ficientisue proprius, redeam, obſer-
vare licet, quibuscunque rebus nomen
cauſae tribuitur, idcirco tribui, quod

ibid.

.

exerant motum. Nam fortuna qui-Gaſſend.
dem, quae aliquibus cauſa eſt, non a-àd Laert.

lio modo admitti poteſt, quam quia
idem eſt cum per ſe mota, & agente
cauſa, connotatque ſolum effectus
connexi cum eo, qui ab ipſa intendi-
tur, ignorationem. Allias profecto
tantum abeſt, vt congruum ſit, illam
Deam facere, quod vulgus facit
hominum,

„ pag.
1607. ſq.

1

—

hon
Der
ne
reß
Ix Cc.
fato e. P
Galſend.
AA lLaert. der

J. pag, Pel
16017. a
o
cer⸗
tur
D
to.
eſ
re⸗

Crhend
Alaen.

LN220.

O⸗
quam
0, quo⸗
tus il
lser,

ET,

lcre⸗
lo
rſum

Ali- bis,
0-
ne
al⸗
ere:
lie
An⸗
id
s,
In⸗
Um
ne

.
. Gallend.
ad Laert,
X., pig
11607. l.

— — —

1617.

Ex Cic.,
Lib. de
fato &c. 1
Gaſſend. Pus per ſe cauſis, quatenus nexae in-

aad Laert. ter ſe ſunt, & poſteriores a prioribus
X. pag pendent. Quanquam haec connexio,

cere ſolent.

PHYYNTCA

hominum, (neque enim quicquam a
Deo inordinate peragitur,) quin etiam

ne ſit quidem aliqua; etiam inſtabilis,

reputanda cauſa.
Ipſum quoque fatum eſſe aliud non
poteſt ab ipſis mouentibus, & agenti-

atque dependentia neceſſitatis eius
non eſt, quam Phyſici quidam indu-
Quippe nulla eſt in na-
tura huiusmodi neceſſitas; cum eam
abrumpat motus ille declinationis a-
tomorum, de quo paulo ante dictum
eſt, quatenus nec tempore certo, nec
regione loci certa intercurrit.

Finis quin etiam dicitur cauſa, ſed
videlicet, quia efficit quidpiam, & non
efficit, niſi quia molet. Mouet, in-
quam, miſſa in animam ſpecie, quae
trahat, alliciatque, inuiſibilibus qui-
dem, ſed phyſicis tamen quibusdam
quaſi hamulis, & catenulis, quibus ple-

rumque cum animo pellicitùr & ipfum
Corpus. Intelligitur certe, nullam poſ-
ſe huiusmodi attractionem fieri, niſi

. CbcAP.

979
per quasdamreſilitiones, implexiones-

que atomorum fiat.

Adeo proinde, vt etiam quaecun-
que dicuntur vel per ſympathiam, vel
per antipathiam fieri, ea peragantur
Per phyſicas cauſas, hoceſt, per quae-
piam inuiſa quidem, ſed quaepiam ta-
men organula, quibus intercedentibus
res aliquae ad inuicem tam attrahantur,
aut repellantur, quam attrahuntur, re-
pellunturque illage, quae id ab organis

grandibus, ſenſibilibusque patiun-

tur.

Quippe, vt exemplo rem dicam, Lucret.
què putemus fieri, vt leo galli conſpe- IV. 714.

ctum ferre non valeat, ſed illo viſo ſta-
tim aufugiat? Niſi quia ſunt in corpo-
re galli corpuſcula quaedam, quae cum
ſint ſpeculorum inſtar, leonis oculis im-
miſſa, ita eius pupillas interfodiunt, ita
acrem dolorem praebent, vt contra
conſtare ac durare, quantumlibet fe-
rox, rapidusque, non poſſit. Nihil ve-
ro ſimile creant in oculis noſtris ea cor-
puſcula ob texturam diſſimilem, vt in-
telligetur ex iis, quae ſunt de ſenſibus
diſſerenda.

XII. .

DE RERVM CONCRETARVM QVALITATIBVS
GENERATIM. V HSD

Qdu iam ſpectat ad qualitates, qui-
bus res concretae inſigniuntur,
notum eſt, comprehendi hocce nomine

Gaſſend. Omnia, tam coniuncta, quam euenta re-

ad Laert. rvum; ſed coniuneta
X. p. 226

potiſſimum, ſiue
ea ſint proprie coniuncta, hoc eſt, in
corpore concreto, donec perſeuerat,
conſtantia, & ab eo, niſi cum ipſius

pernicie non ſeparabilia, ſiue impro-

prie & laxius ſumta, hoc eſt, quaſi me-
dia inter proprie dicta coniuncta, &
euenta; quod nempe inſint quidem
Ytilla, ſed horum tamen inſtar adue-

niant; & abeant: adſint, & abſint cor-
pori, citra illius corruptionem.

Solet autem ſtatim de ipſis requiri, Laert. ,

iuxta id, quod ante inſinuatum eſt,
qu fiat, vt ſint in rebus concretis,

cum non ſint tamen in atomis, ex

quibus res concretae conſtant? Et
quod illae quidem atomis non inſint,
declaratum iam ea ratione eſt, quod
qualitas omnis inexiſtens atomis, vt
magnitudo, figura, ac pondus, ſic ĩpſis
naturalis ſit, vt non magis poſſit, quam
ipſa atomorum ſubſtantia mutari;
Hhhhhhꝛz idque

54.

