Per ſe eficiens, vt corpus mundanum
abſöolueretur,
Mundas vi manifeſtus fiat, nec videutr.
membranaceus,

Totum mundum ex igne & aqua &

terra
Et ommi-alente aere.
Arcana & ea quae proferuntur mundi

Vithemata
Aliam iuxta aliam vitam ev diuiſes ca-
nalibus.

Deſuper permeamir in oppoktum
A

150

155

160

165

170

Un.

1ho

ſveorttpr.

Nr,Cnin, g

Nirenim
vro inlor

inumngue,
ip, gefbe-
era inel. I5
, eyorna-
Ponre.
rſin.
mnſi
in oper 160
mntro-
Oſum

eius N-

ricu
merul⸗ G
donul
ideunir

m

5 Mund

e.

75

180

185

190

ORACVLA CIIALD. 8;

2S =S E „„ ,
Ato †& εατο †α Png, Wα rsAWτι A6αονο,,

ℳRo*
17 2 7 4 e 2 5
Nopiovoy, Sda arςροαο Aρ“ MαιMω *να½;
70;

Zoo ρο* 2e.
7 „ . „ .
Ktyrem srioαρααιπ αν ν Oar esα

dorx O.
— 7. Q 2 7 7
Hyyas ο α M RX ρον †αο Soνααιαον ο⅞ρ⅞αοαν
&αι.
2– » „ „ „ A 2/
è
gaot.
1„ „* X 7 2 X
è õl
&¹ον4

Méον Tνταοο. !H 6. ooα⅓
Tay a ταν eXνασαρ ρνoον ooα

Tr.
„ 7 27. N 2 2 5
NS Mασρ¹ιH.tt τιa, T0 2 Teν , ve T

α☛οτ .
„ Ovνι
”ôMU „ „
äl
uνο.

2 X — 7 7
Teoy segνον ud—T†τιαοds νvNMματι ρρ5υταιοαουzes.
— 8 ͤ, 2 . 2
Hyée d zoA“uαοο ααανρ Asoooοοο αW

a,
2 H. .
Zaoοv HEehαμ SPsec8 ezf-
der.
Tav gy, ége TDeig, dhαρ 9 e alaα
6„ůας

/ /
Hée .νορι τουͤ
„ „ N . „
II c&αο r XννιMο Aανο πWα
vco*“,
8 7 5 7 „„
M râοα ταWτρυ.ατ—ο
17 R „ „„
IIie ε ρνSα Sα ODeg H,.
N. N 7 * , D 1 –D
En ns,e . 9 “uνvo² aXo, AανK8 τοX⁵α
vy
X — — 9 7
To Wραατ+†το νο Uνπριαυúwυαςυνα
NInker Aoν ‿Nντπ Osοοορv⸗,
Eé. οντ+ Oesge, SH * 8i
Mz&τααουσνα 2 g.
7 „ —„ ; „ 7
Te oτντι o α u9Nnm—lo““ τι dαναaρναοα
ê
õ
õ

Per centrum terrae & guintum medi-
um, alium
Veneum, vli deſèendit vegque ad mate-
riales Canallts
Vitam ferens ignir.
Simulo incitans ſeipfum lumine reſo-
nante.
Fontanum alium, qui emppreum mun-
dum agit.
Cemrum a quo omnes, uque gaa Forte
aeglales fuerint
umbola enim paterne Mens ſeminauit
ber mundum.
Medium imer Patres ocuinsque centrum
Jortur.
Mentis enim imitamen ef; quod vero fa-
brefactum bhabet oaliquid corporis.

VIII. Coelum.

SPem enim in moles firmauit Pater
Frmamenta mundorume.
Coelum rotunda figura cincumcelaudens.
Pinxit multum coetum ſtrorum non
errantium.
Animalium vero errantiuen onſtituit
Jeptenarinm numerum.
Terram in medio ponens, aquum vers
in tellunts ſenibits,
Atqae aerem ſitpra haec.
Finxit maltum coetnen aſtrorum non
errantiam,
Non tenfione lahorioſa mala, (ratur.
d ſrione erorem non habente, ot ſe-
Tinxitque multnm ooetem aſtrorumn seon
Er r antiln,
Lenem ad ignem cogens,
LPixione erroremnonhabente,et ſeratur,
Sexr eos Conſftituit, ſeptimum ſolis
Modium iaculatus ignem.
Quod inordinatum in eis hene o dinatis
ſisſpendens Zonis.
Parit enim Dee ſolem magnum e, ſplen-

2
„

175

180

19 0

195

200

205

2¹0⁰

215

220

186

Alro, zzee, ried He 7 6°£⅓ οα,
Hictuts* re οα 2 cαHMvειο ααπτι
00* „
KéôNXανποπο † cgios.

Aĩαααιαι, ehis Te α mvng *ναννο,

Ire j.
K& rXDτ A, Pnatss 7 dpee , &
ρ“π.ο.
2 Rsv² aur³ρhaααονανοα a ene 4α ,
He)& Te, eNjm TeS ². 5α jén ρσονα
Tar.
IIoe rupò tepfrerkia, w, nud, Ta iοaα
XAr†α. αο ει HK ον.οτιι Dαν hé-

royvr/
Ey K ο½.
H°α aed. wi vττι, õ
öebiss 7e ps , 3Hinns dn

orpen,,
FHégnel T boa.

Héο 7* vαν . Naung geng-
vnv.

. Xcν£⁰².
. X » „ 5. 4
OEey Xαονιο, Alcνρονο
Toy,

Néor n ree Görm, Sxocii,
Kaj yva w ARe, 39 79 Sαανιριναοα
Aer.

„ „
‿ρριαααν

. ux , Zo kc, Arpsνα e.
Xr/ ε τρονααια 2 7ρ 70 a α£ οα I=-

10° duναια
Evdey es αe oοα Woxz, õ
„Sy.
Taura Harno sénge, Ggorèo MWPo-
ro.
EποπRα vα rargmcss réog σαα0οα V.
a

Eear Ca de dianzfas T y Wo .
Kæarsbero Yao vy eh , ery Gco-
AMτ

Tuéa, „ατ—t˖znce arzo drpiov T

6coy 7.

2OROASTR. E DlIPVL. EIVS.

