Niuem nigram dixit eſſe, non albam, Cic. A-
ſibique, quia ſciret aquam nigram eſſe, . Qu⸗
vnde illa concreta eſſet, albam ipſam el· .
ſe, ne videri quidem.

6686ECT. W.
D E T E. RR A.

Er motum, cuius initium mens ſit,
grauia corpora inferiorem locum
petiiſſe, vt terram: leuia fuperiorem, vt
ignem: quae media ſint, medium quo-
que obtinuiſſe locum, vt aerem & a-

Laert. II,
8.

quam. Ilta enim fuper terrae, plana
quae ſiet, latitudinem mare ſubſiſtere,
humoribus aſole rarefactis.
Subſtantiam humidam, ab initio ſta-plut Plae.
gnantem, motu ſolis, circa eam, aduſtam phil. III,
fuiſſe, 16,

104 PARY. II.
fuiſſe, eiusque pinguedinem exhalaſſe,
reliquum ſalſugine &amarore infectum
ſubſtitiſſe.

id. II, 98. Poſtquam mundus conſtitutus fuit, eorum iuxta ſe inuicem poſitione. Plac. Ph.
& e terra produxit animalia, quodam- .. . I, 17.
modoinclinatum mundum ſponte ſua Nili inerementa a niue eſſe Aethio- D c.
. . . . 4 . * . . . 4 . 1I.
in auſtrales partes fuiſſe, prouidentia Pica, quac, hyeme frigens, aeſtatelique-
forte diuina, vt mundi partes quaedam tur. .
SECT. V.
DE CREATVRIS VIVENTIBVS. .
Laert. II, A Nimantia primum ex humore & Somnumaccidere functionibus Cor-f Plut. I.
9. calore, terraque, manaſſe, poſtea poris, non animae eſſe. . Eir. a.
. H ex inuicem eſſe nata: mares a dextris, fe- Humanam ſapientiam omnem in ma- more
d de minasquea finiſtris. nibus hominis eſſe alran⸗ † frat. p.

. . ..

anima L. Menteminitium eſſe motus, aere-
I. p 380. amque eſſe, & corpus habere aereae na-
C. turae.?à Mortem ad animum etiam per-

b . . . .
. alur. 8 tinere, eſſe enim eius a corpore diuul-
eplur. ,c. ſionem.*

1X,25. Omnia animalia habere mentem a-

V, 20.
CAP.

CAP. IITI
habitari, aliae minus poſſent, ob caloris

frigorisque exceſſum.
Elementorum miſtionem factam eſſe Plutarch.

Vocem edi , ſi ſpiritus occurrat ſoli- 478. D.
do aeri, & auerſus retro ob ictum, vſque h Tlut.

ad aures feratur. Quomodo etiam fiat Pac ,
echo, quae eſt, cum ſonus repercutitur. ⁹

Fel eſſe morborum cauſam acuto- Arif, de
rum, cum enim abundat, in pulmones part. ani-

redundare, & venas, & coſtas. mal. IV,

III.

EIVS PRAEDICTIONEZ8.

VIta eum praedixiſſe apud Sui-
Ma legimus, cuius rei duo tantum
ad noſtram memoriam peruenere e-
xempla. Alterum his verbis apud Pli-
H. N. L. nium commemoratur: *„Celebrant
II. ſ. 59. cGraeci Anaxagoram, Clazomenium,
„Olympiadis LXXVIIIỹ anno II
*Praedixiſſe coeleſtium litterarum ſci-
centia, quibus diebus ſaxum caſurum
dceſſet aſole. Idque factum interdiu in
„Thraciae parte ad Aegos flumen, qui
*apis etiam nunc oſtenditur magni-
Stanleius c tudine vehis, colore aduſto, comete
verrit c quoqueillis nockibus flagranteé.

Addit Plutarchus, eum hodie quoque vit. Ly-

oſtendi, & haberi apud Cherſoneſitas ſandr. p.

in magna veneratione. Delapſum hunc 439.C.
lapidem eſſeEuſebius Olymp. LXXVIII
ann. IVait, adeoque duobus ſerius an-
nis, quam Plinius praedictum id eſſe ab
Anaxagora aiebat. Silenus, allegatus
Laertio, Dimylo Archonte eum ceci-Il,II.
diſſe, ait: qui, ſi Diphilus fuerit, nam Di-
mylus circa haec tempora Archon A-
thenis nemo reperitur, contigerit id
oportet Olympiad. LXXXIV anno I.
Marmor tamen Arundellianum, quod
circa Olympiad. CXXIX ſculptum eſt,

magnita⸗

dine fa-

* Neſcio, an optima fide Plutarchi verba ex-
bae. ſſerit Stanleias: 6 . /, X 8
preſſerit Stanleius: ctναναι α Ts XVs

6 ₰ ) . .
ανατοα õ quod etiam de parti-
vm animae, corporeae quippe aereaeue, diuulfione

accipere posſis.
† Nempe, vc rem explicat loco citato Plutar-

chus, manus in multos atque inaequales digitos
ſciſſas artificioſiſſima inſtrumenta vt eſſent, natura
aptauit. Vt adeo non propter manus quidem ho-
mo ſapientiſſimus ſit, ſed quia a natura ratione & ſa-
pientia erat inſtructus, inſtrumenta quoque talia
nactus ſit. =
omnibusque

Meteor.
l, 7· e
l

001

n

R

leſſe Autarch,
la Dh,
. nl.
ChO- id.l. c,

Iue- N. r

COr-? Nin,l.
c.V, 25.
Plut de
almore
. frat. 9.
ſol. .
Gquen ut,
afiat Plac.
.. Dhil. IV,
ltur.

Ima-

Uto- Auit dNe

Oles part ani-
mal.V,
2

2„.

gle it. ly⸗
itas Gndr. .
unc 89,0.
VIII
an⸗
le ab
inns
ceci-
Di-
4.
t id
ol.
wo
n eſt

IlII.

