que mutari, vt ſi idem aes & Alexandri
fiat ſtatua, & Socratis.
Laert. l.c. Differre autem finem, & quod fini eſt
rsSXοο ν ſäbordinatum, alterum enim ſapienti-
*odo. bus aeque ac ſtultis, alterum ſapienti-
*. bus tantum propoſitum eſle.
Quae inter virtutem ſint & vitium
ea indifferentia eſſe.
Laert. l.c. Libri eius breues ſunt, verum ſucci
ac ſenſus pleni, continentque ea, in qui-
bus a Lenone in diuerſa abiuit. Sunt
autem iſti: De exercitatione, de per-
turbationibus, de opinatione, Legumla-
tor, obſtetritius, Antiphenon, Praæce-
ptor, pardns, dirigens, Mercurius, Me-
dea, Dialogi quaezſtionum moralium.

Laert, l. c.

Laert.
VII, 166.

Cic. de Diſcipuli eius dicti Herillii, quo no-
Or. III. mine a Cicerone inter Socraticos tan-

quam peculiaris ſecta cenſentur.
Laert. Dionyſius, Theophanti filius, Hera-
VII. 166. Cleota, uera éuecs appellatus a mutata
ſententia. Is ab initio magno ſtudio
ib.ſ. 67. litteras excoluit, omni poeſeos genere
. exercitatus: poſtea ad Aratum ſe con-
tulit, quo plurimum delectabatur.
Philoſophorum primum Heraclidem
audiuit, ciuem ſuum, vt autor eſt Dio-
cles, deinde Alexinum & Menede-
mum, poſtremo Zenonem.
A Zenone vbi deſciuiſſet, ad Cyre-

.

503
naicos ſe contulit, palam luſtra ingreſ
ſus, aljisque addictus voluptatibus. taert.
Finem dixit voluptatem, cuius rei VII,r66.
occaſio extitit, quod oculis vehemen-
ter laboraret: ea enim res cum vehe-
menter animo eum afficeret, dolorem
in indifferentibus non audebat cen-
ſere. = .
Mortuus eſt anno aetatis LXXX in- Laert
edia. Libri eius feruntur ſequentes: VII,r57.
De fuga perturbationum z, de exerci-&N̈
tatione 2, de voluptate 4, de diuitiis, &
gratia & cruciatu, de hominum vſüu, de
Felicitate, de antiquis Regibus, de hir,

quae laudantur, de Barbaricis conſue-
tudinibus. ð
phaerus ex Bosphoro fuit. Is pri- Laert.
mum Zenonem, poſtea Cleanthem au- VII, 177.
diuit, cumque egregios in philoſophia tben
progreſſus feciſſet, Alexandriam ſeſe 13. .
ad Ptolomaeum philopatora contulit.
Hic, cum controuerſia orta eſſet, an
lſJapiens opineturn? idque negaretur a
Sphaero, mala punica, vel, vt Athenaeo
relatum auiculas ex ceraRex iuſſit pro-
ferri, quibus cum deceptus Sphaerus
eſſet, falſae eum phantaſiae aſſenſum
praebuiſſe Rex exclamauit. Cui Sphae-
rus reſpondit, ſe non ſenſiſſe quidem
mala punica ea eſſe, verum quod ſint
probabile duxiſſe, differre autem phan-
taſiam comprehenſionis a phantaſia pro-h. e. cla-
babilitatis. Nempe illam nunquam tas per-
falli, in rebus probabilibus, vero rem hsonis
aliter nonnunquam ſeſehabere, quam ic.
creditum fuerat.
Mneſiſtrato, eum accuſanti, quod Laert.
Regem non eſſe diceret Ptolomaeum, VII77.
non eſſe dico reſpondit, verum Ptole-
maeum, talis qui ſit, Regis etiam ſu-
ſtinere perſonam.“

* Senſus eſt, aaturan & eſſentiam Ptolemaei in

Regia dignitate non ponere, quae Graecis verbo
givæt notatur. Sed tamen putare Ptolemaeum,
rToi& à*ve, h. e. qui talem naturam & eſſertiam

1

nactus ſit, qualem habeat, regiam dignitatem taa-
quam rααοαραιινον habere. Haec plane non in-
tellecta Stanleio, qui frigide verterat: ſeputare, re-
ſpondit, Ptolemaeum bel tatem aliquem eſſe Regem.

Aa aà Scripta

Laert.

XII, 37.

de Plac.

55¾½
Scripta ipſius feruntur ſequentia:
De mundo z, de lementis, de ſemi-
ne, de ſortuna, de minimis, aduerſits

otoνο & idolaſiue rerum ſpecies, de

ſenſebus, de Heracliti guingue diatri-
bir, de moral: inſtituto, de ohcio, de
appetitione, de perturbationibus 2, dis-
guiſetionuns liber, de rogno, de
republica Laconica, de Lycurgo & S-
Cratez, delege, de dininatione, diolo-
gos dAmatorios, de Eretriakis philoſo-
u, de ſimilibus, de defenitionibus, de
babitu, de hig, quibits Contradicitur 3,
de oratione, de diuitii, de gloria, de
morte, artis dialecticazz, de praedica-
mentis, de ambiguis, eiſtolae.
Ceanthes, quem tabulis compara-
bat Zeno durioribus, quae aegre qui-
dem ſcripturam admittunt, inſcripta
vero diutius retinent. Es in ſchola
Zenoni ſueceſſit, quamobrem peculiari
Opera de eo erit agendum.
Philo Thebanus.
Callippus Corinthius.
Po⸗donius Alexundrinus.

PARS PII DOCTEINAE STOICORNMI PTGI

Athenodorus Solenfir, quo nomine
& alii duo Stoici fuere.

