tinentiam & harmoniam pertinere.
Porro aiebat, exiſtimandum ipſis ita
eſſe, quod a ciuium multitudine patri-
amtanquam commune depoſitum ac-
ceperint. Itaigitur illam gubernandam
eſſe, vt poſt haec depoſitum illudoptima
fide ipfis liberis ſuis reddant. Hoc vero
certiſſime eos conſecuturos, ſiomnibus
ciuibus ſuis aequi ſint, aliosque nulla
alia re aeque ac iuſtitia excellere ſtude-
ant, gnari nullum non locum juſtitia
indigere. Ex Mythologis ergo monſtra-
bat loui Themidem, Plutoni Ditem as-
ſidere, ſimiliterque ciuitatibus legem
praeſto eſſe debere, vt qui in iuſtitiam
peccet, in rebus ad munus ſuum ſpectan-
tibus, in totum pariter mundum iniuri-
vs videatur, tum ſuperiorem, tum in-
feriorem hunc & terrenum:
Inſuper decere iudicum collegia!, vt Gemina
in iureiurando nullius Dei nomine ab- e
. a bud
vtantur, ſed ita ſe gerant & loquantur, Lae t.
vt vel iniurati fidem mereantur.
Praeterea ita adminiſtrandam rem
domeſticam*", vt ad familiam ſuam eam
obtineant relationem, quam ad iudicum
collegium***: illis vero, qui ex ipfis lint

&που'D97"αρ ταοααςι εανα ποοτι
Ariſt. Anal: Poſt. L. 8. ſfin. quæſi cognatione 4Jua=
dam &c. Cicero. Stanl. 4
* Haec paulo aliter accepit Cl. Obrechtus, cuius
verſie in reſtituta nuper lamblichi vita Pythago-
rae legitur: verba enim iſta non ad Muſas, ſed Cro-
toniatas referens vertit: Reanpſe Bero iam oßten-
derent Bim ſauam non tantum. Ego Stanleium po-
aius ſequerer.
7 ** Obſchriſſima lamblichi verba: X&αν oiniay

7 „ — / 2 2 — .
„ &ρασ 6αο οα 66ε& 7* duva Pegc 5SEivat
2 1 —

— 7
Tis ρcιονιoις ei Xανα dvevepnéiv. Ita

Vertit ill. Obrechtus: rem autem domeſticam ſic
adminiftrent, bt prouentu eius animi ſui pro-
poſito tueri liceat. Sed diſplicuit ea verfio cl.
Kuſtero, qui poſtrema verba ita expreſſit: Et con-
ſlii ſui rationem eo referre liceat, id eſt, vt con-
ſilia in adminiſtranda republica ad normam quaſi
adminiſtrationis domeſticae referre liceat. Nam
vt recte lſocrates: Qui rebus propriis male pro-
ſpicit, nunquam bene conſulet alienis. Qui ſen⸗
ſus eſt, quem Stanleius quoque ſpectarit.
* Haec ill. Obrechtus non ad vxores refere-
bat, ſed ad maritos, quos Pythagoras hic affatur.

Qq q 3 geniti

melius
hic Stan-

leius,

678
geniti, ab ipſa natura amorem deberi,
quippe qui inter alia animalia ſoli intel-
ligant, quid hic ſibi velit affectus. Cum
vXOre, tanquam cum vitae ſocia, age-
rent. Vti enim pacta nonnulli cum
aliis ineuntes, tabulis columnisue ea in-
ſcribant; ita quod cum vxore initur
foedus, in liberis deſcribi.
dum vero eſſe, vt natorum in ſe deri-
vwent amorem, non ſola naturae vi, eu-
aus autores ipſi non ſint, ſed electione,
eam enim voluntariam eſſe beneuolen-
tiam.
Curae etiam habendum, vt ipſi non
alias, quam ſuas, vxores cognoſcant, tum
ne ex negligentia vitioque maritorum,
VxXores genus adulterent.
Ante oculos item ponendum eſſe,
quod inter libationes væxorem, a fo-
co acceptam tanquam ſupplicem, ipfſis
Dis inſpeétantibus domum duxerint:
Itaque cum ea verſandum. Vtque ea
vita bene compoſita & temperante e-
Xxemplum euadat priuatim domeſticis,
& publice totius ciuitatis feminis, cu-
randum ].
Prouiderent etiam, nequisquam vl-
la re peccet; & ne poenam legis nihil
metuant illi, quibus praeter ius latere
licet: ſed vt honeſtatis morumque bo-
norum reuerentia ad iuſtitiam inci-

quam ill. tentur.

Obrech-

tus.

Praecipiebat inſuper omnem arebus
gerendis ignauiam proſligare, vnice e-
nim praeſtabilem eſſe temporis in
quouis negotio opportunitatem.
Nullum aliud magis iniuſtum faci-
nus eſſe affirmabat, quam liberos & pa-
rentesa ſe inuicem diuellere.
Illum habendum eſſe optimum, qui
pro ſe quid conducat, praeuidere poſſit,

