vbi ſepeliri vellet interrogatus, reſpon-
diſſe fertur
Terrae in latebris condi amicis ex-
bedit.
Poemata ſcripſiſſe dicitur, eaque ob-
ſignata in patria, templo Mineruae, de-
poſuiſſe. Deco autem ita Theaetetus:
Gratus erat ſuperis, Muſis ſod gra-
tior ipſis
Crantor, & hitic nondum cona ſe-
nelta aderat.
Exanimem ſed, terra, virum iu ſuſci-
pe ſacrume
Vitam vt mollem iſtic ipſe quietus
Aagat.
Maximi autem Crantor Homerum

fecit & Euripidem, difficillimum eſſe di-

cens vernacula lingua tragicam fubli-
mitatem cum affectuum coniungere
vehementia, proferebatque identidem
iſtum ex Bellerophonte verſiculum.
Humana quantum Dii boni pasſt ſa-
mius.

Ccec 3 Antagoras

890
Antagoras Poôeta ſequentes verſus, a
Crantore facti qui ſint, allegauit;
In dubio eft animus, (dubiuum nempe
eſt genus illi)
Te diut in numero primumne Ca-
pido reponam,

PARS T. ARCESTL AVS CAb. I. I.

Totque bona. Hinc corpur twibuit:
natura biforme.
Erat in nominibus fingendis feliciſ-
ſimus. Tragoedum cortice plenam vo-
cem habere dixit, & Theophraſti gqude-

uos erebusque ſenex, & nox diui- ſtiones Okreis e conſeriptas.)

na, profundis
Oceani (vt memoram) quondam ge-
nuere ſub vndis. .
An Veneri, an ventis, an terrate eſ-
ſe creatum
Dicams namque vagus mala tot mor-
talibis affers,

Librum de luctu edidit, plerisque Laert le.
laudatum, vt Laertius & Cicero perhi- cis. 0.
bent. IV. 44.
Diem ante quam Polemon, atque
Crates, obiit, aqua intercute cum la-
boraſlet. .

+—

ARCESILLAVS.

CAP. I.

PATRIA, GENVS,

RCESILAVS, Ciceroni Aceſilas
paſſim appellatus, Pitanaeus, ex
Aeolide, patrem Seuthum habuit,
teſte Apollodoro, Chronicorum Li-
bro tertio, vel ocothum, vt aliis appel-
latur.
Inter quatuor fratres, quorum duos
vterinos habuit, duos eodem patrege-
nitos, minimus natu extitit. Eorumo-
mnium natu maximus Pylades fuit, eo-
rum, qui patrem habebant vnum, maior
Maereas erat, in cuius tutela Arceſi-
laus extitit.
Natum eſſe, ſi aetatem & tempus
brandin. . . „
legit Mortis, quod in LVII aetatis eius,
CXXX quartum vero Olympiadis CXXXIV
annum incidit, computemus, anno O-
rpiadis CNXVI primo.
Autolycum, priusquam Athenas ve-
niret, Mathematicum audiuit, cum quo
Sardes eſt profectus.
Inde Xanthum, Athenienſem Mu ſi-
Hipponisum item Geometram,

Laert.
1V, 28.

Aldo-

Laert.
1V, 22. Cum,

PRAECEPTORES.
in quo cum artis illius peritia ſumma
conluncta erat oſcitantia, & ingenii ſca-
bitudo, quamobrem, ei ofcitanti geo-
metriam in os inuolaſſe, per iocum Ar-
ceſilaus dicere ſolebat. Eiusdem, de-
mentia correpti, tantam curam geflit,
vt domi ſuae haberet, donec penitus
reſtitutus eſſet ſanitati.
Fratris ſuaſu Rhetoricis quoque O- Laert.
peram impendit, cumque a natura ita 2²9.
eſſet comparatus, vt cum vehementia
quadam diceret, & labore inſuper nul-
lo defatigaretur, ad poeſin etiam ani-
mum adiecit. Extatque eius in Atta-
lum epigramma in hunc ſenſum:
Saepe per cgiegiam memoratur Per-Haert.
gamus armis d2 30.
Vrbem & eqguis Piſam, & rellti-
gione ſacram.
At ſi mortali fas praeſugire futu-
1 Umn;
Rurſus erit multo commemoratas
ngi.

. „

6 * Ita Lae rtii verba Stanleius accepit.
toris amorem. Vide ipſos.

Viri deci ad Laert. Antagorae verſus eſſe putant in Cran-

Aliud

..

leleetle⸗

11144.

ne
k.

S=

laert,

. ,,

1t
ntin
nll.
Ai⸗
nn⸗

y.laert.
19,

u⸗

0144

IV,32.

Aliud eiusdem in Menodorum extat,
Eudemi filium:
bacra quidem procul ℳ Phrygia &

procul eſt Th- rire,
Taua Monodore patria & Cada-
nade.
Verum aditas tetrum patet vndique
liber ad orcum,
Luem perſpicaci menſus es prae-
Jentin.
Eudamus inſteni tibi ſed dedit arte
ſo- bulchrum,
Pauperrimo quidem, verum cha-
ri Gimo.
Laert. Quamuis autem oratorem eum fieri

