Clen. M.
Str. V.
1601.

len. I

R. Dii
(lnAI/
urI. das,
eu man
quo
iny
ſo,
tur
mo⸗

=Se

ro acebet
Keman en⸗
K ininitun.
neret Vnu

e infinitum

t, id nod
nte ſbi ip
Aliga Parte
,ed Dlure
ludens ze.
obile A im.
Nüm enim
tvltrailudh,
lon ellet di
terari pol.
extitillet,
1S, uge
Hocan-
e,quochab
tummenin-
rteret: &
Onecef.
Oue non
enoplu⸗
lonidas,
Atur ma-
tinnnein
edentes
hoc vni-
Nes, eis-
n teſe
igitur
ſenlibus
VMiuer-
ſeri af-
ndenti
Uaeſen⸗
emnon
noſtra
tie, in
nte o⸗
um mn
ceipit,
fuum
ſture⸗

2—

+—-

Qu. L.
IV. c.

OPINIONES FIVS.

impoſturis habentur, mutationis ca-
pax ſit, & alterationis, atque adeo verum
non ſit, quod ille ſtatuebat, nullam in
hocmundo locum habere mutatio-
nem; tum quidem nihil aliud, quod re-
ſponderet, ei ſuperfuiſſe manifeſtum
eſt, quam rationem aeque ac ſenſus
fallacem, omniaque ei incomprehenſi-
Cic. bilia eſſe. Haec ſecutus increpabat
Acad. eorum arrogantiam, qui cum ſciri ni-
23. bil poſſit, audeant ſe ſcire dicere. Ni-
3. hilominus multa ille dogmatice defen-
Qebat, qualia ſunt iſta:

Stob. Non ſemel humano generi Di cund
Serm. 27. doederunt:
Monſtrauit ſed longa dies meliora
repertig.
Atcque inde eſt, quod Timon Sce-
pticus bνvvã=ͤ-“”Oeν, h. e. a faſta non pe-
rnitus immunem, eum appellet, quippe
Laert. qui dogmaticorum perfuaſione expar-
IX,I8. te laboret.
Laert. Peum vnum eſſe dixit, incorpore-

IX, 19. Vm, aeternum: fubſtantiam eius glo-
boſam eſſe, nihilque cum hominibus
eum commune habere: totum cerne-
re, totumque audire, non tamen re-
ſpirare. Simulque eſſe omnia, men-
tem, prudentiam, aeternitatem.
Clem. Al. Maximus in genere eſt Diuum atque

Str. V. hominum Deus vnus,
P.·60. Qui nec corpore nec mente eſt mor-
talibus vllis
Asſimilis. .
Laert. Praeterea Homeri & Heſiodi de
IX, I8. Diis fabulas confutauit. Vt & deſcri-
Clem. Al ptiones Deorum a Graecis concinna-
rvil. tas, humanae formae quod ſint, hu-

manisque obnoxii affectibus, vno-
quouis Deos ſimillimos ſibi fingente,
ita vt Aethiopibus atri, & naſu depreſ-
ſo, Thracibus fului, & caeſu, videan-
tur. Simili ratione, quantum ad ani-
mos, Barbaris feroces creduntur, & cru-

P- 71 B.

975
deles, Graecis mitiores quidem, ſed
affectibus tamen obnoxii.

Credunt mortales, diuos generarier Clem. Al.
D 1 6 F, S= . Str. V.
Veſte ſibi ſimiles, & voce, & corpo-?: 6or.
re toto. bid.
(Idemque dixit:
Quod ſe forte boui detur manus at-
guét leoni,

Pingere queis poſſent, bominumque
operarier artes,
Depingenda ab eis eſet ſe forma Deo-
rum,
Tules hi formas facerent, & corpo-
ra eorͤod I—n
Talia, quale ſeibi corpus natura de-
diſſet.) è
Deum hunc vel vnum, eſſe omnia a: ace
vniuerſum vero hoc vno abſoluib. Oa1,
Quicquid eſt, ab aeterno eſt: fieri enim 37.
nequit, vt ex nihilo aliquid fiat. Mundus bAriſtot.
aeternus eſt ſine initio & fine. Quip- de Xeno:
pe qui ingenitus ſit«: nempe primus aent
Xenophanes definiuit, omne, quod 1IX, 19.
fiat, corruptioni obnoxium eſſe. (At- Baelis
que haec eſt illa doctrina Kenophanis, rer. Erit.
qua eo adductus non tantum fuit, vt art. e.
nihil comprehendi poſſe, ſtatueret, vt Badqeo
paulo antea fuit oſtenſum, verum eti- in Dil.
am Spinozae doctrinae, quod vna ſit de Spino-
totius huius vniuerſi ſubſtantia, praelu- ſiſmn. ante
ſiſſe videtur, vt nuper viris eruditis eino?.
fuit obſeruatum.) 1X, 19.
Mundos infinitos, eosque immutabi- Scob. Ecl.

les eſſe dicebat. rt e
Quatuor vero dari elementa. fF Laert.
Wellas ex nubibus incenſis eſſe or- Re⸗

tas, interdiu autem extinctas, noctu pjac. Phil.
velut carbones iterum accendi. 8 Or- II, 13.
tum enim ſtellarum, atque occaſum nil Stob. Ecl
aliud, quam accenſionem atque extin- Phyl.p.
ctionem earum eſſe. Quae vero in ppne-
nauibus appareant more ſiderum h, pjac. phil,
quos Dioſeuros vocant, nubeculas II, 18.
888 SS 2 eſſe, Stob. l.,

plut.
lib. cit.
Stob.
1.
II, 24.

1Plut. II,

25.
m Cic.
Acad.
Qu. IV,
37.

* La-
Al. c.

22.

* Laert
IX, 21.

7 ventes „
Stanleius

tamen
Lrretbi
habet.

