relicta ſpectare contingat? Nempe id

contingere poteſt, aut quia, cum iſta e-

andem cum illis diurnam circuitionem

obeant, ſegnius feruntur, veluti luna,
quae lentius, quam reliqua verſus oc-
caſum properans, ab ipfſis relinquitur
quaſi a tergo verſus ortum. Aut quia
abrepta motu diurno verſus occaſum,
feruntur tamen interea lente motu
contrario verſus ortum: quo pacto
poteſt eadem luna non tam verfus or-
tum a ceteris deſeri, quam verſus oc-
caſum ea deſerere. Aut quia cum ſola
diurna reuolutione, aequalique motu
ferantur omnia, quaedam tamen pro-
lixius, quaedam breuius ſpatium con-
ficiunt; ſicque luna rurſus, ſi ſupra in-
errantia ſit, vt aliquibus viſum eſt,
perficiet tardius circuitum, obſerua-
biturque poſterius relinqui.
Pronunciare certe ſimpliciter velle
in hisce rebus aliquid, eos decet, qui
magnificum, & portentoſum quidpi-
A coram multitudine oſtentare affe-
ant.

ibid.,

Qui fieri rurſus poteſt, vt ſol, vt lu- Laert.
na, vt ſtellae errantes, vbi ad tropicos, X, 93.

locaue ſolſtitialia peruenerint, curſum
conuertant, ac regrediantur? Scilicet

PpppbpB contingere

Laert.
X, 92.

Lucret.
V, 657.

1038
contingere id poteſt, aut quod ab ini-
tio ea circumgyratio fuerit his impreſ-
ſa ſideribus, vt ſpiralimotu hinc inde ad
loca ſolſtitialia limitato circumduce-
rentur: aut quod imitentur obliqui-
tatem coeli, quod progreſſu tempo-
ris eam ſitus deflexi neceſſitatem con-
traxerit; aut quod reprimantur propter
aerem, qui ipſa hinc inde prae frigidi-
tate, denſitate, qualitateue alia repellat;
aut quod ipſorum pabulum congrue,
ſeu ſecundum eam viam continen-

CAP.

PARS XII. PHILOSOPHIAV FPICVRI P. II.

ter diſpoſirtum partim quidem pone
accendatur, partim prorſum aufugiat.
Siquidem haec omnia, ipſisque af-
finia nihil continent diſcrepans ab ipſa
rerum euidentia: ſi quis modo in hiſce
rebus poſſibilitati adhaerens, reuocare
vnamquamque ad id, quod eſt con-
gruum apparentibus valeat, nihil ve-

ritus illiberabilia Aſtrologorum machi-

namenta, dum immenſam farraginem
concentricorum orbium ſuperexſtrue-
re, interſtruereque non ceſſant.
IV.

DE ORTV, ET OCCASV SIDERVM, DEQVE DIERVM, ET
NOCTIVM LONGEITVDINE ALTERNANIE.

A? vero ortus, occaſusque & ſolis,
& lunae, & reliquorum ſiderum,
contingere trifariam poſſunt.
Primum ſcilicet, per apparitionem
ſupra, & occultarionem infra; quod
exiſtentia ſidera ſemper lucida, inex-
tinctaque perſeuerantia, ita terrae
ſurſum, deorſumque circumferantur,
vt nunc ſupra emergant, ſiue exorian-
tur, nunc deprimantur infra, ſiue oc-
cidant, ac ſol ſpeciatim deorſum con-
verſus, tenebras nobis faciat, reuer-
tens vero anticipet, & coelum fſuis ra-
diis quaſi accendere per auroram ten-
tet. Scilicet nihil eſt ex rebus appa-
rentibus, quod repugnet. .
Deinde per accenſionem in regione

Laert. X, Orientis, & per exiſtinctionem in regio-

9²

Lucret.

V, 665.

ne occidentis factam. Scilicet ob talem
ad vtrumque locum diſpoſitionem me-
dii, vt dum aſtra per illud tranſeunt,
iſta, quae dico, eueniant; quandoqui-
dem nihil eſtrerum apparentium, quod
refragetur, cum & fontes eſſe perhi-
beantur, qualem epitropicum eſſe iam

addeGaſ- ante memorauimus, qui non modo ex-
ſend, ad tinguant, ſed etiam qui accendant fa-
Laert, X. ces, & Oceano circumeunte terram,

P. 794·

poſſit ſolad ipſum, in regione occiden-
tis extinctus, redire per eundem, (ac

tranſeundo quidem vltra boream,) in
regionem orientis, exindeque emer-
gere, & ſimul accendi.

ibid.

Tertio per renouatam quotidie pro-Lueret.
ductionem, quatenus nihil repugnat “ 659.

quo minus diebus ſingulis noui, v. C.
ſoles exoriantur, confluentibus videli-
cet ad ortum variis ignibus, aut ſemini-
bus ignium, qui in orbem coeant, ſplen-
deantque, & impetum ſubeant, quo in
occaſum pergant. Quippe & famaeſt,
obſeruari ex montibus Idae ſic fieri, ac
potiſſimum ſub exortum canis; & poſſe
certis temporibus confluere ignes, in-
telligi ex eo poteſt, quod obſeruatur fie-
ri certo tempore in omnibus rebus.
Nempe ex ſeminum confluxu, & deflu-
xu florent arbores certo tempore, certo
tempore defloreſcunt, certo erumpunt
dentes, certo decidunt, atque ita de ce-
teris, quae recenſere foret prolixum.
Qum porro ipſa ſolis

upra terram Lucret.

mora ſit dies, & abſentia nox, qui fieri V, 679.

