ee- infinitum. Omnia vero potentia ſuntin Longitudo (Theolog. Arith.) velpotius
va ε monade, verum duae rectae lineae, vel prima longitudo (Simplic. comment.
guram abſoluunt (The- Primo de anima) augmentatio, Compoſe- ap. Meurf
Vmnual- ologum. Arithm. tio, communio, (Theolog. Arith. P. 322.
ris, Sblus Paritatis principium', nec ta- Infortunium & tolerantia, quod prima .
iter par, neque im- ſeperationem ſuſtinuerit(οhαεa α+ .Abi &

dρoοöεdO½«, Men Par, neque pariter
dnctoο Pariter par, ed; pariter impar (Nicom.) Martian. Capell.lI. c. oxeto-
rato, (Nicom.) quoniam, cum mo- Diſcordia (Plut. de Iſid. & Oſirid. p. vn.
Te doe- nados, Ceu ſpeciei, acceſſum propter a- 381. E. 46
Impoſitio Heſych. =-

rivus morem attraxerit, reliquos effectus ge-

vrMHαιο Rerat. (Theolog. Arithmet. Coniugilim, Iuno, Iunone væore pari- &α.

ter ac ſorore Iouis exiſtente (Martian.

gor Harmonia Nicomach.
GG 8 Tolerantia“ Nicom.) quoniam primus Capell. l. c. Eulog. in Somn. Scip.
&α ey- ſeparationem admiſit Theolog. Arith. Anima, ob motum hinc inde (Philo-
oyveie3 Radix, ſed nondum in actu Nicom.] pon. Metaph. I. ap. Meurſ
F Pedes fontibus abundantis Ulaed Sientia ommnis enim demonſtratio ac? 33·
UrSde Nicomach.] . ſcientiae omnis finis tum & ratiocina-. Meurf
tio vniuerſa, controuerſum ex confeſſis 3 –..

xoun Vertex, Phanes "Nicom.
lusſtitian propter partes duas aequales colligit, alterumque facile demonſtrat,

νMοα+
ds. [Theolog. Arith. Martian. Capell. L. c. quorum comprehenſio eft ſcientiacPlu
Kogo- Iſie, natura, Rhea, louis mater, Fons tarch. Plac. I, 3.
O, Da- diſiributionis, LPhrygia, Lydia, Dindy- Maia (Nicom. ap. Photium.

dy . r CAP. VII.
Meurſ. ð TRIAS VEL TERNARIVS.
Denar Vmerus ternarius primus eorum & proportio. Is potentiam monadox ad

⸗ adtionem deducit, & extenſionem. Pri-

Fyrhec. V Neſt*, qui funt actu inaequales: ,
,re mus item mumerus perſectus, & medius, ma eſt & propria vnitatum coaceruatio.
„ν.. Xy yvy 2 Quam

Ape

4 PARS VI DSCTPLINA

Quam ob cauſam Pythagoras aiebat ex
tripode oracula reddidiſſe Apollinem,
lambl. atque ter offerendas eſſe libationes
Vit. c.28, monebat.
Nomina ternarii ſunt ſequentia:
Prima latitudo, non latitudo ſim
pliciter. (Simplic. de anim. I.
ap. Meurl Saturnia, Latona, Cornucopiae, O-
P. 44. phion, Thetis, Harmonia, Hecate, Era-
na, Charitia, Polymnia, Pluto, Ar-
0g, Helice non deſcendens in Ocea-
A um. Damatrame, Dioſeuria, Metis,
* aXa- Tridyme, Triton, maris praeſes , Tri-
voves. Togenia, Achelous, Naetis, Agyopeza,
(f. legendum a ρννροονι, vτ & pro Nae-
tis leg. Thetis) Curetis, Crateis, dim-
benia, coniugium, Gorgonia, Phorcia,
Triſamus, ITidius (Nicomach.
Coniugium, amicitia, pax, concordia
(Nicom.) quoniam colligit, & vnit, non
ſimilaria, ſed contraria. Theolog.Arith.
Iuſtitia (Nicomach.
Prudentia, ſupientig, quoniam homi-

CAP.

TETRAS IE.

² Protos
har.
Exeg.
Phyſ. in
Heſiod,

raeos fuit honore , numerorum-
que perfectiſſimus habita eſt?, primus
item, ac primi genius, & radix omniume.
dies pPp. Tetrades, quae ſunt omnes intelle-
165. n ctuales, fontanum habentes ordinem,
pro Lepf ideoque empyream praefecturam, fi-
int. ſalut. MWul cum mundis circumeunt, vt qui
T.x I. opp. etiam empyrius omnia peruadat.

. 21. . 5 .
Imo ipſum Deum quaternario re-

* Iren. L.
I. c. I. praeſentabat Pythagoras.
simplic. . .
2d phyf.. Quo pacto enim Deus ſit quaterna-

IV. adde Tius ex ſacro libro qui Pythagorae tri-
Meurſ. buitur didiceris, in quo numerorum
P. 47, numerus Deus ipſe celebratur. Si e-
A iere nim omnia, quae funt, ſempiternis i-
Aur. Pfſius conſiliis ſubſiſtant; certum eſt
Carm. v. tiam & numerum, in quaque eorum
47. b, ſpecie, quae exiſtunt, ab illorum cauſa

22²5. dependere, primumque ibi numerum

PVIIMG. P. II. c. VIII.
nes praeſentia diſponunt, proſpici-
vnt futura, & experientiam ex prae-
teritis comparant. Theolog. Arith.
Pietas (Theolog. Arith.) Temperan-
tia (Anatolius) omnes virtutes ab hoc

numero pendent, & ab eodem proce- ap. Meur

dunt. (Nicomach.
Mens eſt, cauſa eſt ſaupientiue & in-
telligentiae, ſcientia eſt quae numero
maxime conuenit. (Nicomach.
Muſicae quoque vniuerſa poteſtas,
& vero Geometriae vel maxime, ab
eo pendet. Quin etiam rerum ad A-
ſtronomiam, coeleſtiumque naturam,
ac ſcientiam pertinentium vim omnem
habet, eamque ad fubſtantiae produ-
ctionem impellit (Nicomach.
Huius numeri cubum Pythagoras
vim habere Lunaris circuli dixit, quod
& Lunaorbem ſuum luſtret ſeptem &
viginti diebus, qui numerus ternio, qui
Graece dicitur 1cαρ tantundem efficiat
in cubo.
VIII.
VA TERNARIVS.

b· 44·

Agell.
1, 2.9.

