P. 731.

196⁶
non communicabat eorum, quae no-
verat: cum iis in ſcripta inquirebat ve-
terum ſapientum, ex quibus optima
quaeque decerpebat. Atque inde licet
confirmes ea, quae de morum doctrina
à ſeptem ſapientibus inchoata in vita

PARI. W. 6AP. AVI.

Solonis diximus. Hanc vero cum e-
lusmodi viris contractam amicitiam o-
mnibus opibus anteponebat. Atque nem. I!.
inde ita ab iis expetebatur conuerſatio P.752.F
eius, vt eos ipſe expetebat atque deſi-
derabat. =

CAP. XVI.
DE VXORIBVS SOCRATIS LIBERISQVE.

Taen. I., as VXOres duxit, priorem XKan-
26. thippen, ciuis Athenienſis, vt The-
Theodo-Odorito affirmatum, filiam, qui addit,
rit. The- Ppudicitiae parum integrae eam, ante-
P1 XII. quam Socrati nuberet, fuiſſe, quam
r. das: non ipſitantum, ſed & aliis proſtituif-
Athen. ſet. Relatum & Athenaeo eam, ſibi
L. V. p. iam nuptam, amico commodaſſe Socra-
219. B, tem, Alcibiadem quoque eius commer-
cio eſſe vfum. Verum, & Ariſtoxeni,
& Porphyrii, a quibus iſtae originem ca-
lumniae ducunt, notior apud omnes
malignitas eſt, quam vt vllam ab iis rela-
ta autoritatem mereantur.
Sell. I, Eadem iuxta Gellii delineationem
W. moroſa admodum extitit, & jurgiofa,
irarumque & moleſtiarum muliebrium
per diem Perdue noctem ſatagebat.
Laert. II, Ea vero ipſa cauſa fuit, cur iällam du-
37. cCeret Socrates, vt Antiſtheni eſt faſſus.
Xenoph. Quod eos etiam videret, qui éueftris
H rei peritisſimi peri volunt, non llos ſebi
1.876. equos comparare, qui lubentisßime pa-
reant, ſod valde amimoſos, éxiſtimantes,
Jeſe, ſi tales coercere posſint, facile re-
liquos etiam tractaturog. r taqgue ei-
iam cum multum hominum conſuetitdine
cuperet vti, hanc ſibi quaeſeuiſſe, quod
Ninet futurum, vt, ſi eam tolerare pof-
Jor, facile cum reliquis hominibus ver-
Laert.l.c Jari queat. Alcibiadi, dicenti, non
eſſe tolerabilem Xanthippen, adeo mo-
roſam, reſpondit, anqui ego ita hbiſee
iampridem aſſuetus ſum, ac ſi iugiter
Jonum trochlearum audiam. An vero

u non toleras ſtreperas anſerum voces!

Hloque dicente, at mihi oua & pullos
pariunt, & mihi, regefſit, Aanthippe ſi-

lios.

, Moroſitatis eius, & patientiae Socra-Laert. l.c.

tis complura ſpecimina proſtant. A-
micis quibusdam Socratis praeſentibus
aliquando, pro more ſuo affectui indul-
gere occipiebat, nihil regerente Socra-
te, ſed cum amicis domo exeunte. Vix
limina egreſſo, ex conclaui fuperiore
aquis eum ſordidis perfudit, quo facto,
adamicos conuerſus, nonne, inquit, di-
cebam Xanthippen tonantem mox pluitit-
ram.
Cum aliquando pallium ipfi in foro id S. 37.
deripuiſſet, ſuaderentque amici, vtin- .
juriam verberibus vlciſceretur, Prae-
clare, inquit, vt nobis rixantibus quis-
que veſtrum acclamet, Eia bocrates, Eia
Kanthippe.
Ad ſimilem fabulam alludere videtur Eis savr.
Imperator Antoninus his verbis:“Qua- II,26.
lis fuerit Socrates, cum pellem praecin-
geret, cum Nanthippe veſte ſumta pro-
*Cesſit: ac quae dixerit ſociis Socrates
“pudore affectis, ac recedentibus, cum
„Viderent eum in iſto ornatu?
Plut, de

Cum Euthydemum ex palaeſtra ſe-
cum adduxiſſet ad coenam, Nanthip- hib. b.
pe ira conceptamenſam euertit. Qua 454.
re motus Euthydemus conſurrexit, &
abire parauit. Tum Socrates: nonne
idem gallina nuper doemituae, me praeſen-
te, faciebat, nec tamen ea re me quidquam
commotun vidiſti.
Placentam,

1
Aelian. elabe
XI, 1e.
per:
ue
Ctar

den

Mll

Anton. Pan
ſerm. 124 4
Anton. IIn
re ha
em,
ſuge
tue
Theodo-

Laen lllnn
4 (
Atten. ſern
L. XIII. Eon
588.D. Wad
1 IX
W
N
Cornel. ge
Nep. vit.
P.
.
Au. vit, 1
Anſtid. Ve
13250. GR
Cytillc. .
Niinl ſi
VINNS ch
D. 1
Laen I ma
26.
er
at
1e
l
Ppiſt So.
crat. ſh

WVII. V.
57.

Um e.
Um o-

Auge Lerapt.

„2, men
litinne

Dullos
he .

cr-laenle
A
tibus
ndul.
Dert.
Vix
kiore
acto,
d.

