ipſi ſunt neceſſaria quidem, ſed parum
plerumque iucunda poſſeſſio, ita debet
ſapiens dare operam, ne inſoleſcant,
ac moroſi fiant, vt manſuete ſe, quan-
tum fuerit fas, erga illos gerat, & di-
ſcolos quidem pene inuitus caſtiget,
memor ſcilicet, eſſe homines; facile au-
tem indulgeat, veniamque condonet,

ac ſi qui praeſertim indolis non malae,

diligentesque extiterint. Et neque
id modo, ſed etiam, vbi aliquos na-
tos ad ſapientiam compererit, quales
apud nos non defuere, ac ipſe prae
ceteris Mus, illos & promoueat, &
amicos vocet, & philoſophari ſecum
ſuaue ducat. .
Quatenus autem familiaris res ſub-
eſt, Ulius curam ita habebit, ſicque in
futurum proſpiciet, vt id tamen citra
auaritiam, diteſcendique cupiditatem

1073
fiat. Sed de hac quidem cupiditate
poſtea. Interim vero non debet ſa-
piens rem familiarem negligere: quia
id ex vſu vitae eſt; ne, ſi peſſum nem-
pe res eat, ac deinceps, quae ſunt ad
vitam necefſaria, non ſuppetant, phi-
loſophando obex fiat, dum aut labo-
rioſe requirenda erunt, quae potue-
rant nullo, exiguoue negotio ſeruari;
aut emendicandum, petendumque im-
portune ex alio, quod quis potuerat
ex ſeipſo facili ſtudio obtinere; aut ſe-
neſcendum, aegrotandum, morien-
dum ea in egeſtate, quae tranquilli-
tati animi non parum officiat.
Ac praeter illa quidem, quae ſunt
vitae vſibus neceſſaria, eſſe quaedam
poſſunt, quae pro conditione perſo-
nae, loci, temporis habenda neceſſa-
ria ſint, ac idcirco non habenda ne-
glectui: at eſſe praeſertim eorum cura
debet, quorum ad tollendum indigen-
tiam naturalem neceſſitas eſt, quibusue
negatis natura ipſa dolet. Talis eſt
frugis prouiſae copia; ipſique eos ma-
gis commendamus, qui frumentum
domum, quam qui fupellectilem pre-
tioſam important. Delectat nos certe
maximopere, quod cum nuper graui
obſidione vrgente, tam multi fame
in hac noſtra ciuitate perierint; ipſi
tamen potuerimus tot, ac tam bonos
familiares, amicosque nobis conuiuen-
tes ſeruare; non congeſtis lautis edu-
liis, ſed prouiſa fabarum copia, ex
qua ad certum numerum licuit ſingu-
lis dietim impertiri.

CA P. XI. W
DE PRVDENTIA CIVILI.

Vod attinet demum ad ciuilem
prudentiam, id repetendum haut

ad Laert. ſecus eſt, quod circa ipſum genus vVi-

X. Pp-
1463.

tae eligendum eſt inſinuatum.
Nempe, ſi qui ſint natura ambitioſi,

appetentesque gloriae, actuoſi allunde,
& publicis rebus gerendis idonei; ac
inſuper ii, quibus aut naſcendi con-
ditio, aut fors, aut occaſio ianuam
facilem ad publicae rei adminiſtra-
Ttt ttt 2 . tionem:

1074 PARS XII PHILOSDPHIAE EPICVRI F. UI.

tionem aperiat, poſſunt ii non quie-
tem ſectari, ſed ſe publicae admini-
ſtrationi, actuoſaeque vitae dedentes,
ſuae naturae obſequi: ſcilicet cum ſint
ita comparati, vt ex vita otioſa per-
turbationem & moleſtiam, dum, quod
concupiſcunt, non aſſequuntur, tra-
hant.
At ſi qui aut ſuapte natura compa-
rati ad otium ſint; aut ambitionem,
vanitatemque virationis repreſſerint;
aut, quid id ſit rei, experti, quaſi ex
procellis emerſerint; aut tot, tamque
magnis exemplis facti cautiores fue-
rint; haut abs re illi reputabunt eſſe
ſibi otium longe praeſtabilius, neque
eſſe congruum, vt illud cum vita actuo-
ſa commutent; niſi quid forte inter-
veniat ex parte Reipubl., quod eorum
induſtriam depoſcat; vnde & conclu-
dimus, ſapientem non eſſe ad Rem-
publ., niſi quid interuenerit, acces-
ſurum.
Quidni? cum illi otium ſectandi li-
ceat facilius longe, ac tutius eundem-
met finem conſequi, quem ſibi viri
ambitioſi per pericula, ac labores prae-
ſtituunt.
Nam de horum ſcopo vt dicam; non
defuere vnquam, qui vt ſecuritatem
ex hominibus adipiſcerentur, (ac pro
conditione quidem principatus, &
regni, ex quibus eam vulgo compa-
rari putant,) affectauerint gloria prae-
fulgere, illuſtresque euadere; exiſti-
mantes ſe hac ratione ſtatum ſecurum,
tranquillumque ex hominibus para-
turos. Ac ſi ſecura quidem fuit, tran-
quillaqque ipſorum vita, ii ſunt illud
ipſum, quod naturae eſt, bonum con-
ſecuti: niſi autem ſecura, tranquil-
laque fuit, (vt reuera eſſe vix poteſt.)
tum exciderunt ſane ab eo, quod na-
turae congruum nanciſci ex principatu
fruſtra appetierunt.

