quam ad ſtabilem; quae ex amotione
doloris, moleſtiageque conſequitur.
Nam mobilem quidem non habet vt fi-
nem, ſed apparat ſolum tanquam me-
dium ad ſtabilem, nimirum, vt ſit quaſi
condimentum operationis illius, quae
ad eximendum dolorem, moleſtiamue
eſt neceſſaria. Sic enim, cum fames,

ETIIGAA

tem beatae vitae eſſe finem dicimus,

1063
& ſitis, v. C., res ſit moleſta, animalque Cicer. de
incommodet; primarius finis naturae fin. I, 1t.
eſt, vt in eo ſtatu animal conſtituat, in
quo ſit ab hac moleſtia immune: & quia
id, niſi comedendo, bibendoque non
poteſt fieri, ideo ſuauitate ipſam come-
dendi, bibendique actionem condit, vt
animal tanto liberius ſeſe ad comeden-
dum, bibendumque accingat.
Ac vulgo quidem homines praepo-
ſtere agentes, nimirum inconſiderate,
intemperanterque abrepti, volupta-
tem, quae eſt in motu, tanquam finem
ſibi praeſtituunt; verum aduocata in
ſubſidium ſapientia voluptates in ordi-
nem & concinnitatem redigit, docet-
que, non aliam pro beatae vitae fine con-
ſtituendam, quam quae finis ſit ſecun-
dum naturam, quaeque non alia pro-

fecto ſit ab ea, quam praediximus. Ete-

nim duce ipſa natura, quicquid agimus,
eo ſpectat, vt neque corpore doleamus,
neque animo perturbemur; ac vbi id
ſemel aſſecuti ſumus, omnis animi pro-
Cella ſedatur, ac nihilmaius eſt, ad quod
reſpectemus, quaſi requirentes quid-
piam aliud, quo ipſum tam animi, quam
corporis bonum compleatur: Tunce-
nim voluptate egemus, cum ex ipſius
abſentia excitatur in nobis dolor; at
cum non dolemus, tunc nulla in nobis
voluptatis indigentia eſt.
Ex quo fit proinde, vt magnitudinis
voluptatum terminus, ſeu voluptas
ſumma, ipſa ſit doloris amotio, ſeu, qui
amotionem conſequatur, ſtatus. Nam
vbicunque voluptas adeſt, quam diu
quidem adeſt, ibi nihil eſt dolens, aut
aegrum, aut vtrumque ſimul. Fit et-
jam proinde, vt priuatione doloris ter-
minata voluptas ſumma, variari qui-
dem, diſtinguique poſſit, augeri autem,
amplificarique non poſſit. Natura e-
nim, quouſque omnem prorſus dolo-
rem exemerit, voluptatem auget; at
SSS S8S ſublato

ibid.

Cic. de

1064 PARS XII PIILOSOPHIAF EPICVRI P. III.

ſublato omni dolore, non patitur ipſam
ſecundum magnitudinem prouehi, ſed
admittit ſolum varietates quasdam mi-
nime neceſſarias; vtpote quae ad id,
ne doleamus, non comparentur.
Quin etiam hincfit, vt abs re inſul-

fn. , II. tent, qui cauſantur nos, non habere

ib. 17.

illud, omni dolore carere, vt aliquid

dolorem inter, & voluptatem medium,
ſed ipſum cum altero membro ſic con-
fundere, vt non ſolum pro voluptate,
ſed etiam pro ſumma voluptate habea-
tur. Nam quoniam, cum priuamur
dolore, ipſa liberatione & vacuitate o-
mnis moleſtiae gaudemus; omne au-
tem id, quo gaudemus, voluptas eſt, vt
omne id, quo oflendimur, dolor; do-
loris omnis priuatio recte nominata eſt
voluptas. Vtenim, cum bibo, & po-
tione fames, ſitisque depulſa eſt, ipfa
detractio moleſtiae conſecutionem af-
fert voluptatis; ſic in omni re dolo-
ris amotio ſucceſſionem efficit volu-
ptatis.
Vnde & poteſt quoque diſcrimen
oſtendi, cum vrgent, non eſſe, cur ſta-
tus ille medius voluptas potius, quam
dolor dicatur. Quppe detracéta vo-
luptate, non ſtatim conſequitur ae-
gritudo, niſi in voluptatis locum do-
lor forte ſucceſſerit; at contra gaude-
mus omittendis doloribus, etiamſi vo-
luptas ea, quae ſenſum moueat, nulla
ſucceſſerit; eoque intelligi poteſt,
quanta voluptas, non dolere, ſit; &
niſi quis capiat, eos interroget, qui
morborum doloribus acerbiſſimis in-
feſtantur.

Laert. II, Quod vero etiam ſunt, qui rident, ob-
89. iiciuntque, eſſe voluptatem hanc con-

ſtitutionem quaſi dormientis, ac nos
inertiae inſimulant; idcirco faciunt,

quia non aduertunt, conſtitutionem
huiusmodi non eſſe nobis merum tor-
porem, ſed potius eiusmodi ſtatum, in
quo omnes vitae actiones placide ſimul,
atque iucunde peragantur. Nam no-
lumus quidem, ſapientis vitam eſſe
quaſi torrentem, rapidumue flumen,

at non idcirco tamen eſſe volumus,

quaſiaquam reſtagnantem, & mortu-

am, ſed potius quaſiaquam fluuii taci-

te, placideque labentis. Quare &
contendimus eius, voluptatem eſſe non
inertem, ſed eam, quam ratio efficit fir-
mam ſibi.

