dogmatum ſeminarium eſt: hoceſt, ex
quo omnia pene coaptata ſunt, &a quo
vſque ad finem firmantur. Neque
putes vero eos formis vti, corporeae
quae ſint, neque materiali contineri
ſubſtantia, corpori, vt reliqua animalia,
affixa. Sculpturae vero, quae ſunt in
annudlis, vinculum per ipſum annulum
indicant, & corpoream naturam ſpe-
ciemque ſenſu comprehenſibilem, &
figuram quaſi animalem, oculis obno-
xiam, a qua diſtinguendum eſt penitus
genus Deorum, tanquam quod ſit ae-
ternum, & ſola mente comprehenſibile,
idem ſemper eodemque modo ſemper
ad alia ſeſe habens. Quemadmodum
in oratione de Deo pleniſſime ea de re
diſſeritur.
SVYMB. XXV.
Iam hoc ſymbolum, Apud lucernam

SPAMBOLA ES IVXTA MMBLICHVM. 791

in ſpeculo faciem ne contemplaere, ma-
gis Pythagorice hoc ſuadet: philoſo-
phare, non ſenſus ſectatus imaginatio-
nes, quae lucem facultati apprehen-
dendi ſuppeditant, neque naturalem,
neque veram: ſed eas potius, quae ſci-
entiam efficiunt, quaeque in mente &
cogitatione verſantur, quibus ſplen-
didiſſima quaedam puritas, & quae a
lapſu remotiſſima eſt, in animi oculo
conſtituitur, ex vniuerſis, quae mentis
ſunt, & mente percipiuntur, itemque
exhorum contemplatione, non autem
ex corporeis. & ſenſui ſubiectis. In
continenti quippe ea fluxu ſunt, & mu-
tatione, vt frequenter indicatum eſt,
nullo modo ſtabilia & eadem, ſibique
ſimilia, vt firmam apprehenſionem &
cognitionem, quemadmodum illa fu-
ſtinere valenuanntt. “

SYMB. XNXVI.

lud vero, Riſu incontinenti ne con-
cutitor, oſtendit affectus eſſe vincen-
dos. Tibi vero ipſi rectam rationem
in mentemreuoca, neque ſecunda for-
tuna infleris, neque calamitatibus ani-
mo collabaris, frangarisque, neutra for-
tuna mutationis conſilium capeſſens.
Rifum vero prae omnibus affectibus
nominauit, quod ſolus maxime con-
ſpicuum ipſo vultu ſe prodat. For-
taſſis etiam, quia homini riſus proprius
eſt, maxime inter reliqua animalia: vn-
de definiunt quidam hominem, animal
eſſe, quod ridere poſſit. Oſtendit
autem praeceptum iſtud, humana
natura, quaſi in via nobis oblata, &
tanquam hoſpitio, eſſe vtendum De-
os vero, quoad fieri id poſſit, imitan-
dos eſſe; philoſophando humanae
ſenſim nos ſubducentes indoli. Ra-
tionale riſibili praeferimus, eoa reli-
quis animalibus diſcernendi.

SYMB.

792 PARS VIII MODVS DOCENDI PVIIAG. CAP. I.

SYMB. XXVII.
Ulud, In ſacrificiis vngues ne praeci-
dito, de amicitia praeceptum eſt. Do-
meſticorum enim, & ſanguine nos con-
tingentium, alii quidem genere proxi-
mi ſunt, vt fratres, & nati, & parentes,
partibus ſeu membris noſtris, ſimiles,
qui non ſine dolore & mutilatione, tol-
h queant, [perinde ac digiti, manus, au-
res, naſus, & his ſimilia.] Alii vero cx
multo interuallo nos attingunt, veluti
ſobrinorum, patruorumque filii, affi-
nium ſoboles, &alii eius generis, qui
aſſimilantur noſtrum cuiusque parti-
bus, quibus praeſeétis nullus dolor ad-
eſt, crinibus, vnguibus, & ſimilibus.
Volens igitur illos cognatos indicare,
quinonnunquam negliguntur, quod
propius nos haut attingant, vnguium
Vſus eſt, ſimilitudine, dicens: ne abüi-
cito omnino illos, ſed ad ſacra epula,
licet alio tempore neglectos, eos addu-
cito, & domeſticam familiaritatem cum
lis renouato.

SYMB. XXIIX.

Ulud ſymbolum, Dextramne cuiuis
facile iniicito, ne praebe facile, inquit,
dextram: hoceſt, ne trahas, neque ad-
ducere conare, dextram praebendo, in-
idoneos & ineptos, & ſacris non initia-
tos. Neque eis, qui longo tempore
per diſciplinas & doctrinas non fuerint
explorati, neque digni reperti ſunt, qui
participes fiant temperantiae & quin-
quenni ſilentii, & reliquorum experi-
mentorum, dextra eſt praebenda.

SYMB. XXIX.
IUlud autem, E ſragulis ſüurgens, éa
conuoluito, & fguram vel veſtigieum
confundito, hoc monet, quod philoſo-
phari aggreſſus in poſterum iis, quae
mente & cogitatione percipiuntur,
itemque incorporea ſunt, te ipſum fa-

miliarem reddere debeas. Itaque, vbi
exſomno inſcitiae, & tenebris, nocti ſi=-

milibus, exſurrexeris, nihil corporeum

tibi ipſi ſimulattrahe ad lucem ſapien-
tiae ſtudii, quae diei ſimilis eſt, ſedo-
mnia veſtigia illius ſomni expurga, at⸗
que ex memoria tua extere.

