eſt modo, veritate ſenſuum, id, quod
eſt opinabile, diſtinguas in id, quod
expectabile eſt, tempusue (quaſi non-

dum debite perſpectum) depoſcit, pri-

vſquam quale ſit pronuncietur, & in
id, quod praeſens, poſitumne coram,
exploratumque eſt; fore vt vana pe-
nitus opinione te ipſum conturbes.
Sin autem idomne, quod heic appel-
latur expecétabile, cum opinabilia men-
teagitabuntur, firmiter habueris, vt
tale, neque leuiter praeterieris, quaſi
conſtans, & admittendum id, quod,
nullius euidentiae ſuffragium habens,
falſum eſt; fore eo caſu, vt te geras pro
eo, qui ab omni ambiguo cauet, atten-

ditque ſollicite, quale omne iudicium

ſit, quod de re opinabili aut recte, aut
perperam fertur.

34.

Laert. X,

2

— — ——. — ͤ— ⏑.. — —

lx gext
Clem,
Mex. 8
icer,
Calkend.

irc
Vni⸗
Onn⸗

nni-
lum
lte⸗
m,
guo⸗
le,

in, Laert 1
34.

4

—

—

CANONICA
CAP.

95⁵9
III.

CANONES DE PRAENOTIONE, ANTICIPATIONEVE
CRITERIORVM ALTERO.

/T'iam de ipſa praenotione, ſeu an-
ticipatione dicamus, videntur poſ-
ſe quoque de ipſa quatuor inſtitui Ca-

nones.
CQANON I.
Ommnis, quae in mente eſt anticipatio,
ſou praenotio, dependet a ſenſebis;
idque vel incurſione, vel proportio-
ne, vel ſimilitudine, vel compoſetio-
n
Laett. , Ntelligo autem notionem, ſeu qua-
32. ſi ideam, ac formam, quae anticipata
dicatur praenotio, gigni in animo in-
curſione, ſeu mauis incidentia, dum res
directe, & per ſe incurrit, inciditue in
ſenſfum, veluti homo coram ſpectatus.
Proportione vero, dum notio, aut for-
ma ante habita amplificatur, aut exte-
nuatur, ſed partium tamen numero, ſi-
. tu, figuraque ſeruatis, cum congrua cu-
iusque magnitudine, vt dum, viſo iuſtae
magtitudinis homine, deformamus
animo ſpeciem, amplificando quidem
gigantis, extenuando vero pygmaei.
Similitudine, dum inſtar rei, quae fue-
rit prius ſenſu percepta, ſimilem aliam
imaginamur; vt, dum ciuitatem non vi-
ſam viſae inſtar concipimus. Com-
poſitione denique, dum, quas dua-
rum aut plurium rerum diſtinctas no-
tiones habemus, in vnam quaſi com-
pingimus, vt dum equi, & hominis no-
tiones ita adunamus, vt, quae Centauri
ſit, conſurgat; ſed nempe ratiocinio ad
Ex Sext. hoc nonnihil conferente.
Clem. CANON II.
Alex. & Anticipatio eſt ipfa rei notio, & quaſi de-
cicer. DEznitio, ſine qua quidquam quaerere,

Galenn. dubitare, opinari, imo & nominare
Epic. p. non licet.
139. Vippe nomine anticipationis, prae-

laert. K, σ notionisue, intelligo comprehen-
33

ſionem animi, opinionemue quan-
dam congruam, ſiue mauisintelligen-
tiam menti defixam, exiſtentemque
quaſimemoriam, monimentumue e-
ius rei, quae extrorſum ſaepius appa-
ruerit, (quamue mens in ſe aliquo ex-
poſitorum modorum deformauerit)
cuiusmodi eſt v. c. idea, ſeu forma, at-
que ſpecies illa, ad quam reſpicientes,
dicimus apud nosmet ipſos. TLale quid

eſt homo. Quippe ſimul atque audimus

pronunciari hanc vocem, homo, illico
hominis effigies intelligitur, iuxta de-
formatam in animo prgeuiis ſenſibus
anticipationem.
Quamobrem, quae res cuique voci
primo, praecipueque fubiecta, animo
apprehenditur, eſt quidpiam perſpi-
cuum, atque euidens; neque enim,
dum quid quaerimus, aut de eo haere-
mus, quidpiamue opinamur, id face-
remus, niſi illius praenotionem iam
haberemus. Veluti, quando quaeri-
mus, id, quod proculapparet, equusne,
an bos eſt? Quippe aliquando vidiſſe,
anticipationeque nouiſſe equi, & bo-
vis formam oportet. Sane enim alio-
quin, ne nominaremus quidem ali-
quid, niſi prius quandam illius effigiem
anticipatione notam teneremus.
Ex his autem fit, vt ſi requiratur,
quid quaepiam res ſit; illam definia-
mus, ſiue deſcribamus, quatenus ſe ha-
bet, quam in animo habemus illius an-
ticipationem. Neque id modo, cum
quid, qualisue res ſingularis ſit, roga-
mur, v. c. quid, aut qualis ſit Plato;
ſed etiam, cum quid, qualisue ſit vni-
verſalis, vt homo, non ĩiſte, aut ille, ſed
generatim conſideratus. Nimirum id
fit, prout mens, viſis pluribus ſingula-
ribus, variisque diſcriminibus, illorum
quaſi

ibid,

Laert. X,

1

960⁰
quaſi ſepoſitis, anticipationem eius,
quod commune habent, effingit, ac in
ſe defigit, quaſi vniuerſalem notionem,
ad quam reſpiciendo, dicimus, homi-

nem, v. g. eſſe aliquid animatum, ac tali

forma praeditum.
CANON III.
Eſt anticipatio inomni ratiocinatione
principium; quaſßi nempe id, ad quod

attendentes inferimus vnum zſſe,

idem, aut diuerſim, coniuncltum, gut
disiunltum ab alio. .
Tenim, dum quid ſiue enunciando,
ſiue ratiocinando opinamur, id a

quapiam re prius euidente dependet;

