Iaicνν enm z oρα dicat; tum eo et-
Mdn at. jam, quod apud Dionem Pruſaeenſem
5oy. ?. hoc vnicum argumentum pro Socratis
in Deos pietate compareat, τ+αα *αα
Plutarch. 1lquit, r Jes α⁵ 6 2*⁰
quom. IIatd7α τsονρ ei T* A„M α, r
aud. ſint'Arec“; tum illo denique, quod non
oer⸗ r. aliunde ſaltem, ànusοοα:lane &ad poeti-
ap. The-Cen ineptum Socratem fuiſſe, conſtet,

Therap. Vt taceam nunc myſticum quiddam in

La.p. 8. tota illa narratione de viſion
eolog. Socratis, morti propinqui, venari eos,
don, qui Platonicae philoſophiae peri
ſibi vindicant. Quicquid n
dem ſit de Paeane & Aeſopico carmi
2hν ανραιαπι. Socratem Plutarchus

S
8

odoret. ſed ex ipſo etiam Platone in locis.

& Dio Chryſoſtomus cum Laertio ſta-
tuunt, qui tamen neutrum iſtorum
ignorauerunt, vnde aliquis pro dubia
habuiſſe illam de poeſi Socratis narra-
tionem, non minori iure forte collige-
ret, quam ALLATIVS inde elicit, eos,
ſcripta Socrati negantes, de philoſophi-
cis tantum ſcriptis eſſe accipiendos.
S§. VI. Verum ſint ſſta omnia, quo-
modo ea ALLATIVS eſſe cupit, no-
dum enim in ſcirpo quaerere nolumus,
nec apud lectores noſtros hucusque di-
Ctorum maiorem autoritatem eſſe cupi-
mus, quam ſolet eſſe iis, quae conie-
ctura aſſequimur. Sane enim facile
cum ALLATIO tranſigeremus, ſi te-
neret firmiter, quod ipſi ſemel excide-
rat, autorum loca, quae Socratis ſcri-
ptum aliquod fuiſſe negant, accipienda
tantum eſſe inquienti, de dogmatibus
& philoſophiae axiomatibus, quaenun-
quam ille litteris mandauerit, vlterius
vero cum rigore non extendenda. Idau-
tem ferri non poteſt, quod audacius
greſſum in ſequentibus promoueat, de-
turbatoque ex antiqua, longiſſimique
temporis praeſcriptione firmata, poſ-
ſeſſone Platone, Socratem in eius lo-
cum ſubſtituere audeat, quod quibus
argumentis effectum dare conetur,
nunc diſpiciendi erit locus.
G. VII. Facimus autem in repetendis
argumentis eius, quibus Socrati vindi-
care nititur ſcripta, quae Platonis eſſe ab

omnibus hodie creduntur a lis initi-
vm, quae ex ipſo Platone deſumſit, ab

eorum enim deſtructione reliquorum
plerorumque pendere ruinam depre-
hendimus. Inquit enim
Dionyſium epiſtola:
2 7 oραtͤ, „X* Oναn
TAà ανωſτν πν. At&
radr S, οντ ν ταο Pe
Da, 23 Sαρνραορραι IINAτντ— ⁵ 2J**,
29* Sαa T& ε vν cYNααααι αατι
564

is

151, uαXνα »ι 7ραρoνονâρπι½ Cui accedat
Ratim alter ex epiit. eius VII ad Dionyſ.
amicos. gas“ snos7†— ο b A‿αι ααν⁰
Yeakua, Sà Aiſorςꝶ YGτα. o Yαα
SμοÜς &σ² α α aααι rdd ℳ½
zοM„ ανN Pνρο¹“νu&Ei xe*‿τ⁸ο
aναναa υ.)p ꝰ 18 oαασ⁰ Ss dio*
α⁰ρ+ ruαα z,hονιπ SE 3, Dede, ey
7 Poxi, esnor dur saâ , r*r.
Argumento ex hiſce duobus locis peti-
to, vt me expediam, dicere poſſem, ea
ad ſublimiora tantum & vsmcor†*ςcôo, ad-
eoque a populi auribus amouenda, de
quibus manifeſte in vtroque ſermo eſt,
reſtringenda eſſe; in quo genere a ſe
ipſo aliquid ρoραιαα0ο. hoc eſt, prola-
tum fuille de ſuo, Plato neget, ſed So-
crati deberi dicat, ſi quae eiusmodi in
editis a ſe hactenus occurrant. Quam
coniecturam haud improbabilem red-
dunt ea, quae poſteriori loco immedia-
te ſubiunguntur verba: K& ro roναον
Rye idα τ Ye νν ) Aev‿dνν ννιι α
S, OgOαται d Nevoaανα quibus manifeſte
de ſcriptis quibusdam ſibi ipſi plaudere
eum deprehendo. Sedlargiemur, ver-
bis iſtis ſibi ipſi omnia ſcripta ſua abiu-
dicaſſe Platonem, & Socrati ea tribuiſſe;
aſt ſi, quam vere, quo ſenfu item, &
quibus ex cauſis id factum ſit, conſide-
rauerimus, nihil inde ad ALLATIVM
redire commodi inueniemus. Pri-
mum quod attinet, mentitum hacin re
fuiſie Platonem AL LATIO oſtendam,
autoritate, quae magna eſſe debet ĩpſi,
qui genuinam eſſe defendit xKenophon-
tis epiſtolam, exqua illam ſum produ-
cturus, ſic enim ille, ad Platonis in epi-
ſtola ad Dionyſium locum reſpiciens,
inquit, 0. Js Mor Aατ ½ 7regiézs-
&ε να☛οραadα Toi&τoο, or 1 &„οιι eο—
ocτοο. 0*α eîPðᷣs ris & Davz, roos Te-
c — 7 „* 7 —
vo - - - Mstâ MS&rοà Dapsv o†αι r aαντιαα
äl
aνονα.οννιιοο 89 aρ σειοα

