N ras, ſumma cura, ac diligentia, peracta perhonorifici mercedem accipiant.
5 e“ ſunt, R cN amicis noſtrig vece dui Mihi vero viuendi ratio ad ambo
Seswi Aud populam corum cauſaun defende- haec optime ſe habet. Me enim qui-
r rer, non Hortuiro concluiſtui. Ii- dem erfarein uibiisdain oſſe onne
d rem ardentius excepturum ſe, duod cabo. Ar i a viris mehoribus, rt
, tidi ranmm ee Neillr, Pronne- potiora, probari, illa a pluribus, ſat no-
rat. De quaeſtu & lucro, & de his, bPe Jarnn ehg de Den de
quae ludens ſcripſeras, multos eſſe ſol- Nos cilinn eid. ens. W n
neied. Piinnun aridem, Juod dumn habui niſ quod nullius rei indigus nos
rlete aliiad opes, & Aluiriat, anhelant. zpſe raccellat. Naturae ſiquidem excel-
recke inopem, ac paupetein enenn ie lentiſſimae proprium id erat, non vila
nee ducam: deinde, quoniam multa a mul — Prop al,
em tis, vel viuentibus oblata, vel morienti- Te indigere, & ad manum habere, qui-
ma- bus legata, libere repudio. Virum au- bus fruatur. Eum autem cetcros ſa- .
1 uen tem ita affectum, mente captum eſſe iu- Plentia antecellere puto, qui ad ſapien- * Leg.
I.rn A- dicari ab aliis ni mirum. Verum non tiffimum: ac beatisſimum eſſe, qui ad'uaxa-
llgur hoc ſolum, ſed & reliquum vitae no- beatum quamproxime accedat. Hocctasra-
Sabr. ſtrae inſtitutum examinandum eſt: & ſi diuitiae parere Rorn⸗ diuitiae vti- vo pro
Ih & Lege, dum vſu diuitiarum abaliis differimus, que appetendae eſſent. Sed cum id uana-
dern Xenu*α—. non mirum, ſi de i acquirendis etiam Ttus tantum videatur apportare, ru-iα.z
n ee. . e.. Droqiſcordamus. Mihi itaque cibus fru- de, ineptumque eſſet, vero bono re- 4
ſen, 6„ galiſſimus eſt, eodem veſtitu aeſtiuis ndiate iient em efle mnelius wn. Stanl.
te, , hybernisque temporibus amicior: cal- Riuntag i modo on kacile zniii ger⸗
nt. ceis nequaquam vtor; gloriam, quae ſnadebitur P
e- rebus publicis agendis comparatur, ab- : ä
⸗ horreo; illa, quae ex temperantia, & Ad filios quod attinet, & quod, vt di-
in⸗ iuſtitia eſt, incendor. Qui vero lau- xXeras, me oportet eorum curam gerere:
ui tiſſime viuendo nihil ſibi temperant, quam ſim in gratiam illorum ſolicitus,
Is varioque indumentorum genere, non omnibus liquidifſimo conſtare poſſe
intra eundem annum, ſed eundem exiſtimo. Vnum beate viuendi prin-
16 quoque diem ornari geſtiunt, infandis cipium ego exiſtimo, bene ſapere. Sto-
, voluptatibus indulgent: & perinde ac lidus vero, auro argentoque confiſus,
e⸗ ii, qui naturalem colorem amiſerunt, primum quidem bonum, quod ſibi vi-
n accitis ſeſe exornant. Sic illi vera ex detur posſidere, non habet. Dein-
1 virrute gloria, quae vnumquemque ceps tanto aliis miſerior, quanto qui
, addecet, deperdita, ad ea, quae ex in- pauperie premitur, licet nunc deſipiat,
ſe dulgentia aliorum pendent, confugi- aliquando poſt ad ſaniorem mentem re-
n. vnt, diſtributionibusque, ac publicis dire poteſt: ille falſa opinione dece-
5 conuiuiis plauſum popularem captant. ptus, ac ſebeatum ducens, vera vtilita-
HD Hinc eſſe, quod multis illis opus ſit, teneglecta, & contra affluentia rerum

ue

. SchIPTA SOCRATISZS

Vtrorumdue exempla tibi domeſtica in
promtu ſunt.

EPIST. VI.

non incongrue coniector. Nam ne-
que ini paucis viuere poſſunt, neque,
qui illis abblandiuntur, eos admittere

Bb 2 corruptus,

)

195

196 PARYV. II CAP. XIIE

corruptus, praeterquam, quod veris ho-
rges minum bonis iam priuatus, ſpem etiam
osειτι½-de illis in poſterum recuperandis amit-
reν tit. Nec fieri poteſt vt tales, hominum
d Y in familiaribus colloquiis aſtutiſſimo-
T c9-rum, callidiſſimorumque, adulatione
Toρ Aaνα Mancipati, & voluptatum illecebris,
coντασ⅓° quae per omnes ſenſus in animum illa-
woy a buntur, indeque, quicquid bonum ac
Pa &*s prudens eſt, judicii exterminant,
οoο“ irretiti, ad virtutem incolumes perue-
aroess- niant. Quid igitur, nonne neceſſe eſt,
ilaa vtfiliis ſtuſtitiae magis, quam doctrinae
vel. oceaſiones relinquat, qui ipſe non ver-
7gooρ ο bis tantum, ſed operibus etiam fuas
† νποπ in rebus illis ſpes collocaſſe demon-
0Hρ Hα ſtret?; qui ſi praui fuerint, quod vitae
"WW“ν+ Cſüppetat, non habebunt, & fame per-
2 α— euntes miſere vitam finient, condignis
Gαντ inertiae poenis perfolutis. Legibus
o & ſancitum eſt, filium a parentibus ad
Zaαℳοp, pubertatem ali. Vos autem, (dicet for-
ν taſſe, neſcio) quis ciuilis homo, filiis
WWταοσ fuis, qui hereditati inhiant, fronte
Arc: contracta, indignanteque, neque a de-
7* mortuo manus abſtinebitis, ſed ali-