Vtpote ad quam attendentes, cogita-

tionemue noſtram referentes, inferi-

mus id, de quo agitur, tale eſſe, aut non
eſſe; hoc eſt, idem, aut aliud, cohaerens,
aut non cohaerens cum illo. Sic enim, ſi
probandum ſit, hoc, quod videmus, ho-
minem eſſe; ad praenotionem de homi-
ne habitam ſic reſpicimus, vt nihil hae-
rentes dicamus, homo eſt quidpiam a-
nimatum, ac tali forma praeditum;
hoc, quod video, & animatum, & tali
forma praeditum eſt. Quare hoc,

quod video, eſt homo, vel non eſt illud

animatum, taliue forma praeditum;
quare iſtud homo non eſt.
Non eſt vero neceſſe, omnia exquiſi-
tis, vt cuiusmodi a Dialeéticis iactan-
tur, confirmare rationibus, ſcrupuloſis-

ve ratiocinandi formis. Nam intereſt

quidem inter argumentum, conclu-

ſionemque rationis, & inter medio-
crem animaduerſionem, atque admo-
nitionem: quod altera occulta quae-
dam, & quaſi inuoluta aperiantur, al-
tera promta & aperta iudicentur.
Verum vbi anticipationes, quales o-
portet, extiterint, tum citra vllum ar-
tificium, dialecticamque machinatio-
nem, & perſpicue dignoſcitur, & ſpon-
te naturae infertur, quid ex iis vel ſe-

PAnS XII PFIIOSoPIIA EPICVEI
quatur, vel non ſequati; ſeu quid il-

lis congruum, incongruumue ſit; adeo
proinde, vt nihil aliud, quam curan-
dum ſit, vt clarae & diſtinétae de rebus
anticipationes habeantur.
CANON IV.

Quod ineuidens eſt, ex rei euidentis

Aunticipatione demonſtrari debet.

NeEmpe hoc eſt, quod mox dicebam, bn0. C

debere perſpicuas, euidentesue eſſe
anticipationes rerum, ex quibus quid-
Piam inferimus, & de quibus opinando
ſumtiones, ſeu propoſitiones quasdam
facimus, quae ſint eflata, ſiue principia,
quibus demonſtrari illud, quod infer-
tur, ſiue conchuditur, cenſeatur. Eſt e-
nim demonſtratio, oratio, quæ per ſum-
tiones conceſſas colligendo, aperit non
manifeſtam veritatem. Quomodo,
vt dari inane, quod immanifeſtum eſt,
demonſtretur, ſuppoſita inanis anti-
cipatione, itemque anticipatione rei
euidentis, cuiusmodi eſt motus, ſum-
tiones iſtae praemittuntur: Si motus
eſt, inane eſt; Atqui motus eſt, tum-
que infertur. Ergo eſt & inane.
Hoc loco autem motus accipitur
uaſi argumentum, ſeu medium, aut,
Analli. ſignum, quod proprie res eſſe
ſenſibilis debeat Senſus enim eſt,
iuxta quem necefſlarium eſt facere vlti-
moadid, quod occultum eſt, ratioci-
nando coniecturam. Tametſi tale ſi-
gnum, ſeu medium non ſemper neceſ-
ſariam cum eo, quod infertur, habet
connexionem; ſed eſt interdum con-
tingens ſolum, ſeu probabile, & quod
aliter ſe habere poſſit.
Huiusmodi autem ſunt multa, ex
quibus ratiocinamur, de rebus praeſer-
tim ſublimibus, vtpote, quae fieri non
vno, verum pluribus modis poſſint, vt
iam ante inſinuatum eſt.
Poteſt quin etiam huc ſpectare,
quam dicere Icovoiv, aequilibritatem,
. aequabilemue

extus
mpir. p

ic. de

Nat. De
r. I, I6

laert. X,
II8.,

Y
lut, 1)
229.

luert. ,
.

bicl.
Ade
Uran-
rebus

lenti 1 deytus
Bmyir ,
275,C.
dun ee
elle
luic.
Indo
Gam
pin,
lter-
te.

Cic. e
Nar e
hrhl

Sextus
Empiric. demonſtrationem vllam dari negant,

CANONICGCA

aequabilemue tributionem ſoleo; iux-
ta quam infertur, poſito vno contrari-
orum in rerum natura, poni debere &
alterum; vt cum ita ratiocinor: Si
mortalium tanta multitudo ſit, eſſe im-
mortalium non minorem; &, ſi quae
interimant, innumerabilia ſint, etiam ea,
quae conſeruent, infinita eſſe debere.
Quod fupereſt, aduerſus illos, qui

96¹
tis, quomodo id requiritis, quod ne a-
nimo quidem aſſequimini? .