SXYMB. XXX.
Illud vero, Cor ne edito, ſignificat, non
oportere vnitatem totius & conſpira-
tionem conuellexre. Praeterea & hoc:
ne eſto inuidus, ſed humanus & famili-
aris. Ex eo vero adhortatur, philoſo-
phandumeſſe. Ex ſcientiis enim, at-
que artibus, ſola philoſophia alienis bo-
nis non inuidet, nec ob ea dolore tan-

gitur, neque gaudet in malis roximi:
P

imo potius natura cognatos omnes ac
familiares, & ſimiliter affeétos, com-
muniterque fortunae ſubiectos, pari-
terq; futurorum ignaros, declarat. Quo-
circa eos, commiſeratione & amore in-
vicem afſici iubet, admodum conuenit
animali, quodad ſocietatem eſt compa-
ratum, & ratione praeditum,

SVYMB. XXXI.
Huic vero ſumile eſt & illud, Cere-
rum ne comedito: hoc enim ipſum in-

ſtrumentum eſt fapiendi praecipuum,

[vnde ratio exiſtit, qua regimur.] In-
dicat igitur, non oportere res optima
intentione prolatas, & diſciplinas con-
vitüs dilacerare, neque arrodere. Ea
vero optima intentione prolata ſunt,
quae principe ratione animi adhibita,
probe fuerint conſiderata, eodem pla-
ne modo atque illa, quae ſcientia com-
prehenduntur: talia enim non per in-
ſtrumenta animae irrationalis, cor, in-
quam, & iecur: ſed per puram partem
animi rationalem conſiderantur. Qua-
propter inconſiderata ſtultitia eſt, illis
ſe opponere. Symbolum 3utem hoc

potius

horin .
run ſo
Proxunn
Gmns
ſation
matin
rein
quen

Genc

Ir
ta tua
1o,ho
gurel
ünne

egue phi
8 noct ſi⸗

Nporeum

n Ppien-
eſt, ledo⸗
tpurge, t⸗

licit non⸗
Conlire.
ei hoc:
Cmll⸗
Pphulolo⸗
enic,at⸗
lienisbo⸗
lore tin-
proxmi:
Dmnes .
5, (OIR-
98, li-
rat Quo⸗
orel.

nuenir
COlnpe-

d, Cye-
Plmin
cipuun,

.] I.

optimi
mus col⸗
ere. E
en funt,
Chubite,
len ⸗
ia coll⸗
lperin⸗
cor, .
Parten
1. Q⸗
ho⸗

SVMBOLA EIS IVXTA MAMBIICHVM 793

potius iubet colendum hunc animo-
rum fontem, atque inſtrumentum
proximum, quo mente aliquid colli-
gimus, & cuius beneficio ipſam ſpecu-
ationem, ſimul & ſcientiam, &, vt ſum-
matim dicam, ſapientiam comparamus,
& reipſa vereque philoſophamur: ne-
que veſtigia, quae in ea ſunt, confun-
denda eſſe, vel abolenda.

SYMB. XXXII.
Symbolum vero illud, Expurgumen-
ta tua & vnguium praeſegmina conſpui-

to, hoc dicit, illa acile contemnuntur,

quae quidem tecum naſcuntur, ſed ab
animo longiſſime diſtant: quemad-
modum contra maiori in pretio illa ha-
bentur, quae animo ſunt coniunctiora:
ſic itaque, poſteaquam animum adiece-
ris ad philoſophandum, ante omnia

quidem cole, quae per animum ac

mentem ſine ſenſuum inſtrumentis

demonſtrantur per ſcientiam ſpecula-

tiuam. Contemne vero, ac conſpue il-
la, quae ſine mentis lumine videntur,
organis ſenſuum tantum intercedenti-
bus, quae nobiſcum naſcuntur, inepta,
quae mentis aeternitatem aſſequantur.

SYMB. XXXIII.
Illud, Erythrinum ne ſieſcipito, vide-
tur ad nominisEtymologlam reſpicere,
vt ſenſus ſit: inuerecundum & impu-
dentem hominem ne ſuſcipito, neque
e contrario, ſtolidum & attonitum,
& vbique, ac quauis in re, ſupramodum

erubeſcentem, qui paratus ſit, men-

te & firma intellectione deficere. Ide-
oque fubintelligitur illud, Ipſe talis ne

eſto.
SXMB. XXXIV.
HIud autem, Ollae veſtigium ab cinere
zollito, ſignificat confuſionis & denſita-
tis, quae eſtrerum corporearum, &
quae ſenſibus percipiuntur, in demon-

ſtrationibus obliuiſcendum eſſeei, qui
animum adiicit ad philoſophandum, v-
tendum vero eſſe potius demonſtra-
tionibus, ex intellectualibus. Cinis ve-
ro puluerem vel arenam, quae eſtin a-
bacis, mathematicorum ſignificat, in
quibus demonſtrationes ſuas atque fi-
guras ſolent delineare.

Ilud vero, cum ea, quae aurum ha-
bet, ne congreditor ad liberos procrean-
dos, non ad feminam pertinet, ſed ſe-
ctam ac philoſophiam, quae multum in
corporeis verſatur, & deorſum feren-
tem grauitatem habentibus. Omnium
enim eorum, quae in terra ſunt, grauiſ-
ſimum eſt aurum, & ad centrum cum
maxime tendit, id quod corporum
ponderi proprium eſt. Mναιαοιαιαιετο,
vel commiſcere, non modo cum aliquo

rem habere, verum etiam admouere ſe

ei, & prope aſſiſtere ſignificat.

SYMB. XXXVI.

Illudautem, Inprimis honorato fga-
ram & gradum figuram,inquam, & tri-
obolum, hoc monet, philoſophare &
mathematica adito non oſcitanter, &
per ea, quaſi per gradus, ad propoſitum
aſcende. Ea vero, quae maiore in pre-
tio, plerisque habentur, contemne. Et
ante omnia in honore habe philoſophi-
am Iialicam, quae incorporeas res in ſe-
ipſis ſpectat, prae philoſophia Ionica,
quae corpora primo loco contempla-

tur.
SYM. XXXVII.

