Ciceronis locus: Neque vero, inquit, Lib. I de

Epicurus fin. e. 20.

0
Hieur

lio
Npr.
Fige
guiht
vltim/
Amic
Ore⸗
,
.
lnſe
guul
Cce
leent. N, C0S
2,ÿ menm
tun

V
mic
dec
ini
der
eiu
IN. on
33. M

Lib der.

more

nonpol
ſ ſnan,3
Nini ſec,
1100,4,

i l⸗

le, ui
Adiace-
lamali-
e, di.
pidum

inlubi. in lert .

ino,
guece.

erculis in exi,

Ulem i d
nvide- b,
Atha-
) ln
ſſign⸗
teſta.
Ytre

8IS.

le yt
Dares .
Si- Laen. 5,
.
‚Adil.
Uoin
prae⸗
nph⸗
elexr
igere de dee
teq e in
Icumn 11el
jocle
itur; Hil.
n-
tem,
ilee;
er⸗
,
lari.
Re⸗
,
gub
N

CoNyIrvâ*& CVM AMICIS PRAECTPVIOVE EI AMICIG. 931

Epicurus amicitias oratione ſolum, ſod

de Hippoclide, altero Epicureo, mira-

multo magis vita, & factis, & moribus bile aliquid narrat, idcirco verba Vale-

comprobauit. Quod quam magnum ſit,
Eidae veterum fabulae dectarant; in
quibus tam multis, tamque variis ab
vltima antiquitate repetitis, tria vix
amicorum paria reperiuntur, vt ad
Oreſtem peruenias, profeltus a The-
Jſeo. At vero Epicurus vna in do-
mo, & ea quidem anguſta, quam ma-
gnos, quantaque amoris conſpiratione
conſentientes, tenuit amicoriun greges?
gqaod ſit etiamnum ab Epicureis. Haec
Cicero. Addo cum inter varios ami-

Laert. X, cos Polyſtratus etiam a Laertio com-

*

memoretur, atque is ille eſſe videa-
tur, de quo Valerius Maximus, ſimulque

CAP.

rii merito hic attextum iri; ac praeſer-
tim, cum exinde illuſtrari valeat, quod
referetur poſtea ex Epicuri teſtamen-

to, de communicatis ſectatorum bonis.

Ea ſunt: Hoc loco apte referantur Po-
lyſtratus, & Hippoclides, Philoſophi, éo-Lib. I.
dem die nati, eiusdem Praeceptoris, E- c. S.
picuri, ſoctam ſecuti, patrimonii etiam
posſidendi, alendazguae ſobolae com-
munione coniuncti, eodemgquez momen-
to temporis vltima ſeneltute extincti.
Tam aegualem fortunage pariter, at-
que amicicitiae ſocietatem, quis non ipſi-
vs Coeleſtis concordiae ſinu genitam, nu-
tritam, a tque ſinitamputet? Sic ille.

VIII.

QVI PRAECIPVI ILLI AMICI, SIVE FAMILIARES.
G DlilSCIPVLICQVE EXTITERINT. L

Erum vt elenchum hic interſera-
mus eorum, qui praecipui illius a-
mici, ſiue familiares, diſcipulique, ſunt
habiti, praetermittere inprimis non
decet tres illos Epicuri fratres, quorum
initio meminimus, Neoclem, Chaere-
demum, & Ariſtobulum. IIli nempe,
eius hortatu, philoſophati cum ipſo
Lib. K. ſunt, ex Philodemo apud Laertium.
c.3. Addit Plutarchus, arreptam ab ipfis,
b de a At numine percitis (gwvver sαα.αιv,)
ib *a fratris Philoſophiam, cum videlicet
j. p. à teneris annis perſuaſum haberent, ac
487. C. profiterentur, extitiſſe neminem Epi-
curo ſapientiorem. Celeberrimus
porro trium fuit Neocles, Is, cum a
puero praedicaret fratrem ſuum mor-
talium ſapientiſſimum, adiiciebat, qua-
ſi rem miram, matrem ſuam tot, tan-
tasque continuiſſe atomos, ex qua-
v*non pof rum congreſſu ſapiens gigneretur, vt
ſe ſuau, apud eundem Plutarchum eſt. Hino,
Lpie ſe. quia Neocles non ſuam, ſed fratris Phi-
IIOO. A.

loſophiam amplexatus eſt, neſcio, quor- vt Ge-
ſum aliqui dicant, ſectam fraternae nebr. lib.
ſimilem, fuiſſe a Neocle introduétam. , C M
Niſi forte nixi videntur loco illo Sui-ia Epic.
dae, quo dicitur Neocles ſcripfiſſe de
ſua ſecta: quis tamen non videat in-
telligi poſſe, ſcripſiſſe illum de ſecta,
quam profiteretur, etſi induétam ab

alio; & maxime, cum de hac Neocli-

darum ſecta altum vbique filen-
tium. .
Nota obiter dictum illud XXα dde r-
ας, deliteſee viuens, ſeu occultus ² Lib. de
viue, quod a Plutarcho impugnatur, eo.
. 4 .4; Eraſm.
eſtque relatum inter adagiab, iſtius chil. H
eſſe Neoctlis, vti Suidas citatus do-GCent. 10.
Cet. c in
Tribus fratribus ſubiiciendi ſunt Neocl,
tres ii familiares, quos ex Epicuri con-
tubernio magnos viros prodiiſſe, apud
Senecam legitur.
Metrodorus primus occurrit, ipſe
enim pene alter Epicurus fuit, vt
Bbb bbbz Cicero

epiſt. A

7

7

923²
² L.II. de Cicero loquitur. Lampfſacenus au-
n. 59. tem is fuit, Vt Strabo aperte decla-
. 789. rat. Etſi enim Laertius videatur
*⁶ laert. Athenienſem dicere, locus eſt tamen
8. 22. valde mendoſus, cum praeſertim

