hil, inquam, o Democrite, ſed haut
ſcio, quomodo hoc verbum mihi exci-
dit. Verum, quid de inſania ſcribis?
Quid enim, inquit, aliud, quam quid
ſit, & quomodo in hominibus genere-
tur, & quomodo alleuetur. Nam ani-
malia haec, quae vides, inquit, huius
gratia reſeco, non quod odio habeam
opera Dei, ſed bilis haturam ac ſedem
quaerens. Noſti enim, quod haec fu-
roris hominum cauſa eſt, vbi nimium
redundarit. In omnibus equidem a
natura ineſt: ſedin quibusdam minus,
in quibusdam amplius. At immode-
ratio ipſius morbi ſunt, ipſa velut ma-

teria, aliquando bona, aliquando mala

ſubiacente. Et ego, per Iouem, in-
quam, o Democrite, vere haec, & ſapi-
enter dicis. Quare beatum te iudi-
co, qui tanta quiete frueris. Nobis au-
tem, huius vt participes ſimus, non per-
miſſum eſt. Interrogante vero illo,
Cur, 0 Hippocrates, permiſſum non eſt⸗
Quoniam, inquam, aut agri, aut res do-
meſticae, aut liberi, aut vſurae, aut
morbi, aut mortes, aut famuli, aut nu-
ptiae, aut eiusmocdi quaedam, oppor-
tunitatem nobis commodam eripiunt.
Hic ſane vir ille ad ſolitam adfectionem
delatus eſt, & valde effuſe riſit, ac ca-
chinnatus eſt. De cetero vero quiete
agebat. Et ego: Quid vero, inquam,
Democrite, rides? vtrum bona, quae
dixi, aut mala? Ille vero adhuc magis
ridebat. Et Abderitae de colle id vi-
dentes, partim capita ſua caedebant,
partim frontem: alii vero capillos e-
vellebant. Nam, velut poſtea dixe-
runt, ampliorem, quam alias ſolitus eſ-
ſet, riſum effuderat. At vero, inquam,

ſapientum optime, Democrite, cupio
cauſam huius tuae affectionis cogno-
ſcere: quo riſu ego tibi dignus viſus
ſum, aut ea, quae dixi: vt hoc cogni-
to, a cauſa deſiſtam, aut tu reprehen-
ſus, intempeſtiuos riſus coerceas. II-
le vero: O Hercules, inquit, ſi me re-
Prehendere potes, curationem perfi-
Cies, qualem nullam vnquam, o Hippo-
crates. Et quomodo non reprehen-
daris, o optime? Aut non abſurdum
te eſſe putas, tum rides hominis mor-
tem, aut morbum, aut mentis
emotionem, aut inſaniam, aut atram
bilem, aut caedem, aut aliud quid pe-
ius ? aut vice verſa, nuptias, aut feſtiui-
tates, aut liberorum procreationem,
aut myſteria, aut magiſtratus, aut ho-
nores, aut aliud quid omnino boni?

Nam quorum miſereri oportet, ea tu

derides, adeo, vt neque bonum, neque
malum apud te ſit diſcretum. At ille,
haec quidem, inquit, recte dicis, o Hip-
pocrates: ſed non nouiſti riſus
noſtri cauſam. Vbi vero cognoueris,
ſatis ſcio, quod meum riſum, meliorem
legatione medelam, ac curationem tuae
patriae, & tibi ipſi ſis ablaturus, alios-
que prudentiores ſis redditurus. Et
pro hoc fortaſſis me viciſſim medici-
nam docebis, vbi cognoueris, quanto
ſtudio circa res, nullo ſtudio dignas,

verſantes, & ea, quae nullius pretii

ſunt, facere conantes, omnes homi-

nes vitam conſumunt, riſu digna tra-

ctantes. Ego vero, dic, inquam, per
deos, nunquid vniuerſus mundus ae-
grotare ſe non animaduertit?“ & non
habet, quo legationem demittat ad ſui
curationem? Quid enim extra ipſum
eſſe poterit? Ile vero excipiens: Mul-
tae, inquit, ſunt mundorum infinita-
tes, &nequaquam, o amice, diuitem
naturam maligne extenues. At haec
quidem, inquam, Democrite, ſuo tem-
. pore

crecocebis
1e dunininn
jplaS. O.
nionenti
le awtetton
guitfüüsne
Komk. er
lideo Eentenn
Autenn Clion
(onſlis pue
ten, Kl
unqvamib
pes tertae
modics
Agenrumm
nunquame
eſcentem:
ſcencda tun
tiornonft
ſelirappel
eo, qguoch
buseorun
Mirruen⸗
Gintichme
ſuppncio
Agendun
giaplue
Arenam
rne ven⸗
ſEenper
Ahoſt
Eſt
Müm
ghn
tam
meli
mun
nem
inſer
tes,
VNN
Vt.
Can
D eli

S

ocritangi
tonis cogn.
GCignus Viſi
1 ocegt.
tn reprehten.
deren I.
Un, ſ mhere.
lonem perf.
0 Hip 0-
reprehen-
Dfürdum
Mminis mor⸗
Aut menti
,Alt atramn
Allt feſtiui⸗
reztionen,
1, Aut ho-
nino boni⸗
ttet, en ti
um neque
At Ile,
550 p.
ſti riſis
noleris,
Deliotemn
nem tuae
5, Aos⸗
us. Et
mecici.
quanto
Cgat,
8 pretii
9 homi⸗
gliuttu.

l, per
ds te⸗ 4D

noa
a0 fui
ipfum
An

inite⸗ “

Uitemn

huec
ten-

pore

UT .

