Df CcIT ANOETORVMI STDEENVM SOIE.

CAP.
D E
So & luna primi nominantur, &
a ceteris diſtinguuntur ſtellis; atque
ab iis forte coepit idololatria, prius-
quam ad alias ſtellas porrigeretur. In
antiquiſſima idololatriae erga aſtra

vide in- mentione, quae occurrit apud lobum,

dicem in qui Chaldaeis vicinus erat, haec duo
Neade. aſtra ſola † nominatim appellantur.
1 cap. Ac ſane a Chaldaeis ſolem & lunam
XXXI. praecipua Numina habita fuiſſe auctor
27. eſt * Maimonides, qui teſtatur quidem,
" In lib. reliquos ſeptem planetarum Deorum
de culu numero adſcriptos, ſed duo ampliſſi-

externo . . . .
jnitr, Ma lumina maxima fuiſſe Numina ait.
Mor. Idem addit ſolem omnium † ſum-

Neb. P. mum creditum. Quae, in horum
III, c.29. confirmationem, ex libris Sabaeorum,
affert, de Abrahamo & ſimilia, infra
a nobis indicabuntur. Macrobius me-
minit trium idolorum apud Afſlyrios,
* vide ſoli dicatorum, quorum unum erat
Indicem Adadi, aterum Adonidis, tertium lIo-
in voce vis Heliopolitazg: Deo, inquit, quem
8 (ib. ſfummum maximumque veneramtur,
L. cap. 21. Adad nomen dederunt; eius nominis
imter pretatio Zogniſicat vnum. Hunc er-
go, ot potentiſimum adorant Deum, ſed
Jubiungunt ei Deaum,nomine Adangatim,
omnemque poteſt atem cunc arum rerum
his duobus attribuunt, ſolem, terram-
que intelligentes &c. Simulacrum A-
dad inhgne cernitur, radiis inclinatig;
quibus monſtratur, vim coeli in radits
eſſe ſolis, qui demittuntur in ierram.
Adargatis Emiulacrum ſinſum verſum
reclinatis radiis infigne eſt- monſtran-
do, radioram vi ſuperne miſſorum enaſci,
qudezunque terra progenerat.
Sed quando affirmat, voce Adad ſi-
gnificari unum; aut ipſe fallitur, aut
eius verba deprauata ſunt; nam, vt
obſeruauit loan. Sldenus, apud Syros
& Chaldaeos Chad ab Hebraico

1153
XXXV.

SO IL. E.

Echad ☚π ſignificat unum, Adad vero
aut Adod aliter ſcribitur.
Ioan. Druſius apud Macrobium legit
Hhada Ni quod Syriace ſignificat
aunum. De hoc idolo forte intelligen-
dus Eſaias LXVI, . Qui ſandlifccan-
tur & mundantur in hortis poſt unum
nempe in hortis dicatis idolo, quod
erat poſt templum, ſukintellgendum
enim ait loſephus Aaliger, templum
pone temptlum.
Adonis nomen deriuatur ab N
Adon Dominus. Adonin autem, ait

Macrobius: Solem eſſe non dubitatur, Saturnal.
inſpecta religione Alyriorunn apud quos Lib. I.
Veneris Architidis & Adonis maxima K. 21.

olim veneratio viguit, quam nunc Phoe-
nices tenent. Nam Phyhci terrae ſüu-
perius bemiſphaerium, cuius partem
incolimus, Veneris aptellatione colue-
runt, inferius vero bemiſphaeriumter-
rae Proſerpinam vocauerunt. Erge
apud Aſſyrios, ſue Phoenices, lugens
inducitir Dea, quod ſol annuo greſſa
per duodecimſignorum ordinem pergens,
partem quoque hennſphaerii inferioris
ingreditur; quin de duodecin ſignis
zoadiaci ſex ſuperiora, ſex inferiora cen-
ſentur, Et cum eft in inferioribus, &
ineo dies breuiores facit, Lugere ore-
ditur Dea, tanquam Jöle raptu mortis
temporalis amiſſo, & a Proſerpina re-
tento, quam nimen terraez inferioris
circulizeèr antipodum diximus. Rur-
Jumque Adonin redditum Veneri credi
volunt, cum ſol, euectis, ſex ſiognis an-
nuis inferioris ordinis, incipit noſtri cir-
culi luſtrare hemiſphaerium, cum in-
cremento luminis & dierum,

VItimum ſimulacrum ſolis Iouis

Heliopolitae nomine inſignitum erat.
Aſyrii gquoque ſolem, ait idem ſcri-
ptor, ſub louis nomine, quzm Aia
Fff fff f2 Huoxoτ

Tbid cap-
23

.

154 PARS XIII. PHILOSODPH CHMLD. SECTL. II. c. XXXFPI XXMVII.

Hioοa οααπια cognominant, maximis ce-
rimoniis celebrant, in ciuitate quaes
Heliopolis nuncupatur. Eius Deiſimu-
lacrum ſicmtum eſt de oppido Aegypti,
quod & ipſim Heliopolis appellatur,
regnante apud Aegyhtios denemure, ſeu
idem Senepos nomine fuit; perlatum-
que eſt primum in eam, per Oppiam le-
gatum Deleboris Regis Ariorum, ſa-
cerdotesque Aegzptios, quorum prin-
ceps fuit Partemetis; diuque habitum
apud Acſyrios, poſtea Heliopolin commi-
grauit. Cur ta ſaltum, quaque rati-
one Aegypto profectum, in haec loca,
ubt nunc eſt, poſtea venerit, rituque
Aſirio, magis quam Aegeptio colotur,
dicere ſuperſedeéo, quia ad praeſentem
non attinet cauſam. Nunc vero eun-
dem louem, ſolemque eſſe, cum ex ipſo
Jacrorum ritu, tum ex habitu dignoſei-
tur. Stmulacrum enim aureum (ex
hoc metallo ait fuiſſe Maimonides Ta-
lismanes Chaldaeorum ſolares,) ſpecie
imberbi inſtat, dextra elzuata, cum ſia-
g.ro in aurigaez modum, laeua tenet ful-
men & ſpicas. Quae cuncta louis, ſo-
lisque Conſociatam potentiam demon-
Rrant. Huius templi religio etiam
diuinatione praepollet, quae ad Apolli-
nis poteſtatem refertaur, qui idematqae
Jol oſt. Vehitur enim ſimulacrum Dei
Heliopolitani ferculo, veluti vebuntur
in pompa luderum Circenſium Deorum
imulacra, & ſubeunt plerumque pro-
vinciae Vroceres,raſo capite, longi tem-
poris aſtimoma puri; ferunturquét di-
vino ſpiritu, non ſuo arbitrio, ſed quo
Deus propellit, vehentes; vt vidimus
apud Antium promoueri ſimulacra for-
tunarum, ad danda reſponſa. Conſu-
lunt hunc Deum & abſontes, miſſs di-
plomatibus conſignatis, reſeribitque or-

