traria vero omnia funt in improbis.
Id.p. 79. Sapientes ſe mutuo adiunant, quam-
vis amicitiage cognationisque nullis
vinculis obligentur. Eſt enim inter
eos concordia, & bonorum commu-
nio, & qui alii benefacit, ſibi ipſi, id
faciens, prodeſt. Improbus beneficia
neque dat, neque accipit. Ulud enim
eſt ſuo motu ad virtutem accedere,
hocalterius motu ad eandem impelli.
Sapiens optimus eſt oeconomus, rei
177. familiari augendae aptiſfimus. Oeco-
nomia enim habitus eſt contemplandi
& perficiendi ea, quaead familiam per-
tinent. Oeconomia eſt expenſarum, o-
perum, poſſeſſionum diſpenſatio. Ac-
quirendi ſcientia, ratio eſt opes conſe-
quendi, quas in indifferentibus alii,
aliiin bonis cenſent. Nemo autem
malus bonus oeconomus efſe poteſt.
Sapiens enim ſolus noſſe poteſt, ex qui-
bus rebus, & quouſque, captandum ſit
lucrum.
Sapiens ſolus perfectus eſt, nulla enim
deſtituitur virtute, quamobrem ſemper
felices ſapientes, miſeri vero improbi
ſunt. Quae quidem, iuxta Chryſippum,
nihil ab ea, qua Deus fruitur, differt,
. neque minus quam illa expetenda eſt
d.p. 779. felicitas. Mali nullo bono fruuntur:
Virtus enim id eſt, (& quae ex ea parti-
cipant,) quod bonum ſit: resque, quae
conuenientes ſint & conſentaneae ad
fapientem pertinent ſolum: ad impro-
bum vero eorum contraria.

Stob. p-

Stob. p.
1798.

b, —–

PARS VII DoTRINAF ST OORVM P. II. c W.

DDiues ſolus ſapiens eſt, verae enim Stoeb. p.
diuitiae bonum funt, & vera pauperies 179.
eſt malum. Improbus pauper eſt, vt
qui ad opes parandas ſubſidiis deſti-
tuatur,

Solus ſapiens parere nouit impro- Stob. p.

180.
bus neque imperare poteſt „ neque 5

parere. S
Solus honorem meretur ſapiene: ho-id ib.
nor enim virtutis eſt praemium, qua
cum eareant improbi, merito omnibus
ſunt contemtui.
Solus nobilis eſt ſapiens atque inge-Stob. p.
nuns, vt quidam Stoici defendunt, aliis 181.
tamen contradicentibus, iſta non a na-
tura, verum ab inſtitutione, pendere
ſtatuentibus, de iisque valere, quod in
prouerbioeſt; conſuetudo et altera na-
Imra⸗Ingenuitatem igitur habitum eſſe,
a natura velinſtitutione profectum,
quoad virtutem diſponamur. Nobi-
litatem vero, habitum generis vel inſti-
tutionis, quo ad virtutem magis apti
reddamur.
Sapiens gratus eft, ad perſuadendum Stob. p.
aptus, prudens, ſincerus omnium enim 182.
rerum valet experientia, in conuerſati-
one facilis, publicis commodis opportu-
nus. Contraria omnia in improbo in-
veniuntur.
Medicus quoque optimus eſt ſapiens, Stob. p.
corporis enim ſui nota ipſi eſt tempe- 182.
ries, Nota & illa funt, quae ſanitati eius
conducunt.
Sdapiens vitamrecte poteſt abrumpere, ib.
nequit improbus, quoniam omni vita
nunquam virtutem aſſequitur, vitium-
que deuitat. Vita autem & mors officiis,
eorundemque comtrariis circumſcri-
buntur.
Sapiens imperium non detrectat, & id. ib.
Cuun principibis verſatur- quod tamen,
niſi periculo carere perſenſerit, & cum
emolumento coniunctum eſſe, non fa-
ciet vnquam.

ib.

Sapiens

tur
cce
vari
in b
neri
Kob.p. G
aud

deob, 1 (.

ofl
Val

1e enim Stob. 1.
uperies 179.
eſt, t
is ckti

neque llo.

I, Qua
mndus

inge Nb g.
Nt, Aiis 151,
onanu-
denlere
nod in
keranu-
umeſe,
fechum,
Nobi⸗
infti-
iapti

Lendumsrcb. P.
enum .
uerſat⸗
portu-
Oboin-

ſninn zud. J.

ati enns
nher h ib⸗
ni W
vitiun⸗

mmleri.
mell.
Acumᷓ
0 ſe⸗

Ghien

ffeis,

„

PARADOXYA DE APIENTE

Sapiens non mentitur: non menti-
tur enim qui falſum dicit, niſi fallendi
acceſſerit animus. Mendacio tamen
variis modis vtitur absque aſſenſu, vt
in bello contra hoſtes, vel aliis eius ge-
neris neceſſitatibus.
Stob. p. Sapiens nec fallet nec fallitur. Non
183. peccat enim, neque male vel vifu vel
auditu, vel alio quouis ſenfu, vtitur.
Neque ſuſpicioni neque poenitentiae
obnoxius eſt, vtrumque enim eorum
eſt, qui aſſenſum praebeant fallacem.
Neque mutatur, neque errat, vel o-
pinatur.

