exiſtimat hunc annum eſſe Nabonaſſareae AE-

rae, qui idem eſt cum LVl. poſt mortem Ale-

xandri; vnde colligit, Beroſum obſeruationes
ad ſuam vsque aetatem edidiſſe. Epigenis aetas

non ita nota eſt, ſed ſi temporibus Auguſti ſcri-
pfſit, anni eius obſeruationum erunt Nabonaſſarei,
cum annus Nabonaſſari 720. ſit annus Auguſto-
rum ſecundus. Ad haec de Beroſo obſervat po-

ularis Marshami H Dodwellus, poſito priori
calculo, Antiocho tertio ab Alexandro, Syriæ
Regi

Regilt
dicatos
ter ice
Berolu⸗
Tutian
calculo
numer.
Ochignn
tenoni
Tuimi
ſumteue
Negnete
Gdamn cod
Pro o.
te Mer
Marth
& Doch
K 14.
BkV
XIII. §
Opinio
drutain
luti ſoo
Manb.
inmader
Curd P
s

II...
citans
tumr
Prod
recite
crepa
ex
duid⸗
de Ra
llan
nieu
Vird
Cal
ore
6

nntut
tcreckible
hominen
nmid Nu.
uia, et⸗
negzbant
et ex loco
.Practerei
ureud,.
ttſatis e
t. (uic.
iiAig ver⸗
fuetit, lel
Creta in⸗
eci vitt;
Nye;ex
pamn in⸗
ed Graeci
ele ede⸗
timebent,
ReS Ec.
. rara
nem cutli
de ocen

8Graecos

Gidit ob⸗
Hiſt. Nit.
elyluin
erum,
rauit Au-
56 C.-
Archanu
Nen Ab-
ttemn Ale⸗
ruationes
enitaelis
ulilei⸗
oularei,
uguſto⸗
rrato⸗
0 priott
95 Snie
Regt

AD MöT. PHLOSY. ORIENTAL. P. II. Xw. vr.

Regi libros rerum Chaldaicarum a Beroſo fuiſſe
dicatos; anno nempe eiusdem Antiochi, qui So-
ter dicebatur, duodecimo; adeo, vt Alexandro
Beroſus potuerit eſſe aequalis, quod teſtantur
Tatianus atque Syncellus. Ita male ſubduxerit
calculos G. Voſtur; qui hoc poſito annorum
numero, credidit fore, vt in tertii a Seleuco Anti-
ochi, quem Antiochum Deum cognominabant,
tempora incideret Berofus. Attamen ita locum
Tatiani recitauit Euſebius, vt eundem Bero-
ſum reuera in Antiochi Dei tempus contulerit.
Neque refragabitur Pliniur, ſi ſecundum quos.
dam codices, legamus apud eum 490. annos,
pro 480. ſic enim ſeripſiſſet eroſus anno, a mor-
te Alexandri, 66. Antiochi Dei tertio. Vide
Marsham. ad ſecul. XVII. p. 474. Edit. Lond.
& Dodwellum, in Append. ad Diſſ. Cyprianicas.
§. 24.
BRVFA a Daemonibus infeſtata quare P.
XIII. J. IM. c. I. Videtur haec Chaldaeorum
opinio nata eſſe ex eo, quod animadvertiſſent,
bruta interdum inuſitatis motibus agitari, & ve-
luti ſpontaneo exitio perire. Conſtat certe ex
Matib. WIX, 3i. Daemonia a Chriſto petiiſſe
inuadendorum porcorum veniam, eosque in la-
cum præcipites egiſſe.
Bube quare dicatur Pater. Ad Or. v. 39.
C.

ANOPIIS. Feſtiva hiſtoria de victoria

—hujus Dei ex igne reportata. P. XIII. J.
II. c. XXXIX. Stanleius, quaſi Ruſini verba re-
citans, pro Canopo hic habet Nilum, & breuio-
rum multo narrationem, cui interſerit Suidam
pro Nilo habere Canopum. At neque id, quod
recitat, exſt at apud Ruſinum, neque ab hoc diſ-
erepat Saidas. Hinc factum, vt, verbis Rufi-
ni ex antiqua Edit. Baſileenſi deſcriptis, de
Suida contrarium prorſus affirmauerimus. Vn-
de Rufni citationem deſumſerit neſcio, nam ipſa
illa, quae recitauimus, verba, non modo in Editio-
ne, quam modo dixi, inueni, ſed ab aliis etiam
Viris doctis, ſimiliter ac ego feci, expreſſa reperi.
Calliſthenes obſervationes Chaldaicas ad A-
riſtotelem mittit. P. XIII. §. II. c. I.
CARMANIA Regie ad Otientem Perfidis

P. MWV. Progem. Aliquis ineptus apud Scanleinm
Pro Carmania ſcripſerat Ciliciam, ſine dubio,
quod hodie haec regio a Turcis Caramania vo-
cetur. Non potui a me impetrare, vt crede-

rem tam immane mendum eſſe a doctiſſimistan.
leii manu.

CAIENA Oſiridis. P. XIII. &. II. . VII. Ca-
tenae in hac Theologia dicuntur ſeries Natura-
rum ordine collocatarum, quarum prima voca-
tur ſummitar, æuιιπ. Vide Proclum Inſt.
Theol. cap. XXI. ubi raki & Gαaροa confun-
dit, dicitque eam & Dg To“ Kov ο νατα
gais T .„α σ ονωHτNον αaαιitate in multi-
tadinem habere hypobaſin.