Cum vero ipſi idem ſint, qui fidem Lueret.
ſenſuum abrogent, ac nihil ſciri profi-L. IV. v.
teantur; annon, cum ſe quoque fatean- 47 1. la.
tur nihil ſcire, idipſum, an ſciri quidoi-
am poſſit, neſciunt? Non igitur aduer-
ſus illos, quod capite retro inſiſtant Ve-
ſtigia, eſſe videtur contendendum; ſed

adu. Lo- HOC vti ratiocinio licet. Aut intelligi- ſi dicant tamen, & ego concedam id ab
gic. pag. . 1— . S . . . . . .
281.D. tis, quid ſit demonſtratio, aut non in- illis ſciri, percontabor iure; cum ante
telligitis. Et, ſi intelligitis quidem, ha- nihil verum in rebus ipſis viderint, vn-
betisque eius notionem, igitur de- denam quid rei ſit ſcire, quid viciſſim
monſtratio eſt. Sivero non intelligi- neſcire, ſciant?
LCQ,L , AP. IV. =
Laert. KR, CANONES DE AFFECTIONER, PASSIONEVE CRITERIORVM
POSTREMO.

. Enique & circa affectionem, paſſio-
nemue, quam eſſe dixi voluptatem,
atque moleſtiam, eſſe poſſunt Canones
quatuor. 5

CANON IL.

Laert. X, a voluptas, quaez nullam habet an-

nexam moleſtiam, ampledtenda

.

118.,

CANON II.
Ea moleſtia, quaez nullam babet volu-
ptatem unnexam, fugienda,
CANON III.

Laert. X, Eg voluptas, guae aut maiorem volupia-
229
amparit, fugienda.

Laert. X;
34.

tem impedit, aut grauiorem imolezſti-

CANON IV.
Ea moleſtia, quae aut maiorem auertit ib.
moleſtiam, aut vberiorem voluptatem
creat, amplectenda.
He diſſerenda in Ethicis fuſius. In-
terim autem totum hoc de volu-
ptate ſic praecipio, vt voluptatem ipſam
per ſe, quia voluptas ſit, Optandam, ex-
petendamque putem; eademque ra-
tione dolorem, ſeu moleſtiam, ob id
ipſum, quod dolor ſit, ſemper eſſe fu-
giendum. Vnde & cenſeo, eſſe ſapien-
tem hac compenſatione vſurum, vt vo-
luptatem fugiat, ſi ea maiorem dolo-
rem effectura ſit; & dolorem ſuſcipiat,
maiorem efficientem voluptatem. Ipſe
certe receſſurus a voluptate ſum, dolo-
rem etiam appetiturus, ſi aut volupta-
ti imminebit poenitentia, aut dolor
minor pro grauiore ſumetur. “”M

CA P. V. W
CANONES CRCA VSVM VOCVM.
JVnc, vt, quod poſteriore loco at- maxime, qui in diſſerendo attenditur,
tingendum ſuſceperam, ſfubiiciam videntur poſſe duo Canones circa il-
pauca de vocum vſu, & eo quidem lum ſufficere; alter pro illo, qui

PFff fff

loquitur;

962

Pquitur; alter pro illo, qui ipſum au-
dit. Ii autem ſunto huiusmodi.

CANON I.
Laert. X, Dum loqueris, dilige voces communes,
13.
velis, aut interpretando tempus ſru-
Nra terqs.

CANON II.
LTaervt, X, Dum qudis, idenitere, vi vim Jubioctam
37 wvocibus teneas; ne te vol prae obſou-
ritate lateant, vel prae amliguitate
deludant. =
GCilicet ante omnia res ſubiectas voci-
bus, ſeu quid voces ſignificent, tene-
re oportet, vt habeamus, quo reſpici-
entes, quaecunque ſiue opinamur, ſiue
quaerimus, ſiue ambigimus, diiudicare
tuto poſſimus; ne, ſi omnia nobis iniu-
dicata praetereant, tum illi, qui nobis
demonſtrare aliquid volunt, in im-
menſum procedant; tum nos nihil ali-

ib.

& perſpicuas; ne aut ignoretur, guid

PARJS XII PHIIOSOPIAE EPICVRI P. II.

vd, quam verba, inanes voces habeamus.
Neceſſe eſt enim reſpicere nos ad cu-
iusque vocis notionem, ſignificatio-
nemue primariam, ac nullaa eam rem
percipiendam demonſtratione indige-
re; ſi habituri quidem ſumus, quo il-
lud, de quo quaeſtio, dubitatio, aut o-
pinio eſt, referamus.
Pxinde autem eſt, cur omnis in
quaerendo, quae via quadam, & ratio-
ne habetur oratio, Ppraeſcribere pri-
mum debeat, vt quibusdam formulis ea
res agatur, vt inter quos diſſeritur,
conueniat, quid ſit id, de quo diſſeri-
tur. Adeo, vt, ſi cui non conueniat,
ſed lubeat magis cauillari, ambiguoque
ludere, diſſerendum cum eo non ſit,

aut cogendus identidem ſit, quid intel-

ligat, planum facere; nempe &ars eius
hoc modo pateſcet, & captiones eius
ſeipſas diſſoluent, & non tam quem-
piam illaqueabit, quam ſe ipſe Sophi-
ſtam ridiculum prodet.

PARS PHILOSOPHIAE II.

QvVAE
PHVYSICA,
A Ggredi iam Phyſicam decet .
◻ quam & Phyſiologiam ſoleo dice-
re, quod ſit ſermo quidam, & ra-
tiocinatio circa rerum naturam, in qua
contemplanda tota occupatur.

