conſiderauerint, defenſio erit: affirmo-
que communi conſuetudini, &, vt ille
alebat, Ipſi veritati inſigniter iniuriam
nos facturos, niſi lubentes ſcriptionis
id genus aggrediamur. Iam mihi Pla-
tonis etiam non diſſimilis commenta-
rius, in quo nomen erat Socratis, col-
loquiumque non ingratum cum qui-
busdam, in manus venit. Nos tamen
dicimus, nihil eorum audiiſſe, neque
poſſe ſimilia edere; Neque enim ſumus
poetae, ſicut ille: licet ipſe omnino
ſe poeſin affectare neget: nam ipſe cum
bellulis hiſce delitias agens, negat ali-

quod ſuum extare poema, ſed Socratis

ea eſle iuuenis, adhuc & pulchri dicit.
Valete mihi viri longe chariſſimi.

X EPIST. VI.
TFeſtum Dianae, cui nos aram, tem- Epiſt. So-
plumque in Laconica extruximus, ce-Tat.21.
lebrantes, litteris ad vos datis fignifica-
vimus, vt huc accederetis, optimum
ſi vniuerſi; quando id fieri nequit, ex
vobis nonnullos ſacrificii conſortes fu-
turos vt mitteretis: quod eſlet nobis
pergratum. Hic ſane Ariſtippus fuit,
eoque prior Phoedo, qui natura loci,
aedificiorum ſtructura, & praecipue
plantis, quas ego hiſce meis manibus

plantaui, ſummopere deleétati ſfunt.

Locus venationi quoque idoneus eſt,
adeo, vt facultas ſit, quandocunque li-
buerit, venatibus incumbendi, vt ro-
buſte ac ſtrenue, quod amat ipſa Dea,
animum feſtorum ſolemnitate rela-
Xxemus. Ei gratias referamus quae
me a barbari Regis manibus, malisque
Circa

224
circa Pontum, ac Thraciam, multo il-
lis atrocioribus, cum iam a tanto ter-
rarum hoſtilium tractu ad portum ſa-
lutis appuliſſe videbamur, ſeruauit in-
columem. Si non veneritis, erat ni-
hilominus neceſſarium hiſce vos ad-
pellaſſe. Facta, diéctaue Socratis di-
gna mihi viſa, quae memoria conſer-
varentur, ſtylo ea conſignaui: ea perfe-
Sta, abſolutaue ad vos transmittam.

Ariſtippo & Phaedoni minime inepta

ea viſa fuere. Nomine meo ſaluere
jubetote Simona Coriarium, nduc
plaudite, quod adhuc Socraticis ſer-
monibus ancillatus addicitur, neque
paupertatem, neque artem cauſatur,
quae eum a philoſophandi ratione de-
terreat, vt aliorum plerique faciunt,
qui a Sermonum, & quae eos conſe-
quntur, ſcientia, admirationeque ab-
horrent:

EPIST. VII. .
Adi nos, caput amabile. Iam enim
fanum Dianae ereximus, forma adeo
venuſta, & pulchra, vt nihil ſupra.
Locum plantis conſeuimus, & iam ſuo
jure ſacer eſt: quae nobis reliqua ſunt,
victum fubminiſtrabunt. Namque,
Vt Socrates dicebat, ſi illa nobis non ſa-
tis fuerint, nos erimus illis ſatis. Scri-
pſi Gryllo filio meo, tuoque familiari,
Vt tibi, ſi quid opus eſt, exhibeat.
Scripſi vero Gryllo, quod in eumate-
nera aetate animo fueris propenſo,
eiusque te amore teneri teſtatus ſis

Vale.
EPIST. VIII.
Iea or (Tolerantiam tuam iam pridemnoui,
giunleio Maximeque admiratus ſum. Nam-

extat in. que & diuitiis, & gloria maior omni,
ter Socra. vitam agis, & hac tuae vitae ratione
tic. Alla-Afhenis adhuc Socratis veluti ſimula:
ep. 45. crum aliquod es ſuperſtes. Nos item

PARNTY. MW. CAP. VUII.

Thebis iuuenibus iuuandis, quos a So-
crate ſermones accepimus communi-
cantes, operam nauamus. Quod no-
bis atque familiaribus pergratum eſt.]

Xanthippae. EPIST. IX.

Euphroni Megarenſi choenicas ſex,
drachmas octo, & nouam exomidem
dedi, vt hyberno tempore tibi vitae
neceſſaria non deſint. Haec itaque
accipias, ſcitoque Euclidem, & Ter-
pſionem optimos eſſe, probosque vi-
ros, & tibi, & Socrati amore coniun-
ctiſſimos. Filiis vero, ſi ad nos com-
meare voluerint, ne impedimento ſis,
neque longum enim, neque incommo-
dum eſt iter. Multis praeterea lacry-
mis, o optimum caput, quarum nul-
lus vſus, ſed quae nocumento eſſe pot-
erunt, finis ſit. Memento Socratis
dictoram, illius moribus atque ſermo-
nibus, ſac ſis tete accommoda: triſtitia a aliter
& tibi & filiis quam maxime aegre fa-Allſat.
ecies. Hoôs ſiquidem veluti pullos So-* Cauſa
Ccratis non ſolum alere, ſed etiam illis patet ex
totis viribus per longum tempus nos Xenoph.
conſeruare debemus: ne ſi, aut tu, aut & Laer-

. . . tio, qui
ego, aut alius quispiam, cui Socrate eum tan-

extinéto Socratis filiorum cura incum- quam

bit, vita exceſſerit, pueris adiutore, eo- mollem
que, qui alimenta ſine dubio ſubmini- ar.
ſtret, ſpoliatis, iniuria ac damnum fiat. nophon
Ego vt ipſis me ſeruem, curo, quod
non facis tu, ni tibi bene vt ſit effi- vocat, in
cias. Moeror vero ex his eſſe videtur, Apol. So-
quae vitae aduerſantur, cum & viuen-cratis,re-
tes ab eo afficiantur incommodis. A- Pus ihti,
pollodorus, cognomine mollis, & Dio praeter-

te commendant, quod nihil a quo- quam af-

quam accipias: quin imo dicas te di-fectu in
Optime factum. Socratern

vitiis abundare.
Donec enim mihi, ac amicis reliquis gaec ap-
facultas dabitur, nullo alieno ſubſidio pellatio
indigebis. Bono itaque eſto animo, Leonem
Xanthippe, neque ex Socraticis bonis Allatium

„ Aſoôlicitum
aliquid tenuit.

