A⸗

eſt,
lſt

lis nrblr.
ge⸗ 1l4,
Ul,
⸗
n
Ge⸗
i,
t
4

1-
S
ſle

Lucret.
II. v.

Lucret.
V. v.

307. ſq.

Lucret.
V. 252.
Lucret.

VI. 600.

I. ucret.
V, 262.

ib. 274.

ib. 282.⸗

ib. 381.

pofle compluribus: tum, quia, vt in
illis tres aetates ſunt, adoleſcentia,
vigor, & ſenium: ita mundus primum
quodammodo increuerit, (quatenus
etiam poſt genitale tempus acceſſere
extrinſecus ex vniuerſo atomi, quae
per ipſa mundi quaſi ſpiracula ſubie-
rint, & ex quibus coelum „ſidera, aer,
mare, terra, alia adaucta fuerint, con-
gruis videlicet ad congrua ſeſe accom-
modantibus.) Deinde vero, quia cre-
ſcendi debuit aliquis eſſe finis; in per-
fecto quodam quaſi ſtatu conſtiterit:
ac iam demum occoeperit ita quaſi fa-
tiſcere, vt agnoſci omnino poſſit ad
extremam vergere aetatem.
Confirmatur autem inprimis ex eo,
quod, vt videre licet temporis pro-
greſſu turres ruere, ſaxa putreſcere,
delubra, & ſimulacra fatiſci, vnde &
denique exſoluuntur: ita videamus
mundi partes ſenſim deteri, ac demi-
nui. Terrae pars multa abit in auras,
(ne aliquid dicam de maioribus illis
concuſſionibus, quibus metus incu-
titur, ne quando tota corruat, & ſub-
tracta pedibus, quaſi in barathrum
feratur,) aqua partim quoque in au-
ras halatur, partim per terras ſic didi-
tur, vt non omnis ſit refluxura; aer
continuo immutatur, rebus quidem
multis in ipſum excedentibus, ſed &
multis quoque ex ipſo recreatis: ignis
demum, non modo noſter, ſed etiam
ſidereus, vt qui eſt in ſole, ſenſim de-
perit, abiectu & emiſſione lucis. Quo-
circa neque eſt, cur rearis, debere haec
mundi corpora manere aeterna.
Deinde, ex eo, quod videmus eſſe
inter ipſa mundi corpora continen-

tem pugnam, ob quam interdum qui-

dem incendia, interdum vero & dilu-
via, quaſi aequis viribus contingunt.
At quemadmodum in palaeſtra, ita
neceſſe eſt, vt in mundo contrario-

PHVSICA

999
rum alterum denique praeualeat, o-
mniaque peſſundet. Si quis autem
quaerat, vtrum duorum ratione ve-
riſimili ſit praeualiturum: reſponderi
poteſt, illud eſſe ignem, tanquam a-
ctuoſiorem, & a ſole praeſertim, coe-
litusque ſuppeditatum; adeo, vt ſupe-
rantior euaſurus denique ſit, ac ſitmun-
dus proinde conflagratione periturus.

Poſtremo ex eo, quod nihil indiſ-i5. 352.

ſolubile ſit, niſi quod ſit aut ſolidum,
uemadmodum atomus, aut inta-
tile, vt inane, aut nihil habens extra,
vnde aut diſſoluens cauſa adueniat,
aut quo ipſum poſſit excedere, vt v-
niuerſum; mundus autem neque ſo-
lidum quid ſit, propter inane inter-
miſtum, neque etiam intactile quid,
propter naturam corpoream, neque
denique nihil extra habens, ob ſui
extremum, quo fit, vt & clades con-
tingere extrinſecus, a corporibus,
nempe incurrentibus, & confringen-
tibus valeat, & ſiue ea extrinſecus, ſi-
ve intrinſecus accidat, habeat, quo
diſſolui, & effundi queat.
Quod addo quidem, quia poteſt
mundus non conflagratione duntaxat,
aut, ſi velis, etiam inundatione per-
ire; ſed modis quoque pluribus, quos
inter ille praecipuus eſt, vt, quemad-
modum animal, quicum iam illum
comparaui, ipſa animae compagine
ſoluta, in varias partes ſoluitur, quae &
ipſae tandem plane exſoluantur, & vel
diſſipentur, abeantque in auras, ac
minutiſſimos pulueres, vel inſeruiant

etiam ad procreandum alia animalia; Lucret.
ita ipſis mundi quaſi moenibus fati- II, 1144.

ſcentibus, dantibusque ruinam, fru-
ſta illius varia ſubinde ſoluantur, ac
abeant tandem in atomos, quae liber-
tatem inanis nactae, & coeffundantur,
& repetant motus primigeneos, & vel
longum, diuque procurrant, vel breui
aut

1000

atomis aliis concurrentes in gignen-
dos nouos mundos coaleſcant.
Tametſi certe, vt animal poteſt ab
animae exceſſu aut ocyus, aut tardi-
vSs omnimode exſolui, ita vtrumuis
Lucret. I.poſſit ipſi mundo contingere; attamen
v. 1102., probabilius eſt, fore, vt punéto tem-
poris nihil reliquiarum extet, praeter
atomos, ac ſpatium deſertum, quod
quacunque ex parte lethi quaſi ianua
aperta prius fuerit, illac omnis mate-
riae turba ſeſe foras darura ſit.

