habeat. Approbationem vero non in 24.
re ponit ſed in homine. Electionem bo- Cic. de
nis duntaxat non vero indifferentibus än. I,
etiam tribuit. 15. ,
Hinc alia ſequitur indifferentium di- b rcon.
ſtinctio“, quorum alia prazpeſitab ſunt, a- Putta.
lia reiecda?, alia neutra. Praepoſita ſunt, &α.
quae, Miα

156

TA ẽãẽ,

de,
4.
lle⸗
ta.
hoc
Ume
Rtob. l.
Atll. . z
ren⸗
bor,
-
end
re,
gue

s,

rol-
e⸗

ten

te,, „
iter asa

itur Leert.

Stob. I.
4 (c. Fext.
I⸗ Pynh.

nſe Ayo.I, .

nin 24

P- C d
bo in I
as yli,
25.

nör se

3,.
ner⸗ uelu

———

Dpp AESTIMATIONE. 6

quae, indifferentia ſint licet, ratio ta-
men eſt ſufficiens, ob quam aeſtimen-
tur praeferanturque, vt ſanitas, ſen-
ſuum integritas, immunitas a dolore,
gloria, &c.
merentur aeſtimationem, vt pauper-
tas, morbus, & ſimilia. Neutra, quae
neque praeferuntur, neque reiiciun-
tur. v. g. digiti extenſio & contractio.
Primus autem Zeno rgonynustorprae-
latum atque dτοναιä r'eε*τ ο;²⅛
minauit, his fundamentis nixus: Vt
nemo dicit in Regia Regem ipſum
quaſi produétum eſſe ad dignitatem,
ſed eos, qui in aliquo honore fint, quo-
rum ordo proxime accedit, vt ſecun-
dus ſit ad regium principatum: ſic in
vita non ea, quae primario locoſunt,
ſed ea, quae ſecundum locum obti-
nent, ncνρu, id eſt, producta no-
minentur. Quôniam autem omne,
quod eſt bonum, primum locum te-
nere dicimus, necefle eſt, nec bonum
eſſe, nec malum hoc, quod proepoſi-
um, vel praecipuum nominamus. Ita-
que id definimus, quod ſit indſeren,
cum aeſtimatione mediocri. Quod e-
nim illi ααριοοο dicunt, id mihi ita
occurrit, vt indifferens dicerem. Ne-
que enim illud fieri poterat vllo modo,
Vt nihil renqueretur in medis, quod
aut ſecundum naturam eflet, aut con-

tra: nec, cum id relinqueretur, nihilin

his pomi, quod ſatis aeſtimabile eſſet,
nec hoc poſito, non aliquaeſſent prae-
poſita. Recte igitur haec facta diſtin-

Gtio eſt, atque etiam abiis, quo faci-

lius res perſpici poſſi, hoc ſimile po-
nitur. Vt enim, inquiunt, ſi hoc fin-
gamus eſſe quaſi finem & vltimum, ita
lacere talum, vVt recétus aſſiſtat: qui ita
talus erit iactus, Vt cadat rechus, prae-
poſitum quiddam habebit ad finem: qui
aliter, contra: neque tamen illa prae-
poſitio tali, ad eum, quem dixi, finem

Reiecta ſunt, quae nullam

pertinebit: ſic ea, quae ſunt praepolita,
referuntur illa quidem ad finem: ſed ad
eius vim, naturamque nihil pertinent.
Praelatorum autem in animo alia, a-
lia in corpore ſunt: in illis ſunt inge-
nuitas, ars, progreſſio &c. In his: Vita,
ſanitas, robur, agilitas, ſenſuum inte-
gritas, pulchritudo. Alia denique ſunt
extrema, vt diuitiæ, honor, nobilitas &c.
Similiter & reielctorunm in animo alia
ſunt, vt habitudo, inertia &c. alia in cor-
pore, vt mors, moi businfirmitas, mem-
brorum luxatio, deformitas: alia deni-
que externa funt, pauperies, ignomina,
ignobilitas.
Sic& neutrorum: in animo ſunt quae-
dum, vt imaginatio, aſſenſus. In corpore
alia, albedo nigrido. Alia externa ſunt,
quae, aeſtimatione & vſu deſtituta, nul-
lius ſunt pretii.

Laert.
Stob. Il.

CC.

Praelata animi magis conducunt ad Laenc. lc.

vitam ſecundum naturam, maiusque
eorum quam praelatoruin corperis pre-
tium eſt, velexternorum. Sic mentis
recta vti diſpoſitione praeſtat bonae di-
ſpoſitionis corporis vſui.

Rurſum haec, quae praepoſca dicimus, Paert. lc.
partim ſunt perſeipſa praepoſita, vt in- §. 107.

genuitas, profectus, & ſimilia, partim
quod aliquid efic5iunt, vt diuitiae, Robi-
litas; partim vouusu.αορ *τſanitas, ro-
bur, ſenſuum integritas, agilitas: quæ
& per ſe ſunt praepoſßta, quoniam natu-
turae ſunt conſentanea, & quod ehfci-
vnt aliquid, vt quae emolumento ſint
hautexiguo.

ic. Pin.
III, 17.

De bona autem fama Chryſippus qui- Cic. de
dem, & Diogenes, detracta vtilitate, ne Fin. IIl,

digitum quidem, eius cauſa ,Porrigen-
dum eſſe dicebant. Quibus ego vehe-
menter aflentior. Qui autem poſt eos
fuerunt, cum Carneadem ſuſtinere non
poſlent, hanc, quam di xi, bonam famam,

17.

ipſam propter ſe praepoſitam, & ſumen-

dam eſſe dixerunt, eſſeque hominis
Hh hh⸗2z ingenui,

6Cun PAps VII DocEINAF STOTCORVM P II -XIII.

ingenui, & liberaliter educati, velle be-

ne audire a parentibus, & propinquis, a
bonis etiam viris, idque propter rem
ipſam, non propter vſum.

