permutantur paſſionibus alteranti-
bus. Harum qualitatum primarum
agentes ſunt duae, calor & frigus: paſ-
ſiuae itidem duae, humiditas & ſiccitas.
Calor homogenea congregat, hetero-
genea disgregat frigus, humidum intra
ſuos terminos aegre continetur, & con-
traria ſeſe res habeat ratione in ſicco.
Vt quatuor vero ſunt elemenia, ita
quadruplicem exiſtere oportet prima-
rum qualitatum coniunctionem, ex qua-
rum Vnadudtus quodlibet elementum
quaſi conſiſtit. Prima coniunctio calo-
ris eſt atque ariditatis, vnde naſcitur
ignis. Socunda caloris atque humidi-
tatis eſt, vnde aer exiſtit. Tertia hu-
miditatis & frigoris eſt, atque hinc a-
qua. Quarta frigoris eſt & ſiccitatis,
In harum coniunctio-
num quauis alterutra praedominatur
qualitas. Terra ſicca eſt magis, quam
frigida, aqua frigidior eſt, quam eſt hu-
mida. In aere humiditas calori, in
igne denique calor praeualet ſiccitati.
Omnia iſta etementa poſſunt in ſe in-
vicem transmutari. Facilius tamen id
fit in qqmbolicis, quae communem ali-
quam habent qualitatem primam,
quam in aſmbolis, quoniam vna faci-
lius qualitas, quam multae, mutantur.

PARS V. ARSTOTELES DOCTYRINA EIVS,

Transmutatio illa non generationis, ſed
alterationis eſt ſpecies, vnde manife-
ſtum eſt elementum vnum alterius
principium eſſe non poſſe.

Miſtio, qua elementa ad conſtituen- ca. VII.

dum aliquod corpus compofitum coa-
leſcunt, coaceruatione fit, iuxta Empe-
doclem, eo tamen modo, vt contrariae
eorum qualitates in miſto remaneant,
non potentia tantum, neque actu, ita
vt omnem vim ſuam retineant, ſed me-
dia quadam via, temperie quadam,
quod nimium eſt in eis, mitigante. Ex

tali coniunctione miſta corpora exi-

ſtunt, pro varia proportione eius, quam
naétae ſunt temperiei diuerſa, quae,
vt ex elementis compoſita ſunt, ita in
eadem reſoluuntur.

Omnia vero corpora miſta ex omni- cap. VIII.

bus miſcentur elementis. Ex terra qui-
dem: nam quaelibet res aliquid trahit
ex natura rei, ex qua producta eſt ipſa.
Exaqua, quoniam vnaquaeuis res mix-
ta concreſcere debet & finiri, quas opti-
me terrae affectiones aqua praeſtare po-
teſt. Ex aere atque igne, quoniam
corpus perfecte miſtum quodcunque
contrariorum temperie coaleſcit, ſunt
autem contraria aer terrae, ignis aquae.
Rurſum omnium corporum miſtorum,
animatorum aeque ac inanimatorum, ſi
miſtionem quidem fpectes, eſt eadem ra-
tio, animata tamen ex omnibus conſi-
ſtere elementis, ex eo liquet, quod ex
omnibus nutrimentum accipiant.

Cauſae & communia principia miſto-cap. IX.

rum corporum tria ſunt, materia, for-
ma, & ecfectrix cauſa. Materia eſt po-
tentia, qua aliquid eſſe poteſt & non
eſſe, qua res ex elementis conflatae vel
generantur vel corrumpuntur. For-
ma eſt ratio eſſentiae in quacunque re.

Cauſa effedrix vniuerſalis, coeli motus cap. X.

circularis eſt, non tantum qua parte ae-
ternus eſt, continuus, & generationem
antecedit,

4

tah A,

Meteor.
Llcapl

ca.II.

cap. II.

ay

ſech
niſe⸗
erlus

en⸗ caII.
(-
mpe-
Arlae
eant,
l, ita
Ime-
Gam,
RxX
exi⸗
nam
guue,
ta in

mni- cab.VII.
qi⸗
ahit
ipli
ir-
gei
Po.
MAN
hgde
ſunt
lune.
run,
n
nra⸗
Onli⸗
dex

Dr. , IX.
r.
1o.
ſo
eel
Mr-
en .
e40-
nem
ellit,

PHLSCA.

antecedit, ſed ea precipue, qua nobis
admouet, vel ſubmouet a nobis id, quod
vim habet gignendi res omnes, ſolem
inquam, & cetera ſidera, quae prout
acceſſerint, receſſerintue, generatio-
nis corruptioniſue cauſae exiſtunt.

cap. XI. Iſta omnia autem ita ex naturae le-

CA

CAP. X. 4A61
ge diſpoſita ſunt atque ordinata, vt,
quandoquidem nulla res naturalis in
eodem ſtatu perſiſtere poteſt, perpe-
tua ſaltem ſucceſſione ſingularium in
quibuſuis ſpeciebus natura conſerue-
tur. Vt adeo naturalis generationis
cauſa nulla ſit alia, quam ſpeciei con-
ſeruatio.

P. XII.

DE CORPORIBVS IMPERFECTE MISTIIS.

