Etatur. Pulchritudinis principia funt,
partium congruentia atque concin-
nitas, quae & ſecum & cumanimoipſo,
apte conſpirent atque conueniant. Na-
tura enim hoc corporis tabernaculum,
veluti inſtrumentum, compofuit, vt &
obediens ſit, & ad omnes vitae rationes
concinno quodam, aptoque modo, par
eſſe poſſit. Animus quoque ad conue-
nientes virtutes conformandus eſt, at-
que inſtituendus: nimirum ad tempe-
rantiam, veluti corpus ad ſanitatem;
ad prudentiam vero, veluti ad ſenſu-
vm fubtilitatem: ad fortitudinem, vel-
vti ad robur & vires: adiuſtitiam, vel-
vti corpus ad pulchritudinem. Harum
virtutum primordia quidem funt ex
natura: media vero & fines, ex diligen-
tia: in corpore videlicet, gymnaſtices
adiumento, & medicinae: in animo au-
tem eruditionis, & philoſophiae bene-
ficio. Hae enim facultates nutriunt &
roborant tum animos, tum corpora, la-
boribus, exercitationibus, puraque

viétus ratione: adhibitis partim medi-

camentis ad ecorpus reficiendum atque
inſtaurandum, partim animi inſtitu-
tione, caſtigationibus & reprehen ſio-
nibus. Corroborant enimanimum, dum
cohortationum aculeis illius impetum
exſuſcitant, & ad ommodas, fructuo-
ſaſque actiones impellunt. Vnctoria igi-
tur ars, & quae huic cognataeſt, medi-
cina, corporibus curandis deſtinata eſt:
adque optimam harmeniam facultates
illas adducens, purum ſanguinem ſpi-⸗
ritumque, expedite fluentem reddit: vt
ſi quid etiam morboſum ſubſit, validis
illis ſanguinis ſpiritusque facultatibus
id valeant peruincere atque profligare:
Iam vero muſica, & huius dux Philoſo-
phia, ad animi emendationem a diis le-

gibusque conſtitutae, aſſuefaciunt, &
ſuadent, & cogunt partem animi, exper-

tem rationis, obtemperare rationi: ei

autem parti, quae ſit expers rationis,

manſuetam eſſe, cicuramque iram: cu-
piditatem, quieſcere: hactenus vide-
licet, vt ipſae nec absque ratione mo-
veantur, nec contra quieſcant, quum
ipſas mens, vel ad actiones, vel ad fru-
ctum voluptatis, prouocauerit. Ille e-
nim eſt temperantiae terminus, obedi-
emtia & tolerantia. Sed & intelligentia,
&antiqua illa, auguſtaque philoſophia
mentem, mendacibus inanibuſque opi-
nionibus expurgatam, & ex magna i-

gnorantia reuocatam, ſcientiae dedi-

carunt, eamque ad rerum diuinarum
contemplationem erexerunt. In qua-
rum rerum cognitione ſi quis ita verſe-
tur, vt animum gerat, fua ſorte conten-
tum, humanoſque caſus ſub ſe poſitos
habeat, & in hac animi aequitate, quaſi
ſecundoflumine, ad moderatam tem-
peratamque vitam aſpiret, is profecto
viam ingreſſus eſt certae felicitatis. Et
certe is, cui Deus has ſortes attribuerit,
per veriſſimam opinionem ad feliciſſi-
mam vitam deducitur. Si quis contra
ð durus,

urs,
(uſtumis
rele, e
legibus⸗
Cposg
nz er
nesimp
lin guue
Memor
Minos
Purnan
norhun
admod
Pusdam
ſaluber
nihos
Hacig
cod
zegin
igre⸗
Porx:
wule
Mini
corpe
Ebic
forn

—

.VI.p. n
4,3,. D. n
ci
co

IA. V an
1,413,0. .
1

— — — —

laen.
VII6 1

uim medt.
Wdn te
ni inſtirn.
Prehenho.
mum dum
Simpetum
6, fr Cto⸗
ndorigin
8
heſt, medl
eſtinaelt⸗
feultates
ninem Hi
Ireddit: D
ſt, validis
eultatibus
profligrre
Phioßo⸗
1 dis le⸗
Teinnt,&
mierper⸗
Kioni: ei
Iutis,
W.: ell⸗
18 vide⸗
e wo⸗
t, Gdum
elad fru⸗
t. Ue e-
8, becl.
Uigentin
lolophin
Gneopi.
mgoe .
ger dec⸗
Ginarum
In qur
taverle-
conten⸗
epoſtus
te, ul
mn ten-
ecto
. Et
huerit,
iciſi⸗
Cont⸗
6 uuls,

14

PATRIA EFT CENFRE EIVS

minum, in ſpecies volantium animan-

durus, & praefractus fuerit, nec ſan-
Ctiſſimis illis praeceptis voluerit pa-
rere, eum poena conſequetur, tum ex
legibus, tum exillorum ſermonum vo-

Cibus, quae & coeleſtes, & infernas poe-

nas denuntiant: Infelices videlicet ma-
nes implacabilia fupplicia manere: & a-
lia, quaelonicus poeta ſcripſit ex vetere
memoria repetita, ex quorum auditu
animos hominum voluit ad religionem
puritatemque informare. Quo ſane
nomine illius confilium probo. Quem-
admodum enim corpera remedjiis qui-
busdam morboſis ſanamus, niſi cedant
ſaluberrimis, ita & animos falſis ſermo-

nibus coercemus, niſi ducantur veris.

