IX. De generatione, corruptione, alterati-
one, augmentatione & diminutione.
X. De actione & paſſione.
XI. De miſtione & temperamento.
XII. De corporibus imperfecte miſtis.
XIII. De corporibus perfecte miſtis.
XIV. De plantis & animalibus.
XV. De anima.
XVI. De facultate nutriente.
XVII. De facultate ſentiente.
XVIII. De fſenſu communi.
XIX. De phantaſia & cogitatione.
XX. De memoria & reminiſcentia.
XXI. De ſomno & vigilia.
XXII. De inſomniis.
XXIII. De facultate intelligente.
XXIV. De facultate motrice.
XXV. De vita & morte.
Pars III.
I. De Ethicis.
II. De Oeconomicis.
III. De Politicis.
Pars IW.
I. De Metaphy ſicis.
II. De primo principio.
III. De ſubſtantia & aceidente.
IV. De potentia & actu.
V. De vero & falſo.
VI. De vno, eodem & diuerſo.
VII. De immortali, aeterna & immobili
ſubſtantia.
VIII. De Diis.
IX. De Intelligentiis.
THEOPHRASTVS.
I. Patria, parentes, praeceptores.
II. Profeſſio philoſophiae & diſcipuli.
III. Virtutes & Apophthegmata.
IV. Teſtamentum & mors.
V. Scripta.

Cap.
STRATO.
I. Vita.
II. Teſtamentum & mors.
III. Scripta.
LYCO.
I. Vita.
II. Teſtamentum & mors.
ARISTO.
CRITOLAVS.
DIODORVsS.

PARS VI. HST. PHIL.
DE PHILOSOPHIA CYNICA.

ANTISTHENES.
I. Vita.
II. Secta condita.
III. Apophthegmata.
IV. Scripta.
V. Mors.
DIOGENES.
L Patria, Parentes, aetas, exilium.
II. Vita Athenis acta.
III. Vita acta Corinthi.
IV. Philoſophia.
V. Apophthegmata.
VI. Scripta.
VII, Mors.
MONIMVS.
ONESICRITVS.
CRATES.
METROCLES.
HPPARCHIA.
MENIPPVS.
MENEDEMVS.

PARS VII. HIST. PHIL. OS.
DE PHILOSOPHIA STOICA.
ZENO.
I. Patria, parentes, ſtudia priora.
II. Praeceptores.
III. Schola & ſecta condita.

. IV. Ho-

☚ )0( 50

Cap.
IV. Honores in eum collati.
V. Apophthegmata.
VI. Mors.
VII. Ingenium & virtutes.
VIII. Seripta.
IX. Diſcipuli.
DOCTRINA STOICORVM.
De Philoſophia in genere.
I. De Dialecticis.
II. De inſtrumentis & regulis iudicandi.
III. De ſeniu.
IV. De phantaſia.
V.-De Vero & veritate.
VI. De apprehenſione.
VII. De ſenſu.
VIII. De notionibus.
IX. De ſcientia & opinione.
X. De voce, ſermone & verbis.
XI. De definitione & diuiſione.
XII. De Genere, ſpecie &e.
XIII. De rebus.
XIV. De ſubiectis.
XV. De qualitatibus.
XVI. De quodammodo ſe habentibus.
XVII. De quodammodo ſe habentibus,
quae referuntur ad aliud.
XVIII. De iis quae dicuntur.
XIX. De categorematibus.
XX. De Axiomatibus ſimplicibus.
1XI. De Axiomatibus non ſimplicibus.
XXII. De Axiomatibus contrariis.
XXIII. De poſſibilibus, impoſſibilibus, ne-

Cap.
XXXI. De rationibus non concludentihus.
XXXII. De rationibus fallacibus ſiue ſophi-
ſmatibus. .
XXXIII. De methodo.

ETHICA.

I. Ethica & eius partes.
II. De appetitu.
III. De primo appetitu naturali.
IV. De appetitibus primum conſequentibus.
V. De bono & malo.
VI. De Eupathiis.
VII. De paſſionibus.
VIII. De morbis & infirmitatibus.
IX. De virtute & vitio.
X. De fine.
XI. De indifferentibus.
XII. De aeſtimatione.
XIII. De actionibus & offieiis.
XIV. De iis, qui ſunt praeter officium.
XV. De Sapientum paradoxis.
PHYSICA.

I. Phyſisa & eius partes.
II. De corporibus.
III. De principiis.
IV. De materia.
V. De mundo.
VI. De elementis.
VII. De igne.
VIII. De ſtellis.
IX. De ſole.
X. De luna.

ceſſariis, non neceſſariis, probabilibus, XI. De aere.

paradoxis, rationalibus axiomatibus.
XXIV. De axiomatibus reciprocis
XXV. De ſignis.
XXVI. De ratione vel argumentis.
XXVII. De rationibus coneludentibus.
XXVIII. De Syllogiſmo.
XXIX. De modis.

XII. De aqua & terra.
XIII. De miſtione & temperamento.
XIV. De generatione & corruptione.
XV. De motu.
XVI. De animantibus.
XVII. De Deo.
XVIII. De natura.

