bus affirmatum, Apollinem eo tempore lc.
cum Pythaide ſe oblectaſſe, grauidam- * vosem
queb ex non grauida factam per Pythi- SS
am pronunciaſle: id enim nullatenus pud lam-
admittendum videtur. Ceterum nemi- blichum
ni, qui quidem ex ipſa viri natiuitate, & monue-
multiplici animi ſapientia coniecturam a He-
fecerit, dubium erit, quin anima Pytha- ad el.
gorae Apollinis obnoxia auſpiciis, ſiue quoque
perpetim eiusdem Dei aſſeclam ſe ge- monet
rens, ſiue alio proximiori commercio Stanl.
eidem coniuncta, ad homines delapſa ſit.

Atque haec quidem Iamblicho de eius

natiuitate fuere commemorata.

Oo OO2 Fuit

660
Fuit autem Pythagoras in tribus
Laert. Mneſarchi filiis natu minimus. Natu
VIII,2. maximum Cleanthes Eunoſtum, Laer-
ap. Por-c. us & Suidas Eunomum, proximum ei

g. rdle Thyrrhenum, vocant, auunculus ei Zoi-
185. Uus fuit, Laertio memoratus. 3

Fundamenta quibus nituntur tem-
porum rationes ad vitam Pythagorac
pertinentes paulo poſt exponentur, i-
tineris eius in Italiam occaſione. Con-

PARS VIII. PFIHAGORAS. CAP. II.

cedi interea mihi peto; tertio anno
Olymp. LIIl natum eum eſſe, XVIII
aetatis anno Thaletem audiuiſſe, atque
alios: tum in Phoeniciam, inde in Ae-
gyptum eſſe profectum, vbi XXII an-
norum moram fecit. Porro Babylone
XII vixit annis, inde Samum rediit LVI
ano aetatis, atque inde porro in Htaliam
perrexit: quae omnia ſigillatim ſuo loco
plenius dilucidabuntur.

CAP. II.

Pyth. c. 2.
Laert. .
VIII, 2. . .
b heic in Neſarchus, vt Iamblicho tradi-
Arceria- tum, ex Syria redux Samum, am-

na editi-Pliſſimis auctus opibus, merciumque
one quæ- Praeſtantiſſimarum copia locuples,
da templum Apollini Pythio dedicauit,
Kukterus ſümtibus ſuis exſtructum. Filii vero
nuper animum praeſtantiſſimis artibus imbu-
ſupple. it, modo Creophyli, modo Pherecydis
vit, nos Syri, diſciplinae traditum, vt & reli-

eun quoram ſacris pracfectorum plero-

Stanlei.
legit, ex- Ma, ita indole praeſtante diuina, quali
hiben- nemo vnquam mortalium eſſet gauiſus.
um bu⸗ Sunt, qui affirment, Dsnem fuiſle
raert. Primum, „ Pherecyde vero apud
vIIDA7. Graecos de immortalitate animorum
4 Auga- diſputare inſtituente, Samium Pytha-
Ktin Tll. goram, motum doctrinae nouitate, fa-
HH ctum ex pugile philoſophum eſſe. Ve-
2 dde Tum fabulas iſtas, Philoſophi Pythago-
Ionſ. rae cum eiusdem nominis pugile, eius
ſcript. aequali, de quo infra dicemaus, confuſio
Hiſt-phil. peperit.
4; Relatum Cleanthi eſt?, vt & Suidaes,
7 porph. Primum Pherecydem a Pythagora au-
vit. Pych. ditum eſſe, tum peſea Hermodaman-
p. 181. tem Creophylium, Samium, tum valde
*½ vit.Py ſenem. Hermodantis nempe ei nomen
iS fuit, Creophyli vero tulit cognomen ?.
Lc. cap. 2 Vnde colligas pro xοοοαιο (in loco

rumqueb, vt qui filio gauderet, ita for-

2 vita PRIMAE AETATIS INSTITVTIO ET PRAECEPTORES
EIVS.

Gleanthis apud Porph.) legendum eſſe, e.

ptù , niſi dicas Creophyliuni Pa- gitur in
riter ac Creophylum cognomillatum ed. Rit-

eſſe, eam ob cauſam * quod a Creo-— tershul. .

phylo originem duceret, Samiob, vel geo
qui praeteritis temporibus Homeri ex- oα
titerat hoſpes: eius, vt quibusdam per- Iambl.
hibitum, praeceptor, & in poeticis ſtu- gabo
diis aemulus. m Apuleius“ vero Her- L. XIV.
modamantem, vel Leodamantem, vt p. 638.D.
ipſi audit, diſcipulum Creophyli huius m id ve-
eſte affirmans, non minus contra tem- ro nee

. Strabo
g
Porum ratlones Imnpin git, ꝗquam cum et Be.

Platonis diſcipulum Pychagoram facit, que lam.

niſi totum Apuleii textum corruptum blichus
ſtatuere praeſtet. Evo

WPythagorae patre mortuo, pruden- tantum

tiae & temperantiae incrementa cepit, Oigon E&
vt adoleſcentem honorifice reueren- 0ιαα
terque colerent omnes, ipſique etiam &αN
natu grandiores. Imo vifus modo au- Homeri
ditusque in ſe cunctos conuertebat, & tantes.
quoscunque adſpexerat fui ſtatim ad- n Apul.
miratione implebat, vt multi eum Dei Florid.
filium eſſe afſeuerarent. Ita exiſtimatio-L.Il. fin.

ne aliorum, ſuaq; ateneris inſtitutione, b. 18.

lambl.

ingeniiq; excellentia, corfifmatus, ma- c. p.6
gis magisque his bonis dignum ſeſe
oſtendit, ornamenta ſibi ex religione &

doctrina comparans, ex conuerſationis
praeſtantia,

23ul Prieſtn

uns i⸗ (OI

aleines ex ſuan
wd re itnte
Gius vet.. .
tas cllan tlollt,
6l. Kuſte- per tun

i ſeck. nu
ilorr er Sarmio

Sas d. aquen
tjonkt.

