ius moueat, baec enim ficta omnia eſſe
ſcias.
Priuatam ita vitam agens a multis
primariis viris inuitatus fuit, quorum

tamen inuitationes & familiaritatem,

Plutarcho teſte, repudiauit, multis in-
terea maximis viris ad eum inuiſen- Sept. Sap.
tibus. Conu. p.

7 . .. 147. A.
Thraſybuli, magni ingenii & con-
ſummata prudentia viri, conuictu ali-Laert. I.
quamdiu vſus dicitur. Ilum Mileni 27.

Ariſtot.
Regem, vel quod receptum magis ea Polit. V,

aetate nomen, Tyrannum aiunt exti-ltim,
tiſſe, quae tamen XI tantum menſium
fuit dignitas, quam eo obtinuit tempo- Herod
re, quo foedus cum Alyane II Lydo- L1„

rum Rege Mileſii iniuerunt. 37.

CAP. V.

Plutarch . ..
vit. So-CApientis titulum, Plutarcho atque

lon, p. — Auguſtino obſeruantibus, ceteri ob
§0. B. ſententiarum ad mores pertinentium,

S. de quibus abundabant, coplam, & vitae

vIII, 2. innocentiam indepti fuerunt: Thaleii

vero ob praeclaros in ſcientiis, quas con-
templatiuas vocant, profectus ille datus

SAPIENTIS TITULUS EI DATVUsS.

fuir. Damafßa Archonte primum il-
lum accepit, quo tempore, teſte Lacr-
tio, deptem illi omnes ſapientes dicti fu-
ere. Alter ille Damaſßias Archon fuit
Olympiadis XLIX anno tertio, quod
Salmaſium fugit, quando verba Laer-ad Solin.
tii cum prioris Damaſiae aetate com- ?. 843.
A 3 ponens,

Laert. I.
22.

6 C AP. V. .
ponens, male & Euſebium & Alexan- lum oſt delata. Delphos a Mileſiis mis - Laert. lc.
Aqrinum Clementem interpretatur, ſi fum, reſponſumque a Deo eſt:
mulque omnia vetermun de natali & De tripode ex Phoebo quaeris Mir
morte Thaletis teſtimonia fubuertit, leſia proles
cum tamen iſti feliciſſime cum omnium ruic tripodem addico cui ſit ſapiex-
VII. Sapientum aetate conueniat. tia prima.
Horum primus Thales fuit, merito Tum Mileſii communi conſenſu T baleti
ceteris omnibus propter inſignem eru- dederunt, ilie ceſſt Bianti, Bias Pittaco,
ditionem anteferendus, quam nemine is protinus alii, deincepsque per ommnium
magiſtro ſibi comparaucrat- Tempus, Sapientium orbem. Ad vltimum ad o- 9
quo iſtum conſecutus eſt honorem, lonem peruenit, qui & titulum amplis-Val. Max.
incidit in annum aetatis eius LIX. ſimae ſapientiae & praemium ad ipſum 1. c.
Secundus Pittacus eſt, Mitylenaeus, Apollinem transtulit.
qui XILII Olympiade floruit, tertio Aliter tamen iſta referuntur a Cal-
vero Olymp. LIanno ad plures abüit. limacho in Iambis, apud Laertium, Ba-l. e. ſ. 28.
Bias tertius appellatur, Pryienenfis, thyclem enim quendam, Arcadem, Phia-
Pittaco coaeuus. qui Alyattae & Croe- lam ait reliquiſe, atque iusſiſe dariſa-
ſi aetate vixit. pientum primo; datamque Thaleti, ac
Quartus oolon ſuccedit, Athenis per orbem rurſum Thaleti: Quam ille
tertig XLVI Olympiadis anno Ar- Apollini Didymaeo miſerit, cum iſta,
chon, Olympiade LV vita functus. ſecundum Callimachum, inſcriptione:
Quintus Qieobulus vocatur, patria Plebem regenti me Thales Nileo dat,
TLindius, Soloni tempore ſuppar. Clarum bis hoc qui iam aſſecutus eſt
Sextus Mſon Chbenaeus. . donum.
Septimus Chilon Lacedaemonius, qui Pedeſtris autem oratio ſic ſe habet.
Ephorus extitit Olymp. LVI. Thales, Examii filius, Mileſius, Apol-
Horum Fama, teſte Plutarcho, plu- lini Delphico Graecorum hoc præmium,
yimnum aucta fuit, tripode ab vno edal- bis nactus, dicat. Qui autem circumtu-
terum miſſo, generoſe illis & modeſte lerat phialam, Bathyclis lius, Thyrion
ſibi inuicem concedentibus. Cuius rei vocabatur, Alludunt ad hanc fabulam
occaſionem ita fere Diogenes Laertius ſequentes Phoenicis Colophonii verſus:
& Valerius Maximus expoſuere. Thales ſuorum ciuium optimus longe ab. 4 -⸗
Veonici adolescenies quidam a pisca- Er pluribus mortalibus ſuiſecli then: Di-
Laert. 1. orihus Mileſis iactum retis emerunt, Praeſtantior, accepit auream peluim. . 495.C.
Val lax reti educto, aurea menſa Delphica Eudoxus autein Cnidius, Euantesqué
IV. r. magni ponderis extractäa eſt, orta inde Mileſius, aiunt, Croeſi amicum quen-
Laert.I.c. comentio, ilis piscium ſe capturatn ven- dJam aureum poculum a rege accepiſe, vt
didiſſe a rzmantibus, his ſortunam tra- ilud ſapientiſmo Graecorum daret; i-
Val. max. tus ſé emiſſe dicentibus: Res demum pfumque Thaleti dediſſe, perueniſſeque

.c. propter nouitatem & magnitudinem pe- illud poſtremo ad Chilonem. † Ei vero, cum
cuni

ae ad vniuerſum eius Ciuitatis Pobu- 4 Pythio quaereret, quisnam eſſet ſe

*X Stanleius ex Valerio Maximo antea retulit, ſi meminerit Laertium tripodem fuiſſe affirmare
auream menſam fuiſſe quae cum reti educta fuit: quod phialam alii, alii menſam auream vocant.
jam ex Laertio oraculum allegat, quod tripodis † In textu Stanleii eſt ad Solonem neſcio cuius erro-
facit mentionem. Id vero non perturbare lecto- re, nam apud Laertium XeâXανοα legitur.

rem non poteſt. Cui perturbationi facilis medela,

ſapien-

laertle,

— —

Forunt.

