lexandrinus Philoſophus, qui Arcadii,
Honorii, Theodofüi II, & Valen-
tinianiII vixit aetate, in Ariſtotelis li-
bros Phyſicorum, de motu item, & coe-
lo, ſcripſit, nec non in categorias & de
interpret.] Allegantur iſta Simplicio
&̃ Phllopono. Scripfit & in II, XII, &
XIII librum Metaphyſicorum, quod
etiamnum opus in manibus doctorum
verſatur, ſed latine tantum, Graece in
MSS. Codd. extat]
Olyumpiodorus, Alexandrinus, qui
ab Ammonio Sacco ſe genus deriuare
aiebat, Plutarchi & Syriani aequalis, in
Meteora Ariſtotelis commentarium
ſcripſit, qui adhuc extat. Iunior is fu-
it Olympiodoro, qui Platonica varia con-
cinnauit. V
Tbemiſtius, qui, ixta Suidam, Iulia-
no & Iouiano imperantibus vixit, para-
Phraſin in Phyſica Ariſtotelis VIII li-
bris digeſſit. Paraphraſin in Analytica
In libros de anima, li-
ment. e-bris ſeptem. De ſcopo & titulo libri
ins in Categoriarum, vnum. IIn priora A-

1 ranit nalytica etiam ſcripſit & paraphraſin in

lib. de Coelo Venet. 1474 editam, it. in
Auerroes Librum XI Metaphyſ. latine habemus
eius Commentarium.]
Ptoclus, Syriani diſcipulus, duos de
motu libros edidit, quibus Libri ſecun-
di Ariſtotelis de motu epitomen dedit.
Eundem in librum de coelo & de ele-
editis Mentis commentatum efſe, ex allega-
Io. Phi-tionibus Simplicii iteratis colligas licet.
loponi Marinus, Procli in ſchola ſuccefſor,
Com- in Ariſtotelis de anima librum aliquid
ment. in . . . 41
easdem, Elaboraſſe videtur, identidem de eo ar-
qui ſeor gumento Philopono allegatus.
Ammonius, Hermioneus in Categori-
as ſcripſit & librum de interpretione**
quorum commentariorum extat vter-

**½ Ei mi-

Bibl.
Vindob.
MS. ex-
tat.

CO MAEFNTATORES FTIVOS

ſicos & de coelo & Meteorolog. L. I. in

439
que, & alius in librum de anima Philo-f Eiusd.
pono citatus. kareabn
Damaſeius, † ſecta Platonicus, Am-r. de coe-
monii diicipulus, vt ea taceam, quae lo Lab-
contra Ariſtotelem de tempore diſpu-beo me-

. 3 ; moran- —
tauit, quatuor priores phyſicorum li-u Bibl.

Pros, vna cum octauo, & libro de coelo, Ms. d.

in epitomen redegit. His addendi rII2.
Philoponus, † Simplicius & Aſclepi-ff Eius
vSAmmonii diſcipulus: in libros phy- Icholia
lib. de anima. rere⸗
Ioannes Damaſc., cuius compendium ſunt in
Logicae & Phyſicae Ariſtoteleae pro-Bibl. Vin.
ſtant. Vixit A. . Aob. Ex-
. . . . tat & in
Euſtratius in Nicomachiorum quos- Anal t.
dam ſcripfit. Citatur quoque Euſtra- poſt. In
tius in librum de demonſtratione. Elench.
Michael Pſellui, in Categorias & lib. Soph.
de interpret. vt & Analyt. poſter. item ſi uud
in libros phyſicos ſcripfſit.] Vixit cir- cum.
Ca A. 800 & Michael Epheſius in parua Habe-
Phyſica eſt commentatus. mus &
Leo] Magentius, Mitylenaeus] †+ eius
in categorias & librum de interpreta- menc in
tione, * vt & in prior. Analyt. duos.] lib. de
Nicephorus Bleémmydes, qui Ioanne anima.

Duca imperante floruit, & Logica & Schol. in

Phyſica ſcripſit. lib de a.
Georgius Pachymeres b& Theodorus generet.

Metochita epitomas ſcripſere hodie-Com-
num extantes, circa A. 1080. ment. in
Ex Arabibus Ariſtotelem interpre- Upros
tati funt Auicenna & Auerroes. aerel
Recentiores Commentatores com- habe-
memorare nihil opus, cum eorum cata-mas.
logus editioni operum Ariſtotelis Pari-àa Allar.

de plellis
ſienſi ſubiunctus legatur. IrGre-

* Iſtis a Stanleio obſeruatis antiqui-ce Ven.
quioribus Ariſtotelis interpre- 3: 4
tibus addendi. 1536.
Porplyy' ius, cuius extat in Catego-b vide
rias commentarius, in librum de inter -Allatius

.. . . de Ge
pret. periit, in Analytica commentatum & .

brorum ſc. Metaph. vt & de lineis inſecabil. & in Nicomacheos libros Geſn

404 .
colligas ex Boethio L. 2. de Syllog. Ca-
tegor.
Photii æbo is zarvoo.aρααι cum Scho-
lis Damaſceni ap. Labbeum in Bibl. no-
ua MSS. Comment. in libr. de interpr.
MS. in Bibl. Vindob. & Regis Gall.
CGeorgii c-holarii prolegomena in V
voces, Categorias, & librum de interpr.
ap. eund. p. 114.
Sophoniae Monachi in categor. Ari-

ſtotelis ibid p. Is.