Similiter & Reiezltorum alia per ſe- Laert. l.c.
ipſa talia ſunt, alia quod efficiant ali-
quid, alia vtrumque, vt ex contrario-
rum patet ratione.

CAP. XIII.
DE ACTIONIBVS ET OFFICIIS.

Laert. Ctionum, quae ab appetitu proce-
VII, 0S. ²qunt, quaedam ofrcia ſunt, quaedam
praeter offcium, quaedam neutrae.
Laert. l.. Officium praelatum eſt, cuius vt pro-

is Ein. babiliter acti reddi ratio poſſit, vt quod
Stob. I.c, Vitae ſit conueniens. Vel, vt alii defi-
niunt: Ohicium eſt, quicquid ratio fie-
ri iubet, v. g. colere fratres, parentes, pa-
triam, ſuccurrere amicis. Nomen aα ⁰
uos ei primus Zeno dedit, στ—Ms αττπτι⅓.
vas incy h. e. ex eo, quod ad quosdam ve-
niat. Eſtque illud actio naturae dictatis
conſentanea, pertinetque ad ipſas quo-
que plantas, & bruta animantia, nam in
his quoque oficia obſeruantur.
Praeter oficium eſt actio, quam omit-
ti ratio exigit, v. g. contemnere paren-
tes, fratres, cum amicis certare, neglige-
re patriam &c.
Neutrae adtiones ſunt, quas neque
praecipit, neque prohibet ratio, v. g. tol-
Stob. Lc. ere paleam. Ofciorum alia perfecta
“ ſunt, quae a οορdbnντNIr rede facta ap-
pellantur, ſuntque actiones iuxta vir-
tutem patratae, v g. agere ſapienter, iu-
ſte: velmedia, quae perfecta non ſunt,
v. g. ducere vxorem, ſuſtinere legatio-
nem, diſputare &c.

Recte factorum alia requiruntur o-

mnino, alia non requiruntur. In
priore genere ſunt eſſe ſapientem, tem-
perantem &c. In ſecundo ea, quibus
ad id, vt tales ſimus, nihil eſt opus. Ea-
dem ratio eorum eſt, quae ſunt praeter
ofncium. .
Laert. Præterea officiorum alia ſemper face-
VII, I09. re conuenit, v, g. viuere ex virtute, alia
per interualla, v. g. interrogare, reſpon-

dere, ambulare &c. Similiterq; ſeſe cum
iis, quae praeter officium ſunt, res habet.
Uhicium medium quoddam eſt, quod Cic. Fin.
neque in bonis ponatur, neque in con- III, 17.
trariis. Quoniamq; in iis rebus, quae
neque in virtutibus ſunt, neque in vi-
tiis, eſt tamen quiddam, quod vſui poſ-
ſit eſſe: tollendum id non eſt. Eſt autem
eius generis actio quoq; quædam, & qui-
dem talis, vt ratio poſtulet agere aliquid
& facere eorum. Quod autem ratio-
ne actum ſit, id officDium appellamus. Eſt
igitur officium eius generis, quod nec
in bonis ponatur, nec in contrariis. At-
qui perſpicuum etiam illud eſt, in iſtis
rebus mediis aliquid agere ſapientem.
Iudicatigitur, cum agit, officium illud
eſſe. Quod, quoniam nunquam fallitur
in iudicando, erit in mediis rebus offci-
vm quod efficitur etiam hac concluſio-
nerationis. Quoniam enim videmus
eſſe quiddam, quod recte factum appel-
lemus, id autem eſt perfectum ofeium:
erit autem etiam inchoatum: vt, ſi iu-
ſte depoſitum reddere, in recte factis ſit;
in oehnciis ponatur, depoſitum reddere:
illo enim audito, iuſte, facit recte fa-
ctum: per ſe autem hoc ipſum reddere,
in officio ponitur.
Quoniamque non dubium eſt, quin
in iis, quae media dicimus, ſit aliud ſu-
mendum, aliud reiiciendum: quicquid
ita fit, aut dicitur, communi officio con-
tinetur. Ex quo intelligitur, quoniam ſe
ipſos omnes natura diligunt, tam inſipi-
entem, quam ſapientem ſumturum,
quae ſecundum naturam ſunt, reiectu-
rumque contraria. Ita eſt quoddam
commune

. Elenle,
Al
IIO⸗

Cum
bet.
WodC Fin.
O. IIl 17,
nne
1y.
pol⸗
tem
gui⸗
nid
tio⸗
EK
nee
At⸗
iſtis
emn.
ud
Tar
lo⸗
nus

DEF ACTIONIBVS ET OFFICIIS 63

commune offcium ſapientis & inſipien-
tis. Ex quo efficitur, verſari in iis, quae
media dicamus.
Sed cum ab his omnia proficiſcantur
oßzcia, non ſine cauſa dicitur, ad ea re-
ferri omnes noſtras cogitationes: in his
& exceſſum e vita, & in vita manſionem.
In quo enim plura ſunt, quae ſecundum
naturam ſunt, huius officium eſt in vita
manere: in quo autem aut funt plura
contraria, aut forte videntur, huius of-