Ppict.
Socrat, he
22, fi.
lel
o
4s,
ſtu
ſio
g
Ve⸗
do
i

luert, Il, .
60. b.
M
er ſ

rmi
Latrt ldo

34. (
Senec deg
Benet, hie
. §
4
d
c.
re

Laert, U
62.

8480.
d n⸗
mett

ſer,
midem
i vitae
itque
Ter-
e vi⸗
Onlun⸗
8co⸗
ntoſs,
DmI
heery.
n mul.
lepot⸗
ocratis
ſermo⸗
triſtitia aalter
ge ſa-Alſat.
0560- Cauſa
ülis datet er
WS nOsewh,
Atei gui
90Cdte eum tan-
incunm nan
reeo⸗ mollem

ann geſcti
Pinuun buat, Te⸗

Imn fit ogteon

. uo

ſi effi rocit in

iderun 4oldo.
an. Clatiste ·
uen ai
, omnibus
XDio praeter⸗
1 uo⸗ quam 4t⸗
. 1. fectu in
4 Sockatenn
ctam. Valde
Alillisee ⸗
Abidio pelai⸗

mo, eonem
nln Alnin
bons fanmm

Aiqricl euir,

& Laet-
Laert. II,

Laert. II, borum fuit patientiſſimus. Is cum So-

DE SCRIPTTS YENOPHONTISZ

aliquid dimittas, memor quantus ille
vir fuerit, quem qualis vixerit, non vt
mortem oppetierit, attente conſidera.
Quamuis & illa, recte eam conſideran-
tibus praeclariſſima non videri non
posſit, Vale. .

Coebeti & Smmiae. EP. X.
Sermone hominum tritum eſt, pau-
pere nihil opulentius eſſe. Nam, vt
video, per vos amicos, qui mei curam
geritis, cum non multa habeam, multa
poſſidere deprehendor: recteque agi-
tis, quotiescunque ipſe ſcripſerim, po-
ſtulata ſubminiſtrantes. Commenta-
riorum nullum mihi ſupererat tale,
quod aliorum oculos, me abſente, non
vereretur, vt præſentibus vobis intra
domus limites, vbi iacebat Euclides,
libens volensque ſum faſſus. Sat mi-

Epiſt.
Socrat,
22.

225
hi notum eſt, amici, ſemel elapſam, ac
muhtorum manibus abiectam icriptio-
nem nunquam poſſe recuperari. Pla-
tonis, etiam abſentis, magna eſt ob
ſcripta autoritas, quare iam & Italis, &
Siculis omnibus ſui admirationem mo-
vit. Nos vero vix nobis ipſi perſuade-
mus, ea tanti eſſe, vt ſtudio aliquo digna
habeantur. Neque ſolum id mihi cu-
rae eſt, ne de opinione ſapientiae quam
mihi comparaui, aliquid perdam: ſed
de Socrate potiſſimum ſollicitus ſum,
ne illius virtus, ſi ipſe ſcripto parum
dextre defungar, mea culpa periculum
ſubeat. Idemque eſſe exiſtimo calumniis
aliquem onerare, & indigna virtute illi-
Vs, de quo ſcribimus, conſcribere. Hic
itaque timor nos occupat, Cebes & Sim-
mia, niſi aliter de his iterum vobis vi-
ſum fuerit. Valete. .

AESCHINES.

CA P.

ESCHINES Charini, lucanica-
606. rum fartoris, filius, ſiue Lyſaniae
4 Ma- potius, Athenienſis, ex Sphettia tribu,
Iifides Platoni, atque aliis, a pueris la-

34. cratem ſequi conſtituiſſet, pauper ſum,
Senec de dixit ei, neque munus, quod tibi offeram,
Benef: I, habeo, me ipſim tamen trado totum. Cui
³. Socrates, nonne vero animaduertis, ait,
quantum mihi munus obtuleris? Aſſide-
bat autem ipſi omnium diſcipulorum
diligentiſſimus, neque vnquam a late-
re elus diſcedebat, vnde Socrates ſoli ſe
inpretio eſſe lucanicarum fartoris ſilio
dixit. Nec Plato tamen eum, nec A-
riſtippus amauit. Eum Socrati, vt ex
carcere fuga ſe proriperet, ſuaſiſſe, Ido-
meneus autor eſt, id quod Critoni ta-

aer. II, men a Platone tribuitur. Pauperrimus

S

I.

VITA AESCHINIS.

autem cum eſſet, vt dialogorum ſuorum
acciperet quosdam, Socrates praecepit,
eisque lucrum faceret: quam rem ſu-
ſpicione aſſecutus Ariſtippus, cum eos

Megaris perlegiſſet, vnde vero haec ti-

bi, inquit, plagiarie? Cumque alio plutarch.
tempore Ariſtippus, ira aduerſus eum de cohib.
accenſus, interrogaretur ab aliquo, vbi iĩta p.
nunc veſtra illa, Ariſtippe, amicitia?42.
dormire illam, reſpondit, ſod ſe in eo eſ-
ſe, vt ſiſeitetillam, Aeſchineque obla-
to, itane, dixit, prorſus ego tibi perditi
ingenit & inſanabilis eſſe vidéor, vi
aſtigatione etiam indignum me habe-
as? Cui Aeſchines, nihil, ait, mirum
eſt, ſi in aliis rebus omnibus ingenio ſü-
perior, heic quoquée prior, quid facto o-
pus eſſet ſenſeſti. Pauperie adactus in
Siciliam ad Dionyſium tyrannum
F conceſſit,

D.

