*duceretur. Adeo, vt poſtquam di- Lucian.
. in Hippia

viſus fluuius fuiſſet, (quod vnica no-
*Cte factum Lucianus ait) vtraque par-
c te tranſiri potuerit. Sunt, qui peni-
*tus dicant priorem alueum exaruiſſe,

cquibus tamen non credulus ego. Quo-

“„modo enim, id ſi factum fuiſſet, rede-
*untibus eis per fluuium tranſitus pa-
eccuiſſet?“ Inc vero genuinam eſſe
Herodoti ſententiam, male intellectam
Vallae,“ ex vetere ad Ariſtophanem
Grammatico patet, qui eodem modo

Merito hic incommoda viſa Stanleio verſio
Vallae: Caeteras autem ciuitates habitatas nihil-
ominus hbuic parituras, quam aliarum ciuitatum
tribus legibus parerent. Et Stephani nihilominus
eodem loco haberi quam tribus. Sed niſi fallor mi-
nus luculenter minusque Herodoti menti conſen-
tanee Stanleius: Vique reliquae frbes habitatae,
nibilominus in exiſtimatione eſſent, pro ratione
ciuium. Verum id quod res eſt nos hic repraeſen-
tamus. Id modo erat obſeruandum pro ααNονπι
&ν Setαοο Rεαapud Herodot. legendum cNονραα
de o ι6ε Sic enim omnia plana. Coalescere in
vnum corpus politicumvult Thales omnes lonicas

ciuitates, quarum communis curia ſit in Teo, ipſae
omnes non tanquam diſtinctae ciuitates, ſed tan-
quam vnius ciuitatis partes, & 8ο (quo nomi-
ne Athenienſes oppida appellabant ciuitatis iure
fruentia) conſiderarentur.

* Verba Herodoti rabrn zard T3 da-
vx Srganesα ruoy cvαa feteut,
αν 4 ra ραοααυιρπαιορ Tιρατv**1ʒ cb α
1 Apvαααι σ¾½ä vertit: In quam cum
introduxiſſet ex priſtino alueo fluuium, iterum e-

um, bbi exercitus traiectus eſſet, in ſuum alueum
refunderet.

rem

T. II. p.
504. C.

ad Ari-
ſtoph.

Nub.

V.

Contr.
ſept. d/
8.14/1
loquitu
Thales⸗
dicto:
ſeprola
quoch⸗
gubern.
toremn
vis ſe
Cabat
tyraoni⸗
1b alii
fuetata
Plicatun

Lucian,
in Hippia
T. Il, .
o. .

de C. D.

WBB —

DE FIVS IN EFPVBL. GFEFNDA PRVDENTIA „

rem omnem expoſuit, nihil parcens
laudibus Thaletis ob egregiam eius re-
rum Mechanicarum ſcientiam.
Infenſiſſimus porro Tyrannidis ho-
ſtis erat, atque ab ea non multum abeſſe
gquamcunque ſtatuebat Reip. formam,
Conv. Aua vnus aliquis rerum potiretur. Id
ſept. Sap. AOd ex Plutarcho liquet, ita eum lo-
r47,.C. quentem inducente: Quantum au-
loquitur tem ad eam translationem, idem mihi,
FPhales deO quod iuueni, accidit, qui, cum canem
dito a „Hſao petens nouercam feriiſſet, ne
epr laro ðſic quidem male cecidiſſe dixit. Cer-
guberas tte ſapientiſſimum ſemper iudicaui eſſe
torem na-“ Solonem, qui oblatam tyrannidem
vis ſpe-recuſauit. Et Pittacus ſi ſolus domi-
ea *enari non cupiuiſſet, nunquam di-
ab aliis Cturus erat, difficile eſt, eſſe probum.
fuerat ap-. Et Periander, quaſi haereditario malo,
plicatum. a parente accepta tyrannide obſeſſus,
*prudenter faciebat, quantum poterat
“enitens, vt ea ſe liberaret, optimo-
"*rum virorum vſus commerciis, ſapi-
“entes ad ſe inuitans atque Philoſo-
c Phos, &ab iis inuitatus viciſſim, ne-

. CA P. MAX.
DE SCRIPTIS THALETIS.

I. 1. . 23. VIder quibusdam nihil omnio ſcri-
SWZ pſiſſe Thaletem * Laertius affirmat,
Gripta ei tribuunt varia.
De naturali Philoſophia: † Diſerte
c. II. enim Auguſtinus ait: Vt ſucceſſores
adde Vi-Etlam propagaret, rerum naturas Tha-
truv.X,j letem ſcrutatum, ſuasque diſputatio-

L. VIII.

Amkli⸗ nes litteris mandantem eminuiſſe.
Phys 1.. De Mrologia nautica: Cuius Sim-

6. Plicius meminit, Phoco Samio adſcri-
ptum ab aliis.
Diogen. De punctis Tropicis & dequinoctiali-
Laert. Lbus, quorum tractatuum vtrumque La-

* que admittens aleae plenum ciuis mei
*Thraſybuli conſilium, qui illum, vt
eorum, qui maxime eminerent, Capi-
ᷣta decuteret, hortabatur. Tyrannus
enim, qui mancipiis quam viris prae-
* eſſe malit, colono non abſimilis eſt,
*qui loco hordei locuſtas comportare
*& auiculas voluerit. Vnicum bo-
*„num, quod arbitraria huiusmodi do-
minia, in innumeris malis, habent, ho-
nor & gloria eſt: ſiquidem bonis quis
”*ita imperet, vt inter eos optimum til-
*Ium eſſe appareat. Qui autem ſecu-
ritatem in ea ſtatione neglecto hono-
re quaerunt, digni ſunt, qui non ho-
*minibus, ſed beſtiis praeſint.
In eodem Sympoſio ſequentem in Plut. T. Il.
modum de Monarchia, Democratia & . a52. 4.
Oeconomicis philoſophatur. Beatus Stob. 8.
cſt princeps, qui naturae ordine ſenex
moriatur. Optime ea condita Respu- Plut. T. II.
blica eſt, inqua neque diuitiis affuunt S. 4. F.
ciues, neque pauperie opprimuntur. O- ut rit.
Ptima ea eſt familia, in qua Hero tran-p. 155. C.
guillam maxime liceat degere vitam. Stob, l.83.