IV. 28. Cuperet Maereas, maior tamen erat ani-
nimi eius ad pl hiloſophiam Ppropenſio.
Quamobrem Theophraſti primum au-
ditor eſt factus, quo quidem tempore
amore eius captus Crantor, iſto Euri-
Pidis, in Andromeda, verſiculo eum af-
fatus eſt:
virgo, . e ſeruem, habebis gra-
tids?
Cui ille ſucntit verſu reſpondit:

nullos, ad Dialecticam ſtudium con-

ORIGO, PRAlCEPIORhS, ACADEMIA CONDI 1 A. 391

Duc boſpes antillam me, aut, ſi vis,
coniugem.
Ab eo tempore coniunctiſſimi vixe-
runt, id quod aegre ferens Theophra-
ſtus, iuuenem ſe] perdidiſſe dicebat in-
genio maximum, apprehendendi fa-
cultate celerrimum.
Pyrrhonem aemulatus, iuxta non- wrs:
V, 33.
tulit, & Eretricam Philoſophiam: vn-
de dictum de eo Ariſtoni:
Ante Plato, retro Pyrrbo, medius
Diodorus.
Et Timoni:
Hunc ſö guitet Wenedemus, habens
ſuh poltore plumibum.
Certe aut Pyrrhonem carnoſum, vel
L Diodor. Uum.
Et paucis interiectis loquentem eum
inducit idem:
Natabo ad Pyrrhonem, obliquum-
ad Diodorum.
Maximus Platonis extitit admira- Laett.
tor, cuius & libros ad manum habe-IV. 32.
bat. .

CAP. II.
QyA OCGCASIONE MEDIAM CONDIDERIT
ACADEMIA M.

Laert. MCrrů Ciatcte „ ſcholae praeef-
ſe coepit Arceſilaus, quam ipſi So-
cratides quidam ceſſit. Quam ſtatio-
nem vbi obtinuiſiet, formam doctrinae
a Platone & fucceſloribus, hucuſque
obſeruatam, ſequenti mutauit occa-
ſione.
Plato cum ſucceſſoribus ad Arceſi-
laum vsque, prout ſuo loco monitum,
duo rerum genera eſſe ſtatuebant, quo-⸗

rum Jen, cbus vnum, alteram ð
Poſterius genus ſcien-

Percipiatur.

Cic. A-tam fundare, prius opinionem. 80-
cad. Qu lamque mentem cer nereid, quod ſem-
1, 8. Per eſſet ſimplex, & vniusmocdi, & tale
quale eſſet, hoc eſt idéas.

*

Senſus autem omnes hebetes eſle
tardos, nec percipere vllo modo res
eas, quae ſubiectae ſenſibus videren-
tur, quae eilent aut ita paruae, vt ſub
ſenſum cadere non poſſent, aut ita mo-
biles & concitatae, vt nihil vnquam v-
num efſlet conſtans; ne idem quidem,
quia continenter laberentur & flue-

rent omnia. Itaque hanc omnem par-

tem rerum opinabilem appellabant.

Vehemenlter tamen errare eos ale-Id. Acad.
bant, qui dicant ab Academia ſenſus e- IV, 32
ripi, a quibus nunquam dictum ſit, aut
colorem, aut lapore em, aut ſonum nul-
lum efle: illud ſit diſputatum, non ineſſe
his

302 B PAKS IV. ARCRSTILAVS CAb. Il.

his propriam, quae nusquam alibi eſſet,
veri & certi notam. .
Plutarch. Hinc ſenſuum vſum in rebus geren-
za. Co- dis admittebant, & rationes, quas ipſi
11⸗2. ſuppeditaſſent, illis tamen, tanquam
abſolute veris, fallique neſciis, fidem ne-
gabant.
Atque iſta Academicorum vſque ad
Polemonem doctrina fuit, quem cum
Cic. Ac. diligenter Arceſilaus & Zeno audiuiſ-
I. 10. ſent, Zenon, qui Arceſilaum aetate an-
teibat, valdeque ſubtiliter diſſerebat,
corrigere conatus eſt diciplinam, non,
vt Theophraſtus ait, neruos virtutis
incidens, ſed contra omnia, quae ad
beatam vitam pertinerent, in vna vir-
tute ponens, nec quidquam aliud nu-
merans in bonis, idque appellans ho-
neſtum, quod eſſet ſimplex quoddam,
& ſolum, & vnum bonum. Cetera au-
tem, etſi nec bona nec mala eſſent, tamen
alia ſecundum naturam dicebat, alia
naturae eſſe contraria. Iis ipſis alia in-
teriecta & media numerabat. Quae
autem ſecundum naturam eſſent, ea
ſumenda, & quadam aeſtimatione di-
gnanda docebat: contraque contra-
ria: neutra autem in medis relinque-
bat: in quibus ponebat nihil eſſe omni-
no momenti. Sed quae eſſent ſumenda,
ex iis alia pluris eſſe aeſtimanda, alia mi-
noris: quae pluris, ea praepoſita appel-
labat; reiecta autem, quae minoris.
Atque vt haec non tam rebus, quam
vocabulis commutauerat; ſic inter re-
cte factum, atque peccatum, officium

& contra officium, media locabat quae-

dam: recte facta ſola in bonis actioni-
busponens; praue, id eſt, peccata, in
malis. Officia autem & ſeruata, prae-
termiſſaque, media putabat, vt dixi.

Cumque ſuperiores non omnem virtu-

tem in ratione eſſe dicerent, ſed quas-
dam virtutes natura, aut more perfe-
ctas: hic omnes in ratione ponebat:

cumque illi ea genera virtutum, quae
ſupra dixi, ſeiungi poſſe arbitrarentur:
hic nec id vllo modo fieri poſie difle-
rebat: nec virtutis vſum modo, vt ſu-
periores, ſed ipfum habitum per ſe eſſe
praeclarum, nec tamen virtutem cui-
quam adeſſe, quin ea ſemper vteretur.
Cumque perturbationem animi illi ex
homine non tollerent, naturaque &
condoleſcere, & concupiſcere, & exti-
meiccre, & efferri laetitia dicerent, ſed
ea contraherent, in auguſtumque de-