Verum hoſce vt mittam, & ad id,
uod caput eſt, redeam, in idemque in-
Aſtam, duo apud nos bona ſunt, ex qui-
bus illud ſummum, beatumque com-
ponitur; vt animus ſine perturbatione,
vt corpus ſine dolore ſit; atque ĩta
quidem, vt haec bona, vbi omni mole-
ſtia detracta, plena fuerint, minime cre-
ſcant: Quo enim creſcat, quod plenum
ſit? Si corpus omni dolore caret, quid
accedere ad hanc indolentiam poteſt?
Si animus conſtat ſibi, placidusque eſt,
quid accedere ad hanc tranquillitatem
poteſt? Quemadmodum ſerenitas coe-
linon recipit maiorem adhuc clarita-
tem, in ſinceriſſimum nitorem repur-
gata; ſic hominis corpus, animumque
curantis, & bonum ſuum ex vtroque
nectentis, perfectus eſt ſtatus, & ſum-
mam voti ſui inuenit, ſi nec aeſtus ani-
mo eſt, nec dolor corpori. Si qua ex-
tra blandimenta contingunt, non au-
gent ſummum bonum, ſed vt ita di-
cam, condiunt, & obleétant; abſolu-
tum enim illud humanae naturae
bonum, corporis & animi pace con-
tentum eſt. .

Laert.

Cic. d
An. h

ltionemm
Um tor-⸗

tum, in
eſimul,
lum no-
um elle
fuumen,
Mumns,
mortu-
lüi taci⸗
Are &
ſenon
lcitfi⸗

adic,
ein.
qul.
corn-
vone,
le it
ole-
ece
um
Gdi
Otec
le eſt
tem
coe⸗
Cita-
epor-
nque
oque
ſumm⸗
anl⸗
ex-
lau⸗
d⸗
olu⸗
e
Ull⸗

W.

Laert. X,

i3. :b. H

ETICA.

CAP.
FELICITATEM, SEV VOLV-

DE IIS, CQVAE HANCG

1965

V.

PTXATEM PARIVNT, VT CVMPRIMIS
VIRTVTES SVNT.

Am, cum iſta corporis, animique
pax, hoc eſt, tranquillitas in hoc iIn
illo indolentia, completa hominis fe-
licitas ſit, nihil noſtra magis intereſt,
quam ea, quae ipſam facere, tuerique
poſſunt, meditari, quandoquidem, dum
illa adeſt, quod non habeamus, nihil
eſt, dum abeſt, nihil non agimus, vt
conſequi ipſam poſſimus, & tamen,
vt dictum iam eſt, plerumque non con-
ſequimur.
Itaque videtur inprimis non ſecus
de felicitate, quam de ſanitate philo-
ſophandum eſſie; ſiquidem conſtat, il-
lum ſtatum, in quo animus ſine per-
turbatione, corpus ſine dolore eſt, ni-
hil eſſe aliud, quam perfectam totius
hominis ſanitatem.

Qus fit, vt in-
telligi liceat, quemadmodum in corpo-

re, ſic in animo quoque iĩpſo, ea, quae
ſanitatem creant, & conſeruant, ipſa
eadem eſſe, quae obſtant, ne morbi
adueniant, aut ſi aduenerint, curant,
expelluntque.
Cum vero aduerſus corporis mor-
138. pos comparata ſit medicinae ars, quae
remedia lis praecauendis, propulſan-
disque adhibet; ideo non multum cir-
ca illos ſupereſt nobis operae, ſed duo
quaedam monita eſſe poſſe ſatis viden-
tur.
Cic. de Vnum, vt quo auerti poſſint, aut
An. , 14. leuiores fieri, & plerumque curari, co-
latur temperantia, vitaque ſit ſobria,
atque continens, quod morborum ſe-
ges non aliunde ſoleat, quam ex op-
poſito vitio proficiſci. .
Alterum, vt cum eos patiendi in-
15. Cubuerit neceſſitas, fortitudo occur-

fulitur, aut adhibetur.

rat, & tum perferantur animo con-

ſtanti, tum prae impatientia non ex-
aſperentur, ac vel illud ſolatio ſit, quod
fururi ſint, aut magni, breues; aut
diuturni, leues. HS
Aduerſus animi autem morbos

comparata quidem Philoſophia eſt,

vnde & illam animi quaſi medicinam
merito habemus: verum ea non per-
inde ab iis, qui animo laborant, con-
Id nempe,
quia corporis morbos ipſo animo iu-
dicamus, morbos vero animi neque
ſentimus corpore, neque animo aut
agnoſcimus, aut iudicamus, vt par eſt,
quoniam ipfummet, quo iudicandum
ſit, aegrotet. Vnde & intelligi poteſt,
eſſe reuera animi morbos pernicioſio-
res, quam corporis, vt inter morbos
corporis, illi omnium grauiſſimi, &
periculoſiſſimi ſunt, qui ſui ſenſum
adimunt, ſicuti veternus, aut febris
ardentior.
Quin etiam eſſe animi morbos de-
teriores, quam corporis, eadem de-

clarat ratio, qua voluptates animi ſunt

voluptatibus corporis potiores. Vide-
licet, quod corpore nihil niſi praeſens,
& quod adeſt: animo autem & praeteri-
ta, & futura ſentiamus. Vtenim ae-
que doleamus animo, cum corpore
dolemus, fieri tamen permagna acceſ-
ſio poteſt, ſi, v. c, aliquod aeternum, &
infinitum impendere malum nobis o-
pinemur; quod idem licet transferre
in voluptatem, vt ea maior ſit, ſi nihil
tale metuamus: cum & illud perſpicu-
vm ſit, maximam animi aut volupta-
tem, aut moleſtiam, plus aut ad beatam,
SsSS SSS 2 aut

Adde
Gaſſend.
ad L. X.
lLaert.

