ret, ratio ſubtilior, & vtilitas ipſa operis,
poſtulauit, vt tenuiſſimis minutisque
oſſiculis caput compingeret. Sed hanc
vtilitatem rei maioris alia quaedam in-
commoditas extrinſecus conſecuta eſt:
VTt

Vt ſua
iid
Prol
part

Plut. 15
Hac. h ſt.

Laert.
VII148, CUd
fac
u
ſe
En

ladant,

t. 5

Mh. h.

2J. ſa
dtob. 8
Echbhyf.
, IX. l.
d laert.
UIlrgg.
* Plut, 4
1c. (
Mib,
dob. be,

1.

di,
dtod,

ere.
tra-
titiae
lrige?
inin⸗
itudo⸗
ppo⸗
exin-
pru-
pru.
8ſtul
1 Ve.
inque
Kin-
erum
rtici.
neſ
gue.
libro
eſſe
Nsnt
Grane
.
umn
S
ntur
Nemn
cO-
ob⸗
nne⸗
erum
nulta,
eret-
logue
non
dumn
Mpe⸗
qut
inge⸗
pen 1
igle⸗
i⸗
elt:

Nt

. DE NATVRA.

vt fieret caput tenuitur munitum, &
ictibus offenſionibusque paruis fragile,
proinde morbi quoque & aegritudines
Partae funt, dum ſalus paritur. Sic

639
Hercle, inquit, dum virtus hominibus
per conſilium naturae gignitur, vitia
ibidem per aflinitatem contrarlam nata
ſunt.

CAP. XVIII.

DE NA

plut. TOui proximam Poſidonius naturam
ln L, Iſtatuit. Naturam vero aliquando
Laes., dicunt, quae continet mundum, ali-
VII. 148., quando vero, quae germinare humum
“' ſacit, naſcique ſuper terram omnia,
quorum vtrumque, vt antea indicaui-
mus, ad Deum pertinet. Natura enim,
quae continet & conſeruat mundum,
ſenſum habet atque rationem perfe-
ctam, eaque ipſa potentia anima mundi
eſt, mens & ſapientia diuina. Atque
ita vno naturae nomine duas res diuer-
ſiſſimas comprehendunt, Deum &mun-
dum, artificem & opus, dicuntque alte-
rum ſine altero nihil poſſe, tanquam
natura ſit Deus mundo permiſtus.
Nam interdum ſic confundunt, vt ſit

CA P.
L E F

a plut. Ertium a Ioue, iuxta Poſidonium,
Plac. , 1 fatum eſt, primus enim Iupiter,
S& ſecunda natura ‚tertium fatum.
Ecl.?hyl. VoOcant autem fatumb, Ccauſarum
c. IX. p. Concatenatam ſeriem, h. e. ordinem &
12. nexum, quem tranfſilire nemini liceat.
b Laert. PFatum cauſa eſt a lege dependense, at-
VII. 149. que iuxta legem dirigens, vel ratio, per
Ic, quam mundus ordinatur.
blut b. Zeno fatum eſſe dixit vim naturae,
Stob. lc, ſecundum eadem motricem, non mul-
tum a prouidentia, nuturoque diſtan-
V tem, .
bid. Panaetius eundem cum fato Deum
Stob?“ facit. JJMãʒ
Plut. Il. cc 7 1r;
Gell. Chryſippus vim ſpiritualem ait eſſe,
NoXHτι hoc vniuerſum ordine gubernantem.
Att. VI, 2

Ladtant.
VII, 3.

TVRA.

Deus ipſe mens mundi, & mundus ſit Plat. 4
ut.

corpus Dei. Hanc communem natur'att ontrad.

Chryſippus vocat, vt a particulari na- Stoic. p.

tura diſtinguat. 1050.B.
Natura, iuxta Lenonem?, eſt ignis, a Laert.
rationis particeps atque ordinis, ad gi- Eis 5.
gnendum progrediens via, qui ignels eat D.
eſt ſpiritus, formarum artifex. Aliib II,32.

dicunt habitum eſſe, ex ſeipſo motum Eadem

accipientem, iuxta ſeminales rationes, prorſus
efficientemque & continentem, quae haer de.
ex ipſo conſtant, ſtatutis definitisque cum de-
temporibus, taliaque facientem, qua- ſnitione
lia ſint ea, a quibus ſecreta fuerit, ratio- Dei ſu-

nem tum vtilitatis habentem tum vo- Pis ex

Plutar-
luptatis. cho alla-
ta.
XIX. b apud
La ert.
A TO. VII. 48.

Vel ſempiternam atque indeclinabilem
ſeriem rerum, & catenam, voluentem
ſemetipſam ſeſe, & implicantem, per
aeternos conſequentiae ordines, ex
uibus apta connexaque eſt. Vel, vt
alibi Chryſippus, in libro nempe de de- 15. Stob.
Fnitionibus Relationem mundi,legem- I. e.
que omnium rerum mundanarum, pro-
videntia gubernatarum: vel rationem
cur praeterita facta ſint, praeſentia fi-
ant, & futura deinceps ſint extitura.
Rationis autem, veritatis, cauſae, na-
turae, neceſptatis, aliisque eiusmodi
vocibus promiſcue vtitur, vt quae ei-
dem rei diuerſo reſpectu tribui poſſint.
A variis porro muniis fatum, Clotho ap-
pellatur, & Lacheſis, atque Atropos.
Lacheſis

640

Lacheſis, quoniam ſuam cuique veluti
ſortem diſpenſat. Atropos, quoniam
immutari aeternum eius diſpenſatio ne-
quit. Clotho, quoniam eius muniis ali-
qua ſimilitudo cum ſlis ducendis in-
tercedere videtur.
pPlut. Neceſytas cauſa eſt inuincibilis, vio-
plac. Ph. lenta maxime, & cui nihil reſiſtere va-
1, 27. leat. Fortuna incognita cauſa eſt, at-
. !h 29. que occulta menti humanae. Nempe
necesſitate alia eueniunt, alia fato, deli-
berato conſilio alia, alia fortuna, denique
caſu nonnulla.

