ſuccinum paleas) ratione quidem du-nat. fac,

plici. Nam primum quidem concipe-
re licet, atomos effluentes ex lapide, ita

congruere cum illis, quae ex ferro efflu-

Vnt, vt in amplexus facile veniant. Qua-

re & impactas vtrinque, (nempe in ipſa

tam lapidis, quam ferri corpora concre-
ta, ac reſilientes deinde in medium, cir-

cumplicari inuicem, & ferrum ſimul!

pertrahi.

Quoniam

D

ſer
Cien, qu
lc. dic
cul
10

que

exlaert,
75.1
IIXta M-
raphraf,
Calleng,

b A⸗

nduda
nonnid.
Dti,ſic.
uaedi.
pari,
uze

nſitio. lieee.
homi- 62,

le -
Cere,
uibus

Aſinu⸗

u-
rins,
Wirn
dele-
mal.

Ein bYbl.
ri⸗
D⸗
npe
r0.
nci:
unt
ex.
aſr⸗
1.
ell- Galenus
t & lib 1 e
gu⸗ nit, ue,
pe⸗
itn
e
1.
4

„.

S

— —

PHVSITICA—

Quoniam autem videmus fieri, vt
ferrum a lapide attractum poſſit ipſum
quoque aliud ferrum attrahere; An
dicemus, effluentium ex lapide parti-
cularum nonnullas quidem, vbi fer-
ro occurſauerint, reſilire, & has ipſas
eſſe, per quas ſuſpendi ferrum con-
tingat; nonnullas vero illud fubeun-
tes per inanes meatulos tranſire
quam ocyſſime, & conſequenter im-
pactas in ferrum aliud proximum,

(cum illud ſubingredi omnes neque-

ant, tametſi prius penetrarint,) hinc
reſilientes verſus prius, complexus
alios prioribus conſimiles efficere: ſi
gquas autem adhuc penetrare contige-
rit, poſſe illas aliud adhuc ferrum pelli-
cere, aliudque adhuc pari ratione?
Lucret. Deinde, ſi rem concipere licet, vt
VLMOOO effluant quidem tam ex magnete,
quam ex ferro corpuſcula, ſed plura
nihilominus, potentioraque ex ma-
gnete, ex quo fiat, vt aer ſemper lon-
ge magis diſcutiatur circa magnetem,
quam circa ferrum, atque idcirco plu-
ra Circa ipſum, quam circa ferrum

1009
inania ſpatiola cieantur. Et, quia cum
ferrum collocatur intra diſcuſſi aeris
ſphaeram, multum inanis inter ipſfum
& magnetem eſt interceptum; tunc
euenit, vt in eam partem corpuſcula
ferri liberius proſiliant, ac verſus ma-
gnetem proinde ferantur; non poſ-
ſint vero maiore quadam, inſolitaque
copia eo contendere, quin pelliceant

ſimul cohaerentia, atque idcirco totam

ferri maſſam, quae ex cohaerentibus
conſtat.
Dici etiam poſſet, motum ferri adiu- ib. roz.
vari ab aere, ob continuam quandam ſ.
ipſius motionem, agitationemque. Et
primum quidem ab exteriore, qui cum
ſemper vrgeat & vrgeat vehementius,
qua ex parte copioſior eſt, non pot-
eſt non impellere ferrum, in quam
partem eſt parcior, ſeu inanior, vt-
pote verſus ipſum magnetem: ac

deinde ab interiore, qui pari ratione

cum ſemper agitet, commoueat, com-
pellat, non poſſit non indere motum,
in quam partem ſpatium factum eſt
inanius. Sed de magnete nimis.

CA P. VII.
RR DE ANIMALIVM GENERATIO NE.

lcamus iam de animalibus, quae

tanta varietate ſunt, (cum alia gra-

diantur, alia etiam volent, alia natent,
alia repant, alia maiora, alia minora,
alia perfectiora, alia imperfectiora, &
nos ex illis etiam ſimus,) quaeque aliun-
de ſane ſunt eiusmodi, vt admiranda
naturae vis in ipſis praeſertim eluceat.
ey Laert. Quippe, cum ſupponendum ſit,
X, 75. fuiſſe naturam ab ipſis rebus, continua-
iuxta pa-taue rerum ſerie veluti edoctam, &
Gn . neceſſitate quadam, ſeu motuum con-
end. .
catenatione coactam, ad haec tam mul-
ta, tamque varia, quae appellitamus
opera naturae, patranda, tum ipſum
accipiendum, praeſertim de ipſis ani-

malibus eſt; quoniam in illis potiſſi-
mum ipſa motuum concatenatio, pro-
fecta licet ab aliqua rationis experte
ſubſtantia, effecta eſt artificialis.
Videlicet, cum atomi praeditae ex
ſe ratione non ſint, & ipſarum mo-
tus, quantum eſt ex ſe, absque ductu
rationis fiant; natura tamen cuius-
que animalis, talis initio mundi coa-
luit, vt pro temperatione motuum,
quos tunc ſubierunt atomi, alii, alii-
que ſint conſecuti, qui pari ratione e-
liciti, pares ſemper produxerint; atque Galen. l..
ita, qui initio caſuales fuerant, proce-de foetus
dente tempore artificiales, hoc eſt, certa format.
lege ſuccedentes euaſerint, naturaque“ ¹7.
Mmm mmm proinde

Adde

1010
proinde iis vtens, neceſſaria quaſi do-

ctrina imbuta ſenſim fuerit.
Verum, vt res paulo vberius dicatur,

Gaſſend. cum mundi initio varia animalium

ad Laert.

