quam Henricus Morus in Mfſterio pie-p. I18.

tatis ſuppeditauit, recurrere opus, qui

parũ memor latius patere vocis Aaiua
ſignificatum apud veteres, atque DEOS
etiam ambitu ſuo complecti, Daemo-
nem a dais deriuat, eo, quod Daemo-
nes fint animae a corporibus ſuis diui-
ſae atque ſeparatae. At iſta vocem
deriuandi & explicandi ratio potiorum
autoritatibus deſtituitur. Nec alia,
quam Scriptorum Eccleſiaſticorum au-
toritate nititur alia vocis notatio, qua
a dauahen, terrere illa deducitur. Cum
enim fuperſtitioſi ritus, ſuffimenta
R 2z ”YMU aliaque

13² PART. III.

aliaqque id genus caeremoniae ipſum
Daemonum nomen exoſum Chriſtia-
nis reddidiſſent; malis geniis id relin-
quendum eſſe penitus, àνρoαdαοο Rο
ne bonis dicato, atque adeo conueni-
entem vocis acceptioni Etymologiam
quaerendam quoque eſſe putabant.
Hinc apud Euſebium veteri deriuationi
noua iſta ſubſtituitur, cuius Euſtathi-
vm quoque, Homeri interpretem, alic-
vbi mentionem iniicere obſeruamus.
§. III. At maius operae pretium fe-
cerimus, ſi vocis ſignificatum adcura-
tius perquiſiuerimus, ipſa enim eius
diuerſa acceptio omnis dubitationis de
Genio Socratis fons extitiſſe videtur,
& prima origo. Ipſum itaque fum-
mum Deum, qui eſt bominum Pater at-
que Deum Rex, &, vti Hierocles appel-
lat, oρ &α, hocce nomine tam apud
. Poetas quam apud Philoſophos venire,
nemo facile in dubium vocauerit. Vt-
vt enim aliena ſint pleraque in hanc
rem ab Auguſtino Steucho Libro octa-
vo de perenni Philoſophia adducta ve-
terum loca, vt quae maximam partem
vel de iis, quos Deos vocat ſecretior
Philoſophia, vel de Daemonibus, ſenſu
mage reſtricto ita appellatis, ſint acci-
pienda, non deſunt tamen luculenta
antiquiſſimorum Theologorum loca,
uae clariſſime idipſum euincant. Ita
Orpheus, pater occultae iſtius Philoſo-
phiae, apud Proclum, vbi prolixe ab eo
quem woaοατι vocat, e. & raàſa 1t-
ad Tim. roiſau, eſſet celebratus, addit: Sv &αατ
P. 94 Aaipar Poe‿†r Ausα A6ν MaεαnD οα
Imperium, Daemonque vnus mundique
ingens Rex. Imo ipſe Plato Aéviso
Aaiuzza vniuerſi moderatorem Deum
appellat. Similiterque r αnαν
pariter atque 1r Sαα Deum fupre-
mum diuinitatemque mundi mo-
ee za- deratricem fignificat apud Demoſthe-
gang. nem, vbi poſt Seos ad dαaνο ο is ſupe-

CAP. PlI.
rius eiusque omniſcientiam prouocat.
Illorum vero etiam, qui &α— dicuntur
Ndrdso, & quos adcurate deſcribit Hie-p. 10. ſeg.
rocles, paſſim permutatum nomen cum
Daemonibus apud Philoſophos inue-
nias. Quamuis enim ſolicite vtrosqueb: 32.
Plato in tertio de Republica aliique
diſtinguant, paſſim tamen nomina eo-
rum confunduntur. Nam vt recte?
Marſilius Ficinus adplotinum obſeruat, Plr b.
S . 278.
praeſtantiſzmi quique Daezmones Deo-
rum nomine appellantur, quemadmo-
dum & inſimi Dii Daemones nuncupa-
ri ſolent, cuius rei exemplum in vita
Plotini habemus, quem Daemonem
imo Deum magiſtrum habuiſſe Por-
phyrius narrat. Et Proclus in Alcibia-
dem rν daitαοον,, inquit, ⸗ aänooααDdlb7
οστοτνο %οοα itous ie, αOcο Pasa-
Cucvot r Wnα α rπ bν—dαοαεαοſπι b8
oisr⁸ ιπ αι Oeνορ. h. e. Summi atque
praecipui inter Daemones ſunt diuini: qui
ſaepe pro Diis reputantur ob ſummam,
quam cum diis habent, conuenientiam.
Et apud Iamblichum de myſteriis me- §. 4. 6. k.
dium genus Deorum commemoratur,
per quos ipſos Daemonas intelligi recte
ad illum locum Galeus obſeruauit. Qui
vero maxime proprie apud iſtos Theo-
logos atque Philoſophos Daemones ap-
pellantur, ii ſunt, qui inter Deos & ho-
mines ſunt interiecti, quos, vt Martia-
nus Felix ait, Graeci Daemones appel-L. II. b.
lant, Latini medioxumos, quos etiam an- 39.
gelos appellari poſſe, ait. In quorum
priore cum eo accurate concinit Apu-
leius in libris de doctrina Platonis, &
de Deo Socratis, poſterius Hierocles
etiam aliique agnoſcunt. Atque debp. 42.
hiſce Daemonibus prolixior iam nobis
inſtituenda eſſet diſquiſitio, cum ex iſto
Daemonum genere a plerisque creda-
tur fuiſſe Daemonium Socratis, niſi ea
lus & otii & chartae exigeret, quam

iſti Schediaſmmati deſtinaummus. Miſſis
itaque

— —*

— - eV080 ——

——

0cR.
Mur
Hie-ar. ſe.
CU
lue-
ned z2
Ie
1e0-
ecdeban. IV.