I Etras in maximo apud Pythago- reperiri. Inde enim etiam apud nos.

Eſt porro numeri interuallum finitum
denarius. Qui enim vIterius nume-
rare ſtatuat, ad vnum iterum, duoque,
& tria regreditur, ſecundamque deca-
dem ad viginti vsque complet; & ter-
tiam rurſum, vt ad triginta perueniat;
idemque facit deinceps, donec expleta
decade decima, progrediatur ad cen-
tum. A quo rurſum numero ad ſuperio-
rem pariter adſcendit. Atque ita ad in-
finitum vsque, decadis interuallo repe-
tito, licet procedere. Eſt vero denarii
vis WATERNARIVS. Antequame-
nim ad denarii perfectionem peruenia-
tur, vnita quaedam perfectio deprehen-
ditur in GATERNARIO. Exompo-
ſitione ſiquidem quae fit ab vnitate ad
quaternarium, denarius totum eſt, quod
conſurgit. Implent enim decadem, v-
num, & duo, & tria, & quatu or Rn

Mpr
itits
perut en
peratun
ſepten
nurio ſt
rque .
rimdeat
tanquan
ium,
8
trecare
tatem
1 b WMo
CöNKIN
bus, 8
quatu
ceme
imn eo
nariun
ternar
Dariut
inter
Ptena
ruN3
ſoluse
mul
idemme
riuse
Narin
Rnn
qu

qu
Nar

Ten
ſt

n ex prie.
Arith.
Temheran.
tes d hoc
ten proce. Menl
144

tie & in.
e numero
ch.
poteſtis,
xime, ab
Um ad 4A-
enaturam,
momnem
e produ-

thagoras
it, guod
eptenn 8
rnio, qui
neffciat

Dudnos.
finitum
Nume-
luoque,
e deca-
ter⸗
rtuenuat;
eypletu
dcen⸗
nperio⸗
adin⸗
vorepe.
denuni
uame.
en-
tehen⸗
Mpo⸗
te 4
quod
n, V⸗

EK

J

Eſt praeterea arithmetica medietas
vnitatis & ſeptenarii quaternarius. Su-
perat enim aequali numero, atque fu-
eratur; cum ternario quidem diſtet a
eptenario „Vnitatem vero etiam ter-
nario ſuperet. Sunt namque vnitatis

atque ſeptenarii proprietates pulcher-

rimae atque optimae. Vnitas enim,
tanquam numeri cuiuscunque princi-
pium, vires omnium in ſe complecti-
tur. Septenarius vero, tanquam ma-
tre carens, atque virgo, vnitatis digni-
tatem habet ſecundario. Non enim
ab vllo numero gignitur, qui denario
contineatur: vti quatuor ex bis duo-
bus, & ſex ex bis tribus, & octo ex bis
quatuor, & nouem ex ter tribus, & de-
cem ex bis quinque. Nec gignit et-
iam eorumaliquem, qui ſunt intra de-
narium, vt binarius quaternarium, vt
ternarius nouenarium, vt quinus de-
narium. Cum ſit autem quaternarius
inter vnitatem ingenitam, atque ſe-
ptenarium matre carentem medius; eo-
rum vires, qui gignunt & gignuntur,
ſolus ex iis, qui decade continentur, ſi-
mul accipit, productus ipſe ab aliquo,
idemque producens aliquem. Bina-
rius enim, ſi duplicetur, parit quater-
narium, & octonarium quaternarius, ſi
geminetur.

Accedit, quod prima ſolida figura in

quaternario reperitur. Punctusnam-
que reſpondet vnitati; linea vero bi-
nario, quae ab aliquo feratur ad aliquid.
Ternarius vero ſuperficiei conuenit.
Eſt enim figurarum, quae reétis lineis
conſtant, ſimpliciſſimus triangulus. Eſt
& quaternario propria ſoliditas. Pri-
ma namque pyramis in quaternario
conſpicitur: cuius baſin triquetram
ternarius efficit numerus, verticem ve-
ro vnitas ipſa.
Sunt praeterea inis, quae ſunt, fa-
cultates iudicandi quatuor: mens, ſci-

TETRAS S QVATERNARIVS. 2;

. . . Pl r.
entia, opinio atque ſenſus. [quamob- kinrarth.

rem Pythagoras animam tetradem eſſe 1o 1,3.
aiebat] Fit enim omnium, quae ſunt,
judicium, vel mente, vel ſcientia, vel
opinione, vel ſenſu.
Denique, vt ſemel dicam, quicquid
eſt, idomne colligauit quaternarius, in
elementis, in numeris, in tempeſtati-
bus anni, in aetatum contuberniis. Nec
quicquam poteſt adferri, quod a qua-
ternario, tanquam radice atque princi-
pio, non dependeat. Eſt enim ipſe
(quemadmodum diximus) omniumo-
pifex atque cauſa; Deus mente perce-
ptibilis; coeleſtis, ſenſumque mo-
ventis Dei autor. Eſt autem iſtorum
tradita Pythagoraeis per Pythagoram
ipſum cognitio. Hucuſque Hiero-
cles
Haec cauſa fuit vocis Tetractys, a Py-
thagora vſurpandae eiusque diſcipulis,
iuramenti loco: qui etiam, reuerentia
in praeceptorem ducti, nomine eius ab-
ſtinentes per eum iurabant, qui tetra-

ctyn ipſis tradidiſſet. gJrh.
Iuro te, qui nos docuiſti tetrada, Carm. v.
fontem 45.

