nter- voceni.
Nant rotritice.
ritici,
thino⸗
a di⸗
ſjchus
mera⸗
hino⸗ Vtünus
Zroa-in ot.
en eX-

terpre⸗
Ctae.
nifioart
qum
rou.

tſie:
6,4.
dicit
Alias
jones

pINATIONES ET MAGIA

diuinationes, inſpexiſſe iecur. Qui hoc
diuinationis genus excolebant, viden-
tur a Daniele vocari ſrz gazrin, a Ng
gazar, ſecuit; caedebant enim hoſtias,
atque extis inſpeétis futura praedice-
bant.
Ob & vertitur Pytho, ſeu potius
Pythonicus ſpiritus. Haec autem vox
proprie lagenam ſignificat, & ſumitur
pro eo ſpiritu, qui ex utero Pythoniſſae
loquebatur. Hebraice ea mulier vo-
catur 2 v HMebeth Bahba-
lath Ob, a ſeptuaginta vero interpre-
tibus puvn S,‿ναονοuz ορια. Quando
ait Saul I. Sam. XXVII, 8. quaeſo,

CA P.
DE MAGIA NATVRALI ET

A3
diuina mihi in Ob, uerterunt uarrevga
οααι0τ αανροooανρ ιιν. R. Moſes Mei-
monides * abea, quae huic arti initiaba-* Pag. 3.
tur geſtatam fuiſſe manu myrteam vir- c. 37.
gam; Rabbi vero Abrabam filius Daui- Rar.
die, hoſce ritus ad ſepulcrum ſolitos fu
iſſe celebrari, ait. SS
Doreſchel hammethim 'rp ON&α
inquirens apud mortuos, proprie eſt Ne-

cromantis. Atq; hoc diuinationis genus

a Chaldaeis originem duxiſſe quidam
. . 1. „Pranc.
affirmant. Qui porro has diuinandi Miran-
artes, aliasque ſimiles exercebant, gene- dula de
rali nomine Mechaſehphim indigitaban- rerum

J; ſt. prænot.
tur, ut ſupra dictum eſt ".
XXIV. bag.32 .

THEVRGICA, ET PRIMVM

QVIDEM DE NATVRAII.

TErai Chaldaicae doctrinae pars in
Magice ſita fuit, quae, licet nomine
Perſico donata, originis erat Chaldai-
cae, excolebaturq; ab iis, qui Aſehaphim
vocantur. De hiſce intelligendus Laer-
In Pro- tius, vbi dicit: νu*ναρου. ragdad Iégροοαα
oem. Maο, οαοαπ ι BaGναπραα „ Aασαεtüαι
XaX⁰, fuiſſe apud Perſas quidem Ma-
gos, apud Babylonios vero & Aprios,
* vide Chaldaeos. * Hinc ſit, ut Magorum
Indicem nomine intelligantur etiam Chaldaei.
n oe Ait quidem Plinius, inter audores

Magus. . 4
a Lib. convenire, ortam eſſe Magicena Zoroa-

XXX. r'e; ſed addit; vnusne hic fuerit, anpo-

cap. I. ſea alius, non ſatis conſtare. Ab eo au-
tem intelligi Zoroaſtrem Chaldaeum,
non Perſam, inde colligere eſt, quod eos
laudet ſcriptores, qui Zoroaſtrem an-
tiquiorem Platone cenſent ſex anno-
rum millibus; & Troiano bello quin-
que millibus; quorum rationes, quam-
vis abſurdae, reſpiciunt antiquiſſimum
Zoroaſtrem Chaldaeum. Eodem in
loco meminit Babylonii Marmari, &
Aſſyrii Tarmoendae, aliorumque eius-
dem artis peritorum; ſed adeo anti-

quorum, ut nulla eorum ſuperſint mo-
numenta.
Quidquid porroChaldaicae Magices
ad nos peruenit, poteſt ad duo genera
referri, naturale theurgicum.
Prima Chaldaicae doctrinae pars ea
cenſetur, quae nataralis Magice vul-
go dicitur, quod contempletur virtu-
tes omnium rerum coeleſtium & ſub-
lunarium, ſcruteturque earum æοuνα
Oelag, & mutua earundem applicatione
inuſitatos effectus edat.
Hoc genere Magiae Chaldaei profi- Nim
tebantur mirabilia a ſe fieri in rerum cap. 37.
natura, cum in ſingulis hominibus, tum Mor.
in integris provinciis. Inter alia, ut Mai- Neb.
monides inferius docet, „exiſtimabant,
a ſe leones, ſerpentes & ſimilia noxia
animalia e civitatibus eiici, omnia vitio-
rum genera aplantis arceri, grandinem
cohiberi, vermes e vineis, ne eas cor-
rumpant, interimi, ne folia ex arbori-
bus decidant effici, aliaque, de quibus
in libro 2X d Abodath Hannaba-
tim, cultura Nabataeorum.

Eee eee e CAP.

44 PARS XIII PHILOSOP CHALD. SEOT. Ic. XXgXV xXxxVII.
CAP. XXV.

MAGICAE OPERATIONES, EARVME GENERA.