ſgitos
ntura
n bo⸗
& ſa⸗
talia

e

7

AxNAXAG PhAFDICTrIONVS ðè

omnibusque chronologorum calculis
merito praefertur, expreſſe delapſum
lapidem ait, anno IV Olymp. LXXVII,
Theogenide Archonte, adeoque bien-
nio antequam praedictum idbPlinius di-
cebat. Eam rem cladis oſtentum, qua
Athenienſes Lyſander affecit, prope
Aegos fluuium, LXII poſt annis, hoc eſt,
anno IV Olymp. XCIII, creditum eſſe
c. plerisque, Plutarchus autor eſt.
Meteor. De ipſo portento haut valde magnifi-
I, 7. ceſentit Ariſtoteles;, Vento nempe ſub-
latum excidiſſe lapidem dicit interdiu,
Comete quoque illis noctibus flagrante.
In quo Plutarchum habet contradicen-
tem, fuſe de ea re diſſerentem, in hunc
I. c,. fere ſenſum: *Anaxagoram praenun-
*Ciaſſe perhibent, incluſorum coelo
*Corporum iactatione vnum, abru-
cptum, praeceps delapſurum. Nem-
pe non eſſe quodque ſidus eo, quo na-
*tum eſt, loco. Lapideaque quum ſint
*ſidera, & ponderoſa, aetheris in ea
*/incidentis reflexu fulgere. Vi au-
*tem quadam in ſuperioribus regioni-
* bus detineri, vertiginis & reuolutio-
“nis ſuae impetu ea fuſtinente, qua ini-
*tio etiam in prima rerum diſcretione,
«frigida licet grauiaque, detenta fue-
runt. Verum opinio eſt probabilior
"eorum, qui ſtellas, quas cadentes vo-
*Camus, non aetheris fluxiones, in aere
*ſimulatque accenſae eſſent extinctas;
" neq; aeris ſüuccenſionem & inflamma-
*tionem, qua ſurſum ille euehatur, eſſe
ſtatuunt: ſed lapſum corporum coe
leſtium, quae, retinaculis ſuis deſtituta,
*“Per ordinarium coeli motum deor-
ſum agantur, non in terram habitabi-
"lem quidem, ſed extra eam in Ocea-
*num praecipitata, quae cauſa eſt, cur
“„Nnoſtrum quidem fugiant aſpectum.
*“IIla vero Anaxagorae ſententia a Da-
cmacho confirmatur, qui in libris de
*„Religione ſcribit, priusquam hic la-

Lyſandr.

* Pis deflueret, viſum continuos XXV
dies eximiae magnitudinis corpus in .
*Coelo, inſtar flammeae nubis, igne-
*vi, non immotum vno loco perfi-
“ſtens, verum hac illac agitatum, vt ia-
*Ctatione auulſa fragmenta ignita di-
*Verſis partibus defluxerint, ſtellarum
*Cadentium inſtar habentia. Poſt-
*quam autem ingens illud corpus igni-
*tum ea terrae parte eſſet delapſum, &
*pauore ſuperato concurriſſent inco-
"*Iae, nullum valde inſigne ignis in eo
*deprehenderunt veſtigium. Tantum
lapis iacebat ingens, flammei illius
Corporis molem nulla ratione exae-

*quans. Ceterum Damachum liquet

cin his benignos requirere auditores.
* Quod ſi vera ſunt, quae attulit, refel-
*lit egregie eos, qui dictitant ex vertice
*montis alicuius procellis deturbatum
ſaxum illud fuiſſe, tamdiu in aere ſuſ-
*Penſum, quam iſta perduraret procel-
*cla, qua ſubſidente praeceps in terram
ſtatim fuerit actum. Niſi forte corpus
*ignitum, tot diebus conſpectum, ve-
*rum ignem dicamus, qui, olutus atque
*extinctus, tempeſtatem excitauerit,
*quae lapidem leuare e terra valuerit,
eumque poſtea iterum deturbare.
Hanc Charimandri fuiſſe ſententiam ap. Se-
veroſimile eſt, qui in eo libro, quem de Na. VI⸗
Cometis compoſuit, ait, Anaxagorae 5.
viſum grande inſolitumque coelo lu-
men, magnitudine amplae trabis, & id
per multos dies fulſiſſe. .
Ahterum praedictionum Anaxagorae Laert. II,
memorabile exemplum ea praebet, qua« 10.
tempeſtatem praedixit, ad Olympicos philoſer.
ludos accedens ſereno coelo cum pelli- Vit. A-
cea veſte. Pluuia itaq; ingruente, Grae-poll. l, 1.
ci vniuerſi, autore Aeliano, percipie-Aelian.
bant, & vnanimi voce celebrabant, e adir
diuinam magis eius ſcientiam eſſe, g.
quam vt humanae ſolertiae tribui poſ-
ſet.
CAP.

106

SECTATORES ET
Cic. Brut. P) Ericles, Xanthippi filius, abAnaxago-
c. II. L ra Phyſico eruditus, exercitationem
3. mentis areconditis abſtruſisque rebus,
ad cauſas forenſes popularesque facile
traduxit. Eum autem mirum quanti
Plut. Pe-fecerit Pericles. Is nempe ab eo re-
ricle p. rum naturalium imbutus eſt ſcientia,
154. B. Vtque alias virtutes taceamus, ad quas
eum ille inſtituebat, mentem eius inpri-
mis a ſuperſtitione liberavit, quae ex
rerum naturalium ignorantia oritur.
Eius rei ſequens habemus inter illuſtriſ-
ſima exemplum. Arietis caput cum
vnico cornu ad Periclem deferebatur,
quod prodigium interpretabantur va-
tes. Anaxagoras vero, cum os capitis
diſſecuiſſet, non compleſſe cerebrum
ſedes ſuas monſtrabat, ſed oui modo
ſenſim atque ſenſim contractum, in eam
partem deſinere, qua excreuerat cornu.
Aliquanto poſt aetate decrepitus atque
neglectus, aegerrime eam rem ferens,
obuoluto capite vitam inedia finire ſta-
tuit: qua re audita Pericles aduolauit
confeſtim, non illum, ſed ſeipfum la-
mentatus, qui talem in Rep. conſiliari-
vm amitteret. Tum Anaxagoras aper-
to capite ei dixit: At etiam ii, quibils
lucerna, o Pericles, opus eſt, oleum
infundunt.
Fuit & Archelaus, Apollodori filius,
a160 difcipulus Anaxagorae, phyfſicus iuxta
J . Laertium appellatus, quod primusphy-
4. ſicam philoſophiam Athenas inuexiſſet.
Hoc vero, vt cum eiusdem Laertii nar-
ratione, qua per XXX annos Anaxago-
ram Athenis commoratum ait, conci-

