igi⸗
4.
ſ.
Er uert. v,

en 14
nti⸗
Vt

lus.
V, eet. V,
. 6,.

1r.

1

. .
Q

—

.

e ap. A-
then. L.

p. 790.

6) o (2⸗.

ARISTO. I

Strab. L.
X. p. 65 8.

Vconis fucceſſor ARISTO fuit, pa-
tria ei Ceos inſula, quae famoſa

486. eſt lege, qua LX annis maiores vita

D exire iubentur, vt reliquis victus ſuf-
ficiat. Eius olim, Strabone autore“,
IV ciuitates fuere, quarum duae tan-
tum ipſius ſupererant aetate, Iulis &
Carthaea, in quas reliquae duae com-
migrauerant, in Iulidem Careſſus,
Poeeeſſa in Carthaeam. Lyconem is
audiuerat praeceptorem, eique in re-
genda ſchola Peripatetica ſucceſſit, vt
Ciceroni, Plutarcho, & Alexandrino
Clementi eſt affirmatum.*
Fuit is ſtrenuus Bionis Boryſtheni
b Cic, de tage imitator. Cicero † concinnum

a Stra
I. c. p.
486.

Fin. V, J. vOCat & elegantem“, Scripfit de Nitro

c Srrab .
L. xXvVII, tractatum "* quem, Strabo allegauit, &

a†. A- amatoria ſimilia, Athenaeo identidem
then. L. allegata. In eorum libro ſecundo 3

X. P.419. narrat, Polemonem Academicum ad

coenam ituros eſſe hortatum, com-
potationem vt curarent, quae non in
raeſens tantum, verum & in craſtinum
eſſet iucunda. In eodem libro Athe-
nienſi cuidam, prouecta aetate qui es-

XII. ſet, cui nomen Dori, cum formoſus

503

videri is cuperet ‚VIyſſis iſta ad Dolo- n n
0mher.

nem? accommodauit: 5
Donis nempe tibi pia ſt . Kv.

Aora eurae.
Idem in ſecundo libro ſimilitudi-
num amatoriarum s olim homines ob b. 4.
capitis dolorem atque grauedinem, vi-xV. b.
ni halitu excitatam, quocunque vin- 674.
culo illud ait illigaſſe, prodefle id ipſum
morbo credentes, ſucceſſu temporis
vero, ornatus cauſa, in coronas liga-
menta iſta mutauiſſe. Laertius, h Pa-
naetii autoritate, affirmat, ſcripta o-
mnia, quae Chio Ariſtoni, Stoico, ad-
ſcribuntur vulgo, Peripatetici Ariſto-
nis eſſe, epiſtolis exceptis. Eorum
vero en tibi titulos:

Protreptici II.
De Zenonis doctrina dialogi Schola-
ſtici VI. †† —
De Sapientia exercitationum VII.
Amatoriae exercitationes. **
Commentaria de inani gloria.
Commentariorum XXV.

Memorabilium III.

Chriarum XI. .

*Id quidem diuerſe dictum Ciceroni, locus e-
nim, quem reſpiciat quidem, eſt de finibus V, 5.
vbi pro Eyſiæ ſubſtituendum Lyconem iam vidit
Lam binus. Alias in Academicis, Tuſculanis &
libris de finibus paſſim Ariſtonis cum Herillo
meminit, Stoicumque eum intelligere, Chium,
manifeſtum eſt. Plutarchus in Lib. de exilio p.
605. Ariſtonem Ceium inter Peripateticos refert,
eumque Lyconi ſtatim ſubiungit, non tamen di-
ſerte eius diſcipulum ait fuiſſe. Clemens Ale-
xandr. vero Strom. L. I. p. 301. in ſucceſſione Peri-
pateticorum eius poſt Lyconem diſerte meminit.
Rurſus quidem Strom. II. p. 406. Ariſtonem
cum Herillo iungit, & eandem quam Laertius &
Cicero Chio, Stoico, de fummo bono ei ſenten-
tentiam tribuit: Vt eo loco Stoicum intelligi
non dubitem. Maxime cum paulo poſt inter Pe-
ripateticos diſtinéte Lycon (Sic enim lego pro
Alnes) commemoretur,

Eum vero Ciceronis locum male Menag. ad
Laert. V, 163. ad Ariſtonem Chium, Stoicum, re-
fert. Sane diſerte inter Peripateticos, poſt Theo-
phraſtum & Lyconem (pro quo male editi Cic.
Lyſiam exhibent) ille commemoratur.

2r Niſi tamen id opus Ariſtonis Alexandrini
ſit iunioris Peripatetici, quod patria & ſcriptio-
nis argumentum veroſimile reddunt.

1 ¼ Laertii verba ita accipi poſſunt, vt duo eſſe
intelligantur opera, ex quibus vnum fecit Stanle-
ius. Tre& Tνααονιοαα.οαα ααν. Xοà
Xον S. ſane ita diſtinxere apud Laertium viri
docti.
xXX*X½ Hoc eſſe videtur opus ex Athenaeo Egwri-
ανοο amatoriarum ſimilitudinum titulo ſu-
pra allegatum. .

aduerſus

Ne

a de Exil. aduerſus oratores.

