iege,
Plto, ag
tum pra
Praetere
dolem an-
modlus g
PMNN
4 iun
tur Phili
1t her
Durdſe
lenpyr
ratiocmi.
non ſiit
fit
Tarxra
netto,
wentem
Nridus,
Vncpi
ntei
MKy
rung
ea
facer
Videe
mine
cin di
critun
Anaxa

X Ty
e⸗
cha
e
da,

de Molcho⸗
n, Gebpoe.
dit, mols.
honütfoni⸗
oNamusve.
Ao, quum
Imnin nit:
t, vt fidem
8² Maher
rit ſcei n.
otiheſn De-
xiſe, G,in.
nui Aſihu-
OMentur,
ie Phihe-
non verea.
nilt, hale
li ilaur.
fdei Po- „,
toicae do-
Senecae,.
niis, 1d0⸗
um inte-
tuencdumm
Dris enitn
Arum NOs
eummen.
ita ſbini⸗
ſollcet il⸗
8 Poſido-
rura i
enn etiam
Uira fuere.
Poſdonio
cippo
ſcne pri⸗
ilienin
iun 1
opbi,lu
e omm
up ll
Senm ſi-
„Mm,
ere no-
Kir
iſtu

de kat

D/ ONE, REERVAI OMNIVA PRINCITPIO. 857

iſtud mundi ſyſtema coaluiſſe dicunt,
nouum certe fuit, & Phoenicibus, E-
braeisque Philoſophis, purius philoſo-
phantibus, ignotum. Cetera, ne inter
Graecos quidem primos Democritum
& Leucippum fuiſſe, qui, ſi rem ſpe-
ctes, corpuſcularem philoſophiam fue-
re ſecuti, doctifſimi quiuis, tam exve-

teribus, quam ex recentioribus Viri,

ipſeque, quem paulo ante allegauimus,
Plato, agnouere. At nec in eo mul-

tum praeſidii Burnetto, quod addit:

Praeterea, non videtur mihi ſupere in-
dolem aniiquigimorum temporum iſte
modus philoſophandi per hypotheſes &
principiorum ſpſtemata; quem modum
ab introductis atomis ſtatim ſequeban-
tur Philoſophi. Haec Graecanica ſunt,
vt par eſt credere, & ſequioris aeui.
Duraße mihi videtur, vltra Troiana
tempora Philoſophia traditiua, quaZe
ratiociniis & cauſarum explicatione
non nitebatur, ſod alterius gene-
ris & originis doctrina, primigenia &
zarpenapadsrαν. Sed ita videatur Bur-
netto, nobis aliter videtur. Sane
mentem & rationem non eripiet Ve-
teribus, ratione vero qui vtitur, ex
principiis concluſiones deducit, & ex
ſimplicioribus magis compoſita con-
iungit, vel in compoſita inquirens, eo-
rumque naturam rimaturus, ſimplicia,
ea componentia, inueſtigat, hoc vero
facere, eſt ſyſtemata conſtruere. Nec
video, quomodo, ſi facta quoque exa-
minemus, negari poſſit, in ipſa Grae-
cia diu ante Epicurum atque Demo-
critum, Thaletem cum ſeétatoribus &

Anaxagora inprimis, itemque Pytha-

2 Da αα νααXντιu⅛; 9 rroν Aρα£
7 . 2 — —
Dadke a So)eö Soeodee, Tawι
² coναoa Aτοαο αυ dα πιοπν Aν, αe-
Tey ρaας. ore ε nαοα 1 εναͤ T0αα
A&εςναασνr”ουταροοου⁴Goa α

goram modo philoſophandi per hypo-
theſes & ſyſtemata, quem Burnettus
vocat, vſos fuiſſe. Imo non capio, quae
ſit Philoſophia ſine principiis inter ſe
connexis, ita vt qualecunque ſaltem
ſyſtema conficiant. Pone vero etiam,
ſola traditione nixos fuiſſe vetuſtiſſi-
mos Philoſophos, nec quicquam ratio-
ni dediſſe, vnde quaeſo illi, qui tradi-
derunt, arépee agaddτρ,, ea, quae

tradebant, hauſere’ nonne illi in ho-

rum, quæ tradebant, cognitionem, prin-
cipia quaedam ſecuti, peruenere? Hos-
ne vero concluſiones ſine principiis,
hoc eſt, mutilam, imo nullam philoſo-
phiam ad poſteros propagaſſe, cum ma-
gis integram dare valerent, dicemus?
Minime gentium. At inquit Burnet-
tus: Nulla in Phoenicia Sanchoniathonis
Philoſophia occurrit mentio, aut memoria
atomorum, vel dogmatis atomici, licet de
rerum ortu & mundi primordiis diſerte
agatur, vbi maximus de huiisſznodi prin-
cipiis traclandi locus erat. Quae omnia,
ſi de voce ar—Kᷓa ſermo ſit, vtraque
manu concedimus, qua vti Sanchonia-
thon, ſcriptor Phoenicius, non potuit.
Graecus vero interpres Philo, pro ſua
interpretandi libertate abſtinuit, quod
genio Philoſophiae Orientalis non ſa-
tis conueniret, & affectationis cuiusdam
peregrina cum domeſticis conciliandi
ſuſpicionem facere poſſet. Si vero rem
ipſam ſpectemus, tam manifeſta ſunt
corpuſcularis philoſophiae in Sanchon-

iathonis, quae Philo interpretatus eſt, Euſeb.
verbis, vt vix alia re opus ſit, quam vt iſta Praep.

ob oculos ponantur: Philoſophia nimi--
rum Phoenicum, vt habent eius verba“,

— 7 » X „ „ .. ,&& „ „
NXTm; T*ν? ααο oridera, dεο eαοαανα αα οα aur * doν τσι

dπνwuivwa. dντο εSα 5vοαυουοιπις T ααν
7S Alio. ατwa àνσπονιτςνααπι 7νο
uar νovF7v M̈†, TS†τ+ Te;s Daν Moν
εbοατασÜ“ IKi*ραοαοσοιννDω ριäαρορρ—
vſona oι âoοεςαατοαουα 9)MXοaν.

QAq Principium

Difl. de
Princ.
Heracl.

5. 7.