Naturae aeternum.
Plutarchus autem, Tetradyn, quem & a Plut.
xéραννuναau.aRqdictum ait, interpre-de Ifid.
tatur XXNXVI, qui numerus conſiſtit ex &
primis quatuor paribus & primis qua- 83 de ae.
tuor imparibus numeris?, hoc modo: nim.

3 Proer. 6⁶
5 , Z 5 1 36 q. 1026.

15
Nomina tetrados ſequentia haben-
Alia diua, multiplex Dea, omnis Dea, X
Fons naturalium effectuum (Nicom. ap. Oc
Photium) Naturae clauiger (Nicom.) goxo-
quod absque eo non ſit vniuerſalis con- 9e
ſtitutio (Theologum Arithmet.) Sed 1aε e-
& ſuam his diſciplinis conſtitutionem .

Yy yy 3 aCc

726

ac permanſionem affert, atque conci-
liat, imo natura ipſa eſt atque varietas.
(Nicom.)

So, Natura Aeoli (Nicom.) a varia pro-
AioaXι Prietate ſua. (Theologum. Arithmet,)
ro eo . . . r. 1, .
uod . Hlerculesimpetus, robuſtisimus, ma

pud Pho ſeulinus, ineffeminatus, Mercurius,
tium eſt ulcanus, Bacchus, Soritas, Maiades,
uis Eriunius, Socus, Dioſoorus, Baſſareus.
αKio- Bimater, femineam formam habens, vi-

re-pilitatem prae ſe ferens, bacchationem

ſcribit. excitans, (Nicom.)
Meurf. . . .
Denat. Harmonia (Nicom.) quia habeat ſes-
xythag. quitertium (Theologum. Arithm.
P. 58. .
LCab.
PENT'AS, h. e.
Meurſ. It numerus primus complexus eſt
Denar. c. L Tomnis numeri ſpeciem, parem &

v, rr. imparem, binarium nempe & ternari-
Theon. vm. Nomina eius ſunt iſta:
EH Reconciliatio, (Nicom. ap. Phot.)
ton.c-44 quoniam aether, qui eſt quintum ele-
du a. Mentum, a reliquorum quatuor per-
turbationibus eſt immunis. (Theolog.
Arithmet.) .
Alteratio, lumen, quia id, quod trifa-
riam diremtum eſſet, in ſphaerae iden-
ditatem mutauerit, circulariter mo-
vens ac lumen ingenerans. (Theolog.
Arithm.) .
Iuſtitia, quoniam ex aequo denari-
Vm ſecat. (oann. Protoſpathar. Exegeſ.
Phyſ. in Heſiod. Pp. 185. a.) .—
Minima extremitas facultatis viuen-
di (Nicom.) . .
Nemeſis. (Nicomach.) quod diſtri-
buat conuenienter cum coeleſtia, tum
diuina & naturalia elementa. (Theolo-
gum Arithbm.) .
Buhaſtia (Nicom.) quia in Aegypti
vrbe Bubaſto coleretur. (Theologum.
Arith.) D
Venus, Gamelia, Androgynia, Cythe-

quale (Alex. Aphrod. Metaph. V.)

PARS VUIII. DCTPLINA PVIIMG. P.II. c. IX. X.

Corpus: quemadmodum r eſt pun-
Ctum, 2linea, 3 ſuperficies. .
Anima, quoniam conſiſtit ex mente,
ſcientia, opinione, ſenſu (Plut. Plac. Phi-
loſ. L, 3.) S
Prima profunditas, quatenus eſt Meurp.
corpus (Simpiic. L.I. de anim.) 60.
Huſtitia, proprium enim iuſtitiae
compenſatio eſt & aequabilitas. Hic
numerus primus eſt pariter par. Et
quicquid eſt primum in aliquo genere,
id maxime tale eſt. Id vero tetradem
eſſe dicunt, quoniam quadratum cum
ſit in aequalia & diuiditur, & ipſum ae-
Meurſ. p.
6˙4½ —
IX.

QVINARIVS.

rea, Zonaea, (Nicom.) nuptiae (LTheolo-
gum. Arith.) quod eo inter ſe implicen-
tur numerus maſculinus & femininus
(Theologum. Arith. Plutarch. de s, ap.
Delph. p. 388. b. Qu. Rom. p. 264. a.) Con-
ſiſtens ex binario, qui primus eſt nume-
rus par, & ternario, qui eſt primus im-
bar. (Alexander Aphrod, in Metaph.
Maior. Ioann. Protoſpathar. I. c.)
Praeſes circulorum (Nicom.)
bemidea (Nicom.) non tantum, quia
denarii eſt dimidius, qui diuinus eſt,
ſed & quoniam in medio ſubſiſtit.The-
ologum. Arith.)
Turris Iouis (Nicom.) 6
Didymaea vel gemina (Nicom) quo-
niam denarium in duas partes diuidit,
(Theologum. Arith.)
Avis ſtabilis. (Nicom.)
Immortalis Pallas, ad iudicandam
quintam eſſentiam. (Theologum. A-
rith.)
Cordialis (Nicom.) iuxta ſimilitudi-zag
nem cordis (Theologum. Arith.) Tis
Prouidentia quoniam inaequalia adde
reddit aequalia (Theologum Arith.)
Sonus, tonorum enim interuallum, ,
geée
quod

adde
Meurſ. p.
66.
xUXα⅓

g

wocl ſon
(heolo
Naotur
ſereden
locoſen
doeom
ducens,
totius
els; itd
tiplicat
nant, 10

Meurſ. p.