MAic operationes ad tria gene-
ra refert modo laudatus Rabbi-
nus, eodem loco; quorum primum
verſatur circa plantas, animalia
metalla; alterum in deſignatione tem-
poris, quo illa peragenda funt: terti-
um in geſtibus & ackonibus humanis,
ut ſaltatione, manuum comploſione,
clamore, riſu, cubatione humi, rei ali-
cuius combuſtione, fumi excitatione,
quorumdam verborum articulatorum
aut inarticulatorum, pronunciatione
ſitum eſt.
„Quaedam non niſi his omnibus ſi-
mul perficiuntur, ut cum dicunt: ſu⸗
matur hoc folium de hac herba, idque,
dum luna eſt in hoc gradu & loco,
vel: ſumatur de cornu beſtiae, vel de
eius ſudore, villis, aut ſanguine, haec
vel illa menſura, quando ſol eſt in
medio coelo, aut alio certo loco; vel:
ſumatur de hoc aut pluribus metallis,
quae liquefiant ſub certa conſtellatio-
ne & lunae ſitu; poſtea proferantur
certa verba, ex certis foliis excitetur
fumus, idque hac aut illa ratione, tum
certo aliquid continget.
„Deinde ſunt quaedam opera ma-
gica, quae uno tantum genere exme-
moratis perfici poſſe cenſentur: Haec
aiunt a mulieribus potiſſimum fieri
poſſe, quale eſt, quod apud eos de
aqua elicienda legimus. Si decem vir-

CA P.

gines ſe ornent, veſtimenta rubra in-
duant, ſaltent ita, ut una alteram im-
pellat, & quidem progrediendo ‚& re-
trogrediendo, digitos denique verſus
ſolem certis ſignis extendant; ad fi-
nem perducta illa actione, aquam elici
& prodire dicunt. Sic ſcribunt: ſi
quatuor mulieres in tergo iaceant, &
pedes ſuos cum comploſione verſus
coelum extendant, certa verba, cer-
tos item geſtus adhibeant, ab iis turpi
hac actione grandinem decidentem
averti. Ita ſimiles vanitates, & ſimilia
deliria multa alia paſſim habent, ad
quae non niſi mulierum opera & mi-
niſterio illos uti comperimus.
„Nullum autem magicum opus, ſine
ſiderum operatione, perfici poteſt;
opinantur enim, cuiuis plantae ſuam
eſſe ſtellam; quemadmodum etiam
omnibus animalibus & metallis certas
ſtellas attribuunt, Exiſtimant quo-

que, operationes illas eſſe proprios

ſtellarum cultus, atque has ea actione,
eo ſermone, vel fumo delectari; &
propterea quod ii optant, qui eos ri-
tus peragunt, id a ſtella perfici.
Hactenus Maimonides, qui ex libris
Chaldaeorum, ſua aetate exſtantibus,
haec ſe hauſiſſe ſcribit, ſolusque pau-
culas haſce reliquias Chaldaicae ſuper-
ſtitionis poſteritati conſeruauit.

XXVI.

DE TSIIL MENAIA, VEIL TALISMANIBVS, WIBVS
VTEBANTVR INSTAR AMVLETORVM.

Raeterea a Chaldaeis inuentam
affirmant Rabbini arcanam figura-
rum virtutem: neque eiusmodi ima-
ginibus quidquam unquam celebrius

fuit. A Chaldaeis & Perſis Tllmena-
ia DasD'a vocantur, voce duéta ab
Hebraica Tſelem diu imago. Arabes
vocant pu—ν isſamon, forte ex
eadem

lallbbello
Gallico
inſorito
Curiuſ.
ter ind.
biet.

Mor.
Neb. l.
llle, 2

W.

PE OPENATLONIE. MAG TATVMANIE &.

eadem radice, quod veriſimilius vi-
detur, quam quod coniiciunt quidam,
ab iis voces, quibus vtuntur, deductas

IA5
Ptioni obnoxiae formae, ait Ptolemaeus
in Centiloquio, a coeleſtibus afficiun-
tur formis, qua de cauſa stoichiomatici

ruhrin⸗ a Graeco vocabulo rαHονονο. u rere iis vtuntur; guod a flelis eas infideri
eramim. Moνανaν τ aliguid perfectum ſignifi- putent.
lo, Kre⸗ catur. . In quae verba Hali Aben Rodan, aut,
le verfis Hae imagines ſub certis conſtellatio- vt Hebraica habet translatio, Aben
t; fr nibus conficiebantur in varios vſus, ſiue Giqfar, ſcribit: „In hoc capite Ptole-
uum elci auerruncandi, ſeu praedicendi cauſa. mazus multa imaginum arcana reue-
bunt: ſi Quae inſtar amuletorum erant, eas lare aggreditur, & oſtendere, figuras,
ennt, & . quidam putant eſſe recentius, a Ta- quae hic infra ſunt, reſpondere iis,
verſis naeo Apollonio, inuentas; ac reuera pri- quae ſunt ſupra, a quibus afficiuntur.
ba, cer⸗ mus eo nomine, apud Graecos, ce- Exempli gratia, coeleſtis ſcorpius ter-
is tupi lebris factus eſt. At hanc artem abeo ex reſtribus ſcorpiis, & ſerpens coeleſtis
identem. oriente allatam veriſimile eſt, quo- terreſtribus anguibus praeeſt. Periti
ſinilin niam eiusmodi imagines, per totum ſtellarum obſeruabant, quando pla-
dent, 4 orientem, etiamnum hodie, plurimae neta ex radiis ſolaribus emergebat, &
1 &i conſpiciuntur, & nonnullae quidem ingrediebatur conſtellationem ali-
antiquiſſimae; quas Gaffarells me- quam, cui figura huiusmodi tribuitur:
Prsſne morat, vtearum inuentionem Perſis, tum, planeta in horoſcopio collocato,
oeſt In libello aut, ſi mauis, Chaldaeis vel Babyloniis inſcuſpebant figuram lapidi, addebant-
tie ſuum Silro⸗ deberi oſtendat. . que alia neceſſaria, & imaginem ad exi-
N etim Curiof Hae imagines a Graecis vocantur tium, velad tutelam aptabant. Atque
certas tez ino- 50νv—. &αv earumque opifices ea virtus in lapide diu perſeuera-
1 qo⸗ bies. Sοαιπαααιιο Cenerabiles & corru- bat. „
rchaik CAr. XXVII.
ag DE TALISMANIBVS, PRAEDICANDORVM FVTVRORVM
an CAVSA CONFECTIIS.

