Cicero, de animorum immortalitate
verba faciens, inquit: plus apud mean-
tiquorum autoritas valet, vel noſtro-
rum maiorum, qui mortuis tam reli-
gioſa iura tribuerunt; quod non feciſ-
ſent profecto, ſi nihil ad eos pertinere
arbitrarentur: vel eorum, qui in hac
terra fuerunt, magnamque Graeciam,
(quae nunc quidem deleta eſt, tum flo-
rebat,) inſtitutis & praeceptis ſuis eru-
dierunt.
Cadauera mortuorum vetabat igne
cremari, Magos in his ſecutus, nihil e-
nim, quod diuinum efſet, cum mortali
Plinius Copulari volebat Eratque, vt apud Pli-
XXXV, nium legimus, Pythagoraeis in more
13. poſitum, defunctos fictilibus ſoliis con-
in myrti & oleae atque populi nigrae
oliis.

Iambl. c.
XXIIX.
. 154.

lambl. Mortuos in albis deduci fas eſſe exi- turos.
c. ſtimabat, ſimplicem primigeniamque Sepulcrum cypreſſinum fieri veta-Laert.
naturam iuxta mumerum atque rerum bat, quod Iouis ſceptrum eſſet ex eo li- vIIt, 10.
Hambl. « omhniumprincipium ſubinnuens. gno, vt ait Hermippus in ſecundo de inf.
XxXVII Cum Crotoniatae ſumtuoſis elatio- Pythagora libro. d mod
n. 122. . dosendi
REVERENTIA PARENTVM, ET IN LEGES OB- cap. III.
SECQVIVM.
Iambl. c. POſt Deum & Daemones, maximam omnium malorum eſſe habendam, ne-
z . L'parentum & legum quemqueratio- minem enim, vbi imperium obtiner

nem habere oportet, üsque non ſimula-
tum, ſed verum praeſtare obſequium.
Porphyr. Vel, vt Porphyrius rem exponit: DeDe-

yehend. orum quidem, Daemonumque, atque
197. Heroum genere ſumma reuerentia lo-
quendum, & quam optime ſentiendum.
Parentibus atque benefactoribus bene-
volentiam exhibendam, legibus obtem-
perandum.
mb. l. e. Statuebant anarchiam pro maxima

702 PARS VIII. DOCTYRINA PV 11MG. D. W. & M. c. I. P. VI.
CAP.

MORTVOS.
nibus funerum delectarentur, dixit eis
Pythagoraeorum nonnemo, ita ſe Py-
thagoram de rebus diuinis diſſerentem
audiuiſſe: Coeleſtes Dii ſacrificanti-
vm affectum, non ſacrificiorum nume-
rum, ſpectant. Inferi contra, quaſi ſor-
te minores, conuiuiis, lamentationi-
bus, litationibus funereis, & ſumtuoſis
inferüs gaudent. Vnde Hades (infe-
ri) quod ſplendide excipi velit, Pluto
vocatur, qui tenuiter eum honoran-
tes diutiſſime ſuperſtites eſſe ſinat in
mundo ſuperiore. Ex iis vero, qui in
funera profuſos ſumtus faciunt, ſem-
per eum quendam deducere, vt hono-
ribus, in memoriam mortuorum fieri
ſolitis, fruatur. Hac oratione perſua-
ſit auditoribus ſuis, eos, qui in aduerſis
medium teneant, ſaluti conducere ſuae,
qui modum vero ſumtibus excedant
omnes, praematuro fato eſte interi-

X

nullum, ſaluum eſſe poſſe. Patriis
quoque legibus viuendum eſſe, licet
ceteris deteriores eſſent, cenſebant:
neque vtile enim neque tutum eſſe, le-
gibus rebusque nouandis ſtudere.
Vigens porro contumelias, ſuperbi-
am, legumque contemtum ſaepe homi-
nibus iniuſtitiae committendae cauſam
eſſe, quotidie hortabatur legibus opem Iambl.
ferendam, & iniquitatem debellenchmn eb.
eſſe.

1 luet eſle .
VII,23, ſtiustho
unbl. in domme
re eriu
tertvuun
eoelle
tinguu
leneti

luble⸗ Re
u
WMalnh,
nes, 1
juben
ſint,
tior e
iuici
id
tatl.

N

Aut, de à
audien-
dL py
t
4..
N
N.

i

1
t

.
4

ua.
VI.

Ladant.
Inc.b5.

5. 18.

Glrtt eis
aſe .
Erentem
fcinti-
n nume-
Uallſor-
tationi-
mtuoſs
7infe.
Pluto
norn. .
lnat in
qui in
, ſein⸗
hono-
n feeri
erſiun⸗
lners
ſine
Cant
teri-

Veta⸗ luert.
eolnn.
cont, no⸗
loce tata inl.
de modo
dysendi

Pythag.

la,lll.

ne⸗
inet
triis
cet
nt:
le:

bi⸗
ni⸗
in.

. ihth,

a Laert. eſſe 2

REVEEENTIA PAEENTVAM ET DE LEGIh.

VnI, 23. G Hinc diſtinctionem faciebat
lambi. iſtiusmodi.“ Primum malorum, quod
1. c. in domos atque ciuitates ſeſe inſinuet,
perbiam eſle, contumeliam ſecundum,
tertium deſructionem. Cuiuis igitur
eo eſle elaborandum, vt ſuperbiam ex-
tinguat, afſuefaciendo ſeipſum inde a
teneris vitae temperanti & maſculae,

763
vtque a maledicentia, contentionibus,
ſcurrilitatibusque, ex odio profectis, ſit
alienus.
Improbitas legis diuinae transgreſſio, “
erm. II.
adeoque peccatum eſt, 8.. J0.
Vir improbus plus mali patitur affli-XXV. p.
Ctus conſcientia, quam ille, qui corpore 192.
caſtigatus flagris caeditur.