504 PARS V. CRITOLAVS PDIoDORVS.

aduerſus Dialecticos 3. † †

Al.Str.l. atum eſt Strabonib, Ariſtonis auditor
P301. extitit, eiusque in ſchola ſucceſſor, vt
cic. Ciceroni« Plutarcho ⁴½ & Clementi
Tufc- II, Alexandrino eſt proditum.
36. &V, Romae Athenienſium nomine (cum
3. Han Carneade & Diogene) legationem ob-
„ Ga it A V. C DXXXIV, qui iacidit in O-
Dum VII, Iympiadis CXLannum II.
14. adde Khetoricam damnabat, Vt quae ar-
en tificium potius ſit malum, quam ars.
[Rhetoras nomina aſtute excogi-

2 Sext. 3 4 4. Lf
mpir. tantes να—+νοαυʃn -αε dixit h, multaque

1605. aduerſus Alexinum reſcripta. ad Cleanthem Epiſtolarum libri IV. *ε*
L. XIV. .
666.
ede RILOLAVS, ſi Putarchum au- contra Rhetoricam ſcripſit, quibus ar-
eil. . diamus, Phaſelide ortus fuit, cla- tem eam elt inficiatus. iQuintil.
605. riſſima Lyciae vrbe, eaque maritima, Summum bonum efſe ſtatuebat per- Inſtitut.
Clem. Cujus tres extitiſſe portus & la cum re- II, 17.

fectionem vitae reéte fluentis ſecun-
dum naturam, quae compleatur ex
tribus generibus, intelligens perfectio-
nem a maioribus traditam. †
Animi bona corporisque, atque ex- Cic. Tuſe
terna, velut in lance appendebat, tan-V, 17.
tum dicens propendere illam lancem,
cui impoſita ſint animi bona, vt terram
& maria deprimat.
De mundi aeternitate denique quid p. 730-
ſenſerit, fuſius Philoni, libro de mun- 733.
de incorruptibilitate exponitur.]

adv. Ma-

them. L.
l. p. 67.
e. (rron Diſcipulus DIODORVS
74 fuit, & in ſchola ſucceſſor, vt ex

S& 1 Clemente Alexandrino? conſtat, iuxta
P. 301. B. quem finem hominis idem ſtatuit ci-
Cic. de cra vllam moleſtiam & honeſte viuere.

DIODORVsS.

Mentio eius apud Ciceronem eſt,
quamdiu docuerit tamen, quem item
ſucceſſorem habuerit, incertum.“ At-
que hucusque non interrupta Peri-
pateticorum continuatur ſucceſſio.

ſin. V, 5.
Id. Strom t Aduerſus dialecticos ſententias quasdam,
II.p. 415. ex illis, vti videtur, libris, habemus ap Stobae-
C. conf. vm H. LXXX. p. 473.
Cic. A- ½ At epiſtolas paulo ante exemerat, Laer-
cad. Q. tium ſecutus, Stanleius, numero ſcriptorum Peri-
1V,42. patetico Ariſtoni tribuendorum, ideoque exulare
illae videbantur debere hoc catalogo.
Ceterum ex Ceo Ariſtone, Peripatetico, Sdtion
quoque in collectione miraculorum. quae ſpar-

ſim de fluminibus & lacubus narrantur, nonnul-

la allegauit, de fonte in Ceo (ſic enim pro Chio
legendum eſſe ex Vitruuio VIII, 2. monuit Mena-
gius ad Laert. VII, 163.) ex quo qui biberint, ſa-
nam mentem amittant, in quam ſequens Ariſton
proferat Epigramma. .
,Sefe ⅜*uραι οττοπς, * αναMιαιπnαι
να, αNù ρ xé†ορτd νιαα:.
Iucundum gelidae latiecem fons proiteit znaae
A animus ſaxi, Kibibiz, inſtar habet.

Stratonnis Phyſici teſtamentum ex hoc Ariſte-
ne etiam allegauit Laert. V, 64. & fragmenta
quaedam eius occurrunt apud Stobaeum ſerm.
IV. XIII. LXXVII. LXXX. XCII. mentio quoquc
eius in Lyconis teſtamento apud Laert. V, 70. A-
riſton, Gritolai Peripatetici diſcipulus, laudatur
Quintiliano L. II. Inſtit. c. 15. qui ſitne idem cum
noſtro, an diuerſus dubium. Eundem putat Me-
nagius iunior ſit oportet ‚ſi Ciceroni fides, qui
noſtro Ariſtoni in ſchola ſucceſſorem dat Crito-
laum.

Tσ οσν⅜ααου ραιοτνοτοο. Llem. Alexandr.
Strom. II, p. 416. —

* Cl. Fabricius Bib. Graec. L. III. p. 300. Erymne-
vm ſucceſſorem eius fuiſſe ſuſpicatur, quem Athe-
nionis praeceqtorem fuiſſe ait Athenaeus L. V.

P. 211.
HISTORIAE

N

THOMAE STANLEII
HISTORIAE PHILOSOPHIAE.

oMVS SECVNDVS

DE PHILOSOPHIS CYNICIS STOICIS

PYTHAGOREIS HERACLITEI8 ELEATICIS
DEMOCRITEIS SCEPTICIS EPICVREIS
ECLECTICIS ET ORIENTALIBVS.

Parti ſextæ ſeu pag. 505 præſigendus.

1
t
lLaert.
Fl, I. .
blaent,
lc.
gene de
Conſtant, l
c,19.
ede exi.
lio b.
607. ,
ln, 4

4

e.
elaett.
1X.

— —

—

*(a.
HISTORIAE PHILOSOPH
PARS VI
DE CYNICIS PHILOSOPHIS

.

I

505
CALE

7

AGENS.

„*

ANTISTIIENES.

CAP. I.