ibid. p.
162. C.

Laert. II.
16.

PARY. M. OCAP. IV. &
CXAP. IV.

vV.

DISCIPVLI EIVS.

liari queat, non immerito quaerendum ad Laert.
Iſ. Caſaubonus putauit. . c.
Porro Euripides, vt Manuel Moſcho- nen
pulus ] vitam eius qui ſcripſit, affirmat, g,n, ſs
Mnefarchi filius, qui primis tempori- vitae Eu-
bus expeditionis Xerxis in Graeciam rip. a
natus eſt, & ipſa quidem ea, qua Perſas Barnef.
Graeci vicerunt die, pictor initio, in- age.
deAnaxagorae auditor extitit: quem ta- 5 Ns&.e
men ob Philoſophiam inuiſum pleris-“ 9
que animaduertens, ad Tragicam poeſin Aak 2
animum appulit. egs

Socrates quoque, Sophroniſci filius,
Ariſtoxeno teſte,' Anaxagorae diſcipu- e
lus fuit, donec Athenis eſſlet, poſtea ad Tca v
Archelaum Phyſicum ſe contulit: id 3 2.
quod aetatis eius anno XVII, vel potius „

τ‿ρα
XIX factum eſt, ſi recte annos putat Por- r6“ A

Phyrius. . . mFa-
Democritum quoque, XI annis iu- α
niorem Anaxagora, eum audiuiſſe, ſunt, 6⅜
qui dicant.“ nos Au-
Laertius tamen affirmat ferre eum r16-
non potuiſſe Democritum, eiusque eeρ c-
colloquium vitaſſe. S
. . 9
Teſtatur etiam Phauorinus, Demo-
critum eo, quod ab Anaxagora non ad- 1.
mitteretur, ei inimicum factum, dixif-b ap.
.ſſ3 La ert. II,
ſe, non illius eſſe, quas ſcriptis manda-“
verit de ſole ac luna ſententias, verum e Ih14.
antiquas, ipfümque eas furatum eſſe, d apud
pariter ac quae de mundi compoſitione Laert.
& mente dixiſſet. 1X, 34.
. Laert. II,
Metrodorum quoque Lampface- 24.
num inter amicos Anaxagorae a Laer-
tio relatum inuenimus.

CAP. V.
DAMNATIO ET MORS IPSIVS, SENTENTIAE, SCRIPTA.

Laert. II, . 7Aria de ipſius damnatione, autore
14. Laertio, opinio eſt. Sotion enim

in ſucceſſionibus Philoſophorum a Cle-
one impietatis accuſatum tradit, quod

II, 12.
olem

ap. eund.

Nat hiſt. .

ſole
fen

go

ten

Laert.
Cic. 1

hiun
htach)
conl. Alel
Ahol.
119, D. ſe
de enime⸗
Trang. .
. nadni
IUI. 2.
¹ Mutat.
ad Aholn

. „

“

& Dio Iu
Chrjl. u
Or.

iIII4.

II

P⸗
he

—

Cumt

elig.”
eſin age-
ees

. L.
lins a

tins )
dor- Tang
76, A-⸗
aka-
l,⸗ ,
Nr.
7T064)-
mn radlo-

Gereg

6
nO-ea
Ac. r.
Ned .
Gn laertt. I
I

Ime u.
le d pud
je Laert.

I,34.
Laert.II-

2 4
l.

e⸗ 4)eund.
d I12.
n

DCIP. DAMNATIO FT MORS ANAYAG &. o7

ſolem candentem dixiſſet laminam, de-
fenfum autem a Pericle, diſcipulo,
quinque talentis mulctatum, exilioque
damnatum fuiſſe.
Satyrus a Thucydide in ius vocatum
ait, contraria enim ille Periclis factioni
ſentiebat: neque vt impium modo A-
naxagoram, verum & vt vrbis apud

ibid.

Perſas proditorem accuſatum, abien-

temque damnatum teſtatur. Cum-
Laert. lc. que eodem tempore ipſi renuncia-
Cic. ta eſſet & damnatio ſua & filiorum
ulſc. III. mors, quos duos iuxta Aelianum ha-
pluraten buit ſolos; de lata aduerſum ſe ſen-
conſ. ad tentia: Iampridem, dixit, aduer-
Apoll. p. ſus illos atque ſe e aegio nuturam tuliſ-
1I18. D. ſeſententiam. * De filiorum“ autem
MTan morte, placido ſimul & magno animo, b
p. 474. D nihil mihi inexpectatum aut nouum nun-
Nat. hiſt. cids, aiebat, eg enim illos é me natos
III. 2. ſetebam eſſe mortales: quod Soloni *
² Plurar alii, alii Nenophonti dtribuunt. Ma-
Aàoll. nibus autem illos propriis eum ſepeliiſ-
ze. . dog. ſe Demetrius Phalereus teſtatur. .
no. Hermippus carceri incluſum morti-
& Dio que addictum ait, Periclem vero apud
6 e Iudices comparuiſſe, atque, an vitam
b Simpl. eius aliqua re criminarentur, interro-
ad Epict. gaſſe. Cumque id quidem fieri poſſe ne-
c. 22. gaſlent: Atqui, ait, ego diſcipulus ipfius
* Valer. ſim, nolite igitur calumniis inducti
46 V. perdere virum, ſed mihi potius obtem-
4 Laert. Perate, liberumque abire permittite.
II, 55. Sicque dimiſſum eſſe quidem, eum ta-
* ap. La- Mmen iniuriam aegre ferentem ſponte e
l vita diſceſſiſſe. DUDU:ũ
c. Hieronymuss a Pericle in iudicium
2g ap. La eum adductum fuiſſe ait, incertis grefſſi-
ert. II, 4. bus nutantem, & prae nimia aegritudi-
ne confectum macie, miſericordiaque
potius iudicium, quam iuſtitia dignum
habitum fuiſſe. Atque haec ſunt, quae

