micumne igitur haberet? amorem ſcili- SPlut. de

. „Tnm: anima ap.
„ „7 12, 2—
61 odiumqae neceſſario ſe Miut onſe Gell. 1,3.

qui eviſtimans, atque vices obire.

Moralia

ap. Stob.
Serm. 3

Laert. I,
69.

1

I. 70.

Stob. l. c,

64 C AP.

Moralia eius praecepta ita a Deme-
trio Phalereo repraeſentantur: Noſée
ipſum: Inter pocula non multum lo-
quere, delinques enum: Vel, vt Laerti-
Vs habet, linguam moderare maxime in
conuiuio.. Ne ſis maledicus in Pr'oxi-
mos, ſin minus audies, quae tibi moleſta
erunt. Ad amicorum conuiuia tardus
accedas, cito ad calamitates. Quod
ita effert Laertius: Promtius ad ami-
courum aduerſos caſus, quam adſecun-
dos ſucceſſus accurrendum. Nuptias frk-
galiter celebra. Bene ominare de ho-
mine moriuo. Natu maiorem reuere-
re. Laertius ita effert: Senectus ho-
noranda. Rerum ad ſenihit pertinen-
tiam curioſium odio habeto. Iactura
turpi lucro praeferenda, namid, vt ad-
dit Laertius, ſemel tantum dolori eſt,
boc ſemper. Calamitoſumnon irriſeris.
& viribus valeas, mitis eſto, vt reliquti
te vereantur potius, quam metuant. Ab
aliis diſcendum, vt Laertius quidem
habet, domum redlte vt ordines. Tac
ne lingua tibi mentem praecurrat. Fa-
cundiam moderare. Impoſſbilia ne de-
FEderes. In via non acceleres perçendo.
Mamnus non agitanda (vt Laertius qui-
dem addit) inter loquendum, id enim
vecerdium eſt. Legibus obtempera. In-
iuria affectus reconciliare, contume-
lias vero vleiſcere. Quibus ſequentia

Laert. , quoque ſfubiungit Laertius: Cauen-

IVP.
„tatem dedere Chiloni Lacedaemo-
Nio, tria praecepta eius Delphis con-
ſecrando aureis litteris, quae ſunt
*haec: noſſe ſe quemqut & mihil nimi-
*vm capere: comitemgue alieni aeris
*gtque litis eſſe miſeriam. .
Duas ferociſſimas affectiones amoris
atque odii intra modum tantum coer-
cuit. Hac inquiens ſini amer, tanquatun
Fforte fortuna oſurus: hac itidem tenus
oderis, tanquam fortaßſe poſt amaturus.
Auſonius ſententias ei adſcribit, quo-
rum ſenſum iſti complegtantur verſus:
Nolominor me timeat deſpiciatque
maior:
Viue memor mortis: vii ſes memor

p- III.

& ſulntie.

— Triſtia cuncta ſuperans aut animo
. dlt! dumco.
Tubene ſe quid facias non meminiſſe
Quae bene Jacta accipias perpetuo
enmén0.
Grata ſenectus homini quaz parilis
duentae.
Illa iuuenta eſt grauior quae ſimilis
ſenectaé.
Symbolum eius fuit ſponſioni non
deeſt iacturdg.*
Ex Adopézcig eius tanquam excellen-
tiſſimum iſtud commemorat Laertius:
Aurum probare Iodius ſolet lapis
Mentis viciſim aurum probat prae-
. Nantiam.
Aeſopum interrogauit, quid face-
ret Iupiter, & ab eo reſponſum tulit,
excelſum humiliat, humilem extollit.

1

CA P. III.
DE MORTE ET SCRIPTIS EIVS.

70⁰. dum a ſeipfo. Diuinatio non execran-
da. Quizs adamanda.
Plin. HI. Plinius de autoritate vbi verba facit,
N.ꝑI,1.32. mortales, inquit, oraculorum ſocie-
Lacrt. l, Ortuus eſt, iuxta Hermippum,
72. HPiſae, amplexus filium, qui ludis

Olympiacis in caeſtuum certamine vi-

Ctor euaſerat, ſenii imbecillitatem im-
modica laetitia opprimente. Omnis

autem, qui ad celebritatem illam conue-
nerant, honorificentiſſime iuſta per-
ſoluerunt, vt Plinio traditum & Laer-
tio, qui iſtud in eum epigramma con-
cinnauit:

Laert. I,

xvid. no-
tata ſ. ad
vitam
Thalet.
cap. IX.
fin.
Laert. I=
98.

Plin. H.
N. VII,
32˙

Phosphore

Laert. h
72,

Laert

Fnid r.

ZTnu.

gati le⸗
gunt 20
bsuichle,
eStrab. .
AXIII.p.

599. 4,

Herod L.

V204

.

trabo, 1
1. Al, e
1,50

b.l.

aert. l
73.
vid. no⸗
Atal ad
itam
Ihalet,
15 IX.
an.
zert, h

i

in. H.
. VII.
1„

. Dä MORTE ET SCRTPTISY CIIIILONITS 65

Laert. I,

75. guod fert

Chilonis natus tempora cinca pugil.
Sppta videns nati genitor, ſe laztus obiuit
Mortem, non mirum, mors mihi
M alis elt.
Ipſius item imagini inſcriptum iſtud:

Hic ſapien. Jorti natus Lacedaemone

bilon
E'numero ſopiem maximus vnus erat.
Laert. I, Erat in loquendo breuis, atque ob
72, eam rem Ariſtagoras Mileſius eum lo-

Phosphoré reddatur Poluxtibi gratia,

quendi morem Mileſum appellat. Eo-
que etiam alludit Auſonius in eis, quae 4 G2.
ipſi tribuit dictis. Elegiam ſcripfit ad
verſus fere ducentos. Breuis quoque

ipſius epiſtola fertur in hunc ſenſum:

CHILON PERANDRO-:
*Scribis mihi in exteros te moliri
"expeditionem, ipſe cum exercitu pro-
fecturus. Atqui ego Monarchae ne
*ſua quidem tuta eſle puto: felicem-
*que cenſeo tyrannum, cui in ſua do-
moO absque ſanguine contigerit mori.