980 * PARS XII PLOSOPEIAEF EPICVEI P. II

idque, quia in ipfis concretionum
diſiolutionibus remanere neceſſe eſt,
quidpiam ſolidum, ac indiſſolutum,
quod praeſtet, vt omnes, quae con-
tingunt mutationes, neque in nihilum,
neque ex nihilo fiant.

Sextus Itaque reſpondendum eſt, creari
Eatinic. qualitates in rebus concretis, tum ob

Phyl. p. factam transpoſitionem atomorum,
387. B. nunc pauciorum, nunc plurium, quae
Lactant. in vno ſitu qualitatem vnam, in alio
III7. aliam exhibeant; tum ob factam de

adde Gaſ- ei. .
ſend, ad 00Uo aliquarum diſceſſionem, ex quo

Laert. X. terum qualitates varientur, ſeu aliae,

p. 226., quam prius appareant.

Etenim ſicut litterae variam ſui ex-
Ariſtot. hibent ſpeciem, non modo, quae
Chyl,4 varia figura, ſiue forma ſunt, vti A,
rrgtant. & N, ſed etiam, quae eadem, ſi in
c. 118 varietur aut ſitus, aut ordo; ſitus,
vt in N, & Z; ordo, vt in AN& NA:
Ita non modo atomi, quae diuerſae
figurae ſunt, (adde & molis, atque
motionis,) ad efficiendum diuerſos
ſenſus, exhibendumque in hoc colo-
rem, in illo odorem, in alio ſaporem,
in alio aliud, ſunt comparatae: ſed
etiam, quae eiusdem ſunt, ſi inter ſe
ſitum, ordinemue commutent, ita
ſenſus afficiunt, vt quae vnum colo-
rem, v. c. nunc exhibeant, mox ex-
Uucret. hibeant alium; veluti iam annuimus
II.v. z. cCirca aquam maris, quae in ſtatu pla-
cigdo caerulea, in commoto alba appa-
ret; resque trita eſt de columbae col-
lo, quod prout ad lucem varie col-
locatur, infignem colorum varietatem
fubit.
Arſt. &: Et ſicut non modo däiuerſitas fit,

Lactant, dum litterae eagedem, quae vnam di-
I. cc. B

étionem componunt, ita transpo-
nuntur, vt diuerſas formas exhibe-
ant, ſed maxime etiam, dum ipfis
aut aliquae adduntur, aut detrahun-
tur aliquae: pari modo neceſle eſt,
colores, odores, qualitates alias va-
riari, dum non modo atomi eaedem
ſitum, ordinemque commutant, ſed
etiam, dum illis quaedam accedunt,
quaedam decedunt, vt conſtare pot-
eſt vel ex ipſa rerum mollefactione,
induratione, crudifactione, matura-
tione, ceterisque huiusmodi.

Vt paucis dicam, quemadmodum Lucret.
magni circa litteras refert, cum qui-I-759.
bus, & quali inter ſe ſitu ac ordine
ſint, quando tam exiguo litterarum
numero ſignificamus coelum, terram,
ſolem, mare, flumina, fruges, arbuſta,
animantes, ceteraque innumera; ſic
permagni refert circa atomos, cum qui-
bus, & quo poſitu ſint, quibus inter-
vallis, & connexibus, quos inter ſe
motus aut dent, aut accipiant; quip-
pe cum hoc modo omnium ſicut re-
rum, ita qualitatum, quae in illis ſunt,
exhibere varietatem valeant.

Verum, vt res paulo ſpecialius di- Lucret.
catur, videntur Inprimis qualitates II, 1012.
quaedam ſuboriri ex atomis, quate-

nus ſpectantur ſecundum fubſtanti-

am, ac ſunt in eo inter ſe ſitu, vt
inane amplius, parciusue interce-
ptum, excluſumue habeant; Quae-
dam vero ex iisdem creari, quatenus
ſunt fuis illis tribus proprietatibus
praeditae; & nonnullae quidem iuxta
ſingulas, nonnullae iuxta congeriem
plurium. J .

Lucret. 3
Iv. .
l. 95, hi
y fe
ato
col
rie⸗
loe

iP

PHIFPSTOA 29281

CA P. XIII.
QVALITATES EN ATOMIS, SPECTATIS SECVN-
DVM SVBSTANTIAM, AC INANIS INTER-
CEPTIONEM.

edlem Lucret. Cprimo quidem modo oriuntur de cauſa videtur corpus fluidum eſſe, Lucret.
ſed 1 v. 575. A raritas, & denſitas. Scilicet ma- quam quia atomi, particulaeue, ex qui-II. v.
Cunt, u.v. 96. nifeſtum eſt, neque quippiam denſum bus conſtat, & ſpatiola inania interce- 444¼.
por⸗ A. fieri poſſe rarum, niſi quatenus eius pta habent, & diſſociatae mutuo ſic Gaend.
one, ⸗ atom (partesue, ex quibus contexitur, ſunt, vt ſint emobiles inter ſe, ob ſpa- ad Laert.
tura⸗ contextae ipſae ex atomis, jita a ſe in- tiolorum non reſiſtentiam. Neque X. b.
vicem diſtrahuntur, vt in vaſtiorem etiam videtur quid firmum alia eſſe de 33 1. .

inspo⸗
hibe.
lͤihſis
Ahun.
ſeelt,
1 Ve-

ſq.

dum Lucret,
gil /5)
Ginne
rum
m,
iſta,
ſic
gui.
er.