PARS XII. PHILOSOPHIAEF EPICVRI PARS'II.

aut in mundos alios incidant, aut cum

ex eo fidem ducit, quod effoeta tel-
lus, vt iam quoque attigeram, vix
parua creet animalia, quae edidit o-
lim ingentia, quodque vix plurimo
labore fruges, fructusque ſuppeditet,
quae ſponte initio vbertim effudit.
Vnde & frequentes ſunt querimo-
niae laudantium ſecula priora, accu-
ſantium praeſentia; cum non videant
hanc eſſe rerum ſortem, vt omnia
paullatim tabeſcant, & ſpatio aetatis
vetuſto defeſſa, veluti in ſcopulum ten-
dant. Vtinam modo ratio potius, quam
res ipſa perſuadeat, fore, vt paruo in
tempore conquaſſari omnia cernamus.

CAP. VIII.
DE INFINITIS MVNDIS.

ee. Quod dixi autem vergere ad ex-
IISO. tremam aetatem mundum, id vel
Laert. Orro, quod demum requiritur,
X, 45. ſintne praeter hunc alii, & non

Plut. Plac. modo plures, ſed etiam numero infi-
I, 5. niti mundisvidetur omnino dicendum,
Lucret. dari numero infinitos. Quippe ato-
l, 1047. mi, cum ſint infinitae, vt demonſtra-
tum iam ante eſt, per infinitatem ſpa-
tiorum feruntur, ac alibi aliae, procul-
que ab hoc varie inuicem concurren-
tes coaleſcere in fabrefactionem mun-
dorum infinitorum poſſunt. Atomi
ſiquidem ad hoc comparatae, Vt ex
ipſis mundus conſtare, efficique va-
leat, abſumi non poſſunt, cum ſint in-
finitae, neque in vnum, neque in ali-
quot qui definito numero ſint, & ne-
que in quotcunque vniusmodi, neque
in quotcunque inter ſe diuerſos. Qua-
re & nihil obſtat, quo minus ſit talis
mundorum infinitudo.
Sane vero tam eſt abſurdum, in vni-
dorns a. verſo infinito vnum mundum fieri,
Ecl. phyſ. quam in magno agro, granis plurimis
p. 52. Conſito, vnam ſpicam naſci. .
Nempe, vt in agro cauſae plurimae,
ipſa nimirum ſemina ſimul cum loco in
promtu ſunt, ſic in vniuerſo, praeter

Metro-

ipſum locum, non modo cauſiae plu-
rimae, verum infinitae etiam ſuppe-
tunt; ipſae ſcilicet atomi, perinde ac
illae, ex quibus hic mundus coaluit,
coeundi capaces.
Accedit, quod nullam videamus re-Lucret. II.
rum generabilium ita eſſe vnam, vt v. 1078.
non eodem ſub genere multa conſimi- Plut. de
lia obtineat: (ſic enim homines, ſic fe-âα def
rae, ſic volucres, ſic piſces ſingulatim
ſub ſuis quibusque generibus multi-
plicantur.) Quare & cum non modo
ſol, luna, terra, mare, & partes mun-
di ceterae fuerint genitae, ſed ipſe e-
tiam totus ex iis conſtans mundus,
fatendum eſt prorſus & illas, & hunc
non ſingulares eſſe, ſed plures, & nu-
mero quidem, ob iam dictas cauſas,
innumero, atque infinito.
Cum nihil vero ſit, quod repugnet, Laert.
mundos alios partim ſimiles, partim , 45,
diſſimiles iſti noſtro, eſſe: nam & poſ- 13.74.
ſunt eſſe aequales, poſſunt maiores,
poſſunt minores, poſſunt qui habeant
easdem, eodemue ordine ſitas partes,
poſſunt, qui habeant alias, alioue ſitas
ordine: poſſunt, qui ſint eadem praediti
figura,

Laert. X,
73. 89. m.

ta tel.
VIX
it 0⸗
Urimo⸗
ditet,
fuctt,
Arimo-
4ce⸗
igeant
omnia
getatis
ten-
quamn
uo in
Mms.

plu⸗

be⸗
de ac
Aluit,

5E-bucret.l.
,Vt . 1078,
ng. Aut, de⸗

Laert. X,

PHFSTICA.
figura, poſſunt, qui praediti diuerſa,

(quippe non poſſunt quidem eſſe fi-
gurarum omnigenarum; vt dictum an-
te eſt, atomos, cum definiti ſint am-
bitus, non poſſe infinitis modis figu-
rari: ſed poſſunt tamen innumera-
rum, vt globoſae, ouatae, pyramida-
lis, &c.) cum id inquam nihil repu-
gnet, hae tamen omnes diuerſfitates
ſunt duntaxat quaedam quaſi condi-
tiones, quae communem mundi qua-
litatem, ac rationem varient.
Videtur autem quilibet aliorum

73. 89. mundorum, veluti & iſte, & omnis

alia concretio, quae in immenſo inani
fit, & ſimile quidpiam cum iis, quae
paſſim obſeruamus, habet, per propri-
os quosdam atomorum quaſi vortices,
conuolutionesue ſeorſim procreari,
atque id quidem ſiue in intermundio,
(ita vocamns, iuxta ante dicta, inter-
vallum, inter duos aut plures mundos

non multum diſſitos comprehenſum,)

ſiue in loco multiuacuo, (ſeu in quo
verſantibus licet corporibus corpu-
ſculisue, plurimum tamen ſpatiorum
vacuorum intercipitur,) ſiue denique
in magno, immiſtoque, & puro inani;
tametſi non, vt aliqui huiusmodi in-
ane aſſumentes, deſcribunt.