P: 1593.

1066

aut ad miſeram vitam afferre momenti,
quam eorum vtrumuis, ſi aeque diu
ſi in corpore. G
Quoniam vero duo quidam ſunt
capitales animi morbi, cupiditas nem-
pe, ac metus, cum propaginibus va-
riis, cumque adiuncta vbique aegritu-
dine, ſeu moleſtia, eo modo, quo
corporis morbi cum adiuncto dolore
ſunt: ideo Philoſophiae eſt munus ad-
hibere remedia, quae ipſos, ne ani-
mum inuadant, prohibeant; aut, ſi in-
vaſerint, tanquam e praeſidio deiici-
ant. Tales ſunt potiſſimum cupidi-
tates inanes opum, honorum, aliarum
rerum, & metus a Diis, a morte, & a-
lii, quibus late graſſantibus, nulla vn-
quam pars animi relinquitur ſana.

CAP.

PARS XII PHILOSOPHIAE EPICVRI P. III

Remedia porro, quae Philoſophia Laert. X,
adhibet, ipſae ſunt virtutes, quae a 132.

ratione, ſeu prudentia generaliore
profectae, huiusmodi affectus arcent,
& expellunt. Dico autem rationem,
ſeu generaliorem prudentiam, quo-
niam cum ſit quaedam prudentia ſpe-
cialior, actionibus vitae ſingularibus

dirigendis inſeruiens, agnoſcitur ta-

men altera generalior, quae nihil ali-
vd ſit, quam ipſamet ratio, ipſumue
rationis dictamen, ac idem plerisque
habeatur cum ipſa ſapientia, cum aliun-
de virtus nihil aliud ſit, quam perfecta
Quacdam diſpoſitio animi, quam ratio,

eu prudentia creet, ac animi morbis

ſeu vitiis opponat. .

VI.

DE RECTA RATIONE, AC LIBERO ARBITRIO, A WCO
LAVS OMNIS VIRTVTVM EsST.

Inc, cum deinceps de virtute, eius-
que ſpeciebus videatur dicen-
dum, praemittendum eſt quidpiam de
ipſa ratione, ac ſimul de eo, quod in
ea eſt, libero arbitrio, cum exinde ſit
vniuerſa, quae virtuti competit, laus,
vti eſt & oppoſitum, quod vitio debe-
tur, probrum, ac vituperium.
Itaque, cum ratio generatim nihil
aliud ſit, quam facultas ratiocinandi,
ſeu iudicandi, ac vnam rem inferendi
ex alia, tum illam ſpeciatim hic accipi-
mus, quae in rebus agendis, ſeu in ele-
ctionem, fugamque cadentibus, iudi-
cat, ac infert, ſeu ratiocinatur.
Qum poſſit autem iudicium, ſiue
ratiocinium recte, peruerſeque inſti-
tui, illa quidem ratio, cuius prauum
eſt iudicium, non eſt proprie ratio,
nosque illam potius opinionem dici-
mus: attamen, ob frequentem vſum, di-

catur quoque, ſi lubeat, ratio, dummo-

do praua intelligatur; vti & recta ratio
dici poteſt opinio, modo intelligatur
ea, quae ſana ſit.
Ac ipſam quidem rationem rectam
tum naturae bonitas facit, tum rerum
peritia, ſiue experientia, ac obſeruatio
ſedula, ex qua efficitur, vt quaſi habi-
tis firmis, correctisque principiis, ra-
tiocinatio ſolida ſit, & ijure ad illius
prouocetur iudicium, qui expertus
eſt, ac prudens rerum; ſed & huc fa-
ciunt, quae de criteriis in canonica
diſputata ſunt, quaeque recenſere ni-
hil eſt iam opus.
Interim porro cum dico, res in ele-
ctionem, fugamque cadentes, ſuppono
eſſe quoque in nobis liberum rationis
arbitrium, hoc eſt, facultatem eligen-
di, & proſequendi id, quod eſſe ipſa
ratio bonum iudic arit; reſpuendi
vero, ac refugiendi, quod eadem iu-
dicarit malum.

Eſſe

laſopkitent

Veraliore
arcent,
tionem,
h quo⸗
ntia ſpe.
ularibus
titur te.
nihilal.
ipfümue
ſerisque
maliun-
derech
mratio,
morbis

60

—

1rtio
ignrur

redam
rerum
ruutio
habi⸗-
S, Ii⸗
1 Uins
pertus
e f.
1onic
re li

nele-
NR.
tionss
lyen⸗
pli
endi
nin-

M

FTHNITICA. 1067

Eſſe autem id reipſa in nobis, expe-
rientia probat, & communis ſenſus,
quo conſtat nihil eſſe laude, vel vitu-
perio dignum, niſi quod libere, volun-
tarie, iudicato, ex electione ſit; ac
idcirco pendet ab eo, quod eſt in no-
bis, quodque ab omni dominatu libe-
rum, immuneque eſt, ac eiusmodi,
vt propterea praemia, ſuppliciaque
jure legibus conſtituantur: cum fieri
nihil poſſet iniquius, ſi hominum a-
Ctiones eſſent condicendae rigidae illi
neceſſitati, quam ex fato ortam ali-
qui, vt omnium dominam, introdu-
cunt, dum quicquid accidit, aut ſic,
id ex aeterna veritate, cauſarumque
continuatione ffuxiſſe declarant
Satius longe profecto eſt, fabuloſae,