Deinde hoc, Afabis abſtineto, con-
ſulit cauendum eſſe, quicquid corru-
ptionem & exitium inducere poteſt
colloquio cum Diis ac praeſcientiae re-

rum.
SVYMB. XXXVIII.
Hoc vero ſymbolum, Maluam
Hhhhh quidem

794
quidem in hortotuo plantato, ſod ea ne
veſcitor, innuit, cum ſole talia conuerti.
Planta, hoc eſt, inſiſte eius naturae, &
contentioni verſus ſolem, & naturali
coniunctioni. Neque plane abſtineto,
neque huic ſoli inhaereto, ſed mentem,
cogitationemque transfer, & quaſi ad
eiusdem generis plantas & olera trans-
plantato: ad animalia item, quae non
ſunt eiusdem generis, itemque lapides
ac fluuios, omnesque ſimpliciter natu-
xas. Foecundum enim reperies, &
multiforme, copioſumque, & adfluens,
id, quod deſignat mundi vnitatem &
conſpirationem, quaſi a radice maluae
propullulet. Non ſolum igitur non

CA P.

PARS VIII MODVS DoCENDI PFTEAG. CAP. III.

comede, neque e medio tolle tales ob-
ſeruationes: verum etiam augeto, & co-
pioſiores, quaſi transplantando, efficito.

SYMB. XXXIX.
Porro illud, Ab iis, quibus vita et a-
nimalis, abſtineto, ad iuſtitiam adhorta-
tur, atque omnem honorem eius, qui
conſanguineus & cognatus eſt, & ad ſi-
milis vitae ſuſceptionem, & ad alia iſti-
vsmodi plura.
Ex hiſce iam patet ſymbolica horta-
tionum forma, multum cum veteribus
moribus habens commune, Pytha-
gorica tota. Hucuſque lambli-
chus. .

III.

EADEM SYMBOLA AB ALIIS ENXPLICATA.

M Aximam partem horum ſymbolo-
rum, aliis quoque autoribus com-
memoratam, inuenimus, explicatio-
nem diuerſam paſſim ſuppeditantibus.
ad Plat. Primum eorum Olympiodorus Philo-
Phædon. lao adſcribit, ita repraeſentatum: Tem-
plum ingreſſus recedere noli. Iisdem
verbis Iamblicho in Pythagorae vita id
c. XXIII. allegatur, hac addita explicatione: per-
n. 105. functorie rebus diuinis defungendum
haut eſſe.
Deſecundo, Deos ne adorato, fores
. praetergrediendo „ ita commentatur
Plutarchus: domo ea intentione exire
oportet. Eaque cauſa fuit, cur ſolenni-
bus diebus praecones ſacerdotes ante-
cederent, populoque edicerent, labore
vt abſtineret ð
Similiter tertium explicat lambli-
chus in vita Pythagorae: dacrifica, &
odora excalceatus.
c. XXIX Quarto, De diis rebusque diuinis, iis,
quae? mirabilia videntur, ſßädem ne dero-
gato, applicare poſſis ſequentia, a Iambli-
cho in vita Pythagorae relata: Multa in-
troduxit exercenda ex ſacris initiis, qui-

Numa p.
69. C

1. C.

bus fidem habebant, non pro vana o-
ſtentatione ea habentes, ſed a Deorum
aliquo deriuari credentes. Omnia e-
luscemodi Pythagoraei pro veris ha-
bent, qualia fabulae de Ariſtaeo Pro-
conneſio, & Abaride Hyperboreo refe-
runt, & ſimilia. Neque ipſi tantum ea
omnia credebant, ſed multa quoque
ipſi comminiſcebantur, quae fabuloſa
viderentur, nulli earum rerum dero-
gantes, quae ad Deos refertur. Atque
in omnibus eius generis, non quod ipſi
ſtolidi ſint, perſuaſum habebant, ſed illi,
qui fidem talibus derogarent. Neque
enim nonnulla quidem Deos poſſe, alia
non poſſe cum Sophiſtis arbitrantur;
verum poſſibilia eis omnia eſſe. Eſtque
id etiam initium carminis quod Lirio
tribuunt, & cuius Pythagoras forte eſt
autor:
Omnia ſunt ſperanda, nee inſperabile
gjidquam eſt,
Cuncta Deus peragit facile, & nihil
impedit ipſum.
Qüuintum, Publicas vias declinato, Laert.
4 multis celebratur. Solus aliter illud VIII, 17
Laertius

ertius
irelit
insar
on /ent
judicio
ſamſu
. tiun
De puer. En
educ b, roſriu
1. I inter

12-D. Ohl
Trjph. Eoii
Grm. Dllli

mat. 45.0 m
Gjnll in nig
1 4 Meln
dinen
a Vit,. M
199. Uls,

dlc.
g.
e Lan. i d.

VII,. Ins;,
4 De ten
pnol. L. homne
1 ins
Phiſt ad inn
Motes, ud
b. ſir.
UN
Ro. 1
%
5 T. ä
P,354 ,
¹ VII,
Iy.

Hea
un.4
le, Ph
Ui
lambl. 1
Vit Dythn
1, 94.
laert,
VI 17.
Imp. 4.
oder, Ar.
Platon,
rdn

tales 0b⸗
eto,& 00.
Oelfcito.

Nito a.
adhorta-
eils, gui
b Kal ſ⸗
dala iſt.

horta.
eteribus
Pytha-
lambü⸗

Vina 0.
Deorum
mnia e⸗
A Ha-
0 Pro-
orele⸗
wüchen
quoque
ſabuloſa
mn Cero⸗
Atque
odlioi
ſedil,
Neqe
blle, di
rantut;
Eſtque
&Liro
Orten

zit
Sihil

nuto, laen
. Dud VIII,17

extius

fſymb.