89. Nimirum, ſecus ac fit abillis, intel-

ligendum eſt confluere, niſi ex infini-
to, at ſaltem ex vno, pluribusue, ſiue
mundis, ſiue intermundiis, idonea
quaedam ſemina, hoc eſt, congeriem

4

100 ¼
quandam congruam atomorum, cor-
puſculorumue, quae ſenſim hic illic

mutuo coaddantur, varieque formen-
tur, & locum etiam varie, prout con-

tigerit, commutent, ac inſuper ex-
trinſecus accrementa quaedam quaſi
irrigua accipiant, quousque conſtans
ex omnibus concrementis ſpecialibus
moles perficiatur, ſtabilimentumque
obtineat, quantum quidem ferre ipſi-
vS quaſi fundamenta ſubſtrata value-
rint.

Alioquin certe quo in inani generari ib. c. 90.

mundum contingit, non ſufficit acer-
vum fieri, conuoluique, & incremen-
tum, quamdiu in aliud incurrerit,
accipere, eo modo, quo aceruus niuis,
dum ſupra niuem voluitur, iuxta opi-
nionem, quod ſic fieri ex neceſſitate
oporteat, vt Phyſicorum appellatorum
ait aliquis: ſiquidem id pugnat cum iis,
quae apparent. Neque enim aceruus,
cuius intimus quaſi nucleus ſolidus ſit,
& extima etiam quaſi cruſta ſolida, aut
conuolui poteſt, aut incrementum ac-
cipere, ſi interſtitium, nucleum inter
cruſtamque interceptum, ſit fluxum,
quale in mundo eſſe contingit.

Quod ſupereſt, eſſe alios quoque Laert.
mundos, quia geniti ſint, corruptioni X, 74.

obnoxios, manifeſtius eſt, quam vt
dici debeat. Nam et quod alii ocyus,
alii ſegnius, alii ab his, alii ab illis dis-
ſolui cauſis valeant, res pertinet ad ſin-
gularem vniuscuiusque diuerſitatem.

SECTIO III.

DE REBVS HVMILIBVS, SEV TERRENIS.

Erum, vt miſſis ceteris, de hoc

noſtro mundo ſpecialius dicamus,

age, cum omnia, quae in eo ſunt,

aut terrae ambitu contineantur, ela-

ratioraue humo non ſint, aut ſint in
ſublime, hoc eſt, ſupra humi, terraeue

ſuperficiem elata, ac ideo poſſint gene-
ratim in res humiles, terrenasue, & ſub-
limes, ſiue coeleſtes, atque aereas diui-
di: age, inquam, ſermonem primum de
prioribus inſtituamus, & ex eo quidem
praeſertim, quod, vt nobis propiora
LllI III ſunt,

PARS XII PIILOSOPHIAF EFPICVRI PARS II

1

or . ⸗ . . . . . . lucket⸗
ſunt, magisque familiaria, ita poſſint terraeque ipſi varie, partim ad fuper- r d. fic
fieri quaſi argumenta, ex quibus con- ficiem, partim etiam intus commiſta, xi
jicere de poſterioribus, quae remo- & poſtea quae minora ſunt, ac paſſim in
tioraa nobis, minusque perſpecta ſunt, tota maſla viſuntur corpora, partim 3 n
liceat. inanima, vt ſunt mineralia, lapides, n
Vigdetur autem eſſe inprimis ipſum ac plantae, partim animata, quae
terrae corpus generatim ſpectandum; & dici animalia, ſeu animantes, mo- 0
ac ſubinde aqua, pars maſſae inſignis, ris eſt.
CAP. I. S
DE TERRA IN MEDIO MVNDI CONSISTENTE.
Furrer.⸗ Rimum itaque circa ipſam terram, parallelis motibus cadunt, non in an- Uurtet
R diximus iam ante, quemadmodum gulum vero connituntur, quod ſit ſi- 1rF
fuerit cum reliquis mundi partibus cut in vniuerſo, ita & in mundo regio . I
Laert. X, formata. Sane vero nihil fuit neces- vnica ſurſum, e qua grauia omnia ad-
„74.75. ſe, formari eam prius extra mundi am- veniant, vnica deorſum, in quam ea-

ib. vS bitum, ac ita formatam recipi in mun-
dum, cum ſatis fuerit, comprehendi
in mundana maſſa talia ſemina, ex qui-
bus vna cum reliquis mundi partibus
gigneretur: eo modo, quo nihil fuit
neceſſe, ipſa animalia exterius, ſeu ex
ipſa rerum infinitate prius ſecerni, ibi-
ue formari, vti in hunc mundum iam
perfecta deducerentur; neque item
e coelo, tanquam illic prius elaborari
debuerint, delabi in terram, cum o-
ſtendere nemo valeat, cur compre-
hendi illic potuerint eiuſcemodi ſe-
mina, ex quibus animalia, plantae, &
quae cetera videre licet, conſtitueren-
tur, non potuerint vero comprehen-
di hic; ac pari modo ſuppetere, vnde
illa & gigni, & nutriri poſſent.

Lucret.
L. II. V.
1152.

