Aſpaſia illuſtris femina erat, Mileto-
oriunda, non ipſa tantum in eloquen-
tiae ſtudiis exercitata egregie, verum
& inſtitutione, qua diſcipulos haut pau-
Cos, eosque clariſſimos, formauit, in-
ſignis, in quibus fuere Pericles A-pjato
thenienſis, & qui ipfe id fatetur, So-Menexe-
crates. no T. Ilt.
Poeſin Eueni, ² Oeconomiam lſcho-pP. 235.E.
mahi, b Geometriam Theodori c inſti-arin.
tutione didicit. 1XKI.
Inter Praeceptores eius Melius quo-bid, ibid.
que Ariſtagoras cenſetur. plato
Poſtremus in eo catalogo Connus eſt, Theaetet.
Nobiliſſimus fidicen, vt Ciceroni ap- IT.lp.

1 43. B.
Pellatur, quam ab eo artem Socrates iam 1831 ad

e. corporum pulchritudine ad animae ſenex didicit, quae cauſa puerilis in Aricto-
“ àa pPulchritudinem cognoſcendam ſit de- eum extitit ioci, quo Soenum Magiſtram phan.
Prodico veniendum: de mente item Daemo- Connum appellabant. Nab
ſe quae- 0. 1.
dam ac- CAP. IV. Fe
it. DE SCHOLA EIVS MODOQVE DOCENDI. a
Cholam Socratem habuiſſe, ex A- Orithyiam Boreas rapuit, cui tribus P de⸗
in Nu- W◻ riſtophane colligere eſt,“ qui per- inde ſtadiis templum erectum erat, nex I. c.
b. pas-

itemque aliud Dianae ſacrum. fPlato
Xenophon deum continuo in homi-Euthyd.
num oculis verſatum affirmat. Nam T. I. p.
— . 272. C.
mane eum ad loca deambulationibus
deſtinata perrexiſſe, circa meridiem 1 Xen.
in foro verſatum eſſe, * reliquum Memo-
vero diei degiſſe ibi, vbi verſaturus in-rab. Socr.

ter plurimos eſſet. Diſſeruiſſe autem · ?.709

ab Alla- *Cum Archelao Samum tantum profectum eſſe

tio ediras innuere videntur Laertii verba, Pythonem & Del-

phos alia occaſione iter eum ſuſcepiſſe veroſimi-
— le ef. WSW
Eiusdem in muſica peritia laudatur etiam Pla-
toni de Rep. IV. p. 400. B. Et Plut. in Pe-
ricle p. 153. F. quem, A„αορο οιρ, Muſici no-
mine quaſi occultum eſſe voluiſſe ait. Iunior eo
Damon Rhetor, quem cum ceteris X Rhetoribus

ad Alexandrum M. vocatum ait idem compar.
Cicer. & Demoſthen. 5D
XX Paulo perturbatius Stanleius hic vertit Xeno-
phontis verba, quae Latinus etiam eiusdem in-
terpres minus feliciter reddidit, cauſa eſt, quod
phraſis Xρα νvgοooνoHvbu/1 riua ſignifſcatur tempus
in meridem inclinans, eo quod tum maxime fre-
quens forum eſſet, non ſatis eis eſſet intellecta.
Nempe ſimiliter Graecis r βNαäzντεveſpera eſt.

plerumque

1 PART III.

plerumque, ſic tamen, vt ipſum audi-
endi facultas iis, qui vellent, eſſet.
plutarch. Non tum demum autem, Plutarcho
Vtrum autore, docebat, vbi poſita fubſellia eſ-
ſeni ge- ſent, aut cathedra conſcenſa, aut diſci-
Fend . pulis ſcholae ac deambulationis conſti-
796. D. tuta eſſet hora. Sed cum aliis ludens,
cum aliis, vt occaſio ferebat, bibens, mili-
tans, in foro verſans, ad extremum et-
iam in carcere agens & venenum bibens
philoſophabatur.
Docendi ratio, eius de animae, ante-
quam in corpore ageret, exiſtentia, re-
ſpondebat opinioni: quam in ſtatu ſe-
parationis primaeuo, perfecta ſcientia
imbutam, ſtuporem contrahere aiebat,
& quodammodo extingui, immerſione
in corpus facta, donec ratiocinatione ab
obiectis ſenſuum orta excitaretur, qua
ſenſim atque ſenſim priorem ſcienti-
am recuperet. Eam ob cauſam Ironia

Inſtitut.

1X, 2. tur inſtitutione. Hronia autem Quin-
„

tiliano“ totius voluntatis fictio eſt, ap-
*Parens magis quam confeſſa: vt Me
*cverba ſint verbis diuerſa, hic ſenſus
*Oſermonis: & ioci & tota interim cau-
* ſae confirmatio tum etiam vita vniuer-
*ſa ironiam habere videatur: Qualis eſt
*viſa Socratis. Nam ideo dictus Aoαα
*id eſt agens imperitum, & admirator
*aliorum, tanquam ſapientum. In hac
de Orat. ironia diſſimulantiaque, Cicerone au-
II, 67. *„tore, longe lepore & humanitate o-
*„mnibus praeſtitit. Genus eſt perele-
*gans, & cum grauitate ſalſum, cumque
*Oratoriis dictionibus, tum vrbanis ſer-
Cic. A-monibus accommodatum. De ſe i-
ead. Qu. pſo detrahens in diſputatione, plus tri-
1V, 5. puebat iis, quos nolebat refellere. Ita

tantum vtens & inductione defungeba-

CAP. W.