IA. ib.

ld. ib. Solus ſapiens;Hon omnis tamen, li-
beris, ſenecdtute, morte, feliciter vtitur.
Stob. p. Nihilpraeter appetitum facitſabiens,

184. in talibus enim priuatio eſt. Neque
quidquam ei aduerfi praeter opinio-
Stobp. nem obtingit. Primis quoque tem-
1 83. poribus ſapiens aliquis extitit, qui ni-
hil appeteret nec vellet, cum nondum
ſibi ea, quae requireret, ſuppetere
utaret.
Stob. p. Manſuetus eſt ſapieng. Manſuetudo
184 autem habitus eſt, quo leniter & pla-
. cide res peraguntur, ita vt in iram nun-
Ua Pprorumpamus.
Sapiens tranquillus éſt & modeſtus.
Modeſtia vero eſt motus decori ſcien-
tia. Tranquillitas motuum naturali-
um eſt temperamentum. Horumque
omnium contraria in improbis depre-
henduntur.
Sapiene a calamnia immunis eſt, qua
nec ledit nec laeditur: eſt enim ca-

Stob. ib.

Stob. ib.

lIumnia amicorum, qui tales in fpeci-

em ſint, mendax imputatio. Talis au-
tem ſapiens, Cuius ſincera eſt amici-
tia, nequit eſſe: poteſt improbus,
cuius ficta ſunt omnia.
Stob. L c. Sapiens non differt: dilatio enim eſt
offich ex negligentia omiſſio, de qua
valet Heſiodeum iſtud:

4

62⁷

Nec differre die guicquam, velmen-
ſe, vel anno.
Semper qui differt cum noxis prae-
lia miſcet.
blus ſapiens ad virtutem incitare Stob. P.
poteſt & incitari: nequit improbus: 180.
praecepta enim non curat, neque vl-
tra verba procedit, nunquam ad actio-
nem progrediens. Improbus neque
audire, neque diſcere, cupit, vt qui
ob ſtoliditatem fuam recte dicta per-
cipere nequeat: vnde eum neque in
Citare ad virtutem, neque incitari pos-
ſe, conſequitur. Qui incitare enim
incitariue poſſit, eum philoſophia prae-
paratum animum habere oportet, id
quod in improbum non cadit. Ne-
que enim illius philoſophia animus
imbuitur, qui eorum praecepta au-
diat, ſed qui vita ea, moribusque,
referat. Id vero nemo Improbus po-
teſt praeſtare, vt qui vitio ſit obnoxi-
vS. Incitatum igitur vitium retra-
het: vitio vero obnoxius qui ſit, ad vir-
tutem excitare magis non poteſt, quam
aegrotus ad ſanitatem. S
Sapiene quisquis non et, exul éſz, Stob. l. e.
Legibus patriaque deſtitutus: horum
enim bonum vtrumque eſt. Patriam
v. I. ciuitatem bonam eſſe, hoc modo
probatum Cleanthi. Si fit aliqua ſe⸗
des, qua qui auxilii cauſa eo confugi-
ant, muenire iuſtitiam queant, id bo-
num haut dubie eſt: bonum igitur eſt,
eſſe ciuitatem, vt quae talis ſit ſedes.
Trifariam autem ciuitas accipitur, pro
ſede quam habites, pro hominum coe-
tu, & pro vtroque. Bonum autem
dicitur duobus vltimis ſignificatibus.
Sapiens quicquis non eſt, riſticus Stob. l e,

cſ, & infecetus. Ruſticitas enim legum

morumque decentium eſt ignorantia.
Qui ſapiens non eſt ex lege viuere recuſat,
nec minus, quam belua, noxius eſt.
Ii ii 2 Lu:

Ibid.

1 b

Ib

I.aert.
VII, 132.

a Senec.
ep; 89.

62² PARS VII. DOCTRINAEV &1OICORVM P. II. c. I. II. III.

Qui ſapiens non eſt, ſuperbus ſt,
crudelis, violentus, miuſtus, vbicun-
que oblata occaſio fuerit.
Qui ſapiens non eſt ingratuseſt, nec
referet gratiam, neque inibit, nihil
quippe amore faciens.
Qui ſapiens non eſt, idem &
eſt inconſtans- eſt enim conſtantia,
propoſitum obtinendi nihil labore
deterrita ſcientia.

Qui ſapiens non eſt, donare nil po-

teſt. Eſt enim donatio bona veri pre-

tii diſpenſatio, nihil vero quod bo-

num eſt in ſapientiae competit exper-
tem.

Qui ſaupiens non eſt, ſua delectatur im-
probitate quod moribus eius quam
verbis magis probatur. Iis enim
pergere in improbitate conuincitur.

PARS TERTIA.

CAP.

I.

PHILOSOPHIA NATVRALDIS EIVSQWE PARTES.

Aturalem Philoſophiam diuidunt
in locum de corporibus, de prin-
cipiis, de elementis, de Diis, de
loco, de vacuo. Et ea quidem ſpecia-
lior diuiſio eſt: generalius partiuntur
in locum de Mundo, de elementis, de
cauſis.
De mimdo locum in duas diſtin-
gunt partes, quarum vnacontempla-
tione abſoluitur, Mathematicis etiam
communi, de ſtellis fixis & erranti-
bus: v. g an ſol eius ſit, quae apparet,
magnitudinis, vti & luna? qui item
ſint motus ipſorum, ambitus? &c. Al-
tera contemplationem continet natu-
rali philoſophiae propriam, qua in-
quiritur in harum rerum naturam, an

ex materia & forma fol atque ſidera
componantur? an genita ingenitaue
ſint an animata an inanimata? an cor-
ruptioni obnoxia ſint, an minus? an
prouidentia gubernentur? &c.
Locus de cauſis rurſus in duas par-
tes abit, quarum vna contemplatio-
nem continet, quam medicae quoque
ſibi vindicant diſquiſitiones, qua de
principe animae parte quaeritur, iisque
quae in animo & ſemine exiſtunt, ac
reliquis eius generis. Altera Mathe-
matici itidem vtuntur, v. g. quomodo
videamus? quae cauſa ſit imaginatio-

nis, qua viſa repraeſentantur? Quo-

modo nubes, tonitrua, irides, halo-
nes cometae &c. formentur?

