Aa62_qt-1-2
author: Stanley, Thomas

HISTORIA
PHILOSOPHIAE

VITAS OPINIONES RES QE GESTAS
ET DICTA

PHILOSOPHORVM SECTAE
CVIVSVIS COMPLEXA

AVTORE

THOMA STANLEIO

EXxX ANGLICO SERMONE IN LATINVM TRANSLATA,
EMENDATA VARIIS DISSERTATIONIBVS ATQVE
OB SERVATIONIBVS PASSIM AVCTA

D IGES T A.

pryonrs 70MLS, Sa.

LIPJSIAE

AP-VD TH O MA M FPRITSCHI
A. M DCC XI.

*

alhitu
ililſt
communt
omnnic,
tent, uta
memue iu
plon
rit anle.
tum hocc.
Heracliti
teribiu
nulla al,
mus baui
lpulanu
guar exde⸗
Gri aye
ir guilus
Plinſiphi
Latinum

1
Jalemneg

LECTORI BENEVOLO

SALVTE M.

Agna praefatio magnum malum. Tribus igitur perbis, Amice Le-
or, monendus es, quid in Latina bac editione Hiſftoriae Philo-
ſöphiae & Philoſophorum, a Th. Stanleio quondam adornatae,
Ppraeſtitum fuerit. Primo igitur cum tota haec biſtoria plerumque
nibhil ſit aliud quam cento, ex ipſis peterum autorum perbis contextus, & loci
communes ad biſtoriam Philoſophicam, optimo ordine diſpoßrti; loca autorum
omnia, in Anglicis Stanleii parum diligenter citata, euoluenda faerunt, vbi ex-
tent, curatius, quantum ſieri potuit, inaicandum, & vbi fortasſis Stanleius a
mente eorunm diſcesſiſſet, oſtendendum, guod pasſim in notulis, hinc inde adſper-
ſis, fecimus. In quibus & alia tum ad ſenſum eorum, tum ad biſtoriam Phi-
loſophorum pertinentia pasſim tetigimus. Cumque porro in more poſitum ſue-
rie stantleio pasſine, eruditorum dAiſſertationes integras inſerere, ad argumen-
tum hocce ſpectantes, nos quoque, vnam alteramue, pt fabltum in Socratis &
Heracliti hiſtoria, intexere huic operi non dubitauimus, inprimis pero de pe-
teribus ectecticis, de quibus alzum apud Stanleium ſelentium, ad calcem non-
nulla adliicere. Imno & ipſi textui Stanleiano ſupplementa Pasſim inſorui-
mus baut contemnenda- quae pt a Stanleianis diſcerni poſſent, Juobus pncinu-
lis E ] includenda duximus. Contra omittere quaedam, a Stanleio in gratiam
popularium ſuorum Anglice conuerſa, eſt viſum, qualia Nubes Ariſtophaneae &
guae exsextilimpiricikypotypoſibus repraeſentauit, cum ea prolixiora molem huius
libri augere haut debere piſa fuerint., quae ex ipſir autoribus non nimi raris,
ex quibus ad perbum eaden ſerie deſeripta ſunt, relctius petantur, Hiſtorians
Philoſophiae Orientalis, prout ab eruditisſimo Viro IO. CLERICO iam olim in
Latinum ſermonem translata ornatior, notique eius, & eruditis obſeruationi-
bus referto indice locupletior, proceſſerat, retinuimus. Tu, Bone Lector, pale, alque
7ualemcunque hanc opellam boni conſule.

4AVYORIS DEbDICATIO 1NGLICGCAE EDITIONI PRAEMISSA

AD
AVVNCGVLVM SVVM 1
IOANNEM MARSHAMVM. S
Vnc librum tibi offero, primus qui autor eius conſilli
mihi extitiſti. Exemplum eruditisſimnus Caſſendus le
praebuit, quem tamen ita ſequendum eſſe haut duwi, uiuc
t idem, quod ille, partium ſtudiunz prae me ferrem. Ille ine
4

enim vnius Philoſophi reserplicandas cum ſuscepiſſet, laxa-

is fraenis ex argumento illo cepit occaſionem, excellentis. iſ,
Iima ingenii ſui inuenta liberaliter cum orbe erudito com- WK
municandi. MWihi, maioris ambitus opus cum propoſitum alu
Juerit, eadem opportunitas vnum aliquem ornandi data
non fuit : qui Inlo debita meritis ipſorum commendau agui
tione ornatos vt dimitterem, mearum partium eſſe exiſti- i
maui. Hoc ego emolumenti ex argumenti varietate me “
cepiſſe ſpero. At longe maiora ſunt, quae tu hortatione an
tua ad hoc opus contuliſti, quae ſi, minora vt ſint, optare mmi
mihi liceret, nunc certe optarem: vt affectus atque ſtudii un⸗
in te magis eſſe conſtare poſſet, id quod iam agos cum ſola
lbi, vt nunc ſunt res noſtrae, gratitudoid vindicet. SZ
. AnI
Cramn
lryß
ren h̃
Z mina
Nepos tuus tui amantisſimns D
tibique addictisſimus ,
Thbebd,

THOMAS ST̃NLEYI

„) % ( 5
PRAEFATIO AVTORIS.