XXX. De rationibus non ſyllogiſticis, ſed XIX. De fato.

concludentibus,

XX. De

ntihue

utibye,

1,

De

0°(50

Cap.
XX. De incorporeis, & primo quidem de
iis, quae dicuntur.
XXI. De vacuo & loco.
XXII. De tempore.
CLEANTHES.
I. Vita.
II. Apophthegmata.
III. Scripta.
IV. Mors.
CHRYSIPPVS.
I. Vita.
II. Apophthegmata.
III. Scripta.

IV. Mors.

ZENO.
DIOGENES.
ANTIPATER.
PANAETIVS.
POSIDONIVS.
Franciſci Baconis Verulamüi iudiciam
de Philoſophis.
Montani iudicium de üsdem.

PARS UX. HIST PHII.
DE SECTA ITALICA.

PYTHAGORAS.
I. Pythagorae patria, parentes, aetas-
II. Educatio & Praeceptores.
III. Iter in Phoeniciam.
IV. in Aegyptum.
V. Babylona.
VI. In patriam Samum reditus.
VII. Iter in Delum, Delphos, Cretam,
Spartam.
VIII. Olympiam, & Phliunta.
IX. Vita Sami transacta.
X. Iter in Italiam.
XI. Crotonam vt venerit, & qua occaſio-
ne ibi inclaruerit-
XII. Oratio ad Iuuenes.
AIII. ad Senatores.

Cap.
XIV. ad pueros.
XV. ad feminas.
XVI. Secta priuatim & publice condita.
XVII. Autoritas in Republ.
XVIII. Miracula de eo relata.
XIX. Mors.
XX. Ingenium & virtutes.
XXI. Vxor, liberi, ſerui.
XXII. Scripta. S
XXIII. Diſcipuli.
XXIV. Succeſſio ſcholae.

Diſciplina & doctrina Pythagorae.

P. J.
I. Autoritas Pythagorae apud diſcipulos.
II. Auditorum duo genera. Exoterici &
eorum exploratio.
III. Inſtitutio purgans à malis per varias
afflictiones.
IV. Silentium.
V. Abſtinentia, temperantia & reliquae
purgandi viae.
VI. Communio bonorum.
VII. Diſcipulorum Eſotericorum admiſſio
& reiectio.
VIII. Diſtinctio Eſotericorum.
IX. Diei operas vt partiti ſint.
X. Examen matutinum & veſpertinum.
XI. De occultandis ſapientiae doctrinis.

Doctrina Pythagorae.
P. II.
I. Scientiae ad philoſophiam praeparantes.
II. Mathematica, eorum nomen, partes.
SECT. I. Arithmetica.
I. Numerus, eius genera, primum genus in-
tellectualis in mente diuina.
II. Secundum genus, ſcientifici, eius prin-
cipia.
III. Duo genera numeri ſcientifici, aequalis
& inaequalis.
IV. Numeri ſymbolici.
22 V. Vni-

Cap.
V. Vnitas.
VI. Binarius.
VII. Ternarius.
VIII. Quaternarius.
IX. Quinarius.
X. Senarius.
XI. Septenarius.
XII. Octonarius.
XIII. Nouenarius.
XIV. Denarius.
XV. Diuinatio per numeros.
SECT. II. MVSICA.
I. Vox & eius genera.
II. Prima in planetis Muſica.
III. Octochordum. (cae.

IV. Harmoniae proportiones Arithmeti-

V. Diuiſio Diapaſon iuxta genus Diatoni-
cum.
VI. Canon Monochordi.
VII. Inſtitutio per Muſicam.
VIII. Medicina per Muſicam.
SECT. III. Geometria.
I. De puncto, linea, ſuperficie, corpore.
II. Propoſitiones.
III. Staturam Herculis quomodo ſit aſſe-
cutus.
SECT. IV. Aſtronomia.
I. Syſtema ſphaerarum.
II. Motus planetarum.
III. Sphaerarum interualla & harmoniae.
IV. De Venere, planeta.
DOCTRINA Pythagorae.
P. II.
I. Philoſophia, eius nomen, definitio, par-
tes, tractandi ratio.
SECT. I. Practica Philoſophia & eius
partes & primum de Paedeutica.
I. Inſtitutio, ſilentium, abſtinentia.
II. Fortitudo.
III. Temperantia & continentia.
IV. Sagacitas & ſapientia.

6

0( S

Cap. B
6ECT. II. Politica, quae ſecundam phi-
loſophiae practicae partem abſoluunts
I. Conuerſatio communis.
II. Amicitia.
III. Religio in Deos.

IV. Pietas in defunctos.
V. Reuerentia in parentes, & obſequium

aduerſus leges.
VI. Legum condendarum ratio.
SECT. III. Theoretica phiſophia eius=
que partes, primum de ſcientia re-
rum intelligibilium.
I. De Deo ſummo.
II. De Diis, Daemonibus, Heroibus.
III. De fato & fortuna.
IV. De Diuinatione.
SECT. IV. Phyfſica.
I. Prineipia.
II. De mundo.
III. De mundi partibus ſuperioribus ſiue ae⸗
thereis.
IV. De mundi partibus ſublunaribus.
V. De animantibus.
VI. De generatione animantium.
VII. De anima eiusque partibus, primum
de parte irrationali.
VIII. De parte animae rationali, mente.
IX. De transmigratione animarum.
X. De animae a corpore ſeparatae ſtatu.
SECT. V. Medicina.
I. Diaetetica.
II. Therapeutica.