mo-
ho-
Vit
nem
Por-
bin.
τπα☛
ſa-
ℳ * ,.
gie
ui
am,
iam.
me-54. l
uur,
ede
C
neo⸗
a.
ho-
tie-
zel. l. I ,.
n-. 39
um
U⸗
es
e,⸗4,
his

DE GENIO
itaque lis, quae prolixius ex Chaldaeo-
rum & Perſarum Philoſophia, ex Py-
thagoricis fragmentis, ex Platonico Ti-
maeo, Conuiuio, Epinomide, librisque
de Republica, Plotino, Porphyrio, Iam-
blicho, Chalcidio, Maximo Tyrio, Plu-
tarcho, Apuleio, Martiano Capella, Au-
guſtino, Marſilio Ficino atque aliis pro-
lixe commantari poteram, praecipua
tantum, & quae confuſioni in ſcriptis
iſtis legendis euitandae maxime inſer-

vire valeant, delibare conabor. Eos

itaque Plato in Epinomide ita deſcribit,
vteοS αεο να⁰ eſle dicat *ναν α

reirm oν⁰ 1 77 Slupcias Attios, s0-

Xaι TiHεια *ναροαυ‧, Yäρ απ¾ι NνdW d-
rogeics h. e, Genus aereum, tertiam at-
que adeo mediam obtinens ſodem, inter-
bretum ſaue internuntiorum munus ſiſti-
nens, precibus colendum, proſperorum
FZarcsge, gratig. Quae omnia latius
Perſequitur in conuiuio Platonis Dio-
tima: quae omnem naturam Daemo-
num inter mortales Deosue mediam eſſe
docet, eorumque officium in eo conſi-
ere ait, vt humana ad Deos, diuina ad
homines referant, horum fſcilicet ad
Deos preces & ſacrificia, illorum ad hos
leges & ſacra inſtituta, vnde & ρρα.ο.

dicuntur in quodam oraculorum a Pro-
clo explicato eραÜtο ατιισ Detao T

dAſeinο„ν. Atque iſtam Daemonum
naturam hac ratione in medio conſtitu-
tam, perficere quaſi Diotima ait vni-
verſa, atq; ſibi inuicem connectere Per
eam vaticinia procedere, ſacerdotum
Circa ſacrificia, incantationes, atque ex-
Piationes diligentiam, diuinationem
omnem, omnemque magicam. Deos
enim hominibus miſceri neutiquam,
ſed per Daemonum commercium o-
mne inter Deos hominesque confici
colloquium, ſiue vigilantibus id, ſiue
dormientibus obtigerit. Ex quibus

haut dubie ſuam Daemonis definitio-

J ρμRRATS. 133
nem confecit Apuleius, qui in libro de
Deo Socratis, Dazmones, inquit, ſumt
genere animalia, ingenio rationabilia,
animo pasſiua, corpore aeria, tempore
aeterna & Chalcidius ad Timaeum:

b. 78.

Daemon efßs anima!l rationabile, immor- P. 227.

tale, patibile, aeiherium, diligentam
hominibus impertiens. Qlae cum ſa-

tis, quantum ad praeſens negotium per-

tinet, omnibus ſint obuia, prolixius de-
ducere ſuperſedemus, diſcrimen, quod
inter Deox, Daemonas & animos huma-
nos Cconſtituunt, annotaſſe contenti.
Poſt Deos igitur Daemonia debutantur,
vt habet Tertullianus in libro de anima.
Diſferunt autem, vt proxime allegato
loco docet Apuleius, a Dirs immorta-
libus Daemones pasſtone, ſunt enim iis-
dem, quibus nos perturbationibus obno-
xii, vnde & religionum diuerſs obſer-
vatitnibus, & ſacrorum variis ſüppliciis,
Reqes impertienda eſt. Sic & Chalci-
dius ad Timaeum: patibile eſſe, dicit,
Daemonumgenus, nec immuné a pasſto-
nibus, cuius affectus nobis quoque con-
ſulat, quippe quibus eo ipſo coniun-
gantur, vtque auxilium ferant, conci-
lentur. Quod tamen diſcrimen, vt
melius pateat, non abs re fuerit, Hiero-
clis verba, quibus ille diſcrimen inter
Sααοι αανν.υρνα Qqui, vt ipſe ait, nil aliud
unt Pythagorae, quam daineres d e-
E0:, ſiue Av,hο Platonicorum, & &ορR
aaνα τι Conſtituit, adſcribere. Es:
εα inquit, rανασιαιnιραυνν ατſ½
Ae&‿ρα παd huisνρα Oαορ dαρα
Tu* rrw* cοτσααου¹sY?— ), h. e inter eos,
qui natura excellunt, primas atque opti-
mus eſt Deus zernm omnium conditor,
cui honos debetur ante alia omnia, cum
nullo alio honore comparandus. En ti-
bi Deum Deorum ab omnibus creatu-
ris toto coelo, quod dieitur, diſtinétum.
Iam vero b é& nsασααααιραοG i, aτ
9 er aνασ adρν Aαρ*ꝶ voνττο, α⅜
R 3 ara α

Pe. 225.

b. 40.

