Aegy
ſnn.
imus M-
mimmnlln
e Plinu
adhl-
helt⸗
,uNe-

CN.

eðð

pE INSTITVTY DSCIPL. DOCTR. MG.

1163

CAP. V.
SECTAE AC DIS CIPLINA MAGORVM.

ſneme EVbulus, qui hiſtoriam Mithrae
ant ie Lmultis voluminibus explicuit, nar-

2. cont.'at, apud Perſas tria genera Magorum,
Iouin. p. tor um primos, quit ſint doctisſimi &

79. Ed. oouentisſemi, exeepta farina & G olere,

Gryph. nihil amplius in cibo ſumere. Nullo in
alio ſcriptore mentio occurrit ſtrium
ſectarum inter Magos; ſed forte hoc
ad diverſa eorum ſtudia, qualia etiam
apud Chaldaeos fuere, referendum,
de quibus ſtudiis poſtea agemus.
Laert. in
Prooem. ptor Magicd à Diogene Laertio lau-
datus, docent Magos exteriore cultu,
& auri uſu ſibi interdixiſſe; iisque ve-
ſtem candidam; lectum humum, eſcam,
olus, caſeum, & panem ſimplicem fu-

. iſſe; arundine pro baculo uſos, qua

ſumma praefixum caſeum ori appli-
cantes comediſſe.
Praefectum ſocietatis ſuae habebant,

CAP. VI.

Dinon & Ariſtoteles, aut potius ſcri-

quem ozomenus vocat uévay dρνια Hiſt, Ec.
veo, magnum Archimagum. Lib. l.
Eorum b occupatio praecipua fuit erin
cultus Deorum, quibus ſacrificia, quaſi prooem.
ſoli ab iis audirentur, offerebant. De
juſtitia item verba faciebant, iniquum-
que arbitrabantur atque impium igni
ſepelire; iuſtum matri, ac filiae mi-
ſceri, vt in vigeſimo tertio libro doce-
bat a Diogene laudatus botιιοan. ,
Herodotus auctor eſt, eos cum abaliis Lib. I. c.
hominibus, tum a Sacerdotibus Aegy- 140.,
ptiis plurimum diſcrepaſſe; ſiquidem
hi nullius animantis occiſione ſe pol-
luebant, exceptis iis, quae Diis macta-
bant: Magi ſuis ipſorum manibus, ex-
cepto homine & cane, quiduis occi-
debant, imo inter ſe certabant, quis
plures formicas, ſerpentes, reptilia
denique alia, atque volucria plura oc- inculmn
7 . Indi
ciderit. * in wocs
Mures,

DE DOCTRINA PERSARVM, AC PRIMVM QVIDEM,
DE EORVM THEOLOGIA EI PHYSICA.

Vod ſupereſt nobis de Perſarum
doctrina, adeo exiguum & muti-
lum eſt, ut haud facile, ſecundum me-
thodum aliquam, diſponi poſſit. Atta-
men propter affinitatem, quae eorum
diſciplinis cum Chaldaicis fuiſſe exi-
ſtimatur, eundem ordinem ſeruabi-
mus, in pauculis earum reliquiis col-
ligendis. Primum quae pertinent ad
eorum Theologiam & Phyſicen; ſe-
cundo diuinationem; tertio cultum
Deorum & ritus ſacros, ac potiſſimum
magicos; denique omnia eorum Nu-
mina deſcribemus. . .
Perſarum Magos, Lheologiae & Phy-
ala voce ſicae non fuiſſe imperitos, aucétor eſt
a ſor Suidas jam laudatus.? Laertius affir-

mat etiam, eos de eſſentia, & generatio-
ne Deorum ſermones habuiſſe. Dion
Chryſoſtomus naturarum peritos fuiſ- Inboryſt
ſe auctor eſt.
Zoroaſtres Magus, in ſacro Perſico- Praep.
rum rituum commentario, haec toti- En ang.
.— . Lib. I. 6⸗
dem verbis habet: Deus eſt accipitris
capite, hic eſt primus incorruptibilis, ae-
ternus, ingenitus, ſene partibus, omnibus
aliis disſemillimus, moderator omnis bo-
ni, donis non capiendus, bonorum opti-
mus, prudentium prudentisſimus,legum,
aeqguitatis, ac iuſtitiae purens, ipſe ſui
doctor, phyſicus & perfectus & ſapiens,
& ſacri Phyſci vnicus inuentor. letho
„Plutarchus prodidit, Zoroaſtrem i4 än.
res omines in tria genera diſtribuiſſe, & oracul.

Sgg gegg g 3 primae

ult.

1

„vide Primae quid

164 .
em illarum parti ab eo

indicem Horomazen praefeétum eſſe; hunc au-

in hac tem eſſe,

voce.

*Vide in-

dicem in
hac voce

pag. 369. 1 Pfa

quem Oracula Patrem vo-
cent; vltimae vArimanem, & mediae
Mithram, huncque ab oraculis alte-
ram mentem vocari. Ceterum Ho-
romazen ſole, quem Perſice Kpo vo-
cant, triplo maiorem ſe effeciſie; Mi-
thram autem, qui Horomazen ſequi-
tur, duplo maiorem. Qubus omni-
bus Platonica illa reſpondent: omnia
unt circa omnium Regem; eius g! aita
Jumt omnid, idemque? ommum bonorum
cauſa eſt. Secundus veto circa ſecun-
da, tertius circa lertas occupatus eſt.
Tres autem partes, in Quas Zoroaſtres
& Plato res omnes diuiſerunt, ſunt hae:
rima quidem aeterna: ſecunda vero

tempore coepit, ſed aeterna eſt; tertia

demum corruptioni obnoxia eſt. Haec

Pletho ex Plutarcho, cuius haec ſunt
verba, e libro de IHide & Oſiride.
„Exiſtimant alli, duos eſſe Deos
contrariis artibus veluti deditos, vnum
bonorum, alterum malorum opificem.
Alii eum, qui eſt melior, Deum, qui eſt
deterior, Daemonem vocarnt; in qua
ſententia fuit Zoroaſtres Magus, quem
aiunt Loo annis antiquiorein bello
Trolano fuiſſe. Hic ergo Zoroaſtres
alterum vocabat Horomazen, alterum
Arimänium. Addebat, ex rebus ſub
ſenſum cadentibus, illum ſimilem eſſe
luci: hunc vero tenebris & ignoran-
tiae: medium porro horum eſſe Mi-
thram. Ideoque mediatorem Perſae
Mithram vocanit. Docuit votiuas
euchariſticas victimas illi immolandas:
huic vero facra facienda ad auerrun-
canda mala atque triftia. Herbam enim