NVnici ANTISTHENI, So-
cratis diſcipulo, ſuas debent
origines. † Quem cum ma-
xime delectarent ex magiſtri
ſermonibus ii, qui de tolerantia age-
rent, laboribusque, & aerumnis" for-
titer ferendis, ſectam iſtam inſtituit.
Laert. Natus autem fuit Athenis patre An-
VI, I. Iiſthene, Athenienſi a, matre Threſſab,
* Laert., vel, vt Plutarcho“ relatum, ex Phrygia
gSenec. de Orta, quam cum ei exprobraret non-
conſtant. Hemo, Matrem Deorum quoque Phry-
c. 18. giam fuiſſle, reſpondit. Athenienſes
de exi- quoque, indigenas ſeſe eſſe gloriantes,
Go"s ridere ſolebat4, cochleis & locuſtisnul-
4 Laert. là re eos eſſe nobiliores dicens. Ne-
I. c. que ob natales eum minoris Socrates
*Laett. faciebat, qui, in praelio ad Tanagram
c. pPraeclare eum rem geſſiſſe audiens, ex
parentibus ambobus Athenienſibus
fortiorem naſci haut potuiſſe dixit.
Gorgiam is initio audiuit oratorem,
vnde & in dialogis oratorium expri-
mit dicendi genus, praeſertim in eo

VITA EIVS.

qui inſcribitur veritas, & in adhorta-
tionibus. †† Hermippus eum in Iſthmia
ſolennitate ait & laudare & vituperare
inſtituiſſe Athenienſes, Thebanos & La-
cedaemonios, id tamen conſilium mu-
taſſe, vbi plures ex illarum vrbium ci-
vibus ad iſta certamina confluxifle ani-
maduertiſſet.
Poſthaec Socrati in diſciplinam ſe
dedit, atque eius ductu eo vsque pro-
fecit, vt autor extiterit ſuis apud Gor-

giam condiſcipulis, vt & ipſi illum ma-

giſtrum ſequerentur. Vixit autem in
Piraeea, ſtadiaque ipſi quotidie XL. vt
Socratem audiret conficienda fuerunt. Laert.
Veſte etiami dum Socratem aucdiretiAoan.
viliore vtebatur, cumque aliquando V. H. IX,
attritam magis veſtimenti partem in 326.
conſpectum daret, quindeſinis, Socrates
aiebat, apud nos teipſum oſtentare:
Mortuo Socrate Anyti in exilium
mittendi occaſio extitit, morte affici-
endi Meliti. Nempe in Ponticos iu-Laert. VI,
venes, qui Socratis gloria permoti

VI, 2.

† Equidem Cyniſmum neque Avrio devgô
eſſe neque Aοροι ſed fortifſimorum quo-
rumuis imitationem Oenomaus dicit, allegatus
Iuliano Or. VI. p. 187.
* Hinc Herculem maxime imitandum puta-
bant, cuius inprimis iuxta & Cyri exemplo labo-
rem commendabat Anthiſthemes Laert. V, 2. 70
XXiαε σ &αιν1τιε ασιααο inde diéctus Euſebio

Praep. XV, 13. Herculemque Alexandro quoque
proponit exemplum Diegenes, apud Dionem de
regne IV. p. 64. Vide & Iulianum 1. c.

i Haec non aſſecutus fuerat Stanleius, vertit
enim, qui in feris eruendis & bortando maxime
gerſantur. Laert. 1 αεα εα Tg αdπd α
Xαw1. αι οτοττο1ι

858 aduenerant,

506 DARS VI ANTTEIENES CAp. II I.

aduenerant, cum incidiſſet, ad Any-
tum eos abduxit, eum longe Socratem
ſapientia excellere inquiens, quam rem

indigne ferentes, quiid audiebant, vr-
be vtrumque eiecere, qua de re plura
in vita Socratis.

CA P. II.
SECTAM VT INSTITVERIT.

„

IOrtuo Socrate, a quo tolerantiam
didicerat, atque animi, pacatis
Laert. Paſſionibus, tanquillitarem, Cynoſarges
l, , ſibi delegit gymnaſium, non longe a
.. Portis ciuitatis, quem ſibi philoſophi-
am docenti commodiſſimum fore pu-
tabat. Eius nominis iſta fuit occaſio:
Didymo Athenienſi in domo ſua ſacris
operante, canis candidus victimam ra-
puit, eamque fugiens alio depoſuit lo-
co. Qua re plurimum perturbatus
Didymus, oraculum adiit, a quo tem-
plum extruere iuſſus eſt eo loco, quo
victimam canis depoſuiſſet, Herculi de-
dicandum, idque COynoſargis nomen
tulit, quaſi dicas 7S2“ nvvα dρν vν
Laert. l.c., candidi canis templum.

rum haeſit nomen, qui Canes ſunt dicti
ab iis, quibus eorum diſplicebat inſti-
tutum, ipſo Antiſthene αον qud
genuinum canem ſignificat, appellato.
Lacrt lc. . Primus ille ſordidum duplicauit pal-
c. liolum, ipſoque ſolo, tunica abiecta eſt
vſus, vtrelatum Diocli. Baculo item
armatus incedebat, & pera. Primum
eum fuiſſe, qui pallium duplicaret, Ne-
anthes dicit. Diodorum Aſpendium
vero itidem barbam promiſiſſe, baculo-
4 que & pera vſum eſſe, in ſucceſſionibus
. Soficrates teſtatur.
o. Ejus placita feruntur iſta: doctrina
acquiri poſſe virtutem, & nobiles eſſe
eos, qui virtutem colant. Virtu-
tem ſolam ad felicitatem ſufficere,
nulla alia re, quam Socratico o-