Zeno Sidonius.

Denique in catalogo diſcipulorum
ipſius Eretrius etiam cenſendus eſt iu-

aenz, cuius mentio eſt apud Stobae-Stob. §.
vm, qui Zenonis ſcholam, vsque dum LXXVII

in virum euaderet, frequentauit. Poſt- P.456.
ea Eretriam reuerſus, patri interro-
ganti, quid omni illo tempore didicif-
fet? reſpondit, paucis id ei ſe probatu-
rum, ſtetitque promiſſis. Cum enim
paulo poſt alapam ei duceret pater ira-
tus, aequiſſimo id tulit animo, boc, in-
quiens, ſt, quod didici, vt patrem fe-
ranm, iratum, negue me ei opponam.
Dum vitam autem proſequimur
Zenonis, Stoicae autoris ſectae, operae
pretium erit Stoicorum doctrinae in
vniuerſum exhibere lineamenta. Quod
ſi verbis fiat aſperioribus, facile veni-
am apud eos inueniet, qui Stoicos non
in rebus magis, quam in verbis, nouitati
ſtuduiſſe meminerint.

DOCTRINA STOICORVM.

DE DIAL

: mee. Mameer humanarum eſt &

Laert.
VII, 39.

iuinarum fcientia ; philoſophia
exercitatio artis ad ſapientiam ac-
commodatac. Eſt autem ei accom-
mollata vnica atque fuprema virtur:
Virtutis, latisſimo ſenſu acceptae, ge-
nera ſunt xia,. Eſt enim vintus vel
natitralz, vel morali, vwel Logica. Na-
4uralis, qua in mundum & res munda-
nas inquiritur. Moralis, quae circa
vitam occupatur humanam: Logica,
quae rationem concernit, atque Diale-
Qica etiam vocatur. Sic primus Zeno

ECTICA.

diuiſit Citticus, in libro de oratione,
Chryſippusque in primo de oratione at-
que in primo, Phyhecorum, Apollodorus
item Ephillus, in primo introductionum
ad dogmata, Eudromusque in morali
compendio, Diogenesque Babylonius &
Poſidonius. Has vero partes Apollo-
dorus locos vocat Chryſippus vero at-
que Eudromus ſpecies, alii genera.
Logicam Philofophiae eſle partem, a Ammon,
reliquis diſtinétam, conſenſu omnium brooem.
Stoicorum gemino argumento proba- in Cate-
tur: Primum eſt. Vbicunque res aliq ua 11

21 rtit
mumur.
ciur.
cuin
offi
ise
ſit
med
„—(Ccon
ilo. cd
pon in P
l. l. A vep
nihepr. Loc
obuy. ther
pra⸗
quo
mate
tutm
eſt
trun
mun
Ppe
Nisy
petel
polit
eX P
l
Phul
enin
earu
nledl
loſo
. ſtet

Eer dcoru
ir gemn

Omine

lorum
eſt iu.
tobae-Zab, 8,
edum LIYiI
terro-
dicſ.
batü-
enim
-
, in.

imur
verde
le in
Lod
ell⸗
non
inti

h Ammon,

mn krooem.
D in Cate⸗

DE PIIILOS. ZN UCENTRE ET DIATEOT IN &PFCTE 653

s, vtitur alia, ita, vt id, quo vti-
tur vtens, non ſit pars neque offi-
cium, neque partis officium alterius
cuiusdam; partem id eſſe oportet vel
officium vtentis. Sic medicina vtitur
diaetetica, quam artem, cum neque pars
ſit, neque officium alterius cuiusuis,
medicinae partem efſle vel officium eſt
Cconſequens, partem ſcilicet therapeu-

Philo- Ticae, Officium vero practici.

pon. in Philoſophia circa Logicam verſatur,
L. I. A- vel pars igitur vel oycium philoſophiae
nel. br. Logica eſt. Sedofficium non eſt, nec
α. Theoricae enim philoſophiae, nec
Practicae officium dici poteſt. Nam
quod officium eſt alicuius rei, eandem
materiam, eundem ſcopum propoſi-

.Z tum habeat, neceſſle eſt, cum eo, cuius

eſt officium. Logicae iſtorum neu-
trum cum practica philoſophia com-
mune eſt, cuius materia res humanae &
appetitus moderatio, ſcopus commu-
nis vero ſunt euitanda in iſtis atque ap-
petenda. Logicae contra materia pro-
poſitiones ſunt, ſcopus demonſtratio
ex propoſitionum coniunctione exi-
ſtens, eius quod neceſſario pluribus
collectis elicitur. Neque theoreticae
pPhiloſophiae officium Logica eſt, eius
enim materia res ſunt diuinae, ſcopus
earundem contemplatio. Iam vero ſi
neque theoreticae neque practicae phi-
loſophiae officium eſie Logicam con-
ſtet, officium non eſſe ſequitur philo-
ſophiae, ſed ab vtroque iſtorum aeque
eſie remotam, partemque adeo eſſe
philoſophiae relinquitur.
Alteriin argumentum ita ſe habet:
nius I. c. Nulla ars propria iua format inſtru-
menta, ſi philoſophia itaque Logicam
format, non inſtrumentum, ſed partem
Scext. eius illam eſſe, conſequens erit.
Embpiric. Aſſimilant inde philoſophiam Stoi-

adu. Lo-

Amma-

eic. I. Corum nonnulli aTEae, quae fruétuum
gic. I. p.
ſta varbo-

I4I. genus omne contineat.