134 PART. MI.
ara oÿ zveinoHnαοασι α u αρ Rhe
iui Adurias eis Aς n ατπααντεuο
B* erοαâν., rταρπαXαα⁵ααα
vτ⅜ον Oe& rgo6ιαο. 8 αWοε M ννα
2ν οαπνο Tα 6 1⁰ Oeo* bοàiws
giv. Méoc Saia H” Tin, & v, ev-
ucvoi Hecss Avαια νονs u c vosseg r,“ -
sg*ρ, 9 77 r006° Aο 5ů— το.
Materαιaα, ν αστſ wo J, 205 Ar†— Ioτ
5„“ doο râ Ato e, oς ⁹ Oes,,
α r0con z,“ dXνριWĩÜ .αανσιι
7S RWος d ρ°οο. eρο aναα Xogsvst,
riv àααααπωουo αν. ονadsD*αα Jeagiæs
v*ν ες.οτιυι 1 Sauσ eWααοι Pανdυb—
g aigd* TS Auας nα αν‿ραν⅜νι T α 7é-
gara T7s Snéincn, esron etag Tetg AoXα⅓αςτα
sabντοαιαιαι nuuo, 9 α eins-
èòè
νραͤαdπdo â ναDů α Oow rο Ae, , An ,
xaxiα Aν e, r 5 evενο.. Heakt
4« Socré Tweg ovte ., cigovreg, 940o*
soτιſuοο α αMοι.ο αεοα * des,
gorres uä 90 2s Diolſes 6ρr⁵ ret*
zodhατ—7aνα T e .αDο.n 7§ρ. h. e. In
mundo (1.e. inter creatiras) primi ſunt,
qui ab ipſo progeniti poft ipſum exiſtere
coeperunt, ſne vlla mutatione (quam ex-
periuntur Heroes illuſtres, ſiue Dae-
mones, horum enim cognitio gradus,
atque adeo mutationem, admirttit)nen-
te in ipſum conuerſe- & Ene pasſeonté,
(quam in Daemones cadere ex Apuleio
modo didicimus) deſcendentem in ipfos
ab effoktrice omnium rerum cauſa bono-
rum participationem tanquam purisſfi-
ma ſpecula recipiente. Quos, quae?
prae manibus habemus, Pythagorae car-
mina Deos immortales paulo ante nomi-
nauere, quoniam non moriuntur (h. e.
vt paulo antea id explicauerat Hiero-
cles, beatam illam in Deo vitam non
exuunt, neque vnquam obliuione ſi-
ve fuae naturae, ſiue bonitatis pater-
nae, occupantur, quod h-umanis men-
tibus, in haec inferiora prolabentibus,

CAP. VI.
iuxta Pythagoreorum Platonicorum-
que ſententiam contingit) negue eam,
quae? iphfis cCum Deo intenceait, ſimilitu-
dinem vnquam amittunt.
hiue naturam ſpeectes, Lue debitum ipfis
honorem, ſunt, qui iàm porro in armi-
nibus Pythagoricis dicuntur Heroes il-
huſtres, qui mente quidem ad obifßvem
Jomper conuertuntur, & qua in ipſo fru-
vntur beatitudine luſtrantun, non vero
perinde ac ili ſine mutatione. Eo ipſo
namque, quod medii cum Deo vniumur.

mutationemque mali expertem recipi-

vnt, alia atque alia mentis intentione
Deum contemplantes quaſiexiiltant, im-
mutabilemque & ſimplicem primorum
contemplationem multipliciſua cognitio-
ne ſimul & diuidunt & contrahunt, ex-
troma ſublimis illorum cognitionis initio-
rum ſuorum principiuem ſacienps. Vn-
de illuſtres Heroes merito appellantur.
Illuſtres quidem, vt, quiboni ſint, &
luce vndiquaque coruſèi, mali omnis at-
que obliutonis expertes ; Heroes vero,

quippe qui quidam quaſß amores Lnt,

(medii enim vltima fummis coniun-
gunt, vnde & apud Platonem in conui-
vio praecipuus inter hos Daemones
οο Qicitur) atque oratione pollentese
amantes proinde atque diſorti Dei ama-
tores, qui a terrena Mtia vita ad diui-
nam nos erigant. Hic autem, vt con-
fuſio euitetur, dum Daemonibus appli-
camus, quae de Pythagorae Heroi-
bus νονοοςσ dicit Hierocles, id obſer-
vandum ante omnia, quod iam monui-
mus, ipſum Hieroclem diſerte dicere
eosdem Daemones quoque atque &α²

Yéoss appellari, eſſeque medium ge-

nus inter Deos immortales & homi-
nes, quos c†zαανααι haαιιοονος PaI
poſt appellat Pythagorici carminis au-
tor. Deinde omne iſtud Daemonum ge-
nus rurſum in tres claſſes ab ipſo etiam
Platone, quod obſeruauit Hierocles,
diſtingui,

Medii vero

d fvfNẽ

te
ge⸗

WI⸗

u⸗
an
les,

DE S0OCEATIS DAENMONITO. 3;

diſtingu, in quorum prima poſiti
Daemones, Düs immortalibus propio-
res, angeli nominentur, in extrema
conſtituti, Heroes, in media vero,
Daemones boni. Diuerſamque non-

nihil tam diuidendi quam appellandi
rationem apud Diogenem Laertium ſe-

ui Pythagoram, qui dum 9gos ,
HH geriedr, owas 3 d,“douααυ.
ſancit, manifeſte quatuor vniuerſim
entium intelligentium poſt Deum clas-
ſes conſtituit, in quarum prima Deos
immortates Collocat, altera Angelos &
Daemones honos Platonis complectitur,
quos vno ααQανoονοοπmääine appellat, ter-
tia Heroas, qui tertiam Daemonum
Platonicorum claſſem abſoluebant, &
quarta denique homines, qui in aureis
carminibus ατνι⁰ ara ez appel-
lantur, quam diuiſionem vbique in ſuo
de Myſteriis opere etiam ſequitur Iam-
blichus. Ceterum diuiſſionem Plato-
nicam Daemonum vlIterius perſequi-
tur Ficinus in commentariis ad Ploti-

ni Enneadas, vbi ad diuerſas aeris re-

giones & varia vitae humanae genera
cam reuocat. Quid vetat ipſa eius ver-
ba adſcribere? vbt, inquit, ſecundum
imaginationem vita diſponitur, erxter-
nus dazmon noſter eſt aereus, in aere vi-
delicet inſfemo, ac per imaginationem
noſzram imcginatione ſua nos agitane:
vhbi vero ſocundum rationem viuitur,
daemon foris ex aezre medio ratione ſua
ralionem verſat humanam: vbi denique
intelleltualis eſt vita, dazmon ex dere

