alicuius perſonae ſiſtitur, ea ducitur il-

le, ea delectatur, atque hucuſque in
primo atque infimo gradu, materlae li-

mites non egreſſus, ſubſiſtit. 2. Ima-
ginatione ſua acceptam emendat ima-
ginem, magis eandem perficiens, dum
ad ſpiritualem magis prouehit natu-
ram, atque a materia ſeparans, vt pro-
Pius ad idealem pulchritudinem acce-
dat, efficit. 3. Intellectus agentis lu-
mine formam illam a ſingularitate ab-
ſtrahens, vniuerſam corporeae pul-
chritudinis naturam in ſe ipſa conſide-
rat: Atque illa ſupremus eſt gradus,
quem conſcendere animus poteft, dum

ſenſuum adhuc miniſterio vtitur. 4.

dum porro operationem ſuam expen-

dit ipſa, pulchritudinis ſcilicet huius

vniuerſalis cognitionem, atque rerum
materialium nullam vniuerſalem eſſe
conſiderans, ſed ſingulares omnes; v-
niuerſalitatem eam non are, quae ſen-
ſibus obuerſatur, ſed intrinſeca poten-

tia eſſe concludit, hoc modo ratiocina-

ta: Si in obſcuro materialium phanta-
ſmatum ſpeculo lucis meae virtute
haec ſeſe ſiſtit pulchritudo; neceſſe eſt,
vt, ſi in ludiciſſimo ſubſtantiae meae,

HVMNVM COMMENTAR 370
ab iſtis nebulis perpurgatae, ſpectetur,

maiore claritate refulgeat. Atque ita,
in ſeipſum conuerſus, animus idealis
pulchritudinis imaginem inuenit, ab
inte lectu ſecum communicatam, quae
Coeleſtis amoris eſt incitamentum. Ab
iſta idea, quam in ſeipſo intuetur, ad
Veneris coeleſtis adſcendit ſedem, qua
illa propria ſua forma conſidit: quae,
vt eſt abſolutae pulchritudinis, cum
comprehendi non poſſt a particulari
intellectu quocunque, quantum in ſe
eſt, cum primo ſe coniungere intelle-
ctu laborat, qui creaturarum cum ſit
nobiliſſima, commune eſt idealis pul-
chritudinis receptaculum. Haec aſle-
cutus animus, itinere ſuo abſoluto,
conquieſcit. Omnes vero gradus iſti
VI VII & VIII hunus carminis inter-
vallo continentur.

Dei nutu formota potenti]
Statuunt Platonici animarum alias &
turniae eſſe indolis, alias louialis, alias
alterius Planetae naturam referre, v-

nam animam plus natura ſua cogna-

tionis cum anima coeli daturnit habe-

re exiſtimantes, quam cum illa, quae
louis animat coelum, & vice verſa.
Cuius quidem rei intrinſeca cauſa al-
legari nulla poteſt, extrinſeca Deus
eſt, qui, vt dictum in Timaeo Platoni,
diſſeminat animas in luna alias, alias
in reliquis Planetis atque Rellis, tem-
bporum inſtrumentis.

Sunt, qui putent, rationalem ani-

mam ex ſidere ſuo, cum vehiculo ſuo

coeleſti, delapſam, ipfam corpus ſibi
formare, cui iſthoc medio vnitur. Qui-
bus fundamentis nixus Poeta noſter,
ſtatuit, infuſam eſſe in animae vehicu-
lum, a ſidere eius, virtutem formatri-
cem ſingularem, pro ratione ſideris di-
verſam. Hinc daturninum quid tueri a-
lium, alium aliquid Iouiole, obtutu vero
Bbb z eorum

380
eorum animorum ſeſe indolem pro-
dere. 7

At quoniam materia non ſemper
obſequitur animi impreſſionibus, hinc
fieri amat, vt animae indoles non ſem-
per aeque exacte in facie ſe prodat.
Inde eſt quod facie diſſimiles haut ra-
ro exiſtant, ingenio licet ſimillimi,
materia nempe in vno minus diſpoſita
ad recipiendam figuram illam, quam
in altero. Quodque in vno adeo ad
amuſſim factum eſt, in altero imper-
fectum relinquitur. Eſt quoque ea
autoris noſtri ſententia, quod duorum
corporum figura, ab eodem deriuata
ſidere, iſta cognatione fua amorem
producere ſoleat.
Suprema ſode re-
lidta
Quam datur admisſis ſoli conſeende-
ré bigis) .
Tropicum Cancri intelligit. per quem,
ex mente Platonicorum, deſcenſus a-
nimis datur, quemadmodum dſcenſus
per Capricornum patet iter. Cancer Lu-
nae domus eſt, quae vitalibus partibus
praeeſt, Capricornus Saturni eſt, con-
templationi qui praeſidet.
Dum dulci ſe pectus
vaſcit amore
Inſimul & paſéi patitur ſe errore iu-
cundo)
Plerumque ſaltem amati maiorem,

PARS IV. SpESIPPVS CAbP. I.

quam eſt, pulchritudinem eſſe, zman-
tes credunt, eam enim in imagine a-
nimo expreſſlam conſiderant, tanto
pulcriorem, quo magis a materia ſe-
iungunt, quae fons eſt deformitatis.
Praeterea ſpeciei illi exprefſae vel ideo
magis fauet animus, quod proprius
illius ea ſit foetus, imaginatione pro-
ductus.
Sole omne accendi-
tur vno
Per ſpeculum triplex dignato mittere
vüultus)
Eadem lux a Deo dimanans & angeli-
cam naturam, & rationalem, & ſenſi-
bilem hunc mundum illuſtrat.
Hinc altera cordis,
Haec ſpolia ecce ſibi rapiens aptare
miniſtra
Geſtit
Facultatem imaginatricem intelligit.
Cordi mansmittier
Cor & pectus animam hoc loco ſigni-
ficant, quoniam praecipua iſta ſede
gaudet, vitae fonte atque caloris.
— 2 noua forma reſulget,
Obfuſcata tamen - - —r
Formam aliam ei induit facultas ima-
ginatrix, qua a materiae deformitatae
purgatur, ad perfectam tamen imma-
terialitatem non adducitur, ſine qua
vera pulchritudo penitus exprimi
nequit.