Uu-

o 1sz.
tin-
rae-
uin-
,Eie

etur iee

u. I120,
cin⸗
r0.
tes
CNH

ſe Dut, le

ira eo⸗

i- ib p.
u 64
8
nne
n-
o

,

al

DE VXORIPVS SOCRALIS LTPERISOVED 197

Aelian. Placentam magnam pulcherrimeque

3 pPerat, indigne ſe, pro more, grauiter-
ctam pedibus conculcauit. Cui arri-
dens Socrates, nunquid, dixit, non tu ſe-
mul ea carebis? BB
Id. vVII, Cumque alio tempore eadem veſtitu
1o. pParum decente ad publicum prodire
Anton. Pararet ſpectaculum, vide, dixit, ne
ſerm. 12 4non ſpectandi cauſa, ſod vt ipſa ſpeclte-
ris, Abeds.
Iure igitur dicere ſolebat, ria ſèma-
c. Ha aſzcutum, Grummaticam, panperta-
tem, & malam vxorem; quorum duoef-
Jugerit, malam vxorem effugere nonpo-
tuüerit
Theodo- VXoOrum alteri Myrtus nomen fuit,
rit. The- quae Lyſimachi neptis, filia Ariſtidis
rap. XII. fnit, non eius, qui iuſti tulit cogno-
PA14. men, vt Laertio, & ex eo Suidae tradi-
Laert. II, tum, ſed alterius cuiusdam Ariſtidis,
26. qui tertius fuit ab illo, vt Achenaeoob-
Athen. ſeruatum.
1. I. duas grandaeuas fuiſle oportet ante
P.553. D. XXVII Olympiadem, qua natus eſt
Socrates, Ariſtide iam antea diu, ſene-
ctute prouecta, in exilio mortuo. Sa-
Cornel. ne certum eſt Olympiadis LXXVII an-
Nep. vit. no Il mortuum Themiſtoclem eſſe, Ari-
Ariſtid. ſridem autem quadriennio ante, quam
plut. vit. Themiſtocles relegaretur, Athenis vi-
Ariſtid. vere deſiſſe, Aemilius Probus autor eſt.
P.325.C. Quamobrem caute magis neptem Ari-
rr. ſtidis, non fillam, Myrtonem Plutar-
VLp.186 Chus appellaui.
D. Perſuaſum nonnullis, Myrtonem pri-
Laert. II, mam eum duxiſſe, quod Nanthippen ſu-
26. perſtitem ei fuiſſe ex Platone conſtet,
ita tamen, vt vtramque eodem tempo-
re vxorem habuerit, quod Demetrii
Phalerei, Ariſtoxeni, Ariſtotelem in
Epiſt. 8o- 0, iuxta Athenaeum, ſequentis, Calli-
erat. ſthenis & Porphyrii nititur autoritate.
XXVII. Vnde Ariſtippus in epiſtola ad filiam
P. 57.

Anton.

elaboratam, quam ab Alcibiade acce-

ue gerens Kanthippe, de caniſtro eie-

Ariſtidis enim Iuſti filias

ſuam Myrtonem, ei, vt Athenas conce-
dat, autor eſt, atque Xanthippen &
Myrtonem ſtudioſe colat, cumque iis
perinde vt ipſe cum Socrate degat.
Bigamiae vero Socratis aetate per-Laert. l.c.
mittendae, cum antea monogamiaam
ſtricte obſeruarent, ea Athenienſibus
occaſio extitit: Peſtis anno Olympiad.
LXXXVIIſecundo, & LXXXIIXÄter-
tio, ciuitatem grauiter afflixerat, quam
cum bella exciperent & fames, adeo ex-
Bauſta ciunibus vrbs fuit, vt publico de-
creto edicerent, duas vxXores, cui lubi-
tum eſlet, ducere permitti. Qualiber-
tate vſus Euripides fuit, vſus & Socra-
tes, vt Satyro affirmatum, Peripatetico,
& Hieronymo Rhodio, qui & ipſum
decretum protulit. Atque eam cau-
ſam eſſe dicit Athenaeus, quod ea de re Athen-
Comici Poetae ſileant, nullam alias ca-l. b.
lumniandi Socratem praetermitten-².
tes occaſionem. Plutarchus innuit eam Plut. I. c.
duxiſſe Socratem, miſericordia ductum,
viduam enim eam fuiſſe, neque dotem
habuiſſe, ſumma indigentia laboran-
tem. .
Relatum aPorphyrio eſt, Nanthippes Theode-
& Myrtus altercationes plerumque de-rit. The-
ſiſſe in verbera, quae coniunctis mani-rap. S.
bus Socrati intulerint, quod ille prae-All. b.
ſens eorum pugnam intueretur, neque?ρn.
ei vnquam intercederet, ſed rideret ef-
fuſe: quod & faciebat, vbi ipſum pu-
gnis impeterent ſuis.
Et Nanthippe filium ſuſcepit Lampro- Yenoph.
clem, cui haut aeque facile ac parenti mem. L.
erat matris ferre moroſitatem: ſique ea Irg.4.
eius tandem vinceretur patientia, a “
Socrate ad officium reuocari ſolebat.
Iuuenis obiit, vt colligere eſt e Plutar-Plut. de
cho, qui de Timarcho Chaeronenſi nar-Genio
rat, eum, cum oppido Iuuenis fatis fun- degr.
geretur, Socratem oraſſe, vt eodem 91.
cum filio ipſius Lamprocle ſepulchro
componeretur, paucis enim ante
Aa 2 diebus

Laert.l. c.

PAET III CAP. XII.
allatum, ſinu ſuo eum geſtante, Plutar- Putoblu-

chus memoriae prodidit. tarchum
memo-

198
diebus is deceſſerat, coaetaneus ei, & a-
A. mMicitia coniuncétiſſimus. Ex Platone au-

Yenoph.

Plat.

pol.p. 34.
D.

à Cicer.
III,
16.