Stobaeus

QA P. VI.

Raeterea, inquit Iamblichus, aliam
iuſtitiaeſſpeciem, eamque pulcherri-
mam, conſtituit, nimirum legumlatio-
nes, quae quidem, quid facere deceat,
jubent, & contra, quae facienda non
ſint, vetant. Haec autem iudiciali po-
tior eſt: medicinae quippe ſimilis eſt
iudicialis, quae ſanat morbis correptos:
legislatiua vero aegrotos eſſe ne patitur

Iamb. l. c.

quidem, ſed ante proſpicit animi ſani-

tati.

DE PHIL OSOPHIA THEORETICA, EIVSQVE PARTIBVS, ET PRI-

DE LEGIBVS CONDENDIS.

Varrone docente, regendae reipubli-Auguſt
e Ordt-

cae diſciplinam ſuis anditoribus vlti-ge , II
mam tradebat, iam doctis, iam perfe- T. I. opp.
ctis, iam ſapientibus, iam beatis. Tan- p. 262.
tos enim ibi fluctus videbat, vt eis Ed. Ant-
nollet committere niſi virum, qui in re-ct
gendo pene diuine ſcopulos euitaret, &
ſi omnia defeciſtent, ipſe illis fluctibus
quaſi ſcopulus fieret.
Qui de malis poenas non ſumunt,
bonos iniuriis volunt affici.

III.

Stobaeus
ſerm.
XLIV. p.
321.

MO QVIDEM DE SCIENTIA INTELLIGIBILIVM.

Plut. de Ab. partem T heoreticam philoſo-
audien- phiae procedimus, quo ſpectat iſtud
4o T. II. Pythagorae dictum: Id ſe lucri ex phi-
. 44. . loſophia retuliſſe, nihil vt miraretur.
Nam philoſophica ratio admirationem
atque ſtuporem, ab haeſitatione atque
ignoratione profectum, eximit, ſingula-
rum rerum cognitione atque enarra-
tione per cauſas ſuas exhibita.
vit. Py. Videntur autem in duas partes di-

viſiſſe Theoreticam philoſophiam Py-
thagoraei. Primo enim, teſte Iam-
blicho, ſcientiam intelligibilium at-
que Deorum tradebant, po eam v-
niuerſam de rebus naturalibus doctri-
nam. Ad intelligibilium ſcientiam
ſequentia pertinent capita, quae ιαau-
x Xaαααιαοι inſtituta idem comme-
morat: De Diis, de Heroibus, & de
Doemonibus.

CAP. I.

DE SVMMO DEO.

thag. c.
VI.
Lactant. PYthagoras ita definiuit, quid eſſet
Inſt. l,5. L. Deus; Animus, qui per vniuerſas
*. I18. mundi partes, omnemque naturam,

commeans atque diffuſus, ex quo o-
munia, quae naſcuntur, animalia vitam
capiunt.

Vnus eſt Deus, non ille autem, quem- uſtin.
admodum nonnulli ſunt ſuſpicati extra ſerm.
hunc mundi ornatum: ſed ipſe in ſe to-Protr.
tus, in circulo toto omnes inſpiciens 18.
generationes. Omnium ĩpſe eſt tem-

peratio, & virtutum operumque eius
Ddd dd 2 omnium

764 PARS VIII. DoCT RINA PFPFTHACG. P. I. & I. . IrIIIIV.

omnium opifex, principium omnium,
vnum, coeli lumen, & parens omnium,
mens & animatio vniuerſorum, circu-
lorum omnium motio. .
Porphyr. Deus, vt a Magis accepit Pythago-
it, P. 198 goras, qui Oromasdem eum appel-

lunt, corpore luci, animo veritati aſſi-
milatur.
Deum ſolum ſapientem dicebat. laert. 1,
Deum, ceu primum ens, neque ſen- pluterch.
ſui, neque paſſioni obnoxium, ſed inui- Num, p.
lbilem & intelligibilem ſtatuebat. 65. B.

CALP. II.
DE DIIS. DAEMONIBVS, HEROIBVS.

Laert.

Oſt ſummum Deum tres intelligibi-
VIII, 28.

lium ſpecies habentur, Dii, Daemo-
nes, Herves. Ita eos Pythagoram di-
ſtinxiſſe manifeſtum eſt ex praecepto
eius, quo Deos Daemonibus, Heroes ho-
minibus praeferendos cultu eſſe docuit.
Nambl. Apud Iamblichum tamen vel diuerſam
vit. c. VI. inire rationem, vel voces confundere
videtur, cum primo de Diis, tum de He-
roibus, poſtremo de Daemonibus agat:
qui idem eſſe videtur cum obſeruato in
aureo carmine ordo.
Primum immortales Diuos pro lege
colunto
Et iusiurandum: Heroas, clarum
genus, inde,

v. I. ſq.

CA P. III.

Daemones hinc, terreſtris miſti, ſua
iura ferunto.
Vbiſper terreſtres Dazmones non
Principes, vt viſum Hierocli, ſed ipſi
Daemones, quibus datum munia ad

hanc terram pertinentia obire, intelli-

gendi videntur.
Nempe totus aer eſt plenus anima- Laert.
rum, quae Daemones & Heroes exiſti- VIII. 32.
mantur. Atque ab his hominibus ſo-
mnia, & ſigna, morbi ac ſanitates immit-
tuntur: neque ſolum hominibus, ve-
rum & brutis animantibus. Ad hos
expiationes & auerruncapertinent, o-
mneque diuinationum genus, cledo- Pi
nesque & ſimilia. vid. inf.
cap. IV.