At cum ſapientis ſcopus ſit idem,
ſecuritas nempe, & tranquillitas vitae:
quanto, amabo, compendio ad eum
peruenit, cum vitae ciuilis turbas fu-
giens, directo, ac ſtatim, ſeipſum in
profundiſſima quiete, & quaſi in portu
omnino ſilente, tranquilloque conſti-
tuit? Felix profecto, qui pernorit
ſummum bonum, beatamque vitam,
non in principatu, aut potentia domi-
natrice conſiſtere; non in numeroſa
pecunia, aut poſſeſſione rerum ampla;
ſed in vacuitate doloris, ſedationeque
affectuum, ac diſpoſitione illa animi,
quae ipſis naturae finibus omnia cir-
cumſcribens, efficit, vt paucis con-
tentus id obtineat, quod illi, niſi impe-
rent multis, opesque magnas habeant,
obtinere ſe poſſe diffidunt.
Certe, ſi de me liceat dicere, felici-
tati ſummae duco, quod factionibus
ciuitatis me nunquam immiſcuerim,
ac populo nunquam placere, adulari-
que ſtuduerim. Ecqua vero id face-
rem rationes quando, quae ego ſcio,
non probat populus, quae probat po-
pulus, ego neſcio. Quam vero & mi=
hi, & ipſi Metrodoro ſimul non no-
cuit, occultis vixiſſe; cum videlicet
inter bona tanta, quibus licuit paruis
in hortis, inque obſcura Melite frui,
nobilis haec Graecia nos non modo
ignotos, verum etiam pene inauditos
habuit!
Dixi autem, niſi quid interueniat
ex parte reipubl., quoniam, ſi respubl.
vocet, ac opera noſtra reipſa indigeat,
inhumani ſimus, ſi, cum licuerit plu-
rimis prodeſſe, nolimus. Simus &
nobis ipſis iniurii; cum, niſi ſalua re-
publica eſſe nobis non liceat, id, quod
maxime cupimus, otioſis.
Haut ergo ſic ſe habet ſapiens, vt
videre aliquos licet, qui profeſſi ſapi-
entiem, videntur ſibi adeo pulcre, prae
faſtus

2G
ſend. a
Laen.)

190

lt iden,
itas vitae⸗
) Ad eum
urbufo.
ipfum in
linportu
neconſti.
pernorit
le vitam,
tia Comi-
mumerofi
n mpl
tioneque
1 animi,
nnin cir⸗
cis con⸗
itimpe-
bezut,

8, ſeicr.
ionibus
cuerim,
dulori-
i ce-
0 ſcio,
at Po.
0mi⸗
on no-
igelicet
paruis
e floi,
n modo
uditos

ruenit
espub
ldigenh,
rit plu.
Wus
luste⸗
hn

5, t
upr.
Prae

faſtus

faſtus abundantia, perſpectum habere
negotium politici regiminis, vt paria
Lycurgo, ac Soloni moliri ſe poſſe con-
fidant.
At ſi rogetur, vt leges ferat, vt &
formam regiminis, & magiſtratuum

munera praeſcribat; id non detreéta-

bit, ratus nempe illos, qui primi con-
didere leges, ac iura, & conſtituere re-
gimen, magiſtratumque in vrbibus, vi-
tam conſtituiſſe in ſtatu ſecuro admo-
dum, & tranquillo; cum, ſi quis deme-
diofiſta tolleret, vitam viueremus fe-
rarum, & qui alium haberet obuium,
ipſum tantumnon deuoraret.
Sin vocetur, vt princeps ſit, & iux-
ta leges, ac regimen iam conſtitutum
rempubl. regat, non detrectabit ſimi-
liter, ratus, tametſi ea res aleae plena
plerumque ſit, poſſe tamen virum ſa⸗
pientem ſic proſpecta habere omnia,
ſic prouidere omnibus, vt exigua illi,
quod ante dicebam, fortuna interue-

ETHICA.

1075

niat, & maximae interim, grauiſſimae-
que res conſilio ipſius, & ratione ad-
miniſtrentur. Dabit vero operam in-
primis, ne, cum hominum infirmio-
res debitum obſequium potentioribus
exhibuerint, iſti illos aut opprimant,
aut egere rebus ad vitam neceſſariis,
ipſi is affluentes, patiantur. Quippe,
cum is ſit omnis ſocietatis, ac reipu-
blicae adeo finis, vt ex operis mutuis
praeſtitis, vita omnium ſit tuta, ac bea-
ta, quam maxime licet.
Tandem, ſi a principe vocetur, &
occaſio poſcat, vt ſeu conſilio, ſeu au-
xilio obſequium illi exhibeat; id de-
nique non detrectabit, ratus, cum ſit
non modo pulcrius, verum etiam
iucundius, beneficium dare, quam ac-
cipere; rem fore pulcerrimam, ſic lon-
ge iucundiſſimam, beneficium con-
ferre in principem, ex quo ad tam
multos ſit redundaturum. Sed haec
de prudentia.