Aether, ſol, ſpirituslunae, aeru ductores,
Solariumque circulorum & lunarium
Rrepituium,
Sinnumque aereorum.
Aetheri cantus, ſolique & lunae ca-
nalium & geru.
Erlatus aer lunaruque curſu, &
bolus ſolis
Colligit ilud,accipiens aetheri cantum,
Solaque lunaeque &S quaecunque aere
continentur.
Venis deriuatioignis, & ignis penit,
Crines enim in acutum nato lumini con-
Piciuntar,
Vbi saturnus.
Sol aſſeſor intuens polum purum.
Aetherensque curſus & lunae ingens
impetus,
Aethereique ſluxils.
Magnumque SRten, Plendidam
lunam.

IX. Tempus.

Deum qui eft in mundo, aeternum, ef-
nitum,
uenem & ſenem, ſpirae ſimilem,
Et fontanum alium, qui empyreum
mundum agit.

X. Anima, Corpus, Homo.

Oportet te feſtinare ad lucem & Pa-
tris radios,
Vnde miſſa eſt tibi anima multam indu-
ta mentem,
Haec Pater cogitauit, mortalique ei
animatus.
Vimbola enim paterna Mens ſeminauit
in animabus,
Amore profundo replens animam.
Repoſuit enim mentem in anima, in cor-
pore vero
Vos depoſaut Pater hominumque & De-

ovum.

AGαιỹ

200

210

215

300

AA/
Mua

,

3
13, Aa 7

,

.
„
Hu

X
As!
1
J0 Meig

5 K

duchtret,
lanurium

200
lanae a.

Contum,
Aue ere

, 205
ini con-
4
e ingen

0
endigum

1, inf-
1,

yreun

0.
Pe- 115
mindl
gue .
ninauit

inur. 00

6 De-

uaſe

225

23⁰

240

245

ORACVLA CHAID.

Ao. a, S6&α Ta 9aa drr,

Zanata &, abrο ανι ρνν αα-

7
M dora usno, ca ανποαα doαονιατπ Tν*υα
kai rur,
Aid Te õ eig 5, syenerr piodnre
DPbon.
Eyς Sess srr σαν, cα dnαοaαιρ.
Ex rarbiden 3cc ιv*†τ ͤs &αoα
riévro
Epνριαν einera, casρνο ναοννατοοs
4/Se⸗

Aus ℳ 1 a, T iove 75 IIavgo

Moiene àäuapptsne r0 r ree&α OPevvSοσαιαα—
c.
NKd α° 1vα WPovr 13r d nαπανπ
gaν
ANN' A Nν iz. ær3e rapittor ivarj.
Hd ew andgrara, 5EoP
aειο
ovdν ro*& aν αν Seuαν ρ οοναα
orr8.
õ 6, 8& Oard viuX α⅜

Oos c àααα alyMer O. Avak, 76eν ετα
auns

Ex Aiòs Sge‿ναvd, Mis keπτρρρ α
auvcα+.
H το ναπ 629 α Auoore, Siecga-
Ta a οαα
ævταα xsraοαο α+.
Mire ιπüιςαρορυονρρ 7 1 οααααανντ νuι

Q Go a, drs. αορονuανια Te *⁰⅓
Ad
ANWMα*üι Pα, koren ha)epag ,dyon-

Rourεα „ Ne . Tabey a 9οα A;
Nio s „
Alc vuα½ι tNανιεd aαοα ρνArναν
aor. à5 1
2ò
62

Tρ oν oνπ“ο ααυιαιιαι.

187
Incorporea quidem ſunt diuina omnia,
Corpora vero in ilis veſtri cauſa ſunt
alligata,
Cum non poſſent corpora continere in-
corporeos,
ot corporeamin quam concentrati eſtu,
naturam.
In Deo iacent faces trahentes validas.

A Patre deſeendentes, a quibus deſcen-

dentibus anima
Carpit empyrei fructus ſorem animas
alentem.
Ideoque concibientes opera Petris
Parcae fatalz alam impudentem fugi-
unt.
Quamui enim hanc animam videris
reſtitutam, (expleat,
At aliam immittit Pater, vt numerum

Certe illaez beatittmae praz omni-
bus
Animabus, ad terram e coelo effun-
duntur.
Illaz & beatae & ineſfabilia ſtamina
halont,

Quaecunque a lucente, o Rex, te, vel
tiam ipſs
love ſunt progenitae, Mithi valida a ne-
ceſſ, tate.
Profunditas animae immortalis dicatur,
oculos vero penitus
Ommnes extende ſurſum.
Nec deorſum pronus ſis in nigricantem
mundum,
Cui profinditas ſemper infida ſubſtrata
ſt & Hades
Circumquaque nubilus ſqpuallidus, idolis
gaudens, amens.
Pracceps, tortuoſus, cazeum profundum,
ſemper conuoluens,
Semper tegens obſeurum corpus, iners,
& ſpiritu carens.
Et oſor luci mundus & tortuoſa ſu-
enia,
Sub quae multi trabuntur.
Kkkk kkk k 3

/
Zyr *

225

230

235

24⁰

1188 20,0AN &. ET DCOI. HIV§à

Zi rno oνννααα. Quaere Varadiſum.
Aico α Popue vere, 39=“, 3 rivu Luaäere tu animaät canalem, unde aut
raike quo ordiné
zauari roebα,, en räbm ρ g Seruus factus corpori , in ordinema
Z guo Aurn
25b Abi dyasa, teg s—ο e eres- nerum reſurgas, ſacro ſermoni opus 250
αα uniens.
Mire zütα veας. ,ρνα/ ατ⅜ P Neque deorſum ſis pronus, praæcipitium
õ terrae ſubiacet,
Erjanbos &ρα.οι aτ Ha , zv Septemuium trahens per deſcenſum Jab
ο αανα— u grauis .

ArAvα οαν 6¹. Necesſitatis thronus eſt.

