generatione nulla ſubſtantia de nouo
fit, ſed praeexiſtens concernitur, ita
in corruptione nullam eſſe deſinere,
ſed in ſuperſtitem ſecerni.

4

CAP.

ens,
t, ac
eant,
rfum
Ernge
in⸗

te &

t,

ele

PLucret.
I, 9go,
adde
Gallend,
ad baert,
19402.

/

PDIIVSICA. 989

CAP. XVIII.
DE IIS, OB QVAE GENITVM CORPVS IN CERTO

RERVM GENERE EST,

ET DISCERNITVR A

CETERIS REBVS.

Orro, cum vnumquodque corpus
gignatur ex ſola materie, ſiue prin-
cipiorum materialium, ſubſtantialium-
que certo ordine, poſituque coaleſcen-
tiumaggerie, ideo, quod concretum,
genitumue eſt, intelligitur nihil eſſe
aliud, quam ipſamet principia, quate-
nus certa hac ratione, ſiue poſitura coa-
lita ſunt, ac proinde certa hac forma,
ſeu qualitate exhibentur.
Eſt vero haec forma, ſiue qualitas,
qua res genita & ſtatuitur in certo re-
rum genere, vt metalli, aut lapidis,
plantae, aut animalis; & diſtinguitur ab
omnibus aliis eius, in quo eſt, generis
ſpeciebus, ſiue indiuiduis: Eſt, in-
quam, haec forma, non vna, & ſimplex,
ſed potius quaedam quaſi aggeries, &
collectio complurium, quae in nulla alia
reperiri, quam in ipſa, valeat.
Quare & hoc loco adnotandum eſt,
rerum figuras, colores, magnitudinem,
grauitatem, & qualitates vniuerſe alias,
quae enunciari ſolent de concreto
corpore, tanquam ipfius accidentia,
idque ſiue omnia viſu deprehendantur,
ſiue aliis etiam percipiantur ſenſibus,
illa ſic cogitanda eſſe, non quaſi ſint
quaedam per ſe exiſtentes naturae, ſeu
ſubſtantiae, (id ſiquidem mente aſſequi
non licet,) neque rurſus, quaſi plane
non exiſtant, ſeu prorſus nonentia, me-
rumque nihil ſint, neque iterum, quaſi
talia ſint, cuiusmodi alia, quae ipſi acci-
dunt incorporea; neque denique, quaſi
ſint quaepiam ipſius corporis partes:
Verum ita habenda eſſe, quaſi, cum ſint

varii modi ſeſe habendi corporis, ipſum

totum corpus ex illorum aggregatione

obtineat propriam, peculiaremque, ſeu
ſpeciei ſuae naturam.
Non ſane, quod corpus exinde tale
quideuadat, qualis euadit moles ma-
ior contexta ex minoribus, illisque aut
primis, minimisque, aut grandiuſculis,
& vniuerſe contextis ex aliis minutio-
ribus, ſed ſolum, quemadmodum dixi,
quod ex iis omnibus coniunctis, habi-
tisque pro differentia, propriam ſibi, &
ab omnialio diſtinctam naturam poſſi-
deat.
Ac illa quidem omnia ſpecialibus
notionibus, conceptibusque compre-
henduntur, ſed ita tamen, vt interim
corpus, quod ex ipſis, quaſi totum quid
reſultat, ac minime eſt diviſum in ſe,
ſed vt Vnum quid intelligitur, deno-
minationem obtineat talis corporis,
uod in certo rerum genere habeatur.
Et poteſt quidem intelligi pene idem
fieri, ex euentorum quorundam con-
gerie, quae in nullo alio reperiantur
eadem, hoc eſt, poteſt quidem res, qui-
bus illa congruunt, ex ipſorum notio-
nibus diſcerni, ac denominari, ſed tum
tamen ſolum, cum ea ſingula aduenire
deprehenduntur, vtpote cum non ſint
ex illo accidentium genere, quae vt in
exiſtentia ſunt, ſic ſunt neceſſario, ſem-
perque coniuncta, ac idcirco faciunt
perpetuam denominationem.
Quaeri hic poſſet, an, ſi facta per
mortem noſtri exſolutione, continge-
ret ipſo temporis progreſſu, vt caſu
quodam eadem omnia, ex quibus con-
ſtamus, principia, iterato, ac eodem
modo, quo iam ſunt, coadunaren-
tur, iidem, qui lam, exiſteremus, ac

Iii iii 3 denominari

Laert. X,
88.

Cicer. de
Nat. De-
Or. 1, 8.
10.
II, 17.

990 PARS YII PHILOSOPHIAF EPICVRI P. II.

denominari poſſemus? Reſponden-
dum vero, id quidem indubium, ſed
ita tamen, vt nihil ad nos, prius aliquan-
do fuiſle, attineret; quoniam in ipſa
exſolutione periiſſet omnis habitus,
omnisque memoria eorum, qui fuiſſe-

mus: ſicque proinde foret omnis re-
petentia, reminiſcentiaque noſtra in-
terrupta, vt ne poſſet quidem, quod
olim extitiſſemus, in mentem venire.
Atque haec quidem de vniuerſo.

SECT. II. ⸗
DE MVNDG.