EADEM SPMBOLA AB ALIIS EPIICATIA 9795

Laertius repraeſentat, publica via ne
digreditor: in explicatione tamen e-
ius a reliquis non diſſidet: valgi quod
non ſint ſequendae opiniones, quae certo
iudicio carent, neque exira controuer-
fam ſunt poſitaz: verum pauciorum po-
tius, & doctiorum.
De puer. Sdeatum, A Melanuro abſtineto, ter-
educ.lib. rſtrium enim id Deorum eſt, hoc modo
T. II. p. interpretatur Plutarchus, quod eo

12.D. . ..
Tryph. Prohibeatur conuerſatio cum homini-
Gram- bus, malitia nigris: Trypho, quod a do-

mat. ap. 10 & mendaciis ſit abſtinendum, quae
OSVrald. in nigredinem deſinunt. Eſt enim
2 hoc Melanurus, Piſcis genus, acaudae nigre-
dine nomen habens.
a Vit. p. Nonum, Ilgnemgladio ne ſecato, eſt ex
199. illis, quae adicribuntur Andocidae Py-
. aet, thagoraeo. Explicant illud Porphy-
* P 11S ² b 1 c
VIII, 19. Fius, Plutarchusb, Laertius , & A-
4 Di thenaeus, quod exaſperandus non ſit
pnoſ. L. homo iracundus, cui cedendum po-
X.p. 452. tius. Ignis eſtira, contentio gladius.
e Baſfil. S. Baſiliuse de iis exponit, qui impoſſi-
Epiſt. ad bilia ſuſcipiunt. ei cognatum videtur,
nepotes. quod Plutarchus habet de Iſid. & O-

e E. ſir. Ignem in gedibus gladio ne agi-
m. .
Prou. p. tato.]

439. Decimum ita profert Laertius?: Gla-
5 †+ II. dius acutus auertendus. Senſus vulgo
p. 354. E. iſte eſſe perhibetur, omnia, quae peri-
⁸ VIII, culo non careant, ſunt euitanda. J
1. Vndecimum, Viroonus ſimul impo-
nendam, non autem aufferendum id,guod
Vi Pyth. depoſftum eſt, ita expoſitum eſt a Por-
I. , Phyrio, quod debeamus non ignaviam

aliorum, ſed virtutem atque laborem

Iambl. promouere. Iamblichus: non deberi
vit. Pyth. nos alteri cauſam ignauiae praebere.
n,84. Laertius & Olympiodorus iĩta allegant:
VII, 17. hus vna tollendum, non vna imponen-
Olympi- duim.: quod explicant: coniuncta ope-
odor. ad ra in hac vita laborandum, atque adiu-
Platon. vandos alios eſſe in rebus non ad oti-

Pnæden. vm ſpectantibus, ſed ad virtutem.

phane citatur, metro expoſitum hoc

2
Duodecimum, a Suida ex Ariſto- : a3,
modo:
Calceus in dewiro pede ſit, pelvisqus
IEniſtno.
Quod non tanquam ſymbolum allegat,
ſed tanquam prouerbium, de iis, qui
dextre res gerunt.
Decimum quartum, Nateram non Plut. &
tranfilias, vulgo a Plutarcho, Laertio, Laert. .
Clemente Alexandrino, Porphyrio, ciem. Al
atque aliis, eo refertur, quod magni gr. V. N
facere debeamus iuſtitiam, neque ab ea 560.C.
recedere. Athenaeus & Porphyrius Porphyr.
dehortationem ab auaritia, & adhorta- la
tionem ad aequalitatem, continere di- 1. X. b.
cunt. 452. D.
Decimum quintum ita repraeſentat Laert. l..
Laertius: Quando initinere es, limites I7. 18 ½
retroſpicere noli. Plutarchus ita: Ad Plare lc.
limites vbi acceſſeris, ne reuertitor.
Ambo ita explicant, quod moribundi
& ad vitae limitem delati, aequo a-
nimo, non triſti, id ferre debeamus,
neque continuari vitae huius volu-
ptates cupiamus. Ita etiam Porphy-
rius l. c.

Decimum ſextum ita refertur a Laer- L.e,
tio: Oleo ſedem non terge.

Decimum ſeptimum ĩta eſt apud La- Lect.
ertium & Suidam: Gallo gallinaceo al-VIIb 34.
bo ahſtinendum; Lunae enim ſacer eſt, dui.
horarum index. ex.
Decimi noni, Choenici non inſidendum, Il. ce.
Plutarchus & Porphyrius hunc ſenſum
eſſe dicunt: non otio indulgendum, ſed
in futurum neceſſaria proſpicienda eſ-
ſe. Choeniv enim, iuxta Laertium & sert
Suidam, idem eſt cum eo, quod VIII, 18.
Clearchus Hemerotrophon vocat, h. e. Suid.
cibi diurni menſura. Clemens Ale-Xeir.
xandrinus vero de eo interpretatur, dubito
uod non ſpectanda ſit dies praeſens, Reddcne
44 quid poſt veniens ſit aduectura, mirntem.,
Hhh hh a