dam eſt menti c.
templatio ſequitur, vt emendentur, r4r. ſa.
quod tuto fieri poteſt, vbi Logica fa-“ Laert.,

rum proceritati comparetur philoſo-
Dhia naturalis, fruétuum maturitati &
ſuauitati moralis, parietum autem fir-
itati Logica. Alii ouo ſimilem di-
cunt, nam vitellum quidem, quipullus
quibusdam eſſe videtur, moralem re-
ferre philoſophiamaiunt, albumen au-
tem, quod eſt alimentum vitelli, nawu-
ralem, externam teſtam denique Lo-
gicam. Poſidonius autem, quoniam
diuelli inuicem nequeunt partes philo-
ſophiae, plantae vero afruétibus, & pa-
rietes a plantis poſſunt diuelli, animan-
ti comparare philoſophiam maluit. San-
guini quidem & carnibus partem na-
zuralem, ofſibus & neruis Logicam; Laetr.

animae autem partem moralem. At- VII, 40.

que ita quidem Sextus, ex quo Laer-
tius forte eſt corrigendus, qui Ethi-
Cam carnibus, Phyſicam animae Stoicos
aſſimilaſſe ait. Poſtremo ciuitati muris
Optime ſeptae, & ratione adminiſtratae Laert l.
ſimilem cummaxime eſſe affirmant.
Nullam autem eius partem alteram Laert.lc.
antecedere, ſed miſtas inuicem eſſe o-
mnes, quibusdam fuit defenſum, qua-
re etiam miſcentes omnes, eas trade-
re ſolent. Alii tamen Logicae primum,
ſecundum Phyycae, tertium Erhicaez adde
tribuunt locuma. Nempeintellectum Amme-
primo obfirmandum putant ad res illas nium kc.
tenendas, quae ei committuntur, ita, Sext.
vt expugnari facile nequeat. Locus Emb. e.
enim dialedicus b ſepimentum quod- ie Ma-
Inde morum Ccon- them. p.

1. c.

cultas in fundamentis rite poſita eſt. d. da
Poſtremo naturae ſuccedit contem- agib. L.
platio, ea enim diuina eſt magis, ma- L. e. vit.
gisque profunda opus ſcrutatio-
ne habet.
ſippo obſeruatum ordinem eſſe obſer "epugn.
uat, qui addit, peſremo loco eum in . 35.
Phyycis de Deo agi voluiſſe, quae
Aa àaa 2 cauſa

Eum Plutarchus Chry- De Stvie,

7

556

7

Laert.
VII, 41.
A†*

bgen

Cντα.
0αν

Laert.
VII, 42.

Laert.
VII, 41.

Cic. A-
acd Qu.

1, II.

caufſa etiam fuerit, cur reατα quaſi
dicas poſtrema] religionis appellaue-
rint praecepta. Hinc apparet labem
oecúÜπ⁄πaſſe Laertii textum, qui in eis,
qui primam Logicom, proximam ei
Phyſicam, & poſtremam Ithicam col-
locant, Qenonem in libro de oratione
cenſet, & Chrſeppum, Archidemum
item & Eudromum. Diogenem ver
Ptolemaidenſem idem Laertius ab E-
thicis exordiri narrat, Apollodorum
vero thica ſecundo ponere loco. Pa-
naetium & Poſidonium a Phyßecis ini-
tium ducere, cuius rei autor Poſido-
nii familiaris Phanias, in primo ſcho-
larum Poſidonii.
Logicam autem ſex partibus abſolui
Cleanthes ſtatuit: Dialedica, KRheto-
torica, morum doctrinqa, ciuili ſeien-
tia, naturali, & denique Theologica.
Alii tamen non Logicae, verum ipfſius
Philoſophiae has partes eſſe dicunt, vt
Zeno Tarſenſis. Partem vero Logi-
cum in duas diſciplinas plerique diuidi
poſſe autumant, Rhetoricam nempe &
Dialecticam. Addunt quidam par-
tem definientem, quae de regulis eſt
atque iudiciis. Sunt, qui defnientem
diuidant in eam, quae verſatur circa
mnueniendam veritatem, qua viſorum
dirigitur varietas: & in eam, quae ad
ognoſcendam veritatem pertinet,

quippe per notiones res comprehen-
duntur.

iis, quae copioſam orationem requi-
runt, ad perſuadendum idonea. Dia-

CAP.

PAns VII DocIETMAE STOTCORVAI PTI

leltica vero eſt recte diſſerendi ſcien- S
tia, oratione, quae interrogando & re- du Ma-
ſpondendo abſoluitur. 1
eam definit, quod ſit ſcientia verorum, 469.
falſorum, eorumque, quae nec vera, Rirh.

mnec falſa exiſtant. 2.
Tripartita vero eſt Rhetorica, deli- Laert.
beratiua, iuridiciali, demonftratiua. UII. 42.
Partes eius; Inuentio, elocutio, diſpoſe- 43.
tio, pronuntiatio. Orationis Rhetori-
cae partes ſunt, exordium, narratio,
confutatig, epilogus.

Efſe autem Dialecdicam neceſſariam vaert. 6
maxime, virtutemque certae ſpeciei, 40.
Juae alias virtutes ſua fſpecie com-
prehendat: αο ασοαο h, e. Iapſis
deuitationem] quae ſit ſcientia, quando
aſſenſum praebere debeamus vel mi-
nus, Arvena ρâz circumſpectionem,
quae ſit rationis robur, qua illis, quae
ſit rationis robur, qua illis, quae ſpecie
fallunt, reſiſtitur, vt ne iis abripiamur.
dveXevSa, h. e. frmitatem contra rerf—
darguentes, quae eſt rationis vis, im-
Pediens, quo minus aduerſa opinione
abripiamur. àαrτ—4τâ, grauitatem,
quae ſit habitus, viſa ad rectam rationem
reuocans. M
Eſt autem Dialedtica ſcientia, aut Laertib.
certa comprehenſio, aut habitus in vi.
ſorum perceptione a ratione non de,-
vians. Absque dialectica autem ſapi-

B . entem in meditatione ſine lapſu eſſe
Rhetorica eis eſt ars bene dicendi de

non poſſe. Eaenim verum falſumque
diſcerni & probabile, ambiguum vero
dignoſci. B

TII.