poteſt, vt non ſemper dies diebus, no-
ctes noctibus ſint aequales, ſed ſint dies
quidem per aeſtatem longiores, & no-
tes breuiores, per hyemem vero alter-
natim noctes longiores, dies breuiores-
Nimirum iſtud quoque poteſt tribus
modis contingere.
Vno,

zWe

ain
ius
ſeu⸗
Gine

olit
Pi
jus
inde
Cit⸗
tem
uib,
5 69. 4
loe⸗
Gan
ſeg
qu⸗

Dr

lueret, 4
1 9e.
lun
rl

dic,

l. 002,

emn pone
ukügia
eak⸗
abipſi
in hiſce
tenocre
ſt con-
Uibil ve⸗
nmichi.
taginem
exſtrue.

bi,

EI

m,) in
Mel-

epro⸗luetet.
ngnnt, 105
l, V. 0
Videli-
Mmin-
Plen.⸗
fooin
aen,
leri,c
pol⸗
5 I
rfie-
ebos.
deſfin.
erto
ppunt
dece⸗
n.
TEI ueret⸗
I.
tces
Eo⸗
Ner⸗
Nres
bus

no,

2.%

1ü. 695.

Lucret.
vy,, 592.

bid.

ib. 603.

PVSICA.

Vno, quod circuitiones ſolis ſupra,
ac infra terram nund celerius, nund tar-
dius fiant, quatenus & ipſae locorum,
ſeu viarum, quibus ſol incedit, longitu-
dines ſint alternae. Atque id quidem ob
poſituram orbis vocati ſigniferi, quem
oblique percurrit ſol, & in duplici cu-

ius ſigno noctem diei aequans, vbi ex-

inde ad aquilonem, vel auſtrum defle-
tit, quantum itineris ad alteram par-
tem aut ſupra, aut infra terram detra-
hit, tantundem ad alteram reponit.
Altero, quod certa per aetherem ſint

loca, quae propter craſſitudinem, fa-

ctamque adeo reſiſtentiam, transmeari
ſegnius, quam alia valeant; ad talia eſſe,
quae ſub terris ſolem hyeme haeſitare

1039
cogant, ſicque & noctes prolixiores, &
dies breuiores, quam per aeſtatem fa-
Ciant. Sane & quaepiam huiusmodi
obſeruare apud nos licet, iuxta quae
conſentaneum ſit, ea, quae ſublimia
ſunt, explicare.

Tertio, quod alternis anni partibus ib. 700.

memorati ignes, ſeminaue ignium ſic
Confluant, vt ſolem creent citius, aut
tardius; & ſol ex ea parte oriatur, vnde
longiorem aut breuiorem fupra terram
curſum conficiat.

Qui ſane vnum quid ſingulare in hiſ-
ce rebus ſolum accipiunt, tum apparen-
tibus repugnant, tum ab eo, quod ho-
mini contemplari fas eſt, aberrant.

CAP. V.
DE SIDERVM LVCE, ET DE PHASIBVS AC MACVLIS
LVNA.

Ckrerum ,vt quidpiam de luce tam
ſolis, quam ceterorum ſiderum, ac
lunae praeſertim ſubiiciam, mirantur
primum homines, vnde habeat ſol, cum

tantulus ſit, vt tantum lucis ex ſe fun-

dat, quantum ad coelum, terram, mare,
quaſi irrigandum ſplendore, caloreque
ſufficiat, neque propterea exhauriatur.
Sed nempe eſt ſol quaſi fons, in quem
ſubterconffuunt vndique riuuli peren-
nes. Quippe ex vniuerſo mundo ſemina
Caloris ita in ſolem confluunt, vt ſubin-
de ex ipſo, quaſi ex vno capite & calor
& lux quoquouerſumredundet.
Quin etiam poteſt ſubſtantia ſolis e-
iuscemodi eſſe denſitatis, & quod ex eo
lucis, calorisque profluit, eiuscemodi

tenuitatis, vt quemadmodum paruus

fons, riuulusue ex fonte deductus pra-

ta, camposque absque diſpendio late ir-

rigat; ita absque diſpendio ſenſibili ſo-
Iis, illud ad vniuerſum mundum, quaſi
irrigandum ſufficere valeat,
Poteſt vero & aer eſle eius naturae,

vt luce non magna a ſole diffuſa, quaſi
accendatur: vt poſſunt ex vna ſcintilla
totae ſegetes accipere incendium.

Poteſt etiam ſol circum ſe habere in-i5.

viſum nobis pabulum, vnde ſicut flam-
ma lucernae ex ſuppoſito oleo iactu-
ram reſarciat. Poteſt & res aliis con-
tingere modis.

Ad cetera aſtra quod ſpectat, & Iu-ib. 703.
nam ipſam maxime, fieri poteſt, vt & Laert.
quam praeferunt, lucema ſeipſis habe-, 94

ant, fieri etiam poteſt, vt a ſole mutuen-
tur. Siquidem etiam apud nos plera-
que cernuntur ex ſeipſis lucentia,
pleraque ſplendorem ex aliis mutuan-
tia, ac nihil eſt rerum ſublime apparen-
tium, quod opinioni vtriuis obſtet.

conſentaneas ipſi ſuppoſitiones, cau-
ſasque ſimul conſideret, nead ea atten-
dens, quae incohaerentia ſunt, vane in-
tumeſcat, & nunc huc, nunc illuc in ſin-
gularemmodum prolabatur.
Verum-

Id videlicet, ſi quis modo multifari- Lucret.
vm modum menti defixum teneat, & V, 726.