vtque

796
vtque non de victu ſoliciti, ſed ad mor-
tem ſimus praeparati.
Apoſtol. Vigeſimum Vnguibus recuruis, quaé
en Z Ant, non eſſe nutrienda, Andocia de Py-
** thagoraea tribuitur.
Vigeſimum primum, ita repraeſenta-
2d Plat. tur ab Olympiodoro: ligna in via ne
Phaed, ſcindito- quo ipſo Pythagoraei, eo-
dem obſeruante, vitam nimiis curis,
vanisque ſolicitudinibus, non turban-
dam eſſe docebant.
Ssympoſl. Vigeſimum ſecundum, Sub telto hi-
αν1¹ùi pundines non ale, Plutarchus explicat:
3 2. amicum vel ſocium inconſtantem tibi
adiungere noli. Sola enim iſta inter
minores aues, carnibus paſci refertur.
II. c. Clemens Alexandrinus & Porphyrius,
eo caueri putant, ne ſocium adſciſca-
mus loquacem, & in ſermonibus in-
temperantem, qui ſibi concredita te-

nere non poſſit.
De puer. . . . .
educ. T. Vigeſimum tertium ita a Plutarcho

II. p. 12. Citatur: Anguſtum annulum non geſta,
D. h. e. vt addit ille, liberum ſequere vi-
Hiepon. vendi genus, neque te ipſum conſtrin-
ab. 67. Be. Idem Hieronymus interpreta-
rald. ad tur: non debere quenquam anxie vi-
hoc ſym- Vere, nec ſemet in ſeruitutem coniice-
boij. re: tum nec ſeſe in eiusmodi vitae in-
ſtituto implicare, vnde mox ſe ne-
queat, cum libuerit, explicare & exi-
mere.
Vigeſimum quartum, Dei imagi-
nem in annulo ne circumferas, Por-
1. c. Phyrius exponit, de Diis non inconſi-
vi: pyth. derate, neque apud vulgus, eſſe loquen-
4 dum. lIamblichus in vita: in annulo
Dei imaginem non eſſe circumferen-
dam, ne inquinetur: eſt enim Dei
1. c. p. imago. Clemens Alexandrinus hunc
561. C. ei ſenſum tribuit, quod non in ſenſibi-
libus haerere, ſed ad intelligibilia nos
conferre debeamus.

In vigeſimo octauo: Dextram ne cui-

PARS VII. MODVS DOCENDI PVIIAG. CAP. III. . .

vis facile iniicito, vocem badias facile
omittit Plutarchus: Suidas omittit blut. de
wayri euiuis. Vulgo ita explicari ſo- lib. educ.
let, ne ad amicitias conciliandas teme- Nc.
re proſilias.
Vigeſimum nonum, Elelto ſurgens
ſtragulas conuoluito, & fguram dele,
Plutarchus ad modeſtiam refert, & re-
verentiam lecto debitam. CQlemens s oem
Alexandrinus vero eo ſignificari ait, V.p. 559.
vt nec alicuius ſomni nec inſomnii A.
interdiu, ſed nec alicuius, quae fuit in
nocte, voluptatis, meminerimus. For-
te etiam notare ſubiungit, caliginoſam
phantaſiam oportere luce veritatis
confundere. ⸗
Trigeſimum & trigeſimum primum,
Cor & cerebrum non comedendum eſe,
ideo Iamblichus in vita Pythagorae, in-
culcatum dicit, quoniam duo illa, ſedes
ſunt vitae. Horum prioris, quam Por-
phyrius tradit explicationem, eam po-
ſterioris eſſe, Plutarchus dicit: triſtitia
teipfum non conſumas, neque curis
mentem affligas.
Trigeſimum ſecundum Laertius &
Iamblichus contraria prorfus ratione
referunt. Ita enim Laertius: Vn- VIII, 17.
guium capilorumque partibus ſuperſtu-
ir reſectis, non immingendum neque in-
Nendum.
Trigeſimum quartum, Ollae veſti-
gium a cinere, ne compareat, tollito-
Plutarchus & Clemens Alexandrinus I.ce.
hoc ſibi velle dicunt, quod facta cum
hoſte reconciliatione, penitus abolen-
da ſit, nullo relicto veſtigio, irae me-
moria.
Trigeſimum ſextum deſigura & o-
bolis tribus, videtur reſpicere ea, quae
feciſſe narratur in capite V vitae a
Iamblicho conſcriptae. n. 22.
Trigeſimi ſeptimi, Afabis abſt neto, Laert.
variae allegantur rationes: Ariſto- VIII,
teles dicit, propterea Pythagoram
jis

LTI-α%².

l. c.

n. 109.

II. cc.

Suidas v.

jis iner
relertel
odl V
Ccalt.*
runth
Obgar
inſußß
Vime
chus'
Abſtin
9. we, felehl
bis r
run!
cond
terra
mul
Puulu
a. 1
reurn
ex e⸗
ife.
man
lis
de⸗
diis
gur
cru
tere
Vm

4

laen.
VII, 33. 1

V.
Arfuir
2 Cmittit lue N
Plicari ſo- ibedte
Mdsteme. 1.
Snices ,
IDeH,
ngen

rom gele,
fert, Cre. e
Qemens
ficari i, n⸗
inlomnil nan
Wefutin
hus. For-
lginofam
Veritatis

primum,
umn eſe,
gorae, - l0h,.
ſedeez
am Por- c,
emn po-
triſtti
e cuis

Aüns G
ratone
5: Vr. Ill l,
iperſe .