epheb
tuma.
tem,
circur.
ti in
ded
verd
TV
C
fuit
Mun
thage
tum
tojd

erat
lien., Iet
VIII 2. e
Uimbllc trin
que
moe
du
y

col
lo,
le. W
u
tun
di⸗
N
ei⸗
rlei P
Hord. ten

a0

n *diae. praeſtantia, * ex conſtantia mentis,
ſe rais ?6. Corporeque ad grauitatem compoſito,
iie atgiree, ex ſuaui item & inimitabili animi ſere-
indein aͤe⸗ quod re nitate. Non irae, non riſui, non aemula-
„VN. Ctius ver-
MII. tas cum tioni, aut contentionis ſtudio, aut alii
oBebylone .I. Kuſte- perturbationi indulſit, ſed tanquam bo-
redlitll ro peen- num quendam genium ſe gerebat, qui in
inkualium Vai. Samiorum vrbem, vt verſaretur in ea,
in ſuoloeo W*" aduentaſſet. Quapropter eius, adhuc
ephebi licet, in ignis fama, Mile-
tum ad Thaletem, & Prienem ad Bian-
tem, ſapientum duos, vrbesque etiam
TORES circumiectas, peragrauit. Iamque mul-
. ti in partibus iſtis, laudantes iluenem,
celebrem ipſum reddebant, dum pro-
ndum ele . verbio quodam S A MIVM COMA-
Nm. n in TVM eum appellarent.,
älatumn 1, NRi. Circa haec tempora nata Polycratis
da Creb- undll fuit tyrannis, quibus “duodeuigefi-
Sammio d, rele mum forte aetatis annum egreſſus Py-
oneri e. 0 thagoras, cum quo tenderet res, quan-
chmnper- und tum item impedimentum ſuo propoſi-
erlcis ſ- n, to, diſcendique ſtudio, cui vnice deditus
1o Her. NI. erat, ea allatura eſſet, antea proſpice-

Laert. Fet animo; „ Iuuenis qui eſſet animo-
VIII, 2. que ad ſapientiae ſtudia accenſus, pa-
lIambll c tria relicta iter ingreſſus eſt. Noctu-
que adeo, clam omnibus, cum Her-

tein, Vt 968D.
Münsn e
gec
riten on
IumCe e.
un ficih ne ln.
truptotn bictns
um
ruden-mu

il, genus, vt antea dictum, a Creophylo
ducenti, hoſpite Homeri) ad Phere-
cydem profectus eſt, in Lesbo tum

RMRü cpi ⸗ commorantem, cui a patruo ſuo, Zoi-
reetel⸗. lo, commendatum fuiſſe refert Laer-
e etun 4 /, c. tius, ad Anaximandrum item Phyſi-
ied omeri cum, & ad Thaletem, apud Mileſios

non ve
rtehat ntes.
Fatin A⸗ 1 Apul.

tum agentem. Cum ſingulis horum
alio atque alio tempore ita verſatus eſt,

vt omnes eum amarent, & ingenium

Ummno- l in eius ſuſpicerent, ſuaeque participem
one 1,1 1 . Apulei. philoſophiae redderent. Eertur au-
M . iord. tem penes Anqximandrum Mileſeumna-
r L. II. p. 7 turabilia eſſe ommentatus. Thales li-
n H mbllcbenter eum in familiaritatem recepit,
* admiratusque, quod tanto interuallo
⸗

INSTIIVIIO EI PRAECEPTOREOS/

modamante (cui cognomen Creophy-

loniorum conſpiratio prorumperet,

661

alios poſt ſe iuuenes relinqueret, fa-
mamque de ſe proditam ſuperaret,
communicatis, quantum potuit, diſci-
plinis, & ſenectute ac corporis infir-
mitate accuſata, vt in Aegyptum naui-
Frer⸗ & ſacerdotibus Memphiticis &
ioſpolitanis ſe addiceret, monuit. Eos
enim eſle, a quibus ea ipſe acceperit,

duae opinionem ſapientiae ſibi peperis-

ent, quamuis iis a natura & inſtitutio-
ne dotibus praeditus non fuerit, qui-
bus Pythagoram cernat inſtructum.
Vnde laetum praeſagium denunciabat,
forte, vt in mortalium ſapientiſſimum
maximeque diuinum ille euadat, ſi
cum his quidem ſacerdotibus fuerit
verſatus.
Pherecides, cuius mentionem fect-
mus, in morbum incidit, in Delo in-
fula. Eumque LVII Olympiadi ſu-
perſtitem haut fuiſſe, probari exlitte-
ris poteſt, quas vna, antequam vita
exiret, die ad Thaletem dedit, qui pri-
mo Olympiadis proxime ſubſecutae
anno viuere deſüt. Quamuis vero
autorum plerisque ſit proditum, eo
tempore, quo apud Crotoniatas Cy-
lonii contra Pythagoraeos conſpiraue-
runt, quod nonita diu ante Pythago-
rae factum eſt mortem, ex Italia Delum
abiiſſe Pythagoram, Pherecydem vt vi-
deret, terraeque mandaret; Dicae-
archus tamen, aliique, magis accurati
ſcriptores, vt Porphyrio obſeruatum,
affirmant, praeſentem Pythatogoram
[Crotonae fuiſſe, cum memorata Cy-

Laert. L.
II. ſ. 122.

Vit. Py-
thag. p.
206.

Pherecydem vero, antequeam Samo
Pythagoras diſcederet, ad plures abiis-
ſe., Prius tamen a nobis allata narra-
tio doctiſſimo Salmaſio impoſuit etiam, Exereit.

qui, vt eam cum aliis, quae de Phere- Plin. p.

