chyta. ſet, per epiſtolam eripuit. Admira-
Vazer tioni apud plurimos habitus eſt, in
79, mni virtutis genere. Nam ſepties
eiuibus praefectus eſt, cum ceteri plus-
quam annum imperare, lege prohibe-
rentur. Ad hunc Plato ſcripſit epiſto-
las binas, quod is ad eum prior ſcripfiſ-
ſet in hunc modum:

Archytas Platoni valere.
*Facis tu quidem recte, quod nobis,
te conualuiſſe ex aegritudine, epiſtola
ſignificaris; & Damiſcus idem nuncia-
uerit. De commentariis autem cura-
vimus, venimusque ad Lucanos, ibi-
que conuenimus Ocelli nepotes. Quae
autem ipſius de legibus, & de regno, ac
pietate, omniumque generatione, ipſi
habemus, eorum quaedam miſimus.
Reliqua modo reperiri non poſſunt:
cum inuenta fuerint, ad te deferentur.
In hunc modum Archytas. Plato au-
tem ita reſcripſit:,

Plato Archytae recte agere.

Quae abs te nobis allata ſunt com-
mentaria, dici non poteſt, quam li-
benter acceperimus, eumque, qui illa
ſcripſit, in primis admirati ſumus. O-
ſtendit enim profecto vir ille, dignum
ſe maioribus illis ſuis, antiquiſſimis at-
que optimis viris. Feruntur autem
iſti viri Myraei fuiſſe. Hi autem ex

illis fuere Troianis, qui cum Laome-
donte migrarunt, viri boni, vt de illis
tradita ſignificant.
ſunt commentaria, de quibus ſcripfi-
ſtis, nondum fatis elucubrata funt, vt-
cunque tamen nunc ſe habent, ad te
miſi. De cuſtodia vero ambo conſen-
timus. Nihil itaque adhortatione o-
pus eſt. Vale.
Ariſtoxenus refert, eum exercitui
praefectum, nunquam victum eſſe. Se-
mel autem, inuidiae ceſſurum, imperio
ſe abdicaſſe, quo facto, ſiatim in hoſti-
vm poteſtatem exercitus conceſſerit.
Naufragio periiſſe ex Horatio colligi-
tur, qui nautam inducit, ea de re ita
cum eoexpoſtulantem:

Temaris & terrue, numeroque ca-
rénitis Areonat
Menſorem cohibent, Archyza,
Pulueris exigui prope littus parus
Matinum
Munera: nec quicquam tibi pro-
deſt. .
Aerias tentaſſe domos, animoque
rotundum
Percurriſſe polum, morituro.

Cui reſpondet Archytas:
Occidit & Pelopis genitor, conniua

deorum,
Tithonusque remotus in an-
ras:
Et louis arcanis Minos admiſus, ha-
bentque

Tuartara Panthoiden iterum Orco

Quae apud me

Laert.
VIII, 82.

Horat. H.
I. od. 28.

hemij

Ter
Nera

u
Nn

Daon.

I Mtar,

ur. Obüt

Laome.
1 e Ulis
pud me
ſoripſ⸗
funt, t-
t, Ad te
conſen.
tione o-

Vercitlilen.
ele Ze. 7ll ,.
imperio
inhoſti⸗
eſlerit.
coligi
re 1t
Morat. .

l,eà29,.
le ce.

,

R69
herus

Uipre
mnogle

.

omils
in ℳ.

,l.

0rc

ARCHFTAS

Demiſſum: quamuis clypeo Troiana
refexg
Temporateſtatus, nihil vltra
Noeruos atque cutem morti conceſe-
rat atrae:
Iudice te, non ſor didus auctor
Naturae, verique. Sed omnes vna ma-
net nox,
Et calcanda ſemel via leti.
Dant alios Furiae toruo ſpectacula
Marti:
Exitio eſt auidis mare nautis.
Miſta ſenum ac iuuenum denſantur
funera nullaum
Saeua caput Proſerpina fugit.
Me quoque deuexi rapidus comes O-
rioni⸗s .—
UWlyricis Notus obruit vndis.
Arstu, nauta, vagae ne purce malignus
arenae,
Oshbus & capiti inhumato
Particulam dare: ſic, quodcunque
minabitur Eurus
PFluctibus Heſperiis, Venufmae
Pledtantur ſyluae, te ſoſpite: multa-
que merces
Vnde poteſt, tibi deftuat aegus
Ab loue, Neptunoque ſacri cuſtode
Tarenti. S
Ndegligis immeritis nocituram
Poſtmodo te natis fraudem committe-
re forſan.
Debita iura, vicesque ſuperbae
Te maneant ipſum; precibus non lin-
quar inultis:
Tequepiacula nulla reéſoluent.
Quanquam feſtinas, (non eſt mora
longa) licebit
Iniecto ier puluere curras.
[Primus hic Mechanica, mechanicis
principiis vſus, forma artis concepta,
2 Laert, tradidit“, cochleasque fecit, & troch-
VUI, 23. leas. Simulacrum item columbae e li-
Phauo- gno fecitt, volans, quod tamen, vbi ſe-

rin. ap. . .
Geil. mel conquieuiſſet, ſeipſum rurſum

12. . .

confugere iniuria affectos.

LII 3

8²¹

eleuare non poſſet. De cubo ab eo
duplicato adtum in vita Platonis. [De
duabus mediis proportionalibus e di-
midii Cylindri ſectione inuenieradis,
datis duabus lineis, videndi Laertius, Laer
. III, 82.
& Plutarchus 4. Crepitaculum quoque 4 lut.
inter eius inuenta refertur. ] Villico Marceil.
iratus', male, dixit, tecum ageretur, p. 30 §.
niſi ego ira valde exarſiſſem. e Arid
Moribus erat modeſtiſſimuss, omnis- de. n

que in ſermone foeditatis abſtinentif- VIII, 6.