Tν menta viui a defuncto depoſcetis; nec,

MXMα. vitam, morte ipſa ſegniorem, ac inuti-
c Cer⸗ liorem traducentes, verebimini? Vos
probare Tes Meas etiam poſt mortem aliis relin-
nequit qui vultis, veſtrae ne vobis quidem ad
Allatius vitam ſuſtinendam fufficient. Haec
7 ρ5αιlle ſeuerius proferet ad filios audaci di-
Poni pro cendi libertate, parenti, ac viro ciuili
*ρεο peropportuna, vfus. Res porro mea

Be . ⸗ abaliis anguſta cenſetur, reipſa opulen-
bent tiſſimorum conditione nihil inferior.
Quare ego filiis meis aurum neutiquam
M a relinquam, ſed auro amplius, ac pre-
eczar, tioſius patrimonium, amicos modera-
quod ego I0sS, quos ſi coluerint, nullis rebus ne-
pracfer- Ceſſariis deſtituentur: quod ſi erga a-
rem pau micos male ſegeſſerint, vel hinc mani-
lo poſt feſtum eſt, eos multo peius pecuniam ad

Pro αcommodum ſuum conuerſuros. Ve-
Mααaν⅓

Teg legens Mοον 1 Stanlei.

2 „
Eα&

ſophiae par pretium puto.

rum enim vero, ſi tibi, amicorum ne-
gligentiam experto, conſilia iſthaec mea
inconſulta viſa fuerint, dicam, non o-
mnes homines erga amicos aeque affe-
ctos eſſe. Sunt enim, qui eorum, et-
jam poſtquam de vita deceſſerint, cu-
ram habent. Deinde noſtros amicos
ex iſtorum numero eſſe, qui noſtra
minime moleſte conſuetudine vſi ſunt,
& qui tum quoque haut minus vtilita-
te, quam ex nobis cepere, fruetur.
Breuis itaque beneficii breuia item eſſe
praemia decet:; at diuturna aequale
Vtilitati beneficium benefacientibus
praeparant. Res autem meae, vt ani-
mus praeſagit, tempore ipſo amicis vi-
debuntur iluſtriores. are nec
mercedem illis conſtituo, nec exigo.
Nullum enim praeter amicitiam Philo-
Neque
veluti ceteri Sophiſtae de rebus meis
male timeo, quae vetuſtate ipſa vire-
ſcunt, &, ſenecta grauia, repullulare a-ado o-
mant. Quare ipſa tunc potiſſimum a cαααd
difcipulis adamantur, & foecundus pa-lego pro
rens eorum concupiſcitur. Viuens b aνρι=
itaque ſolidam, & veram laudem habet, si-
& vita defunctus poſteritatis memoria &σα &£
viuit. Et, ſi quenquam ex neceſſariis re- ſie Allat.
liquerit, veluti filium, vel fratres, hi ipſi- negile
vs, ommibus illum beneuolentiae officiis desntes
complectentes, & alio quopiam necef-b Lege
ſitudinis modo, quam quem natura ſe- epua
quimur, illi adhaerentes, curam ge- pro
runt. Neque poſſunt, etiamſi vellent, me ν
in mala coniectum negligere, ſicuti eos, Stay’.
qui genere nobis coniunguntur, par-
vipendere nequimus. Cognatio ani-
mi enim, quaſi ex eodem eſſet patreor-
tus, ad demortui filio opem ferendam
compellit, dum patris memoriam
refricat, & illius deſpectum propriam
infamiam ducit.
Perpende itaque, an tibi poſthac vel
res meas miſere tractare, vel filios
negligere.

—

ni
N
Tib
ter.
u⸗

e.
lea
0.
ſe⸗
et⸗
A⸗
008
ra
n,
ta⸗
UI.
e
le
Ds
l⸗
VI-
lec
lo⸗
ue
leis
1e-
. aade-
DA-lego pro
1 . 0
e⸗
et, aoe⸗
DTIA N„α
re- ſie Allat.
leiſe
Pn⸗ Videtur
1Cle , ndei⸗
cel. lege
ſe 1
1le- es,
ge⸗ Re.
t, Tigi
05, Sranbh.
I-
⸗
ol⸗
hum
un
un

ve
lios
ere⸗

JXCRIPYTA
negligere, vt me defuncto, omnibus ne-

nias ipſis, ſed eos, qui & pecuniarum,

minem faniorem factum hiſtoriae pro-
dunt. At probatus amicus, etiam pro-
bato auro magis eligendus eſt, quod
non omnibus appetentibus, ſed pro-
bioribus amicis, nec vitae vſus tantum

neceſſarios ſubminiſtrat, ſed & poſſeſ-

foris ipſius animum curat: & virtutis
nomine, ſine qua nihil in humanis v-
tilitatem affert, plurimum conducit.
Sed horum aceuratam conſideratio-

nem, cum vna erimus, inſtſtuemus.
Ad quae vero ſcripferas, ſatis ſit per
haec modice reſpondiſſe.
EPIST. VII.
Nil miror, quod ſcribis: nempe quod
eiusdem ſententiae erga nos eſſe, te iam
abſente, ſuſpiceris, cuius, cum adeſſes,
erant triginta. Ego vero ſtatim, atque
te ciuitate mouiſti, in ſuſpicionem apud
eos veni, & neſcioquis rumor inter eos
increbuit, nusquam ſcilicet illa ſine So-
cratis conſilio patrata fuiſſe.
non multos poſt dies, aduocatum me,
duxere ad tholum, vbi mulkis de me
querebantur. Vbi me excuſaſſem, vt
in Piraceum irem, Leonemque com-
prehenderem, mandabant. Induxe-

rant autem animum, vt, eo iugulato,

ipſi pecunias corraderent, me vero ne-
fario, iniuſtoque parricidio, veluti ſce-
leris comitem, obſtringerent. QCum
recuſarem, & tale quid in eos profer-

ceſſariis affluant, videar, qui non pecu-

& eorum curam gerent, relinquo.
Praeterea ad hune diem a pecuniis ne- quidam heic praeſentes nunciabant, ex