PITITACVsS.
VIFX PITTA CLI

TLaert. , ITTACVSpatriam Mitylenen ha-

sn A. „. —. . buit „ Lesbi metropolin, Patrem
gir rirz, Caicum vel Cyrrhadium potius, Lhra-
Ita ex Cem, matrem Lesbiam feminam, natus
Suid. iux. Vero eſt Olympiade XXXII.
ta Ms. Lertius, cum XLII Olympiade, ait,
Vatic. floruiſſe, quo tempore? magni animi
7 & alnoris in patriam argumenta dedit
nam vul- eO, quod a Ratribntis Alcaei, Poetae,
gati le- adiutus, Melanchrum Lesbi & Mityle-
gunt zal nes tyrannum interemit.
auichle. Eo facinore illuſtrior Pittacus, a Mi-
XIII. p. tylenaeis factus imperator, cum claſſe-
599. A. Contra Athenienſes mittebatur, cum
quibus de agri Achillitidis poſſesſione,
a muhis annis controuerſia ipſis fuerat.
Controuerſia autem fere haec erat: Si-
Meredt geum Piſiſtratus Mitylenaeis armis eri-
Wαι¾ puerat, eoque capto, tyrannum ibi con-
fituerat Hegeſiſtratum, filum nothum,
ex muliere Argiua, qui tamen ſine bel-
lo id retinere non potuit. Nam diu
inter Mitylenaeos ac Athenienſes cer-

Strabo. tatum eſt, illos ex oppido Achilleo, hos

L. AIII, e Sigeo prodeuntes: illos repetentes
P. 599. D oppidum, uod ab Archaeanacte Mity-
lenageo ex lapidibus Ilienſibus exſtru-

—

Gtum dicerent, (namque maximam
Troadis partem, Lesbii ſibi, quaſi hae-
reditario iure propriam, vindicabant,
vbi etiam pleraque domicilia condide-
rant, quae H ſuo adhuc dum tem-
pore ſuperfuifle Strabo, partim vero
fuiſſe deſtructa ait.) Illos refellebant
Athenienſes hac ratione, quod dicerent
nihilo magis iuris eſſe Aeolibus in a-
grum Ilienſem, quam ſibi ac ceteris Græ-
Cis, qui Menelao in raptu Helenae ope-
ram nauaſſent. Ad iſtud bellum Atheni-
enſes ducem miſerant Phrynonem, cor- Phit d
poris mole roboreque conſpicuum, qui gerod.
Pancratio in Olympicis vicerat, eun-malign.
dem forte cum eo, cuius nomen exhi- p. 858. A
bet Euſebius ad Olympiad. XXXVI. Strabo.
Pittacus igitur, variam belli fortunam l· c.
identidem expertus, Phrynonem po-
ſtremo ad ſingulare certamen prouoca-
vit, eique piſcatoriis armis inſtructus
occurrit, rete clypeo tegens, quo Phry-
nonem imprudentem inuoluit, eoque
tridente ac haſta ſua peremto, agrum ſer-
vauit. Atque hoc Pittaci ſtrategema,
pugnae exemplum Romanis dedit gla-
diatoribus, qui retiarii appellabantur,
quos

1Lipſius 656 . 1 AP.
Satuo- Quos Lipfſius àdeſcribit, vt obſeruatum
nal. II, 8. diſerte Feſto“ & Polyaeno? fuit.
Feſt. v. Neque tamen finem nactum eſt illud
Reciar, bellum, donec vtraque pars ad Peri-
Stre andrum rem detuliſſet, s arbitrum hu-
gem. I, ius negotii factum, qui ſententiam fe-
25. rehat, qua vtrique parti ea, quae iam te
eStrabo& nehant, decernebantur, ex qua Sigeum
Laer t. I. Athenienſes obtinuere. Mendacii
hapsrrab. àccuſat Timaeum Demetrius, quod
p. 600. B. Perhibuerit, Periandrum, ex Iliacis ru-
Aeribus, aduerſus Athenienſes ſubſtru-
xXiſſe Achilleum, oppidum, Achillis ſe-
pulchro inſigne, eoque opitulatum
Pittaco, quod neque e tali lapide, ne-
que Periandro autore ſit conditum:
quomodo enim hic arbiter delectus
eſſet, qui ſe hoſtem facto oſtendiſſet?
Magno poſt haec in honore Pittacus
Laert. apud Mitylenaeos extitit, quos cum
I. 75. exules inuaderent * Antimenide Du-
Poli u, ce, & Poeta Alcaeo, eius aut meritis
14. Eines tantum debuerunt, aut moribus cre-
1 valer. diderunt, vt communibus ſußfragiis,
Max. L. (quod tamen negat Alcaeus ") tyranni-
VI. c. 5. dem ei, inter ingentes plauſus magnum-
que populi concurſum deferrent, id
Amat. p. uidem non negante Alcaeo, eam ob
7563. E. rem in eos animaduertente. Dona quo-
Ariſt. que eiᷣ magno conſenfſu offerebant am-
*. plisſima, recuperatique iubebant a Mi-
Suid. I. tlenaeis agri, quantum vellet, accipe-
cc. re. P* At ille, coniecta haſta, tantundem
Plut. de accepit, 4 quantum illa eſſet emetita,
mal. He- quod Apollini dedicauit, aetate Plutar-
rod. p. Chi & Diogenis Laertii Pittacium adhuc