Hacigitur de cauſa hoc concedatur,
quod neceſſario commemorentur pe-

811

tium, quae in aere ſolent verſari: ſegni-
vm denique, otioſorum, imperitorum,
ſtolidorum, in aquatilium ſpeciem. O-
mnia autem haec in ſecundo circuitu
Nemeſis certo iudicio rata, fixaque eſſe
voluit, cum infernarum illarum furia-
rum numinibus: quibus humanarum
rerum inſpectionem ſummus ille Deus,
omnium imperator atque praeſes, at-
cribuit: quibus etiam gubernationem
mundi commiſit. Qui quidem mundus,
& diis, & hominibus, & ceteris animan-
tibus conſtat, abſoluta plane, omnibuſ-
que numeris cumulata ratione. Et
haec quidem omnia ad optimam illam
ingenitae, aeternae, intelligibilis for-
mae imaginem fuerunt creata.

regrina ſupplicia, quaſi animae com-
migrent vltro citroque in varia corpo-
pora: ignauorum quidem, in corpora
muliebria, corporibus tributis ad igne-
miniam: homicidarum, in ferarum
corpora, ad poenam & ſupplicium:
Bbidinoſorum, in ſuum, vel aprorum
formas: leuium & temerariorum ho-

Explicationem doctrinae Pythago-
ricae ex Reuchlini L. H. de arte Cabba-
liſtica, & Paulo èc-halichio de doctrina
Pythagorae addidit Stanleius. Sed cum
Schalichius haberinon potuerit, Reu-
Chlinus vero paſſim in manibus ſit, ab-
ſonum eſt viſum, ex Anglicis Latina no.
ſtra dare loco Schalichianorum.

EMPEDOCLES.

CAL. I.

DE PATRIA ET
T Pythagoraeorum catalogo Empe-
Thueyd. docles eſt, esrum minime poſtre-
L.vI. p. mus. Agrigentum patriam habuit,
4 3. D. nobiliſſimam poſt Syracuſas Siculærum
ciuitatum, quam Geloorum colonia
condidit, CVIII poſt fundatam Gelam
Ia. L. VI. mis. Condita autem Gela fuit XLV
p. 413. C. PoOſt Syracuſas annis, Syracuſarum o-
rigines ad Olympiadem XIreferuntur,
fuerit igitur Gela Olymp. KXIIex-
ſtructa neceſſe eft: Agrigentum vero
Olymp. XLIIX. Nomen ea vrbs a
ſuuio, qui eam alluebat, accepit, atque
exiguo tempore tanta incrementa ce-
pit, vt Empedoclis aeuo hominum

Laert.
VIII. 63.

GENERE EIVS. enig
octingenta millia“ ea contineret. Quam- nen D
vis autem multis rebus, nulla alia ta- numero
men magis, quam Empedoeclis clara na-ſit erra-
talibus extitit. Hinc Lucretius de ea: tum v.
Quorum Acragantinus cumprimis chart.
Empedocles eſt: 8. 1. V.
Inſula guem Triquetris terrarum c. 20.
gesſit in orise- a Lib. I. v.
Luam RKuitans circam magnis an- 717,734.
fractibus aeguor
lonium, glaucis adſpergit virus ab
vndis:
Anguſtoque fretu rapidum mare di=
vidis vndis, HW
Iialiae terrai oras a ſinilus eius:
Kkk kkzZ. lic

8¹²
Hec ſt vaſta Charybdis, & hic Aet-
naza minantur
Murmura flammarum rurſum ſe col-
ligere iras,
Taucibus eruptos iterum, vi vis euo-
mat ignes:
Ad coelumque ferat ſlammai fulgura
Quaez cum magna modis multis mi-
randa videtur.
Gentibus humanis regio, viſendaque
Fertur,
Rebus opima bonis, multa munita vi-
rum vie
Nil tamen hoc habuiſſe viro praecla-
rius in ſe,
Neæc ſanctum magis, & mirum, ca-
rumaque videtur.
Carmina quin etiam diuini pectoris
bius
Vociferantur, & exponunt praecla-
ra reperta;
Vt vix humana videatur ſtirpe crea-
Iils. .
De genere ipſius ſequentia refert
: num Laertius : Empedocli, vt ait Hippobo-
LXXvi. tus, Meto pater, auus Empedacles Agri-
ann. 4. gentinus fuit. Idem & Timaeus re-
demum fert in decimo quinto biſtoriarum li-
natus eſt bro, inſignem fuiſſe virum Empedo-
Empedo- clem, poetae auum. Hermippus ea-
PDodvvel- dem ferme habet. Heraclides itidem
lus igitur in libro de morbis, clara ex familia fuiſ-

a Laert.
VIII, 5I.-
54

b Laert.
VIII, 54.
init.-57.
excl.
cum Ti-
maeo
ſentiunt
Porphyr.
p. 19.
Iambl.
c. 23. at
repugnat
tempo-
rum ra-

de aet. ſe auum, equosque nutriuiſſe tradit.

Pythag. Dicit & Eratoſthenes in Olympionicis,
Pa20o: ſeptuageſima prima Olympiade viciſſe
rem. Py- Metonis patrem, Ariſtotelis vtens te-
thago- ſtimonio. Apollodorus autem gram-
ram Ali-
pten, pri-
oris di- .
ſcipu-
Ium, eſſe
putat,
ꝗquem
Empedo-
eles an-
diuit.

Vdiuiſſe autem Pythagoram Ti-
maeus autor eſtb, in nono biſto-
riarum, dicens, dreprehenſum quod

orationem furatus eſſet, ſicuti &

CAP.
PRAECEPTORES EIVS.

