quia aliunde vnumquodque animal
vim ſuam, qua quod poteſt, ſentit,
eaque vtitur, (propterea enim taurus
cornu impetit, equus calce ferit, leo
dentibus, vnguibusque corripit, auis
pennis fidit,) efficitur, inquam, Vt
animalia, & homines praeſertim, ſuae
linguae vim, ad exprimendum animi
affectus, (etiam dum aliquid externum
ſignificare volunt,) ſentientes, tum ſo-
num emittant, qui dicitur vox; tum
illum interuentu linguae, aliarumque
partium eius variationi inſeruientium,
varie inflectant.
Et de animalibus quidem etiam lo-
quor, quoniam videmus illa quoque
varias voces emittere, quatenus lae-
tantur, aut dolent, & quidpiam me-
tuunt, aut proſequuntur. Etenim
canes, v. c. alium, aliumque ſonitum
edunt, cum rabie diſtricti minantur,
cum latrant, & omnia complent vo-
cibus, cum catulos blande aut lambunt,
aut morſu, pedibusque iactant, & gan-
nitu interim adulant, cum baubantur
in aedibus, cum plorantes plagas ſub-
miſſo fugiunt corpore. Equi etiam
hinnitus differt, cum concuſſis artu-
bus vulgo hinnit, cum adhinnit equae,
cum preſſus ab equite patulis fremit
naribus. Volucres quoque alias, ali-
asque & cum de praeda certant, & cum
tempeſtatum mutationes ſentiunt, &
cum otiantur, voces fundunt.

b. 1086. Cum vero homo prae ceteris, & lin-

PARS XII. PHILOSOPIAE EPICVRI P. II.

guae vim maxime ſentiat, & pluribus
modis illam inflectere ſic poſſit, vt plu-
res voces dearticulet, quae pluribus
rebus ſignificandis accommodentur,
ex inde eſt ipſa locutio, ſeu ſermo,
quo homines vulgo inter ſe loquun-
tur, dum & paſſiones animi, resque
alias ſignificant, & non ſecus, ac nutu,
digitoque demonſtrant.

Quo loco, quia requiri ſolet, quaib.1040.

ratione, ab initio homines rebus ſigni- Laert.

ficandis nomina impoſuerint, ideo ſci- 75.

endum eſt, nomina non fuiſſe ex me-
ro hominum inſtituto, ſeu lege qua-
dam impoſita, ſed ipſas hominum na-
turas, naturalesue diſpoſitiones, quae
in gentibus fuere ſingulis, tum, cum
res ipſis occurrerent, ſpecialibus animi
motibus affectas, & propriis viſis, ſeu
imaginibus compullſas, peculiari qua-
dam ratione aerem ore emiſiſſe, ipſum-
que eliſiſſe, dearticulaſſeque, prout
ſingulorum affectuum, viſorumque
impetus tulit; & interdum quoque lo-
corum varietas, ſeu varius coeli, ſoli-
que genius, in variis regionibus fuit:
& quae prolatae voces ſic fuerant, ac
praeſertim cum voluntate deſignandi
aliis res, euaſere nomina rerum.

Cum vellent etiam aliqui aliis res Laert.

extra illorum conſpectum conſtitutas,
proponere, ſonos aliquos, vocesue e-
diderunt, ac tum fuere coacéti easdem
voces identidem repetere, tum qui
audiebant, ratiocinio quodam, con-
iecturaque rem aſſequentes, ex multa
denique aſſuetudine illorum mentem
intellexerunt.
Et quia tamen varii varias ad ean-
dem rem aliis ſignificandam, dedere
voces, ac varia proinde fuere nomina,
ideo deinceps nomina ſignificandis re-
bus propria apud vnamquamque na-
tionem, & ſenſim, & quaſi communi
conſenſu delecta, aſſignataque ita
fuerunt,

X, 76.

fuet
jnun
ſem
Can

Pproclus
inrab im
lato. ſce
vel
ſcit

Vte

b,918

Pluribas
„Vtplu.
Plurtbus
Gentur,
ſermo,
oquun.
rezq ue
ehutu,

et, idbot0,.
Usſgni. art.
–
ee.
e qua-
Gmn na-
,uae
, cuu
anini
8, ſen
tiqon.
pfum.
prout
nque
uelo-
ſoli-
f:
t,
andi

§ les Laert.
tis, 75.
e e⸗
dem
ngni
Con⸗
Nuln
ntenn

el⸗ d.
Gere
na,

Proclus

PEFSICA.
fuerunt, vt & ſignificatus fierent ad-

inuicem minus ambigui, & res pos-
ſent eloquio compendioſiore expli-
cari. V

Concludo proinde, primos homines

Cratyl. impoſuiſſe nomina rebus, non ex certa
at:c. 7. ſcientia, aut vnius cuiusquam imperio,

Lucret.

vel dictamine, (vnde eniin illi aut haec
ſcientia fuiſſet, aut poteſtas, quae ad
vtendum vocibus dictatis plures coge-

QCQCA.
DE SOMNO, ET INSOMNIIS.