Dictum porro iam ante eſt, eſſe eum
nobis illius ſcopum, vt ex perſpeclis
rerum naturis, nihil in nobis perturba-
tionis ſeu a rebus ſublimibus, ſeu a
morte, ſeu ab ignoratis cupiditatum fi-
nibus, ſeu vndelibet ſuboriri poſſit.
Laert. X, Cum vero tam multa, ac tam varia ſint,
3°, quae haec contemplatio ambitu ſuo
complectitur, eſſe perutile videtur, ſi
quibus forte implicitis profundiore a-
liquo ſtudio liberalium diſciplinarum,
allt prae occupatione alia, non vacet

EST

SIVE DE NATVRA.
omnia ſigillatim, exquiſiteque cogno-

ſcere; ſaltem apparatum habere ido-
neum aliquod totius de natura ſcien-
tiae compendlum, vt quandocun-
que animum ad argumenta rerum
praecipua aduertere voluerint, poſ-
ſint ipſimet ſibi opem ferre; pro eo
certe modulo, quo ipſam naturae con-
templationem attigerint.

Sane vero iis etiam, qui in rerum
omnium, de quibus tractat Phyſiolo-
gia, ſpeculatione ſunt Prouectiores,
perutile eſt, compendioſa quadam tra-
ctationis totius idea, ipſarum rerum,
per capita ſumma digeſtarum, memo-
riam tueri; ſcilicet crebro euenit, vt
generali quadam rerum inſpectione
. ingdigeamus,

b. 30

Amis.
den.
catio.
rem
dige.
10 il
uto⸗

is in
1tio⸗
Pri⸗
Se
ltur,
eri-
niat,
e
I.
tel⸗
ius
ius
m-

di⸗

0.

ib. 36.

ib.

PIFSTCA.

indigeamus, diſquiſitione ſpeciali non
item. MUÿ
Quamobrem haec via tenenda, ac
deinceps id ſtudii in excolenda me-
moria adhibendum continuo eſt, vt
& ipſa ad res attentio conſtans, faci-
lisque euadat, & ex rerum formis,
ſeu notionibus, generaliter compre-
henſis, animoque defixis, ac aliunde
iuxta prima principia, iuxtaque vo-
ces, quibus explicantur, expenſis, ſi
quid fuerit ſpecialiter disquirendum,
inueniri poſſit. Quippe vbi talis con-

ſtantia, facilitasque parata eſt, & a-

nimus eſt generali, eaque exquiſita
informatione praeditus, efficitur, vt
celeriter perſpicere, ſi quid libeat, li-
ceat. Dico interim, etiam iuxta vo-
ces, quandoquidem fieri non poteſt,
vt cohaerens ſumma generalium ca-
pitum crebro memoria repetatur, ni-
ſi quiduis ita contineat, vt vocibus
paucis explicari poſſit; idque etiam,
vbi aliquid exploratum ſpeciatim fu-
erit.

Ex quo proinde efficitur, vt cum
iſthaec agendi ratio ſit maxime vtilis
iis, qui ſunt Phyfiologiae nati, de-
ditique, autor ſim illis eiusmodi in
Phyfiologia operae, (& maxime qui-
dem, ſi genere vitae tranquillo fru-
antur) vt ipſimet ſibi talem quampi-
am epitomen, & quaſi per capita
ſumma informationem conficiant.
Sin ipſi non poſſint, aliunde ſaltem
habeant, cuiusmodi nos aliquoties,
vt ſtudioſos adiutaremus, alacriter
confecimus, ſperantes, ſi, quae ediſ-
ſeruimus, mente accurate, quantum
licet, teneantur, tametſi quis non ex-
currat ad omnia, quae disquiri poſ-

963
ſunt, argumenta ſpecialia, fore tamen,
vt Phyſiologiae copiam, prae reliquis
hominibus incomparabilem conſequa-
tur.
iis, quae in opere vniuerſaliore ha-

Nam ex ſeipſo bene multa ex

bentur, comprehendet; & illa quoque

ipſa memoriae committens, fuuabit ſe
ipſe, & continuo proficiet.

.

qui non mediocriter particularia iam
diſcuſſerunt, & qui ſe perfecte huius-
iuscemodi cogitationibus dediderunt,
complures de tota natura diſſertatio-
nes inſtituere, ac perficere valeant.
Et quicunque ex ipſis fuerint in his
penitus conſummati, illi tacite ſecum
cogitantes poſſint dicto citius, & tran-
quille percurrere, quicquid rerum eſt
in Phyſiologia praecipuarum.
Sed ne in limine amplius haeream,
cum tam multa, vt dixi, ac tam varia
ſint, quae Phyſiologia continet, ope-
rae pretium videtur illa in ſectiones
quasdam praecipuas partiri, quas lice-

at deinceps ſigillatim proſequi, & quod

ſpeciatim ad vnamquamque attinuerit,
ad eam referre.

Videntur autem huiusmodi ſectio-
nes eſle poſſe quatuor: Prima, de v-
niuerſo, ſeu natura rerum, quae nem-
pe & hunc mundum, & cetera o-
mnia, quae ſunt extra ipſum, com-
plectitur. Secunda, de mundo, iſto
puta, in quo nos ſumus, & ex quo
capere coniecturam de aliis innume-
ris licet. Tertia, de rebus humilibus,
hoc eſt, de humo ſiue terra, cui ipfſi
haeremus, deque rebus, quae in ea
ſunt. Quarta, de rebus ſimilibus, ſeu
quae ſupraterram, ſurſumue ab ipſa vi-
ſuntur, ac fiunt.

Fff fff 2 SECT.

Quippe haec eiusmodi ſunt, vt & ib. 36.

7

964

PARS All. PnILOSOPHIAE EPICVRI P. II.
, SECITI. I.

DE VNIVERSO, SEV NATVRA RERVM.