APIENTIS TITVLUS EI DATVUNA 7
rixarum eum cauſam fore (oraculo eam bPlut. So-

Japientior, reſponſum eſe Myſonem Hunc
in rem allegato) adſerente. Poſtea cum len⸗ d.

Eudoxus pro Cleobulo- Plato, pro Peri-
andro, ponit. De ipſo baec fuere Apol-
linis verba
Oetaeum quendam prognatum Che-
ne Myſonem
Te magis eſſe aio rebus ſublimibus
aptum.
Miſſus autenn, vt rogaret, fuerat Ana-
charſe. Daedacus Platonicus & Cle-
archus, phialam a Croeſo ad Pittacum
miſſam, atqu ita inorbem circumlatam,
Andro vero in wipode, (qui
liber videtur fuiſſe, totus de hoc ar-
gumento agens, Clementi Alexandri-
no etiam allegatus, Olympiade L Tha-
letem ceterosque VI Sapientes floru-
iſſe probaturo) Argiuos ait virtutis
praemium ſapientiſzimo Graecorum tri-
toda conſtituiſſe, idque Ariſtodemo
SWartano fuiße adiudicatum, quiidem
conceſſerit Chiloni. Meminit Ariſtode-
mi Alcaeus quoque hoc modose
Nam dicunt quoque Ariſtodemum
Non imbellia verba
Spartae haec explicuiſſe;
Pauper nemo probus; quantiuis di-
ves habetur.

Sunt qui dicanta Periandro ad Thra-

Wobulum, Mileſiorum yrannum, onu-
Nam nauem miſſam fuiſſe. Ea vero cum
circa Conm mare naufragium feciſſot,
inuentum poſt a quibusdam piſcatoribus
ripodem. Phanodicus vero circa mare
Atticum amiſſum, atque in vrbem dela-
tum ſcribit, & ex decreto publico Bianti
miſſum. Alii a Vulcano ſabsefaktum
radunt, ac pro munere Pelopi a Deo da-
um, cliim ille vxorem duceret: Demum
ad Menelaum perueniſe, raptumque
cum Helena ab Alexandro, in Coum mare
Fuiſſe conielium a Lacaena, (Helena *)

quidam illic Lebedii retis iactum merca-

1i eſſent, tripoda quoque fuiſſe compre-

henſum; & cim evxortocum piſeatoribus
urgio Coum detuliſſent, nihilque profi-
cerent, Miletum, quas erat metropolis,
appellauere. Miſſz, a Mileſiis legati fa-
ere, gqiibus ſpretis bellum Cois Mileſei
intulerunt, plurimesque hinc inde caden-
tibus, diuino oraculo reſponſium eſt, ſa-
pientiſzmo dandum tripoda. Moxquein
Thaletem utrazque partes conſenſere
(Cois lubenter homini priuato iam
concedentibus, quod acerbiſſimarum
antea inter ipſos Mileſiosque contro-
verſiarum cauſa extiterat.) Eum vero

Thales, poſtquam in orbem circumlatus

ad ſo rediiſſet, Did'ymaeo deuouit Apolli-
ni. Cois reſponſum ab Apolline obtigerat:
Non prius Ionii Meropesque a Marte
recedent,
Quam tripodem auratum, pelagus
quem miſit in altum
Vulcanus, vos rurſum ipfſi mittatis
in aedes
Mox hominis, cui ſit ſapientia no-
ſcere promta,
Quae ſunt, quae fuerint, quae mox
ventura trahantur.
Mileſiis, ut ſüpra iam diximus, re-
Nonſum.
De tripode ex Phoebo quaeris Mile-
. ſia proles? & rel.

Hucusque Laertius. Plutarchus Vie. So-
ſequentia addit: Thalete Biantem lon-p.80.

Je ſapientiorem eſe atirmante, ad
illum peräenit, ab illo rurſus ad a-
lium miſſus eſt tanquam ſapientio-
rem. Inde ita per circuliun eundo,
rediit itenum ad Thaletem. Poſtremo
Mileto Thebas translatus, & Apollini

* Equidem Stanleius haec ita repraeſentat a6 ſi
apud Diogenem legiſſet Acwαοο pro Xuιι
Et in Parentheſi maſculum nomen Helleni addidit.

Verum id forſan non ei aeque ac amanuenſi tribu-
endum.

Ieme-

Imenio eſt conſecratut. Theophra-
ſtus autor eſt Prienem primum ad Bian-

tem eum fuiſſe deſtinatum, deinde ad
Thaletem, remittente eum Miletum Bi-
ante: Iia apud omnes circumlatum redi-
ige ad Biantem, ad exiremum Delphos

dJeportatum. Haec fama eſta plerisque
vulgata, niſi quod donumpro menſa, alii
CA P.

CAP. VI.

phialam a Croeſo miſam, alii reliädum
ibi a Bathycle poculum prodant.