WMoria, praeterita docens, pt futuriz proſpicere valeamus, &' ex alienis
periculis cautos nos faciens, piéturae non eſt alſimilis. Iem ptrin-
que finis eſ? 3 & quemadmodum artis imperitiam prodit, qui totam
imaginem oculo minus curioſo luſtrauerit, artißice id quod excellentisſimum eſt
in ea cum animi quadam contentione ſpectantez ita ille, qui rerum geſtarum
explicatione vaga & generali contentus, mentem in aliquo, cuius praecipuae in
fabula ſint partes, non defgit actore, praecipui ex hiſtoriis capiendi emolumen-
zi iabturam kfacit. Düuod enim ſingularem aliguem hbominem ſpectat, cum
propius nos attingat, animum quogue noſtrum vebementius impellere ſolet.
Hinc duo hiſtoriae genera olſeruamus, quorum alterum res populi alicuius
perſequitur, alterum pirorum rebus gerendis illaſtrium praeclara facta exponit.
Vtrinsque exemplum Homerus dedit, prioris in Iliade, qua belli infeſtarum gen-
tium deſeriptionem complexus eſt“ poſterioris in Odyſſea, qua ſolius Vlysis res
geſtas explicauit.
Cum pero hominum vita omnis pel rebus gerendis occupetur, belli pacisque
negotiis intenta; vel contemplatione contineatur, a publicis vacans muneri-
bus, & ſapientiae ſtudiis, rerumque diuinarum, humanarumgue meditationi
conſécrata; in duas abire ſpecies illam, quae pirorum clarorum res tractat, hi-
Roriam abire neceſſe eſt. Vel enim res geſtas deſceribet eorum, qui toti in repu-
blica adminiſtranda ſuerint occupati, co modo, quo in dramatis alicuius linea-
mentis perſonas delineatzas pideas, quarum formae atque ingenia ſigillatim
vnam aliguam fabulam componunt, cuils generis maximam partem Plutarchi
pitas, Caecſaresque Suetonii eſſe animaduertas. Vel vitas nobis ſiſtet eorum,
qui aliquo dobtrinaæ & ſcientiaez genere excelluerunt, quemadmodum de Poe-
tis Antiphon, de Aſtrologis Eudemus, de oratoribus Cicero & Plutarchus, de
Grammaticis Suetonius ſunt commentati. De Philoſophis vero longe plures
ſeripſerunt, de quibus zamen ſigillatim agere nibil eſt opurs, cum aetatem maio-
rem partem ſeripta eorum non tulerint, quamobrem praecipuorum ex iis no-
mina tantum recenſuiſſe erimus contenti. Sunt illi Aetius, Anaxilides, Anti-
gonus, Antiſthenes, Ariſtocles, Ariſtoxenus, Callimachus, Clitomachus, Diocles,
Diogenes Laertius, Eunapius, Heraclides, Hermippis, Heſpchius, Hippobotus,
Iaſon, Idomeneus, Nicander, Nicias, Panaetius, Phanias, X Plutarchus, Sotion,
Theodorus.

X Vel id enim vel ſimile nomen hic legi debebat, nam nihili eſt Porrius, quod habetur in Angli-
cis Stanleii.
Plero

6⁶ 5

Laert. L.
I. S. 40.

9) °△ (58 *

Blerorumque ex his, quod maxime dolendum, ne veſtigia guidem ſuperſunt.

Vnicus in eo genere autor, qui antiquiorum Philoſophorum biſtoriae inſeruit,
Diogenes Laertius reſtat“ ſequioris aetatis ſapientes Eunapiur delineauit. Imo

guod auget litterarum calamitatem, adeo exigua ſunt, quae Laertius praeſtitit,
ſi ſubſidiorum, quae ipſi ad manum erant, conſideres copiam, pt de üsdem ho-
minibus longe plura apud alios autores ſparſa inuenias: quae quanta Zotui
diligentia in hoc polumine digerere ſum conatus. .
Neque parum autem bhac noſtra aetate eéſt opportunum, peterumphiloſapho-
rum ſerutari doctrinas, quo tanta quotidie opinionum pullulat ſeges, quarum
pleraeque ex antiquitatis ruinis, quibus ſeépultae iacebant, tantum eruuntiur,
quas adeo primis reſtitui par erat autoribus. Sunt aliae, quae recentiorum
ingeniis debeantur, incrementa lamen capere posſint, ſi ex eo ad quod procesſt-
mus ſaſtigio, deſpicientes, ad ipſum fundum prque oculis penetremus, ex qus
primum philoſophia caput extulit“ atque ita, quantos progreſſus Feæcerit, expen-
damus, ab initits licet orta, ſenſus fere & rationem noſtram fugientibus.
Licet pero Graecorum nonnulli genti ſuae natales philoſophiae pindicaue-