Cyde feruntur, conciliaret, allum ab 391:
illo Pherecydem admittere cogitur.
Factum igitur, ante quam Samum
Oo O3 Pythagoras

662² PARS VIII. PVIAGORAS. CAP. MI. IV.

Porph. 1. Pythagoras relinqueret, fuit, Vt ad
c-p. 186. Pherecydem Phthiriaſi immedicabili

Iambl. j. . 4
Vita 5.-laborantem accederet Pythagoras, O

thag. c.
30. p.
154.

nec mors eidem obreperet, tum vero

ret.,Diſerte enim addunt Laertius atq;
Viere⸗ Porphyrius. „Poſt mortem Phere-
Porph. cydis „& iuſta ei peracta . Samum eum
1. c. rediiſle Hermodamantis ſtudio.

Laert.

Relatum Phauorino in ſeptimo Va-
riarum Hiſtoriarum, * & poſt eum Por-

CAP.
TTER PYTHAGORAE IN PHOENICIAM.

Iambl. c.
3. init. . .
Thalete inter alia edoctus, tem-

poris prudenter rationem eſſe
habendam, eamque ob cauſam a vini
pariter ac carnium vſu abſtinens, o-
mni etiam iam antea ingurgitatione
abdicata, atque intra tenues, faciles-
que digeſtu, cibos ſe continens, vn-
de & vt ſomni modicus eſſet, obti-
nuit, & mente ſerenus, & conſtanti
atque aequali corporis valetudine
vteretur; iter ad Sidonios ſuſcepit,
tum ex affectu quodam in eam vrbem,
quem a natalibus traxiſſet, patriam
eam ſibi exiſtimans, tum quod expe-
dita magis inde in Aegyptum naui-
gatio eſſet futura.
ib.
Hic cum Prophetis verſatus eſt,
Mochi, naturae interpretis ſucceſſori-
bus, cum aliis item, & cum ſacrorum

pem ſuam in morbo ipſi praeſtaret, do-

funus eius, tanquam magiſtri ſui cura

phyrio Pythagoram, poſtquam cum Fii,4,.

Hermodamante aliquamdiu vixiſſet, porph.
athletas primum inſtituiſſe, atque inter vit. Pyt.
eos Eurymenem, vt carnis diaeta vte- p. 186.
rentur, cum caſec & ficubus alii athle-
tae veſcerentur. Qua effectum diaeta
fuit, vt victor in Olympia Eurymenes eic
coronaretur. Obſeruatum tamen Laer- Iambl. c.
tio & Iamblicho eſt, male ad SamiumPy- 5„
thagoram iſta referri, qui abſtinentiam
a carnibus animantium ſuadebat, Fuiſſe
vero illud inuentum Pythagorae, Era-
toclis filii, de quo paulo poſt dicemus.

III.
in Phoenicia antiſtitibus. Cuncétis-

que initiis Bybli & Tyri fuit initiatus,
maxime vero in praecipuis * ſacris ri-

tibus, in diuerſis aliis Syriae partibus

celebratis. Non quod ex ſuperſtitio-
ne ea ſubeunda witer, god ſibi forte
perſuadeat quiſpiam, ſed diſcendi ſtu-
dio, quodque metueret, ne quidquam
eorum quae cognoſci merentur, qua-
lia illae gentes Deorum arcanis ſacris
myſteriisque comprehendebant, ſoler-
tiam ſuam effugeret. Non ignarus
cetera, iſtarum partium ritus ex Ae-
gyptiis ſacris eſſe deriuatos: quod
ſpem ipſi faciebat facilioris ad fubli-
miora Aegyptiorum myſteria admiſſio-
nis, quae ſumma proſequebatur ad-
miratione, memor eorum, quae a
Thalete, praeceptore ſuo, de illis acce-
Piſſet.

* Apud Laertium nihil aliud ex Phauorino alle-
gatur (& quidem ex VIII. Var. Hiſt. non VII. vt
hic habetur) quem pugilem fuiſſe Pythagoram.
Reliqua Porphyrii ſunt, quem iſta a Phauorino
habere ex Laertii I. c. ſuſpicatus Stanleius fuit.
**† In Graecis eſt o Xτιαι οοπς ree Togi

„ » . . .
so * oευνιοσ οσαρανον, quae etiam re-
tinuit cl. Kuſterus, & vertit, quae in multis Sy-
riae partihus ſingulari modo coelebrantur. Stan-

leius tamen ?αιτι⅓ιαρς legere maluit, quod il-

lam ei peperit verſionem, non multum ab illa di-
verſam,

CAP.

e, I
Gelimr
in cu
losv.
re.
jtine⸗
&u t
licet
hiebe
tant
inſp
ruuß
ſcer
id
la⸗
ſ

qu

uin i
ee⸗ u/
ddey ſee
laue
e
Kanleius
legit
ini. nd
eell

ua ta-
aed d.
Dus elt
emmenda-
kione,
.
.