CAP.
S , VITA
Laert. PEVSIPPVS Athenienſis, pa-
IV, 1. go Myrrhinuſius, Pandioniae tri-
bus, patrem Eurgmedontem habuit,
matrem Platonis ſororem, cuinomen
Apulei Potones. S . .
4edegm. Domeſticis Platonis, auunculi fui, in-

Plat. init.

SPEVSIPPVS‚S'wWS8s.

I.
EIVS..
ſtructus eſt documentis, qui, quod
dicere ipſe ſolebat, Speuſippi vitam
propriae vitae reformauit exemplo.
Prant autem Platoni agnataz qua-blut. de
tuor, neptum ſuarum filiae. Earum aanla er
natu maximam Speuſippo zuneit r. v.

ſer. p. 7I.
Ote 1.

Chion
Ep. III.
Ed, Cui.
10.

— — — — ——- —

lut Vit⸗

Dion-p

ob6.

—,— — —

—

Laen,
2.
ned, Pl
Maſala.
ertius hagn.
derennd
ſcieytia⸗ .
dane⸗
ngenere ga
Notare
Pocerat,

en.
IIO

tls.
deo
ius
o.

nod
tam

4. Plut, de
funl di
Il,en l.
gote E.

yITA FIVS

dote exigua, XXX minarum, quas a Dio-
nyſio acceperat. Ei ſummae, laetus
Chion oblata occaſione, talentum Chio ad-
Ep. III. didit, quod tamen accipere diu Speu-
Ed. Cui- ſippus noluit, donec poſtremo impor-
: tunis illius precibus cederet, non pe-
cuniam, ſed humanitatem ſuam ſpe-
Ctandam eſie dicentis, nec aſpernan-
da eſſe talia dona, quae augeant ho-
norem; aliam enim ceterorum, quae
honeſtati officiant, eſſe rationem. Vo-
luntatem ſuam ſaltem laudandam eſſe,
licet pecuniam iipſam cum maxime a-
ſpernetur Speuſippus. Reliquae iſta-
rum virginum Athenienſium opulen-

tiſſimis nupſerunt, ſolo paupere Speu-

ſippo, qui meliore fortuna magis,
quam alius quicunque, dignus exiſte-
ret. His argumentis inductus, Chio-
nis donum accepit Speuſippus. Eaque
de re mirum ſibi Speuſippus gratula-
tur, quod eam arripere occaſionem
non praetermiſerit laetus, cui ſimilis
omni vita ſua ei ſe oblatura forſan haut
amplius eſſet.
Dionis, quamdiu Athenis vixit, ſum-
P. ma familiaritate eſt vſus, neque alius
ex Platonis diſcipulis quisquam magis
ei fuit coniunctus. Factum id Plato-
nis confilio, quod Dionis rigorem
placidis moribus ſodalis, qualis Speu-
ſippus erat, mitigari cuperet, & quod
modum eum laetitiae tenere, tempo-

Plut. Vita
Dion.

381
risque, & loci, obſeruare noſſet mo-
menta: vnde a Timone quoque, insillis,
iocis iucundi nomen reportautt.
Fuit & Platonis, vltimo eius in Si-
ciliam itinere, quod importunis Dio-
nyſiii precibus victus ſuſceperat, co-
mes. Dumque Syracuſis agerent, fa-
miliarius quidem cum eius oppidi Cci-
vibus quam Plato Speuſippus verſaba-
tur, magisque ad eorum ſeſe inſinua-
re nouerat animos. Atque illi quidem
primo, quod ſentirent, eo praeſente
dicere veriti, quem ex Dionyſü dela-
toribus crederent vnum, temporis ta-
men ſucceſſu ſumma eius fiducia Dio-
nem per ipſum orabant, vt omiſſa clas-
ſis, equorum, militum cura, id tantum
ageret, vt nauem, qua in Siciliam de-
vehatur, compararer. Nomine enim
eius ſolo, auſpiciisque, aduerfus Ty-
rannum opus Siculi habebant.
Redditus Athenis Speuſippus, in-
dicendi Dionyſio belli autor extitit
Dioni, vt Tyranni jugo tandem libe-
raretur Sicilia, quae maxima eum ſit
exceptura laetitia. Cuius ergo moni-
tis ita accenſus eſt Dion, vt militem
ſcribere occiperet clanculum, philo-
ſophis interea nihil non adiumento-
rum illi afferentibus. In Siciliam re-
diens, ſuburbanum, quod compara-
verat ex quo Athenas fuerat delatus,
Speuſippo dono dedit.

CA P. II. .
PHILOSOPHIAM PROFESSVS VTY FVERIT.B

Laert. Paronc CVIIIae Olympiadis anno

yr⸗ primo vita functo, Archonte Theo-
* ua Philo, Speuſippus ſcholae in Acade-

u υa- Mia coepit praeeſſe, doctrinam quo-
ertius ha-que Platonis ſecutus.

bet quod Primus vero in mathematicis di-
Gntin, ſciplinis quid eſſet commune inueſti-
in genere gauit, easque ſfibi inuicem iunxit &
notare
poterat.

foederauit, quod ceteris ſcientiis iam
ante eum officium Plato praeſtiter at.

