rumque motus diligentiſzime ſpectaſſe.
Arnobius * ait inter Aſyrios C& BA-o jbid.
Oriqanos, Nino quondam Lorooſtrequé
ductoribus, non tantum ferro di-
micatum & viribus, verum etidm ma-
gicis, & Chaldaerum ex reconditis di-
ſeiplinis* Huius etiam, meminerat in
primo libro Cieſtas, vt adparet ex al-
tero Arnobii loco, ſupra adlato. Sex
priores eius operis libri complecte-
bantur tantumr, vt oſtendit Photius, P Biblio-
Aſſyriacam hiſtoriam, atque euentus, thec.
qui res Perſicas anteceſſerant. Ideo Cod. 72.
non poſſumus adſentiri coniecturae
Sualmaſi, qui citationem Cyeſtae Ar-
nobianam refert ad Hoſtanis nepotem,
cum Hoſtanes, auctore à Plinio, ſub à Hiſt.
Dario Hyiſtaſpide vixerit. At Piodo- Krar.
rus regem Bactrianae, quem Ninus ? Bibl. L.
vicit, vocat Oxyatrum, & quidam II. p. 66.
MSS. Codd. Iuſtini quos vidit Ligerius,
Owyatrem,

IIn Orat,
Boryſth.

m Lib.
XXX. G. I.

0dd
amph. .
Lib. l. .
2. öe ,l.

tDelſie
Oſir
ge⸗

enio
in,

ſe For.
Iad eam
e.
4, con⸗ buOnt,
) itnt Poryſth.
1 veniſte.
intelligt
corum,
camn do-
Acorpo.
imrepe.
habituun
1, NWt ex.
mippum
nte lih.
orodhre Wl.
Mminun

lem
lem, dd
nemorit.
inur Ii
lrm, i. jnitio⸗.
G,ce
oſe.
G Bo-o di.
Grege
ro A;
mmu-
Slie A-
neratin
t ey A⸗
ex
pplece-
luiti,n iſe
thec.
eckurte
e Ar-
ordet.
11, M Nt lib.
DrNNe
MNISr Bibll.
Uidum I.. ,0
Nrilis,
trem

vVANTO FyTYSSE 20 50ASTRES

Ovyatrem, alii Zeroqſtem. Fortaſſe ſi-
militudo nominum & gσαροννια,
(Chaldaeus enim Zoroaſtres ſùb Nino
vixit, vt habet Suidas,) effecere, ut
in unum confunderentur, & tribue-
rentur Bactriano, quae Chaldaei pro-
pria fuere; quoniam veriſimile non
eſt, Bactrianum inuentorem fuiſſe ea-
rum Artium, quibus Chaldaeus, ei ae-
qualis, tantopere excelluit. oan. Elich-
mannus adfirmat, receptam eſſe apud
Arabas & Perſas ſententiam, Zoroa-
ſtrem non fuiſſe Regem Bactrianorum,
ſed Magum, aut Prophetam; qui per-
ſuaſerit eorum Regi, inducere nouam
inter eos ſuperſtitionis formam, cu-
ius reliquiae etiamnum hodie ſuper-
ſunt. “
Tertius, qui eo nomine a Laertio
inſignitur, fuit Perſa, Clementi Ale-
xandrino Medus, Suidae Medo-Perſa,
inſtitutor Magorum, & Chaldaicarum
diſciplinarum diſcendarum Perſis au-
ctor. Quidam hunc cum Chaldaeo
confundunt, & utrumque, ut Kirche-
ad. rur, cum Chamo, Noachi filio, non
Lib. I. c. ine ingenti anachronimmo. Neque
2. Sect, . enim comperimus vocem Perſu uſita-
tam ante tempora Ezechielis Prophe-
tae, neque nobilis ea gens ante Cy-
rum fuſt. Occaſio hallucinationis vi-
detur fuiſſe, quod Zoroaſter Perſa a
Plinio, Laertio, atque aliis dicatur in-
ſtituiſſe Magiam & Magos; quod ali-
ter intelligi non debet, niſi quia eos
in Perſide primusinſtituit. Nam Plu-
t De Iſid. tarchus agnoſcit Zoroaſtrem, apud
& Ofſifi- Chaldaeos, Magos inſtituiſſe, ad quo-
*. rum imitationem Perſae etiam ſuos
habuerunt. Arabica quoque Hiſto-
ria u tradit Zaraduſſit non primum in-
ſtituiſſe, ſed reformaſſe religionem
Perſarum & Magorum, qui diviſi erant
in plurimas ſectas.
Quartus fuit Pamphylius, vulgo di-
Aa

u Ab Er-
penio
edita,

III3
tus Exr, vel Erus Armeniusr. Huncet-
iam Zoroaſtrem dictum teſtatur Cle-
. . . xX Strom.
mens Alexandrinus his verbis: Idem Lib. V.
(Plato) in X. Lib. de Repub. meminit Eri p. 598.
Armeni, qui eſt Zoroaſtres. Ioſe quiden Edit.
certe Loroqſtres haec ſeribit. Haecſiri- Franc.
lt Loroaſtres Armenii felius, genere
Pamphylius: in bello mortuus cum eſ-
ſem, apud inferos a Diis edoctus ſum.
Hunc Zoroaſtrem adfirmat Plato ad vi-
tam rediiſſe, poſt mortem decem die-
rum, "quibus inter cadavera iacuerat; y Lib. I.
quod ex Plaione repetunt Valerius Ma- c. 8.
ximus & Macrobius.“ Adhunc procul 2z In
dubio referenda ſunt Arnobii poſtrema ſomn-
verba, quae Interpretes adeo exercitos ci.
habuere; Armenius Hoſtanis nepox, &
familiaris Pamphylius COyri. Quidam
coniiciunt, hic duos memorari Zoroa-
ſtres, at ego malim hic unum notari, &
verba forte corrupta ita reſtitui opor-
tere & diſtingui exiſtimem; Armenius
Hoſtanis nepbos & familiaris Pamphyli-
us Erus; ubi familiaris idem eſt ac gra-
eiu diſcipulus.
uintus eſt Proconneftus, Plinio me-
moratus: Diligentiores, inquit, paullo a Lib.
ante hunc ponunt Loroaſtrem alium Pro-XKXNcI
conneſium; nempe ante Hoſtanem. Hic
Zoroaſter videtur idem eſſe, ac Ariſteas
Proconnehus, qui, ſecundumbSuidam, vi-b In Ari-
Xit temporibus Cyri ac Croeſi. Idem ſicasz.
teſtatur, huius mentem, quotiescun-
que vellet, peregrinatam efle a corpore,
atque in illud redliſſe. Et Herodotus
quidem huius portenti exemplum ad-c Lib. IV
fêrt, non abſimile hiſtoriae Eri Arme- c-14.
nii, quae apud Platonem legitur: Ari-
RKeam, inq uit, aiunt, cum nulli ſune cCivi-
tatis eſſet inferior genere, ingreſſum in
Proconneſo fullonicam, mortuuin fuiſſe;
fulktonemque, occluſa ofcina, abiiſſe de-
nunciatum rem propinquis defuncti, diſ-
patoque iäam per vrbem rusmore, Ari-
Ream eſſé vita functum, ſuperveniſſeſer-
ad aa2 à 2 Mmont