CA P. II.
DE CORPORIBVS.

NaAturiiis pars philoſophiae in duo
ſcinditur corporaliæa & incorpo-
ralid.

Corpus eſt quod vel facit aliquid, vel

patitur. Vnde omnia quae ſunt cor-

pora ſunt, nam quicquid eſt, vel agit,
vel patitur. Hinc naturam quamuis,
& eſſentiam, ipſum etiam ſenſum vir-
tutemque & vitium] corpus vocant.*
Principia corpora ſunt formae ex-
pertia. †

* Laert. VII, 55. Pplut. cont. Stoic. adde Lipſ.

Phyſiol. Stoic. II, 4. & Menag. ad Laert. VII, 55.

ex quibus verba Stanleii hic reformauimus non
nihil, quae obſcuriſwſimum, imo nullum ſenſum
h. 1. fundebant:

† Laert. VII, 135. Videtur tamen male corpora
principia appellare, nam ex principiis & elemen-
tis demum corpora coaleſcunt vid. Laere.

Elementa

Ki.h. Q

Hut. Ele
lie.h haben
. (
cblut.
ſunt

Tont.

—

1ot iplae
dpint. .
Nm. iten
dn. nin
Stolc.. wmnn
1o. Ef⸗
Tet. Vi
tul. de hunt.
. aAde he

liol.l. c. Mae

e den. ep. 4
Plot, N

contr.

Stdic. p. .
10 84.. id go

leert. cor

VII. 5.
Mut,
L. IV. de
lac.c21.

s
ProbuN

quod in de
guibusd. n

laertii

lezitur

AAa.

hora non ,
ant. er
dhaert,

i e.

4 den B.

65 pe

i) ho⸗
I1 pre-
Pper⸗

urim.
eniien
itur.

ſera
Uitaue
ncor-
83 a

8par⸗
Uatio⸗
oge
de
ue
,ac
the-
nodo
mto⸗
vo.
kalo=

lagt
nis
nt
er

—

pots
lenen

entt

. mag's

DIVIS& PHIFSICAE. DE CORP. E PRINCOIL.

b plut.
Plac. I,
II.
cPlur.
Cont.
Stoic. p.
1054.
d plut.
adu.
Stoic. p.

El'imenta ſunt corpora, quae iam
habent aliquam formam.
Cauſae b corpora ſunt, quoniam
ſunt ſpiritus.
QOualitates“ corpora ſunt, nam &
ipſae ſunt ſpiritus, & vigores atque
intentiones quaedam aereae, quaeo-
mnium rerum partes afficiunmt forma,
1084. & figurant.
& Ter. PDirtutes d, vitia, artes, memoria,
znl. de phantqſia, affectiones, aphetitiones,

anim. c. † r. . .
6. adde Aenſus Corpora ſunt, in ſuperiore ani-

Lipl. I. c. Mae parte exiſtentia.

Sen. ép. Animum quoque conſtat corpus es-
Sanll ſe, quoniam vt animalia ſimus efficit.
conrr. WoX quoque & dies corpora ſunt. f
Stoic. p. Vox etiam corpus eſts, efficit enim

1084. D. id quod auditur. Verbo, quicquid eſt,

S Laert. Corpus eſt (nihil enim praeter corpora

VII. 55.
& Plut.
L. V. de CAF.
Plac. c. 21.
Senec. (Orporum locus in hos primum
Ep. 89. — diuiditur gradus: in ea quae faciunt,

& quae ex his gignuntur, gignunt
principia, gignuntur autem lementa.
Laert.
VII,I134.
a mihi ta, nam illa ingenita ſunt, neque cor-
rumpi poſſunt, élementa autem in com-
probatur muni exuſtione corrumpuntur. Prae-
qued in terea Principia corpora ſunt, & for-
quibusd. ma deſtituta, at habent formam lle-
Lacrti monta.
lesirie Duo b porro
lecs po rerum omnium
S principia funt, agens & patiens. Pati-
pora non ens eſt natura qualitatibus deſtituta,
Ene. quae materia dicitur, agens eſt ratio
. . uae materiam permeat, h. e. Deus.
CSen. Ep. Materia iacet iners“, res ad omnia
65. Parata, ceſſatura ſi nemo moueat. Cau-
ſa autem, i. e. ratio, materiam format,

& quocunque vult verſat: ex illa va-

ria opera producit. Eſle ergo aliquid
debet vnde fiat, deinde a quo fiat, hoc

tunt. t

Difflerunt autem principia & elemen- Jſe

623
dari opinantur, ſenſibus omnia com-

prehendi exiſtimantes ¹) ſolas differen- hOrigen.
tias in corporum cenſum non admit- Ee or c.

* Haec.

Apol- vltima

Corpus ſolidum autem iuxta

lodorum trifariam diuiditur, in Ao⁰ vnde de-

gitudinem latitudinem & profundita- ſumta
tem. an ne-
Superfcies eſt corporis extremum, Ta8. La-
ſiue id quod longitudinem tantum ha- ert. VII,
bet & latitudinem, non vero profun- 135.
ditatem, vt Poſidonius docet. K Ibid,
Lineq ſuperficiei extremum eſt, vel
longitudo ſine latitudine, ſ. ſolam ha-
bens longitudinem.
Pundktum lineae extremum eſt, no⸗
taque minima.
rgus in infinitum diuidi poteſt, ex oherel
infinitis tamen non conſtat corporibus. xvII
Pp. 322.

III.

DE PRINCIPIIS. H

cauſa eſt, illud materia. Cauſa agens
eſt Deus.
Natura in duas res
tera ſit effciens, altera autem huic quaſi
à praebens, ex qua efficeretur aliquid.

diuiditur, vt al- Cic. Ac.
Qu. 16.