ſimus, ita, vt ſi quae eſſet obſcena pro- Diogeni-
ferendi neceſſitas impoſita, muro pO- au. Pro-
tius inſcriberet, quamore proferret. verb. IIl,
Dicere ſolebat p, ſi quis in coelum a-? Pjur.
ſcendiſſet, naturamque mundi & pul- de puer.
chritudinem ſiderum perſpexiſſet, in- inſtit. p.
ſuauem illam admirationem ei fore, 10. D.
quae iucundiſſima fuiſſet, ſi aliquem SS
cui narraret, habuiſſet. . 31. .
Hominem ſine dolo, rem aeque re- 171.
pertu difficilem aiebat, ac piſcem ſine & Ael-d
fpina. Iudicis arque aſyli eandem aie- K. XIV.
bat eſſe rationem, ad vtrumque enim G de
amic. C.
Omnem Rempublicam?, ex princi- 23.
pibus, ſubditis, & legibus dicebat con- Aelizn.
ſtare, atque ex his, qui praeſtent, eos
imperare, virtute inferiores parere de-X Stob.
bere. S .2. S. XLI.
[Naturam temporis primus defini- p. 263.
uit, quod ſit numerus quidam motus,! Sim-
vel etiam ſpatium naturee totius vni- SS
verſi. Obſeruauit etiam, vt eſt apud A- Ariſtot.
riſtotelem ", in motu naturali quocun- Iambl.
que eſſe aequalis proportionem, iuxta- commn.
que proportionem omnia moueri. in prae-
Okaρoaoν„ο eiUs de voluptate Cato re- m probl
fert apud Ciceronem , quae ita fere xVI, 10.
habet: Nullam capitaliorem peſtem, De Se
quam corporis voluptatem, homini- ned. c.
bus dicebat a natura datam: culus vo-
luptatis auidae libidines, temere, & ef-
frenate ad potiundum incitarentur.
Hinc patriae proditiones, hinc
rerumpublicarum

12.

822 PARS VITI AonPTASD

rerumpublicarum euerſiones, hinc

cum hoſtibus clandeſtina colloquia na-

ſci: nullum denique ſcelus, nullum ma-

lum facinus eſſe, ad quod ſuſcipiendum
non libido voluptatis impelleret: ſtu-
pra vero, & adulteria, & omne tale fla-
gitium, nullis aliis illecebris excitari,
niſi voluptatis. Cumque homini ſiue

natura, ſiue quis Deus, nihil mente prae-

Iambl.
vit. Pyth.
c. XXKI. p.
221.

in Categ.
Ariſt. p.
97. 103.
Simplic.
in Categ.
prooem.
Laert.
VIII, 80.

ſtabilius dediſlet; huic diuino muneri,
ac dono nihil eſſe tam inimicum, quam
voluptatem. Nec enim libidine do-
minante temperantiae locum eſſe; ne-
que omnino in voluptatis regno virtu-
tem poſſe conſiſtere. Quod quo ma-
gis intelligi poſſer; fingere animo iu-
bebat, tanta incitatum aliquem volu-
ptate corporis, quanta percipi poſſet
maxima. Nemini cenſebat fore du-
bium, quin tamdiu, tum ita gauderet,
nihil agitare mente, nihil ratione, nihil
cogitatione conſequi poſſet. Quocir-
ca nihil eſſe tam deteſtabile, tamque
peſtiferum, quam voluptatem: ſi qui-
dem ea, cum maior eſſet, atque longior,
omne animi lumen extingueret.
Quantumad ſeripta eius, refert lam-
blichus, eum, cum Syracuſas veniſſet,
Hieronis tyrannide palam a ſapien-
tiae ſtudiis omnino abſtinuiſſe, nume-
ris autem Pythagoraeorum aſtrinxiſſe
ſententias, ludendo, atque arcana qua-
dam ratione doctrinas Pythagorae pro-
ferendo.
De oppoſitis liber eius allegatur Sim-
plicio. . . 5
De vniuerſo, vel de vniuerſ natura,

in quo, vt Simplicius ait, primus diui-
ſionem rerum in decem genera, h. e.
praedicamenta propoſuit: extat ho-
dienum Graece a loach. Camerario:
Graece & Latine vero Venetiis edi-
tus. Claudian. Mamertus L. II. de ſtatu
animae Magniſicum opus Archytae de
rerum natura vocat. .
De ſapientio, Iamblicho commemo-
ratus, inſigni fragmento ex eo ci-
tato. ,
De Ente bliber Stobaeo allegatur.
De Principiis itidem eſt apud Sto-
baeum.
De Mente & ſenſuâ, eſt apud eun-
dem.
Deeuentibus innatura, Archytae li-
brum in monaſterio Germaniae reper-
tum, teſtatur autor Luminis animae“.
De mathematica ſcientia, quod ma-
xime genuinum eius opus eſſe dicit
Porphyrius †
De Decades eſt apud Theonem.
Harmonicum. h
Mechanica , quorum autor tamen,
ab Archyta, de quo hoc loco agimus, di=
verſus eſſe dicitur Laertio.
De tibiis.
De dodltrina morali. *
De lege EC&iuſtitia. *
De beno & beato viro.*
De puerorum inſtitutione. 1
Defnitiones. 4 7
Epiſtola.“
Archytae à ρaραoτudodcw citantur Athe-
naeo, eaque noſtri eſſe probabile fit

ex eo, quod Iamblichustradit,

a Proetrept. c. 3. p. I2. 15. I7. 18. emendatiora
ap. Gale opuſc. Myth. p. 732. b Stob. Ecl. Ethic.
p. 158. C Id. ib. p. 80. 82. d Id. ib. p. 92. &
Iamblich. de diſcipl. Pythag. III, 8. * Heidenr.
Pand. Brandenb. f in Ptolem. Harm. p. 236.
adde Stob. ſerm. 41. p. 268. Iamblich., de diſcipl.
Pyth. III, II. £ Theon. p. 166. h Nicom. A-
githm. IL. p. ö. i Vitruu. praef. L VII. k La-

1 Athen. L. IV. extr. m Stob.
S. I. p. 12. q. A Id. L. XLl. p. 268. Epiſt. Ar-
chyt. ap. Laert. VIII, 80. * Stob. Serm. I. p. 13⸗
III. p. 45. P Philoſtr. vit. Apoll. Tyan. VI. 31.
Ariſtot. Metaphyſ. VIII, 2. † ap. Laert. VIII,
80. 1 vit. Pyth. c. 29. & 34. ita colligit cl. Fa-
bricius Bibl. Gr, L. II. p. 482.

ert. VIII, 82·.