CHALDAEA duplex fuit, vna Armeniae vi⸗
cina ac montoſa, ad ſeptentrionem Meſopota-
miae, de qua Xenophon Cyropediae Lib. III ,.
70. & ſeqq. Edit. Eechel. & Strabo Lib. XII.
p. 375. Ed. Geneu. In hac fuit Vr Abrahami pa-
tria; vt oſtendit Sam. Bochartus, in Geograph.
Sacræ Lib. II. cap. VI. & alibi in ſuo Phaleg.
Altera fuit ad Auſtrum Babyloniae, Arabiae de-
ſertae vicina, in qua erant campi patentes, in
quibus ſidera obſeruarunt Philoſophi, quibus
Chaldaeis nomen fuit. De hac Strabo Lib. W.
P. vob. Separatim attributa eſt in Babylonia
babitatio Philoſophis indigenis, qui Chaldaei
vocantur & o. 6sι ασ OuXM„ον †τ Tαν XXα
uειαe α. Pν ο αααο«„oνσιαο σαουαυ
oinssr, rXααισα ναα Tots A ν.
7T/ kar Tlégooααααρ“hςνοινα α: Eft au-
tem & quaedam tribus Chaldaeorum, & regio
Babyloniae, ab illis culta, vicina & Arabibus &
mari, quod Perſicum appellatur. Idem liquet
ex Stephano, in vocibus XXοσπ%ο & AAν li-
cet has regiones male diſtingui credidiſſe perpe-
ram videatur. Idem ſeptentrionalem Chel-
daeam vocat Xαν7 ιν, Auſtralem ait antea
Cephenen dictam, a Cepbeo Andromedae patre.
Eſt etiamnum in ea regione vrbs Kupha, cujus
meminit Nub. Geogr. Clim. IV. p. 5. a qua po-
tius, ſi antiqua eſt, regionem appellatam credide-
rim. Stephani interpretes hæſerunt in eodem
luco, ac stephanus; nec alius, quem ſciam,
SSSs §SSS s 2 recentior

recentior Geographus ſatis clare regiones haſce
cognomines diſtinxit.
Chaldaei ex arte dicti qui P. XIII Sek. I. cap.
VII. quo modo diſcipulos inſtituerint, ibid. oα.
IX. eorum Sectae, c. M. X.

Chaldaei antiquiſſimi ſapientiae cultores. P.

AIII. in Prooem.
Chaldaei Deum vnum agnoſcunt. P. XIII.
Sect. II. cap. I.
Chaldaeorum Dii qui. P. XIII. Selt. II. c.
XXXII. & ſeqq.
CHIALDAEI, dicti, ſecundum Szanleium,
a Chuſo Chaldim, quaſi Cbusdim P. XIII.
Prooem. Veriſimilior eſt eorum etymologia, qui
Chasdim derivant a ν Cheſed; neque enim
in analogiam, vt prior, peccat, nam a Chus non
poteſt duci niſi Obuſim, vt a Lud Ludim. Ve-
rum an ita dicti fuerint a filio Nachoris ex Mel-
cha, qui Cheſed dicebatur Gen. XXII, 20. an ab
alio quopiam cognomine, non conſtat. Si prius
verum ſit, erit Prolepſis hiſtorica Gen. XI, 25. &
31. vbi vrbs, ex qua exiit Abrahamus, Vr Chas-
dim vocçatur; cum tempore illo nondum ita
appellari poſſet, nam Cheſed tunc non niſi puer
eſſe potuit. Dicacarchus, in vita Graeciae, ci-
tatus a dtephavoi in voce NXaMXαnνωααο, ait a Nino
zragroy h J BagtX6 Perεααo, 1†τ
veEα XAAAX“ N, Ba GoAMρααα r voμαNε.
TaTτ—àν oαα . Tror EuOτα ισταααα.
Taesvaαοαα, ο. decimum quartum Regem,
cui nomen erat Chaldaeo, Babylonem celeberri-
mam vrbem ad Euphratem fluuium aedificaſſe,
emnibus in eundem locum collebtis, qui Chaldaei
dicuntur, & dici regionem Chaldazam. A Re-
ge, ſi quis eius nominis fuit, Chaldaeam dictam
crediderim, potius, quam a Nachoris fi-
lio; niſi forte velimus ſuperiorem Chaldaeam
ab hoc dictam, inferiorem ab alio ; fuit enim du-
plex, vt oſtendimus.
XAPONEIA vocantur barathra quae-
dam, quae tetrum vaporem emittunt, quo hau-
ſto animalia interficiuntur. Eadem dicuntur
IIX&†„vνα. Vide Strabonem L. V. in deſcri-

ptione Italiae. p. 168. &ũ ad eam notas IHaaci Ca-
ſauboni. Inde Yρ*ραοντεα dicitur letha-

INDEX VII. 3

lis illa exhalatio. Vide lamblichum &. Wr. e. N.
BExſat etiam ea pox apud Diogenem Laèrtium
in vita Zenonis, pbi ex ſententia Stoicorum di-
cit 7eDor 30 e, Dauvkaes Tar dax ν a-
egιι½ ,ο ‿ανωνανvοναι, akru†τααα
α eααα⁰ A τοοιι ιεαuͤαα .⅛
Tæ, vbi non intellelcta eſt al Aldobrandino.
Chiun an nomen Saturni. P. XIII. §. II. cr.
XXXVII. Vide Remphan.
Cidenas Mathcmaticus. P. XIII. Sect. c. V.
COBALVS: ita, auctore Agricola de re me-
tallica, nominantur ſpectra daemoniorum, quae
in fodinis conſpici ſolent ſub variis formis. Vi⸗
dendus & Agricola, & Gaulminus ad locum Pſel-
li citatum. P. XIII. J. II. 6. XVI.
CoELV M Herodotus Lib. I. CXXXII. a Per-
ſis eultum eſſe vult, ait enim, eos Iovi hoſtias im-
molaſſe, Iovem autem ab iis dictum fuiſſe zu-
M5½0οανι 1 ρνν Haecc eſt ipſius Hero-
doti ratiocinatio, qui cum vidiſſet eos in locis
excelſis ſacra facientes, oculis ad coelum con-

verſis, & dicentes audiſſet ſe ſummum Numen

colere, Graeco more hoc dicturus ab eis Iouem
coli prodidit, Iouem autem eſſe ambitum coeli.
CoLPLEEIVM Aſtronomorum publicum
fuiſſe cenſet Babylone H. Dodwellus in Append.
ad Diſſt. Cypr. F. 24. vt apud Sinenſes, quod ex

Daniele colligit.