Plut. I. c. Qum autem fatum cauſarum ſit ſe-

I, 27. rjes, ordine coniunctarum, ea quoque,

quae noſtra ſunt, complectitur.
Fato omnia fieri affirmatum Zenoni
in libro de fato, & Poſidonio in ſecundo
defato, Boetho item in XI de fato. Id
vero Chryſippus hoc modo probat: Si

Laert. l. e.

Cicer. de
falſ.c. 10.

eſt motus ſine cauſa; non omnis enun-

ciatio, quod à£t4⁰oav dialectici appellant,
aut vera aut falſa erit. Cauſas enim ef-
ficientes quod non habebit, id nec ve-
rum nec falſum erit, Omnis autem e-
nunciatio aut vera aut falſa eſt. Mo-
tus ergo ſine cauſa nullus eſt. Quod ſi
ita eſt, omnia, quae fiunt, cauſis fiunt
antegreſſis, id ſi ita eſt, omnia fato frunt.
Efficitur igitur fato fieri, quaecunque
fiunt. Omnes autem neruos, Cicero-
ne teſte, intendit, vt perſuadeat omne
àan, aut verum eſſe aut falſum, at-
que hac ratione poſſibilia tollit, & deter-
minata, aliasque Peripateticorum di-
ſtinctiones, de quibus Alcinous eſt vi-
dendus.
Ad ignauum argumentandi genus:
Si fatum tibi eſt ex hoc morbo conuale-
ſcere; ſiue medicum adhibueris iue non
conualeſtes. Item: ſi fatum tibi fue-
rit ex hoc morbo non conualeſeere; Rue
ap. Cic. 1l mé dium adhibueris, ſiue non, non con-
de fate valeſces, ita reſpondebat Chryſippus:
12. quaedam ſunt in rebus ſimplicia, quae-

cap. 26.
dρ⁰
ε⁰.

X

PARS VII. DOCTRINAh STOICORVM P. III. c. IX.

dam copulata. Simplexeſt, morietur
eo die Socrates. Huic, ſiue quid fece-
rit, ſiue non fecerit, finitus eſt morien-
di dies. At ſi ita fatum ſit, naſcetur Oe-

dipus Laio: non poterit dici, ſiue fue-

rit Laius cum muliere, ſiue non fuerit,

copulata enim res eſt, & confatalis. Sic
enim appellat: quia ita fatum ſit, &
concubiturum cum vxore Laium, &
ex ea Oedipum procreaturum, vt ſi
eſſet dictum, luctabitur Olympiis Milo:
& referret aliquis: Erge ſiue habuerit
aduerſarium, ſiue non habuerit, lucta-
bitur: erraret. Eſt enim copulatum,
luctabitur, quia ſine aduerſario nulla lu-
ctatio eſt. Omnesigitur iſtius generis
captiones eodem modo refelluntur.
Siue tu adhibueris medicum, ſiue non
adhibueris, conualeſces: captioſum.
Tam enim eſt fatale, medicum adhi-
bere, quan conualeſcere. Haec, vt di-
Xi, confatalia ille appellat. .
Cumque duae adeo ſint ſententiae
veterum philoſophorum, vna eorum,
qui cenſerent omnia ita fato fieri, vt id
fatum vim neceſſitatis adferret, in qua
ſententia Democritus, Heraclitus, Em-
pedocles, Ariſtoteles fuit, altera eo-
rum, quibus viderentur ſine vllo fato
eſſe animorum motus voluntarii:
Chryſippus, tanquam arbiter honora-
rius, medium ferire voluiſſe: ſed ap-
plicat ſe ad eos potius, qui neceſſitate
motus animos liberatos volunt. Dum
autem verbis vtitur ſuis, dilabitur in eas
difficultates, vt neceſſitatem fati confir-
met inuitus. Atque hoc ſi placet, qua-
le ſit, videamus in aſſenſionibus, quas
prima oratione tractaui. Eas enim
veteres illi, quibus omnino fato fieri
videbantur, vi effici, & necefſſitate di-
cebant. Quiautem ab his diſſentie-
bant, fato aſienſiones liberabant, nega-
bantque fato aſſenſionibus adhibito ne-
ceſſitatem ab his poſſe remoueri:
iique

Cicer. de
fato c. I7.

orletut
ifece⸗
horlen-
turOe⸗
le fue⸗
Afoeri,
lir. Kic
nſt, &
um,
,V ſ
is Mlo:
nabuerit
it kch⸗
ulatam,
nullu-
generis
untur.
lue non
puoſun.
im adhi-
etdi⸗

tentie Cen dle
oruin, 0α17.

1, Nid
1
dos, Dh-
Urera eo⸗
Nlo fua
Uotarii:
honori-
ſec ap⸗
elliute
t. Dom
turines
ti conn-
Acehut.
s, Is
Hyain
nferi
ſune, di⸗
Ileotie-
t, nega-
bito ne⸗
noueri
iique

—

. .