dine ad ea, quaez conſultatione addita
continentur. Sdic & Imperator Traia-
nus önitirus é ea prouincia Parthiam
cum exercitu, conſtantiſſzmae religio-
nis hortantibus amicis, qui maxima hu-
iusce Numinis ceberant experimenta, vt
de euemtu conſuteret nei coeptae, ogit
Romano contelio, pris exptorando fi-
dem religionis, ne forte ſn ſubeſſet
humana. Et primum miſit ſignatos Co-
dicillos, ad quos lbi reſèribi vellet.
Deus iucſzt afferri chartam, eamque

asſegnari puram & mitti, Rupentibus

ſacerdotibus ad eiusmodi factum; igno-
rabant quipphe conditionem codicillorum.
Hos cum maxima admiratione ITraia-
nus excepbit, gitod ipſo qaoqite puris ta-
bellis cum Deo egiſſet, Tunc allis co-
dicillis ſeriptis, conſignatisqie conſulu-
it, an Komam, perpetrato bello, reditu-
rus eſet. Vitem centurialem Deus,
ex muneribus in aede dicatis, deferri
uſſt, diuiſamqaue inpartes ſudario con-
di, ac proinde ſerri. Exitus rei obiti
Traiani apparluit, oscſibus Romam re-
latis. Nam fragmentis ſpecies reli-
quiarum, vitis argumento caſus futu-
ri tempis Otenſunm eſ. Li ne ſormo
per ſingitlorum nomina Deorum vage-
tur, accipe quid Acſrii de ſolis poten-
tia obinentun. Deo enim, quem ſum-

mum maximumque venerantun, Adad

nomen dederunt, &c.

Hiſce addendum nomen Beli, quod
ſummo Numini, peculiare licet, atta-
men & aliis Chaldaeorum Diis, ac in-
ter alios ſoli attribuitur, auctore Ser-

vior Lingua Panica, inquit, BAL Deus in Ae-
dicitur, apiid Aſyrios autem Bel dicitur, neid. I.

quadam ſacrorum ratione, & öaturnus
Sol.

1

Lan
niͤ⸗
Vvie
t.
1
jun
Gai
ſol
di.
e
lab

Vide Vo
indicemn den

in voce

Vtraque.;
4

6

De Err.
Pr⸗ of,Rel
P.2. Edit,
Mouper,

WII.

e Addit
Tyio-
Orthigm
relpgio.
ime hu-
nenta,
1e egit
nch .
iſi
latoelh⸗
1 vellet.
lnumue
lentihut
igno⸗
Morum.
Traia-
Mrirti-
Sr a-
Mnſult.
veditu-
Deur,
leſorri
ion-
1 olitu
m fe-
ebreli-
ſit A-
ſörmn
Ulge-
hoten⸗
n ſum-
Aad

quo
, attt.
,4 in-
re Er-
LDeutn Ae-
Ilitun eil, I.
rn

A.

PDE CVITV LVNAE ET RE. PLANETAR. 2155

CAP.

XXXVI.

DE CVLTV, WOC CHALDAEI LVNAM PROSEQVEBANTVR.

L. " apud Chaldaeos colebatur ſub
variis nominibus, quae omnia e-
rant foeminini generis, & ſolis nomi-
nibus reſpondebant; quo confirmari
videtur, quod dicit Maimonides, ſe-
ptem planetas a Chaldaeis habitos fu-
iſſe Deos & Deas vna connubio con-
iunctos.
Chaldaei, vel potius Graeci Chal-
daicarum diſciplinarum interpretes,
ſolem cum aliis, tum Iouis, & Adoni-
dis nominibus inſigniebant, lunamque
Iunonem & Venerem ex aduerſo appel-
labant.
Voci Iuno reſpondebant Chaldaicae
* vide voces * Ada & Belta, eas enim ſic in-
indicem terpretatur Heſychius, Adà, Ore Bav-
in voce οaνDιιον Heg. Item: BéX , „ Heg, 9
traquc. à Dο Hον, lIuno, vel Venns.
Haaec duo nomina videntur eſſe ea no-
mina foeminini generis, quae reſpon-
debant maſculinis Adad & Belus, ge-
minis ſoelis vocabulis. Iunonem apud
mythologos eſſe eandem ac lunam pro-
bauit eruditifſimus Seldenus, ex anti-
qua formula inuocationis, qua ſacer-
dotes Romani Nonis, vnoquoque men-
ſe, vtebantur: dies te quinque calo,
Iuno nouella, vel couella, ſeu coeleſtis.
Atque ad hanc Iunonem forte peculia-

De Err. riter referendum, quod Iulius Firmi-

⸗ cus aeri attribuit: Aſyrii azrem du-

Mouuer.

