minus, minam Diogenes reddet: haec
enim merces erat Dialecticorum.

CA.

Cic. Acad

Qlv, 6.

Geſino in Schola ſucceſſit, eumque
ab Arceſila quartum Cicero nume-
rat, mediae autore Academiae, afſen-
ſus introducéta ſuspenſione, rerum
nixa incertitudine. Nouam vero A-
cademiam Carneades inſtituit, eiusdem
generis ſuſpenſionem amplexam, quam
eadem defendebat acrimonia, funda-
Namen, Mentis licet mitioribus nixa. Nem-
ap Euſeb. pe incomprehenſibiles res non ideo
Praep. eſſe aiebat, quod ita rerum ferret na-
XIV, 5. tura, vt Arfſceſilao viſum, nam prout
in ſe res exiſtit, & aliquid de eaaffir-
matur vel negatur, vel verum eſt, vel
falſum, quousque ad rem ipſam refer-
tur. Verum rebus in ſeipſis quales
ſunt permanentibus, phantaſma ab iis
. &iimaginem deriuamus, quae maxi-
mam partem fallacium nuntiorum imi-

nobis. Omnibus veris item aliquid
falſitatis eſſe admiſtum, illamque ſi-
milem adeo vero eſſe, vt nulla certa iu-
dicandi atque aſſentiendi ſuppetant ar-
gumenta, vnde verum quid ſit per-
cipere haut liceat. Nihilominus ta-
men rigidus erat eοτ Academicae
defenſor, negabatque percipi quippi-
am poſſe, ne hanc ipſam quidem pro-
poſitionem: nihil 4 quod percipi va-
Cic. A- leÄat. Eamque in rem ita eſt argutatus:
cad. Q. Duo ſunt genera viſorum. In vno
IV, 3. haec eſt diuiſio: alia viſa ſunt quaeper-
—R cipi poſſint, alia quae non poſſint. In
altero haec: Alia viſa ſunt probabilia,
alia non probabilia. Itaque quae con-
tra ſenſus, contraque perſpicuitatem
dicuntur, pertinent ad ſuperiorem di-

cere oportet, Quare tale viſum nul-
lum eſt vt perceptio conſequatur, vt
autem probatio, multa. Etenim con-

PARS IV. OAkNEADES CAP. MW.
CAP. II.
VT NOVAM ACADEMIAM CONDIDERTIT.

des, inquit, non ſolum Stoicis, ſe

tata morem, mentitur atque imponit

viſionem: contra poſteriorem nihil di-

tra naturam eſſet, ſi probabile nihi
eſſet.

Pienius Sextus Empiricus: Carnea-adv. Ma-
d themat.

. . . 167.
etiam omnmibus, qui eum praecefle- q.

runt, aduerſabatur de eo quod iudi- ex verſ.
cat. Et primum quidem & commu- Herueti.
ne eſt ei aduerſus omnes argumentum,
per quod oſtendit abſolute nihil eſſe a
quo iudicetur veritas: non rationem,
non ſenſum, non phantaſiam ſeu vi-
ſionem, nee vllum aliud ex iis quae
ſunt. Haec enim omnia, vt vno ver-
bo complectamur, nos fallere. Secun-
dum autem, quo oſtendit, quod et-
iamſi ſit id quod iudicat, non poſſe id
conſiſtere absque affectione, quae fit
ab euidentia. Quoniam enim vi ſen-
tiendi differt animal ab inanimatis, o-
mnino & ſe, & externa, per eum appre-
hendet. Senſus autemmanens immo-
bilis & impatibilis, & immutabilis, nec
eſt ſenſus, nec aliquid apprehendit.
Mutatus autem, & quodammodo afle-
ctus ab incurſione euidentium, tunc
res iudicat. In affectione ergo ani-
mae, quae oritur ex euidentia, quae-
rendum eſt id quod iudicat. Haec
autem affectio debet iudicari, cum id
appareat, quod ipſam immiſit. Quae
quidem affectio non eſt alia, quam
phantaſia. Quamobrem dicendum eſt
etiam phantaſiam eſſe quandam in a-

nimali affectionem, quae & ſe & aliud

oſtendat: vt cum aliquid adſpexeri-
mus, ait Antiochus, viſu quodammo-
do afficimur: nec ſic habemus af-
fectum, vt habebamus priusquam ad-
ſpiceremus. Per eam autem altera-
tionem duo apprehendimus: vnum,
ipſam alterationem, hoc eſt phantaſi-
am: ſecundum autem, id quod indidit
alterationem,

—,—0 —NVVC

— — — —

4

adr. Ma.
themat,
b.167.
. 1.

e verl.
Hemeti.

mne
i⸗
ne⸗
nec
id

e

Et ſimiliter in aliis ſenſibus. Quomo-

do ergo lux & ſeipſam indicat, & o-
mnia, quae ſunt in ipſa: ita etiam phan-
taſia, cum ſit dux princeps cogitatio-
nis quae eſt in animali, debet inſtar
lucis & ſeipſam oſtendere, & indica-
re euidens illud, quod eam effecit. Sed
quoniam non quod vere eſt ſemper
indicat: ſaepe autem fallit, & diſcre-
pat arebus, quae eam immiſerunt, vt
mali nuncii; neceſſario ſequitur, quod
non omnis phantaſia poteſtrelinquere
iudicium veritatis, ſed ea quae ſolum eſt

vera. Rurſus, quoniam nulla eſt adeo vero quae videtur falſa.