CAP.

pARS XTV. DE PEROARVM PHILOSOPHI. . VI. VII.

quandam, Omomi dictam, tundentes in
mortario Plutonem & tenebras invo-
cant; tum admiſto lupi iugulati ſangui-
ne, efferunt & abiiciunt in locum, quo

radii ſolares pertingere nequeunt.

Nam & ſtirpium quasdam iudicant bo-
ni Dei eſſe/ quasdam mali Daemonis; &
animalium alia, vt canes, aues & echi-
nos terreſtres bono, aquaticos malo
adiudicant. Itaque & beatum eum
praedicant, qui plurimos interfecerit.
ITidem multa fabuloſa de Diis narrant,
cuius generis eſt, quod referam. Ho-
romazen natum alunt e luce puriſſi-
ma, Arimanium e caligine, eos bellum
inter ſe gerere; ab Horomaze factos eſ⸗
ſe ſex Deos, primum benevolentiae, ſe-
cundum veritatis, tertium aequitatis,
reliquos ſapientiae, diuitiarum & vo-
luptatis, quae ex honeſtis oriturx, opiſi-
ces; ab Arimanio vero procreatos to-
tidem numero, contraria facientes; de-
inde Horomazen ſe triplicaſſe, & a ſole
tanto ſe interuallo remouiſſe, quanto
a terra ſol abeſt, & coelum ſtellis deco-
rauiſſe, vnamque ante alias tanquam
ſpeculatorem ac cuſtodem conſtituiſ-
ſe Sirium; alios porro viginti quatuor
Deos ab eo conditos, & in ouo poſites;
& a totidem Diis ab Arimanio factis
ouum eſſe perforatum, atque hinc bo-
na malis eſſe permiſta; ceterum appe-
tere fatale tempus, quo Arimanium pe-
ſtem, & famem inducentem ab his ne-
ceſſe eſt prorſus perdi atque aboleri;
terraque aequabili & plana facta, vnam

& vitam, vnamque ciuitatem beatorum

hominum vniuerſorum, vnaque lin-
gua vtentium fore. Hactenus Plutar⸗
chus.

VII.

ARTES DIVINANDI.

Lse Perſicas diſciplinas, rec
ars diuinandi ac praedicendi;

enſetur enimait Laertius, rep rcρ5Hαα a o⸗
Magos eioρ circa praedictionem occupatos.

Cicero

f——,

De Di. Ci

Vin. Lib.
l c. 41 0l

I IVI
P. 324. 99
Edit.
Ceney. u
Mn
Ne
Var Hiſt c
Lib. II. or.

1 n

crobüs. Elt.
b. 466.
Tom, 2.
Ed, Am.
ſel.

lentesin
ras inyo⸗
tiſingui
un, qu
equeunt.
cantbo-
nonis
SCechi⸗
C0S malo⸗
Im eum
erfecerit
narrant,
m. Ho-
e puriſſ⸗
bellum
ſactosel⸗
Ntine ſe⸗
guitatis
mn & vo⸗
1, oir.
eatos to-
ltes e⸗
aE
quanto
Es deco⸗
Moqgann
Poltnenl⸗
uatuor
poltos;
1o ficlis
unc bo⸗
cn appe⸗
niumpe-
Phisne⸗
2boleri;
la, watn
eatorum
le Il⸗
S.

, ⸗
Cicer⸗

ARLIS DIVINANDI ETV ACRA MAC. 65

De Di. Cicero addit eos congregatos fuiſſe in fa-
. Lib. na commentandi cauſa, atque inter ſe
„ C. 41. . .
colloguendi.
Lib X! Hiinc Srabo, poſtquam dixit diui-
P F4. nos a veteribus maiori in pretio eſſe
Genev. habitos, ait, tales fuiſſe apud Iindos Gy-
mnoſophiſtas, apuda Perſas WMagos, & gati
Necogomantici, Lecanomantici, & Hy-

Var. Hiſt, dqromantici dicuntur. ² Aelianus Perſe-

Lib. II.

c. ry. orun Magorum ſapientiam, tum alia

complexam eſſe, quae ipſis ſeire fas eſſet,
PIn Ma. AUum etiam vaticinand; ſoientiam, auétor
crobiis. Eſt. L.ucianus Magos vocat pi &οαnar-

1Tm0ναο Oeets dvas”iHsvs*.ν genus hominum
Jatidicum & Diis conſecratum.
Eorum diuinationis exemplum, ex
interpretatione ſomnii Cyri petitum
affert Cicero; cui alterum, de Ocho, ad- .. 4 23.
dit Aelianus. Inter varia diuinationis
genera, eos diuinaſſe ex notis corporis
teſtatur Velleius Paterculus. Viden- Lib. II.
tur etiam aſtrologiae periti fuiſſe,ſi ve- 17.
reνâαaaαανσgerſarum Zoroaſtri quinque
aſtroſcopicorum apoteleſmatum libros
adſcribit. Conſultos quoque eos fuiſſe
de portentorum ſignificatione, liquet

ex eo, quod de Xerxe narrat Valerius Lih
ib. I.