PARS VIII. EMPEDOCLES. CAP. II. III.

maticus in Chronicis, Metonis quidem
filium fuiſſe ait, ceterum ad Thurios nu-
per tum conditos veniſſe Glaucus ait:
deinde poſt pauca, Qui vero, inquit,
domum profugum veniſſe Syracuſas, &
cum illis aduerſus Athenienſes bel-
laſſe aiunt, prorſus tempora mihi
ignorare videntur. Aut enim iam de-
fecerat, aut omnino valde ſenex erat,
id, quod minime veroſimile eſt. Nam-
que & Ariſtoteles ipſum, & Heraclitum
ſexageſimo aetatis anno vita exceſſiſſe
ait, qui vero ſeptuageſima prima O-
lympiade vicerat eques, eodem cenſe-
batur nomine., Ita & tempus ab Apol-
lodoro ſignificatur. Satyrus autem in
vitis, Empedoclem ait fiium fuiſſe E-
xaeneti. Reliquiſſe autem & illum fi-
lium Exaenetum, eademque Olympia-
de ipſum quidem equeſtri certamine
Viciſſe, filium vero illius lucta, ſiue (vt
ait Heraclides in epitome) curſu. Ve-
rum enim vero in Phauorini commen-

tariis reperi, Empedoclem & bouem

immolaſie ſpectatoribus ex melle & fa-
rina, fratremque habuiſſe Callicrati-
dem. Telauges autem Pythagorae
filius, in epiſtola ad Philolaum, Empe-
doclem ait Archinomi füuiſſe filium.
Quod autem Agrigentinus ex Sicilia
fuerit, ipſe principio luſtrationum re-
ſert:
O ſocii ingentem, flauas Agragantis
ad vndas,
Vrbem qui colitis, poſitam ſub moeni-
bus altis. .
Atqueiſta ſunt, quae de genere eius
Diogenes Laertius retulit.

II.

Plato, atque ideo ad conſortium ſer-
monum admitti prohibitum: ipfum-
que meminiſſe Pythagorae, dicen-
tem:
QLuidam

s uiden
hurinsnt.
laucuszit:
t0, inquit,
Drcut
lenles bel.
npora minn
numiamde-
ſenex ern,
eſt. Nan-
Heraclittum
exceſſille
prim 0.
dem cenle-
usab Apol.
us autem in
mn fuiſſe E-
Cillumfi-
Ohmpi-
certamine
1, ſiue (t
ſſu. Ve-
mer.
Xbouem
De Kla⸗
CAlicrati⸗-
Ithagorde
n, Empe-
le flium.
ex Ficlia
onumke-

grgonii
moeni.

lere eins

n ſer⸗
ipfurm⸗
dicen⸗

—

R

ä

f vh

PRAFOETP TORE, VIIA,
Quidam & in his vir ſummus erat,
rerumque peritus,
Diuitiis qui animi cordatos vinceret
omnes. .

Sunt, qui iſta de Parmenide dixiſſe

putant. Refert Neanthes, Pythago-
ricos vſque ad Philolaum & Empedo-
clem promiſcue cum aliis doctrinam
communicauiſſe. Vbi vero ipſe poe-
mate illam vulgare coepit, latam eſſe le-
gem, vti verſiſicator omnis inde arce-
retur. Idem & Platonem pertuliſſe
aiunt, quippe & hunc fuiſſe prohibi-
tum.
Quem tamen illorum audiuerit Em-
pedocles, non dixit. Eam enim, quae
Telaugis fertur, epiſtolam, quod Hip-
paſumac Brontinum audiuerit, non
Vvſquequaque probare.
Enimuero Theophraſtus, Parmeni-
dis illum aemulum fuiſſe dicit, ipfius-
que & in poematibus imitatorem:
quippe & illum verſibus de natura li-
brum edidiſſe.
Hermippus autem non Parmenidis,
verum Nenophanis, fuiſſe imitatorem

CAP.

diuiſſe Parmenidem, poſtremo ab eo

813
tradidit, qui cum diu verſatus, eiusque
carmen imitatus ſit, poſtmodum Py-

ET AVORIIAS EIVS.

thagoricis congreſſum eſſe. Alcida-
mas vero in Phyſico refert, eodem tem-
pore Zenonem & Empedoclem vna au-

diſceſſiſſe, ac Zenonem quidem ſeor-
ſim philoſophatum eſſe, hunc vero, A-
naxagoram & Pythagoram audiuiſſe,
atque alterius grauitatem vitae atque
habitus, alterius de natura rationes,
fuiſſe imitatum.
Empedocles quoque, Philoſtrato re-Ph loſtr.
ferente, ex quo id repetit Suidas, Py- viti A-
thagoraeam philoſophiam, ſecutus eſſe ollan. .
perhibetur, idque confirmant varii 1.
Empedoclis verſus:
Saluete immertalis ego Deus, haut fe-
ro mortem.
item: .
Nam memini fueram quondampuer,
atque puella.
Praeterea bos, quem in Olympia, o-
pere piſtorio fingens, immolaſſe dici-
tur, Pythagorae eum probaſſe doctri-
nam confirmat.

III.

VT INTER AGRIGENTINOS VIXERIT, EIVSQVE

. AVTORIIAS.
Efert Neanthes, Metone vita fun-

Laert.
VIIL 72. Aco, tyrannidem pullulare coepiſſe.
Tum vero Empedoclem Agrigentinis
perſuaſiſſe, vt ſeditionibus omnibus o-
miſſis, aequalitatem ciuilem amplecte-
ib. ſ. 74. Tentur. Multas itidem ciuium, quae

ſine dote erant, filias, ex relictis ſibi opi-
bus dotatas, viris elocaſſe: atque ideo (

& purpura veſtitum, & ſtrophio aureo
caput redimitum, inceſſiſſe, Phauori-
nus eſt autor. Crepidas item aereas
& Delphicam ſumſiſſe coronam. Co-
ma itemilli prolixa fuit, & ſerui pediſ-
ſequi, & ipſe grauis ſemper, atque eo-
dem habitu, conſpectus fuit. Hic ĩgi-

tur corporis eius habitus fuit, ciuibus
eum venerantibus, quaſi regiae iſta au-
toritatis eſſent argumenta.
Nihilominus tamen fuit, vt Ariſto- ib. 1ſ. 63-
teles tradit, ab omni imperandi faſtu 66.
alieniſſimus. Siquidem & regnum
cum ſibi offerretur, conſtanter renuit,
ſicuti Nanthus in illius laudibus memi-
nit)frugalitatem, quamRegum delicias,
auidius amplectens. Eadem & Timae-
vs refert, cauſam ſimul adiiciens, cur
ita popujlaris fuerit. Inuitatus enim
fuerat a quodam exprincipibus, ac pro-
cedente conuiuio coena non infereba-
tur. Tacentibus aliis, indigne ille
Kkk kk 3 ferens,