My &ασ abgane r3 Aaa⁵⅝h Ne tu auge fatum.
9e A — s Anima mortalium Deum coget quodam- 255

255 Pu‿ j pegναο e.
Sal v, modo in ſeipſam,
Oeα Brie, αν., 9,. Bese, epes Nihil mortale habens, tota diuinitus ine-
Qo&7. briata eſt
Apuenas ab*ναο αρ⅜ r² g Namreſonat harmoniam, ſub qua ’éſt
oéro. corpus mortale.
Eurcvς ν„ÿ̈¹u— νd Extendens igneam mentem.
Epyév en eοσαοα ßevsdy ααιουυs- Ad opus pietati fuxum etiam corpus
Gcatρ. . ſoruabis.
260 Os r r7ς αα e, e Be, da- Nec materigae praecipitio retrimentum 26
AX aα relinquet.
ANNA αι âα ο eρ e réno àαααιr Sed idolo etiam pars It, in loco unde-
7 OPalobc. quaque ſplendente.
Hlarre dραν ννν e wiae VYndigue animae non ſictae ignis habe-
rGvvh.. nas tende.
I wuραρ⅞bα P— wνοιοα Iů goris a Cogitatio igne fota primum habet ordi-
TaE*. nem,
Tô oρο vαο Beore unexdzgza Ses dw Mortalis enin, ionis prosimus factus, a
Pa οSE*. Deo lumen habebit.
26 5 AUιονvv*¾⅛q 7α0οοοτι+ c‿αρααο HαHααπ Tα Imorgnii enim mortali celeres beati 265
&α☛α⁰. abſoluunt.

Poenae hominim angores.

A1 αϑ MHk εετπσ A*Xατρι.
Et malae materiae germina utilia &

Na rà aâ, Hα GBoesitdſa fi &

ι. bonaca.
EXi T6e ντο σς νεο⅞νμα àρρ⁵àαα.ο pes nutriat te ignea, in regione Ange-
5 7 4 li
ica.

Vé a
2 2 0 ..
4 RN α. &σα. cvv T† νR rα—
T ναο—ι ασ,
2&% Minres , ααρ νρα,. οα sαααα.

So&àa non approbat voluntatem eins Pa-
terna Mens
Donec exierit ex obliuione & verbum 270
æxalocu’a fuerit,

Miα
Mri usdv S,eesn ar*ρbα ννι WHααατ Memoriam indens paterni Synthe-
ρνα. matis piiri

Tołg

3
M7

V Me,
5 7

p
u⸗
Ger
o an
Mr

0 7
Mjr

.
A
Me

1
M

Utlle aur
ordinem
ni fur 90
elipitium

Riun, ſer

guldiN. 5
mmitu ine-

ug

n AAru
entun 206
, unde-
nis hober
Serord-
cu,

Pes kui 6

MIilis
ye At-

ils 46.

270⁰
„P

Huhe⸗

T

2/5

295

290

ORA0VLA CHIALD.

Tois on *οãHτuHä«a O* PαοαρusHι
Gs* Aj.
TS& à α αναoskτ4; sss zveaäoοτ₰zcνAa
My xvεννα oXι unre a ρ 1 S&-
7sS⁵.
M/ SSäbee, a n, 1eEidot, P Te.
Bin τα ττιυ 8ανν. ☛ αανà—

— „ — 1 H. 7 . „7 7
vu sEuasHoς aανο οeHS .
ρ.r
Acißz éy õ Ager Tρπαα
ry,
Eydoy 6 lzeysod, 79 zag e,o 8£ 7 οöτι
Eioga.
Q roMM?r& Pöσαρ⅝ dponςe νͤ⸗
71“α
M TAà *αααν να Üααα+ Poste
6α

obαα Nabige Porèy 1 Xboyi.
Myre Es†‿âe sre JeNl, zpsviρ. να½ 1-
7
AiSα Ss SPécror,, S. Guea gοασασ
Mvolcο 8 Roéuna, õ z porö-
beukg,
Mims bor ov e aαρα0°, a T6 S*⅜ duvadx-
zns.
As„οαν ncenoevkee e Xde S 6o=
veb y

A ρ0* co, 1aοα zards Sror

ρ.
O õ otαα. 1a R AbHoo-
T†*α4 rane,

Eunoenss &τι sve‿ubpnsre Seds
NW*. /qè *ονορν†ο
MéXαο ασαο οοον rαεααοH αορ bt-
Te,
Ey' ager,, oοd reα evyoiæ gordvo,=
7.
29* vaο àρC¹Cer igee Pov oini,-
7880½
AU† ε . ανννατονοατι αοα0αα ek-
X

1189
His gquidem notitiam lauminis guae do-
cetur dedit oaperé,
Alios vero vel dormientes participes fe-
cit ſut roboris.
Ne ſpiritum macules, neque deprimas
Japerfeciem
Ne educas, ne exiens habeat quidpiam.
Vi ecobus relinquentium animaz pu-
ricgſemqe.
Animae epulſores, seſpiratores, Jaci-
lor ſöolutu ſunt,
Dnißtris: in ilibus Hecates virtutis erat

Jons.

Intus totus manens, virgineum non ab-

iciens.
audacicmae naturaæz homo artift-
ium!

Neque ingentes menſuras terrae in tu-
am mentem pone,
Non enim veritatis planta eſt in terr.
Neqgue metiaris menſuras ſöolis, colle-
Ais regulis,
Aeterno confilio fertur, non gratia tui.

Lunae qguidem curſiun & Aſtrorum pro-

greſſum,
Lunae, inquam. Erepitum dimitte, ſem-
ber currit opere necesſttatis.
Arorumm progreſſus tui gratia non eſt
bartu editus.
Aeria auium lata ala nunquam eſt
vera.
Sacrifcia, viſceraque non curo, haec
ommnia ludibria ſunt

Mercutoriaz deceptionis fulcra, fuge
u SWta
Lui ſaorum pietatis Paradiſum reclu-
ſurus bs,
Vbi virtus, ſapientiaque & aequitas
ongregatae ſünt.
Tuum enim vas beſtiae terrae babita-
bunt
Los terra deſtet,‚, usque ad libe-⸗
ro.

d. Aciteyeg

275

280

285

290

295

300

2
◻●
—„

310

513

119.
id. AaikHoνρ, Te)er†α.