DOCTRINA SYMBOLICA.B

I. De Pythagorae modo docendi per fym-
bola.
II. Symbola Pythagorae iuxta lIamblichum.
III. Iamblichi explicatio ſymbolorum
Pythag.
IV. Eadem Symbola ab aliis expoſita.
V. Alia ſymbola.

EM-

- ——— — —

Dhi.
Uuate

ninm

eint⸗
a

ee.

m

Hr.

tuc

e(S0

Cap.
EMPEDOCLES.
I. Patria, Parentes.
II. Praeceptores.
III. Vita apud Agrigentinos, & autoritas,
IV. Miracula eius.
V. Mors.
VI. Scripta.
VII. Doctrinae.
EPICHARMVS.
ARCHTTAS. *
ALCNAEON,
HIPPASVS.
PHILOLAVS.
EVDOXVS.

PARS IX. EIST. PHIL.
HERACLITVS.
I. Patria, parentes, praeceptores.
II. Vita Epheſi acta.
III. Seceſſus.
IV. Morbus & mors.
V. Scripta.
VI. Doctrina,
Sect, I. Ignem principium rerum eſſe.
II De ſtellis, ſole, luna, die, nocte, &c,
III. De fluxu & refluxu maris.
IV. De animantibus.

PARS X. HIST. PHIL.

XENOPHANES.
I. Vita.
II. Doctrina,
PARMENIDES.
L Vita. .
II. Doctrina,
III. Ideae,
MELISSVS.
I. Vita.
II. Doctrinae,
ZENO.
I. Vita.
II. Inuenta Dialectica,
III. Doctrinae.
LBEBVCIPPVS.
DEMOCRITVS.

I. Patria, parentes, fratres, aetas,

II. Educatio & magiſtri.

III. Itinera.
IV. Vita Abderae acta, poſt reditum ex itinere,
V. Seceſſus.
VI. Conuerſatio cum Hippocrate.,

Cap.
VII. Mors.
VIII. Scripta.
IX. De rebus naturalibus doctrina.
SECT. I. De Principiis, atomis & vacuo.
II. De motu atomorum in vacuo, ex quo
omnia.
III. De generatione, corruptione, altera-
tione & qualitatibus compoſitorum.
IV. De mundo.
V. De coelis.
VI. De aere, aqua, terra.
VII. De generatione animalium,
VIII. De anima.
IX. De Diis.
X. Moralia.
PROTAGORAS.
I. Patria, parentes, philophici ſtudii occaſio,
II. Doctrina & Scripta.
III. Mors.
ANAXARCHVS.

PARS XI. HIST. PHIL.

Sectam Scepticorum complexa.
PTRRHO.
I. Patria, parentes, aetas, magiſtri,
II. Secta condita.
III. Vitae genus.
IV. Mors & diſcipuli.
TIMON.

I. Vita.

II. Mors & ſcripta.

— III. Succeſſio ſcholae.

PARS XII. HlST. PHIL.
DE SECTA EPICVREORVM.

EPICVRVS.
I. Patria, parentes, fratres.
II. Natalis.
III. Iuuenis vbi vitam egerit.
IV. Praeceptores eius. .
V. Quo tempore & qua oceaſione philoſophiae
operam nauare & ſectam condere coeperit.
VI. Schola eius.
VII. Vt erga amicos ſe geſſerit.
VIII. Amici & diſcipuli eius.
IX. Quam multa ſcripſerit.
X. Scripta eius veteribus memorata.
XI. Teſtamentum eius.
XII. Genus mortis.

XIII. Tempus mortis,
8 3 XIV,. Me.

)0°( S0

Cap.
E. Memoria eius ſectatoribus chariſſtma.
XV. Scholae ſucceſſio magna conſtantia & vna-
nimitate conſeruata.
XVI. Succeſſores & ſectatores Epicuri.
XVII. Vindiciae Laertii pro Epicuro.