Meteor. WMorum corporum duo genera ha-
L. l. cap. bentur, vel perfeldte enim vel im-
perfecdte funt miſta. Imperfecte miſta
corpora meteora ſunt, iuxta naturae
legem producta, modo tamen minus
cap. II. ordinato, & conſtante minus. Mate-
ria eorum in genere elementa ſunt.
Cauſa effectrix coeleſtia corpora, quae
in inferiora haec agunt eo, quod illis

continua quodam modo ſerie coniun-

cap. III., cta ſint. Nempe ſummus eſt coeli lo-
cus: coelo proximum ignis elemen-
tum: igni aer ſuccedit, huic aqua, &
poſtrema omnium terra. Nabes in
ſphaera ignis neutiquam gignuntur,
neque in aerea regione: partim quod
nimius in iſtis partibus ferueat calor,
Partim ob coelorum motum, qui ſe-
cum ignis rapit elementum, & ſupe-
riorem aeris regionem, quo motus ge-
nere calor in inferioribus producitur

corporibus. Aer enim coeli motu agita-

tus, calorem ex illa agitatione conci-
Pit, pariter acex vicinla ſolis, & ele-
menti ignis.
cap. IV. Flammae quae in ſuperiore aeris re-
gione apparent, ita gignuntur. Sol
calore ſuo halitus genus quoddam edu-
cit eterra, quod ſi calidum ſit, & ſic-
cum, exhatatio audit: vapor, ſi humi-
dum ſit, & calidum. Exhalatio, leuior
quippe, ſublimior, quam vapor, loca
petit, atque in ſuperiorem aeris delata
regionem, motu ibidem accenditur

aeris, & ignis vicinia. Hinc flamma
lucens, caprae & ſtellae cadentes alia-
que eius commatis naſci ſolent. Hinc

& phaſmata ſunt, qualia hiatus, fo- cap. V.

veae, color ſanguineus &c. luce nempe
varie repercuſſa varie pingente exha-
lationem, purpurae tamen ſpecie quam
frequentiſſime, qui color eſt ex ignis
cum candore miſcela.

ra ſunt, materia, exhalationes calidae,
ſiccae, conſtipatae, & combuſtibiles,
ita tamen, vt nec flammam vehemen-
tem concipiant, neque fubito extin-
guendam. Cometaappellatur, ſiue Pel-
la crinita, ſi eadem eius vtraque parte
eſt facies. Pogoniam vero h. e Rellam
barbatam, ſi caudam trahat. Ex igne
conſtare manifeſtum ex eo eſt, quod
apparentis cometae tempore venti vt
plurimum tumultuentur, & ſiccitas
vVrat. Rariſſime apparet, & ſola, haec
ſtella, & vltra tropicos quidem, quo-
niam ſidera, & ſol inprimis diſſipare
ſolent eam, ex qua coaleſcit, materiam.

Galaxiqa non eſt lumen ſtellarum cap. VIII.

plurimarum, inuicem propius con-
iunctarum, vt Anaxagorae viſum, ſed
exhalatio calida & ſicca, motu mul-
taru m ſtellarum accenſa, ea par-
te, vbi Galaxiam videmus, conſti-
tutarum.

Ad ea accedimus meteora, quae in me-cap. IX.

dia atque inferiore aeris regione occur-
Mmm 3 runt,

Cometarum effectrix cauſa ſol & ſide- eap. VI.

462
runt, in qua tam diu detinentur, do-
nec loci frigore conſtipata in aquae
guttas abeunt, quae ſi exigua mole de-
ſcendant in terram, ros vocantur, ſi
maiore, pliuuia. Denſus ille vapor, quem
ſuſpenſum tenere ſolet aer, & qui
ex aere in aquam tranſit, nubes eſt. Ne-

resfr rανula vero id, quod ex nube in aquam

&.
cap. X.

cap. XI.

cap. XII.

cap. XIII.

condenſata, ſuperfluum eſt.
Vapor modico calore ſurſum edu-
tus, neque longe a terra diſcedens, no-
Gturnoque, vbi condenſatus frigore eſt,
deſcendens, vel in roreém degenerat
vel in pruinam. In pruinam quidem, ſi ge-
lu conſtringatur, antequam in aquam
poſſit abire. In norem, ſi in aquam con-
vertatur, neque calore virium haben-
te affatim ad conſumendum eum, &
exſiccandum, neque frigore, ad con-
ſtringendum in glaciem.
Nix eſt nubes, quae frigore eoncre-
vit, pluuia vero & roc, pruina & nix
mole fere tantum differunt.
Grando, quamuis eiusdem cum gla-
cie naturae ſit, raro tamen in hyemegi-
gnitur, quod antepiriſtaſi (h. e caloris &
frigoris lucta quadam) ad id opus ſit.
Vt vero in vaporem vertitur aer fu-
Pra terram condenſatus; vapor vero
frigore conſtipatus in aquam abit, ita
eidem quoque in terrae euenire ſolet
cauernis & receptaculis, mutatione
aſſidua, qua in guttulas quasdam ille
vapor primum conuertitur, guttulis
in maiores guttas inde coaleſcentibus.
Hinc ſontes deriuandi omnes, & Pu-
minum capita, ingenti copia parte ali-
qua terrae proruentium. Hinc eſt
quod ex montibus maioribus, maio-
res vt phurimum ſontes etiam riuique
procedant.

ca;XIV. Continuae porro mutationi partes

terrae obnoxiae ſunt, quae humore
Aandocltie abundant, mox iterum
ccitate laborant, modo fertilitate ſunt

PAS V AkeIsTrOTFIES DoCTRINA EI&

ſumma, modo ſterileſcunt, nouishinc
inde uuiis erumpentibus, mox ite-
rum deficientibus; mari item modo in
terram longius progreſlo, modo ite-
rum recedente, certo annorum exa-
cto orbe. Sic igitur terrae etiam par-
tibus iuuenta eſt ſua & ſenectus, perin-
de ac plantis & animantibus, calore at-
que conuerſionibus ſolis vtrumque
iuuante. Tempus & mundus aeterna
ſunt: at ſemper Nilus haut fuit & Ta-
ndis, loca enim, ex quibus egreſſi pri-
mum illi ſunt fluuii, ſolum olim fuere,
aquis plane deſtitutum.