DE FATO ET FORTVNA.

Anon. Obines partes mundi ſupra lunam
ap. Phot. poſitae prouidentia reguntur, ordi-
0d.259. nisque conſtantis lege, & αοs „ de-
cretoque diuino, quod ſequuntur, ſed
uae infra lunam ſunt eaa quatuor cau-
5 regi docent: Deo, fato, noſtro conſilio,
& fortuna.
ſcendere vel non conſcendere in noſtra
eſt poteſtate. Tempore ſereno procellas
& tempeſtatem fubito oriri a fortuna
pendet. Nauem ſubmerſam praeter
ſpem conſeruari, prouidentiae eſt. Cete-
ra fati muhti & diuerſi funt modi. Dif-
CA P.

Verbi gratia, nauem con-

fert autem a fortuna, quoniam illud ſe-
riem ordinemque atque ſequelam ha-
bet, fortuna autem caſu temerario con-
tingit. V. g. e puero iuuenem euade-
re, & reliquas deinde aetates ordine
tranſire, id vno fati modo accidit.

Hominibus cum Diis cognationem eſ-
ſe, quod & homo caloris particeps ſit.
[Pproptereaque Deum noſtriprouiden-
tiam gerere.] Fatum quoque eſſie vni-
verſorum, idque eorum, quae ſunt per
partes, adminiſtrationis cauſam eſſe.

IV.

DE DIVINATIONE.

vid. ſup.
cap. I.

venit, addemus iſto loco, quae ea de

Vandoquidem omnis diuinatio a re Pythagorae ſententia fuerit, quae
Diis atque Daemonibus mortalibus exercitia obierit eo ſpectantia.

Iamblicho igitur obſeruatum, non yit. Pyth.
inter IIX.

n. 1.

habue⸗
haber⸗
Pr
PPlat, Aiina
kn Amimm
atc, V
ePorph. thus.
Vit.p. nati
F w.
Paett, V
VIII X. gurid
Laert. Derhi
lc. Pyth

ittaco

c. I. Lei-

kanh in
Vita y.
thag.p.
ldo. Phy
lamdl emn

⅞2MnwGtdGℳ

S inter infimas ſcientias diuinationem
t. lunh B eum honoraſſe. .
eſen., 1 aid, c.. Nempe quae diuina ſunt, cognoſci
imns uen XXIX. haut poſſe ſtatuebat“, niſi vel Deum
Nd e⸗ Nm. „. vel Deos audiat homo, vel arte diuina
66. ea aſſequatur. Hanc ob cauſam ſedu-
lam diuinationi operam Pythagoraei
impendebant, quippe qua vnice in-
ſi, ſun terpretatio beneuolentiae aduerſus nos
Deorum contineatur. Eſt quoque illa
er non occupatio Deum eſſe credentibus con-
ſd iſ venientiſſima. Quicunque vero iſto-
nia ad rum alterutrum pro ſtolido figmento
imell. habuerit, ei alterum quoque pro tali
haberi neceſſe eſt.
Mmimmer lartl . Probabat autem Pythagoras omne
exiſki. TII ͤ d plut. dilinationis genus, eo excepto, quod
. rar animantium cruore peragitur.
mmit- . Vytebatur primum aiuinatione per
5,Te. cporph. thus.“ Idque vnicum erat quo diui-
d hos Vit. p. nationem ſectabatur ſacrificium. d
in, 0. d ratrt. Vtebatur etiam diuinatione per au-
lel vIII, 20. guria & cledonas“, quod a Cicerone ha-
rig int⸗ eLaert. bemus confirmatum, qui dicit ipſum
1 N. dce Pythagorem augurem eſſe voluiſſe.
Piu. 1,2. ue ſolum Deorum voces Pythago-
ſe⸗ '3rgeoOs obſeruitauiſſe, ſed etiam homi-
n h- num, quae vocant omina. Cledones
con- vero vel omina captantur verborum,
lade⸗ forte fortuna prolatorum, obſerua-
rine tione, ex eo quod voce proferri conti-
2 Sup. in Zit alia quadam occaſione, collectione
pitaro Tacta de eo quod quaeritur: Ccuius
gel. cap. II. Tei exemplum ſuppeditat Callimachi
Eſt. verbh. in Pittacum epigramma. L
gen⸗ thag. . Somniorum interpretationem, Por-
Vli. 1580. phyrio hteſte, ab Hebraeis didicit,
tper “ lambl. eamque artem cum diſcipulis ſuis com-
vit. c. municauit. Iamblicho enim teſtante',
remediis quibusdam ad eam rem re-
* Haec Stanleius ad Hydromantiam adhuc re-
nae fert: male! nam Pythagoras ſanguinem abhorre-
D bat, Aliud ſeilicet illud a priore eſt diuiuationis
on GiYm. genus.

IIX,
n1.

DE DIIS, FATO, DIVINATIONE.

