cernendum ſe praebuit, atque ridens. Aelian.

Cumque apraeſentium nonnemine es-Var. V, 8.
ſet interrogatus: iſtane moleſte fers, Plutarch.
Socrates? Nequaquam vero, dixit, nam 7 οα.
in hoc theatro velut in magno conui- 27:
vio oblectandis pluribus, qui iocos in?10. ..
me coniiciunt, inſeruio. Primum
haec Comoedia Iſarcho Archonte
acta fuit, cum Cratinus victoriam re- Schol. ad
portaſſet, anno I Olympiadis LXXXIX. Aei ie
Eandem Ariſtophanes, cum repre
henſionem quorundam ob eam incur-
riſſet, vlciſcendi animo rurſum in-
ſequenti anno exhibuit, Archonte
Amynta, apparatu & ordine haut pau-
lo deteriore.
7— . . Laert. II,
Amipſias quoque, alius Comicus, 28.
Socratem deriſit in dramate, cui Tri-*Non
bonis titulum“ fecit, hiſce inter alia Putem
verbis: ðð ey TGi-

e

. . vt
O Socrates, multis ſtulitor, paucis-a ud La-

Zmis ert. titu-
Molior, Oadmm Rt ipfus ades, obdurans lum dra-
& perferens. maris⸗
N. ,„. .fnotare
Hanc penulam tibi quatſo guis in- ſed habi-
duit? tum, quo
. . . . . . 8
Frqus hoc incommodi coriarii dedit. Kena
ſſteba-
P. X. tur. Hinc
8 CRATI §. penulae

obtrectabant: clandeſtinis quoque inſi- S 0
dis vtebatur Anytus, donec, poſtre-in verſi-
mo opportunitatem naétus, efficeret, busAmi-
Vt accuſationem aduerſfus eum apud bſiae.
Senatum

.

“
H

mnem bi. P

Senat
tem
er laelt. Ne
I 40. ( C
cje
aſet
nd
„»ᷣay
e
be
Pol. P.19, ob

liban. Dle
Apol. . (en
644. gl
Ien
Cra
I
n
ue⸗
Nem
Ftab
eN
Jenoph.
Apol, p.
& Mem. phi
LIW. . hil
1b D. Her
*Kanle. ue
ſati 1 .de
fenſoyit 10
circum. C.
ſpie io, 0-

ℳ
7

tae, J.
guamte- ale

mii lon⸗ 0l.

fanter, iu/
ationim ,
expen. 6
dene & ſen
guent. ge
guae tamen:
lconterasl

octa.

dille,
n 0.
hien.
dtol.
he.
ndra-
ſtans
dens Acliza.
ne e. Var .
fers, Anant.
Nam a.
onui. 4).
coS inb 10,0.
imum
nonte
Me. Ariſt.
NNin
epre
cur-
a in⸗
honte
pen.
ett l,
CUS, 28,
TEI-Non
er Aiabuen,
9 1

. N.
lls- 2uld la.
ett. titu.
ylun dn.
matis,
notate,
r in- led hubi.
tum, quo
.650 clates
Ueditin ena
ſiſteba⸗
tur. Hinc
penulae
„ etian
e juſt⸗ mentio

gran.

oltre-in vel.

usAmi-

etn
cere⸗ ſae,

cpudl
natE

II, 40-

Schol. ad

Senatum inſtitueret Melitus, erat au-
tem libelli eius ile, qui ſequitur, ſenſus.
ex Laert. elitus, Meliti filius, Pitthenſis, So-
„Cratem, Sophronifci fillum, Alope-
*Cienſem, defert. Socrates, praeter ius
*& aequum, Deos, quos ciuitas eſle cen-
* ſet, ipſe non cenſet, nouaque Deorum
*numina introducit: praeter ius & ae-
* quum item, iuuentutem corrumpit:
*„Poena illi, mors.
Iat. A. Hoclibello, iuramento intercedente,
pol. p. 79. Oblato (νwτνισοιρνσ q Plato appellat) Cri-
. Suid. to vas eius ſiſtendi factus eſt. Paulo

10 3 . .
e. poſt clanculum ad eum miſit Anytus,
Liban. Precatus, ne deinceps mentionem fa-

Apol.p. Ccere vellet coriariae a ſe exercitae,
644. quod ſi promitteret, vicisſim actioni ſe
renunciaturum pollicebatur. At So-
crates, veritatem, dum viueret, ſe disſi-
mulaturum haut eſſe reſpondit, nec
vnquam aliter, quam feciſſet huc vs-
que, de eo locuturum. Neque actio-
nem ab eo inſtitutam id impetraturam,
vt ab iis dicendis reuocari ſe patiatur,
ad quae proferenda ſeſe officio teneri
exiſtimet.
Xenoph. Tempus omne, quod ab accuſatio-

70r. D. ne inde ad iudicium vsque effluxit,

2 Mem. Philoſophiae, pro more, im pendit, ni-

L. IV. p. hil de defenſione ſolicirus: quod cum
816. D. Hermogeni obſeruatum eſfſet, eum-
* Stanle- que ille ea de re interrogaret: Nonne

ius verte- ſt i,
veér reſ oondit 6X mds Sinen, 6
bat: Af- „reſpondit, ei’ 4

farim de- mneditatione vitam me ασαſριν* Illo ve-
lenſonis 10 quaerente, quo pacto“ dixiſſe So-

circum- Cratem, quoniam nunquam iniuſti quid-
ſpicio, o- quqin admiſi, quae ſanz optima ſit de-

ene n bi Popfeo. At olſeruamus, Hermogenes
alebat, oratorum arte quandoque iudi-
n„ui con⸗ Cés éo ddduci, vt ſontentiam aduerſus
kanter, iuſtos ferunt, abſoluant iniuſtos.
rationem profelto, aiebat Socrates, bis defenſto-

taét,
gsan te-

At

geus & nem ad iudices meditari volenti numen
pere aduerſatum eſt mihi. Tum Hermo-

quenz. genes; mira ſane refers. Mirumne
quae tamen a Graecorum ſenſu recedunt, maxime
ſ conferas locum ex Memor. allegatum.