Diximus vero etiam, terram, cum
coelum, aliaque ſublimia ſurſum veluti
auolarent, ſubſidiſſe in mundi medi-
vm, ac ibi, vt in imo loco, remanſis-
ſe. Addendum iam, non quemad-
modum ipſa media eſt mundi pars in

Lucret.
L. I. Vv.
1051. ſq.

in ipſa medium, ſeu, vt vocant, cen-
trum, verſum quod omnia pondera
dirigantur. Scilicet omnia pondera

quam omnia pondera cadunt, ita dari

dem tendant.
Quo fit, vt probandi non ſint, qui
dari antipodas dicunt, homines nem- ,
pe in auerſa terrae regione ita ſitos, vt
veſtigia nobis oppoſita vrgeant, eo mo-
do, quo videre licet ſimulacra homi-
num, aliarumue rerum inuerfa aut
conſiſtere, aut procedere etiam ſub-
tus aquam. Quippe illi praeter natu-
ram, & conditionem rerum grauium,
tueri conantur, & homines, & alia cor-
pora terrena illic poſita, ſurſum ſeu ver-
ſus terram niti, & tam non poſſe e terra
inloca coeli inferiora recidere, quam
noſtra haec non poſſunt in coelum .
ſponte auolare. Vtcunque aliunde co-.
haerenter ſuae ſuppoſitioni dicant, eſſe
antipodibus diem, cum nobis eſt nox,
& noctem, cum nobis eſt dies.
Itaque, terra quidem in orbem, Ex iis
circulumue eſt conformata; ſed tamen quae de

quaſi diſcus, aut tympanum, non vero e b.
uaſi ſphaera, aut globus. Nempe hos& De-
dr 1 .5 50 8. empe mocrito

haec eius facies, quam nos incolimus, habent
quaeque habitari ſola poteſt, lata eſt, bPlutarch.
ſeu plana, non vero globoſa; ac talis, & Laert.
in quam omnia pondera reéta, ſeu ad en
normam ferantur, quemadmodum X.p.67.

Lucret. P

rh

.
t
bo Fel.

luctet,
l 35

dictum iam eſt.
At

iper.
Nlſte
ſſim
artim
ices,
quae
Io⸗

nan-
ltſi⸗
egio⸗
1ad.

lea⸗

gui bi
⸗
Nt
mo⸗
mi-
Aut

-
12
m
umn
co⸗
ſ
,

, lr iis
7 glue de
LLeucip-
De⸗
mocrito
babent
Plutarch.
& Laert.
) Gaſlend,
ad laert.

1 6²

L PDHVSICA.
Cucret. At vero, cum ic res ſe habeat, dif-

V.v. 538. ficultas tamen non exiguaeſt, qu fie-
ri poſſit, vt conſiſtat, neque deorſum,
in quam regionem diximus lapſuros
antipodas, cadat. Veruntamen terra
non cadit, quoniam inſidet aeri, tan-
quam ipſi congenea, neque adeo ipſi
oneri exiſtens, vt animalia inſident,
tanquam congenea, ipſi terrae.
Nimirum facile eſt captu, eſſe in aere
ſubiecto hanc terrae ſuſtentandae vim,
ucket. quod terra, & aer, ab ipſa mundi con-
V. v. 5y. formatione, res congeneae ſint, & co-
. gnatione quadam reuincétae, tanquam
eiusdem totius partes oneri ſibi mutuo
non ſint; ſed quafi omni grauitate,
compreſſioneque depoſita, mutua com-
lexione teneantur; maximeque, cum
Pnerct. a,ad ſuperiorem hanc ſui par-
V.v. 535. Poſſit terra, ad ſup P
tem magis compacta, grauisque eſſe,
& ſenſim inferius magis laxa, minus-
que grauis fieri, quousque tandem
parte ſui infima ad aeris ſuppoſiti na-
turam proxime accedat.
Propterea autem dixi, terram non
fuiſſe exterius formatam, extrinſecus-
que illatam in mundum, eo nempe
caſu pondere ſuo aerem illum preme-
ret, quemadmodum minimum pon-
dus noſtris ſentitur corporibus, ſi ex-
trinſecus imponatur, cum tamen nec

ib. v. 541.
ſg.

100
caput, nec cetera membra ſibi mutuo

ſint grauia, quod congenea ſint, com-
munique iure totius eiusdem corpo-

ris vinciantur.

Ac, ne incredibile ſit, rem adeo te-ib.v.557.
nuem, ac eſt aer, poſſe adeo craſſam
molem ſuſtentare, cogita duntaxat,
quam res ſit tenuis anima, animalisue
ſpiritus, & quam tamen craſſam, quam-
que ponderoſam molem corporis ſuſ-
tentet, ac regat, & vel eo quidem no-
mine ſolum, quod ipſi coniuncta, vni-
terque apta res ſit, quemadmodum eſt
aer ipſi terrae.
Non eſt vero propterea reputan- Lucret.
dum, terram eſſe animatam, ac multo L. II. v.
minus Deam quandam, id enim iam ante 6: -
refutatum eſt. Et terra quidem varias
frequenter animantes parturit, at non,
quod ipſa ſit animata, ſed quod conti-
nens varias atomos, variaue rerum ſemi-
na, multa modis multis efferat in lucem,
vnde animata formentur. Non de-
ſunt, qui aliunde terram magnae D⸗e-
vm matris, ac Berecynthiae nomine
colant. Verum quod terra quidem
donetur iis nominibus, (ſi abuti qui-
dem diuinis ad res naturales deſignan-
das, liceat,) poteſt res videri tolerabi-
lis, at non ſane, quod terrae quoque
ineſſe diuinitas credatur.

CAP. I.
DE TERRAE MOTV, AC OBITER DE AETNAEO

INCE

Nterim autem mirum videtur, qui
fiat, vt terra interdum commouea-
tur, concutiatur, tremat; verum haec
vna eſt earum rerum, quae poſſunt
omnino pluribus modis contingere,
& fupponendo quidem rem, de qua
ambigendum non videtur, eſſe vbi-
que terram fui ſimilem, ac fubtus,
perinde ac ſupra, habere ſpeluncas,

Lucret.

VI, 535.