76
pertis, ſomnum quietum & ſomnia fa-
tidica ſuis procurabat. Eamque cau-
ſam eſſe ſuſpicio quibusdam fuit, cur
cibis flatulentis & craſſioribus interdi-
ceret, quoniarn mentis ſerenitatem,
ei rei neceſſariam, obfuſcarent. Hu-
iusmodi autem viſa non imaginatio-
nes meras ſed maxime reales eſſe cre-
debat, (non αο ſed bα) quemad-
modum exeo patet quod interrogan-
ti, quid ſibi vellet ſomnium, quo viſus
ſibi eſſet cum patre mortuocolloqui?
dedit, reſponſo: nihil id ſomnium por-
tendere, reapſe enim collocutum eum
cum parente fuiſſe:quemadmodum nec
id portendat aliquid, quod cum Pytha-
gora iam loquatur.
Aſtrologiue quoque iudiciariae, ſi kFlorid.
fides Apuleio, peritiſſimus fuit, eo e- H.p. 17.
nim affirmante, Chaldaei ſideralem ſci- elins 4
entiam; numerum vagantium, atus, SS
ambitus, vtrorumque varios effectus zaganti
in genituris hominum, oſtendere. sm ſtatus
Varro Hdromantiae quoque peri- ap. Au-
tum facit, quod genus diuinationis ille guſtin.
a Perſis dicit allatum, eoque ipſum 2s.
Numam, & poſtea Pythagoram, philo- inas
ſophum, vſum fuiſſe; vbi adhibito ſan- IH.
guine etiam perhibet inferos ſciſcita-
re.“ Eo forte alluſum ab Euſtathio,
qui dicit Pythagoraeos affirmare omne
aes ſonum edere diuino quodam ſpiri-
tu, quae cauſa ſit tripodis exeo metal-
lo Apollini dedicati. Vento ſcili-
cet ſilente, aere tranquillo, omnibus- ap. Porph.
que pacatis, lebetes tamen aenei tre- Vit. p.
mere videntur. Eo reſpicere videtur 72.
Pythagoras, quando dicit: ſonum qui
aeris percuſſu redditur, daemoniscu-
jusdam vocem eſſe, in ipſo aere incluſam
legendum enim putem οαaνοπαααι: *

c. XXVII

XX* Sc, Rittershuſ. ed. vſus Stanleius, in qua
corrupta haec vox erat, reſtituta in Holſtei-
niana.

Ddd dd3 ſic

In dogm. . . .
ARyr. ſic Pſellus enim Hydromantiae quod-

Expol. dam genus deſcribit Aſſyriis vſu rece-
edita a ptum: Aqua empletum adhibent
Fabricio crat erem, Daemonibus aptum vt eum
cum Her- ſubintrent. Crater ſonitum quen-

mwete . „
Triſmeg. dam edit, quaſi ferueſceret. Aqua cra-

teris nihil ab alia aqua differt natura
ſua, verum excellit virtute, per incan-
tamenta ei conciliata, eaque recipien-
do prophetico ſpiritui fit idonea. Sin-
gularis eſt ille Daemon terreſtris,

766 PAnRS yTIII DOOGTRNINA PFTIAG. §& IW. . 1.

quibusdam incan tamentis pellectus. Si-
mulac ille aquam ſubintrat, exilem
quendam ciet ſonitum inarticulatum,
quo praeſentia eius ſignificatur. Pau-
lo poſt exundante aqua, ſibili quidam
audiuntur, & futurorum praedictiones.
Genus hoc ſpiritus vagabundum eſt,
eſt enim ex ordine ſolari: loquitur-
que voce exili, ſingulari conſilio, vt
confuſa vocis obſcuritate mendacia ſua
facilius tegat. Hucusque Pſellus.

SECI. IV.

lambl.
Vit. Py- Eneralia doctrinae de rebus natu-
thag r. ralibus capita iſta ſunt: de mundo,

de rebus mindanis, de coelo, de terra
de rebus in medio poſitis. Defectum

CAP, I.

DE REBVS NATVRALIBVS.

autem fragmentorum ad hanc philo-
ſophiam pertinentium compenſabi-
mus, inſerendo Timaei Locri de eo
argumento tractatum:

5 DE PRINCIPIIS.

a . EOrum qui res naturales tractaue-
IX. p. runt doctiſſimi, vt Sextus Empiri-
422. cCus ait, adeo magnam vim tribuerunt
numeris, vt eos exiſtiment principia
& elementa vniuerſorum. lIi autem
ſunt ſectatores Pythagorae Samii. Di-
cunt enim eos, qui vere & ſincere phi-
loſophantur, eſſe ſimiles iis, qui labo-
rant in lingua excolenda. Quomodo
enim primum dictiones examinant: ex
dictionibus enim conſtat oratio: &
quoniam ex ſyllabis dictiones, primum
conſiderant ſyllabas: ex ſyllabis enim,
in elementa vocis literatae reſolutis,
de illis primum ſcrutantur; ita dicunt
Pythagoraei oportere Phyſicos, de vni-

verſitate ſcrutantes, in primis examina-

re, in quaenam reſoluatur vniuerſitas.
Atque quod apparet quidem, dice-
re eſſe principium vniuerſorum, eſt
quodammodo a naturaalienum. Quic-
quid enim apparet, conſtare debet ex
iis, quae non apparent. Quod autem ex
aliquibus conſtat, non eſt principium,

ſedid, quod conſtituit. Vnde etiam
ea, quae apparent, non ſunt dicenda
rerum vniuerſarum principia, ſed ea,
quae conſtituunt illa quae apparent,
quae quidem non apparebant.
Qui dixerunt atomos, vel ſimilares
partes ac magnitudines, aut commu-
niter corpora, quae cadunt ſub intel-
ligentiam, eſſe rerum omnium prin-
Cipia, aliqua parte recte docent, ali-
qua vero lapſi ſunt. Nam quatenus
quidem obſcura & non euidentia di-
xerunt efſe principia, recte in eo ver-
ſantur: quatenus autem ea ponunt
corporea, labuntur. Quomodo enim
corpora, quae percipiuntur intelligen-
tia, & non ſunt euidentia, praecedunt
corpora ſenſilia: ita etiam oportet in-
corporea praecedere corpora, quae
percipiuntur intelligentia. Et me-
rito. Quomodo enim elementa di-
ctionis non ſunt dictiones: ita etiam e-
lementa corporum non ſunt corpora.
Aut ergo oportet ea eſſe corpora, aut
incorpores.

incorporté
no incolf
cele, gu
nos: &n
VMiuerto⸗
enim quu
witudin
Gcuntel
relinguun
non mag
wenta.
reuera a
lonoe
Eenitum
Adeum!
Princhpi
tuerunt
V Pyt
Dhorum
Dus, en
terna &
ru. AM.
Conſtit

ora
rte
1
ceder
princ
tur, e
dae
Eünn
Red
Di,
lige
con
ſunt
ſin.
neo
⸗
n
V
ren
qu
n
At

lehes.
8 exilemn
cuhtum,
t. Dan.
quidam
ickiones
lum ek,
qbitur⸗
lio, Vt
cig ſa
ll.