vera, vt non poſſit eſſe falſa, & in
qualibet, quae videtur eſſe vera, inue-
nitur aliqua falſa, quae minime ab ea
differt, erit iudicandi autoritas in com-
muni phantaſia, ſeu viſione, tam ve-
ri quam falſi. Communis autem horum
phantaſia non comprehendit. Si au-
tem non comprehendit, nec erit, quod
judicet. Si nulla autem phantaſia vim
habet iudicandi, nec ratio erit id quod
iudicat: ea enim deducitur a phanta-
ſia. Nam primum quidem ei debet ap-
Parere id quod iudicatur. Nihil autem
poteſt apparere absque ſenſu experte
rationis. Neque ſenſus igitur, rationis
expers, neque ratio eſt id quod iudicat.
Atque haec quidem, aliis reſiſtens

Prhiloſophis, diſſerebat Carneades, vt

oſtenderet non eſſe quod iudicat. Ro-

gatus autem ipſe quoque, quidnam

eſſet, quod iudicaret de vita traducen-
da, & acquirenda beatitudine, co-
gebatur per ſe aliquid de eo decer-
nere, aſſumens & probabilem phanta-
ſiam, & probabilem ſimul & indiuulſam,
& diſcurrentem ſeu circumeuntem.
Quaenam ſit autem harum differentia,
breuiter eſt oſtendendum. Phanta-
ſia ergo ſeu viſio, eſt alicuius phan-
taſia, nempe & eius, ex quo fit, &

NOVA ACADEMIA CONDIA.

4078J 4061
alterationem, nempe adſpectabile. eius in quo ſit. Et ex quo quidem fit,

vt externi ſubiecti ſenſilis. In quo au-
tem fit, vtpote hominis. Quum au-
tem ſit eiusmodi, duas habet habitu-
dines: vnam quidem, vtad id, quod
phantaſia apprehenditur: alteram au-
tem, vt ad id quod viſione apprehendit.
Et ex habitudine quidem ad id, quod
viſione apprehenditur, fit vera vel falſa.
Et vera qu&lem, quando conſonat cum
eo quod phantaſia Preniencitur :falſa
autem quando diſſonat. Ex habitu-
dine ad id, quod apprehendit, alia
quidem eſt, quae videtur vera, alia
Ex quibus,
quae videtur quidem vera, appellatur
emphaſis apud Academicos, & proba-
bilitas, & probabilis phantaſia. Quae
autem non videtur vera, appellatur
apemphaſis, & improbabilitas, & non
Probabilis phantaſia. Neque enim
quod ex ſe videtur falſum, neque quod
eſt quidem verum, non autem videtur,
a natura habet inſitum, vt nobis per-
ſuadeat. Ex his autem phantaſis, ea
quidem quae eſt aperte falſa, & non
videtur vera, reprobanda eſt qui-
dem, neque eſt idquod iudicat, ſi ſit
uidem ex eo quod eſt, ab eo autem di-
ſcrepet, & ei non congruat: cuiusmodi
erat vna ex furiis, quae ab Electra in-
currit in Oreſtem. Eius autem, quae
videtur vera, alia quidem eſt exilis, vt
quae eſt in eo, quod minimum abeſt
Vt cernatur: aut quod non ſit ſatis
ſpatii: aut propter imbecillitatem viſus,
qui confuſe aliquid accipit, & non ex-
preſſe. Alia autem eſt quæ iuxta cum eo,
quod apparet vera, hoc quoque habet,
vt valde videatur vera eſſe. Ex quibus
rurſus, quae eſt quidem exilis, & ſoluta,.
remiſſaque phantaſia, non poteſt eſſe id
quod iudicat. Eo enim quod neque i-
pſa, neque id quod eam effecit, aper-
te demonſtratur, non poſſumus
RKece perſuaderi,.

1

perſuaderi, neque ad afſenſum pertrahi.
Quae autem videtur vera, & ſatis ap-
paret, eſt ea quidem iudex veritatis,
yt vult Carneades.
Quum autem ea ſit quae iudicet, ſa-
tis magnam habet latitudinem, & vbi
ea intenditur, alia in alterius ſpecie,
probabiliorem, & quae vehementius
pulſat, habet viſionem. Probabile
autem in praeſentia dicitur tripliciter.
Vno quidem modo id, quod eſt ve-
rum, & videtur verum. Altero au-
tem, id quidem quod eſt falſum, VI-
detur autem verum. Tertio autem,
verum commune vtriusque. Vnde
id quod iudicat, erit phantaſia, quae
videtur vera, quam etiam probabilem
appellant Academici. Incurrit autem
nonnunquam etiam falſa, vt neceſſe
habeat aliquando vti communi phan-
taſia falſi & veri. Non tamen propte-
rea, quodea rarius incurrit, ea in-
quam, quae verum imitatur, fides
non eſt habenda ei, quae magna ex par-
te eſt vera, cui euenit, vt per eam magna
ex parte dirigantur iudicia & atliones.
Atque id quidem, quod primo &
communiter iudicat, ex Carneadis ſen-
tentia, eſt huiusmodi. Quonliam au-
tem aliquando non vnius generis con-
fiſtit phiantaſia, ſed catenae inſtar al-
tera pendet ex altera, aderit ſecundum,
quod ijudicet, nempe ſimul probabi-
lis & indiuulſa phantaſia. Vt, qui ho-
minis attrahit viſionem, neceſſario
etiam accipit viſionem eorum quae
ſunt circa ĩipfum, & eprum quae funt
eytra. Eorum quidem, quae ſunt cir-
4 ipfum, coloris, magnitudinis, figu-
rae, motus, ſermonis, veſtitus, calcea-
menti. Eorum autem, quae funtex-
tra, vt aeris, lucis diei, coeli, terrae,
amicorum, & aliorum omnium. Quan-
do ergo nulla ex his phantaſüs nos tra-
xerit, vt videatur falſa, ſed omnes co-