876
eſſe, ex motu quodam interfulgen-
tes.
Solem ex igniculis exiſterei, colle-
ctis ex humida exhalatione: vel nubem
eſſe ignitam.
Eclipſin ſolis exiſtere eo extincto:
nouumque ſolem accendi, quoties ori-
tur. Affirmat idem, totum aliquando
menſem ſolem defeciſſe.
Lunam nubem eſſe conſtipatam!:
Imo, vt Cicero " teſtatur, habitari in

luna dixit, eamque eſſe terram mul-

tarum vrbium & montium.
(Dicentibus Mathematicis, orbem
lunae duodeuiginti partibus maiorem
eſſe, quam terram, ſtultiſſime credi-
dit.“ Et, quod huic leuitati fuit con-
ſentaneum, dixit, intra concauumlu-
nae ſinum eſſe aliam terram, & ibi ali-
vd genus hominum, ſimili modo vi-
vere, quo nos in hac terra viuimus.)
dolem ad generationes rerum mun-

PAnS X PAEMENIDES A45. I n.

autem eo lunam conferre.“

danarum & animantium requiri, nihil
° Stob.
Multos ſoles, multasque lunas eſſe, Phyſ.
pro variis terrae climatibus & Zonis: b lut.
cumque ſol nonnunquam in quandam hil.
terrae partem, nobis incognitam, inci- 5
dat, tum quaſi laborantem, defectum phyſ. pe
pati. Ac ſolem quidem reéto curſu 556.
in infinitum procedere, verum in or-
bem moueri ob interualli magnitudi-
nem videri.
Nubes conſiſtere cum a ſole nubes
ſurſum fertur. 4 x.
Terram primo loco radices egiſſe in: plur. de
altitudinem infinitam. Plac. Phil.

Animam ſpiritum eſſe, eſſe & pluri- II, I.

[Laert.
IX, 19.
t Cic. de
Diuin.
1,3.
u Plut.

ma anima inferiora.“
Vnum eum inter Philoſophos eſſe
Cicero aitt, qui Deos eſſe diceret, di-
vinationem funditus tolleret. Plutar-
chus tamen ea parte cum Epicuro eum

teEl
coniungit.* V, I,

PARMENIDES.

CAP. I.
VITLA EIVS.

ARMENIDES Eleates fuit,
Pyretis filius, Xenophanis audi-
tor, ſecundum Theophraſtum in
epitome Anaximandri. XNenophanem
autem audiuerit licet, placita tamen
eius non eſt amplexus. Cum Amei-
nia quoque & Diocheta Pythagoraeo
verſatus eſt, teſte Sotione, paupere illo
quidem, ſed honeſto viro ac bono,
quem etiam inprimis ſecutus eſt, &
vitae functo ſacellum, tanquam Heroi,
dicauit. Et genere vero, & opibus il-
Iuſtris Parmenides, non a Nenophane,

ſed ab Ameinia ad vitam priuatam fuit
adductus.

b Laert.

Floruit ille Olympiade LXIX. b
Non ſine cauſa igitur Platonem re-
prehendit Athenaeus“, Socrati coae-e Aihen.
vum quod faciat. Dipnoſ.
Leges ciuibus ſuis tuliſſe fertur, L. XI. p,
dpeuſippo teſte in ſuo de Philoſophis à osee
libro. — IX, 23. „
Philoſophiam & ipſe carmine ex-e Laert.
preſſit, quemadmodum Heſiodus & * 22.
Xenophanes, atque Empedocles.
Callimachus tamen nullum eum Laert.
poema ſcripſiſſe dicit. 1X, 23,
Fuit & alius Parmenides, Orator,
de arte illa qui fuit commentatus.

X

9 Laert.

“ Omnin
plac. Phil

IX, 23. E

len Vphce

Ateru,
Reram: in

diur,

l male

Nationis j
elle eno⸗
Ner tib
Quuic
Aut li

h nnn,
vero eſt
itque e0
ſe, quio
idetle n

lIlunun. CAid

eec
Gaen
huhe N
aee Tum
Ute, Nobi

2. 1Y4

II, 2. Welen

D
Ior
Porm
Cs

in ii
unueſe, he CA P.
l . 8
anen laen. Vplicem eſſe dicebat philoſophiam,
im it 1X, 22. alteram ex veritate, ex opinione
ekech Egob alteram: vnde quodam in loco ait:
echo crd n N Velim ſimul omnia noſéas,
nm ncr; Et verum ſimplex, & pectore ſem-
mgniul. per aperto. –
Et male conſtantis ſenſum & ſuffra-
6le mubes gias vat
Alaen Rationis eſſe iudicium, ſenſus minus
Segilkin 1 eſſe certos, vnde ait:
rNlt dH Nec tibi communis ſenſus perſuadeat
Abl. n Quicquam, vt fallaces oculi, aut vt
phos ele „,„ iudicet auris WW
eret d: (e Aut lingua: at ratio dirimat diſcri-
Müa- i mina rerum.
nn en M eeria Omnium rerum principium vnum
Mell yrl, eſſe, & id immobile quidem. Vnum
I .. omnia, & ens infinitum eſſe, quicquid
— vero eſt praeter ens, id non ens eſſe,
atque adeo nihil. Ens vero vnum eſ-
ſe, quicquid ergo eſt praeter vnum,
ideſſe nihll, omnia igitur vnum funt.
laen. (Calidum & frigidum principia eſſe
1 un , 22. vel elementa rerum, ea ignem & ter-
omem . 2 ram eſſe dicebat, quorum illi cauſae
efficientis, huic materiae partes aſſigna-
Al Cae- e Aiſen. bax.
Ek lu:. plac. Nullam rem vel generari, vel cor-
fertu, rhtel rumpi, ſed ſpeciem tantum eius rei
hiplitiluen phyf c. nobis imponere.
e. 231. Lunam eiusdem cum ſole ſplendo-
ine .
vodus A. CAP.
les DE I
m an nen Odrina, qua maxime inclaruit, ea
1 J eſt, quam de ideis propoſuit, a
Ortor, Platone explicata in dialogo, quem
tarus. Parmenidem inſcripfſit, ſiue de ideis,

cuius iſta eſt ſumma:

(N.