Tuertt. IX aque, vt a tractatione de vniuerſo
V exordiamur, conſtat ſane id tale dici,
Laert. X, quod vniuerſa contineat, hoc eſt,
39. Praeter iſtum mundum etiam alia, vn-
de totum quoque, & omne vocatur,
cum ipſi quoque & ſummam rerum, &

naturam rerum dicere ſoleamus.

Videmur autem debere primum
generatim dicere, ex quibus vniuer-
ſum conſtet; deinde ex quibus tam
multa in vniuerſo fiant; tum a quibus
fiant, poſten quales fiant, denique tum
quomodo fiant, tum quomodo etiam
intereant.

CAP. I.
CONSTARE VNIVERSVM EXx CORPORE, ET INANI,
SEV LOCO.
Laert. X, PRincipio ergo vniuerſum ex cor- ſunt haec omnia, quae adſpecéctamus,
29. 40. pore, & inani conſtat; neque enim quae tangimus, quae verſamus, quae

Lucret. I, tertia natura concipi mente Praeterea
420. poteſt.

Sext. Intelligitur autem corpus ex conge-
Empir. rie veluti quadam magnitudinis, ſiue
n molis, itemque figurae, reſiſtentiae, (ſeu
Gaſend. ſoliditatis, ac impenetrabilitatis,) & gra-
ad Laert. Vitatis, tale praeterea, vt ipſum ſolum
X.p. 167., tangi poſſit, & tangere.
Lacrt. X, Inane vero, ſeu vacuum, quod op-
40. ponitur corpori, ac ſolum, ſeu pro-
Lucret. I, prie, & per ſe incorporeum eft, ex ho-
335,435. rum negatione intelligitur, maxime-
. 455.: que exeo, quod naturae intactilis ſit,
expersque omnis ſoliditatis, & nihil
neque pati poſſit, neque agere; ſed mo-
tum duntaxat quam liberrimum trans-
euntibus per ſe corporibus praebere.
Scilicet haec natura eſt, quae deſti-
tuta corpore, appellatur inane; occu-
pPata a corpore, locus; traiecta a corpo-
re, regio; ſpectata, vt diffuſa, interual-
ium, ſeu ſpatium,
aert. X, Et quod ſint quidem in vniuerſo
L9.1 Corpora, atteſtatur ſenſus; ex quo ali-
422. Vnde ducere coniecturam neceſſum
eſt, ad id, quod eſt immanifeſtum, vt
ſuperius iam attigi. Certe non aliud

Plut. pl.
1, 20.

ipſi ſumus, quam corpora.
& vero etiam inane, ex eo manife- Laert, X,
ſtum fit, quod niſi rerum natura eſſet, 40.
non haberent corpora, neque vbi eſ-Lucret. l,
ſent, neque qua motus ſuos obirent, 336.427.
cum moueri ea quidem res euidens ſit. .
Sane, ſi plena forent omnia, & mate-
ria rerum veluti ſtipata; non poſlent
non eſſe omnia immobilia; quia nec
moueri quicquam poſſet, niſi omnia
Protruderet, neque locus porro, in
quem quicquam protruderetur, eſſet.
Quod enim aliqui reſpondent, poſſe Lucret. l,
piſces ideo moueri, quod relinquant 371.ſqq.
locum poſt ſe, in quem pulſae pror-
ſum, & cedentes locum vndae re-
cipiantur; non aduertunt primam,
quae prorſum fit, impulſionem in-
choari non poſſe; quia nondum lo-
cus vllus eſt, neque retro, neque ad la-
tus, in quem recipi aqua poſſit. Adeo
proinde, vt ſit neceſſe, intercipi re-
bus, ac fluidis praeſertim, ſpatio-
la inania, in quae pulſae particu-
lae ita recipiantur, vt compreſſio-
ne faéta, locus fiat, verſus quem im-
Pellens corpus promoueatur, ac in-
terim pone locum deſerat, in quem
compreſſum

Laert,
1 41.
laentle.

imum
niuer⸗
tam
uibis
etum
etiamn

N,

ms,
Nlae

lfe-Laer, X,
let, 40,
eſ- Lucreth

. :

et.
le⸗ Lucreth
nt ni⸗
I⸗

Lucret.
1,490.

inuariatum maneat,

PH VISICA.

965

compreſſum fluidum ſeſe explicet, ac pPus accedat, ſeu abſcedat, ſeu haere-

veluti refluat. .

Praetereo autem alia argumenta, vt,
quod fulmen, aut vox per domorum

ſepta penetrare non valeat; neque i-

tem ignis penetrare in ferrum, aurum,
metalla cetera, niſi in illis ſint ſpatiola
inania intermiſta. Quod rurſus, cum
ſit grauitas propria corporum, non
poffit ipſum rerum pondus maius,
minuſue fieri, niſi, prout minus am-
pliusue inanis intermiſtum habent.

Cum vero inane incorporeum ſit,

ita penetratur a corporibus ſiue inexi-
ſtentibus, ſiue praeteruadentibus, vt
dimenſiones-
que, quibus ipſis coaequetur, easdem
tueatur. Vnde & affumta inanis
recta, recta quidem eſt; ſed non con-
torquetur nihilominus cum corpore,
a quo occupatur; quoniam inane ne-
que ex toto, neque ex parte mobile

eſt.

Laert.

X, 41.

Quo fit, vt cum notio ſit loci, ca-
pPere locatum, coextendi ipſi, cum

eo non moueri, neque ipſum deſere-

re, ne aut corpus moueatur, & non
mutet locum; aut locum mutet, nec
tamen moueatur; ideo ſoli inani com-
petat, vt locus ſit, ſiue loci naturam

habeat, quando ipſum ſolum & di-

menſionibus ſuis incorporeis, in lon-
gum, latum, ac profundum locato
coextenditur, exquiſiteque ipſi adae-
quatur; & ita eſt immotum, vt ſeu cor-

ESSE VNIVERSVM

at, idem ac inuariatum conſtet.