Or.

tem plures ex ea filios Socratem ſuſce-
piſſe conſtat, is enim in Apologia Socra-
tis trium meminit, duorum virili aeta-
te,* tertium infantem: qui idem cum
eo eſſe videtur, quem die, qua mortuus
eſt Socrates, a Kanthippe in carcerem

C A P.

riae la-

Ex Myrtone duo ei geniti filii ſunt. pin hic
maior natu Sophroniſcus, minor Mene-allegari

demus ſeu Menexenus, quamuis hunc & reſpici
ad locum

Platonis

Xanthippe prognatum nonnulli affir-
ment.

XVII.

DISCIPVLI ET AVDITORESSOCRATIS.

Vm eſſent plures orti a Socrate,
quod ex illius, vt Cicero ait, variis
& diuerſis & in omnem partem diffu-
ſis diſputationibus alius aliud appre-
henderat, proſeminatae ſunt qua fa-
miliae diſſentientes inter ſe, & multum

disiunctae & diſpares, cum tamen o-

mnes ſe Philoſophi Socraticos, & dici
vellent & eſſe arbitrarentur. Ex his
fuere.
Plato, a quo Ariſtoteles & Xenocra-

tes, quorum alterius ſectatores Penipa-

tetici, alterius Academici ſunt dicti.
Deinde Antiſthenes, qui patientiam
& duritiam in Socratico ſermone ma-
Xime adamarat, a quo Cynici primum,

tione permutauit, quam a Menedemo,
Eretriae docente, accepit, ab eo Pyrrho
fuit, vnde Pyrrhonii. Euclides Megaren-
ſer, Megaricae ſcholae autor, quae Dia-
lectica etiam dicta fuit, nominea Clino-
macho, * Euclidis diſcipulo, accepto,
deſüt ea in Cenone Cittieo, qui ”tοm
ſcholam inſtituit.
Nominantur Herilſiani quoque, in-
ter eos, qui Socratici audire cupiant.
His vero omnibus, a Cicerone comme-
moratis, Suidas Bryſonem Heracleotam
addit, cui iuxta cum Euclide Logicae e-
riſticae inuentionem tribuit. TZheo-
dorum item, cognomine Atheum, pe-
culiaris ſectae, quam ſecuti Theodorii

Euclidis auditores refert Laert. II, I12. primumque

miſſa fuit.
Critia“s

in

Phaedo-

ne p. 60.

A.
a Laert.
II, 26.

713. B.

deinde Stoĩci. appellabantur, autorem, dogma eius L. 29.
Tum ab Ariſtippo, quem illae magis erat, αα+οαορςÜ. 1. e. non dari tunpium i: XII,
voluptariae diſputationes delectaue- honeſtorumquea natura diſerimen. 1
rant, Cyrenaica Philoſophia manauit. Fuere alii Socratis diſcipuli, qui Phi- ar.
Fuerunt etiam alia genera philoſo- loſophiam eius amplecti, nulli tamen Vyr Did
phorum, qui ſe omnes Socraticos eſſe Socraticorum ſectae dabant nomen, VII. Gg
dicebant, ſed ea horum vi & diſputatio- tales Crito & Chaerephon fuere, Xeno- Cie Tuſ ⸗
nibus ſunt iamdiu fracta & exſtincta. Ex phon item, atque Aeſèhines, nec non 32
his fuere Simmias, Cebes, Glauco & Terphon. 9
Phaedo Eleus, qui ſcholam ſeorſin VIimam claſſem auditorum eius ii re
habuit ab eo Eliacam appellatam, quod abſoluebant, qui Philoſophize ſtudis m
nomen poſtea cum Eretricae appella- ex inſtituto non incumbebant, quales Vi
*IImo contrarium eſt apud Platon. Visig Pé 7. dSαοριτ+³ü c ν.aoρυ.ο ſcripfiſſe Nein 4
⁊be e s aanios do ℳ₰ atdi, ait. Nominis vero Dialecticorum mentionem aei⸗ l
Sicque etiam eſtn Phaedone p. 60. B. ens L.II. ſect. 106, de Clinomacho habet nihil. n
W A Clinemacho Thurie Dialecticos nomen Ceterum confido me recte Stanleii mentem aſſecu-
habere, neſcio vnde hauſtum Stanleio. Eum inter tum, in cuius textu traiectio neſcio cuius culpa ad- 1

I Putodlu.
tarchum
memo⸗
tine la.
t lie
er allegini
nc& rehhici
r. ad locuin
latonis
in
Dhꝛedo.
nep. 60.
4.
laen,
na.
-

4-

n

cu⸗

30.

4

Aelian.
III, 28.

PDloTPILI ET AVDIToRES SOCRATIS 1 9

Critias & Alcibiades extitere, qui paulo
Mennchg. ſuperauerunt. Ambo tamen, quam-
7i3. B. diu Socrati adhaererent, nihil tale prae
ſe tulerunt, ſiue quod aetas nondum
idonea eſſet vitio illi explicando: ſiue