H'αν zei αο r dosoc -
—

—2 —„—7 Sen,, . S
Ka] rà zants vyee 6Gas a rà LYen,sA .⅞
Eα.
AN TαD τα ιπεπας πυαορααHrvota, Ave-
XlE‿οâaä.
IId& αι õ in néo & Ti-
7 cνυνα .
H 7 de ασtαa 5ey covny zao=
Oésαν
H s rX ια06, αEt οαα, Foiauioy,
6)½ν *.
ANRNA αImo iεν Oo*ο r εαααροισ
2 ovpa
H W wa Teος τ.ο eroααααoο
Inrzs,
Epτνρο, 3 pbσραο τονανρυοαυ οεν, ) na-
õ

„ — 21
H ρ rosevosa α Sατ ρατια.

loMRanig 7, ägn οαι à oio²ρ d*τ—

2oyra,
2, 2 7 7
obr ααο ρρραπ οτ Tr†τ+— SPcsve
Y
„
„ „ » . 5 14 — . „
Asορ & Nänrεαρ, 7 Anh,s Das nιοα.
ANuzzαJ (b
X 9 S o&, AMesnναο*εα Tε rAdD*τα =
D Cauvννοναα+. .
/ 7. * /7
My Oσνιια αüM0εν αντιWνrG,D AνW△Wœh⅛
α⅛ .
» 4 — —
Os vα „‿ορ ααιοπιςσι nροαι τ ꝶHςσου¹ρ
TSρειαι+R ,
7 5 2 — »
TA Wνα εαMνονεια TeMααςρννο α
P&α1.

Eud' d&αα νανινα
Toaung Oocοσαασι ovio õ
½ 9
2âααρ 8eons Ardol Jenvres.
Euéc ορρ Ens†ο. sαρDa)o.
νιααι aäoραaρ αιτ R
Es aο αιαι αασ sαας Ne
ræ

20ROASNTR, Er DTPVL. EIVS

XI. Daemones, Sacrificia.

Natura ſuadet eſe Daemona pu-
r0,
Et malae materiae germina utilia &
bond.
Sed haec in abditis ſeptis mentis euol-
20.

lenem ſimilemſaltuatim in aeris fuctum

. extendens, .
Vel etiam ignem ſine figura, atque hine
vocem emanantem,

Aut lumen diues, circumquaque radi-

ans ſtreperum, onuolutum.

Sed & eguum videre, luce magis Jul-

gurantem,
Aut etiam puerum ſuis humeris veltum
aaο
lenitum, vel auro diſtinctum, vel nu-
dum, (meris.
Vel ſagittamem & ſtantem ſuper hu-

Saepe ſi mihi dixeris, videbis omnia

quaſe leonem,
Neque enim coeli rotunda moles tunc ap-
paret,
Aſtra non ſplendent. Lunae lumen oc-
cultatum eſt,
Terra non ſtat, videntur ommia fulmi-
nibus plena.
Ne naturae voces ipſum per ſe conſpicu-
um ſimulacrum.
Non enim oportet te ab illis cerni, prius-
quam corpus ſacrifeciis ſet purgatum.
Animas mulcentes ſemper a bacris ab-
ducunt.
Sane ex ſinibus
Terrae exiliunt terreſtres canes, nun-
quam verum (QDſrantes.

Corpus (aut ſignum æ‿ℳ) mortali mon-

Oberare circa Hecaticum ſtrophalum.
Nomina harbara nunguam mutaveris,
Sunt enum nomina apud Pngulos a
Deo data,

Abrvauy

300

305

310

315

10

V

fiein

mnonar u. 9

4 Milie &
nentir euol.
ritfiucum

At uehint
1,
gle rli. .
n.

ngir ful.
Fir eitin

,del nu-
(merit.

ſiher. u-

Sir nig
905

tint p-
lumen ol⸗
nifulni-
Cnſie-

ri, hriur Ne
nurhoum.
erir -

1 h-
(Mraner.
Ftlimir.
MeY. 3
rverii
GA

AMab

320

ORACVILA

Abvatct 67“ 16Xα 6s v⁵oiôα.
Hyia è, NXαν sN oααd1J drο eiρρορα
Aann sDasvo, vibmdex 5Xs d e, ee
K00* ℛ,
õ
Hia ov„⅞² uνον αααον+oIcͤ. Js Ae
2d9oααα
bs Xi boy Meicspi, sravhdν. D=W

1191
Vim in ſucris arcanam habentia.

Luando videriz ne forma ſacrum

ignen
plendentem ſaltuatim, per profundita-
tes totits mundi,
Audi vocem ignis.
Quando aceedentem Daemonem terre-
ſtrem conſpexeris, (rim.
Sacrifca lapidem, inclamando Mnizu-

IO. CLERICI NOTAE.

ORACVLA CHALDAICA.

N Vantauis laude, qui haec
oracula collegit, Franciſcus
Patricius dignus ſit: duo ta-
ce men hic peccata commiſit,
quibus hactenus medelam inuenire
non licuit. Primum, ſcriptores vnde
ea hauſit non indicauit, aut indiligen-
ter, non addito loco, laudauit; deinde,
vna ſerie haec àοοτνονοννaταω, cum di-
ſtingui deberent, deſcripſit. Non diſ-
ſumulandum tamen ante Patricium in
fragmenta, eodem modo conſeruata,
ſcripfiſſe Plethonem & Pſellum; vnde
integram collectionem ab aliquot ſe-
culis interiiſſe apparet. Hinc fit, vt

ex ſcriptoribus, ex quibus deſumta
ſunt, exponi nequeant, quod vriliſſi-

mum eſſet; neque etiam, quibusdam
in locis, quae coniungenda, quae di-
vellenda, ſatis intelligere poſſit lector.
Huc accedit tertium incommodum,
quod, cum occaſio dictorum, & ſeries
rerum ignotae ſint, ex vitioſis verſibus
menda vix tolli queant. Coniecturis

enim indulgere, in his Sibyllae foliis,

temerarium prorſus eſiet; nec colle-
ctor ipſe multum auſus eſt, ſeu pruden-
tia eius fuerit, ſeu minus accurata
hhnguae Graecae cognitio, quam ex

multis eius translationis locis colligere

eſt, ſi quis adeat &anleii, aut Patritii
ipſius editionem; multa enim euiden-
tia menda ſuſtulimus, cum nulla ratio
eſſet, ob quam mala translatio ſacroſan-
cta haberetur. Ceterum ſequentes
notulae vnde petitae ſint, ex lectione
ſatis apparebit.

IN SECGTIO NENI I.

VBi paterna &Jc. Eſt nomen Pſeli in
margine, ſed non extat in eo Pſeli

in haec oracula commentario, quem

editum habemus. Morvæg, apud Plato-
nicos, dicitur ſupremum illud Numen,
exquo omnes Dii inferiores proceſſe-
runt; de quo plurima aequo etiam ſub-
tiliora, inuenire eſt apud Proclum, in
Theologia Platonica paſſim, & Lib. V.
C. 34. P. 320.