quam Graeci aρνονοιaανο οοοâant, quam ait
etiam in Africano fuiſſe Fannius. In-pe In-
ductio Ciceroni definitur, quod ſit vent. I,
*Oratio, quae rebus non dubiis captat 31.
aſſenſionem eius, qui cum inſtituta
eſt: quibus aſſenſionibus facit, vt illi
*dubia quaedam res, propter ſimilitu-
*„dinem earum rerum, quibus aſſenſit,
*“/probetur. Hocmodo ſermonis plu-
*rimum Socrates vſus eſt, propterea,
*quod nihil ipſe afferre ad perfuaden-
c d volebat, ſed ex eo, quod ſibi ille
*dederat, qui cum diſputabat, aliquid
*Cconficere malebat, quod ille ex eo,
*quod iam conceſſiſſet, neceſſario ap-
*Probare deberet. Quam rem prola-

to ex Aeſchine Socratico * exemplo

prolixe illuſtratam Cicero dedit. Hac-Plato La-
que adeo ratione, qui modo cum Socra- chet. T.
te diſputaret, vndecunq; etiam diſputa- debi
tionis feciſſet initium, (finis enim ipſi 36. .
propoſitus ſemper erant virtutis ca-
pienda incrementa) poſtremo ſeſe cir-
cumagi ſentiebat, ad rationem ſui ipſius
vitae ſiue praeteritae, ſiue praeſentis
reddendam. Quo cum ſemel adactus
eſſet, non prius dimittebatur, quam iſta
omnia diligentiſſime eſſent excuſſa; nec
ante ſecum diſputantes faciebat miſſos,
velut Proteos quosdam nouos, donec
poſtremo ad ſeipſos redirent.
Hinc dicere ſolebat, arti ſuæ aliquid in-
tercedere cognationis cum matris ſuge
arte, obſtetrici enim ſe ſimilem eſſe, ipſi, Plat.
Vt prae modeſtia dicit, parum foecun- Theæt. .
dae, ſed quae tamen, ſingulari aliis opi“ 149.
tulandi dexteritate praedita, earum foe-
tus in lucem educere laboret. Atque ea Schol. ad
cauſa fuit, cur minerual accipere nol- Ra⸗
let, omnium rerum ſeſe ignarum eſſe, ub. P.

Liban.
Apol.

cum aliud diceret atque ſentiret, liben- neque magiſtrum vnquam extitiſſe cu- 9
ter vti ſolitus eſt ea diſſinulatione, iusquam affirmans. Plato A-
polog. p.

* Perperam apud Stanleium erat, exemplum hoc
petitum ex Platonis Menone eſſe.

** Plato Eutyphr, p. I5. D. qui locus mihi pa-

rum apte huc trahi videtur: Nam eo ab Eutyphro- 19. B.
ne, tanquam docto, & ο„τεοο Protei exem-
Plo, de Religione inſtitui cupit. .
Diſputationes

36. P
ſtun
Porpnyt. xen
15. The- N
odort.
Therap. 1
Lln, a
a
at
Lenophe aft

in nà

bb.
I1. k. ¹9

circa in.
Flato in 8D
Apol. u
conk, la
ert.l4
Plan
Il,19. I
ib.ll, 45 e

Cec, de 1

Orat. Uh⸗
16.

n Nt

Iy.
lnn
Vn .
tuta
t U
Uitu.
enſt
plu⸗
eren
den-
i le
qid
eo,
a.
rola-
np.

Hhac-Matolæ.
Ncr. chet. 1.

dtr-ll .
i 4 196.
C.
lus or
s
Qus
iſt
nec
los,

nee

din⸗
ſuue

, Plat,
I- Thert.
Pi⸗ 149.
de⸗
e chol a
, lAoit
r. Nub, p.
le ng.
-
Plato A
— polog .
hro⸗ 19,5.
em.

ne

DE SOCRATIS PHIILOSOPHIA ns

Diſputationes autem Socraticas lit-
Laert. Il, teris cigipus eius mandarunt, qua qui-
48. dem re ceteris Nenophon praeiuit, qui
& primus hoc praeſtitit & accurate ma-
xime, liberius eandem operam abſol-
vente Platone: qui multa adeo de ſuis
adtexuit, vt non facile ſit magiſtri dicta-
ta ab iis, quae diſcipuli ſunt, diſcernere.
Laert. Vnde Socrates, Ibidem Platonis recita-
III,35. ri audiens, proh! Dii immortales, di-
xiſſe fertur, quam multa de me menti-

tur adoleſcens! Diſerteque Renophon Kenonl

negat, vnquam Socratem de coelis, Aeſchin.
cauſisue naturalibus diſſeruiſſe, ne-“ adde
que de aliis diſciplinis, quae cα αàaιαο Xα;
nomine Graecis veniunt: additque il-?go.
los, qui de talibus rebus eum diſſeruiſſe ldn gane
affirment, impudentiſſime mentiri: in e XvV
Platonem, obſeruante Gellio, digitum Socrati-
intendens, in cuius libris Socrates de carum ab
rebus naturalibus, Muſicis & Geome-Allatio

tricis diſputans repraeſentatur.
L LXIV,
CAP. V. 2 iad.
PHILOSOPHIA. Att.

DE SOCRATIS

H. E. X, Porohyrius, (cuius tantum, obſer-
36. vante Nicephoro, cauillandi extitit
ſtudium, vt non minus amare perſtrin-
Porphyr. xerit Socratem, quam ſi calumniis cum

ap. The- 7 . c
Horit, Anyto & Melito cuperet certare) enm

Therap. kIullla re ingenio valuiſſe affirmat, indo-

L.l.. 8. “Ctum rerum omnium, qui elementa
*Iitterarum aegre pingere poſſet, quod
„Vbi faceret, riſu merito ſpectantibus
Xenoph. «fuerit, imo vix eum legendo balbuti-
, ασ☚4 entem abecedarium viciſſe. Quibus
EW. "dictis Nenophontis opponenda auto-
circa fin.“ ritas, qui omni genere litterarum
Plato in *Praeclare animum eum cultum habu-
Apol. (iſſe teſtatur, Arithmetica, Geometria,
centi ge. Aſtrologia: Platonem, qui naturalis
ap. Laert. Philoſophiae: Idomeneum, qui Rheto-
II, 19. Fices: Laertium, qui Phyſices ſcientiam
ib. II, 45 ei tribuunt. Verbo vt abſoluam, di-
Cic. de ſerte Cicero obſeruat, omnium erudi-
Orat. III, torum teſtimonio, totiusque iudicio
16. Graeciae, cum prudentia, 4
& venuſtate & ſubtilitate, tum vero e-
loquentia, varietate, copia, quam ſe cun-
ue in partem dediſſet, omnium fuiſſe
Reile principem.