4t9

conceſſit, eo, quo Plato & Ariſtippus
Paert l. ibi degebant, tempore. Plato itaque,
vit. Ap-Cuius parum firma tum quidem apud
pollon. I. tyrannum gratia, eius conſolidandae
c. 35. OcCcCaſionemi captabat, dum Aeſchinem
* e ad eum deduceret. Nempe, colloquen-
plutazch. icum tyranno copia vt ſibi fieret, pe-
de adul. Tit. Eaque impetrata, quod putaret
& amic. tyrannus, Platonem fuam cauſam ver-
diſcr. p. bis acturum, in iſtam Plato eſt locutus
67. ſententiam. & guem ſentires, Dionyik,
hoſtili animo in sbzcliam uppuliſſe, occa-
ſeone tantum patrundi animo propoſite
deſtitutum, eum ne qualſo patereris im-
pune id ferentem inde ſoluere? Neuti-
quam vero, reſpondit Dionyſius, ini-

micorlum enim non facta modo, ſod & con-

Elia poenam merentun. Tum Plato:
guis vero beneuolentia aduerſiun te
adductus huc ſe contuliſſet, cuperetezue
vero ei perficiendorum animo deſtinat
rum nullam ei occaſtonem prabberes,
ummne a te deſpici atque praeteriri ge-
quum cenſeres? Quibus dictis, cum in-
terrogaret Dionyſius, ille quis eſet!
Aeſohines eſt, reſpondit Plato, moribus
E quisguam Socraticorum alius optimie,
aptausagite ad eov verbis aſtigandos,
qiibuscum verſatur; qii longum mare
emenſis, vt tecum de rebus ad fäpien-
tiam pertinentibus ſermones onferret,
negligitur tamen. Quae ita permo-
verunt Dionyſium, vt ſtatim in ample-
Xus Platonis prorueret, candorem ho-
minis, magnumque animum, admira-
tus, & Aefchinis honeſte atque ma-
Laert. II, Zhifice rationem haberet. Haec Plu-
61. tarchus. Contra Laertius Aeſchinem
in Siciliam delatum, deſpectum Plato-
ni, commendatum ab Ariſtippo fuiſſe

CA P.
SCRIPTA EIVSDEM.
Cripſit Dialogos, orationes, epiſto- magnam temperantiae, humanitatis,
las. Dialogis, vt Athenaeus autor eſt, integritatis laudem eſt

Athen.
L. XIII.
p. 611I.

26 PART III. 6AP. I. & II.

ait, cum quo Socraticorum etiam epi-
ſtolae faciunt. Cum Dionyſio autem
dialogos quosdam Aeſchines communi=
cauit, quos liberaliter ille eſt remunera-
tus, vixitque cum eo Aeſchines, donec
tyrannide depulſo Dion fuccederet.
Quo facto Athenas reuerſus eſt Aeſchi-
nes, vbi, cum philoſophiam publice
non auderet docere, quod maxima eſ- Lert. lc.
ſet Platonis fama atque Ariſtippi, pri- 8 62.
vatim mercede accepta docebat, poſtre- Reſſi .
mo foro ſe applicabat, cauſisque dicen- nis vita.
dis, in quo genere ſummam eius facul-Laert. II,
tatem fuiſſe Timon teſtatur. Scripſit 63.
aduerſus eum orationem Lyſias, quae
inſcribitur zο οννσονιd4 t,riααρ vel, Vt ha-
bet Athenaeus, zooo ATun, r0*Yaneiſt- Atheu.
οονν in dua varia eum adſpergit L.xXIII. .
labe, exigua certe probabilitate. Nem- oII.
pe eum, vt taceam defenſionis cauſae
ihiuſtae, & mutui accepti, quod reſti-
tuere nollet, dicam, vnguenta vendere
voluiſſe, contra quam leges Solonis iu-
beant, Socratisque praecepta, ait, & in
propriam vxoremliberosque fuiſſe in-
Iurium: vide ipſum Athenageum. In-
tima familiaritate er Ariftoteles con-Laert. lc.
iunctus fuit, cognomine a ο Octo
autem Aezſchines Laertius numerat;
primisn hunc ipſum Aeſchinem, phi-
loſophum. Secundum, qui Rhetorica
ſeripfit. Oratorem tertium: Demo-
ſthenis aeq ualem. Quertum Arcadem,
Iſocratis diſcipulum. Quintum Mi-
tylenaeum, cognomine Rhetoromaſti-
gem. Sextaum Neapolitanum, philo-
ſophum Academicum, Melanthi Rho-
dii diſcipulum. Septimum Mileſium,
Ciceroni familiarem, qui politica ſcri-
pſit. Odtauum ſtatuarium.

II.

conſecutus.
Menedemus

7

luer I. Me
60. 105
dome- Ae
neum 2
a)ud Ardl
then. L. C

AllI. pitin

611. e
6

2 Athentl
I. V. tk
220. II
b citatus
Polluci
VII, 25.2
Athen. .

Arf.
Harpoc&

ſo⸗

†

—

E
1
*Athen. .
l. c.

2d quem
Vid. Ca. lo

en Laert. Il, Menedemus eum accuſat, quod mul-
Aen 60. tos ſibi arrogauerit Socratis Dialogos,
hunk⸗ 4 de I- acceptos a Nanthippe. Ipſius tamen
neum Aeſchinis eſle credit Panaetius. Eſſe
olec

apud A-alltem Dialogos Aeſchinis, qui Socrati-
ſket. then. L. cum exprimant ingenium VII, Laer-

aſohj. . . . 5 .
ch AXlIII. p, tius docet. Miltiadem primum, ſtylo
I. exaratum magis exili. Secundum
3 Erelle Calliam, in quo, quod Calliae & paren-
R B a Athen. tim eius diſſenſiones perſequatur, A
Ole⸗ eſeh..