Anima
Dhot)
lhab⸗
ard
müme
rithum
0)en. bei
A N ag
Maus. appe
Mde con
Drius 4. ſuis
Theolo. Ol.
Hum. A-
iih po. 45 5
eins ſym
Nicom, .
IIO
Dho
c
tian
a
aur. Mu
a. MI
iue (

1 eſt Pun.

tex mente,
1tPhebphi.

Utenuls eſt Meut.
im) 60,
n iuſtitie
lias. Hi
Ppar. Et
do genere,
tetradem
Atum cumm
iplam ze-

V)

Meurle,,

(Theoh.
implicen⸗
eninins
Go .
.2) con-

Pnume-

us i.
Meraph. Maul .
) gux-
n, gria Ne.
unns ek,
lit/The.

n)gi
diuidit

icandem
gun .

rlndi-al
. i.
gtuli tui
ith.) 6o%
Gallun ,h⅓⁹
uod

Aciα
prius A- ſuis partibus aequalis, ſiue quoniam

4

quod ſonare poſſit, primum eſt quintum
(Theolog. Arith.)
Natura, quod ſui multiplicatione in
ſeredeat. Sicut enim natura, triticum
loco ſeminis recipiens, multas alteran-
do eo mutandoque formas interim in-

ducens, tandem triticum reddit, in fine m
fons eſt, aut coeleſtia ſunt vſque ad nos,

totius mutationis principium reſtitu-
ens; ita cum reliqui numeri, in ſeſe mul-
tiplicati, incremento facto, in alios deſi-
nant, ſoli quinarius & ſenarius in ſe du-

prp QINARIO FT ”ENARIO.

7
Gti, ſeipſos referunt & conſeruant. (Plut.
de a apud Delph p. 388. C.)
Hic numerus ſimul omnia & ſupera
& ſubiecta deſignat, aut enim Deus
ſummus eſt, aut mens ex eo nata, in
qua ſpecies rerum continentur, aut
mundi anima, quae animarum omnium

aut terrena natura eſt, & ſic quinarius
rerum omnium numerus impletur.
(Macrob. Somn. Scipion. I, ö.)
2.

CAP. X.

N Vmerum ſenariumPythagoræi per-
H fectum eſſe ſtatuebant, ereationem
mundi ex ſententia Prophetae venera-
ti (prout Clementi Alexandrino ſtrom.
VI. p. 683. C. creditum eſt). Nomina
numeri ſenarii ſequentia habemus:
. Forma formae, vniuerſi articulatio,
animaeæ effedtor, harmonia (Nicom. ap.
Phot.) quoniam vim habet ingeneran-
di habitum vitalem, vnde é* vocatur
dτ 1sνàοαρ & harmonia, quod omnis
anima ſit harmonica. (Theologum. A-
ririthm.)
oοι. ’Perſectiopartium (Nicom.) ita By-
ia vel thagoraei, Orpheum imitati, ſenarium
Seusé- appellabant, ſiue quia ſolus eorum, dui
it

conſiſtunt intra denarium, qui totus

nonymi totum vniuerſum eo in partes diuidi-

4 in tur. (Theologum. Arith.)
um. A- Venus (Nicom) quoniam harmoni-

rith. po- as gignit, quippe ſex ad duodecim

ſterius ſymphonia diapaſon: ſed ad nouém he-
Nicom. miolus: ſexadocto epitritos, id eſt fym-
phonia diateſſaron. Vnde Venus vo-
catur, quae mater eſt harmoniae (Mar-
Ntian. Capella L. VII. p. 240.
rpa lIuga (Nicom.) Nuptialis (Nicom.)
vanz- nuptiae (Olem. Strom. V p. 593. C.]) ob
la. miſcelam primi numeri paris & imparis
uaν. (Plutarch. de anim. Procr. ſec. Lim. p.

eſt

DE NVMERO SENARIO.

1018. C.) vt matrimonium enim gignit
ex mare & femina, ſic iſte numerus ge-
neratur ex ternario, qui eſt impar &
mas vocatur, & binario, qui par eſt, at-
que appellatur femina. Binarius e-
nim ductus in ternarium, ſenarium
producit (Clem. Al. Strom. VI. p. 683. C)
Liberos producit more parentum
(Theon. Smyrn. Mathem. Platon. c. 45.
Iugalis & ilecebra (Nicom.) vel con- Zuptris
ciliatio, quoniam marem & feminam σOr-
conciliat (Theologum. Arithm.) or,i
Sanitas Nicom. Theologum Arith.) αα—
Triangulus triplex, qui alternatim in- α
ter ſe iunctus quinquelinearem figu- Ticia.
ram conſtituit & quo ſymbolo apud
eiusdem ſententiae ſectatores vteban-
tur, & buuaανſanitatem vocabant(Luci-
an. pro Lapf. inr. falut. T. I. opp. p.
521.
Incus (Nicom.) qui ſit quaſi indefeſ- Aααι
ſus, quod potiſſimi elementorum mun-
di trianguli conuenienter partem eius
habeant, ſingulaque, ſi diſtribuantur
tribus perpendiculis, ſex extent. (heo-

logum. Arith.)

Fecate proieldtus, ab eo, quod terna- aär;
rius, quem Hecaten dici audiuimus, Rι
proiiciendo & quaſi fuperimpoutus, Goxi-
hunc numerum producat. (Theolo- αασαι

gum. Arith.)

Trioditis

728
Trioditis àa natura huius Deae. Vel
quoniam enarius primus admittittres
intervallorum motus, diuiſus in duas
partes, quarum quaeuis latus occupat
ſuum (Theol. Ar.)
Bitemporea propter diſtributionem
temporis omnis, rerum ſupra terram,
& infra eam poſitarum, quam praeſtat
Zodiaci Hexas. Vel quoniam tempus
ex ternarii natura participat, tribus
partibus conſtans, ſenarius vero ex du-
obus ternariis componitur. (Theolog.
Arith.)
Perſea, triformis. Nicom,)
Amphitrite (Nicom.) quoniam ter-
narium habet a parte vtraque (Theol.

praeſente
praasteri-
te futu-
ro.

