
1aftetus
te, tran.
quoque
tiplum
Nle, in.

ispiam
deleni.
e fi.
bquo⸗.
Figaroo⸗
Hinnon
ſonem
nunike-
giſtrr⸗
nit,ita
Gdiam
to al⸗
kuggen⸗
in in-

n non
,non
urum;
inme⸗
llatu⸗
ſaluti
ulatio
nnoti⸗
ilius
neeps
etun,
t.

CA.

Conf.
Gaſſend.

ad Laert.

X. p.
1515.

CAP.

Ab modeſtiam quod attinet, ſuffi-
Acere pene ea poſſunt, quae ſupe-
rius deducta ſunt, vbi oſtendimus ſa-
pientis non eſſe, affectare magiſtratus,
honoresue in republ. ſummos: verum
ita ſe continere, quaſi in angulo quo-
piam deliteſcat. Quare & inculco hic
ſolum, quod conſilium cuique amico-
rum do: occultus, ſeu priuatus viue,
(ſed cum ea tamen cautione, niſi quid
ex parte reipubl. interuenerit,) quan-
do, vt vel ipſa docet experientia, is
bene vixit, qui bene latuit.
Nimis quam certe eſt familiare, vt
videamus illos, qui ad ſummum ſuc-
cedunt honorem, deiici inuidia, quaſi
fulmine, ac ſero demum agnoſcere,
ſatius multo eſſe quietum parere, quam
ſudando, & per anguſtum ambitionis
iter luctando, regere imperio res velle,
eoque euehi, vnde nihil ſit aliud, quam
caſus & magnus, & praeceps timendus.
Quid, quod iſti, quos gloria, hono-
reque praefulgentes vulgus ſuſpicit,

infeliciſſimi ideo ſunt, quod intra pe-

ctus grauiſſimis, moleſtiſſimisque cu-
ris corrodantur. Caue ſcilicet credas
illos viuere animo ſecuros; quando-

quidem fieri non poteſt, vt qui eſſe

timendi videntur, ipſi multos non ti-
meant.
Et licet videas illos claſſes longe, la-
teque dimittere, imperitare legioni-
bus, ſtipantium turba circumdari, ca-
ve putes illos degere tranquille, aut
omnino ſincerae Vius voluptatis par-

ticipes fieri: quoniam haec omnia ri-

dicula, ludibriaque, & inſomnia funt,

quatenus & metus, & curae ſequaces

non metuunt reuera ſtrepitus armo-
rum, non reuerentur fulgorem auri,
non ſplendorem purpurae, verum au-

ETIICA.

. XVI.
DE MODESTIA ADVERSVS AMBITIONEM.

dacter inter reges, rerumque potentes
verſantur, ac vulturis Poetarum in-
ſtar, ipſa praecordia depaſcunt.
Caue, quin etiam exiſtimes profice-
re quidquam noſtro in corpore iſtam
regni gloriam, nobilitatem, gazam; cum
videre praeſertim liceat, non decedere
citius febres, ſi in picturis textilibus,
rubentique oſtro jacteris, quam ſi in
veſte plebeia cubes, ac nos nihil laedat
veſte purpurea, auroque, & monili-
bus pretioſis onuſta carere, ſi nobis
modo plebeia ſit, quae frigus arcere a
corpore poſſit. Quid vero ſi pannis,
ſtramentisque laetus doceas, quam va-
ni mortales ſint, qui non intelligentes,
quam ea ſint parua, quae beatam vi-
tam faciunt, ad haec, quae habentur
magnifica, animis attonitis inhiant?
Magnificentior mihi, crede, ſermo
tuus in grabato videbitur, & in panno;
non enim dicentur tantum illa, ſed
probabuntur.
Coerte, & tametſi aliunde domus
ipſa argento non fulgeat, auro non
renideat, citharis non reboet, aurea
iuuenum ſimulacra lampadas manibus
tenentia, vt ſuppeditent lumina epu-
lis nocturnis, non habeat: nihilo pro-
fecto eſt minus iucundum corpora cu-
rare molli proſtratos in gramine, &
propter quidem aquae riuum, ac ſub
altae arboris ramis, & tempeſtate prae-
ſertim verna, qua herbae floribus con-
ſperguntur, cantus auium mulcent,
perflant Zephyri, tota denique na-
tura arridet.
Quare, & cui ſic viuere in agris,
aut in hortulis ſuis licet, quid eſt, quam-
obrem honores ambiat, & non potius
ſeſe modeſte contineat? Nam & ali-
vnde quaerere gloriam oſtentatione
VVV VVVZ3. virtutis,

108 4 PARS XII PHIILOSOPFIIAE EPICVRT P. III.

Virtutis, ſcientiae, eloquentiae, no-
Pilitatis, opulentiae, famulitii, veſti-
vm, formae, inceſſus, & ſimilium, ri-
diculae eſt vanitatis; ac in hiſee omni-
bus modeſtia exigit hoc ſolum, vt ne
quid prae ruſticitate, inſulſitate, ne-
glectu nimio aduerſus decorum pec-
cetur. Scilicet, vt ante dicebam, aeque
vilis eſt, abiectique animi ob iſta in-
ſoleſcere, & ob iacturam, abſentiamue
eorundem animo demitti.
Hinc, ſi forte ſapiens aliquas maio-
rum, aliorumue ſtatuas, imaginesue
habuerit, longe erit, vt eas oſtentet,
gloriamue exiis quaeritet; & licet illas
non neg igat, ſollicite tamen in por-
ticibus potius, quam alibi, collocet,
ac ſer uet. 5

Sic vero neque ſollicitus de ſepul-
tura admodum erit, neque de ea quid-
piam ſumtuoſum mandabit. Id ſo-
lum ipſi curae erit, quod poſſit ſue-
ceſſoribus vtile, iucundumque eſſe;
ratus, quod adſe, corpusue mortu-
am attinet, interfore parum, quo ſe
modo habeat. Quippe vanitatem
etism vltra mortem propagare, inſa-
num eſt: vti & praetextus, quo ali-
qui nolint, vt ante obiiciebam, den-
tibus ferarum laniari: nam ſi id qui-
dem malum ſit; qui non ſit acerbum
ignibus torreri, in melle ſitum ſuffo-⸗
cari, rigeſcere ſub marmore, terrae
pondere obtritum vrgeri?