CORONA non imponebatur vichimae a Per-
ſis, quod diſerte docet Herodosus L. I. . 171. (L. I.
c. PIII.) attamen Strabo, qui eum exſcribit, ha-
bet isο ⅓αιον victimam coronatam. Cre-
diderim omifſam negationem; cuius rei, prae-
ter allatam, haec ratio eſt, quod &trabo non, qua-
ſi aliquid ſingulare, obſeruaret coronatas victi-
mas in Aſia apud Perſas, cum id ſolerent Graeci
ſacere, ſed credibile ſit, eum ritum Graecis inſo-
litum odleruaturum potius fuiſſe.
Gorporei mundi qui Chaldaeis. P. XIII. & II.

c. XII. .

Corporis ſalus quae Chaldaeis. Ad Or. v. 2o.
Coſmagogi qui ſint Chaldaeis. P. II. Sebt.
II. c. VI.
Caſtodiz in diuinis, apud Platonicos, quid.
ad Orac. verſ. I12 4.

D. Daemones

D
exhele
Daen
Sik. I.
Dar
llc
Deen
.· W,.
Hiu non
Hüum. r
Daeme
delt.Il.e
Daem
ben I
Daem
A
IE& 1

Dede
climacte
ex milit,
noee p,
ndea6
inſpeczor⸗
ſetipkion
tam
304.
Dele,
Deyre
cap. Yx.
Deug
WIIE
Deus
2 II.

.V.AV
Laértinn
orum d.
eh Ta-
raag .
Oria⸗
ndino.
M. A.

.Lc.V.
dete me⸗
orum quae
rnis. Vi.
ocum /l⸗

VII. aber⸗
hoſtias in-
huile 2u
pbin Hero⸗
105 in locis
elum con⸗
zum Numen
eis uen
itum coeli⸗
Publicum
in pend.
8, guod 6

linae aer⸗
I.. lll.
elenbit, .
,aranj Cle⸗
lus rehplie⸗
onolge⸗
natas r⸗
etent Cetl
gnes o⸗
,A.

0,α1,
, M lf.

licos, quid

D.

Aemones boni quomodo elicerentur.
P. III. J. II. cap. XXIX. mali quomodo
expellerentur. Itbid. cap. XXIX.
Daemonum evocanderum rationes. P. XIII.
Secdt. W. cap. XXIX.
Daemones immateriales qui Chaldaeis. P.
XIII. cay. IX. Sect. I.
Daemonum malorum ſpecies. E. vIn. F. II.
c. XVII. quomodo agant in homines & bruta.
Iid. non ſunt varii ſexus. Ibid. nec earundem vi-
rium. Lid. perculi poſſunt. Lid. fine cap.
. Daemones materiales boni & mali. P. XIII.
Sect. I. cap. XI.
Daemonum materialium natura. P. XIII.
Selt II. cap. XXXI.
Daemonum officium. 24 Or. p. 95. & g6.
DECANI in Zodiaco qui. P. XIII. Sect. II. c.

XAX. & ſeqq.

De Decanis agit Salmaſius, in libro de Ann.
climactericis accuratius, & eorum nomen non
ex militia Romana deducit, ſed ex Chaldaica
voce PI douk, hoc eſt, r Qirere & eculari;
vnde a Græcis Aſtronomis dicuntur érinονο
inſpectoret. Vide eorum elegantem de-
ſcriptionem ex Mercurio, antea inedi-
tam, apud 7. CGale in lamblichiun pag.
304.
Delephat vide Venus.
Depreſtones ſtellarum. P. XIII. Sect. II.
cap. XX.
Deus verus a Chaldaeis quomodo cultus. P.
XI. &I. cp. XXXII.
Deus ſummus atque vnicus, apud Chaldaeos.
P. XII. &. I. cap. I.
Dei apparitio ignea quam terribilis. «d Or.
v. 39 5.
DIONLNTIVSDeus Zonænus. P. XIII. & II. c.

X. Inepte Chaldaicis Numinibus Numen

Aegyptiacum admiſcuit Græculus, cum horum

populorum Theologiam diverſisſimam fuiſſe
notum ſit.
Dii Conſiliarii qui Chaldaeis. P XIII. Sect T.
cap. XVII.

AD HST. PHILOS. ORIENIAL. P. XII. XV. XV.

Dii inferiores a Chaldæis culti. P. EIII. Sece. II.
cap. XXXIII.
Dii interpretes qui Chaldaeis. P. XIII. §. II.
ap. XV II.
Dii omnium Iudices, qui ſint Chaldaeis. P.
XII SII. e XTITI.
Alg ezsaαbis plterior Chaldaeis quis.
P. XIII. & I. cap. VI.
Divinationes Chaldaeorum quae. E. XIII.
Sebt. II. cap. XXIII.
Diuinationes Perſaærum. P. XIl. c. VII.
Diuißoner, quid in Platonica Theologia. ad
Orac. v. 3. 6. 46.
Dyas, quid apud Chaldaeos. 2d Or. v. 3.
Augavreteo dicitur lucifugum αιειοαa.
pud hſellum de Daem. p. 69. Sic enim lego, non
Joσοναι⅓το quod hebes ſignificat, & quod hic
non conuenit. Eadem haec Daemonia voean-
tur p. 77. οναννaαι αrαu ocurſus mole-

ſeus eſt.

E.
Edabren⸗ mundus qualis Chaldaeis. P. X. UII.
Selt. W. cap. XIII.
Exaltationes ſtellarum. P. XIII. Sect. II.
c. XX. ,
Exſiſtere ante generationem quid. æd Orac.

p. J.