A
S*t appellatum. Partem ipfius ſibi eum ſer-

I.
vaſſe, Soſicrates? autor eſt, dimidiam
plus toto eſe, inquientem, dum animum
nempe abeo munere auerteret, deforme
udicans virtutis gloriam magnitudine

ap. La-

ert. I, 75.

praedae minuere. [ Valer
Ea pollens autoritate, moderatione, a lee.
qua pectus inſtructum eſſet, oſtendit: AlL-t Valer.
cæum enim poetam & amaritudine odii, Max. IV,
& viribus ingenii, aduerſum ſe pertina-I. inter
ciſſime vſum, quod multis ſpeciminibus xtern.6.
5
probatum Laertius dedit, tantummodo ucai—de
quid in opprimendo poſſet, admonuit. Leg. L.II,
Reipublicae dum praeeſſet varias fe- c. 26.
cit leges. Earum vnam Cicero memo-Arittor.
rat, qua vetat accedere quemquam in fu- bol hv
nus aliorum. Alia apud Ariſtotelem*Laert. I,
eſt: vtſi quem ebrii pulſarint grauiores 76.
poenas dent, quam ſe pulſauerint ſicci.? ap. La-
Vel vt Laertius? eandem legem reprae- r .
ſentat: Elrius cum peccat duplici mul-an. V. HI.
Aa eſt aficiendus. Quam ebrietatis VII, 4.
Mitylenaeorum coercendae cauſa ſan- Clem.
ciuit, quoniam vino eorum inſula ab- Al. Pac.-
vndabat. Exercitium corporis, cui ſae-dag. II.
piſſime vacabat, fuit molendi tritici, bb⸗ Aeli-
vt Clearchus? teſtatur, ſanitati enim id an. I.c.
maxime conducere arbitratus eſt, mo- Pollux.
lamque magnis laudibus euehebat, 1IV.c 7.2.
quod in loco tam exiguo multi adeo ſe- & 1.
fe exercitare poſſent. Extabat & cantile-i43: r
na, quae eaαναπον vοaddtur: b Moleo symp.
mola mole, nam & Pittacus, qui magnis ſept. Sap.
Mitylaenis imperat, molit. N. 157 D.
Aetate prouectus, cum cogeretur
belli dux eſſe, dixit, quam difficile eft, x qu
virum probum eſſe!* Cuius rei Simo- corrigen-
nides mentionem facit, dus Suid.

Max. lc. * Recuperatique iubeb. a Mitylen. quod ap.
Corn. Stanleium eſt ascinibus, pro a Mitylenaeis, vitio
Nep. exſcriptorum tribuo. Veram leckionem res ipſa
Thraſyh. docet, & Valerii Maximi locus L. VII. c. 5. extern. I.
c. IV. * Zenobius Cent. VI, Prov. 38. Dicit, Perian-
Plutarch. qrum bonum initio & popularem virum, poſtea
Laert. II. Tuοα-νäνο enaſiſſe. Cuius rei memor Pittacus,
cc. & fui ipſius diffiſus ingenio, Mitylenaeorum ty-
rannidem depofuerit: Interrogatusque, cur id fa-
ceret? reſpondit: diſzcile eſſe, bt bonur quis ſit:
ob ea, quae Periandro euenerant, diftcile exilki-

„

qui habet
mans, Bt quis rectum animi propoſitum conſtanter Simon,
retineut. Eademque Plutarchi in Sympos. nar- vt & ex
ratio. Hinc Aegid. Menag. ad Laert. I, 76. putat, Platone
quae Suidas refert, & ex eo h. l. Stanleius, eſſe in Prota-
diuerſa ab iſtis, & diuerſa occaſione prolata. gor. c. 95.
Ita propterea vertenda, vt fecerat Suidae interpres. vid. Ca-
nempe hoc modo: quam moleſtum eſt, Girum pro- ſaub. &
bum eſſe. Quam: coniecturam, ni fallor, hoc euer- Mena g.
tit, quod idem, qui Platoni & Laertio, prius illud ad Laert.
haut dubie allegantibus, Snidae quoque citetur, I. c,
Simonides. Res

1, 76.

=

—

† Hanc
Kmoni⸗
dis ſen-
tentiam
aliter ac 1
ſaub. 20
Diog.
Laert.
quem ri⸗
de. 3
³ Laett. 8
1,7541
b L. VI.
c.5. Exn.
I.*
⁶ Laert
l1, , 4a

——,/

177.

— u..

— - — Kà4—

n
49. La.

P nhh 75.
e

Mar l.
Valer.
i, Mar.IV,
1— l. inter
GSertern.

o Cic de

legbl .

e. . 20.
0- AAriſtot,
4. Pollllu.

1
nlaet,

65 76.
i.2 a,, la⸗
erent el.
7 1 Zeli.
. an., V. H.
1öyll,4.
1-COem.
Al. He.
daglIl.
c. 10.
b M.
Qane.
. Polluxl-.
a1IV.67,2.
ELiFl.

c 49 86. .

Hut.
Symp.
ſeyt. a⸗
17.
ce Laert.
ex quo
cortigen
us Suid,
.quhibet
y Simon,
. t & er
Hlatone
in Prota“
got.c99).
vid. Ca-
laub. &
Mena 9.
ad Laert.
,0,

VITA PITTACI 67

Res ardua eſt, bonüm eſe iuxta

Rmon⸗ Pittacum. †
dis ſen- Meminit eius etiam Plato in Prota-

tentiam gora, vbi Pirtacum reprehendit Simo-
aliter ac nides, quod dixerit, difficile eſſe, vt
inb HDM quis bonus eſſe pergat, nam fieri bo-
Biog. num, hoc demum difficile eſſe: qua in
realiquantum a Laertii dictis diſtentit.
quem vi- Principatum in Republica decem
. e⸗ annis tenuit. Valerius Maximus b ait,
. 75. . tamdiu illum imperium ſuſtinuiſſe,
b Y. VI. quamdiu bellum, de Sigaeo cum Athe-
c.5. Ext. *Nienſibus, gerendum fuit. Poſtquam
„ . autem pax victoria parta eſt, (quo
* Taert. temporis ſpatio Remp. ordinauit.)
" "Continuo reclamantibus Mitylenaeis,
* depoſuiſſe, ne dominus ciuium, vltra
quam neceſſitas exegerat, permane-
"ret.“ Indeque decem annos priua-
4 id. tam vitam egit. 4 =DW
*Herod. Sardes ad Croeſum abiit,“quamuis
L. p: 4. alii Bianti id tribuant, eo tempore, quo
Graecos in Aſia ille ſubegerat ad tribu-
tum pendendum, conſtitueratque, ae-

