ctecigeri

0 Erod,

MEN.
Chaldeie
Hxc woe

anima ſit

tinum
Hanc len
me
numnf,
Mere
libric. l
Oraculis
cundaeh
Eotinuf
credider
MII
L. XllI.
VOX non
ſ et elle V
oſtun
ctedider⸗
cum Che
bet logt
Attente ce
bit Mithr.
Poteltinte
tur, colle
ſio ingen
Nide&
rem de
fackun
Relig. .
Mittk
dto I
Lilb. x.
confirm.
ne, ſed
Batbatis
tiis.
Mib,
Atl

ener in ,.

le Matheme.
Martir, eum
lotns Bebylo
Chaldaei Ma-
Hernlir pli
snoti dice⸗
niorumopi⸗

4lris cul.
l Vite Ai-

Chaldaes,
eligant voce
1, guornode
ſi credimus
neo.
) g0et ie
ara N.
rituretiak
4 corpores

. Vice

Aum Chal⸗

t legerlnt

AAR,X.
gice, guod
c ſane oi⸗
er btſihe⸗
e dicuntur
ait Plane⸗
ginos De:

I Kll

icen
Propletis⸗
centibus 9
tir dun.

anima ſimpliciter & anima mundi.

AD HIST. PHILOS ORIENTAL. BP. VII. 1IIV. W.

ς α ααρ α &οα dsαaας εα.
Taaits, imo etiam haec prophetiir a Diis editis,
quibus verbis Oracula Chaldaica ab eo intelligi
crediderim. Vide quae de hac voce ſcripſimus
ad Exod. VII,Ir.
ME No tertia, ſecundum Pſellum, Triadum

Chaldaicarum Natura P. XIII. Sett. II. cap. W.

Hæc vocatur abPlatonicis uxz & Voxi néo&,
Vide Plo-
tinum Ennead. V. Lit. I. a Cip. UI. ad VIII.
Hanc Mentem aiunt Oracula remanſiſſe er 1
re„ÿY— Soe, ut & Plotinus tria principia

ouvm6*ναερο & S a Mρτιπινο αX„, v»na er-
ſere & ſe inuicem non deſerere. Vide laudati

libri c. IV. & V. Attamen quae habentur in
Oraculis de Mente, non minus conueniunt ſe-
cundae hypoſtaſi, quam conſtanter vocat Nꝶr
Plotinus j atque hanc eo nomine intelligi potius
crediderim.
MIIHRʒA, praefectus medii generis Entium,
P. XIII. &. II. eap. II. P. XIV. . I. Cum haec
vox non occurrat in Oraculis, & aliunde con-
ſtet eſſe vocem Perſicam. (Vide Ger. Lann.
Pohßtum de Orig. Idalolatriaz Lib. II. cap. X.)
crediderim hic confundi Perſarum opinionem
cum Chaldaica; ac ſane vbi Plutarchus haec ha-
bet, loquitur de Perſarum opinione. Si quis
attente conſideret Theologiam Perſicam, vide-
bit Michram vocari ſolem ai rr³ο, qui non
poteſt inter res intelligibiles, de quibus hic agi-
tur, collocari.
ſio ingentes peperit in hiſce rebus difficultates.
Vide & P. XIV. . W. mihr., proprie amo-
rem, deinde ſolem ſonat apud Eerſat. Inde
Ffaltum nomen Mithrae. Vide Thom. Hyde
Relig. Perſ. cap. W.
Mithra dicebatur apud Perſas, auctore Hero-
doto Lib. L cap. CXXXI. Venus, ſi Straboni
Lib. äV.. p. yoz. credimus Sol, quod alii etiam
confirmant. Nempeilli non ex certa cognitio-
ne, ſed ex coniectura, Numina Graeca cum

tiis.
Mithrae Sacra apud Perſas. P. XIV. c. X.
Mithurs, quid Chaldaeis. ad Or. v.277.

Vicinarum opinionum confu-

Barbaris conferebant; vnde disſident ſenten-

Mricev. Oraculum (citatum P. XIII. & II.
6.XXIX.) hanc vocem inclamandum, ad ex-
pellendos terreſtres Daemonas, ait, ſed quid ſi-
gnificet non docuit S&tanleiur noſter. Dſeællus
oſtendit ea elici praeſtantiorem Daemonem, qui
impedit, ne, qui Sacra facit, a terreſtre fallatur.
Hoc fundamento nixus crediderim Ai*H*
idem eſſe ac aρει0ο „quod ſignificat plane-
tas, vel Mentes, quibus inhabitantur; quarum
opem aduerſus terreſtres Daemonas imploran-
dum cenſerent Chaldaei. Sanc Hebraice
— o minzarim, quod venit ex eadem ra-
dice, principer, ſeu eximior ſignificat Nabum.
UI,1. non minus ac Mazzaroth.
Morbi a Daemonibus creati. D. EIII. Rect. II.
Moiægi in Zodiaco quae. & XIII. Selt. II.
cap. XIX.
MVNDIS a Chaldaeis eſt, ſi Philoni credi-
mus, cultus: X ντια eει„νäν ναρο
daoney & Oes oσν„, aX Oρο rο cασαιοα
α. OQuis rerum coeleſtium Heres p. 386.
Edit. Gen. Nihil tale eſt in Chaldaica Theolo-
gia, & calumniam ſane redolet; niſi ſorte Philo
Platonicam ſententiam cum Chaldaica confude-
rit. Imo ne Plato quidem negavit mundum
eſſe ovus Dei, licet Deum crediderit, propter a-
nimum eum inhabitantem. Vide Timaeum.
Mundi quot ſint, ſecundum Ehaldaeos. Z.
XIII. Selt II. cap. XII.
Mundi extrema quae Perſis. D. IV. c. VI.
MVRES Perſarum Magis inuiſi. Plutarchus
in lib. de Iavidia & Odio: ol IIegoν M—α
786 u aτρατ£ννâονv α Aα T ασπτι
„ 1 Oes doo-‿cαατ Tr Gdo,. αα
Yag arrve Agαε Al Piores AveXH-
Taα. Perſarum Magi mures occiderunt, quos
& odio habebant, dicebantque eſſe Dei indignan-
tis animal; ſimiliter omnes Arabes & Aethio-
pes eos exſecrantur.