III4 P. XIII. PHILOSOPII CHALD. DECL. I. C. II.

moni de hac re diſputantium quendam
Cyzicenum ex urbe Artacia profectum,
qui diceret, ſe fuiſſe congreſſunm cum Ari-
Nea apud Ohzicum & c. AriſteÄam autem
nec vivum adparuiſſe, nec mortuum, ſe-
ptimoque deinde anno, cum in Procçonne-
ſo comparuiſſet, eos verſus feciſſe, qui
nunc Arimeſpei a Graecis dicuntur, is-
que conditis rurſus evanuiſſe. Eo poe-
mate deſcribebatur Vita Beata, ſeu Res-
publica, ex eius ſententia, perfectiſſi-
ma; quod colligimus ex Clemente Ale-
à Strom. xandrino«: Hyperboreae enim & Ari-
Lib. IV. maſpeae civitates, campi Eliſii ſunt Res-
in fine. publicae iuſtorum. Simus autem Pla-
tonis quoque civitatem &ſe in coelo, ut
exemplar poſitam. Hiſce addi poteſt,
.: In Flo-ſextus Zoroaſter, ſic enim ab Apuleio vo-
ridis. Catur, qui Babylone vixit, quo tempo-
re Pythagoras captivus a Cambyſe eo
deductus eſt. Idem ſcriptor eum vo-
cat, omnis divini arcanum antiſtitem, eo-
que magiſtro praecipue uſum eſſe Py-
thagoram dicit. Videtur idem eſſe ac
f por. Zabratus, a quo Diogenes adfirmat, Py-
phyr. vit. thagoram purgatum eſſe omnibus pri-
Pytha: ſtinae vitae ſordibus, & edoctum, qua-
S8 *. rum rerum probos expertes eſſe opor-

teret, uti & Phyſicam. Idem quoque
erit Nazaratas Aſſyrius, quem Alexan-
der, in libro de Pythagoricis Symbolis,
adfirmat magiſtrum fuiſſe Pythagorae.
Hunc eundem Suidas vocatlarem, Cy-
rillus aranem, Plutarchus Zaratam.
Mirum videri non debet, tot fuiſſe
Zoroaſtres, tantamque confuſionem
apud Scriptores, qui de iis egerunt, nec
eos ſatis diſtinxerunt, ortam; nam exi-
miorum Virorum, alicuiusque utilis
humanae vitae inventi sauctorum no-g Vide
mine ſolent poſtea adpellari omnes, qui Indice
in eodem rerum genere eminent. Hoc nn.
ipſum peperit tot Belos, Saturnos, Io- dre
ves, &c. unde natae tot in eorum Hi-
ſtoriis turbae. Idem dicere eſt de
Chaldaeo Zoroaſtre, qui cum inuen-
tor fuerit Magicarum & Aſtronomi-
carum diſciplinarum, cauſa fuit, cur
aliis, qui easdem diſciplinas in alias re-
giones intulerunt; quod fecit, aucto-
re Plutarcho, Zoroaſter Perſa, imita-
tus Chaldaeos; & ſimilibus, qui iisdem
artibus excelluere, quales fuerunt Ba-
Ctrianus, Proconneſius, & Pamphyli-
vs, attributum fuerit nomen Zoro-
aſtris.

CAP. III.

DE CHALDAEO ZOROASTRE CHALDAICAE PHILOSO-
PHIAE AVCTORE.

Rimus horum Zoroaſtrum Chal-
daeus, vel Aſſyrius, ab omnibus
Artium & Scientiarum inter Chaldae-
os inuentor fuiſſe praedicatur; ſed de
tempore, quo vixit, ſumma eſt inter
a Laert. Eruditos diſſenſio.
in Pro. Quidam adeo immaniter errant, ut
Oem. . . . ⸗ .
„ Sob confutatione ſint indigni, qualis eſt
eius ne- Eudoxus ² & qui ſcripſit opus Mæaαα⁰ο0
mine a inſcriptum ? quod Ariſtoteli vulgo tri-
Plinio pui ſolet, qui adfirmant, eum 5000.
citatur — * „
rib., annos vixiſſe ante Platonem. In ean-
XXX.cI. dem claſſem ſunt compingendi Her-

mippus, Hermodorus Platonicus, Plu-
tarchus, & eum ſequutus Gemiſtus Ple-
tho, qui eum 5000. annis ante bellum
Troianum floruiſſe aiunt.
Alii exiſtimant ZJoroaſtrem eundem
eſſe cum Chamo Noachi filio; in qua
ſententia, ut omittam Pſeudo-Beroſum
Amii Viterbienfs, fuere Didymus A-
lexandrinus, Agathias Scholaſticus, &
Abenephi, quorum poſtremus: Cham,
inquit, erat ſilius Noachi: hic primus
docuit idololatriam, & primus invexit
magicas artes in mundum; eius nomen