CAP. XVII.
DE MODERATIONE ADVERSVS AVARITIAM.

Oraurur moderatio, ſeu illa animi
diſpoſitio, qua quis paruo conten-
tus eſt, quaque profeéto nullum ma-
jus adeſſe homini bonum poteſt. Nem-
pe eſſe paruo contentum, res eſt o-
mnium ditiſſima; quando & grandes
diuitiae ſunt ad legem naturae com-
poſita paupertas. Scilicet, modo non
eſurire, non ſitire, non algere con-
tingat, felicitas diuinae par eſt, &
cui hoc habenti, nihilque aliud auenti,
deſunt cetera, vtcunque pauper vul-
go habeatur, is ditiſſimus nihilomi-
nus eſt.
Quam vero res honeſta eſt, haec
paupertas, laeta cum ſit, contenta-
que eo, quod eſt ſatis, hoc eſt, iis na-
turae diuitiis, quae ad hoc ſufficiunt,
vt, quod dixi, non eſuriat, non ſitiat,
non algeat! Sane, quando iſtae natu-
rae diuitiae terminatae ſunt, facileque
parabiles, earum vero, quae juxta in-
anes opiniones, concupiſcuntur, nec
modus vllus, nec finis inueniri poteſt:

gratiae ſunt habendae naturae beatae,

quod neceſſaria paratu facilia, & quae
paratu ſunt difficilia, non neceſſaria
ſecerit.
Et cum oporteat virum ſapientem
in ea eſſe ſpe, vt tota vitae ſerie defutu-
rum ſibi nihil ſit; nonne hanc ſpem ab-
vnde fouet perfacilis rerum iſtarum
tenuium parabilitas; cum alioquin illa,
quae ſumtuoſa ſunt, bene ſperantem
perinde non faciant; & hacce de cauſa
homines vulgares tametſi plurima pos-
ſideant, perinde tamen, ac ſi illa defe-
ctura ſint, congerendis ſemper, quae

nunquam cumulo perfecto habeantur,

laborent?
Vnde & debet facere ad hoc, vt con-
tenti ſimus facile parabilibus, ſimpli-

ciſſimisque rebus, meminiſſe, quem-

admodum ne omnes quidem in v-
num congeſtae diuitige quicquam

virium habeant ad animi pertur-

bationem praeclara aliqua ratione
ſoluendam ; mediocres autem,
Paſſimque

Pali
coin
pori
vnce
tem,
gknle
NW

cagt
ipla
quan
quoe
quoe
nece
Vtſe
renn
que
qua
ſeri.
ſitle
PDn

qu⸗
u
min
ne
D

de ſepul.
een Juid
t. Id ſo.
ollit ſue.
gue elle;
e mortu-
, uo ſe
Vanitatemn
ne, inlt.
quo adl.
um, den-
Nidqui.
cerbumm.
m ſulo.
, dertge

N.

beatae,
,Gue
cellaria

ientem
defutu-
pemab-
iſtarum
nin illa,
tantem
e CiNN
ma pos⸗
la Eefe-
, ne⸗
eantur,

ytcol⸗
ſinpl.
quen
In .
legtum
el tur⸗
tione
cen,
mque

FTHICA. H 1095

paſſimque obuiae, & ad obtinendum
comparatiſſimae res incommodam cor-
pori indigentiam tollant, cum & ali-
vnde eiusmodi ſint, vt cogitanti mor-
tem, dimittere ipſas hautquaquam ſit
graue. .
Miſerae ſane hominum mentes, cae-
caque eorum pectora! Nolle videre,
ipſam naturam nihil ſibi aliud dictare,
quam vt ſummoueant a corpore id,
quod propter indigentiam dolet, &,
quod ſupereſt, fruantur iucunda, & ſi-
ne cura, metuque, mente: non vero
vt ſe tota vita ad id habendum compa-
rent, quod ſit ad vitam neceſſarium; at-
que ita quidem inhiantes, quaſi tum
quoque victuri ſint, cum vita frui de-
ſierint; non peruidentes vtpote, quam
ſit lethale omnibus nobis ab ipſo exortu
pharmacum propinatum.
Quod ſi ea, quae ſufficiunt, & ad
quae nemo pauper eſt, delicias quoque,
quas hominum vulgus deperit, non
miniſtrant, iis tamen natura non eget:
neque deſinit interim ſinceras ex tenui-
bus, ſimplicibusque id genus rebus vo-
luptates ſuppeditare, quemadmodum
dictum iam eſt. Vnde & ſapiens ſic eſt
affectus circa eas res, quae pecuniae
cupiditatem afferunt, (quo nempe a-
mori, ambitioni, quotidianis ſumtibus
copiae ſuppetant,) vt, cum procul ab
iis omnmibus rebus abſit, non ſit, cur pe-
cuniam magnopere deſideret, vel cu-
ret omnino.
Quod dico autem, diuitiarum, quae
iuxta inanes opiniones concupiſcun-
tur, nec modum vllum, nec finem eſſe,
ideo eſt, quod, cum paruo natura ſatie-
tur, inanis opinio cupiditati praeiens,
cogitet ſemper aliquid, quod non ha-
beatur, & quaſi adhuc deſit, cupidita-
tem ad illud vocet: Vnde & efficitur,
vt cui pauea non ſufficiunt, ſatis illi eſſe
nihil poſſit; ſed quo plures opes con-