Opereſt, pauca ſubiiciamus de ſo-

mno, ac morte animalium, duabus
nempe rebus germanis, cum altera
quidem feriatio, altera extinctio ſit
ſenſus: & tritum valde ſit, vt mors
eſſe aeternus ſomnus dicatur.
Creatur autem ſomnus, cum ani-

IV, 914. mae partes, per totam corporis con-

cretionem diffuſae, aut cohibentur, aut
diſtrahuntur, aut nonnulla etiam cor-
pora ſiue ab aere, ſiue a cibo in diſper-
ſas incidunt, quae partim ipſas a cor-
pore abigant, partim intro contru-
dant, ac turbent: tunc enim corpus,
vt ſolito deſtitutum fulcimine, regi-
mineque, debile fit, ac membra ſimul
omnia langueſcunt, cadunt brachia, &
palpebrae, poplites procumbunt, de-
nique non amplius eſt ſenſus.
Scilicet, cum indubium ſit, ſenſum
eſſe ab anima, reputandum omnino eſt,
cum ſopor ſenſum impedit, pertur-
batam eſſe animam, forasque eiegtam,
non totam certe, nam alioquin non
tam ſomnus eſlet, quam mors, ſed par-
tem tamen, ac ita quidem, vt, quae
eſt reſidua, ſit intus oppreſſa, ac vel-

vti ignis, obducto cinere, ſepulta, cum

vt ſiignem commoueris, quaſi euigilat,
& flamma conſurgit, veluti ab extin-

1019
ret?) ſed impoſuiſſe potius, naturali

quodam impetu permotos, vt ſolent,

qui tuſſiunt, ſternutant, mugiunt, atrant
ingemiſcunt, atque idcirco dici poſſe,
eſſe nomina non inſtituto, ſed natura,
quatenus ſunt quidem effectus, ac veluti
opera naturae; neque enim videre,
& audire res, (qui effectus quidam, ope-
raque naturae ſunt,) alterius omnino
conditionis ſunt, quam res nomi-
nare.

XXKXI.

Go, ſic reconflari ſenſus per membra,
& quaſi ex mortuo ſuſcitari valeat.

Quod dico autem corpuſcula in-

cidere ab aere, quae hanc exturbatio-
nem faciant, aerem intelligo partim
externum, qui nunquam ceſſat corpus
pulſare, ac tundere, (inde enim fit, vt
extima cuiusque animalis pars ſolide-
ſcat, ac induretur,) partim internum,
ſeu qui ore tum inducitur, tum refla-
tur. Nimirum, cum vtriusque ictus
per tenues meatus ad prima principia
peruenit, eorum poſiturae ita contur-

bantur, vt pars excedat, pars intror-

ſum condatur, & quae pars ſupereſt
per membra, quod ob vias varie inter-
ceptas coniuncéta ſecum ipſa non ſit,
ſolito munere fungi nequit.

b. 930.

Quod a cibo etiam incidere dico ‚ib. 95.

ideo facio, quod dum cibus intus di-
ditur, per venas, idem, quod aer, fa-
ciat, imo vt copioſiore, ſic maiore vi:
quo fit, vt ſopor, quem cibus creat,
ob conturbationem maiorem, ſit ſolito
grauior, vti & qui creatur ex nimia
laſſitudine, propter diſtractionem ma-
iorem.

Ceterum, cum poſſit res videri mi- b. 761.

ra, qui fieri valeat, vt per ſomnum
nobis contingant inſomnia, idcirco
OoOO0O0Oο3 adnotari

1b. 766.

ib, 959.

Laert.
X, 6 5*

ibid.

1050

adnotari debet, quod non multo an-
te dictum eſt, vagari vbique continuo
innumerabilium rerum ſimulacra, quae
prae ſui ſubtilitate penetrare in cor-
pus, & ferire, afficereque animum in
pectore medio exiſtentem ſic valeant,
Vr ille ad cogitandum res, quarum ſunt
ſimulacra, excitetur. Nimirum, quia
illa non minus per ſomnum, quam
per vigiliam penetrant, ac animum
feriunt, fit, vt res dormiendo non ſe-
cus, ac vigilando, videre videamur.
Efficitur autem, vt ea, quae appa-
rent, idcirco pro veris habeamus, quod
conſopitis ſenſibus, nihil poſſit occur-
rere, quod nos erroris admoneat, ac
veris rebus falſum conuincat: & iacen-
te aliunde memoria, habeamus v. C.
pro viuis illos, qui mortui pridem
ſunt, quod cum praeſentia illorum
ſimulacra ſint, mortis illorum non re-
cordemur.
Si requiras vero, qui fiat, vt ea ſo-
mniemus maxime, quorum praeſer-
tim ſtudio teneamur, aut quibus per
vigiliam ſtudioſe incubuerimus, (nam
& oratores perorant, & milites pu-
gnant, & nautae colluctantur ventis, &
lIuſores ludos exercent, & ceteri cetera,

CAP

PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. II.

ac neque id modo, quando aliorum
quoque animalium equi ſudant, ſpi-
rant, & quaſi de palma contendunt;
canes venatici iactant crura, voces re-
pente mittunt, reducunt auras nari-
bus crebras, atque ita de reliquis,) di-
cendum eſt ideo id fieri, quod ob fa-
ctam recens impreſſionem in animo,
patentes viae relictae ſint, quibus ea-
dem ſimulacra ſubeant, ac prae ceteris
animam rurſus moueant.

Certe ex hoc eſſe capite videtur, ib. rorg.

quod ſitiens fontem ſomniet, ac bibat,
micturiens matulam cogitet, ac min-
gat: ſcilicet, quod motus interni vias
quaſi aperiant, quibus ſubeuntia rerum
affinium ſimulacra animum permoue-
ant.

Quomodo fit quoque, vt ſimulacris 1b. roo5.

pluribus, affinibusque coeuntibus,
magni aliqui motus in animo fiant, ac
tum ſomnians videatur ſibi magna ſa-
pere, magna gerere, magna loqui, cla-
mores etiam tollat, vt ſi a quopiam
lugularetur, mandereturue a leone,
aut panthera, exterreatur quoque non
ſecus, ac ſi ex alto monte ſe praecipi-
tem daret, adeo vt etiam euigilatus
vix ſui compos denique fiat.

