fruſtum ei dedit, quem, ſequens ipſum,
domum deferret: quod cum fſacere il-
le renueret; modicum dixit caſei no-
Rram diſſolait amicitiam.
Caua manu aquam bibere puerum
"1, 37. Ccum vidiſlet, cotylam pera productam
abiecit, puer, inquiens, Frugalutate me
fſuperautt. Proiecit & catinunn, cum
aliam puerum, vaſeulo frakto, vigiſſet con-
cauopane ilſouti lenticulam excipere.
Mulierem videns parum decore co-
ram Diis proſtratam, ſuperſtitionem
eius cupiens emendare, vt Zoilo Per-
gaeo relatum, accurrens dixit: annon
vereris, ofemina, ne forte ſlante a tengo
Deo, eorum nempe omnia piena ſunt, de-
core minus coram eo retégari?
Eos qui alios verberant Aeſoulapio di-
VI. 38. candos dixit, chirurgiae Déo.*
Fortinae animirobur, Legi naturam,
affedkui rationem opponendam.
Prolixum nonnemo commentarium
Nempe a Tecitauerat, quo ad finem vergente,

Laert.

Laert.

nauigan-Ccum vltimum folium obſeruaret Dio-
tibus
haec pe-

genes, in quo perſcriptum efſet nihil,
bono animo, inquit, eſtote amici, iam
terram videg. Probante aliquo eo
ſyllogiſmi genere, quem cornutum ap-
Pellant, cornua habere Diogenem, ma:
nu frontem contrectans, equidem, di-
Xit, illa non ſentio. Sic alio quodam
motum negante, ſurgens obambulabat.
& de rebus coeleſtibus diſſerenti, quam-
diu eſt, inquit, quod e coelo deſcendifti?
. Qum homo quidam ſceleſtiſſimus ae-
VI, 39. dium ſuarum limine inſcripſiſſet, nihil
heic mali ingrediatur. Domus igitur
Dominus, aiebat, qua ingredietur?
Vnguentis aliquando pedes inunxit,
a pedibiis ad nares, acapite vero in ae-
rem vnguenti adſeendere fragrantiam
dicens.

tita.

Laert.

„
Rogantibus Athenienſibus, vt ſacris
initiaretur Eleuſiniis, initiatisque a-
pud inferos primas deferri iactantibus.
Mirum vero aiebat Ageſilaum & Epa-
minondam apud eos in coeno abiecios
haerere, viliſſimumautem quemuis eo,
quod initiatus ſit, in beatorum inſulis

. . 5
verſari. Plutarchus ait, eum Sopho- e.
clis auditis verſibus: 2I.

HMiguiſacris viſir eunt adinferos d.
Homines, beati ſunt, Jolis nam viuere
Contingitillic iſtir, turha cetor g
Omni malorum generi incidit -—
Qlid ais? dixiſſe, an melioy comdqitig
erit Pataecionie ſüuri, ſacris initiati,
guant Lpauminondae?
Muribus ad ipſius menſam ſubre- Laert.
pentibus: Ecce, inquit, etiam Diogener 140.
bparaſitos alit, G
Platonis cum intereſſet diſputationi, Laert lc.
auresq; praebere nollet; Plato iratus cur adde Ae
non attendis canis: dixit, cui, nihil ea re lian. V.
motus Diogenes, ſm, inquit, canis, qui g. XIV.
tamen nunquam ad locum, vbi vendirue 337
Jum, vt canitus in vſu, remeaui? ad Si-
culum iter, vice iterataa Platone ſuſce-
ptum, facta alluſione,
Balneo egreſſus, percontanti,
multi lauarent homines ? imo nultus re-
ſpondit. An vero magna lauaret tur-
ba? imo maxima, dixit.
Sic & Olympia redux interrogatus Luert.
an multi ibi hominer eſſent? magng tur- VI. 59.
ba reſpondit, homines balci. S
CQCum hominem animal bipes implu-Laere,
me definiuiſſet Plato, Gallum gallina-Vl
ceum penitus deplumatum in Platonis
ſcholam immiſit, En hominem, inquiens,
Platonicum!/ hinc additum definitioni
Platonicae hominis, quod & Vvngues
habeat latos.
Interroganti quod prandio maxime
opportunum tempus eſſet? ſidiues es,

an

* In Gr. eſt r& AGτιd6T¹αν *σααε zτν Senſum Mer. Caſaub, eſſe putat: eum qui ſuperſtitioſe -

caput terrae affligendo Deoscolat Medico eſſe relinquendum.

VVV 2 reſpondit,

524
reſpondit, quodcunque volueris, ſi pau-
ber, id quo potueris pranderb.
Laert. Apud Megarenſes oues videns pel-
VI, 4r. libus egregie tectas, liberos vero eo-
rum nudos, praeſtat, dixit, Megaren-
les arletem eſſe quam felium.
Ad eum, qui poſtquam trabe ipſum
percuſſiſſet caue inclamabat, num vero
aiebat in eo es vt repetas ictum.

Laer. Alium qui trabe eum percutiens
66. caue clamabat, baculo percuſſit, & cla-
Laert. Mauit cauv. Oratores plebis mini-

VI, 41. NArox, Coronas gloriae vocabat bullas.
aarille. Lucernam plena meridie accende-
Abton bat, bominem ſo quaererét dicens.
& Max.8s. Colaphum a quodam accipiens.
III. p. 10. Hercle, aiebat, quantam rem neſete-
Simile bam, me galen armato capite incedere
quid de Jobere.
nalanenn Midia quoque os eius colaphis tun-
Vit. Socr. dente, atque dicente iria millia tibi
Laert. in menſa repoſta ſunt, ad mulctam
VI, 42. alludens nempe, tali iniuriae ſtatu-
tam; altera die Diogenes caeſtibus ca-
put eius frangens, tria millia, inquit,
tibi in menſa ſimt poſita.
Lyſia Pharmacopola ſciſcitante, an
crederet Deos eſſe? qui non credam,
reſpondit, quorum ie mimiciſtimum es-
ſe nouerim? Quod dictum Theodoro
ab aliis tribuitur. .-
Aquis luſtratum obſeruans, O miſe-
rum te, ait an neſeis non magis vitae
errorec, dqua elut poſſe quam Gramma-
tica vitia?

