& ſpeciei. Talia vero in ea tanquam

in tabula effingi acformari, easque

eam figuras admittere, cum nec figu-
ram ipſa nec qualitatem habeat vllam.

CAbP.
DE IDEIS ET DE CA

Cn vero principii cuiusdam ratio-
nem habeat materia, alia quoque
praeter materiam Plato introducit
principia: vnum videlicet tanquam
exemplar, quod idearum eſt, alterum,
quod paternum dixeris, quod patris &
autoris rerum omnium eſt Dei. Eſt
autem idea, quod ad Deum, intelligen-
tia Dei: adnos vero, primum intelli-
gibile: ad materiam, menſura, ad mun-
dum hunc, qui in ſenſus cadit, exem-
plar: ad ſeipſum vero, eſſentia. Quic-
quid enim adhibito fit intellectu, ad ali-
quid referri neceſſe eſt. Quemadmo-

Neque enim ad varias formarum im-
preſſiones futuram eſſe idoneam, niſi
qualitate omni, iisque, quas ſuſceptu-
ra eſſet formis. penitus careret: Siqui-
dem eos videmus, qui vnguenta ex oleo
parant ſuaueolentia, id quod ma-
Xime expers ſit odoris, quaerere: eos-

que, qui formas vel cerae vel luto im-

preſſuri funt, primum materiam ipſam
polire penitus atque lenire, donec fi-
gurae deleantur priſtinge. Conuenit
namque materiae omnium capaci, ſi
modo formas omnes ſuſceptura ſit,
nullam vtillarum naturam habeat, ſed
absque qualitate, omni atque ſpecie
ſubiiciatur formis, & cum huiusmodi
fit, neque corpus, neque incorporeum
quid erit, ſed potentia corpus, quem-
admodum aes potentia eſt ſtatua, quo-
niam tum ſtatua efficietur, cum eius
ſuſcipiet formam.

IX.
VSA EFFICIENTE.

dum ſi aliquid ab aliquo fiat, vta me mei
ipſius imago, eius exemplar praeſuppo-
ni oportet. Et ſi externum nullum ſit,
vnusquisque in ſeipſo id primo conci-
piens artifex, eius deinde in materiam
transfert formas. Definiunt autem i-
deam, eorum, quae ſecundum naturam
fiunt, acternum exemplar. Plurimis
namque viſum eſt Platonicis, eorum,
quae arte fiunt nullam dari ideam poſſe,
vt clypei atque lyrae: neque rurfus eo-
rum, quae praeter naturam, vt febris, ac
bilis non naturalis: neque ſingulorum,
vt Socratis & Platonis: neque vilium
SðBDB vel

36 PARS IV. PLATONIS DOCTRINA

vel abiectorum, vt ſordium, aut feſtu-
cae: neque relatorum, vt maioris & ex-
cedentis. Eſſe namque ideas notiones
ſiue intelligentias Dei aeternas, ac ſei-
pſis perfeétas. Quod vero ſint ideae,
ſic probant: ſiue intellectus Deus ipſe
ſit, ſiue intelligens quiddam, intelligibi-
lia habet ſua, & ea quidem aeterna atque
immobilia. Quod ſi hoc ita ſe habet,
ideae ſunt. Etenim, ſi materia ipſa per
ſe menſura caret, ab aliquo ſuperiori &
à materia penitus remoto, menſuram
ſuſcipiat neceſſe eſt. Verum quidem
eſt antecedens, verum igitur conſe-
quens. Et ſi hoc, ideae ſunt, vtpote
quae menſurae quaedam ſunt materia

carentes. Accedit, quod ſi mundus
non fortuito talis eſt, non ſolum ex a-
liquo, verum etiam ab alique factum
eſie oportebit. Neque id lolum, ſed
ad aliquid etiam eſſe factum. Id vero
ad quod factus ſit, quidnam aliud prae-
ter ideam eſſe poſſit? Vade rurſus ſe-
quitur, ideas eſſe. Item ſi intellectus
a vera opinione differt, idquoque quod
intelligibile eſt, differt ab opinabili. Hoc

ſi eſt, intelligibilia erunt, ab opinabili-

bus diſtincta. Quare erunt prima in-
telligibilia, quemadmodum & prima
ſenſilia. Ex quo ideas eſſe concludi-
tur. Atqui differt intellectus ab opi-
nione, erunt vera ergo ideae.

CAP. X. .
QOMODO DESCRIBATVR DEVS ET QVIBVS RATIO-
TIONIBVS INVESTIGETVR.

Einceps de tertio dicendum eſt
principio, quod licet pene ineffabile
Plato autumet, tamen hoc modo oſten-
di poſſe videatur. Si intelligibilia ſunt,
eaque nec ſenſibilia ſunt, neque eo ſunt,
quodparticipent cum illis, ſed intelli-
gibilibus primis adhaerent, ſunt prima
intelligibilia ſimplicia, quemadmodum
ſenſibilia prima. Antecedens verum:
verum ergo & conſequens. Homines
vero perturbationi ſenſuum obnoxii,

quoties intelligibile quiddam contem-

plari ſtatuunt, in cogitationem ſtatim
ſenſilis alicuius recidunt, quo fit, vt vel
magnitudinem, vel figuram animo ſi-
mul comprehendant, vel colorem: at-
que ita ſincere hoc ipfum intelligere
nequeant. Dii autem ſine mixtione
corporalium pure nimirum atque
ſincere intelligunt. Quoniam vero
anima melior eſt intellectus: intelle-
uautem eo, qui in potentia, melior il-
le, qui actu ſemper, omniaque & ſimul
intelligit: hic denique pulchrior, qui
eius eſt cauſa, quiq; his ſuperior omni-

