nunquam ea quae nobis conducant.
2. Amphiboliae, qualis in iſto Gæαα,

ast, As r9s oαςνaας, quod & hoc ſi-

gnificare poteſt, quod inimicos cape-

re velim ego, & hoc, quod me illi ca-
pere velint.
32., Compoſetionis v. g. duvacαο α es
voy Gadigcenm, eum qui ſodet ambulare

poſſe, quod verum in diaiſo eſt ſenſu,

non in compoſito.
4. Diuiſiouis. v. g. Quinque eſſe duo
& tria, adeoque numerum quinarium
vna aequalem eſſe & inaequalem.
S§. Accemus, quod non aeque facile
in Logicis quam in poeticis locum in-
veniat.
6. Figurae dictionis, quande rebus
quae eaedem non ſunt, ob vocum con-
venientiam eadem tribuuntur, vt, ſi
pons eiusdem generis eſſe dicatur vel
declinationis, cuius eſt frons, frondis.

c. 4.

Sbpphiſinatum extra dictionem ſpecies ap. IV.

ſunt ſeptem: 1. Fallacia accidentis,
uando rei ſubiectae & accidenti ea-
emomnia tribuuntur: S enim mul-
ta ſunt in eodem ſubiecto, quae eius
tantum ſunt accidentia, non neceſſe
eſt eadem omnia rei fubiectae con-
venire, & ommibus rei ſubiectae
LIII attributis.

Diſc. Pe

rip. T. 1

P. 39.
nonnm
tamen li

4 5⁵ PARS V. AldIS OTELES DOCTRINA EVS

attributis. V. g. Si Coriſcus ab ho-
mine differt; a ſe ipſo diuerſus eſt
Coriſcus, eſt enim homo.
2. Fallacia a didto ſocundum quid, vel
ra † π% 1, quando id quod dictum de
parte eſt de toto accipitur: v. g ſi quis
ex eo, quod res, quae non eſt, opinabi-
lis dicitur, vellet concludere, ergo
eſſe rem quae non eſt.
3. Fallacia ignorationis elenchi, quan-
do non intellecta contradictionis na-
tura, contradictionem eſſe putant, quae
non ſit, vel eodem reſpectu rei non
ſeruato: vel eiusdem rei eodem non
ſeruato reſpectu: vel ſimplicitate, vel
tempore non obſeruato. Atque ad
hunc ſolum fontem omnes fallacias re-
ducas licet.
4. Fallatia conſeqgitentis, quando pro
genuinis & reciprocis conſequentiis
admittuntur quae tales non funt, v. g.
Flauum eſt, Ergo mel eſt: & verſa vi-
ce flauum non eſt, ergo neque meleſt.
§5. Fallacia petitionis principii- dum
vel id concedi poſtulatur, quod pro-
bandum erat, vel idem probatur

per idem, vocibus tantum mutatis.
v. g. Anima eſt immortalis, quoniam
morti obnoxia non eſt. .
6. Fallacia non cauſae vt caufae: Si
id pro cauſa vel rei, vel concluſionis, ha-
beatur, quod neutrius eſt cauſa: v. g.
arma pacem turbant, E. plane tollen-
da ſunt.
7. Fallacia plurium interrogationum
quando Plures interrogationes iun-
guntur, vt vna eis reponſio fuper-
addatur. V. g. Iuſtitia & impietas, an
virtutes ſunt an minus? .
Huc vsque de elenchis, reſtant aliae
quatuor metae, ad quas adducere ad-
verſarium Sophiſta conatur, fabſtas
nempe, paradoxum, Joloeciſmus, taltto-
logia. Soluuntur autem ſophiſmata vel
per diſtinctionem, vel per inficiatio-
nem. Atque iſta quidem ſuperficia-
riae Logicae Ariſtotelae delineationi
fufficiant, cuius tractationis paucos
tantum tenemus libros, ſi numerum
quidem eorum comparare cum 1iis
placeat, quibus eam ipſe partem pPhi-
loſophiae illuſtrauerat. .

PARS II.
CA P. I.

DE PHVYSICIS
VI ne methodum Phylkicoram Ari-
1

totelis nunc impugnemus, vel ti-
tulos immutemus, quod facere viſum
nonmnullis, vt cum Laertü rectius iis
conueniret catalogo, minime vero o-
mnium autoritatem eorum impugne-
mus, quod facere viſum Fr. Patritio,
eo ordine, quo accepimus, perluſtrabi-
mus eosdem, quo quidem proximum
Logicis locum Pinpfica obtinent.

been Eſt autem Phyhca ſcientia ſubſtan-
in dubi-
vVm vocat

ARISTOTELIS.

tiae, quae in ſe motus principium ha-
bet & quietis. Tractant nouem
qui fuperſunt Ariſtotelis de rebus
Phyſicis libri ſequentia capita: de
principiis rerum naturalium, de com-
munibus rerum naturalium affectio-
nibus, de coelo, de elementis, de
actione & paſſione elementorum, de
exhalationibus, de plantis, de anima-
libus, de anima.

CAP.

NIyl. l.

leluIv

cag. V.

—w ——— — =— —

—

„b —⏑

ca. VI.

Phyf. I.
Il, c. I.

S

⸗

II⸗
Mr
el⸗

ie

1

⸗

⸗

s

l. c. III 1V

CA P.

PrSTCACAP. I II

4 5

II.

DE CORPORVM NATVRALIVM PRINCIPIIS.