hoc eſt, vulgari de Dis opinioni ad-

dici, quam Phyſicorum fato ſeruire,
imponentium ipſum ceruicibus noſtris
vt ſempiternum dominum, quem dies,
noctesq; timeamus. Quippe illa opinio,
ob reuerentiam, quae Diis habetur, vt
exorentur, facit ſpem: hoc vero habet
neceſſitatem inexorabilem adiunctam.
Ac verum eſt quidem, in rebus ra-
tione carentibus fieri aliqua neceſſario,
(quanquam non ea neceſſitate, quae
impediri non valeat, vti & in canonicis,
& tum, cum de cauſis ageremus, atti-
gimus,) at in homine ratione vtente,
& quatenus quidem illa vtitur, neceſſi-
tas prorſus eſt nulla; ac nos ideo co-
nati ſumus declinationem motuum aſ-
ſerere atomis, vt deduceremus, qui
poſſet fortuna humanis rebus inter-
venire, acillud, quod innobis eſt, ſiue
liberum arbitrium, minime periret.
Nempe congruum omnino eſt, vt
nos in omnem partem verſemus, &
contendamus ingenium; in id incum-
bendo, vt quomodocunque demum a
motione ſempiterna liberum tueamur
arbitrium, ac prauitatem euadere in-
culpabilem non patiamur.

Quod de fortuna autem dico, non
eo ſane facit, vt ipſi tribuamus diui-
nitatem aliquam, non modo inſtar vul-
gi, ſed illorum etiam, qui illam haben-
tes vt cauſam quampiam inſtabilem,
non exiſtimant quidem porrigere i-
pſam quaſi manu hominibus boni, aut
mali aliquid, quod ad beatam vitam
faciat, ſed putant tamen illam bono-
rum, malorumque inſignium occaſio-
nes ſuppeditare: non eo, inquam, fa-
cit; ſed vt agnoſcamus, ſicut neceſſita-
te, & conſilio, ſic etiam fortuna multa
fieri, ac idcirco ſapientis eſſe, vt ſe
comparet aduerſus fortunam.

Porro, cum quidquid bonitatis, aut
malitiae eſt in humanis actionibus, non
aliunde pendeat, quam ex eo, quod
quis ſciens, & volens, ſeu liber facit;
ideo animus eſtaſſuefaciendus, vt & ſa-
ne ſciat, hoc eſt, ratione reéta vtatur,
& ſane velit, hoc eſt, vt liberum arbi-
trium ad id, quod vere eſt bonum, fle-
ctat, ab eo, quod vere eſt malum, defle-
ctat: ſiquidem talis aſſuetudo eam diſ-
poſitionem in animo gignit, quam eſſe
virtutem definiuimus, vti oppoſita
gignit eam, quam proinde licet defi-
nire vitium.
Taceo autem illud eſſe vere bonum,
quod voluptatem, vt ſinceram, ita ſine
VIIa vnquam futura moleſtia, ac poe-
nitentia creat; illud vere malum, quod
ſincerum dolorem, & ſine vlla vnquam
futura voluptate, & allubeſcentia parit.
Verum autem vtrumque dico, ad eius
diſcrimen, quod niſi apparens, fuca-
tumque non eſt, cuiusmodi quidem eſt
bonum, quod voluptatem praeſentem
creans, inſecuturam nihilominus mo-
leſtiam, ac poenitentiam habet: malum
vero, quod dolorem, moleſtiamue prae-
ſentem pariens, voluptatem habet, allu-
beſcentiamque futuram, vt intelligi-
tur ex iis, quae deducta iam ante ſunt.
SSS SSSZ3 CAP.

in L. X.
Laert.
P. 1433.
ſqq.

106⁹
CAP.

PARS XII. PHILOSOPHIAE EPIOVRI P. III.

VII.

DE VIRTVTIBVS IPSIS GENERATIM.
Gaſſend. Eterum, cum ſit omnis virtus aut

CQꝘipfa prudentia, rationisue rectae
dictamen, prout ipſi aſſueſcimus, aut
ab ipſa prudentja, rectaeue rationis di-
ctamine regatur, ac pendeat; conſtat
ad hoc poſterius genus ſpectare tum
illam, qua quis eſt erga ſe affectus, tum
illam, qua erga alterum; cum prudentia
aliunde ea ſit, qua quis ad regendum
comparatus eſt, non modo ſeipfum,
verum etiam alios.
Et quae virtus quidem eſtad alterum
ea dici iuſtitia generatim ſolet; at ea,
qua quis erga ſeipfum affectus eſt, du-
plex vulgo diſtinguitur, temperantia,
& fortitudo. Moris eſt nobis, vt vtram-
que honeſtatis nomine complectamur,
vti dum agere ex virtute, nihil eſſe ali-
vd, quam prudenter, honeſte, iuſte a-
gere dicimus; videlicet quatenus iis,
qui ſobrie, continenterque viuunt,
viuere honeſte ſeu decore dicuntur;
& qui gerunt ſe fortiter, gerere ſe ho-
neſte, ſeu decore cenſentur.
Quare & nos quoque, vt ceteri ſo-

lent, quadruplicem diſtinguimus vir-

tutem, vt puta prudentiam, temperan-
tiam, fortitudinem, & iuſtitiam; ſed ĩta
nihilominus, vt prudentiam non tam vl-
li opponamus aflectui, quam incogitan-
tiae, ignorantiae, ſtultitiae, ( niſi tamen
ex accidenti, quatenus perturbatio ra-
tionem veluti occoecat, facitque, vt ho-
mo imprudenter agat,) & iuſtitiam ſimi-
liter, non tam affectui, quam malitiae, qua
quis in fraudes pronuseſt, (niſi etiam ex
accidenti, quatenus ira, odium, auaritia,
aut paſſio alia facit, vt iniuſte agatur.,)
temperantiam autem opponamus alte-
ri memoratorum paulo ante affectuum,
videlicet cupiditati, & fortitudinem
alteri, videlicet metui.