Proprius aquae locus concaua aeris L. II. . II.

eſt ſuperficies, quem mare occupat
locum, terram ambiens. Subtiliores
enim aquae partes, & ad motum com-
poſitae magis, calore ſolis ſurſum e-
ducuntur, ſalinae vero partes eius-
dem, ſpiſiae magis, & terreſtres, in-
ferioribus locis ſubſidunt. Hinc eſt
quod verſus mare tendant omnes a-
quae partes, tanquam proprium ſibi

locum: neque tamen ex iis incremen-

ta capit vaſtum pelagus, quoniam
ſol, quantum ingeritur, tantum vicis-
ſim educit, rarefaciendo & in vapo-
rem aquas conuertendo.

Mare ab aeterno perinde ac ipſe eſt cap. III.

mundus, eiusque ſalſedo ab exhalatio-
ne eſt terrena, atque adufta, quae e-
ius aquis permiſcetur. Nempe vapor
ex ſuperficie maris a ſole educitur, in-
teger & incorruptus, ex fundo autem
eius, ſolis feruore agitato, exhalatio
ſurgit, per maris aquas perrumpens,
& cum vapore adſcendens, quae, gra-
vitate fua mox iterum in mare praeci-
pitata, ſalſedine illa id imbuit, perin-
de ac ea aquae, per cineres identidem
traductae, imbui ſolent.

Ventos ſol iuxta cum reliquis ſi-cap. IV.“

deribus ex calida atque ſicca exhalatio-
ne conficiunt: quae vbi adicendit,
D verſus

.( C
P

— – „

rrr

Meteor,
LWeI.

1

ine PHFVSICA. CAP. XIIl. MIII. .⸗ 463
ite. verſus inferiora rurſus propellitur, ob- quoddam acquirit, quo fulmen abſol-
in vio ſibi mediae aeris regionis frigore; vitur, fragorem eruptionis fubſequi
ie. cumque leuitate ſua impedita, recta ſolitum, viſu tamen prius deprehen-
. petere inferiora non poſſit, aeremo- ſam, quam tonitru audiatur, eo quod
M do furſum truditur, modo deorſum. viſus celeritate longiſiime audituman-
. Calidam dixi, ſiccamque exhalatio- tecellat. .V
t. nem, vt quae ſicca ſit magis, quam hu- Siccarum vero exhalationum illae, "b. 1X.
re mida. Exigua autem fub initium ven- quae tenues magis ſunt atque rarae,
Inn ti vis efle ſolet, vires tamen acquirit, tonitruum fulminumgae exiſtunt mate-
I. adſcitis aliis exhalationibus, quibus ria, ita craſſiores & conſtipatae magis,
⸗ occurrit, leuioribus. ecnephiarum, tphonum, preſterum &
cap. Vv. Venti autem & calore componuntur cuneorum fulmineorum ſunt cauſae. B
& frigore. Calor enim vehementior In lucidorum meteororum, quae in L. II.
. exhalationes conſumit, quamprimum nubibus apparent, genere halones ſunt,
S eterra egrediuntur. At frigus magis irides, parhelü, virgae. Quae omnia
N intenſum terrae obſtruit poros, vte- ex radiis lucis varie refractis, & reper-
res gredi illaz non poſſint. cuſſis, exiſtunt: differuntque pro di-
m. cap. VII.* Terrqe motus, eſt terrae tremor, ab verſitate rerum, in quas incidentes lu-
exhalatione procedens calida, & ſicca, cis radii repercutiuntur. Halo ſtellam
. abdita in viſceribus terrae, quae cum ambire aliquam ſolet, ſinubes aliqua
⸗ foras egredi nititur, vt eius natura occurrat, cuius, parte media ob rari-
k poſtulat, terrae tamen obſtante ſoli- tatem diſſipata, partes extremae Colo-
1. R ditate intus continetur, terram con- rem ſtellae induant, radüs eius ab iis-
i cutit, dum viaperire viam ſibi cona- dem reſilientibus. Iris eſt ex radiis
r. “ tur, omniaque obuia ſternit. Quo ſolis refractis in nube rorida, moxque
1 maior vero eſt incluſiillius ſpiritus fer- in pluuiam ſoluenda. Eademque ra-
. R vor, eo maior etiam eius vehemen- tione Parhelii quoque virgaegue gi-
. ł tia eſt. gnuntur.
Eadem fulminum, tonitruum, & re- Dantur vero etiam corpora imper- cap. VII.
U lHiquorum natura eſt. Tonitru exiſtit, Fecte miſta ſub terra, ſiue in viſceribus
o vbi exhalatio, denſa nube incluſa & terrae, ea quoque generum ſunt duo-
e frigida, intus vehementi impetu fer- rum: quaedam enim exhalationibus
r ł tur, eaque perrupta, tandem maio- natales debent, quae mineralia ſunt,
⸗ rem edit minoremque fragorem, pro alia vaporibus, & dicuntur metalla,
n denfitatis in ula nube ratione. Eru- quae in Fißlia ductiliaue diſtribu-
0 Ptione illa caloris atque luminis genus vntur. DWDWUW
CAP. XIII.
4 DE CORPORIBVS PERFECTE MISTIS.
n⸗ rtrer Ommunes corporum perfelze mi- rationem cauſantur, vincente nempe
n V.C-l. ſyorum affectiones funt, quae apri- materiam calore atque frigore: quod
mariis elementorum qualitatibus pro- ſi non fiat inquinatio & digeſtionis der usuwvel’
ſ-ad. . cedunt, quarum duae agentes ſunt, ca- JeNdus efficirur. Simplici generationi , à e