PARS VIII. PDISCIPIINA PPTIAG. L.II. cXI. FiI.

quinario proximus eſt, qui iuſtitia ap-
pellatur. (Theologum. Arich.
Thalia muſa (Nicom.) propter ce-
terorum concentum (Theologum. A-
rithm.)

Panataea (Nicom.) propter ea, quae

de valetudine antea in eum dicta, ve
tanquam Panarcea, quod omni ſuffi-
cientiam notat, quaſi partibus ſuffici-
entibus ad conſtituendum totum ſit in-
ſtructus.Theologum. Arith.)
Medirectus, vt qui in medio inter bi- vc=
narium & denarium poſitus ſit, ex ac- 99.
quo diſtans ab vtroque (Clem. Al. c)
Mundus, quia mundus, vt etiam ſe-
narius, ex contrariis ſaepe viſus eſt
conſtitiſſe, ſecundum harmoniam
(Theol. Arith.)

DE SEPTENARIO.

Arith.)
. Iiſtitiae vicina (Nicom.) quoniam
CAP.
⸗Nicom. VEptas dicitur quaſi æς αιſMοæL
ap. Phot.*¹g*ριορ, numerus qui dignus ſit vene-

1eelo zatione. Pythagoras enim hunc nume-
euin. A rum rebus ſacris maxime conuenire
rith. b. Id . . h
Macrob. Putabat b. Idem properfecto eum ha-
ſomn. bebat.“ Hincque erat, quod, vt Py-
Scip. 1,6. thagoraei credebant, ſeptimo menſe

apud nata viuant. 4

Ouid. . .
Metam. . Nomina Heptados habemus ſequen-
II. v. t12: .
c Alex. Fortuna, occafio (Næcom. ap. Phot.)

Abphrod. quoniam caſu atque oppurtune occur-
Probl. II. t omnibus rebus. Theologum. Arith.)
a⸗ uaecunque enim inter ſenſibilia opti-
paulus Ma ſunt, per quae anni tempora eo-
Recept. rumque circuitus ordinate perficiun-
ſent. L. tur, ſeptenarii vicem habent. (Philo
IV.tit. ib. de die ſept.) Luna ſeptem dies ha-
bens, quadrat totum tempus (Io. Philo-
pon. ad Metaphyſ. maior. c. VII.)
Sine matre, virgo. (Nicom. Hierocl.

A- . .
W . in aur. Carm. ad v. 47.) Minerua, virgo

quippe quae eſſet, expers coniugi, ne-
que nata ex matre numero impari, ne-
que ex patre, ſiue pari, ſed ex vertice
patris omnium vnitatis (Chalcid. in Ti-
maeum p. II. Theon. Smyrn. C. 45.)
Mars (Nicom. Theologum. Arith.)
οασü⁵ςρ (Nicom.)
Agelia (Nicom.) quod eſt Miueruae
epitheton. (Heſych.)
Atrytone (Nicom.) .
Cuſtos (Nicom.) quoniam ſtellae Ooα
vniuerſum cuſtodientes ſeptem ſunt inα½.
numero. (Theo logum. Arith) —
Vaælido patre nata, Tritogenia, Caecfi-Bei-
ocula, Alalcomenia, Panteuchia, Erga- uerd-
na, Multis precibus expetita, perfectio reæ.
omnium partium, Amaltheaeſtirpys, Ae- o„α
gis, Chris, ſomnium, vox, ſönus, Clio onrn.
muſa, iudicium & Adraſtia (Nicom.) Oα=—
Adfinem perducene (Theologum. A-Aα.
rith.) quoniam eo omnes ad finem per- rexs-
ducuntur (Philo de mundi opif.

CAP.

Doges.

Pl
ſec

Penl

0

Ouela-
N4

¹ Athe.
nag. leg.

roChri.

— —

ſtian, I

6,C. 0

1 pp OCTONARIO. NO

i inſkiti
I CAAP.
Ppropterce.
eglgin 4. ) Gdoadem primum cubum eſſe dixe-
runt, & ſolum, in decem, numerum
Ner e Iue pariten parem. (Theologum. Arith.)
n cick, v Nomina eius ſunt ſequentia:
lomni luf. Panarmonia (Nicom.) propter excel-
ibusſifdi. . ,pνα lentem conuenientiam. (Theologum.
torumſtir. vD. Arith.) Cadmen, Mater, Rhea, Mulie-
th b,„ν. Tifica, Cybele, Dindyme, vrbis cuſtos?,