SCRIPTA S0CRATIS 205

7**αnττπρ de,ra àαοιαα. ιnα
R 7 * X
Ti, Soon, énHc . d 6 T α
o Aoοοααο. ονι Adνπ, Loonoτρ
én roi vé ασ απνωαν. Cauſa vero,
Gu Plato Socrati tribuere ſua inductus
it, tum ea mihi videtur, quod maio-
rem autoritatem inde ſcriptorum ſuo-
rum fore exiſtimaret: tum quod tragi-
cae memor praeceptoris cataſtrophes
paratiorem ſe habere excuſationem ita
Putaret, ſi forte iĩpſi de ſcriptis ſuis cau-
ſa eſſet dicenda. Nec plane mentitus
mihi Plato hac ex parte videtur, licet
falſa veris miſcuerit, poterat enim So-
crati tribuere ſcripta, in quibus Socra-
tica non tantum philoſophia exponeba-
tur, ſed eius etiam in docendo & diſpu-
tando methodus comparebat. Vnde
etiam ſimul patet, quid tum ad locum
ex ico 13 Platonis, (quamuis & ſpu-
ria illa ſit) tum ad Ariſtotelis, Lucilii,
Horatii & Ouidii teſtimonia reſpon-
dendum ſit, qui αnρςρατιρ Xν,. Jo-
craticos chartos, & Socraticum opus
Platonis Dialogos appellauerunt. Sa-
ne EYongatr*αoa A6„ν. II ep. Platonis XIII
dicitur Phaedonis nomine inſcriptus
Dialogus, quem tamen Socratem habe-
renon poſſe autorem oppido clarum
reddere mox tentabimus.
§. VIII. Eodem negotio etiam ad A-

thenaei, Ariſtidis & Iuliani loca nos P. 90.

reſpondiſie cenſemus, cum enim illi
expreſſiſſima Platonis ex Epiſtola ad
Dionyſium verba allegent, nihil de iis
Vlterius dicere attinet. Id vero agen-
dum nobis nunc eſſe ſentimus, vt non

poſſe Socratem autorem Platonicorum

Dialogorum eſle, inuictis argumentis
euincamus, ne ſcilicet pro meris con-
iecturis allata a nobis hactenus habean-
tur. Fiet autem id, ſi ipſorum Dialo-
gorum Platonicorum nonnullos, eosq;
maxime illuſtres, examinauerimus, ea-
que ex illis produxerimus, quae e

Cc 3 Socratis

7
206 . PANTY. MI. CAbP. EWII.
Socratis officina eos prodire non pe- nando Epicteti de ſcriptis Socratis 1
tuiſſe arguant. Phaedonem itaque So- quamplurimis teſtimonio düigentia, in eure
crati autoritate epiſtolae XIII Platonis quo pro eααd Rνα σνvvovvzz vel 4 tee
vindicare nititur: aſt vero quis a So- aliquid ſunile potius legendum, quam “
crate eſſe credat Dialogum, in quo tot quod H. Wol oin mentem venit, pro 19. t
elogia Socratĩs extant, vt db0oναειιο SoCcrate aliud nomen ſubſtituendum eſ- t
muagsrarey eum fuiſſe neceſſe ſit, ſi ipſe ſe ſtatuimus; produnt enim ſequentia .
eorum eſſet autor? Aqua ſtultitia quis manifeſte, de Socratis circuitionibus &
magis, quam Socrates, fuit alienus? Sed ειαςαιιοα quibus omnis generis homi-
mittamus iſta, hoc autem, vt conco- nes exercere ſolebat, non vero de ſcri- 1,W.
quamus, aegre a nobis imperrapiur ptis eius ſermonem Epicteto eſſe. Vt 141. .)
quod ipſe Socrates quomodo animam augeatur tamen ſcriptorum Socratico- Vin E
efflauerit, quidue poſt eius exceſſum rum numerus, idque, quod ALATT Rm, (
cum exuuis ſuis actum fuerit, tam sc- VS vult, dixiſſe Epictetus videatur, Eu-
curate exponere nequeat. Iam quid de ripidis quoque tragoedias producit, i⸗
Timaeo dicemus? Non id vrgebimus cui gαoisοα Socratem, Laertius luen I. Xe
quidem, rerum naturalium ſtudio nun- Mneſuochi & Calliae autoritate prodit. 44. A
quam deditum admodum Socratemfu- Verum Mnefilochi teſtimonium, id e
Laert. iſſe: at de Timaei natalibus luculente ſa- quod ALLATIVS vult, neceſſario non n
VIII. 83. tis ex Laertio, Gellio & Tzetza nobis euincit, nec Ariſtophanis atque Calliae. 6
FKrnng conſtat, eos nimirum Philolai libris,poſt Adducemus Prioris verba, illis enim ex-
Tzetz X. Socratis demum fataa Platone in Sicilia plicatis reliquis etiam reſpondere diffi⸗ n
355. Coemtis, deberi. Iam de conuiuio tum cile haud erit, inquit autem 8
L. V. p. argumentis internis quamplurimis, tum Pρρα οανα oäue TS†τ õ
217. Athenaei teſtimonio edocemur Ma α¾ õä ,
. α Aicev, hoc eſt, rem a Platone f Sed quaeſo, an Oovvaa ſuppeditanti ſe
dam, vt recte expoſuit doctiſſimus ſcripto alicui, totùm proinde erit tri- 5
Caſaubonus, illud eſle. De Lyſide ve- buendum? ν*ννuh a certe Lucretiano 1
ro ĩpſius Socratis apud Laertium teſti- operi ſuppeditaſſe dici poteſt Epicurus, 1
monium habemus, nec difficile eſſet de vel ſi mauis praeceptor Lucretilin Epi-
reliquis ſimilia proferre in medium, niſi curea philoſophia, num vero ille pro-
in re manifeſta nimium prolixo, veren- pterea autor e egantiſſimi carminis hu- ,
dum eſſet, ne forte occinat aliquis iſta ius conſtituendus? pari rnatione Euri- e
Tragici: . pides, qui iuxia nonnullos inſehola r m
Tοταιοοςιαταν τwsο cratis ſere conſenuerat, ſaltem familiari-
Tà α0οοoοoοαοιατναντιπ Nuxng eny. tate eius multum profecerat, & limpi-
S. IX. Quae in ſequentibus deerudi- dos Philoſophiae Moralis fontes in ea
tione & eloquentia Socratis diſputat hauſerat, ententiarum Socraticarum
ALLATIVS, nos quidem non feriunt, pondere tragoediis ſuis maieſtatem en
qui eam illi non inuidemus, nec a ſtu- conciliabat. Ipſe hanc mentem ver- le
piditate eius vllum argumentum duxi- borum iſtorum eſſe ex parte vidit AL- Di
mus, quo ſcriptailli monimenta abiu- LA'TIVS, qui tamen nihilominus iſta t
dicaremus., Sicco igitur pede praeter- ad cauſam ſuam non plane nihil facere dle
Arrian. vehere ea omnia nobis licet. Superfo- exiſtimauit. Verum in eo infelix pla- u
S ranea etiam eflet faſtidioſa in exami- neeſt, quod Hermippi, apud Laertium, p. 05. Een
PiEt,14. k autoritate, 33. r 1l de⸗