X, 679.

procreata fuiſſent genera, eueniſſe pri-
mum videtur, vt ſumtis alimentis
congruis, familiares atomi a iam inexi-
ſtentibus attraherentur, irretirentur-
que, (excretis diſſentaneis, jadeo, vt ſpe-
cialis cuiusque natura, (huiusmodi
nempe concretum ex huiusmodi ato-
mis,) adoleſceret, ac roboraretur,
Deinde, vt ex atomorum motione
perpetua, ac euolutione inteſtina ali-
quae ſemper ſedibus ſuis emotae, at-
que excurrentes in partes genitales di-
&ctas, vndequaque confluerent, factaque
ſexuum diſtinctione, poſt appetitio-
nem mutuam, complexumque initum,
in vtero reciperentur.
Tum, vt atomi aut ex ipſis mole-
culae ſemineae, quae ex ſingulis deflu-
xiſſent partibus, (ex quo debet proin-
de ſemen, quaſi aliquid incorporeum
intelligi, non ſane perſe, quiahuius-
modi eſt ſolum inane, ſed ob familia-
riſſimum vocis vſum, quo incorpore-
vm dicimus, quidquid facile per ſoli-
diſſima viſa corpora penetrat, ac ſubit,)
vt atomi, inquam, ſeu moleculae, quae
ſic defluxiſſent, ideo motione perſeue-
rante, ſeſe ex confuſione ſubducerent,
&, cum ſimiles traherentur, conflue-
rentque ad ſimiles, ideo, quae
forent ex capite, in vnam regio-
nem ſe reciperent, quae ex thorace in
conſequentem, & quae ex aliis parti-
bus ſingulis, in ſingulas ſuas, ſicque ani-
malculum tandem formaretur illi ſimi-
le, ex quo ſemina decidiſſent.
Inſuper, vt tale animalculum ſuctu
ſimilium, ſeu atomorum, ſeu molecu-

larum concurrentium, aleretur, & cre-

ſceret, quousque vterus laſſatus, ne-
que amplius nutriendo par, motioni-

pARS YII PIIOSOPRIAF EPICVRI P. II.

bus eius laxaret habenas, ſeu potius
fores aperiret, exitumque permitte-
ret. Ad haec, vt iſtud animal ſimili
ratione adultum, nec ceſſante corpu-
ſculorum agitatione, conſecutioneque,

ſimile aliud gigneret, ipſumque aliud

conſequenter.
Tandem, vt natura, paulatim ad-
ſueta propagationem animalium gene-
ribus ſimilium ita procurare, quaſi di-
ſceret, vt ex motione, ac ſerie illa ato-
morum perpetua, neceſſitatem contra-
xerit ita continuo operandi.
Atque haec quidem, quod attinet ad
generationem animalium, quae pro-
pagatione proueniunt, nam, quae
ſponte alioquin enaſci videmus, pos-
ſunt ea iam non ſecus gigni, ac fuere
initio omnia genita, ſeu remanſerint
ab vsque initio conformata quaepiam
eorum ſemina, ſeu conformentur e-

tiam in dies aut intra, aut extra ipſa

animalia: &, ſi intra quidem, diſper-
gantur deinceps foras, (vt in erucarum,
muſcarumque generibus,) ac ſuperſint
eorum, ſeu in terra, ſeu alibi, quaedam
quaſi reliquiae, ex quibus alia generum
eorundem animalia deinceps gignan-
tur.
Quod porro, inter cetera, de ſeminis
defluxu dixi, id non mari ſolum, verum
feminae etiam tribuo, quando ipſa quo-
que emittit, cum adſtites, teſtesue ha-
beat, poſitione obuerſa licet, ac pro-
pterea appetitione ad venereos vſus fe-
ratur.
Sane & hoc videtur eſſe aſſumen-
dum, vt reddi cauſa valeat, cur mas, cur
femina formetur. Quippe nihil magis
congruum dici poteſt, quam quod, cum
foetus ex paterno, maternoque ſemine
conſtet; ſi paternum praeualeat, mas,
ſi maternum femina fiat.

Quin etiam cauſa reddi hinc poteſt Lucret.
VI, 1202.

eius ſimilitudinis, quae eſt cum altero,
aut

ib,1e2

AWt
min
cor
ſoe
ner
gue

ſca⸗
ſun
ſen

Lueret.
I. IV.v.
932,
Ladant.
leopit,
6,0.

ucrel
1. c.
Lacta
Ul,1,

Calen
ale
X b

Ppotius
Imitte.
Aſimili
Corpu.
neque,
Alud

im ad-
ngene.
Uaſidi⸗
lato-
ontra-

netad
Ppro-
quie
pos.
Uere
int
Panmn
ur e-

iſſn

per⸗
lmm,
int
kumn

„

ib. v. 1212

PHFVSITICA.

aut vtroque parente. Nam ſi fe-
mina quidem vi ſubita commulxit,
corripuitque ſemen maſculeum, tum
foetus matri ſimilis fit, ſi mas femi-
neum, ſimilis matri, ſi ex aequo vter-
que, ſimilis vtrique, ſed mixtim.

Quod ſirequiras, cur interdum na-
ſcantur filii auorum, proauorumque
ſimiles: id fieri ex eo videtur, quod
ſemen ex pluribus contexatur molecu-
lis, quae non ſemper exſolutae omnes
ad atomos vsque, proximeue ipſas, in
generatione prima, proximaue aliqua,
ſeſe deinceps in aliqua ſuccedentium

CA P.

