His nonnulli ex Commentariis eius
ſequentia addunt:
De Sdacris in Babylone litteris, quem
Hibrum Clementem Alexandrinum re-Strom. I.
ſpicere eſt veroſimile. Democritus, b. 303.
inquit, Babylonios diſcurſus, doctrinam & enes
morum concernentes, litteris conſi- Pracp-
gnauit: dicitur enim ſeriptis ſuis ſen-x, 4.
tentias pyramidis Acicari** inſeruiſſe.
De hbie, quaz ſunt in Meroe, Sacris
litteris.

Enahric. gnus vel parapegma aſtronomiag. Eſt De Hiſtoria.
I v“ Vero parapegma, ortum & occaſum ſtel- Chaldaicus ſermo.
74¹. Ppro s ergiô* apud Laert. PeHï le- Bundem reſpicere librum Varro 1, 2. & Iſidor, O⸗

gendum eſſe Meurſius in Biblioth. Gr. & Menag.
ad Laert. monent: meminit enim απ Co-
mmella XI, 3. & Fulgent, L. II. Mythol, p. 145.

rig. XVII, I. videntur.
** Achaicarus vocatuy Straboni L. XVI. p.
762. Plura de eius columna Reineſ. Var. Lect, p.
9. & 381, Et Lemonius in Obſ. ad V. S. p. 346.

Sermo

Grmohr.
De fehre,
tuli agitant
(Lekole .

plmm.

XXV.
Ia. XXX,

7αοο,

Etzedat Derlt.

Liaert.lc,.

Chernis
iy teſunt Pini
Ij. (inroneton
Viru. n Demhoe
ll,5. e milto,
Reliqvia
ſeruntul,lt
timer Scri
tim dioruu
Cwibs gene
lilerde
Libey q
Dordanum

.N.

1 l

iem, Migices p

Ccride- (Ollgit.
n⸗, 1 onem inc
ulg.
unn erinclernnd
Nan. (Neun
¹6el. X,dicge con
12. .
uite Aentit
mile, D
(WrIIturCol
g ſcribencl
Coeldichn.

relian. 19
tarcd, Pal, lien
Dem

IV, 1.
d, acu. h
tar. Pafl. Chec
nif Pehg

er
ſun

—
balt
nn vota
Wnn

Gorum ten .
4

l.

ce

lulatz
diln. 3
1ig
Il.
Pyiſt,
Democ
doer.

.
Nnig.

ASſenir
umn Eiclio⸗
teſhicit,
Dio Pruſd

am. 6

de arttus.
icn, ſeume⸗
£ ehze-

mmetricum?

. H. N.

x. Apol-

corruptis

entatüizeils laenlo
t:
erie, em
drinumre-Suom.
Democritus) 30J2.
Gdocrium t
lend lie
tiſui ſ
inlenuile,
lre, Merir
R

—, —
2, Kllln 0⸗

ar. Lect, p.
lidh. 340.

dermm

DE SCRIPTS EIVS, REBVSOVE NATVRAVUIBVS

Sermo LPhrygius.
De febre, & de his, qui ex morbo
tuſſi agitantur.
(Legales cauſae.)

plin. Chernica ſiue Problemata: quae for-

xXxxiv, te ſunt Plinii Cbirocineta, vel Vitruuii

17.
Vitruu.

Cchirotoneton, ui addit: in eo annulo
1
III, 9.

vſum Democritum eſſe, ſignantem cera
ex milto, quae eſſet expertus.*
Reliqui, qui ſub nomine eius circum-
feruntur, libri, autore Thraſyllo, par-
tim ex Scriptis eius excerpti ſunt, par-
tim aliorum manifeſte ſunt autorum,
cuius generis fortaſſis ſunt:
Liler de Herbis, a Plinio memoratus.
Liber, quo Apollobechen Coptiten, &
Dardanum e Phoenice illuſtrauit, vnde

ar.Laert.

XXV.3.
Id. XXX,

lonicen,
Captige- colligit. Verum Gellii ille reprehen-

nem, ex ſionem incurrit, quod vana adeo, atque

vulg. . . RS .
uIsS. . intoleranda auribus, Democrito adſcri-

pſerit.

legebat .
(brenvrinuara plurima, quibus Me-

Stanl.

Gell.X, dicae continebantur curationes, ſub

12.

vL. VIIc. Tentito Democriti nomine compa-

ruiſſe, Doli Mendeſu cum ſint, que-
Suid. v. ritur Columella : ſedapud eum Boli re-
PeRXos. ſcribendum pro Dolt, vt patet ex
Coel. Au-Suida. “⁶

ean. g. Liber de Elephantiacis.
IV, 1. Demorbis conuulſiuis,
413, acu. Phyfica & myftica de arte ſucra, ſiue

1ar. Paſl. Chemica Democriti cum Syneſü ac
II, 14. Pelagii commentariis, latine edita ſunt

CAP.

Magices peritum fuiſſe Democritum,

9⁰³
Patauii 1572. 8v. Graece in variis Biblio-
thecis occurrunt, quod opus ſpuri-
vm eſſe viri docti agnoſcunt, allegati
Fabricio in Biblioth. In ſcholiorum. n. p.
ad hoc opus Graecorum Syneſii initio 770.
tribuuntur Democrito Libri alii qua-
tuor,
De auro,
De argento,
De lapidibus,
De pur bura. Fabric.
Aphoriſmos medicos ſcribere eum I. c.
voluiſſe, ſed non potuiſſe, legitur apud
Oribaſium, in praef. ad commentarium
in Aphoriſmos Hippocratis, quem la-
tine tantum Io. Guinterius Anderna-
cus edidit. ad Laert.
Democriti ophthalmicum agnoſcit IX, 48.
Menagius, ſed infelici nixus coniectu- Drie,
ra, qua apud Gerbertum epiſt. IX. pro ⸗
Demoſthene, qui medicus fuit Bit E.
nus, Democritum ſubſtituendum efle,
ſuſpicatur. V
Epiſtolae Democriti ad Hippocra-
tem paſſim editae, & Suidae comme- 4
moratae, ac pro genuinis venditatae, acab*†..
ſuſpectae ſunt Scaligero.]
Ariſtoxenus autor eſt, Platoni in ani- ert.⸗ .
mo fuiſſe, cremare omnia Democriti 40.
ſcripta, eoque conſilio plurima eius
ſcriptorum illi collecta fuiſſe: diſſua-
dentibus tamen facinus Amycla & Cli-
nia, Pythagoricis, conſilium mutaſſe.