lor & frigus, patientes duae humidi- opponkur putreſactio, cui nihil non iα.
tas & ſiccitas. Natura ſua iſtae gene- obnoxium fit, niſi non expectata vi
diſloluatur.

cap. II.

cap. III.

464
diſſoluatur. Quae putrefiunt autem,
primo humorem contrahunt, inde
exareſcunt, externus enim calor in-
ternum expellit, & tandem conſumit.
Putrefactioni igitur obnoxia ſunt o-
mnia, igne tamen excepto, putrefa-
Gio enim caloris naturalis corruptio
eſt, per calorem externum, in cor-
pore humido. Haec cauſa eſt, cur res
frigori expoſitae, vel motu agitatae,
facile haut putreſeant, putreſeant item
hoc minus, quo maiores fuerint, quoue
calidiores. Sic partem maris putrefa-
Cio poteſt corrumpere, totum non
poteſt.
Ex putridis animantia producuntur.
Calor enim naturalis, dum expellitur,
quantum poteſt, id, quod corruptio-
ne auellitur & ſeparatur, coniungere
exiguis nititur moleculis, quae vitam
pPoſtea, ſole adiuuante, recipiunt: at-
que ita vermiculi, veſpae, culices, alia-
que inſecta gignuntur.
Digeſtio ſiue concocdtio caloris, dige-
Nionis defectus, frigoris eſt opus. Eſt-
que digeſtio perfeétio, a natu rali pro-
prioque calore ex oppoſitis facta pa-
tientibus, quae ſua cuique materies
exiſtunt. Digeſtionis finis in quibus-
dam rebus ceſt ipſa naturae mutatio:
vt, ſi cibus in carnem & ſanguinem
per digeſtionem abeat. In aliis tantum
mutatio eſt ratione quantitatis, vel
qualitatis, v. g. in fructibus, qui ma-
tureſcant. Digeſtienis defectus eſt im-
perfectio in qualitatibus oppoſitis pa-
tientibus, a defectu caloris procedens.
Eſt vero digeſtio vel concoctio triplex
éοτονι*πος ντπσα. Triplex item
concoctionis defectus: νααιπ αοι
&ισúας
Iéravois ſ. maturatie eſt digeſtio e-
lementi, quod in fructibus eſt: perfecta
eſt, ſi ſemina fructu contenta ſui ſimi-
le producere queant. Oppoſita ei

PARS . AkNSTOTETES DOGTETNA EDSOS

duτ eſt, defectus digeſtionis in fru-
ctibus, qui caloris defectu humidita-
tem vincere nequeant. :
Enrig, elixatio, eſt indefiniti in
humore exiſtentis concoctio, faécta ab
humido calore externo, ei opponitur
sbMXοσσnato, digeſtionis defe-
ctus in humido indefinito, proce-
dens a defectu humidi caloris externi.
orrzsss aſſatio. Eſt digeſtio procu-

rata calore ſicco externo, non nimio

tamen, is enim aduſtionis eſſe cauſa ſo-
let. Ei opponitur saτνιαοαι uae eſt
digeſtionis defectus, natus ex defecétu

caloris & ignis, vel humiditatis in re

aliqua abundantia.
Quod vero duas qualitates patien- eap. IV.
tes attinet, humidae res ſunt, & ſeccae,
vel actu, vel potentia. Res humido
ſiccoue miſtae definitae ſunt, illae enim
ſeſe inuicem finiunt qualitates, vnde
corpora ſine terra & aqua minime con-
ſiſtunt, humida iſta, illa ſicca: haec
cauſa etiam eſt, quod in ſola terra &
aqua vitam agere animantia poſſint,
quae ſunt materia eorum.
Primae porro affectiones defmitorum
corporum durities ſunt, & mollities.
Durum eſt, quod tactui non cedit, molle
contraria ſeſe ratione habet. Eorum
vtrumque vel abſolute eſt tale, vel in
relatione ad aliud. Vtraque autem
qualitas ex concretione exiſtit, quae

exſiccationis eſt ſpecies. .

Exſiccatio rerum eſt ex aqua conſi-cap. VI.
ſtentium, vel quae aqueae ſunt natu-
rae, vel aquam continent, ſiue na-
tura inſitam, ſiue aduentitiam. Per-
agitur exinſtituto calore; frigore eti-
am, ſed ex accidenti. Contraria ei
humectatio concretio vaporis eſt, in
aquam abeuntis, vel liquefactio folidi
corporis, quale metallum. Concre-
tio eſt, quando remoto humore ſicca
contrahuntur & condenſantur, ſiue
frigore,

nio
ſo⸗
eſt
Au
Ure

jen- aoIV.
lot,
ico
nin
nde
-
ec

at,

P
inet.
moll
ruNR
el in
Utem
ue

conl-a,Vl.
natl⸗
Na⸗
Per-
e eii⸗
rin ei
ſt, in
Dd .
r!⸗
D ſcc
e
gote,

ag. VIII.