8¹4
ferens, inferri iuſſit.
inuitarat, praeſtolari ſe curiae mini-

Qui vero illum

ſtrum dixit. Vbi vero ille aduenit,
conuiuii princeps conſtitutus eſt, id
nimirum agente eo, qui illum vocaue-
rat, tum ille tyrannidis initia haut ob-
ſcura prae ſe ferens, iubebat aut bibere,
aut in caput effundi merum. Tune
igitur Empedocles tacuit. Poſtridie
vero coacto iudicio damnauit vtrum-
que, ac peremit inuitatorem, & conui-
viiprincipem. Iſtud igitur reipubli-
cae tractandae initium fuit.
Acrone medico locum ſibi, ad conſtru-
endum paternum monimentum, a ſe-
natu poſtulante, quod inter medicos
arte praecipue excelleret, accedens
Empedocles fieri prohibuit, atque in-
ter cetera, quae de aequalitate diſſe-
ruit, ita illum rogare coepit: cuiusmo-
di monimento incidemus elogium?
Num hoc?
Acronem ſummum medicumex Agra-
gante profectum,

PAnRS VIII EMPEDOCIES CAb. W.

Rurſus

Oui ſummo in puiriae ciltmine ha-
bet tumutum.

Quidam autem ſecundum verſum

ita pronunciant:

Verticis excelſt celſa ſepulcra te-
nent.
Hoc quidam Simonidis eſſe tradide-
runt.

Poſtea vero Empedocles & mille ho-
minum coetus antiquauit, conſtituto
triennii magiſtratu, vt non ſolum eſſet
diuitum, verum & eorum, qui plebis
curam gererent.
Timaeus tamen in primo & ſecundo
libro (ipſius enim mentionem facit)
contrariam reipublicae tradit putatum,
eum habuiſſe ſententiam. Quando-
que iactantia & amore ſui ferebatur
immodice, quippe qui in carmine di-
xerit:

Saluete immortalis ego Deus, bant .
Jero morten.

CAPD. IV.
MIRACVLA DE EO RELATA.

Laere.

Anta eius non in naturali philoſo-
VIII, 60.

Suidesin — Phiatantum, ſed & in Medica arte
Eure- fuit facultas, vt admiranda plurima ar-
Sex. it. te ſua vtrinque praeſtiterit.
in A- Refert Timaeus, Eteſiis aliquando
l & vehementer ſpirantibus, ita vt fruges
corrumperent, excoriari aſinos iuſſiſſe,
factisque vtribus, eos collibus & mon-
tium verticibus admoueri, ad eos exci-
piendos, ceſſantibusque ventis, a rei
euentu nιαννναναυαιαα1lες vocatum, vel
AANeEααον, h. e. ventorum propulſato-

Plut. Lib. Similia ſunt, quae Plutarchus re-

de Quri- 8
of. b fert: Eum, cum obſeruaſſet, grauem &

init, p. Peſtiferum auſtrum per montis ſciſſu-
515. & ram in campos mitti, obſtructa ea, pe-

n Co. ſtem a loco auertere eſſe viſum.

126. B.

Non diſſimile eſt, quod apud Seli- Laert.
nuntios patrauit opus. Eos enim cum vnn/ 70.
ex fluunm circumiacentis foetore peſtis
inuaſiſſet, ita vt ipſi perirent, & vxores
partu periclitarentur, Empedocli in
mentem veniſſe, duos ex vicinis amni-
bus, proprio ſumtu in flumen illud im-
mittere, vt commiſtione facta, aquis in-
tegritas rediret.
Qum item adoleſcens quidam in ILambi.
Empedoclis hoſpitem, Anchitum, vit. Pyth.

qui patrem ipſius publico iudicio, ca- cab. 25.

pitis affecerat ſupplicio, prae ira atque?· I40.
animi impotentia irruiſſet, ſtrictoque
enſe parentis iudicem, tanquam ho-
micidam, iamiam eſſet percuſſurus, ſu-
bito is mutato tono, Homeri iſtud fidi-
bus cecinit:
Nepenthes

Mhentk

nduce⸗
Mqueit
Morter.
Qücrim
recilapl
Yiſſicnos
laert. Panth
I, 69, ſemninan
morbol
Mtum.
MaNE—
cina eſt,
HN. temcdie
VII 2 vel Nta
Calen. Galenn
l.VI. de n
Ppe a. nulloce.
Kd. Eiwerh
nsg. A
ber
Pind

Galen. 1.. .
t. Laert. Medi
wodem. I, n

à1n. ⁸& Addn
lWul. totan
dR Name
irit

WI

W

Laert. W
VIII. 62
An.

AMize he.
1 verſum
Mlera e.

tredide⸗

Onſtituro
lun eſtet
u plebis

lecunde
ein fieit)
Dutatum,

Qundo.

erebatur
tmine d.

6,

Selele

nimcum vin 0.

re peſti
Vores
docli in
8 annl-
Hudim-⸗
guizin⸗

dam inpnbl.

cio d⸗
Mirge.
que
mho-
1s, ſu⸗

Ai⸗

llle

Laert.
VII,

c. Laert.
procem.

MIRACVILA DE EO RELATA.