Fficium eſt, e vita excedere. E quo ap-

paret, & ſapientis eſſe aliquando of-
cium, excedere e vita, cum beatus

fit: & ſtulti manere in vita, cum ſit mi-
ſer. Nam bonum ilud, & malum, quod

ſaepe iam dictum eſt, poſtea conſe-
quitur. Prima autem illa naturae, ſiue

ſecunda, ſiue contraria, ſub iudicium
ſapientis, & delectum cadunt: eſtque
illa ſubiecta quaſi materia ſapientiae,
Itaque & manendi in vita, & migrandi
ratio, omnibus iis rebus, quas ſupra di-
xXi, metienda. Nam neque iis, qui
Virtute retinentur in vita, neque iis,
qui ſine virtute ſunt, mors eſt oppeten-
da. Vt ſaepe officium eſt ſapientis, de-

ſciſcere a vita, cum ſit beatiſſimus, ſi

id opportune facere poſſit: quod eſt
conuenienter naturae viuere. Sic e-
nim cenſent opportunitatis eſſe beate
viuere. Itaquea ſapientia praecipitur,
ſe ipſum, ſi vſus ſit, Dpiens vt relinquat.
Quamobrem, cum vitiorum iſta vis non
ſit, vt cauſam afferant mortis volunta-
riae: perſpicuumeſt, etiam ſtulcorum,
qui iidem miſeri ſint, officium eſſe, ma-
nere in vita, ſi ſint in maiore parte ea-
rum rerum, quas ſecundum naturam
eſſe dicimus. Et quoniam excedens e
vita, & manens, aeque miſer eſt, nec
diuturnitas magis ei vitam fugiendam
facit; non ſine cauſa dicitur, iis, qui
pluribus naturalibus frui poſſint, eſſe
in vita manendum.

Pertinere autem ad rem arbitramur,
intelligi natura fieri, vt liberi a parenti-
bus amentur: a quo initio profeétam
communem humani generis ſocieta-
tem perſequimur. Quod primum in-
telligi debet, figura, membrisque cor-
porum; quae pſa declarant procrean-
di a natura habitam eſſe rationem.
Neque vero haec inter ſe congruere
poſſint; vt natura & procreari vellet,
& diligi procreatos non curaret. Atx-
que etiam in beſtiis vis naturae inſpici
poteſt: quarum in foetu, & in educa-
tione laborem cum cernimus, naturae
ipſius vocem videmur audire. Quare,
vt perſpicuum eſt, natura nos a dolore
abhorrere; ſic apparet, a natura ipſa, vt
eos, quos genuerimus, amemus, impelli.
Ex hoc naſcitur, vt etiam communis
hominum inter homines naturalis ſit
commendatio, vt oporteat hominem
ab homine obid ipſum, quod homo fit,
non alienum videri. Vtenim in mem-
bris alia ſunt tanquam ſibi nata, vt ocu-
li, vt aures; aliqua etiam ceterorum
membrorum vſum adiiuuant, vt crura,
vt manus; ſic immanes quaedam beſtiae
ſibi ſolum natae ſunt; atilla, quae in
concha patula pinna dicitur, isque, qui
enat e concha, qui, quod eam cuſto-
diat, pinnoteres vocatur, in eamque
cum ſe recipit, includitur; vt videatur
monuiſſe, vt caueret: itemq; formicae,
apes, ciconiae, aliorum etiam cauſa
quaedam faciunt. Multo magis haec
coniuncétio eſt hominis. Itaque natura
ſumus apti ad coetus, concilia, ciuitates.
Quae in terris gignuntur ad vſum
hominum omnia creata ſunt, homines Cic. Of-
autem hominum cauſa ſunt generati, vt f. l, 7.
ipſi inter ſe aliis alii prodeſſe poſſent. In
hoc naturam debemus ducem ſequi,
communes vtilitates in medium affer-
re, mutatione ofciorum, dando, acci-
piundo, tum artibus, tum opera, tum

Hh hh 3 facultatibus

quatur: quod vulgari quodam verſu
Graeco pronunciari ſolet. Certe ve-
rum eſt, etiam iis, qui aliquando futuri
ſint, eſſe propter ipſos conſulendum.

ExX hac animorum afleckione teſtamen-

ta, commendationesque morientium
natae ſunt. Quodque nemo in ſohtu-
dine vitam agere velit, ne cum infinita
voluptatum abundantia: facile intelli-
gitur nos ad coniunctionem, congrega-
tonemquehominum, & ad naturalem
communitatem eſſe natos. Impellimur
autem natura, vt prodeſſe velimus
quamplurimis, in primisque docendo,
rationibusque prudentiae tradendis.
Itaque non facile eſt inuenire, qui, quod
ſciat ipſe, non tradat alteri. Ita non
ſolum ad diſcendum propenſi ſumus,
verüm etiam ad docendum. Atque
VCtauris natura datum eſt, vt pro vitu-

Praeclare enim Chryſippus, cetera na-
ta eſſe hominum cauſa, & Deorum: eos
autem communitatis, & ſocietatis ſuae;
vt beſtiis homines vti ad vtilitatem ſu-
am poſſint, ſine iniuria. Quoniamque
ea natura eſſet hominis, vt ei cum ge-
nere humanoquaſi ciuileius intercede-
ret: qui id conſeruaret, eum iuſtum,
qui migraret, iniuſtum fore. Sed
quemadmodum, theatrum cum com-
mune ſit, recte tamen dici poteſt, eius
eſſe eum locum, quem quisque occu-
parit: ſic in vrbe mundoue communi
non aduerſatur ius, quo minus ſuum
quidque cuiusque ſit. Cumautem ad
tuendos, conſeruandosque homines,
hominem natumeſſe videamus; con-
ſentaneum eſt huic naturae, vt ſapiens
velit gerere & adminiſtrare rempubli-
cam; atque, vtenatura viuat, vxorem
adiungere,

