qui eos praeceſſerunt, adhibebant: mi-
nus vero potiones medicas probabant:
eisque maxime in vulneribus ſanandis
vtebantur, inciſiones vero & vſtiones
minime omnium admittebant.
Plin. D. Herhbas magicas, autore Plinio, pri-
Ke. mus in noſtro orbe celebrauit Pytha-
. 1,. goras, conſectatus magos. Primus
XXV. c. Volumen de earum effeétu compofſuit,
II. Apollini, Aeſculapioque, & in totum
Diis immortalibus inuentione & origi-
ne aſſignata.
Coraceſia & Callicia Pythagoras a-
quam glaciari tradidit, quarum men-
tionem apud alios non reperire ſe, nec
apud eum alia de his Plinius teſtatur.
Idem Minyada appellat nomine alio
coryſidiam, Culus decocto in aqua fuc-
co, protinus ſanari ictus ſerpentum,
ſi foueantur, dicit. Eundem effuſum
in herba qui veſtigio contigerint, aut
forte reſperſi fuerint, inſanabili leto
perire, monſtrifica prorſus natura
veneni, praeterquam contra venena.
Ab eodem Pythagora aproxis appel-
latur herba, cuius radix e longinquo
concipiat ignes, vt naphtha, de qua
in terrae miraculis ſe egifle Plinius di-
cit. Tradit & Pythagoras: referen-
to eodem] Si qui morbi humano cor-
pori acciderint, florente aproxi, quam-
vis ſanatos admonitionem eorum ſen-
tire, quoties florere eam contigerit,
&frumentum, & cicutam, & violam,
fimilem conditionem habere. Nec
me fallit, addit Plinius, hoc volumen
eius a quibusdam Cleemporo Medico

n. 244.

Plinius

ib.

adſcribi, Pythagorae pertinax fama
antiquitasque vindicant.
Vnum de ſeiltis volumen Pythago-
ras Philoſophus etiam condidit, colli- xX c.v
gens medicas vires, quas ex eo redde- Sc, 30.
re ſe dicit Plinius libro XXK. Idem
rurſus ait ſcillam, in limine ianuae ſu-L. XX. c.
ſpenſam, malorum medicamentorum IX.8.39.
introitum pellere.
Braſzcam quoque, referente Plinio,
Pythagoras celebrauit. Idem refert
multas eſſe circa eryngion, quod cen-
tum capita vocant Romani, non Ma-
gorum ſolum, ſed etiam Pythagorico-

Plin. H.

l. c. ſeét.
33.

rum vanitates.

Praeter pharmaceuticam duo alia
medicinae genera Pythagoras exercuit,
ſanationes nempe per muſicam & per
incantamenta. Depriore genere iam
diximus. De altero ita lamblichus: Neſcio,
Eſt quoque praeterea mmodus cantu a- vnde es
vium expellendi morbos nonnullos, lambli-
incantamentis certe, vt aiunt: inde ulpſerit
nempe deriuata vox ead', [vel cna- dranl.
2οας] modus ille per carmina ſanandi, Verba e-
vt Etymologus Graecus refert, allega-ius, tum
tis eam in rem Homericis iſtis. n. 162.

. . t .
Nigrum ſtat carmine ſangaen. 24 ha
Nec non Pindari 'iſtis de Aeſculapio: ſunt:

Caurmen murmure adiuuit ſacrutn. Xoα⅜.
Carminibus vſum Pythagoram fuiſ- S
ſe Porphyrius quoque confirmat. A- Fen
nimi, inquit, corporisque affectus „ode re
rhythmis, carminibusque, & incanta- asεα
tionibus, ſedabat. Et apud eundem ααν.
Diogenes ait: Si quo corporis morbo odyfſſ.
laborarent amici, eos curabat, ſin animo Upte
aegrotarent, ſolabatur, vt diximus, NI 92.
dolorem, partim incantationibus, ma-« Vit.
gicisque carminibus, partim Muſica. Pythag.
Erant enim ei peculiaria quaedam b: 33.

PFff ff 3 carmina

782
carmina, quibus corporum morbis
medebatur, quae dum accineret, ae-
gros priſtinae ſanitati reſtituebat. Erant
etiam, quibus doloris obliuionem in-
ducebat, & iram mitigabat, & libidi-
nem importunam eximebat.

LXXHX Carminum horum exemplum apud
c. 4. init.

PAnRS VIII. MODVS DOCENDI PVTAG CAb. I.

Plinium inuenimus, qui tanquam Py-
thagorae inuentum commendat, quod
non temere fallat, impoſitiuorum im-
parem vocalium numerum dextris aſ-
ſignare partibus, parem laeuis, ad clau-
ditates oculiue orbitatem ſanandam.

MODVS DOCENDI PYTHAGORAE.

. CAP. I.
MODVS DOCENDI SYMBOLICVS.

Porph.
Vit. Py-
thig. p.
197.