In eo quod effcit vis eſt, in eo autem
quod efcitur quaedam materia: in
Vtroque tamen vtrumque. Neque
enim materia ipſa cohaerere potuit,
ſi nulla vi contineretur, neque vis ſine
aliqua materia. Nihil eſtenim, quod
non alicubi eſſe cogatur. Ladan:
Vno igitur naturae nomine com- iad WVIt.
prehenditur Deus & mundus, artifex 3.
& opus, tanquam natura ſit Deus
mundo permiſtus.
Naturam aliquando dicunt qua
contineat mundum, aliquando quae
germinare humum facit, naſcique ſu-
per terram omnia.
Effciens, vt dictum eſt, cauſa dici- dob Ecl.
tur. Eſt vero cauſa, iuxta Zenonem, FEiyl.,
per

e Laert.
VII, 148.

624.
per quam producitur res, quae non

ſit cauſa. Vel, vt Chryſippus docet,
cauſa eſt ratio effectus. Vel, vt Poſi-
donius: primus rei autor. Cauſa eſt
corpus, quod cauſa non eſt catego-
rema eſt. Fieri autem nequit vt cauſa

CAP.

PARS VII DoOOTRTNAE STOVCORVM P. II c W. .

poſita effectus non ſequatur, quod ita
explicandum: Anima vitae noſtrae eſt
cauſa, ſapientia cauſa eſt perquam ſa-
Pimus., Fieri autem nequit vt, qui ani-
mam habet, non viuat, vel non ſapi-
ens ſit, qui ſapientiam habet.

IV.

DE MATERIA.

Vrrz. Erum, quae ſunt, omnium, qua-
Stob. litatibus indutarum, eſſentia fiue

Phyſ. c. natura prima materia eſt, vt Zenoni
14. placet, & Chryſippo, in primo phyſi-
corum.
Taert. c. Eſtque materia ex quo vnum quod-
„ vis eAirar , duobusque nominibus
— gaudet eſſentiae, & materiage. EWen-
. Tia dicitur, quatenus in omnibus re-
bus conceptu ſpectatur ge nerali: Ma-
teria, quatenus ſpectatur in ſingula-
Tibuls. 6

Laert. l.

aen Vniuerſorum materia iuxta Zeno-
10b. l. C

nem tota aeterna:] vt Chryſippo vi-
detur, neque creſcit, neque demi-
nuitur. .

Laert. le. In ſingularibus vero materin incre-

Stob. I. c.
torum: neque enim ſemper manet ea-
dem, verum ſeparatur, & miſcetur, ita
vt, iuxta Chryſippum, partes eius, ſe-
Paratione diffluant, miſtione vero con-
iunétae augeantur. Qui ignem vero,

CA P

aKéααοας ◻ iſta materia mundus extitit, va-
Laert, Iriis nominibus appellatus, mundi,
VII, 337. niuerſi, tot' us Mundus vero triplici-
Taat de ter diciturb, primum vt ſit ipſe Deus,
plac. qui omni eſſentiae proprias qualitates
Phil. II, contineat, corruptionis & generatio-
1. nis expers, vniuerſi huius certi tem-

2 . . .
76 poris interuallo autor, qui omnem

id ib.
b Laert.
I c.

mentorum eſt capax, & decremen-

DE MVNDO.

aerem, atque aquam, & terram materi-
am dicunt, non formaæz expertem, ſed
corporeae naturae rem ponunt.
Materia corpus eſt [& finitum.]
Poſidonius eſſentiam materiumgue v-
niuerſi omnis qualitatis & formae ex-
pertem ſtatuit, dum nullam in ſeipſa
quidem figuram habeat, & qualitatem:
ſemper tamen figura aliqua & qualita-
te veſtita ſenſibus appareat. Natura ve-
ro vniuerſi eſſentialis a eateria ſolo
mentis conceptu diſtinguitur.
Materia patiendi habet facultatem,
ſi enim immutabilis eſſet, gigni ex ea
Poſſet nihil. Hinc diuidi in infinitum
poſſe conſequitur. Ipſa tamen, vt
docet Chryſippus, infinita non eſt.
Nihil enim, quod diuiſionem admit-
tat, infinitum poteſt eſſe, materia ve-
ro continua eſt.

Stob. l. c.
cap. I4

Laaet.
VII, 150.

Per hanc materiam, mundi ratio- Stob. Ecl.

Phyſ. c.

nem, quam fatum quidam appellant, 4

tanquam ſemen diſcurrere viſum Ze-
noni. UD

. V.

.

naturam in ſe poſtremo reſoluit, & ex
ſe gignendo producit omnem. Scun-
do pro coelo ſiderum vocabulum mun-
di accipitur, & denique pro eo, quod
ex vtroque illorum componitur.

Vniuerſum, iuxta Apollodorum, dici- Laert.

11,143
tur, cum mundus, tum quod ex mundo 143.

X

Laert.l. c.

Deor. II,

Stob. Ecl. n
Phyl c. 4
V., bec.
4,. ta
t
Laert,
UIl 38,,

6
Rtob. Ecl. e
Phyl.c. ,
24 q
3
0
Lad. de
ira heicl
e Nat.

6.

or.l, 53.
Lactant,
de iga
Dei .
ei c.17,1
1.

Laer.

VII 11.

loch itn
rae eſt
umſ.
ulani-

nſpr⸗

Nteri.
n,ſed

itun. gtob, li.

cah. 14

Ole V- Laertlc.

ne er-
kipſi
ten
oelitr.
Ve-
ſoo

Laaet,

Mtenn l,o,;
ex ed

Utum
, N
on elt.
chmit⸗
eve-

latio-o
. Mhll c.
delia .
Ze-

t,Ker
eun-
nmu.

quod
I.
„„ Laert.
NCd. VIl4
undo

Laert.

de Nat.