Arcad. p.

H SCRIPIYA
autorjitate, epitaphium Grylli a Socrate
ſcriptum nobis obtrudat. Cecidiſſe

244. enim Gryllum, Kenophontis filium, in

Boeet. p. Praelio ad Mantineam, ipſe loc. cit. Laer-

293. tius teſtatur, poſtquam ſcilicet, vt A-
thenienſes, Pauſania teſte, tradebant,
Epaminondam in acie interfeciſſet.
Iſtud autem praelium cum anno de-
mum ſecundo Olympiadis CIV
L. XV. c. Commiſlum eſſe ex Diodoro Sicu-
X. 41. q. IO & Aemilio Probo recte concludatur;
n E. Quomodo quaeſo Exmd e Aνοαν
Pen. Gryllo, qui in eo cecidit, ſcribere S0-
crates potuit, cuius vitae terminum
ipſe ALLATIVS vIra Olympiadem
Laert. II. K QOVII produxiſſe non deprehenditur:
44. Aut errauerit igitur Hermippus opor-
tet, aut Socratis pro alterius cuiusdam
nomine, in textum Laertii irrepſiſſe di-
cendum eſt. Atque omnino ego pro
Vanoätn reſcriberem N. avngcrns. Quod
vt faciam, me inducit Dionyſius Hali-
carnaſſeus, qui in arte cap. VI. quod in-

ſcribitur dh ττα rs /R, inquit: Au-

taας ναοαα r*ρaidατ— eo*αρν. sαleg.
lengarα) sαααπ Navegärds ανWααρα

i“ Toic†ς idaς raναο. Forte ta-

men aliquis Ariſtotelem mihi obiiciet,
qui Rhet. L. I. c. 9. & C. III. c. 4. haec ha-
bet %οααonrpärns &*“ rsτια,
ναε, τ αοπε Avi* ey ADe-
vaccig éauvit, A νι XWα—οαο.Hοαα Ve-
rum vtrobique reſtituendum Wonga-
Ts. Intelligit ſc. Hocratem iuniorem,
Amyclae filium, maioris diſcipulum &
ſucceſſorem, qui Artemiſiae hortatu
orationem eera ae ſcripſit Mauſolo,
eius marito, vide Suid. in Ioat. Meurſ.
Lect. Att. V. 144. Aeſchinis denique
Dialogos Socrati ab eo fuiſſe ſurreptos,
& turpi plagio ſuo nomine editos ven-
ditos ſcilicet illi a Kanthippe ſunt, qui
tradant autores. Verum ne ipſe qui-
dem Al LATIVS multum tribuere vi-
Orat. II. detur traditioni iſti, quod Ariſtidis au-

FöO CRATTG. 207
toritatem ei obniti videat. Vtque mi-
nus adhuc tribuamus nos, facit origo
illius fabulae, quam ex ipfis, qui eius
meminerunt autoribus facili negotio
colligimus. Nullum Kcilicet aliud ar-
gumentum huius ſuſpicionis iis, qui a-
luerunt eam, fuit, praeter r1vaαραιτα rν
αςνανο,, dignam Socrate viſam, vt
Phrynichus apud Photium loquitur.
Quaſi vero Aeſchines, qui omnium Cdä. 58.
maxime aſſiduus Socratis auditor, teſte
Laertio & Athenaeo, fuit, diligentia ſua
vt paria quodammodo magiſtro faceret,
conſequi non potuerit. Nihilominus
tamen hinc primum Ariſtippus ſuſpi-II. 62.
Catus eſt, ſe ſuſpicatus eſt tantum, vt
loquitur Laertius] Socratis eos eſſe, cu-
ius ſuſpicionem ſecutus litteris quoque
eam mandauit Menedemus Eretrienſis,
quem ααπ Propterea Laertius,
cumque eo Heſychius Illuſtris accuſat, Il. 60. .
& Idomeneus apud Athenaeum. Cu Dribnol.
ius tamen rei incertitudo ex eo quoque extr.
vlterius patet, quod non deſit autor,
qui ex ipſis illis ſeptem Dialogis, re zo
ð
Phorti Eretrico nonnullos tribuat. 61.
G. K. Sed iam cum AL LATIOad al-
terum eorum, quae probanda ſibi in
hoc Dialogo ſumſerat, eſt accedendum,
diſpiciendumque, Socratisne ſint, an
minus, quas ille primus protulit, cum
nonnullis aliis Socraticorum, epiſtolae
Magnum contra eas argumentum ſup-
peditare videtur veterum ad vnum o-
mnium de iis ſientium. Nec vllum
Proeis ex tota antiquitate teſtimonium
ipſe ALLATIVS producere auder,
praeterquam vnici Pibani, cuius ta-Apol.
men locus mutilus eſt, proindeque, i-Soer: T..
pſo fatente, plane incertus, & pro cu- a
iusque ingenio varie ſupplendus. An
vero nec Plato, nec Plutarchus, nec Ma-
XIimus'T Vrius, nec quisquam alius epi-
ſtolarum harummeminiſlet, ſi Z vel
ecuS