4

de eius damnatione L aertius memoriae
prodidit.
Suidas in carcerem coniectum ab A- AMab.
thenienſibus dicit, quod nouam de Deo
opinionem inuexiſſet, ideoque exilio
eſſe mulctatum, quamuis cauſam eius
Pericles defendendam ſuſcepiſſet
Lampſacum igitur abeuntem fame vo-
luntariam mortem ſibi conſciuiſſe.
Iloſephus, ſolem, ab Athenienſibus c. Apion.
pro Deo habitum, ſenſus & rationis ex-L.II. p.
Dertem quod affirmaſſet, paucorum ex 079. F.
lis ſuffragiis ad mortem ell ait conde-
mnatum. Plutarcho autem ſi fidem
habeamus, neque accuſatus fuit, neque plut. Vvit-
damnatus: ſed a Pericle, Diopithae me- bericl. p.
tuente rogationem, nomina vt defer- 169. D.
rentur eorum, qui ſermones de rebus
aethereis vel alios profanos, ſererent, ex
vrbe eductus eſt. Idem tamen alibi
eum affirmat fuiſſe accuſatum. de ſuper-
Diſceſſus eius ex vrbe Athenien- Kit. p.
ſium, cum XXXannis, poſtquam eo ve- 169. E.
niſſet, contigerit, in Olympiadis
LXXXIIannum II incidit, aetatis ipſi-
vS LXIII. Lampfſacum poſtea profectus,
illic quod ſupererat vitae exegit, aetate
ad XXII amplius annos prouecta: adeo
nullam eius rei rationem habens, vt di-
centi cuipiam Athenienſibus priuatus e; Laert. II,
non ogoο tllis, reſponderet ſodillime. Imo ²⁰.
& àmicis ſuis, cum Lampfaci moreretur,
quaerentibus, velletne Clazomenas in
patriam, ſi quid ei humani accidiſſet de-
portari? Nihil neceſſe t, reſpondit, Cic.
vndique enim ad inferos tantundem eſt uſc:bc.
viaz. Antequam moreretur a ſenatu plut. Ia-
Vrbis interrogatus, ſi quid in ſui gratiam ſtrué.
fieri cuperet? poſtulauit vt ea, qua de- polit. p.
ceſſiſſet die, pueris vacatio ſchola- 820 D.
rum concederetur, ſeruatamque & ſua

* Idem Socrati tribuitur dictum a nonnullis vid.
Laert. vita eius.

puto Telamoni ſcripſiſſe Stanleium. Ei
enim tribuit Hieron. Ep. ad Heliodorum.

O 2 aetate

108 PARTY. II.
Laert. Il, aetate hancce Laertius conſuetudinem
14. ait. Defuncto Lampſaceni honorifice
Id.II, 15. juſta perſoluerunt, epitaphio poſito, cu-
ius iĩſte eſt ſenſus:
Hic ſitus ille cui rerum patuere re-
ceſſus,
Atque arcana poli magnus Anaxa-
goras.
Aclian. Aelianus duas aras ipſi poſitas memo-
H. V. rat, alteram Menti, alteram veritati in-
VIII, 19. ſcriptam. Vitae eius Laertius epi-
grammate coronidem impoſfuit, cuius
iſte eſt ſenſus:

Candentem ferri maſſam Phaethonta
putauit.
Iudicium & capitis ferret Anaxa-
gords,
Ni tamen incolumem Pericles ſeruaſ-
ſet. At ipſum
dSde vita educitt, mollior hicce &b-
phius.
Velinn Nunquam aiunt ridere viſum eſſe,
VIII,1z. neque fubridere omnino.
Laert. Il, Percontanti, an Lompfſaceni montes
10. mare aliquando eſſent futuri? futuros
reſpondit, niſ tempus antea defecerit.

CAL. V.
iuſtitiam ſpectqre dixit, cui Metrodorus
addidit, in naturali philoſophia exerci-
tatiſſimum poetam eſſe
Duas eſſe, aiebat, ad mortem inſtitutio- iohacus
nes, alteram tempus, anteqguamnati ſu- 119. p.

mus, alteram ſomnum. 602. fin.
Primum eum librum a ſe ſeriptum aer: il,

edidifle Laertius 8. Clemens Alexan- Clem. Al.

drinus affirmant. Scripſit autem Str. I. p.
/z pze, rr ur- e. 308.C.
De Philoſophia noturali, ex quo ope- Ana.

re ſequentia Ariſtoteli fragmenta alle- pny 14
. . . . J1. 154.
gantur: Omniaſimutl erant, quod erat Plato

principium libri: item generatio eius- Phoed. p.

modi eſt alteratio. Iud vero adducit 72.C.
Plato:* Mentem eſſe, quaæz omnia ordi- Aärne
net & diſponat, regatque, omniumque ſit 11, 6. De-
cauſa. Et illud Athenaeus: Qubdlac inde ac-
gallinae vocant album oui eſt. Librum ceſſit
illum Plato d perſtringit, quod mente mens ea-
Iin ſpeciali originis rerum explicatione] ofuit.
non meminerit penitus, aeras quosdam b Phocd.
& aetheras, aliaque eiusmodi abſurda T. I. p.