catum elementorum habene volunt mam
bunc eundem nomine lunonis, vel Ve-
neris virginis, ſ tamen Veneri placuit
aliquando virginitas, conſecrarunt & -.
Effoeminarunt ſane hoc elementum, ne-
ſeio qua veneratione commoti. Num
quia aer interiectus eſt inter mare &
coelum, effoeminatis eum ſacerdotum
vocibus proſequunturs

Sed?† aeris elementum ab Aſſyriis † Vide
cultum non facile alibi reperias, & indicem
quod addit, de impudico cultu ‚vide- r
tur potius pertinere ad Veneris ſacra,
prout ab aliis ex veteribus deſcribun-
tur. V

Veneris, vbi pro luna ſumitur, no-
mina ſunt Mylittia & Alilat. Herodo-
tus auctor eſt, Perſas didiciſſe ab Aſſy-
riis & Arabibus ſacra facere Vraniae,
quam Aſſyrii Venenem Myluziam, Ara-
bes (hoc eſt Sdabaei, de quibus dice-
mus) Alilat vocauerunt. Videtur
quidem Herodotus hanc Mylittam, a
luna, de qua paulo antea loquutus erat,
diuerſam ſtatuere; attamen non aliam
fuiſſe ſuadet etymologia nominis,
quod a Lail h nox deducitur: Vete-
res, ait Sihal Aſſemon, inter multos
alios falſos Deos, vnum coluerunt, quem
vocabant Alilath, aſfrmobantque eſſe
lunam, noctis dominam ac reginam.

. CAP. XXXVII. V
DE CVIITV, CVO RELIQVOS PLANETAS PROSEQVE-

BANTVR CHALDAEI.

RElquos quinque planetas, aucétore
Maimonide, Deos etiam eſle puta-
bant. Nomen Beli, pluribus com-
mune, tribuebant etiam Saturno,
quem Diodorus (niſi verba eius corru-

pta ſint, quod ſuſpicor,laffirmat potiſſi-
mum planetarum reliquorum a Chal-
daeis eſſe habitum. Euſebius, 28. anno
Thare, ait mortuum eſſe primum Afſiy-
riorum regem Belum, quem Aſſyrii
Fff ffffI3 Deum

1156
Deum vocitant, alii veroSaturnum Ser-
ius alibi laudatus: Lingua Punica Bal
Deus diciturzapud Aſrios autem Beldi-
citur, quadam ſacrorum ratione, & Sa-
turnus & ſol. Hinc T1 heophilus, Patri-
ib. III archa Antiochenus . iei 3, 7νο
yc ſub 0, Kkozey, 18Tc aτσο οαα.οα BAX
En. Vide α BX, Acεαποα οα oαρανσρις αοσAXν
Indicem ααοοα &c. Nonnulli quidem colunt
in Baal. Cronum, & hunc vocant Bel & Balprae-
ſertim qui orientalia ctimata incolunt,
neſcii, quis ſit Cronuæ, & quis ſit Belus.
Quidam putant, proprium nomen
Saturni fuiſie Chiun, vel Remphan, de
quo Amos V, 26. Portaſtis taberna-
culum veſiri Moloch & Chiun veſtra-
rum imaginum, ſtellas Dei veſtri, quem
feciſtis vobis. Quae verba ita vertit
Stephanus, Act. VII, 43. Siusſeepiſtis ta-
bernaculum Moloch & ſidus Dei voſtri
Aene ⸗ Remphan, ſhiguras, quas feciſtis ado-
hac voce? AT* â àoρ Hα Per Odb, r8
r0τ⅝νρ, & eονασιπορ. Vοονρεν πw⅛υ⅛aBiun Graeci
interpretes vertere Remphan. Aben

Ezra intelligit etiam planetam Saturni,
quem Plantus quoque, ut obſeruauit

Sam. Petitus, vocat Chiun. Rephan,
teſte Athanaſio Kirchero, appellatur
etiammum hodie a Coptis idem Pla-
neta.
Nihil eſt, quod addamus iis, quae de
Ioue diximus, vbi de Belo & Sole, quo-
rum vterque Iupiter vocatur, egimus.
videln. Mars, ſi credimus ſcriptori Chroni-
dicem in ci Alexandrini, ab Aſiyriis primis
Mas omnium Deus agnitus eſt: Aprii, in-
quit, primi erexere columnam Marti,
zumque inſtar Dei coluerunt. Hunc
etiam nomine communi Beli affece-
runt, vnde Babylonicus Belus ab He-
ſtiaeo explicatur Zevs éwa)Xαα£ Iupiter
Martius. Sed nomine magis proprio
Mars vocabatur Azizus, ſub quo cole-
batur vna cum Mercurio in templo ſo-
lis Edeſae, quae metropolis fuit Meſo-

ſores & contubernales faciunt Mévues

PARS XIII PHIEOSOPII CHALD. DO II c. MXVII.

potamjiae: „Qui Edeſſam habitant, ait Or. IV.
Iulianus, regionem ab aeterno ſoli di-bp. 281.
catam, Monimum & Azizum ſolis aſſeſ- Ed. Feta.
vianae.
4 AC νιυαϑ Nοριιι., Monimo in-
telligi Mercurium, Azizo Martem, at-
que ambos ſolis eſſe aſſeſſores a magi-
ſtro ſuo Iumblicho Iulianus ſe didiciſſe
fatetur.
Quidam idolum Nergal a Samarita-
nis ex Aſſyria allatum huc referunt.
Rabbini enim opinantur, hoc idolum
ſimile gallo gallinaceo fuiſſe; atque ali-
unde conſtat, gallum fuiſſe ſacrum Ariſto-
Marti, eiusque auem, propter animos, phan.
vocatum; vnde colligunt Martis for- chel i
mam fuiſſe galli formae ſimilem: 580.
quemadmodum Venerem putant gal-EditGen.
linae ſpecie effictam, & vocatam duc-
coth Benoth.
Venus a Chaldaeis celebratur ſub va-
riis nominibus, quorum tria apud He-
ſychium occurrunt. Primum eſt Bel-
tes, vel potius Belta, quod interpreta-
tur Iunonem & Venerem, & quod illi
commune fuit cum luna, qua de re
iam diximus. Alterum nomen eſt De-
lephat, quod magis proprium Veneri
fuit, vt apparet ex eius etymologia,
nam Delpha N&a Syriaceeſt coitus.
Poſtremum eſt Myleta, vt habet He-
ſychius, qui ita ab Aſſyriis vocatam
fuiſſe Vraniam ſubiicit. Herodoti ex-
emplaria, vt vidimus, habent Mylitta.
Alilat, vt obſeruauimus, etiam lunae
tribuebatur; ſed Mylitta videtur pro-
prium Veneri, cum ſit, Iof. caligero
obſeruante, pura puta Syriaca vox Mo-
lidtha ROW, quae prolißcam ſigni-
ficat. QCum hac etymologia optime
conuenit ritibus, qui in eius culltu
vfurpabantur, ita ab Herodoto deſcri- Lib. J.
ptis: „Turpiſſima legum Babylonica-b:199
rum haec eſt. Nempe omnibus mu-
lieribus indigenis commune eſt, ſemel
in

