Aegyptum abiiſle dicunt, Ieremiae
Prophetaeaeuo, quod ad XXXVI O-
lymp. refert Euſebius, eumque ibi audi-
viſſe. Nempe captiuitatis Babylonicie
tempore, Ieremiam in Aegyptum de-lerem

portatum fuiſſe conſtat, a loanne, Cha- XLIK.

reae filio. Iudaeos autem Babylonem
Nebucadnezar abduxit, ea aetate, qua
Romae Tarquinius Priſcus regnauit,
in Aegypto Vaphres, ad quem Iudaeo-
rum confugerunt reliquiae: quod
XLEVIcontigit Olympiade, CLX ante
Platonis natalem annis. Hanc igitur Auguft.
opinionem, antea aſe defenſam, poſtea de Doctr.
in libris retractationum reuocauit, at- Slailell, .
que ex inſtituto confutauit in iis, quos
de ciuitate Dei ſcripſit libris, Hippo-
nenſis Epiſcopus. o. de Ci-
vitr. Dei

II. VIII, II.

ſippus verob domeſticis inſtructus do-b Apu-
cumentis puerieius ingenium, & admi- r. dc
randae verecundiae indolem laudat, Pesp.
(quae tanta fuit, vt ne ea quidem aeta- 35.
te ridere immodice ſit deprehenſus“) e Laert.
& pubefſcentis primitias labore atque III, 26.
amore diſcendi imbutas refert, & in vi-
ro harum incrementa virtutum, & ce-
terarum, conueniſſe teſtatur.
Prima litterarum rudimenta a Diony- Laert Ill,
Ro Grammatico, cuius etiam in Ante- 4.
raſtis meminit, accepit. Palaeſtricis
exercitatus apud Ariſtonem, Argiuum
palaeſtritam, fuit, quae magna ea ae-
tate in exiſtimatione faerunt, vt quae
ludorum partem Olympicorum abſol-
verent. Eis vero tantum profecit, vt lu-
dis Pythiis in iſthmo luctatus quibus-
dam tradatur.
Vt annis vero atque virtute, ita ibid.
Nn 2 egregie

284 PARSIV. PLATO. CAP. III. W.

egregie corporis quoque forma & ro-
bore incrementa cepit, quae cauſa fuit,
vt Platonem vocaret Ariſton, quod no-
men ad corporis amplitudinem perti-
a uer& Het: alii tamen ad humeros latius pa-
7 Suid. tentes, Neanthes ad frontis amplitu-
s ρν vt Ginem, alii ad eloquii vbertatem refe-
E gure runt. Sed quaecunque eius nominis
Helych. fuerit occaſio, ei quod a parentibus in-
vit. Plat. ditum fuerat, ceſſit. Sarapidem quo-
vtrumq; que dictum Heſychius autor eſt. b E-
zundi mendatiſſima aurem erat corporis for-
“ ma, niſi quod gibbus in ſincipite com-
c oνovs Pareret, & vocis laboraret balbutie, * vt
σο°ο TLimotheo eſt obſeruatum. 4
quod Picturae quoque, vt Dicaearchus te-
zraerer ſtatur, ſtudioſus fuit, multumque Poe-
B „o-ſi ſeſe impendit, quin & poemata plu-
cis, quo Timna concinnauit: Dithyrambica pri-
ſenſu a Mum, poſt Epica, quae cum Homeri-
Laertii cis comparata, multum eis inferiora
ak iudicans, cremauit. Inde ad tragoe-
Ficino dias ſcribendas ſe contulit, perfectam-
ſumitur, que tetralogiam compoſuit, (h. e. dra-
vecis vi Mata quatuor, vt facere amabant in-
tium hæ- vicem certantes Poetae, quatuor di-
neanis Verſis feſtis, Dionyſus puta, Lenaeis,
riſt. Panathenaeis, Chytris, "* quorum vlti-

Prob. XI, o Satyrica in ſcenam proferebantur,)

eaque mimis, vt ageretur, tradidit, in
Olympicis pracmium meriturus. Ve-e Laert.
rum dieante quam repraeſentanda eſ-II, 56.

ſet, ſemei audito Socrate in Olympico

theatro (ante Bacchanalia †) ita Sirene
eius eſt captus, vt non eo tantum tem-
pore certamen declinauerit, ſed peni-
tus Tragicae nuntium miſerit poeſi,
crematis, quaecunque in eo genere ela-f† Laert.
boraſſett, Homericum illud adiiciens. III, 6.
Huc ades o Valcane, Plato nam te é- Homer.
get in hac re. I1 v. 392.
Ab eo autem tempore, quo egit an-
num aetatis XX, qui in Olympiadis
XCIIannum IVincidit, Socrati ſe ad-
iunxit, & philoſophiae operam nauare
coepit.
Sunt, qui dicants, pauperie adactum & Aelian.
militiam ſecutum fuifle, in Socratem Iil, 27.
vero cum incidiſſet, & rebus homini
maxime necefſariis eſſet imbutus, di-
venditis armis ad philoſophiam ſe ipſius
autoritate contuliſſe, quod tamen, ne-
que immerito, in dubium Aelianus vo-
cauit.
Pro patria eum militiam eſſe ſecu-
tum, conſtat ex reſponſo, quo Croby-;

. . . . Laett.
li Sycophantae conuitium diluit. Ter in,

24.

eum militaſſe Ariſtoxenus i autor & int. c.

XI.