pro rerum cauſis obtrudens. 97. C.
. . . c Athen.
Decirculi quadratura librum in car-L. II. p.

cere ſcripſiſſe Plutarcho dicitur.“ 57. D.
Alii tres extitere Anax ri-= Plato
AMa vagore, PTL-eaed.

id. ib. Cum vidiſſer Mauſoli ſepulchrum, mus orator Iſocratis diſcipulus: Sta- . 98. C
monimentum, inquit, pretiſum in lapi- tuarius alter, cuius meminit Antigo- plut. de
dem conuerſarum diuitiarum imgo eſt. nus: Tertius Grammaticus, Zenodoti exilio p.
id. ib. Primus Homeri poema ad virtutem & diſcipulus.“ 67..
. Laert.
11, 15.
ARCHELAVsS.
Laert. II, N RCHELAVS, ſiue Athenienſis, ſiue ſicus eſt appellatus. In eo Philoſophia
16. 1 Mileſeus, patrem habuit Apollodo- naturalis deſüt, Socrate, diſcipulo eius,

rum, ſiue, vt quidam ſcripſere, Mydo-
nem, Anaxagoraeque diſcipulus & So-
cratis magiſter fuit. Primus hic ex Io-

nia Phyſicam Philoſophiam Athenas
inuexit (quod tamen, vt cum eo conſi-
ſtere poſſit, quod annis XXX Athenis
Anaxagoras docuiſſe perhibetur, meri-
to quaeſiuit Caſaubonus) ideoque Phy-

moralem introducente. Quanquam
& ipſe eam philoſophiae partem attigiſ-
ſe videatur, namque de legibus hone-
ſtoque & aequo eſt philoſophatus. Ab
eo vero acceptam cum haberet Socra-
tes, eo, quod vkerius perficeret, pu-
tatus eſt inueniſſe. Cum tamen, Gaſ- in Lib. X.
ſendo obſeruante, longe antiquior ſit aert. p.
moralis 83

—

mor
pri
l1
gu
it
1es
en
2 Stob,
l. p. 2. Min
Nlutarch a
Plac. l,.

& Stob.

c. cafe lll

12. P.25 tel!
Laett.lh Y
17.
b laen,
zi Gun
t Laett.
l.c. ed
4 Stod.
. c. cap.
255.53.
f Laett, 0
1.

n
1iidei⸗

corn⸗
Lercl⸗

itui, IWleen
119, .
602. in.
ptum laene l
eun I.

Niſu-

à
1e.
Ert plet
io.- Phoed. ..

.

ducit72 C.

Arr- nn
, ſ Pleett,
uoſi ll b.de.
dlar inde zc.
brumn celit
nente henstr.

doti erilio „.
607, P.
f Laert.

— II.

hia
Ws,
Ua

t.

lem. A. 1.

moralis philoſophiae tractatio, vt quae
praecipuum fuerit tribuendi ſeptem il-
lis ſapientum nominis fundamentum,
quorum eo potiſſimum ſpectabat eru-
ditio. Socrates tamen autoris hono-
res tulit, quod primus in formam fſci-
entiae eam redegiſſet.
a Stob. Erat autem Archelai ſententia, Prin-
Ecl. phyl. cipia rerum gemina eſle, incorporeum,
ircael mentem, quae tamen non ſit mundi effe-
Plac.l, 3. Ctrix, & corporeum, infinitum, & diſſi-
& Stob. Milare, aerem nempe, eiusque rarita-
1. c. cap. tem & condenſationem, quarum haec
12. p. 26. terramn, illa ignem abſoluat.

Laert. II, Vniuerſum eſſe infinitum. * b
b Tkert Duas eſie generationis cauſas, cali-
ibid. dum & frigidum.
*Laert. Terreas laminas candentes ſtellas
I.c. eſſe. d
S Solem ſtellarum maximam eſſe.
25. .53. Mare in concauis, per humum veluti

f Laert. Colatum, conſiſtere.

gni, limum lacti ſimillimum velut eſcam
2£ id. ib. eliquante. s

1. c. Animalia ex limo vel terra calida gi-

ARCIELAVS 109

Liquentem calore humidam illam
materlam, in terram abire, qua parte in
igneam naturam conſiſtit, qua vero in
vaporem abit, aerem euadere. h id. ib.
Ventos in concaua terrarum defer-Senec.
ri: deinde vbi iam omnia ſpatia plena Nar. Qu.
ſunt, aerq;, in quantum potuit, denſatus "V2.
eſt, eum, qui ſuperuenit, ſpiritum prio-
rem premere atque elidere, ac frequen-
tibus plagis primo cogere, deinde per-
turbare. Tunc illum, quaerentem lo-
cum, omnes anguſtias dimouere, &
clauſtra ſua conari effringere. Sic eue-
nire vt terrae, ſpiritu luctante & fugam
quaerente, moueantur.
Vocis etiam definitionem, quam A- IV. pP
naxagorae Plutarchus tribuit, Laertius ehi e.
Archelao adſcribit, qui aeris eam per- 19.
cuſſum dixerit. Laert.l. c.
Iuſtum & turpe non natura, ſed lege, Laert. L.
fieri docuit. u ſr6.
⸗ Plutarch,
Quinque vero illi Thales, Anaxi- qe Plac-
mander, Anaximenes, Anaxagoras, Ar-Phil.l, I.
chelaus, ſibi inuicem ſuccedentes ſe-Laert.

ctam Ionicam abſoluunt. * .

Plut. L.