L. V. p. thenaei reprehenſionem incurrit, nec
220. non eo, quod Anaxagoram atque Pro-
b citatus dicum derideat, occaſione ex diſcipulis
Polluci eorum Theramene, Philoxeno, & Ari-
VII, 25.2 . . C,
c Athen. Phrade arrepta. Tertius Rhinon eſt, &
l1. c. Aſpaſta quartus, Athenaeo allegatus,
dHarpoc, & Harpocrationi. Quintus Alcibia-
A NNWuςαο.K dAo& Athenaeo itidem allegatus. Axio-

hi
nis pita.

Rnncl
Hacill-baen, I,

Nemm- 6. l. c. Chits ſextus, in quo, vt Athenaeus ait,
lae Alcibiadem, tanquam vinoſum per-
eſti. ſtrinxit & muúlieroſum. Cuius rei
dere cum nullum veſtigium in Aviocho, qui
8 iu⸗ hodienum inter ſpurios Platonis Dia-
in logos extat, inueniatur, argumento id
in- eſt, eum Aeſchinis non eſſe, quod Voſ-
I- ſio viſum fuerat. VItimus Telauges
(Oh-Laettle, eſt, in quo vitia illius hominis ſalſe de-

0o ridentur: vt a Demetrio Phaleraeo &
*Athen. Athenaeo habemus.

nerat;

ſphi. d aue m, Sebtem alii Aeſchinis nomine Dialo-
Pri vid. Ca-lOgi cCircumferebantur, quos Aα
mo- ſaub. c. nominahant, nimium remiſſi, nec So-
Een, XX. . Lratis vim & copiam Praeferentes,
M. I1,60. quamobrem eiuseſſe, Piſiſtratus nega-
“ bat, Athenienſis, maximamque partem
“ a Paſiphonte Eretrienſi ſcriptos, atque
Rlo⸗ Aelſchinis inſertos libris, affirmat Per-
on ſeus. PHorum iuxta Suidam nomina
“ ſunt: Phaedon, Polyaenus, Dracon, 1-
rixtas, qui forte idem eſt cum eo, quem
de virtute tenemus, Eraſcſtratus, l-
Laert. II, Facultatem eius in dicendo ſummam
ui 63. orationes produnt. Cuius rei confir-
atIs,

Uts.

mandae cauſa ad orationem, qua Phaea-

DE &RIP TTS AESCHIINIV

227
cis, magiſtri militum, patrem defendit,
Laertius prouocat, ceterasque, in qui-
us Leontinum Gorgiam maxime

fuit imitatus.

Epiſtolae eius ad Dionyſium Tyran-
num mentionem Laertius fecit, ſua

aetate ſuperſtitis, alia eius nomine in

Socraticorum epiſtolis apparet, cuius
iſte eſt ſenſus. P

AESCHINIS EPISTOILA.
Quamprimum Syracuſas delatus ſum,
in foro Ariſtippus mihi occurrit, qui
me, manu prehenſum, ad Dionyſium ſta-
tim abduxit, cui Ariſtippus, & gquis,
Dionyſi, huc aduentaret, vt ſtultitigm
menti tuge inſtillaret, eum nocere tibi
um maxime cupere annon exiſtimes?
Cumque annueret Dionyſius, quid
vero ei, Ariſtippus perrexit, facturus
eſſes? Maximo, reſpondit Dionyſius,
um malo afficerem. Verum, inquie-
bat Ariſtippus, ſe quis adeſſet in ſapien-
iae ſtudtis te adiuturus; ille nonne
Prodeſßſe tibi vell cenſendus ſit? Idque
etiam concedente Dionyſio: En tibi
igitu, aiebat, Aezſèhinem, ex Spcratis
diſeipulis, qui huc venit, vt ſapientiae
Praeceptis animum tuum imhueret, pro-
deſſe tebi Cupit, in eum igitur heneficia
onfer, guge talibus deberi aonoſiis.
Tum ego interpellato eo, multum, in-
quam, o Dionzſ, amoris teſtatus iſta
commendatione Ariſtippus, ſapientiaé
vero tantum bocſdemus, quantum nosab
Smniuriisin, vos, Ousm, guibis conuerſäamur,
abſtineat. Qua delec7tatus oratione
Dionyſius Ariſtippum laudauit, eaque
ſe praeſtiturum, quae mihi deberi a-
gnouiſlet, pollicitus eſt. Poſthaec Al-

cibiodem meum recitari audiuit, eoque,

Vt videbatur, delectatus, vt, ſi alii no-
bis eflent eiusmodi Dialogi, ad ſe illos
mitteremus, praecepit;: quod nos

Ff 2 facturos

Aliam de Thargelia a- Eb. ad
pud Philoſtratum allegatam habemus. ul, Aug.

crat.

—

Ep. So-

228 PART. III CAP. I

facturos etiam recepimus, propterea-
que propediem ad vos redituros nos
eſſe confidimus. Recitanti mihi Pla-
to adſtabat, id enim dicere fere omiſe-
ram, atque cum Dionyſio quaedam
mei cauſa voce ſubmiſſa loquebatur,
Ariſtippum reueritus. Vbi enim a
Dionyſio diſceſſiſſet, narrauit mihi,
nunquam libere praeſente homine iſto,
Ariſtippum autem nominabat, ſeſe lo-
qui ſolere; quid vero de te, inquiebat,
dixerim ad Dionyfium, ipſe teſtabitur.

Subſecuta die in horto confirmabat
Dionyſius, vt de me Plato locutus eſ-
ſet, variis iocis additis, neque enim alio
nomine ſermones illos poſſim appella-
re. Ego vero Ariſtippum pariter ac
Platonem monui, vt aemulandi finem
facerent, famaeque, quam apud multos
indepti eſſent, parcerent. Tum enim
ridendos nos hominibus maxime expo-
nimus, vbi actiones vitae profesſioni
minus reſponderint.