Ab eo vero
Antiſtheni, eiusque diſcipulis, OGnico-

pus habentem animo. Virtutem
in actione quae conſiſtat, verborum
ambagibus opus minime habere, neque
eruditionis apparatu, vt quae totam
ipſa ſapientiam abſoluat, aliis omni-
bus in eam denique deſinentibus.“ Fa-
mae iniurias bonas eſſe, idemque cum
labore commodum praeſtare. Sapi-
entem verò rempublicam non iuxta le-
ges receptas, ſed vt virtus praeſcripſe-
rit, recturum. Sapientem item ſobo-

lis procreandae cauſa pulchrae operam

daturum feminae eſſe, & amori obno-
xium fore, ſolum enim quid amabile
ſit, noſſe ſapientem.
Eidem a Diocle & iſta tribuuntur:
Sapienti nouum videri nihil. Virum
bonum amabilem eſſle. Amicos eſſe
inter quos virtus coniungat amorem.
Belli ſocios adſciſcendos eile eos, qui
iuxta cum fortitudine iuſtitiam etiam
colant. Praeſtare cum paucis bonis a
malis omnibus oppugnari, quam malis
multis adiutum certare cum paucifſſi-
mis bonis. Inimicos obſeruandos eſ-
ſe, primis enim eis vitia noſtra innote-
ſcere. Iuſtum virum maioris quam
vicinum eſſe aeſtimandum. Virorum
& feminarum bonum eſſe virtutem.
Bona eſſe ea ſola, quae honeſta ſint, ma-
la, quae honeſta ſint minus. Mala o-
mnia peregrina eſſe exiſtimanda, & ad
nos pertinentia nihil. Murum tutifſi-
mum ſapientiam eſſe, eam enim neque
ariete quaſſatam, neque proditione tra-
ditam, expugnari poſſe. Muros igitur

* Laertii verba hoc potius-volunt: Et eſe ſorte ſua content um ſapientem, ipſius enim eſſe o-

minia, quae alii poſideant.

exſtruendos

+=

Gel. Ix,

Laert.
Vh 3.

Luett.
Vl.

luert.
VI. 2

luert,
VI. 3.

lis
ſ.
el-
te⸗
ann

e.
ma⸗

10-
40

iſſ.

—

Gell. IX,

Laert.
VI, 2.

SoRIPTA ET APOPHTIHIEGMATA.

exſtruendos eſſe ex meditationibus,
quae vinci neſciant.
Voluptatem eum pro ſummo habu-
iſſe malo, Gellio obſeruatum, vnde ſe
furere, quam voluptati litare malle di-
cebat.
Quantum autem ad Cyniſmi placita v-
niuerſim ſpectata, eam enim etiam phi-

loſophiae ſectam, non nudum vitae in-

ſtitutum Laertius exiſtimat, ſequentia
ea potiſſimum fuere.
Philoſophiae partem Dialecticam &
naturalem penitus cum Ariſtone Chio
reliciebant, ſola retenta morali, vnde,
quod Socrati dictum a nonnullis, id
Diogeni tribuitur a Diocle, eum affir-
mante dixiſle, inquirendum efle:
Quid domibus noſtris praui recdtique
geratltir.
Diſciplinas quoque liberales repudiant,
vnde eis, qui ſuo ingenio moderati eſ-
ſent, litterarum ſtudiis nihil opus aie-
bant eſſe, ne rebus nihil ad ſe pertinenti-
bus diſtrahantur. Geometriam item,
Muſicam, & ſimiles artes, penitus tolle-
bant. Vnde Diogenes ei, qui horoſco-
Pium ſibi oſtendiſſet, vtile ſane, dixit, in-
ventum eſt, ne coena plus iuſto differa-
tur. Ei vero, qui Muſica eum oblecta-
bat, dixit:

697

Magnaereguntur vrbes nam prudentia

At ona cantu non queat regi domus.
His item Philoſophis, perinde ac Sto-
icis, finis hominis viſus eſt, viuere ſe-

cundum virtutem, quod & Antiſtheni

in Hercule dictum. Nempe quaedam
eſt inter duas haſce ſectas coniunctio,
vnde & Cyniſmum Stoici breuem ad
virtutem vocabant viam, atque eorum
more & ZLeno vixit Cittieus.
Simplex eis erat & parabilis victus, &
qui naturae non excederet neceſfſita-
tem: veſtis ſordida: diuitias, gloriam,
nobilitatem ſusquedeque habebant.
Fuere in iis, qui ſolis paſcerentur her-

Laert.
VI, 105.

bis, & frigidam biberent, tectis vtentes, dem Se.
quae fors ipſis obtuliſſet, doliis v. g. Vt cratis di-

Diogenes, Deorum eſſe dicentes propri-
vm eſſe nulla re indigere, eorum vero, qui
ſcmiles iis eſſent, egere quam minimis.
Statuebant etiam, Antiſthenem ſe-
cuti, in Hercule, virtutem diſciplina
poſſe acquiri, amitti vero non poſſe.
Sapientem amabilem eſſe, neque pec-
care vnquam, amicum item eſfſe ſui ſi-
milihus, neque fortunae vnquam con-
fider.
Inter virtutem vero & vitium me-
dium dari quidquam cum Chio Ariſto-
ne negabant.

CAP. III.
APOPTHEGMATA ANTHISTENIS.

Dophthegmata eius circumferuntur
ſequentia. Laborem bonum eſe
Herculis atque Cyri probabat exem-

plis, Barbari iſtius, illius Graeci.

Laert.

VI, 3.

Orationem primus ita definiuit: O-
ratio eſt, quae id, quod eſt, aut erat, de-
clarat.
Pontico adoleſcenti, cum ſe illi in
diſciplinam dare vellet, rogaretque
quis afferendus eſſet ad ſcholam appa-
ratus? apparatus, reſpondit, libri xauz,
pugillaris wung, eyli nans, Aequiuo-

ca autem vox naug eſt, ſi pronuncietur,
nam & coniunctim poteſt accipi, vt o-
mnia iſta noua eſſe debere intelligatur,
vel diuifim, vt ſit σ, opusque eſſe
iſtis omnibus iuxta cum bona mente ſi-
gnificetur.

Interroganti, qualis ducenda ſit v-
xor? formoſam, reſpondit, ducens, ha-
bebis novzv communem, deformem vero,
habebis owinſupplicium.

um ſa-
pra in
vita eius.

Platonem male de ſeloqui audiens.

888 2 Regium

508 PARS VI ANTISTENES CAP. III.

Regium eſſe dixit, benefacere & male
audiré.