Am cum b Laert.
— CAP.
einter ſi e.
ennte. i6, lambl. Qu Aegyptii quidam nautae ad
linke. L c. littus appulerant, in quodradices
mckiet deſinunt Carmelis, Phoenicii montis,
Vmene in cuius templo ſaepe Pythagoras ſo-
ler. url⸗ lus verſabatur, qui jubenter Pythago-
iumby. ; e rae locum in naui ſua fecerunt. In
entiam itinere autem obſeruantes eius in vi-
t, Fuide tu temperantiam, quo conſueto ſci-
e, Era. licet vteretur, magis etiam eum inci-
lemus, Piebant mirari. In conuerſationis er-
go grauitate aliquid homine maius no-
tantes, memoria repetebant, quam ex
inſperato, modo appellentibus, appa-
. ruiſſet, ex vertice montis Carmel de-
undti⸗ ſcendens, (quem ſacrum prae aliis mon-
itintis, tibus, vulgoque inacceſſum nouerant)
cröri⸗ facili rectoque incedens gradu, nullo
rtibus ſaxo vel praecipitio eum morante:
ſtitio- G quomodo item ad ſcapham accedens,
iforte inr interrogauerit num * in. Aegyptum eſſet
Gikan. 58e curſus? ipſis annuentibus nauem con-
Ium n. ſcenderit, quieteque in loco quodam
in⸗ vbi miniſteriis nautarum nihil impe-
ſteris 1* eius dimenti eſſet allaturus, ſi forte illa
er. jegi tempeſtas exigerer, conſidens, duas
arus eri- noctes diesque tres in eodem habitu
ke. gevka- permanſerit, non cibum, non potum,
grol eves re on ſomnum capiens: niſi forte cun-
ſubli u& zis ctis non aduertentibus, vbi erat in ſede
iſio. A ² ſua, conſtanter compofitus atque im-
r ad. r= otus, paulisper dormitauit: quomo-
qua ta- do item praeter expectationem rectus
ne 4 men non ipſis curſus fuerit, quaſi Deus aliquis
icce adeo o. praeſens interueniſſet. Haec omnia
enzs el inter ſe comparantes concluſerunt,
. done. Gchium quendam vere diuimum ſecum
R in Aegyptum ex Syria tranfire. Quod

Sur.

IER PFIMAGORAEF IN PHOENIC AEOFPTVI

68R

663

IV.

FTER PYTHAGORAE IN AEGVYPTVM.

igitur erat reſiduum itineris, feliciter

thagoras, id curae habens, vt Aegy-

confecerunt, verbis pariter ac factis,
quibus veladuerſus ſe inuicem, vel ad-

verſus ipſum vtebantur, maiorem, quam

antea reuerentiam in eum prae, ſe fe-

rentes, donec feliciter, per ſummam
maris tranquillitatem Aegypti littori-

bus nauem applicarent.
Exſcendentem honorifice naui ex-
tulerunt, & poſtquam illum in puris-
ſima arena collocaſſent, tumultuaria
opera aram coram eo congeſſerunt, ei-
que ex omni genere mercis, quam ve-
hebant, primitias quaſi impoſuerunt,
atque tum demum nauem in eum lo-
cum, quem ſibi propoſuerant, ſubdu-
xerunt.“ Pythagoras longo licet ie-
iunio confeétus, nauſea tamen neque
inter traiiciendum, neque, dum a nau-
tis manibus deportaretur, correptus
fuit. Neque tamen poſt eorum diſces-
ſum diuitus afructibus ſeſe abſtinuit,
quos ipſi appoſuerant, ſed ſumſit ex
illis, atque eis valetudinem conſerua-
vit, donec ad vicina habitacula per-
veniret. Hinc vero ad obeunda dili-

genter omnia templa ſe conferebat. .
, c. 4. init.

Antiphon in libro de Viris virtute éx- Vir byth.

cellentibus, conſtantiam in Aegypto de-p. 18

monſtratam laudat, ita enim ille:“ Py- citatus.
etiam

ptiorum diſciplinam pernoſceret, atque viert

omni ſtudio id agens, vt eius fieret
particeps, Polycratem tyrannum ro-
gauit, vt Amaſi, Aegyptiorum Regi,
amico atque hoſpiti ſuo, vt ex Hero- Herod.
doto quoque conſtat, ſcriberet, vt ad . Il.
doctrinam, quam diximus, admitte-

* Obſcurius Stanlcius, imo male: nauemque
in eum locum ſubduxere , önde primum ſol-
nerunt. Quae ſequi non potuimus, adeo
parum ſunt apta, In Graecis eſt, οαοναοιοααι
Z

70 ααd⁵0 ααενααDτwςαρτο rX*,;
quorum ſenſum recte etiam nuper cl. Kuſterus
reddidit,

retur. -

664
retur. Cumque ad Amaſin peruenis-
. ſeet, litteras eum ad ſacerdotes ipſi de-
diſſe: ab Heliopolitis autem, ad quos
primum peruenerat, ad Memphitas,
tanquam ſeniores, ablegatum fuiſſe,
qui merus erat Heliopolitarumſipfum
Clem. Al. differentium] praetextus.,, Nempe
Scr. V. p. promiſcue omnibus myſteria ſua Ae-
566. gyptii impertiri hautquaquam ſole-
bant, neque profanis ſacrarum rerum
. committebant ſcientiam, ſed ſolis re-
gni haeredibus, ſacerdotumque illis,
qui reliquos educatione, doctrina &
generis nobilitate ſuperare crederen-
Porph.l.c tur. *A Memphitis eodem praetex-
tus genere Thebas eſt ablegatus. The-
banos vero, metu regis deprecari
mandatum non audentes, exiſtimaſſe
Pythagoram, laboris & aerumnarum
magnitudine territuma propoſito dis-
ceſſurum eſſe, ideoque dura admodum
& a Graecorum religione plane aliena
ei praecepta iniunxerunt: quae prom-
tiſſime tamen ille executus, admiratio-
ni eis fuit, ita vt & ad ſacrorum & ſtu-
diorum communionem eum admitte-
rent, quod nulli vnquam extero ho-
Strom. I. Mini contigiſſe reperitur.,, Refert au-
b. 303. tem praeter haec peculiariter Clemens
Alexandrinus, Sonchidem, Aegypti-
vm, Archiprophetam praeceptorem
eum habuiſſe.
ap Porph. Diogenes obſeruat, eique Antiphon
p. 185 . quoque ſuffragatur, Pythagoram cum
Roerddotibus „dum vixit in Aegypto,
& ſapientiam & linguam Aegyptiorum
perdidiciſſe, atque triplex litterarum
genus, epiſtolicum ſcilicet, Hieroglyphi-
cum & ſymbolicum; quorum primum
propriam & communem loquendi
conſuetudinem imitatur, reliqua per
allegorias ſub quibusdam aenigmatum
ciem. Al. inuolucris, ſenſum exprimunt.Nem-
Sitrom. V. Pe qui ab Aegyptiis inſtituuntur, pri-

p. 55y. Mum Aegyptiarum litterarum viam

pAnS VTIr PVTAOGORAS CAP. i.