Hacque ratione primae Thaleti ab
oraculo delatae, quamobrem a Cice- Cic. de
rone atque Strabone Princeps Sapien-Leg- II.
tum, quem ceteri omnes agnouerint II.
ſuperiorem, adpellatur Ktan
. L. XIV. p.

VI. 635.C.

DE PHILOSOPHIA THALETES.

I. Tale⸗, vt Laertius ait, primus de
aert. I. 7. .
24. Natura diſſeruit, ſecundum non-
Cie de nulr. Cicero, qui primus Graecos Phi-
nat. De- loſophos loqui docuit ore Romano,
or. I. 10. Thaletem fatetur primum de talibusre-

: a La. bus quaeſiuiſſe. Strabo ante alios Grae- ſis naturalibus quagſiuit. Tertull.
1.. 18. cos omnes cauſas rerum naturalium & Apolog.
StraboL., c. 26.
XIV. p. 2 SECT. I. . achier
4 e falſa
835. AQAM RERUM OMNIUM ESSE PRINCIPIUM. e. d.
Aturales autem rerum cauſas inue- Huic vt inſeruiret opinioni, Ariſto- . z.
riſtot.

ſtigans, aquam primum corponum
naturalium principium ex quo exiſtant

imo, & in quod poſtremo reſoluantur ſe

urareh eſſe exiſtimauit. Eius ſententiae argu-
loſ. 1, 3. menta, Plutarcho referente atque Sto-
grob. baeo; ſequentia ĩpſi fuere:
Ecl. Primum, quodſemen, omnium antma-
Phyſ. I, lium principium, humidum ſt. Vnde fit
13. probabile, omnia ex humore naſci tan-

quam principio.

Deinde, quia omnes ſtirpes bumido ſpiritu
his Ariſtoteles explicandus, qui Thale- Metaph.

aluntur, idque ſuæ foecunditatu cauſam
habent, eoque deſtituta exareſeunt.
Praeterea quoniam ipſeſolu ſtellarum-
que ignis aquae? exhalationibus aluntur,
ipſequé adeo mundus. Vnde etiam Ho-
merus aquae omnium rerum primordium
adſeribit, hoc verſit: .
Oceanus cunctis praebet primordia
rebuls.

Mathematica eum rimatum dicit. Phi- Plut. de
loſophiaè? inuentorem al PellatPlutarchus: plac.I, 3.
Iuſtinus Martyr Philoſophorum antiquis-— luſtin.
ſimum. Tertullianus principem Phy- . crart
Corum: Lactantius primum, qui de cau-p. 6.

tele teſte, infimum aquae locum allgna- Motaph
at. Terram, quod Seneca ait, totam 1, 3.
ubieko iudicans bumore portari & inna- Seneca
tare, ſiue illud oceanum voces, ſiue ma- Natur.
gnum mare, ſiue alterius naturae ſempli- Ju. 6,6.
cem adhuc aquam, & humidum elemen-
tum. Hac, inquit, vnda ſuſtinetur orbis,
velut aliquod grande nauigium, & gra-
ve: his aquir, quas premit. Grauiſi-
mam nempe partemmundi, non poſſe, ait,
piritu tam ienui fugacique geſtart. Ex

tem docuiſſe ait, terram, ad natandum 1,3.
idoneam, eo quo lignum aliaque eius ge-
neris modo conquieſcere: Eiusmodi au-
tem res omnes non aeri innatare ſed
aquis.
Hoc fundamento nixus aquas Laer-
tio teſte,terræ motuum eſſe cauſam aie-

bat. Simili modo de eo Seneca: git an. nat.
III, 13.

* Id quidem apud Laertium minime inuenio:
Veſtigium vero eius rei ap. Ariſtot. l. c. iuxta quem

Thales 1“ Jav b 2 ‿αρτνο ααν*

feri'aruRi

gu. nat

TI, 6.

latatch
in Tr.
ignis

aqua

lion p.
Heſod.
TDeo-
gen. init,
Agon.

16,5

.

qu. nat. *t tum cum dicitur tremerz. Inter eius
VI, 6. rel argumenta, Seneca rurſum docen-
te, hoc extitit: quodin omni maiore mo-
n zu erumpunt fore noui fontes, ſicut in na-
nb ð vigits guoqgue euenit, vi ſe inclinata ſunt

de

WVe. &abiere inlatus, aquam ſorbeant: quae
5Ic. in omni onere eorum guae vehit, ſe immo-
Lice depreſſa fuerit, aut ſuperjunditur,
aut certe dexira ſiniſtraque ſolito magis
. Jſurgit. .
el R Liquet autem ex Homer: teſtimonio,
n Cuius autoritate ſuam de aqua, primo
nien, . omnium principio, ſententiam, Plutar-
Ener, cho & Iuſtino Martyre referentihne.
6 Thales tuebatur, illam, licet non aeque
ii Plutarch. Cultam, ab aliis Graecorum ante Thale-
“V in Tr. tem propoſitam iam fuiſſe. Et alibi Plu-
unt, ignis an tarchus Heſiodi producto loco
falli aqua vti. Lai eo- 489 dW⁰αιι Yρνααςα
d. nor r Qunctorum primum Chaos extitit
. Pnod. addit: maior pars Phpßcorum antiquiſ-
. LFheo- Emorum Tguam Chao⸗ appehalere, voce
3 Sen. init. deriudta raga Tijs Xτορoρς Abe‿ffitſtone.
Argon. Apollonii item Scholiaſta " ad verba
dut. 4· v. 676. illa:
,0,0. D