I⸗icnt.
esli 1012.

e⸗

locum diffuſae, plura, amplioraque in

ipſo inania ſpatiola intercipiant: neque

item quidpiam rarum fieri denſum,
niſi quatenus eius atomi, partesue ita
coarctantur, vt in locum redactae an-
guſtiorem, inania in ipſo ſpatiola pau-
ciora, contractioraue comprehendant.
Taceo vero eſſe quoque manifeſtum,
pro ratione intercepti copioſioris, pau-
ciorisue inanis, aerem, v. c. aut lumen
rarum eſſe intelligi; ſaxum autem, fer-
rum, & alia horum de genere, eſle denſa.

Oriri & cum iſtis videntur perſpi-

cuitas, & opacitas. Siquidem vna-
quaeque res tanto, ceteris paribus, eſt
magis perſpicua, quanto rarior eſt,
tanto opacior, quanto denſior: quo-
niam rarior eſt radiis lucidis, viſibili-
busque patentior; denſior vero ob-
ſtantior. Dico tamen ceteris paribus;

cauſa, quam oppoſita; atomis nem-
pe, ſeu partibus ita ſe preſſe tangenti-
bus, mutuoque cohaerentibus, vt pa-
ri ratione emoueri non valeant; cum
& tales haberi poſſint, ex quibus ma-
gis hamatis, & quaſi ramoſis, ipſum
corpus arcte compactum teneatur. Vt
ſpeciatim aqua, liquida cum ſit, firme-
tur in glaciem, dicetur inferius.
Ad haec, & quae ex iſtis depen-
dent, humiditas, & ſiccitas. Humidi-
tas nempe fluoris eſt ſpecies, hoc ſu-
peraddens ſolummodo, quod humidi
partes corpus aliquod contingentes,
aut in ipſum penetrantes, adhaereſcere
ipſi valeant, vnde & humeétum, ma-
didumue reddant. Siccitas vero fir-
mitatis eſt ſpecies, id ſolum addens,
quod ſiccum corpus humiditatis ex-
pers ſit.

Praeterea, quae cum his cohaerent, Lucret.
mollities, & durities, quae aliunde e- v.
tiam cum raritate, & denſitate con- agend
gruunt, prout ceteris paribus vnum- I. c. p.
quodque corpus tanto mollius eſt, 338. G.

quoniam alioquin corpus denſius,
quemadmodum vitrum, habere meatu-
los inanes ita in directum poſitos po-
teſt, vt radii facilius per ipſum, quam
per corpus rarius, vt bralicde folium,

cuius meatuli a corpuſculis varie per-
miſtis ſint interciſi, traiiciantur. Nem-
pe ipſi quoque radii perſcinduntur,
niſi recta foramina, cuiusmodi vitri
ſunt, tranent.
Rurlſus oriuntur fluiditas, liquidi-
tasue, & firmitas. Siquidem non alia

quanto rarius, tanto durius, quan-
to compaétius; quod quidem iam
ante inſinuatum eſt, cum de ſoliditate
atomorum. Ceteris, inquam, pari-
bus; quoniam lutum molle, pumex
durus eſt, ob cohaeſionem maiorem
partium cauitates intercipientium,

Hhhhhhe reſiſtentiumque

98²

tium cedere in caua alioquin poſtica.

CAP.

Gaſſend. Sbcundo autem modo, & quatenus
adLaerti quidem atomorum proprietates

cuiusque rei magnitudo, quantitas,
moles, non aliunde eſt, quam ex coa-
ceruata magnitudine earum atomo-
rum, ex quibus contexitur. Con-
. ſtatque adeo augmentationem, demi-
nutionemque corporum ideo fieri,
quod atomi quocunque adueniunt,
donent ipſas res augmine, vndecun-
que abeunt, imminuant.
ib. Praetereo autem, quatenus atomi
maiores, aut minores ſunt, fieri poſſe,
quas dicimus, hebetudinem, & ſubti-
Lucret.ll. Htatem; ac reddi cauſam exinde poſ-
v, 381.lg. ſe, cur ignis fulmineus penetrantior
ſit, quam noſter e taedis, quorſum lu-
men pertranſeat cornu, a quo imber
reſpuitur, & conſimilia plurima.
Ipfa aliunde figura rerum, niſi a fi-
gura atomorum pendeat, (cum pende-
re tamen videatur in omnibus rebus,
quae eadem figura conſtanter naſcun-
tur,) at generatim ſaltem verum eſt,
. vnumquodque corpus ideo figurari,
quia conſtat ex partibus terminatis, fi-

Gaſſend. Sic vero, tametſi ex laeuore, & aſpe-
l. c. b. ritate, quas dixi figurae atomorum
308, eſſe cognatas, non ſequatur neceſſa-
rio fieri, vt res laeues ex laeuibus, aſpe-
rae ex aſperis ſint; vniuerſe tamen ni-
hil poteſt eſſe laeue intelligi, niſi cuius
partes ad minimas vsque laeuigatae
ſint, aſperum, niſi cuius ſint aſperatae.
Hic nota, poſſe tam exfigura, quam
ex magnitudine cauſam reddi, cur vi-

Lucret. Il.
v. 391.

Sunt &, quae rurſus ex his depen-

T 307. ſingulatim attenduntur, ipſa inprimis

guratisque, figura enim terminus eſt.

PARS II. PHIILOSOPHIAE EPICVRI P. II
reſiſtentiumque ractui, neque valen- deant, vt flexilitas, tractilitas, ductili-

tas, aliaeque ex mollitie; oppoſitae-
que ex duritie, ſed indicaſſe abunde eſt.

XIV.