Ita dicunt de ar-

ci Alterum Taliſmanum genus ad fu- cratis indicari rati.

ex Ibris turorum praecognitionem adhi- boribus, quae ad ſtellas pertinent; cum
lanribus, bebatur. „Haſce imagines, vt ſcribit arbor quaedam certae ſtellae dedicata
gbe pen⸗ Mor. Maimonides, in honorem ſtellarum eſt, nomini eius ſata „& certis ritibus
e luper Neb. L. erigebant, & ſoli quidem aureas, lunae culta, virtutes ſpirituales ſtellae in ar-

borem illam infundi; ita, vt efficiat ea
arbor, vt homines, prophetico ſpiritu
pleni, vaticinentur, eademque in ſo-
mnis homines, eam colentes, alloqua-
tur. „
Vox Teraphim — 'in ſcriptu- * vide
ra, inter alia, quae obtinet, ſignificata, indicem

uit. III. c. 29, vero argenteas; atque ita etiam me-
talla & climata terrae ſtellis diuidebant.
Dicebant enim, certi climatis Deum
eſſe certam ſtellam. Deinde ſacella
exſtruebant, atque in illis ſimulacra
ſtatuebant, vires ſtellarum influere
in illas imagines, easque intelligentia

ynt. eſſe praeditas, hominibus Prophetiae aliquando pro hiſce imaginibus ſumi in he
h a donum largiri, ac denique iisdem vti- tur; vnde ab Onkeloſo, cui adſtipu- Gen.
Arabes lia ac ſalutaria ab imaginibus ita conſe- latur Grus interpres, „vertitur m.
te er Eee eeeez Thlmenaia

eadem

Thilmenaia, Septuaginta interpretes ex-
plicant σιRρ, àταα νιαι & ar=
guz, quibus vocibus ſignificant, illis
fuiſſe vim praedicendorum futurorum,
quod ab ipſa habent ſcriptura; quando-
t. XXI, quidem teſtaturEzechiel, Babyloniae re-

21. gem futura cognoſcendi auidum, inter
alias artes conſuluiſſe Teraphim.
Huius generis fuiſſe exiſtimantur
imagines, quas Rachel patri Labani
ſuffurata eſt, cum hic iis nomen tribu-
z5eni at Deorum ſuorum, quae verba, maxi-

mum Deorum ſuorum, Coptus inter-
pres tranſtulit. R. Dauid Kimchi ſta-
tuas fuiſſe exiſtimat, ad futurorum
praedictionem, ope aſtrologiae, con-
fectas; quarum figuras quidem hodie
ignoramus, ſed eas futura ore caco-
daemonis eloquutas. R. vero Elie-
zer cenſet, humanam ſpeciem eas re-
tuliſſe, & factas ſub certis conſtella-
tionibus; quarum influxu certis horis
loquendi, & cuiuis interroganti re-
ſpondendi virtutem accipiebant. Hu-
mana pariter forma factas, ita, vt coe-
leſtis influentiae eſſent capaces, anno-
tat Aben Ezra; atque ad eam mentem
interpretatur Theraphim, quae, pro-
liberando Dauide, in lecto poſuit Mi-
chal. Addit, haec ſigna a Rachele non
eſſe ſurrepta eo animo, vt patrem ab

idololatria reuocaret, alioquin „enim e-

am potius alicubi in via ea fuiſſe celatu-
CAP.

46 PARS XIII. PHILOSOPH. CHIALD. SECT. II. c. XVIII. XXIX.

ram, non ſecum adeo procul delatu-
ram. Sed quoniam pater aſtrologiae
erat peritus, eimuiſſe, ne, conſul-
tis imaginibus & ſtellis, qua via aufu-
giſſet lacobus, reſciret. Ideo etiam
Auguſtinus Quaeſt. XCIV. in Geneſin:
Quod Laban, inquit, dicit, quare fu-
ratus es Deos meos, hinc eſt illud for-
laſſe, quod & augurari ſe dixerat. Ca-
pite enim antecedente lacobum La-
ban ſic alloquitur: auguratus ſum,
quod benedixerit mihi Dominus propter
te. Nam ita vertunt vocem N.
nichaſehti vetuſtiores, & de praeno-
ſcendo, probando, ſeu coniiciendo
locum illum intelligunt Hebraei, vt

obſeruauit Ioan. Seldenus. a De Diis
Philo Iadaeus verba faciens de ure 1

Teraphim Michae, fingit, ab hoc con- c. 2.
flatas fuiſſe „ex puro auro & argento, b Hic
tres imagines iuneniles, tres vitulos, locus vbi
item imagines leonis, draconis & CoO- Gtneſcio,
lumbae; adeo, vt ſi quis aliquid arcani min ſr
de vxore reſcire vellet, ad imaginem Piondo-=
columbae, quae reſpondebat quaeſi-philo-
tis, confugere eum oporteret; ſi de nem An-
pueris, ad puerum; ſi de diuitibus, ad ⸗ner-
aquilam; ſi de potentia ad leonem; ſi enhe.
de filiis & filiabus, ad vitulos; ſi de lon-
gaeuitate denique, ad draconem. Haec,
quamuis inania, oſtendunt tamen a
Philone r96 Theraphim imagines fati-

dicas fuiſſe creditos.

XXVIII.

DE MAGIA THEVR GICA.