ertius concinnaſſe ait Thaletem, exiſti-
mantem, facilia intellectu cetera eſſe.
Eaque eſſe mihi videntur Aſtrologica
ſcripta, quae Lobon Argiuus, qui de ap. eund.
Poetis commentatus eſt, ad verſus CCLaert, I.
complexos fuiſſe ait. 34½
De Meteoris, Metricum opus, Sui-
dae eſt memoratum.
Temporum ſuorum hiſtoriam ſcripſit, LVI. p.
ſi fides Ioanni Antiocheno, inquienti, 200.

1a Thales „Caſtor, & Polybiu , ſeri- loquitur

autem de

ptorex ſapientisgſimi, & poſt hos Herodo- Croeſi
tus Hiſtoriographus, prodidere, ſed hoc adverſus

23.
poſterio-
ris etiam
meminit “ n n dertm
Suid. alium quempiam eius aetatis, ſeripſiſſe ait, 7 6ao

*In ea ſententia Themiſtius quoque eſt orat.

XXVI. p. 37. Ed. Harduin, qui nec Thaletem, nec

Cyrum
expeditio-
ne, eius-
que euen-
tu.

8& Av&αοαιανι dF”o αHν*αα XWαα Néρv Sοραρ
*α, eρ Oασ⅞âρνυυρvαs .αε⅜⅝οℳ̈.
† Huc ſpectat etiam opus 7ο αοα cuius
librum II. allegat Galenus de humoribus.
forte

26 L A4 P. AI.

forte aeque probabile eſt, quam alte-

rum iſtud, quod ait, Herodoto nempe

antiquiores Polybium & Caſtorem
eſle.

Adsneva, * (quorum ea, quae a Laer-
tio citantur, moralibus eius ſententiis
ſupra inſeruimus: ad iſtud enim genus
ſpectabant, plebis inſtructioni inſerui-
entia,) verſuum folutorum genus, ad
proſam accedens propius. Vnde duo
Poetarum genera Demoſthenes facit,
796 eͤνoτα π% Aà μα, V Caſau-
bonus obſeruat, h. e. illoc, qui metro
Joöribunt, & eos, gui liberiore carmine
nec metro nimium adſtricto ludunt.
Quicquid Laertius in VII Sapientum
vitis ex eo genere allegat, non ex Poe-
ta aliquo defumtum videtur, ſed ab
ipſis ſapientibus profectum:

Ex Epiſtolis eius duae tantum ad
noſtram aetatem peruenere, a Diogone
L. I. ſ.43. Laertio conſeruatae:

CAP.

THALES PHERECVYDL Laert. I.
*Audio te primumlonum de diuinis 43.
*rebus apud Graecos quaedam editu-

„rum. Et certe recte publicae po- zner⸗
*tius Bibliothecae opus tuum, quam aàlio ſen-
lu inter-

Priuatis incertisque hominibus Com pretes
*mittendum eſſe ſtatuis. Equidem ſi Laertii
tibi gratum id eſſe cognouero, Iluben- accepere,
*ter tecum de illis, quae ſcripfſiſti, agam, à quibus
ac ſi quidem iubes, adte Syron mature con
*Proficiſcar. Neque enim vel ego, vel qum eſſe
*Solon Athenienfſis, ſapientes merito putauit
audiremus, ’, nauigio Cretam qui Stanleius
petiuimus, viſendi gratia, Aegy-
*Ptumque penetrauimus, vt iſtic Sa-
*„Cerdotibus & Aſtronomis congrede-
remur, ad te non pari ſtudio nauige-
„“mus. Veniet igitur & Solon, ſi an-
*nuas. Namque tu, loci illius amore
detentus, raro in Ioniam tranſis, ne-
* que peregrinorum hominum deſide-
*riotangeris. Nos autem, qui nihil
*ſcribimus, Graeciam Aſiamque pera-
*“grando tempus conſumere ſolemus.

XII.

DE AVDITORIBVS ET DISCIPVLIS EIVS.

nid A. Rimus Auditorum Thaletis, & ſe-
Euſeb. ctatorum, cuius aliqua fama ſit qui-

Praep. X. dem, Anaximander fuit, Praxiadis fi-
vlt. La- lius, Mileſius, qui Polycratis, Samii Ty-
*rt. II. I. ranni, florebat aeuo.

Mileſius quoque, Euryſtrato genitus, inChron.
qui iuxta Euſebium circa annumIIO-
lympiadis LVI celebris fuit. Anaxi-
mandrum ille & Parmenidem audiue-
rat. Thaletis tamen ſe diſcipulum quo-
que extitifſe ipſe fatetur, in quadam ad

Proximus ei Anaximenes eſt, ipſe Pythagoram epiſtola.** Apud
* Putem ego ει 0να eſſe, quicquid ſapientiage mnes illas epiſtolas, quae Democrito, Soloni, Tha- Ea 4

ſuae verſu prodidit Thales, accenſet autem Plutarch.
Lib. quare Pythia orae. fundere deſterit Thaletem
Orpheo, Heſiodo, Parmenidi ,„Xenophani, & Em-
pedocli, qui philoſophiam ſuam carmine tradi-
derint & Suidas r. us‿†τ†—+Bñͦgαο* & loαρνεισ ;
um egiſſe, ait. Vt cauſam non videam cux Adéͤ;-
tαν peculiare Thaletis opus eſſe ſtatuam.