Eos reprehendere ſolebat, qui de

fortuna conquererentur, homines quæ
viderentur bona, non quae eſent, exbe-
tere dicens.
Laert. VlI, Ad eos qui ſomniis terrentur di-
43. cebat: Wihil ea curatis vigilantes, gac
dormientibus ve'ro per imaginationem
obueniunt, in ea curioſ’ inqliritis.
Laert. v, Cum epiſtolam aliq uandoAlexander
44. Athenas ad Antipatrum, per Athliam

PARS VI. MOCGENEZS. CAP. V.

quendam miſiſſet, Diogenes, forte præ-
ſens Athlias inquit, ab Aihlia per Athli-
am ad Athiliam ſöoripfis; ad nomen facta
alluſione qua miſeria ſigniſicatur.
Perdicca mortem, niſi ad ſe veni-
ret, ei minato, nihil reſpondit maogni
falturus es, idem enim & camtbarus ſa-
cere, & phalangium poſtt. Ea potinus
tibi vtendum erat comnmiinatione, etiam
abſqque me hene & feliciter te eſſe vi-
Aurum.
Saepe inculcabat facilem hominibus
vitam Deos propoſuiſſe, latere autem
eam quaerentes mellita, & vnquenta,
atque ſimilia. Vnde & ei qui a famu-
lo calceabatur, non ſatig, inquit, bea-
tus es, niſi &) ãnares tibi emungat, id
quod eueniet, vbi manuum vſum perdi-
derit.
Cum hieromnemonas vidiſſet phia-
lam ex Sacro aerario furatum adduce- Laert. Vl
re, magni, dixit, fures paruum ducunt. ee.
Adoleſcentem, lapides in crucem ia-“
cientem videns, Euge, inquit ſoopo
botieris. .
Circumſtantibus adoleſcentibus at-
que dicentibus, cauendum, ne mon-vI, 45.
eas nos, bone, inquit, o mei, animo & 61.
eſtote, betis enim canis haut veſeituri
betas autem homines effeminatos dice-
re ſolebat.
Glorianti quod leonis pelle tegere-
tur: deſme, inquit virutis ſtragula
inquinare!
Cuüm Calliſthenis felicitatem lauda-
ret nonnemo, quem magnifice aleret
Alexander. Minime vero, dixit, felix un⸗ de
AN, qui prout Alexandroviſum eft pran- 6o4. .
det, & V Coenat., Lid tamen de Ariſtote- Laert. VI,
le & Philippo ei vſurpatum narrat Plu- 46.
tarchus.] .
Pecuniis opus habens, eas ſe ab a-
micis non petere ſod repetere aiebat.
Adoleſcentem videns cum crapi
4

— — — —

— —

Laert.Vl,
47. 1.

——

PDi
l

laert
7
4. ,
N.
C
6

001
—

Me

e⸗
4.
n

ta,
ni-
=

d-=

00- l .
n,&1.

10-

9.
ere⸗

che⸗
Al r ge
A Pril
N- 60 4½ 0. .
elee⸗ VI.
.6.

6 N-

pis

APOPIII. Inoτι⅓¹ EiS

ad coenam euntem, abſtractum eum
reddidit ſuis, atque obſeruari iuſſit.
Adoleſcenti comtulo, a quo inter-
rogatus de aliqua re füerat, ſᷣ antea
roſpondere poſſe, negauit, quam veſte
reducta virne eſſet an mulier?! explo-
raßſot.
Adoleſcenti in balneo, vinum ephi-
ala in poculum cum ſonitu elicienti,
quod genus ludi ottabum appellabant:
quanto melius, inquit, tanto deterius.
Qum inter Ccoenandum oſſa einon-
nemo vt cani proieciſſet, ea ille vt ca-
nis ſuſtulit quidem, at & vt canis pe-
de ſublato eum perminxit.
Oratores, & quotquot dicendo glo-
riam captant, ter homines, pro eo quod
eſt ter inſelices appellabat.
Diuitem indoctum, ouem aureo vel-
ler dicebat.
Cum prodigi domui videret eſſe in
ſcriptum, venalis quod ſit. Nempe,
aiebat, dudusm ſuſpicatus ſüum, rupula
laboramem domum dominnm eiomi-
turam.
ecenan, de amatorum turba
conqueſho; ſine modo, dixit, pathici
indicia prae 1 ſer re.
Sordidum i ing reſſas balneum, vbi
vero abiuentur, dixit , hote ] loti⸗
Citharoedum, Pinguedine laboran-
tem, reprehenfum ab oinnibus, ſolus
laudabat, cauſamque interrogatus, quo-
niam, inquit, talis cum ſt, cithara
tamen 2 orin quam latrociniis voluit
viuer
Taert. VI Citharocdum, qu tem, pertaeſi ſem-
48. per, auditorum deſtituebat corona,
ita ſalutauit: Sauluez Galle: Eo autemn
cur ita? interrogante, Tüia, inquit,
canens omnes exeitas.
Cum iuuenem videret rem facere,
communem quidem, ſed indecen-

Laert. VI,
47.