MSρ, Chaldaicae altera pars fuit
In Al. gesovims, ad quam forte peculia-
cibiad. 1, Triter alludit Plato, quando dicit: Ma-
b pſellus Giam Zoroaſtris fuiſſe cultum Deo-
inOrac. rum. Hanc quoque vocabant ? Diſci-
Bdn plinam rituum, opera pietatis, &, vt
Ed. Amſt. oquuntur Graeci doctrinae eius inter-
pretes, reXhεαιν ον. Qua in re
ſita eſſet, colligere eſt ex duida, de

duobus Iulianis. „Iulianus, inquit,
Chaldaeus Philoſophus, pater Iuliani,
cognomento Theurgi, ſcripſit de Dae-
monibus libros quatuor. Eſt quoque
apud eundem Phylacterium, ad vnum-
quodque membrum, qualia ducuntur
ex Teleſiurgicis, hoc eſt, ritibus ar-
canis Chaldaeorum. Iulianus, ante di-
cti filius, ſub M. Antonino Imp. ſcripſit
& ipſe

B
HB
Nlell in
01 9.

Vide
Indicem
in i⸗
iuceei

45,

De
dec.

U.

Celatu⸗
Ologiae
conſul-
aufu-
etiam
eneſin
re fu-
10 ſ-
1t. (1.
Im La-
r ſun,
Dropter
NS
Nrneno⸗
ciendo
lei, Vt
Pe Dis
Sris
Fnt,l.
C. 2.
gecto,d i
Itulos, loeus vbi
o⸗ ltneſiih
mani G

s Ge

Uaeſt- Philo-
e den 4.

d riliter
bl, benſe

lem;
gelon⸗
Paec,
hen ¹
8s fati⸗

nguit,
Fuliant,
e Dee-
uoqe
VNUHNY;
NunI.
g ar⸗
tedi⸗
Ciplt
dinte

THIEVRGICA.

& ipſe verſibus theurgica, teleſtica &
oracula, & alia, quaecunque ſunt huius
artis, arcana. „
Igitur teleſticae diſciplinae opera
putabant, adhibitis certis ritibus, Dae-
monas in hominum colloquium veni-
re. TeNesαανιαισαιισρws ραααπρ.α
Voxyv, α T rανα0οτ Mοοι Jo-
pfell. in vàusnò Teleſtica diſcipling eſt quae
Or.p. 94. perficit mentem, quantum poteſt, per
potentiam materialium, quaez hic ſunt.
„Nequit enim ratio per ſe ipſam ad ſub-
limiorem contemplationem ſelſe ef-
ferre, & ad intellectionem Numinis.
At ſermo pietatis (hoc eſt, religio
Chriſtiana) eam manu ducit ad Deum,
ope reuelationum illine emiſſarum;
to6 Chaldaeus vero, per ſcientiam tele-
as. ſticam &c. Plato quidem ratione &
intellectu ingenitam efſſentiam intel

Vide
Indicem
. /
in A°

CAP.

1147
ligi poſſe ſtatuit. At Chaldaeus dicit,
nos non aliter ad Deum efferri poſſe,
niſi animae vehiculum materialibus ri-
tibus firmemus. Arbitratur enim ani-
mam, lignis, herbis & carminibus lu-
ſtrari, & agilem ad aſcenſum fieri.„
Prodeſt etiam rexesαν corpori, non
minus ac menti: „Si mentem tuam illu-
ſtratam ad ſuperiora extuleris, & diuini
ignis opus ad pietatis opera euexeris
(ſunt autem Chaldaeis éovα ασiss es
1*νTε αττ αςNR.0, Tationes ſacrorum
faciendorum,) non ſolum animam affe-
ctibu. inſuperabilem reddes, ſed etiam
corpus tuum ſalubrius efficies. Eſt
enim is ſaepe diuinarum illuſtratio-
num effectus, vt conſumatur mate-
ria corporis, naturaque ſana fiat, ne-
que amplius effectibus, neque mor-
bis corripiatur.,,

XXIX.

THEVRGICI RITVS.

Rkihus theurgicis putabant bonos
elici Daemonas, malos vero auer-

runcari. Rituum horum praecipuus

in ſacrificio ſitus erat, de quo memo-
De Myſt. rabilia exſtant verba Iamblichi, Chal-
Sect. 3. daicam opinionem ſic referentis:
c.31. „Quicunque vere ſunt Dii, dant tan-
tum bona, cum ſolis viris bonis con-
verſantur, ſunt cum iis, qui per ſa-
cra purgati fuere, atque ab iis omne
vitium, & omnem affectum auferunt.
His affulgentibus, quod malum & dae-
monicum eſt, euaneſcit, & potentiori-
bus cedit, quemadmodum luci tenebræ.
Neminimum quidem amplius malum
turbat ſacris operatos, (Oesovοâς qui ex-
inde omnem adipiſcuntur virtutem,
probis & honeſtis moribus fiunt, affecti-
bus & omni inordinato motu liberan-
tur, purganturque a moribus impiis
& parum ſanctis. Quicunque vero,
cum ipſi ſunt impuri, tum contra ritus

& ordinem diuina inuadunt, propter
infirmitatem ſuae operationis, & defe-
Kum potentiae, quae ipfſis ineſt, non
poſſunt Deos elicere. At ſi propter
quasdam pollutiones a purorum ſpi-
rituum commercio arcentur, contra
malis ſpiritibus copulantur, plenique
peſſimo eorum afflatu, mali & impii
euadunt. Libidinibus, quas coercere
nequeunt, referti & vitio pleni, mo-
ribus dediti a Diis alienis, &, vt omnia
paucis complectar, ſimillimi magis Dae-
monibus, quibus conuerſantur, fiunt.
Hi igitur affectibus & vitio pleni, per
affinitatem affectionis, malos in ſe tra-

Pſell. in
.Or p. 102⸗

hunt † ſpiritus, & ab iis ipſi ad omne t Vide

vitium incitantur; atque ita ſe inui-
cem iuuant, vt circulus, cuius initium
fini connexum eſt, & aequales vtrin-
que reddit vices.
Vtebantut etiam variis aliis ritibus,
quos efficaces in eliciendis putabant
Eee cccesz Daemonibus.

in

Indicem

voce
iritus,

* Ve In-
ſomniis.