Nepenthes ſoluens iram, atque obliuia
menti
Inducens.
Atque ita Anchitum hoſpitem ſuum a
morte, adoleſcentem vero ab homici-
dii crimine, liberauit, qui abeo tempo-
re diſciplinam eius amplexus, inter cla-
riſſimos ipſius diſcipulos extitit.
. Pantheam quoque, Agrigentinam
9. geminam, ſanaſie eum, deſperato
morbo laborantem, Hermippo eſt re-
latum.
Maxime autem memorabilis, medi-
cina eſt, quam in femina exereuit, ſe-
H N. ptem diebus, Vt Plinius vocat, exanimi,
: 2 vwel, vt accuratius ex Heraclide loquitur
1 vVI- de Galenus, Opiritu deſtituta, venarum
I-E nullo conſpicuo pulſu, nihil a cadauere

fect. diuerſa, niſi quod caloris paululum cir-

Arrss, ca medias corporis partes ſentiretur.

Liber Heraclidae inſcriptus fuit: fe-
mina ſpiritu deſtituta, fuitque inter
Medicos, qui praeſto erant, controuer-
ſia, an proviua ſit habenda, an mortua?
8. 12. & Addit Heraclides, Empedoclem rem
L. VIII. totam ad Pauſaniam perſcripſiſſe, femi-
S. 61. namque examimem totis diebus XXX
ſpiritum continuiſſe, neque cibo vllo
vſam fuiſſe. Vnde Empedoelem, &
Medicum vocat, & vatem, idque ex ipfi-
vs verſibus colligit:

Galen. 1.

1

Laert.

VIII62· Vrhem qui ſtaui ad ripas Agragan-

n. tis, dmici,

Incolitis magnam, res & curatis ho-
neſtas,
. Saluete: immortalis ego conuerſor a-
bud V05,
Vt par eſt, deus, & tali me dignor
honore, M
TFTormoſis vinctus vittis, roſeiszque co-
rollis?

815
Queis quando egregias veniam comi-
tatus ad vrbes,
Mulieribusgue maribusque colar, co-
mitesquz ſequentur
Innumeri, ad luerum quos ardens ſe-
mita ducit,
Quique prophetiam exercent, qui di-
ſcere morbi
Omnigeni curam cupiunt, artesque ſa-
lubres.

„

Sunt, qui Goeticae magiae hoc tri- Laert,

buant: refertque in vita eius Satyrus,
faſſum eſſe Gorgiam Leontinum, di-
ſcipulum Empedoclis, praeſente ſe
Goeticam eum exercuiſſe, ipfumque
publice hanc artem profiteri iſtis ver-
ſibus:

Pharmaca, queis pellas morbos, leues-

que ſonectam,
Percipies, quaé cuncta tibi communi-
co ſoli.
Compeſcesque truces ventorum rite
uworollIas,
Exorti infſanis gui
ros.
Surſum, ſi Dee mox flamina pigra
ciebis.

vaſtant ſlatibus a-

Et media induces e tempeſtate ſere-

num,
Induces mediu pluuias aeftate ſalu-
bres,
Et flatus, Ecca qui perfent omnia
meſeo.
Extindtumque hominem nigro reuo-
cabis ab Orco.
Tantam autem huiuscemodi rebus,
vt paucis abſoluam, admirationem ſibi
comparauit, vt in eum, ad Olympia ve-
nientem, omnium oculi conuerteren-
tur, nec quenquamalium, quam Emæ
pedoclem, in orehabebant.

CAb.

Laer
VIII

VIII, 59.

t.

66.

„*

Laert.
VIII, 67.

pARS VIII EMPEDOCLIES CAP. VVI

V.

MORS EMPEDOCLIS.

Emorte eius, variae iuxta Laertium
ſententiae obtinent: Heraclides
enim, cum enarraſſet de exanimi femi-
na, vt Empedocles maximam ex eo
gloriam conſecutus eſſet, quod mulie-
rem exanimem, viuam remiſiſſet, ait,
illum ſacrificium apud Piſianactis a-
grum feciſſe, conuocatis plerisque ex
amicis, inter quos & Pauſanias erat.
Vbi vero conuiuio peracto alii quidem
digreſſi, ſub arboribus villae ſe ad qui-
eſcendum compoſuerunt, alii, quocun-
que viſum eſtin loco, quieuerunt, ipſe,
vbi accubuerat, permanſit. Mane autem
facto, a ſomno ſurgentibus ceteris, ſo-
lus ipſe reperfus non eſt. Facta autem
diligenti inquiſitione, & ſeruis inter-
rogatis, & neſcire dicentibus, vnus ad-
ſtitit, qui diceret, ſe noëte media in-
gentem audiuiſſe vocem, Empedoclem
vocantem. Tum vero vbi furrexiſſet,
coeleſtem vidiſſe lucem, & ſplendorem
taedarum, nihilaliud. Ulis vero ſuper
eo, quod contigerat, ſtupentibus, de-
ſcendit Pauſanias, vt mitteret, qui
uaererent. Poſtea vero prohibitus
eſt curioſius quaerere, dicens rem non
indignam accidiſſe precibus, illi veluti
Deo hoſtias offerri oportere. Her-
mippus autem illum, cum Pantheam
quandam, Agrigentinam, deſperatam a
medicis, curaſſet, hoſtias ob id maéctaſ-
ſe. Qui vero inuitati erant, ad octo-
ginta ferme fuiſſe. .
Hippobotus vero illum ait, vbi ex-
ſurrexerat, Aetnam petiuiſſe; quo cum
perueniſſet, in ignis crateras ſe inieciſ-
ſe, ibique, dum famam cupit adſtruere,
quod Deus effectus ſit, ignibus con ſum-
tum eſſe, poſtea, vt ſeſe res haberet, a-
gnitum eſſe, vna exillius crepidis vi
flammae ad exteriora reiecta, quippe

calceari ſolebat aere. Huic famae Pau-
ſanias reluctabatur.
Diodorus Epheſius, narrata, quam
fecerat apud Selinuntios, medicina,
cum peſte affligerentur, addit, Seli-
nuntios ad flumen, quod emendaue-
rat, epulantibus, ſuperueniſſe Empe-
doclem, quem ipſi confurgentes, tan-
quam Deum, ſint venerati. Ipſum
vero, eam opinionem confirmatam cu-
pientem, inignem ſeipfum conieciſſe.