bus, id reuera non aliud, quam Deus
erit, quem primum dicimus, qui in
cauſa eſt, vt mundi ſemper agat intelle-
us. Agit autem ipſe immobilis in
hunc, quemadmodum ſol in oculum,
cumad eum conuertitur, & vt id, quod
appetitur, mouet appetitum, cum im-
mobile ipſum maneat. Sic ergo & hic
intellectus coeli totius mouet intelle-
ctum. Et cum primus hic intellectus ſit
ulcherrimus, pulcherrimum quoque
intelligibile illi ſubiici neceſſe eſt. Nihil
autem ipſo pulchrius: ſeipſum ergo ſu-
asque ſemper intelligit notiones. Et
haec quidem functio Ulius, dicitur ides.
uin etiam Deus ipſe primus, aeternus,
ineffabilis; ſeipſo perfectus, id eſt, nulli-
vs egens, ſemperque perfectus, id eſt, o-
mni abſolutus tempore, vndique perfe-
tus, id eſt, omni ex parte abſolutus: di-
vinitas, eſſentia, veritas, ipſa proportio,
bonum. Neque vero haec ita i o, vt
circumſcvibam, ſed vt vnum intelligatur
inomnibus. Et bonum ob eam qui-
dem cauſain dicitur, quod in omnia pro
facultate

ſen

C

—

— — — —

bil.
in⸗
immi
ucl.
ppi⸗

hens
iin
le-
in
Im,
dod
im-
hic
ele⸗
sſit

le

Chi
ſu⸗

gei.
aus,
uli⸗
16-
tle⸗
di-
tlo,
. Vt
Arur
gi⸗

0

tate

ferat, atque ita omnium bonorum ſit
cauſa. Pulchrum vero quod ipſe natura
ſua vtrumque ſit, plus & aequale. Ve-
ritas autem, quod omnis ita veritatis ſit
rincipium, ut ſol vniuerſi eſt luminis.
Lisut pater quod cauſa ſit omnium, cœ-
lique totius mentem, mundique ani-
mam ad ſe ſuasque exornet notiones.
Ex voluntate enim ſua omnia ſeipſo

compleuit, mundi animam excitans, &

ad ſe conuertens: quippe cum intelle-
Etus eius ſit cauſa: qui a patre adorna-

tus, naturam viciſſim huius mundi to-

tam exornat. Ineffabilis praeterea eſt,
ſolaque, vt ante dictum eſt, mente pot-
eſt percipi: nec enim genus, aut ſpecies
eſt, aut differentia: ſed nec accidere illi
quicquam poteſt. Neque malum: hoc
enima nefas dictu eſt; neque bonum: fi-
quidem alicuius ac maxime bonitatis

particeps, talis dicendus eſſet. Neque

differentia vlla: nec enim id ſecundum
ipſius notionem poteſt fieri. Neque
quale: non enim qualitate hoc ipſum

factus eſt, quod eſt, aut ab ea perfectus.

neque rurſus qualitatis expers: non e-

nim qualitate vlla ad ſe pertinente pri-

vatus eſt. Neque pars cuiusquam, nec
vt totum ex partibus conſtitutum: ne-
que vt idem aut diuerſum: quippe cum

nihil illi contingat, quo ab aliis ſecerni

queat. Sed nec mouet, nec mouetur.
Qare prima ad intelligendum eum ra-
tio, per abſtractionem erit horum:
quemadmodum punétum quoque ab-
ſtrahendoa ſenſilibus, intelligere ſole-
mus: primo quippe fuperficiem, dein-
de lineam, poſtremo punétum conſide-
ramus. Secunda vero in quadam ratio-
nis ſimilis proportione, hoc pacto:

Quam rationem ſol habet ad viſum &

ad ea, quae videntur, cum ipſe tamen
non ſit viſus, huic vero praeſtet, vt vi-
deat, his autem, vt videantur: eandem

FX ALCNOO. = 337
facultate cuiusque beneficia ſua confe-

profecto rationem ad eum, qui in ani-
ma noſtra eſt intellectum, & illa, quae
intelliguntur, primus habet intellectus.
Quippe cum non ſit ipſe intellectus, in
his tamen actum perficit intelligendi,
illis vero dat, vt intelligantur, dum eam,
quae ineſt illis, illuſtrat veritatem. Ter-
tius autem intelligendi modus, ſit hu-
iusmodi. Aliquis cum eam videt, quae
in corporibus eſt pulchritudinem, ſta-
tim ad eam tranſit, quae eſt in animo:
deinde ad eam, quae in officiis aclegi-
bus: poſtremo ad immenſum pulchri-
tudinis mare: poſt quae ipſum bonum
conſiderat, ipſum amabile, ipſum expe-
tendum; quod tanquam lumen aliquod
effulget, eique, quae paulatim ita aſcen-
dit, Occurrit animae. Cum hoc vero ſta-
tim Deum ipſum comprehendit ani-
mo, propter eius, quae in honorato eſt,
excellentiam. Partis quoque expertem
conſiderat, quoniam nihil illo prius eſt.
Pars ſiquidem, atque illud, ex quo con-
ſtituitur aliquid, prius eo eſt, cuius pars
eſt. Planum namque prius eſt, quam
corpus, & linea prius, quam planum.
Rurſus cum partes non habeat Vllas, ne-
que loco moueri, nec qualitatibus pot-
erit mutari. Etenim ſi mutabitur, vela
ſeipſo vel ab alio id fieri neceſſe erit. Si
ab alio, illud potentius eſſe oportebit:
ſin a ſeipſo, aut in deterius id fiet, aut in
melius. Quorum abſurdum eſt vtrum-
que. Ex quibus omnibus ſequitur, in-
corporeum quid eſſe Deum. Quod &
ex iis probari poteſt. Si corpus
eſſet Deus, ex materia conſtaret & for-
ma: ſiquidem corpus omne ex materia
formaque ſua cum materia coniuncta,
concretum quiddam eſt; quod quidem

