vt Graeci acciperent, autor fuit, ſimul-
que, vt inuicem fidem darent accipe-
rentque, adegit, ne quis alterum deſere-
ret, donec omnium res in tuto eſſent

collocatae. Heracleotae naues miſere,
pecunia retenta. Quo facto Timaſion,

aliique duces, militum metu a Xeno-
phonte petiere, vt ad Phaſidem exerci-
tum duceret: quod ille auerſatus con-
ſilium, ſuſpicioni tamen locum dedit,
quaſi id ageret, vt exercitum circumdu-

ceret, eumque ad Phaſidem raperet,

CAP. IV. .
quam tamen facile ſuſpicionem purga-
vit. Eo tempore de omnibus oflenſis
judices conftituti, inde a caede Cyri
admiſſis, reique ſupplicio affecti. Fue-
re, qui & NXenophontem accuſarent,
verberibus ab eo mulctati, quod iure
tamen ab eo factum patuit, alium, quod
commilitonem aegrum ſepelire pararet
caſtigantem; alios, quod ordines deſe-
ruiſſent, vel ſolo ſtrati, niue tecti, iacu-
iſſent, vel prae ignauia reliquos non ſe-
cuti eſſent. Hacque adeo ratione o-
mnia compoſita atque pacata fue-
runt. .

CAL. IV.
REDITVS GRAECORVM IN PATRIAM.

Raeci parata claſſe vela dabant, ex
Harmene, Sinopenſium portu, ſol-
ventes, vbi & Chiriſophus cum trire-
mibus adfuit, quas ab Anaxibio acce-
perat, qui ſtipendia eis promittebat,
quam primum in Graeciam rediiſſent.
Exercitus, vnius alicuius imperatoris
auſpicia optans, Nenophontem orabat,
vt illud munus ſuſciperet, ſummum ei
amorem teſtatus. Id tamen Xeno-
phon eſt deprecatus, ſiue parum auſpi-
catis ſacrificiis permotus, ſiue quod La-
cedaemoniorum offenſam metueret, ſi
officio eo Chiriſophus moueretur, cui
imperatoris officium fuerat demanda-
tum, ademtum ipſi paulo poſt, quod
ingentem pecuniae vim Heracleae,
Graecae ciuitati, foedere ipſis ĩunctae,
extorquere noluiſſet. Xenophonte
igitur munus recuſante, in partes diui-
ſus exercitus fuit. Decem enim du-
ces ex eo fuere delecti, MNIC Chiriſo-
hum ſequebantur, cum Xenophonte
MM pedites erant & XLequites. Chi-

riſophus terreſtri pergebat itinere inde
a Calpae portu, vt cum Qeandro, qui

Byzantio praeerat, copias iungeret, na-
ves ſuas Nenophonti permittens. Hic
in Thraciae finibus, in regione Hera-
cleenſium, expoſito exercitu, per medi-
am illam prouinciam pacate penetrauit.
Seditioſi vero in Calpae portu exſcen-
dentes vicinam regionem omnem de-

praedabantur. Thraces igitur aduer-
fum eos inſurgentes, duas cohortes e-

verterunt, tumulumque, quem reliqui
occupauerant, obſederunt. Xeno-
phon nuncio in itinere accepto, de
Graecorum horum re deſperata, recta
adlocum illum contendit, igneque,
quam late poſſet, incendit omnia.
Hoſtes igitur nocturnam inuaſionem
metuentes diffugere, idemque Graeci
fecere obſeſſi, in quos incidens Xeno-
phon, ad portum Calpae tendentes,
magno ab iis gaudio exceptus eſt: vn-
de ad portum delati decretum fecere,
quo capitis ſupphicium ſtatuebatur in
eum, qui diuidendum exercitum de-
inceps ſuaderet, edicebaturque, vt or-
dine prius recepto terreſtre iter perfi-
cerent, atque reſtitueretur imperium
iis,

iis

m
ſu

tgr⸗
nſis
Vri
e-

ent
ute
nold
get
ele.
cl.
1ſe.
eo.

fue⸗

men interea Chririſophus viuere de-
ſüſſet, Neonem ei ſurrogarunt, qui,
cum MM armatorum, prouinciam de-
Praedaturus, a Pharnabazo Regis Per-
ſiae legato fuſus fugatusque fuit, homi-
nibus amiſſis quingentis. Reliquis
Xenophontis induſtria ſeruatis, exer-
citus per ſpatioſam ſyluam eo impellen-
te penetrauit, & Pharnabazum, iter
prohibiturum, praelio vicit. Poſthac
Cleander ad eos venit, qui magnum
Xenophonti teſtatus amorem, & hoſpi-
tio cum eo contraéto, diſceſſit. Inde

enoph. Exercitus Per Bithyniam Chryſopolin,
L. VII. in territorio Chalcedonenſi, progreſ-

ſus eſt. Inde vero Anaxibius, Lace-
daemoniorum claſſi praefectus, Byzan-
tium eos deportauit, vbi ſtipendia eis
promiſerat, ſimulac adueniſſent. Qui-
bus tamen non praeſtitis promiſſis, ex
vrbe eos dimiſit, cuius facti indignitate
accenſus miles, regreſſus, vi ciuitatem
intrauit depraedandae eius animo.
Quod ſentiens Xenophon, turbae im-
miſtus diſſuaſit, tumultumque compo-

Chio Ep. ſuit, vt diſerte narrat Chio, oculatus

III. ad

Metri-
dem.