ducerent: hic omnibus his quafi mor-
bis vo. uit carere ſapientem. Cumque

easperturbationes antiqui naturales eſ-
ſe dicerent, & rationis expertes, alia-
que in parte animi cupiditatem, alia
rationem collocarent, ne his quidem
aſſentiebatur. Nam & perturbatio-
nes voluntarias eſſe putabat, opinio-
nisque iudicio fuſcipi, & omnium per-
turbationum arbitrabatur eſſe matrem
immoderatam quandam intemperan-
tiam. Haec fere de moribus.
De naturis autem ſic ſentiebat, pri-
mum, vt in quatuor initiis rerum il-

lis quintam hanc naturam, ex qua fu-

periores ſenſus, & mentem effici re-
bantur, non adhiberet. Statuebat e-
nim ignem efſſe ipſam naturam, quae
uidque gigneret, & mentem, atque
ſenlin. Diſcrepabat etiam ab jisdem.
quod nullo modo arbitrabatur quid-

quam effici pofle ab ea, quae expers

eſſet corporis. Cuius generis Xene-
cratex, & ſuperiores etiam, animum eſſe
dixerunt: nec vero, aut quod efficeret
aliquid, aut quod efficeretur, poſſe eſ-
ſe non corpus. Plurima autem in illa
tertia philoſophiae parte mutauit. In
quaprimum de fenſibus ipfſis quaedam
dixit noua: quos eſle cenſuit a qua-
dam quaſi impulſione, oblata intrinſe-
cus, quam ille alaolar, nos viſum ap-

pellemus licet: & teneamus hoc verbum

4 quidem.

ſer

ee
ni
Pri
riu
tate

UI;

der⸗
Iein
nan⸗

ri-
I-⸗
⸗
1le⸗
t e⸗
quue
qoe
den
uik.
Gels
eno⸗
nele
ceret
lel.
1 ila
ln
Gdann
qoa⸗
tinle
n.
hun
geu

liquo ſermone.

quidem; erit enim vtendum in re-
. Sed ad haec, quae
viſa ſunt, & quaſi accepta ſenſibus, aſ-

ſenſionem adiungit animorum: quam
eſſe vult in nobis poſitam & volunta-

riam. Viſis non omnibus adiungebat
fidem, ſed jis ſolum, quae propriam
quandam haberent declarationem ea-
rum rerum, quae viderentur: id au-
tem viſum, cum ipſum per ſe cernere-
tur, comprehenſibile. Feretis haec?
Nos vero, inquit. Quonam enim
modo xoταιXe ον diceres? Sed, cum
acceptum iam, & approbatum eſſet,
comprehenſionem appellabat, ſimilem
lis rebus, quae manu prenderentur:
ex quo etiam nomen hoc duxerat, cum
eo verbo ante nemo tali in re vſus eſſet:
plurimisque idem nouis verbis (noua
enim dicebat) vſus eſt. Quod autem
erat ſenſu comprehenſum, idipſum ſen-
ſum appellabat, & ſi ita erat compre-
henſum, vt conuelli ratione non poſ-
ſet, ſcientiam: ſin aliter, inſcientiam
nominabat: ex qua exiſteret etiam o-
pinio, quae eſſet imbecilla, & cum falſo,
incognitoque communis. Sed inter ſci-
entiam, & inſcientiam, comprehen-
ſionem illam, quam dixi, collocabat,
eamque neque in reétis, neque in pra-
vis numerabat, ſed ſoli credendum eſ-
ſe dicebat, quod, vt ſupra dixi, com-
prehenſio facta ſenſibus & vera eſſe illi,
& fidelis videbatur: non quod omnia,
uae eſlent in re, comprehenderet:
ſ quia nihil, quod cadere in eam poſ-
ſet, relinqueret, quodque natura qua-
ſi normam ſcientiae, & principium ſui
dediſſet, vnde poſtea notiones rerum in
animis imprimerentur; e quibus non
principia ſolum, ſed latiores quaedam
ad rationem inueniendam viae repe-

riuntur. Errorem autem, & temeri-

tatem, & ignorantiam, & opinationem,

&& fuſpicionem, & vno nomine omnia,

OVA O0COANONE MEDIAM CONDIDERIT ACADEAMIAM. 39;

quae eſſent aliena firmae, & conſtantis
aſſenſionis, a virtute ſapientiaque re-

mouebat. Atque in iis fere commuta-

tio conſiſtit omnis, diſſenſioque Ze-
nonis a ſuperioribus.
Atque ita in haut paucis a Platone
cum diſſentiret Zeno, exempli cauſa
de animorum immortalitate, & de eo,
quod ſolus hic ſit, qui oculis noſtris
patet mundus, eam doctrinam latius
Tpargi ſentiens Arceſilaus, prudenter

Academiae placita diſſimulauit, ne Pla- Cant.

titiae proſtituta, vileſcerent. Indeque,
vt C umeſt Auguſtino, inſtituit de-

L.
c

tonis myſteria publicata, & vulgi no- 4.
. XVII.
p. 219.

docere potius male doctos, quam do- ed. Ant-

cere, quos dociles non arbitrabatur.

vverp.