SPnuna , de mundo dicamus, qui
eſt ipſius vniuerſi, ſeu infinitatis re-
rum quaedam portio, ac deſcribi poteſt
non incongrue, coeli complexio, ſide-
ra, terramque, & quicquid eſt rerum
conſpicabilium, continens.
Cum coeli complexionem dico, in-
nuo coelum eſſe partem mundi exti-
mam, quae & aether dici, & regio ignis

valeat, ob ſidera, quae continet, quae-

que ſunt totidem, quaſi accenſi ignes.
Terram autem cum memoro, par-
tem mundi imam, ſeu quaſi mediam
intelligo, cui & ineſt aqua, & incum-
bit aer, ignis regioni proximus; & cum

varia ſint, quae ex his, & in his creari vi-

demus, idcirco illa nomine rerum con-

ſpicabilium comprehenduntur.
Quoniam vero & poteſt, & ſo-
let requiri de mundo, qua forma in-
terius, qua figura exterius ſit? ae-
ternusne ſit, an initium habuerit?
alione autore, quam ipſa natura, for-
tunaue indiguerit? qualis exortus &
totius, & partium eius fuerit? aliquone
egeat rectore, an vices per ſe obeat? an,
quomodo, quando ſit interiturus? v-
nicusne ſit, an ſint praeter ipſum alii
innumerabiles? ideo paucis eſt de ſin-
gulis dicendum.

CArF. I.

DE FORMA ET
E. circa primum quidem caput, non
eſt ſane mundus interna ſua forma,
conſtitutioneue animatus, ac multo
minus Deus, vt aliqui exiſtimant, ſed
cum quidquid vnum forma aliqua,
ſeu conſtitutione cenſetur, tale ſit, vel
quod eius partes vno habitu contine-
antur, veluti planta, aut animial 5 vel
quod compingantur quidem inter ſe,
verum absque craſi aliarum in alias,
quemadmodum domus, aut nauigi-

vm, vel quod diſſitae quidem mutuo

Gint, ſed quandam tamen relationem
ad ſe inuicem habeant, vt exercitus,
& respublica; mundus eſt ſolum par-
tim ſecundo, partim tertio modo repu-
tandus vnus.

FIGVRA MVNDI.

Et ſecundo quidem modo haberi
vnus poteſt, quatenus inter ſolem, lu-
nam, ceterasque partes mundi ſolidio-
res, compactioresque intercipitur, ſiue
aer, ſiue aether diffuſilis, quo veluti co-
haeſio fiat. Poteſt vero etiam tertio,
quatenus rurſus ſol, luna, terra, aliaque

corpora compacéta, ſic diſſita inter ſe
ſunt, vt non ſine quodam tamen ordine-

ſuperiorum, inferiorum, antecedenti-
vm, conſequentium, illuſtrantium, illu-
ſtratorum, regiones, ſedesque obti-
neant.
Dicere autem eſſe mundum primo
praeterea modo vnum, qui intelligi va-
leat? cum, ſi res ita ſe haberet, ac mun-
dus, vt volunt, foret animans, nihil
exiſtimandum

Ccer.
Nat. De
or,l, lo. t
t.
h
U
V

idid,

8 re⸗
a in.
gnocd
nüre,

exiſtimandum inanime foret, non la-
Ppis, non etiam cadauer, non demum
quiduis aliud, ſcilicet vno habitu, qui
anima eſſet, per omnia diffuſo.
Nec vero, qui eſſe mundum animan-
tem, ſapientemque aſſerunt, ſatis at-
tendunt, intelliguntque, in quam ca-
“ dere naturam id poſſit. Siquidem
quemadmodum arbor non naſcitur in
aethere, non piſcis in aruo, non ſanguis
in ligno, non humor in pumice, ita non
poteſt animus, animaue naſci, aut eſſe
Indiſcriminatim in quolibet corpore,
ſed cum certum ſit, ac diſpoſitum, vbi
quiduis creſcat, & inſit, quaerenda o-
mnino eſt eius natura non longe a ner-
vis & ſanguine, ac proinde nullatenus
in putribus terrarum globis, in aqua, in
ſole, in aethere, &c.
Cicer. Quod autem aliqui contendunt, eſſe
Nar. De- non modo animo, & ſenſibus praedi-
or.I, o. tum mundum, verum eſſe quoque ro-
tundum, ardentem, volubilem Deum;
haec iam ſunt portenta, & miracula,
non ſane diſſerentium, ſed ſomnianti-
vm Philoſophorum. Ecquis enim
poſſit intelligere, qualis ſit iſte volubi-
lis, & rotundus Deus? Quae vero illi
tribuitur vita? Nempe, vt ea celeritate
contorqueatur, cui par nulla ne cogita-
ri quidem poſſit: In qua non video, v-

ſit inſiſtere.
bid. Eſto vero mundus Deus, vt ſol, luna,
que profecto terra, quoniam pars mun-
di eſt, pars eſt etiam Dei. Atqui ter-
rae maximas regiones inhabitabiles, at-
que incultas videmus, quod pars ea-
rum appulſu ſolis exarſerit, pars obri-
guerit niue, pruinaque, longo ſolis ab-
ſceſlu. Quae, ſi mundus eſt Deus,
quoniam partes mundi funt, Deimem-

ac cetera, partes Dei ſunt; ſic ipſa quo-

PHVVYICA.

binam mens conſtans, & vita beata poſ-

991
bra partim ardentia, partim refrige-
rata dicenda ſunt.
Ad externam formam, figuramue Laert. ,
quod ſpectat, certum inprimis eſſe vi- 88.
detur, eſſe quoddam mundi extre-
mum, quoniam mundus eſt aliquod,
quaſi reſegmentum vniuerſi infiniti;
at vero quale iſtud ſit, ecquis vValeat
coniicere, niſi illinc aduenerit?
Nam, cum illud quidem eſſe videa-
tur coelum, nihil eſſe rerum appa-
rentium, quod repugnet, quo minus