teſtis. Hocmodo vrbe quieti excefle-
runt, quo facto Xenophon, in patriam
redire cupidus, exercitui valedixit, &
cum Cleandro Byzantium rediit. A-
naxibius, abrogato ei in claſſém impe-
rio, apud Pharnabazum in contemtum
adducétus, quo inſtiganfe, durius Grae-
cos exceperat, Nenophontem, vt ad
exercitum rediret, eumque Perinthum
duceret, orauit, vt inde in Aſiam vela
faceret. Aduentantem ſumma laetitia
exercitus recepit. Perinthum delatis
Ariſtarchus, qui vrbi illi praeerat, tra-
iectum in Aſiam negauit. Interea a

Seutha, Lhraciae Rege, inuitati fuere

REDITVS GRAECORVA IN PATRIAM.Z 215
iis, qui prius duces fuiſſent.“ Cum ta-

ad auxilium ſibi contra Medocum, qui
regnum eius vſurpauerat, ferendum,
oblatis in ſingulos milites pecuniis, & fi-
liae matrimonio promiſſo Xenophonti.
Ad eum igitur, maxime cum hyberna
aliunde non ſuppeterent, ſe contulere.
In coena, vt moris erat, Regi ſinguli pro-
pinabant, munere etiam oblato. Xe-
nophon proximo loco ei aſſidens, ſur-
rexit, poculoque arrepto, ſeipſum di-
Xit, omnesque commilitones ſuos Regi
ſeſe donare, amicos futuros & fideles in
recuperando regno adiutores. Atque
ea etiam re multum Seuthae Graeco-
rum exercitus profuit. Cum autem
ſtipendia exercitus nulla acciperet, He-
raclidem XKenophon, quod ei rei pro-
ſpiceret minus, increpauit. Qui, ea re
accenſfus, Seuthae ab eo allenare ani-
mum conabatur; ad quem adductis reli-
quis ducibus, vt dicerent, ſuaſit, ſe, vbi
opus ſit, exercitum contra hoſtem du-
cere non minus quam Xenophontem
poſſe. At illi vna voce omnes Seu-
them certiorem fecere, ſine Kenophon-
te fruſtra ſe in aciem educi. Xeno-
phonte igitur accerſito, cum in id eſſet
conſenſum, vt expeditio ſuſciperetur,
per Melinophagorum regionem Sal-
mideſſlam vique proceſſum fuit. Iis-
que locis expugnatis, Selybriae campis
conſedere. bi ad eos Charminus, La-
cedaemonius, venit, & Polinicus, a
Thimbrone miſſi, qui nunciarent, La-
cedaemonios aduerſus Tiſſaphernem
bellum decreuiſſe, cuius ducem Thim-
bronem creauerint, qui hunc Graeco-
rum exercitum ſibi auxilio eſſe percu-
Piat, ampliſſima ſtipendia ei pollicitus.
Seuthes exercitum non inuitus dimiſit,
Xenophontem igitur miſere, quiin ſti-
pendium quae debebantur, exigeret:

* Male hic Stanleius: prioribus ducibus in locum Chiriſophi reftitutis, quo mortuo Neonem ſubſti-
tnerunt. Nec ſenſus in iſtis, .

impetrauit

26 PART. III.
impetrauit &ille, ſed non ſine moleſtia.
Inde Lampſacum ſoluerunt, vbi Eucli-
des, vates, Kenophonti notus, inter-
rogauit exeo, quantam auri vim attu-
liſſet? Cui Xenophon ſe tantum haut
attuliſſe iurauit, quantum ſibi ad iter in
patriam abſoluendum fſufficiat, eamque
ob cauſam equum & ſarcinas vendidiſſe.
Proxima die Ophrynium pertende-
runt, vbi Britonem & Euclidem obuios
habuere, qui ſtipendia ſoluerent. Hi,
Xenophonti amicitia iuncti, equum
eius, cum pretium illius accipere nol-
let, ei reddi curauere quem, plurimum
dilectum, Lampfſaci vendiderat. Inde
per Atramyttium & Certonium, haut
rocul ab Alarnis, ad Caici campum de-
kui. Pergamum, Lydiae ciuitatem, at-
tigere. Ibi Hellas, Gongyli Eretrienſis
vxor, Gorgionis mater, & Gongylus
hoſpitio Nenophontem excepere. Hel-
ladisque indicio Aſidatem ille depre-
hendit, Perſam, opibus ingentibus,
vna cum vxore & liberis & facultatibus
omnibus. Pergamum reuerſo Lacae-
daemonii, Duces militesque, vt ei ex

CAP. V. .
praeda equorum boumque eximia
pars relinqueretur, conſenſerunt Tum
Thimbro aduenit, acceptumque exer-
citumcum reliquis Graecorum copiis .
iunxit, quas aduerſus Tiſſaphernem e-
duxit.
Prouinciarum Regis, per quas Grae-Xen. 1b.
Cis reditus fuit parandus, praeſides iſti
fuere, Lydiae Artimas, Phrygiae Artaca-
mas, Lycaoniae & Cappadociae Mithri-
dates, Ciliciae Syenneſis, Phoeniciae &
Arabiae Dernes, Syriae & Aſſyriae Be-
leſis, Babylonis Roparas, Mediae Arbacas,
Phaſianorum & Heſperiarum Teriba-
Zus, Carduchi, Chalybes, Chaldaei, Ma-

crones ſui iuris erant, vt & Colchi, Mo-

ſynoeci, Coetae, Tibareni. Paphla-
gonia imperio Corylae parebat, Bithy-
nia Pharnabazi, Thracla, quae in Eu-
ropa eſt, Seuthae. Totum iter, quum
in aſcendendo tum deſcendendo, ca-

ſtris confectum CCXV, Paraſangas ha-

buit cIoclL, ſtadia XXXIIIcIL' & ccLV.

temporis interuallum, quo adſcende-

runt & deſcenderunt, annus I, men-
ſes III.