30. niſi

. . 7 „
ap. eum * Quocunque modo vocem ryod4 ορνο expli-

pariter ces, dithicile eſt eam conciliare cum ſuauitate oris
ac Laer- apum portento indicata: cum ſingulari eloqui
tium le- ſuauitate, quam Valerius Max. L. I. c. VI, cum

gi malis αα⅜sXοvo, quam bPlucarch. de Plac. philoſ. I,

XαW ð˖ cum ATοσιdd. -ννwσον νι1 quod Epi-
vos tanl. itribut . .
d'apud Zramma vetus ei tri uit. Nifi haec omnia ad elo-

Laert. lll cutionis tantum, non ad pronunciationis elegan-
tiam, pertinere dicas.

Aelian. XX Stanl. habebat quatuor diuerſie feftis Lenaeis,

V. H. II, Panathenaeis, Chytris, quartum Satyricum Ffuit,
30. quatuor numerans, non vero nominans. Sup-
Euſtath. pleuimus ex Laertii loco ad marginem allegato.

ad Ho .
mer. Il. E. † ante Bacchanalia) Haec parentheſis nata ex

p. 392. eo, quod diuerſos autores ob oculos haberet Stan-
2 leius. Nempe Diogen. Laers. III, 6. de Platone dicit:

AXWMροο νιτιειο νρο ο τ. OMhοiοαH⅛α a. La-
2 X .
sdτο* LoναρατſIας dαεdωμ. ασ τ *ραρ †— *r t. Il, 8.
oiaατα. Aelianus vero II. 30. aε
» — 7 „ £
Acy νυdnSi³d 4 no †οι+ verCerer T &
X„ „ 7
èð
ναιν oααHτ—U— &c. Hinc igitur Stan- .
leius in praecedentibus dixerat Platonem in Olym- .
picis certare tragoedia voluiſſe. Et ſubiungit, in
theatro Olympico, ante Dionyfia, Secratem audi-
entem, conſilium mutaſſe: Sed haut dubie apud
Laertium legendum T Atevραιαιàον Oα-
2 / . . —
768S Veoρ. asρας, quod iam ſuboluit Viris
doctis. Luculento argumento vera haee leétio eſſe
probatur ex Philoſtrato Vita Apollonii L. V. c. 7.
Vbi in Olympicis tragicorum certamina vſu rece-
pta non furfſe affirmatur.

eſt

. qae

Aelian. eſt
V. H.Vll, be
144.
ls tunen I
lanahra liſ
tantum
4 uin. r
hi oppu-
gnationi .
eum ait IIl
interfu- an

K. ni

0

Dogm.

t init. fii⸗
Laert.ll, pul
nd. Cun
tem
64 P
MMHul
uole
guel
le
Ven
Mam
(late

2 Gore

iecken
me
lierr ll, 80

ticis
aucdt
logo⸗
IIIter
oei⸗
Mauen
me
enim
mente
nulit.

el,
Af Lien
§. III, b.
e-Homet.
IIn 3z.:.
In-
dis

d.
We

uns Aelian.
n I 27.
ni
s
e-
-

⸗
i laet.
el I,24.
tor & ink. e.
— M.

1 4er. 15

õ

& Corin-
thi oppu- .
gnationi Mum enim ad Tanagrama acedaemo-

eum ait Hiis pugnatum eſt Olympiadis XXC
iaterfu- anno IV, decimo ſeptimo ante Plato-
Secundum anno
Olympiadis XXCIX, primo, quo quar-

PhAECFPTORES
k Aelian.
V. H. VII.

tantum

ratione facili negotio euincitur.

ſe. nis natalem anno.

CA P.

eſt, & Aelianus: * ad Tanagram nem-
'pe primum, inde ad Corintbhum, poikre-
Is tamen mo ad Delium, vbi primas fertur tu-
Tanagræ liſſe. Atque ita Ariſtoxenus quidem,
quem falſum tamen eſſe ex temporum
Pri-

A Ql E IIYNERA. 285
tum aetatis annum vix expleuerat. Ad
Delium quoque pugna anno primo O-
lympiadis anno, cum quadrimus es-
ſet, contigit. Ex poſtremis autem A-
riſtoxeni verbis é αα doοννοο e.
bus primas eum tuliſſe in pugna ad De-
lium docetur, Colligas licet, ad Socra-
tem iſta pertinere, qui ter militiam fu-
. 1 . Vid. Vit.
it ſecutus, & ad Delium primas pote- 8ocr,
rat ferre, niſi eius modeſtia, vt Alci- VII.
biadi decerneretur, fuiſſet effectum.

III.

PRAECEPTORES, QVI IN PHILOSOPHIA EVM IN.

. STITVERVNT, A TI
STVDIO
Apulei. Ocratem ea nocte, quae diem prae-
Dogm. ceſſit, qua commendatus ipſi Plato
Plat init. fuit, per ſomnum vidiſſe di ygni
le ni fuit, p dicunt cygni

Pullum, ex altari, quod in Academia

suid. Cupidini conſecratum eſt, prouolan-

tem, & in gremio ſuo reſidentem, poſt-
ea pennis coelum petentem, cantu
muſico aures hominum Deorumque
mulcentem. Quod cum die ſubſe-
quente ſomnium amicorum nonnul-
lis exponeret Socrates, Ariſto inter-
venit, filiumque Platonem in diſcipli-
nam ei tradidit. Quo conſpecto So-
Crates, ex corporis lineamentis de can-
dore eius & ingenua animi indole con-
iecturam faciens, hic enus AR, excla-
mabat, amici, Cupidinis in Academig
Laert. ll, Socratis conuictu octo vſus eſt annis,
3 quo tempore, quod & ceteris Socra-
ticis poſitum in more, quae a Magiſtro
audiuiſſet ſcripto tradidit. Ex iis Dia-
logos compoſuit, multa tamen adeo
intertexens de ſuo, vt Lyſide, dialo-
go eius, coram Socrate lecto „ Excla-
mauerit quam multa, O lereulos ge
me mentitur adoleſeens! Haut pauca
enim Plato, de quibus nunquam in
mentem venerat Socrati in litteras re-
tulit.