1

Primus item quae ab Iſocçrate dice-
bantur arcana edidit, vt relatum Cae-
neo, quae ſuſpicio eſt haec eſſe ipfa, Cie. lad
quae Iſocratis uugoimio Ciceroni ſunt Attic. II,
appellata. 1.
Bbbö3

1

Mentem

382
Stob. Mentem ſiue cum bono, ſiue cum
Ecl. Phyl. vyno, eandem eſſe negabat, quam na-
I, I. rurae eſſe peculiaris, ſibique propriae,
ſtatuebat.
Laert. Gratiarum ſigna in ſchola, quam Pla-
IV, I. 2. t0 exſtruxerat collocauit, a diſcipulis
vero didactrum exegit, ſecus quam

CAP.,

PAKS. IV. DPEVSTPPVS CAP. I. II. W.

Plato ſolebat. Diſcipulas Laſtheniam
Mant inea m, & Phliaſiam Axiotheam,
perinde ac Plato, habuit. 4
Octo annis ſcholae vbi praefuiſſet, S
cum paralyſi ſolutum totum corpus , 3.
haberet, ad Xenocratem miſit, quem
vt ſcholae, onus ſuſciperet exorauit.

III.

SCRIPTA EIVS.

IVIta de rebus philoſophicis ſcri-
Laert. l. c. . FP . .
Ppfit, ſiue Commentaria, ſiue dia-
logos, in quibus fuere Ariſtippus Ch-
renqicus, de diuitiis I, de voluptate l,
de iuſtitia I, de philoſophia h, Ad Cepha-
lum I, Cophalus, Clinomachus Ioyhe-

qgs L, einis I, de anima l, Commentario-

rum ad Gryllum l, Ariſtippus l, artium
reprehenfßo I, Commentariorum dialogi,
artiſiciale l, Dialogi earum rerum quae
Junt in quaque? re Similes A, Diuiſtones

CAEP.

. MORS SP
armilinma, teſte Timotheo, cor-
poris valetudine fuit, ita vt vehicu-
lo eum in Academia ferri neceſſe es-
ſet. Eo vero modo vectus Diogenem
aliquando obuium habuit, quem, cum
ſaluere iuſſiſſet, tu vero, ille reſpon-
dit, minime ſalue, quem, talis cum ſis,
viuere Daut pudet. Poſtremo volunta-
riam mortem moerore ſibi conſciuit,
vt Laertio affirmatum, qui tamen e-
vm pediculari morbo, iuxta alios, eſſe
extinctum, ex Plutarcho narrat.
Platonem autem, doctrina licet imi-
taretur, moribus tamen ei diſſimillimus
extitit, namque & iracundus erat, &
voluptatibus deditus. Catulum eum
prae animi impotentia in puteum a-
iunt ieciſſe, &, voluptatibus delinitum,

Laert.
IV, 3.

Laert.
IV, I.

& argumenta ad ſimilia, de generibus
& ſpeciebus exeniptorum, ad Aynäarty-
rum, TLlatonis lauder, Epiſtolazg, ad
Dionem, Dionyſum, Philibppim, de le-
gis ſanctione, Mathematicus, Mandro-
bulus, Lyftas,Defmitioner, quae ſolaé
ex ommibus eius scriptis ſuperſunt: Com-
meontariorum ordines, Verſis. X
Eius libros Ariſtotelem tribus talen-
tis emiſſe Phauorinus in ſecundo com-
mentariorum eſt autor.

IV.
EVSIPPI.
in Macedoniam ad Caſſandri nuptias
profectum eſle. Lucro adeo intentus haec
fuit, vt poemata quaedam ſua parum abpud La-
robae notae mercede publice cantil-ertun
Rret. De quibus vitiis ad eum ſcribens ürrunt.
Dionyſius ita ei illudit: *Ex Arcade
*„diſcipula tua philoſophiam diſcere
“poſſumus. Et Plato quidem gratis Athen.
*„diſcipulos ſuos docebat, tu vero tri-L. VII. -.
„puta exigis, accipisque a volentibus ²7.
nolentibus.„ Eandem Epiſtolam al- . Adb.
legauit Athenaeus, auaritiam & volu- 540
ptatem ei improperans, pecuniasque
a variis corraſas, inprobum item in
Laſtheniam amorem, Sardoam mere-
tricem, quibus omnibus iſta ſubiun-
git: Quid eſt quod meam accuſes a-
*Varitiam? qui nullam turpis lucri

"Non videtur carmina intelligere Laertius ſed
more veterum 7 librorum hueusque recen-

ſitorum numerat: nam additur numerus 43457.

occaſionem

Laert,
1,4 n

nid
eneth.
Laett.*
IV, 6.
e
t.

ſ⸗

uptiss
tentus huec
ettiucn
CANl.n or⸗
ihudamn.
Arcade
(iſcere
n glatſs 4then.
eroti nr 1
lanket Ali,
Olein d. z46.
l⸗
mninsqle
jtemn In
amere⸗
ſubiun
Cules .

5 43457.

lionen

PHIILOSOPIIIA SCRIPTYA MORS.

Wοúcaſionem praetermittas ipſe. Non-

383
opus? Lgo tibi decem talentis longe ma-

„ne extinctis Hermiae debitis, eius gis Jormaſam mueniam.

nomine ſtipem ab amicis eius corro-
„gaſti, in tuos conuertendam vſus;,
Ad diuitem, feminae deformis a-
IV,4. mantem, quid tibi, inquit, Mhac eſt

Laert.

Ad hunc Simonides ſcripſit hiſtori-Laert.
as, in quibus Dionis ac Dionis geſta*:
ſignauerat, fuitque praeter eum alter
Speuſippus, Medicus Alexandrinus.