Quod dixi porro, non poſſe terti- Lucret,

am praeterea naturam mente concipi,
ideo eſt, quod, ſeu concipi dicas com-
prehenſiue, (quomodo ea, quae per
ſe, directeque in notitiam cadunt, per-
cipiuntur,) ſeu comparate ad ea, quae
comprehenſa fuerint, (quomodo ea
intelliguntur, quae per proportionem
ſolam innoteſcunt; vt citra anticipa-
tionem dictum eſt,) id quodcunque
concipitur, aut aliquam molem, ſoli-
ditatemque habeat, ſicque corpus ſit;
aut omni prorſus mole, ac ſoliditate
careat, ſicque ſit inane. Intellige
hoc tamen, ſi modo concipiatur, vt
quaedam per ſe exiſtens, ſubſiſtens,
cohaerens natura, non vero quaſi
quoddam illius coniunctum, euen-
tumue, ſeu accidens. S

etas, quae tolli a re, cuius eſt, ſine e-
ius pernicie non poteſt, vt tactilitas
a corpore, intactilitas ab inani; & con-
cretius, pondus a ſaxo, calor ab igne,
liquor ab aqua; euentum autem ſeu
accidens, cuius aduentu, abituquei
natura manet incolumis, vt libertas,
& ſeruitus, paupertas, & diuitiae,
bellum, & pax &c. ideirco haec omnia,
non tertiam quandam perſe naturam,
quae nimirum ſit a corporea, incor-
poreaque diuerſa, conſtituunt, ſed

ſolummodo tanquam aliquid ad alter-

Vtram attinens, ſe habent.

CA P. II.
INFINITVYVM, IMMOBILE,

LMMVYTABILE.

Tacrt lc. TAm Vniuerſum ex inani, & corpore

conſtans, infinitum eſt. Id enim,
quod finitum eſt, extremum habet:
Quod vero extremum habet, id exa-
lio quopiam cernitur, ſeu ex inter-

vallo, extra aſſumto cerni poteſt. At

vniuerſum ex alio quopiam extrinſe-

I.

„43 1. ſ,.

3 „ L. .
Nempe cum coniunctum ſit propri- cd*

450.

b. v. 456.

cus non cernitur: quippe cum nihil

ſit interualli, ſeu ſpati, quod intra
ſeipſum non contineat; alioquin enim
vniuerſum, niſi vniuerfum ſpatium
contineret, non foret: Quare neque
Pff fff3 habet

Lucret. I-

966 PARS XII PIIOSOPHIAE EPICVI PARS II.

habet extremum. Quod porro non cilicet, quod aeque vt extremis, ita me-

habet extremum, id neque finem ha-
bet: Quod vero finem non habet, id
non finitum ſane, ſed infinitum eſt.
Confirmatur autem, quia ſi extre-

v. 367,. -MU fingas, & ſupponas quempiam

Laert.
X, 42.

Adde

in eo conſtitui, qui valida vi telum
extrorſum vibret, aut telum procedet,
aut non, ſed cogetur conſiſtere. Et ſi
procedat quidem, eſt ergo extra locus,
quocirca & illic non fuit extremum;
ſin minus, ergo eſt aliquid exterius,
quod motum inhibeat: ſicque illic rur-
ſus extremum non fuuaiut.
Porro iſthaec infinitudo vniuerſo
competit, & multitudine corporum,
& magnitudine inanis; idque infinita-
tibus ſefe imuicem, alternisque, ſeu
ex ordine protendentibus. Nam, ſi inane
quidem infinitum, & corpora finita
forent, tum corpora, quae in perpetuo
ſunt motu, (vt dicendum non multo
oſt) nusquam conſiſterent, ſed per
infinitum inane diſperſa ferrentur,
tanquam nihil habentia, a quo ſiſte-
rentur, compeſcerenturque variis re-
tuſionibus. Sin vero inane finitum,
corpora infinita forent; tum non pa-
teret locus, in quo exiſtere infinita

corpora poſſent. . .—
FHinc proinde ipſi vniuerſo, infini-

Gaſend. toue ſpatio non ita attribuendum eſt
ad Laert. eſſe ſupra, ac infra, vt ſi quidpiam
X..212. eſſet in vniuerſo ſupremum, quidpi-

am infimum; illud quidem, concipi-
endo ſpatium, quod eſt ſupra caput,
non in infinitum protendi; hoc vero,

cogitando illud, quod ſub pedibus,

non in infinitum produci; perinde,
ad ſi tam illud, quod ſupra, quam il-
lud, quod infra, ad aliquid vnum,
idemque determinaretur; vti fit ad
nos, aut ad medium huiuſce mundi,
altera partium eius extremarum cogi-
tata ſuprema, altera infima: in infinito

„

dio caret, mente aſſequi id non licet.
Quamobrem praeſtabilius eſt, aſ-
ſumere vnam aliquam motionem, quae
furſum procedere in infinitum intelli-
gatur; & pari ratione aliam, quae de-
orſum, tametſi proinde illud mobile,
quod a nobis, verſus loca vertici no-
ſtro imminentia, feretur, millies oc-
currat ad eorum pedes, qui ſupra
ſint, quique id aduenire inferne opi-
nentur, (aliis ſcilicet oogitatis mundis,)
aut quod a nobis verſus regionem pe-
dibus ſubiectam, ad verticem eorum,
qui infra, quique idcirco aduentare

ſuperne credituri ſint: nihilo enim

minus tota vtraque oppoſita motio
intelligitur procedere in infinitum.