† Vide
Indicem
in hac
voce.
a In Or.
p. 108.

2

m48 P. XIII. PHILOSOPH. CHALD. Eο1¹. II. c. XXX. XXXI.

Daemonibus. „Euocantur, ait Ni-
cephorus Gregoras *in Dyneſtum, ex
aere & terra certis vocibus & pulſibus,
aut certis vocibus & figuris, quae vo-
cantur characteres, inuentaeque funt
a Chaldaeis & Aegyptiis, qui primi re-
texerunt ſignum cuiusque Daemonis
diacriticum.,,
Pauculi ex hiſce ritibus in Chaldaicis
oraculis occurrunt.
H uiæ ι éoνρααοιν Nοννvpoα Aaiu,
à 9ouα
νXαNov νανιοα raανοι.
† Cum terreſtrem Daemonem ad te
accedentem videris, immola lapidem in-
clamando Mnizurin. Pſellus: „Dae-
mones terreſtres natura ſunt menda-
ces, vtpote longe a diuina coeniione
remoti, & materia tenebricoſa referti.
Quod ſi ex his verum reſponſum au-
dire cupias, aram parato, & maéta la-
pidem mnizurin. Hic autem lapis vim
habet eliciendi alterius maioris Dae-
monis, qui inconſpicuus ad materialem
accedens, rerum quaeſitarum verita-
tem inſuſurrabit, quam ille reſpon-
debit interroganti. Indicat autem
nomen, quo poteſt elici, vna cum ſacri-
ficio lapidis.,
Alius ritus ſimilis, ab iisdem oracu-
lis indicatus, fit ope Hecatici Krophali.
gveo ve reο⁰ Exaτταα O OαM„οναονρα

lus: „hevaticus ſtrophalus eſt ſphaera
aurea, quae includit ſapphirum, loro
bubulo agitata, referta characteribus.
Hanc circumrotantes inuocabant De-
os, aut Daemonas. Atque eiusmodi
ſunt quae Iyngas euocare ſolent, ſeu
ſphaericam habeant, ſeu triangularem.
ſeu quamuis aliam figuram. Talia au-
tem mouentes ſonos inconditos, vel
belluinos edunt, ridentes & aerem
verberantes. Docet igitur, quomodo
ſit peragendus ritus, ſeu motum hu-
ius ſtrophali, quaſi vim arcanam ha-
bentem. Vocatur autem ſtrophalus
ille hecaticus, quia Hecatae dicatus eſt.
Hecate autem Deaeſt apud Chaldaeos, Vide
ad dextram habens virtutum fontem. „Indicem
Non leuis efficacia tribuebatur qui- Mtate
busdam vocibus, quae in his ſacris
proferebantur, & quas mutari diſerte
vetant oracula: Ovstuaτι Oagapct i-
zor à ρεπ nomina barbara nunguam
mutes. Pfellus: „Sunt nomina apud
vnamquamque gentem diuinitus tra-
dita, quae in ſacris arcanam vim ha-
bent; ne autem haec vnquam in grae-
cam dialectum mutaueris. Eiusmodi
ſunt Seraphim, Cherubim, Michael,
Gabriel, quae ſi efferuntur ſecundum
hebraicam dialectum, habent in ſacris
(& TMνασς vim arcanam; mutata ve-
ro in graeca nomina, nullius ſunt effi-

re circu hecaticum ſtrophalum Pſel- caciae. „† t vide
Indicem
CA P. XXX. ere
APPARITIONES. niEd.

Aemonum apparitiones, qui hiſce
ritibus eliciebantur, duplicis erant

eneris.

. 9 . 5 , .
*Pſell. in ?ꝰ Primum vocatur exexrra inſpeltios,

Or.p.100

† Vide

Indicem
in Forma.

b p. 98.

quae vox reſpicit m tWrααο, admy-
ſteriorum inſpectores. Quando is,
qui ritus perfecerat, videbat appari-
tionem lucis, exempli cauſa, aliqua †
forma veſtitae; „monet oraculumb,

ne ad hanc amplius animum aduertat,
neue vocem inde miſſam veracem ex-
iſtimet.,„
„Solent nonnunquam multis, qui pletho in
initiantur, apparere inter ſacrifican- Or. p.96.
dum canina quædam, aliaqque portento-
ſa ſpectra &c. Haec ſunt inania quae-
dam ſimulacra (Aονα) eiusmodi ab-

ſonorum mentis affectuum, qui funt
in iis,

ſan
lel
P
ſell. in
ſ
pag 100
Ve
Vide ln en
Gicem in ſal
ſoce I. tu

guit. ſi
H
ſee
I

ſolueri
m, loro
Geribus
nt De.
ilmocdi
ent, ſen
llatem,
Taliaau-
t08, vl
1 aerem
nomodo
um hu-
um ha-
Opfulus
atuseſt,

Aldaeos, ie
nter Indicem

D„⸗
in Alste
U. Ull⸗

ſicris
Aerde
pe uf⸗
Nigun
4 4pud
ustru-
im ha-
1 rae⸗
Smhocdi
ichael,
ndum
ſacris
atave-
ateff⸗
frige
Indicem
in voce
Monins,

uertat,
ein ex.

s, gliſelo in
tento⸗
ab⸗
ſunt

APPARIIIONES FT AVEERVNC

funt in iis, qui initiantur, quae appa-
rent ſine ſubſiſtentia (auvrésα1âa) &
propterea nihil veri ſignificare poſſunt.
pſell. in Alterum vocatur aoτιο+νωäa, ipſe con-
Orac. ſpectus, quo tum dicitur initiatus frui,
Pag 100 cum videt diuinam lucem ſene forma,
vel figura. „Hanc vocat oraculum
Vide In-eviesρo“ z bo“, quod inuocantibus viris
dicem in ſanctis conſpectus ſit, & ſaltuatim to-
voce T. tus ignis apparuerit, ſeu hilariter, nec
S**. Cſine gratia, per profunditatem mundi.
Hunc qui vident, non decipiuntur,
ſed quidquid reſponſi accipiunt, ve-
rum eſt.
Huina ue, OANsρν,ρ, αρ drραο Svieραd
x ρ
Aækn μαρανααι 2*. a5να Xs kd hι e, e
c ιασααι,
KAX0 ι. r αα Penijr.
Quando videris ſacrum ignem ſine for-
ma, fulgentem per totius mundi pro-
Jundgitates, audi ignis vocem.