WALITAS EXx ATOMIS, SPECTATIS SECVNDVM PRO-
PRIETATES SINGVLATIM SVMTAS.

num per colum perfluat facile, oliuum
autem tardum cunctetur, nempe,
quod poſſit oleum conſtare non ex
maioribus modo, ſed etiam ex magis
hamatis, perque plicatis inter ſe atomis.
Pondus denique, ſeu motrix facul-Lucret. I.,
tas, quae vnicuique rei ineſt, non po- 360. f4.
teſt aliunde oriri, quam a pondere, ſeu
mobilitate atomorum. Cum id vero
dictum iam ſit, adnotandum hic ſolum
eſt, vt omnes atomi ſunt graues, nullae
leues, ita omne concretum corpus eſſe
graue, nullum leue, ſiue quod non ſit ex
ſe comparatum, vt deorſum tendat.

Ac obiicitur quidem ſtatim ignis; Lucret.
verum cum is non deſinat habere pro-Il. v.
penſionem deorſum, ideo tamen con- ⁸. .
tendit ſurſum, quod ab aere ambiente
eo compellatur; eo modo, quo videre
licet „quanta vi tigna, trabesque, res
alioquin graues, humor aquae reſpuat,
& quo merſimus magis altum, eo quaſi
cupidius reuomat, ac remittat.

Ex quo fit proinde, vt ea, quae le-
via dicimus, non abſolute leuia ſint,
quaſi ſponte contendant ſurſum, ſed
comparate ſolum modo, hoc eſt, qua-
tenus minus grauia ſunt, & a grauio-
ribus, quae prae ipſis ſe deorſum pre-
munt, extruduntur. Adeo, vt, cum Simplic
terra grauiſſima ſit, aqua grauis minus, in Ariſt.
aer adhuc minus, & ignis omnium mi- I. de coe-
nime; terra quidem ſurſum, & procul lo com.
a medio pellat aquam, aqua aerem, aer Lucrei
ignem; at ſi ſubductam ſupponas ter- II. .
ram, aqua ad medium acceſſura ſit, ſi 192. ſ39.
aquam, aer, ſi aerem, ignis.
CAP.

=

er Hut.
lib. adu.
Colot. 4
de. Gal
Laert.

Uckil.
litae⸗

ceeſt

.

iuunm
mpe,
l ex
nagis
mis.
Cl- Lucret, 1
po. 360, lg..
ſeu
610
um
lae
ſle
dex

5, Lucret.
Il. r.

n mpli⸗ “
9 in Ariſt.
Il. de coe⸗
locon.
j.
Lucret
Lr,

ſ ihr

PHIFSTCA

l CA P. XV.
QVALITATES ENxX ATOMIS, SPECTATIS SECVNDVM
PROPRIETATES CONIVNCTIM ACCEPTAS.

AU vero acceptis coniunctim pro-

prietatibus atomorum, & commi-
ſtis praeſertim, variatisque iis, de qui-
bus dictum hactenus, raritate videli-

cet, denſitate, & ceteris, oriuntur re-
rum facultates, quae actiuae, & moti-

vae cum ſint, id a pondere, ſeu mobi-
litate atomorum habent; & cum hae

hoc modo, illae illo agant, id habeant

oportet, tum a ſpeciali atomorum ma-
gnitudine, & figura, tum a vario inter
ipſas ordine, atque poſitu, tuma laxi-
tate, compreſſione, connexione, ſe-
iunctione, &c.
Huiuſcemodi autem ſunt, non modo
in ipſis animalibus facultates ſenſuum,
viſus, auditus, olfactus, guſtatus, ta-
(tus, quibus ſcilicet poſſunt res ſen-
ſibiles percipere, verum in ipſis quo-

que rebus ipſaemet vocatae qualitates

ſenſibiles; eae ſunt nimirum in rebus
facultates feriendi, & afficiendi certo
modo ſenſus, ad hoc, vt ab iis perci-
piantur; vt puta color & lux viſum,
ſonus auditum, odor olfactum, ſapor

guſtatum, calor & frigus prae ceteris,
» gus p.

tactum. Quo fit, vt dicturi de illis
oſterius, omittere hic iſtas non de-
Leamus „de quibus egiſſe vt operae
pretium, ita compendium futurum
ſit.
Atque vta colore exordiamur, agi
ſane de eo non poteſt, quin copulanda

ipfi lux ſit, quoniam ſine luce colores

ex Plut.
lib. adu.

Golot.

ſunt nulli, colorumque adeo varietas
ab ipſa nocte tollitur; vnde & apud in-
feros nigra eſſe omnia dicuntur. Cum

&c. Gaſ ſint vero in tenebris res omnes aeque

ſend. ad
Laert.
p. 26I.

excolores; funt nihilominus in ipfis,
ipſarumue ſuperficiebus diſpoſitiones

extremaum particularum variae, ob
quas lux affuſa ita varie modificetur,
vt cum hac modificatione reflexa in
oculum, varios in illis colores exhi-
beat; vt puta album, e. g. cum pu-

983

pilla quoddam genus plagae, ictusne

excipit in ſe; nigrum, cum aliud, &c.
Nempe, cum colores non ſint co-
haerentes corporibus, ſed iuxta quos-
dam, reſpectu viſus, ordines, poſi-
tusque gignantur, non gignuntur ta-
men, niſi ad ſuperficialem illorum di-
ſpoſitionem accedat lux, tanquam com-
plementum, ſeu pars coloris aliqua,
neque ſecluſa hac parte video, qui di-
cere liceat, corpora, quae in tenebris
inconſpicua ſunt, colorem habere.

Laert. l. c.

Et ſane, cum non modo ipſum Co- Lucret.
lumbae collum, cauda pauonis, & ſi-II. v. 800,

milia, colores varios pro vario ad lu-
cem poſitu exhibeant, verum etiam
ceterae res coloribus aliis, aliisque ap-
pareant, prout in aliis, aliisque ſtatu-
vntur lucis gradibus; quidni liceat in-
telligi ipſam eſſe vniuerſe lucem, cuius
aduentu res induant, abitu amittant
colores?