NDIO.

laculas, fluminaque voluentia fluctus,
ſaxa ſubmerſa, &c.
Nam poteſt terram mouere aqua, Seneca
ſi partes aliquas eluit, & abraſit, qui- QOq. Nat.
bus excauatis deſiit poſſe ſuſtineri, b 20.
quod ferebatur integris, vel, ſi inte-
riores lacunas, ſeu quasdam paluſtres, ib. paulo
& iacentes aquas, impellat flatus ali- poſt.
quis, & inde aut ictus terram quatiat,
LlIl III z aut

1.

1004
aut agitatio ſpiritus, ipſo motu cre-
ſcens, & ſe incitans, ab imo in ſum-
LCueret. mum perferatur. Scilicet vt vas con-
VI, 554. ſtare non poteſt, niſi quae commo-

ta in ipſo eſt aqua, iactari intus de-

ſierit.
Senec. l. Poteſt & parte aliqua ſubito deci-
dente terra percuti, & inde motum ca-
pere: cum & aliquae eius partes, qui-
busdam veluti columnis, ac pilis ſu-
ſtineri poſſint, quibus vitiatis, rece-
dentibusque, tremat onus impoſitum.
Lucret, Quippe, cum videre etiam liceat to-
VI, 542 tas acdes, propter plauſtrorum, fer-
ratorumque curruumagitationem ſuc-
ceſſione tremiſcere.
Plut. Pla. Poteſt quoque terram mouere ipſe
III, 15. ſpiritus: nempe, ſi aut terra, cum in
Lucfet. Partibus ſui interioribus, inferiori-
v 590. busque crebritate foraminum, rima-
rumque ſit interſtincta, a ſpiritu varie
diſperſo, & in cauernoſas eius cauita-
tes incidente, concutiatur, ac tremat,
eo modo, quo membra frigore ſube-
vnte, tremere, ac moueri inuita co-
Plut. I. c. guntur, aut ſi ſuperne ingrediente,
compellenteque deorſum ſpiritu, ter-
ra ab aere ſubiecto vt craſſiuſculo, &
aquoſo, (quippe ſuſtentante,) ſurſum
repellatur, & quaſi ſubtercuſſa ſub-
ſultet; quod contingit quidem rebus
omnibus, quae non modo in aliquid
durum ſeu firmum, (aut ita intenſum,
vt preſſum redeat,) compelluntur;
ſed etiam in aliquid fluxum, ſi ad re-
pellendum comparatum ſit, vt cum
intra aquam deprimitur lignum.
Zenec. Poteſt demum vis ſpiritus, ſi con-
QA. Nat, cipiatur in ignem verſa, & fulmini ſi-
VB20. milis, cum magna ſtrage obſtantium
ferri. Scilicet, vt ignis fulmineus in-
tra nubem genitus, tum ipſam perrum-

PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVEI P. II

pit, tum aerem totum miro impetu
concutit, ſic commouere, perrumpe-

reque, & concutere terram poteſt, qui

Poteſt intra eius cauernas ex ſpiritu co-
aceruato, exagitatoque generari ignis.
Qum nulla porro cauſa potior, quam
petita ex ſpiritu, & hoc quidem modo
poſtremo, videatur; tum aut ex eius
diſpertitione in erebra terrae foramina Laert.
tremor duntaxat gignitur, & (quaſi X, 105.
per laxiorem terram tranſpiratio ſit,)
non ſic terra perrumpitur, vt hiatus
fiat, & vel fubuerti aliquid, vel incli-
nari deprehendatur, aut ex illius acer-
vatione in cauernis maioribus, ea po-
teſt ſuccuſſio, impulſioque conſequi,
vt terram ſubuehat, diffindat, eosque
hiatus aperiat, quibus etiam integrae
vrbes, quemadmodum variis in locis
ſaepius contigit, abſorbeantur.
Quod dico interea de vi ſpiritus,
quae in jgnem verſa, terram perrum-
pPat, concutiatque, valere eo poteſt,
Vt intelligamus ex eadem eſſe cauſa
eructationes ignium, quae fieri cre-
bro iisdem in locis, vt ad Aetnae cra-
teras, ſolent.
Nam totius quidem huiusmodi Lucret.
montis ſubcaua natura ſilicum cauer- VI, 682.
nis ita ſuffulcitur, vt ſpiritus in iis

concluſis percaleſcat, & qua hiatus ſu-

pPerne patent, accenſus erumpat, late-
raexcedat, percoquatque, vnde & cum
flamma fumoque, fauillas & pumices
vomat.
Quoque magis facere id poſſit, adeſt ib. v.694.
mare ad radices montis, quod aquas
aduoluens, reſorbensque ad littus,
quousque ſpeluncae montis proten-
duntur, aerem intrudat, propellatque,
quo ceu follium flatu intendatur, foue-
aturque incendium.

CAp.