XXII.

DE MORT E.

D mortem vero quod attinet, ea
nihil eſtaliud, quam priuatio ſen-
ſus, propter exceſſum animae. Senſum
hic dico non tantum actionem, cuius
eſt etiam ſomnus priuatio, ſed faculta-
tem quoque ſentiendi, quae ſimul cum
anima perit, ac vna etiam animus,
adeo, vt anima excedente, excedere
etiam animus, vtipſi coniunctus, cen-
ſeatur.
Etenim, quamdiu anima quidem
exiſtit in corpore, tametſi deficiat alia
quaepiam pars, nullatenus tamen

eſt priuatio ſenſus; at ſenſus cum ipſa
vna deperit, ſimul ac diſſolui id con-
tingit, quo continetur, ſeu illud totum
corpus ſit, ſeu pars aliqua, in qua ſe-
dem habeat. Neque vero obſtat, quod
Corpus ſiue totum, ſiue ex parte ad ali-
quod tempus indiſſolutum, remaneat,
nam ſenſu nihilominus caret, vbi ex-
ceſſerit atomorum copia eiuscemodi,
quae ad naturam animae conſtituen-
dam eſt necefſaria.
Porro & corpore exſoluto, anima
ipſa diſſipatur, neque habet amplius
easdem

bid.

eas
gi
ſun
de
tib
no
ſibn
ſor
qu
Luctet, Ul
ll, 550,00
or
Po
Lucret,
Ul, 501. an

II
P
Lucret,
IIl 435l
ſg. I
(0

Lucret.
UIl, r.

iorum
dunt;
cezre.
mri⸗
)di
b fa⸗
nimo,
1s en.
eteris

letur, brolt,
bibat
min-
1 Vis
erum
ole.⸗

crisib 1oog,
dos,
n, a
1 ſi.
che
Hinmn
ne,
on
pi⸗
ats

iſi
⸗
tunn

eih

na it
us
enn

Lucret.

PHVSICA.

easdem facultates, neque mouetur am-
plius, neque obtinet adeo amplius ſen-
ſum. Non enim intelligi poteſt ean-
dem rem etiamnum ſentire, quae mo-
tibus iisdem non vtitur amplius; cum
non ineſt amplius in eodem compoſito;
ſiue dum amplius illa non ſunt, quibus
fouebatur, continebaturque, & in

quibus exiſtens obibat huiusmodi mo-

tus; resque ſe perinde in anima, ac in

III, 559. Oculo habet, qui auulſus radicitus, ſe-

Lucret.

Lucret.

orſumque ab ipſo, cui inhaeſerat, cor-
pore, videre nihil poteſt.
Qum diſſipari autem dico animam,

III, 561. animum quoque intelligo, quando ani-

mus ipſi indiuidue coniunctus eſt, ne-
que, ea pereunte, conſiſtere poteſt:
Quo fit, vt hoc loco dicere animum, a-
nimamque perinde ſit; quod par diſſi-
patio competat vtrique. Fit autem
diſſipatio haec, non profecto in nihi-

III, 435. Ium, vt fieri neceſſe eſt, dicant, qui ani-

(g.

Lucret.

mam eſſe volunt harmoniam, ſeu talem
contemperationem, qualis ipſa eſt ſa-
nitas,) ſed in principia, corpuſculaue,
ex quibus eius textura eſt; idque non
modo inſtar aquae, vaſe conquaſſato
diffluentis, ſed etiam abeuntis in auras
fumi, aut nebulae, ac fumi ſimulacris
valeat percelli.
Et certe animam diſſipari, interire-

III, 5So. que, velexeo conſtar, quod concerna-

tur, exoriaturque. Ac funt quidem,
qui aeternam faciant; initium nem-
pe ipſi negantes, vt auertant exitium,
ac eſſe ante corpus, in quod extrinſe-
cus veniat, ſumentes, vt ſupereſſea cor-
pore, e quo ſoſpes exeat, tueantur:
Verum illud quidem praetereo, quod
non videantur aduertere, aeternum
perdurans eſſe nihil poſſe, niſi tale ſit,
aut praeſui ſoliditate, vt atomus, aut
quod ſit plagae expers, vtinane, aut
quod careat loco, in quem excedat, vt
vniuerſum; neque item aduertere,

.*

1031
quantae poſſit verti dementiae, putare
res adeo diuerſas, ac ſunt immortale, &
mortale, coniungi.

Praetereo id, inquam, ac requiro ſo-ib. 69 87

lum, qui poſſit anima in corpus in-
ſinuari extrinſecus, ac permanare
per eius partes, & non diſpertiri ta-
men, exiſoluique, quemadmodum ci-
bus diditus per membra? Et nonne po-
tius deberet in corpore, vt auis in ca-
vea morari: non vero eo modo, vt
cum corpore creſcere, ſimulque ex-
tendi intelligatur? Et quorſum ergo
cum corpore peruenit ad aetatis flo-
rem? aut quid eſt, cur in ſenectute me-
tuat, non gaudeate corpore, tanquam
e carcere exire, & ſerpentis inſtar mor-
tale ſpolium relinquere? Er, ſi abſce-
dens a corpore, quasdam fſui reliquias
ſinit, nonne exſolubilis eſt? ſinon ſi-
nit, vndenam ergo in cadauere tot gi-
gnuntur vermes-

Nam dicere quidem totidem animas ib. 722.

eo confluere extrinſecus, & volitare
quaſi vmbras, deligereque propriam
materiam, fabricari ſibi propria corpo-
ra, aliaqque id genus, quam abſurdum

eſt? Vti & perridiculum eſt ad ipſosib. 777,

coitus, partusque animalium circum-
ſtare quoddam quaſi animarum exa-
men, & de inſinuatione in corpus inter
ſe mutuo contendere?