Plato A- Cumque in omnes artes atque ſcien-

acumine,

Pol. p.21 tias inquiſiuiſſet penitus, ſequentia

obſeruauit incommoda atque defectus:
Primo ſtolidum eſſe, reliétis rebus hu- Xenoph.
manis, ad res tractandas progredi, quae ..
ad hominem nihilpertineant. Secun-„10
do, res illas ſupra captumhumanum po-
ſitas eſſe, indeque naſci omne contro-

verſiarum & diſputationum genus, aliis

nullum admittentibus Deum, aliis li-
gna adorantibus & lapides, aliis vnum
ens ſimplex ſtatuentibus, infinita aliis:
aliis omnia moueri defendentibus, aliis
nihil non eſſe immobile. Tertio, quod e-
iusmodi res licet intelligantur, exerceri
tamen nequeant: Eum enim, qui diui-
na rimatus arcana, quae fuerint neceſ-
ſariae rerum cauſae inquiſiuerit, nihil
tamen ipſum facere poſſe, nec, vbi occa-
ſio poſtulauerit, ventos, aquas, tempe-

ſtates, aliaque eius generis producere.

Atque ita ſcientiis, quae contempla-
tione abſoluuntur, pretium ex eo ſta-
tuens demum, quod ad practicam vi-
tam eas conferre poſſe animaduerte-
ret, omnia ea in ſcientiis reſcindebat,
quae exigui eſſe vſus arbitraretur.
Arithmeticam eatenus ſolum appro-Kenoph.
babat, quatenus vſum praeſtaret, qua-ib. L.IV.
lem praeſtare in mercatura & acie 815.0.

ſg.

Mathemat. p. 139.

* Idem Xenophon in ooναονιιαια—+»etii, ad quem locum prouocat Sextus Empiricus adu.

P 2 inſtruenda

n6 PDART. III. CAP. V.

giee. inſtruenda agnoſcit Plato, ab inani ve-

P.522. E. rO in ea occupatione ſuos arcebat. Geo-
Nenoph. Metrica eatenus gommendabat, quate-
I.c. p. 814 nus metiendae terrae inſeruirent,
B. quod & facile eſſet, & vtile, verum ad
propoſitiones infinitas demonſtratio-
nesque procedere vetabat, vt quod pe-
Ibid. p. Nitus vſu deſtitueretur omni. In do-
814. D. ctrina aſtrorum, ſcientiam ſiderum,
noctis, menſium, tempeſtatum obſer-
vationem laudabat, vt quae facile diſci
omnia poſſent, multumque nauiga-
tioni conducerent, vt & nocturnis ve-

nationibus: Sphaerarum vero exami-

nare differentiam, ſtellarumque a no-
ſtro orbe diſtantiam, circulos item,
quos emetiuntur, tanquam rem nul-
lius emolumenti diſſuadebat.

Laert. II, Poſtremo animaduertens, rerum

21.

naturalium contemplationem non
multum vtilitatis humanae uitae af-
ferre, ad actionem omnia reuocauit. . „
*Primusque a rebus occultis, & ab ipſa cad. Q
„natura inuolutis, in quibus omnes an- I. 5.
te eum philoſophi occupati fuerunt,
*auocauſt philoſophiam, & ad vitam
„communem adduxit: vt de virtuti-
bus & vitiis, omninoque de bonis re-

Obus & malis quaereret.

Cum homo autem, quem vnice eius
hiloſophia ſpectabat, duabus ferere-
us occupetur, contemplatione Dei,
& conuerſatione cum hominibus. Hinc
doctrinam eius bifariam partimur. Me-
taphyſica enim ea eſt, in quantum ſpe-
ctat primum illud, moralis, in quantum
ad poſterius refertur.

SECT. I. .

DE METAPHYSICIS.

Etaphyſicorum iſtam fere ex Plato-
ne, Xenophonte, Plutarcho & ce-
teris epitomen conficias:
naro⸗ Philoſophia vera ad felicitatem eſt
P.64. q. Via, eiusque duo ſunt munera, primo
32. B. Vt Deum contempletur, tum vero, vt
cont. mentem a corporis reuocet ſenſu.
Serran. Tria vero omnium rerum ſunt prin-
Pitarch cipia, Deus, materia, ideazc, Deus eſt
Nac. h 3. intellectus vniuerfalis. Materia, id,
quod generationes ſubit & corruptio-
nes. Idea ſubſtantia eſt corporis ex-
pers, in mente & conceptu Dei. Mens
veromundi eſt Deus.
Plato Deus eſt 1 b, dννο Sααονον, doτν †α
Phaed. p. αο, Aαντ τι—α O, in ſeipſo per-
78. 6. fectus, omnibus creaturis & vt ſint, &
.. vt bene ſit eis, largitus. Ille quid ſit, ſe
quidem ignorare aiebat Socrates, hoc
tamen ſcire, quid non ſit.
Xenoph. *Deum porro, non caſum, huius
L.I. me-- „mundi cauſam aiebat eſſe, omnium-