IX.

DE REBVS NATVRALIBVS EN MENTE DEMOCRIII

Leaticam hic ſectam perfecit & con-
ſummauit, principia ſecutus eorum,

qui ipſum praeceſſerunt, Leucippi in-
primis. En tibi eius doctrinam.

* Salmalſ. ad Solin p. 1100. *ονοναπι ma-
nu notata legit, & interpretatur apud Laert. &
Vitrun. Borrich. de Hermets p. 70. Xαροεν

&αιπιαι. Zoſimus Chemicus Mſ. G. Xεοτννααπιοä

SECTL.

904

PAES X DEMOCETTVS CAP TY SrW n.

SECT. I.
DE PRINCIPIIS RERVM, ATOMIS, ETP VACVO.

QOinium rerum principium, Atomi
a Ariſt. ſunt: (plenumꝰ) & mane, quorum
Phyſ.
bcie. eſt, & ſolidum, non ens vacuum, & ra-
Lucullo rum, ens non magis eſſe, quam non ens,
tc. 37. neque corpus magis efſe, quam vacuum.
Ariſt. Hae vero ſunt cauſae, & materia re-
Metaph. rum

1,4. Corpora vel ex Atomis conſiſtere o-
portet, vel ex nihilo. Si enim diuidi
poteſt quoduis corpus, reipſa diuiſum
illud eſſe ſupponamus: ſic enim vel
atomi vel nihilum relinquatur oportet.
4 A iſt Ex nih'lo vero nihil fit, & in nihilum
Laert. Fedit nihilum.
1X, 44. Neutrum horum principiorum ex

eAriſt. altero fit, ſed ipſum commune corpus
Phyſ IIl, eſt principium omnium, magnitudine

illud eſt ens, hoc non ens. Ens plenum

ſoliditas ea eſt, vt indiuidua ſint , ne- " Cic. de

que pati, aut alterari queant. † Fin. 1,6.

Hiſce duabus Atomoruim, iuxta De-
mocritum, proprietatibus, tertiam ab
Epicuro additam dicit Plutarchus,
pondus nempe. Ariſtoteles tamen
obſeruat, Democritum Atomo Atomum
grauiorem credidiſſe, pro ratione mo-
lis, qua ſe inuicem ſuperent.“
Omnibus vero aliis qualitatibus a- & corr.
tomi deſtituuntur, neque albae natura L 8.
ſua, neque nigrae, neque dulces, ne-
que amarae, nec calidae, nec frigidae.
Cicero?, qui autorem huius de a-
tomis doctrinae facit Democritum vno
loco, alio Leucippo eum honorem tri-
buit, addens in hoc ſimilem eum q Acad.
Leucippo fuiſſe, in reliquis vberiorem. Qu. IV,

n le c.

C.

,17.

. Aut. ſolum partium differens, atque figu- Sed neque Leucippi illud inuentum 27.
degen.& a. — fuiſſe videtur: Moſeho Phoenicio enim
corr. I, I. Suntque infinita ambo, numeroa- id Poſidonius tribuit, quem ante bel-
& de coe-tomi, vacuum magnitudine. lum Troĩianum vixiſſe affirmat Strabo. LXVI.
10 II, 4. Atomorum proprietates duae ſunt, Sed a Pythagora forte Eleatici id acce- *J57 .
Rare figura & magnitudos; figura quidem pere, quae Ariſtotelis“ ſententia eſſe 1o IIl, 4.
gAriſt. infinitae ſunt?, angulares, non angu- videtur, Omnia, inquit, quae ſunt, nu-
de gen. lares, rectae, rotundaei, quaedam meros quodammodo eſſe docent, nam
& corr. laeues ſunt, aſperae aliae, quaedam expreſſe licet id minime dicant, haec
Ien hamulatae, aliae curuatae, & quaſi tamen eorum eſt ſententia. Atque
e aduncae. hinc eſſe credere par eſt, quod Pytha-
Aritt. Quantum ad magnitudinem, adeo gorica monadum appellatione atomos
Phyf. I, exiguae ſunt, vt oculis haut pateant!, Automedon deſignauerit. „Anthol.
§. SECT. II PAz.
k Cicero . . 1P 32.
Noat. DE MOTV ATOMORVYM INVYACVO, PER QVEM
Deor. I, OMNIA FIVNT.

2 . . .. .* .5
1 Ppifop. Tomi illae , ſiue prima corpora, aſ-
ad Ariſt.*“ ſidue in infinito inani“ mouentur,
PhylI. in quo nihil ſummum, nec infimum,
a Ariſt. . ,.

nec medium, nec vltimum, nec extre-

mum.

† Plutarch. Plac. I, I5. Laert. IX, 44. Magne-
nus iſta de vulgaribus interpretatur elementis,
igne,; aqua, terra p. 41. 42. tanquam Democrito ita
vilum addens: Atomis mutabiles eſſe figuras. Quod
nen minus paradoxe probat ex Ariſtotele p. 42,

de coelo
III, 4.
Cic. de
Fa. I, 6.

* Magnenus a Democr. per inane aerem intelligi
dicit, quod Ariſtotelis, Galeni, Virgilii teſtimonis
probare conatur. p. 37. & 42. qui tamen contrarium
affirmarunt, .

Motur

°de Gen.

„

Pp de fato

iiitt. lenen
etaph.