ſimile ideis efficitur, & earum ineffabili

quadam ratione eſt particeps. Abſur-
dum autem eſt, Deum ex materia con-
ſtitui aut forma. Neque enim aut ſim-

Dlcs eſſet aut principalis. Quamobrem
vV

incorporeum

3383 PARS TW. PEATONIS DOCTRINA

incorporeum quiddam Deus eſt. Prae-
terea ex eo: ſi corpus eſt, ex materia
conſtat. Ideoque vel ignis eſt, vel
aêr, vel terra, vel aqua, aut aliquid ex
iis conflatum. Atqui nullum ex iis
per ſe eſt principale. Praeterea,
materia ſua erit poſterior, ſiquidem

CAP.

conſtet ex ea. Quae quoniam abſurda
ſunt, incorporeum eſſe Deum erit
exiſtimandum. Etenim ſi corpus e-
rit, & corrumpi poſſe eum, & natum

eſſe, & mutari poſſe, ex eo ſequetur.

Quorum ſingula de Deo ſi dicantur,
erunt abſurda.

XI.

QVALITATES ESSE INGCORPOREAS.

Ord & qualitates eſſe incorporeas, hoc
Omodo demonſtrari poſſit. Omne
corpus ſubiectum eſt, qualitas vero non
fubiectim, ſed accidens: non ergo cor-

pus eſt qualitas. Praeterea nullum cor-

Pus in ſubiecto eſt, omnis qualitas in
ſubiecto eſt, non ergo corpus eſt
qualitas. Item, quahitati contraria eſt
qualitas: nullum vero corpus, qua cor-
pus, contrarium corpori: non ergo
qualitates ſunt corpora. Vt omittam
rationi maxime eſſe conſentaneum, vt
quemadmodum materia qualitatis eſt
Eexpers, ita & qualita; materiae ſit ex-
Pers. Et ſi materia careat qualitas, ca-
rebit & corpore. Iam ſi qualitates ſunt
corpora, duo ac tria eodem in loco e-
runt corpora: quod a ratione procul
abludit. Quod ſi incorporeae ſunt qua-

litates, ergo & quod harum vim effici-
endarum habet, eſt incorporeum. Ef-
ficientia praeterea nulla eſſe, niſi incor-
porea poſſunt. Siquidem ſuapte na-
tura patiuntur corpora ac diffluunt, ne-
que eodem ſe modo ſemper habent, ne-
que in eodem ſtatu perſiſtunt aut ma-
nent: nam & vbi efficere aliquid vide-
buntur, ibi multo prius pati ea reperi-
es. Vnde ſicut aliquid pure ac ſimpli-
citer ad patiendum eſt aptum, ita ne-
ceſſe eſt aliquid, quod reuera agat, eſſe.
Id vero nihil eſſe aliud, quam incorpo-
reum facile videbimus; Quare de re-
rum principiis, quae tradenda vide-
bantur, quatenus ad Theologiam ea
referuntur, hactenus. Siquidem dein-
ceps ad conſiderationes veniendum eſt
Phyſicas: ducto hinc exordio.

. CAP. XII.
DE CAVSIS MVNDI ET GENERATIONE ET ELEMEN
TIS ET ORDINE.

WVoniam eorum, quae natura ſenſi-
bilia ſunt & ſingularia, definita
quaedam eſſe oportet exemplaria, ideas
nimirum: quarum & ſcientiae ſint &
definitiones (praeter omnes enim ho-
mines, hominem aliquem animo con-
cipimus, & praeter equos omnes, e-
quum aliquem, & ita deinceps praeter
animalia cuncta, immortale animal &
ingenitum: quemadmodum ab vno fſi-
gillo plurima exprimuntur ſigna, & v-
nius hominis imagines poſſunt eſſe

multae, quibus omnibus idea ipſa cauſa

eſt, vt huiusmodi ſint, cuiusmodi & ipſa

eſt) Neceſſe eſt vniuerſum hunc mun-
dum, opificium Dei pulcherrimum, ab
ipſo ita fabricatum eſſe Deo, vt ad ali-

quam ideam, quae exemplar eius eflet,

ipſa in fabricatione reſpexerit, dum
mira quadam prouidentia atque opti-
ma norma, ad huius corſtructionem
machinae ſeſe accingeret Deus: quia
bonus erat. Ex omni ergo ipſum ma-
teria genuit: quam quidem ſine orqine
VIIO

rit
e⸗
Um
wr.