pPARS IV. CARNEADESE CAp. II

dem concentu videntur verae, magis
credimus. Nam quod iſte ſit Socra-
tes credimus ex eo, quod omnia ei
adſint, quae conſueuerunt, color, ma-
gnitudo, figura, geſtus, pallium, quod
hic ſit, & nulla in re a ſeipſo diſſideat.
Et quomodo nonnulli Medici eum,
qui febricitat, iudicant non ex vno
ſymptomate, vtpote ex vehementia

pulſus, aut ex abundantia caloris, ſed

veluti ex concurſu caloris ſimul & pul-
ſus, ex vlceroſo tactu, & ex rubore &
ſiti, & iis, quae in ſimili proportione
conueniunt: ita etiam Academicus ex
viſorum concurſu facit iudicium ve-
ritatis. Et quum nullum ex iis, quae
ſunt in concurfu, viſis, tanquam fal-
ſum eum attrahit, dicit verum efſe,
quod incurrit.
uod autem ad fidem faciendam quae
diuelli non poſſit concurſio requiratur,
patet exemplo Menelai. In naui enim
relicto Helenae ſimulacro, quod Troia
abduxerat, tanquam Helenam, quum in
Pharumiinſulam exſcendiſſet, videt ve-
ram Helenam: & ea conſpecta veramat-
trahens phantaſiam, non tamen credit
ei phantaſiæ, propterea quod abſtrahe-
retur abalia, qua ſciebat ſe in naui reli-
quiſſe Helenam. Talis eſt ergo indiuulſa
phantaſia, quae videtur ipſa quoq; habc-
re errorem, propterea quod inueniatur
alia magis indiuulſa quam alia. Indiuul-
ſae autem phantaſiae ea eſt fide digni-
or & perfectior, quae cum eo quod
ſit indiuulſa facit iudicium.
Eſt praeterea quae circuitione vti-
tur. Quaenam autem ſit eius forma,
proxime eſt oſtendendum. Nam in
indiuulſa quidem quaeritor, vt nulla
ex iis quae fſunt in concurſu, phanta-
ſiis, tanquam falſa nos attrahat, omnes
autem videantur eſſe verae, & non im-
probabiles. In ea autem, quae fit ex
concurfu, qui vtitur circuitione,
attente

Ine

pe
E

ber

anta⸗
Wnes
nim-
ſit ex
jone,
tebte

NOVA ACGADEAIIA CONDIIA4 40;

attente examinamus vnam quamque

earum quae ſunt in concurſu. Quod
quidem fit etiam in concionibus, quan-
do populus examinat vnumquemque
eorum, qui vel ſunt geſturi magiſtra-
tum, vel iudicaturi, ſitne dignus cui
mandetur magiſtratus, aut munus iu-
dicandi. Nempe, cum in loco iudicii
ſit id quod iudicat, & id quod iudica-
tur, & id perquod fit iudicium, reces-
ſusque & interuallum, figura, tempus,
modus, affectio, operatio, vnumquod-

que eorum quale ſit diſcernimus. Id

quidem quod iudicat: num viſus ſit
hebetatus. Nam ſi ſit eiusmodi, eſt
imbecillus ad iudicandum. Id autem
quod iudicatur: num non ſit nimis par-
vum? Id autem per quod fit iudici-
vm: num aêër ſit obſcurus? Receſſus:
num ſubiiciatur nimis magnus? Inter-
vallum: num ſit confuſum? Locus:

num ſit hians & vaſtus? Tempus: num

ſit citumꝰ Aflectionem: num ſit fu-
rioſa? Operationem: num non ſit ad-
mittendaꝰ Nam ſi haeg in vno ſunt
omnia, id quod iudicat, eſt probabilis
pPhantaſia, & quae eſt ſimul probabilis

Gindiuulſa, & propterea quae vtitur

circuitione. Quamobrem quomodo
in vita, quando de parua quidem re
quaerimus, vmum teſtem examinamus:
quando autem de re maioris momenti,

plures: quando autem de re magis ne-

ceſſaria, examinamus vnumquemque
eorum, qui teſtificantur, ex eorum
praeſentium confeſſione: ita, inquit
Garneades, in rebus quidem leuibus &
non magni ponderis, ſola probabili
phantaſia vtimur ad indicandum: in
rebus autem, quae ſunt alicuius mo-
menti, indiuulſa: in iis autem quae
pertinent ad bene beateque viuen-
dum, ea quae vtitur circuitione.
Verum enim vero quomodo in re-
bus, quas ſuntmagni mome unt