Jummo per intellgentianz adſpirat in-

telligentiae culus doctrinae funda-
menta mihi apud Chalcidium quoque
deprehendere videor. Clarius illa tra-

ditur a Proclo in Alcibiadem, vbi tres

Daemonum ordines facit, quorum
Primi oeρα+ , ſecundi Aeesiαos
tertli οαιιο & νονDορο dicuntur,
quibus cMοv†ιρ Oalaetαοtribuitur. Quae

X

vVero alias paſſim occurrere folet Dae-
monum diuiſio, qua quinquefariam
illi diuiduntur, in igneos ſcilicet, aere-
Os, aqueos atque terreſtres, ea non
tam Platonis eiſe videtur, quam recen-
tiorum quorundam Platonicorum, ex
Orphica Schola petita. Ea tamen et-

iam diviſio eodem, quo prior illa, fun-

damento niti videtur, dum fſcilicet ad
operationes Daemonum, quibus hu-
jus vel illius elementi naturam propi-
vS repraeſentant, reſpicitur: quo ob-
ſeruato via forſan patebit conciliatio-
nis cum doctrina Platonica; quae, ipſam
naturam Daemonum ſpectans, omne
eorum genus a6ροo eſle ſtatuit. Niſire-
centiſſimi forſan audiendi Magi & The-
vrgi, qui Daemones in ſupercoeleſtes,
Coeleſtes, & eos, qui haec inferiora dis-
ponunt, diſtribuentes, vltimos hoſce in
quatuor illas claſſes ſubdiuidunt. Ce-

terum rem rurſum Ficini verbis, qui-

bus inter alia in Platonis librum deci-
mum de Republica commentatus eſt,
oſtendere malumus: nimirum, inquit,
ſecundum qiinque vires, quae in mun-
danis inueniuntur, quinque Daemonum
genera computantur, quorum exnume-
ro Coeleſtes quidem Daemones Deorum
mundanorum vnitatem accommodate ſe-
quuntur, aetherei vero Daemones 1. e.
ignei, Deorum eorundem intelligentiam,
aeret Daemones rationem, aquei ima-
Zinatiohem, terreni veronaturam, quam
in Diis mundanis appellauimus vegetäa-
bilem. Sub his Orphici collocant Dae-
mones ſubterranzos, mundanorum De
rum corpora infimo ordine referentes,
ſeelerumqie vitores. Quibus non dis-
ſimilia habemus apud Proclum in Alci-

R

P- 812*

biadem. Neque quantum mihi con- f. 43.

ſtat diuiſio in Daemonas bonos & ma-
los vſpiam diſerte a Platone propoſita

fuit, wut Porphyrius in libris de Abſti- .
nentia, Chalcidius commentario ad “

Platonis

II,

276.

9

136 PART. III.

Platonis Timaeum, Proclus in Alcibia-
dem Platonis, Iamblichus in libro de
Myſteriis aliique nonnulli eam propo-
nant. Vnde recte Ficinus ad Conuiui-
vm Platonis non Platonis, ſed Platoni-
corum quorundam & Chriſtianorum

*26. eam eſſe agnoſcit. Quod enim Auguſti-

nus Steuchus in libro octavo de peren-
ni Philoſophia apud ipfum Platonem
Daemonas aereos ſtrictiori ſignificatu
nil niſi malos genios notare exiſtimat, in
eo inſigniter eum falli fupra poſita Pla-

p. 220. tonis definitio abunde euincit, & lucu-

lentapPlatonicae ea de re doctrinae expli-
catio, quam debemus Chalcidio in prae-
ſtantiſſimo ad Platonis Timaeum com-
mentario, cuius locum ob nimiam proli-
xitatem exſcribere ſuperſedeo. Quid
quod infirmisſima eiusratio ſitꝰ Ex eo e-
nim argumentatur, quod venreia tribua-
tur aPlatone Daemonibus, quam àατ
eſſe, atque adeo bonis geniis tribui non
poſſe variis adductis Platonis locis o-
ſtendit. Sane enim mαια ſimpliciter
magiam notare poteſt, ſic apud Heſy-
chium Pom &ρα explicatur aαν⅜νροEρHd
za de, & apud Demoſthenem α1α⅝
Jdemos & éne iunguntur in oratione pro
corona. Sed ſatis de obſcuris iſtis Dae-
monum diuiſionibus, quae quod ad
confuſionem euitandam & diſcrimen
inter Deos & Daemonas conſtituen-
dum pertinere viderentur, paucis at-
tingendae fuerunt. Iſtud vero dis-
crimen mutabilitatem paſſibilitatem-
que, pro diuerſis Daemonum ſpecie-
pus rurſum diuerſam, vt latius dedu-
cit Ficinus ad Apologiam Platonis, ab-
ſoluere iam vidimus. Addi poſſunt
aliae differentiae, quas fuſe perſequi-
tur Porphyrius in epiſtola ad Anebo-
nem: vbi Deos & Daemones ratione
ινιοα quam habent illi ad corporaae-
theera, haec ad aerea, ratione item in-
telligentiae purae, & naturae incorpo-