geſtas habuerit, eo plures ſibi reputet
deeſſe.
uamobrem, cum nunquam penuria
ſit parui, debet vir ſapiens, cui illud ad-
eſt, grandes, quod dicebam, putare diui-
tias, ſiquidem illis nihil deeſt, cum ce-
terae quantumuis magnae, paruae ſint,
quoniam deeſtillis, quod ſit infinitum.
Ex quo conſequitur, vt, cui ſua non vi-

dentur ampliſſima, licet totius mundi

dominus euaſerit, miſer tamen ſit;
quippe cum miſeria indigentiae ſit co-

mes; & illi, qui adeptus totum mun-

dum fuerit, defuturi ſunt mundi ce-
teri, quos vana opinio haut ſecus mon-

ſtrabit, quam pauca habenti totum

iſtum mundum concupiſcendum mon-
ſtrauerit.
Vis proinde quempiam diuitem fa-
cere, ſcito non diuitiis eius adiicien-
dum, ſed cupiditatibus detrahendum
eſſe. Tunc enim ſolum, cum inani-
bus cupiditatibus reſectis, ſeſe ad natu-
ram compoſuerit, nihilque amplius,
quam quod illa exigat, concupierit,
ſentiet ſe reuera eſſe diuitem: quia
tunc ſolum ſibi nihil deeſſe ſentiet.
Vnde & hocilli inculcandum eſt: Si ad
naturam viues, nunquam eris pauper,
ſi ad opinionem, nunquam diues. Exi-
guum natura deſiderat, opinio immen-
ſum. M
Haec certe animi diſpoſitio, ſeu, ma-
Vis, facultas, qua ſibi ipſi temperando,
quicquid neceſſarium naturae non eſt,
ex cupiditatibus detrahitur, vna cum
adiuncta ſimpliciſſima, ac facillima re-
rum neceſſariarum parabilitate, haec
inquam, diſpoſitio eandem parit ſecu-
ritatem, quae habetur ex placido ſe-
ceſſu, deuitationeque multitudinis;
quando illius beneficio, verſanti et-
jam in ſocietate, mediaque multitu-
dine, nihil amplius deeſt, quam ſeor-
ſum agenti.
Ex

1086 PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. III.

Ex eodem vero capite eſt, quod
quisquam vnquam ſibi fiduciam, ſecu-
ritatemque ex rebus externis, qua
optima ratione licet, comparare ag-
greſſus eſt, is poſſibilia quidem paratu,
tanquam a ſe non aliena quaeſiuit: at
impoſſibilia pro alienis habuit. Quin
etiam poſſibilium bene multa non at-
tigit, ac ea omnia, quae obtinere nihil
fuit neceſſe, abdicauit.
Porro huiusce abdicationis, detra-
Ctionisque memoratae defectu, quan-

CAP.

tae, quaeſo, miſeriae eſt, hominem,
vt pertuſo vaſe continuo haurire, ne-
que mentem vnquam explere? Nam,
vt taceam multis paraſſe diuitias, mu-
tationem fuiſſe, non finem miſeriae,
ſiue quia curis ſe onerarunt, quibus an-
tea erant immunes, ſiue quia locum fe-
cere inſidiis, quibus & captati, & impe-
titi fuerint, vt, inquam, id tace-
am, hoc ſaltem miſeriae eſt ſummae, te,
quo paſcaris vberius, eo maiore fame
Cruciari.

XVIII.

DE MEDIOCRITATE INTER SPEM, DESPERATIONEMQVE
FVTVRI.

DErique vero, cum omnis vniuer-
ſe cupiditas ad id feratur, quod non
habetur, & concepta habendi ſpe,
quaſi habendum proponitur; vnde &
ipes cupiditatem lactans „ quadam
cum voluptate eſt; vti & oppoſita
deſperatio fouens metum, ne, quod
concupiſcitur, non habeatur, non eſt
ſine moleſtia; ideo aliquid fubiicien-
dum eſt de mediocritate, quae tum
generatim adhibenda eſt, circa id,
quod concupiſcitur, ac eſſe aut ſpera-
tur, aut deſperatur futurum: tum ſpe-
ciatim circa vitae durationem, ſiue po-
tius perpetuitatem, cuius vt cupidi-
tas accenditur, ita deſperatio diſcru-
ciat.
Itaque illud mente inprimis gene-
ratim tenendum eſt, id, quod eſt futu-
rum, acin rebus quidem contingenti-

bus, neque omnino noſtrum, neque

omnino non noſtrum eſſe. Videli-
cet, vt neque illud, tanquam euentu-
rum haut dubie ſperemus, quod aliquo
caſu interueniente diuerti valeat, ne-
que etiam, tanquam haut dubie, non
euenturum deſperemus, quod poſſit, a
quo auertatur, nullus caſus interueni-