—

DE FATO. 641

jique ita diſſerebant: Si omnia fato
fiunt, omnia fiunt cauſa antecedente:

& ſi appetitus; illaetiam, quae appeti-

tum ſequuntur. Ergo etiam aſſenſio-

nes. Alt, ſi cauſa appetitus non eſt ſita

in nobis, ne ipſe quidem appetitus eſt
in noſtra poteſtate. Quod ſi ita eſt,
ne illa quidem, quae appetitu efficiun-
tur; ſunt ſita in nobis. Non ſunt igi-
tur neque aſſenſiones, neque actiones
in noſtra poteſtate. Ex quo efficitur,
vt nec laudationes iuſtae ſint, nec vi-
tuperationes, nec honores, nec ſuppli-
cia. Quod cum vitioſum ſit, probabi-
liter concludi putant, non omnia fato
fieri, quaecunque fiant.
Chryſippus autem cum & neceſſita-
tem improbaret, & nihil vellet ſine
praepoſitis cauſis euenire, cauſarum
genera diſtinguit, vt & neceſſitatem ef-
fugiat, & retineat fatum. Cauſarum
enim, inquit, aliae ſunt perfectae, &
principales: aliae adiuuantes & proxi-
mae. Quamobrem cum dicimus, O-
mnia fato fieri, cauſis antecedentibus,

non hoc intelligi volumus, cauſis per-

fectis & principalibus, ſed cauſis adiu-
vantibus, antecedentibus, & proximis.
Itaque illi rationi, quam paulo ante
concluſi, ſic occurrit, ſi omnia Jfato
fiant, ſequi illud quidem, vt omnia
cauſis fiant antepoſitis; verum non
principalibus, & perfectis, ſedadiuuan-
tibus, & proximis. Quae ſi ipſae non
ſint in noſtra poteſtate, non ſequitur,
vt ne appetitus quidem ſit in noſtra po-

teſtate. At hoc ſequeretur, ſi omnia

perfectis, & principalibus cauſis fieri
diceremus, vt cum hae cauſae non eſ-
ſent in noſtra poteſtate, ne ille quidem
eſſet in noſtra poteſtate.
Quamobrem, qui ita fatum intro-

ducunt, vt neceſſitatem adiungant, in

eos illa valebit concluſio. Qui autem
cauſas antecedentes non dicent perfe-

„

Ctas, neque principales, in eos nihil va-
lebit. Quid aſſenſio vero ſit, & quo-
modo ſit in poteſtate noſtra, in Logicis
anobis fuit demonſtratum.
Hinc ſequitur, quamuis neceſſario
coacta atque fato coniuncta ſint omnia,
ingenia tamen ipſa mentium noſtra-
rum proinde fato eſſe obnoxia, vt Pro- Gell. VI,
prietas eorum eſt ipſa & qualitas. Nam 2 0. 386.
ſi funt per naturam primitus ſalubriter
vtiliterque ficta; omnem illam vim,
quae de fato extrinſecus ingruit, inof-
fenſius traétabiliusque transmittunt.
Sin vero ſunt aſpera & inſcita & rudia,
nullisque artium bonarum adminiculis
fulta: etiam ſi paruo, ſiue nullo, fatalis
incommodi conflictu vrgeantur; ſua
tamen ſcaeuitate & voluntario impetu
in aſſidua delicta & errores ruunt. Id-
que ipſum, vt ea ratione fiat, naturalis
illa & neceſſaria rerum conſequentia
efficit, quae fatum vocatur. Eſt enim
genere ipſo quaſi fatale & conſequens,
vt mala ingenia peccatis & erroribus
non vacent. Huius deinde rei exem-
plo, non hercle nimis aliene neque ille-
pide vtitur. Sicut, inquit, lapidem
cylindrum, ſi per ſpatia terrae prona
atque deruta iacias, cauſam quidem ei
& initium praecipitantiae feceris; mox
tamen ille praeceps voluitur, non quia
tu id iam facis, ſed quoniam ita ſeſe mo-
dus eius & formae volubilitas habet: ſic
ordo, & ratio, & neceſſitas fati genera
ipſa & principia cauſarum mouet; im-
petus vero conſiliorum mentiumque
noſtrarum actionesque ipſas, voluptas

cuiusque propria & animorum ingenia

moderantur. Infert deinde verba
haec, his, quae dixit, congruentia. Pro-
pterea a Pythagoreis ĩta eſt dictum:
Cernas eſſe homini quaeſitos ſponte do-
lores.
quia ſcilicet noxia cuique de ſemet ad-
veniant, peccentque homines fui
Mm mm appetitus

1
1

PARS VII DOCTz i«TNAE &TOICORVM P. II c XXXI.

642 . jufini
appetitus motione, laedanturque ſua- culpa & in maleficio reuicti funt, per- neca⸗
pte ſententia & propoſito. fugiunt ad fati neceſſitatem, tanquam Nullu
Propterea negat oportere ferri gudi- in aliquod fani afylum, &, quae peſſi- Carm
riq; homines aut nequam, aut ignauos, me fecerunt, ea non fuae temeritati, nua,
& nocentes, & audaces: qui, cum in fed fato, eſſe attribuenda dicunt. . goe⸗
CAP. XX. d
DE IIS5, WAE CORPORA NON SVNT, ET PRMO WDEM. u
. L DE EO, WOD DICITVR. . —
aert. ◻Aec de corperibus, jam ad ſecun- zuor ſunt ſpecies: id, quod dicitur, &
VII 1410. — Tdum locum naturalis ſcientiae de- mane, & locus, & tenepus. .
veniendum de his, quae corpora non Id, guod dicitar, eſt, quod inter no-
gSext. Em-ſunt, fiue incorporeis. Incorporeum au- tionem & rem iuxta phantaſiam ratio-
pir. adu. tem id eſt; quod efle poteſt, ſed in cor- nalem eſt medium, de quo ſatis fupra in aett.
Mathem poribus non continetur. Horum qua- Logicis. nſ
P- 417⸗ Ktrab. .
L DEVACVO ET LOCO a Po i
Stob. Ecl. Ecundum incorporeum eſt vacuum: locus iuxta Chryfippum, quod ab ali-⸗ t
vhyſ. Quod corporis eſt priuatio. Nul- quo aliquibusue ſiue occupatur, ſiue

CxXXII. um autem in mundo vacuum eſt, ne-
14 La- Que in toto, neque in parte eius vlla. Ex-
ert. VII. Tra mundum vacuum eſt infinitum, in
140. quod ipſe ſoluendus eſt mundus.
Stob. I., Proximum Locus eſt. Eſt autem

P 40.