ℳ

(N. len
in Gen.
&R. Sa⸗
muel in 9/7
Paie
el.
4 Naclito.
in Ged. (
e Aben. .
Ear. in
Gen. .
fR.Han- 4
nalleh
ſeuto 7
fortium (1

1

InA
diad.

quoque
Alexey-
Umbolss,
lugorze.
emCy.-
rotom.
ot fuiſſe
uſionem
untnec
umexi-
le utilis
un no- 9 Vid⸗
esgli lndiee

, Dh⸗
us Pler
bellum

Indemn
in u
rMn
GA-
,,
on,
lxit
men

DE OIAILDAEO ZOROASTR. IIIS

eſ, Zuraſter; hic ſecundas eſt Adris, &
AR. Levi Pérpetuus ignis. Huc nonnulii refe-
in Gen. Tunt Rabbinicas fabulas“, a Chamo ma-
& R. Sa-gicis artibus caſtratum patrem: d No-
muel in achum ea ratione impeditum, ne quar-
rielit. um generaret flium, maledixiſ quar-
à Raſchi ?75 Klii Chami: maledictionem illam,
in Gen. (eum futurum ſeruum ſeruorum) com-
e Aben. plecti peregrinum cultum; nempe ido-
Ezr. in olatriam: propterea poſteros Chuſßt
fltinn factos eſſe idololatras, quandoquidem
naſe m. Cham primus idola fecit, & invexit pe-
cuto reégrinum cultum in mundum, & do-
fortium. Cuit familiam ſuam colere ignem.
Plerique ſerius eum vixiſſe putant, &
Epiphantus quidem, tempore Nimrodi;
quod conſentit eum initio obſeruatio-
num, quas a Calliſthene, ad Ariſtotelem
miſſas diximus; nam floruit Nimrod
circiter annis 1903. antequam Babylon
ab Alexandro caperetur, quo vsque
obſeruationes illae pertingebant.
Suidas vult eum aequalem fuiſſe
Nino, Aſſyriae Regi, Euſebius Semi-
ramidi, uxori Nini. Hic autem a Chro-
nologis, ante 3447. Periodi Iulianae
annum, vixiſſe ſtatuitur.
Suidas alibi prodidit, eum vixiſſe
5Soo. annis, ante excidium Troiae:
KLanthus 600. ante expeditionem Xer-
Xis in Graeciam. Troia autem, ſe-
cundum Arundellianum marmor, capta
fuit 434. ame primam Olympiadem.
Xerxis expeditio incidit in primum
annum 75. Olympiadis, hoc eſt 4335.
Periodi Iulianae. Sduidae ergo calcu-
lus incidit in 3030. Periodi eiusdem,
Xanthi vero computatio in 3634., quae
mihi videtur Hiſtoriae & veritati ma-
gis conſentanea.
De natalibus, vita, ac morte Zoro-
aſtris pauca apud Veteres ſuperſunt,
eaque, an de Chaldaeo, an vero de
InAlci- Perſa intelligenda „incertum. Plato
1a.1. vocat eum SZoroaſßremflium Oroma-

zis. Sed Oromazes, ut Platarchus
aliique oſtenderunt, nomen fuit, quod
Zoroaſtres Perſa, eiusque diſcipuli
Deo tribuebant. Hinc colligas, verba
Platonis eſſe intelligenda de Mago
Perſa, qui propter inuſitatam erudi-
tionem figurate, aut fabuloſe diceba-
tur Filius Dei, aut boni Genü; quo
honore adfecti ſunt Pythagoras, Plato,
aliique praeſtantiſſimi viri.
Plinius ſcripſit Zoroaſtrem, (quem h Lib.
intelligat, non addit,) riſiſe eodem die, VII cap.
quo genitux eſſet, atque eidem cerebrum 16.
ta palpitaſſe, ut impoſittam repelleret
manum, futurae praeſagio ſcientiae.
Zoroaſtres Aſſyrius, auctore αaaae-
catus eſt, ut igne coeleſti conſumtus obi-
ret, & monuit Aſzrios, ſuum cinerem
conſervarent, ſic enim illis regnam perpe-
tuo manſurum; quod Cedrenus de Per-
ſa Zoroaſtre prodidit.
Scripta Chaldaeo attributa memo-
rantur i vicies centena millia verſuum, D n
quos indicibus & commentariis illu- cap. 1.
ſtraverat Hermippus.
Oracula, quae forte partem aliquam
antecedentium verſuum compleéte-
bantur, & in quae &rianus duodecim
libros interpretationum ſcripſerat.
De Agricultura & Mechanicis. Pli-
nius inde laudat rationem ſerendi, &
ſcriptor Geoponicorum plurima experi-
menta naturalia. Verum haec erant
ſpuria, aut ab alio Zoroaſtre ſcripta.
Revelationes, quae etiam ſuppoſiti-
tiae, fictae, ut Porphyrius putabat, a
quibusdam Gnoſticis.
Addendus eſt, ab Arabibus laudatus,
liber de Magia; item de oonmiis eorum-
que interpretationibus, ſaepea Gelal-
dino citatus, ſed poſteriorum tempo-
rum foetus.
Quidam adſcribunt Chaldaeo libros
Perſae Zoroaſtris, qua de re infra age-

mus.
Aaa aaa a 3 CAb.

1116 PARS XIII PHILOSOPH CHALD. &CT. L. c. W., V. VI.

CA P.

IV.