ac rationem diſcunt, quae epiſftologra-
phica dicitur; tum IHheraticam, qua
vtuntur, qui de rebus ſacris ſcribunt:
poſtremo perfectiſſimam illam, quæ hie-
roglyphica dicitur, cuius ſpecies ſunt
Cyriologica & Symbolica. Hembolicae
vna quidem loquitur per imitationem,
alia vero ſcribitur veluti tropice, alia

vero allegorias ſequitur per aenigma-

ta. Vt exemplis res pateat, in ſcri-
bendi ratione Cyriologica, ſolem vt ex-
primant, circulum; vt lunam reprae-
ſentent, dimidium circulum pingunt.
Tropice autem per conuenientiam tra-
ducunt & transferunt, aliaque immu-
tant, alia multis modis transfigurant,
Ita Regum perſequentes laudes, fabulis
Theologicis iuuolutas, anaglyphicis
deſcribunt. Tertii autem generis,
quod fit per aenigmata, hoc eſto ex-
emplum. Alia quidem aſtra, quod obli-
quam viam tenerent, aſſimilabant cor-
poribus ſerpentum: Solem vero ſcara-
baeo, quoniam cum rotundam ex bu-
bulo ſtercore finxit figuram, eam vul-
tu aduerſo (ab vno pedum ad alium)
eam deuohuit. Aiunt item hoc quo-
que animal ſex quidem menſibus ſub
terra, alteram vero partem anni vitam
degere ſuper terram, & ſemen in (ter-
rae) globum immittere, atque ita ge-
nerare, neque feminam in eo genere
naſci. Hucusque Clemens.
Ita litteris gentis eius aſſuefactus, Valer.
& praeteriti aeui ſacerdotum commen- l „
tarios ſcrutatus, innumerabilium ſecu- ?:
lorum obſeruationes cognouit, vt Va-
lerius Maximus ait. Prophetasque, & lambl.
ſacerdotes, quibus eſt vſus, in ſui amo- : 4.
rem admirationemque excitans, eorum
auxilio omnium rerum accuratam hau-
ſit cognitionem, neque praetermiſit,
ſiue virorum eius temporis, ſapientia
celebratorum, ſiue initiorum, quomo-
docunque cultorum, notitiam, nec
loca

. 4

ſocr inni
venturu.
YI, 3. rutn, el

rmAl Alexan

4 Str.lh⸗ e
3:. halles
†ſ Cus n0

D
amtl, Phuloſ-
le. ad omm
Weho

:etod

LIUICA
Phlinl, ſitisf

XYNVI. „
NAà. im

WV. Audit,
c Ver meſen
ub, gnun
ir ki
c4 bl).
(lem. POT
.örl. ue 6
e de inlet
Anib. V.
use

=

190, .
1 . tiſſin
Flondll, quan
1. 17. keiot
n Eul.
praep. X,
al.
Max. Sy
IIN. Wr
Ladt

Pohore.
. qua
ſeridunt:
qurhie⸗
cles ſunt
mlolicge
tionem,
hice, dlin
Lenügmma.
in ſeri-
em tex-
nteprae-
pingunt.
tiamtre-
le immu-
ligurant,
8,kübulis
phrir
genlelis,
eſto ex⸗
nodobi⸗
bant cor-
ro Caa-
1ex bu⸗
VI.
Aadn)
hoc quo⸗
bus ub⸗
ni ritam
nin ter⸗
le a ge⸗
genere
ſeſidts ee
CoMNlnenr ll,7.
mfe-
it, e-
sgle ll
nO.
NeOkuun
umhan-
enmiit,
ſpientin
quomo-
in, ee
loc

H. N. ſect.

c. 4 p. I5.

„

loca inuiſere neglexit, in quibus ſe in-
venturum aliquid ſingulare putaret.,
Laert. Adyta enim eſt ingreſſus Aegyptio-
VII, 3. rum, eiusque rei cauſa, vt Clementi

Giem. Al. Alexandrino traditum, circumcidi ſe

Str. I. p. .. .
goa. paſſus eſt, ſicque de Diis multa, in vul-

gus non proferenda, myſticamque

Iambl. Philoſophiam didicit.“Profectus item
lI. e. ad omnes eſt ſacerdotes, apud quem-

que horum cum fructu eruditus, in ea,

CAP.

ITER BABFILONIVM

66 5
quam quisque tradebat, diſciplina. Ita
XXII anni in Aegypto abſumti, dum in
adytis templorum Aſtronomiam, Geo- .
metriam, & mnium Deorum initia, non
per tranſennam & perfunctorie didicit.
Laertius narrat tres argenteos cali- VIII, 2.
ces eum feciſſe, eosque ſingulis Aegy-
ptiorum ſacerdotum ſocietatibus ]
dono dediſſe, Heliopolitanorum nem-
pe, Memphitarum, & Thebanorum.

V.

TTER PVTHAGORAE BABYLONA SVSCEPTVM.