2—

CRITO.

Laert. II RITOAthenienſis fuit, Socratis
121. ..:
Suid. diſcipulus, quem eo proſecu-

tus affectu eſt, vt nunquam ne-
ceſſariis carere ſit paſſus, qua quidem de
replura in Socratis vita relata habes.
Xenoph. Puic, cum multum negotii faceſſe-
mem. L. rent, litibusque obruerent, quos mini-
1I.7S9 me omnium offendiſſet, eius quippe
ingenio ab altercandi ſtudio alieniſſi-
mo abuſi; quod ſequens, iure potius
cedebat ſuo, quam vt foro illud com-
mitteret; a Socrate conſilium acce-
pit, vt ſimilis cum aduerſariis ingenii
hominem turbulentum, atque irrequi-
etum, ſibi adiungeret, cuius ope reliquo-
rum iniurias depelleret. Cuius audi-
ens dictis Crito, Archidamum elegit,
juris conſultiſſimum, ſed pauperem,
qui donis eius atque liberalitate deuin-
ctus, acerrime omnes inſectabatur, qui
vel ipſi, vel familiaribus ipſius vlla re
aegre facerent.

Scripſit autem Crito Dialogos XVII, l. c.
vno volumine comprehenſos, quos ita
Laertius recenſet; Non ex diſeiplinis
conſtare probitatem. Quid ſet abunda-
re. Quid idoneum, ſaue ciuilis. De

honeſto. De maleficio. De felici-
tate. De lege. De diuino. De arti-
bus. De re venereg. De ſapientia.

Protagoras, ſiue ciuilis. De litteris.
De Poetica. De honeſto. De diſeipli-
na. De ſcientia, ſiue quid ſit ſetre.
Praeterea & pro crate Apologiam con-
cinnauit.
Filios habuit IV. Critobulam, Her- Iid. I. c,
mogenem, Epigenem, & Cteſeppum, o-
mnes Socratis auditores, de quibus
jam diximus. 4
TTres alios eo nomine Suidas nume-
rat, quorum vnus Getica ſcripſit, ſe-
cundus Pieria Macedoniae vrbe eſt or-
tus. Tertius Naxo, Hiſtorici am-
bo.

§5 I M.

IMON Athenienſis fuit, coriarius.
Is quoties ad eius officinam Socrates
ventilaret, atque diſſereret, omnia,

Laert. II,

quae poterat, notabat, vnde ατσια
dicti Dialogi eius. Eos XXXIIIedidit,
vno volumine omnes. De Piis. a⸗
ono

fotioj
. I
ſerme
Peric
mmür

—

Laert. II.
174.

den.

un
i 6

t
extat,
Plteri

—
Apntn
nnint

mabet
tus el.
ndlio
ppele⸗
ter ae
finem
hultos
Lenim
epo-
Slon

WII, le.
108 1td
ilini
undo-
De
falii-
e arti-
m.
rit.

ℳ
Cidit,
De
ene

Suid.

CGTAVCO. STMMTAS CEDES

Quid ſat honeſtum.
De virtute, quod do-
De fortitudine ſiue
Delege. De populari-
De Poegſt. De bo-
De philo-

bono. De boneſto.
De iuſto duo.
ceri non pocſet.
virilitate tres.
tate. De honoré.
na valetudine. De amore.
ſophia. De ſcientia. De mißica.
. Quid ſit pulchrum. De diſeiptina.
De diſzrendo. Deiudicio. De eo quod eſt.
De numero. De diligentia. De operando.
De auaro. Deiactantia. De honeſto. Et
quos alii recenſent: De conſulendo. De
rationt ſiue aptitudine. De maleficen-
tia. Fertur hic primus inter Socraticos,
ſermones Socratis recitaſſe. Eum cum
Pericles, ad ſe vt veniret, inuitaſſet, o-
mnium rerum copiam pollicitus, /e qui-

2²9⁰
dem libertatem in dicendo vendere nolle
reſpondit. Eſt inter Socraticorum, epi-
ſtolas eius nomine inſignita iſta, qua A-
riſtippi litteris reſpondet.
*„Noſtram te apud Dionyſium do- forte
„QArinam audio deridere.“ Coriarium rα—
ne eſſe fateor, atque illam artem exer- &
*Ceo in dedecusbß hominum maleferia-Potius
*torum, qui cum Socratem ſe imitari an⸗
*Profiteantur, perditam vitam agunt. e
„Quantum adliberos tuos, iis inſtitu- .
„endis Antiſthenes operam dabit, ad &αα
quem ſcriptis litteris meos mores ma- Allatius
le perſtrinxiſti. Verum de iſta vrbani- ,ſhra-
ctate ſatis. Mei te eſſe memorem velim, ⅝οnn
„& ſiccae vitae, plurimum enim haec fuerat

*ſapientibus proſunt. interbre-
tatus.

Laert. II.
174.

LAVCO, Athenienſis, nouem iti-
dem volumine vno complexus
Dialogos eſt: Phidylum. Euripi-
dem. Amyntichum. Euthiam. Loßethe-

phemum. Menexenum.

XXXIVVfalſo ei tributi.

dem. Ariſtophanem. Ephalum. Anaxi-
Alii extitere

SIMMIAS.

IMMIAS Thebanus fuit, qui Dialo-
gos XXIII vno volumine abſoluit.
De ſapienti. Deratiocinatione. De
muſica. De carminibus. De fortitudine.
De philoſophia. De veritate. De Litteris.
De dodrina. De arte. De regimine. De

Id. ibid.

decoro. Quid eligendum, quidue fugien-
dum ſit. De amico. De ſoeientia. De a-
nima. De bene viuendo. Deposſebili. De

pecuniis. De vita. Quid Lthoneſtum,

De diligentia. De amore. D

CEBES.

EBES Thebanus, Philoſophus, So-
cratis auditor, Dialogos ſcripſit
tres. Tabulam, quae hodienum
extat,* Sptimam. Phrynichum. Scri-
pſit etiam hiſtoriam inferorum, & alia.