WVE ITINERA ILLIVS.
SVSCEPIA.

Eo, quo Socrati capitis cauſa agenda
fuit, tempore, Olympiadis nempe
X . âV anno I, in ſenatu fuit, collega-
rum aetate minimus. Ex eo autem,
quod ſenator fuit, XXX annos tum
impleuiſſe colligitur, ea enim aetas huic
dignitati conſequendae Solonis lege
fuit praeſcripta. Hoc ipſo vero error
reuincitur Hermodori, qui anno aeta-Laert.lll,
tis duodetrigeſimo Megaras eum, So- 6.
crate defuncta, fugiſſe dicit; eorum
item deſtruit ſententiam, qui in nata-
li eius metachroniſmum commitunt.
Qum autem in Socratem animo iudices Laert. II,
eſſent maxime iniquo, oratoris cathe- 42.
dra conſcenſa Plato, defendere eum
conatus eſt, ita fere exorſus: Quam-
vis eorum, Athenienſes, qui locum hunc
ocαο upare ſolent, ſm minimus natue
exclamantibus vero cunctis, imo eorum,
dui loco hoc abeunt, parere coactus eſt.
Socrati damnato Plato pecuniam ob-
tulit, qua libertatem poſſet redimere,
quod tamen facere ille nolebat. Circa hen
id tempus autem congregatis Socratis . b.
amicis, vt mortem eius vna lamenta- .
rentur, Plato animos addidit, non de-
ſperandum ipfſis inquiens eſſe, vel ſe
euim Scholae regendae idoneum eſſe.
Nn 3 Hisque

286
Hisque dictis Apollodoro propinauit,
qui malle ſe cicutam a Socrate propi-
natam accipere dixit, quam ea condi-
tione propinanti reſpondere. Timens
autem poſt Socratis, quem acerbiſſi-
Plut. de me, Plutarcho teſte, luxit, exceſſum,
eer: b. Athenienſium ſaeuitiam, ad Euclidem
D. Megaras cum ceteris Socratis familiari-
Laert. Il, bus ſe contulit, a quo, donec detu-
6. muiſſet tempeſtatis ira, hoſpitio huma-
nisſime fuit exceptus.
De Heracliti ſecta fuiſſe imbutum, ante-
P quam Socrarem ſequi coepiſſet, Apu-
Laert. Il, eius autor eſt, veroſimile tamen eſt ma-
6. gis, quod Laertio obſeruatum, eum
oſt Socratis fata Cratylum, Hera-
cliti ſectatorem, Hermogenemque au-
Auguſt. diuiſſe. *Parum putans, Vt Auguſti-
de C. „us ait, perficiendae philoſophiae
De d. «ſufficere ſeipſum, ac Socraticam di-
ſciplinam, quam longe lateque po-
„ctUit, peregrinatus eſt, Buaeuaderliimm
a alicuius nobilitatae ſcientiae per-
Cipiendae fama rapiebat, ad extre-
:De Fi- mos vsque, Cicerone teſte, orbis
nib. V, terrarum fines. Atque adeo Italiam
32, v. primum petiit, vbi Pythagoricam di-
ribus Pla ſciplinam eſt amplexus, quam, etſi ratio-
tonis. ne diligenti & magnifica inſtructam vi-
non ta- debat, rerum tamen continentiam &
vracciſe caſtitatem magis cupiebat imitari.
Perba in-Quamuis ipſi quidemPythageraei quic-
venio. Quid eſt naturalis philoſophiae inde
BNApulei. eum deriuaſſe affirment.*
dedogm. Pythagoraeorum autem ingenium ad-
Plat. p. zutum aliis diſciplinis ſentiens, ad
35 ½ Theodorum, Cyrenas, vt Geometri-

c Por-
phyr. Vi-am diſceret, eſt profectus. Inde Ae-

PARS W. PLATO CAP. IV.

gyptum, Artaxerxis Mnemonis ea ae-
tate imperio obnoxiam, Glei venden-4 plut
di praetextu,
ſtrologiae diſcendae, accipiendorum- 29. E.
que a barbaris ſacerdotibus numero-Cic. de
rum & coeleſtium, vt Cicero ait,“ & ba ſ
prophetarum ritus vt addiſceret,pe- er.
tiit. „Eam vero regionem peragra-& Val.
Vt, s dum a Sacerdotibus eius gentis Maxim.
KGeometriae multiplices numeros, at- VIII, 7.
que coeleſtium obſeruationum ratio- Ertern.
nem percipit. Quoque tempore à
cſtudioſis juuenibus certatim Athenae,
Platonem doctorem quaerentibus,
Petebantur, ipſe Nili fluminis inex-
„Plicabiles ripas, vaſtiſſimosque cam-
pos, effuſam barbariem, & flexuoſos

«Foſſarum ambitus, Aegyptiorum ſe-

num diſcipulus, uſtrabat., Totalu- .
ſtrata Aegypto? poſtremo in Saitico Epiſ
conſedit nomo, a ſapientibus inſtitui
cupiens, quid de vniuerſo ſtatuant,
initiumne habeat an minus? an item
de praeſenti ſiue ex toto moueri, ſiue
ex parte, rationi conſentaneum pu-
tent. Ab his Pauſanias animorum e-
vm ait accepiſſe immortalitatem, eam
enim iuxta cum eiusdem in varia cor-
pora transmigratione eos ſtatuiſle He-
rodotus teſtatur. Sunt, qui Euripi-
dem eum in Aegyptum ſecutum di-
cant, quem cum a morbo, in quem in-
ciderat, marina curatione ſacerdotes li-
beraſſent, dixiſſe fertur: L
AMare vniuerſa proluit mortalium
mala.
Verum parum iſtis conſentanea ſunt,
quae de morte eius traduntur, quam

26.