conſtet, Athenienſem non fuiſſe, ex

Cic. I. c. illa Ciceronis antitheſi: Qui beatior
. Epicurus, quod in patria, quam quod
Athenis Metrodorus à Quia ſcilicet
non erant Athenae Metrodori pa-
loc. cit. tria. Laertii locus ita habet: Mæ-
yras Hι Xας I Exris] ααα,
õäs Miyr oéaορο A-
nyatoy, Tikoncäarm , 29% av Aanu-
2i, 96 & T0* να αωn, S
αεαν àαν aα‿ς, &c. id-eſt: Diſeipu-
los multos ille quidem, admodum ve-
ro illuſtres, habuit Metrodorum Aby-
vatoy, & Timocratem, & Sunden,
Lampſacenum, qui ex quo agnouitvi-
rum, ab eo non diſeesſit, &. Cre-
diderim, quod me attinet, voces il-
las, Abnzotoο, α Tipongäatrͤn, α Talv-
dy, expungendas ab eo loco eſſe.
Quippe eas ſi detraxeris, reliqua o-
Pptime cohaerent; ſi admiſeris, pror-
ſus diſſonant. Metrodorus ſcilicet
fuit „ quem vere dicas AAα₰ιααα »
& cui illa omnia, quae ſequuntur,
conueniant, non vero Sdundes, cu-
ius falſum eſt (praeter cetera) Epicu-
rum in teſtamento, de quo poſtea,
in not. meminiſſe. Et quamuis Caſaubonus
Laert. putet, A drνο eſſe poſſe nomen vi-
ri proprium; mirum tamen, quo-
modo nusquam alias, tam de Athe-
naeo, quam de dunde, vt Epicureis,
aliquid audiatur, cum hic tamen La-
ertius recenſeat „αοιν α ταρ.
His certe detractis, tres idem, puta
Metrodorus, Polyaenus, Hermachus,
continua ſerie deſcribuntur, quos Se-
necam, vt „ν Coniunxiſſe iam
diximus. Quod ſpectat ad Timocra-

*L.

tem, ille obiter, cum de Metrodoro, vt

PARS. X. EPIoVRVS CAP. VIII.—

illius frater poſtea memoratur, ac vi-
detur proinde eo loci praeter rem in-
terpoſitus. Quomodo autem voces
illae in textum irrepſerint, cauſam ſu-
ſpicor, quod fortaſſis librarius quis-
piam adnotaſſet in margine ea, quae
in textu haberentur, haberi etiam
apud Athenaeum, (autorem dipnoſo-
pPhiſtarum) is enim habet aliqua, & a-
pud Timocratem, is enim etiam a
Laertio citatur; & apud Sunden ne-
ſcio, quem, (forte Suidam, aut a-
lium). Perſpectum vero eſt, quam
multa marginibus appoſita in textum
olim inſerta fuerint, ex librariorum
oſcitantia.
Metrodorus ergo, patria Lampſa-
cenus (aliusque, vt conſtat, ab illo
Anaxagorae familiar!, cuius Laer- Laert. II.
tius quoque meminit,) natus videtur, S. II.
Epicuro annum agente duodecimum.
Siquidem cum, ex Laertio, mortu- L. X. S.
us fuerit anno aetatis LIII. (cohae- 2²3˖
rentia enim verborum, & ſenſus ef-
ficit, vt legendum cenſeam Mqrgs
ogoy Aρν eoque ſeptimo ante o-
bitum Epicuri, qui attigit annum ſe-
ptuageſimum ſecundum, clarum eſt,
annum eius natalem debuiſſe in duo-
decimum Epicuri incidere, Ex quo
porro tempore Metrodorus Epicu- L. X. S.
rum nouit, (potuit hoc autem contin- 22.
gere, cum ageret annum ſecundum
& viceſimum, Epicuro ſcilicet Lam-
ſaci degente) nunquam ab eo, (quod
ex Laertio coeperamus dicere) diſ-
ceſſit, niſi ſex menſes, quibus cum
domi abfuiſſet, ad Epicurum reuer-
ſus eſt. Is & ſororem Batidem Ido- L. x. 8.
meneo collocauit, & Leontium con- 23.
cubinam habuit.
quos Epicurus in teſtamento, & in ea
epiſtola, quam ſcripſit moriens, com-
mendauit, ac nöminatim filium, E-
picurum nominatum. Vir omnino
. bonus,

19.

Liberos ſuſcepit, L. X. S.

Ir, ac.
remin.
n voces
mfi.
quis.
4, ae
1 etiamn
pnolo
Il, 8 1.
etiäm 4
len ne-
Aut 4.
am
textum
Niorunm

Anpr
ab ilo
8 Laer-Laertl,
idetur,
cimum.
ortu-L.5.
hae- 2.
rte-
me o.
um ſe-
m eſt,
1duo-
X quo
picn- lL5
ontin- 22
Indum
Lam-
(nicd
) d.
CUH
teuer⸗
Id.1.X.5
⸗ 1
ſcdi,
II e
co-⸗
n E-
mino
ns

S&I27. B inere ad ſapientiam.

PRAEOITIPVI AMICI El, AC DloCITPVLI.

bonus, & aduerſus moleſtias, mor-
temque ipſam intrepidus, vt ipſe
quoque Epicurus teſtatus eſt, apud
. ²⁸ Laertium. Intercutis morbo labo-
LiE : rauit: ſcribit enim Cornelius Cel-
c. 21. ſus, illum, cum hoc morbo tentare-
tur, neque aequo animo ferret ne-
ceſſariam ſitim, vbi diu abſtinuerat,
bibere ſolitum, ac deinde euomere,
an hoc morbo, an alio interierit, non
conſtat. Quos libros ipſius Laertius
recenſet, eiusmodi ſunt: Aduerſus
medicos, tres. De ſenſibus ad Timo-
cratem. De magnanimitate. De E-
cac picuri intrmitate. Aduerſus Diale-
n08. b. .100. Aduerſus Sophiſtas, IK. De
De mutatio-
bH Quod ne. De diuitiis. Aduerſus Democri-
non boſ- um. De Nobilitate. Citat praeterea
ſt fuau. Pf'utarchus libros de Philoſophia à:
viui ſec. e Poetis?: ad ſKus Ti h 6
Epic. b. de Poetis?b: aduerſus Timarchum.
1094.B. Citat & Clemens Alexandrinus 4 li-
Plut., brum, Quod quae cauſa éſt ex nobis
adu. Co- qd felicitatem, maior ſit ea, qudeé

Gr, a * rebus eſt. Sed de Metrodoro ſa-

d Clem. TI1S.

