glequos . abiecto pallio, Alpheum tranaſſe fluu- Hiomnes a magiſtro ſuo Pyrrhonii
icneinin. vium. Magnus is Sophiſtarum inimi- dicti ſunt: Aporetici, & Sepeici, &
ntogte “ cus fuit, vt Timon teſtatus eſt. Ephectici, & Zetetici, a philoſophandi
4 ibid. Philo, Athenienſis, qui ſaepe ſe- genere.
cinmobs , CA P. I.
nſeilleei VITA EIVS
Uod H . „—— .
ri Laert. Pollonides Nicaeus in primo com- berio Caeſari dedicauit, patrem TL
ndereun IX, 109. mentariorum in Sillos, quos Ti- MO NIS fuiſſe dicit Timarchum,
8 Aaa aaa Phliaſium,

N

b. 110.

112.

113.

9²²
Phliaſium, iuuenemque Timonem
ſaltationi operam dediſſe. Poſtea vero
animo mutatum, Megaram profectum
efle, Stilponem vt videret, cumque
eo aliquandiu verſatum, in patriam re-
diiſſe, vxoremque duxiſſe. Poſthaec
Elidem profectum eſſe, vt Pyrrhonem
adiret, itineris comite vxore, ex qua,
dum ibi agerent vna, filios ſuſcepit,
quorum maiorem natu Xanthum vo-
catum, in medicis inſtituit, ſucceſſo-
remque inſtituti ſui reliquit.

Illuſtrem eum fuiſſe, Sotion in vn-
decimo teſtatur. Cum neceſſariis ve-
ro deſtitueretur, Helleſpontum peti-
it, & Propontidem, philoſophiamque
Chalcedone profeſſus, maximo in ho-
nore fuit. Inde aucétus facultatibus,
Athenas ſe contulit, ibique ad obitum
vsSque perſeuerauit, niſi quod exigui
temporis iter ad Thebas aliquando ſuſ-
ceperit. Innotuit & Antigono, &

Ptolemaeo Philadelpho, Regibus, vt i-

pſe in Iambicis docet.

Erat autem, Antigono teſte, com-
potationum amator, multumque ſibi
vacationis aàa philoſophicis ſtudiis per-
mittebat, vt ex ipſius Scriptis apparet.
Hortorum ſtudioſus fuit, ac ſolitu-
dinis amans, vt Antigono eſtrelatum.
Vnde eſt, quod Hieronymus de eo di-
xit: ſicut apud Scythas, & qui fugiunt,
& qui perſequuntur, ſagittas mittunt;
ita & apud philoſophos, alii perſequen-
do diſcipulos capiant, alii fugiendo, vt
Timon.
Erat acri ingenio ad percipiendum
& deridendum, ſcribendi cupidiſſi-
mus, in poeticis fabulis & dramatibus
componendis exercitatiſſimus. In
Tragoediäs eius Homerus frequens

PARS XI. 71MON CAP. I. II. II.

erat, & Alexander. Abancillis, cani-
busque turbatus facile cedebat, nihil
vitae tranquillitati anteponens.
Ab Arato interrogatus, quo pacto
Homeri exemplum quam emendatiſſi-
mum ſibi compararet? reſpondit, an-
tiqua ſi conſectetur exemplaria, non
nuper correcta.
Ipſius poemata neglecta apud eum
iacebant, & perturbata, nonnunquam
& corroſa. Adeo vt, cum Zopyrus
rhetor quaedam eius recitaret, ipſe
ex memoria ſuppleuerit, quae deerant:
cum vero ad medium operis peruen-
tum eſſet, magna hiabat lacuna, quam
ex memoria reſtituere non valeret.
Adeo erat in rebus agendis indiffe-
rens, adeo valetudine firma, vt ſtatum
prandii tempus nunquam obſeruaret.
Arceſilaum, in medio aſſentatorum
incedentem, videns: quid hic agis?
dixit, vbi nos liberi ſumus?
In eos, qui ſenſus iuxta cum ratione,
iudicandi principia ſtatuebant, dicere
ſolebat: Conuenit Attagasque & Nu-
menils.
Conſueuerat & iſta ludere: ad eum,
qui cuncta mirabatur, dixit: quid au-
tem non miraris, quod tres cum ſimus,
quatuor habemus ocualos? Erat nempe
ipſe pariter ac diſcipulus eius Dioſco-

pſum vocare ſolebat: illi autem, cui
TJoquebatur, ambo oculi erant. Cum-
que aliquando ab Arceſilao interroga-
retur, cur Thebis Athenas permutaſ-
ſet, vt vos, inquit, qui volatu ſublimia
petitis, videgalhn. Quamuis autem in
Sillis inſultet Arceſilao, in eo tamen
libro, quem inſcripſit Arceſßilai de
coena, maximopere eum commen-
dauit. .

CAP.

ib⸗

ib.

114.

ib.

ib.

. Laert.
rides vnoculus, vnde Oyclopem ſei-xX,

112.

bllz. ſe
at

tum,
„ Auins
Tinore das &l
Laert. Pien
U, 110, & fray
uti N
I. & Cina
Oration
VIN mi
l
inquib
pertri