DE BELO, ALTERO APVD CHAILDAEOS SCIENTIA-
RVM INVENTORE,

(Widam adſcribunt inventionem A-
ſtronomiae Belo, quo nomine duo
viri inſignes fuere. Alter Tyrius fuit,
alter Babylonius, qui Arabibus Regi-
bus in regno Babylonico ſucceſſit, circa
annum mundi 2682. ſecundum calcu-
lum Africani; ob quas inventiones,
a Hig Babylonii illi divinos honoresdetulere.
Nar Lib. TAar adbuc ibi, ait Plinius, Iovis
VI.c,26. Beli Temptum. Inuemor hie fuithde-
ralis ſeientiae.
5 Iib. J. Diodorus b verba faciens de Aegy-
quaeſt. ptiis. „Plurimas etiam, inquit, ex Ae-
24. Ed. „gypto colonias in orbem terrarum
VVechel, ſparſas eſſe dicunt. Babylonem Be-
„lus Neptuni & Libyae, ut creditur, ſi-
„lius, coloniam deduxit; & delecta
„apud Euphratem ſede, ſacerdotes, pro
„more Aegyptiorum, impenſis & one-
„ribus publicis exemtos, inſtituit; quoòs
„Chaldaeos Babylonii nominant, 85
„BæGοoσsu)ναͤοαν XaXα. Hi obſer-
„Vant aſtra; imitati Sacerdotes, qui
„ſunt apud Aegyptios, Phyſicosque &
„Aſtrologos, isMαεαννοι⅛ a* Ai†νασ—
5õõ JειAsHααναρ⁵
At Belum Neptuni & Lybiae filium eſſe,
id ex Graeca Mythologia petitum eſt;
eumque coloniam ex Aegypto in Ba-
byloniam duxiſſe, fabuloſum. Nam
Aegyptiis cum peregrinis, per longum

tempus, nullum fuit commercium.
Verum Belum memoratarum diſcipli-
narum peritum fuiſſe oſtendit hac hi-

6 Var.

ſtoria * Aolianus: „NXerxes Darii fili- i Rerib
„us, effoſſo vetuſti Beli monumento, gII.c.3
₰

„vitream vrnam reperit, vbi iacebat
„in oleo cadaver. Nec tamen plena
„erat vrna, vacuumque e ſummis la-
„bris fere palmae ſpatium habebat. Ad-
„iacebat vrnae columna exigua, in qua
„ſcriptum erat, eum, qui ſepulcrum
„aperuiſſet, neque repleſſet vrnam,
„male habiturum. Quo lecto XKerxXes
„expavit, & oleum celerrime iuſſit in-
„fundi; ſed ne ſic quidem impleta fuit.
„Iusſit iterum infundi, & cum non
„impleretur, effuſo oleo fruſtra amiſſo,
„deſtitit, clauſoque monumento, moe-
„ſtus abiit. Neque vero eum fefelle-
„runt, quae columna praedixerat. Cum
„enim coegiſſet exercitum ſeptuagin-
„ta myriadum hominum contra Grae-
„CoOs, male mulchatus eſt; deinde redux
„turpisſime periit, noctu in lecto a filio
„interfectus.

Huic Belo Semiramis filia Tem-à Di
plum media Babylone exſtruxit; quod n.

ſummae erat altitudinis, & in quo
Chaldaeos, ſiderum illic contemplatio-
ni vacantes, ortus & occaſus accurate
notaſſe memoriae proditum eſt.

CAP. V.
ALII CHALDAEI PHILOSOPHIL.

Oroaſtri ortum debuerunt Chal-
daei Magi & Philoſophi, inter quos
a Lib. Plinius recenſet Azonacem, Magi-
XXX, ſtrum Zoroaſtris, ſine dubio recenti-
cap. r. oris alicuius, cum plurimi ita vocati
fuerint, ut oſtendimus. Idem ſcri-

ptor meminit veterum Magorum, Mar-
maridii Babylonii, & Zarmocenidae Aſ-
Gpri, qui ſoli cognominantur, & quo-
rum nulla exſtant monumenta.
His addendus ex Suida Zoromasdres,
qui Mathematica & Phyſica ſcripſit;
& Teucer

od.
II.

9.⸗

5⸗

1 Cal.

Gen.

loſ. Scal,
ia Euleb.
6
1

NRVoG.
de Hik.
Gratc L.
lLc.I,,

Praep

S
indic
in
Dero,

nercium,
diſcipli⸗
thac hi-
Difl⸗ne
1 1
Umento

1
ncebat nc.
n plemn
nmns h-
bat. Ad-
Ne
Dulcru
VrNam,
Xerxes
lſirin⸗
etafait.
Im non
amillo,
moe-
fetele-
CüHRH
lagin⸗
1GCrae-
eredux
9fli

d Diod.
e .
m n ll.
5 ,69,
1 go9
Plto⸗
curate

Ur.
e
. .

Gel,
ſit;
Ce.

* indicem

& Teucer Babylonius, priſcus ſcriptor,
qui de Decanis egerat.

L XVI. Mathematici etiam, teſte Strabone
P. 509.
Bde Cal. CAF
Gen.

PDV BELO FEV CET. CHALD. II. BEROSO. III

quosdam memorabant, ut Cidenam,
Naburianum, Sudinum, Seleucum seleu-
cienſem, aliosque eximios viros.

VI.

DE BEROSO, QVI PRIMVS INVEXTT CHALDAICAS

DISCIPLINAS IN. GRAECIAM.