[Pythagoraeos

14 Leett; tae
VIII, 82
—

Liett.

VII. 8

tame.
ſe de
ſctip

N

Immemo.

eggtur.
pud Sto⸗

ud eun.
lytneli.
e reper⸗
Uae.
dod ma-
lle dicit

AM.

Athe⸗
bile t
trachit
n Kob,
iſt. 4⸗
lp.l).
VI. 1.
Vl,

8. Er

. ALCMAEFEON.
[Pythagoraeos primos fuiſſe, qui de ci-
bis rite praeparandis libros edide-

rint.]

Quatuor autem numerantur Archy-
a2 Laert, tae , primus, hic ipſe Philoſophus.
VIII, 82. ð

b He-

Socandus, Mitylenaeus Muſicus b. Tor-
tius, qui de agrorum cultura ſcripfſit, onρbhtr
[cui èasoντσuτoο nonnulli tribuunt, an- Arhen.
tea nobis memorata.] Quartus, Epi- XII 8.
grammaticus poeta. Qulbus guintum Varto

nonnulli, Architectum adiiciunt. zmell.pat.

ſim.

4 Laeft.

ALCMAEON. VZM

LCMAEON, Crotoniates, & Py-
thagorae auditor fuit, vt pluri-
mum in Medicina verſatus, ſimul
tamen de natura diſputauit, multas -
Je docens rerum hbumanarum cauſas.
Primum eum tractatum de naturalibus
ſcripſiſſe exiſtimatum eſt Phauorino.
Lunam hanc ſempiternam habere na-
turam ſtatuit. Fuitque Perithi filius,
ſicut & ipſe in principio operis ſui te-
ſtatur. Alecmazon, Croioniates, haec
ait, Perithi ſilius, Biontino, & L'eoni, &
Bathylo. De inuiſibilibus & immor-
talibus rebus manifeſtom quidem ſcien-
tiam habent Dii, quantum vero conii-
cere hominibus licet &c. Anlmam
immortalem dixit, mouerique eam
perpetuo, inſtar ſolis.

RS — .

Laert.

VIII, 84. . .

Statuit planetas fixis ex aduerſo, Plut. P
hoc eſt, ab occaſu ad ortum mo- Ph. II, 16.
veri.
p Autdire item nos inani, quod intra Id. IV,16.
aurem eſt, id enim perſonare appel-
lente aere, omnia quippe ſonare va-
Ccua.
Humiditate & tepore, qui in lingua Iq. IV,
eſt, diſcerni ſapores. . 18.
In cerebro eſle partem animae prin-Id. IV,
cipem, ea ſentiri odores, ſpirando ab ea 17.
attractos.
Mulos ſteriles eſſe, ob ſeminis tenui- IJ. V, 14.
tatem, ſiue frigiditatem: mulas, quia
matrices earum non hient.
VLoetum in vtero ali per totum cor- Id. V, 16.
pus, quod ſpongiae in morem recipiat,
quae alendo ſunt idonea.

*õ Ouid vero ea ſibi vult Alcmaeonis doctrina,
vel; quo ſpecétare hoc diéctum poteſt? Nempe
male Diogenis Laertii verba repraeſentabat Stan-
leius: apud eum enim; iuxta doctrinam Ale-
maeonis; 300 Toë rXπrα ε Tr—“ν gιαοννσ,
multa in rebus mortalium ſunt duo. In cuius
textu, ne vitii ſuſpicio ſit, eadem habemus a-
pud Ariſtot. Meraphyſ. V, I. Vbi de Alcmaeone;
Gnes! Jdo eSe to r σπι 1αναſροαρ
veæ/ν, eum autem T& **οντειτατυνας intelligere,
Ariſtoteles addit, & quidem rc Tνε+οοανôρ con-
traria, quae forte fortuna obueniant, qualia ſint
album, nigrum, dulce, amarue; bonum, malum, ma⸗
gnum, barunm; &. Sed minus ea Arifſtotelis ex⸗
plicatio ſatisſacit Merieo Caſaubono ad Laertii I. c.
Si nihil aliud enim, inquit, Polait Alcmaon, nihil
magnum,aut nonum dixerit. Cui enim, cui natu-
ra non ignota penitus, nen elſeruatum ? Ipſe igi-
1

tur ex Pythagoraeae ſcholae, cuius Alcmaeon fuit,
haec explicanda placitis ducit. Pythagorae au-
tem T idem ac 76 σασαο, Oαορ bonun,
mens, Deus. Ad autem „X materia eſt, &
principium mali. Hoc igitur ſibi eum voluiſſe
TA ρρροvοov vvvοιoπσ h. e. malorum in vita huma-
na maiorem copiam eſſe. Quod & ipſum quam-
vis nouum valde non eſſe agnoſcat Caſaubonus;
nouitatem tamen in modo exprimendi eſſe cen-
ſet, cum in voce 30oο ratio mali contineatur. Ve-
rum putem, Ariſtotelis ſententiam retineri poſſe
commode, vt ſcilicet intelligatur tota hominis
vita obnoxia eſſe contrariis, & quidam, quae ſint
T1 T5α, vel T Nbντο, vt ſenſus ſit: eſſe ſuas
plerisque rebus humanis bices: quod nouo & ele-
ganti modo exprimitur ita: duo r TπMXü
7ν*&ασNÜNw0ℳοöαν Cni geminum iſtud Platonis,
r5Xsαα * &ατντI% Tαι ανRMÜh6oτo.