1040 PARS XII. PHILOSOPHIAlV EPICVRI P. II.

b. 703, Verum, quodad lunam quidem at-
tinet, id mirabile cumprimis habetur,
quod tot phaſes, ſeu incrementa, ac de-
crementa lucis accipiat. Enimuero
poteſt, globoſa cum ſit, & ſplendorem
a ſole habeat, ita exordine figurari, (eo
ſcilicet modo, quo aer orituro ſole illu-
ſtratur, aut occaſu obſcuratur ſucce-
denter,) vt a ſole abſcedens creſcere
in dies appareat, quod amplius, ampli-
vsque illuſtratae faciei, ad nos referat,
quousque plenam exhibeat, & deinceps
ad ſolem accedens indies decrefſcere,
quod minus, ac minus oſtentet, quouſ-
que ex ea nihil ad nos vertat, ac penitus
lateat.
jb. 719. Poteſt & luna, globoſa exiſtens, alte-
ra ſui parte eſſe lucida, altera obſcura, &
conuerſione ſui corporis nunc amplius,
nunc minus, ex vtraque alternatim ex-
hibere.
Poteſt & lucida ex ſe, pati obductio-
nem ſuccedenter factam corporis cu-
iuspiam opaci, quod hemiſphaericum,
excauatumque, & vna cum ea labens,
ipſi continuo circumuoluatur.
ib. 730. Quid? quod nihil quoque iuxta iam
dicta refragatur, quo minus poſſit alia,
aliaque, & certae quidem formae, figu-
raeque, creari, ac aboriri luna in dies ſin-
gulos, eo modo, quo veris, aeſtatis, au-
tumni, hyemis tempeſtates, ac multa in

ib. 716.

ipfſis, ſtatis vicibus adueniunt, & abe-
vnt, naſcuntur & intereunt?

Nimirum res dicenda eſt, quocun- Laert. X,

que denique modo illa, quae apud nos
apparent, iis, quae ſunt eiuscemodi, pla-
nam faciunt explicationem. Niſi forte
quis ſingularem modum perdite depe-
riens, allos inaniter reiiciat, neque va-
leat conſiderare, ecquidnam pernoſſe
poſſibile ſit; atque idcirco, quae nefas
eſt homini, pernoſſe affectet.

Deinde & illud in luna mirantur, quod Gaſſend.

maculoſa facie appareat. Sed vide- ad Laert.
PbP X p. 868.

licet poteſt ea facies apparere huiusmo-
modi, aut ex natura varia, diuerſifor-
mique ipſarum lunae partium, aut ex
obductione corporis cuiuspiam non
perinde opaci, ſed vicunque caligino-
ſi, non continuo circumuoluti, ſed per-
petuo potius haerentis, ac non vbique
ſolidi, ſed reticuli inſtar varie perfo-
rati.

Poteſt & alio quouis modo ex iis, qui Laert. X,

conformitatem tueri cum rebus appa-
rentibus obſeruantur. Haec nempe eſt
via, cui haerendum eſſe, quotiescunque
agitur de ſublimibus, praeſtituendum
eſt. Neque enim ſi quispiam rebus ap-
parentibus obluctetur, is poterit vn-
quam germanae taanquillitatis parti-
Ceps fieri.

CAP. VI.
DE SIDERVM ECLIPSIBVS, PERIODISWE IPSARVM STATIS.

VE enimuero nihileſt, quodma-
jorem hominibus incutere ſtupo-
rem ſoleat, quam quod interdum dere-
pente contingere eclipſes, defectusue
Lucret. lucis in ſole, ac luna obſeruant. Quan-
v, 750. quam, quidni hoc quoque poſſit pluri-
bus modis contingere:
ib. 752. Nam primum quidem poteſt ſol eam
& Laen. ob cauſam deficere, quod luna interpo-
X, 9. ſita coecum ſuum orbem, corpusue opa-
cum illi obiiciat, ac eius lumine terram

ſecludens, creet in ipſa tenebras, quo-
vsque ſubducta, lucis reſtitutionem fa-
ciat. Poteſt ob eam luna, quod terra
ipſi ſolique interpoſita, ſolem quaſi op-
preſſum ſupra teneat, illique eripiat; ac
ipſam proinde, dum vmbrae conum
perlabitur, obſcuret, quousque elapſa
ex co, recuperet lucem.
Deinde, poteſt quoque ſol ex eo de-
ficere, quod quaepiam pars coeli, ali-
vdue quodpiam opacum corpus,
cuiusmodi

95⁵.

96.

jidem.

cwin
labe
eins
con
cun
bens
n
Phe
gue
Ne
Alte
inta
cr

0d, ibid,

ic⸗
fe⸗

Ie

Laert,
9.

8 abe.

quocun- Lien A,

4pudnos 9. .

doci Plr.
forte
te depe⸗
eque va-
pernolle
le nekis

quod Gaſen.
Vide-dLaat, DB

insmo. 500, .

nerſitor⸗
„Aut ex
I. “
m non

edper-
wbique
Pperfo-

iiy. Uilzen. 1
Appa- .
pe eſt
UGdue
endum
s 4p-
ic vn-
Palti⸗

1IS.
. U0⸗
ſ.
tetta
nſo⸗
iaze
Lobuun
Apli

de- jiden
i,d.
rpls,
Pnol

ligino⸗

1

id. ibid.

Laert. l, c.