Lucret. .X hiſce autem ſequitur, vt partes
L. IV. v. L- animalium non fuerint ab vsque
LRan. initio, eo, quo ſunt, modo confor-
de opif. Matae, propter fines, vſusue illos, quos
c, 6. habere deprehenduntur; (ſiquidem
nulla fuit cauſa, quae hoc proſpiceret,
cum & nihil tale praeceſſiſſet, ad quod
illa attenderet, vt ex eo coniecturam
capiens quidpiam ſimile deſtinaret:) ve-
rum, quia contigit partes eo, quo ſunt,
modo fieri, aut exiſtere, ideo hoſce
vſus, potius, quam alios obtinuere, de-
dereque illius notitiam.
Lucrct. Hinc neque fuere oculi ad videndum

I. c. facti, neque aures ad audiendum, ne-
Lactant, que lingua ad loquendum, neque ma-
III, 17. nus ad operandum, neque pedes ad
ambulandum, quoniam membra haec
prius nata ſunt, quam eſſet videre,
audire, loqui, operari, ambulare, ſed
ipſorum officia extitere ex natis.
Gallend. Nempe, quia intra ipſum corpus
ad Laert. Conformata eſt ſimul anima, eaque
X. p. 683. ſenſus capax, contigit ſimul oculum
eiuſcemodi fieri contexturae, vt ap-
plicita illi anima, non potuerit ſen-

1oII
ſic explicent, vt quod potuiſſent in pro

xima, id praeſtent ſolum in remota.

At, vndenam ſterilitas? Nempe ex ib. v.
eo, quod ſemen ſit aut aequo tenuius, 1234 ſq.
aut non poſſit locus ad figere adhaeſum,
aut craſſius, vt aegre admiſceatur.
Quippe inter maſculeum, femineum-
que ſemina harmonia quadam opus eſt,
exindeque fit, vt perſaepe, qui vir,
mulierque inter ſe gignendi incapaces
ſunt, gignere ſeorſim cum aliis poſſint.
Praetereo autem cauſas aliunde petitas,
vt ex alimento, cum aliud eſſe conſtet,
ex quo concreſcunt membris ſemina,
aliud, ex quo extenuantur, ac tabent.

VIII.

DE VSV PARTIVM IN ANIMALIBVS.

ſum videndi non elicere, & aurem eius-
cemodi, vt illi adiuncta, non potuerit
non exſerere auditionem. Et quia con-
creatus intra corpus fuit animalis ſpi-
ritus, impetus & motionis capax, con-
tigit ſimul linguam ea eſſe ratione con-
textam, vt ad eam appellens, non po-
tuerit eam non mouere, & exſpiratum
ſimul aerem in vocem non elidere; &
manus quoque ac pedes, & ceteras
partes ea ratione eſſe dearticulatas, vt
in ipſas irruens, non potuerit non i-
ſtam, & illam indere motionem.
Certe, vt vel hoc de tendinibus, Galen. L.
quae manifeſta organa ſunt, quibus L. de Vſa
partes cientur, attingam, perſpicuum?artc.21.
videtur, non, quia ii ſunt craſſi, actio-
nes eſſe validas, nec quia tenues, im-
becillas, ſed actiones quidem ex vſibus
vitae, vt tales ſint, vel tales, cogi, i-
pſam vero tendinum molem ſequi mo-
tionis quantitatem. Qui videlicet ex-
ercentur, bene ſe habent, & incras-
ſeſcunt, vt par eſt, qui vero otioſi ſunt,
non nutriuntur, & extenuantur.
Quamobrem, non, quia melius fuerit, ib.
Mmm mmmz: vehementiorum

1012 PARS XII. PHILOSOPEIAE EPICVEI PARS II.

vehementiorum functionum tendines
fortes, craſſosque eſſe, aut imbecillio-
Tum tenues, debilesque, ita conformati
a natura ſunt, (vtique enim ſimiis quo-
qque tales formantur digiti,) verum „ Vt
dictum prius eſt, craſſities neceſſario ex-
ercitatos conſequitur, eo, quod prae-
clare nutriantur; pigreſcentes, graci-
litas, eo, quod nutriantur deterius.
Praetereo autem, argumentum hiſce
confirmandis poſſe ex eo deduci, quod
pleraeque partes ad eos interdum vſus
flectantur, ad quos nemo fuiſſe deſti-

Lucret.
IV, 841
ſq.

natas dicat, idque, vbi illos demon-
ſtrat aut neceſſitas, aut occaſio, aut
ſumta aliunde quaepiam coniectura.
Quo pacto, ne ſomniaſſent quidem ho-
mines concertare armis, niſi manibus
prius depugnaſſent, neque clypeos ob-
licere, niſi prius vitanda vulnera ſenſis-
ſent, neque apparare lectos molles, niſi
terrae prius indormiiſſent, neque po-
cula conficere, niſi prius manu haurire
aquam ſciſſent, neque domos exſtrue-
re, niſi antrorum vſus illis innotuis-
ſet, atque ita de ceteris.

. CAbP. IX.
DE ANIMA, QVAE ANIMALIVM INTERNA EST
FORMA, SEV NOTA.

Laert. Nync, vt de ipſamet anima, a qua
⸗ 63. animalia & ſunt, & dicuntur, a-
ucret.