721. FP. que rerum conditarum: quod de-
.ſq.

cmonſtrari poſſe aiebat ex arte, quae in
ſapientiffima partium omnium con-
*junctione appareat, vtilitati pariter at-
„que tutelae inſeruiente: ex omnium
„Eitem in conſeruationem ſuam ſtudio,
* & generis propagationem. Eum ho-
*„minis inprimis curam gerere, ſiue
*Corpus ſpecétes, vt ex erecto eius pate-
*at inceſſu, ex linguae facultate, ex per-
„Ppetua in venerem propenſione: ſiue
„animum, qui omnium aliorum facul-
ctates excellat: ſiue vtrumque, quod
“diuinationes & periculorum mnmi-
„nentium praeſagia ſuadeant. Rerum
*Particularium curam ei eſſe, id, quod
*ex generis cuiusuis rerum pateat con-
*„ſeruatione. Praemia ab eo manere
illos, qui placuerint ipfi; diſplicenti-
"bus poenas decerni, idque probare
eius id ipfum faciendi potentiam, hu-
„manique animi conſcientiam ei, diui-
nitus inditam, quae id facturum eſſe
*Deum perſuadeat, & quam nulla non
aetas

nuenio ſ
Max. 5
de proni⸗ 9
dent.
qgui el
Cclv
in et,
VVe.
chel
1N. a
blenop. xe
L. l.
Mem.
Socr. .
in⸗
711.6. 1
eIdLN
b. oo, te
, hh de
6
r
dhe
ain
ar
4
re
n

E
II
An.

de

—— 5
itam
ttuti.
Sre.

eins

lene
Ntl⸗
e

i
e
on
tas

PDE SOCRATIS PHILOSOPHIA n

atas, nulla non ciuitas, paulo cultior
*„prodat. Eum temporis momento
*„mentis acie cognoſcere omnia, huma-
*„ni oculi perſuadere celeritatem, qui
“„momento aliquot milliarium ampli-
cctudinem complectatur, mentisque
*jpfſius, quae locis maxime diſfitis ge-
„ſta, nulla interpoſita mora, conſide-
„ret. Talem poſtremo eum eſſe ac
*tantum, vt vno actu omnia videat,
audiat omnia, vbique exiſtat, omnia
„“guübernet.“ Atque illa eſt ſumma
eius cum Ariſtodemo diſputationis: cui
lInuenio ſubiungere par eſt illud a Stobaeo no-
ap. An-mine elus, modo tamen errore id fa-

ton. & .
Max. S8. Ctum haut ſit, allegatum:
e Proui. && guid eura poteſt, cures, at ſ. Deus
ent. ,
. ipſo,
qui eſt . . .. ,
crxxxiv le curat, quid te ſolicitum eſſe iu-
in ed. väat
hel: Deos omnia, quae dicerentur, vel

I58r. agerentur, vel clam deliberarentur, ſci-
bXenop. Fé arbitrabatur.
L. I. „Deum omnium rerum condita-
S rum curam gerere, ex beneficiis, quae
711. C. „ipfis impertitur, demonſtrari poſſe,
eId L.V “qualia ſint lux, a qua ignis, frugum
p. 800. „terrae, anni tempeſtatibus conueni-
C. ſq. cens, productio. Hominem peculia-
„riter ſua eum prouidentia comple-
ccti, atque id probare omnium planta-
crum, ceterarumque creaturarum, in
"hominis vſum conſeruationem, ea-
rundem erga hominem obſequium,
"WvViribus licet eum antecellant, ſenſuum
*vVarietatem, variis rebus accommoda-
*tam, necefſitatis, vſus atque oble-
* Gtationis cauſa: Rationem item, qua
"reminiſcentiae ope varie ratiocinetur,
*res ſenſiles porro, & orationem, qua
"wOmnem icientiam ſuam cum aliis com-
*municet, leges ferat, rempublicam ad
*„miniſtret. Deum autem, vtut vi-
"deri non poſſit, eſſe tamen, argu-

tium ducentem.

mento a miniſtris eius ducto confirma-
*ri, qui & ipſi nequeant videri: qua-
*les tonitrua ſint & venti, & humana
mens, quae referat quodammodo di-
“Vinam naturam, eo, quod illos gu-
*bernet, quibus videndam tamen ſe
"non praebeat.“ Atque ea ſumma
eſt eorum, quae apud Euthydemum
diſſeruit. SWD
Animam eſſe immortalem: id quod Plato

ſemper mouetur enim, immortale eſſe: aagzis
. „ . .

id vero, quod aliud mouet, vel moue- 635 14

tur ab alio, ceſſationem vitae motus- Ariſt.
que admittere. Nub. p.
Animam ante corpus exiſtere, aeter- 128.
narum idearum cognitione imbutam, er, H
quam tamen, dum huic coniungitur .„z. SE:
corpori, amittat, ſtupefacta quaſi, do- g.
nec ex ſtupore ſuo excitetur per ra-
tiocinationem, a rebus ſenſilibus ini-
Atque adeo quic-
quid diſcit, reminiſcentiam tantum eſ-
ſe, atque olim amiſſae ſcientiae recu-
perationem. .
Corpus, compoſitum cum exiſtat, ib. p. 80,
morte diſſolui, animam vero, quae ſim- 4.
plex & compoſitionis ſit expers, in aliam
vitam commigrare, nulli obnoxiam
corruptioni. „Animos hominum di- Cic. Lae-

ccvinos eſſe, iisque, cum e corpore ex- lio c. IVv.

*Ceſſiſſent, reditum in coelum patere,
ptimoque & iuſtiſſuno cuique expe-
ditiſſimum.
Bonorum poſt mortem animos be- Phato
atitudine frui, cum Deo in loco iucun- Phaedon.
do, & ad quem acceſſus mortalium ne- b.06.
mini pateat, coniunctos: Malos in locis
conuenientibus poenis promeritis affi-
ci. Loca vero illa, quae ſint, definire
velle, hominis eſſe vg un or . Vnde abp. An-
interrogatus, quaenam in altero mun- Mar HD
do ſint obuia, ſe neque plun ibi vn- germ. de
quam fuiſſe, neque cum vllo eorum, qui morte
inde redirent, locutum efle, affirma-qui eſt

bat. ccLXXI.
P 3 Ed. Geſ-

ner. I581l.