Vplex Pythagorae docendi modus,
&, quicquid tradebat, vel plane
atque perſpicue, vel ſmbolice propone-
patur. De priore doctrinae genere huc-
vsque egimus, ad alterum, quae ſym-
bolica eſt, nunc pergendum.
Solebat breuiſſimis ſententiis, plu-
H rimos atque muſtiuarios ſenſus, velut
XXiIX. n. Oraculis quibusdam, ſymbolico quo-
161. (q. dam modo apud ſuos explicare: pror-
ſus vti Apollo, per breuia oraculorum
effata, difficiles ſententias, ipſaque na-
tura per parua quaedam ſemina maxi-
ma & difficillima opera producit. Ex
eo genere ſunt iſta:
Principium dimidium eſt totins.
Quae ipſius eſt Pythagorae ſenten-
. tia. Neque in eo tantum hemiſtichio,
ſed & in aliis ſimilibus diuiniſſimus ille
Pythagoras igniculos veritatis abſcon-
dit, illis, qui lumen inde accendere
poſſent: in breui oratione latiſſime
patentem contemplationis extenſio-
nem recondens, ſic in iſtis:

Iambl.

tem in iſto O τασ ιστ½ aZicitia
eſt aequalitas: nec non in voce néoαos
quae mundum, vel coelum notat, item amonſtra
in voce philoſophia, item in iſtis &α haec ver-
cale rœoy“, Vt & in celeberrima voce tæ- borum
tractye. Omnes iſtas, aliasque complu- werito
res in familiarium ſuorum emendatio- Kaſte-
nem Pythagoras adinuenit. ro, qui

. 4 S ſubſtituit
Sic & Porphyrius? quaedam ſecre- esc 2

ta ratione ſymbolice eum effatum eſſe zisz.
dicit, colleéta ab Ariſtotele partem b vit.
maximam, v. g. mare Saturni lacry- b. 199.
mas“ dixit, vtramque vrfam Rheae bro
. r'&-
manus, Pleiades Maſarum lyram, pla- Xurrzt.
netas Proſergpinae canes, oculos ſolis zeder ki-
portas. væ& das-

Al'o quoque genere ſymbolorum vte- lg. g.
bature, qualia erant ſtateram ne tran- AXer cα
Eilias, h. e. vita auaritiam. Haec Por- enon;
phyrius. Symbola vero illa varie a di- n enan
verſis recitantur, & explicantur. Pri- ed 1.
mo lIamblicho dicta hic repraeſentabi- 5yr.

mus, quippe cuius praecipua in eo Lanl.

Omnia conueniunt numero. argumento exiſtat autoritas. vlſterr⸗
. 29.
CA PD. II. . rordr.
. c.
a Serm, SYMBOLA PYTHAGORAE IVXTA IAMBLICHVM. *
keoi Ltimus modus, deterrendi a vi- vulgaris, & cum iisdem communis. Ter-

tiis, & ad virtutes excitandi, eſt per
ſymbola. Nempe eſt modus eius ſe-
Gtae proprius, qui nihil commune cum
aliis inſtitutionibus habuit: eſt alius

tius vero medii generis eſt, neque o-
mnino communis, neque ex toto Py-
thagoricus: neque penitus ab vtroque
illorum generum diuerſus.

Eius
generis

4
————

gener
na,
tatio
Hoc
ren
ſier
ſun
liri
us
ease
inte

4
A

WVnecin
incluſa
dtanlei
dmittn
ũ

umby.
in, uod
Mumim.
NtrIS al⸗
40 cla-
tudam.

citie
Aru,

kem monſtr

Ag haec ve.

Ncete.- borum
mnple. merito
latio⸗ Videntur
1. ge
r0, qui
W ſublkituit

„. fIisd ,

Dl. arrui.
ſili Naher r
a la.
Leg
te. leg tvi.
A. rtcn
r. Huag;
Gi- ehim
9.: Clem. 4Al,
1r Sr Np,
bi. Ft.
eo anl.
laett,
VlIII290.
ehorph.

le.

SPMBOILA EWS IVX TA IAMDEIoTPM.

generis ſunt ſymbola, quorum quot-
quot viſa nobis fuerint, memoratu di-
gna, formae admonitoriae quae ſint,
publici iuris iam faciemus, & interpre-
tatione conueniente illuſtrabimus.
Hoc ipſo cenſentes plenam, perfectio-
remque adhortationem ad ſtudium ſa-
pientiae allatum iri, iis, qui ea lecturi

ſunt, & quidem magis, quam ſi pro-

*Vncinis

incluſa a

Stanleio

omittun-

mr,

lixior adhortatio inſtituatur.- Quate-
nus vero extraneas aliquot ſolutiones,
easque communes omni philoſophiae,
inſeremus, eatenus iudicandum eſt,
diuerſa iſta eſſe a Pythagorae ſancitis.
Aſt quatenus maxime proprias horum
virorum de vnoquoque opiniones ad-
miſcemus: eatenus rurſum id propri-
vm quidem eſt Pythagoricorum, alie-
num vero ab reliquis philoſophis,
ideoque hic inprimis allegandum. Haec
vero ſenſim ab externis notionibus
nos abducet, adducet autem, maxime-
que familiares reddet prae dictis notio-
nibus, & concinnatis iuxta hanc hae-
reſin admonitionibus, veluti quidam
pons & gradus, quo ab inferieri ſur-
ſum, & ex infimo in altum fubueha-
mur, mente eo conducta eorum, qui
germane & ſincere animum aduertunt.
Nam ad hoc etiam excogitata eſt phi-
loſophia, nempe ad imitationem re-
rum, de quibus ante dictum. Anti-
quiſſimi enim, quique eius coaeui fu-
erunt, & Pythagora vſi ſunt praece-
ptore, communt & plebeia, aliisque
omnibus conſuetu, cum dictione, tum
etiam interpretatione non effecerunt,
vt intelligentia acmente comprehendi
ueant ab iis, qui ſimpliciter audiunt,

