officia dicuntur, proficiſcantur ab ini-
tiis naturae; ea ad haecreferri neceſſe
eſt: vt recte dici poſſit, omnia officia
eo referri, vt adipiſcamur principia
naturae: nec tamen vt hoc ſit bono-
rum vltimum, propterea quod non
ineſt in primis naturae conciliationi-
bus honeſta actio, Conſequens enim
eſt, & poſt oritur. Eſt tamen ea ſe-
cundum naturam, multoque nos ad
ſe expetendam magis hortatur, quam
ſuperiora omnia. Cum autem omnia

officia a principiis naturae proficiſcan-
tur, ab iisdem neceſſe eſt proficiſci i-
pſam ſapientiam.
dum ſaepe fit, vt is, qui commenda-
tus ſit alicui, pluris eum faciat, qui
commendatus ſit, quam illum, a quo;
ſic minime mirum eſt, primo nos ſa-

Sed quemadmo-

pientiae commendari ab initiis natu-

Tae, poſt autem ipſam ſapientiam no-
bis cariorem fieri, quam illa fiat, a
quibus ad hanc venerimus.
vt membra nobis ita data ſunt, vt ad
quandam rationem viuendi data eſſe
appareant: ſic appetitio animi non ad
quoduis genus vitae, ſed ad quandam

formam viuendi videtur data: item-

que & ratio, & perfecta ratio. Vt
enim hiſtrioni actio, ſaltatori motus,

Atque

αα

non quiuis, ſed certus eſt datus: ſic vi-

ta agenda eſt certo genere quodam non
quolibet: quod genus conueniens, con-
ſentaneumque dicimus. Nec enim
gubernationi, aut medicinae ſimilem
ſapientiam efle arbitramur, ſed actioni
illi potius, de qua modo dictum, & ſal-
tationi, vt in ipſa arte inſit, non fo-
ris petatur extremum, id eſt, artis
effectio.
his ipſis artibus ſapientiae diſſimilitu-
do; propterea quod in illis, quae re-
cte facta ſunt, non continentur tamen

omnes pares, e quibus conſtant. Quae 2oο⁰ο
autem nos aut redta, aut redte facta ganαα

dicamus, omnes numeros virtutis con-
tinent. Sola enim ſapientia in ſe tota
conuerſa eſt: quod idem in ceteris ar-
tibus non fit. Inſcite autem medici-
nae & gubernationis vltimum cum
vltimo ſapientiae comparatur. Sapi-
entia enim & animi magnitudinem
complectitur, & iuſtitiam, & vt omnia,
quae

Et tamen eſt etiam alia cum

1666.

lUmp.

ice
non
tute

eb.

,IV. ..
1, gie

Laert. 110,
VII,I02. Por.
i
(ic. de
10.
tam
Lext.

5
iue

1Se,

Pjchll eſt,
20. fert
., irt
eele ſt,
nn
dey Al
11. (ill

Cel

Unb. le.
21. Pel

12) Ci keli
e, dur

laen, eſ
VIl8. 1

(oelc bei

0iNy. a
a. (1i0

ſn

ſein.
ſei i.
dmno-
enda-
ui
qo
05 ſt⸗
Ntu-
nno-⸗
in,1
Ntqe
It al
1eſe
On e
Udam
item
Vt
Otus,
leri.
1no
Con-
enim
niem
Koni
Ala.
n lo.
It
Cu
nllitu⸗
gere⸗
umel
Ilae Mr0.,.
6 Hua
Sco.
e t0
Lisar⸗
CU
⸗
inem
Vnia,
qune

14
guf,

DE APPEIITIV. IV. BONO EäFT MAL,O.

quae homini accidant, infra ſe eſſe iu-
dicet: quod idem in ceteris artibus
non contingit. Tenere autem vir-
tutes eas ipſas nemo poterit, niſi ſta-

593
tuerit, nihil eſſe, quod interſit, aut quo
differat aliud ab alio, praeter honefta
& turpia.

5

CAP. V.
. DE BONOET MALO.

zeob. PVcusque de appetitionibus, iam
7 . T ad ea circa quaeé verſantur deue-
166. niendum eſt. Ea igitur ſe dicit Ze-

Laert. no, quae naturam & eſſentiam habent.

VIIOz2. Eorum quae ſunt vero, aliabona ſunt,

alia mala, alia indiflerentid.
Cic. de Boni definitiones a Stoicis prolatae
An. Ik. parum oppido inter ſe differunt, &

10, tamen eodem ſpeétant. .
gext. Bonum eſt, quod vtile eſt, vel non
Emp. diuerſum ab vtili. Viilis vero virtus

Pyrch. ll. eſt, & actio bona. Neque ab vtili dif-
20. fert vir bonus, atque amicus. Nam
virrtus cum quodammodo principium
rσισſit, bona actio vero operatio ſit ſecun-
esPo“ dum virtutem, & ipſa ſuo loco eſt vtilis
ges, At bonus vir & amicus ab vtilitate non
5α. diſſidet, nam boni viri pars eſt vtilitas,
cum principium ſit que ille dirigitur.
Totum autem neque idemeſſe dicitur
cum parte, neque enim homoeſtma-
nus, neque ab ea diuerſum eſt, neque
enim ſine partibus ſubſiſtit, quamo-
brem totum a partibus diuerfum haut
ſtatuimus. Vnde & virum bonum,
qui ſe habet tanquam totum ad illud,
quod eſt principium eius dirigens, id
quod vtilitatem dixi eſſe, ab vtilitate
diuerſum non ef.

Sext. Nonnulli abonum eſſe dicunt id quod

Brymp. I. c. per ſe ſit appetendum: alii id, quod ad

c. 21.
b ap. Cic.
1. c.

felicitatem conducit, vel complemen-
tum ei addit: Diogenes id, quod

caert. eſſet natura abſolutum: vel idquod

VII, 88.
4 Cic. l c.