Poſ hoſce floruit Beroſus, vel ut a
Graecis vocatur Bipaoοoο, Cuius no-
Iof. Scal. men quidam interpretantur ſalium

in Enſeb. Hoſenae; etenim ex Elia, apud Chal-

daeos, )—◻ idem efſe, ac apud Sy-
ros liquet.
um, Bar-timaeum; & hic noſter a CGo-
rionide aliisque Rabbinis v& Bar-
Hoſea vocatur. Arabes, vt ex Abene-
phi aliisque conſtat, Baraſa appel-
lant.
Ex Voſlt. Caſparus Barthius ait, quosdam

de Hiſt. eum aequalem Moſi facere, quod me-

Sree rito, vt abſurdum, relicit. Claudius
. 13. Vor gJerins, in ſua Anniani Beroſi cenſu-
ra, affirmat, eum vixiſſe paulo ante Ale-
xandri Macedonis tempora, qua aucto-
ritate fretus, mihi non conſtat.
tianus, in oratione aduerſus Graecos,
Alexandro aequalem fuiſſe ait; verum
idem teſtatur a Beroſo hiſtoriam a ſe
conſcriptam, dicatam ei Antiocho, qui
tertius ab Alexandro fuit. At dubia
Praep. L. eſt haec lectio, cum Euſebius eum Ta-
X. c. II. tjani locum his verbis lauder“: Bero-
* ſus, vir Babylonius, idemque Beli, quod
in voce MEorum numen erat, ſacerdos, qqui Alé-
Beroſur. NXondri viuebat temporibus, in ea, quam
tribus libris Antiocho poſt Seleucum ter-
tio, (T0 erd VeRevο ro r—οαο ſeriphet,
Cchaldaeorum hiſiorig, &c. In ipfo

textu Tatiani eſt avri 18 uerd Z6α.

zov, uer abr³ορ, quae lectio magis con-
ſentanea hiſtoriage videtur. Alexan-
dro proxime ſucceſſit òoleueus Nicator,
huic Antiochus Ster, cui Antiochus
Deus, regnum auſpicatus vno & ſaxa-

Ita dicunt Bar ptolemae-

Ta-

ginta annis poſt Alexandri mortem.
Iam autem fieri poteſt, vt Beroſus, eo
tempore, quo Alexander Babylonem-
cepit, natus eſſet triginta annos, aut
aliquanto pauciores, & nonagenarius,
aut paulo iunior, hiſtoriam ſuam An-
tiocho Deo dicauerit. Forte etiam
Antiochus, poſt Alexaondrum tentius, eſſe
queat apud Tutianum, Antiochus do-
ter, ſi ipfum Alexandrum fſcilicet nu-
meres, poſt quem Seleucus ſecundus
erit, Antiochus Soter tertius, ad quem,
a morteAle xandri, effluxere tantum
quadraginta quatuor anni. Hac etiam
computatione admiſſa, ferri poterit le-
cCtio Euſebii; primus enim erit Seleu-
cus, ſecundus Antiochus Soter, ter-
tius Antiochus Deus. Neque hoc
pugnabit cum ea ratione, qua Geſneras
Tatiani verba vertit: zar A'NéEaydes
versναοινο, vt legitur in ephani Eule-
biana editione, vel, vt eſt apud ipſum
Tatianum, aτ A'N6Eναον evevcg,
qui Alexandriaetate vixit, quam ver-
ſionem ſecutus eſt Onuphrius Panui-Lib. de
nius. Sed verba haec penſiculatius Sibyll.
expendenti in mentem venit, rectius
verti, qui Alexkaundri aetate natus eſt.
Sic ſane tollitur omnis ſcrupulus.
Quippe natus ſit Beroſus, biennio
ante obitum Alexandri; fuerit hoc
pacto tantum annorum ſexaginta
quatuor, cum coepit regnare An-
tiochus Deus, cui librum ſuum ob-
tulit. Vtcunque eſt, Berofus

hiſtoriam ſuam emiſit temporibus
Nam hic
imperauit

L'tolemaei Philadelphi.

IIS PAnRS XII PILOSOPH CHIALD. ECT. L. c. VI. VII.

imperauit triginta acto annis, ac anno
quidem eius ſexto regnare in Syria
coepit Antiochus Deus, quorum al-
cerutri ſua nuncupauit Beroſus. Mi-
nime vero adſentiendum Conrado Ge-
ſnero, qui, in notis ad Tatianum, per
Alexandrum intelligi putat, non illum
Philippi flium, cognomento Magnum;
ſed eum, qui in Syriae regno Demetrio
Soteri ſucceſſit, ſucceſſoremque ha-
buit Demetrium Nivanorem. Per An-
tiochum vero capit Antiochum sidetem,
qui poſt Demetrium Nicanorem re-
gnauit. Haec enim ſi veraeſſent, Be-
roſus toto ſeculo eſſet iunior Mane-
thone. Atqui Manethos floruit ſub
Philadelpho, vt oſtendit alibi Voſus,
ex quo haec hauſimus. Philadelphus
obiit anno tertio Olymp. CXXXIII.
at Antiochus Sidetes Syriam inuaſit,
anno primo Olympiadis CLX. Quo-
modo tum demum vixiſſe Beroſus po-
teſt, qui paulo antiquior eſt ipſo Ma-
nethone? quod diſertim dicit Georgius
Syncellus. Aliter etiam aetatem Beroſi
.1. VI. adſtruimus. Nam Plinius ſcripfſit,
c. 55. Beroſum prodere memoriam annorum
CCCCLXXX, qui ſine dubio ſuntan-
ni Nabonaſſaris. At caput Aerae Na-
bonaſſareae ſurgit Olympiadis VIII.
anno ſecundo; a quo tempore, ſi an-
nos numeres CCCCLXXX, incide-
mus in extrema tempora Antiochi So-
teris. Quare vel huic, vel filio huius,
Antiocho Deo, hiſtoriam ſuam dicaue-
rit Beroſus. Haec profecto de aetate
Beroſi qubitare nos minime ſinunt.
Meminere Beroſi plurimi veterum,
L.IX. eosque inter Vitruuius, qui teſtatur,
˙6. 7. cum in inſula & ciuitate Coo conſed'ſ-
ſe, ibique aperuiſſe diſciplinam. Loſe-
phuss memoriae prodidit, eum ſcri-
pta Aſtronomica & Philoſophica Chal-
daeorum intuliſſe Graeciae. Ob di-
vinas praedictiones ei ab Athenienſibus

8⁸ Cont.
Apion.
Lib. I.