Laert. X,

9

PII VSTCA

cuiusmodi eſt terrae, vna cum ipſo ſole
labatur, & certis vicibus ipfum ſubeat,
eiusque lucem intercipiat. Et luna
conſimiliter, quod corpus aliud, opa-
cum quoque illam inter, & ſolem la-
bens, ſolis radios ipſi interrumpat; aut
vna etiam cum ea labens, non modo eius
Phaſes lente peragat, ſed interdum
quoque vmbram repentinam inducat.
Ne memorem, ſi altera parte obſcura,
altera lucida ſit, fieri quoque poſſe, vt
interdum obſcuram faciem repente
conuertat.

Ad haec poſſunt tam ſol, quam luna
idcirco deficere, quod per loca igni in-
feſta, inimicaque tranſeant, extinctio-
nemque lucis patiantur, quousque, vbi
illa praeterierint, ipſam recreent, recu-
perentque.

Hac ſane ratione attendendi ſunt
familiares modi inuicem collati, ac ali-
qui etiam complexe accepti; cum fieri

1941
poſſibile ſit, vt plures ſimul cauſae con-
currant. .

Ordo etiam periodicus, quo eclipſes Laert. X,
9

certis temporibus accidunt, ita ſerua-
ri intelligatur, quemadmodum & a-
pud nos ſeruari in quibusdam, (vt in
tempeſtatum viciſſitudine,) contingit.
Nullatenus vero natura diuina ad haec
patranda aduocetur; ſed omnis éxpers
muneris, & cumulatiſſime beata eſſe
permittatur.
Niſi id fiat, tota de cauſis rerum ſub-
limium ratiocinatio' irrita euadet, vt
nonnullis iam accidit, qui modum am-
plexi impoſſibilem, in vanitatem exci-

derunt; quod vnum nempe ſolum
probarint, ceteros omnes, tametſi fo-

rent poſſibiles, expunxerint, & delati
fuerint ad ſomniandum id, quod intel-
lectus captum excedit; ac neque admit-
tere apparentia, quae par erat, ſigna, po-
tuerint; neque nouerint, quemadmo-
dum aiunt, cum Deo laetari.

CA P. VII.
DE PRAESIGNIFICATIONIBVS SIDERVM.

Rant praeſignificationes transmu-
tationum aeris attributarum ſideri-

bus, cuiusmodi ſunt pluuiae, venti, ſic-

Ccitates, aeſtus, & ſimilia, quae pro tem-
pore ortus, occaſusue ſiderum quo-
rundam, vt Canis, Orionis Pleiadum,
contingunt.
Poſſunt vero huiusmodi praeſigni-
ficationes fieri, aut prout ipſae tempe-
ſtatum conditiones tulerint, eo modo,
quo euenit in illis animalibus, quae
nunc apud nos, nunc apud alios com-
migrando viſa, tempeſtatum quidem
indicia, ſed non tamen cauſae ſunt;
quippe etiam orientia, occidentiaque
ſidera poſſunt iſtarum mutationum,
non cauſae eſſe, ſed indicia: aut prout
non certo, ſed caſu contingit, quo
tempore aſtra vel oriuntur, vel occi-

dunt, cauſas quasdam exiſtere excita-
tae cuiuspiam in aere mutationis.
Siquidem neutrum horum pugnat
cum rebus apparentibus, & qualis prae-
ter hanc, aut illam, aliamue confor-
mem apparentibus cauſa ſit, peruidere
hautquaquam licet.
Nequicquam porro illud non eſt,
quod obiter attigi de praeſignificatio-
nibus, quae in aliquibus animalibus
obſeruatae, nonniſi pro conditione e-
jus tempeſtatis, quae tunc temporis in-
terueniat, fiunt; adeo, vt deprehenſiin
animalibus motus tempeſtates ſolum
indicent, non itidem faciant: videli-
cet, quae per autumnum, v. c. a nobis
abeunt, neceſſitatem prae ſe ferunt nul-
lam, qua fieri tunc hyemem oporteat,
neque natura quaepiam diuina aſſidet,

Qdq q diſceſſum

.

ib.

ibid,

Laert. K.;

115.

ibid,

X, III,

ibid.

Laert.

1942
diſceſſum obſeruans animalium, vt ſub-

inde ea, quae ab ipſis fuerint indicata, quo vel mica fuerit ingenii,

PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. II.

quod ne in animal quidem vllum, in
poſſit ca-

CAbP.