,: Herod. Adkahs anno tertio Olymp. LXIII,

L.T 1Il c. 14 qui CCXXIII fuit Nabonaſſareus,
Nn. fatis functus, ſucceſſorem habuit filium
Pſamminitum, qui Amiſtaeus Cteſiae
XIV. audit, idemque eſſe videtur cum &=
vſer mneſerteo apud Plinium, (quemtamen
Anmal. alii Amaſidem eſſe credunt“) quo re-
4167, gnante Pythagoras in Aegypto fuit,
vt idem Plinius ait. Circa haec tem-
. pora Aegyptum inuaſit ſubiugauit-
Al. Str-I. que Cambyſes, a quo Pythagoras
"Cic. de inter captiuos Babylonem eſt abdu-
Kudb. V, Quse, „ibi cum Chaldaeorum praeſtan-
g Apol. tiſſimis verſatus, & Magis, Magis in-
Florid.Il, quam Perſarum, vt Ciceroni , Apu-
p. 17. leios, & Euſebio hnominantur, eo quod
Euſ. Perſarum imperio obnoxia tum Ba-
,. bylon eſſet, quae Valerii Maximii eſt
5V,E“"atque Lactantiis ſententia, qui ex Ae-
Max. gybto ad Perſas Pythagoram abiiſſe
Vull,. affirmant, non in Perſiam, vt viſum
Laâan: quibusdam!, quorum exac ſimae pru-

IV, 2. W.
IVE. de dentiae ſe formandum tradidit.
Se&. Phil A Magis lubenter admiſſus, atque

c.vI. in profundiſſimis, maximeque ſubli-
ſec. 4. mibus, doctrinis de cultu Deorum eſt
lemb. inſtitutus. Eorum inſtitutione nu-
c. merorum etiam, muſicaeque artis, &
aliarum diſciplinarum faſtigium aſſe-
cutus eſt., Ab his, vt Valerius Ma-
Ximus ait, *ſiderum motus, curſus-
que ſtellarum, & vnius cuiusque vim,

I1. e.

proprietatem, & efleétum, benignis-
ſime demonſtratum docili animo hau-
ſit., Numinum vagantium ſtatus, Vt Florid.I.
habet Apuleius, ambitus, vtrorumque b. 7.
varios effectus in genituris hominum,
nec non medendi remedia mortalibus,
latis pecuniis, terra coeloque & mari
conquiſita.
Ex Cheldaeis, cum quibus Babylone Porph.
vixit, Diogenes Zabratum praecipuum el.
nominat, cuius ope a prioris vitae ſor- d. 185.
dibus expurgatus fuit, &, quibus rebus àClem.
viro ſit abſtinendum ſapienti, didicit, Al. Str.
tum dererum natura & principiis v-P. 304.
niuerſi docentem audiuit. Buſpræp
Zabratum illum veroſimile eſt Zo- VIII, 6.
roaßrem eſſe, ex Magis Perſarum V-bv. ro-
num, quem praecipue Praeceptorem dav.
habuiſſe Pythagoram Apuleius ait, qui S.
omnis diuini arcanum antiſtitem eum Iulian.
vocat. Nec diuerſus ille a Nazarato p. 133.
Aſſyrio eſt, quem Alexander, in libro dblut. æ.
de Symbolis Pythagoricis ¹, Pythagorae e ei ti
magiſtrum fuiſſe affirmat, & qui Lares Se ,
Suidaeb, Zaranus Cyrillo“e, Plutarcho p.r0orZ.
Zaratas dicitur. Vnde creditum Zaratas
nonnullise, omnes eos autores Zoroa- tamen
ſerem magum reſpexiſſe ,qui Larades e- Byihas
tiam eſt appellatus, vt ex Theodorito e plan.
atque Agathia patet. Verum ipſum Zo- Selden.
roaſtrem audire haut potuitPythagoras, de diis
qu eo aliquot aetatibus fuit recentior. )? Synt.

211I.

666
Ex Apuleio tamen patet, multorum eam
fuiſſe opinionem quod doctrinam Zo-
rodſtris ſecutus Pythagoras fuerit. Eum
igitur fortaſſis, cuius doétrinam Pytha-
Str. I. p. goras amplectebatur, (Zoroaſtris enim
30 4 Magi doctrinam eum explicaſſe Cle-
mens quoque Alexandrinus ait) magi-
ſtrum ipfius fuiſſe, ſequioris aetatis
ſcriptores credidere. Nazaratum il-
lum, Aſſyrium, Ezechielem Prophetam
rgredidere nonnulli, quam tamen ſen-
l.c. tentiam impugnat Clemens. Docent
Mmihilominus, obſeruante Seldeno, ra-
tiones chronologicae accuratiores, eo-
dem Pythagoram atque Ezechielem,
prophetam, tempore floruiſſe, inter L
& LDII Olymp: vt ſaltem ex temporum
diuerſitate argumentum peti nequeat,
uo Nazaratus Ezechiel propheta non
fuiſſe demonſtretur.
ap. Porpp. Diogenes in libro de incredibilibus
Vir. Pyth. vlitra Ihulen addit, ad Hebraeos quo-
F. ¹34, que abiiſſe Pythagoram, quod factum
IV, 2, tamen eſſe diſerte negat Lactantitus.
*Praep. Euſebius ait, relatum efle de Pytha-
X, 4. P. gora, Perſarum quod audiuerit magos,
470. & Aegyptiorum prophetas, eo tempo-
re, quo Tudaeorum nonnullos Babylo-
na, alios in Aegyptum abiiſſe conſtet.
VHerAn- Cum Iudaeis Babyloniae eum eſſe
nal p.15t verſatum, Archiepiſcopus Armacha-
nus inde colligi poſſe ſtatuit, quod mul-
tas eorum doctrinas philoſophiae fuae
admiſcuerit, vt Hermippus teſtatus eſt,
in libro primo derebus Pythagorae, al-
Hoſepfe L jegatus loſepho, vt & in libro primo
ci Jolegirlawribue, Origeni allegato. Ic-
1046. que etiam confirmat Ariſtobulus, Iu-
Origen. daeus, Philoſophus peripateticus, in
D. I. c. primo ad Philometorem libro: cui eadem
Celſum ratio perſuaſit Libros Moſis in Grae-
1 Clem. Cum ſermonem ante Perſarum impe-
Al. Str. I. rium translatos fuiſſe: at multo eſt pro-
p. 304, babilius, eam eruditionis ſuae partem
ex colloquiis cum Hebraeis Pythago-
ram accepiſle.