/

& vacuo conſtat exteriore. Mundus
finitus eſt, vacuum infinitum.
Plut. de Sed & vniuerſum ac totum inuicem
Plac. Phi. qiſtinguuntur. Vniuerſum enim vacu-
1, I. vm infinitum includit, quo mundus
continetur. Totum mundum ſignifieat
absque illo vacuo, qui neque augetur
Stob. Ecl. neque imminuitur, verum partes eius
Phyc. aliquando extenduntur, aliquando
XXV. p, contrahuntur. Initium ille ducita terra
tanquam centro ſuo, Circuli enim ini-
tium eſt centrum.
Eſt autem mundus proprie qualitas
vhniuerſae naturae, vel, vt Chryſippus
definit, & Poſidonius, qui conſtat ex
Stob. Ecl. coelo & terra, naturisque iisdem com-
Phyſ. c. prehenſis, vel Dei hominumque, rerum-
24 que in gratiam eorum conditarum
omnium, compages.
Lac, de A Deo conditus eſt mundus. Nam ſi
ira Vei c. quid eſt, ait Chryſippus, quod efficiat
1I0. Cic. ea, quae homo, licet ratione praeditus,
efficere non poſſit; id profecto eſt maius
'& fortius, & ſapientius homine. Homo
autem non poteſt facere coeleſtia, ergo
illud, quod haec effecerit, ſuperat ho-
minem arte, conſilio, prudentia, pote-
ſtate. Quid igitur eſſe poteſt niſi Deus?
Cic. de Mundus conditus eſt eorum animan-
Nat. De-tjum cauſa, quae ratione vtuntur. Hi
Tet⸗ 33. ſunt Dii & homines: quibus profecto ni-
de ira hil eſt melius. Omnia enim quibus con-
Dei c.13. ſtat, quaeque generat ex ſe mundus, ad v-
tilitatem hominis accommodata ſunt.
Laert. Mundum autem Deus ſequenti ra-
VII, 142. tione creauit. Abinitio nimirum ſo-
Ius exiſtens Deus, omnem eſſentiam,
quae igneae, iuxta Zenonem, fuit natu-
rae, in aerem primo, inde in aquam con-
vertit. Vtque planta ſemen continetur,
ita Deus, qui mundi eſt ratio prolifica,
huiusmodi ſemen in humore depoſuit,
quod facilem rerum producendarum
Laert, lc. Praeberet materiam.
Stob. 'h. Addit Zeno, partem eius naturae fub-
c. 20. 28

VII, 13 8.

Deor. II
6.

DE MVNDO.

625

ſidentem in terram coaluiſſe, partem
aqueam retinuifſe naturam, partem ex-
halantem in aerem abüſſe, ex cuius par-
te ignis emicauerir.
Gleanthes rem omnem ita geſtam Stob. l.c.
narrabat: Vniuerſa natura igne accen-
ſa, pars eius media primum ſubſedit, tum
proximae illis partes ſenſim ſenſimque
extinctae fuerunt. Madefacto autem v-
niuerſo, ignem extremum, ren itente
medio, rurſum in contrarium verti, ita-
que rurſum ferri, & vniuerſi conſtitu-
tionem ordiri: atque hunc vniuerſi
conſtitutionis circulum nunquam deſi-
nere. Quemadmodum enim totius alli-
cuius partes de ſeminibus ſuis ſtatis
temporibus procreantur, ſic partes vni-
verſi quoque, in quibus & plantae ſunt,
& animalia, ſtatis temporibus ſuis pro-
ducuntur. Et ſicuti quaedam partium
rationes in ſemine miſcentur, quae
compoſita rurſus diſſoluuntur, ſic ex vno
fiunt omnia, & viciſſim ex vno omnia
componuntur, reuolutione aequali,
& perpetua.
Vnum eſſe mundum, eiusdem natu-Laert.
rae corporeae, figurae rotundae, vt VILM40.
quae omnium figurarum maxime ſit ad
motum comparata, Zeno docet, item-
que Chryſippus, & Poſidonius, cumre-
liquis. ðòBU
Circumſuſumei vacuum eſt immen-b. Plut.
ſum, in quod conffagratione mundus Hlac-Pha
reſoluetur, finitus mundus, vacuium in-
finitum. Quamuis Poſidonius maius va-Plut. l.c.
cuo ſpatium non tribuat, quam quod
ſufficere mundo poſſit, in illud reſoluen-
do. Illo autem infinitatis argumento
Atomorum motum, quo deorſum ferri Lunr⸗ e
[ab Epicureis] dicuntur, confutant Sto- proct.
ici: in infinito nempe localis differen-p. 1orz.
tia eius quod ſurſum ſit atque deorſum, Id. de

.

dari non poteſt. oic.
Grauis mundus non eſt, quoniam eb- b-
4 7 9 10 5. 4. ſg.

tota eius fabrica grauibus elementis gtob Ecl.
kk— leuibusque Phyſ. c.

626
leuibusque abſoluitur, imo & eo, quod
in medio poſitus fit, quo tendere eius-
modi corpora ſolent, fitum fuum
tuetur. .
Intra mundum non datur vacunm, ſed
inter ſe mirabili omnia vnitate deuin-
ciuntur, idque cauſa eſt neceffariae in-
ter coeleſtia atque terreſtria conſpira-
tionis & harmoniae.

Laert. I. c.