SECTI.

IIS8 .

PART III CAeb. V.
SECT.

II.

E T H IC A.

N doctrina morum vel hominem ſo-
lum ſpectandum docet, vel vt eſt pa-
terfamilias, vel vt ciuitatis eſt mem-
brum. Ad primum ſpectant Ethica
eius, ex quibus ſententiarum, a Xe-
nophonte, Diogene Laertio, & Sto-
baeo conſeruatarum, hanc exhibemus
collectionem.
DE VIRTVTE ET VIIIO.
Familiares ſuos vt ſapientes & vſuio-

venophb. mnibus eſſent, hortabatur. Nam quod
memor.
Socr. L.
P. 720.
A. B.

nullam aiebat haberi: Sic corpora ami-
corum defunctorum, pilos, vngues, alia-
que eius generis abſcindi atque proĩici.
Labore occupari bonum eſſe, con-
ibid. D. traque otium noxium eſſe & malum,
quicunque autem boni quid facerent,
eos operari, qui ludendo tempus con-
ſumerent, eos otioſos eſſe.
Debere omnes, ſiue ſint praeſtantio-
Xenoph. Te à natura indole praediti, ſiue hebe-
L. III.p, tiores, ea diſcere ac meditari, in qui-
778. B. bus excellere velint.
Eos demum otioſos eſſe, qui prae-
ib. 779. ſtantioribus operam nauare poſſint,
D. quam ſint ea, quibus incumbant.

tb. 7804 Bene facere optimam eſſe viuendi ra-
tionem, in quam nihil fortunae liceat.
C. Homines optimos Deoque acce-

ib. D. ptiſſimos eſſe, qui quamcunque artem
recte facerent. At, qui nihil recte agit,
eum neque vtilem ad quidquam eſſe,
Neque acceptum Deo.

(lem. Eundem efie virum iuſtum & bea-

Alexand.tum vbique docuit, eumque execra-

Str.I. p. “batur,b qui primus iuſtum ab vtili di-

giz. D. «iſit, res ſua natura coniunctiſſimas,
ic. ece it impiam. Nempe
ſc. II. c.“ Vt qui rem fecerit impiam. Nemp

ratione caret, ei reuerentiam quoque

vere impii illi ſunt, qui vtile a iuſto ſe-
iungunt, hoc enimalege pendet. So-
cratem ea parte hucusque ſequuntur
Stoici, vt quicquid honeſtum eſt, idem
vtile etiam eſſe putent.
Menonem Theſlalum, qui in diſſe-
rendo ſatis exercitatus, omninoque in plutarch.
.

ſummo, iuxta illud Empedocleum, ſa- de amic.
pientiae verſari culmine videbatur, in- mult. p.

terrogabat, virtus quid eſſet? Cumque 93. 4.
reſpondiſſet ſatis prompte atque pro-
terue, virtutem & pueri eſſe, & ſenis,
& viri, & feminae, & magiſtratus, & pri-
vati, & Domini, & ſerui: Tu vero, re-
ſpondit, praeclare, qui de vna interro-
gatus virtute, velut apiarium quoddam
virtutum excitaſti. Non male conii-
ciens, ab homine, qui ne vnicam qui-
dem cognitam virtutem haberet, plures
nominari.
A Gorgia interrogatus, quid de glutarch.
Perſarum Rege ſentiret, & an felicem r. α=*.
eum putaret?; ſe neſcire, reſpondit, 7 p. 6.
quam probe animum virtute atque do- 4.
trina imbutum habeat. Scilicer in hiſ-
ce felicitatem ponens, non in bonis, for-
tunae obnoxiis. .
Cum Euripides in Auge de virtute Laert. II,
dixiſſet: Opiéimum iſt, temere haec di- 33.
mittere atque relinquere. Surgens
egreſſus eſt, ridiculum eſſe dicens, man-
cipium, ſi quod ſe ſubduxerit, dignum
id inueſtigatione haberi, virtutem vero
ita ſinere diſperire.
Dicebat mirari ſe, cur hi, qui lapidea ſi-
gna ſculperent, ſumma ope niterentur,
vt lapis homini quam ſimillimus eua-
dat, ſeipſos curare negligerent, ne lapi-
dibus ſimiles & ſint, & videantur.

ibid.

.
De Leg. Gulpa, erat, in q a fortunae aliquid liceat.
1,12.

* Wibil vocem ſuppleui, quam exigere Xenophontis contextus videbatur. Ap. Stanleium, neſcio cuius

Hortabatur

1,,594, Ne⸗
C.

z.
in⸗
quue
Sin
ten.
lbid, II1, .
¹Clem. 6
Al. Str.

Nonn. qin
in Greg.
Keliut. ſo⸗
Max.. be
1r. Dil.
XI. p. MI
142
e Stob. 5,

lp. 4. ſen

iibid.
ln
idie
o
Mar.
ibid. genn
5 Stode
ed
Serm.II. .
P. 80,
1Stob Z
UIV,p.
92.
I
il8. rie
V. Dl
P
Memot.,
r n
741I. E,

6g. (

= ☚

. ſe.
§o.
Utur
iden

ile.
lenn Plutarch,
ſr de alit .
I, In mult. .
le 4.
Pro-
enis,
Ppri⸗
,le.
Ir0⸗
dun
onii.
gui.
Ures

ce Plutarch.
e1., ad.

it,4.,.6.
eo. 4
Ihi--
for⸗

tutelaer lh
di- 33.
gen
nn-
UII
e10

eaſ. Zis⸗
ntun,
ella⸗

pi⸗

—

caius

tur

Drf 50CRATIS PHIIOSOPHIIA 9

ibid. Hortabatur & iuuenes, vt iugiter ſe
in ſpeculo intuerentur, vt, ſi formoſi
quidem eſſenr, digni ea ſpecie fierent:
Sin deformes, eruditione deformita-
„reuyn tegerent.
Ibid. I, Bene incipere paruum non eſſe, ſed
„hn. ab exiguo momento pendere.*
Al. Str. Virtutem eſſe animae pulchritudi-
V,p.594. nem, turpitudinem eius vitium eſſe.
Pulchritudinem corporis b pulchrae
zn enn. animae aiebat eſſe indicium, ideoque
aeliu, formofos maxime diſcipulos coopta-

Max. bat.