525
tem *: ipſe lapidibus ſinum impleuit,
atque ita per concionem diſcurrit.
Cumque in eum oculos conuerterent
omnes, miror, dixit, in me oculos vos
net, & non in illum potius defteltere.
[Dicente quodam ad excefum vs-
que ſuperſtitioſo, vno ictu caput ti- 4
bi frangam: at ego reſpondit, a ni- n r
ſris 2dan ns tremorem tibi incutiam.] men.
Hegeſia petente, vt ſibi librum
quendam ſuum commodaret: dultus
6, reſpondit, HMegeſa, qui caricas
Tuidem non pictas, Jed veras, exbetis,
veora autem eorcitatione neglecta, ad
Neripiam te confers.
[Exilium ei ex probranti, eius ve- Laert. VI,
ro cauſa, dixit, philoſophatus ſum,obo- 33
né. Alio dicente exilio te Sino- Plut, de
penſes mulétarunt: & ego Vos, re- exil. .
pondit, monhone.] 602. 4
Olympionicen cum videret, oues
paſcentem, qiam cito dixit o bone! ab,

Ompiis ad Nemaeate contuliſti, voce ra
ila ad ouium paſturam alludens. quod pai-

Interrogatus cur ſtupidiore plerum- cere no-
que ingenio athletae ſint? quia, re- tat.
ſpondit, Juills carnibus & bubulis
maxime conſtant.
A tyranno de optimo interrogatus Laert. vl,
aere, illud optimum dixit, ev quo factae 30,
Harmodii & Ariftogitonis tPrannicida-
rum ſint ſtatutae: quod tamen Plato-
ni alii dictum tribuunt.
Quomodo Dionyſius amicis vtere-
tur? rogatus, v-t vaſeulis, reſpondit,
Plenor euacuuns, abiiciens euaciatos.
Inſcripſerat quidam, recens ducta
vxXOTre, domui ſuae: louis ſiliuts Calli-
nicis Hercules heicbbabitat, nihil ingre-
diatur mäali. Adiecit Diogenes- Poſt
bellium auxiliuine ſero haec domui in-
ſcribi innuens, poſtquam mulier in-
traſlet.

XxX Ap. IL. aert. eſt sρραα‿ι dr detpEus* Locus
Menagio ſuſpectus. Legerem àaανννναιια.

enim sαdÜ¹zονodhvoĩ e& nεν ποοαι orationem
recitare ad delectandum populum compoſitum.
VVv V 3 Pecuniae

526
Pecimiae cupiditatem arcem dixito-
mmnium malorum.
adde An- Prodigum oliuas videns in diuer-
nan, ſorio edentem, itaſt prandiſſes, dixit,
LV 9.83. 09 vr nan’ Jfacis coenare..
Lacms. VI, Bonos viros imagines Deorum dice-
51. bat ſſe.
Amorem otioſorum negotium.

Quid eſſet in vita miſerimum! in-

terrogatus: ſenex, reſpondit, egenus.
Interrogatus cuiusneam maxime no-
xius eſſet merſus beluae? ex feris re-
Jpondit obtrectatoris, ex cicuribus adu-
latoris.
Anton. æ Idem hoc modo refertur aliis: in
Max, S8. montibus peſtmas eſſe ferarum Leones
XLI. b. & vrſos, in ciuitatibus autem publica-
64· nos, & Spcophantas.
Laert. c. Centauros duos pictos videns arte
exigua, vter, inquit, iſtornm eſt Chi-
ron? iocus in vocis Graecae latet am-
biguitate, quae & deteriorem notat, &
Chirona centaurum, Achillis praece-
ptorem.
Adulatorum ſermonem melleuin ap-
pellabat laqueuin.
Ventrem vitae Charybdin.
Didymonem, moechum, compre-
henſum eſſe audiens, dignus eſt, in-
quit, exipſo nomine? ſiſpgndi.

ade Cur palleat † aurum! interrogatus?
= quia inquit, mulitorum patet inſidiis.
xLII p. Feminam in lectica conſpiciens, in-

6a. dignam vero, inquit, tali belua ca-
Laert. Vl,weata!
52. Fugitiuum ſeruum ad puteum videns
conſidentem, caue, inquit, adoles-
cens, ne incidas, ad poenam alludens,
ſeruis dictam fugitiuis.

PARS VI. DIOGCENEO. CAP. E.

dantem, ad vndtiunculam, dixit; ve-
nisé qan ad aliud veſtimentum? **
Mulieres videns ex oliuae arbore
ſuſpenſas, atque ſuſpendio enecatas,
vtinam, dixit, omnes arbores Fruäatus
huiusmodi tuliſſont!
Sepulchrorum videns expilatorem,
Homericis iſtis eum affatus eſt:
- — Sded hic quid vir bone
quaeris?
An aliquem e vita functis ſpoliareé
parabas!?
Formoſum adoleſcentulum ſomno
profundo ſepultum videns, eum fſu-
ſcitauit, Homeri verbis, expergiſcere,
inquiens. ñ
Ne quis te a tergo ſertentem Citſpi- Iliad. &
de figat. 95:
Ad hominem magnis ſumtibus opſo-
nia comparantem, itidem ex Home-
ro dixit.

Iliad. K’
343‧387

Nate mihi haut longaeuus eris. liad &
Platone de ideis diſerente, & no- 95.
Laert. VI,

minante menſalitatem & &Jathitaten,
equidem dixit, o Plato, menſam & Cα=
thimn video, non vero menſaliatem &
vathitatem. Tum bPlato, recte, alt,
quo enim menſa cyathusque con-
ſpicitur, animum non habes.
Interroganti quid de Socrate ibi vi-Laert. Vl,

53.

deretur? ſurere, inquit, puto. Adi
P 2 10 1 . elian.
[Eundem tanquam nimis in paruula 7 v,

ſua domo, & lectulo, & crepidis curio- 1I.
ſum taxabat.
Quo tempore ducenda ſit vxor ?ro- Laert VI,
gatus, Iuuenibus nondum, dixit, ſeni- 54
bus nutnqiuam.