Cum Zenone itaque Arceſilaus ſibi Cic. Ac.

omne certamen inſtituit, non pertina-
cia aut ſtudio vincendi, ſed earum re-

rum obſcuritate, quae ad confeſſio-

nem ignorationis adduxerant Soera-
tem, & veluti amantes Socratem, De-
mocritum, Anaxagoram, Empedoclem,
omnes paene veteres, qui nihil cogno-
ſci, nihil percipi, nihilſciri poſſe dixe-
runt, anguſtos ſenſus, imbecillos ani-
mos, breuia curricula vitae, & (vt De-
mocritus) in profundo veritatem eſſe
demerſam, opinionibus & inſtitutis o-
mnia teneri, nihil veritati relinqui, de-
inceps omnia tenebris circumfuſa eſſe-
Itaque Arceſilas negabat eſſe quid-
uam, quod ſciri poſſet, ne illud qui-
em ipſum, quod Socrates ſibi reliquiſ-
ſet, nihil ſe ſcire] ſic omnia latere cen-
ſebant in occulto, neque eſſe quid-
uam, quod cerni aut intelligi poſſit.
Quibus de cauſis nihil oportere neque
profiteri, neque affirmare quemquam,

neque aſſertione approbare, cohibere-

que ſemper, & ab omni lapſu continere
temeritatem, quae tum eſſet inſignis,
cum aut falſa aut incognita, res appro-
baretur. Neque hoc quidquam eſſe
Ddd turpius,

Q. 12.

ibid.

394
turpius, quam cognitioni & percepti-
oni aſlertionem approbationemque
praecurrere.
Huic rationi quod erat conſentane-
vm, faciebat, vt contra omnium ſen-
tentias dies iam plerosque deduceret:
vt, cum in eadem re paria contrariis
momenta rationum inuenirentur, fa-
α% Cilius ab vtraque parte aſſertio ſuſtine-
Stanlei. Letur.²“ Atque hoc eſt, quod Laeertius
cum La- ſpectat, quando enunciationes eum
erti in-Pprimum cohibuiſſe ait propter ratio-
verpreti- hum Ccontrarietates. Primumque
e r in vtramque diſſerere partem aggref-
on„ ſumeſſe. Defendebat item neque fen-
contra- ſus fidem mereri, neque rationem, at-
rietates, que eam ob cauſam Heſiodi dictum lau-

zbid.
a „πÜ&
X
Laett.
1IV,28.
b &τ&-
Oτασια

Euſeb. dabat:
aen. . Ilgnaras hominum ſuſpendit numina
mentes
L. 3. adu. Id tamen, ſi fides Auguſtino, omne

Acad.l.c. ſpectabat eo, vt Platonis occultarentur
myſteria, cuius interea dogmata Aca-
demia retinebat & tuebatur, atque cum
iis poſtremo communicabat, quibus in
ea conſeneſcere viſum eſſet.

Laert. Primus quoque, Laertio autore, mo-
IV, 28. dum diſputandi, traditum aPlatone, im-
mutauit, atque quaerendo & reſpon-
De mb. dendo acre magis ac litigioſum illud ef-
I, 1. fecit. Qua dere ita Cicero: Socrates

cere ſolebat eorum opiniones, quibus
cum diſſerebat, vt ad ea, quae ii reſpon-
diſſent, ſi quod videretur, diceret. Qui
mos cum a poſtecxioribus non eflet re-
tentus, Arceſilas eum reuocauit, inſti-
tuitque, vt ii, qui ſe audire vellent, non
de ſe quaererent, ſed iĩpſi dicerent, quid
ſentirent. Quod cum dixiſſent, ille
contra. Sed qui audiebant, quoad po-
terant, defendebant ſententiam fuam.
Apud ceteros autem philoſophos, qui
quaeſiuit aliquid tacet, quod quidem
iam fit etiam in Academia. Vbi enim

— -

percunctando atque interrogando eli-

PARS IV. AkCESIILAVS. CAP. II. I.

is, qui audire vult, ita dixit, voluptas
mihi videtur eſſe ſummum bonum,
perpetua oratione contra diſputatur,
vt facile intelligi poſſit, eos, qui ali-
quid ſibi videri dicant, non ipſos in ea
ſententia eſſe, ſed audire velle con-
traria.
Haec ſchola autem ab Arceſilao con-
ſtituta, Academiae ſecundae nomen ob-
tinuit, eo, quod a Platone deſcendiſſet,
media item, vt a noua diſtingueretur,
quam Carneades poſtea condidit.
Quamuis hanc ab illa diſtinguere Cice-
ro minime videatur, nouae Academiae
nomine eam, quam mediam nos appel-
lamus, complexus. Quamuis autem Academ
veroſimile ſit ſecundae, vel mediae, no-Q.l.
mineprimum eam appellatam minime “ 12.
fuiſſe, alia tamen noua conſtituta ſuc-
ceſſu temporis allegatis nominibus ma-
gis innotuit. . alias
. . . . alias
Academicorum iſtorum epticis giſcre-

in eo verſabatur diſcrimen, quod licet pantias

comprehendi quidpiam poſſe nega-obſeruat

rent, verum & falſum tamen a re- urdii
3 . . Empiric.
bus ipſis non tollerent. Contra ea Pyreh.

potius phantaſmata alia vera, falſa a- Hypot.
lia eſſe defendebant. At Sceptici, 33.
ad vtrumque indifferentes eſfe res Cic. in
ſtatuebant, & partem vtramque ra- Ac. Qq.

tione poſſe defendi. Porro Acade- var

mici res quasdam penitus improbabiles de Se&t.
eſſe, alias aliis probabiliores defendunt, philoſ. c.

ita, vt eis oblatis affirmando vel negan-XX. p.
do vir ſapiens reſpondere queat, pro- ¹07.
babilitatem ſecutus, modo aflenſum ſu-
ſtineat. Sceptici contra omnes omni- Euſeb.
no res perinde ſe habere defendunt, iu- Hraep.
dicium reſpuentes omne, atquea ſen-
ſibus pariter ac ratione veritatem ap-
prehendipoſſe negantes, vt fides pro-
inde nunquam ſit habenda, ſed firmos
atque immotos ſine opinione perſiſte-
re nos oporteat, de nulla re affirmantes
magis quod ſit, quam quod non ſit.
CAP.