RRincipium rerum naturalium non
vnum eſt, vt Parmenidi viſum &
Meliſſo; neque αοvaαιννÜοιο. vANaxag-
rae viſum, illud abſoluunt; neque ato-
mi, vt Leucippus ſtatuit ac Democri-
tus; nec ſenſibilia elementa, quod
Thaleti placuit, & Anaximandro, A-

naximeni item & Empedecli: neque

cap. V.

numeri & figurae, atque ideae, quo-
rum illud Pychagoraeis, hoc Platoni eſt
affirmatum.
Contraria autem ſibi inuicem rerum
principia, atque oppofſita per habitus &
riuatlones efle, Conſtans fuit veterum
Roicntum ſententia, rationis omnino
nixa praeſidio. Principia enim ſunt
uae neque ex ſe mutuo, neque ex ali-
is ſunt, ſed ex quibus ſunt omnia. At-

que talia ſunt prima contraria, quae

cap. VI.

Phyſ. L.
II. c. I.

prima cum ſint, ex aliis eſſe nequeunt,
cumque contraria ſint, non poſſunt
ex ſeſe nuicem exiſtere.
Cumque contraria ſint, hinc con-
ſequens eſt porro, vt non ſint vnum ſed
multa, non infinita tamen, alias enim

rationi ad res naturales via patere nulla

CA F.
DE NATVRA ET C

poſſet. Plura tamen duobus ſint o-
Pportet, ex ſolis enim contrariis gigni
poflet nihil, quia ſeſe mutuo potius
Illa deſtruerent.

Principia ergo corporum naturali-cap. VI

vm tria ſunt; contraria duo: priuatio
& forma, & res quae vtrique pariter
ſubiicitur, nempe materia. Princi-
Pia quae rem conſtituunt materia &

Forma ſunt. Priuatio corporum con-

ſtitutionem, niſi per accidens, non
ingreditur, quatenus nempe materiae
comperit.

Res omnes igitur educuntur ex eo cab.VII.

quod potentia eß, materia nempe pri-
ma, non vero ex ee quod eſt aliu, ne-
que exeo quod non o, quod purum
ſit nihilum.
Neque generatur autem materia
neque corrumpitur. Sed eſt prima
& infinitum rerum omnium ſubieum,
ex quo illae primario formantur per
ſe, non per accidens, & in quod po-
ſtremo omnia reſoluuntur. De forma
autem generalem tractationem Meta-
Phyſica ſibi vindicat.

III.
AVSIS CORPORVM

NAT'VRALIVM.

Erum quae funt quaedam natura

ſunt quaedam ob alias cauſas. Ho-

rum illa principium in ſe vniuerſa mo-

Proprietates

ra duobus, materia & forma.

tus habent, haec vero minus. Eſt ve-
ro natura principium & cauſa motus at-
ue quietis, ineo, in quo primo per

ſe & non per accidens ineſt. Ineſt au-

tem natura ſubſtantiis materialibus.
naturales conueniunt
cum ipſa natura, conſiſtitque natu-
Forma

tamen magis natura eſt, quam materia,
quia in actu conſiſtit.

Causſarum IV ſunt genera, wateria-cap. IIl.
lis ex qua res fiunt, formalis per quam

fiunt, eſt enim ratio eſſentiae in qua-
cunque re. Eheciens a qua fiunt, eſt-
que primum motionis vel quietis prin-
cipium. v. g. Pater. Tinalis propter
quam fiunt. Qua ratione ad ſanita-
tem ſe habet deambulatio. Caltſae au-
tem vel proximae ſunt, vel remotae,
1 2 vel

cap. IK.

45⁵2
vel principales vel acceſſoriae, vel actua-
les vel potentiales, vel particulares
vel vniuerfales.
Fortuna & caſus variorum effectuum
cauſae ſunt. Fortuna cauſa eſt acci-
dentalis, quae interuenit rebus conſilio
& deliberatione ſuſceptis. Caſus lati-
vs adhuc patet: eſt enim cauſa acciden-
talis, interueniens rebus ad finem quen-
dam, ſaltem a natura, deſtinatis. V-
trumque vero, tam caſus quam fortu-
na in genere ſunt efficientium.

cap. IV.

CA P. IV.
DE AFFECTIONIBVS CORPORVM NATVRALIVM,

MOTV, LOCO

Otus eſt actus eius, quod eſt poten-
tia, cum actu eſt. Sic enim ſana-
tio corporis, quod actu ſanum non eſt,
poteſt tamen ſanum eſſe, actus eſt quo
ſanitatem tuetur. Neque abſonum eſt vt
idem ſimulactu & potentia pro diuerſo
reſpectu eſſe dicatur. Res enim mo-
ta, aqua v. g. dum calefit, actu eſt in
relatione ad calorem quem habet, eſt
vero potentia in relatione ad maiorem
caloris gradum quem accipere poteſt.
cap. V. . Inſenitum eſt quod habet ſine fine
E X/* vranſitionem. Actus huiusmodi infini-
⁄ tus non datur, non in corporibus ſimpli-
cibus, elementa enim certo numero
locoque funt definita: neque in cor-
poribus mixtis, ea enim ex elementis,
finita quae ſint, exiſtunt. Dantur
tamen entia potentia infinita, ſic enim
additione numerus augeri in infini-
tum poteſt: diuiſione quantitas in in-
finitum minui diuidique poteſt. Ita
temporis ſucceſſio, & generationum
ſeries continuari poteſt in infinitum.
v. IVv. Loci proprietates ſunt, vt contineat
hyfe. ocatum, vt locato ſit aequalis, vtque
ab eo ſeparari poſſit: vt coniunéta ſint
locus & locatum: vt fuperius habeat,

Phyſic.
L. III. s.