Ex Col-

Anonymi Graeci Comment. in eas-
dem ibid. p. 201.
Dauidis Comment. Graeci in eas-
dem & V voces. Geſner.
Alexander Aegaeus, Sdonius, Lucius,
Nicoſtratus, apud Simplic.
Auguſtini nomine in Categorias
commentarius ad Deodatum extat.
CGeorgii scholarii Comment. in Lib.
de interpr. MS. in Bibl: Reg. Pariſ. ap.
Labbeum p. 316. egirvς MS. in analy-
tic. Leo Allatius de Georgiis p. 406.
Ioannis Itali Comment. in Lib. de
Interp. Labbeus l. c. p. . in II. III. IV.
Topicorum, in Bibl. Vindob. v. Lam-
bec. L. IV. p. 322. L. VII. P. 257.
Apuleii liber, a Coluio editus zeeg
souνaααι4. .B . .
Nicomedis Scholia in priora analyt.
Friſ. in Bibl.
loannes Tzetzes in analyt. priora ap.
Duualin indice.
Theodorus Prodromus in analyt. po-
ſter. Geſnerus in Bibl.
Theophraſti analytic. libris, & Arahu-
riα°compendio, & ρο ανWM0οασουαϑ
l&σιααρ ſe vſum L. 2. de Syllog. Catego-
rico ait Boethius. Ex quo & Eudemnm
in analyt. ſcripſſe colligas.

PARS V. ARlöTOTIFIES. CAP. XrII.

Apollinoris in primum analyt. poſter.
MS. efie dicitur Venetilis.
Georgii Gemiſti paraphr. in analyt.
Mich. Epheſii & kehani Philoiophi
Comment. in Elenchos Sophiſt. fuit in
Bibl. Hurtadi Mendozae. in parua na-
turalia, quoad maximam partem, idem
Michael eſt commentatus. Scholia quo-
que eius in libros de partibus animal.
habemus, item in lib. de colorib.
Greg. Nazianzeni Scholia in libros
Rhetoricorum ſe legiſſe teſtatur Eraſm.
Adag. feſtina lente.
Anonymi paraphraſin Graecam MS.
doctiſſinmam memorat Labbeus Bibl.
nouae MSS. p. 732.
Anonymi Scholia Graeca in libros
Rhetor. edita a Conr. Neobario Pariſ.
1639. manca, quae integra in Bibl. Regis
Galliae eſſe ait Labbeus p. 271.
Theodori Metochitae paraphraſis libro-
rum Phyſ. iam edita, item libri de coelo
latine tantum proſtant, item Meteoro-
log. paraphraſis, & libri de anima. it. in
parua Naturalia.
Anonymi Synopſis Graeca MS. apud
Labbeum p. 16. =
Aſelepii, Tralliani, Scholia in VI pri-
mos libros Metaph. ex ore Hermeae
excerpta, ap. Labbeum Bibl. nou. MSS.
n Herennii Philonis Comment. MS. in
Metaphyſ. in Iſ. Voſſi Bibl. v. Dodvvell.
de Sanchoniathone p. 1f0.
Ioannis Cantacuzeni paraphraſis Ni-
comacheorum, loſephi monachi nomi-
ne ſcripta. Geſner. 8
Andranti liber de aequiuoce digtis in
Nicomachicis, periit. De eo Athenae-
VS L. XV. p. 673.

EPISTOLAE ARISTOTELIS.

lect. Cu-
iacii p. PHILeIPPO.
24. Vi imperia ad fubditorum benefi-

cium atque vtilitatem referunt,

nona fortuna, neque natura, adducun-
tur, vt principatibus confidant, quo-
rum ſolet eſſe mutatio, atque conuerſio,

ſed

Prl⸗
mene
168.

in
rel

6N-
⸗
lisin
enae⸗

ucul.
gu⸗

ertio,
ſec

ſed virtutibus ſeſe efferunt, & hi recte
quidem atque ſapienter omnino digni-
tates gerunt. Nihil enim eſt in homi-
num vita ſolidum aut conſtans, aut
quod non vsque ad veſperam Solis cur-
ſus acerba & aſpera perturbatione
commutet, & in alium locum transfe-
rat. Fortuna cuncta vitae genera, quaſi
tragœdias actione, ita noſtris calamitati-
bus & malis variat, atque tollit, ſiqui-
dem non aberramus a veritate, quod
alio modo quemadmodum e terra na-

ſcentia, ſic viros aliquando florere con-

tingit, & robore ac vigore certis tem-
Poribus acquiſito, longe ceteris prae-
ſtare. Quamobrem annitere, vt ne-
que crudeſius in imperio Graeciae te
geras, neque ineptiis validius. Alte-
rum enim petulantiae ſignum eſt, alte-
rum manifeſtae temeritatis argumen-
tum. Sapientum enim principum hoc
eſt officium, vt non ab imperiis, ſed per
imperia ſibi nomen & admirationem
Pariant, vt ſi fortuna ſit immutata, ni-
hilominus iisdem laudibus digni habe-
antur. Ceterum vale quam rectiſſime,
atque mentem quidem ad ſapientiae di-
ſciplinam, corpus vero ad valetudinem

reuoca & exerce.
ALEXANDRO.
epi⸗ Dubium eſt mihi, quae vel qualia

primumad te ſcribam. Adeo quae a-
zan- Dimo &ccogitatione voluo, cunétamihi
drum videntur magna & admiranda, nihil-
ſupra ſuo que video, quod ſit obliuione dignum,
loco eſt memoriae vero, & adhortationi fami-
inſerta. liaria, quorum nihil vllum tempus ob-
ſcurabit vnquam. Nam honeſtae
praeceptorum admonitiones & adhor-
tationes ſpectatorem habent vniuer-
ſum ſeculorum ordinem.
rem in hoc omnibus viribus incumbe,
vt imperio non adiniuriam, ſed ad be-
ne merendum vtaris, vt retineas impe-

ad Ale-

FPISTOLAE ARISTOTEIIS

Quamob-

441
rium, quo nihil maius in hominum vita
fieri poteſt. Proinde natura, quae
mortalis eſt, cum ſaepe fato ſuccumbat
& intereat, tamen propter operum ma-
gnitudinem, aeternam memoriam poſ-