01 I
liru le
Domm fuir
Ptque n
lio
io, tud, ohu
Urlel⸗ Democr
23. mOtN ad
Kmotumt
Corpuoc
tio aglin
tuo impug
Iuntur, Ve
qao gebere

DE

Pn
1,4. pumn, G

FCI,. glteruth

enteſt,
non me
Corpuf
oſ
Caulae l
Milot. Etque
Metaph. Vatn e

1. Aectio⸗

Cipin he

italer
Acrma
Weſſe
Wormn
Enn
d
26
iig, de Il
Gen. & tera,
Cor. Cene
Renmn
tion
roß
did.
Ver

Dbyp PkINCIPIIS RER. MOTV ATOMOR. GENERAIIONE, & C. 905
0 Motus ille initium non habet, ſed res omnes formantur: atque ita quic- ic Acad
ab omni fuit aeternitate. quid aut eſt, aut fit, naturalibus fic, Qu. IV,
1ſite, ge n, 8stob. Eſtque motus ille vnius generis tan- aut factum eſt ponderibus & motibus. 38.
e f Bclog. tum, obliquus ſemper, qua parte a Sic omnia neæcesſitate quadam exi- Laert.l.c.
Uuti De- Phyſ. I, Democrito Epicurus abit, duplicem ſtunt, quandoquidem rapidiſſimus a-
lernimn 1 23. motum admittens, directum nempe, tomorum motus, quem neceſſitatem
uurchlbn, le, & motum declinationis. ille appellabat, cauſa eſt omnium re-
es tumen Corpuscula in hac regione vel ſpa- rum creationis, Haec neceſſitas fa- gtob
, Aunum, tio agitata concreſcunt, vel in ſe mu- tmm eſt, & iuſtitia, & prouidentia, quae Phyſ. c8.
tntionemo⸗ tuo impingunt, vel reſiliunt & ſepa- mundum condidit, quae nihil aliud
d een rantur, vel coniunguntur inuicem, eſt, quam reſiſtentia, latio, & percus-
M “ quo genere colliſionum & agitationum ſio materiae.
denatunn b⸗ ð
uloes, M ðð 8ECT. III.
füigiche DE GENERATIONE, CORRVPTIONE, AITERATIONE,
dics de .. l RlL FT QALITATIBVS COMPOSITORVM.
vunmm eid. P. Lementa, vt diximus, vel princi- paret, res vero ſenſibus apparentes, ſi-
oremn tll. Metaph. pia omnium rerum, ſunt duo, ple- bi aduerſas inuicem eſſe, & numero
lem elm e 1, 4. num, & inane. Vnum eorum ens eſt, infmnitas obſeruabant; ita infnitas eſſe
beriorem Phyl.-1,6. alterum non enz. Plenum & ſolidum credebant atomorum fganas, vt adeo
nuentun . ens eſt, Inane & rarum eſt non ens. Eng ex varia compoſiti transmutatione ea-
cioenim pnoon magis eſt, quam non ene, neque dem res ſibi contraria, adeoque alia
mntebel. corpus magis eſt, quam vacuum. Hae res videri poſſit, atque diuerſa plane
— cauſae ſunt, & materia entium. appareat, admiſtis quibusdam minutis
Ate en tiiltot. Et quemadmodum quiaffirmant, rem corpuſculis tranſmutata: qua ratione
enlti elle oli, Metaph. Vnam eſſe in fubſtantia, variam in ſuis tranſmutata res plane alia videri que-
nl. „ 4. affectionibus, rarum & denſum prin- at: Sic nempe comoediam & tragoe-
entnuam cipia harum affedionum conſtituunt, diam ex lisdem litteris componi.
nt, keec ita Leucippus quoque & Democritus Hinc eſt, quod Plutarchus, aliique du. Co-
Atqnu affirmant, differentias ceterorum cau- affirmant, qualitates Democritum re- lot. p.
dytha- ſas eſſe. Differentias haſce tres eſſe pudiaſſe: ſtatuentem, colorem véαο al- IIII. B.
mn dicunt: guram, ordinem, ſiütum. Ens bum iéαιν dulce wéHαανα calidum 7α°
ANddu eenim differre dicunt ſolo vou Po ur frigidum véν, & omnes qualitates vé-
LhIS. & ααριo τäne, atque reoni, Ztu. A e eſſe, id quod vulgo interpretan-
1932 d&SN differunt figura, N & A' ordine, tur, ſecundum tritiſſimum vocCis vſum,
6 Z & N Mu. H lee eſſe. Magnenus ita rem explicat: Democr.

Ariſt. de Ita guras ſupponunt, ex quibus al- certa naturae lege, atque proportione Rediu.
cexte⸗ Ben. & terqationem &génerationem deducunt: inter agens & patiens euenire, vt eadem : 436.
Corr.1,2. Cenerationem quidem & corruptio- res dulcis ſit vni, quae alteri amara vi-
nem per congregationem & ſegrega- deatur. Vir magnae doctrinae, Petrus „nimad.

— 2 tionem atomorum, alterationem ve- Gaſſendus, meta horam hic agnoſcit:
nineligi . . Phoratn iic agllolclt: p. 231,
kions ro per ordinem & ſitum. vt, quemadmodum iuſtitia, iniuſti-
Crtatium ibid. . Porro quemadmodum exiſtimabant, tia, decorum & turpe, laudabile & cul-

yerum id omne eſſe, quod ſenſibus ap- pabile, in actionibus humanis a legum
Xyy yy conſtitutione