PARS V. ARISTOTIELES DOCTRINA EIVS

Natura vero propter aliquem finemcap- vIII.
operatur, non temere, atqueæt caſus 4
tulerit. Quae natura enim efficiun-
tur, ſemper, vel maximam partem ſal-
tem, eodem modo procedunt.
tamen quandoque excidit ſuo, vt in
monſtris quae eius intentione minime
producuntur. L
Neceſſitas gemina eſt, vel abſoluta af. IX.
quae a materia eſt, vel conditionalis, quæ
a fine vel forma deriuatur. Vtrique ve-
ro in rebus naturalibus eſt locus.

ET TEMPORE.

& inferius, atque eius generis alia: vt
corpus naturale quoduis ad propri-
vm locum ſuum tendat, atque ibi qui-
eſcat.
Locus vero eſt immediata atque im-
mobilis corporis continentis ſuperfi-
cies. Suntque in loco ea quae ab alio
corpore continentur. Quae vero a-
liud ſupra vel extra ſe corpus non ha-
bent, in loco proprie non ſunt. Qui-
eſcunt vero corpora in loco ſuo natu-
rali, nam eo tendunt, tanquam pars
diuulſa a toto.
Vacuum locus eſt corpore deſtitu-L. I. Phyſ.
tus, atque tale in natura vacuum non * VI.
datur, eo enim dato omnis tolleretur
motus: in vacuo enim neque ſuperi-

Fine

VS eſt neque inferius, neque pars po-
ſtica neque antica, nec rationem vl-
lam affignare liceret, cur in hanc par-
tem potius quam in oppoſitam tendat
motus. Sequeretur item fieri non
poſſe, vt vnum corpus propellat al-
terum, ſi trina dimenſio, qua corpo-
ra diuiduntur, eſſet inanis. Neque
vacuum in cauſa eſt, quod corpora,
uorum maior tenuitas eſt, & raritas,
urſum adſcendant, is enim motus non
minus

cXXI.

lid. VI.

— — w—

— — — — —᷑¼

ee ,

AfnemenyII.
t Mſis
Kciun-
temſil.
Fine
,Vt in
ninime

ſehutachl.
,que
lere.
.

1: Vt
ropri.
biqui.

ne im⸗
Pelki⸗
al
10 *
n ha-
.
a⸗
1 Pals

c. X. XI.

V. c. 2.

Phyi. L. M

cap. II.

PHEVCA

minus naturalis leuibus corporibus-,
quam grauibus eſt is, quo deſcendunt.
Tempus eſt numerus motus ſecun-
dum prius & poſterius, quae temporis
partes 1 v h. e. momento praeſenti
coniunguntur, ſicuti puncto lineae
partes. Eſt vero tempus menſura quie-
tis aeque ac motus, quae enim habitui
inſeruit menſura, priuationi quoque a-
pta eſt inſeruire. Omnis porro motus
& mutatio in tempore fit: efſt enim in
quouis motu celeritas tarditasue, quae

CAbP. V. 453
tempore definiuntur. Coelum igitur,
terra, mare, aliaque ſenſibilia in tem-
pore ſunt, quandoquidem moueri poſ-
ſe conſtat.
Tempus cum ſit numerus numera-c. XIV.
tus, ſine numerante dari non poteſt, cu-
jus partes anima ſuſtinet, temporis alia-
rumque rerum menſura hoc eſt, quod
primumimetitur motum & maxime ae-

qualem. Motus vero ille primi mobi-

lis eſt, primum enim, quod eſt in quo-
vis genere, id ceterorum menſura eſt.

CAP. V.
DE MOTVS SPECIEBVS ET PROPRIETATIBVS.

Otus in tribus eſt, praedicamentis,
ad praedicamentum enim quanti-
tatis pertinet motus accretionis & de-
minutionis, ad praedicamentum quali-
tatis motus alterationis, ad praedica-
mentum vbi motus localis.
Quies priuatio motus in corpore eſt,
quando, vbi, & quatenus motui eſt
aptum.
Vt vero quantitas omnis primario
& per ſe in infinitum eſt diuiſibilis, ita
& motus omnis ratione quantitatis, imo
& tempus ipſum diuidi in infinitum
poteſt. Quicquid enim ex indiuiſibi-
libus non componitur, id in infinitum
eſt diuiſibile. Nulla autem res conti-
nue ex indiuiſibilibus compoſna eſt,
quantitatis enim eſt particeps, cum in-
diuiſibilia contra, quibus extrema ſunt
nulla vel partes, neque continuo motu,
neque contiguo poſſint coniungi.
Non tamen ex eo, quod infinita
quantitas detur, ſequitur, vt nulla mo-
tio eſſe poſſit, non enim actu illa eſt in-
finita, ſed potentia, qemadmodum mo-
tus quoque & tempus infinita ſunt.