CA P.

dificatis nauibus, aggredi Inſulanos. Eo
cum eſſet delatus, interrogatus a Croe-
ſo fuit, numquid apud Graecos noui
gereretur? cui ita reſpondit ille, vt ab
inuadendis Inſulanis eum plane deter-
reret, Inſilani, inquiens, oRex, innume-

rabilem equorum multitudinem coeme-

runt, Sardium oppugnationem molientes.
Quae vere eum narrare exiſtimans
Croeſus, vtinam, inquit, hanc Dii In-
Iulanis mentem indant, vt Lydos eque-
Rribus oppugnent copit. Tum illenonabs
re, inquit, o&Rex, Inſulanos optas & ſpe-
ras, in continente terra te oppreſſinum
Verum, quid aliud Inſulanos optare cen-
Jes, Gimulac audiubrint, conſtituiſſete,
dduerſus ſe claſſem exſtruere) quam vt
nacti yaos inmari intercipiant, eosque
Graecorum, quos in continente redegiſti
inſeruitutem, vleiſeantur. Quo ſermo-
ne delectatus admodum Croeſus, atque
delinitus, egregie enim ei Pittacus di-
xiſſe videbatur, ab aedificanda claſſe
deſtitit, & cum Ionũs, qui inſulas inco-
lerent, pacem coluit

II. 1

SENTENTIAE PITTACI, PRAECEPTA ET VERSVS AD

MORVYM DOCGTRIN
1, 77. Afophthegmata Pittaci iſta apud

Laertium habemus: Neceſztati ne
Deos quidem reluctari.
virum declarare.
quando, quid optimum eſei? quod in
Praeſentia occurrit hbene agere, reſpon-
debat. Quodnam eſſet maximum im-
perium? Ligni varii dixit, legem innu-
ens, igneis tabulis inciſam. Phocaico
dicenti, quaerendum eſſe ſtudioſum ac
frugi virum; etiamſi valde qualſiueris,
reſpondit, non inuenies. Percontanti-
bus quidnam eſſet maxime gratum?
tempus ait. Prudentium virorum eſſe,
Priusquam aduerſa contingant, prouide-

Principatum

Interrogatus ali-

AM PERTINENTES.

re, ne eleniant: fortium vero, cum
illa contigerint aæqguo animo ferre.

Addenda & ex Plutarcho ſequentia: Sympol.
Ix demum beutus Princeps, qui ſubditos VII. Sap.
ita condocefaciat, vt non ibſum, ſod? 152. A.
iphus cauſa, metuant. Ea optima Reg-ib p. 154.
publica, vbi magiſtratum gerere non li-
cet mali, licet lonizx. Eaoptima domus, b. 155.D
vbinequerequiruntur ſuperuacanen, ne-
gque deſiderantur neceſſaria.

Periandro ſuadebat, vt ebrietatem ap. Arhe-
fugeret, ac commeſſationes, ne eſſe Co- naeum
gnoſceretur, qualis eſſet, non eſe, qualem L. X. .
Jö eſe ſimulabad. 427. F.

I 2 Quid

68

Quidadoleſcenti conſilii dederit, de
ducenda vxore eum conſulenti, epi-
Ep. I. p. Frammmate complexus Callimachus eſt,
180. cuius ecce ſenfum:
Nuper Atarnaeus rogitabat Pittacon
boſpes
Hyrraditnatum, quem Mitylena tulit.
Chare ſenex, gemina inuitat me taeda,
buélla
Vna mihi par eſt, gente ſimulque opibus:
Altera ſod praezſtat: Tufare quod expe-

dit oro,
Ducenda in thalamos vtra mihi vxor
rit?
Dixerat, ille breui elato, ſonis arma, ba-
illo,
Ecce, ait, hi totam rem, mihi crede,
docent.

I; autem celeres ſeuticis leuioribus orbes
.CGyrabant latis in triuiis pueri.
l, ſequere ilorum veſtigio, dicit; at illi,
Accedit, recinunt; tu tibi ſume parem.
Haec vbi deprendit, iuuenum aequis lu-
labus hoſpes
Commonitus, magnis aedibus abſtinuit,
Ac tenuem modicas vxorem duxit in ae-
des.
Ergo Dionpoſthac tu tibi ſume parem.

C AP. II. C III.

Inter μℳαα eius ſequentia maxime Laert. I,
. 2

Noſce tempus opportunnm. Quod factu-
rus es, ne prazdixeris, fruſtratus enim

ſpe irrideberi. Amicis vtere. Luaz aegre

Jers in proximo, ea ipſe ne feceru. In-
fortunato ne quid exprobres, his enim
Deorum incumbit Nemeſiv. Depoſita
redde. Suſtine paruas, quas proximi in-
tulerint moleſtias. Ama proximum.
parum tibi decedat, non ſtatim amico
conuicieri, neque inimico bene préceris,
hoc enim rationi aduerſatur. Diſfcile

oſt, proſpicere futura. Quod praeteriit,

Certum eſt, futurum vero obſeurum. li-
da eſt terra, infidum mare. Iexplebi-
lelucrum. Honeſtatem acquire. Ob-
ſequium quaere. Amato aiſeiplinam,
temperantiaum, prudentiam, veritatem,
ſidem, experientiam, dexteritatem, ſo-
cietatem, diligentium, ovconomiam, ar-
tem, pietatem.