rint, dolctiores tamen ex Oriente eius deriuare origines non dubitarun²n. vVe

enim omittam olſeuras Atbenienſium de Muſaeo, de Lino Thebanorum, & Thra-
cuni de Orpheo fabulas, ſane a Thalete origines Graecae Philoſophiae repetendas
eſſe in dubium pocari nequit, qui in Orientem ſuſcepto itinere, rerum naturali-
um ſcientiam, Geometriam, Aſtrologiam inde in Graeciam ſecum attulit. Quae
cauſa ſuit, cur Sapiens inter Gracos audiret, qui eodem tzempore aliis quoque
ſex piris honor fuit habitus, quod morum & reipublicae gerendae prudentia ex-
cellere crederentur. Iia enim omnis generis doäétrinam antiquisſimis tempori-
ris ο πſi (ſapientiam) appellari moris fuit, Oν ero (ſapientes) eiusdem
profeſſöres, qui animo ad maiorem in diſciplinis excellentian aſſurrexiſſent.
Dut Philoſophiae nowine, quod ſtudium ſapientiae ſignifcat, prPimus vteretur,
Pythagoras ſuit, Philoſophus ipſe, ſolunz Deum, mortalium neminem, Sapientem
eſſe exiſtimans.
Duantum ad eos vero, qui Sapientum nomine honorati fuerunt, omnium
ezorum, maxime ſeptem iſtorunme, qui celebrantur, laudi mirum in modum detra-
bit Damon Cyrenaeus. Anavimenes omnes Poeticis ſtudits dicit addictos fuiſſe.
Dicaearchus neque Sapientum neque Philoſophorunz cenſi eos haberi patitur,
viros bonos fuiſſe dicens, & bonos leguxlatores. Scripfſugue de eorum cun
Cpſélo, Periandri ſilio, congreſſzu, qui ipſe ei interfuiſſe adicitur Archetinus Sy-
racuſius. Omnes eos apud Croeſum fuiſſe, Thalete excepto, Ephorus aſffirmat.
Sunt qui in Panionio etiam, & Corintkhi, & Delptkis pna cum Periandro conuenis-
ſe dicant. Sunt

õ

—

nt
asS

NemE
6H
Aunm
zuriunch/
llaget
Taleten.
ſint 6 ii⸗
lunn, A
Argiuun
anutt fu
Pinacus,
Lelpban
mantill⸗
buturin
n oln
tem, biti
14
Cleobulu
feden.
lutdam
hti, M,

De

My
atione,
viro eyn
lur noſt
lur
kuit/
yimn

Deln

an.
Muir,
In
Giti,
1 ho.
balti

nlo.
arum
untur,
iorum
elſ.
gus
Pen.

caue.
R1.
Tr.
endat
urali.
Aue
Gogle
laer.
ori⸗
den
ſen,
etuy,
entet

miun
leta-
titin,
M
5H.
rmat
euir
nt

96 ) ° ( S0*

Sunt quaedam ipſorum ſententiae, de quibus non omner conſentiunt, ad diuer-
ſos eas autores referentes. Sic de huius autore variant,
Haec ſapiens Chilon Lacedaemone dixerat olin:
Nil nimium; iuſto tempore fadéta placent. .
Neque de numero eorum minor eſt controuerſia. Itlle Leandrius pro Cleobu- Non Le-
lo & Myſone Leephantum ſilium Gorſiadae Lebedium ve Epheſium in illumz ophan-
senſum refert, & 6pimenidem Cretenſem. Plato in Protagora Myſonem pro macr:

Periandro ponit. Ephorus, Myſone omiſſo, Anacharſin ſulſtituit. Sunt Yui interpre.
Pybagoram adaunt. Dicaearchus eorum quatuor allegat ab omnibus agnitos, tes ver-
Thaletem, Biantem, Pittacum, Soloneme tum alios nominat ſex, e quibus tres tunt.
Rint eligendi, Ariſtodemum, Pamphilum, Chilonem Lacedaemonium, Cleobu-
Uum, Anacharſin, Periandruns Acuſllaum guidam adaunt Cabae pel Scabrae,
Argivumn. Hermippus in tractatu de VII. ſapientibus ait, ſeptendecim
omnes fuiſſe, & e iis ſeptem diuerſimode nominaris ſunt illi Solon, Thales, Ita Sui
Pittacus, Bias, Chilon, Cleobulus, Periander, Anacharſir, Acußilaus, Epimenides, dasAng-
Leophantus, Pherecydes, Ariſtodemas, Pypthagoras, Laſas Hermioneus, Char- & a
mantidae, pel, pt Ariſtoxenus pult, Siſymbrini SRlius, Anaxagoras *. Hippo- k Oæ⸗
botus in ſuo de Philoſophis commentario in hunc cenſum refert Linum, Orphe- ieAe
um, Solonem, Periandrum, Anacharſin, Cleobulum, Myſonem, Thaletem, Bian- G
tem, Pittacum, Epicharmum, Ppthagoram. patet, ali-
Laertius hoc eos ordine recenſuit- Thales, Solon, Chilon, Pittacus, Bias, ter Laer-
Cleobulus, Periander: eizque addit Anacharſin, Myſonem, Epimeniden: & Phe- phicnne.
recydem. Hi, inquit, Sapientes fuere dpellati, guibus Piſiſtratus Lyrannus a qui- dum eſſe,
busdam iungitur. Inter Romanos guoque tres ſuere cognominesapientum in- quam ex-
«lyti, M. Cato, C. Laelius, & L. Acilius. plieauer⸗

Interpre-
* Deeſt vnus; nam XVII. recenſendi erant, quem Myſona putat Caſaub. ad Laert. I. c. tes Lius.