Me ſſen.

ta. Py- —
thag. A- * Eius rei autorem Stanleius Porphyrium alle-
pulei.l. c. gat, in cuius vita nihil tale eſt, niſi quod p. 205
Platonem & alios quosdam Philoſophos vtiliſſi-
ma quaeque ex Pythagorica doctrina in ſuos vſus
vertiſſe dicitur. Phylica vero a Pythagoraeis ha-
bere Platonem narrat Anonymus vitae eius ſcriptor
apud Photium Cod. CCLIX qui ab Holſtenio poſt

Porphyrium exhibetur „ quod Stanleio fraudi fuiſſe
. . . 7„.
videtur. Sicienim ille: o7τ¾¼ Tv e Oewente-
* 7 .
α Ooνσαννι ρα Dac (6 ϑ
épeiat) aga Tv irαi gαοραι0οu
xNHαa ρ².

ante

d vero autem ſcopo A- Solon. p.

. Socratic.

p-360.

tiie.

U6.

At
001

lee

C.
Caton. I
Mai. , 19
16. II

De Pe.“
reno. 1
Phil-1.
27, V. 2.

100

De
tarn
du
Gixi
dux
UAn
W
I
Exerc. Hnn
18, he
2 b

Ce⸗
dus

ſac

ii. Eu. Ari

Kh pra
aNe ſoot.

Luri

ue *
2. 01

l.
Apion, lan

tantu

de⸗
en-
l IAn,
ArSoln,
UIN- 79,.1.
r0. Ci. e
e g., kin. l. e.

grars el.
Utis Miwim.
r. VlII, 7.
3 luern.
tlo⸗
Ie 4
nne,
bus,
ex-
Cam-
oſos
1ſe.

1cr.
eHe-
ario⸗
n di
in⸗
tesli

eliRH

ſunt,
guam
—
li fuſſe
tuen.
700 .*
Aeetn

Mte

Mai. c.,

OQVos SpycTI⁵*⁹ AVTOhES FERII.

ante Socratis exceſſum obiiſſe eum
conſtat, Olympiade XCIII,
Ex Aegypto Platonem Tarentum
rediifſe L. Camillo, Appio Claudio
Coos Ciceroni a affirmatum, quibus
faſtis vſo, me quidem ignorare fateor,
16. in iis enim, qui hodie in autoritate funt,
eius nominis conſules, quamdiu Plato
vixit, nulli reperiunrtuůYur.
Et certe ea aetate Tribuni plerum-
que vrbi Romae praefuerunt. Hic
vero Eurytum Tarentinum, & Senio-

Cic.
Caton.

CX D.
QVOsS SECVTVS AVTORES FVERIT.

De Pe. à Vguſtino Steucho, Eugubino, af-

n. à firmatum, reconditam magis ſapi-
27. V. 2. entiam ex Hermete Trismegiſto Pla-
tonem deriuaſſe, maxime eam, qua de
Deo, ipſum bonum qui ſit, agit. Quod
tamen Eugubinum conieétura potius,
ducta ex mora, quam in Aegypto fecit
Plato, quam certa autoritate nixum
dixiſſe exiſtimo. Vt diceret veroin-
duxere libri, qui hodie vulgo, perpe-
ram tamen, Hermetis Trismegiſti no-
mine circumferuntur, quorumque ma-
lam fidem affatim nobis in Exercitatio-
Exerc. I, nibus contra Baronium doctiſſ. Caſau-
bonus demonſtrauit; ex Platonis libris
& ſacris feripturis, vti veroſimile eſt,
ab impoſtore quodam compilatorum.

A Moſe autem lucis aliquantum ac-

cepiſſe Platonem, grauioribus autori-
bus diuerſarum gentium, diuerſorumq;
ſacrorum, eſt affirmatum. Ex Iudaeis
*ap. Eu- Ariſtobulo: ² Plato, inquienti, noſtras

feb. præp. eges in haut paucis ſecutus eſt, a quo

9 curioſe eas erc ußas futſſe, alkgationes e-
us * ſeint argimento. Ioſephus item
Plato inquit, zoſtrum maxime legisla-
Et ex Philofophis

b L. 2. C.

Apion.
p. 1079. 0rem eſt ſecutus.
B.

liquos.

287
rem Archytam fuit ſectatus, cuius
ſermonibus de voluptate interfuit: plaè'p
reliquos item Pythagoraeos, Echecra- 35.
tem, Timaeum, Acrionem, qui cor-Cic. l. c.
rupte Ario Valerio Maximo dicitur, 4 Cic. de
Coetumque, Locros. Ita cum Socra- u9.
tem expreſſiſſet, adiungebat Pytha- Max IIX,
goreorum diſciplinam, eaque, quae So-7. Ext. 3.
crates repudiabat addidicit.“ Ad In- ? Cic. de
dos quoque, & Mogos intendiſſet ani-fn. lL. c.
mum, niſi cum bella tunc vetuiſſent Abulei.

b Apulei.

.

. 1. G.
Aſiatica. 8
cap.
IV. Clem.
Al. Str. 1.

eit „: D 342. C.
Numenius quid et Plato, inquit, mi- uſtin.

E Moſes Atticiſſans? Ex patribus ſimi-paraen.
lia apud Iuſtinum Martyrem, à Cle-pg1.D.
mentemque Alexandrinum legere eſt, Clem.

Euſebium item, Theodoritums & re- . r.
fEuſeb.