„ Orphicis initiato cum diceret Anti-

ſtes, horum ſacrorum participes rerum
excellentiſſimarum in altera vita expe-
ctationem habere, ipſe reſpondit: qua-
re non moreris igitur?
Exprobranti neque patre eum na-
tum ingenuo eſſe, neque matre: neque
uthletis, inquit, patre atque matre na-
us ſum, ipſe Athleta tamen.
2 3g e„- Cur pauci adeo eius diſcipuli eſſent?
OaâXP interrogatus, quoniam, dixit, argentea
non abi: gs virga abigo. ²
e (ur acerbe adeo diſeipulos excipe-
ſaub. ſci- Tet? interrogatus, nempe ita & medici
licet Cy- aĩt, aduerſos aegrotos ſo gerunt.
nicos Moechum videns fugientem, vae
tor re. Miſerumn, inquiebat, quantum malorum
debat, Medio obolo redimere poteras.
quod Simile quid Diogeni a quibusdam
merce- tribuitur. Ib
dem non Hecaton eum dixiſſe refert, in coruos
Se incidere ſe malle, quam in adulatores,
8. VI. p. Uos enim mortuos, hosce viuos etiam de-
82. vorare. .
uid exoptandum homini maxime
ſit? interrogatus, mors, reſpondit,
beata.
Amico commentaria ſe perdidiſſe
queſto, nempe animo potius, aiebat,
quamcharta? ſtaerant inſeribenda.
Vt ferrum rubigo, ita inuidum inui-
diam conſumere. ⸗=
Eos qui cuperént immortales eſſe pie
viuere oportere, aiebat, & recte.
Ciuitates tune interire, cum bonos a
malis d'ſcernere neſciunt. G
Amalis laudatus, valde, inquit, ve-
reor, ne mali quid fecerim.
Fratrum concordiam omni muro eſe
Jortiorem.
Simile Ea comparanda viatica eſe, quae
Bnint cnm naufr agis etiam bognt enatare.
jaf. vir. Conuerfationem cum bominibus im-
ei. e. V. .

probis exprobrantibus, reſpondit, Er
mediciinter aegrotos verſantur, neque
ebricitant tamen.
Ahſurdum eſſe, aiebat, triticum pur-
gare lolio, militiam invtili milite, Kem-
bublicam vero malis non expurgare.
Quid philoſophia ſibi attuliſſet emo-
lumenti? interrogatus, mecum ait, vr
posſim agere. 7
Cuidam, vt caneret in conuiuio
praecipienti, tu igitur, inquit, tibia
praecine,
Diogenem, tunicam poſtulantem,
pallium iuſſit duplicare.
Quae maxime neceſſaria ſit diſcipli-
na? interrogatus, qua malum, inquit,
dediſoimus. =
Maledictis laceſſitos hortabatur, ma-
iore ea vt ferrent conſtantia, quam lapi-
dibus ſe peterentir.
Platonis deridens faſtum, cum in
pompa equum videret ſfuperbe ince-

dentem, egregie vero, ad Platonem con-

verſus dixit, huius partibus tute defun-
gi potuiſes. Idque aiebat, cum Plato-
nem equum illum commendantem au-
diſſet.
Alio tempore aegrotum cum viſitaſ-

ſet Platonem, atque peluim inſpexiſſet,

vomitu a Platone impletum, bilem, in-
quit, video, faſtum non cerno.
Athenienſibus ſuadebat, non minori
pretio aeſtimandos Aſinos quam eguos
eſſe: quodrilli conſilium cum miraren-
tur omnes; ſod tamen, inquit, & voy,
imperatores eligitis rerum omnium
ignaros, niſe quod manum extenderé no-
verint.
Dicenti a multis eum laudaris» Quid
male vero fecio reſpondit.
Refert & Phanias eum? interoganti,

quid faciendum ſit, vt in bonum eua-

dat virum atque honeſtum? reſpon-
diſſe, diſcendum eſſe a prudentioribus, vt
vitia, quibus laboret, ſent euitanda.
Laudanti

¶UI

ell

ℳ

In
ſen

E
e
U-
0.
lio
bie
,

Mli.

it,

nu-
i-

in
e⸗
on-
G.
0-
⸗

tul⸗
ſtet,

nort
ot
ken⸗
00,
ium
h⸗

Nil

ti,
ella⸗
bor⸗

unti

Id. S. VI.

Laudanti vitam delitiis affluentem,
Talem, dixit, agere velim, quotquot in-
Jenfos habeo.
Ad iuuenem, qui ſtatuam ſuam fingi
cupiebat, emendata magis quam ipie
eſſet forma.
quendi copiu fieret, quanam re illud ſe ia-
däaturum exiſtimas! formae, reſpon-
dit alter, elegantia. Tum Antiſthenes:
vonne vero te pudet, quod eadem ro te ef-
feras, qua res, quae ſenſu animoque eſt
deſtituta!
Iuuene quodam pollicente curae ſi-
bi fore eum, ſimulac nauis, qua ſalſa-
menta veherentur, rediiſſet; ad mulie-
rem polentam quae venderet eum ab-
duxit, atque, probe polenta oppleto va-
ſe, cum eo diſceſſit. Ea vero vt pre-
tium rei ſolueret vrgente, adoleſcen-
tem oſtendit, hic, inquiens, pretium ſol-
vet, ſimulat in portum ſoſe nauis eilts
inſmuauerit.
In ornatam ſicubi incidiſſet mulie-
rem, domum eius ſe contulit, iuſſitque
maritum arma producere & ainm, vt
ſcilicet lis inſtructum, feminae ingenio
indulgere poſſe moneret, ad propel-
lendas iniurias inde expectandas ſatis
compoſitum. Iſta vero ad manum ſi
eſſent minus, vt moneret, feminae quo-
que ornatum prudentius eum eſſe de-
3 tracturum. .
Stob. Neque pmpofum ſine congerronibus,
ſerm.l. . neque opes ſmne virtute iucundas aiebat.
Eas, guae per fores non ingrederen-
p. 78. tur voluptates, per fores etiam exire

Laert.