F.
ERi, in Zodiaco quæ. P. XIII. Selt. II.
c. XIX.
Firmamentuy. P. XIII. & II. & XIII. vode a
Chaldæis cœlum dictum. Ad Or. v.15.
Flos ignis flamma. Ad Orac. v. 21. mentis ad
7. 31. & 5l.
Fons fontium, quid apud Chaldaeos. ad Or.
p. 15.
Fontani atres qui ſint apud CGhaldacos. P.
II. & II. cap. VI.
Fontes apud Chaldaeos Naturæ diuinae di-
cuntur, aut qulae ſunt Exei mplaria vosα& vOX. T &
quarundam inferiorum Naturar um. P. XIII.
S§. II. capy. IIX. Neſcio an, qui primi haec inuene-
runt, voluerint tantum ſignificare, in Deo eſſe
885 555 5 3 ideas

ideas abſtractas, vt loquuntur, omnium gene-
rum, quae procreauit; ſed ita mentem ſuam
expreſſerint, quaſi eas ideas ſeorſim eſſe crede-
rent; vnde poſteri decepti, tot Numinum eſſe
dixerint ordines, quot illi idearum eſſe intel-
lexerant. Platonici ſane exiſtimarunt, in hiſce
Chaldaicis oraculis doctrinam Platonis de ideis
contineri, vt obſeruauit Stanleius P. XIII &. II.
c. V. Plato autem & Platonici ideas abſtractas
a ſecunda Triadis perſona, quam Apiαοαρ
voeabant, formatas fuiſſe docuerunt, qua de re
inter alios legi poteſt Philo neen vos nοοσι⁵0-
roilas, ipſo initio. Ita loquitur p. 3. Ed. Gen.
Græco-Lat. Os)Xα as Trρ ρτιο τ— o αο.
&ο*ν hανννοα,;, r αρ0ρbρρατ—tr& Tν voyre,
va Yoανωρα aσ0ιιπτι . taαοσα
zagadnykart, Toν αοαμ«τ—¹I‿⅛νασ aασοναπο⁰
Tαa, r ιο ντ*—ſ“IK.ꝛꝛ0s veρo àανιαια ο
Gaντα τιοναον.s diorα α§ ταααια g
eeειν vνναα: cum vellet Deus viſibilem mun-
dum facere, prius formauit intelligibilem, vt
incorporeo &ͥ Dei ſimillimo exemplari pſus, fa-
terét orportlm, antigquiorts maginen récen-
tiorem, tot complectentem genera ſenfilia, quot
ſunt in illo intelligibilia. Pagina etiam quinta,

dicit Rationem diuinam eſſe ν¹‿ρν*ob „o vio αt=

IIHTHN 1 αα0⁰οοι αοσο, ſupra-
caleſtem ſtellam fontem ſtellarum ſenſilium.
Vide & Procli Plat. Theol. L. V. c. XXXII.
FORMA ſi qua appareret, voci non erat cre-
dendum, ſecundum Chaldaeos. P. XIII. S. Il. c.
XXX. Perſae ſane, qui videntur propago Chal-
daeorum, negabant Deos fuiſſe du dονο οπιασ
Sed huc facit præſertim, quod exſtat Deut. W.ij.
16. Non vidiſtis aliquam ſimilitudinem in die,
quo loquutus eſt vobis Dominus in Horeb, de
medio ignis, ne forte decepti faciatis vobis ſeul-
Ytam ſimilitudinem, &c.

G. .
ENETIIIIACVS. Ita dicebatur a Grae-
cis, qui enaſcendi momento vitæ euentus
praediceret. Obſeruandum, Strabonem dicere de
Chaldaeis. L. XVI. p. 509. æ 6αοοοιαταα ρα
Tiyeg cα YeεshMXι.ααυ z—rztv, 86 & za†ταο% τνοovsß

LYNBEXVII.

ορρo proftentur quidam enatalibus futu-
ra praedicere, quos non probant ali. Omnes
paene alii ſcriptores Chaldaeis vniuerſe hanc di=
vinationem tribuunt, adeo, vt Cbaldaæeus &
Genethliacus vnum idemque ſit. Vide ora-

tionem Fauorini apud Gellium Lib. XIV. c. I.

Chaldaeos egregie refutantis. Sed, in notis ad
Oracula, Chaldaeorum artem ab alüs Sa-
pientibus confutatam oſtendimus, ad v. 383.
Graeci Aſtronomia praeſtantiores Chaldaeis.
P. EIII. &I cap. II.
GRAECIa Stanleio, ſaltem ii, de quibus Eu-
ſebius Praep. Ev. Lib. IV. cap. V. loquitur, exiſti-
mantur Zoroaſtrem ſequuti. Hic tamen de
Chaldaeis nihil habet eo in loco, & laudat tan-
tum r2 ERuαναι οοναετiραιρνανταας
At haec non fuit vulgaris Graecorum Theolo-
gia, neque adeo Poëtarum, ſed aliquot tantum
Philoſophorum; nempe Pythagoresrum &
Platonicorum, qui eam ex Oriente in Graeciam
attuliſſe cenſebantur. Vide initium Verſuum
aureorum, & ad id Hieroclem. Proclus quo-
que Barbaram Philoſophiam, ſeu Theologiam
eandem ac Graecanicam exiſtimat, mutatis no-
minibus. Theol. Lib. VI. & II. in loco, qui affer
tur ad vocem Heæœcate. .

.
PArmonia coelorum quae ad Or. v 201.
Haruſpicina Chaldaeis nota. P. XIII. S. I.
cap. XXUI.
HEBRAEIjunguntur Chaldaeis, in Oracu-
lo allato P. XIII. F. II. . I. & vtrique dicuntur
Säc as Oseν d‿ααον, Quare hoc conue-
niat Hebraeis notum eſt, ad Chaldaeos quod at-
tinet, crediderim ad eorum Tæletar alludi, quae
Aegyptiacis puriores erant, hac de ratione. Ni-
mirum Aegyptii, aliaeque Gentes credebantur
inuocare terreſtres Daemonas, vnde & minis
eos terrebant, (nam id Daemonum genus timi-

dum eſſe cenſebatur,) ſed Chaldaei, qui ſolos
öge6οννοοι Oe& colebant, ab ejusmodi mi-

nis abſtinebant. ILamblichus hoc docet Selk.
VI. cap. VII. ae XaXοαςταις αεα.—
‿ν αadρνdaä(wYs r Kbr& T Hese
v,

i e dd
Aatoly 4
oratit,
fortenegn,
perobtin
hocOrac-
Chuiſtian
gi potuit
HEAX
g08, 5.
veroſtmi.
Opinion
Ctnecum
I. ca,. I
Graèca no
Gerimn pot
Cum inu
Graeco h
Numine 6
Cata apud
elle r
ForteCh
4ℳ
luec cum
tentia hae
Veldis,
Plat bod
egit, lo
altque he⸗