Lactet.
VI, 613. .
e
4
ti
b. 61 n
3

ib, 631,

5, G5

npetn

tuco.
Ums. Qad ad aquas ſpectat, quae in ter-
qIamn . ra ſunt, (nam de illis quidem, quae
noch in fublimi creantur, & ex ſublimi deci-
Neue dunt, erit poſterius dicendi locus) mi-
Nnindlaen. ra eſt inprimis illa earum congeries,
uaſiſ, quam mare vocamus, quippe praeter
ſi,) mare internum, quod oras noſtras al-
utis Iuit, eſt etiam externum, ſeu Oceanus,
ddi. qui vniuerſam terram habitatam cir-
Acer⸗ Ccumiens, ita creditur a plerisque for-
1po⸗ nici coeli ſuppoſitus, vt ſol & alia ſidera
ui, ex ipſo oriantur, ac in ipſum occidant;
ge vt occurret quoque dicendum infe-
rae D rius.
cis Luucret. Et certe, cum ſit vaſtitas, ſeu quaſi
vVi, 613. immenſitas maris tanta, poteſt haec ha-
,;, ſq. beri non poſtrema cauſa, quamobrem,
Uin- H ex tot fluminum ingreſſu non appareat
4 augeſcere, nimirum, omnia flumina ad
tantam molem comparata vix guttae
e. boe.. 616. inſtar ſunt. Adde, quod aliunde ſol,
n qui radiis ſuis veſtes madentes tam cito
exſiccat, tametſi ex vnoquoque loco
Dci luccet. 4 non multum humoris delibet, non
. Vh . poteſt nihilominus non ex tanto ſpatio
5 detrahere multum. Vt praeteream,
quantum poſſint quoque venti, dum
mare verrunt, abſumere, qui vna ſaepe
nocte & vias reſiccant, & lutum incru-
ſtant.
ib. 63. Quanquam praecipua videtur cauſa,
quod cum ipſa terra ſit raro, permeabi-
lique corpore, & mari vndique alluatur,
debeant aquae, vt in mare ex terra pro-
volui, ita ex mari in terram ſubterma-
nare, vtiterum emergant, ac iterum
fluant.

ib, 635. Neque vero debet facere negotium,

quod aqua maris ſalſa ſit, aqua vero fon-
tium, & fluminum, dulcis; quoniam
aqua ex mari terram peruadens ſic

PHFSICA 1005

mpe. . CAP.
tun DE MARI, FLVVIIS, FONTIBVS, ET DE INVN-
= D ATIONE NILI.

III.

percolatur, vt corpuſcula ſalis exuat,
lisque deinceps denudata redeat. Vi-
delicet, cum maris corpus ſit ex ſale &
aqua commiſtum, quia ſemina ſalis ha-
matiora ſunt, aquae vero laeuigatiora;
ideo iſta quidem praeterlabuntur faci-
le, illa autem non poſſunt non irretiri,
ac paſſim relinqui.

Interea patet exinde cauſa, quae eſſe Laert. x,

videtur praecipua perennitatis fonti-
vm. Quippe poteſt quidem, qua illi
ſcaturiunt, eſſe quaedam aquae vis in-
gens collecta, quae ad fluendum ſuppe-
tat, ſed & ea videtur debere ex eo ſuffi⸗
ci, quod aliunde quidpiam in ipſam

continuo ſubter confluat. Et quam-

vis ſubterfluentes illi quaſi riuuli con-
formari, ex reſperſis variis per terram
ſeminibus poſſint; debent tamen ſemi-
na haec ſuffici ex mari terras ſubin-
greſſo.
Adeo, vt hinc fiat, quod iam dictum
eſt, vt nimirum in fluenta primum mi-
nora abeuntes, dum per conualles coe-
vntes defluunt, in magnos tandem al-
veos coeant, cieentque magna flumina,
quae mare immenſum aſſidue reno-
vent, integrentque.

106

.

Qoniam vero nullus eſt fluuius, qui Lucret.

maiorem ſui admirationem pariat VI.

quam Nilus, quatenus quotannis per
aeſtatem exundat, Aegyptumque irri-
guam facit; ideo praetereundum non
eſt, contingere id poſſe, quia reflantes
verſus Aegyptum per id tempus Ete-
ſiae mare attollunt ad Nili oſtia, & are-
nas quoque ad illa prouoluunt, adeo,
vt non poſſit Nilus non reſiſtere, intu-
meſcereque, & elatior alueo, in ſubie-
ctam ipſi planitiem effundi.

714.
q.

Forte etiam contingit, vt flantes ab ib. 729.

LIll III 3 Aquilone

1006
AquiloneEteſiae nubes in meridiem vl-
tra Aegyptum conuehant, quae vbi ad
praealtos conuenerit montes, ibi con-

trudantur, exprimantque pluulam,

qua Nilus increſcat.
QAP.

PARS EXII PHILOSOPEIAEF EPICVRI P. II.

DE ACVARVM QVARVNDAM PROPRIETATIBVS, ET

LDE GLACIE.

XTT ſeligamusautem praeterea quas-
dam aquarum proprietates, viſas
vulgo mirabiles, praetermitto illam iam
dictis affinem, quod cum aqua ſal tam
facile exſoluat, inque ſe ipſam induat,
quidam ſint tamen duldes fontes, qui
emedio mari ſcaturiant. Scilicet per-
ſpicuum videtur id fieri, quod aqua in-
ferne, ſeu ex fundo maris proſiliens,
tanta emergat vehementia, vt marinam
aquam diſpellat, & neque ipſam, neque
eius ſal commiſceri ſecum patiatur.
Fons ille Epiri admirandus, ſupra

quer ſita ſtupa, taedaque igne proti-

nus concepto, flammeſcit. Sed nem-
pe ex ſuppoſita terra tam multa caloris
ſemina exſpirantur, vt licet aquam per-
vadentia, Calefacere eam non valeant;
egreſſa nihilominus in libertatem aeris,
& incurrentia in ſtupas, taedasue, ſemi-
nibus igneis, quibus ſcatent quoque
res huiusmodi, conſocientur, ipſaque
explicent in flammam; eo modo, quo,
vbi lychno recens extincto flammu-
lam admoues, accendiipſum vides, pri-
vsquam a flamma contingatur.