ſit rarum, nihil, quo minus denſum

ſit. Rarum, quod poſſint ſidera, quae
in ipſo funt, mouerique apparent, mo-
tus ſuos per ipſum obire. Denſum,
quod poſſit ipſummet ſidera ſibi infixa
ciere. .
Rurſus, nihil proinde repugnat, quo
minus aut quieſcens ſit, ſi ſidera qui-
dem per ipſum moueantur, aut cir-
cumactum, ſi ſidera ab ipſo rapta cir-
cumducantur.
Adhaec, nihil quoque repugnat, quo Laert. X,
minus rotundum, ouatum, autlenti- 74. 88.
culare ſit, ac praeſertim quidem, ſi
ipſum moueatur; nihil rurſus, quo mi-
nus ſit triangulare, pyramidaleue, qua-
dratum, hexahedricumue, aut figuraa-
lia facierum planarum, ac potiſſimum,
ſi immotum ſit.
Qui certe quibusdam ducti argu- Ciser.
mentis, vnamquampiam determinatam dr- .
figuram mundo ſic aſſerunt, quaſi ha-““ al.
bere aliam non poſſit, eſt quorſum
miremur eorum tarditatem. Nam
tuentur quidem plerique eſſe mun-
dum, vt immortalem ac beatum, ita &
rotundum, quodea formavllam eſſe ne-
get pulcriorem Plato; at mihi quidem
vel cylindri, vel quadrati, vel coni, Vel
pyramidis videtur eſſe, (propter Vvarie-
tatem ſcilicet,) formoſior.

CAP.

Lucret.

.

992 VAnS YII PILOSOPHAEF EPICVRI F.
CAP. II.
DE NOVITATE MVNDI.

Vod ad ſecundum attinet caput,
non eſt ſane aeternus mundus, ſed

eſſe aliquando coepit.
Nam primum quidem, cum eadem

V, 136. ſit natura totius, quae partium, & ob-

ſq

Lucret.
V, 327.

ſeruemus partes mundi eſſe vt interi-
tui, ita ortui obnoxias; idcirco oportet
totum quoque mundum eſſe interitui,
ortuique obnoxium. Partes porro
ipſius mundi exoriri, ac interire, ſeu
natiuas eſſe, ac mortales, tum ſenſu
ipſo demonſtratur, tum inferius quo-
que deducendum eſt.

Neque dicat quis, mutationes, quae
in partibus mundi fiunt, non pracci-
puarum efle partium, vt ſolis, lunae,
terrae, aliarum; ſed minorum ſolum-
modo, quae ſunt duntaxat particulae,
ex quibus illae praecipuae conſtant.
Quippe is coniicere debet, ſi praeci-
puae partes ex partibus conſtant mu-
tationi obnoxiis, eſſe & ipſas totas mu-
tationi obnoxias; ac niſi crebro occur-
rant cauſae adeo validae, vt illas immu-

tent, nihil obſtare nihilominus, quin

tales aliquando occurrant; vti & inter
ipſas minores quaedam diu perſtant
incolumes, quae temporis tamen pro-
greſſu mutationis cauſas inueniunt.

Deinde, cum rerum hiſtoriae omni-
vm antiquiſſimae, bello Thebano, Tro-
ianoque fuperiores hautquaquam ſint,
quorſum id quaeſo, niſi quia mundus
admodum vetuſtus non eſt, tantum ab-
eſt, vt ſit aeternus? Nam ſi aeternus
quidem, cur non Poetae quoque alii
alias, aliasque res cecinerunt? Quo-
nam tot virorum illuſtrium toties ce-

cidere tot geſta? cur nusquam flo-
rent inſita aeternae famae monu-
menta?
Pari ratione, cum omnes artes re-id. V,
cens adinuentas habeamus, quando 333:
inuentores omnium non neſciuntur,
(nam & quod in dies multae excolan-
tur, incrementumque accipiant, ni-
mis quam manifeſtum eſt,) quorſum id
quoque, niſi quia mundus non poteſt
valde pridem coepiſſe? Neque enim
potuifſet mundus tamdiu carere arti-
bus, quae tantae ad vitam ſunt vtili-
tatis.
Quod ſi forte credis paria moni-ib. V,
menta, paresque artes antehac fuiſ- 339.
ſe, quae magnis quibusdam incen-
diis, diluuiis, terrae motibus, vna
cum ipfis vrbibus, gentibusque euerſis
perierint: annon fatearis neceſſe eſt,
futurum quoque aliquando terrarum,
coelique exitium, vti & contigiſſet,
ſi illis caſibus grauior aliqua cauſa in-
cubuiſſet? Quippe & nos ipſi non alia
de cauſa mortales reputamus nos,
quam quia deprehendimus nos iis-
dem morbis aegreſcere, ac illos, quos
vidimus mori.
Habuit ergo mundus initium, ne-
que, vt conſtare ex his potefſt, vetuſta-
tis eſt valde magnae. Quandocun-
que autem coeperit, videtur omninoa
verna anni tempeſtate coepiſſe. Nem-
pe, cum tunc omnia primum germina--
rint, floruerint, foetus conceperint, &
ipſa mundi nouitas temperiem caloris;
frigorisque exegerit, (cilicet fouendis
nouis foetibus, priusquam deinceps in
alterum extremorum deflecteretur.

CAbP.

A
ne,
laert. X, uuni
76. 2l
ipſu
Cicer. de
Nat. De⸗ to p
or. !9, l
mun
rard
g
Q
1er.
qu⸗
ile
gu
ſu⸗
tal
ven
Cic ibid.
M, Pl, ne
ſa
eb

.

ds.

fo.