DOCTRINA EPICVRI.
De Philoſophia in genere.
CANONICA ſiue de Criteriis.
I. De veritate, illiusque Criteriis.
II. Canones de ſenſu Criticorum primo.
III. Canones de praenotione, anticipatione, crite-
riorum altero.
IV. Canones de afflictione, paſſioneue, Criterico-
rum poſtremo.
V. Canones de vſu verborum.
PHTSICA ſiue de NATVR A.
Sect. I. De Vniuerſo ſ. rerum Natura.
I. Vniuerſum ex corpore & vacuo conſiſtere.
II. Vniuerſum inſnitum eſſe immobile & immu-
tabile.
III. De natura diuina in vniuerſo.
IV. De materia prima, fiue principio rerum com-
poſitarum in vniuerſo.
V. Dari in rérum natura atomos, quae ſint prin-
cipia corporum compoſitorum.
VI. De affectionibus atomorum, primum dema-
gnitudine.
VII. De figura atomorum.
VIII. De pondere & vario motu atomorum.
IX. Atomos, non elementa illa vulgata, neque ho-
moeomerias principium rerum eſſe.
X. De prima cauſa compoſitorum, h. e. efficiente
vel agente.
XI. De motu, qui idem ſit cum actione vel effecti-
one, de fortuna item, fato, fine, & ſympathe-
ticis, antipatheticisque cauſis.
XII. De qualitatibus compoſitorum in genere.
XIII. Qualitates ex atomis, ſpectatis ſecundum
ſubſtantiam, ac inanis interceptionem.
XIV. Qualitates ex atomis, ſpectatis ſecundum
proprietates ſigillatim ſumtas.
XV. Qualitztes ex atomis, ſpectatis ſecundum pro-
prietates coniunctim ſumtas.
XVI. De iis qualitatibus, quae habentur rerum
euenta, ac praeſertim detempore.
XVII. De generatione & corruptione compoſitoruũ-
XVIII. De iis, ob quae genitum corpus is certo re-
rum genere eſt, & diſcernitur a ceteris rebus.

Cap.
S8ECT. II. De Munde.
I. De forma & figura mundi.
II. De ſero mundi ortu.
III. De cauſa mundi.
IV. De generatione mundi.
V. De obeunte ſuas vices mundo.
VI. Obiter de Geniis ſiue Daemoniis.
VII. De corruptione mundi.
VIII. Mundos eſſe infinitos.

SECT. III. De rebus inferioribus
& terreſtribus.
I. De terra in medio mundi ſita.
II. De terrae motu, & Aetnae incendiis.
III. De mari, fluuiis, fontibus, & Nili inundatione.
IV. De quarundam aquarum proprietatibus, & de
glacie.
V. De terreſtribus inanimatis.
VI. De magnete ſpecialiter.
VII. De generatione animantium.
VIII. De vſu partium in animantibus.
IX. De anima, quae eſt animantium forma intrin-
ſeca.
X. De ſenſu in genere, qui animae quaſi eſt
anima.
XI. De viſu & ſimulacris in ipſum incurrentibus.
XII. Peragi viſionem intercedentibus huiuscemodi
ſimulacris.
XIII. De auditu.
XIV. De olfactu.
XV. De guſtu.
XVI De tactu.
XViI. De intellectu, mente, ratione & ſenſu eius.
XIIX. Animam cogitare, intercedentibus ſimula-
chris, in ipſam incurrentibus.
XIX. De affectionibus, paſſionibusue animae.
XX. De motu voluntario, ſpecialiter de ſermone
& nominum impoſfitione.
XXI. De ſomno & inſomniis.
XXII. De morte.
SECT. IV. De rebus Sublimibus tam coeleſti-
bus, quam aereis.
I. Ue ſubſtantia & varietate ſiderum.
II De magnitudine & figura ſtellarum.
III. De motu & anteuerſione, conuerſioneque ſide-
rum.
IV. De ortu & occaſu ſiderum, deque dierum &
noctium longitudine alternante.
V. De ſiderum luce & de phaſibus ac maculis lunae.
. VI. De

ne.
de

in.

.
.

ne

ki.

e⸗

)0°( 50

Cap.
VI. De ſiderum eclipſibus, periodisque ipſarum
ftatis.
VII. De praeſignificationibus ſiderum,
VIII. De cometis, & ſtella cadente,
IX. De nubibus.
X. De ventis & Preſteribus.
XI. De Fulmine.
XII. De fulgure & tonitru.
XIII. De pluuia & rore.
XIV. De grandine, niue, pruina,
XV. De Iride & halonibus.
XVI. De auernis.
XVII. De peſte.
ETHICA ſiue morum doctrina.
I. De felicitate ſeu fine bonorum, quatenus illius
Homo eſt capax.
II. Voluptatem, ſine qua notio felicitatis nulla eſt,
rem bonam ſuapte natura eſſe.
III. Felicitatem in voluptate conſiſtere.
IV. Voluptatem, qua felicitas abſoluitur, indolen-
tiam corporis eſſe, & animi tranquillitatem.
V. De iis, quae hanc felicitatem pariunt, vt cum-
primis virtutes ſunt.
VI, De recta ratione & libero arbitrio, a quo laus
omnis virtutum eſft.
VII. De virtutibus in genere.
VIII. De prudentia in genere.
IX. De prudentia priuata.
X. De prudentia domeſtica.
XI. De prudentia ciuili.
XII. De Temperantia in genere.
XIII. De ſobrietate aduerſus gulam.
XIV. De continentia aduerſus libidinem,
XV. De manſuetudine aduerſus iram.
XVI. De modeſtia aduerſus ſuperbiam.
XVII. De moderatione aduerſus auaritiam.