DE TE
INeer res incorporzas poſtremum lo-
cum tempus occupat. Eſt autem zem-
pus iuxta Stoĩicorum haut paucos, mo-
tus fui ipſius, non coeli, atque nee initi-
Stob. c. um, nec generationem admittit. Chry-
cap XI. ſippo tempus menſura tarcdlitatis eſt, &
P. 20. Celeritatis. Zeno definit, quod fit in-
teruallum motus, & menſura celerita-
tis ac tarditatis, ſecundum quam & fi-
ant & ſint omnia. .
Poſidonius alia prorſus infinita dixit
eſſe, vt omne tempuz: alia parte tan-
tum quadam, vt praeteritum & futu-
rum, ea enim praeſenti coniungi. Aie-
bat autem tempus motus eſte interual-
lum, vel tarditatis ac celeritatis menfu-
ram, cuius pars praeſens ſit, pars ſit fu⸗

1

ibid.

CA P. XXII.

poteſt ocupari. Sic a vacuo ĩgitur differt,
quod corporis eſt expers. Itemque a
ſpatio, quod ex parte tantum occupa-

tur, vt vini amphora, parte dimicdia tan- ln
tum plena. U.
tura, praeſens futuro coniungente pum- . Haet.
Qco quaſi quodam. Vocatur id r0 v, e
atque exiguae maxime temporxris parti, z,

quae ſub ſenſum cadat quidem, tribur-
tur, ſecundum futuri ac praeteriti ratio-
nem ſubſiſtenti.
Chryſippus tempus dixit motus in-
teruallum, menfuramque tarditatis &
celeritatis, interuallum quidem motum
mundi conſequens: fecundum quod
moueantur ac ſint omnia. Niſi potius
geminum ponatur tempus, vt ſimili ra-
tione terrae, morizquez, & vacui nomen
tum integris iſtis, tum partibus, eorum
tribuatur. Quemadmodum autem
inane omne eſtin omnem partem infi-
nitum, ſic etiam tempus omne vtrinque
infinſtum

ibid.

1.

lnt, per.
Aniquam
e peſt
meritit;

r.
ll.

DEN

ur, &
ter no⸗
rati⸗.
fuprain

ab al⸗
, ſlle
ne
upe⸗
ztan⸗

epir
16 WV,
ttibur
iratio⸗

ts in⸗ ibi,
is
Notl
o
oS
lite-
Nen
THH
Utein
infi
un

.
4

2,

infinitumeſſe. Nam & praeteritum fi-
ne carere, & futurum. Affirmat item
nullum integrum eſſe praeſens tempus.
Cumenim in infinitum ſecentur conti-
nua, ita etiam tempus poſſe ſecari. Ita-
que nullum proprie tempus praeſens
dici, verum ita craſſiore modo vocari.
Ac ſolum ait praeſens exiſtere, reliquis

VIZA CLEANTIIIY

643
duobus inſtantibus quidem, non au-
tem exiſtentibus, niſi forte eo, quo ca-
tegoremata, mnodo exiſtere dicantur,
quemadmodum ambulatio ambulanti
tribuitur, non vero ſedenti, aut lacen-
ti. Atque iſta de PHILOSOPHIA
STOICORVM dicta ſufficiant.

—

CAP.
VITA I
Ten EANTHES Aſſo ortus, Lyciae
Strab. L. Ciuitate, naturae & artis opera, vt
XIII. p. Strabo eſt autor, munitiffuna,
610. Phaniae filius extitit. Hic, iuxta An-

e Mer tiſthenem, pugil primo fuit, Athenas-
nen ℳo⁰ Que delatus, Grachmas quatuor in bo-
iae, vt Ilis habens, ad Cratetem ſe contulit.
zp. Stanl. Inde Zenonem ſecutus eſt, cui con-
eſt, ſed ſtanter adhaeſit, eiusque philoſophiam
n atque opiniones mordicus tenuit.
ic in- Eum induſtria laborumque inprimis
telligi. cCommendabat tolerantia, quae tanta
adde fuit, vt paupertate cogente noctu in
Stenh: * hortis hauriendae aquae operam loca-

Laert. Verit, quo poſſet interdiu philoſophiae
1. c. vacare ſtudiis, vnde & Oocder)s&, h. e.
puteos exhaurientis cognomen tulit.
ibid. In iudicium pertractus, vt, qua re

vitam ſuſtineret, ederet rationem, qui
ita perfecta corporis atque animi frue-
retur ſanitate, hortulanum teſtem ad-
duxit, Ccui operas ad aquam haurien-
dam locare ſolebat; feminam item cu-
jus pinſebat farinas. Quare admiratio-
ne perculſi Areopagitae decem illi mi-
nas de publico praebendas ſtatuerunt,
quas eum accipere vetabat Zeno. An-
tigonus 3000 minas fertur eidem dedifſ-
ſe. Cumque ad ſpectaculum aliquan-
do iuuenes quosdam deduceret, ven-
tus, pallium euoluens, tunicam eum

CLEANTHES.

1.
PSIVS.
non habere prodidit, qua re magnum
Athenienſium plauſum excirauit, qui
publice eum veſte donarunt, vt Deme-
trio Magneſio eſt relatum.