Laen. G
. IX, 109. elt

IIj. Dioſto
duid, ſs, 1
1n. , Mhuil
I15. k,
reſh
pobo
ride
uph
Genſi
Won
MN
W
ib. 116. z

ulb. Led
bten., pult
8 6) Arit
d
Tho
Ze
ti⸗
00

lsenn,. CAP.
t, uihil 22ðM?òèͤUxq B
ib. 112. Ortuus eſt, cum annos fere X G
o aco IIattgiſſet, vt Antigono affirma-
ndatiit. tum, & Sotioni Lib. XI. L
i, n⸗ Suid. rie Alius vero 7 imon fuit 4 iaàsι dbeτâαρ
ti, non Luc in humani generis inimicus, de quo Sui-
. Timone das & Lucianus.
deum i. Laert. Poemata noſter ſcripſit, verſusque,
Mnquum IX, 110., & tragoedias, datyrasque omica dra-
Copyris nr. Talg XXX, Tragica LX, Allos, item
t, ihle III. GE Cingedos. Feruntur eius & ſoluta
geerant. oratione ſcripti libri ad viginti verſu-
quum Sillrum eius libri reperiuntur tres,
eret. in quibus Scepticus ipſe, Dogmaticos
indifle. i. perſtringit omnes. Horum primo ſua
tſatum CA P.
Ttorum * a Laen. Qmdi⸗ diſcipuli Timonis Laertio
ie agis⸗ IX, 109. eſſe dicantur Xanthus, filius eius, &
115. Dioſtorides: Suidae ? vero Pyrrho Phlia-
tione, db, 1 auid ſius, Timarchi filius. Menodotus? ta-
Gicere 1b. La- men ſucceſſorem Timonem neminem
Mu- ert IX, habuiſſe, affirmat, deficiente illa ſcho-
IIS. la, donec Ptolemaeus Cyrenaeus eam
deum, d, reſtitueret, cuius auditores, iuxta Hip-
i1 o- pobotum & Sotionem, fuere Dioſco-
Fnu, rides, Cyprius, Nicolochus, Rhodius,
nempe PEuphranor, Seleucienſis, Praylus, T rou-
Dioc, denſis, qui obfirmato adeo animo fuit,
6 en, . vt, cum proditionis accuſaretur, poe-
a, di nam iniquam ſubire, quam coram ci-
* vibus cauſam agere maluerit.
Gtor m. rio Euphranorem Eubulus audiuit, Ale-
nct 15 10. xandrinus, eum Ptolemaeus, hunc bar-
“RV pedon, & Heraclides. Heraclidis diſci-
ime kuleb. , .
. Praep. 1. Pulus Aeneſidemus Gnoſſius fuit, (qui,
ten n L. p.763. Ariſtocle autore, Alexandriae floruit)
S ſcripſitque VIII Diſputationum Pyr-
i rhoniarum libros. .
mnen. Eum Zeuxippus audiuit Polites, hunc
Zeuxis, cognomine ganérse, hunc An-
tiochus Laodicenus ex Lyco: Hunc Ni-
. . comedienſis Menodotus, qui medici-
COA

VIIA. MORS, SCXſ A sCHοτ⅞uüLi ”*‿ E S*υnι+ lö. 923

II.

MORS ET SCRIPTA EIVS.

perſona loquitur, continua ſerie. e-
cundus & tertius forma Dialogi ſunt
exarati. Nenophani Colophonio quae-
ſtiones de rebus omnibus proponit,
qui omnibus reſpondet. In ſecundo
de antiquitatibus agit, in tertio, de re-
centioribus philoſophis, vnde Epilo-
gus ille a quibusdam vocatur. Primus
liber eadem omnia continet, quae po-
ſteriores duo, alia tantummodo pro-
ponendi eſt ratio, cum vnam perſo-
nam tantum, poema illud loquentem
inducat. Eius initium iſtud:
Nunc mihi adeſte, omnes, gens impor-
tuna, sophiſtae.
III.

DE SCHOLAE SVCCESSIONE.

nam empiricam ſectabatur, & Theodat,
Laodicenus. Menodoti diſcipulus He-
rodotus, Larſenſis, fuit, Ariei filius: He-
rodotum vus Empiricus audiuit, cu-
ius decem extant de Sceptica philoſo-
phia libri, vna cum aliis ſcriptis excel-
lentiſſimis.
Sextum hunc, Sextum illum Chaero-
nenſem eſſe, prohabile fit, Plutarchi Suid.
nepotem, quem ita honorauit M. Au- Zegr.
relius imperator, vt ipſum in iudiciis
ſuis aſſeſſorem fecerit. Sexti diſcipulus
Saturninus fuit Cythenas, qui & ipſe
Empiricus eſt dictus. Hucusque La-
ertius.
[Reliquos Cynicos ordine alphabetico recenſet
cl. Fabricius Bibl. Gr. L. III. c. 33.
Summam doctrinae Scepticorum ex Sexti Em-
pirici Pyrrhoniis hypotypoſibus, quas integras
in vernaculam linguam tranſtulit, Anglis ſuis
exhibuit Stanleius. Nos in ipſis potius Sexti ſcri-
ptis vel Graece, vel Latine illa legi, quam opus hocce
praeter neceſſitatem eis excreſcere voluimus. Pau-
cae enim Stanleii emendationes, cur poeniteat eius
conſilii, eo minus efficere poterunt, quod dubium
non ſit, in luculenta, quam propediem expectamus,
Sexti editione, a cl. viro I. A. Fabricio accurate eas
eſſe ſub examen reuocandas,]

Aaa aaa2 HISTORIAE

*

PAhRS XII. EFPICVRVS CAP. I. II.

92²4
HISTORIAE PHILOSOPHICAE

PARS XII.

DE
SECTA EPICVREORVM.

CAP. I.
PATRIA, PARENTES, FRATRES EPICVRI.

3 PICVRV.S, patria Samius cre-

E Gaf. ditus nonnullis videtur. Siqui-
2 Lib. X, dem Timon apud Laertium“,
3. vltimum dicit Phyſicorum,

qui e Samo prodierint; & Conſtanti-

b Lib. I.