Lux interim ipſa, cum nihil aliud Lucrer.

ſit, quam ſubſtantialis quaedam efflu-
XiO àa lucido corpore, viſibilis per ſe
non eſt, ſed in ipſo ſolum colore, qua-
tenus illius eſt pars; neque enim per
purum, liquidumque medium con-
ſpicitur, neque cum ſeu in lucido, ſeu
in illuſtrato corpore conſpici putatur,
Vt quid diſtinétum conſpicitur ab ipſo,
ſiue lucidi, ſiue illuſtrati colore. Ne-
que denique ipſa vmbra illius priuatio,

I. 6,

alio modo eſt, quam quia ſimul priua-

tio eſt coloris in re vmbrefacta, quae
ea

984 PARS XII PIIILOSOPHIAE EPICVRI PARS II

ea ſemper proportione colorem ,qua
& ipſam lucem amittit. Qui fiat por-
ro, quamobrem vmbra, tametſi mera
riuatio ſit, moueri tamen appareat,
in Canonica dictum eſt.

Plut. Plac. Sonus nihil aliud eſt, quam effluxio

IV, 19. tcnuiſſimorum corpuſculorum, ab vs-

Lucret.

IV, 527.

Laert.

X, 52.

Lucret.
1V,530.

q.
546. ſq.

Lucret.

1V,599

Laert.
X, 53.

Lucret.

que loquente, reſonante, aut quo-
modocunque ſtrepitum edente, e-
miſſa, ac idonea, quae in aurem ſubi-
ens, auditum afficiat.
Et quod ſit quidem corporea efflu-
Xio, ex eo probatur, quod ſenſum
moueat, & ipſum quidem aut demul-
cendo, aut aſperando: vtique ob cor-
pusculorum laeuorem, aut aſperita-
tem, quod & per aerem moueatur,
& corporibus ſolidis impactus, reſiliat,
vnde & echo fit; vtique ob ipſam cor-
puſculorum ſoliditatem. Quod & im-
minuatur, & confuſus euadat; vtique
ob corpuſculorum diductionem, in
longo progreſſu, aut diuaricationem,
in tranſitu per ſeptum denſius; cete-
raeque huiusmodi.
Quod ſi requiras, quamobrem ſonus
eo, quo lux, ſpeciesue coloris non
poteſt, pertingat, vt cum loquimur
clauſis foribus. Cauſa eſt, quia lux, co-
lorisue imago non niſi in directum po-
teſt tendere; at ſonus poteſt etiam per
ductus obliquos ſeſe inſinuare. Scilicet,
quod dum excitatur, proſiliat in mo-
leculas, quae ſurſum deorſum, pror-
ſum retrorſum, dextrorſum, laeuor-
ſum, & quolibet verſum flectantur,
eo modo, quo ignis ſcintilla diſſultat
interdum in ſcintillulas, quae quoquo-
verſum dirigantur.
De odore idem dicendum: effluxio
enim quoque eſt, quae ab odora re exce-

IV, 679 dens, & quoquouerſum diffunditur, &
79 adiectusad nares, ipſum olfactus ſenſum
mouet; atque ipſum quidem, aut deli-
niendo, aut compungendo. Et pro-

inde & ipſe corporeus, & magis etiam,
quam ipſe ſonus, quippe cum & ſe-
guius per ſpatium incedat, & non tam
Procul perueniat, & non per ea ſepta

penęetret, per quae ipſe ſonus.

Circa ſaporem id diſcriminis eſt,
quod licet conſiſtat in corpuſculis re,
quae dicitur ſapida, contentis, ea ta-
men in diſſitam linguam, palatumque
non exeant, ſed tum ſolum, cum res
ſapida linguae admouetur, in illam ſic
ſubeant, vt texturae ipſius applicentur,
aut leniter, ſicque ſenſum ſuauem fa-
ciant, aut aſperiter, ſicque inſuauem
creent.
Ad calorem, & frigus quod ſpectat, H
is quidem ſenſus, quem exprimunt,
ad tactum referendus eſt, ſed cum ad
tactum proprie pertineant ex enume-
ratis qualitatibus plures, veluti duri-
ties, mollities, humiditas, ſiccitas, aliae,
quae rei tactilis ad manum, partemue

aliam corporis, applicatioriem exigunt;

hae tamen duae ſentiri poſſunt, non
modo, cum calida, frigidaue res ma-
nui, alteriue parti applicatur, verum
etiam, cum diſſita, & in ea quidem
diſtantia eſt, vt in ipſam transmittere
corpuſcula ex ſe quaedam poſſit.
Nempe ipſe quidem potiſſimum conf

calor effluxio eſt corpuſculorum, ſeu Gaflend.

atomorum mauis, quae ſint mole exi- ad Laert.
les, figura rotundae, motu celeres. Et-X. P. 313.
enim, qua exiles ſunt, nullum eſt
corpus adeo compactum, vt non in-
veniant porulos, per quos in illud ſub-
ingrediantur: qua orbiculares, tum fa-
cile mouentur, tum ſe quoquouer-
ſum inſinuant, qua celeres, tum rapi-
de impinguntur, & in corpus ſubeunt,
tum aliis, aliisque ſuccedentibus ſic
vrgentur, vt per totum penetrent, &,
ſi pergant agere, partes illius ſeçernant,
exturbent, ac totum denique diſſol-
vant. Tales quippe ſunt effectus

Caloris,

calot
que
inten
anin
ſus,
cont

Ppicurus .