ex infultu forte in ea incidunt, quae

ne imitatione quidem exprimi poſſint,
conantes quaſi argumentum ſtatuere

ea, quae dicuntur ab ipfſis:] ſed ſecun-

dum legem fſilentii, ipſis a Pythagora
latam, ne enuncientur myſteria: ideo

7983
in gratiam eorum, qui rudiores, ſacris
initiati non ſunt, modos attigerunt
arcanos atque abditos, & ſymbolis
mutua inter ſe colloquia, vVel ſcriptio-
nes inuoluerunt. Et niſi quis ipſa
ſymbola ſelecta expoſuerit, & interpre-
tatus fuerit, atque legitima explica-
tione complexus fuerit, ipſis legenti-
bus ridicula & anilia videbuntur, quae
proferuntur, adeoque nugarum & fu-
tilitatis plena. Recte vero explicata,
& obſcuritate purgata, ac dilucidata
vulgo, ſenſum fundunt plane admiran-
dum, non minus, quam diuina Pythii
Oracula: diuinique aliquid adſpirant
ſtudioſis eorum intelligentibus. Vt
igitur illorum vſus appareant, & vtili-
tas manifeſta fiat adhortationis, red-
demus cuiusque ſymboli variam ſolu-
tionem zar sorε7.nο οα aα αυαυιραι
Th. e. ea pariter ratione, quae omnibus
obuia ſit, atque ea, quam eruditiores
tantum aſſequantur] ne iis quidem o-
miſſis, quae recondita apud ipſos ſunt,
ac ſilentio premuntur, neque cum iis
qui initati non eſſent, communican-
tur. Sunt autem, de quibus loque-
mur, haec ſymbola.
I. In templum prodiens adoratum,
nihil interea, quod ad vitam facit, nec
dicito, nec facito. .
II. Perfunctorie templum ne ingre-
ditor, [neque adorato omnino, ne-
que ſi ipſiſſimas fores praetergrediaris.
III. Diſcalceatus nudisque pedibus
ſacrificato, atque adorato.
IV. Publicas vias declinans, per ſemi-
tas ingreditor. =DM
V. Ab eo, quod nigram caudam ha-
bet, abſtineto. Terreſtrium enim
deorum eſt.
VI. Linguam ante omn
Deos ſequens.
VII. Ventorum ſpirantium ſonum

adora.
VIII.

ia contineto,

7

784 PARS VIII. MODVS DOCENDI PVIHAG. CAP. II.

VIII. Ignem gladio ne fodito.
IX. Aciem omnem abs te remoueto,
& auertito.
X. Cum viro, cui onus impoſitum
eſt, ſimul attollito: non autem depo-
nentem iuuato.
XI. Dum calceamenta pedibus ſub-
duntur, pedem dextrum ante adfer-
to. In pelluuium autem ſiniſtrum prio-
rem inferto.
XII. De Pythagoricis rebus ſine lu-
mine ne loquitor.
XIII. Iugum ne tranfilito.
XIV. Peregrinationem inſtituens,
domum ne reuertitor; quippe furiae
ſimul comitantur.
XV. Ad ſolum conuerſfſus ne meito.
XVYI. Facula ſedem ne extergito.
XVII. Gallum alito quidem, ne au-
tem ſacrificato. Lunae namque, &
ſoli ſacer eſt.
XVIII. Choenici ne inſideto.
XIX. Nihil eorum, quod curuos
vngues habet, alito.
XX. In via ligna ne ſeces. .
XXI. Hirundinem teéto ne accipito.
XXII. Annulum ne geſtato.
XXIII. Dei formam & imaginem an-
nulo ne inſculpito.
XXIV. Ad lucernam faciem in ſpe-
culo ne contemplator.
XXV. De diis nec de diuinis oraculis
nulli eorum, quae admirabilia, fidem
derogato. . .
XXVI. Riſu incontinenti ne con-
cutitor.
XXVII. Ad ſacrificia vngues ne
praecidito. .
XXVIII. Dextram ne cuiuis facile
iniicito.
XXIX. Eſtragulis ſurgens ea conuol-
uito, & figuram vel veſtigium con-
fundito.
XXX. Cor ne edito.
XXXI. Cerebrum ne comedito.

XXXII. Pilos praeſciſſos & vnguium
praeſegmina conſpuito.
XXXIII. Erythrinon ſeu rubicun-
dum ne ſuſcipito.
XXXIV. Ollae veſtigium, in cinere
aboleto.
XXXV. Cum ea, quae aurum ha-
bet, ne congreditor adliberos procre-
andos.
XXXVI. In primis honorato figu-
ram & greſſum, figuram, inquam, &
triobolum.
XXXVII. Ab fabis abſtineto.
XXXVIII. Maluam quidem in horto
tuo plantato, ſed ea ne veſcitor.
XXXIX. Ab iis, quibus vita eſt ani-
malis, abſtineto.
Symbolorum Pythagoricorum
Explicatio. .
Haec omnia communiter quidem

& adhortatoria ſunt ad omnem virtu-

tem: figillatim vero ſingula ad vnam-
quamque virtutem, & ad partes phi-
loſophiae & diſciplinae alia aliter con-
veniunt ac quadrant.
nuo prima ſunt adhortatoria ad pieta-
tem, diuinamque ſcientiam.
SYM. I.
Nam, quod ad primum attinet, in
templum progreſſo adoratum diuos, ni-
bil interea, quod ad vitam facit, nec
dicendum, nec faciendum eſſe, id diui-
nam naturam obſeruat, quatenus per
ſe pura & impermiſta eſt: purumque
puro coniungere aſſuefacit, atque cu-
rat, ab rebus humanis in diuinam reli-
gionem nihil vt adſciſcatur, attrahatur-
que. Sunt enim illa toto genere di-
verſa, & contraria. Idem vero etiam
ad ſcientiam multum conducit. Nihil
enim ad diuinam ſcientiam adferen-
dum eſt, humanae commentationis,
vel curae ad vitam iſtam exteriorem
pertinentis. Nihil igitur aliud hiſce
praecipitur ac monetur, quam
ſermones

Veluti conti-

— —

ſemmne
ges iltabr

nonelle o⸗

Nuice
de ſequit
iuorecii
Deum,

bus vhin
Ptaecint

.
raeſtar

Cognüti
nuc le
human
quae
eilss,
Prnect
Cogt

Krnguiun
rubienn.
nin einere

rosprocre.

at. fgn.
tuqumn 6

4o.
ninhorto
eitor.
in eſtanmi.