quod aſtute, quae Xenophontis eſt
coniectura, ad Socratis ingenium ſeſe

componerent, eius doctrina in iis ar-

tibus ſe profecturos ſperantes, quibus

inſtruéti, animo iam tum propoſita feli-
cius exſequerentur; quae ſimul atque
moliri occoepiſſent, nuntium Socratis
amicitiae miſerunt. Critias ab eo alie-
nus amorem in odium vertit, quod eius
in Euthydemum amores improbaſſet.
Alcibiades, ſuo ingenio effraenatae libi-
dinis homo, a Socrate identidem ad bo-
nam frugem reuocabatur, bonusque
erat, quamdiu in eius eſſet familiaritate.
Is forma adeo conſpicuus erat, vtob-
trectatoribus ea occaſionem dederit,
eſſime eius cum Socrate commercia
Ariſti- interpretandi, eamque in rem Ariſto-
Pus eſt a-veim Diogenes atque Athenaeus alle-
Pud. Di-gauerunt, quorum iſte Aſpaſiae quo-
que verſus nonnullos, eo ſpectantes, ad-
V. p. 279. duxit. Vindiciae tamen Socratis a-
it. L.xIII, pud Platonem & XNenophontem ha-
1. 36˙.2 bentur-. SðèðM
Max. Inſtitutionis, qua Alcibiadem Socra-
Tyr. Diſſ. tes emendare eſt conatus, ſequentia ha-
vVII. ſqq. bemus exempla: Perſuadebat ei, nihil
Cic. Tuſc. æum hominis eſſe, nec qiidquam inter
UIh, 32. Alcibiadem, ſummo loco natum, &
guemuis hatulum intereſſe. Quamob-
rem ſe Alcibiades afflictauit, lacry-
mansque Socrati ſupplicauit, vt ſibi
virtutem traderet, turpitudinemque
depelleret.
Quum videret Alcibiadem ob diui-
tias, agrorumque multitudinem, elato
animo eſie, eum ad locum adduxit, in
quo tabula quaedam, deſcriptionem

poſt omnes Athenienſes ambitione

terrae complectens, ſuſpenſa erat, ro-
gauitque, vt Atticam quaereret. Quam
quum inueniſſet, ſuos fundos eum re-
quirere iuſſit, eoque reſpondente, nu-
ſpiam ibi pictos eos apparere, Horum
ergo, Socrates reſpondit, poſe ſeone te
Dr gugae partem terrae (gquae gii-
dem ſit alicuius exiſtimationis) nullam
conſtituunt.
Idem adoleſcens cum valde in popu-
li concionem prodire metueret, Socra-
tes eum excitare cupiens, Annen, dixit,
Jutorem illum, nomen autem addebat,
nihili facis? Annuente Alcibiade, So-
crates perrexit, annon etiam illum in
irculis praeconem, illumque tento-
riorum ſurtorem? Idque fatente Alci-
biade, nonne, dixit, hi ſunt, ex quibus
confatus O populus Athenienfes? Qua-
re, ſe ſengetlos contemmis, in concione Con-
gregati metuendi haut erunt.
Addendi iſtis omnibus quatuor Cri-
toniæ, Philoſophi, ſilii: quorum natu Macrab,
maximum Critobulum, famoſae pul- Saturn.
chritudinis, opumque ampliſſimarum, VII, 3.
adoleſcentem, Socrates ad compara-Xenoph.
tionem formae opumque prouocauit, V. 5.
&licet ſuas facultates quinque minis g22. B.
aeſtimaret, ſe ipſo tamen pauperiorem
efle demonſtrauit.
Secundus Hermogenes fuit, quo in- Xenoph.
opia laborante, amico ſuo Diodoro vt Memor.
eum aleret Socrates, Perſuaſit. 760. ba.
Tertius Epigenes, Iuuenis, ſed parum Xenoph.
integra valetudine, quam vt curet So- Memor,
crates ei ſuaſit, vt qua mentis quoque IV. .786
integritas, atque intelligendi vis, ni-

Idem. II,
I.

Laert. II,

tatur. Dionyſ.
Minimus natu inter eos Ciecſippus. Halic. de
Poetas diſcipulos habuit Euripidem, ret1
vt anonymo vitae eius autori proditum, 1 .

atque Euenum.
. 4 os Piovo
Ex oratoribus Lyſtas Scholas eius ,29

o
imus, .
frequentauit, ea arte maximus, „„ i,

X *ν (Leg. Sunchey, quo ſenſu & Plutarchus lequitur) veicas, vaeτ α SoνσνσυοσaaN. G)Mα

2stοοιαα —Stanleius.

A a 3 perſpicuus, .

190 PARI: II.
perſpicuus, vix imitabilis, qui Athenas
anno II Olymp. LXXXII delatus eſt.
Itemque Iaſis, quem obſequentem ex
Laert. II, Teſractarĩo fecit, & Iocrates, de quo,
29. inuene adhuc, magna Socrates fuit au-
guratus. Fuere etiam in numero di-
ſcipulorum eius, auditorumue, Adi-
mantus, & Glauco, Ariſtonis filii, fra-
Plato tres Platonis, vt & Charmides Glau-
Atol b Lonis filius. Glauco viceſino aetatis
Mems. Anno nondum ſuperato oratorem age-
I. II-p. re coeperat, atque ad maxima Reipu-
772,774blicae munia adſpirabat, neque illa
Eaert. Il, ĩpſi ſomnia, quibus rifſum omnibus
24. mouebat, excuti poterant, donec a-
micis quibusdam conciliantibus, in So-

cratis perueniret familiaritatem, qui

eum errore explicitum dedit, vtque
agnoſceret, viribus ſe imparem eſſe ſu-
ſcepto muneri, effecit.
tem filiuum Clauconis, excellentis in-
genii iuuenem, omnibusque Reipu-
blicae muniis idoneum, meticuloſe
tamen publicis ſeſe negotiis ſubducen-
tem, idem Socrates, vt magiſtratum
fuſciperet, fuit hortatus.
Plato Fuit & Nicoſtratus, Theodotidis fi-
Apol. lius, eiusque frater Theodotus, Aeanto-
dorus item cum fratre Apollodoro, &
xenobh: Loſanias, Aeſthinis parens. Chaere-
11. 43. ates, Chaerephontis frater „cum quo
maximae ei interceſſere inimicitiae,
quas tamen Socrates compoſuit.

plato Paralus porro, Demodoci filius, cui
Apol. frater T heages, & Antipho Cephiſſien-
ſis, Epigenis pater, cum quo, quod
mercedem a diſcipulis non acciperet,
Xenoph de àvraguelz itemque de veracitate a-
eobr. Pid Xenophonfem diſputat. Phlia-

I. p. 729. NRus denique Eumares, & Lenomedes
731. 732. Athenienfis.
Praeter hos vero alii fuere, cum qui-
bus identidem Socrates diſputabat, e-
osque inſtruebat.