Ep. ad effla
Pythocl. ſit ma

apebaett,
X5lur tt

de priino
kigido,
DE.

Laert. 5
conk. g
(Sillend, li

ſed

gu⸗
qu
l
tus
ticr
CUn
no

n-
n
dem
tere

Uum cont,

ſeunl Gallend.
Ai⸗ 20 Laert.

Pe⸗ J. .318.
eſt

in-
ub⸗

Ep. ad

er7e motus ſegnior. Scilicet, cum ſint
dagidn⸗ CAF.
DE IIS WALITATIBVS, WAE

Laert.
X, 70.
conf.

3 Gaſſend.
p. 602.

R

Epicurus

Pythocl. ſit moles

Caloris, & igneſcentis potiſſimum, (ne-
que enim ignis aliud eſt, quam calor
intenſus,) erga vniuerſa corpora, ac in
animali ſolum additur ipſe caloris ſen-
ſus, qui ex diuulſione, ſolutioneue
continui eſt.
Frigus autem, eſt quidem etiam
effluxio, verum atomorum, quarum
grandior, figura anguloſior,

PEVSTICA.

contrarii eſſectus, debent principia
eſſe contraria, ac eiusmodi quidemn, vt
cum calor disgreget, atque diſiper, fri-
gus compellat, conſtipetque; acin a-
nimali quidem cum ſpeciali ſenſu id
faciat, quatenus ſubiens in cutis po-
ros, tum faciebus corpuſculorum ca-
loris corpuſcula reprimit, introrſum-
que abigit; tum angululis vellicat, dis-
cerpitque, qua praeteruadit.

XVI.
HABENTVR RERVM EVENTA,

AC PRAESERTIM DE TEMPORE.

Vpereſt, pauca attingamus de illis
qualitatibus, quae non tam coniun-
cta, quam euenta accidentiaue ſunt;
ac idcirco rem non interne afficiunt,
ſed externe ſolum, ac intercedente
quodam reſpectu tales faciunt. Non
quod intra res quoque ipfſas euenta a-
haqua non ſint, cuiusmodi ſunt poſi-
tus, ordines, interualla partium, par-
ticularumue, & ſimilia: ſed quod talia
cum ſint, euenta ſint ipſarum partium,
non conſtantis ex iis totius.
Sunt vero euenta huiusmodi illa v-
niuerſe omnia, ex quibus conſurgit
aliqua relatio, propter quam vVna-
quaeque res dicitur eſſe ad aliquid, vt
ſimilis, diſſimilis, maior, minor, mul-
ta, pauca, ſuperior, inferior, dextra,
ſiniſtra, cauſa, effectus, dans, accipi-
ens, & quae id genus innumera ſunt.
Notum eſt autem, relationem eſſe
opus mentis, ſiue opinionis, vnum re-
ferentis, comparantisque ad aliud,
adeo proinde, vt ſecluſa opinione,
vnaquaeque res ſit illud ſolum, quod
eſt in ſe, non vero, quod reſpectu al-
terius. Quo pacto ad euenta retuli-

mus quoque ſuperius libertatem, &
ſanitatem, diuitias, & paupertatem, &c.
quoniam ſecluſa opinione, homo ni-

hil aliud eſt, quam homo, non vero
liber, aut ſeruus, diues, vel pauper,
&c

Porro ex omnibus euentis, vnum sSert.

eſt, quod euentum euentorum, ſiue Burpit.
erh.

Hyp. III,

accidens accidentium licet dicere, tem-
pus nimirum, a quo res omnes aut
praeteritae, aut praeſentes, aut futu-
rae denominantur, itemque aut diu-
turnae, aut parum durantes, aut mo-
mentaneae, interdumque etiam velo-
ces, aut tardae.
Nam inprimis quidem euentum eſ
ſe tempus, ex eo conſtat, quod non
ſit aliquid per ſe, ſed cogitatione dun-
taxat, ſeu mente attributum rebus,

prout concipiuntur in eo, quo ſunt

ſtatu, perſeuerare, aut deſinere, & lon-
giorem, aut breuiorem extantiam

tueri, ac ipſam habere, habuiſſe, aut

habiturae eſſe. Ex quo fit, vt tempus
non eo modo ſit disquirendum, quo
disquirimus cetera, quae in ſubiecto
aliquo, cogitatione ſecluſa, inſunt.
Neque proinde, vt quid ſit, percipia-
tur, referendum hoc ſit ad anticipa-
tiones rerum, nobis ob oculos verſan-
tium; ſed ſit de ipſo ratiocinandum
iuxta euidentiam, qua familiari ſer-
mone vtentes, neque nos ambagibus
intricantes,

Py

17.