. CAP. V.
QWOMODO ACGESILAVM SECVTVS, ET IN EXILIVM

MISSVS

Laert. II, OOſt aſcenſum vero & Ponticas cla-

5I. T des, foederaque à Seuthe, Odryſo-

rum Rege, violata, in Aſiam ſe contulit
Xenophon, ad Ageſilaum, Lacedaemo-
niorum Regem, Cyrique milites illi,
mercede accepta, concesſit, & arctiſſima
Aemil. 2Micitia ei iunctus fuit. Aemilius
prob.vit. Probus ait, Ageſilaum eo vſum familia-
Agel. riſſime, Cicero inſtitutione eius vſum
ce de ilé. Plutarchus autor eſt eius conſilio
Orat. II, fiios Lacedaemona miſiſſe Ageſilaum,
53. vt in arte inſtituerentur, omnium prae-
Plut. vit. ſtantifſima, parendi atque imperandi.
Ageſil -. In Aſiam autem Ageſilaus profectus
606. eſt Olympiad. XCVI anno l, bellum-

FVERIT.

que cum Perſis feliciter geſſit. Inſe-
quente tamen anno domuma Lacedae-
moniis eſt reuocatus, vt patriae, a The-
banis eorumque confoederatis oppu-
gnatae, auxilio eſſet, quos Perſa corru-
perat, vt bello ſua regna exoneraret.
Ex Aſia igitur in Boeotiam reuertens
cum Ageſilao Xenophon, perpenſo Vid. ſ. c.
belli, quod nunc fuſcipiendum erat, UII.
periculo, Epheſum cum eſſet delatus, I. v. p.
dimidiam auri partem, quod ex portio- 2506.
ne ſeruauerat praedae, ab exercitu ex Laert. II,
Cyri expeditione reduce ad Ceraſun- Sr.
tem diuiſae, penes Dianae ſacerdotem
Megabyzum reliquit, ea lege, vt ſibi,
L belli

KLenoph
Agel.

Pauſan.
Eliac.
prior. t
VI.

Laett.l,
52.

1ts,,, V. b.
io- 350.
exlaert. I
fun- ..
tenn
ſibi,
belt

XENOPFI A06ESTILIAVM SrCVνττνον &. ry

belli illius periculis ſuperſtiti, reddere-
tur, Dianae vero conſecraretur, ſi ali-

quid in eo bello humani ipſi eueniſſet;

velaurea inde Deae ſtatua conflata, vel
aliis vſibus eo dicato, quibus gratiam
apud Deam iniri poſſe iudicaret: alte-
ram vero partem dimidiam Delphos mi-
ſit, Athenienſium theſauris inferen-
dam, inſcriptione addita, quae & ipfius
nomen, & Proxeni, quem deceſſorem
habuerat in cohorte ſua ducenda, con-
tineret. Ageſilaus, reuerſus, Boeoto-
xenoph. Tum agros depopulatus eſt, Thebanos-
Ageſil. que cum ſoclis magna ſtrage ad Coro-
neam affecit, quam exacte a Nenophon-
te, qui ipſe ei praelio interfuit, delinea-
tam habemus.
Pauſan. Dum vero extrapatriam viueret Xe-
Eliac. nophon, Athenienſes, quod contra
Pror. *Perſam, cum quo foedus iunxerant,

militaret, & Cyri partes eſſet ſecutus, Laert. II,
qui Lacedaemoniis contra ipſos tulerat 51.
auxilium, Ducemque eorum Lyſan-
drum ad claſſem comparandam pecu-
niis iuuiſſet; decretum aduerſus eum
promulgarunt, quo exilio mulctaretur.
Eſt autem ab Iſtro relatum, Eubulum Laert. II,
eius decreti autorem fuiſſe, quo etiam 59.
autore patriae Xenophon ſit reſtitu-
tus. Laertius damnatum ait, quodIl. 5r.
Laconum partibus ſtudere videretur, én X-
Ageſilaum ſequens. Decretum illud oor-
promulgatum dicitur quibusdam O-α+
lympiadis XCVIanno IIl, autor tamen
hiſtoriae expeditionis Cyri innuit, fa-
ctum id eſſe ante primum eius ex Aſia
reditum: Xenophontem, eius rei igna-
rum antequam Thimbroni exercitum
traderet, reditum in patriam medita-

tum eſſe affirmans.

CAP. VI.
VT SCILLVNTE ET CORINTHI VITAM EGERIT.

T vero eum recrearent Lacedae-
monii, ipſorum cauſa patriae inui-
Laert. II, ſum, publicis ſumtibus alebant, & Scil-
52. lunte ab Eleis accepta, vrbem ibi condi-
dere, domumque & agrum dedere Ne-
nophonti. Ageſilao itaque relicto Scil-
lunta conceſſit, ſequente eum vxore
Phileſia, filiisque duobus, quos ex ea
Suid. ſuſceperat, Diodoro & Gryllo, quos
sev£⁵. Dioſcuros appellabant. Eo Philopidas
Laert.·lc. Spartiata ei dono miſit mancipia, ex
Dardania captiua abducta, quae arbitrio
ipſius permitteret.
Ab Olympia non longe diſtabat Scil-

7

Xenoph.

de exp. Iuns, ludis ibi celebratis famoſiſſima vr-

Vri v. be, ad quos ſpectandos cum Megaby-
arill. Zus veniſſet, Nenephonti aurum, Penes

ſe ab eo depoſitum, reſtituit. Eo, ora-

Strabo culi ſuaſu, agrum redemit, quem Dia-

L. VIII., nae ſacrum eſſe iuſſit, loco ab Apolline
P.·387.B. indicato, quem mediumselinuntis divi-

.