ſe diuerſam aſſumere phantaſiam: ita
etiam in diuerſis circumſtantiis ne-
quaquam ſequi eandem. Modo enim
ſolum probabilem dicunt atten-
dere phantaſiam, in iis, in quibus non
dat nobis circumſtantia ſatis temporis
ad rem accurate conſiderandam:
exempli cauſa, hoſtes perſequuntur
quempiam, & cum veniſſet ad quod-
dam antrum, viſione apprehendit,
quod illic ſint hoſtes in inſidiis: dein-
de ab illa arreptus viſione, vt quae ſit
probabilis, declinat & fugit antrum,
ſequens probabilitatem „ priusquam
accurate & diligenter attenderet, re-
verane eſſent in eo loco hoſtium inſi-
diae, an non. Probabilem autem ſe-
quitur etiam ea, quae circuitione vti-
tur, in is, in quibus datur tempus, ad
vtendum, attente ſingula perſequendo
ac tractando, rei incurrentis iudicio.
Vt ſi quiſpiam in domo obſcura adſpe-
xiſſet funem circumvolutum, eumque
ſtatim quidem ſuſpicatus eſſe ſerpen-
tem, tranſiliiſſet. Poſtea autem conuer-
ſus, verum examinaſſet: cumque inue-
niſſet immobilem, ſtatim eo propen-
deret cogitatione, quod non ſit ſerpens.
Cohſiderans autem quod aliquando
ſerpentes ſint immobiles, hyberno gelu
concreti, ſpiram illam ſeu inuolu-
crum percuteret baculo: & vbi tune
circuiĩtione ſic indagaſſet viſum quod in-
currebat, aſſentiretur eſſe falſum, quod
ſit ſerpens corpus illud, quod viſione
apprchenderat. Et rurſus, vt prius
dixi, aperte videntes aſſentimur, quod
hoe ſit verum, quum prius cogitando
percurrerimus, quod ſenſus habeamus
integros: vigilantes item & non in ſo-
mnis videamus: ſimul etiam quod adſit
aër perſpicuus, & proportione conueni-
ens interuallum, & eius quod incurrit
immobilitas. Quo fit, vt per haec ſit
nobis fide digna phantaſia, quum

Heeo 3
PEeE 2

.„

404 PARSIV. CARNEADES OCAP. III W.

habuerimus ſatis temporis ad perſe-

quendum cogitatione ea, quae cernun-

tur in loco. Eadem eſt etiam ratio
de indiuulſa phantaſia. Eam enim ad-
mittunt, cum nihil eſt, quod poſſit
retrahere, vt prius dictum eſt de Me-
nelao. Hucusque Sextus.
Cic. A. Vt percipi vero poſſit nihil, aſſenſum
ced. Q tamen praecbere ſapientem permittit
IV, 18 etiam ei quod non percipit, hoc eſt
24. 48. opinari eum patitur, ita tamen vt ſe
ſciat opinari, nihilque eſſe quod com-
Prehendi poſſit & percipi. .
Cic. de Vhlimum hominis finem eſſe aiebat,

Enib. II, frui principiis naturalibus: quod non
1I.

tam vt probaret protulit, Ciceronis ibid. c. 13.

iudicio, quam vt Stoicis, quibuscum, 4
bellum gerebat, opponeret. kH3,
Stoicorum libros diligentiſſime euol- Laeri.
vit, eoque aduerus eos ſucceſſu diſputa-IV, 62
vit, vt ſaepius dixerit: Niſß Cbryſeppus
Jfuiſſet, non eſſem ego. .
Clitomachus dicere ſolebat, nun-
quam ſe intelligere potuiſſe, quid Car- v, 45
neadi probaretur: ſolebat enim modo
hanc, modo aduerſam ſententiam tue-
ri, ſuique ingenii calumnia optimas
ſaepe, iudice Cicerone, ſententias de- 4, Ma
ridebat. De Sorite, qui crebriore ipſithemat.

fuit in vſu, vide Sextum Epiricum. p. 339.
„ P. ſq.

. III. =
OMAM LEGATIONEM

SVSCEPERITI,

CAP
WA OCCASIONE R
Plut. Vvi-. à Thenienfibus ad mulctam D talen-
ta Caton. . .
b. 349. A torum a Romanis condemnatis,
Di“ flagitantibus id cum Oropiis Sicyo-

Gellius niis,“ eo quod euaſtaſſent Oropum,

VII 14. Boeotiae ciuitatem; tres philoſophos

daacrob miſere legatorum munere apud ſena-
1,5§. tum Romanum funéturos, vt ex mul-
Aelian. Cta aliquid remitteretur, quae inaudi-
V. H. IIl, tis dicta fuerat. Erant illi ex Acade-
W. mia Carneades, Diogenesque ex por-
ticu, & ex peripato Critolaus. Dee-

ius legationis tempore magnus inter

autores diſſenſus eſt. A. Gellius poſt
bellum Punicum ſecundum eos Ro-
mam ait veniſſe, & poſt eorum aduen-
tum demum Ennium ait floruiſſe, quo
falli tamen eum merito Dionyſ. Peta-

Wus exiſtimat, cummortuus Ennius

Acad. Q. ſit anno V. C. 585. Cicero P. Scipio-
IV, 45. ne & M. Marcello Cofl. h. e. anno V.
C. 5So, legatos* iſtos Romae fuiſſe ait.

Pauſanias eorum aduentum ad annum
V. C. 6ej differt, eumque recte ſenti-
re Is. Caſaubonus defendit.

Horum Philoſophorum ſeorſim Macrob.

quisque, oſtentandi gratia, per celeber- .

rima vrbis loca, magno conuentu ho-
minum diſſertauere. Fuitque, vt re-
latum, facundia Carneades violenta
& rapida, ſcita & tereti Critolaus, mo-
deſta Diogenes & ſobria. Et Carnea- ladent.
des quidem diſputauit de iuſtitia co- 14,
pioſe, audiente Galba & Catone Cen-
ſorio, maximis tunc oratoribus. Sed
idem diſputationem fuam poſtridie
contraria diſputatione fubuertit, &
iuſtitiam, quam pridie laudauerat, ſu-
ſtulit, quod ille facere ſolebat, vt alios,
quidlibet aſſerentes, poſſet refutare.
Eam diſputationem, qua iuſtitia refu-
tatur, apud Ciceronem L. Furius re-
cordatur.

x*Imoa Sicyoniis autoritate Romanorum dicta
ea mulcta Athenienſibus, quod grauiorem pu-
tarent, ad Romanos prouocantibus. Pauſan. Achaic.
c. XI.

** De tempore eius legationis apud Pauſan.
nihil inuenio. Nec ſuipicari poſſum quo loco
Caſaubonus, id quod Stanleius vult, dixerit.