Patet proinde, quod ante dixi, ratio-

nem eſſe ſobriam, reéteue inſtitutam,
quae vitam iucundam, ſeu beatam pa-
riat, eo ſpectare, vt intelligamus, prae-
ſtare id illam beneficio virtutum, quas
ingenerat ac tuetur. Et, quod adieci,
illam inueſtigare cauſas, cur quid-
que eligendum, fugiendumue ſit,
ac abigere opiniones, ob quas plurima
mentes occupat perturbatio; eo attine-
re, vt intelligamus, eſſe eeam idem cum
generaliore prudentia, quae eſt omni-
vm eligendorum, fugiendorumque
principium, ac ideo bonum maximum,
quod ab ea exortae virtutes perturba-
tiones ſedent, edocentes, viui iucunde
non poſſe, niſi prudenter, honeſte, iu-
ſteque viuatur, vt neque prudenter,
honeſte, ac iuſte, quin viuatur ſimul
iucunde.
Effici autem ex hoc vides, quamobrem
cenſeam, eſſe virtutes beatae vitae con-
genitas, ac fieri non poſſe, vt ab ĩĩs vita
lucunda ſeparetur. Nempe cetera qui-
dem omnia, vt caduca, atque mortalia,
ſunt a germana, conſtantique volupta-
te ſeparabilia: ſola autem virtus, vt bo-
num perpetuum, atque immortale, in-
ſeparabilis ab ea eſt.
Simul vero ex his intelligitur, eſſe
omnes virtutes inter ſe connexas, &
ex capite quidem duplici; vno, quia

cum ipſa principe prudentia ceterae

omnes coniunétae ſunt, vt cum capite
membra cetera, aut cum fonte riui ex
ipſo manantes: altero, quia tam pru-

dentia, quam ceterae cum iucunda vita

cohaerent, & neque, niſi adſint virtutes,
eſſe iucunda vita poteſt; neque adeſſe
virtutes poſſunt, quin vita ſimul iucun-
da ſit.
Neque porro, tametſi omnes inter ſe
nexae virtutes ſint, ideo pares inter ſe
ſunt, ſicut aliqui autumant, qui & paria
eſle

el
ſer
iun
(0
i
Nan
An
Cir

Gallend.
loc cit.
1685. (

Siſſend,

d laert,
X dag.
1eg9.

ETHICA. 1069
ł eſſe inter ſe vitia omnia, peccataque de- eo praeſtantius ſit, (ſcilicet non opes⸗-
entn, fendunt. Nam & poteſt quis eſſe ad non gloria, non amici, non liberi, &.
np⸗ juſtitiam, quam ad temperantiam, At, ſi de ipſo beate viuendo, ſeu felici-
pre. comparatior; & poteſt in vno eſſe, tate ſit ſermo; quidni ſit hoc bonum
quam in alio, temperantia perfectior; virtute ſuperius, cum finis ſit, cui obti-
Acle; 4 nam, ( quod citra quidem inuidi- nendo ipſa virtus inſeruiat?
gnic⸗ R am fit dictum,) ipſe, v. c., qui diu- Inclamant aliunde, quod virtutem
r ſt, tius iam in eo ſum, vt in ſobrietate pro- eneruem faciamus, dum tantum ipſi vi-
rn ficiam, non toto aſſe paſcor; Metrodo- rium non tribuimus, vt ſapientem omni
Fine⸗ rus, qui nondum tantum profecerit, paſſione, affectuue carentem reddat: ſed
Ncun toto. Conſtat & inter homines eſſe a- patiatur illum aliquibus tangi, vt quod
un. . lium alio ſapientiorem; & exiis, qui re- V. C. in amioorumm morte moereat, la-
cte & ex virtute agunt, non paria de- orymetur, gemitus, ac ſuſpiria ducat:
ace decerni praemia omnibus, vti ne- Verum, cum magni iure faciamus,
luic, que peccantibus paria decernuntur quod poſſit nos virtus & a vanis terro-
ube⸗ fupplicia. Nempe, quod is ſenſus, ribus, & a cupiditatibus inanibus exi-
cunee moresque repugnent, qui paria mere, quando iſta capita ſunt grauio-
e,d. omnia faciunt, & peccare aeque rum omnium perturbationum; non
nck, contendunt eum, qui parentem, & parui quoque ducimus, ſi ad ceteros
mdl eum, qui ſeruum verberet iniuria; cum affectus quod ſpectat, illos ad eiuscemo-
& ſint, apud quos nihil diſtet, fabam di mediocritatem redigat, in qua rema-
Pen comedas, an parentis caput. neat aliquis humanitatis veluti ſenſus.
CH- B.adend. Sed, hoſce vt mittam, illi alii ſunt, qui, Ula certe omnimoda, quam iactare
rinn tloc. cit. . quod virtutes ad voluptatem, ſeu feli- ſolent, moeroris detractio, a maiore alio
qun 1685. citatem comparatas eſſe dicamus, inſi- malo proficiſcitur, immanitate ſcilicet,
talia, mulant, ac debacchantur, quaſi intelli- ac immoderata vanae gloriae ambitio-
aptr⸗ gamus eam; quae obſcoena, infamisque ne, & quaſi rabie: adeo, vt videatur
tbo⸗ voluptas ſit. Verumiilli ſinendi ſunt, longe praeſtabilius, paſſionem quam-
in- vt lubuerit, deblaterare: Nam & quod piam experiri, moerore quopiam affici,
virtutem ſummum bonum faciunt, fa- oculos non pati turgere, ſed in lacrymas
elle cimus & nos, ſi modo de mediis ad bea- fluere: & quae ii patiuntur, aut fingunt,
8, te viuendum conducentibus ſermo ſit; qui affectu teneroeſſe, amantesque vide-
uin 4 Neque enim aliud eſt vlum, quod, ri volunt, quam ex horum decreto ſa-
terae quantum ĩpſa virtus, poſit, ipſaque ad- pere, & ringi.
der CA P. VIII.
rn. DE PRVDENTIA VNIVERSE.
ritn Erum, vt aliquid ſpeciatim de vir- Et quod prudentia quidem compa-
“M Glend. utibus ſingulis dicamus, ducen- retur ad hoc, vt, quae in vita accidunt
Al⸗ L ag. dum initium a prudentia eſt, cuius omnia, ſiue omnes vitae actiones ad
. 1439. cum ſit munus vitam regere, & quicquid beatam vitam, ſeu felicitatem, volupta-
in vita contingere poteſt, ſic proſpice- temue expoſitam componat; nimis-
ſe re, vt ad beatam vitam illud dirigat: quam manifeſtum eſt. Vt enim Me-
ſ videri poteſt vna omnium virtutum dicorum ſeientiam non ipſius artis, ſed
4 munera complecti. bonae valetudinis cauſa probamus, &
8 gubernatoris