de them. 20 Pythagoram ex Samo oriundum fa-

cit. Verum cauſafuit, quod pueritiam,
primamque adoleſcentiam exegerit Sa-
mi cum patre & fratribus; in eam ſcili-
cet pater eius agripeta venerat, vt Cice-
cde nat, TOnise verbis dicatur. Parem ob cauſam
. . .
Deor. I, apudstrabonem Lampſacenus habitus
26. eſt; quippe Lampſaci commoratus, &
Strabo familiaritate vſus Virorum ibi princi-
IV. pum. Epicurus igitur patria Atheni-
R8. enſis fuit, vt Laertius“, Suidas , & alii
X, I. innumeri, ſcribunt. Hinc Lucretiussipſi
fSuid. in vs laudes proſecuturus, ſic exorditur:
voce Epi. Primae frugiferory foetus mortalibus
curus. 7.
8Lucret. cr
L. vl. Dididerunt gquondam praeclaro no-
init. mine Athenae,
Et recreauerunt vitam, legesque ro-
garunn, .
Et primae dederunt ſolatia dulcia
vitde, .
Cum genuere virum, tali cum corde
repertum,
Omnia veridico qui quondam ex ore
profudit.
Cum populus vero Athenien ſſis tri-
bubus diſtinctus, effuſus eſſet per 122
Qdlyuve, ſeu affinia oppida, a Theſeo vs-
que facta municipia; Epicurus natus
eſt Gargetti, quod oppidum fuit, vt

n lexicis, Phauorinus, & Heſychius habent, ex

nus Porphyrogenneta b illum perinde,

tribu Aegeide; vbi nimirum Theſeus,
ex Plutarcho, Pallantidas, Aegeo ſi- in The-
bique inſidiantes, oppreſſerat; & vbi ſeo. p.64.
Euryſtheus, vt a Stephano“ narra- de vib
tur, fuerat conſepultus. Ea de cauſa . Tæg.
Jnnα Pagyuyrrieg a Laertiob dicitur, a rr.
Statio Gurgetticus autor, a Cicerone,Laert.
Aeliano, & aliis“, ſimplici adiuncto, . 1.
Gargettius. Syiu⸗l.
Ceterum ſcribit Laertius, ex Metro- Garm. II.
doro, in libro de Nobilitate, Epicurum v. 112. &
fuiſſe pass r8& rονSiXaααπâνν, ex genere Sylu. I.
Philaidarum. Conſtat vero Philai- n.
. . . .v. 94.
das denominatos a Philaeo, altero illo à Aelian.

Aiacis filio, qui habitauit in Melite, Var. Hift.

& cuius meminit Plutarchus , adiici-V, 13.
ens, Piſiſtratum quoque ex Philaidis Stob.
extitiſſe. Ex hoc itaque genere, E- zerm. X.
picuri pater, apud Laertium s, & alios, Ex.
fuit Neocles, mater vero Chaereſtra-fin Solo-
ta. Et frequenter quidem citatur, ne. p. 83.
Graecanico more, Epicurus Neoclis; D.
interdum tamen Neoclides ſimpliciter in an-
appellatur; vt cum a Menandro 'Ccon-thol. L.
fertur cum Themiſtocle, cuius etiam II. E. v.
patri fuit Neoclis nomen. Praetereo, Epigr3.
Epicuri patrem fuiſſe, ex Strabone AW.
vnum ex duobus ciuium millibus, quos b. 589.
Athenienſes Xρονν+ in Samum mi-
ſerunt, cum iam ante Pericle, & So-
phocle miſſis, rebellantes Samios ob-
ſidione graui afflixiſſent. Omitto, fuiſ-
ſe & ludi magiſtrum, quod praeter
Strabonem notat Cicero, dum ſuggil- L I de
lare quaſi pergens: d cum agellus, nat. De-
inquit, eum non ſutis aleret, vt opinor, or.. 26.
ludi magiſter fuit.
Fratres

541
zn voc. Erntes
l
e t aertins
Laert. e aen⸗
he
Lauvii re glhob
ſe. pi. Oenliu ,

nodl erentim

Lib. de. . 4
eca⸗
amor. Litls, 1.

ftat, p⸗ ſtupore chs
467, D. ſeſ Amim
Hosomnes
iſle, vel ex
lcet; Ccum
VtVuenti

JAruse
te Lae
nicin Olyn⸗
meniis Gan
l. mrr. N blimio,
,2. Heckomb.
huinsanni
fiodi Iuli
Pümuonn
COANN
Hecatom
in prind
LXXIII,
übpoch
QWniun
Drmeyin
hendm
rizomte
Motuu

4

lib de

dlelll,
no, ſu
ſom) 3
lundarii
tun de
Cehtn
eſle Pra
quiden
fuit c0.

die Nat,
I.

CAE

A
Rlleku
Aeged ſrrn e⸗
erit; K vbi *

n narta- Eend
Eadeculn, ue⸗

dieirut, õ
4Cicerone, laen.
iadiuncho, d⸗
Itatius
erlend ul
Epicurumw nz
,exgenere Iln l
ero Philr n.
, Aero ilo⸗ laic.
in Melte, ar Hi,
81, Müci- Vn.

r Lier.
CMuereſtra-in del.
citatur, e . 6
Meoclit; gle.
ſumplicterz n z.

cuinsetinn ll,n

2

Prettleh
Strabone, 19.
libns, qucs
amum II.
ice, 8 do
mmnios 0.
gine fil
d prrtr
Mmigglr li⸗
, elut, nat he⸗
,/ ohinor, n

Pattes

ean.
Gdro “CON. hol.

n voc.

Epicur.
l. c.

Laert.l. c.

Plut mon
poſie
ſuau. viui

ſec. Epic.

p. 1089. F.

Lib. de
amor.
frat. p.
487. D.

X, 4.

7

L. xxxV.
Cc. 2.

Lib. de

die Nat.
C. I.

PATRIA, PARENTFS FRATRES ET TEMPVS NATALE.

Fratres Epicuri duos ſolum Suidas
memorat, Neoclem, & Chaeredemum:
at Laertius tertium addit ex Philodemo
Epicureo, Ariſtobulum ſcilicet, quem
Pfutarchus videtur interdum nomina-
re Agathobulum. Qua cura, ac bene-
volentia Epicurus fuerit ipſorum re-
verentiam ſimul, & affectum prome-
ritus, declarat eximie Plutarchus, dum
ſtupore dignum iudicat, quomodo il-
je ſic animarit, iſti affecti ſic fuerint.