Pphlo.
denſabi.
i de eo

etiam
enc
d er,
gent,

lilares
nmu-
intel⸗
Prin-
M.
tenus
1 di⸗
yer⸗
nunt
Mnün
gen
lunt
in⸗
ue
ne⸗
G⸗
e-
r1.
ut
ℳ

4

DEF PRINCTPMIISD. 767

incorporea. Quamobrem ſunt omni-
no incorporea. Sed neque licet di-
cere, quod aeternas accidit eſſe ato-
mos: & ideo poſſe, licet ſint corporeae,
vniuerſorum eſſe principia. Primum
enim qui & ſimilares partes, & qui ma-
gnitudines, & qui minima & indiuidua
dicunt eſſe elementa, eorum aeternam
relinquunt ſubſtantiam: quo fit, vt
non magis atomi, quam ea ſint ele-
menta. Deinde etiamſi datum fuerit,

reuera aeternas eſſe atomos: attamen

quomodo qui mundum relinquunt in-
genitum & aeternum, nihilo ſecius
adeum mente cogitandum quaerunt
principia, quae ipſum primum conſti-

tuerunt: ita nos quoque, inqui-

vnt Pythagorici, naturalium Philoſo-
phorum more cogitantes, conſidera-
mus, ex quibusnam conſtent haec ae-
terna & ratione contemplanda corpo-
ra. Aut ergo ſunt corpora quae ea
conſtituunt, aut incorporea.
pora quidem non dixerimus, quoniam
oportebit dicere etiam corpora quae
illa conſtituant: & ita in infinitum pro-
cedente cogitatione, eſſe vniuerſitatem
principii expertem. Reſtat ergo, vt dica-
tur, ex incorporeis conſtitui corpora,
quae percipiuntur intelligentia: quod
etiam confeſſus eſt Epicurus, dicens,

per congeriem figurae, & magnitudi-

nis, & reſiſtentiae, & grauitatis, intel-
ligentia perceptum eſſe corpus.
Non autem, ſi aliqua incorporea
conſiſtunt ante corpora, ea neceſſario
ſunt rerum elementa, & prima princi-
pia. Ecce enim ideae quoque cum ſint
incorporeae, vt vult Plato, conſiſtunt
ante corpora: & vnumquodque eorum
quae oriuntur acfiunt, oriuntur ac fi-
vnt ad ea relata. Sed eae non funt
rerum principia: quandoquidem vna-
quaeque idea, ſi ſeorſum ſumatur, v-

num efſfle dicitur: per alterius autem

aut aliarum comprehenſionem, duae,

Et cor-

aut tres, aut quatuor. Quo fit, vt
numerus ſit tranſcendens earum ſfub-
ſtantiam: cuius per participationem,
vnum, aut duo, aut tria, & his adhuc
plura de eis praedicantur: & ſolidae
figurae ante corpus mente concipiun-
tur, cum habeant naturam incorpore-
am. Sed tamen ea non ſunt omnium
principia. Nam ea quoque cogitatio-
ne praecedunt figurae planae, propte-
rea quod ex illis conſiſtant ſolidae Sed
nec figuras planas rerum poſueris ele-
menta: vna quaeque enim earum com-
Ponitu exlineis praecedentibus. Et
ineae habent numeros, qui mente
prius cogitantur: quandoquidem ex
tribus lineis appellatur triangulus, &
quadratum ex quatuor: & quia ſim-
plex linea non ſine numero mente eſt
concepta, ſed, a puncto ducta in pun-
ctum, haeret duobus: omnes autem
numeri ipſi quoque cadunt ſub vnum.
Nam binarius vnus eſt binarius: & ter-
narius vnum quid eſt, nempe terna-
narius: & denarius eſt vnum caput &
vna ſumma numeri.
His motus Pythagoras, dixit vnita-
tem eſſe rerum principium, pencuius
participationem vna quaequeé res vna
dicitur: vnaquaeque res, ſi ex ſui qui-
dem cogitetur, vt ita dicam, identi-
tate, intelligatur vnitas eſſe. Sin au-
tem vnitas vnitati addatur, ſecundum
alteritatem & diuerſitatem, efficere
interminatum & indefinitum, qui vo-
catur, binarium: propterea quod nu-
merabilium, eorumque ae ſunt ter-
minata ac finita, nullus ſit idem bina-
rius, ex eius autem participatione in-
telligantur binarii, vt etiam arguunt
in vnitate. Duo ergo ſunt rerum

principia, primum vnitas, & indeter-

minatus binarius.
Quod autem haec ſint reuera prin-
cipia vniuerſorum, varie docent Py-
thagoraei. Nam ex iis, quae funt,
inquiunt,