N.
ABAIHAEORVMcultura, liber ”Zabiorum
Z. XI.. UI Huius libri fuit in Occidente an-
tiqua verſio Latina, tempore Thomae Aqguinatis,
Itt ttt t 2 quae

quae inſcripta erat de Agricultura Aegy-
Priorum; vnde fit, vt ſaepe de moribus Aegypti-
acis loquatur, vbi legem Moſaicam erpliear.
Doctisſimus èpencerus de Leg. Kit. Lib. I. c. I.
F. III. corjicit, vocem —–—1 abodahb de⸗
buiſſe verti cultum ſeu religionem, quod is liber
de ritibus ſacris Zabiorum ageret. Verum licet
ca vox cultum ſacrum pasſim ſignificet, cultu-
ram terrae etiam denotat, & ſic videtur hic debe-
re verti; quod in eo libro traderetur ars quae-
dam ſuperſfitioſa colendorum agrorum, arbo-
rum, pluuiae eliciendae, &c. vt apparet ex Mai-
monidis citationibus, quarum nonnullas in
medium adduxit Szanleius P. XIII. Sect. Il. caßy.
XWW.. Xr. & XXIVII.
NABONASSARI Aeram omnium elle an-
tiquisſimam, ex iis, quae Aſtronomicis obſerua-
tionibus infignitae erant, probauit H. Dodvvel-
dus in appendice ad Cypr. Diſl. §. 23. &ſ. V.
Sothica Period.
Nahbiurianus Mäthematicits. P. VIII. JNesk. I.
cap. V.
Natiuitatis ſchemata, quae Chaldaeis. 9.
XIII. &. II. cap. 22.
Naturarum omnium diuiſio, ſecundum Chal-
daeos P. XIII. Sebt. II. in prooem.
Nergal idolum. P. XIII. Seét. II. c-LXXVII.
NOEPOX ſic dicitur qui intelligit, actiuo
ſenſu. Apud Platonicos voeg dicuntur infe-
tiores Naturae, reſpectu ſuperiorum, in quibus
intelligendis occupantur. Hinc vort ſumma
eſt Natura; deinde aliae voso reſpectu huius,
& ämuluerraa reſpectu inferiorum; aliae demi-
que voegæt, quod nullas inferiores habeant, quae
cas contemplentur, & in iſta contemplatione ex-
ſiſtentiam ſuam, ac eflentiam ſitam eſſe intelli-
Zant. Huius rinfirni generis ſunt humanae
mentes. Haec eſt ſententia Platonica a Petri-
gio nequaquam intellecta, vt apparet ex P. XIII.
&. II.= W. eo quod vocabula bsgeαασ ſenſu
vulgari expoſuerit.
NOHTOX pasſive ſumitur, & eft vonov pro-
prie id, quod mente ſola poteſt intelligi. Ve-
rzumin Platonica l Philoſophia aliquid amplius ſi-
gnificat, nempe quod inferiores Naturas intelli-

TND E PII.

gentes ſui contemplatione pafcit.
Principium, ſeu Pater eſt ſolus, in quo contem-
plando omnes inferiores Naturae occupantur.
Hine in ordine Zoroaſtris, qui profertur P. XIII.
&.II. e. WI. primum locum tenet Natura intelli-
gibilis, ſeu vontρ. De ſenſu pasſiuo conſtat ex
Syneſio Ep. CL W. yt iam olſeruauit H Stepha-
nus, qui poterit conſuli. Hinc addimus exi-

mium Hæſychii locum, quem Paucis exponemus-

Noce*, *oρονρνιαιtτιαρ. Nosésy A6 s 70 vos*
Eſt participium neutrum actiuum) vonne ℳ
vox ecov. 1 eoνοι 1 Eon“ ua 7S vonτα 73
vo&ρ.. Srα Ae“ ,“ eUααν. Aνρντα d
graα „W.ι ca *αιοαια.e. NOEPON Tiritu-

ale. Nos eor quidem eſt intelligens, Nontov ve⸗

ro intelleltum. Quod vere intelligitur, eſt cer-
to quodam modo alimentum eins, quod intelli-

git. Sic proprie explicandae ſant hae poces»,

at abuſtue inuicem confunduntur. Hunc lo-

cum credidit H. Stephanus corruptum, quia non
non ſunt i⸗

intellexit. Sed hic voxy & voa
dem, quod vulgo dicimus intelligere & intelligi;
nam apud Platonicos ſuperiores Naturae tan-
tum ab inferioribus vo& dicuntur, & hiſce illa
vonge exſiſtentiam praebere, quod vult Heſy⸗=
„hius, vbi dixit intellecta efſe intelligentibus 7co-
Ou vehdς.. Plotinvs Ennead. V. Lib. I. 6. V.
7 92 N, inquit, 1 α οοαι Tοα NQ. αρν
vociv r Ev: Dplum ENSs' e ipſo quod in-

telligitur a MENLIE, dat illi & intelligere &

SGe Alia ſunt apud Feurdemn in candem ſen-=
tentiam, & plurima ſimilia in Orocli Theologia
Platonica ſparſa. Vide inter alia Z. XIILcXNE.
& Oracul. v. 52.

NOMINA barbaræz non mutanda. P. II.