XIV. c. 4·.

Ptas
um,
nur,
1al.
inen
von-

con.
lob-
lller
etur,
lict.
Cice-
mie

pe;

Uterh Acalem

no⸗Q1.
nime1
ſuc.
8Ma-
lis
MMirſe.
licet pantias
1. Obleruat
t e0 Pynth.
1. Hypot.
epti . 3.
. res bie⸗ in
4e.
le 14. adde
Acade- vol.

bles ze delt .
dunt, tilel..

XI. b.
egan-
le 107.
,Pfo-
nn fu⸗
. guleb.
Praep⸗

1, I-’Y

aſen-⸗
1.
eS o-
ſirmnos
erliſte⸗
ſt
N.

aeet. Herum maxime ex omnibus au-
Ga Atoribus amplectebatur, cuius adeo

PIRIFIEN EFT APOPHIIHIEGMATA HVS

CAP. III.
VIRTVTES ET APOPHTHEGMATA EIVS.

ſtudioſus erat, vt ſemper ante ſomnum
eius carmina legeret, mane item, ſimul-
ac ſurrexiſſet. Ad amaſium ſe ire di-
cens, quoties ad eum legendum ſeſe
accingeret.
Pindarum quoque dicebat ad vocem
excitandam, verborumque praeben-
dam copiam maxime idoneum.
Sententiis referta, atque ſuccincta,
vtebatur oratione, aequiuocis * dele-
ctatus. In reprehendendo acrior erat
atque liberior, vnde Timon de eo:
Et te, cum obiurgas, iuuenem vixiſſe
Mbmön!.
Exemplum in eo genere apud Laer-
tium habemus, in dictis, quibus iuue-
nem praefidenter locutum reprehen-
dit, in alium item parum modeſtum a-
nimaduertit, & reliquis.
Emone quodam Chio, turpiſſimae
formae homine, quam tamen commen-
datiſſimam ſe habere ſibi perſuaſerat,
Arceſilaum, dum chlamyde pretioſa
feſe ornaret, interrogante, an amare
ſapienti etiam non liceat? Num, ait,
de o roges, qui tam pulcher, vt tu ſis
tamque’ orͤnatus, interrogas?
Homini effeminato, faſtum ſibi ex-
probranti, iſto verſu*
Iucet rogem te caſta, aut obmuteſoeere?
ſtatim reſpondit:
Quid dura nobis & noua affers
femina èò
Hominis ignobilis atque indocti in-
uietatus ſermonibus, dixit:
Obſeoena nati ſeruorum loqui ſolent.

—.—

De alio, qui inepte ſublata voce mul-
ta iactabat, hoc ipſi nocuiſſe aiebat ſo-
lum, quod nutricem nactus eſlet faſti-
dioſam. Quibusdam omnino reſpon-
dere haut dignabatur.
Foeneratori cuidam, qui, litterarum
amans, aliquid ſe neſcire profiteba-
tur, iſtis ex Sophoclis Oenomao re-
ſpondit;
Neſcit latentes tranfitus ventorit
auis.
Temella, PARIVS*adſit, ni in prae-a Ioc' via
ſentia. eſt in ae-
Dialectico cuidam, ex Alexini ſcho- quiuoca
la, qui quippiam, quod dignum eſſet cenn,
Alexino, proferre haut poſſet, quidPhi- &σ,
loxenus operis, lateribus coquendis in- quae &
tentis, fecerit, narrauit. Illis nempe partam,
quoddam ipſius carmen cantu ſuo mi- & quae-
ſere deformantibus, lateres eorum il- Sat, gnodl
lum conculcaſſe, dicentem, ita vos, mea latine ex-
corrumpentes, diſſipando veſtra vlci- primi
ſcar. non po-
Aegerrime ferebat, ſi quis liberales tuit.
artes in tempore non didiciſſet.
Solebatque in diſſerendo hoc lo-
quendi genere vti: arbitror equidem, &
non aſſentietur iſtis ile, cuius nomen
appellabat. Idque diſcipulorum quo-
que plurimi, pariter ac dicendi modum,
geſtusque eius omnes, imitabantur.
Obiectis acute occurebat, atque ora⸗
tionem ad id, quod erat propoſitum, a-
pte flectebat, omni ſe tempori accom-
modare peritiſſimus.
Maxima eius in perſuadendo vis erat,
plurimosq; hiſce virtutibus ſibi diſcipu-
los conciliauit, quamuis illius in repre-
hendendo acerbitate haut raro acrius

* T Xαα ααενιταας τ. νtιτον. Laer-
tii interpres vertebat? In locutione diftincze ſin-
gulas boces proferebnt.

*X Iſti omnes verſus ſunt veterum Comicorum
notiſſimi, quales ita ex improuiſo opportune ap-
plicati gratiam ſolent habere.

Ddd 2 exciperentur,

Plut.

Quom. pore M drachmas miſit.

exciperentur, quod aeq uiſſimo animo
illi, & perlibenter, tolerare ſolebant.
Cetera optimus erat, multaque ſpe
auditores ſuos implebat.
In communicandis vitae neceſſariis

liberaliſſimus erat, ad ferenda beneficia

promptiſſimus, quae latere tamen cum
maxime cupiebat, ab eo genere vanae
jactationis maxime alienus. Hinc
Cteſibium, morbo decumbentem, cum
viſitaſiet, eumque inopia laborare ſen-
ſiſſet, plenum nummis ſaccum eius pul-

vino ſubiecit, quo inuento ille, Arceſi-

lai hic dixit luſus eſt. Eidem alio tem-
Eandem

dic. a rem Plutarchus narrat, Cteſibio tamen
dul. ab Apellem ſubſtituens, Chium pictorem,

amic.

63. C.

Laert.