CRATTS 197
infortunatum, quam ſi iniuſtus fuero.
Obmutuere poſthac omnes, & ex eo
tempore erga me animis peius aflecti ef-
ſe videntur. Res autem veſtrae, vt

ſententia procedunt. Afferebant quip-
pe, Thebanos vos, profugos ad illos, ex-
cepiſſe humaniſſime, vobisque, vt do-
mum redeatis, opem ferre, & velle, &
oſſe. Hiſce allatis nonnulli ex ciui-
us miſere conturbatii, eoque potisſi-
mum, quod multo incertiora Lacedae-
moniorum auxilia futura dicebantur.
Nam, qui cum legatis eo redierant, affir-
mabant, Lacedaemonios magnis inopi-
natisque bellorum tumultibus fatigari,
Ephorosque poſt internuncium de
turbis ciuitatis acceptum, aegre ferre,
tanquam qui non ad excidium vrbem,
vri ipſi aflerebant, illis commiſerint:
Sibi ipfis enim cum expugnaſlent, ſi
voluiſſent, perdere licuiſſe,“ Corinthiis Leg.
maxime, Thebanisque id vrgentibus: 7Sτ
ſed vt concinne apteque ſubpaucorum * vas
imperio respublicae adminiſtrarentur, Sρ,
meliusque, quam ſub plebis ductu tem-“ Pioi

Quare perarentur. Itaque, ſi vera haec ſunt, Ye aτα.

quae referuntur, & res veſtrae ita ſe rvins⸗
habent, vt tradunt, ſane expectandumο
eſt: ſi vna cum Thebanis acceſſeritis, Aovvo
nequeillis in hac re Lacedaemonii adiu- ven’.
tores adfuerint, facili negotio omnia in
meliorem ſtatum collocanda. Adhaec
ex ciuibus uriat⸗ qui nunc prae ti-
more placide conquieſcumt, ſivel veſti-
gium rerum veſtrarum, quod certum
ſit, conſpexerint, lubentes iſta deſerent.

rem, nunquam me volentem operi in- Nihil enim rerum publicarum ſanum,

iuſto ſubſcripturum, praeſens Charicles
animo perturbato, & prae aegritudine
afflicto, anne, O Socrates, alt, malum
tibi parari poſſe exiſtimas, qui petulan-
ter adeo loquaris? At ego infinita, in-
quam, mihi parari per Iouem poſſunt,
OCharicles, at nullum tam atrox, atque

ac tutum reliquum eſt, ſed omnia cre-
Pris, continuisque facinoribus in caſ-
ſum abiere. Hinc potiſſima vrbis pars
aeque atque vos ab illis ſciſſa eſt, atque
vel minima aliunde occaſione obla-
ta, vobis ſimilia ſubibit. Ita, vt ſi nus-
quam alias, nunc manifeſtum ſit,
Bb 3 rermn.

198 PARTZ. Mr.

rem omnium pesſimam vrbibus adueni-
re, Principum prauitatem. Hi ergo
adeo commodo proprio, vt videntur,
obcoecantur, vt, cum videant res pu-
blicas iam conſumtas, ipſi tamen nullum
ſcelerum finem faciant, ſed quibus pri-
mum perturbatae ſunt, iisdem regere,
ac ſuſtinere putant, exiliis, proſcriptio-
nibus bonorum, & caedibus contra ius,
fasque patratis. Nec animaduertunt

CAP. WIII.
prauum aegritudinum medicum eſſe,
u idem cum morbo graflante reme-
ium vſurpat. Sed horum res depra-
vatiſſimae ſunt. Tu rebus tuis incum-
bens optime egeris. His enim, qui hic
degunt, vna ſpes reliqua eſt, ſires ex
ſententia proceſſerit, ſe graui, atroci-
que imperio, ac duro dominatu libe-
randos. *

GOTTFRIDI OLEARII

D
SCRIPTIS

E
8SOCRA ITIS

CONTRA
LEON. ALLATIVM
SCHEDIASMA.

IR CL LEO AlLLATIVS, vt Epi-

ſtolis Socratis & Socraticorum, A.

cLlIoCXXXVII aNſfe editis, fidem adſtru-

—

p. 81.

eret, Diſlertationem, Sophiſtica Dialo-
gi forma conſcriptam ei praemifit, qua
receptam in hanc diem ſententiam, ni-
hil vnquam Socraticorum ſcriptorum
extitiſſe, impugnauit. In ea ex vete-
rum teſtimoniis, eo pertinentibus, exa-
minandis initium ducit, ex quibus pri-
mum Plutarchum producit, qui in O-
ratione de fortuna Alexandri manifeſte
communi ſententiae fauet, ατισν ;-
quiens, &4e udαναvοo a⸗ Sder, 80
Zanodrne, 8 Apzctα αο Kagveddhs,

35 dnapo†αes Tesν“ RhοασσWνα & paucis

interpoſitis: 4 α Xsοροο„ε 7ο
7 A et x aειισυ T6 σιααιι Quid
ad haec ALLA'TIVS2 Non magis ve-
rum eſt, inquit, Socratem nibil ſerigeſe,
quam reliquos Sperati a Pluiarcho in
1Mo loco iunctos. Exiſtimat ſcilicet, ſi

* Nubes poſthaec Ariſtonhanis integras inſeruit
Stanleius, ſed cum adeo neceſſarium illud drama ad
Socratis hiſtoriam pertexendam haut eſſe videretur,
& obuiae omnibus ſint Ariſtophanis comoediae,
noluimus eam heie adtexere: eins loco Schediaſma

