leae mimirum, aut furfures, aut iſtius-
modi alia: verum vbi iam per appoſi-
tionem talium corpuſculorum penfio-
nis quoddam apparuerit initium, tunc

CA P.

733
librandi ſcientiae fines primum incur-
riſte illa dicimus; Sic quoque prope-
modum, cum, quae in voce eſt, obſcu-
ritas magis atque magis adſcrefcit, il-
lud quod primo omnium ab auditu
percipi poteſt, principium facimus loci,
quem vox cantui apta requirit.

II.

PRIMA IN PLANETIS MVSICA.

Omina fonorum ab illis in coelo
verſantibus ſeptem ſtellis, terram-
que circumeuntibus, eſſe appellata, eſt

tu orbium ſonum naſci neceſſe eſt:
quia percuſſus aer, ipſo interuentu
ictus, vim de ſe fragoris emittit, ipſa
cogente natura vt in ſonum deſinat
duorum corporum violenta colliſio.
lIam vero, vt aiunt Pythagoraei, o-

tcp. 6. mnia quae cum ſtridore circumagun-

—

Macrob.

Somn-
Scip. II.

p. 82

tur corpora, cedente aliquo, & facil-
lIme fluctuante, neceflario facere
ſtrepitus, magnitudine & celeritate
vocis, & loco inter ſe diuerſos; qui
aut propter ſuos ſonos, aut proprias
celeritates, aut propter repreſſionum
orbes, in quibus ſingulorum impetus
perficitur, magis ſint fluctuantes; aut
contra, magis reluctantes. Hae vero
tres differentiaz manifeſte videntur
circa planetas, tum magnitudine, tum
celeritate, & loco, inter ſe diſtantes:
qui per aethera circumfuſum perpe-
tuo & inconſtanter cum ſtridore cir-
cum aguntur. Vnde & nomen aααm,
ſtella, quilibet eſt conſecutus, quaſi
ſtatione priuatus, ſemperque currens.
A quo & Deus & aether nomina acce-
pere. L ”ÿUDm
Sed is ſonus, qui ex qualicunque
aeris ictu naſcitur, aut dulce quiddam
in aures & muſicum defert, aut in-

eptum & aſperum ſonat. Nam ſi ĩctum

obſeruatio numerorum certa modere-

tur, compoſitum ſibique conſentiens
modulamen editur. At cum increpat
tumultuaria, & nullis modis gubernata,
colliſio, fragor turbidus & inconditus
oflendit auditum. In coelo autem
conſtat nihil fortuitum, nihil tumul-
tuarium, prouenire, ſed vniuerſa illic
diuinis legibus & ſtata ratione proce-
dere. Ex his inexpugnabili ratlocina-
tione collectum eſt, muficos ſonos de
ſphaerarum coeleſtium conuerſione
procedere: quia & ſonum exmotu fie-
ri neceſſe eſt, & ratio, quae diuinis
ineſt, fit ſono cauſa modulaminis. Hoc
Pythagoras primus omnium Graciae
gentis hominum mente concepit: &
Tntellexit quidem compofſitum quid-
dam de ſphaeris ſonare propter neces-
ſitatem rationis, quaea coeleſtibus non
recedit.
Porro a Saturni motu, qui longiſſi-
me a nobis abeſt, grauiſſimus in dia gn-
paſon conſonantia ſonus, Hypate eſt ap-
pellatus. HMypaton enim idem eſt, quod
ſummum: at a Lunari motu, qui o-
mnium infimus eſt, & terrae proxi-
mus, acutiſſimus dictus eſt neate. Ete-
nim neaton idem eſt, quod infimum.
Ab iis vero, qui ab vtraque parte ex-
iſtunt, nimirum a Ilouis motu, qui
ſub Saturno eſt, parypate; & qui fupra
Lunam eſt, nimirum Veneris, para-
neate. Deinde a medio, hoc eſt, ipſo
ſolari motu, qui quartus ſitus eſt ab
vtraque, meſe: dia teſſaron conſonantia
LZ 22 3 ab

Manual
Muſc. V. cum vtrisque extremis idem compa-

734
àab vtroque extremo in ſeptem chor-
darum harmonia ſecundum antiquos
diſtans. Quemadmodum & ſol inter

ſeptem planetas vtrinque eſt quartus,

cum ſit plane medius. Rurſus ab illis,
qui ab vtraque parte Solis ſunt, a Marte
quidem, inter Iouem & Solem ſphae-
ram conſecuto, hbypermeſe, quae & li-
chanus; a Mercurio vero, interſtitium
veneris & ſolis obtinente, dicta eſtpa-
rameſe.

Plin.L. I. Sed Pythagoras interdum exmuſica

ratione appellat tonum, quantum ab-

Hiſt. Nat. ſit a terra L una. Ab ea ad Mercuri-

vm, ſpatii eius dimidium: & ab eo ad
Venerem fere tantundem. A qua ad ſo-
lem ſesquiplum: a ſole ad Martem to-

PARS VIII. DISCIPLINA PFTHACG. P. II. e. II. IV.

num, id eſt, quantum ad Lunamater-

ra. Ab eo vsque ad Iouem, dimidium: &
ab eo ad Saturnum dimidium, & inde
ſesquiplum ad ſigniferum. Ita ſeptem
tonos effici, quam dia paſon harmoni-
am vocant, hoc eſt, vniuerſitatem con-
centus. In ea Saturnum Dorio mo-
veri phthongo, Iouem Phrygio, & in
reliquis ſimilia.
Soni illi quos VII planetae edunt &
Sphaera ſtellarum fixarum, cum illo cor-
pore quod ſupra nos eſt & quod Amich-
thona vocant, Pythagoras IX Maſas
vocabat; compoſitio vero & Sympho-
nia, & connexio quaſi ommnium, cuius
aeternae atque ingenitae vnum quod-
vis iſtorum pars eſt, atque portio,
Mnemoſyne ipſi audiebat.