OIII.

8e-il. V,
ndo 339.
Nur,
n.
u.
mid
reſt
nim
tl-

.ſ.

tili.
ni⸗bb. V,
.
en⸗
n
ſis

1
,
8-
08

PH FSICA

CA P. III.
DE CAVSA MVNDI.

Ab ſuccedens caput quod ſpectat, ex-
imendum inprimis eſta ſollicitudi-
ne, ac labore mundi exſtruendi diui-
Laert. X, num Numen: Neque enim eſſe poteſt
76. a cauſa beata ſimul, ac immortali, quae
ipſum fabrefecerit.
Cicer. de Quibusnam certe oculis intueri Pla-
Nat. De- to Ppotuit fabricam illam operis tanti,
”r. b9. qua conſtrui a Deo, atque aedificari
mundum facit? quaemolitio? quae fer-
ramenta? qui vectes, quae machinae?
qui miniſtri tanti muneris fuerunt?

Quemadmodumautem obedire, & pa-

rere voluntati architecti aer, ignis, a-
qua, terra potuerunt? vnde vero ortae
illae quinque formae, ex quibus reli-
quae formantur, apte cadentes ad ani-
mum efficiendum, pariendosque ſen-
ſus? Longum eft iterare omnia, quae
talia ſunt, vt optata magis, quam in-
venta videantur.
Cic. ibid. Sed & is, quem perhibet, Deus, aut

Plut. Pl. non fuit priore illo aeuo, quo corpora

1,7. ſiue immota erant, ſiue nullo ordine ci-
ebantur, aut dum dormiuit, vel vigila-
vit, neutrumue iſtorum. Primum ad-
mitti non poteſt, ſiquidem Deus aeter-
nus eſt. Neque ſecundum, quippe,
ſi ab aeterno dormiuit, mortuus ergo
fuit; quoniam aeternus ſomnus mors
eſt. Sed ne capax quidem ſomni De-
vseſt; magno enim interuallo di-
viſa ſunt immortalitas Dei, & res vi-
cina morti. Quod ſi vigilauit, aut ali-
quid ipſi ad felicitatem defuit, aut per-
fecte beatus fuit. At prius non ſineret
eum eſſe felicem; non eſt enim felix, cui
aliquid ad felicitatem deeſt. Poſterius
vero abſurdum eſt, quoniam, cui nihil
deeſt, inanis illi rerum molitio.
ibid. Quid ergo erat, vt hoc inculcem,
quod concupiſceret Deus mundum ſi-

gnis, & luminibus, tanquam aedilis or-
nare? ſi vt Deus melius habitaret,
antea videlicet tempore infinito in te-
nebris, tanquam in gurguſtio habitaue-
rat? Poſt autem, varietatene eum dele-

ctari putamus, qua coelum, & terras

exornatas videmus? Quae iſta poteſt
eſſe oblectatio Deo, quae ſi eſſet, non ea
tamdiu carere potuiſſet?

An dicet quis hominum cauſa fuiſſe Cic. I. e.
haec a Deo conſtituta? Veruntamen ſa- Lactant.
pientumne? Propter paucos ergo tan-VIl, 5.

. Lucret.
ta eſt facta rerum molitio? An ſtulto- v., 166.

rum? Atprimum, cauſa non fuit, quod
de improbis bene mereretur. Deinde,
quid eſt aſſecutus, cum omnes ſtulti
ſint ſine dubio miſerrimi, maxime quod
ſtulti ſunt? Miſerius enim ſtultitia,
quid poſſumus dicere? Deinde, quod
tam multa ſunt incommoda in vita, vt
ea ſapientes commodorum compenſa-
tione leniant, ſtulti nec vitare venien-
tia poſſint, nec ferre praeſentia.

An & mundum fecit, & in mundo Ladtant.
homines, vt ab hominibus coleretur? Il. c.

At quid Deo cultus hominum confert,
beato, & nulla re indigenti? Vel, ſi tan-
tum honoris homini habuit, vt ipſius
cauſa mundum fabricaret, & inſtitue-
et eum ſapientia, vt dominum viuen-
tium faceret, eumque diligeret, tan-
quam filium, cur mortalem, fragilem-
que conſtituit? cur omnibus malis,
quem diligebat, obiecit? Cum oporte-
ret & beatum eſſe hominem, tanquam
coniunctum & proximum Deo, & per-
petuum, ſicut & ipſe, ad quem colen-
dum, & contemplandum figuratus eſt.
Hiſce ergo de cauſis dicendum eſt
potius, effectum eſſe mundum natura,
ſeu mauis, ac vt aliquis Phyiicorum
dixit, fortuna.
Kkk kkk. Natura,

rae deorſum ſubſidunt, aqueae ſurſum
quaſi eliduntur. Poſtquam vero im-
pellens, elidensque vis, quae ſurſum a-
gebat, elanguit, neque ictus amplius in
altum euexit, ipſaeque interim atomi

damque genuit naturam. Iſthaec, cum
eſſet fluida, in caua, & ad excipiendum,
continendumque idonea loca defluxit,
aut ipſa per ſeaqua conſiſtens, idonea
loca excauauit. Praecipuae ergo
mundi