Hos omnes ante Epicurum diem obi-

ifſe, vel ex ipſius teſtamento intelligi
licet; cum neque illis, neque de illis,

25
celebrari ſolum praecipiat fratrum di-
em menſe Poſidaeone. Et quamuis de
Chaeredemo nihil certius conſtet, de
Ariſtobulo tamen liquet clarius, ex eo,
quod Plutarchus ſcribit, Epicurum to- Lib. non
tui fuiſſe in Metrodoro, Polyaeno, A- ode
riſtobulo, tum aegrotantibus, curan- ſec. Epic.
dis, tum deflendis mortuis. De Neocde
autem apertiſſime ex eodemblut archo, ibid. p.
dum memorat, Epicurum voluptate 1097. E.
quadam, lacrymis permiſta, diffuſum,
ex recordatione verborum extremo-
rum Neoclis. Vtilli grauibus morbisaf-
flicti interierint, a Plutarcho, & Suida ibi. p.

vt viuentibus, quicquam mandet; ſed cai ſuperque exaggeratur. oer.
TEMPVS NATALE.

NAus eſt autem Epicurus, referen-
te Laertio, ex Apollodoro in Chro-
nicis, Olymp. CIXanno III, ſeptima die
menſis Gamelionis; quo quidem natali,
ex Plinio, fuit Luna XX. Porro, cum
Hecatombaeon (primus nempe menſis)
huius anni, incidat in aeſtatem anni pe-
riodi Iulianae, qua iam Chronogra-
phi vtuntur, MMM M CCC LXXII,
conſtar Gamelionem eiusdem ab
Hecatombaeone ſeptimum, incidere
in principium anni MMMM CCC
LXXIII, qui iniuit ante vulgarem Chri-
ſti Epochen annis completis CCCXIAI.
Quoniam verolanuario menſe, in quem
principium Gamelionis cadere depre-
henditur, nouilunium contigitin Ho-
rizonte Attico, ex Tabulis coeleſtium
motuum, die IV mane, (ſeu, ſi mauis
die III, iuxta Atticos, qui, ex Cenſori-
no, ſupputabant dies ab occaſu in occa-
ſum) ideo, cum luna XX coincidat diei
Ianuarii XXIII, ſequetur, Epicurum na-

tum die lanuarii XXIII. nempe, ſi pone

Caeſaris tempus eandem anni formam

eſſe productam, finxerimus. Atque id
quidem vetere ſtylo, iuxta quem etiam

biſſextilis anni dominicalium B, A, vnde
& dies lanuarii vigeſimus tertius eſſe
debuit dies Solis, ſeu Dominicus. At, ſi ad
ſtylum Gregorianum, decem diebus
maturiorem, (quod is nobis iam vſui ſit)
componamus negotium, colligemus
Epicurum natum dieFebruarii ſecunda
exiſtente dominica, (itterae nempe do-
minicales fuiſſe debere intelliguntur LE
D.) anno ante Chriſtum, ſeu aeram
Chriſtianam CCCXI Lac proinde ante
huiusa Chriſto anni M DCXXXIV.** quo cal-
Februarium ineuntem, anno completo culum
MDCCCC LXXIV. Praetereunda
heic aliqua non ſunt, nd.
Primo, obſeruare Laertium, quo an- I. c.
no natus eſt Epicurus, Archontem fuiſ-
ſe Soſigenem, huncque ipſum annum
fuiſſe ſeptimum a morte Platonis. Ad-
de & fuiſſe decimum ſextum Alexandri
Macedonis; fuit enim, ex eodem Laer-
tio, proximus ab eo, quo Ariſtoteles
euocatus eſt ad ipſum, natum iam an-
nos quindecim.
Secundo, excuſari vix poſſe erroris
Euſebium, quod florentem Epicurum incChron,
faciat Olympiade CXII, quippe eo tem-

V, 10.

fuit eo anno cyclusSolis V ſeu litterarum pore Epicurus vix pueritiam exegerat,

Aaa aaa3 ſolumque

9²6
ſolumque florere in Lyceo Ariſtoteles
incipiebat, reuerſus puta ex Macedonia,
Olympiade praecedente, vti apud La-
ertium eſt.
Tertio, ferendum non eſſe mendum,
in. voc. quod irrepſit in Suidam, impoſuitque
Hie., interpreti eius, dum Epicurum natum
facit Olympiade LXXIX. Nihil attinet
memorare, quantum hoc repugnet
non ceteris modo hiſtoriis, verum iis
etiam, quae apud Suidam ſequuntur,
vt, dum Epicuri aetatem productam fa-
cit ad tempora vſque Antigoni Gona-
tae. Obſeruo ſolum, cum pro nume-
ro Olympiadum Suidas videatur haut
dubie poſuiſſe , quibus nobis deſi-
ita ex gharetur Olympias CIX. facile oblitte-
cod. Pa- ratam in exemplaribus caudam r& %, vt
riſ. etiam remaneret, quaſio, ſicque exoh, ſignifi-
erſtiin catur Olympias LXXIX.
ſterus. Quarto, nihil eſſe morandum, quod
Chronicon Alexandrinum, Georgius
Syncellus, & alii, platice nimis de tem-
pore, quo Epicurus floruit, loquantur,
ac nihil curandas virorum quorundam,
alioquin celebrium, hallucinationes,
dum Ariſtippum Epicuro poſteriorem
faciunt, & quaedam ſimilia. Notandum
de vit. ſolum, quod B. Hieronymus refert ex

I. c.

Ser . Cicerone pro Gallio: memoratur e-
X nim poeta, Epicurum & Socratem col-

opp. p. IOquentes faciens, quorum aetates, in-

262.

