T 6a- Prie obtingentiq notat, quoniam vt no-
en” Dis obtingant, ytque aſſequi liceat opta-
Peripate- IIS. †υσαστιXανeaßĩ Jitaque h. e. obtingens
tiei, vid. eſt res, quae perceptioni ſubiicitur ex-
id. tra nos exiſtens.
Sext. Reg, omnes vno communi genere
Enp', comprehendebant, quod vocabant 1
themat. 74tid, quod genus primum faciunt &
p. 223. antiquiſſimum, rationem hanc reddunt:
A. In rerum natura quaedam ſunt, quae-
Arand dam non ſunt. Et haec autem, quae
diſ. Top. on ſunt, rerum natura complectitur,
Iv. quae animo ſuccurrunt, tanquam cen-
Senec. tauri, gigantes, & quicquid aliud falſa
Ep. 58.
CA P.

Sà PAnSs VII DoCTRINAF STOICORVM FP. I e. . .rVI.

cogitatione formatum, habere aliquam
imaginem coepit, quamuis non habeat
ſubſtantiam. Nempe ipſa etiam non-
entia ſunt quodammodo, ideoque en-
te fuperius aliquod genus dari neceſlte-
eſt, nam ens tantummodo de iis praedi-
catur, quae ſubſtantiam habent & quod-
dam quaſi corpus.
Res vero in quatuor genera ſubdiui- Simplic.
duntur, in ſubſtantias, qualitates, quo- 1n nnte
dammodoſe habentia, abſoluta, & quo- S ne
dammodoſehabentia relatiua. Ita Sto-nτv.
ici ſtrictim magis, magisque ſubtiliter
de rebus iſtis, praedicamentorum con-
trahunt numerum, earum rerum, quas
minuebant aſſumentes nonnullas, cum
quadam alteratione tamen.

XIV.

DE SVBIECTIIS.

Simplic. N Ihil ſuhMhit, niſi vwnανον Subie- tatis expers, quod Ariſtoteles corpus in
1. c. Aum, differentiae autem eius non potentia appellat. Vel ſocundum, id
Jſubſcſtunt. nempe quod qualitatibus eſt veſtitum
. yvt aes: Socrates, ſi ſpectes iuxta cum re-
T. I. a. Subiectum autem geminum eſt: vel bus, quae eis inſunt, & de illis praedi-

primum, quod eſt materia omnis quali- cantur.

CA P. XV.

DE QVALITATIBVS.

P. cb OF.'alitates eſſe ſuum habent, idque
Lor. I, ſeparatum a ſuis ſubiectic. Qua-

22. litates enim, vt alia accidentia omnia,
corpora ſunt, quandoquidem iuxta
Zenonem, a re incorporea nihil affici
poteſt, neque efficere quippiam res in-
corporea poteſt: & quicquid efficit,
corpus eſt. Qualitas igitur effectrix
corpus eſt. Materia qualitatis eſt ex-
pers, ſed qualitates materiae expertes
haut ſunt.
. Qualitas eſt habitus eius, quod eſt
zn Cite quale. Quale tripliciter dicitur, primo
z. :. omne id, quod differentiam habet, ſiue
motus ea ſit, ſiue habitus, ſiue ſeparabi-

Simplic.

lis ſit facile, ſiue minus. Hoc ſenſu
non is, qui ſapiens eſt tantum, ſed ille
quoque, qui manum extendit, qualis
eſt. Significatus ſocundus vero non
motus includit, ſed ſolos habitus, ſic-
que definiunt quale, quod ſit, quod ha-
beat differentiam, habitu dum ſit indu-
tum: vt ſapiens, armatus. Horum a-
lia adaeqguata ſunt pronunciationis &
conſiderationis ſuae menſurae, alia ad-
aequata ſunt minus. Poſterioris quae

funt generis, ab iis omittuntur. Adae-

qudta vero quae ſunt, aeq ualia & per-
manentia ea qualia vocant v. g. Gram-
maticum, ſapientem, quorum neuter
10

Burbus
in Dial. &
cnz
bi⸗
Al
A⸗

Guam
adent
U
leen.
ceſſe
rged-
uoc.

diui-Knplie.
guo-in Cte-
*7 r.

.

A ,
1t0. erre,
lliter
col
,quas

Cu

s/n
, il
tum:
Ore⸗
ried⸗-

ſenſu
ed Ue
Iuoli
tonoll
, ſic-
odhu-
indu-
im -⸗
n &
aod-
quie
Aor-
Pel⸗
Glu-
lelcer
in

29σ

pE SypIror oyATIAT FT OQVODAMMODO HMPENIIB. 5)3

in qualitate ſua vel excedit vel deficit.
Similiter guloſus & ebrioſus, actu ta-
les cum ſint, quoniam reapſe vtuntur
partibus, ei fini inſeruientibus, ita de-
nominantur. Ita vt, ſi guloſus quis
ſit, ille ciborum quoque delicatorum
ſit amans, verum ſi amet cibos delica-
tos cummaxime, guloſfus tamen pro-
pterea non eſt. Deſtitutus enim par-
tibus quibus dum comedit vtitur, actu
caret, licet non careat habitu. Qualitas
QAsdaequatur quali poſteriore iſto ſenſu.
Burdus Omnes qualitates vel cauſae ſunt,
in Dial. & tum formae appellantur, vel eſſedtus,
Cic.V. & tum generatim vocantur eτα, pa-
bitus, Cui voci eandem amplitudinem
Antipater tribuit, quam habet acci-
dens commune, vt ſint rerum corporea-
rum aeque ac incorporearum, & in
vid. cap. genere eius quod dicitur à, quid. Exrän
praec. ſ. habituum ſunt quatuor genera. Me-
exra, h. e. wenuar οätäones in mente
reſidentes. re ααντιαπαâ h. e. rασα, quan-
do ex mente in vocem prolabuntur.
Karnmyonnara, quando mentis motu
praedicantur de aliqua re. oonπι o
u†τα vel νu“ρMDãyonαοα. Uado de iis a-

1
1
1

liquid praedicari contingit.

