zhem. p, Quicquid autem mente comprehen-

1372. ditun, vel comprehenditur per incur-
Xατ
ium eN&à

lionemb euidentium, vel, vt Laertius

loquitur, per ſenſus, vel per traunfitum
a b euidentibus*, qui eſt Laertio col-
lelkctio per demonſtrationen-. Huius tres
ſunt ſpecies: vel enim hoc fit per æ=-
Eemilationem, vel per compolitionem, vel
per analegiam ſeu proportionem. .
Per incurſtonem euidentium com-
prehenduntur album & nigrum, dulce
& acidum. Per tranſitum ab euiden-
tibus, & quidem per Aſzmilationem ex
imagine ſua comprehenditur Socrates:
per compofe ionem, hippocentaurus,
quem ex homine componimus & equo:
membra enim vtrique fpeciei propria
coniungentes, phantaſia comprehendi-
mus id, quod neque equus eſt, neque
homo, ſed hippocentaurus, exvtroque
compoſitus. Per analogiam denique res
dupliciter comprehenduntur: velaug-
mzentatione: vt ſi ordinariam hominum
ſtaturam augendo Cyclopa concipia-
mus, qui non ſimilis ſit.
Paſto pane viro, ſod celſa vertice
monti.
Vel deminutione, qua ratione Py-
gmaei formamus conceptum, qua item

ν vοα ſic & §
ivασνυvGr. Kœrα 7τοτ ιιυιοοσαιν ſic ext. p. 479. 2*τ

7

* Laert. *αινιιινα εααατιαυT‿ναα. Rem tenet Scanleins

VII, 52.

5

vox accuratius explicata ſonat: per incidem-

Centrum

e

Laert,
c3.
2τ⁄ „
erchr ll
(.

Cic. Ac.
Ou.

— — —

—————— — — —– — —. —

Clc. de.
fatoc l.

d.
drio.
rum
nod
Veri-
ta t
Vera-
Ne⸗
men-
niam
ſe⸗

ſtun
col.
Stres
Per-
1,Vel

con-
ce
den⸗
mnex
ger.
Uris,
ego.
oprin
endi⸗
leque
roqe
llees
loug-
num
Pir-

ice

Py-

iten
gtilen

trum

pr COMPEEHIFNSONE ET ASSENSWũI. 563

centrum terrae concipimus, analogia
minorum globorum.

Vu. Iitis ſpeciebus omnibus addenda
v „ Comprechenſio per zranspoſetionem, Vt

uer a&ασ ſi oculos in pectore concipiamus. Per
cr.

CA P.

contrarietatem, vt mors intelligitur
(ex contraria ei vita.) Per tranſitio- b ar à
nemb, vt efata & locus.* Per priua- uerd-
ionem, ſic virum ſine manibus conci- Gægw.
pias. Per naturam, quomodo iuſtum
atque bonum intelliguntur.

VII.

DE ASSENSV.

Gic. Ac. H ſatis cognitis, quae iam expli-
Q.W. 12. cata ſunt, nunc de aſenkone at-
que approbatione, quam Graeci να—
TAεονο vοcant pauca dicemus. Non
quo non latus locus ſit, ſed paulo ante
iacéta ſunt fundamenta. Nam cum
vim quae eſlet in ſenſibus explicaba-

mus, ſimul illud aperiebatur, compre-

hendi multa & percipi ſenſibus, quod
fieri ſine aſſenſione non poteſt. Dein-
de cum inter inanimum & animal hoc
maxime interſit, quod inanimum ni-
hil agit, animal agit aliquid, aut ei ſen-
ſus adimendns eſt, aut ea quae eſt in
noſtra ſita poteſtate reddenda ento.
At vero animus quodammodo eripitur
his, quos neque ſentire neque Men-
tiri volunt. Vt enim lancem in libra,
ponderibus impoſitis, deprimi; ſic a-
. nimum perſpicuis cedere neceſte eſt.
Cic. de. Quanquam aſſenſto non poſſit fieri
ſatoc. 9 niſi commota viſo; tamen cum id viſum
proximam cauſam habeat non princi-
palem, hanchabet rationem, vt Chry-
ſippus vult, non vt illa quidem fieri
poſſit, nulla vi extrinſecus excitata,
neceſſe eſt enim ſenſionem viſo com-
moueri, ſed reuertitur ad Cylindrum,
Sad turbinem ſuum, quae moueri in-
cipere niſi pulſa non poſſunt: id au-
tem, quam aceidit ſuapte natura, quod
ſupereſt, & cylindrus voluitur, & tur-
bo verſatur. Vtigitur qui protruſit

cylindrum, dedit ei principium mo-
tionis, volubilitatem autem ei non de-
dit: ſic viſum obiectum imprimet il-
lud quidem, & quaſi ſignabit in animo
ſuam ſpeciem, ſed dſenſio noſtra erit
in poteſtate: eaque quod reliquum eſt
ſuapte vi & natura mouebitur.
Phantafiae ſ. viſa, quibus mens ho- Gell.
minis prima ſtatim ſpecie accidentis 5
ad animum rei pellitur, non volunta- Auguft.
tis ſunt, neque arbitraria, ſed vi qua- de C. D.
dam ſua ſeſe inferunt hominibus. No- IX, 4.
ſcitandae probationes autem, quas
araéoci vocant, quibus eadem vi-
Ja noſcuntur & diiudicantur, volunta-
riae ſunt, fiuntque hominum arbitra-
tu. Propterea, quum ſonus aliquis
formidabilis, aut coelo, aut ex ruina,
aut repentinus neſcius periculi nun-
cius, vel quid aliud eiusmodi factum:
ſapientis quoque animum pauliſper
moueri, & contrahi, & palleſcere ne-
ceſſum eſt: non opinione alicuius ma-
le praecepta, ſed quibusdam motibus
rapidis & inconſultis, officium men-
tis atque rationis praeuertentibus.
Mox tamen ille ſapiens ibidem ra
raiabtas Cavraoias, viſa iſthazc animi
ſui terrifica non approbat: hoc eſt &
ννRτα.ν οτι ροοοισαοαροàοα ſed
abiicit reſpuitque, necei metuendum
eſſe in his quicquam videtur. Atque
hoc inter inſipientis ſapientisque