Al. Str. Ex aliis duobus alter fuit Polyae-
II. pag. nus, Athenodori filius, ipſe quoque
417. C Lampſacenus. Is fuit magnus Ma-
Lib. IV. thematicus, vt Ciceronis verbis v-
Acad. c. ,
33 modeſtus, & amabilis; quod apud
Laert. X, Laertium Philodemus habet. Al-
24 ter fuit Hermachus, Agemarchi fi-
. lius, Mitylenaeus. Paupere patre
id. X, 25. is natus eſt; ab initio Rhetoricae ſtu-
duit, ac deinceps in Philoſophia ſic
ſe idoneum praeſtitit, vt ipſum Epicu-
rus moriens ſcholae ſuae praefecerit.
id. x, 19. Apud Lyſiam mortuus eſt. Multail-

2021. lius mentio in Epicuri teſtamento.

Quos eius libros memorat, pulcher-
id,X, 25. rimosque dicit Laertius, hi ſunt: E-
Ppiſtolica de Empedocle, XXII. De Di-
ſeiplinis (bene enim Caſaubonus legit

tar: &, Vt paucis multa complectar,

933
non uadruor, ſed õl libri
duo. Aduerſus Platonem. Aduerſus
Ariſtotelem. ðWWUW
Attexendi iſtis ſunt Leonteus, Lam-
pſacenus, quem vnum ex ſummis E-
picuri diſcipulis Plutarchus appellat, Lib. I.
adiiciens, hunc ipſum eſſe, qui ad Ly- adu-Col.
cophronem ſcripſerit, honorem ha- b. nod.
beri Democrito ab Epicuro. Rur-
ſum Colotes & Idomeneus, ipſi quo-
que Lampfſaceni. Prioris facienda
ſaepius erit mentio, occaſione potiſ-
ſimum duorum illorum librorum,
quos aduerſus ipſum Plutarchus com-
poſuit. Scribit Laertius alicubi, diſci- Laert.
pulum illius fuiſſe Menedemum, Cyni- VI0.
cum, niſi forte alius Colotes, Lampſa-
cenus fuit). Eiusdemque eſt locus
ille, quo apud Macrobium docet, non Lib. I. in
oportuiſſe Eri fabulam a Platone con- Somn.
Ffingi, quoniam nullum figmenti genus e. 2.
veri profeſſoribus conueniret. Poſte-
riorem celebrem reddere Epicurus
voluit ſuis litteris, vti reipſa reddi-
dit, quemadmodum Seneca demon-
ſtrat, Exemplum enim, inquit, Epi-
curi referam: cum Idomeneo ſoribe-
ret, & illum a vita ſpecioſa ad fide-
lem, ſtabilemquegloriam reuocaret, ri-
gidae tunc potentiae miniſtrum, & ma-
gna tractantem; Kgloria, inquit,
tangeris, notiorem te epiſtolaz meae
facient, quam omnia a, quaz colis,
& propter quae coleris. Quis Ido-
menea noſſet, niſi Epicurus illum ſuis a Megi-
litteris incidiſſet? Ommes illos ² magi- ſtanas
IRratus, & Satrapas, & Regem ipfſum,
ex quo Idomeneititulus petebatur, obli-
vio alta ſuppresſßit. Haec ille. At-
que hi quidem, inquit Laertius, illu-
Ares diſeipult ſünt.
Adnumerari tamen iis poſſunt cum
alii, tum maxime duo ex Valerio loc. cit.
iam memorati, Polyſtratus & Hibppocli-
des; potiſſimum vero, cum Laertius Laert. X,
Bbbbbb3 connumeret II.

1

epiſt, 1I.

934
connumeret Polyfratum, qui Herma-
cho poſtea ſucceſſit: niſi tamen Poly-
ratus, qui Hippoclidi copulatur, cen-
ſeri debet alius a ſucceſſore Hermachi.
Laert. X, Subiungi poſſet Timocrates, Lain-
⁶. pſacenus, Metrodor: frater; ſed is vide-
tur defeciſſe, quod reprehenſiones
fraternas non ferret, vt referendum
Laert. X. eſt poſtea. Subiiciatur itaque potius
3:10. ſeruus Epicuri, Mus, quem inter philo-
ſophantes clariſſimum, ésρατττι
Agell. L. euaſiſſe Laertius teſtatur, neque Agel-
iae 2 lius, & Macrobius obliuioni, dant inter
L. I. Sa-eos, qui Philoſophi ex ſeruis non ince-
turn. c.ll. lebres evaſerunt.
Vt praeteream vero Appellem, quem
alicubi Plutarchus ſubſannat, tres hic
dicendae mulieres ſunt, ex iis, quae ſunt
Athen. cum Epicuro philoſophatae. Vna eſt
D. 15. P. Leontium, quam Philoſophiae ſub E-
57. picuro operam dediſſe, tum Athenaeus
Cict de Tecitat, tum ex eo intelligitur, quod
a, De Cicerone referente, librum ſcr ipſerit
or. 1, 33. 4duerſüs Theophraſtum, & ſermone
quidem ſcito, Atticoque, vt rurſus oc-
curret dicendum inferius. Altera
eſt Themiſta*, Zoili filia, Lampſacena,
& memorati Leontei vxor, de qua et-
iam, praeter ea, quae attingenda in-
Lib.IV. ferius ſunt, Clemens Alexandrinus
Strom. p. aperte teſtatur. Tertia Philaenis,
522. D. quam etiam aliqua ſcripſiſſe, Athenaeus

Uchen⸗ indicat, ſimul innuens, libros obſcoe-
. „

b. 335. C.

PARS XII. EFPICVRVS CAP. TX. XY.

nos, qui illi tribuerentur, ſuppoſitos
fuiſſe a Polycrate Sophiſta, vt feminam
calumniaretur.