α½α

æ.

erfectum eſt iuxta naturam creaturae
rationalis. Id autem ſequens, illud
etiam, quod prodeſſet, motum aut ſta-
ſtum eſle dixit e natura abſoluta.

Hoc autem ipſum bonum, non aces-Cic. de
ſione, neque creſcendo, aut cum ce-Kn. Ill,
teris comparando, ſed propria vi ſua 34.
& ſentimus, & appellamus bonum. Vt
enim mel, etſi dulciſſimum eſt, ſuo
tamen proprio genere ſaporis, non
comparatione cum aliis, dulce eſſe ſen-
titur; ſic bonum hoc, de quo agimus,
eſt illud quidem plurimi aeſtimandum,
ſed es aeſtimatio genere valet, non
magnitudine. Nam cum agſtimatio &*av,
neque in bonis numerata ſit, neque
rurſus in malis: quantumcunque eo
addideris, in ſuo genere manebit. Alia
eſt igitur propria aeſtimatio virtutis:
quae genere, non creſcendo valet.
Ad bonum pertinet omnis virtus, Laert.
Prudentia, iuſtitia, temperantia, for- VII, 92.
titudo, & quicquid ex hiſce partici- Stoh.l,c.
pat: vt actus virtuti conuenientes, aert.
homin esque virtuti dediti. Vin, 94.
Accesfiones autem ſunt gaudium at-* ο.
que laetitia & his ſimilia. Kar.
Mala contraria iſtis vitia ſunt, im- Vc
prudentia, iniuſtitia, intemperantia, rub. de,
puſillanimitas, & quicquid participeit
ex vitio, vt actus & perſonae vitiis con-
taminatae.
Acceconzs horum ſunt animi ae-
gritudo, afflictio & ſimilia.
Bonorum, vt diximus, alia virtutes
ſunt, alia virtutes non ſunt, qualia gau-
dium, ſpes & ſimilia. Pariter malorum
alia ſunt vitia, vt memorata hucus-
que, alia vitia non ſunt, vt aegritudo
animi, metus. M
Rurſum bonorum alia ſunt praeſentia aert.
ſemper, omnibus virtuti deditis & 1195.
II ff omni

594 PARS VII DO6TRINA &STOIOORVM. P. I. c. V.

omni tempore, vt virtus, ſenſus in-
tegritas, appetitio ſapiens. Alia inter-
mittunt, vt gaudium, ſpes, conſilium
prudens, quae in omni fapiente non
ſunt, neque omni ſunt tempore.
Viciſſim & malorum alia continuo
actu, & ſemper, praeſentia ſunt ſtolido,
vt vitii genus omne, ſenfus corru-
ptus, ſtolida appetitio: alia intermit-
tunt, vt animi aegritudo, metus, re-
ſponſum imprudens, quae neque ino-
mni ſtuko, neque omni tempore, in-
ſurgunt.
orro bonorum tria genera ſunt, pri-

Laæert.
VII, 96. mum illud a quo peti vtilitas poteſt,

Stob. l. c. .
Sext. tanquam caufa ſua, tale eſt virtus. &-

Emp. cundum per quod vtilitas venit, vt vir-
Pyrrh. tus & actio virtuti conueniens. Ter-
III, 21. tzium id quod vtilitati inſeruire poffit,
vt virtus & actio virtuti conueniens,
& homo virtuti deditus, & amicus, &
Deus, & boni Daemones. Sic primus
ſignificatus ſecundo: primus & ſecun-
dus vero tertio comprehenduntur.
Hid. Pariter & malorum tria ſunt genera:
primo id quod noxae praebet originem,
vt vitium. Secundo id per quod noxa
venit, vt vitium & actio vitioſa. De-
nique, qui latiſſimus eſt ſignificatus,
quicquid ad noxam facere poteſt.

vrre. Porro bonorum alia in animo ſunt,
Scx⸗ ² Vt virtus & actio virtuti conueniens.
Emp, Alia ſunt exira animum, amici inge-

Pyrrh. nui, patria bona &c. Alia negque in
III, 23, animo ſunt neque extra eum, vt vir
bomis.
Sidc & malorum alia ſunt inanimo, vt
vitia & actiones vitioſae. Alia extra
animum, vt amici imprudentes & ini-
mici &c. Alia neque in animo ſunt
negque extru eum, vt viri improbi, &
quotquot vitio ſunt obnoxii.

Laert. . 4 . .
Bonorum in animo alia habitus ſunt,

VII, 98.

Steb. l.c. alia affectiones, alia néque habitus ne-
gue affoctiones.

Virtutes affeckiones fünt, babitus rτα
autem ftudium earum, neutrum actio- &
nes.
Sic & malorum alia affectiones ſunt,
vt vitia, alia habitus, vt infirmitas
mentis &c. alia neutrum vt actiones vi-
tiofae. “
Sunt porro bonorum eſficientia alia, Vert.
alia ad finem conducentia, alia virum- stab 10.
que ſimul. Amicus, & quae ab eo ſunt, Cicde
bona efficientia ſunt. Fortitudo, ma-än. III.
gnanimitas, libertas, delectatio, gaudi-
vm, tranquillitas, omnesque quae a
virtute procedunt actiones, ad ſnem
conducentia ſunt bona. Vtrumque ſi-
mul omnes virtutes ſunt, qua felici-
tatem enim perficiunt chciemia bona
ſunt, quae vero eam tanquam partes
abſoluunt, ſunt bona ſmi conducentia.
Bena praeterea alia propter ſe ex-
petenda, quae propter aliud non de-
ſiderantur, alia viam ad aliud quod-

Stob. I, c.
b. 170.