ib. 948. At, quid dicendum de illo fonte, qui

eſſe ad Ammonis fanum dicitur, frigi-
do interdiu, & calido noétu? Nimirum,
quod terra, quae, circa hunc fontem,
laxior licet ceteris terris, frigore tamen
nocturno compreſſa, veluti elidat, ſiue
exprimat, transmittatque in aquam,
quae continet multa ignis ſemina,
vnde & aqua incaleſcat; calore ve-
ro diurno laxata, eadem ſemina vel-

ficierum coadunantur, poſſe ſolida fie-
ri, quod ob inanis excluſionem partes
optime inter ſe cohaereant; cum, ſtor-
bicularia aut orbicularibus adiun-

gantur; aut planis intermiſceantur,

intercipiatur

Quid, quod contingere etiam pot- ib. 735. inte
eſt, vt praecelſi Aethiopum montes iis ipl⸗
onerentur niuibus, quae tabificis ſolis vdo
radiis in aquam liqueſcant, Nilique al- ſin⸗
veum compleant.
— lLaert. ,
IV. ſ pe
ris
vti reſorbeat, inde & aqua frigida re-
maneat. .
Quin fieri etiam poteſt, vt, quae a- ib. (
qua ex eisdem ſeminibus, propter ae-
rem, tempore nocturno frigidum, re- n
preſſis, efficirur calida, euadat deinceps a,
frigida tempore diurno, radiis ſolis ita
aquam peruadentibus, vt liberum iis an
ſeminibus exitum in aerem faciant; id- qu
que non ſecus, ac dum glacies iisdem ve
radiis penetrantibus, & rarefacienti- 1
bus ſoluitur: quod, tametſi effectus op- lueret,
poſiti ſint, ex eadem tamen cauſa eſie o.
poſſint, vt liquefactio cerae, & indura- 3 4
tio luti. . bi
Eadem certe cauſa videtur propor-ib. 8410%. te
tione eſſe cum ea, ob quam aqua in 8
puteis calida per hyemem, frigida per
aeſtatem eſt. Id quippe contingit,
quia terra aeſtate calore rareſcit, & quae ]
continet ſemina caloris, exhalat; vnde
S, quae in illa eſt abdita aqua, frigidior
fit: hyeme autem, frigore comprimi- .ę“R
tur, condenſaturque; vnde &, ſi quem
continet calorem, exprimit in puteos.
Haec interim me admonent, vt di- Aacret
cam de glacie, ob quam aqua natiuae aong
ſuae fluiditatis quaſi oblita, ſolideſcit,
indureſcitque. Quo loco ſupponen-
dum eſt, ſola corpora, quae ex parti-
bus, ſiue corpuſculis planarum ſuper-

7

4

nod

eg is intercipiatur circum inane, in quod,

ipſa euolui, & plaua inclinari poſſint:

e vnde & mollities, &, (niſi aliunde hami
ſint, qui retineant,) fluxibilitas conſe-
quatur.
Laert. X, Itaque glacies ipſa fit, aut dum ex-
„ELD 109. ploduntur exaqua orbicularia, & calo-
D ris efficientia corpuſcula, coarétantur
dare.
ge d. i. Vm iam dicendum ſit de rebus,
ie quae ex terra & aqua gignuntur,
”M notum eſt inprimis illa aut animata,
eegs ð aut inanima eſſe; Animata vero eſſe,
Ssin quae cum ſenſu ſunt, & vulgo animalia,
116 “ animantesque dicuntur; inanima,

ic IJ quae carent ſenſu, vnde & hoc nomine

len 4 veniunt cetera, quae neque animalia,
lt⸗ neque animantes dicere licet.
o. Lucret. Huiuscemodi autem funt, primum
lÜe VSO6. ſucci quidam conéreti, quemadmo-

ri- dum ſal, & quod ſulphur gigni, quod
bitumen tetro odore concreſcere in

r. d. 340. terra videmus. Continent haec vero
in non modo caloris ſubterranei, incen-
der diorumque, (quale Aetnaeum iam di-
it, diximus, praecipuam cauſam, ſed gra-
D ves etiam halitus, qui in ſublime elati,
de auerna creant, morbosque inducunt,
or vnde & erit hac de re, cum de ſublimi-
nr⸗ bus, agendum. De ſuccino, quo at-
ein trahuntur paleae „ attingendum erit
4 qͤuidpiam ſtatim poſt.
. “ ene: Sunt deinde ipſa metalla, quae tum
ne 124 reperta primum fuerunt, cum ſyluae
, ſeu fulmine accenſae, ſeu igne aliunde
. excitato, inducétoue, arſerunt „& facto
. Z radicitus incendio cohaerentia radici-
. bus metalla fuere liquefacta, ac tum ſui
. nitore perſtrinxere oculos, tum eadem
figura obſeruata fuere, qua ipſae lacu-
Hr nae, in quas fluentia fuerant excepta.
. Nempée coniecturam exinde duxerunt,
r. poſſe eadem vi ignis liquefacta in figu-

PHYSICA.

1297
vero, quae in eadem aqua reperiuntur
plana, ipſaque partim obtuſorum, par-
tim acutorum angulorum: aut dum
ea corpuſcula adiciſcuntur extrinſe-
cus, (& fere quidem ex aere, vbi ipſe ex
illis refriguerit,) quae & preſſa, & extru-
dentia quotquot occurrunt orbicula-
ria, firmitudinem in aquam inducant.