S& II. 6 X. Conſulendus Iamblichus ae Myſteriis
Secz. VII. . W. & Origenes contra Celſum Lib. I.
p. 15. & ſeqq. vbi propugnat efficaciam nomi-
num. Videntur etiam Veteres Hebraei ex Chal-
daea reduces vim arcanam in nomine Tetra-
grammato conſtituiſſe, quoniam id pronunciare
non auderent.
MoMI herba Mithrae ſacra. P. II. c. VI.
AMAOGGHMπ⁰ Vir doct. H. Dodvvellus
quem

Primum-

Jqueil ſa
Mus, cone

daicalnſa
ſe ſeacco⸗

eorumm 0
tem eius
Ordo.
00)
Deus. 7.
mare Ch
Itſitisap
braei Deui
ſcribunt;
braehprir
& . VI.
Perſarum
0NKNS
Malenom
alkecit Gr
Thedlogi⸗
Oebane

Peas
2415
Mitura
4 lle Dlar⸗
quocſitre
ligrturſſe
Cundam N
nead. V.]
Perſay
Ad. VII.
quae. P.)
Cſeg.
Detri
Poſttis

coli ed⸗

PEIS
d. Ee. 1
bantur: 6
rkten
tit ez
emntri
Phylem

Primnat,
quo contem.
eccupantur,
kerturà YII.
latura intelli⸗
luo conſtat er
it l Kepha⸗
addimus ext⸗
sexponemus:
) S1 77 u;
any ρ
P ing n
Nigenat
ON iritr
1, Nyror ve⸗
gilurtß ler.
guul inteli⸗
it hue ls,
Hunc lo⸗
um, quianon
nonſunt '
eintellgi
Maturae tall⸗
d bileeille
Vl Heſj⸗
entibusre⸗
lib. Ll. .
N*α*
gvodl in⸗
religere 6
andem ſer⸗
Theologia
YIIIANX.

Ga. . M.

Mli
lum i 1
cem pohm⸗
zei & Clal⸗
ine etta⸗
ronmane

WMCTI.
ufnneſi⸗
glemn

4b MST. OmIIOS. ORIENTAL. 2. YIII r. rr.

quem ſaepe in hiſce Collectaneis laudavi-
mus, conatus eſt oſtendere, Onirocriticen Chal-
daicam fallacem ſemper non fuiſſe, quod Deus
ſe ſe accommodarit, in futurorum revelatione,
corum opinionibus. Digna eſt lectu hanc in
rem eius Ep. II. Anglica de Srudio Theol. §. §.
Ordo, qui apud Chaldaeos. zd Or. p. 6.
OROMAYES a Chaldaeis dictus eſt ſummus
Deus. D. III. F. II. c. I quod &†&νςSες Oro-
maze Chaldaice ſignificet ignem ſplendentem,
vt ſatis apparet ex iis, quae habet Stanleius. He-
braei Deum quoque metaphorice inſtar ignis de-
ſcribunt; quaerant eruditi, Chaldaeine an He-
braei, primi ita loquuti fuerint. Vide Zaes*α ι,
& P. XII. c. VI. Adito & Thom. Hyde Rel.

Perſarum cap. LX.

OSâk1⅓ Deus zonaeus O& III. & ILc. IIX
Male nomine AEgyptiaco Chaldaeum Numen
aflecit Graeculus, cum conſtet AEgyptiacam
Theologiam multum a Chaldaica diſcrepaſſe.
Ohhanes Magus Xerxis comes. 2&II. c. III.
P.
Aradiſur, quid Chaldaeis. ad Or. p. 2 47.
PALIER eſt prima Triadum Chaldaicarum
Natura. DP. XIII. Sect. II. cap. W. Hanc quo-
que Plato vocat Tlarcoa, ſenſu peculiari, non
quod ſit rerum omnium auctor; (licet eſſe intel-
ligatur) ſed quod genuerit, ſeu procreaverit ſe-
cundam Naturam, quod fuſe docet Plotinus, En-
nead. V. Lib. L. a cap. II. ad IIX.
Perſarum Dii P. XI8. c. IX. divini. P. XI.
cap. VII. ritus magici. P. XIV. c. IIX. Sacra
quae. P. IV. c. IX. Theologia. P. XIV. c. VI.
& ſeq.
Petri praedicatio, liber Petro Apoſtolo ſup-
poſitus, in quo aiebat verum Deum ab Ethnicis
coli, ſed prave. P. XIII. §. II. cap. XXVYII.
PHINCOI apud veteres Chaldaeos. P. XIII.
S. M. c. X. Varii libri Phyſici Zoroaſtri tribue-
bantur; & Magi multa ſuperſtitioſa dogmata de
vi herbarum & lapidum fovebant. Eos ſaepius
citat Plinius, in naturali Hiſtoria,ex libris qui-
dem, vt videtur, fictis, ſed vnde tamen conſtat.
Phyſicam a Magis excultam vulgo creditum.

Planetarum adſpectus mutui. P. XIII & E
c. XX.
Planetae animalia a Chaldaeis crediti. P. XIII.
S§. M. . IV. M
Planetae a Chaldaeis culti. P. XIII. & II. c.
XXXLVII.
Planetae dicti Wnterptetes a Chaldaeis P.
XIII. & W. cap. XIIX. quae ſit eorum vis. Itid.
& cap. ſqq. eorum adſpectus. Ibid. e. XX. Pro
planetarum numero Chaldaei tempus in die-
rum Hebädomadas primi dividiſſe dicuntur, qua
dere videndus Io. Seldenus de J. N. & G. Lib.
UI. cap. WX. p. 420.
Portentorum interpretatio Chaldaeis nota. P.
XII. F. II. cap. XXIII.
Potentia, ita dicitur, ſecundum Pſellum,
Chaldaeis ſecunda Triadum Natura P. XIII. cap.
W. Selt. Il. quae vocatur a Platonicis NS. Vide
Plotinum Enead. V. L. L.a cap. III. ad IIX. ubi
univerſa doctrina τ1 οτιιαυe οναιντροο tra-
ditur. Videtur autem ναuνu aut α dici,
quod prima Triadis Natura per hanc agat.
Potentia tertium Principum, ad Or. v. go.
Pratum principale, quid. ad Or. v. 97.
Preſteres, naturae divinae. ad Or. v. 21.
Preſteri, collata Dei apparitio. ad Or. p. 2r.
Profunditas Paterna unde dicta. ad Or. p. e.
Pythenis Spiritus quid. P. XIIIL.S. Wc. XXIII.
M
ABBINVS. Mirum eſt viros dictos, &
Stanleium noſtrum citare coniecturas
Rabbinorum recentiorum P. XIII. §. L c. X.
ubi agit de originibus nominum Chaldaeorum,
in quibus Rabbinorum ſola auctoritas nullius
eſt ponderis. Neque enim libros habuerunt
veteres, de ſtatu Chaldaici imperii, quos non ha-
beamus. Conjecturas tantum ſuas audacter, &
quaſi e tripode, in medium proferunt; quae ſa-
ne non ſunt certiores, quia a Rabbinis editae
ſunt. Si quas ergo rationes habent ſuarum con-
iecturarum, proferendae; ſimplices affirmatio-=
nes Hocci ſunt faciendæ. Sane quaecunque de ge-
neribus fapientum Chaldaeorum, &o loco, quem
citavimus, habentur, merae ſunt hariolationes,
quibus plures aliae aeque veriſimiles poffent
Ttt ttt t 3 jungi