4

Neque motus datur, qui fiat in in-,râ v,
Nanti, nihil enim, niſi in tempore ſiue cap. III,
mouetur, ſiue quieſcit.
Motus igitur diuidi porteſt, ſiue ad cap. IV.
tempus reſpicias, in quo peragitur mo-
tus, ſiue ad rem, in qua peragirur. Quo-

rum vtrumque vti diuidi poteſt ſem-

per, ita & ipſe motus ſecundum iſta po-
terit diuidi.
Omne mutatum ſimulac mutatur, in cap. V.
eo eſſe, in quod eſt mutatum, neceſſe
eſt, deſerit enim eum, in quo antea fu-
erat, ſtatum & formam, atque eum aſſu-
mit, ad quem tendebat. Quamuis ve-
ro in omni motu prima aliqua detur
motio perfectionis, qua vere dicere
queas mutationem peragi, inceptionis
tamen motus primus non datur.
Quicquid mouetur in toto aliquo
tempore, neceflario etiam in qualibet
eius parte mouetur. .
Omnis motus finitus eſt, fit enim in eap. vII,
tempore, quod eſt finitum. .
Quicquid motui hac ratione propri-cap. VIII,
vm eit, id ad quietem quoque referri

cap. VI.

poteſt.

LII 3 CAp.

454

PARS V ARTroTIIES& DocTRIA EIVS

CAP. VI.

DE PRIMO MOTORE.

Ltb. vi. C)V icquid mouetur, id moueri abalio
cap. I. l. — OPortet, ſiue exterius ſiue interius
v. vI. mouetur. Is tamen progreſſus, ne in
VII. infinitum procedat, Heceflario tandem
ad primum deueniendum motorem eſt,
qui ab alio moueatur nullo. Primus
ille motor, omnis motus fons & origo,
immobilis eſt, vnus, geternus, indiutſi-
bilis, & ommis qualitatis erper’s.
L. VIII. c. Immobilis: nam quicquid mouetur,
VI. idvel nullo alio intercedente mouen-
te, a primo aliquo motore impellitur,
vel ab alio, quod rurſum motum abalio
acceperit, donec ad primum denique
adſcendatur motorem. Nihil enim
ſeſe mouere poteſt ipfum, primo nullo
admiſſo motore. Infinitorum vero
primum non datur.
Aeternus: quoniam ipſe motus ae-
ternus eſt, quod ſequente ratione de-
monſtratur: Mouens & mobile vel ab
aeterno ſunt, vel tempore aliquo ini-
tium accepere. Si coepere in tempo-
re; motu eſſe coepere, atque adeo ante
primum motum alius erit admitten-
dus, a quo initium duxerit mouens &
motum, quod contradictionem impli-
cat. Viciſſim, ſi aeterna ſunt quidem,
non tamen mouentur ab aeterno, eius
rei ratio vel in eo poſita ſit, oportet,
quod mouendum ad motum fuerit
ineptum, vel ineo, quod nimis a mo-
— vente fuerit remotum. At neque a-
lia ratione mouendum magis aptum
reddi potuit, neque propius mortori ad-

c. VII.

CA PF.

moueri, quam per motum: vnde rurſu
conſequeretur, ante primum motum
motum extitiſſe. Porro tempus, quod
menſura eſt motus, aeternum eſt, ipſe
ergo etiam motus eſt abternis. Tempus
aeternum eſſe cum vnanimi emnium
hiloſophorum conſenſu conſtat, tum
iſta ratione probatur: Tempus conci-
pi non poteſt ſine 20 ν h. e ſne inſtan-
i, quod inter praeteritum futurum-
que interiacet, quorum illius finis, hu-
ius principium eſt. TIam vero ſi ini-
tium haberet tempus; 79 iſtud ſeue
inſtans, initium tantum temporis fuiſ-
ſet, non finis. Si finem tempus eſſet
habiturum; 1*οσ vν iſtud ſ. mnſtanx finis
tantum futurum eſſet, non initium,
quorum vtrumque naturae r&ννd ſ.in-
Riantis repugnat.
ludiniſibilis & quantitatis expers.
Cuius rei fundamenta tribus nituntur
theorematibus: I. Finitus motor in
tempore infinito motionem exercere

nequit, primus itaque motor eſt infini-

tus. 2. Infinita potentia in quantitate
finita eſſe nequit, corporeae ergo na-
turaeprimus moter erit expers. 3. Fi-
nita eſſe non poteſt in infinito poten-
tia, vnde concluditur fieri non poſſe,
vt primus motor diuidatur, corporeus
ſit, vel quantitate praeditus. Si quan-
titatis particeps eilet enim, vel infini-
ta illa foret, qualis actu nulla datur: vel
finita, in ea vero infinita eius potentia
ſubſiſtere haut potuiſſet.

VII.

DE COELO.

Ctum de corporum naturalium
principiis, Ccalſis, affectionibus, in
genere. Hinc ad ſpecies Ariſtoteles
progreditur.

Coelum perfectumeſt, quoniam expe Cee-
perfectis corporibus componitur, O-lo L. I. c.

mnemque compleétitur perfectionem,
ipfumq; ab alio comprehenditur nullo.

Corporum

I.

cah,l,

Dre
qu
ei.

Fa

Cum
nci⸗
rum-
„lu-
lini.
ue
fulſ.
ellet

Err.
tur.
in
cere
nni⸗
itite

nerbe de.
Q0Ü.⅓;⁰. L.lc⸗
, O⸗lo
nen,
ullo.
uun

cap. II.

cap. III.