III, 162. gamus, illa inprimis eſt habenda cor-
Porea, tenuiſſimum nempe aliquod, vt
Puta ex particulis tenuiſſimis contex-
tum, corpus. Profecto enim, qui
illam dicunt, (etiam citra abuſum vo-
cis,) eſſe incorpoream ‚ineptiunt, quo-
niam, ſi huiusmodi foret, neque age-
re quidquam, neque pati poſſet; ne-
que enim, vt ageret, poſſet quidpi-
am contingere, neque, vt pateretur,
a quopiam contingi, ſed haberet ſe, vt
merum inane, quod, vt ante dixi,
eiusmodi eſt, vt neque agere, neque
pPati quid valeat, ſed motum duntaxat
quam liberrimum pertranſeuntibus
corporibus praebeat.
Agere porro, & pati quidpiam ani-
am, declarant perſpicue ea, quae
circa ſenſus, affectusque eius contin-
gunt: motiones item, quibus mem-
Dra impellit, totumque animal intus

Lucret.
III, 169. m

Interim vero non abs re dico eſſe aerellc.
eam corpus tenuiſſimum, tanquam r. 207

contextum ex tenuiſſimis, ſubtiliſſi-
misue corpuſculis, quae aliunde ſint
maxima ex parte, vt laeuigatiſſima, ita

& rotundifſima: quippe alia ratione Lucret.
permeare non poſſet, cohaerereque in-III, 218.

tus cum corpore toto, omnibusque
eius partibus, vt venis, neruis, viſce-
ribus, aliis; cum & res manifeſta fiat
vel ex eo, quod, vbi anima exceſſit a
corpore, nihil delibatum extoto, ne-
que ad ſpeciem, neque ad pondus de-

Prehenditur, ſimileque eſt, vt dum ib.222,

ex vino ipſius flos, ſpiritusue euanuit,
aut ex vnguento eſt odor efflatus: per-
inde enim moles vini, vnguentique
ſe, ac ſi nihil ex ea deperierit, habet.
Adeo proinde, vt punctum ſit prope,
loculusue exiliſſimus, in quem recipi
Poſſit anima, ſi totam fingas conglo-
merari.

igne
ſlarn
Vnd
lucret. P.
l, 23) dos
tal⸗
ſorl
lor!
ex
o
ma
Gel
nis
Rtobaeus (
Ecl ppyſ. n

i
ti

en
ter
i

Lucret.

ib. v.

263.

regit, verſat, ſomnio corripit. Vnio
vniuerſe, & conſenſio, qua cum ipſo
craſſo, (quod ſolet fere in hoc nego-
tio corporis nomine intelligi,) con-
ſpirat.

Ceterum, tametſi ea ſit texturae
adeo tenuis, non obſtat hoc tamen, lu rkac.
quin miſta, & compoſita ſit ex qua-ade; C9.
tuor quibusdam naturis. Nempe ea lot.
concipienda eſt, quaſi quidpiam coali-
tum, temperatumque ex quodam
igneo,

denon.
10, aut
jedura,
em ho.
anibus
eo 0-
ſenſis⸗
es, niſt

elle uerle,

Nanm attr
lII, 206,
ih.
ſint
, I
ione ucret,

in⸗-IIh, 210.

e
ce⸗
fint
14
ne⸗
de-.
Unib222,
it,
er-
hue
et.
101
0.

1ee
1Twg
A-adl G.
ei
.
1

1

—pPDPIHYSICA

igneo, ex quodam aereo, ex quodam
flatuoſo, & ex quarto innominato,
vngde ſentiendi vis illi inſit.
Lucret. Ratio vero eſt, quia, cum moribun-
III, 233. qos tenuis quidam deſerat flatus,
talis flatus ſit calori commiſtus, & ca-
lor ſecum aera trahat, quod nullus ca-
lor ſine aere ſit. Habemus iam tria,
ex quibus anima contexatur; & quia
nullum eſthorum trium, a quo eſſe
motus ſenfiferi poſſint, ideo admitti
debet quartum, tametſi expers nomi-
nis, cui ſentiendi vis attribuatur.
Stobaeus Confirmari autem res ex eo poteſt,
Ecl.hyſ. quod flatus quidam, ſeu quaſi aura, at-
P.93. 1. que ventus, ſit ipſi corpori cauſa mo-
tus, aer quietis, calidum illius caloris,
qui in eodem cernitur; at eſſe prae-
terea quartum debeat, quod ſit cauſa
ipfius ſenſus.
Lucret. Quin etiam, cum neceſſitas iſtius
II, 290. quarti perſpicua ſit, ira aliunde, qua
cor ferueſcit, & micat ardor ex oculis,
ineſſe calorem conuincit, formido
horrorem ciens in membris, auram

frigidam, copioſamque prodit, & tran-
quillus pectoris ſtatus, vultusque ſere-

nus aerem demonſtrat.
ib. v. 29ö5. Ex quo fit proinde, vt, in quibus

Iqd. animalibus dominatur calor, ea ſint

iracunda, vt leones, in quibus aura
frigida, ea ſint timida, vt cerui, in qui-
bus portio aerea, ea ſint magis placida,
ac veluti media inter leones, ceruosque,
vt boues. Quod idem quoque ho-
mines inter obſeruare diſcrimen licet.
Denique autem, vtcunque res mi-
ſta, compoſitaque anima ſit, & quar-
tum illud innominatum, ſeu ſentiendi
vis principatum inter partes teneat
(nempe animae quaſi anima eſt, quod
anima ab ipſo habeat, vt anima ſir,
ipſaque animalia tanquam interna eo-
rum forma, eſſentialisque nota di-
ſcernat a ceteris rebus:) nihilominus