Am Laertius ex Heraclide, in Sotio-
Anis Epitome, refert, colonia ab Athe-
nienſibus in Samum deduéta, Epicu-
rum ibi nutritum ad annum vſque ae-
tatis XVIII, quo Athenas venit, Xe-
nocrate in Academia, Ariſtotele vero
in Chalcide commorantibus. Addit
Lib. XIV. Strabo, partim Sami, partim Tei edu-
p/638. C, catum, pubertatem egiſſe Athenis, cum
Menander Comicus vna adoleſceret.
I.c. Pergit Laertius, vortuo Alexandro,

PARS XII. EPTVRVO OAbP. I. Wr.
quit Cicero, non annis, ſed ſeculis, ſci-

mus eſſe diſtinctas.
Quinto, Epicuri natalem ex Laertio,
Plinioque deſumtum, argumento eſſe
videri, quod alia menſium ciuilium, alia
lunarium principia apud Atticos olim
fuerint. Mirum profecto eſſe videa-
tur, niſi quis putet colligi poſſe, cœpiſſe
menſem, Gamelionem ab ipſo dunta-
xat antecedente plenilunio: cum, ſi
diem Lunae XIV primam diem men-
ſis numeraueris, efſiciatur, vt XX Lu-
na ſeptimae menſis coincidat. Vt ta-
ceam, quod Epicurus viſus ſit tefta-
mento ſuo conſtituere, celebrandum

natalem ſuum in decade prima dierum

menſis Gamelionis, quod ipſorum
nempe vno natus eſſet; ac deinceps et-
iam aliquid ſpecialius de XX Iuna ordi-
narit, quod & ipſa natalis fuiſſet, vt re-
feremus poſtea. Niſi forte audien-
dum putes Anonymum illum, qui E-
picurum natum ſcribit Gamelionis a-
ucι, ſeu die XX, ſed neſcio, an autori-
tate praeponderare Laertio debeat.
In illo certe plurimos errores, eosque
grauiſſimos, vel vnus Meurſius anim-
aduertit. Vt omittam, Gamelionis a-
xada Poſſe fortaſſis intelligi de Luna
XXintra Gamelionem menſem inci-
dente, ex Cicerone infra citando:
tametſi iſta obiter.

CA P. III.
VBI PVERITIAM, ADOLESCENTIAM, IVVENTVTEM, ENEGERIT.

Macedone, & afflictis ſub Perdicca A-
thenienſium rebus, Colophonem ad
patrem tranſüſſe, anno videlicet aeta-
tis circiter XXIII. Scribit aliquandiu
ibi commoratum, & ſubiungit poſtea,
ex Apollodoro, ab anno aetatis circiter
XXXII adannum vſque XXXVII vi-
xiſſe, partim Mitylenae, partim Lam-
pſaci, (quo aliquando cum pergeret,
non ſine diſcrimine nauigauit, vt apudl. c. pag
Plutarchum obſeruatum eſt). Definit 1090. F

22
35
2

l

Nat. De-rumi
or.c,26

lib.l.

Rrom.P. gaſrz
6 Kali
301.5.
loc, ceit.

uy Ilichi

Danlern
nee;
er tius
Anaxio
(ncce
neciob

Hyi 18. FPpiue

WIl

Te
Ar

. pudl.

13. Ppicun

in Hic. Platon-

ib.l. de vcat.

Auditu.
mirifi
1c pre

lib. I.
2du. Ma. Phunn
hem. ptlterl
1,0. micit
Viſſe
&à verl
n
R
1. 1 de n
nat, De- ſ,
or. ?.20, ert

Cel

nonpoſſe r
rerhalle tar

man.vii
ſe. Eyie, Tc
5, oo.
A. Den
X
C
fun

cel

hen. qu

car. 5

ollis ſei.

Alaerti,
hento eſſe
iumn, Ain
tlcosolim
lle vider.
oepile
odunt-
Cu, ſi
em men.
MII.
n.
ſt teſta.
brandum
1 dierurn
iphorum
ncepset⸗
Unzord-
er tre.
Aucdien-
„qui -
lionis .
autori-
Gebeat.
Ne
us animn-
Aionise⸗
je Luns
em incl-
itando:

ENIT.
dicci A-⸗
nem a0
cet deta
guundn,
tpoſten
citclet
WIIN.
m L-
emelet,
Definit
(S

in Epic.

pilt. 18.

1

10GA ADOLRG WVENTVIS, AC PRAFOEPTOR EIVS 927

Suidas, quantum temporis vtrobique
manſerit, annum puta vnum Mityle-
nae, quatuor Lampſaci.
ertius, rediiſſſe Athenas, Archonte
Anaxicrate. Quia vero Anaxicrates
(ſucceſſor ſcilicet Charini, ſub quo Se-
neca obſeruauit, datas ad Polyaenum ab
Epicuro litteras) praefuit Olympiadis
CXVIII annoII, ac proinde Epicuri

CAP.

Subdit La-

non niſi XNXXVI, neceſſe eſt metachro-
niſmum vniusanni heic fieri.
Hucuſque porro eſt locorum, tem-
porumque ſeries, quibus Epicurus
pueritiam, adoleſcentiam, ac iuuen-
tutem exegit, partim addiſcens, partim
docens, priusquam, pede Athenis fixo,
ſuam ſectam inſtitueret.

IV.

WOS PRAECEPTORES AVDIERIT.