Ciointer bi

3 Xos
ſi, 1e-9,. ChjP. XIII.
em. All) * DE NOVENARIO.
Ntetim ſe⸗ Nueas eſtprimus ab impari quadra- triangulus impar (Theolognm. A-
de niſis eſt tus (Theologum. Arith.) Nomina rith.)
Darmepniaan eius ſumt, quae ſequuntur: Vulcanus, quod vſque ad eum tan-
Oceanus, Horizon, quoniam vItra quam conflaturam & relationem ſit re-
eum numerus non procedit, ſed in ſei- ditus (Theol, Arith.
pſum reuoluitur. (T heologum. Aritch.) Iuno, quod ſecundum ipſum poſita
“ . Prrometheus, quoniam non fert nu- ſit aeris ſphaera, quae inter octo nona
fiugi, ſe. merum, quii vlterius procedat, idque exiſtat (Theol. Arith.) ZW
npart ne- H“ jure, cum ſit perfectus ternarius. (The- Soror & vxor Iouis a coniunctione
X veruce H olog. Arithm.) Ccum vnitate (Theol. Arith.)
lednIr. CGoncordia (Nicom. Theologum. A- Hecaergum, quia prohibet ne lon-
1045) rithm.) Peruſia (Lheologum. Arithm.) gius procedat numerus. (Theologum.
m Anith) Halius (Nicom. Theologum. Arithm.) Arith.)
quia non permittit diſſipari ſupra i- Paean, Myeis, Agyeus, Enyaliut,
Miuerune pſum numeri inter ſe conſenſum, Agelia, Tritogenia, Suada, Curetis, Vro-
ſed potius in vnum cogit congregat- Verpina, Hperione, Terphichore Muſa
que (Theol. Arithm.) . [Nicom. Theol. Arith.]
m ftelaegvla- Aviula Quies a rixis, ob reuolutionem ad Ad fnem perducens, perfectus, quod rexXes-
pen ſunt une. „ vnitatem T heol. Arith.) Perficiat foetus nouimeſtres (Theol. =oco
9) 4 de⸗ Similitudo, quoniam eſt primus Arith.) Té6Xet/ *a⁸n
ie, CNr e. . R
'ir urH CAP. XIV.
Aru . DE DENARIO.
p, Nrsdea Athe. NVmerus maximus denarius eſt, ri, atque hinc rurſus pedem ad vnita-
ur, h n̊. nas leg: qui & quaternarius eſt, & ratio- tatem referunt, b . b pPlut.
cn) .. Mian. p. es tum numerales, tum harmonicas Nomina denarii. Plac- hi⸗
A-eH 6, C. omnes continet.“ Pythagoras dice- Mundurs, quod ſecundum eum ordi- 1 "3.
en Per- re. bat, naturam numeri eſſe denarium, nata ſunt omnia vniuerſim, & per par-
i 7 nam ad decem vſque progrediuntur tes (Theologum Arith.) vt denarius

numerando omnes, & Graeci & Barba-

DE OCTONARIO.

VENARIO. DENARIO.
XII.

Amor, amicitia, conſilium', prudentia,“ uiriz
Oreia, Themis, Lex, AMerénmnva, Euterpbe
Muſa, ſecuritas, frmamentum 4 (Ni- bαα
com. & Theologum, Arith.) Neptanus Ra.
(Plut. de Iſid. & Oſir. p. 354. F.)
Iuſtitia, quoniam primus omnium
ſoluitur in numeros pariter pares (Ma-
crob. Somn. Scip. I, 5.)

—

ſuſceptiuus eſt omnium numerorum,
ita

Z,2 22

7307
ita mundus omnes formas ſuſcipit
(Philopon. in Metaphyſ. lib. .) Eandem

dd . . ..
MMeurp. Ob rationem ſphaera etiam dicitur
709. (Theologum. Arith.)

Coelum (Nicom. ap. Phot.) quod is
numeri terminus perfectiſſimus eſſet,
quemadmodum & coelum rerum e-
nium eſt receptaculum (Theologum-
Arith.) Quoniam denarius numerus
perfectus eſt, quum Pycthagoraei cupe-
rent ea, quae in coelo continentur, de-
nario attribuere, & nouem in coelo in-
venirent, (ſeptem enim planetarum or-
bes ſunt, & coelum, in quo ſidera fixa
habentur, & terra) adiecerunt anti-
chphone, h.e terram huic noſtrae oppo-
ſitam, ac decem fecerunt, eoque modo
decem iſta denario accommodauerunt:
(Pachymerius Metaphyſ. cap. III.
Vatum (Nicom.) quoniam nulla eſt
neque in numeris neque in rebus pro-
Prietas, iuxta numeri compoſitionem,
quae non per modum ſeminis in deca-
de contineatur (Theologum. Arith.)
Agon. (Nicom.)

2grs Viy (Nicom-) ab imperio, quod in o-

CAP.

PARS VIII DIPLINA PPTIMG, P II &c.

mnes alios numeros tenet. (Theolog.
Arithm.)
Fides, necegitas, (Theologum. A-
rithm.)
Atlas, eum enim, vt fabulae referunt,

coelum ſuſtinere humeris: ita Denarius

omnes ſphaeras ſuſtinet, quippe earum
omnium diametet (Theologum. A-
rithm.)
Indefeſſus, Deus, Phanes, ſol, Vra-
nia, memoria, Mnemoſzne (Theolo-
gum. Arithm.) .
Prima quadratura, propterea quod
ex primis quatuor numeris fit (Chalcid.
ad Tim. p. 109.
Clauiger, tanquam theſaurus & re-
ceptaculum omnium proportionum
(Theologum. Arithm.) vel ramifer,
quoniam alii numeri ramorum ad in-
ſtar ex eo procedunt, (Cedren.)
Ommis perfectio, quoniam omnem
numerum perficit, atque in ſe omnem
naturam paris & imparis numeri, moti
& immoti, boni & mali, compleétitur.
(Theologum. Arith.)

XV.

DE DIVINATIONE PER NVMEROS.

E X arctiſſima affinitate quam, Orphe-
um ſecutus, Pythagoras inter Deos
& numeros intercedere colligebat, A
rithmomantiae genus elicuit, quod
non ipſe tantum exercerèt, verum et-
iam cum diſcipulis communicaret ſuis,

vit. Py- quemadmodum conſtat ex lamblicho,

thag.

XXIIX.
n. 146.

c. qui ſacri ſenmonis, libri Pythagorae

adſcripti, allegat fragmentum: De Diis
Pythagorae, filii Mneſarchi: haec di-
dici cum ſacris arcanis initiarer Libe-
thris in Ibracia, Aglaophamo initia
beragente; Orpheus, Calliopes felius, a
matre inſtitutus, in monte Pangaeo
dicebat, numerum ſubſtantiam eſſe ae-
ternam, princibium prouidentisfe-

mum vniuerſi, coeli, terrae, & inter-

mediae natirae. Praeterea radicem
diuinorum, & Deorum& Daemonum.
Vnde patet, concludente lambli-
cho, quod definitam numero efſen-
tiam Deorum ab Orphicis Pythagoras
acceperit. Per eosdem vero nume-
ros admirabilem praeſcientiam & cul-
tum Deorum, numeris arctiſſime con-
nexum, formabat. Id quod vel inde
colligere liceat: opus enim eſt, vt exem-
plo quodam dictis fidem faciamus. Cum
nimirum ſuo more Abaris ſacris opera-
retur, & diligenter diuinationi operam
impenderet, omnibus obſeruatis, quae
inter Barbaros obſeruari ſolerent,
victimas

zaντr
Aι

xXXaο.
Xos
„Xαουπͤ
os
Conf.
Meurſ.
Denar. p.