Interroganti quid dari ſibi, vt co-

laphum acciperet, vellet? Galeam,

Adoleſcentem videns, veſtibus in reſpondit.
balneis furto fubducendis operam Adoleſcentem mundo ſtudentem Sac g
alluſio in vocibus locum non habet. Graece VI. p. 78.

r& dedoc“ν nempe, qui latinis ſunt
teſticuli.

* Iocus gratiam non habet Sermone Latino quo

eſt à &ιοααατοσν ε . απτ⅞ο lego
„ c, 2 . . .
à† &αXος ειιατιοο h. e. ad alterius geſtimentum
ſubducendum, ſic enim melior ſenſus.

6

Auton..
CLIV. p.

6
Leert, Vl,

1

Vit Eib.
Ma.
laert, Vl,
„F. (

Liert. Vl
60,

ne liad. K
36 387

61/

, A-
1G

Al,
col-

iri-larn h

54.
I Aelian.
u El,
UIl0- I11.

1210-Leert VI,
g. 54.
m.

(0⸗
eam,

adde
nten gob. ⸗
et
lego
gent

Aea

— s̃

APOPIIIHIEGMAIA HIVS.

videns, f quidem inquit virorum id
Jfacis cauſa, infeliciter, Kü⸗feminarum,
imiuſte agis,

Anton. 8. [Vetulam idem fucis etiam adhibitis

CLIV. p. agentem cernens: S viuorum, dixit,

245: idcauſa facis, Fruſßtra es: &mortuorum
cauſa, adeos quin properas!]
Adoleſcentem rubore perfuſum vi-
dens. Confde, ait, fili, eſt enim iſte
virtutis Color.
Foro contendentes audiens duos,
damnauit vtrumque, alterum furatum
eſſe dicens, alterum nihil perdidiſſo.
nterrogatus, quodnam ſuauiſſimum
eſſet vinum, id aiebat, quod bibitur
alterius impenſa.
Dicenti plures te irrident, at ego
inquit, non irrideor, vt qui eos ſolum
derideri putaret, qui talibus rebus

Laert. Vl,
54.

vVit Fab, turbantur, quae eſt Plutarchi inter-

Max. Pretatio.
Laert. vIl, Dicenti malum eſſe viuere, non, in-
55. quit, viuere malum eſt, ſod male vi-
veres. .
adde Oleis veſcenti cum inter pranden-
Stob. S. dum placenta eſſet appoſita, eam pro-

XXILPp. jecit, addito ex Sophocle verſu, quo

Oedipum via cedere Laii iubent Sa-
tellites. L
Liert. vp Hoſpes trannis cede venitantibus.
6o. Alexandro M. ipſi ex improuiſo
oblato, &, ego, dicenti, Alexander
ſum magnus ille Rex, at ego, inquit,
Diogenes canis. Cur canis vero“ in-
terrogatus: quia dantibus blandior,
inquit, nil dantes allatro, malos mordeo.
Qualis eſſet canis? interrogatus,
e,ſuriens, inquit, Melitaeus, ſatur ve-
vo, Moloſſus: eorum vnus, quos plures
commendant qiidem, venationi vero
os adkhibere non audent. Quaerente
porro nonnemine, an placentis etiam
ſapiens veſceretur? Ino, reſpondit,
omnibus rebus veſcitur, perinde ac alii
homines.

VI, 55.

Cur mendicis homines dare ament,
non philoſophis autem? interrogatus,
qitia, inquit, claudi magis & coeci
Rkeri quam philoſophi ſperant.
Exprobranti monetae falſationem,
tempus omnino fuit, dicebat, quo tui
Bmilis eram, mei autem tu ſimilis eua-
des nunquam. V
Myndum profectus, cum amplis-
ſunas videret vrbis portas, Myndii, in-
quit, gortas claudite,ne vrbs veſtra egre-
diatur.
Hominem videns in purpurae furto
deprehenſum, hunc inquit
Purpureum cepit fatum violentaque
Parca.
Cratero, qui ad ſe illum inuitaue-

527

Iliad.
v. 83.

rat, reſpondit: At malo ſalem Athenis

lingere, quam apud Craterum magni-
hkce inſtructa frui menſa. .

In Anaximenem incidens, pingui

aqualiculo rhetorem, impartire, in-
quit, & nobis pauperibus ventrem, id
enim te quidem onere leuabit, nolis ve-
ro erit emolumento.
Eodem Anaximene aliquando dis-
ſerente, ſalſamentum praetendens
Diogenes, in ſe audientium animos
conuertit, qua re accenſus Anaxime-
nes; Diſputationem, dixit, Anaximenis
vnius oboli ſalſamentum diſſotuit.
Ad eum item referunt nonnulli
Platonis dictum, ad olera lauantem
prolatum: Nempe ad iſtum illes &
Dionyſtum colerec, nihil tibi lauandis
oleribus opus. Cui alter, & tuſi ole-
ra lauiſſes, nibil opus vt Dionyfum co-
leres. ,
Dicenti rideri eum a plerisque, &

Laert.
VI, 58.

IIos forte, reſpondit, aſmi rident. Ver-

rum nec il aſmos, nec ego illos curo.
Iuuenerm obieruans, philoſophiae
operantem, eia, inquit, amatores
corporis ad animum traducis
Admirante ea quae in Thracia ſunt
donaria

Laert.
VI, 59.