ſidet. Haec igitur tecum perpende.
Non enim temeritas in tuis rebus in-
eſt vt aliquorum, quorum etiam in ani-
mis flagitium & ſcelus eſt. Tibi genus
clariſſimum & regnum paternum, di-
ſciplina firma & gloria peruagata, &
quantum fortunae commodis excellis,
tantum virtutibus etiam inter bonos te
praeſtare conuenit.
quae ſunt vtilia, quae vero ſtatuiſti,
perfice.
DHILeIPDO.
Multi philoſophi beneficiis diuinum
honeorem tribuerunt. Nam ſi vera fa-
teri volumus, beneficiorum collatione
& gratiarum relatione vita mortalium
continetur, ſicut alii dent, alii accipi-
ant, alii rurſus rependant. Proinde
redctum & iuſtum eſt, omnibus miſeris
& oppreſſis miſericordiam praeſtare.
Nam miſeratio placidi & mitis animi ſi-
gnum eſt, vt moroſitas & aſperitas im-
periti. Turpe eſt enim & indignum
vwirtutem in miſeriis derelictam pati.
Quam ob cauſam etiam laudo diſci-
pulum noſtrum Theophraſtum, qui
dicit in beneficium non cadere poeni-
tentiam & fructum egregium adferre,
laudationem eorum, de quibus bene
meriti ſumus. Quare conuenit, vt ſa-
pientes homines id in multos confe-
rant, putentque citra laudem, lucrum
quoddam hoc ipſis futurum, in rerum
commutationibus, & ſi non omnes, at
vnum aliquem ſaltem, pro beneficiis
gratiam relaturum. Quamobrem e-
nitere, vt promptus ſis in praeſtandis
officiis, & iram animi refraenes. IIlud
enim regium eſt & manſuetum. Hoc
Kkk vero

Ceterum fac,

442 P AR; V. ANSTOTELRS§

vero barbarum & odioſum. Ceterum,
vt tibi videbitur, facias, & vtile conſi-
lium ne negligas.

EIDEM.
Qui reges plurimum ſapientia pol-
lent, & amplitudine ſidera contingunt,
bene mereri ſtudent, neque tantum ad
praeſens tempus conſilia factaque ſua
accommodant, ſed cum inconſtanti-
am fortunae videant, in vtrumque v-
ſum beneficia deponunt, cum vt ſecun-
dis ſuiis rebus, in honore ſint & pretio.
(Honor enim proprium quiddam eſt
virtutis) tum vt in cladibus auxilium
habeant paratum. Nam & calamitates
honoribus neceſſaria praeferunt. Cer-
tiſſima enim amoris & beneuolentiae
probatio, tempus fortunae. Quoniam
non verba, led facta reéta deſiderat.
Nam beneuolorum adſpectus, quem-
admodum in mari periclitanti terra ap-
paret. Omnis enim vt videtur in de-
relicto cadens fortuna, ſcopus veriſſi-
mus eſt poſitus his, qui vel oppugnare,
vel iniuriam inferre, vel calumniari vo-
lunt. Solus vero bonorum ſplendor,
fortunae flexibilitarem non abnegat,
ſed omne ferens moderate, quicquid
accidit ex his, quae ſecundum Plato-
nem meliora ſunt, optime conſtitutum
animum gerit. Quamobrem rerum
celeritatem metue, & caſuum circulum
in animo habe, ſortemque vitae bene
perpende, Multa enim caſus adfert
vitae, & inclinationes pro ſuo arbitrio
facit. Ignorantibus poenitendi locum
concede. Beneuolis prompte bene-
facito. Haec enim ſi feceris, & non ſe-
mel tantum, ſed per vniuerſam vitam
ſemper obſeruaris, tutiſſimum & ſi-
ne periculo tenebis imperii palati-
vm, pro magnitudine rei, pau-
ca, quantum ad te, omnia fere dicta
ſunt.

TIHEOPHRASTO.
Subita iniuria ſero, beneficio muſto
vtilior eſt. Nam illa momentaneam
habet, &memoriam, & laeſionem. Hoc
inueteraſcit, vt cum ſit collocatum, in-
dignationem ſempiternam moleſtiam
adferat. Quanquam ſaepe dono cun-
cCtantes tranquillitatem inuenimus ali-
bi atque partiti turbinum fluctuatio-
nem & cogitationis mare vidimus. Pro-
pterea dico focietatem imprimis opor-
tere faciendis iniuriis non deleétari,
neque leuibus caufis ad inferendam im-
pélli, ſin minus, cum hoc inuito com-
miſerit, repente deponere inimicitias.
Nihil enim iniuſte facere ſuperat for-
taſſis hominum vires. Eum vero, qui
errarit, couſeruare contra intentam
accuſationem, egregi, & praeclari iu-
dicii proprium eſt. Ceterum vale.