CAL. V.
DE TERRENIS REBVS INANIMIS.

ram quamlibet, etiam acutam, ac tenu-
em formari, & ob reſumtam ſolidita-
tem ad perforandum, ad caedendum, &
ad alios vſus accommoda fieri.
Praetereo autem, vt non modo ibid. v.
plumbum, ſed etiam aurum, & argen- 1272.
tum, quod ad iſtos vſus inutiliora re-
perirentur, neglectiora iacuerint, ſo-
lumque aes in pretio fuerit, ex quo te-
la, gladii, ſecures, vomeres, alia para-
bantur; donec repertum ferrum eſt, ex
quo potius iſta, ob duritiem maiorem,
confici coeperunt.
Sunt rurſus ſaxa, lapidesque, quo-
rum multi quidem indies gignuntur,
aut erupibus deripiuntur: ſed ipſata-
men rupium, ſaxorumque praecipua
moles ab initio vſque fuit conformata;
cum & haec cauſa, vt ante dictum, mon-
tibus anſam fecerit, & nunquam non Eucret.
videatur terra geſſiſſe in gremio, vt flu- 38.
mina, lacunas, ventos, ita & ſpeluncas,

& rupes, ſaxaque derupta.

Cum ſoleant vero lapides ipſa ſui du- Lucret.

ritie, ſoliditateque diſcerni, tum pri-Il, 447.

ma quaſi acie conſtant & ſaxa adaman-
tina, ſueta ictus contemnere, (nempe
incudibus ſic deprehenduntur, vt fer-
rum vtrinque diſſultet,) & validi ſilices,
ex quibus ferri ictu ignis idcirco euo-
lat, quod ſemina ignis abſtruſa in venis
contineat, neque vis ferri frigida ob-
ſtet, quin ad eius ictum excitata con-
currant.
Denique

—

Plut. Pl.
V, 26.

ib.

Lucret.
VI, 907.

ib. 921.

1

ib. 936.

ſq.

ib. 959.

1008
Denique ſunt ex genere inanimo-
rum & ipſae plantae, hoc eſt herbae &
arbores. Quippe anima ſine ſenſu non
eſt, ac videmus eorum, quae animata
ſunt, quaeque idcirco animalia, ani-
mantesque, vt dixi, vocantur, alia do-
nata eſſe mouente, appetenteque ani-
ma, alia etiam ratiocinante; at vero
plantae nec ſenſu pollent, nec vtrauis
anima praeditae ſunt, nec poſſunt pro-
inde animalia dici.
Ac habent quidem commune quid-
piam cum ipſis animalibus, puta nutri-
tionem, accretionem, generationem;

CAP.

DE MAGNETE

Aerendum potius nonnihil eſt cir-
ca rem inanimem quidem, ſed ad-
mirabiliſſimam tamen viſam. Lapi-
dem intelligo Herculeum, quem & ma-
gnetem dicimus, quod in Magneſia fue-
rit primum repertus. Is nempe admira-
tioni habetur, ob ſingularem illam vim,
ua ad ſe allicit, ac pertrahit ferrum.
Ad explicandam porro hanc vim,
tria, aut quatuor quaedam ſupponen-
da ſunt, quorum vnum eſt, effluere
continuo corpuſcula quaedam ex o-
mnibus rebus, vt quae ad colorem, &
lucem ſpectant, ex coloratis, & lucidis,
quae ad calorem, & frigus, ex cCalidis, &
frigidis, quae adodorem, exodoris, at-
que ita de ceteris.
Alterum, nullum eſſe corpus adeo ſo-
lidum, quod non inania ſpatiola inter-
cepta contineat: id nempe declarant o-
mnia corpora, per quae humor manat,
aut tranſſudatio fit; per quae praeterit
lux, aut ſonus, per quae intime pene-
trat, aut calor, aut frigus.
Tertium, emiſſa corpuſcula non eſſe
rebus omnibus eadem ratione con-
grua: Sol quippe emiſſis a ſe radiis lu-

tum indurat, liquefacit niuem: i. nis

PARS XII PIILOSOPIAF EPICVRI PARS II

verum iſta ſponte naturae, non ductu

animae peragunt, ac proinde nonniſi

imitatione quadam viuere, & mori, ſic-
vt animalia, dicuntur. Vnde & quae di-
ci de iſtis poſſent, intelligenda a pari, &
proportione quadam ſunt, ex iis, quae
ſunt de animalibus dicenda.
Adderem, vt prima ſationis, inſitio-

nisque origo tum facta fuerit homi- V, 1362.

nibus, cum baccae, glandesque ca-
ducae obſeruatae fuerunt pullulaſcere,

Lucret.

nouasque, & ſimiles iis, ex quibus

eſſent, plantas creare; ſed rem inſinu-
aſſe eſt ſatis.

SPECIALITER.

metallum ſoluit, corium contrahit, hu-

mor ferrum calefactum reddit durius,
corium vero mollius: oleaſter homini
amariſſimus, capellae guſtatum dele-

ctat: amaracinum hominis olfactum al-

liciens, fugat ſues, &.
Quartum, inania ſpatiola non eſſe in

rebus omnibus, vniusmodi circumſcri-

ptionis: quare neque eadem quibusli-
bet corpuſculis accommodari. Nempe
id ſenſuum texturae monſtrant; pro-
pterea enim, quae corpuſcula iſta affici-
vnt, illa non mouent, aut quae afficiunt
iſta vno, afficiunt illa alio; temque tex-
turæ ceterarum rerum, quae eaedem ſa-
nenon ſunt permeabiles iisdem rebus.
Iam exhis intelligitur, poſſe Hercu-
leum lapidem attrahere ferrum, (vti &

ib. 998I.

Galenus
lib. I. de