IV DICGIV M S0 CRATIS

vero ſit, Socrates reponebat, Deo vi-
deri potius eſſe, vt hoc tempore viuendi
Jfaciam ſinem?
nemo me vel melius vixit, vel ucundi-
vy, idque, vt nunc mihi maximo eſt ſo-
latio, ta ſummae, & amicis meis, & mi-
hi extitit voluptati. Quod ſi diutius
viuam, neceſſe erit ſenectaz ſubire incom-
moda, auditu male & viſi aſfici, minis
intelligendi facultate valere, minus ad
diſcendum ſieri idoneum, magis vero
obliuioſum; qui fteri taque podſet, vt

diutius viuere, & deterius, Cupiam?! Ve-

roſemile eſt, Deum, mei amantem, voluis-
ſo, vt aetate, qua maxime deceret, modo
optimo morerer. Nam ſi iudicum mo-
riar ſontentia, mortis genere occum-
bham, quod lenisſimum eſt omnium, mi-
nimumque negotii exhibiturum amicis,
quo nihbil committatur indecori in prae-
ſentium conſpectu, & corpore atque animo
Janus diſcedere posſem. Hoc annon opta-
bileſet imprimis? Optime profelo Deus
meditandae defenſeoni aduerſatur nem-
pe eam ſi perteéxere datum eſſet, extra-
heret id meam in hac vita commoratio-
nem, vt morbis excruciatus, & ſonectae
imhecillitate, demum vitam ſnirem.
Equidem illa, mi Hermogenes, égo pro-
felto non expeto. Sed ſe vitae meaeer-
poſitis rationibus, vtque aduerſus De-
vim & homines me geſſenim, iudicibus
viſum ſuerit, vt capitis ſupplicio affi-
ciar; mortem eligum potius, guam vt
vitam longiorem emendicem, morte
deteriorem. Similiter alii eius familia-
res ad defenſionem parandam eum ex-

hortabantur, de victoria ſecurum eſſe-:

tuliſſet, vt ea pro ſe in iudicio vtere-
tur, non inuitus legit, & commode
ſcriptam eſſe dixit, non ſibi tamen eam

commodam eſſe. Lyſia vero, quo pa-

do ſibi minus commodam diceret?
interrogante.

Ad hoc vsque tempus

. . . .gde
jubentes. Diſertiſſimus orator Lyſi-or. 1,54.

as, quum ei ſcriptam orationem at-Laert. II,

41.

6 P ART. III.

interrogante, annon vero, aiebat, caleei

aut veſi es concinnae eſſe poſſunt, & ele-

gamtes, nec tamen mihi conuenire? di
mihi calceos Svonios attuliſes, non vte-
rer, quamuis eſſent habiles, & apti ad
bedem, quia non eſſent viriles: ſic illam
orationem diſertam ſibi & oratoriam
lur. X videri, fortem & virilem non videri.
Kheto. Quamuis enim acerbe aduerſus iudi-
rib. Lyſ. Ces dictis refertiſſima eſſet, erat tamen
Laert. II, illa iudiciali inſtituto vicinior, quam vt
40. Philoſopho conueniret.
Xenoph. Cum iudicii adeſſet dies, Anytus,
bol.ke. Lyco, & Melitus, accuſationem contra
eum inſtruere parabant, primus plebis,
Liban. ſecundus oratorum, tertius poetarum
Apol.l. c. Cauſam acturus. Primus Melitus ca-
thedram conſcendebat ei negotio deſti-
natam, atque orationem, tenuem ſatis
atque ieiunam, infeliciter adeo recita-
bat & pueriliter, vt nonnunquam prae
metu penitus exciderit, atque hiſtrio-
nis inſtar, inflexo capite, ſpeciem eius
prae ſe tulerit, qui ſubueniri memoriae

ſuae peteret; vt riſum continere non
pPoſſent vel ii, ad quos maxime cauſa

tanti momenti pertinebat. Eius ora-
tionis pars extitiſſe videntur ſequentia,
ſparſim a Nenophonte tradita, quo-
rum nonnulla a Libanio etiam allegan-
tur.
Memor. Perſuadere bocratem guditoribus ſälas;
I. p. 712. vt leges receptas contemnant, ſtultorum
D. Dwe, aientem, vt fabis gubernemtur; id,
quod ad ſuffragia ſpectat Senatorum,
quae ferebant fabi in vrnam conie-
Ctis.
Memor. e Socratem ex Critiae atque Alci-
I. p.713. biqdis neceſſartis, quorum illius ſumma
A. ſe in Oligarchia prodiderat auaritia

atque violentia, alter tyrannidem affe-

Ctabat.
Mem. I. SMos item eum, vt parentum detre-
p. 719. B. AOarent obſoquium, imptuißſe, diſeipulis
bollicitum, facturum ſo, vt parentibus

CAL. A.
ſapientiores euaderent! atque docentem
optimo iune ſieri poſſe, vt ſtolidum pa-
rentem vinculis filius oerceat. Nempe
idem ius eſſe in eos, qui minus ſapien-
tes ligaſent, iis, qi iphis quoqué ſapien-
tiores exiſterent.
Vt ceteris etiam cognatis omnibus ibid, D.
parum honoris exhiberent eundem effo-
ciſe, nihil eos emolumenti vel aegrotis,
velaccuſatis afferre inquientem. Nem-
pe illis medicomagis, his cauſae patrono
opus eſſe. Bonam voluntatemitem amico-
rum, qui nihil proeſtare queant, nauci
eſſe exiſtimandam. Sapientisſemum
quemque honore dignisſßimum eſſe. At-
que eo boc intendige ipſüm, vt praecci-
puum honorem ſibi ſoli omnem arroga-
17 6I.:

Ex Poetis eum loca excerikiſſe, guae lc.

offenſae maxime eſſe pocſint; alia, in qli-! 2O: G,

bus nihil eſſet improbi, in pesſimum ſon-
ſum vertiſe, vi familiares ſuos ad im-
proba facta excitaret, v. g. Heſiodeum
Ilud:
Nullum opus eſſe putes probro, ſunt
otia probro.
ita expoſuiſſe: quaſßi Poeta ſuaderet o-
mnia lucri cauſa fieri iure poſſe.
Frequenter item Homerica illa in ore
eum habuiße, detorta in peſſmum ſen-
ſum, quafe Poeta nempe pauperem ver-
berari permitteret,
Regem nactus, magna aut virtute
virum quem
Conſpicenet, verbis hunc demulcebat
amicis:
O felix, tibi non ignaui more timen-
dum eſt,
Verum ipſus ſedeas, aliosque ſodere
ubeto.
At, ſequem media clamantem e plebe
videret,
Hune ſceptro ferit, caſtigans, talia

alur.
7. Iufelix:

Liban.
Apol. 1. 61 lie
L ,.63) Ml
0. omhla
Ctre
ſut.
Iberat
Onnnub⸗

Diunl. ſubiro

lc4 (ien,
2 docta e
taeA4 et
b Plao Atque
Apol, ſermo
init,
Cie de
1
rat. lel,
. 1
51. reture
cing
Anie Nug
7o arne
vert
e
.
A

erten
n a.
Nenge
ſipien-

opien.

mihutidind.
n e-
Neyn-

hotreng
Amich-

„gulelcih.
in Mi-20,,

ſa.
Adim-
deum

ſum
ret -
in ore
ver-
irtuti

peli

imer⸗

à Socra-

Orat.

IVDICIVM
Infelix: ne te moueds, melioribus
adures
Praebetuas, animi nullo qui robere
praeſtans
Non es conſliis vllis nec idoneus ar-
mis.
Liban. FEinita oratione deſcendit Melitus,
Apol. T. ei ſccedebat Anytus, oratione proli-
I. p.635. Na & inuidioſa: poſtremus Lyco, arte
G. omni adhibita, quae a Rhetorica eſt fa-
cultate, accuſationi coronidem impo-
ſuit. Nolebat autem Socrates, vt mo-
ris erat, cauſae patronum ſibi aduocare:
ipſeque, dum aduerſarii dicebant, aliis
omnibus mentem occupare videbatur.
Cicer. de Illi vbi dicendo finem feciſlent, ipfe
Diuin. L. ſubito ſuggeſtum conſcendit, quod fa-
I. 54 ciens, ſignum a Daemone, quo prohi-
tio. Bp-4 Deretur, ne faceret, nullum accepit,

b plato atque in riſum ſolutus ſubamarum,

Apol. ſermonem, qui ſequitur, recitauit, ni-
ge hil praemeditatus, 'vt non fupplex aut
I, reus, ſed magiſter aut Dominus vide-
54. retur eſie iudicum, liberrima contuma-
Ciea, quae non a ſuperbia quidem, ſed
Xenoph. animi procederet magnitudine. E-
Abol. p. . vero, iudices, primum hoc miror,
703. c. «vnde vnquam Melitus hoc animad-
*Verterit, quod ait, me, quos Deos
*exiſtimet ciuitas, pro Diis non habe-
„re. Nam ſacrificantem me commu-
*„nibus feſtis, & in aris publicis, tum
alii, qui coram adſunt, videre, tum
*Melitus ipſe, ſi quidem voluit. No-
*VoOsS vVero Deos quo pacto ego intro-
*“ducam, eo, quod voce Dei me dirigi
*Profitear? Nam qui alitum ſignis, &
cchominum vtuntur affatis, ex vocibus
*ſcilicet coniecturas ſumunt. De to-
*nitruis quis dubitet, vocem ea ede-
*re, & inter praecipua eſſe omina? Sa-
*Cerdos item e tripode Pythia, nonne
*& ipſa voce, quae habet a Deo, enun-
*Ciat? Enimuero Deum futuri prae-
ſcium eſle, ac ſignificare futura cui

5& CRA TTIS. Vi
*„velit, omnes haut aliter atque ego &
*dicunt, & exiſtimant. Sed alii auguria,
*& omina, & coniectores, & vates ad-
*„Pellant eos, qui futura ſignificant.
*“Ego vero Daemonium hoc appello,
* meque arbitror, dum ſic voco, magis
*Vereac pie loqui, quam ii, qui aui-
*„bus diuinam facultatem adtribuunt.
*Neque me impoſturam hac quidem
*Parte committere, multi ſunt teſtes,
„quibus conſulta numinis, minime
falſus, enunciauerim. Haec audien-
tes, cum tumultuarentur, iudices, quia
partem dictis fidem non haberent, par-
tim inuiderent ei, quod maiora a Diis
quam ipſi eſlet conſecutus, tum per-
*rexiſſie Socratem: Age vero, alia quo-
*que audite, vt magis etiam ex vobis
*illi, qui volent, diuinitus honorem
*mihi tributum non credant. Quum
*Oahaerephon aliquando Delphis ora-
*Culum de me ſciſcitaretur, in multo-
*„rum praeſentia; reſpondit Apollo:
*neminem hominum me vel liberalio-
*ris eſſe indolis, vel iuſtum magis, vel
*„“magis prudentem.“ Qumque, his
etiam auditis, iudices magis tumultua-
rentur, rurſus dixiſſe Socratem: “At-
qui maiora, iudices, Deus ille de Ly-
*Curgo, qui Lacedaemoniis autor le-
“„gum fuit, quam de me, oraculis pro-
*„didit. Fertur enim Lycurgum, in-
*gredientem fanum, ſic allocutus efſſe,
„Vt diceret: Dubito equidem, num
*te Deum adpellem, an hominem. Me
*„Vero Deo quidem ille non com-
*Parauit, ſed inter homines plurimum
*Praeſtare cenſuit. Nihilominus vos
*„ne in his quidem Deo temere fidem
habueritis, ſed meipſum conſiderate.
*Quem enim minus me cupiditatibus
cCorporis ſeruire noſtis? quem libera-
liorem? qui a nemine neque mune-
*ra, neque mercedem accipio. Quem