adde

X, p.
1446.

Gaſſend.
ad Laert.

1070

. .
„ mavtca &di

gupernatoris àrs, quia vene nameana
rationem habet, vtilitate, non arte lau-
datur, ſic prudentia, quae omnino ars
viuendi putanda eſt, non experteretur,
ſi nihil efficeret in vita: Nunc autem
expetitur, quod eſt tanquam artifex
Gonquirendae, & comparandae eius-
cemodi voluptatis.
Prudentia enim, (ſeu forte mauis ſa-
pientiam dicere, eſt vna, quae non mo-
do praecaueat, ne quid incidat, vnde
corpus doleat, ſed quae etiam poriſſi-
mum moeſtitiam pellat ex animis, quae
nos exhorreſcere metu non ſinat, qua
praeceptrice in tranquillitate viui
poteſt, omnium cupiditatum ardore
reſtincto. Cupiditates enim ſunt in-
ſatiabiles, quae non modo ſingulos ho-
mines, ſed vniuerſas familias euertunt,
totam etiam labefactant ſaepe rempubl.

Ex Cupiditatibus odia, diſſidia, diſcor-

diae, ſeditiones, bella naſcuntur; nec
hae ſeſe foris ſolum iactant, nec tantum
in alios coeco impetu incurrunt; ſed
intus etiam in animis iucluſae inter ſe
diſſident, atque diſcordant. Ex quo
vitam amariſſimam neceſſe eſt effici, vt
prudens, ſiue ſapiens ſolus amputata,
circumciſaque inanitate omni, & erro-
re, naturae finibus contentus, fine ae-
gritudine poſſit, & ſine metu viuere.
Quod ſivitam omnem videmus per-
turbari errore, & inſcitia, prudenti-
amque eſſe ſolam, quae nos a libidi-
num impetu, & formidinum terrore
vindicet, & ipſius fortunae modice fer-

re doceat iniurias, & omnee doceat vi-

as, quae ad quietem & tranquillitatem
ferant. Quid eſt, cur dubitemus di-
cere, & prudentiam propter volupta-

CAP.

PARS XII PHIILOSOPEIAF EPICVRI P. II

tem exdetendam ede, & imprudentiam
propter moleſtias eſſe fugiendam?
Quod dico autem, virum pruden-
tem ferre modice fortunae iniurias,
ideo eſt, quod niſi ſpeciatim, at gene-
ratim ſaltem eas habet prouiſas, neque,

i quidpiam praeter ſpem, praeterque
- . „. 2 . .
ſuſcepta conſilia contingat, ideirco ſe

cruciat, quod norit, non eſſe huma-
nae ſolertiae, ſagacitatis, facultatis,

aut prouidere, aut impedire, ne quid-

quam aduerſi, moleſtique eueniat.
Imo ſatius ducit, ratione bene inſtitu-
ta, (quantum videlicet humana imbe-
Cillitas patitur,) infortunatum fieri,
quam male inita, fortunatum; ac ni-
hil eſſe praeclarius, quam ſi quidpiam
fortuna pulcre, feliciterque dirigat, fu-
iſſe id ipſi non ſine iudicio, deliberatio-
neque commiſſum.

Quanquam & ita ſe gerit ſapiens, vr
cupiditates inanes reſcindens, ad ne-
ceſſaria ſe contrahat, quae tam pauca,
paruaque ſunt, vt ea vix vlla eripere
fortunae iniquitas poſſit, adeo proin-
de, vt cum nulla vel plane exigua for-
tuna interuenire ſapienti poſſit, is
videatur illi poſſe dicere: occupaui te,

fortuna, atque cepi, omnesque adi-

tus tuos intercluſi, vt ad me adſpirare
non poſſes.
Veruntamen de reſcindenda cupi-
ditate inferius: nunc cum ſpecétari pru-
dentia poſſit, quatenus aut ſeipſam re-
git, aut domum, ſeu familiam, aut
ciuitatem, ſeu rempublicam, ſicque
aut priuata, aut domeſtica, aut ciuilis
diſtinguitur: agendum de fſingulis
pauca.