I. Vnitas) Proclus, in Theologia Pla-
tonica, paſſim Moevzda, & Erädz ſum-
mum ac primum principium appellat,
vt neceſſe non ſit loce proferre. Vide
& lamblichum Sect. VIII. c. 2. de Myf.
Aegopt.
2., Duo generat) Hoc eſt Mentem &
Animam, Növ a Pory, de quibus
LlITI 1III Plotinus

320

1192 .
Plotinus L. INX. Ennead. 2. Haec cum
nihil affine habeant Graecae mytho-
logiae, admodum veriſimile eſt, ab iis
populis, qui ſüblimius de Deo philo-
ſophabantur, eumque aαaν0d; eſſe

negabant, ad Platonem eiusque diſci-

pulos manaſlſe.
3. Dyas) Mens & Anima, quae ſunt
ροτâνπς r5εαdmHàς νöaαι£ς Primae Tria-
dis perſonae, vt loquitur Proclus loco
laudato. Vel etiam hoc nomine intel-
ligendum ſecundum principium, quod
mundum creauit. Proclus in eodem
opere Lib. V. C. 23. ita de primo Deo
loquutus pergit: zag aur αρ au-
ovrααa α „y ra zdyra Yervà& -
agatpet, A. Oego”. .α rρ⁹ α Nα
1Svotssrονρ dνανα rν Avad αDτ JE,
aαααια On, oo,“ Aied apud eum con-
Nituta eſt Dyas, per quam omnia ge-
nerat, prodzæcit, & viuifecat. Oportet
ergo, etiam per nomina ei Myadem, ſe-
cundum antiquam famam, conſocrare.
Deinde, ad haec verba alludens, addit:
ceρadι vνH0ιοαιο οντuτα
5 α αν αnςι.. α Kie, TE, ντ
zx z„ σσεα, Snt elletualibus ful-
gurai ſectionibus, & vniuerſa diuidit,
& cogit, & vnum ordinem indiſſotubitem
ex multis vonſtituit. =
Intellectualibus diuißonibus) De
voce veo dicemus in indice. Touo
hic dicuntur proprietates, quibus vna
ôραł ab alia diſtinguitur, ſeu ſpecies
diuerſae naturarum. Eodem modo
ſumitur apud Proctum, Theol. Plat.
Lib. V. c. 3. & alibi. Igitur voeo) re-
êð,
idem loquitur, ſeu mbola intelleltua-
lis diſeriminis, quod eſt inter duas haſce
hypoſtaſes. Qua in re ſitum ſit id dis-
crimen, docebit Plotinus II.
5. Toto inmundo) Vel, in ommi mun-
do, hoc eſt, quolibet. Dubium an hic
intelligatur 5 ro“ venro oοντσα vρνα

10. CLERICI NOTALl

intelligibilium prima Trinitas, a qua
cum omnia manauerint, dici pote
vbique ſplendere; an vero cuique
mundo tribuatur ſua Trinitas, ſeu ex
intellectualibus, ſeu ex intelligibilibus;
de quibus conſulendus Proclus, in
Theol. Plat. Lib. III. c. 12. & 13. Lib.
IV. C. 27.
6. Soktionis) Hoc eſt, generum &
ſpecierum, in quae res, ſecundum dif-
ferentias ſuas, diuiſae ſunt. Saepe
hanc doctrinam habet Proclus, cuius
haec ſunt verba Lib. VI. c. 2. ia &⁵
ve*ο 6ασ Tα Oeοαν moρ0ο, ava=
ev dατον voνοαν ραιdto zvd νν eiρr*
æro ueρονι0 (Vt hic ruiogn) reNMhνà
1ααααονα τ☛ Seaς auτqkας nas C& on-
tinuns eſt Deorum progreſſas, ſüpernée
manane, ab imteligibilibus & latentibus
unitatibur, in vltimam diuinae casſäe
partitionem deſinens; hoc eſt, in infi-
mas ſpecies, vt loquuntur Logici.
Ordo) Exiſtimabant, ab occultiſſima
unitate intelligibili, hoc eſt, a ſummo
Deo, per varios gradus proprietatum
manaſie naturas omnes, adeo, vt minus
praeſtantes praeſtantioribus ſubiace-
rent. Idem: uia cαοαα ταο rα ddiad-
u αdwανυϑD, nαα ρααο,.αιττ ιαMMWα
alriag dννριαädον τιαιτ gα sa=-

ato zpα οαdors: vnica catena E or do

indiſolubilis ſuperne deſcendit, Probter
imium primae cuigſae bonitatent, &
lingularem eius potentiam. Vide indi-
cem, in Ohridis catena.
„. In tria enim) Hoc eſt, omnium
rerum principia triplicia eſſe, qua de
re vide Lib. I. Sect. II. c. 4. & Proclum
locis laudatis, ac Libro praeſertim III.
Mlens Patris) Dubium an Pater ipſe
intelligatur, an ſecunda natura, quae
Mens dicitur. Quid ſignificetur voce
wρdAirit, docet verſus 89. quae Mens
dicit, intelligende ſäne dicit Nempe, ratio
aut

, quu
ci poteſt
Cliique
1, ſell ex
glbilibus,
Nelit, in

A. Lb.

lerum &
dum dif-
epe
17, Cnis

, Agr0
) r0Mar-
& A.
. Ahemne
tentibus
e catſte
in infl-
ici.
lciſſima
ſummo
eratoth
Ntminus
ſubince-
9 ada⸗
tur ie
G1Ntr
10⁵
en, O
Ge indi-