Ibrorum eius, autore Laertio, tomi
VI. I5. ſq,

feruntur X, eorum continet
Tomus I.
De dictione ſiue de figuris opus.
Iſtae duae eXàτα hodie extant Graece, edi-

tae ab Aldo cum Aeſchinis Lyſiae &c. orationibus
Venet. I513. & ab H. Stephano inter oratores ve-

5

Codo, dixit, ageri ſt lo-

APpOPFHTHEGMATA, SCRIPTA FIVS. 509

non debere, ſed vet ſecando, vel helleboro, 8. XVI.
hſe expurgändas: aut fame eſſe mace-
randas, vt malas poenas luat illa ingar- 4
gitatio, quam breuiſzmae voluptatis gid-
tia aädmiſimus, ſeruum eſſe, qui alig’ S. VIII p.
metuit, dixit, Licet ipſe id ignoret cum 97.
maxime.

Auaruin item neminem virum bonum gtor⸗ X
ſye poſſe, vel Regem, vel liberum. t. &

Quid conuiuium eſlet? rogatus, re- Max. S.
ſpondit, ingurgitationis occaſio. LXVII.
Voluptates eſſe, ſektandas, quae labo-b. 135
res ſoguuntir, non, quaz praeæcedunt 1
60ε.
Carnifces yrannis praeſerebat, ab'id. S.
illis enim ſontes interimi, ab his etiam XLVII.
innocuos. P. 350.
Amicir omnia tona, ſola fornitudine d Lt.
excepta, optanda eſſe, dicebat, alias e-- 305.
nim omniq non poſſecſionis, ſod victoriae
iure nos hüubituros.
Contradicentem docendum eſſe, aie-Id. S.
bat, non contradicendo compeſeendum:LXXXI.
neque enim inſano medelam allaturum? 472.
un, qui vicisſim inſomiuerit.

. Plut. de
IHlomini aut mentem parandam ſe, Stdic rep.
aiebat, qaut, laqueum. p. 1039. E

Thebanos, elatis ob Leuctricam pu- Plut. Ly-
gnam animis eſſe videns qua Lacedac-curg. b.
monii victi fugatique fuerunt] nihil in- 58. F.
ter eos &v pueros intereſſe, dixit, quod
praecceptorem cecidiſſent exultantes.
Tibicinem audiens praeſtantiſſi-Id. Vita
mum, profecto, inquit, pesſimum eum Pericl. p.
ſſe oportet, alias enim tam excellens ti- 152. F.
biis nunquam eueniſſet.

Crxp. Iv.
SCRIPTA EIVS.

Aiacem, ſiue orationem Aiacis
VIyſſem ſiue de Vlyſſe
Oreſtis defenſionem
De Cauſidicis

teres A. 1575 Latine conuerſas ad calcem Ariſtidis
exhib et Canterus. Baſil. 1566. in fol.

SSS 3 Iſographen

510
Iſographen ſiue Deſiam ſiue Iſocratem
Adu. Iſocratis àuaorvo
Tomus II.
De animalium natura
De procreatione liberorum, ſiue de nu-
ptiis.
Amatorium.
De Sophiſtis.
Phyſiognomonicus.
De iuſfitia & fortitudine Protr epti-
cum, 1.2. 3.

De Theognide, 4. & .
Tomus III.
De bono.
De fortitudine.
De lege, ſiue de Republica.
De lege ſ de honeſto & iuſto.
De libertate & ſeruitute.
De fſide.
De Curatore ſ. de obediendo.
De victoria.
Oeconomicum

Tomus IV.
Cyrum.
Herculem maiorem ſ. de robore.
Tom. V.
Cyrum ſ. de regno. .
Aſpaſiam.
Tomus VI.
De veritate.
De diſſerendo Antilogicum.
Sathonem.
De contradictione, 3.
De locutione.
Tomus VII.
De diſciplina ſiue de nominibus, §.
De moriendo.
De vita & morte.
De his quae ſunt apud inferos.
De vſu nominum ſ. contentioſum.
Deinterrogatione & reſponſione.
De opinione & ſeientia, 4.
De natura, 2.

PARNS VE ANTTSTIIENES. CAP. MW.

Interrogationum de natura, 2,
Opiniones ſ. contentioſum.
De addiſcendo problemata.

Tomus VIII.
De muſica.
De expoſitoribus.
De Homero.
De iniuſtitia & impietate.
De Calchante.
De exploratore. ⸗
De voluptate.

Tomus ILA.
De Odyſſea.
De virga.
Mineruam ſ. de Telemacho.
De Helena & Penelope.
De Proteo.
Cyclopa ſ. de Vlyſſe.
De vini vſu ſ. de ebrietate ſ. de Cy-
clope.
De Circe.
De Amphiarao.
De Vlyſſe & Penelope.
De cane. .

Vl18.

Tomus X.
Herculem ſ. Midam. .
Herculem ſ. de prudentia ſiue de ro-
bore.
Dominum ſ. amatorem.
Dominos ſ. exploratores.
Menexenum ſ. de imperio.
Alcibiadem.
Archelaum ſ. de regno.
Haec eum Laertius ait ſcripſiſſe, quo- Laert.
rum multitudinem reprehendens Ti- Vh, 18.
mon, ingenioſum eum nugatorem ap-
Pellauit.
Extat quoque epiſtola inter Socra-
ticas, cuius iſte eſt ſenſus:

ANTISTHENES ARISTIPPO.
Non eſt philoſophi cum tyrannis
aetatem conſumere, tempusque Sicu-
lis impendere conuiuiis, ſed paucis in

batria Ua

D 1o. .