Et nonne, ſi animae toties commu-ib. 741.

taſſent animalium corpora, deberent
ſenſim immutatae illorum eſſe indoles,
ſicque iam leo eſle non ferox, ceruus
non timidus, vulpes non doloſa, fugi-
ens ceruum canis, columbam accipiter?
Cum &, ſi quis dicat, animas humanas
immigrare ſolum in humana corpora,
dicere non poſſit, cur anima fiat eſa-
Piente ſtulta, cur nullus puer prudens

ſit? cur nos, vt de ſe fabulati ſunt, qui

primi iſta prodiderunt, anteaclae

ſg.

ib. 460.

ib. 509.

ib.

ib. 525.

conf.

1032
vitaé, rerumque in ea geſtarum, nus-
quam recordemur?
Exortum ergo anima habet, a quo vs-
que vtadoleſcit, vigeſcitque cum cor-
pore; ſictendat oportet ad interitum,
cum eodem ſeneſcens, ac ſenſim defi-
ciens. .
Hoc vero de mente etiam dico,
quam perfici ſenſim, atque debilitari
conſtat; cum & aliunde non ſolum
compatiatur morbis, doloribusque
corporis, verum laboret etiam propri-
is, & medicinam quoque iis curandis
admittat, quod fieri profecto non pot-
eſt, quin accedat, absſcedat, transpona-
tur quidpiam in eius textura: nam &
admonere, quid illi per ebrietatem, epi-
lepſiam, delirium contingat, nihil neceſ-
ſe eſt.
Id dignum conſideratione, quod cer-
tae parti corporis, non ſecusac auris, o-
culusue affixa ſit; vt pari proinde ratio-
ne cum toto incipiat, atque deſinat, &
vel ex eo quidem, quod vnicuique rei,
vt arbori, vt piſci, & c. certa, ac definita
ſit regio, in qua, vt naſcatur, ſic degat,
ac tandem eſſe ſic deſinat, vt conſiſtere
extra ipſam non valeat. .
Sed &, cum homo membratim mo-
riatur, ſenſimque exſpiret, quaſi anima
partibili: quis experitur animum non
e pectore medio euaneſcere, ſed per
iugulum, & os incolumem exires Nam

PARS XII. PILOSOPEIAE EPICVRI P. II.

quod anima quidem ĩpſa quaſi cribrata,
atque diuiſa per ipſum corpus exeat, ar-
guitur, vel ex eo putrore, qui in cada-
vere ex illius diſceſſu non aliunde eſt,
quam quod ſingulae eius partes ſitum
commutarint, quem partes animae ſin-
gulae continebant. Vt taceam, quod
anima aliunde, biſecto raptim, aut con-
ciſo fruſtulatim corpore, non biſecari &
ipfa, concidique fruſtulatim non poſſit.
Itaque ſicut anima ante generatio-
nem non fuit, ita neque poſt mortem
erit: atque vt nihil aegri anteacto tem-
pore ſenſimus, ita nihil ſumus poſt fu-
turo ſenſuri: tum nempe, cum non am-
plius erit aut tactus, aut plane vllus ſen-
ſus, qui eſſe omnĩno aliquis non poteſt
in ſeparata anima, cum iam ſine organis
ſit, in quibus ſolis reſideat, & quibus-
Lum ſolis agere poſſunt, ant pati ſen-
zus.

Quo fit, vt reputare liceat vanosib. 9910.

eſſe inferorum metus: neque enim
Ixionem rota volui, neque ſaxum
Siſypho humero trudi in aduerſum,
neque vllius viſcera & renaſci poſſe
quotidie, & carpi. Scilicet fabulae
hae ſunt; vti & quae tradunt de
Tandalo, de Cerbero, de Danaidi-
bus, de Furiis, deque ceteris, quae
ſi vſqquam ſunt, in vita hac ſunt
propter hominum deprauatos mo-
res.

SECT. IV.
DE REBVS SVBLIMIBVS, TAM COELESTIBVS,
QVAM AEREIS.

Actenus fuere res humiles, ſe⸗
quuntur ſublimes, ſiue in ſubli-

Gallend. mi, hoc eſt, in regione ſupra terram
ad Leert. fuſa elatae, atque apparentes: Hu-
X.b. 113. juscemodi ſunt ſol, luna, alia ſide-

ra, & quae in ipfis contingunt, vt
ortus, occaſus, conuerſiones, ecli-
pſes, & ſimilia, itemque nubes, plu-

viae, venti, fulgura, tonitrua, fulmi-
na, cetera id genus. Scilicet, vt-
cunque aliqui ſecernant, & poſterio-
ra haec ſola eréaopæ, hoc eſt, ſubli-
mia vocitent; congruum tamen eſt
priora quoque illa & meteora dicere, &
vna meteorologia, (hoc eſt, tractatione
de ſublimibus,) vtraque complecti.
Repetendum

ib. 944.

b.5 96,

Laert.