l

FXY AL CINOO 339

VIlo ante coeli generationem temere

disiectam, ex confuſione deformi, in

pulchrum reuocauit ordinem, nume-
riſque decentibus & figuris, eius vndi-
que exornauit partes: donec ita diſtin-
Xit, quemadmodum & nunc, ignis &
terra, ad aërem atque aquam fſeſe ha-
bent; quorum tunc ſolum veſtigia, &
aptitudinem quandam ad recipiendam
elementorum poteſtatem habebant:
atque ita ſine ratione vlla aut concinni-
tate concutiebant materiam, ab illaqque
Cconcutiebantur viciſſim. Ex ſingulis
enim quatuor elementis eum compegit

integris: ex toto ſcilicet igni & terra,

aqua atque aêre, nulla alicuius praeter-
miſſa aut poteſtate. Videbat enim cor-
poreum debere eſſe & generari, tactu-
que omnino ac viſu percipiendum.
Absque vero ignis & terrae praeſentia,
nihil tangi videriue poſſe. Quare ra-
tione optima, ex igne eum terraque
conſtruxit. Quoniam vero vinculum
quoddam horum requirebatur medi-
vm, diuinum autem vinculam eſt, quod
ſecundum rationis proportionem, fi-
mul ſeipſum, & ea, quae vinciuntur,
vnum efficit, planusque nequaquam

CAP.

mundus eſſe poterat, chuic enim vnum

ſuffeciſſet medium) ſed globoſus; ideo
duobus ad conſtitutionem eius opus
fuit mediis. Inter ignem ergo & ter-
ram ex rationis praeſcripto aêr interie-
ctus & aqua: vt quemadmodum ſe ha-
bet ignis ad aẽrem, ita ſe habeat aer ad
aquam, ſic & aqua ad terram: & contra.
Qia autem nihil exterius relinqueba-
tur, etiam vnicum fecit mundum, i-
deae videlicet ſuae, quae vnica eſt &
ipſa, numero parem. Talem praeter-
ea, vt nec morbus vnquam infeſtare il-
lum poſſit aut ſenectus, quippe cum ni-
hil cadat in illum, a quo corrumpi poſ-
ſe videatur; tum ita ſe ipſo contentum,
vt nulla re externa opus habeat. Fi-
guram autem illi dedit globoſam, vtpo-
te omnium pulcherrimam capaceiſſi-
mamque & ad motum facillimam. Et
quoniam nec auditu, nec viſu, nec ce-

teris indigebat ſenſibus, ideo ſenſuum

ad eiusmodi miniſterium nulla prorſus
inſtrumenta addidit. Ceteras item
motus ſpecies procul eſſe iuſſit, ſo-
lumque, qui in orbem incitatur, con-
ceſſit, vt qui mentis & prudentiae ſit
proprius.

XIII.

DE FIGVRIS. MVNDI ET EARVM CVM ELEMENTIS
MVYNDI ATQVE MVNDO CONVENIENTIA.

1. cum duo ſint, ex quibus con-

ructus eſt mundus, corpus ſcili-

cet atque anima, quorum illud vide-
tur & corrumpitur, haec nec videri
poteſt, nec tangi, vtriusque quoque &
vis diuerſa eſt & conſtitutio. Corpus
ſiquidem ex igni, terra, aqua compa-
ctum eſt & aẽre. Quae quidem qua-
tuor mundi artifex, cum nihil minus
antea, quam elementorum obtinerent
ordinem, pyramide atque cubo, o-
ctaedro, atque icoſaedro, praecipue
item duodecaedro formauit. Quate-

nus ergo pyramidis figuram induit ma-
teria, ignis emicuit. Ea quippe fi-
gura ſecando maxime ac diuidendo
prae ceteris eſt apta, & ex pauciori-
bus conſtat triangulis, ideoque omni-
vm figurarum eſt rariſſima. Quate-
nus autem octaedron, aéëris qualita-
tem aſſumpſit. At vero, qua icoſae-
dron, aquae qualitatem accepit. Cu-
bi vero figuram terrae eſt largitus, vt
quae ſolidiſſima atque omnium ſit ele-
mentorum ſtabiliffima. Figura deni-
que duodecaedri ad vniuerſi fabricam
VVZ vſus

340⁰ PARS IV. PLATONIS DOCIRINA

vſus eſt. His vero omnibus magis ad
principiorum naturam accedunt pla-
na. Siquidem ea ſolidis priora ſunt.
Hlius autem naturae duae quidam qua-
ſi genitores ſunt trianguli, qui pul-
cherrimi reéctanguli funt, vnus Scale-
nus, alter Ifoſceles. Et Scalenus qui-
dem eſttriangulus, qui vnum recte ha-
bet angulum, alterum, qui duos vnius
recti trientes habet, tertium vnius re-
ti triente finitur. Scalenus ergo tri-
angulus pyramidis, & octaedri, atque
icoſaedrielementumfit: cum Pyramis
ex triangulis quatuor omnia latera ae-
qualia habentibus, conſtituatur, quo-
rum quilibet in ſex triangulos, quales
modo dicti funt, Scalenos, diſtribuitur.
Octaedros vero ex octo ſimilibus, quo-
rum quisque in ſex triangulos Scale-
nos diuiditur. Icoſaedros ex viginti
ſimiliter. oſceles autem triangulus,
cubicae elementum eſt figura. Cia-
tuor enim huius ſpeciei concurrentes
trianguli, quadratam abſoluunt: ſicut
ſex quadrata, cubum. Duodecaedron
vero ad vniuerſi conſtitutionem, ad-
hibuit Deus: vnde & animalium for-

CAP.

mae duodecim in zodiaco conſpiciun-
tur, quorum quodlibet in triginta ſe-
catur partes. Similiter quoque in
duodecaedro, quae ex pentagonis con-
ſtat duodecim, quorum in triangulos

diuiduntur ſinguli, ſingulis rurſus tri-
angulis, ſex Scalenos continentibus,
atque ita in tota duodecaedro trecenti