1.,466. Mlaximus.
rA. CA P. VII. cap. 6,
4l. DE SACRIS, SEV MAGICIS RITIBVS, APVD PERSAS.

PEaecipus Perſicorum Magorum di-
ſciplina uaαναο vocabatur, a Magis,
qui eam profitebantur, atque a Platone
e* Occaxi Deorum cultus definitur.
Vocabatur etiam Mavααρνhι. Circa
Deorum cultum, reuera occupatos
fuiſſe Magos, ex Diogene Laertio cap.
In Boryſt V. oſtendimus. „Pion Chrſoſtomus te-
ſtatur etiam a Perſis vocari Magos, qui
ſunt cultus Deorum periti, non eo ſen-
ſu, quo Graeci, qui vocis ſignificatio-
nem ignorantes, ita eos vocitant, qui
Magiae Goeticae periti funt; cuius
Perſarum Magos ignaros fuiſſe teſtatur
Laertius, ex Ariſtotelis Magico, & Dino-
In Pro- nis Perſicorum libro primo.
em. Ad eorum ritus ſacros quod attinet,
a Lib. I. Herodotus & btrabo teſtantur, Perſis
w. 131. neque templa, neque aras, neque ſta-
bLib. XV tuas fuiſſe; cuius rei ratio eſt, vt puta-
P. 303. bat Herodotus, quod Perſae non crede-
rent, quemadmodum Graeci, Deos eſ-
ſe an ειαο, hoc eſt, dn dganνοαο
ss, formae humanae. Cicero etiam
De Leg. Nerxem, auéczoribus Magis, inflammaſſe

Lib. II. templa Graeciae ait; quod parietibus

"ap. II- SR iderent Deos, quibus omnia deberent

ſſe patentia ac libera, quorumque hic
mundas omnis templum eſſet & domus.
Sed cum Srabo alibi frequenter Pag. ſeq-
templorum,]altarium & ſtatuarum *, * Vide
apud Perſas meminerit, inde ſequitur, Indicem.
aut tempore Herodoti nulla adhuc fuiſ- gus illis
ſe, & orrabonem, vbi ei aſſentitur, re-
ſpexiſſe ad primam inſtitutionem,
quam Macedones, illatis Graeciae riti-
bus, corruperint; aut ab initio varias
fuiſſe ſectas apud Perſas, quarum aliis
fas erat templa, ſigna, altaria habere,
aliis nefas.
Herodotus & drabo addunt, eos ſacra
feciſſe in loca edits; & ſacrificiorum
quidem ritus ita deſcribit Irodotus:
„Sacrificaturi neque aras erigunt, ne-
que libamentis vtuntur, aut tibiis, aut .. .
coronis (vidtimarum cupiti impoſitir) ede
aut molis; verum vt quisque ſacra fa-in woee
cere ſtatuit, in locum mundum victi- Corona.
ma deduéta, Deum inuocat, tiaram
myrto potiſſimum coronatus. IIli au-
tem, qui ſacrificat, non licet ſibi Ppriua-
tim precari bona, ſed communiter vni-
verſis Perſis bene precatur, imprimis
autem Regi, nam inter omnes bPerſas
ipſe

1166
ipſe etiam, qui ſacra facit, comprehen-
ditur. Vbi vero carnem victimae mi-
nutatim conſcidit, eamque elixauit,
herbam ſubſternit quam molliſſimam,
maxime trifolium. Huic impoſitis car-
Videſn- ibus Magus aſtans theogoniam acci-
dicem in nit, qualem dicunt eſſe incantationem.
T eogoο Sine Mago, nullum illis fit legitimum

pARS EIV. PHILOSOP PERAR. CAbP. U.

que vſum fuadet animus, iis vtitur.
trabo addit, vbi Magus, qui ſacrificio
praeeſt, membratim carnes diſcidit, ſua
quemque parte accepta abire, nulla
parte Diis relicta; v76 Ya⁵ Poxe Pacg
1T8 leocs i r0* edy, 4XXs Sοσ
dicunt enim, Deum nihil velle praeter
hoſtiae * animam. Quidam, vt fertur, Vide

indicem

wie. ſacrificium. Poſt breue tempus, qui omenti partem igni imponunt. jnaiee
ſacra fecit carnes aufert & in quemcun- “ o.
CAP. IX. S
DII PERSARVM.
locis iau. Erodotus & &rabo hos recenſent conſecrauit, in honorem omnium opiſi-
datis. Perſarum Deos: lTouem, ſöolem, cis & patris Mithrae; quaz ſpelunca

lunam, Venerem, ignem, terram, ven-
tos, aquam. Laertius ignem, terram
& aquam duntaxat memorat.
louis nomine Herodotus & Strabo
aiunt, ab iis intellectum circuitum
ommnem coeli, ν bno drrà T& Ov&²
*pit. „g.Agathias praeterea tradit, Iouem ab
L. I. iis ſub nomine Beli cultum fuiſſe, quod
Chaldaicam huius Dei originem prodit.
Soli, teſtibus iisdem Herodoto & &ra-
bone, ſacra faciebant, & ”trabo quidem
addit ſolem ab iis Mithram dictum. Hic
Perſicorum Deorum maximus fuit, vt
In Oe- fatetur Orus apud Xenophontem, vbi
con. p. per eum iurat. Heſychius idem pro-
Ver Ed. didit, & ſanctiſſimum eſſe jusiurandum
Regis per ſolem dicit.
BEum pingebant facie leonis, Perſica
veſte indutum, tiaram geſtantem, v-
traque manu taurum cornibus tenen-
tem, qui taurus videretur niti ſe eius
manibus expedire; ſignificabant nimi-
rum, lunama ſole lucem incipere mu-
tuari, vbi ab eo recedit.
Porphyr. Zoroaſtres gαα 4 On Eéνo,
de Ant. &αατσπν αραιον ν T—οαα σv ρο
Nymph. T IIeοοι d,ορHνροο ανονα ev ai-
o &C. Primum, vt ait Eubulus,

natiuam ſpeluncam in vicinis Per ſidis
montibus, foridam & fontes hbabentenr

imaginem gerebat mundi, quem Mithra
fecit, dum interiora ixſta diſtantiis
compoſita ſymbola praeferrent elemen-
torum & climatum mundi. Huius An-
tri Mithrae alii etiam plurimi memi-
nerunt.