publice in Gymnaſio ſtatuam, inaurata
lingua, poßtam auctor eſt h Plinius. h L. VII.
Eius etiam mentionem Tertullianus', c. 37.
& Cbronici Alexundrini ſcriptor* in- Abpol.
iecere. „ b. 48.
Condidit Babylonica, ſeu Chaldaica,
tribus libris; promiſcue enim his no-
minibus vtuntur Veteres. Babylonica
quidem Beroſi aduocat! Athenaeus; L. XIV.
at Tatianus ait, ſcripſiſſe Cbaldaeorum Ada. ad
biftoriam tibuslitriv. Alexandrinus 43
Clemens m citat Beroſum libro tertio m Strom.
Chaldaicorum, & alibi ſimpliciter eius p. 329.
Chaldaicas Hiſtoriaz. Agathias quo-" L. II.
que contexta ab eo ait antiquiſſima initid⸗
Aſſyriae & Medicae Gentis, hiſce ver-
bis: vt alibi Beroſus Babylonius, &
Athenocles, & Summachus retulerunt,
qui do*ναατντdι Aασ⁵ 7α gα Myα
ſèripſerunt. Ex eo opere praeclara
fragmenta conſeruauit nobis Ioſephus
Lib. I. contra Apionem, & Lib. V. An-
tiquit Iud. Verum ſuppoſititius Be-
roſus Annii vanus & nugaxeſt, ac eius-
dem farinae, ac ſunt eius Megaſtenes &
Archilochus. Multos comminiſcitur
Reges, qui nusquam memorantur; ac
vix quidquam eorum inuenias, apud
hunc, quae ex vero Beroſo profert
Toſephus. Imo interdum pugnantia
habet; vt, quando ait, Babylonem a
Semiramide conditam eſſe; cum loſe-
phus dicat a Beroſo ſcriptum fuiſſe, non
eſſe eam a Semiramide aedificatam.
Filiam huius Beroſi memorat Iuſti-in- pa
nus Martyr Babylonicam Sibyllam, raen.
quae Caumis vaticinata eſt; quodnon
poteſt intelligi de Cumana Sibylla,
quae vixit tempore Tarquinii Priſci;
nam inter Tarquinium Priſcum, &
primum bellum Punicum, cuius tem-
pore Beroſus erat, ſunt anni CCXILV.
Capiendum ergo eſt de aliqua recen-
tiore Cumana Sibylla. Sane varias
Sibyllas Cumis vaticinatas ex libro de
Mirabilibus

——

— ——

— —VDd—

Dibl. b.
Il.p. 81.

Vide
indicenm
in voce
Chald
dupler
4L, J
1 50

Pb.

olrate
,. Y..
rt in. Ae.
k ,4.
MMaice,
nis no⸗
lonica
nueue; I. Xv.
Crinus Gent. 5.
mn⸗ 1n /
1 eilsp. 329,
ngu- l. lle
lifime initio,
eyer.
,
punt,
dur

.
Br—

eclara
ſpvur

7

,A.
Be-
ils⸗
&
4
ſ
intis
M-

Non

ERVDIYOS DICTOS EE CHALDAlOS

Miralilibus rebus auditu perceptie, ali-
isque, dudum oſtendit Onuphrius
Panuinius, libro de bibyllis.

1119
Cum ergo a Beroſo primum Chal-
daica doctrina in Graeciam allata ſit; is
claudet Doctorum, ſiue Philoſopho-
rum Chaldaeorum agmen.

CAP. VI.
ERVDITOS PRAESERTIM CHALDAEOS DICTOS
FVISSE.

Haldaei diſciplinas non trade-
bant aut propagabant, more Grae-
corum; apud quos, qui ſapientiam pu-
blice profitebantur, ea quoslibet Au-
ditores promiſcue imbuebant. Chaldaei
intra certas familias ſe continebant,
quae id nominis peculiari jure obti-
nebant. Se totos ſtudiis addicebant, &
Propria ſede ſibi conceſſa, immunem
publicorum onerum, vectigaliumque
vitam agebant. De hiſce capiendum
Bibl. L. quod Diodorus ait de iis, quos Baby-

II. b. 8I. lonii Chaldaeos nuncupabant, quique

a Belo inſtituti, publicorum omnium

onerum expertes erant. Conſtitutam

habitationem peculiarem in Babylo-
Vide nia Philoſophis indigenis, qui Chal-
indiech daei appellantur *; fuiſſe Chaldaeorum
Cyaltea Hationem, & Babyloniae regionem ab
dupiex. iis habitatam, proximam Arabibus &
aL. XV. mari, quod Perſicum dicitur, auétor
P. 501. eſt à Arho.
bpe Diu. Hi fuere Chaldaeib, qui, vt prodi-
l. I. c. I. dit Ccero, non ex artis, ſed ex gentis

CAP

* Vide

vocçabulo nominati ſunt. Iidem etiam
intelligendi videntur, quos alibi di-
cit in Syria cognitione aſtrorum, ſoler-
tiaque ingeniorum antecelluiße. Cur-
tius, vbi † deſcribit ſolemnem pom-ib. V.
pam eorum, qui Babylone Alexandro c. r. Vide
obuiam proceſſere, dicit poſt Magos vocem
veniſſe Chaldaeos, non vates modo, ſed 2r
artifces Babyloniorum. Quod quidam Indice.,
intelligunt de iis, qui Aſtronomica in-
ſtrumenta faciebant, ſed videtur Cur-
tius duo indicare Chaldaeorum gene-
ra; plebeios nempe, opifices, & eru-
ditos.
De hiſce quoque Chaldaeis, qui-
bus id nominis peculiariter tribueba-
tur, intelligendus Laertius, vbi dicit: in
Perſis Magos, Babyloniis & Aſyriis Prooem.,
Chaldaeos auctores ſapientiae fuiſſe.
Eodem etiam reſpexiſſe credendus
Heſychius, qui xαοπς terpretatur
Pévos Mä*νανh Xαντ νανιαοανοαιιαο, genus
Magorum omnium diſciplinarum peri-
torum.

ibicd.
c. 41.

VIII.