DE IVDICII INSTRVMENTIS ET RECGVIIS.

Phimo autem loco doctrinam de vi-
& ſenſu collocant, quatenus
iudicium ſunt inſtrumenta, quibus re-
rum veritas noſcitur.
Senſus igitur, iuxta Zenonem, qui

plurima in dialectica mutauit, & de
ſenſibus ipſis haut pauca dixit noua,
iunctos eſſe cenſuſt a quadam quaſi
impulſione, oblata extrinſecus, quam
ille avrasiav, nos viſa appellamus.

Poſidonius them. 5.

(G.

Ad
ſen
quu⸗
lun
cer.
acc
re
cor.

.
1

Calen. Ult
hiſt pil. 4
I. W berin

426. ne
dext.

Emp-ady
Mathem. tel
1.43. n
en/ ter
git
I

pye
nis
cri
Vin
0
Pre
dir
n
ſu
ſün

⸗ der,
a Uapi,
le. aln, Ma-
s them, e.
Im, 4600.

H

7.
- Leet,
o. VII. 42.

. 4.
i.
,,

Aln Leen,

.. PII, 40.
jei 146.

WI⸗

6

1,

Aut laenid
Vl⸗
e
pi⸗
ſe
lie
10

4,
ali
inH
s.
4

“M

C40ν*

ppbobe»xf TVDICII NS TNEA
Abg haec, quae viſa ſunt, & quaſi accepta

ſenſibus, aſſenſionem adiungit animorum
quam eſſe vult in nobis poſitam & vo-

luntariam. Viſum illud cum ipſum per ſe

cernitur, comprehenſibile dicitur: cum
acceptum iam & approbatum eſt, com-
prehenſioe ſi ita eſſet comprehenſum, vt
conuelli ratione non poſſet, ſeientia.
Iudicium perfectio eſt, qua diſcer-
Galen. Nitur res.
hiſt. phil. Criterium h. e. id, quod iudicat *, bifa-

T. IV. p, riam dicitur, vno modo, quo attentio-

86. ne adhibita, alia quidem facimus, alia

Emp. adv hinus*,; altero, quo adhibita, atten-

Mathem. tentione, alia quidem eſſe dicimus alia
P. T43. q. non eſle, alia eſſe vera, alia falſa. † Al-

"wen tero illo modo ſpectatum, quo de eo a-

rurſum ſpectatur. † denſu commumni,
proprio, & propriiſſzmo. Communi ſen-
Iit accipitur pro quauis comprehenſio-
nis menſura, quo ſenſu etiam phyhica
criteria eo nomine dignamur, qualia
viſus, auditus, guſtus. Senſu proprio
eo nomine venit, omnis menſura com-
prehenſionis artificiali, quomodo cu-
bitum, & ſtateram, & regulam circi-
numque criteria dixeris, in quantum
ſunt artificialia, neutiquam autem vi-
ſum atque auditum, & reliquos in v-
niuerſum ſenſus, a natura comparatos.

— —

git, quod ſit, vel non ſit, tribus modis

557
Senſo propriiſſmo vero ita dicetur o-
mnis menſura comprehenſionis rei ob-
ſcurae: quo ſenſu ea, quae ad vitam
hanc pertinent, criteria amplius non
appellantur, ſed ſola Logica, & quae a

dogmaticis philoſophis ad veritatem

inueniendam adhibentur.
Logicum iſtud criterium viciſſim p. .444,
ſubdiuidere licet, aliud dicendo eſſe
quod iudicat, aliud per quod iudicium

peragitur, aliud denique αα vel re-

lationem qua mediante atque interce-
dente] illud peragitur. Criterium quod,
iudicat, homo eſt: per quod iudicat, eſt
ſenſus; Xécoιας vel relatto, qua iierce-
dente iudicat, eſt applicatio phantaſtag.
Quemadmodum in ſtaticis enim tria
habemus criteria, exigentem ad libram,
& ipſam libram, & librae ſtatum: quo-
rum primus eſt criterium, quod iudicat,
alterum, per quod üudicium fertur, ter-
tium, Téa:ς eſt vel relatio intercedens:
quomodo item ad recta atque obliqua
diſcernenda & artifice & regula, & eius
applicatione eſt opus, ſic etiam philoſo-
Phiae ad vera a falſis diſcernenda praedi-

ctorum trium criteriorum eſt vſus. Re-

ſpondetque ei, qui adlibram vel regu-
lam aliquid exigit homo iudicans, librae
vel regulae ſenſus & intellectus, per quos
iudicium fit, Xooρ autem & relationi

*X Qui nempe ad praczicam philos. pertinet.

¾ä Qui ſpectat ad philoſ. theoreticam.

1 Recefſimus hic a Stanleio, quousque ipſe a
Sexto receſſit, ab interprete Latino ſeduétus, par-
tim mutante quaedam atque parum dextre inter-
pretante, partim omittente. En verba Sexti Graeca?