Id. II, 125

Atque illi philoſophi fuerunt, qui ma-
giſtri ſui ſcholam in ſectas haut diſtraxe-
re: quare maiore iure Socraticos eos ap-
pelles, quamuis reliqui etiam eum ſibi
titulum arrogent.

* At Critici, Peripatetici & Plato eo Dialogo
allegantur, iuniores Cebete. Ea igitur ab aliena
manu infertur, viri eruditi ſuſpicantur, nam frag-

2

mentum Tabulae, quod in extrema parte Timaei
habet Chalcidius, in ea, quam hodie tenemus, inue-
nitur. Adde Petitum Miſcell. IV, 4. 6

Olympiades

XXXVII
2
3
44—
XRXVIII

CHRONOLOGIA PHIL Ob-

Archontes.

— — —,— — M‧--—

Damaſias I. Halic,

Dracon Tatian. Clem Suid.

Haeniochides Hal.

Ariſtocles Marm.

Naſcitur Thales Laert.
Circa hoc tempus, natus Solon, vt ab anno, quo obiit, re-
tro numerando colligitur.
Phryno victor Pancratio in Olympicis Euſeb. Idem, vt ve-
roſimile cum eo, cum quo Pittacus luctatus eſt.

Periander Corinthi regnare coepit.

Draco leges Athenis condit.

Res Arionis Euſeb.

Pittacus floret Laert.

des Laert.

XLV

Initium regni Alyattae in Lydia, naſcitur Anaximan-

VSVS AD ARISTOZ

8
◻
—

Critias I. Marm.

—

dbiit te⸗

△☚ °

5

,Re Epimenides Athenienſium luſtrat ciuitatem Laert. Naſcitur Epi-
Philombrotus. Plat. Sol. menides. Suid. .
Solon Laert. Solon fuit Archon, legesque condit.

Dropides Phil. in Critia.

Eucrates. Laert. Anacharſis Athenas venit viſum Selonem Laert.
Simon. Marm.

5
2 5
—

Philippus. Clem,

Periander moritur anno regni XL Ariſt, Polit. V. Laert.

πſ £
—
—

Aera Philoſ.

.

–

Damaſias. Marm. Sapientis nomen Thaleti datum, ceterisque VI Sapienti=

bus Laert.
Circa hoc tempus tragoedias agere Theſpis coepit.
Anaximander Zodiaci obliquitatem inuenit, Plin.

—

1

Archeſtratides Hal. 4.

△W☚- £ d . „ S
3α

.

α —

S

Pittacus moritur. Laert.

G S ESSα

mniman⸗ Ariſtomenes Laert.

— r —
0α O.1

O

Pythagoras Thaletem viſitat, vt colligitur ex lamblichos,

Comias Plut. Sol.

LV

2

.

—

△ —

1L

+ —

+☚ =
—

—

+☚α H

α

II

CHRONOLOGIA PHIILOZ

Hegeſiſtratus. Plu. 23
24
25
. 26
Euthydemus. Laertt, 27 Chilon Ephorus Laert.
28 Anaximenes floret Euſeb
29
30
31
32
33
34
Erxiclides. Pauſ. 35 Thales moritur Laert.
37
38
39
40⁰
41
42 Cyrus Sardes expugnat, Croeſum capit.
43
44
45
56 —
47 2

6.

48

Heraclides, Hal. 4. 2

—

51 .
52
53
55 Piſſtratus moritur, anno regni XVII Ariſt. Pol. V.
56
57
38
59
60
61

1.

63 Darius regnare ineipit,

LXVI

—
☛ —

E

+ —☚ —
„ S

VSOVE AD AkISTOT

67
68
69
—
71
72
73
TXVIII Lyſagoras. Marm.
2 55
3
TXYISE Aceſtorides. II. Hal. 5. S5.
3 DU 80
3 ⸗ Ir
82

–—

Myrus. Hal. 5. Anaxagoras naſcitur. Colligitur ex Laert.

S. Pythagoras moritur,
Hipparchus Hal. 6.
Pythocritus, Marm.

△☚ °2

Diognetus. Hal. 6. Pugna Marathonia.
Hybrilides Hal. 7. Pauſ.
Phaenippus. Plut. Ariſt,

=
=

3
4
XIII

—
£

Anchiſes. Hal. 8.

1

Ariſtides. Marm. Darius moritur, ſuccedit Xerxes.
Philocrates. Marm.

Leoſtratus. Hal. 8. —
Nicodemus. Hal, 8.

+ ☚ ☚ ° d

7

α☚
—

Calliades, Martin, Xerxes Hellespontum traiicit. Pugna Salaminia;,
Xanthippus. Marm. Anaxagoras Athenas venit.
Timoſthenes. Marm.
Adimantus. Marm.
Phaedon. Diod. Sic.
Dromoclides. -= -
Aceſtorides,
Menon.

234
LXXVII

2

3
LXXVIII
2

„△ £

2
2
α

*
°

⏑ ν α

☚
—

R.

—
–☚

☛☚
d d S
—

LXXXIII

LXXXVI

CIR ONOLOGIA PHILOS.

Chares
Praxiergus
Demotion
Apſephion
Theagenides
Lyſiſtratus
Lyſanias
Lyſitheus

Archidemides
Tlepolemus
Conon
Euippus
Phraſiclides
Philocles
Bion
Mneſithides
Callias I.
Soſiſtratus
Ariſton
Lyſicrates
Chaerephanes Hal.
Antidotus
Euthydemus
Pedieus
Philiſcus. Hal.
Timarchides

Callimachus

Lyſimachides
Praxiteles

Lyſanias

Diphilus
Timocles
Myrichides
Glaucides
Theodorus
Buthymenes
Nauſimachus
Antilochides
Chares
Apſeudes. Ptol.