re, ſicque efficiatur, vt non deſtituti o-
mni ſpe, ſine voluptate aliqua non ſi-
mus, aut omnino fruſtrati ſpe, mole-
ſtia quapiam afficiamur.
Iliud certe diſcriminis inter ſapien-
tem, ſtultumque eſt, quod ſapiens ex-
pectet quidem futura, ſed ab illis ta-
men non pendeat, interim autem &
potiatur praeſentibus, (animaduerten-
do, quanta ſit ea, quamque iucunda,) &
praeterita grate recordetur: ſtulti au-
tem vita, vt ſupra dicebam, ingrata, ac
trepida ſit, quod tota in futurum fera-
tur.
Quammultos nempe videre licet,
qui non meminerunt praeterita bona,
non fruuntur praeſentibus? Futura
modo expectant, quae, quia certa eſſe
non poſſunt, conficiuntur & angore,
& metu, maximeque cruciantur, cum
ſero ſentiunt fruſtra ſe aut pecuniae
ſtuduiſſe, aut imperiis, aut opibus, aut
gloriae; nullas enim conſequuntur
voluptates, quarum potiundi ſpe in-
flammati, multos labores, magnosque
ſuſceperant, ac vtplurimum ſunt male-
voli, inuidi, difficiles, lucifugi, maledi-
ci, mônſtroſi.
Dico

hominen,
Arire, ne⸗
ges Nn
lltas, mu.
n milerige,
quibusan-
Alocum fe⸗
tiKinpe.
id tace⸗
ſummie te,
iore fame

MV

Rtitutio-
1u non ſi-
de, Mdle-

terſipien-
piensex
b Us a-
autem
Guerten-
NdN
ſtulti au⸗
ngrati,
umn kera-

ete let,
kita bonz,
Futuez
certaele
angore,
tun, cun
ecunie
bbus, ll
quummn.
1 ſpen.
gnoe
mmne-
Nuledi-

Dico

ETHICA. 10987

Dico vero ſapientem virum prae-
terita bona grate meminiſſe; quoni-
am queri ſatis non poſſum, quod
nimis ingrati aduerſus praeterita ſi-
mus; quod quaecunque percepimus
bona, non in memoriam reducamus,
nec inter voluptates numeremus, cum
certior nulla ſit voluptas, quam quae
iam eripi non poteſt, praeſentia vide-
licet bona nondum tota in ſolido ſunt;
poteſt ita caſus aliquis incidere; fu-
tura pendent, & incerta ſunt, id ſo-
lum, quod praeteriit, inter tuta ſe-
poſitum eſt. 7

In bonis autem praeteritis non illa
modo habeo, quibus potiri conceſ-
ſum fuit; verum ipſam quoque ma-
lorum, quae potuerunt nobis inci-
dere, deuitationem; neque minus
ipſam ab iis, quae inciderunt, ad eſ-
ſe potuerunt diuturniora, liberatio-
nem, ac vna ipſam recordationem,
reputationem, gratulationem, quod
fuerint tolerata conſtanter.
Quodattinet porro ad cupiditatem
producendi in immenſum vitam; in-
mui iam illam viro ſapienti idcirco eſſe

reſcindendam, quod in promtu ſit

deſperatio, quae ſine moleſtia, an-
goreque non eſt. Facit vero huc co-
gitatio illa, quod ex infinito tempo-
re aetatis non maior voluptas poſſit
percipi, quam percipiatur ex hoc,
quod videmus eſle finitum, ſi quis
modo illius fines recta ratione dime-
tiatur.
Quppe, cum ratione dimetiri fi-
nes voluptatis, nihil aliud ſit, quam
reputare, vt ante dixi, voluptatem
ſummam non aliam, quam vacuita-

tem tum doloris, tum perturbatio-
nis eſſe; conſtat illam neque maio-
rem, neque minorem fieri longinqui-
tate temporis, neque minorem, remiſ-
ſioremue eiusdem breuitate reddi.
Et quamuis ſperata productior, ſeu
longioris aeui voluptas videatur, vo-
luptatem praeſentem intenſiorem fa-
cere; id tamen apud eos, qui volu-
ptatis finem non reéta ratione, ſed
Cupiditate inani metiuntur; quique
ſic ſe habent, quaſi cum non eruat,
ſeu vita deſierit, ſint ſenſuri mole-
ſtiam ob priuationem voluptatis, quam
ſentirent, ſi ſupereſſent. Ex quo fa-
ctum eſt, vt ante monuerim, exqui-
ſitam notitiam, quod mors nihil per-
tineat ad nos, praeſtare, vt hac vi-
ta mortali fruamur, non quidpiam
temporis incerti adliciendo, ſed im-
mortalitatis cupiditatem abiiciendo.
Quamobrem, cum praeſcripti ſint
a natura fines voluptati corporis, ac
illos temporis aeterni deſiderium adi-
mat, neceſſe eſt mens, ſeu ratio ſu-
perueniat, quae, vt par eſt, ratioci-
nando de huiusmodi finibus, ac deſi-
derium eliminando ſempiterni tem-
poris, vitam vndique perfectam con-
ſtituat, efficiatque, vt ea contenti,
hautquaquam ipſa temporis infinitate
indigeamus. MM
Quin etiam, ne tum quidem volu-
ptate fruſtrabimur, cum rerum morta-
lium conditio exceſſum e vita molie-
tur; quippe, prout optimae vitae per-

fectum, atque adeo delectabilem nanci-

ſcemur finem, diſcedentes videlicet
tanquam conuiuae vitae pleni, & debi-
te perfuncti eo munere, quo perfuin-
cturi accepimus vitam.

XXX XxxXxx CAbP.

add. Gaſ-
ſend. ad
Laert. X,

p. 1483.

CAP.

PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. III.

XIX.

DE FORTITVDINE VNIVERSE.