Viciſſim au-

g Plato Euthyphr. Laert. II, 29. h Xen.

CAP. XVII.
Ariſzodemus, cognomine paruus, qui Nenoph.
a ſacrificiis, precibus, & diuinationeab-„ n .
ſtinebat, omnesque, qui illis ſe impen- 1. 2
derent, ridebat, a Socrate erroris con-
victus. Xenoph.
Ariſtarchus cognatos ſibi oneri eſſe Memor.

aegre ferens, quem adingenuam ad-II p755.

verſus eos liberalitatem Socrates ad-
duxit.

. . .. Xenoph.
Eutherus, qui, ex itinere redux, a- I. I1, Me.

gros ſuos ſibi ſenſit ademtos, patriam- mor. p.
que haereditatem inuenit nullam, 757. ſ.
quamobrem, cum operis faciendis vi-
Gtum quaerere, quam amicos rogare
mallet, ab eo illum Socrates inſtituto
reuocauit. .
Diodorus, Cui Socrates, vt Herma-
genis curam gereret, perſuaſit.
Euthydemus, qui varias Poetarum id. L. IV.
Sophiſtarumque collegerat ſententias, ?.791.
eoque omnes ſe aequales excellere ex-
iſtimabat, paulo poſt etiam fuperiores
ſeſe confidens ſuperaturum, aSocrate Id. p.
ad agnoſcendum errorem atque igno- R ni
rantiam adductus, cum magna pertur- ,765.D.
batione abiuit. Eld. Llll
Hippias Eleus, ² cum quo de iuſtitia P.767. DP
diſputauit. aerr.
Nicomachides, b Pericles& Pphicra-E zhr
tes, ad quos de Imperatoris officiis rαρα=
diſſeruit. Horum poſtremo magnos e6
animos addidit, Midae gallis, aduer-eſt quod
ſus gallos Calliae tumentibus, caudas-Gallinas,
que pandentibus,“ ei monſtratis. naiene
Theaetetus, quem, vbi de ſcientia lianands
cum eo diſputaſlet, diuina quaſi ſapi-videmus

ibid. p.
760.

entia inſpiratum dimiſit. tumen-
phry g afr; tes Gc
Eurthyphron, quem patri litem in- audam
tentare paranti, reuocauit. — panden-

Diſputauit etiam cum Parrhafio b pi- tes.
Ctore, Clitone ſtatuario,' & Piſtia ar-Plato
morum fabro“ de arte ipſorum, apud Zanaer
Xenophontem. 29.

Mem. II, p. 780. E. i ibid. p. 781. D. Mibid. p. 782.A.

15 Allan
Dil de
ockat,

Laert.
2⁰,

Tule I,
29.

leen Il,
41.

laert le,

mid. 1. F.
71.
-

5
ilg.
804, ,
,l.lll.
P765.D.
cla lt
ALaett,
Il, 30.
1 e-
f05,
r-eſt gnol
-Gallinas
Indicas
. fele, ae
tlaliqnando
Di- widemus
tudhel⸗
tes &
I-caudam
, nanden
. tes,
P PPplato
I. Thentt.
ud laet.ly
49.
—
Rrh

A.

SCRIPTA SOCRATIS 192
CA P. XVIII. ZM

SCRIPTA

ap Allat. RVi nihil Socratem ſcripfiſſe con-
Diſſ. de tendunt, Cicero, Plutarchus, Dio
deribt. Chryſoſtomus, Ariſtides, Origenes, &
*ct * . reliqui, ad philoſophica ſcripta reſpi-
ciunt, in quo genere nunquam ipſe
ſcripto tradidit quidquam; dicta enim
eius a diſcipulis, Kenophonte, Plato-
ne, atque aliis in litteras relata fuerunt.
Hinc eſt, quod fſcripta Platonica, &
Phaedo inprimis, Socratis nomen tu-
lerint, eoque ab Ariſtotele fuerint al-
legata. Quaedam tamen alia a Socra-
te perſcripta eſſe, ex iis ad oculum patet,
qui Euripidem ab eo in ſcribendis Tra-
Laert. Il, goediis adiutum aiunt. Quo ſpectat
28. Mneſilochi iſtud:
Phryges Poetaz Euripidis opus nouum
Cui oocrates ſarmenta ſubiecit ſua.
Et rurſus: Euripides Secratis Calliage-
que vſus gubernaculis. *
Superbu tu muttimque temet efforen’s.
u fas mihi: cauſa eſt, ſi quaeris,
docrates.
rTuale. IV, Huc Ciceronis illud pertinet, inqui-
29. entis: Ccum Oreſtem fabulam doceret
*Euripides, Primos tris verſus reuo-
*Caſſe dicitur Socrates.“ Axſopi etiam
Jabulas quasdam in metrum redegit,
elegantia non ſumma, quarum mentio
Laert. II, apud Platonem, Plutarchum, Laerti-
vi, initium vero eſt iſtud:
Ciuibus Aezſöopus Aixit, queis culta
Coörinthu,
Ne in ius virtutem iudice plebe
vocent.
Laert.l.“5. Paeanem item, ſiue hymnum in A-