XENOCRATES.

CA P. I.

g. ENOCRATES Chalcedona pa-
triam habuit, ſiue Agathonis,“

a Suid
Sevoτ.

b Laert.

IV, 6. eſſe Olympiadis XCVanno quarto, ex

eo colligas licet, quod XXCII annos
viuendo abſoluit, eo non dubie mor-
tuus anno, quo Polemon ei in ſchola
ſucceſſit, qui CXVIae Olympiadis
primus extitit. Hebes ingenio, ac tar-

dus fuit, adeo, vt, cum illum Ariſto-

teli Plato conferret, altenum fraeno,
alterum diceret egere calcaribus: item;
cui equo quem eg aſmum iungo! Se-
verae frontis & ſubtriſti facie fuit, quae
cauſa extitit, vt identidem ei Plato
inculcaret, Gratiis ſacra ab eo eſſe ſa-

cienda: quo ſolebant antiquitus lo-

quendi genere ingenii triſtioris homi-
nes excitare.
Aelian. Selerius aliquando a Platone, pro-
v. H. pPter mores parum vrbanos, increpa-
XIV. 9. tus, aequiſſimo id animo tulit, imo &
illi, a quo, vt acrius Platoni reſpon-
deret, inſtigabatur, hoc, dixit condu-
cit mihi, magnoque meo cedit emolu-
mento..
Platoni in Siculo itinere ſe iunxerat
comitem, vbi, dum compotationi ſolen-
ni cum Dionyſio vacaret, corona aurea
donatus, quae ex floribus tcxtae lo-
cum ſuſtineret, quales conuiuis inter
compotandum oflerri moris erat, eam
diſcedens Mercurii impoſuit ſtatuali,

Laert.
IV, 8.

ſiue Agathenorisb filius. Natum

PATRIA, PARENTES, PLAITIONIS CONTVBERNIVM.

vbi ex flore etiam textas coronas po-
nere ſolebant.
Dionyſio, grauius ſuccenſente Pla-Laert.
toni, atque mox adfuturum dicente, V, II.
qui caput ei tollat, id quidem feri non
poſſe, reſpondit, tum forte praeſens
Xenophanes, niſße ſuum aufferatur
Prius .
Refert Aelianus, Nenocrate in pa-vVar. Hiſt-
triam profecto, ad Platonem Ariſtote-III, 19.
lem cum ſuis diſcipulis veniſſe. Ad-
verſa autem tum quidem detentum
valetudine Speuſippum, ad Platonem
venire haut potuiffe. Platonem au-
tem, octogenarium ſenem, (quo ipſo
CVIIae Olymp. anno quarto qui pro-
Xime mortem Platonis praeceſſit, haec
geſta eſſe colligitur) memoria iam de-
ſtitutum, ſophiſticis quaeſtiunculis
aggreſſus eſt Ariſtoteles, quae cauſa
fuit, ob quam publicis diatribis omis-
ſis, Plato ad domum priuatam cum fſuis
familiaribus conceſſit. Trium autem
menſium exacto ſpatio, cum ex itine-
nere Xenocrates rediiflet, Ariſtote em
inuenit deambulantem, quo loco Pla-
tonem reliquerat. Videns autem eum
cum familiaribus ſuis non ad Platonem
commeare, ſed alio in ciuitatem exau-
ditorio veſtigia ferre, quendam in pe-
ripato, Plato vbinam eflet? interroga-
vit, aegrotare eum arbitratus. Cui
alter, non male quidem habere
Platonem

384 »AlS TIV. XENOCRATES OCAP. I. I. IlI.

Platonem reſpondit, ſed moleſtias ei fa-
ceſſiuiſie Ariſtotelem, eoq; effeciſſe, vt,
Peripato relicto, domi in horto philo-
ſophiam tractet, Quibus auditis Xe-
nocrates derepente ad Platonem aduo-
lauit, eumq; coram praeſentibus diſſe-
rentem inuenit, maximae exiſtimatio-

nis viris. Is, cum loquendi finem fe-
Ciſſet, Perhumanite Xenocratem pro
4

verbum quidem ea de re ad Platonem
locutus, amicis congregatis, Speufip-
pum vbi ſeuere increpaſlet, quod ſchola
Ariſtoteli conceſſiſſet, factione contra
Ariſtotelem excitata, ſummis viribus
eum, donec iſtum ſcholae reſtituiſſet,
impugnauit. Ita vero Aelianus qui-
dem, faſſus tamen fama ſola haec omnia
niti, quae parte non vna vitae Ariſtotè-

more ſalutauit, viciſſimque eum Xe- lis epugnar hiſtoriae, teſtimoniis lon-
nocrates. Dimiſſa concione, ne ge ſolidioribus nixae.
CAP. II.

PHILOSOPHIAM PROFESSVS VT FVERIT.

Laect. Oolighae octennio Speufippus vbi
1V, 3. Opraefuiſſet integro, neq; ei ſe parem
amplius oneri eſſe ſentiret, Xenocrati
accerſito illud impoſuit, qui etiam illud
Eaert.
IV, 14, chide archonte, multum ringentibus
Peripateticis. Sane enim Ariſtoteles,
quando ex Macedonia redux, Xenocra-
tem in Academiainuenit, ſcholam ei in
Laert. V, Lyceo oppoſuit, dicens:

3. Sllere turpbe me, & Xenecratem
² Laert. loqui
V, II. 6
Pat. Sunt, qui referant“ Alexandrum, A-

Alexan- Tiſtoteli infenſum, vt aegre ei faceret,
dro. donum ad Nenocratem miſiſſe L talen-
Cic. torum, ? ex qua pecunia triginta minas
Tuſc. V,; . iſt c li
22. Atticas tantum ille admiſit,“ reliqua
XXX ta- PecCnia ad Regem remiſfa, illi enim o-
lentasui- pus eſſe pluribus dicebat, qui plures nu-
W triret. Stobaeo res ita relata: eum,
Stobaeus poſtquam more ſolito cum regio lo-
habent. .. xille:
c aert. Cütus nuntius eſſet, poſtremo dixiſſe:
IV. 8. 1to, & Alexandro refer, mée guidem il-
4 Serm. la, gquam ſequor viuendi ratione, ne o-
V. P. 74. mni quidem vita mea Lialemis opus ha-
biturum. Pecuniailla cum Alexandro
redderetur, an amici Nenocrati nulli

CA P.
VIRTVTES EFT APOPHIHEGMATA EIVS.