SCRIPTA FET MORS EIVS

patria viuere contentum. Tutamen
eo maxime virtutis cultorem putas e-
minere, ſi multas opes acquirere pos-
ſit, & principum virorum gratia flo-
reat. Opes, crede mihi, bonum non
ſunt; & pone eſſe in ſe ſpectatas: bonum
certe non erunt ita comparatae. Ne-
que indocétorum colluuies, nedum ty-

rannorum, ingenuos praebereamicos

VI, 18.

Laert.
V, 20.

berabit, dixit.

—

poteſt. Autor itaque tibi fuerim re-
linquendae Siciliae atque Syracuſarum.
Si tamen voluptatum, quod ferunt,
es amans, iisque animum intendis
quae ſapientem deceant minus; ad An-
ticyras ire te velim, & Helleboro deter-
gere ingenium, id enim reétius tibi
proderit quam Dionyſu vinum: hoc
enim inſaniam accendit, extinguit i-
ſtud. Vt adeo quanta morbi atque

Fr
inſaniae a bona valetudine, & mentis
integritate, eſt diſtantia, tanta futura
ſit conditionis tuae praeſtantia prae ea
qua nunc es, dum praeſentibus illis fru-
eris. Vale
Quid huic Epiſtolae Ariſtippus re-
ſponderit, ex eius vita eſt repetendum.
IXοοιtoοa ρααddid huic Antiſtheni
Meurfius in Bibliotheca Attica tribuit, Fabric.
ſed ea res dubio non caret. Forte e- Binr. Gr.
nim eius autor eſt iunior Antiſthenes, 7g6.
patria Rhodius, quem patriae hiſto-
riam ſcripſiſſe colligitur ex Polybio, &
qui Peripateticus Phlegonti audit. Li- Exc. Pei-
brum magicum quoque Cynico Anti- d.
ſtheni a quibusdam tributum eſſe te- c. 3.
ſtis eſt Suidas, qui tamen ab aliis Ari- *
ſtoteli, ab aliis Rhodoni eundem ad-
ſcriptum addit.]

CAP. V.
MORS FEIVS.

Orbo interiit, vt teſtis eſt Dio-
Hgenes Laertius. Ad decumbentem
Diogenes veniens, num opus amico
haberet! interrogauit. Viciſſim cum
ſica adeundem ingreſſus eſt, atque in-
clamante Diogene, quis me ab iſto li-
berabit dolore? ſica oſtenſa, haec li-
Cui Antiſthenes a do-
lore inquam, quis me liberabit? non
a vita. Nempe mollius aliquanto fer-
re morbum videbatur, vitae amore.
Eum Theopompus reliquis Socra-
ticis praetulit omnibus, ea enim dicen-

di ſuauitate & copia ait fuiſſe, vt, quic-
quid vellet, perſuadere hominibus va-

leret.

Fuere & alii Antiſthenes, vnus He-
racliteus philoſophus, Epheſius alter,
tertius Rhodius Hiſtoricus, comme-g:
. . . . abrw.
morati Laertio. Quibus addas licet Bibl. Gr.
Medicum Antiſthenem, ap. Schol. A- L. II. c.
riſtophan. ad Eccleſiazuſas. Antiſthe- 23.5. 786
nes Parius inter diſcipulos Appolloni
commemoratur. Antiſthenes quidam Dbar
inter eos, qui de Aegypti Pyramidibus .
ſcripſere, refertur Plinio. Qitatur i-H. N.
tem liber tertius MeAeαναραοαι Antiſthe-XXXVI.
nis cuiusdam Plutarcho, quem Ale- 12.
xandri M. res geſtas ſcripſiſſe Volater-Hutar ch.
ranus ait: Antiſthenem tamen eum Cal- gum.
liſthenem eſſe, non eſt vero abſimile.

DIOGENES.

CQCATP. I.
PATRIA, PARENTES, AETAS, EXILIVM.

IOGENES Sinope ortus, Ponti ci-
vitate, Patre Iceſto, vel vt ahis audit,

Tcetab, trapezita. Natus eſt anno ter- b Suid.
tio Olymp. XCI vt ex tempore, in“77.
quod

R— . . 2

512
quod mors eius incidit, colligitur.
e Laert. Mortuus eſt enim annos natus X.,
76. primo anno Olymp. CXIV Hegeſia
„ Archonte; eique Cleonis initio nomen
fuiſſe, Suidae eſt affirmatum.
Patrem eius, trapeziticam exercentem
quod pecuniam adulterare deprehen-
ſus eſſet, fugiſſe, autor eſt Diocles. Ipſum
vero Diogenem, eius criminis reum, vna
cum patre ſolum mutaſſe ait Eubulides,
neque ipſe id in PodaloLDiogenes diffite-
tur. Sunt alii qui eum Curatorem fa-
tum opificum ſuaſu Delphos petiuis-
ſe narrant, vel Delum, Apollinis pa-
triam, vt ex oraculo ſciſcitaretur an,
quod animo propoſuiſſet, ſit proſe-
quendum? quod erat ragæYagakas 16
mα. Cuius quaeſtionis cum ambi-
guus eſſet ſignificatus, ita vt de adulte-
randa pecunia pariter, ac de moribus
mutandis poſſet accipi, annuit Deus.
Diogenes vero qui, eo ſenſuqui mores
ſpectat, quaeſtionem haut propoſuerat,
pecuniae corrumpendae animum ad-

Laert. l. c.

CA P.

PARS VI, DIOGENES CAbP. I. II.

jecit: eoque in crimine deprehenſus,
ſiue exilio mulctatus eſt, ſiue, vt alit
malunt, ſolum ipſe prae metu vertit.
Proditum ab aliis eum publicae mo-
netae, a parente acceptae, fallarium ex-
titiſſe, eamque ob rem patrem in car-
cerem coniectum, vitam eo finiuiſſe,
filium fuga arrepta Delphos delatum
eſſe, conſultoque oraculo, qua nam re
famam ſit inuenturus, illud quod dixi-
mus reſponſum tuliſſe.