T aliquid vero dicamus de Magi-
ſtris, quos habuit; legimus ecce a-

Lib. X, pud Laertium, traditum ab aliquibus,

13. Ppicurum auditorem fuiſſe Pamphili
in Epic. Platonici; quod Suidas quoque aſſe-

Lib. I. de verat. Cicero etiam memorat, Epicu-

ur 2s. rum ipſum referentem, illum aſe Sami
or. c. 26. uditum, quamuis doctrinam ipfius
mirifice contemneret. Idem iidem,
Lib. Il. ac praeterea Clemens Alexandrinus,
or & alii, tradunt de Nauſiphane Pythago-
de, eit. Edeo, Pyrrhonis auditore, quanquam
Lib. I. Sextus Empiricus ſcribit, inficiari i-
adu. Ma- Pfilm, quod Naufſiphanis diſcipulusex-
them. p. titerit. Quin Apollodorus in Chro-
1. C. nicis tradidit quidem, Epicurum audi-
viſſe Lyſiphanem, & Praxiphanem;
verum hoc, inquit Laertius, non aſſe-
rit ipſe in ſua ad Eurydicum ebiſtola.
Xenocratem quidem audire potuit, &
L. I. de Qint, inquit Cicero, quiputent audiuiſ-
nat. De-ſe, (Vt Demetrius Magneſius apud La-
or. e.26. ertium) ipſe Epicurus non vult. Di-
cerem de Democrate, cum quo Plu-
gonban⸗ tarchus Epicurum contendiſſe notat,
Ke. Ppic. re& νρMeHαDπν „ 9 ceaaér, de llabis,
P. II00. G apicibus; niſi ſuſpicarer, mendoſe
A. Democratem legi pro Democrito, vel
ex eo, quod ſubiicit Plutarchus, Epi-
curum decreta omnia fuiſſe ab illo fſuf-
furatum; quae eſt circa Democritum
celebris facta obiectio, vt infra memo-

loc. cit.

ns. Ar. rabitur. Dicerem & de Metrodoro,
phen. Qquem Achilles Tatius ddααιαν, magi-

Itrum, Stobaeus za IOe„ραασrC+⁶, interpres, Ecl. Ph.
Doctorem Epicuri vocat, ſuſpicarerque, cap-. 1I.
illum eſſe poſſe, quem Diogeni Cynico
Solinus facit contemporaneum; niſi
opinio illi attributa, de mundorum infi-
nitate, deque Atomis, argueret Metro-
dorum, Chium, Democriti diſcipulum,
quem Epicurus non voce doctorem, ſed
ſcripto duétorem habere potuerit.
Quomodo etiam accipiendum,
quod Lucianus jocatur, fuiſſe Epica-
rum Democriti diſcipulum, dum diſci-
pulum etiam facit Ariſtippi, ob opinio-
nem de voluptate, quam tamen fuiſſe
diuerſam vtrique probatam, ſuo loco
conſtabit. Vtcunque ſe res habeat, ex
lis, quae deducta funt, Cicero, Plutar- locis ei-
chus, Empiricus, alii, ſcribunt Epicu- tatis.
rum ſolltum gloriari, quod magiſtrum
habuerit nullum, ſed aντ—+ορaͤHεs eXi-
ſtens, ſuopte ingenio, ac induſtria
Philoſophus euaſerit. Etſi vero illi vi-
deantur non ſine probro id memorare:
facile tamen concedi debet, illum mar-
te fuo adinueniſſe plurima; cum &
haec ipſa illi fuerit extrema conſolatio,
& tot libros conſcripſerit, propriis ſo-
lum dictis refertos, vt referemus paulo ap. Laert.
poſt. Certe Athenaeus egregiam il-S. 12.
lius ſententiam epigrammate comple-
xus, ſic concludit: quaſi Epicurus, non
aliunde edoctus illam, quam à Muſis,
aut Apolline fuerit. Quo etiam Lucre-
tianae illae commendationes faciunt:
Pedtore

9²⁸

Lib. V. Pedctore purta ſuo, quaeſitaque prae-
v. 5. mia liquit.
Et,
. . . —„„ . . .
Lib. I. v. Virtutem irritdt animi, confringe-
71. re vt arcta
Naturae primus portarum clauſtra
cupiret,

& conſimiles aliae referendae. Hic
noto, ſi quis requiſierit, quemnam ſal-
tem ex antiquis Epicurus magni fece-

pAnRS XII EPICVRVS CAP. V. VI.

rit, reſpondere Laertium, illum, Dio-Laert. X,
cle autore, fuiſſe maxime amplexatum 12.
Anaxagoram, (etſi in aliquibus ipſi con-
tradixerit,) atque etiam Archelaum,
qui fuerat Socratis magiſter. Dicetur
poſtea de Democrito: adiicio ſolum,
Epicurum, cum admiraretur Pyrrhonis
conſuetudinem, quaeſiuiſſe de illo aſſi-
due ex ipſius auditore Nauſiphane, vt

Laertius habet in Pyrrhonis vita. Tih:
4

CAP. V. .

WANDO, ET WA OCCASIONE AD PHILOSOPHIAM SE CON-
TVLERIT, SECTAMCVE INSTITVERIT.

in Epic. Soriptun porro Suidas reliquit, coe-
piſſe illum philoſophiae dare ope-
ram anno aetatis XII. Idem etiam alii,
Laert. X, referente Laertio, ſcripſerunt, dum
14. vitam eius ſcriberent. Verum ipſfe-
Laert. X, met Epicurus, apud eundem Laertium

² teſtis eſt, non attigiſſe ſe philoſophiam,
niſianno XIV Babaehe, Te Oαααο-
Piac èrn eνοννα1αοαοαα ασ αν. Tra-
ibid. didit vero Hermippus, ex eodem Laer-

tio, illum, cum forte incidiſſet in libros
Democriti, ad Philoſophiam ſe appli-
cuiſſe. Sed & ſcribit Laertius, ex A-
pollodoro Epicureo, in primo de vite
Epicuri, ad philoſophiam illum acceſſiſ-
ſe, Sophiſtas damnantem, & Gramma-
tieos, poſtquam ipſi non poterant,
quid apud Heſiodum Chaos diceretur,
LAada interpretari. Verum, quia Sextus
Ppyl. p-Empiricus hanc occaſionem philoſo-
383. Phandi luculentius ediſſerit, non pige-
bit ipſius verba in hunc locum trans-
ſcribere: Itaque, poſtquam propoſuit
difficultatem circa illa Heſiodi car-
mina:
Evxortum primum Chaos eſt, dein pe-
Aore lata
Tellus, cuncdtorum ſodes,
ſubicit: Et hanc nonnulli cauſam fuiſ-
ſe Epicuro dicunt, ſubitanei ad philoſo-
phandum inſtindus. Prorſus enien a-