OruN

qvidem
n virtu-
Gam-
tes ghi
er con.
conti⸗
ien.

inet, in
oe, M-
, nec
Iddiui
nus per
tumque
que cl.
m rel-
Adhatur-
ere di-
Oetiam
NInI
lkeren-
tonis,
rem
hiſce

quam

ſermones ſacros diuinasque operatio-
nes inſtabilibus hominum moribus
non eſſe commiſcendas.

SVMB. II.
Huic conſonum eſtid, quod dein-
de ſequitur, Perfuncorie templum ne
ingreditor, Ineque omnino adorato
Deum,] neque, ſi ipſiſzemar fores prae-
tergreſus fueris. Etenim ſi ſimile ſi-
mili amicum, ſimul atque ita gratum
eſt, manifeſtum eſt, cum Dii in re-
bus vniuerſis principatum habeant,
praecipbuum quoque eis cultum
praeſtari oportere. Quod ſi quis alte-
rius rei occaſione eum praeſtet; ſecun-

dum facit id quod omnium eſt pri-

mum, ac euertit ordinem vniuer-
ſum cum totius cultus, tum etiam
cognitionis. Excellentiſſimum bo-
num loco collocare poſtremo, quaſi
humanis inferius eſſet, nefas, neque,
quae rebus noſtris conducunt, locum
eius, quod vltimus eſt finis, rerumque
praeſtantiorum, ſiue in verbis ſiue in
cogitationibus noſtris obtinere debent.

S V MB. III.

Verum adhortatio ad eandem rem,
etiam continetur eo, quod deinceps
ſequitur. Nam illud, Diſealceatus, nu-
disque pedibus ſacrifecato, dadoratoquét;
parte vna ſignificat: colendos eſſe Deos
modeſteque ac decenter, neque ordi-
nem, qui in terra eſt, transgrediendo,
Deorum excolendam ſcientiam eſſe.

Altera vero parte, oportere ſine vin-

culis, liberosque cultui ac notitiae
Deorum vacare. Haec vero ſymbo-
lum non in ſolo corpore praecipit per-
ficienda: verum etiam in animi opera-
tionibus, vt neque ab affectibus illae
occupentur, neque a corporis infir-
mitate, neque etiam ab ortu & nati-
vitate, quae nobis extrinſecus obtin-

SPMIDOLA EIVS IVXIA AMPLICHVI. 785⁵

git: ſedvt omnia ſint libera & promta,
ac parata ad Deorum communicatio-
nem.
SV MB. IV.
Aliud hiſce ſimile eſt, ad eandem
virtutem adhortans, ſymbolum. Negue
de Diis, neque de diuinis oraculis cui-
quam eorum, quae ſunt admirabilig,
Iidem derogato. Satis enim ſuperque
hoc placitum decretumque, auguſtum
& religioſum exiſtit, Deorum emi-
hentiamn & ſfublimitatem declarans,
nosque inſtruens, & in memoriam
nobis reducens, non oportere ex no-
ſtro iudicio aeſtimari diuinam virtu-
tem. Nobis enim quidem, corporeae
qui ſimus naturae, genitique & cor-
ruptibiles, adeoque momentanei, mor-
borumque diuerſitati ſubiecti, & do-
mus paruitati, & grauitationi verſus
centrum, & ſomnolentiae, indigen-
tiaeque, & abundantiae, ſtoliditati &
infirmitati, animique impedimento,
atque aliis, quaedam difficilia, atque
impoſſibilia videri poſſint. Multa ta-
men a natura eximia habemus: at ve-
ro multis modis, ſi ad Deos nos refe-
ramus, deficimus, neque eandem habe-
mus potentiam, neque virtutem cum
ipſis aequalem. Ad Deorum igitur
ſcientiam ſymbolum hoc cum maxime
pertinet, tanquam qui ipſi omnia poſ-
ſint. Ea igitur de cauſa praecipit &
hortatur Edei de Diis nihil eſe dero-
gandum. Additur vero, neque de di-
vinis dogmatibus, nimirum quae Py-
thagoricae philoſophiae placent, eſſe
diuma. FEa enim mathematicis &
metaphyſicis principiis ſtabilita certa
demonſtratione, neceſſitate firmata,
oſtendunt vera exiſtere entia citra o-
mnem fallaciam. Eadem autem haec
etiam poſſunt ad ſcientiam de Diis in-
ſtituere, atque perſuadere nobis, ta-
lem ſcientiam comparandam efle, per

6ss 88 quam

enes ο²=-
gν* pro

uer.

786

quamh nullo modo iis, quae de Diis
dicuntur, difidamus. Eadem ad di-
vina dogmata, vtque mathematice pro-

zgο-Cedamus, inſtituunt. Mathematica e-

nim ſola oculos reddunt, resque o-
mnes colluſtrant ei, qui diligenter iſta
conſideraturus & contemplaturus eſt.
Ex participatione enim Mathematico-
rum vnum ante omnia conſtituitur,
vt ne quis fidem deroget, neque do-
ctrinae de natura Deorum, neque de
fubſtantia, neque potentia, neque
etiam iis Pythagoraeorum doctrinis,
quae videntur monſtri aliquid habere,
is, qui mathematicis nondum funt
initiati. Itaque illud, ſidem ne dero-
gato, idem eſt, atque exerceto illa, at-
que comparoto, quorum praeſidio fi-
dem non ſis derogaturus, hoc eſt, Ma-
thematicas ac Metaphyſicas demon-
ſtrationes.