Acnrv Tτο Nempe quae dicendo intelligimus. Et locus tranſitione ab vna ad ali-

„

proferuntur, tranſeundo ab vna ſyllaba ad aliam am partem clariſſime percipitur,

Bb bb 2 animum

564 PARS VII DOOCTEINA STOICORVM. P. T c VIII.

animum differt, quod inſipiens, qualia
eſſe primo animi ſui pulſu viſa ſunt
ſaeua & aſpera, talia eſſe vero putat; &
eadem incepta, quae quaſi iure me-
tuenda ſint, ſua quoque aſſenſione ap-
probat, α zcoοιοσůbειοο (Hoc e-
nim verbo Stoici, cum ſuper iſta re
diſlerunt, vtuntur.) Sapiens autem

quam breuiter & ſtrictim colore atque
vultu motus eſt, & ανν ι τ ιταα ed
ſtatum vigoremque ſententiae ſuae re-
tinet, quam de huiuſcemodi viſis ſem-
er habuit, vt de minime metuendis,
ſed fronte falia & formidine inani ter-
ritantibus. .

CAP. VIII.
PDE NOTIONIBVS.

2
7. * νονα=

2. Cie. Senſit, veluti norma ſcientiae, no-
Ac. O 1 tätones rerum in animis impriman-
I, II. tur, e quibus non principia ſolum, ſed
& latiores quaedam ad veritatem in-
veniendam viae inueniuntur-
Plut. de. Vbi in lucem primum editur homo,
Iye hiladuerſus principem animi partem per-
* inde ſe gerit, ac ſi in pura charta lit-
terae ei eſſent exarandae. Primus ve-
ro infcriptionis modus a ſenſibus eſt.
Vbi enim ſenſu aliquid percipimus, vt
album, eo ſublato licet memoriam ta-
men eius retinemus. Poſt vbi eius-
dem generis plures collectae fuerint
imagines, experientia id dicitur, haec
enim nihil aliud eſt quam collectio e-
iusdem generis notionum.
Sunt autem notionum aline natura-
les, quae dicto modo gignuntur, ſine
Vlla artis induſtria. Aliae docdtrina at-
que indsſtria comparantur. Atque
poſteriores hae proprie notiones, illae
roXα anticipationes vocantur. Ratio autem
. a qua rationales audimus, iſtis antici-
pationibus perſici dicitur primo anno-
rum ſeptenario.
Conceptio porro mentis, eſt viſum in-
telligentis facultatis in animali, ratio-
ne praedito. Viſum * enim, ſi rationali

Id. ib.

Id. ib.
vHαα

animo obtingat, conceptio mentis vo-
catur, Graecis eoaνaαauνa duéta a mente,
quae v& eſt iisdem, appellatione. Nem-
pe vifa reliquis animalibus minime ac-
cidunt, quae Diis vero atque nobis
obueniunt, ea ſola ſunt viſa. Quae
nobis vero obueniunt ea ſunt viſa ſe-
cundum genus, & ſecundum ſpeciem
ſunt mentes concebtiones; quemadmo-
dum denarii & ſtateres, per ſe id funt
quod nomine referunt, ſi vero pro
nauali vectura pendantur, tum hoc
quoque eis accedit, naulum vt appel-
lentur.
Notiones communes omnibus homi-Arrian.
nibus ſunt inque iis omnes conſen- in
tiunt] neque notio notioni repugnat. 22.“
Quis enim noſtrum bonum non ſtatuit
eſſe vtile, & expetendum, & quauis ra-
tione aſtectandum? Qus non ſtatuit
iuſtum eſſe honeſtum & decorum?
Vnde igitur pugnae oriuntur & con-
tentiones? nempe ex applicatione
communmium notionum ad res ſingu-
lares.
Hae notienes, & id genus aliae, re- Simplic.
Cta ratione in nobis conſtitutae, lon- in Epiſt.
goque tempore exploratae, verae ſunt, “ 33.
& cum rerum natura congruentes.

* Galrvοαου., v Pro αατοαααα a,d Plut, reſtituendum eſſe luadet ipſe capite proxlme ſq. 12.

CAp.

. .

Cic. R
Olil.

dext.
adu. Ma-
them. Rn
166, 1

dext,
adu, Ma-
them. p⸗
21 4
1 „e=r
r
Qu 3
harum
dextre 1
fler⸗l

Vetum

daneinsd

tontin.
genreh
interre-
tatur.
conint.
ecyinit
¹ baert.
VIl 4g. 1
derrey
UTo-/
TeNA
4 un.
Ta). V
TA 1
u a;
ieda, 2
an
6ur.

tae
) ſed
ere⸗
lem.
dls,
ter⸗

yo.⸗
leſte,
Veln⸗
eac⸗
gobir
e⸗
le-
ien
mo-
unt
. N. 0
hoc
bel⸗

len a,
Sndr, 22.
Ntuit
Sn.
tuit
un?
co⸗
jone
⸗

Ie-Zimpli⸗
on- in Pyiſt,
int 3.
t, 1,159.

Sext.

DE NOTYIONB. SCOIENTIA. VOCE &. 565

.

CA P.

DE SCIENTIA ET OPINIONE,

Cic. Ac.