Vita & Scripta

HOMAE JTANLEII
PEqiitis.
Non expectabit heic Lelctor longan, conſiliorum ac euentuum pariorum nar-
rationem. Vt aulici enim atque militis vita in aula & caſtris conſumitur, ita
viro erudito inera muſei ſui ſolitudinem ſuum elabitur kempus. Stanleii igi-
dur noſtri ſummum && Praecipuum decus pe litterae ei conciliarunt, ita vitae
ipſius biſtoriam oanνιe res in litteraria republica praeclare geſtae abſoluent.
Fuit adutem TH OMAS STANL EIVS PVatre natus TH UMA, lucem
Primum adſpexit in Comitatu Hartfordienſi, locum Cumberlow- Green Angli
appellant. Anno aetatis XIV. Cantabrigiam abiit, vbi Balcancholii, qui ſrxater
erat

₰ ) °( 86⸗

erat Decani Dunelmenſis, commiſſus tutelae in aula Pembrociana Jfuit. Vir
ille egregius, gui nuptiis ſibi iunxerat Stewardiam, Stanleii noſtri auiam, Rin-
gularem pupili huius curam gesit, nec quidquam praetermiſit eorum, quae fo-
vendo atque augendo eius in bonas litteras amori, qui ſummus in eo apparebat,
inſeruire quacaungue ratione balerent.
In Academia adbue agente eo ingenium eius ſeſe exerere coepit, laeto eo-

ab ipſo expectanda eſſent, omine. Hic enim poemata illa

Madyi. compoſuit ex perſibus inaequalibus compoſita, aliaque carmina, quae pna cum
gab gaibusdam ex Gallis, Iiali & Hispanis Poetis in noſtrum ſermonem conuerſis,
pvynyo volumine, poſtiquam ab exteris in patriam rediiſſet, prodierunt.“ Quem-
adrodum pero inuentionis fertilitatem in prioribus carminibus ſuts aſfatin
orbi eudito probauit, ita in poſßterioribus, quae palmam prioribus baut dubie
praeripiunt, diligentiam & eruditionenz ſummam luculentisime demonſtrauit.

* Europa, Cupido crucifixus, Peruigilium Veneris cum notis Lond. 1649. Anacreon, Bion, Moſchus:
Secundi baſia, Auſonii Cupido crucifixus, PeruigiliumVeneris, cum aliis Poematibus 1651. 8.

Domum poſtquam ex itinere in Galliam, Italiam, & Hiſpaniam rediiſſet,
atque eruditionem ſuam pltra patriae inſulae? limites circumtuliſſet, matrimo-
nio ſibi iunxit Dorotheam, Iacobi Enganiihaereditarii in Flower in camitatu
Northantonienſi, filiam, ptroque parentum adhuc ſuperſtite, ipfe annos non-
dJum egreſſus, quibus iuxta Angliae leges ſuo iure viuere poſſét. Neque tamen

ea bpitae mutatat

ratio animum eius immutauit, pel ex aßebtu, quo in littera-

rum ſtudia ferebatur, quidquam detraxit. Neque enim vel rei familiaris cu-
ra, vel vxoris actate fiorentis blanditiae, pt ſtudia, quae pertinaciter proſeque-

Budaeus batur, intermitter

de eſte auſim, quod dobt

et, impetrare ab es poterant. Equidem de ipfo aſfirmare non
isſimus Galliarum Cancellarius de ſeipſo zeſtatus eſt, geniali

pracf. die ſex non amplius horas ſtudiis ſuis permiſſas eſſe conqueſtus- aſfatim tamen

asſiduam eius, quam ſtudits impendit operam, opera eius loquuntur amplisſima,

limitesque pitae anguſti, quibus ad inem ea perduxit.

Primum qao r

empublicam litterariam beauit opus Hiſtoria pitarum & opini-

veterum Philoonumſophorum Graecorum fuit- opus eruditisſimi Gaſſendi imita-
tione primum ſuſceptum, qui Copernici, VychonisBrahei, Peurbachii, Kegiomonta-
ni, & aliorum recentiorum Aſtronomorum atque Philoſophorum. Neque primus
Stanleius ſuit, qui iſtam prouinciam in ſe ſuſcepit. Nempe pitarum antiquiorum
Philoſophorum polumen Imperatoris Marci Antonini aetate conapilauit Diogenes
Laertius, & poſt eum pitas Sophiſtarum Eunapius. Sique ab is diſcedamus,

guaec hodienum ſupenſunt in eo genere ſeriptis, Antiſthenes, aliigue compluret,

quorum ſeripta p

erierunt, de esdem argumento ſunt commentati. Scripſit no-

ſira aetate Gerardus l oſſus quoque breuem debbhiloſophia & ſectis Philoſophorum

umn 0
gli eun/
ſeruati

A
rip An
4 er
mni na
ml mo
nege
uorun.
linem?
claromm
er
fum, boe
Cpti,

H n.
lu aluer
Alumvi
Ale inchi
Argle in,
licorun
liig nob⸗
nabo, ne
Ditat lun
rungue

HMii
ſopienii⸗
crementn
ebennta

Menti
luere i,
lincliut n
na agn
Uac ip/

₰) ° ( 8 .