F aclus

7

lt, l.c⸗

laert. 6
IV, 62. O.

n
11
VI„ (
Nt. 5, I
ehe
inh
le
W
cur
ceſl
laen.

17,62, tore

nsibiten.
un
Acil.
N. laer.
a lV, 602
da

Ci 4
cad
IV, 45.

in⸗
A.
do
lle⸗
1s
l. Adx. Ma.
Plihenn.
d 339

ſ.

I
Ul⸗

n Macrob.
c,
l-

le⸗
nta⸗
10-
e. Ladant,

14

ſa ⸗
loco

Pkit, 1. c.

LEGATIO ROMAN. VRITVTI APOPIITII

Factus igitur ad tres illos Philoſo-
phos magnus iuuenum ſtudioſorum
concurſus, qui identidem eos audie-
bant, dictaque plauſu proſequebantur.
Carneadis vero inprimis mirabantur
ſuauitatem, cuius maxima vis erat, nec
minor eius fama quam vis, quae bene-
volos vndiquaque trahens auditores,
venti cuiusdam ad inſtar totam per-
ſtrepebat ciuitatem. Nempe vbique fe-

rebatur Graecumhominem, admiran-

diigenii, omnesque ducentem, ſerium

iuuenibus ſtudium inſpirauiſſe, quod
omnes voluptates allaque obleétamen-

ta in eorum deleuerit animis, furore

Laert.

1V, 62.

quodam diuino ad philoſophiam ra-
ptorum. Idvero gratiſſimum nemini
Romanorum non extitit, geſtientium,
a clariſſimis viris Graecorum litteris a-
nimos filiorum ſuorum imbui. So-
lum Catonem primus de admiratione
Graecae eruditionis rumor turbauit,
metuentem, ne eo nimium iuuenes a-
nimis deflecterent, eloquentiae gloria
gerendis negotiis, & militari diſciplinae,

CA P.

405
praelata. Qum vero incrementa per
vrbem philoſophorum iſtorum cape-
ret fama, primaeque eorum ad Sena-
tum orationis interpres vir clariſſ. C.
Acilius (quam Caecilium Gellius & Ma-
crobius appellant) fuiſtet, qui ipſe hoc
ſibi muneris dari petierat; Cato, iam
pene decrepitus, praetextu reperto
non incommodo, vt ex vrbe ablega-
rentur philoſophi, autor fuit. Atque,
in curiam delatus, increpabat eos, penes
quos magiſtratus eſſent, quod tamdiu
Legatos nullo reſponfo dato eſſent mo-
rati, qui, quicquid vellent, ipſis per-
ſuadere valerent. Hinc poſtulabat, vt
de re, ob quam miſſi eſſent, decernere-
tur, vt ad ſuas ſcholas dimitti iterum
poſſent, Graecorumque inſtituerent fi-
lios, Romana vero iterum iuuentus ad
patrias leges, magiſtratusque obſeruan-
dos, ſeſe conferret. Quod quidem
Carneadis odio non faciebat, vt tum
viſum nonnullis, ſed ambitioſa Grae-
cae eruditionis humanitatisque aemu-
latione.

IV.

VIRTVTES ET APOPHTHEGMATA EIVS.

Vmma eius induſtria extitit: Phyſe-
Cis tamen non aeque ac Ethicis ſtu-

diis ſeſe impendit, quibus tanta diligen-

VIII. 7.
ext. 6.

Laert.

tia vacabat, vt, comae vnguiumque cu-
ra neglecta, ſqualorem vtraque parte
contraheret. Ita ſe mirificum autem,
iuxta Valerium Maximum, doctrinae

operibus addixerat, vt, cum cibi capi-

endi cauſa recubuiſſet, cogitationibus
inhaerens, manum ad menſam porrige-
re obliuiſceretur: Et Meliſa, quam

vxXoOris loco habebat, temperato inter

ſtudia non interpellandi, & inediae ſuc-
currendi, officio, dexteram ſuam ne-
ceflariis vſibus aptabarr.
Tantum philoſophia valebat, vt ora-

1V, 62. tores quo que, ſcholis dimiſſis, ad eum

audiendum venirent. Erat autem illi
vox plane ſientorea, adeo, vt gymnaſii
princeps ad illum mitteret, monituros,
ne clamaret tantopere. Qui ille reſpon-
dens, da vocis modum, inquit, oratio-
nem quo metiar: alter vero ſapienter
regeſſit: modum auditores habeto.

Acris erat in reprehenſionibus, atque Laert.
in quaeſtionibus infuperabilis. Con-IV, 63.

viula autem, ob eam, quam innuimus,
cauſam, ſtudii nempe aſſiduitatem, vi-
tabat.
In Mentorem, diſcipulum ſuum, qui
pellicem eius oblectare coeperat velle,

vt Phauorinus refert, in ſcholam veni-

entem, iocatus eſt iſtis veteri- Poetae
ad eum accommodatis:
Eee 3

Teiricus

406
Tetricus hic quidam verſatur ho-
muncio, & idem
Vanius inersque ſonex, par Mentori
membra vocemgque,
Exterminori quem ſehola ex no-
INra volo.
Cui, ſtatim furgens, Mentor reſpondit:

a Gellius
XVII, I5.
Plin.