2. Reg.
XVII, 30

Cunt aitr. W.

DE CVILTV PLANEI &c. &IELLAk. II57

in vita, adtemplum Veneris deſiden-

terpretantur Baruchi Prophetae ver-

ſoli di-d.
Kidr tibus, cum peregrinis conſuetudinem ba, de Chaldaeis mulieribus: a po- dict Ie⸗
lhu iun habere. Plurimae autem mulieres, vaunε regi détce, Touia y rai hανk⅜αna
ecoin. quae prae diuitiis ſuperbae, ſe aliis mi- myra,, Dupusoα vα e,. Ores 9
n, K⸗ ſcere non dignantur, vehiculis camera- vis avrα eοαα r ruS⸗ r*
mg⸗ tis vectae pro templo conſiſtunt, reli- ageepevepssas oiten , Tv 2 ρo 6er-
lcicfte cta interim a tergo magna famulitii tur- αιι ιοτονo α+tuνο αααναt*ττ—
ba. At pleraeque fic faciunt. Ad tem- 7 euiey abr de6ρ”ps,. Interprete
martt.2 s plum permultis ſedent nodis corollis- vulgato: Malieretautem circumdatae
ernn. , que caput reuinctae; & hae quidem funibus in viis ſedent, ſuccendentes ofa
Tur accedunt, aliae vero abeunt. Diuerti- oliuarum. Cum autem aliqua exipfis
Ncölnen cula autem, funiculis diſtincta, aditum attradta, ab aliquo tranſeume, dormierit
gre. praebent peregrinis, quam voluerint, cum ee, proximae ſuae éxprobrat, quod
ſictum Nr electuris. Cum femel illic ſedit mu- ea non ſet diena habita, Ecut ipſaz, neque
mimnds lier, non prius domum regreditur, funis eius diruptus ſet.
tisfore quam hoſpitum aliquis pecuniam in ſi- Hiſce addendum Succhoth Benoth
IIl eN. 530. num iniecerit, & cum ea, a fano ſeor- —à — Idolum Babylonicum,
nt ll BiiGen. ſim abducta, rem habuerit. Hoſpitem cuius mentiooccurrit 2. Reg. XVII, 30.
n e autem illum, qui pecuniam obtulit, di- Eae voces fignificant tentoria puella-
cere oportet: Tibi fauentem opto Deam rum, quibus nonnulli putant deſignari
rſubye⸗ Mylittam; Mylittam enim Aflyräi Ve- ea tentoria, ſeu diuiſa loca per funes,
udle- nerem appellant. Pecuniam porro quorum meminit Herodotus, & vbi
ſthel. illam, quantulacunque ſit, non fas eſt mulieres ſedebant exſpeétantes, donec
Preta- reiicere: ſiquidem ſacra fit. Nec mu- Veneri Mylittae corpore litaſſent. Vo-
lod ili lieri etiam licet hoſpitem aliquem re- cabulum Veneris, coniectore Seldeno,
dee pudiare, fed quicunque pecuniamin- deriuatum etiam eſt a voce Benoth.
eſt he- lecerit primus, hunc illa ſequitur citra Sed ex vocibus ſcripturae ducchoth Be-
Veneri delectum. Poſtremo, vbi iam congref noth potius eſſe nomen idoli, quam
ologir, ſa fuerit cum hoſpite mulier, ſacris templi aut tentorii, fatis liquet.
iu. Deae fadtis, domum reuertitur. At de- Rabbini fingunt, hoe Numen fuiſſle in-
et He-⸗ inceps nihil tam magnum eſt, quo dato ſtar gallinae cum pullis; Nam, inquit
Ccütam potiri illis poſſis. Porro, quae forma R. D. Kimchi, ut vocant gallinan Suc-
ri ex- funt elegamtiori, citius diſcedunt; quae cha, a tegendo: ita gallinaz vocant
Mhlin. vero deformes, iutius coguntur ex- Succhoth, 4 tegendo. Benoth autem
1 umne ſpectare, cum legem implere nequeant; interprelantur pullos, Nor Golen gal-
ur o⸗ etenim tres, aut quatuor annos conti- Linae alis ais tegere. linc Athan.
“ nuos exſpectant. Hactenus Herodotus, Kircherus Mylitiam Venerem fuiſſe
GNAl⸗ De eadem conſuetudine quidam in- colligit.
n CA P. XXXVIII.
genn, PE XLIIS STELLIOWCTöS.
er , Naue ſoſi planetae, ſed etiam fi- cizui coelorum a. Reg. XXIII,/ 5. † Maz-† vide
picr⸗ L Jgna zocdliaci, ac reliquae ſtellae za!, autem eſt ſtella, ideoque vocabant indicem
IMh. Dii a Chaldaeis habebantur, adolebant ſigna duodecim Mazzaloth, & zZodia- in hac
ſemnel enim rois Mazzaloth & reliquo exer- cum circulum Mazzaloth. Interdum ε.