Ortitudo ſupereſt, quam alteram
partem honeſtatis eſſe ideo diximus,
quod comparata aduerſus metum, &
quicquid incutere eum ſolet, prae-
ſtet, vt, qui ſe non timide, & ignaue
gerunt, ſed animofe, & fortiter, ge-
rere ſe honeſte, & decore dicantur.
Cumque res late pateat, tum videtur
potiſſimum ſimnſiſſe occaſionem ex bel-
lo, in quo, qui ſeſe fortiter, atque adeo
honeſte gerunt, gloriam prae aliis adipi-
ſcuntur, exindequefit, vt honeſtum fe-
re intelligatur id, quod eſt populari
fama glorioſum.
Eſfe autem & hanc virtutem com-
paratam ad voluptatem, quatenus ex-
poſita eſt, vel ex eo intelligitur, quod
neque laborum perfunctio, neque
perpeſſio dolorum per ſeipfſa allicit,
nec patientia, nec aſſiduitas, nec vigi-
liae, nec ea ipſa, quae laudatur, in-
duſtria, ne fortitudo quidem: fed
iſta ſequimur, vt ſine cura, metuque
viuamus, animumque, & corpus, quan-
tum efficere poſſumus, moleſtia libe-
remus.
Vtenim mortis metu, exempli gra-
tia, omnis quietae vitae ſtatus pertur-
batur: & vt ſuccumbere doloribus,
eosque humili animo, imbecilloque
ferre miſerum eſt; ob eamque debi-
litatem animi multi parentes, multi
amicos, multi patriam, plerique etiam
ſeipſos penitus perdiderunt: ſic robu-
ſtus animus, & excelfus, omni eſt liber
cura, & angore; cum & mortem con-
temnit, qua qui affecti ſunt, in eadem
cauſa funt, qua antequam nati; & addo-
lores ita paratus eſt, vt meminerit ma-
ximos morte finiri, paruos multa habe-
re interualla quietis, mediocrium nos
eſſe dominos, vt, ſi tolerabiles ſint, fera-

mus, ſin minus, aequo animo e vita, cum
ea non placeat, tanquam e theatro exe-
amus.
Qubus rebus intelligitur, nec timi-
ditatem, ignauiamque vituperari, nec
fortitudinem, patientiamque lauda-
ri ſuo nomine, ſed illas reici, quia
dolorem pariant: has optari, quia vo-
luptatem.
Quod dixi porro, fortitudinem com-
paratam eſſe vt aduerſus metum, ſic
aduerſus omnia, quae incutere me-
tum ſolent, eo tendit, vt intelligamus,
eadem eſſe mala, quae, vt praeſentia
cruciant, ſic futura metuuntur, atque
idcirco addiſcamus ea, quae futura, aut
ipſi nobis fingimus, aut quomodocun-
que apprehendimus, non metuere; ea
vero, quae praeſentia ſint, patienter,
conſtanterque ferre.
Acex variis quidem malis, quae ipſi
nobis fingimus, neque reipſa futura
ſint, praecipua ſunt, quae vel a Diis
metuimus, quaſi ipſi aut mali ſint, aut
eſſe mali autores poſſint: vel a morte,
quaſi ea ſecum, futurumue poſt ſe
malum aliquod ſempiternum trahat.
Ex iis autem, quae & ſic metuimus, vt
aduenire valeant, & ſic interdum prae-
ſentia ſunt, vt nos moleſtia afficiant,
ea ſunt, quae aut dolorem corpori in-
ferunt, aut aegritudinem in animum
inducunt.
Et quae dolorem quidem creant,
ſunt morbi, flagra, ignis, gladius, id ge-
nus alia; quae vero aegritudinem, ea,
quae dicuntur mala externa, cuiusmo-
di ſunt aut publica illa, tyrannis, bel-
lum, euerſio patriae, peſtis, fames, &c.
aut priuata, vt ſeruitus, exilium, carcer,
infamia, orbitas, & quae id genus alia
ſunt.
Id

Ommn
tuc
gue
mn
rern
Ntc.
&a
obr

gel
I

— – —

lpie.
Hpiſt.
Herod,
a. Laer
X .

bevitcum
neatroexe-

neec timm-
erari, nec
gue luuda-
iici, quin
i quin vo.

inemcom⸗
netum, ſic
Utere me⸗
telligamns
Prueſentin
Ur, atque
tura, aut
nodocun-
tere; en
atienter,

gne ipſi
fatura
a Düs
ſiat, aut
a morte,
poſt ſe
1 trahat.
licnus,Vt
umm prae-
Afciant,
dpoiin⸗
Auimum

1 Creut,
1,ide⸗
jem, 69,
uisno⸗
nis, le.
e le.
C. cer,
s Alia

d

rTrRICA.

Id vero diſcriminis eſt inter haec
omnia ex vna parte, & dolorem, aegri-
tudinemque exalia, quod dolor, at-
que aegritudo mala per ſe ſint, iſta o-
mnia non ſint, niſi quatenus ad dolo-

rem, aegritudinemque referuntur,

vt cauſae: neque enim, niſi dolorem,
& aegritudinem parerent, foret, quam-

obrem refugerentur.

Et pauca quidem ex ordine attin-
genda de iſtis ſunt. Sed adnotandum
prius eſt, fortitudinem, non quaſi

CAP.

1089
natura, ſed quaſi rationis conſilio in-
generetur, eſſe habendam. Differt ſcili-
cet fortitudo ab audacia, ferocitate, in-
conſulta temeritate, quae in brutis e-
tiam animantibus reperitur, quigpe
cum propria ſit virorum, & ex con-
ſilio quidem, ſeu prudenter agenti-
vm; ſicque metiri illam oportet, non
corporearum virium robore, atque
impetu, ſed firmitudine animi, hone-
ſto inſtituto, ſeu propoſito conſtan-
ter haerentis.