Laert.
1V,7.
Val. Ma-
xim. V,3
etern. 3.

Nter ceteras virtutes notabilis conti-

ſuſcepitanno II Olymp. CX, Lyſima-

Polemo, eius diſcipulus, ſucceſſit. Omni

Anton.

eſſent, interrogauit, ſuis enim quidem
amicis ne Darii quidem opes ſufficere PvIirp
aiebat. 95.
Monadem afque binarium Deos eſſe Stobaeus
aiebat; primum marem eſſe atque pa- Bcl.?hyſ.
rentem, coelique tenere imperium, l 3.
quem & Iouem appellabat, imparem
item, & mentem. Alterum femininum,
&matrem, omnium, quae ſub coelis
ſunt, praeſidem. Huncmentem appel-
labat vniuerfi. Sed & coelum diuinae
eſſe naturae affirmat, ſtellasque ignitas
Deos olympios dicit, ſubter lunam De-
os inuiſibiles eſſe cenſet, qui per ma-
teriae permeent elementa, quorum ille,
qui per aerem commeet, Iuno dicatur,
qui aquam animat Neptunum, Cererem,
qui terram occupet. Atque id ab eo
Stoici, vt a Platone ipſe, deinde acce-
perunt.
Scholae praefuit ànnis XXV, vsq ue Laert.
ad annum I Olympiadis CVLe, quo 1pfſi IV, 14.

7

eo tempore in Academia vitam egit, a
turba ſeiunctam quam maxime, vt,
quoties cœtus ingrederetur hominum,
ad videndum eum concurſus fieret.

III.

habemus ſpecimen. Phryne, nobile

nentia eius extitit, cuius egregium Athenis ſcortum, iuxta eum, vino

grauem.

& Max.

uiuen.

ld.

er,
ui⸗
nin
e.
on⸗

Anton.

ſemn & Max.
ſerm.

elel,,

95.
eſle Stob neu⸗

Pr. Bcl.ebyt.
Wu, 1 3.

lue iett⸗
on1
Mmni
i4
ir
gum,
l.

vobi⸗
No
eh.

gravem, in peruigilio accubuit, pignore
cum quibusdam iuuenibus poſito, an
temperantiam eius corrumpere poſſet.
Interrogantibus eam & deridentibus
proximo mane adoleſcentibus, de ho-

mine ſe cum iis, non de ſtatua, pignus

poſuiſſe reſpondit. Imo eum conti-
nentiae ſtudio ſecare & vrere verenda
paſſum identidem eſſe, ſunt qui nar-
rent.
Val. Sapientia pariter & ſanctitate cla-
Max. II, rus fuit apud Athenienſes. Cum teſti-
cisd monium enim dicere coactus, vt, mo-
Attic. I, Te ciuitatis, iuraret omnia ſe vere retu-
16. liſſe, adigeretur, vniuerſi iudices con-
Laert. furrexerunt, proclamatumque ne ius-
IV, 7. jurandum diceret. Quodque ſibimet
ipſis poſtea dicendae ſententiae loco
remiſſuri non erant, ſinceritati eius
concedendum exiſtimarunt.
Laert. Ad Philippum, vna cum aliis, mis-
IV, 8. ſus, ceteris donis emollitis, nec raro
in priuatum cum ipſo colloquium ve-
nientibus, neutrum Xenocrates fecit,
eoque ab eo nunquam admittebatur.
Reuerſi igitur Athenas legati, XNeno-
cratem, comitem, nullius vſus ſibi fuiſſe
conqueſti ſunt. Iamque in eo erant
vt mulctam ei imperarent Athenien-
ſes. At edocti ab eo, maximam iam

curam adhibendam, ne aliquid detri-

menti publica res pateretur, corru-
ptis Philippi muneribus reliquis lega-
tis, quae ipſe repudiauerit quidem,
eo maiore ab ipſis honore affectus eſt.
Dictumque poſtea de eo Philippo, ex
omnibus qui ad ſeſe vnquam veniſſent,

ſolum eum fuifſe, qui muneribus vin-

ci haut potuerit. M
Lamiaci tempore belli, quod circa
ſeeundum annum UHIV Olympiadis
incidit, ad Antipatrum legatione fun-
ctus, vt, qui ex Athenienſibus capti
fuerant, redderentur; ad coenam ab