1013

huiusmodi partes adeo perfecte tem-
perantur, vt inde fiat vna quaedam,
eaque vt tenuisſima, ita & cohaeren-
tiſſima ſubſtantia. Neque enim, donec
anima in corpore conſtat, ſecerni illa
quatuor a ſe inuicem magis poſſunt,
quam a quolibet viſcere, aliaue re, odor,
calor, ſapor, qui inſint ab ipſa matura.
Cum vero huiusmodi ſubſtantia in
ipſo corpore contineatur, & quaſi cum
ipſo cohaerens, ab eo veluti ſuſtente-
tur: tum ipſa & cauſa eſt illi omnium
facultatum, paſſionum, ac motuum, &
viciſſim ipfum continet ac regit, eſt-
que ipſi proinde ſalutis, & incolumi-
tatis cauſa: neque enim magis ſecer-
ni a corpore ſine illius diſſolutione
poteſt, quam e thure odor euelli, quin
eius natura intereat.
Nihil eſt interim neceſſe, admone-
am, videri abs re quempiam Phyſico- 371. ſg.
rum exiſtimare, totidem eſſe partes a⸗-
nimae, quot ſunt corporis, quae al-
ternis mutuo applicentur: quoniam,
cum animae ſubſtantia res ſit adeo te-
nuis, moles corporis adeo craſſa, de-
bent ſane illius principia eſſe, vt tenuio-
ra, ita & pauciora, quam ipſius cor-
poris, adeo, vt non vtique ſingulae ſin-
gulis, ſed pluſcularum moleculis, ac

Lucret.
III. v.

324

veluti aggerulis duntaxat ſingulae co-

haereant. Quo fit, vt interdum neque
adhaeſum pulueris, greſſumue culicis
ſupra corpus ſentiamus, neque item
nehulam noctu, neque fila aranei ob-
via, neque incidentes in nos plumas,
pappos, id genus alia: vtque adeo ci-
endum ſit † nobis, corpuſcula animae cienda
complura ipfis corporis partibus im- Bnot
miſta, priusquam quidquam ſentiſce-
re contingens, concutiensque poſſint.
Notandum eſt porro, eſſe aliquam Lucrer.
internam in corpore partem eiusmodi I, 94.
temperaturae, vt qua anima illi haeret, 137. (4.
eximium quoddam complementum,
Mmm mmm 3 quo

Laert.
X, 64.

ib. 65.

Lucret.
III, 351.

1014
quo perficiatur, accipiat. Huiuſce-
modi vero complementum ipſe eſtani-
mus, intellectus, mens, ſeu quam vul-
go animae partem rationalem appel-
Titamus: idque, quod, cum cetera to-
to fuſa corpore animae pars, irratio-
nalis ſit, ipſa ſola ratiocinetur.
Cum ſit vero pars irrationalis du-

PARS. XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. II.

plex, ſenſus nempe, & affectus, ſeu Laert.
appetitus, & medio quodam modo *,63.

ſe animus habeat, quoniam & ſenſum
habet praeuium, vt de rebus iudici-
vm ferat, & appetitum conſequentem,
vt ſuo iudicio illi praeluceat; ideo, cum
dicendum de ſingulis ſit, ab ipſo exordi-
endum eſt ſenſu.

CAP. X.

DE SENSV, CQVI EST ANIMAE QVASI ANIMA, VNIVERSE.
Dicere profecto, quod aliqui faci- Lueret.
vnt, non oculos ipſos quidpiam cer- III, 360.

Iaque ,‚Vt de ſenſu primum vniuerſe
quidpiam dicamus, obſeruandum
eſt, animam ſic eum obtinere, vt tam
ad habendum, quam ad vtendum, cor-
pore indigeat, quippe a quo interim
contineatur, & quicum operari vale-
at. Cum vero corpus illi praeſtet, vt
ſentiendi cauſam poſſideat, ac vti illa
valeat, efficitur quidem & ipſum hu-
iuſce effectus, ab ea pendentis, particeps
(ſentit ſcilicet,) at non tamen omni-
vm, quae illius ſunt, vt tenuitatis,
& ſimilium.
Quo minus ſane mirum eſt, ſi diſce-
dente anima, corpus expers ſenſus re-
maneat: neque enim ipſum ex ſe ipſo
facultatem hanc poſſidebat, ſed appa-
rabat ſolum illam animae congenitae
ſibi, quae per facultatem in ipſo colla-
boratam, actum ſentiendi, pro ſpeciali
ſua motione exſerens, tum ſibi ipſi,
tum illi quoque ſenſum, ob viciniam,
cohaeſionemue mutuam, atque con-
ſenſionem tribuebat.
Hinc proinde fit, vt intelligamus,
non animam ſolam, aut corpus ſolum
er ſe ſentire, ſed vtrumque potius con-
iunctim. Quippe, & quamuis ipſum
ſentiendi principium ſit in anima: ſi

quis tamen renuit ipſum corpus vna

ſentire, & credit, animam toto permi-
ſtam corpore, poſſe per ſe hunc ſenti-
endi motum fuſcipere, is rei nimis
quam manifeſtae repugnat.

nere, ſed animam ſolam per ipſos, vt
per recluſas fores videre, non eſt ad-
vertere, ſi oculi quidem pro foribus
ſint, fore vt oculis exemtis, res debe-
ant longe melius, tanquam foribus ſub-
latis, ſpectari.

Enimuero, cum difficultas hoc loco Lucret.
praecipua videatur, qui fiat, vt res ſen- i. 883.

ſilis, ſiue ſenſus capax gignatur ex prin-
cipiis, quae plane inſenſilia, ſiue ſenſus
expertia ſint, idcirco adnotandum eſt,
deberi hoc certae, ac ſpeciali eorum
principiorum magnitudini, figurae,
motui, poſitioni, ordini, prorſus vt ante
eſt declaratum, cum de qualitatibus a-
geremus. Nempe facultas ſenſus vna
eſt qualitatum, quae, vt appareat, vbi
non fuerit, fieri exigit adiectionem,
detractionem, transpoſitionem, ac vno
verbo, nouam texturam, quae id, quod
raoccdens non potuerit, praeſtare va-
eat.