H8H2
nſin. ium commentationem, pt alios nunc praetermittam. Omnes tamen Stanleius,
. Juai eum pracceſſere, ſiue amplitudinem propoſiti operis, ſiue multitudinem ob-
ee, ſernationum ſingularium, quas collegit, conſideres, ſuperauit.
o . Duanta orbis eruditi approbatione opus iſtud ſatis amplum exceptum fue-
a ihe rit, editionum identidem iteratarum multitudo affatim zeſtatur. Certe ipfius
4 un ergamenti excellentia & varietas, & veterum lectio tam copioſa, quam autor
Netſ, . omni parte explicauit, admiratoribus carere non potuit. Praeterea maxima
glem. Pars mortalium ex eius generiz commentationibus deledktationem capere ſolet,
fin negue multos reperias, qui non cupiant pitas & rer geſtas eorum cognoſcere,
At. Zgueorum virtutes mirantur. Haec cauſa eſt, quae tantam ſeriptorum muliitu-
MD dinem excitauit, qui Principum pitas, virorumque, & beli, & pacis artibus
loſchug clarorum, aliorumque, quorum aliqua fama, pel in imperiorum mutationibus
r. s vars eſſet, deſeriberent. Aliis picisſim biftaria T. beologorum, Iureconſulto-
giſet, ruum, Poetarum, Medicorum homines oblectantibus, qusrum labores benigne ex-
mni. cepti, ptilesque pariter ac iucundi exiſtimati fuerunt.
i
e HM nempe duplexhomines inſtituendi ratio, g9guarum altera praeceptis, eem-
b,i Pflis altera nititur. Prior ieiuna eſt, minusg ſoecunda, nec niſi languide pim exerit.
“ Alltera viuida magis eſt, & vi maiore in bominum agit animos, excilans mentem,
du . Jyue inclinans aa imitanda ca,s bongſta guae ſunt, & excellentia, & a pilibus at-
ligie. 2 que improbi rebus auertens. Philoſophos igitur gquidem, virorumque a pu-
em licorum negotiorum turba ſemotorum bheneſium otium & meditationes Sian-
mids leius nobis delineauit- ſummaque induſtria pitas eorum, opiniones de bono &

tann malo, meditationes de pniuenſa rerum natura, de Principits rerum cogitata,
iinn, bitae bumanae, morumque, & reipublicae gerendae explicatas rationes ipſo-

rumque mores & ingenia digesſit, oculisque noſtris ſubiecit.

4 Heic ergo peſtigia quaſi liceat intueri, gquibus artes &' ſcientiae, omnesque
e⸗ ſapientiae humanae paries inceſſerunt, pariosque inde ab infantia eorum in-
minu crementorum gradus, donec ad illud, in guo nunc poſitae ſunt, faſtigium per-
s veherentur.
n Mentionem antea feci auntorum, qui ante Stanleium in illo campo ſeſe exer-
lunut, ꝰ cuere, impari ſane ſucceſſir. Nempe ſcopi eos Naperat amplitudine, & ſuc-
pluren uinctius narrat, nec a meta pario excurſionum genere diuagatur, ex vaſtisſi-
o.e na Wragmentorum amplitudine opus concinnans ſuum, alits praeteritorum, &
o quae ipſi collecti ex longa lectione ſeriptorum ibeſauri ſuppeditare palerent.
N. Par-

6 ). ( 2362

Partibus opus alſoluitur pndeuigint!, quarum prima de ſeptem Graeciae ſa-
pientibus agitur, quorum tanta apud veteres fama extitit. Reliquae copioſé
duodecim ſebtas Philoſophorum diuerſas ſiſtunt, pitas celeberrimorum ſapientiae
profeſſorum, & doctrinas, quibus inclaruerunt. PVleima pars de Chaldaica
agit phileſophia, quod vt abſtruſum eſt argumentum, & palde dißyicile, ita mi-
nore eruditionis apparatu, quam Stanleio noſtro erat ad manus, abſolui non
Potuit.

Primus, qui rerum naturalium ſtudiis ſeſè impendit, Thales Mileſus fuit,
magnifcum ſapientis nomen, praeclaris inuentis Geometricis & Aſronomicis, nes
non de vniuerſa rerum natura meditatione promeritus. Itlle aquam principi-

Pi corporum naturalium eſſe ſtatuebat, ex quo primum exiſterent, & in quod

pltimo redirent. Terram paſtisſonam molem eſſe docebat, in abyſſo b. e. Ya-
ſtisſimo oceano ſluctuantem, atque inde terrae motus & fontium origines ex-
plicabat. Deum omnis in natura motus aiebat eſſe autorem , eumque boc
pniuerſum animare. Narrat Stanleius, magnetem eum ac ſuccinum anima
non dcſtitui exiſtimaſſe, idque ex pirtute, qua corpora quaedam trabunt pro-
baſſe. Bum inuentorem metienaae Ppramidum ex pmbra earum altitudinis
aiunt, peraeque ſiderum deficientium cauſae, quae in monſtris ante eum,
& faturarum calamitatum portentis habebantur. Relatum autori noſtro, Ae⸗
feétionem eum praedixiſſe ſolis, quae quinquennale inter Medos, Lydosque bel-
lum finiuit “ cum territi ea indocti illi homines, atque ſolem faciem a ſirage
imminente auertere exiſtimantes, poſitis armis controuerſias componerent.
UMoem bhonoris nomen iuxta cum Thalete Solon, Chilon; Pittacus, Bias, Cleobu-
lus, Periander indepti fuere Qui legum excellentisſimarum & rerum pabli⸗
carum conſtituendarum autores fuere, quemadmodum Thales, qui in Orientis
partibus peregrinatus rerum Mathematicarum & naturalium ſibi ſcientiam
comparauerat, primus earum lucem in Graeciam intulit. Vt adeo illuſtre ſa-
pientis nomen reliquis illis propter excellentisima morum & ciuitatis regendae
praecepta fuerit datum, quod Thales excellentisſima Geometriae & rerum natu.
ralium ſcientia fuerat promeritus. Quemadmodum ſäpientis nomen omnes
illos ornauit, qui plus quam pulgus in quocunque genere rerum ſapere videren-
zur, donec Ppibagoras philoſophiae nomine nomen ſapientiae permutaret, tan-
tam rem, quae erat religio eius, nemini iure niſi infinite & ſumme ſapienti
trilui poſſe arlitratus,

Nemo

lon
4
n,
⸗

ſu⸗
e
Men/
ci
1 .
gie
eru⸗
nn
re
inij
guu
CCł
m
ma⸗,
j
ſue
a.