CAP. III.

DE OCTO
Orro omnium primus Pythagoras,
vene in coniunétione medius ſonus

ratus, differentem tantum exhibeat
dia teſſaron conſonantiam, tam ad hy-
paten, quam ad neten, ſed vt variam
magis contemplationem inſpiciendam
habeamus; extremis quoque ipſis inter
ſe ſuauisſimam ſimul efficientibus con-
ſonantiam, hoc eſt, ipſam dia paſon,
quae rationem habet duplam: quod
ex duobus illis tetrachordis continge-
re nequibat; interpoſuit octauum
uendam ſonum; quem, cum inter
meſen & parameſen coaptaſſet, disiun-
xit a meſe, tono integro; a parameſe,
hemitonio. Vtprior, quae in ſeptem
chordarum Lyra erat parameſe, trite h.
e. tertia iam anete, & appelletur, & ſita
quoque reperiatur: interpoſita autem,
quarta quidem ſit àa nete, ad illam vero
conſonet dia teſſaron conſonantiam,

CHORDO.

quam & ab initio meſe ad hypaten ha-
bebat. Porro tonus qui inter ambas
eſt, & meſen & interpoſitam; quae prio-
ris loco parameſe eſt appellata; vtri-
cunque tetrachordo adponatur: ſiue
illi, quod eſt ad hypaten, vltimarum

Porphyr.
ad Ptol.
Harmo-
nic. p. 21.

naturam magis referens; ſiue iſti, quod

ad neten, ſupremarum: dia pente con-
ſonantiam demonſtrabit, ſyſtema v-
trinque exiſtentem ipfius tetrachordi,
& adiuncti toni. Quemadmodum &
ipſius dia pente ratio ſesquialtera, ſy-
ſtema inuenitur ſupertertiae ſimul &

ſuperoctauae. Vnde tonuseſt ſupero-

ctauus. Hoc modo interuallum quatuor

chordarum, tum chordarum quinque,

tum quod exiſtit ex vtriusque coniun-
ctione, diapaſon appellatum, & adiectus
inter duo tetrachorda tonus, iſto mo-
do a Pythagora animaduerſa“, eam
proportionem in numeris obtinere ab
eo ſunt dicta.

* Meibomius videtur aſſequi minus ſenſum ver-
borum αταιvv àοειν, ideoque s αα

—

ponit poſt Aει Sant. Mihi tamen videtur
omnia reéte aſiecutus eſſe Meibomins. 5αh⁵

CAP.

cde Nu⸗
(.10. I.

Keipion,
Iol.

kit.
iumbl.

eMlinml
Myrm. I.
lc,VI0 ex
ue ire.

Theon. 60
Smyrn. O

Mathem. gore
Plat, de E
Mu ſie⸗c.
12 988, llos

Kin

mos
bde die Lin
Nit. c. cichi
. C

,r

le.l.l.
it
omn.

u

el

e

Unamatet.
midum 8.
m, Kinde
lu ſeptenn
harmon’.
dtemcon⸗
orio mno-
go, Ein

e edunt & Pomiyt.
millocor. 2d Ptol.
Aitr er
A Mr
Sympho⸗
Um, cuins
umnquod.
e portio,

etm hi-
r anbes
neprlo⸗
1 Ntti⸗
r: Wwe⸗
timarum
ſi, quoc
ne Col-
eina V.
rachordi,
odumn &
tera,
ſonul
kſpero-
guunuor
gingue,
ColuHI
adiechus
iſtomo⸗
17 an
natetb

—
, nidetur

CA.

—

Mathem.

4

petit.
lIambl. .
Vit. Py- tundentes, ſonitusque, permiſte, quam
thag. c. Maxime conſonos inter ſe reddentes,

ooroαnω.ονπι . ARIIMETIIC. HARM. PROPORL

7

735

CAP. IV.
AEITHMETICAE HARMONIAE PROPORTIONES.

Onorum proportiones & conſo-
nantias primus adinueniſſe Pytha-
goras dicitur, hos quidem in ratione
lesquitertia, qui diateſſaron efficiunt:
illos vero in ſesquialtera, qui diapente,
& in dupla qui diapaſon. Occaſio &
modus inuentionis refertur a Cenſo-
bde die rinob, Boethio“, Macrobio, accurra-
Nat. c, tiſſime vero omnium a Nicomacho“
c de iu- Curis aliquando, & disquiſitioni eorum,
Gc L. I. quae compoſuiſſet, intentus, numau-
crO.i. ditui aliquod excogitare poſſer admi-
iSomn. niculum, firmum, ac erroris expers:
Geibion⸗ quale viſus habet per normam, & per
M adel Legulam, aut etiam per dioptram: ta-
Qus vero per libram, aut menſurarum

Harm. L.
I. c. VI. 10 exCOgitationemn . prope 3erIS officinam

quae re- deambulans, diuino quodam caſu ex-
audiit malleos ferreos ſuper incude

Theon.
Smyrn.

Plat. de
Mu ſic. c.