Primum

524 PARS VIII. HIPPASsVS PHILOLAVS.

14. v, 17. Primum in vtero caput formari, par-
tem ſcilicet principem.
Id.v, 24. Sonmum exiſtere ſanguinis in con-
curſum venarum receptu: eiuſdem
autem diffuſione nos euigilare, ple-
num autem abſceſſum, mortis eſſe cau-

m.
Cauſam bonae valetudinis continen-
tem eſſe aequabilitatem facultatis hu-
midi, calidi, ſicci, amari, dulcis, ac reli-
quarum qualitatum. Contra ſi qua

4
Id. V, 30.

harum qualitatum ſola praeualeat, in

ceteris morbum gigni: vna enim ea-

rum ſi praeualeat, id reliquis exitio
omnibus eſſe, atque morborum eſſe
cauſam eſßycentem, ſi calor, vel frigus,
praedominetur: materialem, ſi humo-
res vel deficiant vel redundent, vt ſan-
guinis vel cerebri nonnulli defectu la-
borant, cum ſanitas contra ſit tempe-
ries qualitatum concinna, certa inui-
cem ſibi proportione reſpondentium.

HIPDPASVS.

Caert. L. IPPASVS Metapontinus fuit,
84. vel, vt aliis placuit, Sybarita*, ex

Pythagorae ipſe etiam ſchola. Eum
Vit. Py- Iamblichus, in mari perüſſe ait, feren-
thag c. tem debitam ſuae impietati poenam,
18. P 88. vt qui Pythagorae ſacra prodidiſſet.
Laert. c. Is rerum omnium principium ignem
elſſe ſtatuit, ex quo omnia ortum du-
cant, atque in eum vltimo reſoluantur.
Eius ignis extinctione gigni res omnes,
eiusque partes eraſſiores condenſatio-
ne in terram coaleſcere, quae igne vi-
ciſſim ſolutae, in aquam abeant, hanc
exhalantem, in aerem verti. Mundum

vero, & omnia corpora conflagratione
ſoluenda eſſe. Principium igitur eſſe
ignem, ex eo enim omnia extitiſſe, eſſe
etiam finem, vt in quem omnia reſol-
vantur.
Idem mutationi mundi certum ali-
quod tempus praefixum eſſe defendit,
eſſeque vniuerſum finitum, & ſemper
in motu conſtitutum. .
Scripto eum reliquiſſe nihil, autor
eſt Demetrius.
Fuit vero &alius eo nomine, Lace-
daemonius, cuius quinque extitere de
Republica Lacedaemoniorum libri.

pHILOLAVS.

Laert. HILOLAVS Crotona ortus, ipſe
VIII, 84. Lquoque in Pythagoraeis, ab hoc
Pythagoricos libros emendos vt cura-
ret, Dioni ſcribit Plato, mortem oppe-
tiit, tyrannidis occupandae ſuſpectus.
Id & Plut. Omnia necekſitate ac Harmonia conti-
Plac. Phil. neri defendit, primusque fuit, qui ter-
III, 13. ram in orbem moueri docuit, quam ta-
men Hicetae Syracuſii alii laudem eſſe
malunt. Scripſit librum, eumque, vt

Hermippo ex alio quodam ſcriptore
relatum, Plato Philoſophus, cum in
Siciliam ad Dionyſium profectus eſſet,
emit a Philolai conſanguineis argen-

ti minis Alexandrinus XL, atque in-

de Timaeum transſcripſit. Alii a Dio-

nyſio accepiſſe Platonem aiunt, cum

eum exoraſſet, vt adoleſcentem ex
Philolai diſcipulis in carcerem abdu-

ctum, dimitteret. Hunc primum

* Sybaritam qui Hippaſum dicat, neminem noui. Forte Crotoniata ſcripſerat Stanleius ex lam-

blicho Vit. Pythag. c. I8. p. 81.

Demetrius

Demetrin
rerummn n
tium en
mundust
ommia.
le oet. Rehn

en. h. thugora

583. ex Vbil
bus vere
conleſli
circum
Phuonae
Des, 1
eualere
aufugi⸗
ſeſe am
(Oibe
Verum
invira