PARS VIII. PFIAGORAS. OAP. EIII. M.
ſecundum ab eo, qui ex aliis exemplum

Efficien-

caperet, ſibi quod ex vſu foret: peſſi-
mum vero eſſe, qui expecétet, donec ſuo
malo, quid ſit optimum, didicerit.
Dixit quoque, non aberraturos eſ-
ſe, qui honores ambiant, ſi imitandos
fibi proponant eos, qui in ſtadio coro-
nantur, eos enim non nocere aduerſa-
riis, ſed potiri victoria cupere. Simi-
liter decere eos, qui Rempublicam
tractant, ne contradicentibus ſuccen-
ſeant, ſed vt obedientibus proſint.
Monebat etiam, vt quisquis verae
gloriae cupidus eſſet, talis revera eſſet,
qualis aliis videri vellet. Laudem enim
magis ſacram rem, quam conſilium, eſ-
ſe: ſiquidem hoc inter homines tan-
tum habeat vſum, illa ad Deos etiam
pertineat.
His omnibus ſubiecit, ab Hercule
conditam vrbem eorum eſſe, cum bo-
ves per Italiam ageret, & a Lacinio in-
iuria affectus, Crotonem, auxilium ſibi
laturum, eo quod per denſum nocétem
eum diſcernere non poſſet, & in parti-
bus inimicorum crederet, interfeciſſet.
Tum enim eum ad ſepulcrum eius pol-
licitum eſſe, vrbem ſe conditurum no-
mine eius inſignem, quamprimum in
Deorum numerum fuerit receptus.
Eiitaqque, vt gratos ſe praebeant,
decere aiebat, vt publicam rem iuſte ad-
miniſtrarent. .

Quibus auditis, & Muſis templum ex-
ſtruxere Crotoniatae, & quas habere
conſueuerant, pellices dimiſerunt, at-
que vt ſeorſim in Pythii Apollinis aede
ad pueros, in Iunonis vero templo ad
feminas verba faceret, Pythagoram o-
rarunt.

kale r

Tis h
nemune
conuit
Peee
qvod
tatls, 6
alens
OrmI
Eiver
ſicle⸗
iscun
cilius
X
jdeo
Ai
tand
pfi
inen
E.
InNN

ine

Unmbl.c, .
X1.

VI
p
I
de⸗

le

Exemplum
ret: peſt.
conec ſu
cerit.
Aturoe et.
mitandos
dio cor-
e Adlerſi⸗
. Kimi⸗
Ppublcan
ſuccen⸗
int.

lis vere

rera eſſet,
Gem enim
llium el.
ines tan⸗
05 ktinmn
Hercule
cum bo.
in in.
lum i
Notemm
n parti⸗
fecifler.
iuspol-
um no-
uc in
tecepins.
gebennt,
iuſtead.

gimex⸗
bete
Unt, at⸗
ni dede
mpho 40
Da 0⸗

CA P. XIV.
ORATIO EIVS AD PVEROS.

lambl. c. T Lle voluntati eorum obſecutus, pue-

ris haec, vtaiunt, praecepit. Vt
neminem convitis laceſſerent, nec
conuitiatoribus reſponderent.
Paediae vero, hoe eſt inſtitutioni,
quod nomen iuuenilis quoque eſt ae-
tatis, dlligenter eos intendere iubebat,

addens iuueni bene inſtituto facile eſſe

omni reliqua vita honeſtatem tueri.
Ei vero, qui bene inſtitutus non ſit, dif-
fſicile eſſe praeſenti tempore honeſta-
tis curſum continuare: at multo diffi-
cilius eſſe, a malo initio ad finem felici-
ter peruenire.
Adiecit chariffimos Diis ipfos efſſe,
ideoque ſiccitate inualeſcente pueros
ad impetrandas a Diis pluuias mitti,
tanquam quos maxime Dii exaudiant.
Tpfisque ſolis* ſemper quippe ſanétis,
integrum efſe in templis habitare.
Eam ob cauſam Deos, hominibus
maxime benignos, Apollinem & Cupi-
dinem, a pictoribus puerili aetate re-

4

ORATIO EIVS

himbl. c. Pud mulieres de ſacrificiis diffle-

ruiſſe fertur. Primum, fſicut ali-
vm, qui pro ipſarum ſalute vota con-
ciperet, bonmum honeſtumque eiſe ve-
lint, quia tales accepti ſint Diis, ita ipſis
debere ante omnia ſeſe ipſas compone-
re, vt Deos habeant aures precibus ſuis
praebentes. “
Deinde ea Diis offerenda, quae
ITpſae manibus ſuis elaboraſſent, atque
ſine miniſterio ſeruorum altaribus ad-

praeſentari. Propter pueros etiam
ludos eſſe inſtitutos, in quibus victores
coronantur. Pythicos quidem pro-
pterea, quod Pythonem puer oceidit.

Nemeos itidem ob puerum, Iſſthmicos

vero ob mortem Archemori & Meli-
certae. V
Praeterea cum vrbs Crotoniatarum
conderetur, duci coloniae ſobolem
pollicitum Apollinem eſſe, ſi in Italiam
eam duceret. Vnde colligere debe-
ant ſingularem Apollini iſtius gene-
rationis, iuuenum vero in vniuerſum
omnibus Diis eſſe curam. Studen-

dumeſſe, vt digni euadant eorum a-

more., &auditioni vacandum eſſle, vt
idonei euadant adloquendum. Deni-
que ſi ad ſenectam vſque perducere ae-
tatem ipſis propoſitum ſit, parentibus
obediendum eſfe, non renitendum, ea
enim ratione id eos conſecuturos, vt
digni iudicentur, quibus & ipſis nulla
in rea iunioribus aegre fiat.

XV. .
AD MVLIERES.

mouenda eſſe, placentas ſeilicet, liba,

fauos & thura. Caede vero & ſangui-
ne diuinam naturam coli non debere.
Nec tamen multa vno tempore eſſe of-
ferenda, vt denuo nunquam acceſſurae
videantur.
Quod attinet earum cum maritis
commercium, conſiderare iuſſit, per-
mittere parentes, vt plus diligantur
ab ipſis mariti, quam ipfi. Aequum igi-
tur eſſe, vt vel nulla in re refragentur

* Verba lamblichi A)ς α TRοαι
eũ g& scias rαιαιν αα α
dargigeav, mutauiſſe Stanleium patet, & pro
öi ésvοα ſcripſiſſe, quod Deſiderio Heraldo

quoque placuit. Equidem nulla hic correctione
opus eſſe putat vir doctus, verum commodior il-
la videtur,„ cum nexus Orationis alias minus ſit
opportunus,

Maritis,

ORATIO AD PVEROS ET MVIERRSS 6%9

680
maritis, vel iis ſi cedant, tum ſe viciſſe
exiſtiment.