QvOMODO DISCIPVIL OS CHALDAEI INSTITVERINT

Haldaei ſuam eruditionem in-
tra ſe continebant, traditionis æa-
0αραιαο%tv OPe. „Haec, inquit Dio-
orus, non docent, vti Graeci, qui haec
ſtudia tractant. A familia haec Phi-
loſophia traditur, filiusque eam a pa-
tre accipit, ſolutus omnibus publicis
muniis. Quia parentibus vtuntur ma-
giſtris, plenius omnia diſcunt, & iis,

Lb. II.
p. 82.

quae docentur, maiorem habent fidem.
Praeterea, dum a pueris ſtatim diſcipli-

nis innutriuntur, magnum ad Aſtrolo-

giam habitum adquirunt; cum propter
aetatis docilitatem, tum propter longi-
tudinem temporis, per quod in diſcen-
do perdurant. Apud Graecos vero
plerique accedunt imparati, Phi-
loſophiam ſero attingunt, atque
Bbb bbb b aliquandiu

1120
aliquandiu opera ei data, neceſſitatibus
vitae ſubtrahuntur. Pauci, qui Philo-

ſophiam prorſus penetrant, quaeſtus
cauſa diſciplinae adhaerent, nouasque
de rebus magni momenti opiniones in-
quirunt, neque maiores ſuos ſequun-
tur. Igitur Barbari, iisdem ſemper
inhaerentes, firmiter ſingula percipi-
vnt. At Graeci, ex arte lucrum ca-
ptantes, nouas condunt ſectas, & de ma-

CAP. IX.
SECTAE CHALDARORVM DISTINCTAE PRO VARIIS

PARS YII PHILOSOPH CHALD. SECYII c. VII M. XJ.

ximis theorematibus diſceptantes, fa-
ciunt, vt diſcipuli dubitent, animique
eorum per totam vitam fluctuent, nec
Vlli rei prorſus aſſentiri queant. Nam
ſi quis maxime inſignes, Philoſopho-
rum ſectas diligenter expendat, pluri-
mum inter ſe diſcrepare, & in grauiſſi-
mis ſententiis ſibi inuicem aduerſari
comperiet. „ E vide
indicem
in voce
Collegi-

m.

EORVM SEDIBVS.

Vemadmodum eruditionem apud
Chaldaeos profeſſia reliquo diſtin-
guebantur populo, peculiari Chaldacéo-
rum vocabulo, e regione petito: ſic & in-
ter ſe diſtincti erant in ſectas, nomen
ducentes e variis ſedibus, quas in ea re-
2 L. VI. gione obtinebant. Plinius & erabob
b. 5. meminerunt Hhipparenorum, ſic dicto-
p. 509. Tum, ab Hippareno, vrbe Meſopotamiae:
Ed. Ge- Babyloniorum a Bahbylone: Orcheno-
neuenſ. rum, qui Plinio tertia Chaldaeorum do-
&rina dicuntur, ab Orchoe Chaldaeae
oppido; Borſippenorum a Borſippé, alia
Babyloniae vrbe, Apollini & Dianae
ſacra.
Quamuis Dioderus praeferat Chal-
daeorum Philoſophos Graecis, quod
priores, miſſa nouandi cupidine, in iis-
dem perſeuerarent doctrinis; inde ta-

men caue colligas, vniuerſim eos inter
ſe conſenſiſſe, ſed tantum vnamquam-
que ſectam conſtanter iisdem placitis
adhaeſiſle, & reiectis omnibus nouis
opinionibus, intemeratam manſiſſe.
Nam inter Sectas quidem plenus non
fuit conſenſus, vt liquet ex rabone,
qui docet, complures eorum iisdem de
rehus, vt inectarum fieri ſolet diuerfi- Vide
tate, aliter atque aliterſtatuiſſe; item: indicem
fuiſſe inter eos, qui e natalibus hominum &
eventura iis vaticinariſe profßterentur“, tpliacus.
atceteris non probatos. Hinc quoquzx-

Luciretius: Lib. V.

Vi Bahbylonica Chaldaeam dodtrina
refutans,
Akſtrologorum artem contra conuince-
re tendit.

CA P. X.

SECTAE CHALDAEORVM SECVNDVM VARIAS DISCIL-
PLINAS DISTINCTAE.

Aers aptior eruditorum Chal-
daeorum diſtributio e diſciplinis,
quas profitebantur, petita eſt. Daniel
Propheta C. II, 2. vbi narrat a Nabu-
chodonoſoro accerſitos eſſe omnes Do-
ctos, qui ſomnium eius divinarent,
praecipuos eorum quatuor appellatio-

nibus compleétitur: Hhartumim, A-
ſehaphim, Meſchaſehephim & Chaſchdim.
Rpo P IHIhariumim Abarbaneli funt
Mag,irerum naturalium periti, Iachia-
dae vero Magi, qui tbeoreticam ſtienti-
am colebant, quae interpretatio origini
vocis conſentanea eſt. Neque enim
deriuatur

e

9
1
1
4

.
1
Vige i

dicem in

hyſci.

.

ltes, ſu.
rimique
nt, nec
Nam
oſopho-
,Ppluri⸗
grauiſſ.
duerſri
Vide
indicem

in voce
Cllegi.

bn.
AhIIS

0s inter
ngnaem.
litis
nobis
danble.
dus non⸗
trahone,
ond,

Serf- Nie

jtem: indicem
Minmn Gene⸗
etuf , thiatt.
uoge
Lib. V.

Ochrine

nuinee-

1801.

han.
ſunt
Mkar
nti⸗
ſgini
enim
gatur

in voce

“”

CHIALD. INSTITVLV. EFT &0ρ1ME.

derivatur anmo DT bhberounjim tou-
mim, oſſa combuſta, ut quidam volunt,
quod Magi ſuperſtitioſos ritus ope oſſi-
um cadaverum perficerent, neque a
DP Mbheret quod ſtylum, aut coelum ſi-
gnificat; quod, ut apud Aegyptios, do-
Cti inter Chaldaeos &ij§+◻–², hAicerentur,
Chaldaica enim vox eo ſenſu non ſu-
mitur. Sed ortum ducit aPerſica voce
R charad, mutato Daleth in Tet, quae
ſignificat cognoſcere; unde Elmacinus
pro hac Perſico-Chaldaica utitur dua-
bus Arabicis. Alhachamaon, Walar-
raphaon, ſapientes & periti. Igitur
Hhartumin non erant, ut vulgo inter-
pretantur, Magi, ſed potius, qui cogno-
ſcendae rerum naturae operam dede-
rant; quae contemplatio Theologiam,

vide in- & Phyſicam, ſeu cognitionem Dei, re-
dicem in rumque naturalium complectitur.