—

lukt. VI
W. Lm
tra, M
Gwüde
un
Wn
80
pat
fug
tus,
med
qui⸗
d
AMhe
i⸗
Duo
red
iut

Ch

metrin

—
dendlen, in D F VDOXVS 8 5
n enimn er. Demetrius teſtatur Pythagorica de Duplicem eſſe ſtatuit mundi interi- ur lne.
lis eriti, rerum natura edidiſle, quorum ini- zum, vnum, igne coelitus defluente „ Ull. l, 5.
borun ell tium eſt: In enundo natura apte alterum, lunari aqua, per reuolutionem
brelfüinn coagmentata eſt ex infnitis ac finitiæ, aeris effuſa, atque horum exhalatio-
n ſhemno- mundusquetotus, &, quae ſunt in ipſo, nes eſſe alimentum mundi. .
ent, Vtſin. nm ntg. Sbplem diſcum vitreum eſſe docuit, Ylut. II,
cefech h. desoer⸗ aoarun lurarcho, Polchrun Py- qui reuerberantem ignis mundani o- 20.
ſttenre. 583. — S eacka 1iia Per rani⸗ mnis ſplendorem accipiat, lumenque
certi imui. . SX VTDiDus elccta. aäuerui, Müperiete g gos, quaſi per infundibulum, tranſ-
ndentium bus vero Metaponti quadam in domo mittat: vt ſol videatur ignis in coelo
. conſeſſum agentibus, Cylonii ignem ] vero quod ab eo procedit ſpeculi
r— F 4 . » »
— Srdaners iia uni inne⸗ habeat formam, tertio vero ſplendor
1la0 Net, & Lyludtc, qt e. Siſtat, qui a ſpeculo iſto quaſi refle-
nes, robore & agilirate freti, flammas 1442. ſpergi h
euaſere; Philolaus quidem in Lucanos us nobis diſpergitur, arque hoc eſt. 1
fugrrione fugi us lumis dei lii uod ſolem vocamus, quaſi imaginis
Vrureſe aufugit, eoque incolumis delatus, aliis i a8 imaginem.
Ctllzel ſeſe amicis adiunxit, qui iam rurſus M .
Nnikeſe. coibant, Cyloniis viribus ſuperiores. T erram dixit in orbem circumferri Ia IIl, 3.
Verum ea de re pluribus actum ante circum ignem, obliquo circulo, in
gtum a-- in vita Pythagorae. morem ſolis & lunae.
defendtr, .
S EVDOXVS.
I tor Loert. VDOXVS Gnidius fuit, Aeſchi- mendatitias ab Ageſilao litteras ad Ne-
1IX, 86. nis filius, Aſtronomus, Geome- ctanabin ferens, a quo & ſacerdotibus
ne, Lace- tra, Medicus, Legislator, Geometriam eſt commendatus. Ibi moratus an-
Ntiterede quidem ab Archyta didicit, medici- num I, & menſes IV, mento attonſo
nlibri nam a Philiſtione Siculo, vt Callimacho atque ſupercilio, octo annorum hiſto-
affirmatum. riam, iuxta quosdam, conſcripſit. Inde
— Platonis quoque auditorem fuiſſe Cyzicum, atque in Propontidem venit,
Sotion ſcribr. Nam cum annum philoſophiam profeſſus. Mauſolum
.B XXIII aetatis ageret, ſummoque inter itidem videre voluit: vnde Athenas
ſeriptore paupertatis anguſtias diſcendi ſtudio reuerſus eſt, habens ſecum diſcipulos
cun ein flagraret, Socraticorum gloria excita- plurimos, Platoni vt faceret aegre,
lus ellet tus, Athenas contendit, cum Theo- iuxta nonnullos, qui eum admittere
Angen. medonte Medico, a quo & alebatur, olim recuſauerat. Sunt, qui dicant,
tque in⸗ quippe cui in deliciis fuiſſe a nonnul- conuiuium Platoni celebranti, ipſum,
liabio . lis dicatur. In Piraeeum autem delatus, plures cum eſſent, hemicyclium accu-
nt, cum Athenas quotidie adſcendit, ibique au- bitum monſtraſſe.
tem ex ditis Sophiſtis, ad portum eſt regrefſus. Nicomachus, Ariſtotelis filius, illum Ia.
Nobdu- Duosque ibi menſes moratus domum ait voluptatem ſummum bonum di
Vimum rediit. Inde rurſus, amicorum ad- cere.
—E jutus liberalitate, in Aegyptum cum Magno honore exceptus in patria
er ſa eſt; cuius rei indicio eſt honorificum

Chhryſippo Medico eſt profectus, com-

Mmm mm de eo

Id.

I4,

Id.

8²⁵⁶
de eo decretum. Apud Graecos quo-
que clariſſimus fuit, legesque qui-
busdam ciuitatibus condidit, easdem

item, iuxta Hermippum, in Aſtrolo-

gia, Geometria, alisque praeclariſſi-
mis ſcientiis inſtituit.
Tres ei filiae fuere, Actis, Philtis,
& Delphis. Canum Dialogos eum
compoſuiſſe, relatum Eratoſtheni. Alii
tamen ſua eos lingua Aegyptios aiunt
compoſuiſſe, in Graecam linguam inde
traduxiſſe Eudoxum.
Ab ipſo quoque accepit, quaecun-
que de Diis, de mundo, & coeleſti-
bus, litteris mandauit Chryſippus.
Erinei filius, patria Gnidius.
Scripta reliquit plura, eaque prae-
ſtantiſſima.
Filium item, nomine Ariſtagoram,
Chryſippi parentem, Aethlii diſci-
pulum.*
Olympiade CIII floruit, mortem
obiuit annos natus LIII. In Aegy-
pto apud Ichonuphyr, Heliopolita-
num, degentis pallium lingere apis eſt
viſus, celebrem ergo eum fore, ſed
minus longaeuum, ex eo oſtento ſa-
cerdotes praedixere. Et haec quidem
Laertius. .
Si Olympiade igitur CIII floruit,

aetatis autem anno XXIII Platonem

PARS LX. HERACIITVS CAL. I. I.

audiuit, erraſſe oportet Euſebium,
qui Olympiad. XCVII initio eum
ſfioruiſſe ait, ſeptimo poſt Socratis ex-
ceſtlum anno, quo tempore multum
inclaruiſſe non potuit Eudoxus, Pla-
tonis diſcipulus, ſi tum extitit quidem,

extitiſſe autem Ciceroni etiam eſt Cic. de

affirmatum. Eundem cum Platone Diuin.
in Aegyptum profectum eſſe docet bzdes
Strabo“, coaetaneum eius ait Suidas.“ XIV.
Scriptorum eius Octaeteris Cenſorinodp⁵. 656.
commemoratur. * Suid.
Terrae deſeriptio (Yie zegedbe) ab
Athenaeo“, quod ipſum forte eſt opus,
quod T s rs 10* ebρo oias vocCat e Athen.
Strabof, cuius varii ſunt libri, quo-L. vI. p.
rum (ſextus) a Stephanos citatur, at- 288. C.
que a Porphyrio ' ſeptimus. igiah.
Phaenomena commemorantur ano-1, II. p.
nymo vitae Arati ſcriptori. 100. C.
Alterum eius opus idem memorat, 8 Steph.
quod karαν ντIvdʒ Hipparcho dicitur, in Asa-
vtrumque ad αwvosEiν eius refert cl. "* Aol-
Fabricius Bibliothecae Graec. Lib. III. u porph
Cap. S. cui & Eudoxi peaksrosnra, Vit. Pyth.
Canum dialogi, & leges, praeterea com- p. 183.
memorantur.
Fuere & alii homonymii, Rhodius Laert.
Hiſtoricus, & Seculus alius, Poeta UIII, 90.
Comicus: Gnidius item Medicus, &
ius Cyzicenus. Sed de Pythagoraeis
tis.

