, ſi futurum eſt, vt in

concretionum diſſolutionibus omnia

in nihilum non intereant; ſed conſi-
ſtat, perſeueretque plena quaedam,

DARI IN NATVRA RERVM

CAP..
ATOMOS, QVAE

7

PARS XII. PHILOSOPEIAE EPICVEI PAES in--. = D

ſeu vacui expers, ſolidaque adeo na-
tura; quippe quae talis cum fuerit,
non habeat, qua parte, aut quomodo
fiſſuram admittat, ſicque diſſoluatur.
Quamobrem & neceſſe eſt, vt ea,
quae dicuntur Principia compoſitorum
corporum, ſint naturae vt plenae, ſoli-
dae, immutabilis, ita omnino inſecti-
lis, vnde & atomos dicere ſolemus.
Dicitur nempe atomus nobis, non
quod minima ſit, hoc eſt, quaſi punctum
(magnitudinem enim habet,) ſed quod
non poſſit diuidi, cum ſit patiendi in-
Capax, & inanis expers: adeo vt, qui
atomum dicit, dicat id, quod & pla-
gae ſecurum eſt, & pati nihil poteſt,
quodque inuiſibile quidem propter
exiguitatem ſit, ſed indiuiſibile tamen,
propter ſui ſoliditatem.

SINT CONCRE-

TORVM CORPORVM PRINCIPIA.

Eterum dari atomos allata ratio ſa-
tis conuincit; quoniam cum na-
tura nihil ex nihilo faciat, redigatue

in nihilum, oportet quidpiam ſuper-

eſſe in concretionum diſſolutione,
quod inexſolubile ſit. Sane enim, ſi
adhuc exfolubile, diuiſibileue dicas,
neceſſe erit, ſubdiuidendo, peruenia-

tur tandem ad aliquid, quod ſit ſoli-

Laert.

X, 56.

dum, diuiſionisque incapax; quippe
cum neque ipſa natura infinite exſol-
uat, ſed in aliquo vltimo conſiſtat, ne-
que dari Vlla corporis in infinitum di-
viſio poſſit.
In corpore certe finito non poſſunt

partes infinitae, neque magnitudinis,

neque multitudinis accipi; neque a-
deo poteſt intelligi, in ipſo peragi non
modo illa in infinitum diuiſio, quae in

minus fit, ſeu quae per partes ſemper

minores, ac eadem quidem diuiſionis
Proportione ſemper ſeruata procedit;

verum illa quoque in infinitum pro-

greſſio, quae fit non per ſemper mi-

nores, ſed quae per aequales, ſeu ali-
quotas vocatas partes procedendo. Si-
quidem, cum partes, vt poſſint diui-
ſioni, progreſſionique in infinitum
ſufficere, admitti infinitae debeant;
quomodo tandem eſſe infinitae in fi-
nito corpore poſſunt? .
Hli profecto, qui ſemel dixit, eſſe ĩb. .57.
in quapiam re partes numero infinitas,
intelligere amplius, declarareque non
licet, qua ſit ratione finita ea, de qua
loquitur, magnitudo; quoniam fiue
aliquantae (aequalesue inter ſe) ſiue
inaequales (ſemperue minores) ſint
partes, quae reipſa debent in ea re-
periri, vt poſſit diuiſio, progreſſioue
in illas infinite fieri; manifeſtum eſt,
magnitudinem, cuius partes ſunt,
quaeque ex iis conſtat, & componitur,.
debere re ipſa eſſe infincam.
Et

Lueret. l. *
568.

l

—
— — — -

kluc.⸗
Nkilh.

lLert.

44. 5.

Lucret

1,729

0 na⸗
Uerit,
mocho
tur.
Nt ei,
orum
e,ſol.
eck.
emus.
non
tum
guoc
dlin⸗
gui
pla.
teſt,
pter
nen,

.
i.
li.
I⸗
Ui⸗
I
It;

ſ.

ſeid. 5.
45,
0
lla
le
le
t
6-
le
t,
1,

v.729 ſq. transmutabilis, quam 1¹

18.. B PH FSICA. 9714
Et cum aliunde magnitudo finita quod deniquereſiſteret, ſubeſſet. Quo

manifeſte habeat extremum, extre-
mamue partem, captu, oſtenſuque
facilem, niſi haec quidem pars per ſe,
& vt extrema ſpectari valeat; non lice-
bit ſane, tametſi eam ſubdiuidamus,
intelligere vllam aliam, quae extrema
potius habenda ſit; cum illa nwrum
diuidua pari ratione ſit futura. Quare
& fiet, vt vlterius, conſequenterque
verſus extremam in infinitum proce-
dendo, perueniri nunquam, vel cogi-
tando poſſit ad partem, quae extrema
ſit; neque adeo vnquam, vt vel mini-
mum ſpatium percurri progrediendo

Lucret. I. valeat.