SYMB. V.

Arbitror autem & hoc ſymbolum,
quod continuo ſequitur, eodem per-
tinere, Publicas vias declinans, per ſe-
mitas ingreditor. Nam & hoc popu-
larem quidem & humanam vitam de-
ſerendam praecipit: ſingularem vero
ac diuinam perſequendam contendit.
Et opinationes quidem communes ait
opertere contemtui habere: Peculia-
res vero, & arcanas, plurimi eſſe facien-
das. Ac voluptatem quidem, quae
ad homines fertur, nullo honore affi-
ciendam ac deſpiciendam. Eam vero
felicitatem, quae cum diuina volun-
tate coniunctaeſt, plurimi faciendam.
Et humanas quidem conſuetudines
relinquendas eſſe, tanquam populares:
Deorum vero religiones, vt quae vi-
tam popularem mulhtis numeris vin-
cunt, comparandas.
SXYMB. VI.
Huic affine & cognatum eſt, quod

PARS VIII. MoDVS DOCENDI PVIHAG. CAb. II.

deinceps ſequitur, Ab eo, quod ni-
gram caudam habet, abſtineto. Ter-
reſtrium enim id deorum eſt. Reliqua
igitur de eo dicemus in explicatione
ſymbolorum, quae pertinent ad ad-
hortationem. Admonet coeleſte iter
amplectendum, & Diis intelligentibus
adhaereſcendum, ſecedendumque ab
natura materjali, ac dirigendum iter
ad vitam, materia carentem, puramque,
& Deorum cultu optimo vtendum, ma-
Xximeque primariis Diis conueniente.
Haec igitur fymbola ad Deorum no-
titiam ac religionem faciunt. Admo-
nitionem vero ad fapientiam quae
conferunt ſymbola, talia funt.

SYM B. VII.

Linguam ante ommia contineto, Deos
Jequens. Primum enim opus ſapien-

tiae eſt, ſermonem in ſeipfum conuer-

tere, & adfuefacere, ne foras progre-
diatur, & perfectus reddatur in nobis
ipfis, & in conuerſione ac conſideratio-
ne ad nos ipſos. Deindeque in eo
conſiſtit, vt Deos ſequaris. Nihil enim
aliud mentem tam perfectam reddit,
quam ſi quis in ſe conuerſus, Deos
ſequatur.

SYMB. VIII.

Illud vero, Ventis ſpirantibus ſonum
adora, ad diuinam quoque ſapientiam
incitamentum eſt. Quppe innuit,
quemadmodum oporteat amare, & di-
ligere diuinarum naturarum & poten-
tiarum ſimilitudinem. Cumque fe-
cerint conſonantem virtutibus ipſo-
rum rationem, cum magno ſtudio ho-
norandam & colendam eam eſſe.

SYMB. K.

Quod vero ſequitur ſymbolum,
lenem gladio ne ſecato, ad prudentiam
adhortatur. Excitat enim in nobis
notitiam

S

notitil
tere 0
oppo
tende
ratio
rem
Bran
1 .
nu
1
ud
Vt.
ſant
eiß⸗
tine
dit,
citi⸗
gle

P

1

60
0.

ri⸗
ho

Lod mi.
Ter.
Religu
Ctione
1d ad⸗
ſte iter
Utibus
e 10
im iter
Imque,
Im,ma.
Niente.
m no-
Amo-
quae

1, Deot
lapien
onuer-
rogre-
nobis
ratio⸗
in e0
Nenum
eddit,
Deos

num
Utiam
nnuit,
Kc
voter
e ſe⸗
iglo⸗
loho⸗

5

Nlum,
ntiam
nob
titim

notitiam conuenientem, non opor-
tere orationem viro igni iraque pleno,

SPMBOLA HIVS IVXTIA MMBLICHVM. 787

SVYMB. XI.
Ceterum illud, Viro onus ſimul im-

opponere exacutam, nec cum eo con- pone, non autem, vt deponat, iuua, ad

tendere. Saepe enim eueniet, vto-
ratione rudem indoctumque, aſperio-
rem reddas & turbes, perpetiarisque
grauia atque iniucunda. Dictis teſtis
ſit Heraclitus. Nam irae, inquit,
pugnare dißfcile. Quoucungue enim
vi hat, expedire crediderit, vel vitae
iactura redimat. Atque hoc vere di-
xit. Multi quippe irae gratificati, ſuae
ſunt impendio animae, mortemque
ei praetulerunt. Ex linguae autem con-
tinentia, & pacis ſtudio, hoc acci-
dit, vt ex contentione naſcatur ami-
citia, iracundo igni extinéto, at-
que ipſe non videberis eſſe mente
Captus.

SYMB. X.