X 9ν doντσ s α αν
Ex luto eſt condita terra
Zenone allegato affirmat, Chaos, quo
ommia ſècundum Heſiodum facta fue-
runt, agquam fuiſſe, quae ſuh’idene inlu-
tum abierit, quod condenſatum in ſolidam
degenerauerit terram. Quibus adde
g. enag. p. enm 3,
M I8. A. Orphicum illud:
75. Ex TS Oaνατ+ι Xρ αι.jB
Eyx aqua genitum lutum.
Hanc vero doctrinam a Phoeniciis
accepere, cum quibus antiquiſſimum
D Graecis commercium interceſſit. Ex
S=ð Phoenicia enim Linus venit, inde Or-
pPhheus eruditionem ſuam petiit, idem-

ap. Athe-

DE PIILOSOPHIIA THATETIS

9
terrarum orbem aqua ſuftineri, & vehi que de Thalete veteres teſtantur. Id-
more nauigit, mobilitateque eius fudtua- que plane euincit Numenii, ex antiquis

Porphyr.
de antr.
Philoſophi, locus, quo ipſa Maſir verba Nymph.
pro hac ſententia allegauit: piritus Dei P. 256.
motum ciebat ſuper faciem aquarum.
Egregium etiam apud Euſebium ad hoc Euſeb.
ipſum probandum teſtimonium occur- raep. I,

rit: Phoenicum Theologia. Principium

huius vniuerſitatis ponit aerem tenebro-
Iſum ac ſpiritu foetum, ſeumauis tenebro-
E deri flatum ac ſpiritum, chaosque
turbidum, altaque caligine circumfuſum.
HMaec porro infmnita eſe, nullumque niſi
longo ſeculorum interuall terminum ha-
bere. Verum, vhi ſpiritus, inquit, amo-
re principiorum ſuorum fagrareco piſſet,
zumque ſimul eſſet mixtio conſecuta, ne-
rum hunc mutuum cupidinem appella-
Tunt. Is quidem rerum omnium pro-
creationis principium fuit. Spiritus ve-
ro ſuam iphus procreationem minime
agnoſcebat. Ex hac illius coniuncktione
prodiit Mot. Id quod limum nonnuli, alii
aqguoſc mixtionis corruptionem eſſo vo-
Uunt, ex qua ſocutæ productioni, ſemina,
ipſaque adeo rerum vniuerſarumgenera-
tio extiterit.
Nec Indi huius doctrinae ignari fue- Strabo
re, quos Meguſthenes dicit de multis L. XV.
cum Graecis ſentire, vt, quod mundus ſit b- 713.
ortus, & interiturus, & ſphaericus: &
Zuod conditor & adminiſtrator eius
Deus vniuerſum permeet. Pniuerſarum
rerum primordia diuerſa eſſe, mundi au-
tem aquam. .
Cum autem vox doν*u* principium,
apud Philoſophos quidem cauſam effe-
ricem notet, atque adeo ſtricte acce-
pta reliquas cauſas excludat, nobiliſſima
tantum ſignificata; hoc ipſum occaſio-
nem nonnullis dedit, vt Thaletis opi-

nionem illam in partem deteriorem

nat.

** Mirum ex Scholiaſta Apollonii ſimilia citari,
qui ne ρ quidem ad illum, quem Stanleius indicat
locum, annotauit: Mihi illa verba, quae hit alle-

5
513.

gantur combinata videntur ex Ioannis Diaconi alle-
goriĩs ad Heſiodi ?. &α αασ. v. 116. & Scholiis
ad v. I17.

acceperint:

10 C AP.

acceperint: ac ſi nullo alio admis-
ſo principio Deum aquam faciat:*
At vero Thaleti nihil aliud principium
ſignificare, quam materiam, facile ex
Plutarch. Plutarcho colligas, haletem reprehen-
de Plac. dente, quod principium cum elemento
Mo⸗. I. confundens, vnum iſta eſſe dicat atque
igdem, cum quidem inquit, longilſume a ſe
inuicem diſzdeant iſta. Elementum
enim omne compoletum eſt: principia ne-
que compoſeta ſunt, neque ſubſtantiae ſunt
completa. Sane enim élementa voca-
mus terram, aquam, aerem, ignem. Prin-
cipiavero alias vocamus naturas, eogui-
dem reſpectu, quod nihil eſt eis prius, ex
quo naſcantur. Alias enim, ſ prima
haut eſſent, principia dici ipſa non poſſent-
ſed hoc potius ita eſſet appellandum, ex
quo nata illa intelligereniur. Terrae
autem & aquae ortu prior eſt aliqua ma-
teria, ex qua extiterunt, forma ſeili-
cet carens materia: tum ipſa for-
matertium priuatio. Falſa itaque eſt

V I.

Thaletis ſententia, qui aquam elemen-
tum pariter ac principium omnium rerum

ſſeſtatui»-.—

Ex quibus Plutarchi verbis colligi-
mus obiectionem ad vocem tantum non
adrem pertinere. Nempeprincipii at-
que elementi diſtinctio cum ea aetate in
vſu haut eſſet, Thales per principium
effectricem cauſam non intellexit, quod
euidentiſſimum ex Ariſtotele fit rurſus:
Thales Juidem aquam ait eſe (princi-
pium,) quare terram quoqué ſuper Ariſtot.
aquam aſſerebateſſe. Fortaſſs hanc ha- Metaph.
buit opinionem, quia nutrimentum 2.
omnium humidum eſſe videbat, ipſiun quo-
que calidum ex eo fac„Kcum, eoque omne
animal viver. Exquo autem res Ffant,
ideſſe principium omnium. Propter hoc
igitur hanc habuit opinionem, & quoniom
cunctorum ſemina naturam bumidam
ſortitaſunt Aqua vero naturae princi-
pium humidis ioſt. .

SECT. II.