doleſeentulus cum eſſet, rogauit Gram-
maticum, illud ſibi praelegentem: Ex-
ortum primum Chaos éſt, & ris r
Xado ατvr A σιαιτιον α; Xα
quonam Chaos exortum eſſet, Zquidem
primum exortum erat? Dicente illo,
talia docere, non eſſe ſui muneris, ſed
illorum eſſe, qui vocarentur Philoſophi,
Toli vx, Onραν Exis, en ektrs te
Zadznαo, Anοo dαοτ—ο Tv 1 νD8 &ι
Qaa loαàονα. gitur, inquit Epicurus, ad
illos mihi accedendum eſt, quando ipfi
ſunt, qui rerum veritatem perſpectam
habent. Simile quidpiam narrat Agel-Lib. XX.
lius ſibi contigiſſe, dum rogatus Gram- c. 9.·
maticus, quid verba haec Enniana eſ-
ſent, EXNX IVRE MANV CONSER-
TVM: Aut erras, inquit, adoleſéens,
aut ludis. Rem enim doceo Gramma-
ticam, non Ius reſpondeo. Sed ad Epi-
curum. Omitto hoc primum, quod
nonnulli dicunt, fuiſſe illum ludi ma-
giſtrum, peauaατοzddιHοο⁹, & prius-
quam quidem ſe ad Philoſophiam con-

ferret, ex Hermippo apud Laertium loc. cit.

Praetereo etiam, quod infeſti erga il- S.4.
lum Stoici, apud eundem, ipſi expro-
brarunt, exigua quadam, & inuidioſa
mercede litteras cum patre docuiſſe,
cum matre vero xa dααοεν breculas lu-
ſtraleis legiſſe, circumeundo aedi G⸗
oc

Lib. IX.

Lucian.

Hocob
Attigit
Mnosn
morat;
Geinde
ſunten
ounm
coege
habet

vI5.

bid.

Verius

luet.
10. Ud,
Hliuxix, Gore
4 fum
r
Ne,
(u

i⸗

in 4Attic.
c. XII. MI

p. 44

1 44. a
erx
pll
bra

in lmag.

3. Ve

to
b.ll aufe
ttic.
S

ajt , Ve

Dio. laen. 1

RKum 12.
ſcon-
Aaum 4
cetur
lum,
thoms
loaſh-
ne,
4. lib. II.
8,64.

=ð

00N.

Cram

nilem
te ilo,
1, ſed
oͤbi,

Ger ,

,a. “
6,A1G1
o
hellam
Graln- „
ann eſ.
NDR-
Mtenn
ranml-
idr.
,quocl
Udi ma-
Lprius
0 .
gettiumn e
eigi.
epte
nuidi
locuik
ut
pe

; 6ℳ
“

ocοσπο arv PinI0s& SEoOT†*.1ορaνιuι A4& SonOIA

Hoc obſeruo: poſtquam philoſophiam
attigit, coepiſſe illum ſcholae praeeſſe
annos natum XXXII, vt Laertius me-
morat; idque primum Mitylenae, ac
deinde Lampſaci: vt vel ex iis, quae
ſunt ex Suida relata, intelligitur. Quan-
quam ex Colophone vſque diſcipulos
coegerat, vt idem quoque Laertius
habet. .
Verum poſtquam eſt Athenas re-
verſus anno ſeu XXXVI, ſeu XXXVII,

X, 15.

ibid.

CAP.

929⁰
primum quidem ad aliquod tempus in
congreſſi cum ceteris, inquit Laertius, X.2.
ſt philoſophatus: at priuatim deinde ſe-
Ctam a ſe vocatam conſt ituit. Videlicet
Democriti admiratus primum doctri-
nam, Democriteum ſe profeſſus eſt,
quemadmodum Plutarchus refert: L.I. adu.
quia vero plurima deinceps vel immu- Col. p.
tauit, vel de ſuo adiecit, ideirco is fuit, a 1108. E.
quo ſectatores Epicurei nominaren-
tur.

VI.

VBI SCHOLAM HABVERIT.

Eterum, cum alii principes ſecta-
rum quaedam Athenis loca dele-
giſſent, vt Academiam, Lyceum, &
alia; coemit ipſe hortum peramoe-
num, comparauitque pretio mina-
rum LXXX, (ſeu aureorum ſolato-
rum, quingentorum ſeptuaginta tri-
vm, quales nobis vſui ſunt, ibique cum

ſuis familiaribus, diſcipulisque, & vi-

xit, & philoſophatus eſt. Ita Laer-

Laert. X, . .

10. tius, prae ceteris, ex citato Apollo-
pliuxx, doro. Scribit autem Plinius Epicu-
4. rum primum hoc inſtituiſſe Athenis, a-
grorum, villarumque delicias, nomi-
ne hortorum in ipſa vrbhe polzdere;
cum vſque ad eum mos non fuiſſet, in
oppidis habitari rura. Ex quo fit
Lib l, ſen anſa ſuſpicandi, hunc locum fuiſſe 1
ia attic. Yaios, éam regiunculam, quam Pauſa-
c. XIX. nias adhuc temporibus ſuis appella-
p. 44. tam memorat bortos; adiiciens, in ea
extitiſſe ſtatuam Veneris, Alcamenis o-
pus, inter cetera, quae Athenis cele-
brarentur, ſpectatu dignum, quod vel
. ex Luciano colligere licet,) ipſique ad-
in Imag. . .
T. II. p.5. iacuiſſe templum Veneris, cum ſtatua
B. Veneris coeleſtis. Taceo exinde hor-
tum perſaepe multitudinis numero ef-
L. II. ad ferri: vt videri licet apud Cicero-
Attic. ep. nem, Iuuenalem, & alios. Interdum

24. . . . .
Sfr,t. 14. Vero etiam cum diminutione, vt, cum

Lucian.