Hoc vero ſymbolum confirmatur
eo, quod deinceps ſequitur, Aciem
omnem abs te remoueto & auertito:
Ad quemcunque enim conuerſa fue-
rit, reprehenſionem incurret. Et
hoc, prudentia vtendum eſſe, non au-
tem ira, iubet. IIlla enim animi aci-
es, quam iram vocamus, ratione, pru-
dentiaque deſtituitur. Bullit enim
ira, quemadmodum cacabus igni ca-
lefactus, nunquam mentem in retro
facta diuidens.“ Animus igitur in
tranquillitate conſtituendus eſt, ab
excandeſcentia auerſus, identidem
praeueniendo nos ipſos, quemadmo-
dum aes ſonorum redditur, identidem
illud tangendo.* Hoc igitur malum
ac vitium ratione comprimere neceſ-
ſe eſt.

fortitudinem adhortatur. Etenim
quicunque onus imponit, laborem &
actionem ſignificat. At qui aufert,
quietem & remiſſionem. Itaque &
huius ſymboli illa ſententia eſt. Ne
tibi ipſi, nec vlli alii, remiſſionis animi,
mollisque vitae cauſa eſto. Labore
enim, quicquid prodeſſe queat, ac-
quiritur. Herculeum autem Pythago-
ras hoc ſymbolum efſſe dictitabat, illi-
vs quippe obſignatum quaſi laboribus.
Quum enim in hominibus verſaretur,
frequenter igai atque difficillimis re-
bus quibusuis ſe committebat, iner-
tiam fugiens. Ex actionibus enim &

labore, officii procedit rectitudo, non

autem ex pigritia.

SYMB. XII.

Porro illud, Dum calceamenta pe-
dibus ſubdumur, pedem dextrum ante
induendum, in pelluuium vero niſtrum
inferendum eſſe priorem, ad pruden-
tiam actiuam hortatur. Bonas qui-
dem actiones, tanquam dextras, circum-
ponendas ſymbolum admonet. Pra-
vas vero, tanquam ſiniſtras, deponen-
das omnino, atque abiiciendas.

SVMB. XIII.

Inprimis vero illud, De Pythago-
raeis ſene lumine ne loquitor, ad co-
hortandum efficax eſt, vt mens ſibi
prudentiam comparet. Ea enim lu-
mini animi aſſimilatur, qui cum ſit
indefinitus, eum definit & circumducit,

* 39, 3, ei r οαMαρρoνραρo ραον αν

.
Pvν. . .D . „ ,
*n Gr. πααπινααρινν ααννονς RNαα

₰ 4.,— 4 „=2 . .
αρ οRισανα ιαο α: malim: nos ipſos
cohibendo, quemadmodum aes reſonans tacta
cohibemus.

sgs gg⸗

tanquam

788 PARS& VIII. MODVS DoENDI PFTIAG CAb. II.

Itanquam ex tenebris in lucem.] Con-
venit igitur vel mavime, vt mens, o-
mnium honeſtorum in hac vita, dux
praeſesque ſtatuatur. Inprimis qui-
dem in Pythagoricis dogmatibus hoc
fieri neceſſe erit. Nam fieri nulle
modo poteſt, vt haec ſine luce vllo
modo intelligantur.

SYMB. XIV.

Hoc autem, Iugum non eſe tranfi-
Siendum, iuſtitiam eſſe exercendam,
aequalitatem honore prae ceteris affi-
ciendam, mediocritatemque monet,
& iuſtitiam, perfectiſſimam virtutem,
eſſe cognoſcendam, quae reliquas vir-
tutes omnes complet, & ſine qua reli-
quarum nulla eſt vtilitas. Neque oſci-
tanter eam nouiſſe oportet, ſed per,
theoremata & demonſtrationem, quae
ſcientiam paret. Hoc autem ſcire,
nullius alius artis aut ſcientiae opus
eſt, quam ſolius philoſophiae Pythago-
ricae, quae prae reliquis omnibus
Mathemati ca in honore habet.

SYMB. XV.

Eodem tendit & illud, Peregrina-
zionem inftituens longam, ne reuertitor.
Furiaez qutpphe ſimut! comitantur. Hoc
enim ſymbolum ad ſapientiae ſtudium
adhortatur, & liberam circa mentem
actionem indicat, ſimul & ita quaſi
manifeſte praecipit: philoſophiae quis-
quis operam dare conſtituitur, ſepara
teipfum ab omnibus corporeis rebus,
iisque, quae ſenſibus percipiuntur, &
vere mortis meditationem inſtitue,
eorum cauſa, quae animo ac ratione
cognoſcuntur, ſemperque in eodem
ſtatu & conditione permanent, per
mathematicas diſciplinas, eo condu-
centes, incedens, nunquam reſpicien-
do. Etenim peregrinatio, mutatio

loci eſt, mors autem animi a corpore

ſeparatio eſt. Ita autem Philoſophiae
ſtudio operandum, vt pura mente ſin-

cere, ſine ſenſuum ac corporeorum ex-
ercitio, vt veritas, quae in ipſis rebus
eſt, comprehendatur, intelligaturque,
quae quidem agnita eſt ſapientia. Ce-

terum vbi ſemel aggreſſus ſis philoſo-

phari, ne conuertitor, neque deor-

ſum trahare ad priora, quibus es in-

nutritus. Poenitentia enim multa ex
hoc te inuadet, impeditum in ſacris
apprehendendis, ab ea, quae in cor-
poreis rebus exiſtit, caligine.. Poe-
nitentiam autem Erinnym nomina-
vit.

SVMB. XVI.

Illug vero, Ad ſolem conuerſus ne mkito,
hoc moenet, nihil belluinum eſſe faci-
endum: ſed vt philoſophiae operam
demus, coelum ac ſolem ſuſpicientes,
& lucem veritatis ducem habeamus,]
vtque memores ſimus, in philoſophiae
ſtudio animo abiecto nos haut eſſe de-

bere. Ad Deos autem, & ſapientiam

per coeleſtium rerum conſideratio-
nem, eſſe adſcendendum. Sapientiae-
que adeo ſtudium aggrediens, & luce,
quae in ipſo eſt, veritatis, te ipfum
repurgans, conuerſusque ad iſtius-
modi ſtudium atque inſtitutum, ad
commentationem rerum diuinarum,
ac diſputationem rerum naturalium,
& aſtrorum ſcientiam, & redditionem
cauſarum, quae eſt fupra haec omnia,
nihil amplius belluinum patrato.