Ajunt Antigonum, cum eius auditor ap Laert.
eſſet, eum interrogaſſe, aquas quamob- VII, e.
rem hauriret? Reſpondifle autem eum: ek, cuck
Num qquasm vero haurio ſolum? nonne cdiros
& fodio, & rigo, & omnia facio ſtudio efſet, ad-
philoſonhiae? Nempe ad eam rem ipſum de Plut.
Zeno adigebat, atque obolum, labore de vitan-
comparatum, ſibi afferri iubebat. Is & as arr⸗
quicquid lucratus eſſet Cleanthes, co- 3 3
ram omnibus diſcipulis ſuis, profere-
bat aliquando, Cleanthem, ſi velit, ali-
vm alere Cleanthem poſie dicens. Qui
vero vnde ſubſiſtant, habeant affatim,
ab aliis quaerere, quae ſint vitae necefla-
ria, nihil diligentius tamen philoſo- .
phantes. Hinc nout Herculis nomen
datum Cleanthi. Fuitque adeo ſtu-
dium in eo ſummum, ingenium pauloe
magis obtuſum. H
Zenonis, magiſtri ſui, dictata teſtis , aert.
boumque oſſibus excepit, quod pecu-vIILIz4.
nia ad chartas emendas non ſuppereret,
eundemque annis XIX audiuit. bb. . 176.

Hasque ob cauſas obtinuit, vt ipfe ibid, ſ.
prae ceteris condiſcipulis, quorumnu- 74
merus erat haut exiguus, Zenoni in
ſchola ſucceſſor daretur.
Mm min z

—

CaApP.

644

Laert.
VII, 171.

Icteriis eum inceſſentibus condi-
ſcipulis, aequo animo id kulit; aſi-
num etiam vocantibus, ſe ſolum forre
Zenonis ſar cinam poſſe, reſpondit.
Timiditatem exprobrantibus fibi,
hazc vero, inquit, vt minus peccenn, eficiet.
Suam item inopiam diuitum praefe-
rens affluentiae, dum illi, ait, pila lu-
dunt, oego duram aro atque male reéſpon-
dentem huinitm.
Saepe dum foderet ſeipſum increpa-
bat: quod audiens Ariſto, quem, in-

canum quidem, ſed mentis expertem.
Cum diceret nonnemo, Arceſilaum
vitae officia negligere, bono animo eſto,
dixit, neque vituperes. Ille enim etſi
verbis officia tollit, tamen facto commen-
dat. Arceſilao vero ad haec dicente,
non poſſum ferre adulationes, reſpon-
dit Cleanthes: Num vero adulatus ſum
tibi, dictis tuis facta reſponderenegans?
Interroganti, quid filum cum maxi-
me debeat edocere? Electrae verbis re-
ſpondit:
1. Eu- Tace, tace, tenue veftigium.
nu. Lacone quodam dicente bonum eſſe
Chori I. laborem, geſtiens reſpondit:
Sunguine miſili es generoſo.
Adoleſcentem quendam, an ſentiret?
interrogauit, eoque omnino ſentire
ſeſe affirmante, cur ergo, inquit, ego te
Jontire non ſentio?
Laert. Soſitheo poeta, in theatro, praeſente
VII, 37. Cleanthe dicente,
Quotquot Cleanthis vexat inſanus
uror.
Eundem vultum geſtumque ſerua-

ib. ſ. 172.

Oreſtes

excitato Soſitheum eiecerunt. Qui
paulo poſt ad Cleanthem venit, ſibi-
que dolere dixit, quod maledicto eum

PARS VII. COLEANIHIES. CAP. II. III.

CA P. II.
APOPHTHEGMATA EIVS.

quit, obiurgas? Cui ille, ſenem, inquit,

. vit, qua re moti auditores plauſu

inceſſiſſet, cui Cleanthes. Indecens
fore, ait, Liberum patrem atque IIlercu-
lem, a Poetis traductos ſpeltare, animo
nihil propterea commotum, ob leue du-
tem maledilctum in ſe conieltum vehe-
menter indignari.
Peripateticis idem quod Oyris acci-
dere aiebat, quae bene ſonantes ſeipfſas
tamen non audiant.
Cum, Zenonem ſecutus, animi in-
dolem ex facie coniici poſſe defende-
ret, faceti quidam adoleſcentes homi-
nem ad eum adduxere libidini deditis-
ſimum, ſed ruſtica veſte indutum, cu-
jus vt explicaret ingenium, rogarunt.
Eum igitur ille abire iuſſit, quod dum
faceret ille, ſternutauit, Cleanthes vero,
teneo virum, dixit, mollis eſt.

Cuidam, qui diu ſolus cum eo loque- ib. ſ74.

retur, dicebat, cum bomine loquerisnon
malo. Seneétutem exprobranti, Abire
velim, dixit, verum ſanum me eſſe vi-
dens, ſeribendo & ſtudiis excolendis ido-
neuum malim expectare. .
Iubebat, eos, qui ipſum audiebant, Cicer. de
ſe cum ipſos cogitare pictam in tabula fin. Il, 21.
voluptatem, pulcherrimo veſtitu & or-
natu regali in ſolio ſedentem: praeſto
eſſe virtutes, vt ancillulas, quae nihil
aliud agerent, nullum ſuum officium
ducerent, niſi vt voluptati miniſtrarent,
& eam tantum ad aurem admonerent, ſi
modo id pictura intelligi poſſit, vt caue-
ret, ne quid perficeret imprudens, quod
offenderet animos hominum aut quid-
quarn, e quo oriretur aliquis dolor.
Inrantem eoο ipſo, quo iurat tempone, gtob. S.
aut vere iurare, dixit, aut peieraree ſiita 28. p.
iuret enim, vt qui praeæſtiturus, quod iu- 196.
rat, ſit, vere eum ſanceqgue, quantum
ad ipfim, iuramentum iurare: ſi propo-
ſitum a iuramento diſentiat, peieraré.

elt cu

iuCun
gorte
Aoron e II
Mn 8. gut
134. B.
20.

ndocent
lrcu-
Animo
ee gu-
vehe-

Aeli-

liſu

imniin.
fencde⸗
homi.
Adiris⸗
, u-
unt.
dum
Vero,

ue ib. (/.
n
lbire
Nich.