XVIII. De mediocritate inter ſpem & deſperatio-

nem de futuris tenenda.
XIX. De fortitudine vniuerſe.
XX. De fortitudine eirca metum numinis,
XXI. De fortitudine circa metum mortis.
XXII. De fortitudine aduerſus corporis dolorem.
XXIII. De fortitudine aduerſus animi aegritudi.
nem.
XXIV. De iuftitia vniuerſe,
XXV. De iure vel iuſto, a quo iuſtitia denomina-
tur.

XXVI, De origine iuris & iuſti,

Cap.
XNWVI. Quos inter ius & iuſtitia verſetur.
XXIIX. Quam merito iure iuſtitia colatur.
XXIX. De beneficentia, gratitudine, pietate, ob-
ſeruantia.
XXX. De zmicitia.
XXXI. Quanam re Epicurus ſummum bonum
voluptatem eſſe ſtatuens a Cyrenaicis diſſen-
tiat.

PARS XIII HIST. PHIL.

DE CHALDAEIS.
Sectio Prima. De Chaldaeorum Philoſophis,
eorumque Sectis.
I. Chaldaicae eruditionis antiquitas.
II. Varios fuiſſe Zoroaſtres.
III. De Chaldaeo Zoroaſtre, Chaldaicae Philoſo-
phiae autore.
IV. De Belo altero apud Chaldaeos ſcientiarum in-
ventore.
V. Alii Chaldaei Philoſophi.
VI. De Beroſo, qui primus inuexit Chaldaicas di-
ſciplinas in Graeciam.
VII. Eruditos praeſertim Chaldaeos dictos fuiſſe.
VIII. Quomodo Chaldaei diſcipulos inſtituerint.
IX. Sectae Chaldaeorum diſtinctae, ſecundum vas
rias eorum ſedes.

X. Sectae Chaldaeorum, ſecundum varias diſcipli-

nas diſtinctae.
Sectio ſecunda. Chaldaica doctrina,
I. De aeterna natura, ſiue Deo.
IE Emanatio ignis, ſiue luminis a Deo.
III. De rebus aeuiternis & incorporeis.
IV. De primo ordine seuiternarum rerum.
V. Secundus aeuiternarum rerum ordo.
VI. Aeuiternarum rerum tertius ordo.
VII. Fontes & Principia.
VIII. Dii Azoni & Zonaei,
IX. De Angelis & immaterialibus Daemonibus,
X. De Animis.
XI. Supramundanum lumen.

All. De rebus corruptioni obnoxiis, & incorporeis.

XIII. Empyreus Mundus.
XIV. Aetherei mundi.
XV. Materiales Mundi.
XVI. De Materialibus Daemonibus.
XVII. De Aſtrologia, reliquisque diuinandi arti-
bus, & primo quidem de ſtellis fixis & erraticis,
earumque praeſignificatione,
. XVIII. De

Cap.
XVIII. De Planetis.
XIX. Diuiſiones Zodiaci.
XX. De Planetis reſpectu Zodiaci, conſideratis.
XXI. Aſpectus ſignorum & Planstarum.
XXII. Schemata.
XXIII. Aliae diuinandi artes.
XXIV. De Magia Naturali & Theurgica, & pri-
mum quidem de Naturali.
XXV. Magicae operationes, earumque ſpecies.
XXVI. De Talismanibus, quibus vtebantur inſtar
amuletorum.
XXVII. De Talismanibus praedicendorum futu⸗
rorum cauſa confectis.
XXVIII. De Magia Theurgica.
XXIX. Theurgici ritus.
XXX. Apparitiones.
XXXI. Materiales Daemones quomodo auerruncati.
XXXII. De cultu Deorum apud Chaldaeos, & pri-
mum quidem de veri Dei idololatrico cultu.
XXXIII. Cultus aliorum Deorum, Angelorum
Daemonum.
XXXIV. De cultu, quo Chaldaei coeleſtia corpo-
ra proſequebantur.
XXXV. De ſole.
XXXVI. De cultu, quo Chaldaei lunam proſe-
quebantur.
XXXVII. De cultu, quo reliquos Planetas proſe-
quebantur Chaldaei.
XXXVIII. De aliis ſtellis.

XXXIX. De igne, aere & terra.
PARS XV.

DE PERSARVM PHILOSOPHIS.

„S oc 50.

ap.
I. De Zoroaſtre Perſa ; Philoſophiae inter Perſas
inſtitutore.
II. De Hyſtaſpe ſummo philoſophiae Penſicae pro-
uectore.
II. De Oſthane, qui primus Perſarum diſcipli-
nas Graeciae intulit.
IV. De Inſtitutione Magorum.
V. Sectae ac diſciplinae Magorum-
VI. De doctrina Perſarum, ac primum quidem
de Theologia & Phyfica.
VII. Artes diuinandi.
VIII. De Sacris, ſeu Magicis ritibus agud Per-
ſas.
IX. Dii Perſarum.

PARS X.
DE SABAEORVM PHILOSOPHIS.

Prooemium.
I. De autoribus Sectae Sabaeas,
II. De aliis ex Sabaea ſecta.
III. Sabaeorum ſcripta.
IV. De Diis & ritibus Sabaeorum.
V. Alii ritus Sabaeorum Leuiticae legi contra-
rii.
Chaldaica Zoroaſtris, eiusque diſcipulo-
rum oracula.
Prooemium.