Simplic. .
zimpli Habitus ſolae res ſunt vnitae: quae
in Categ. . .
K. o. b. Vero vt contigua iunguntur tandem

vt nauis, vel ita coniuncta ſunt, vt
tamen diſtantiae alicui inter ea ſit lo-
cus, vt exercitus, illa habitus ratio-
nem non obtinent, neque in iis po-
teſt eſſe vna res ſpiritualis, quae omni-
bus praeſit, neque vnica aliqua ratio,
per quam ſubfiſtant in vno aliquo
habitu.

CALP.
PDPE CVODAMMODO
a Trei rerum ſpecies ſunt quodam-
modo ſe habentia. Ea a qualibus

plotin. — 4 4
differunt, nam aliter materia ab habi-

I, 10.

Rerum corporearum autem quali- Ibid.
tatibus id eſt commune, vt differenti-
am abſoluant eius in qua ſunt ſubſtan-
tiae, non ſeorſim ab ea ſpectatae, ſed

vna notione & proprietate mentis con-

iunctae, neque tempore aut vi ad id

reductae, vt formae ſint, ſed eo quod
tales ſint, qua ſola re generatio eius
quod quale eſt, ſubſiſtit.
Potentia, quae ſpecies eſt qualita-A. 3. b.
tis, eſt id, quod facultatem varia acci-
dentia exercendi & habet & donat. Sic
prudentia dat facultatem incedendi
prudenter, prudenterque diſſerendi.
Vel, vt alii volunt, Potentia eſt facul-
tas varia exercendi accidentia, guber-
nans actus ſibi ſubiectos. Quod vero
nuturalis potentia eſt Ariſtoteli, apti-
tudo ipſis audit.
Habitus & intenduntur & remit-
tuntur. Diſpeſitiones neque inten-
di poſſunt neque remitti. Sic pa-
rietis rectitudo, licet facile inclina-
ri poſſit ac deſtrui, diſpoßtio eſt, re-
Kitudo enim nec intendi poteſt ne-
que remitti. Sic & virtùtes diſpo-
ſitiones ſunt, non frrmitatis & conſtan-
iae earum habita ratione, ſed quoni-
am gradus admittere nequeunt, in-
tendique atque remitti non poſſunt.
Artes autem vel firmas oportet eſſe,
vel pro diſpoſitionibus haberi non pos-
ſunt. Sic babitus igitur latitudinem
ſpeciei abſoluit, iſpoſhtio praecipua
ſpeciei perfectio eſt, atque in eo eſt, in
quo ſummo quo poſſit gradu qualitas )
reperitur, ſiue facile mutari queat, vt

Ibid. M’.

I. a.

Simplic.
adde S.

3. b.

rectitudo in pariete, ſiue minus.

XVI.
SESE HABENTIBVS.
tihus afficitur, rurſumque aliter a qauo-
dummodo ſeſe habentibus, ſiue hac ſiue
alia ratione. Praeterea qualia ſunt
Cc cc 3 quodammodo

574 PARS VII. DOCTRINAF &TOTICORVM. P. I. c. XI. XrIII.

quodammodo ſeſe habentia quantum ad
materiam, atque in ea verſantur.
Quodammodo ſeſe habeutia vero in qua-
Simplic. Qhuy verſantur. Viciſſim, vt habi-
"g. gatqlia latius patere dici poſſunt, quam
habitus, ſic quodammodo habentta la-
täus extenduntur, quam qualia. Nam
quodammodo ſe habentia ad ipſa qualie
quoque extenduntur, perinde ac alia,
eaque comprehendunt. Qualia vero
iis abſoluuntur ſolis, differentiam quae
conſtituunt.
Simplic. Hunc locum Boethiuspotentiam ha-
ib. bitus Concipit habere. Habitus vero
r” TWribus praecipue arque vniuerſim mo-
ν dis accpitur: primum * quatenus ad
zas à&. rem ipfiam pertinent iuxta ipſam. de-
XNw.. oundo quatenus adaliud referuntur. †
16. Tertio quatenus aliud ad ipſum [quod
1or. quodammodo ſe habet refertur. Ha-

CAP.

bitus qui ſpectatur tanquam ad ipſam
rem retinens, refertur ad quodam-
modo ſe habentia, v. g. omatus: eſt e-
enim armatum efle ipſius rei babitus,
ad ipſam pertinens. Is qui ad aliud
refertur, in genere relationum eſt:
nam pater vel dextra manus, denomi-
nantur ab habitu aliquo, non ipſorum
qui ad ipſos pertineat, ſed ab habitu
quodam ipſerum, qui pertineat ad
aliud. Sed is habitus qui alterius eſt
atque nos reſpicit, v. g viri æmati, eo
quod ſit alterius ad nos habitudo, ad
babitum refertur.
Ad hoc caput quama reducunt &
quantitäter, ſpeciesque earum, locum,
tempus, vt & nonnullas iuxta Ariſto-
telem qualitatis ſpecies, guram & for-
mam, actionem item & palzonem, ſe-
tumque & habitum.
XVII.