Plut. le Mundus ſibi ſufficit folus, omnia
Rep. enim in ſe continet, quare nullius rei
. eſt indigus. A feipſo & nutritur &
augetur, partibus eius in ſe mutuo
conuerſis atque mutatis.
put. de Perfectumque corpus eſt mundus,
Rep. pPartes eius perfectae haut ſunt, quo-

Stoic.p. Miam referuntur ad totum, non ad ſe-
101 ..ſq. ipſas. Eſtque vniuerfum natura ſua
ad motum in omnibus partibus ſuis ci-
endum idoneum, ad ſeipſum item
continendum atque clerünndum,
non vero in diſſolutionem fuam & con-
tritionem tendit: Nempe ad idem
punctum vniuerſum tendit atque mo-
vetur, iuxta cum partibus ſuis, eun-
dem motum ab ipfſa natura corporea
nactis. Eſtque veroſimile, primum
iſtum motum omnibus corporibus es-
ſe naturalem, vt ſcilicet verſus medi-
vm mundi propendeat, quandoquidem
ipſe etiam ita mundus ſui caufa, & omnes
partes eius cauſa totius mouentur.
Laert. Animal eſt mundus, ſenſus, mentis,
VII,T42. rationis compos, vt Chryſippus, Apol-
Sit D lodorus & Poſidonius habent, atqce
elſſentiam animatam, ſenſu praeditam
habet. Nempe animal eo quod animal
non eſt, praeſtat, nihilautem wundo eſt
excellentius, mundus animal ergo eſt.
Animatum porro eſle ex eo liquet,
quod pars eius anima noſtra ſit, inde
Laerr. auulſa. Boethius tamen animal mun-
VIEi38. Jum eſfſe negat. Mens autem & pro-
videntia per omnes partes eius pertin-
git, ſicut & noſtra anima omnes cor-
poris permeat partes, alias tamen ma-

PARS VITI DOCTRINA ST— 0Tριοι Xν Hn/ρ1ä P. I. c. V. VI. VII.

gis, alias minus. Per quasdam enim
tanquam habitus vadit, vt per ofſa ac-
neruos: per alias veluti mens, vt per %2
principalem partem. Sic igitur & mun-
dus totus, qui animal eſt & animatus,
ac rationalis, habet principalem partem,
aethera. Similiterque mundus vniuer-
fus creatura eſt rationalis, animata.
Pars eius princeps aether eſt, vt in octa-
vo de mundo habet Tyrius Amtipater.
Affirmatum tamen Chryſippo in primo
de prouidentia, & Poſidonio in libro de
Din, coelum eſſe partem mundi principa-
lem, Cleanthi, ſolem. In eodem tamen adde
libro Chryſppus, a ſeipſo diſtentiens, Stob. Ecl.
puriſſimam aetheris partem ſubſtituit, Phyſ. c.
quam primum aſſerunt eſſe Deum ſen-5.
ſibiliter, & veluti infuſum per ea quae
funt in aere, ac per cunctas plantas atque
animantia, per terram autem ipſam, ha-
bitus more commeantem.
Placet etiam parti Stoĩicorum maiori Laert.

corruptibilem mundum eſſe, eodem e- VII. r41

nim modo, quo ſenſibilia omnia, gigni-
tur. Viciſſim ſi partes corrumpi poſſunt,
tale & totum erit. Sed corrumpi poſlunt
mundi partes, quotidie enim vnam mu- aPhilo de
tari in aliam videas. Ergo & totus cor- al man.
rumpi poteſt. Viciſſim quicquid in de- qj.
terius poteſt mutari, id & corrumpi po- b Laert.
teſt: ſed poteſt in deterius mutari mun- VIh, 137.
dus, qui & ſiccitati & inundationi ob- Numen.
. „ ap Eufeb
noxius eſt. E. &c. . racp.
Igne mundo eſt pereundum , accenſo xV, 19.
potentia illa ignis in omnibus rebus la- adde
titante, quae longis temporum inter-Libl. de
vallis humorem conſumens omnem, O-g icge. II
mnia in ſuam conuertet naturam. 22

Luna, ſtellae, ac fol, iuxta Cleanthemb Thomaf.

peribunt, Deus enim omnia ſibi afſimi- de Stoica
labitur, atque in ſuam vertet naturam. mundi
Iſtaque de vniuerſi mundi conflagratio- plur.
ne ſententia a primis & antiquifſimis Contr.

Stoicorum Zenone, Cleanthe, Chry- Stoic. p.

ſippo defenſa eſt.“ 1075.
lgnis iſte ſemen eſt mundi à, poſt Noree.
conflagrationem 2 %43,

7 7Sνα.

Laert,
VII136.
e

1, ib n
1. ib.
Verbo- D
rum Le-
ertüi ſenn de
ſus elt e

uatudr j

exiſtere
elemen
t cum
iis natu. P
ram for-
mae er⸗
pettem,
ſe. matd
riam.

dtob Ecl,
Phyl. c.
2,42,

¹ Kod,
decitat
dtanlei,
(ic. Ac.
C.
ſed ve.
leor, y
ibi e
Vox oc.
cuttat,3
Ppud
Quintin
Anum:
ligvotie
Obiäan

enim
.
1 Per
un-
hatus,
rten,
liner.
Imatn.
loco-
peter.,
rimg
0 de
ife:
Amell aüde
tiens diob bl.
tnit, M.
Aſen. T0-,.
qlae
tque
ha-

iori Laett,

m e-M.4I.
ut,
Unt
. Tlode
mo.
(O. 1 mun.
Ide- di.
po. Plaert.
up. Il37.
(Numen.
0 a9 Buleb
raep.
enloY,h.
rer⸗lil s:
Phyl.
1,0. gt7ie l.
22.
eieb Tront.
i. be kie
- ded,
undi
n .
tO-d plut.
Is Contr.
Stic⸗P⸗
. 107 .

eln,4,4)

Stanlei.