perficiat. dere; tantum abeſt, vt in eam naturam,
quae nacta eſt, ac poſſidet omnigenam oe
Quppe ſtultitiae genus hoc eſt, felicitatem. r
CLAP. VIII. an⸗
DE COMETIS, SEV STELLIS CRINITIS, ET DE VOCA- i
TIS CADENTIBVS.
Q ae hactenus dicta de ſideribus fectu veluti extabeſcant; ſiue quod ali- e pote
ſunt, attinent ad ſolem, & lunam, ac quid ipſorum motui obnitatur; idque lmat. cufn
ſtellas, quae ab vsque mundi initio cre- contingat, non ſolum, quod haec mun- 5Pli
ata, in coelo conſtanter haerent, ac ap- di pars, circa quam reliqua conuerti- ſt,
Parent. Sunt vero praeter has ſtellas tur, immota exiſtat, vti aſſerunt aliqui, ime
aliae, quae interdum gignuntur, re- ſed etiam, quod eſſe in aere poſſit quae- Coh.
censue apparent, & poſt dies, menſesue dam in orbem circumactio, quae cir- hun
non multos, aut intereunt, aut occul- cumlationem illorum inhibeat, alioque runm
tantur, & Cometae, quaſi comatae, crini- deflectat, vti & aſtris ceteris, quae di- Pern
taeve ſtellae dicuntur, quod appendi- cuntur errantia, accidere ad tropicos ne
cem lucidam, quaſi quandam comam, ſi- poteſt. n
ve crines gerant. Sunt & nonnullae mo- Quin etiam aliis pluribus modis id ib. Aan
mentaneae, quae pene naſcendo eua- effic poteſt, ſimodo quis id, quod eſt
neſcunt, & excuriu quodam viſae ca- rebus apparentibus conſonum, expen- en ee
dere, cadentes vulgo appellitantur. dere ratiocinatlido valeat. r on
Et quod attinet quidem ad Cometas, 6s
illi aut gigni poſſunt, quod certis tem- Ad cadentes vero appellatas ſtellas Laert. X, ſe
poribus ignis in quibusdam ex fubli- quod ſpectat, eae creari poſſunt, aut ex 114.
mibus illis locis & ſuccendatur, & ſuc- ipſarummet verarum ſtellarum fragmi-
cenſus pro copia, & diſpoſitione mate- nibus detritu factis, aut ex prolapfſu e-
riae nutriatur, moueaturque in aliquod ius materiae, cuius velut difflatio ſit, vti
tempus; aut ideo apparent, quod per & contingere in fulgurationibus pot-
varias vices coelum motionem quan- eſt, aut ex coeunte ſerie ignificarum let
dam propriam, qua parte nobis immi- atomorum ad id praeſtandum conſpi- .
net, ſubeat, adeo, vt aſtra huiusmodi rantium; ac motione facta, prout vis
manifeſtari compellantur; ſeu mauis, coeundi ab initio extiterit; aut ex ſpiri- 1
ipſamet ob certam aliquibus tempori- tus intra nebuloſos quosdam glomeres 4
bus diſpoſitionem, prodeant, & vbi in- coactione, inflammationeque, (ſcilicet P
ferius verſum nos venerint, manifeſta dum conuoluitur ) ac disruptione ipſo- n
fiant. rummet cohibentium glomerum, mo-
Euenit autem, vt cometae euane- tioneque in eam partem facta, in quam 44
ſcant ex oculis, ob cauſas hiſce oppoſi- impetus tulerit.
tas. Videlicet, ſiue idonea materies Enimuero alii quoqueſunt, quibus ib. P
ipſis conſequenter poſita non ſit, vti eſt fieri id valeat, minime fabulares modi.
in eo ipſo loco, in quo haerere depre- Verum de coeleſtibus quidem ſublimi-
henduntur; vnde & ſenſim pabuli de- bus dicta haec ſunto. .

Vlum . in
Poſſit ca.
inaturam
nnigemum

V0CA.

quodali-
r; ide
Uecmun.
onuerti⸗
ltaligui,
litqune-
line cir-
alioque
lae l-
opicos

docis id d.
oceſt
epen.

ſtellas aert.5,
Aut ex I14.
ngmi.
aplue-
ſi vti
pot-
Carum
vonlr⸗
ut Vis
hpiri⸗
meres
lieet
eigh.
,⸗
quum

nodi.
Nimi-

PH VSICOA.

4

CAP. IX.
DE NVBE.

Equuntur ſublimia aerea, ſeu quae
Propius nos in aere fiunt. Ordien-
dum vero ab ipſa nube, qua ſublime in
aere nihil gignitur, viſiturque frequen-
tius.
Laert. xX, Nubes itaque generari, & conſtare
99. Poteſt, inprimis quidem, quapiam quaſi
Lucret. cumulatione aeris, compellentibus i-
VI, 4 5*2 pſum ventis, adeo, vt nubes nihil aliud
ſit, quam aeris incraſſamentum. De-
inde, implexione atomorum inuicem
cohaerentium, & ad concrementum
huiuscemodi conficiendum idonea-
rum; idque dum primum coeunt, in
Paruas nubium moleculas, iſtaeque de-
inceps in maiores moles ita congre-
gantur, vt in maximas denique eua-
dam.
Lucret. ere autem apparent ad montium
VI, 454. Cacumina conſurgere, quod primae
466. Concretiunculae ſint adeo tenues, vt
viſum fugiant, ac vento interim trans-
ferantur, donec paulatim addenſatae
in ipſis montium verticibus, qui ideo
fumare videantur, appareant.

Quod ſi quis haereat, vndenam ib. 43.
tanta atomorum copia confluere ac
ſuppetere in tantas nubium moles poſ-

ſit, is cogitet, niſi aliunde, at ſaltem
venire extrinſecus poſſe ex vniuerſi
immenſitate, vbi infinita illarum eſt

vis, idque, quod ipſis principiis exi-
tus, & introitus, vt antea quoque
dictum eſt, per mundi ſpiracula non
negetur.

Praeterea vero gigni nubes poteſt ib 469.
Collectione effluxionum, exhalatio-
numue e terra, & aqua eduétarum,
ſurſumque euectarum. Nam multa
quidem corpuſcula e toto mari educi
declarant veſtes, quae in littore ſuſ-
penſae humorem concipiunt; ſed &
videmus paſſim ex fluuiis conſurgere
nebulas, eamque halituum, fumorum-
que copiam, quae ſurſum elata ſuf-
fundat coelum caligine, & nubes pau-
latim conueniundo ſufficiaat.

Quin multis etiam aliis modis Cog-=- Laertl.
gmenta haec fieri nihil vetat.

CAP. X.
DE VENTO, AC PRESTERE.