Pronuuciauit etiam celebre illud

de conſuetudine coniugali dictum:
Nempe quod vxor a marito ſuo fur-
gens, ſalua pietate ad ſacra eadem die
ſe conferre queat: ab alieno autem fur-
gens marito, nunquam,
Inſuper pracepit per totam vitam, vt
bene de aliis loquerentur, efficerent-
que, vt alii bene loquantur de ĩpſis, nec
bonam de ſe famam deſtruerent ipfſae.
Neque moribus ſuis Mythologos con-

futarent, qui muliebris ſexus aequita-

tem animaduertentes, veſtium vſum
inuicem, vbi opus eſſet ſine teſtibus
communicantes, nihil eam ob rem
quomodocunque, pactas, tres finxerint
mulieres vno oculo vtentes, vt earum
ad communicandam promtitudinem
indicarent: Quod ipfum ſi ad virilem
ſexum transferatur, vt, ſi quis commo-
dato accepit, id reddat ſtatim, vel pro-
ximo commodet, neutiquam locum in-
veniat, vtpotea ſexu illo alienum.
Porro eum, qui omnium fertur ſa-
pientiſſimus, quique humanam vocem
in ordinem redegit, & nomina primus

CA P.

PARS VIII. PFIHMMAGORAS. CAP. X.

Xam Metera (matrem,) & eam quae ex

invenit, ſiue Deus ille, ſiue Daemon, ſi-
ve diuinus homo fuerit, animaduer-
tentem femineum genus pietati addi-
ctiſſimum eſſe, quemlibet aetatis eius
gradum Deorum alicui cognominem
feciſſe, atque innuptam feminam Coren
dixiſſe, nuptam Nympham, liberos eni-

liberis vidit liberos Maeam, Dorica dia-
lecto. Et ad eandem feminarum pie-
tatem pertinere, quod Dodonaea ac

Delphica oracula a mulieribus edan-

tur.
His a pietate accerſitis laudibus, de
decoro in veſtibus dicere perrexit, ve- nimbl.
ſtibus nimis pretioſis abſtinendum, non ſe-
easque omnes Iunoni conſecrandas quitur
ſuadens, quo ipſo aliquot pretioſarum Stanl.
veſtium myriades oblatae fuerunt.
Fertur etiam dixiſſe, circa re-
gionem Crotoniatarum, celebrem val-
de olim extitiſſe fidem mariti erga vxo-
rem. Vlyſſem nempe immortalita-
tem a Calypſone oblatam, aſpernari
maluiſſe, quam deſerere Penelopen.
Reſtare igitur, vt vxores fidem maritis
praeſtent, adeoque pari laude viris
ſeſe exaequent. .

his preſſe

XVI.

SCHOLAE PRIVATIM ET PVBLICE FACTA
INSTITVTIO.

TIIS alloquiis Pythagorae non pa-

Iambl. c. . 1 1
XI. fin. rum honoris ſtudiique Crotone,
mediante vrbe illa, in tota Italia com-
aratum fuit.
c. V. in. Prima ſtatimoratione, publice ha-

bita in ea vrbe, plurimos ſibi concilia-
vit auditores. Sunt, qui tradant, ſex-
centos fuiſſe, quos non tantum ad ca-

peſſendam philoſophiam oratione ſua
permouerat, verum etiam dicto ſuo

audientes habens, bonorum vitaeque c. VI.

init.
Laert. ⸗
VIII, 10.

communione coniunxerat, quos Coe-
nobitas nominamus. Et hi quidem ge-
nuini philoſophiae ſtudioſ‚i. Nempe
diſcipuli ipſius facultates in vnum con-
ferebant, communesque faciebant.

* Ita ſupplendus lamblichi textus ex Laertio
VIII, II. Qui eodem ſpectantia quaedam ex Ti-
maeo allegauit, (reſtituit vocem Nuᷣια* etiam ex
MsSsS. nuper cl, Kuſterus), Eſt vero xbν Proſerpi-

pinae nomen, NoOn, quod deſponſatarum eſt no-
men, Nympha, reſpicit. Mirno Cybeles eſt matris
Deorum. Mæ—à matris Mercurii Maiae. Stanl.

Quinquennium

Aumbl, t.,

Qinquer
ſolum, J
que, don
Pywagol
demums
admitte
dſciprli
luet. fuebant

UII5. fortaſſi⸗

eo hubin
Abpecnl
ſcriplle
Apraec
laert. Cletäten
IIII 45. quoden

Caſſiod. A
uus
Agell. l, Ai

9. Maet
ett,
5. PorTnd
zipr. p. Colnuch
189. Munin
lnph. K ne ion

lambl.
I.cc. Wumn

Cen. quod
drr. L.l. fuiſle
1PaD. drimn
rique
conce
em in
ſa
ter
lambl. ban-
(0
Vv

hab-

lamblt. It
1. —

*

tium
nt⸗
Vrſa

temmon, ſl.
hnimaduer.
tati addi⸗
etatis eing
Hominemn
lum (oren
eros ehli-
nquaeer
oricidin⸗
ru Pie⸗
ONe 40
Es edan-

bus, de lis prell

lambli.

exit ve.
chum

endum,
Ectandhisgit
iofarum Sunl.
unt.
ci re⸗
em val-
14 o:
talita-
erbari
Bohen.
IMarits
e Iis

TA

ne ſun
no ſuo
heqnec Vl.

init.
8 -
30 Laert.

n ger vlll 10.

elnpe
col⸗
ant.
—
eſt no⸗
matris
tanl.

unn

viIIl, 15.

non ſ.