DE VITA, DOCTNINA, ET IDEIS

87
II.

DOGCTRINA EIVS.

ris eſſe, ab hoc tamen mutuam lucem Flut. Plae
accipere. II, 2
Viam ladteam, denſi & rari miſcelam Ylut. III,
eſſe. 1.
Primus terram rotundam, & in me- Laert.
dio poſitam, affirmauit. 1x, 23,
Primus item terrae loca habitata di- Plut.
ſcreuit duabus, ſolſtitialibus ſub cir-Plac. Il,
culis quae iacent, Zonis. I.
Terram vndique aegualiter diſtan-ib. c. 15.
tem ſtatuit, aequilibrioque ſuſpenſam,
vt cauſam non habeat, cur huc potius,
quam illuc vergat: &, licet concutia-
tur, loco tamen non dimoueri. Laent.
Homines ex limo primum genitos X, 22.
eſſe, & ex calido & frigido, ex quibus legit.
omnia componuntur, conſiſtere. Stanleĩus
In ſeptentrionalibus mundi partibus TiAX Pr
mares prodiiſſe primum, ab Empedocle ur plac
ea parte diſſentiens, ſtatuebat, quippe vV, 7. .
quae denſae maxime eſſent, in auſtra-
libus vero feminas, eas enim eſſe ma-
xime raras. Hodie vero mares vteri
parte dexira, feminas niſtra concipi.
Partem animae principalem in pe-
Ctore poſitam eſſe. 5
Ipſum primum obſeruaſſe veſperum Laert.
& luciferum ſtellam eſſe eandem, Pha- 1X, 23.
vorinus ait, quod tamen Pythagorae
alios tribuere videas. HWH
Idem Phauorinus, argumento eum Laest. l,
vſum ait, quod Achillem vocant, Ze-

Plut. Plac.
1V. 5.

noniab aliis adſcriptum.

III.

DEIS.
Omnia vnum ſunt, & mulia. Vnum
eſt idea originalis, multa vero ſingu-
laria.
Dantur ideae, he certae quaedam com-
munes naturae, quae omnia fingularia
SSS 883 includant,

O

378 PARS X. PARMENIDES CAP. II. .

includant, eorumque ſunt cauſae, a
quibus & naturam & nomen ſortian-
tur, atque iſtae funt ραſpecies, multa
exiſtentiam habent, prout ex vno par-
ticipauerint, in ſpeciebus iſtis.
Species ĩita complectuntur omnia ſin-
gularia, vt & coniungant ea, & diſtin-
guant. Gemina enim differentiae
ſpecificae vis eſt, & coniungendi, & diſ-
cernendi.
Viſibilia oſtendunt potentiam vnius
illius: Singularia omnia reducuntur
ad vnum aliquod, hoc eſt, ad communia
ſua. Sicque adeo ſngularia neque
ſubſiſtere, neque intelligi poſſunt, niſi
in iſta ſpecierum communitate. ρ
cies igitur vnum eſt, aliud, indiuidua in
eadem comprehenſa.
Ideae iſtae gemina ratione ſubſi-
ſtunt, in mente noſtra tanquam notio-
nes, & in rerum natura tanquam cau-
ſae. In mentenoſtra exiſtunt, prout
varie a nobis apprehenduntur, pro re-
lationum diuerſitate. In rerum vero
natura exiſtunt, prout ſunt formae
ideales, atque virtutem habent tam e-
xiſtentiam, quam nomen, largiendi.
Omnia entia ad hanc ideae vnita-
tem reducuntur. Sicque adeo res in-
ſenſibiles atque inuiſibiles illae ſunt.
Suntque earum ſpecies, ſimilitudo, diſ-
Iſimilitudo, vnitas, multitudo, quies, mo-
tus, &c. res viſibiles ſunt, vel denomi-
nantur, ſimiles, in quantum ſimilitu-
dinis participant, quae eſt idea rerum
ſimilium. Magna vel parua, prout
participant ex idea vel magnitudinis,
vel paruitatis &c. idem de ipſo homi-
netenendum, plura enim indiuidua
hominum talia ſunt, quod ex idea hu-
manitatis participent, quae durat, cum
indiuidua humana in perpetuò fluxu
poſita ſint, atque mutatione.
Eadem vis vnius in ideis, in rebus
etiam oratione comprehenſis, obſerua-

tur: Nam & ipſae formam habent per
ſeipſam, & a ſeipſa ſubſiſtentem: ita, vt
naturam intelligibilium cogniturus, ad
vnitatem ideae ea debeat reuocare.
Exempli gratia, ſi naturam rerum bo-
narum velimus intelligere, ita proce-
dendum nobis eſt, vt ad ideam boni
adſcendamus, quae ipſam formam bo-
ni abſoluit, a qua omnia, quae ex ea par-
ticipant, habent, vt exiſtant, & bona no-
minentur.
ctiſſima, forma rerum, quaea ſeipſa ſub-
ſiſtit, ipſaeque res ſiue ſenſibiles, ſiue
intelligibiles.
Idea duplex eſt, oτατανHααα 3 α
1 2νιααπ⁵0°6, pulchrum gquodidem eſt ho-
num, & omnes res, quas concipimus
tanquam ideas. Prius illud eſt Deus,
alterum ſunt ſpecies rerum, in ordine
naturae.
Quantum adſecundas illas ideas at-
tinet, vnum eſt aliquod, quod eſt fun-
damentum omnium ſingularium, ex
quo, tanquam ex filo quodam, tota
quaſi indiuiduorum textura ducitur.
Vna eademque ſpecies in pluribus
indiuiduis, diuiſim exiſtentibus, peni-
tus vna eſt, nequea ſeipſa diſtincta, ſe
in ſeipſa tota vna.
Multa, h. e. ſingularia, ita ex ideis
ſuis participant, vt indiuiſibiles mane-
ant ideae, propriamque ſuam in ſeipſis
eſſentiam retineant, ſupra ſingularia o-
mnia: h. e. eſſentiam ſuam in ſeipſis
habent, neque tantum merae ſunt re-
lationes.
Ideae mentis notiones ſunt, & in
mente noſtra ſubſiſtunt, ita tamen, vt
primario & a ſeipſis in rerum natura
exiſtant: vt adeo in mentibus noſtris,
non alia ratione notiones illae ſubſi-
ſtant, quam quatenus aeternas illas na-
turae formas referunt, h. e. non tan-
quam entia realia, ſed tanquam ſimili-
tudines & imagines entium. Ita an
Ce