ORIGTINES SCHOLA. APoOPIIII &

385
eo inuitatus, hiſce Homeri verſibus
reſpondit:
Quis cupiat, Circe, prudens, velſa-
nior, vnquam
Suſtineat bibere, atque cibum guſta-
re, priusquam
ooluantur ſocii, mihi vel reddantur
ad vnum.
Qua applicandi verſus iſtos dex-
teritate tantopere eſt delectatus Anti-
pater, vt ſtatim captiuos libertatem
luſſerit recuperare.
Clementia, Aeliano teſte, non ho- Aelian.
. . XXX, §.
mihes tantum, ſed bruta etiam com-
plexus haut raro animantia fuit. Sic-
enim aliquando paſſerem, qui, aceipi-
trem imminentem fugiens, in ſinum

eius ſe receperat, magna voluptate,

donec abiiſſet hoſtis eius, occultauit.
Eumque, vbi nihil ei metuendum eſſe
amplius iudic ſſet, ſinu diducto dimi-
ſit, ſupplicem ſeſe haut prodidiſe, di-
cens.
Cum a Dione rideretur, non tibi, Faert,
inquit, reſpondebo equidem, nam ne- 19
que tragoedia comoediam, cum ab ea
lacesſitur, reſponſtone dignatur.
Ad eum qui neque Muſica, nequeld. ib.
Geometria, neque aſtronomia inſtru-
(tus, ad eius admitti diſciplinam cu-
piebat, abi, inquit, anter enim, & ad-
miniculis philoſophiae canes. Alii di-
xiſſe ferunt, apud me vellus non mol-
litur. G .
Antipatro, Athenas aduentanti, & Ià. Iv, 3.
ſalutanti humaniter, antea non re-
ſpondiſſe fertur, quam orationem ab-
ſbluilet.
Gloriae & faſtus inprimis contem- 14. iu.
tor extitit, & quae parte diei quauis stob. S.
agenda eſſent, diligenter animo propo-XXIII.
nebat, eiusque partem longe maiorem P. 214
meditationi, partem etiam ſilentio
dicabat.
CcC Si

Val. Max.

vil, 2.

Extern. 6

Laert.
1V: II.

Laert.
IV, 15.

Si quando vini cadum accepiſſet, in
vappam illud conuertebatur, antequam
totum exhauriret. Saepe & obionia
iam corrupta altera die proiecit, vnde
prouerbium natum, Xenocratis caeus,
de rebus diu durantibus quae facile
non abſumuntur.
Cum maledico quorundam ſermo-
ni ſummo ſilentio intereſſet, vno ex
his quaerente, cur ſolus ita linguam

CA

PARS IV. XENOCRAT. CAP. IWV. V.

ſuam contineret? quia dixiſſe me, in-
. . . . . 5
quix, aliquando poenituit, tacuiſſe nun-
quam.

Tantum tamen virum vendidere A-
thenienſes, quod peregrinitatis ſolue-
re tributum non poſſet. Eum Deme-
trius Phalereus emit, & vtrique parti
ſatisfecit, Athenienſibus tributo, Xe-
nocrati libertate reddita.

P. IV.

SCRIPTA EIVS.

Sript ‚Verſus, exhortationes, ora-
tiones magna copia ſcripſit, quorum
omnium en tibi titulos. De natura
libri VI. Desuapientia VI. De diui-
tiisz I. Arcas I. De infinito I. De puero
I. De continentia I. De vtili I. De libe-
7 I. De morte I. Devoluntario I. Dea-
micitia H. Deazquitate I. De contrario
II. De felicitate II. De ſeèribendo I. De
memoria I. De mendacio I. Callicles I.
De prudentia II. Ceæconomicus I. De fra-
gilitate I. De poteſtatelegis I. De repu-
blica I. De ſancditate I. Quod virtus
tradi poſt I. De eo quodeſt I. DefatoI.
De perturbationitus I. De vitis I. De con-
cordia I. De diſcipulis II. Deiuſtitia I.
De virtute II. De ſpeciebus I. De volu-
ptate II. De vita I. De fortitudine I. De
vno I. De ideis I. De arte I. De Diis II.
De anima II. De ſeientia I. Cuilis I. De
Ncientificis I. De philoſophia I. De Par-

menide I. Archedemus ſiue De iuſtitia I.
de bono I. De his quae circa mentem
ſunt PIII- Slutio errum, quae ac-
idunt orationi X. De bhis quae dephy-
Sicae ratione audiuntur VI. Caput I.
De generibus & ſpeciebus I. Pythago-
rea I. Solutiones II. Diuiſtones VIII.

Poſitionum libri XXXIII Deratione dis-

Jerendi libri XIV. Poſthaec lihri XV. &
alii XII. De diſciplinis eorum, quaz
circa dictionem verſari poſſunt libri LX.
Eorum quae tirca diſciplinas verſantur
libri VI. Eorum, quae circa mentem
Jſunt, alii libri Il. De Geometris libri V.
Commentariorum I. De numeris I. Nu-
merornm ſpeculatio I. De interuallis I.
Dehis, quae in aftrologia verſantur, li-
bri VI. Elementa ad Alexandrum, De

regno, libri IV. Ad Arybam. Ad E-

Phaeſtionem. De geometria IIl. Verſus*
Cocarr .

CAP. vVv.
MORS EIVS.

Ortuus eſt aetatis anno XXCII
VInoctu, cum in peluim forte in-
cidiſſet, quo ſubmerſus periit. Con-
tigiſſe id videtur anno I. Olympiadis

CXVI, eo enim anno ſcholae ſucces-
ſor ipſius, Polemo, coepit praeeſſe.
Eius hominis VI extitiſſe Laertius
ait, quorum quinque tamen tantum

* De his verſibus idem moneo, quod paulo an-
te vita Speuſippi c. 3. praeterea numerus horum
5Xναν Kε verſuum plane aliter exprimitur, & vt
1

Delio natatore opus habeat h. m. 51ρa . α
§ W X G.. .
*

nominat.

eaert. T
i,15.
9

d,
0%%-

1
401â6 NX
6

elt apud

he

Sid. ex
(Caert. jua

WSI.

Alaert. di⸗

IV, 16.

. in
ln.

teA.
olue.
eme.
parti

al.
enten
AA-
l)-
utl.

ego-

VIIl.

dor
11I.
ur

tem

nominat. Pnam antiquiffimum, Ta-

& Laert.
IV, 16.
b Oα%=-
oατ vt
eſt apud
Suid.
Laert.
IV, 17.
d Laert.
IV, 16.