4 1.

e vfi
olito:
ndrinus
a cum
bolen⸗
e me⸗

quae
itne4
n,41
Las
to e
riſto⸗
oram

lee⸗

—

p. Wo.,

ALM EIVS SPMBOLA.

iis interdixiſſe, quod partes pudendas
referrent, vel inferorum portas: vel
quod vermes gignant, quos Midas vo-
cant.* Vel quoniam naturam refe-
runt huius Vniuerſi, vel quoniam ad
Oligarchiam ſpectant, quippe quarum
in fuffragiis ferendis ſit vſus. Hanc
vltimam rationem ampleétitur Plutar-
chus** ita iſtud ſymbolum explicans:
Abſtine a ſuffragiis, quae fabis olim
ferebantur; Porphyrius dicit: Fa-
bis interdixit, quod primum re-
rum principium, atque origo inuicem
conturbata eſſent, multaque ſimul in
terra inter ſe confuſa coaluiſſent, ſi-
mulque computruiſſent, ex quibus
paulatim ſingula orta ſint, atque diſcre-
ta. Cumque ſimul & animalia naſce-
rentur, & plantae producerentur „tum
ex eadem putredine & homines exti-
tiſſe, & plantas effloruiſſe. Cuius rei
manifeſta adducebant argumenta. Si
quis enim fabam arrodat, dentibus-
que comminutam, feruentibus ſolis ra-
diis paulatim exponat, & poſt exi-
guum interuallum redeat, humani
cruoris odorem in ea percipiet. Prae-
terea, ſi quis eo tempore, quo fabae flo-

rem emittunt paululum, aliquid floris

jam nigricantis accipiat, & in vas ficti-
le immiſſum, atque operculo obtectum
humi defodiat, atque ita defeſſum
dies X conſeruet, tumque efſoſſum

CAP.

797

rurſus promat, atque operculum tol-
lat, loco fabae aut pueruli caput, aut
pudendum muliebre enatum viſurum
eſſe. Eandem rationem Zaratum red-
didiſſe dicit Origenes, a quo fortaſ-a in Phi-
ſis Pythagoras, diſcipulus eius, illam ac- loſoph.

cepit. Huc Plinii? ſpectaut iſta: faba unius
Pythagorica ſententia eſt damnata, i
quoniam mortuorum animae ſint ine id qui-
ea. Et Porphyrius“ alibi: quoniam dem a-
plurimum ex natura participant ani- Puid vor-
mantium. Sunt nonnulli, in quibus hon ge-
& Cicero“, qui ideo Pythagoricis di- perio: La-
cunt interdictum, ne faba veſcerentur, ert. vero
quod habet inflationem magnam is ci- VIII, 24.
bus, tranquillitati mentis, quaeren- hen
ti vera, contrariam. Hinc Porphy- ecr rer
rio inquiente, abſtinentia ab iis, ſ0 - 18 ot-
mnia nobis praeſtat ſerena & imper-&.

turbata. Agellius ait?, rei venereae pro- Dr
. . . „ vin. L. I.
luuium eum intelligere. Plutarchuss, 30

quoniam ei rei conducant, fabis inter-e Hic
dictum dicit. Contra, Clemens Ale- quoque
xandrinus non aliam earum prohi- Puto La-
bendarum cauſam eſſe docet, quam llegar,
. „. .. allegare
quod ſteriles reddant ſeminis, iisdem voluiſſe
veſcentes. Sta nle-
Trigeſimum nonum quod attinet, iumyVIII,
Alſtine a carnibus animantium, com- 24. i
muniſſima eius ratio redditur, quoni- i. .
am communi nobiſcum temperamen- g loc. cit.
to & natura gaudent, cognatique quo- hstrom.

dammodo nobis ſunt generis. III. P
435. D.

W.

ALIA SYMBOLA.

Laert.

Vcusque recenſiti .
VIII, 35. 4 cenſitis Symbolis, a

Iamblicho collectis, ſequentia ad-
das licet. DW
Quae de menſa ceciderint, non tol-
lenda: cuius ſenſus eſt, intemperantiae
in cibo capiendo non eſſe aſſueſcen-

dum. Niſi tamen ad ſacrum ritum
alludendo id dicatur, Ariſtophanes e-
nim Heroum ea eſſe dicit, quae ca-
dunt, in Heroibus dicens:
Guſtare noli, ſi quid excidit menſa.

Panem ne frangito: Re. non diuide Id. ib.

* Hoc non apud Laertium quidem, ter praece.
ptum de fabis hoc repetentem VIII, 19. 24. 34.
haec repcrio, ſed apud Gyraldum ad hoc fymb.

** De puer. educ. p. 12. apud quem tamen
eſt: abſtine a republica: nam in es ſußfragin Ja-
bis olim ferebantur.

Hhh hhe amicos.

798
amicos. Alii ad iudicium referunt,
quod apud inferos fit. Ali, quod in
bello formidinem faciat.

Id. ib. Sal eſe apponendum: quod ad iuſti-
tiae memoriam pertinet, omnia enim
ſale conſeruantur, idque e puriſſimis
rebus producitur.
Porph. Corona non vellicanda: h. e. leges

vit. Pyth. non ſunt laedendae, hae nempe ciui-
b 99. tatum coronae.
Id. p. 200 Libamina Diis facienda iuxta auri-
culam poculorum: h. e. Muſica Deos
eſſe honorandos, quae aures ingredi-
tur: & ab ea parte non eſt bibendum.
Non edenda ea, quae nefas eſt edere:
generatio ſcilicet, incrementum, prin-
cipium, finir- neque ea, ex quibus pri-
ma rerum omnium baſis atque funda-
mentum conſtat. Abſtinendum nem-
pe intelligebat a victimarum lumbis, te-
ſticulis, pudendis, medulla, pedibus,
atque capite. Nam lumbos baſin vo-
cabat, quod animalia eis, tanquam fun-
damento, innixa ſubſiſtant: ortum ve-
ro, ſiue generationem, teſticulos, atque
pudenda, absque his enim nullum a-
nimal generatur. Incrementum appel-
labat medullam: quae cunctis anima-
libus incrementi cauſam praeſtat. Prin-
cipium vocabat pedes, caput autem fi-
nem, quod iis potiſſimum corpus re-

Iambl.
Vit. n.
84.
Porph.
p. 200.

atur.
Laert. 3 18 —a * .
VIII, 34. Piſcibus abſtine *, hoc vero ad ſi

bBu. lentium refertur a nonnullis. Sunt alii
cath. ad qui dicant, propterea piſces vetari, quo-

Odyſſ. M niam in ſacrificiis non adhibeantur.“
p. 1720.

fendens ſeipſum ſubmittat.