4

528
donaria nonnemine, longe, ait, plura
ſent ſutura, ſi ab iis qui perierunt etiam
dedicata aliqua fuiſſent. Quod Dia-
gorae tamen Melio adſcribitur ab aliis.
Formoſo adoleſcenti ad conuiuium
eunti, Chiron, inquit redibis, quod
deteriorem notat. Eo redeunte au-

tem & Chirona ſe haut rediiſſe dicen-

te. Imo, inquit, non Chiron rediiſti,
ſed Eurytion, hoc vero laxiorem notat.
Oelan:. Spartano quodam Heſiodi laudan-
V. te iſtud: .
Non vel bos pereat niſi vicinus ma-
lus adſit.
Diogenes, atqui, inquit, Meſſenii
cum bobus ſuis perierunt, & vos illo-
rum eſtis vicini.
Lacedaemone vero Athenas ten-
lenti, cum ab obuiis quo tenderet? in-
terrogaretur, aviris, dixit admulieres.
Stob. 8. Cum vero ei Athenienſis exprobra-
XIII. p, ret, quod inter Lacedaemonios non

14⁰, vjueret, cum tamen eos magis proba-
ret. Medicos etiam dixit, ſanitatis
licet profeſſores, non inter ſanos tamen
Mmaxinm verſart. —„
Laert. Luxuriolos ficus arbori contende-
VI, 60. bat, in praeruptis natae locis, & cuius
8 dde fructu non homines quidem, ſed corui

XC. p. & vultures, paſcantur. .
506. Auream Venerem Delphis obtulerat
simile Phryne, ſcortum, cui infcriptionem
cK inki fecit Diogenes: ex Graecorum intem-
Inf. „. .
vita eius. 6 ttd.
ea arbore ante paucos dies hominem ſe
ſuſpendiſſe, ego igitur, dixit, illam
purgabo. .
Laert. Dioxippum, Olympionicen, in ſcor-
VI, 6r. tum oculos identidem vertere obſer-
Aedae vans, ecce, inquit, vt Martitss aries
„ nil Collo a publico ſcorto ducatur. .
H. XIl, . .
58. & Eormoſa ſcorta lethali mulſo non dis-
plur. de Gmila aiebat.] -

Curiſſit. Depuero conſtuprato, cuius eſſet?
v. 521. B. .

Ficus legenti cum diceret cuſtos, ab

PARS. VI. DIOCGENES. CALP. V.

interrogatus, Tegeates dixit: Nempe
Tegea vrbs Arcadiae eſt, & r6ρ lupa-
nar ſignificat. ,
Cum lucétatorem ignauum medicum Laert.
factum videret, quid hoc? inquit, num VI, 62.

vt vicores quonnam tuos nunc viciſim

deticids? .
Scorti filium in turbam lapides mit-
tere videns, caue, dixit, patrem ne
Fferids.
Puero gladium ſibi oſtendente, quem
ab amatore acceperat: Gladium pul-
chrum eſſe dixit, ſed foedam Nπω uοα
& capulum & occaſßionem accepti gladii
notat.
Laudantibus hominem nonnullis,
qui liberalem aduerſus Diogenem ſe
geſſiſſet, Me autem, inquit cur non
laudatis, qui accipene merui? .
Repetente ab eo nonnemine palli-
vm, Gt donaſti, inquit, ſoeruandum eſt;
ſi mutuo dediſti eo vtendim.
Dicente quodam, qui fuppoſititiuséτορα.
foetus eſſe crederetur, aurum bhabes Euadτισ%.

in pallio, imo inquit propterea o o „0, 1
ſeto dormire ſoleg. es⸗, 5

Interrogatus quid philoſophia ei at- Larrt.
tuliſſet? ii nihil aliud, reſpondit, hoc vI, 63.
ſultem, vt ad omnem ſim paratus for-
tunam.
Quae patria ipſi eſſet? rogatus, mun-
di ſe dixit eſſe ciuem.
Sacrificanti, vt liberos ſiſciperet: vt
bonos, inquit, ſisſcipiatis non ſacrißcatis.
Cum ſymbola ab eo in diuerſorio
exigeretur, collectori Homerico ver-
ſu reſpondit:
Tu reliquos ſpolia, Jed ab Hecore
contine dextram.
Norta Regum dicebat eſſe Reginas,
petere enim quicquid ſibi videatur.
Athenienſibus, decreto Bachi hono-
nores Alexandro deferentibus, me igi-
tur, dixit, Srapidem facite.

In

adde
Anton.
Max.5.l.
4
vide
Supra c.

II. P

Laert.
hog. 1

VI
I

Laert.

65,

9

.iſot
1Wbun.
oc vl,63,

ul⸗

11.
ut.
lorio
ſer⸗
ore
4 14,
nono-
Ne.

In

In ſordidis locis quod degeret expro-
branti, & ſolem dixit ſoceſſus engredi,
negue inqgainari tamen.
adde In fano coenanti cum ſordidi panes
HH apponerentur, ſublatos abiecit, ſordi-
vide & Tum nihil templo dicens eſſe inferendum.
Supra c. Dicenti, ur rerum omnium ignarus
III. Philoſophiam profiteretur? ſt vel prae

APOPHIIICMATA EIö.