In Mithriacis ſacris, prout a Lam-
». 4
pridio appellantur, erat, auctore Celſob, In Con

„duarum coeli reuolutionum ſignifi-b 4.0.

catio, cum eius qua ſtellae fixae ferun- rigen. L.
tur, tum eius, qua planetae, anima eti- VI. p.
am per eos tranſeunte. Tale autem 290.
fuit ſymbolum: ſcala erat, in qua erant c. .
ſeptem ianuae, quarum octaua ſuprema ent.
fuit. Prima ianuarum erat ex plumbo,
ſecunda ex ſtanno, tertia ex aere, quarta
ex ferro, quinta ex metallo miſio, ſexta
ex argento, ſeptima ex auro. Primam
faciebant Saturni, plumbo notantes
tarditatem eius ſideris; ſecundam Ve-
neris, comparantes ei ſtanni ſplendo-
rem & mollitiem; tertiam Iouis aeream
& ſolidam: quartam Mercurii, eſt enim
laboris patiens & negotiator, & quod
Mercurius & ferrum multum lauden-
tur; quintam Martis, propter miſtu-
ram inaequalem & variam; ſextam lu-
nae argenteam; ſeptimam ſolis auream,
colores ſiderum horum imitati.,,

Qui

dam
nn voce bat,

Mitbra. Mr
u,
ri
ron
Afe⸗
pn
6.
uiu
nii
nare.
ini⸗
1
proe
D
tiu:
run
n
re
M
ſen
gen
De
I
t

DII PFRSARN. D 1167

mtiuur. . Qui hiſce ſacris initiabatur, per quos- Pyratheia ſepta quaedam ingentia, in
riſci⸗ dam xodNaoa poenarum gradus tranſi- quorum medio ara eſt. In ea Magi &
lit ſin in voce bat, ut teſtatur duidas. Nomus in 2. cinerem multum, & ignem perennem
Müla Mithra. Nazianzeniſtelit. 8Jic JRyda, TeNtο ſeruant. „Eo quotidie ingreſſi incan-
Gaan. TAc TMid,&*ε⅝ααα &. nemo poteſt ini- tationem faciunt, per horam ante
Ale, ari mſeriis Mithrae, niß, per omnes ignem virgarum faſciculum tenentes,
roeter ranherit poenas, & oſtenderit ſo ſine (guibus inter recitandum carmenignem
ertur, l affectu, & ſancum. Dicuntin autem Jiſſoitabant, vt offendit Seldenus de Diis
En eſſe octoginta poenae, guas gradatim Syris Synt. II. Cap. 7.) „ Pileos velati in-
ee. Te oportet abinitiando peragrari. Qualis fulis, ex Vtraque parte pendentibus,
ſ. ADt primum, per plures dies multam adeo, wt vittae labia contegant &malas.,,

aguam transnane, dein, ſe in nem Hactenus oculatus teſtis bo. Pyra-
onticere, tum, in deſerto verſari & ieiu- theia, ſiue, vt ea appellat uidas, Pyreia

lpif. H nare, & alia quaedam, donec ocoοoρ, ſunt gnis ille coelitus delapſus apud Ma-
elune DW vt diximus, poenas pertranſierit. Tandem goρNſempiternis foculis cuſtoditus, vt lo- Lib
ſithra inintimaſacra admittebatur, ſi viueret, quitur Ammianus Marcelinus. Nedque xxIII.
lannir De ritibus unae nihil peculiariter huiusmodi ritibus in ſolis templis vte-
r. Proditum ad nos peruenit. . bantur, ſed etiam in ſpeluncis abditis;
Lan. De ſacris Veneris ĩta loquitur Herodo- Vbi (vt narrat IFirmicus) cerimonias plu-
Nem⸗ 1as: Vvaniae quoque ſacrißcant ſic nimi- rimas extraordinarias adhibebant, re-
rum ab Arabibus, AWvriivgae üdocti. Vo- citabantque inter alia haec verba:
cant autem AWpril enerem Mylittam, A- Monirao Gode vs
Tun- rabes eandem Alittam oppellant, Perſae Ke BoenNopihg cne
ſs iCon WMithram. Vt Molidtha ſyriace broli- Xα Sooνσα0ννα σνℳαεσονιι nNτο
c-n. Ecam ſignificat, quod nomen Veneri ν ”””s
“ ngen 1. geniitet optime conuenit: ita apud 46 Hae oct, 2n. circulum
mei⸗ 1, Perſas, obſeruante Raphelengio, ziater . , a0 pien anité batis
290, . alit mader, idem erat ac mater apud La- ſplendidi. Neque hic cultus ſolum
tem i. tinos. Haec forte fuit mater Heoruzn, ignem r. eſpiciebat, ſed abr tα.
erant n quam Ciceroa Perſis, Syris, vniuerſis- goed Spræ, Propter eum quaecunque
Ntemn que Europae & Aſiae Regibus ſumma gni ſunt Emilia, vt docet Euſtathius ad
unbo, religione cultam fuiſſe auctor eſt. verſum ros7. Dionyſi. Strabo Pyropum
gvarr V'erſae & Magi omnes, verba ſunt ab iis cultum dicit. Iulins Firmicus
ſenn Derroc. Iulii Iirmici, qui Perſiae regionir inco- ignem ab iis dictum Mithram addit;
Fimam Prof. Qunt fnes, ignem praeferunt, & omni- vnde, vt etiam ex cultu, quem in ſpe-
untes Kelig. hus elemenitr Putant debene praeponi. luncis ei exhibebant, manifeſtum eſt .
n e⸗ Agathis etiam, libro ſaepius laudato, aliquando ſaltem eundem ac ſolem, ſum-
lendo⸗ ignis cultum a Chaldaeis ad Perſas mum illorum Numen eis creditum.
geremm— tranſiiſſe ait. Telluri & ventis, quae ſacra facta
enim „In Cappadocia, obſeruante Gra- fuerint, ex veterum monumentis non
quod bone, vbi maxima eſt multitudo Mago- liquet. Sed aquae ſacra in hunc mo.
ucel⸗ rum, qui Pyrethi vocantur, & multa dum fuere peracta. „Ad lacum, vel Strabo
ktu⸗ “ Perſicorum Deorum templa, non cul- flumen, vel fontem venientes ſcro- II.
unlu- tro, ſed ſtipite quodam mactant, tan- bem faciebant, ibique hoſtiam iugula-
realc, quam malleo percutientes., Sunt & bant, cauentes, ne quid proximae
B ðOͦèMẽ Hhhhhhh aquae