994 PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI PARS II.
Natura, inquam, quatenus ea natura formam coire, qualem mundus hic ex- .H
eſt atomorum, per illam vniuerſi, ſeu hibet.
naturae rerum immenſitatem diſcur- Fortuna vero, quod atominon con-Lucret. l, .
rentium, vt ſibi inuicem magna quadam ſilio aliquo, ſed prout ſors obtigerit, !020.
copia occurrentes, apprehendere ſe, ir- concurrant, cohaereſcant, coaptentur,
retireque, & implectere mutuo poſſint; adeo, vt fortuna proinde, quemadmo-
ac ſeſe varie commiſcentes, primum dum dictum iam eſt, non ideo ſit cauſa M
quoddam veluti Chaos, & in vorticis per ſe aliqua, quae atomos temperet, & E
modum glomerari, ac deinde poſt mul- adtalem effectum diſponat, ſed quod ac
tas conuolutiones, euolutiones, factis- atomi ſint ipſa fortuna, quatenus nulla —
que molitionibus, & quaſi tentamentis praemeditatione ſibi inuicem occur- h
variis, (omnigenos videlicet motus, rentes, ſeſe complectuntur, & tale con- le
coetusque experiundo) in eam tandem cretum, prout obtingit, faciunt.
C0
CAP. IV. rer
DE EXORTV MVNDI. mi
VErùm vt rem paulo ſpecialius dedu- eliſae regredi deorſum, prohibitae ab Er
cam, & ad aliud caput interim acce- aliis ſunt, tum agiliores ad oras vſque ſip
dam, videtur mundus in hanc figu- circum extremas auolarunt, tum aliae, Ten
ram circumtornatus, conformatusque & ab ipſis reflexae, & ab aliis pone in-
huiusmodi quadam, fine follibus, &in- ſtantibus repreſlae, facta eſt mutua le
cudibus, ratione prodiäſſe. quaedam implexio, quae coelum gene- luert.
plur, Ppl. Iprimis, cum atomi motu incon- rauerit. nr le
1 4. ſulto, ac fortuito eſſent, & continuo ſi- Quae atomi autem & eiusdem natu- ĩb. v. 454 he
Lucret. Mul, celerrimeque cierentur, vbi in rae fuerunt, (cum, vt dictum eſt, variae
V, 420, hunc immenſitatis locum, in quo iam fuerint,) & aceruatim, dum in ſublime D
eſt mundus, occoeperunt concurrere, compellerentur, circumuolutae, ene m
ſeſeque apprehendere, coaceruatae ſi- perfecerunt, ſolis ac lunae, aſtrorum- b.
mul fuere in vnam rudem, indigeſtam- que aliorum naturam. Huiusmodi
que molem, in qua magnae paruis, ro- autem fuerunt potiſſimum ignificae; 1
tundae anguloſis, laeues hamatis, aliae nam quae ab ipfſis relictae ſunt, neque
aliis commiſtae fuerint. tam altum emergere potuerunt, illae
Lueret. Deinde, in confuſo hoc coetu, eae, aeris naturam crearunt.
V, 450. quae maiores, grauiſſimaeque omnium Tandem ex iis, quae ſubſederunt, ipſa ib. v. 474
erant, coepere ſenſim ſubſidere, & terra genita eſt. Et cum multum ad- ſ.
quaecunque fuerunt exiles, rotundae, huc in terra fupereſſet materiae, eaque
paruae, lubricae, illae ipſo earum con- verberibus ventorum, aurisque ex a-
curſu, coepere exprimi, & in fublime ſtris ſpirantibus condenſaretur; quae- .
ferri. Prorſus vt in turbida aqua, do- cunque eius figuratio ex particulis mi- Ouilin
nec quieſcit, inclareſcitque, partes ter- nutis conſtabat, expreſſa eſt, humi- Metam

l415. ſ

i er

Ucon- bucretl,
gerit, 1020,
entur,
dmno.
Cauſa
et, 8
quoch
null
ccur-
con-.

e ab
gue
le,
in⸗
ltun
ne⸗

ll-ib 454
e
e
ele
71 -
Gi
e;
de
lue

ſi ber 1

mundi partes genitae fuere in hunc
modum, .
De minus praecipuis, ac veluti par-
tium particulis quidpiam addam: Vi-
dentur in prima illa commiſtione effe-
cCta fuiſſe generabilium, corruptibili-
vmque rerum varia ſemina, ex quibus
res variae & conformatae tum fuerint,
& deinceps magna ex parte propagari
etiam potuerint.
Et ſaxa quidem, ac metalla, cetera-
que foſſilia, intra ipſummet terrae cor-
pus, tum, cum ipſa formata eſt, ideo
concreari potuerunt, quod maſſa fo-
ret heterogenea, ſeu ex atomis, ac ſe-
minibus diuerſae naturae conſtaret.
Et quod ipſae ſaxorum moles ad vsque
ſuperficiem diuerſimode extubera-
rent; ideo creati exinde montes, vti &
quae conualles, acplanities non potue-
re ipſis non intercipi.
Subinde vero circum montes, col-
V,781, lesque, & in vallibus, ac per arua,
herbae, virgulta, arbores, eo proxime
modo, quo circa volucrum, & qua-
drupedum corpora ac membra, plu-
mae, pili, ſetae, naſcuntur.
Verum, ad ipſa quidem animalia
quod attinet, par eſt ipſam terram,
nouum genitale ſemen retinentem,
quosdam ex ſe folliculos, in quorun-
dam quaſi vterorum ſimilitudinem
protuliſſe, eosque, cum maturuiſ-
ſent, natura cogente ruptos, anima-
lia tenera profudiſſe: deinde terram
ipſam humore quodam, qui eſſet lacti
ſimilis, exuberaſle, eoque alimento ani-
mantes eſſe nutritas.
Ouidius Nutritas, inquam, eas animantes,
Meram. quae ita fuerunt conformatae, vt
415. q. partes omnes nutritioni, vſibusque a-
liis neceſſarias habuerint. Nam, vt