Dmnnium
quu e
Prvean
tiin I
nerie
4 le
ur /oe
e,ratO
aut

ORACVLA. CIMALD. 193

aut mens triplicia eſſe voluit principia,
ex quibus omnia manarent, ut do-
cet v. 8.
9. In tria enim) Videtur idem eſſe
oraculum, quod eſt verſu ſeptimo, re-
Petitum a Franc. Patricio, quia aliter
expreſſum, ſeu pauculis aliis coniun-
ctum inuenit. Fortaſſe fuere variae
translationes eorundem oraculorum,
nam apud äneſtum, & alios aliter quae-
dam concepta ſunt, atque in Plethonis
& Pſelli collectancis.
10. Mente omnia gubernans) Credi-
derunt Platonici, ſummam illam MosAde,
ex qua omnia fluxerunt, rerum admini-
ſtrationem ſecundae Menti potiſſi-
mum tradidiſſe, vt habetur in oraculo-
rum verſu 26. Socrates in Philebö bo-
Ti6†αvι, vt verbis Proctli, Theol. Lib. V.
C. 23. Vtar, NOTN T—αr räsa anααοοααρπν
dτπορ ε τνοο adwmnu]Oů &ο, α r6* Teε Mh-
oy, α Tναια, α ττνπ 7rei o-
ez dοσειρvdταιν Ratuit a Mente omomia
diſponi, vt ſapientes qui ante eum fue-
runt, & ſolem, & lunam, & vniuerſam
Circumac&ionem ab eadem regi.
13. Triadis corpus) Forte a, ſeu
g&iαoo ‿ſſentiam, Lrinitatis ſecundae in-
telligunt oracula voce däua.
Antequam eſſet) Ita verto T 6T -
§, dnte ea quaé eſt, quaſi eſſet æ90 r
ννασ.. Vult oraculum, antequam exſi-
ſteret ſecunda Trias, hoc eſt, antequam
peculiarem haberet boταονſ, ſen Urésa—
ν diuerſam ab iο oςα Primae Trini-
tatis; in prima soaud ſecundam fu-

iſſe, vt eflectum in cauſa, antequam

ſeorſim a cauſa exſiſtat. Exiſtimabant
Platonici, in prima cauſa inferiores
omnes fuiſſe ab aeterno, atque inde
g&osρας. Vide verſ. 19. & 19. & Ploti-
num Enneade V. Lib. VIII. C. z. Chri-
ſtiani æXAſιο vvHι ⁴Di1jes dicebant ſimiliter de
Ratione aut Verbo: zobd eveovan, ery-
Srva«, Drciger , ey T gâ 6‿α aνννα,

Priurguam alzu generaretur, erat in
Patre, ingenita ratione. Ariani hoc
negabant, quod V- erbum,aut Rationem,
hon ex ipſa diuina eſſentia manaſſe,
ſed e nihilo prodüſſe, volente Patre,
cenſerent; quod damnarunt Nicaeni
Epiſcopi, quando eos, qui de Verbo di-=
cerent: zgl, Pavn ,ασ+Sͥ‧u sr., antequam
ED6rd'6uV,‚non Orlat, anathemate Per-
cuſſerunt. Vide Theodoret. Lib. LHiſt.
Eccleſ. c. 12.
Cuius quaez metiuntur) Verba haec
videntur Corrupta, nec a nobis emen-
dari poſſunt, quia Damaſcius, ex quo
hauſta ſunt, nondum editus eſt; ſine
quo coniecturis indulgere, ſine teme-
ritate nemini licuerit.
16. dacrum primum curriculum]) Pa-

tricius hoſce duos verſiculos interpre-

tatus non eſt, cum verba non ſint dif-
ficiliora aliis; forte quod nihil faciant
ad. Sectionis huius titulum, neque
enim ad Triadem ullatenus pertinere
videntur; ſed potius ad multiplices
mundos, quibus tamen, quomodo poſ-
ſint accommodari non ſatis video Vi.
de Lib. I. ſect. 2. cap. 2. & ſeqYq.
18. Fons fontium]) Hicayyy idem eſt
ac cauſa, cum efficiens, tum materialis,
ut loquuntur. Vult ergo oraculum,
ſummam Monadem eſſe cauſam cau-
ſarum omnium. Sed fomtes peculiari
vocabulo certa quaedam principia ap-⸗
pellabant, de quibus vide Lib. I. Sect.
II. c. 7. Proclus quidem in Philoſophia
Platonica, α0ον cα+uοο Peculiariter
vocat Te Tav o⁵ s“76”ν es ri,
Praecinam animarum cauſam. IL ib. V.
c. 34. Ceterum Thom. Gale, vir erudi-
tus, atque in Platonicorum ſcriptis
verſatus, laudat hunc verſum integrum
P. 299. Notarum in lIamblichum, ad-
dens zaοo ante n.αασt, vt Deus di-
catur ſinis omnium fontium, hoc eſt,
in quo deſinit omnium cauſarum
LI III z enumeratio,

1194.
enumeratio, quando ab inferioribus
ad ſuperiores recenſentur. Eo cum
peruentum eſt, mens noſtra habet né-
pas r0 dνοτα+h, eow*ραρρMιncοſä
templationis terminum, vt loquitur
Proclus Lib. I. C. 3. P. 6.
21. Tractus preſter) In his verſibus
haut ſemel Deus igni confertur, quod
Deum fub ſpecie ignis apparere cré-
derent Chaldaei, vt alibi diximus; vn-
de eius apparitiones voce preſteris ele-
ganter exprimuntur. Seneca Lib. V.
NWatur quaeſt. cap. 3. Ventus circuma-
us & eundem ombiens locum, E& ſe in
ipſa vertigine concitans, turbo eſt. Qui
ii pugnacior ſt, & diutius volutatur, in-
fammatur, &eſcit,guem rons jen Crae-
ci vocant. Hic eſt ieneus turbo. Sane

ſpecies quaedam preſteris deſcribitur

ab Ezechiele Cap. I, 4. vbi, quomodo
Gloria Dei ſibi conſpecta ſit, memorat:

Eecce ventus turbinis veniebat ab Aqui-
lone, & nubes magna, & ignis inuol-

uens & ſplendor in circuitu eius. Conf.
Exod. IX, 24. & inde ad verſ, 12.

Obſeurat) Legendum nempe, dν—
doet, non aàoudο, Vvt verſus docet &
Broclus, qui haec verba profert Theol.
Lib. III. c. 10. atque eadem us iͤTsοο
explicat, de naturis diuinis a ſumma
Monade procreatis, æs sdd 9α
inquit, ααναα osαsαυουTùUuD T̈
o Nics, 1 72G reyunncas. s v &
roi& abrn ανιr—νραντπν Xg T&
Sis. Vnitates diuinde breui temporé
progreſſaz omnium in mundo compreben-
Jſorum multitudinem genuerunt. M
ergo Trias ipſa, fons & cauſa omnium,

&c. Vide verſ. 25. 74. & 135.

lgnis ſorem) Hupèe A,§ eſt flamma.

Homerus:

Aördo érxe ραα A, 9 dn,‿ρο;,

zaνασιο Ré&.