a Cicerone appellantur hortuli. Quo- Cicer. de
modocunque autem vfſurpetur, accipi dler⸗ De
ſolet pro ipſa ſecta, ſeu doctrina, quae“· 43.
ab Epicuro, ſectatoribusque in illo tra-
dita eſt. Vnde & Epicurei dicuntur gext.ada.
eſſe, exempli gratia, ab Empirico, â Math. p.
än rür kir„ονο 6* Hortis Philoſophi: 320.
(ſicuti ei αααι rτπ᷑ sSοnℳρς intelliguntur
Stoĩici,) & nominatim Apollodorus, quod Laert. X,

princeps hortorum ſuo tempore habe- 25.
retur, umorνορoοοννιs dictus eſt, vt a La-
ertio perhibetur. Obſerua obiter, e-
mendari hic poſſe diſtichon illud Pe- petron.

troniani Epigrammatis vltimum, quod cap. 132.
ex antiqua editione in hunc modum
legitur: .
Ipſe pater veri dodtus Lpicurus in
M bpat 7

arté
Iasſit, & hoc vitam dixit habere
16“ £α⁰².

Id ſic eruditos exercet, vt alii legen-
dum cenſeant, doctus Epicurus in arce:
alii, doctus Epicurus amare, alii, doctos
Epicurus amare iufit, & hanc vitam di-
xit habere Deos. Enimuero, quod ſpe-
cCtat quidem ad carmen Pentametrum,
nihil immutandum videtur; cum cele-
bre ſit Epicuri dogma, vq; oνραονααι τ—-
& rà uaαWοâο6ſe voluptatem be-
atae vitae finem,; & dici aliunde non poſ-
ſit, quis vnquam, etiam obtrectatorum,
Bbbbbb Epicuro

93⁰
Epicuro tribuerit; vt exiſtimarit, eſſe
apud Deos illam ſeu vitam, ſeu volu-
ptatem, qua de illic agitur. Quod at-
tinet vero ad Hexametrum, planum vi-
detur ſic legere:
Lſe pater veri doctis Epicurus in hor-
tis,
quippe immutatio non magna, doctis
Ppro docdtus, hortis pro arte; & res aliun-
de non modo quadrat cum eo, quod in
hortis Epicurus docuit; ſed etiam pene
indicatur illo Propertii diſticho:

Eleg. 21. Iic aut ſtudiis animum emendare
ad Cynt. Platonis
Incipiam; aut hortis, docte Epicu-
re, tuis.

quippe doctis hortis pro docto Epicuro
metonymixs appellatis; eo modo, quo
idem Propertius Elegiam ſic inchoat:

CA P.

PARS XII EPIoVRVS OAap. yrr Vrr.

Magnum iter ad doltas profeciſci co-
gar Athenas. .
Praeter porro hortum, hortosue, qui
cum adiunctis aedibus ciuitati adiace-
bant, fuit Epicuro domus, ad quam ali-
quando cum diſcipulis, amicisque, di-
verteret, ſita in Melite, quod oppidum

fuit Cecropiae tribus, ex Suida; inhabi- in Lexic.

tatum aPhilaeo, maiorum Epicuri vno,
vt ſupra memorauimus, habensque ce-
leberrimum, ex Phauorino, Herculis in Lexic.
templum. (Stephanus certe vt inſulam, lib. de
ſic aliam ab hac intellexiſſe vrbem vide- rb.
tur, cum & tribus Oeneidis, & Cartha-
ginienſium coloniam defſcripſit.) In
hanc Epicurus interdum cum diſcipu-
lis ſecedebat; ipſamque deinde teſta-
mento ſuo reliquit ſectatoribus, vt re-
citabimus poſtea.

VII.

VT AMICIS, ET ILLIS QCVIDEM QVAM NVMEROSIS,
CONVIXERIT.

Ab Epicurum ipſum, vt redeam, is,
ex quo Athenas rediit, Archonte
Anaxicrate, ſolum bis, aut ter in Ioniam
ad inuiſendum amicos excurrit; ac reli-
quam porro aetatem, eamque coelibem
exegit Athenis, neque patriam vnquam
deſerere voluit, quantumuis ea tem-
Lib. X, poribus difficillimis vrgeretur, vtia La-
10. ertio notatum eſt. Difficillima au-
tem illa tempora videntur potiſſimum
fuiſſe, quibus Demetrius obſedit Athe-
nas, circa annum EpicuriX LIV, quan-
ta tum fames ciuitatem oppreſſerit, de-
in De- ſcribit Plutarchus. Memoria vero di-
metr. p. gnum eſt, quod, enarrata digladiatione
904. E. Circa præoccupandum murem, qui fue-
rat mortuus e tecto delapſus, inter pa-
trem quendam, & ipſius filium, ſubdit:
ib.p. 905 Ferunt etiam Epicurum Philoſophum
4. familiares ſuos ſuſtentaſſe, partitum
cum ipſis adnumerum fabas. Vixit
itaque Epicurus reliquo tempore A-
thenis in tot amicorum, diſcipulorum-

que conſuetudine, & inſtitutione, vt
ciuitates integrae iis capiendis impares
eſſent: quae ſunt verba Laertii. Sci- Laert. X,
licet non ex Graecia modo, ſed vndi- 9.
que, vt ille habet ex Apollodoro, ad il-
lum confluebant, ſimulque cum illo in
horto viuebant. Intellige vero prae-
ſertim ex Aſia, ac nominatim Lampſa-
co, atque etiam ex Aegypto, vt vel ex
vno Plutarchi loco facile eſt colligere, de occ.
De victus continentia, frugalitateque viu. p.
inferius dicendum. De conuictu cum 1128. F.
amicis notari id poteſt, quod ex Diocle
apud Laertium, aliisque, intelligitur; X, rI.
Epicurum nempe, non Pythagoram, a-
micorum omnia communia dicentem,
bona in commune conferri voluiſſe;
quippe id eſſe diffidentium, atque idcir-
co non amicorum; ſed ab vno quoque,
ſi quid opus foret, hilariter ſuppeditari.
Innoteſcet res ex infra dicendis. Re-
ticendus hic interim non eſtegregius