Auſonius ſequentia ei tribuit: D 1.
Loqui ignorabit, qui taceré neſétet, TII0.

Bono probari malo, quam multis malis.
Demens ſuperbis inuidetfelicibls.
Pareto legi quisque legem, ſanxerit.
Plures amicosreſecunda compara.
Paucos amicos rebus aduerſis proba.

in Pro- Quo Aeſchylus etiam alludebat, vt ob- cCelebrantur. 78.
nerh. " ſeruatum Scholiaſtae eius: s
Ex ver‚. Sapiens, ſapiens quirqatis primns Sumto arcu & iaculis ſagittiferaque
Grotii. Animogesſit, prodidit oxre, pharetra .
Optima omper foedera lecti Impetendum hbominem improbum
QLuaenon diſpar fortuna iugat. Nam Fdum nihil lingua loqui valet.
4p. Stob. Morum Praecepta, quorum autor Daum cordi dAuplex alte inſedit ſenſus. Lactt. I
S. 3. eſt, ita refert Demetrius Phalereus: Symbolum eius fuit: Lempus noſce. d9u.
Auſon.
CAP. III.
PITTACI MORS, FAMILIA, SCRIPTA. VII Sap.
Laert. I, V it ad profundam ſenectam, ſe- annos viuendo exegere. Ariſtomene

79. ptuaginta amplius annis, vel ſi Sui-
Luc. dae ſequenda ſit de natali eius ſenten-
Longacu tia „Octoginta. Modum Lucianus ex-
p.640.A Cedit, qui in is eum cenſet, qui centum

enim Archonte viuis exceſſit, Olym-
Piad. LII, anno III. Sepulcro eius e-
pPitaphium inſcriptum, cuius iſta ſen-
tentia: .—
Condidit

luett. l.

Laert. l,
75.

De ani.
mi
Trang.
P.471. .

Laert. h

l.

Laert. h.
76 1t
4

lxrt. H,

92.

Sent. VIᷣ I

Geb. b
110.

laert, h

Laert. h.
79.
Auhon,
Ludo
UISap.

— P 7

PITTACI ÖENTENTIAE, MORS, &e. 69

Laert. I, Condidit hoc tumulo lacrymis te Pitta-
79. . 6‘ Lerhog
Sacraſälte, obitu languida facta tuo.
Laert. I, Fratrem habuit, cuius, ſine liberis
75. defuncti, ad eum haereditas peruenit:
Vnde & Croeſô pecuniam ad ſe mitten-
te, accipere noluit, duplo plura, quam
vellet, ſe habere teſtatus.
VXoOrem duxerat, generis nobilitate
quaeé ipfum excelleret, Draconis, filii
Penthili ſororem, quae immodice ſu-

7

perbam ſe ei praebebat. Cuiusrei iſtud

apud Plutarchum habemus exemplum.
De ani- Nempe cum hoſpites conuiuio exce-
mi piſlet, vxoOr irata ſuperuenit, menſam-
Treng. que euertit, quamobrem, cum pertur-
P.47I. . patos videret hoſpites, vnicuique ve-

Nrum, dixit, eſtmali aliquid, felicicſimus

7s, Cui hoc tantum. Dicitque Laertius, ea,

Laert. L quae de matrimonio monuit, (allegata

8I. ſ. c. II.) eum dixiſſe experientia edo-
(tum.

aert. I, Filium habebat Lyrrhaeum, qui in

76. tonſtrina Cumis ſedens (more ſcilicet
veterum, qui de rebus nouis ſermones
ſerere geſtirent,) iniecta forte fortuna

ſecuri, ab aerario fuit necatus. Homi-
cida, a Cumanis vinctus, ad Pittactum –
miſſus eſt. Qui, cum caſu id factum co-
gnouiſſet, eum abſoluit, indulgentiam
poenitentiae eſſe praeferendam in-
quiens.
Scripta eius ſequentia Laertius me-Laert. I,
morat. Adsuwεαα, nobis iam allegata. 78.
Elegos ad ſexcentos verſus, & ſoluta o- 197.
ratione, de legibus ad Ciues: Epiſßtolas 7:
item, ex quibus iſta ſeruata eſt.

PIITACVS CROESO.
*Iubes me in Lydiam venire, ſpecta-
*tum opes tuas. Ego, etſi illas nun-
" quam aſpexi, nihil ambigo, filium A-
*Iyattae Regum omnium eſle opulen-
tiſſimum, neque adeo opus habeo, vt
*Sardes propterea iter fuſcipiam. Au-
ro enim ipie non indigeo, ſed quan-
tum ſatis ſit & mihi & amicis, habeo.
*Veniam tamen, vt tibi, perhumano
*& hoſpitali viro, familiaris efficiar.
Fuit & alius Pittacus legislator, CcUius Laert. I,
& Phauorinus, & Demetrius memi- 79.
nere.

B I

A S.