Deinde cum flos ignis auolaſſet, ac

deſeiſſet ſiamma.

10. OIERICUI NOTAE.

Quod imitatus Lucretius Lib. I.
flammai fulſerunt ior’é coacto.
Vult ergo oraculum ignem, quo Nu-
men indutum apparet, fulgentiorem

eſſe flamma.
IN SECTIIONEM II.

24.
Nibſum rapuit) Hoc eſt, interprete
Plethone,avα νA4α zaaν ο.
oſor roing&, ſe db ommnibis ſubduxit, &
ſogregem fecit, quod eſſentia ſupremae
ilkus Vnitatis ſit plane dαοαττπιρς n-
participabilis, Vt toto Lib. II. Theolo-
giae ſuae multis probat Proclus, qui
poſtparmenidem eam vocatoFN quo
neque eſt in ſe ipſo, neque in alio: &
ey abr &s, Ere ésy A„.. Hanc eſſe
Platonicorum mentem certo norunt,
qui eam expenderunt, licet omnes
eorum ratiocinationes non asſequa-
mur; quod ne ipſi quidem, ut fit, prae

nimia ſubtilitate, ſatis ſcirent, quid ſibi

vellent.
25, Proprium ignem) Hic z vide-
tur deſignare vim procreandi. Nam
quemadmodum ſol reραοαραge
ſuum veluti emittit, neque intra ſe
continet: ita Deus ſummus inferio-
res Deos, quaſi radios, ex ſe emiſit, ſi
Platonicis credimus. Hacenim com-
paratione utitur Plotinus Ennead V.

TLib. I. c. 6 Hic igitur Deus vim cre-

aturas procreandi cohibuiſſe negatur.
26. Rotatur) Verbum r0oναοαο hοα
in loco videtur e figulina arte deſum-

tum, Deusque ſub periti figuli imagi-
ne deſcribi.

28. Quam primam &.) Haec eſt

Platonis ſententia, qui a primo prin-
cipio quidquam procreatum eſſe aus-
οαρ negat, excepto ſecundo principio;
cum pleraeque gentes id principium,
a quo mundus creatus eſt & regitur,
primum exiſtimarent. Hanc ſenten-
tiam explicat Numenius apud Euſebium
. Praep.

Prnep
ſophl
iniet⸗
Teg
ſygu
hane⸗
lus
exiſt
nita⸗
Men

I.
1na
met
cog
inte
Por,

Wo
ten
1Ppr
les
ean
ne

ſe⸗
(
,
P.

l.
CCoρα⁰.
quo Nu-
entiorem

.

nerprete
Aar ha⸗
Hdurit, &
ſüpremme
eſie, M-
Theolo-
us, qui
OEN A
Ali: &
Hanc eſte
norunt,
et omnes
Pleqva-
utfptoe
Hic fbi

Numn
Pegben
e intta le
8interio
miſit 1 1
m com-
neat V.
vim cre-
negilu.
ℳ, no
bli imigr.

ec et
mo Prln.
encip
ncipium,
regt,
Henten-
Gium
Praep.

–

IN ORACVL.

Praep. Lib. XI. c. 18. vbi verba Philo-
ſophi Ita raga Doa . Aν οτπäρ dr

ronAcerε sς NS“, Se es roτ.ꝙh, .X⁵X

5r†cos wροτNτς N8ρ rροοτιοα αes;-
T οoο: O homines, ea Mens prima non
eſt, quam coniicitis, ſod alia Mens ante
hanc antiquior & diuinor. Hinc Pro-
lus Origenem & alios vituperat; quod
exiſtiment ab Origene à6oreor illam v-
nitatis ſupremae vοοννν ſecundae
Menti tributam. Lib. II. Theol. cap.
4. Vide & Iamblich. Sect. VIII. C. 2.
30. Multum enim ſolus) Ita citatur
hoc oraculum ab allis, coniungenti-
bus hunc verſum cum 37.
= o„α é6to en IIar—ορ A‿ναυρα
Apg= apzvos v& Arhos Pn T veε.ν -
7 6*αο VSy.
31. Mentis forem) Vt ignis ſoos flam-
ma dicitur; vini ios eius odor: ita
mentis flos erit facultas ſubtilifſima
Cogitandi, aut intelligendi res mere
intelligibiles, aut quid ſimile. Vide
Portum in Lex. Dor. in voce &ντο“.
32. Opera intelligens enim &öc.) Exi-
ſtimabant Platonici, ſecundam Men-

tem omnium rerum exemplaria voegæ
apud ſe formare, quibus deinde ſimi-

les creaturas extra ſe ederet. Hinc
eam 1aνο οιαο v οο,ο snt.. Vide Philo-
nem meg l

Aſe genita) Hoc epitheton pro-

prie principio ſummo conuenit, nam
ſecundum a primo genitum eſt. Sed
cum tribuitur ſecundo, videtur duvro-
é*οο ſig nificare principium omnis
procreationis expers, reſpectu aliarum
inferiorum naturarum: vt a Proclo
Dii dicuntur a†˙uuναWοα, quod ſint dg-
aα ⅛αοπς ααιοοεισοορ, Principia omnis mo-
tus. Lib. I. c. 14. Iamblichus Sect.
VIII. c. 2. Deum ſecundum, quo ſu-
periorem, qui fuit eius apdναο ⸗
agnoſcit, vocat aνοοναπτρα d ι aαdτονσα,
cuius appellationis hanc profert ratio-

CHIALD. 1195
nem: à hτ☚οπο 1τ&ααττͤρννι 9
aντιι *ανμυRu s, di &α Aνοννυνν⅜νιυαυd‿e
αduααaνανας; ab hoc vno Deus bper ſeo
Iſichciens ſponte emicuit, vnde ſui pater
& ſebi ſufficiens dicitur. Hinc intelli-
gere licet, qui fieri poſſit, vt quidam
veteres, Ariani dogmatis inſimulati,
nec immerito, dicerent: Aéu eſſeau-
T εοS, quod viros eruditos fefellit.
34. Vt omnia maneant) Videtur hoc
velle oraculum, ita omnia a Mente
connexa eſſe & aptata inter ſe inuicem,
ut ſe inuicem conſeruent & tueantur;
ſed aliquid arcanius dicit verſu 35.