PHIFSTICA CAP. VII. 4 5

Corporum ſimptliciq alia ſunt, alia ex
ſimplicibus compeſita. Omnia corpora
naturalia in loco per ſe moueri poſſunt.
Localis autem motus geminus datur,
Jempilex nempe, qui corporum eft ſim-
plicium: & mixtus, qui mixtis compe-
tit. Hinc conſequens eſt, totidem eſſe
ſimplicium corporum ſpecies, quot
ſunt ſimplicis motus variationes, cuiuis
enim corpori ſimplici vnicus proprius
eſt motus. Smpilex autem motio lo-
calis gemina eſt: vel circularis, circa
centrum, vel recitineu., Rectilinea
vel a centro recedit, vel centrum petit,
quorum vtrumque vel ſempliciter fit,
vel nara riſuomodo. Quadruplex ve-
ro iſta motus ſimplicis rectilinei diui-
ſio, quatuor eſſe corpora ſimplicia,
quae elementa dicuntur, euincit. Cin-
cularem enim motum quintae cuidam
eſſentiae proprium eſle oportet, a reli-
quorum quatuor ſimplicium corpo-
rum conſtitutione diuerſae, diuinae
magis, & reliquas omnes ſuperantis, ea
vero eſt coelum.
Coelum neque graue eſt neque leue,
quod ex motu eius circulari colligitur,
quo non a centro recedit, quod leuibus
proprium, neque ad centrum tendit;
quod grauibus contingere ſolet, ſed
circa centrum voluitur.
Corruptionis autem pariter ac gene-
rationis expers eſt coelum, & quod ex
illis conſequitur, accretionis etiam &
deminutionis, atque alterationis, con-

trariumenim non habet. Primum igi-

tur eſt corpus, aetate ac corpore non
conſumendum.

c. V. vVII. Nullum porro corpus infinitum eſt,

vnde nec ipſe mundus poteſt eſſe infini-
tus, neque extra eum corpus datur,
quod ſu infinitum, neque concipi, aut
mathematica ratione demonſtrari po-

teſt.

Vnicus autem tantum eſt mundus,
plures enim ſieſſent, terrae globus, qui
eſt in vno, motu ferretur ad terrae glo-
bum, qui eſt in altero, quippe qui eius-
dem ſint generis, adeoque ex loco ſibi
proprio eſlent delapfuri.
Aeteritus eſt mundus, quicquid ae-
ternum eſt autem, id neque generari
poteſt, neque corrumpi. Errauit
proinde Plato, mundum incorruptibi-
lem ſtatuens, ſed genitum tamen. Et
quamuis ita eum ſentire dicamus: Mun-
dum, genitum quippe, ſua quidem na-
tura poſſe corrumpi, reapſe tamen nun-
quam eſſe diſſoluendum, quod aeter-
nam habeat conſeruationis ſuae cauſam,
Deum; vel ſic tamen in errore etiam
haerebit, ſic enim admittendum erit a-
liquid, quod ſemper futurum ſit actu,
neque tamen potentiam habeat ſemper
exiſtendi.

Non porro laboras coelum, nihil e-
nim ei contrarium eſt, quo motus ipfſi-
VS impediatur.

Tiplici ſitus differentia coelum gau-
det, nam partes habet ſuperiores & in-

Fen iores, anteuerſas & retrouerſas, dex-

tras & ſeniſtras, illae enim omnibus ani-
matis propriae ſunt, quae ipſae in ſe
motus habent principium. Dextra pars
coeli oriens eſt, inde enim motus eius
initium, ſniſtra eſt occidens, vnde con-
ſequens eſtinferiori loco Arcticum eſſe
polum, ſuperione antarcticum, anterio-
Tes partes noſtrum hemisphaerium,
ei quod opponitur, poſteriores abſol-
Vere.

eap. VIII.

cap. XII.

roνα⁰

L. II. de

coelo c. I.

c. II.

Natura ſua motu coelum fertur circu- ½, II.

lari, non vnius tamen generis eſt mo-
tus iſte circularis, per vniuerſum coe-
lum, ſunt enim orbes ali, qui mo-
tu incedunt primo mobili aduerſo, vt
viciſſitudini locus eſſe in rebus ſublu-
naribus

cap. IV.

cap. VI.

46 PARS V. AnlTroTEIES DOCTRINA EIVS

naribus poſſit, generationibusq; & cor-
ruptionibus.
Sphaericae porro coelum figurae eſt,
drima enim figurarum corporum pri-
mo maxime eſt conueniens. Si qua-
drangularis autem triangularisue, vel ſi-
milis eſſetfigurae alterius cuiusuis, an-
guli (dum totum mouetur) quandoque
ſpatium corpore vacuum eſſent relictu-
ri, viciſſimque occupaturi ſpatium,
quod absque corpore antea fuiſſet. Mo-
tus etiam coeli circularis eſt, vt qui reli-

quorum omnium motuum ſit menſura, IIO ca
tur motu. Septem qui ei ſubiecti ſunt

quippe qui compendio fiat maxime, ce-
lerrimusque exiſtat. 3
Primi mobilis motus aequabilis eſt, &
lane vniformis, nequeinitium enim
laaber, neque medium, aut finem. Nem-
pe & primum mobile, & primus motor,
aeterna ſunt, neque vllam varietatem
admittunt.

eap. VI.. Sellae eiusdem naturae ſunt cum

corpore, quo fuſtinentur, niſi quod
Ppich magis ſint atque compacta eorum
corpora. Caloris illae atque lucis in
inferioribus cauſa ſunt, dum aerem mo-
tu ſuo quaſi affricant. Nempe motus ce-
lerior & ad lignum accendendum, li-
quefaciendumque plumbum valet. I-
pſae tamen ſphaerae non accenduntur,
verum ſolus aer, & quidem ſolis ſphae-
ra cummaxime, quae propior nobis ad-
modum calorem auget, radiis eius ſe-
cundum lineam rectam in globum no-
ſtrum incidentibus, & duplicata virtu-
te agentibus.