Pythagoram, Carneadem, & Arceſilaum
aliquid litteris poſteritati conſignaſle,
contra Plutarchi autoritatem fuerit
euictum, de Socrate quoque eius fuf-
fragium non multum fore curandum.
Oſiendere igitur conatur, de Pythago-
ra temere id prodidiſſe Plutarchum, vt
cui aperte contradicat Laertius, cuius
quidem autoritatem, in ſeipſa ſpecta-
tam. Plutarcho opponere non audet: aſt
cum Heraclidae & Heracliti, (ſed quo-
rum vterque, pariter ac Laertius, Plu-
tarchi polymathiae & in hiſtoria litera-
ria peritiae, haud inuitus me iudice ce-
dit, ea hic nitatur teſtimoniis, pondus
tamen aliquod obtinere exiſtimat. Qua-
ſi vero Heracliti teſtimonium inprimis
ignorauerit Plutarchus, quem dubio
procul vel decipi cum fui ſimilibus, vel
Pythagorae tribuere, quae Pythagorici

e Pythagorae traditionibus hauſta, eius
Pythag .

forte nomine literis ad poſteritatem

–— –6 –r- ꝑ̃ —

de Seriptis Socratis contra Leonem Allatium hic

adiicere placuit: quod licet iuuenile ſit opus, quip-
pe A. I 696 editum, non tamen indignum eſt viſum,
cui hic locus concederetur.

transmiſerant,

Strom.!.
333

—
= — -——

SCRIPTA SOCRATIS

transmiſerant, putauit. Quis enim vel
hodie vel olim Epicteti nomine non ci-
tauit s5v6aαd5n-Neius, quod tamen non ab
ipſo, ſed ex ore eius ab Arriano ſcri-
ptum fuiſle, omnibus conſtat? Sedlon-
ge petita forte haec videbuntur, pro-
Pius igitur Allatius eſt vrgendus. An-
non igitur Heraclidae autoritati Epige-
nem apud Clementem Alexandrinum

199
vertit Arcerius: Admodum enüm Ado-
leſeens ſub Pythagora, mortem in ſpe-

Aaculo Cereris matris Dezm 'effugerat,

legendum efle ſuſpicatus zeρ ca r
yaρα. At, quam male conueniens
ſit loco iſti haec emendatio, nemo non
videbit, cui noſtram examinare vifum
fuerit: ita nempe audacter legendum
& diſtinguendum eſſe ſuademus: zeri-

Strom. I licebit opponere? qui Kégnoz α v 78 . ρ α roy IIuαορα aAraÜo,
Pp. 333. IIvOαρνοοναα Aα 10* 1s00* A6νροv6 quem in-

de vita
☛
Pythag.

P. 134.

ter alia icriptaPythagoræHeraclides re-
fert. Quod etiam Suidas repetit loco in-
erius adducendo; Annon opponere li-
cebit quorundam 8 ασνιαοιαειεϊhοαν
P, dg.on isw,, àP. Iamblichum, quiTe-
laugt iſtud ſcriptum tribueruntExſcri-
bamus integrülamblichi locum ex libro
eius, de vita Pythagorae, Paulo licet pro-
lixiorem, vt ſcilicet ei peſſime, vt reliqua
fere omnia illius libri, corrupto, medi-
cam manum ſimul admoueamus: s er-
J &, inquit, ααsονονwNννNτ.νGρ 10 1
Deptas raca ααιαπMUſa, nobavi-
ba vblada, Ten reg e&α Acνον. α ieoo“
α rεπ 7νρâοαανοNnt, αd en 18& AUs-

7 * 7 6 2
xcαπιρουααιο τια (ege arcoo=

Mstor rape) Eha ré (forte rUτ⁹‧ 41
oya c 18 . Peg, 20 00 R&t& Sα
σ Wr†ͦaicd &αα &ειαςο RXHραννννονς⅜â νορ 8*
ααανινια ρασsοο ατπ dρτταιοα dia Zi-
, .

Daislſoz, eén Taoy Or α αHXu“απιπν τιν As Aο

71 Boparg dsc chααριτσοι ν aαWαει IIo-
apeps. AJο (leg. Hobaz*,
ι n, ℳ) 1 W ν⅜ Ar. 6 er& avatoy i-
scoë‿7i Jo Biraα⅛ τ HMνααπς oναρNται¹,
cG TXαν anie (lege z sXναα Peνο
Aο, Jes t8 bhααο Avdo ει r Berd-
A. kOXανα mι αο νρν⅝, σιετα IHAτνà⅞
Cal leg. Hocννον] av‿†τo àασο.d0n nm
é, O. ye Teρα Oswν mgi. Quae
poſtrema verba, vt reliqua eius in hu-
ius loci interpretatione taceamus æao=
canuata, hic quoque ſuam prodens, ne
quid grauius dicam, incogitantiam, ita

aοααεατιαααα ι “ aͤoν Oewνοτι Hα¹.
h.e. Iuuenis enim admodum, ſub exeſam
Pythagorae, apudmatrem ſuam Theano
rolictus fuerat. Sed vt ad ic Xρv,
de quo ſermonem inſtituere cOôepimus,
redeamus, fuere alii, qui Arignotae,
quam filiam nonnulli, alii +ιιααα PY-
thagorae faciunt, eum tribuerent, vt

ex Suida diſcimus, vt adeo nulla con-in Apei-

ſtans de autore huius operis extet tra-
ditio. Sane nullo autoris nomine ave-
teribus id allegatum fuiſſe, tum ex Iam-

Pryar.

blichi & Clementis Alexandrini, tum l. cc.