208 PD ART. III. CALP. XVIII.

leuis de illis ipſorum tempore extitiſ-
ſet fama? an denique Diogenes Laer-
tius eas praetermiſiſſet, in ſpuriis quod;
Philoſophorum conquirendis epiſtolis
diligentisſimus? Verum vt, quod res
eſt, dicam, videntur mihi omnino Epi-
ſtolae illae ex earum genere eſſe, quae
aliquid cum sατοας Sophiſtarum ha-
bentes cognationis, exercitii gratia ab
lis exaratae, diſcipulis eorum exemplo-
rum loco proponebantur. Sic Theo-
phylactum Graecas quasdam epiſtolas
commentum eſſe nouimus. Tales
ſunt omnes Phalaridis epiſtolae, tales
Cleobuli, Piſiſtrati, Solonis, & aliae
quaedam apud Laertium, vt prolixe o-
ſtendere poſſem, ſiiſta hoc loco ageren-
tur.
§. XI. Ad Socratis quidem epiſtolas
quod attinet, eas ſuſpectas omnino no-
bis reddit ipſe ſtylus, qui ita Sophiſtico
eſt ſimilis, vt vix perſuaderi nobis pa-
tiamur, Socratem, qui adeo affectatae
Sophiſtarum elegantiae ſemper obnite-
batur, earum fuiſſe autorem. Deſcri-
bamus, ſtplacet, Merici Caſauboni ver-
bis Sophiſticum illud dicendi genus, &
exemplo vno vel altero regnare id in
ſuppoſitis Socrati epiſtolis oſtendamus.:

de Iingu. Erat, inquit ille, Sophifticus Nylus praé
Saxon. p. nimia elegantiae affectatione vipluri-
210. mum putidior.

Praeter Krukturam
orationis affectatam, vocibus etiam
non vulgatis & deſitis, ſed Platonicis ta-
men maxime vtebantur. Iam ipſe vidit
ALLATIVS a talibus ſeptem, quas
Socrati tribuit epiſtolas non eſſe im-
munes, ideoque ipſe ſibi ex multis obii-
cit proſopopoeiam illam patris defun-
Gi, filios relictos hereditati inhiantes
alloquentis. Verum, ne indignam
rhetoricationem iſtam Socratis graui-
tate fatericogatur, ſimile quid in ſepti-
ma Platonis epiſtola inuenire ſe putat,
vbi Dionis nomine proponuntur non

nulla. Aſt diuerſa plane vtriusque loci
mihi videtur ratio, ſane Dionis nomine
nihil aliud profert Plato, quam argu-
menta & exprobrationes, quae merito
ſibi ab eo fieri potuiſſent, niſi voluntati
eius ſatisfactum, & in Siciliam iter fuiſ-
ſet ſuſceptum, quae quidem ſine omni
agectatione ſimpliciſſime proponit.
Non viuum autem aliquem, cui cum
viuentibus eſſet aliquid commercii, ſed
patrem mortuum Socraticae illius epi-
ſtolae autor inducit, cum filiis ſuis a-
gentem, oratione, non argumentis, ſed
dictione fucata & zaweoτ⅜‧ορο⁵οoâ illud ra
XéEac, a Longino notatum vndiqua-
que ſpirante, grauida. Sic enim eum
loquentem inducit: ⅝ reαοτι½

Dsgοα & Aαοοαρ αMα α r rern

rα rρρρd Oνατρς H ιιτιοννν ⅓—
oραοασιe Javd*⅜ On, angasſorsv iSr-
Teg. &Rb7ο αιναàαH ̈σoαιιMτda⅛—
varo à6‿iνo wsr—rsos, raà 9 aρτσαοραα dh
cis 1 Gv ezagnéoe; Quis haec in epiſto-
la Philoſophi imprimis ferret, & ad So-
phiſtae declamatoris non potius reiice-
ret catchedram? Iam nefſcio, an ad voces
non vulgatas referendum non fit iſtud
ra Mανιαπιι 1ρ das, quod in epiſto-
la ſtatim prima dicitur. Quam frigida
porro ſunt, quae in eadem epiſtola de
debito Diis obſequio & Daemone ſuo
Socrates proferre fingitur! Sed de ſtylo

optime iudicabunt ii, quibus accura-

tius epiſtolas illas peruoluere otium
fuerit, vt cuius forma & habitus clarius
legentium animis ſe ſiſtit, quam a nobis
repraeſentabitur. Aft hiſtorica etiam
fides epiſtolarum iſtarum non ſatis tuta
ſemper eſſe videtur, vnicum iuuat ad-
ducere huius rei exemplum. Dicit in
prima ſtatim epiſtola Pſeudo Socrates
Ere é, sScarnyiat Sre exi Tr& Sn, àS
egäbonat. TIam largiamur poſterius,
an vero militaribus etiam officiis nun-

quam vacaſſe Socratem dicemus 2 L. V. p.
Equidem 215.