Oracula Zoroaſtris. .
Notae Interpretls in oracula Chaldaica.

elu
e

digl

iden

de.

ls.

tta⸗

vle⸗

THOMAE STANLEII

HISTORIAE PHILOSOPHIAE
70MS PRIMIS

DE SEPTEM SAPIENTIBVS IONICIS.
SOCRATICIS CYRENAICIS MEGARICIs

ELIACIS ACADEMICIS ET PERIPATETICIS
PHILOSOPHIS.

Farti primæ ſeu pag. 1 præfigendus.

veterum doctrina

DE IIS QIII SA

8

8
4

9

PARS I.
PIENTES APPELLATI
FUERUNT.

THALES

PATRIA THA

On ea ſemper magnis in-
geniis, quae fauente for-
tuna praeclaris inuentis
ſuis egregie de poſteris
meruere, felicitas obti-
git, vt debitis virtuti ſuae prae-
miis frui poſſent; dum gloriam illo-
rum habitus, quem ſequiora tempo-
ra haut raro placitis induunt eorum,
ſiue addendo ſiue demendo, haut pa-
rum ſolet obfuſcare. Gratitudinis
itaque leges hoc poſtularea nobis, qui
profecimus, vide-
bantur, vt memoriam Praeceptorum
noſtrorum tuentes, adcurate inquire-
remus in eos, qui, improbo ſuſcepto la-
bore, nobis laetiſſumam meſſem relique-

runt. Paſſus id genus iniuriae fuit
Thales, vir ſapiens, Mileto oriundus,
qui

rimus naturalis ſcientiae &artium
Alath
a quibus ad nos quoque illa eruditio-
nis pars deriuata fuit. Ita vero tam
Praeclarae operae honorem aduerſario-

ematicarum Graæcis extitit autor,

C A P. I.
LETIS ET PARENTES.

rum quorundam eius ambitio,
autem induſtria obſcurauere, vt autori
optime merito vix pars exigua gloriae,
quae debita eſt illi relinquatur. Operae
itaque pretium me facturum exiſtima-
vi, ſi, quicquid de homine, cui tam mul-
tum debent omnes, qui bonas litteras
amant, collectum mihi obſeruatumque
it, ordine explicare aggreſſus fuero.
De ejus igitur originibus quidem,
obſcura valde ſunt, quae veteres me-
moriae prodiderunt. Natumin Phoe-
nicia exiſtimant quidam, quorum ſen-
tentiae cum ex Diogenis Laertii, allega-
torumque ab eo autorum, teſtimonio
plurimum roboris accedere videatur,
vt ab ejus verbis expendendis initium
faciamus neceſſe eſt quae ita fere inter-
Pretes vulgo ſolent repraeſentare:
Thates, vt Herodotus,
mocritus aiunt,

aliorum

milia, qui, Phoenicum nobiliſami,

a Cad-
mo . Agenore originem ducunt,

Platone
quoque

Thuris ac De- Diogen.
. batre Examio, matre E.l. Sect,
Cleobulina natus &cſt, ex Thelidarum Jfa- ²2.

quoque teſte. Herodoti autem teſtimo-
Hygin.L. ium, quod Hyginus 1) etiam atque
II. c. 2. Suidas, communi abrepti errore ita ac-
Aſro- cipiunt, ac ſi natum in Phoenicia hunc
200. ſapientem dixiſſet, aduerſam ſenten-
O. — .1 —— ..
tiam diſerte probat, ſic enim ille: Tha-
ax. les Mileſius genus antiquum a Phoenici-
Herod. bpus derwans. Vnde colligere fas eſt,
Chius p. Duridis quoq; ac Democriti alium ſen-

2 ſum, vel ſaltem contrarium, non extitiſ-
9 . ſe: idemque eſto de Leundro iudicium,

. „G t.s=-cuius teſtimonium Herodoti autorita-
7 & Gοti, vtPhoenicemfuiſſe Thaletem proba-
u&ι. ret, Clemens Alexandrinus ſubiunxit.
Clem. 7,. . .
Al. Str. Mileti autem ciuis adſcriptus eſt, pro-
I. p. 300. fectus cum Neleo, qui épatrio ſolo, Phoe-
P. nicia, exciderat. Quam quidem rela-
Diogen. tionem, vt cum iis quae de Neleo a vete-
1 t. ribus narrata habemus, conciliaret vir
ad Dio- doctiffl. Naacus Caſaubonus, apud Dio-
gen. .c, genem in verbis r 7„ α Neiéα
uvραονια Cowinzs PrO zuneνιubſtituit
Sunραα, vt ſenſus ſit Thaletem ex Phoe-
nicia relegatum cum Neleo Miletum
conceſſiſſe. 2) Quae profecto muta-
rio inſignem parit anachroniſmnum; Ne-
leoenim illo Thales noſter recentior eſt
annis plus CCCC. Si itaque ipſumil-
lum Diogenes reſpexit Neleum, vel er-
roris grauiſſimi reus tenebitur, vel ver-

Rium primo anno triceſimae quintae

mittent, ſi nempe legas hoc modo: é-
rτονρονς4dn /ͥâä odaα ν MXτπ

baeius corrupta, & de maioribus Tha- fortunae teſtatur egiſſe, quod Graccus a. Dior⸗
letis accipienda eſſe dicendum: quem natus eſſet, non Burbarus. Latr .
ſenſum leuifſima facta mutatione ad- 33.
CAT. II.
4 DE AETATE THALETIS.