10 Mutant

.

8 PARS5 EIII PMIIOSOPH CHALD. SFCGü II. e. XXXXI

mutant Lomed in Reſeh, & vocant
Mazzaroth. Septuaginta quoqueIntt.
habent Maρα, quod Suidas inter-
pretatur Conſtellationes dictas C„ε.
Hoc cum eo, quod habet Diodorus, con-
ſentaneum eſt, qui ait a Chaldaeis du-
odecim habitos eſſe praecipuos Deos;
quorum unicuique menſem, atque
unum zodiaci attribuerint ſignum.
Ab iisdem cultas fuiſſe relliquas ſtel-
las inerrantes, apparet ex ſcripturae
verbis laudatis, in quibus zoti coelorum
exercitui ſacra fecile dicuntur; atque
hoc etiam diſerte affirmat Diodorus,
qui, ubi doctrinam Chaldaeorum tra-
dit, ait, planetas ab iis Interpretes vo-
catos; alias vero ſtellas partim ommi-
um rerum iudices, partim confiliarios
Deos dictas, vt oſtendimus ſupra cap.
XVII. Neque dubium eſt, quin, vVti
quasdam ſtellas fixas ornarunt com-

CA P.

muni nomine dignitatum, iudicum &
conſeliariorum: ita etiam praecipuis
ſingula nomina, & idola, vt planetis,
ſtatuerint. Et quoniam Chaldaicus
Polytheiſmus non nitebatur, veluti
Graecorum mohudϑρραναι Ccommentitia
mythologia, quamuis recentiores
ſcriptores de utroque ſimiliter ege-
rint; ſed referebatur ad coeleſtia cor-
pora, quae ſub variis nominibus &
imaginibus colebant: veriſimile &
conſentaneum Chaldaicae doctrinae
eſt, aſſyriaca illa idola, Aſehima, Ner-
gal, Nibhar, I arthac, Anamelech, Adra-
melech, Niſroch, quae in ſcriptura re-
cenſentur, eiusdem, ac reliqua, generis
fuiſſe, & ad alias pertinuiſſe ſtellas.
Verum non facile eſſet, hanc compro-
bare coniecturam, quoniam de hiſce
idolis vix quidquam, praeter nuda
nomina, memoriae proditum eſt.

XXXIX.

DE IGNE, AERE ET TERRA.

Wnt, qui inter Numina Chaldaeo-
Irum, elementa memorent. Sane
conſtat, eos peculiari cultu ignem pro-
ſequutos, ſeu, vt quidam opinantur,
ſummum Deum ignea imagine, ſeu, vt
alii, ſolem effinxerint; cuius rei ratio-
nes ſupra attulimus.
Ad pyrolatriam hanc quod attinet,
Hiſt. Ecd memoratu digna eſt, quae a Rafino nar-
Lib. II. ratur, hiſtoria † Feruntaliquando Chal-
cp. 26. ſaeos ignem, Deum ſuum, circumferen-
“D in kés Cum omnium prouinciarum Diis ha-
voéc Ca- buiſſe conflictum, quo ſcilicet qui viciſſet,
nopus. hic eſſe Deus ab omnibus crederetur. Re-
ligquarum prouinciarum Dii aeri aut
auri, argentique, aut ligni, vel lapidis,
vel ex quacunqué materia conſtabant,
quae per ignem procul dubio corrumpe-
retur. Ex quo fiebat, ut ignis locis
ommnibus obtineret. Haec cum audiſſet
Canopi ſacerdos, callidum quiddam ex-

cogitauit. Hydriae kieri ſolent in Aegipte
partibus hFictilzi, undique crebris & mi-
nutis admodum foraminibus patulae,
quibus turbida dqua deſudans, defeca-
nmor ac purior readitur. Harum ilte
unam cera foraminibus obturatis, de-
ſuper etiam variis coloribus bictam, a-
qua repletam, ſtatuit ut DMeum. Er ex-
iſum veteris ſimulocri, qquod WMenelai
gubernatoris ferebutur, caput deſuper
poſitum diligenter aptauit. Adſunt poſt
baec Chaldaei, itur in confic um, circa
hydriam ignis accenditur; cera, qua
Jforamina ſuerant obturata, reſoluitur,
ſudante hydria ignis ezſtinguitur. Sa-
cerdotis fraude, Canopus Chaldaeorum
victor oſtenditur. Idem habet Suidas De/erro-
in voce Karer . . re profa-
De Aere ita Iulius Iirmicus: A—.&Ken-
2 gionum
ſyrii & pars Afrorum aerem ducatuim pag. 2.
habere elementorum volant. Nam Edit.

hunc VVouue⸗
rianae.

ide. Or.
ladicem
in voce. —
Ar,

tio
Delſde- 10.
8 Chr, rut

laeo.
dem.
5 dtrom.
lib.,

5, 334, N.

leun
lecipuis
Manetis,
lduicus
,Veluti
nentitin
ntiores
er ege.
ſtiacor.
nibus 8
Umile &
Ntrinae
, Wer-
„Adra-
wura re⸗
generis
ſtelas.
mpro-
e hiſce
1 Oda
ekk.

ht
Gu⸗
tulae .
lfas- .
n ile
6 9 Ao-
tam, a-
lter-
evelui
ſiher.
irplf
pirta
4, 41
uinun,
r. N⸗
Nr
* he erto⸗

te profe⸗
nar. Reli-

gionum
utliſhj Pag. 2
1 rianae

VVou

DE IGNE
bunc eundem nomine Iunonixr, vel
Veneriz virginie, E tamen Veneri pla-
cuit aliquando virginites, conſecra-
runt & c. Efoeminarunt ſane hoc ele-
mentum, neſeio qua veneratione com-
moti. Num quia aer interiedtus eſt in-
ter mare & eoelum, eſffoeminati eum
Jacerdotum vocibus proſequuntur? Dic
mihi, hoccine eſt, quodin viro foæminam
Zuaerunt, cui aliter ſeruire ſacerdotum
cbhorus non poteſt; nißi effoeminent vul-
fum, cutem poliant, & virilem ſexum