Laert.
IV, I7.

VI, 9.

„

Jam eius intrauit.

Gticorum autorem, alterum eiusdem
cum philoſopho patriae & generis, o-

rationis funebris in Arſinoen autorem.

Porro philoſophum itidem, & Elegia-
cum pœtam non ſatis probatii, qui forte

S&IPTAET MORS EIVSY

38 /
is ipſe eſt quem noſtro Kenocrate con-
tinentia nihil fuiſſe inferiorem Suidas
ait. Statuarium inde, & hymnogra-
phum poſtremo, cuius apud Ariſtoxe-
num mentio.

OILEMO Athenienſis, pago Oe-
etenſi oriundus, qui Oeneae ex-
titit tribus, patrem Philoſtratumb
habuit, qui, Antigono Caryſtio teſte,
ex primariis ciuibus fuit, equosque
ijugales aluit.

.

Ipſe Polemo adoleſcens adeo impu-

dicus ac lubricus fuit, vt ſaepe pecuni-
as in viis & angiportis occuleret, vt
paratior eſſet ad voluptates, vbi occa-
ſio ferret, proſequendas, repertique
in Academia feruntur iuxta columnam
quandam tres oboli, ab eo ilicad ſimi-
les vſus repofiti. IIla viuendi licentia
miris diſſenſionibus ipſius vxoriſue e-
jus animos diſtraxit, quae improbita-
te ipſius iniuriam ſibi exiſtimans fieri,
dicam ei puerilis Veneris gli

ral. Max. Perditae autem adeo cum eſſet luxu-

riae, vt non illecebris tantum, ſed i-
pſa etiam infamia gauderet, e conui-
vio aliquando, non poſt occaſum ſolis,
ſed poſt ortum, ſurgens, domumque
repetens, Xenocratis philoſophi aper-
tam ianuam vidit. Vino itaque grauis,
vnguentis delibutus, ſertis capite re-
dimito, pellucida veſte amictus, refer-
tam turba doctorum hominum ſcho-
Nec contentus tam

deformi introitu conſedit etiam, vt
clariſſimnum eloquium & prudentiſſi-

ma praecepta temulentiae laſeiuiis elu-
deret. Orta deinde, vt par erat, omni-
vm indignatione, XKenocrates in eo-
dem habitu vultum continuit, omiſſis-

POLEMOO.

que de quibus diſſerebat, de modeſtia
ac temperantia loqui coepit. Cuius
grauitate ſermonis reſipiſcere coactus
Polemo, primum coronam capite de-
tractam proiecit, paulo poſt brachium
intra pallium reduxit, procedente tem-
pore oris conuiualis hilaritatem depo-
ſuit, ad vltimum totam luxuriam exuit,
vniusque orationis ſaluberrima medi-
cina ſanatus, ex infami ganeene ma-

ximus Philoſophus euafit, ita ab eo Laert.
. IV, 16

tempore ſtudiis addictus, vt, ceteris
viétis, in ſchola regenda Xenocrati ſuc-
ceſſerit, quod factum Olympiadis

CXVI anno I.

Tantam vero inter ipſa philoſophan-
di initia oris atque habitus conſtanti.
am induit, idem vt ſemper permane-
ret, neque vocem vnquam mutaret,
quod Crantorem ipſi conciliauit. Ca-
nis rabioſi morſu in ſura vulneratus,

ſolus praeſentium, quaſi nihil ea res

ad ſe pertineret, non expalluit. Tu-
multuque ob eam in ciuitate orto,
quid nei eſſet? interrogauit. Neque
in theatris viſus eſt commoueri. Cum-
que Nicoſtratus, Poeta, qui CQlyte-
mneſtrae habuit cognomen, aliquid eo
& Cratete praeſente recitaret, multum
eo ſe affici Crates oſtendebat, Polemo
vero, perinde ac ſi nihil audiuiſſet, ſe ges
ſit, talemque omnio ſe praeſtitit, qualem
in libris de pictura Melanthius Penor re-
præſentauit: is enim ei quanda in mori-
bus contumaciam atq; duritiem tribuit.
„CCCA Dicere

Laert.
IV, 18.

Athen.
L. II. p.

44.

Stob. Ecl

388
Dicere autem ſolebat Polemo, in-
rebus nos exerceri oportere, non in
dialecticis ſpeculationibus, ne exiguam
quandam artem ſorbentes, atque medi-
tantes, diflerendi fubtilitate clari, mo-
ribus nobis ipſi contradicamus.
Vrbanitate erat ingenio egregie
temperata, idque euitabat, quod in
Euripide taxauit Ariſtophanes, acutum
& ſplendidum. Non ſedens vero do-
cebat, ſed ambulans. Athenienſibus
ſummam ob integritatem inprimis ca-
rus fuit. Solitudine delectatus, maxi-
mam vitae partem in hortulo tranfige-
bat, ſecundum quem diſcipuli, caſis
extructis, ſcholae ipſius proximi ha-
bitabant. Xenocratem magno ſtudio
eſt imitatus, qui, teſte Ariſtippo, plu-
rimum eum adamabat, ſemperque eius
ob oculos integritatem, ſeueritatem,
& grauitatem habuit, atque illis mori-
bus eius, quaſi Doricis modulis, greſſu-
vm ſuorum menſuram adtemperauit.
Antigonus Caryſtius eum, a XXX
inde aetatis anno, aquam bibere exor-
ſum, ad finem vitae abſtemium man-
ſiſſe ait.

. Mundum Deum eſſe ſtatuit.