Hiſce eſt conſentaneum, vt vniuer- Uaert.
ſum tale ſemper fuerit, quale & iam 41

eſt; & quale iam eſt, tale ſemper fu-
turum ſit. Quippe & nihil eſt, in quod,
quaſi naturam vniuerſi habere deſinat,
mutetur; & praeter complectens omnia
vniuerſum, nihil eſt, quod in ipfum ir-
rumpens, ſit illi mutationis cauſa.
Iure ergo habetur vniuerſum, vt
immobile, prout extra illud nullus lo-
cus eſt, in quem emoueatur; ſic & im-
mutabile, quatenus neque decremen-
tum, neque incrementum accipit, &
ortu, interituque caret; ac proinde

aeternum eſt, fiue durationis princi-

pium, finemque non habet.
Ac mouentur quidem, mutantur-
que intra ipſum multa: verum, & qua-
lescunque motus, mutationesue ac-
cipiantur, nullius plane momenti funt,
ſi ad ipſam vniuerſi immenſitatem com-
parentur; & non ideo totum ipſum
vniuerſum aut mouetur alio, aut mu-
tatur in aliud, & non propterea non
ſemper idem, quale ſemper fuerit, eſſe
perſeuerat; quoniam pares ſemper
motiones, mutationesque in eo fue-
. runt;

runt
nunn

luent,
, 11982.1

tame.
licet.
ſt, al.
hquae
Nelli⸗
de de.
obile,
i no⸗
§ 0-
ſupra
0i
,
npe⸗
tum,
Nare
enim
otio
1
ler- Laert.
ian 41
f.
loc,
1
niii
il⸗

nihil in vniuerſo nouum fieri, prae-

Eterum, priusquam dicatur de re-
OMbus, quae in vniuerſo generantur,
& corrumpuntur, deque Principiis,
ex quibus fiunt; merito praemittenda
eſt, & quaſi habenda praeter ordinem,
quae eſt de natura diuina tractatio,
tum ob ſummam eius naturae prae-
ſtantiam; tum quod tametſi ex genere
corporeae naturae ſit, non tamen tam

corpus, quam quaſi corpus ſit; nihil-

que adeo commune habeat cum ee-
teris corporibus, hoc eſt, caducis
ſeu orientibus, atque intereuntibus
rebus.

natura diuina ſoleat, aliquane in v-
niuerſo ſit? Videtur tamen res non
5. Cic: debere prorſus verti in controuerſiam,
Deor. 1, quod Deorum notionem in animis im-
17. Preſſerit ipſa natura. Quae eſt enim
omnino gens, aut quodnam genus ho-
minum, quod non habeat ſine doctri-
na anticipationem aliquam Deorum⸗
Quamobrem, cum non inſtituto
aliquo, aut more, aut lege ſit opinio
conſtituta, maneatque ad vnum omni-
. vm firma conſenſio; intelligi neceſſe
eſt, eſſe Deos; quoniam inſitas eorum,
vel potius innatas cognitiones habe-
mus: de quo autem omnium natura
conſentit, id verum eſſe neceſſe eſt.
Eſſe igitur Deos confitendum eſt.
Lucret. Ac videri quidem poſſunt homi-
V,I182. nes, cum cernerent coeli rationes, &
varia annorum tempora verti, redire-
que certo ordine; neque poſſent, qui-
bus id cauſis efficeretur, cognoſcere;
2=ð id ſibi perfugium habuiſſe, vtDHiis omnia
tribuerent, facerentque, eorum nutu
omnia flecti, ac ſimul in coelo ipſos col-

ib.

PHFSICA

CAP.
DE DIVINA IN VNIVERSO NATVRA.

Cum vero illud primum requiri de

967
runt; adeo proinde, vt dicere liceat, ter id, quod in temporis infinitate eſt

iam factum.
III.

locarent, quod reuolui in coelo ſolem-
lunam, ac ſtellas conſpicerent: at
quomodo iſta Diis attribuiſſent, niſi
prius eſſe Deos cognouiſſent? HM
An ergo potius Deorum notitiam Lucret.
hauſeruntex ſomniorum viſis? Potue- 1168,
runt certe magnis quibusdam, & hu-
mana forma incurrentibus per ſomni-
vm imaginibus, exiſtimare, eſſe reuera
aliquos huiusmodi humana forma
praeditos Deos. Potuerunt, inquam,
dum non tam in ſomnis, quam cum
inter vigilandum meminiſſent, appa-
ruiſſe ſibi in ſomnis praeclaras illas ima-
gines, adeo grandes, adeo cohaeren-
tes, intelligere, nihil repugnare, imo
oportere, vt extarent alicubi conſi-
miles ipſis naturae, quae & ſenſus, ſeu
intelligentiae capaces forent, propter-
ea, quod membra mouere, vocesque
mittere cernebant; & immortales eſ-
ſent, propterea, quod illarum ſemper
ſuppeditaretur facies, quod forma ma-
neret, quod ea granditate foret, vt
non temere vlla vi conuinci poſſe vi-
derentur: & beatae praeterea, quod
neque mortem metuerent, neque vl-
lum ex iis, quae efficerent, caperent
laborem.
Potuere & ratiocinando, illa ovoreia Cic. de
ſeu aequabili tributione vti, qua, de Nat. De-
criteriis cum ageremus, effici, dixi-or. I, 19,
mus, ſi mortalium tanta multitudo ſit,
eſſe immortalium non minorem; &,
ſi quae interimant, innumerabilia ſint,
etiam ea, quae conſeruent, infinita
eſſe debere.
Vtcunque fuerit, illud certeexan-
ticipatione habemus, vt Deos beatos,
& immortales putemus. Quae enim