4

† Thaletis Epiſtolam ad Pherecydem, quam
Laertius produxit vegeν ſibi ſuſpeéctam dicit
Huetius Demonſtr. Euang. p. 77. Et loſephus Sca-
Iiger Epiſt. CCCVI ad Euerardum Vorſtium, o-

leti & Pittaco apud Diogenem Laertium tribuuntur,
multis argumentis, ait, ſe probare poſſe, eſſe conſi-
ctas a Graecis, quibus nunquam, vt ait, mentien-
di voluntas aut facultas defuit. Simile indicium
de plerisque aliis Epiſtolis quoque, quae in vitis il-
lis Philoſophorum paſſim producuntur, tulit cl.

Bentleius in Diſſ. de Phalaride.

*X Ex Anaximenis Epiſtola diſerte non liquet,
vel Pythagoram, vel Anaximenem Thaletis Diſci.
pulum fuiſſe, hoc ſaltem ait, venerationem mereri
tanti viri memoriam, & ſtudium afliduum eius in-
nenta,

Neque

Laert.
3⁵.
Pauſan.
PpocicY
V. an
dl.

lLaert.
d77. ſl

ketau.
Rat.

12.

laert, l.

4˙.

Hie
alio ſelt⸗
ln inter.
Pretes
Laettii
Aeceere,

4 quibus

nChron,

Apud
aert.

,11,544.

DE AVDILYORIBVSE
Neque prohibet quicquam, quo mi-
nus, praeeunte nobis in ea epiſtola Ana-
ximene, Pythagoram quoque in Tha-
letis diſcipulis cenſeamus, Italicae ſe-
ctae autorem: qui a teneris inde my-
ſteriorumreligionis ſolertiſſimus rima-
tor cum eſſet, primo itinere Miletum ad
Thaletem contendit, quemoptime ſtu-
dia ſua promouere poſſe ſperaret,
De Vit. NXVIIIuum, Iamblicho teſte, aetatis an-
Pyth-l,2. num nondum jeo tempore ſupergref-
ſus. Vt adeo, ſi Euſebii de natali, & So-
ſicratis de aetate Pythagorae octogena-
ria, ſententiam ſequamur, (ceteri enim
quo magis excedunt hoc tempus, eo
ifficilius eorum inſtitui conciliatio
poteſt) factum hoc circa ſecundum O-
Iympiadis LIV annum eſſe oporteat,
qui in LXXXII incidit Thaletis an-
num. A Thalete igitur rudimenta ex-
cellentis illius ſapientiae accepit Pytha-
goras, quam conſecutus poſtea fuit.

CAP.
DE MORTE
Laert. H, AXU ſummam aetatem cum peruixiſ-
Pabin ſet Thales, honore & ſapientia au-

phocic c. tus, primo Anno Olympiadis LVIII
V. Kn. p. deceſſit, (quo tempore, autore Pauſa-
8II. nia, Archon apud Athenienſes erat Er-
xiclides,) dum Olympicos ludos ſpecta-
ret, aeſtu, ſiti, grauisque ſenectae op-
preſſus onere, quam ad annum vſque
Laert. ib. X CII perduxerat. Laertius cakculo
S37. fn. deficiens LXXXVII tantum ei tribuit
annos, cum antea tamen agnouiſſet
XXXV eum natum Olympiade eſle.
Petau. Petauius vero excedit calculo, dum ad
Rat. finem vſque L VIII Olympiadis aeta-
temp. L, tem eius producit, qui verus eſſe ne-
quit, cum Olympicorum ſpectatorem
obiiſſe Thaletem conſtet. Magis ad-

7 DISLOIPFFLIS EFIVS. 77
Nequeid Iamblichus diſſimulat:Tha- I. «.
Tes, inquit, libenter eum accepit, ad-
“miratusque tantum eum reliquis
*„Praeſtare adoleſcentibus dixit, vt fa-
*„mam quoque, quam de eo acceperat,
*id ſuperaret, & quantum potuit Ma-
*thematicae ſcientiae“ ipſi impertitus,
*2 etate ſe excuſans, atque imbecillitate
*ſua, in Aegyptum vtubiret ſuaſit, vt
cum Memphiticis, ac maxime Iouis
*ſacerdotibus conuerſaretur. Ab illis
*enim ſeipſum quoque talibus tan-
*quam viatico inſtructum, dimiſſum
eſſe.“ Et rurſum: In reliquis rebus c: III.
*vt temporis parcus eſſet diſpenſator,
*eum admonuit, huiusque gratia Py-
*thagoras] & vino & carnibus valedixit,
118 Slum vſus cibis, quos concoquere
Eeſſet facile, qua quidem re ſomni bre-
*Vitatem & vigiliandi facultatem, men-
*tisque puritatem, & corporis ſanita-
*tem conſtantem conſecutus fuit.

XIII.
THALETIS.
de Lon-

huc excedunt Lucianus & Syncellus,
qui centenarium eum obiiſſe aiunt. .6 40
Broxime ad veritatem Soſicrates acce- A.
dit, qui Ceum vixiſſe annos ait, mor-Syncell.
tuumque LVIII Olympiade eſſe. A Chron.
primo enim anno Olympiadis XNNV, ocrat.
elapſae Olympiades integrae ſunt elel 33.
XXIII. Genus mortis ipſius occaſio-
nem dedit Laertio Diogeni eum Epi-
Krammmnatt honorandi, cuius iſte eſt ſen-
ſus:
Cymnicon adſpiceret cum rurſus agona
Thaletem
Eleus traxit Iupiter e ſtadiis.
Hunc laudo coeto propius quod duxerit,
vltra
Eterra afraſenex cernere non poterat.