Piam parant, atque efficientia dicuntur. α

Quae propter ſe expetuntur duorum
iuxta Diogenem generum ſfunt, vlii-
mo expetenda, vt beatitüdo, & quae
in ſo habent cauſam cur expetantur, vt
vnum quoduis habet bonorum.
Viciſſim bonorum alia neceſaria Stob. he.
ſunt ad beatitudinem, vt virtus, omnes-
que operationes eius: alia non neceſſa-
ria ſunt, vt gaudium, delectatio, ſtu-
dium. Simili ratione & malorum alia
neceſſaria ſunt ad infelicitatem, vt o-
mnia vitia, & actiones iis contamina-
tae: alia ad eam neceſſaria non ſunt, vt
omnes animi paſſiones & infirmita-
tes &c.
Porro bonorum alia in motu conſi-
ſtunt, vt gaudium, delectatio &c. alia
in affectione, vt quies, immunitas a
perturbatione. Eorum quae in affe-
Cione conſiſtunt, alia habitu abſoluun-
tur, vt virtutes, alia affecdtione, vt an-
tea memorata.
Noeque

— ⏑ —.— —

dtoh. !e,
Laert.

VII,98.

dtob. le
lunle,

iiltimmy.
i- u⸗
1e,
nt,
itns
-

lin, beet,

A- än. II,
di.
6 4
en
ſl⸗

lei

es⸗

e-
tu⸗
In

VII, 97.

7

Dg BONO EFT MALO.

Neque virtutes ſolum habitus ſunt,
ſed & alia quae a viro ſapiente in vir-
tutem quaſi vertuntur. In bonisillis
quae habitu conſiſtunt, ea ſunt, quae
udia appellamus, ſcientiae amor &c.
Artes enim coniunctione ſua cum vir-
tute directe ad vltimum finem con-
ducunt.
Stob. I. c. Sunt etiam bonorum alia abſoluta, vt
ſcientia, alia relatiua, vt honos, bene-
volentia, amicitia &c.
Gientia eſt certa & infallibilis per
rationem comprehenfio. Et accipi-
tur trifariam; primo pro ſcientiarum
in viro bono complexu: Secundo pro
complexu ſcientiarum artificialium, in
quibus ſit aliqua certitudo. Poſtremo
pro certo atque infallibili habitu viſo-
rum per rationem.
Amicitia eſt vitae comm unio, & ſtu-
diorum conſenſus, eius ſex ſunt ſpe-
Cies:
õ amicitia notorum.

Id.

Id.

gονdαρι : amicitia familiarium.
graupi :amicitia coaetaneorum.
Eela amicitia peregrinorum.
αÜ6 2 amltla cognatorum.
gααιι⁰α : amicitia amantium.

Stob. I. c. Porro honorum alia ſanplicia ſunt, vt
n 9 8. ſcientia, alia mixta vt Sνια, Vectus
9⁸. Hberorum iuxta naturam vſus: νρba
rectus ſeneckutis iuxta naturam vfus.
uαοπαο εας iι iuxta naturam vſus.
à‿nla immunitas a moerore, & τ—ντſ
ordinis conſeruatio, eagedem ſunt cum
temperantia, quemadmodum mens &
ſenfus idem cum prudentia ſunt, &
communio cum benignitate: nempe
ex relationibus dominantur iſta, quod
& in aliis virtutibus obſeruatur. Hinc
eaedem diſtinctiones malo etiam pos-
ſunt applicari.

Stob. I. c. Omne bonum & conducens eſt, &

Laert, 1l, C. .
ert,c: oppertunum, atque lucroſum & vtile, &

595
commendabile, & pulchrum, proficu-
vmgue, & eligendum ac iuſtunt.
Conducens, vt quod conducat eis, nα
ex quibus bene eſt nobis. gr.
Opportunum, vt quod comprehen-o..
dat ea, quibus opus habemus.
Lucroſum, quod rependat quae in-Aowοau7τα.
ſumta ſunt, ſicuti reditus e negotio 2α.
ſumtus ſuperant.
Vrile, vt cuins ad emolumenta no-vofer⸗
ſtra ſit vſus. cc*.
Commendabile, ob vſum ſuum. νvsn=-
Pulehrum, vt cui proportio inter- Sor.
cedat cum eorum qui accipiunt neces- uα⁰ααα
ſitatibus. ,
Proficuum, vt quod promoueat res „ DeN.
noſtras. er.
Eligendum, vt quod iuxta rationem αερο7
praeferri mereatur. HZ
Iuſtum, vt cui cum lege conueniat ats.
Contra malum omne nocens eſt, Stob. l.c.
importunum, damnoſum, noxium,
reprehendendum, foedum, aduerſum,
euitandum, iniuſtum.
Perfeftum bonum pulchrum vocaſit, Laert.
quoniam omnibus numeris a natura VII, 100.
perfeétum eſt, & perfectam habet pro-)o7.
rtionem.
Pulchri autem quatuor ſunt ſpe-
cies, Iuſtitia, fortitudo, temperantia,
prudentia, quibus omnis honeſta actio
abſoluitur. U—
Similiter trpitudinis quatuor ſuntæ Xααà
ſpecies, iniuſtitia, metus, intemperan-
tia, imprudentia. V
Pulchrum dicitur id quod honeſtum xaα
eſt, primo quoniam commendabi-
les reddit eos, in quibus eſt. Secun-
do, quoniam proprio ſuo operi maxi-
me eſt conueniens. Tertio quoniam
ornamentum eſt. Totumque ſapien-
tem bonum eſſe dicimus & pulchrum.
Sola bona pulchra ſunt vel honeſta, art
ue Hecatonis eſt in tertio de beno,

eaq
& Chryſippi in libro de pulchro,
FI ff 2 doctrina.