768 PARS VIII. DOCTRINA PVIHAG. & IV. c. I.

inquiunt, alia quidem eſſe colli-
guntur ex differentia: alia autem ex
repugnantia: alia autem relata ad ali-
quid. Atque ex differentia quidem
eſſe, quae per ſe ſunt, & ſunt ſubiecta
ex propria circumſpectione: vt homo,
equus, planta, aqua, aer, ignis. Vnum-
quodque enim eorum conſideratur
abſolut e, & non ex ea, qua ad aliud
refertur, habitudine. Ex repugnan-
tia autem eſſe, quae conſiderantur ex
repugnantia alterius ad akterum: vt
bonum, & malum; iuſtum, iniuſtum:
vtile, inutile: ſanctum profanum:
pium, impium: motum, quieſcens: &
alia his ſimilia. Ad aliquid autem re-
ferri, quae intelliguntur ex ea, quae
eſt tanquam ad alterum relatione: vt
dexterum, ſiniſtrum: furſum, deor-
ſum: duplum, dimidium. Nam &
dexterum intelligitur ex ea, quae eſt
tanquam ad ſiniſtrum habitudine ac
relatione: & ſiniſtrum ex ea, quae eſt
tanquam ad dexterum: ſurſum ex ea,
quae eſt tanquam ad deorſum: & fſi-
militer in aliis. Dicunt autem ea, quae
intelliguntur ex repugnantia, differre
ab iis, quae referuntur adaliquid. Nam
in contrariis quidem ac repugnantibus
interitus alterius, alterius eſt ortus: vt
in ſanitate & morbo, motu & quiete.
Morbi enim ortus eſt ablatio ſanitatis;
(& ſi conſiſtat quidem motus, perit
ſtatus) ſi oriatur autem ſtatus, tollitur
motus. Eadem eſt ratio in dolore
quoque & indolentia, bonoque & ma-
lo, & communiter in iis, quae habent
naturam contrariorum. Quae autem
referantur ad aliquid, ſimul ſunt
& ſimul pereunt. Nihil enim eſt
dexterum, niſi ſit etiam ſiniſtrum:
nihilque duplum, niſi prius ponatur
dimidium, cuius eſt duplum. Prae-
terea in contrariis quidem ac repu-
gnantibus nihil omnino cernitur me-

dium; vt iam in morbo & ſanitate,
vita & morte, motu & manſione. Nam
inter ſanum eſſe & aegrotare, nihil in-
tercedit: &inter viuere & mori: & inter
moueri & manere. In iis autem quae
quodammodo ſe habent, vt relata ad
aliquid, eſt medium. Nam inter ma-

ius, exempli cauſa, & minus, interce-

dit medium, nempe aequale: ſimili-
ter etiam inter plus & minus, eſt ſatis
vel ſufficiens: inter acutum autem &
graue eſt conſonans.
Ceterum cum ſint tria genera, nem-

pe & quae per ſe ſunt, & quae exrepu-

gnantia, & praeterea ea, quae referun-

tur ad aliquid- debet neceſſario etiam

ſabra haec ipſa poni aliquod genus &
eſſe primum: propterea quod omne

genus ſit ante ſpecies, quae ſunt ſub
ipſo collocatae. Nam ſi ipſum qui-

em tollatur, ſimul tolluntur omnes

ſpecies: ſublata autem ſpecie, non v-

tique amouetur genus. Nam ea de-
pendet ex illo, & non contra. Atque
eorum quidem quae perſe intelligun-
tur, veluti tranſcendens genus, poſue-

runt vnum Pythagoraei. Quomodo

enim hoc per ſe eſt, ita etiam vnum
quodque eorum, quae ſunt ex diffe-

rentia, & vnum eſt, & per ſe conſide-

ratur. Eorum autem, quae ſunt ex
repugnantia, dixerunt eſſe principi-
vm, generis locum tenens, agequale
& inaeqguale. In his enim conſidera-
tur natura omnimum, quae repu-
gnant, & funt contraria: vt quietis
quidem in azqualitate: non enim ſu-
ſcipit maius &minus. Motus autem
in inaequalitate: ſuſcipit enim maius

& minus, Similiter autem id quidem, .

quod eſt ſecundum naturam, in ge-
qualitate. Eſt enim inſtabilis extre-
mitas. Quod autem eſt praeter natu-
ram, eſt in inaequalitate. Suſcipit
enim maius & minus. Eadem ratio
eſt

ekinſei
Kobligun
ur ad ali
eratione
. widem 3
Atumque
iperanun
abiectum
dec qu
ueſun
rtfermnin
14, jnuenn
Tibus, t
uoltati .
conddere
Polſin
litor qui
nun q
le. hue
ſiheratin
ſunt,u⸗
Aterum
rati qu
in rauior
doquide
eſt in 4
ineſip
WI1
Wtat
ANn
poh
dem
Cin
nim
nond
quice
intern
Uitne
eris.
uen
Jwide
nato
num
titue

Eluin,

one. Nm

e, nihilin.
I: Kinter
Utem qune
relat d

Iinterm.

,Mterce.
Ne: ſmili⸗
8, eſt ſitis
1 Atem &

era, nem-
e exret.
referun.
Uridetum
gemns &
od omne
ſunt ſub.
fun qu.
1r omnes
„Nony-
1 ea de.
Atque
Aligun.
Nolne⸗
Conod
m Ynum
er dife.
conlice
ſunt er
hrincibi.
lguulj
nſider⸗
e eyl.
uiei
nim ſ⸗
auten
n mmis
i Ae-
etre-
rnatu-
uſcipr
n nin
4