Lucret.

ib. 799.

dum Nilus agros deſeruit, & terra
coepit ardore ſolis exareſcere, culto-
res varia animalia verſis glebis mnue-

PHFSICA 995

niunt, partim inchoata, partim im-
perfecta, & trunca, ac ita quidem,
vt in eodem altera pars viuat, altera

rudis terra ſit; ſic par eſt inter pri-

ma illa telluris, quaſi tentamenta,
praeter animalia perfecte formata, e-
nata fuiſſe aliqua, orba manuum, or-
ba pedum, orba oris, orba aliarum
partium, ſine quibus non licuit aut
alimentum ſumere, aut diu aetatem
producere, aut genus ſuum propa-
gare.
Quod de aliis autem animalibus Lucret.
dico, idem & de homine ipſo dictum S04.
volo intelligi. Videlicet folliculos, *
vterosue aliquos radicibus terrae co-
haerentes, & a ſole concalefactos pri-
mum increuiſſe, & infantibus ex ſe
editis ingenitum lactis humorem na-
tura miniſtrante praebuiſſe, quos ita
educatos, & adultos genus hominum
propagaſſe.
Duo quaedam addo: Vnum, haut- Lucret.
quaquam eſſe probandum, quod aliqui V; 876.
aiunt, fuiſſe tunc enatos, ac viguiſſe

Centauros, Scyllas, Chimaeras, allaque

monſtra, ex diuerſis generum partibus
conſtantia. Qua enim ratione potu-
er unt in Centauro, exempli gratia, ho-
minis & equi membra cohaerere, cum
tertio quidem aetatis anno, vix pue-
ro adhuc ablectato, equus iam floreat;
& dum equus iam prae ſenio languefcit,
homo floreſcente iuuentute ſit;
Alterum, vt tellure noua, & ſemini- ib. 923.
bus pluribus, vegetioribusque, plura
ac maiora, quam nunc, creata fuere a-
nimalia, & in ipſis homines quoque,
adeo, vt illud hominum genus fuerit in
aruis durius, tanquam ex ofſibus, ner-
visque & maioribus, & ſolidioribus
compactum, ſic deſtitiſſe demum ter-
ram, tanquam ſeminibus exhauſtis, &
quaſi mulierem ſpatio vetuſto defeſ-
ſam talia animalia ſponte parere; exinde
Kkk kkk z fieri,

2996
fieri, vt iam nusquam ſponte erum-

pant homines, ſed & ipſi, & perfectio-

PARS 1XII PHILOSOPEIAF EPICVRI P. II.

ra, maioraque alia animalia propaga-
tione ſola oriantur, V

CAP. V.
DE OBEVNIE SVAS VICES MVNDO.

OEduitur quaeſtio, an per ſe, an alicu-

ius Numinis prouidentia regatur
mundus:
Lucret. Itaque exiſtimare inprimis non o-
II, 1092, portet aut motum coeli, aut aeſtiuam,
Cicer de hybernamque ſolis conuerſionem, aut
Mar 6. ſolis, lunaeque defectum, aut ortum, oc-
. caſumue aſtrorum, aut alia huiuscemo-
di ideo fieri, quod ſit praefectus aliquis,
qui ſic diſponat, diſpoſueritue, ac ſimul
beatitudinem, immortalitatemque poſ-
ſideat. Non enim cum felicitate con-
gruunt negotia, ſollicitudines, irae, gra-
tiae, ſed haec prae imbecillitate, metu,
opisque externae indigentia contin-
gunt.
Neque oportet rurſus, cum id mu-
neris & moleſtum ſit, & a felici ſtatu ab-
Laert. X, horrens, exiſtimare eam naturam, quae
felicitatem eſt nacta, eiusmodi eſſe, vt
ſciens, ac volens haſce animi commo-
tiones, ſiue perturbationes, ſubeat, ſed
tueri potius reſpectu illius veneratio-
nem omnimodam, acorationis genere
vti, eas ſuggerente cogitationes, ex qui-
bus nullae venerationi contrariae opi-
niones naſcantur.
Quare opinandum eſt potius, tum,
5 cum mundus procreatus eſt, factos fuiſ-
Epieur. ſe eos circumplexus circumuoluenti-
ap. Luci- vm ſe atomorum, vt creatis exinde cor-
an.in lo- Poribus coeleſtibus, nata in ipſis fuerit
ve Trag. haec neceſſitas, qua tali modo moue-
rentur, & circuitus tales obirent, ac pa-
ri modo cetera omnia vices ſuas age-
rent, pro coepto ſemel rerum curfu.
Cic. L. c. Qur vero hoc potius non ſit opinan-
cap., 20, dum:? Nam, ſiue Deus ipſe eſt mundus,
vt aliqui exiſtimant, quid poteſt eſſe
minus quietum, quam nullo puncto

ib. 19.

Laert. X,
7.

libus imbecillitas: paria incommoda,

temporis intermiſſo, verſari circum a-
xem coeli admirabili celeritate?
Niſi quietum autem, nihil beatum
eſt. Siue in ipſo mundo Deus ineſt
aliquis, qui regat, qui gubernet, qui
curſus aſtrorum, mutationes tempo-
rum, rerum viciſſitudines, ordinesque
conſeruet, qui omnibus in locis, omni
tempore, praeſto ſit, & quantaquanta
ſingularum rerum varietas, ſeu innu-
merabilitas potius eſt, in totidem dis-
trahatur curas, dando ſcilicet operam,
vt hoc, non alio modo fiant; nae ille ne-
gotiis, vt ante obiiciebam, moleſtis, o-
peroſisque eſt implicatus.
Quid quod, tametſi vel ſupponatur

ibid.