XX.

DE FORTITVDINE CIRCA METVM NVMINIS.

Idetur autem eſſe inprimis de du-
plici quodam grauiſſimo metu di-

cendum: quia, ſi quid vnquam mentis

finem, ſummamue, quae animi ſit
propria, voluptatem peperit, ipſa ſuit
expunctio earum opinionum, (adde &
ipſis affinium,) quibus metus maximi
ipſi menti incutiebantur. Scilicet
miſeri mortales in eo ſemper ſunt,
quod non ſanis quibusdam ducantur
opinionibus, ſed quopiam rationis ex-

perte affectu, vt non definientes proin-

Epic.

. a
Herod.

de rationeid, quod reuera malum eſt,
parem, neque minus intenſam pertur-
bationem ſuſcipiant, quam ſi illa re-
vera eſſent, propter quae turbantur.
Quod ſolet porro priore loco ma-
ximum metum incutere, maximam-

ap. Laert. ue adeo perturbationem creare in

X, 81.

hominum mentibus, illud eſt, quod
exiſtimantes eſſe quasdam beatas, at-
que immortales naturas, cenſent tamen
ipſis ineſſe contrarias hiſce attributis
voluntates, actiones, paſſiones, cuius-
modi ſunt ſollicitudines, negotia, irae,
gratiae, ex quibus vt malis detrimenta
maxima, & bonis praeſidia ab ipſis natu-
ris, hoc eſt, Diis, adueniant. Nempe ho-
mines innutriti propriis, hoc eſt, hu-
manis affectibus, ſimiles ſui Deos fin-

gunt, & admittunt, & quicquid affe-
uum ſuorum non eſt, illud reputant
ab ipſis alienum.

Quamobrem & dici non poteſt, Lacret. V.
quam infelix ſe genus humanum red-v. 1193.

diderit, cum talia Diis tribuit, ac iras
praeſertim acerbas adiunxit, ob quas
animi formidine Diuum facti humiles,
non nemini membra conrepunt pauo-
re, ſeu tonitru coelummurmure per-
currit, ſeu terra intremiſcit, vacillat-
que ſub pedibus, ſeu ventorum vis, ac
tempeſtas mare commouet, ſeu quid
aliud demum occurrit, ex quo men-
tem ſubeat velle Deos aſe miſero exi-
gere poenas.

. „ —

Non ita vero, qui ratione edocti Lucret.

didicere Deos ſecurum aeuum agere,

naturamque eorum eſſe a rebus noſtris 647. .

longius ſemotam, ſeiunctamque, quam
vt erga nos aut gratia, aut ira tangan-
tur. Sane vero ſi tangerentur, homi-
numque etiam vota exaudirent, quae-
ſo te, quam breui perirent ommes ho-
mines, qui continuo, vt multa, ita
pernicioſa in ſe inuicem compre-
centur!
Quamobrem caue, ne reputans
Deum eſſe immortale, beaturanque a-
nimal, vt communis notio de Deo
XXX XXX Z ſuggerit,

„

1090
ſuggerit, quidquam ipſi attribuas, quod
aut ab immortalitate alienum ſit, aut
a beatitudine ablrorrens: ſed quicquid
de illo opinabere, fac, vt valeat ſalua
mnmortalitate „ beatitudineque con-
are.

Scilicet Dii reuera ſunt; euidens eſt
enim illorum notitia, vt ſuperius de-
duximus, at quales vulgo homines ex-
iſtimant, minime ſunt; ſiquidem qaa-
Epic. les ipſos eſſe quibusdam adiunctis, ſeu
Epiſt. adproprietatibus opinantur, vt cum im-

Herod. Mortales, ac beatos dicunt; non tales

1nerr⸗ deinde tuentur, ſed aliis adiunctis con-
, T7, tradicentibus eosdem negant, vt dum
illos dicunt negotium habere, aut ex-
hibere alteri, iraque & gratia teneri,
quae vt ſuperius attigimus, prae im-
becillitate, metu, opisque externae
indigentia contingunt.

Neque vero propterea erit, cur re-
puteris impius, quoniam impius re-

CA P.

PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. III.

vera eſt, non is, qui vulgares multi-
tudinis Deos tollit; ſed is, qui mulſti-
tudinis opiniones Diis adhibet: non
enim germanae praenotiones ſunt, ſed

ſuſpiciones falſae, ea, quae Diis ab ho-

minibus e vulgo traduntur.
Qua ratione quoque non is pius eſt,
qui prae Deorum metuad nullumnon

Lucret.
ib. v. 1197

lapidem, nullam non aram vertitur,

nulla non delubra ſanguine reſpergit,
ſed is, qui pacata mente omnia con-

tuens, de Diis vera ſentit, ac illos ani-

mo, non ſpe quidem, pretioue indu-
ctus, ſed ob maieſtatem eximiam, ſu-
Premamque naturam colens, tuetur
reſpectu ĩipſorum venerationem omni-
modam, & genere etiam orationis v-
titur, eas ſuggerente cogitationes, ex
quibus nullae venerationi contrariae
opiniones naſcantur, neque adeo pa-
titur id, quod ceteri, in quorum ani-
mis contrarietas haec maximam inge-
nerat perturbationem.

XXI.

DE FORTITVDINE CIRCA METLVM MORTIS.

adde

Vod deinde hominum mentes te-
Gaſſend.