CA P. XII.
DE TEMPERANTIA VNIVERSE.

add Ga-QEquitur temperantia, pars, vt iam
ſend. ad
e, „quidem, quae praecipuam honeſti, ac
decori continere rationem videatur.

eſt dictum, honeſtatis prior, ac talis

Nempe cum illius ſit munus, animum
cupientem reprimere, vt fortitudinis
eſt, eundem metuentem erigere, mi-
nus indecorum habetur puſillanimitate
demitti, quam cupiditate efferri; atque
idcirco magis decorum, cupiditati ob-
fiſtere, quam aduerſus metum eniti.
Initio vero illud quoque circa tem-
perantiam obſeruandum eſt, expeti
ipſam non propter ſe, ſed quia volu-
ptatem pariat, hoc eſt, animis pacem
aſſerat, & eos quaſi concordia quadam
placet, ac leniat. Siquidem cum in
moderandis cupiditatibus verſetur, ac
idcirco in rebus aut expetendis, aut
fugiendis, rationem vt ſequamur, mo-

neat; non ſatis eſt iudicare, quid facien-
dum, non faciendumue ſit, ſed ſtare et-
iam oportet in eo, quod ſit iudicatum.
Plerique autem, quod tenere atque
ſeruare id, quod ſtatuere, non poſſunt,
vichi, & debilitati obiecta ſpecie volu-
ptatis, tradunt ſe libidinibus conſtrin-
gendos, nec, quid prouenturum ſir,
prouident: ob eamque cauſam propter
voluptatem & paruam & non neceſſa-
riam, & quae vel aliter pararetur, & qua
etiam carere poſſent ſine dolore, tum
in morbos graues, tum in damna,tum in
dedecus incurrunt, ſaepe etiam legum,
iudiciorumque poenis obligantur.
Qui autem ita frui volunt volupta-
tibus, vt nulli propterea dolores con-
ſequantur, & qui ſuum iudicium reti-
nent, ne voluptate victi faciant id, quod
ſentiunt non eſſe faciendum; hi
Titt ttt 3 voluptatem

1076 PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. III.

voluptatem maximam adipiſcuntur
praetermittenda voluptate. Iidem

ceſſarias, ſed inanes, ſeu ex opinione
inani prognatas.

etiam dolorem ſaepe perpetiuntur: Et quia efſſe illas naturales, neceſſa- ſ
ne, ſi id non faciant, incidant in ma- riasque diximus, quae, niſi expleantur, 1
iorem. dolorem in corpore creant; conſtat, eas, l
Ex hoc vero intelligitur, temperan- quae ad nullum dolorem, noxamque, l
tiam eſſe expetendam, non, quia volu- niſi expleantur, deducunt, & cum ſtu-
ptates aliquas refugiat, ſed quod ab dio tamen vehemente ſunt, eas tales

illis ſe continens, moleſtias declinet,
quibus deuitatis, voluptates conſequa-
tur maiores. Id vero interim ita fa-
ciat, vt res honeſtati, decorique verta-
tur, ac intelligi valeat, poſſe eosdem vt
voluptatis, ita decori amantes eſſe;
imo & tales, qui, cum omnes virtutes
& colant, & retineant, ea plerumque
praeſtent, atque conſequantur, ex
quibus manifeſtum fiat, quanto ſit o-
mnibus odio crudelitas, & quanto a-
mori probitas, & clementia, atque ea,
quae maxime mali petant, & concu-
piſcant, ad bonos peruenire.
Porro, quia cupiditatum, circa quas
verſatur temperantia, aliae naturales,
aliae inanes ſunt; & ex naturalibus aliae
neceſſariae, aliae non neceſſariae, (vt
praeteream neceſſariarum alias perti-
nere ad vitae ſimpliciter, qualis eit cibi,
atque potus, vnaque voluptatis, quace
in motu eſt; alias ad ipſam felicitatem,
ualis indolentiae, & tranquillitatis,
iue voluptatis in ſtatu,) conſtat pro-
fecto non abs re diſtinxiſſe nos in Phy-
ſiologia cupiditatum genera tria. Dixi-
mus nempe alias eſſe naturales & neces-
ſarias, alias naturales, ſed non neceſſa-
rias, alias neque naturales, neque ne-

CA FP.

euadere non ob neceſſitatem, ſed pro-
pter vanam opinionem: ac tametſi prin-
cipium aliquod a natura habeant, id
tamen, quod vltra modum diffundun-
tur, non habere ab ipſa natura, ſed ab
inanitate opinionum, quae homines
reddunt ipfis etiam feris, huiuscemodi
diffuſioni non obnoxiis, deteriores,
quin etiam ipſas cupiditates probari vel
ex eo poſſe, eſſe non modo non neceſſa-
rias, verum etiam non naturales, quod
appetentiam contineant diffluentem,
difficileque, aut etiam nullo modo ex-
plebilem, & plerumque etiam cauſaeno-
cumenti alicuius eſſe iure reputentur.
Vt de quibusdam autem praecipuis
ſpeciebus temperantiae, iuxta praeci-
puas aliquas cupiditatis ſpecies, dica-
mus; ſeligi poſſunt ſobrietas, quae oppo-
nitur gulae, ſeu nimiae cupiditati cibi,
ac potus. Continentia, quae libidini ſeu
cupiditati venereorum effraeni. Leni-
tas, quae irae, ſeu cupiditati vindictae:
Modeſtia, quse ambitioni, ſeu cupidita-
ti honoris: Moderatio, quae auaritiae,
ſeu cupiditati diuitiarum; denique ob
affinitatem, quae eſt inter cupiditatem,
ac ſpem; ipſa medioeritas, quae eſt inter
ſpem, deſperationemque futuri.

XIII.