v. 548. Hliſce adde, quod niſi ſupereſſent

in exſolutionibus corpuſcula adeo ſo-

lida, vt nulla vi exſolui poſſent, non

poſſet ſatis capi diſcrimen, quod inter
corpus, inaneque eſt, vtpote quod
corporis, infinite tenuando, nihil,

CAP.

conſtantiam, vt in prouehendis ſem-

pacto aliunde omnia imbecilla, ſeu ma- Lacret L.-
vis mollia efficerentur; neque omnino L.v. 51.
fieri durum quicquam poſſet: quippe
cum ſoliditas ſola fundamentum ſit
duritiei. Neque eſt, quod idcirco

haereas, quaſi, cum atomi fiant ſoli- kueret

dae, fieri ex illis poſſe non videantur 566. G.
res molles. Siquidem molles poſſunt HW
fieri ſola intermiſtione inanis, in quod
partes preſſae ſeſè recipiant, tactuique
cedant.

Adde & tam multiplicem in natura % „

nciar 8 crl. 5og. fg.
per animalibus ad certas vsque virium,

incrementi, ac vitae metas; in impri-
mendis ſemper iisdem ſingulorum ge-
nerum diſcriminibus, & notis; quae
praeſtitura ſane non eſſet, niſi princi-
piis vteretur certis, & conſtantibus;
atque adeo diſſolutioni, mutationi-
que non obnoxiis.

DE ATOMORVM PROPRIETATIBVS, MAGNITV-

CVn omnes porro atomi videantur,
ob expoſitam ſoliditatem, vnius-
modi, eiusdemue naturae eſſe; ha-
bent tamen quaedam coniuncta, ſiue
proprietates, & qualitates quasdam,
quibus differre inter ſe poſſint. Hu-
Ylut. Plac. iusmodi autem ſolummodo ſunt, ma-
Dhn b/A gnitudo, figura, & pondus, & ſi quae
etÿ* „ praeterea cum ipfſa figura cognationem
14. 3. habent neceſſariam, vti aſperitas, & lae-
vor. Nam color quidem, calor, fri-
gus, & qualitates ceterae non atomis
congeneae ſunt, ſed concretorum pro-
priae, ortaeque ex ipſis atomorum par-
tim coniunétis, partim euentis, de
quibus poſtea dicendum eſt.
Attingo hic ſolum, ſi color v. g. i-
Lucret. H. Pſis ineſſet atomis, fore, vt tamn eſſet in-

DINEQVE INPRIMIS.

conſtantes ex atomis res, quae vno
eſſent colore, non poſſent illum com-
mutare, & apparere alio, ſecus ac ob-
ſeruamus fieri. Mare etenim ſpume-
ſcendo albeſcit, coloris alias caerulei,
qui profecto, ſi illi ineſſet propter cae-
ruleas atomos, conuerti in album co-
lorem non poſſet. Quod enim dicunt
aliqui, fieri contraria ex contrariis,
id adeo repugnat, vt candida potius
de nullo, quam de atro colore ſint ex-
oritura. Melius, qui cenſent, rerum
materiam, vt varietatem ſubire colo-
rum, qualitatumque aliarum poſſit, de-
bere eſſe earum expertem, tuentur, eo
modo, quo oleum deſtinatum odori-
Pus, eiusmodi eligitur, quod ſit maxi-
me inodorum.
Vt de ſingulis vero atomorum

* DPI L

Lucret.
L. I. V.
268. ſq.

Laert.

X. 55.

Lucret.

972

Proprietatibus quidpiam attingamus;

dum illis attribuo inprimis magnitu-
tudinem; non quantamlibet ſane eam
intelligo; neque enim atomus vel ma-
xima eſt tanta, quae cadere in viſum
Poſſit, verum, quae, licet ſit infra ſen-

ſum, aliquantula tamen ſit, (neque e-

nim, ſi atomi puncta eſſent, earerent-
ve omni magnitudine, poſſet ex ipſis
vllum corpus magnitudinis cuiusdam
compingi) vnde & fit, vt ſoleam dice-
re de atomo, quod ſit paruum quid;
videlicet, quaſi non omnem, ſed pro-
ceram ſolum magnitudinem ab ea ex-
cludendo. V
Neque vero obſtare debet, quod a-
tomorum magnitudo non percipiatur
ſenſibus: cum fateamur, neceſſe ſit,
res, quae viſum fugiant, innumeras eſ-
ſe, licetne enim videre ventum, ca-
lorem, frigus, odorem, vocem, aut
Corpuſcula, quibus appellentibus haec
ſentiuntur? Licetne corpuſcula hu-
moris, quibus veſtes in littore ſuſpen-
ſae vueſcunt, expanſae ſereſcunt? Li-
cetne ea, quae deteruntur ex annulo
diutius geſtato, ex vertente cardine,
ex ſulcante vomere, ex lapide, quem
gutta cauat, quem incedentium greſ-
ſus deminuit? Licetne ea, quibus plan-
ta aut animal increfcit pubeſcens, ta-
beſcit ſeneſcens; aliaque id genus?