Procli quoque ad Euclidem loco, &aliis,
mihi colligere pofle videor, quem cum
Pythagoricae diſciplinae myſteriis, ipfi-
vS Pythagorae nomine evujlgatis, refer-
tiffimum poſterioris aeui homines vi-
derent, autorem, vel ipſum Pythago-
ram eſie crediderunt, vel aliquem ex
Pythagoricis, prout nimir um cuiusque
ingenium ferret. Mirum autem, do-

ctiſſ. Menagium Diodori Siculi quoque ad Laert.

=— fuffragio t,αρ Xoονÿhe⁊ Pythagorae vindi-b-35
* fuffragio õ Pythagorae vi lud ſn.

care: audiamus ipfum, Vt eo certius de
mente eius iudicium feramus. α,
inquit, Mbavpiοα T. 2ce T“ icν—
veyv, α rà näa us i eia, Beagsitdſa,
Gα ρ Tαρ Aaααναι, & 92 1“ a rα*
dov“ Po e eN. ae nag AP-
σ.. Quid haec, quaeſo, aliud ſibi
volunt, quam Pythagoram eam doctri-
nam, quam legXνο vocabant Pytha-
gorici (namque !? &σMοννο cetfe,
quem r0αεαρ Oeco, Xoν+ eX Iamblicho
diſcimus,)

0.

L. I.

200⁰
diſcimus,) vel quam, ſi mauis, aliquis
eorum libro huiustituli complexus fu-
erat, ſipſum enim Pythagorain id fecif-
ſe, ne fidiculis quidem ex Diodoro ex-
torqueas, abAegyptiis didiciſſe, pariter
ac Geometricas doctrinas, & illas, quae
ad numeros & animarum transmigra-
tionem pertinent? Et num quaeſo pari
jure ex nlo loco colligi non poſſet, Geo-
metrica theoremata, aliaq; ad numeros
ſpectantia eum Ccripſiſſe? quod tamen
factum eſſe, nemo ex illo Diodori loco
probare hactenus auſus fuit. Define-
rem de ?eoαννverba facere, niſi no-
va quaedam cauſa exoriretur, quae du-
biam apud me reddit traditionis, de Py-

thagora autore illius operis, fidem. di

„

recte enim inter ſe Laertium & lambli-
chum contendo, geminum opus ſub
hoc nomine proſtitiſſe, vt exiſtimem
fere adducor.
tum fuiſſe leodv Xéρναν, uem Laertius
allegat, ex initio eius, quod nobis ipſe
Laertius conſeruauit, abunde pateſcit;
at alia fuit illius rario, qui Ijamblicho me-
moratur, vt ex fragmento inde allega-
to liquidum euadit. Liceat illud quo-
que hic adducere, vt ſimul obiter hunc
etiam locum emendemus. Hgo Oeo“*
Tubaννοο.ι/ ſic lego pro obaαοοÜ α

Minν₰ T*α⁰ 5ααÜov εοιιHς mH7z Ar-

ceriana editio habet &ριααας1 er AA-
ooig Tot OůιωHς A 8NWααα ad αςα⁰ Teαα
(ſic pro reαοαιιι, U editum eſt, le-
gendum putarem) uerados d ae
O ρ⁰αρρàKz οπWεοααι τHοαι r IIa*1⅓Hwuvvv -
go⸗ αω%*α αια u a Tà“
pi Sca* didοα ava &c., reliqua ad-
ducere ſuperſedemus, nec emendatio-
num rationem reddimus, tum quod eas
ſatis probaturas ſeſe rerum intelligen-
tibus exiſtimemus, maxime, ſi his ſimi-
liatradentem Proclum contulerint ad
Platonis Timaeum p. 291. & in Theol.
Platon. L. L c. V. tum quod id praecipue

Metro namque adſtri-

PART. III. CAP. XVIII.

hoc loco non agatur. Satis interen eſt
inde euicifle, nihil metri habere gcα-
Yor a lIlamblicho allegatum, quem ab eo
quoquealium eſſe, qui Clementi Ale-
Xandr. & Suidae locis, inferius prolixius
allegandis, memoratur, inde patet, quod
eius fragmentum, e Iamblicho modo ad-
ductum, ſatis oſtendat, Orphei nomen
eum praeferre non potuiſſe. Vter-
que tamen cooo M5ανσ Pythagorae tri-
buitur: quid magis itaque veroſimile,
quam ambos a diuerſis Pythagoraeis

conſignatos, poſteris vero ac ſi ab ipſo

Pythagora profecti eſſent, impoſitum
fuiſſe? Indeque forte coniiciat aliquis,
non plane ſibi contradicere ſfupra alle-
gatos ſcriptores, in prodendo εαοα „ασ
parente. Cum enim diuerſi fuerint hu-
lius nominis libri, vni tamen Pythago-
rae omnes adſcripti, diuerſos etiam eo-
rum autores ſtatuere neceſſum fuit.
Tam, quod ad opus zeρ 7 Mο vt Hera-
clides illud vocauit, idem id eſſe cum
eo opere, quod σανο appellarum, ex

Heraclito nobis obtrudit Laertius, vi-VIII, 7.
detur. Hoc autem ipſe Laertius non
eius eſſe, ſed Lyſicis Tarentini ait, ſi
recte tamen eum accepit Suidas. Sedin vo-

licet etiam alicui circa illum Laertäi lo-Sν.

cum contra Suidam cauillari placeat,
cui tamen aegre mens poterit affingi,
quae non id ſaltem nobis relinquat,
circumlata nonulla Pythagorae nomi-
ne fuiſſe, quae Lyſidi debeantur; du-
bium tamen νoνννkρε Paärentem redde-
mus Clementis iterum Alexandrini au-
toritate, vel potius Epigenis apud eum,
qui Brontino [maritus an pater Thea-
nus ille fuerit, noſtrum nunc non eſt
inquirere] iſta adſcripſit. Deſcriba-
mus totum Clementis locum, eumque,
ab interprete non ſatis perceptum, pau-
cis illuſtremus: Tory ι .ι , ait, s
Tovpapαοαας rου²ramö οσι am olim ante
Menagium e Laertio repoſuit aανα
Reineſius,

l. c.