12. P:⸗88.

XXVIN. vna tantum combinatione excepta. In
1II5. ſdq. Wlis vero cognouit & dia paſon, & dia
pente, & gia teſaron concentum; at ſo-
num qui inter dia teſaron erat & dia
pente, diſſonum quidem per ſe exiſte-
re videbat, ſed completiuum alias il-
lius, qui inter ipſos eſſet maximus.
Ingreſſus itaque, tanquam a Deo pa-
tefacta ſibi intentione, in fabricam, bi-
que multis experimentis inuenta ſoni-
tus differentia, ex illis, quae in mal-
leis erant grauitatibus; non vero à fe-
rientium viribus, nec a malleorum fi-
guris, nec aferri, quod tundebatur,

tranſpoſitione; cum pondera accurate
excepiflet, & libramenta malleorum
quam maxime aequalia; recza domutn
Je contulit †, atque ab vno aliquo palo, re&
qui ab vno angulo ad alterum muris eſ-aααντα½
ſet impactus; ne & hinc differentia ali- 2an
qua fuboriri videretur, aut certe ſuſpi- Xc*.
cionem adferret palorum, propriam eibom.
naturam habentium, commutatio; ad- zira ſe
pendens quatuor chordas eiusdem ma- ſ con:
teriae exiſtentes, tum aeque longas, erlus.
& aeque craſſas, atque odem modo
complicatas **, ſingulis ſingula pondera
appendit, alligata ex inferiori parte.
GCumque ita chordarum longitudines
omnino aequales efleciſſet, pulſans de-
inde binas atque binas ſimul chordas
alternatim, conſonantias inueniebat
ante dictas. aliam in alia combinatio-
ne. Namque a maximo pondere ten-
ſam, ad eam, quae a minimo, dia paſon
ſonantem deprehendit. Erat autein
illa duodecim librarum; haecçvero, ſex.
Atque ita in dupla ratione conſtitue-
bat dia paſon conionantiam, quam &
ipſae grauitates oſtendebant. Rurſus
maximam ad iuxta minimam, quaeo-
cto librarum exiſtebat, dia pente con-
ſonantem inuenſt. Vnde hancin ra-
tione ſesquialtera conſtituit, in qua
Giipſae inter ſe erant librae Ad eam rur-
ſus, quae hanc ſequitur, quodad gra-
vitatem, iſta minorem, ſed reliquis
maiorem, quae nouem pondo etfſet;
ipſam dia teſſaron, proportionaliter

vero operarum vitio irrepſiſſe puto.
eius melior eſt quam Stanleiana, ſic nempe ille:
Hane autem ſecundum numerun quantitatem, tum
quae per 7aal uor chordaz diſtantia dicitur, rrr-
(habere) modo quodam tali a Pythagora depre-
benſam aſſtrmant. Sola vox babere quae forte
nulla Meibomii culpa excidit ſupplenda: cetera o-

Certe verſio

ptime: Nam in ſequentibus narratur, vt ex ob-
ſeruatis malleorum ictibus haec deprehenderit Py-
thagoras. M

P ορα5ρSαρρ quod Meibomius contra omnmium
MSS. ſidem mutatum ſine neceſſitate cuperet in
igogdbν & vertit geque graues Stant,
ipſis

736 PARS VIII. DISOIPLINAF PVIHIAGORAE P. II. c. V.

ipfis grauitatibus. Atque hanc ſaper-
quartam contra deprehendebat, cum
Natura eadem ſesquialterae eſſet mini-
mae. Quippe nouemad ſex ita habent,

quemadmodum quae iuxta minimam

eſt, octo libras habens, ad eam quidem,
Qquae ſex habet, in ratione erat ſuper-
gadta; ſed ad eam quae duodecim,
Iesqaialtera. Quod itaque eſt inter
dia pene, & dia teſaron, hoc eſt, quo
dia pente conſontia ſuperat dia teſſaron,
confirmatum eſt in ſuperodtaua eſſe ra-
tione, in qua nouem octo. Porro dia
paſon conſonantia vtrorumque ſyſte-
ma dicitur: ſeu ipſius dia pente, & dia
teſſaron in coniunctione; vt dupla ra-
tio ſyſtema eſt ſesquialterae & ſuper-
tertiae, in his numeris: duodecim, octo,
ſex, aut contra, ipſius dia teſaron, &
dia pente; vt dupium, ſuper tertii &
ſesqui alteri, vt puta in tali ordine:
duodecim, nouem, ſex.
Cum itaque & manum, & auditum
conuertiſſet ad adpenſa pondera, atque
ex his confirmaſſet habitudinum ratio-
nem; machinatione facili transpoſuit,
communem quidem chordarum ad
penſionem, quae ex palo erat ab an-
gulo adangulum in fixo, in inſtrumen-
ti metam, quam chorotonon, h. e. chor-
Jus tendentem ling-am, nominabat: il-
lam vero aliquantam diſtenſionem,
proportionaliter ipſis grauitatibus, in
clauulorum, qui ſupra erant, tempe-
rata conuerſione. Atque hac ince-
ptione vtens, & queſi infallibili norma,
in varia deinde inſtrumenta experi-
mentum extendit; tum acetabulorum

CAP. V. J
DIVISIO DIAPASON EX GENERE DIATONICO.

Nicom. Dlatonicum hocce genus gradus &
Harmo- progreſſus quosdam tales natura-
nic. Ma- Jiter habere apparet. Hemitonium, de-

aal ec: inde tonus; atque hoc eſt dia teſaron

pulſationem, tum tibias, tum fiſtulas,
& monchorda, & triangula, & aſſimi-
lHia. In quibus omnibus conſonam in-
venit, & infallibilem, illam per nu-
meros comprehenſionem. Cumque

nominaſſet Moren numeri ſenarii

participantem ſonum: meſen, octona-
rii, qui illius exiſtit ſupertertius: pa-
rameſen, nouenarii participem, qui

tono acutior eſt, quam medius, tum

quoque illius ſuper octauus; neten
denique, duodenarii: cumque inter-
iecta ſpatia ſecundum genus diatoni-
cum compleuiſſet ſonis proportiona-
libus, ſic octo chordarum compagina-
tionem conſonis numeris ſubiecit; du-

plo, ſesquialtero, ſupertertio, atque

horum differentiae, ſuperoctauo.