Non eſt interim reputandum, eſſe
atomos omnes eiusdem magnitudinis:
nam alias quidem in iis matores, alias
minores exiſtere, rationi magis conſo-
num eſt, & hac re admiſſa, plurium, quae
contingunt circa paſſiones animi, circa-
que ipſos ſenſus, reddi cauſa poreſt.

7.

Poſſe autem etiam infra ſenſum, ma-

IV.v. 5. gnitudinum varietatem incomprehen-
ſibilem dari, vel ex eo poteſt intelligi,
quod animalcula quaedam ſint, quorum
tertia pars, ſi diuiſa intelligantur, viſum
fugiat: & nihilominus ipſis compingen-

PARS XEII. PHILOSOPHIIAE EPICVRI PARS II.

dis neceſſaria ſit partium incompre-
henſibilis multitudo. Quot enim, quae-
ſo, extent oportet ad conficiendum in-
teſtinum, ad conformandum oculos,
ad componendum artus, ad contexen-
dum animam, ad conſtituendum par-
tes vniuerſe omnes, ſine quibus intelli-
gi anunal, quod viuat, quod ſentiat,
quod moueatur, non poteſt?
An poſſit, quaſi rudiexemplo, varie-

Ariſtot.

tas illa comprehendi ex ramentis illis L. I. de
puluereis, quae ſolares radii feneſtris an. c. 5.

traiecti demonſtrant? Cum enim citra
tales radios, caeca omnia, peraeque ſint,
tralicientibus tamen radiis, innumera
corpuſculorum multitudo ita apparet,
vt maiorum ſimul, minorumque diuer-
ſitas maxima appareat.Ac non dico qui-
dem, vt aliqui putant, huiusmodi cor-
puſcula eſſe atomos, (quipe cum in mi-
nimo eorum multae contineantur ato-

Lucret.
II, 113.

morum myriades,) vtor duntaxat eo-

rum ſimilitudine, vt, cum tota atomo-
rum quaſi notio, viſui quantumlibet
acuto imperuia, & quaſi caeca ſit, in-
telligamus, illam radiis rationis ita illu-

ſtrari, vt & atomi mente peruideantur,

& comperere ipſis concipiamus magni-

tudinum varietate.

Ex hoc autem fit, vt quemadmodum Laert. X,

in magnitudine grandi, acmenſurabili,
accipimus quidpiam, quod, vt ſit com-
munis menſura, habeat rationem mini-
mi, cuiusmodi eſt pes, digitus, aut gra-
num: & in magnitudine ſenſibili accipi-
mus etiam aliquid, quod habeatur mi-
nimum ad ſenſum, vt animalculum di-
ctum acari; ita in magnitudine intel-

58. 59.

ligibili, qualis eſt atomi, accipere ali-

quid liceat, quod in illa habeatur quaſi
minimum, qualis eſſe in atomo poteſt
angululi apiculus.
Id tamen diſcriminis eſt inter mini-
mum menſurae, & minimum tam ſen-
ſus, quam mentis, quod illud ſui re-
petitione intelligatur poſſe toti magni-
tudini

. eſt

Laert. ,
42²,
Lactant,
lnſtitnt.
l 1,
Cie. de l
Na der
or la4,

hpre.
Iuae-
in⸗
los,
en
par⸗
tell⸗
ntiat,

alle. Ariſtot,
ilisl.l de
ſtrisenc..
Ctraucrt.
lint ni;
nera
et,
ler:
li-
or-
⸗
to⸗
eo⸗
10.
et

m Leet ,
,5 55.
⸗
i⸗
1.
.
.
.

⸗

ðð

PHVSTICA. 973

tudini coaequari; iſta vero intelligan- tes dicimus, copulatasue intelligimus,

tur ceu puncta quaedam indiuidua,
quae aut termini ſint magnitudi-
num, aut quaſi quaedam copulae
partibus ſic interiacentes, vt reſpectus
quosdam duntaxat ad partes hinc inde
copulatas habeant, tametſi eiusmodi
ſint, vt ab ipſis initium menſurationis
fieri poſſit; quippe etiam in atomo di-

prohibet.
Quanquam cum eſſe in atomo par-

CCA P.

menſiones quasdam mente fieri nihil

non eſt res ita accipienda, quaſi illae ſe-

ijunctae aliquando fuerint, & in vnio-
nem poſtea coierint; ſed facimus, vt
declaremus, eſſe in atomo veram, & ex
partibus conſtantem magnitudinem:
tametſi aliunde id habeant a concretis
rebus diſerimen, quod ipſae earum par-
tes poſſint deſignatione ſola, non item

ſeparatione diſtingui; quippe quse

cum naturali, indiuiduo, perpetuoque

nexu cohaereant.

VII.

DE ATOMORVM FIGVRA.