—

EIS CAI HIPPOCRATE CONVERSATIO. 895

pore docebis. Vereor enim, me for-
te, dum infinitatem recenſes, ridere in-
cipias. Scias autem nunc, de tuo riſu,
rationem vitae te reddere debere. II-
le autem torue meintuitus: duas, in-
quit, riſus mei cauſas eſſe putas, bona,
& mala. Ego autem vnum hominem
rideo, dementia quidem plenum, rectis
autem actionibus vacuum, in omnibus
conſiliis pueriliter ac ſtulte ſe geren-
tem, & nullius vtilitatis gratia labores
nunquam abſoluendos tolerantem, fi⸗

nes terrae & infinitos receſſus ex im-

modicis cupiditatibus penetrantem,
argentum & aurum quaerentem, &
nunquam ab his acquirendis interqui-
eſcentem: ſed ſemper circa plura adipi-
ſcenda tumultuantem, quo ipſe infe-
rior non fit, & neque pudefiat, ſi non
felix appelletur. Rideo item ipſum

eo, quochhiatum terrae effodit, mani-

bus eorum perquirens, qui partim a la-

xa irruente terra oppreſſi ſunt, partim

diutiſſime in hac neceſſitate detenti, in
ſupplicio, velut in patria, permanent,
argentum & aurum inquirentes, veſti-
gia pulueris, ac ramenta perſcrutantes,
arenam aliam aliunde eruentes, & ter-
rae venas exſcindentes, ad opulentiam
ſemper glebas conflantes, ex matre ter-
ra hoſtilem terram, quum tamen ea-
dem ſit, facientes, & hanc admirantes
pedibus calcant. Quanto vero riſu di-
gnumeſt, quod aerumnoſam & occul-
tam terram amant, manifeſtam contu-
melia afficientes? Alii vero canes e-
munt, alii equos: alii multam regio-
nem circumſcribentes, propriam ſibi
inſcribunt: & muhtis imperare volen-
tes, neque ſibi ipſis imperare poſſunt.
Vxores ducunt, quas paulo poſt eiici-
vnt. Amant, deinde odio habent.
Cum magna cupiditate liberos gene-
rant: deinde adultos eiiciunt. Quae
eſtilla vana acabſurda diligentia, nihil

—

ab inſania differens? Bellum inteſti-
num gerunt, quietem non amplecten-
tes. Reges alios deponunt, alios fur-
rogant; occidunt homines. Terram
fodientes, argentum quaerunt. Ar-
gento reperto, terram emere volunt.
Emta terra, fructus vendunt: fructi-
bus diuenditis, rurfus argentum acci-
piunt. In quot mutationibus verſan-
tur? in quanta malitia? Dum opes
non habent, opes expetunt; dum ha-
bent, occultant, diſſipant. Rideo,
dum improbe agentes video. Inten-
do riſum, dum infeliter agentes cer-
no. Veritatis enim leges transgre-
diuntur: contentionis ſtudio hoſtilem
inter ſe litem habent, & cum fratribus,
& parentibus, & ciuibus: atque ad
haec, pro eiusmodi opibus, quarum
nemo, vbi mortuus eſt, dominus eſt,
ſe mutuo occidunt: illicitam vitam de-
gentes, amicorum ac patriae penuriam
contemnunt. Res indignas & inani-
matas diuitiarum loco habent: pro V-
niuerſa opulentia ſtatuas emunt, quo-
niam effigies ita expreſſa eſt, vt loqui
videatur: eos vero, qui vere loquuntur,
odio habent. Resinſuper non faciles
expetunt. Nam continentem habi-
tantes, mare cupiunt. Et rurſus, cum
in inſulis ſunt, continentem deſiderant,
& omnia peruertunt ad propriam cu-
piditatem. Et in bello quidem fortitu-
dinem laudare videntur. Vincuntur
autem quotidie a petulantia, ab auari-
tia. Ex omnibus affectionibus aegro-
tant. Therſitae vero vitae omnes ſunt.
Cur vero meum riſum reprehendiſti, o
Hippocrates? Non enim quispiam ſu-
am ipfius dementiam, ſed alius alterius
deridet: hi quidem ebrips, cum ipſi ſi-
bi ſobrii eſſe videntur: alii vero aman-
tes, quum ipſi grauiore morbo labo-
rent: alii nauigantes, alii eos, qui circa
agriculkturam occupati ſunt. Non
enim

3896 PARS Y DEMochITSOAP. VI.

enim concordant neque artibus, neque
operibus. Ego vero, haec quidem, in-
quam, vera ſunt, Democrite; neque a-
lius aliquis conuenientior ſermo eſſe
poterit, ad mortalium miſeriam decla-
randam: verum ipfſae res ſanciunt ne-
ceſſitatem, & domeſticae diſpenſatio-
nis, & nauium fabricationis, reliquae
item vitae, in qua neceſſe eſt hominem
eſſe. Non enim ad otium natura ipſum
genuit. Ex his autem rurſus ambitio
effuſa multorum recte ſentientem ani-
mam decepit, qui omnia quidem recte
ac ſerio agere ſtudent, velut re certa ac
ſtabili futura: Non autem ita validi
ſunt, vt obſcuritatem praeuidere poſ-
ſint. Si enim quis, o Democrite, v-
Xorem ducens, ſeparationem aut mor-
tem timeret: quispiam liberos edu-
cans, ipſorum interitum: imo neque
in agricultura, & nauigatione, & re-
gno, & magiſtratu, & omnibus, quae
funt in vita, vllus vnquam de errore
praeſumſit, ſed vnusquisque horum
bona ſpe alitur, deteriorum vero ne
meminit quidem: nunquid igitur ri-
ſus tuus his minime conuenit? Ad De-
mocritus, valde, inquit, tardo ingenio
praeditus es, & longe a ſapienria mea
abes, o Hippocrates, qui tranquillita-
tis & perturbationis modum non con-
ſideras prae ignorantia. Si enim haec
ipſa prudenti mente diſponerent: &
ipſi facile liberarentur, & meum riſum
leuarent. Nunc autem, velut rebus
in vita firmis, dementes illi ſuperbiunt,
ob ratiocinationis expertem mentem
inordinatum impetum ſuumaegre di-
ſcentes. Sufficens enim admonitio
ipſis eſſet, omnium rerum viciſſitudo,
quae ſubitis mutationibus irruit, & de-
repente omnigenam circumrotatio-
nem inducit. At ipſi, velut haec fir-
ma ſit, ac ſtabilis, obliti affectionum, aſ-
ſidue incidentium, aliter alias ea, quae