Dialelaron — iatellaton
Di⸗ Diapaſon iapent

Ita progreſſum neceſſitate qua dam
naturali a grauiſſimo ad acutiſſimum
in hoc genere diatonico inueniebat.
Nam chromaticum genus & enarmoni-
vm rurſus aliquo modo ex hoc decla-
rauit.

ſyſtema: duorum tonorum, & eius,

quod dicitur bemitoniun. Deinde
adſumto alio tono, hoc eſt eo, qui

eſt interpoſitus, dia pente fit ſyſtema,
trium

.

———

triu

ton
pen
ſep
agl
.
mit
pri
ner
tha

zu P
lll. 1
Ale e, le⸗
Ilde aie
exe
tele
ſent
(Ec
fa. I
thngd⸗
ar.

lambl.
lita by.
thig⸗ (.
1. V
in Geo. D
metkieis 1

1

ufſtale⸗
Kafimi.
Wnm in-
n per nu.

Cunmche
eni ſenri

1,0dom.

tins 2

ls: neten
lue inter-
8 Ciatoni.
portiona-
Dmpagim-
diecitd.
10, Nque
auo.

9 UE

Mron

quacdam
ltiſfumum
ueniebat.
narmeni-
oc ecla⸗

Geins,
Deinde
0, qun
trium

Vit. Py-

trium tonorum & hemitonii exiſtens.
Deinde huic deinceps hemtonium, &
tonus: aliud dia teſſaron, hoc eſt ſu-
pertertium. Vt in veteri quidem lyra
ſeptem chordarum, omnes ſoni, inde
agrauiſſimo, aſe inuicem quarti, dia
teſſaron inter ſe vbique conſonent, he-

mitonio ſecundum progreſſionem, &

primam, & mediam, & tertiam regio-
nem accipiente in tetrachordo: In Py-
thagorica vero, octo chordarum; quae

CANON MONOCHORD INSTITVIV PER MVSTC.

737

aut ſecundum coniunétionem ſyſtema
quoddam exiſtit tetrachordi & pen-
tachordi: aut ſecundum disiunctio-
nem, duorum tetrachordorum, tono a
ſe inuicem ſeparatorum; a grauiſſimo
progreffus ille erit, vt quinti a ſe in-
vicem omnes ſoni inter ſe dia pente
conſonent, hemitonio pededentim in
quatuor regiones transeunte; in pri-
mam, ſecundam, tertiam, quartam.

9

CA P. VI.
CANON MONOCHORDI.

a. Laert. Płuugaras, keſeromre Timaeo, ca-

I, II. T nonem vnius chordae inuenit, h.
de Muſic. e. regulam monochordi. Refert & Ari-
L. d. ſtides, paulo antequam diem obiret,
1IG. gmicos hortatum eſſe vt Monochor dum
exercerent, Muſicae ſublimitatem in-
tellectu potius per numeros, quam
ſenſu per aures aſſequendam efle in-
dicans.
Duris, a Porphyrio allegatus, aeneae
thag. P. tabulae meminit, in templo Iunonis

*"in Geo- Cchras * primum videret homo, audi-
metricis retque concentus muſicos excellen-
tiores, a muſica docendi initium fecit,

cantibusque, & rhythmis, quibus mo-

res atque affectus emendarentur, qui-
busque animorum facultatum harmo-

niae ad ordinem primigenium reuoca-

ex mala interpretatione Eratoſthenis,

Diuiſio Canonis, iuxta Theonem, Mathem.
fit per illum, qui in decade eſt, quater-?lat, c.
nionem, qui conſtat vnitate, binario, 5. mit.
ternario, quaternario. I. 2. 3. 4. Com-
plectitur enim ſesquitertiam, ſesqui-
alteram, duplam, triplam, & quadru-
plam. Sectionem Pythagorici cano-
nis ex mente ipſius Pythagorae, non
vel Thrafſylli (cuius operationem re- c.
praeſentauit Theon) ſed prouta Ti-

15. ab Arimneſto, Pythagorae filio, dedi- maeo Locro, quem etiam ſequitur Pla- Mannal
catae, cui praeter alias artes Muſicus to, exponitur, ad 27¶ memorat Nico-Maſc. I.
quoque canon inſcriptus fuit, ſubla- machus, cui ipſam illam repraeſentare I. e. IX.
tus poſtea a Simo Mulico, qui, ſibi ca- propoſitum erat in prolixiore tracta-p. 24.
nonem vindicans, tanquam muen- tione de Muſica, confer & Euclidem, ualid.
. 4 . — . ect. Can
tum ſuum publicabat. Ariſtidem Quintilianum, & reliquos. Ariſtid.
M.
CoAP. VII. erſe-l-.
INSTITVTIO PER MVSICAM. 116,
Lnbt. Vum vero exiſtimaret primo ſen- rentur: corporisque & animi morbis
thag. . ſus homines inſtituendos eſſe, ita medelam excogitauit. Commemora-
X. vt figuras illas ſpeciesque rerum pul- tione autem ante alia dignum eſt, quod

diſcipulis ſuis eaproe & eτααααι
quas vocabat, muſicas pondere pariter
ac ſono conficiebat, atque harmonice
componebat, mirabili modo permi-
ſcens modulationes diatonicas, chro-
maticas, & harmonicas, quibus omnes
animi mutabat affectus, nuper contra
Aaa aa rationem