Lucret. D figuram, quae terminus magni-

I.„.,333. Atudinis eſt, quod ſpectat; neceſſe

q. eſt inprimis eam eſſe in atomis multi-
plicem, ſiue atomos eſſe inter ſe diuer-
ſimode figuratas. Nimirum id ex eo
arguitur, quod exiis contexta natura-
lia omnia, homines, ferae, volucres, pi-
ſces, plantae, &c. diuerſimode figuren-

tur; & non modo quidem ſpectatis

ipſorum generibus, ſed ſingulis etiam
eerundem ſpeciebus, ſiue indiuiduis;
neque enim duo vlla ſunt adeo ſimilia
inter ſe, in quibus, ſi attenderis, non
diſcrimina aliqua, quibus inter ſe diffe-
rant, agnoſcas.
Laert. F6, Deinde cum ſint figurarum in ato-

42. mis ſpecies numero incomprehenſibi-

ne les; ſunt enim rotundae, ouatae, lenticu-
III, 17. lares, planae, gibbae, oblongae, turbina-
Cic, de tae, hamatae, laeues, aſperae, hiſpidae, te-
Nat. De- trahedricae, pentahedricae, hexahedri-
or. I, 24. Cae &. tam regulares, quam irregulares,
absque vlla determinatione intelleétus
poſſibili, non ſunt illae tamen numero
ſimpliciter infinitae habendae. Nam,
non eſſent quidem rerum concreta-
rum tot haec, tantaque diſcrimina, ſi
in atomis, ex quibus texuntur, eiusmo-
di foret figurarum diuerſitas, quae ani-
mo comprehendi poſſet; at non poſ-

—

ſunt tamen infinitae ſimpliciter eſſe a-
tomorum diuerſitates, niſi quis forte
in atomis concipiat magnitudinem,
non quae infra ſenſum conſiſtat, ve-
rum quae re ipſa infinita ſit. Siquidem

in magnitudine, ſuperficieue magnitu-

dinis, quae finita ſit, intelligi diuerſi-

tates, quae ſint infinitae, non poſſunt.

Tertio autem, tametſi ſpecies fi-
gurarum infinitae non ſint; ſunt ta-
men in vnaquaque figuratione, figu-
raeue ſpecie, atomi numero infinitae
ſimpliciter, hoc eſt, infinitae ſunt or-
biculares, infinitae ouatae, infinitae
pyramidales, &c. quoniam alioquin v-
niuerſum multitudine atomorum in-
finitum minime foret, vt declaratum

jam ante eſt, niſi atomi, quae ſunt inter

Laert. X,
42.

ſe figuratione ſimiles, numero infinitae

ſimpliciter forent.

Adnotandum vero, licet anguloſae, Lucret.7.
hamataeque atomi ſint, non eſſe tamen, v. 486.

cur quispiam illas deteri poſſe, aut
frangi putet, quippe tam anguli, & ha-
mi, quam media ipſa corpuſcula vnius-
modi naturae ſunt, & pari vt ſoliditate,
ſic neceſſitate tenentur, adeo, vt nulla
plane ſit vis, quae ſtringere atomum,
aut ſecundum totam, aut ſecundum
partes, etiam ad vſque apices poſſit.
S

Sgg ggg 3 CArF.

g.
Pluté Pl.
Phil. I, 3.

974

PARS XII PHILOSOPFEIAF FPICVRI PARS II
CAP.

VIII.

DE GRAVITATE SEV PONDERE, AC MVLTIPLICI ]
MOI'V ATOMORVM.

Eſcer. di

10 C.

Loiqne ipſis atomis grauitatem,
fa Mpondusue attribuo, quod, cum in
Lao Motu, conniſuque ad mouendum per-
II.v 82. Petuo ſint, neceſſe ſit ipſas moueri in-

terno illo impetu, qui grauitas dici, ſeu
vt, dum contingit atomos incurrerein

pondusmereatrr.
Lucret. Diſtinguendus vero inprimis oc-
I..v 217. currit in ipſis atomis motus duplex,
Cicer. de ynus ipſiusmet grauitatis, ſiue ponde-
ane h 6. ris, quo atomus nempe ſuopte nutu
fertur: alius ex ictu, ſeu reflexione,
quo ſcilicet atomus vna in aliam impa-
ta repercutitur. Et qui motus qui-
dem grauitatis, ſeu ponderis eſt, pri-
mario concipitur is, quo atomus ad k-
neam, ſiue ad perpendiculum fertur;
tali motu videlicet mouentur omnia,
quae graujia ſunt. Verum, quia, ſi omnes
atomiad lineam, deorſumue, & quaſi a
regione ferrentur, fieret, vt nunquam
altera alteram poſſet attingere; ea de
cauſa neceſſe eſt declinare atomos per-
paullum, & quo nihil poſſit fieri minus,
ira enim effici poterunt complexiones,
& copulationes, & adhaeſiones atomo-
rum inter ſe; ex quo & effici poſſit
mundus, omnesque partes mundi,
quaeque in eo fint.
Lucret. I. Cum dico autem fore, vt alioquin
v,. 1069., atomi ſe mutuo non attingerent, ne-
que adeo coirent, idcirco eſt, quod nul-
lum ſit in vniuerſo, tanquam infinito
exiſtente, medium, in quod tendant,
vt coire proinde poſſint; ſed concipi
duntaxat poſſit, iuxta ante dicta, regio
quaedam ſurſum, ex qua, absque VIIO
initio, atomi omnes ſua grauitate, quaſi
imbris guttae, hoc eſt, motibus, quan-
tum eſt ex ſe, parallelis adueniant; alte-
ra deorſum, in quam omnes absque
VIIo termino iisdemmet motibus fe-

Tantur.