Vt adeo duo ſint diſtin-

niſee ide
commun
mibus we
ipſae ide
noſtra
notione
doquice
percpin
Praete
turbatio
homiaun
maepro
ſe eſlet
mare, 5
Pithotl
Vici
omniun
elt, inl
wensel
ſumum
minim
Deo v.
negare
mana
tius
Genus
Une
it ſe
MnN
ng
tio,
nem
mni
eſtet
eaine
Phi
Certa
Cucn
tidex
ticul⸗
ita II
reun

E

lubent per
ell: iti t
Miturtsad
reuocire.
rerunmdbo⸗
len proce-
lenm bonl
rmam bo⸗
eNXe Par-
Abomno.
nt diſtin⸗
ſeipafbb.
ils, ſne

»

,α⁰
en c 4
ncipimus
eſt Deus,
nordine

ilea at⸗
eſt fun-
um, er
1, tota
citar.
Nurbbu
i, Peni
cla, ſed

ex ideis
Smane-
ſeils
larino⸗
ſipſ
nt re⸗

‚Cin
len, Nt
natura
oſtris,
ſubl⸗
ENu-
ntan⸗
mil⸗
It ab

hulee

DE IDEIS.

hiſce ideis, in ſeipſis ſubſiſtentibus,
communicatio deriuetur, cum notio-
nibus mentis noſtrae. Alias enim, ſi
ipſae ideae, vel ſpecies totae, in mente
noſtra exiſterent, notiones non eſſent
notiones, neque ens eſſet ens: quan-
doquidem etiam res ipſae diuerſimode
percipiuntur a diuerſis.
Praeterea magna in rebus ipſis per-
turbatio non exiſtere non poſſet, ſi ex
hominum arbitrio nouae aſſidue for-
mae producerentur: quod fieri neceſ-
ſe eſſet, ſimens humana eas poſſet for-

mare, & ſi, quicquid mente ſua conci-

pit homo, ſpecies ſtatim euaderet.

Viciſſim ea ratione excellentiſſima
omnium rerum ſcientia, quae Deo in-
eſt, ipſi neganda foret ineſſe, cuius
mens eſt omnium origo: vt abſurdiſ-
ſimum non eſſe non poſſit, tribuere ho-
mini mentem, ſpecierum creatricem,
Deo vero, qui omnia gubernat, eam
negare. Species igitur a mente hu-
mana non pendent: quin contra po-
tius ab humana natura ignorantur.
Genus vel eſſentia cuiusuis rei per ſei-
ſam eſt, neque in ſingularibus exi-
ſtit, ſed horum fulcrum eſt, & funda-
mentum.

Praeterea, niſi eſſent ſpecies rerum,
magna ſcientiarum exiſteret perturba-
tio, illae enim vniuerſalium ſunt, cum
nemo mortalium mente indiuidua o-
mnia complectatur. Infinitum certe

eſlet, & confuſioni obnoxium ſummae,

ea incedere via, ita, vt omnis philoſo-
phia & diſputatio omnis veritate, &
certa ſcientia rerum, ſit deſtituenda.
Cum ratione contraria, in omni ſcien-
tia expeditiſſima diſcendi via ſit, vt par-
ticularia ad ſpecies ſuas reducantur, vt
ita natura eorum & qualitates appa-
reauit:
Et primariae quidem ideae archety-

879
pae proprietates eſſentiales ſunt ſe-
quentes:
Primo, multiplex non eſt, he. rebus
creatis non eſt permiſta, quarum
eſt principium, partibus enim & figura
deſtituitur, quippe infinita quae ſit.
Socundo, motu deſtituitur omni &
mutatione, ſemper immota & eadem.
Tertio aetatis & temporis eſt ex-
pers, quippe aeterna, ſine iuuentutis
& ſenectutis viciſſitudine, neque vIla
ratione temporis particeps, nullis tem-
poris circumſtantiis obnoxia, omnia
ſemper ſibi praeſentia habens.
Quarto, non eſt particeps eius eſſen-
tiae, per quam ſingularia eſſe dicuntur,
ſed potentiam & facultatem exiſtendi
omnibus ſingularibus confert, ipſa
vero omnem excellit eſſentiam. Ef-
ſentia multitudini rerum diſtribuitur,

neque ea vllum ens, maximum, mini-

mum, deſtituitur.
Quinto, prima idea ita per omnes res,
quibus potentiam & facultatem exi-
ſtendi largitur, diffunditur, vt multi-
plicitatem & infinitatem, quae fere
competit ſingularibus, limitibus vnita-
tis circumſcribat, ita, vt vnum, quod in
ſe infinitum eſt, neque partes habet,
ſingularibus quaſi terminetur.
Idearum ſecundariarum, quae ſunt
cauſae naturales, & primae ideae effe-
cta, ſequentes obſeruantur proprie-
tates.
Primo, illis aeqque ac primae ideae
vnitas competit, omnia enim, quae ab
jis continentur ſingularia, determina-
te ad claſſes ſuas reducuntur. In hoc
veroa primaria idea differunt, quod
vnum inideis ſecundariis vere finitum
ſit, initium habens, mediumque, & fi-
nem.
Secundo, penitus in ſingularibus ſub⸗
ſiſtunt, non, quaſi ab iis eſſentiam ſuam
deriuent, in diuina enim mente
exiſtunt,