d de die

* Aliter accipiunt iſta eruditi Laertii inter-
pretes, qui ita: Huius flius Ariſtagoras fuit,
cuius Chryſippus, Aethblii flius, diſeipulus fuit,
cum quibus faeere malim. Quid enim illius in
Philoſophis Aethlii nomen, vt hic commemorari

mereatur? Praeterea Graecae linguae genio ea in-
terpretatio maxime eſt conformis; ita enim Grae-
ca: TSS⅝ ρο ς Aoαεο*αννσα * Xρερρι⁰.
7os As ααντ.

HISTORIAE

Eudok.

nat. c. I8.

d c.
ſttis
etian
P
at,
gil
tale
nan
tud
ne⸗

Ctero

5
Lan.
I, 1.
d Strom.
1p302.
B.
cad Am⸗
Phidam.
Il,,55.
64, Lu-
bin
Kob.

erm,

W.
75.

eLaert
3

Liett.
1.

lbinn
ltio eum
ocratizex.
e multum
ANs, Pl.
quiden,

—

etlum eſtect d,

Plrone Diin,
ſe cheer ben
t Kichis e der
S
egil
40g4) id Tilk.

tatur at. 2,0

1 Ktrab. e
ur eno-, I.
I00. C.
Hemorat,?teph.
Gcitun iu
lert Na, Ar
. M.
eeenel, Vit byth,
elCON. p. 183,

Dhodiurilaer
III,9o.
Poen0

icls, &

ded

goreis

io ea in⸗
nim Grze⸗

En.

.

R

NATALES, PRAECEPTORES, VIA EPHESI ACA.

PHILOSOHICAE

PARS IX.

HISTORIAE

7

827

HERACLITI SECTAM
W COMFPLEXA.
C&QA. I.
PATRIA, PARENTES, PRAECEPTORES [ET ITINERAI
HERACLITI.

T ſchola lonica, cui nomen illud
aloco inditum fuit, in quo pri-
mum eſt conſtituta, cum omni-
bus reliquis, ex ea deriuatis ſectis,
id commuyicauit, quamuis longe diſ-
ſitis locis florentibus: ita Pythagorae
etiam ſecta, quae aloco, in quo initio
plantata fuit, Iialicoe nomen indue-
rat, omnes ab ea ortas, quamuis lon-
giſſime remotis ab Italia prouinciis na-
tales debuiſſent, illo nomine denomi-
nauit. Sectarum vero iſtarum qua-
tuor numerantur, Heraclitea, Elea-
uca, Septica ſ. Pyrrhonia, & Epicasr ea.
Harum primae Autor Heraclitus
Tuſe. V, EXtitit ,‚Epheſius patria, cuius patrem
36. Blyſonem vocat Laertius, Clemens?
Laert. Bauſonem, Suidas Bloſonem vel Bleuto-

IX, I. nem; vel, quod aliis placere ait, Horaci-
b Strom. „

a Cicero

I. p. 302. . 8
D culum Heracleodorum habuit, cuius
cad Am-mentionem in epiſtolis ſuis fecit.“
phidam. Ait Ariſtonymus“, iuuenem Hera-

I P56. clitum virorum ſapientiſſimum fuiſſe,
„Lu-

ni qui Heracion eſt Laertio.] Auun-

rilem aetatem euaſiſſet,
bat ignorare.
Addit Laertius, neminem eum au-
diuiſſe, ſemet inueſtigandae veritati
dediſſe ipſum, omniaque ex ſemet-
ipſo didiciſſe profeſſum. Merito ta-gad La-
men r ααιι Caſaubono & dubitatum ert. lc.
fuit, an recte mentem verborum He-
racliti ſecutus fuerit Laertius, quae
referenda ſint potius ad accuratum ſtu-
dium, quo in ſeipſum inquireret, iux-
ta Delphici Apollinis effatum, NOSCE
TEIPSVM. Quo ſpectat, quod Plu-à adu.
tarchus " allegat, memorabile eius di- Colot. p.
Gum: meipſum exculz atque examina II8. C.
vi. Nec ipſi Laertio praeteritum, ².
quod Nenophanem audiuerit, Sotio- 'i3.
nis teſtimonium: cui a Suida * Hip-Hg ‧ꝝ
paſus quoque Pythagoraeus additur.
Alias quoque notum, ab Orpheo Clem.
pleraque eum accepiſſe Alenan.

Floruit autem circa Olympiadem Strom.
LXIX m Darii Hyſtaſpis temporibus“. 5.
[Per plurimas terras inacceſſas in m Laert.

nihil ſo dice-

Fl. c.

.

bin. quippe 7ui noſſet, quod nihil ſeiret.
à stob. Laertius a teneris admirationi eum montem Atlanticum iter eum ſuſ- Ix, 14
Serm. fuiſſe teſtatur, & cum eſſet iuuenis, cepiſſe, a Proclo eſt memoriae pro- Sut
Xyr, b. dixiſſe, ſe nihil ſcire, vbi vero ad vi- ditum.“ ead'r Nn.
IX, 3.
VITA EPHESI ACTA. .