Id. ib.

5P6 PARS VII DOCTRINAE STOICORVII P. II c V.

doctrina. Tale virtus eſt, & quicquid
cum ea coniungitur: quod idem eſt
ac ſi dicas, quicquid bonum eſt id ho-
neſtum etiam eſſe, & viciſſim, quic-
quid honeſtum eſt, illud etiam eſſe
bonum. .

Cic L.III,. Sola bona eſſe honeſta hoc modo pro-
de fin. batur;
*8 le eſt, quod autem laudabile eſt omne

uod eſt bonum omne laudabi-

honeſtum eſt, bonum igitur quod eſt
hontſtum eft. Rurſum, bonum non
eſt quod non ſit expetendum, aut ex-
petendum quod non placens, aut, ſi
id, non etiam diligendum, ergo &
probandum, ita etiam laudabilé, id
autem honeſtum. Porro, nemio de mi-
ſera vita poteſt gloriari aut non beata:
de fola igitur beata: gloriatio autem
non poffit quidem niſi honeſtaz vitae
iure contingere, ita fit, vt honeſta vi-
ta beata vita fit. Et quoniam is cui

contingit, vt iure laudetur, habet in-

ſigne quiddam ad decus & ad gloriam,
Vt, ob ea quae tanta ſint, beatus iure
dici poſſit: idem de vita talis viri re-
Ctiſſime dicitur. la, ſi beata vita ho-
neſtate cernitur: quod honeſtum eſt
i4 bonum ſolum habendum efſt. Quod
vero negari nullo modo poſſit, quem
vnquam ftabili, & firmo, & magno a-
nimo, quem fortem virum dicimus,
effici poſſe, niſi conſtitutum ſit, non
effe malum dolorem. Vt enim qui
mortem in malis ponit, non poteſte-
am non timere: ſic nemo vlla in re po-
teſt id, quod malum effe decernit,
non curare, idque contemnere: quo
poſito, & omnium afſenſu approbato,
illud aflumitur, eum, qui magno ſit
animo, atque forti, omnia, quae ca-
dere in hominem poſſint, defpicere,
&ppro nihilo putare. Quae cum ita
fſint, effectum eſt, nihil eſſe malum,
quod turpe non ſit. Atque iſte vir
altus, & excellens, magno animo, vere

fortis, infra ſe omnia humana ducens,
is inquam, quem efficere volumus,
quem quaerimus certe, & confidere
ſibi debet, & ſuae vitae, & actae, & con-

ſequenti: & bene de ſe iudicare, ſta-

tuens nihil mali poſſe incidere ſapien-
ti. Ex quo intelligitur idem ilud,
ſolum bonum eſſe, quod honeſtum ſit;
idque eſſe beate viuere, honeſte, id
eſt, cum virtute viuere.

Contra nihil etiam bonum eſt niſi cic L III.
Quis eſt enim, de fn.

honeſtum quod ſit.
aut quis unquam fuit aut auaritia tam
ardenti, aut tam effrenatis cupiditati-
bus, vt eandem illam rem, qua m
dipifci ſcelere quouis velit, non multis
partibus malit ad ſeſe, etiam omni im-
punitate propoſita, ſine facinore, quam
illo modo peruenire? Quam vero vti-

litatem, aut quem fructum petentes,

ſcire cupimus, illa, quae occulta no-
bis ſunt, quo moueantur, quibusque
de cauſis ea verſentur in coelo? Quis
autem tam agreſtibus inſtitutis viumt,
aut quis contra ſtudlia naturae tam ve-

Cc. II.

hementer obdurauit, vt a rebus co-

gnhitu dignis abhorreat, easque ſine
voluptate, aut vtilitate aliqua non re-
quirat, & pro nihilo putet? Aut quis
eſt, qui virorum fortium, atque o-
mni virtute praeſtantium, facta, dicta,
conſilia eognoſcens, nullo animo affi-
ciatur voluptate? Quis autem honeſta
in familia inſtitutus, & educatus inge-
nue, non ipfa turpitudine, etiam ſi
eum laefura non fit, offenditur? Quis
animo aequo videt eum, quem impu-
re, ac flagitioſe putet viuere? Quis
autem dici poterit, ſi turpitudinem
non ipfam per ſe fugiendam efſe ſta-
tuemus, quo minus homines tene-
bras, & ſolitudinem nacti, nullo dede-
core ſe abſtineant, niſi eos per ſe foe-
ditate fua turpitudo deterreat? In-
numerabilia dici poſtunt in hanc

ſententiam:

ſen
hil
1
,

ſug

laer.

VIINor.
nol

du
C. de
En. Ull qu
12 ter
mi
We

II
Cic. lec,

TU

en
Tal
Pr⸗
Ia

Pn

cens,
mns,
idere
co.
ſta-
Pien-
Hud,
mſit
e, id

t niſicel

, de in.

tim II.
itnti-
mn
nultis
liim⸗
Iunm
OVti⸗
es,
1 no-
Bgue
kutt,
Ave⸗
8 00.
ſne
onre-
tquis
ge o⸗
Giche,
o f.
eſtt
inge.
n ſ
Qus
r⸗
us
nec
tene⸗
gede-
ſoe⸗
I⸗
hanc
Hanm:

ſententiam: ſed non neceſſe eſt. Ni-
hileſt enim, de quo minus dubitari
poſſit, quam & honeſta expetenda per
ſe, & eodem modo turpia per ſe eſſe
fugienda. H
Conſtituto autem illo, quod hone-
ſtum ſit, id eſſe ſolum bonum, intelligi
neceſſe eſt, pluris id, quod hone-
ſtum ſit, aeſtimandum eſſe, quam illa
media, quae exeo comparentur. Stul-
titiamrautem & temeritatem, & iniuſti-
tiam. & intemperantiam, cum dicimus
eſſe fugienda propter eas res, quae ex
ipſis eueniant; non ita dicimus, vt cum
illo, quod poſitum eſt, ſolum id eſſe ma-
lum, quod turpe ſit, haec pugnare videa-
tur oratio: propterea, quod ea non ad
corporis incommodum referuntur, ſed
. . ad turpes ackiones, quæ oriuntur Eevitiis.
aert.