In Siciliam profe7tus Pythagoraei e glit,
Philolai libros emit, numero tres, de na- 12.
turali philofophia primum, ante quem s Theo-
alius nullus in ea Schola euulgatus fuit. doir⸗
Sunt, qui eos a Dionyſii familiaribus vp o.
Platonem accepiſſe, minarum quatuor r.
Alexandrinarum pretio, dicant. AliihAguſt.
Dionyſium a iuuene quodam, Philolai de Ciuit.
diſcipulo, acceptos Platoni donaſſe re- D. VII,
ferunt. Alii denique ad Dionem eum i Laerr.

miſiſſe aiunt, qui Syracuſis eos eme-III, 9. &

ret, a quo etiam C minis, vel, vt Gel-VIII, 84.
lius ait,“ mille denariis fuerint com-duita-
. . ⸗ men non
parati. Nempe abundabat Opibus ppilolai
Plato, acceptis a Dionyſio talentis plus ſed a Phi-
quam XXGC. Ex illis vero Philolai li- lolao Py-
bris, eorum, quae in Timaeo habet, thagori-
partem haut exiguam deriuaſſe Laertio nbro⸗
affrmatur, Gellioque, quod ita eum emige di.

Sillis ſuis perſtringendi occaſionem cit.
Timoni " dedit. K Gellius
. III, 17.

* id quidem textus Euſebii non dicit. Sed hoc
santum, curioſe Platonem Leges Molſis expendiſſs.

.

2al Dasegégt* οαaε—aαXoρ αιdν α . c-
y av Sõ e ae
Togue “

288 PARS IV. PLATO CAbP. V.
Teque Plato, nam te diſcendi xciue- ius huc redit ſumma: Animum alia

rat mdor, mediante corpore, alia ſine eo perci-
Vi magna argenti paucos emiſſe li- pere. Prioris generis calorem efle,
bello ucem, ariditatem, dulcedinem. Al-
Haut piget, his tinctus coepißi ſeri- terius, eſle & non eſſe, ſimile eſſe & dis- luent.
bere tanta. ſimile, eſſe idem & diuerſum, vnum 10, 4

eſſe & mukta. Inde conſequens eſſe

n ah. La- Affirmat & Alcimus in Iad Amyn- rerum etlentias ſenſum non aflequi,
ert. 1I1,9. taln libris* plurima Platonem ex Epi- neque adeo veritates, vnum enim es-
charmi Comici ſcriptis decerpfſiſſe. Sic ſentiam cum veritate eſſe atque idem.
enim in primo illorum librorum Al- Atque hanc Platonis doctrinam ab E-
cimus loquitur: „Conſtat autem & picharmo Alcimus deriuat, qui de ſen-
Platonem complura fibi de Epichar- ſibilibus atque intelligibilibus diſerte Laert.

ccmi libris aſſumere. Conſiderandum in eam ſit locutus ſententiam. III, 10.
— c autem eſſe Plato aſſerit, ſenſibile eſſe, R
quod in qualitate, aut in quantitate A. Nempe Di ſemper fuerunt, atque 4
*nunquam perſiſtit, ſed diffluat ſem- nunquam intercident. 6 ven 4
per, atque immutetur. Veluti ſinume- Haec, quae dico ſemper nobis rebusin Bacerpt 4
ru ex ſumma abſtuleris, neque ae- tisdem ſe exhibent. Comic. 4
*qualia, neque eadem, neque quanti- B. Extitiſe ſed Deorum primum perhi- & Trag. 4
. „tat ε neque qualitate relinquentur. betur chaos: P. 47 8. 4
«Porro iſta ſunt, quorum iemper ge- A. Quinam vero? nam de nihilo nil a
neratio eſt, nunquam vero fubſtantia pote primum iſtere. e.
2 *Prodiit. Intelligibile vero cui nmihil Ergo nec primum profedtoguidguam, ,
«V accedit vel decedit. Haec au- nec fuit alterum. 4
tem ſempiternorum natura eſt, quam Sed guue nunc ſic appellantur alia “ .
ſimilem atque eandem ſemper eſte feent poſtmodum. “ 4
„Ccontingit., Sic Plato apud Alci- Sume numerum, quemquem libeat,
mum. Et ſane ea eſt doctrina Plato- vel parem vel imparem.
nis loco non vno, & in Timaeo maxi- Si quem huic cupias aggregare cal-
me, vbi fuſe explicatum dedit, quid culum, aut ſubducene,
ſit id, quod nunquam eſt, neque ini- An tibi hic idem videtur? non mihi
tium habuit vnquam: quid illud item, vero quidem. ”M
quod initium habet, non vero eſſen- Sic & aliquid ad cubitalem ſi addas “
tiam. Primum intellectu comprehen- magnitudinem,
di ait per rationem, alterum ſenſu aur- Aut ſi contra demas, eadem iam men- I
que opinione. Locus tamen, quem ſfſura non erit . Uer i
Alcimus reſpicit, in Theaeteto eſſe vi- Quia non ſic habebat ante: Parier ſiier e
detur, in quo dialogo de ſcientia agi- nunc conſidera eieet
tur. Examen autem eoô inſtituit de- Homines: horum vidéas illum cre- rd iſt
fnitionum ſcientiae nonnullarum, a ſcere hunc decreſcere. 4
veteribus traditarum, atque inter alias Quotquot ſunt, mutationi tempore e-
Protagorae definitionem, qui ſcienti- mmi ſubiacent. A
am ſenſum eſſe docuit. Contra quaim Er naturam quisqué variat, vno nec
prolixam diſputationem inſtituit, cu- manet in ſtatu- A

ITpſe

lin
.
e,

lmn

IIl.
E-
en-
Tte Laert,
Ill, 10.

le

1 ex jerl

Crotüi
M Pxcerpt

Comic,

i-& Ing.