ie derent fluenta, fluuii eiusdem nominis

cum flumine Epheſinae Dianae tem-
plum praelabente. Piſcibus & conchis
abundabat flumen, ſyluae omni fera-
rumgenere. Templum etiam cum
ara de pecunia ſacra extruxit, ac poſt id
temporis ſemper, conſecratis fructuum
agri decumis, ſacra Deae peregit. Eo-
rum ſacrorum & municipes & finitimi,
viri ac feminae participes erant, ſum-
miniſtrante is Dea farinas cum pani-
bus, vino, pecunia, bellariis: praeterea-
ue partem eorum, quae vel e paſcuis
Ccri mactabantur, vel venando capie-
bantur, a Nenophontis ceterorumque
municipum filiis, qui ad feſti celebri-

tatem venationem inſtituebant. Ita-

que partim ex agro ſacro, partim ex
Pholoe apri, capreae, cerui capicban-
tur. Locus ipſe, qua Olympia Lace-
daemonem itur, ad ſtadia XX a Ilouis
Olympii abeſt fano. Idem vero &
nemora complectebatur & montes
Ee refertos

218 DPARZ. MI. CAP. PI. VIr.

refertos arboribus, vt in eo & ſues &
caprae, ouesque, & equi ſatis ad paſtum
haberent. Quo fiebat, vt eorum, qui
ad iſtam confluebant celebritatem, iu-
menta etiam abunde ſaturarentur. Pro-
Pec fanum lucus erat hortenſibus ar-
oribus conſitus, fanum ipſum Epheſi-
no ſimile, vt eſſe poteſt maiori minus,
pariterque ſimulacrum ex cupreſſo, ad
ſimilitudinem aurei apud Epheſum effi-
ctum. Propter fanum pila erecta, has
litteras continebat: FVyNDVS DIA-
NAE SACER HOC CQCWVI POS-
SESSOR FRVITVR WOTAN-
NIS CONSECRATO DECVMAM
DE RELIQCO FANVM SAR-
TVM TECIVMQ. CONSECRA-
TO SI CVIS NON FECERII
DEA VINDEX ESTO. In iſto ſeceſ-
Laert. l.c, ſu ſuo venationibus Xenophon vaca-
bat, amicorumque compoôtationibus,
& hiſtoriis ſcribendis. In amicorum,
qui ad eum ventitabant, numero &
Epiſt. Phaedo extitit, atque Ariſtippus, qui
Socratic. Panimun loci opportunitate aedificlis,
ucis, manu poſſeſſoris plantatis, dele-
ctabantur.
Laert. l. . Ortum paulo poſt inter Eleos & La-
S. 533. cedaemonios bello, Elienſes Scillunta
duxere exercitum, & priusquam ſubue-
nire Lacones poſſent, Nenophontis
domumatque agros inſederunt. Tum
filii eius, cum paucis ſeruis, clam fugi-
entes in Lepreum conceſſere. Xeno-
phon Elida primum, inde Lepreum ad
filios ſuos, poſtremo vna cum iis Co-
rinthum ſecontulit, vbi domum con-
duxit, & vitae partem reliquam exegit.
Hoc tempore iunctis armis Argiui, Ar-
cades & Thebani, Lacedaemonios op-
pugnabant, parumque aberat, quin de-
bellatum eſſet cum iis, quando legem
tulere Athenienſes de auxilio iisdem
Xenoph. ferendo. Xenophon igitur Athenas

Hiſt. Gr. filios miſit, vt & ipſi cum ceteris Athe-
extrem,

nienſibus arma pro Lacedaemoniis ca-
peſſent: educati enim, referente Dio-
cle, Spartae, atque Laconum diſcipli-
na imbuti fuerant.
Deſüt illud bellum in memorabile ad
Mantineam praelium, quod anno II
Olympiadis CIVcommiſſum fuit. Ei Laert.II,
raelio nullo, praeclaro facinore edito 4.
ſuperſtes Diodorus fuit, eique filius fra-
tris nomine poſtea eſt ſuſceptus. Gryl-
lus vero aduerſus hoſtium equites for-
tiſſime dimicabat. Cumque Theba-
norum eò die res ſuperior, virtute du-
cis eorum, Epaminondae, eſſe coepiſ-
ſet, equitum Lacedaemoniorum for-
tiſſima manus, in qua & Gryllus, impe-
tum in eum fecit, vulnusque Thebano
duci Gryllus ſua manu lethale intulit.
Guius rei Thebanos pariter ac Atheni-Pauſan.
enſes teſtes Pauſanias allegat: Praelii Arcad, c.
illius picturam Athenis ſibi viſam ad- XI.
dens, eandem rem confirmantem: co-.
lumnam item Mantineae erectam, cum
ſtatua Grylli, equo inſidentis. Tam
raeclaro patrato facinore vitam Gryl-
lus amiſit: Nuntiusque ea de re ad Xe-Aelian.
nophontem Corinthum delatus fuit, V. H III.
ſacris operantem & coronatum, qui, Hieron.

caeſum filium eſſe audiens, demtam ca-Ep. Ne-

piti coronam depoſuit, nuntiumque pot. ad
interrogauit, quo mortis genere occu- relios.
buiſlet? A quo cum reſponſum tulif 6.
ſet, fortiter dimicantem in mediis ho-
ſtium cateruis, pluribus interemtis, ſpi-
ritum eum reddidiſſe, coronam capiti
ſuo rurſus impoſuit, & ſacra peragere
perrexit, ne lacryma quidem miſſa: hoc
tantum dicens, noram megeniiſſe mor-— Laert. II,
talem: & numina, quibus ſacrificabat, 5.
teſtatus, maiorem ſe ex virtute filii vo- iax. V
luptatem, quam ex morte amartudi- 10.
nem ſentire. Epitaphiorum vero at-
que Encomiorum, quibus Grylli funus
proſecuti funt, qui gratiam Nenophon-Laert. II,
ti cuperent facere, vix numerum poſſis 55.
inire:

l. . .
427·

Laert.
b.
Lucian
de Lo
gaen.