79 2grr=igten Nra gar 148* (ſic leg. pro
uτ 9) xα. Ka,dνα * T¹0oτ α
1 νοοτ*—s Tα ειν —̈νρατ—r/ ₰ S μ.
Ka' Pregon, hε, rcοασανwτσvιo †ααι rα
α Daαι, T& ν un On ρανι αα Tαανρ.
te a ρ αα +εο. Trα. üp Vevd; .
— 70 * regoy (M6‿α„⅜α☛ 0 ze rπ n dokees)
è TgXναπς. Quae facile patet, quam

male poſt Gentianum Heruetum hoc ſenſu ver-
tat Stanleius: Id quod iudikat, dupliciter ſpecta-

tur 1. pro eo, quo Bidemus alia eſſe, alia non eſſe,

bera alia, alia falſa 2. de eſſentia ſola. In qui-
bus nullus plane eſt ſenſus. Nempe omiſſo pri-
mo genere xpirncis penitus, quod pertinet ad
roantad, ex eo, quod vnum eſt apud Sextum,
duo abſurde confinxit. Confuſionem illam iam
adiuuante verbis Sexti, 1 ₰ι 5regas, ααα
reρα rαπισ vHαωfkros Ar 5Sτ+—⁷o* iſtud hoc i-
pſum eſt, quod pro primo a ſe omiſſo repoſuit
Stanleius, id nempe 1 οoοτôſ 1 442
TIIAPXEIN Oaτ, T ν &, vnde paulo poſt
Sexto dicitur 70 drcke⸗ TSeρατρ IIIAPEEQZ
& trifariam ſubdiuiditux.
Aa aa 3 modo

₰½

SS PARS VII. DOGCTRINAE
modo diéctorum inſtrumentorum, ap-
Plicatio phantaſiae, per quam homo
accedit ad iudicandum.

Laert. Cyiterium autem veritatis eſſe aiunt ticipatam perceptionem ait. Eſt autem rN..
VII. 47. phantaſtam comprehendemem ", h. eeam, ei anticipata perceptio naturalis rerum m.
quge ab eo, quod reuera exiſtit, pro- & propoſitionum vniuerſalium cogni-
ficiſcitur. Vt Chryſippus in X Phy- tio. Alii ex antiquioribus Stoicis, in —
ſicorum tradit, itemdque Antipater & quibus & Poſidontus eſt, in libro de ia- .
Apollodorus. Boethus tamen Crite- diciis criterion, rectam rationem eſſe
rin plura agnoſcit, mentem, ſenſum, ſtatuunt. 7
CAP. III. ”
DE SENSV. .
eEnſ lalectica autem a corporis ſenſbus Comprehenſio facta ſenſibus, vera eſt, Cetent
VIII, 7. deriuatur: Heic enim animus con- & fidelis, vt Zeno quidem docuit, cum £ II.

cipit notiones, quas oiaαρςρ appellant, ea-
rum rerum ſcilicet, quas definitione ex-
plicant, atque inde propagatur atq; con-
nectitur tota docendi atq; diſcendi ratio.

Vive Eſt autem ſenſus ſpiritus, a parte a-
peuow-Rimae principali, ad organa ſenſuum

Xg. pertingens.

Orig. L. Quicquid autem apprehenditur, per ſenſelia tämen non directo vera eſſe, b. 222,
VII , ſenſum apprehendi manifeſtum eft, ſed quatenus referuntur ad inelligibi
4 nihilque eſt in intellectu, quod a ſen- lia, cum quibus aliqua iis intercedir
ſu non pendeat. coniunctio.
CjA P. IV.
DE VISIS, S. PHANTASIA.
Laert. Rimo doétrinam de viſo atque ſen- gnificat. Vt enim ſeipſum prodit Iau-
VII, 49. ſu, Diocle Magneſio teſte, conſti- men atque vna omnia, quae conti-
tuunt, tanquam criterium, quo re- net; ita viſum quoque tum ſeipſum.
rum veritas dignoſcatur. Nempecri- tum id, a quo deriuatur, exhibet. Set,a4
terium hoc ipſum in genere viſim eſt, Eſt autem véſum impreſſio in facul- Makign.
quandoquidem & ratio aſſenſus, com- tate animae Principali, quam cum de- & 9,29 4
prehenſionis & intelligentiae, quae re- preſſione & eminentia coniunctam eſſe adde
liquis eſt nobilior, ſine viſo neutiquam Cleanthes ſtatuit, aeque ac eam, quae Pyrrh.
conſiſtit. Praecedit enim phamaſßia, in ceram fiat impreſſio. Chryſippus ry. .
tum vero mens elocutionis praedita autem abſurdum id eſſe exiſtimauit. c. . &
facultate, verbis declarat id, quod per Nam primum, inquit, cum cogitatio vII, zo.
viſi impreſſionem ſuſcepit. nonnunquam ſimul & triangulum, &
Flut. Plac. Phantaſia autem, quam viſimn voca- quadratum, apprehendat, oporte-
rn 3. IV, mus „a o deriuatur, quod lumenſi- bit idem corpus eodem tempore

SVOICORPM. P. L. -. III. IV.
apbelitum, ſcientiam. A quo in diuer-
ſa abiens, in primo de ratione libro
Chryfippus, criteria eſſe ſenſum & an-

natura quaſi normam ſcientiae & prin-
cipium ſui dederit.
Nihil item illa zagysia perſpiciitate Cic Ac.
& euidentia clarius, vt nulla oratio Q. Il, 6.
illuſtrior ipſa euidentia reperiri poſſit.

Ex ſenßlibus, itemque ex iis, quae Sext.

cadunt fub intellelctum, vera eſſe aliqua, Emp ad=
Mathem.

*KKarτατοο ρà Gαντονοúον Cic. Acad. Q. l.

II. Biſum comprehenſibile vertit,

diuerſas

ler.
bro
N-
em oo)t.
UI d.
i.
in
i.

D
W

ſt, Ceke.
In ClII.