triſtitiam inferunt, cupientes, & quae

non conferunt, quaerentes, multis ca-

lamitatibus inuoluuntur. Si vero quis
iuxta propriam facultatem omnia face-
re cogitaret, ſtabilem ſane vitam cu-
ſtodiret, ſe ipſum cognoſcens, & ſui-
ipſius comparationem clare conſide-
rans, & non cupiditatis ſtudium in in-
finitum extendens; ſed opulentam
naturam, & omnium nutricem, per
ſufficientiam intuens. Quemadmo-

dum autem in optimo corporis habitu

affectionum periculum manifeſtum
eſt: ĩta ſucceſſuum fortunae magnitu-
do periculoſa eſt. Inſignes autem pa-

lam in infelicitatibus conſpiciuntur.

Alii vero, velut proximorum facta non
videntes, a propriis malefactis pere-

vnt, tam manifeſta, quam obſcura

non praeuidentes, quum longam vi-
tam exemplum habeant eorum, quae
fiunt, & quae non fiunt, ex quibus
etiam futurum conſiderare oportebat.
Haec ſunt, quae mihi riſus materiam
praebent. O dementes homines, pra-
vitatis poenas pendentes, auaritiae,
inſatiabilitatis, inimicitiae, inſidiarum,
doli, inuidentiae, (difficile eſt enume-
rare multiplices malorum verfſutias:
ſunt enim infinitae) & in his doloſis

verſutiis viciſſim conuerſantes, & ma-

ligne ſentientes. At virtutis apud
ipſos modus eſt, id quod deterius eſt.
Mendacii enim ſtudium exercent, vo-
luptatem conſectantur, legibus non
obedientes. Quidam vero ex ipſis
praeuidentiam in hominibus eſſe ne-
gat, vt qui neque vifſus, neque audi-
tus participes ſunt. Solus autem ſen-
ſus hominis, reéta intelligentia lucidus,
& praeſens, & futurum praeuidet. In
omnibus diſplicentiam habent, & rur-
ſus ad eadem accedunt: abnegata na-
vigatione, nauigant: reiecta agricul-
tura, rurſus agrum colunt: eiecta vxore,
aliam

Duminducr
eliunt:
cturſused
Adipfſaman
innulloten
tem hubent
Vatumn Pli
regnum 4
mgkreun
Vt extta p
tikexauteln
tenten.
namn
Vident,
Perontar
lem &te
tes ipſin
vero excie
wisperſe
ſteriorese
tes. Ete
lieni cub
dent, per
Auaritiae
Aümmutue
bitioms!
Walitige
pernicie
cm de
ant: la
Abi a
Mim
Coe
Cuſe
ris lud
conſil
yero ſe
dumeſ,
bruts
Auame
lpſieß
umir
Wberi
Qum
cepit⸗

ies e
8 multis cl-
1Veroquis
Olanla fiee.
Vitim cl.
elns, & fui.
re conſide.
dium in in.
Opulenm
IICeʒH per
Vemadmo-
oris habitu
nanifeſtum
e Imagnitu-
alltempe.
piciuntur.
n factanon
nckis pere⸗
mn obſcura
longam ri.
rum, quae
exy gubus
porlebat.
nateriam
inespra-
WarRne,
alcdiarun.
ſt enume.
Verſitius:
Goloſss
s, KEmu-
utss apudh
tetiuseſt.
cent, vo⸗
bis non
) ils
8 ellene⸗
ne Audi⸗
temnſen⸗
Alueicns,
get. In.
arur-
in na⸗
gicul.
a Ve/
Nian

—
— 4

rrys Cyi IPPOCRATE CONVERSATIO. 8Sor

Aaliam inducunt: genitos ſibi liberos ſe-
peliunt: & his ſepultis, alios generant,
ac rurſus educant. Senectam optant:
ad ipſam autem peruenientes, gemunt,
in nullo rerum ſtatu, conſtantem men-
tem habentes. Principes ac Reges pri-
vatum praedicant: priuatus autem
regnum appetit. Qui reipublicae
magiſtratum gerit, artificem laudat, vel-
vt extra periculum conſtitutum: ar-
tifex autem illum, velut per omnia po-
tentem. Re7tam enim virtutis viam,
puram, & planam, ac inoffenſam, non
vident, quam nemo ingredi audet.
Feruntur autem in contrariam, diffi-
cilem, & tortuoſam, per aſpera inceden-
tes, lapſantes ac offendentes: plerique
vero excidentes, anhelantes, velut ſi
quis perſequatur, litigantes, modo po-
ſteriores exiſtentes, modo praeceden-
tes. Et quidam ipſorum petulanti a-