DE SOBRIETATE ADVERSVYS GVLAM.
G s Lorimi vero dici non poteſt, quan- planum faciens neceſſitatem, qua illa la-
eee Ltum ſit bonum ſobrietas, quae nos borat, poſſe rebus tenuibus, paratuque
X. p. “ ad victum tenuem, ſimplicem, parcum- facilibus, cuiusmodi ſunt polenta,
1400. & que reducit; docens nos, quam id ſit fructus, herbaeque, & aqua, abunde

1503. exiguum, quod natura deſiderat; ac ſanari. .
I

inione

eceſſa.
Auntar,
tabens,
unque,
umſtu⸗
8 tales
d pro.
lprin.
nt, id
ndun-
led ab
tnines
emodi
lores,
rie
elli-
uoc
em,
0 ex⸗
leno.
ntur.
uis
ci⸗
c.
0⸗
iſen
eni⸗
e:
Gita⸗
tine,
eob
tenn,
ter

klr
gie⸗
Nlh,

ETHICA re

Id nempe, quod ob indigentiam mo-
leſtia corpus afficit, praeclare, & quan-

tum ſat eſt, eximunt, quae nullibi non

ſupetentia, ſimplicem ſiccorum, hu-
midorumque alimentorum naturam

habent; quod ſupereſt vero, quicquid in

luxum abit, id ſpectat ad cupiditatem,
quae neque necefſaria eſt, neque occa-

fione alicuius rei moleſtiam neceſſario

inferentis, creatur: ſed partim, quia
quidpiam angit, vellicatque, ob id ſo-

lum, quod eius abſentia impatienter

toleratur, partim, quia abſoluta, & ſine
Vllius moleſtiae intermiſtione oblecta-
tio praeſumitur, partim, ac, vt paucis

dicatur, quia menti inhaerent inanes,

falſaeque opiniones, quae neque ad ſar-
ciendum vllum naturalem defectum
ſpectant, neque ad aliquid habendum,
ex cuius abſentia corporis ipſius com-
pages diſſoluatur, tendunt.
Siquidem vel ipſa, quae ad manum
ſunt, abunde ſufficiunt obtinendis iis,
quibus natura indiget; haec quippe e-
iusmodi ſunt, vt partim ob ſimplicita-
tem, partim ob exiguitatem, nullo ne-
gotio ſint parabilia. Hinc illi quidem
v. g. qui carnibus veſcitur, opus etiam

eſt inanimis rebus; at illi, cui ſunt res

inanimae ſatis, dimidio ſolum opus eſt,
ac ipſo quidem tum facile parabili, tum

ad apparandum modicis ſumtibus e-

gente.
Sunt porro quatuor quaedam prae-
cipua commoda, quae ſobrietas parit.
Vnum, quod victui ſimplici, minime-
ve ſplendido, copioſoque aſſueſcere,
ſanitatis numeros implet. Videlicet
opiparae, vberesque epulae fſunt, quae
cruditates, grauedines, podagras, fe-
bres, morbosque alios gignunt, exaſpe-
rant, protrahunt; non vero eſcae ſim-
plices, quas natura, vt neceſſarias, ita
ſalutares facit, producitque, & non ce-
teris quidem animalibus modo, ſed

ipſi quoque homini, qui illas tamen ſuo
malo deprauat, iisque cupediis vitiat,
ob quae deinceps illas deperiens, nihil
aliud, quam ſuam deperit perniciem.
Quamobrem ſi ſapuerimus, cauen-
dum nobis eſt ab eo cibo, cuius fruitio-
nem deperimus, proſequimurque, &
quem tamen, vbi illius fuerimus facti

compotes, fuiſſe malo noſtro gratum

reputamus. Huiuscemodi autem eſt,
qui opiparus eſt, ac pinguis; quo mi-
nus probari carnium vſus poteſt, qui
ſane potius officit ſanitati, quam ad il-
lam proſit. Argumentoque eſſe pot-
eſt, quod cum ſanitas conſeruetur per
eadem, per quae amiſſa recuperatur;
conſtet ipſam tenuiſſimo, & citra car-
nium vſum victu recuperari.
Nihil autem mirum, ſi hominum
vulgus putet eſum carnium ad valetu-
dinem conferreidem enim eſt, qui exi-
ſtimat, ſanitatis tuendæ vim eſſe in ĩpſis
voluptatum quaſi prolutionibus, et-
iam venerearum, quarum tamen eſt
nulla, quae quicquam proſit alicui, cum
& bene ſit, niſi etiam noceat.
Alterum eſt, quod hominem ad vſus
vitae neceſſarios expeditum, & impi-
grum facit. Quippe, ſeu functiones
animi requiras, ſerenitatem, aciem, vi-
gorem animi tuetur; ſeu functiones
corporis, ipſum vt ſanum ſit, vegetum,
agile, diligens tuetur: at repletio, ſatie-
tas nimia, ingurgitatio, crapula, ani-
mum obfuſcat, retundit, ac languidum
reddit, corpus autem vt morbidum, ſic
debile, ſegne, praegrauatum facit.
Quaeſo vero, ecquid ſpeciatim tibi pol-
licearis de illo, cui ob vinum largius e-
potum, grauantur membra, praepedi-
vntur crura, lingua tardeſcit, madet
mens, oculi nant, ſingultus, gurgia, cla-
mores gliſcunt?
Longe ſane aberit ſapiens, vt in com-
potationibus, temulentiaque perno-
tetur,