S Wod ſenfa comprehenſum erat id
. I I »

ipſum ſenſam Zeno appellabat, &.
ſi tta erat comprehenſum, vt conuelli ra-
tione non poſſet, ſéientiam: ſin aliter,
infcientiam nominabat, ex qua exſiſte-
ret etiam opinio, quae eſſet imbecilla, &
cum falſo incognitoque communis.

Sext. Tria haec inter ſe coniugata ſunt ſci-
thtan,. entio, opinio, & quae eſt in eorum con-
166., finio collocata comprehenfto. Ex qui-
bus ſcientia quidem eſt firma ac ſtabilis

comprehenſio, quam ne ratio quidem

CA P.

mutare poſſit. Opinio autem imbe-
cilla & falſa aſſenſio. Comprehenſio de-
nique, quae inter vtrumque intercedit,
eſtque aſlenſio viſtomprehenſibilis. Eſt vaæræ-
vero viſum comprehenſibile ita verum, Mur re
vt nequeat falſum eſſe. Hinc colligi- vers Ge⸗
tur in ſolis fapientibus ſcientiam, opinio- at:
nem vero in ſtultis eſſe, vtrisque com-
munem autem eſſe comprehenlionem, vt
quae ſit id, per quod verum diiudicatur. .
Quamobrem eam Zeno neque in re- ni⸗
Ar, neque in prauis numerabat, ſeé r

ſoli credendum eſſe dicebat. gatat
aναuHho
X. . TiHααοσú.

DE VOCE, ORATIONE ET VERBIS.

” Ria iſta coniugata inter ſe ſunt, id
them. pe. 1 guod lenißcatur, &id quodhoniß-
223. A- Cat, & id quod Aℳo T. Id quod Lon ſstat,
†P2 -VvOX eſt, v. g. Dion. Quod Lgnißcatur.
αa res eſft, voce declarata: eſtque hoc
Guod ipfum, quod mente apprehendimus;
Ben Id, quod eſt, ipſa eſt res, extra nos ſub-
poſt Her- ſiſtens, vt ipſe Dion.
verum Dlialecticas cum verſetur circa id,
Stanleius quod ſignificat & fgnificatur, diuiditur
cene in eorum quae ſignifcantun & vocis lo-
en s cu. Locumeorum, quaz ſgniſzcan-

interpre- C11 . 7
tatur. tur, ſubdiuidunt im locum de viſis at-

conf. inf-que in locum eorum, quae ex viſis exi-

z ni⸗ Runt: oratione item xpoſitorum!?, axio-
vI, 4g. maütum, [& ex ſo perfectorum*, oorusmn
porro, quae de quodam aut de dltibus-
« goro. Jain dicumun à, & lmilium reltorum &
nen ſupinorum , generum & ſpecierum. In
gc. locum porro, vbi agitur de propoſitioni-
NE us , & modis atque Spllogiſtnis, & de

& vera dicentes, & negantes, Sritae, &
amhigui, & confcientes, occcultantes
item, Ceratinae, nulli item & metentes.]t Sris
In altero loco, ad vocem pertinente,
declaratur litterata vox, & quaenam

ſint orationis partes, Soloecorum &

Barbarorum natura, itemque poema-
tum, de amphiboliis itemagitur, voce-
que canora & muſica. Vt &, ſecun-
dum quosdam, de definitionibus & di-
viſionibus.
Mentis viſa orationem praecedunt, Laert.
quamobrem etiam de illis iam antea e- 49
gimus, tum vero mens inſtruéta oratio-
nis facultate, quod viſorum accepit im-
preſſione ſermone declarat. Propter- Laert-
ea Dialeckicae ſpeculatio conſenſu O-VIl 55.

mIIUIm videtur a vocis loco initium ſu-

mere.
Eſt auten vox aer ictus: ſei, vVt aĩt Laert. le.
Diogenes Babylonius, in arte quam de
voceſcripſit, animali vox eſt aer, im-

. raÿ iis, quae in voce & re funt fallaciis: in vVOX e
uate* quo genere ſunt Syllogiſimi mentientes, petu percuſſus: vox hominiz autem ar- b α
6n * Sic Cic. Acad I, II., Si ita eſſet comprehen- ba verterat: Firmaat DLabilis & immutabilis com- nee⸗
f rrso! ſum, vt conuelli a natione non poſſet, vocabant prehenſio cum ratione: „G.,
bα.. ſcientianz. Minus luculenter Stanleius Sexti ver= S .
ticulata

Bb bb 3

ticulataeſt, a mente profecta, quae a
decimo quarto aetatis anno conſum-
matur. D
Dictio autem, vt Diogenesait, vox
litterata eſt, v. g. dies eft. Oratio por-
ro eſt vox ſignificans a mente profecta:
vt dies eſt. Dialectus eſt dictio expreſ-
ſa iuxta gentium varietatem, quarum
nulla non propria ſua vtitur dialecto,
quemadmodum Attica vox eſt ⅝„αατ—

Laert. To, IOnica io. Differt autem dictio

VII, 57.

Xé

α ⁰

Sext.

ab oratione, nam oratio ſemper ſignifi-

cat, dictio autem etiam datur nihil ſi-

gnificans; vt Blitri. Oratio autem
inſignificans non datur. Differt item
dicere & pronunciare, nam pronuncian-

Empir. zua voces, dicuntur autem etiam res,

adu.

Ma
themat.
p. 223.

.„

nam dicere eſt pronunciare vocem, ſi-
gnificantem rem, de qua dicitur.