SOCRATIS.
pollinis & Dianae honorem. Fuitque
eius nomine circumlatus tali initio:
Salue Phoebe, &! Luna ſoror, pan nobile
franrum.
Quem Dionyſidorus ei abiudicat.
Meminit & Plato eiusdem. IIIis au-
tem ab aliis additur:
Grylli, Nenophontis filii, encomium, Laert. L.
qui in pugna Mantinaea occubuerat, II. I. 55.
uem tamen verum Socratis foetum
uiſſe vt credamus, temporum haut pa-
titur ratio. Maiorem fidem haber,
quod dicitur Lacrt, I.
Dialogos eum compoſuiſſe, quos &. 62.
Aeſohinzt dederit, vt quaeſtum faceret apud

illis, cum eum paupertate laborare a- quem

nimaduerteret. His omnibus. tamen
res paulo

Epiſtslae addendae, quarum nonnul- liter re.
las LeoAllatius edidit. Pluraque alia eum fertur.
ſcripſiſſe Arrianus &Athenæus innuunt. Harum
EPISTOLAE SOCRATIS. fdem
EPIST. I. dotets
. . argumen
Propoſitum meum, & inſtitutum, / de-
vt mihi videtur, minime aflequeris. Ktruxit cl.
Neque enim alias iteratis litteris, & Bentle-
vberioribus donis oblatis, me ſolicita- ius in iu-
res. Verum tu, vbi Sophuiſtas reli-dicio e
quos, ita & Socratem venalem doctri- lis Cha-
narum mercaturam facere ducis, ideo- laridis.

que ea, quae prius ſcripſeram, ſerio

non ſcripſiſſe, ſed vt maiora a te mune-
ra elicerem.“ Nunc igitur montes
auri polliceris, & congeſtorum dono- Miter ac-
rum copia tantum te perficere putas, cepit Al-
vt ad te, commerciis, quae mihi cum latius.
Athenienſibus ſunt, neglectis, aduolem.

* Stanleius coniunxit non coniungenda: Nam
apud Laertium legitur Eugizide Towzega *
Os, & Ka νMa r .ν.ςαιςt3ειααal
Vbi vtcunque legas & explices vocem Zcoxα
† 0 6 S, qua de re plura docti interpretes, Cla-
z erube Calliae Poetae drama e

Taâς allegari, ex quo ſequentes duo verſus, hic
quoque latine redditi deſumuntur. Totus igitur
hie locus ita refingendus. Et: Euripides Socra-
tis clauiz compacta dedit (quod ex Mneſilocho
nempe allegatur) Caltias bere in captiuis &.

Sane

192 PART III. CAp. XyIIIITI

lem. Sane ſermones, rationesque
Philoſophicas venales exponere omni-
no indecorum eſt, & a mea conſuetu-
dine mirum quantum recedit. Ex
1r6απ οamque me in Philoſophiam, id ſi-
Wia duidem mandatum a Deo habebam,
“ quae iniſinuaui, ac dedi, quippiam ab ali-
verba i-Quo accepiſſe nusquam redarguar, qui
to, quem in publicum congredior, vt quicun-
expreſſi- que voluerit, audiat. † Neque enim
mn⸗ſen⸗ clam aliis, ac foribus obſeratis, quod
poiſunt: de Pythagora tradunt, Philoſophiae o-
led ferri Peram do: neque in publicum egres-
nequit ſus, ab iis, qui ad audiendum ſe con-
Allatii ferunt, pecuniam extorqueo: quod
zatio ga. nonnulli ſuperiori aeuo factitarunt, &
gue mzn hac tempeſtate plerique faciunt. Nam
èu, audi- ad vſus vitae neceſſaria, mihi ego ex me

endi et- ſuggero, nec fallor: dapſilem rerum

e copiam, vbi nactus fuero, non habeo,
in, 3 1
otefate apud quem deponam. Iis ſiquidem,
feds. qui daturi ſunt, neminem mihi fore

Suſpicor fideliorem puto. Quorum ſi fidem
tamen ſuſpectam habeo, etiam depoſitum con-
oerae. fidens iis, neque catus, neque prudens
Pfiſfe 74 iudicabor. Si probis moribus fuerint
Eoyr: homines, licet nihil illis concredide-
„aαπ Tim, accipere tamen ab eis nihilomi-
Ssx. Nus fas erit. Neque enim pecuniae
siu, Concr editae cuſtodes fidi, gratiae ſuae
infidi cuſtodes erunt. Neque iis me
priua re vnquam in animum inducent;
quae dare cupiebant; verum, vt qui
** Aliter gratis a me accepere, quod pecunia
ie 4. B vendunt alii, mei, vbi opus fuerit, ra-
tionem habebunt. * Sed enim, vt
verbo expediam, ſi amici fuerint, mul-

a* leg. . SHS
.665 s ta, Perinde ac vos, † † ex propriis etiam
t„ue., in nos profundent: ſi non fuerint, mul-

a Hanc ta etiam ex noſtris hianti deſiderio ſur-
interpre-repta ſibi conquirere conabuntur.
tatienem Mihi praeterea ad conſeruandas o-
parrtenla pes tempus non ſuppetit. Admira-
HH tioneque eorum ducor, qui ſui cauſa
srtnare OPes ſe comparare fatentur, atque ob
videtur.

operam dant.

eas ſeipſos magni faciunt: cum diſci-
plinam negligant, aucupandis opibus
Itaque rerum fupel-
lectile admirationi, inſcitia deridiculo
ſunt: & aliis omnibus rebus, praeter-
quam ſemetipſis, felices ac beati iudi- liter
cantur.?“ At quomodo non durum Allatius.
erit, cum ad amicos recurrere turpea-
deo eſſe ducamus, neque ab aliis pen-
dere † velimus, pane eorum paſti, a=
pecunia tamen pendere vt nos haut di- tles. in
pudeat? An non nouimus hoſce tan- , .
tum propter opes in pretio haberi, & 7
fortuna illa pereunte, dedecoris ac
ignominiae maculis omnibus notaris ad-
eo vt in honoribus ipſis gaudia moe-
rore, (neque enim fui gratia honoran-

tur) contaminent, & in ignominia ma-, 3

gis impenſe indoleant: cum ipfi hoc g, ,
ſint, ob quod dedecore afficiuntur. =. “
Primum ergo minus bene exiſtimas, 5 71 *
ſi animum induxiſti tuum, vt opina- Tir a⸗
reris Socratem, quod ipfi gratis agere .
indecorum viſum eſt, id pecuniarum &
ganakß
cauſa facturum, non animaduertens, —
. . Q71 59â.
me hic multa, ſed potiſſimum patriae Ali Co-
vtilitates, neceſſitatesque detinere. dices ha-
Neque mireris, ſi patriae vtilitates me bent 7S