Ver iuſtiorem merito exiſtimetis eo,
X 2 WKZ

qui

172 . PARI. WI.
*„qui ſic ad praeſentia ſemet accom-
*„modat, vt alienae rei nullius egeat?
*& ſapientem illum virum quis merito
*non dixerit? qui, ex quo tempore in-
*telligere, quae dicebantur, coepi; nun-
*quam intermiſi tum inquirere, tum
*diſcere, quicquid boni poteram. At
*minime fruſtra me laboraſſe, annon &
„illa vobis argumento eſſe videntur,
*quod multi ciues ex iis, qui virtuti
*dediti ſunt, multi etiam exteri mea
* Cconſuetudine prae omnibus vti malu-
“erint? Quid eſfle dicemus in cauſa,
*quod cum omnes norint, minime mi-
hi facultates eſſe ad remunerandum,
*nihilominus multi cupiant aliquid mi-
*hi donare? Quod ego item a nemine
*beneficium repoſcam, cum complu-
*res, ſe mihi gratias debere, fateantur?
*Quid quod aliis in obſidione ſuam de-
*Plorantibus ſortem, ego vitam dege-
“„Trem, nihilo magis iconltaribus im-

“„peditam, quam cum maxime beata
*„Ciuitas eſſet. Quid? quod alii deli-

*Cias e foro ingenti pretio mercantur,
*ego ſine ſumtu ſuauiores illis delicias
*exanimo meo comparo. Quod ſine-
*mo in iis, quaecunque de meipſo dixi,
„redarguere mendacii me poteſt, cur
« non merito tum a Diis, tum ab homi-
*„nibus lauder? Et nihilominus tu, Me-
lite, dicis, me, his vtentem inſtitutis,
“„“corrumpere iuuenes. Atqui noui-
*mus certe, quid ſit, iuuenes corrum-
“pere. Tu dicito, an quem per me
ſcias vel ex religioſo impium, vel ex
“„modeſto petulantem, vel ex frugali
*Prodigum, vel ex ſobrio vinoſum, vel
c X laborum tolerante mollem, vel alias
deteriorem factum?“ At ego profe-
cto, ait Melitus, noui eos, qui abs te
perſuaſi ſunt, vt tibi magis obtempera-
rent, quam parentibus. *Equidem
*hoc, inquit Socrates, quantum ad in-
«ſtitutionem, verum fateor. Sciunt

CAP. X.

„enim hanc meam fuiſſe curam. Ita
"de valetudine medicis potius homi-
*nes, quam parentibus obtemperant:
*„& in concionibus omnino Athenien-
*ſes vniuerſi potius iis, qui prudentifſſi-
„me dicunt, quam neceſſariis ſuis pa-
rent. Annon in delesgctu praetorum
*& parentibus veſtris, & fratribus, &
*Vro vobis ipſis antefertis eos, quos
„exiſtimatis rerum bellicarum peritiſſi-
äs eſſe? Nimirum, O Socrates, in-
quit Melitus, & expedit ita, & vſu rece-
ptum eſt. *Annon igitur; ſubiecit So-
*cCrates, aequum hoc tibi videtur efſe,
*„quod cum in ackionibus ceteris prae-
ſtantiſſimi quique non ſolum pares
caliis ſint, ſed etiam eximio quodam ho-
„nore ornentur; ego, quia maximo in
„hominum bono, quod inſtitutio
„Praeſtat, quorundam opinione ce-
„teris praeſtare iudicer, Capitis abs te

canquirar?

Plura eiuscemodi prolata tum ab
ipſo, tum ab amicis eius, fuiſſe, qui eius
cauſae patrocinabantur, Xenophon
narrat: Sed adeo diſplicebat iudicibus
inſolitus, quem ſequebatur cauſam di-

cendi mos, vt, Platone ſuggeſtum con-Laert. II,

ſcendente, atque Apologiam pro So-
crate his verbis exordiente: Minimus
natu cum ſim, Athenienſes, omnium, qui
tribunal conſcenderimt, interpellato o-
mnes inclamarint, imo eorum, qui deſeen-
derunt: quod facere proinde coactus
fuit. Ipſi vero fuffragia ferentes
CCXXCI iudicum ſententiis eum da-
mnarunt. Moris autem apud Athe-

nienſes, Cicerone obſeruante, fuit, Vt, De Orat.

reo damnato, ſi fraus capitalis non eſſet,
quaſi poenae aeſtimatio fieret. Ex ſen-
tentia, cum iudicibus daretur, interro-
gabatur reus, quam quaſi aeſtimatio-
nem commeruiſſe ſe maxime confite-
retur: quod cum interrogatus Socr t
tes eſſet, XXV drachmas, vel, v
Eubulides

41,

1, 54.

viam .
AIV. No⸗

Max.

eum
1 Plzto Geill
Apol. p. tione
38.0. fatett
* Fe ſenl
noph.l..
Ci. Prien
1c. qoon,
bereri,
Laerh Il Lin
2. Higis
Yenoph. den
lc. Var,
ceſle
ſte
le
a
aſbi
cll
e
e
O
(1
me

6 ho

¹Corlol,
ad H.