641,

;
x
J
Xu7
ana
Chion
Bollla
Matnid,
Laen. Il
459. ’ler
desan
lig Ne
„ 1 5
oMyr.
¹ Leert,

Runn.
cCem.

.

I
laertll,
5.
P

.-

-bauüan.
IlArcas,c,
. IIl.

-
1

Aelian.
hn Ill.
83.
Hieron.
EEy. Ne-
epot. ad
. Heliod.
. gtob. 5,
1ob.

baert. lh

55⸗
aler.
Max. X,
10.

laerth
5 5.

inire: vnde colligere eſt, quanta eius
apud omnes exiſtimatio extiterit.
L. X. p. Ad Dionyſium, Siciliae tyrannum,
427. Xenophontem excurriſſe ab Athenaeo
indicatur, quod tamen, quo tempore
ſit factum, incertumeſt. Ab illo etiam
refertur, eundem, cum conuiuio Dio-

XENOPII. VIIA SOIIILVNTE EV CORINTMI MORS &. 21⁰

nyſii interfuiſſet, atque a pocillatore ad
bibendum inuitaretur, nomine appel-
lato tyranno, quid eſt, dixiſſe, Dionyſi,
quod coqaus eotiam tuus, quamuis a
arte parem facile habeat nullum, ad
edendum nos non inuitet etiam, nalſea-
bundos?

CA P. VII.
MORS EIVS, CORPORIS ET ANIMI INDOILES, VIRTVTES.

Laert. II, & Etate grauis Kenophon, quam iux-
56. ta Lucianum vItra nonageſimum
1cian, produxerat annum, Corinthi obüt di-
gacu. p. em, Olymp. CV, anno I, Callidemo,
641. vel Callimede, Archonte, quo tempo-
re Philippus, Amyntae filius, regnum
Macedoniae ſuſcepit. Verecundus erat,
2 Hνιιν coma promiſſa, &, vt Laertii vtar ver-
2 de bis, Vitra quam dici poſſit formoſus.
7 Tum in ceteris omnibus praeſtans ac
eſar * bonus, tum equorum, venationisque,
Chion atque inſtruendi exercitus inprimis
Ep. IIl.ad ſtudioſus ac peritus, vt ex libris elus in-
H telligi poteſt. Religioſus praeterea,
48. 2 *²& ſacrificiis intentus, eorumque inter-
S4wοτοσ Pres egregius: Socratis ad amuſſim imi-
ie oneo tator, quod & effatum eius comprobat b

Soxtv. eſurienti iucundiſſimum eſſe edere

1aert-herbas, ſitienti aquam gratiſſimum po-
den tum eſſe. Candore eo, vt cum furto ei
L. IV. ſurripere integrum efſſet Thucydidis
p. 157. hiſtorias, in obſcuro latentes, ipie pri-
Laert. mus cum laude autoris in locum protu-
1, 57. lerit.
Vir erat paucis abſoluam, ſiue contem-
plationem ſpectes & ſapientiae ſtudia,
ſiue quae ad rem gerendam pertinent,
conſummatae virtutis. Solus enim, vt
Runap. verbis vtar Eunapii, in philoſophis fuit,
Prooem. qui actionibus non minus, quam verbis
philoſophiam illuſtraret. Virtutem
oratione & ſcriptis complexus, rebus
gerendis incomparabilis fuit, rei mili-
taris peritia inter praecipuos Impera-

mnat, quod Socratis haut contentus

tores locum meritus. Neque Alexan-
der magnus celebraretur, niſi Neno-
phon dixiſſet, tralatitias quoque for-
tium virorum actiones memoriae man-
dandas eſſe.
Ipſe primus Socratis magiſtri ſui di-Laert. II,
cta, notis excepta, in publicum edidit, 48.
& fide quidem conſpicua, nullis adſu- C.
e. 1US. IV, 3.
tis de ſuo laciniis, quod Plato fecit, ab
eo propterea, Gellio obſeruante, repre-
henſus. Qum quo, eodemautore, ma-
gna ei aemulatio interceſſit, cuius argu-
mentum allegatur hoc ipſum, quod
neuter in ſuis ſcriptis mentionem alte-
rius iniecerit. Obſeruatum tamen Voſ-
ſio eſt, ſemel Nenophontem Platonis in Hiſt. Gr.
adroonvoνανονιις N Meminiſſe, eumque Xr
locum Gellii fugiſſe ſolertiam. Elus . III.
quoque apud Athenaeum & Laertium w.
inimicitiae memoria extat: quam & ad d.772. B.
Aeſchinem ſcripta Xenophontis epi-then.
ſtola prodit, in qua Platonem conde-,4 b.
doctrina, Pythagoreis ſeſe adiunxerit
in Italia, & Aegyptiorum ſacerdoti-
bus, quae argumenta eſſe putat men-
tis, conſtantia, qua decet, Socrati non
addictae. Qum Ariſtippo quoque Laert. Il,
minus recte ei conueniſle ex ſcriptis ⁶5.
eius liquet.
Extant duo apud Laertium in Laert. II,
ipſum epigrammata, prius ad eius 58.
cum Cyro in Aſiam expeditionem per-
tinet:

Ee z Non

220 PART III CAP. VIIr & VIII

Non tantum ad Perſas Cyrus Neno-
phonta vocauit,
Sed virtus etiam limina ad alta
Iouis.
Dumque eius virtute ſtetit res Hella-
dos, 1pſits,

Luam ſapiat clare bvcrates, ecce
docet * .