—

4149
Pleibo⸗ „cum conſpexeris diuinum In Orac.
ignem † figurae expertem (à*αuι. bag 56.
sor) per totum mundum (vel coelum, dieede
nam xραο & mundus ita interdum in Ignie,
ſumuntur)ſaltuatim ſplendentem, cum
gratia quadam, & propitium, huius
vocem audi, quippe quae veriſſimam
praecognitionem affert.
Idem in haec verba; us bαοοαροnα
Aéo aαττ αοπM, ne vocaueris
naturae ſimulacrum ipfum conſpicuum:
„Ne cupiueris, inquit, intueri per ſe

conſpicuum ſimulacrum naturae, quip-

pe quod oculis inconſpicuum eſt. Quae
autem apparent initiatis, fulmina &
ignis, & ſi quid aliud eſt, ſymbola
ſimpliciter ſunt, non Dei natura, 7α
ε rαααosHHνα ρααν οπ
α†τι „ , αον AτR 6
O& ris Poots“. Legitur vulgo 4ορ Addita-
pro &α,πρννορ, ſine ſenſu. ment. In-
terpfetis

CAP. XXXI.
MATERIALES DAEMONES QCVOMODO AVERRVNCATI.

VI ope Theurgiae boni Daemo-
nes eliciebantur: ita materiales
expellebantur, quod variis artibus,
cum actionibus, tum verbis fieri exi-
ſtimabant.
Et verbis quidem, nam aucétore
De Dæm. Marco Monacho apud Pſellum, „ma-
P. 31, terialia Daemonia verita, ne in abyſ-
ſos, meatusque ſubterraneos relegen-
tur, ſibique ab Angelis eo releganti-
bus timentia, cum quis ea illuc relega-
tum iri omminatur, Angelorumque
nomina exprimit, quibus id prouin-
ciae demandatum eſt, dici vix queat,
quanto metu, quantaque perturbatio-
ne concutiantur. Ita enim animo
percelluntur, vt ne comminantem,
quisnam ille ſit, diſcernere valeant.
Sed ſiue anicula quaepiam, ſiue fero-
culus ſenex comminationes huiusmo-

di expreſferit, tunc tantus ea metus
inuadit, ut plerumque abſcedant, ac b. 140.
ſi ea qui comminantur, iidem & per-
ficere poſſlent.
Actionibus etiam repellebantur,
nam eorum corpora, ut idem ait, per-
cuti poſſunt. „Non os in quouis ho-
mine, neque neruus id eſt, quod ſen-
tit, ſed ſpiritus eis inſitus, &c. Nec
enim fieri poteſt, ut compoſitum cor-
pus per ſe doleat, ſed quia ſpiritus

particeps eſt; quandoquidem in fru-

ſta diſſectum, vel mortuum, ſenſu
prorſus caret, quia ſpiritu priuatum.

Eodem modo Daemon, cum totus ſit

ſpiritus, & ſua natura ſenſus in omni-

bus membris ſuis particeps, per ſe vi-

det & audit, iis quae corpora propter
tactum patiuntur obnoxius, diſſectus-

que indolet, ſolidorum corporum

inſtar

Ibid. p.
137.

5S0 PARS EIII PHILOSOPH CHALD. ”XCüͤ- II e. XX1à. XxYII.

inſtar. Hac tamen ratione ab his dif-

fert, quod cum cetera, quae diſſecantur,

vix „ vel nullo potius modo coeant,
Daemonium contra diſſectum ſtatim
coaleſcit: quemadmodum acnd⸗
aeris, vel aquae, ſolidi cuiu piam cor-
poris interiectione diuiſae, denuo
coeunt. Tametſi autem Spiritus di-
o citius in priſtinam formam redit,
tamen eo momento dolet, quo diſſe-
Rio fit. Proinde gladiorum mucro-
nes timet & expaueſcit. Cuius rei
non ignari ii, qui artem expellendo-
rum Daemonum norunt, quocunque
eos accedere velle perſentiſcunt, ibi
acus aut gladios cuſpidibus erectis in-
figunt, aut alia quaepiam huiusmodi
excogitant; tum antipathiis eos auer-
runcant, vel ſympathiis alliciunt.,,
„Ab hiſce Daemonibus in eos, à
quibus coluntur, ignei quidam ſplen-

CAP.

DE CVLTIV DEORVM APVD

dores deſcendunt, quales ſunt ſtellae
cadentes, quos inſani Ocoics, diuinas
apparitiones vocitare ſolent, & qui ni-
hil habent verum, neque ſtabile, ne-
que firmum, (quid enim eſſet in tene-
bricoſis Daemonibus lucis?) ſed ſunt
eorum ludibria, qualia ſunt in oculo-
rum faſcinationibus, aut iis, quae fiunt
a circulatoribus, qui ſpectatores delu-
dunt.„

ca oracula, a diuinae vitae beatitu-
dine longe poſiti, & intellectuali con-
templatione deſtituti, futura porten-
dere nequeunt; unde fit, ut omnia,
quae dicunt aut monſtrant, falſa ſint,
& nulla certitudine ſuffulta. Mee Oad
u enim, e forma externa, entia co-
gnoſcunt. At id, quod ſigillatim

futura nouit, notionibus utitur indi-
viſibilibus, & forma externa deſtitutis.