986 PAnRS XII PIIOSOPEIAE EPICVRI PARS II

intricantes, longum, aut breue dicimus Pari ratione, paſſiones quoque, & ib. con
tempus. indolentiae, ſeu dolores, & volupta- gu
Deinde vero eſſe euentum euento- tes nobis contingunt, ac ideo non ſub- po
rum, ſiue accidens accidentium dici- ſtantiae quaepiam, ſed eorum, qui fis fue
mus, quia cum rerum aliae per ſe co- afficiuntur, (nimirum cum delectatio- ve
haereant, vt corpus, vt item inane, nis, aut moleſtiae ſenſu,) accidentia Vt
ſeu ſpatium; aliage autem cohaerenti- funt. Porro & iſta accidentia ſine ga
bus eueniant, ſiue accidant, vt dies, tempore non eueniunt. bu
noctes, horae, vt item paſſiones, & 0
vacuitates ab ipſis, vt motus, quies, &. Praeterea vero & motus, & quies, ib. n
Tempus iſta omnia euenta, ſeu acci- vt iam declarauimus, corporum acci- 40
dentia conſequitur, ipfisque, mente dentia ſunt, neque illa ſine tempore. V0
interueniente, quaſi ſuperuenit, ſu- Quocirca motus celeritatem, tardi-
peracciditque. . tatemque tempore metimur, itemque t
Sext, l. c. Siquidem & dies, & nox accidentia quietem multam, aut exiguam. Et in
funt aeris ambientis, (& dies quidem quia tempus nemo per ſe, ſemotumue
accidit ex illuminatione ſolis, nox a rerum motu, quieteque Percipit: 1
vero ex priuatione ſolaris illuminatio- ideo percipiendo res geſtas, vt bellum
Nis: hora autem, cum ſeu diei, ſeu no- Troianum, & alia, quae cum motu fi-
ctis pars ſit, aeris rurſus accidens eſt, vnt, & partim hominum gerentium, 1
perinde ac dies, & nox:) at tempus partim locorum, in quibus geruntur,
coextenditur omni & diei, & nocti, & accidentia ſunt, percipitur vna ipfum
horae: hancque ob cauſam aliqua & earum tempus, prout comparantur
dies, & nox longa, vel breuis dicitur, ad noſtram, & rerum inter ipſas, ac .
dum ferimur cogitatione ad ſuperue- nos interceptarum exiſtentiam.
niens ea ratione tempus.
CA P. XVII.
DE ORTV, EFI INTERITV, SEV GENERATIONE, ET, HW
CORRVPTIONE RERVM CONCRETARVM. i

nari tale incipit: corruptio vero eſt
mutatio, qua vltimum diſſoluitur,
ac eſſe in rerum natura, & denomi-
nari tale deſinit Sic enim ignis, plan-
ta, animal, & quicquid in certo cor-
Porum genereeſt, cum in lucem pri-

Simpli- S pereit, hiſce ſubiiciamus, quomo-
cius in l. — do oriantur, & intereant res, ſeu
de coelo quae ſit illarum generatio, atque cor-
com. 73. ruptio. Etaque eſt quidem tam illa,
Themif, quam haec quaepiam mutationis, ſiue

in Phvy . . 4 .
n t. alterationis ſpecles, at cum per alias

mutationes non nouum corpus fiat,
ac extet, ſed id duntaxat, quod iam
eſt, nouam qualitatem, nouamque
ex ipſa denominationem acquirat;
generatio mutatio eſt, qua vnum-
quodque corpus primo producitur,
efleue in rerum natura, ac denomi-

mum oritur, & denominari tale in-
cipit, generari dicitur; cum ex luce
abit, neque amplius tale denominari
poteſt, corrumpi.

Cum, dico autem corpus primo

produci, ſiue eſſe incipere, non

contendo

==

m

ib.

Laert.

Xx, 54.

PHFVSTCA. 987

contendo ſane non praefuiſſe, quic-
quid ſubſtantiae, ſeu corporis, cor-
poreumue in ipſo eſt; ſiquidem prae-
fuere omnes atomi, & moleculae, ſi-
ve ſemina, ex quibus contexitur,
vt cum domus dicitur fieri, intelli-

guntur lapides, ligna, & alia, ex qui-

bus conſtruitur, praeextitiſſe: Sed
contendo ſolum eius atomos, ſemi-

naque ſic commiſceri, eaque ratione

adunari, vt nouo ſint modo, ſiue no-
va forma, qua nullatenus ante fue-
rant: ac idcirco corpus exinde reſul-
tans ſit tunc primum eiusmodi, ac tale
incipiat denominari.
Hinc, quia non tam noua ſubſtan-
tia, quam in ſubſtantia coadunata
qualitas noua oritur, efficitur, vt ge-
neratio ſpecies aliqua mutationis, ſiue
alterationis ſit; & corruptio ſimiliter,
ſed oppoſito ſeſe habens modo. Quam-
obrem & fit, vt generatio, & corru-
tio ſola principiorum concretione,
& ſecretione fiat, non item vero
transmutatione, quod atomi ſint, vt
jam dictum eſt, omnis mutationis,
ac ideo transmutationis incapaces.

Et certe, cum omnis mutatio, ſi-
cut iam diximus, & repetetur etiam
mox, aut transpoſitione, aut adiectio-
ne, aut detractione fiat partium:
conſequitur, vt atomi, cum ita com-
pactae, ſolidaeque fint, vt nullae ea-
rum particulae transponi, addi, detrahi
poſſint, immutabiles ſint, atque in-
corruptae; ac tales ſint etiam earum
proprietates, cuiusmodi ſunt quan-
tillaecunque illae magnitudines, &
figurulae propriage. Nempe iſta quo-
que remanere cum atomorum ſub-
ſtantia in iplis concretorum diſſolu-
tionibus eſt neceſſe? Quid niꝰ? cum
etiam in rebus, quae apud nos ex ar-
itrio transformantur, vt cum homo