SYMB. XVII.

ud, quod ſequitur ſymbolum, Fa-
cula ſedem ne exiergito, idem admonet.
Non enim ſolum, quandoquidem pur-
gatoria eſt facula, eo quod celerrimi
plurimique ignis particeps ſit, ſulphu-
ris

dumn
lat; n
eius 6
couſ⸗
tione⸗
eſſece⸗a
(em,
ſophi
ſit, .

I.

— — — —

—

4 COrpore
lolophine
menteſin-
eorümex.
ipſsrebus
igriurne,
lentna. (e.
S Philoſo-
ue deor-
bus es in⸗
n multaex
n in ſicris
e in cor-
e. Poe-
nomimu-

eſſe fiei-
e Operan,
bicientes,

.
beunis,
4

6, Kluce,
te ipfum
1d iſtis-
tum, ad
ninarum,
turalum,
Gitionem
Olnit,
to,

um, 6.
dwonet.
ſemn por.
.lertim
ſohphr.
16

SvpOTAEVS IVXTA MMPLICHII. 789

ris ad inſtar, non eſſe eum inquinan-

dum hortatur, cum natura huius mo-

di ſit, vt inquinamenta omnia diſpel-

lat; neque repugnandumeſſe naturali

eius diſpoſitioni, dum inquinamento
conſpurcamus, quod natura inquina-
tionem prohibet: Multo minus vero
eſſe coniungenda aut commiſcenda ea,

quae propria ſunt ſapientiae, cum iis,

quae ſunt propria beluarum naturaeè.

PEtenim facula propter claritatem & lu-

.

cem, qua praedita lucet, cum Philo-
ſophia: Sedes vero, eo quod humilis
ſit, cum natura beluina comparatur.

—

SYMB. XIIX.

Iam illud ſymbolum, Galum alito
quidem,ne autem occidito. Lunae gquiphé

E& ſoli ſucer eſt: conſulit, nobis nutrien-

da & fouenda eſſe, neque neg-
ita, vt perire permittantur ſigna illa &
argumenta vnionis & coniunctionis in
hocmundo, & fympathiae atque con-
ſpirationis. Hortatur itaque, vniuer-
ſt contemplationem ac philoſophiam,
obuiis vlnis ſuſcipiendam eſſe. Quia
enima naturatecta & recondita eſt de
vniuerſo veritas, & ſatis fuperquein-
veſtigatu difficilis; homini eſt quae-
enda atque inueſtiganda, idque maxi-
me per philoſophiam. Nam vt id fiat
per aliud aliquod ſtudium, reuera fieri
nullo modo poteſt. Haecautem par-
va quaedam luminaria, ceu faces &
Lintillas, ab natura accipiens, ea ceu
ignem excitat, & magna reddit, magis-
ue conſpicua per illius diſciplinas effi-
cit, ideoque philoſophiae opera eſt
danda.

17

SVYMB. XIX.
Hoc autem ſymbolum, Choenici ne
inſadeto, aliquis magis eſſe Pythagori-

cum, ex iis colligat, quæ ſupra ſunt dicta.
Nam quia corporis neceffitate & ani-
malitate, non autem-Choenice meti-
enda ſunt alimenta, heic ne quieſcito,
neque vitam traducito imperitus, &
non initiatus Philoſophiac. Sed ei
omnino deditus, eius curam gere, quod
in te diuinum eſt maxime, nimiruma-
nimi: primo autem omnium eius,
quae in animo eſt, mentis rationem ha-
be, quorum alimentum non Choeni-
ce, ſed contemplatione & diſciplina eſt
metiendum. .

SYMB. XX.

Ilud, Nibil eorum, quod curuos vn-
gues habet, nutrito, conſulit aliquid,
quod magis eſt Pythagoricum, eſto fa-
miliaris, & lubens cum aliis, inprimis-
que amicis communicato & elargitor,
Greliquos mortales, vt tales ſint, prae-
parato, & dando & accipiendo ſine pra-
vis motibus, teipſum aſſuefaciens, non
vero ſine ſatietate accipiendo, ita vt
aliquid des nunquam. Eſt enim indo-
les, curuos vngues habentium, vt celer-
rime & facile accipiant; dimittant au-
tem non aeque, & cum aliis communi-
cent, propter vnguium incuruorum
tenacitatem. Quemadmodum etiam
cranginum ea eſt indoles, vt attrahant
aliquid celerrime, difficulter autem di-
mittant, niſi quis inuerſas in dorſum
reclinet. Manibus igitur nobis a na-
tura conceſſis, aptisad porrigendum, di-
gitisque non incuruis, ſed rectis, in-
curuis vnguibus animantia, diſſimilia
nobis, imitari non debemus: ſed po-
tius inuicem communicemus & parti-
cipemus, inuitati ad hoc ipſum ab his,
qui rebus nomina primi impoſuerunt;
qui de*idr dextram manuum nomina-
runt honorabiliorem, non ſolum ab
eo, quod ea accipiamus, (ναο,) ſed
Sgs 8g8 3 etiam

790 PARS VIII. MODVS DOCENDI PVTIIAG. c. II.

etiam ab eo, quod ſit apta ad communi-
candum (ànô“ r8& Jer ατορvNν sν τ⅓
α bνι.) Iuſte igitur agendum eſt:
ideoque etiam philoſophandum. Si-
quidem retributio quaedam & remu-
neratio, eſt iuſtitia, quod mutans ac ſup-
iens ,vbi exceſlum obſeruat, vel defe-
um.