PARS X. MrLSSVS CAP. I.

exiſtunt, in ſingularibus tamen con-
ſpiciuntur: vt, ſi ſcire velis, quid ſit
humanitas, vel ſpecies hominis, indi-
vidua humana erunt inſpicienda, in
quibus ſpecies ſpectatur. Secunda-
riae ideae in rebus ſenſibilibus ſunt
nvατταοσναρυ Ffguratae.
Tertio, ſecundariae ideae ſunt eae-
dem, & diuerſae: eaedem in ſeipſis: di-
verſae in ſingularibus, ideoque & quie-
ſcunt, & mouentur, cum primariae
ideae omnis mutationis ſint expertes,
in mediis rerum transeuntium viciſſi-
tudinibus.

Inordine naturae Vnum in ſpecie

eſt per ſeipſum, neque eſſentiam ſuam
a ſingularibus deriuat, ſed eſt per ſe ſub-
ſiſtens, quippe quod ſpecies ſit, cuius
virtute multa h.e. ſingularia omnia ſub-
ſiſtunt.
Quarto, diuerſa, h. e. ſingularia ab
vno procedunt, vnum vero, quod in
diuerſis conſpicitur, eſſentiam ſuam ab
aliquo tertio aber: h. e. indiuidua exi-
ſtunt per haſce ideas ſecundarias, ita
tamen, vt ideae ſecundariae a primaria
eſſentiam ſuam habeant, pariter ac vir-

tutem, qua ſingularibus exiſtentiam
largiuntur.
Quinto, ideae ſecundariae principiis
contrariis agunt, ita tamen, vt contra-
ria haecce principia vno ſimilitudinis
vincule coniungantur, vnde tertium
quoddam reſultat. Ad productionem
rerum natutalium tria concurrunt,
duae «ντι, & tertium, quod eas con-
iungit: α⁰αρ ſunt entia ſeſe contingen-
tia inuicem, (h. e. res ipſae naturales).
Tertium eſt analogia, quae inter reli-

qua duo intercedit, proportionumque

earum ſimilitudo. Axas dari nullae
poſſunt, niſi inter duas ad minimum
res, neque aliquid producere ſine ter-
tio poſſunt, combination-. AWass diſ-
ſimilares eſſe oportet, vt vnitas, & ae-
qualitas introducatur.
dexto ideae ſecundariae temporis ex-
pertes haut ſunt, ſed quicquid agunt,
in tempore agunt: cum primariae
contra ideae, vt dictum eſt antea, o-
mnia ſint praeſentia. Res naturales
in tempore exiſtunt, & pereunt, ſpe-
cies vero earum, ſiue ideae, conſtan-
tes ſunt, & permanentes.

—

MELISSVsS.

CAP. I.

VITA

ELISSVS Samius fuit, Ithage-
ME filius, diſcipulus Parmenidis,
cum Heraclito etiam verſatus, eo
tempore, quo ita de eo Epheſu perpe-
ram ſentiebant, vt olim de Democrito
Abderitae.?* Fuit vir in republica ge-

EIVS.

renda egregius, & magnae inter ſuos au-
toritatis, a quibus claſſi praefectus, &
in pretio ob virtutem eſt habitus. Flo-

ruit iuxta Apollodorum circa Olymp.
LXXXIV.

—

*“ Hodie ap. Laert. legitur, éεαιο τdͤοεροντ TοαρσàαςSρροοροdoανd, gue tempore etiam eum
commenaauit Epheſtis, Winus recte de eo ſentientibus. .

im. DArm

13 bat. V
nitu
ſactume
nontie
hubet.
eſt, ſi
nonhal
ergoeß
mnimp
mobil
que

—

P
E

lun.
My.
4
n⸗ 1e
cngolel
NWo
W
Plato Ni

Parmen. 5
P.IIIO A

LIll.c.

euiſtentinn

principie
COÜNA.
Dilitudinis
e tertium
Guckionem
Mneurrunt,
6S Con⸗
Cntien.
naturtles)
interrel
lonumque
Gari nulee
minimum
e ſine ter⸗
AW di.
itis e .

nporisex
uudagunt,
imanine
Nter, 0
Aturales
at, e⸗
CONMMu⸗

ſuosan-
lus, &
5. Ho-
Olymp.

—
tian

Ariſtot.
Phyſ. I,

* 7 2

Ppyre-

—

VITA ET OPINIONES EIVS

CA P.

II.

OPINIONES EIVS.

PArmeniden ſecutus, principium re-
rum vnum eſſe, & immobile, ſtatue-
bat. Vnum hoc omnia eſle, Ens eſſe
infinitum, ita arguebat: Id, quod
factum eſt, principium habet: id, quod
non factum eſt ergo, ncd principium
habet. Vniuerſum vero, ſiue hoc, quod
eſt, factum non eſt, principium ergo
non habet, imo necfinem. Infinitum
ergo eſt: adeoque & vnum, infinita e-
nim plura dari repugnat: ergo & im-
mobile erit, omnlia enim occupat, ne-
que quippiam eſt, a quo moueatur.

1.2. 3.