lieni cubilis corrumpendi amore ar-

dent, per impudentiam inducti: alios

auaritiae morbus infinitus conſumit,

alii mutuo inſidias ſtruunt, alii ab am-
bitionis ſtudio in aerem ſublati, per
malitiae grauitatem in profundum
perniciei praecipites deferuntur. Qui-
dam deſtruunt, deinde rurſus aedifi-
cant: largiuntur, deinde poenitentia
ducti, amicitiae iura tollunt, malefici
per inimicitiam cognationis, ita bello

competentes. Et horum omnium

cauſa eſt auaritia. Qua in re hi a pue-
ris ludentibus differunt? apud quos
conſilium quidem iudicio caret: quod
vero ſe forte fortuna obtulit, id iucun-
dum eſt. At vero in deſideriis quid
brutis animantibus reliqui faciunt,
quam quod intra ſufficientiam ferae
ipſae ſe continent? Quis enim leo au-
rum in terram occuluit? Quis taurus
vberioris alimenti gratia depugnauit?
Quam pardalim vnquam inſatiabilitas
cepit? Sitit quidem aper, ſed vſque ad

aquae appetentiam. Lupus au-
tem, deuorato neceſſario alimento
oblato, quieſcit. Si dies ac noctes
coniungat homo, non ſentit conui-
vandi ſatietatem. Et annuarum qui-
dem tempeſtatum ordo, terminus eſt
brutis ad coitum: at homo perpetuo
inſano libidinis oeſtro ſtimulatur.
Quaeſo te, Hippocrates, non ridere
debeo plorantem propter amorem, eo,
quod commodo ſuo excluſus eſt? Ma-
xime vero, ſi quis periculorum con-
temtor ſit, & per praecipitia, aut pelagi
profunditates feratur, riſum non ex-
tendam? Non ridebo autem eum, qui
nauem multis mercibus onuſtam de-
merſit, deinde mari indignatur, quod
ipſam plenam ſubmerſit? Ego quidem
nequaquam mihi ridere videor. Vel-
lem autem potius aliquid moleſti con-
tra ipſos excogitare. At neque me-
dicinam pro his eſſe oportebat, neque
aliquem Paeonia pharmaca praeparan-
tem: atque huius rei documentum
praebeat tibi tuus ille progenitor, Ae-
ſculapius, qui, dum ſeruaret homines,
fulminis ictus gratiam accepit. Non
vides, quod etiam ipſe mundus odio in
homines plenus eſt? Infinitas enim
contra ipſum afflictiones accumulauit.
Totus homo ex natiuitate morbus eſt.
Dum educatur, inutilis eſt; & alienum
auxilium implorat: dum crefcit, pro-
teruus, inſipiens, paedagogo opus ha-
bens. Dum in vigore eſt, audax eſt.
Dum decreſcit, miſerabilis, vbi labores
ſuos imprudenter recolit ac ĩactat. Ex
maternis enim vteri inquinamentis ta-
lis prodiit. Et propterea alii indigna-
tione ac immodicaira pleni, in calami-
tatibus ac pugnis verſantur: alii ſemper
in adulteriis, & corrumpendis puellis:
alii in ebrietatibus: alii in rerum aliena-
rum cupiditatibus: alii in ſuis prodi-
gendis. Vtinam facultas eſſet nobis,
XXX XX vniuerſorum

898 PARS X. DEMochITyS CAb. V.

vniuerſorum habitationes reuelare, &
nullum rerum in ipſis velamentum di-
mittere, atque ita ea, quae intus agun-
tur, videre: videremus vtique alios e-
dentes, alios vomentes, alios fuppliciis
torquentes, alios pharmaca miſcentes,
alios inſidias conſtruentes, alios ſuppu-
tantes, alios gaudentes, alios plorantes,
alios amicos accuſantes, alios propter
ambitionem amentes. Quanquam
ſint quaedam actiones profundiores,
quae in animo occultantur. Et ex
his quidam ſunt iuuenes, quidam
ſenes: petentes, negantes: pau-
Peres, opulenti: fame preſſi, luxu gra-
vati, ſordidi, vincti: alii deliciis difflu-
entes, famulitium magnum alentes:
alii trucidantes, alii ſepelientes: alii ea,
quae habent, contemnentes, & ſperatis
poſſeſſionibus inhiantes: alii impuden-
tes: alii parci, alii inexplebiles: alii oc-
cidentes, alii vapulantes: alii ſuperbien-
tes, alii vana gloria elati. Et ex his ali-
qui apud equos ſpectatores conſiſtunt:
aliqui apud viros, aut canes, aut lapides,
aut ligna, aut aes, aut picturas. Et ali-
qui legationibus, aliqui militiae, aliqui
ſacerdotiis praeſunt. .
geſtant, aliqui armati ſunt, aliqui occi-
duntur. Singuli vero ex his feruntur,
Partim ad pugnam naualem, partim ad
militiam, partim ad ruſticationem: alii
ad onerarias naues, alii ad forum, alii ad
concionem, alii ad theatrum, alii ad fu-
gam, alii alio. Et rurſus, quidam ad
voluptatem, deliciasque, ac intempe-
rantiam, quidam ad otium ac ſocordi-
am. Qum igitur tot indignas ac infe-
lices animas videamus, quomodo non
vitam ipſarum, eiusmodi intemperantia
praeditam, riſu exſibilarimus? Quin &
valde timeo, neque medicinam tuam
ipſis placere. Nam prae intemperan-
tia omnia ipſis diſplicent, & inſaniam
ſapientiam putant: profecto ſuſpicor,