ſolum, non curari a Deo res, continge-

re non ſecus omnia, ac ſi nulla eſſet pro-
videntia, deprehendetur? Quippe
nonnulla quidem bene, verum plera-
que etiam male, & ſecus, quam debe-
rent, eueniunt. Nam, vt omittam Lucret.
cetera, nonne, ſi ipſe Iupiter fulminat, VI, 416.
fulminaue regit, deberet ſaltem parce-
re templis, ſaltem non facere occaſio-

nem, qua dubitetur, annon id, caſu

potius, quam diuino conſilio eueniat?
Scilicet, quaſi omnibus rebus curſum
tenere pergentibus, vicesque ſuas obe-
vntibus, prout fuerit ab initio cœptum.
Certe hoc quoque maxime valet, genec. de
quatenus ſpecialem hominum reſpectu benef. L.
aſſerunt prouidentiam. Nam vt prae-IV. c. 4.
teream, quod iam dixi, non poſſe bea- Lucret.
tam, immortalemque naturam vlla 11, 645.

teneri ira, aut gratia; fac hominum Lactam

res a Deo non curari, qu ſe illae de ira
ſecus habiturae ſunt? Par in illis, aut Dei c. 4.

etiam maior, quam in ceteris anima-nerer
,223.

Par

ali⸗

1225. N.
i8,IW, In
1230, tllr

Ladant.
IIl, 17. k46

.

Calſinus
Epicure
s a.
Hut., in
Bruto.

Bpicur
3. Or.
L. l.
IV.
Cellum

ſaer. Dar
par malorum ſeges. Seruantur eorum
zg. V. aliqui, conceptis votis, ex naufragio,
1225. Juam multi, votis conceptis, pereunt 5
Multi liberos precati obtinent, quam
cime. id. IV, multi fruſtra, vt obtineant, precan-
1230. tur?5
Enn Fzdant. Sed, ne longum faciam, cur, ſi cu-
hinet bbie, „17. rae Deo res humanae ſunt, & bonis
gi male, & malis eſt bene? Mouet me ſane,
tad⸗ quod video bonis aduerſa ſemper con-
gne tingere, paupertatem, labores, exilia,
gu⸗ charorum amiſſiones: malos contra bea-
S tos eſſe, augeri potentia, honore af-
uante fici. Quod innocentiam minus tu-
uh tam, ſcelera impune committi; quod
ncs- ſine delectu morum, ſine ordine, ac
CMaln, diſcrimine annorum ſaeuire mortem,
eae. ſed alios ad ſenectutem peruenire, alios
8/0: infantes rapi alios iam robuſtos interire
ur alios in primo adoleſcentiae flore, im-
inge-
. OBITER DE GENIIS,
Prrinde eſt porro, ſeu Deus res cu-
he. ret ſe ipſo, vt aliqui volunt, ſeu,
Uihingen vt contendunt, per adminiſtros, quos
ad N u Genios, ac Daemonas paſſim appellant.
b Quippe & res non ſecus contingunt,
oe. Caſcus ac ſi adminiſtri huiusmodi eſſe nulli
lo⸗ Epicure- ſupponerentur, & vt concedantur eſ-
n vs ap. ſe aliqui, non poſſunt ii ſane, quales
iun unt. in fingunt, eſſe, humana videlicet forma,
ſun ruto.] & voce, ꝗquae ad nos pertingat. Vt ta-
be⸗ ceam, cum plerumque mali & vitioſi
uun. eſſe dicantur, non poſſe eos proinde
leh grer de felices, longaeuosque eſſle, quod pra-
llkenet.. vitati comes adſit & caecitas multa, &
le⸗l c.4, pronus ad ea, quae interimunt, Ja-
er iclet⸗ pfus. DM
I, 645. .
Mn t. Rpi Quam optandum foret, vt aliqui
M Ladent, Pic eſent, qui noſtri curam gererent, Vt
ap. Orig. . 2 „ 2
e de iti L. I. & quae deſunt prudentiae noſtrae, no-
t dae. IV. c. ſtrisque viribus, ſupplerent! Quam
Celum. ſpeciatim optandum iis, qui funt in
4;
1

PH FSICA

neque poteſt, aut & vult,

997
maturis funeribus extingui: in bellis
potius meliores & vinci, & perire.
Maxime autem commouet, homines
inprimis religioſos grauioribus malis
affici, iis autem, qui aut Deos omnino
negligunt, aut non pie colunt, vel mi-
nora incommoda euenire, vel nulla.
Quin etiam mihi videor, non male

. . Lactant.
hac ratione argumentari. Aut Deus de ira

vult tollere mala, & non poteſt, aut Deic, 13.

poteſt, & non vult; aut neque vult,
& poteſt. Si
vult, & non poteſt, imbecillis eſt, ideo-
que non Deus. Si poteſt, & non vult, in-
vidus, quod aeque alienum a Deo. Si
neque vult, neque poteſt, & inuidus,
&imbecillis eſt, ideoque neque Deus.
Sivult, & poteſt, quod ſolum Deo
conuenit, vnde ergo mala? aut cur
illa non tollit?

CAP. VI.

SEV DAEMONIBVS.

bello ſanctiſſimorum honeſtiſſimorum-
que facinorum duces, vt non ſolum

armis, equis, nauibus, ſed ipſorum

quoque Deorum auxilio poſſent fi-
dere.