Vlee 5· TF. dixere quidem, urgant ſod pro-
Max. l. c. linus illt. .
Petron. Contra Chryſippum diſputaturus
Satyr. elleboro animum derterſit, vt ad inuen-

1 rul. tionem valeret, neque corrupti ſtoma-
b Steb. Chi humores animi vimatque conſtan-
Serm. tiam extinguerent.
LXXXI, Dialecticam Polypo ſimilem eſſe di-
P. 473. cebat, vt ile enim cirros ſuos auctos de-

C P . . . „/
deus vorat, ita Dialectico, iam peritiores

F. Suadebat, fortunae, in ſummo eius fa-
t. vor'e, vicium meminiſe, nihit enim eſſe
de adul. moleſtum magis, quaim quod inexpecta-
I39. DRgum filios, à hominumque ampliſſ-

mae fortunae, nihilt aliud rede perdiſce-

—

CAP.
MORS ET SCRIPTA EIVS.

a Laert. Nnos X XCV vixiſſe ait Laertius,“
IV,65. Cicero XC, Apollodori autem ver-
Cic. Ac. pa, b quibus mortuus dicitur anno IV
. 1V,0. Olymp. CLXII, qui in annum V. C.
Lacst. 626 incidit, faeile corruptelae conuin-
1v. 65. cuntür, ſi maximam circumſtantiarum
*licis vitae ipſius partem expendas, atque

ſubſtitu- Hanc inprimis, quod Proconſul in A-

enda ex c 13 . . ;† 4
CGicerone ſia“ Antonlils, Athenis, vt ipſe ait,

4d ap. Ci- Carneadem Academicum inuenit, mo-
ceron. de re patrio Academiae diſputando omni-
orat. L. I. pus aduerſantem. Fuitautem, quo
c. 18. Proconſul Antonius fuit, Vrbis condi-
tae annus DCI. H. Eft igitur, vt ſupra
innuebamus, annus ab Apollodoro in-
dicatus Carneadis natalis, a quo inde ſi

pergas numerando, annus ab eo

PARS IV. CARNEADES CAP. IW. V.

re aiebat, quam eguitare, quod magi-
ſros adulatores, &,gui contendere cum
iis poſſent, blande cedentes nanciſcantur.
Equo contra an Principem geſtet, an pri-
vatum, an diuitem, an pauperem, penfe
non habente, ſd eqvitem, fraenis Pra-
Aandis ineptum; nullo habito d'ſerimine
exeutiente. L
Exitum ex hac vita moleſte admo-
dum tuliſle fertur, ſaepque dixiſſe (in-
dignabundum) zane, quae conſtituit
natura & compegit, egdem & diſſoluet?
Hauſtoque veneno diem obiiſſe. Anti-f Laert.
patrum audiens, ipſe quoque, vt con- 1v, 66.
tra mortem auderet excitatus, date & *
mihi, inquit, ſed interrogatus ab illis, Tas vo
quid vero ſibi dari cuperet? mulſum rde b-
reſpondit. ⸗ 7 α
Lumina eius caliginem occupaſſef in- Sevæs,
ſcio ipſo aiunt, ita vt lucernam ſeruu- qucd en
lum accendere juberet, quod cum feciſ- te ver
ſec ſeruulus, lamque adeſſe lumen di-tebat
Xiſſet, tu igitur, inquit, legito, Stanl.

. . ſertur

me dia
nocke
coecun
HHõ elſe fa-
LXXXV in primum annum Olymp. dum.
CLXXXIVincidit, annus vero X0.
in annum II Olympiad. CLXXXV.

e Laert.

IV. 64.

Sub ipſum tempus excefſus eius inſi- 1. c.
ghe deliquium Paftärm eſſe lunam La-
ertio eſt annotatum, quod a quibus-
dam ad iacturam eius morte admiſſam
trahebatur. Atque huic eclipſi tan-Doctr.
quam fundamenro ſuperſtruxiſſe pu- Emp.
to, quae de tempore mortis Carneadis
commentatus eſt, Petauium, qui eam
contigiſſe docet Athenis, Olympiad.
CXILIII, anno I, Maii die II, feria II,
H. V, min. 46. Verum, cum in anno
ſit error admiſſus, non potuit non in
feria quoque & hora peccari.

Carneades

Acad. Q.

IV,3.

Daert

1V, 63.

¹ Lzett.
IV, 67.
bde For-
tuna 4-
lerandti,

c. Laert.
le. 1

Citer.
Ne. 0. ſt
I,
Cie. Ac.

n

10-* Laert-

it
et
.f laet.
Siyeru
744 i.
lis, lag w.
m i.
ixe.
in. dehat

nod pa
ll. nn ger⸗
e e
di nbet
ranl.

ſertw.

nocke
coecun

W. dum.
10

jnſi⸗ l⸗
Le.
bus⸗
Ueh.

⸗
A
eanm
Vno
on in

eudes

eſe ſNr.

Acad. C. Carneades, Cicerone teſte, dibrum de

IV, 31. ſaſtmendis aßſenſionibus ſcripfit. Ad A-

rlarathem quoque, Cappadociae Re-
gem, epiſtola exarauit: quod ſolum eius
Laert Ihonimentum Laertli, aetate fult ſu-
IV, 63. Perſtes. Omüia alia, nomine eius cir-
cumlata, a diſcipulis ipſius condita eſſe
idem Laertius docet, quos varios habe-

MCORAS ET SRIPTA EIrS. 407

bat, primas inter eos Clitomacho te-
nente.

Duo alii eius nomine commemoran-
tur, Philoſophus alter, Anaxagorae di-
ſcipulus, cuius mentio apud Suidam:
alter poeta epigrammaticus, Diogeni
Laertio commemoratus.