ex ſtante aut recto fit ſedensc, ontra-
Qusue membris, (adde &, ſi velis,
denigratur, aut calefit,) intelligatur
ſemper inexiſtens ipſis enadem magni-
tudo, eademque figura, ſiue ordo par-
tium inter ipſas competere, qualita-
tes vero non inexiſtentes, nec propriae,
veluti ſtatio, rectitudo, albor, fri-
gus, &c. non perinde, ac illae ſuperſti-
tes maneant in ſubiecto, quod trans-
mutatur, ſed ex ipſo corpore toto,
aut ex parte, cui inerant, pereant.
Cum principia ergo intransmuta-ex Ale.
bilia ſint, & in generatione nihil aliud, zandr.
quam miſceantur, concernanturque, Abphrod.
ſequitur, vt miſtio fieri nulla poſſit, Ub. ar
quae ſit perfecta quaedam per Coali- Gadend.
tionem confuſio, ſed quae ſit ſolum- ad Laert.
modo quaedam per appoſitionem X. P.392.
compoſitio; atque ea quidem, ſeu
moleculae exatomis conflatae dunta-
xat miſceantur, ſeu moleculis etiam
reſolutis in atomos miſceantur ipſae
atomi; idque proinde, non fine mo-
lecularum, gorporumque ex iis con-
ſtantium, vt vini, aquae, mellis, ſi-
miliumque interitu, & corporis miſti,
molecularumque ipſius exortu. Vi-
delicet, non quaſi aqua, & vinum, v.
g. ſed quaſi aquificae, vt ſic loquar,
& vinificae atomi miſceantur.
Et ad generationem quidem, quaelut. Plac.
in inani infinito fit, concipiendum I. Lucrer.
eſt atomos ab inuicem ſeiunctas, & 6ss.
figura, magnitudine, poſitione, acor-
dine differentes inter ſe, ferri per in-
ane, ac vbi concurrunt, mutuo com-
prehenſas, addenſari, & conditionem
rei variam, quatenus contigerit, fie-
ri: coeunt fſcilicet iuxta proportio-
nem magnitudinum, figurarum, po-=
ſitionum, ordinum, & hac ratione
accidit, vt ipſa generatio compoſito-
rum perficiatur.
Iii iii 2 At

7

Luceret.

Il. 678.

ib.

ib.

988 PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI PARSII.

At, vbi generatio vnius ex corru-
ptione alterius fit, contingere id ſo-
let juxta triplicem, quem circa alte-
rationem attigimus, modum. Nem-
pPe aut ſola partium, atomorumue
transpoſitione, vt cum rana ex limo,
vermis ex caſeo gignitur: aut acce-
dentium additione, vt cum ſemine
accedente ad grandiorem maſſam, tan-
quam coagulo in lac, aut fermento in
Paſtam, gignitur planta, vel animal:
quomodocunque fit augmentatio, qua
res genita adaugeſcit: aut abiectione
praeexiſtentium, vt cum ex ſecretio-
ne aquoſarum, cinerearum, aliarum-
que partium, quae erant in ligno, ge-
neratur ignis; ex ſecretione mellis,
quod in fauo, cera, atque ita de ce-
teris.

Lucret.-, Inſeruit porro hic illa quoque lit-

823. ſq.

adde

Gaſſend.
ad Laert.

terarum ſimilitudo, vt duo quaepiam
intelligamus; vnum, ſpeciales gene-
rationis, (ac pari ratione oppoſitae

X.p. 406. Corruptionis) modos, qui poſſunt

Lucret.
II, 6 38.
ſ.

ſub quolibet trium expoſitorum acci-
pi, euadere, niſi infinitos, ſaltem in-
numerabiles, ineffabiles, incompre-
henſibilesque; quippe cum vel ex ſo-
lis viginti quatuor, quae in alphabetho
ſunt, litteris, ea poſſit dictionum,
quae ſit propemodum incomprehen-
ſibilis, multitudo creari.
Alterum, vt non ex omni litterarum
commiſtione, accommodatae pronun-
Ciationi, lectionique dictiones ſiunt;
ita in naturalibus rebus non omnia
ex omnibus fieri, ſeu atomos omnes
non eſſe ideneas, vt ad quamlibet re-
rum concretarum conſtituendam
ſpeciem coaleſcant. Scilicet vna-
quaeque res eam exigit diſpoſitionem,

vt atomi ipſam conſtituentes, eas,
quae ſibi ſint congruae, addiſcant, ac
velut conſocient, aliquas praetereant,
ac veluti reſpuant: ex quo rurſum
fit, vt, cum res diſſoluitur, congruae
quaeque ſe mutuo trahant, & ab in-
congruis expediant. Quod ſane &
ex nutritione, quae aggeneratio eſt,
patefit, & vel ex eo conſtat, quod
vulgo alioquin gignerentur portenta,
vt ſemiferae ſpecies hominum, chi-
merae, & plantanimalia.

Quod ſupereſt, ille profecto ne
primis quidem, vt dicitur, labris gu-
ſtauit Phyſiologiam, qui quidquam,
quod ortum ſit, putet aeternum eſſe
poſſe. Quae eſt enim coagmentatio
non diſſolubilis aut quid eſt, cuius
principium aliquod ſit, nullum ſit ex-
tremum? Nempe, vt deſint cauſae
externae, quae compaginem deſtru-
ant, non deeſt tamen inteſtina motio,
indomitusque ille atomorum conni-
ſus intra compactiſſima etiam, & du-
rabiliſſima corpora, ob quem neceſſe
denique ſit, conſequi eorum exſolu-
tionem.

Quanquam non immediate ſemper Lucret.
in atomos ipſas exſolutio fit, ſed ple-II,990.
rumque in moleculas, partesue ex G .
ipſis compoſitas, quae ſint ſpecies a eert.
quaedam concretorum corporum, vt X. . 402.
cum fit ligni partim in ignem, partim
in fumum, partim in quempiam hu-
morem aqueum, partim in cineres
exſolutio. Quocunque autem mo-
do fiat, tenendum eſt ſemper, vt in