* Addendum ex Stobaeo L. I. c. 25. p. 52. Ar-
chelaum inter eos cenſeri, qui mundos ſtatuunt in-
ſinitos. .
** Laertium quod huius rei auterem adducat

„

Stanleius, neſcio qua fide fiat, ſane enim Ionicae
ſcholae ſucceſſionem vſque ad Clitomachum ille,
loco, quem in margine allegaui, & quem ſolum
reſpicere Stanleius potuit, produxit.

HISTORLAE

PARTZ. MI.. O&AP. J.

"*HISTORIAE PHILOSOPHICAE

PARS III.
SOCRATICOS COMPLEXA. .

SOCRATES.

CA P. I.

PATRIA EIVS, PARENTES ET AETAS.

Laert. I, NO CRATES, patria Atheni-
. 8 enſis, pago Alopecenſis extitit,
a adde 210, 5 r
Heſych. qui pagus iuxta Suidam & Pha-
& Ste- vorinum tribus fuit Antiochi-

phan. . dis.d Erat autem Alopece ex oppidu-
c lis per Atticam ſparſis, antequam po-
Meurf. Pulum intra vrbis moenia redigeret
de pag. Theſeus, quae, non obſtante lege eius,
Attic. non deſerebantur tamen, tuentibus
Plut. eg incolis ſuis.“
Theſto. Parentibus ortus eſt tenuis fortu-
1. ¹0 d. ac. Pater Sophroniſcus fuit, Athe-

d Laert.
1Lc. nienſis,“ lapidarius.“ Matrem Phae-

plato naretam obſtetricem habuit, 8 mulie-
Theaet. rem generoſae & imperterritae indo-
Ergdib. lis, Hquod prodit eius imago a Platone
1, p. 131. delineata, quamuis eius verba in ali-
E. vm ſenſum torqueat Athenaeus Sor-
*Liban. tis vero parentum exiguae adeo Socra-
Apol. T. em haud puduiſſe obſeruatum eſt, *
!. 639. 7† potius eius mentionem identidem
f† Laert. faciendi ſtudioſe occaſionem arripuerit.
I. c. Natum eum eſſe LXXVII Olym-
⁸ id. ad-Pjadis anno IV, Apollodoro, Laertio
4 V & Suidae proditum eſt. Idque etiam
cligas licet ex Marmore Arundellia-
Theon. no, quo, Lachete Archonte, ſeptua-
Prog..S8. ginta annorum ſenex obiiſſe dicitur:
hylaro quos annos impleuiſſe eum neceſſe eſt,
Theet. Handoquidem plausquam LX annos
Ic. quandoquidem plasg
i Dipnos. Vixiſſe Platoni affirmatur. Imo & ex
V p. 219. Demetrio Phaleraeo, qui ipſe Archon
I. 5. Olympiadis 1XX anno. S
eumque anno lympiadis .

IApol. l.c, . 2, , 11
Arolb. ſeptuaginta natum annos deceſſiſſe ait.

17. D.

eſt, quam tres ſyllabae Ocuvo, integrum

Ab anno igitur ſeptuageſimo completo,
ſi retro eas putando ad annum IV O-⸗
lympiadis LXXVII deuenies, quo A-
ſephion, vel vt alii vocant, Aphebſion Ar-
chon fuit. * Ex cuius nomine nihlla- a L. II. p.
liud apud Diodorum Siculum fuper-47. fin.
erat AαdWUe.., quod ſtolide muta- Aenrt.
. „ Ar
tum in aαονοας füit. Quod ſi obſer-chont.
vatum Ioanni Meurſio b fuiſſet, ſine ra-II. 7.
tione, vt fecit, Laertii textum“ non Laert.
ſolicitaſſet, neque cum Allatio, erro-4, 144.
ris ſocio, Scaligeri ille enim eſt, quem Script.
allegant, anonymus) ſecuti eſſent vi-Socr. p.
tium, Aphepſhonem archontem anno 1I4.
IV Olympiadis LXXIV magiſtratu“ Pad
functum inquientis. Raert.
Natalis Socratis dies Thargelionis Plrdareh.
menſis, iuxta Apollodorum, ſoxtus Sympoſ.
fuit, memorabilis, autore Laertio, L. 8. c. I.
quod ea die natam Dianam Delii tra-„Ael.
dant o die luſtrant Athenienſes ci- “ klid.
ant, qu henienſes ci-1 25.
vitatem. Alia fauſta, quae ea die e-gLaert.
venere Athenienſibus, Aelianus com-III, 2.
memorat. Proxima ei dies, quae eſt Por-
eius menſis VII, Platoni natalis fuit, Phyr. Vi-
fuitque vtriusque diei magna inter h Plotin.
raecos Philoſophos ſolennitas (con-p. 9. ſin.
tinuata ad Plotini vsque tempora ) vti Flut.
a Plutarcho relatum habemus, qui pro-Symbos.
identiae potius quam caſui tribui cu- 8. c1.
pit illam natalis amborum viciniam:
hocque etiam cummaxime, quod diſci-
puli natalem natalis praeceptoris ante-
vertat. —
Tempus

D

ut, de

doetat,

Genio ,.

38S.1. I
E

to,
0.
4.
Ar.
lr alll.
er-47,. nn.
un .
, Meutl.
ri Ar-
eI-chont.
1a-II. 7.
on laert.
Il.
10- 44.
9 dAllat, de
Ugerit.
Soer p.
104.
ns edid
Laett.
VPlutarch.
As Sympol.
1, cl⸗
rr. Ael.
rr Hie.
2.
-g Laert.
m-II) 2.
ſh kor⸗
aPhyt.-Vi-
3 t
er b Monin.
g n
.Synpos,

0
.§.ol.
4 3

I.
1
e-

s

2

.