* In Graecis eſt Aaün‿τι , quod generalius fortaſſe accipi poſſit, quam vt ad Mathe-

maticas ſcicntias ſolas adſtringatur,

D 2 Sepulturam

28 CAF. XIII DE MORTE THALETIS

Plut. So- Sepulturam eſt nactus qualem prae-
lone p. ſcripfſerat ipſe, in tenui & obſcuro Mile-
34. E. tiagello, quem poſteris temporibus fo-
rum Mileſiis praebiturum praedixerat.
Laert. I, Tumulo inſcriptum epigramma fuit:
39. Exiguus valde hic tumulus, verum aſtra
Thaletis,
Principis aſtronomi, gloria ſumma tenet.
Satua quoque ei poſita fuit, cum iſtius
imo si- argumenti inſcriptione:

AMrologum primi nominis ipfatulit.
Quinque alii extitere eius nominis, idem S.
Demetrio Magneſio memorati, primus 38.
Rhetor Calantianus, ineptus imitator.
Secundus pictor Sicyonius, magno in-
genio. Tertius antiquiſſimus, He-
ſiodi, & Homeri, Lycurgique, qui floruit
temporibus, quartus cuius meminit
Thuris. Quintus recentior a Dionyſio
in Criticis memoratus. Laertius Phe-

* “ bo. Hunc quae nutriuit Mileſia terra recydem Thaletis Philoſophi fuiſſe n.
ns i Thaletem obtrectatorem alicubi fuiſſe teſtatur. Segm 46
2 addesui-
31. 8O0OLON. dam in
Oe.

CA P. I.

EIVS PARENTES, PATRIA, VITAE GENVS.

Plut. Sol. § Oonis Patrem Euphorionem appel-
P. 78. E. 1
tamen vnanimi ceterorum ſcripto-
'rum conſenſu vocatur Exeæceſtides.
¹5 Homo tenuis quidem fortunae, nec
magnae in ciuibus ſuis autoritatis, no-
biliſſimi tamen apud Athenienſes gene-
ris, a Codro quippe ducentis origines.
Plt. I. c,. Nempe a Neleo genus ſuum deriuabat
Soblon, Codri filio, itemque Neptung.
Laert. I, Mater eius iure ſanguinis iuncta erat Pi-
49. Scſtrati matri. Frater ipſi ex iisdem pa-
Toer 'n rentibus erat, nomine Dropides, anno
poſt Solonem apud Athenienſes Ar-
chon, a quo Plato genus duxiſſe crede-
Laert. I. batur. dalamine iuxta Laertium na-
46. tus eſt Solon: quae cauſa fuit, cur mor-
ti proximus corpus ſuum dalamina cu-

Eaert. I.

lat Fnilocles, Didymo allegatus. Qui

peret deportari, a parentibus tamen &
domicilii loco Athenienſis nomen tulit.

Pater eius profuſa liberalitate eous-Plut. Sol.

que rem familiarem imminuit, vt ne-P. 79. B.
ceſſariis etiam deſtitueretur. blon igi-
tur, quem puderet accipere ab aliis, eoo
genere natum, quod aliis ſubuenire ſo-
leret, mercaturam exercuit. Sunt ta-
men, qui augendae doctrinae magis &
experientiae cauſa peregre eum egiſſe
dicant. Sapientiaé enim ſtudia publi-
ce ſequebatur, & ad extremam vſque
aetatem affirmare ſolebat, diſcendo ſe
conſeneſcere. Opum exiguum ei erat ſtu-
dium, ſed diteſcere cupiebat ita, vt ille
—— - — cut affluit auri
Copiae tum frugum cuiſet opima ſe-
ges:

* Verti, vt Stanleio iſta accepta fuerunt. Ce-
terum plahe alius eſt ſenſus Plutarchi, & ſane quo-
modo dici poterit, ſtudioſum diuitiarum Solonem
non fuiſſe, qui voto illo prout a Stanleio repraeſen-
tatur, nihil praetermittit eorum, quae ad opes per-

tinent. Verba Plutarchi ſunt &ια„α ρ OPniy
αο.ονιςρ πρι
5õäü
N —
. K/ Efvooρh Sõ r
Erwori ' itaiovos ι , Koατααυαvze αα
— 45 „. —* „ —–„
Tæsi re ατιαρασα οαορσι

Hai ιτ „₰ ovαα Sarde 2 1 67* 2 Pindſog,
Hn σα Srp, Pipvsſ& Aροöναο.

quorum iſte eſt ſenſus: Perinde elſe diuitem eum,
qui ri cte baleat, Bentre, latere, pede, quam eum,
qui auro, argento, praediir opulentir, atque iumen-
tir abundet Iuuenem etiam & foeminam ſi ae-
tatulan & formam amittunt, gquae ipſis ſit opunm
loco, barmoniam tamen retinere, h. e. corporir ſta-
tum bene diſpoſiti, in quo affatim adhuc ſit diuitia-
rum. „ .

7

Grex

Plut. p⸗
796,

ſila leg.
5233.5,

Ont. )

— 0⏑ — — —

anſan.
Attic, c.
40

Mut. Sol. 1

5,92. B, P
Demo-
Ahen, de
ſlla leg N

129 3., il

den 8.
3.

1. n.
degm46
addegni⸗
dam in

eeen,

Dlut. Sol,
,79,. P.

falſa leg.