CAP. VI.
DE ELEMENTIS.

De Coe- Orporum elementum Corpus ali-
lIo L. III. Cquod ſimplex ſit, neceſſe eſt, in

c. III.

quod alia corpora diuiduntur, in qui-
bus illud ſiue actu exiſtit, ſiue potentia.
Sic in carnibus, lignis &c. ignis atque
terra potentia ſunt, in ea enim elemen-

rent, quemadmodum nec lunam ean-

tellaz in coelis defixae, non a ſeipſis cap. vIII.
neque proprio ſibi motu, vt piſces in
aquis, & in aere alites, ſolent, mouen- .
tur, verum ſecundum orbium ſuorum
impulſus. Alias profecto octauae
ſphaerae ſtellae eadem inter ſe mutuo
interualla tueri haut poſſent: neque
eandem faciem nobis ſemper obuerte- aa. V.

dem nobis ſemper obuertere obſerua-
mus.

Primum mobile celerrimo circumfer-

planetarum orbes, quo propiores ſunt
ei, hoc celeriore motu agitatione eius
voluuntur: hoc tardiore, quo longius
diſtant ab eo. Proprio vero ſibi motu
hoc tardius procedunt, quo propio-
res ſunt primo mobili, quoniam huius
motui proprius ille contrarius eſt, vt
quò ab oriente verſus occidentem pri-
mum mobile procedat.

Stellae rotundae ſunt, ea enim figu-a. XL.
ra motui, qui ſit ab ipſo eo quod moue-
tur, maxime eſt apta. Et Lunam
quidem rotundam efle ex phafibus e-
ijus, quarum mutationis forma orbem
arguit, colligimus. Inde vero reliqua-
rum ſtellarum eandem concludimus
eſſe figuram, ratio enim vbique obti-
net eadem.

Coeli centrum terra eſt, rotunda, in cap XIII.
medio conſiſtens immota, quae iuxta xIV.
cum aqua vnum conficit orbem.

ta reſolui ita poſſunt: in igne autem li-
gna & carnes non ſunt, alias enim ab eo
ſeparatione poſſent educi.
Cum vero quoduis corpus naturale
proprium habeat motum; motusque l ge.
vel ſimplices ſint vel mixti, quorum illi e2
ſumplicibus Anl,

SeII
Sin
len.
tun
e
to
e
le.
ea⸗
nn.

er.
ſunt
ſunt
elus
gig
notu
io⸗
ius
1,t

ige. cap⸗ XAI.
Oe⸗
nnamn
ls e-
tbenn
igur
lumus
obti⸗

uxtaxI.

teml-
labeo

curle
woglle
mi
leibus

cap. V.

L. IV.
C. I.

lempliciter tale eſt, quod infra reliqua

De Ges
ner. &
Corr. L.
J. c. III.

PFVSTICA CAP IX

ſimplicibus corporibus proprii ſunt,
miſtis vero iſti; luculenter inde con-
cluditur ſemplicia corpora dari, cum
motus detur ſimplex, cuius illa ſpeclies,
quae circularis dicitur coelo, altera,
quam rectilineam vocauimus, elementis
eft propria.
Elementa autem a«eterna non ſunt; in
ſe enim mutuo transmutari atque re-
ſolui poſſunt, pereuntque, & ex ſe in-
vicem generantur.
Qaualitates quibus elementa mouen-
tur, grauitas ſunt, & leuitas. Graue
dicitur id, quod aptum eſt deorſum,
verſus centrum, vt deſcendat, ſiue me-
dium coeſdum.
Leue eſt, quod ſurſum adſcendere a-

ptum eſt natum, verſus coeli extrema.

Grauitas autem pariter ac leuitas, vel
eſt ſimpiliciter & abſolute talis, vel in
quantum refertur ad aliud. Graue

omnia ſubſidit, quale terra eſt. Leue
ſemptliciter tale eſt, quod ſupra reliqua
conſiſtit omnia, vt ignis. Grauia & le-
via vero in reſpedtu ad aliud ea ſunt, in
quibus vtrumque illorum obſeruatur,
ita vt aliis ſint inferiora, ſuperiora aliis,
cuius generis aqua ſunt atque aer. Ab
his vero in corpora mixta grauitas de-
riuatur atque leuitas. Grauia deor-
ſum feruntur ad medium aliquod de-
terminatum: leuia ſurſum adſcendunt,
ad determinatum extremum: nihil e-
nim in infinitum procedit. Hinc con-
ſequens eſt duo elementa ſumme ſibi
inuicem contraria eſſe, id nempe quod
IEempliciter gruaé eſt ei quod leue eſt
ſimpliciter, ignem, & terram, quae in par-

tes tendunt contrarias. Haec inter

CA P. IX.

45⁵7

media ſunt duo, ex vtriusque extremo-
rum natura quae participant, aer & a-

qgua. Elementorum ea quae leuisſima

ſunt, locaque petunt ſublimiora, pro

berfectigſemis habentur & naturam for-
marum induunt, in quantum referun-
tur ad inferiora, quoniam ab illis iſta
continentur, continere enim formae
eſt, materiae contineri.

Hinc porro concluditur, quatuor eſſe cap. V.