Alero exilium eius ſpectatur:
S quanquom ingratis Renophon eie-
Aus Athenis,
Ob gratiam gratus Cyri minus
tuis.
Te tamen excepit fugitiuum grata
Corinthus.
In qua hoſpes vrbe noſti laetus vi-
veré.

CA P. VIII.

Septem Laertius Lenophontas nume- II, 59.
rat, primum, de quo egimus, ſecundum,
Athenienſem, Nicoſtrati fratrem, The-
Hiuim autorem, qui praeter alia quaedam
Pelopidae & Epaminondae ſcripfit vi-
tam. Tertium, Medicum, Coum.
Quartum hiſtoriae Hannibalis ſcripto-
rem. Quintum, qui librum ſcripſit de
fabularum monſtris. Sextum, Parium
ſtatuarium: Septimum, Poetam, Comi-
cum antiquum. Tres alios Suidas ha-
bet, Antiochenum vnum, alterum E-
pheſium, Cypriotam tertium, hiſtori-
Ccos omnes, vel potius mythographos,
quorum prioriz opus ſunt Babylonica,
alierius Epheſia, X libris comprehenſa:
tertii Cypriaca, hiſtoria item Myrrhae,
atque Adonidis.

DE SCRIPTIS XENOPHONTIS.

Dionyſ. QTtudioſe Nenophontem id egiſ-
de vet. ſe, vt Herodotum imitaretur tum
ſcript. Verbis tum ſententiis Dionyſius Hali-
cenſur. p. carnaſſenſis autor eſt. Oratione
125 * vſus eſt leniore, iuxta Ciceronem, b &
Epiſt. ad . . .
Pemp p. Melle dulciore, & a forenf Arepitu re-
210. motigima. Eius item voce muſas quaſßi
Cic. de ocutas ferri ait, vnde & Attica Muſa di-
Or.Ihiqꝗ. ctus fuit,“ vel vt alii volunt apis Atti-

b 1 . . 2
Id. O..: d Multa autem de eius dictione & e
zator. c., e1 .
r19. loquentia Ariſtides habet, Adrianenſis,
*Laert. in peculiari tractatu, qui Hermogeni ad-

a hS7. ſcribitur.

Libros Nenophontis, quos Scipio il-Cie ad
le Africanus aſſidue in manu habuiſſe Quin-
dicitur, Cicero vero ſtudioſe, vt legan-tum Ie .
tur, ſuadet, multas ad res perutiles, La-
ertius X numerat, quos aliter alii or-
dinant. Tituli eorum generaliores 16.
funt iſti: Laert. II,
Köos zaαοHονο h. e. Vita & diſeiplina 56.
Ori, vt Ciceroni vocatur, libris VIIIL grcto e
ſcripta, vt idem ait, non ad hiſtorine f- 29
dem, ſed ad eſzgiem iufti imperii, quam- ad Quin-
uis pro vera hiſtoria Diodorus Siculus tum Fr.
agnoſcere videatur. * Vnde & Auſonius . I. Ep.

de ſe⸗
nect. c.

Vit.
Sophocl, * Stanleius diſtichon pofſterius vertebat hoc
ſenſu:
Res geſtae & ſeriptae, monimenta perennia,
„ erte
Socratis ex aequo bunc diſeipulum eſſe
probant.

malui tamen Graecis preſſius inhaerere, quae vir-
tutem Xenophontis in exereitu Graecorum redu-
cendo fapientiae Socraticae inſigne argumentum eſ-
ſe ſignificant.
**X WValde vereor, ne Stanleius, Voſſium oſcitan-
ter inſpiciens, eoque ſeductus iniuriam Diodoro Sic.

faciat. Certe Lib. XV, quem allegat Diodorus Diodor.
Sic. nil aliud habet de ſcriptis Xenophontis, quam Sic. L.
quod rαννιαν τεν eο ano finire di-XV. ſub
cat Xenophontem, quo Epaminondas occubuit. fin.
Qui locus manifeſte hiſtoriam Graecam reſpicit, Auſon.
quae in annum illum deſinit. Fefellit Stanleium, Grat.
quod proxime praecedentibus & ſequentibus Voſ- Act.
ſius eos caſtigaret, qui Cyropaediam pro vera hiſto-
ria habuere. Et ſane fatendum, alieno loco Dio-
dori illa verba, & praeter rationem, poſita fuiſſe.
Qua in re quaecunque ſit Voſſii eulpa, ea Diodoro
nocere haut debuit.

alt:

Ep. I. c. 8.

Athen, nn

v
4
i
3
Laert. Il t
57 0
Mal. ad
loſuae c.
II. ⸗ 38..
Vſer. n
Annal. ti
ad ann.
M. 3603, 1
P. 1321, A
V
te,
gll
de⸗
non
U
44. k. 4
milL,V. quoe
n. nn
Pho
H
kfaci
que
laert Ih 1
I7. Athe
opul
Ne
iue,
ſtor
ge, I, (
24 bilin
adeo
Nis e
Gona
N

5A

1. V.
. V. Pe nn
Aö. .

io. Cit 20
iſle ir.

an- tum Il., 1.

otes 16.
Luert. II,
dlnm E.
n, Cic, in
5 Bruto c.
lef. 2)
Nümn-a in.
lustun k
in 8 l. l. Ep.
li,,
Diodor.

dorus
dic. L.