4 Iambl.

Clem.
Str. L. l. fuiſſe interpretatur Clemens Alexan-

lambl.

cnorAE PRIVATAE ET PVBI. INSTITVZO.

Quinquennium item totum ſilebant,
ſolum, quae dicebantur, audientes, at-
que, donec probati eſſent, nunquam
Pythagoram videntes. Tum enim
demum ad familiam eius, aſpectumque
admittebantur. Hi erant ſexcenti eius
diſcipuli, qui ad nocturnam eius con-
fluebantαοοaοαον. ₰ GQUodaccipiendum
fortaſſis de lectionibus, poſt velum ab
eo habitis: addit enim Laertius, ſi qui
aſpectu illius frui meruiſſent, eos ſuis
ſcripſiſſe, tanquam magnum quiddam
& praeclarum adepti eſſent. Eam ſo-
cietatem ſtema eius vocat Laertius,

Laert.

Laert.

VIII, 45. quod collegium Caſſiodorus, conſortium

Caſſiod. e;
atur.
Agell 1, Agellius interpret
d . Praeter hos maxima pars auditorum
lanl *erat, qui Acuſinatici dicebantur, quo-

uap. Por- Tum duo millia vna oratione, teſte Ni-

Shyr. p. Colnacho, ſibi conciliauit, quam pri-

189. mumin Italiam adueniens habuit. Hi,
Porpk. & ne domo amplius abeſſent, ampliſſi-
Irec. mum quoddam aedificarunt 6αaunlo,
quod idem iis, quae nobis Eccleſta eſt,
P.-302,. D. drinus, ad quod feminae quoque pue-
rique admittebantur. Ciuitates item
condebant, omnemque eam Italiae par-
tem incolebant, quae Magna Graecia
Aſ dicta. Leges item ab eo & ſtatuta,
vt diuina praecepta, accipiebant, prae-
ter quas quidquam facere nefas puta-
bant. Cum ſumma vero totius coetus
concordia vna manſitabant, laudati
vndiquaque a vicinis, & pro diuinis
habitr.

lambl. c. Ita Pythagoras igitur diſtinguebat

l. C⸗

locum conuenirent.

61

ad diſciplinam admittendos, pro meri-
torum ratione. Neque conueniens
enim putabat, vt omnes aequali iure
fruerentur, cum eadem non ſit omni-
vmindoles: vt item aliis omne genus
doctrinae, aliis nihil impertiretur, id
enim ab ingenio eius, omnibus com-
municare volentis, atque aequalitate,
alienum erat. Sermonum itaque par-
tem eam, quae cuiuis accommòdata eſ-

ſet, vnicuique impertiebatur, atque

ita doctrinas ſuas partiebatur, vt ſingu-
lis pro ingenii facultate prodeſſe vale-
rent. Atque ita obſeruans leges iuſti-
tiae, & ad eam diſputationum ſuarum
partem quemuis admittens, qui ipſi
conueniens eſſet, alios Lythagorazos eo Anon.
nomine vocabat, (eos nimirum, qui vit. Pyth.
ad Shfema referrentur) alios vere Py/- aut ap.
thagoriſtas. (ſcilicet eos, qui ad Homa- nor.
coion pertinerent) plane vti quosdam init. 59
Atticos, nonnullos Atticiſtas, voca-
mus. * Ita nominibus apte diſtinctis
quosdam gryoiszs genuinos eſſe ſtatuit,
ceteris vero, vt ſe horum imitatores
praeſtarent, praeſcripſit. Pythago-
raeis igitur bonorum omnium com-
munionem indixit, eosque per omnem
vitam vna degere voluit. Ceteris au-
tem praecepit, vt ſuas quisque opes
ſeorſim poſſiderent, ſed ſtudiorum
communium gratia in vnum tamen
Illeque philo-
ſophandi modus vterque a Pychagora
conſtitutus eſt. Diſciplinam vero ob-
ſeruatam agenuinis Pythagoraeis, iuxta
cum doctrina Pythagorae, ſub finem vi-
tae eius exponemus.

18.

x Anonymus ſcriptor vitae Pythag. apud Pho-
tijum tres ſpecies Pythagoram ſequentium memo-
rat: αοοοαναιι, qui cum ipſo Pythagora fuerant
verſati: vuσοοροHρον qui iſtorum diſeipuli erant:

& νσαορνουο qui licet non in ſchela eorum fu-

iſſent, magni tamen Pythagoram facerent. adde

Suid. v. Hvdαρ.

Kr rr.

692 PARS. VII. P. 1HMGORAS. CAP. XVI. .

. CAP. XVII.
DE EIVS IN REPVELICA AVTORITATE.