Adiiciantur iam Herodotus, ille ſci-
licet, ad quem Epicurus epitomen par-
vam Phypices, quae eſt apud Laertium, Laert.
ſcripſit, & qui inter cetera, ex eodem 365
Laertio, librum edidit, de pubertate E- Laaert.
picuri. Pythocles, ad quem Epicurus *S 4.
ſeripſit, de rebus ſublimibus *, quae apud e e
Laertium ſuperſunt, & cuius, cum ef- 4.
ſet annos duodeuiginti natus, indo-
lem in Graecia non haberi parem, E-
picurus cenſuit, vt habet Plutarchus. adu. Co-
Menoeceus, ad quem Epicurus ſcripſit ot. b.
epiſtolam illam de rebus, ad mores per- 1126.C.
tientibus „quae eſt etiam apud Laer- Laert.
tium, & cuius initium refertur a Cle-X, 121.
mente Alexandrino. Timocrates, De-Olem.
metrii filius, Potamius, ſimulque Amy- rom.
nomachus, Philocratis filius, Bathides, 5or. C.
quos ambos Epicurus fecit teſtamenti
ſui curatores. Nicanor, cuius ſtudi- Laert.

vm Epicurus mandat praedictis cura-X, 16.77.

toribus. Eurydicus, vnus ex iis, ad ·S.20.

quos, ex Laertio, epiſtolas miſit. Do- Laert.
ltheus, eiusque filii Pyrſon, & Hege-X, 13.
ſianax, ad quos conſolatoriam ob pa-
rentem mortuum, Epicurus ſcripſit,*
vti apud Plutarchum eſt. Praetereo
Polymedem, Antidorum, & alios, po-
ſtea, cum de libris, dicendos.

CAP. IX.

QAM MVLTA CONSCRIPSERIT.

Nys vero Epicurus viua modo voce
diſcipulos erudiendo, tempus con-
triuit, ſed & plurimum, operae in va-

riis libris conſcribendis poſuit. Vt
facta autem comparatione ad ceteros
Philoſophos, quantum in ea re deſu-

* Id quidem Athenaeus non dicit: ſed tantum
fuiſſe Hermeſianactis amicam.

t Ita Laertio vocatur X, 5. Clementi Alex.
Themiſto.
ImO & amatoria, Laert. X, 5§. & dehortatoria

a ſtudiis, ibid. S. 6. & Plutarch, non ſuau, viui
ſec. Epic. p. 1094. E.
*r Plurarch. non poſſe ſuau. viui ſec. Epic. p.

XI101I. vbi tamen non de patre mortuo ſcripta

haec conſolatio dicitur, ſed ob Hegeſianacta mor-
tuum ad patrem Doſitheum & fratrem Pyrſonem.

darit,

W
rit,
1 16. Laertu
Gum
inqun
nes, 9
V 65, .
Lo
ne ſc
ere⸗
Cht
Ib. Vl ſe,
8192. rum,
ſena
ron⸗
ne
re,
nim:
Hhena
relin
vice⸗
Chr
curd
libr.
neg
bere

ppoſis
feminum

ney gor-
ertium Laett.
Leoden d35
ertate- Laen,
Picurus 4,
e 6 le
cumel.
indo.
en, E-
Achla air,
ſarinſir lt, p.
. ⸗ ſinle
tesper

14

dLaer-leen.

40e- ul

kudi-Laer,
curd-l6).
8, d 1.820.
1
1. Do-Laen,
Myr-
bpa-
ſt,*
tereo
,po⸗

Vt
teros
gen⸗

—
FIut

ic. P⸗
iipta
Inor⸗
onen.

ln,

MyITITTVDOLIBRORVM EIVS OQVIOVE EX IIS AlLECENTVR. 935

darit, intelligas, vnicum iuuat audire
Laertium. Is nimirum in praefatione,
dum philoſophos comparat: Multa,
inquit, Zeno ſoripft, plura Renopha-
nes, plura Democritus, plura Ariſtote-
les, plura Epicurus, plura Chrſeppus.
Quo loco vides Epicurum mukitudi-
ne ſcriptorum vni Chryſippo conce-
dere. Ne vero te lateat, vt etiam
Chryſippum cenſeri poſſit ſuperauiſ-

L. I, 16.

Lib. VII. ſe, citat alio loco Laertius Apollodo-

§.182. rum, Athenienſem, Qui volens, inquit,
oſtendere ea, quae eſſent ab Epicuro
proprio marte ſeripta, neque aliunde
appoſita, Chryſppi libros longe ſupera-
re, ita ad verbum loquiture ſi quis e-
nim tollat ex Chrzſeppi libris, quae a-
liena attexta ſunt, inanis ipſ charta
relinquetur. Hoc autem ne mirum
videatur, docet alias idem Laertius,
Chryſippum, cum aemularetur Epi-
curum in multis ſcribendis, paraſetum
librorum eius ideo appellatum a Car-
neade, quod ſe Epicurus quidpiam ſöri-
beret, (legendum enim cρινναν, non
ea Pas,) ſeribere tantundem ille affe-

ldaret. Quare illun, & ſaepe eadem,
& quicquid occurrebat, ſeripiſſe, idqué
proinde inemendatum prae feſtinatione
intruſiſe, ac tot induxiſſe teſtimonia, vt
iis ſolis libri complerentur, quemad-
modum etiam inuenire tum apud Zeno-
nem, tum apuad Ariſtotelem licet. Et
haec de Chryſippo Laertius; non idem
vero de Epicuro. Refert enim, eius
Cylindros (volumina, nempe aa 78
uX“νι½ιν ſen voluendo dicta) ad trecen-
tos extitiſſe, in quibus, inquit, nullum
alienum teſtimonium exſoriptum extat;
ſod ipſaemet voces Epicuri ſunt. Quae Laert. ib.
memoro, vt videas, cum Epicurus ſcri-
pſerit tam multa, RMνραN₰οαοσ
quod ille ait, αα ùαο d
Tag †—οροαινοοàadαο, 7 etiam Ori- 1.
genes, temeritatem Celſi coarguens, adn.Celf,
ac veluti rem quampiam factu impoſ-·
ſibilem iudicans, id obiecerit: Nemo
noſtrum dicit ſe noſſe, quae Epicuri ſunt
omnia; videas, inquam, diuitem ve-
nam, qua ille ſcaturierit, ſimulque,
quae res maxime illum habuerit oc-
cupatum.

ibid.