Laert. X, Quod venti obiter memini, ad-
100.4 monet poſſe ventum gigni, pri-
mo, dum atomi, corpuſculaue ex lo-
cis quibusdam idoneis proſiliunt, ac
per aerem tranſuolant, idque vehe-
mentiore effuſione facta ex quibus-
dam congeſtibus, qui comparati ſint
ad huiuscemodi emiſſiones. Nempe,
cum in anguſto inani multa ſunt cor-
puſcula, ventus ſequitur; & contra
ſtatus aeris quietus, placidusque eſt,
dum in multo inani corpuſcula ſunt
Pauca.
Nam quemadmodum in foro, aut

vico, quamdiu paucitas eſt, ſine tu- Democri-
multu ambuhatur, vbi turba in angu- tus apud
ſtum cucurrit, aliorum in alios inlci. n .
dentium rixa fit; ſic in hoc, quo cir- al-
cumdati ſumus, ſpatio, cum exiguum
locum multa corpora impleuerint,
neceſſe eſt alia aliis incidant, & impel-
lantur, ac repellantur, implicentur-

que, & comprimantur; ex quibus na-

ſcitur ventus; cum illa, quae collucta-
bantur, incubuere, & diu fluctuata, ac
dubia, inclinauere ſe: at vbiin magna
laxitate corpora pauca verſantur, nec
arietare poſſunt, nec impelli.

Qqq qqq2 Deinde

Læzert. l. e,

Lucret.

Laert. X,

104.

144
Deinde poteſt ventus gigni, dum
aer, aut halitibus e terra, & aqua ex-
ſpiratis, aut ſole ſuperne incumbente
impellitur, & agitatur; ſcilicet, quod
perſpicuum ſit, vbi aer agitando per-
citus eſt, creari ventum: adeo vt ven-
tus nihil eſſe aliud videatur, quam ae-
ris fluctus, & intelligi inde poſſit ha-
bere ventum aliquid ſimile cum aqua
Commota, & violentiores ventos ex
grauiore cauſa oommouente eſſe, eo
modo, quo torrentes ſaeuiunt, ac
ſtragem propagant cum imbribus
largis in montes decidentibus, magnus
fit aquarum decurſus.
Preſteres porro ſunt gyri ventoſi,
(nam ignei quidem, amburentesque,
a quibus eſt nomen, ſpecies quaedam
fulminis ſunt,) gigni vero poſſunt,
aut ex ipſa nubis verſus loca inferiora
diuerſiformi depreſſione, dum a co-

pioſo vento, qui ſe inuoluerit, nubis-

Laert.

CAP.

PARS XYII PHIILOSOPHIIAE EPICVRI P. II

que latera corraſerit, defertur, & com-
pellitur; ac ventus etiam ipſam proxi-
me extrinſecus agit: aut ex circum-
ſtante in orbem vento, dum & aere
ſuperne incumbente, ſimulque com-
pulſo, & circumfuſo aere ob denſitatem
prohibente, ipſa copioſa ventorum
vis non habet, vnde, aut qua difffuat,
ac tum ad latera, tum ſuperne repulſa,
mubem neceſlario deorſum contrudit.
Et vbi quidem ipſe preſter in ter-
ram vsque demittitur, turbines vocati
creantur, vbi vero in mare vsque, ap-
pellati vortices. Apparent autem tur-
bines rarius, quod montes illos con-
ſpectui praeripiant; vortices autem
crebrius, ob patentem maris planitiem,
in quam videre licet nubem columnae
ſpecie e coelo demitti, & quaſi vi bra-
chii, pugnoque detrudi, donec vi venti

perrumpente, mare feruiſcat, ac dis-

crimen nauibus vix eluctabile fiat.

XI.

DE FVLMINE.

Aut abs re vero innui, eſſe quo-
Ique preſteres igneos, qui a ful-
mine non differant. Quippe viden-
tur fulmina fieri ex multiplici flatuum,
corpuſculis igneis turgentium, intra
nubium moles conglomeratione, eo-

X, 100, rundemque euolutione, accenſione-

Lueret.

que valfda, & effractione nubis ab igne,
qui in loca inferiora ita valide explo-
datur, vt, prout ſe talis exploſio habue-
rit, nunc verſus montem quempiam
praecelſum, (quod genus locorum feri-
vnt ſaepius fulmina,) nunc verſus alia
dirigatur.
Nam certe fulminis naturam eſſe

VI, 218. igneam, vel illud arguit, quod perſae-

pe aedes, in quas impingitur, accen-
dat, quodque relinquat vſtionis notas
ſulphuris foetorem halantes. Non
gigni autem, niſi intra nubes, ex eo

manifeſtum eſt, quod nunquam ſere-
no coelo fulminet, ſed nubes prius ita
concreſcant toto aere, vt coelum eri-
piant, & tetra nimborum quaſi nox
cooriatur. Denique intra nubem con-
tineri multa corpuſcula, ſeu, mauis,
quaſi ſemina ignis, tum eflectus arguit,
tum ex eo intelligitur, quod inter cor-
puſcula nubis inferne emergentia, non
aquea modo, ſed etiam ignea, & alia
multa commiſceantur, cum & ſit ne-

ceſſe, vt nubes non pauca ex ipfſis ſolis

radiis concipiat.
Itaque, vbi flatus, ventusue, qu
nubes coegit, ſeſe cum ſeminibus ignis
intra nubis ſinum, cauitatemque com-
miſcuit, vortex intus fit, qui rapide
verſatus, mobilitate incalefſcat, & vel
prae intenſione caloris, vel alterius
ignis contagio, (ſi alius forte prae-
accenſus

Lucret.
VI, 273.

laert.
101.

Lucret,
Vi, 150

. (om-
nproni.
Circum-
& dere
le com-
nlitatem
ntorum
iffuat,
lepolli,
Ntrudit.
in ter.
Svocati
le, 4.
ntur-
8 con-
zutern
itiem,
Unn e
bra-
Iwen
1c s-
t.