VII, I0“I. S
o1 nne bonum ſummopere appeten-

dum, eſt item neque incrementis ne-
Cic. de Que decrementis capiendis aptum. At-
En. III. que hic magna inter Stoicos & Peripa-

12. teticos controuerſia incidit, quam no-
minum licet Carneades cenſeat eſſe,
maiorem tamen multo quam verbo-
rum diſcrepantium Cicero eſſe iudicat.
Cic. I. c. Nempe Peripatetici omnia, quae

ipſi bona appellant, pertinere dicuntad
beate viuendum. Stoici vero, quod ae-
⸗ ſtimatione omnino aliqua dignum ſit,
complecti beatam vitam putant. HIIi,
qui dolorem in malis ponunt, non poſ-
ſe ſapientem beatum eſſe cum equuleo
torquetur, ſtatuant oportet. Eto-
rum vero, qui dolorem in malis non ha-
bent, ratie certe cogit, vt in omnibus
tormentis conſeruetur beata vita ſapi-
enti. Etenim, ſi dolores eosdem tole-
rabilius patiantur, qui excipiunt eos
pro patria, quam qui leuiore de cauſa,
opinio facit, non natura, vim doloris aut
maionem aut minorem. Porro Peri-
patetici, tria genera bonorum ſtatuen-

Dy 80NO EI MALO.

Omnia bona azqualia fſunt, eſtque

597
tes, eo beatum magis quem eſſe dicunt,
quo ſit corporis aut externis bonis ple-
nior, vel, vt Stoici rem exprimunt, bea-
tiorem eſſe, qui plura habeat, quae in
corpore magni aeſtimantur, illis enim
compleri vitam beatam putant. Con-
tra Stoici, ne eorum quidem bonorum,
quae bona naturae appellant, frequen-
tia beatiorem vitam fleri, aut magis ex-
petendam, aut pluris aeſtimandam pu-
tant. Etenim iuxta eos, ſi & ſapere ex-
petendum ſit & valere; & coniunctum
vtrumquemagis expetendum fit, quam
ſapere ſolum, neque tamen, ſi vtrum-
que ſit aeſtimatione dignum, pluris ſit
coniunctum, quam ſapere ipſum ſepa-
ratum. Stoictenim, qui valetudinem
aeſtimatione aliqua dignam iudicant,
neque tamen eam in bonis ponunt, ii-
dem cenſent nullam eſſe tantam aeſti-
mationem, vt virtuti anteponatur.
Quod idem Peripatetici non tenent,
quibus dicendum eſt, quae & honeſta
actio ſit & ſine dolore, eam magis eſſe
expetendam, quam ſi eſſet eadem actio
cum dolore. Stoicis aliter videtur: Vt Cic. de
enim obſcuratur, & offunditur luce ſolis fin. III,
lumen lucernae; & vt interit magnitu- 14.
dine maris Aegaei, ſtilla muriae; & vt in
diuitiis Croeſi, teruncii acceſſio: & gra-

dus vnus in ea via, quae eſt hinc in In-

diam: Sic, cum ſit is bonorum finis,
quem Stoici dicunt, omnis iſta rerum
in corpore ſitarum aeſtimatio, ſplen-
dore virtutis, & magnitudine obſcure-
tur, & obruatur, atque intereat, neceſſe
eſt. Et quemadmodum opportunitas ivraigio
non fit maior productione temporis,
(habent enim ſuum modum quaecun-
que opportuna dicumtur,) ſic recta effe-
Aio. Recta igitur effectio, item con-
venientia, denique ipſum bonum,
quod in eo poſitum eſt, vt naturae con-
ſentiat, creſcendi acceſſionem nullam

xτ
dοσ☛.

habet. Vt enim opportunitas illa, ſi

haec,

F ff 3

598
haec, de quibus dixi, non fiunt tempo-
ris productione maiora; ob eamque
cauſam Stoicis non paucis non videtur
optabilior, nec magis expetenda beata
Vita, ſi ſit longa, quam ſi breuis; vtun-
turque ſimili: Vt ſi cothurni laus illa
eſſet, ad pedem apte conuenire, neque
mullti cothurni paucis anteponeren-
tur, nec maiores minoribus: ſic quorum
omne bonum conuenientia atque op-
portunitate finitur, nec plura paucio-
ribus, nec longinquiora breuioribus

CA F.
7. τ.
H Giennu obiecta ſpecies cuiuspiam eſt,
IV, 6. Oquod bonum videatur, ad id adipi-
ſcendum impellit ipſa natura. Id cum
Bexzomn. Cconſtanter prudenterque fit, volunta-
tem appellamus. Si minus fiat con-
ſtanter, atque imprudenter, libido eſt.
Itemque cum ita mouemur, vt in
bono ſimus aliquo, dupliciter id con-
tingit, nam cum ratione animus moue-
tur placide atque conſtanter, tum illud
gaudium dicitur. Qum autem inani-
ter & effuſe animus exultat, tum illa lae-
titia geſtiens, vel nimia, dici poteſt.
Cic. b. Quoniamque vt bona natura appe-
timus, ſic a malis natura declinamus:
quae declinatio ſi cum ratione fiat,
cautio appellatur, eaque intelligatur in

Cic. ib.