. rachere, quamuis neque rebus mi- Ac, r—

taribus obeundis, neque oratoris Gav vn-
partibus agendis exerceor, aſſeueraui. de ſuſpi-

Nam primum, vt opinor, pro ſuo cio verae

quisque modulo, quae in rem ſint, ea eRionis:
facere debet. At maiora viribus ali?
is relinquet, * & quibus par fuerit ea ef-S e
ficiet. Deinceps in ſimili ciuitate non 7cορ
conſiliariis tantum, aut nauarchis, & αοα

copiarum ducibus, ſed ilis etiam opus 7%

eſt, qui ceteros tuendi officii admo- 14%7.
Stanl.

neant. Etenim haut mirum †t eſt, ex i . Ieg

illis nonnullos pondere, ac magnitu-„de,
dine rerum oppreſſos, veluti ſomno 12,
obtorpeſcere, quibus excitandis ſtimu- a-
lis opus eſt. His me Deus praefecit. ,oro
Hincque, non ſine cauſa odioſus, iisdem

iniquioribus/ 9.

Stanl,

13a.

r — — — — —*°

E

ſen

ſe⸗

r⸗
Ds
l.
lo
el-

1-
Aliter
Un Allins,
e- —

eh-

54
irtlez. i8
6necis
,
Tec *
ua.
AC!

.

ma-
aN
hoc
T0/ er
Nion
nas
(VYe, T/,
inn. ,
ere 4 4
FRnu-
duraf
. /
WN.
Ai (o⸗
ere. dices ha-
SIe bent 1. 7
Nl- A,eR-
f011S ℳ VN⸗
raul. de uſi.
ſuo cio ferne
„ledkionis

lno. e,
kertfk. leg
litu. ey
mO
m-DA.
eln ℳ
hanl,

SCEIPIA SOCRATIS

iniquioribus vtor. Verum ille, vt

hinc abeam, non permittit, cui obe-

diendum potiſſimum duco. IIie enim,
uid mihi conueniat, optime cogno-
ſcit. E, cum primo me ad iter com-
Pararem, prohibuit, & , cum ſecundo
Triberes , interdixit: cui libens mo-
rigeror, dictisque obtempero. Et Pin-
darum ſane in hoc ſapientia pectus mu-
niſſe mihi autumo, qui dicit, Deo
monſtrante ad opus quodlibet principi-
vm, recta erit ſemita ad aucxupandam
virtutem, & ſines illuſtriores: Fere e-
nim in hunc modum Hyporchema illi
effuſum efft. Alia eiusmodi Poetae ce-
teri de Diis dixere: nempe ea, quae eo-

rutm conſetio fiunt, feliciori exitu termi-

nari: quae praeter Dei nutum, inuti-
lia obperantibus eueniſſe. Graecarum
Vrbium illae, quae ceteras prudentia
antecellunt, Deum apud Delphoscon-
ſulunt, &, quae dicto audientes rem
peregerint, tempeſtiuos fructus ex eo
cepere, quae non obtemperarunt, vt

plurimum maximis noxis confectae

ſunt. Neutiquam tamen mihi admi-
rationi erit, ſi de Daemonio dicenti
non credes. Iam enim & alios, eos-
que non paucos, erga me comperi ita
animo affecos. Simili modo pleri-
que in Delienſi conflictu non credide-
re. Aderam ſiquidem tunc in exerci-
tu, & cum vniuerſo populo, vrbe e-
greſſo, cum hoſtibus congreſſus ſum.
Fuga plerique dilapſi ſumus, vtque
ad traiectum quendam peruenimus,
conſuetum mihi ſignum obtigit. Sub-
ſtiti itaque, dixique: hac via cundum
non et, viri, ſod alia, vt mihi videtur;
Daemonis quippe vox oborta eft-. Eo-
rum itaque potior pars, quaſi praeter
tempus in non ludhcris luderem, ira
ſuccenſi, recta pergebant. Pauci, ob-
ſecuti, vna mecum aduerſo itinere in-
columes patriae redditi füuere. Reli-

193
quos vhus exillis, cum adueniſlet, o-
mnes, dixit, interiiſle. Nam in hoſtis
equitatum, a perſequendo redeuntem,
eos incidiſſe, contra quem primum
quidem armis decertare inſtituerint,
deinceps ab illis, quorum maior Copia
erat, circumcluſos, pedem referre, op-
Ppreſſosque tandem ad internecionem
caeſos fuiſſle. Horum nuncius etiam
e vulnus acceperat, cum ſcuto ſolo
ſoſpes elapſus. Multa item aliquibus
Priuatim, praeceptore Deo, de futu-
ris euentibus praedixi. Tu vero, &
regni partem offers, exorasque, vt iter
capeſſam, non tanquam imperium no-
vum, ac dominatum ſubiturus, ſed ex
aduerſo aliis & tibi imperaturus. Aſt
ego aliis imperare non didici, & fateor:
idque cum neſciam, nunquam in alios
imperium exercere ſuſciperem, non
magis, quam talorum luſum, quem
nunquam didicerim. Et ſane minora,
aut nulla, eſſent vitae humanae incom-
moda, ſi & reliqui homines vna me-
cum ſentirent. Nunc imprudentium
audacia, ea, quae ipſi ignorant, aggres-
ſa, in maximas turbas res ipſas impel-
lit. Hinc etiam fortunam maiorem,