738 PARs VIII DiSO“Wſ INA PPTAG. & II . VII.

rationem excitatos, atque triſtitiam,
iram, miſericordiam, amores obſcoe-
nos, timorem, omne genus appeti-
tuum, afflictionumque & deſiderio-
rum, animique remiſſionem, & igna-
viam, impetumque excitantes: quos
ad rectam virtutis normam reuocabat,
harmonias conuenientes, tanquam
certiſſimam medicinam adhibens. No-
tu vero cubitum diſcedentibus di-

ſcipulis, ab omnibus diei perturba-

tionibus eos liberabat, & mentis tu-

multus expurgabat, ſomnum vero ipſis

conciliabat quietum, ſomniaque bo-
na, atque futurorum indicia habentia.
Ex lecto autem iterum ſurgentibus ex-
cutiebat nocturnum languorem, re-
miſſionem item & torporem, per cer-
tos cantus, vel ſolo lyrae pulſu, vel
voce clariore peragendos. Sibi ipſi
quidem nunquam vel inſtrumento vel
alio quocunque modo canebat: nam
in ſeipſo tale quid fouebat, & ineffa-
bili quadam diuinitate, aures men-
temque mundi aduertebat harmoniae,
quam ſolus intelligebat. Percipiens-
que vniuerſalem illam harmoniam, at-
que concentum, quem ſphaerae &
mota in iis ſidera efficiunt, quae mu-
ſicam plenam magis, magisque excel-
lentem abſoluunt, quam apud mor-
tales habetur, motibus ſuis, ob diuer-
ſitatem celeritatis, & molis, in ſe in-
vicem irruentia.
portione inuicem ordinata ſunt atque
compoſita; variis perfectionibus orna-
ta. Quibus irrigatus quaſi, vt qui pa-
riter ordine compoſitam mentis ratio-
nem exerceret, quasdam horum re-
praeſentiones effingebat, vt in quan-
tum liceret iſta exprimerer, muſicam
iſtam partim inſtrumentis, partim vo-
ce, imitatus. Exiſtimabat enim ſibi
ſoli in terra datum eſſe, vt intellige-

Quae omnia pro-

ret atque perciperet vniuerſales ſonos,
idque ab ipſo naturae fonte & radice.
Adeoque dignum ſe eſſe cenſebat, qui
doceretur & diſceret, quique coele-

ſtibus nitendo, imitandoque aſſimi-

laretur, vt qui organa corporis ad e-
am rem accepiſſet a Daemone, a quo
genitus erat. Ceteris vero homini-
bus ſufficere putabat, vt ipſi ſemper
eum, atque res ab eo acceptas reſpici-
entes, ex imaginibus atque exemplis
emolumenta caperent, vt qui primos
rerum archetypos apprehendere non
valerent. Quemadmodum & illis qui
in ſolem ob ſplendorem eius intueri
nequeunt, defectus ſolis in ſtagno ali-
quo, per materiam aliquam acu per-
foratam, vel nigricantis coloris vi-

trum monſtramus, infirmitatem ocu-

lorum metuentes, aliamque viam per-
ceptionis intuitioni ſubſtituentes apud
illos qui talia amant, licet altera infe-
riorem. De hac ipfa ſingulari eius &
diuina, quam nactus eſt praealiis ho-
minibus, diſpoſitione, Empedocles a-
gere videtur, ita canens:
Vir erat inter eos quidam praeſtan-
tia doctus
Plurima, mentis opes amplas ſub' pe-
Aore condens: .
Cundtaque veſtigans ſapientum dolta

reperta. W
Nam quoties animi vires intenderat
omnes,
Perſpevxit facile is cunctarum ſingu-
la rerum
Vsque decem vel viginti admortalia
ſecla. =

Verbis praeſtantia, & entium omnium
perſpexit ſingula, & ſapientiae opes, at-
que ſimilibus, admirabilem Pythago-
rae prae aliis habitudinem intelligens,
qua corpus pariter ac mentem, in vi-
dendo, audiendo, & intelligendo.

CAP.

gls ſonos,
ladice
lherui
lne oele⸗
lle aſimi⸗
Orig ad e.
lle, 3 quo
ohomnn.
lſener
reſpict.
exemplis
ulprimos
1 erenon
6 inneri
tignoali.
nell per.
Moris Vi⸗
tem ocu
lumper⸗
tes aud
era inle-
ri eins
cles 4⸗

eſtan-
ſubhe.
ndde
nderar
1 ,.
riale
Minn
eh⸗
imgo⸗

igens,
in vi-

CA..

lIambl.

c. XXV.

MEDICINA PER MVSICAM. 739

CAP.

VIII. .

AAAIEDICINA PER MVSICA M.