ſolo eſſe ſapiente: quae autem ſine ra-

tione, & cum exanimatione humili at-
que fracta, nomineturmetus. Eſt au-
tem ſola cautio ſapientis, metuere nun-
quam ſolet.

PARS VII. DOCTRINAE &TOIOORVM P. I. c. VI. VII.

anteponentur. Negç vero ſatis acute
dicunt; Si bona valetudo pluris aeſti=
manda ſit longa, quam breuis, fapien-
tiae quoque vſus longiſſimus quisque
fit plurimi. Non intelligunt, valetu-
dinis aeſtimationem ſpatio iudicari:
virtutis, opportunitate: vt videantur,
qui illud dicant, iidem hoc eſſe dicturi,
bonam mortem, & bonum partum, me-
liorem longum eile, quam breuem.
Non vident, alia breuitate pluris aeſti⸗
mari, alia diururnitate.

VI.

DE AFFECTIBVS BONIS.

tres eſſe: Gaudium, cautionem, volun-
tatem.
Gaudium voluptati opponitur, eſt Laettlc.
enim rationabilis mentis elatio.
Cautio metui contraria eſt, rationa-
bilis enim eſt delineatio.
Voluntas libidini eſt aduerſa, eſt e-
nim appetitio rationabilis. .
Iſti primarii ſunt inter affectus bo-
nos, & ſicuti primarii affectus alios
comprehendunt haut paucos, ita ſecun-
darii qui ſint quoque affecdtus bonos ha-
bebimus, atque ſubordinati.
Gaudium enim complectitur iucaun-
ditatem, laetitiam, aequanimitatem.
Cautio, verecundiam& puritatem.
Voluntas, beneuolentidqm, amorem,
charitatem.
Quamuis autem affectus loni ſint ad-
verſi perturbationibus, tres tamen tan-
tumaffectus dantur boni, cum quatuor
ſint perturbationes, cuius rei cauſa eſt, Cicer.
quod affectus bonus aegritudini con- Tuſc. IV,
trarius non detur. 7.

DE PERTVRBATIONIBVS.
Definit autem perturbationem Zeno, Laert.I. c.

praeternaturalem animi motionem: Cicer.

laert. Hinc patet bonorum mentis affectu-
1,15. vm, qui conſtantiaz nomine veniunt,
Oelæsg.
Cic. l. c. CAP. VII.
7. Tα 4
e err. X falſis mentis procedit peruerſio,
E . . . .
VIIIO. — inde autem variae pasſtones & per-

turbationum cauſae naicuntur,

Vel, vt Cicero refert, auerſam a recta Tuſ. IV,
ratione, “

at
tio
vel
tio
Ixrtlo,dil
t
V
„1e.
obi
du
B
i
10
ne
pr
tun
int
in
li⸗
e
V.
² Kob. Iat
4. P hi⸗
irar rt. l4
lnicr. 40
ε⁵ Ita

fupplen⸗

ob,

dum
moner
Stanl, d
(icer. t
Tule. IV,
„

le 6 P.
lzert.

le

Roh. le.

4te
neſtl⸗
Pien⸗
Egue
letu.
lcar:
atux,
Cluri,

euem.

Leſti⸗

tuo/.

eſt. Cicer.
4 ,
7

Gone,

keer ita Memus.

DE AFFECOTIBVS BONIS DE PERVIRBAT IoNIVS

ratione, contra naturam, animi commo-
tionem. Quidam breuius appetitum
vehementiorem dicunt. Vehemen-
tiorem autem volunt eſſe, qui longius
Laert.. c, diſceſſerit a naturae conſtantia, & na-
turae contrarius eſt, quamobrem o-
mnis perturbatio deſiderium eſt nimi-
vm atque irrationale.
Cic. Lc. Partes autem perturbationum ex du-
obus opinatis bonis naſcuntur, & ex
duobus opinatis malis, ita ſunt quatuor.
Ex bonis libido & laetitia; vt ſit laeti-
tia praeſentium bonorum, libido futu-
rorum. Ex malis metus & aegritudo
naſcunzur, metus futuris, aegritudo
praeſentibus, quae enim venientia me-
tuuntur, eadem afficiunt aegritudine
inſtantia. Laetitia autem & libido
in bonorum opinione verſantur, cum
libidoad id, quod videtur bonum, inue-
cta & inflammata rapiatur. Laetitia,
vt adepta iam aliquid concupitum, effe-
a Stob. fatur & geſtiat. Sic igitur libido & me-
Ecl. Eth. tus praecedunt, quorum illa ad bonum
5 P-hicad malum apparens refertur. Se-
*ν„quuntur Laetitia ſ. voluptas & dolor.-
&ra e-r Laetitia, quando potimur deſideratis,
emréoοa dolor, quando incidimus in ea, quae ti-
Ommnes perturbationes iudicio fiunt
& opinione: itaque preſſus definiun-
Stanl. tur, vt intelligatur non modo quam vi-
*Cicer. tioſae, ſed etiam quam in noſtra ſunt

ſupplen-

Tuc. IV, poteſtate, hocmdo:

4 Stob. Aezgritudo eſt opinio recens mali

I.c p. 76 Praeſentis, in quo demitti contrahique

Laert. animo rectum eſſe videatur. Vels ani-

VIL III. mi contractio rationi non obtempe-

rans.
Cic.I. . Laetitia vel volupias opinio recens
* Laert, boni praeſentis, in quo efferri rectum
Rev1. eſſe videatur. Vel irrationabilis men-
“: cis elelatio ob rem, quae videtur eſſe o-
ptanda. D .
Cic. I. c. Metus opinio eſt impendentis mali,
Stoh. J. c.

alius eo potiatur, quod ipſe cupierit.