PHIIIPPVS OLVMPIADI

. . .4. Hane e.-
Laudo prudentiam tuam & vtiliſſi- iolam
mam curam, quod naturalem cogna-omiſam
tionem, non naturali adfectu & amore, Stanleio

ſed virtute aeſtimatam probags. Sicex Cuia-

enim nos etiam, qui nullum honeſtatis ii Colle-

. Raheay 4. Clione
curam habemus, coges ad honeſtarum amen

rerum aemulationem fuſcipiendam. adden-
Eſt autem theſaurus virtutis iucundumdam pu-
quiddam ſemper in vita adſerentis, non taui.
generi naturalem amoris adfectionem
dare, ſed generis dignitati clementiam
&humanitatem impertire. Qui enim
ſaepe ſecundum naturam exiſtit, ſta-
tim etiam naturam parentum, quae
bona eſt, iniuria confueuit inceſtere.
Qui vero nullius aliquando cognatio-
nis fuit particeps, propter ornamen-
tum praeternaturale naturam auxit.
Nihil igitur indigaum genere tuaque
erga nos beneuolentia lentias. Prae-
terea vitae ſplendorem tuere, & fac o-
mnia Phinppo quidem digna, ab Olym-
Piade vero non alieng. Nam animi
ſuperbia

——— — — , ——8—— — —.. ( — —

— —

—

—— —

„y Hanc e⸗
Momifam
e, tanleio
Dicen ni
. ci cole⸗
Tümnmen
lam adden-
lumdam pu⸗
noniaut.
nemn
tiam
nim
ſtr⸗
gue
tio⸗
nen⸗
Wit.
age
Pre⸗
c0.
⸗
Ninnl
Ibia

hn⸗

ſuperbia ad negligendas res neceflarias,
ſuperbia quidem malorum eſt, inuidia
vero bonorum. Nam ſine mente & in-
telligentia, neq; actiones vtilitatem ha-

bent, neq; vires vſui ſunt. Quamobrem

ante conſiderare oportet vſum bono-
rum, quam conſecutionem, & tum ad
faciendum accedere, atque cum maxi-
mis & plurimis ſucceſſibus vti. Ete-
nim non poſſidere diuitias, non tantum
adfert detrimenti. At poſleſſis male

FEPISTOLAEF FIVS

DOCTRINA ARISTOTELIS

HS 443
vti, perdit omnino etiam ea, quae ad

vitam ſunt neceſſaria. Haec igitur
nectes ac dies animo voluens, diſpice,
quid imperii cenſibus ac reditibus vtile
ſit. Sic enim neceſfario regno copio-
ſummaximumque incrementum acce-
det. Cum domus virtutis propria
fuerit, eius vero dominus non egeat
probitate. Ceterum vtilitatis curam
gerito.

P A K S I. G

CA P. I.

IN GENERE, ET DE DIALECTICA
TIN SPECIE.

DE PHILOSOPHIA

Otiſſima omnibus Ariſtotelis eſt
Nphilofophia, varie a variis in com-
pendia redacta, quorum haut pau-
ca ſunt, quae lectionibus ſuis publice
iluſtrent quotidie in Academiis &

ſcholis doctores. Noſtrum nihilomi-

nus poſtulat inſtitutum, vt lineamenta

eius oculis ſubiiciamus, vt pateat, quo

Laert. V,
23.

diſtent interuallo ab Academicis iuxta
ac Stoicis, doctrina pariter ac metho-
do, Ariſtotelei.
Bifariam igitur Ariſtoteli philoſo-
phia diuiditur, aliam enim in agendo
verſari ait, quam practicom vocat, aliam
in contemplando, quae Theoretica ipfi
eſt. Practitae ſpecies Ethica ſunt &
Politica, qua in parte tam de publica,
quam priuata re ordinanda agere inſti-
tuit. Ad Theoreticam Plyſica refer-
tur & Logica, vt Logica tamen non pro
parte eius propriſſimo ſenſu, ſed expe-
ditiſſimo inſtrumento habeatur.
Logicae duas quaſi metas conſtituit

probabilem veritatem & certam. Vtri-

que geminam tribuit facultatem, Dia-
lectica enim & Rhetorica ad probabilem

Veritatem aſlequendam vtitur, ænaly-

tica vero & philoſophia ad certam, nihil
omnino omittens eorum, quae vel ad

inuentionem, vel ad udicium pertinent,

& vſum. Inuentioni quidem Topica
eius & Methodica pleniſſime inſerui-
vnt, ex quibus problemata deriuare eſt,
ad deducendas concluſiones probabiles.
Indicio priora & poſteriora analytica,
in quorum illis propoſitiones exami-
nantur, in iſto de earum coniunétione
& Syllogiſmi forma tractatur. Ad v-
ſaumm denique agoniſtica eius pertinent,
libri item de interpretatione & Eriſti-
ca, Elenchi item Sophiſtici, de Syllo-
giſmis tractatus & reliqui.
Ex Logicis autem ſcriptis eius, non-
niſi ſequentia ad manus noſtras per-
venere. Categoriae, liber de interpre-
tatione, Analytici, Topici, elenchi o-
phiſtici. Horum primus terminos ſim-
plices expendit, ſocundus propoſitio-
ne, reliqui de Syllogiſmo demonſtran-
te, dialectico & Sophiſtico agunt. O-
mnium interpretum conſenfu primum
categoriae locum occupant, neque du-
bito reliquos etiam ſecundum genui-
nam Ariſtotelis methodum diſpoſitos
kKkrkk 2 eſſe.

444
Anal. Pr. eſſe.
L. I. c. 3.

Analyticorum enim initio ipſe
cdicit: Dedyllogiſino agendum antequam
ad demonſtrationem accedamus,
„quoniam magis generalis Syllogiſmi
*eſt ratio. Et de Elenchis Sophiſticis.
L. I. c. 2.“ De Syllogiſmo qui ad docendum va-
*leat & demonſtrandum, iam dictum eſt

CAP. II.