206 )0°( 50
Nemo hic expedtabit, vt pitas corum penitius explicemus, atque ita praeue-
miamus lectorem, doctrinas eorum, epiftolas, ſermoner ab autore in ſto opere
colleltos reperturum.
Duo fuere ſelctarum omnium, in quas philoſophia diuiſa &ſt, capita quaſi
& fontes, nam pel alb Anaximandro, Thaletis diſcipulo, deriuantur atque ea
Ionica adicitur philoſophia, vel a Pytbagora, principe illo Philoſophorum, cuius
ſehola a loco, pbi fioruit, Italica eſt dicta. Anaximander a magiſtri ſui doctrina
diſcesſit, principiumque rerum non aquam cum illo, ſed infinitam eſſe ſtatuit,
uam tamen ſententians ſuam exrplicatam non dedit. Primus ille obliquum
Zodiacum eſſe obſeruauit, & Geographicas tabulas &⸗ ſolaria confecit. Duam-
vis, Salmaſiuns ſecutus, Stanleius noſter Gnomonem eius pyuncta tropica & age-
guinoctialia tantum indicaſſe exiſtimet, horarum pero diuiſionem temporibus
longo poſt internallo ſecutis adſcribat. In ſecta illa poſt euns Anaximenes cele-
bratur, & Anaxagoras, & reliqui.

Socrates Atbenienſis nouam ſebolam conſtituit. Ei virtutum inprimis
Rudium, morumque dockrina, & leges, quibus pita & adtioneshumanae con-
tinerentur, curae füere. Parentem ille ſcatuarium bhabuit, pltra natalium ta-
men ſortem eum in genii excellentia pronexit. Neque cathedrariis tantum le-
clionibus ille vacauit. Vbicunque eſſet ſermonibus, & prodeſſe nouerat, & de-
leltare. Scholaæam ipſi campus, forum, compita, amicorum domus, ipſe deni-
gue carcer, moleſtisſima licet illa manſio eſſit, praebebat, in gqua Pirtutis atque
eruditionis praecepta traderet. Nemo erat, qui ſapientiam eius, ſententiarum
Jublimium & adamantinarum, orationis facilitate & ſaauitate conſpicuae
non eſſet admirator, illaque principatum inter philoſophos ipfivindicabant. Ve-
rae de Deo doétrinae tenax fortisſime Deorum pluralitatem impugnabat, vnde
inimicis eius calumniae nata fuit occaſio, quaſi à dees eſſet, Diisque infenſus,
gquae cauſa etiam ipfis mortis ſipplicio eum affciendi extitit. Il vero hauſta
cicuta tanta animi ſubtit magnitudine, tanta mentis ſerenitate, pt affatim
omnibus pateret, &ͤ ſamma imperii rationis in aſfeltus eius Dis, & maxima
malitiae hoſtium eius impotentia, quae ne mortis qquidem terroribus mentis
ipſtus tranquillitatem turbare valeret, aut eßfcere Ppoſſet, vt pel moriens alius a
Socrate videretur. Magnis, nec ſine animorum quadam contentione agitatis
hiué inter paganos, ſiue inter Chriſtianos controuerſiss materiam Daemon eius
praebuit, qui rebus eius praecrat, G corum, quae paulo poſt ipfi eſent euentura,
2 exi-

)0( S=

eſteret index: Quod argumentum peculiari capite in pita eius Stanleius no-

ſter abtauit. Neque tamen omni illa pirtutie ſuae & ſapientiae ex.

cellentia ariſtophanis malignam euitare potuit ſcurrilitatem, qui acerbiſſme
eun, in dramate, quod nubes inſeripſit, perſtringere ſuftinuit, quod Anglice in-
terpretatus Stanleius appendicis loco in Anglica buius operis editione] vitae
eius ſubiecit.

honicae ſectae philoſephia, quae ante Socratem intra puius ſeholae ſubſti-
terat limites, ab eo inde tempore in varias ſeholas, ſectasque diuiſa fuit, quarum
nonnullae exiguae & famae & durationis ſuere. Maior aliarum fuit celebritai,
quae & aetatem tulere. Iz priore genere Cyrenaica, Megarica, Eleatica, &
Eretria commemerandae in altera Academica, & Onica, guibus Peripate-
tica & Stoica origines debent. J