₰

R

Vdime
Gwippe
(tiom!
Pythug
faſßum
tiorell
lump
omne
rorun

nd

n. 93/

gorar
mus,
tiden
magt
nunn
tus.
thug
auſt
uet
teri

Theon,

nyrn.

Madhem.

MnCA
b. G. NE

☛

ếR,S]M—— ᷓͥᷓꝝᷓ 4— — — w⏑,, — —

(Theclog
logum A.

Hereferuln,
it Denarins
ippe earum
logum. A.

, ſl, Vra.

1e (Theolo-

Pteterquodl
fr Chaleid,.

urus e te eg.
oportionum ze⸗
el roniifer, cjude⸗
rumn ad in. e
ren.) Conk
m oinbhem Meurl.
aſe Galgein n
meri, moti, ,

Zayite
mlcktu a

uuur.
ralien
Memonun,.
nte Iunbl-
nero elen
Pythagoras
ero uume-
imn & al.
lſmecoo-
,t exel-
AmCu
S Opela-
Operatn
ts, goaé
ſolerent,
Vicbimas

c.

4

. i: 93

XIX.

Vidtimas mactando, Gallos imprimis,
quippe quorum exta accuratiori inſpe-
ctioni maxime inſeruire crederentur;
Pythagoras, ſtudium veritatis in ipſo
ſufflaminare nolens, ſed aliam viam tu-
tiorem ſuppeditaturus, citra effuſio-
nem ſanguinis, mactationemque, Gal-
lum praetererea ſoli ſacrum exiſtimans,
omnem veritatem per ſcientiam nume-
rorum eum inueſtigare docuit. Ita
Iamblichus: qui & alibi dicit: Pytha-
goram, loco artis diuinandi per vichi-

mas, diuinationem per numeros Aba-

ridem edocuiſſe, puriorem hanc, &
magis diuinam, & coeleſtibus Deorum
numeris magis accommodatam, ra-
tus.
Haec veſtigia quidam ſecuti, ſub Py-
thagoræ nomine obtrudere hominibus
auſi ſunt Onomaſticen quandam Arith-
meticam, certos quosdam numeros lit-

teris alphabeti, Planetis, diebus, hebdo-

Dena.

Theon.
Smyrn.

P. 15.

Mathem.
Plat. c. I.

dque compagem.

madibus, & ſignis Zodiaci aſſignantes:

pD DIyATIONE PER NVMEROS

731
atque ea ratione ſoluentes quaeſtiones,
natales, victorias, vitam, mortem, itine-
ra, proſpera & aduerſa, concernentes: Micro-
quemadmodum a Roberto a Fluctibus rolin ebi
eſt obſeruatum, qui addit: Apollonius tamen in
aliam diuinandi rationem tradidit, iux-ed. Op-
ta Pythagoricam doctrinam, futura denhei⸗
praedici rotae cuiusdam ope affirmans, 1619.
a Pythagora adinuentae, qua de vita & haec res
morte agitur, de fugitiuis, de contro- perire
verſiis, de victoriis, de ſexu embryo- non ba-
num, &infinita eius generis alia. Quan-qu. nik
tum vero ad explicationem vitae, & ge- P. 40.
nuinum numerorum poſitum, attinet, obiter
ea de re veteres parum ſibi conſtant, ita dg ο.-
vt veram eius ſtructuram aliter quam
. . . ℳ
coniectura aſſequi haut liceat.) Quos tae Py-
vVero intelligat veteres autores, ego thag. me-
non capio. Apollonii quoque allega-minerit.
tionem fidem non magis quam ipſam
rotam mereri putem, quam ſequiorum
temporum eſle inuentum Trithemius

atque alii agnoſcunt.

Antipalo
Malefi-
corum

L. l. c. 2.

SECL. II.

MVS
Vthagorici Muficam definiunt: con-
trariorum aptam compoſitionem,
multorumque adunationem, & diſſen-
tientium conſenſum. Non ſolos enim
Rhythmos modulationemque coordi-
nat, ſed omne prorſus ſy ſtema, omnem-
Finis eius eſt adu-
nare & apte coniungere. Et Deus diſ-
cordantium rerum conciliator, & con-
cinnator, eſt, hocque maximum illius
opus ex Muſicae, medicaeque artis, le-
gibus, inimica inter ſe conciliare. Ma-
ſica inquiunt, conſenſus rerum & vni-
verſi Ariſtocratia continentur. Quod
enim in mundo harmonia eſt, id in ci-

vitate eſt bona legum conſtitutio, in

familia temperantia.
Inter varias ſectas, inquit Ptolemae-
vs, qui in barmonia explicanda ope-

I CA.
ram poſuere, duae maxime eminue-a pors
runt, Pythagoraea & Ariſtoxenia ". phyr. in
Pythagoras ratione, Ariſtoxenus ſen-Harm.
ſu eam diiudicabat. Pythagoraei, btolem.
non obſequentes auditus monito, inqe Mnk.
omnibus iſtis, in quibus oportuit, ſo-p. 1144.
nituum differentiis, proportiones ac- E.
commodarunt, quae ſaepe minus ſen- Porphyr.
ſaum perceptioni conueniunt, eoquee Prolc-
opprobrium fecerunt proportionum maeus
criterio, apud eos, qui contrariam ſe- Harmo-
quuntur ſententiam.“ nic. c. 2.
Hinc Pythagoraei, quod harmoni-
cum nunc vocamus, Canonicam ap-
pellabant, non a Canone inſtrumen-
t0, vt viſum nonnullis, ſed a recti-
tudine queniam ratio rectum inue-
nit, harmonicis canonibus ſine regu-
lis vſa. Vocabantque exercitium
Z2Z 22 2 omnis

Ptolom.
ap. Por-
phyr. l. c.