Varro,de Hinc dictum Chryſippo, eum qui
Ling. L. primo dicitur fari, & vocabula & reli-
L. V. p. qua verba dicit, antequam ſuo quidque

*

Cic. Of-

loco ea dicere poteſt, eum non loqui,
ſed, vt loqui: quare vt imago hominis
non ſit homo, ſic in coruis, cornicibus,
pueris, primitus incipientibus fari,
verba non eſſe verba, quod non loquan-
tur. Igitur is loquitur, qui ſuo loco
quodque verbum ſciens ponit.

Multum autem operae Stoici, atque

ſc. 1, 7.SZeno imprimis, in vocibus inueniendis
PBionyſ. & explicandis ponebant, quas ſubtiliſſi-
Halic. de me diſtinguebant, architecti verborum

* dicti Ciceroni. Ammonius vero
verb. p. 5. . .
α Grammaticos Stoicorum ſectatores ap-
c. 3I. Pellat.

Laert.

Dicdionis elementa XXIV Linterae

VII, 57. ſunt. Dicitur autem littera tripliciter

elementum, ſgura elementi, & nomen,
vt alpha. Porro ſeptem ſunt vocalia
elementa , e, n, 4° v, o, Muta ſex 6,
„, ½α, r, T.

Ss PARS VII DOCTEAE STOTCOERVM P.Te E

Orationis vero quinque ſunt partes, ¹ ap. La-
vt ait Diogenes in Iibro de voce, & ert. l. e.
Chryſippus.“ Atque initio quidem tae s:
1C 111 alic. §.
quatuor tantum orationis partes nu- II. p. 2.
merabant, articulos a coniundionibus
diſtinguentes. Inde poſteriores Stoi-
ci nomina & appellationes diſtinguentes,
quinque partes ſtatuerunt; nomen, ap-
bellauonem, verbum, coniundionem &
articulum. Antipater in libro de di-
Aionibus, & his, quaz dicumntur, etiam
medium adiecit. Appellatio, vt Dioge-
nes ait, pars orationis eſt, communem
qualitatem ſignificans, vt homo, eguus.
Nomen eſt pars orationis, propriam
qualitatem denotans, vt Diogenes, So-
crates. Verbum, iuxta Diogenem, eſt
pars orationis, ſignificans incompoſi-
tum praedicatum; vel, vt ali malunt,
elementum orationis ſine caſu, ſignifi-
cans aliquid conſtructum de aliquo, vel
de aliquibus, vt ſeribo, loguorn. Con-
iunctio eſt pars orationis ſine caſu, con-
neétens orationis partes Articulus
elementum orationis eſt, caſus habens,
quo genera & numeri nominum diſtin-
guntur, vté, 5, 79, , &ε§ 7,
*„Omne verbum propter id, quod adn⸗
„ſonat, quatuor quaedam neceſſario Pialeét.
*vOCcat in quaeſtionem, originemz ſuam, c. vI. T. I.
*vi declinationem, ordinationem. opp. p.
Quantum adoriginem, quam érνο— 0a.
Aνι Graeci vocant, nomina natura
valere putabant, vocibus primum pro-
nunciatis res ipſas imitantibus, a quibus
nomina poſtea ſint deriuata. Eam ra-
tionem ſequentes erymologias commi-
niſcuntur, “ nullum eſſe verbum pu-
*tantes, cuius certa ratio explicari non
*pPoſſit. Maximo itaque ſtudio vnde
voces deducantur, inquirebant, mul-
tumq; ea in re operae poſuerunt. Zeno

* (looomoo, appellationes vertit Priſcian, womina vero & Appellationes ſunt, quae poſterioribus

nomina propria & appellatiun vocantur.

primum,

iid

— —– ——

—

— —

—

tes mnle.
d ett. l. 6.

X Dion.
Eeng .

nu⸗I. 140
us
toi.

tes,
,.
„&
amn
ge-
nem
ut.
tiam

lirto iae.
WWamn, eVI,1..
p.
r l.
Aturi
1pfo⸗
ibs
11.
nmi-
1pu⸗
inon
Fnde
Il-
Zeuo

—
kiotibus

mu,

ibid.