⸗

Id certe imponere non debet, quod Lucret,

lapides, ligna, glebae, aliae res commiſtae ib g85.

non ſentiant, quippe, vt qualitates aliae,
ita & iſta non ex qualibet, aut quorum-
libet miſtione creatur, ſed refert omni-
no, & quantula principia ſint, & qui-
bus praedita figuris, motibus, ordini-
bus, ceterisque adiunctis Ex quo effici-
tur, vt glebae etiam, & ligna, aliaque hu-
iuſcemodi, vbi & imbribus putrefacta, &
calore

J.

cdu
bu⸗
ve
Po
ris
citi
eue
apf
ma

bn gol

4 lllin calore ſolis tepefacta, commutatos ha-
Rben 468. buerint partium ſitus, ac ordines, in
enum . vermes, aliaque ſenſilia vertantur.
uici⸗ Poteſt res ſane intelligi, ex alimentis va-
etem riis, quae animalium corporibus appli-
Climn cita, varieque immutata, haut ſecus
Wrd. euadunt ex inſenſilibus ſenſilia, ac ligna
applicita igni, ex non inflammatis flam-
mantia redduntur.
ib. v, 90l. Ac vt appareat, quam abs re aliqui
K. contendant principia, ex quibus eſt
firi- uett: ſenſus, ac res ſenſilis, debere eſſe ſenſi-
lcer⸗ In60 lia; ecce, ſi illa eiusmodi ſint, erunt igi-
0, It tur ſane mollia, cum nulla res dura, ſoli-
ſtad. daue ſit capax ſenfus. Quare &, vt
ribus 8 ſuperius arguimus, erunt corruptibi-
kebe. 8 lia; quoniam, niſi ſolida ſint, detrahi
ſub. poſſunt, atque idcirco naturam ſuam
H” amittere; cum debeant tamen rerum
locolucta. principia, vt iam aliquoties inculca-
ſen. . t633 tum eſt, incorrupta perſeuerare.
rin. A . 606. .Confirmatur autem, quia, ſi princi-
os pia eſle admittantur incorrupta, haberi
elt ſenſilia non valeant, neque vt partes,
Um quia partes ſeparatae non ſentiunt, ne-
ne, que vt tota, quia hoc modo eſſent quae-
nte dam animalia, ac ideo mortalia, ſiue
4. rurſus corruptibilia, quod aduerſatur
n ſuppoſitioni. Quin etiam, licet ad-
bi mittantur, & quaſi animalia, & immor-
m, talia ſinul; tum nullum animalium,
d qualia iam viſuntur, gigni porerit,

N (quod nimirum ſit ſui generis, coali-

ki tumue in vnam ſpeciem,) ſed aceruus
ſolummodo variorum animalculorum.
odlur, ib. 972. Hisce adiice, quod ſi res, ſenſiles
eib g cum ſint, gigni ex ſenſilibus debeant,
“ hoc eſt, ſimiles ex ſimilibus, neceſſe
le, ſit ergo, iuxta ante dicta, hominem,
⸗ v. g. conſtare ex principiis, quae ipſa
1 ZMD rideant, plorent, ratiocinentur, quae
. de miſtura proinde rerum, deque ſe
I⸗ ipſis diſſerant, requirentia, ex quibus
conſtent, quippe ipſa ſimilia facta re-
bus corruptibilibus, conſtare quoque
8

PII FPSICA.

. 1013Z
ex aliis debent, quae ipſa rurſus ex aliis
ſint, aliisque in infinitum.
Quod ſupereſt, cum notum ſit: eſſe in
corporibus animalium quinque diuer-
ſa ſenſoria, ſiue organa, quibus anima,
(ſeu quae eſt in ea ſentiendi facultas,)
res ſibi obiectas, ſeu ſenſibiles, diuer-
ſimode, hoc eſt, videndo, audiendo,
olfaciendo, guſtando, tangendo, ap-
prehendit, ac ſentit, ideo nihil vetat
quinque ſenſus admittere, videlicet,
viſum, auditum, olfactum, guſtatum,
& tactum.
Vniuerſe autem diuerſitas haec ex
eo oritur, quod partim colorum, viſi-
biliumue rerum ſpecies, itemque ſoni,
odores, ſapores, & qualitates ceterae
texantur ex corpuſculis, quae ſint ma-
gnitudinibus, figuris, poſitionibus, or-
dinibus, motionibus ſpecialibus dona-Lucret.
ta, partim ipſa ſenſoria viſus, auditus, II, 442.
& aliorum ſenſuum contexturae ſint Plut adu.
intercipientes ea ſpatiola, ſeu eos po- ol. L.i.
rulos meatulosue, qui ſint quoque ĩpſi
ſuarum magnitudinum, figurarum, po-
ſitionum, ordinum, atque adeo, vt va-
ria ſunt, ita varias concinnitates, pro-
portionesque tueantur, quibus com-
menſurentur variis qualitatum cor-
puſculis, ſicque & iſti illa, & illi iſta ad-
mittere in ſeſe poſſinr. Vnde & fiat,
vt corpuſcula ſolum, ex quibus ſpecies
colorum conſtant, penetrare poſſint
in ſenſorium viſus, ipſumque adeo
commouere, & afficere, non item vero
corpuſcula, quae ſola, ac ſolummodo
ſubire poſſunt, ac mouere & afficere
ſenſorium auditus, neque rurſus alia,
quae ſola, ac ſolum ſenſorium olfactus,
atque ita de ceteris.
Exinde vero etiam fit, vt, cqum obfer-
vemus non modo diuerſa inter ſe ani-
malia, ſed homines etiam, non iisdem
ſenſibilibus rebus affici, intelligi li-
ceat, eſſe in ipſis non vniusmodi plut. 1. c.
contexturas,