78.

cridrrt,
exenhar⸗
I Ade⸗
unde eſt,
tes ſitum
mae ſin.
n quoc
ut con-⸗
llecari&
npoſſt.
neratio-
morten:
dotem
poſtfu⸗
nonam-
lus ſen-
poteſt
rganis
ulbog⸗
auſen⸗

t vanOsb. n

e enim
ſirum
fſum,
Poe
abulae
unt de

naidi-
quue
(unt

t, Fl⸗
terio⸗
lli⸗
1 eſt
e,&

ione

fin·

1dum

85.

tio eſt inſinuatum. Non efle alium
ſtatuendum finem cognitionis rerum
ſublimium, ſiue coniunctim cum aliis,
vthic, ſiue, ſeparatim, ac per ſe, vt alias
facimus, tractentur, quam ſtatum men-
tis imperturbatum, ac perſuaſionem
non vacillantem, veluti & in ceteris, de
quibus ſolemus diſſerere, rebus.

ib. S. 86. Non ſane, quod, cum res fubli-

Laert. X,

78

mes eiusmodi ſint, vt multifariam
aut-obtineant, aut obtinere valeant,
& generationis cauſam, & eſſentiae
declarationem iis, quae percipiun-
tur ſenſibus, conformem, vni alicui
modo ſpeciali ſic haerendum ſit, vt
circa propoſitiones de moribus fit,
aut Circa illas Phyſicas, cuiusmodi eſ-
ſe diximus illas, vniuerſum eſt cor-
pus, & inane, rerum principia ſunt
inſectilia, ac eiusmodi ceteras, quae-
cunque vno tantum modo cum re-
bus apparentibus congruunt; verum,
quod ſit firma perſuaſione tenendum,
eſſe reipſa huiusmodi res non vno, ſed
pluribus modis explicabiles, neque
adoriendum eſſe aliquid, quod vires
excedat humanas; definiendo nempe
vnum certum modum, quo ſolo fieri
res valeat.
Id, inquam, repetendum eſt, quod
tum reputare oporteat, Phyſiologi eſſe
muneris, cauſas praecipuarum, quae in
natura ſunt, rerum, accurate perueſti-
gare; & hinc profluxiſſe quicquid feli-
citatis eſt ſitum in cognwione rerum
ſublimium, ac in eo potiſſimnum, quod
diſquiritur, cuiusmodi ſint, quae in
hiſce ſublimibus viſuntur, & quaecun-
que ipſis cognata quodam modo ſunt;
Tum tenenda omnino haec regula ſit,
eſſe in iſtis rebus id, quod dicitur, plu-
ribus modis fieri; & non vno modo ne-
ceſſario contingere: & poſſe alio quo-
que modo ſe habere.

PIFSICA
Laert. x, Repetendum vero hic eſt, quod ini-

xime peraguntur, non poteſt.

Pypp ppp

1033
Quod quidem inculco, ne, ſi cum
vni modo adhaeſerimus, is forte diſ-
pliceat, non ad naturalem alium re-
curramus, ſed potius ad diuinam cau-
ſam; quia hoc iam foret agnoſcere
multiplicem modum, vbi vnicus eſt.
Scilicet diuinae naturae tribuerentur
curae, & negotia; cum ſit tamen
ſimpliciter, abſoluteque neceſſarium,
vt in immortali, beataque natura nihil
eorum ſit, quae diſſolutionem, aut per-
turbationem inducunt. Statim quip-
pe mens apprehendit, fieri abſolute
non poſſe, vt ipſi tale quid competat,
perſpecta immortalitatis, ac beatitudi-
nis conditione.

Et certe huiuscemodi conſideratio-b. 8. 79.

nis defectu, conſtat, inſpectionem, ob-
ſeruationemque occaſus, ortus, ſol-
ſtitii, eclipſeos, ceterorumque eius-
modi nihilo facere per ſe feliciorem
notitiam: ſed perinde, (ac forte et-
iam amplius) metuere illos, qui haec
perſpexerunt, (neque tamen norunt,
quales ſint naturae eorum corporum,
qualesque potiſſimae cauſae) ac ſi o-

mnino non perſpexiſſent, quando ad.

miratio, quae ex harum rerum inſpe-
ctione oritur, reperire exitum circa
diſpoſitionem, ac modum, quo res ma-
Ex
quo fit, vt nos adnitamur plures in-
venire, & dicere cauſas ſolſtitiorum,
occaſuum’, ortuum, deliquiorum,
aliorumque id genus, vti & in reli-
quis conſimilibus, quae apud nos, ſeu
in terris contingunt.

Niſi vero cenſendum non eſt, disqui- ib. S. 86.

ſitionem harum rerum minime nan-
ciſci vſum congruum, quae nobis ad
tranquillitatem, felicitatemque acqui-
rendam conducitoPar profecto eſt, tam
circa ſublimia, quam circa cetera alio-
quin obſcura requirere cauſas iuxta va-
rios modos, quibus apud nos ſimilia
contingunt:

1034 PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. II.

contingunt: ac illos minime morari,
qui neque vnum certum modum, quo
res aliqua poſſit ſe habere, aut fieri, ne-
que modum multiplicem, quo contin-
gere quidpiam valeat, norunt; ſolam
vero rerum ſpeciem, qualis nobis pro-
cul exhibetur, praetendunt, ac prae-

terea ignorant, quibus ex rebus eueni-

at, aut non eueniat, vt perturbemur: Si
reputemus certe contingere, vt aliquid
vno certo modo fiat, ac exinde non
perturbemur; certe, inquam, ſcientes
aliunde poſſe pluribus modis idem fie-
ri, non imperturbati minus erimus,
quam ſi certo modo fieri perſpectum
haberemus.