P. quem poſt alia humanitatis argumenta,
cum viſitaſſet Arceſilaus aegrotum, e-
jusque pauperiem animaduertiilet, ab-
iens, atque paulo poſt reuerſus, ſecum
allatis drachmis XX lectulo Apellis ſeſe
applicuit, atque nihil hic eſt, inquiens,
praeter quatuor Empedoclis elementa,
ignis, aqua, terra, & aether ſuperiora
petens, tu vero minus commode mihi cu-
barez videris, puluini ſubmouendi oc-
caſionem captauit, qua accepta, pecu-
niam eidem clanculum ſubiecit. Quam
repertam anus, quae curam gerebat ae-
groti, vbi cum admiratione Apelli o-
ſtendiſſet, ille ridens, eſt iſtud ex illis,
inquit, quae Arceſilaus committere ſo-
let furtis.
Archiam Arcadem Eumeni, Perga-

IV, 34. mi Regi, commendeuit, a quoad maxi-

mos ille prouectus honores fuit. Li-

beralisque ipſe, & argenti minime cu-
pidus qui eſſet, ad menſas argentario-

396 PARS' IV. ARCSTIIAVS CAP. II. Ir.

rum* ſaepe currebat, & praeterquam,
quod ad Archecratis & Callicratis men-
ſas frequens eſſet, eorum, qui aurum
ſignatum haberent menſas omnes aſſi-
due frequentabat, plurimisque ſuppe-
ditabatſumtus, & pecunia collatitia eos
iuuabat. * Aurea quoque nonnemi-
ne pocula abeo mutuante, quibus ami-
cos exciperet, pauperem eum eſſe vbi

reſciuit Arceſilaus, pocula ab eo repe-

tere noluit. Alii rem ita referunt, ea
ipſi Arceſilam eo propoſito mutuo de-
difſe, atque reddere volenti, eo quod
pauperem noſſet, donauiſſe.
Praedia autem in Pitane habebat, ex
quibus ipſi quantum opus eſſet Pytades
trater ſuppeditabat. Sed & Eumenes,
Philetaeri filius, ampliſſimis eundem
identidem donis eſt proſecutus, quae
cauſa etiam fuit, vt ei ſoli Regum ſeſe
addiceret.

Cum plurimi autem Antigonum ſe- Laert.
querentur, illiusque limina falutandi 1V, 39

cauſa aſſidue tererent, ipſe quidem ſe
continebat, in eius nolens peruenire fa-
miliaritatem. Hierocle vero familia-
riſſime vtebetur, qui Munychiam prae-
ſidio tenebat, & Piraeeum, ad eumque
feſtis diebus aſſidue ventitabat. Cum-
que ille eum, vt iret Antigonum ſaluta-
tum, aſffidue hortaretur, id ille conſtan-
ter eſt deprecatus, atque ad limina An-
tigoni eum comitatus, ibi ei valedixit
ſemper. Poſt naualem pugnam, a par-
tibus Antigoni infeliciter pugnatam,
multis conſolatorias ad eum ſcribenti-

bus epiſtolas, Arceſilaus ſilebat. Et lega-

tione pro patria ad Antigonum functus
Demetriade, fruſtra operam perdidit.

* Ad quas accedere diſſerendi cauſa viris ſapi-
entibus ea aetate vſu receptum. Praeterea depo-
ſitam apud eas pecuniam in vſus amicorum ab iis
repoſcere volens Arceſilaus, ad illas frequentior
comparuiſſe videtur.
* Graeca Laertii, Stanleio non magis quam La-

ertii interpretibus intellecta, iuxta Salmaſium verti-
mus de foenore Trapez. P. 5472. Stanleius ita: Li-
beralis erat & ab auaritin inmunis, bt patait ex
argenteis gaſir, & cammerciis cum Archecrate &
Callicrate. Faſa aurea hbabebat multa, que
multis ad conuiuia commodabat.

Maximam

lLaert.
IV,40. Xit
ve
ti

Laert,

66.

me

Ppri

10 ti
Drei
uo⸗
quoe
Ana
Cui
Vt:

lnam,
men-
Urun
all.
ppe-
1n eos
nemn-
Sanmu-
le rbi
repe.
t, e
lo de.
Juoc

1t, eX
tades
enes,
ndem
une
n ſeſe

ſe-Laert.
tandi t 3
en ſe
elr⸗
dprre⸗
mae
Cum-
luta-
nſtan-
ecixit
4 Par-
tanm,
enlti-
lega⸗
ncus
Git.
—

VIRETVIES APOPHIITIEGMATA MORS. 397

Laert. Maximam partem in Academia vi-
IV, 40. xit, a publicis remotus negotiis, in Pi-
raeeum tamen, vt paulo antea dictum,
ventitabat, Hieroclis amore, quod vi-
tio ei haut pauci vertebant.
Victu magnificus erat, Ariſtippus
alter, conuiuiis indulgens haut raro.
Theodotam vero & Philetam, Elien-
enſes meretrices, publice adamabat,
quod cum ei improperarent haut pau-
ci, Ariſtippeis ſeſe ſententiis defen-
dit. Erat autem amoribus deditiſſi-
mus, & adoleſcentum commercia am-
biebat, quae cauſa eſt, cur Chio Ari-
ſtoni, ſecta Stoico, corruptor iuue-
num audiat, improbus item, & nul-
lius pudoris. Referuntur autem in-
ter delitias eius Demetrius & Leocha-

res: Ipſum vero Demochares, Lache-

tis filius, & Pythoeles, filius Bugeli,
maxime amauerunt.
Multaum propterea eum Hierony-
mi Peripatetici familia vexabat. Is
cum amicos ad celebrandum Alexandri,
Antigoni filii, natalem inuitaſſet, cui
celebrando magnam pecuniae vim An-
tigonus quotannis deſtinabat, diſputa-
re inter pocula Arceſilaus noluit, &