Ci

PARS XV. PHILOSOPIHI. &ABAEOR. CAP. HI.!

1168
aquae ſanguine tingerentur, quippe Alios Deos praeter memortas ha- orti
quam ſic polluiſlent. Poſtea carnes buerunt Perſae, ſeu minorum genti- 4l
myrto, lauroque impoſitas, Magi gra- vm, ſeu poſterioris aeui. Horum tur
cilibus virgis comburebant, carmen meminere Strabo & alii. Nomina flio
accinentes; oleumque lacte ac melle ſunt Anaitis, (Venus) Amandatus, O- Fiäe pop.
miſtum infundebant, non in ignem, manus, Sacaeu, dandes, & Nannuea; Re⸗ ue
rentu

nec in aquam, ſed in terram. „

quae Diana fuiſſe dicitur. Atque haec
de Perſarum doctrina.

HISTORIAE

PHILOSOHICAE

voce⸗

D.

PARS XV. “l
SABAEORVM PHILOSOPHIA. din
. eorv
PROOEMIVM. che
A Rabia nobiliſſima Aſiae penin- baecorum nomine vulgo notorum, quia lunn
ſula, ſi ita eam vocare liceat, ſub Sabaeis, quippe praecipuis, reli- X.
Perſico, Indico & Rubro mari- qui, ne exceptis quidem Chaldaeis, intel
bus, excepta ea parte, qua eſt Meſopotamiae incolis, continebantur. dost
Syriae contermina, ambitur. Haec Neque enim apud orientales, voces Ch
vicinitas tantum inter gentes finitimas Chaldaea & Sabaea minus promiſcue ter
aſtrinxit commercium, vt Chaldaeo- ſumuntur, quam vocabula riae, dra- be
rum diſciplinae per Meſopotamiam, biae & Meſopotam iae, apud Plinium. ltr
Aſſyriam, Syriamque late peruagatae, Cuius rei Maimonides, qui in omnibus Vo
inde ad vicinos Perſas, hinc ad Arabas ſcriptis ſuis eos confundit, hanc pro-
pertigerint. Eadem vicinitas, nonmo- fert rationem; quia nempe Chaldaeo- epil
do ſitus, ſed religionis & opinionum, rum doctrina per eas regiones late ſpar- Reg
forte cur Plinius promiſcue earum no- ſa, omniumque incolarum eadem erat E
minibus vteretur, dum magnam Me- religio. hn
ſopotamjiae partem Arabiam indigitat, Cum autem Arabia ſoleat diuidi in An
& Arabas ipſos Grorum nomine deſi- Petraeam, Deſertam &elicem, hic non tio
gnat, cauſa fuit. Poſteriorum aeta- intelligimus Petraeam, quae eſt ad ſe- me
tum orientales ſcriptores, & praeſer- ptentrionem Sabaeae ſita, & primum lg
tim Arabes, ſub vocabulo ra Chaſaältim ab Iſmaele condita; cuius poſteritas frr.
aut Chaldanim, non ſolum Babylonios, linguam Sabaeam, hoceſt Arabicam nub⸗
ſed & Nabataeos, Cöaranaeos & Gabaeos edoct, nomine Arabum indigitabatur, vel/
complectuntur. Inter alios Maham- aut magis proprie Hagarenorum; quip- fick
med Iſacides appellationes, Chaldanim pe qui ab Hagara eſſent oriundi; & ns;)
& Nabataea, ſynonymas facit. Achme- Aarub Moſtaaurabab, hoc eſt, factitii i
dus libro de religione Sabaeorum hanc Arabes, ex cohabitatione nimirum =è
inſcriptionem pracfixit: De ritibus cum veris Arabibus. Intelligimus r
Charanaeorum, Chaldaezorum, Sabaeo- Arabas Pproprie dictos, Deſertae? & Fe- *Vide
rum nomine vulgo notorim. Addit sa licis Arabiae incolas. Horum priores indi: in
. . (ta

Ortl agrabis

tas hu-
genti⸗
Horum
Nomina
Nur, 0.
nnen,

gue uee

—

E

, Yli
, Ieli-
Adaens,
Dantur.
, VOes
miſcue
edAs-
iniun.
Odes
1c Pio-
Mcaeo-
eſpar⸗
n etat

Uici in
ic non
10 le
Timum
keritas
bicain
batut,
zqulp⸗
dl:
aditi
miruE
ginng,
Ek⸗ .. indic, in
ores voe
Oril Ad

7g

ide Populi illi* Sabaei diéti ſunt, vti regio
in hae Sabaea, & natiui Arabec, vt diſtingue-

Avorohks SrTAr SAn ArOR

orti ſunt ex Næbaioth filio Iſinaelis, &
aàa Plinio, Srabone & Ptolemaeg vocan-

tur Nabataei; poſteriores vero a daba,

filio Chuſi, qui Chami filius fuit, vnde

voce. Tentur ab aduentitiis Arabiae Petraeae

CAP.