614 PARS VII. DOCTRINAE NTOICORVM. P. II. . XIII.
facultatibus deuincire hominum inter lis contra leones ſumma vi, impetuque, din
homines ſocietatem. contendant; ſic ii, qui valent opibus, mor
Ge. Kn. Mundus autem regitur numine atque id facere poſſunt, vt de Hercu- nos
I, 19. Deorum, iisque eſt quaſi communis le, & de Lihero aceepimus, ad ſeruan- tenn
vrbs, & ciuitas hominum & Deorum: dum genus hominum natura incitan- ins
& vnusquisque noſtrum eius mundi tur. Atque etiam Iouem, oum opti- ſo
eſtpars, ex quo id natura ſila conſe- mum & maximnm dicimus, eumque
quitur, vt communem vtilitatem no- eundem ſalutarem, hoſpitalem, ſtato- n
ſtrae anteponamus. Vt enim leges rem; hoc intelligi volumus, ſalutem ho-
omnium ſalutem ſingulorum ſaluti minum in eius eſſe tutela. Minime au- e
anteponunt; ſic vir bonus, & ſapiens, tem conuenit, cum ipfi inter nos ab-
& legibus parens, & ciuilis officii non iceti, neglectique ſimus, poſtulare, vt ha
ignarus, vtilitati omnium plus, quam Dijs immortalibus cari ſimus, & ab his .
vnius alicuius, aut ſuae confulit. diligamur, Quemadmodum igitur
Nec magis vituperandus eſt proditor membris vtimur prius, quam didici- .
patriae, quam communis vtilitatis, aut mus, cuius ea vtilitatis cauſa habea- 6
ſalutis, deſertor propter ſuam vtilita- mus ſic inter nos naturaad ciuilem 1
tem aut ſalutem. Ex quo fit, vt lau- communitatem coniuncti, & conſocia- .
dandus ſit is, qui mortem oppetat pro ti ſumus. Quod ni ita ſe haberet, nec 1
republica, quod doceat cariorem eſſe iuſtitiae vllus eſſet, nec bonitati locus.
Patriam nobis, quam nosmetipſos. Quamuis vero hominum inter ho- C'c. 1. C. .
Quoniamque illa vox inhumana, & mines iuris ſint vincula, homini tamen cap.20.
ſcelerata ducitur, eorum, qui negant nihil iuris cum beſtiis eſt: cauſa eſt, Var
ſe recuſare. quo minus, ipſis mortuis, quae vtrinque intereedit diſſimilitudo, Cie .
terrarum omnium deflagratio conſe- vt Chryſippo & Poſidonio affirmatum. IIl. 20.

lque,
idus,
IC⸗
n⸗
itun-
Pli⸗
Dque
tuo⸗
nho⸗
ean.
8b⸗
3 t
hs
itar
bei⸗
lem
e⸗
nec
us.
hoO-CC. I. .
Ven e20.
1 Uaert.
VII,129.
10,01. lin,
n.TIt. 20.

les,
01⸗
ens
1
I⸗

16,

.

DE ACTIO NIBVS ET OFFICIIS. 615
adiungere, & velle ex ea liberos. Ne a- riam cui facere, verum etiam nocere.
mores quidem ſanctos, a ſapiente alie- Nec vero rectum eſt cum amicis, aut
nos eſſe arbitramur. Cynicorum au- bene meritis conſociare, aut coniun-
tem rationem, atque vitam, alii cadere gere imiuriam: grauiſſimeque, & veriſ-
in ſapientem dicunt, ſi quis eiusmodi fime defenditur, nunquam aequitatem
forte caſus inciderit, vt id faciendum fit: ab vtilitate poſſe ſeiungi: &, quicquid

ali nullomodo. Vt vero conſeruetur aequum, juſtumque eſſet, idetiam ho-

omnis homini erga hominem ſocietas, neſtum: viciſſimque, quicquid eſſet
coniunctio, caritas; & emolumenta, & honeſtum, id iuſtum etiam atque ae-
detrimenta, quae ριτος & SNν quum fore.
uaræ appellant, communia eſſe volue- Trip

runt: quorumahtera proſunt, nocent conſilii
altera. Nec ſolum ea communia, Nam honeſtumne faétum ſit, an turpe

verum etiam paria eſſe dixerunt. In- pPrimo dubitant, id, quod in delibera-
commoda autem & commoda (ita νο- tione cadit. Tum autem an qui-
vons ua ræ &ννααιατ appello'com runt, conducat id nec ne de quo deli-
munia eſſe voluerunt, paria noluerunt. berant? Tertium dubitandi genuseſt,
Hla enim, quae proſunt, aut quae no- cumpugnare videtur cum honeſto id,
cent, aut bona funt, aut mala: quae ſint quod videtur eſſe vtile. Laert.
Paria, neceſle eſt. Commoda autem,
aut incommoda in eo Fenere ſunt, quae tres eſſe & ſorores. De ſepultura au-
praepoſita, & reiecta leimus. Ea poſ- tem parentum Chryſippus ait, ſimpli-petß

funt paria non eſſe: ſed emolumenta ciſſimam eam eſie debere. Quippe Hyp.

communia eſſe dicuntur. Recte au- cum corpus, (quemadmodum vngues, 25..101.