DE VOCE, ORATIONEF ET VERBOY HH

primum, inde Cleanthes, poſtremo pter quandam vicinitatem, minutum

Chryſippus, vt fabulas explicarent, vo- pro paruo. Sed haec abuſio vocabuli
cumque redderent rationes, cur ita a- in poteſtate loquentis eſt: habet enim
literue excogitatae fuiflent. Haec origo paruum, vt minutum non dicatur. II-
quaerendaeſt, donec perueniatur eo, lud magis pertinet ad id, quod volumus
cNWι res cum ſono verbi aliqua ſimilitu- oſtendere, quod cum piſcina dicitur in
«ine concinat, vt, cum dicimus aeris balneis, in qua piſcium nihilſit, cum ni-
„ninnitum, equorum binnitum, ouium hil piſcibus fimile habeat, videtur tamen
balatum, tubarum clangerem, Krido- apiſcibus dicta propter aquam, vbi pi-
νοâcatenarum, haec verba ita ſonent, ſcibus vita eſt. Ita vocabulum non
*„V res, quae his verbis ſignificantur. translatum ſimilirudine, ſed quadam
Sed quia ſunt res, quae non ſonant vicinitate vſurpatum eit. Quod ſi
zn his ſimilitudo tactus valet: vt ſi le- quis dicat homines piſeibus ſimiles na-
cniter vel aſpere ſenſum tangunt, leni- tando fieri, & inde piſéinae nomen eſſe
*αα7*.l aſperitas litterarum, vt tangit natum, ſtultum eſt, hocrefutare, cum
caditum, ſic eis nomina peperit. Et ab reneutrum abhorreat, & vtrumque
iĩpſum lene cum dicimus, leniter ſonat. lateat. Hlud enim bene accidit, quod
Quis item aſperitatem non & ipſo no- vno exemplo dilucidare non pofſu-
mine aſperam iudicet? Lene eſt auri- mus, quid diſtet origo verbi, quae de
bus, cum dicimus, voluptas: aſperum vicinitate arripitur, ab ea, quae de ſi-
eſt cum dicimus, crux. Ma res ipſae militudine ducitur.
iam efficiunt, ſicut verba ſentiuntur. Hinc facta eſt progreſſio vsque ad
Mel, quam fuauiter res ipſa guſtum, contrarium. Nam lucus dictus puta-
tam ſuauiter nomen tangit auditum. tur, quod minime luceat: & bellum,
Acre, in vtroque aſperum eſt; lana & quod res bella non ſi; & foederis no-
vepres, vt audiuntur verba, ſic illatan- men, quod res foeda non fit. Quod ſi
gitur. Haec quaſi cunabula verborum a. ſoeditate porci dictum eſt, vt nonnulli
eſſe crediderunt, vtſenſus rerum cum voluut, redit ergo ad illam vicinitatem,
ſonorum ſenſu concordarent. eum id, quod fit, ab eo quod fit, nomi-
Hinc ad ipſarum inter ſe rerum ſimi- natur. Nam & iſta omnino vicinitas
Etudinem proceffiſſe licentiam nomi- late patet, & per multas partes ſecatur.
nandi: vt cum, verbi cauſa, crux pro- Aut per efficientiam, Vt hoc ipſum a
pterea dicta ſit, quod ipſius verbi aſpe- foeditate porci, per quem foedus effi-
ritas cum doloris, quem crux efficit, citur. Aut per eflectum, vt puteus,
aſperitate concordat: Crura tamen quod eius eflectus potatio eſt, creditur
non propter aſperitatem doloris, ſed dictus. Aut per id, quod continet, vr
quod longitudine atque duritia, inter vrbem ab orbe appellatam volunt, quod
membra cetera ſint ligno crucis ſimilio- auſpicato loco Crcumduci aratro ſolet:
ra, ſic appellata funt. Inde ad abuſio- cuius rei & Virgilius meminit, vbi Ae-
nem ventum eſt, vt vſurpetur non tam neas vrbem defegnat aratro. Aut per
rer ſimilis, ſed quaſi vicinge. Quid e- id quod continetur, vt ſi quis horre-
mim ſimile inter ſignificationem parui vm, mutata d littera, affirmet ab hordeo
& minuti, eum poſſit paruum eſle, quod nominatum. Aut per abuſionem, vt
non modo nihil minutum ſu, ſed etiam cum bordeum dicimus, & ibi triticum
aliquid creuerit? Diciraus tamen pro- conditur. Vel a parte totum, vc
mucronis

569 PARS VII. DOCOTRINAF STOICORVM P. I. c. X.

ynuenonis nomine, quae ſumma pars eſt
gladii, totum gladium vocant. Vel a
toto pars, vt capillus, quaſi capitis pilus.
Quid vltra prouehar? Quicquid aliud
annumerari poteſt, aut ſimilitudine re-
rum & ſonorum, aut ſimilitudine re-
rum ipſarum, aut vic initate, aut contra-
rio contineri, videbis originem verbi,
quam proſequi non quidem vItra ſimi-
litudinem poſſumus.
Sed hoc non ſemper vtique poſſu-
mus. Innumerabilia enim ſunt verba,
quorum ratio reddi non poſſit, aut
non eſt, aut latet. Vide tamen paulu-
lum, quomodo Peruenk putant ad illa
verborum cunabula, vel ad ſtirpem po-
tius atque ſementum, vltra quod quae-
ri originem vetant, nec, ſi quis velit,
poteſt quicquam inuenire. Nemo
ambigit ſyllabas, in quibus u littera lo-
cum obtinet conſonantis, vt ſunt in his
verbis, venter, vafer, velam, vinum,
vomis, vilnus, craſſum & quaſi validum
ſonum edere. Quod approbat etiam
loquendi conſuetúdo, cum quibus-
dam verbis eas ſubtrahimus, ne one-
rent aurem. Nam inde eſt, quod ama-
ſti, libentius dicimus, quam amauiſti, &
abiit, non abiuit, & in hunc modum in-
numerabilia. Ergo cum dicimus, vim,
ſonus verbi (vt dictum eſt) quaſi validus
congruit rei, quae ſignificatur. Iam ex
illa vicinitate per id, quod efficiunt,
hoc eſt, quia violenta ſunt, dicta vincu-
la poſſunt videri, & vimen, quo aliquid
vinciatur. Inde viter, quod admini-
culis quibus vinciantur nexibus pen-
dent. Hinc etiam propter ſimilitudi-
nem, incuruum ſenem vietum Teren-
tius appellauit. Hinc terra, quae pe-
dibus itinerantium flexuoſa & trita eſt,
via dicitur. Si autem via, quae vi pe-
dum trita eſt, creditur dicta, redit origo
ad illam vicinitatem. Sed faciamus a
ſimilitudine vitis vel vimini, hoc eſt, a

flexu eſſe dictam: quaerit ergo me
quispiam, quare via dicta eſt? Reſpon-
deo, a flexu, quia flexum velut incur-
wum wietum vweteres dixerunt: vnde
vietos, quod canto ambiantur rotarum
ligna vocant. Perſequitur quaerere,
vndewietum flexum dicatur? Et hinc
reſpondeo, a ſimilitudine vitis. Inſtat
atque exigit, vnde iſtud ſit vitisnomen⸗
Dico, quia vincit ea, quae comprehen-
derit. Scrutatur, ipſum vincire vnde
dictum ſit? Dicemus, a vi. Vzæ quare
ſic appellaturꝰ requiret: Redditur ra-
tio: quia robuſto & valido ſono ver-
bum rei, quae ſignificatur, congruit.