Pprimam

Pinam,
Mne
Tbeola
7ne 60
74, 9
nomini
Tlo,
Mam e
dam 4,
in hiſce
tignone
guoc ſ.
non ſati
um en
e le⸗

laliurfin.
. Onmme
nerſehanedi
Cbaldeur &
Vide ora.
i. XIV . I.
l in notis d
ab alis Sa.
dy.z93.
esChaldacs.

enibts Eu
Uitur, exiſti
ic tamen de
X laudettan-
avtag
um Theolo⸗
vot tantum
regrum G
in Graeciam
im Verſuun
yoelut quo⸗
Ibeolopiam
nutatis n0.
gri Aller⸗

,
VII. ll

in Orcu.
ue Cieuntut
hoccole⸗
gol i
alluchqune
rone N⸗
gelchaltir
de nins
enutinl⸗

modi
cet el⸗

AD MST. PHILOS. ORIENTAL. B. XII. MV. W.

Aéνaροοd‧bx αdι αταπρτ—t&c. Apud Chal-
daeos, apud quos diſtiuéta eſt pura ad ſolos De-
os oratio, nullibi proferuntur mine. Sed hoc
forte neque apud omnes Chaldaeos, neque ſem-
Per obtinuit. Ceterum notatu dignisſimum eſt
hoc Oraculum, quod neque a ludaeo, neque a
Chriſtiano, neque etiam ab Ethnico e vulge fin-
gi potuit.
HECATLE, Media inter geminos Coſmago-
gos, P. XIII. &II. cap. VI. & VII. Non videtur

veroſimile, Chaldæos veteres, linguae Graecae

& opinionum Graecarum ignaros, Numen hic

GSraecum (de quo vide Voſſium Theol. Gent. Lib.

I. cap. XXIX.) diuinis Naturis, quibus nulla
Graeca nomina impoſita, immiſcuiſſe.
derim potius ers, qui Graece haec verterunt,
cum inuenirent nomen Chaldaicum affine
Graeco Hecate, & quaedam forte ſimilia de
Numine Chaldaico dicerentur iis, quae de He-
cata apud Graecos dicebantur, voce mere Grae-
ca eſlie vſos, ad exprimendam Chaldaicam.
Forte Chaldaei vocabant hoc numen & cha-
da, quod vnum ſignificat. Vide Ada. Atque
haec cum dudum ſcripſiſſem, non leuiter in ſen-

tentia hac confirmatus ſum, lectis hiſce Procli

verbis, quae exſtant Lib. VI. cap. XI. Theol.
Plat. Poſtquam Cap. X. de Trinitate ,νν
egit, loquitur Cap. XI. de Trinitate Cwovναυ
aitque, hanc conſtare tribus Vnitatibus, quarum
primam Dianam virginem, ſecundam Proſer
pinam, tertiam Mineruam virginem vocant
SRNeιν Ocοαοναας αιωναναν Graecanicae
Theologiae principes ; deinde ſubdit: zagznρα—
To ρασααιου.ς τα νντια rαοοο 6νοαα
T J πrνυ, apedbarbaros eadem diuerſis
nominibus ſignißcantur: TPz Alv aρ α
TIs Snst7ο ovâ αι ααπα Enärne, pri-
mam enim Fnitatem illi vocant Hecaten, ſecun-
dam Animam, tertiam Virtutem. Verum hoc
in hiſce obſeruandum, ordinem hujus Trinita-
tis non eſſe eundem, qui a Pſello deſcribitur,
quod forte ex variis ſententiis, aut alterutrius
non ſatis fida memoria fluxit. Ceterum men-
dum eſt in Pſello, ad Oracula p 96. vbi dicit
de Hecate: sv Jebid u ν duvts *ναν* α Tνà

Credi-

r, rvoν adαονν.. Legendum eft, vt ap-
paret ex pagina ſequente, éèy a&εανονν. In hoc
negotio, vbi agitur de ordine, quem inter Deos
conſtituebant Chaldaei, ſermo eſt de dextra &
ſiniſtra, quod hi Scriptores videantur reſpicere
ad aliquod Scbheme, tabulae illitum, in quo no-

mina Deorum ordine Chaldaico erant diſpoſita;

adeo, vt ad ſiniſtram nominis Heæcates eſſet Fons
virtutum, ad dextram Fonz animarum.
Hecaticus Strophalus quid. P. XIII. &I. cap.
XXIX. De eo vide Joann. Seldenum de D. S.
Synt. I. cap. II. . 31 Ed. Lond. ann. 1617.
Hhartumim vnde dicti. P. XIII Sect. II. ap. X.
Veriſimiliora de ſigͤnifcatu buius vocis ſeripß-
mus ad Gen. XLI,§.
HOMERVS, qui antiquisſimus Graecorum
Scriptorum, creditur a Graeculis diſciplinarum
auctor, cum contra quidquid eſt in eo alluſio-
num ad varias artes, id potius oſtendat, eas an-
te illum fuiſſe notas. Ita perperam voluere
quidam Grammatici, quorum meminit Euſta-
ſtius in Iliad. A. v. 907 p. 162. Edit. Rom. Ho-

merum occaſionem dediſle Mathematicis dicen-

di, planetis ſuas eſſe domos, eo quod dixiſſet, a
Vulcano domum vnicuique Deorum factam eſ-
ſe. Ceterum de duodecim dierum mora, apud
Aethiopas, vide cundem, p. 12 8. Male quo-
que deducit vocem &τοτοναα eX Homerico
verſu, vbi Poëta, verba de augurio faciens, vti-
tur verbo 1εαον, Vide p. 900. & Stanleium
P.XII. &I. c.XIX.