CAP. I EIVS PARENTES PATRIA, VITAE GENVOZ 29

Grex roge, equum, mulique; & qui
t corpore toto
Non aegre affecto, compoſitoque
male.
Praeterea ſtorens natorum, & coniu-
–— gis aetas
Florene, quem recreet, pulchraque

orma ſuae.
& alibi: 1 1
Non ſperno nummos, ſiſit poſſMto iuſta,

At nolo iniuſtos, vltio nam ſoqiuitir.
Plut. p. Ceterum, quod fuerit profuſior So-
79. E, lon, & vita mollior, atque in verſibus
magis, quam philoſophum addeceat, lu-
xurietur, id ex vita mercatoria putant

ei haeſiſſe. Siquidem pro multis &
grauibus periculis, qui iſtud vitae ge-
nus ſectantur, homines liberioribus
deliciis appetant recreari. Ad Paupe-
rum autem potius quam opulentiorum
claſſem eum pertinuiſſe, ex iſtis verſibus
eius liquet:
Pauper eget, frigetque bonus, turba
improba abundat:
Virtutem aſt nolim vendere dini-
tiis.
Aeternum virtus nunquam immutata
manebit,
Dur- alius posgidet atque a-
1ts.

CA P. II.
VT SOLONIS CONSILIIS SALAMINA, CYRRHAM ET

THRACIAM CHERSONESVM CEPERINT
ATHENIENSES.

Dt. e Vlis (inquit Demoſthenes) eob-
.233. S. 1Wearie atque abiecis iluſtres ſapi-
entiae ſtudia reddidere. öblonis & vi-
ventis & mortui ſumma gloria extitit,
cui ſupremi honores non fuere denegati,
quod fortitudinis ſuae monimentum Me-
garenſ' trophaezum, ſapientiae vero, Sa-
lbaminis recuperationem ſtatuiſſet. E-

pauſan. . . . 2
ius vero rei iſta fuit occaſio; Defece-

Attic. c. . .
0. rat ab Athenienſibus Salamis ad Mega-

Plut. Sol. renſes. Athenienſes vero, poſtquam
Pee. B. complurium annorum moleſtiſſi-
hen, de Mum pro Salamine recipienda cum
leg Megarenſibus bellum geſſiſſent; adeo
illos poſtremo eius pertaeſum eſt, vt

gem ſcripſerint, capitis poena, ne quis
rogationem ferret ad populum de Sa-
lamine recuperanda. Solon autem, gra-
viter eam ferens ignominiam, quum vi-
deret iuuentutem magna ex parte occa-

ſionem quaerere, arma denuo mouen-
di, neque audere tamen metu legis, de-
mentiam ſimulauit, illeque rumor per

penitus conſilium iſtud abiicientes le-

vrbem vt emanaret, effecit. Clam ve-
ro compoſitos a ſe elegos edidicit, at-
que ita pileatus, vel, vt Laertius ait, co- Laert. I,
ronatus in forum proſiliit. Ingenti 46.
vero circa eum concurſu facto, ſugge-
ſtum praeconis conſcendit, ſuosque
elegos decantauit exorſus ita:
Adſum praezclarae praeco balaminis
ab ora
In coetum veſtrum dulce po-ma fe-
16nS. .
Verſus autem, quibus maxime Atheni- apud La-
enſes mouebat, iſti fuere: ert. l. e.
᷑' viinam ſuerim Pholegandrius aut
Sicinités
Ac muta a foret Attica terra mihi.
Nam ſubito fama haec hominum voli-
tabit ad aures
Ecce orbir ciuem, cui Salamis pe-
riit.
item iſti:
Quin salamina igitur, ſarturi dedecus,
imis ?
Ila decus nobis, ſubdita, reſtituet.
D 3 Titulus

ſoluebant illud verſus fere centum, illi-
que fummo nitore. Finito cantuplau-
ſus ſequebatur amicorum, Piſiſtrati ma-
xime, qui ciues, vt ſequerentur eius
conſilium, impellebat. Hac arte ab-
rogata lex fuit, bellum recruduit, eique
raeeſſe Imperator Solon iuſſus fuit.
ulgata eſt fama Piſiſtratum in ea expe-
ditione ſocium eum ſibi adſciuiſſe, vn-
de natum, quod omnem expeditionisil-
lius gloriam Piſiſtrato tribuant nonnul-
li, in quibus Frontinus eſt, Aeneasque
cum ſuſtino. Goliada igitur claſſe pe-
tiit, voi feminas Cereris ſacris occupa-

tas inueniens, hominem fidum trans-

fugae ſpecie miſic Salaminem, qui
moneret Megarenſes, ſi primarias A-
thenienſium matronas redigere cupe-
rent in poteſtatem, Coliada ſecum
quam ocyſſime vt nauigarent. Mega-
renſes fidem dictis habentes, viros ali-
quot naui impoſitos miſerunt. Solon
vero, vbi aduertit eam ex inſula aduehi,
mulieres faceſſere iuſſit, totidem adole-
ſcentibus imberbibus earum ſtolis in-
dutis, mitris item calceisque, qui pu-
giones ſub veſte conderent, & in litto-
re luderent & ſaltarent, dum hoſtis de-
ſcendiſſet, anchorisque nauis ſtaret fir-
mata. Dum vero haec ad eum modum
agebantur, Megarenſes falſi ſpecie, na-
vim applicare feſtinabant, inque eos ef-
fundebantur, velut feminas capturi.

Polyaen, Illi vero ſtatim pugionibus expeditis,
gere tes. non feminas ſe eſſe monſtrabant, ſed
Plut. I. e. 1108. Occiſis vero hoc modo Mega-

renſibus ad vnum omnibus, Salaminem
inſulam petiere Athenienſes, eamque
obnoxiam ſibi reddidere.

Plut. I. e. Negant alii eo modo occupatam fuiſ-

ſe, verum potius Solonem, accepto a
Delphico Apolline oraculo:

Heroas ſacris colito, ſolum hocce tuentes,

Ferali fundus quos vrna condit Aſopi.