—

DE PRINCIPIIS 769

eſt in ſanitate & morbo, & rectitudine
& obliquitate.
tur ad aliquid, conſtant genere, exu-
peratione & defeltu. Nam magnum
quidem & malus, multumque &plus,
altumque & altius intelliguntur per ex-
ſuperationem: paruum autem & minus,
abiectumque & abiectius, per defectum.
Sed quoniam quae per ſe ſunt, &
quae ſunt per repugnantiam, & quae
referuntur ad aliquid, cum ſint gene-
ra, inueniuntur eſſe ſubiecta aliis gene-
ribus, vtpote vni, aequalitati & inae-
qualitati, exſuperationique ac defectui,

conſideremus, an haec quoque genera

poſſint reduci ad alia. Atque aequa-
litas quidem reducitur ad vnum. Nam
vnum quidem primo eſt ſibi ipſi aegua-
le. Inaequalitas autem cernitur in ex-
ſuperatione & defectu. Inazqgualia enim
ſunt, quorum alterum quidem ſuperat,
alterum vero ſuperatur. Sed eæaρρ-
ratio quoque & defectus collocatur
in ratione interminati binarii, quan-
doquidem prima ewſuperatio & defectus
eſt in duobus, nempe in exſuperanti &
in exſuperato. Emerſerunt ergo omni-
vm in ſummo principia, nempe prima
vnitas & interminatus binarius.
Ex hiſce fieri dicunt, & vnum, quod
eſt in numeris, & rurſus eum, qui
poſt haec eſt, binarium. Aprima qui-
dem vnitate vnum: ab vnitate autem
& interminato binario, duo, (bis e-
nim vnum, duo,) & cum in numeris
nondum poſitus eſſet binarius, ne bis
quidem erat in iis: ſed ſumtus fuit ex
interminato binario: & ita ex eo & v-
nitate natus eſt binarius, qui eſt in nu-
meris. Similiter autem reliqui quo-
que numeri ex his fuerunt effecti, vno
quidem ſemper ambulante, intermi-

nato autem binario duo gignente, &

numeros in infinitam extendente mul-
titudinem.

Quae autem referun-

Dicunt itaque in his principiis vni-
tatem tenere rationem cauſae agentis,
binarium autem materiae patientis. Et
quomodo eos, qui ex iis conſtant,
effecerunt numeros: ita etiam mun-
dum conſtruxerunt, & quaecunque
ſunt in mundo. Iam enim pundum
vnitati reſpondere. Quomodo enim
vnitas eſt aliquid indiuiduum: ita &
punctum: & quemadmodum vnitas
eſt principium in numeris: ita etiam
punctum eſtaliquid principium in li-
neis. Linea reſpondet binario. Per
tranſitum enim intelligitur & binarius
& linea. Et alioqui quae intelligitur
inter duo puncta longitudo expers, la-
titudinis, eſt lineg. Superficies re-

ſpondet ternario: cuius non ſolum i-

pſa conſideratur longitudo, quatenus
erat binarius, ſed etiam tertiam acce-
pit diſtantiam, nempe latitudinem.
Et tribus punctis poſitis, duobus qui-
dem ex contrario interuallo, tertio
autem in medio lineae, quae perfecta
eſt ex duobus, efficitur ſuperficies. o-
lida autem ſgura & corpus, vt pyra-
midale, locatur ex quaternario. Tribus
enim punctis, vt prius dixi, ſitis, im-
poſito aliquo alio ſuperne puncto effi-
citur pyramidalis figura ſolidi corpo-
ris. lIam enim habet tres dimenſio-
nes, nempe longitudinem, latitudi-
nem, profunditatem. V
Nonnulli autem dicunt, ex vnopun-
cto conſtare corpus. Hoc enim pun-
dum fluens efficere lineam lineam au-
tem fluentem efficere ſaperficiem: eam
autem motam ad profunditatem, gi-
gnere corpus, quod triplex habet ſpati-
vm ac dimenſionem. Differt autem
haec ſecta Pythagoricoruma ſecta pri-
orum. Hli enim ex duobus principi-
is, nempe vnitate & interminato bina-
rio efficiebant numeros: deinde ex nu-
meris puncta & lineas, figurasque
Eee ee planas

*Sextus
adu. Ma-

them. L.

VII. p.
154.

„„oooo PARS VIII DSCIPLINA PPIMACG. & W. c. I. II.

planss & ſolidas: hi autem exvno pun-
o fabricantur omnia. Ex ipſo enim
fit linea: ex linea autem ſuperficies: ex
ea autem corpus.
Sic quidem ſolida efficiuntur cor-
pora, praeeuntibus numeris, ex qui-
bus de cetero quoque ſolida conſiſtunt
corpora, nempe terra, aqua, aer & i-
gnis, &, vt ſemel dicam, mundus, quem
dicunt adminiſtrari per concentum &
harmoniam, rurſus ſequentes nume-
rOs, in quibus funt rationes, quae per-
fectam conſtituunt harmoniam.* Har-
monia autem eſt ſyſtema, conſtans ex
tribus conſonantiis, diateſſaron & dia-
pente & diapaſon. Harum autem tri-
vm Conſonantiarum proportiones in-
veniuntur in prius dictis quatuor nu-
meris, nempe in vno & duobus, & in
tribus & quatuor. Nam conſonan-
tia quidem diateſſaron, ſita eſt in ra-
tione ſesquitertia: conſonantia autem
diupente, in ſesquialtero; conſonantia
autem diapaſon, in duplo. Vnde qua-
tuor quidem numerus, qui eſt trium
ſesquitertius, quoniam conſtat ex eo
& tertia eius parte, continet conſo-
nantiam diateſaron. Tria autem cum
ſit numerus duorum ſesquitertius,
quandoquidem continet ipſum & eius
dimidium, indicat conſonantiam dia-
pente. Quatuor autem, qui eſt du-
plus vnitatis duorum, comprehendit
conſonantiam diapaſon. Quoniamer-
go quaternio ſubminiſtrat proportio-
nem dictarum conſonantiarum: conſo-

nantiage autem complent perfectam

bharmoniam: perfecta autem harmonia
adminiſtrantur omnia: ea de cauſa eum
dixerunt eſſe fontem & radicem aeter-
nae naturae.
Et alioqui quicquid, inquiunt, ab
homine comprehenditur, aut eſt cor-
pus, aut incorporeum. Siue autem
ſit corpus, ſiue incorporeum, non com-