— — -—

— — —

————

era-

6X

D.VII.

t,ſ

declia nu.
lo.d.

en,
ngi⸗
t,
I⸗
du-
lde⸗

Un,

7

Reineſius, quam lectionem etiam con-
firmat Harpocration, vnde ea reſtitu-
enda quoque Suidae videtur, apud
quem loco mox citando roao hodie

legimus, coα vννsFj. ei Oe =-
S1II (ℳα1 os 1

Pkct Tibe iso. Es7v*ν d ey To Tre
7 ei O,α1sαν ossο Kéonν ta
Aév, r& IIOααονραd αςd dνν wnHν—
ciy, α Tov eoο Xoνο, Tdy öε rs, X⁰
rà Ougind Beoyruzg=. Senſus, niſi fallor,
hic eſt: relatum quidem eſſle ab Ione
Chio, ſuppoſuiſſe nonnulla Pythago-
ram Orpheo Poetae, inter illa vero zviæ
ſiue nonnulla, vt loquitur Laertius,
ieoo; etiam Aρρ⁵0ρν rρον & Sogina fuiſ-
ſe, vt adeo illa Pythagorae ſint, ſi Ionis
ſtandum ſit teſtimonio. Verum eius au-
toritati Epigenem Clemens opponit,
qui non Pythagorae, ſed Pythagoricis
quibusdam autoribus iſta adſcripſit.
Senſuros nobiscum circa hunc locum
arbitramur eos, qui toto ſermonis filo,
apud Clementem, accurate penſitato,
conferre cum eo Diogenem Laertium
voluerint. Ne tamen vllus dubitatio-
ni locus relinquatur, Suidae, niſi fallor,
loco efficiemus, ait ille, de Orphei ſcri-
Ptis agens: ρναο τιαH% α lege ror-
αα X‿ρàρaHα h/αοα αατ ρααα
S&, é,“ ₰ r*τ1is T& TeposohaXααd αναιεν
iαρ ροσaναα1́αοσαιιιπια1αανοσαναι
xναας] veſeνοαd, sν AY&ασν aαnου⅜
diais und, Aévo idα crr .
Oto, G * Réoxo r νοαWν νροαι
Xααι⁰ 9ε Aαααιdsονσdvv ei roα.z öiron,

7*τ—ωc« αοοαν ε Dagt α ravras Dvo-.

angirs, & paucis interiectis, omnia e-
nim exſcribere prolixum, do ar-
Dacv, raë†o Dacgie Avo, Heodiuzæ, 78
IIepivi, z6 ατν, ατναπ τ☛ο Zeo-
xrο, ι Boorris. &c. Ceterum fa-
teor, me nihil inuenire de aliis ſcriptis,
ue Heraclides Pythagorae tribuit, in-
eque contra ea ſingula perorare non
poſſe. Puto tamen, iam iis, quae alla-

RKIPZA SOCRATTAJ. 201

ta fuerunt, commotam nonnihil eius
vacillare autoritatem, ad quam paulo
magis concutiendam, addere nonnulla
alia placet, quae apud ipſum Laertium
noxia ei deprehendimus. Primo ipſe
Laertius nonniſi tria ovpvedtnAa Py-
thagorae tribuit, quae nominatim etiam
recenſet. Poſtea vero ſenarinm eorum
numerum ex Heraclide ſiſtit, & aliqua
etiam alia poſtmodum addit; cui igitur
fides hic erit habenda? Ipſemet inde fa-
tetur ο„ανω αα τιdr – e A5 forte Au-
oνα legendum vel' Adea', quem
inter Pythagoreos Crotoniatas apud
Iamblichum inueniri, iam ante nos Me-
nagius obſeruauit] 12& Kooraoviatre, Yea-
Pörra dva †*εsvν Ndστνινο,, quin &
Hippaſum ei nonnulla ſuppoſuiſſe ait.
Denique non fuit tam propinquus
Pythagorae temporibus Heraclides, &,
cuius epitomatorem egit, Sotion, vt o-
mni exceptione maius eius ſit teſtimo-
nium, vnoque omnino impetu Plutar-
chi & aliorum virorum zormatdro.a-
toritatem deprimat atque euertat. Sed,
omisſis iſtis, de his etiam Pythagorae
ſcriptis nunc diſpiciamus, quae aliunde
in ſtenam producit ALLATIVS. De
Aureis Carminibus ipſe ſibi non ſatis-
facere videtur, quamobrem neceſt, cur
nos cum larua illa manus conferamus,
quin potius illa nos doceant, quo ſenſu

reliqua Pythagorae ſcripta exparte fue-
rint ab eo denominata. Ex Plinio ve-H. N. 24.
ro volumen aliquod Pythagorae de Ma- v7.

gicis herbis adducit: verum neſcio, quo
animo omiſerit ſequentia mox Plinii
verba: Nec me fallit, inquientis, hoc
volumen eius a quihusdam Cleemporo
Medico tribui: Pythagorae pertinax

Jama antiquitasue vindicant. Sit ita-

que, ſiadeo placet pertinax fama anti-
quitasue Plinio, Pythagorae, num uero
Philoſophi Pythagorae ſtatim ſit opor-
tetꝰ? Annon Medici eſſe poteſt, cuius
Ctͦ— non