IX.

DE PRVDENTIA PRIVATA.

T de priuata quidem, vnum fere
eſt caput, vt quisque genium ſuum

norit, & nihil natura repugnante ad-

orſus, mature prouideat de ſtatu, in
quo

gon

Otmmn
que⸗

ſoopt
Xum
inite
a
narn
nili
fuſa
inſt

00⁰

ilo
ſe

tit
xe
tio
N

— — ⸗

Centiamn
1Nn ?
pruden-
nüiurins,
t gene⸗
neque,
terque
lrco ſe
huma-
Bultatis,
e quich
eniät.
inſtitu.
imbe⸗
fieri,
4c ni-
dpiun
l, fl⸗
ratio⸗

S, Vt
One-
auci,
pere
toin⸗
dor⸗
lt, is
auite,
adli-
birare

cupi⸗
ipru⸗
n e-
n, aut
oque
Ciulis
guis

A.

ETICA. 1971
quo tam vitam exacturus ſit, & cui & rem agat, ſapientia dignam, & ſibi in-
omnes vitae actiones ſic accommodet, terim neceſſaria ab iis, quibus rerum
vt quam fieri poſſet indolentiſſime, at- ſit abunde, prouideat.
que tranquilliſſime viuat. Quatenus tamen, & quouſque aut
Oportet enim ſibi finem, ſiue vitae iſtud, aut aliud ipſi affine praeſtandum
ſcopum ratum, conſtantemque praefi- ſit, vbi neceſſaria deficiunt, (ac id agi-
xum habere; & ratione quidem bene tur, vt quaeſita animi fiducia, ea, quae
inita, ſecundum omnem euidentiam, in diem accidunt, generoſe excipia-
qua ſolemus expendere, ſi quid opi- mus,) adhibenda eſt ipſamet ſapien-

namur, aut ſtatuimus, omnia quippe, tia, Philoſophiaue in ſubſidium: malo

niſi id fiat, indiſoretae temeritatis, con- ſcilicet conſultori earum rerum arbi-
fuſionisque plena euadent, ac ſuſcepti, trium, quae noſtra interſunt, permitti-
inſtitutiue ſubibit ſera poenitentia. mus, ſ quod naturae eſt neceſſarium, ſi-
Quinetiam, niſi occurrente quauis ne Philoſophia & metimur, & appara-
occaſione vnamquamque actionem mus.
tuarum, vt ad huiuscemodi ſcopum, ſic Quare oportet philoſophantem hu-
ad ipſum naturae finem, quem tibi in iuscemodi rebus prouldere, & vsque
illo conſtituendo propoſueris, referas, dum quidem adhibita ipſis cura diligens
ſed ad aliud quidpiam ſiue proſequen- eas ſuppeditarit. Quamdiu autem quid-
do, ſiue refugiendo deflectas; non erunt piam ex ipſis, ſine quo perfecta conſtet
tibi vitae actiones propriis ſermonibus fiducia, poteſt detrahi, non accingere
conſentaneae, ſed tranquillitatem, e- ſeopibus, alimentisque comparandis.

xempli gratia, verbis extollens, nego- Philoſophia igitur duce, harum re-
tioſum reipſa te, turbationique obno- rum ſtudium ſuſcipiendum eſt; ac fiet
xium prodes. breui, vt agnoſcatur, quae virtus, &

Is porro praeſcriptos a natura fines quanta boni ſit, id ſolum in ipfis, quod
in vitae ratione ienunda perſpexit, cui ſit minimum, ſimplex, leueque requi-
perſpectum eſt, quam parabile ſit, faci- rere, quoniam, quod in vita ſuauiſſi-
leque occurrat, quod neceſſarium ad mum, & amoleſtia alienum eſt, id ex
vitam ſit, ſeu, quod ad detrahendum, minimo, quo quis ſit contentus, depen-
quicquid ob indigentiam in corpore det. Quae vero ſecum impedimenta
dolet, ſufficiat. Exinde, videlicet no- ſollicita rerum comparatio trahit, cum
vit ita praeclare ſeriem vitae totius con- agnoſcantur ex grauitate, laboreue cor-
ſtituere, vt nullatenus rebus, ac nego- poris, aut ex ipſa rerum comparanda-
tiis contentionis, ac adeo aleae, pericu- rum difficultate, aut ex abductione a
lique plenis indigeat. ſpeculationum longe praeſtantiſſima-
Ex hoc proindefit, cur ſapiens pau- rum ſtudio, (quod continens eſſe ope-
pertatem non valde timeat, quando rae pretium fuerit,) aut quapiam alia
tam rarum eſt, vt ea, quae neceſſaria demum ex cauſa; ea ſane euadit proti-
ſunt, cuiquam deſint. Quod ſi forte nus infrugifera, neque digna, quae
ea quoque deſint, ac pecunia ad ipſa cum perturbationibus conſequentibus
comparanda indigeat, non idcirco ta- commutetur.
men vitam ſic inſtituet, vt Cynicorum Quod praemonui autem, vt quisque
more mendicet, ſed aliquos potius ad genium ſuum norit, ſeſeue ipſum con-
ſapientiam ita erudiendos ſuſcipiet, vt fulat, ut ſui ipſius deſtinationem,
Ttt ttt quatenus

Adde
Gaſſend.
ad Laert.

X, 1453.