tem facta, & peccata, non habentur aut dentes, aut capilli,) nihil ad nos per-
communia, Amicitiam autem adhi- tineat, nullaque in id eurioſa opus ha-
bendam eſſe cenſent, quia ſit ex eo ge- beamus obfſeruantia. Carnes, ſi vtiles
nere, quae proſunt. Qluanquam au- eſſe queant, in alimentum conuerten-
tem in amicitia alii dicant, aeque ca- das, quemadmodum & abſciſſorum
ram eſſe ſapienti rationem amici, ac membrorum quoduis, conuenientiſſi-
fuam; alii autem ſibi cuique cariorem me in vſus noſtros vertatur. Si nulli
ſuam; tamen hi quoque poſteriores fa- vero ſint vſui, defodiendas eſſe, aut a
tentur, alienum efſte a iuſtitia, ad conſpectunoſtro remouendas, ratione
quam nati eſſe videamur, detrahere earum maiore non habita, quam vn-

quid de aliquo, quod ſibi aſffumart. Mi- guium, capillorumue abſciſiorum. Cic. of-
Girca ementium vendentiumque 7†⅜◻ſac. IIl,12

nime vero probatur huic diſciplinae,
de qua loquor, aut amicitiam, aut tuſti- fcia aliud Diogeni Babylonio videri
tiam, propter vtilitates adiciſci, aut pro- ſolet, aliud Antipatro. Antipatro o-
bari. Eaedem enim vtilitates poterunt mnia patefacienda, vt ne quid omnino
eas labefactare, aut peruertere.“ Ete- quod venditor norit, emtor ignoret:
nim neciuſtitiae, nec amicitiae eſſe o- Diogeni venditorem, quatenus iure ci-
nino poterunt, niſi ipfae per ſe expe- vili conſtitutum fſit, dicere vitia oporte-
tantur. Ius autem, quod ita dici, ap- re: cetera ſine inſidiis agere: &quoniam
pellarique poffit, id eſſe naturam: alie- vendat, velle quam optime vendere.
numque eſſe a ſapiente, non modo iniu- Plenus eſt fextus liber de ohßiciis
. Hecatonis,

plev vero, vt Panaetio videtur, Cic. de
de ofyciis capiundi deliberatio. ofic. ,3.

Proximos poſt Deum colendos fra- VII, 120.

61¹6⁶

Hecatonis, talium quaeſtionum, ſitne
boni viri, in maxima caritate anno-
nae, familiam non alere? In vtram-
que partem diſputat: Sed tamen ad
extremum vtilitate putat officium diri-
gi magis, quam humanitate.
Quaerit, ſiin mari iactura facienda
ſit, equine pretioſi potius iacturam fa-
Ciat, an ſeruuli vilis? Hic alio res fa-
miliaris, alio ducit humanitas.
Si tabulam de naufragio ſtultus arri-
puerit, extorquebitne eam ſapiens, ſi
potuerit? negat, quia ſit iniurium.
Quid? Dominus nauis, eripietne ſu-
vm? minime: non plus, quam ſi naui-
gantem in alto eiicere de naui velit,
quia ſua ſit. Quoad enim peruentum
ſit eo, quo ſumta nauis eſt, non Domini
eſt nauis, ſed nauigantium.
Quid, ſi vna tabula ſit, duo naufragi,
hique ſapientes, ſibine vterque rapiat;
an alter cedat alteriꝰ? cedat vero: ſed
ei, cui magis interſit vel ſua, vel reipu-
blicae cauſa viuere. Quid, ſi haec pa-
ria in vtroque? Nullum erit certamen,

PARS VII DoOCTRINAE STOTOCORV P. II c X.

ſed quaſi forte aut micando, victus, alte-
ri cedat alter.
Quid, ſi pater fana expilet, cunicu-
los agat ad aerarium: indicetne id ma-
giſtratibus filius? Nefas id quidem eſt.
Quin etiam defendat patrem, ſi argua-
tur. Non igitur praeſtat omnibus of-
ficiis? Imo vero: ſed ipſi patriae con-
ducit, pios ciues habere in parentes.
Quid, ſi tyrannidem occupare, ſi pa-
triam prodere conabitur pater? ſilebit-
ne filius? Imo vero obſecrabit patrem,
ne id faciat. Si nihil proficiet, accuſa-
bit: minabitur etiam: ad extremum,
ſi ad perniciem patriae res ſpeétabit, pa-
triae ſalutem anteponet ſaluti patris.
Quaerit etiam, ſi ſapiens adulterinos
nummos acceperit imprudens pro bo-
nis, cum id reſcierit, ſoluturusne ſit
eos, ſi debeat, pro bonis ?² Diogenes
ait: Antipater negat. Qui vinum fu-
giens vendat ſciens, debeatne dicere?
Non neceſſe putat Diogenes: Antipa-
ter viri boni exiſtimat. Haec ſunt
quaſi controuerſa iura Stoicorum.

CAP. XIV.
DE HIS, WAE PRAETER OFFICIVM FIVNT:.

Stob. Ecl. V rectitudo in ratione praeditis eſt
Eth. c. ofnciam perfectum, &omnibus nu-
IV. .. 75 meris Pertectun, ita peccatum eſt quic-
quid praeter offcium fit. Peccatum
eſt, quod contra rationem rectam com-
mittitur: vel, vbi officii pars a rationali
creatura praeteritur.
Plut. de Offcium, legis eſt praeceptum; pec-
rep. Stoic: gtum, legis interdickum. Hinc ma-
?. 1037:. i1s & ſtultis plurima quidem prohibent
leges, nihil praeſcribunt tamen, quo-
niam nihil recte agere poſſint.

Laert. Omne bpéccatum eſſe impietatem.

VII, 119.

Stob. l.-e. Nempe Virtutem eiusque opera Dii
p. 181. amant, vitium, & quae ab eo ſunt, odio
habent. Omne igitur eis peceatum diſ-

plicet, atque adeo impietate conti-
netur. ðèèGMW:D
Omnia peccata aezqualia ſunt, vtLaert.
Chry ſippo in quaeſtionibus moralibus, VII, 120.
Perſaeo, atque Zenoni, eſt affirma- Plut. l. c.

tum, diſcrimen tamen propterea in eis b. 103.