CAP. I.
VIT A. BIANTIS.

laert. PBIAN II Prienaeo pater Tutamis

fuit. Fuiſſe opulentum, plerique
autumant, alii praediis deſtitutum, ad-
venae vitam egiſſe. Eum Satyrus re-
liquis ſeptem Sapientibus praetulit.
Occaſio, quae illud ipſi peperit nomen,
iſta fuit: Captiuas puellas redimebat
Meſſenias, ſibique filiarum loco nutrie-
bat, tandemque dotatas Meſſanam pa-
rentibus remittebat. Breui poſt, A-
chenis aureus cunn repertus eſſet tri-
pos, vt in vita Thaletis relatum, (alium

82.

tamen locum earelatione indicante)cui

aureis litteris inſcriptum eſſet SAPI-
ENTI, Satyrus quidem puellas, alii
vero, ex quibus Phanodicus eſt, illa-
rum patrem in concionem veniſſe, ait,
Biantemque, expoſitis, quae ſibi feciſ-
ſet, ſaptentem appellaſſe. Sicque tri-
poda ad eum miſſum, quo conſpecto,
Biantem dixiſle, Apollinem eſſe ſapien-
tem, eumque accipere noluiſſe. Sunt,
qui Herculi Thebano eum abillo facra-
tum ferant, eo quod Thebanis colo-
nis, Prienen miſſis, ipſe originem de-
berer. M
3 Optime

70 CAP. E.

Taert. , Optime autem eum titulum illum

84. meruiſſe, multis argumentis liquet.
Cum ab Alyatte enim Priene, patria
ipſius, obſideretur, duos mulos de in-
uſtria ſaginatos ex vrbe in caſtra ex-
. mweg?-Pulit. Eis conſpectis obſtupuiſſe Re-
saa. gem, quod brutis quoque animalibus
vulgati obſeſſorum ſufficeret abundantia,“ &

Habene. Pacis ineundae cupidum, nuntium ad
Tubſtir iteOS Miſſiſſe. Biantem igitur magnos

Stanle- asarenae aceruos congeri iuſſiſſe, eosque
ius. tritico operuiſſe, quos nuntiis oſten-
Quod debat. Pa re cognita Alyattem ad in-
aer Reundam cum Prienenſibus pacem ma-
Cafaub. Zis accenſum, Bianti, vt ad ſe veniret,
mandaſſe: hunc vero dixiſſe: equidem
Alyattem cepas edere, h-e. ſtere, iubeo.
Herod. Sunt, qui Biantis etiam opus dicant
L.I. p. 4. eſſe, quod Croeſus ab inuadendis Grae-
corum inſulis deterritus fuerit, quod
Pittaco alii tribuunt, vt in vita eius re-
latum.
I.1..43. Croeſo capto, exercitum aduerſus
Graecos miſerat Cyrus. lones igitur
valde perturbati, Panionio nihilomi-
nus conueniebant, vbi Bias ſaluberri-
mum eis dedit conſilium, quod, ſi ſe-
cuti fuiſſent, iudice Herodoto, licuiſ-
ſet Graecorum omnium feliciſſimis eis
eſſe. Siquidem ille ſuadebat, vt com-
muni claſie ſoluentes Sardiniam pete-
rent, ibique vnam omnium Ionum
ciuitatem conderent. Hoc enim pa-
to eos, a ſeruitute liberos, feliciter eſſe
victuros, omnium inſularum maximam
incolentes, & ceterarum imperio po-
tientes. Siautem manerent in Ionia,
nullam eſſe libertatis ſpem. Hanc Bi-
antis ſententiam euentus ITonibus ſub-
actis comprobauit.,
Valer. Cum patriam eius Prienen hoſtes
Maxim. inuaſiſſent, omnibus, quos modo ſae-
VII. 2. vitia belli incolumes abire paſſa fue-

X

& II.

nihil ex bonis ſuis ſecum ferret? Ege
vero, inquit, bona mea mecum porto.

Pectore enim illa geſtabat, non hume-
ris: non oculis viſenda, ſed aeſtiman-
daanimo. Quae domicilio mentis in-
cluſa, nec mortalium, nec Deorum ma-
nibus labefactari queunt: & vt manen-
tibus praeſto ſunt, ita fugientes non.
deſerunt.
Regum amicitias, quod Thales fa-Plut.

ciebat, repudiabat minime, Amaſidis S)np.

2–

praecipue, qui victimam miſerat ad P. 146
eum, iubens exemtam ex ea optimamm D.
& peſſimam partem ſibi mitti: Quam-& de au-
obrem ille linguam exſectam ad Regem ditione
perferri curauit, quae ei res magnam b. 38. B.
gloriam admirationemque peperit.
Aliud eiusdem Amaſidis problema Plut.
ſoluit, Corinthi cum degeret, quo Gmp.
cum reliquis ſapientibus a Periandro pcrzsr.
fuerat inuitatus, iſtasque a Niloxeno A.
perlatas litteras accepit:
*Amaſis, Rex Aegypti, ita compellat
„Biantem: Sapientiſſime Graecorum,
ſapientiae certamen Aethiopum Rex
„mecum exorſus eſt: iamque victus
chaut ſemel, rem abſurdam a me poſtu-
„Iat, mare vt ebibam: cuius problema-
tis ſoluendi mercedem, vrbes & op-
“pida haut pauca mihi obtulit, ſi vero
„Toluam minus, omnium, quae circa
*Elephantinum poſitae ſunt, vrbium,
iactura mihi eſt facienda. Expende
quaeſo rem propoſitam, & Niloxe-
num, quamprimum fieri id poſſit, ad
mne remitte. Nihil praetermittam
eorum, quibus vel amicis, vel patriae
tuae, prodeſſe queam.
Perlectis litteris, poſt exiguam mo-
ram, vbi ſeipſum collegiſſet Bias, voce
ſubmiſſa ad Cleobulum, qui proximus
aſſidebat, dixit: Quidvero, o Naucra-
tita, Amaſisne, qui tantae hominum

BExt. 3. rat, pretioſarum rerum pondere onu- multitudini imperat, & regionis ades
ſtis fugientibus, interrogatus, quid ita excellentis eſt Dominus,

paucorum
eorumqut

VII. Sap.

—

ſ ut.
VII. Sa .
5. I
un d.
- de au,
emn ditione
n 3-.

ma Plut.
n,
.n VII. 8a).
o ait,
n 4

lt

m,
de
Xxe-
ad
A
e

n0⸗
6
lus
-
I
d

ð

g

eorumqie obſeuriſimornm oppidorum
Pretio mareelibet? Tum ad eum Nilo-
xYenus, ſubridens, cogita vers potius, in-
quit, o Bias, facere id velit Amaqſer,
quomodo praczcſtare valegat. Tum ille:

Iubete Aethiopemſiunios in mare decur-

4

ETANTIS VITA PRAFCEPTA, G. „

rentes detinere, donec illud, guod nunc
ſt mare, ebiberit Amaſis, nam id ton-
tum, quod nunc eſt mare, vt ebibat poſci-
1ar, non id, quoa poſteg erit. Quibus di-
Ctis enDlei eum Niloxenus eſt, reli-
quis ſolutioni eius applaudentibus.