I.
Deae, an ſeorſim exſiſtant. ad Or. v. i00.
Idolz, vmbrae, & imagines falſorum Deo-
rum, ad Or v. 243. .
IDoLoLATRIA antiquisſima eſt cultus An-
gelorum, quibus paullatim cultus acqualis aut
frequentior, quam ſummo Deo exhibitus eſt;
conſtitutis etiam ſtatuis, quibus ineſſle, & vnde
vota audire exiſtimabantur. Hominum men-
tes iis admiſtae ſunt, & apud Gentes plurimas
mentem hominis fato functi miſcuerunt cum
ſummi Dei notione, eique adeo ſummi Numi-
nis cultum pracbuerunt. Nam cultus ille, qui
ſapremnus

TND EX VII.

ſupremus vulge dicitur, ſitus eſt primum in a-
nimi opinione, qua credimus Naturam, quam
colimus, omnium ſummam eſſe; ſecundo in e-
ius opinionis conſectariis, quorum praecipuum
eſt, quod cam potisſimum colamus, quippe quae

ſola nos posfit in omnibus pro arbitrio iuuare;

tertio in earum animi opinienum profesſione
externa, cum in verbis, tum in ritibus poſita.

Haec de idololatria paucis, quod vulgo res ſit

non ſatis nota. Vide voces Aſtra & Be-
Ins.
IGNS a Chäaldaeis cultus (P. XIII. Selt. I.
cap. XXXIX.) non quaſi Deus, ſed quaſi Dei
Symbolum, ſeu imago, vt ex eorum Theologia
ſatis apparet P. XIII. & I. c. XXXIX. Ignis ſa-
cra facientibus, ſaltuatim per coelum profun-
dum apparens, Symbolum Numinis praeſentis
P. XIII. 5SII. XVX.
monte Sinai apparuit, vt colligere eſt ex Exod.
XIX. & XX. vbi dicuntur fuiſſe faces & fulge-
tra. Faces Heb. dicunt, — P 5 laphidini,
quæ vox videtur ſignificare eo in loco exhalati-
ones ſulfureas, quae ziατρρα⁰ vt loquitur Ora-
culum, per coeli profunda micabant. Haz de
re conſulendus vir eruditiſimus Thom. Hyde
in Hiſtoria Perſarum, quos negat igni diuinunm
cultum tribuiſſe. .
Ignis Symbolum Numinis apud Chaldae-
os. P. XIII. JF. II. cap. I. & ab eo emanans.
Ib. c. II.
Ignis vis procreandi in Deo. ad Or. v. 2v.
Ineorporea quae P. XIII. Seét. II. cap. III.
& T.
INFANS immolatus dicitur a Sabaeis, & car-
nes ejus miſtae placentis. p. 313. Simile quid
Pſellus, in Libro de Operatione Daemonum,
tribuit Eachitis Babyloniis, Manichaeorum pro-
ſapiae, niſi quod ritus differunt, Sed ſimiliera
de Gnoſticis tradit Epiphanius Haer. XMXVI. p.
S§Sy. Ed. Petauianac. Erant quoque hi in Baby-
lonia plurimi, vt ex Epiphanio liquet.
Liferi, vbi ſecundum Chaldaeos. ad Or.
240.
Intellectuales res quae ſint Chaldaeis. P. XIII.
S.IIe c. V. Vide Noséc.

Talis erat ignis, qui in

Intelligibiles res, qnae ſint Chaldaeis. P. EIII.
S§. I. &W. Vide in Indice Nozroα.
IWOBVS a Stanleio haud procul ab antiquisſi-
morum Sabaeorum aetate vixiſſe dicitur. P. XV.
cap. J. Sed conſulendus H. Grotius in Praef.
ad Iobum, vbi eum a Scriptore diſtinguit.
IVPIIER, ſecundum Stanleium, vocatur a
Paulo verus Deus, co quod dixerit Apoſtolus,
Athenis ſe eum Deum nunciare, cuius Aratus

ſcripſerat humanum genus eſſe proſapiam, &

quem Aiæa vocarat P. XIII. &II. cap. XXXII. Sed
obſeruandum vocis Iupiter non eſſe ſimplicem
ſignificationem, ſed ex duabus miſtam. Poëtae
enim de eo nunc loquuntur, vt de Saturni &
Rheae filio, homine in Deos relato; nunc vt de
praeſtantiore multo Natura: & pasſim haec mi-
ſcent. Aratus autem voce Auε initio Oasve-
Ac**a“ intelligit non Cretenſem illum louem,
ſed ytisoνον coelo & ſtellis priorem, vt ob-
ſervat Theon. Itaque Paulus cum dicit ſe eum
Deum nunciare, de quo loquutus eſſet Aratus,
Iouem hominem non intelligit, ſed aeternum
Numen, cui interdum Cretenſis viri nomen
cαα+απτιςιαςιιονς tribueretur.
Iupiter Heliopolites. P. XIII. Sect. Il. cap.
XXXV.
Vynges quæ ſint Chaldaeis. P. II. cap. V.
Seét. I. & ad Or. v. I.

L. D
ELIVRIVS Daemon igneus dicitur F.
XIII. &II. cap. XVII. Recte vidit Gaulmi-
nus ad Pſellum, compoſitam hanc eſſe vocem ex
à) laiil vel lel, nox, & 8 our, ignis, aut
lux, quaſi nocte lucens. Sed neſcio quare di⸗-
cat, Hebraeos & Syros non admittere 9 in for-
matione nominum, cum contrarium manife-
ſtum ſit, vel ex Indicibus nominum proprio-
rum in Scriptura occurrentium. Videtur por-
ro hoc nomen natum ex opinione eorum, qui
putant flammas illas nocturnas, quae vulgo igne:
fatui dicuntur, eſſe Daemonas.
Levitici ritus Sabaeis contrarii. P. X. & V.
AOTOD eUν☛°π+αας Ita vocatur religio
Chriſtiana a Eſello, in loco citato in medio cap.
XXVIII.

1

vrruI

Sanleii opere in

Verbis allatis in

nem, ſed nos
Pllunp l. Ed.
LVMAEN Sup
Iha2. Cretluc
turhoc metaph
O inleco de co⸗

quutumn credia

Chaldaicae ſimil

tür Oosg bis

incolere, nec ab
de te albi diuin
Lumen Supr
lium Naturarun
Luna ab dul
IX/I.