I N D E X VII.

iungi, niſi hoc eſſet tempore abuti. Vide
Tachiadem in Danielem, cum notis C. l' Empe-
vereur & Steph. Clericum parentem 10 ατα
erm in 3. Quaeſt. Sacra, & quae de iis in vo-
cibus ſeripfinus in Comment. in, Pentateu-
chum.
Rapere ſe, quid in Deo. ad Or. v. 24.
REMPHAN an nomen Saturni. P. XIII. §.
II. cap. XXXVII. Forte ita dictus altiſſimus
planeta a — ram, altus & — phanim,
facies, qua voce ſignificantur Decani in Zodiaco,
vt dictum P. XIII. S. II. c. IX Sed forte Pen-
Oa aut 6e Oæv, vt alii Codd. habent, eſt men-
dum pro ι Oανœ, vel Sept. Intt. legerunt )
reran pro P chevan. Fortaſſe denique eſt
mendum in codice Hebraico. Nihil hic certi.
Quae ab eruditis dicuntur hiſce de rebus, ex Ara-
bum ſcriptis, hauſta videntur, ex aliquo, qui A-
moſum aut Hebraice legerat, aut Graece; ex Iu-
daeo nempe quopiam. Vide Lud. dae Dien in
Act. VII.
RESVRRECTIO. lis quae Stanleius de ſtatu
animorum poſt mortem habet P. &III. Sect. II.
c. X. addendum a Chaldaeis Reſurrectionem cre-
ditam. Laërtius in Prooemio ex Theopompo
Philippicorum IIX. hoc docet: avαπooοα
ατπι T ς Mν*νο το ανmονν„ *6 εN
ðð
Jaαααννο reviäéturos ſecundum Magoi homi-
nes, & futuros immortales, & omnia quae
ſunt, ſuis invocationibus conſervari. Ab his
idem ſumſiſſe videatur merito Democritus, qui
eorum auditor fuit, teſte eodem Laërtio. A
Democrito autem reſurrectionem fuiſſe cer-
tam habitam apparet ex Plinio Lib. VII.c. EV.
Similis & de aſſervandis corporibus bominum
ac reviviſcendi promiſſa Democrito vanitas, Tui
non revixit ipſe. Indidem hauſiſſe credibile eſt

Platonem, quae, pro more ſuo, auctiora & or-

natiora, dicamne an inquinatiora? de reſurre-
ctione dixit, in Politico p. 175. Ep. Geneuenſis
Ficini: &æ αν Tρτρπνντ†+1τοτο αα ααια
& râ vsτzHÿꝶ†7n ρσοiwια „ draien-
aαHασιss, ex mortuis & iacentibus in terrz
rurſus ibi conſurrelturos & rericturos. Poteſt

eiusdem decimus de Rep. liber legi, in quo dicit:
Heærem Armenium revixiſſe poſt duodecim dies.
Hunc Herem Zoroaſtrem eſſe vult Clemens Ale-
xandrinus, Strom. Lib. V. p. 599. qui conſuli
poterit, licet videatur perperam ei πMK υ ani-
morum, cum refurrectione corporis confundere.
Nec diſſimulabo, me vereri, vt reſurrectionem
Chaldaicam ſatis recte intellexerint memorati
ſcriptores. Saltem corpus putrefactum, poſt
certum tempus, in vitam reuocari, cum reliqua
eorum doctrina nullum habet nexum. Aie-
bant ſane corporis éρανπο una cum mente ad
ſuperiora redire, quod mentem ſine illo .
KαDů eſſe non crederent; ſed ille reditus in piis
fieri ſtatim poſt mortem, neque ad cadauer ul-
latenus pertinere putabatur. Vide ad verſum
259. Oracul. notata, & P. XIII. J§. II. c. X.
RIIVS Moſaici, oppoſiti Sabaeis. P. XV.c.

V. Sabaeorum religionem plurimis legibus Mo-

ſaicis occaſionem praebuiſſe credunt Viri docti;
quod equidem negare nolim, ſed antiquitatem
illius religionis perſpectiorem vellem. Vide
Sabaei.
F.
ABAEI unde dicti, ſecundum Stanleium P.
XV. prooem. Sectae eorum auctores. Lid. c.
I. &ͦ II. libri lbid. c. III. Religio c. IV. ritus Le-
viticis contrarii. Ibid. c. V. De hiſce populis
fuſe nuper egit Io. Spencerus vir doctisſimus, ſe-
cundo de legibus Moſaicis libro, quem hic non
exſcribemus. Obſervabimus duntaxat ea, quae
de iis dicuntur ex uno peti fonte. I. Arabes ſcri-
ptores & Maimonides quaè dicebant hauſerant,
vt aiunt, ex libris Arabicis, ex antiqua Sabaeo-
rum lingua in Arabicam translatis. At in tan-
ta operum, ſuppoſitorum & fabulis refertorum,
apud Arabas, multitudine, admodum ſuſpe⸗
ctos eſſe oportet eiusmodi libros. Annon po-
tuerunt conſcribi ab ipſis Arabibus Idololatris,
qui circa Muhammedis tempora vixerunt? Imo
annon veriſimile eſt id reuera factum ab homi-
nibus, qui primis Patriarchis nugaces libros tri-
buere non erubeſcebant? 2. Maimonides ipſe, qui
tam multa de iis habet, videtur eorum antiquita-
tem parum exploratam habuiſſe,quando iidem
P. 111.