202 PAR III GAF. WIII

non Homerica tantum, ſed opus etiam
xe& Tρ σα ita enim pro viXα le-
gendum eſſe iam olim monuit doctiſſ.
VIII, 47. Muretus] Laertius memorat? Eum ſci-
licet cum Philoſopho alibi quoque Pli-
nius confudit, ſub huius nomine alle-
gans, quod illius eſt, ipſum illud æαα
ααιαπ Pus? Quo errore & alios non-
Plin. 19. nullos libros Pythagorae Samio, Philo-
5. ſopho, olim perperam adſcriptos fuiſſe
conſtat: ſic enim 4ατr αXαννι à
eum nonnulli referebant, qui tamen al-
terius Pythagorae erant, Egcon)éναο, Vt
verbis Iamblichi vtar, laliter enim pau-
lo de eo, niſi me fallit memoria, Laer-
tius] 18, 5s ο akitar vαορ IIV-
da*νανροονσröιοα ιοvοασ Aννb0ο I»¹- A. Et
uluane nemo noſtrum Samio Philoſopho
non tribueret aτʃ„he α οααα
ſi ea Pythagorae nomine apud veterum
quenquam inveniret allegata, niſi ipſe
Laertius Zacynthii Pythagorae illa eſſe
monuiſſet. Necmirum cuiquam videri
debet, ſi hoc ipſum quoque inter cau-
ſas referamus, quae tot Philoſophi Sa-
mii ſcripta nobis conflauere: quam mul-
tos enim ille habuerit αwasς, tu
ſuo, tum ſequentibus etiam aeuis, vi-
deas licet tum apud Diogenem Laerti-
vm, tum apud praeclarum Graecarum
litterarum inſtauratorem Ioannem
Meurſium, in doctis ad Ariſtoxenum
obſeruationibus. VItimum denique
Scriptorum Pythagoricorum ex Pro-
clo nobis ALLATIVS obtrudit, Pro-
clus, inquiens, lauduuit orationem ad
Abarium, vt & alii annotarunt. Audi-
amus ipſum Proclum, ilius verba L. 3.

V. L. IX
C. vlt

de vit.
Pythag.
c. J,

P. 83.
p. 141.

in Timaeum Platonis haec ſunt: α

†τaς ττπ NAXαο αειο
cavat 140 α dinvoovs Hobapogas, e, T a
zαο Aaoν Xνν.. Abarum nos cum
quo commercii aliquid fuit Pythago-
rae, inter antiquos inuenimus nemi-
ad Euſ. nem, Aacu igitur legendum eflje, nul-
n. 53454. lum eſt dubium; Similis nempe pror-

ſus librarii error eſt, qui apud Iulium
Firmicum in Lib. de errore prof. rel.
obſeruatus Scaligero eſt, ſcilicet & ibi
pro Abaride Abarus inuenitur. Aba-
ridem vero iſtum, ex Hyperboreis in
Graeciam ventitantem, ad Pythagoram
etiam abiüiſſe, cumque eo per aliquod
tempus fuiſſe verſatum, ſatis conſtat.
Actum ageremus, ſi loca veterum de Py-
thagorae & Abaridis commercio poſt
tot viros doctos hic cumularemus. V-
num tamen quin addamus nos contine-
re non poſſumus, tum quod eum ab o-
mnibus, qui de Abaride egerunt, videa-
mus praetermiſſum, tum quod de no-
mine & ooναοâι Abaridis nos aliquid
doceat, quod apud alium veterum ne-
minemoccurrere meminimus, adeoque
inter àraz Mv‿νναaα ε†—um duci-
mus: eſt ille Scholiaſtae ad Ariſtophanis
equites, ita dicentis: 51 o Sagiy3
(vocem Gaäpw rectius omitti loco ci-
tato, cenſet Scaliger) Aapiv Pac! T07*
ν—cv̈σοoοσοdαριρ†àòD—ẽ eagor aio T 6α1ͤ
Aα+XMονâ Oτρρροονρ,αρα α—☛ νννuc »a
T8 Poαιαι 1*εO*οοοτσιροoοQowoaι Be-
d (vel vt Scaliger mallet AGacαιαα.]
Sed ad Allatium & Proclum redeun-
dum eſt, qui A ad hunc Abaen Py-
thagorae nobis, obtrudere conan-

tur. Aéÿugitur huius Pythagorae ne-
minem plane veterum praeter Proclum
meminiſie, plane certum eſt, ſoliusau-

tem Procli fide atq; autoritate eum tan- ę“

quam genuinumbPythagorae foetum re.
cipere, quam periculoſum! Addo, quod
nec ex Procli verbis, tale aliquod ſcri-
ptum vnquam extitifſe, irrefragabile
teſtimonium deriuari queat. Quid e-p. 331.
nim, ſi intelligamus Proclum de prolixa
ila Pythagorae cum Abari diſputatio-
ne, quam duobus in locis fuſe & lucu- L. I. ze
lente nobis deſcripſit Iamblichus, & Aé- ins. 2
pois vltro citroque in ea commutatis, de 19. &.
qua ex ſimili Iamblicho ſcriptore Pro-
clo conſtare potuit? Et haec idem

Mſt ani⸗

Mal.
XVII. 8.
9.

Deipnol
IV. 25.
XIV. 3.

VIII. 4.
Vit. Pj
thag.
135.

Apolyvlt
adu. Ruf.
fin,

— — — — —-æũã·

in l. 2
contra
Apion.
Lucian.
de lapſu
in ſalut.
Hieron,
in ep.
1 4
contra
Ruſn, de
auin, II.
3. C

SCRIPTA SOCRATIS 20;

Hik ani- de Pythagorae ſcriptis ALLATIVS,
mal. quibus mirum eſt, eum non accenſuif-
XVH. 8. ſe etiam, allegatos ab Aeliano & Athe-
naeo de Mari Erythraeo Pythagorae li-
Deionoſ. Pros, vt & hiſtoriam belli inter Cyrum
Ppnoſ. . . .
IV. 25. & Samios, quam Cedrenus illi tribuit.
XIV. 3. ſed vidit forte, nulla veriſimilitudinis
ſpecie ea Philoſopho Pythagorae tribui
poſſe, quamobrem nos quoque de iis
ne verbum quidem addendum exiſti-
mauimus. Diſſimulare interea nolu-
mus, quae de vonoνααι Pythagorae,