M

90⁰6

conſtitutione pendent; ita & albedo
ac nigredo, dulcedo & amaritudo, ca-
lor & frigus rerum naturalium, a vario
pPoſitu & ordine atomorum eſſe intel-
ligantur. Vnde patere ait, quid Laer-
tii ſibi velint verba: do*ναe cνοα ιQ
a†+Üιαναοα sHιν rA „α ντ εα0
i ι, Atomos & vacuum omnium
rerum principium eſie, cetera omnia
lege ſanciri. Ita Gaſſendus.
Verum véuαοο, quod, vt Suidas ait,
oαααμαοαοσαια h. e. varii hloniſicatus
vocabulum eſt, r erey hic opponi vide-
tur: quo ſenſu Laertius id explicat per
verori ,ν, vnde deriuatum videtur. Nævo-
iod, vero exponit per aαισαα 11α
enim fortaſſis diſtinguendus textus
fuit, r4 ι ZXXνꝶ αα vevocis as, J-
buicαααa. etera omnia cenſeri, vel exi-

Nimarir ita, vt poſterius verbum gloſ-

ſa ſit, & explicatio prioris, neque ex
mente Democriti, (quem peculiarem
verborum vſum aflectaſſe, patet ex
vocibus box aα, , Teny, gασ)
nihil aliud ſit, quam 1 ℳ△. Hacratio-
ne, &r—ςα & v»s expoſuiſſe videtur, vt
ens reale emti rationis ſcholae oppo-
nunt: quaſi diceret, nihil eſt, quod
reuera exiſtat, niſi Atomi & inane, alia
omnia quoad nos tantum, hoc eſt, opi-
nione noſtra exiſtunt. Hoc vberi-
vs confirmat notabilis Galeni locus,

L. I. de qui fuſius eam rem explicat, ita fere
elem. c'I, docens:

*àρ7

Primum rerum elementum qualita-
tis eſt expers, neque albedine, neque
nigredine, nec dulcedine, nec ama-
ritudine, nec calore, nec frigore, nec
alia qualitate vlla a natura inſtructum.
Color véuwopinione exiſtit, exiſtit opi-
nione amaritudo, dulcedo opinione ex-
iſtit. Vere autem Atomi & inane ſunt,
ſecundum Democritum, qui omnes
qualitates ſenſiles ex atomorum putat
eſſe concurſu, quantum ad nos qui-

PARS. X. DEMOCRITVS CAp. I. .à.à TW. V.

dem, qui eas ſentimus, reuera enim,
& in ſua natura nihil album eſſe, vel
flauum, vel rubrum, amarumue aut
dulce. Noòus ſcilicet idem eſt ei, quod
voναανι; quod eſt: opinionetenus, E&in
reſpectu ad nos, non reapſe, & ex in-
trinſeca rei natura, id ab altera enim
Parte erey vocat, voce ab ereο deri-
vata, quod verum ſignificat. Summa
igitur eius ſententiae haec eſt: homi-
nes opinantur vel putant, (»euiςνvnrat,)
eſſe aliquid albedinem, rigredinem,
amaritudinem, dulcedinem: ſirei ve-
ro ſpectamus veritatem, (9) vnum, &
(ndery) nihil, atomi & inane ſola exi-
ſtunt. Omnes atomi exigua ſunt
corpuſcula, qualitatum expertia. In-
ane regio eſt, vel ſpatium, in quo
omnia iſta corpora ſurſum deorſum
perpetuo motu feruntur: vel ſibi im-
Pplicantur mutuo, vel incurrunt in
ſe inuicem, vel reſiliunt, vel ſeparan-
tur inuicem, vel concreſcunt, qua
ratione omnia conſtituunt compoſita,
& noſtra in primis corpora, eorum-
que & paſſiones, & ſenſus. Hucus-
que Galenus.

Solus Democritus, contra omni-Arift. de

vm Philoſophorum ſententiam, affir- Gen. &

—.ẽ B. Corr. I,7.
mauit, idem eſſe & ſimile agens atque“1t. l

patiens. Concipi enim non poſſe
putabat, quomodo res digſimilos & di-
verſae agere in ſe inuicem poſſent.
Imo, ſi quae in ſe inuicem agant diuer-
Ja, ideis non quatenus ſunt diuerſa,
verum quatenus aliquid ſimile habent,
euenire.

Lamina ferri aquae innatat, quo- Ariſ de
niam atomi ignem conſtituentes, quae coelo.
ex aqua adſcendunt, atomos magis 1V, 6.
planas rerum etiam grauiorum ſuſti-
nent: quae vero arctiori ſpatio con-
trahuntur, ſubmergi ſolent, quoniam
pauciores ſunt, quae eis reſiſtant,
atomi.

oni. A
multo Weg
ſolwitqoe
ſerti dicen⸗

corporun

i
Plut, nilt,

kueloheſtantis:

Gr, ſolon /,n
Acad. Q apſolute

I.
c Laert. VerO on

44. guntur.
. a blut.

Mand,
1,3. .

tod. .
b Julim

71.]
Flaert,
1,6

01
tur .
6is.
Anaxag
Ulutatheſſe gli
520. ]ti
noni
qunm
lmm. quior
I,N ſffur
Cic. e l
Fin. 6. Gn
Gr
Mut.plac. I.
Ih 25. nitie
üli 1;. 6
fxas
Luci
—
X
Aien

Laert.

44

eera enim,
n elle, Vvel
Ume, nt
eſte, nodl
Mu, Gyin
G ex iy.
beng enin
ereoy Gexi.
„ummma
ſt: homi.
uCu,)
Nedlingem,
ſireive.
dnum, &
ſol exl.
igun funt
ertia. In-
„ II quO
deorſum

Arcad. Q

Aſbim. T.

mrunt in
Hepuran.
N, glr
npolttz,
eorutn-
Mhc.

1 Ommi-Aniſtde
en.
n, At , Z
NSatqe
n dolde
A&. H
poſſent.

1t Auer. H’

luben,
2
t, glo Ariſt lde
6 Uae coelo,
gs
1 Ati⸗
col⸗
Oniam
iſtant,
Arom,

— e

DE MyNDO, ET COELIS.

atomi. At ipſe ſibi obiicit, hoc idem
multo magis in aere obtinere debere:
ſoluitque obiectionem, non in vnum
ferri dicens æπ, per =π vero motum
corporum adſcendentium intelligit.