*vide - ornatu muliebri dedocorentz
Indicem

in voce

APRE TERRA. 1159

Ad terram quod attinet, ſic loqui-
tur Macrobiux: Phyyci ſuperius he- zab .
miſphaerium terrae, cuius partem in- ..28.
colimus, Venerir appellatione coluerunt;
inferius vero hemiſphaeriun terrae B
Proſerpinam vocauerunt. Circa hanc is⸗
mythologiam, Phoeniciam potius indicen
quam Afſlyriam, imo forte potius Grae- ,is.
cam quam orientalem, plura apud Ma-
crobium legi poterunt. Atque haec,

de Chaldaeorum doctrina, dicenda ha-
buimus.

Aer,

HISTORIAE PHILOSOPHICAE

PARS XIV.

DE PERSARVM

PHILOSOPIHIIA.

PROOEMIVM.

Ltra Chaldaeam, ad meri-

diem, inde eſt Perſir, hinc
Arabia, Perſae dutem &
Arabes omnem ſuam erudi-
tionem debuere vicinis Chaldaeis. Zo-
De üde Toaſtres, auctore Plutarcho, Mago-
& Ofr. rum inter Chaldaeos inſtitutor fuit,

quos imitati Perſae ſuos etiam habue-
runt. Perſes maximum eſt Aſiae re-
gnum, quod ad ſeptentrionem ha-
bet Mediam, ad orientem † Carma-f vVide
niam, ad occidentem Srusſeanam, ad indicem

meridiem Perſici ſinus partem. S
arma-

nia.

CAP I. .

DE ZOROASTRE PERSA,

PHILOSOPHIAE INTER

PERSAS INSTITVTORE.

Erſicae Philoſophiae inſtitutorem
fuiſſe Zaradem, Zaraduiſzt, aut Zo-
roaſtrem in confeſſo eſt; verum hoc
nomen, vti antea obſeruauimus, vi-
detur eximiae eruditionis viris com-
mune fuiſſe. Quis ergo Zoroaſtres
hic fuerit, aut qua aetate vixerit, non
In Pro- conſtat. Piogenes Laertius Perſidem
gen. ei patriam b, Clemens Alerardrinus Me-
Lib. I. diam tribuit, Suidas Perſo - Medum
p. 334. VOcCat. Vnde colligi poteſt, non tantae
eum fuiſſe antiquitatis, ac multi exiſti-

mant. Neque enim nomenberſarum,
ante tempora Ezechielis Prophetae,
vſurpatum fuiſſe comperimus, neque
ante aetatem Cyri celebritatem vllam
erat aſſequutum. Poſteriores Perſae,
vt teſtatur Agathias, aiunt, eum vixif- Lib. II.
ſe ſub HMftaſpe, ſed quis fuerit hic initio,
Hyſtaſpes, non docent; nec ſcire eſt,
vtrum Hyſtaſpes hic fuerit pater Da-
rii, an alius. Hyſtaſpes Darii pater ae-
qualis Oyro fuit, neque conſtat, Perſam
Zoroaſtrem multo antiquiorem fuiſſe.

gg gggg ded

160 PARS XIV. PHIILOSOPH. PERSAR. CAP. I. II. II. IV.

Sed quocunque tempore vixerit, ait
idem Agathias, auctor fuit atque in-
troductor magicae religioni inter Per-
ſas, mutatisque eorum antiqui ritibus
lJacri, varias opiniones induxit. Arabs
Elmaci- hiſtoricus ab eo non inſtitutam, ſed re-
nus. ſtitutam Perſarum ac Magorum reli-

gionem, quae in varias ſectas diuiſa erat,

auétor eſt.

Fabuloſam narrationem occaſionis
& rationis, quibus id factum, prout a
in Bory- Perſis narrabantur, accipe a Dione

ſtenica p. Php 7,
448. Ed Cbryſoſtomo: Aiunt, em amoré Japien-

LParil. Vae & iuſtitiaz, ſe hominum cemmercio

ſubduxiſſe, & ſolitariam in monte quo-
dam vitam egiſſe; poſtmodum vero,cum

abiret a monte, ingentem ignem ſauperne ſe

delapſum perpetuo arſiſe; tum Regem,
cum lerſarum nobiliſſzmis, Deo preces
fuſurum acceſe; Zoroaſtrem autem

intactum ex igne egreſum, propitium
apparuiſſe, iuſſſſegue Perſäts ono ani-
mo ſe, & quaedam ſacra feciſſe, qufi
Deus in eum vsque locum ipfi comes fu-
iſet; inde Zoroaſtrem cum omnibus pro-
miſeue hominibus non ſſe verſatum, ſed

cum iis tantum, qui natura veritati de-
diti erant, & Deorum cognitiont; Cäa-
paces; quos homines Perſaz Magos

vocant.

Huic Zoroaſtri Perſae Suidas adſcri- In Zoro-
bit de natura libros quatuor, de gemmas anh:
vnum, aftroſcopica apoteleſmata qumn-„ne
. . I- Praep.
que; Euſebius Perſicorum ſacram col-Eyaag.
Ledionem, in qua videtur de Perſica re-L. I. c.
ligione egiſſe, vt ex fragmentis ab Eu-
hio laudatis colligere eft. Quidam

haecZoroaſtri Chaldaeo, alteri cuipiam
ali, nemine interea maiorem certitu-
dinis ſpeciem prae ſe ferente, tribuunt.

CAP. II. .

DE HYSTASPE, SVMMO PHILOSOPHIAE PERSICAE
PROVECTORE.