ib. 8, 87. Ceterum omnia ſatis conſtanter ex-

plicata fient, iuxta modum multifari-
vm rebus apparentibus congruum,
quando quis retinebit, ac tuebitur
quicquid veriſimile eſt in ipſa. Neceſſe
eſt autem coniecturas ad ea, quae ſfubli-
me creantur, ducere ex iis, quae apud

nos fiunt: ex iis, inquam, quae obſeruan-
tur, aut perinde ſe habent, ac ea, quae
ſublime viſuntur; ſiquidem talia fieri
compluribus modis contingit. Qua-
re &, quod in vnoquoque ſublimium
apparet, attendendum eſt iuxta ea,
quae cum ipſo conſonant, quaeque
pluribus modis fieri rebus apud nos
contingentibus non repugnart.
Sed haereo hic nimis. Quare, vt rem Lucret.
aggrediar, tametſi tota ſuperterrena re- V, 203.
gio ſoleat interdum coelum dici; quip- 204.501
pe vicinos quoque aer coelum inter-
dum dicitur: placet tamen nomine
Coeli, vti & aetheris, ea regionis par-
tem intelligere, quae & ſuperior eſt, &
ſidera complectitur; nomine aeris eam,
quae inferior, & in qua nubes, fulgetra,
aliaque id genus viſuntur, ac fiunt? At-
que id quidem, vt dicturi poſterius de
aeris ſublimibus, a coeleſtibus, quae vt
Praefati ſumus, venire quoque nomi-
ne ſublimium debent, auſpicemur.

CA P. I.
DE SVBSTANTIA ET VARIETATE SIDERVM.

Laert. „*PRincpio vero id ſupponendum,
90.

quod ſuperius attigimus, nempe ſo-
lem, lunam, ceteraque aſtra, non per
ſe, ac ſeorſim fuiſſe genita, & poſterius
amundo comprehenſa; ſed ſtatim, ſi-
mulue cum ipio conformationem, in-
crementumque, & magnitudinem ſu-
am accepiſſe, (quemadmodum etiam &
terram, & mare, & quaecunque mun-
dus afſeruat,) iuxta ſcilicet concremen-
ta, conuolutionesque interius factas
tenuiorum quarundam, earumque ſeu
ſpirituoſarum, ſeu ignearum, ſeu vtri-
vsque ſimul conditionis naturarum:
quippe iſta ſunt, quae ſuggerit ſen-
ſus.

Plut. Ps. Hinc vero videntur quidem ſidera
II, 3.

Stobaeus

Ph.

Eecl.
P. 33.

ſubſtantiae eſſe praeſertim igneae, ac
prae ceteris ipſe ſol, cuius calor ſenſu

tam clare probatur; at videntur quo-
que non tam puri ignes, quam commi-
ſta quaedam concrementa eſſe, quibus
ſit alligatus ignis.
Etenim fieri non modo poteſt, vt ex Plut.
ſint quaſi quidam vitrei, politiue diſci, H
qui lucida, ignificaque corpuſcula exit, 13.
ipſa regione aetherea, per quam diſcur-
runt, appellentia, & excipere, & refle-
ctere, & qua proinde ſpecie apparent,
exhibere valeant: conſimilia enim fi-
vnt apud nos; itemque, vt ſint quaſi
nubes perinde illuſtratae, & quaſi ac-
cCenſae, cum non ſecus Parhelii fiant.
Sed poteſt etiam fieri, vt ſint quaſi Stob. Ecl.
quaedam ſcaphidia parte ſui caua, con- n. KX.
tinentia ignem, laternae videlicet in- plur Il 13
ſtar, aut catini, prunas, metallum- & ipfo
ve fuſum, ignitumque continentis. Stob. p.,
Poteſt 54.

Pote
arde
quo
Uutrib. (

6,20, (latl

tob ib. tur

. Pun

Fim
ſple
igne
lucret. H
nss, eſſe
Aut ada.,
Colot, t
ide⸗
Dil
V
ur
au
1
n
li⸗

luet 5,
Al. conk,
dios 49.
alend
laert

blerun.
ei une
lin feri
Nimium
Nla en,
lmneque
ud nos

Vt rem buctet,
ena re- V. 203,
inter-
omine
ispar-
eſt, &
iseam,
getre,
At⸗
sde
nue t
nomi-
Ir.

quo⸗
mmi⸗
ibus

Vter Plut.

. Il. 20.
n
la ert ,
ſeur.
eſle. .
kent,
n fi⸗
guuſ
a⸗

It.
Ecl.
löb)
, .55
7 coll cum
Ile pfut. Il,3
n-& ile

Lucret.

X.p. 776.

Poteſt &, vt ſint quaſi candentes lami-
nae, aut quaſi lapides, qui in fornace
ardeſcunt: quippe & nihil eſt horum,
quod repugnet.
Quo magis poteſt fieri, vt ſol ſpe-
ciatim nihil aliud ſit, quam glebulen-
tum quoddam ſpiſſamentum, quod
pumicis, ſpongiaeque inſtar, creber-
rimis poris, meatibusque peruium,
ſplendorem per ipſos, cum videlicet
ignem intus contineat, eiaculetur.
Vnum, quod fieri minime poſſit,
eſſe id videtur, quod aliqui dicunt,
Vt ſidera nempe animata ſint, ſiue tot-
idem animalia, ac inſuper totidem
Dii. Quippe &, tametſi donemus, eſſe
vnumquodque quaſi quendam mun-
dum, ſeu potius quandam quaſi ter-
tam, quae proprium ſibi aerem, imo
⸗ aetherem quoque habeat; nihilomi-

Plut. ib.
C. 20.
Stob. ib.
P. 56.