Porphyr. NVascunque vero ciuitates in itine-
p. 189. re ſuo per Italiam ac Siciliam, par-
tembl. tim olim, partim nuper, redacétas a ſe
I. inuicem in ſeruitutem deprehendit,
animo ad libertatem aſpirante com-
plens per diſcipulos ſuos, quos e ſin-
gulis ciuitatibus habebat, in liberta-
tem aſſeruit. Ita Crotonem libera-
vit, & Sybarin, Catanam, Rhegium,
Himeram, Agrigentum, Taurome-
nium, alasque nonnullas. Quibus
leges etiam iciuit, per Charondam
Catanaeum, & Zaleucum/ Locrum,
gquarum beneficiis & ipſae diu bene ha-
buere, & vicinis merito aemulatio-
nis cauſem praebuerunt. Suſtulit
autem funditus factiones, non tan-
tum inter ſuos diſcipulos eorumque
Poſteros, vſque ad multas aetates, ve-
rum etiam in omnibus Italiae Siciliae-
que vrbibus, domi forisque turbatis.
Saepe enim illi, & quouis in loco, ad
quosuis, ſiue multos, ſiue paucos, in
ore erat apophthegma, diuini oraculi
inſtar habens, & placitorum eius epi-
tome, ac ſumma quaedam; idque
ita ſe habebat: Profligandum eſle o-
² mnibus machinis, igneque & ferro,
ac omnibus modis reſecandum a cor-
pore morbum, ab animo inſcitiam,

a ventre ſumtus nimis magnos, ab

vrbe ſeditionem, a domo diſſidia, &
ſimul ab omnibus exceſſum: quibus
cuiuis indulgentiſſime optimarum do-
Arinarum ſuarum memoriam refrica-
bat.
Ipſum quoque occaſionem fuiſſe fe-
runt belli inter Sabaritas & Crotonia-
tas, quod in exitium Sybaritarum deſi-
vit. Ea res ita a Diodoro Siculo & Iam-
. blicho relata fuit.
Zaor. Cum Sybarin Graeci in Italia con-

,
294. C..

dedant exules, vel bellum a Sybari-

lis, qui in cauſa extitiſſent caedis quo-

didiſſent, ſoli effectum eſt foecundita- Iamhl. c.
te, quamuis tamen id fertile valde XXX.
fuiſſe neget Athenaeus, vt breui opi-Arhen.
bus vrbs afffueret. uia enim in- F⸗xlI.d
ter duo flumina, Crathin & Sybarin, 319. AMhe
a quo nomen accepit, ſita erat, &
ciues agrum longe lateque patentem,
& frugum feraciſſimum colebant, ma-
gnas ſubito diuitias collegerunt 1
multisque in ciuitatis communionem
receptis, eo prouecti ſunt, vt longe
ceteras Italiae incolas antecedere vi-
derentur. Adeo vero luxui dediti Athen.
erant, vt in prouerbium quoque il- deipnoſ-
le abiuerit: neque minus aliis vitiis L. XII..
addicti fuerunt, adeo, vt prae fu- z1 .
. . uid.
perbia XXX Crôtoniatarum legatos veag.
morti tradiderint, cadaueribus eo.
rum de môeniis vrbis deieéctis, vt be-
ſtiis in cibum cederent. Tanta ho- Diodor.
minum multitudo fuit, vt vna ciui- lc.
tas CCC hominum millia contineret.
Erat vero illa tempeſtate princeps po-
puli, nomine Telys. Is potentiſſi-
mum quemque ad populum crimi-
nando hoc tandem apud Sybaritas
obtinuit, vt opulentiſſimorum ci-
vium D vrbe eiicerent, fortunas-
que eorum publicarent. Exules hi
Grotonem petierunt, & ad aras in
foro erectas ſupplicum ritu confu-
gerunt. Mox Telys legatos Croto-
nem miſit, qui denuntiarent, vt vel

tis expectent. Fuerunt in legatis il- lagel 5
rundam Pythagorae amicorum, quos
veroſimile eſt in numero XXX lega-
torum Crotoniatarum fuiſſe, a Syba-
ritis interfectorum. Ac vnus qui-
dem eorum manu propria caedem
patrauerat, alius filius erat cuiusdam
qui

citk mtle⸗
Valde NXX.
n IMr Alk.
barin9 n.
&
ltem,
Mma⸗
unt,
ollem
longe
Gediti ſeen⸗
le I- deipnol⸗.
Vitiis Al.

5l8. ſg.
e ſr
uid.
as s.

eo⸗
ſt be⸗
a ho-Diodor
Cut. e.

1et.

po-
Tim-
AIItis

*

ui in partes illius parricidii venerat,
iam fatis functus qui eſſet, & ex ge-
nere eorum fuiſſet, qui penuria op-
preſſi ſeditiones excitant (vt nanci-

ſcantur aliorum fortunas inuadendi

opportunitatem. * Hi Sybaritae Py-

thagoram conueniebant, eumque va-
rie incuſabant, atque hic ipſe in iis,
qui amicum Pythegorae interfecerat.
Cumque cauſam exprobrationis inter-
rogaret, hanc ſibi eſſe dixerunt, quod
leges non ferret. * Vnde accuſatio
ipſis nata eſt, quaſi Apollinem ſefe ia-
Gaſſet: maxime, quod iam antea fil-
per quadam re interrogatus, quare ſe
res ita haberet? viciſſim interrogaſ-
ſet ſciſcitantem: num & ab Apolline

oraculi, ſi quod ipſe edidiſſet, cau- p

ſam flagitaturus eſſet 2 Alter diſpu-
tationes eius, vt putabat, Irriſurus,
quibus reditum animorum ab inferis
docebat, atque dicens ei, ſe litte-
ras ei ad patrem ſuum eſſe daturum,
quando in infernum deſcenſurus ſit,
petensque, vt, inde remeaturus, à pa-
tre ſuo reſponſorias acciperet, re-
ſponſum a Pythagora tulit, ſibi propo-
ſitum non eſſe ad impiorum ſedes
proficiſci, vbi ſciat homicidas pu-
niri, Cum autem Legati conui-

tiis eum ita eſſent inſecuti, ipſeque
£.