Rbitrabatur Pythagoras Muſicam
plurimumad ſanitatem afferre mo-
menti, ſi legitimo modo adhibita fu-
erit. Solebat enim non perfunctorie
hac vti purgatione: hancque medici-
nam per muſicam appellabat, tractabat-
que circa vernum tempus huiusmodi
modulationem. Lyra canentem col-
locabat in medio, reliqui vero, qui voce
accinere poſſent, eum circumſidebant,
ſicque illi canebant, paeanas quosdam
concinentes: quibus animum exhilara-
bant, decenterque eum componebant.
Alio vero etiam tempore Muſicam
Medicinae loco adhibebant, habebant-
que certos cantus compoſitos, qui plu-
rimum contra animi morbos atque af-

fectus valerent, & contra moerores &

tionibus.

morſus eius. Alios quoque conficie-
bat irae & malitiae opponendos, & o-
mnibus eiuſcemodi mentis perturba-
Inuenerat & aliud genus
Muſicae & cantus, aduerſus cupidita-

tes legibus aduerſas. Saltationem quo-

que addebat. Nec alio inſtrumento
quam Iyra vtebatur. Tibias enim, &
quicquid aëre inflatur inſtrumento-

rum, ignobilem ſonum reddere, & ſoli

vulgo accommodatum, nihil vero
generoſi habere, arbitrabatur.
In vſu quoque illi erant Homeriat-
que Heſiodi verſus, quibus animum
emendabat, relatumque eſt, Pytha-
goram Spondaico verſu ex operibus
(Heſiodi forte, cuius carmen ex titulo
ooοu*νoο ooom, inſignitur) quem tibicen
caneret, rabiem Tauromenitae adole-
ſcentis extinxiſſe: qui ebrius, cum to-
tam noctem cum ſcorto tranſegiſſet, in
eo erat vt riualis accenderet tectum, ipſe

Phrygio cantu accenſus. Pythagoras
igitur, in ſiderum obſeruatione tum oc-
cupatus, ſtatim eum pacauit, & ab in-
ſtituto reuocauit, poſtquam tibicini,
vt modo mutato ſpondaicum inflaret,
perſuaſiſſet. Qua ratione iuuenis ſu-
bito menti reſtitutus tranquille do-
mum abiuit, qui momento antea au-
dire monentem Pythagoram plane re-
cuſa verat, eique minas & conuitia in-
geſſerat. Simili ratione Empedocles
iuuene quodam in hospitem ſuum,
Anchitum, gladium ſtringente (quod
patrem eius in publico iudicio ad mor-
tem condemnaſſet) atque id iam agen-
te, vt ipfum interficeret, confeſtim
modo mutato Homerica illa cecinit
Nopenthes, ſene felle, malis me-
dicinaque Cunctis.

hacque ratione Anchitum, hoſpitem

ſuum, a periculo mortis, Iuuenem
veroa crimine homicidii liberauit: qui
ab eo tempore diſcipulus eius factus

eſt, atque inter ceteros poſthaec emi-

nuit,
Praeterea tota Pythagorae ſchola, il-

lam quam vocabant saoοo—sↄ & owaαιν conf. &

eνWh & sradPny idoneis quibusdam
carminibns efficiebat, & quae contra-
riis opponi poſſent affechbus, mentis
habitus atque diſpoſitiones vtiliter
mutans. Qubitum enim ituri, atque
ſomno ſe permiſſuri, mentes a diurnis
perturbationibus & negotiorum ſtre-
pitu repurgabant, per odas quasdam,
& peculiares cantus, quibus ſomnum
conciliabant quietum, inſomniisque
minus interpellatum, non aliis quam
bonis inſomniis ſtipatum. Manea
communi ſomni recreatione ſurgentes

* Legendo TαD e ,αν idque exempli perti nere ad Heſiodum videtur. Alterum Empedoclis

ad Homerum., Stanle.

Aaa aaz torporem

ibid.

X.

740⁰
torporem atque grauedinem alio can-
tu depellere ſolebant.
Aliquando absque carminum reci-
tatione affectus & morbos perſanabant,
aegrotosq ue incantamentis illis ad ſani-
dayres tatem reducebant. Atque inde ι
vocem in vſu eſſe coepiſſe veroſi-
mile eſt. Atque hoc modo Pythago-
ras Vtiliſſimam humanae vitae & mo-
rum correctionem per Muſicam inſti-
tuit. Hucusque lamblichus, cui dicta
affatim aliunde petitis teſtimoniis con-
firmari poſſunt. Carmina enim iis
fuiſſe contra mentis affectus triſtitiam,
iram, libidinem, Senecae etiam eſtrela-
Cie Puſc, tum, Pythagoram perturbationesanimi
IV. c. 2. Iyra compoſuiſſe dicenti. Similiter Ci-
cero, carminibus, ait, illos ſolitos eſſe
& praecepta quaedam occultius trade-
re, & mentes a cogitationum intentio-
ne cantu fidibusque ad tranquillitatem
traducere. Quo etiam ſpectant quae
Lr . de Clinia Pythagoraeo refert Aelianus,
*2*. quod, ſi forte ad iram procliuiorem ſe-
ſe ſentiret, fidibus cecinerit, antequam
totus eo aflectu corriperetur. Cumque,
quare id faceret? interrogaretur: quo-
niam, reſpondit, hac ratione menti

2„
—.

Senec.
de ira

„wies tranquillitas redditur. Saltatione eum
“ 9 . vſum eſſe Porphyrius teſtatur, cum di-
cit: ſaltationibus quibusdam vtebatur
quas corporis agilitati & ſanitati con-
ducere arbitraretur.
Tibias eum, & quicquid eſt inſtru-
mmaentorum quae vento inflantur, aſper-
e Nnkt natum eſſe, exAriſtide conſtat, qui dicit
b. 0. diſcipulos eum monuiſſe, vt cauerent
. ne tibiae flatu auditum inquinari pate-
rentur, ſed vt ad lyram cantatis ſolen-
nibus cantionibus irrationales animae
impetus expurgarent.
vir. V. Homeri eum & Heſiodi carmina ce-

55 bP. Ciniſſe, vt animi morbis mederetur, ſe-
* quentibus verbis a Porphyrio eſt rela-