ait, eum ad Ori exequendas virtutes
votum potius quam biſtoriam commo-
daſſe, Cum diceret, qualis eſſet, non qua-
lis eſſe deberet.
öos dvaſzacis h. e. Oyriminoris in A-
lham adſcenſus, libris VII, quorum
quisque peculiari gaudet praefatione,
Laert. II, toti operi praemiſia nulla, vt Laertio
Mad Obieruatum. Eius libri autorem eum
loſuae c. haut eſſe Maſii eſt ſuſpicio, Themiſto-
II. p. 38. geni tribuit Epiſcopus Armachanus,
VKer. cum tamen Nenophonti tribuant Plu-
unal. tarchus, Cicero, Dionyſius Halicarnaſ-
M. 3603. ſaeus, Hermogenes, Laertius atque
p. 131. alii.
. EAXXviWτα, h. e. Hiſtoria Graeca, libris
VII, filum hiſtoriae, vbi Thucydides
texere deſierat, proſecuta. Idem ar-
gumentum & Theopompus tractauit.
Sed vltra XVIannos non procesſit, Xe-
nophontis contra hiſtoria annorum
XLIIX res geſtas complectitur.
Ad. Fa- Ageſilaus, de quo opere Cicero,
mil. L,V. quod Ageſilaus neque fictam imaginem
Ep12, ſuam pailus ſit eſſe, vnum enim Neno-
Phontis libellum in eo Rege laudando
facile omnes imagines omnium, ſtatuas-
que, ſuperaſſe. .

Laert. II, De Republica Lacedaemoniorum &

57. Athenienſium, quae Xenophontis eſſe
opuſcula in dubium vocauit Demetrius
Magneſius.
Socratis Apologia & memorabilia e-
ius, quae forte eſt Philoſophorum hi-
ſtoria, Suidae commendata.

Ofſſic, II,., Oeconomicus, qui vltimum memora-
24. bilium Socratis librum abſoluit, quo
adeo opere animum Cicero, dum iuue-
nis eſſet, oblectabat, vt Latii ciuitate
donauerit.
Sympoſium, quod cum Olympiadis
XXCIX anno IV inſtitutum eſie fin-
Athen. gatur, errorem in eo chronologicum
L. p. Commiſſum putabat Athenaeus, ipſe
210

PpE SCRIPTIS YENOPHONTIS

221
propterea doctiſſimo Caſaubono vapu-Qaſaub.

lans. anim-
Hiero porro, ſiue de regno liber- Deadu. ad
adminiſtratione domeſtica: De equis: lne⸗ *
.

de re egueſtris de venatione: & denique

epiſtolae.

Praeter iſta, quae ad noſtram aeta- Valer.
tem omnia peruenere, alia quaedam Max.
Xenophon ſcripſiſſe videtur, citatum-VIII, 13.
que Periplum eius a Valerio Maximo lin, .
inuenimus: Extat denique de acgguiuo- 48.
cis tractatus Renophontis nomine, ſed
Annii ille foetus eſt, & figmentum, ab

eo orbi litterato mala fide obtruſum.

EPISTOLAE XENOPHON enoph.
TIS. p. 1000.

Ad Aeſohinem. EP. I. .
Poſteaquam me conueniſſet Hermo- Ex Alla-
genes, cum alia quaedam narrauit, tum tii Epi-
me de te interrogante, quodnam phi-ſtolis So-
loſophiae ſtudium ſequereris: idem, ctatic. p.
reſpondit, quod Socrates. Ego vero, 27. :
etiam cum Athenis ageres, propter
hunc animum te admiratus ſum. Quem-

admodum igitur admirari te cepi, ſic

nunc quoque prae quouis alio philoſo-
phiae ſtudioſo animi tui conſtantiam
demiror. Maximum enim, vt mihi vi-
detur, argumentum eſt virtutis tuae:
quod is te ceperit homo, ſi modo vita
Socratis hominis mortalisue dicenda.
Ceterum Deos ſupra nos eſſe, cuiuis
conſtat. Eos maiorem ob poteſtatem
veneramur. Quales autem & qui ſint,
nec inueniri facile poteſt, nec inquiri
fas eſt. Quippe ſeruorum etiam non
eſt, ſcire naturam aut facta dominorum
ſuorum; vt quibus nihil praeterea ⸗
conueniat, quam inſeruire. Quod-

que maximum eſt, quanto maiorem
admirationemmerentur, qui res hu-
manas tractant: tanto plus hoc iis af-
fert oneris ac moleſtiae, qui gloriam in
multis intempeſtiuis ac variis rebus

adfectant.

Ee 3

222 PARZ. M. CALP. VEIII.

adfectant. Nam quando audiuit quis-
quam, Oo Aeſchines, Socratem de rebus
coeleſtibus diſſerentem, vel ad lineas ac
figuras emendandae vitae gratia diſcen-
das hortantem? Muſicam enim ſcimus
ipſum intellexiſſe non vltra iudicium
aurium. At ſemper aliquid egregii ſuis
dicere non deſinebat, quid eſſet forti-
tudo, quid iuſtitia, quid virtutes cete-
rae. Vocabat autem haec bona huma-
na, cetera vero vel homines adſequi
non poſſe, vel fabulis eſſe cognata dice-
bat, qualia ſupercilioſi ſapientiae pro-
feſſores ridicula commemorarent. Ne-
que vero verbis haec ita tradebat, vt
factis eadem non praeſtaret. Verum ad
te illa non ignorantem perſcribi, quae a
Socrate geſta ſunt, quanquam ingra-
tum futurum non ſit, tamen & proli-
Xum fuerit, & alibi a nobis eſt praeſti-
tum. Deſinant igitur* conuicti, vel
ad idaccedant, quod probabile eſt, qui-
bus Socrates non placuit: cum ei viuo
ſapientiae teſtimonium Deus exhibue-
rit, mortui vero interfectores expiatio-
nem non inuenerint. Uli vero egre-
gii viri, Aegypti & prodigioſae Pytha-
gorae ſapientiae amore capti ſunt, quo-
rum fuperuacaneum ſtudium incon-
ſtantis erga Socratem animi eos arguit,
quod & eorum in tyrannos amor, &
Sicula facit ventris immoderati menſa,
frugalitati victus antepoſita.