35. Neque omnibus Patris contexta)
Quod poteſt vnum in obſcuris hiſce
placitis fieri, praeſtabo; nempe lecto-
rem ad Iamblichum, hac de re agentem,
de Myſt. Sect. VI. c. 7. amandabo.
Docet quaedam eſſe αραατι ανι
cia, quae cuſtodiuntur a Daemonibus,
ne iis reuelatis mundi compages dif-
flueret. Tantum abeſt, vt quid velit
intelligam, vt ne ipſum quidem lIam-
blichum mentem ſuam potuiſſe per-
ſpicue explicare mihi perſuaſum ſit.
39. Finis paternde profunditatis)
Quia ſcilicet Pater ſolam Mentem ipſe
genuit, & in procreando in ea fubſti-
tit. Vide not. ad v. 290. Profunditas
autem dicitur natura Patris ignota, vt
quae in profundo mari latent. Va-
lentiniani, qui multa a Platonicis de-
ſumſerant, &oo quoque inter prin-
ci pia numerabant.
40. Neque progreſſus eſt) Hoc verſu
verba contineri Damaſiti, ex quo ſe-
quens petitus eſt, non oraculi, obſer-
vauit Thom. Gale iam laudatus p. 301.
Obſerv. in Iamblicham. Ceterum hic,
& tres ſequentes verſus videntur ad
primum principium pertinere, quod
non progreſſus eſt in operando vlItra
Mentis procreationem.
LII 11113 41. n

196 Jo. CTERICI NOTAEF

41. In adyto) Significat Dei primi
naturam omnibus ignotam eſſe, neque
enim eam cuiquam communem feciſ-
ſe, ideoque ſilentio potius colendam,
quam temere deſcribendam. Eun-
dem magnifico verborum apparatu ita
laudat l'roclus Lib. II. c. I. Turngw-
ey aτ, &α r. v8 G&α sgayov rροov6

„ H 7 / 7
zévvoνvScôj. 8 abT ovιαρουR meDcob dnaär-
„»

Toor Yevbo eis raure Ay Yαρ „NR 6g
ærs T0¹⁰ Jε rτ ν αα * ev 10 von-
TS* 1 Seννα νν ε r voegov sgs-
Ome, dyras r8 ro rd*“ 6ονNσ
78S e, T αυα εα Aααονεοdvq e-
6& 6ι Oeν d‿ααοο, ο να vαwονν,, α
Aα¼ỹDAα†το. r.sWοναμ αον a‿τιο. ο α
Taα ZITPHEY Ab1ετοο &α dο r Adα
õ α & dνρα⅞i,
Toς veτνοbs νααſονρ° »Xνιαα ρα eοαν:: Oäu-
demus eum, non dicentes ab eo coeclum
& terram ereata, aut animas, & dnür-
malia progenita, nam haec quidempro-
genuit, ſed inter ultima. Laudemus
zum, quod ante haec omne Deorum intel-
ligibilium, omne intellectualium genus,
omnes ſupra mundum, Deos onines in
mundo creauerit; quippe qui eſt Heorum
omnium Deus, Vnitas Vnitatum, NRapra
prima impollbilig, ommni ſilentio ineffa-
bilior, omi exſiſtentia ignotior Jan-
Atus in ſunctis, & iphs intelligibilibus
abſconditus Diiss.
44. BSrmbola) Intelligit Pletho non
ideas intelligibilium rerum animis no-
ſtris inditas; ſed formas potius, vel
differentias omnium generum intelle-
xerim, hoc ſaltem in loco. Alioqui
αααο ſunt myſticae imagines, vel
myſtici ritus, cum apud Proclum, tum
apud Iamblichum.
46. Itegra partitio) Hoc eſt, qui in-
teger remanſit, & tamen multiplices re-
rum ſpecies procreauit. Nam Plato-
naici vocant ſpecies uéen & ueevo , &
hec cum crederent ab indiuiſibilibus

Diis originem ducere, non mirum, ſi ita
loquantur, vt videantur ſibi contradi-
cere. Vide Proclum Lib. VI. cap. 2. &
3. & 6. & alibi.
47. Senſum addit mundis.) Mundos
animalia eſſe credebant, quod Deos
quosdam quaſi eorum animas intelli-
gerent, vt oſtenſum in Chaldaica do-

Gtrina. Hos autem Deos omnes pro-
ceſſiſſe putabant a ſecundo & tertio

principiis. Vide Proclum Lib. L. cap.
13. P. 3.

IN ECTIONEM II.

52,
N On enim ſine intelligibili) De coniun-
ctione intima Mentis cum primo
principio, legendus Plotinus Em. V.
Lib. L. cap. 4. qui docet haec ν*u*IvI
e ααρι àονρν*v*H, öA Nαα εοαſι£tere,
neque ſe inuicemrelinquere, & Mentem
quidem totam occupatam eſſe αo-
,rαο ⁵0* in contemptlando Ente.
5I. Haec quidem &c.) Vide indicem
in vocibus Nezg & Nonreg.
52. Alimentum) Vide indicem ibid.
& Proclum Lib. IV. c. 16. vbi oſten-
dit rà ενν vασ Tεααοτ α⁵
alere eſſe perfeltionis imelligibil.

5s. Profunditatem ſciti) Alii etiam

pro s habent és*ſatts.
57. Omnis ſoctions princeps eſt)
Omnes ſpecies procreauit Natura ali-
qua intelligibilis, & ad hanc, tanquam
ad principium, illae referuntur.
§8. Flore menti«) Acutiſſima intelli-
gendi facultate, quae vocatur ſtamma
mentis v. 64. Proclus interpretatur
änpérnra TS vS. Lib. I. cap. 3. Idem

Lib. V. Cap. 33. Patrem vocat 4r,6²
— 2 „ „ 27 —
T& α νι Tν N5α O„MααHνς, Rorem

immuatabilis cuſtodiae vniverſit.
61. i enim roboris) Hic cum eſſent
manifeſti verſus inter ſe coniuncti fen-
ſu, & male diuulſi in lineas, ad quas non
pertinebant,

— —

— 2 —

irumn ſitn
Contradi-

Cup. 2. &

Mundos
vod Deos
as intell.
ldnicado-
nnes pro.
tertio
ib. Lap.

econiun-
in primo
ubrig
exrſſtere,
Mentem
, N.

incicem

enn d.
bi oſten⸗
drtr,
li.
li etiam

)