DE QVODAMMODO SE HABENTIBVS QVAE
REFERVNTVR AD ALIVD.

at. Vtimum rerum genus abſoluunt
B. 5. a. quodammodo ſe habentia, quae ad
aliud referumnur. Nempe duo ſunt
genera relatorum, alia enim ſunt re-
lata ſimpliciter, alia relata quodam-
modo ſe hubentia. Relatiua abſolutis
contradiſtinguunt. Sed relatiua quo-
dammodo ſeſe habentia opponuntur iis
uae habent differentiam. E. g. dulce
acidum, & quae alia ſunt eius ge-
neris relatiua ſunt; verum velatiuo-
rum quodammodo ſeſe habentium exem-
pla ſunt pæter, lexira, & ſimilia, nam dif-

ferentium habent. Differentiam vero

dicunt habere, quae ſpecie quadam di-
ſtinguuntur.* Vt aliter igitur con-
cipiuntur ea quae in ſe & abſoluteſpe-
ctantur, aliter ea quae vt diuerſa at-

que contraria] conſiderantur, ita & a-
lia relatiua ſunt, alia quodasmmodo rela-
tiua. Conſequuntur vero ſe mutuo haec
paria ratione inuerſa. Cum ea enim quae
abſoluta ſunt exiſtunt illa in quibus eſt
aliqua differentia [vel contrarietas:]
nam & ea quae abſoluia ſunt differen-
tias habent nonnullas: vt album &
nigrum. At illis, in quibus differentia
eſt ea quorum efſſe eſt abſolutam, non
coexiſtunt. Dulce enim & amarum
differentias quidem habent, quibus
ſignantur, ſed abſoluta talia non ſunt,
verum relatiuu. Quodammodo rela-
ziua autem, quae opponuntur diffe-
rentias babentibus, ſemper relatiua
quidem etiam ſunt, dexira enim & pa-
ter, iuxta cum eo quod ſe quodammodo

* Stanlei. haec ita repraeſentabat, quaſi o
7 1π οατιον duo ſint genera: Relatiua
& relstiua quodammodotatius vt ipſe vocat. Nos

vt apud Simplicium eſt repraeſentamns.
** Haec quoque contra mentem Simplicii verſa
aà Stanleio reſtituimus.

bhaleant

Id.

Ammon.
Prooem.
un. li
barſ in
Diil Cie, 1
V. le

iſto.

.
ela⸗
hee
glie
geſt
tas:
ren-
&
entii
non
rum
ibus
unt,
Ao-
tiu
Ahe⸗
mnod
—

Iretla

unt

DE OQVODAMNMODO SE HABENIIB. E IS OVAE DIeVNTVR. 5s

babeant, omnino etiam relatina ſunt.
Dulce autem & amarum cum reta-
uua ſint, diuerſa quoque funt vel
contraria.] Quae vero quodammodo
referuntur ad aliud, opponumtur eis
in quibus, [contrarietas eſt vel] di-
verſitas. Atque adeo ea, quae funt
quodammodo relatiua vel abſoluta eſſe
vel diuerſa contrariaue impoſſibile eſt,
ex ſola enim nudaque ad aliud relatio-
ne exiſtunt. Relatiua autem abſoluta
quidem non funt, neque enim nexus
eorum ſolui poteſt, ſemper autem in
eis diuerſitas vel contrarietas eſt,]
cum certo enim quodam charactere
ſpectantur. Si vero clarius etiam ex-
plicanda quae diximus, veriant; Rela-
tiua quidem appellamus, quaeproprio
ſuo charactere aliquomodo ſe babemia
aliud reſpiciunt. Relatina autem quo-

dammodo ſo habentia, quae apta nata

ſunt, vt alicui rei vel obtingant, vel
obtingant minus, absque aliqua eius
mutatione, ita vt ſimnul ad aliud exte-
rius reſpiciant. Vt adeo ſi quid cum
charactere diuerſitatem conſtituente
coniunctum reſpiciat alterum, relati-

—CAP.
DE IIS CVAE
LGeus qui de rebus eſt, iisque quae

ſignificantur, continet tractatio-
nem de bis quae dicuntur, quibus ve-
rum competit & falſum. Aiunt autem
*Sext. id'quod dicitur eſſe, quod ſecundum
Emp. Phantaſiam rationalem exiſtitr. Phan-
adu. Ma-tqſiam rationalem * vero eſſe, per quam

123 z. P. quod phantaſia eſt apprehenſum, ſer-

Laert.
VII, 63.

Ammon. Oe licet oſtendere.
Ammon. , j,ir ,15 .
bprovem.. 19 quod dicitur porro medium eſt

Ariſt. . inter notionem & rem. Ea quae dicun-
iouns, Hür ſunt notiones, h. e. venpdr non
† Burſ. in tamen notiones ſimpliciter, quae † in

VCie. quantum ſcientiarum principia funt,

3

vum ſimpliciter ſit, vt habitus, & ſci-
entia, & ſenfus. Si vero non iuxta
inexiſtentem differentiam aliquam, ſed
nuda quadam ad alterum habitudine
ſpectetur, erit relatiuum quodammodo
Fföé habens. Filius enim & dextra opus
habent externis’quibusdam, ad hocvt
exiſtant. Vnde & nulla inde veni-
ente mutatione, pater quis eſſe deſinit
filio moriente: dextrumque quid de-
ſinit eſſe remoto eo quod ei appoſi-
tum erat. Dulce autem atque ama-
rum alia non euadent, nifi vna mu-
tentur eorum potentiae. Si igitur ea
quae ſunt quodammodorelatiua ipſa mi-
hil paſla mutationis, ratione habitu-
dinis ad aliud mutentur, manifeſtum
erit ea habitudine ſola eſſe eorum ab-
ſolui, non vero aliqua diuerſa vel ad-
verſa qualitate. Lacrrins
Id Genus ab Ariſtoneprimum intro-i vita
ductum fuit: qui primus* relatiua Ariſton.
quodammodo ſo alontis definiuit †: eam in
quod ſint ea quorum eſſe ſit idem cum rem ci-
eo, quod quodammodo ſe ad ſe inui- ratae