D E
¶ Roeſo ſciſtitann. quid de diis arbitra-
retur, poſt aliquot deliberandi com-
Tertull. meatus, referente Tertulliano, nibil

ad Nati-renuntiauiz Thales. Videturque Scri-
en. L. II. ptor allegatus quae inter Simonidem &

*. 2. Hieronem geſta fuere vel ſimilem ſaltem

Hiſtoriam in animo habuiſſe.
Veram autem Thaletis de Deo opi-
nionem ex duabus ſententiis eius di-
ſcere licet, a Laertio allegatis, & ab
Alexandrino Clemente repetitis, ita
tamen vt illuſtrationis cauſa quaedam
adderet: Quid vero, inquit, non illa quo-

DEO.
que Thaletis, quae ex hie ſumta ſunt, Strom. V

in ſocula ſeculorum Deum gloria affici! p. 594.

idemque cordis cognitor qui a nobis dica-
tur, eum Deum eſſe aperte fatetur-Rogatus
enim Thales, quid ſit Deus? Id, inquit,
quod neque habet principium nec ſnem.
Cum autem rogaſſet alius, an Deum la-
teat homo aliquidagene: Et gquomodo,
inquit, qui ne cogitans quidem? Sicque
Cicero Thalete autore Homines exiſti- 2 de
mare oportere, ait, omnia, quae cernun- Legc. r.
tur Decrum eſſe plena. †

2* Non tam ex eo natum putem errorem de
Thaletis religione, quod ερσ cauſam effectricem
netet, quam quod ciaν επνaqsuam ſtatuat, aliis
pofſt Anaxagoram Y&ο inter αα% referentibus,
quem Thales pariter ac cetera omnia excludere nu-
mero vnitatis videbatur. Verum Thales de Princi-
piis Phyſicis zantum & materialibus agere vo-
Miit.

† Stan'eius vltima Ciceronis verba expreſſerat
ita: Umnia cernere Deos, intentionem Cicero-
nis & an mum potius quam verba ſpectans. Nam-
que eo animo Cicero omnia Deorum plena eſſe
dicir, vt vereamur eos, coram res noftras intuen-
tes. Id tamen lectoribus imponere poterat, vs
Thaletem omnia nosſe Deos hac ſententia
Certe

u
lol

Uiſlot,
letagtl.

nom. V.

69
.

„2. de

Legel

Certe primam cauſam agnouitmun-
dique autorem, quippe qui, Laertio te-
ſte, docuit, antiquitſzmum eorum omwnium
Laert. quaeë ſunt eſſe Deum, pulcherrimumn
3 . mundum, ab eo enim faäl»KCam eſſe. Id
Cic. de quod a Cicerone confirmatur: Thales
Nat. Mileſeus, qui primus de talibus rebus
Deor. I, quazſivit, aquam dixit eſſe initium re-
40. prum Deum autem, -am mentem, quae
ex dqua cuncta fngeret. & Dii poſſunt
eſſe ſene ſenſi & mente, cur aquaé?᷑ ad-
zunxit, e ipſa mens conſtare poteſt vacans

corpore? Sic Cicero; qui ita Thaletem
= interpretatur, ac ſi ipriucipium mate-

riale iuxta cum efficiente aeternum
ſtatuat: quae Thaletis quidem opinio
minime fuiſſe videtur, qui Deum anti-
quiſzmum omnium quae ſunt dixit. Hoc
interim verba Ciceronis euincunt, A-
naxagorae MENTEM, quam materiae iun-
gens ille Philoſophus, ſummam nominis
celebritatem exeo indeptus fuit, Tha-
leti iam fuiſſe cognitam, & ab eo ad Ana-
Xagoram deriuatam.

Arffirmabat porro immutabili pro-

Ties (Plutarcho autore) cum Py-
Plac. Phi- 1 thagora ac Platone & Sroicis Dae-
lof. I, 8. mones res ſpirituales eſſe defendebat,
Heroas vero animos a corporibus ſöpa-
ratos, eorumque duo eſſe genera, bono-
rusn atque malorum. Heroas bonos a-
nimos eſſe bonorum, malos malorum.
Eundem ordinem Thaleti obſeruatum
Athena- teſtatur etiam Athenagoras, ita tres
gor. A- ſtas Claſſes ex mente eius diſponens,
bolos⸗ P. vt primam Deorum mortalium, Dae-
Lacrt. Monum ſecundam, tertiam Heroum
VIII. S. faciat. Hoc Pythagoras etiam ſecutus

DE PHIL OSOPHIA THIALETIS II

videntiae ſuae decreto mundum guber-
nare Deum. Thales (inquit Stobae- Epphyf.
us) interrogatus quid fortiſzemum ſit? c. VIII.
Neceſtas reſpondit, omnem enim mun- p. 10 ad-
dum gubernat. M vero necetſztas pro- de Lacrt.
videntiae conſtans iudicium & immuta- 36.
bilis poteſtas. Hucomnino etiam per-
tinet, quod idem Stobaeus Thaleti tri-
buit autori, quod primus motor immobilis
Et, Ariſtoteli etiam, verum praeterita Phyſic.
autoris mentione, vſurpatum. VIII. 7.
Ante eum de Deo quaedam, ſed man-
ca ea admodum, ab Orpheo tradita fu- Agnen
erant, Clementi Alexandrino aliisque ad Gent.
allegata. Verum, vt ex Cicerone au- p. 48.C.
diuimus antea, primus Zhales fuit, qui
de talibus rebus quae?ſtuit. Ex Aegypto
autem iſta eum deriuaſſe ne ipſi quidem .
1. . . erodot
Graeci diffitentur, inde enim Deorum Lib 2. 5

ſuerum nomina ſeſe accepiſſe agno- 69.

ſcunt, primosque eſſe concedunt Ae-
gyptios, qui oculis in coelum conuer-
ſis, naturamque Vniuerſi admirati, di-
vinae naturae diligentius animum ad-
uerterint.