PARS VIII. DISOIPLINA PVIMGORAHN P. II. c. . &. III. .1.

tum: Exercitationes matutinas domi
habebat, animum ſuum ad lyram com-. a Ir⸗
ponens, & veteres quosdam Thaletis ſed Crs-
Paeanas accinens. Homeri quoque & tenſis.
Heſiodi carmina accinebat, quibus ani- Vide quæ
mus emolliri atque tranquillior reddivre
videbatur. obſerua
vimus.
Quae de iuuene retulimus ea con-cap. 2.
firmat Ammonius, a Cicerone vero Ammon.

ita referuntur: Cum vinolenti ado- n apud
leſcentes, tibiarum etiam cantu, vt Boethi-

fit, inſtincti, mulieris pudicae fo- vm de
res frangerent, admonuiſſe tibici- Muſica
nam, vt ſpondeum caneret, Pytha- "l.. .
goras dicitur. Quod cum illa fe-
ciſſet, tarditate modorum & gra-
vitate canentis illorum furentem pe-
tulantiam ſedaſſe. Aliam huc pertinen-H omil.
tem fabulam refert Baſilius: dicitur & XXIV.
Pythagoras, in ebrios olim incidens, TI. opp.
iuſſiſſe tibi cinem, conuiuio luxurioſo ?-s S8r. à:
praeſidentem, mutare modum, ac Do-
rium ipſis canere. Atque hoc melodiae
genere illos ad ſobrietatem reduxifle,
qui deieétis capite coronis, omnes, eru-
beſcentes, domum reuerſi ſint.

ad mentes Inſtitut.
or. IX. 4.

556.

Mane & veſperi Muſica
componendas Pythagoraeos vſos fuiſſe,
a multis aliis eſt affirmatum. Ita Quinti-?.
lianus: Pythagoraeis certe moris fuit, &
cum euigilaſſent animos ad lyram exci-
tare &Quo eſſent ad agendum paratiores,
& lm ſomnum peterent, ad eandem
Präs lenire mentes. Plutarchus: Lyrae de Iſd.

cantu Pythagoraei vtebantur, ante- & Oſir,

quam cubitum irent, ea componentes fin p.
affectibus obnoxiam atque ratione de- WW
ſtitutam animae partem. Cenſorinus: Nat. c.
Pythagoras vt animum ſua ſemper di- XII.
vinitate imbueret, priusquam ſe ſomno
daret, & cum eflet expergitus, citha-
ra, vt ferunt, cantare conſueuerat.
Quantum

Thaletis

bus
cite

nile .
XXIXn.

159. di
ill

400
SEuelid A
lI.
e ..

19. D

Procl. in
Bucl. b.
Ullder.n.
9.27.n
3 enll
N 70
zabs-
ray be
Gh. is
gek. l.
26. fin.
b ic det
Il. p.22
An.
dic det
V. ,32
init,

vuncom nrdt
Tbehne pni

ocde
nbusani ide

Or redddiinrin
Thalett
oblene
Vimut,

ne Vero Anmmon .

Gti do. n w.

ntu, Wr, al

Boethi.
ae ſ. n R

tibici. Mile

Pythn-le,

ila fe.
gra.
tem Pe.
tinen Honl
Itur &XIV.
idens . Dl. opp.

Urioſo 8r 4.

AcDo-
ode
Vle,
eru-

lentes laſtitut.
fuiſe, del 4
inti. b. 556.
it&
exci.
ores,
Ilden —
PFIae delid
inte- 20n,

ſin.
Ites n b.
n ge gie
l: Nr,
di- AXII.
0
ha⸗
tt.
u

XxIX.n.

GroMETR. DE PVNCTO, LINEA, &e.

7.

Quantum admodos varios à veteri- habemus Damonis fragmentum, ab A-

bus obſeruatos in muſicis, vt varios ex-
citarent affectus, ea de re egregium

SECT.

Pchagoras, teſtante lamblicho, Ge-
ometriae plurimum operae impen-
158. dit, Aegyptii enimwa quibus edoctus eſt
illam ſcientiam, multa habent proble-
mata Geometrica, cum doéctiſſimi eo-
rum ſiue Dei, ſiue homines, a multis
inde aetatibus, totam patriam ſuam
metiri coacti ſint, propter Nili alluuio-
nes; vnde Geometria etiam nomen ob-
tinuit. Sunt, qui omnia theoremata,
ad lineas pertinentia, Aegytiis tribuant
& Chaldaeis. Haec vero ommia cum
accepiſſet Pythagoras, ſcientiam hanc
inkneid. auxit, ſuisque diſcipulis tradidit. Pro-

Iambl. c.

G EOMETRIA.

riſtide Quintiliano allegatum.

—–—

III.

clus affirmat, primum eum Geometriam

in formam icientiae redegiſſe, princi-

piis eius inde a primis initiis confidera-
tis, (accuratiori ſtudio, quam Thales,
Ameriſtus & Hippias, qui in eo ſtudio-
rum genere ante ipſum fuerant verſati)
atque theoremata abſtractione a mate-
ria facta, ſolo intellectu ſerutatum. Ti-
maeusprimum eam Geometriam per-
feciſſe teſtatur, cuius elementa, iuxta
Anticlidem, a Moeride erant reper-
ta. Ariſtoxenus quoque primum eum
meulits ait & pondera Graecis tradi-
iſſe.

pracf. p. CAP. I.
¹9. DE PVNCTO, LINEA, SVPERFICIE SOLIDO VEL
GORPORE. .—

Vthagoras puncum proportione

Procl. in
He . vnitati, lineam binario, ſaperſ-
P. 27. Kkn. ο Cernakio⸗ corpus quaternario
Kop- reſpondere aiebat. Punctum vero Py-
anos. thagoraei definiebant vnitatem, haben-
A 85 tem poſitionem.