Vniuerſum infinitum eſſe, & immuta- Laert.
bile, atque immobile, & vnum, ſibi ipſi ½, 2 –
ſimile, ac plenum, docuit.
Immobile eſſe, hoc modo probabat, Aniſot.
quoniam, ſimoueatur, vacuum admitti Pbyt. IV,
neceſſe ſit, Vacuum autem in natura *
nullum dari.
Motum non eſſe, verum videri eſſe. Laertelc.
Neque res generari, atque corrumpi, coclo IIt,
verum ita nobis tantum videri. .
De Diis nihil definiendum dicebat, Laert. l. c.
neque enim illorum certam dari cogni-
tionem.

N O.

CAP, I.

VITA
ENO Eleates fuit, Pyrete, iuxta A-
pollodorum, patre natus, at ex rei L
en . veritate ille Parmenidis pater fuit:“
Catsze„i., Zeno vero natura TLeleutagorae, ado-
ptione Parmenidis filius fuit, quem au-
diuit, ſuique amantiſſimum habuit.
Plato Plato procerae ſtaturae eum fuiſſe ait,
Parmen. & Eleaticum Palamedem appellat. Non
P-IIIO. A philoſophia autem tantum, ſed & repu-
blica gerenda excellebat: ſcatentque
praeclara eruditione ſcripta eius.
Valerio Maximo teſteé, patriam e-
greſſus, in qua frui ſecura libertate
poterat, Agrigentum, miſerabili ſerui-
tute obrutum, petiit, tanta fiducia in-
genii ac morum ſfuorum fretus, vt
ſperauerit, & tyranno, & Phalaridi, ve-
ſanae mentis feritatema ſe diripi poſ-
ſe. Poſtquam deinde apud illum plus
conſuetudinem dominationis, quam

Laert.
IX, 25.

L. III. c. 3.

EIVS.

conſilii ſalubritatem, valere animad-
vertit; nobiliſſimos eius ciuitatis ado-
leſcentes cupiditate liberandae patriae
inflammauit. Cuius rei cum indi-
cium ad tyrannum manaſſet, conuo-
cato in forum populo, torquere eum
vario cruciatus genere coepit: ſub-
inde quaerens, quosnam conſilii par-
ticipes haberet: At ille eorum nemi-
nem nominauit, ſed proximum
quemque, ac fidiſſimum tyranno
ſuſpectum reddidit: increpitansque
Agrigentinis ignauiam ac timiditatem,
eflecit, vt ſubito mentis impulſu con-
citati, Phalarim lapidibus proſterne-
rent. Senis ergo vnius equuleo im-
poſiti, non fupplex vox, nec miſera-
bilis eiulatus; Ed fortis cohortatio,
totius vrbis animum, fortunamque
mutauit.

* Textus requirere videtur, vt ita ſuppleamus Stanl.

Ttt tt Sed

882²
Sed aliter tamen quibusdam iſta re-
lata fuere. Satyrus enim, in fua de
Heraclide epitome, dicit, eum, poſt-
quam contra Nearchum, vel, vt alli vo-
lunt, Diomedontem ſtyrannum con-
ſpiraſſer, deprehenſum fuiſſe. Cum-
que adeo de coniuratis, armisque Li-
Param aduectis, quaeſtionem ſubiret,
omnes nominauit tyranno addictos,
quaſi conſcii eſſent eius rei, vt ea ratio-
ne praeſidio ĩpſum nudaret. Poſtea
vero, in aurem tyranno ſe dicturum
nonnulla ſimulans, mordicus eam ap-
prehendens, non ante dimiſit, donec
ipſe vulneribus confectus, concideret,
eadem paſſus, quae Ariſtogiton, qui
Hipparchi, tyranni Athenienſis, tyran-
nide ſolum vertere eſt coactus. De-
metrius refert, morſu eum tyranni na-
ſum abſtuliſſe. At Antiſthenes ait, o-
mnibus tyranni amicis nominatis, ab
eo interrogatum, eſſetne alius quis-
pPiam? reſpondiſſe, eſſe omnino, tu
enim ciuitatis es peſtis: & ad praeſen-
tes conuerſum ſubiunxiſſe: ignauium
veſtrammiror, qui tyranni ferre ſerui-

Laert.
IX,26 .

PARS. X. ZENO. CAP. III. III.

tutem, ſolo metu ecorum, quae egonunc
patior, adacti, valeatis. Quibus dictis
morſu exciſſam linguam in tyranni fa-
ciem exſpuiſſe ait, quo excitati ciues,
in tyrannum conſurgentes, lapidibus
eum obruerunt. Atque ita quidem
proditum illis fuit: Hermippus vero
ait, eum, in mortarium coniectum, con-
tuſum ita fuiſſe.
Inter alias virtutes, generoſo con- Laert.lc.
temtu fuit inſignis, eorum, qui opibus 128.
& dignitate eminerent, Heraclito ea re
ſimilis. Quae cauſa fuit, cur patriam ſu-
am Eleam, quae Hyele olim vocaba-
tur, Phocaeenſiumque erat colonia,
vrbem cetera exiguam, ſed quae mul-
tos bonos viros genuiſſlet, faſtui &
ſplendori Athenarum praeferret, quas
vt peteret, nunquam adduci potuit,
ſed plerumque in patria vixit.
Relatum eſt, eum, conuitiis impeti- Id. ſect.
tum, vehementius excanduiſſe: cum- 2²9.
que cauſam interrogaretur, reſpon-
diſſe, ſi maledicta aezguo animo admit-
tam, neque laudatus gaudio perfundar.
Floruit autem Olymp. LXXIX.

CALP. II.
DE DIALECTICA AB EO, ADINVENIA.

Laert.