2d Laerr. terrimo metu percellit, mors eſt,

X. p 1295 quoniam, neſcio quid ſempiterni mali,

1298. Iuxta fabulas, praeſtolantur, ſuſcipian-
turque, (& quod eſt quidem mirum,

in ipſa, quae contingit, priuatione

ſenſus, quaſi & tunc ipfi forent ali-
qui,) ignari nempe, quaecunque ſunt
prodita eſſe in inferis, quaeque etiam
ante memorauimus, figmenta eſſe
poetarum mera, aut, ſiquid veri con-
tineant, id nobis contingere in vita;
ſcilicet ob metus inanes, ob ſollicitu-
dines vanas, ob cupiditates inſatiabi-
les, ob ceteras demum paſſiones, quae
ſic miſeros mortales excruciant, vt i-
pſorum vita plusquam Acherufia red:,
datur.
Tu igitur, vthiſce te eximere ter-

roribus poſſis, reputare aflueſee, nihil
ad nos pertinere mortem, ac eiusmo-
di quidem argumento, quod, quicquid
nobis ſiue boni, ſiue mali eſt, cum ſen-
ſu ſit: mors autem priuatio ſit ſenſus.
Diſſolutio nempe eſt mors, & quod
diſſolutum eſt, ſine ſenſu manet, adeo
proinde vt videatur mors eſſe con-
temtu perfacilis, quoniam agens ir-
ritum eſt, ac dolorem fruſtra mina-
tur, vbi patiens eſt e medio ſublatum.

Enimuero homines vulgares mor-
tem refugiunt, interdum quidem,
quaſi dolorum maximum, interdum
vero, quaſi omnium, quibus in vita
fruimur, ceſlationem. Abs re vero
ipſum non viuere, ſeu non efſſe, ter-
rori eſt; quoniam nihil vitae in eo
fupereſt,

—

ſup

VII

ur
tur
feri
vert
nul

es multi⸗
Gi multi⸗
det: non
fundſed
Misabho⸗

8 Pins eſ, Lucret.
Uumnon
vertitur,
keſergit
nin con⸗
illos ani.
le indu-
lam, ſu⸗
tuetur
mommi-
tionis v.
nes, ex
ntrariae
deo a⸗
unn ani-
un inge⸗

de, Nihil
einsmo-
nicguid
im len-
ſeolos.
uodd
t,deo
le cor-⸗
ens i⸗
nina⸗
blatum.

ol⸗
lidem,
erchun
1 W
ſet
ier-=
l 60
ereſt,

berng,

—

ſupereſt ‚vt dignoſcere liceat, eſſe non
viuere quidquam mali.
Quo fit, vt illi prorſus deſipiant,
dum ceterainter exhorrent, indignan-
turque ſe iri poſt mortem laniatum a
feris, crematum ab igne, corroſum a
vermibus, quippe, quod non videant
nullos fore ſe, vt ſe lugere poſſint per-
emtos, laniatos, exuſtos, in putro-
rem verſos. Itemque, dum aegre fe-
runt non verſaturos ſe amplius cum
vxOribus, cum liberis, cum amicis, nul-
lum ipſis officium, nullum auxilium
praeſtituros: quippe, quod non ratio-
cinentur, neque fore tum ſibi vllum
deſiderium huiusmodi rerum.
Igitur, quae omnium malorum
maxime horrendum exiſtimatur mors,
nihil, ſicut dixi, ad nos attinet; quia,
dum nos ſumus, mors non adeſt, &
dum mors adeſt, nos non ſumus; adeo
proinde, vt neque ad viuos, neque
ad mortuos pertineat, quoniam alte-
ros quidem non attingit, alteri vero
nulli ſunt.
Exquiſita porro notitia, quod mors
nihil pertineat ad nos, praeſtat, vt hac

vita mortali fruamur, non quidpiam

incerti temporis adiiciens, ſed cupi-
diratem immortalitatis abiiciens. Nihil
enim mali in vita eſt illi, cui egregie

perſpectum eſt nihil eſſe in vitae pri-

vatione mali. Adeo proinde, vt
quemadmodum cibus, non qui pluri-
mus, ſed qui ſuauiſſimus eſt, deligitur:
ita vitae tempus, non quod longiſſi-
mum, ſed quod iucundiſſimum, fru-
ctuoſe captetur.
Neque vero ille non ineptus eſt, qui

praeſens dum fuerit, moeroris quic-
quam afferat; ſed quod, donec futura
eſt, animum moerore conficiat. Quod
enim, quando praeſens eſt, moleſtiae

nihil exhibet, id dum expeétatur, nec-

ETHICA.