ſpecies materiae ſecundae & particula-
ris, differentiis diſcretas accidentalibus
caloris & frigoris, humiditatis & ſecci-
tatis, leuitatis & grauitatis, ſiue ſimpli-
cis ſiue comparatae; quamuis vna ſit
omnium communis materia, vnumque
exaltero gignatur. Medii generis ele-
menta grauia ſunt in loco proprio: ter-
ra enim ſubmota, aqua deorſum ten-
dens in locum eius deſcendit: & aer in
aquae ſuccedit locum, non vero con-
traria ratione etiam fieri concludas, a-
qua enim in aeris locum non afſcendit,
niſi vi propellatur. Aliter etiam ſe res
habet in extremis: nam aere fubmoto
in eius locum hautquaquam deſcendet,
neque terra adſcendet in aquae vel aeris
locum. Nempe ignis grauis non eſt,
neque terra leuis in proprio ſuo loco,
vt quae elementorum ſint extrema.

Figura velocitati vel tarditati motus cap. VI.

conducit, vel ſurſum vel deorſum ten-
dentis, ſimpliciter tamen & in ſe cauſa
motus haut eſt. Ita ſegura acuta per
medium celerius tranſit, tardius obtu-
ſa. Hinc lamina plumbi ferriue aquae
innatabit, quoniam magnum in ſubie-
cto corpore ſpatium occupat, quod di-
uidere ipſi non facile eſt, ac pene-
trare.

DE GENERATIONE, CORRVPTIONE, ALTERATIONE,
AVGMENTATIONE ET DEMINVTIONE. .

eſt ſucceſſio, ſiue Laotete ſiue ac-

Enerationis &orruptionis perpetua cidentalis, ea vero a duabus eſt cauſis:

eſicienteé, quae primus eſt motor,
Mmm coelisgque,

453 PDARS V. AklTOTELS. DOCTRINA EIVS;,

coelisque, quae mouent ſemper, ſem-
perque mouentur: & materiali, ma-
teria nempe prima, ex qua actu non exi-
ſtente, potentiam tamen habente, vt
ſit aliquid, vel fiat, res omnes exiſtunt,
quae generantur & corrumpuntur.
Haec in ſe corrumpi non poteſt, omnes

tamen ſuſcipit formas. Vnde eſt, quod

cap. IV.

cap. V.

vnius corporis naturalis corruptio ſit
alterius generatio, omni eo, quod in
corruptione manet ſuperſtes, ad alteri-
vS corporis generationem collato.
Duplex autem & generatio eſt & cor-
ruptio, vel abſoluta, ſiue ſubſtantiae, vel
ard ri, guodammodo, quae eſt acci-
dentium. Generatio ſubſtantiae no-
bilis minus vocatur generatio ca1ταα
in quantum refertur ad nobiliorem;
qualis terrae generatio eſt, ſi referatur
ad ignem.
Generationi ſemper corruptio fucce-
dit, corruptionis enim terminus ad
quem, eſt terminus a quo generationis.
Et terminus ad quem generationis, eſt
corruptionis terminus a quo. Materia
eius quod corrumpitur, & eius quod ge-
naratur, eſt vna, quandoquidem vnum
ex altero eſt, & eſſe poteſt inuicem, aer
ex aqua, & aqua ex aere: eſtque diuerſa
tantum eiusdem materiae diſpoſitio.
Diuerſae autemgeneratio atque alte-
ratio mutationis ſpecies ſunt. In alte-
ratione res quae ſlbiicirur, eadem ma-
net integra, mutationem ſolis ſubeun-
tibus affectionibus, vt ſi ex aegroto ſa-
nus quis fiat. In generationibus tota
mutatur, nulla, quae in ſenfus incurrat,
reliqua fimilitudine. Alteratio ergo
qualitatis: augmentatio & deminutio
quantitatis: motus localis ſpatii eſt
mutatio.
Augmentatio & deminutio ab aliis
mutationibus differunt primo re, circa
quam verſantur: generatio enim & cor-
ruptio occupantur circa ſubſtantias,

alteratio circa qualitates, motus localis
circa ſpatium. Porro modo differunt:
quod generatur enim corrumpiturue,
velalteratur, locum non mutat neceſſa-
rio, ſed mutat quodammodo id, quod
augetur vel diminuitur, maius enim fit
vel minus. .
Augmentatio fit, dum accedit aliquid
ad quantitatem antea exiſtentem, de-
minutio eſt, quando aliquid eidem de-

cedit. Quicquid augetur vel deminui-

tur, omnmi parte fua augetur demi-

nuiturue, dum aliquid omni parte
fui recipit: habetque ſe cum de-
minutione res contrario modo. Au-
getur porro corpus animatum, non
cibus, qui ei ingeritur. Animans
enim manet, quod eſt, cibus vero in na-
turam animantis tranſit. Hacparte id
quodaugetur, ſimile eſt ei, quod altera-
tur, nam vtrobique manet idem. O-
mnes partes creaturae animatae augen-
tur, primo tamen ſimilares, quales car-
nes & ofla ſunt, proximo loco diſſimila-
res, quae conſtant ex eis. Augmentatio

ſit occaſione noua ſecundum formam,

non ſecundum materiam. Nempe ea
totum augetur, atque magis tale eua-
dit. Acceſſio partium fecundum ma-
teriam augmentatio non eſt, ex ſolis e-

nim partibus materialibus, forma ea

deſtitutis, qua gaudent partes augen-
dae, totum animans incrementa cape-
renequit. Alimenta igitur, per quae
animantia creſcunt, potentia idem ſint
oportet, quod res, quae eis nutritur,
eſt actu. Nempe initio contraria ea
funt & diſſimilaria, ſuntque in potentia

Partes animantis, actu vero aliquid ab

eo diuerſum. Poſtremo ſimilem na-
turae animantis indolem induunt, par-

tis formam aſſumentia (per accretio-

nem) corporis animantis virtute dige-
rente, qua alimenta in ipſam eius natu-

ram conuertuntur. .
. HFanc

XN

— —— — — —

De Cen.
& Corr.