IX, 25. . 7.
Sextus tium, & Sextum Empiricum, eſt

adu. Ma- Affirmatum, Zenonem Eleatam Diale-
them. L. Ctices fuiſſe inuentorem, Rhetorices
VII. pag. Parmenidem, quod & Galenus con-

G. firmat, inquiens: Zeno autor Eriſti-
Hid. Cae philoſophiae perhibetur. Verum

Phil. Pro- Domina Eriſticae atque Dialecticae
oem. poſterioris aeui eſſe videntur. Si
Laertium enim ſequamur, ſucceſſio-
nem illius gentis philoſophorum de-
Laert. Ih ſcribentem, Euclides Megarenſis, Par-
0. menideam amplexus philoſophiam,
diſcipulis Megaricorum nomen dedit,
qui Eriſtici poſtea, & poſtremo Dia-
lectici fuere vocati, nominis eius au-

Riſtoteli, apud Diogenem Laer- tore, Dionyſio Carthaginienſi, eo,

quod per quaeſtiones & reſponſiones
diſputationes abſoluerent. Per Par-
menideam autem philoſophiam nihil
aliud, quam Dialeéticam eum intel-
ligere, ex Sexto Empirico euincas,
qui Parmenidem in Dialecticis non

male verſatum füiſſe ait videri, eo,

quod, vt Ariſtoteli viſum, diſcipu-
lus eius, Zeno, ea primus inuenit. .
Hinc Ciceronem forte explices, Acad.
qui eam ob cauſam Eleaticos philoſo-Qu. IV,
phos, Megaricorum nomine vide- 42².
tur complecti, quorum, vt ait, fuit
nobilis diſciplina, cuius, vt ſcri-
ptum inuenio, princeps Xenophanes,
quem

cuemn node
Kcuti Pufi
4bhölen
tur. Pokt
las, Megmr
rici ich,

ZD Peudn
1 Ze Tidgenin
me. inteligebe
quioquid
l ex
neutrum
le enim
quam 1b
Goquiden
libus, om
relpectunr
lni
ehuim ex!
que ex
teriore n
gid,i
ſeſt. F
Deum a
Weto
Wun
do
Pe
eſlee
TuN

exce
Spo
lon
mnia,
exiſte⸗
M Atem
D Ai, Ai
pollen
übüüch
ue,
Ve
Etim

Aue egonune
Vbascicks
Utyrannif-
Neltuticines,
1tn quidem
Nlppus vero
eckum con-

neroſocon.

qun Opibis 129,

uclitoeare
Patrim ſu.
im vocäbe.
1t Colonin,
quaemu-
, fiſtui &
feret quss
ci potuit,
i. .

is impeti 1l ſ⸗

ile. cum-
,reßhpon-
mo altmit.
derſunder.

en, eo,
ſpoonſones
Der Par-
hiam nihil
euln intel-
0 euincas,
ics noñ
Geri, 600,
lo⸗
enut.
eyplces . Lend
6 Phioh E
ge Nider
ait, fuit
it ſcri⸗
ophune
uen

19.

na

Ariſtot.
de Ze-

none.

VITA, DITECTIOA.
quem modo nominaui: deinde eum
fecuti Parmenides, & Zeno. Itaque

ab his Eleatici philoſophi nominaban-

tur. Poſt Euclides, Socratis diſcipu-
lus, Megaricus: a quo iidem illi Mega-

FT DOGMATIA EIVS. 883
bant, quod eſſet vnum, & ſimile, & i-
dem ſemper. Hi quoque multa a Pla-
tone. A Menedemo vero, quod 18
Eretrias fuit, Hretriaci appellati. Huc-
vſque Cicero. Z

rici dicti, qui id bonum ſolum dice-

Chp. III.
DOGMATA EIVS.

TApofübüe ſtatuebat, vt, ſi aliquid ſit,
id genitum ſit, vel fiat, quod de Deo
intelligebat. Nempe neceſſe eſt, vt,
quicquid gignitur, vel ex ſimilibus,
vel ex diſſimilibus gignatur. Aſt
neutrum iſtorum fieri poteſt. Simi-
le enim non minus gignere ſimile,
quam ab eo gigni exiſtimes: quan-
doquidem in rebus ſimilibus & aequa-

lbus, omnia eundem ad ſe inuicem

reſpeéctum habent. Sed neque ex
diſſimili poteſt diſſimile gigni, neque
enim ex infirmiore fortius exiſtit, ne-
que ex minore maius, neque ex de-
teriore melius, vel ex non ente ali-
quid, id enim nulla ratione fieri po-
teſt. Hoc argumentum fuit, quo

Deum aeternum eſſe demonſtrauit.

Si vero Deus entium omnium excel-

lentiſſimum eſt, tum neceſſe eſſe aie-

bat, vnus vt ſit. Si duo enim eſſent,
pluresue, omnium excellentiſſimurm
eſſe nequiret, cum vnusquisque Deo-
rum iſtorum, quippe ſimilis ei, par ipſi
exeellentia ſit futurus. Iam vero Deus,
& potentia Dei talis eſt, vt gubernet,
non gubernetur. Gubernat vero o-
mnia, ita vt ſi aliquid eo praeſtantius
exiſteret, Deus eſſe ipſe non poſſit. Si
autem plures eſſent, quorum meliores
alii, alii deteriores eſſent, Dii eſſe non
poſſent, Deus enim inferior eſſe, vel
ſubiici, & gubernari haut poteſt. Ne-
que,