CAe.
00I,6.
t.
D dext.
Einp adr
v Mithen

70 222,

Eentalr.
Mithem.
,294.
age
Pytrh.
Hyp.
Paell⸗
Fll, 5,

DE SENSV ET PIIANNT ASTA

diuerſas in ſe habere figuras, quod qui-
dem eſt abſurdum. Deinde cum ſimul
in nobis multa viſa exiſtant, animam
quoque plures ſpecies induere opor-
tebit, quod quidem magis etiam ad-
ARuc priore illo abſurdum eſt. lpſe i-
gitur exiſtimabat vſurpatam a Zenone
Tmpr Monis vocem pro alteratione eſſe,
ita ſentiente: vt viſum putet animae
eſſe alterationem, adeo vt nullum am-
plius ex eo abſurdum exiſtat, ſi iam
idem corpus ſimul & eodem tempore,
multis in nobis ſubſiſtentibus viſzr, plu-
res alterationes ſuſcipere dicatur, Vt

Mp. I81.

aer enim innumeros ſimul, & diuerſis-
ſimos, recipiens impulſus, multas vna
alterqationes fübire Poteſt, ita etiam
Partem animae principalem variis viſis
acceptis, facere aliquid poterit, quod
cum iis conuenientiam habeat.
Sunt qui dicant, neque iſtam Chry-
ſippi explicationem recte ſeſe habere;
Nam licet viſun: omne impreſo ſit ani-
mae, atque alteratio, non viciſſim ta-
men impreſzonem atqae alterationem o-
Innem viſum efle. Sic enim digito vel
dolente, vel pruriente, impres-
Lone quidem aliqua atque alteratione
affici animum, viſum tamen eam haut
eſle, quoniam ad Principem animae
Partem non pertingat.
Qubus occurrentes Stoici aiunt,
dum impreſzo in animam nominatur,
ſimul intelligi, gazazenus fit in anima,
vt integra definitio ſit iſta: Viſum eſt
uenpreſſo in anima, quatenus eſs in ani-
ma. Quemadmodum enim album in
oculo dicentes, illud, quousque eſt in
S oculo, intelligimus, illud in certa parte
D Oculi eſſe intelligentes, prout in omni-
bus homimibus deprehenditur, ita dum

d. ib.

559
dicimus viſim animae eſſle impro-
nem, hanc ipſam impreſſionem in prin-
cipe eius parte fieri intelligimus.
Reſponderunt elegantius alii: Ani-
mae vocem bifariam accipi, vel pro tota
anima, vel pro principe eius parte.
Quando enim hominem ex corpore
& anima conſiſtere, vel animum a cor-
Pore per mortem feparari dicimus,
Proprie principem intelligimus partem
animae, in qua ſedes eſt motuum, bo-
norumque animae. Quando itaque
Zeno viſum imprecſtonem in animam
vocat, non de tota anima, verum de

parte eius, eſt intelligendus; quaſi di-
ceret: viſinn eſt alteratio panti animae
principis.
Sed aduerſus hanc quoque explica-
tionem ſunt, qui excipiant: Appetitum,
aſſenſum, comprehenſionem, alteratio-
nes eſie principis animae partis: eas ta-
men a viſs diuerſiſſimas eſſe, haec e-
nim certum quoddam perſuaſionis &
affectionis eſſe genus, cum illa ſint
uidentes perceptiones“ potius quaedam,
quam inclinationes atque adeo minus
recte procedere definitionem, vt quae
aliis etiam rebus poſſit accommodari.
Aſt hic quoque recurrunt ad co=-
euDäogeis, h. e. ad ea, quae ſimul intel-
liguntur, atque indicantur intellecta:
dicentes in definitione vif; ſub intelli-
gendum eſſe facta berſuqadendo. **
Quemadmodum enim, qui dicat amo-
rem eſiſe animae, ad amicitiam procu-
randam, collatum conatum, fubintel-
ligat, inter aetate Korentes; Sic etiam
quando dicitur viſum efſle alteratio-
nem in principe animi parte, ſubin-
telligi perſuadendo factam eſſe eam, non
uidentia, alterationem.

ð * sva*ρoP—l Tussg legendum mihi perfuadent
ſequentia, pro svsoαοραοοτ νιις. Ceterum hic in
verſione plane Heruetum ſequitur Stanleius: aquo
recedendi nobis cauſae ſatis.
*Aperte zard, reαα eſt in Grzec, quod 6

praecedentia Krmant, & ſeqq. Heruetus tamen, a c
ſi ard& aα legiſſet, quod tamen neque ana-
logia Graecae linguae paritur, vertit in omnibus;
quod. fideliter ſecutus Stanleius fuit.

Viſorum

Laert.
VII, 5l1.

Laert.
VII, 5I.

vonger.

Id. ib.

Sext adv

560
Viſorum autem alia ſenſilia ſunt, alia
minus. Senftlia funt, quae per ſenſus in-
ſtrumentum vel vnum, vel plura accipi-
vntur. Non ſonſilia, quae percipiun-
tur animo ſolo, vt incorporea omnia,
& reliqua, quae mens aſlequitur ſola.
Senſilia formata ex rebus exiſtentibus,
concedendo & aſſentiendo produci.
Sunt autem viſorum quoque (αbαι¹α
h. e.) apparentige quaedam, quae ita
exiſtunt, ac ſi ex reuera exiſtentibus
formarentur. †
Rurſum alia rationalia ſunt, alia ra-
tionis éxpertid. Rationalia animanti-
vm ſunt, ratione gaudentium, irratio-
nalia brutorum. Rationalia dicuntur
notiones, carent nomine irrationales.
Sed & artiſicialia ſunt alia viſa, alia
non artißiciglia, hinc eſt, quod aliter
artifex, aliter artis rudis ſpectare ima-
ginem ſoleat.
Porro alia ſunt probabilia, alia impro-