CA P. II.
Plut. I. c. Titulus illi poemati Salaminis erat, ab-

nocte in inſulam transmiſiſſe, victimas-
que Periphemo & Cichri, heroibus, im-
molaſſe. Inde ab Athenienſibus quin-
gentos accepiſſe voluntarios, ea lege, vt
ſi cepiſſent inſulam, penes eos eſſet re-
rum in illa ſumma. Nauigiis igitur pi-
ſcatoriis, comitante vna naue, quae tri-
ginta remis agebatur, deductis ſuis, an-
choras eum leciſſe prope Salamina, ad
promontorium, quod Euboeae obiici-
tur. Megarenſes, qui Salamine erant,
eo nuntio allato, ſed incerto, tumultua-
rios ad arma concurriſſe, & nauem, ſpe-
culatum quid agerent hoſtes, miſiſe.

Qua, quum propius mouiſſet, op-

preſſa, Solonem, Megarenſibus caeſis,
delectos ei Athenienſes impofſuiſſe,
uibus iuſſerit, vt vrbem peterent re-
4, quantum fieri tamen poſſet tecte.
Simul cum ceteris Athenienſibus pu-
gna terreſtri Megarenſes eſſe aggreſ-
ſum, qua dum decernerent, feſtinata
opera naui impoſiti vrbem expugnaue-
rint. Cui quidem famae ex ſolennibus
eorum accedit autoritas. Siquidem
nauis Attica ſilentio primum appellere
olim ſolebat, inde, illis cum clamore &
fremitu aduolantibus, vir vnus armatus
exiliebat, atque ad promontorium
Scirradium terra venientibus obuiam
procurrebat. Proxima loco, vbi haec
fiunt, Martis eſt aedis, a Solone extructa:
ſuperauit enim Megarenſes, & quos-
cunque praelii calamitas reliquos fece-
rat, datis induciis, omnes miſſos fecit.

Aelianus duas fuiſſe ait, quas ceperit V. H.

Megarenſium naues, quibus Athenien-
ſes impoſuerit, Duces atque milites, ar-
ma hoſtium arripere iuſſos, quo falſi
Megarenſes caeſi fuerint, priusquam ad
arma venire poſſent.

Verum enim vero Megarenſibus in Ylut. l. c.

pertinacia perſiſtentibus, multisque
cladibus parte vtraque illatis atque ac-
ceptis, Lacedaemoniorum arbitrio
permiſſa

20

ert.

N

La.

T SOLONIS CONSTLMS &SAL AMINA, CPRRAMl, &.

permiſſa res fuit. Apud quos Solonem
omeri autoritatem allegaſſe aiunt,
inſerto vno ex nauium catalogo verſu,
quem hoc modo in iudicio locum re-
adde La- preſentauerit:

ert. L. I. Aiax adduxit bis ſex Salamine cari-
8. 49. nas
Cecropiaeque illas Katuit ſtatione
phalangum.

Quo poſteriore verfu a ſe addito
probare conabatur, Salamina Atheni-
enſium olim fuiſſe. Ipſi tamen Athe-
nienſes haec tanquam fabuloſa explo-
dunt. Solonem vero probaſſe apud
judices aiunt Phileum & Euryſacem,
Aeacidas, ciuitate ab Athenienſibus
donatos, hanc infulam eis tradidifſe,
habitauiſſeque hunc in Braurone Atti-
cae, illum in Melite, trahereque Philai-
darum tribum, ex qua erat Pifiſtratus,
Aelian. a Phileo nomen. Sc igitur Megarenſes
VII, 19. Jicendo vincebt, non verborumlenocini-
s eis ſüperior, fed argumentorum ponde-
re.,. Vt vero penitus eos conuinceret, ar-
Plut. I. c. gumentum ex humandi apud Salamini-
Ss ritu petebat, & inſcriptionibus, in
Laert. H, quibus nomina tribuum adderentur,
48. Prout effoſſis quibusdam tumulis de-
monſtrabat: id quod Athenienſium
non Megarenſium moribus erat con-
ſentaneum. Nempe Megarae mortu-
os ſepeliebant obuerſa orientis plagae
facie, Athenis occidenti fepeliendi
vultum obuertebant. Hereus tamen
Megarenſis, negato hoc ipſo, Mega-
renſes quoque mortuos orienti obuer-
tentes faciem ſepelire aiebat: Quin &
Mud allegabat, quod fingulos loculos
habeant Athenienſes, Megarenfes ter-
10S & quaternos eidem ſepulchro in-
ferre ſoleant. Soloni autem adiumen-
to Apollinis quaedam oracula dicun-
tur fuiſſe, quibus loniaw Salamina Deus
appellabat. Iudicata cauſa haec fuit a
Spartiatis quinque, Critolaida, A-

31
momphareta, Hypſechida, Anaxila, &
Cleomene.
His geſtis magnam Solon gloriam & plut. I. c,
autoritatem apud omnes indeptus eſt: p. 33. F.
Paulo poſt tamen maius nomen & clari-
us apud Græcos eſt conſecutus. Cauſam
enim defendens Delphici templi, Cir-
rhaeis illud profanantibus, agrumque
eius imminuentibus, Solon, ſubueni-
endum ei efſe a Graecis dictitabat, ne-
que permittendum, vt in oraculum
iniurii Cirrhaei eſſent, ſed fuccurren-
dum eſſe caufae Dei. Ab illo igitur
excitati iuerunt ad arma Amphietyo-
nes, magno, vt Ariſtotelesait, ſtudio, àp. Plut.
qui & autorem eius ſententiaesolonem “
dicit extitiſſe. Rem autem cuius autor ap. eund.
Solon fuerat, ab oraculo eſſe appro-
batam Aeſchines ait: pſum Solonem
Ducem ei bello factum nonnulli, alii
Alcmaeonem affirmant. Omnibus ta-
men Graecorum copiis, Pauſania teſte, in Phec.
Ciſthenes, Sicyoniae tyrannus, datus “37:
eſt imperator, cui, vt a conſiliis eſſet,
Solon iungebatur, Athenis accerſitus.
Suidas eum vt hoc bellum conſiliis mo- in V. So-
deraretur electum ait ab iis fuiſſe, qui lon. l. c.
ſcripti erant ad illud milites. Cirrham bolyaen.
interea dum Cliſthenes oppugnaret, L. 3. c. 5.

oraculum de victoria conſulebatur, a bauian-
2 . Phocic. c.
quo iſtud datum reſponſum fuit: XxxVII.