— – 88—

“ A- I
then. ],6, 0
1

ert,l!

de lon⸗ fi
gaen. .
Anim- .
adu. V, n
12.

u
. rel

to⸗
luen. I.

480. Gn
U

Ura⸗
jum
rius
bis
iamm
at
al-
it in
ates

rius,

nunn⸗

Equidem ita ſtatuere noui Athenae-
vm, qui & Platonis, & Anthiſtenis, &
XKenophontis de militia Socratis teſti-
monia mendacii arguere, multis argu-
mentis nititur. Verum non argumen-
tis tantum eius abunde ſatisfecit vir
ad A- Magaus Iſaacus Caſaubonus, ſed L aertii
then. l. c. quoq; inſuper, Plutarchi & Senecae au-
toritatibus illorum narrationem confir-
mauit, quae quidem prolixius exſcribe-

CRIEPZA ϑ CRAZTA 209

re nobis animus non eſt, qui compilati-
Oonis labore nimis non delectati, conten-
ti ſumus, allegatis a Caſaubono teſtimo-
niis Strabonis, Luciani, & SZimplicii quo- Paraph.
que addidiſſe autoritates. Ceterum plu- ad c 31.
ra forte huiusmodi in epiſtolis illis pi- Epic.
ſcari liceret, quae fidem illarum dubiam
reddant. Sed ohe iam ſatis eſt, nobisue
Poſt ludicrum hoc certamen ad magis
ſeria redeundum! .

XENOPHON.
CA P. I.

XENOPHONTIS PATRIA, PARENTES, ET IN SOCRATEM
STVDIVM.

Laert. II, ENOPHON, Athenis ortus,
48. Grylli filius extitit, pago Erchi-
. eus: tempus, quo natus ſit, nus-
piam accurate commemoratum inue-
Laert. II, öO. Mortuum eſſe Olympiadis CV
56. anno I, Steſiclidi proditum; XCannos
Lucian. natum obiiſſe ait Lucianus, vnde natum
de Lon-fuiſſe colligitur circa LXXXII Olym-
Se. Pladis annum I. Quod ſi Caſaubono
adu. V, tuiſſet obſeruatum, Athenaei locum
12. fruſtra haut erat ſolicitaturus, eo ſolo
ductus praeſuppoſito, quod decem an-
niers maior non fuerit Nenophon anno
IVOlympiadis XXCIX, quod tempus
eſt, in quod incidit Sympoſium eius:
Sane enim eo tempore annis XXXVI
II, 50. minor eſſehaut potuit. Floruiſſe eum
anno IV Olympiadis XCIV Laertio
traditum; (Suidas tamen XCIIX O-
lympiadem ud Laertium inuenit:)
vel Olympiade XXCIX, ad quam vna
cum reliquis Socraticis ab aliis fuit
relatus, quorum coetui iſta aggrega-
tus occaſione fuit:
Laert. II. Cum Socratem in angiportu quo-
48. dam obuium habuiſſet, porrecto baculo
tranſire prohibuit, eumque interroga-

vit, vbi vaenirent, quae humanis vſibus
ſunt neceſſaria; Is ergo ſerium dedit
reſponſum, & viciſſim interrogauit,
vbinam boni ac probi homines fierent,
quo audito, cum haereret Xenophon,
dixit Socrates: ſequere ergo & diſce,
atque ex eo tempore Socratis diſcipu-
lus factus eſt.

Bello, quod Athenienſibus cum La- Strabol.
cedaemoniis interceſſit, Peloponneſia-. p.

2 402. B.
cum vulgo appellant, ſuo ingenio Paert. Il,

promptum, cum Socratis fortean inſu- 23.
per accendiſſet exemplum, Deliacae pu-
gnae ipſe quoque pars extitit; contigit
autem ea Olympiadis XXCIX anno I,
fuereque ea Athenienſibus ſuperiores
Boeoti. Qua clade accepta, Nenophon-
tem fuga ſibi conſulentem, equo amiſ-
ſo, & humi proiectum, Socrates, qui
equum & il amiſerat, pedibusque pu-
gnabat, ſuſcepit in humeros, iisque per
aliquot ſtadia deportauit, donec inſe-
quendi finem faceret hoſtis. Atque
hoc tyrocinium eius fuit, quod inſecu-
ta deinceps fuit longa militia, iſta ab eo
occaſione ſuſcepta.

Da CAP.

270
CA P.

PART III CAbP. II

II. .

WAE OCCASIO FVERIT IPSI CYRVM IN ASIAM
SEQVENLDI.

Xenoph: Drio, patri ſuo, in Perſarum regno
Exped. Artaxerxes ſucceſſerat: in carce-
hri l rem veroab eo coniectus Cyrus, frater
. Artaxerxis natu minor, qui aegrotante
patre ex Lydia, cui praeerat, fuerat ad-
ſcitus: quae prima extitit aαaρπαουαςα n
marmore Arundelliano relata ad O-
Iymp. XCIII annum ſecundum, quae
tamen cum poſteriore, quae ſexto inde
contigit anno, a viro docto confundi-
tur. Carcere vt includeretur Tiſſa-
phernis fecere accuſationes, mox ta-
Epoc. mMen Paryſatidis, matris ſuae, opera eſt
Can. liberatus. In prouinciam redux nihil eo-
Chron. rum intermiſit, quae opibus ſilis clam
P. I13, confirmandis inſeruire valerent. Prae-
fecerat autem Artaxerxes Ioniis ciui-
tatibus Tiſſaphernem, quae ab eo o-
mnes deſciſcebant, Mileto excepta.
Eo itaque vires ſeſe colligere aiebat,
vt praeſidia haberet, quae vrbibus im-
oneret, opponeretque Tiſſapherni.
Sed & in Cherſoneſo Clearchus mili-
tem in eius gratiam conſcribebat, belli
cum Thracibus praetextu. Praeterea
in Theflalia milites alebat clanculum,
quibus Ariſtippum dederat ducem.
Et ex Boeotia Proxenus copias addu-
cebat, quibus contra Piſidas opus ſibi
Xenoph. eſſe ſimularet. Is Leontini Gorgiae
L. III. p. diſcipulus, & hoſpes Xenophontis
te. . cum extitifſet, mittebat, qui eum ad
49. amplectendas Cyri Sarre⸗ inuitarent,
certiorem factum, fore, vt in maiore