PDE MVNDO. ELEMENTIS. IGNE

conflagrationem vero in ipſorum va-
cuum etiam diffunditur mundo circum-
fuſum. Poſt vero, eiusdem, quæ mundum
condidit, rationis directione, retroire &
contrahere ſeſe, vt nouus inde oriatur
mundus, debet: non penitus exſtin-
guendus eſt tamen, ſed perdurare

CA P.

6229
quaedam eius portio deber, quando-
quidem cauſa motus eſt ignis.
Boethius tamen & Poſidonius, imo ap. Phi-
& Panaetius mundi conflagrationem lon hc.
impugnant, aeternum mundum efſſea. Cie-

. Nat. De-
defendentes, cum quibus & Diogenes or.ll, 46.

ſentit Babylonius. & Stob.
C. 24. p.
VI. 44.

DE ELEMENTIS.

Laert. Eus vbi omnia, prout diximus, in
VII, 136. Mhumorem vertiſſet, rerumque con-
dendarum aptaſſet generationi, proxi-
4. ih. 0 loco quatuor produxit elemen-
Id. ib. cα, ignem, aquam, aerem atque ter-
Verbo- . i: .
rum La- Tam. De his Zeno in libro de Vni-

ertii ſen. verſo diſputat, & Chryſippus in Phye-
ſus eſt oorum primo eſt itemque Archedemus
quatuor in libro de elementis.
erilere Eſt autem elememum, ex quo Pri-
ta,& um Mum prodeunt, quae fiunt, & in quod
üs natu- Poſtremo reſoluuntur: funt autem

ram for- quatuor elementa, quae eſſentia con-

mae ex- 4
pertem, CAP
Iſc. mate- .
riam. D E I

Stob Ecl. Paimumelemcnrunn eſtégnis, quod
Phyſ. c. A perinde ac reliqua corpora omnia
23. p. 42. Verſus medium tendit, quantum qui-
dem naturalis ei leuitas patitur, ad cen-
p. 57. trum inclinata terrae, circa quod circu-
b citat lari quodam motu agitur.
Sunt autem iuxta Zenonem duse
Cic. Ac. ignis ſpecies, alia inartifcialis eſt
Q. ignis, vitae vſibus reperti, atque ali-

Stob

ſed ve- . .
reor, vt Mentum in ſuam naturam vertentis: ea
ibi ea enim voce Graecorum αινααa Cicero?

vox oc-reddidit: artificialis alia, augentis res
currat, a atque ſeruantis, qualis in ſtirpibus eſt
Ddah &animalibus.] Nempe omnia, quae
znum a- Aluntur & creſcunt, continent in ſe
liquoties vim Caloris, ſine qua neque ali poſſent,
obuiam neque creſcere. Omnes igitur partes
ασα Mundi Calore fultae ſuſtinentur. Quod
Ac. 11,9. Primum in terrena natura,perſpici pe-
10.

ſtant qualitatibus veſtita. Ignis calo-
re, aqua humore, aer frigore, ſiccitate
terra: quin etiam in aere eandem efſſe
partem. Summo in loco ignem eſſe,
quem aetherem appellant, in quo gene-
ratur prima ſtellarum errantium ſphae-
ra. Proximo loco aer, tum aqua ſub-
ſiſtit. Baſis omnium terra eſt, in me-
dio eorum conſtituna. OðYUWMUN
Elemementorum duo ſunt leuia, aer Stob. Eci.
& ignis, grauia duo, terra & aqua, quae Phyl. c.
ad centrum proprie loquendo tendunt, 17.
ipſum tamen centrum grauehaut eſt.

. VII.
G NE.
teſt. Quaeterra enim concipit ſemi-
na, quaeque ipſa ex ſe generata ſtirpi-
bus infixa continet, ea temperatione
caloris & oriuntur & augeſcunt. At-
que aquae etiam admiſtum eſſe calo-
rem inde patet, quod frigoribus adie-
ctis dureſcat humor. Vnde & in aere
eſſe conſequitur, ipſe enim oritur ex
reſpiratione aquarum, earum enim
quaſi vapor quidem aer habendus, is
autem exiſtit motu eius caloris, qui a-
quis continetur. Maxime tamen igne
continetur, qui & ipſe totus natu-
ra feruidus eſt, & ceteris naturis omni-
bus ſalutarem impertit & vitalem calo-
rem.
martifecialis, Zenone docente, Stob. I. c,
ignis natura & anima eſt. Conſtant
vero ex egne ſol, kuna & ſtellae.
Kk kk 2 CAbP.

& conſumtor omnium, idemq; quocun-
que inuaſit, cuncta diſturbat, ac diſſidat.
CGontra ille corporeus vitalis & ſaluta-
ris, omnia conſeruat, alit, auget, ſuſti-
net, ſenſuque afficit. Negat vero eſſe
dubium, horum ignium ſol vtri ſimilis
ſit, cum is quoque efficiat, vt omnia flo-
reant, & in ſuo quaeque genere pube-
ſcant. Quare cum ſolis ignis ſimilis eo-
rum ignium ſit, qui ſunt in corporibus
animantium: ſolem quoque animan-
tem eſſe oportet, & quidem reliqua a-
ſtra, quae oriantur in ardore coeleſti,
qui aether, vel coelum nominatur.