SECT. III.
DE DAEMONIBVS.

fuit Deos Daemonibus, hominibus Heroes
cultu praeferendos eſe ſtatuens.
Defendebat item, Stobaeo affirmante, Stob. Ecl.

plenum Daemonum eſſe mundum. Idque Phyl.c. l.

etiam ſpectare Ariſtoteles creditur, ab. 2.
loco ⸗ Cicerone repetito, Thaletem D Anim.
ſtatuere inquiens omnia, quae cernuntur 1, 8.
Deorum eſſe plena. Eandem ſenten- Cic. de
tiam Pythagorae Laertius tribuit, ple- Leg. II,
num eſſe aerem vniuerſum animorum, aert
qui Daemones ſint atque Heroes. VIIII 1
Eadem ſententia ante Thaletem 32.
Graecos occupauerat, Hæeſtodum inpri-

23

Ciceronem docuiſſe exiſtimarent: Qui tamen hoc ta-
ntum dicit quod & alii Philoſophi quidam, Empedo-
cles, Pythagoras & rel.Xιπ Wnia eſſe Acs αντα,

h. e. plena omnia eſſe praeſtantioris naturae Spiritibus
qui ea quidem intueantur, quibus praeſentes ſunt,
non omnia tamen propterea norint: conf. cap. ſeq.

BzZ mis,

12 CAP. VI.

mis. An vero eo argumento negareli-
ceat ab Aegyptiis iſtam doctrinam hau-
de My.- ſiſſe Thaletem, mihi dubitare fas eſto.
Ker. Scct. Eandem plane eorum extitiſſe opini-

terea & Pythagoram & Platonem, quos
Plutarchus iungit Thaleti, huius ſen-
tentige patronos, ex Aegyptiorum
fontibus eruditionem haufifſe con-

L. c,. V. q. onem ex lamblicho diſcas licet. Prae- ſtat.
SECT. IV.
DE ANIM A.

Prutarchus pariter atque Stobaeus
affirmat primum fuiſſe Thaletem,
Plut. de qui dovoο.dενov. näturam ſeipſam mouen-
Plac. Phi-zem animam eſſe dixerit. Ariſtoteles
los. IV, 2. tradit unric eum animum dixiſſe, ob
Moh. he motum, quem aliis rebus impertiatur,
XI. p. 93. quo ipſo utraque pars definitionis ani-
Ariſtot. Mmi, quam Plato propoſuit, abſoluitur.
de anima Nempe quod Animus res Zit habens in
,2. ſe mouendi & ſe ipſam & alias res pot-
ſtatem: Quam Plato definitionem iſto

Plato. L. . —. „.
AeRe" argumenti genere iuit ſtabilitum: * In-

X. de Rep.

b. 894. ſq. ter motus ſpecies principem locum ille te-

net, quo ſo ipſum quid mouet. * Quic-
quid vero ſe ipſim mouet, viuit- Et quic-
quid viuit, hoc ipſo viuit, quod ſeipfum
moueat. †+ Poteſtas igitur ſeipſim mo-
vendi naturam alſolvit eius, quam ani-
mam vocamus, ſubſtantiae. † Haec a-
nima eſt origo generationis, motusque
eorum, quaez ſunt, fuerunt, &f erunt,
omniumque rurſus his contrariorum:
Quandoquidem & mutationis, & vni-
verſi motus cauſum eſſe conſtat, & anti-
quiorem corpore, quod ſecundo mo-
tu impellit. * Paulo poſt vero iſtos a-
nimae motus nominat: Velle, conſide-
rare, curare, conſultare, recte & ſecus
iudicare, gaudere, triſtitia affcRi, au-
dere, timere, odiſſe amare &ö. * Primi
iſti motus, ſiſeipientes ſöcundos, qui cor-
porei ſunt, omnia in incrementum & de-

crementum perducunt, concretionem
vel condenſationem, & diſeretionem vel
rarefacdtionem. Hanc ipſam opinio-
nem, a Thalete primum excitatam, ali-

quamdiu in Scholis Pythagorae, Andxa- Stobaeus

gorae, Scratis & Platonis conſenſus Ecl. phyſ.

ſuſtinuit, donec ab Ariſtotele effurcil-L. 1. c.
laretur, ſequentibus potiſſimum vſo ar-XL. p. 92.
gumentis. I. Wihil moueri niſi quod Ariſt. de
in loco ſit: nihil in loco eſſe niſi quan- gair. ..
tum: inque animam adeo, quae quan- “N-
tum non ſit, nullam quatuor motus
ſpecierum, nec lationem ſcilicet, altera-
tionemque, nec diminutionem atque
accretionem per ſe cadere poſſe. IL A-
nimae non competere natura ſua vt a
ſeipſa moueatur, cum res extrinſecus
ei oblatae eam, prout occaſio ferat, im-
pellant. In primo autem horumargu-
mentorum ſi locus intelligatur de cor-
poris circumſcriptione, non tantum
omnium rerum negandus erit motus,

quae, vt ſcholae loquuntur, deſinit»uee

in loco ſunt, quales Spiritus omnes, ve-
rum etiam ſphaerae coelorum extre-
mae, ſi Ariſtotelea definitio loci illi ſit
applicanda. Porro quasdam motus
ſpecies, diuerſo licet & extraordinario
modo, animae competere, non quidem
prout occaſio tulerit, vel vt in Scholis

loquntur accidentaliter tantum, con-

cludere licet, vel ex anima ſeipſam latius,

* Notandum haec, non &τσShιιρ apud Pla-
tonem legi, ſed ab Autore ex eius X. libro de Re-
pübl. eſſe colleécta. Memoria enim eum fetellit
Timaeum in margine allegantem.
** Reſpiciuntur verba Platonis T. III. p. 894. C. D.
† Huc ſpectantia Platonis verba legas p. 895. C.