1

VIII. 42. Damo filiae concreditis, ex quadam Ly-

vit. Py: ſidis epi ſtola referuntur, tum a Laertio,

thag. p. tum a Iamblicho: non enim adeo mul-
13 5. tum obeſſe nobis iſta exiſtimamus, tum
ideo, quod Hieronymus neca filio, nec
a filia prolata vlla eius monumenta di-
Apol.vlt, Cat, tum quod wvueneiſa Proprio ſuo

Qadu. Ruf-ſignificatu indigefta ſcripta, memoriae

n. tantum iuuandae cauſa, quaeue edi pro-

inde nollet Pythagoras, conſignata, ſi-
gnificent. Vt itaque concludamus
tandem, ſatis probabile exiftimamus,
multa quidem ſub Pythagorae nomine
circumlata fuiſſe, quae tamen a viris
doctis tanquam ab alia manu obtruſa,
reiecta fuerunt, nihil publici iuris feciſ-
ſe Pythagoram opinantibus; in qua
ſententia praeter Plutarchum non tan-
in 1. 2. tum fuit Ioſephus & Lucianus, qui non
contra peculiarem (bi, ſed communem & per-

Apion . . —
. 1 . —
Lueian. VUII gatam Sam eſſe affir mant: ₰ε 0ο½

de lapſu α dicentes, &de HoUaαοον N,-

in ſalut. ſed Patrum quoque doctiſſimi, Hie-
Hieron. ronymus & CQlaudianus Mamertus, vt
in ep. alios nunc taceamus.

conrtra . .
Rufſin, de §. III. Sed demus etiam aliqua ſcri-

anim. II. . ,Z . pin;
3. Cepta inter eruditos ſui aeui opinione,

inter Philoſophos, qui nihil ſcriptis ad

poſteritatem transmiſerunt, eum repo-

nere licuit Plutarcho? & num propter-
ea ſtatim ALLATII procedet argu-
P. 23, mentum: Pythagoras nihil ſoripfit, &

pſuſſe Pythagoram, an non ſaltem ex re-

tamen ſoripfiſſe probatum eſt, ergo &- So-
crates, qui imer eos, qui nihit ſoripſo-
runt, annumeratur, ſoripfit aliqiid, et-
ſe dicatur nihit ſeripheſſe? praeſertim
cum de Carneade & Arceſilao, quos in-
ter 2s Pαανôä0αa cum Socrate re-
tulit Plutarchus, contrarium ſatis infe-
liciter probauerit. Nam de vtroque
horum ipſe Laertius idem cum Plutar-
cho teſtatur, licet illius autoritate hunc
impugnare hic quoque ALLATIVS
allaborer. Quod enim Arceſilaus epi-
gramma vnum velalterum, & epiſtolam
ad Thaumaſiam, Carneades autem ad
Ariarathem epiſtolam ſcripſerit; id ipſe

ſaltem Laertius, qui ea refert, ſuſficere

haud exiſtimauit, vt inter wνoοiαα
locum propterea illis concederet. Sa-
ne enim, ſi autorem epiſtola conſtituit
vna vel altera, de rebus priuatis ſcripta,
quod quidem ſtatuere videtur Al LA-
TIVS, paucæ erunt muliercularum no-
ſtrarum, quibus honoris ille titulus non
ſit vindicandus.
G. IV. Ad Ciceronis, (cuius ſi ſtandum
eſt teſtimonio, literom nullam brates de r
reliqiit,) vt & ad reliquorum veterum 83. .
loca a noſtris partibus militantia, quae
reſpondet ALLATIVS, eo fere rede-
vnt, vt oſtendatur Ciceronem philo-
ſophica tantum ſcripta Socrati negare.
De aliis rebus, inquit, quae parum illi p. 84.
curae erant, ſuue clam inter domeſticos,
lue palam inter amicos agitarentur,
quodnam cenſeri poterit impedimentum,
ne literis mandaret? Sed quis credat
Socratem, qui in rebus ſeriis calamo ab-
ſtinebat, ad friuola, & illa, quae parum .
illi curaz erant, eo abuſum fuifle? Si
vero ad epiſtolam vnam vel alteram re-
ſpicit Al LATIVS, quales ſcribere po-
tuiſſe Socratem non dubitamus, licet
de iis, quas AILLATIVS edidit,
non ſentiamus cum ipfo; plane einon
repugnabimus, ſed illas ſufficere
CcC 2 haudquaquam

7

204 PARTI. III. CAP. XVII.

haudquaquam dicemus, ad aucétoris no-
men Socrati vindicandum, adeoq; ſalua
veterum teſtimonia, qui Socratem ali-
quid ſcripſiſſe negant, putabimus.
§. V. Aſt fubſiſtendum hic minime
putauit AlLATIVS, ſed alia quoque
Socrati ſcripta vindicanda eſſe putauit.
Imprimis vero vrget Paeana in Apolli-
nem atque Dianam, & fabulas quasdam
Aeſopicas, carmine diuino monitu a
Socrate redditas, quarum veteres fere
omnes, qui eius geſta paulo fuſius enar-
rauere, meminerunt. Sed, ſi verum fa-
tendum eſt, parum abeſt, vt credam,
prorſus fabuloſam eſſe de Paeane & Ae-
ſopico carmine hiſtoriam, reliquisue
Platonis de Socrate commentis accen-
ſendam, illo vnice fine ab eo confictam,
vt impietatis ſuſpicionem, quam lon-
gisſime a Socrate ſuo remoueret, quem
ſuo quoque commercio Dii ſub ipſum
fere vitae exitum dignati fuerint, &
quos ille carminibus celebrauerit. Id,
quod valde probabile redditur, tum il-
lo, quod Dionyſodorus apud Laertium
Paeana illi abiudicauerit, quodque ipſe
Laertius ſuo calculo Dionyſodoro con-
tradicere non audeat, ſed zar Tιαα