maeus, aperte adſerens, illum, vbi in
Peloponneſum ſe recepit, nunquamo-
mnino rediifle, atque ideo illius incer-

tum eſſe obitum. Heraclidi vero nomi-

natim in quarto libro contradicit, Piſia-
nacta Syracuſanum, dicens, neq; villam
Agrigenti habuiſſe, verum a Paufania
factum amico monimentum. Is enim
huiusmodi vulgata fama, breuem ſta-
tuam illi, nam diues erat, ſiue ſacellum,
vt Deo, condidit. Quonam ergo pa-
cto, inquit, ſe in crateras iniecit, quo-
rum nullam vnquam fecit mentionem,
& quidem cum prope eſſent? Mortuus
igitur eſt in Peloponneſo. Quod fiil-
Iius ſepultura non cernitur, mil eſt,
cur admiremur. Namque & aliorum
multorum ſepulcra ignorantur. Hu-
jusmodi quaedam cum dixiſſet Timae-
vs, ſubiungit; Verum ſemper Hera-
clidi conſuetudo eſt, miracula eiusmo-
di confingere, qui & ex luna cecidiſſe
hominem dicit.
Porrò Hippobotus ait, ſtatuam Em-
pedoclis opertam Argrigenti primum
ſtetiſſe, poſtea vero ante Romanorum
curiam conſtitutam fuiſſe, Romanis
eam illuc transferentibus, apertam. E-
ius ſua adhuc aetate picturas quasdam
extare, Neanthes refert.
Neanthes

—

Laert.
Verum hiſce aperte refragatur Ti-vlin, „.

lagt.

Nemm
uIl , eumn cel

Damn Cu
que ſre
DatuHR.
tamhen
LXa.
tamen
ſe ic⸗

luert. AX
UIl57. 1.
rem
Jaht
er!
inch
bus,
ris.
at
XAn

B

D MORS, SoRIPLA EHV. 8¹7
Laert. Neanthes vero Cyzicenus narrat, Demetrius vero Troezenius de eo
VlIII, 73. eum celebritatis cuiusdam cauſa Meſſla- Homericis iſtis, ad eum accommodatis,
nam curru profectum, cecidiſſe, coxam- refert.
e D. que fregiſſe, eoque lapſu diem obiiſſe, Connexa ex alto laqueo ſua guttura
” natum annos LXXVII. Sepulchrum cornuan
te uaun ipſius Megaris inuenitur. De aetate Inſoruiſſe, anima vt tetrum penetra-
eciciin, tamen Ariſtoteles diſſentit, qui circa ret ad orcum.
1t, Eel. LX annum viuis ait exceſſiſſẽe. Sunt In Telaugis epiſtola quadam prae
lendaue. tamen, qui vltra CIX annos eum vixiſ- ſenio titubans, in mare prolapſus, ita-
enpe⸗ ſe dicant. Floruit autem Olympiad. que extinctus eſſe dicitur. Atque haec
te, kll. LXXXIV. de morte eius. MMD
Ipüm .
. ChaAbP. VI.
ttam cu⸗
iecil DWU SCRIPTA EMPEDOCLIS.
tur Trnn „ Laert. Riſtoteles, in Sophiſta, primum pus, eius tragoedias eſſe ait, quas & ſibi
biin VIIL,57. AEmpedoclem Oratoriae inuento- inſpectas eſſe dicit.
Iumt t . renm dicit fuiſſe, Zenonem, Dialecticaae. Be natura praeterea ſcripſit *, & ² Laert.
Incet. In libro autem de Poetis affirmat, Ho- luſtrationes, ** verſibus quinque M, eni⸗ d.
nonbr. meri imitatorem Empedoclem, atque Medicam item diſputationem, verſus eic H
tiin in dicendo acutum fuiſſe, translationi- complexam ſexcentos.“ . blem.
Bvilum bus, item ac ceteris, vſum Poeticis figu- Luſtrationes eius Cleomenes Rha- XXI, 22.
lini⸗ ris. Atque ideo cum inter alia Poe- pſodus, a ſe collectas, in Olympicis ceci- vid.
enin mata MXerxis etiam traiectum ſcripſiſſet, nit, vt Phauorinus refert in commen- Meuel .
nſta⸗ & in Apollinem proozmium, ea poſtea tariis ſuis. cid. .29.
Aun, igni tradidit ſoror eius poemata, vel, t [ Denique Empedocli tribuitur b Laert.
go N⸗ Hieronymus vult, filia, proomium qui- Sphaera, h. e. aſtronomicum ſcriptum, VIII. 63.
,quo: dGem, inuita: Perſica vero, prudens & Arateis in plerisque conſentiens, ver- Ne.
tonem, ſciens, quod imperfecta ea eſſent. Tra- ſibus iambicis, quos a Morello editos, 525*
Otts goedias* praeterea eum, itemque de iambis latinis expreſſit, & notulis illu- « Patiſ.
Ddſi⸗ Republica ſcripſiſſe refert, & Tragoedi- ſtrauit Florens Chriſtianus, qui Poe-1584.
nul ett, as quidem eius XIIII ſeſe vidiſſe Hie- mation illud Georgii Piſidae eſſe, Em-
orum rrronymus ait. Neanthes iuuenile o- pedocli perperam adſcriptum, putabat.
. H * Tragoedias Iuniori Empedocli, alii rectius tri- bymni, quorum Menander Rhetor meminit.
te⸗ bui putant, vt memoratum cl. Fabricio Bibl. Gr. L. Phyſicam Empedoclis ad examen reuocaſſe videtue
Hera- II. c. XX. p 466. vbi ea de re pluribus dicturum in Hermachus Epicureus in XXIV libris *sεd⁰οαα
1smo⸗- lencko veterum Tragicorum ſe ait. Sed promiſſi ε Eesbonεναρ,, quos memorat Laert. X, 25.
ille oblitus, ea de re in illo elencho habet nihil Haut vide Fabric. Bibl. Gr. L. II. c. 12.
dubie tamen Heraclidem, Serapionis filium, reſpi- XX Eorum partem Aurea carmina fuiſſe cenſes
cit, quem Laertius tragoedias, alii Empedocli tri- I. c. cl. Fabricius, eo inprimis nixus argumento.
nEn- buere ait, VIII, 58. quem noſtri Empedoclis pro- quod illa carmina diſerte Empedocli tribuantur ab
imum nepotem facit, & Tragicum fuiſte, ait Suidas. autore OeoXαονενdsoaνον αουnris p. 20. Sed
U * Eius operis pars fuiſſe videtur liber 2r. Gιαα illud opus νvñ*d—odiay eſſe variorum Pythagoraeo-
0 deéτ—½τι , Aeliano Hiſt. animal. XVI, 2. citatus. rum, mihi probare videntur eiusdem ſententiae
Wams Tum, quod bſellus laudat æε N & Tzetzes ad verſus, quales in breui adeo ſcripto poſuiſſe vnum
. 29 6 4 Pto p.
n. E. Lycophronem veαααςopus. Eorse & Phyßei autorem, veroſimile non eſt.
s .
LIlI 11 Demetrio
lles .