V, 146.
Plut. adu.
Colot.

nus, vt noſtra haec terra, licet anima-

lia producat, non ideo ipſa eſt animal,
ita neque ſidera erunt, vtcunque pro-
creari in ipſis animalia quaedam poſſe
concedatur.
Quanquam, vt iſtud vltro admittam,
quod praeterea tamen vlterius conten-
dunt rotundos, & volubiles huiuscemo-
di Deos dari, nihil aliud lubet, quam
repetere, quod iam ſuperius inſtiti-
mus, portenta haec eſſe, & miracula
non ſane diſſerentium, ſed ſomnian-
tium Philoſophorum, videlicet cum
immortalia mortali ſermone notantes,
ea proferant, quae a Deorum felicita-
te tam aliena ſint, & praeſtanti eorum
natura ſic videri indigna poſſint.
Quod ſupereſt, fuere iam pridem

Cic. de
Nat. De-
or. I, 10.
II, 17.

PHIVSICOA.

103
duo aliqua ſiderum, aſtrorumue ge-
nera diſtincta. Nam quaedam quidem
ſunt inerrantia, quae & ſitum ſemper
inter ſe eundem obſeruant, & viam ſem-
per eandem ab ortu in occaſum te-
nent, neque illam vnquam commutant:
quaedam vero errantia, vnde & pla-
netae, ſeu errones dicuntur, quippe
cum neque inter ſe, neque cum aliis
eundem ſitum ſeruent, & ſuos circuitus
nunc magis ad boream, nunc magis
ad auſtrum perficiant.
Si quaeras autem, vndenam haec Laert.
illis diuerſitas ſit? dico fieri poſſe, vt X 113.
aſtra ea neceſſitate ab initio in orbem
mota ſic fuerint, vt alia quidem vna,
eademque conuerſione, ipſaque exi-
ſtente aequabili gyrationem accepe-
rint: alia conuerſiones quibusdam in-
aequalitatibus affecta ſubierint.
Fi eri etiam poſſe, vt per quae loca Laert. &.
ſuos motus obeunt, alibi quidem ae-
quabiles ſpatiorum diffuſiones ſint, quae
& eodem verſus, & ſubſequenter ipſa
compellant, moueantque aequabiliter:
alibi vero ea ratione inaequabiles, vt,
quas obſeruamus in ipſis motuum va-
rietates, exinde proueniant.
Huiuſcemodi porro rerum vnam .
ſolam reddere cauſam, cum ea, quae
apparent, eſſe poſſe multiplicem ar- .
guant, inſanum eſt, nec rite conſul-
tum ab iis, qui inanem depereunt
aſtrologiam, quippe quarundam re-
rum cauſas inaniter explicant, cum &
diuinam interim naturam, (ad quam
plerumque haec referunt,) ab exhiben-
dis variis miniſteriis liberam non ſinant.

CA P. II.
DE MAGNITVDINE ET FIGVRA SIDERVM.

Laert. X;
91. conf.
alios ap.
Gaſſend.
ad Laert.

D magnitudinem vero ſolis, ſide- vel ſecundum ſe Et ſecundum nos qui-
rumque aliorum quod ſpectat, ea dem ea tanta eſt, quanta & apparet;
conſiderari poteſt vel ſecundum nos, quippe ſenſus non fallitur, & quidquid

Ppp PPPZ oculus

ibid.

Lueret.
V, 567.

Laert.
X, 91.

036 PARS. XII. PHILOSOPIHIIAF EPICVRI F. II.

oculus in ipſis conſpicit magnitudinis,
ſic in ipſis eſt, vt neque habeant ali-
quid extra circumductum, qui conſpi-
citur, neque quicquid habent, intra
eundem non habent.
At vero ſpectata magnitudo ſecun-
dum ſe, ſeu rem ipſam quod attinet,
poteſt ea eſſe aut paulo maior, aut
pPaulo minor, aut praeciſe, quanta vi-
detur. Iſta nimirum varietate exhi-
bentur ſenſibus ignes, qui apud nos ex
interuallo interdiu, noctuque ſpectan-
tur, ſiquidem aut tanti, quanti &
ſunt, apparent, quemadmodum flam-
ma lucernae, ſi ſpectetur cominus, aut
minores, vt dum eadem faimma in-
terdiu, eminusque conſpicitur, aut
maiores, quam reuera ſint, vt dum
rurſus eadem flamma noctu, eminus-
que ſpectatur.
Dico autem paulo aut maior, aut
minor, ſiquidem iſthaec diuerſitas, vt
verus nempe circumductus, vltra, aut
citra illum, qui a nobis conſpicitur, ſit,
eſſe admodum magna non poteſt, id-
que deſumto quoque aliunde ex no-
ſtris ignibus argumento. Nam ex
quantocunque interuallo alicuius ignis
calorem ſentimus, ex eadem & ſpecies
illius ijuſta nobis apparet, vt proinde,
cum ſolis calorem hinc, vnde a nobis
videtur, ſentiamus, maghitudo illius
iuſta eſſe euariata ſenſibiliter admodum
non poſſit.
Confirmatur autem nihil ab inter-
vallo, quod ſenſibile ſit, ex ipſis aſtris
delibari, quia quae remota, aereque
multo intercepto contuemur, circum-
ſcriptione confuſa exhibentur: at ve-
rOo & ſol iis, qui intueri illum ſuſtinent,
circumſcriptione diſerta eſt, & ipſo
lunae circumducétu nihil videri diſtin-
tius poteſt. Et ſtellae quidem ſcin-
tillantes, tremulisque radiis quaſi ex-
currentes apparent; ſed hoc ipſum a-