XXXII.
CHALDAEOS, ET PRIMVM

WIDEM DE VERI DEI IDOLOLATRICO CVLIV.

T Chaldaicam doctrinam, praeſer-
tim qua ad eos, qui Aſchaphim vo-
cabantur, pertinet, enarrare Perga-
mus, quales eſſent Dii, & quomodo
apud Chaldaeos colerentur, poſtremo
loco videndum eſt.
Quamuis loannes Seldenus, in aureo
de Diis Gris libello, omnes Aſiaticos
Deos communi Grorum nomine com-
plexus fuerit: nos hic eos tantum ad
examen vocabimus, qui proprie ad
Aſſyriam ſpectabant; (ſeu ibi tantum
culti, feu inde in Syriam, aut alio trans-
lati fuerint, inſuper habitis reliquis;
uippe qui nihil ad Chaldaeos, ſeu Ba-
bylonios attineant.
Cultus autem Deorum, apud Chal-
daeos, ad tres Partes poteſt referri.
Prima eſt cultus Veri Dei, ſed idolola-
tricoritu: Altera Düemonum, vel ſpi-

rituum; Tertia coeleſtium corporum,
& elementorum.
Scriptor Chaldaici Summarii teſte-
tur, ab iis agnitum fuiſſe omnium rerum
principium , idque vnum & bonum.
Hoc vno & bono principio intellectum
ab iis fuiſſe verum Deum, ad quem
haec ſola pertinent attributa, colligere
eſt ex Euſebio; qui dicit, verba faciens
ſine dubio de Zoroaſtris diſcipulis, ab
iis agnitum primo loco' Deum omnium
parentem ac kegem; vnde Delphicum

cum Hebraeis iungit.
Sed licet id oraculum dicat ab vtris-
que ε ιαοιαο. e εννhρ⅞§, dubium
non eſt, quin Chaldaicus cultus idolo-
latricus fuerit, aut quin iis aptari queat,
quod Paulus de Romanis dicit, quod
cum cognouiſent Deum, non ſicut Deum
glorificarint,

„Hi Daemones, ſecundum Chaldai- n Dr.

apraep.
Evang.

raculum, a Borphyrio allatum,“ eos bvide ſu-
pra c. I.

e

AWr
inee
ini
5
fvide nem
lalicem r
Ka ln
Pel
bal
An/
by
miar
orje

ll.

ſtelle
uinas
Auini.
e, ne⸗
tene.
dſfunt
Oculo
eflunt
delu⸗

halcii⸗ A in0r.
titu⸗l0l.
1con-⸗
orten⸗
omni,
la ſnt,
tinco⸗
laticn
X ⸗
Kituts.

Oru,

teſte⸗
rerum
onum.
Uecrorn⸗
quem
Olgere
facens
ls bae,
nN grang.
igeſ.
dac ne.
bvrts⸗
ubium
icolo⸗
leat,
qud
Deum
46 rint,

WVide
lIndicem
in voce
hac

* Vide
vocem
Iupiter.

Strom.
VI. p.
635. ex

erat:
Prae’li-
catie
Petri.

Lib. I.
c. 181.

libro, qui
inſcriptus

glorißcarint, ſeg immutauerint gloriam
incorruptibilis Dei in ſemitlitudinem ima-
ginis corruptibilis hominis. HM
Summo Numini nomen & imagni-
nem † Beli tribuebant, vt liquet ex
prohibitione Dei, quae exſtat Oſeae
II, 16. Non vocabis meamplius Bahali.
Belus enim Chaldaeorum idem eſt ac
Bahal Phoenicum, qua voce Hebraei
dominum ſignificant. Beli autem Ba-
bylonici mentie, apud Eſaiam & Iere-
miam Prophetas, exſtat. Qui primi
orientales diſciplinas Graecos docue-
runt, plerique omnes vocem Bzα, voO-
cabulo Zeve, transtulerunt. Ita Hero-
dotus, Diodorus, Heſychius,; aliique. Be-
roſits, ait Euſebius, erat ſacerdos Beli,
quem explicant Aiæ louem. Quius in-
terpretat ionis ratio videtur eſſe, quod,
quemadmodum Belus erat ſummus
Deorum, apud Chaldaeos: ita Iupiter
ſupremum, apud Graecos, obtinebat
locum; vnde & hi Iouis, vt Babylonii
Beli nomine, verum Deum intellige-
bant. Nam huic Paulus aptat hemi-
ſtichium Arati“* 18 ao αPν ααει,
cuius & genus ſumus, cum referatur
ad primum verſum: Ex aludsàροννvvαρ
, lLoue initium faciamus. Llemens
Alexandrinus, poſtquam attulit haec
verba Petxi: T sο α, Aus, ανα
7 9 ENMaαας, Deum colite, non ſocun-
dum Graecos, ait Apoſtolum rer roézor
T σουdeẽöS—αW ομ 1& Oeg, S.1
αXονο ννοννε„οο, miätare rationem
cultus diuint, non alium annunciare.

Templum huius Iouis Beli ab Hero-
doto, teſte oculato, accurate deſcribi-
tur: „In altero ambitu eſt Iouis Beli
templum, aereis portis, duorum vn-
dequaque ſtadiorum, figura quadrata.
In medio templo eſt turris ſolida,
craſſitudine ſimul & altitudine ſtadii,
cui alia rurſus ſuperimpoſita turris,

DE CVITV DEoORVAI.