—

1078 PARS XII. PHIVOSOPEIAF EPICVRI F.II.

Getur’, qui aut vinuli hemina eſſe
contentus debeat, aut pro potu ſuauiſ-
ſimo obuiam quamque aquam habere.
Neque vero id modo, ſed longe etiam
aberit, vt lautis dapibus ſe inferciat, aut
inguibus, & craſſis ventrem oneret,
cui ſufficere debeant ſimpliciſſimae,
imo ipſa naturae dona.
Quod ſi huiusmodi tenuium, ſim-
pliciorumque ciborum vſus ad haben-
dum Milonis robur, ac vniuerſe ad vi-
rium corporis contentionem minime
confert, neque ſane eo robore, inten-
ſisque viribus ſapiens indiget, ſi con-
templationi quidem, non vitae actuo-
ſae, petulantique ſit incubiturus.
Tertium, quod praeſtat, vt ſi quan-
do per interualla ſit menſa ſplendidior,
ipſi deguſtandae comparati ſincerius
ſimus. Non profecto, quod viles ci-
bi aequalem epulis ſumtuoſis volupta-
tem non afferant, vbi exemta pror-
ſus fuerit, quaecibi defectu moleſta eſt
fames, (nam polenta etiam, & aqua vo-
luptatem maximam pariunt, ſi quis
modo famem, ſitimque expectans, iis,
cum indiguerit duntaxat, vtatur,) ſed
quod ĩſti aſſueti lautioribus epulis, ea-
rum ſuauitatem prae ſaturitate pene
continenti non ſentiant, perinde ac ſa-
piens, qui ad eam percipiendam, gu-
ſtatum prae victus tenuitate compara-
tum affert. uO pacto accidit illi
quoque, vt publicis ſpectaculis ſincere
prae aliis, ſi intereſſe aliquando iis con-
tigerit, oblectetur.
Quod nego autem, tenuiſſimo victu,
id eſt, contemtiſſimis eſcis, & potioni-
bus minorem voluptatem percipi,
quam rebus exquiſitiſſimis ad epulan-
dum; improbari quoque, niſi ab eo,
non poteſt, qui ſibimer ipſi vanis im-
ponat opinionibus, qui non attendat
llos ſolos magnificentia iucundiſſime
frui, qui ea minimum indigent, qui

nunquam ſiti, aut fame preſſus, a-
quam, aut cibarium panem vſurpa-
rit. Me profecto quod attinet, pane
cibario, & aqua veſcens, aut nonnihil
duntaxat caſei Citheridi, (ſi quan-
do epulari iuuet paulo ſumtuoſius,)
ſuperaddens, voluptate abundo in
corpuſculo; ac nuncium remitto vo-
luptatibus, quae ex vulgari epularum
magnificentia percipiuntur. Vnde
& efficitur, vt, ſi modo panem, po-
lentamue, & aquam habuero, paratus
ſim, vel cum ipio Ioue de felicitate cer-
tare.
An addam vero eduliorum magni-
ficentiam, ac varietatem non modo
ipſam animam perturbatione non
exuere, ſed neaugere quidem volu-
ptatem in corpore; quando ipſa quo-
que eo, quod dolebat, exemto, finem
reperit? Exempli gratia, carnium v-
ſus, de quo mox loquebar, nec ſpecia-
tim adimit quicquam, quod naturae
moleſtum ſit, neque aliquid peragit,
quod, niſi compleatur, in moleſtiam ſit
abiturum. Interim autem gratiam ha-
bet violentam, ac fortaſſis quoque ex
contrario miſtam; quatenus ad vitae
durationem minime valet, confert au-
tem ſolum variandis voluptatibus, ſi-
milis vſibus venereis, vinorumque pe-
regrinorum potationibus, ſine quibus
poteſt natura, ſeu vita manere; cum ea,
ſine quibus manere non poteſt, com-
pendioſa penitus ſint, facileque, & ſalua
luſtitia, liberalitate, tranquillitate, otio
plurimo obtineri poſſint.
Ac taline perſuaſione ſint homines
vulgares, nihil eſt, quod moremur; vi-
get ſiquidem petulantia, intemperan-
tiaque in id genus hominibus, adeo
proinde, vt verendum non ſit, ne
quandoque deſint, qui animalibus ve-
ſcantur. Nam, ſi omnes quidem o-
ptime de rebus ſentirent ‚nihil foret
opus

add, G
ſend.
Laert,
p. 120
150

ſſus, .
VHurze.
1, Ppane
lonnihul
quan-
uolils,)
indo in
ito vo.
Mlarum
Vode
m, po-
Paratus

Aecer⸗

mugoi-
1 mocdo
no/I
rolu.
1quo.
Pnem
Wum V
ſpeir.
tunae
git⸗
Ann ſit
mnha-
ue er
1 Vtae
rt au-
as, ſ⸗
ee-
guubus
u ehh
Coln-
Klalun

e, i⸗

nines
ur; V.
penmn.
leo

PETEI
opus aucupio, vel aucupibus, piſca-
toribus, aut fubulcis; ac huiuscemo-
di animalia degentia per ſe, & incu-
ſtodita, praefectoque carentia, breui
perinde perderentur, deuaſtarentur-
que ab aliis inſidiantibus, multitudi-
nemque abſumentibus, ac in aliis in-
numeris, quibus homines non veſcun-
tur, contingit. At vero multiplici
ſemper, vel omnigena potius vigente
deſipientia inter homines, non deerunt
vnquam innumeri, qui ea depaſcantur,
heluones.
Quantum denique, quod nos red-
dit interricos aduerſus fortunam,
nempe illi timeant fortunam opor-
tet, qui ſumtuoſe viuere aſſueti, ar-
bitrantur non poſſe vitam non mi-
ſerrime tranſigi, niſi ſuppetat, vnde
dietim minas, talentaque impen-
dant. Ex quo efficitur, vt plerum-
que vitae negotioſae obnoxii fiant, &
plerumque rapinas, caedes, ſcelera-
que ſimilia patrent; at, cui viles cibi,
vt fruges, oleraque ſufficiunt, cui ſunt
panis, & aqua ſatis, cui eſt intra haec
deſiderium cluſum, quid eſt, quod il-
le fortunam timeat? Quotusquisque
enim eſt ad iſta pauper? Quaenam
fortunae malignitas ad haec vſque ſe-