Mathen epabilia, (rurſum nec probabilia alia ſunt,
P.182. fq. nec improbabilia, alia demum & probabi-

Id.

lia ſunt, & improbabilia,)robabilia ſunt,
quae tranquillum & aequabilem motum
inanima cient: qualia ſunt iſta: iam
dies eſt: ego loquor, & alia eius gene-
ris. Improhbabilia contrariae ſunt na-
turae, eisque ab affenſu reuocamur,
qualia ſunt: iam media die ſol ſuper
terram non eſt: dies eſt, dum tenebris
omnia plena ſunt. Et probabilia ſunt
& improbahilia illa, quac ex relatione
ad aliud modo hoc ſunt, modo illud,

vtin orationibus dubüs. Nec proba-

bilia denique nec improlabilia v. g. iſta
ſunt: ſtellae funt pares, vel ſtellae ſunt
impares. . .ł
Probabilium improbabiliumue viſo-
rum alia vera ſunt, alia falſa, alia &
vera &falſa, alia neque vera neque falſa.

1

PARS VII. DOCTRINAE &1OICORVM. P. I. e W.
Vera funt, quae vere praedicari pos-

ſunt, v. g. dies iam eſt, & lux eſt. Falſa,
quae vere praedicari non poſſunt. Ve-
ra pariter & falſa, quale erat Oreſtis
viſum, dum fureret Electrae occurren-

tis, nempe verum erat, quod obuiuum

aliquid haberet, Electra enim ei occur-
rebat, furiam eſſe, erat falſum. Ne-
que vera eſſe neque falſa, in viſa cadit
generalia. Quorum enim ſpecies ſunt
tales, vel tales, eorum genera non ſunt
talia omni ex parte. Sic hominum Graeci
alii ſunt, Barbari all. Homo in genere
igitur Graecus non eſt, omnes enim
alias homines Graecos oporteret eſſe,
neque eandem ob rationem Homo in
genere Barbarus dici poteſt.

7

Verorum viſorim alia ſunt, alia non Id.

Junt, coomprehenſibilig. Non comprehen-

ſRchilia ſunt, quae morbo vel mentis
perturbatione obueniunt. Multi enim
phreneſi laborantes, vel atra bile, ve-

rum viſiun attrahunt quidem, non

comprehentibile tamen, ab eo quod ex-
trinſecus caſu offertur, vnde ſaepe de
eo neque affirmant quippiam, neque
ei afſentiuntur. Eſt autem viſum com-
prehenſfbile, quod imprimitur & ob-
ſignatur, ab eo quod eſt, prout id eſt,
vt non poſſit eſle ab eo quod non eſt.

Sunt ergo viſi comprebenſwibil s re- I.

quiſita tria; Primum, vt exiſtat ab eo
quod eſt, dantur enim viſa, quae exi-

ſtant ab iis quae non ſunt, vt fieri ſo-

let in hominibus mente captis, Se-
cundum, vt & conueniat cum eo quod
eſt. Dantur enim viſa, quae ſunt ex
eo quod eſt, verum referunt id quod
non eſt. Sic enim Oreſtes viſum du-
cebat ex eo quod erat, nempe àb Ele-
Ara, non tamen id conueniebat cum
eo quod erat, furiarum enim vnam

† Male hic rurius Stanleius & nullo ſenſu: quaæ
ex rebus exiſtentibus formantur. Quodnam i-
gitur eorum diſ rimen a praecedentibus. Nempe

aliud poſtulant Laerti verba α σ τπας αο+

Xτ ααπνν e]K˖us, firmantur haec iis, quae ap.

Sextum habentur p. 242.

ean
ſin
Geb
tun
om
adr
mI
ſgi
rati
bet
hi!
qu
lunj
cul
met
lee
mer
eum
poſt
ſpir

ſun
cun
ninn
obo
Am
Ene
de
4 nguſt.

.Acad ⸗

Nkni don
EII. rim
e) ſo

Doe-
li,
.Pe.
reſtis
rren-
Ulum
Ccur.
Ne-
(adit
ſünt
1funt
reci
enere
eßlimn
tetle,
n in

1n N
eben.
gentis
enim
e, ⸗
No
er⸗
e de
Eode
ncom-
CKob⸗
idett,
eſt.
e re⸗
. 1 60
neexi-

jeri o

.
) od
unte
guod
y du-
He-
t CUH
VDANI

—ꝰ
nag.

guu 45

Eati

16,

bsext.
Emp.

them p.

Balen.

pDE SrNSV PANTAS VENO &

eam eſſe putabat. Viſum compreben-
ſibile vero ei quod eſt conforme eſſe
debet, imo ita impreſſum atque ſigna-
tum, vt artificio quodam imprimat
omnes viſorum proprietates, quem-
admodum ſculptores omnes expri-
munt partes rerum quas imitantur, &
ſigilli impreſſio, in ceram facta accu-
ratius, omnia eius lineamenta exhi-
bet. Poſtremum requiſitum eſt, vt ni-
hil habeat quod impediat. Nonnun-
quam enim incurrit quidem viſum
comprehenfibile, ſed fidem non conſe-
Aaur propter aduenientem extrin-
ecus circumſtantiam. Vt, cum Her-
cules Alceſtin e terra eductam ad Ad-
metum adduxit, viſum comprehenſibi-
le ex Alceſtide traxit Admetus, ei ta-
men fidebat minus: nempe mortuam
eam eſſe nouerat, neque adeo redire
poſſe, formam tamen mortuorum
ſpiritus quosdam quandoque induere.
Viſun vero ſ. phantaſtam, phanma-
Ron, Phantiſticon & Phantaſma ita ſe-
cundum Chryſippum diſtinguenda ve-
niunt. Phantaſia affectio eſt in animo
oborta, quae & ſeipſam & cauſam ſu-
am repraeſentat. Vt, quando albe-
dinem oculis cernimus noſtris, affectio