—

Tempus illud ad rationes, quas hodie
ſequimur, reuocare nec expeditum nec
tutum ſatis. Cum tamen coniecturis
etiam quorundam gratiam poſſe iniri
nonnulla ſpes ſit, eas quibusdam ſu-
perſtruemus hypotheſibus, ſeriem ſe-
cuti menſium, quam Dionyſius Peta-
vius adoptauit. .
I. Itaque ponimus, poſt Olympiadas
conſtitutas annum Graecorum ſemper
a prima die Hecatombaeonis menſis
initium duxiſie, ludos vero Olympi-
Cos die XV eius menſfis fuiſſe celebra-
t0s.
2. Neomeniam Hecatombaeonis, ea
ſaltem aetate, de qua eſt quaeſtio, nun-
quam ſolſtitium praeceſſiſſe, quod tum
quidem circa Kalendas, vel pridie Ka-
lendas Iulii contingebat, quas ſi in oclta-
vis ſegnorum ſupponas, diem nonam
Iulii non anteceſſit. Hoc poſtulatum
licet gemino dubio vrgeatur a Peta-
vio, neutrum tamen eorum valet
de temporibus, Metonis aeuum an-
tegreſſis.

3. Hoc fuppoſito, modo recte Neo-

menia conſtituta ſit a Scaligero in O-

Plut. de

Socrat.

Genio p.

588. E.

1

lympicea periodo, (cui ne vnicum qui-
dem idoneum argumentum oppoſuit

CA P.

PATRIA SOCRATIS, PARENTES ET AlTAS

catombaeonis.

I
Petauius,) atque adeo cetera etiam,
quae inde pendent; certiſſime Olym-
Pica periodus exhibet Neomeniam He-

Equidem in dubium
reuocauit LXXVIannorum periodum
Petauius, vt quae ante Callippi aeta-
tem in vſu nunquam poſita fuerit. At
nos per anticipationem tantum ita hoc
loco iſta ponimus, perinde ac annum
Iulianum, cui iſta accommodare pa-
ramus.
4. Cum de temporibus hic quaera-
tur Solone poſterioribus, annum ciui-
lem fuiſſe lunarem, menſibus conſtan-
tem, qui per vices vndetriginta tri-
gintaue diebus abſoluerentur. Quod
Athenis ita obſeruatum dico fuſſſe,
licet aliae Graecorum vrbes, maxime
quae magis eſſent diſſitae, nonniſi
longo poſt tempore menſes ſuos, tri-
ginta abſolutos diebus, immutauerint.
Hiſce omnibus ſuppoſitis, ſexta dies
Thargelionis erit, iuxta, rationes tem-
porum Iulianas, per zcρανρ hic poſi-
tas, XX Maii, dies Iouis: iuxta Gre-
gorianas XXX Maii dies Iouis, anno
Periodi Iulianae 4247, ante incarnatio-
nem 467, Olympiadis LXXVII quar-
to, in quem Socratis natalis incidit.

II.

SOCRATIS EDVCATIO.

Rłfert Plutarchus, paulo poſtquam
natus eſſet, parentem eius Sophro-
niſcum, oraculum de eo confulen-
tem, reſponſum tuliſſe, vt ſineret eum
agere quicquid in mentem veniſſet, &
neque vim faceret, neque alio abduce-
ret, quam quo ille tenderet, ac pro eo
vota faceret Ioui forenſi, & muſis: ne-
que anxie Socratis curam gereret, qui
ducem in ſe habeat vitae, ſexcentis ma-
giſtris praeſtantiorem.
Ceterum parum memor eius effati
Parens illius, ad ſuam artem, hoc eſt

ſtatuariam, eum compellebat, contra Hporphy-
animum ipfius. Quae cauſa fuit, cur He- rius] ap.
glecti in parentem obſequii eum accu- Theodo-
ſarent nonnulli, referentes, ſaepiſſime H
eum, dum pater opus vrgeret, re- E. AII b.
pugnaſſe, atque abeuntem animo s init.
indulſiſſe.

Parente defuncto XXC minarum, Liban.
iuxta Libanium, haeres relictus eſt, Apol. T.
quae, cum cognati cuiusdam fidei com- P 640.
miſſae eſſent, vt foenus faceret iis, ipſi
perire contigit. Quam iacturam, licet
toôtum eius patrimonium exhauriret,
&£

J P,KS§ II. 6AP. II FT in-n

& ad extremam eum reduceret pau-
periem, ſilentio tamen Socrates tole-
rauit, ſtatuariam inde exercere porro
duro neceſſitatis telo coactus, ea ſcili-
cet victum vt quaereret. Atque hoc
. eſt, quod Suidas innuit, ſtatuarium
zat.ele. primum eum fuiſſe, dicens. Duris“,
b Paal. L. Palſanias b & Ariſtophanis Scholiaſtes,
IX c. 35. Gratiarum e marmore ſigna cum ve-

Kn. & L. ſtimentis, nam antiquitus nudae haut

I. c. 22. fingebantur, Athenis ante arcis veſti-

Neub. bulum poſita, eius opus eſſe teſtantur.
B1 Imo & ſtatuam Mercurii ipſius eſſe, po-
22. ſitam eodem loco, Pauſanias innuit, 4
e H. N. L. cuius locum minus recte percepiſſe
XXXVIIplinius“ videtur, dicens: Socrates
=ð paec ſigna fecit, alius ille, quam pictor.
f ap. La. Hinc I imon. B

1i. 9. Fluxit ab his legumqiie loquax, la-

pidumque politor,
Graecoram vates, mpoſturaeque ma-
guiker, .
Deriſor, Rhetorque ſubatticus & R-
mulator.
8Sesd cum indole eſſet ab ea arte ma-
gis aliena, non niſi neceſſitate vrgente
ap. Laert. egm exercebat. Ariſtoxenus ait, pe-
II, 20. cuniam ea ipſum quaeſiuiſſe, eamque
comparſam aſſeruaſſe, donec modica
eius euaderet ſumma, qua abſumta,

. 3 CAP.
DE PRAECEPTORIBVS EIVS.