I
TVr. uNN
Diſſert. int
del I.
WIIX. trad
memor. (ecl
IV. dag. Iatan-
910.5. Occr
lato
Thee-
don. b.

8 4.

n. lu
hom-
Pperant.
hemien-
dentic.
ſilis Pe-
etorum
bus, &
0, 0S
beritiſlt⸗
ltes, In.
lurece.
lecitd0.
tur elle,
prae.
n pares
dumho-
Nmoin
Nſtitutio
One ce-
5 b te

wom
guieins
ophon
lcicibus
lim di-
n cON- Leert I,
ro 50. 41
inimut
nn li
lato 0-
coactus
erentes
n da⸗
Athe-
in, Ve Orat.
onelle 54.
Exlen-
Nerro⸗
matio-
obite-
0rt
vel, V
bulides

Laert, II.

Xenoph.

don. p.

rpIoν1àꝶâi SαιiAuTr s

Eubulides dicit, centum ſoluturum ſe
dixit. Neque amicos enim quidquam
. xe. Conferre patiebatur, Platonem nem-
noph.l.c. Pe, Critonem, Critobulum, & Appol-
lodorum, qui XXX minarum pretium
eum offerre iubebant, ſeque dabant fi-
b* Plato deiufſores:? dicebat enim multae ſolu-
Apol. p. tionem eius eſſe, qui iniuſte ſe feciſſe
38. C. fateretur,“ atque iudicibus aiebat, ſe-
aoph.I.e. ſe meruiſſe, vt ampliſſimis honoribus &
4d Cic. praemiis decoraretur, &, vt ei victus
I. c. quotidianus in prytaneo publice prae-
beretur, qui honos apud Graecos ma-
xXimus habebatur. Cuius reſponſo iu-
dices ſic exarſerunt, vt capitis eum
condemnarent, adiectis aliis XXCſuf-
fragiis.
Sententia lata, a riſu ſe haut contine-
bat, atque, ad amicos conuerſus, ne-
ceſſe eſt, inquiebat, eos, amici, qui te-
ſtes docuerunt, vt peierando falſum
aduerſus me teſtimonium dicerent,
*cVna cum illis, qui paruerunt, magnae
ccſibi tum impietatis tum iniuſtitiae
*Conſcios eſſe. Me vero cur animo abie-
"EC0% magis nunc eſſe conueniat, quam
ante condemnationem, quum non ſim
äuictus quidquam eorum feciſſe, ob
*quae illi me accuſarunt? Neque enim
cme pro loue, Iunone, Diisque praeter
*hos ceteris, nouos quosdam Deos ſa-

2.

1. c.

³ Conſol.
ad Hel-
XIV. OOcraes (vt Seneca ait) eodem illo
b Max. —.*vultu, quo aliquando ſolus XXXty-

Tyr. rannos in ordinem redegerat, carcerem
Diſſert. intrauit, ignominiam vel ipſi loco de-
XXXIX. tracturus. Neque enim poterat carcer
. 389 videri, vbi Socrates erat. à½ Hic ab Vn-
memor. decimuiris vinctus, XXX diebus poſt
IV. pag. latam ſententiam fuit, eiusque rei illa
516. B. Occaſio extitit. Nauem illam, qua olim
Plato Theſeus quatuordecim illos iuuenes in

Thae. (retaln deduxit, illosque & ſeipfum
58. A. 8

.

CA P. XI.
DE CARCERE EIVS.

173
cCrificiis placaſſe, nec iurando inuocaſ-
„ſe, nec denique nominaſſe com-
*pertum eſt. Iuuenes autem, quo pa-
*Gto corrumperem, ad tolerantiam &
frugalitatem eos qui adſuefeci? A faci-
„noribus, mortis fupplicio dignis, ſa-
*Crilegiis, parietum perfoſſione, pla-
*gio, patriae proditione, ipſi me abſol-
*„Vunt aduerſarii. Quo fit, vt mirum
„mihi videatur, quamobrem mortis
caduerſus me ſententia ſit dicta. Ne-
*„ que ideo, quod iniuſte occidor, ani-
“„mum me abiicere par eſt. Id enim
*„non mihi, ſed iis, qui ſententiam tu-
lere, dedecori eſt. Palamedis me ſola-
“tur exemplum, qui non abſimili mor-

tis genere periit: is enim, etiam nunc,

*Jonge magis celebratur quam VIyſles,
*Cuius iniquitate interemtus fuit. Non
*modo futura, verum praeterita etiam
*„tempora teſtimonium mihi praebitu-
cra noui, neminem me vnquam laeſiſſe,
aut peiorem reddidifle: ſed omnibus,
*qui mecum verſati fuerunt, profuiſſe,
*quantum in me poſitum fuit, quic-
*quid mihi fuit bonorum, gratis cum
*„els communicando. Quibus dictis
ita diſcedebat, vt nihil eſſet quod dictis
ab ipſo non reſponderet: atque tum o-
culis, tum geſtu, tum incefſſu hilarita-
tem prae ſe ferebat.