Motus autem ex reflexione intelligi

interwallis reſultat, quam, cum ſpatiis
breuibus pulſa, repulſaue, quaſi concu-
titur, palpitatue. Ex quo etiam fit,

complexionem, conuentumue pluri-
vm ſibi mutuo obſtantium, ſeſeue mu-
tuo irretientium, (quod maxime fit in
concretionibus, vbi videntur quieſce-
re,) tunc tamen adhuc ſint irrequietae,

gius, propiusue mutuo diſſitae, agita-

tionem, ſiue ſpeciem palpitationis ob-

tineant, deflexae nimirum, reprefſaeue
a ceteris, qua talem complexum, coe-
tumue conſtituunt.
Cauſa vero huiusce non modo lon-
gioris reſultantiae, ſed preſſioris quo-
que agitationis, ſeu quaſi palpitationis
inteſtinage, & continuae in ipfis con-
cretionibus, eſt partim quidem natura
inanis, quod etiam intra corpora com-
pactiſſima interceptum, atomos ſingu-
las aut ex toto, aut ex parte a ſe mutuo
dirimit, neque eas ſiſtendi, firmandi-
que vim habet; partim vero ſoliditas

Plut. Lib.
poteſt fieri, tam, cum atomus magnis de fac. in

un.

Laert. XxN,.

4 ¾.

& quantum poſſunt, ac prout ſunt lon-

Laert. X,
44.

ipſis atomis competens, quae ſcilicet

prae colliſione, repercuſſioneque pal-
pitationem efficit, quantum quidem
ipſa complexio inſtaurari motum ex
colliſione patitur.

Cum pondus vero, ſeu grauitas ſit in Laxrt. X,

atomis, quaſi ingenitus quidam vigor,
ſiue energia, &, vtiam dixi, impetus,
quo ſunt ad motum comparatae; id-

circo adſumendum eſt, moueri atomos

(& vtrouis quidem, hoc eſt, ſeu ponde-
ris, ſeu reflexionis motu) continenter,
ac per omne aeuum. Scjilicet princi-
pium, ex quo fieri iſta coeperint, nul-
lum eſt, vtpote exiſtentibus non
atomis

43.

ucret.

II. v. 94.

1

ib. 47.

—, -

Laert.

49. 65

I

tellii nneri,.
agnis fae, 1n
atiie IIIn./
nen laer 1.
nſt
rein
luri⸗
mu.
irin
ſce⸗
etie,
lon-
itr⸗
Ob-
ele
ce⸗

Ol-Laert. ,
10. 4 ¾
nis
n-
a
⸗
u⸗
tuo
lch⸗
tas
et
⸗
ex

in Lan. 1

.
, Löctt

rg
. -
os
e⸗
,
1

1

Laert. X,
46.

ib. 47.

N

atomis modo, ſed etiam inani ad
vtrumque motum inſeruiente, per-
petuis. .
Eſt autem etiam aſſumendum, ato-
morum motum, in quo nihil occurrit,
quod retundendo ipſum deflectat, eius
eſſe pernicitatis, vt quodlibet cogitabi-
le ſpatium conficiat momento, hoc eſt,
tempore inexcogitabiliter breui, (vide-
licet debent etiam radiis ſolis, qui pu-
rum per ſpatium non meant, mobilita-
te praecellere.) Dico autem, in quo
nihil retundens occurrit; nam alio-
quin frequens retuſio ſpeciem tardita-
tis; immunitas a retuſione, ſpeciem
celeritatis ſubit.
Neque vero propterea atomus, quae
retuſiones patitur varias, ad haec, illa-
que complura loca, iis peruenit tempo-
ribus, quae diſcernere mente liceat,
quippe illa diſcernere, in poteſtate
mentis non eſt. Quin etiam contin-
gere poteſt, vt ſenſibili tempore acce-

pto, eadem atomus, tametſi variis defle-

xXxa retuſionibus, ita feratur, vt vnde-
cunque ex ſpatiorum immenſitate ad-
veniat, non liceat nobis deſignare ali-
quem locum, ſeu terminum, quem
non tempore illo ſuperarit. Quippe

talis eſſe ea retuſio poteſt, (hoc eſt, tam

parum frequens, parumque deflectens)
vt ipſa quoque aemuletur quadamte-
nus celeritatem competentem motui,
qui eſt retuſione immunis.
Aſſümendum poſtremo & hoc eſt,

Laert. X, atomos eſſe aequiueloces, quamdiu
43. 61. per inane feruntur, neque quicquam

eſt, quod earum impetum retundat.
Neque enim graues velocius feruntur,
quam leues reputatae, cum nihil vtris-
vis, quodobſtet, occurrat: neque item
paruae, quam magnae, cum ſit traiectio
omnibus pro magnitudinis ratione ae-

. *

PHVSLCA.