ſexaginta reperiuntur trianguli, quot
in zodiaco ſectiones ſunt. His cum ab
ipſo Deo figuris eſſet materies formata,
primo quidem rudibus veſtigiis absque
ordine mouebatur: donec in ordinem
reducta eſt ab eo: ſingulaque inter ſe
apta coniunctaſunt proportione &
compoſita. Neque tamen haec loco
diſcreta manent, ſed & ipſa in motu
funt perpetuo, eundemque materiae
afferunt: ab ambitu enim mundi con-
ſtricta pelluntur, atque alternis ipfſa
pulſibus agitata feruntur, tenuia ſem-
per in regionem ſolidorum. Qua de
cauſa nihil omnino inane relinquitur,
nihil corporis vacuum, atque in illis
permanens concuſſionem affert inae-
qualitas. Ab iis enim materia, & iſta
viciſſim agitantur a materia.

XIV.

DE ANIMA MVNDI ET SPHAERIS ATCE
B SsIELLIS.

ExX corporibus itaque, animae vi-
res inueſtigari voluit. Nam cum
res ſingulas anima diſcernamus, re-
rum omnium merito huic indidit
principia, vt quicquid occurreret,
per id, quod cognatum eſt, ac vici-
num illi contemplaremur, conſonam-
que funéctionibus eſſentiam illi fubii-
ceremus. Ergo, cum intelligibilem
quandam indiuiſibilemque eſſe dice-
ret, alteram quoque circa corpo-
ra diuiduam poſuit eſſentiam: vt
tam huius, quam illius parari in-

tellectu cognitionem poſſe oſtende-
ret. Et quia in rebus iis, quae ad
intelligentiam iisque, quae ad ſen-
ſum pertinent, aliud atque idem eſ-
ſe cognouit, ex iis omnibus iure
conſtituit animam. Aut enim ſimi-
li ſimile (vt Pythagoreis placet) aut
quemadmodum Heraclito phyſico,
diſſimili ſemper diſſimile cognofſci-
tur. Qum vero genitum vult eſ-
ſe mundum, non hoc eum vo-
luiſſe putandum eſt: vt tempus
fuerit aliqued, quo mundus on
3 eflet:

eſſe
ne
cio⸗
jen
ter
efh
ea⸗

qu⸗
P0

Ver

Iu

C
tun
.
qu
nc⸗
tun
ſtan

int

C

Pen

l⸗

05

EX ALCINOO. 341

eſſet: verum quia ſemper in generatio-
ne perſiſtit, eſſentiaeque ſuae praeſtan-
tiorem aliquam magisque principa-
lem eſſe cauſam indicat. Anima prae-
terea mundi, quae ſemper fuit, non
efficitur a Deo, ſed ornatur tantum,
eaque ratione illam facere nonnun-
uam aſſeritur, quod excitat eam, &
ad ſeipſum eius mentem velut ex tor-
pore & profundo quodam ſomno con-
vertit: vt intelligibilia eius intuens,
eiusque notiones affectans, ſpecies in-
de recipiat formasque. Vnde perſpi-

cuum eſt, & anima & mente dona-

tum eſſe mundum a Deo. Nam quum
optimum hunc eſſe vellet, merito quo-
que animatum atque intelligentem ef-
ficere debuit. Siquidem opus anima-
tum inanimato, totum toto eſt prae-

ſtantius, vt & non intelligente, id quod

intelligit. Forte etiam nec ſine anima
mens potuiſſet ſubſiſtere. Cumque
anima a mundi medho ad extrema vs-
que diffunderetur, totum mundi cir-
cumncirca corpus eſt complexa. Ita vt
per totum extendatur vniuerſfum, at-

que eo modo iungat totum & conſer-

vet. Adeo vt externa eius praeſint in-
ternis. Quippe cum illa quidem non

diuidantur, haec vero in ſeptem diuiſa

ſint circulos, a principio ſecundum du-
la & tripla diſtributa interualla. Et
illa quidem, quae ab indiuidua com-

prehenditur ſphaera, eidem reſpon-

det: quae ſecatur autem, alteri. Mo-

tus enim coeli, qui comprehendit o-

mnia, cum minime vagetur, vnus eſt
& ordinatus. At vero interiorum va-
rius, ortibusque permutatur & occa-
ſibus: vnde & erraticus nuncupatur Et

extimus quidem orbis, ad dextra, ab

ortu in occaſum fertur. Interior au-
tem contra ad ſiniſtra ab occidente in
orientem, mundo occurrens. Stel-
las praeterea & aſtra Deus ipſe condidit,