VARS VIII. MoDVS DoCENDI PVIIMCG. CAbP. W.

Cibum inmatulam noniniice. h. e. a-² FPiut. de
nimo maligno ſapientem noli commit- rancer⸗
tere doctrinam. p. 12. E.
Meridie foömno ne indulge, eo enim bolymp.
tempore maxima ſolis vis eſt. Nempe adbplaton

claudendi lumini maxime euidenti, o- aedon⸗
culi non ſunt. ic Ca-
tone c. 29

Iniuſſu imperatoris de praezfidio, & à id. Cic.

ſtatione non decedendum.“ Retinendus de Rep.

enim eſt animus in cuſtodia oorpo-VLap.
ris, nec iniuſſu eius, a quo ille nobis
eſt datus, ex hominum vita migran-
dum eſt, ne munus adſignatuma Deo,

Somn.
Scip. I,

defugiſſe videamur.* eCic. de
Elixum ne aſſes, h. e. manſuetudi- Repul
nem in iram non verte.“ e

Non coaceruanda ligna cuprelzna, * hoc ſym-
ex eo enim ligno ſceptrum Iouis eſſe bol.
putabant. S f Iambl.
Coeleſtibus Diis aequalia, inferis XXVII

inaequaliæ ſacrificanda, qua de re vid. g7 154.

5 J 144 Laert.
ſupra in Arithmeticis.

Coelo tonante terram tangito; mor- h c. III.
talitatis memor. Vel: irato Rege, of- lambl.
Ex curru ne comedito. * Sunt qui in- end
terpretentur, cibum quiete capien-de Iſd.

dum eſſe; vel negotii vbi inſtat tempus, & Oſi. .

355. B.

otio non eſſe indulgendum. *
Ilambl. c.

Per dextra in templa ingrediendum XIIX
. * 1 .
egrediendum per ſiniſtra.! Dextrum n. 156,
& ſiniſtrum pertinere videntur adritus
numerorum, de quibus iam diximus.
Sanguine humano conſperſus locus la-
pidibus obruendus. † h. e. ipſam quoque
diſſenſionum memoriam dele.

ed. Rom. * Laertius addit, qui ſacri ſunt. Quinam vero
ap. Gy- piſces ſint ſacri, videndum eſt apud Athenaeum L.
rald. ad VII. c. 162. Plin. Hiſt. Nat. IX, 47. Ceterum ea quo-
hoc ſymb que fortaſſis abſtinentiae a piſcibus, ratio reddi poſ-
ſit, quod omnes delectentur carnibus humanis, vt
obſeruatum Athenaeo, & aliis.

XX Ita Laertii verba hoc loco Stanleius reprae-
ſentat ex Gyraldo. In Graecis eſt &αααοοτο
dè & οαρ νννoIvqασν s“. Quod rectius ſupma Sect.

II. cap. IV. ipſe Stanleins verterat: Sepulcre Cy-
preſſino abſtinendum.

*XX Poſterior interpretatio rectius procedet, ſi cum
Dacerio in ſymbolo Pythagor. ατ ναον ε²—
&IRNlα vertas: Ex ſella non somedere.
† Citat ex Iamblicho Stanl. ſed apud eum non
eſt. Citatio Stanleii orta eſt ex eo, quod Gyraldum
ſequeretur, qui non Symbolum, ſed ſententiam,
qua illud explicat, ex Iamblicho allegauit.

Mitis

Macrob.

VIII, I0.

e. XXIIX.

e tir,
4 ili
rll,23. nOnlul

nocens.
Clen. A. Care
Strom. Deus

1 ſe qua
ſtrae,
Iddron Gue
V.. veclige

6. B. ſalnt tn

lamblsit Vitt
rang ſulceck
lambll. 45
en Neg

uppe
Con
u,
el
Plut. de Pol
d&. H
lr.p.
354 5. Ant
aue ex. Cund
Vbut & faclt
Datm
.
inter an
Pythigo-O
rica p. W
226. s
fil
leſolert. dn
animal.
no

tid,

Aut. de
lK0ir,

DP

„

nnte. h. e. 4. Nlut 4
lid, TII

p.12,
e, en eninke 2

nd
D B Nenpe ANeli
euicenti⸗ Dhaedon,
(ie Ca.

„ntne
N gſchn gli

Retnendlse⸗ Rn
bdir COTpO. VIL:.
1o lle nobis bend.

1t migran. *

utumaeo, g.

Cie de
manlhuetudk- Benil
citat, 6j.
ahefie, at
n Dolis elſe dal
flanbl.

Ga, iſferir Mi

id
Uadere rid

. VI te.
Min: nor-ieII
Rege, Of- lanbl.
e,
.. . 130
N et .
ete Aien Ee d.
ſtattempus 8ir

lndle
Gredhenlimn AI

Dextrum a, 156
Cturadtitus
ndims
ycurle-
umquogde

ele.
—
11: gulmnlr-

ocedt 4 cun
QW, 4
1 M
ler,
12dd eum nor
ultaldiu⸗
ed ſententian,
llegauit.

i,

wid,

ALA HVS SPMBOLA.

Laert. Mitis ſtirps non laedenda, h. e. vt
VIII, 23. nonnulli interpretantur, innoxio ne
noceas.
Clara voce precandum, non quod
Deus ſubmiſſam vocem non audiat,
ſed quod iuſtae debeant eſſe preces no-
ſtrae, quae ab omnibus audiri poſſint.
Id Strom Super terram non nauigandam, h. e.

V.p. vectigalia, & ſimiles conductionee, quae

Clem. Al.
Strom.
IV. p.
543. A.