VItra quod requirat, non habet. 3 Gelen
Simili ratione in voce Eg& obſeruan- gHippocr.

te Chryſippo, dum prima ſyllaba profer- & Plat.
tur, labia deprimuntur inferiora, qua-Lib. 2.
ſinos ipſos, nutu illo nobis deſignanti- init.
bus, barba mota atque verſus pectus in- 1.1. ob.
clinata. Eius generis plura exempla la. 5.
habet Nigidius b in Commentariis b ap. Gel-
Grammaticis. lium X,5.
Secunda quaeſtio voces concernens "neeon-
eſt de vi earundem, de Egnifcantibuse, a
vnde Chryſippus dialecticam in duas d Laert.
diuiſit partes, de gnificantibus, & ſigniſi- V 1, 63.
catis. Hoc loco quot modis quiduis
dicetur, inquirunt, & quot modis
quicquid, quod dicitur, ſignificet. ,
Hic vocum examinatur ambiguitas. dααα-
Vocis autem ambiguitas eſt, ſi vox ali- Wer:
qua duas res, pluresue, ſignificet, idque
proprie & natura ſua ex linguae inge-
nio, ita, vt plures eaedem voces ſen-
ſus fundere queant. v, g. πονιαιι Gellius
xe, quod & aulam ter cecidiſſe, & cecidiſ- XI, 12.
ſe tibicinam notare poteſt. aisu-
Omne autem verbum natura ſua Nin. loco
ambiguum eſt, quoniam ex eodem duo gicanda.
vel plura accipi poſlunt. ιNec mo-f Augn-
veatt, quod apud Ciceronem calumnia- ſtin, de

tur Hortenſius, huiusmodi ambigua Dear. .
audere ſe (xplicare. Dilucide omne o⅞ p.

verbum 170.

tl
Gell. I,
„
* Varto,

el. b.

5. lol.

Latine 1.

4 quali.
uali⸗ d
latem.

NR
⸗
Ur.
de
N
ere,
ine
ſtit
nen-
len⸗
ude
Har
1⸗
Vel-
uit.
¹6rlen.
dehogm.
lu. Hippocr.
fel- g Piu.
ur⸗ lib. 2.
1. it.
N Tal opp.
U⸗ 15
npliu
sGl⸗
lium X.⸗

Ws aett,
niß- 6.
duis
odis
. duoge⸗
ito. N
. a.
l-
gue
nge
er Gellius
/ͦ—NlI, 12.
l g
ſtin. loco
ſa moXY in⸗

/

Dyr VocE, ORATIONE ET VEENBO9 569

verbum ambiguum eſſe dixit: quomodo
igitur ambiguz ambigiis explicabunt?
Nam hoc eſt in tenebris extinctum Iu-
men inferre. Facile quidem atque
callide dictum. Sed hoc eſt, quod a-
pud eundem Ciceronem Scaeuolae di-
cit Antonius. Denique vt ſapienti-
bus diſerte, ſtultis etiam vere videaris
dicere. Quid enim aliud loco illo fa-
cit Hortenſius, niſi acumine ingenii &
lepore ſermonis, quaſi meraco & ſuaui
poculo, imperitis caliginem offundit.
Quod enim dictum eſt, omne verbum
ambiguum eſſe, de ſingulis verbis dictum
eſt. Explicantur ambigua diſputando,
& nemo vtique verbis ſingulis diſpu-
tat. Nemo igitur ambigua verba ver-
bis ambiguis explicabit. Vtenim ſi di-
ceretur: omnis miles bipes eſt, non
ex eo ſequeretur, vt cohors e mili-
tibus bipedibus tota conſtaret. Ita
cum dico ambiguum omne verbum,
non dico ſententiam, non diſputa-
tionem, quamuis verbis iſta texan-
tur. Omne igitur ambiguum verbum
non ambigua diſputatione explicabi-
tur. .
Gell. I, Tertia quaeftio de declinatione eſt,
20 A cao HX & Avæho”ir. Hic alii duαoο
de L L. icr alii roιαaν ſequendam puta-
p. 101. Tunt. Aονσ eſt ſimilium ſimilis de-
Latine Clinatio, quam quidem latine proportio-
dicit in- nem vocant. Arcoua)ia eſt inaequali-
aequali- tas Geclinationum, conſuetudinem ſe-
os α&. uens. Scripſitque ſex libros de

d'oααναπSe Chriſippus, ſimiles res difſi- arro de
milibus verbis, & ſimilibus diſſimiles .
vocabulis eſſe notatas oſtendens.
VItima quaeſtio ad ordinationem,
quam æv νnw uu vocant, pertinet. De
eoargumento duos libros Chryſippus Dionyß.
conſignauit (quamuis plures numeret Halic. de
Laertius) qui non Rhetoricum ſed Di do⸗
alecticum propoſitum ſcopum habent, L4t*
quod facile apparet Lectori, iſtos, qui L. vII. S.
perlegerit, de ordinatione enunciato- 190. 191.
rum, verorum & falſorum, posſebilium
& impolſbilium, licitorum & illicitorum
ac dubiorum, aliorumque huiusmodi,
quae nullum commodum, nullam vtili-
tatem, ciuili afferunt eloquentiae. 1.
Quinque ſunt in dicendo virtutes, VI1,5.
proprietas, perſpieuitas, breuitas, do-
corum, elegantia.
Proprietas eſt emendata ſecundum ¹

artem locutio, non vulgari conſuetu-6.
dine. 6
5 . . . Mε5⅓
Perſpicuitäas, quando id, quod volu- rarοα
mus, aperte loquimur. 8tanlei.
Breuitas eſt dictio ea tantum, quae Dbraſ

ſunt neceſſaria, continens. Yroptie.
Decorum dictio eſt, cuique rei com-
mode accommodata.
Elegantia eſt dictio, ruſticitatis ex-
pers.