98⁸
De k. oet. Pemetrio Triclinio tribuebat Voſſi-
vs. Sed antiquius vtroque opus efſe,
„Fabric. Mon contemnendis argumentis euin-
Bibl. Gr. Ca. Empedoclis an ſit, in medio relin-
L. II. c.

XII. p-=
467.
Plut, Pl. 6Vaituorelementa admittebat, ignem,
Ph., 1,2. aerem, aquam, atque terram, duo-

que principia, amicitiam & contentio-
nem: quorum alterum coniungendis,
alterum ſeparandis rebus, & deſtruen-
dis aptum ſit natum: Sic autem de iis
ipſe:
Radices primum rerum tibi quaiuor
egdam
Iupiter aethereus, Iuno vitalis, ad hos
Dis
Et Neſtis lacrymis humanos quae ri-
. gat alueos.
Nempe lgnuis ei, vel agther, Iupiter eſt,
² Stob. Iuno ger, Pluto terra, Neſtis fons

Ee S *mortalis, (qui eſt ſemen & aqua] Eos-
25 par- dem vVerfus ita fere repreſentat Laer-
tim v tIIIS: à .
Plutar-
Murer Ipiter albus, & alma ſoror Iuno at-
dim vt „„due botens Dis
Laertius Er Neſftis, lacrymis hominum, giae
rehrat. lumina complet.
lentat: „ 171. 2
gemi- Qui addit? Iouem ignem, Iunonem

na ſunt lérram, Aidoneum aerem, Neſtin a-
ap. Stob. quam dicit, iſtaque aſſiduas ait verſare

1. c. vices, deſinere nusquam, eſtque aeter-
. n rus Xτα illum hic rerum ordo: vnde
Plar. te & iſta ſubücere eum refert:
1, 13. Nonunquam connetit AlOh, ſimul
Oον- omnia, rarſis
iz. „. Nonnunquam ſeiuncta iabet CON-
„αVα⁵6 7 —„
4 Stob. 1ENIIO ferri.
Ecl. 'hyÿl. Quatuor elementis priora funt, exi-

c. cap. gua quaſi fragmenta quaedam“, ele-
27 5 bs merfttorum veluti elementa partium
ſimilarium, & figurae rotundae. 4

I. c. sap. .
5. Mundus vnis eſt’, non tamen vni-

PARS VIII. EPEDoCLES. CAb. VII.

quendum: Fragmenta eius nonnulla in
oe philoſophica H. Stephanus col-
egit. .

CAP. VII.
DOCTRINA EMPEDOCLIS.

verſum abſoluit, ſed pars exigua eſt vni⸗
Verfi, reliquam partem materia abſol-
vit iners.
Natura nihilaliud, quam elemento-
rum miſtio eſt & ſeparatio, ita enim blut. le.
in primo Phyſicorum loquitur: cab. 39.
Tam quod naturam mortales nomine
dicunt,
Ioc nihil eſt: neque enim mortem na-
tura, vel ortuun
Humano praebeigeneri. Nam mix-
tio tantum,
Mixiorumque ſubeſt quazdam ſocre-
tio rebus;
Idque homines vuigo NATVRAMdi-
ceré Huerunt. Plut. Pl.
Mundus ſolis eircumſoeribitur ſphae-Ph.II, I.

ra, quae limitem eius conſtituit. 7eαυ5oο;=
Dexira mundi pars eſt, quae ad tro- phet .

picum cancri vergit, lacuasé,

quae ver- II, 10
git ad tropicum capricorni.

Statuit item Empedocles, iuxta cum Plut. I. c.

omnibus, qui mundum exminimis cor-b 24.
poribus putant coaluiſſe, concretioni-
bus & ſeparationibus omnia abſolui,
generationem vero, & rruptionem ne-
gault. Compoſita, non qualitate at-
que atque alteratione, ſed quantitate &
cOa ginentatione, exiſtere dicens.

Cozlum ſolidum ipſi eſt corpus, ex bPlut. I. .

aere factum, ignis vi conſtipato, vt fieri Il, 11.
ſolet chryſtallum: continet autem in
vtroque hemiſphaerio igneam, aeream-
ve nHaturam.
Sdera igneae ſunt naturae, ex eo lin, 13
compoſita igne, qui aethere compre-
henſus, in prima ſecretione emicuit.
tehlae

.