DE TERMINIS
Erminus trifariam diſtinguitur in
Homonmum, Synonymum & Pa-
ronymum. Homonymus eſt, cuius com-
mune nomen eſt, ſed qui naturas in-
dicat diuerſas. Synonyma, ſunt, quo-
rum & nomen & definitio eidem rei
conueniunt. Paronima quae deno-
minata eadem re caſu & terminatione
differunt.
Synonymi ſiue vniuoci termini ad
cap. V. decem claſſes generales reuocantur,
quae dicuntur categoriae.
I. Categoria Subſtantiae eſt: quae ge-
mina eſt, vel prima, quae fubſtantia
propriiſſimo eſt ſenſu, & de altero ne-
que praedicari poteſt, neque ei inhae-
ret. Vel ſocunda, quales ſunt genera
& ſpecies, quae in prima ſubſiſtunt.
Subſtantiae primae proprietates ſunt:
I. non efle in altero neque praedicari
de eo: 2. vt ſubſtantiae omnes ſint ae-
que, 3. vt ſignificet hanc rem. 4. vt con-
trarium non admittat ” vt non admit-
eap. VI. tat magis & minus 6. vt poſſit fuſcipe-
re contraria.
2. Categoria quantitatis: quae vel
diſereta eſt, vt in numero, vel conti-
nua v. g. in linea. Proprietates eius
funt I. non habere contraria. 2. non
admittere magis & minus. 3. denomi-
nare res, vt dicantur vel aequales vel
inaequales.
3. Categoria Relationis: cuius tota
natura quodammodo alterum ſpectat.

de Cate-
gor. c. I-

cap. VII.

PARS V. AkRlOTELES. DOCTIRINA EIVS,

"in Analyticis. De dialecticis vero, &
ijis quae ad faciendum tentamen ſpe-
*„tant, in proxime praecedente libro,
ad Agoniſticum itaque genus atque
*Eriſticum nobis iam erit acceden-
*„dum.

SIMPLICIBVS.
Proprietates eius ſunt. I. habere con-
traria: ſic pater & filius. 2. admittere
magis & minus, vt in cognatis ſe res
habet. 3. vt ſe mutuo natura ſua con-
ſequantur. 4. vt natura ſint coniuncta.
4. Categoria Qualitatis, a qua rescap. VIII.
quales dicuntur, quatuor habet ſpe-
cies. I. Habitum & diſpoſitionem: 2.
Naturalem potentiam & impotentiam.
3. Paſſionem & qualitatem paſſibilem.
4. Formam & figuram. Proprietates
eius ſunt: I. admittere contrarietatem,
vt albo nigrum contrarium eſt. 2. pos-
ſe intendi & remitti. 3. Denominare
res, vt audiant ſimiles vel diſſimiles.
5. Categoria Actionis & 6. Pahtonis cap. IX.
quarum proprietates ſunt admittere
contraria, intendi poſſe & remitti.
7. Categoria Quando 8. Vbi 9, Situs
I0. Habitus, quae omnia neque contra-
ria admittunt, neque intendi poſſunt
vel remitti.
Termini, qui ad certam aliquam ca-cap. X.
tegoriam reduci nequeant, habentur I.
oppoſita 2. prius 3. ſimul 4. motus 5.
habere.
Oppoliorum quatuor genera haben-
tur, vel enim ſibi opponuntur vt re-
lata, vel vt contraria, quae funt eius-
dem generis extrema, vt album &
nigrum; vel vt habitus & priuatio, V.
g. tenebrae & lux, vel vt contradicdo-
ria, quae idem affirmant negantue, vt
doctus, non doctus.

CAbP.

Deloter-
pret,c,,.
1

tah.I.
ca,. II.

cin.

7

ta.. V.

Annalyt.
Dr. L. l.
c. I. .

ap. IV.

CAP. I. Ir. 44

CA P. III. S
,, OÓOͦ́́ñẽ DE PROPOSITIONE.
ne Dielnter- Vorx mentis conceptuum ſignum neceſſariae vel bogbiles ſunt, vel con-
eſt. Vt vero mens gemina per- tingentes vel imposxſibiles.

I=⸗ pret, c. I.

cipit ratione, vel ſimplici nempe per-
ceptione, in quam nec veritas cadat
nec falſitas, vel perceptione, quae ex
veritate & falſitate participet; ita vox
etiam ſimplex eſt alia, alia complexa.
cap. II. Nomen eſt vox ex inſtitutione ſigni-

N⸗ ficans, cuius nulla pars per ſe aliquid
e ſignificare poteſt.
s cap. III. Verbum eſt vox, connotans tem-
pus, cuius nulla pars per ſe aliquid
n. poteſt ſignificare.
regcer Il. cap. V. Oratio eſt vox ex inſtitutione ſigni-
e. ficans, & cuius partes ſeorſim ſigni-
2 ficant.
n. ODratio vero, enunciatiug quae di-
n. citur, ad philoſophiam ſola pertinet,
ies precantis vero quae eſt, atque impe-
n, rantis, ad Rhetoricam ſpectat & poe-
ſe ap. vV. Propoſitiones quinqueuariam diui-
. duntur, in ſimplices & cmplexas, affr-
nircah. I. mantes & negantes, vniuerſales, par-
e ticulares, indefenitas & ſingulares. In
. puras & modales. Modales rurſum vel
ti
ra- . CA P.
unt
Aaunalyt. OVogiſius eſt oratio, qua pofitis
a⅞ YA. Pr. L. Il. ☚ quibusdam aliud neceſſario conſe-
rl. * 1. quitur. Perfecdus autem Syllogiſmus,
5 qui, vt vis eius & claritas atque effica-
cia eluceſcat, nulla alia re opus habet.
en⸗ Imperfoltus qui, vt id obtineat, opus
e. habet, vt in alium Syllogiſmum con-
ls- verſione, ſiue propoſitionum trans-
8 poſitione mutetur. SJM
,. cap. IV. Aateria Syllogiſmi tres termini ſunt,
r. Jorma eſt legitima materiae diſpoſitio,
8 ðð ſecundum figuras & modos.
Sð Figura eſt medii termini & extre-