ea eſt quam viſus in animo producit,

aAuguſt. Meritoque affectio illa appellatur, quo-

. en niam res, a qua eſt, album eſt, a quo mo-

T. /1. p.
426.

TLrum iuxta Zenonem eſt id, quod
ita animo eſt impreſſum ex eo vn-
475. de eſt, vt eſſe non poſſit ex eo, vnde

adv. Ma-

alen. non eſta. „WVel, vt alii definiunt b. Ve-
Hig. Phil.
r. WV. rum eſt id quod eſt, & quodexaduer-

Opp. p. ſo alicuius ponitur.
426.
* Sext,
Pyrrh.
Hyp. L.
II. 6. 7.

fariam: ſubſtantia, conftitutione, poten-
tig. Subſtantia, nam veritas corpus

Differt autem verum a veritatetri-

551
vetur animus noſter. Eadem de rebus
Odoratus atque tactus ſunt tenenda.
Phantaſton eſt id, quod cauſa eſt
phantaſiae, h. e. viſt. Albedo v. g. &
frigus, & quicquid animam mouere
poteſt, phantaſton eſt. B
Phantqſticon eſt fruſtranea & inanis Saαα
[viſi] attractio, animae affectio proce-Xο.
dens ab eo, quod non eſt, vt fit in iis, *.
qui cum vmbris pugnant, vel manus
fruſtra extendunt. Nempe phanta-
ſia, vel viſum, phantaſton habet, ex quo
exiſtat, Phantaſticum vero nihil habet,
ex quo tanquam vera re exiſtat, atque
ducatur. .
Phantaſma eſt id, ad quod inani illa
attractione adducimur, quod contingit
in atra bile laborantibus & furioſis,
qualis Oreſtes in tragoedia, cum di-
cit
mater, obſecro te, ne incutias
mihi
Has ſanguinolentas &) colubrinas
virgines,
Quae me inſequuntur & terrore
cruciant.
Haec furore actus profert, nihil e-
nim videbat, quamobrem Electrare-
ſpondet: .
Tuo quietus in lecto, miſer, mane,
Cernens eorum quae cernere putas
nihil.

CAP. V.
DE VERO ET VERITATE.

eſt, verum autem eſt incorporeum, eſt
enim Nenτο+ο id quod verbo profertur,
atque incorporeum adeo. Contra
veritas corpus eſt, eſt enim ſcientia
ua proferuntur omnia vera.“Omnis a.
cientia quodammodo eſt pars animae rιℳ
princeps, quae pars princeps corpus 9% à-
eſt, veritas itaque in genere corpo-οιω.
rea eſt. rrixi,.
Bb bb Conſtitutione,

562 PARS VIr DoCTRTNA STOTCORVM P r Vr VTI

Conſtitutione, nam verum concipi-
tur tanquam aliquid natura ſimplex
atque vniforme, v. g. dies eſt, ego lo-
quor. Veritas vero, vt quae ſcientia
ſit, ex multorum verorum cognitione
conſtat, certo quodam modo coniun-
ctorum. Quamobrem ſicuti populus
a ciue differt, ſiquidem populus ciui-
vm eſt multitudo, ciuis vero perſona

eſt ſingularis, ita verum quoque & ve-

ritas differunt Veritas populo ſimi-
lis eſt, verum ciui. Veritas enim ex
Multis colligitur, verum eſt ſimplex.

CAP. VI.

Potentia, quoniam verum non ad-
haeret veritati abſolute & neceſſario.
Mente captus, infans, ſtultus verum
dicere poſſunt, ſcientiam eius quod-
verum eſt habere non poſtfunt. Veri-
tas res conſiderat cum ſcientia, ita vt
ſapiens ſit, qui veritaten habet, vera-
rum enim rerum ſcientiam habet, ne-
que decipitur vnquam, neque men-
titur, falſum proferat licet, quoniam
a bona, non mala affectione id pro-
cedit.

DE COMPREHENSIONE.

Cic. Ac. K* Comprehenſio primum ita
Q.L. V, 1X dicta Zenoni, metaphora ducta a
*47": rebus, quae manu comprehenduntur,
id quod quidem geſtu conficiebat. Nam
cum extenſis digitis aduerſam manum
oſtenderat, viſim inquiebat, buiusmo-
di eſt. Deinde cum paullum digitos
conſtrinxerat, aſſenſus huiusmodi. Tum
cum plane compreflerat, pugnumque
fecerat, comprehenſionem dicebat.
Galen. Comprehenſio eſt ſcientia firma & ve-
in-Eill,ra, non - comprehenſto ( zεαW.)
IV, 6. eius contrarium eſt. Sunt enim res
Stoicos quas videre nos putamus tantum, vel
x«—— παααπire, & ſentire, vt in ſomniis &
αran- Phreneſi ſe res habet. Alias res non
un cui-tantum epinione, ſed reuera videmus,
dentem 2 udimusque, & ſentimus. Poſterioris
non de- gerneris quae fſunt, Academicis ſcepti-
Kniuiſſe cisque exceptis, omnes firmam ſcien-
t. iam parere putant, reliqua quae in
zSext, ſommio vel phreneſi nobis obuerſantur,
adv. Ma. falſa ſunt. . .