6AP. VI.
reae eos inuicem differre ſtatuit. Quae
omnia tamen diſplicent lamblicho in
obſcuro de Myſteriis Aegyptiorum O-
pere; qui denique Daemonum a Diis
diſcrimen conſtituit ineo, quod Dae-
mones a aαάͤ ſint ſenſibus, Dii etiam
intelligentiae. Quod illi partibus tan-
tum quibusdam mundi, certis videli-
cet vrbibus, regionibus, animalibus,
plantis, hominibus, hi vero rebus o-
mnibus praeſint. Quod illi æouwνwsι
quodammodo ſint & α ab iis re-

bus, quas adminiſtrant, hi vero cor-
pora quidem conſcendant, ab iis ta-

men prorſus ſint ſeparati: quod illi
miniſtri ſint, iſti Principes: quod de-
nique a tendentibus ad geneſin quali-
tatibus hi prorſus ſint immunes, mi-
nime vero illi. At & diſcrimen Dae-
monum iſtorum ab animabus tam ſepa-
ratis, quam iis, quae in corporibus adhuc
verſantur, paucis expediendum. V-
traeque Daemones appellari ſolent.
Generatim enim loquendo omnes na-
turae ſpirituales, quae cum corpori-
bus coniungi poſſunt terrenis, dααaes
appellantur (quos vt ab illis proprie
ſic dictis Daemonibus, quos uc
daiuoas nonnulli vocant, diſtingnat
Pythagoras uawz ιαι Jinovas appel-
lat, )ſiue corpora reapſe inhabitent, ſiue
minus. Inſignis eſt Hieroclis locus in
commentario ad aurea carmina rααaα
Oonνα Toxα, α ν αα Aοτοουν⅛.
me αα Nαιοναα c& Jaαοννοuvvo:J α
Sis zhte. Bera aenn, durds 1⁵
Obα οα⁰ α Aασ. 6 r Xοοοσ,.
†αν.gs οααι. α ναυυNς
is οοRττοαοο α Piie αοναiα
οαασανοG Hπ ο αιανι οοοe. .õãõã Daemo-

num appellatione hominum animos in-
telligit (Pythagoras) veritate & vir-
tute inſtructos, quafi danovas ieé. ſCi-
entia praeæditos, eos vero deinde ab illis
diſtinguens, qui natura Daemonesſunt,
mediumque

De Deo 5

Socratis /

P 79. 64

tinm
tan.
eli.
bis,
80.
Ors
re⸗
cor-
t.
il
de.
ualt.

Dae
epe.
lhuc

ſoluunt, terrenos nuncupaltit, vt qit pos-
lint in terris verſari, terrenaque cor-
pora ſubeuntes in terris habitare. Sic
ltaque Daemonas Oéρ & Tesc ta-
les diſtinguit: omneque entium ratio-

nalium genus Daemonum nomine ap-
pellari poſie oſtendens, tres Daüemo-

num claſſes conſtituit generaliores,
claſſem ſcilicet Daemonum coleſtium
hoc eſt Deorum, aethereorum h. e. Dae-
monum proprie ſic dictorum, & ter-
reſtriuin h. e. animorum humanorum.
Speciatim vero illi, qui corpore exſo-
luti ſunt, animi, Daemones appellan-
tur, vt videre etiam eſt apud Plato-
nem in libris de Republica, ex quo id

f. 44. Obſeruat etiam Proclus ad Alcibiadem

P. 79

De Deo Priorem. Sic Apuleio ſecundo ſegnatu
Socratis ſpevies Daemonum ſt animius humanis,

p. 79.

xutus & liber, ſtipendiis vitae corport
ſao abiuratis, quem vetere latina lin-
gua lemurem eſſe dictatum ſe reperire

ait, honoris gratia Dei quoque no-

p. 779.
f. 743.

men accepiſſe. Atque huc pertinet
quod de fine Philoſophiae dicebat Py-
thagoras, quem τοοααα & νοονNπσÜο
T0ρα οο eſie ait, huc, quae de Aτο τι0α
gεια tradunt ſuperſtitioſae Romano-
rum caeremoniae, pertinent. Hinc
vero factum, vt multi ex Platonis Scho-
la vniuerſim Daemones exiſtimauerint
eſſe animas corporeo munere liberatas,
quorum tamen errorem ſolide euer-
tit Chalcidius ad Timaeum, & niſime-
moria fallit Iamblichus de Aegyptio-
rum Myſteriis, Proclus item in Plato-
nis Alcibiadem commentario. Ani-
mum vero humanum etiam in corpo-
re adhuc degentem Daemonem appel-
lari, tritisſimum eſt. Sic Proclus ad
Alcibiadem priorem obſeruat a Plato-
ne in Timaeo animam rationalem Dae-
monem & quidem animalis vocari, vbi
ſimul fundamentum, cur Di quoque &

DE SOCRATTS DAEMONO. .

mediumque genus (entium Mopcv) ab-

Mat.

137
animi Daemones vocentur, ediſſerit.
Sic paulo ante allegato loco Apuleius.
Nam quodam ſignifecatu & animus hu-
manus, eiain, nunc in corpore ſetus, Dae-
mon nunoupatair. Exemplum eius rei
ex vetere Poeta adducii:
Diine hun ardorem mentibus aldunt,
Euryale, an ſua cuique Deus ſit dira
Aupidos
Nimirum Deus illi & Daemon pro ſyn-
onymis habentur, vnde & de DEO
Socratis librum infſcripſit, quo de
Daemone Socratis egit. Mox vero
addit: igitur & bona cupido animi
Deus bonus eſt, vnde nonnulli arbi-
Wrantur, vt tam dictum eſt, daizovag
dici heatos, quorum Daemon bonus, id
Aſt animats virtute perfectus eſt, gqucm
noſtra lingua, vi ego interpretor, haud
Nciam an bono, gerte quidem meo peri-
culo, potenis genium vocare: quoniam
Deus, qui oct animus ſui cuinsque, quan-
quam ſit immortalis, tamen quodam-
modo cum homine gignitur. Similia in-
venias licet apud Plutarchum ſub ini-
tium quaeſtionum Platonicarum, vbi
multis allatis exemplis animum homi-
nis Deum & Daemonem dici confir-
Sic enim Menander α.α
ραν Oεο. Sic Heraclitus 79 οα du-
oans daitc. Ipſeque Plato exinde
eadem, qua Apuleius, ratione vocem e-
uittcw explicat, apud Clementem Alex-
andrinum, quod etiam eius diſcipulus Topi

Xenocrates apud Ariſtotelem in To- c. 6.

picis fecit. Sic Antoninus Imperator
in iis, quae ad ſe ipſum conſignauit,
paſſim, maxime vero luculente Libro
quinto Aaiuoe vocat, quem ſui parti-
culam a ſe auulſam Iupiter cuique at-
tribuit, praeſidem ducemque ei futu-
ram. τ mM &ε ⅞H11 pergit Saoνια
α Aρ ½ h. e. hic vero eſt mens cuius-
vis & ratio. Eundem paſſim r0 s0αν
Scs alper dicit, h.e, genium quem
n

Strom. II.