Hic ſenſus eſt verborum Platonis p. 895. in fin.
* Haec ſunt apud Platon. p. 896. A. B. Motus
ſecundus vero ei eſt, qui ab alio in aliud fit, &
cuius vi in ſeipſo nihil mouetur. Verbo: Motus
mere paſſuus. xX Haec p. 896. C. habetur.
& quae ſequntur p. 897. A.
prout

Laert.
35

Tulce.
10,

Deanin

13

utarc
Hlac Ph
II. 1
Laert,

3

Ariſtot
leCoel
ln 0,I

lamn.

Stobzen

Ed Phyt.

. lc.
l pg
Ariſt. de
mnim.l.l.

c.IV.

prout incrementa ceperit corpus, dif-
fundente. III. Ex intelligentia, quam
perfectionem eſſe concedunt omnes,
ſpeciemque adeo alterationis. Atque
I,eam quidem Thaletem inter animae
'motus cenſuiſſe, ex illo eius effato apud
Diogenem Laertium patet: Veælociſzmum
Tuſc. I. mens, nam per vniuerſq diſèurrit. Vnde
10. & Cicero, ipſis fere Thaletis verbis
rofeſſus nihil mente eſſe velocius, & nul-
am celeritatem cum mentis celeritate
comparari poſſe, Ariſtoteleam &τν
a continuatam motionem & ' perennem
Juitinterpretatus. Contra ſecundum A-
riſtotelis argumentum memoriae atque
reminiſcentiae actus quod excipiamus
ſuppeditant. Prima enim rebus quidem
excitatur externis, ſed tamen obtediue,
vt in ſcholis quidem loquuntur, tan-
tum, ita vt motus quidem ab ipſa pro-
ueniat anima. Per reminiſeentiam au-
tem ſeipſam mouet, atque a priuatione
procedit ad habitum, ſine rei externae
adiumento. L
Obſeruationem meretur, inter cete-
ras ab Ariſtotele contra hanc Thaletis
ſententiam allegatas rationes, vnam
duci ex eo, quod corpora reſurgere non

Laert.

De anim.
I, 3.

Plutarch. V Nicun eſſe mundum, TLhales ſtatuit,
Plac.Phil. *“ a Deo conditum, quam ſententiam,
Lan 1" verifſimam certe, omnes, ipſo Ariſto-
tele teſte, amplexi Philoſophi ſunt, do-
nec ab ipſo ea reiiceretur, vt, contra-
ria approbata, falſam itidem de mundi

Ariſtot. aeternatate tueri poſſet opinionem,

Qde Coclo. quae admitti, vt ipſe fatetur, non pot-

1, 10, 12, . . .. . .
10. 12, eſt, ſi initium eum habuiſſe admittatur.

Laert. I, Dicebat porro Thales: Pulcherri-
35. mum mundum, vt qui a Deo factus ſit,

SECTI. V.
DE MVNDO.

DE PHII OSOPHIA THALETIS 13

repugnet, ſed hoc &α *ναοοο tantum
monendum duximus.
Ex altero eorum quae ad animam de-
finiendam adhibuit Thales (quod ſcili-
cCet res alias moueat) colligere fas eſſe
exiſtimauit, animam magneti etiam &
ſuccino eſſe tribuendam, quod ferrum
ille, iſta palengs moueat. Ianimatis
etiam inquit Laertius animas ineſſe piu- Laert. I,
auit - coniiciens id ex magnete lapide 24.
& ſuccino. Cuius poſterioris exempli
rationem in eo male quaerit Aldobran-
dinus: quod venenum ſic auerſetur, Vf a Laert.
eilus tactu non ſolum mutato colore eru- I. c.
bescat, ſed etam ſtrideat. Sed plani- De anim.
us * Ariſtoteles: Eorum quos memora- b 2.
vimus Thales animam videtur exiſti-
mauiſſe nuzftisov quid eſe, h. e. motum
broducere aptum, namque lapidi ani-
mam tribuit eo quod ferrum moueret.
Animam porro hominis immorta-
lem ſtatuit, primusque qui ita ſtatuit, Laert. 1.
ſi Choerilo fides, extitit. Phereydihu- .

11 4 1. . Sicero
jus ſententiae natales tribuit Cicero, Tuls. I

magis tamen veroſimile eſt ex Aegy- 16.

pto eam Thaletem attuliſſe, fuiſſe e- Herod. I.
nim eam Aegyptiorum ſententiam He-2. b. 87.
rodotum teſtem habemus. mnit.

aPlut. II. I.
b Laert. l.

eiusque partem eſſe quicquid apte or-Timoth
natum ſit atque diſpoſitum, cuius rei Chrongr.

cauſa, Plutarcho teſte, zéonwοαο Primus HW eali
mundum Pythagoras appellauit. Graec.

Noctem aiebat vna prius extitiſſe die: b Euſebian.
Quam creatonis circumſtantiam Or- b. 4·
pheuse quoque obſeruauit, & Hchtodus, 4 Tacun⸗
qui a Phoeniciis id habuerunt. Haec GercXI
cauſa fuit computandorum a Ger-e Caeſar.
manis ¹ Gallis & Numidis per no- de Bell

Gall VI.
ctes temporum. 6 236

* Nihil video clarius quod de ſuccino afferat
Ariſtoteles, de magnete enim tantum loqui-
tur, de quo eadem ratione mentem explica-
uerat Aldobrandinus. De ſuccino nihil.