proponenti quaeſtionem Aridelo, vt-
que ipſe de ea diſſerere velit oranti,
optimam philoſophi notam eſſe aiebat,
noſſe cuiusuis roi oportunitatem
A faſtu ita erat alienus, vt ipſe diſci- Laert.
pulis ſuis aliorum magiſtroram audien- 1V, 42.
dorum extiterit autor. Cumque ado-
leſcens quidam, patria Chius, ſuae qui
eſſet diſciplinae, dixiſſet, magis Hie-
ronymi ſibi probari doctrinam, ipfe
manu apprehenſum ad illum deduxit,
atque ei, vt pro dignitate ſua curam
ipfſius gereret, commendauit.
V vero, vhi medicamentorum & me- Anton. &
dicorum mazxima copia eſt, ibi plurimos Max. S.
morbos eſſe Contingit; Sic, vbi plurimae O1 P.167
leges ibi ſuummam eſſe iniquitatem aie-
bat.
Dialecticam, aiebat, Ffuge, Jusgue deb. . .
dequé confundit omnia. Smiles item 473.

dialecticos aiebat eſſe ludentibus alea,

qui decipiantur quidem, ſed non ſene de-
ledtatione.
Paupertatem, vt Ithacam, aſperam
eſſe aiebat, ſedoptimam prolisnutricem,
vt quaez aſſuefaciot frugalitati & abſti-
nentiae, & omnis virtutis optima ſit
palacſtra. ““

Stob. S.
XCG II. p.

515.

CAL. IV.
UMU MORS FEIVS.
lern Mri Proximus Pyladae, fratri, "te perferendum dedi. Quia enim va-
43 quicquid fuit bonorum teſta- etudine identidem laboro, teſtamen-

mento legauit, quod in Chium eum
primum, inſcio Moerea, inde vero
Afhenas deduxiſlet. Teſtamenti ve-
ro tria exempla confecit: vnum quod
Eretriam ad Amphicritum: alterum
quod amicis Athenienſibus: tertium
quod Thaumaſiae mitteret, proximo
agnato ſuo, vt apud ſe illud afſeruaret.
Cui poſtremo ſequentes litteras iun-
XIt:
Arceſilaus Thaumaſiae S.
*Teſtamentum meum Diogeni ad

*„tum conficere placuit, ne humani
aliquid paſſus, ex hac vita cum ali-
*„qua tui iniuria diſcedam, quem tan-
*ta animi in me eſſe propenſione ſae-
“*„Pius fui expertus. Teigitur, omni-
Vm mihi amiciſſimum, illud cuſto-
cdire velim. Dignum te ofſtende mea
*fiducia, vt pateat me ſtolidum in e-
*Iigendo haut fuiſſe.,
Mortuus autem in delirio eſt, poſt- er.
quam vino ſe largius inuitaſſet, anno 4.
aetatis LXXV, qui quartus Olympiadis
Dddʒ3 CXXXIV

17

398 PAROS IV. LACVES.
CXXXIVextitit, quod ex Lacy-
dae in ſchola ſucceſſione colligitur,
quam in iſtud incidiſſe tempus eſt
manifeſtum. Ei vero Athenien ſes ea
magnificentia, qua alii nemini, funus
inſtruxere.

CARNNVAD. CAP. J.

Vxorem domum non duxit, liberos Laert. i8.
ſuſcepit nullos, Olympiade vero iux-
ta Apollodorum (XX floruit.
Nomine eius tres alii celebrantur, ibid.
Primus veteris Comoediae poeta, E-
legiacus alter, tertius ſtatuarius.

LACYDES.

Rceſilao ſucceſſit LACYDES, Cy-
renaeus, patre Alexandro geni-
tus, vir eximiae grauitatis, qui
inſtituti ſui haut paucos aemulos ha-
buit. Fuit ab adoleſcentia plurimum
bonarum litterarum ſtudiis dedlitus,
pauper quidem ſed venuſtate atque
Vrbanitate ſumma.
ld. Rei familiaris curam ita geſſiſſe aiunt,
vt, ſi ex penu aliquid depromendum
fuiſſet, fores obſignaret, ſigillum au-
tem per foramen in cellam penuariam
proiiceret, ne quis illud ſibi impru-
denti aufferret. Quod obſeruantes
ſerui eius, frequenter illud tollebant,
foribusque apertis, quicquid viſum
eſſet aufferebant, ſigillum vero in cel-
lam rurfſus coniiciebant, ita vt nun-
uam illos ipſe deprehenderet.
At, quod maxime narratu iucun-
dum, ea re, Numenio referente, ad
mediaz Academiae ſententiam, quod
ſenſu nihil aſſequi liceat, adductus fuit.
Ita enim argumentabatur: Quomodo
certo ſenſus quippiam comprehbendere

I aert.
IV, 59.

ap. Euſeb.
Praep.
XIV, 7.

poſſe exiſtimem, qui toties his meis ſen-

ſebus deceptum me norim?d Domo enim
IR quando egredior, oculis meis videre
me puto ea in cella mea relinqui, quo-
rum redieny inuenio nihil, quod ſieri
haut poſſet, niſi fallenent ſenſus, atque
incertitudine laborarent.
Arceſilao defuncto ſcholae indeptus
magiſterium, anno quarto Olympiadis
CXXXIVin Academiae docere coe-
pit hortis, quos Attalus Rex inſtruxe-

Laert.
1V, 60.