.

prehenditur absque numerorum no-
tione. Corpus quidem quoniam tri-
vm interuallorum habet dimenſiones,
ternarium enunciat numerum. Quo-
niam autem ex corporibus alia quidem
ſunt ex iis, quae coniunguntur ac com-
mittuntur, vt naues, & catenae, & tur-
riculae: alia autem ex diſtantibug ac
diſcretis, vt chori, & exercitus, & greges.
Sed ſiue conſtent ex is, quae commit-
tuntur, ſiue ex vnitis, ſiue ex diſcretis,
habent numeros, quoniam conſtant ex
pluribus. Praeterea ex corporibus alia
quidem in ſimplicibus ſita ſunt qualita-
tibus, alia autem in multis ſimul conge-
ſtis: vt pomum. Nam & varium habet
colorem ad viſum: & ſuccum adguſtum:
& odorem ad odoratum: & laeuitatem
ad tactum. Quae quidem ſunt naturae
numerorum. Eadem autem eſt ratio
etiam in incorporeis. Si quidem &
tempus incorporeum, numero compre-
henditur, vt eſt euidens ex annis &
menſibus, & diebus, & horis. Similiter
autem & punctum, & linea, & ſuperfi-
cies, & alia, de quibus paulo ante diſſeru-
imus.
Iis autem, quae dicta ſunt, dicunt
congruere ea etiam, quae fiunt e vita,
& praeterea ea etiam, quae fiunt exar-
tibus. Nam & vita iudicat vnumquod-
que criteriis quibusdam, quae quidem
ſunt menſurae numeri. Si ergo nume-

rum ſuſtulerimus, tolletur cubitus con-

ſtans ex duobus ſemicubitis, & ſex pal-
mis, & viginti quatuor digitis. Tolle-
tur etiam modius, & trutina & cetera,
quae iudicant. Haec enim omnia, vt
quae conſtent expluribus, ſunt ſtatim
ſpecies numeri. In ſumma, non pot-
eſt inueniri aliquid in vita, quod eius
ſit expers. Ars non conſtat absque
proportione. Proportio autem ſita

eſt in numero. Omnis ergo ars con-

ſiſtit per numerum. Omnis ars eſt id,
quod

Guod ce
Prehen
, ſtat, e
de erg
unt om
diomnti
Cuius
ruat.

Laett. Sum
llas c

gotics

ot.
lacII1. )
1

tob⸗ .. 5 j
DhICL. Gdine
Le.2. M

1 .
gnt. ſint
l6- dort
e c
er
AX
NMuld adr
d

W

Anon ap.
Hhot. cod

i

mm no.
Dnimtti.
enlſones,
aquidem
FaC CO.
ge, Ktur.
ntihnrac
Egreges
Comnut⸗
diſctetis,
nſtant ex
ribus ali
t qualita-
hllconge
Vm habet
dguſtum.
euitatemn
naturae
eſt ratio
nidem
onpre-
IIs &
imiliter
ſyetfr⸗

W
e⸗

,dicunt
ter vite,
nt erer-
Imqnod.
gicen
onume-
tuscon⸗
lert.
Tole-
ECetere,
mmni,vt
ntfatim.
lonpot-
odh eius
AbSque
en itr
rsC.
ekti

DE MVNDO ET EIVS PARTIBVSOS „,

quod conſtat & eſt collectum ex com-
prehenſionibus. Quod autem con-
ſtat, & eſt collectum, eſt numerus. Re-
te ergo habet illud, numero autem
Junt omnia ſimilia, Roceſt, rationi iu-
dicanti, & quae eſt eiusdem generis,
cuius numeri, qui omnia conſtitue-
runt. Hucusque Sextus.

Laert. Summa rei, prout ab Alevandro in

VYIII, 25. . AEXe
B 25 Jucce ſtonibus ex Commentariis Pytha-

goricis refertur, haec eſt: Principium

CAP.

omnium eſt vnitas. Ex vnitate infi-
nita extitit dualitas, velut materia cau-
ſae, quae eſt vnitas, ſubiecta. Ex v-
nitate & indeterminata dualitate nume-
ri exiſtunt. Ex numeris puncta ex
punctis lineae: ex lineis ſuperfcies:
ex ſuperficiebus ſolidaeæz Kgurae: ab
his ſolida corpora, quorum elementa
ſunt quatuor: ignis, aqua, aer, terra,
ex quibus omnibus transmutatis,
& penitus variatis, mundus ſub-
ſiſtit.

II.

DE MVNDO.

à Plut. a „½1R +— 121 . . —
Plac.li, , Mr. ndem ‚h. e. omnium rerum com

Stob. plexum, zé6oαοα Pvthagoras, ab or-
Phyf-v. dine & pulcritudine dixit.

tum ad eius naturam: ſenſibus enim
obnoxius eſt, & corporeus: nunquam-
tamen interiturus, Dei prouidentia

I. c. 2. Mundus a Deo conditus eſt.b Non ſeruatus.“ Ordinis vniuerſi omnium-fbPlut.
bPlut. tempore autem, ſed cogitatione, eſtor- que ineo ſingularium cauſa, fatum eſt. & II, 4.
aert.

belie tus.’“ Inchoaſſe autem eum ab igni
1. c. S quinto elemento aiunt. Cum enim
dpur. ſint quinque formae corporum ſoli-⸗