quam ſit ipſa, faciunt, ſuaque ſtolidi-

tate illius imperium augent. Praeter

ea neque illud ignoro, Regem priua-

t0 magis honorandum efſe. Quem-
admodum vero equo inſidere nollem,
equeſtris ſcientiae ignarus, ſed vtilius
mihi foret, equite licet multo inferio-
rem, peditem eſſe; ita & de Rege, &
de priuato iudicium fero: neque ma-
iora poſſidendi cupiditate inflatus, il-
luſtriores etiam, ac magis notas calami-
tates expoſcerem. Videntur autem,
qui res Bellerophontis in fabulas pri-
mi retulere, ſimile quid innuiſſe. Ne-
que enim, quod editiorem locum con-
cupierit, ſed quod res grandiores,
& ſupra vires difficiles, appetierit,
„B b incommodis,

194 PARLI. III.
incommodis, ac infortuniis poſthac
diuexatum fuiſſe aluunt. Nam a ſpe,
quam ſibi finxerat, turpiter, foediſſi-
meque deiectus, reliquorum omnium
naufragium fecit: propter exprobran-
tes, relictis vrbibus, in ſolitudinem di-
greſſus, rectisque tramitibus deperdi-
tis, non quos ita vocare conſueuimus,
ſed libera agendi ratione, e magnitudine
animi profecta, qua vniuscuiusque
vita perfecte dirigitur. Sed haec mo-
do, qui Poetis placet, percipiantur.
Quod ad me attinet, iam altera vice
habeto: Nunquam hisce noſtris, quae
*A uemnc tis potiora duco,“ renunciabo. Non
douz placet item Deo, cui ad hunc diem
alii veluti conſiliario, & procuratori, me
zαüive meamque operam deuoui.
zccoy EPIST. II.
f. legas Satis ſcis, quibus ſtudiis Chaere-
Sw α phontem proſequar. Vrbis decreto ad
νασ¾*Peloponneſios legationem obiens forte
2cνvel &ad vos perueniet. Hoſpitalitatis mune-
AVEA S *£τ&, ac commoda, viro philoſopho facile
Wιο*ι. HDarantur: itinera vero, & potiſſimumob
tumultus, quibus locis illis miſcentur
omnia, nimis periculoſa ſunt. His ſi
prouideris, virum amicum incolumem
reddes, nobisque gratiſſimum feceris.
EPIS I. III.
Aneſo, Amphipolites, Potidaeaemi-
hi commendatus, nunc Athenas venit,
pPer populum ex familia ſua eiectus. Res
enim, ibi turbatae, adhuc in obſcuro la-
tent: puto nihilominus poſt tempus
non multum in apertum venturas. IIIi
ſi opem tuleris, in haut indignum bene-
ficium conferes, & de ambabus vrbibus
bene mereberis; Amphipolitanae, ne re-
bellans in diſcrimen lethale veniat; no-
ſtrae, ne pro ea moleſtiam ſuſcipiat, ve-

luti nunc pro Potidaea conflictatur, ad-

eo vt tantum non de ponderit animum.
EPIS L. ILV.
Critobulum, mihi obuium, ad Philoſo-

4

credentes, fungamur.

CAP. XVIII.
phiae ſtudia adduxi, at ille videtur a
meis conſiliis diſcrepare, & ad res ci-
viles potius anhelare. Doctrinam ita-
que rebus illis peropportunam ipſe ſe-
liget, & ductorem ad illam, omnium
qui optimus ſit, ſibi comparabit. Nune
enim delectisſimi quique Athenas
conueniunt: quorum plerique nobis
neceſſitudine, ac beneuolentia coniun-
guntur: Et haec de Critobulo. De
me, rebusque meis quid? Kanthippe,
& pueruli valent. Ipſe, quemadmo-

dum cum praeſens eſſes, ago.

EPISTL. V.
Thebas te perueniſſe, nobis nun-= Lege
ciatum eſt. Proxenum in Aſiam ad taze-
Cyrum iter direxifſe. Res veſtrae voy
an vobis ſint ſucceſſurae, Deus ſcit, να-
cum iam apud nonnullos ex noſtris Xαaαρα

haec facta varias reprehenſiones incur-vv A-

rant: indignum quippe iudicatur, ad αa. vel

opem, auxiliumque Cyri Athenienſes αα—
concurrere, cuius ope ipſi a Lacedae-X, gis
moniis imperio ſpoliati ſunt, ipſosque ry,
pro eo, per quem debellati funt, bellum Agα.
ſuſcipere. Non igitur mirum exit, ſi Stanl.
rerum ſtatu immutato, quidam te,
quod tempori ſubſeruias, accuſent.

Certe, quo ſplendidius res tibi ſucce-

dent, eo magis erit aduerſus te calu-
mniae locus. Nonnullorum enim in-
genia ſat nota habeo. Nos vero, qui
prouinciam hanc fuſcepimus, munus
noſtrum, vt viros probos decet, &
quae praeſertim de virtute diſlerer’.
muhta illa quidem, conſueueramus,
memoria recolentes, nec non id re-
ctiſſime a Poeta decantatum, paternum
genus infamandum non eſſe, pro certo
Sed ſcias velim,
duo haec potiſſima inter alia militiae
eſſe, tolerantiam, & pecuniarum con-
temtum; hoc namque familiaribus
cari, illa hoſtibus terribiles ſumus
Vtrorumque

forte

Slei

lese
WuA-
7 0) Pf
Gαα
70

danl.

R Quae mihi de amicis commendaue- volunt, ni prius plauſus, clamorisque