D

laert,

eluein
ine ſun
gantur.
El ingel⸗
, l ſopenn
timggenu
benilphae
lendori
lem, Ue.
eſt, Lee nm
Aterarot
rulnſolis
ſormmaece
Aus ſolis
elleras: S
Voradhion
Plt. I, kini
) ſonum,
15nd Otinet
„. Bploc
Laert. Langet
VIII . ome
z. Gne
D. II, Hen
d Lere cr
NRekae
Wtlur
Ph. II. Mir

Dt. I,

1.

Plukll,

—

Laen. .
VIIg. P.
N u

S2
S.-
E=

nsgonmnlii,
tephum col.

crigneſtmni
Uateria ablol⸗

Amn elemento.

tot, imn enin fkltle.

litur: cH,.

rtales Momin⸗

mortem nic-
1
M ut.

lellon ſeefe⸗

ZAls.
. Dlut. M,
Pütur ſhue-ull,t.
kitnit. neer.

ueadtro. .
1 lut, lt.

iuxtacln t,l,c,
Unimmis ol-! 44.
Oncretionn.
lia alolui;
inem ne-
Ualitate at
untitatedt
ens.
orpus, llit. l. c⸗
to,Ntfei
AWten

Ngeten

, ex eoI,
RPre-
icuit.
Relut

DOCTRINA EIS

lbid. Srzellae inerrantes in chryſtallo coeli
defixae ſunt, Planetae vero liberi va-
gantur.
Laert. Syl ingens eſt maſſa ignea, lunam mo-

VIII. le ſuperans.
Plut. I, Duo autem ſunt ſoles, quorum vnus
209. Primigenius eſtignis, in altero mundi
V hemiſphaerio, hemiſphaerium ſuo
ſplendori ſemper oppoſitum implens.
Quantum ad eum, quem videmus, ſo-
lem, ille alterius hemiſphaerii lumen
eſt, aere impleti, calore permiſto, quod
aterra rotunda facta reflexione radio-
rum ſolis prioris,] in ſole cryſtallinae
formae colligitur, atque motum ignei
illius ſolis ſequitur. Quae clarius ita
efferas: Sol nihil eſt aliud, quam refle-
xio radiorum lucis, ab igne, terram am-
biente, procedentium.
Plut. I, Sotſtitiorum cauſam, ſolisue conuer-
²3. ſionum, ad ſphaeram refert, qua ſol
Continetur, ipſosque zropicos, ne lon-
27. gius procedere poſſit, mpedientes.
Laert. Laumnaez diſci formam tribuit¹: eamque
W duplo maiore ſpatio a ſole quam a terra
lut. Lc. qiſtare ait.

a Plut. II

cap. 31. A. . .
Plut. III, HMyems exiſtit eæ praedominante in
8. aere craſſitie, ſurſumque extruditur.

Aeſtas vero, ſi ignis praeualeat, atque
deorſum agatur.

Plut. III. Mare eſt ſudor terrae, aduſtae a ſole,
16. .

819
eumque ſudorem nimia ſui compreſſio-
ne emittentis.
Anmma omnis generis animalium, Laert-.
plantarumue ſpecies induit. Vnde de IIly.
ſe ipſo aiebat:·
Nam memini fueram qeondam pué
Atqué puella,
Plantaque, & ignitus piſcis, pernix-
que volucris.
denſus duilher Pro ratione poro- Plut. IV,
rum, atque aditus, quo res admittit, 9.
afficitur, vbi nempe recte ſe habeat,
quodſenſui cuiuis conueniens eſt ſen-
Speculorum repraeſentationes, à qui- id. IV.
busdam emanationibus ſunt, in ſuper- 4⸗
ficie ſpeculi collectis, & ab igne, qui ex
ſpeculo exiſtit, conſummatis, qui aerem
obuerſantem, in quem emanationes fe-
runtur, vna circumagat.
Eundem imaginem viſibilem atque .
radios coniunxiſle, idque, quod inde
exiſtit, radios ĩmaginis compoſitae ap-
Pellaſſe, Plutarchus teſtatur.
Auditus vento interueniente pera-id. IV,
gitur, auris concauum impellente: 6.
quod cochleae inſtar in gyros contor-
tum, atque intra aurem ſtudioſe elabo-
ratum, in eadem ſuſpenditur, & tintin-
nabuli inſtar feritur.
Pars animae princeps in ſanguinea
maſſa reſidet,

IV,

1d. 1IV, 2.

EPICHARMVS.

Laert.

Xtchagoram EPICHARMVS ert-
VIII/S. —

jiam audiuit, Cous, Helothalis fi-
lius. Is trimeſtris infans Megaras
Siciliae eſt delatus, atque inde Syracu-
ſas, vt ipſe in commentariis ſuis teſta-
tur. Eius ſtatuae tale inſcriptum legi-
tur carmen:

Quantum ſubiimis ſol coeli Edera
. Vineoi!, .
Quanto vis pelago maior ineſt Rau-
Viis,
Tuntum egoprofftteor ſophia praeſtare
Epicharmum,
Cui Gracuſa comis patria ſerta
dedit.

Lu II 2 Commentaria

320 PARS VIII.
Commentaria edidit, in quibus phy-
ca tractauit, gnomas propoſuit, me-
dica explicauit, ſolebatque addere

ARCHFTIAS.
commentariis paruas quasdam notas,
quibus ipſius eſſe agnoſcerentur. Obiit
annos natus XKC.

ARCHVYVTAS.

Fninr RCHYTAS Tarentinus extitit,
Andr. .
Semg di Mneſagorae, ſiue, vt Ariſtoxenus
Diſlert. * ꝛit, Heſtiaei filius. Hic Plato-

de Ar- Nem, cum a Dionyſio necandus eſ-