85⁵8 PARS IX. HERACLITVS CAP. VI. & I. PHFSICA

Principium huius vniuerſitatis ponit ae-

rem tenebroſum ac ſpirabilem, ſiue tene-
broſi aeris ſlatum aut ſpiritum, chaosque
turbidum, & alta caligine circumfuſum.
Haec porro terminis carere, nec intra
terminos, niſi poſt longum temporisinter-
vallun, redigi. Poſtquam veroſpiritus ille
Ppropria ſua principia amore coepiſſet com-
plecti, ndeque mixtio eſſet conſecuta,ne-
vüs iſte cupido fuit appellatus, atque iſtud
Procreationis rerum omnium principium
Juit. Ipſum vero, quod condebatur, mi-
nime ſibi eorum, quae, dum condebatur,
gerebantur, conſetum erat. Exipfa vero
NRatus illius, ſaué ſpirabilis materiae con-
cretione, natum eſt udr, quod limum non-
nulli interpretantur, alli aquoſae mix-
tionisz corruptionem. Ex hac veroſemi-
na omnium rerum conditarumerta, ipfa-
gub geéneratio ſubſecuta fuit. Verba
iſta paucis forſan intellecta, breui ex-
plicatione illuſtrabimus. Materiam
hic itaque confuſe disiectam, quam te-
nebroſam (O Padh) propterea appellat,
nobis ob oculos ponit. Eandem ob
ſubtilitatem, adde & mobilitatem, aerem
(asoοoν) ſpirabilem (zyevukzrzsdh) fatum
(rvonv) ſpiritum (zydoua,) & vno verbo,
Potiora eius attributa complexus, cha-
os turbidum & cal ginoſum (aà S.α½=
E& αν “αας) appellat. Iam non re-
petam, quae de Chao iam olim cl. Prae-

ſes monuit, qui ex Himerio obſerua-

vit, idem eſſe nonnullis αια⁰ & Arτααιι.
Sane reliqua omnia, quibus rerum
principia hic deſcribuntur, apprime in
atomos, ſiue minima corpuſcula, com-
petunt. At eodem quoque ſequen-
tia collineant. Nullis enim terminis
cohibitos, & vagabundos, longiſſimo

tempore circumuolitaſſe, diſerte illa

oorpora dicit, amore vero poſtremum,
hoc eſt, motu, quo in ſe inuicem nite-
bantur, coaluiſſe. Materiam autem
ſubtilem, (ꝗquam æveνναο b ſubtilitatem

vocat, vt vel exinde patet, quod in
proprie ſic dictum Spiritum ο αονν
& miſtio non competat) ita coaleſcen-
tem udr produxiſſe ait, hoc eſt, maſ-
ſam illam, omnium rerum ſemina com-
plexam;, ex qua illa ſuo ordine poſt-
modum educta fuere, quam limum,
(iXν) & aquoſae mixtionis corruptio-
nem Philo interpretatur, quod mix-
turae terraqueae ea ſimillima videre-
tur, ſicut & Moſes eandem ob cauſam
modo terram, modo aquam molem i-

ſtam appellaſſe videtur, vt ſuo loco

magis luculente oſtendemus. Non pu-
to, vel a vero alienam iſtam verborum
Sanchoniathoniseſſe interpretationem
vel ea admiſſa, affirmari poſſe, Phoe-
niciam Philoſophiam corpuſculari fu-
iſſe diſſimilem, quod oſtendere iſta oc-
caſione contra doctiſſimum Virum pau-
cis volebamus, vt iſta ſcilicet, qua meri-
to venerabilis nobis Philoſophia cor-
puſcularis eſt, antiquitas atque cogna-
tio, qua diuinas propius attingit origi-
nes, ſarta ei, & integra conſeruaretur.
§. III. Hancce Philoſophiam ſecu-
tum quoque ex antiquiſſimis Graeciae
Sapientibus HERACLITVM fuiſſe,
peculiari Diſſertatione olim cl. Praeſes
meus oſtendere coepit, quae tamen vl-
tra Principia non proceſſit, quae Hera-
clito quoque fuiſſe minima, ſiue atomoæ,

modo Vupuarian, modo ignis, modo

aeris nomine appellata, oſtendit. Quid
pergere atque pertexere telam, quam

exor ſus fuit, hactenus prohibuerit, ne-

ſcio, ipſemet mihi interea gratulor,
nactum me eſſe ex modo allegata Diſ-
ſertatione argumentum, in quo veſti-
giis eius inſiſtens, vires meas experiri,
& profectuum in rerum naturalium
ſcientia, experimentum dare valerem.
Principiorum nimirum cognitionem
ipſa excipit vevρρορerumque exprin-
cipiis originis explicatio: quam ita
dediſſe

Geclle Herac
umn iniſls
14 corpuleit
ſele compole
Pro Virim In
I Non
ſine rigines
rocee
Igue ſun c⸗
innurnerisn
Vis Conſtitn
Obruſioris i
git. Hoon.
tur, quopt
Gant, ſbi
ſtiruant isi
luumespart
A Pone
De motu i
inde de en
verſs eius
potictmun
Herachtie
tur Duutar
Penitut er
orunqu
manmtennc
niraeter/
lum eum.
Wels
Wreundu
bro Een
terichd
ra, „.
xhy
ie
Lib. I
. 63
Mun ayn
Rod e
O
r
w

4
et, guod in
mn onurhe,
1n Cokleſcen.
oceſt, muf.
Atemine CON.
oraine poſt.
luam Iimum,
6 Corruptio.
„quod mix-
lima widere-
mobcauſem
im molem 1.
Vt fuo loco
us Nonpu⸗
n verborum
Dretationem
olle, Dhoe.
lenlarifu-
Cereiſtaoc-
Virumpan-
qua meri-
Cophin cor⸗
Ne .
ngit origi.
tuatetur.
ümn ſeed⸗
is Grnecige
VM fuiſte,
ncl Prueſes
etamenyl.
quue en-
ſuemmut,
nis, mmoc,
ndit. Qid
lm, quam
buerit, ne⸗
geatulon
egati Dr.
quo ſeli⸗
expelith
aturalium
Valetemn.
mitonem
terprin-
Gam Il
decil⸗