CA P.
DE CONTINENTIA ADVERSVS LDIBIDINEM.

ad; al inde, virtus quoque eximia ipſa
en X — eſt continentia, ſiue abſtinentia a

p. 1202. Venereis, quippe quorum vſus, vt pau-

1507.

lo ante dixi, nunquam proſit, & prae-
clare agatur, niſi etiam noceat.
Iis certe abuti intemperanter, eſt
facere vitam vigore effoetam, curis
anxiam, morbis moleſtam, duratio-
ne breuem; quo fit, vt vir ſapiens
eſſe in eo debeat, vt & capi ſe amo-
re non ſinat, & longe ſit, vt reputet eſſe
amorem quidpiam, quod immittatur

CA. 1079

ſe demittit? Eccui ita inuidet, vt
non fabas, non lenticulas, non fru-
ctus, non herbas facile comperiat?
Nam de aqua quidem paſſim occur-
rente, quid neceſſe eſt dicere?

Ego certe, vt de me ipſo, verecun-
de licet, pergam dicere, ipſis hortu-
lorum -plantaribus contentus, &
laetus iis ſum, & volo hoc etiam pro
foribus eſſe inſcriptum: hoſpes, hic
bene manebis: hic ſummum bonum
voluptas eſt. Paratus erit ipſius do-
micilii cuſtos, hoſpitalis, humanus, &
te polenta excipiet, & aquam quo-
que large adminiſtrabit, & dicet, ec-
quid bene acceptus es? Non inui-
tant enim hi hortuli famem, ſed ex-
tinguunt; nec maiorem ipſis poti-
onibus ſitim faciunt, ſed naturali, &
gratuito remedio ſedant.

In hac voluptate ego quidem con-
ſenui; qui & cum rationibus mecum
initis deprehenderim, ne toto quidem
aſſe me paſci, nihilominus certos habeo
dies, quibus malignius famem extin-
guam; viſurus, an aliquid deſit ex ple-
na, & conſummata voluptate, vel quan-
tum, & an dignum ſit, quod magno la-
bore penſetur.

XIV.

diuinitus, vtilli propterea eſſe indul-
gendum videatur.
Et quo minus quidem amore ca-
piatur, ac vt incentiuo ad venerea
careat, nihil aeque prodeſt, atque
tenuis victus, de quo dictum mox
ante eſt; quando, quae ex nimio
eduliorum vſu turgeſcit copia ſemi-
nis, & fomes, & pabulum eſt, quo
creatur amoris incendium; ſed &
confert ſecundum hoc, tum honeſta,
& quae praeſertim circa ſapientiam eſt,
VVV VVV occupatio

1080

occupatio, tum meditatio incommo-
dorum, quibus obnoxii illi ſunt, qui ſe
ab amore abripi ſinunt.
Nam vniuerſe quidem mulieris, pu-
eriue amori ſe addicere, illud ſecum
trahit, vt vires abſumantur, pereant
labores, labatur familiaris res, vadi-
monia fiant, officia langueant, fa-
ma aegrotet; ac dum Sycionia in pe-
dibus, grandes ſmaragdi in digitis, a-
liaque ornamenta in corpore rident,
animus ipſe ſe, tanquam ſibi male
conſcius remordeat, quod deſidioſe
aetatem agat, annosque bonos perire
ſinat, ceteraque id genus alia, quae enu-
merare eſt promtum.
Speciatim vero, ecquid mali non

trahit, velle rem habere cum ea mu-

liere, qua leges interdixerint? Lon-
ge ſane aberit ſapiens, vt quidpiam
tale cogitet, cum abſterrere ipſum
debeat vel ingens illa ſollicitudo, qua
funt praecauenda, quae multa, &
magna intercurrunt pericula; cum
& plerumque eueniat, vt, qui haec
adoriuntur, vulnerentur, contruci-
dentur, aut adigantur ad carceres, ad
exilia, ad grauiores poenas. Vnde
& efficitur, quod ante dixi, vt nem-
pe propter voluptatem & paruam, &
non neceſſariam, & quae vel aliter
pararetur, & qua etiam carere poſ-
ſent, ſeſe dolori maximo, poeniten-
tiae puta grauiſſimae ſubiiciant.

Niſi proinde incontinentem eſſe,

ac molliter vni huiuscemodi volupta-
ti ſuccumbere, non eſt ſe interim
fraudare voluptatibus & multis, &
magnis, quibus fruitur, qui conti-
nenter, & ſub legum praeſcripto vi-
vens, ſapientiae ſic vacat, vt men-
tem quidem neque hebetet, neque
curis excruciet, neque affectibus ce-
teris perturbet; corpus autem neque
eneruet, neque morbis vexet, ne-

PARS XII. PHILOSOPHIAV EPICVRI P. II.