126

111
112
113
114.
115
116
117
118
1179
120
121
122

—

123
124
125

127
128
129
130
131
132
133
135
136
137

39

141

143
144
145
1460.
147
148
149
150

140⁰0

142

Socrates naitur . .
Lapis coelo ad Aegos Potamos delabitur, praedicente id

Anaxagora

Circa hoc tempus Xenophon naſcitur.
Anaxagoras poſtquam XXX annis Philoſophiam docuiſſet

Athenis, damnatus iudicio & exilio mulctatus fuit, vt eex
Laert. eolligitur.
ſ

LXXXVII

baelentt il

pkiam dociſſet
katus kuit, ſier

—

LXXNVII

—

3
—
LXXXVNI
2
3

—4 —
LXXXIX

+☚ α H

1.α

+ ο d ◻

.

+☚

5

. „

.

4

△ °

☛
29
—

☛☚
+☚ QνÆ☛ α.
H 3

Pythodorus. Thuc.
Euthydemus Athen. 5§.
Apollodorus. Athen. 5.
Epaminondas

Dieotimus
Euclides
Euthydemus
Stratocles

Iſarchus
Amynias
Alcaeus
Ariſton
Ariſtophilus
Archias
Antiphon
Euphemus
Ariſtomneſtus
Chabrias
Piſander
Cleocritus
Callias
Theopompus
Glaucippus
Diocles

HEuctemon. Marm.

Antigenes. Marm.
Callias. Marm.
Alexias

Pythodorus. Athen.
Euclides
Micon
Exaenetus
Laches
Ariſtocrates
Ithycles
Lyliades

ySVE AD ARISTOT.

151
152
153
154
155
156
157
158
159
160
161
162
162
164
165
166
167
168
169
170⁰

171

172
173
174
175
176
177
178
179
180
181
183
184
185

186

I Annus Belli Peloponneſiaci.

N D☚ D e

8 Pugna ad Delium cui Socrates interfuit. Nubes Ariſto-
9 iterum acta eadem Ariſtophanis fabula. (phanis actae.
10
II Tempus Sympoſi Nenophontis.
12
13
14
15
17
18
19
20
21 Finit hiſtorlam fjuam Thucydid. Xenophon eam con-
22 tinuat.
23
24
25 Primus Cyri in Aſiam adſcenfus. Marm.
26 Diony ſius Syrac. Rex factus. Diod. pugna ad Arginuſam
27 & X Duces interemti. Sð
† Tyranni XXX Theramenes interfectus.

Adſcenſus Cyri in Aſiam contra fratrem ſuum, mors eius.
KXenophon exercitum Graecorum reducit. X XX tyranni de-
ſtructi.
* Socrates moritur. Thimbro in Aſiam contra Tiſſapher-

nem mittitur. Xenophontis reditus.
2–

236 CHR ONOLOGIA PIILOS.

XCVI Phormio 187Ageſilai in Aſiam contra Perſas expeditio.
2 Diophantuns 188 Ageſilaus domum reuocatus cum Boeotis pugnat ad Coro.
1 3 Eubulides 189 Conon Athenienſium moenia reſtaurat. (naelam.
4 Demoſtratus 190 .
XCVII Philocles 191
2 Nicoteles 192
3 Demoſthenes 193
4 Antipater 194
XCVIII Pyrrhion 195
2 Theodotus 196
3 Myſtichides 197 .
4 Dexitheus 198 Ariſtoteles naſcitur.
XCIX Diotrephes 199
2 Phanoſtratus 209
3 Menander 201
4 Demophilus 202
C Pytheus Marm. 203
2 Nicon Hal. 204
3 Nauſinicus. Hal. 205
4 Callias Hal. 206
CI Chariander 207
2 Hippodamus 208
3 Socratides 209
4 Aſteius. Pauſ. 210 4
CII Alciſthenes Hal. 211
2 Phraſiclides Marm. 212
3 Dyſcinetus Pauſ. 213
4 Lyſiſtratus 214
CIII Nauſigenes Marm. 215
2 Polyzelus Hal. 316
3 Cephiſodorus Hal. 217
4 Chion 21⁸

Snat ad Coro.
(uaelam.

Timocrates Hal.
Cariclides
Molon. Hal.
Nicophemus
Callimedes
Euchariſtus
Cephiſodotus

Agathocles. Pauſ. Marm.

Elpines
Calliſtratus Marm,
Diotimus
Eudemus
Ariſtodemus
Theſſalus
Apollodorus
Callimachus. Athen.

Theophilus. Pauſan. Ath&.

Themiſtocles
Archias
Eubulus

Lyciſcus
Pythodorus
Soſigenes
Nicomachus
Theophraſtus
Lyſimachides
Charondas
Phrynichus

Pythodorus, Arr.
Euaenetus
Aeſicles
Nicocrates
Niceratus
Ariſtophanes. Arr.
Ariſtophon. Ar.
Cephiſophon

PSVE AD ARISTO

219
220
221
222
223
224

248
249

251
252
253

Xenopkon moritur.

Plato moritur anno aetatis LXXXII. Athen. Lib. V.

Ariſtoteles Mitylenen ſe confert.

Ariſtoteles ad R. Philippum abit, Alcxandro M. XV anno-
rum 1 adoleſcente Laert.

Ariſtoteles in Lycaeo docet annis XIII.

CXXI

Euthycritus
Hegemon. Hal. Ar.
Chremes
Anticles
Hegeſias. Arr.
Cephiſodorus
Philocles, Laert.
Archippus Laert.
Neaechmus Hal.
Apollodorus
Archippus
Demogenes
Democlides
Praxibulus
Nicodorus
Theopraſtus
Polemon
Simonides
Hieromnemon
Demetrius Phalereus

Carinus
Anaxicrates
Coraebus
Xenippus
Phericles Hal.
Leoſtratus
Nicocles
Calliarchus
Hegemachus. Laert.
Euctemon
Mneſidemus
Antiphanes
Nicias
Nicoſtratus
Olympiodorus
Philippus

CHRONOLOGIA PHILOS.