CAP. X.
QVI LIB RI ILLIVS SPECIATIM AB AVTORIBVS.
MEMORENTVRꝓ.

O pretium porro eſt, texere
hoe loco quaſi indicem librorum,
non profecto omnium, qui conſcripti
ab illo ſunt, ſed eorum, quorum vel
tituli apud Autores occurrerunt: ti-
tuli, inquam, nam libri ipſi temporum
iniuria ſic interciderunt, vt praeter
paucula compendia apud Laertiumaſ-
ſeruata, praeterque fragmenta hic, il-
lic apud varios varie reſperſa, nihil ex
ipſis ſuperſtes ſit, ſaltem quod hucus-
que nobis innotuerit.
Vt primum ergo recenſeamus, quos
optimos Laertius ait, en qua illi ſerie
habeantur.

Hleol Obozaρ Nα De Natura, XXXVI. Laert.
. . . — 2„ X, 27.
Ii citantur aliquando ſimpliciter, 4„*3 39.
reo éαραο, de natura; aliquando cum 40,73.
adiuncto libri ordine, vt, cum inferi- 74. 91.
vs ab eodem Laertio citantur libri I, 96. 119.
XI, XII, XIV, XV. . Facit Galenus & com-
tituli, & multitudinis librorum men- ment. in

.Lib.
Uonsm. Hipp. de
e& Aτνιàνν α εοοRπðf de Atomig, & nat-hum.
inani. Ita citari ſolet hic liber; ſed & Naert.
Cleomedes videtur illum indicare ſub ⁄ i
nomine, de Rerum omnium principiis, c, .

ey T Tαν½αον ασσπιe
Laert.

Hept éoores, de Amore. 27,
Erirok

936 PARS Y. EPICVRLVS CAP. Y

Laert. Eriropns r* 6α⁴ 18 Cogincss, Oom-
X, 27. pendium eorum, quaez ad Phycos. Du-

plex auxem fuit haec epitome, να
g ciαρ, magna, & parua. Siqui-
d. dem vtraque citatur deinceps a Laer-
X, 85. tio, & parua quidem dicitur, quae ad

135. Herodotum ſcripta eſt.

id. IIg r9 Meyapinss oagiat, aduer-
xX, 27. ſus Megaricos (ſeu appellatos Dialecti-
cos) addubitationes. Videntur autem
hae dubitationes attigiſſe maxime ar-
gumenta quaedam moralia, vt, circa
Iuſtitiam, circa connubia, &c. cum hic
praeſertim liber videatur, quem inter-
LIadu., dum citant & Laertius, & Plutarchus
Col. T†N axogias ,ſine adiuncto æοo "²ρ
Mρρνωι
Kbeα εαα, ratae ſententiae, vel,
a Lib. II. vt Cicero vertit *, maximaet ratae:
de fin. quia, inquit, grauidſimae ſint adbeute
** 7 wiuendum, breuiter enunciatae ſenten-
5 L.I. de tidé: appellat alibi ? ſelectas, breues-
Nat De-que ſententias: appellare Sextus“ vi-
or. c. 20 detur Xc*αραε 6nzα didtiones memora-
L. Lade. iles. Ipſas & Laertius dad calcem ap-
1n. oſuit, & Lucianus e alicubi perinde
Laert. commendauit, ac Cicero? Crantoris
X, 139. librum*, qui eſt quidem, non magnus,
ein leu- jnquit, verum aureolus, & , vt Tube-
dom, P. -oni Panaetius praecipit, ad verbum
f v. ediſtendus libellus. Secus nimirum
Acad. ſenſit, quam Suidas, qui has ſenten-
44. tias appellauit aνα ναυ₰ρiι‿ααι ſeele-
Na inſignia.
Lsert. Iegl Aοοοαον, de electionibus. Ita
27. vertendum potius duco, quam de de-
136. dis: quod in hoc libro Epicurus
proſecutus non videatur ſectarum hi-
ſtoriam, ſed moralem inſtitutionem,
quae circa delectum rerumoccupetur,
Vt Laertius quoque indicat, ſub fi-

Keummo bono. ]

nem epiſtolae ad Menoeceum. Ne
memorem, quod idem docet, genus
Ethicum totum eſſe α Sigséoαρ, G
Ouvzs, de proſocutione, ſeu electione,
& fuga. Ex quo efficitur, vt citatum
vulgo, & conſequenter, librum
Ieg Goraor, de plantis, cenſuerim Laere.
potius inſcribendum, æeρ Oeunrar, de X 27.

Iugiendis; tum, ob titulorum cohae-

rentiam; tum quia Epicurus pene to-
tus in moribus, argumenta ſpecialia ex
Phyſica vix attigit, niſi ea conduce-
rent ad hominum animos a vanis ter-
roribus eximendos, cuiusmodi illud
de plantis non fuit. Quin etiam, quia
in Manuſcripto hic titulus cum ſupe-
riore copulatur vocula a2, coniicere
licet, inſcriptionem fuiſſe zs dινοισ
ν, α Dopsv, vVel etiam ſub vno ſo-
lum titulo ρ Adiοoονρ ℳαDop07de
electione, & fuga, quatenus fieri po-
tuit inſcriptio etiam numero multitu-
dinis, ob id, quod poſtmodum habe-
tur, e voluptate, & dolore diindicari
TA Adαιρςιοuuαςοο Ooναaâ, Slectiones & fu-
gas, ſeu proſecutiones, & declinationes.
Niſi forte magis arrideat inſcriptio; Laert
ze Aiρ+νταυds&ο Sevnrié, de eligendis X, 6. 27
& fugiendis. 130.
TIeo Tε„νοα,. de ſene . Ita hic liber ci- b non
tatur paſſim, & nominatim a Plutar-Ban. zui
b. . . „. . uau. viui
chob: nec vero alium Cicero“ videtur ſec. Epic.
intelligere, etfi librum de ſinibus bono- p. 1091.
rum & malorum citat, itemque de Si de
n. I, 2.