. CA P. II. l
SAPIENTIAE EIVS PRAECEPTA ET VERSVS AD MO-
RVM DISCIPLINAM PERTINENTES.

1,86. △ Pophthegmata eius ita DiogenelLa-
ertio aliisq; referuntur: infelix, qui
Jerre infelicitatem non posſit. Morbus a-
nimi eſt impoſebilia amare &0! appetere, a-
lieni vero incommodi non meminiſſe. In-
terrogatus, quidnam eſſet difzcile? Fer-
re, inquit, fortiter mutationem rerum
in deterius. Cum impiis aliquando
dum nauigaret, totaque nauis fluctibus
quateretur, illis Deum inuocantibus,
llete, dixit, ne vos hic ili nauigare ſen-
tiant. Percontanti impio homini, quid
eſſet pietas? nihil reſpondit: cumque

ille ſilentii cauſam ſciſcitaretur: Taceo,

inquit, quia de rebus nihil od te berti-
zntibzs quut. Rogatus, quid beſſeot
dulce hominibus? ſpes, ait. Malle lZé,

aiebat, inter inimicos, quam inten amios

uadicare. Quippe ex amici alterum
prorſus ſuturum inimicum, ex inimicis
autem alterum amicum. Interroga-
tus, quidnam faciens homo deloctare-
tur? Uucrum, inquit. Ita viuendum eſ-
ſe, quaſi & diu & parum victuri ſimus.
Iia amandum, quafi odio ſimus habituri,
caute amicitiam colendo, vt quae in ini-
micitiam verti poſtt.
Gell. v, Quum rogatus eſſet ab aliquo, dele-

1I. vetne vxorem ducere? Aut pulchram, re-
ſpondit, habebu, aut deformem. Et ſipul-
chram ducas,habebir owzv, communem,)
E deformem, habebis owzv, (poenam.
Plut. Pum maximam gloriam conſecutit-
dynp. rum tyrannum, aiebat, qui primus pa-
4 reat legibus patriae.

Eam rempubilicam eſſe optimam, in ib. p. 155.
gqua legum maior ſit metus, quam t. D.
ranni. .
Eamoptimam eſſe familiam, in qua ta- ie. 7
lem ſponte ſua ſe Dominus gerat, qua-150. C.
lem foris legim metu ſo gerit.
Qui ſapientiaz vacant inani, eos no- Stob. .
Aduae ſimiles oculi, aiebat, eſſe. Huius 3.P.5I.
enim oculos nocte quidem valene, ſole
autem ſplendente, oecutire. Sic enim
talium quidem mentem acutisſimam eſ-
ſo in vanis contemplandi, adveri autem
Uuminis obieltum motum caligare.

Auſonius ſequentes eius nomine in- Aulan.
ſcripſit ſententias. ap. ſent.

Quaenam ſamma bonib mens, quae F- 11e.
bi conſeia recti.
Pernicies homini quae maxima? ſo-
Ius homo alter.
Quu diues? Qui nihil cupiat. Qut

bpauper? auarus
Luae dos matronaéz bulcher rima? vi-
In püuatca.
Quae? caſta eſz? De qua mentiri fjama
veretur.
Quodprudenti opus Quum posſetm nol-
le nocere.

Luid ſtulti proprium? non poſſe &
velle nocere.
Praecepta eius moralia a Demetrio“ Stob.
halereo iſta memorantur: ² Plurimi ſerm. ll.
hominum improbi Sunt, (quod Symbo-bLadrr,
Ium eius fuit?): Ze“ ipſo priusinſpecto 89.
„a agendumaliquid occingi oportet: & Stob,
Rpulcher I. 6

Laert. I
84.

Laerrx.
AnH*οα⁰d
cασA
eigiog.

torte le-
gendum.

c 7/
% Ae-
gi0s.

72

ſipulcher tibi wideari, pulebhra facito: para, ea enim magis, quam opes omnes

ſen deformi, naturaé defectum morum
pulehritudine penſato. Honeſtatem exer-
ce. Deliberato rem aggredere, quod
autem coeperis, conſtantern abſolue. Ce-
leritas in loquendo odio habenda [vel vt
apud Laertium eſt, ſtultitia eſt] Ne pec-
ces, nam poenitentia ſoquatur neceſſe eſt.
Nequeſimplexſis, neque malignus. Im-
prudentium non admitte. Dilige pru-
dentiam. Deos eſſe nunquamnon dici-
10o. Quod faciendum eſt, probe conſide-
ra. Audi multa. Loquere tempeſtiua.
Pauper qui ſes, Riuites reprehendere no-
li, niſi maxima inde expectare liceat e-
molumenta. Virum indignum opum
cauſa laudare noli. Suadendo, non co-
gendo, impetra. Cum quid boni fecerir,
non Tibi, ſed Diis, tribue. In iuuentute
opes, in ſenectute ſapientiam compara,
(vel vt Laertio repraeſentatur: a iuuen-
tute ad ſenectam vique ſapientiam com-

CAPD.

— „ 4 P.