Mars-
ham ad

Graec.

enes eum quam in patria eſſet honore.
Xenoph. Tirteras eius cum Socrate Xenophon
L. III. p. communicabat, qui, veritus, ne Cyri
294. Partes ſecutus in Athenienſium offen-
ſam incurreret, quod Lacedaemoniis
Cyrus aduerſus eos auxilium tuliſſet,
vt oraculum conſuleret, autor fuit.

Delphos igitur Xenophon profectus,
Apollinem rogauit, quemnam Deorum
votis & ſacrificiis ſibi conciliandum pu-
tet, vt ſuccedat, quod animo propoſi-
tum habebat iter. Cui ille ſpondit,
lacandos Deos eſſe ſacrificiis, quibus
illa debeantur. Athenas igitur reuer-
ſus, hoc Dei effatum ad Socratem retu-
lit, a quo, quod Deum non interrogaſ-
ſet, vtrum eundum ſit potius, an manen-

dum, reprehenſus fuit, ſed, tanquam

certus animi eſſe eundum, quomodo
optime iter ſit inſtituendum, ex eo
quaeſiuerit. Sed quoniam tamen, in-
quiebat, ita quaeſtionem propofuiſti,
Deorum obſequendum eſt voluntati.

Sacrificio itaque, vt Socrates praeiue-

rat, peracto, nauem conſcendit, Sardes-
que delatus, Proxenum iuxta cum Cy-
ro ad expeditionem in Aſiam paratos
inuenit. Cyro ſtatim a Proxeno com-
mendatus, ab vtroque vt maneret ex-
oratus fuit, manſit tamen in volunta-
riorum cenſu, nullo ſuſcepto in mili-
tibus magiſtratu.
tione nihil,quod militem deceret, inter-

miſit, in chariſſimis ob id ipſum Cyro ²

habitus.

Cyrus, collectis omnibus copiis ſuis, Xenoph.

caſtra mouit, & cum fratre Artaxerxe
aduerſa acie concurrit. Factum id an-

Quaquidem condi- Xen. L.
III. p.

.

. I. de

exp. Cy

Xi.

no Olympiadis XCIV, Archonte Xe- Laert. II,

naeneto, prope Cunaxa, quingentorum
ſtadiorum a Babylone interuallo, ad Eu-
Phratem fluuium. Dum vero vtrum-
que exercitum Cyrus oculis luſtraret,
Xenophonti, equo aduecto, dicebat, au-
ſpicata ſacrificia eſſe. Viciſſim Xeno-
phon militarem Graecorum teſſeram
ipſi reddebat, quae fuit Iupiter ſeruator.
Et Graeci quidem Tiſlapherne erant
ſuperiores,

55.

Ten. L.

I1 5273.

Len. L.
III. p.

— — — —

——,,,

— — — —,,—— 0 —U

e-Laen. II,
n 55.

XENOPII CPRVM IN ASTAM SFOUναr

ſuperiores, Cyrus vero in Regem im-

Xen. L.
II. p. 273.

petu facto, ſua temeritate cecidit.
Graeci victores ſe eſſe exiſtimantes, &
viuere Cyrum, in caſtra ſua redierunt,
at ea ab hoſte imuenerunt direpta.
Cumque inſequente Die Phalinum ad
eos Artaxerxes miſiſſet, vt arma red-
derent, reſpondit Kenophon: nihil
praeter arma ac virtutem fibi ſeſe reli-
quiſſe: virtuti locum eſſe, arma quam-
diu retineant: his traditis, ne fuos qui-
dem ſe fore. Stolidum vero aiebat es-
ſe, quod reliquum ipſis vnum eſſet, eo
cedere, maxime cum fieri poſſit, vt eo
id quoque, quod hoſtes poſſideant, ſibi
obnoxium poſſint facere. Ad quae
fubridens Phalinus, Philoſophum, in-
quiebat, tua, iuuenis, olet oratio: ſed
certo tibi perfuadeas velim, virtutem
tuam Regiis opibus parem haut eſſe
futuram. Tum Clearchus pro vni-

verſo reſpondit exercitu: Si amicos
nos habuerit Rex, armatos habere

CA P.

Praeſtiterit, ſi inimicos, id nobis ma-
gis profuerit. Tiſſaphernes autem in-
ducias cum Clearcho pactus, malis ar-
tibus eum iuxta cum aliis ducibus qua-
tuor in poteſtatem redegit. Erant illi
Proxenhus, Menon, cum quo graue Xe-
nophonti diſſidium intercedebat, Agias
& Socrates; Cohortium praeterea du-
cCtores XX, & gregarii milites CC, quos
ille Regi tradidit, qui capitis ſupplicio
eos adiudicauit. Aà Graecis igſtur ar-
ma poſcebant Perſae, Clearchum ne-
catum dicentes, quod proditionis re-
vm Menon & Proxenus peregiſſent,
qui ampliſſimis praemiis ſint conde-
corati. Quibus Xenophon reſpondit,
optimum igitur fore, vt Menonem &
Proxenum Graecis redderent, qui v-
trique parti amiciſſimi, rectiſſime con-
ſulere ipſis valeant. Cui quodreſpon-
derent non habentes Perſae, diſces-
ſerunt.

III.

VT GRAECORVM EXERCFTFVM REDVXERIT.