599
quod intolerabile videatur: vel con-
tractio animi rationi haut obtempe-
rans, cuius cauſa ſit opinio de malo ali-
quo imminente. L
Libido eſt opinio venturi boni, quod Cic. l. c,
ſit ex vſu iam praeſens eſſe, atque adeſſe. Stob. le.
Vel appetitus rationi non obtempe-
rans, cuius cauſa ſit opinio boni culus-
dam expectandgxi.
Iſtae quatuor iuxta Hecatonem pri-
mariae ſunt perturbationes „ quibus
ſingulis partes eiusdem generis plures
ſubliiciuntur.
Aegritudini ſequentes ſpecies ſubii- O0
ciuntur; inuidentia, quae eſt aegritu-Ssbeeus
do ſuſcepta propter alterius res ſecun- Laert.
das, quae nihil noceant inuidemti. Suntll. c.
enim, qui cupiunt alios deprimi, vt ipſi Plut. de
excellant. Nam ſi quis doleat eius re- Stoic.
bus ſecundis, a quo ipfe laedatur, non ke 3; B
recte dicitur inuidere: vt ſi Hecétori A- e. 1c.
gamemnon. Qui autem, cui alterius c. g8.
commoda nihil noceant, tamen eum

doleat his frui, is inuidet profecto.

Aemulatio non imitationem virtutis ⁵
h. l. ſignificat, ea enim laudabilis eſt. Sed Cic. l. c.
aegritudinem, ſi eo quod concupierit, Laert.

alius potiatur, ipſe careat. Veh, vt La- VII, Ir.

ertius habet: aegritudo ex eo, quod ο7-
ο.

1 Laert.
Obtrectatio, aegritudo exeo, quod VII. rIr.

adſit alteri, quod ipſe quoque habeat. Cic. lc.
Miſericordiab, aegritudo, tanquam ? &a
ſuper eo, qui indigne ſit miſer: nemo id. ib.

enim parricidae aut proditoris ſuppli- xdas
cio commouetur, Cic &
Angor eſt aegritudo premens.“ Laert.

Luctusd, aegritudo ex eius, qui cha-I. cc.
rus fuerit, interitu acerbo. do⸗
Moerore, aegritudo flebilis cum la- gtob. X
chrymis. . Il. cc.
Aerumna, aegritudo laborioſa? Cic.l.e.
Dolors, aegritudo crucians, forte idem?
cum ea, quae Ao dicitur Stobaeo, ae- ie l. c.
gritudo cum ſpiritus oppreſſione. vVII, r12.
Lamentatio, g Cic. l. e.

600
a &ρ Lam 2 4 2 . .
Ci. le, amentatio, aegritudo cum eiulatu:
t Taert-PrOcedensb àa cogitationibus, eisque pa-
riter ac ſermonibus aucta.

1. e.
4C⸗ lee. Moleſtia aegritudo permanens“.
Se⸗.. Af. Atatiod aegritudo cum vexatione

f erCOrporis,
Xνρναι
Laer. c expectatione meliorum,
ESrob. .c. Conturbatio *, aegritudo vrgens &
⅞Cum difficultate coniuncta.

X vα 1. 5 .
Laert. l.c. Aα&erumna vocem intercludens.
2ν. Confuſtokb, aegritudo irrationabilis,

αανο mWordens, & praeſentibus frui prohi-
vaꝶ—α bens. ⸗ .
er , Laetitiae velvoluptatis ſpecies ſunt:
9 Laerr. Maleuolentiai, voluptas ex malo alte-
VII, 14. rius ſine emolumento ſuo. [Quae re-
ex qui-vera nuſpiam ſubſiſtit, nemo enim, vir
din up-bonus, qui ſit, noxa gaudet alterius.“
bobaess Deledatiok, voluptas ſuauitate audi-
ap. quem tus animum deleniens. Et qualis eſt
„deupe haec aurium, tales ſunt oculorum, &
voce tactionum, & odorationum, & ſapo-
„. Tüm: quae funt omnes vnius generis,
mnia adad perfundendum animum, tanquam
genui- illiquefactae voluptates.
nam ſpe- lactatioleſt voluptas geſtiens & ſe ef-
nn e.ferens inſolentius.
unevt. Obledatio animi inclinatio eſt ad
K zXy remiſſionem. .
ci Cic. Difſuſion virtutis eſt diſſolutio.

3. Laert. Exitltatioo, voluptas a rebus non ex-
.CC. „rz
Eiri g. pectatis.

ρα T'aſcinatio', voluptas oculorum fſine
ILaert. l. deceptione.

n 3,Xαα² Metus ſpecies habemus
ciê id. b. Terroremi, qui eſt metus trepidatio-
AWι

μ⁴ nem faciens.

Deſperatioe, aegritudo ſine vlla rerum

PAids VII. DOoTYRINAE &OICOORVM. P. I. c.- VII.

Tumultum, metum cum haeſitatione“ Zoe⸗
VoOCIS. Ee.
Conſternationemb, metum in incerto nass
negotio: ſiue metum offenſae & lapſus. Seige-
Superſtitionem“, metum Deorum & àα⁰ο vα
Daemonum. 4 tr⸗
Timorem,, metum rei moleſtae. 4 D
Terrorem,“ metum concutientem, Tuſe. IV,
ex quo fit, vt pallor, & tremor, & denti- 8. Cur

vm crepitus conſequatur. verd
Timorem, metum mali appropin-non
. . cCconiun-
quantis. J . Xir crn

Pauorem, metum mentem loco mo- paulo
ventem. D „ ante de
Exanimationem metum ſubſequen-illis atfe-
tem, & quaſi comitem pauoris. Ar er
Conturbationem, metum excutien-& ste-
tem cogitata. baeo al-
Formidinem, metum permanentem. legatis
Perturbationes libidini ſubordinatae tanleius
in genere duae ſunt, ira & amort. g Paert
Iras eſt libido puniendi eius, qui lae- vIi, 113.
ſiſſe videantur iniuria. Nh Stob.
Species irae ſunt: h L. c.
Excandeſcentiai, quae eſtira naſcens. dutede

Bilis F, ira intumeſcens. ger. Ci
COdium, ira inueterata. Tuſc. IV,

Inimititiam, ira vlciſcendi tempus ob- 9.
ſeruans. K Xσα

Amaritudon, ira confeſtim prorum- Sb. l.-.
Anyig
ens. Sicer.