que dolore torqueat; ſicque bonum
illud ſummum conſequatur, quod, vt
ante dixi, non ipfa puerorum, mu-
lierumque conſuetudo, vt neque pi-
ſcium deliciae, neque aliae cupediae
menſae lautioris parere poſſint.
Praetereo vero non fubeſſe, cur,
dum abſtinentia a venereis hic vni-
verſe commendatur, quispiam infe-
rat, eſſe ergo etiama legitimis nuptiis
abſtinendum; quippe, quae noſtra
hac de re ſit ſententia, eſt iam ante
dictum. Addo hic ſolum, quod dixi
amorem non immitti diuinitus, eo fa-
cere, vt intelligatur, ſiquis liberis care-
at, nullosue ex vxore ſuſcipiat, non eſ-
ſe id cupidini, veneriue iratis tribuen-
dum, ſperandumque, vt votis atque ſa-
crificiis potius, quam remediis naturali-
bus euadere in parentem poſſit.
Addo autem praeterea abfuturum

ſapientem, vt Cynicorum ritu viuat, ſeu

ea ſit inuerecundia, quam iſti in propa-
tulo oſtentant. Nam quod ſe dicunt
nhaturam ſequi, & reprehendunt, ac ir-
rident, quod ea, quae turpia re non
funt, verbis flagitioſa dicamus; quae
turpia ſunt, nominibus appellemus ſuis;
nam latrocinari, fraudare, adulterare,
returpe eſt, ſed dicitur non obſcoene:
liberis dare operam, re honeſtum eſt,
nomine obſcoenum: pluraque in ean-
dem ſententiam aduerſus verecundi-
am diſputant: Non videntur ſatis ad-
vertere, viuere ſe in ſocietate, non ve-
ro in agris, & ferarum ritu, quomodo
naturam pure ſequerentur.
Quippe ex quo nomen ſocietati de-
dimus, iubet nos natura eo fine ſeruare
leges ſocietatis, vt fruentes com-
munibus bonis, malum nobis non
accerſamus, quale eſt,
poena, at ſaltem infamia, ſiue
ignominia, quae ſequitur in verecun-
diam, defectumue eius pudoris, quem
Eelus

niſi alia

1

ein
pr⸗

r

jte
tin⸗
tinte
car

adde
rſend.
2d Laert. 1

E
1510. ſi

bonum
uodvt
n, mu⸗
que Pi.
pedlae

„cul,
Ic vni-
n infe.
nuptis
noſtra
n ante
odixt
eo fi⸗
care-
nonel-
lbuen⸗
ne.

Urali-

türum
lahlenl
1O-
cunt
ci-
noN
quae
51lis
lare,
ene:
den,
ein-
auci⸗
4d.
n ve⸗
nodo

tide⸗
ruare
voln⸗
non
.
ſue
n-
nn
1us

eius, in qua viuimus, ſocietatis mores
praeſcribunt, & a quo, in voce, aſpe-
ctu, aliisque adiunctis ſpectato, ea, quae
merito laudatur, pudicitia eſt dicta.

Addo denique facere non parum,
vt ad pudicitiam, ſic vniuerſe ad con-
tinentiam, & àa Muſica, & a Poetica abs-
tinere, quatenus ab vtraque ſunt, &
cantilenae, & eae voces, quae ſuauita-
te quadam fuſae, aliud nihil ſunt,
quam libidinis incentiua.

Nempe hac de cauſa noſtra eſt ſen-
tentia ſolum ſapientem de vtraque re-
Cte, & vt virtutem decet, verba face-
re, quod ceteri illecebris vtriusque
facillime capti, vtrique indulgeant;
ſolus ſapiens damno, cuius cauſa ſunt,
proſpecto, eas eliminet; declarando,

CAP.

ETMHICA. 1081

Muſicam eſſe inter cetera, vt bibacem,
& pecuniarum facile prodigam, ita ſe-
gnitiei amantem, & ad omne bonum
honeſtum, generofumque opus inuti-
lem: Poeticam vero, inter cetera, eſſe
eam, quae homines ſemper in vitia,
ac potiſſimum in libidinem pronos fe-
cerit, etiam ipſorum Deorum exem-
plo, cum ipſos, vt ira inflammatos,
ſic libidine furentes induxit, effecit-
que, vt videremus non eorum modo
bella, pugnas, praelia, vulnera, odia,

diſſidia, diſcordias, ortus, interitus;

ſed etiam querelas, lamentationes,
vincula, cum mortali genere concubi-
tus, mortalesque ex immortali procrea-
tos, ceteraque id genus, a quibus ſa-
ne homines, quibus mens fuerit
abhorreant.

XV.

DE LENITATE ADVERSVS IRAM.

adde Dhaec lenitas, ſiue manſuetudo,
Gaſſend. ad quam etiam clementia, & miſe-
ad Laert. ricordia referuntur, ita aduerſus iram,
X. p. vindictaeque cupiditatem comparatur,
1510. ſq. vt laudatiſſima virtus ſit, quoniam ira,
ac potiſſimum immodica, gignit inſani-
am. Quippe per iram mens efferue-
ſcit, caligineque ſuffunditur, micat
ardor ex oculis, pectus rumpitur fre-
mitu, dentes quatiuntur, vox ſtran-
gulatur, horrent capilli, & facies ſuc-
cenſa, minasque intentans ita eſt hor-
renda, foedaque aſpectu, vt mens tam
ſui impotens, quam omnis decori ob-
lita videatur: lenitas vero ſic mentem
ſanat, ſanamue potius ſic continet, vt
neque ipſa emoueatur, neque paſſio
in corpus exeat, qua quidquam prae-
ter decorum fiat.
Ceterum, cum ira accendi, effer-
veſcereque ex acceptae iniuriae opi-
nione ſoleat, iniuria vero inferatur
ab hominibus prae ipſorum aut odio,