Propoſitionibus porro accidunt tria, eap. VI.
oppofitio, conſectauovel aeæquipollentia, vo)&-
& Conuerſo. Dci5.
Oppolitio vel contradictoria eſt, pro-
poſitionis particulariter negantis, vni-
verſaliter affirmanti, & vice verſa, op-
poſitae. Vel contraria, quae eſt vni-
verſaliter affirmantis & negantis. Vel

ſubcontraria, qua opponitur particula-

ri affirmanti particularis negans.
Conſectatio ſiue aequipollentia, eſt
illarum propoſitionis affectionum con-
ſideratio, per quas duae propoſitiones
eandem rem ſignificare, atque vna vel
verae eſſe vel falſae poſſunt.
Conuerſio eſt terminorum tranſpoſi-
tio, affirmatione negationeque, quae
in propoſitionibus eſt, iuxta cum ve-
ritate earum faluis manentibus. Eſt-
que ea vel ſemplex, quando eadem ſer-
vatur quantitas mutata qualitate, vel
non ſt ſimplex, quando eadem quanti-
tas non ſeruatur. =

IV.

DE SYLLOGISMO.

morum recta ordinatio, vt recte con-
cluſio deducatur. Modus eſt diſpo-
ſitio propoſitionum pro quantitatis &
qualitatis ratione. Figuras autem ha-
bemus tres:

Primq eſt, in cuius propoſitione ma-
iore medius terminus fubiectum eſt, in
minore praedicarum. Nouem in ea
concluditur modis. Quorum quatuor
uſam habent, quinque inutiles funt,

parumque dextre concludunt. Eorum

qui vſum habent, duo concluſionem
Kkk 3 . praeſtant

PARS V AkVTOTEL DoOCTETNA EIVS

446
Praeſtant vniuerſalem, & duo parti- timos, particulariter concludentes
cularem Oomnes.
Omne A eſt B Omne P eſtR
I. Omne Ceſt A. IJ. Omne P eſtsS
E. Omne CQeſt B E. Quoddam S eſt R
Nullum A eſt B [Nullum P eſt R
II. Omne Ceſt A II. Omne Peſt S
E. Nullum Ceſt B E. Quoddam Snon eſt R

Omne Aeſt B . uoddam P eſt R
III. uoddam C eſt A Sal en eſt § tr,Il.
E. Quoddam Ceſt B Quoddam S eſt R
Nullum Aeſt B Omne Peſt R
ww. wacham Ceſt A * Quoddam P eſt S
Quoddam Cnon eſt B 4 oddams non eſt R
In ecunda figura medius terminus Quoddam P non eſt R
de duobus extremis praedicatur. Ea Omne P eſt S
XVI modis concluditur quor um IV Quoddams non eſt R

genuini ſunt, reliquis XII nihil ſani

Nullum Peſt R

concluditur. Genuinorum duos Quoddam P eſt S
vniuerſales, totidemque particulares QuoddamS noneſt R.
habemus. Omnes vero Syllogiſinos iſtarum er.
Nullum M eſt N figurarum aliqua formari oportet, ſunt*
I. Omne O eſt N tamen imperfecdi ſecundae & tertiae
E. Nullum O eſt M. figurae Syllogiſini, atque ad Primain tig W.
Omne M eſt N reduci debent, quae omnium reliqua-
II. Nullum O eſt N rum eſt perfectifſima.
(E. Nullum O eſt M Sunt praeterea aliae argumentandi Anal. Pr.
Nullum M eſt N formae ſex: terminorum conuerſio: XEalie .
III. Quoddam O eſt N inductio: exemplum: abductio: inſtan-
E. Quoddam O non eſt M ria⸗ enthymema. Quæ tamen omnes vim
Gmne M eſt N ſuam rrahunr e ex n ei virture,
noddam O non eſt M S
E. & e ſ ionem Snheanonem, 1 atti-
cap. VI. In tertia figura medium vtrique ex- net, in iis omnibus ea eſt Ariſtotelis
tremo ſubiicitur, XVI ea modos habet, ſubtilitas & exactiſſima induſtria, vt le-
X quibus male concluditur, VI legi- gi ſine admiratione haut Ppoſſit.
CAP. V.
DE SYLLOCGISMO APODICTICO, QVEM DEMONSTRA 2

TIVVM LATINI INTERPRETES VOCANTY.—

Anal o- Mnis ſcientia, quae per diſcur- liqua cognitione rerum, de quibus di-
ter. L. I.
cap. I ſum obtinetur, nititur praeuia a- ſcurrendum: nam ratiocinatio circa

incognita

6
-

l.ll. c.

ixxll l.