Stanleio
cem habeant: Atque ea quoque An-apud

Gronico definitio placuit. quem ta-
XVIII. tale in-
venio.
DICVNTVR. *Simplic.
ad Cate-

atque intelligentige zνανραα at gue
vα voCantur: ſed quatenus in men-5 ,
te reſident &ιauhnτ aldiunt, funt-Xenrα.
que vel genera vel ſpecies. Quomo- De efa-
do cum apta ſint, vt ſermone proferan-i ver-
tur XAcurα h. e. ca quae dici poſſunt, ap-eui
pellantur, atque ad facultatem Perti-serpeeten.
nent animi enuntiatiuam. Qutcquid
enim dicitur, conſideratum quatenus
de alio dicitur, categorema audit.
Conſfideratum vero quatenus in vo-
cem erumpit atque cum voce, ver-
bum appellatur. Quando in men-
teretinetur autem, ad id vt propumpat
HW Paratum,

paratum, AXeuvèey eſt vel id quod di-
citur. Acwrvo igitur vocabulum eſt, ne-
que tamen vocabulum ſignificat, ſed
hoc quod vocabulo continetur, atque
in mente conditur.

Laert. Sunt autem eorum quae dici poſſunt
VII, 63. alia, ex ſe perfedia, alia deficientia. De-
fecientia quidem ſunt, quae imperfe-
ctam habent enunciationem, quae ſen-
ſum non abſoluat, verum aliquid quod
ſequatur requirit, v.g. ſribit. Id e-
nim dum dicitur, quis ſcribat quaeri-
tur. Ad hoc genus categoremata ſpe-
ctant, quae de aliis praedicantur.
i. e. Perfecta ſunt, quae plenam habent
Ssext, enunciationem. Eius duo ſunt gene-
Emp. I.c. ra. Primum, quod peculiari ratione
p. 233. perfelctum dicitur, quando plena qui-
dem ſententia eſt, neque verum ta-
men ſignificatur, neque falſum. Eius
varia ſunt genera: Interrogatio, per-
contatio, Imperatiua, adiuratoria, o-
ptatiua, imprecatoria, execratorig,
ſubſtitutiua, hypothetica, compellatoria,
axioma referens, vel tran ſeendens, du-
bitatiua.
Interrogatio eſt oratio, per ſe perfe-
Qa quidem, ſed reſponſionem requi-
rens. v. g. an dies eſt? Hoc enim ne-
que verum eſt neque falſum. Axioma
igitur eſt iſtud: dies ſtrat interroga-
tio illa: an dies eſt?
Percontatio oratio eſt, ad quam ſi-
gnanter reſpondere non poſſumus,
fſicut in interrogatione per ita. Sed
vt in hoc exemplo patet: vbi habitat-

Reſp. habitat Romae.

CA P.
DE CATEGO

VII, 64. tur, aut res ex aliquo aliquibusue
compoſita, vt Apollodorus ait: ſiue

576 PARS VII, DOCTYRINAE &TOICORVM. P. I. c. XIX.

Imperatiua oratio eſt, quam profe-
rentes imperamus: v. g.
Tu verticose vade ad lnachi nemus.
Adiuratoria: V. g.
Terra, te teſtem mihi velim.
Optatiua: quando optamus: V. g.
Idae ſumma tenens Kex optime maxi-
me Diuum
Aiax vidtonis fac vt potiatur honore.
Imprecatorig vel execratoria: v. g.
Gicut humi hoc vinum cerebrum ſic
deftuat illi.
Subſtitutiua vel explicotiua: V. g.
Haec linea recta eſt.
HWpothetica. v. g.
& terra ſit centrum orbitae ſolis.
Compellatoria eſt oratio, quam, ſi di-
cat quis compellet oportet: v. g.
Maxime Rex hominum multorum A-
trida Agamemnon.
Avxiomati ſimilis vel id ſupergredi-
ens etiam oratio eſt, cuius genus di-
cendi eſt axiomaticum, quoniam ta-

men particula aliqua vel affectione ab-

vndat, qxiomatibus accenſetur. v. g.
Foermoſus hic eſt Parthenon -
Quam ſimilis hic eſt Priami natis
Bucolis.
Dubititiua oratio ab axiomate dif-
fert, quam qui profert, anceps haeret

v. g. nonne ſimile aliquid eſt dolor atque
vita? Omnia iſta neque vera ſunt ne-

que falſa.
Alterum genus eorum quae dicun-
tur perfelctorum, ſententiam complen-
tium, vel affirmat vel negat, atque vel
verum cum ſit vel falſum, axioma vo-
Catur. .

XIX.
REMATIBVS.

caſui ad axioma conſtituendum.

Id quod praedicatur de alio, vel dex. o.

Laert. CAtegorema eſt, quod de alio enuncia- Neττοα* deficiens, conſtructum reqéto Ammon,

in Ariſt.

nomine B. 3. a.

—

=

=

riring.,

Non
40
1
at
ſti
4
hal
die
11
4

Priſcian.
litd 18 ,

Ammon,

1t.

Laert.
VII. 6.

doke.

eſnte.

.
46.