aut in vidia, aut deſpicientia: qui fieri
poterit, vt ſapiens ita iniuriam tole-
ret, vt erga inferentes lenis atque pla-
cidus maneat? Nempe rationis praeſi-
dio fretus, quo & iam dixi illum aduer-
ſus fortunam ſe Comparaturumui Ppe
iniuriam habet in rebus fortuitis, matu-
reque agnoſcit, non eſſe in ſua ſitum fa-
cultate, vt ceteri hominum ſint iuſti,
paſſionibusque non abripiantur; ac i-
deo tam parum iraſcitur, commoue-
turque ob iniurias illatas, ab homini-
bus, quam ob incommoda aut damna,
quae a fortuitis caſibus, vniuerſeque
ab aliis cauſis extra facultatem poſitis
adueniunt.
Non commouetur, exempli gratia,
propter feruores, aut algores qui a tem-
peſtatibus inducuntur: quoniam tem-
peſtatum, ſuas vices obeuntium, haec
natura ſit, quam immutare ipſe non
poſſit, quamobrem neque commo-
vetur ob iniurias, quas inferunt
VvVV VVVZ petulantes,

1092 PARS XII. PILIOSOPHIAE EPICVRI P. I.

petulantes, ac improbi, quod illi pro ſua
natura ſic agant, &, vt ſecus agant, na-
turamue mutent, in ipſo non ſit. Neque
vero aliunde eſſe congruum putat ra-
tioni, ac ſapientiae, malum malo adii-
cere, (ſcilicet praeter nocumentum,
quod extrinſecus accidit, accerſere ſibi
ſua opinione intrinſecus perturbatio-
nem,) aut quia alius voluit moleſtia
animum eius afficere, ita deſipere, vt
moleſtiam admittens, illi quaſi gratifi-
cetur.
Ac par eſt quidem, virum ſapientem
bonae famae curam eatenus habere,
quatenus deſpectui non ſit; ſiquidem
nonnullae etiam voluptates, ex bona
fama proficiſcuntur, vti ex mala, & ex
contemtu ipſam conſequente, aliquae
moleſtiae, verum bonae famae cura eſt
habenda, non tam vlciſcendo iniuri-
am, aut iraſcendo in inferentem ipſam;
quam bene, innoxieque viuendo, ne-
que contumeliae, aut maledicentiae
veram vllam cauſam, occaſionemue
praebendo. Nempe hoc praeſtare
noſtrae opis eſt, non vero, vt alius ſua
non vtatur malignitate.
Quo fit, vt, ſi etiam, qui tibi eſt in-
fenſus, ac ſe pro inimico gerit, quid-
piam poſtulert, id denegandum ipſi
non ſit, ſi modo & liceat, & poſſis pro-
inde ſecurus ab eo fieri, qui a cane non
differat, ſitque adeo quadam quaſioffa
placandus. Quanquam nihil ſatius,
tutiusque eſt, quam illius malitiae, vt
vitae innocentiam, ſic propriae con-
ſcientiae ſecuritatem opponere, &,
quod ſupereſt, oſtendere, ſe iniuria
ſuperiorem eſſe.
Profecto vero, cum fieri etiam pos-
ſit, vt ſapiens, quod ante dicebam, vo-
cetur in ius, & non modo iniuriam, ſed
etiam calumniam, accuſationem, da-

mnationem patiatur; cogitat tunc

quoque, eſſe quidem ſitum in ſua po-

teſtate, vt bene, & ex virtute viuat,
ſed non, ne ceteros erga ſe malignos,
iniuſtosque experiatur; neue ab ipſis
praeter fas, & aequum accuſetur, cau-
ſamque apud iudices etiam iniquos di-
cere teneatur. Quare, neque accuſa-

toribus, neque teſtibus, neque iu-

dicibus iraſcitur ſuis; ſed bona fretus
conſcientia, nihil de ſua lenitate, tran-
quillitateque remittit, & ſe hoc quoque
caſu ſuperiorem habens, ſpectat ipſum
intrepide, & in iudiciis animoſe, in-
trepideque verſatur.

Neque porro eſt, quod quispiam
obiiciat, repugnare hiſce, quae de leni-
tate iam doceo, id quod ſupra de fa-
mulorum caſtigatione dictum eſt, quo-
niam & ad dyſcolos ſolum caſtigatio-
nem redigimus, & illam in familia, non
ſecus, ac in republ. animaduerſionem
in ſceleſtos, neceſſariam eſſe, manife-
ſtum eſt, &, vt princeps, aut magiſtra-
tus ciuium ſcelera citra iram punit, ita
poteſt pater familias citra iracundiam
famulorum delicta. Non repeto au-
tem id, quod dictum eſt, de indulgen-
tia erga illos, qui bonae alioquin in-
dolis, diligentesque extiterint.

Hiſce addo, virum ſapientem non
leniter modo iniurias laturum, non
manſuete modo veniam habiturum;
ſed officioſe etiam illi, qui ſeſe in me-
liorem frugem receperit, gratulatu-
rum. Quippe, cum initium ſalutis
ipſa peccati notitia eſt, ideo gratulatio
inſtituenda eſt, vt ſicut ob talem noti-
tiam pecati horror incutitur, ita illius
quod fieri debuit, quodque deinceps
faciendum eſt, pulcritudo exaggeretur,
ſtudiumque illius magis incaleſcat.

CAbP.

Conk.
GCallend. 7
2d Laert, rilgs

X. p.
I5l.

At tunc
ſ do.
e viut,
nulignos,
4 ipſs
Ur, can-
guos di-
accſ⸗

le il .