138 2 PARZ. W..
in ſo habet quisque quod & aliis Stoicis

non infrequens: Senecae imprimis,

de Deo
Socratis

P. 78.

ap. Stob. . . . 2
1. Eth. tiam luculente Porphyrius explicat d

qui paſſim animum mentem, rationem,
diuini päartem spiritus & interdum De-
vm appellauit. Iam vero cum promi-
ſcue Daemonem animum quoque no-
tare conſtet, diſcrimen iam inter Dae-
mones ſecundi generis, h. e. zαοαα &
tertii generis h. e. νταιν äνιει, ſine aui-
mos humanos erit oſtendendum. In eo
id potiſſimum conſtituit Apuleius,
quod corpora illi habeant aerea, at eo
tantum differre videntur ab animis, in
hoc terreſtri corpore habitantibus, non
vero ab iisdem, vinculis illius iam exſo-
lutis. Nam animae quoquea corpore ſe-
Paratae aereum aethereumue huiusmo-
di bsvνα tribuunt Platonici & æXersI
Grres Chriſtiani, quorum opiniones ea
de re hic curioſius non perueſtigabi-
mus. Poterit tamen corpus iſtud aere-
vm diſcrimen aliquod conſtituere, ſi
conſtanter & ſine mutatione illud Dae-
monibus adhaerere, vt qui ſint &-
aνHνι, dicamus, amitti vero ab ani-
mis humanis, iisque, ſi bene rem geſſe-
rint, reſtitui. Sane id maxime con-
veniens eſt doctrinae Platonis, qui a-
nimam ſemper in corpore eſſe, in di-
verſo tamen, pro conditionis ſuae di-
verſitate ſtatuit. Quam eius ſenten-

b. 203. eει inquiens Woxn, Setgn ασαα
6, E

1 AEe τ t*dαοας οιανHεν. ρανναια
poregor * anertasn αſτ 10σσ
7‿dιο σοM NWπα τποN ροιo, h. e.
Pro ſuae conditionis natione anima cor-
us inuenit, ſibi conuentens atque ad-
aptataum. Magis itaque purgatae cor-
pus adhaeret, ad ſpiritualem naturam
propius accedens hoc eſt gethereum. At-
que hinc eſt, quod Hierocles Daemo-
nes ab animis eo differre potius dicat,
quod illi minime natura comparati ita
ſint ( νοειωτι) vt in terra atque

CAbP. VI.
terrenis corporibus habitent, bene
vero iſti. Rectiusque & clarius juxta
mentem noſtram id diſcrimen indicat
Chalcidius ad Timaeum, vbi dicit:
Daemonem animal eſſe immortale, quia
non mutet corpus aliud ex alio, ſed eo-
dem ſomper vtatur. Ex his vero etiam
diſcrimen Axipévoy ab animis humanis
gvοναohdHJος Patet, Vt proinde ea de re
addendum nil amplius eſſe videatur.
Iam vero de Daemonum corporibus,
ſede, officiis, cultu, adparitionibus plu-
ra addere animus non eſt, de iſtis enim
legentibus Platonicorum Scripta non
multum difficultatis oboriri poteſt. II-
lam tantum partem attingere placet,
quae ad praeſens negotium maxime
Pertinet. Receptiſſima itaque Pla-

tonis & Platonicorum docëctrina habet

ſortiri vnamquamuis animam Daemo-
nem, quem Aaineva ounsostbn, vocat, h. e.
proprium Daemonem, Iamblichus in
ſectione nona Libri de Myſteriis, vbi
ex inſtituto de hoc Daemone agit. Mul-
ta de eo tam Theurgia quam Geneth-
lialogia & Aſtrologia docet, haec e-
nim etiam multa ρο rασ rαπ₰ àναα
Aaiuo habet, vt ex Vettio Valen-
te aliisque veteribus Genethliacis Sel-
denus, Salmaſius aliique aeui no-
ſtri viri docti obſeruarunt. Quam-
vis Nonnulli Daemonem Geniturae,
cuius conſideratio ad Genethliacos
maxime pertinet, a Genio ſacro, di-
vinitus immiſſo, & Genio, quem
profeſſionis vocant, diſtingui velint.
Nos, praetermiſſis Genethliacis, ea po-
tiſſimum, quae ad Theurgiam ſpeétant,
perſequemur. Hunc Daemonem ita-
que, vitae ducem, Iamblichus, ex mente
Platonis, probat Animae tribui ante

conceptionem, quod etiam patet ex Echethic.
fragmento Porphyrii apud Stobaeum. p. 203.

Atque eum non a certa aliqua coeli
parte aut elemento ſenſibili, ſed a
totius
. 7*

totin
omi

ede
Rilt
ludicat
iit: ae.
lognie
oο.
etiam
Nmmanis
dere
leatur.
dibi,
Usplu.
Senim
ta non
eſt I.
Phcet,
wime
e Dlr.
haber
emo-
t, ke.
us in
„pbi
Mul.
eth-
e⸗
d
dlen-
el
-
un.
turae,
lacos
di-
uem
inr.
po⸗
Gunt,
Nita-
ente
Aute
t ex Eclethie⸗
eIih. ,203.
celi
ed4
tius
ſ

—

f. 42. b. lae: de quibus luculente
P. 278. in Alcibiadem priorem Platonis.