6⁸ PARS VII. DOCTRINAE STOICORPM. P. III. c. VIII. conri
CAP. VIII. word
DE STELLIS. nic
Cic. Ac. Noobiliſm puriſſimaque aetheris Cum igitur aliorum animantium or- tuke
11, 15. N parte ſidera giguntur, neque vlla tus in terra ſit, aliorum in aqua, in aere ſti
praeterea ſunt admiſta natura, totaque aliorum: abſurdum eſſe Ariſtoteli vide- lunta
funt calida atque perlucida, vt ea quo- tur, in ea parte, quae ſit ad gignenda a- Cie dr 4
que rectiſſime & animantia eſſe, & ſen- nimalia amplifſima, animal gigni nullum Mt. D. —.
tire, atque intelligere dicantur. putare. Sidera autem aechereum locum 1 1546. genlt
sStob. Lc. Poſidonioſtella corpus diuinum eſt, obtinent: qui quoniam tenuiſſimus eſt, d lant Pri
P.54.ſd. ex igne aethereo compoſitum, ſplendi- & ſemper agitatur, & viget: neceſſe eſt, d de
dum atque ignitum, in quiete poſitum quod animal in eo gignatur, id & ſenſu Haldojt Alt
nunquam, verum ſemper in orbem mo- acerrimo, & mobilitate celerrima eſſe. . Xxr. ront
tum, uare cum in aethere aſtra gignantur, 5. 48. nitm.
Cic. Nat. Tota ſidera eſſe ignea, duorum ſen- conſentaneum eſt, in iis ſenſum ineſſe, lyer
Deor. II, ſuum teſtimonio confirmari Cleanthes Gintelligentiam. Ex quo efficitur, in eſtn
13. putat, tactus, & oculorum. Nam ſolis Deorum numeroaſtra eſſe ducenda Et- rem
candor illuſtrior, quam vllus ignis, quip- enim licet videre acutiora ingenia, & ad gi⸗
pe qui immenſo mundo tam longe late- intelligentiam aptiora eorum, qui terras con
que colluceat; & is eius tactus eſt, non incolanteas, in quibus aer ſit purus ac ““ ter
vt tepefaciat ſolum, ſed etiam ſaepe tenuis, quam illorum, qui vtantur craſ- rs
comburat. Quorum neutrum face- ſo coelo, atque concreto. Quin etiam ci- Cei
ret, niſi eſſet igneus. bo, quo vtare, intereſſe aliquid ad men- Pto
Ergo, inquit, cum ſol igneus ſit, Oce- tis aciem putant. Probabile eſt igitrr — un
anique alatur humoribus, quia nullus praeſtantem intelligentiam in ſideribus e
ignis ſine paſtu aliquo poſſit permane- eſſe, quae & aetheream mundi partem gu
re: neceffe eſt, aut ei ſimilis ſit igni, incolant, & marinis, terrenisq; humori- ſen
quemadhibemus ad vſum, atque ad vi- bus longo in interuallo extenuatis, a- tel
ctum; aut ei, qui corporibus animanti- Jantur. Na.
vm continetur. Atque hic noſter ignis, Senſum autem aſtrorum, atq; intelli- D. l . 6
quem vſus viĩtae requirit, confector eſt, gentiam maxime declaratordo eorum, 4

atque conſtantia. Nihil eſt enim quod
ratione & numero moueri poſſit ſine
conſilio: in quo nihil eſt temerarium,
nihil varium, nihil fortuitum. Ordo m
autem ſiderum, & in omni aeternitate

conſtantia, neque naturam ſignificat, eſt 4
enim plena rationis: neque fortunam, e
quae amica varietati conſtantiam re- ude.
ſpuit. . n
Porro quaecunque mouentur, aut Die. Rer. .
mouentur natura, aut vi, aut volunta- 6. » n
1e. Quae natura mouentur, haec aut u.
pondere deorſum, aut leuitate in ſubli- ern
me ferri: quorum neutrum aſtris ..

contingeret,

—

kiumor-
in dere
elirige⸗
lenda a.
nullumm
Nlocum
ulgeſt,
elleeſt,
Klentu
ma elle,
nantur,
lineſe,
tur, in
ndaEt-
iaXad
terras
Urus ac
Ircr-
mci-
men-⸗
igitur
eridas
purtemm
mori-
6, 4-

telli⸗
OrU3,
gnoch
ſine
Arium,
Ordo
nitate
e
Unalt,
m 1e⸗
e. Nat.
Dr Il
- 160.
aut
ubb⸗-
Wris
ereh

contingeret, propterea, quod eorum
motus in orbem circumque ferretur,
Nec vero dici poteſt vi quadam maiore
fieri, vt contra naturam aſtra mouean-
tur: Quae enim poteſt maior eſſe? Re-
ſtat igitur, vt motus aſtrorum ſit vo-
2 Cir. de luntarius.
Nat. D. Cum autem nullus non paſtu indi-
I1,15.46. geatignis, a ſtellae quidem terrae va-
b Laert. poribus paſcuntur.

716145. GSellarum iuxta Chryfſippum duo

Ecl Phyl. ſunt genera“, inerrantium nempeer-

c. XXV. rantiuinque, wtraeque diuinae ſunt & a-

p. 48. nimatae, ac prouidentiae participes.

Inerrantium porro ſtellarum infinitus
eſt numerus, erruntes autem inferio-
rem obtinent locum. Et merrantes
quidem eadem regione & fuperficie
contineri, quod & oculis pateat, erran-
tes vero non item, harum tamen ſphae-
ras omnes, ſphaera contineri Ularum.
Ceterum poſt inerrantium ſphaeram
proximam ſequi ſphaeram daaurni,
tum louis, deinde Martis, Mercurii,
Veneris, Solis ac poſtremo Lunae, eam-
que, quod aeri proxima ſit, aeream vi-
deri, maximamque in res terrenas po-
teſtatem exercere.
Cic. Nat. Saturni autem ſtella, quae aaα
D. II, 20. Grgecis dicitur, XXX fere annis cur-
ſum ſuum abſoluit. Iouis ſtella, quae
Dasa appellatur, annis KII. Mars,