975
que libera, donec nihil eſt, quod iis im-
pingatur. Neque vero etiam celeri-
tate differunt motiones, quae aut fur-
ſum, obliqueue propter colliſiones, aut
deorſum propter grauitatem ingeni-
tam fiunt; ſiquidem quamdiu atomus
neutram in partem cohibetur, tam

diu viam tenet, ad celeritate quidem

cogitationi aequiparanda, quousque
aut extrinſecus pulſa, aut grauitate pro-
pria adacta, in referientis impetum, re-
ſiſtentiamue incurrat.

Quin etiam, quod ad concretiones, Laert. X,

compolſitaue corpora ſpectat, cum ſint 62.

atomi ſuapte natura aequiueloces, non

idcirco vna dicetur eſſe celerior altera,

quaſi quae atomi in concretionibus
ſunt, & communi earum motu abri-
piuntur, ferantur aliquando in vnum
locum ſenſibili quodam, ipſoque conti-
nuo, ſucceſſiuoque tempore, vt dum
talis motus eſt ſegnis, aliquando (ſiue
in vnum, ſiue in plura, ac diuerſa loca)

temporibus ferantur adeo breuibus,

vt ſola ratione poſſint percipi, vt puta,
dum motus rapidiſſimus eſt. Verum
dicendum ſolum eſt, quomodocunque
atomi ferantur cum ipſis concretioni-
bus, exagitari interim illas inteſtinis,
creberrimis, ſiue potius innumeris,
ſenſumque adeo fugientibus repercuſ-
ſionibus, donec ipſa motus corporis
totius, in quo ſunt continuitas, ſuc-
cefſioue talis euadit, vt in ſenſum ca-

dat. .

Scilicet quod adopinamur de motu Laert. X,

2.

atomorum inconſpicuo, quaſi tempo-
raratione percepta poffint illius con-
tinuitatem, ſucceſſionemue partium
perniciſſimam aſſequi, nusquam verum
eſt, ſed id potius, quicquid mente con-
templamur, dum in ipiam rei naturam
attendimus, verum eſt habendum.

CAP

—

976

PARS WII. PHILOSOPHIAE EPICVEI P.II.

CAP. IX.

ATOMOS, NON IEM VVILGARIA ELEMENTA, AVTY HOMOE-
OMERA, ESSE PRIMA PRINCIPIA RERVM.

ece circa atomos praemiſſis, ediſ-

ſerendumiam videretur, quomo-

do ipſae ſint principia, primaue rerum
materies: ſed quia exequi id non li-
cet, quin ſimul de generatione, & cor-
ruptione diſſeratur, neque iſtud proſe-
qui fas eſt, quin prius de rerum quali-
tatibus, & prius adhuc de ipſis cauſis,
illas creantibus, fuerit actum; ideo ſatis
eſt hoc loco adnotare, atomos ideo eſſe
Principia, primamue rerum materiem,
quod ſint illud primum, ſimplicifſi-
mumque, ex quo contexuntur, quae
oriuntur omnia, illud vltimum, ac ſim-
pliciſſimum, in quod, quae intereunt,
omnia, reſoluuntur.

Plut. Pl.
Phil. I, 3.

Primum autem, ac vltimum dico:

adde Nam praeter alias moles grandiores, ex
Gaſſend. quibus poteſt proxime magis, id, quod
ad Laert. gignitur, coaleſcere, aut in quas reſol-
X.p. 195. vi, quod corrumpitur, ſunt molecu-
lae, ſiue mauis, concretiunculae quae-
dam perexiles, quae factae quibusdam
perfectioribus, indiſſolubilioribusque
coalitionibus, ſint quaſi rerum ſemina
diu perdurantia: Adeo proinde, vt di-
cantur res etiam gigni ex ſeminibus,
veruntamen non tanquam primis,
quod ipſa ſint adhuc ex prioribus, pu-
ta ex atomis: & dicantur pariter res
diſſolui in haec ſemina; at non tan-
quam in vltima, quoniam ipſa quoque
exſolui vlterius in atomos poſſint.

Addo autem quatuor vulgaria, quae

admittuntur elementa, ignem, aerem,
aquam, terram, dici quidem poſſe prin-
cCipia, ſed non tamen prima, materiam
quoque, ſed non primam, quippe cum
atomos priores, ex quibus & ipſa con-
texantur, habeant.