Ut, Cicer. de
bula an.ler.
K0r⸗
geſto
nihil
ium
tent
nn1
Ale⸗
nod
Uil⸗

,gob. 5.
23, b
. 195,
n

N⸗
7
4

“

Ad tacentem eum cum diceret non-
nemo, tu quidem taces, at iucundum
eſt cum amicis confabulari: Iucundum
quidem, reſpondit Cleanthes, ſed quo
mcundius eſt, esz magis amicis in hoc o-
portet Concedere.
Anton. Indoctos a brutis animantibus ſola
Max. S8. Egura dicebat diferre.

Id 8. 33.
P 21.

134.‧ Pp.
305. CA P. III.
SCRIPTA EIVS.
Laert. REiquir, vt apud Laertium eſt, pul- De honore.
VII, 171 cherrimos libros, ſequentes: De gloria.
176. De tempore. Politicus.
De phyſiologia Zenonis, II. De conſilio.
Heracliti expoſitionum, IV. . De legibus.
De ſenſu. De iudicando.
De arte. De inſtituendi ratione.
Aduerſus Democritum. Pe Er II.
Aduerſus Ariſtarchum. PDM e. ſti 2=
Aduerſus Herillum. De honeſtis. ² Laert.
De appetione, II. Denegotiis. VII, 134.
S aPpPetle; De ſcientia. b I,
De Antiquitatibus. P blaer.
De diis. e regno. . II, II4.
. J De amicitia. .kτ.
Degigantibus. De ſympoſio. Es.
De Hymenaeis, Quod eadem ſit virtus viri & feminae. X, 4.
De Poëta. Quod ſapientis ſit philoſophari. 4Athen.
De officio, III. De vtilibus vitae dictis. XII, 4.
De bono conſilio. Disquiſitionum . II. cas ta-
Degratia. De voluptate. Bea e.
cibs. e ambiguis. Laertĩo
De bona indole. De dialectica. memora-
Ars amatoria. De modis. diuer.
De honore. De praedicamentis. ed ur.
De gloria. Praeter hos memorantur Liber (picatur
De ingenio. De Atomis. Menag-
De Gorgippo. De aere.? * Cic. de
1, — e Fin. IV, 3.
De inuidentia. De aſſlumtionibus.“ Feg e, d.
De amore. De traditionibus fabuloſis. e. Won.
De libertate. Artem Rhetoricam.“ vver. de
Ars amatoria. De legibus. Bolym. c.
⸗ . l ſine
telte.

APOPITE SCRIPTA

Interrogatus, cur antiquiore aeuo grob. 5
in illa philoſophorum paucitate plures .
tamen, quam ea aetate, ſumma vir-
tute enituiſſent, quoniam, reſpondit,
olim res maxime, bodie verba curant.
Quomodo diuiti euadere homini li- Id. 8.92.

ceat, interrogatus ſi deſideriis, inquit, b. 513.
pauper euadat.

„

VlII, 79.

640

Laert.

VII, 176. Ctoginta, iuxta Laertium, vixit

annos, iuxta Lucianum IC. Mor-
Longaeu. . ” —.
tis occaſio iſta extitit. Cum gingiua
ei intumeſcens putredine inficeretur,
vel [vt Lucianus habet, enato ei in ha-
Diis,] vt Stobaeus, fub lingua excre-
Stob. §. ſcente vlcere, abſtinere a cibo biduo
7. * 90,4 medicis iuſſus eſt, quod cum feciſſet,
rectiusque iam valeret, ab iis cibo vt
rurſum vteretur, admonitus eſt. Qui-
pus tamen parere noluit, ſe magnam

PARS VII. CIRFSTPPVS. CALP. I.
CA P.
. MORS EIVS.

IV.
partem itineris confeciſſe iam dicens.
An mihi, inquit, ſuaderetis, maximu
iae parte iam ſuperata, vt reuerterer,
atque de nouo iter iſtud ingrediar? Cum-
que adeo duobus inſuper diebus a cibo
ſe continuiſſet, extinctus eſt.
Simplicius egregiam Cleanthis ſta- Simplic.
tuam Aſſi ſeſe ait vidiſſe, magnificen- in Epict.
tiae ſenatus Romani argumentum, cap. VIt.
memoriae Cleanthis dedicatam.

CHVYRSIPPVS.

CA P. 91.
VITA EIVS.

HRVYSIPPVS Solis eſt ortus, Ci-
liciae vrbe, quae Pompeiopolis
poſtea eſt dicta. Patrem Tarſenſem
habuit Apollonium „Vel, vt Suidae audit,
Apollonidem, qui Solos ſedem trans-
tulit. Quod cauſam dubitandi La-
ertio dedit, eumque ſecuto Sui-
dae, ipſum Chryſippum Tarſen-
ſem fuiſſe. Lanceae primum exer-
citiis deditus fuit. Inde, cum patri-
Lact:ib. monium Regis impendiflet miniſteriis,
ſ. 182. ad philoſophiam ſe contulit.
Laert. ib. Athenas delatus ZHe]/ nonem, juxta
ſ. 179. nonhullos, audiuit, vel potius, vt Dio-
cli aliisque relatum, Cleanthem, a quo
etiam viuo diſſenſit. In philoſophia
maxime excelluit, ingenio & acumine in
rebus omnibus valens, ita vt in plerisque
a Zenone pariter, ac Cleanthe, faceret
diſceſſionem, quibus dicereidentidem
ſolebat: doctrinas mihi exponite: gu-
mentorum inuentionem meae relinquite
induſtriae. Quoties vero aduerſus Cle-

Laert.