1072 PARS XII. PHILOSOPHIAF EPICVRI P. II.

quatenus ſe ad aliquid idoneum com-
pererit, faciat, idcirco feci, quod alio-
quin nihil eſſe poſſit aerumnoſius & a
tranquillitate alienius, quam illud vitae
genus ſequi, ad quod te ineptum fin-
xerit natura.
Quo fit, vt neque viro deſidioſo vita
actuoſa ſequenda ſit, neque actuoſo de-
ſidioſa. Quippe vt illi otium quies, a-
Ctio labor eſt, ſic iſti otium labor, actio
vero quies. Sic timido, ac leni defugi-
enda militia eſt, audaci atque impatien-
ti vmbratica vita. Siquidem neque ille
in bello, neque iſte in vmbra poteſt

tranquille degere; quod idem poteſt fa-
cile intelligi in ceteris: adeo proinde,
vt nihil ſit tutius, quam illud ſolum ag-
gredi, quod exequi non aduerfante,
repugnanteque natura poſſis.
Vnum addo, vt quantum licet, is
ſtatus, qui deligitur, quo ſecurior ſit, &
tranquillior, deligatur mediocris, ſeu
qui neque valde emineat, neque valde
abiectus ſit. Quoniam verſari in ciui-
tate, neque vtleonem, neque vt culi-
cem oportet, ne aut huius inſtar, facile
exteraris, aut inſtar illius inſidiis ca-

pteris.

CAP. X.
DE PRVDENTIA DOMESTICA.

AbP domeſticam prudentiam, quod
ſpectat, cum ea eſſe poſſe videatur,
aut coniugalis, aut paterna, aut herilis
& poſſeſſoria, licet circa priorem qui-
dem ad id ſolum endere, quod elici-
tur ex iis, quae ſunt mox de genere vi-
tae inſtituendo dicta.
Videlicet, ſi ita quidem comparatum
te noueris, vt viuere caelebs ſine ango-
re non poſſis; vt poſſis patienter moro-
ſam vxorem, male moratos liberos fer-
re; vt valeas non admodum angi, vbi
videris liberos eiulantes, morbo labo-
rantes, tibi praemorientes; vt non ſolli-
citudinibus variis diſtineri, diſtorque-
rique, quo omnia neceſſaria ad coniu-
galem ſtatum prouideas, quo nocu-
menta omnia auertas, atque id genus
cetera; eo caſu & ducere vxorem, & ſuſ-
cipere liberos, quibus prudentia con-
iugali, & paterna conſulas, lcet. At niſi
talem te noueris, vides, ſi ducas, ſi ſuſci-
pias, quantum tibi ad beatam vitam, hoc
eſt, germanam tranquillitatem, ſis fa-
turus impedimenti.
Ac praeſumere quidem potes & v-
xorem morigeram, & bene natos libe-

ros, & curas non multas, nec magnas;

veruntamen praeſumes ſolum, neque ſe
quis Deus tibi vadem dabit, rem ita ceſ-
ſuram, vt praeſumſeris. Quare cum ſit
ſaltem res admodum anceps, alienum a
ſapientia eſt, vltro fubire aleam, ac eo ſe
conücere, vnde, ſi deinceps poeniteat,
reuocare pedem non poſſis.
Dico tamen, vltro, quoniam poteſt
aliqua vitae circumſtantia exigere, vt,
inuitus licet, nuptias adeas, liberosque
ſuſcipias, veluti, ſi eo loco ſis, vt tibi ſit
patriae commodis ſeruiendum. Nam,
quod nonnulli quidem praetexunt
propagationem generis, cui veluti ad-
ſtricti ſimus; periculum ſane non eſt,
ne deſint, qui & nuptias colant, & pro-
creandis liberis vacent, vt inuidendum
proinde ſit, ſi ſapientes aliqui pauci ab
hoc munere praeſtando abſtineant.
Quod ſi quispiam caſus, aut cer-
tum conſilium, neceſſitasue aliqua
te ad nuptias adegerit, tum & vxor
eſt eo loco habenda, vt tui amantem,
partisque curarum ſuſcipientem red-
das, tum liberi ita curandi, vt partim
natura praeſcribit, quae ad hoc nos
inſtigat, vt, ſimul atque nati ſunt,
illos depereamus, ſollicitique de
lis

adde
Gaſſend
adLaen
1).

1463,

1poteſtſa.
Pproinde,
lolum g.
duerlinte,

lliet, i⸗
rior ſir &
Ncris, ſel
lue palde
tiin ciu.
e vt euli.
ar, fuclle
nſidiis a.

negleſ.
nitacel
eCuſit
Nienum
naceoſe
Oenuitest,

npoteſt
ete, ,
erOöe
uͤbi ſit
Nm,
etexunt
luti ad⸗
non elt,
pr0.
dendum
Pocitb
nt,
ut cel⸗
diqe
& Wor
nantenn,
n red-
pamuin
100 5
nt,
ſe de
iis

adde

Saſſend.

ETRIGCA.

iis ſimus, (quod ouibus etiam aclu-
pis, aliisque animalibus eſt commune,)
partim ipſa ſapientia, quae ita inſtitu-
endos monet, vt & patriis legibus ob-
ſequentes ſint, & ipſimet fieri ſapien-
tes exoptent.
Neque vero haec cura modo pro

liberis propriis ſuſcipienda eſt, ſed

pro liberis etiam amicorum, ac ſi pu-
pilli praeſertim ſint, cum nihil eſſe
poſſit amicitia dignius, quam ſe tuto-
rem gerere, ac parentis loco erga illos
habere, quos amicus praemoriens &
ſumme amauerit, & vt orphanos, ita
praeſidio indigentes reliquerit.
Circa poſteriorem, & quatenus
quidem ſubſunt ſerui, ac famuli, qui