PHVSICA.

CAp Xnn, üy 465

frigore, vtan lapidum generatione, bile, Kexile, infexile, ſractile, infra-
ſiue calore, vt, cum ab aqua ſalia ſepa- Aile, friabile, infrniabile, inpresſile,

rantur. Concretioni opponitur reſo-
Uutio, quae contrariis omnibus effici-
tur. Res ſolo calore condenſatae e-
nim, ſolo frigore reſoluuntur, & vi-
Ce verſa.
Praeter Affeldtiones hucuſque com-
memoratas primarias, dantur aliae e-
tiam ſecundariae, homogeneis corpo-
ribus maxime propriae, quarum a-
gentes alige ſunt, aliae patientes.
Qualitatum quas patientes dicimus,
in corporibus miſtis XVIII ſunt
Paria: coneretile, inconcretile, eliqua-
bile, ineliquabile, mollificabile, im-
mollſicabile, bumedabile, inhumecdta-

inimpregſelel, formatile, informutile,
preſſatile, inpreſſatile. Tracdtile, in-
zractile, ductile, inductile, Flzle, in-
MWle, ſectile, inſe tile, tenax, remittens,
denſabile, indenſabile, combuſßzihile, in-
combuſtibile, exhalabile, inexhalabile.
Ab his ita denominantur corpora ſi-
milaria miſta. Metalla, aurum, fer-
rum, argentum, lapides &c. & quic-
quid exillis conficitur: vt & ſimilares
plantarum atque animalium partes, vt
caro & oſſa, quarum aliae calidae ſunt
magis, quae ex aqua maximam partem
conſiſtunt, magis frigidae aliae, quae ex
terra & aere praecipue componuntur.

CAP. XIV.
DE PLANTIS ET ANIMANTIBVS.

Sy b finem meteorologicorum de
26

artibus ſimilaribus agere propo-

nit. v. g. Sanguine & . quid ſint, quem

finem habeant, quam materiam & ra-

tionem, maxime vnde motum habe-

ant, vt inde porro ad partes diſzmi-
lares accedat, & poſtremo de his, qui

ex iis conſiſtunt, hominiburs, plantis
&c. Hinc Patritius ſuſpicatus eſt tra-
ctatum de partibus animantium proxi-
mum eſſe Meteorologicis, in eo enim,
vt inſtitutum ipſi fuerat, de partibus
agit ſemilaribus vique ad libri Il capur
X, atque inde de diſzmilaribus pergit
diſputare. Verum adeum ordinem re-
vocare librum Ariſtotelis de animan-
tium partibus, eo minore certitudine

gaudet, quo magis certum eſt, plurimos

eorum, vt ne dicam deiis, quae anatomi-
ca ex inſtituto complectebantur, deper-
ditos eſſe, in quibus forte extitere, qui
ſeriem haut paulo magis redderent lu-
culentam, in ipſis libris de animalibusni-
hil eſt, cui illam ſuperſtruere valeamus.

Eandem ob cauſam in medio quo-
que eſt relinquendum, quis proprius
ſit librorum de plantis locus, hodie
deſideratorum. Forte libros de ani-
malibus praeceſſerunt. Animas enim
plantis Ariſtoteles tribuit, in quoe a
Stoicis diſſentit, vegetante inſtructas
facultate: viuere easdem affirmat, cul-
tro etiam ſciſſas atque diuiſas, non
minus atque inſecta, qua ratione ex
vna duae plureſue effici valeant. Item-
que ſubſtantiam, quam ab alimentis &
aere ambiente habeant ſuppeditatam,

naturali earum calori conſeruando ſuf-

ficere.
Quantum ad animantia, de eorum in-
ceſſu librum habemus, de hiſtoria ani-
malium libros X, de generatione eo-
rundem libros V. Tanto ſtudio id
argumentum tractauit igitur, vt epi-
tome illud repraeſentare difficile ſit,
quamobrem omittendum illud duxi-
mus potius, idque eo magis, quod ea
ex parte nihil a Stolcis praeitiuum ſit,

Inn

466

—

2

& Academicis, cum quorum doctrina

PARS V. ARSTOTETES DOCTRINA EVS

ſent, iſta nobis delineatio praecipue

Vt comparari Ariſtotelis placita pos- eſt inſtituta.

X

CAP. XV.
DE ANIMA.
Deanima Onducit omni veritati animae co- quaſi anima moueatur, ſed motus il-
L. I. c. I. . gnitio, inprimis vero in rebus na- los in corpore ab anima produci tenen-

cap. I.

turalibus, anima enim principium
quaſi eſtrerum animatarum. Anima-
ta vero ab inanimatis motu Praecipue
differunt, & ſenſu. .
Hinc antiquioribus philoſophis de-
finitio animae ex iſtis petita eſt. De-
mocrito, P Vthagoreis, & Anaxagorae,
a mokit, Empedocli & Platoni a cogni-

pe
tiont, 2 aliis ab virogue. Alii tamen

animae naturam in eo Poſuere, quod

Nael, lyſe

cap. II.

cap. IV.

corporis ſit ezpers, vel quod ſubtilis-
Nmume ſet corpus Thales eſle dixit rem,
2 mos . Dioge nes aerem, He-
racli itus alatio⸗ nem, immortalemque
tiam; Hippo aquam ſanguinem