Mer
Magia 0
Sedh I. c. Ll.
Magi Perſa,
Magorum O
A,lV. Kleng
Mapiin 4-
Magur apr
tep.ly.
MAGVS.
Eſequentiun
ſeu derebus
diccbanturſe
ante condita
Hagis enitn
CVI i N
) Na e,
uiſomni i,
tur, cag. CN
li Medizſi
ellengorumn
lgunn
KAatnentigt

Käiud
Elle nr
NNN

Aullieis DY.
rig.
dell a Antiquiel⸗
lect. 5. y.
Eyotiur in Pracſ,
e iſtngat.
leinn, Ocilta
erit Apoſtolus,
te, clins Aratut
eprolpiam, &
Hρ TI Sed
n dle ſimplicem
niſtam, doètae
It de datumi &
lao; ulnc vtde

paslin haec i-

e initio Oont
m ilum louem,
priotem, t ob⸗
um Cicit ſeeum
us elet Aout,
t, ſed ternum
ſs giri nomen

l. lk. I. c9.

eus Siettur
ridit Gulu⸗
celle rem er
ℳ Gui u
clcio quare dl⸗
tereh infn⸗
atium munle⸗
inum Proprio⸗
ietut or⸗
Heeotun, dut
nerugnn

D HIST. PrIroS. ORIENTAL. P. XI. W. Xy.

EII P. YIII Seft. II. Is locus in Anglico
dtanleii opere mutile citatur, adeo, vt videatur
verbis allatis intelligere Chaldaicam religio-

nem, ſed nos pleniorem expresſimus. Vide
P P

Pſellum p. go. Ed. Amſtel.

LVMEN Supramundanum, Daniel quidem

G. II, 22. dicit lucem cum Deo habitare, ſed vide-
tur hoc metaphorice intelligendum, quia agitur
eo in loco de cognitione Dei; verum proprie lo-
quutum crediderit quis Paulum, ex opinione

Chaldaicae ſimili, . Tim. VI, 16. vbi Deus illi di-

citur Oes oiα ανιοαοον inaxceſſam lucem
incolere, nec ab vllo mortali conſpici poſſe, qua
de re alibi diximus. .
Lumen Supramundanum, ſedes Intellectua-
lium Naturarum. P. XIII. &.II. .II.

Luna ab Asſyrüs culta. P. XIII. Selt. I. cap.

AXXXVI.

M.
Achagiſtia. Vide Magia Perſarum.
Magia Chaldaeorum naturalis. P. XIII.
Sec;. II. cap. XXII. & ſeqꝗq.
Magia Perſarum. P. EI. c. VIII.
Magorum origo, ſectae, ac inſtituta. P. XlV.
cap. IV. & ſeqq.
Magi in Arabia. P. X. cap. II.
Magus apud Perſas quid ſignificet. P. XIV.
cap. IV.
MAGVS. Niſi Herodotus de re antiquiore,
ex ſequentium aetatum ſermone, loquutus ſit,
ſeu de rebus Medicis eæ Perſarum loquela, Magi
dicebantur ſomniorum conjectores apud Medos,
ante conditam Perſicam Monarchiam. De A-
ſeyagis enim ſomnio verba faciens, Lib. L. cap.

CII. ait, Medum Regem expoſuiſſe ſomnium

T&ν αhGιπν †—αι ταιοποαοσυο ι Magis,
qui ſomnia interpretabantur. Ita enim loqui-
tur, cap. CYX. Credibile eſt Perſarum Reges,
qui Medis ſucceſſerunt, & conſuetudinem con-

ſulendorum ſomniorum interpretum, & nomen

Magorum Medis accepta tuliſſe. Credibile eſt
etiam, antiquam Medorum linguam Chaldaicae
affinem fuiſſe, vnde coniecerim Magos dictos
Eſſe α 3 moug, quod in participio habet

3D Mag, diſſolvens, liquefactent, quod apud
Hebraeos metaphorice ſumitur uντ+ rires
frangens, debilitans &c. Magiae autem ope
vires exercitus frangi, eidemque terrorem im-
mitti credidere Veteres, & ea arte vſus in bello
dicitur Magorum antiquisſimus Bactrianus Zo-
roaſtres. Arnobius aduerſus Gentes Lib. I. p. 6.
Ed. Heraldi. Inter Aſſyrios & Baltrinos, Nino
quondam Zorvaſtreque dultoribus, non tantum
ferro dimicatum & pviribus, verum etiam Mar
gicis, & Chaldaeorum ex rezxonditis diſeiplinis.
Non afferam recentiores, qui imaginibus ſym-
patheticis ex cera confectis, tabem arte Magica
induci cenſent, ne videar in re antiqua temere
recentiore opinione niti. Plurimi quidem ex vete-
ribus exiſtimarunt hac voce Sacerdotem ſignifi-
cari, verum hoc videntur inde collegiſſe, quod
Magi Sacerdotio fungerentur apud Perſas. Vide
P. XIV. W. Stanleii. Poſt haec edita, ſuccur-
rit mihi Magos dictos potius fuiſſe Eo
mahgim, marmuraætores, quod ſacra facerent,
murmurando preces neſcio quas. Nomen boc
extat Eſaiae cap. IIX, ig. vt alibi monuimui.
Ceterum Magos, quos cum Chaldaeis confundit
Stanleius (P. XIII. Sebt. II. c. XXIV.) diſtin-
guit diſerte Curtius Lib. V. cap. I. vbi deſcribit
eos, qui obuiam proceſſere Alexandro Babylo-
nem eunti: Magi deinde ſuo more patrium car-
men canentes. Poſt hos Chaldaei, Babylonios-
rumque, non vates modo, ſed etiam artifßices;
cum fidibus ſui generis ibant. Laudes ii Re-
gum canere ſoliti, Chaldaei ſtderum motus &
ſtatas temporum vices oſtendere. Diſtinguit

quoque eosdem Origenes contra Celſum Lib. I.