Laert.
1X, 1.

Lto ſupra ceteros animo fuiſſe, rum, vt pateat ex libris eius, Politicis
Laertius ait, contemtorem alio-

fortaſſis, ex quorum quinto Clemens
Mm m mm2 Alexandrinus

828
2 Strom. Alexandrinus“ ipſam allegauit [quam
I. p. 315. Laertius eam in rem citat ſententiam:
D. varia eruditio mentem non inftruit: a-
dit. le lias enim Heſiodum quoque & Py-
ge Muu thagoram, Xenophanem item, & He-
B3 4“a v6oο Cataeum, inſtruxiſſet. Vna nempe
&εa- ſapientia, noſſe [animum,] quando
*. & quomodo gubernentur omnia in
Sed vide OMhhlibus. . .
plura de [Proclus eo ipſo, quod ſe omnia
illius loci nofle profiteretur, reliquos ignoran-
emenda- tiae eum dammnaſſe ait. )
pud Gat- Homerum, item & Archilochum dignos
laker. dicebat, qui ex ſcholis eiecti, colaphis
not. in Caederentur.“ [Neſcio an inde Kuaæn-
Antonin. Tic turbator ſit dictus Epicuro, apud
ka⸗ 43. Laertium, an potius abobſcuro ſcri-
bendi genere, a quo &αrει nomen

maeum .— —
107. accepit“, & quod neque a grammaticis

"ap. quidem intelligi potuit.]
Laert. Inter argumenta ingenii eius, altio-

. ra ſpirantis, hoc quoque Antiſtheni
evid. au- Telatum: quod fratri conceſſerit re-
sores a- gnum: Laertios, quod, ſumma ei in
pud Me- patria delata autoritate, eam repudia-
nag. ad verit, quod peſſima conſuetudine ci-
Laert. vitas iam eſſet imbuta. Quamobrem ad

1X, 6. . In
Sext. fanum Dianae ſecedens, aſtragalis ibi
adu. luſit cum pueris, ad Epheſios, qui for-

Math. te aderant, dicens: quid miraminio
b69. perditi? nonne iſtud facere praeftat,
quam vobiſoum rempublicam admini-
ſrare?
Plurimum autem eum offenderant
I. e. Epheſiih, quod familiarem eius, Her-
modorum, exilio mulétaſſent, quae cau-
ſa ei ſeuerae in illos animaduerſionis
extitit, ita de iis ſcribenti: Merentur
Epheſu omnes, vt, antequam pube-
res euadant, moriantur, ſuamque ci-
vitatem impuberibus relinquant *,
quoniam Hermodorum, benefacto-

PARS IX. HERACIITVS CAP. I. I.

rem ſuum, expulere, dicentes: Neme
noſtrum meritis exeelat, talis vero
qui fuerit, alibi ſibi, & cum aliis vi-
tam ſeiat eſſe degendam.

Scripſit vero Darius, Perſarum Epiſtolge

eracl.

Rex, ad Epheſios, vt ab exilio Hermo- P.48 e4.
dorum reuocarent, & patrimonium Lubisi.
reſtituerent. Ad Heraclitum quoque
litteras dedit, vt ad ſe veniret, & a-
pud ſe vitam exigeret, rogitans, in
hanc fere ſententiam: J
Rex Darius Heracletum, Epheſium,
virum ſapientem, compello.
*Edidiſti ſermones de natura con-
*ſcriptos, intellectu & interpretatu
* difficiles. Quantum vero ego in-
“terpretando aſſequor, videris mihi
*facultatem aliquam adferre conſide-
rationis vniuerſi mundi, & eorum,
*“quae hinc proueniunt, & conſtituta
*ſunt in diuina aliqua motione: quae
*plurimos in horum inquiſitione &
*Cognitione remorantur, tum qui
*„multum in Graecis litteris profece-
runt, tum qui plurimum in Meteo-
*rorum conſideratione, ſtudii & dili-
*„gentiae poſuerunt, vt dubitent de
*„ſenſu eorum, quae ſolidis rationi-
cbus a te conſcripta eſſe videntur. Rex
„igitur Darius, Hyſtaſpis filius, te au-
dire, & ſecundum rationem ate in-
*formari cupit. Velociter ergo in con-
*ſpectum meum & aulam regiam per-
*vVenias. Graeci enim plerumque nul-
*lis ſapientum virorum praeceptis ob-
*ſequentes, illa, quae pulcherrime
cab ipſis ad vitam recte inſtituendam
*„& degendam, tradita ſunt, conte-
mnunt. Apud me vero in omnibus
*„“Primas obtinebis, & honorum titu-
*los ſingulis diebus, & vitam, tuis prae-
ceptis minime diſconuenientem.

* Graeca Laertii potius eum ſenſum fundunt:
ribusque ciuitatem relinquere.

merentur Epheſii omnes adulti mori, impube-

Simili

Laert, Gimin

VI 1 ſt, teſt
eumn vel
genetde Ad
Ttang,
An
aüle de
ira bl.

“ T
lg. T nun
montib
dens.
incurre
Parum
triorel
Dnla- tunvi
entium (qſion
lntz ume

n. Lu tſeh
bin do.
à 57.
3 .
NX

DDrrtun

Puchy
flins,
Pient
Citte
conN
rim,
ſacie⸗
impie
n
ſenn
un
Ver
pri
conit
tene
dern
cce
ſunn
mmi

—
3

temt
imi

1 ahir gi.

Derſirum ite.

lo Hermo Henc, .

nquoqne
Het, & 4.
Itans, in

Spheſtum,

tura con⸗
erpretatul
ego in⸗
ers mihi
Cconſide-
Leorum,
Ohſtituta
ne: qune
tione &
um qui
rofece
Weteo⸗
⸗
ttent de
rationi-
tur. Rex
,te Aü⸗
1te in⸗
incon⸗
m per
lnenul-
tis oh.
gerrime
lencdun
conte⸗
mmbus
mn tiu⸗
Pne-
—
mpube⸗

Simi

VIII, 3.