liunde arguit eſſe ea illas propinqui-
tate, vt diſerte conſpici valeant, qua-
tenus, quos apud nos ignes cominus
intuemur, pari ratione vndulantes,
tremulique ſunt; quos eminus vero,
ii fixi, conſtantesque apparent. .
Confirmatur rurſus, quia, ſi ſidera ib. 92.
magnitudinem ſuam iuſtam ob inter-
vallum amitterent, multo magis amit-
terent colorem; conſtat quippe res e
longinquo prius deſinere germano
conſpici colore, quam prae exilitate
prorſus conſpici; atqui licet nullum
interuallum ſit ad hoc praeſtandum ac-
commodatius, (neque enim prolixior
longinquitas eſt,) non idcirco nihilo-
minus ſidera amittunt germanum co-
lorem.
Ac poſſunt quidem plurima aduer-Laert.
ſus hunc locum vrgeri; at vero ea nul- , 91.
lo ſoluentur negotio, ſi quis manife-
ſtis adhaeſerit rebus, vt in libris qui-
dem de natura oſtendimus, vbi allata
hac diſtinctione, de magnitudine ſpe-
ctata & ſecundum ſe, & ſecundum
nos, declarauimus nihil feciſſe abſurdi
& illum, qui dixit eſſe ſolem pedis
huraani latitudine, & illum, qui eſſe Plut. de
multis vicibus maiorem, quam Pelo- e⸗
poneſum, & illum, qui eſſe ipſi ter-to va-
rae aequalem, quoniam earum rerum, ert. l. c.
quae ſecundum ſe maiores, minores-addeGaſ-
que ſunt, poteſt vna ſecundum nos, ſend p.
quatenus viſae eminus, cominusque 782.
fuerint, eſſe magnitudo.
De figura hoc ſolum dico, poſſe e-Plut. Plac.
am, cum nobis orbicularis appareat, II, 22.
eſſe & globoſam, & laminae inſtar pla-
nam, atque idcirco ſidera eſſe aut qua-
ſi diſcos, aut quaſi cylindros, aut quaſi
conos, ac turbines, aut quaſi clauos
quosdam infixos; horum ſiquidem ni-
hil eſt quod repugnet, quodque non
habeat aliquam cum rebus apparen-
tibus conſonantiam.
CAbP.

lucret⸗ 6
(,510.9.

erra⸗
quo
D
O
nun
put
10
c0.
me
pel
laett, (
192 M
ſ

ti
luetet. Iig
F.

Lucret.
7,520.

Opinqni⸗
nt,gn.
CominnS

Hhantes,

us vero,
.
,ſi ſdera ib 92.
b inter-
Gisamnit-
pe res e
erimno
exllitate
Mulu
dumac-
rolixior
nihilo⸗
um co⸗

Ader-Laen.
eanI-l.
manike-
1 qui⸗
i allata
e ſpe⸗
aduth
Mardn
pels
uui He lur 1
Plac,
lato La-
er, en. l. c.
nokep ati
ſend.p.
n nos,
usque r

oſle e. Plut,Plae,
arer, Il,22.
1 Pr. .
t.
tguli
Mus
nni⸗
no
en⸗

AV.

Lucret.

V, 510. ſq.

Laert.
X, 92.

Lucret.
V,5Ha. vnus quidem, qui ſuperne premat,

Lucret.
V, 520.

PH VSICA.

1037

CAP. II.

DE MOTV, ET ANTEVERSIONE, CONVERSIONE-
QVE SIDERVM P 2

C dictum paulo ante ſit, eſſe ſi-
derum alia inerrantia, alia vero
errantia, & varietatem hanc ex eo peti,
quod varios motus fubeant; dicendum
hic iam vniuerſe eſt, poſſe vtrorumque
motus fieri aut toto coelo, cui vel v-
num, vel plura inſint, circumducto, vt
puta tanquam ſolido, ipſaque ſimul qua-
ſi clauos ſibi infios deuehente: aut
coelo, tinquam vel fluido, vel peruio
meatibus, ſtante, iis vero intra ipſum
Per ſe circumduétis.
Quia vero, ſeu coeli, ſeu ſiderum ſit
motus, coepiſſe is poteſt iuxta neces-
ſitatem, tum, cum mundus generare-
tur, factam, inpreſlamque ex parte o-
rientis, poteſt ſane priore caſu, (ſi toti
nempe coelo inſit,) vt coepiſſe ſic con-
tinuari, aeris cuiusdam abreptu:
nam poteſt exterius eſſe duplex aer,

coelumque in occaſum vrgeat, alter,
qui inferne eodem quaſi fubteruehat,
idque praeter alium, qui hinc inde po-
los premat, contineatque: poſteriore,
(ſinempe motus ĩpſis inſit ſideribus,)
aut abreptu aeris, aut ductu ipſiusmet
ignis.
Videlicet potuit abusque initio cor-
puſculorum ſeſe exhalando diffunden-
tium copia aerem perrumpere, ipfum-
queelidere; ipſe vero venti motio-
nem accipiens, aſtraque corripiens,
illa circumducere, ac motum in orbem,
qui etiamnum furſum in iis viſitur,
continentem, creare. Potuit & ignis
cuiusque ſideris proprius, aut conclu-
ſus, quaerensque viam, circumuer-
ſari, vt coepiſſe, ita etiamnum pergere,
aut liberior, quocunque cibus quem-

que vocauit, ĩta ſerpſiſſe, vt deinceps
quoque ob calorem, auiditatemque
adeo pabuli, procedere perrexerit in
loca conſequentia, tanquam ad depa-
ſtionem idonea.

Nempe nihil horum non eſt rebus Laert. lc.

apparentibus confentaneum, cum in
promtualioquin non ſit, quae cauſa
motum vrgeat ſideribus, determinare.

At, qui fieri poteſt, vt ſidera quae-Id.S. 114.

dam ſic anteuertant alia, vt iſta abillis