732 PARS VIII. DlOITPLEINA

omnis generis inſtrumentorum, iuxta
regulas harmonicas procedens, tibiis,

rubis, & ſimilibus, canonicum: quod

Nicom.

Manual.

Harm.
L: I. c. I

Pp.2. ſqq.

licet canonicum haut ſit, ita appella-
tur tamen, quoniam fit iuxta rationes
& theoremata Canonices. Inſtrumen-
tum igitur potius a canonica ſua perfe-
ctione nomen videtur eſſe indeptum.
Canonicus itaque generatim loquendo

PEIIMAG. P. I. N II.. I. I.

eſt Harmonicus, qui ratiocinatione oc-

cupatur circa id, quod ex harmonia
conſiſtit. Muſici & Harmonici diffe-

runt. Muſici enim pertinent ad ilud
Harmonicorum genus, qui a ſenſu ini-
tium ducunt: Canonici vero ſunt Py-
thagoraei, qui etiam vocantur Harmo-
nici, vtrumque genus vero nomine ge-
nerali Muſicorum deſignari ſolet.

. CAP. I.
VOX, EIVSQCQE SPECIES.

IVwanae vocis, qui ex Pythagorae

tanquam vnius generis, eſſe ſpecies,
quarum hanc peculiari vocabulo appel-
labant continuam; illam, interuallis
procedentem, abiis, quae vtrique ac-
cidunt, nomina imponentes. Inter-
vallis enim diſtinctam eam exiſtima-
runt, quae in cantu vſurpetur, & in o-
mni ſono ſiſtatur, ac manifeſtam reddat,
quae in omnibus partibus eſt, muta-
tionem. Quae inconfuſa exiſtat, &
magnitudinibus, quae in ſingulis ſo-
nis funt, diuiſa ac disiuncta; tan-
quam in aceruo, non vero vt in com-
miſtione, vocis partibus ſibi inuicem
appoſitis, quae & facile ſeparari, &
& dignoſci queant, & nullo modo
vna corrumpantur. Talis enim eſt
vocis ſpecies, in cantu locum habens,
quae omnes fſcientibus deſignet ſo-
nos, quantae magnitudinis ſinguli
participent. Niſi enim ita quis ea
vtatur, non eam canere, ſed loqui di-
citur.
Alterum vero autumarunt conti-
nuam, per quam inter nos colloqui-
mur, ac legimus; neceſſe non haben-
tes, manifeſtas atque inter ſe diſtin-
étas reddere ſonorum tenſiones. Quin
ſermonem connectimus, vſque dum
id, quod dicere propoſuimus, finem
habet. Si quis enim aut diſſerens;

ſchola prodierunt, duas dixere,

aut alicui ſe purgans; aut etiam le-
gens; manifeſtas interea in ſingulis
ſonis faciat magnitudines, dirimens
vocem, ac traliciens ab vno ſono in al-
terum, non amplius dicere huiusmodi,
ſed canere dicitur.

Cum itaque vox humana duas ha-

beat partes, duos, vt par eſt, locos,

quos vtraque tranſeundo teneat, eſſe
rebantur. Et quidem continuae vo-
cis locum, qui naturaliter infinitus
eſt magnitudine, a quocunque lo-
quens inceperit, donec quiefſcat, ter-
minum proprium accipit. Hoc eſt,
eum locum, qui a prima loquela ad-
ſilentium vltimum perducitur: vt
ipſius copia in noſtra ſit poteſtate.
At vocis interuallis diſcretae locum
non amplius in noſtra eſſe poteſtate,
ſed naturalem; ipfo quoque a di-
verſis effectibus terminato. Prin-
cipium quippe ipfſius eſſe illud, quod
Primum audiri poſſit; finem vero,
quod vltimo a voce proferri. In-

de enim incipimus percipere ac con-

ſpicere ſonorum magnitudines, at-
que inter ſe commutationes, vnde
primum nobis auditus operari vide-
tur. Cum poffibile ſit, obſcuriores
voces, quae a nobis ſentiri nequeant,
in natura perfici, quaeque auditum
omnem fugiant. Quemadmodum,
verbi

verbi
guei
Numne
jeaen
moch
tione
nis

mian N
Marmon,

l. lc.3, qle
, pr
tu

Veoml.
6. Mir

II.

mtione oe⸗
Churmoni
Vmici difſe.
ent ad ilkud
Aſenſu ini-
ſunn by.
tur Harmo-
nomine ge.
ſoler.

t etiam le⸗
in ſingulis
, Girimens
ſono in 4l-
huiusmocki,

a duas Iu-
eſt, locos,
enet, elle
inuze ro-
infinitus
ode ⸗
nelen, er⸗
Hoc eſt,
loquchad
citur: Vt
poleſtate.
tae locum
Poreltite,
ne d
Pruln⸗
ud, nod
gem ſelo,
i. Ir.
e 100.
Eines, 1.
es, le
eruri e⸗
Plennores
Negbeint,
Aulditurn.
Inodum,
velbi

à Nicom.

Harmon.

L. I. c. 3.
2». 6. probabile.“ Ex ipſo enim circumdu-

“H

Nicom. I.

wOXν PrYTMA TN PIANFTIS MVSICA.

verbi gratia, in iis, quae ponderantur,
quaedam exiſtunt corpora, quae m-
nime grauitatem habere videantur: pa-