Tyr. Diſ. In vita perinde ac in ſimulachro o-
XI. p. mnes partes pulchras eſſe oportere.“
eSdees Thus Diis, Laurum bonis viris es-

. . d
1.p. 4. ſe tribuendam.

ibid. Defendendos eſſe, qui accuſantur
immerentes, laude ornandos, qui bono
aliquo excellunt, atque ceteris prae-
;,,1 ſtant.
ibid.

ornatum, ſed indole excellentem aeſti-
mari. ſic nec viro ex opibus, ſed exin-
fibid. genio pretium eſſe ſtatuendum.
Nec ignem veſtimento, nec facinus

5 Stob. foedum tempore poſſe occultari &
d 0. Rogatus, quinam tranquille viue-
5 rent? illi, inquit, qui nullius ſibi conſcii
t0

1lv ..criminis funt. 5. M
192. Nobilitas quid eſſet? ſciſcitanti, ani-
mi, reſpondit, & corporis bona tempe-
ild. S. TIeS.

XXCIV. DE AFFECIIBVS AMORE, IN-

P. 494. VDIA, TRISTTIIIA.
kxenoph Fratres, ex intentione Dei, magis
Airmmor. quam manus duas ſibi auxilio eſſe de-
Zr. E. bere, magis item, quam pedes, vel o-
q. Culi, aut quicquid geminum natura
finxit; eam haut obſcure ob cauſam,
quod, ſi amore mutuo coniungantur,

longiſſime mutuo praeſtandi ab eis au-

Equum generoſum non ſumtuoſe

xilii vis porrigatur. Hocque eſt, quod
prolixa ad Chaerecratem oratione So-
crates demonſtrauit.
Deſinit in hanc ſententiam poſte-Xenoph-
rior eius cum Ariſtippo confabulatio: L. III. p.
Omnes res bonas atque opportunas 776. B.f.
eſſe eis, quibus conueniant, malas ve-
rOo atque foedas, ſi ad ea referantur, qui-
bus conueniant minus.]
Inuidiam eſle dolorem non in ami-"
corum aduerſis rebus, nec in ſecun-„„ 8.
dis hoſtium. Sed eos ſolum inuidere, Stob.
qui iniquo animo ferant bonam fortu-Serm.
nam eorum, quorum aduerſam for-CIX. p.
tunam non minus inique eſſent la- 58
turi. . Serm. II.
Neque nauim vna ſolum anchora, p. 33.
neque vitam vnica ſpe oportere mu-PlId. Serm

niri-n XXXIIX.
1 P. 224.
Malo conſilio ſpem ſuperſtruere, n.

nil aliud eſſe, quam nauim infirmaeton. &
anchorae committere.“ Maxim.
Pulchritudinem famae ex inuidia Serm.
ceu morbquodam marceſcere.- AXKlII. p.
Multos in monimenta defunctorum t0h.
gratos ſe exhibere & beneficos, quos Serm.
viuos antea per inuidiam dolore affe-XXXVIII
cerint. p. 224.
Inuidiam vlcus eſſe animae.“ IExX .
Nihil natura iucundum eſſe, vel in- Max. S.
jucundum, ſed omnia talia conſuetu-XX.p.31.
dine fieri. 1 Ex iis, S
Amorem intempeſtiuum ſimilem O-cxxxvII.
dio eſſe. R iiecl
. . X IUISd.
Interrogatus, quid bonis moleſtum germ.
eſſet? dixit: Proſperitas improborum. CxLIV,
Rogatus item, quomodo quis vitam p. 230,

triſtitila vacuam degeret? reſpondit, fie- ibid.

ri non poſſe, vt, qui in ciuitate habi-
tat, aut familia, & cum hominibus
verſatur, nonnunquam triſtitia non
afficiatur.

r‿iId Einod“ quid ſit, explieat Ariſtot. Polit. V, 3. 4. & Phyfic. II, 4. eonf. Aldobrand. & Mer.

Caſanb, ad illum locum Laertii.

Spem

120⁰ PART. WI.

Spem malam ſicut malum viae dhu-
Cle . Cen ad peccata ducere.
58n Nec mulierem ſine viro, nec ſpem
2BN Ma-bonam fine labore quidquam parere
ximo & Vtile.

7 Stob.
Serm.

Anon. Hyemem operimenta, ſenectutem
CXLIX. autem indolentiam requirere.“
p. 2399. In vita tanquam in theatro tamdiu

stob. permanendum eſſe, quamdiu rerum
Serm. & operum huius vitae iucundum fu-
CxVI. —:
erit ſpectaculum.