pE EI§ REPVETICA ATORITATE

683
ultis ſtipatus comitibus ad ma-
re procederet, atque lauaretur, qui-

dam eorum, qui a conſiliis erant
Grotoniatis, poſtquam copioſe con-
tra rellqua Legatorum facta diſleruiſ-
ſet, poſtremo id quoque peculiari o-
Pera facinus eorum incuſauit, quod
Pythagorae aduerſari, eumque con-

vitiis laceſlere ſuſtinuerint; cui nec

brutorum quidem animantium vllum

maledicere ſit auſurum, ſi, vt olim ac-
Cidiſſe fabulis traditur, denuo huma-
na voce ĩpfis loqui concederetur.
Diodorus ait, concione aduocata, &

dubitatum fuiſſe. Ac primum quidem

Lib. XII.

deliberatione propoſita, vtrum dedi a
Italiotas † Sybaritis, an vero bellum
ſuſcipere contra potentiores magis ex- talias

ediret, non paruma ſenatu & populo incolen-
tes, non
vero in-

Ita
CI I-

eoſententia populi inclinauit, vt pro-;
.d . . . igenae,
pter belli diſcrimen ſupplices redde- vocaban-
rentur. Aſt vbi Pythagoras, Philoſo- tur Idem
phus, exules, qui fidei ipſorum ſe dedi- diſeri-

diſſent, protegendos ſuaſit, reuocata

men in-
ter Sicu-

demum lſententia, ſalutem ſupplicum „, inter-

armis ſe tutari velle decreuerunt. SYV=— cedit &

baritis ergo CCC armatorum millia Siciliotas
ducentibus, Crotoniatae C millibus Stant.

occurrunt, duce Milone Athleta: qui
etiam primus cornu hoſtium ſibi in a-
cie oppoſitum, nam inuicto corporis

Graeca hic ita babent: ε 0⁰ 1T„ρτ²⁰
„ 7 — — 7
xα *νασορσäoασνoo T†⅞ XHαοροας²
Rnnο†τοaν. Quae vertit ill. Obrechtus:
alius eius filiur erat, qui ſeditionem excitauerat,
fatoguc naturali erat extindtus, quam ipſe quoque
praeferrem verſionem. Stanleiana tamen non
plane abſurda eſt; ſi diſtinctionem ponas poſt
1eenαον 6αρ non poſt àooůας, vt Ob-
rechtus fecit. V

xXX Hie parum commode vertit Stanleius, ma-
leque iuxta eius verſionem omnia cohaerent. Grae-

ca ita habent: 6oτεRοτ⁰ν dur T*
— 7. . „2 2
Zuagitcn Xα e DotteneoρY NRd7dννινοαου
/ 2 ND O„ 2 2
6ον aàwοαàορZ T y νρꝶ&αιααυειο = quod Apollinem ſeie iactauerit.

eralssαα αασ Quae multo melius expli-
cauit ill. Obrechtus: Cum deinceps Spbaritas il-
lum conueniſſent, querelasque ſaas ad enm det uliſ-
ſent, bomicidae obiecta ſibi excuſanté, non dare ſe
reſpanſum dixit, Niſi quod in poſtremis nonni-
hil immutatum cupiam, hoc modo: bomicidae ra-
tiones exponenti graauaminum, quae ſcilicet contra
Crotoniatas haberent Sybaritae oraculum ſe redde-
re negauit. 5αιιι nempe dicuntur oracula &
entsρανm„9 l fun dere, vt notum. Homici-
diz autem & aliorum ſcelerum reis eraculæ non
reſpondebant. Sic igitur Pythagoras exprobrat
homini illi facinus ſuum, quemadmodum alteri
paulo poſt facit. Hinc vero intelligas, quae ſe-
quuntur. Cur nempe calumniati Pythagoram ſint,

Rr rrz2 robore

Diodor.! ſe
vti ſup.

684

robore praeditus erat, in fugam ver-

tit. Hic vir, cum indolem animi viri-
bus corporis reſpondentem haberet,
ſexies ad Olympiam victor extiterat;
& tum, olympicis redimitus corollis,
Herculisque ritu leonina pelle ac cla-
va inſignis, pugnae certamen adibat;
&, quod victoriae popularibus cauſa
fuiſſet, magnae illis admirationi fuit.
Strategemate praeterea vſi Crotonia-
tae fuerunt, quo adiuuante ſuperiores
extitere. Adeo nempe delitiis per-
diti erant Sybaritae, vt inter epulan-
dum equos ad tibias ſaltare aſſuefa-
cerent. Crotoniatis compertum id e-
rat, itaque, vt narrat Ariſtoteles, in
medio pugnae & conflictus ardore,
ſaltatarios modos equis iufſere tibici-
nes canere, quos ea de cauſa ſimul
cum impedimentis militaribus ſecum
duxerant. Audito ſono equi non
tantum ſaltauerunt, ſed vna cum in-
ſſoribus ad hoſtem tranſierunt. Fu-
ſis itaque hoſtibus, cum nulli eorum,
quos ceperant, vitam Crotoniatae
donarent, ſed omnes in fuga depre-
henſos trucidarent, maior exercitus
pars conciſa interiit, & vrbs poſt foe-
dam direptionem ad ſolitudinem eſt
redacta.
Diodorum, contigere annis ante
LXXXIIIOlympiadem ſexaginta duo-
bus, atque adeo anno primo Olympia-
dis LXIIX. 7.

lambl. c,. Agrigentum Pythagoras a Phalaridis
32. tyrannide liberauit, quod hoc modo
Taetz contigit: CQum a Phalaride captiuus de-
Xil. vi. tineretur Pythagoras, (crudeliſſimo ty-
Hiſt. 3r. Tanno, cum quo ſex menſes ille verſatus
lambl. fuit) eique congreſſus eſſet Abaris, Hy-
1. c. .

perboreus, vir ſapiens, qui quaeſtiones
ei proponebat maxime ſacras, de ſimu-
lacris, de religione, de Deorum proui-

Atque haec quidem, iuxta

PARS VIII. PFPTIEAGORAS OAP. WII.