In vitiis orationis eſt darbariſinus, rav zu
h. e. dictio recedens a conſuetudine o- aααο.-
ptimorum; & öbloeciſinus, qui eſt o- S, o
. . . *Rι
ratio incongrue conſtructa.

CAP. XNNM.
DE DEFINITIONE ETDIVISIONE.

Peert. D Efinitio iuxta Antipatrum in primo
2 νρ de defmitionibus, oratio eſt, quae

»

sard a-Tetexendo plena explicatio profertur.

vdO*νονι Vel, vt Chryſippus deſcribit, in li-
αιι Pro de definitionibis, dnραοιας, [h. e.
Trer. reſponſio ad quaeſtionem, quid ſit
K*. res?]

Vitio laborant defmitiones, quae ali- Sext.
quid complectuntur eorum, quae non Empir.
inſunt definitis, aut omnibus, aut ali- Py rch.
quibus, vt, ſi quis dicat, hominem eſſe 6.
animal rationale, immortale: aut ani- “ 95.

mal, rationale, mortale, grammati-

cum; tum quod nullus ſit homo

CC cC immortalis,

570
immortalis, tum vero quod dentur ho-
mines, qui Grammatici non ſint, Deſe-
. nitio vitio laborare deprehenditur.
“ de. Cum fumſeris igitur ea, quae funt ei
rei, quam defmire velis, cum aliis com-
munia, vſque eo perſequi oportet]
dum proprium efficiatur, quod nullam
aliam in rem transferri poſſſt. Vt hoc,
bereditas eſt pecunia, commune adhuc:
multa enim ſunt genera pecuniae. Ad-

de quod ſequitur: quae morte alicu-

ius ad aliquem peruenit. Nondum eſt
deſznitio: multis enim modis ſine here-
ditate teneri mortuorum pecuniae
poſſunt. Vnum adde verbum; iure.
Iama communitate res disiuncta vide-
bitur, vt ſit explicata definitio ſic: He-
reditas eſt pecunia, quae morte alicuits
adaliquem peruenitiure. Nondum eſt
ſatis, adde: net ea aut legata teſtamen-
to, aut poſſesſtone retenta: confectum
eſt.
Cic. To-

Deſinitionum autem duo funt genera
Pic,

* S- prima- Vnum earum rerum, quae
Junt, alterum earum, quae intelligun-
tur. Eſſe ea dicimus, quae cerni tan:
giue poſſunt, vt fundum, aedes, parie-
tem, ftillicidium, mancipium, pecu-
dem, fupellectilem, penus, cetera. Non
eſſe rurſus ea dicimus, quae tangi de-
monſtrariue non poſſunt cerni tamen
animo atque intelligi poſſunt; vt, ſi
vſucapionem, ſitutelam, ſi gentem, ſi
agnationem definias, quarum rerum
nullum ſubeſt quaſi corpus, eſt tamen
quaedam conformatio inſignita, & im-
preſſa intelligentia, quam notionem vo-
co, ea ſaepe in argumento definitione
explicanda ſunt.

Id. Lc. Atque etiam definitiones aliae ſunt

PARS VII DooTIEIAE STOTCORVAI P.I & YI YI YIII

partitionum aliage diuiſonum. Parti-
tionum, cum res ea, quae propoſita eſt,
quaſi in membra diſcerpitur, vt, ſi quis
ius ciuile dicat id eſſe, quod in legibus,
SCtis, rebus iudicatis, iurisperitorum
auctoritate, edickis magiſtratuum, mo-
re, aeq uitate conſiſtat.
Diuiſionum autem defimitio formas o-
mnes complectitur, quae ſub eo genere
ſunt quod definitur, hoc modo: Aba-
lienatio eſt eius rei, quae mancipi eſt,
aut traditio alteri nexu, aut in iure ceſ-
ſio, inter quos ea iure ciuili fieri poſ-
ſunt. .
Diuiſio eſt generis in ſpecies ſuas Laert.
proximas fectio, v. g. Animantium alia Val. r.
ratione ſunt praedita, alia eiusdem ex- Empir.
pertia: mala igitur haeceſt diuiſio: Ex adu. Ma-
hominibus alii ſunt Graeci, alii vero them. p.
Aegyptii, alii Perſae, alii Iandi. Pro- 441. ,
Ximae enim ſpecies non diſparatae ſed
oppoſitae ſunt. Sic igitur diuiden-
dum: Hominum alii Graeci funt, Bar-
bari alii. Tum rurfus fubdiuidendum
Barbarorum alii Aegyptii funt, Perſae
alii, alii Indi. Quod quidem etiam in
eorum, quae ſunt, obtinet diuiſtone.
Quae bona enim funt vel mala, indiffe-
rentia nobis haut ſunt, ſunt autem in-
differentia, quae in medio bonorum
malorumue ſunt poſita. Oporteret
igitur diuißonem, non, vt modo di-
ctum, inſtitui, verum ita potius: Eo-
rum, quae ſunt, alia indifferentia funt,
alia non ſunt. Exhis quae indifferen-
tia non ſunt, bona alia ſunt, alia mala.
Haec enim diuiſto fimilis ei erit, qua ho-
mines in Graecos diuiduntur atque
Barbaros. Barbarorum vero alii Ae-
gyptii, alli Perſae, Indi alii eſſe dicuntur.

x Iſtis ſqq. ſuccedebant ap. Stanl. „ Poſterius
hoc genus deſcriptio vocatur potius, oratio, quae a
rerum ſpeciebus externis ad ipſam earum naturam
nos deducit, vel definitio defrnitionis vim ſimpli-
citer exprimens, „ Quorum quidem apud Cicero-

nern habetur nihil. Deſumta ſunt ex Laert. VII,
64. Verum quod non viderem, vt deſèriptiones
pracciſe ad poſterius illud genus pertineant, omis-
tenda potius duxi. .