ſere⸗
S
neri-
nox
con-
auis,
gonr,
rcor⸗
,no
din
t ne⸗
ſols
luclet.
ci en.
lgls
⸗
e
7
ius
e-
us

ib. 294.

ib. 299.

Laert.

.

accenſus ſit,.) maturum quaſi fulmen

erumpat, ac perſciſſa nube elidatur,

forasque feratur. Perſcinditur autem,
ac effringitur nubes, quod loca vor-
ticem circumſtantia, denſius occupen-
tur ab ipſis nubis partibus: neque ob
earum compreſſionem pateat rimula,
qua, donec difflatur, leſe inſinuare,
ac ſenſim penetrando ſubducere pos-
ſit; atque adeo neceſſe eſt, vt ignis
denique creatus, ſui difflatione tum
nubem potentius perrumpat, vnde
& auditur tonitru, tum foras prodiens
emicet, & coruſca luce loca omnia
compleat.

Poteſt vero etiam vis venti in nu-
bem extrinſecus incidere, quo iam
tempore eſt fulmen maturum, & nu-
be perſciſſa, occaſionem facere igneo
vortici, vt erumpat.
Poteſt & ipſe igneus vortex tametſi
in ipſa ſui eruptione nondum accen-
ſus, in ſui deinceps traiectu per aerem,
igneſcere, eo modo, quo etiam ſaepe

plumbea glans per eundem tralecta &
feruida fit, & concipit ignem. Poteſt
quin etiam ignis creari in ipſo ad rem,
quam ferit, impactu, nempe excitatis
vtrinque ſeminibus ignis, eo modo,

CAP.

DE FVLGVRE,

Ametſi porro obiter innui, qui
coruſcatio, ſiue fulgur, qui item
tonitru gignantur, non obſtat hocni-
hilo minus, quin & iſta fieri pluribus
modis valeant.
Nam fulgur quidem fieri poteſt, aut

X, IoI. affrictione, colliſioneque nubium, pro-

Lucret.
VI, 159.

ſiliente vtpote eiuscemodi configura-
"tione, ſeu atomorum aggeſtarum diſ-
poſitione, conformationeque, quae
aflectrix ignis ſit, & generet fulgur, eo

DNESILA.
quo ex ſilice ipſo chalybis attritu exci⸗

tantur.

Sunt vero & alii plures quoque mo-Laert.

di, quibus iſte ignis accendi, ac fulmen
adeo creari poſſit: fabula modo hinc
amandetur. Amandabitur porro, ſiquis
in rebus inconſpicuis decenter deſu-
mat ex eo, quod rebus apparentibus
conſentaneum eſt, coniecturam.

X, 104.

Cauſa interim dicetur ex lus, qui Lucret.
fiat, vt vere, & autumno fulminet fre- VI. 356.

quentius, quam tempeſtatibus ceteris-
Nempe hyeme deſunt iguis ſemina,

aeſtate flatus, ac ſtrues nubium, vere,

& autumno congrua adſunt omnia.

Qui item, vt tanta mobilitas ſit, ib. 23 5.

tamque validus ictus fulminis? Nem-
pe id impetus eruptionis facit, & ſub-
tilitas, ob quam nihil per viam obſtat,
& vis, quae partim grauitate quaſi
duplicatur, partim mobilitate incre-
ſcit.

Qui, vt penetret per ſepta domo-ĩb. 347.

rum? vt metalla momento ſoluat? vt
vaſis integris vinum exhauriat? Nem-
pe & id facit corpuſculorum ſubtilitas,
ac mob'litas, impetusque, quo poſſit
momento ea diſcutere, & diſtrahere,
quae vulgaris ignis, aut ſol, niſi tem-
pore praelongo, non poſſit.

XII.
ET TONITRV.

ſcilicet modo, quo diximus fieri, dum
ferrum & lapis mutuo colliduntur.

Aut excitatione per ventos e nubi- Laertlæ.

bus facta, eorum corporum, corpuſcu-
lorumue, hoc eſt, atomorum, quae
ſplendorem hunc coruſcantem effici-
ant, nempe, quod ventus, ac potiſſi-
mum, ſi plumbeae glandis inſtar perca-
luerit, eadem excutiat corpuſcula,
quae mutuo attritu nubium excuti-

Vntur.
Qαq qe3 Auf

1046
ib, Aut expreſſione, ſed facta nimirum,
vel ab ipſis inter ſe nubibus, vel a ven-
tis ipſis compellentibus, compreſſio-

ne, quae citra impetum colliſionis

fiat.
lb. Aut interceptione lucis a ſideribus
diffuſae, quae deinceps nubium, ven-
torumque motu adigatur, ac e nubi-
bus excidat.
ib. Aut dilapſione e nubibus facta
tenuiſſimi luminis, dum nubes inte-
rius ab igne coguntur, ac aliunde to-
nitrua ipſo illarum motu, quaſi quidam
bombus, creantur.
ib. Aut accenſione ſpiritus, quae tum
motus contenſione, tum conuolutio-
ne, vt dixi, vehemente fiat.
Aut fractione nubium per ventos,
ac prolapſione atomorum, quae effe-
trices ignis ſint, apparitionisque ful-
guris ſint cauſae.
ib. Quin etiam poſſe pluribus modis
generari fulgur, facile erit perſpectu
ili, qui & rebus apparentibus adhae-
ſerit, & quod eſt ipſis conſentaneum,
peruidere valuerit.

ib, 102⸗

Naer. X, Sic vero etiam poteſt tonitru crea-
Lucrer. Ti, aut ex ſpiritus intra nubium caui-