dentia, tam coeleſtium, quam terre-
ſtrium, eiusque generis aliis: Pythago-
ras, prout diuino afflatu gaudebat, ſolide

jipſi atque tanta cum perſuadendi vi re-

ſpondit, vt audientibus dicta plane ap-
probaret. Tum Phalaris populum e-
ius ſermonibus capi videns, Abaridi in-
dignatus eſt, quod Pythagoram lauda-
ret. Imo in ipſum Pythagoram graui-
us inſurgebat, atque eo demum proce-
debat, vt improba dicta in ipfos Deos
pleno ore eflunderet, eius ſcilicet inge-
nio digna: Abaris autem Pythagorae
gratias agebat, inſuper ab eo edoctus,
quoda coelo pendeant reganturque o-
mnia, id quod ei tum ex allis plurimis,

tum inprimis ex praeſentiſſima ſacro-

rum efficacia oſtendit. Tantum itaque
aberat, vt docentem talia Pythagoram
Pro praeſtigiatore Abaris haberet, vt
potius illum tanquam diuinum ſupra
modum admiraretur. Ad haec Phalaris
diuinationem, & quicquid in ſacris fieri
ſolet, aperte negauit. Abaris igitur ab
hiſce digreſſus ad alia eſt, quae in oculos
incurrunt. Atque exoperationibus di-
vinis, quae in extremis malis apparent,
nempe in bellis inexpugnabilibus, incu
rabilibus morbis, interitu fructuum, pe-
peſtilentiae contagio, ex his inquam
difficilibus & immedicabilibus calami-

tatibus, probare conabatur, dari proui-

dentiam diuinam, quae hominum vires
pariter ac ſpes longiſſime ſuperet. Sed
Phalaris fronte perfricta contra haec
audacius niſus eſt. Pythagoras igitur,
eam diem -Phalaridi fore fatalem gna-
rus, * liberius dicere exorſus eſt. Ad
Abarim enim conuerſus docuit, a

coelo ad partes aereas & terreſtres

deſcenſum quendam eſſe: deinde
ex genuinis principiis omnia a
coelo pendere monſtrabat, inuictis

* Textus Graeci in edit. Kuſteriana iſte potius

eſt ſenſus: Pythagoras ſuſpicatus qui dem ſibi s

Phalaride necem parari, gnarus tamen ſimul, quod
non eſet in fatie, t ab illo occideretur ts.
Item

jtem
wonſn
Progte
tionnis
Vero
bosg
juſtin
nulin
me er
ne de
jonwit
Tition
Kicor
Tibos
quo
erat,
docui
Pus
Proe
ren
fallo
acrite
oſten
gliitr
u
mu
cabe
cete
Dec

n terre⸗
Gthago.
lolde
liwire-
ne 40⸗
Mu e⸗
ridin⸗
laucde.
igraui⸗
Proce-
8Deos
tinge⸗
agorae
lochas,
gle o.
Nimis,
ſacto.
tuque
Ora
t, V
ſupra
Naris
ſieri
rab⸗
OS
dr⸗
rent,
ncl
pe⸗
un
aI⸗
oui⸗
ires
ded
haec
tur,

DE EIVS IN REPVBLICA AVTORIIATL. 685

item argumentis animi humani de-
monſtrabat libertatem, longiusque
progreſſus, perfectam mentis & ra-
tionis operationem probabat. Tum
Vero liberrime de tyrannide, omni-

busque fortunae praerogatiuis, deque

juſtitia, & auaritia, diflerebat, quam
nullius iſta omnia pretii ſint ſolidiffi-
me euincens. Poſthaec diuinam pla-
ne de vita optima admonitionem ſub-
iunxit, eiusque cum peſſima compa-
rationem fumma dicendi libertate in-
ſtitutit, planiſſimeque de animae vi-
ribus ac facultatibus diſſeruit: imo,
quod omnium dictorum praecipuum
erat, Deos cauſam malorum non eſſe

docuit, morbos vero & quae alia cor-

pus male afficiunt, ab intemperantia
proſeminari. Mythogrophos propte-
rea atque Poetas taxabat, ob ea quae
falſo ab iis eam in rem proferuntur,
acriterque Phalaridem reprehendebat,
oſtendens vires coeli, earumque ma-
gnitudinem, ex operationibus eius.
Quantum ad poenas legibus ſancitas,
multis allatis exemplis eam rem expli-
cabat, & diſcrimen inter hominem &
cetera animantia clariſſime deducebat.
Deoratione quoque interna & exter-
namulta iuxta leges ſcientiarum dis-
putabat, vt & de mente, & ſcientia ab
ea deriuata, varia ad doctrinam mo-
rum pertinentia quae iſtis doctrinis
niterentur ſubiungens. De illis etiam
loquebatur, quae communi vitae vtilia
eſſent, & ad proſequenda vtilia, omit-
tenda noxia hortabatur. Quod ma-
xime autem obſeruandum, quae fato,

quaeque arbitrio humano, fiant ex-

plicabat, quae item neceſſitate eueni-
rent, que decreto fatali. De Daemo-
nibus quoque, & animae immortali-
tate, multa ſapienter diſputabat, ſed ea

de re alio loco dicemus, oſtenſuri,

quantum ad fortitudinem conferant

iſta: obſeruantes ipſum Pythagoram
in medio cuiusuis generis periculorum,
mente obfirmata de philoſophia diſſe-
ruiſſe, & contra fortunam arma induiſſe.
Quemadmodum etiam, iſta meditatus,
contemnebat eum, qui capiti eius exi-
tium minabatur, infuper habito mor-
tis metu, omniumque vitae huma-
nae euentuum, quae neque illo tem-
pore vel minimum eum mouebant.
Certe, ita pergit lamblichus, 2
mortis metu plane intactum eum
conſtitiſſe manifeſtum eft, nobilius
animo conſilium verſatum, Siciliae
nempe a tyrannide liberationem. I-