Raeci, ad iſtas redacti anguſtias, de
patria recuperanda penitus deſpe-
rabant. Xenophon igitur, convocatis,
qui ſub Proxeno militauerant, ordinum
ductoribus, non eſſe, aiebat, vllum
ipfſis in Regis clementia relictum prae-
üum, quam nein defuncti quidem
fratris exuuias exercere potuerit: cu-
ius caput & manum furcae affixerit, vt

ſolis armis viam ad ſalutem ſibi debeant

aperire. Equidem contra allegabat A-
pollonides, Boeotus, falutis nullam
pem niſi in Regis clementia ſupereſſe,
atque pericula, quae vndiquaque Grae-
cis minarentur, longo ordine recen-
ſebat. Verum reſpondit Xenophon:
Regem, vbi poſt mortem Cyri arma
Graecos aduerſum ſeſe mouere ani-

maduertiſſet, nihil non feciſſe, quo eis,

vt ponerent arma, ſuaderet, duces ve-
ro, qui armis poſitis ad eum veniſſent,
indigniſſimis modis ſtatim excepiſle.
Mereri autem Apollonidem vt cingu-
lum ei adimatur, vt qui dedecore pa-
triam afficiat. Subiecit Agaſias, quae

tamen Xenophonti Laertius verba ad-L. II, 50.

ſeribit, hominem illum eſſe parum con-
ſideratum, cuius aures perinde ac Ly-
dorum mancipiorum ſint perforatae.
Atque ita eum res ſuas ſibi habere ius-
ſerunt. Ducibus autem conuocatiso-
mnibus, vt nouos in caeſorum locum
deligerent Nenophon autor extitit, a
quibus proinde ipſe in Proxeni locum
fuit ſurrogatus. Quo facto, veſte ſe
induit, quam habebat, ſplendidiſſima, vt

quae, ſiue mortem, ſiue victoriam,

optime addeceret.

D d 2 ornatu

Multum enim Aelian.
DIV. H. III,

27.

212. PART IHII CAP III

ornatu & nitore gaudebat armorum,
taliaque ſe, ſi vinceret, aiebat, mereri, ſi
victus occumbat, dignitatem ea prodere
caeſi, neque poſſe fortem virum me-
lioribus ornamentis componi. Clypeo
vtebatur Argiuo, Attiea thorace, ga-
lea Boeotia, equo Epidaurio. Vnde Ae-
lianus, quam forma & moribus fuerit
elegans colligit, qui adeo quae ornatui
conducerent, ſtudioſe fuerit ſectatus,
digniſſimum talibus armis eum exiſti-

mans. Ita ornatus milites allocutus

eſt, fidem hoſti non habendam exem-
plo Ducum, quos paulo ante habuerant,
docens, vtque reditum haberent ma-
gis expeditum, caſtra & ſarcinas cre-
mari ſuadens. Milites imperata fece-
runt. Cherifophus primam aciem du-
cebat, poſtremum agmen coercebat

Xenophon, tum ob virtutem, tum ſa-

pientiam ei rei delectus, quarum vtra-

Chionkp. que, vt Chio ait, excellebat. Hos ve-

III. ad
Metrid.

ro inter arcta adeo coaluit amicitia, vt
nunquam toto illo, quo exercitum re-
ducebant, tempore, diſſenſione eorum
diſtracti fuerint animi. Recto autem
itinere ad maiorum fluminum conten-
debant fontes, qui iſtis regionibus vol-
vebantur, vt facilior eſſet, vbi va-
dis patebant, traiectus. Zathe igitur
fluuio transmiſſo, Mithridates in eos ir-
ruit, miſſilibusque extremum agmen
afflixit, cui cum Graeci paria reddere
non poſſent, fundas CC comparauit
Xenophon, cumque equos inueniſſet
idoneos, ſarcinis vehendis antea ad-
hibitos, eis ſeſſores dedit. Qua ratione
ſecundum Mithridatis conatum fru-
ſtratus, Lariſſam cum Graecis ſuis pe-
tiit, inde Tigridem, atque hinc por-
ro Miſpila. Inde mouentes cum ma-
gnis copiis Tiſſaphernes adortus fuit,

ĩterata vice repulſus. Quo facto ille tutis-

ſimum exiſtimauit, tumulum occupare,
ſecundum quem Graecis iter neceſſa-

rio eſſet continuandum. At Neno-
phon alia via cum cohortibus quibus-
dam in tumuli verticem euaſit, non ſi-
ne ſumma itineris difficultate, magnis-
que moleſtiis. Cumque adeo militum
nonnemo, cui Soleridae nomen, mur-
muraret, quod equo incederet Xeno-
phon, dum ſibi pedeſtre iter ſit facien-
dum, clypei mole oppreſſo; ad obfir-
mandos militum animos equo deſiliit,
clypeoque ademto, ordinibus eum ex-
turbauit, ipſe vero eius loco, armis e-
quitis praepeditus licet, itinere per-
rexit. Milites igitur tamdiu Soleri-
dam verberibus conuitiisque inceſſere,
donec, vt clypeum locumque reciperet,
adegiſſent. In tumuli fumma vbi pe-
netraſſent, praeuenti hoſtes diffugere,
vicis omnibus igne immifſo. Graeci
vero Tigride fluuio excluſi, montes
traiecere, ad Carduchos tendentes,
gentem Perſis inimicam, robuſtam, &
bellis aſſuetam. Abiis vero ita afſiduis
pugnis exercebantur, vt ſeptidui itine-
re maiora ab eis, quam a Perſis, toto
praecedente tempore, detrimenta ac-
ceperint. Centrita fluuio, qui eſtex-

tremus Carduchorum patriae limes,
transmiſſo, Armeniam intrauere. V-

bi equeſtres copias, Regio mandato
collectas, poſtquam diſſipaſſent, nullo
alio obſtaculo ad Tigridis fontes per-
venere: quo ſuperato ad Teleboam
fluuium, in occidentali Armeniae par-
te, itinere contenderunt. Heic ni-
vibus opreſſi & frigore, multos ſuorum
amiſere, donec ad Phaſidem fluuium
penetrarent, cuius accolae Phaſiani di-
cuntur, Tacchi & Chalybes. Tacchi,
in quorum regionem primum perue-
nere, commeatu in loca munita de-
portato, maximas in Graecorum ex-
ercitu commeatus anguſtias cauſaban-
tur, donec magno labore horum loco-
rum vnum expugnarent, qui tantam
pecudum