1
im

1

U⸗

ti

Demonſtratio autem ſcientia eſt, quae

Praeuiam cognitionem ſupponit tri-
plicem. Primo quod ſit res, de qua
agendum, & qualis ſit, generalius tan-
tum atque confuſe concepta. Socundo
quid ſit id, quod de ea praedicatur, &

Cipia.
ire eſt intelligere, quod res ſit,
quod talis ſit cauſa eius, quodque ali-
ter ſe habere non poſſit. Demonſtratio
eſt Syllogiſmus ſcientiam pariens. Ni-
entia apodictica ſ. demonſtratiua deri-
vatur a cauſis veris, primis, immedia-
tis, notioribus: brimis, vt quae in ſuo
genere priorem non habeant, & adae-
quate ſint, atque conuerti cum fuo ef-
fectu queant. Inmediatis, vt inter
quas & effectum nullus interpoſitus
ſit quo coniungantur terminus. No-
tioribus , vt quae praemittantur con-
Cluſioni, neque ipſe, vt aliunde de-
monſtrentur, opus habeant.
cap. IV. Scientia demonſtratiua non datur
niſi rei neceſſariae, vnde & ipſa de-
monſtratio ex rebus conſiſtit neceſſa-
riis, quae neceſſitas explicationem re-
quirit eius quod eſſe dicitur, de ommi,
JNecundum idem, & vniuerſate primum.
Dictum de omni, eſt quod omnibus
competit, & ſemper, vt homini ani-
mal eſſe omni competit, & ſemper.
Bikctam per ſoeſt, quod ita de re di-
citur, vt deeſſentia eius eſſe, eique
Proprie & per ſe competere, quatenus
res talis eſt, intelligatur.
Vniuerſale primum dicitir, quod in
vnaquauis re eſt per ſeipſum, quate-
nus ea res eſt.
cap. VIII. Demonftratio eſt conciuſwonim avter-
nae veritatte, ege enim iunt propoſi-
tiones vniaerſales. Vnde patet rerum
fluxarum nec demonſtrationem dari,

cap. II.

—

CAL. V.
incognita penitus nunquam verſatur.

Per diſcurſum elicitur, atque adeo

quid importet. Tertio vera eſſe prin-

447
neque ſcientiam, neque definitionem
quoque, vt quae principium ſit de-
monſtrationis.
Vt vero Demonſtrationem dari pro-
betur, ad Platonis ideas arebus fingu-
laribus abſtractas recurrere nihil eſt o-
pus. Satis eſt dari naturas communes
in rebus ſingularibus ſubſiſtentes, at-
que praedicari de iisdem idoneas.
Aliud vero eſt, rem eſſe, noſſe, aliud cap. X.
noſſe, quare res ſit. Hinc demonſtratio
nis duplex genus r& oοτ & 7 51: Prius
genuinum eſt & perfectiſſimum, atque
de eo hucusque.
Alterum genus demonſtrationis, vi-
delicet 78 oτimperfectius eſt, atque id
quidem in eodem ſcientiae genere du-
pliciter procedit. I quando cauſa ex
effectu demonſtratur hoc modo:“Stel-
*Iae quae non ſcintillant, terrae ſunt
*Propriores: Planetae vero non ſcin-
*tillant, ergo terrae ſunt propriores.
Secundo quando effectus deducitur ex
cauſa magis remota, neque recipro-
ca, vel ex cauſae remotae effectu ali-
quo, v. g. in iſto: “*Quicquid reſpirat,
„animal eſt, murus non reſpirat, E.
*nec animal eſt.
Noſſe r ετ eſt proprium illis ſci-
entiis, quae res complectuntur prin-
cipiorum loco aliis ſcientiis inſeruien-
tes, quales Geometria & Arithmetica.
Noſſe rà &τ. eſt ſcientiarum iis inferio-
rum & ſubalternarum, quales Optica
& Muſica.
Figurarum omnium prima maxime a26 XI.
Nientiae eſt accommodata, ſola enim
ea concluſiones habet vniuerſaliter af-
firmantes, adeoque in ea ſola datur de-
monſtratio oτ.
Et de ſeientia quidem hucusque, e-cap. XIII.
ius oppoſitum ignorantia eſt, quae ge-
mina eſt, vel purae negationis, Vt ſi
puer vel idiota ſolem terra maiorem
eſſe ignoret, vt qui Aſtrologiae ſir
imperitus:

imperitus: vel prauae diſpuſitionis, vt ſi
Aſtrologus vel Opticus ſibi perſuadeat,
tales res eſſe quales appareant. Hic
error eſt, erroneaque iſta ignorantia
a falſis propoſitionibus eſt, vel Syllo-
giſmo, cuius falſum ſit medium.

Senſuum vitium ignorantiae purae
negationis eſt cauſa. Si enim ſenſuum
deficiat aliquis, tum neceſſe eſt aliquam
pPartem cognitionis rerum ſenſibilium
quoque deficere, cum in rerum peni-
tus omnium cognitionem vel per in-
ductionem deueniamus, vel per de-
monſtrationem. Inductio fit a ſingu-
laribus, ſenſu perceptis. Demonſtratio

7.

PARS V. ARTOTELES. DOCTIRINA EIVS;,

ex vniuerſalibus deducitur, quae ex ſin-
. . *ι .. .
gularibus innoteſcunt: vrad o initium
. iar! ſanft
ſcientiae a ſingularibus ſit, quæ ſenſibus
percipiuntur. Hinc fieri non poteſt, vt
cColorum ſcientia animum imbuat, qui
coecus eſt natus. Nulla tamen ſcien-
tia proxime atque immediate a ſenſi-

bus deriuatur, ſenfus enim circa ſin- .

gularia verſantur, quae in certo loco
& tempore ſunt. Vniuerfalium vero
ſcientia & demonſtratio eſt, quae vbi-
que ſunt, & ſemper, ſenſui non obno-
Xia. Senſus tamen ad ſcientiam & de-
monſtrationem conducit, quatenus v-
niuerſale ex ſingularibus ſenſui obuiis
colligitur.