PErſarum Magorum eruditio ab Ihy-
Raſpe multum adaucta. Oriundus,
Lib. I. ſecundum Herodotum, erat ex Achaeme-
c. 209. nia Perſidis regione, filiusque Arſa-
menis, ſeu, vt alii codices habent, Ar-
ſacis. Vixit tempore Cyri, cuius ſo-
mnium de Dario, Hyſtaſpis primogeni-
to, quo ſomnio eidem Dario regnum
portendebatur, ſermonesque ea de re
Cyri & Hyſtaſpis, narrantur ab Hero-
doto. Darius natus eſt 4165. Iulianae
periodi, neque obiit Cyrus antequam
18 vigeſimum aetatis annum attigiſſet.
Xenoph. Circa eadem etiam tempora Haſpes

leer. & Aduſius, iunétis copiis, totam eam
3

Phrygiae partem, quae Euxino Ponto
adiacet, ſubegere, Regemque eius ca-
ptiuum ad Cyrum adduxere.
Hyſtaſpes, vt prodidit Ammianus Yib.
Marcellinus, vir fuit prudentilzmus, XXXIII.
qui, cum ſuperiorir Indiae ſecreta Ffeden- C. 6.
tius penetraret, ad nemoroſam quan-
dum venerat ſolitudinem, cuius tran-
quilli ſcientin praeceſſa Brachmano-
rum ingenia potiuntur; eorumque mo-
nitu,ratiemes mundani motus& ſiderum,
purosque ſacrorum ritus, quantum
coligere potuit, eruditus, ex his, quat
Ds aliqua Magorum ſenkbus in-
udtt.

wid
incdicemn
In v0e
Marut,

itium
Ani-
gug⸗
lrfu
pro-
nn ſed
de-
, o-
Hapor

Clerl-ln Zoro.
mmif aſ
de. Praep.
Braag.
1erllc,
b M-
da
diatl
urd⸗
lunt.

00t0
1s ca-⸗

ionut ib.
mus, XAlll.
ler. 66,
ner.
tron-
nno⸗
M-
rA,.
ntumn
Oul!
M.

N.

DE 20R0OASTR HVSTASP. OSTIIAN. 1161
CAP. III.
DE OSTHANE, CQVI PRIMVS PERSARVM ODISCIPLINAS

GRAECIAE
L. XxX. PLinius perhibet Oſthanem, Nerxis
c. 1. in eo bello, quod Graeciae intulit,

comitem, velut ſemina artis bortento-
ISae ſparſiſe, obiter infecto, quacunque
commeauerat, mundo. Hunc praete-
rea primum de arte magica commenta-
tum, vti inueniebat, ait. Verxes eſt
egreſſus Suſis, ad hanc expeditionem,
anno quarto LXXIV. Olympiadis; licet
Diodorus öiculus, geſta biennü in an-
num vnum coniiciens, initium expe-
ditionis referat ad annum primum ſe-
L.vII. quentis Olympiadis. Herodotus vult
*.21. tres annos in apparatu huius belli con-
ſumtos, ſed temporis indicium in prae-
cedenti capite habet, quod cum anno-
rum ſerie non conſentit. Ait enim a
ſubacta Aegypto a Nerxe, quatuor in-
tegros annos conſumtos in colligendis
copiis, & apparatu faciendo; initio au-
tem quinti anni, cum maximo exerci-
tu moueri coepiſſe. Nam Suſis qui-
dem egreſius eſt initio quinti anni, at
exquo regnum auſpicatus fuerat, non

L. I. ab Aegypto ſubacta. Ita & Iuſtinus ex

*20. Trogo, & Oroſius eum ſequutus, incon-

ſulte quinque annos eidem negotio at-
tribuunt. Sed abſurdifſime Iulianus,
in I. Orat. de laudibus Conftantii, in
apparando bello Nergem decennium

'ByGæc triuiſſe ait. Accuratior eſt Libanius,

Aα qui dicit a Dario & Xerxe ſimul abſum-
tos eſle decem annos, in bello in Grae-

IN TVLIT.

ciam apparando, licet non prorſus re-
cte ſupputet; quoniam a pugna Ma-
rathonia ad oalaminiam, quae Commiſ-
ſa eſt anno primo Olympiadis LXXV.
fere anno peracto, poſtquam Xerxes
Suſis mouit, ſunt tantum decem anni
elapſi.

Hinc apparet, Pythagoram & Plato-
nem, qui antiquiores fuere Oſthane,
& in itineribus ſuis cum Magis verſati
fuerant, eorum diſciplinarum intima
Ron penetraſſe, vel, quod cautiores
eſſent, quae de iisnorant non vulgaſſe,
niſi ea immiſcendo iis, quae ſibi pro-
pria eſſe volebant.

P'iinius, Poſt verba allata, ſubdit: Hic
maxime Oſthanes ad rabiem, non aui-
ditatem modo ſeientiaz eius Graecorum
bopulos egit. Reſpicit Goeticam Magi-
am, cuius imperites fuiſſe Magos pro-
diderat ſcriptor libri, qui Marvinαο1s Diog.
ſcriptus fuit. Minucius Felixb hono- Laert, in
rificentius de eo loquitur, atque eum "oem.
fuiſte Magorum eloquio & negotio pri- aig,
muam, verum Deum merita maieſtate
Proſecutum, & Angelos veri Dei acft-
Kere nouiſſe, aliaque ſimilia.
Ab Oſthane, vt diximus, eruditie
Perſarum allata fuit in Graeciam; ideo-
que eerum nomina, qui ei apud Perſas
poſtea addicti fuerunt, vlterius non
inquiremus.

CADP. IV.
DE INSTITVTIONE MAGORVM.