1268 Polemon Academiae praeeſt.

255
256
257
2⁵8⁸
259 †
260

261
262 Ariſtoteles Chalcidem abit ibique moritur, natus annos

263 ]LXIII Laert. Ei ſuccedit Theophraſtus.

264
265
266
267

269

289
290

Aatus aunos

◻
1
F* 0 = & d

5

5S

X

△☚ ;b . .
5

CXX

α☚

291
292
293
295
296
297
298
299
200
301
302

303
304
305
306
307
3082
309
. 319
Pytharatus. Cic. 311
312
21¹3
314
315
316
317
318
Diognetus. Marm. 319
320
321
322

323
324
325
326

327
328
329

vysovE AD ARIST07

CXXXII

+☚△⏑ G

◻ℳ
△ α% H SAr 8
d4

.

3
△☚ ν *
—

CHRO NOLOGIA PHIIL O5

2331
332
333
334
335
336
337
33⁸
339
340
341
342²
343
344

Lacydes Academiae praeeſt annis XX ⅞I. Laert.

Lacydes Scholam Euandro tradit & Telecli Laert.

Carneades naſcitur,

SECTA

— — — —————— —

Plut. de
Curiol.

P. 516.

— —

—, — =— △₰—

Laent.

Curioſ.
p. 516.

Plut. de

S3 241 .
SECTA CYRENAICA.
ARISTIPPVS.

. CAP. I.
PATRIA EIVS ATQWE PARENTES.

Xiſtimatio, quam ſibi Philoſophi
EPindies ab aliquo tempore compara-
verant maiorem, occaſionem au-
endis quotidie philoſophorum ſectis
Tippeditbat. Philoſophorum enim
vnusquisque, magiſtrum ſapientia ſupe-
raturus, füisque inuentis ab eis tradi-
ta interpolans, autoris nouae ſectae ho-
norem aucupabatur.
Ionicae igitur philoſophiae ſucceſſio,
quae vna ſerie ante Socratem procede-
bat, inde ab eius tempore in Scholas di-

viſa plures fuit, quarum nonnullae exi-

guo tempore floruerunt, ceteris aeta-
tem ferentibus. Breui tempore COrre-
naica, Megarica, Eliaca, & Eretrica
ſubſtitere, nomen alocis, vbi eam pro-
fitebantur, mutuatae. Aliae longe ſuc-
ceſſione fuere ſpectatae, Academica

CA P. II.

nempe & Cynica, quarum illius pro-
pago Peripatetica eſt, Stoica huius. Eas
primo loco expediemus, quibus bre-
viſſimi temporis aetas conceſſa fuit, ſi-
ve quod ratione ſolida niterentur nulla,
reliquorum, vt Cicero ait, vi & diſpu- De Orat.
tationibus fractae & exſtinctae: vel II, 17.
quod in obſcurioribus orbis partibus
plantatae, eam aetatem conſequi non
poſſent, quam illae, quae in florentiſ-
ſima totius Graeciae vrbe, Athenis, ra-

dices egiſſent.

ARISTIPPVS, in Socratis qui fue-
rat auditoribus, eo defuncto in patriam
ſuam, Cyrene illa erat Africae, rediit.
Quamobrem Cyrenaicae nomen obti-
tinuit philoſophia, quam eius diſcipuli
amplectebantur. Patrem Aretadem Suid.
habuit, itidem Cyrenaeum. Lacrt.l
5.

ATHENAS AD SOCRATEM AVDIENDVM VT SE
CONTVLERILTLTI.

(rene Athenas profeéctus eſt Ari-
ſtippus, Socratis fama inuitatus.
Nempe de eo ex Iſchomacho audiuerat,
in quem ludis Olympicis inciderat.
Cumque ex eo quaeſiuiſſet, quibusnam
diſputationibus Socrates ita adoleſcen-
tum animos deuinciret? atq; exigua ſer-

monum eius ſemina & documentaacce-
pPiſſet, ita vehementem ſenſit animi ar-

dorem, vt & corpus marceſceret, & plane
pallidus gracilisque redderetur: donec
Hagrans deſiderio Athenas nauigauit, &
ex ipſo fonte hauſit, Socratis & facie
viſa, & diſputationibusauditis, quae ad
conſiderationem malorum hominis, &

liberationem ab iisdem, pertinebant.
Dicit Ariſtoteles, nocere philoſophiam
iis, qui optime dicta in peſſimam par-
tem interpretantur. Ariſtippus igi-Cic. de
tur, quem illae magis voluptariae So-Or. III,
cratis diſputationes delectauerant, vo- 17.
luptatem vltimum eſſe hominis finem,
quo omnis contineatur felicitas, do-
cuit. Et ſane illi doctrinae vita eius

& mores reſpondebant, luxuienim in-

dulgebat & vnguentis, veſtibus item
pretioſis, vinoque & mulierculis: &, vt Athen.
verbo abſoluam, vitam agebat, ita prae-Dipn.
ceptis moribusque Socratis aduerſam, «,:
vt aduerſae erant res ipſae. Quamuis Laerr. I,
Hh enim 65.

242 PART WI.
enim opibus afflueret, & praedia pos-
ſideret tria, primus tamen Socratico-
rum mercedem exegit, & quaeſtu eſt
philoſophatus. Quod Socrates ani-
Laert. II, maduertens, quid eſt, inquit, quod
30. tam magna poxſdeas? Cui Ariſtippus,

CA P. .
AEGI NAM VT FVERIT PROFECTVS.

Athen. QOcrati vbi valedixiſſet Aeginam ſe
L. XII, p. contulit, vbi liberiorem, quam an-
544. T. tea, egit vitam, & luxu diffluentem ma-
gis. Et quamuis hortando Socrates ei
minime deeſſet, irritum tamen eius
ſtudium extitit, quamobrem etiam
Lib. I. colloquium cum eo, quodapud Xeno-