P. Uec.
nosellun
nam Muh
mennnit
Silennt i
Zai,
extrenin/
Arul Don,
usecen

ne dabaeo

unt,; nii
Maimynia
tenn perl
Sactike
ARA
VIII.
Aepyptiac
coelo di
8ATV.
nomine 0
aligvo
eſtuide
milcent.
lux forte
dunt Gbid
Iune poll
6,XXI.
Satur,
P. EIII
Schem
XIII. §.
deleue
dicer⸗
dinu .
Signa

apud Cl

dign⸗
4. XXI.
Lign⸗
Jude.
.
nomiit
Cbſerzen
titur in
Nam on

decim dies
Clemen? Ae.
qui conſull
6Jegey Mni.
Confundere,
ſutreckionem
int memorati
ſadam, polt
cumreligna
um. Aie-
umthente ad
ſne ilo .
edltus inpis
lcadauer ul.
le ad verlum
I.c.L.
i8, P. M.e.
legibus Mo⸗
t Vii docti;
Antiglitatenn
emn. Vide

Starleiun b.
ores. Mide.
IV. nitus le⸗
niſe populi
tölunnſe⸗
uenn hicnon
Matet, une
Arabeslel ⸗
at hulerant,
gi gabꝛeo⸗
Atintal⸗
telertoruln,
dumn iuhe⸗
Annonpo
ldolohtris,
unIn
1 homt
3 llbtos r⸗
iler n
kiquita⸗

uidemn
dg Ill

-ð

P. III. c. XLIX. More Neb. ante M. an-
nos eorum opiniones & ſectas intercidiſſe dicit;
nam Muhammedes Alcorani Sur II. Zabiorum

meminit, quaſi ſuo tempore viuentium: Qui ere-

diderint, inquit, & qui Iudaizant & Chrifiani
&“ Zabii, quitquis erediderit in Deum & diem
extremum, & ſecerit bonum, illis merces eorum
apudà Dominam eorum, neque erit timor. Hinc
qu ae dicuntur de Legibus Moſaicis, ex occaſio-
ne Sabaeorum rituum inſtitutis, valde dubia fi-
unt; niſi probes libros Sabaeorum, quos vidit
MWaimonider, non eſſe recentes, aut eam gen-
tem per plura ſecula eadem coluiſſe Sacra.
Sacrificia vana. Or. v. 129.
& ARAPIS Deus zonaeus P. XIII. &. II. cap.
VIII. Parum conſulte fecit qui Theologiam
Aepyptiacam Chaldaicae iunxit, cum ſint toto
coelo disſitae.
&AIVRNLS Vocatur planeta remotisſimus
nomine Graeco (P. XIII. S. II. c. XIIX.) vt
& alii, quod vitium ſane quam maximum Graecis
eſt, qui de alienis verba facientes Diis, nomina ſua
miſcent. Si extarent Chaldaica nomina, ex iis
lux forte eorum doctrinae affulgeret aliqua.
Sunt quidem Doctorum circa haec coniecturae,
quae poſſunt legi apud Voſtum de Idol. L. II.
c. XXXI. & ſqq. ſed valde dubiae.
Saturni Planetae praeſes Deus Aſſyriis cultus.
P. XIII. J. II. c. XXVII. V. Remphan.
Schemata natalitia, ſecundum Chaldaeos. P.
XIII. J. II. cap. XXII.
Seleucus Seuleucienſis. P. XIII. & L. cap. V.
Sidera. Vide Stellae.
dinus, qui, in Philoſ. Platonica ad Or. p. 120.
Signa Zodiaci, eorum ſignificationes, & ordo,
apud Chaldaeos. P. XIII. &. II. c. XIX.

Signorum adſpectus mutui. P. XIII. §. II.

c. XXI.
Signa bicorporea, firma, fœminina, tropica
quae. P. XIII. & II. . XIX.
0 ⅛“ a Macrobio vnicus Deus, qui ſub variis
nominibus coleretur, creditus eſt. Sed primo
obſervandum, meram eſſe coniecturam, quae ni-
titur inanibus ratiocinationibus, non Hiſtoria,
nam omnes aduerſantur Poetae. Deinde hoc

AD HlT. PHILOS. ORIENTYAL. D. PIII. EW. XV.

Graecis Philoſophis, qui unitatem ſummi Nu-
minis credebant, uſitatum fuit, ut fabulas tor-
querent in ſuam ſententiam; ne vulgus offen-
derent, quod traditionem aperte reiici vix paſſum
eſſet. Tandem cum Chriſtiani rerum potiren-
tur (quo tempore vit Macrobius) Ethnici Phi-
loſophi, cum non poſſent argumentis Chriſtia-
norum contra fabulas reſpondere, omnes adPhy-
ſicas neſcio quas nugas torſerunt; & Macro-
bius, inter ceteros, Solem eſſe vnicum, qui
ſub variis nominibus cultus fuerit. Deum o-
ſtendere aggreſſus eſt. Vide explication. Hi-
ſtor. Fabulae Adonidis.
Sol ab Afſſyris cultus. P. XIII. & II. cap.
XXX.
O0OTHICA Periodus, fuit periodus Canicu-
lae, quae Sothis ab Aegyptiis dicebatur, de qua
vide Marshamum in wναραανασςατπονυ Can. Ae-
OIt. Chaldaei, qui dicebant ſe habere obſerua-
tiones 1903 annorum (P. XIII. Selct L. cap. I.)
ſtatuebant forte per integram periodum Cani-
cularem ann. I460. ante Nabonaſſarem ſtellas
a ſe obſeruatas, & praeterea per id tempus, quod
a Nabonaſſaris aera effluxerat, ad captam Baby-
lonem; quod tempus coniunctum annis 1460.
confeciſſe ſtatuit Stanleius 1885. annos, qui-
bus deſunt 18. ad conflandam ſummam 1903.
annorum. Sed is calculus non eſt prorſus ac-
curatus, cum ab initio Aera Nabonaſſaris ad
Alexandri mortem fuerint tantum 424. anni,
Babylon autem ſeptimo ante anno capta fuerit,
vnde capta ponitur anno Nabonaſſaris 417. Hi
autem poſtremi anni coniuncti cum 1460. effi⸗
ciunt 1877. quibus addendi eſſent 26. anni, vt
inde naſcerentur 1903. V. Babylonicae Olſer-
uationes.
Sommiorum Interpretatiò Chaldaeis nota. .
XIII. §. II. c. XxjXIII.
SPIRIIVS mali malos inuadunt (Z. XIII.
Seclt. M. eap. XXIX.) vt docet Iamblichus,
quem ſequitur Pſellus in Orac. p. 102. ubi ex-
plicat haec verba οαρρν„νeνς+ eανια
animalia enim terrae ait eſſe Daemonas, vas
vero temperationem corporis. Videndum an non
Iudaei tempore Chriſti quid ſimile crediderint,
quod