Phyſici.

D'EN Aſchaphim a lachiade fuiſſe
creduntur Magi, qui ſoientiam activam
colebant, prout eius verba vertuntur a
Conſtantinol' Empereur; qui tamen lIa-
chiadem falli putat, & Aſchaphim po-
tius idem eſſe ac buDωdvun in Arabica
lingua, ſapientem ac pium. Quod ſane
veriſimilius eſt, nam Souphoun optime
convenit iis, qui omnia theologice, my-
ſtice, atque allegorice docebant. De-
rivatur a voce Arabica Louph, lana,
ſeu quod eiusmodi ſapientum veſtes
ſemper lana, nunquam ſerico, conſta-
rent; vel quod ea, quae ad amorem di-
vinum pertinent, velarent, conſpicna-
rum rerum figuris. Inde derivatur vox
Hatſeviph, myſſtica Theologia; & forte
etiam ab Hebraica radice gſchaph de-

ducenda vox Graeca οd+%, quo nomi- ſchephim. Jide ia⸗
SECI. II. . kasz,.
CHALD AICA DOCTRINA. nart.

ExX quatuor Eruditorum apud Chal-
daeos generibus, quorum Daniel
Propheta meminit, & de quibus modo

„7
/

1121
ne primum eruditi inter Graecos, qui
poſtea Philoſophi, vocabantur. Aſcha-
phim Danielis vulgo explicantur Aſtro-
logi, & vocem quidem Aben-Eſra dedu-

citarua neſcheph, crepuſculum, quod eés

tempore coélum obſeruarent. Sed Aſtro-

logi deſignantur voce Cbaſohdim, quae

poſtrema eſt. Aſebaphim Chaldaeo-
rum videntur potius eſſe Magi Perſa-
rum, Sacerdotes, eorumque rituum,
quos magicos appellabant, Magiſtri.
omr Mechaſehephim proprie di-
cuntur Revelatores; nempe abſcondi-
tarum rerum. Veriuerbium peten-
dum aue ehiſeèhapha, quod etiam-
num hodie apud Arabas reuelare ſigni-
ficat. Moſes Nachmanides, Abarba-
nel, aliique hoſce putant diabolicis arti-
bus vſos, poſſetque adeo haud inepte
vox ea verti verbo bovtiarii, quo hodie
eiusmodi homines deſignamus.
R Chaſähdim, ut antea oſten-
dimus, nomen fuit peculiariter eruditis
Chaldaeorum attributum; & arctiori
etiam ſenſu iis, qui profitebanturAſtro-
logiam, cui potiſſimum addicti erant, &
qua prae ceteris excellebant. Hos
Surabo Xa)αHν dsoοονοααιοοπ.
Praeter quatuor haec genera, quae
praecipua fuiſſe videntur, erant & alia,
quae memorantur & prohibentur à
Moſe, Deut. XVIII, . Quoſen, megno-
nen, menahheſeh, ſchober, ſehoel'ob, jid-
gnoni, doreſch-el-hammethim; quibus
recitatis, Moſes Maimonides ſubiicit,
fuiſſe varia genera divinorum, a pri-
ſcis Chaldaeis originem ducentium.
lIachiades putat eſſe genera v&α Mecha-

egimus, quibus partibus doctrina con-
ſtaret Chaldaica, colligi poteſt. Hhartu-
mim divinis & naturalibus, contempla-
Bbbbbbbz tionibus

1122
tionibus operam dabant: Aſchaphim
Religionum ritibus: Mechaſebhephim &
Chaſchdim diuinationi, hi Aſtrologiae
ope, illi aliis artibus. Duos poſteriores
ordines Diodorus Aſtrologorum no-
mine complectitur: duos priores, no-
minibus Phyſicorum & Sacerdotum:
ait enim eos imitari Sacerdotes Aegy-
ptios, Ougααπ0 †τ½απονα⅜.
Propterea de Chaldaica acturi do-
Grina, primum eorum Theologiam &
Phyficen, quibus incumbebant Hhar-
tumim: deinde Aſtrologiam, aliasque
diuinandi artes, quae exercebantur a
Chaldaeis & Mechaſchephim: tertio
eorum Theurgiam: quarto Deos, quo-
rum contemplatio & ritus ad Aſcha-
phim pertinebant, luſtrabimus.

Chaldaica doctrina ante omnia con-
templatur Naturas omnes divinas &
naturales; priorumque contemplatio
Theologia eſt, poſteriorum Phyſica.

pARS YI PIIOSOPH CHATD. SECTII. c1IIIII1.

Zoroaſtres diviſit omnes Naturas in pletho
tres claſſes aeternas: alteras, quae ini- in Orac.
tium habuerunt, fine cariturae: tertias, bag. 90.

. . . Am-
perituras. Duss priores contempla- Ae 46 88
tur Theologia.
Qui Graecorum Theologiam accura- »„
aep.

te xpenderunt, ait Euſebius, eos ſine gan
dubio intelligens, qui, Zoroaſtrem ſe- Lib. v.
quebantur, rem totam in quatuor genera c. 5.
partiti ſunt, quippe ante amnia Deum Vide In-
primum ſecernentes, omnibus eum rebus dicem in
praeſidere, ante omnes eſſe, omniumque Ganei
Deum, parentem ac regem ſeſe agnoſeé-
reproftentur; ſecundum quem alterum
Deorum genaus, tertium Daemonum,