Et alii coronas

pleraque in ſcientia tua palam contu-
melia affici, aut propter inuidiam, aut
Propter ingratitudinem. Aegrotan-
tes enim, ſimul vt ſeruantur, cauſam
Diis aut fortunae attribuunt. Pleri-
que vero ſuae naturae hoc adſeriben-
tes, benefactorem odio habent, & pa-
rum abeſt, vt indigne feram, ſi debito-
res eſſe putentur. Sed & plerique ar-
tis ignorantiam in feipſis habentes, &
imperiti exiſtentes, id, quod melius
eſt, purgant. Inter ſtupidos enim fi-
vnt fuffragia, & neque aegroti atteſtari
volunt, neque eiusdem artis artifices
teſtimonium praebere: inuidia enim
obſtat. Non autem inexpertus es tu
taliumnugarum: imo probe ſcio, ob
haec te ſaepe in memorabilibus afflicti-
onibus accerſitum fuiſſe, & neque cau-
ſam, aut inuidiam, libenter deriſiſſe.
Veritatis enim neque cognitio vlla eſt,
neque vllum teſtimonium. Haec au-
tem cum diceret, ſubridebat, & mihi,
9Damagete, diuina ſpecie apparebat,
& velut qui priorem ſuam formam
exuiſſet. Et ego: o magnifice Demo-
crite, inquam, magna xenia & hoſpita-

ram. Multa enim me ſapientiae ad-
miratione impleuiſti. Diſcedo enim
veritatis tuae praeco, qui humanam na-

turam inueſtigaſti ac conſideraſti.

Quum autem mentis meae medelam a
te acceperim, abeo nune, tempore hoc
expetente, itemque corporis curatio-
ne. Cras vero, & deinceps, hoc loco
rurſus conueniemus. Atque haec lo-
cutus, ſurrexi. Et ille paratus erat me
ſequi. Cum vero quidam accederet,
haut ſcio, vnde, tradebat ipſi libros. Et
ego concitatius feſtinaui, & ad Abderi-
tas, in ſpecula me expectantes, Viri, in-
quam, pro legatione veſtra ad me, ma-
gna ſit vobis gratia. Vidi enim Demo-

critum, virum ſapientiſſimum, qui ſolus

potentiſſimus

litatis tuae munera, in Co mecum aufe-

otentifim
cele. 1.
Pehenoet
tinatbbit⸗
Haec 1
ſett ipy⸗
(Vntainte
ſepolen
inparruln
4Cmmodum
gart. b
Crtenn, hi
Hemoer
Acce
Hppocr
perfualue
bor virtu
autemn de
le, ac al
Cum ven
ſes guoc
Creata, &
pienti
müumlar
Crudeles
mefün
decipin
prehen
bentie,
umpen
Wu
iti
CS
Prn
ſari
con
mih
dedi
Kart
une⸗
ennimn
fund
On
depr
C

iche
510ta⸗
utur, CAnſi
Uunt. Peeri.
hoc adlenhen
ubent, Epe.
an, ſi debito.
Pleriq ue ar⸗
abentes, &
quod mehns
idos eniin f⸗
Nroti atreſtari
Artis artifces
imnickig enim
Npertiks es tll
tobe ſcio, ob
hbugathici.
Enequecau-
Ner Geriſtlle.
nitio pla et,
1 Hec au-
t, & mili,
appereht,
m formam
ce Demd-
2 hofpi-
necumaukfe-
pientige al⸗
ſcedo enim
Amnanamna-
Conlideraſti.
medelam
enporeho⸗
ris curato⸗
s, hocloco
e lueclo⸗
tus eret ne
Accecetet⸗
ibros Ee
1d Abceri-
5 Vihir⸗
Gme, ma-
mhemo-
guiſolus
ntiſſumns

ES CVA HIPPOCRATE CONVERSATIIOO. 899

potentiſſimus eſt, homines prudentes
facere. Haec habui, Damagete, quae
de Democrito, valde magna animi le-
titia, tibi recenſere volui. Vale. „
Haec ſunt, quae de Democrito re-
fert Hippocrates. Neque iſtum con-
Ciliata inter eos amicitia finem habuit,
ſed poſtea quoque continuata fuit, vbi
in patriam rediſſet Hippocrates, quem-
admodum ex duabus eorum epiſtolis
patet. Prior Democriti eſt ad Hippo
cCratem, his verbis concepta:
Democritus Hippocrati felicitotem.
*Acceſſiſti ad nos, velut inſanos, 0
Hippocrates, veratrum nobis daturus,
perſuaſus a viris ſtolidis, apud quos la-
bor virtutis inſania iudicatur. Tunc

autem de mundi diſpoſitione, & de po-

lis, ac aſtris coeleſtibus ſcribebamus.
Cum vero horum naturam cognouiſ-
ſes, quod omnia valde commode eſſent
creata, & quod procul ab inſania ac deſi-
pientia abeſſent: meum quidem inge-

nium laudaſti: deſipientes autem, &

crudeles, ac furioſos, illos iudicaſti Nam
quae ſimulacris per aerem vagantia nos
decipiunt, quae ſane mundus eſſe com-
prehenduntur, & viciſſitudinem ha-
bentia, oreata ſunt: ea mens mea, natu-

ram perſcrutata, vere in lucem produ-

Xit. Cuius rei teſtes ſunt libri a me con-
ſcripti. Oportebat igitur te, o Hippo-
Crates, cum viris, eiusmodi moribus
praeditis, minime congredi, ac conuer-
ſari, quorum mens ſuperficiaria, & in-
conſtans eſt. Si enim ab illis perſuaſus,
mihi, velut inſane, veratrum bibendum
dediſſes, prudentia inſania facta fuiſſet:
& artem tuam reprehendiſſent, velut
quae inſaniae fuiſſet cauſa. Veratrum
enim ſanis datum, menti tenebras of-
fundit. Inſanis autem valde prodeſſe