timere ſe mortem dicit, non quod

1091

quicquam contriſtat. Si quid certe
in hoc negotio incommodi, aut me-
tus eſt, morientis eſt vitium, non mor-
tis; neque moleſtiae quicquam eſt in
ipfa magis, quam poſt ipſam; ac tam
ſtultum eſt ipſam timere, quam ſene-
ctutem; quoniam, quemadmodum ſe-
nectus adoleſcentiam ſequitur, ita mors
ipſam ſenectutem.
Adde quod, ſaltem ſperandum eſt,
aut nullum fore in extremo illo anhe-
litu dolorem, aut, ſi ſit, fore aliquan-
tulum in ipſa breuitate ſolatii; quod
nullus ſit dolor longus, qui ſit magnus;
ac perſuaſus eſſe quisque debeat, ſi ipſa
animae, corporisque diſtractio cum
cruciatu fiat, ſe ſaltem poſt illum do-
lorem non poſſe dolere.
Ridiculus quoque eſt ille, qui iuue-
nem admonet, vt honeſte viuat, ſe-
nem, vt honeſte moriatur, quod haec
ſeiungenda non ſint, ſed vna, eadem-
que eiſe meditatio debear honeſte vi=
vendi, & honeſte moriendi. Quippe
quod & juueni poſſit mors immatura
contingere; & ſeni tum vitae aliquid
ſuperſit, tum qui poſtremus actus eſt,
ſi pars etiam quaedam, imo corona-
mentum vitae.
Perſpectum profecto eſſe vtrique
debet, tametſi poſſint homines parare
ſibi ſecuritatem, ad cetera quod attinet:
ad mortem tamen ipfam quod ſpectat,
verſari omnes hominées quaſi in ciui-
tate, quae muris, & praeſidio careat.
Poteſt aliunde iuuenis felix mori,
qui cogitet, nihil aliud ſe in longiore
vita manere, quam quod eatenus vi-
derit, fueritque expertus. Poteſt &
ſenex viuere infelix, qui commoda vi-
tae, quaſi in vas pertuſum congeſta,
praeterfluere ſinat, nec rerum ſatur
vnquam ſit, vt tanquam vitae ſatur
conuiua cedere, capereque velit aequo
animo quietem fecuram.

XXX XXX3 Caue

adde
Gaſtend.
ad Laert
X. p.
1498.

1092

Caue ſcilicet, vllum ſenem eſſe feli-
cem reputes, quod ſenex diem obeat,
ſed ſi bonorum quidem ſit ſatur, ac
plenus. . .
Denique multo magis ineptus, ridi-
culusque ille eſt, qui eſſe ait bonum,
non naſci,
Aut natum, Ditis quamprimum
clauſtra ſubire:
Si enim perſuaſus hoc dicit,
quamobrem non ſtatim abit ipſe
e vita? id nimirum illi, ſi rem modo
ſerio deliberauit, promtum eſt. Sin
i0ocO dicit, inſane facit, cum hae non
ſint res, quae iocum admittant. Sed
nempe eſt in ipſa vita quidpiam per ſe
amabile; illique idcirco non minus
obiurgandi ſunt, qui mortem concu-
piſcunt, quam qui ipſam timent. Quid
eſſe profecto tam ridiculum poreſt,
quam mortem appetere, cum vitam
tibi inquietam feceris metu mortis?
aut prae vitae taedio currere ad mor-
tem, cum genere vitae effeceris, vt
currendum ad mortem foret.

PAERS YII PrILOSOPHIAEF EPICVRI PIII.

Id itaque potius curandum, ne tibi
vita diſpliceat, neque dimittere eam
Velis, niſi te aut natura vocet, aut in-
tolerabilis quispiam caſus. Ob id ſci-
licet meditandum eſt, vtrum commo-
dius ſit, vel mortem tranſire ad nos,
velnos ad mortem. Etenim malum
quidem eſt in neceſſitate viuere, ſed
in neceſſitate viuere neceſſitas nulla eſt,
quando natura nobis dedit, vt aditum
ad vitam vnum, ita exitus ab ea multos.
Quanquam, ſi interdum contingat,
vt fugiendum, ac properandum ſit,
antequam aliqua vis maior interueni-
at, quae libertatem auferat recedendi:
nihilominus nihil eſt tentandum, niſi
cum apte poterit, tempeſtiueque ten-
tari. Cum vero illud tempus, quod
fuerit diu captatum, venerit, tum de-
mum exſiliendum ſit. Neque enim
par eſt dormitare illum, qui de fuga
cogitat, neque non debemus ſperare
etiam ex difficillimis ſalutarem exitum,
ſinec propèremus ante tempus, necç
ceſſemus in tempore.

CA P. XXII.
DE FORTIIUVDINE ADVERSVS CORPORIS DOLOREM.

D dolorem quod attinet, corpo-
reum intelligimus; qui profecto ſo-
lus, vt mali, ita ſummi mali rationem
haberet, niſi noſtra culpa dolorem a-
nimi accerſeremus, qui euadat etiam,
vt iam ante dictum, corporeo deteri-
or. Nam concepta quidem animo ae-
gritudo, propter lacturam diuitiarum,
honorum, liberorum, & ſimilium, eius-
modi eſt, vt plerumque habeatur, ac
fiat grauiſſimis doloribus corporis in-
tolerabilior: ſed nimirum id noſtra o-
pinione, quae ſi foret ſana, non com-
moueremur, quatenus iſta extra nos
ſunt, neque nos reuera attingunt, ſed
interueniente ſolum opinione, quam
ipſi nobis facimus, ſicque intelligere-

mus nullum eſſe reuera malum, prae-
ter dolorem corporis, nihilque dolen-
dum eſſe animo, quod ſit a dolore cor-
oris praeſenti, futuroue ſeiunctum.
Itaque, qui ſapiet, cauebit, ne quem-
piam dolorem in corpus accerſat, quid-
piamue committat, vnde ſibi dolor cre=-
ari poſſit in corpore, niſi aut declinandi
grauioris doloris, aut comparandae vbe-
rioris voluptatis gratia id fiat, vt iam
aliquoties inculcatum eſt. Quomagis
mirari par eſt, eſſe aliquos, qui ce-
teris habentibus ſanitatem, quae ſta=
tus eſt indolentiae, tanquam rem
bonam, defendant tamen eſſe ha-
bendam vt aliquid indifferens; quaſi
vero quis, niſi verbis ludat, aut plane
deſipiat,

1,ne tibi
ere eam
5 ault in-
bidſci⸗
Comimo-
d nos,
Tnalum