rerum diuinarum ſcientige partem

PARS VIII PFTAGORAS CAaP. VI.

ap Clem

Addit praetera Alexander, Galatas e5 dier

eundem audiuiſie, & Brachmanas. Si-
militerque Apuleius Chaldaeos atque
inde Brachmanes eum, adiiſſe ait. *Hi Florid.
iuxta eundem ſapientes viri ſunt, In- L.x II. p. 179
diae gens eſt, eorum ergo Brachmanum
Gymnoſophiſtas adiuit. Brachmanae
autem pleraque eius philoſophiae con-
tulerunt, quae mentium documenta,
quae corporum exercitamenta, quot
partes animi, quot vices vitae, quae
diis manibus pro merito ſuo cuique vel
praemia vel poenae.

raeterea Diogenes in Arabiam eum ap. orph.

abiiſſe ait, cumque eius gentis Rege P?. 185.
verſatum effte. Non facile autem quis

nomen Regiae inueniat, Regis vaga-

bundae iſtius gentis.

Quantum ad eruditionem eius, O-a Clem.

mnes conſentiunt, multa ipſum, eaque Al. l. c.
adpraecipuas philoſophiae partes ſpe-? l
cCkantia praecepta a Barbaris accepiſle. Porbi
Diogenes potiſſimam ſapientiae par-cjd. Por-
tema Barbaris iſtis eum comparaſſe te- phyr p.
ſtatur. Mathematicas ſcientias ab Ae- 182.
gyptiis, Chaldaeis & Phoeniciis didicis-
ſe :erant enim ab antiquis inde tempo-
ribus Aegyptü Geometriae dediti, nu-
meris & proportionibus Phoenicii, A-
ſtronomiae autem motibusque coele-
ſtibus Chaldaei: Diuinos enim ritus, cul-
tumque Deorum, ceteraque vitae inſti-
tuta, ex Magorum diſciplina accepit. At-
que haec plurimis cognita, quandoqui-
dem litterarum monimentis perſcripta
ſunt, reliqua autem eius inſtituta minus
ſunt comperta.
Hermippus Lhracum quoque do-
Ckrinas Pythagoram amplexum eſſe aita
quod de Pittaco nonnulli« intelligen- philos.
dum eſſe putant, cuius pater, Hyrrhadi- Kect. cap.
VSs, eius gentis fuit. Verum probabilibus 6. ſect. 2.

ad Orpheum iſta referas, a quo magnam e vir.
th. c.

a ap. Ie-

28. P.

Pythagoram deriuaſſe, lamblichus“ a- 122.

gnoſci. CAb.

:Anl

.
Vo

e. DSa
blhanbl, datlyr
4 Maͤ. uammn
fen probih
itisſu
Libusa

Frinnti
entie,
ay don
Plices
re ſuſ
cblen
(rull
Viamn
It,e
li

iran

frege
Py
nems
ſoipl,
hilon
intet
Non
Je
cup
Pul
Per
ſioc
a
g
ten
bo⸗
tim
mi
Pen
—
*
lein
an

lect,

t, Galatas ben
—
e Aqe
can Hi klorid.
ifuntler Llo,
chidamun
kachmanae
Phiaecon-
beutnentl,
ti, guor
ne, ne
Cligaerel

biameumekorpt.
nis Rege 8
Utem qus
egis pagr

m eils, 0::en.

Uumm, eaq ue 4ll,
ursge u
eceille⸗ S
entine a-eil or.
vallle te⸗ Pyrh.
S4 Ae- 192.
8Cldicls⸗
etempo-
Hecdhiti,an⸗
erucii, A⸗

gle coele⸗
ntitigell-
ccepitA⸗
Uandoqul⸗
elerſpta
uusmins

4 ap. lo⸗
ogue 6 ſeph. l⸗
mellealt, byole⸗
Mneligen kiln,
=
Pabi ſeckt 47
ungnann Djth⸗
parteln 195
chus. 4. 1

a Apul:
1. C.
b Iambl.
c. IV. fin.

c Iambl.

Cc. V.

RFDTTVS IN PATRMANI.

CA P.
DE REDTTV PYTHAGORAE IN PATRIAM SAMVM.

Dodecim annis Babylone exactis
Samum reuerſus eſt, a Gillo quo-
dam, Principe Crotoniatarum redemtus
(quamuis fabulam cam tanquam minus
probabilem alleget Apuleius )anno ae-
tatis ſuae LVI. Ibia quibusdam ſenio-
ribus agnitus“, maiori quam antea ad-
mirationi fuit, videbatur enim a pere-

grinatione plus pulchritudinis & ſapi-

entiae, maioraque diuinitatis argumen-
ta, domum reportaſſe. Hinc patria pu-
blice eum inuitauit, vt, publico mune-
re ſuſcepto, ad communes vſus bona ſua

conferret, atque cum aliis ſapientiam

Tambl.