Ll. t, 0, 1

— 22 ——-—

t. VII.

— — .⸗

1-
er⸗
etlo⸗
Cger
nat⸗

une

Hanc ob cauſam ougmentotio nutri-
tionem praeſupponit. Nutritio eſt,
quando alimentum, vt ſubſtantia eſt, in
ipſam tranſit corporis animati fubſtan-
tiam. Augmematio eſt, quando ali-
mentum, vt eſt quantum, accedit ad
Corporis animati quantitatem. Hinc
animans quamdiu ſanitate fruitur, nu-
triturſemper, non ſemper tamen auge-

PHVSTCA CAP. Y XI.

4⁵9
tur. Vtque id, quod additur poten-
tia, eſt caro, quantitatem habens, ita
carnem etiam auget: prout vero caro

tantum in potentia eſt, nutrit: quod

ſolum ſi praeſtet, perinde, ac ſi tantun-
dem vini in aquam infundas, vt omnis
inaquam vertatur; tum deminuitur
quantitas, forma manente.

. CAP. X.
DE ACTIONEETPASSIONE.

.—66 . .
De Gen. Ontactus variae ſfunt ſpecies; vel

& Corr. enim Mathematicus eſt, qualis eſt
L.I. c. 6. inter contigua, vel Phyſicus, concur-
rentibus diuerſorum corporum ex-
tremis, mutuoque in ſe agentibus, &
ab inuicem patientibus, vel virtualis, &
metaphoricus per potentiam.
Mutua phyſici contactus actio & paſ-
ſio inter res obſeruatur, partim diſſimi-
les, forma nempe, partim ſimiles, quan-
tum ad genus eorum (vt quae contraria
ſint.) materiam inquam: vtroque ni-
tente, vt ſimile ſibi reddat patiens;

c. VII.

quemadmodum ad lignum ſe habet

ägnis.
Omne agens Phyſicum dum agit, a
Latiente viciſſim patitur, nam & agens

& patiens ſuo modo agunt, formis ele-
mentaribus induta, & recipiendis con-
trariis apta. Verum vt moueri nequit
primus motor, ita primum agens pati
non poteſt.

Omnis res agit, quatenus actu eſt ta-c. IX.

lis: patitur, quatenus aliud quid po-
tentia eſt. Conditiones vero adlionis
& pasſionis quinque habentur. r. Id,
quod agens actu eſt, in potentia eſt pa-
nens. 2. Patiens omni parte ſui pati-
tur. 3. Id, quod magis diſpoſitum eſt,
plus patitur, & vice verſa. 4. Quicquid
patitur, continuum, &non actu diuiſum,
eſt. S§. Agens vt coniungatur cum pa-
tiente neceſſe eſt, ſiue immediate id
fiat, ſiue mediate. ”MU

CAP. XI.
DE MISTIONE AC MISCIBILI.
De Gen. Ixtio a generatione differt, nam in rum eadem non eſt materia, quoniam
& Corr. iſta materia cum forma non miſte- in ſe inuicemagere non poſſunt, vel a

L., I. c. x. tur: ab alteratione, nam qualitas non

miſoèetur cum re, in qua eſt: ab augmen-
tatione, nam alimentum, quod materia
eſt augmentationis, non miſoetun cor-
pori animato, verum in illud conuerti-
tur. Coniunctio exiguorum corpo-
rum miſtio etiam non eſt, ſed coacerua-
tio, exigua enim illa corpora eadem ma-
nent reapſe, forma ſua retenta, neque
tertium conſtituunt in parte quauis.
Non miſteri autem pofſunt res, qua-

ſe mutuo pati.
Res quas proprie dicere liceat poſ-
ſe miſceri, vnam communem habeant
materiam neceſle eſt, in ſe item agere
inuicem, & pati ſeſe mutuo agentes: fa-
cile item diuidi eas oportet: & ea quan-
titate coniungi, vt vnum nimis non ex-
cedat alterum, alias enim non miſtionen
habebimus, ſed mutationem alterius in
id, quod praedominatur, vt ſi vini gut-
tam vini cupae infundas. ⸗
Mmm 2 Principia

1

460

L.II. c-I. Principia & differentiae elemento-

cap. III.

ex qua terra.

rum, corporum quidem ſenſui ipſique
tactui obnoxiorum, tactiles ſunt qua-
litates, in quantum quidem eae corpo-
ra ſenſibilia, quatenus talia ſunt, con-
ſtituunt, & diſcrimen in iis efficiunt.
Habemus autem tactilium qualitatum
Paria VII. Calidum & frigidum, hu-
midum & ſiccum, graue & leue, durum
& molle, viſcoſum & aridum, aſperum
& laeue, craſſum & tenue. Ex priori-

bus paribus duobus elementorum dif-

ferentiae deriuantur, per calorem enim
& frigus, ſiccitatemque & humiditatem
& agunt & patiuntur, atque inuicem