968
Cic. de nobis natura informationem deorum
Nat. De-ipſorum dedit, eadem inſculpfit in
or. I. . mentibus, vt eos beatos, & aeternos
haberemus. Quod ſiita eſt, vere ex-
poſita eſt noſtra illa ſententia, quod
aeternum beatumque ſit, id nec habe-
re negotii quicquam, nec exhibere
alteri. Itaque neque gratia, neque
ira teneri; quod, quae talia ſint, imbe-
cilla ſint omnia.
ib. Ac, ſi nihil quidem aliud quaerere-
mus, quam vt Deos pie coleremus, &
vt ſuperſtitione liberaremur, ſatis eſ-
ſet dictum: nam & praeſtans Deorum
natura hominum pietate coleretur,
cum & aeterna eſſet, & beatiſſima;
habet enim venerationem iuſtam quic-
quid excellit; & metus omnis a vi,
atque ira Deorum pulſus eſſet; intelli-
gitur enim a beata, immortalique na-
tura, & iram, & gratiam ſegregari, qui-
bus remotis, nullos, a Superis impen-
dere metus: Sed ad hanc confirman-
dam opinionem, inquirit animus, &
formam, & vitam, & actionem mentis,
atque agitationem in Deo.
Ac de forma quidem, partim natura
nos admonet, partim ratio docet. Nam
a natura, habemus omnes omnium
gentium, ſpeciem nullam aliam, niſi hu-
manam Deorum: quas enim alia for-
ma occurrit vnquam aut vigilanti
cuiquam, aut dormienti? Sed ne o-
mnia reuocentur ad primas notiones,
ratio hoc idem ipſa declarat. Nam,
cum praeſtantiſſimam naturam, vel
quia beata eſt, vel quia ſempiterna,
conuenire videatur eandem eſſe pul-
cherrimam; quae compoſitio mem-
brorum, quae confirmatio lineamen-
torum, quae figura, quae ſpecies hu-
mana poteſt eſſe pulchrior?
w. Quod ſi omnium animantium for-
mam vincit hominum figura, Deus
autem animans eſt; ea figura profe-

Cic. ib.
c. 18.

PARS XII. PHIIOSOPHIALl EPICVRI PARSII.

cto eſt, quae pulcherrima ſit omnium.
Quoniamque Deos beatiſſimos eſſe
conſtat; beatus autemeſſe ſine virtute

nemo poteſt; nec virtus ſine ratione

conſtare: nec ratio vsquam ineſſe, ni-
ſi in hominis figura: hominis eſſe ſpe-
cie Deos confitendum eſt.
An vero, cum Deos eſſe hominis, Velleius
animantisque ſpecie dico, tale ipſis Ebicure
propterea, quale vulgo eſt hominum, &el-
animantiumque corpus tribuo? Id ſa-cap. 12.
ne abſit. Etenim, non eſt quidem
Deus res, vt Plato voluit, mere in-
corporea, quoniam, id quale eſſe pos-
ſit, intelligi non poteſt: careat enim
ſenſu neceſſe eſt, careat prudentia,
careat voluptate; quae omnia vna cum
Deorum notione comprehendimus: at
non ideo tamen craſſum corpus eſt, imo
neque etiam quam poteſt ſubtiliſſimum
ex atomis coagmentari: ſed omnino
eſt corpus ſui generis, quod ſane non
ſenſu, ſed mente cernatur, nec ſolidi-
tate quadam, nec ad numerum, ſed
imaginibus, ſimilitudine, & tranſitio-
ne perceptis, quodque comparatum
ad ea, quae vulgo occurrunt, appel-
lanturque corpora, dici poſſit, eſſe non
corpus, ſed, quod iam dixi, quaſi cor-
pus, &, v. c. non ſanguinem, ſed quaſi
lſanguinem habere.
Obiter interim inſinuo, non eſſe Cic. Nat
hoc quale cunque corpus coagmen- Deor. I,
tatum ex atomis; quoniam ſempiter- 24
num alioquin non foret, & ex ipſo or- de ira
tu conſequeretur interitus, ex con-Dei c. 10,
cretione diſſipatio, ſicque non eſſet
ſempiternum. Adeo proinde, vt qua- ex bPlur.
tuor quaedam habenda, aeterna, incor-lac. Ph/,
ruptaque ſint; nempe vniuerſum, cuipeer
nullus locus, in quem dilabi valeat, Gaſſend,
ſubſit; inane, quod nec tangi valeat, ad Lacrt.
nec plagam vllam accipere; materies X. b.
rerum, quae niſi immutata ſubſiſte- 1286.
ret, ea, quae diſſoluuntur, in nihilum
abirent;

denec.

Benek.

X

wir
Ri
tin.
di⸗
fa
m
v

den

IV,19. Pl
40

gert.
135.

tüum.
8 elle
irtute
tione
leni⸗

inis, Velleins
iſis W
nuunn Cele
dem
in.
enim
ntin,
Cum
8:4t
Imo
UIE
in
100
l-
ed
1o⸗
dun
Pel
101
or-
ſi

elle Cie Nn
en-Deor. l.

ar. 24.
ele actan.
Dl-ge ir
u⸗Dei c.10.

ſet

la
es
266
129

n
n,

Senec. de

PFIPSTCA.