1

V

2 Laert. RLHOMACHVS Carthaginien-

, 67 ſis fuit, Diogneti filius, patria
. Aekor⸗ lingua Asdrubal dictus (vt
lerendri, ilxta cum Laertio affirmat Plutar-

chus,“*) qua etiam apud ſuos philoſo-
phiam docuit.
& Laert.-Quadraginta annos natus“ Athenas
I. e. ſe contulit, Carneademque audiuit, cui
cum valde induſtriam ſuam probaſſet,

ab eo in philoſophicis ſtudiis eſt inſti-

ſtutus.
Gum eo vsque ad ſenectutem, teſte

4 Acad. Cicerone, fuit,¹ eidemque in ſchola
QlV,r. fucceſſit, atque eius imprimis doctri-
c Tb. c.6. nam multitudine librorum illuſtrauit,
. quorum vItra quadringentos numera-
eert, tos eſſe ferunt, quibus induſtriae plu-
.c. rimum in Clitomacho fuiſſe declaratur,
ingenüquein eo non minus, quam in
3g Cicer, Carneade eloquentiae fuiſſe Soſtendi-
I. c tur. Verſatus autem eſt in tribus ma-
h Laert. xime ſectis, Academicorum, Peripa-
c. reticorum atque dwoicorum.
Cicer. Librorum eius ſequentium ſuper-
Tuſc. Q. ſtes memoria eſt. Conſolatio, quam, e-
III, 22. verſa Carthagine, miſit ad captiuos ar-

CLic. Ac. mis Romanis ciues ſuos. Liber item ad

QIV, 32 —

CLITOMACIHIVS.

C. Lucilium Poetam, quo aſſenſionis Cic. Ac.
defendit ſuſpenſionem, cum ſcripſiſſet Qu. IV.
iisdem de rebus ad L. Cenſorinum, Peum, **
qui conſul cum M. Manilio fuit, ſcri-
ptumque eſt ita:
Academicis placet: eſſe rerum eius-
modi diſſimilitudines, vt aliae probabi-
les videantur, aliae contra; id autem
non eſſe ſatis, cur alia percipi poſſe di-
Cas, alia non poſſe: propterea, quod
multa falſa probabilia ſint: nihil autem
falſi perceptum & cognitum poſſit eſ-
ſe. Itaque ait, vehementer errare eos,
qui dicant, ab Academia ſenſus eripi, a
quibus nunquam dictum ſit, aut colo-
rem, aut ſaporem, aut ſonum nullum
eſſle. Illud ſit diſputatum, non ineſſe
in his propriam, quae nusquam alibi
eſſet, veri & certi notam. (Quae cum
expoſuiſſet, adiungit, dupliciter dici
aſſenſus ſuſtinere ſapientem: vno mo-
do, cum hocintelligatur, omnino eum
rei nulli aſſentiri: altero, cum ſe a re-
ſpondendo, vt aut adprobet quid, aut
improbet, ſuſtineat, vt neque neget a-
liquid, neque aiat. Id cum ita ſit, al-
terumplacere, vt nunquam aſſentiatur;

* Rurſum errat Stanleius, Ciceronis verba, quae
ad Clitomachum pertinebant, ad Carneadem refe-
rens, quem ſupra quque errauit errorem cap. I.
Qui, vt plene renincatur, en ipſa Ciceronis verba;
ita igitur ille, de Carneadis placitis acturus: Nec
ßero quidquam ita dicæm, bt quisquanm id ngi ſu-
Iticetur, a Clitomacho ſumam, qui bſque nd ſens-

.

Etutem cum Carneade fuit, homa & acutus, t Poe-
nus, & balde ſtudioſurt ac diligensz. Et quatnon
eius libri ſuni de ſuſtinendis aſſenſtionibus. Haec
autem, quae iam dicam, ſunt ſamta de primo.
† His omnibus adde libros eius IV de ſuſtinendis
aflenſionibus ex cap. praec. ſin.

DAkerum

408 PARS W. CLITOMACH .

alterum tenere, vt ſequens probabi-
litatem, vbicunque haec aut occur-
rat, aut deficiat; aut etiam, aut non re-
ſpondere poſſit; nec, vt placeat, eum,
qui de omnibus rebus contineat ſe ab
1 Tule adſentiendo, moueri tamen, non agere
Q V. 30. aliquid, reliquit eiusmodi viſa adpro-
VbI ta- bari, quibus ad actionem excitemur:
men in item ea ad quae irterrogati in vtramque
vicori partem reſpondere poſſumus, ſequen-
Rn e. tes tantummodo, quod ita viſum ſit,
dirioni- tum ſine aſſenſu: neque tamen omnia
bus, =c eiusmodi viſa approbari, ſed ea, quae
quae eas Mulla re impedirentur.
Gequun In doctrina de bono voluptatem
“ cum honeſtate, quod & Callipho fecit,
cthus, pro Conlunxit.
Rhetoricae infenſiſſimus extitit ho-

ſtis,“ quo animo aduerſus eam Crito-b Sextus
laus quoque, Peripateticus, & Charmi- En . a4
das fuere. Et artes quidem eas, iuxta Rhetor.
hosce, ciuitates non expellunt, quas p. 68.
ſciant vitae valde vtiles eſſe, quomodo
nee oeconomicos expellimus ex aedi-
bus, nec bubulcos a grege: omnes ta-
men Rhetoricam tanquam infenſiſſi-
mum hoſtem vbique perſequuntur, &

vndique eiiciunt.

Dialecticam “ lunae comparabat, Stob.

Serm.
quae aſſidue ſiue creſcat, ſiue decreſcat. IXXX.

Morbo correptus, cum in veter- p. 473.

num incidiſſet, atque poſtremo euigi- d Stob.

. Serm.
laſſet, non, inquit, me quidem vitae VI9

poſthac amplius fallet amor, atque itae stob
ipſe damnatammanum ſibi intulit.

.