& mecum colloquentem, & nunc qui-
dem indignantem, nunc vero riden-
tem, ob ea, quae mente reuoluam, & fa-

miliaribus me alloquentibus non at-

tendentem, ſed cogitationi inſtantem,
& mirum in modum ſpeculantem: pu-
taſſes ſane Democritum, iuxta oculo-
rum iudicium, ex his, quæ vidiſſes, inſa-
niæ imaginem præ ſe ferre. Oportet igi-
tur Medicum non ſolum affectiones iu-
dicare, ſed etiam res ipſas: & rhythmos
acconſonantias vt plurimum indagare:
& vtrum incipiat morbus, aut medium
teneat, aut deſinat, perſcrutari: & diffe-
rentia, ac anni tempore, & aetate obſer-
vata, affectionem curare: itemque toti-
vs corporis naturam conſiderare. Ex
his enim omnibus facile morbum in-
venies. Porro remiſi ad te de inſania
tractationem conſcriptam. Vale.,,

Hippocrates Democrito felicitatem.
Artis medicae recéta facta, o Demo-
crite, plerique e vulgo hominum non
omnino laudant. Verum Diis ſaepe at-
tribuunt. Si vero natura reluctata per-
diderit eum, qui curatur: medicos re-
prehendunt, numen praetereuntes. Et
ego ſane mihi videor, maiorem repre-
henſionem, quam honorem artis me aſ-
ſecutum eſſle. Ego enim ad finem Medi-
cinae non perueni, etiamſi iam ſenex
ſim. Neque ipſius inuentor Aeſculapius:
ſed & ipſe in multis a ſeipſo diſſenſit,
quemadmodum nobis ſcriptorum libri
tradiderunt. Proinde epiſtola a te ad
nos miſſa, veratri medicinam repre-
hendebat. Inductus equidem ſum, o De-
mocrite, velut inſanienti veratrum da-
turus, non perſcrutatus, qualis quis tan-
dem efſles. Vbi vero tecum congreſſus,
cognoui, non, per Iouem, deſipien-
tiae opus, ſed ferme omni laude ac com-

conſueuit. Arbitror equidem, ſi non mendatione dignum; valde laudaui in-
deprehendiſſes me ſcribentem, verum genium tuum, optimumque naturae ac
recumbentem, aut forte deambulantem mundi interpretem te iudicaui. Eos

XXX XX Z vero

900⁰
vero, qui me induxerunt ad te, velut in-
ſanientes reprehendi. Nam ipſi medi-
a Cic. de camento opus habebant. Quandoqui-
ſenect, dem igitur caſus nosin idem coniun-
b Tiert. Xit, recte feceris, ſi ad nos frequentius
IX, 39. litteras dederis, & libros a te conſcri-
c Phleg. Ptos impertiueris. Miſi autem etiam
de Lon- ipſe tibi de veratri vſu libellum. Vale.,
gaeu. 6.
DE MORTE
an. de D ſenectutem peruenit vltimam.
Longæu. . ALaertius centum annos ſuperaſſe
5640.4 dicit, diſtincte magis CIV annum eum
dc die attigiſſe, Phlegon dicit, & Lucianus 4,
nart. Cenſorinus ad CVIII, Hipparchus?
f, apud ad CIX perueniſie aiunt. Dicitque La-
Laert. ertiuss, ſenio deficientem eum obiiſſe:

CA P.

PARS X DEMoCRITVS CAP. VII. VIII

Hinc eſt, quod Democriti diſcipu-
lum Hippocratem quidam dicant, in
quibus eſt Cornelius Celſus. Sane mul-
tum in philoſophicis Hippocratem
profeciſſe, tum ex colloquiis eius, tum
Icriptis communicatis, epiſtolae illae
affatim teſtantur.

VII.
DEMOCRITI. .
ni vitae appropinquare videretur, ſoli-
citam maxime id ſororem eius habebat,
ne Cerealia ſacra mors eius interturba-
ret, metuentem: at eam bono animo eſſe
Democritus iuſſit, panes modo calidos
vt quotidie ſibi afferret, præcipiens: hos
vero naribus admouens, ita vitam pro-

1 4 . Phlegon ?, quod alimenta deeſſent: mo- longabat, donecfeſti dies tres praeteri-
a phleg. Aum, quo eſſe deſit, ita exponit Her- iſſent: quo facto ſine dolore animam
I. c. mippusi: Cum ſenio iam deficeret, & fi- exhalauit, publicis ſumtibus elatus*. k Laert.
ab. La- CA P. VIII. m, 39.
ext. . c. SCRIPTA EIVS.
Metr. Hraſyllus, qui ſcripta Platonica prr De probitate ſeu virtute.
45. tetralogias digeſſerat, Democritaea Cornu Amaltheaæ.
quoque eadem ratione digeſſit. De tranquillitate mentis.
z3, 46. Hltuc ARGVMENTI fuere Commentaria, ſiue de domibus, Oe-
ihagoras. * conomicus. †
De affectu ſapientis. * Iccen) ſiue felici Thrafyvlli
conf. A. De robus apudinferor. Evesοo, iiue felicitas, opus L hrafyli =
bene V. Triogenia, (velquod omnia huma- Actate non extans.
ai, na numero ternario contineantur. * (IInſtitutiones, (droiuas) †1] Euſeb.
7 6. „„ Ex ſcripto eo allegat quaedam Laert. IX, 38. de ρννειαονπιονανανατωα à &αανο Cl. vero Fabricius Tiole,.
,27.