ſici.
„4.

gedi⸗
1s di-
ti-
eab.
tit

, Glk.
haeret
rile
nt he-

un-
pen⸗
e rel
0⸗

tello nnon,

el Ger. eu.

mine. 9

p. 1118.

pE CATEGOREMAT ET ANIOMAT. SIMPLIC

nomine praedicatur redo, vel caſu ali-
quo poſito. Atque horum vtrumque
vel perfectum eſt, perinde ac praedi-
catum, atque cum ſubiecto ad propo-
ſitionem abſoluendam ſufficir. Vel
defciens eſt, atque addito aliquo opus
habet, vt integrum abſoluatur prae-

dicatum. Quod ſi igitur de nomine re-

doο praedicatum aliquid propoſitionem
abſoluat, narpéon & ατεααι.α dici-
tur, vtriusque enim idem eſt ſignifi-
catus: tale praedicatum eſt: ambulat.
v. g. Socrates ambulat. Si vero de nomine
in caſu aliquo poſito praedicetur, æaga-
zöuana Vocatur, quaſi dicas id quod

minus eſt uH‿ραwuö.σ & agaaxrmnyo- J

Priſcian. eaa quaſi quoddam, Priſcianus ver-
Lib. 18. tit minus quam congruitates, vt: Cice-
Xmmon.? Patriam ſeruat. Porro ſi id quod
I. c. Praedicatur de aliquo nomine, alteri-
VS cuiusdam nominis caſum adiici po-
ſtulet, vt axioma abſoluatur, ita vt

conſtitutio ex duobus caſibus obliquis

. conficiatur, illa νοαρν+νρναWu⅜nαα ſunt, in-

congruitates, vel, vt Ammonius habet,
minus quam æοναρςριαπτο, 7* g. Mihiad

577
te placet venire, ſiue nomina ſola, ſiue
verba id requirant. 1.
Rurſum quatuor categorematum vit 6
ſunt ſpecies, alia enim recta funt, alia .
Jupina, neutra alia, atque adliua & pas-
ſiua reciproce.
Recta ſunt, quae cum vno aliquo“a.
ex caſibus obliquis conſtruuntur, mo-
tu ſuo tendentia adaliud, vt ita ca-
tegorema conſtituant. v. g. audit, vi-
det, loquitur. .
Supina ſunt, quae ſpectantur ex re-τια½.
latione ad agens, atque cum particula
conſtruuntur paſſiua, vg. audior, videor.
Neutra, quae ſunt iſtorum generum
neutrius. v. g. ſapere, ambulare.
Reciproce actiua & paſſua ſunt, quae
ſupina eſſe videntur ſed non ſunt, vt
quae altiua ſint v. g. xeioeras, ea voce
enim includitur etραναρνoο
Caſus rectus vel Nominatiuus, hoc

nomen a Stoicis accepit, quos ſecuti

Grammatici faere, quoniam recta
procedit a notione quae eſt in mente.
Caſus obliqui ſunt Genitiuus, Datiuus,
Accuſatiuus.

CAP. XX.
DE ANXIOMATIBVS SIMPLICIBVS.

Laert.
VII, 65.

TNioma eſt quod vel verum eſt vel
falſum, aut in ſe perfecta res, quae
enunciari poſſit quantum in ſeipſa.
Vel, vt Chryſippus definit in Diale-
KAicis defenitionibus, eſt axioma quod
affirmat vel negat, quousque extendi-

tur. v. g. Dion ambulat. Axioma vo-

catur ab S“õ quod idem eſt ac

uarαντρ⅝ορνρροαοαααaνätri, quoniam en-
ſus ei vel datur vel negatur. Qui e-

nim dicit echt dies, is ei rei aſſentitur,

ſique ſit dies verum eſt axioma, fal-
ſum, ſi dies non ſit. 4
Laert. Axiomatum prima & propriiſſim
VII, 68, differentia eſt, vt vel ſemplicia ſint, vel
Aſimplicia minus: ita enim diuiduntur

a Chryſippo & Archidemo, Atheno-
doro item, Antipatro, & Crine.
Simplicia ſunt, quae conſtant ne-baert.
que ex axiomate vno bis ſumto, ne-sexcr
que ex pluribus differentibus axioma-adu Ma-
matibus, per aliquam aut aliquas Con-them. .
iunctiones, vt dies eſt, aut nox eſt, 236.
Socrates diſputat. &mplicium autem
axiomatum varia ſunt genera: Apopha-
ticum h. e. negatiuum. Arneticum h.
e. vniuerſaliter negatiuum. Srereti-
cum h. e. priuatiunm. Categoricum h.
e. praedicatiuum. Categoreuticum h.
e. indicatiuum. Indefmitum & me-
diatum.
Dd dd

Laert.
VII, 69.

Negatiua

578
Lacrt· lc. Negatiua axiemata ſunt quibus par-
ticula negans praemittitur. v. g. ſi hoc
eſt non eſt illud. Si vero negatio ſit
portio axiomatis poſterioris, ita vt
Pars reliqua negatiua non ſit, tum non
negatinuam axioma eſt, ſed praedicati-
vum. v. g. Contingit voluptati cuidam
vt bona non ſit. Hoc axioma decla-
2 Laert. Tat quid eueniar rei, adeoque eſt prae-
1. c. dAicatinum. Efſt ¹ quoque negatiuorum
Boetb. in «wiomatum ſpecies quae ſuper ab nega-
Topic. Zilta b vocantur, cum inter partes con-
Gi. I.V. nexae, atque ex duabus aflirmationi-
Sõ bus copulatae, propoſitionis, negatio in-
goαι‿τα terponitur, eaque ipfa negatio dene-

Ammon.
. &οανα.

2 à, gatur. Vt ſi dicas ſe dies eſt lux non
dſt, hancque vlterius deneges, non
dies eſt Iux non eft *. Talesque funt
omnes in quibus negatio praeponitur
Laert. Hegationi: vt non eſt non dies e. V-
vI,7o. Riuerſaliter negatiua axiomata funt,

quae abſoluuntur particula negante
vniuerſali, & cutegeremate, v. g. nemo
ambulat.
Priuatiua ſunt quae conſtant par-

DE AXIOMATIBVS
n ſimplicia axiomuta ſunt, quae
quodammodo funt duplicata, &
conſtant vel propoſitione vna in diuer-

*Laert⸗

VII, 73. E 3
en⸗ ſas partes diſcerpta“, vel propoſitio-
Emp. nibus diuerſis. Ex vna preopofitione

sdw. Ma- diuerſarum partium: v. g. dies eſt

mhem. p. Gios eſt. Ex diuerſis propoſitionibns,

239.