2 . ——. 4 Tu⸗ ſe .
Hlegl ugirnoi, ) kavdr, de iudicio, ſeu rg
regula*: vel, vt Cicero ipſe vertit, e Laert.
deregula, & iudicio. Porro, ſi pro iu- X, 27.
dicio iudicatorium verteris, vim nomi- T303e
nis exprimes magis. L. 1. de
.74 R . „ Nat. De-
Xaipsσαοα, Teo Geuov, Chaeredemus, o

ſeu de diis. 8 Hiceſt vnus exiis libris, adde

Athen.
x* Neſcio, quo ſpectènt illa de Crantore allega- xugiæg d*εs eius, ſed librum de lacdtu com-L.III.p.
ta: nam eum Academicum Cicero dicit: neque mendat. . 102.
uOos
4 X, 27.

i ec. lütton

r. c. 16.

qs .
ſen amn
fumn
ignora
lt. Eetarcho
lugkegte,
ilun. eſt,
v2.
1Non gelbu
le Ppic.
lau in
lyic p .
lor ſcrip
lAchen, Uls,
Dinn, Aeg
Il.p. Ne

. .
4 . eſt,

D. nori
alzett, Plex
17. quor
gnze pen
gim
tant
mni
vita
el
WI
Ne
in Lycur⸗
do. E

laert.

(olot. 1. b
109.).
. V
.
UId.
. Col.
1

Ne
genus
, G
ione,
itatum
luerim Laerp
rer, e2,.
Cohae-
eneto-⸗

nücere
abift.
no ſo-
i po-
1

es.
np 1leen
gencir 1,6,1

ſan i

,hono..

D eC.
n.,.
Fertit, laen.
proiu b.
inom
Nat. De
, or c. 10
bris, lt:

1

/.
4 comm⸗) 7
.

Flluds
e,

1303.
l,l. A

–

ſ

Symp.

rIERI IEIS. OV SPECIATIM ALLEGANIVR

uos Epicurus inſcripſit, ſeu fratrum,
eu amicorum nominibus, vt ne illo-
rum quidem mortuorum nomina
ignorarentur: quod obſeruatuma Plu-
h Lib. de tarcho eſt.

di . Negl ττοà Hygadνααν. de ſundli-
9.: eate, ſeu Hegeſianax. Hic fortaſſis

. . eſt, qui apud Plutarchum * legitur He-

.

Non getoanax, is ſcilicet, de cuius morte ab

poſſe Epicuro ad parentes ſcriptum infra no-
ſaen tabimus. Niſi forte velis eſſe illum, qui
Epic. p. hiſtorias, & Troica apud Athenaeum
ttoi. ſcripſit; quippe qui fuerit Alexandri-
Achen. nus, cum Epicurus etiam amicos ex
nebn. Aegypto habuerit. W
80. B. „Iegi Gia, d. De vitis, IV.m perinde
IX p. eſt, ac ſi inſcriptio foret, de vita &ρ
393. D. moribus. Neque enim Epicurus com-
"n Laert. plexus his libris viderur inſignium
1 27,6 quorundam virorum hiſtoriam, vt a
9. 130. Putarcho, & Laertio factum intelli-
ginmus, dum ipſorum libri de vitis ci-
tantur (quod tamen viro erudito, &
amico placuit) ſed rationes, quibus
vitam degere tranquillam liceat; vt
vel ex deſignatione librorum morali-
vm, & locis etiam, ab ipſo Laertio ci-
tatie, aperte ſatis colligitur. Videlicet
hoc loco Gie ita accipiuntur, vt apud
in Lycur-Plutarchum, dum dicit, α☛vV§öocdy rν
8o. Riay Tνοπ⁰τσν quod interpres
aLaert. Ppraeclare vertit, diſerimen morum, pu-
X, 28. blicorumque inſtitutorum. Ex his li-
1,67 bris citantur poſtea a Laertio primus,
X, 28. & ſecundus.
119. Ieg dαο νοοααäας, de iuſta actione.
Lib. I. Neoxiρ, 7ρρ euisay, Neocles ad
Themiſtam- Videtur iſte Neocles non
Rt. 5. Parens, ſed frater fuiſſe Epicuri: ſic
c adu. ehim & aliorum fratrum inſcripſit li-
Colot. p. bris nomina.
1109. E. Euopuzoooν, conuiuium.? Memine-
Lib. V. rvunt huius libri Plutarchus4, Athe-

Qu. I. &

Ueipn P naeus“, & alii. Plutarchus porro me-

86 . minit quaeſtionum, in eo agitatarum
adu. Col.
1. c.

937
de calefactione vini, de tempore con-
cubitus, & Laertius, de difficultatibus
circa coniugium, &c.
Eue?ν 70α° Myrgsαοαo Eurplo-¹ Laert.
chus ad Metrodorum Crediderim ,28.
facile hunc Eurylochum eundem eſſe, ta been.
ad quem Epicurus ſcripſiſſe iam diétum νο &
eſt, ſub nomine Eurydici; res tamen ρα Mrν