Gyrenaicas ſectae princeps Ariſtippus fuit, Socratis auditor. Ille in polu-
ptate ſummum bonum poſitum, neque virtutem, niſi quousque eo conducat, com-
mendabilem eſſe exiſtimabat. Diſtinctionem inter iuſtum & iniuſtum, aequum
& iniquum humani arbitrii eſſe, neque naturae dictamine, ſed lege & con-
ſuetudine niti cenſebat. Principiis, quae tenebat, morum pita reſpondebat ſo-
luta, quam omni genere voluptatum perdebat. Migenii ſuauitas Dionyſio, Siciliae
yranno, eum commendabat, quem maxime offendebat Platonis ſeueritas, quam
moroſitatem appellabat Princepi ſuperbus. Non continere me poſſum, quomi-
nus hic mentionem faciam ex inumeris, quae feruntur, huius Philoſophi inge-
nioſe & cum acumine dictis, magna diligentia ab autore noſtro collectis, pau-
ca nonnulla. Interregatus a Dionzſio, qua re motus ad ſe accesſiſet, reſpondit
commercii cauſa id factum eſſe, vt ea nempe, quibus ipſe abundaret, Dio-
nyſio offerret, atque ab eo viciſſim, quibus careret, acciperet. Cuius dicti
ea ſententia fuit: paratum ſe eſſe, vt ingenii opes cum Dionyſio communicaret,
conditione ea, vt ipſe picisim opibus Dionyſii frueretur. Temperantiae, Jobrieta-
zis ac continentiae legibus nequicquam ſe teneri putabat. Famoſi aliquando
ſcorti domum ingreſſus praeæſentium quendam erubeſcere obſeruauit. Cui ille:
Intraſſe non nocet, ſed exitum inuenire non poſſe. Offerente ipſi Dionyſio
feminas emendatisſimae foörmae tres, pique?, quam vellet, ſibi haberet, praeiperet,
omnes abduxit Paridis ſibi vitandum eſſe fatum cauſatus, cui male ccſerit, quod
Kolido indicio duabus vnam praetulerit. Aßectus nonniſi duos agnoſcebat,

poluptatem & dolorem, a quibus omnes altiones humanas derivabat: eos pero
ex

An
frau
flliti
incol
ſber,
Kn!s
uku

Ryus
be
leius,
loco
haut,
4
ru
4
narit
u ll
ntr,
uui
uute
G.
ud.
entu/
erita
e
rde
la
um.
uſee

imlu

lamn t⸗
lorital
in at

no.
ex.
Nne
t in.
ditae

lbi.
rum
tugt,
4, G
hate⸗

Vole.
lam.
uun
an-
Aſi⸗
lige
lan
omi.
ge:
au⸗
onlit
Dio-
Adi
laren
iete-
and
ille:
na⸗
eret,
.
ebat,
eri
ex

Auol

—
——

₰6 ) ο¾ (80⸗

ex temperamento cuiusuis variam induere facienr aiebat. Animi ſerenitatem,
tranquillitatemque, & ab affectibus immunitatem, in quibus rebus ſummam alii
Zlicitatem collocant, ridebat, haec enim motus & actionis defectus, & taedioſa

indolentia ipſi eſſe videbantur. Sed & pvitae ſimplicitatem peteris amici ſui An-

tiſthenis contemnebat, abundantiam contra, & luxum aulae Siculae mirabatur.
Sunt alii eius generis ioci eius a Stanleio ſuo loco relati, me enim iam pereor limites,
quibus contineri polebam, eſſe transgreſſum, dum ſpecialioribus iſtis inhaerere ſu-
ſtinui.
Poſt Cerenaicam de Megarica quoque, Eleatica, & reliquis ſectis egit Stan-
leius, Socraticarum tamen ſectarum celeberrima Academicafuit, quae nomen a

loco Scholae accepit. Princeps eius Plato extitit, de cuius natalibus ſabulas

haut paucas, éasque portento haut carentes collegit Stanteiuns. Peruulgata a-
pud Athenienſès obtinuerat fama, Apollinem ad matris eius ſeſe demiſßiſſe am-
plexus, patrique eius ſeſé obtuliſſe, vique a conſuetudine pxoris, donec peperiſ-
ſec, abſtineat praecepiſé. Callidum inuentum! quo vice plus ſimplici credulis
maritis in illis paganiſmi tenebris feminae impoſuere. Vt opibus vero afftue-
bat Plato, ita poſtquam Socratem aliquamdiu audiuiſſet, in exteras abiit regi-
ones, vt maximos illius temporis audiret Philoſophos. In Italia Pythagorae

pacauit doctrinae, multaque éx Moſaicis ſeriptis bauſiſſe videtur, in quae peregri-

nantem ipſum incidiſſe eſt veroſimile. Dialogorum inuentor quibusdam credi-
zur. gam tamen ſeribendi formam illum excoluiſſe tantum, & perpoliuiſſe
utat Stanleius, qui Analyticam, quam vocant, ratiocinandi viam, diuinum in-
ventum! eum iniuiſſe primum arbitratur, gqua ſuppoſita rei, de qua quaeritur,
veritate, quae eam conſequantur, diſquiritur.

Egregium bſus eiuamethodi exemplum a Carteſio habemus in meditatio-
nibus & methodo, pbi praecipuas doctrinas philoſophicas accurate & Pirmi-
ter demonſtrauit. Exempla etiam eius methodi occurrunt in libris Euclidis,
Apollonii, Pappi, aliorumque veterum Geometrarum, vt Stanleio eſt obſerua-
tum. Plato quidem Mathematicas artes in omni genere ſcientiarum pſui eſſe
poſſe exiſtimabat, omnesque auditores ſuos rerum Geometricarum ſcientia antea
imbulos ad ſcholam ſuam accedere polebat.

Philoſophia eius prima Chriſtianiſmi aetate in autoritate fuit, cuius rei
eam cauſam eſſe putat Stanleius, quod Deum ſilium habere vnigenitum, qui au-
toritate polleat in omnes creaturas, agnouerit. Paucis pt abſoluam, magna eſt
in haut paucis doétrinae eius cum noſtra religione conuenientia.

⁶ 5 Ani.

) °ο( 362⸗

Animum Plato immaterialem & immortalem eße ſtatuebat, eandemque
liberam eſſe, neque aliunde determinari, fato tamen obnoxiam, atque necef-

ſitati.