7 .. . .

dediſſe Heraclitum, vt hic non minus,
quam in ipfis principiis conſtituendis,
ad corpuſcularis Philoſ phiæ praecepta
ſeſe componeret, breui difſertatione,
pro virium mearum modulo exponam.
G. IV. Non poſſe alia ratione αααν
ſiue origines rerum omnium, ex mini-
mis procedere, quam coeuntibus illis,
atque ſua coniunétione variis, iisque
innumeris modis facta, compoſita quae-
vis conſtituentibus, quiuis, etiamſi
obtuſioris ingenii fuerit, facile intelli-
git. Hoc vero vt fiat, motus requiri-
tur, quo propius ad ſe inuicem acce-
dant, ſibique coniunctae vnum con-
ſtituant disiunctae antea & ſeorſim vo-
litantes particulae, quae ο propter-
ea a Platone, aliisque appellatae fuere.
De motu iſto generatim primum, de-
inde de eius origine, denique de di-
verſis eius ſpeciebus, in rerum Geneſi
potiſſimum obſeruandis ex ſententia
Heracliti, erit agendum. Diſerte igi-
tur Plutarchus * otium atque quietem
penitus ex vniuerſis eum ſiſtuliſſe ait,
eorum, quibus nulla ſit vita, iſta eſſe exiſti-
mantemecontra motum, & quidem aeter-

mis aeternum, mortalibus rebus finien-

dum, eum tribuiſſe. Gemina habet Sto-
baeus ** in Eclogis Phyſicis. Nec prae-
tereundus Ariſtotelis locus * in Li-
bro de anima. Vbi de principio ma-
teriali Heracliteo verba faciens, parum

DE IGNE, RERVM OMNIVM PRINCIPIO. 859

illud corporzae ſubſtantiae habere, & in
perpetuo motu eſſe ait, moxque addit:
quod vero moueti, eo, quod mouetur, o-
gnoſcitur. Quorum verborum, primo
obtutu haut parum obſcurorum, iſtum
eſſe puto ſenſum: quod ſi vero ar-
gumentum petas, quo motus corpo-
rum euincatur, ipſum ſenſum eum ab-
vnde euincere dixerim, adeoque ipſum
id, quod mouetur, motus ſui argumen-
tum eſt., Nimirum idem hoc cum eo
eſt argumentum, quo apud Sextum †
ex Cynicis non nemo, quem Diogenem
fuiſſe, ex Laertio Diogene † conſtat,
vſus fuit ad motum demonſtrandum,
ille enim, cum propoſita eſſet a Philo-
ſopho oratio motum negans, tacite
obambulare coepit, opere & actu mo-
tum exiſtere, adeoque, vt Ariſtoteles
loquitur, r Kusaονv rα Kireο oſten-

dens. Quod maxime alibi etiam Phi-

loſopho probatur argumentandi ge-
nus, probatione non indigere, quae
ſenſui patent, docenti. Sicigiturmo-
tum Heraclitus ſtatuebat, ſic contra
Xenophanem atque alios, qui motum
obſcuris ſophismatibus impugnabant,
vt apud Ariſtotelem in Nenophonte,
Stobaeum in Phyſicis, Plutarchum de
Philoſophorum placitis, atque alios vi-
dere eſt, clara ſenſuum euidentia de-
fendebat. Luculenta ſunt iſta ſenten-
tiae Heracliteae argumenta. Quid vero

Hedn να õ
Tν 5)ο“ν Aaναιοα 6 Yααρτο T—0σα veXα.
„ ₰ 69 L. “²‧ 4, 5
xirno v“ ε A&ρο εαιτσι d1απ νςÜ bαοτπä α
Toi Oαιατοις απιεοmοο Plut. de Plac. Philoſ.
Lib. I. C. 23.
e 7 » „ —
**Hoaxeαα oei, es, Osd E Jeny

G7V7 ⸗7 — „ .
0α dunpet, zi αα ο r ς raανα &απαυι.

Stob. Ecl. Phyſ. L. I. c. 22. p. 40.
*** Ra. àοnHααοα r dονσ ehα
Ouæl ry Poxviv, sireo Tov dvaboklagiy,
e αν ε, α dιαοαιονατ
ror ον bρ dαςα r d ναρν αHιroεα+à

Pisdoαεov. *νασιαι τι rαd νατο νdbkh-
Wero à o w)XhXi. Ariſt. de An. L. I. c.2.
† Taν†—o& Tos α ροονϑaεα Oαιρυα0οααιr
T0νατDτ⅝△a Tς aνονρουρ Rνο, ιααινεα;=
bierarme. Sext. Emp. Pyrrh. Hypot. Il. 22.
AiX[n ννανυτιιäd Ti éοτασöGςυ ees .α e Te
ivn*ος RMνο 8y Aρααρννατ Aα ₰
.Gaidiger. so‿ν„νu .⅝ dd ri, teveiα
raρσιαα τι bααιHnνιεισασ εινα
ti oνα+¹iHs α (° Aio†ρ) roο Trο*
éinbναντ νπυιας ι αtν Aαααα 7 epie-
r Aτ.1; . Diog. Laert. L. VI. Segrn. 39.

Q 9 2 Theodorito

5.13.

860
Theodorito faciemus, qui in The-
rapeuticis * Vnum eſſe dicit Vniuer-
Jum ex Heracliti ſententia, motu deſti-
tutum, & terminis ſuis circumſeriptum.