Phyſ. 1, 3.—

PARS. W. POLEMO CRATES.

Summum bonum eſſe aiebat viue- G de
. in. IV

re ſecundum naturam.

Sophoclis in primis erat ſtudioſus, aert.

maxime vero iis eum mirabatur locis,
quibus, vt Comicus ait, canis Molos-
ſicus ipſum in poematibus iuuaſſe Vi-
debatur, & vbi, iuxta Phrynichum, non
elatus aut turbidus, ſed mitis incedit
atque placidus. Sophoclem autem
Tragicum vocabat Homerum, quem-
admodum Homerum Epicum Sopho-
clem appellabat.
Obit iam ſenex ex Phthiſi, variis
relictis ingenii monimentis, in eum
ſequens extat Diogenis Laertii epi-
gramma:
Heu bone, ſe neſcis, tégimus Polemo-
na, viator,
Quem morbus heic iam collocauit
pesſimus.
Imo non Polemona, ſed hoc, quod ad
dſtra profeltus
Humi reliquit, corpus ſomiputri-
dum.
Ex diſcipulis eius Crates, Stoicus
Zeno, & Arceſildus maxime inclarue-
runt.

Laert.
IV, 21.

CRATES.

ſius, patre natus Antigene eſt,
eum Polemon in chariſſimis di-
ſcipulis habuit, cui etiam in ſchola re-
genda ſucceſſit. Ita vero ſibi profue-
re inuicem, vt non modo viuentes
eadem ſtudia ſint ſecuti, verum advl-
timum vitae halitum ſimiles expreſſe-
rint mores, poſt mortem quoque in
eodem conditi ſepulchro. Vnde & An-
tagorae laudati carmine fuerunt in
hanc ſententiam:
Hoc Polemona ſeum tumulo, ſonctum-
gue Cratetem

(Kan be Athenienſis, pago Thria-

Qui facis hac, narra, quisqiis es
. bhoſpes, ten.
Mutua quos pariter iunxit concordia,
quorum
Ambroſius ſacro fuxit ab ore lepos.
Et ſua, quaz monitis fuerat contra-
Ada ſoueris,
Vitae illuſtrauit ſecula mimdities.
Hinc a Theophraſto diſcedens Ar-
ceſilaus, atque eorum diſciplinam am-
plexus, Deos eſſe dixit, vel aureae ae-
tatis ſaltem reliquias.
Ingenio erant minime populari, ſed,
quod de Dionyſodoro tibicine dicitur,
—Ooptime

20.

16
iy

ſer

un

ileCie de
Ein. WV
is 1
is, ,,
olos.
el.
non
Cedit
Utem
Wein⸗

Pho.
Variis
eunn
eyr.
emo-
Cuit
0d ed
zun.

Oicus
arve⸗

lit 4
ori

eliun

Ini-

jtien⸗
18 Al-
n amn-
e ue-

ari, ſe

Cicitur,
Optine

Erreer

CRANZ'OR. .

optime in eos quadrabat, quem aliquan-
do gloriatum ferunt, neminem vnquam
canentem ſo audiuiſſe, vt I'menium, vel
in naui vidiſſe, vol ad fontis dquas.
Refert Antigonus, apud Crantorem
ſe fuiſſe eo tempore, quo maxima ei
cum Arceſilao intercefſſit familiaritas,
atque cum Crantore quidem Arceſi-
laum, Cratetem vero cum Polemone

vixiſſe, iuxta cum Lyſide, inter ciues

qui erat adſcriptus. Et certe, vt antea
dictum, Cratetem Polemo, Crantorem
Arceſilaus amahant. Moriens vero
Grates libros aſe conditos reliquit, vt
in tertio Chronicorum Apollodoro re-
latum, philoſophici partim, partim
Comici argumenti. Orationes i-

389
tem, populares alias, & alias de legatio-
nibus.

Diſcipulos habuit clariſſimos, in qui-
bus Arceſelaus fuit, & Bion, Boryſthe-
nita, qui Theodoriis poſtea adſcriptus
fuit.

Eius vero nomine X extitere, primus
vetus poeta Comicus, Oratorſecundus.
ex Iſocratis familia, tertius Cuniculo-
rum effoflor, magni Alexandri caſtra
ſecutus. Quartus Cynicus. Peripateti-
cus quintus. Sovρςι Academicus. Inde
Grammaticus ſeptimus. Octauus, qui de

Geometria ſcripſit. Nonus Poeta epi-

grammatum ſcriptor. Decimus Tarſen-
ſis, philoſophus academicus.

Laert.

(Rbugadn Solis ortus, ampliſſima
VIII, 24. T t

in patria autoritate fuit. Athenas
delatus Kenocratem audiuit, Po-
lemone condiſcipulo vſus.
Commentaria reliquit, verſibus tri-
ginta millibus comprehenſa, quorum
Partem Arceſilao qui tribuant, inue-
niuntur. .
Interrogatus, quamobrem ita ſe Po-
lemoni addixiſſet? qvie, reſpondit, il-
lum neque intendere vnquam, nequeé re-
mittere vocem plus ſolito audiui.
In morbum cum incidiſſet, ad Aeſcu-
lapii templum ſe contulit, atque ibi de-
ambulauit. Eo igitur ſtatim vndique

B diſcipuli confluxere, non morbi eo il-

lum ſeceſſiſſe, ſed ſcholae inſtituendae
cauſa, exiſtimantes. Inter ceteros
Arceſilaus quoque adfuit, quem pluri-
mum amaret licet, Polemoni tamen
commendauit, quem & ipſe recuperata
ſanitate audiuit, eique tenaciſſime ad-

haeſit.

Arceſilaum haeredem ſcripſit, XII

CRANTOR.

talentorum relicto patrimonio, a quo,