incerta. Eidoker
2 †8 π , u videntur
IIe& 1& b*εα, de vifßione. wahr⸗

Mlegl ris e ri arοααο υυ⁸αι de an- Bibl Gr.
gulo, qui eſt in atomo. L. III. c.
IIeg Aα+, de tactu), ſeu atomorum, 33. p.
opinor, tangibilitate. Quippe & do6 ſa.
Inane appellat Epicurus rò AναhN₰ρ, d X, 23.
quod tangi nequitt. xXib.
. I20. Sipagus, de fato.* y ap. La-
IIeg r dav, JoE, m00 Tipouoavin, de ert. X, 28.
perturbationibus ſenientige ad Timo- a ib.
cratem — diſtin.
IIgoPvαοσιιο b; Praecognitorium „ ſic guit li⸗
enim liceat vertere: ſiquidem videtur brumæ.
hoc libro æec ris οοοννααιαα ord ue r asr,
ο diſputauiſſe. ibro
õ exhortatorius , intel- eE ..
lige, ſermo. Sic enim, & Iſocrati, & Fabric.
Clementi expreſſe eſt ρ0ατιανοο l. c.
Aéορ aert,
Tepl é αιονο de ſmulacris, imogi- c ib.
nibus, ſpeciebue, formis, ſpectris ; ſic e- i.
nim varii varie verterunt, & inter-
pretati ſunt, quas vulgo iam vocant
intentionales ſpecies.
Heg Davragiag, de imaginatione, ſeu
impreſſione eius, quod apparet in fa⸗
cultate cognoſcente. Neque enim e.
ſeu Epicurus, ſeu plerique alil ex anti- fib.
quis Philoſophis intellexerunt hoc no-& Non
mine, vt iam fere fit, ipſam facultatem. poſſe .Rr
AgisνUs, Ariſtobulus Et hic li- t. Epic
ber tertii Epicuri fratris nomen praep. 1095.
ſe fert. B.
leꝙl Msααπς de Muſicat, quatenus 9 Lib.
nempe ad mores facit, vt colligi poſſe at
videtur ex Plutarchos, & Empirico.? v

L. VI. p.
Ccc cCcC IIegl131. D.

ib.

938᷑
IIe&Dι hααοαοιυοπ, α riνAXπαο. ρ⁵ρ
X, 28. T,, de iuſtitia, ceterisque virtutibus
ib. IHIeg Oeor αa6ατι de donis, &
8 L. adu. gratia.? Huius meminit Empiricuse, a-
Gram. liquid ex eo circa Grammaticam citans.

1I. o)uναν, Polymedes. Et hic vide-
aert.

X, 28.

eLaert.

pulus.
Tikenparne , Timocrates, III. ſeu is
erit Metrodori frater, ſeu teſta-
menti curator, ſeu alius. Hinc cre-
didiſſem, a Laertio citari Timocratis,
(ſiue a Timocrate conſcriptum) librum
tertium; niſi aτ rS Tinengärns, le-
gendum ſuſpicatus fuiſſem Tinonparer,
indicato puta libro tertio, ab Epicu-
ro ita inſcripto. Inſpectio textus ar-
gumentum facit.
Laert. Myrρσαα b, Metrodorus, V. Hunc
X, 28. Metrodorum eſſe, de quo ſupra, non
videtur poſſe ambigi. Ex citato por-
ro apud Laertium Metrodoro primo,
— Ccolligi videtur, deſcriptam fuiſſe ab E-
picuro vitae Metrodori hiſtoriam.
1 Arridugos , Antidorue, IlI.² Huius
b e. Antidori meminit Plutarchus b, ac forte
adu. Col. etiam Laertius“in Heraclide, ſi nihi-
p. 1126,A lOminus Antidorum pro Autodoro le-
CLaert. geris.
135 er. Teol vör†*ον wοo οο Mig, de Au-
X, 28. Mris ſêntentiae ad Mithren. Fortas-
*Sic & ſis autem legendus potius hic titulus,
recentt. æcρο vεναοονο,,ô/l morbir tum ob pares
Laertü cauſas, quae dictae ſunt circa titulum
H c Oor, tum quia νa, illae non tam
z6Hαα⅓videntur fuiſſe varia placita de ſpeciali
9 ab vento, quam morales ſententiae, ad aſpe-
altero æ. ritatem morborum leniendam. Iam
"°o di vero videtur hic Mithres † Syrius ille
Ainguit fuiſſe, ad quem aliquando Moertrodorus

ih. & 23. 1

L aert.

cl. Fabr. . . .
L. c. opem laturus accurrit, vti Plutarchus
adu. non ſemel notauit, & quem Laerti-
Col. L. p. vs t, Lyſimacho fuiſſe domus procura-
He6. E. torem, dicit, non modo in Epicuro,
II, 202, ſed etiam in Theodoro, vbi narrat,
„ .
X, 4.

tur fuiſſe Epicuri familiaris, ac diſci-

PARS XII. FPICVRVS CAP. X.

Mithren Theodoro dixiſſe: Videris ert.
tu non modo Deos, ſed etiam Reges non h aert.
agnoſcere; Theodorum vero excepiſ-x, 28.

ſe: quomodo non agnoſcam Deos, quii Plut.

te Deorum boſtem exiſtimo eſſe? ſſe
KaæMXα altolae.& Et hice-esgril
tiam Epicuri fuiſſe familiaris praeſu-p1095.
mendus eſt. D.
e& Zagrρzοας, de regno. Memi-Laert.
nit libri iſtius Plutarchus. 23.
diabuns, Anuximener.“ Fortas-p 599.P.
ſis hic fuit Lampſacenus ille, cuius min Po-
Strabo! meminit, & quem indicare litic.
videntur tum Plutarchus n, tum Laer- braecept.
tius ipſe. Etſi enim is fuit vnus ex I. 5. vdi
Alexandrini praeceptoribus; & illi ta- vid.
men ſuperuixit, (vt cuius geſta deſcri- Menag.
pſerit,) &, ex Suida, diſcipulus fuit? Laert.
Diogenis Cynici, ac proinde illo iu-., 29.
nior; cum Diogenes tamen obierit, E-0:35 .
picuro jam agente annum aetatis de-phaen.
cimum octauum, initio nempe Olym- Arat.
Piadis CXIV. . 4 Laert.
Exiο„ο. Epiſtolag. Extant adhuc 34
apud Laertium epiſtolarum eiusmodiad by-
quatuor: vna eſt ad Herodotumo, quam rhoclem
eſſe iam diximus minorem epitomen, mentio
hoc nomine etiam citatam ab Achille Sext. 5.6:
Tatio P: de rebus natiralibus; altera ak⸗

ad Pythoclem de Meteoris, ſeu Jubli-poge

mihus (hoc eſt, tam coeleſtibus, quam ſuau. viui

ceteris ad vsque terram,) reæbus; tertia ſec. Epic.
ad Menoeceum demoribus, poſtrema „. 1094.
breuis illa eſt, quam Epicurus mori-x 122.
ens ſcripſit ad Idomeneumſ. Praeter 29.
has autem, innumeras alias conſcri-(Laert.
ptas fuiſſe, ex Plutarcho, Laertio, & &22.
aliis colligimus. Plutarchus enim, e- lut: ad.
. . olot p.
xempli cauſa, epiſtolam ad Anaxarchum 1rIz.
citat. Laertius epiſtolam ad Ariſto- I. c.
bulumeu itemque epiſtolam 5 1ρ Laert.
ev“ MirMννι DiXν,, ad amicos Mityle-VIl 9.