Venit igitur mihi aliquando in men-

tem, aunnroe apud eum librariorum
culpa ex acνοοο factum eſſe. Forte
tamen ad id ille reſpexit, quod a ſe mo-
tum non habeat materia, nec adeo ab ae-
terno moueatur: Cui interpretationi
fauet, quod Plutarchus ait, aeternum
motum rebus azternis,terminabilem vero
rebus mortalibus, Heraclitum tribuiſſe.
§S. V. At diligentius paulo, vnde mo-
tus ille materlae ex Heracliti ſententia
aduenerit, diſpiciendum. Palmaria iſta
quaeſtio eſt inter praecipuos Phyſicos,
maxime autem eos, qui corpuſcularem
amplexi fuerc Philoſophiam, magno
ingenio, magno conatu agitata: non-

nullis materiam ipſam a ſe motam eſſe

ab aeterno, ſiue vna eius pars alteram

ab aeterno impulerit, quae Alexandri

Aphrodiſienſis, aliorumque fuit ſenten-
tia, ſiue, quod Epicurea ſchola mallet,
impetu & pondere ſuo omnes mate-
riae partes deorſum latae, declinatio-
ne quadam facta, in ſe mutuo poſtremo
irruerint: aliis vero melius ſentienti-
bus, primum motorem mentem, omnia
impellentem & diſponentem, reéte ſta-
tuentibus. Poſteriori ſententiae He-
raclitum noſtrum adhaeſiſſe cl. Prae-

ſes in Diſſertatione ante allegata de-

fendit, iſthuc trahens, quae de iua-
uν“ n Heraclitea Philoſophia obſerua-
vit, iuxta quam omnia omnino fieri,
omnesque adeo motus, quibus & Ge-
neſis & diſſolutio peragitur, ab illa pro-
cedere Heraclitus ſtatuit. Otium ita-

PARS. LX. HR ACLITVS COAP. VI. F. I. PHVSICOA
que hie nobis feciſſe poterat, niſi du-

biis quibusdam hic ſatisfaciendum eſ-
ſet, quae ibi diſputatis a Viro quodam
docto oppoſita, & per litteras cum eo
communicata accepimus. Viſum illi
fuerat parum firmum, quod ex Hera-

Clitea vocis iναoνοdιäßf explicatione de-

ſumtum fuerat argumentum- nam cum
eam ARαo ille dicit, per Aéν non men-
tem neceſſario, verum modum & .-
&σν intelligi. At neſcio, an iſtam expli-

cationem patiatur locus Clementis A- Strom.

lexandrini, vbi expreſſe motus, per V. p.599.

quos ex igne aer, & ſic deinceps reliqua
elementa naſcuntur, à dirigente omnia
Xéννο. ſiue DO (bnꝑẽ r& donn 75νντα Aöé-
7& αν) procedere dicuntur, qui
ι° ι NαιαναονoαoI v0αν bντ† rerum Opi-
Ffex propterea a Stobaeo appellatur. At-
que hinc eſt, quod Amelius *, Plato-
nicus Philoſophus, Heracliti Aésνäa eun-
dem eſſe exiſtimet, qui fuit Platoni &
Ioanni Euangeliſtae, per quem omnia
condita fuere. Si X itaque eſt,
dytispyô ααο Heraclitea uaααααα
non video amplius, quid noſtrae ſen-
tentiae obeſſe debeat: quam Liuium
quoque Galantem, in comparatione

Theologiae Platonicae cum Chriſtiana, iII p. .

amplexum eſſe, dum Heraclitum inter
eos Philoſophos refert, qui Deum ſum-
mum, omnium parentem, ſenſerunt eſ-
ſe illud neceſſarium, &αααdgα illam, ſiue
inaputvn,] quod ante omnia fuerit.
Et certe non raro aliis quoque Phi-
loſophis nanα & auuαρaν nomi-
nibus, ipſe Sümmus Deus, qui neceſ-
ſario eſt, & a cuius lege omnia
pendent, appellatur. Stolcorum e-

am in rem fuſſragia cl. Praeſes loco

* Avat Toταdι Aρ⁵οα reregac at
voy. Theod. Ther. IV. p. 58.
* Kæ] gr & dpa n, Mν⅜ν kah ,
i wraα rα νανααιαιτ—ws , , .

jgau er & à*ααα, Wα v» d e Bao-
ag &α à* & rTâ râ aενü Tebe Teα
dgia o Bedy es. Xα Oecy ,οαρσ². &c.
Amel. ap. Euſeb. Praep. XI, 19.
allegato

Aegato
Platoner
thagora
lubere
4euenn
ſue en
dampan
Cundin
Fut, vun
ſdiuer
nSs)
Praeten
Deuma
zit t
yero, v
tineren
quotno
busfart
flcation
Nele
Acad O. Ccero
El c eiſte
olſt⸗
gulſf
t1onen
monio
docti
cliteas
Aam!
e
ine
yel
Tet.
Plat.

34
Niyen
&
tch
nme
Wa

4

.

4
rat, il d
Gendun el⸗
1 quochm
eras cum eo-
Viſim il
od ex Her
ientione ge-
n:namcum
nonmen-
odum & .
iſtinerpi⸗
DementisA- trom.

Motus, Per V p59g

Cepsreliqqun
ente ommig
en. M.
untur, qui
rerum Odi-
pelatur At.
S * Plato-
ie, eun.
t Phtoni &
em omnia
taque eſt,
dugnuf,
oRrae ſen⸗
n Lium
mpararione
Chriſtungnnp,.
Llituminter
Deumfum-
enlſerunte
Hillam, ſine
min fuerit⸗
loque Pli
. nomi⸗
Gi neceſ.
ge OmINI.
Moorum e⸗
geſes loco
—
oir.
18 ,
. ⸗ Ac.

Alegmm

DE IONE, RERVM OMNIVM PRINOIPIO. 861

allegato collegit. Addo ego ipſum
Platonem, qui, vt Proclus* docet, Py-
thagoram ſecutus, quicquid fit, cauſam
habere docuit, cauſamque iſtam, -
naeuduny dicit, &αGeo, hoc eſt, fatum,
ſiue Deum, (ſic enim hic interpretan-
dam particulam αeſſe, ſequentia euin-
cumt, in quibus cauſam rerum, quae fi-
vnt, vnicam ſtatuit, quae gemina eſſet,
ſi diuerſam a Deo cνuoοοαο äic facere-
mus.) Nec Autoris Tibri de mundo
praetereundus eſt locus *, qui diſerte
Deum dvdgum, h. e. necesftatem, vocari
ait, vt qui ſit res immobilis, uagumn
vero, vt qui coniungere omnia, & con-
tinere nullo impediente, valeat: taceo,
quomodo men gakeézne, & aliarum, qui-
bus fatum deſignari ſolet, vocum ſigni-
ficationes idem autor Deo applicet.
Nec Latinis hoc ignotum, teſtis adeſt