Tranq.

SrESSVs EIVS

vaert. Simili ratione Athenienſes contem-
1I, 13. ſit, teſte Demetrio, qui valde tamen
eum venerabantur. B
Senec. de Afſidue autem improbam hominum

An, c. 4.
adde de
ira L. II.
c. 10. Andem, inquit Laertius“, homi-
num odio ſeceſſit, vitamque in
montibus egit, olera ac herbas come-
dens. Nempe offenſam eius, in quam
incurrerant, ipſum contemnendo, haut
parum augebant Epheſi, vnde, Deme-
trio referente, ab iis neglectus, priua-
b ap. La- tam vitam agere maluit.?* Eius rei oc-
ertium caſionem ipſe in duabus ad Hermodo-
VIII 15. rum epiſtolis exponit, quarum prior
gso. ita ſe habet:
Heraclitus Hermodoro.
ccNon amplius tuum proprium in-
fortunium moleſte feras, Hermodore.
Euthycles, Nicophontis illius ſacrilegi

63

filius, impietatis me accuſauit, virum ſa-

pientia praeſtantem. Linguae proca-
citate ſuperans: quaſi arae, ad quam

H conſtiteram, meum nomen adſcripſe-

rim, meipſum, homo cum ſim, Deum
faciens. Inde iudicabor ab impiis de
impietate. Quid cenſes? Videbor illis
impius, cum aliter, quam illi, de Diis
ſentiam. Si coecis de viſu ſit iudican-
dum, coecitatem viſum eſſe dicent.
Verum, o rudes homines, docete nos
prius, quid ſit ille Deus, qui in templis
concluditur? * Nempe piji eſtis, qui in
tenebris Deum collocatis. Et homo qui-
dem opprobrium duxerit, ſi lapideus
dicetur: De Deo autem tanquam veriſ-
ſimum, & commendationi eius aptiſſi-
mü, profitemini, e rupe natus quod ſit.

829
deplorabat vitam, & quoties in pu-
blicum proceſſerat, flebat, omniaque
ei, quae agimus, miſeriae videban-
tur.

. CAP. III.
SECESSVS EIVS.

O indocti ! non ſcitis, quod Deus manu
factus non ſit, neque a principio funda-
mentum habeat, neque circumferen-
tiam habeat, ſed vniuerſus mundus e-
ius templum eſt, animalibus, plantis, &
ſtellis variegatus? Inſcripſi aram Her-
culi Epheſio, vobisque hunc Deumre-

liquis adiunxi, non Heraclito .] Quod c Verba

ſi vos litteras non ignoratis, veſtra igno- vneinis
rantia mea impietas cenſeri non debet. melula
Diſcite ergo ſapientiam, & cognoſcite. nttie.
Sed non vultis, neque ego vos cogam. ln

ruditate veſtra conſeneicitis, propriis

malis delectati. Hercules autem Inon
vilis homo extitit, & hoſpitum ſuo-
rum interfector, vt Homerus ipſum
mentitus eſt. Quid ergo ipſum De-
um fecit: Propria honeſtas, & praecla-
riſſima illa opera, quae talia certamina
perfecerunt. Ego ergo, O homines,
nonne ipſe etiam bonus ſum? Sed pec-
caui, qui vos interrogem. Nam ſi nega-
retis, tamen bonus ſum, mihique plu-
rimi & difficillimi labores cum laude
ſuperati ſunt. Superaui voluptates,
ſuperaui diuitias, ſuperaui ambitio-

nem, proſtraui timiditatem, proſtraui

adulationem: non contradicit mihi
timor, non contradicit mihi ebrietas;
timet me dolor, timet ira, coronam,
vincendo iſtos, reportaui. Haecque
ego mihi ipſi, non Euryſtheo, obnoxius
feci. Non deſinitis tandem ſapien-
tiam contumelia afficere, & veſtra

x* Senſus Laertii hic potius eſt: eum vtut con-

temtum ab Epheſiis, Athenas tamen abire noluide,

inuitatum, patriam fe. praeferentem.

xX Quid ſit Deus, vt impios nos iudicantes, fi-
dem inueniatis? Vbi eſt Deus, in templis couclu-
ſus? ita Stanlei. ex aliis édd.

Mmm mm 3 peccata

830 PARS IX HERACIITVS CAP. III.

Lubinus peccata & ſcelera vobis ipfs infligere?
habet 7. Si poſſetis poſt quingentos annos e ge-
SS neratione poſtliminio reuiuiſcere, de-
prehenderitis Heraclitum adhuc viue-
re: veſtri autem nominis ne veſtigi-
vm quidem. Aequali tempore cum
vrbibus & regionibus, propter doctri-
nam, viuam, nec tacebor vnquam.
Quamuis Epheſiorum ciuitas diripia-
tur, & omnes arae deſtruantur, animae
hominum meae memoriae ſedes erunt,
Et ipſe Iluuentam vxorem ducam: non
illam Herculi adamatam, nam ille
ſemper apud ſuam erit. Alia vero no-
ſtra erit. Multas enim Virtus fluuen-
tas] producit, & Homero aliam dedit,
& Heſiodo aliam, & quotquot boni fue-
rint, vnam: illa vero eſt doctrinae
gloria. Annon ego pius Dun Buchy⸗
cles, qui ſolus Deum nodi? Tu vero
temerarius es, & impius, qui Deum
cenſes eſſe, qui non eſt. Nunquid, ſi
arae Deo non exſtruantur, Deus non
erit? Nunquid, ſi cui ara erigatur, qui
Deus non eſt, ille Deus erit? Nempe
lapides Deum teſtes. Opera Deum
teſtentur oportet, quale Solis; nox &