PARS VII DOCTEINALF STOTOORVII P.T c XXI.

ticula priuatiuna, & axiomate in po-
tentia v. g. inbumanus eſt.
Praedicaziua ſunt, quae conſtant
caſu recto & categoremate, v. g. Dio Teccr.
ambilat. Scxt. 1.
Indicatiua“ vel dennitad funt, quae c p. 237.
conſtant ex caſu recto demonſtratiuo lid Il. cc.
& categoremate, vt hic homo ambulat.
Indeſinita ſunt, quae conſtant par-
ticulis indefinitis vna aut pluribus: v.
g. certus quidam ambulat,mouetur.
Mmtermedia huius ſunt generis, Homo Il, ec
Jedet, vel ambulat. Indeſmitum eſf:
certus quidam ambulat, perſonam e-
nim ſingularem definit nullam. Hic
bowmo ſedet definitum eſt. Socrates ſe-
det eſt intermedium. Neque enim in-
deſinitum eſt, nämque determinat
ſpeciem, nec ſmnitum, non effertur e-
nim cum demonſtratione, ſed vide-
tur eſſe medium inter vtrumque.
Verum autem eſt deſmnitum illud v.
g. ambitlat aliquis, aut aliquis ſöodet, Sext.

quando definitun inuenitur verum, Emp. l. c.

nempe iſte ſedet aut ambulat.

NON SIMPLICIBVS.
poſt coniunctionem / vel Eqguidem,
vocatur antecedens, & primum velini-
tium. Reliqua /mis, vel conſéquens, vel

ſecundum dicuntur; non obſtante eo

quod ordine inuerſo axioma profera-
tur: v. g. Lux &ſt, i dies ſt. In hoc
enim ſnis vel conſequens dicemus, Lux

5 3,„0r Vt: ſi dies Aſt lux ſt. Aſt, quamuis praecedat, antecedens ve-
6⸗ ro eſt, d'es eft, quamuis poſtremo lo-
. In axiomatibuy autem huiusmodi co ponatur, quoniam proxime ſequi-
non ſimpticibus, id quod collocatur tur coniunckonem e.
Zext, ib..

x* Haec perplexe a Stanleio propoſta ex Boe-
tho reſtituimus.

**†Equidem hic apud Boethum legitur non eſt
dies, idque lecutus eſt Stanleius. Sed affatim

praecedentia loquuntur genuinam noſtram eſſe e-
mendationem. Idem vitium apud Laert. habetur.
Niſi malis vtrumquc accipere ita, vt exem-
plum tantum dęgt negatiuae propoſitionis, cui ad-
dita deinde negatio vrsντοιααταα conſtituat.

Leges

Nt: 8
KXI.
verre
ver
o⸗:
Voln
Laett, 4
VII, 71. rurk

laett.

in o

Inſtant
„c( ,
3 . laert.
ert.l.

bclheerg.

kratino ii l c
mhulat,
mrpar.
bus, v.
Nhm le.
mn eſt:
num e.
He
nr ſe-
m m-
riNt
ttur e⸗
Avide.
Udr.
6 dr „Fext.
UN, Eng- lc.

iden,
Felini-
vel
gte en
okera-
In hoc
1,L

mo lo⸗
ſequr⸗

—
1 eſe e⸗

nahetut
habetu⸗

t exem

2

ext. l. c. Legey atque regulae conſeguentiaruim
9.240, iſtae iunt: I. Ex vero ſequitur verum
Vt: S dies eſt Uux eſt.
guitur falſum: ſic ſi falſum ſit noctem
le, falſum etiam erit eſle zenebras. 3.
Ex falſo ſequitur verum: ſic ex iſto:
gerra volat, ſequitur terram efſe. 4. Ex
vero non ſequitur fallum. Nam ex
iſto: terra eſt, non ſequitur terram
volare.
Laert, Axiomatum non ſemplicium variae
VI 7r. rurſum ſunt ſpecies, connexa, adne-
ſd. zue, coniuncda, aGhualia, dectanantiäa-
plus, declarantia minits.
Connexa, iuxta Chryſippum in Dia-
lelticis, & Diogenem in arte dialecti-
ca, ſunt, quae conſtant conneckente-
conlunctione 6 quae coniunctio
declarat poſito primo alterum ſequi.
v. g. & dies eſt lux eſt, Lquod exem-
plum eſt arviomatis diuerſurum propoſe-
,ionum.] Ex propoſitione vero vna in
*Hααιαdο6 Partes diſtracta * & coniunctione /.

. Conſtat iſtud: ſi dies eſt dies eſt. (At-
que iſta proprie vera ſunt axiomata. †)
Ex diflerentibus propoſitionibus &
coniunctione ſiquidem eſt iſtud, ſiqai-
dem dies eſt, lux oeft. Connexa autem
Pbilo. axiomata Tropica etiam appellantur,
an de quoniam ab antecedente vertuntur ad

conſequens. V
Laert. Connexorum regulae ſunt: I. Verum
VII,73. connexum eſt, in quo conſequentis
contrarium repugnat antecedenti, vt: Si
AQ⁊es oeſt lux eſt: non eſſe lucem enim, quod
contrarium eſt conſequentis, repu-
Anat ei, quod ſit dies, quod antece-
dens erat. Connexum falſum eſt, cu-
ius conſequentis contrarium non re-
pugnat antecedenti v. g. dies eſt Di-
on ambulat: Dionem enim non am-

DE AXIOMATIDVS NON &IMPLIOTBVJ

2. Ex falſo ſe-

579
bulare neutiquam aduerſatur ei, quod

ſit dies.
Laert.