1016 PARS II. PHILOSPIIAEP EPICVRI PARS' II.

contexturas, &, cum in confuſis, ſimul- incurrerint, coneinnatum habuerint pert
que permiſtis corpuſculis omnibus ſenſum. ped
comparatum ſit a natura, vt alia aliis olm
congruant; ideo neque eiusdem quali- Nihil hic ſubiiciendum eſt de com- ep
tatis impreſſionem, apprehenſionem- munibus ſenſibilibus, cuiusmodi ſunt gu
que, ſeuſenſionem in omnibus fieri; magnitudo, figura, motus, alia, quae rele
neque ſubiectum ſenſibile afficere pari pluribus ſenſibus poſſunt percipi, quod que
modo omnes quibuslibet partibus, ſed ſufficere ea, quae de ipſis in Canonica ſenn
ſingulos quoque iis ſolis, ad quos prout attigimus, poſſint. mn
CAP. XI. Ss
DE VISV, DECQVE SIMVLACRIS IN IPSVYVM IN- tun
CVRRENTIBVS. ſan
Cm deinceps pauca dicturi de ſen- dam in ipſis rebus, & maxime in atomis luert K, 0
ſibus ſingulis ſimus, ita exordien- diſpoſitiones ad ôperandum eiusmodi . o
duma viſu eſt, vt, cum illius organum ſpectra, quae ſint, quaſi quaedam me- Lucret, un
Laert. X, eſſe oculum manifeſtum ſit, reputare rae, inanesque cauitates, & ſuperficia- bor
49. oporteat, ideo externas rerum facies, les, profunditatisque incompletae, te- ſel
formasue a nobis videri, quod aliquid nuitates: Verum nos hoc loco de iis le
extrinſecus ex ipſis ad nos, ſeu in ocu- loquimur, quae quaſi membranulae, ſ
lum allabatur. Verum priusquam o- pellesue, aut exuulae quaedam e cor- l
ſtendamus, id eſſe longe probabilius, poribus deripiuntur. ⸗
quam quod ab aliis aſſumitur, decla- Non repugnare porro, aliqua eius-ib. 2r7. t
randum eſt, an, & quale ſit, quod ex re- cemodi ſimulacra deripi, atque auolare . .
bus adueniens allabi in oculum cenſe- ab extimis corporibus, ex eo inſinua- 1
mus. tur, quod, cum ſemper ab intimis cor- e
Lucret. Dicimus itaque inprimis, nihil re- poribus aliquid effluat, odor, calor, fri- t⸗
IV, 46. pugnare, quo minus fiant ex corpori- gus, &c. vt ante quoque attigimus, pro-
bus extimis effluxiones quaedam auo- cliuius ſit longe effluere, deripiue ab
lantium continenter atomorum, in extimis, quia cum atomi tam illic, quam
quibus idem poſitus, idemque ordo, hic, in perpetuo niſu ſeſe extricandi, &
qui fuerit in ſolidis, ſuperficiebusue abeundi ſint, illic tamen, quaſi obdu- laert. ,
ipſorum ſeruetur; vt tales proinde ef- ctis, obſtet aliquid, hic vero, tanquam deo.

fluxiones ſint quaſi formae, ſiue effigies,
& imagines corporum, a quibus dima-
nant, & delineacione iis conſimiles, ſu-
perent longe ſua tenuitate, quicquid
eſtrerum conſpicabilium. Tales cer-
te ſunt formae, ſiue effigies, & imagi-
nes, quas nobis eſt moris, vt idola, ſeu
ſimulacra appellitemus.
Lucret. Et non repugnat quidem etiam for-
IV, 35. mari in aere medio, circumfuſoque
ſpatio huiuscemodi quasdam contex-
turas; vtineque eſſe repugnat quas-

in prima fronte locatis, nihil ſit, quod
obſtet. Vt praeteream, fieri quoque
hinc poſſe, cur auolantes ex ſuperficie,
eundem ordinem, ſitumque inter ſe, le
quem in ipſamet ſuperficie obtinue- „. „
rint, ſeruent; non ſeruent, quae in- . .
terne prodeunt, quod non poſſint non
varie, ob ducétos varios, conturbari.
Deripi autem, ac dari reipſa effluxio-id. lV, 73.
nes huiusmodi, probari ex eo quidem
poſſet, quod dum vela rubra, alterius-
ve coloris, theatris intenta ſolari luce
perfunduntur,