Acad Q. Cicero: Interdum, inquit, Deum ne-

L. I. c. 7. Cœsſetatem appellant, Zur nihil aliter

posßt, quam ab eo conſtitutum ſit, inter
qudſt fatalem & immutabilem continua-
tionem ordinis ſempiterni. Sed teſti-
moniorum eam inrem ſatis: Ad Viri
docti dubia redeamus: illi ergo Hera-
clitea éααορααι nihil aliud eſſe videtur,
quam Empedoclis αααν αα Per
quae omnia coaluere. At manifeſte

hic, ſi quicquam ego video, fallitur;

ipſum enim Ariſtotelem * autorem

habemus, ea, quae per σαν & vα ⁵
Empedocles explicauit, per Soin & eyvar-
Tiodhenias ſuam explicaſſe Heraclitum,
vt adeo cα ſua huic Empedocleae =
Ala & vdusloco fuerit, qua quidem de
re, inferius ſuo loco pluribus erit agen-
dum. At ex eo forte magis ſolide vir
doctus mentem aeternam, cuius nu-
tu materia moueatur, non agnouiſſe
Heraclitum, concludet †, quod omnia
perpetuo mutari, & fluminis inſtar la-
bi dicat, quo argumento naturam di-

vinam a Democrito tolli, colligit Cice- L. I. de

ro: Cumque, ait, idem omnino, quia N
nihil ſemper ſuo ſtatu maneat, neget,
ſſe quicquam ſempiternumn, nonne
Deum ita tollit omnino, vt nullam o-
pinionem eius reliquam faciat. Nec
repugnauero, fluxum illum, quem
omnibus tribuit Heraclitus, in Deum
minime competere. At in eo prae-
ſidium ſententiae meae ſupereſſe vi-
detur, quod per r& arra & 1 X
nihil aliud Heraclitus videatur intelle-
xiſſe, quam res materiales atque ſenſi-
biles, praeter quas alias quoque diuer-
ſae naturae dari, iſto zaαιον nomine
minime comprehenſas, vna cum aliis

* M ια ϑ% rMXXι rοιστναανοασι
saνανπτπνοσ vrpvscvo νσ diriag Yi-
reαοα ng, 6cs ipagusn zxris a
10lς vv̈ερ+ρα,αοJecv. Procl. L.2. ad Tim.
Plat. p. 80. W
*Oiua, α α rαdαρο α Ado T
XρραοRMοτπ —ͤ J (r heer) οοα an
To g&aννιυ. αααοααια ₰% .αυ!dr Aociy 2
aoι dαοτιο ren gakd ₰ 7
õ r, ey Toig Sαα
dracorwα.. Moigan, uev a τ eαι.
Nα11. A. Lib. de mundo c. 7.
"* Ka) Hoceâρνrs arrοαν ονονααιs
pev α rνααρατοσοαααοoνv

viaxv, oπdνστà àοN d piy ire e Sean-
TIasι ποας. ασ EpW,b9α.. Ariſt.
Nicom. VIII, 2. D

† P, rà Xαντααπωmmοαν. Laert. L. K.
Segm. 8. é, τ oαααο νυobHναυ r³⁰α orrα
ναυdαριι1äauοαο Zimplic. ad A-
riſt. L. I. de anim. Aéαπ οοdHνuαα α⁵ 5971

ræa &. Plato in Cratyl. Idem in Theaeteto
ait: zar†*ααανuL—οαwHHâz hαοαεασ
avr ciuvαιορααο Tα πντπ. 7 Ammonius init.
Comment. ad Categor. Ariſtotel. Heraclito

. . „ . 2— „
tribuit dogma, éaνασρι Kα on 1ο Hανα =

ve dταιν.τrοι. .
Q◻ 44 3 Philoſophis

at. De-
or.

362 PAxS IX. HERACTVS CAp. I & I PISCAa.

Philoſophis tamen admiſit. Teſtis lu-
culentus nobis hic Proclus“, qui mul-
tos Philoſophorum ea tantum, quae ex
materia condita ſunt, r8S gaz -nomine
comprehendere docet. Et ne de He-
raclito dubitare poſſimus, manifeſtum
eſt, ĩipſi æaa eſſe res materiales, & xé-
, Oomniaque, quaein eo funt. Sa-
ne enim, cum omnia per contrarieta-
tem fieri dicit, apud Diogenem Laer-
tium*, ſtatimque ſubiicit, omnia flu-
minis in morem decurrere, nonne ipfa
res, de qua loquitur, per omnia mun-
dum ſenſibilem, & res gevozutναas intelligi
prodit? Et quid multa, cum diferte
iſtam Heracliti mentem efſe, probet A-
riſtoteles * in Metaphyſicis, vbi éony,
ſiue fluxum Heracliteum ad αιααα
h. e. ſenſibilia, manifeſte reſtringit, il-
lamque Heracliti ſententiam Plato-
nem quoque olim amplexum eſſe dicit,
quod etiam facit Sextus ** in tertio
Hypotypoſium. Hinc recte Stobae-
vS † Heraclitum cum Pythagora at-
que Thalete quoad hanc doctrinam,
comparat, qui omnia decurrere &mu-
tari dicentes, mentem immutabilem
propterea non negabant. Atque ita
non tantum locutus ipſe Plato fuit,
quem in Phyſicis fuiſſe ſecutum Hera-

clitum, autores graues teſtantur, ve-
rum ſimilia quoque cum Heraclito
Empedoclem, Protagoram, aliosque ſa-
pientes docuiſſe, autor eſt †, quorum

nullus merito ſuſpectus eſſe poteſt hae-
reſeos, quae mentis aeternae exiſten-

tiam negat. Non minus itaque recte
Heraclitus omnia decurrere dixit, ad
ſenſibilia reſpiciens, quam Parmenides
omnia immobilia, ſi quod Rad. Cud-
vvortho videtur, mundum intelligibi-
lem hic, & Deum, rerumque in mente
eiusideas intellexit. Neceſt proinde,
cur meae me ſententiae poeniteat,
quando doctrinam Heracliti, qua mo-
tus, quibus mundus iſte coaluit, 0˙“
αααραοπο fieri dixit, ita accipio, ac ſi
motibus iſtis praeſidere diuinam men-
tem ipſe docuiſſet.