9r 7X ο*
& NetRécn õl Poivinng. Vt ſen-
ſus fit eos, Phoenices cum eſſent, in Ca-
rium fuiſſe delatos, ciuesque ſcriptos gerodot
Mileti, ea aetate qua Neleus, Codri filius, L. IX. p.
regno Athenienſi,vt frater natu minor 347.
eo potiretur, pulſus, Ionias Colonias Strabo L.
iſthac deduxit, quarum Metropolis Mi- XIV. p.
letuz, ab eo condita, extitit. Videndi de 633,635.
illa Colonia Herodotus, Strabo & Ae-V. H.
lianus. VIII, 5
Sed, vtpluribus viſum, indigena Mile- Piogen.
ſeus & claro genere natus eſt: ita enim l.6.
vertunt vocem 9ανανι. Vox tamen
iſta ita accipi poteſt, vt priori ſenten-
tiae opponatur: quae cum familiae
tantum eius, non patriae, faciat mentio-
nem, ad illam hoc quoque loco, non
iſtam, reſpici dixeris. Nempe iſta
Diogenis mens eſt: quidam ex Phoenicio
genere, (eorum nempe, qui Mieti jus
ciuitatis indepti fuerant,) ortum Tha-
letem credunt, alii ex Graeca familia ea-
que nobili origines eius deducunt.
Hanc poſteriorem autem ſententiam
Plutarchus ſequitur, qui Herodotoid vi- Hutaren.
tio vertit, quod Thaletem primas ori- 6d. Ma-
gines Barbarae genti debere affirmet: uig. p.
Ttemque Hermippus, qui gratias eum 817. D.

tum Damaſia Athenis Archonte, dicit Kegen
ſiue „
22.

ter de hiæ exqaißbit natione fuit Phoenix ut
Herodotus Mileſius dixit. Quae corrupta ſunt
aperte, quis enim Herodotus ille? Sic itaque corri-

8S

Diogen. Olννiadir Thaletem Apolldorus in Demetrius Phalereus., Agv‿αν,
Laert. L. 4 . . 4 . . .
I. Segm Chyronicis traldit. Sapientem appella- Princeps, ſecundum Dionyſium Hali- Dionyſ.
37. I1. Hygini verba ſunt: Thales enim qui diligen cum, qui vocem Mileſius alieno loco poſitam, poſt P. 1,

gendum: Natione fuit Phoenix bt Herodotur, Mi-
leſius ut glii dicunt &TANLET. Forte melius G.
I. Voſſium ſecutus Menagius ad illum Diogenis lo-

Thales ponendam putat.
2. Non quidem Caſauboni mutatio hunc ana-
chroniſmum gignit, quem ordinaris quoque lectio
committit. Nihil tamen in verbis Stanleii mutare

volui.
Ancus

utarch,
He-
. Ma-
b.
1. D.
b⸗Diog.
gert. l.
ſe

3.

egm.
vayf.

170.

voſl. de maſia Archonte natum volunt.

3.53k6

carnaſſaeum, Athenis Damaſias fuit qu-
no II Olympiadis WXl, quo Romae

Sigon. de
Atheni-
enſ. tem-
por,

guartas, Peégnum fuit auſpicatus.
In iſtis anachroniſmum vnius anni
agnoſcunt viri docti, qui Thaletem La-
Vnde
eſt, quod Sigonius, Voſſius atque alii,
mar. c ,aletis natiuitatem ad annum HI O-
32.5.8. IVIpiadis XXXNXV differant, Scaligero,
Scal. ad Meurſio, Petauio, atque aliis, Damaſßiae
Euſeb. magiſtratum ad annum eiusdem Olym-
p. 8 W Piadis retrahentibus, vt eum cum Tha-
aedrl. letis natali coniungere liceat. Male
chont. . Ommnino vtrique, Damaſiae enim magi-
II. ſtratus nihil ad natales Thaletis. Qua
Petau. de re vt magis luculenter conſtet, bis

ſcient.
Mathe-

Karion. Damaſiam Archontem in Athenien-
emt . . . . .
Inz. ſium faſtis inueniri tenendum eſt; pri-
,12.

mo quidem anno I Olympiadis XXNXV
proximo poſt Thaletis natalem anno, &
rurfum Olympiadis XILTIX anno IV:
quo anno òapientis titulum Thales con-
ſecutus fuit: cuius rei facere mentio-
nem non poſſumus praeterita com-
mendatione lucis inſignis, quae rebus
chronologicis ex marmoribus Oxoni-
enſibus, aloanne Seldeno editis, conci-
Euſeb. Hata fuit. .
. Nec hoc praetermittendum, alium
Miosen: fuiſſe Thaletir nomine, quem Iaſzli
Laert. L. . duem Euſe Ms
1.(.38. ad Olympiadem VIII, Diogenes Laer-
Plutarch. tius autem & Plutarchus ad Homeri

Vita Ly- aetatem, Heſiodiqueatque Lycurgi re-

curg.