, Llineamb, ſecunda quae ſit, atque pri-
vm. d. Mha ab indiuiſibili motione, conſtitu-
def. I. p. tam, binarium vocabant.
26 fnn. Superficiem“ cum numero tornario

b id. def. comparabant, quoniam omnes figurae

II. p. 22. fuperficiei primam triada agnoſcunt.
& d,def. Circulus enim, qui figurarurn rotunda-
V. p. 32. rum princeps eſt, triademn occulte com-
init, plectitur, centro, ſpatio, & circumfe-
rentia. Triangulus vero, qui eſt pri-
mus reétilinearum figurarum, manifeſte
ternario continetur, formamque ſuam
id. def ſecundum numerum iſtum recipit.

24..46. Hinc affirmatum Pythagoraeis trian-
med.

gulum ſimpliciter principium eſſe gene-
rationis, & formationis rerum genera-
bilium. Vnde Timaeus ait proportio-
nes omnes, naturales aeque, ac elemen-
torum conſtitutionis eſſe trigonas,
quoniam triplici diſtant interualo, &
colliguntur ex rebus omni parte diuiſi-
bilibus, & varie mutabilibus, repleta
vero ſunt infinitate materiali, natura-
les vero coniunctiones corporum ſolu-
torum repraeſentant. Quemadmo-
dum & trianguli continentur tribus li-
neis rectis, angulos vero habent, linea-
rum multitudinem colligentes, atque

angulum & coniunctionem aduenti-

tiam iis largientes. Merito igitur Phi-
lolaus angulum trigoni quatuor dedica-
uit Diis, Saturno, Plutoni, Marti, Ba-
cho, quadripartitum elementorumor-
natum omnem, ex coelo deſcendentem,
Aa aa a 3 Vel

ap. Laert,
VIII, II.

742 PARS VIII. DCIPLINA PFTMAG. P. II. c. II.

vel a quatuor Zodiaci ſectionibus, iis- lium. Atque haec de triangulis qui- ſun
dem complexus. Saturnus enim na- dem. L mnen
turam abſoluit humidam penitus, &G·¶ . guiis
frigidam. Mars igneam totam. Pluto De quadrangularibus figuris ſtatu- qum
complectitur omnem terreſtrem vi- vnt Pythagoraei, quadratum diuinam loer⸗
tam. Bachus in humida & calida gene- praecipue repraeſentare eſſentiam, eo xgo
ratione praedominatur: cuius reiſym- enim maxime purum ſignificant ordi- vero
bolum vinum eſt, humidum quippe nematque intemeratum. Rectitudo taan
iuxta & calidum. Omnia iſta diffe- enim inflexibilitatem imitatur, aequa- ungr
runt operationibus fuis in ſecundi ordi- litas vim ſtabilem & permanentem. hoc
nis corpora, ſibi inuicem vero vniun- Dii igitur, ſtabilitatis qui funt rebus o- theo
tur, quam ob cauſam vnitatem eorum mnibus autores, ordinisque intemerati, Poel l. 7
Philolaus ad vnicum angulum reducit. & virtutis inſuperabilis, non male qua- grop. 1094
Si vero triangulorum differentiae ge- drati figura repraeſentantur. Prae- z on thed
nerationi conducunt, merito agno- terea Philolaus, alia quadam conſidera- 119) buit
ſcendum eſttriangulum principium eſ- tione, quadrati angulum, angulum ild
ſe, atque autorem, conſtitutionis re- Rheae, Cereris & Veſtae vocat. Vi- uld, I
rum fublunarium Angulus enim rectus dens enim quadratum hanc terram ſu- um gvo
eſſentiam ipſis præbet, atquemenſuram ſtinere, atque proximum ei eſſe ele- 1.dum
eſſentiae definit: Eſtque rectanguli tri- mentum, vt docet TLimaeus, terram Vl. d
anguli proportio cauſa eſſentiae ele- vero ipſam ſemina genitalia & proli- Aoßñ
mentorum generabilium. Obtuſus por- fica ab omnibus hiſce Diis recipere; ſim. H
ro angulus in omnibus diſtantiam prae- non riale angulum quadrati cum o- Ketii mor
ſtat: & proportio trianguliobtuſi angu- mnibus iſtis comparat Deabus, vitam ei. nen
li auget materialium formarum magni- communicantibus. Nonnulli enim fab
tudinem, omniaque mutationis gene- terram ipſam Cererem Veſtamque ap- pei
ra. Angulus acutus diuiſibilem red- pellant: Rheaeque totius eam parti- mer
dit eorum naturam: & proportio Tri- cipare aiunt, omnesque in ea cauſas cep
anguli acutanguli praeparat ea ad reci- eſſe progenerantes. Vnde Philolaus
piendam diuiſionem in infinitum. Sim- ait, quadrangularem iſtum angulum
pliciterque proportio triangularis con- terreſtri modo vnam coniunctionem P
ſtituit eſſentiam corporum materiali- generum iſtorum diuinorum conti- 4
vm, diſtantium, ſemperque diuiſibi- nere. .
CAP. II. 1
PROPOSITIONES.
broel 14 N multitudine Theorematum Geo- tum, & EHexagonum aeqilaterum &
Ip.gr. Metricorum, a Pythagora eiusque aequiangulum. Triangulum aequila- .