INDEYXVII.

quod occaſionem dederit Parabolae, quae ex.-
tat Matth. XII, 43. & ſeqq.

STATVAE, ſi Herodoto credimus, nullae
fuere apud Perſas. (P. XI V. cap. IIX.) Opponi-
tur ei Strabo, qui Lib. XV. p. og. a ſe apud Per-
ſas Magos in Cappadocia, aras, templa & ſigna
conſpecta ait. At potuit koc, in regione Grae-
corum commerciis frequente, a Graecanicis ri-
tibus fluxiſſe, vt ex parte obſeruauit Stanleius.
Verum Herodoto opponitur etiam ipſe Herodo-
tus, qui eodem Lib. Cap. CLXXXIL. templum,
altaria, & ſignum Babylonici Beli deſcribit. Sed
quamvis Babylon ſub imperio Perſarum eſlet,
non ſequitur Perſarum & Chaldaeorum ritus eos-
dem fuiſſe. Certe Darius conatus eſt ſtatuam
aurcam Beli ſurripere, Nerzes reipſa ſuſtulit,
occiſo Sacerdote, vt ex eodem Herodoto in ſe-
quentibus liquet; quod magnum honorem ſta-
tuis Deorum non tributum, a Perſarum Regi-
bus, oſtendit. Atque haec narrat Herodotus,
quaſi a Chaldaeis accepta. Sed aliam ſolutio-
nem praebet Clemens Alexandrinus, in Admo-
nit. ad Genter p. 43. vbi poſtquam de Magis
quaedam dixit: Hos, inquit, ſub dio ſacra fa.
cere ait Dinon Oeé àααοναυανυs Aoα, ſola
Deorum ſimulacra ignem & aquam putantes.
Neque horum inſeitiam celaverim, nam licet
maxime a ſe vitatum errorem putent, in aliud
delabuntur peccatum. Non exiſtimant ligna

& lapides ſtatuas eſſe Deorum, vt Graeci &.

ſed ignem & aquam, vt Thiloſophi. Attamen
voſt multos annorum eircuitus, humanae for-
mae ſimulacra, à*uddawwvvvwoοσ dπαςομυN, a
iir coli oflendit Beroſur, in tertio haldaicorum;
cum boc introduxiſſet Artaxerxes Darii ſilius,
Ochi nepos, qui primus Veneris Tanaidis ſimu-
lacrum Babylone ſtatuit. Licet circumſtantias
haſce omnes praeſtare nolim, hinc colligi poſſe
crediderim, Perſas ab initio ſtatuas non habuiſſet.

S& ELLAE in varios Deorum ordines diſtri-
butae. P. X III. Sect. II. ca- XVII Chaldaei ni-
mirum putabant ſtellis ineſſe ſubſtantias vogeas
quae ſtellarum igneo corpore, quaſi vehiculo,
eſſent indutae. Hinc planetas ipſos vocant

Gaa rXννuovH⁰αρe Animalia errantia. Oracul.
verſu 195. Pletho p. Sg. Edit. Amſtel. ey
ανοοται ν⅓ας &c. Chaldaei cenſent Dae-
monum mentes non multum al' humanis difſer-

re, eſſe tamen nobiliores, nobilioribusque vti ve-

biculis, & mortali naturae non miſceri; ſed
mentes aſtrorum multo adhuc eſſe praeſtantio-
res daemoniacis, & praeſtantioribus vebhbiculis
vti, quae ſunt tam ſylendida magnitudine alti-
vae potentiae corpora. Vide Aegyptii & Voſſ.
de Idol. Lib. M. c. XXX. 7
Stellae a Chaldaeis cultae & XIIL. S. II. cap.
XXXIV. Tid. XXXVII.
Stéllae rebus humanis praeſunt. Z. XIIIL. .
II. cap. XVIII. ð
Succoth-Benoth quid. P. XIII. Selt. II. cap.
XXXVII.
Sudinus Mathematicus. P. XIII. S. II. c. V.
Vixit tempore Attali, patris Eumenis Pergame-
ni Regis, & in eius exercitu contra Gallos, Sacer.
dotis munere fungebatur, ut docet Polyaenus
Stratag. Lib. W. c. I. qui eum vocat XaXα⁰
αιον αανοαιν. .

Summitates quid, in Philoſophia Platonica

ad Orac. v. 92.
DSymbola, quae in Oraculis. ad v. 44. 215.
Vynoches, qui Chaldaeis. P. XIII. Sect. I. cax.
V. ad Or. v. 127.
Synthemata quae. ad Or. v. 27o.
Aliſmanum doctrina. Z. XIII. Sect. W.cap.
rrI. & ſeqzq.

Teleſticæ diſciplina quae. P. XIII Sect. II. c.

XXVIII.

Teletarchæ, qui ſecundum Chaldæos. P. III.