Ingenium ipſi magnum alque ſublime fuit, eloquentia, & facultatis imagi-
natricis foecunditas, quae in admirationem rapiat legentium animos. Phile-
ſophiae eius plenius explicandae cauſa, peteris Academiae doäërinae epitomen
ex Cicerone, & poſt eam compendium eius magis perfeltum Stanleius exhibuit.
Multa eam in rem collectas apud Plutarcbum, Laertium, Apuleium inuenias, pe-
rum eis omiſys noſter Alcinoi elegit introduétionem, tanquam integram magis,
quam integram appendicis loco Philoſophi huius pitae ſubiunxit. Imo & ad
illuſtrandum magis bocargumentum poſtremo loco Platonicum ſermonem, glo
Poetico lingua Iialica a loanne Pico, Comite Mirandulano, adornatum adiecit.

Poſt fata Platonis in duas ſeclas diſtipuli eius diſceſerunt, prima in pelere A-
cademia ſedes retinebat, altera Eycaeum occupauit. Reliqui Peripatetici dice-
bantur, quorum princeps Ariſtoteles extitit, stagirita. IUlle neque natalium
ſplenaore, neque educationis ſelicitate Platonem aequauit. Eum tamen vnguen-
tariam exercuiſſe, vel medicamenta vendidiſſe Athenis negat stanleius. Dus
boc aecque ac diuinos bonores Pythiae, pxori Ariſtotelis, exhibitos, & conſpi-
„ationem contra Alexandrum inter calumnias reifcit, pti nullo fundamento ni-
xas, ita in memoriam ſammi piri maxime iniurias. Plurimum ille adiumenti
ſiue Logicae arti, ſiue reliquis diſciplinis attulit“ Categorias inuenit, Sllagiſzno
in formas redegit, modis ac figuris eos circumſeripſit, cauillandi artes detexit, de
Metaphyſicis, Phyſicis, naturali animalium hiſtoria, & reliq. quampluribus polu-
minibus commentatus eſt.

Fortunam huius Philoſephi mirari ſubeat, certe enim ſingulare
eſe plane, tam diuerſa eſſe potuiſe eiusdem actatis de eodem bomine iudi-
cia. Sacris interdictum quibusdam eſt, fdei quaſi eſſent proditores, qui eius
ſeripta explicarent. V- ciſſim ab aliis scholis & Acaaemiis ea commendata fue-
ye, ita pt alia doctrina diſcentibus nulla proponeretur. Fuit actas, qua regu-
lam & normam veritatis ſcripta eius praebere crederentur. Genium naturae
eum bvocarunt, inuentiszque ſuis ſumimum humanae ſapientiae faſtigium attigiſſe
creditus eſt. Alis picisſim philoſophia eius nugaciſſzma piſa eſt, inanis perbo-
rum ſyrepitus, litibus ſerendis pnice accommodata. Verum quicquid ea de re
ſentias, diligenter & accurate ſummam doctrinae ipſius Stanleius repraeſentauit.
Ex

zun
lini
Eit,
Ma⸗

..
lKAAly
int

le⸗

6 ) 0°( 802*

BExrsSocratis ſobola Cynici quoque prodierunt, in quibus principatum Antiſzhenes
zenuit, cuius nomini celebritatem Diogenes inprimis, diſcipulus eius, conciliauit.
Diſkcile eſt nominis Cynicorum explicare origines. Stanleius partim a Cno-
Jarge ilud'deducit, pbi ſebolam Antiſthenes habuit, partim a moribus caninis. Pri-
mas in hac ſecta Diogenes tulit, qui tantam nominis ſui fFamam dobtrina plane
Iſingulari excitauit, pl eum pidere Alexander M. cuperet. Eius in dolio mirabi-
lem oeconomiam, bomines pleno meridie lucerna accenſa inueſtigatos, aliaque
ſingularia vitae eius, magno ſtudio in hoc opere btanleius digeſſtt.

AOnica ſecta Stoica origines ducit, autorem Zenonem babuit, qui pbi Cra-
tetem prinum poſt alios Philoſophos audiuiſſet, nowuam hanc ſoctam poſtremo con-
didit. Magni ex hac ſebola piri prodierunt, plurimosque ea dogmatibus altum
& ſublime ſpirantibus deliniuit. Eo enim tendit, vt homines contra corporis ma-
la obfrmet, iis que contra fortunae inſultus arma induat. Vnicum Deum Zeno
agnoſcebat, cuius diuerſas virtutes & operationes diuerſa nomina exprimerent.
Summam hominis felicitatem in pirtute collocabat, quae pnica homini ad pitam
immortalem, ſolidamque, & duraturam poluptatem ſit pia. Mundi huiur ma-
cbinam olim diſſoluendam, ſammisque conſamendam eſſe putabat. Abſolatum
vero, quod bomini in corpus pariter atque animum ſuum tribuebat, imperium, pe-
ſtilentiſſimam doctrinam peperit, quod cuiuis, pt libitum fuerit, animanm licoat
abiicere. H nihilominus in hac philoſophia aliquid magnificum, & ſublime,
9quod poſſit praeſtringere oculos eorum, qui externum tantum pirtutum pagana-
rum ſpectant ſplendorem. Quanta enim grauitate Zeno ſapientem ſuum ad mor-
tem contemnendam, & aequo animo omnem fortunam in hac pita ferendam in.
Rtruxit!