SECT.

90⁰7
— . Ariſt. de
Tuquidae res euadunt, vel ratione Gen. &

contraria concreſcunt, conuerſione Corr. 1,2.
vel contactu.

1IV.

DE MVNDO.

ndi in infinito inani dantur inf-
a plut. niti, ſecundum omnes circum-
Plac. II,I. ſtantias : horum nonnulli inter ſe non
bCic. ſolum ſimiles, ſed vndique perfecte &
abſolute ita pares ſunt, vt inter eos
ne minimum quidem interſit.? Hi
& corrum-

L. IV c.
1I7.
c Laert. Vero omnes & generantur,
IX, 44. puntur.
à Plut. Mundus animae eſt expers, rotun-

Atomis rapidiſſimo, prout diximus, Laert. l..

motu per vniuerſum agitatis, omnia

oriuntur, ignis, aqua, aer * & terra.

Veni cum Leucippo, figuram rotun-
dam tribuebat, aerem vero, aquam,

& reliqua magnitudine ſola & parui-

tate diſtinguebat, quoniam natura

eorum eſt panſpermia, ſiue vniuerſa- Arig.

rel. duse, exterius veſte indutus, ſtellis lis elementorum aut atomorum dis-qe coelo
Phyſ. I, quaſi intertexta. 6 ſeminatio. III, 4.
71. .
f Laert. S E CT. V.
1. .
DE COELIS. L
Laert. COl & Luna ex laeuibus componun- Omnes Rellae ab oriente Verſus Plut. II,
IX, 44. —◻ tur corpuſculis, vertigine circuma- occidentem mouentur. Dixit &: 16.
Gtis. Plutarchus Democritum cum Quanto quaeque magis int, terram Lucret L.
HM Anaxagora ſenſiſſe ait, ſolem lapidem lidera propter V. v. 622.
Plutarch. zgni . 1 . .
u 20. eſſe planum, igni candentem. R Janto poſſe minus cum coeli turbine
„20. Laertius, de Anaxagora eum dixiſſe, ſorri.
non ipfſum eſſe inuentorem doctrinae, — — . eogue relinqui
quam de ſole & luna tradidit, ſed anti-⸗ pqn atim ſslem, cum peſleriorila
Laert. quiores, quibus eam doctrinam ſit gs⸗ R. 4
IX, 34. ſuffuratus. 5 5
Cic. de Sol Democrito magnus videtur, Inferior dic, 2o quod ſit, quam ferui-
a ſgna,

Fin. 1,6. quippe, vt Cicero ait, homini eru-
dito, in geometriaque perfecto.
Plut. plat. Luna igneum eſt firmamentum, pla-
II, 25. nities continens, montesque, & valles.
Id. II, 15. Sidera iſto locauit ordine: primo
ſixas ſtellas, tum planetas, poſt ſolem,
Luciferum inde, & lunam.

Lit magis hoc lunam.

Anaxagorae ſequebatur de cometis Arig.
ſententiam, quod ſint plures plane- Mrtes-
tae vna apparentes, qui propius ad
ſe inuicem accedentes, vnum corpus
conſtituere videantur.

* Neſcio, quid ſibi velit Magnenus p. 42. in- elemento proprie dicto. Quibus totum caput ſe-
quiens: acris ab eo non fit mentio, tanquam de cundum primae eius diſputationis nititur.

LYyy yy 2 SECT.

1

9⁰⁸
SEC

Sencca C. m in anguſto inani multa ſunt
Qu. Nat. corpuſcula, ſequitur ventus. At
V, 2. Contra quietus & placidus aeris ſtatus
eſt, cum in multo inani pauca ſunt
corpuſcula. Nam quemadmodum in
foro aut vico, quamdiu paucitas eſt,
ſine tumultu ambulatur: vbi turba in
anguſtum cucurrit, aliorum in alios
incidentium rixa fit: ſic in hoc, quo
circumdati ſumus, ſpatio, cum exi-
guum locum multa corpora impleue-
rint, neceſſe eſt, alia aliis incidant, &
impellantur, ac repellantur, implicen-
turque, & comprimantur, ex quibus
naſcitur ventus, cum illa, quae col-
luctabantur, incubuere, & diu fluétua-
ta, ac dubia, inclinauere ſe. At vbi
in magna laxitate corpora pauca ver-
ſantur, nec arietare poſſunt, nec im-
pelli.
Plut. de Terra initio quidem ſurſum deor-
Plac. IV, ſum ferebatur * ob paruitatem & leui-
3: tatem, fuccefſu autem temporis den-
ſata, atque degrauata, ſubſedit. Fir-
mitatis vero eius cauſa eſt latitudo
Ariſt. ipſius.“ Diſci enim inſtar habet, in
de coelo medio cauab: neque diuidit, ſed ope-
HH rit aerem infimum, quemadmodum
de Plac. Patet in corporibus latioribus, quae
IV, 10. Vento non facile mouentur, ſed fir-
miter haerent. Eo nempe modo &
terra propter latitudinem ſuam ageri
inhaeret, cumque locum, quo cedat,
non inueniat aer, qui eirecipiendo

SECT.

DE GENERATIONE VIVENTIVM. ,

Cenſor. Pj Omines ex aqua & limo primum

de die geniti: quae Epicuri quoque ſen-

Dat. e. 4. tentia fuit.

PARS X DEMOCRITVS CAP. IX SrOT VI VII VI.

J. VI.
DE AERE, LERRA, ACA.

idoneus ſit, infra ſubſidet, vt aqua in
vaſis, quae illam ambiunt. Aerem
vero magnum ſuſtinere pondus poſſe,
variis argumentis probatur.

Quoniam vero iſte aer verſus au- Plut. Plac.