DE S0 CRATTS DAFAMONTO.

totius mundi diſpoſitione, & vita in eo
omnigena, deriuari dicit lamblichus:
quo ipſo maniſeſte diſtinguitur a Dae-
monibus ſtellarum pediſſequis, & ab iis
deriuatis, qui ſunt velut aereae ſtel-
agit Proclus
Ce-
terum Ficinus ad Procli librum quar-
tum Enneadis tertiae multa habet de
his, de quibus nunc agimus Daemoni-
bus, vbi & rationem deducit, quomo-
do oculis hominum ſiſti illi ſoleant. Au-
diamus ipſum: Daemones inquit, Rel-
lae ſunt aerei coeti, Cireuitus Nelarum
coeleſtium pro viribits imitantes - - — no-
que elektione tantin in nos agunt, ſod
Plurimum tellarum inſtar ipſa naturg
digue radiis ſuts, gugmuis oaltis, ta-
mon admodum officacibitg. Quos giuli-

dem Wagus, qui congregare Nouerit, pot-

erit & videre ceterisquo monſtraxre.
tcut & ſolis vadii e veſtigio poſßs occa-
JRum, qui per ſe minimo diſoernuntur, a-
liguando certis vaporibis congregdti,
Ratim ſub ruboris vel paltoris Jorm
videntur; O& ſiammia nonnungutam mo-
ridie accenſo procul in lino non ceornitur,
adhibitis vero lignis apha,'et. Videtur.

itaqgue bacerdos Aegptiug Daemonis

Plotinici radios congregaſſe, dtquét, (vt
Porphyrius teſtig oſi) praeſentium ocu-
lis Olend ſe, ſiue colens Deos hoc eo-
Pum munere nc impetrauerit, ſiue va-
porem certim, Daemonibusqae cogna-
um infuderit aeri, quo certo modora-
dii Daemonis congregari potuerint. Sod
guanam forma coniecit mogus, Plotini
Daemonem eſſe ſupremum? gatiqa ſoili-
cer non difformi quodam inſtar ridis
Julgore venit, ſicut inſimi ſolent Dae-
mones imn aere miſto, non ballore iterum
vel rübore, ſicut medii nonnunqugm
conſnenernnt, ſod lumine puro penitus
atque laricmo, quod aetheroorum
coeleſtiumque Daemonum oſ proprium.
Obſeruandum autem eſt, Daemones

39
iſtos, qui hominibus tanquam proprii
addicuntur, ex ordine inferiorum eſſe,
iuxta ſententiam Platonicorum: niſ
quod pauci nonnulli, vt Socrates at-
que Plotinus, ex fuperiore Daemo-
num genere duces nacti fuerint, qui
Dii proinde promiſcue & Daemones
(quod ex fupra dictis patet) appellan-
tur. Equidem ſunt nonnulli, qui Dae-
monas illos vniuerſum habeant pro ani-
mae noſtrae parte, mente ſcilicet, quod
imprimis hic nobis obſeruandum: ve-
rum ex Platonica Schola nemo, quod
ſciam, eſt, qui ita ſentiat. Pythagoreos
quosdam ita ſtatuiſſe euidens eſt ex
Timaeo, & Iamblichi Protrepticis, a
quibus in iſtam ſententiam fere addu-
ctus etiam Porphyrius fuit, vt ex eius
ad Anebonem epiſtola patet. At ſoli-
cite iſtam opinionem explodunt Iam-
blichus de Myſteriis Aegyptiorum, &
Proclus in commentario ad Alcibiadem
priorem. Daemonem itaque huius-Sect. Ix.
modi vbi ſortita anima fuerit, iuxta c. 8.
puriorem Platonis doctrinam (a qua bag. 313.
nonnihil recedit lamblichus, vt in
notis ad eum doctifſimus Galeus oſten-
dit, Ducem eum nanciſcitur & o=-
Xαν rν adiοοder̈: qui ſtatim a-

nimae adeſt, eiusque vitalia opera exe-

quitur: ipſam ad geneſin deſcenden-
tem corpori alligat, totum animal re-
git, vitamque animae propriam guber-
nat: ita vt ea cogitemus, quae ipſe ſug-
geſſerit, agamus, quae nobis in men-
tem is induxerit. Eius vero ſuggeſtio-
nes hoc percipiamus euidentius, quo
magis purgatam mentem, atque adeo ad
accipiendas ſuggeſtiones eius magis
idoneam habuerimus.
§. IV. His de Daemonibus ex Pla-
tonicorum Schola paulo fuſius repeti-
tis, facilius erit deinceps, quae de So-
cratis Daemonio traduntur, percipere.
Daemonium iſtud pasſim ſibi tribuit
ipſe Socrates & ad facta ſibi ab illo

8 2 indicia

140 PARTI. IIl. CAP. VI.
indicia vbique, modo ſeſe obtulerit oc- 1α ₰% 2Re νvντρσ ν oαννπMαα—ια
caſio, prouocat. Meminit eius rei prae- rie vναooς τD daaοas dv , Sroi
cipue apud Platonem in Euthyphro- dr ahτασ αNπι „ονα ααο ρα ace
ne, in Apologia, in Theaeteto & in Zeνn ridhà ₰αα. Haec ommnid tibi eo
Theage. Praecipua ex iſtis locis pau- confelio commemorqui, vt demonſtrarem
lo diligentius ſunt expendenda, vt ex iis am ſtius Daemonii virtutem, in hac
de indole huius Daemonii regctius iu- etiam conſuetudinis illius, guae mihi cum

T.I. opp. dicare liceat. In Euthyphrone Socra- ilis imercedit, qui meam umiliarita-
Plat. p. 3. tes de Melito conqueritur, a quo accu- tem amant, ratione, principatuin ommnino

p. 128.