Proclus Pythagora, ea ev αανουννοα extare
ap. Alex. dicens, vbi male interpres, in aequiuoco opere ver-
Mor. ad tit, vertere debebat : in opere, quod Pythagorae no-
Io. XI, 39. mine inſignitum eſt, adde Ionſium p. 216.
**X Hoc idem cum prae cedente facit cl. Fabricius
Bibl. L. II. c. 23. p. 763. neſcio, quo fundamento.
**X Apud Laertium eſt: Quod tria ex ea exi-
Kant, quae omnia humana continent, quod clarius
exponitur apud Euſtath. ad IlI. & p. 576. & Tzetz.
ad Lycophr. v. 519. Tritogeniam hunc librum ſeu de
prudentia ahellanres, quae haec tria progeneret
prorſus praec
recte eloquantur, & vt recte agant.
† Hoc opus cum duobus praecedentibus ita re-
praeſentat Laertius: AMαεοu ναHιοοααςNIι .
Kiæs, nννιιαäαιωο ουν ” Menagius in codice
Regis coniuncta vltima inuenerat hoc modo: 7e*

4

ara, vt recte conſulant homines, vt

Bibl. I. c. haec omnia coniungenda, & ſequentia
etiam apud Laertium cum iis copulanda cenſet, hoc
modo: Aααααις zτͤοουℳ 1 Tρα Sνα, bο;=
rnudsτ— Hiαν. „„αοεαα W glone-
Tαι 1 úꝗornu copiae, ſue Comment ariorum Ethicorum
de animae tranquillitate libri VIII, nam liber IX,
cui titulus àνι non amplius extat. In iis quoque
librum εαιιαας fuiſſe putat, quem allegat Clem.
Al. Strom. II. p. 417. obſeruat idem, laudare vel re-
ſpicere hoc opus de vosiοα Ciceronem L. V. de
fin. & Plutarchum ac Senecam in libris de animi
tranq. Praeclarum vero fragmentum ſeruaſſe Sto-
baeum Serm. CI.
t Putat praeterea Magnenus, librum ſcriptum a
Democrito eſſe Aρραριοοαnfutatus Mena-

io ad Laert. IX, 37.
Sides taenn. Mz7. PHYSICA

laetle⸗ Dioroſßn
henſus I
Theophri
nes, Dem
Odus ſuun
1 Epicuro
TOdotumm
Lucullo⸗ oplſs eſt, .
„,23. (liens: C
quemn cum
moco inge
Aimi? g
lgturen
non pkofi
teſt extra

urntl. Didehen

(Nri
wocritus
vocat, dei
laett.lc.

Knee. Delim
r Ner pemelle,

Wz.
laert. 9 eNn
De Nen

lülgent,

Mthol. †
ni Hppo⸗

De me
Coniunge
n pubäihſerun
Temul. Nldctit
de An.c, Mhm dr
1. da Deſt
Nlc P

—
Opue
Laertius,e
eqlisguan

. 168. nec

2

Arihc

DIn M
in epih

“
Harnd
leing irt⸗
.“ litet kegeb

nocrii lih.
n diant, n
elis. danemll.
Tppocratem
Muiss eins tum
epiſtolne ilge

Nideretur, ol.
nelus habeber
Musnterturba-
Onoanimoele
Smodocalidos
rkcipieng hos
itavitim pro.
Stres praeteri.
olore amimamn
uselatis. N Iien
I1,,

Ute.

..
Ords, De.

s Thrihfi

. Eiromnun,
vero
da, & ſeguentin Mpe
landa cenlet, hoe
hrue,
egtt
run ibiununs
bnamliberl
1t, In is quogie
mallegat Cen,
landge ſelte⸗
onem , oe
lbris de anini
m Enale dtl⸗ ]

numſciitum
kutatus Mene

PI

DE MORTE ET SORIPTIS EIVS

PHYSICA.
Laert e. Diacoſimus magnus, libris compre-
henſus XII. * Eum Leucippo tribuit
Theophraſtus. Aſtaffirmat Antiſthe-
nes, Democritum publice tanquam
opus ſuum recitaſſe . eiusque nomine
ab Epicuro quoque, in epiſtola ad He-
. rodotum, allegatur. Hocce fortaſſis
Lucullo opus eſt, ad quod Cicero alludit, in-
.23. quiens: Quid loquar de Democrito?
quem cum eo conferre poſſumus, non
modo ingenii magnitudine, ſed etiam
animi? qui ita ſit auſus ordiri: Haec
loquor de vniuerſis. Nihil excipit, de quo
non profiteatur. Quidenim eſſe po-
teſt extra vniuerſa⸗
Laert.l. Diacoſius paruus.
(Deſeriptio mundi,) vel, vt ipſe De-
mocritus in epiſtol ad Hippocratem
vocat, de mundi diſpoſitione.

Laert.l. c. .
Senec. De Planetis, quos plures, quam ſe-
Qu. Nat. ptem eſſe, eo tractatu probauit.
VII, 3.
aerd. De Natura I. J
Fulgent. De Natura hominis, ſiue de carne,
Mythol. II. Hippocrati dedicati.

Phyf. III,
7.

coniungentes nonnulli de anima in-
Ariſt. de

ſcripſerunt, (neque enim dubitauit

An, 1, 2. . .
,2. Democritus, idem eſſe animam ſenſi-

Tertull.
de An. C.
12 .

tiuam & mentem.)