DE AVCTORIBVS.
E primo opinionum & religionis
Sabaeorum conditore, non con-
ſentiunt inter ſe ſcriptores. Saidus
Batricides, ſcriptor Arabs, originem
eorum cuidam Perſae, nomine darad-
Rchath, acquali Theracho, patri Abra-
hami, tribuit. Zaradſchath idem eſt
aCc Zoroaſtres, vnde liquet a Batricide
intelligi alterum ex duobus viris, qui-
bus id nominis erat; quorum vnus inter
Chaldaeos ſcientiarum auctor fuit, al-
ter easdem Perſas edocuit. uam-
vis eum Perſam dicat: antiquitas, quam
ei tribuit, eum potius de Chaldaeo
voluiſſe loqui, oſtendit.
Ali, eodem Batricide prodente,
exiſtimarunt, Tachmuratum Perſarum
Regem initium huic religioni dediſſe.
Is Tachmurat videtur idem eſſe ac Ta-
churith, cui idem tribuit Elmacinus,
alius Arabum hiſtoricus. Hic men-
tionem iniicit alterius Perſae, cui no-
men erat Nazarih, ad quem etiam re-
ligionis Sabaeae origo referebatur. Alii
rurſus, eodem teſte, deriuabant incu-
nabula Zabaeorum a quodam Iauan,
vel luuan, filio Berklei, quem volunt
fuiſſe ex vrbe Zaituna (hoc eſt, Athe-
nis,) ſita in Attica. Toan. Henr. lot-
tingerus pro Berklei legit Mercolim, id
eſt, Mercurius, quae lectio confirma-
tur ab Elmacino, eadem narrante. Ba-
tricides praeterea memorat opinionem
uorundam, qui Zablismum exſtru-
. doribus turris Babelis tribuebant.

169
incolis. Charanaei, qui vna memo-
rantur, ſunt ciues Charae, vrbis Ara-
bicae, cuius nomen occurrit apud
Pomponinm Melam; & quos Carrazos
Plinius vocat, qui eos vicinos Sabaeo-
rum facit, & a Charanaeis Meſopota-
miae diſtinguit.

I.
SECTAE SABAEAE.
Atque haec de origine huius religionis
habent Arabes.

Alii Sabaeorum conditorem faciunt
Chamum Noachi filium, qui abdicatus
atque expulſus a patre, profugus in ea
terrarum parte conſedit, quae nunc
Arabia nominatur. Haec primæ Ffuet
genæs, verba ſunt Lactantüi, quaæ Deum
ignorauit, quoniam princeps eius & con-
ditor cultum Deia batre non accepit,
maledictus ab co. Lactantio aſſenti-
vntur multi, in tribuenda origine ido-
lolatriae Chamo, & filio eius Chuſo
Chaldaeae conditori, a cuius filio dba
Sabaei dicti ſunt. Hoc fundamento
nixi quidam, antiquiorem & iuniorem
Zoroaſtrem, eosdem fuiſſe, ac Cha-
mum & Chuſum, probare aggreſſi ſunt.

Nlii, vt loannes Damaſtenus, ido-

lolatriae originem Seruge attribuunt. Lactant.

Lib. II.

Ppiphanius & Chronici Alexandrini ſori- c. 18.

ptor ſimiliter, Serugi temporibus, Hel-
leniſinum coepiſſe affirmant. Hic Hel-
leniſmus a nonnullis idem fuiſſe credi-
tur, ac Sabaea ſuperſtitio: vt idem fit,
quod Graeci patres Helleniſmum, Rab-

Indicem

ton, tempus ignorantiae & pagani- a hac

Ini vocant. Quamuis autem non voce.
facile ſit quidquam de adeo antiquis,
atque obſcuris temporibus defini-
re, dubitare non licet, quin ſu-
perſtitioſus cultus ignis & ſolis, Sa-
baeis attributus, vltimae ſit inter eos
Hhhhhhhz antiquitatis;

1170 PARS M. ABAEOR.
antiquitatis; quoniam eius mentio
Vide 7 d † lob . .
Indi Zn CCcurrit apud †+ lobum, cuius aetas
voce lo- uam proxime ad eorum tempora ac-
us. Ceſſit, vt apparet exincurſione dabaeo-
riie in eius facultates. C, I, I5. Sic lo-

quitur C. xxXI, 26. vidi ſolem, cum

PHIEOSOPH. C. II. III.
Julgeret, & lunam incedentem älare,
& laetatum eſt in abſeondito cor meum,
& oſèulatus ſüm manum meam ore meo,
quae? eſt iniquitas maxima, & negatio
contra Deum altigimum.

CAP. II.
DE ALIIS EX SABAEA SECTA.