nil
,

lie

“M SR

AVTonhnEs, QVoS SroVITVYR

lpſe heri, tuque aliud fuimus, aliu
Jumus hoc tempore,
Iterumque alii- nunquam eidem ſu-
mus, vt ratio prauedicat.
Laert. Addit idem Alcimus: Aiunt ſapi-
III, 10. entes animum alia quidem ſentire per
*Corpus, puta videndo atque audien-
*do, alia vero ipſam per ſeipſam anim-
""aduertere, nullo corporis officio
*vtentem, quocirca corum, quae ſunt,
"talia ſenſibus percipi, alia intelligen-
*tiae ratione comprehendi. Uare
*Plato quoque dicebat, oportere eos,
* qui cuperent rerum initia colligere,
ipſas primum ſpecies, quas ideas vo-
*cat, ſecundum ſeipſas diſtribuere: pu-
*ta ſimilitudinem & monadem, mul-
*titudinem atque magnitudinem, ſta-
*tumque &motum. Secundo ipſum
*per ſeipſum honeſtum ac bonum,
* iuſtum, atque huiusmodi cetera, ſub-
*iicere. Tertio examinare quae ſibi
*mutuo cohaereant ideae, puta ſcien-
*tiam, aut magnitudinem, ſiue domi-
*nationem, ſimul & illud cogitare, ea,
*quae ſunt apud nos, exillorum parti-
*Cipatione eis aequiuoca fieri. Ex-
empli cauſa, iuſta dicimus, quae ex
E iuſto participant, honeſta, quae ex
"honeſto. Eſtque vnaquaeque ſpeci-
*es aeterna, ac praeterea intelligentia
omni perturbatione vacua. Quo
*Circa & ideas in natura velut exem-
*Plaria dixit exiſtere., Haec Alci-
mus, quorum pars prior ex Platonis
Theaeteto videtur deſumta, poſterior
14 EX Parmenide, Epicharmi vero de Diis
Verr. & Ideis verba, cum quibus Platonica
Grotii. iſta contendit Alcimus, ſequentia ſunt:
I. c. A. Tibicinalis ars resne aligua eſt?â
B. Quippeni?
A. Tibicinalis haec ars an homo eſt?
B. Neutiquam.
A. Videgmus, ipfum quid putas tibi-
cinem?

Laert. III,

289
B. Hominem- num redte A Recke, non-
ne exiſtimas
Rem ſeſe habere pariter etiam de
bono? 5
Nempe vi bonum ipſum res ſit: at ſi
quis bonum
WMud didicerit, is iam dicatur bo-
R—vus?
Nam ſic tibicen eſt, qui didicit tibiis,
Saltator, qui ſaltare, tum qui texere,
Textor, ſimiliter qui aliud quicquid
volueris: ð
Ars ipſe non eſt ſoilicet ſed artifex.
Pergit Alcimus: „Plato in opinione
*de ideis ita ait: Si quidem eſt memo-

cckria, ideas etiam exiſtere neceſſe eſt:

N

"memoria enim rei quietae eſt & per-
manentis, permanens autem exce-
*“Ptis ideis eſſie nihil. Quo enim pa-
*Cto, inquit, conſeruarentur animan-
tes, niſi idea ſua ſuſtineantur, & men-
*te accepta naturali? Meminere au-
tem ſimilitudinis & pabuli, docent-
Eque quod ſit animalibus omnibus in-
erſica ſimilitudinis intelligentia, quo-
Circo & ea, quae pertinent ad ſpeciem
*ſuam, cognoſcunt., Ita Alcimus.
Quem autem ille Platonis locum re-in Ari-
ſpiciat, ego ignoro quidem , Scaliger or de
legebat: 7X Tâ £ο e roα
Wei Oyolv zines && Tα dς &c. Omiſia
voce mipn, quaſi dubium Alcimus
proponeret, an vtraque opinionum de
ideis ſit Platonis? Puto tamen Alcimo
non libri titulum verbis illis ſignifica-
ri, cum nec alias, vbi allegat Plato-
nem, librum nominet, ſed doctrinam,
quam ipſe ex Platonis opinione de ide-
is colligit. Suntque illa, quae de me-
moria dicit propoſita Platoni in Philebo:
nempe ſenſum motum eſſe, corpori
iuxta &animo communem, illo qui-
dem aſenſibus externis impreſſionem
recipiente, hoc vero agente & iudi-
cante; memoriam item ſenſuum
S apothecam

290
apothecam quandam eſſe, & repoſito-
rium. Animum enim, quoties ſiue a-
pud ſeipſum, vela corpore adiutus, re-
cordatur, ſuſceptarum impreſſionum
recordari cenſendum.
Laert. Il, Platoni autem dictis ab Alcimo iſta

16. Epicharmi accommodantur:
Erx verſ.

Grotii l.
c,P. 476. D
Sed quidquid anima, mente ſimul eſt
praeditum.
Galorum vrores volucrium confde-
ra:
Non illaz partus edunt vitae compo-
tes,
Sed ouis incubantes animam adfa-
bricant:

Et huius norunt principem ſapientiae

N!aiDäaturam ſolam, quae magiſtra ipfes
1t.
Er rurſum. .
Mirandum non eſt iſta me ſic dicere:
Atque ipſos ſebi placere, & ingenio o-
. ptimo
Factos videri: quandoquidem canis
cani
Pulcherrimum videtur, bos itidem
boui,
Et afmus afino, ſus ſiii pulcherrimum.
Haec ſunt, quae Laertius ex Alcimo ci-

PARS IV. PLATO. CjAP. V. VI.

tauit. Alia eius generis in eiusdem
quatuor libris eius continebantur qui-
bus ille, quantum adiutus Epichar-
mi ſcriptis Plato fuerit, docebat. Nec
ipſe ſuae minus conſcius ſapientiae Epi-
charmus extitit, vt ex iſtis verſibus eius

colligitur; quibus non defore ſibi ſecta-
Eumaee, generi ſapere non vni datum

torem praedicit: nent
. aert. lIil,
Vt reor, imo vt conſtat adeo pla»ne 1z
pro certo mihi, Groräi l.