Non datur ante vrbis celſas euertere p. 894.
turrec,
Caeruia quam lucis immiſorit Am-
phitrite
Rauca ſtuenta meis, vaſti de gurgite
Ponti.
Quo oraculo relato Solon ſuadebat, vt Fauſan.
Cirrhaei campi Apollini ſacrarentur, ſic ib,
enim fore vt ſacros Apollinis lucos ma-
re alluat. Alio quoq; aſtu aduerſus Cir-
rhaeos vtebatur. Pliſtum fluuium, medi-
am vrbem ſecantem, in alium deduxerat
alueum: Nihilominus tamen obſiden-
tibus peruicaciter obnitentes ciues,
partim

Plut. p.
84. A.

32
partim ex fontibus hauſtas, partim a
pluuiis ſuppeditatas aquas, ciſternis
collectas bibebant. Hellebori igitur
radices in Pliſtum coniici curabat: cum-
que penitus iis infectas fluuii aquas
perſenſiſſet, priori eas alueo reddebat.
Cirrhaeos igitur, auide aquas iſtas hau-
rientes, perpetua alui profluentia in-
uaſit omnes, qua adacti moenium prae-
ſidia deſerere cogebantur. Amphicty-
ones vero vrbe expugnata, poenas a

CAP.

6A.

III.

Cirrhaeis poſcentes Deos ſunt vlti.
Duo iſta ſtratagemata vero Cliſtheni
ab aliis adſcribuntur. Prius quidema
Polyaeno, a Frontino alterum, cuius
rei minime obſcura ratio eſt: Cliſthe-
nis nempe auſpiciis, conſilium ſuppe-
ditante Solone, ea patrata fuere.
Denique Solon etiam fuit, qui Athe- Laert. I,
nienſibus, vt Thracicam Cherſoneſum 47:
in ſuam poteſtatem redigerent, autor
extitit.

L. III. . 5.
L. III. . 7.

III. .

VT SEDITIONES IN PATRIA SEDAVERIT, ET MVNVS
*ARCHONTIS FVERIT CONSECGVTVsS.

Iu Cylonium ſcelus ciuitatem agi-
cauerat, ex quo conſortes coniu-
rationis Cyloniae, Mineruae ſupplices,
a Megacle Archonte ad iudicium ſub-
eundum fuerant compulſi. Nempe
annexum ſimulacro filum illi tenentes,
vbi Eumenidibus appropinquaſſent,
rupto ſua ſponte filo, Megacles cum
Collegis eos corripere inſtiterunt, qua-
ſi Dea fuplices reliciente. Atque eos,
qui extra templum erant ſaxis obru-
erunt, qui vero ad aras cucurrerant,
hos iugulauerunt. Solos miſſos fece-
runt eos, qui ad vxores eorum manus
tetendiſſent, illique impiati vocati, de-
teſtabiles habebantur. Qui vero Cy-
loniorum ſuperſtites fuerant relicti
denuo opibus inualuerant, atque per-
Petuas cum Megaclis poſteris exerce-
at inimicitias. Quo igitur tempore
maxime flagrabat ſeditio, & diſceſſum
in partes erat, iam in autoritate erat
apud populum Solon, qui principi-
bus adhibitis Athenienſium intercefſit,
rogandoque & hortando eos, qui impi-
ati dicebantur induxit, cauſam vt di-
cerent, iudiciumque fubirent, apud
trecentos ex primoribus iudices. My-
ron aétoris partibus fungebatur, fu-
eruntque damnati iudicum ſententia,

vt quotquot eorum in viuis eſſent,
exilio mulctarentur, defunctorum ve-
ro cadauera effoſſa trans fines proii-
cerentur.
Inter hos motus Niſaeam expugna-
uerant Megarenſes, imo & Salaminem
Athenienſibus denuo eripuerant. Ter-
rores ac ſuperſtitio, variaque ſpectra
vrbem occupabant, ac vates piacula
quaedam noxasque, quae expianda es-
ſent, extis ſignificari denunciabant. ere
Peſtis praeterea exercebat ciuitatem, .
oraculum vero luſtrari vrbem praeci- bplut. lc.
piebat. Eam ob cauſam Niciam“ mi-Laert.
ſere Nicerati Filium, Epimenidem, ex bc.
Creta qui accerſitum iret, quem Athe- klut. .c,
nas delatum hoſpitio Solon excepit:
cum quo ille amice conuerſatus, variam
ipſi impertitus doctrinam eſt, &, ad
leges ſcribendas vt animum adiiceret,
effecit. Eam vrbis luſtrationem me- inChron.
morans Euſebius temporis calculo de-
ficit, ad annum II Olympiadis XLVHIHI—
eam referens, quo excedit Suidas Laert. c.
XLIV Ol. eam contigiſſe dicens. O-
ptime rei geſtae circumſtantiis conue-
nit Laertii ſententia, qui XLVI O-
lymp. id factum ait.
Cylonio tumultu compoſito, & ex- Plut. p.
tirpatis eius ſceleris miniſtris, denuo 84 .
eiues

AAWo

SEDITIONES IN PATRIA SEDAVERIT, &&

ciues in veterem relapſi ſunt de repu-
blica conſtituenda diſſenſionem, qua
in tot partes diſtrahebantur, quot di-
uerſae in Attica erant populi claſſes.
Qui vrbem & arcem habitabant Demo-

vocantur cratiae fauebant. Qui mediterraneam

lut.
7eòtιο
eid.