rat, qui Lacydeani inde ab eo ſunt ap-
pellatt. Nouae eum Academiae auto-
rem Laertius facit, quem Suidas ſecu-
tus fuit, notabili errore. Muneri per
annos praefuit KXVI, poſt quorum
decurſfum eo ſe abdicauit, viuusque
diſcipulis ſuis, Lelecli & Euandro, Pho-
cenſibus, eo ceſſit. Quod factum O-
lympiadis CXITanno II.
Eum, cum ad ſe Attalus accerſeret,
imagines Regum procul eſſe intuendas
dixiſſe fertur.
Iam ſenex, Geometricis ſtudiis cum
animum applicuiſſet, eumque interro-
gaſſet nonnemo: Jam ne vero demum
eſt tempus? reſpondit: an ne iam vero
demum quidem?
Relatum eſt Athenaeo, Lacydemat-
que Timonem, philoſophos, ab ami-
corum nonnemine inuitatos, vt biduo
ſecum eſſent, largius, vt ceteris pla-
cerent conuiuis, bibiſſe. Tum vero
Lacydem, cum in cerebrum iuiſſet vi-
num, diſceſſſee, Timonemque etiam
ſe clam ſubducere animaduertentem
Homericum iſtud protuliſſe: . x „
Praeælarum facinus! caeſum ſic He- b.K,
Aora vici. 393.
Cumque proxima die eodem loco
in Timonem iterum incidiſſet, eum-
que vno hauſtu ſiccando poculo im-
parem vidiſſet; vt illud iterata vice ori
vidit admouere, alio verſu Homerico
in eum luſit.
Quam miſeri noſtris opponunt viri-
bus arma!
Sed

Athen. L.
X. p. 438.

Ib. 2 v.
127:

elzꝛen.

Aefian.
V. H. II, 1
41. b
Laert.

1W61.

laert,
IV,62.
bCie. A.
cad. Q.
quoda⸗ e
ee tamenge
Stanleil ,
irenin,9
non 0 l
Carnea. te
lemſel I
Olkomr
chum
iſta Cie.
JOnis
perti
nent, Iu

1 11
IV, R
Phut.
Sympos.

CVh. I.

105laert is
UX-

tur, bi.

.

eret,
ndar

CI
10
1
veſe

Atken .
mat-
Vb.38⸗
r. 546

duo⸗
Pl⸗
ero
t vi⸗
etum
ntem

1X, 1
—I-
N.

oco
eu⸗
im⸗
ce Oli
erico

lb. 75 H

ged

“

IV, 61.

,

PATRIA, PAEENTES, AFTAS &ρ 30

Aelian. Sed & Aelianus duos philoſophos
V. H. II, iſtos potentiſſimis accenſet potatori-
41 bus, neque immerito forſan, vini e-
Laert. . . .
nim exceſſu in paralyſin Lacydes in-
cidit, ex quo morbo diem obiit anno II
Olympiadis CXLI.

Philoſophicos libros ſcripſit, & de Mame:
natura.
. . . Praep.
In ſchola ſucceſſorem, vt dictum, XIV 7.
habuit Euandrum; Euander diſcipulum
ſuum Egeſinum, quem Hegeſilaum vo-
cat Clemens Alexandrinus, Pergamo L. I.

ortum, Egeſmus denique Carneadem. rom. d.
301. C,

CARNEADES.

CA P.

1. .

PATRIA, PARENTES, AEFTAS ET MAGEL

STRI
ARNEADES, Egeſini ſucceffſor,
patria Cyrenaeus fuit vnde Ci-
cad. . cero acutum dicit fuiſſe, vt Poe-
IV, 3, num. Patrem nectus eſt Epicomum,
quod pa- vel Philocomum. Apobhodorus, Dio-
cetamen geni Laertio allegatus, mortuum aitO-

stanlei ſympiade CILXII, verum mendo textus
dixerim,

non?: ad . .
Carnea- tempus eius natale Appollodori verba
dem ſed referenda eſſe, quod, eo fundamento
Clitoma-nixi, in primum annum Olympiadis

nn. CLXII incidiſle ſtatuamus licet. Ad-

rONis

3 Laert.
IV, 62.
bCic. A-

nent.

lucem editum fuiſſe, quo tempore Car-
Laert.

I *. éa Cyrenae ſint celebratra, a quibus &
nomen eum duxiſtée a vero minime
Sympos. abludere videtur.
QVi, I. Hoc vero tempus cum poſt conſti-
tutam iam Callippicam periodum in-
cidat, iuxta Petauii methodum com-
putabnnus, quae licet omni exceptio-
ne maior haut ſit, Scaligeriana tamen
praeſtat, hanc enim cum Ptolemaei
conciliare obſeruationibus haut licet.
Eſt igitur Olympiadis CLXNannusIV
Periodi Iulianae 4585
Epocha Periodi Callippicae 4383

laborat, dubium enim nullum eſt, ad

ditque Plutarcho allegatus Florus, ſe-
perti- ptima die menſis Thargelionis eum in

EIVS.
ua ſubduéta remanet 202
Subductisque duabus infu-

per periodis 152

remanent 50
Eſtque adeo annus, de quo ſermo eſt,
tertiae periodi 50nus. Neomenia He-
catombaeonis, Iunii d. 26, quae eſt y
dies anni Iuliani. Septima Tharge-
lionis, iuxta Petauium eo, tempore
anni Attici dies 302 extitit.

a 177
adde 302
Summa 479 .
deductis 365
remanent 14

Eſt autem dies II4 anni Iuliani A-
prilis dies 24, in quem proinde 7mna
Thargelionis incidit, ea vero, cum,
proleptice loquendo, littera Domini-
Calis fuerit B, dies ſolis fuit. .
Egeſini Academici diſcipulus fuit, a e- 4.
Stoico vero Diogene dialecticam didi- V
cit: vnde inter diſputandum dicebat Id, ib. c,
haut raro: ſi recte concluſi teneo, ſi 30.