Sect. U cap. B. ad Or. v. 4.
Templa non habuiſſe Perſas. P. XIV. c. IX.
Vide Satug.
Tempus duplex Platonicorum. æα Or. v. 217.
Termini Signorum qui. Z. XIII. Sect. II.

cap. XIX. & ſeqq. 3,

TERRA ab Aſſyriis culta, ſecundum Macro-
bium. P. EIII. &. II . XXXIX. Meritohoc Græ-
cum Numen putat Stanleius, potiusquam Aſſy-

rium; neque Macrobii inanes ratiocinationes,
quibus

nationes gui
tium Deos eo
quidgnam pr.
molſonißi⸗
merae Phyſic
fabulisſenlus,
thodus abulan
ſit ſiresz eſlet h
teſttamenne
2pud Onienti
Perlaeſacra fa-

talntotum etß

jamteſtatur l
nae, Tertae,
cra fecill .
confundeban
ſe a Graecis,
Omnes ſub vn
Aoretus gwi
XXXNIX. dic
Pela Jerroig
Suunt. Feg
Lunam, & .
ti, atqne d 2
Auocdeamſig

1 Dlree,

Laertiun,
Gecim Plem
hirij Ailkin/
aſtigatut.
Terraci
d. YIII 5
Teucer
Thamn
THEOd
Bus apud
ſeverſiß
Bia, ualis
nim none
na forme
lotellepr
Paret. C
ſuler
katteten 1
i

Aptie. Orzclt.
Ammſtel me ir
Caeicenlent Dae⸗
bbumanir Aiſer.
Nibungue ni pe⸗
oy miſceri; ſed
ſe prauſantih.
lorihur vebiculi
aynitudin alti

Ajpri iſ.
XIIILKIL.c/.
Unt. 5. III.
IIL. Eelk. IL .
YIIIL. &II A.
menis eygane-
,Celln,Duter.
uet Polyaenns
m, volat Na)-

phie Platorica

1,,44. .
MIl Cα⁵

e.
N. Elllach.
Mr Il
Grs II.
M...

AOr.
W. lck.. 1.

ndum Maco⸗

etitohoc .
us Wam 4

locimntone⸗
gud⸗

AD. HIST. PEHILOS. ORIENTAL. Z. II. XIV. XV.
nationes, quibus vult perſuaders omnium Gen- buiſſe. Itaque credibile eſt eos, dum ſacra face-

tium Deos eosdem fuiſſe, nec variis nominibus

quidquam praeter Solem, terram, aliaque eius-

modi ſignificari, flocci ſunt faciendae. Sunt enim
merae Phyſicorum coniecturae, qui in veteri bus
fabulis ſenſus, quos volunt, inveniunt; quae me-
thodus fabularum explicandarum quam abſurda
ſit, ſi res eſſet huius loci, facile oſtenderem. Po-
teſt tamen, ne quid diſſimulem „Opinio, de Terrae
apud Orientales diuinitate, inde eſſe orta, quod

Perſae ſacra facientes ſanguinem victimae in ter-
ram totum effunderent.

Herodotus diſerte et-
iam teſtatur Lib. I. cap. CXXXI. eosdem ſoli, Lu.

nae, Terrae, Igni, Ventis & Aquae ab initio ſa-
5 Ig 9

cra feciſſe. Facile autem Perſae cum Afſſyriis
confundebantur, vt & reliqui Orientales inter
ſe, a Graecis, praeſertim poſtquam Gentes illae
omnes ſub vno Perſarum imperio fuerunt. 1 heo-
doretus quidem Hiſtor. Eccleſ. Lib. V. cap.
XXXIX. dicit, Magos a Perſis vocari 78 α α
eια eorνα+ατ†ας qui eleæmentis diuinitatem tri-
buunt. Sed H. Valeſius sup‿οa hic eſſe Solem,

Lunam, & Stellas oſtendit, ad locum Theodore-

ti, atque ad éuſebium Lib. III. cap. XXXI. ita
duodecim ſigna Zodiaci interdum vocari. οι⁰
zA“ sναρι, duodecim ſigna dicuntur apud
Laertium, initio vitae Menedemi. Male duo-
decim Elementa vertit Interpres, qui tamen a
viris dodtis, qui in Diogenem ſeripſerunt, non ſt
caſtigatus.
Terra cuius figurae ſit, ſecundum Chaldaeos.
D. XY III. J. I I. cav. XVI.
Teucer Babylonius. P. XIII. &. I. c. V.
Thammus Pſeudopropheta. & XV. e. IV.
IHIEOGONIA. Carmen, quod recitabat Ma-

gus apud Perſas P. XIV. c. IIX. Crediderim fuiſ-
ſe verſus, in quibus Deorum continetur genealo-

gia, qualis apud Chaldaeos, aut ſimilis. Licet e-
nim non exiſtimarent Chaldaei Deos eſſe huma-

na forma praeditos, attamen ab vno ſummo a-

lios eſſe prognatos cenſebant, vt ex Oraculis ad-
aret. Certe haec eſt vis vocis eoνονια, qua
Heſiodus inſcripſit poëma ſimilis argumenti.
Praeterea Laertius in proozmio obſeruat Magos,
i 7 8οσaας Oααοα eνειοſermones ha-

rent, recitaſſe carmen aliquod, quo eorum conti-
neretur Theologia, & quod efficax ad elicien-
dos Deos putarent.
Theraphim quid ſit. P. XIII. S. II. c. XXVII.
Omnino conſulendus doctiſſimus Vir Io. Spen-
erus in Diſſert. de Irim & Thummim Cap. III. S.
II. & ſqq.
Theungia quae. P. XIII. &. II. Cap. XrIII.
S ſeqgd.
THOHOV. Ita vocant Rabbini tempus, quod
fluxit ante Legem, voce deſumta ex Gen. l, 2. ubi
terra, antequam a Deo ornaretur, fuiſſe dicitux
Thohou, hoc eſt, vacua incolis. Apud Stanle-
ium erat immane mendum, cum pro hac voce
eſſet Goth. P. III. C. I.
Trigona in Zodiaco quae. D. XIII. Sect. II.
cap. XIX. & ſoqq.