Xen., L. V.

eno.
buk⸗
aſl⸗
n.
nur.
eno⸗.
dien⸗
büͤr-
llüit
nex.
use.
per.
eri⸗
lere,
eret,
ipe.
ere,
tneci
ntes
ntes,
1, 6
luls
ne-
t0
1t⸗
kex-
mes,
V-
Gato
ullo
per⸗
OAIN

tne⸗
ge⸗
ex⸗
an⸗
dco⸗
ta
dum

T GRAFCORVAI EFROFTVA REDVXERII 21;

pecudum vim ſuppeditabat, vt toto i-
tinere ſufficeret, per Chalybas conti-
nuato, gentem aſperam, cui nihil niſi
caedes & vulnera poſlet extorqueri.
Hincad Harpaſum fluuium iter flecte-
bant, & inde ad Scythinos, vbi Gy-
mniadis prouinciae princeps itineris
ducem Graecis miſit, qui eis per agrum
ſibi hoſtilem viam monſtraret, cui
vt ignem immitterent diſcedentes, pe-
tebat. Ab hoc vsque ad Montem
Theches deducti, ex quo mare proſpe-
xere, ſummo militum gaudio, per Ma-
cronum agros pacate tranſeuntes, ad
Colchidis montes peruenere, Col-
chisque, qui iter prohibebant, prae-
lio fuſis, Trapezuntium peruenere,
quae vrbs erat in littore Ponti Euxini,
Xen. L. V. uO Graeci coloniam duxerant. Hic
ſacra & ludos peregerunt, atque Cheri-
ſophum ad Anaxibium miſerunt, qui
Lacedaemoniorum praeerat claſſi, &
cum quo amicitia ei intercedebat, vt
naues compararet, quibus in patriam
poſſent redire. Eius vero reditum
Praeſtolantes, praeda viuebant ex Col-
chorum & Drylanorum agris acta. IIIO
vero moras trahente, & commeatu
deficiente, vicinis vrbibus Xenophon
perſuaſit, vt terra tranſitum ſibi & ſuis
pPermitterent. Sicque Ceraſum pe-
tiit, Graecam vrbem, vbiluſtrato exer-
citu, ex Xmillibus, qui cum Cyro as-
ſcenderant, VIII mille & ſexcentos tan-
tum ſuperſtites inuenit, reliquis ho-
ſtium armis, niuibus, & morbis ab-
ſumtis. Pecunias heic Graeci diuiſe-
re ex captiuis diuenditis reliquas, de-
cima parte vt Apollini & Dianae of-
ferretur ſeruata. Portionem ſuam
Xenophon aſſeruabat Delphis & Epheſi
locandam Ceraſo relicta per Moſy-
noecos ibant, barbaram gentem, in
varias diuiſam factiones. Harum ea,
quae ceteris praeualebat, Graeco-

rum cum contemneret amicitam,
fecit, vt inferiorum partes Graeci
amplecterentur, qui, vt ſuperiores
illae euaderent, mox effecere. Hinc
ad Chalybas iter direxerunt, atque
inde ad Tibarenos, quorum Regio-
ne pacate peragrata, ad oppidum
Cotyora peruenere, Graecum origine,
& Sinopenſium coloniam. Atque huc
quidem vsque pedibus iter exercitus
confecit, interuallo a loco inde, quo
praelium cum Artaxerxe commiſerant,
ſtationum CXXII, paraſangarum
DCQXKX, ſtadiorum XVIIIM & XKX, tem-
pore menſium octo.

Cotyorenſibus, forum rerum vena-
lium negantibus, nec aegros recipien-
tibus, armis vrbem occuparunt, &
commeatum partim a Paphlagonibus,
Partim a Cotyoritis accepere. u0
facto Sinopenſes, quibus tributa Co-
tyoritae pendebant, legatos miſere, de
vi illata conqueſtos, eosque cum Co-
ryla & Paphlagonibus arma iuncturos
minantes. Quibus Xenophon, ſe mi-
nime vereri, reſpondit, ſiita ferant
fata, cum vtrisque in certamen deſcen-
dere: ſpem tamen eſſe, eadem facilita-
te ſibi Corylam & Paphlagonas, qua Si-
nopenſibus poſſe conciliari. Quo
Teſonk mitigati Legati, amicos Si-
nopenſes eis futuros pollicebantur, i-
mo & claſſem ſuppeditaturos transpor-
tandis copiis, cum inſuperabilis ſit ter-
reſtris itineris, ob fluuios Thermodon-
tem, Halyn, Irin, & Parthenium dif-
ficultas. “JJMU

Coloniam ibi conſtſtuere animo fi-
Xum erat Xenophonti, ſed cum eius

a Silano vate proditum eflet conſilium,

miſere ad Graecos vna cum Sinopen-
ſibus Heracleotae, non claſſem offeren-
tes tantum, qua Troada ſoluerent, ve-
rum etiam clam per Timaſionem,
D d 3 Graecorum

Xenoph.

21¹4 PAR T. II.
Graecorum ducem, pecuniam promit-
tentes. Quae quidem promiſſa Keno-
phon, communi ſaluti vnice intentus,