III.

tutum te praeſtabit.) In factis tuis me-
moriam ſerua, in tempore cautionem, in
moribusingenuitatem, in labore patien-
tiam, in meti oautionem, in diuitiis ami-
citiam, in oratione per ſüdhtonem, in ſe-
lentio decorum, inmente iuſtitiam, in au-
dacia fortitudinem, in actione poten-
tiam, in gloria principatum, in ingenio
ingenuitatem.
Ex Audoaνt eius illa imprimis pla-

Cuere:

Vrbis placeto ciuibus cunctis tuae,
Sic gratia valebis: nam ſuperbia
Perſaepe noxam rettulit quam ma-
Ximam.
Et iſtunuul
Natura robur corpori dedit ſuum.
Aſt patriae ſermone prodeſt mens
bona.
Fortuna ditat non merentes pluri-
mos.

III.

MORS ET SCRIPTA FIVS.

,TN cauſis orandis ſummus erat atque
vehementiſſimus, bonam tamen in
Partem dicendi facultatem exercebat,
quod Demodicus Alerius ſignificat, di-
cens: & cauſa tibi agenda in Jforo, Prie-
naeo more agito: Et Hipponax, quan-
do hac phraſi vriicur, Biante Priaenenſi
cauſas egit praeſtantiux. Fatis hoc mo-
do conceſſit: prouecta ſenectute cum
cauſam egiſſet, vbi peroratum eſſet, ca-
put in ſinu nepotis ex filia feſſus re-
clinauit. Cumque & aduerſarius di-

cendi feciſſet finem, iudicesque ſenten-
tiam pro Biante tulifſent, ſoluta con-
cione, nepotis in gremio animam effla⸗
viſſe compertus eſt. Ipſum autem ma-
gnifice ſepeliuit ciuitas, atque eius lau-
des tumulo inſcripſit.

Petra Prienaeum tegit haec lbene cul-
ta Biantem,
Ornamentum ingens qui fuit Ionits.

Laert. I,
86,

Sacellum quoque ei dedicarunt, quod Laert. I,

Teutamium dicitur. Extat quoque in
eum iſtud Laertii:

88.

Hie ſaus eſt Bias, Hermes quem du- Taert. l,

xit ad orcum,
Albentem niuei tempora cana pi-
Vt cauſam dixit ſocii, inclinatus in
vlInas

nuem.
Scripſit de Ionia ad duo millia verſu-
vVm, quanam ratione maxime felix eſſe

poſſit: quod eſt forte conſilium ſupra a

nobis commemoratum.

Mox pueri, ſomnum ſoluitur in te-

CLEOBVLVS.

84.

X

Laert. .

389.

Suid.
xXρ.

Plut. de
et. ap.
Delph
53850

4 Laert,
l.c.
d Plut,
VII, N
Conu
* laen,
c.
llut.lc.

laett. H
d.

.laet l
86,

llaer. !,

1 8

Laert. ,.

94.

.

02) 73 (Le.

CL&Qo-LEOBVLV.S.

—— CA P.
. VITA

Laert. I, LEOBVLVS Lindo ortus, (quod
89. Rhodi eſt oppidum) ſiue vt Duris
auctor eſt, ex Caria fuit, Euagorae filius.
Genus ab Hercule duxit ſapientia, cor-
Suid. porisque viribus ac forma, imo & robo-
* Xαπ re, omnes coaetaneos ſuos antecellebat,
Aegyptiorum philoſophia etiam imbu-
tus. Lyrannum eum Lindiorum fu-
Mur. 3 iſſe ex Plutarcho conſtat. Is vero tem-
Delph. Plum Mineruae a Danao olim fundatum
p. 385. D. Teſtaurauit.
Filiam habuit, cui nomen Eumeti-
Laert. to, quae tamen vulgo de patris nomine

pie Cleobulina appellabatur.? Ea Hexame-

VII. ſap. trOs & aenigmata componebat, ob ſa-

Conu. p. pientiam ſuam, & acumen aenigmatum,
148. Celeberrima. Ad Aegpruin vſque

0 . .
Laert. quaeſtiones ab ea ropoſitae nonnul-
1. c. .

Plut. I.c. lae dimanauerant, quibus ea ioculari-

ter, tanquam taxillis, vbi res ferebat,
vtebatur, cum illis ſolum concertans
eisdem, a quibus prouocata fuiſſet. Sed
& animi ei inerat ſublimitas admirabilis,
& ingenium ciuili prudentia aeque ac
humanitate conſpicuum, quo efficie-
Laert. l.c. bat, vt pater ciuibus humaniter & po-
pulariter imperaret. Eius & Cratinus
meminit in comoedia, quam Cleobulus
inſcripfſit, Athenaeo identidem allegata.

Laert. I, Obiit Cleobulus ſenex annorum
23. LXX, eiusque tumulo inſcriptum:
PExrtinctum luget Cleobulum patria
ITundus,
Patria, quae medio eſft vndique cin-
dQdamari.
Naerr ? Scripſit autem carmina & griphos ad

1.
EIVS.
tria millia verſuum, in quibus aenigma
fuit de anno:
M genitor, proles cui Rit biſſena, ſod

orunm

Laert. J,

91.

Cuiuis ſunt natae triginta, ſt diſpare

forma.
Hlac niueis penitus, fuſeis Jod vulti-
bus illqc.
Atque immortales cum ſint, moriun-
tur ad vnum.
Sunt, qui eum autorem iſtius in Mi-
dam epigrammatis faciant „ Homero il-
lud abiudicantes, qui iuxta eos diu an-
te Midam vixit, quamuis eis contradi-
cat Herodotus: .
Aenea ſum virgo Midaez, qiuae in-
cumbo ſopulchro,

Laert. I;

Laert. L,
90.

Dum ſiuit vnda luis, Jublimis naſci-

tur arbor.
Dum ſol exoriens & ſplendida luna
relucet,
Dum ſtuuii labuntur, inundant litto-
ra ſtuctus
Hic conſtanter ago, lacrymirque in
marmore tindto

Fixa, Midam moneo hic tumulatum,