IIj1
& huic ſubindealia, ad octauam vsque-
Forinſecus ſcalae in circuitu factae
ſunt, per quas ad omnes aſcenditur

turres. In medio ſcalarum eſt ſtatio
& cellae ad quieſcendum, in quibus ad-
ſcendentes ſedent, vt requieſcant. In
extrema turri magnum eſt templum,
in quo medio eſt lectus bene ſtratus, ad-
iacente menſa aurea Nulla eſt eo in loco
ſtatua collocata, neque quisquam per-
noctatur, excepta muliere indigena,
quam Deus ex omnibus elegerit, vt
Chaldaei dicunt, qui ſunt huius Numi-
nis ſacerdotes. Narrant etiam illi, tam-
etſi mihi parum credibile dicant,
Deum ipſum ingredientem templum
in hoc cubili conquieſcere: quemad-
modum in Aegyptiis Thebis fieri eti-
am alunt Aegyptii. lbi enim, in
Thebani Iouis fano, mulier quoque
cubat. Vtraque autem mulier non
creditur habere conſuetudinem cum
viris; quod neque etiam creditur de
Patarenſi Antiſtita, quando eo munere
contingit mulierem fungi &c. Porro
in Babylonico templo eſt alterum ſa-
cellum interius, quod magnum habet
Iouis ſimulacrum ſedens, idque aure-
vm, pone menſam & ipſam auream,
cuius ſcamnum & ſella ſunt etiam ex
auro; adeo, vt Chaldaei octingentorum
talentorum auri opus aeſtiment. Extra
ſacellum altare eſt, & ipſum aureum;
atque praeter hoc aliud altare ingens,
vbi integrae aetatis oues mactantur;
quandoquidem ſupra aureum non licet
Vlla animalia occidere, praeter lacten-
tia. In maiori altari, Chaldaei quot-
annis centum millia talentorum liba-
noti adolent, quando huic Deo fe-

ſtum diem celebrant. Erat etiamnum

illo tempore ſtatua duodecim cubito-
rum, e ſolido auro, quamuis hanc ego
non viderim, ſed ea referam, quae a
Chaldaeis narrantur. Hanc ſtatuam
Pff fff f Darius

Darius Hyſtaſpides inſidioſe captans,
non auſus eſt abripere; ſed eam poſtea
Xerxes abſtulit, ſacerdote, qui eam
loco dimoueri prohibuerat, inter-
fecto. ,„»
Herodotus ait, ſacerdotes Beli fu-
iſſe Chaldacos. R. vero Maimonides eos-
dem ac ſacerdotes Bahalis exiſtimat.
Mentio occurrit feſti Bahalis 2. Reg.

CVEPTVS ALIORVM

Haldaei, ſecundo loco, alios Deos,
MAngelos ac Daemonas colebant:
Braep. L. ueh' 99, ait Euſebius, poſtquam fum-
IM. c. . mum Deum nominauit, gäes Triy Oecy
bᷣnαονâa ντροανy Pos, quem eſt ſecundum
genus Deorum, ſeguens Daemonum,
guartuin Herouim. Hoſce Deos di-

TEia genus idololatriae Chal-
daeorum fuit coeleſtium corpo-
rum cultus, in quem, vt ſcribir Mai-
vide monides, breui poſt diluuium pro-
indidem lapſi ſunt. Inde forte ortus eſt is cul-
in voce . 1
asrs., tus, cum quod aſtris contemplandis
multam operam ponerent, tum quod
eorum maxima in genus humanum
beneficia animo verſarent.

Leuitica lex, qua idololatria haec
vetatur, has eius circumſtantias de-
Deut. ſcribit: Ne forte eleuatis oculis ad
WW,19, coelnm, videas ſolem lunam & omnie

nsz P. EIII. PHILOSOPH CHALD. FCVII. WXII. XXXMIVXXXY.

CAP. XXXIII. . .

DEORVM. ANGELORVM EF
DAEMONVM.

CAP.
PROSEQVEBANTVR.

X, 20. Arrianus etiam meminit ora-
culi Beli, de quo & ˖tephanus, cuius
verba afferemus in prooemio ad oraca-
la Zoroaftris. Apud Arrianum Chaldaei L. Ir .
Alexandro, Babylonem aduentanti, 159. .⸗
. „ „ „ „ „. — en.
aiunt: Aé viο νÿνονoHbvet σ ide“ exr, Des T& Steph.
B/X&, ſibi oraculum a Deo Belo editum,
ingreſſum in Babylonem hoc tempore
Regi fauſtum non futurum.

ſtinguebant in varios ordines: * Intel-* Vide
ligibiles; Intelleltuales & Wnelligibiles; indicem
Intelleltuales; Fontes; Printipia; Deos Ps has.
ceriaz zenazg, alios nulli aftrictos; oâe &
Angelos & Daezmonas. Ad horum cul- Nonzé.
tum pertinet, quod de theurgia iam
diximus.

XXXIV.

aßra eoeli, & errore deceptus adores
ea, & colas, quaez oreauit Dominus
Deus tuns in miniſterium gentibus,
quae ſub coelo ſüunt. Inter Iudaeos
idololatras, quos Rex Ioſias e medio
ſuſtulit, praeter eos, qui thymiamata
offerebant Bahali, de quibus diximus,
recenſentur it, qui adolebant ſoli & z Reg.
lunae & planetis (H'm) Mazzaloth XXIII, 5.
(& reliquo exercitui coelorum. Quod
ſine dubio a vicinis Aſſyriis, quos
conqueritur Ezechiel exemplo iis fu-
ifſe, didicerant.

Vide in. In
dicem in gn
laolola
tria,
“ 4
IIXI. pra
2. elt
ln lbrel
de cultu
externo,
imit.
† Mor.
Neb, P m
III, c20.

* pile
Indicem
in rote vi

V.
it D
Clius
racu-
haldaeil. VIL.
Aitun,
npore

uerNite
ihien niien
in vocl-
,ar

.hus Me.

irz &
ACA-Not.

ortr
mings
ihus,
Gaeos
meci
iawata
lilna,;,
; G Neg
alot, Alll 5.

od

A..