Clara erit gquondam praeceptorum c.P. 478.
memoriqa.
Quaeque curminibus prolata nobis,
alius veſtiens
Pulchro amicta, purpuraque, didtis
variegantibis.
Ipſe inuictus alios facile reddet er-
pugnabiles.

Formam Reipublicae Platonem ex Laert. Il
Protagorae Antilogicis delineaſſe Ari-, 37
ſtoxenus autor eſt, alii a Socrate eum padsra
Politica accepiſſe inquiunt. lei. eſt
Denique moralis doctrinae partem bauor:
haut poſtremam ex Sophronis mimo- "“.
graphi libris habere Platonem, relatum Laert. ill
eſt: quos, cum diu neglecti iacuiſſent, 18.
Athenis primum inuexit, idemque ſub
eius demortui capite reperti fuiſſe di-
cuntur.

CAAP. VY
SCHOLA PLATONIS.

Laert. Il, A Hhenas vbi rediiſſet ex Aegypto,in
7. Academia conſedit, fuburbanogy-
mnaſio, arboribus conſito, & ab Ecade-
mo Heroe appellato. Hinc Eupolis
Academi in vmlbra & ambulacris eſt
Dei. .
Et Timon:
Hos inter Dux ille Plato celſskmus
ihat, .
CQlius ab ore melos manabat, quale
Hecademi,

Arbisſtis lepida modulantur voce cis
cadaté.
Et ab Heæcademo iſto Hecademia pri-
mum fuit appellata. Occaſionem au-
tem vitae hic agendae illam nactus eſt
Plato: Pauper cum eſſet, ſolum in A suid.
cademia hortum poſſidebat, qui fuit mi- Xα.
nima pars bonorum, quæ ſeckatores eius Laert.
tenuerunt. Ex horto enim trium cir-III, 20.
Citer aureorum nummorum prouen-
tus quotannis redibat. Poſtea vero re-
ditus mille etiam nummos ſuperarunt
aureos.

Aelian. 8
V. IX, I

10. ſ.
4 vbi
longaeuil
homines
v. Luci-
n. a.
s. d
Mela II,

2 Plini-

1 VI,2.

4

di
lar
Laen. ſen

III

I
ti
De Ciuit./7
Dylll 4 .
4

1

6

sdem
qui⸗
ichar-
Nee
epj.
6 elius

ech⸗

ene

obit,

Luertl,.

,.

Crotü!.
lric,

Ali,

ot er-

ern exlaen I
1. 37.
e Arrn
2 emn dgten

Irtem Phbauort

umo⸗

adomn rert l

ent,

lei, eſt

nut.

18.

lnefub

iſe d

et li⸗

pri.

Uitmi-riar.
SSeius aert,

mci-
rolen-
ero le⸗
rarunt
zureos.

Ill, 20.

4

2. Plini-

SCHoOLAET SüCTA FIVSZ

aureos. Temporis nempe ſucceſſuau-
Stus eſt liberalitate hominum ſancto-
rum, & eruditionis amantium, qui, di-

verſis temporibus morientes, teſta-

mento haeredes ſcribebant philoſo-
phiae operantes, vtrelictarum facul-
tatum ope vitam philoſophicam quiete

'men eum locum, corporis noxium eſ-
ſe ſanitati dicentes, mutare Platonem
* vbi medici iuberent, & in Lceum ſcho-
longaeui lam transferre, id ſe facturum negauit,
homines ne in Atho“ quidem ſummitatem vitae
v. Luci-producendae cauſa ſe commigraturum
an. α . . 7
2oς. dicens. Et ſane febri quartana ob loci
Mela II,

us VI, 2.

MXademiam vbi iſta ratione occupaſ-
ſet, ſectam inſtituere coepit, colle-
tis tum aliorum placitis, tum ſuis ad-
ditis inuentis, quae Academica appel-
lata a loco eſt, quo docere ſolebat. Mi-
Laert. ſcuit igitur Heracliteorum, Pythago-
II, 8. raeorumque ac Socraticorum doctri-

nas, in his, quae ad intelligentiam per-

tinent, Pythagoram ſecutus, in iis, quae
De Ciuit· ſenſaibus Obnoxia ſunt, Heraclitum, in
D. VIII, 4 Politicis Socratem. “ Cumque ſtu-
*dium ſapientiae, vt Auguſtinus ait,
*in actione & contemplatione verſe-
c(ctur, vna pars eius achiua, altera con-
*templatiua dici poteſt. Quarum acti-
*va ad agendam vitam, id eſt, ad mo-
*res inſtituendos pertinet, contem-
*Platiua autem ad conſpiciendas natu-
*rae Cauſas, & ſinceriſſimam veritatem.
*Socrates in actiua excelluiſſe memora-
*tur: Pythagoras vero magis contem-
*Platiuae, quibus potuit, intelligentiae
*„viribus inſtituiſſe. Proinde Plato v-
„trumque iungendo philoſophiam
(c perfeciſſe laudatur, quam in tres par-
tes diſtribuit, vnam moralem, quae
maxime in actione verſatur: alteram

7

& tranquille agere poſſent. Cum ta-

291
eius noxium aerem laborare coepit,
quae XVIII menſes perdurauit, tan-
dem tamen ſobrietate eam & cura cor-
poris vicit, integro magis, quam quo v-
ſus antea fuiſſet, robore recuperato.

Primumautem in Academia philoſo-
phiam docuit, inde ſe in hortum Colo-
neum contulit. In ſcholae quam in Laert.
Academia habebat limine inſcri-III, §.

ptum erat, nemini Geometriae ignaro quod ta-

ingredi fas eſto, qua non linearum tan-men ky.
tum proportionem & menſuras, verum rs

. . .Z alii tri-
internas efiam affectiones complecteba- buunt,

CAP. VI.
SECTAM VT INSTITVERET.