CAP. VI.
DE SYLLOGISMO DIALECTICO.

Topic. L. NMgi mus diulecticus eſt, qui con-
I. cap. I. Qcluſionem ex probabilibus deducit.
Probabile autem eſt, quod videtur o-
mnibus, vel pleriſque, vel ſapienti-
bus atque excellentiſſimis quibuſuis.
Dialectica autem ars eſt coniectu-
ralis, perinde ac Rhetorica & Medi-
cina, quamobrem & finem ſemper aſſe-
quitur minime, vt necillae aſſequun-
tur artes. Satis Dialectico omiſſiſſe
eorum, quae ab arte expectari poterant,
nihil, quae probabili eliciendae con-
cluſioni poſſet inſeruire.
Omnis diſputatio circa rem contro-
verſam occupatur, ſiue problemate
propoſitam, ſiue propeſctione. Proble-
ma vtramque partem in dubium vo-
cat, vt ſi dicas: an hominis genus ani-
mal eſt, an minus? Propoſitio ab vna
tantum parte controuerſiae locum fa-
cit: vt ſi dicas animal eſt gemus homi-
cap. III. nis. Quaeuis autem propoſitio, atque
problema quodcunque, vel genus de-
clarat, quod differentiam quoque com-
plectitur, vel defnitionem, vel propri-
vm, vel accidens.

cap. III.

cap. III.

Definitio oratio eſt explicans natu-cap. IV.
ram rei. Propnium non quid res ſit
explicat, ſed in ea eſt, & cum ea reci-
procatur. Genus eſt, quod de pluri-
bus ſpecie differentibus in quid prae-
dicatur. Accidens nec definitionem,
nec genus, nec proprium conſtituit,
poteſtque ſubiecto ſuo & adeſſe & ab-
eſſe.
Propoſitio, Dialectica eſt interroga-cap. vIII.

tio probabilis, vel ab omnibus, vel a

plerisque, vel a melioribus affirmata,
ita tamen, vt a vulgi non plane aliena
ſit opinione. —
Prohlema Dialecticum triplex eſt, vel cap. IX.
practicum ſiue morale, quod ad eli-
gendum ſpectat vel fugiendum: Vel
theoreticum, ad ſcientiam pertinens.
Vel neutrius generis, quod reliquo-
rum generum problematibus condu-
cit, quale Logicum eſt.
Theſis eſt paradoxa excellentis ali-
cuius doctrina viri ſententia, vulgi
opinioni aduerſa.
Dialectica arguinenta duplicia habe-cap. X.
mus, inductionem & ſyllogiſinum.
Argumenta

----— ů
—

sl

ca. L.

—, — —

ohie. l.
Ile.l.

Sopbic,
Hlench.
, I.

cap. II.

can..

tu-ea.V.
ec-
i⸗
ge-
,
in

Pb⸗

el
itt,
ien

tjclen
el⸗
Vel
ens.
no⸗
do⸗

LOCICA. CAP. VI. VII.

ab. X. Argumenta quatuor inſtrumentis
comparamus I. delectu propoſitionum:
2. aeq uiuocorum diſtinctione 3. inuen-
tione differentiarum 4. ſimilium conſi-
Qderatione.
laeir. L. Problemata vel vniuerſalia ſunt, vel

Sophiſt.
Elench.
C. I.

cap. II.

capꝑ. III.

Particularia, ex iisdem vero locis, ex
quibus illa confirmantur, vel impu-
gnantur, iſta quoque ſtabilias licet vel
conuellas. Ex proprio autem, genere,
& differentia demonſtratio immediate
inſtituitur, non item ex accidente, hoc
enim extrinſecus rei aduenit, non in-

terius ei inhaeret, neque neceſſario in-
eſt. Nihil hic addo de locorum, quae

inuenit Ariſtoteles, multitudine, vt

quae artis illius ſtudioſis magis condu-
cant, quam iſti conueniunt epitomae.
Eſt vero diſputantis locum primum,
ſeu medium, adinuenire, inde illud a-
pud ſeipſum diſponere atque exami-
nare, tum vero demum illud aduer-
ſario proponere.

Vtetur autem in diſputatione ad-

verſus doctiores ſyllogiſmo, inductio-
ne aduerſus indoctos.

Opponentis officium eſt reſponden-
tem ad abſurdam aliquam conſequen-
tiam, deducere. Reſpondentis, cu-
rare, ne quid abfurdi ex theſi ſua, qua-
vis ratione, colligi poſſit.

CAP. VII.
DE SYLLOGISMO SOPHISTICO.

EWenchus eſt Syllogiſmmus, concluſio-
ni a Reſpondente defenſae contra-
dicens. Sunt autem elenchorum veri
alii, alii falſi. Prius genus ſapientem
decet, cuius eſt, veritatem defendere:
detegere, & redarguere falſum. Hoc

Sophiſtae eſt, qui Sapientiae ſpeciem

lucri cauſa captat, atque videri ma-
vult quam efle. DH
Quinque autem Sophiſtae ſunt me-
tae, ad quas adducere aduerſarium
conatur. .
Prima ezlenchus eſt, ſiue redargutio,
cuius duae ſunt ſpecies, altera in di-
Cione, extra dildtionem altera.
Sophiſmatum in dictione ſpecies dan-
tur ſex. I. Homonymiaæz: v. g. Mala
eſſe bona, quoniam dαoovτo— ſint bona,
mala autem ſint erræ. Vbi fallacia
in voce horra eſt, quae nonnunquam
ea notat, quae euitari non poſſunt, non-