Malenolentiao, cupiditas eſt, qua ma- Stob.
le alicui optamus, cum profectu aliquo llcc.
&incremento. m xöτο
Diſcordiar, ira acerbior, intimo odio va. unn
& corde concepta. 5r e
Contentio, cupiditas circa opinionem confun-
tuendam. dit La-

. . . . . .
c. Pigritiam', quae eſt metus futuri la- Imor eſt beneuolentiae impetus, ar- VIh
p. 176. boris. . 2 ulchritudinis apparentis cauſa: quon 3, ta
5 gen. Pudorem!, ignominiae metum. ipſo differt a ſapientum amore, qui eſt Stob. lc.
zeoß HM Perculſionems, metum ex inſuetae rei voluntarie ſuſceptus labor, propter“ ize
tob. ib., . . . . . IL.ae
„b. jmagine profectum. ulchritudinem veram. ert.
4 deia ag Pr Du . — VII, 113.
vifre *„ Verba iſta omitti malim, non enim hic de viri boni indole, ſed affectibus prauis agitur. Pp Cic l.c,
VII, 112. Oσιονια
Stob. l. c. iid. νοορ. ασο¾*α t wτιu ι Tumultum, ar

Laerr. I. c. * Scob. l. c. ¶Laert. l. e.

f Stob.

au
arlr

t, ll cc.
el

1%
Cic. l. c. qun
dtob. lc. g

ſase
de⸗

Po
Cap
ipt⸗
e
Stod. lec. c
d.
id,
-
era
d.
100 6.
Rla id. „
5 Kob. 3 .
lc.
ſy
laeft. C
VII II.
(icer. X
Tulely, .
7. VII
luen he
lc.
Kob.
le.

Ene
IV,940.
22 23.
e

— ☛

y.

,.
erto za⸗
plise kn.
U Alaiugia
Kod.

1.

Crer,
nteth, Tu ly,
lenti.5, Cur
vero
„tn haec hon
P coniun-
Xit cum
IIO- zaulo
inte de

7 . X.
Iuen- A alte⸗
Gibus er
Laettio
tien- geo.
bꝛed al⸗

tem. egatis
rao Ttalleiut
eeg
. *5 Laett.
1e-vll, nz,
1 stob.
ie⸗
1 guude
v. Mua
Gig. Cic.
Tule. IVj
80b. 9
N
Kob. lc.
] ils
Cicer,
1A-dob.
iquollce.
¹ n 10r,
„lid, uf.
ocio, cunn
ra
Nemncontun-
dit La-
elt. Vl
Is, 4
On rg
eRöoble⸗
0 i6
Pter li.
VIz.
Cic le,
Gihott.
M eie
lc,IIaetl⸗

ells

C III. quod honefta ſit: ſic & ebrietas
Cicer.

PDpE PERTVRBATIONIB. MORB. ET AFGROTATIONIB. 601

C ge a Indigentia, libido inexplebilis rei,
ert, Il cc. Iua caremus, a qua ſeiuncti fruſtra ad

eam tendimus. .
doe Deſiderium, libido eius, quod non-
Cic. I. c. dum adſit videndi. Indigentiam autem
Stob. .c. & aſiderium ita diſtinguunt, vt ſit de-
Eideriun earum rerum, quae dicuntur
de quodam aut quibusdam, quae cate-
goremata appellant, vt habere diuitias,
capere honores.
ipfſarum eſt, vt honorum & pecuniae.

Trkos . Cupido, deſiderium conſuetudinis
Ccum abſente.
dee. Voluptas, deſiderium rerum iucun-
o-, darum. B
rXri Auaritia, deſiderium diuitiarum.
id. Ambitio, deſiderium gloriae?
0ρασ⁵⁵⁵ In omnibus iſtis affectibus regnat o-
tad. pinio, Eſt vero opinio aſſenſus infir-

Lc. mior.? Hinc perturbationes“, vt Chry-

8. 177. ſippus in libro de iis habet, iudicia ſunt.

Laert. Quippe auaritia opinio eſt de pecunia,

libido,

Indigentia rerum

praeternaturalis, quatenus rationi noh

obſequitur. Omnisnempe perturba-

tio violenta eſt, quamobrem lſaepe, vi-
dentes licet abſurdos eſſe, qui pertur-
bationibus abripiuntur, ipſi tamen ni-
hilominus, qui damnamus eas, iisdem
transuerſi ferimur, tanquam equo con-
tumaci, ideoque vulgatum iſtud valet:

= = Video meliora proboque er.
Deteriora ſequor. ra*
57„ Ouvαι

Videre nempe & probare, vera eius 87e6
quod fieri oportebat, cognitio eſt. r2r.
Nempe perturbationibus homo prae-
ter naturam abripitur, vt rationem &

legem naturae transgrediatur.

Stob. l. Cc.

Quotquot autem affectibus ducun- r76.

tur, auerſantur rationem, quanquam“
alio errantes modo. Etenim qui er-
rore atomos v. g. pro principiis habent,
aliter edocti mutant ſententiam: qui
affectibus laborant autem, etiamſi do-
ceantur nec dolendum eſſe nec timen-

uρ & reliqua. Eſt autem opinio ſubitane- dum, nec prorſus vllo animi affectu la-