S§. VI. Motum autem, quo Praeſide

mente diuina pnreot procedit, dupli-
cem mihi Heraclitea Philoſophia ſup-
ponere videtur. Primum ααbiοτ—r-
† † voce deſignatum puto: qua
elementorum in ſe mutuo conuerfſio-
nem, quam trantelementationem Ari-
ſtotelei interpretes vocare ſolent, ſi
quis intelligi exiſtimauerit, nae ille
mentem eracliti parum feliciter
hariolabitur. Puto ego, Heracliteam

* T & T VXαν οοναπααιoον †σο rαπια
απε.. Proclus in Plat. Tim. L. II. p. 1008.
** Pic αοσ rdrrà &1 Sαuι⅝ετιαι αρα
brαι τοτ—t* dinr. Laert. 1. c.
* 'Ej vé* 1ε vρ ουνυρN⁵evαααου r ατον
a†ταπιαο ( „ατοä) α Taααςραμ-Xeα—
Tatοαςρdb*âαςαα A dhντ+—%ν †αον οιιWτι α
Ses ſav. Ariſt. Met. L. VI.
rr*TevàαHαα. ö*aναοτ—dhe&
& r ναρνι⁰ιαιντ ααα νατα
a . Sext. Emp. Hypotyp. L. III. c. 15.
Oiαά,ταd ρ MοτKhατπνIs ονs &, Nαα☚
rg& Sνανραταο Ercsin’s, ατιαα Eésrαα α
gaxhατα re er, αιοοτ*να Aéſa-

aν, αb*σεsXXα aσααιορυραρ -
Orvavto. Stob. L. I. Ecl. Ph. c. 14.

if Bu ε Dogd‿ i**νατ.νυd . xoar
cecοa ροα¾ι π ραοιαυποιHα Pa-
. „.

„ „ — 7
Mt d7a αNαοοοααι wτà. &α⁰
,,ANy/ „ „ 2ON 7 7
doρα¾ον ε,, να*ειονταο. 0αSe=
g rga7τ ας αο νσαι+⁵0ο πνταοαυ-
d, SoHα⅜ααοορα⅜ρ, eααααοR ⁹.ꝝ 9 iT6anα-
7 , . Pxt. „ς, Xασ Tν WoiGWτσd α

„ — * 7 5
æαοςτιπ ——w4αοσιο Wααιουα Kaonucwdiag tH

igap v. Toavuανορdblzας ναρ⅜ &c.
Plat. Theaet. p. 1I8.

III Aαι r svαπιaιπονο oué 1
Sia. Diog. Laert. X, 7.

Nraſiorgem ij

armum
tonorum,
bat, inter
jerſsque
rarias aG
WMea Con
nes haß⸗
7 Ar, 70
non eoru
mutuo ců.
potius
tunh, & in
Qant woce
uod 1er
Celgnle
ur: N 8
Eihucisa
Gltu ¹
frontibeu
is wriln
bs id e
4Prickm
ex (icea
guer⸗
doclem
proind
oclen
ſuaſiſle
ne l
da §

6
Ta;

ntur . ye⸗
Hericlt
losgdeſt
Pquorum
teſthae.
exiſten.
ue recdte
Girit, ad
rmenides
dad. Cud-
neligbi⸗
In mente
proinde,
Ceniteat,
qua mo⸗
it, 449 7
i0, ſ
m men⸗

Praeſide
„dupli-
Min ſup-
nz
qua
werſo.
n Nr.
ent, ſi
hue ile
liclter
cliteam

—

art-

Our.
651
Gn.
Aeug.
mni,
aczi,
. E.

NN 4

PE IGNE, RERVM OMNIVM PRINOIPIO.

vavwr¹εοντ+unα nihil aliud eſſe, quam a-

tomorum, quas ipſe runuaa appella-

bat, inter ſe mutuo arietantium, ad-
verſisque motibus ſeſe impellentium,
varias agitationes. In qua ſententia
mea confirmor eo, quod ipſe Dioge-
nes* svæſſiéæ appellat, quam zvarrio-
vcormy vocauerat. Evaiſſiöérs autem,
non eorum, quae contraria ſunt, in ſe
mutuo conuerſionem ſignificat, ſed
potius contrarium diuerſorum mo-
tum, & inclinationem. Eodem ſpe-
Gtant voces αο R ορ quibus id, per
quod rerum generationes eueniunt,
deſignaſſe Heraclitum, idem ** teſta-
tur: vt & inſignis Ariſtotelis locus in
Ethicis ad Nicomachum **, vbi Hera-
clitum allegat, contraria & aduerſis
frontibus quaſi concurrentia, inpri-
mis vtilia eſſe, & ex rebus diſſidenti-
bus, id eſt, aduerſis motibus agitatis,
aptiſſimam harmoniam exſurgere, &
ex diſcordia omnia naſci dicentem:
qua ex parte contra ſentientem Empe-
doclem eum habere ait: vt mirum
proinde ſit, Aldobrandinum ab Empe-
docle iſta hauſiſſe Heraclitum, ſibi per-

fuaſiſſe: a quo errore, vel ſola eorum,

quae Diogenes Laertius de Empedo-
clea & Heraclitea philoſophia habet,

863
comparatio, eum liberare potuiſſet.
Sed & Proclus * maxime luculente,
bellum ſecundum Heraclitum omni-
um rerum parentem eſſe, docet: bel-
lum inquam, hoc eſt, aduerſum princi-
piorum in ſe mutuo irruentium mo-
tum: eaque in re cum eo amice prorſus
conſpirare Platonem, memorem fſcili-
cet doctrinae, in ſchola Heraclitea, vt

autor eſt Ariſtoteles, Diogenes & Apu- Nctor.
etaph.