& horum quaedam inerrantia, ad coe-
li, noctisque ornatum: quorum nu-
merus eſt maximus. Quae vagantur
autem numero ſeptem, ad numeri tem-
porisque originem, & ommum quae
funt demonſtrationem. Tempus ete-
nim mundani motus interuallum fecit,
veluti quandam aeternitatis imaginem.
Quae aeternae mundi manſionis men-
fura eſt. Errantium quoque ſiderum
visnon eſt eadem. Quorum Sol dux
eſt omnium, qui illuſtrat exhibetque
oculis res omnes. Luna deinde, quod
ad poteſtatem, ſecundum obtinet ordi-
nem. Ceteri vero Planetae ſecun-
dum proportionem pro ſorte propria
ſinguli. Luna ſiquidem menſis men-
ſuram conficit: eo ſpatio circulum per-
menfa ſuum, ſolemque aſſecuta. Sol
autem anni menſura: quippe Zodiaco
ter peragrato circulo, anni complet
tempora. Ceterorum quoque ſide-
rum quodhibet proprios conficit am-
bitus. Qui quidem non a quibuscun-
que, ſed ab eruditis videntur homini-
bus. Ex omnibus demum reuolutio-
nibus abſolutus numerus tempusque
completur, cum ad idem punctum
omnes regreſſi, eum habebunt inter ſe
ordinem, vt ſi animo recta concipiatur
linea, ab inerrante ſphaera in terram
ad perpendiculum producta, omnium
in hanc lineam concurrere puncta vi-
deantur. Cum igitur ſeptem ſphaerae
ſint in ſphaera errante, in iis corpora
ſeptem conſpicua mundi conditor
ex matéria quam plurima fabricauit
ignea, eaque ſphaeris ex altero vago-
que circulo participantibus adnexuit.
AC Lunam quidem circulo a terra pri-
mo dicauit. Solem vero ſecundo. Lu-
ciferum deinde & ſacrum Mercurii ſi-
dus in eo cuius cum ſole par eſt & velox
aeque conuerſio, ab hoc vero recedit,
impoſuit. Supra vero reliqua ſecundum
V 3 propriam

*

pAxs W. prATONIS DOOCTENNA

propriam cuiusque ſphaeram. Tardis-
fimam quidem omnium Saturni ſtellam
in proxima inerrantibus ſphaera collo-
cauit. Ab hac tarditate ſecundam,
quam Iouis dicunt. Huic Mars deinde

ſucceſſit. Octaua demum quae ſupre-
ma eſt poteſtas haec circumplexa eſt o-
mnia. Haeec autem omnia, animalia
intellectu praedita, & Dii, & globoſa
ſunt figura praedita.

1

CAP. XVv.
DE DAEMONIBVS ET SINGVLORVM ELEMENIIS.

Vnt & alii daemones, quos intelli-
gentes Deos nuncupare poſſis, in

elementis ſingulis, partim quidem vi-

ſibiles, partim autem viſus aciem fugi-
entes; in aethere atque igni, aereque
& aqua: ne pars vlla mundi expers ani-
mae animantisue humana natura prae-
ſtantioris relinqueretur. His autem ter-
rena, & quae ſub luna ſunt, ſubiiciun-
tur omnia. Etenim Deus mundi totius
deorumque & daemonum eſt opifex:
atque id quidem vniuerſum voluntatis
diuinae munere non diſſoluitur. Re-
liquis autem eius praeſunt filii, qui ad
imperium illius & exemplum dirigunt
quaecunque faciunt. A quibus ſortes,
viſus nocturni, ſomnia, atque oracu-

la, quicquid denique ad diuinationem
referunt homines, arte tractatur. Ter-
ra vero omnium in medio circa axem
qui vniuerſum traiicit, conſtringitur:
diei noctisque cuſtos, ac deorum qui in
coelo ſunt poſt ipſam quidem mundi
totius animam aticuillima, quae ali-
menta nobis ſubminiſtrat plurima: cir-
ca quam coelum voluitur, aſtrumque
ipſa quoddam eſt. Manet autem loco
ſuo propter aequilibrium, in medio eo-
rum poſita, a quibus continetur. In er-
rantiu m autem inerrantiumque ſphae-
ram exterius diſtinctus eſt aether. Qui-
bus aër ſuccedit. In medio autem cum
humore ſuo terra.

CA P. XVI.
DE DIIS IVNIORIBVS: IIS GCVE HO MINIS FORMA-
TIONEM COMMISSAM ESSE A DEO.

Cv haec omnia fabricata eſſent,
tria amimantium, quae quidem
mortalia futura eſſent, reſtabant gene-
ra; volatile, aquatile, & pedeſtre: quo-
rum generationem filiis mandauit ſuis:
ne ſi haec quoque ab eo eſſent facta,
immortalia non minus eſſent quam re-
Hqua. Hi igitur aprima materia parti-
culas quasdam ad definitum mutuati
tempus, mortalia finxerunt animanti-
vm genera. Quoniam vero dehumano
genere, vtpote diisproximo, tum pa-
tri omnium, tum etiam natis cura e-
rat, animas illorum aſtrorum pares nu-
mero, ipſe eorum artifex in terram di-

miſit. Cumque quamlibet cognato
impoſuiſſet aſtro, tanquam vehicnlo,
ſingulis, legislatoris inſtar, fatales le-
ges pronunmciauit, vti extra culpam
eſſet ipſe. Futurum nimirum, vt affe-
ctus e corpore naſcerentur mortales:
primo quidem ſenſus, tum volupta-
tem & dolorem, metumque, & iram:
quos quae ſuperarent, neque vim fſibi
inferri permitterent, juſte victuras,
& in cognatum redituras aſtrum de-
nique. Quae vero ab iniuſtitia fupe-
rarentur, ſecundo ortu vitam ductu-
ras feminae. In qua ſi ab improbita-
te nondum ceſſarent, in brutorum
tandem

tan
nen

re⸗

Aia

ſ

nto
nlo,
le.
aun
le⸗
es:
la-
n:
ſbi
14,
e⸗
pe⸗
dite⸗
tun
gein

EX AL CINOO 434

tandem naturam migraturas eſſe. Fi-
nem vero laborum tunc demum futu-

CA P.

rum, cum innatos vicerint affeétus, &
ad proprium jam habitum redierint-

XVII.