Ac nonnulli quidem interdum ap- Caſhus
Plut.
l. c.

parere quibusdam dicuntur: ſed quid- ap.
ni ii, qui Genios fibi apparere com-
memorant, aut mentiuntur, & fin-
gunt, aut melancholici ſunt, talesque,
vt aerumnoſorum corpus ipſis tum
ſuſpendat, tum ad extraordinaria de-
flectat imaginationem? Notum eſt
certe, nihil eſſe imaginatione compa-

ratius ad mouendum, transforman-

dumque, (tametſi in re nihil ſubſit,)
in omnem ſpeciem. Quippe, quod
facta menti impreſſio ſimilis ſit illi,
quae in cera fit, quodque humanae
menti habenti in ſe, quod fingit, &
quod fingitur, ea inſit vis, vt ſumta
Kkk kkk3 ex

998
ex rebus viſis, auditisue occaſione
quapiam vel leuiſſima, ſpeciem ex ſe
ipſa facillime variet, atque transfigu-
ret, vt manifeſtum quidem faciunt,
quae per ſomnum fiunt, inſomniorum
commutationes, tanquam ex quibus
deprehendatur imaginatrix facultas,
varietatem omnigenam affectuum, vi-
ſorumque ſubire. Vt proinde mirum
non ſit, ſi, vbi facultas eſt laeſa, dae-
mones, aut alia, de quibus quidpiam,
quocunque modo praeconceperint,
videre videantur.
Cic. de Solent inſuper argumento ad ſtabi-
Rrinat: liendum, vt prouidentiam, ita extan-
3. tiam daemonum, obtendere diuinatio-
nem: ſed piget humanae imbecillita-
tis, quando & ex ſomniis diuinatio-
nem repetit, quaſi nempe Deus per
grabatos in cedens, ſtertentes admo-
neat viſis tortuoſis, quid ſit ventu-
rum: & exomni portentorum, oſten-
torumque genere; quaſi, niſi Deum
commiſcuerimus, non modo cum ſole,
cum luna, cum variis animalibus, ſed
cum omni etiam aere, ac lapide, non
habeamus ſatis idoneum euentuum

CA P.
DE FINE SEV INTERITV MVNDI.

Cic, de [Am eſſe mundum interiturum, fi-
as, De- A nemque habiturum, ex eo depen-
or, l, g. det, quod genitus ſit, exortumque
habuerit. Siquidem neceſſe eſt, o-
mnia, vt concernuntur, ita diſcerni,

inque ea diſſolui, ex quibus coalue-

rint: illa quidem id perpeſſa ab iſtius-
modi cauſis; ſed omnia alicunde, &
aliquando tamen. Quo magis profe-
Cto mirari par eſt, eſſe aliquos, qui non
modo natum introducentes mundum,
ſed etiam manu pene factum, edicant
ipſum ſempiternum. Quae eſſe enim
poteſt, yt ſupra arguebam, coagmen-

pARS XiI PriOSοDρAr EPICVRI PARS II.

4

huiusmodi opificem, fortunam &
caſumꝰ?
Verum, vt de ſolis oraculis dicam,

pofe

Uis

lucret. Vige

cum poſſit tot modis conuinci, eſſe Nr. d
illa meras vatum impoſturas, tum vel llof g erin⸗
ex eo ſane ſubodorari in promtu eſt, extt
quod verſibus vtantur malis, quique per
ſint plerumque principio trunci, me- rint
dio elumbes, fine claudicantes: quod mut
ſane non contingeret, ſi funderentur gkun
diuinitus, quando a Deo nihil, niſi noc
bene, decenterque fieri par eſt. ſenl
Et memini quidem, cum Sami ado- Aboſto- ſect
leſcerem, ſolitum iactari oraculum il- liusCent. c
lud, quo ferebant, Polycratem inſulae 4 2 dile
tyrannum, Pythia, & Delia celebran- Aiia. ex
tem, miſiſſe ſimul Delum, ſciſcitatum 6
Apollinem, num, quae ſpecçtarent ad lvert. q
ſacrificium, ad praefinitum tempus V.v. grel
offerret: ac reſpondiſſe Pythium, haecd Pſg de⸗
tibi Pythia, & Delia ſunt, addentes den
inde ſignificatum, ea illi extrema fu- mi
tura, ſiquidem ipſum non multo poſt lucret. Ul
tolli e medio contigit: verum, qui po- V2. (nl
tuit reſponſo illo ſignificari ea ſacrifi- luctet. (
cia fore extrema potius, quam me- 7l C0.
dia: niſi quod vulgo auidi nimis au- tr⸗
ricularum homines ſunt? luan el
VII. ,20n I
. 11 X. . 1b,274.
tatio non difſolubilis? aut quid eſt,
cuius principium aliquod ſit, nihil ſit 1
extremum? A282.
Vigdetur ſane eſſe mundus, animalis, plut plac.
aut plantae inſtar, quemadmodumge- II. 4.
nitus, ita corruptioni obnoxius; tum,
quia non ſecus ac illa, ex atomis con-

ſtat, quae propter motum inteſtinum,
quo indeſinenter cientur, moliri de-
nique exſolutionem poſſunt, tum, quia,
vt illis, ita & mundo accidere poteſt
extrinſecus cauſa, quae ipſi exitium affe-
rat: maximeque, cum notum ſit, vnam-
quamque rem vna via natam, denaſci
poſſe

n &*

lan,
, eſſe
n vel
l eſt,
ique
me-
quoch
entur
, niſi

lado. Apoſto.
D il. liuscent

15. in
ulge g,,

binn ,tu.
tu
t ad
Pus
Daec
tes
fü-
oſt
o⸗
ſi⸗
ne⸗