2
Vnguentis delibuto, vide, ait, ne
capitis fragrantia vitae praezſtet foe-
torem.
dernos Dominis, malos cupiditatibus
aiebat ſeruire.
Interrogatus, cur ναÜτνοοναρ erui di- Laert.
cantur? Quia, reſpondit, pedes qui- VI, 67.
dem viroruen, animum autem, gualem

Laert. me feram reſpondit philoſophiae ſtudi- tu, habent.
VI, 65. vim, id philoſophari iam ef. Sagittarium videns imperitum, ad
Filium commendanti, vt qui inge- Copum, quem ille peteret, conſedit, ne
nio excelleret & moribus eſſet cultis- forte, inquit, ine feriat.
ſimus, quid me ergo, inquit, ei eſt opus. Amatores in voluptate percipienda
Qui recta dicerent, non facerent au- Jalli aiebat, atque fruſtrari.
tem, eos citharae dicebat emiles eſo, An mala mors eſlet? interrogatus, Vien
hanc enim negque audire neque ſontire. qui mala ſa, reſpondit, quam non ſen-
Theatrum aliquando, reliquis exe- timus praeſentemd D
vntibus, ingrediebatur, cur id faceret Pöoſſciptlinamiuuenibus moderationem,
interrogatus, id ſe in omni vita facere Jolatium ſonibus, pauperibus diuitide,
aiebat ſtudere. diuitibus or—atum largiri aiebat.
Laert. Iuuenem videns effeminatum, an- Didymoni moecho, puellae curanti

VI 65. non inquit pudet, quod deterius, quam
ipſa natira de te ſtatuas? Virum ea te
Fecit, tu feminam’te fieri Cogis.
Hominem parum candidum cheljzn
aptare videns, annon pudet vero, dixit,
obheram dare, vi chelyn habeas recte conſo-
nam, vitam vero peſſzme vompoſitam a-
gere? Dicenti, ſe quidem philoſophiae
accommodare ſemet haut poſſe, quid
viltis igitur, inquit, e honeſte vt viuas
non curas?
Patrem contemnenti, nonpudet, in-
quit, contenmere, qui tibi, vi magnum ſa-
bpere polſs, fuit autor?
Iuuenem commendatiſſimae formae
ſtolide audiens loquentem, annon pu-
det, ait, plumbeum ex eburnea vagina
educere gladium?

Laert. Pallium ab Antipatro quod accepis-
VI, 66, ſet exprobranti, reſpondit:
Iliad. ! Reiicienda Deum non ſunt inſegnia
v. 65. dona.
Laert. Meretrici ſupplicanti, quid miſer
VI, 66, inquit petis, quo longe praeſtabatcarere

oculum, caue, inquit, ne ocutum vir-
ginis curans, laedas ztow, quod & pa-
Pillam notat, & virginitateem.
Referente nonnemine ei amicos in-
ſidiari. Quid faciendum igitur, inquit,
amicis perinde vt inimicis, eſt vtenduemn?
Quid inter homines optimum eſſet? ae⸗
interrogatus: dicendi reſpondit libertat. P 9.
Scholam aliquando ingreſſus, eum
plurimas muſarum ſtatuas, paucos di-
ſcipulos vidiſſet. Cum Deabus ad
prazceptorem, inquit, mulios habes di-
Nipulos.
Scifcitante nonnemine, quo paéto srob,
ipſe rebus ſuis rectiſſime poſſet pro- Serm. I.
ſpicere? &corum, inquit, quae in aliis b. 3.
reprehendis, tibi ipfi omnium minime ve-
niam facias.
Improbum quendam cummoneret, Anen ee
atque, quid ageret? interrogaretur, P. 23.
Aethiopem, dixit, abſtergo, vi candidum
reddam.
Ridentibus nonnullis, quod in Sto- Stob. S.
icorum gymnaſio retrorſum incederet. IV. p. 52.
XXX An

30
An vos vero ſuppuduit, inquit, vnquam
totum vitae iter retrogrados peragere?
Quid mihi igitun imer deambulandum
iad facienti tantum improperatis?
1. l. e. Homines item, vt viuant, prouidere,
p: 53. non, vt bene viuant, aiebat.

1 . . „ .*
S . Indignum eſſe, athletas C citha-
Anton.? 6dos, ventre & voluptatibus &eſſe ſupe-

& Max. Tioτ+1s, vocis tos illos corporis gratiq,
S. LXIV. in gratiam vero tempenantiae neminem
Auto Eiaſtum, quß, paſtorem, guolibet
112. 8. mulzos agere dicebat.

XXXVI.
P. 52. (Nulum probandum eſſe laborem

Stob. 8. Oäius ſenis non ſit magnanimitas,

VII. 86. Muimique intentio & Ermitas, nan cor-
Poris.) .
ib. p. 89. Megarenſium vero validiſſimis viſi⸗
muris, Curate, inquit, 0 miſeri, non
muros, ſod murorum tutelaz praelici-
endos.
Md. S. X. Audaros Eydropicis comparabat. Il-
P. 31. Los enim argento plenos, hos aqua re-
Fertos, amptius tamen tire, in ſuam
viroſegus perniciem. Nempe eo mägis
sorundem deſiderium creſerz, quo Ili-
beralius ei ſatisfieri animaduertunt.
Opulentae anus amorem ſimulan-
tem obſeruans, non oculis illum carere
amorem dixit, ſod dentilus.

P. p. 132.

ibid. (Auaros vita ſaia tanqiuami gladioaie-
4 *Ya— hat vti, qui ſeilicet ANoA tantum ad
ec.“ omnia eadem vtantur.*

bstaob. S.
XIV. p. éntes, Mendicos magnos ¹ vocabat.)
. 8. Ahſentationem b cum cenotaphio com-
2iI..b. Parabat, cut amicitiae inſeriptum ſit no-
imtum. Antiſthenem“ reprehendebat, vt in

Dion. dicendo, quam par eſſet, remiſfiorem, in-
Pruf. Oredeque eum per ironiam tubam dixit ,

u . vt qui,cum maxime etiam clamaret,
SE

Magna item &a multa ſimul accipi-

PARKS VI. DOCcENES. 6AP. V.