Clitoma- Eclog.
cho legi- Ethic. p.
tus: . 1560.
PHILO.
HILO, Larisſaeus fuit, Clitomachi etiam philoſophi, qui vtrumque in ad-
er complures annos diſcipulus. hortatione poſitum habet. Eſt enim
a pyrth. lum Sextus Empiricus quar- adhortatio ad virtutem incitans oratio,

Hyp. I. tamconſtituiſſe Academiam dicit. A
83.-5 45. Cicerone tamen relatum habemus, ne-
21 14. gaſſe eum duas Academias eſſe, erro-
' remque eorum, qui ita putarunt coar-
guiſſe. Eo viuo patrocinium Acade-
e Cic. miae non defuit.“ Eum Romani ſuper
Acad. Q. omnes, teſte Plutarcho, àadmirati ſunt
; ſe⸗ Clitomachi diſcipulos, ob ſermonum
vita. Cic. XCellentiam, morumque ſuauitatem,
ede Nat, illumque Cicero rudimentis doctrinae
Deor. L. VIxX poſitis audiuit, vt ipſe quidem a-
I1. c. 3. gnocit. “
. Is, autore Stobaeo, tum alia dextre
*. tradidit, tum ſequentem philoſophiae
diuiſionem. Nempe Philoſophum Me-
dico ſimilem eſſe aiebat. Quemadmo-
dum igitur medici eſt officium, pri-
mum quidem gegroto perſuadere, vt
curationem admittat; einde vero ad-
Verſariorum rationes confutare: ſic

cuius altera pars magnum ipſius vſum
exponit, altera aduerſarios, vel philo-
ſophiam aliquo pacto calumniantes re-
fellit. Secundo porro modo ſic inſti-
tuitur comparatio. Quemadmodum
eſt medici, poſtquam perſuaſit admit-
tendam curationem, eam adhibere,
partim ſublatis morborum cauſis, par-
tim ſanitatis efficientibus ſubſtitutis;
ſic etiam in hac ſcientia ſe res habet.
Etenim poſt adhortationem ſtudet cu-
rationem adhibere, partim falſas opi-
niones, quibus animae iudicium infici-
tur, tollens, partim veras ſubſtituens.
Secundo igitur de bonis acmalis agitur,
propter quae fuerat inſtituta adhorta-
tio. Tertio denique modo ſic inſti-
tuitur comparatio. Sicut medicinae
ſtudium omne refertur ad finem, ſiue
ſanitatem; ſic huius philoſophiae ad
beatitudinem.

ber
tra
nin
tatea
tra
Ppo
eti
op.
hic
ri
den
Pi
du
op⸗
a⸗
ſint
den
ſep⸗

ſig
t
qua
dey
Nier
un
tati
ris

1t0. datn
mi. Enn⸗ ad
verlus
Ua Rheter.
uis .68.
0do

ec⸗

tr⸗
ſ.
„&

bat, Kb,
at derm.

XNN.
ter-d. 47).
ligi-¹ Kob,
dern.
e
e Ude geo,
Eclog.
Pihic, ,

— 160.

ad.
nim
wo,
ummn
ilo--

Cicer.

beatitudinem. Coniungitur autem cum
tractatu de finibus alter de vita. Ete-
nim ſicut medicinae non ſufficit, ſani-
tatem reſtituere, niſi etiam praecepta
tradat, quibus obſequentes bonam cor-
poris valetudinem conſeruent. Sic
etiam in vita praeceptis quibusdam eſt
opus ad fmem conſeruandum. Verum
hic quoque tractatus duplex eſt, vel
priuatus, vel communis: quorum ille
ſingulo um res conſiderat, velut an pru-
denti ſit gerenda respublica, an cum
principibus viuendum an Knien vxOT
ducenda; hicomnium, velut quae ſit
optima respublica, vtrum pro cenſu
magiſtratus, an pro capite tribuendi
ſint. Communem ſanehunclicer qui-
dem appellare eiuilem, conuenit autem
ſeparatim tractare, quamuis in parte
ponatur, quoniam latiſſime patet. Iam
ſi quidem omnes contingeret eſſe ſapi-
entes, pluribus locis non eſiet opus,
quandoquidem ſubtiliores diuiſiones
de praecedentibus ſubnaſcuntur: quo-
niam vero mediocrium quoque homi-
num eſtgerenda cura, qui cum diſpu-
tationibus grauioribus, vel per tempo-
ris penuriam, vel per alia negotia vaca-
re non poſſint, magnum ex praeceptis
vſum capiunt; non eſt omittendus

ANTIOGIVS

409
praeceptorum tractatus, qui de recto
ſingulorum vſu breues tradat regu-
las.
Quantum ad Stoicorum criterium, Sext.
quod phantaſia eſt comprehendens, res Empir.

. . . Pyrrh.
quidem omnes incomprehenſibiles eſſe . 1

aiebat, quas tamen in ſeipſis ſpectaras 33.p.48
comprehendi minime repugnet. At-
que ita phantaſiam comprehendentem
tollebat, a Zenone defenſam.
Minime vitioſum eſſe putabat con-id. Pyrr
nexum, quod non incipit a vero, & de- Hyb.
ſinit in falſum, vt ſi, dum dies exiſtit, dis-I. P?-
putans dicam: & dies eft, eægo diſputo.
Quod ſi admittatur triplici modo vera
dari axiomata poſſunt, falſa vnico tan-
tum. Verum enimeſt, ſi a vero inci-
piens deſinat in verum: v. g. . dies eſt,
luxeſt. Si incipiens a falſo in verum
deſinat. v. g. & terra volat, habet pennas.
Et denique ſi a falſo incipiens deſinat in
verum: v. g. terra volat, terra eſt.