Stob. p.
non eſt nullum. Nempe ab vno fon- en

te, vitio nempe, procedunt omnia, ea- add Lipl.
demque in omnibus iudicii eſt ratio, re L. III.
tamnen externa, circa quam verſatur iu- Manud.
dicium, differunt Aequalia ea eſſe ĩſto.XX.
euincitur argumento: Si verum vero
verius non eſt, neque falſum magis fal-
ſum quam aliud; error quoq; errore, &
peccatum peccato maius non poterit
eſſe. Qui centum iugeribus & qui
vnico

Mic⸗
ſuot
mim

“ gtob. ,. 4

u,
don
fon
eod
Ca⸗

eob. el,
Lthic. (.
WW. p.
17

n

ene, tu

72.

”M Mlarꝛ lo.
e habet/1

li.
Mannd, 4
l. III. 1
U 1o.
Cc Ac.1
C W. e
ipl. e
l.c. dil.,
Flll.
in.
illaſti.
IlI.
liert.
VIIIZ.
Lin Mx.

emnnd. W,

Liert. c

Laent
Kob.

183.1.

Ut

1i⸗

Ttleer.
Us, VIzo.
.Mr,lc.

Ethic. c.

Laert. l. c.

4 A

vnico diſtat Canopo, ambo pariter non
ſfunt in Canopo. Sic qui magis peccat,
minusue, Pariter a recta via aberrant.
Aegualia autem quamuis fint pecca-
ta, digimilia tamen quibusdam red-
duntur: Cumenim ab vno vitii quaſi
fonte profluant, iudicio in omnibus
eodem exiſtente, per externam eorum
cauſam, de quibus iudicium fiat, diſſi-

Stob. l. c.

Stob. Ecl.

IV. p. Dyo homimum genera ſtatuit Zeno,
178. 1 „onos vel ſapientes, & maloz. Sapi-
entes virtutem omni vita ſolam ſequun-
*½ Senec. tur, vitium mati.

Ep 72. ne, ——⸗ .
plura lo- Apien- dupliciter dicitur, vel con-

ca haber ſüummatae ſapientiae, vel procedentis

Liol. qui ſit. Ad ſapientem ſenſu priore ſe-
Manud. quentia pertinent paradoxa, quamuis

106. talem vſpiam in rerum natura extitiſſe,

b Gic. Ac. Duſpiam diſerte Stoici affirment ?. Zeno
Qu. IV. enim Cleanthes & Chryſippuse, magni

vId. Lipc quidem ac venerabiles, non tamen id,
i dif. quod natura hominis ſumtnum habet,
c Oun- COnſecati: ſed forte eſſe poſſe talem iſti
til. iattit. Philoſophi affirmabant.
XII, I. Eſt autem illis a perturbutionibus im-
4d Laert. zunis ſapienz: d Labi enim non poteſt.
LineNa- Eſſe item & aliud genushominum, qui
nud. IIl, Perturbationibus careant, malos nem-
7. pe induratos, & qui nequeant flecti.
Faſtu vacatſapiens: ei enim perinde
eſt honorari atque contemni. Sed &
aliud genus eſt eorum, qui faſtu va-
cant, malorum nempe, nihil honorem
vel dedecus curantium.
Laert. l.6. Souerus eſt ſapiens: Neque ipſe enim
Stob. p. placendi quidquam ſtudio profert, ne-
183. ſq. que quidquam eo animo prolatum ad-
mittit. Sed tamen & alii dantur, ſeue-

ri qui ſint, vini acidi non abſimiles au-

ſteritati, quod medicinae inſeruiat ſoli,
non potui.

PARADOXA DE SAPIENTE.

657

milia redduntur. Sic, quamuis omne
mendacium ſit aequale, non tamen o-
mnes, qui mentiuntur, ſimili mentiun-
tur modo. Sic & peccatum peccato eſt
aequale, nam quoduis peccatum
mendacio continetur. Ita Chryſippus,
Perſaeus, & Zeno. Heraclides arſenſis
wero, Antipatri familiaris, &Athenodo-
rus, inaequalia eſſe docent peccara.

PARADOXA DESAPIENTE.

Sincerus ſapiens ecſt, Cauer enim ne, Laert.lc.
quam fſit, melior videatur, ſpecie fal- 18.
lens, quicquid tamen ei eſt boni ſine
verborum exponit ambitu.
Suapiens negotiis abſtinet ¹s declinat e-
nim quicquid praeter officium efle vi-
dleatur.
Sapiens non inebriaturb, vinum bibat
licet; nam ebrietatem peceato non ca- pum al-
re, non peccare autem ſapientem. legans.
Sapiens ſanitate mentis nonexcedit.p. 1043.
Fieri tamen poſſe aiunt, vt, atrae bilis & Suid. x.

delirii culpa, viſa ei obueniant male g edr

a Laert.
1c.
Plut. de
rep. 8toi-
cor.
Chryſip-

. Laert.
compoſita, non iuxta modum appeten- Ic
dorum, ſed praeter naturam. Stob. Ecl.

Suapiens non dolet. à Dolor enim, iux- Eth. clV.
ta Apollodorum, irrationalis animi eſt ?-82.
contractio. e aert.
Sapiens diuinus eſte, quod in ſeipſo a Iq. ib.
quaſi habeat Deum: Stultus contra A- e Ia. ib. (
theus eſt. Duplici autem ſenſu A- 119.
theus dicitur, vel is, qui Deo contrarius
ſit, vel is, qui pro nihilo habeat Deum,
quod non omnes taten faciunt mali.
Impius autem eſtmalus, omnia enim
ſecundum prauum vitii habitum ope-
ratur, vt ſecundum virtutem probus:
& qui vni vitio obnoxius eſt, is omni-
bus laborat.
Inimicusis eſt Deorum: inimicitia
enim vitae eſt diſſenſio, vt conſenſio
amicitia eſt. Improbus vero vita E&

Ii ii ſtudiis

Stoh. I. c.
p. 18 I.