aegre intelligi poſſet. Antiſthenes igi-
tur ſimilem ſe veſpaæ aiebat eſſe, con-
vitium vlturus, cuius aculeus ſit acer-
rimus, magnum licet alis non excitet
ſtrepitum.
(De Platone item dicere ſolebat?: e Stob. S.
Quae tandem vriilitas expectari poteſt XIII. b.
aviro, qui tamdiu philoſophatus nemi- d- &
ni moleſtus fuit tamen? Philoſophicem vit, mor.
nempe etiam orationem ita ſualtitaté p. 452. D.
teniperatam eſſe debere ſtatuens, ve
mordeat amen exulceratos.)
Reprehenfionem bonum aliorum eſfle gtob. S.
dicebat. VIII. p.
Ceteros aiebat canes inimicos alla- 146.
trare, amicos ſeſe, quos monitos ſeili- Stob. l.c.
cet cupiat. .
Platonem, an leges ſeriberet? inter- Stob. ib.
rogauit, eoque annuente; nonne vero P- d.
antea de Repulliea etiam ſoriphsſti, in-
quit? Quod cum rurſus Plato affir-
maflet; tum ille: ea vero Reſpublica
an leges non habebat habuiſlſe reſpon-
dit Plato. Quid igitur nouas leges
ſeribi? Diogenes alebat. .
Moxtuo datam medicinnum, & ſeni Anton. &
admonitionem aeque dixit prodeſſe. Max. S.
Conuitiis a caluo exceptus, nolo, in- L. b. 6
quit, conuitia referre; capillos autem S .
laudo tuos, qlti pelſimninm caput fugerintn.
Cumque a proditore maledictis la- ibid,
cefleretur, gaudeo, inquit, me falbtum i-
nimicum tibi, non inimicis enim, verum
amicis male facis.
Alii conuitiatori, non magi, inquit, Id.S LIvV.
tibi me vituperantit credent homines, P- 82.
quam mihi, te quidem laudanti.
Dieebat non minus eſſe vitium dare
indignas, quam dignis non dare. 5
In aedibus, in guibus magna eſſet ci- Id. X.
borum copia, mures eſſe multos ſolere LXVII.
& feles dicebat: ſimiligue modo & P. I14.

Id. S.
LVIII. p.

7 —„ 1* V. J. V . .
* r&&αντco WπτοταιXατ—; Xαααπω: i. e. omnia
ea tantum agentes,quae commode & ſine moleſtia

fieri poſſint. Vt gladio non mſianſa apprehenſa
vtimur, qua parte minime nobis aegre faciat.
Cor††S5oοντ+N½a‿ραιQ

Id. 5.
1AX. c(
hellb. .
6
I1, 8.
LXXII. n.
b. 140. 6

5
Stob, §.
TIII. 5

h. 207

1
6

dod.d.
WWW.

Anton.⸗
Max. 5. 4
enen
14. &
cr.
. N
Anton.
CXXI. 1
b. 196.
Id. §.
CNMNIV
1209. Il
tb. 8. 11
luI.

466,.

e-
tet

teegeab, 8,
2yII
1e/ Ulll, P.
“M Ulut, de
n mor.
91, 92.

1t

ellegobs.
VI..
o. 145.
l. Rob. le,

ter-ob. ib.
Erabecj.
In-
le⸗
lica
Ol-
Ner

hi Anton &
Max..
.l. 75.
nnll.
Z do.
.it.
lu- ibis,
1-
P

92.
eh!

02

11.5,
e n.,
9
C-l. 5.
—
nenli
iat⸗
6

☚

ApobPrrrEoAa1 ES

corpora cibis ingeſti abundantia mer-
bos Comptures allicere.

Id. 8. Cumque ei in conuiuio cyathum
LXX. Capaciſſimum, vini plenum, porre-
P. 116. xiſſet nonnemo; id ille effudit: factum
vero id reprehendente altero; at, ſe e-
bibißem, inquit, non pfum ſolum, ſod
vna eégo quoque periiſſein.
Id. 8.

Quid difficillimum ſit?interrogatus,
LXXXI. noſſe ſe ipſum, inquit, multa enim ſui
?. 140. guemque ducltum amore ſebi ſumere
Jolituim.
Stob. 8. Medeam ſapientem dicebat fuiſſo, non
XXIX. veneftcam, acceptis enim corporihus ho-
b. 2077. zminum zmollibus atque effeminati, gy-
mnaſiis ea atque exercittis confermatq;,
integritati & iuuenili robori roſtituiſſo.
Indeque famam natam, coquendo hu-
pianas Carnes, uuentute eam denuo in-
Philoſophiam orofeſilo nonnemini
d. 14. litigioſe tamen interroganti, Heu mi-
. Jerum, dixit, qui id quod in vita philo-
Jophi eſt optimum, male perdis, & ver-
bis tamen te philoſophitan oſtendere
äaudes?
Stob. 8. Qlidam ex adoleſcentibus, qui eum
XXXIV. ſectabantur, ab eo interrogatus, tace-
b. 215. bat. Tum Diogenes: annon putas e-
ius dem eſſe offcit, quae dicenda ſunt, nos-
J, & quando &q quae tacenda int, &
apud quemd .
Anton.æ& Qomodo quis debeat cum iis,
Max. S. quorim ſumma poteſtas eſt, verſari?
CIV. p. interrogatus, perinde ac cum igne re-
Er ſpondit, ia nempe, vt neque accedamus
z. . propius, quum par eſt, é accendamur,ne-
que recedamus, ne frigore obrigeſecamius.
Anton. 8. Mulieres videns in aurem ſibi dice-
CXXIV. re inuicem quaedam; aſpi, inquit, a
p. 196. vipera venenum mutuatur.
Id. S. Rogatus, quod onus terra grauiſſi-
CXXRIVMum Tuſtineret? bominem, reſpondit,
drale 2. indoctum. ·
LxxIIX. Afſtrologo quodam, in foro, ſtellas

P. 466.

Stob. S.
XXXIII.