Laert. II, PRimu= magiſtrorum Socratis Ana-
19. L' zagoras fuit, ex quo, pariter ac
aliis quibusdam circumſtantiis, corru-
ptas eſſe temporum apud Laertium ra-
tiones euinci poteſt, mortuumque
Anaxagoram non LXXVIII ſed
LXXXIIX Olympiade eſſe.

ad idem opus redire ipſi in more poſi-
tum fuerit. .
IIlas vero, quas ſibi ab opificio indulge-
bat vacationes philoſophiae conſecra-
bat, ad quam toto animo propendebat.
Quod cum Critoni obſeruatum efſet, Laert. ib.
Philoſopho opibus affluenti, eum ille
ex taberna, candore eius delectatus &
ingenua indole, ad philoſophiam tra-
duxit, in qua vel ipſe eum inſtruxit,
vel, vt inſtrueretur, effecit,“ curam e-
ius gerens adeo diligenter, vt nun-
quam neceſſariis eum pateretur deſti-
tui. Et quamuis tanta eius initio fu- Aelian.
erit pauperies, vt prouerbium quo-V. HI. II,
que nonnullis dederit; tandem tamen, eius
Demetrio teſte, domum comparauit, Abol. p.
& minas NXC, a Critone foenori da- 101.
tas. Mens vero eius, vVt ait Libani- Plut. Ari-
Vs, longiſſime fortunam fuperabat, pla-cid. .
neque in patriae ſalutem eratintenta:;
Sordidis artibus opes adquirere dedi-
gnata, omnium rerum, quas ſuas eſſe
putare poſſint mortales, longe praeci-
puam animum eſſe reputans: & qui a
vitio purgauerit illam, eum demum
vere felicem eſſe, exiſtimans: eo vero
ducentem viam ſolam eſſe ſapientiam
rata, quam proſecuta, nihilnon emo-
lumentorum & voluptatum neglige-
bat.

III.
Vbi Athenis exceſſiſſet Anaxago- ibid. Cic.
ras, Socratem ad Archelaum ſe con- .,4
tuliſſe teſtatur Ariſtoxenus, id Zaxg.
quod, Porphyrio autore, anno aetatis Laert. lc.
eius XVII contigit. Ei in deliciis Laert. II,
fuit, atque cum eo Samum, Pytho- ²3.
nein, atque ad Iſthmum profectus

*Ad iſta Laert. citatur in margine, apud quem
L. II. c, 20. id quidem legitur:
neceſſaria Socrati Crito ſuppeditaſſe, & libe-
ros luos ei tradidiſſe inſtituendos dieitur. Ne-

que apud Maximum Tyrium autem diſſert.

L. II. vero ſ. 12 I./ XXII, vbi ex inſtituto Socratis recenſentur magi-

ſtri, neque alibi Critonem inter eos cenſeri me-

mini.

¹ Laert, en

VI
9
bLachet. 4
T1. I, P. 0
180. 1.
id. ib. .
e plutar,
Perxicl. p.
153,. (
4 klate.

Mene- .

xeno
citatur h.1
I. Stanle.
i0: Sed 1
ibi nibhi

tale in 4
Ariocho "

60. fe

locus elt,
quo 30. q
dan
pro mer
cede V
Prodico Ve

in Nu-.
bib. pas.
ſim
bibid A.
l,§ l v.
rnus E. .
ANMo. I
are
inter d ti
cratita
a b Alla-
tio ediras
XV.

oſt.
ge.
Cr.
bat.
llet laen b.
ile
18
tra⸗
Nit,
de⸗
n⸗
eſti.
fü Aelian.
uo. d. H l
43.
in Appleins
uli, Ahl. p
r .
aNI- Plur An-
ta:
led.
elle
eci.
Ulig
W
Vvero
tjam
m-

bil ci.
. Tuſe. V4
0N. gni.
14 Dusg
tatis Lenle.
lcis “B ll
tho⸗
tus
iſlert.

magi⸗
i me⸗

eſt.

àad bPlato.

cratitas

¹ Laert

11, 19. Eſt.“ Damonis† quoque diſcipulus

extitit, quem muſicae magiſtrum ſua-
viſſimum, imo & ceterarum artium, in
quibus inſtituere iuuenes dignetur,
5Lachet. appellat Plato. “ Agathoclis autem
T. II. p. diſcipulus, magiſter Periclis, hic Da-
180. IJ. mon extitit, Cliniae item, & aliorum
id. ib. . 2.— . . 5
« plutar., Prodico familiaris, & ab Athenienſi-
Pericl. p. Pus ob inſignem canendiperitiam oſtra-

152 F. Ciſino in exilium actus.
M. Prodicum Sophiſtam, ² patria Cium,
xene, ſe audiuiſſe ipſe Socrates fatetur, quem

citatur h. àd LXXXVI Olympiadem refert Eu-
1. Stanle- ſebius, Gorgiaeque, Hippiae, & Hip-
io: Sed pocrati medico coaetaneum facit.
in ninl Addendae iſtis Diotima quoque &
tocho APaſia, ſingularis plane eruditionis
p. 386.0. feminae, quarum illa fatidico etiam af-
locus eſt, flata numine credebatur. Ab ea de
quo So- qamore ſe edoctum eſſe fatetur, & vt ex

ſtringit varias res in ea obſeruatas, eius-
b jbi ue Phrontiſterium appellat.
ibid. A.
1.S. 1 v. Plato atque Phaedrus loca ipſi & au-
94. ditoribus eius frequentata nominant
Arhee Academiam, Lycaeum, pratum itema-
drus Ep. moeniſſimum extra vrbem, in Iiiſſi
quae eſt fluuii ripa, vbi Platanus erat excellen-
inter So- tis formae. Eo loco, vt fabula eſt,

DE PRAFCEPTORIEVS SOcGTÜ-., m

num: ipſoque Deo. Videndus eſt Pla-
to in Phaedro, & prolixa de his argu-
mentis in ſympoſio narratio, quam ei
ſe ferre in acceptis Socrates oſtendit. 20r. C-