Tarackuum Abrahami patrem in
Zabiiſmo educatum fuiſſe coniice-
re eſt Ioſ. xxIV. vbi recenſetur inter
De No- eos, quti peregrinos Deos coluerunt. Phi-
bilit. ait, eum Aſtronomiae & Mathema-
ticarum diſciplinarum peritum fuiſſe.
More Maimonides diſerte aſſerit notum
Nevoch. eſſe, Abrahamum educatum in fide Za-
P. III. c. pbiorum fuiſſe, qui negabant ullum
²9. praeter ſtellas Deum eſſe. Certe Be-
a Apud. roſits agnoſcit eum ro Soʒνια ιτραςρα,
RK Ant. coeleſtium peritum fuiſſe. Eupolemus,
ib x. apud Euſebium, binuentionem Aſtrolo-
c. 17. ae & Chaldaicae diſciplinae eidem
c More adſcribit. Zabii ipſi narrabant, eum,
Nevoch. cum doceret alium eſlſe creatorem
F. III. c. praeter ſolem, a Chaldaeorum Rege
9 Ponis ſpoliatum, & in exilium miſſum
fuiſſe. Nec abſimilia de eo narrat Io-
fJophus, loco laudato.
Rabbini Salomon lIarchi, Moſes Ge-
rundenſis, & Iacobus Chaiin, narrant,
eius diſceptationes contra idololatri-
am cum patre Theracho &ẽ Nimrodo, a
quo in ignem conieétus, illaefus eua-
ſit. Cedrenus etiam, cum Abrahamus
idola parentis in ignem conieciſſet,
fratrem eius Hluranem, ea eripere flam-
mis nitentem, combuſtum fuiſtſe ait.
Arabes, qui Rabbinicas fabulas imi-
tantur, iisque ſomnia inaedificant,
plenius docent, quid Abrahamo eue-
nerit, poſtquam a Nimrodo abiiſſet;
vt apparet ex fragmento Muhamme-
dani ſcriptoris, ex quo, quod ad Sa-
baeos pertinet, huc transferam. „Edru,

ſuper quo ſit pax, primus fuit, qui poſt
Enochum Sethi, filii Adami, ſuper quo
ſit pax, ſcripſit penna. Hoc poſtea
edocuit Edris filios ſuos, quibus dixit:
O filii, ſcitote vos eſſe Sabaeos, ideo-
que in iuuentute veſtra legere libros
diſcite. Iam autem Sabaei ſunt ſcri-
ptores, de quibus altus Muhbammedem
intelligit) dicit (Sur.1.) Aabii & Nazare-
ni. Addit Arabs, eos non deſüſſe poſ-
ſidere inter ſe libros Sethi & Edris,
haereditario iure, usque ad tempora
Noachi & Abrahami, quem Deustu-
tatus eſt contra Nimrodum, ſuper quo
ſit maledictio. Sed eo die, quo Abra-
ham e regione Iraf egreſſus eſt, & ire
voluit in Syriam, Maiorum ſuorum
patriam, venit in regionem Charan &
Ghezira, & inuenit ibi populum Zabio-
rum, qui legit veteres libros, & credit
quae in iis continentur. Abraham
autem dixit: O Deus, neminem pu-
to, praeter me & eos, qui mecum ſunt,
hic fuiſſe ex fidelibus, qui credunt te
effe unum. Deus vero Abrahamo
repoſuit: o Abraham, terra nunquam
deſtituta eſt, ſed ſunt ſemper nonnulli,
qui pro Deo diſceptant, & iuſſit eum
vocare eos ad fuam religionem, & vo-
cauit; ſed illi noluerunt, dicentes:
Quomodo tibi credemus, quandoqui-
dem non legis librum? Et Deus im-
miſit eis obliuionem omnium rerum,
quas de diſciplinis & libris nouerant,
nam illi exiſtimabant, libros, quibus
utebantur, a Deo eſſe: & quidam eorum
credebant,

Mor,
Ner. b.
Il. 6029

n klare,
AW meum,
noremel,
egatin

qipoſt
uperquo
oe poſten
bus dixit:
08, deo-
ere libros
ſunt ſeri.
meln
Maure-
llepol.
X Edris,
temport
Deustu-
Pperquo
1oAbra-
Woru᷑R
Veren
nlalin-
edit
braham
nem pu-
Vm funt,
dunt te
brahamo
unquann
onnuli,
ſſiteum
n, & V0⸗
icentes:
ndoqu,⸗
eus in.
rerum,
en. nt,
Nuibus
eorum
ebant,

AbAlI ILLVSTRIS EORVMOQ SCRIPZA. 1171

credebant, alii fidem negabant. De-
inde Zabii fuere diuiſi, & quidam eo-
rum crediderunt; nempe Barhamen-
ex, qui ſe non ſegregarunt ab Abraha-
mo felicis memoriae; ſed reliqui re-
ligionem ſuam acerrime ſequuti ſunt;
nempe, qui funt in regione Charan,
qui cum Abrahamo in Syriam non
iuerunt & dixerunt: ſequimur reli-
gionem Sethi, Edris & Noachi., Hac-
tenus Kiſaeus, ſecundum quem Sa-
baeorum eadem fuit, ac Charanaeorum,
ſeu Meſopotamiae incolarum religio.
Quod dicit de Abrahamo ad Sabaeos
miſſo, id omne ex Rabbinicis traditio-
nibus deſumtum eſt.

Verum apud Arabas ab antiquiſſi-

mis temporibus, viros fuiſſe doctos &
naturalis Philoſophiae, Aſtronomiae,
aliarumque diſciplinarum peritos, li-

quet ex teſtimoniis maiori fide dignis,
ac praeſertim ex Iobi, amicorumque
eius diſceptationibus. De Arabum Phi-
loſophis intelligendum etiam, quod
de Salomonis ſapientia dicitur, qua me-
moratur excelluiſe praez omnibus ſEiliis
COrientis. Tacitus, in deſcriptione Hiſt. V.
Iudaeae, eam, qua ad Orientenz vergit, c. 5
Ardbia, terminari ait, & a Iudaeis eti-
am Arabiam Orientis vocabulo infi-
gnitam, apparet ex Gen. X, 30. XXV,
6. 18. IOob. I, 3. Iud. VI, 3. &.
Plinus in Arabia memorat Magos, „
atque Hippocum Arabem Magum no-
mine appellat. Ptolemacus in eadem
regione ſinum Magorum collocat.
Porphyrius ex Diogene, Pythagoram, In vit.
inter alias regiones, quas diſcendi P'ythag-
cauſa luſtrauit, iuiſſe quoque in Ara-
biam, & cum Rege vixiſſe, narrat.

cap.
XX. I.