ſtrum eſt imbecillior, inde euenit, 12.
quod terra, mole aucta, eo declinet.
Partes enim ſeptentrionales minus eſſe
temperatas, auſtrales temperatas ma-
gis, vnde plures & pulchriores fru-
ctus producunt.
Terrae motuum cauſam, aquae im-Ylut. Plac.
putat. Terra enim aquis plena, & ll, 12.
pluuias praeterea aquas recipiente, ma-
lori copia profuſas, terrae motus in-
de exiſtit. Pluribus enim aquis afflu-
entibus, cum recipere omnes non
valeat terra, cauernis eius vehemen-
tius incumbentes, motum terrae ciet,
imo & ad loca inania a plenis illis per-
tracta, in illo itinere, motus
exiſtit.

Mare decreſcit ſemper, tandemque Ariſt. Me
deficiat oportet. teor. II 3.

Nili exundatio niuibus liquefactis, Plut. Plac.

cauſa Ariſt. Me.
teor. II, 7.

in partibus ſeptentrionalibus, ſub tro- III, 1.

pico aeſtiuo, debetur. Ex vaporibus
niues condenſantur, quae verſus au-
ſtrum, & partes Aegypti, actae ab E-
teſiis ſpirantibus, in magnas & co-
pioſas pluuias ſoluuntur, quibus
lacus aeque ac Nili alueus implen-
tur. .

VII.

Sexuum diuerſitas, vt maſculi ſint Ariloe
alii, alii feminae, in vtero exiſtit, non nim IV/r

ex calore quidem, & frigore, ſed prout * uiree

Apud Plur. legitur aαπαℳο nullo ſenſu: Stanleius Xαςνιιποα legiſſe videtur.

enim
.forte le-
huius gendue

5 2
Puis wil
mares fethin
ſectain pra⸗
Velilliuspan
Cupauern.

Nimam

it. ge ele,e
in hinfinutne e⸗
2,

Tuet,otun
Gnimamalt
meandum
ſitam elle,
iplietiam.
Adacha. I
Po, mnimu
tum armum
quod vi
nndoe
eadem con
Moturm
li, quian
Auxlliume
ingrechie
unt: i
Mhos,
PoUnt,
qucdd
¹ Anid lehhir
lerehir, Van
Aue Derit.
n. Dua
Mur N,Deligte
4. terdin

Auis pus d

de mim. Allima

12.
Plun

—
0
rel, loei

II.

Nagun
Arejn
ndluspole

Verſus AI. lut pe

de elenit IIl,
ecliner
Inlnus eſſe
dts ma-
lores fen.

quae im. Plut lae

IIl,12.

lellte, ma.
notus in-.
guisafflu.
nnes non
chemen-
rraeciet,
8 Ciuſ di A.

teor ll 7

Mdemque Aſtl.

teorlg.

ſubtro. Ih!.
Poribus
rſus au⸗
eab E-
co⸗
quibus
imen.

H
lekactis, Plut lae,

„„ Aiiſtot

i,noll in
prout
— c
ene le
Fuius gulun

DE AERE, TERRA, AQ'A, GENERATIONE ET ANIMA.

huius vel illius partis ſemen, a parte,
mares feminasque diſtinguente, pro-
fectum praeualuerit: vel prout huius
vel illius partis ſemen locum prius oc-
cupauerit.

SECT.
DE ANIMA.

Nimam ignem quendam, & calorem
Ai. ge eſſe, Democritus ſtatuebat. QCum
ne infinitae enim ſint atomorum figu-
' rae †, rotundas ignem abſoluere, atque
animam ait, eam enim figuram ad per-
meandum vniuerſum, maxime compo-
ſitam eſſe, vt & ad reliqua mouenda,
ipſa etiam anima hac ratione in motum
adacta. Ita ipſe nempe cum Leucip-
po, animam hoceſſe ſtatuit, quod mo-
tum animalibus impertitur. Hinc eſt,
quod vita reſpiratione definiatur.
Quando enim id, quod corpora ambit,
eadem comprimit, easque figuras, quae
motum animantibus praebent, expel-
lit, quia nec ipſae quieſcunt, ſuccurſum
auxiliumque ab aliis eiusdem generis
ingredientibus, per reſpirationem acci-
piunt: id nempe eas, quae ſunt in ani-
malibus, impedit, quo minus expelli
poſſint, cum ipſae propellant illud,
quod comprimit. Omnia animalia
: Ariſt, Lreſpirant latque, quamdiu id faciunt,
de reſpir. vitam continuant.

E. Mortalis eſtanima, & cum corpore

r b
Plac. IV, Perit.

Nar. dt. animae partes ſunt, aliera in
. ut. . . 7
Pplac. IV. pectore poſita, quae rationalis eſt: al-.

1 Arik. Pus diffunditur“. Vnum vero cum
de mim. anima mens eſt, idemque .
I, 2.

Plures ſunt ſenſus, brutorum ani-

'tera irrationalis eſt, & per totum cor-

9⁰⁰
Infune in vtero ore nutrimenta ac-
cipit, quae cauſa eſt, quod ſtatim, vbi in

lucem editus fuerit, mammam arri-Plutarch.
jat Plac. V,
Plat. 16.

VIII.

mantium, Deorum, hominum rationa- Plut.
lium. Plac. I,
SS . „ 10.
Senſus & intelledus ſunt ab imagimi- Plue.
bus oblatis, quae a ſolidis corporibus, Plac. IV.

certisque figuris dimanant , qua ra- 8.
. . . e
tione & in ſpeculo imago formatur. 8“ 1.lV⸗

Omnes ſenſus, teſte Ariſtotele, tan-
gibiles eſſe, omnemque ſenſationem Ariſt. de
contactu, vel impulſu organi peragi ſta- ſenl 6.
tuebat. Porro albedinem laeuitatem ſenſit.c.4

eſſe dicebat, luce a ſuperficie laeuiore

verſus oculum reflexa, albumque colo-
rem exhibente. Nigredinem, aſperita-
tem eſſe, eadem luce, a fuperficie aſpera
reflexa, nigredinem repraeſentante.
Sic &
Supores ad figuram referebat. Ato- Theoph.
mos enim rotundas, molis quae ſint, e 9.
organi diſpoſitioni conuenientis, dul- orid.
cem efficere ſaporem, maiores acidum,
multangulas, neque rotundas omnino,
acerbum: acutas, conicas, & incuruas,
neque tenues, neque rotundas, acrem.