531
errantes populo monſtrante, depictas
in tabula, atque dicente, en tibe hbic
Nellas errantes; audiens id Diogenes,
noli, inquit, o amice, mentiri, Kellae
enim non errant, ſed illi, digito mon-
ſtrans eos, qui ipſum ambiebant.
Qu eſtent mortalium nobiliſzmi? in- Anton. &
terrogatus: qui, inquit, gloriam, di-
vitias, & voluptatem ontemnunt, Cb. 279.
quae? Mis aduerſantur, vincunt, paupe-
riem ſeilicet, gnobilitatem, dolorem,
mortom.
Anaximenis ſeruos cenſpicatus, Max. S.
multa vaſa ferentes, cuius ea IOent? 2ar .
interrogauit; Cum autem illi, Anaz·
menis eſſe, reſponderent; an non pai-
det eum, inq uit, tTam multa habere, cum
Jeipſunz non habeat?
Neque in ciuitate aiebat, neque in do- Stob. S.
mo opulenta, habitandilocum virtuti re-XCI. p.
linqatt. “Y—BW oIk.
Pauperiem ſithſidium aud phiioſophi-Id. 8.
am eſe nullomagiſtro comparatum, nam E b.
quod philoſophia verbis perſuadere co-
natur, ea Pauperiem reihſa exigere. ibid
Cumque improbus quidam paupen- ic⸗
tatem ei exprobraret, neminem ſo
propter pauperiem tortaten vidiße dixit,
plures alutem propter improbitatem.
Virtutem iteni nullo doctore compa-
ratam pauperiene eſſe aiebat.
Cum ab alio quodam ei exprobra-Id. §.
retur pauperies. Soe neminem H)yran-Nor- :
nidem paupertate impulſum inuadere *1.
vidiſſe dixit, omnes vero accenſos di-
vitiig. .
Quidam, eo contriſtato, quod ex-Anton. s.
tra patriam ſibi eſſet moriendum, di- CLyl.
xit, quid miſer contriſtaris? eadem b. 248.
vndecunque patet ad inferos vi.
(Plerosque viuos adhic corruptioni Stob. S.
ſeſe facere obnoxios aiebat, balneis bu- VI.P 78.
morem, venere tabem inducentes. Mo-
rientes autem demum corpus aroma-
tibas condirt velle, alios etiam in
XxXX 2 melle,

ibid.

532. pARS VI DIOGENES CAb. V

melle, ne cito computreſcat, conſerua-
ri cupere.
ex Telete Quam domum tam egregiam haberes
Srob. S8. geſtate, dixit aliquando, quam eſt haec
V. p. 69. Palladis aedes, in qua ego habito, ven-
tis peruia & magnifica?
Id. S. VI. Wihil vilius conſtare adultero dixit,
p. 82. qui vitam profundat obrem drachma
venalem cui geminum Antiſthenis ſu-
pra in vita eius relatum.]
Homines, vi voluptate fruantur, ede-
re, eiuedem vero rei cattiſä ſinem eden-
di facere neminem, dicebat.
14,S. CVvI In aduerſis dicere ſolebat: Bene fa-
b. 5v2. Wum fortuna, Nempe, vt virum decet,
mecumagis. Laetusque in mediis ad-
verſis canebat.
Plurimos ſeſe aiebat videre colluden-
tes, Callultantes, colloquentes, neminem
autem, qui operam virtuti nauaret.
Sumtibus magnis viui Athenis con-
queſtus fuerat nonnemo. Eum itaq; in
vnguentarii duxit tabernam, atq; quanti
Cri demina conftaret, percontatus,
& reſponſo ab vnguentario accepto,
conſtare mina: quantis ſumtibus viui-
tur Athenit! exclamauit. Rurſus eo
in popinam deducto, rogauit, quanti

Id. ib.

Id. S. IV.
P. 579.

ex Mufſo-
nio Stob.
S.I. p. 19.

baeze perna? cumque reſponſum eſſet,

trium drachmarum vendi pretio:
guantis ſumtibhus viuitur Atheni! cla-
mauit. Rurſus ad inſtitores duxit, qui
molliores venderent lanas, &, quid va-
leat pellt, interrogauit: cumque mi-
na conſtare reſponfum tuliſſet, iterum
fuum illud quanti ſümtibus viuitur A-
thens, repetiit. Inde vero porro, a-
desdum etiam huc, inquiens, ad lupi-
nos eum duxit, &, quid valeat choeniæx?
percontatus, aereo nummo vaenire
accepit. Tum vero quam vili viui-
tur Athenir! dixit. Rurſum adcari-
cas ductum, vbi eas duorum ae-
reorum nummorum pretio vendi o-
ſtendit, itemque baccas eodem, iden-

tidem quam vili pretio viuitur Atheni!
exclamauit. a Stob, .
Ad amicorum nonneminem mem- xCIIX.
bris quibusdam captum, & propterea p. 540.
e ſtipe viuentem, bene eſt, inquit, amice, brt 7
te LABORARE, ne ſcilicet kAB ORES
Quosdam inquiebat verbis optimos, c. 1o-
ſua tamen haut intelligere verba, ſicu- cus in vo-
ti Qyraz egregium edant ſonum, quem ce rovein,
ipſaz tamen minime intelligRant.
Interrogatus, in vita quodnam es- cgo.
ſet extremum? ſpes, dixit. are; &
Amentem eum appellanti, ſe quidem labori ſe
amentem non eſſe, eandem tamen non impen-
habere, quam ipſo ſuique ſimiles, men- dere no-
tem reſpondit. ( stob. S.
Interrogatus?, quomodo parenti-xxIV.
bus inuicem filiisque verſandum? Tum p. 190.