pfſum vero tam praeclari facinoris au-

torem extitiſſe, oraculum Apollinis
prodit, quo praedictum eſt, tum de-
mum Phalaridis dominatum collapſu-
rum eſſe, vbi ciues meliores, & inter
ſe concordes facti fuerint: quales vti-
que praeſentia Pythagorae, eiusque
exhortatione, & inſtitutione, ſunt fa-
G. Certius tamen eiusdem rei argu-
mentum a tempore peti poteſt: eodem
enim die quo Phalaris Pythagorae &
Abaridi capitis periculum intenta-
vit, & ipſe ab inſidiatoribus interfe-
Ctus eſt.

Quae res ĩta Tzetzae relata fuit. Ac- Chil. VI.
cipitrem columbarum inſequi gregem Hiſt. 30.

contigit, quod Pythagoris animaduer-
tens, dixit praeſentibus: Videte, ami-

ci, quantum poſſit metus ignobilis,

modo vna enim ex omnibus ĩiſtis con-
tra accipitrem ſtare ſuſtinuiſſet, impe-
tum eius poterat retardare. Qua au-
dita oratione ſenex quidam, ex prae-
ſentibus, arrepto lapide eo Phalari-
dem petiüt, cuius exemplum reliqui
ſtatim ſecuti ſunt. Relatumquenon-
nullis ita lapidibus obrutum eum peri-
iſſe, aliis, in vincula coniectum, &
plumbeis veſtimentis indutum, miſere
ita vitam finiuiſſe.
Rrrr3 Ad

—

id. n. 130.

Pporph.

6386
Iambl. c. Ad Locrenſes praeter Zaleucum &

26. n. Cparondam, iam memoratos, Tima-

c2g. n. "em quoque miſit, leges qui iisdem
154. Conderet.
Ad Rheginos eadem de cauſa Theo-
clem miſit, Elicaonem, Ariſtocratem, &
Phytium.

CAP.
L MIRACVLA EIVS,

S fides habenda eſt, ita Porphyrius,
₰ & ex eo lamblichus, iis, qui de eo
ſcripſerunt, antiquis ſimul & egregiis
viris, etiam ad bruta animalia vis prae-
ceptorum eius extendebatur, Vrſam
enim Dauniam, quae incolas maximo
damno afficiebat, comprehenſam, &
diu contrectatam, panis quoque offulis
& pomis paſtam, adiuratamque, ne
vllam animantum attingeret am-
plius, dimiſit. Illa vero in montes ſyl-
vasque ſtatim ſe abdidit, neque poſtea
vlIlum brutum animans inuadere viſa

X

fuit.
Bouem autem, iuxta Tarentum pa-
ſcentem, videns in agro, variis rebus
conſito, & fabas virides attingentem,
bubulcum aoceſſit, ſuaſitque boui edi-
cere, vt a fabis abſtineret. At cum
bubulcus, eum irridens, reſponderet,
neſcire ſe bouinari; ipſe gccenit. & boui
in aurem inſuſurrauit, eo ſuccefſſu, vt
non illo tantum, verum etiam omni
poſt ſecuturo tempore a fabis abſtine-
ret, plurimis poſt annis circa Taren-

Vit. Pyth

p. 190.
Iambl. c.
13. init.

Rid.

tinum Iunonis templum verſatus, ad

ſeram vsque aetatem. Bouem ſacrum
vulgo appellabant, cibisque ille veſce-
batur, quos obuius quisque offerret.
Aquila, cum in ludis Olympicis ca-
put eius ſuperuolitaret, dum forte de
auguriis diſſereret, & ſymbolis, ſignis-
quEE Gluinis, quodque Dii hominibus
pietate praeditis quaedam ſignificent,

lid.

PARS VIII. PFTAGOORAS CAP. XIII

voce dixit: Salue Pythagora.

Sic ĩgitur, referente Porphyrio, Py- Vit. Fyth
thagorae eiusque familiarium tanta in ?. 190.
Italia longo iatis tempore autoritas
fuit, vt vrbium plurimae ipſis regen-
das ſeſe permitterent.
. a Plut.
Numa.

p. 65. A.
b Iambl.

XVIII.
QVAE FERVNTVR.

n. 142.

atque praenuncient;
certis quibusdam verbis prolatis, ſti-
tifle dicitur, eamque ex aere dedu- 192.
Xiſſe, manuque aliquantisper pertra- *Apoll.
Gatam dimiſiſſe. Ea forte candida fu- Hiſtor.
it aquila, quam Crotone illum palpa- Comm.

viſſe Iamblichus narrat?, ipſa ſe con- Ar. g

trectandam praebente lubenter. Apud vrTI. rI.
Pud vIII, II.

Crotoniatas enim Olympici ludi ad glambl.
imitationem Graecorum celebraban-XXIIX.

hAelian.
Fluuius, quem Caucafſum Porphy- Var. II,

rius àvocat, Apollonius Euuiumuxta 26. vbi

Samum, Laertius & Iamblichus sS Nes- vid. Pe-
rizon.

janus
ſum, Aelianus Cooſan & Coſan, Cy- jdem
rillus i Cauſum, cum eum tranſiret Py- IV, 17.
thagoras, multis familiarium ſtipatus, Cyrill.
eum affatus eſt, claraque & diſtincta Iulian. L.

Omnibus fere affirmatum eſt, die k Pergh.
eadem Metaponti in Italia, & Tauro-p 192.
menii in Sicilia, praeſentem eum fu-