ſari ſe dicit ι zoiusτρν uι o ναOσα nο. obtinere. Multis iguidem ilud aduerſa-
gνα Oss, vt Deorum fabram, & qui tur, & his, viut mea conſuetudine vian-
nouos fngeret Daezmones, cuius criminis tur, haud licet aliquid a me emolumenti
Paulum quoque Apoſtolum coram A- capere, nec quidem cumillis familiariter
reopagitis poſtulatum eſſe conſtat: poſſum verſari. Plurimis vero vt fami-
quod cum ipſo ſermones miſcens Eu- Liarem me praebeam non impedit, nihilo
thyphro inde ait eſſe, quod ſibi Daemo- tamen, etiamſi mecum verſentur, plus v-
nium asνι₰ ανοαιũ—! wh h. e. quotidie ad- tilitatis capitunkt., Quorum vero conſuetu-
eſſe dicat. Iple vero Socrates in Thea- dinem ſuaſerit mei illius Daemonii virtus,
ge, cum ad diſciplinam eius admitti Miomninzſunt, quos tu modonotaſti, con-
Theages cuperet: 6σιτ, inquit, Jee tinuo enim magnos progreſſus faciunt.
uéiea rapennvo, nol e aαοο dααιαν. Sic & in Apologia Socrates eius rei,
vey Jripabviov &i ε r S†τ Daotn, 5 5rαν νρ Qquod priuatim tantum ſingulos adire
iae, A et‿ααa.me d, MπWä ·- αdετ⁰νι atque monere per omnem vitam inſti-
rT‿†⁹oz τ†——e* ρονoovoovw αm—wiοτι α tuerit, rempublicam vero gerere nun-
däν ri Me r& iανN Aαv rνον, α Qquam voluerit, iſtam rationem reddit,

Piüias Oeovn, radov 1S† Ar, ι Quam &alias ſaepius ex ſe Athenienſes

Sà o *‿àe Hi, mihi Daemonium, audiuiſſe ait, quod Daemonium fſcilicet
quod diuina ſorte a pueris me ſequitur ſuum ipſiobſtiterit. &r σ Aτνταο, in-
& ducit. Eſ vero ilud vox, quaé quot- quit, àr Mo Räésr ri “ aHαμνον νρ
ies audita fuerit, abſtinendum eſſe monet Tas Daun oο n α Tâ YααHυ r nco H²⅜
abeo, quod facere animum indureram, day Me/ur νρUuleòrο sο ϑ r Sro &α²
nunquam vero, vt quicquam ſiſeipiam, a rαααιπ⁰ dειιoνν cv Ti eοαμρνM
Jſuadet. Etſe amicorum quis mecum , 5ra* agrat, A droοröιsGv. T818 3

. . . . „7 „. 5 .
communicauerit quippiam, voxque illa av MeRXDWο e‿ααο..õ*X HMutisrei caltſa ſt,

ſe exeruerit, id quoque, de quo conſulta- quod penos me ſit diuinum quiddam &-

tio inſtituta fuit, omittendum eſſe monet, Daemonium, vox guaedum, quam qui-
nec fieri ilud patitun. Hocque vbi dem Melitus in accuſatione ſua debac-
exemplis aliquam multis confirmaſſet, chatus diſerte perſfrinxit: Huius vero
addit: Tadra d zdrra Aona o r.ι ausſpiciis a pueris vſus ſum. Vox nimi-
dvauig An 1& autoi* Trerâz* X es ra um quuedam eſt, quae«, vbi ſo erverit,
v*οτιρας τ ε α diao ‧ ‧Lτνoν 1 ſomper me reuocat ab eo, quod facere
rar Riarar zonρααιρναο ουν inſtituo, nunqguam vero ad Jfaciendum
T1, α S S sre PeXαDNαα. gtippiam impellit. Atque hoc oſt, quod

2

p. 3.

ker uas dae r s. s , dio mihine res quidem ciuites capeſſam im-

r6 o Tgrο .Sd.â ie woHM⁵ο Pedimento eſ. Et in eadem Apologia,
σ ανaιſ .ν daXαdιNdοονς ADeXSν. exX eo potifſimum Socrates colligit ni
mali

.

i,
hil
ali

mali eſſe in morte, Areopagitarum iudi-

cio ſubeunda, quod nullo ſigno Dae-

mon ſe ſiue domo egredientem, ſiue
verba coram iudicibus facientem, pro-
hibuerit. vam, inquit, 6ri dgat eRoο
èèͤ ao
PAoα Ar,doss as al, ascd dgien, 74 Péverer.
„ 7a oαρρορoσρα οα Pau rucn, 78 Jainolis,
e9“ e vα οροοαοασαν Y*αονoσνo ρ1 Ado ανα
A “, α rdrv S αααιοιοσσι suνſπιαπα
Ai† aιοοουα νιαοο νοαιο. vorl
bSoooπdρρορ τιο οονσεdVůH ο aαoo, ra—
Ti, ν‿ aοααüuιαA, ri , voiτα N—
1a ανιαιο .αραα να ρασ Eicyt. S6 6⁵
cino Jey zvartc o Tο 1 Des gedon, r
uiza AusauvoονοsνDdνον%ot s 1 dashebon,
*r⁸ sr Tο Noοναο “ 5Mτiv oνο*. 8́
ð
e Réoτ erak. vvyt ο Sdres 7 eo
Tabve rv zcäir, r e, sρα☛ Svl, r &
νο vανααυdoNn, u. T1S* dai†αο να —-
2èl êõðõ
oi 10 uααρν+νιρο ο ααι* ρooρ*dokt.
Volo vobis indicare, quid ex eo, quod