VI,5. ſq. tates volutatione, quemadmod um in
noſtris vaſis, intra quae quidpiam cir-
cumrotatur.
ib. Aut creato bombo, ex ipſa intra eas-
dem nubes ignis difflatione, & quaſi
ebullitatione.
ib. Aut ex earundem nubium diffra-
ctionibus, diſtractionibusque, vt cum
veſica intenta crepat, charta frangitur,
carbaſus abrumpitur.
ib. Aut ex affrictionibus, impactioni-
busque earundem, poſteaquam ade-
ptae concretionem quandam quaſi
glacialem fuerint; idque compellente

PARS WII. PHIOSOPEIIAFE EPICVRI P. TI

eas vento, quemadmodum ramoſae
ſyluae, Cauro perflatae, fragorem edunt,

fiuctus infracti murmurant, ſuſpenſae

etiam veſtes, chartae volantes vento-
rum vi, ac veluti verberibus verſatae,
plangunt.
Aut extinctione ignis fulminei ex ib.
vna nube erumpentis, & in aquoſam
aliam incidentis, ac ideo perinde ſtri-
dentis, vt cum ferrum candens e for-
nace eductum in lacunam coniicitur.
Aut concrematione nubis aridioris, ib.
quae perinde concrepitet, ac ſi lauri
ramus cremetur.
Vno verbo, hoc quoque membrum Laert.
explicari poſie modis pluribus, ea, quae X, 100.
apparent, perſuaſum faciunt, prae- Sext.
ſtantque, neid, quod ignari, aut ſu- Emp.
perſtitioſi perſuaium habent, opine- auu. Ma.
mur, tonitrus ſonum ſignificare aP- 130. “
paruiſſe Deum aliquem, quippe cum
non minus alia corpora inter ſe colliſa,
ſonum quoque edant, vt mola contru-
ſa, aut comploſae manus.
Ne quis porro haereat, qui fiat, vt aert.
fulgur, eiusue adſpectus exauditio- 102.
nem tonitru anteuertat: id contin-

gere ſane poteſt, aut quod incerta

quapiam diſpoſitione nubium, ſimul
atque ſpiritus in ipſas inciderit, ea con-
figuratio corpuſculorum proſiliat, quae
coruſcationem edat; deinceps vero
ſpiritus ipſe ſui euolutione hunc ſo-
num perficiat.
Aut quod cum vtrumque ſimul ge=- Lucret.
neretur, coruſcatio pernicitate con- Vb 163.
citatiore ad nos feratur, tonitru
vero poſterius adueniat, vti fit in ali-
quibus, quae ex interuallo cernuntur,
& reſonantes ictus impingunt; prius
enim conſpici ictum, quam audiri ſo=-
num, manifeſtum eſt. =D

X, 102.

CAbP.

Lucret.

Vl 49.i

1d,509,

laert.
1. 106

tmoſae C. A P.
ean
Ral Dlende iam ſunt aqueae concre-
Wü tiones, quae Ppartim manent flui-
litge, dae, partim frigoris imprefſſione ſoli-
ditatem quandam accipiunt; & quae
ineler d fluidae quidem manent, ſunt pluuia
olim & ros, ex quibus illa nubiloſo, hic ſe-
beſtii. reno coelo creatur.
efot. Laert. Pluuia autem poteſt ex nubibus fieri:
1ctur. X, 99. aut dum rariores exiſtentes, Vrgente
liong, d. ſeu vento, ſeu incubitu proprio com-
ilnri primuntur, & in guttas coaleſcunt; aut
dum exiſtentes denſiores, vi caloris,
brum aen, aut venti rareſcunt, atque transmu-
qune o tantur, ſeu, inſtar cerae, ita lique-
Prae- den, ſcunt, vt ſtillatim decidant.
tſi⸗ “ Lucret. Siquidem aquae ſemina contineri
ine den g. VI, 496. in nubibus, notius eſt, quam vt dici
e a- 10,5. debeat; ea enim cum ipſis pariter aſcen-
cuin dunt, pariter ſuccreſcunt, neque ſe-
lil, cus per ipſas, ac ſanguis per partes
ru- noſtri corporis diſperguntur. Neque
vero modo ex omnibus fluuiis humor
Pit arte in nubes tollitur, ſed nubes quoque,
Ki. 10 mari incumbentes, humorem non ſe-
Wun cus, ac vellera lanae concipiunt.
berti ib 509. Quare & poſſunt pluuiae ex nubi-
i bus effluere, aut cum vis venti nubes
on⸗
Idge
b. X adqueis concretionibus, quae im-
lo⸗ preſſione frigoris in ſoliditatem
elutet. quampiam cogelaſcunt, duae ſunt,
e⸗lige quae coelo nubiloſo creantur, videli-
lelet cet grando, & nix; vna, quae ſereno,
nup ſcilicet pruinag.
l⸗ Laert. Et grando quidem generatur, aut
tu. X, 106. cum validior eſt congelatio prae con-

ins ſtitutione venti frigidi, quae vndique

t circumſtet, ac vrgeat nubium ſtillici-
dia, ſeu guttas, alioquin abituras in plu-
viam: aut cum gelata moles in partes
dehiſcit, & moderata liquefactione

PHVSICA.

1947
XIII.

DE PLVVIA, ET RORE.

contrudit, & copia nimborum coorta
ſuperne eas vrges, ac premit; aut
cum nubes vi vehtorum rareſcunt,
diffluereque Rumgarenn patiuntur, vel
calore ſolis ita diſſoluuntur, vt ſtilla-