leius, olim hauſtae, oſtendit.
G. VII. Dumiſto motuagitata in ſe p

verſimode ſibi mutuo non innecti non
potuere, vt adeo in ingentem denique,
eamque craſſam & confuſam molem

coaluerint. Iſta zbônννοσναι Heracliti eſt,

ſiue conſtipatio †, quam vna cum op-
poſita uacvace, ſie ρsαοοσο, h. e. craſſae
& indigeſtae materiae digeſtione, re-
rum generationem abſoluere docuit.
Specialius vero huius zunydoeο IO-
dum fragmenta Heracliteae philoſo-
phiae nobis deſcribunt †. Do-
cent enim, ignem conſtipatum primo
quaſi liqueſcere, & conſiſtentem, in a-
quam degenerare, aquam vero magis
adhuc conſtipatam, in terram verti.
Vel, vt alii de Heraclito tradunt † t,
ignem extinctum, gignere aerem, aerem

* Pic a, dsa nar Sa,r†οao *vovwvI7 . Diog.
Laert. IX, 8. Heſych. æ. οα. p. 19.
* N 2 / t,. „ /.
* Too αε Svαα1οων ν 1τι $ &S P—νονννα—
ev xαιπ.ο ρdͤ. νανRαοοwͤ ισον. Diog. Laert.
IX. Heſ. æ. οE . p. I9.
*rr Kaj wαα ½rο arrik ow ννααυνd

cov, Cn r&σm⁹öℳI S οοσιuuUh“ααν Aoοα—

viv, ατα.rαπ sa“ vine . sgcvαα

Hε rντs αι ε α Aτο¹„. Ariſt.

ad Nicom. VIII, 2.
t*“ IIMXαM ααςσινιυνιι hαnvn, =-
X2. c— , H .
1N&τ³+ſ%οε οo. Proclus ad Tim. Plat. I. p.24.
† Hoocα°οπd ⁰ uαρAaαοαπτι—☛
xraiſæ 6cuαα vevνο 7 Pivαεια.
Diog. IX, 8. OοανρεινSααοναεν⁄ονα

uvaν (10wv*πι Aτ zovα sαααννυα..
a rt αιX seαναow‚ ι. Ariſt. Metaph. L. II.
Aαααμ N α zuwvοναατιπ οο τ—dπ
. Heraclitus conſtituit ap. Hermiam Ir-
riſ. p. 178.
† uxvgHεαανοο τσ ρρροο , ναι
2„ 7 / X/
cvov Hι iρεαςονροο, ναο ε rοαο
i v r&εͤαa. Diog. IX, 9. & conciſe
magis Stobaeus : Hesτειẽ .α rαοαι
ao*α ri dναονοτ☚+ doασνσ e ag
TτατονιοννRιαιuοο Aν eς Aανα%ναεσε„“ς
vor Yiναiοανnu νNρ. Ecl. Phyſ. L. I. p. 27.
†II gο Sdn.αν d ο Psεαοας, α
ερ° aαα α ροσα Plutarch. v.
Steph. Poeſ. Phil. I. p. 137.
vero

1,6.
1 Slat 1CDiog. L.
mutuo irruebant rerum principia, di- III, 5. 6.

864 PARS X. HERACITVS.

vero aquam, quae eodem omnino re-
deunt. Conſtipatum enim ignem &
ρ‧Hααιιε, qui ita deinceps in aquam
abit, in prima iſta mutatione aeris na-
turam referre, non abſonum. Huius
autem doctrinae, niſi fallor, iſta vero
non abſimilis erit explicatio: Ignem,
hoc eſt, corpuſcula minima, ob agilita-
tem igneam naturam non male refe-
rentia, mutuis concurſibus paſſim co-
haeſiſſe, cum antea ſeorſim volitarent.
Cum tamen ita ſubito concreſcere non
poſſent, vt materiam plane ſolidam re-
ferrent, ſed aliquantum quidem ex
motu, quo prius fuerant ſeorſim agita-
ta, amiſerint, ita tamen, vt multum ad-
huc eius retinuerint, adeoque non ita
quidem mobiles, fluidaeque extiterint,
vt ignea eſt natura, deinceps in aliam li-
quidam naturam, in qua minor ſit agi-
tatio, qualis aquea eſt inter eas, quas
ſenſu percipimus, degeneraſſe. VI-
terius vero coaleſcentia, magisque
ac magis conſtipata principia iſta,
ſuamque adeo magis magisque agili-
tatem amittentia, ſolidioris maſſae,
quam terram Heraclitus vocat, faciem
induiſle. Ad hanc oννοονι ſiue ato-
morum in maſſam informem coalitio-
nem, omnino referendum iſtud Hera-
cliteae Philoſophiae fragmentum, quo

dicit, animabus (Loxia) mortem eſſe

aquam, aquae vero terram“. Quibus
verbis manifeſte, quod Clemens Ale-

CAP. VI. §. I. PHFSICA
xandrinus obſeruauit, Orpheum,
quem & in aliis plerisque ſecutus eſt,
expreſſit Heraclitus. Equidem ad

moralem ſenſum a Porphyrio * illa tra-

hinon ignoro, at eſt ea Eclecticorum
conſuetudo, vt allegorice Phyſica
quandoque interpretentur. Sane
idem, quod hactenus expoſuimus, do-
gma iis proponi, quamplurima non
ſuadere, ſed probare, argumenta vi-

dentur. Primo ipſe Clemens, qui ea

nobis ſeruauit, ita illa accepiſſe vide-
tur, duo alia loca eiusdem argumenti
ſubiungens. Deinde manifeſte rerum
permutatio, qua ptαoος omnium per-
ficitur duwuαναασααrοο eο Ordine hic no-
bis ſiſtitur, quo apud Diogenem Laer-
tium & Stobaeum deſcribitur. Maxi-
me vero Plutarchus hoc nobis perſua-
det, qui, dum ignem mortem ſubire ait,
dum aer gignatur, aerem, dum ex eo
fiat aqua, idque ex Heracliti diſciplina
ſe promere ait, ſatis prodit, ſe idem He-

racliti dictum in mente habuiſſe, quod

ex Clemente prolatum modo conſide-
ramus. Povæ itaque, ſiue anima, apud
Clementem idem valet, quod τ½ o, h. e.
ignis, apud Plutarchum; rerum ſcili-
cet omnium principium, quod ob fub-
tilitatem & agilitatem ſuam, vt olim a
cl. Praeſide meo oſtenſum, modo i-
gnem appellabat Heraclitus, modo ae-
rem. Idem nimirum eandem ob

cauſam oxi“ quoque appellabat,

Odαα οαασια.αι
Ssa“ οο νvnI dαα α* τIι²
iν &οπι.
&n 3' 60 α,. 70 & vaαρ ra-
y 066%²
& rSm ονIοο αεοα HHYαουννο.
Heawοα r&τοn α*ααι½ 782
Aν*αν* νͤ Xℳ Wexοα. daa=
Tos αρεραιοαoä Tdaτι daar O “v
veré νo νρρνοokopw.plrsſas e. α½
ι ox, Clem. Alex. Strom. VI. p. 624.