As, pro corpore. Or. v. 297.
VENVS ab Aſſyriis culta. P. XIII. Selkt II.
ap. XXXIII. Certe APeoονeſt Numen O-
rientale, ſecundum ipſo Poetas, qui eam faciunt
Cypriam. Vide quae de Iide diéta ſunt, in Ex-
plicat. Hiſtorica Fabulae Adonidis, initio volum.
III. Biblioth. Vniuerſalis, & Seldeni Cap. IV.
Synt. 2. qui & cap. VI. eiusdem libro obſervat
ex Scholiaſte Apollonii ad Argon. III. Vene-
rem a Graecis ſub APeoadQττνι Cnomine an-

tiquiorem Joue (nempe Cretenſi) creditam. Lo-

cus exſtat ad verſ. 52. illius libri. Nomen hoc
mere Phoenicum eſt, a † Epharad, quod cum
meretricibus verſari denotat; unde HR
Phbarazdataz fornicationem ſignificare poteſt, vt
R Peyherida, vagam. Geterum in hoc Nu-
mine idem eveniſſe videtur, quod in multis alis;
empe, vt variae Mulieres in Deos relatae, qui-
bus aliquid ſimile euenerat, a poſterioribus ſae-
culis confunderentur in vnam. Veneres plures
memorat Cicero Lib. IIl. de Nat. Deor. quas alii
vi compingunt in vnam.
Venus culta apud Perſas. P. XIV. c. .
Vnitas, quid apud Chaldaeos. ad Or. v. 1.
FVnitas prima ignota, & ſecunda illius locoha.
bita. ad Or. v. 25. gt.
Vuu uuu u

Pnitatis

I N D E XN VyII.

Vnitatis primae laudes. ad Or. v. ·rnr.
Vnitas prima per ſecundam, non immediate
mundum regit. ad Or. v. 10.
VNIVERSALES Platonici vocabant Natu-
ras illas vogeaς quas putabant, vnam vniuscu-
iusque ſpeciei, a Deo creatas, vt eſſent exemplar
& cauſa ſingularum, quae ſunt eiusdem ſpeciei in
terris. Ita ſupramundanam lucem vniuerſalem
dicit Proclas, apud Stanleium PF. XIII. Sect. II. Cap.
XI. Eandem propterea vocat Philo de Coſmop.
P. 5. αναανιιια..
Vraniaæ Aſſyria Dea. P. XIII. Sect. II. Cap.
XXXVII.
X Erxer, quantum tempus conſumſerit in ad-
parando contra Graecos bello. P. XIV. c. III.
1.
Vu qui ſint, apud Chaldaeos. O. XIII.
S. II. cap. VI.
Z.
Abii, vide Sabaci.
Zarmocenidas Aſſyrius. P. XIII. §. L.e. V.
2Z APOTAM. Theodorus Mopſueſtenus do-
cuerat in DP. EIII. ex tribus qui perierint, de Ma-
gia Cerſicæa, quorum meminit Zhotiur Cod.
LXXXI. Horomaſädis (ſeu Oromazis) & Satazænae
Patrem a Perſis ſtatui Zagga , quae vox vide-
tur oriri aτ—ä . ſeuit, coniectore Gaulmi-
no ad Pſellum de Daemon.
Zodiaci Chaldaicae diuiſiones. P. XIII. J. II.
caß. XIX.
Zonaei Dii qui ſint. P. XIII. J. II. c. IX.
2OROASTREV multi videntur Graecis me-
morati, quod barbara nomina forte adfinia non
ſatis diſtinguerent, vel quod cum audirent de
pluribus viris quaedam ſimilia, eos confuderint,

& cum vnum virum putarent, vno nomine ad-
pellarint; vnde factum, vt poſteri diligentiores
animaduerterent, ſub vna adpellatione plures la-
tere, quod omnia vni non conuenirent. Ex ſi-
mili ratione plures ſunt nati Hercules, Loves Ge.
nempe ex errore, non ex conſuetudine quadam
certa, qua prudentes & ſcientes variis Numini-
bpus eadem imponerent nomina. Vide Iupiter
Belar. Ceterum Claudius Salmaſius de Helle-

niſt. p. 368. „ ait Auctorem Perficae, ſive Magi-

cae ſuperſtitionis & Philoſophiae, qui Zardußt„
ipſis Perſis vocatus eſt, amicus ignis, a Graecis,
vetuſtioribus corrupte Zocozsp“ vocatum; „
a recentioribus propius ad verum Nomen, ex- „
preſſum Zadανρ, Zag οοα atque etiam Za-»„
eτ ſ£ quia Perſice etiam ſcribitur Zaraduſt.„
Idem, inquit, vocabatur proprio nomine Mog „
Perſice, vnde Graecis νσα. „ Hactenus
Salmaßius, quem optaſſem coniecturarum ſua-
rum argumenta adtuliſſe; ſed vir ſummus paſ-

ſim, quaſi hiſtorias, ſuas diuinationes narrat. oſpEt

haec dudum edita, publicam lucem vidit Hiſtoria
Religionis Perſarum, & vita Zoroaſtris, ex O-
rientalium Scriptoribus colletta a dobtiſimo viro
Thoma Hyde, qui nuper (anno ryoz.) obiit. Quse
habet, eonferri poterunt cum Stanleianis, quan-
quam vir eruditiſimus plus aequo Orientalibus
tribuere videtur.

Zoroaſtrer, vnde nomen duxerit. P. XIII 5.

L. c. W. quam multi eo nomine. Tid.
Zoroaſtrer, quomodo res omnes diuiſerit. &.
III. S§. II. in procem.
Zoroaſtres Chaldaeus, quis fuerit, & quando
vixerit. D. XIII. Jelt. L. c. III.
Zoroaſtres Perſa, eius Hiſtoria. P. XIV. c. I.

Zoromaſtres Chaldacus. .YIII. §. L &a. V.

XVTORVM VETERVNM IN HAC HISIORIA PHILOS. FREQENIIVS

ALLEGATORVM EDIIIORNES.
Aeſchines: ex cd. Wolkffii Aurel.

Achilles Tat. Iſag. in Aratum. in Vranolog. Pe-
tauii Pariſ. 1630.
Aeliani Variae Hiſtor. plerumque Argentora-