Crito.
Anima non a ſeipſa mouetur, Demo-
crito iudice, nam quiccuid mouetur,
ab alio mouerur. Viciſſim, ſi a ſe ani-
ma mouetur, in loco eſſe deberet, &
motu violento moueri poſie, eiusdem-
que adeo foret cum corpore naturae,
corporique reddi poſt ſeparationem
poſiet. Nec a ſe ipſa mouetur anima,
ſed arebus, quae ipfi offeruntur, ſiper
eſſentiam enim ſ lam moueretur, tum
poſſet. Non
ma mouetur, ſed ex
uod corporis mo-

tus

00 Ca ſione
. ‚h. e.
contrariorum a ata miſcela,
alias enim plures eſle 0 orteret eius-

dem corporis animas, pro par tium ra-
tione diuerſa & temperie. Quamuis
autem vulgari loquendi vſu animam
contriſtari dicamus, ſperare, metuere
&c. id tamen ita accipiendum non eſt,

0

dum eſt, partim locali quidem orga-
norum motione, partim alteratione
eorundem. Animam iraſci non ma-
gis dicitur accurate, quam ſi dicas ae-
dificare eandem. Flomo enim eſt ,qui
iraſcitur, anima id efficiente, alias enim
ſenectuti etiam, infirmitatibus, &
morbis animam perinde ac corporis
organa obnoxiam dixeris.

Neque rarum aliquod corpus anima cap. V.

eſt ex elementis confiſtens, alias enim
non maior eius, quam elementorum,
futura eſſet intelligendi vis neque a-
nima datur per omnia di fuſa, vt viſum
Thaleti, videmus enim res haut pau-
cas inanimatas.
Sunt, qui ex diuerſis animae funétio-
nibus concludant, plures eſſe, quam

nayz i in homine animam, vel dauiße bi-

lem efle eandem, ita vt ars eius ſupr
ma, inielligens, in capite ſit, iraſe?
in pectore, concupiſe ens in iec re. &
rum errant, neq e enim inte llectus
vlli corporis parti eſt a „ vt qui
corporeus non ſit, atque organicus, ſed
materiae expers & immort
Anima Rae eſt enteleæchis corpor
noturalis organici, vitam potentia ha-
bens Pn. 7211*
Duplex enim entelechig eſt, prima O-
perationis; bium eſt, vt ſcientia.
Socanda ipfe es tacte. Naturalis cor-
poris, non artifciulis, quale turris
vel nauis. Organici porro corporis,
h. e. inſtrumentis operandi inſtructi,
qualis eſt oculus, qui eſt videndi, auris,
quae audiendi, eſt inſtrumentum: Ipſæ
vero etiam plantae ſimplicia habent
organa.

S

2
3.
alis.

82
+9

15 L. Il. C II.

ia, inquam, primd.

e

4

OI

gui
u
8

orS

imcp V.

um.
lI,

PHLVSICA. CAP.
organa. Vitam potentia habens: quaſi
dicas in ſeipſa, potentia enim babere
minus eſt, quam habere actu: adlu eſt
v. g. in eo, qui vigilat, potentia, in dor-
mMiente.

—

Animi alias definitur, quod ſa ic per

. WrI. XrII. 467
quod primum viuimus, ſentimus &0iin-
telligimus. Vnde tres animae facul-
tates eſſe liquet, nutrientem, ſentien-
tem & ratienalem, quarum fuperior
inferiores potentia complectitur, per-
inde aca quadrangulo comprehendi-
tur triangulum.

CAP. XVI. ⸗
— DE FACVLTATE NVTRIENTE.

cap. IV. Pam animae facultas & maxime
communis eſt nurriensg, perquam
Vita omnibus rebus ineſt: eius opera-
tiones ſunt generatio & nutritio.
Nutrimentum vel nutritionis, vel
augmentationis cauſa accipitur. Na-
tritio autem facultatis nutrientis eſt o-
peratio, ipſi ſuſtantiae rei animatae
conducens-ĩ‧" w Angmentatio facultatis
nutrientis eſt operatio, qua corpus
animatumad perfectam magnitudinem

adoleſcit. In nutritione conſideranda
anima, quae nutrit, corpus, quod nu-
tritur, & alimentum, per quod nutri-
tur. Ea naturalem requirit calorem
omnibus animantibus inditum. Ali-
mentum corpori, quod nutritur, & diſz-
mile eſt ſiue contrarium, & ſanile: qua-
tenus digeſtüm eſt nondum, contraa
rium eſſe dicimus nutrimentum: qua-
tenus vero vt digeſtum ſpectatur, ſmi-
le ſemili nutritur. HMM

CA P. XVII.

. DE FACVLTAT

cap. V. Entiens animae facultas ea eſt, qua
animantia ſentiunt primum. Sen-
Jus vero mutatio in organo eſt, a re ſen-
ſibus oblata, procurata. Neque enim
ſeipſum percipit ſenſis, neque organum
ſuum, neque rem vllam internam. Vt
reipſa ſentiat enim, externa aliqua res
requiritur, quae ſenſum moueat, ſei-
pſum enim ſenſus mouere nequit, qui
facultas ſit tantum patiens, perinde ac
quod combuſtibile eſt, ſeipſum com-
burere nequit.
Rerum autem, quae ſenſui obiiciun-
tur, tria ſunt genera, vnum proprium
eſt, rerum nempe, quae vno ſolo ſenſi
percipiuntur, qualis color eſt viſui.
Commune earum rerum, quae vni cui-
dam ſenſui propriae non ſunt, ſed
communes omnibus. Accidentate, quod
earum eſt rerum, quae, quatenus tales

cap. VI.