Adnexum vel adiunctum, quod con- VI,71.

nexz ſpeciem nonnulli faciunt, iuxta
Crinem in Bialecticis, eſt axioma quod
per coniunétionem quoniam coniun-
gitur, v. g. quoniam Aies oſt Iux eſt. V-
bi coniunctio oſtendit poſterius prio-
ris conſequens eſſe, atque prius rea-
Pie exiſtere.
Adnexoriim axiomattn regulae ſunt vaer:
iſtae: Verum adnexum eſt, quod ex b74.
vero initium ducit, atque deſinit in
id quod inde conſequitur. Vt quoni-
arn dies oſt, ſol eſt ſupra terram. Fal-
ſum eſt quod initum ducit a falſo, vel
non deſinit in id quod conſequens eſt.
v. g. quoniam dies eſt Dion ambulat: ſi
proferatur dum nox eſt.
Coniunctum axiowa eſt, quod per
copulatiuas quasdam coniunctiones
connectitur. Vt: & dies eſt, & lux eſt.
Regulae coniuncti funt iſtae: Vera
coniunctio eſt, quando omnia coniun-
Aa vera ſunt, v. g. dies eſt & lux oſft.
Falſum eſt, in quo aliquod coniundorum
eſt falſum. Axioma, quod neque con-
iunctionem habet, neque disiunctio-
nem, ex ſententia dicentis interpretan-
dum eſt: nonnunquam etiam coniun-
ctio disiunctiue ſignificat, v. g. mihbi &
haeredi meo.
Disiuncddum axioma eſt, quod per Laert. l..
disiunétiuam coniunctionem aut dis-
iungitur, vt: aut dies eſt aut nox eft,
quae coniunétio indicio eſt, alterum
disiunctorum falſum eſſe.
Omnia autem quaec disiunguntur
pugnantia inter ſe eſſe oportet: eo-
rumque oppoſita (drriEεiαρνι Graeci
dicunt) ea quoque ipſa inter ſeſe

Laert.
VII, 72

Gellius.

† Sext. 1. c. p. 3240.
diſcrimen ſtatuit Stanlei. Berorum axiomatum
. & ex differentibus quae ſint, quorum illae per
, hae per ſquidem: coniungantur, Nihil tale a-

ex quo tamen male

pud Sextum, & per comiunctionem ſi quoque „ vs
paulo ante audiuimus, connexa ex differentibus
propoſitionibus conſtituuntur,

Dd dde aduerſa

6

go PApS VI Dpocrè'wAr Srocoryä pPI ervn, XYI.

duerſa eſſe: ex omnibus quae disiun-
Juntur vnum eſſe verum debet, falſa
cetera. Quod ſi autem nihil omni-
vm verum, aut omnia, pluraue quam
vnum, vera erunt, aut quae disiuncta
ſunt non pugnabunt, aut quae oppo-
ſita eorum ſunt contraria inter ſeſe
non erunt, tunc id disiunctum men-
dacium eſt, & appellatur aoadeνν—
uevey. Sicuti hoc eſt, in quò quae op-
poſita non ſunt contraria: Aut curri,
aut ambulas, aut ſtas. Nam ipfa qui-
dem inter ſeſe aduerſa ſunt, ſed op-
poſita eorum non pugnant. Non am-
bulare enim, & non ſtare & non curreré
contraria inter ſeſe non ſunt, quoniam
contraria ea dicuntur quae ſimul vera
eſſe non queunt. Poſſis enim ſimul
eodemque tempore neque ambulare,
neque ſtare, neque currere. Quae-
vis igitur disiunctio non vera tantum
ſed & neceſſaria eſt: Si contrariorum

CA P.

enim falſa coniunctio eſſe poſſet, nul-
la vera eſſe poſiet disiunctio.
Cauſale axioma eſt quod per quia Laert.
connectitur, v. g. quia dies eſt lux eſt: VII, 72.
prius enim cauſa eſt quaſi poſterioris. l.
Regulae Cauſalis axiomatis ſequentes 74
ſunt: verum eſt cauſale, quod, a vero
incipiens, deſinit in eius conſequens,
neque antecedens habere pro conſe-
quente poteſt: v. g. quia dies eéſt lux eſt⸗
nmam iſtud axioma lux eſt, non habet

pro conſequente neceſſario iſtud: E.

dies eſt. Cauſale falſum eſt quod vel
initium a falſo ducit, vel in id quod
conſequens haut eſt deſinit, vel cuius
antecedens conſequens etiam poſſit
eſſe, v. g. quia nox eſt Dion ambulat.
Axioma declarauns plus eſt quod con- Laert.
ſtruitur per voces potius, magis &c. Vv.
g. mogis eſt dies quam nox. At minus
declarans priori generi contrarium eſt,
v. g. minus eſt dies quam nox.

XXII.

DE ANXIOMATIBVS OPPOSITIS.

Laert. Ppoſita axiomata ſunt quae ſeeum
VII. 73. — pugnant inuicem veritate & falſita-

Simplic. te, dum alterum affirmat, negat alte-
s cne rum. v. g. dies eß. Dies non eſt. Sola
3o. : autem negatiua oppeſita ſunt, drracitsta,
& repugnantia, in ſolis enim talibus
vna vera eſt, vna falſa propoſitio. Re-
HBiqua tria oppoſtorum genera, Ariſtote-
li allegata, ſine coniunctione proferun-
tur. Quicquid vero ſine coniunctione

profertur, id neque verum neque fal-
ſum, veritas enim & falſitas axiomatum

eſt. Axioma nempe oratio eſt, quam
coniunctio quarundam rerum abſoluit,
cum reliquorum trium generum, quae
Ariſtoteles obſeruat, oppoſetorum, nul-
lum coniunctum ſit, ſed in ſimplicibus
verſentur omnia: v. g. album nigrum,
duplex ſimplex, viſus coecitas.