Patriam relinquentem exſeruulis ſe- Aelian.
cutus eſt vnus, Manes nomine qui SS
moribus tamen eius ferendis impar, Laert. VI,
poſtremo aufugit. Cumque Diogenem sʒ.
ad perſequendum eum amicorum ac-
cenderent nonnulli; annon vero, inquit
turpiſſimum eſſet, Manete carere haut gnages
poſſe Diogenem, cum Diogene Manes LPx. p.
carere tam facile poſſit? Hinc inde au- 385.
tem vagatus ſeruus nequam, cum
Delphos poſtremo veniſſet, a canibus
ibi eſt laceratus.

II.

WTA ATHENIS ACTA.

Laert. V. Ahaenas delatus, Antiſtheni in di-
21. ſciplinam ſe dedit.
Aelian. quem ile profitebatur, amplexus, An-
v. Ix. tiſthenes autem cum multos antea ad ſe
116. audiendum inuitaſſet, idque perſuaſis-
ſet pauciſſimis, indignatus tandem nul-
lum omnino ferre diſcipulum volebat,
Diogeni etiam, vt longe a ſe faceſſe-
ret, praecipiens. Cum tamen eum
frequentare nonceſſaret Diogenes, mi-
nis identidem eum vbi fruſtra abegis-
ſet, baculo poſtremum caput eius com-
minuit. Neque vel ita tamen a Dio-
gene, vt diſcederet, impetrauit, qui
nihil ea re ab eius audiendi deterritus
voluntate, capite oſtenſo, caede, in-
quit, non facile enim tibi erit baculum

1

Cyniſinum,

muenire, cui ſatis Juerit ad me abigen-
dum duritiei, niſi me tuis antea praéc-
ceptis imbueris. Eius igitur victus
pertinacia Antiſthenes, eum admiſit
tandem, atque in chariſſimis habuit.
Fumque is ab illo etiam tempore au-
diuit. [Reprehendebat autem Anti- Dio. init.
ſthenem quod nimis eſſet in dicendo Orat. vU
remiſſus, eumque propterea tubam aͤde nk.
per ironiam vocabat.
Gaudebat autem Diogenis praeſen-Dion.l.e.
tia Antiſthenes, quemadmodum gau-
dent, ii qui rei equeſtris ſunt pe-
riti equum nacti generoſum & labo-
ris patientem, cuius vel ferocia placet
ipſis; quemadmodum ignauos contra

atque tardiores equos inuiſos habent.
Ei

.

—— —

4 1
Macrob.
Sat,VII, P
3.
Lelian,
V. H, V
Wzg f
Lacttl,
33 (

1 lutarch,

4opht.
lae.
1232 4. 0

/
4

ſe-Aelinn.

V.HXII
4 2 ⁵

I, luetcl,
U 5.
C-

ſt
ur Kob. d
nes X,
r.
mI.
S

Nel⸗
Al-
ctus
hiſit
buit.
A⸗ zi.
1.Dio,inſt.
Ont,VI

ade ink.
ubantn ..V.

Alen- Dionle⸗
gau-
pe⸗
hbo-
oleet
t
bent.

VITA ATIIENIS ACTA. .

Ei igitur ſimili modo frena modo la-
xauit Antiſthenes, modo adduxit,
quemadmodum qui fides tractant, quas
ita tendunt, vt ne rumpantur.
Macrob. Diogenes autem Antiſthenem ſole-
Sat. VII, bat, veluti vituperando, laudare: Ipſe

3 ·‧ me, inquiens, mendicum fecit ex di-
vite, & pro ampla domo in dolio fe-
cit habitare.
Aelian. Platonis quoque diſputationibus e-

v. H. vm interfuiſſe conſtat, & ab eo Sucratis
XIV, 33. furentis nomen tuliſſe.
Laert. VI, Affirmatum, Laertio teſte, quibus-
23. dam, primum eum pallium duplica-
tum geſtaſſe, illoque dormientem ſe
inuoluiſſe. Peram quoque ferebat,
qua commeatum ſeruaret. Quaecun-
que autem agebat, nullo locorum ha-
bito agebat diſcrimine, ſiue coena ca-
pienda eſſet, ſiue ſomnus, ſiue ſermo-
nes ſerendi: adeo vt, in Iouis porti-
cum intendens digitum, itemque in
Pompaeum, publica apud Athenien-
ſes loca, ea ab Athenienſibus exſtru-.
cta diceret, vt ipſe in eis habitaret.
Cum vero in morbum aliquando in-
cidiſſet, baculo vti coepit quem nun-
quam poſt haec omni vita poſuit, non
in vrbe tamen, ſed in itinere eo, iuxta
cum pera, vti ſolitus, [vt dictum eſt
aliis.] Scripſerat ad nonneminem vt
cellam ſibi pararet, quod cum ea, qua
vellet, feſtinatione factum ab altero
haut fuiſſet, in dolio habitare coepit,
quod in Metroo repoſitum erat, vt in

epiſtolis perſcriptum ipſe reliquit. Ae-

ſtate feruente arena volui, niue ob-
tectas ſtatuas amplecti in hyeme, ei
poſitum in more fuit, tolerantiae ha-
bitum animo ea arte induere cupienti.

Plutarch. Id vero Spartanorum nonnemo agen-

Apophit.

a " tem videns, an riges? interrogauit,

5.232.A. EOUe, ſe vero rigere, negante, quid

igitur dixit, adeo magnum jacis? Non
diſſimile eſt quod Plato dixit, cum im-

7
513
brem detumeſcentem toto corpore Laert. VI,
exciperet, atque eum vndiquaque 4r.
circumſtans populi turba miſeraretur.