E SENTIENTE.
ſunt, ſenſum non afficiunt. Senſus vel æ-
ternus eſt, vel internus. Senſus exter-
ni ſunt vifus, auditus, olfactus, ta-
tus & guſtus.
Viſus verſatur circa colores, & rem eag. VII.
quandam nomine deſtirutam, in tene-
bris refulgentem, qualis in ſquamis
piſcium cicindelis &c. Color vero eſt
motus procedens ab eo, quod actu per-
Wicuum eſt. Perſpicaum eſt, quod per
wili haut eſt obnoxium, ſed per a-
lium quempiam ſiue colorem ſiue lu-
men, qualia aqua, aer, vitrum. Lu-
mon eſt actus rei perſpicuae quatenus
perſpicua eſt. Non ignis vero eſt lu-
men neque corpus, alias enim duo
corpora in eodem loco eſſe conſeque-
retur.
Viſus pariter, ac reliqui ſenſus o-
mnes, medio opus habent, & diſtantia
Nnunz conueniente.

468⁸ PARS V. ARSTOTELIES DocTIEINA ETVS

conueniente. Res, quae ſenſu perci-
pitur, primo medium, & inde organum
afficit.

cap. VIII. Auditus circa ſonos verſatur. Hi

exiſtunt ex duorum corporum colliſio-
ne, durorum, planorum & concauo-
rum in aliquo medio, quale aer & aqua,
celeriter & vehementer, antequam me-
dium diſſipetur, excitati. .
Echo, ſonus eſt repercuſſus, quan-
do aer collectus, & vaſe aliquo, vel
loco concluſus, quo diffuſio eius &
progreſſus impeditur, retrocedit: vt,
ſi voce magna, conuerſa in murum fa-
cie, inclames. Semper autem ita re-
Percutitur ſonus, licet auribus id mi-
nime ſemper percipiatur, perinde ac
lumen, quod ſi repercuteretur minus,
obſcura forent omnia loca, ſoli vel alii
cuidam lucido corpori, ex aduerſo
non expoſita.
donus eis producitur corporibus,
quibus concutitur aer, atque aſſidue
agitatur, donec ad organum appellat,
in quo inſitus eſt, eiusdem naturae a-
er, isque animatus & immobilis, qui
ab aere exteriore commotus, auditus
ſenſum praeſtat. Hinc in ipfſis etiam
aquis audimus, aqua enim adhuncae-
rem pertingere nequit, ob auris an-
guſtos anfractus: quos ſi perrumpat,
vel alias lacerata fuerit hunc aerem con-
tinens membrana, furditas inde exi-
ſtit.
Vox, aeris, reſpiratione adducti, eſt
impulſus, ab anima in arteriam illiſi
vocalem, quae in pulmonibus eſt, cum
intentione ſignificandi. Non omni-
bus igitur animantibus vox competit,
ſed ſanguine tantum & reſpiratione
gaudentibus, piſciumque adeo nulla
vX eſt. . ,
Odoratus circa odores occupatur,
qui non aeque in homine, quam aliis
animantibus, perfectus eſt ſenſus. Vn-

de & homines nonniſi cum dolore vel
voluptate odores percipiunt, ſi ſatis
eis virium ſit ad alterum iſtorum exci-
tandum. Defectus ille ab organo eſt,
quod in nobis magis obtuſum inueni-
tur. Medium odoratus aer eſt, & aqua,
nam & piſces odorantur. Nec tamen
eodem modo omnia animantia hoc
ſenſu fruuntur. Quae reſpirare enim
poſſunt, aerem ducendo odorantur,
non vero ita faciunt cetera, ob organi
diuerſam diſpoſitionem. Ea igitur,
quae aerem trahendo odorantur, in
aquis ſenfum illum nequeunt exerce-
re. In genere vero odor ſicca reſpi-
cit, vt ſapor humida. Eſtque orga-
num odoris ſiccum potentia, vt actu
ſunt ſicca res, quae ei obiiciuntur.
Guſtus circa ſapores verſatur. Quic-cap. X.
quid vero gaſeu percipi poteſt, id ſapi-
dum eſt, humidumque, ſiue actu, ſiue
potentia. Sicca guſtui obnoxia ſunt,
quatenus potentia humoren habent,
& ſalium inſtar liqueſcere poſſunt. Gu-

Rus vero & ſipidum & inſipidum per-

cipit, quemadmodum viſum tenebrae
quoque afficiunt, & auditus ſilentium
Percipit. Nempe ſenſuum quilibet
abſentiam perinde ac praeſentiam per-
cipit, rei, circa quam exercere ſe ſolet.
Potulentum guſtui cum tactu com-
mune eſt, quatenus humidum tamen
eſt, gaſtum afficit, vt ſaporem quod ha-
beat. Lingua ſiccum guſtu non perci-
pit, quoniam organum ſenſus tale po-
tentia eſſe debet, quale actu eſt res,
circa quam ſenſus verſatur. Sine hu-
miditate vero ſapidumnon datur. Spe-
cies ſaporis ſunt dulcedo & amaritudo-
ad Aulcedinem pertinet pinguedo, ad
maritudinem ſalſedo. In medio vero
iſtorum poſita ſunt acre, acerbum, aci-
dum atque acutum. Sapidum, eſt quod
gilſtum mouet, atque vt ſe exerat,
efficit.
Tactus

aab. Al.

l. III.
t. il.