Lucret.1, Et qui vnicum quidem elementum

v. 636. ſq.

pro principio ponunt, volunt ex ipſo,
rarefactione, condenſationeque tria
cetera fieri, & ex iis poſtea cetera: ſed,
quo pacto, ſi vnum ſit, & niſi aliquid
miſceatur, gigni aliquid poterit. Nam
exigne quidem v. C. rarefacto, conden-
ſatoque, nihil aliud, quam ignis langui-
dior, validiorque creabitur.
Ac vt praeteream illos, qui id do- ibid. v.
cent, inane non admittere, ſine quo ta- 656 ſg
men neque rarefactio, neque conden-
ſatio poteſt fieri; ii animaduertere non
videntur, non poſſe dici ignem mutari
extinctione in aliquid aliud; quoniam
illud, quod ſimplex eſt, niſi in nihilum
abeundo, mutari non poteſt; aut cer-
te, ſi admittant aliquid commune ma-
nere, quod prius ignis, poſtea ſit aer,
cum illud quidem prima ſit, commu-
nisque materies, primam ipſam mate-
riem non eſſe ex ſe neque ignem, ne-
que aerem, ſed ipſas potius atomos,
quae certa ratione conſtitutae, ignem,
certa, aerem conficere poſſint.
Qui autem plura aut etiam omnia ae- Lucret. 1
que primo admittunt, id incommodi v. 713. ſq.
praeterea patiuntur, quod illa contra-
ria ſtatuentes, aut ſe muicem perem-
tura, aut nunquam coalitura indu-
cant.
Ac fuit quidem Phyſicus, qui gene-Lucret. I
rari omnia cenſuerit ex corpuſculis v. 830.
quibusdam tenuiſſimis, quae & appel-
lauit bνοο νει⁰οο, ſimilaria, ſeu quaſi partes
ſimiles, intellige, genitis rebus, adeo, vt
illa, v. c. ex quibus res calidae fiunt, ca-
lida ſint; ea ex quibus carneae, car-
nea; ex quibus ſanguineae, ſanguinea,
atque ita de ceteris: Verum, ſi prin-
cipia eiusdem naturae cum ipſis rebus
genitis ſint, poterunt ergo pari ratione,
ac

D

Lucret. .
9.1020.
Cicer. de
Nat. De⸗ .
or. l, 20,
1
6

ac illae, alterari, qualitatesue amittere;

D ſicque & mutari, &, q uod naturae ſim-
plicis ſint, in nihilum abire.
. ib. Vt taceam, (ſi eſſe calida oportet,
rina quo aliquid calidum fiat, quaſi niſi ex
e trl
: ſech
iquid DE PRIMA, ET RADICAILI
Nm H EST, DE AGENIE,
nden- Luctet. I. Sbauitur iam, de cauſis dicamus;
ngui p. 1020. Oquando ad aliquid faciendum ne-
Cicer. de ceſſaria eſt non modo materia, ex
1o. b, dr he- qua, fſed etiam cauſa, a qua fiat: Vn-
tr. b5b i de & fit, vt dicere cauſam, nihil ſit a-
den- liud, quam dicere id, quod in rei pro-
enn ductione agens, ſiue efficiens eſt.
utari Non eſt porro eorum, quae fiunt,
niam alia cauſa prima, & radicalis requiren-
glutn . da, quam ipſae eaedem atomi, quatenus
cer⸗ M ſunt eo praeditae vigore, ob quem
ma- “D mouentur, aut in connifu ad mouen-
der, dum continuo ſunt. Neque enim
ni- abſurdum eſt, facere materiam actuo-
le⸗ M ſam; abſurdum potius, facere iner-
. tem; quoniam qui talem faciunt, &
, ex ipſa tamen fieri omnia volunt, di-
n cere non poſſunt, vnde ea, quae fiunt,
ſuam efficiendi vim habeant, cum ha-
e. uttl bere aliunde, quam ex ipſa materia, non
ci valeant. .—
r. ltaque, vt primae moleculae ex
er. HW atomis coalitae habent in ſe energi-
r. am quandam, ſeu ſeſe mouendi, ac
agendi vim, conſtantem nempe ex
e⸗lual ſingularum atomorum vigoribus, ſed
ls r. ⸗ Varlie tamen modificatis „ prout ato-
WD “R morum ſeſe inuicem irretientium a-
bel. liae huc, aliae illuc feruntur; ita gran⸗
es dliores etiam moles contextae ex mi-
Vt noribus, habent aliquam, eamque pro
4. illarum varietate modificatam, ac v-
⸗ numquoduis denique ex corporibus
leh, naturalibus, ex ſuis conſtans molibus,
iin⸗ moleculis, & atomis, ſpecialem habet
bi⸗ energiam, ſeu ſeſe mouendi, ac agen-
1,

PHFSTCGA

977
ſimilibus non gignantur ſimilia, debe-
re ergo eſſe & ridentia, vt fieri ex ipſis
ridens animal valeat; flentia, vt flens:
aliaque id genus.

CADp. x.
CONCRETIONVM CAVSA, HOCG

SIVE EFFICIENTE.

di vim, certa ratione modificatam,
Ita ſcilicet motus, ſiue actio a princi-
piis vsque aſcendit, & exit.