DE CORPORE, MEMBRISQVE HOMINIS, ET

ANIMAE VIRIBVS.

Ii autem praecipue quidem ex ter-
ra, & igni, aereque, & aqua fin-
xerunt hominem, quasdam, quae ali-
quando redderentur partes, a materia
mutuati, quas occultis ita inter ſe iun-
Xere vinculis, vt ex omnibus corpus
conficerent vnum. Partem vero ani-
mae coelitus immiſſae praeſtantiorem
locauerunt in capite, cui tanquam a-
grum excultum, ſubiecere cerebrum.
Circa autem faciem inſtrumenta ad
miniſteria ſenſuum diſpoſuerunt ido-
nea. Ac medullam quidem ex leuibus
ac ſine inflexione triangulis, ex quibus
elementa creata fuerant, compoſue-
runt; genitalis futuram ſeminis origi-
nem. Os autem ex medulla condi-
dere & terra, iisque irrigatis crebro-
que quaſi aqua & igne ſubactis. Ner-
vos item exoſſe & carne. Ipſa autem
caro, ex ſalſo &acuto, quaſi fermen-
to quodam eſt compacéta. Ac medul-
lae quidem oſia circumdedere, nervos

autem oſfſibus, loco vinculorum, vt

per hos inflexiones eſſent faciles, con-
iunctionesque articualorum. Quibus
tegminis loco ipſa caro adiecta eſt, quae
alba partim, partim nigra, cum ad de-
corum, tum ad vſum viuentis eſt tra-
dita. Ex iis praeterea interna contexta

CA P.

ſunt viſcera, venterque, & circa ipſum
inteſtina vndique reuoluta. Superne
autem ab ore arteria & gula, quarum
haec quidem in ſtomachum, altera in
pulmones defertur. Cibi porro in
ventre ſpiritu ſimul digeruntur & ca-
lore quo ſcinduntur quaſi& conficiun-
tur: atque inde in corpus diſtribuuntur
totum, ſecundum mutationes ſingu-
lis proprias. Duae autem venae per
dorſi commeantes ſpinam, contrario
modo caput conneétunt, obuiae ſibi
immuicem, atque inde in partes ſcindun-
tur plurimas, Poſtquam ergo Dii fa-
bricarunt hominem, animamqueillius
tanquam dominam impoſuere corpo-
ri, partem animae ipſius principem cu-
ius eſt ratio, collocarunt in capite: a
quo medullae neruorumque origo de-
ducitur: cuiusque pro affectione di-
verſa, mentis quoque ſequitur alie-

natio. Sed & ſenſus, capiti tanquam

rationis addidere ſatellites, vnaque
cum ratione & judicandi vim & con-
templandi, eas vero partes animae, quæ
perturbationibus mouentur, inferiori
collocarunt loco. Iraſcendi vim in cor-
de, concupiſcendi circa abdomen eas-
que quae vmbilico partes vicinae funt:
de quibus poſtea difſeremus.

XVIII.

DE VISV, ELVMHNE, SPECVLARIBVS IMAGINIBVS.

C' ergo luciferos in facie collo-
caſſent oculos, lumen illis incluſe-
re igneum. Quod cum laeue & quo-
dammodo eſſet denſum, diurno futu-
rum lumini cognatum exiſtimarunt.
Hoc cum paſſim per oculos, maxime

tamen per pupillas erumpit, quod in eo
puriſſimum eſt mmaximeque ſincerum.
Idque ipſum quia cum externo, vtpo-
te ſimile cum frmili, conſentit, viden-
di praeſtat ſenium. Ideoque noctu,
cum vel evaneſcit vel obſcuratur
lumen,

244 PARS TV. PLATONIS DOCTRINA

humen, non amplius aêri ſe propinquo
permiſcet hic noſter radius: ſed con-
tra ad interiora ſe ſubducens, eos qui
in nobis ſunt motus laeuigat & diffun-
dit, atque ita ſomnum inducit: quo
fit, vt & palpebrae claudantur. Ac ſi
plurimum quidem quietis induxerit
ſomaus, fere ſine inſomniis ſurrepit.
At ſi motus reſtent adhuc aliqui, cre-
bra nobis viſa oboriuntur. Atque hoc
pacto phantaſiae ſeu verae ſiue falſae
directe naſcuntur. Ab his non abſce-
dunt imagines, quae in ſpeculis, vel a-

CA P.

DE CETERIS SENSIBVS,

D perceptionem vero vocis datus
eſt auditus: exoriens enim a motu,
qui circa caput efficitur, ad hepatis ſe-
dem deſinit. Vox autem, quae per aures
tranſiens cerebrumque & ſanguinem
ad animam penetrat: & acuta quidem,
quae mouetur velocius, grauis quæ tar-
dius: magna quæ plurimum, parua quæ
parum. Poſt haecnarium facultas ſequi-
tur, quae ad percipiendos nata eſtodo-
res. Odor autem eſt affectio quaedam,
uae a venis narium ad vmbilici vsque
deſcendit loca. Huius, praeter duas
quae communiores funt, ſpecies, de-
ſtituuntur nomine: fragrans odor di-
co, & graueolentia: quae moleſti & iu-
cundi appellationem habent. Odor
orro omnis aëre craſſior, aqua eſt
ubtilior. Proprie namque in iis ali-
quod odoris ſtatuitur genus, quae mu-
tationem nondum ſuſceperunt perfe-
Gtam, ſed communione quadam con-
ſtant aéris & aquae, cuiusmodi ſunt
quae ad fumum accedunt, & caligi-
nem. His enim in ſein vicem abeun-
tibus, odorandi efficitur ſenſus. Gu-