anthem diſputaſſet, tanta ducebatur
poenitentia, vt dixerit ſaepe:
In ceteris felix ſatis videor mihie
Aſt cum Cleanthe non ſuccedit res
Adeo autem in Dialecticis clarus fu- Laert.
it, vt plerique exiſtimarent, ſi apud Vl.8.
Deos vſus Dialecticae eſſet, non fu-
turam eam aliam, quam Chryſippeam.
Sed rerum licet extiterit feecundiſſi-
mus, non aeque tamen dictio eius
commendata fuit.
Studium eius & induſtria ſumma
fuit, quod ſatis loquuntur plurimi ab
eo ſcripti libri. Vetula enim ei mini-
ſtrans quingentos verſus quotidie ſcri-
bere ſolitum eſt teſtata.
Si priuatim cum eo aliquis diſputa-
ret, placide reſpondebat atque libere,
ſimulac vero populus adeſſet, acriter
& contentioſe inſurgebat, inquiens:
Aſpectus hei mi frater irhatur tuus,
At tu furorem pone, rélte vt ſentias.

Laert. ib. ſ. 183. qui ta men hec ſibi velle
potius videtur, Chryſippum cum nonnemine dis
putantem, qui, ſine arbitris quamdiu res gerere-
tur, placidum ſe oſtendebat, teſtibus vero acce-

— —
dentibus, moroſum & contentioſum ſe praebebat
diſputatorem, id ei verfibus iſtis exprobrafle, qui
ſane in eam quam Stanleius hic exhibet ſententi-
am, minus apte quadrant.

In

li id

geſtu,
ncil
ehriat
111183. AG
re,
fliun
ret,
pium
Phuo
de d

leert,
FII,182. 0
N⸗
Am

u

ki
len
0
Kob, §.
3,42. gi

Ioà. berm,

17,.105
ld. Serm.

Cum.
cibo

is ſta-g

Ntum, dah. I.

ebatoe

Gt rer

ISfü- Laett.
AONd e
on fü⸗
ppenln.
i-
0 eibs

ſummt
rimit
e minl⸗

41
uebebat
kalle, g .

ſententl⸗

N

VrTA. APOPHTHIFGOMATA

Laert. le. In compotationibus tranquillo erat
geſtu, ſed crura tamen agitabat, ita vt
ancilla diceret, Cbrpkppi ſola cgrura in-
ebridri. . HZ
Id, ſ.183. Adeo autem de ſe ſentiebat praecla-
re, vt interrogatus a nonnemine, cui
flium potiſfimum commendare debe-
ret, mihi, reſponderit. Nam ſi quem-
piam me noſſem praeſtantiorem, ipſe
philoſophiam apud eum audirem, vn-
de dictum de ipſo: .
Hic ſolus ſapit, aſt alii velut vm-
bra foruntur.
Vt &
Sine te, Chryſppe, nil fuiſſet por-
. ticus.
Arceſilao & Lacyda, vt Sotioni re-
latum, in Academiam venientibus, eis

Laert.

Viritz. Vm vitio ei verteret nonnemo, A-

riſtonem quod non ipſe quoque,
Vt alii multi, audiret, equidem, inquit,
ſe multitudinem ſequi voluiſem, nihil
opus mihi ph'loſophia fuihet.
Ad Dialecticum ,Cleanthem fallaci-
is impetentem, deſine, inquit, gran-
dem natu a vrauioribusrebus abdacere:
nobis autem iunioribus ſta proponé.
Stob. 8. Meditationem orawonis fontem eſe
3. P. 42. diehat.
Id, verm. Ekrietatem inſaniam eſſ'e dicebatgra-
7 P.1k65 u inferiori.
i azn. Sapientem dolere aiebat, non pertur-
7.b. 80 „qri tamen, mentem enim eius dolori
non cedere.
Dicenti, amicum

a. ib.

Anton. ei abſenti obtre-

& Max.S. Ctare: nolt, inquit, inerepare, ne me

53· P. 79. praeſonte id etiam faciat.
Improbo ei conuitianti, relbte, in-

Wbid.
quit, feciſti, nihil praetermitens eo-
rrium, gua tibi conueniunt.
13. b. Male de ſe loqui nonnullos audiens:

„

647
in philoſophiae ſtudiis ſeſe adiunxit,
hinc contra confuetudinem diſputauit,
eandemque defendit, de magnitudkine
item & multitudine, petitis ex Acade-
mia argumentis, diſſeruit.

Honorum maximus erat aſpernator, Laen.

atque ex omnibus ſcriptis ſuis nullum VII, 185.

vnquam Regi dedicauit. Paucisque d 8
contentus fuit, vnius aniculae mini- e1
ſterio vſus. Cumque litteris Clean- i5

them oraſſet Ptolemeus, ad ſe vt vel

ipſe veniret, vel ex diſcipulis mitteret
aliquem. Sphaerus miſſus eſt, Chry-
ſippo munus id detrectante. H
Accerfitis Ariſtocreonte & Philo-
crate, ex ſorore nepotibus, primus in
Lyceo fub dio ſcholas habere coëpit,
vta Demetrio accepimus.

Ibid.

.

CAF. II.
APOPHTHEGMATA EIVS.

non curare ſæ dixit, ſia tamen ſe geſtu-
rum, vt né Edem inuentant.
Differre dicebat verim iurare, &- ſz- Stob. S.
deliter iurare, item beierare, & fal- 28. P. !96

Jum iurare.