De ſuporibus, (qui legitur inter ſori⸗

* X E†ναPta Hippocratis, quamuis genuinus

De mente & ſenſibus, quos duos

R
901
Democriti foetus is quidem eſſe, me-
rito dubitetur.)
De coloribus.
De differentibus fouris (atomorum,
vt Menagius docet, qui illud opus ab “
Ariſtotele in Metaphyſicis, reſpici ob- Ariſt.
ſeruat.) Met. I,
De mutationibus furarum. Hic & 4¾.
praecedens liber forte pertinuere ad
naturam & qualitates, quae iuxta ipſum
ex varia Atomorum diſpoſitione, pro
figurarum, quibus gaudent, diuerſitate,
pertinuit.
Koarvvripis ſiue de miſtione rerum
antea memoratarum. ** Luid.
De ſpectro, ſiue de prouidentia, dexe-
(quo libro formas rerum, quas vide- la.
mus, diuinitate praeditas eſſe, diſputa- Mathem.
vit, vt ex Cicerone, Plutarcho, Auguſti-p. 163.
no docet in Bibliotheca Graeca cl. Fa-L. II c. 23
bricius.) b. 766.
De Peſtibus (Gaſſendus legit zco
Aovixi Pro xe* Mo*αα, 1. . de Logicis)
Canon. I. 2. 3. †

.
7. e.

Laert.

De effluuiis. †
Extra CERTAM CLASSEM Acεptοa
POSIII. ro⸗
Cauſae coeleſtes.

Cauſae Aeriaez.

L . . . Magne-
Planae cauſae & ſuperficiales: fortee pla

de rebus, ex atomis planis conſiſtenti- „e caa-

bus, his enim opponuntur, quae mox aε vid.
ſequuntur. eius in-
terpreta-

* Opus illud XII libris comprehendi, neque
Laertius, ex quo haec allegat Stanleius, neque ali-
r’ vs quisquam ex veteribus dicit, non Athenaeus IV.
p. 168. nec Suidas, quibus id opus allegatur.

XX Ita Menagius quoque ad Laert, ſed nihil tale
in epiſtola illa reperitur.

**XKA“ρ. Laert. legitur οτι τανσοοαο 37*ρ*ε*ι=
xτιαωτοι vn osε7αεο. Iuterpretatus eſt Stan-
leius ?αιſυ.nααw quaſi efſet ab ανvwv3 Sca-
liger legebat ?οναντνπι. Menagius vero ex
Cod. Reg. reſtituit αασιπα, eααςαιι vero

iudieio confrmare notat; vt iſto libro confirmari tjonem
priores intelligantur. p. 16.
Verba Laertii ſunt e Nατoοαωαα 6ν..
Vix dubium eſſe videtur, ex Gellio reſtitui debere
7;ρ1Xoααſαà ανα N0αανäs Wα Rον Noct. Attic. IV,
13. vid. & Columell. XI, 3. vt non dubitem, reii-
ciendas eſſe aliorum emendationes, Menagio ad
h. l. memoratas-
I In Graecis eſt &τsννuαιτιαοο Interpretes
verterunt: Ambkiguorum liber, quaſi eſſet ρ.
c&ασνvv. Stanleius vertir, quaſi eſſet ab τοà‿ο,
ſed ita &αobνuνdτο, vel tale quid eſſet legen-

dum.
XXX XX 3 Cauſae

90⁰²

PARS X. DEMOCRIIVS. CAP. VIII. M.

Caiſae de igne, & his, quae ſunt in larum exhibens, aequinoéctiorum item,

igne, talia ex rotundis atomis conſi- ſolſtitiorum, & ſimilium.

ſtunt.
Cauſae de ſonis.
2 adde Cauſae de ſeminibus plantarum &
Plin H. fructibus.
N. XIV, Cauſae de animalibus, III. (ex qui-
KV. bus referre videtur Ariſtoteles „quae
2. bPetron. Habet de aranearum telis in animallum
p.22 Mar-Hiſtoriab Ex tribus his libris vnus de
tian. Ca-Chamaeleonte egiſſe videtur, Plinio-
Pell L. allegatus: quamuis indigna Democri-
p:2“ to iudicet Gellius 4, quae exeo Plinius
Dioſc. & allegauit.*
Cauſae mixtae.
De lapidet, (non Philoſophorum,
vt Borrichio viſum, ſed de lapidibus
in genere, quorum naturae inueſtigan-

Apulei.
de Herb.
h Aæiſt.
1X, 29.
* plin.
H. N.
XXIIX,
I 8.
d Gell.

mocritum, ex Petronio, Seneca, & Pli-
nio Fabricius obſeruat.s Ad hanc
x,'12. (Claſſem Scriptorum Democriti, cum
„pabric. eodem viro docto referas, Laertio
Bibl. Gr. praetermiſſum librum.
l. c. De Ideis. B

Borrich. De metallorum natura.
Medic,
os: MATHEMATICA.
2 1. c. negl ααροααραοα vρ1 de conta-

h Sext. L. étu circuli & ſphaerae.

nuelem, De Ceometria.
p. 163. Geometricum.*
i Plin. ap. Numeri.
Fabric. De lineis ſurdis ac ſolidis, II.
x his Exxerciα ρ⅜ähtr.
vnum fa- Annus magnus vel Aſtronomia.
ciunt Parapegna. Hoc Salmaſius! cum

Menag. priore coniungit, legens: annus ma-

dae plurimum operae impendiſſe De-

RKiuis.

Examen & comparatio Clepſydrae.

Vranograthhia. laudata.
Geographia. Salm. ad
Polographia. Apollon.
Acmographia. Epiſt.
MVSICA. Democr.
De Rhythmir & Harmonia. nachib.
De Poezſt. 6

De elegantia carminis.
De litteris conſonis & diſonis.
De Homero, ſiue verſuum & dictio-

num rectitudine. reſpicit.
Dio Pruſ.
De cantu. O. .

De vocibus vel onomaſticum.

MECHANICA ſiue de artibus.
Prognoſtica.

De Diaeta, ſiue Diaetetica, ſeu me-
cinae regula.

Cauſae de inempeſtiuis & tempe-

ℳ,

De Agricultura vel Geometricum
De pidurag.
Tudicum, & de armis.