68 PARS VII. DOCTRINAE &Tͦ] '0ICORVM. P. II. c. X. W
ſtudiis a Diis diſſentit, eorum proinde praebat aſſenfſum. Eſt enim ignoran- e⸗
inimicus, in inimicis enim ab iis haben- tia aſſenſus infirmus, nihil autem ille stob. Pp. He
tur, quotquot aduerſum habuerint. miſi firmiter exiſtimat. Cumque duae 183. Aunrnle g
Mali autem bonis aduerſi ſunt. Bo- fint opinionis ſpecies, altera non com- H
nusque eſt Deus, ideo aduerſi ei ſunt prehenſorum aſſenſus, altera debilis gub
mali. exiſtimatio, vtraque a ſapiente eſt alie- Pob⸗
Vert. Religioſus eſt ſapiens: juris enim ſa- na, qui absque comprehenſione nun- it. l
119. crorum eſt confultiſſimus. Religio quamaſſentiatur: nihil enim eum la- rer
cultus diuini eſt ſcientia. Sapiens vero tet, alias falſae opinioni poſſet obno- A.
rem Diis ſacram facit, parumque ſe tue. Xius eſſe. Ideoque nunquam etiam dif- ſei
tur, deteſtatus peccata, ſanctus & iu- fidit. Fides ſapienti conuenit, eſt e- d ei⸗
ſtus in iis, quae Deos reſpiciunt. nim firma aſſenſio. Scientia vero ha- A.
id. ib. Solus ſapiens oſt ſacerdos, ſacrificio- bitus eſt firmus: quamobrem improbi eke
rum peritiſſimus, dedicationum item neque ſcientia eſt neque fides. .⸗ . um
& expiationum, ceterorumque quae COynicos ſapiens imitatur, proxima Laert. lc. elin⸗
Diis conueniunt. . enim ad virtutem via Cyniſmus eſt, vt Cieer de eat
Rra Nc Vates AI ſaupiene, ſignorum imbutus in moralibus placuit Apollodoro. 21.
33: Cognitione, humanam ſpectantium vi- Ali dicunt ſapientem ab ea ſecta, Stob. lc.
tam, quae a Dis Daemonibusue edun- ſi in ea ſemel fuerit, non diſceſſu-e. 184.
tur. Is itaque omni genere valet vati- Tum, ſi non fuerit, eam non ample-
cinationum, ſiue per ſomnia, ſiue per Xuruttr. Laert.
auſpicia, ſiue alio modo quocunque Sapiens vel humanis carnibur, aaert ec.
peragantur. ita occaſßo Foerat, Puetur. Secdea
Eer e. Sapiene loco Deo proximo parentes de re jam lupra actum, capite de of-
colit, & fratres: ingenito quoque ad- , e ſupiens ihoz. WMali ſunt Id. ib.
verſus liberos fertur amore, quo non . Dolus ſubien’s libey, Wali autem lunt p
fertur improbus. erui. Eſt enim libertas ſuo iudicio g vV.
P 3 liquid agendi facultas. Seruitas au-—
I). I. a I. Ngpi 4 Remoullicam, juxta teimn pri ge Ultari judici
cie. Rn. — DLntem ad Revibabzeda, n tem priuatio eſt facultatis ſuo iudicio
I, 20. Chryſippum, niſi aliquid impediat, o- agendi, Sed & aliud ſeruitutis genus

Stob. p. portet accedere. Virtutem enim
177. promouere, opprimere vitia, ſtudet.
Maxime autem Rempublicam, quae
perfecte nondum ſit conſtituta, legi-
bus eum conditurum, ciues eruditu-
rum, regulas praeſcripturum. Quibus
omnibus aduerfum eſt populare ſtudi-
vm, fraudes apte concinnatae, rerum
noxiarum conſtitutio, a quibus omni-
bus quam alieniſſimus eſt ſapiens.

Tvier Sapiens vxorem ducet: vt Zeno in
cia Republica ait, & liberos ex ea procrea-

de ſn L. Fe volet.
ll. c.20. Sapiens non opinatur b, ſed credit &
Laert, & nouit, rei falſae enim nunquam

„

in libro ſuo de vocibus ſenſu proprio a

eſt, quod in ſubiectione conſiſtat; ter-
tium item, quod emtione & poſſeſſio-
ne comparetur, & cui opponitur vVſur-
atio.
Solus ſapiens Re.
eſt genũs principatus, nulli, quiobno-
xius ſit alii. Qualis in ſolo deprehen-
ditur ſapiente, vt Chryſippo placuit

Regnum enim Laert. l.c.
ſ. 122.

Zenone acceptis. Imo & bonum a ma-
lo diſcernere poſſe Regem decet, quod
facere nequit improbus. Imperium
& eius ſpecies regnum, praeturam, au-
ſpicia in exercitu, claſſis praefectura ſo-
lum decent ſapientem: hinc & ſolus
Japiens

Stob. l. e.
p. 179.

Gnoran.
lem lllestob. b.
eduge W.
Dnco-
debilis
eſt alie.
le un-
euin l-
obno⸗
lamck-
ero ha-
mprobi

roima Leertle.
Cicer. de
eſt 1
un, IIl,
lodoro. 21.
1 ſeche,b.le.
ſceſli-o
mple.