1. C.

communicaret. Nec renuebat ille, ſed
viam docendi per ſymbola ingredi coe-
Pit, eodem modo quo ipſe in Aegypto
edoctus erat. Sami tamen, hanc docen-

dirationem minus probantes, minus

frequentes eius lateri adhaeſerunt.
Pythagoras vero, vtut videret nemi-
nem ad ſe ventitare, neminem, vt in di-
ſciplinis proficeret, ſincere ſatagere; ni-
hilominus tamen nihil non faciebat vt
inter eos ſubſiſtere poſſet *, quippe qui
non contemneret Samum, patria ipfi
quae eſſet. Et quoniam vehementer
Cupiebat, vt ciues ſui, velinuiti, aliquem
pulcherrimarum artium guſtum acci-
Perent, iuuenem quendam in Gymna-
ſio obſeruauit, palaeſtra & pilae luſu
praeſtantem, cetera pauperem, at-
que egenum. Hunc ſibi dicto audien-
tem fore reputans, ſi ei nullo ipfſius la-
bore neceſſaria vitae ſuppeditaret, ſta-
tim a balneo ad ſe vocauit, eique pro-
miſit neceſſaria omnia, dummodo acci-
pere a ſe velit breuiter, labore facili, &

667
VI.

eatenus, vt ne obruatur, continuato,
quasdam diſciplinas, quas ipſe adhuc
iuuenis a Barbaris haufiſſet, iam vero
ſibi ſeni per obliuionem animo excidere
ſentiat. Iuuenis manus dedit, ſpe alle-
ctus ſuſtentationis promiſſae, quem a-
deo Arithmeticae & Geometriae ſacris
initiauit, demenſtrationibus ſingulis in
abaco propoſitis: itaque iuuenem inſti-
tuens, pro ſingulis figuris quas delinea-
verat, ei mercedem laboris tres obolos

dedit. Idque per tempus ſatis longum

continuauit, gloriae ſtudio*, ipſique“ Graeca
diligenter, methodo aceurata, ad con- hic baulo
templationem viam oſtendit Poſtquam lier hoe
vero Iuuenis, factis progreſſibus haut maxime
modicis, affici coepit excellentia tum vo-Rtadio
luptatis, tum conſequentium Mathema- (Hehore⸗
ticas artes emolumentorum, planeque r)
ea de re pariter, ac de eo, quod ſtudia iſta genter
iam dimiſſurus non ſit ille Iuuenis, quic-&c.
quid etiam ei eueniat, viro ſapienti con-
ſtaret; triobolos ſibi ſupereſſe nullos di-
xit, quos deinceps perſolueret. Quo au-
dito iuuenis, ego vero, inquit, etiam ſine
iſtis diſcere potero quod doces. Tum
Pythagoras, ſed neque fuppetunt mihi
quae meis neceſſitatibus ſufficiant. La-
borandum itaque de quotidie neces-

ſariis, neque tempeſtiuum videtur aba-

co incumbere, & ſterili ſtudio. Tum
iuuenis, aegre ferens ſe a continuan-
dis diſciplinis auelli: Ego, inquit, in
poſterum alimenta tibi ſuppeditabo,
nam in ſingula ſchemata tres obolos vi-
ciſſim dabo. Isque ab eo tempore tanto
Mathematicorum accenſus amore eſt,
vt ſolus inter Samios cum Pycthagora

* Ita locum mutilum, prout poterat vertit Stan-
leius, qui nuper a cl. Kuſtero reſtitutus hunc ſen
ſum fundit: quamuis videret, neminem incere in

diſcipliniæ proficere belle, gquibus inter Graecos do-
mirilium ſtatuere annitebatur.

Pp Pp2 fuerit

663
fuerit commendatus“, vir eiusdem
cum eo nominis, Eratoclis filius.

Eius fuere libri de re Athletica, or-
dinatio item vt Athletae eius tempo-
ris pro caricis carnibus veſcerentur,

PARS VII PVTAGORAE OAP. VII. VIII.

quae perperam a quibusdam Pythago-
rae, Mneſarchi filio, tribuuntur,“ (vt .
& ante monuimus) a Plinio vero ad- II
ſcribuntur eius nominis viro, qui cor- c. 7.
poris exercitiis vacauit, quod optime
cum Iamblicho narratis conſentit.

CQAP. VII.
TTER EIVS IN DELVM, DELPHOS, CRETAM, SPARTAM.

cap. 5. & NOn multo poſt, vt Iamblicho re-
7 latum, Delum abiit Pythagoras,
vbi admirationi omnibus fuit, quod ad
ſolius Apollinis Genitoris aram incru-
entam precibus vacaret, eiusque ſa-
Laett. cerdotibus ſe adiungeret, quae poſt
VIII, 13. Ceratinum (h. e. corneum altare) eſt,
& ibi Ca- atque incruenta dicebatur, quod ſola
ſaub. frumentum, & hordeum, &placentae,
nulla vero victima, in ea offerrentur,
cuius rei teſtis Ariſtoteles in Deliorum
p. Laert. Republica allegatur. .
e. Delo diſcedens, Iamblicho teſte,
ad omnia loca, in quibus oracula eſſent,
Porph. p. ſe contulit. Delphis elegiam ſepulchro
187. Apollinis inſcripſit, in qua Sileni fili-
vm Apollinem eſſe docebat, a Pythone
interfectum, & in loco, cui nomen
Triopis *, ſepultum: quiab eo nomen
locus obtinuit, quod ibi tres Triopi
filiae luxiſſent Apollinem. Delphis
. vero, teſte Ariſtoxeno, complura mora-
vaert. lium dogmata a Themiſtoclea accepit.
,7. In Cretum quoque nauigauit, Spar-
tamque profeétus eſt etiam, vt Minois
Iuſtin. L. atque Lycurgi leges, ea aetate celebra-
XX, 4. tiſſimas, cognoſceret, vt Iuſtino eſt
c.5. p. 19. Oobſeruatum, atque Iamblicho.
Neque minus celebris Creta ob my-
ſteria fuit, quippe in qua Iupiter na-

tus crederetur, educatusque a Coryban-
tibus, ſiue Dactylis, Cybeles ſacerdoti-
bus, in ſpecum Idae, montis, (cui id
nomen ab Ida Phrygiae, vnde orti Cre-
tenſes,) datum fuit. Sepultum quoque
ibi Iouem eſſe ferebatur, eiusque o-
ſtendebatur ſepulchrum. Heic Mor-Porph. p.