*naturalem, quae contemplationi de-
*Putata: tertiam rationalem, qua ve-
“rum diſterminatur a falſo: quae li-
*Cet vtrique, id eſt, & actioni & con-
*templationi ſit neceſſaria, maxime ta-
*men contemplatio perſpectionem ſibi
*vVindicat veritatis. Ideo haec triper-
titio non eſt contraria illi diſtinctioni,
*qua intelligitur omne ſtudium ſapien-
tiae in actione & contemplatione con-
„ſiſtere. Atque vt tragoediam pri-
mum quidem chorus ſolus agehat, poſt- Laert.
modum Theſpis, interuallis choro III, 56.
conceſſis, actorem in ſcenam produxit
vnicum, donec duos produceret Ae-
ſchylus, tertium Sophocles adderet;
eodem modo philoſophiae initio vna
facies extitit, phybeca enim abſolueba-
tur, Ethicam poſtea addidit Socrates,
edus Dialecdtica adiecta Plato per-
ecit.

Partium vero harum ex mente Pla-
tonis & Academiae veteris explicata-
rum, vix melius rationem quis reddat
generalem, quam iſtis Ciceronis ver-

bis:
Oo 2 SECT.

Qu. I, 5§.

Acad.

Q. 16.

292 G

PARS IV. PLATO. CAP. VI
. SECI.

1.

E T HI C A.

A Cprimam quidem illam partem be-
ne viuendi a natura petebant, eique
parendum eſſe dicebant; neque vlla alia
in re, niſi in natura, quaerendum eſſe
illud ſummum bonum, quo omnia re-
ferrentur: conſtituebantque, extre-
mum eſſe rerum expetendarum, & fi-
nem bonorum, adeptum eſſe omnia e
natura &animo, & corpore & vita. Cor-
poris autem alia ponebant eſſe in toto,
alia in partibus. valetudinem, vires, pul-
chritudinem, in toto: in partibus au-
tem, ſenſus integros, & praeſtantiam
aliquam partium ſingularum: vt in pe-
dibus celeritatem, vim in manibus, cla-
ritatem in voce: in lingua etiam expla-
natam vocum expreſſionem. Animi
autem quae eſſent, ad comprehenden-

dam ingeniis virtutem idonea: eaque
ab iis in naturam, & mores, diuideban-
tur. Naturae celeritatem ad diſcen-
dum & memoriam dabant: quorum v-
trumque mentis eſſet proprium, & in-
genii. Morum autem putabant ſtudia
eſſe, & quaſi confuetudinem: quam
partim exercitationis aſſiduitate, par-
tim ratione formabant; in quibus erat
philoſophia ipſa, in qua quod inchoa-
tum eſt, neque abſolutum, id eſt vir-
tus, quaſi perfectio naturae, omnium-

que rerum, quas in animis ponunt, vna

res optima. ergo haec animorum. Vi-
tae autem ſid enim erat tertium) adiun-

cta eſſe dicebant, quae ad virtutis vſum

valerent.

SECT. II.
PHYSICA.

D- natura autem (id enim ſequeba-
tur) ita dicebant, vt eam diuiderent
in res duas: vt altera eſſet efficiens, al-
tera autem quaſi huic ſe praebens, ea,
quae efficeretur aliquid. In eo, quod
efficeret, vim eſſe cenſebant: in eo au-

tem, quod efficeretur, materiam quan-

dam: in vtroque tamen vtrumque, ne-
que enim materiam ipſam cohaerere
potuiſſe, ſi nulla vi contineretur, ne-
que vim ſine aliqua materia. Nihil eſt
enim, quod non alicubi eſſe cogatur,
Sed quod ex vtroque, id iam corpus, &
quaſi qualitatem quandam nomina-
bant: Earum igitur qualitatum ſunt a-
liae principes, aliae ex iis ortae. Prin-
cipes ſunt vniusmodi & ſimplices. Ex
iis autem ortae, variae ſunt, & quaſi
multiformes. Itaque aer quoque (vti-
mur enim pro Latino) ignis & aqua &
terra, prima ſunt. Ex iis autem ortae

animantium formae earumque rerum,
quae gignuntur e terra. Ergo illa ini-
tia, &, vt e Graeco vertam, elementa
dicuntur: e quibus aër, & ignis, mo-
vendi vim habent, & efficiendi: reli-
quae partes accipiendi, & quaſi patien-
di: aquam dico & terram. Quintum
genus, e quo eſſent aſtra mentesque,
ſingulare, eorum quatuor, quae fupra
dixi, diſſimile Ariſtoteles quiddam
eſſe rebatur. Sed ſubiectum putant
omnibus ſine vlla ſpecie, atque ca-
rentem omni illa qualitate (facia-
mus enim tractando vſitatius hoc ver-
bum, & tritius) materiam quandam
ex qua omnia expreſſa, atque effeéta

ſint: quae tota omnia accipere poſſint,

omnibusque modis mutare, atque ex o-
mni parte: eoque etiam interire, non
in nihilum, ſed in ſuas partes, quae infi-
nite ſecari ac diuidi poſſint, cum ſit nihil
omnino

1

Acad. †

Ee

ge
r
ell.
nV.
Lin⸗
Udin
Uam
Par-
erat
hon-
Vir.
um⸗
,VN

lun-
ſum

ETICA, PHIVSICA DIALEGTICGAEIVS 293

omnino in rerum natura minimum,
quod diuidi nequeat: quae autem
moueantur, omnia interuallis moueri,
quae interualla item infinite diuidi poſ-
ſint. Et cum ita moueatur illa vis,
quam qualitatem eſſe diximus, & cum