Id quod iuratur enim, quo tempore
juratur, aut res vera, aut falſa ſit neces-
ſum eſt. Siquidem ipfa iurandi forma
cum propoſitionem conſtituat, vera
ſit oportet aut falſa. Ipſum vero iu-
rantem, quo tempore furat, non ſta-
tim aut periurum efſe, aut fidelem ne-
ceſſum eſt, quando nondum adeſt tem-
pus, ad quod ceu terminum, jusiuran-
dum refertur. Nam ſicut aliquis di-
citur bene vel male paciſci, non cum
pactum committitur, ſed cum prae-
ſcriptum praeſtandi pacta tempus ac-
cedit. Sic & fideliter aut perperam
quis iurare dicetur, cum adfuerit tem-
pus, quo iuramento ſe ſatisfacturum
pollicitus eſt.
Rogatus cur ad Rempublicam non Stob.
accederet? 43.

ℳ

648

accederet? reſpondit, quia qui male

eam adminiſtrauerit, Diis, qui bene, ci-
vihbus diſplicebit.

Stob. S.

101. p. RKcit,

552.

Laert.
VII. 189.

Qui iam, inquit, ad ſummum pro-

CA P.

omnia, plane prazſtat, quae factu

p ARS VII CHRVSIPPVS CAP. UI W.

decora ſunt, & nihil omittit. Mius au-
tem vitam nondum felicem eſe ait, ſod
felicitatem poſtmodum ei accedere, cum
altiones iſtae mediae conſtantiam & ha-
bitum, & peculiarem quandam confir-
mationem nactae fuerint.

III.

SCRIPTA EIVS.

Voniam, vt Laertius ait, ſcripta
eius celeberrima fuere, placet ea
ſecundum ordinem materiarum dige-
ſta recenſere. Sunt autem ſequentia.
LOGICI LOCI THESES.
Logica. .
Philoſophicae conſiderationes.
Definitionum Dialecticarum ad Me-
trodorum VI.
Nominum Dialecticorum ad Zeno-
nem I.
Artis Dialecticae ad Ariſtagoram I.
Connexorum Probabilium ad Dioſco-
ridem IV.

LOGICI LOCI GWVI CUHRCA RES
VERSATVR ORDO I.
De proloquiis I.
De non ſimplicibus proloquiis, I.
De copulato, ad Athenadem, II.
De his, quae negantur, ad Ariſtago-
ram, III.
De praedicabilibus, ad Athenodorum,I.
De his, quae dicuntur per priuatio-
nem, II.

Ad Thearum, I. .
De optimis proloquiis, ad Dionem, III.

De differentia indefinitorum, IV.

Dehis, quae ſecundum tempora di-
cuntur, II.
De perfectis proloquiis, II.
ORDO II.
De vero disiuncto, ad GorgippidemI.
De vero coniunfcto ad Gorgippi-
dem, IV.

Diuiſio ad Gorgippidem, I.
Ad id, quod de conſequentibus eft, I.
De eo, quod eſt per tria, rurſus ad
Gorgippidem, I.
De poſſibilibus, ad Clitum, IV.

Ad Philonis de ſignificationibus li-

. brum, I.
Quaenam ſint falſa, I.

Compoſitio, tertia.
De praeceptis, II.
De interrogationibus, II.
De percontatione, IV.
Epitome de interrogatione & percon-
tatione, I.
Epitome de reſponſionibus, I.
Quaeſtionis, II.
De reſponſione, IV.
Quarta compoſitio.

De praedicamentis ad Metrodorum, X.

De rectis & obliquis ad Philachum, I.
De coniunctionibus ad Apollonidem, I.
Ad Paſylum de praedicamentis, IV.
Quinta conſtructio.
De quinque caſibus, I.

De enunciatis ſecundum ſubiectum

definitis, I.
De appellatiuis, II.
De ſubinſinuatione, ad Steſagoram, II.

LOGICI LOCI WI CIRCA Dl-
CTIONES EIL ORATIONES
VERSANTLVR.
COMPOSITIO I.
De ſingularibus & pluralibus enuncia-
tionibus, VI.
De

Pe di
1
Deina

1
De ſo
Deſo
Deſo

Otat
Dicti

r gn-
t, 4
,cumn

nßr.

dechl.

lus d

s l.

con⸗

nX.
l.
dem.
V.

eckum

m,II.

-

ncia⸗

.

SChIPTA EIVS 649

De dictionibus ad Soſigenem, & Ale-
xandrum, V. ,
De inaequalitate dictionum, ad Dio-
nem, IVvyv. .
De ſoritis quaeſtiunculis ad voces, III.
De ſoloeciſmis, I.
De ſoloeciſantibus orationibus, ad LDio-
nyſium, I.
Orationes praeter conſuetudines, I.
Dictiones ad Dionyſium, I. .

CONSTRVCTIO II.
De elementis orationis, & his, quae
dicuntur, V.
De conſtructione, eorum, quae di-
cuntur, IV.
De conſtructione, & elementis eorum,
quae dicuntur, ad Philippum, III.
De elementis orationis ad Niciam, I.

De eo quod ad alia dicitur, I.

COMPOSITIO III.

Ad eos, qui non diuidunt, II.
De ambiguis, ad Apollam, IV.

De tropicis ambiguis, I.

De connexa tropica amphibolia, II.
Ad id, quod ſcripſit Panthoedus de am-
biguis, II.
De introducttione ad ambigua, V.
Epitome ambiguorum, ad Epicratem, I.
Coniuncta ad introductionem ambi-
guorum, II.

LOGICI LOCI AD ORATIONES
AC TROPOS.

COMPOSITIO I.
Ars orationum & modorum, ad Dio-
ſcoridem, V.

De ſermonibus, III.
De modorum conſiſtentia ‚ad Steſago-

Ad Agathonem, ſiue de ordine ſequen-
tibus problematibus, I.
De eo quod quaedam concludant cum
alio, & cum aliis.
De concluſionibus ad Ariſtagoram, I.
Quod eadem oratio in pluribus modis
ordinetur, I.
Ad ea, quibus contradicitur, quod ea-
dem oratio & collecto & non col-
lecto conſtruatur modo, II.
Adea, quae obiiciuntur fſyllogiſmo-