. . X
naet degentes. Et videtur quidem 7. 136.

haec eadem eſſe cum illa, quam Sextus 7ext.
Empiricus citat ε 7⁹ ν MT⅓⅛Nα aduerſ.
Mνιραιρ Marh,.

non poſſe

1. XIII.

1

id. X, —

gyuf
htione
9 09
poſtir
ehiſto

il, 53. rüin

eyIII. innut,
354. Clrant.
e Praep
er aa
11. l praedl
den tur ſc
t a. quice
ge Cic. 5
Fin, I III,
30. unn
fin epil, Ptas
1. In pr
zaen. chuel.
10. Par⸗ .
den .ollil
0 α
nibi &
Patur
Vipu
ri ex!
ſio
1Ladu. Phutu

Cirgadl

dn.
We!
Mns
Ten,
ger
nun
Na
eius
Ke
Geen
I

luert.

H.

ileyidlaen.
leyer nong a.
Dercehil D
45.
Nu 1 ii Ml.
7 non poke
§ prae Ke. bie,
Praefu ug

1 23.
Norb aun
. H..,
e, Clingnnd

indiczre lic,

P vid

l celcri. leng .
Nlus fuit'laen:
e illo iu. d 29

Wient.
veOlyn. An
Obaett,

l tuin

insmhodi tr.
no, Ouatcn oclem

pitomen, ueni

Ailebnz⸗
„& a,⸗
7; Arell d nn
lß Mng
Is, Gam ſuau. ii
; teltlalee Epie,
geemgb⸗ 100
doſtent, een
s morl⸗ .
Drttter 2,
cohlcri-Laen.
„. & *²2.
erc⸗ R 44
nl, .lot
rehußn 1III7
- 1.6
1 Laen,
3 le- V
lnidem,
NrvN
—Wραα 4.

.

—

LIBRI IIIVS QVI SPECIATIM ALLEGANTTVR.

OixœOρπ; verum plures hac inſcri-
ptione agnoſcit Laertius iis verbis:
e8 rois &συρ 1ſ Mer„αν eονσαρ., a-
deo, vt aliqua ex illis potuerit eſſe ſup-
poſititia. Potuit ex eodem cenſu eſſe
epiſtola illa, eo waααρονHνανανο. Hde va-
bIX, 53. Friis vitae inſtitutis, quam & Laertiusb
ViIII. innuit, & Athenaeus “, ac Euſebius“
b. 55 4, citant. Praetereo, eundem Athenae-
de pracp. Vvm e facere mentionem epiſtolarum
c. 2. ad Hermachum: & ne plures conſecter,
eL. XIII. praeclariſſimae omnium fuiſſe viden-
deipn-p tur ſcriptae ad Idomeneum; quantum
38. ad⸗ quidem ex Seneca? intelligere poſſu-
mus, qui praeclarum etiam quid ci-

Fin. II. 1 . 1
30. tat in epiſtolis, quas ad Polyaenum ſcri-

Ekin epiſt. ptas icit. In lis, quae ad Idomeneum

18. ila praeter ceteras fuit, ex qua Mi-

6. bar- chael Apoſtoliuss refert fragmentum,
oem. 95. Continens originem illius adagii, ra;-
r Gο ατν πα,, α AsXα, haet eadem
tihi & Pythia, & Delia: quod vſur-
patur aduerſus eos, qui morituri bre-
vi putantur; vtcunque adagium cita-
ri ex Menandro Eraſmus ſcribat. [E-
piſtolam quoque ad Colotem memorat

h L.adu. Plutarchus " ad Eurydicum, Laertius,

Colot. p. ad Leontium & Themiſtam idem. *
HI7. B. Porro circa epiſtolas annotari obi-
X, .6, ter poteſt, fuiſſe Epicurum ĩis praemit-
. tere ſolitum, ex vocibus ſalutatoriis,
nunc valoen, gaudere, nunc éou waατ—
rew, bene agere; nunc o αρρο.ρ,bene de-
gere, nunc æαoυρ aν bene viuere;

nunc αοναιανα, valere, ſiue ſanum eſſe.

Laert. Nam quod apud Laertium quidem in
X, 14. eius vita legitur, oατασιταιιωdMto, &ναſι

7S ααοονν,ο τιστιναα οτπdυdo ᷓ
doαε⁵, mendi aliquid ſubeſſe videtur:
deeſt quippe verbum, phraſi necefſa-
rium; & tum vox Aoαεοα non videtur
ad ſalutandi ritum ſpectare, tum vo-
ces illae, νταz, excludunt 1σ eοορα
ab Epicureo ſalutandi more: cum ta-
men ea vox & praemiſſa extet ſuper-

939
ſtitibus apud Laertium epiſtolis, &
Cicero eandem interpretatus fuiſſe Lib. Il.de

videatur, cum epiſtolam retulit, quam fin. c. 30.

moriens Epicurus ſcripſit. Hinc cum
ro duabus iis voculis repoſuiſſem o-
im, &τ 00 (vt minor nimirum eſſet im-
mutatio, quam ſi vocem æo*ρ dꝙue, aut ali-
am ſimilem ſubſtituiſſem) id probauit

quidem eximius Puteanus, ſed Agis os

vocem retinendam cenſuit: praeclarus
autem Menagius, cum verbum deſi-
deraretur, cenſuit quidem loco vocis
Agisov reponendam vocem Sαon, L.II. 6r.

(alias ſimili occaſione eidem Laertio

vſurpatam,) verum retinendas con-