ſtum deinde variorum indicem ſucco-

rum Dii formarunt: venas quippe ab
üllo ad cordis porrexere ſedem, qui-

His translucentibus laeuibusque viden-

tur corporibus, quae quidem haut a-

liter quam per reflexionem exiſtunt.
uatenus enim vel concauum vel con-
vexum veloblongum eſt ſpeculum, ea-
tenus viſu diuerſa intuentibus appare-
bunt: dum ad alias partes reflectuntur
lumina, quae in conuexo vero coëunt.
In quibusdam enim dextra atque ſini-
ſtra contrario apparent modo, in non-
nullis aequaliter, in nonnullis contra
quae inferiora ſunt, transferuntur, &
contra.

XIX.
ET OBIECTIS EORVM.
bus diuerſi examinari ſapores poſſent.
Hae ſiquidem dum dilatantur varie at-
que contrahuntur, prout illis offerun-
tur ſapores, eorum diſcernunt differen-
tias. Sunt autem ſaporum differen-
tiae ſeptem, dulcis, acutus, acerbus,
acris, auſterus, ſalſus, amarus. Et dul-

cis quidem natura reliquorum omni-

vm contraria: ſiquidem humorem lin-
guae vi ſua perfundit atque delinit:
cum reliqui aut perturbent eum & dis-
pellant, vt acuti: aut calefaciant, &
ad ſuperiora ferantur, vt acres: alii ve-
hementer abſtergant, atque ita lique-
faciant, vt amari: alii ſeorſim purgent
abſtergantque, vt ſalſi. Ex aliis vero
alii meatus contrahunt, ac adducunt:
&iilli quidem qui hoc aſperius faciunt,
acerbi: qui lenius, auſteri appellantur.
Tangendi poſtremo ſenſus a Diis for-
matus eſt, vt calida, ac frigida, mollia
& dura, leuia & grauia, lenia dignoſcat
& aſpera, ac de ſingulorum iudicer dif-
ferentüs. Cedentia autem corpora
dicimus, quae tactum recipiunt: reſi-
ſtentia, quae minime cedunt. Hoc
autem circa corporum ipſforum baſes
euenit. Quae enim amplas eas habent,
ſtabilia ſunt ac ſolida: quae contra
exigua

ex
la,

q
ver
in
n

——

——— —

— — --ʒ—

den.
lt1.
unt.
coh.
ez.
dare.
Utur
unt.
ſini⸗
non-
ntra

n,

— FEFET ALCINOO. 245

exigua nituntur, cedentia funt ac mol-
lia, facilimeque mutantur. Aſperum
eſt, quod inaequale ac durum. Leue,
quod planum ſimul & denſum. Cum
vero calidae affectiones & frigidae ma-
Xime ſint contrariae, diuerſas quo-
que habent cauſas. Nam quod acumi-
ne ac aſperitate partium ſecat, calidam

affeckionem id gignit: frigidam vero,
quod ingreſtu denſius: dum tenuia
quidem expelluntur, & in illorum ſe-
des craſſiora penetrare coguntur. Tune
enim concuſſio quaedam tremorque
oritur, & quae hinc in corporibus na-
ſcitur affectio, rigor eſt.

CA P. XKK.

DE GRAVI ET LEVI.

Raue & leue per ſuperiorem &iin-
feriorem locum definire non de-
cet: nihil enim aut ſupra eſt aut infra.
Nam cum omne coelum ſit rotundum,
& extremitate ſua conuexa exaequa-
tur, non oportet aliquid ſuperius, ali-

quid inferius nuncupare. Ceterum
graue dicendum id eſt, quod difficile
in locum a natura fua alienum trahi-
tur: leue vero, quod facile. Itemgra-
ve, quod ex plurimis, leue, quod ex
pauciſſimis conſlatum eſt partibus.

CAP. XXI.
DE RESPIRATIONE.

REpiranms autem hoc pacto. Cin-
6

git nos aer externus plurimus:
qui per os naresque ceterosque ratio-
ne tantum cognitos influit meatus
corporis. In quibus calefactus, ad
externum cognatumque refluir aë-

rem. Qua vero ex parte effluxit,
externum rurſus ad interiora cogit
aërem. Atque huiusmodi nun-
quam ceſſante ambitu, inſpiratio &
expiratio efficitur. H

CA DP. XXII.

Morborum autem cauſas conſtituit
Pplurimas. Primam quidem, ele-
mentorum defectum atque exceffum,
locorum qui naturae non conueniunt
mutationes. Secundam vero, prae-
poſteram cognatarum partium origi-
nem: veluti ſi ex carne ſanguis, aut

bilis, aut Pirnir fiat. Haec enim o-

mnia nihil aliud quam colliqvationem

& putrefactionem eſle. Pituitam enim
eſſe recentis carnis colliquationem.

Sudores autem & lacrymas quaſi ſe-

rum quoddam pituitae. Et pituitam

quidem in externis ſi intercipiatur par-
tibus, vitiligines inducere, albas nigras-

que. Intus vero deprehenſam, &
cum atra bile commiſtam, comitialem,
qui ſacer appellatur, procreare mor-
bum. Acutam vero & ſalſam eas gi-
gnere affectiones, quae in rigore con-