SYMB. XXI.

vnam quidem veritatem, mendacium
vero eſſe multiplex. Ex eo autem id
manifeſtum eſt, quod vnumquodque,
quid ſit, ſi plane ſit explicandum, vno
tantum modo poſſit explicari, quid ve-
ro non ſit, infinitis modis. Via vero
philoſophia eſſe videtur. Dicit igitur,
elige illam philoſophiam, eamque ad
Philoſophiam viam, in qua non ſit ſciſ-
ſio, neque in qua contradictoria do-
gmata ſtabilias, ſed conſtituta, & con-
firmata demonſtratione, qualis ſcientia
requirat, per mathematica & metaphy-
ſica principia, quod eſt, Pythagorico
modo philoſophari. Peoteſt & alio
ſenſu accipi: Nempe philoſophia, quae
corporeis nititur, ſenſibusque, (qua iu-
niores fere contenti ſunt, qui Deum &
qualitates rerum, animumque ac vir-
tutes, & verbo vt dicam, omnes, quae
in rerum natura ſunt, cauſas præcipuas,
corpora eſſe exiſtimant) procliuis ad
lapſum eſt, & facile confutatur: vt
patet ex diſſenſu eorum, qui aliquid ea
parte conantur. Verum illa philoſo-
phia, quae non eſt rerum incorporea-
rum, & intellectualium, immaterialium-
que & aeternarum, quae ſemper in ſe-
ipſis egedem ſunt, & ad alia eodem ſeſe
habent modo, neque vnquam, quan-
tum in ipſis ſitum eſt, corruptionem
vel mutationem recipiunt, ea, inquam,

philoſophia, firma, immunisque a lapſu

& ſtabilis eſt, atque demonſtrationis
certae cauſa exiſtit. Praeceptum igi-
tur hoc nobis conſulit, quando philo-
ſophamur, & apertam illam viam perfi-

cimus, vt inſidias rerum corporearum,

& diuiſionem admittentium, refugia-
mus. Contra vero penitus nos appli-
cemus rerum incorporearum ſubſtan-
tiae, quae nunquam ſibi ipſis diſſimiles

ſunt, propter eam, quae ipſis a natura
Ilud vero, In via ne ſeindito, ſignificat,

adeſt veritatem, & firmiſſumam ſtabi
litatem.

SYMB. XXII.

Illud ſymbolum, Hirundinem tecto ne
accipito, ſuadet, ingnauum & conſtan-
tis laboris impatientem, neque ſectae
conſtanter addictum ad diſciplinam
tuam, continente atque intentiſſima
atter e & laborum tolerantia, pro-
pter rerum varietatem & impeditifſi-
mam rationem, opushabentem, ne ad-
mittas. Vtitur autem hirundinis ima-
gine ad ſocordiam & temporum inter-
miſſionem, ſignificandam, quod auis ea
anni tempeſtate vna ad nos adueniat,
& exiguo temporis ſpatio apud nos
quaſi hoſpitetur, plurimo autem tem-
pore a nobis abſit, neque conſpicien-
dam ſe praebeat.

SVYMB. XXIII.
Iam illud, Annulum ne geſtato, itidem
adhortatorium eſt, iuxta Pythagori-
cam diſciplinam, hoc modo: Quando-
quidem vinculi more, annulus digitum
ambit geſtantis, hoc tamen peculiare
habet, vt non praefocet, neque vllo in-
commodo afficiat, ſed aeque ſit aptus, ac
ſi natura ei parti illum applicaſſet. Tale
autem vinculum etiam corpus animae
exiſtit. Annulum igitur ne geſtato,
idem eſt, quod philoſophare ingenue, &

ſepara animuma circumpoſito vinculo.

Pfhiloſophia

ſrrioni
Dtum igi.
60 philo⸗
unmperk.
Orearunn,
1 refagi
nos aopli
n ſübſten-
Cilimiles
8 4 atura
Ium kabi⸗

mtelone
Conſtan.
lue ſechze
Eiplinam
entiſfima
tin, pro-
Pecltiſk.
, head.
ns-
minter-
dawisen
duenuat,
Pud nos
en tem⸗
Mpicien⸗

bitidem
iugori-
undo.
Cgitum
eculiate
Vlooin-
uptlizac
et. Tale
Mimae
41t0,
nue, 8
incule
lon

.

Philoſophia quippe meditatio mortis
eſt, & ſeparatio animi a corpore. Ma-
gno igitur ſtudio ad Pythagoricam
philoſophiam accedito, quae animum
quoad mentem ab omnibus corpo-
reis ſegregat, & circa ea, quae mente
pPercipiuntur, & materiae expertia
ſunt, per diſciplinas contemplatiuas oc-
cupatur. Sed & tua peccataeretrahen-
tia te, & quae modo ad philoſophiæ ſtu-
dium impediunt deſtrue, carnis occu-
pationes, atque nimias ciborum ingur-
gitationes, repletionesque intempeſti-
vas, vinculi inſtar corpus conſtringen-
tes, & morborum agmina ac negotia ſi-
ne intermiſſione generantes.

SYMB. XXIV.
Hoc vero, Dei formam & imaginem
annulo ne inſeulpito, iuxta ſententiam
praedictam ita monet; philoſophare, &
ante omnia Deos, ducito incorporeos
eſſe. Hoc nempe ſymbolum praeci-
puum prae ceteris Pythagoricorum