Ad Critonem. EP. II.

Stobaeus Sapientiſſime nobis a Socrate eſt in-
ſerm. CI. culcatum, eos, qui liberis ſuis demultis
facultatibus proſpiciunt, vt autem bo-
niac egregii Luadant, negligunt, ſimile
quid agere equos alentibus, qui ad belli-
Cos vſus eos non inſtituant & multum
pabuli interea exhibeant. Sic enim e-

quos habituri ſunt pinguiores, ſedeo-
rum, quae praeſtare oportebat, imperi-
tos. Cum equi virtus & laus non in cor-
poris mole, ſed audacia peritiaque bellici
vſus poſita ſit: Eodem modo & illos
peccare, qui filiis multos agros compa-
rant, ipſosmet vero negligunt. Nam
oraedia magni pretii exiſtimationem
abcbunt, ipſi viles erunt: quum opor-
teat e contrario cuſtodientem longe
maioris quam rem poſſeſſam, eſſe digni-
tatis ac pretii. Quamobrem ſi quis fili-
vm ſuum magni pretii hominem effe-
cerit, quamuis paucas opes ei relinquat,
multa tamen largitus eſt. Animus e-

nim facit, vt res vel amplae vel exiguae

eſle videantur. Quippe animo bono,
quicquid poſſidet, ſatis eſſe: rudis au-
tem & recte non inſtitutus, etiam in
maximis opibus indigere videtür. Tu
vero non plura, quam neceſſitas poſtu-
lat, das filiis/tuis; quae ſane, recta inſti-
tutione vtentes, vt neceſſaria, ſic ſatis
eſſe ſibi copioſa exiſtimant: imperitos
vero, vtut praefenti quidem corporis
moleſtia leuent, futuri tamen tempo-
ris expectationem, metu plenam, non
imminuent.

Ad Sptiram. EP. III.

Mihi vero mors ipſa nec turpe quid- Stobaeus
dam, nec honeſtum eſſe videtur: ſed ſerm.
tantum eſſe vitae terminus, non idem 892²-:
omnium, inaequalitatem annorum fe-
rens ex diſſimilitudine ipſius ortus, &
pro ratione roboris aut infirmitatis.
Nonnunquam tamen mortem accele-
rare occaſio poteſt, ſiue ignominioſa, ſi-
ve pulcra ac decora. Neque mortis Stobaeus
cauſa lugere tantopere conuenit, cum rn.
initium viae mortalium exi-8.
i debere natiuitatem: finem vero

* platonem intelligere videtur, qui multa Soeratis ſer

liam & Aegyptum iter ſuſcepit. anlei.

–

onibus addidit: ipſe vero in Siciliam, Ita-

mMmortom

ſe⸗
ſun
in!
que
gue
bini
an
i.

Allat..
piſt.
crat. 18. *
3 alitet

Allatins, le

tur
hue
no
iter⸗
teſti
tiſſin
Ai
bete
l,
ſtra

de⸗
eO- .
mortem. Mortuus eſt, (quem luge-

dar mus) vt moriendum eſt aliis, quantum
eliei voluerint, repugnent. Praeclare vero
ji mori hominis eſt obſequentis, & vere
nbr. eruditi. Beatus eſt igitur Gryllus, &
Nn quicunque non longiſſimam, ſed cum
Ren virtute coniunctam vitam eligit: etſi
Mð hreuc tempus aetatis Deus ei conceſſle-
rit.
e Ad Lamproclem. EP. IV.
. Primum Socratis admirabilem do-
A. ctrinam adprobare debes, qui diuitias
ut ex vſu metiri iubebat. Non enim im-
Ali, menſas poſſeſſiones diuitias vocabat:
e. ſed tantum, quantumrequiritur ad v-
lgle ſum decentem. Monebat autem, ne
no, in his iudicio falleremur. IIlos enim,
sa. quos diximus, reuera diuites: reli-
n quos, pauperes adpellabat: & incura-
In bili paupertate laborare dicebat, quod
oſtu animi eſſet indigentia, non poſſeſſio-
inſti⸗ nis.
Iis EPISI. V.
itos Allat. E- Qui elogia filii mei Grylli ſcripſere,*
oris Piſt. So-quod eorum muneris erat egere: &
o⸗ erar 18. vos benefacitis, qui de iis, quae Socrati

non Allatius. elenere, litteris certiorem reddidiſtis.
Operae pretium ſiquidem eſt, & ipſos
viros probos fieri, & admirari eum,

quod caſte, pie ac iuſte vitam transege-

uicl Sobaenn rit: fortunam vero incuſare, & vitu-
ſeld lrm. perare eos, qui in eum mala machinati
iden )- ſunt: breui enim poenas dabunt. La-
mfe- cedaemonii ipſi rei atrocitate indignan-
U, & tur: rumor quippe triſtis, ac ſiniſter

hucusque perlatus eſt: populumque

atis
noſtrum maledictis inceſſunt, quod

iterum plene inſaniat: quando Pythiae

teſtimonio ſapientiſſimum, & pruden-
tiſſimum iudicatum, aliorum calumniis
animum induxerint, vt perderent. Si
quis ex Socratis familiaribus opus ha-
bet eorum, quae miſimus, indicate mi-
hi, pollicemur namque operam no-
ſtram, cum hoc bonum ſit & neceſſa-

DE &CRIP TIS XENOPHONTTS

223
rium. Recte facitis, qui apud vos Ae-
ſchinem, vt mihi ſcribitis, ſeruatis. Mi-
hi animus eſt litteris mandare viri illius
geſta, dictaue, quae optima pro eo in
praeſens, & in futurum etiam tempus,
non apud iudices Athenienſes, ſed in
omnium oculis, qui virtutem hominis