Aduerſu ſunt, prout & Ariſtoteli ld.Tr. .

definiuntur, quae in eodem genere
maxime diſtant. Nihil autem eorum ναπov.,
quae negatiue proferuntur aduerſum
eſt alteri: alias enim aduerſum virtuti
non virtus eſſet, & vitio non vitium.
Non virtus autem includet multa prae-
ter vitium alia, lapidem, equum, &
quicquid virtus non eſt. Similiter non
vitium & virtutem compleétetur, & alia
omnia quæ vitium haut ſunt. Sicomnia
aduerſa vni forent, eademque & virtus
& vitium habitura eſſent aduerſa. Prae
terea niſi virtus aduerſa vitio ſit, ſed
non- vitium potius, ſequetur ea
quae media eorum ſunt & bonis & ma-
lis eſſe aduerſa, id quod abſurdum eſt.
Regulae oppoſetorum ſequentes ſunt:
actuum maxime habituumque, &
ſimilium,

VII, 72.

Categor.

ſmnili
mati
lantun
40 r
cunt.
eſt:
ſui⸗
6

iin
aut
1 d
in v
1a a
(le⸗

Liert.
VII75. D
lia!
ci⸗
Dis
rur
Vin
Ge
ve
fal

kle
implic,

in Aui,
l2,b, Te
Is

dt
Ve

DE AIOMATV OPPOS
H fimilium, oppeſßta ſunt. 2. Categore-
gieler mata & qualitates oppofita quaſi appel-
alelhn lantur. Prudenter & imprudenter agere
ari ler. ad res oppoſitas quodammodo perdu-
Il . cunt, abſolute tamen oppoſtio in rebus
ents eſt: eſtque immediate Pprudentia ρo-
en ſita imprudentiae, non haec illi.
eng. Oppoſita vel divundiua ſunt velſub-
nſe. disiunciuda. Disiunctiua ſi dicamus,
1, aut dies eſt aut nox eſt. Subdisiunci-
hubet va duorum ſunt generum, vel in toto,
.h. in vniuerſalibus, v. g. Omnis creatu-
el ra animata vel agit vel patitur: nulla
dioc creatura animata vel agit vel patitur.
Cuis
poſſt CA P.
ot
lcon- Leert,
e N
. 4 ren. Porro Axiomatusn quaedam pollbila
75. L ſunt, alia impoſſibilia, alia necſaria, a-
lia non nesſaria. Axiomæ polſtbile eſt,
cuius vera eſſe praedicatio poteſt, exter-
nis, cum eo coniunctis, quo minus ve-
IT.. rum ſit non aduerſantibus: v. g. Diocles
kodii viuit. Imposſibile eſt cuius vera eſſeprae-
nes dicatio non poteſt, rebus externis ad-
orumn dn verſantibus, v. g. terra volat. Neces-
MN ceſſarium eſt quod ita eſt verum, Vvt
mtutt falſa eius praedicatio nequeat eſſe, vel
inum. poteſt quidem, ita tamen, vt quae ex-
prre. trinſecus ſunt ei repugnent, vt falſum
n ſit. v. g. Virtus vtilis eſt. Nonneceſſa-
nol rium eſt, quod vel verum eſſe poſſit
Eali vel falſum, non repugnantibus exte-
mni rioribus, vt Dion ambulat.
irtus simplic. Cum fvturis, atque axiomatibus
Prie an. de illis oppoſitis] eorumque partibus
ategor. .
ſed . 2 %, res eodem modo ſe habet, ſicuti cum
Ut e iis quae de rebus praeſentibus agunt,
Amr. atque praeteritis. Si enim verum eſt
nelt vel futuram eſſe rem vel non futu-
ſt ram, propoſitiones, quae vel fore vel
, non fore dicunt, aut veras eſſe opor-

ium,

POSSTB. MPOSTB. &. 5384
Vel inparte, in particularibus v. g i-
ſte vel ſedet vel ambulat, iſte nec ſe-
det nec ambut.
Regulae dieiunctuorum ſunt: dis-
iunczorum poſito vno, alterum neces-
ſario tollitur; ſublato vno alterum ne-
ceſſario ponitur.
Subdisiunctiuorum in toto vtrumque
verum non poteſt eſſe, falſum eſſe
poteſt: affirmatiuum eſſe vtrumque
nequit, eſſe tamen poteſt negatiuum.
dubdisiunctiuorum in parte, verum
vtrumque eſſe poteſt, quoniam de par-
tibus agunt. MVw

XXIII.

DE ANXIOMATE POSSIBILI ET IMPOSSIBILI, NECES-
SARlO ET NON NECESSARIO, PROBABILL.
PARADONXO, ET RATIONALI.

tet aut falſas, quoniam ſecundum iſta
futura ſunt determinata. V. g. Si
nauis craſtina luce ſit aedificanda, ve-
rum erit axioma, nauis azdißcabitur,
quod falſum erit, ſi nauis aedificanda
haut ſit: Adeoque cum res vel ea euen-
tura ſit, vel minus, alterum verum erit,
alterum falſum. Cic. 4
Eſt autem de poſpbilibus & neceſſariis Sig c. 6
magna inter Diodorum & Chryſippum ſd.
controuerſia. Diodorus id ſolum di- Ioann.
cit peſſybile, quod vel &ſ, vel poſthac Philop. in

ciſtot.

exiſtet. Quod vero neque eſt, neque
feet, impoſpylile ei audit. Sic petbile de oppol.

eſt me eſſe Corinthi, ſi ibi vel fui, vel
eo perueniam vnquam. Si vero neque