* Idem quoque Athenienſibus in more poſitum f Nic Da.
teſte Cenſorino de die Nat. c. XXIII. quos hic a maſcen.

Stanleiio praetermitti minime par erat. ap. Stob.
B 3 Mundum b. 293.
Serm. 42

14 6˙C A P. VI. .

Laert. l. Mundum docebat eſſe animatum,
27. animamque eius eſſe Deum, per omnes
partes diſfuſitm, cuius vis motrix Aiui-
na aquas elementum penetret. Quod ita
a Philoſophis Hermeticis explicatur:
vt diuinus ſpiritus, mundum iſtum
ex primis aquis producens, infuſus
quaſi inſpiratione continua rebus na-

turalibus, & per eas liberaliter diffuſus,

ſecretoque quodam & continuo actu
omnia agitans, imo & ſingulas partes,
prout tulerit ratio eorum, mouens,
vniuerſi huius anima illis dicatur.
Mundus loco contineri, id quod con-
'venit cum illa loci definitione, quaſpa-
Plutarch. tium dicitur. Ili autem, qui, Ariſto-
ſept. Sap. telem ſecuti, locum definiunt quod ſit
Conx b. ſuperfcies, vtut partes mundi in loco eſ⸗
153. C. Te tueantur, totum tamen mundum in
loco eſſe coguntur negare.
. Vacuum in mundo non dari ſtatu-
Plut. de ebat, quam, obſeruante Plutarcho, ſen-
Plac. xIS. tentiam Philoſophi probant omnes,
qui animatum mundum eſſe, & proui-
dentia gubernari admittunt, contrari-
vm tuentibus eis, qui ex atomis mun-
dum coaluiſſe, eſſeque inanimatum,
neque prouidentia regi defendunt.
Plut. I. c. Materiamfluxam eſſe atque mutabi-
c. 9. lem.
ut. 6. Corpora eſſe rem patibilem & in infi-
plar: de Ditum poſſe diuidi.
plac- Phil. Miſtionem fieri elementorum compo-
II, 13. Rtione docuit.
àa Flu- Terreſtris ſubſtantiae eſſe ſtelas, ſed
B tamen ignitae.“ HIli autem, qui igni-
. teas ſtellas eſſe aiunt, in eam ſententiam,
Achill. Ariſtotelis iudicio,? ex eo deuenere,
Tat. Iſag. quod totum iſtud corpus ſuperiora occu-
in Arat. pans ignitum cenſeant eſſe.

Laert. I

. 2 . 2
Eiusque ſententiae primum autorem ,lur-

Thaletem faciunt Plutarchus & StO- 28. Stob.
baeus, quamuis Eudemus, Theoni dalle- Eci. phyſ.
gatus., primum Anaximandrumita ſen- p. 60.
ſiſſe ſtatuat. Aconk.

. . . . . - . Voſſ. de
Lucis in nouiluniis defeltum in luna S Mach⸗

Iolem cauſam eſſe, ei propioreni, ſiis dJute p. 147.
radiu vndiquaque zam circumfulgen- Theoni
tem. . . & Eude=

. e , — mo con-
Vnicam eſſe terram fegarae rotun- raqicit

dae, globi inftar habentem, t in medio Stobaeus
poſitammundie: S quo ſpectat, quod Cleo- Ecl. phyl.
demus ei tribuit effatum,? confuſßionem b. 50. te-
id pariturum vniuerſalem, ſi terra ex robr

. proprium
maindo tollatar. Lunae

Ventir eteſti Nili deberi exundatio- lumen
nem putauit, qui canicula exoriente α
poſt aeſtiuum Kitium ſpirare occi- narumn tei⸗
piunt, atque, Ariſtotele autore, ex ſe- baiſſe.
ptentrionibus ſurgentes, verſus remo- eblur. de
tiores plagas procedunt. ie⸗ IIl,9
Ei, vt Plutarchus ait, aduerſa ſronte Philof.
in Aegiptum irruentes, vt intumeſcant IIl, 10.
aquae effciunt, ita vt mare venti exci- & lut. ib.
tatum oſtia ſuuii ſubire neceſſe ſit, atque h ap. Mlut.
adeo impedire eum, vt libere in maré ſe- Segt Sap.
ſe effundere nequeat, ſed retrocedereg Conv. p.
cogatur. 158. C.

. .* . 1
Quo facto, vt Diodorus Siculus addit, et.
,37.

Aeggptum inundat, cuius valde depre-— kMeteor.
ſum eſt ſolum. At ea, licet ſimillima ve- II, 6.
ro videatur, facile tamen exploditur de Piac.
ratio. Vera enim ea ſi eſſet, omnes flu- 1. er.
vios in mare deſenentes, Eteſtis oppoſetis Sic 1o.
ventis ſimili modo exundare oporteret. P.35.
Atque ita Diodorus philoſophatur in
egregia de hoc argumento diſputatio-
ne, quam Agatharchidae opinione alle-
gata concludit, eſſe nempe Nili exun-

Z.r2 Lunam eiusdem cum ſole dixit eſſe dationem a pluuiis, ex Aethiopiae mon-
phyſ. p. naturae, ab eo tamen lucem accipere., tibus delabentibus.
b Bin. * Priora quidem iſta apud Plutarchum & Sto- tur, neſcio unde depromta, forte ſpuria plane.

de cœlo baeum non lego, ex quoò tamen à Stanleio allegan-
11,7. J

CAb.

Plac. II.

Laert,
2,.

* Mut

lac. I.

29 tob,
*P60.
ednk,
Vol de
8e. Marh⸗
1,.
Theoni
& Eude=
m.. con“
tradicit
Stobzens
Bclphy.
15.5,te⸗
ſtatus
Proprium
Lunze
„lumen
Anaxi⸗
drumtei-