ſeruauit, Apollini ille ſe dedicaturum, ſi
ſaluo ſibi redire liceret, vt paulo poſt
contigit, votum fecit, miſſurumque
promiſit quotannis Delum cum mune-
ribus. Eam vero inde religioſe obſer-
vare conſuetudinem perrexerunt A-
thenienſes. Quae antequam obiren-
tur ſolennia, vrbem luſtrabant, nec
quisquam publico decreto capite mul-
cCtabatur, priusquam nauis & Delum
juiſſet, & inde rediiſlet: quibus rebus
X 3 nonnunquam

14 PART. IIr.
nonnunquam, vento inprimis aduerſo,
longum tempus ducebatur. Auſpicia
ſolennibus Apollinis dabat ſacerdos,
puppimnauigii coronando; id quod
pridie, quam iudicium ſubiret Socrates,
contigit, eaque de cauſa tam longum
inter iudicium & mortem eius tempus
interceſſit.

plato l. e. Eo interuallo plurimi ipſi aderant a-

& rel.

Plato
Criton.

b. 43·

micorum, cum quibus, pro more ſolito,
diſputando tempus terebat. Ab iis iden-
tidem, vt elabi conaretur, ſolicitabatur,
nonnullis etiam vi eum ſeſe abducturos
pollicentibus. Quod non modo non ad:
mittebat, verum ridebat etiam, an lo-
cum extra Atticam noſſent? interro-
gans, quo mors penetrare haut poſſet.
Eo animo Crito quoque ad eum acceſ-
ſit, biduo ante eius obitum, mane ſum-

mo, qui frequentiore acceſſu ſuo, do-

nisq; repetitis in ſuas partes aliquantum
pertraxerat eum, qui cuſtodiae praee-
rat. Cumque dormire Socratem cer-
neret, dormienti aſſedit, ſfomnique ob-
ſeruans ſuauitatem animi eius aequali-
tatemq; miratus eſt. Simulatque exper-
gefactus ille eſſet, noua parum auſpicata
ſe aiebat afferre, quae, ſi ipſi vel maxime

talia non videantur, videri tamen o-

mnibus Socratis amicis: nauem nempe
ſequente luce fore in portu; affirmare
enim nonnullos, Sunio recens profe-
Cos, ibi eam ſe reliquiſſe, eſſeque vero-
ſimile, ea ipſa illam venturam die, Socra-
tem vero proxima moriturum. Quod
Wur ſüackuu ſit, Socrates aiebat,
non tamen hodie illam arbitror venti-
ram. Nempe poſtridie, quam venerit,
me aiunt moriturum illi, quorum eſt
barum rerum arbitrium. Craftina ta-
men luce me moriturum haut eſe ex
ſomnio colligo, quod iſta mihi obtigit no-
de. Videbatur enim mihi mulier, ſpecie
egregia, albis induta veſtibus, meo nomi-
no mie appellare, & dicere:

CAP. XE.
Tertia lux pinguis Phthiae te Mrt
in ora.

Idemque Aeſchini quoque ab eo rela-II, 35.

tum efle, Laertius refert. Eam igitur
Crito occaſionem arripuit, qua ei per-
ſuaderet, vt fuga ſibi conſuleret: id
quod variis efficere argumentis conaba-

tur. Nempeauaritiae criminis ſuſpe-

ctos fore ipſius familiares, qui, vt opibus
parcerent, eum redimere noluiſlent.
Poſſe autem id exigua fieri impenſa, &
ſine moleſtia eorum, qui illis valeant fa-
cultatibus. Se ipſum quidem illi im-
penſae faciendae imparem haut eſſe, Vel,
ſi par non ſit, Simmiam, Cebetem at-
que alios ſuum etiam collaturos. Non
eſſe ipſi voluntarium ſubeundum exi-
tium, & quod euitare facile poſſit: libe-
ros eum relicturum in ancipiti atque

exigua fortuna: neque conſtantiam
eam homines eſſe interpretaturos, ſed
animi imbecillitatem. Haec, Crito in-

quiebat, vt conſideres argumenta, peto,
vel potius vt admittas: moram enim de-
liberando ducere hoc non patitur tem-
pus, quod factum velis, hacnocte opor-
tet facias, poſthac enim ſerum nimis
omne conſfilium fuerit. Cui Socra-
tes: „magni profecto aeſtimandam
„eſle illam animi eius alacritatem, vo-
*Tuntatemque paratam, ſi cum rectara-
*tione coniuncta ſit: ſin minus, quan-
tο maior ſit ea, tanto grauius eſſe fe-
„“rendam. Non hominum hic ſpe-
*„Ctandas opiniones eſſe atque iudicia,
*ſed ius atque aequum; malum malo
*non eſſe depellendum: fidem Reipu-
*blicae magis quam priuatis deberi. Le-

*gibus arrie obnoxium ſe ſua volun-

tate factum eſſe, in ea Republica vi-

*tam agendo, easque iam demum vio-

are ſumme iniuſtum fore. Carcere
*ceffracto, non amicos tantum ſuos

*„multa ſubituros diſcrimina, ſed ipſum

*etiam ſeſe, exitu alio nullo, quam vt
UM cEEXul

Lpol in. T

ex
E
abe

6er
(6 r.
4
j

b

d
are
4 t le

Lac
iſſee

7

29Lazert. tar,
1 44. Dell
¹ Diod. XC

Kel. L. fert

te e

rar .
lltur
e1 Per.
tet: idl
ohabe⸗
ſuhe.
Opibs
Ulſſent.
aln, &
t fi⸗
ili im.
le,vel,
emn at⸗
Non
II ex-
t: lbe-
atque
AItim
5, ſed
ito in-
vpeto,
im de⸗
tem-
ot⸗
nümis
S0cra-
uda
Vo-
eRara-
,guatr.
Alefe-
udicta,
n mio
eipu⸗
ri Le-
VOun-
lici vi-
m io⸗
rcere
1 ſus
ipfum
lamn Vt
4 exll