CA P. III.
SABAEORVM SCRIPTA.

SAbaei ,vt ex Kiſaezo modo oſtendi-
mus, ſibi eſſe libros a etho & Edri
conſcriptos, imo etiam quosdam ab
Adamo exaratos contendebant. Idem

enim ſcriptor, ubi narrare pergit quid

Abrahamo, inter Sabaeos verſanti, eue-
niſſet, ait: „Abrahamum, aperta ciſta

Adami, inueniſſe in ea eius libros; item

librossethi & Edris, & nomina omni-
um Prophetarum, qui poſt ipſum A-
brahamum erant mittendi; Abraha-
muin autem dixiſſe, beatos eſſe lumbos
eius, ex quo tot Prophetae erant ori-
undi, & Deum reſpondiſſe, ipſum fore
Mor. eocrum Patrem &c.
or. . . . .
Nev. b. Eiusdem farinae Maimonides putat
III. c.29 fuiſſe librum de ſangtionibus ab Exe-
chiele, ut aiunt, absconditum. Idem
plurimos alios libros, quorum praeci-
puus inſcriptus erat: De agricultura
Nabataeorum, translatusque ab Aben
Vachaſehiiah, laudat, Plenus fuit

idololatricis nugis, agebatque de con-
ficiendis ſilmenaiab, de deſcenſu Spi-
rituum, coniuratione Daemonum, de
iis, qui degunt in deſerto, quales erant
Satyri; aliisque eiusmodi ineptiis, qui-
bus a ſe manifeſta Moſis miracula con-
futari poſſe exiſtimabant.
Alius fuit de cultura Nabataeorum,
† ex quo Maimonides hauſit hiſtoriam f wide
de Abrahamo, quam ſupra attigimus. indicem
Liber Haiſtamchus, Ariſtoteli falſo in inie
adſcriptus. Loeibus,
Liber Hatteleſinaoth de Talismani-
bus. Buxtorfius titulum vertit, de lo-
quentibus imaginibns, cuius rei ratio-
nem iam indicauimus.
Liber Tamtam.
Liber Haſſeharab.
Liber de gradibus coeleſtium orbi-
um, & Eguris in unoquoque gradu
aſſcendenlibus.

Hhh hhh h 3 Alius

Mor.

1172
Aulius liber de Talizmanibus, Ariſto-
teli etiam attributus.
Hermae adſcriptus liber.
Liber Iſaaci Zabii, ubi religionem
ſuam defendit.
Craſſus liber de ritibus legis Zabio-
rum, feſtis, ſacrificiis, precibus, aliis-
que ad eorum fidem ſpectantibus. Hi

CAP.

PARS YV PIIL OSOPH &ABALOR. OCAP. W.

omnes libri, ut docet Maimonides, de
idololatricis ritibus agebant, erantque
in Arabicam linguam translati. Idem
tradit, plurimos fuiſſe alios, & Loan.
Henr. Hottingerus, penes ſe fuiſſe ait li-

brum conſcriptum a Muhammede Se- Oent.

c. 8.

niore, filio Iſaaci, qui aliter dicitur A-
bulfarae filius Abi-Iakub.

IV.

DE DIIS ET RITIBVS SABAEORVM.

Octrinam Sabaeorum tradidere
ſcriptores iis recentiores, ex qui-
bus Chaldaicam hauſimus. Itaque for-
te haec deſcriptio Sabaeae Theologiae,
qualis erat poſteriori aeuo, multum
Corrupta & diſſimilis facta Chaldaicae,
ex qua primum ducta fuerat. Neque
eſt abſimile vero, huius corruptionis
deſcriptiones Rabbinicas, diſceptatio-
num aeſtu, aliquantum vltra veritatem
auctas: quod & de Arabibus, Rabbinos
ſequutis, ex quibus ſolis quidquid de
Sabaeis habemus, hauſimus, intelligere
eſt. Quidquid id eſt, prioribus anne-
Rendum cenſuimus, ex quibus, quan-
tumuis deprauatum, ortum tamen eſſe
fertur.

Sabaei, teſte Maimonide, exiſtima-

Neb. P. pant, vti olim Chaldaei, ſtellas eſſe De-
III. c. 8. os; ſed ſolem Deorum ſummum,

quippe qui inferiorem & ſuperiorem
orbemregat. Eum & ſummum Domi-
num, & Dominum boni appellitabant.
Quod narrabant de Abrahamo, cultum
Soli negante, alibi traditum eſt. Quae
praeterea fabularentur de Patriarchis;
de Adamo, non primo homine, ſed ab
aliis genito, qui fuerit Propheta lunae,
& homines ad eam colendam impule-
rit, deque agricultura ſcripſerit; de
Noacho itidem agricola, ſed idolis non
credente, ac propterea ab iis infamato,
in omnibus fuis Scriptis; de Setho et-
iam ab Adamo, circa cultum lunae,

diſſentiente; haec, inquam, omnia
apud Maimonidem plenius ea traden-
tem poterunt legi.
Duplici ritu Deos colebant, quoti-
diano, & menſtruo. Quotidianum ita
deſeribit Ali sahid Vaheb- „Primum
diem conſecrant Soli, ſecundum Lu-
nae, tertium Marti, quartum Mercu-
rio, quintum ILoui, ſextum Belthae Ve-
neri, ſeptimum Saturno.,„ Deſcri-
tionem menſtcui cultus habemus ab
Muahammede filio Gaaei MS. quem ci-
tat Hottingerus. Annum inchoabant
a menſe Niſan, cuius feſtos habebant
tres primos dies, conſecratos cultui Di-
vae Belthae, cuius templa celebrabant,
victimasque in iis immolabant. Sexto
die eiusdem menſis, taurum Deae ſuae
Lunae mactabant, ac ſub veſperam eo
epulabantur. Octauus dies erat etiam