theint perfunduntur, ea fiat ex ipfſis dere-
ptio, & emiſſio, qua concluſa intus
econr. omnia colorentur: verum abunde eſt
i ſu⸗ experientia ab ipſis ſumta ſpeculis,
quod vel ipſa ſola demonſtrent emitti
rne reuera, transferrique ſimulacra ab vſ-
hiquod que corporibus, quatenus, ipſis prae-
nonic ſentibus, appellunt in ſpecula; re quapi-
am interpoſita, a progreſſu in ſpecula
arcentur; ac ſi moueantur corpora, mo-
ventur & ipſa, ſi inuertantur, inuer-
N. tuntur, ſi diſcedant, abeunt, ſi abſint,
. ſunt nulla.
rotnis Laert. F6, Cum nullum ſit vero punctum tem-
Emodl 48. poris, quo non in medium ſimulacra
in me. Lucret. haec prodeant; debet ſane eorum
Ifcin⸗ IV, 160. procreatio temporis puncto fieri, eſ-
te⸗ ſeque ad ipſam ſuperficiem iugi fluo-
Gde iis 4 re indeſinens; propterea enim diſcerni
nulne, ſigillatim non poſſunt, quod vno ſimu-
e cor- lacro abeunte, aliud cohaerenter ſucce-
dat, inque eius locum veluti ſupplea-
eills. ib. 21. tur, ac ſeruet continuo eundem ato-
re 4 morum ordinem & poſitum, qui in
nua- ipſa ſolidi, ſiue corporis ſuperficie fu-
col⸗ erit, idque in multum tempus, mul-
,fti⸗ tamue diſtantiam, (tametſi tandem
pro. confunduntun,) ac fiat exinde, vt cor-
eab pus ſemper iisdem cum adiunctis, ea-
Nam demque forma appareat.
& Dico autem hoc loco formam, quae
Pdu⸗ Leaert. X, eſt ipſius corporis propria, ac eſſe in-
un 50. telligitur quaſi collectio partium cer-
noc D to ordine poſitarum; vel quaſi ſuper-
re ficies, quae relinquitur ab auolante ſi-
ſ P mulacro.
. Laert. X́, Mirum videri interim poteſt, quod,
D 47. quaſi nihil delibetur, corpus nihilo
nue D deminutum appareat: ſed facit nem-
. pe tenuitas, quam incomparabilem
iam dixi, quaeque intelligi, niſi ex a-
IN,. D tomorum perſpecta tenuitate, non po-
uce

.

PHVSICA.

Nnn nnn

teſt. De hac porro dictum ſuperius,
circa animalculum eius paruitatis, vt
pars eius tertia ſi eſſe ſupponatur re-
ſecta, inconſpicua ſit, & quod tamen,
vt eas, quas obit animales functiones,
eliciat, contexi ex iis partibus, parti-
culisque debeat, ad quas conforman-
das vix innumerae atomorum myria-
des ſufficiant. .
Quare & hic praetereo illam conie-Lucret.
cturam, quae ex eo deſumi poſſet, IV, 122.
quod multae odorae ſint res, e quibus geng
tametſi indeſinenter aliquid effluat, ad Laert.
nihil in longum tempus neque ad x, 24.
ſpeciem, neque ad pondus deminu-
tum appareat; idque cum factae ef-
fluxiones longe ſint vt craſſiores, ita
Copioſiores ipſis ſimulacris, quae ſimul
cum ipſis excedentia, tantula pars ex-
cedentium ſunt, vt nemo aſſequi, di-
cereque poſſit. .
Mira quoque videri poteſt auolanti- Laert. X.
vm celeritas; ſed intelligi nempe illa de- 47:
bet, ex declarata ſuperius celeritate ato-
morum. Quippe, cum ob eam tenui-
tatem, de qua dictum mox, ſimulacra
nihil aliud ſint, quam texturae quae-
dam atomorum ſimplicium, ea celeritas
ipſis competit, quae captum omnem
fugiat, habentibus traiectionem o-
mnem per circumfuſum, transparens-
que ſpatium, conſimilem illi, quae per
ſpatia illa infinita eſt, quandoquidem
non admodum differt, ſeu nulla, ſeu
pauca retrudentia ſint, quae ipſis per
ſpatium circumſtans occurant. Cer- Lucret.
te, cum lux ſolis, ſiderumque aliorum 1IV, 199.
obſeruetur tanta coelitus celeritate ad-
venire, debet non minor, niſi etiam
maior, ſimulacrorum celeritas, propter
atomos in fronte paratas, & ob nullam
cauſam remorantem, eſſe.

CQAb.

101I8

PARS II. PHILOSOPEHIAE EPICVRI PARS II.

CAP. XII.

PERAGI VISIONEM INTERCEDENTIBVS HVIVSCE-
MODI SIMVLACRIS.

Laer x, HIſce praemiſſis, cum aliqui ſen-
49. tiant res externas, ac diſſitas id-
adde „ . . . . .
Gaſend Circo a nobis videri, quod illae nobis
p. 249. nprimant, quaſi ſigillatione quadam,
fui, colorisue, atque formae ſpeci-
em, intercedente aere, qui inter ipſas,
& nos eſt, tanquam organo, quo ſi-
gillatio peragatur: Alii autem id exi-
ſtiment fieri interuenientibus radiis,
aut effluxibus aliis quibuscunque ex
nobis, oculisue noſtris ad ipſas pro-
manantibus: Attamen longe eſt pro-
babilius, peragi rem per ſimulacra, cu-
iusmodi deſcripta ſunt, quae nempe
aduenientia ex rebus, coloreue, &
forma ipſarum incurrant in nos, &
ſeruata congrua magnitudine, celeri-
terque admodum translata, in oculum
ſubeant, viſumque percellant.
Sane, illa quidem ſigillatio res &
nimisquam operoſa, & inexplicabi-
lis eſt; & ad effluxionem ex oculis
quod ſpectat, dici non poteſt, quid
ſpecula, vt in ipſis quoque ſimulacra
Pingantur, emittant, neque quid id
ſit, quod ex oculo in totum vsque
coelum momento mittatur.
Macrob. Vt praeteream, cum in audiendo,
Saturn. Odorando, guſtando, tangendo, nihil
VIIA. enobis emittamus, ſed accipiamus ex-
trinſecus, quod ſenſum ſui moueat,