ſi aequales eſſent, entium ommi-

teſt, nec deterius eo, cui eft aequale.
Si Deus igitur eſt, isque ſi talis eſt,
Deus ille vnice debet eſſe vnus: alias
nec omnia, quae vellet, facere poſſet,
nam ſi plures eſſent, vnus abſoluta
non poſſet valere potentia. lam ve-
ro, cum vnus ſit Deus, porro affirmat,
eum omni parte ſibi ſimilem eſſe, vi-
dendo pariter ac audiendo, & reli-
quorum ſenſuum quouis: alias enim
partes Dei excellentiſſimae haut eſ-
ſent, ſed vna alteram excelleret, id
quod fieri repugnat. Cum omni ve-
ro parte ſimilis ſibi ſit, rotundum eſſe
oportet, neque enim parte vna hanc,
aliam parte altera figuram prae ſe fer-
re poteſt. Cumque adeo aeternus
ſit, & vnus, & rotundus, neque fini-
tus eſt, neque infinitus. Infinitus
non eſt, nam infinitum neque initi-
vm habet, nec medium, neque finem,
neque aliam partem quamcunque:
jam vero ens non poteſt eſſe tale,
quale eſt non ens. Si multa eſſent.
ſeſe inuicem eſſent limitatura. Ve-
rum vnum neque non enti, neque
pluribus ſimile eſt, nihil enim eſt, quo
vnum poſſit limitari. Porro cum tale
vnum ſit Deus; nequemoueri poteſt,
neque immobilis eſt, immobile enim
eſt non ens: quod neque per alte-
rum aliquod tranſire, neque trans-
iri ab altero poteſt. Viciſſim, quae
mouentur res, plures ſint oportet:

Im excellentiſſimum eſſet Deus: quod res enim vnam in alia moueri neceſ-

enim aequale eſt, nec melius eſſe po-
. Titt tt 2

ſe eſt. lIam ſinon ens non mouetur:

quemadmodum

984 PARS X. LEVOIPPVS DEMoCRIIVS CAbP. I.

quemadmo dum non ens nuspiam eſt;
ſi item motus non datur, niſi inter
plura; hinc conſequi dicit ea, quae
mouentur, duo ad minimum eſſe
debere, vei plura vno: quod item
non ens quieſcat, id enim immobi-
le eſt, vnum vero nunquam quie-
ſcit, neque mouetur, quandoqui-
dem neque non ens eſt, neque mul-
ta. Sic affirmabat aeternum eſſe
Dèum, & vnum, & fimilem, & ro-
tundum, nec infinitum, nec fini-
tum, necquieſcentem, nec mobilem.
Laert. Praeterea plures mundos eſſe affir-
IX, 29. mabat, vacuum dari nullum, natu-
ram omnem conſiſtere ex calido &
humido, ex frigido & arido, quae
inter ſe commutentur. Hominem
—ex terra factum, animam eius ex
quatuor iſtor um temperamento exti-
tiſſe, nullo eorum praedominante.
Ariſt. Contra locum ita arguebat; Si
Phyf. VI, quodlibet ens eſt in loco; locum
9² eius loci dari oportet, & ſic in infi-
nitum.
Mot ui quatuor opponebat argu-

menta. Primo, nihil moueri, nam
quicquid progreditur, id ad medium
neceſlario deuenire, antequam ad fi-
nem feratur. Socundum eſt, quod

Achillem vocabant, quod lento gra-

du praecedentem rem, celerius mo-

ta res alia nunquam aſſequi poſſit.

Rem enim, quae ſubſequitur, ad lo-
cum deferri, a praecedente relictum, ne-
ceſſe eſt: & quod praecedit, continuo
progreditur, aeq; ac id, quod ſequitur.
TLertium argumentum eſt: ſi vnaquae-
vis res quieſcit, dum eſt in loco conue-
niente; quouis momento autem in lo-
co conueniente eſt res quaelibet; ſequi-
tur ſagittam volantem; immobilem eſſe.
Quartume ſi res moueantur, vg. ſipon-
dera duo aequalia moueantur, vnum a
ſtadii initio, alterum a medio, eodem
celeritatis gradu, tum dimidium tem-
pus aequale toti eſſe, admitti neceſſe
eſſet. .
*Haecargumenta diligentius expli-
cauit in Lexico Critico P. Baelius, Ar-
tic. ZE NON, vbi & de reliquis Zeno-
nis rebus multo diligentius egit.

L E VCIPP VS.

Laert. T E VCIPPVS Eleates fuit, ſe-
1X, 30. ] cu ndum alios Abderita, imo ſunt,
qui Melium fuiſſe dicant, audi-
tor fuit Zenonis.
Doctr inam eius ita repraeſentauit
Laertius: infmita eſſe omnia, & in ſe
inuicem commutari, atque vniuer-
ſum iſtu d, inane eſſe, plenumque, (he.
atomis c onſtare, ſeu corpuſculis, mun-
dosque fieri corporibus, in hoc inane
inciden tibus, & ſibi inuicem impli-
catis: ex quo motu, coaleſcentibus
illis, natura ſiderum exiſtat. o.
lem in circulo maiori circa lunam fer-
ri; te rram vehi, ac circa medium

cundum quam offendant in ſe inuicem

verti, figuramque eius tympano eſſe ſi-
milem. Primus hic atomos princi-
Pium rerum eſſe ſtatuit. Haec ſum-
ma eſt eius doctrinae, quae iam ex-
plicanda per partes venit.

Vniuerſum quidem, vt diximus,

infinitum ait. Huius partem plenam
eſie, partem inanem, & iſta elementa
ait, ex quibus infiniti mundi exiſtant, &
in quae iterum ſoluantur. Sic autem fie-
ri mundos:ex infinito per abſciſſionem,
multa corpora, figurae omnigenae, in
magnum vacuum ferri, eaque in vnum
coacta vnam vertiginem efficere, ſe-

40

57
10 Creummud
ANqe a
lia, Joie
terucn Cunb-
ue Ob mu
ſerti polim⸗
Tins Wohun
tantin: cele
qle ia ſe
Tere, Aque
tiobenn eln
ten xeluti
tinentem
unedum
nem circ
gyrum me
tiginis tri
ſeinper eo
ri tertam,
4d mecdin
rurfus er
Me inſta
influente
gine ker
ea tetine

Laert,

IX, 34.
dCic. ad

Attie. IV,
16.
Abderit.