Stob.s8. Vt amens vinculis, ita indoctum

CXX. p. inſtitutione eſſe vinciendum.“

ex ⸗ „ Colloquii eius cum Euthero eo ſum-
Memar. ma redit, evitandos eſſe, qui omnia

I.p. 7719. Feprehendere geſtiunt, eorum quae-
C. rendam familiaritatem, quorum candor
dXenoph ſit conſpicuus: Ea ſuſcipienda, quae
Nez, perficere poſſis, vitanda, quae vires ex-
E,1eqꝗ. cedant: Et, ſi quid ſuſceptum ſemel
fuerit, id ſummo ſtudio eſſe vrgen-
dum.
ea. L. . Sapientis officium eſſe aiebat, vti e-
III. Me-is, quae bona ac honeſta eſſe agnoſce-
mor. p. Fet, vitare vero, quae turpia eſſe ſciret.
778. C. Eos, qui ſciunt, quid agere oporteat,
fibid. & his contraria faciunt, ſapientes ac
temperantes non eſſe, ſed potius infi-
pientes ac ſtupidos.
bid. E. Iuſtitiam aeque ac omnem aliam
virtutem ſapientiam eſſe.
ibid. p. Ignorare ſeipſum, & quae quis ne-
778. A. ſciat opinari, ac ſcire velle, proximum
elſle inſaniae.
id L. V. Eum eſſe pium, qui Deos honore af-
p. 81I. A. ficit.
hominibus debeantur. Sapientem
eatenus quemuis efſe, quatenus no-
vit id quod eſt vtile pulchrum eſſe ad
id, ad quod vtile fuerit. Fortes de-
nique eos, qui ſciant, vt rebus terribi-
libus, & alea plenis, debeant vti. At-
que illa eſt ſermonum ſumma, quos
cum Euthydemo inſtituit.

ib E.

Iuſtum eſſe, qui ſciat, quae lege

CAL. V. .
Hominis ſapientiam in eo conſiſtere Plato
vnice aiebat, vt ea, quae neſciat, ne-Abol.
que ſcire ſe putet. ntt.
Cuidam nihil ad ſe ex peregrinatio- Senec.
ne commodi redundaſſe conqueſto, Ep. 28. &
quid miraris, reſpondit, nihil ibi pe- 104.
regrinationes prodeſſe, cum te circum-
Feras? .
Vnicum bonum ſcientiam, malum
contra vnicum infcitiam eſſe, Opes
vero ac nobilitatem non ſolum nihil
in ſe habere honeſtatis, verum & o-
mne malum ex iis oboriri.
Cum ſapiens os ſuum aperuerit, a- Stob. §.
nimae pulcherrima ſimulachra tan-I. b. 4.
quam in templo perſpici. Srah5
Nauigando gubernatori, viuendo 10..
illi, qui plus ratione valeat, auſcultan- 1,32.
dum eſſe.
Quid prudentia eſſet? interroga- ibid.
tus, animi, reſpondit, concinnitas;
Roganti, quinam prudentes eſſent? qui
non facile aberrant, dixit.
Animae rationem ipſam augere ſe-
ipſam: & oportere in vita, tanquam in
tul quadam, primas dicendi partes
obtinere non ditiſſimum, ſed pruden-
tiſſimum. –
Fugitiuos, etſi nullo perſequente, ſi- ib. Ser.
bi metuere, inſipientes autem licet ni-IV. p. 56.
hil eis aduerſetur fortuna perturbari.
Aldoleſcentulum videns diuitem & ib. fin.
imperitum, videte, dixit, mancipium
aureum.
Luxurioſos, cum aegrotant, ſtu-- 5. b. 58.
tos, cum fortunam ſiniſtram experi-
untur, aegre poſſe curari.
Timidum quidem armis contra ſe-ib. p. 59.
ipſum vti, ſtultum pecuniis.
Neque Achillis arma Therſiti, ne-i5. p. 60.
que animi bona homini ſtulto conue-
nire.
In bello quidem ferrum auro prae-
ſtare ad defendendum ſeſe: in vita au-
tem ſapientiam diuitiis.
DE

7

Laert.

„ 31l.

Stob.
ib. p. 48.

id. Serm.
LXXIX.

3803.5.

DE

4
Zenopn.

Memor. hus

LyII. p. tiu
AIl⸗. Be
10

Il. Lib.
5722,0. hot
nol
c
ex
id .

WV
L. Wp. 0

pen
Kob 9, (.
WI. . 9
197.
Stob. N.
LXXVII, ri
5.450.
Id. Serm, 1.
A din

1474.

I

Dar

DuI

FVenoph.
Memor. Ac

II3.

e
tere Plato
ne hol.
o a
1be- 104.
um-
um Laert.
Il 31l.
Dpes
nihi
Ko.
t, 4- Kob. §.
tan-. b 4.
nio ens
lun. 1).
Gr. idi,
itas;
qui.
do⸗
eſe,
1b. . 40
nin 94
tes
den-
e, ſt. ib der.

tni. V,56,
.lult. .
arl.
In & ib. Kn.
um

er.

1ler , 59

o- db.g. 00,

ue-
l. Fennn.
rae⸗ LXXINN.
1- b. 469.

UE

803. B

DE PIETATE ET OBEDIENTIA.
Nenoph. Cum Lamprocle quae locutus eſt,
Memor. huc fere redibant: Maximum efſte vi-
L.II. p. tium, ingratum ſe beneficiis praebere.
741. à. Beneficiorum maximum a parentibus
nos habere. Filio immorigero nec
Dei bonam voluntatem, neque homi-
num fauorem eſſe expectandum, vt
quibus verendum ſit vtrinque, ne male
gratiam referat, quam non referre ſci-
at illis, quibus cummaxime id debeatur.
Id. Lib.I. Precari nos id ſolum oportere, vt
P.722, C. bona Dii largiantur: Quae enim bona
nobis ſint, optime noſſe ipfos Deos.
Sacrificia noſtra facultates non debere
excedere, quandoquidem Dii animi
magis integritatem quam munera re-
ſpiciant.
ibid B 6 (Qum Pythio oraculo docebat, Deos
1. VP. colendos eſſe, juxta ciuitatis, in qua
quis degat, inſtituta, ſecus agentes ſu-
perſtitionis & vanitatis arguebat.
Id. L. IV. Deos religioſius & rectius coli non
P.803. B. Poſle, quam ea, quae iubent, faciendo.
Superſtitionem ſuperbiae, tanquam
187. Parenti, morigeram eſſe.
Stob. S. Patri, quamuis aſpero, ſicut legi du-
LXXVII. riori, morem tamen eſſe gerendum.