eual deinceps & viuat & moriatur.
ccEa vero conditione ſi ſit, meliorem li-
c berorum ſuorum conditionem haut
“eUaſuram, quin potius maiorem eo-
*rum curam amicis fore, ſi honeſtam
* ipſe mortem obierit. Quicquid de-
*„nique incommodi expectandum ſit,
„juſtitiae nihil eſſe anteponendum. Si-
*i, ſi malis artibus ex carcere dilaba-
tur, neque quod ſupereſt vitae iucun-
*dum fore, neque poſt mortem melio-

py/ CAherRE SOCEATIS rys

ac Corybantum tibiae aures meas cir-
cumſonant, horumqae verborumſtrepitus
ita aures meas occupat, vt alia admit-
tere nulla gqueant. Quicquid igitur, vt
ab hoc me auertas inſtituto dixeris, fru-
Rra dictum putes. S alia vero de re
me ducas monendum, mone. Reſpon-
dente Critone, praeter hoc nihil ſe
quod moneat habere: de illa itaque re,
aiebat, oqgui amplius noli, nosquét adeo
ita pergamus, quandoquidem hoc modo

crem fore ſuam in ſecutura vita condi-
*„tionem. Atque Ma, inquit, perinde

W CA P. XII.
MORTIS TEMPVS ET GENVS.

praeit, iterque commonſtrat, Deus.

Abpol. in.“ LFropustnorri⸗ eius paulo ante atti- frequentiſſimae ea aetate extiterunt A-

4

gimus. Marmor Arundellianum, thenis, pro Socrate & contra eum dice-
Lachete Archonte, diem eum obi- re. Polycrates Sophiſta, ingenii oſten-
iſſe dicit, aetatis LXX anno, quem tandi cauſa inuectiuam aduerſus Socra-
abſoluiſſe eum ex Platone colligi- tem ſcripferat, Lyſias vero, celeberri-
tur, qui Xàαιιαι k[mzionta ei tribuit. mus orator, qui Olympiade C vitam fi-
II, 44. Demetrius Phalereus mortem ipfius ad niuit, Apologeticam, vt ſupra ljam indi-
a Diod. XKCV Olympiadis annum primum re- catum, elaborauerat. Similiter Plato
Sicul. L. fert, poſtquam LXX exegiſſet annos. quoque, & Xenophon, & longo poſt
XIV. p. a Diodorus Siculus Lachetem eius anni, tempore Libanius, Socratem orationi-

ap. Laert.

264 — .: . .
26 4 quo obiit, Archontem facit. bus defenderunt. Polycratem autem
Dial. de Quamuis autem vix quicquam in hi- licetlſocrates de haut paucis admonuiſ-

Script. ſtoria Graecorum melioribus nitatur ſet erroribus, in inueétiua ſua commiſ-
Socr. p. teſtimoniis, quam tempus exceſſus So- ſis, Anachroniſmi tamen in ea relin-
1I3. . Cratis, Leo Allatius tamen, audacter ma- quebantur plures, cum nondum ea ae-
gis, quam prudenter, vitae eius mortis- tate exculta ſatis ſtudia chronologica
que tempus in controuerſiam vocat, fuerint. Inde eſt, quod ipſe Plato vice
Cuius rei iſtam habuit cauſam. Epiſto- plus ſimplici cenſuram ſubeat Athe-
larum Socraticarum, quas edidit, XVe naei, Ariſtidis, Macrobii & reliquo-
Polycratis oratio quaedam allegatur, rum. Socraticae autem illius epiſtolae
quam in iudicio, quo damnatus eſt So- autor Polycratem agnoſcit Patronum
crates, habuerit. In ea vere oratione litis, Socrati intentatae, orationem-
moenia Athenienſium, ſexennio poſt que eo loco, eoque tempore recitatam
Socratis exceſſum ſi hucuſque tradita exiſtimat: in qua & Hermippus opi-
ſequamur] reſtaurata, a Conone me- nione eſt, eam in rem a Diogene Laer-
morantur, id quod fuſpectum reddit il- tio allegatus, At Phauorinus, ſubſecu-
Hus epiſtolae fidem. Res vero ita ſe ha- tae aetatis Criticus, qua maiora incre-
bere videtur; Poſt Socratis mortem fre- menta Chronologica ſtudia ceperant,
quens erat in Rhetorum ſcholis, quae erroremiſtum, temporibus ſuppulatis,
etexit,

176 PARTI. III.

in Phae-
don., ab

init.

detexit. At Phauorini cenſuram repu-
diatam cupiens Allatius, temporum ra-
tiones incertas eſſe perſuadere conatur,
vt Socratem vitam poſt reſtaurata Athe-
narum moenia extraxiſſe oſtendat.
Praecipuum arietem, quo ſubuertere,
quicquid ab antiquioribus adſtructum
fuerat, conatus eſt, Suidae ipſi teſtimo-
nium praebet, qui, neſcio cuius auto-
ritate, XXKCannos Socratem ait vixiſſe.
Reliquae Allatii machinae minoris vir-
tutis ſunt. Emendatio nempe Meurſuü
parum ſolida, & Scaligeri error, de qui-
bus ſupra egimus: abſurdiſſimus item
ChroniciAlexandrini Metachroniſmus,
quo Socratis mors ad Olympiad. CIV
refertur, cum annos vixiſſet XC: aui-
soooο α tem Anonymi vitae Ariſtotelis
ſcriptoris, qui Ariſtotelem XVII anno-
rum iuuenem triennio Socratem audi-
viſſe ait: &, quod imprimis moueat ri-
ſum, proſcripti apudomnes Platonis A-
nachroniſmi, veritati impugnandae ab
Allatio temere admouentur. Atque
ea quidem ipſi argumenta ſunt, quibus
incautum lectorem turbare nititur, So-
phiſtica praeterea ad hoc inſtitutum Di-
alogi forma abuſus.
Mortis modum en tibi a Platone tra-
ditum, Phaedonis nomine, qui mori-
enti ad finem vſque adſedit. Quotidie
ego & alii ſolebamus ad Socratem ven-
titare: ad ipſum forum, vbi acta eſt So-
cratis cauſa, mane conuenientes, car-
ceri enim proximum erat. Quotidie

igitur expectabamus, donec carcer a-

periretur, mutuis interea & deambu-
lationibus, & colloquiis, tempus teren-
tes. Vbi apertus erat, ad Socratem
adibamus, & ſaepius totum cum illo
diem traducebamus. Eo autem die

maturius ſolito ad illum conuenera-
mus. Nam pridie, quum ad veſperam
e carcere egreſſi eſſemus, audieramus,
nauigium illud ſacrum Delo adueniſſe.