** Ilog ι Oroν αι ααας νυ
& = e S 1 oce, „
zSuz οναα aurn Oogct &α τπα e“ e =-
oντ7 5re ε r .τ νννπιαοςε ντιαν⁰
vere**ꝝ dàαιαραααειον οοονρd E-
vevei xο Bam igra, rois T7 ααι eo-
, αaαMM*α αττι—m ννvnριv T ορ—
gun dara ο νο. αναοαα Ono Hol-
XXeαι π. ap. Procl. ad Tim. Plat. L. I.
Orrientalium

Oicothliun
gvibis
tlem ſubſt
jta ab iis
naturarn
tuc, Itn.
ſunt obtu
motwique
ficare non
Confioma
Viciſim 4
Pit. Dun
Mültusin
Plicichme
ſa vocis
Phiuſgnu
baAriſto
Rrmaey⸗
alaua⸗
ab agul
Itegoen
Herocliti
pertenun
rem (ae
Cliteisne
guan
ſe hnp
Ninut
Wul
Ny
La
Ter
dent
adeo
Si ne
teum
Di
quonmo
Tet, add
dem ar
Tumi
algue
gendu
ox⸗
Vircl,

ecltus elt,

iken 14.

9*

ilatra-
ecicorum
e Phyſtca
ne
mus, do.
tima non
menta vi.
1ö, qui e
öſle vide.
rgumenti
ſtererum
um per.
lehiono⸗
em Laer-
Myi-
8perſun.
Ubireait
m ex eo
eipine
em He-
quod
Olge⸗
1n, aPud
m Kil-
obſub.
t Olim4
lodo i⸗
0do ee.
em ob
ellabat,

DDp ICGNE, RERVM OAMNIVM PRINCIPIO. 8565

Orientalium forſan imitatus ſtylum,
quibus e & νρ tenuem atque ſub-
tilem ſubſtantiam proprie notat, atque
ita ab iis ad ſpiritualem animae noſtrae
naturam ſignificandam fuit transla-
tum, vt ventum, tamen & ſi quae alia
ſunt obtutui noſtro minus patentia,
motuique magis idonea, corpora ſigni-
ficare non deſierint. Rem luculente
confirmare puto Ariſtotelis locum, qui
viciſſim ab hactenus dictis lucem acci-
pit. Eum enim pace cl. Praeſidis, qui
multus in eo explicando olim fuit, ſim-

pliciſſimum ſenſum fundere, obſeruata

iſta vocis uvxz in Heraclitea philoſo-
Phia ſignificatione, exiſtimauerim. Ver-
ba Ariſtotelis haec ſunt: K&αHoαXαα
οτ a oν vρ Omo 1nvp Vovd, Areg r;
dνναρdνkαd r. Sg, c TAXMDà ανσ⅝ιτοα, e,
οAdνοιονυιaοο ο nαασ coy g. Quae
ita ego explicarem: Rerum Principium
Heraclitus oxir, i. e, (ſubſtantiam
pertenuem, valdeque agilem) ſue ae-
rem (aerem enim νονazaαι*ι Hera-
cliteis notare aliunde norum) Ratuit,
ex quta omnia conſtare ait. Hançenim
eſſe mplicisſimam, & in perpetuo motu
conſtitutam.
G. VIII. Haec vero eſt αιιατα hoc
eſt, via infra ducens, cuius apud Diog.
Laertium, Heſychium, Lucianum &
Tertullianum mentio fit; qua proce-
dentia rerum principia antea ſeiuncta,
adeoque ιποα in vnum coaleſcunt.
Si naſcitur iſtud &ο ſiue Pnum Heracli-
teum: hoc eſt, maſſa vnitatis ſpeciem

prae ſe ferens, poſtquam, quae diuerſis
motibus antea ciebantur particulae, ſe-
orſim volitantes, ſibi mutuo implexae
coiuere. Has enim particulas ante
vnum illud eſſe, atque illud compone-
re, Heraclitus putabat, vt diſerte nos
docet in Eclogis Phyſicis Stobaeus *.
Vnde lumenaccipit, quod de Heracli-
to, Autor Libri de Mundo habet *,
eum ex omnibus vnum, ex vno vero o-
mmnia factum eſſe, docuiſſe. Ex omni-
bus vnum, inquam, ε e Tr απſ.
dum omnes atomi diuerſae figurae,
quas ?X οσ * & vocat Heraclitus,
in vnam maſſam concreuere: ex vno
omnia, aνο., qua de re mox plura
dicentur. Sane iſtum verum verbo-
rum Heracliti apud Ariſtotelem ſen-
ſum eſſe, nemo, qui totum locum con-
ſiderauerit, diffitebitur, vt mirum
proinde ſit, doctifſimum virum, R.

Cudvvorthum, ſublimius quippiam in Syſtem.
iſtis quaeſiuiſſe, dum autorem Libri de ntellect
Mundo, commendat, quod non tan- b.442. &

tum illud Heracliteum eg &ναατ—+tτνα,
allegauerit, ſed & ipſe egregie de ſummo
Deo docuerit. Hinc vero etiam ea,
quae alibi cl. Praeſes de Vno Heracliteo

illo, nec mundum hunc digeſtum iam,
atque ornatum, vt qui ſit ex vno illo, &
poſt illud, maniſeſtum eſt. Licet
poſtea mundum quoque, id eſt, maſ-
ſam illam, dν Conditam, atque

* Diog. Laert. L. IX. Segm. 8. vbi ediſſeruiſſet,
quornodo ex igne, aqua, & inde terra, vxvαρ Kie-
ret, addit: Kl †αντν ραεd “ τε¾ αταινν. I-
dem paulo ante dicit Heraclito, e ατον%α*α