Qlue

tu.
ciſe

nin
li
1ſ4
G1
eni
nee
ceſ

Re
lin
1u
vel
ten
ſul
al
A

e

-
=—

laert, 4
VII,60.
AaOar.
birhelt .
49 Laen,
ſed vice⸗ 4
tur legiſ/
ſe Stanl.
t Me. b
g.
Koutray.
. l.

(0

ſapt, A.

Gri.
nek,
is,
ru

180.
ere
Ar-
jeſt,
eel⸗

hol.

ſlas laert.
nili Fert.
ner Bmpir.
.Exade, Mr-
Vero them, p.
Pro-441.
ſed
den-⸗
Bar-
dum
rie
Nin
ole.
lfle-
nin-
Nrum
teret
(i⸗
Eo-
funt,
Ael-
nalr.
ho-
e
Me⸗
ntur.

—
1, WI.
Nien’/
onmis⸗

CE

VII. I.

DE DEFINII. ET DIVIS.
Quae priori autem loco proponeba-
tur, ſamilis eſt huic: Homines vel Grae-
ci ſunt, vel Aegyptii vel Porſe, velIndi.
Hinceſt, quod perfecta diuiſio, vim
habeat vniuerſalem; qui ita diuidit e-
nim: Ex hominibus alii ſunt Graeci,
alii Barbari, tantundem dicit, ac ſi dicat,
ſi ſunt omnino homines vlli, ei aut
Graeci ſunt aut Barbari. Si inueniatur,
enim aliquis homo, qui neq; Græcus ſit,
neq; Barbarus, malam eſſe diuißtonem ne-
Ceſſe eſt, neque verumiid eſſe vniuerſa-
liter. Quamohrem etiam ſi dicamus:
Rerum aliae bonae, aliae malae ſunt, a-
liae vero intermediae, id iuxta Chryſip-
pum aequipellet vniuerſali huic: JSi
ſunt aliqua, quae ſiant, ea vel bona ſunt,
velmala, vel indifferentia. Hoc au-
tem vniuerſale falſum eſt, ſi falſum ali-
quid ei ſubiiciatur. Si duae enim res
ſubiiciantur, altera bona, altera mala, aut
alcera quidem bona, altera indifferens:
aut mala & indifferens; tum illud qui-
dem: eorum, quae ſunt, aliud quidem eſt

Id. p. 440

(CA.
DE GENERE
XEnus plurium notionum, quae ad
vnum referuntur, comprehenſio, vt
ae animal, id enim omnia animantia in-
4. Laert. cludit. Norio eſt viſum mentis, neque
ſed vide- qulid negue quale- ſed quaſi quid, vel
tur legiſ- quale:⸗ v. g. notio equi, nullo equo
ſe Stanl. praeſente.

Laert.
VII, 60.

vt Me
nag.

αρe.. Secies eſt, quod genere continetur,

Sit, d ſic animalis genus, ſpeciem hominum

comprehendit. Summum genus eſt,
quod alio genere nullo continetur.

CAP.

D E R

Oniunétæ ſunt, vt iam iudicatum
eſt, notiones, verba & res, A no-

ſupr. c. X.

1

CENFRE SPEOITE ET RER.

571
bonem, verüum erit. Hoc autem:

haecſunt bona erit falſum, non enim
ſunt bona, ſed alterum quidem eſt bo-
num, alterum vero malum. Et illud:
haec ſant mala, rurſus falſum, non e-
nim ſunt mala ambo, ſed alterum tan-
tum eorum. Similiter ſe res habet in
indifferentibus, falſum enim eſt aeque,
quod hae ſent indiferentia, quam quod
bona ſint vel mala. ᷓD́ͦYà
Tres autem diuiſionis ſpecies ſunt, Laert.

diuiſio contraria, ſubdiuißio, partitio. un ge
. . „—— ℳτατ1 ¾
Diuiſio contraria eſt generis in ſpe- Go,.

ciem diuiſio per contrarium, e. g. per
negationem, vt ſi dicas, rerum allae bo-
nae ſunt, aliae bonae non ſunt.
Subdiuiſio, eſt diuiſio poſt diuiſio-
nem, vt ſi dicas: Rerum aliae bonae
ſunt, aliae bonae non ſunt. Earum,
quae non ſunt bonae, aliae malae ſunt,
aliae indifferentes.
Partitio, vt Crinis ait, generis pro di-

verſis locis ordinatio eſt: v. g. Bono-

rum alia animae ſunt, alia corporis.

XII.
ET SPECIE.
Species infima eſt, quae aliam peciem
continet nullam.
Ad hunc locam de dictione, vt ſupra
iam indicauimus, de poemate & poeſi
conſideratio pertinet quoque. Poema,
vt tradit Poſidonius in introductione de
dictione, eſt certa menſura conſtans di-
ctio; aut numeroſa, cum elaboratio-
ne, proſae orationis ſpeciem excedens,
vt aia eiâο, Aiég os i6. DPoefes vero
eſt poezma ſignificatiuum, diuinarum coαναα.
humanarumque rerum imitationem eco“
complectens. Te ikec

XIII.
PE BVS.
tionibus ad verba, a verbis ad ipſas res
deuenitur. Mowionilus percipiuntur
Cc cC 2 res

Philo. .„ . .
pon. in?*S: Sunt autem Res ea, quae dicendo

Analyt. poſſis perſequi. Appellant autem Stoici
prior. e ouo nomine royvavrra, quod pro-