Rotundas vero, & tenues, anguloſasque

& incuruatas, acrimoniam ſaporis effi-
cere; anguloſas, diſtortas, aequilate-

ras, ſalſedinem: rotundas, laeues, diſ-

tortas, neque latas, amaritudinem,
tenues, rotundas, neque latas, pin-
guedinem.

MWens idem cum anima eſt, ex laeui-Laert.
bus atque exiguis corpuſculis conſtans. IX, 44.

† Forte legendum ⁰ο α
rel. locis ſupra ſect. I. citatis.

ro r¹αν„νπτ‿ds ürοατποαconf. Ariſtot. de gen-. & corr. &

Vyy yy 3 Pars

970

PARS X. DEMOCRITVS CAP IX. E0. M. X. b
24 Plut. Pars principalis caput occupat to- nat, incurſione Cogitamus b, & ſomnia- Pin. , 6,
plac. IV, tum. Imaginum, quae idola nomi- mus. Plut. i.
5. SECT. IX. d.
DE DIIS.

MIH quidem, inquit Cicero, Demo-
critus nutare videtur in natura
Deorum. Tum enim cenſet, imagines,
diuinitate praeditas, ineſſe vniuer ſitati
rerum: tum principia, mentesque,
uae ſunt in eodem vniuerſo, Deos eſ-
e dicit: tum animantes imagines, quae
vel prodeſſe nobis ſolent, vel nocere:
a Cic. de tum ingentes quasdam imagines, tan-
Nat. De-tansque, vt vniuerfum mundum com-
or.1,43. plectantur extrinſecus.“
Adu. Ma- Sextus Empiricus hoc fere modo
them. p. eius ſententiam explicauit. Dantur
311. C. certae quaedam imagines, quae homi-
nibus adueniunt, quarum aliae pro-
ſunt, aliae nocent. Hincetiam preca-
tur, vt ſibi obueniant ſimulacra, ratio-
ne praedita: ea autem eſſe magna &

CA P.

E T H
FEnem vel bonum vltimum o ονααανa eſ-
ſe ſtatuit: non voluptatem, vta qui-
busdam, mentem eius non recte perci-
pientibus, eſt traditum, ſed mentis ſta-
tum ſecurum, neque metu, ſuperſtitio-
ne, vel alio quocunque affectu diſtra-
tum atque turbatum. .
Sententiarum eius, ad doctrinam
morum ſpectantium, ſequentes Sto-
baeus, aliique, nobis ſeruarunt:
Addidta prauis mens ad inſidias
batet, .
Intenta nempe quaeſtibus ſemper
ſuis, .
Et temere credit, & ruit coeco im -
petu. .
b. p. 37. Facile eſt laudare, ac vituperare,
ſn. quae non decent; vtrumque vero mali
ingenüi eſt. .

Laert.

IX, 45.

Stobaeus
ſerm. II.
init.

Plac. V, 2.

ingentia, & difficulter quidem interire,
neque minus tamen interitui eſſe ob-
noxia: ſignificare autem hominibus
futura, ratione vtentia, & voces emit-
tentia. Vnde ea viſione apprehen-
dentes veteres, Deos eſſe exiſtimarunt:
cum praeter haec non ſit alius Deus,
qui habeat naturam, in quam non ca-
dat interitus.
Praeſenſionem rerum futurarum Ccer. de
comprobabat, cenſebatque, ſapien-Diu. 1,3.
ter inſtituiſſe veteres, vt hoſtiarum im-
molatarum inſpicerentur exta, quo-
rum ex habitu atque ex colore, tum ſa-
lubritatis, tum peſtilentiae ſigna per-
cipiantur: nonnunquam etiam, quae
ſit vel ſterilitas agrorum, vel fertilitas
futura.

X.
ICA.

Sapientia nihil admirata, nihil non ja. ſerm.

meretur, ſummo honore digna. III. p. 38.

Ftilium ac inutilium termini ſunt id. ib.

iucundum & iniucundum.
8

Prudentiae eſt, futuram iniuriam ib. p. 40.

praecauere, indolentiae vero, quod fa-
ctum eſt, non vlciſci.

Magna gaudia ex praeclarorum fa-ib. p. 4t.
cinorum ſpectaculo oriuntur.

E bonis mala naſcuntur homini- ſerm. V.
bus; ſi qui bona non recta ratione re- P. 5

gere, neque facile ferrenouerunt.
Legi, principi, & ſupientiori cedere, ſerm. V.
decorum eſt. p. 65.
LOptimum homini, vitam agere ani- ib.
mo vtplurimum laeto, rariſſime triſta:
to, quod fieri poterit, ſi voluptates non
in perituris rebus locentur. “
De

he mpi
cet.
e. Menſamp
Fuglem &
966, Patris
rumeſt inf
Temper
augen &l

ibis

bid.

2. Dini

Aut aniinae
Zut imperl
. (itutbt

Iꝗ. c. 57.

m Yl neelünho
89. (ortunt
adde Lrti
Erm. VIL modo, ſe
878. qlieuſti.
Gng duinher
157. Pürennt.

EmmVI. (MMkitia

E. elt, & anii

Autemfug
m. ., Bonum
As non facer
Gem.
SSoli
Oderum.
ſerm. 1. Diuitia
1. 10, ümninch

. b. 131. Iur

]
2,
Ppes
eſt.
Nimi⸗
Cenlui,
prium
Cu
Guram
nis.
term. AIl Pera
ue i

XAI.
1 46. Meii⸗

(Wa
bgg. Pie

1Hz

ib

be19,

.