y. ,7. Edit. Cant. reprehenditque Antagoniſtam,
qui pro Magis Chal daeos dixerat, quaſi non vi-
dentem eorum enννσαα deu Sααα
profeſſtones diuerſas. Chaidaei nempe anti=
quis ſaltem temporibus Aſtrologi tantum fuiſſe
videntur; Magi vero Sacrorum Antiſtites, ſeu
rituum praeſides. Vide ad vocem Genethlia-
cus. Stanleius omiſit notare 1. Magos oportaiſ=
ſe ex Matris cum Filio concubitu progenitos eſſe,
ſ Graecorum & Latinorum quamplurimis Scri-
ptoribus credimur; quorum loca congeſſit
Ttt ttt t AEgidius

IN D E X VII

Aegidius Menagius in Praef. Diogenis Laërtü:
2. locum Ciceronis de Diuin. Lib. I. cap. XLI.
vhi, diuinant, inquit, & augurantur Magi, qui
congregantur in fano commentandi cauſa, at-
que inter ſeſe colloquendi: 3. morem Magorum
in ſepeliendo. Cicero Tuſeul. Quaeſt. Lib. I. cay.
XL.V. Perſae cera circumlitos condunt, vt
quam maxime permaneant diuturna corpora.
MAGORVMmos eſt, non humare corpora ſuo-
rum. niſi a feris ſint ante laniata.
MARCVS fuit Monachus Meſopotamenus,
qui, auctore Eſello, de Daem. (z. y2.) cum My-
ſtes & inſpector diabolicorum phantaſmatum
fuiſſet. ea quidem, tanquam vana & falſa, flocci
fecit & abiurauit, Palinodiamque canens veris
fidei Chriſtianae placitis ſubſcripſit, quae a Pſello
audita & percepta edidicit ſtudioſe. Ea quae
de Daemonibus dicit, licet a Pſello, quae fuit e-
ius eruditio, ornatius ſint prolata, non debent
fuſpecta eſſe; quod nihil paene habeant, quod
aliunde, ex ſcriptis Ethnicorum comprobari ne-
queat. Sunt quidem multa valde affinia is,
quae in Euangeliis de Daemonibus habentur;
ſed, ſi quis probe aduertat, clariora, & quae
phraſibus N. T. non exiguam lucem interdum
affundant, nedum inde hauſta eſſe queant; ut in
Notis ſatis oſtendit Gaulminus.
Marmaridius Babylonius P. XIII. Sect. I.
eap. V.
MARS a Babyloniis cultus fuit, ſi credimus
ChronicoAlexandrinoP. XIII. & II.e. XXXVIII.)
Verum nihil inde paene colligi poteſt, an velit
ſtellam quae Ans dicebatur Graecis, an Thra-
cem hominem, aut ejus mentem, quae illi plane-
tae praeeſſe credebatur. Si poſteriora, ſunt ſa:
ne inania quae dicit; ſin planetam ipſum a Ba-
byloniis cultum velit, poſſunt vera eſſe. Vide
Ger. Ioann. Voſſium de Idol. Gentil. Lib. L cap.
XVI. Vt vanitatem Graecorum de Orientali-
um opinionibus loquentium videas, audi Scho-
liaſtem Apollonii ad II. Arg. v. 77. vbi de pla-
neta Martis: IIeuρανρ, ait, en ο ει τπ
XMh.ιιι (ita legendum vidit I. Rutgerſ. Var.
Lect. Lib.- V. e. VI.) r& Ma αaαnuιαιι &c. Af-
aν *αραοοοoουονν%0ε E/vα Ag ,

Oν ιN—ονιο Hegng: Perigenes in li-

bro de Chaldaicae regionis aut Se Mathema-

ticis, ait qui vocatur a Graecis Martis eum
Herculis Elanetam a Chaldaeis dici. Quaſi
Hercules Tyrius, aut Thebanus notus Babylo-⸗
niis fuerit! Poteſt fieri tamen, vt Chaldaei Ma-
thematici in Graecia viuentes voce Herculis vſi
ſint, ſed quidquid poſteriores Graecis noti dice-
bant, ideo non fuit veterum Babyloniorum opi-
nio, aut loquendi ratio. .
Martis Planetae praeſes Deus Aſſyriis cul-
tus. P. AIII. Necbt. II. cap. XXXVI. Vide Azi-

2Ul.

MATERIA dicitur odiſſe lucem a Chaldaeis,

P. AIII. cap. XVII. & II. quod intelligant voce

ν craſſam ac opacam materiam, quomodo
& veteres Hebraei loquebantur, ſi credimus
Pſello de Daem. Tαι Iusrοoasςοα τ——s o-
α 2* Tois Atασ„Nναο „* 9ρα οιπας α
7α **‿νρνα αο αονhαιω‿οο αεααιοο1/ Xα
e, noſtris & externis, & antiquioribus etiam
Gentilibus ſolitum, craſſtora corpora corporea
dicere. p. 46. Ed. nuperae Kilonienfir. Vide &
Origenianas Huéëtii notart. p. gy.
Materiales mundi quales, ſecundum Chal-
daeos. P. XIII. F. I. c. XVI.

MüArEALOIH. Septuaginta Intt. legerunt

kacρab, 2. Reg. XXIII,y. & Iob. XXXIIX, 52.

ſcribitur per Recſeh in Hebraico codice, quod

perſuadet eſſe veram lectionem. Ac ſane ori-
go vocis convenit, nam cum 7 nazar ſit ſepa-
rare, planetae quaſi eximiae ſtellae dicuntur
D Maszaroth. Hinc Diodorus ait plane-
tas dictos eſſe ave †α Osρο, Dominos Deo-
rum. Vide P. XIII. Seln. II. cap. XIX.

Mechaſchephim vnde dicti. P. XIII. Kect. I.

cap. X.
MECHASCUHEPHIM videntur iidem eſſe
ac quos Graeci vocant Chaldaeorum Prophetas.
Iamblichus S. III. c. XXXI. quae dicit de malis
Spiritibus, ſacris non rite peractis praeſentibus,
ait, ſe àααα NX ονον τιτοοιτ
errav, audiuiſſe a Chaldaeis Prophetis dicen-
tibus. Iulianus Oratione V. dicit coniungen-

da eſſe Ariſtotelis dogmata Platonicis, As N

15
746 1
guibiu,