1-

eſl

cap. XI.

eap. XII.

L. III. c. I.

L. III.
c. II.

PHFVSTCA CAbP. XyIr vim

Tadtus circa qualitates primas ver-
ſatur. Organum tacltus ea pars eſt,
quae potentia eſt id, quod res circa
quam hic ſenſus verſatur eſt actu, quod
idem eſt enim, ab eodem affici nequit.
Res enim, quae eundem, quem ipſi calo-
ris, frigoris, duritiei vel mollitiei gra-
dum habent, non ſentimus. Caro me-
dium eſt, primum ſenſus organum eſt
aliquid interius. In hoc vero gaſtus

& talctus a reliquis differunt ſenſibus,

nempe res, circa quas reliqui verſan-
tur, maiori intercedente interuallo eas-

dem afficiunt. Percipit autem guſtus

res aeque, quae tangi & quae non tan-
gi poſſunt.
Omnes hi ſenfus ſpecies ſenſibiles a
materia abſtractas accipiunt, perinde
ac cera figuram annulo inſculptam ac-
cipit, non ſunul accepto auro vel gem-
ma. Organum ſiue ſenſerium Ulud
eſt, in quo primo ineſt ſentiens facul-
tas. Res autem vehementius agens
corrumpere organum poteſt, & de-
ſtruere.
Plures non dari ſenſus externos,
quam quinque illos, manifeſtum ex eo
eſt, quod plures eorum in animalibus
Perfectis non occurrant: neque opus

CAP.

469
eſtſeto aliquo ſenſu adoommunia, quae
vocant obiecta percipienda, quae vnus-
quisque ſenfuum per accidens diſcer-
nere ſolet, motum v.g. figuram.

Adus rei, ſenſu pereeptae, & aclus
ſenſits ipſius, v.g. actus ſonandi & audien-
di vnum ſunt reipſa &idem, intentio-
ne differunt tantum. Actusque ille
ſemper eſt in eo, quod ſentitur, non in
ſentiente.

Senſibiles gualitates ſinitae ſunt, vtcap. VI.

quae extremis contrariisque ſuis fini-
vntur, per accidens vero dhidi in in-
finitum poſſunt, pro ratione diuiſionis
rei, circa quam occupantur, continuae.

Senſthilium autem alia potentia ſunt
ſenſibilia, vt pars iuncta toti, alia actu,
vt ipſum totum, vel pars a toto ſepara-
ta. Partium vero ſeparatarum quae-
dam exiguae ſuntadeo, vt eis actu per-
cipiendis ſenſus haut par ſit, eo quod
debita mole deſtituantur. .
Soni & odores in medio ſenſim proce-
dunt, atque ſenſim, & veluti gradibus
quibusdam ad organum deducuntur.
Lumen contra momento in medio exi-
ſtit, neque locali motu per illud tradu-
citur.

XVIII.

DE SENSV COMMVNI.

QOni Jenſus externus diſſerentiam
Percipit rei, circa quam verſatur.
Sic viſus de albedine iudicat, & nigredi-
ne. Diuerſarum vero rerum differen-
tiae eo diſcerni ſenſu non poſſunt. Com-

miunis itaque aliquis ſenſus datur, qui

acliones ſenſus externi & rerum ſenſu
pPerceptarum differentias diiudicat. Iu-

dicium iſtud, cum circa res ſenſibus ob-

noxias occupetur, ſenſus eſſe oportet:
& ſenſus quidem vnius, ſi plures enim
eſſlent, tum aliam rem ſiſteret alius, ne-
que adeo iudicium inter illas inſtitui

poſſet. Iudicans enim omnium illo-
rum cognitionem habeat, oportet, de
quibus iudicat, quam externorum ſen-
ſuum nullus parere poteſt, ad rem nem-
pe ſibi propriam determinatus.
Communis autem ſenſus eadem actu
res ſenſuum contrarias atque diuerſas
diiudicat, inuicem enim album & ni-
grum, dulce diſtinguunt & amarum.
Eſt igitur ille ſimilis circuli centro,
quod diuerſo reſpectu vnum dici pot-
eſt & multiplex. Vnus eſt, quatenus in
in eo externi ſenſus coniunguntur
Naon 3 omnes,

472
omnes, multiplex, quatenus fons eſt eo-
rum & iudex.

PARS V. ArTOTEIES DOCTEINA ES
Senſus circa rem

gaudent animantia.
ſuae perceptioni propriam errare non
poteſt, ſed verum ſemper proponit. Ii-
tellectus vero falſis opinionibus & habi-
tibus deprauatis haut raro ſeducitur.

XIX.

DE PIHIANTASILA ET COGTTATIONE.

pe Ri Senſus ab intellectu diffſert. Senſu
mnempe omnia, intelledu pauciſfima
CA P.
c. II. ſenſa & phantaſßia deriuatur & co-

L. I. de
Mem. &

gitâtio. Phantafia & a ſenſis differt
& ab intelecwuu, quamuis ſine praeui⸗
ſenſus perceptione non detur, quem-
admodum neque cogitatio absque ea
exiſtit, quae intellelctus eſt actio, ſcien-
tiam comprehendens, opinionem item
& prudentiam.
Phantaſiae actus a cogitatione dif-
fert; nam res etiam falſas phantaſia fin-
gimus, vt viſum fuerit nobis. Res au-
tem veras tantum aut veroſimiles cogi-