Notandumnihilominus eſt, cum a-
tomi omnes aeque velociter mouean-
tur, intra ipſas tamen concretiones,
eas, quae anguloſiores, hamatiores-
que ſunt, intricari, ac praepediri,
ſicque veluti inertiores, ſegniores-
que fieri, quam laeuigatiores, atque ro-
tundiores: quare & energiam, ſeu a-
gendi vim, quae eſt in concretis cor-
poribus, ex iſtis potiſſimum eſſe. Et
quia tales ſunt, ex quibus vt ignis, at-
que anima, ita & generalius, qui ap-
Pellantur Spiritus, conſtant: inde fit,
vt, quae eſt praecipua in corporibus
energia, ſit ex ipſis Spiritibus, qui, vt

libertatem diſcurrendi, ſic dominium

intra illa habent.

Cum omnis vero effectio, aut actio,
qua aliquid fit, aut ab interno ſit, aut
ab extrinſeco principio; conſtat, res
quidem artificiales, quarum materia
iners eſt, & mere paſſiue ſe habet, de-
bere totam ſui effectionem ipfi effe-
ctori, agentiue externo: at res natu-
rales, tametſi mutuentur partem ali-

quam fui, ſiue principium quoddam

agendi ab autore extrinſeco; debere
tamen ſui effectionem principiis intra
ſe contentis, vt a quibus interius ſecun-
dum omnes fui partes digerantur, &
conformentur.

Praetereo autem ipſam quoque
Hhh hhh agentis

Sextus

978
agentis externi actionem a propriis eſ-
ſe, internisque principiis, quae ipſam
actionem eo ſemper vertant, atque di-
rigant, quo impetus plurium, aut vali-
dior tulerit. Quippe etiam in ipſis
animalibus, vbi acho quaepiam volun-
taria eſt, idcirco ipſa talis eſt, & illuc

DE
AC DE FORTVNA, FATO,

PARS XII. PHILOSOPIAE EPICVEI P. II.

potius, quam alio feratur, quia & oc-
currit animo ſpecies illuc potius, quam
alio vocans; & ipſe pro imperio, quo
regit contentos in corpore ſpiritus, il
los eo, non alio ducit, & cum ipſis ea,
quibus inſunt, membra.

Coab. Xl.
MOTV, WI IDEM CVM ACTIONE, EFFECTIONEVE EST,

FINE, ET SYMPATHETICIS,

ANTIPATHETICISQVE CAVSIS.

Nibil interim neceſſe eſt, excuſem,
quod cauſae actionem, ſiue effe-
ctionem cum motu confundam; ſi-
quidem notum eſt vtramue idem eſſe
cum ipſo motu, ac addere ſolum eam
connotationem, quod ad rem ſiue a-
ctam, ſiue effectam terminetur.
Motum autem non alium ſane, quam
qui ſit migratio de loco in locum, in-
telligo, quique plerumque dicitur &
latio, & motus tranſitus, & motus lo-
calis. Nempe his modis nominant ad
diſcrimen illius motus, quem & muta-
tionem, & alterationem aliqui ſolent
dicere; eum puta, quo res aliqua im-
mutata manens ſecundum internam
naturam, mutari, aut altera fieri ab iis
creditur, ob alicuius qualitatis, vt calo-
ris, aut frigoris acquiſitionem, vel a-
miſſionem.
Enimuero huiusmodi ſiue mutatio

Empiric, ſiue alteratio non ſpecies eſt motus, a
Phyſ. motu locali, tranſitusue dicto, diſtincta;
P 387. B. ſed cum motus localis, ſiue tranſitus

ipſum genus ſit, haec mutatio, ſeu al-

teratio aliud nihil eſt, quam quaedam

eius ſpecies, ea videlicet, qua mobilia
interuallis feruntur, partim breuiſſi-
mis, partim inconſpicuis. Siquidem,

quod corpus concretum ſecundum
qualitatem mutatur, omnino muta-
tur locali, & tranſitiuo motu atomo-

rum, corpuſculorùmue qualitatem cre-
antium; idque ſiue loco, ſituque in ipſo
Corpore transponantur, ſiue introrſum
ſubeant, ſiue extrorſum migrent.
Exempli cauſa, vt ex dulci fiat ali-
quid amarum, aut ex albo nigrum, o-
portet moleculas, ſeu corpuicula, quae
ipfum conſtituunt, transponi, & ali-
vm vice alterius, ordinem ſuſcipere:
hoc autem non contigerit, niſi ipſae
moleculae motione tranſitus mouean-
tur. Et rurſus, vt ex duro fiat quid
molle, & ex molli durum, oportet eas,
ex quibus conſtat, particulas ſecun-
dum locum moueri: quippe illarum
extenſione mollitur, & condenſatione
dureſcit. Quo fit, vt motus mutatio-
nis aliud genere a tranſitus motu non
ſit.
Sed, vt ad motum, qui ſit cauſae, ef-