4 6. Patris increpationem ſuaue reme-
1XXXI. dium eſſe, plus enim vtilitatis quam

b. 474. Mordaicitatis habere.
DE FORTIIVDINE ET IMBE-
CILI LI LAIERE.
enabl. argumentum eſt iſtul:
IIp.733. Oportere virum obfirmare ſeipſum,
ſq. ad labores atque aerumnas libenter ſu-
ſtinendas, ita vt quod necefſitas im-
poſuerit, non inuito, ſed lubenti, eue-
nire videatur. Mollem vitam, atque
4 deliciis affluentem, neque corporis
ſanitati, neque mentis profectibus con-
ducere. Tolerantiam vero magnis
facinoribus nos idoneos reddere.

DE SOCRATIS PHII OSOPHIA

tioni longiquae & diuturnae, vel vti-

Diſputationis eius cum Ariſtippo

.

121
Id. L, III.

idam, Olympiam iter pedeſtr
Cuidam, Olympiam Pedeſt C ,.7g8. B.

reformidanti, demonſtrabat, eum, ſi
deambulationes, quas domi faciat, ex-
tenderit, confectum habiturum O-
lympiam iter.
Quum alius diceret, ſe longo defes-o. C.
ſum eſſe itinere, eum ille reprehende-
bat, quod magis, quam quieum ſecu-
tus eſſet, graueque onus geſtauerat,
ſeruus, fatigatum ſeſe oſtendat.
Mortem perſimilem aiebat eſſe vel Plutarch.

Cr a er; a Conſ. ad
profundiſſimo ſomno, vel peregrina Apoll. p.

„51. r 107. E.
que extincktioni animi iuxta àc corpo-

ris: quae ſingula deinde examinans,
quicquid ex illis admittatur, mortem
malam haut eſſe oſtendit. Primum
enim, vt eſt apud Plutarchum, cum
dormientibus male non agi oſtende-
bat: eumque ſomnum ſuauiſſimum
cenſeri, profundiſſimus qui ſit.
Quod ſi peregrinationi ſimilis ſit mors,
bonum eſſe potius, liberari enim nos
a ſeruitute carnis, & paſſionibus eius,
mentem ſtoliditate implentibus. Si
extinctio ſit corporis & animi, omnis
mali atque doloris nos exuere ſenſu,
perinde ac ſenſu omnis boni, omnis-
que voluptatis.

Statuam ſua baſi, virum, virtuti de-
ditum, bono propoſito nixum immo-?-
tum eſſe debere. a Ex An.
Qui lubens perfert labores, eum ton. &
bona quadam ſperecreari. Otia vero Max Ser.
& momentaneas voluptates, neque cor- bint⸗
poris bonam conſtitutionem efficere videntur
Ppoſſe, neque animi profectibus con- ex Xe
ducere. . noph. L.
. . . II. me-
Quid fortitudo ſit? interrogatus, mor. p.
animi, reſpondit, & corporis motus.

Stob. §.

.

734.
Conſpicatus Corinthiorum portas Stob. §.
valide clauſas; Num, dixit, mulieres =
hic habitant?“ n. &
Q Honeſte, Mx. Ser.
S XXXIX.
P. 537.

122 pJNT III CAP. V

Ex iisd.
Serm.
CLV. p.

Honeſte, aiebat, potius mori velis,
quam turpiter viuere. .
248. Libertatis ſororem otium eſſe aiebat,
Aelian. teſtesque eius rei Perſas & Indos alle-
Var. Hit. gabat, qui vtrique ſegniſſimi eſſent ad
X, 14. negotia. Phrygas contra & Lydos ad
opus faciendum promtiſſimos eſſe, ſer-
vi quod exiſterent. 2

DE TEMPERANTIA,CONTI-
NENTIA, ATQVE ANIMO
. SVA SORIE CON-
TENTO. .

Xen. me- Omnem occaſionem vitari iubebat
mor. I.p. incontinentiae, non facile eam tueri
723. E. virtutem poſſe affirmans, qui multum
cum formoſis conuerſarentur.
Conſpectum atque oſcula formoſo-
rum venenum infundere, araneorum
& phalangiorum veneno acrius: 1
quod demonſtrat inſtituta cum Cri-
tobulo diſputatione.
Xenoph. Neminem prudentem atque inge-
1. c. p. Duum ſeruum intemperantem ſibi ad-
729. B. ſciturum, illi vero, qui voluptatibus
eiusmodi ſeruit, Deos eſſe obſecran-
dos, vt Dominum meliorem nanci-
ſcatur.
14.L. Lp., Diſputationem cum Antiphonte in
73. A. id fere deſinere animaduertas: non
conſiſtere in luxu & fuperbia felicita-
tem, ſed nulla re indigere diuinum,
quam pauciſſimis, proximum diuinae
naturae eſſe. .
Tb.pa3, IIIis, qui in conuiuiis aegre ſibi pos-
C. ſfunt temperare, auctor erat, vt abiis
ſibi cauerent, quae ſuadent, vt, tamet-
ſli quis non efſuriat, nihilominus tamen
edat, bibatue, ſiti nulla vrgente. Quin
etiem per iocum narrabat: Circen ex
hominibus hoc modo fues feciſſe, quod
multis eiusmodi rebus eos in conui-
viis exciperet. Verum VIyſſemp ar-
tim Mercurü monitu, partim quod

ib. B. C.

7

ipſe temperans eſſet, ſeque cohiberer,
in fuem haut fuiſſe mutatum. .
Summa diſputationis eius cum E- T. L. III.