4, ſleenhe .“
Sec er
GEof.
1ſunt —.
cnc10 fa 4. V.

A

udicto
gells
; te-

Laert..

enum
ſ. 122.

Dbuo-
hen-
Hcuit
ril 4
aa-
quod

n
i gollca⸗
⸗
l
ſolus
ielts

PHur-

ſupiens imperat, ſi non reapſe, facultate
ſaltem, & iure.

Laert. l.. Solus gerendo magiſtrutui idoneus ſa-

piens eft, vt judex item ſit, & orator,
quibus omnibus minus aptus eſt im-
probus.
id. b. Peccare ſapiens nequit, nam in er-
rorem nequit prolabi.
id. ib. Sapiens innocuus eſt, neque iniuriam
facit, nec ſibi enim, neque aliis iniurius
Stob. p. eſſe, nec facere iniuriam, nec pati, po-

179. & teſt. Iniuria nempe iniuſtitie laedens

¹S². eſt, quae in ſapientem, quamuis eum in-
iuria quis aggrediatur, non cadit. Cum
enim omne bonum, omnemque poſſi-
deat animo ſuo virtutem; vitium vel
noxam admittere nequit.
Paert- Supiene nonmiſeretur: neque veniam
Stob, 3. alicui habet, neque remittit legibus ſan-
1y8. citas poenas, quod juſto duriores non

cenſeat, & ſuo quemuis vitio peccare
arbitretur.
Benignus igitur ſapiens haut eſt: qui
benignus enim eſt, iuſtitiae is mitigat
rigorem, & poenas lege inflictas malo-
res eſie exiſtimat, quam par erat. Sa-
piens autem bonam eſſe legem nouit,
ipſamque rationem rectam, quae, quid

faciendum ſit, praecipiat, quidue ſit

omittendum.
Laert.l.. Sapiens, quae praeter opinionem eue-
niunt haut miratur, vt Charonia, flu-
Xusque maris atque reffuxus, thermas-
que, & ignis eruptiones.
Laert.l.. Sapiens in deſerto viuere nolit, natura
enim ſocietatem amat, atque negotia,
corpusque exercitiis firmare amat.

Laert. Supiens precihus vacabit: bona a Diis

VII, 124. petens, vt Poſidonius in primo de of-
ſiciis affirmat, & Hecaton in Parado-
orlim XIII.
aert. lc. Sapiens ſolus amicus eſt: in ſolis e-

Stob. p. nim ſapientibus cernitur concordia, in

182. jis, quae ad vitam atque communio-
nem pertinent omnibus, ita vt iis li-

corum bonum eſt.

PARADOXADE SAPIENTH.

bere inuicem amici valeant vti.

66
Vna-
nimitas communis boni eſt cognitio.
Amicus per ſe expetitur. Copia ami-

Inter improbos

vero nulla intercedit amicitia. Cum
enim ſincera ſit amicitia, neque fucum
admittat, ſine fide & conſtantia vt con-
ſiſtat fieri nequit. In improbis vero
nunquam tuta eſt fides, nunquam con-
ſtantia, ſed hoſtilisanimus ſemper, ne-
que amicitiae adeo coniunctio, ſed
externa tantum quaedam compoſitio,
quae vel ex neceſſitate, vel ex opinione,
inter eos exiſtit.

Sapiens omnia recte facit.
Ismeniam dicimus omnes tibiarum

Sicut & Laert. l c.

125.

Stobaeus

cantus bene ceciniſſe. Omnia ſapien-p. 180.
ter, moderate, prudenter, modeſte,
ceterarumque virtutum praeſcripto
facit, ſumma per omnem vitam aequa-
Improbus vero in omnibus
tota vita aberrat, natura inconſtans ipſe
haut raro ex actionibus fuis ſtolidis do-
lore, triſtitia, perturbatione, male affe-
us; quanto enim re admiſſa pertur-
batur magis, tanto iniquius fert ſei-

litate.

pſum eius exiſtere autorem.

Amores quoque ſanctos a ſapiente Laert.

non alienos eſſe, eorum, qui prae ſe fe-
rant indolem ingenuam, propenſum-gn. III.

VII, 129.
Cicer. de

ue ad virtutem animum: ita Zenoni 20.

viſum, & Chryſippo, atque Apoll
Amor enim eſt conatus amicitiae faci-
endae ex pulchritudinis ſpecie, qui non

odoro. Cicer.

Tuſc.IV,

.

coĩtus eſt, ſed amicitiage amor. Eam ob
cauſam Zeno, Thraſonidem quamuis
amaret puellam, cuius copia ipſi, quan-
tum vellet, eſſet; affectum tamen op-
preſſit, quod auerſo ab eo animo illa eſ-
ſet: Hunc amicitiae amorem Chry-
ſippus vocabat, neutiquam reprehen-
dendum: virtutis enim flos quaſi eſt

quidam formae praeſtantia.

Sapiens ſeipfum : ita occaßzo ferat, 7i-Laert.

ta educit: ſi p

.

Ii 11 z

atriae ſcilicet & amicoru

n VIII, 130.
1d

620

id exigant emolumenta: vel, ſi nimio
dolori obnoxius fiat, vel ſenſuum vſu
deſtituatur, aut morbo laberet deſpe-
rato.

Stob. p. Sapiens magnus eſt, quoniam aſſe-

17 8.

quitur ea, quae propoſuit: opulentus,
c⅜ρα.

er. ſemper enim ipſi omnia ſub manu
νRαε creicunt. Sublimig, verum enim fa-
iοσ Pientiae conſcendit faſtigium. Fortis,
vinci enim aut ſuperarinequit. Con-