⸗“ü Pud Perſas, quicunque literas pro-
† Vide

ing fitebantur, vocabantur Magi. †
indicem „ . . 5:
in voce Laertius in proozgmio: IPiloſophiae

Magus., rem ipfſäaumn a barbaris coepiſſe quidam
atrmant; eſe etenim apud Perſas Ma-

gos, apud Bahbylonios & Ayrios Chal-
dacos, apud Indos Ohunnoſophißzas, apud
Celtas ſeu Gallos Druidas & Semnothe-
sditos, vt ait Ariftoteles in Magico, &
otion in vigeſimo tertio ſucceſionis libro.
Sgg ggg g= Sed

mo:. PAnRS X. PILOSOPH

Sed cum praecipuum Magorum ſtu-
dium ac munus circa Theologiam &
religionis ritusverſaretur, Magus fre-
De Abſt, quentius dicitur eſſesacerdos. Inter
Lib. IV. Perſas, ait Porphyrius, ſapientes, qui Nu-
minis contemplationi ac cultui addici
erant, vocabantur Magi; atque haec
eſz vocis, eorum dialecto, ſegnificatio.
Pag. 32. Apuleius Apol: I. Perſurum lingua
Ed. Ca- M. . . 5
aub. agus eſt, qui noſtra, Sacerdos. Heſy-
cChius: Mvνον, Tο cοσοα Jeρ„ονv
Tepéa of IIégαo Xνw: Magum,ium
& Theologum & Sacerdotem Perſae
vocant. J
A Zoroaſtre, cum primum inſtitue-
rentur, ita appellatos quidam exiſti-
mant. Suidas, in voce Zoroaſtres,
ait hunc do*αοααοοa ουοπ Mναοα. 1ni-
tium dediſe Magorum nomini. Alii
a Salma- deducunt hoc nomen a Mog, quod

ſus de Zoroaſtris proprium nomen fuerit;
Hellen.

368. aliib Miie gaſch, hoc eſt, lreuium auri-

bpococ. um, qualem Zoroaſtrem fuiſſe dicunt.
Spec. A. Scriptor Hiſtoriae Arabum ait, Per-
rab. p. ſarum religionem, ante Zoroaſtris
cElaas tempus, in multas diuiſam ſectas, ab
cin, eo emendatam fuiſſe. Idem teſtatur
eSup C.I. Agathiasd loco allato. Ammianus Mar-
L.XxXIII. linus ait a Magis ea, quae didicerant
cap. 6. ab Hyſtaſpe cum diſciplinis praeſentien-
di futura, per ſuam quoque progeniem,
pofteris aetatibus tradi. Ex eo, inquit,
per ſecula multa ad praeſens, vna ea-
demque proſupia multitudo creata Deo-
rum cultibus dedicatur, &c. Audctipaul-
latim in amplitudinem gentis ſolidae
conceſſeruni & nomen; villasque inha-
bitantes, nulla murorum firmitudine
communitas, & legibus ſuis uti permiſ-
ſe, religionis reſpectu ſunt honorati, &c.
In hac regione oleum conficitur medi-
cum, quo illitum telum, ſ emiſſum len-
tius laxiore arcu nam ictu eſtingui-

PERSAR. CAP. V. VI.

tur rapido) hacſerit vsquam, tenaciter
cremat; & ſi aqua voluerit abluere
quisquam, aezſtus excitat acriores in-
cendiorum, &C.
Regionis Magorum in Perſide me-
minit Clemens Alexandrinus, qui & rorm,
tres mirandos montes in ea memorat. '632.
Solinus urbem Paſſagarda ad eos per- Cap. LV.
tinuiſſe auctor eſt. Maguſſaeos eos
vocant Sidas & Cedrenus, atque à In voce

popularibus Magog dictos fuiſſe af- Mo²ρa.

firmant.
Tanta erat Magorum apud Perſas
exiſtimatio, vt Cicero neget Regem Per- De Pr
ſarum quemquam potuiſe eſſe, qui non Lc. t.
ante Magorum diſoeiptinam ſoientiam-
que percepiſit; quod ita deſcribit
Plato: Anno decimo quarto, puern Alcibiad
ſuſcipiunt hi, quos regios Paedagogos I. b. 32.
appellant. Ex omnibus Perhs, qut opti- . di⸗
mi habentur, aequales quatuor eligun- Len.
tur, ſapientéſſzmus, mSWiltſemus, tempe-
rantiſpzmus & fortisſimus. Quorum
primus docet eum Magiam Zoroaſtris
Flii Oromazis, quae ſ Deorum cul-
tus; idem tradit inſtituta regia. Dion
Chryſoſtomus † ait, Magos in Regis † Loc.
conſilia admiſſos, eique in iure dicendo laud.
aſſzſores fuiſſe, gaiphe qui naturae To-
rum eſſent periti, & noſſent, qua ratio-
ne Dii eſſent colendi. Ommia publica
negotia, inquit Agathias, eorum ductu
& confeliis adminiſtrabantur, praemia
& poenas attribuebant. Dion alibi te-
ſtatur, Cambyſem, expeditione Aegy-
ptiaca ſuſcepta, regni adminiſtratio-
nem eis commiſiſſe. Conſtantinus Ma-
naſſes eosdem regiorum palatiorum InChren
cuſtodes nuncupat. Denique Plinius
ait Magicen in tantum faſtigii adole-
viße, ut hodieque etiam in magna parte
gentium preaualeat, & in oriente Re-
gum Regibus imperet.

Ibid.

1.

CAP.

Verb
ſuntllie-
ton. Lib.
2, cont¹
lorin, .41
79. HNdee

Gry5h. ,

41

ſe⸗

Laert in
Prooem. P

citer
luert
et in-

6 me-
lui & Strom,

norat. i VI.
2.

8Per. Cieli.
r es

ique 4ln voce
lle a. oele.

Perſis
mber. De D
ntiam-
ſoribit
eri, Aleibiad
Agogot 1 d. 32.
1 ptr i
lgunn
ene-
dorum
n cul.
.Mon
Mürtiu.
Otcend, lud
Iul Tl-
ratil-
ublica
n Aultu in
enn
albite⸗