CAP. XII.

Vna autem ſtatuimus praeter morem
citius ad Socratem venire; atque etiam
venimus. At ianitor ad nos egreſfſſus,
qui antehac nobis ſolebat parere, edi-
xit, vt expectaremus, nec prius ingre-
deremur, quam ipſe iuberet. Sol-
vunt enim, ait, Vndecimuiri Socra-
tem, & iubent, vt hodie moriatur. Ita
non multum tempus moratus, redit,

&iubet nos ingredi. Ingreſſi igitur,

offendimus Socratem iam ſolutum, &
Xantippen (illam enim noſti) infan-
tem in manibus geſtantem, Socrati-
que aſſidentem.
Poſtquam nos vidit, & ſalutauit, &
huiusmodi quaedam dixit, quae mulie-
res ſolent: Socrates, extremum, ait, te
nunc alloquentur amici, & tu illos. Con-
verſis veroad Critonem oculis Socra-
tes, hanc ait, Crito, velim mulierem ali-
quis alio abducat. Illam igitur Crito-
nis famuli aliqui abduxerunt, claman-

tem & eiulantem. At Socrates, lectu-
lo aſſidens, crus plicatum manu con-

fricauit: & fricans, quam, inquit, mira
res eſt, quam homines iucundum vo-
cant: quam modo plane admirabili
cum dolore coniungitur, qui contra-
rius tamen iucundo creditur, quod
in eodem tempore in eodem eſle non
poſſint, Quod ſi quis tamen iſtorum
alterum capiat, cogetur fere & alte-
rum capere, quaſi vno capite ambo
apta contineantur Et mihi qui-

dem videtur Aeſopus, ſi haecanimad-

vertiſſet, fabulam fuiſſe compoſitu-
rus: Deum nimirum, cum haec duo
bellum inter ſe gerentia conciliare vel-
let, nec poſſet, ipſorum vertices in
idem colligaſle: & ideo vbi alterum ad-

fuerit, ad extremum & alterum quo-

que ſubſecuturum. Quemadmodum

modo ipſe expertus ſum. Quandoqui-

dem e vinculo dolor nunc aderat cru-
ri: vbi ablato vinculo ablit dolor,
voluptas

volupt
tur.
Vemn
morin
iis po
Aeloj
reddie
Molti
nuper
oſtg⸗
e
rei in
habere
Coile
hi, l
ſit. I
bes: 1
Vt eids
ANem
Milu
batur⸗
tes l
lumn fer
cuncdu
COgi
d0 n
orati⸗
rum!
quas
Pula
umn!
tung
reler
ſequ
die:
Fim
vene
pius
uan
uag
gerer
eſtpr
Videt
tur
Parel

Morem
leetiam
Kreſlis⸗
e, ecl.
ingre.
8o.
Socra.
tur. Ita
ledlit,
igitut,
um, &
inkin.

ocratl.

uit, &

eulie.

ait, te
Con-
Socra-
emn d-
Crito⸗
aman-
ecku⸗
ucon-
Mra
VO-
irabili
oUtra-
quodl
enon
oru
Ate.
anbo
qui.
Umad.
oſtu-
duo
evel-
Ces i
mach⸗
quo⸗
Odum
oqi⸗
t cru-
olor,
luptis

MoRTV TEMPVS FT MODVS

voluptas continuo illum conſequi vide-
tur. Et commodum quidem per Io-

vei (excepit Cebes) haec mihl in me-

moriam reuocaſti, Socrates. Nam de
iis poematibus, quae nuper feciſti,
Aeſopicis nimirum fabulis, quas verſu
reddidiſti, & Apollonis hymno, quum
muhki me iamdiu interrogant, tum &
nuper Euenus: ecqua ſcilicet cauſa,
poſtquam huc veniſti, hos verſus con-
dideris, cum nullam antea operam huic
rei impenderes? Si igitur vis, me aliquid
habere, quod Eueno reſpondeam, quan-
dô ille me rurſum interrogabit, dic mi-
hi, (quaeſo) quid illi refpondendum
ſit. Dic vero, inquit, illi verum, Ce-
bes: me non eo confilio haec feciſſe,
vt eius & ſcriptorum ipſius aemulus
eſſem. Sed vt inſomnio identidem
mihi oblato parerem, quo mihi edice-
batur, Muſicam fac & operare, Socra-
tes. Primum ergo carmen in Deum il-

lum feci, cuius hoc erat ſacrum. Se-

cundum illam curam de Deo quum
cogitarem poëtam decere, ſi quidem
eo nomine cenſeri debeat, fabulas non
orationes condere; ipſe vero fabula-
rum non eſſem peritus: hac de cauſa,
quas ad manum habebam, & noram,
fabulas Aeſopicas, ex illis, quae pri-
mum mihi obuiae eſſent, experimen-
tum feci. Haec igitur, Cebes, Eueno
refer: & valere iube, &, ſi ſapiat, me
ſequi. Diſcedo enim, vt opinor, ho-
die: nam iubent Athenienſes. Et
Simmias, quale, inquit, eſt, quod E-
veno fuades, Socrates? equidem ſae-