559. B. ſunt turbulentae & inſtabiles, ſunt re-

cuſandae.
lambl.vit Liberi ſuſcipiendi, vt poſt nos alios
Pythag. ſuccedaneos Deorum cultores relin-
* 83 80. quamus.
ddlel. Neque in aquiminali intingendum,
n. 83. nequé inbalneo lauandum.
Id.n. 84. Vaor non male tractanda, ſupplex
quippe.
Conſilium nullum
mum, dandum: res

vm eſt. .J

aliud, quam opti-
ſacra enim conſili-

Plut. de Palmam nonplantandam.
1Ga˖;& O. [His addere & alia quaedam poſſis
ſr. p. quae a Plutarcho vulgo conſeruata di-

354 cuntur, in cuius operibus tamen non

Tquae ex- . .
nibuit & facile ea reperias. †
explicx. dSepiam ne edito, h. e. res obſcuras &
Ve nuper qifficiles ne ſuſcipito, quas vbi tenere
lnter alis PUte, smanibus elabantur. Vel potius:
Pythago-Cumn hominibus doloſis & diſſimula-
riea p. toribus, nihil tibi negotii eſto, quia ſe-
226 q. pia Capta, emiſſo atro liquore, mare in-
fuſcat, atque oculis hominum ſe ſub-

Qde ſolert. qucit, prout eſt apud Plutarchum.
animal.

In limine non conſeſtendum: id eſt,
non in ambiguo haerendum, ſed cer-
tum capeſſendum conſilium eſt.
Progredienti gregi via cedendum:
h. e. multitudini non eſt contraeun-
dum.
Muſtelam deuita: h. e. delatores fu-

P978.A

Plut. de

&“fr. ge. Muſtela enim, autore Plutarcho,

ore parit, adeoque ſermonis ex ore
procedentis, eſt ſymbolum.

Arma a muliere ſubminiſtrata,reiice.

799
h. e. quae ira & vindiéta fuppeditant,
non iunt facienda: eis enim affectibus
maxime obnoxiae ſunt feminae. Forte
etiam hoc ſibi vult illud ſymbolum:
feminarum contentionibus neminem
ſe immiſcere debere.
Colubrum intra aedes cotlapfinm ne
perimito: h. e. inimico ſupplici ne ae-
gre facito, coluber enim hoſtis eſt
ſymbolum.
Lapidem in fontem iacere eſt ſcelus:
h. e ſcelus eſt, opprimere eos, qui vti-
liter reipublicae inſeruiant. Simile Heſfiod.
Heſiodi illud id n edàαο Sen: ü- e.
per ſontes ne meito. Et Salomonis il- pronerh.
lud: fons turbatus pede, & vena Cor- XXV,26
rupta, iuſtus cadens coram impio.
Siniſtra cibum ne ſumito, h. e. rapi-
nis & furtis ne viuito: ſiniſtrae enim
illa maxime tribuuntur, vt in iſto Ca. Carull. .
tulli. d.
Marucine Aſini MNV STNISTRA Voſ:.
Non bhelle vteris, in ioco atque vino
Tollis lintea negligentiorum.
Sudorem ferro alſtergere ſcelus: h. Eccleſ.
e. ſudore parta, vi alteri eripere, ſimi- X,
lia ſunt apud Eccleſiaſticum. 36.
Hominis veſtigia ferro ne configito,
h. e. memoriae mortuorumne iniquus
eſto.
In ſepulchro né dormito. H. e. bo-
na, a parentibus haereditate aceepta, ne
otioſum te reddant. Simile eſt Heſio-
di iſtud: und' a Aααοισ⁰αι a ει Hehod.
neque ſuper immobilibus ſodendum.
Imtegrum faſcicalum in ignem ne im-
mitiito: h. e. ne omnia tua bona ſimul
conſumaos.
De rheda, iundis pedibus, non ilito:
h. e. vitae conditionem non temere, &
vno impetu mutato.
In aſtrum ne digitum intendito: h. e.
contra ſuperiorem ne inſurgito.

Candelam ad parietem ne abpplicato:
h. e.

800
h. e. homines rudes, & lumini erudi-
tionis reſiſtentes, ne erudito.
In niue ne ſeribito: h. e. ingeniis
mollibus, & effeminatis laborem inſti-
tutionis ne impendito.
Sed & poſtremo ſymbolicam litte-

Lactant. ram V huc referas. Dicebant enim,

VI, 3.

Virgilio

humanae vitae curſum V litterae eſſe
fimilem, quod vnusquisque hominum,
cum primum adoleſcentiae limen atti-
gerit, & in eum locum venerit,
Parteis vhi ſe via ſindit in ambas,
haereat nutabundus, ac neſciat, in quam
ſe partem potius inclinet.
nactus fuerit, qui dirigat ad meliora,
titubantem; hoc eſt, ſi aut philoſophi-
am didicerit, aut eloquentiam, aut ali-
quid honeſtae artis, quo euadat ad
bonam frugem, quod fieri ſine labore
maximo non poteſt, honeſtam ac co-
pioſam vitam dictitant peracturum. Si
vero doctorem frugalitatis non inue-
nerit, in finiſtram viam, quae melio-
ris ſpeciem mentiatur, incedere; id eſt
deſidiae, inertiae, luxuriae ſe tradere,
quae ſuauia quidem videntur ad tem-
pus, vera bona ignoranti, poſt autem,
amiſſa omni dignitate ac re familiari,
in omnibus miſeriis, ignominiaque vi-
cturum. Ita Laertius, ad antiquos

vulgo ad- fortaſſis alludens verſus:

ſcriptos.

Littera Pythagorae, diſerimine facta
bicorni,
Humanae vitae ſpeciem praeferre
videtur.