X
d ſannir
Ein hi
ut. H
liS
* lnn
.B Dlar li
ideninenie
eritui eſle ob.
em hominibus
voces emnit-
one dpprehen
eeriſtimarunt:
ſt dlin Dens
Quam non ca-

Im futurarumcha’
Atque, ſpien⸗ Diuſs
thoſtirumim.
ur exta, quo-
Colore, tumſi.
ine ſgna per⸗
mn etinm, aae
1, rel fertlits
ldc

Iu, nihi nonin in
edignn. IN
termmini ſunt id ne
l
ſero quod .

gechtorun frrib
nrur.
gtur homini-Emmii
Ckarationere-
noverunt.
uruni celete, ſein
lh⸗
m Agete li. 8
Nihne triſtr⸗
Olpctes non

I.
N

Ä.p.133.

bid, De turpibuz factis vel loqui dede-

Cet. .

bid. Menſam pretioſam fortuna apponit,
frugalem & contentam temperantia.
ib. p.65. Patris temperantia optima libero-
rum eſt inſtitutio.
pbid. Temperantia, quae iucunda ſunt,
auget, & voluptatem maiorem facit.
ib. p. 82. Diurni ſomni corporis turbationem,
aut animae moerorem, aut pigritiam,
aut imperitiam produnt.
ib. Coitus breuis eſt apoplexia, ex homi-

ſerm. VIl. ne enim homo proſilit.

p. 88. ['ortitudo diſpendia minuit.]
ib. adde Vortis eſt, non qui hoſtes ſuperat

Erm. VI. modo, ſed & voluptatibus ſuperior
.78. qui exiſtit. Sunttamen, qui ciuitati-
XVII. p. bus imperent quidam, feminis tamen
157. Pareant. S
Grm.VII. Iuſtitiae laus & gloria mentis fiducia
b. 88. eſt, & animi bonus ſtatus: ininsſtitiae
autem fuga calamitatis eſt terminus.
ſerm. Ilk„. Bonum eſt, iniuriam non tantum
b. 104. non facere, ſed facere ne velle qui-

dem.

[Soli Deo chari ſunt, iniurias qui

oderunt.]
ſerm. E. Diuitiue, malis acquiſitae artibus,
P. 130. jnfamiam augent.
ib.P. 131. LImproba lucra ſunt jactura virtu-

b. 132 tIS.
Sypes mali lucri iacturae initium
i eſt.
de [Nimia pecuniarum pro liberis coa-

ceruatio, eſt auaritiae praetextus, Pro-
prium ingenium detegens.
Cupiditas plurium praeſentium ia-
turam facit, vt Aeſopicae illius ca-
nis.] .

ſerm. Kll Vera ſunt dicenda, vbi id prae-
p. 114. ſtat.
. o. Melius eſt domeſtica vitia culpare,

quam aliena.

ibp. 447. Libertas in dicendo ingemuitati pro-

DE DIIS ITEMOVE ETIHICOA.

91
pria eſt: ſed occaſionis diuerſitas peri-
culum habet.
Recte facta colaudare honeſtum eſt, ſerm.
mala vero laudibus euehere, adulterini XIV. p.
animi, ac impoſtoris eſt. 149.
[Qui parci praeter modum ſunt, in-
ſtar apicularum operantur, tanquam
perpetuo victuri.
Parcorumfilii, indocti qui ſint, per-
inde ac agyrtae, ſuper nudos gladios
ſaltu ſe coniicientes, ſi vno defecerint,
neque locum, quo pedibus niti debe-
bant, tetigerint, male diſpereunt.
Difficile vero eſt, vno non excidere, at
ſolum veſtigii pedis ſpatium eis relin-
quitur. Sic vero & iſti, ſi apaterno
exemplo parcitatis deſciuerint, perire
ſolent.
Parſimonia & éſuries bona ſunt, at
impenſa etiam quandoque eſt bona;
eſt ergo viri prudentis, probe diſcer-
nere.]
Bene compoſito eſt animo, qui dere-
bus abſentibus non iriſtatur, laetatur
autem praeſentibus.
Dulcium, quae rariſſima ſunt, maxi-ib. P. 159.
me delectant. U
Si quis modum exceſſerit, ei jucunda ib-
maxime moleſtiſſima euadent.
Proſanitate vota Diis faciunt mor- rm.

ſ. XvVI.
p. 155.

ib.

ib.

ſ. XVII.
P. 15 I.

tales, penes ſeipſos eam eſſe ignari; at 165.
ipſi, luxu ſuo illi aduerſantes, libidini-
bus ſuis male eam amittunt.
10.

Qui ventris voluptates ſequuntur,
edendo, potando, Veneris illecebris
tempus fallentes, breue omnino dele-
ctationis tempus habent, id nempe tan-
tum, quo edunt ac bibunt, curae vero
multae ſequuntur. Semper etenim ea-
rundem rerum deſiderio torquentur,
& cum, quae appetunt, ſunt conſecu-
ti, confeſtim tranſit voluptas, quippe
quae nihil in ſe boni, praeter momenta-
neam habeat delectationem, vt mox
rurſus isdem eos indigere neceſſe ſit.
Iracundiam

912
ſerm. XT 5˙' Iracundiam impugnare difficile eſt:
P. 174. Viri autem eſt, ratione praediti, vince-
reipſam.
C XXII. In infamiam deſinit, qui cum ſupe-
x. 188. riore contendit.
ſerm. Iuramenta, neceſſitate adacti quae
xXxXIIX. praeſtitere, non ſeruant homines im-
P. 196. Probi periculo ſuperato.
ib. XXIX. Voluntarii labores inuoluntario-
p. 201. rumpatientiam reddunt faciliorem.
ib. Labor continuus conſuetudine fit
ſeipſo leuior.]
Plures exercitatione, quam natura,
boni euadunt.