—–

tenebant, paucorum praeferebant do-
minatum; maritimam qui colebant re-
gionem, mediam quandam mixtamue
reipublicae formam probantes, vtrique
Parti obſtabant, quo praeualere poſſent
minus. Eadem tempeſtate perturba-
tiſſima Reipublicae facies erat, flagran-
te pauperum cum diuitibus ex inae-
qualitate diſſenſione. Vna fſupereſſe
ratio ad pacem videbatur, ſi res ad vnius
dominatum rediret. Totus populus
aere alieno diuitibus erat obnoxius,
atque illis vel ruſticas praeſtabant ope-
ras, ſextantem fructuum penſitantes,
vnde Hecdemorii & Thetes appellaban-
tur: vel corporibus oppigneratis Cre-
ditoribus, duci, vt vellent, a credito-
ribus poterant, partimque domi ſer-
viebant, partim extra patriam venun-
dabantur. Multi, neque enim vetabat
lex, liberos vendere cogebantur, vr-
beque excedere, ob foeneratorum
crudelitatem. Maior pars, cui plus a-
nimi eſſet, coitione faéta, ſeſe mutuo
cohortabantur, ne ea tolerarent diuti-
vs, ſed vnum caperent ducem, virum
fidum, eosque liberarent, qui vadimo-
nium deſeruiſſent, agros diuiderent,
totumque reipublicae ſtatum muta-
rent. Tum prudentiſſimi Athenien-
ſium, Solonem inprimis omni vacare
crimine iudicantes, neque opulento-
rum in iniuria ſocium, neque neceſſi-
tatibus implicatum inopum, orauerunt
eum, vt Rempubl. capeſſeret, & com-
poneret controuerſias ciuium. Dicit

tamen Phanias, Lesbius, ſeruandae Rei-
Publicae ſtudio, dolo vtramque partem
eum circumueniſſe, pollicendo clam
egenis agrariam legem, opulentioribus
packorum confirmationem. lpſe ta-
men Solon primum ſe ancipitem hae-
ſiſſe ait, an iſtud ſuſcipere negotium
debeat, deterritum horum auaritia, il-
lorumue inſolentia. Creatus tamen Male ap.
Archon fuit, Philombroto qui ſuccede- Rraal e-
rat Cle-
ret, (anno III Olymp. XIL-VI,) quo ombroto
tempore leges etiam condidit ſuas, ſi-Laert lic.
mul concordiae arbiter & legislator:
Pergratus diuitibus vt locuples, pau-
peribus vt probus. Vox eius in ore
Populi paſſim ferebatur: Aequalitatem
Certaminis cauſam non eſſereaque tam lo-
cupletibus placebat quam pauperibus;
Parte altera de numero & menſura eam,
altera de dignitate accipiente, atque vir-
tute. Quamobrem in ſpem ereéta vtra-
que pars ei fauebat, eique Reipublicae
illius principatum offerebat, quam tum
in poteſtate habebat, ſium omnibus au-

Xilium ei offerentibus. Multi etiam, qui

neutras partes ſequebantur, quia vide-
bant, quam difficile ſit, Reipublicae ſta-
tum ad legem reuocare & rationem, non
abhorrebant a Principe creando, pru-
dentia qui excelleret atque iuſtitia. Di-
cuntque nonnulli iſtud a Pythia re-
ſponſum eum accepiſſe,

Ad puppim reſidens moderator di-
rige curſum,
Maltus Athenarum populus tua ſi-
gna ſoquetur.
Maxime autem neceſſarii eum inſe-
ctabantur, quod tyrannidis nomine
deterreri ſe pateretur: Quaſi Regis vir-
tus diffuſa per omne imperium non es-
ſet vtebanturque Tynondae exemplo,

* Ita male verba Plut. vertit Stanl. quorum ſen-
ſus eſt: Quaſi Birtus eius, qui tyrannidem ſuſci-
Ppiat, in regnum eam ſtatim non ſit mutatura: Ver-

ba Plutarchi ſunt: doαgοα S Ao †3 Xaα.
5 7 4
Tog &⅛ρνν Rρναονιεαdt Pevoéν.

E olim

34 C AF.

olim Euboene „& Pittaci, tum quoque
Mitylenes Eeranar At fruſtra omnia
iſta apud ipfum allegabant. Praeclarum
funaln yrannidem eſſe aiebat, ſednon
bpabere eximmm: Imo ad Phocum ita car-
mine ſcribebat:
Hem patriae, ciuis, peperci quod
meae,
TLyrannidem vero&cruentam vim
ferox
Nonattigi, nec pollui laudem meam,
Non diſpudet: ſic omnibus nam prae-
Riiti.
Vnde patet magnam eius etiam ante
leges perſcriptas autoritatem fuiſſe.

CA P.

IV.

Ignominiam, qua eum nonnulli ob
principatum, quem detrectauerat inſe-
ctabantur verſibus ipſe expreſſit, quo-
rum ſenſus eſt iſte:
Non mens Sbloni, non valet vis
conſili,
Quod obtulit Deus bonum qui re-
ſpuit,
Iam rete piſces continet, ſod negligit
Hic, deſtitutus mente, ſenſu hic ca-
rens. .
Ni ſit, opes non vellet ipſe maximas
Die vel vna, C. cropisdue Regiam
Tenere? poſt tundi & perire fun-
ditus.

IV.