4 /. C ferunt. Scaliger, qui illam temporis
Scalig. ad Dotationem ferri vix poſſe animaduer-
Euſeb. p. tit, eius tamen cauſam aſſequi non po-
74. tuit. Lycurgus enim atque Iphitus
Olympicos ludos inſtituerunt XXVII
Olympiadibus antequam iis Coroebus
vinceret, qui primus in iis, teſte Euſe-
bio, victor extitik. Confundunt autem
duos iſtos Thaletas haut pauci, Phy-
ſicusque eorum prior audit Euſebio,
cum tamen illud ſcientiae genus Grae-

DE AFTATE TALETIS

Ancus Martius, Regim Romanorum

3

Cis a poſteriore traditum demum efſe Suid. v
conſtet. Suidas Phlegonte autore Tha- Thales.

letem alterum VII Olympiade floruifle
affirmat, cum depriore haut dubie acci-
Piendus fit Phlegon. Certeque omnes
ii, qui cirea VII Olympiadem Thaletem
vixiſſe aiunt, Thatetem priorem cum

Poſteriore, veramque Olympiadum Augu-
epocham cum vulgari confundunt. ſtin. de

Thules enim prior ea Olympiade, quae
Poſt primam Iphiti fuit ſeptima, vixit:
eodemque interuallo a Coroebi Olym-
piade Romulus floruit.
Hac temporum perturbatione do-

XIIX. 24
& 27.

ctiſſimus Patrum, Clemens Alexandri-Glem.

nus, abutitur, probaturus Thaletem vl-Al. Str.I.
timis Prophetarum actate eſſe inferio-F-332. A.

rem. Nc, inquit, demonſtratum eft, eo
qui Darii Hiſtaspis aetate, ſocundo re-
gni eius anno vaticinati ſunt, Aggaeum
aio, Lachariam & Malachiam, qui erat
duodecim Prophetarumvnus, vt qui va-
icinia ſua ediderint Olympiadir XLIX
anno l. Pythagora fuiſſe antiquiores, qui
LAII Olympiade vixiſſe dicitur, ipſoque
otiam Thalete, Graecorum Saptentum
antiquiſimo, qui circa IL Olympiadem
Noruit. Quaſi iſto argumento non hoc

potius euinci queat, quod eodem tem-

Pore Lhales & Prophetae illi in viuis

fuerint, quae eſt Euſebii ſententia. Praep. X,

Tempore, inquit, Cyri Perſarum Regis,
ſäpitem ſapientes foruere. Hoc tempus
IJuit, quo vltimi inier Propheias Hebraeo-
um vaticinia ſua ediderunt, plusquam
Jevcentorumannorum poſt Troiam euer-
Jam, poſt Moſen annorum non minus
quam quingentorum. Verum ſi cum
Qemente Alexandrino ad Dari Hy-
ſtaſpis tempora Prophetas iſtos velimus

referre, multum erunt aetate inferiores

Thalete. Regnienim habenas Darius
VItimo LXIV Olympiadis anno mo-
derari coepit.

A 2

CP.

4.

THALETIS

AEea ſuae primam eamque maxi-
mam partem peregre egit, in Cre-
tam abiit myſteriorum Religionisque
illus inſulae diſcendorum cupidus, lo-
vis enim illa natalibus celebrabatur,
ab. Mog. eiusque rei ipfum in quadam ad Phe-
Laert, L. Tecydem epiſtola autorem habemus.
1.S. 43. lisdem litteris in Aſiam quoque ſeſe
abiiſſe teſtatur, Phoeniciam eum peti-
iſſe nonnulli credunt, quod eius in
rebus Aſtrologicis eruditio eis per-
ſuaſit, quam àa Phoenicibus creditur
accepiſſe, maximis huius artis magi-
ſtris: Inprimis autem id quod vrſae
minoris ſidus primus dicitur obſeruas-
ſe, quae Phoenicibus nauigantibus
loco ducis eſſe ſolebat. Sane vocem -
noſurae Phoeniciam eſſe, non Graecam,
nequeanovαρρ deriuandam, ſed potius
a D2 & quod luci notat collectio-
Descient nem vela &*ν νοâ quodignens vmbili-
mathem. eus eſt, Gerardus Veſzus affirmare non
cap. 32. dubitauit.
Art. de Poſtremo omnium iam ſenex in
Nae. Phil. X.gyptum profectus fuit, eo animo,
Le3. quod in epiſtola ad Pherecydem fate-
Iambl. tur, vt cum Sacerdotibus Aſtrono-
vVit. misque ibi verſari ſibi liceret. Tbi a
Pythag. Memphiticis Sacerdotibus, Ionig ma-
² xime, quodteſtatur lamblichus, inſti-
tutus fuit. Ab his Geometriam eum di-

C A P. II. ET. Ir.
CA P.

tur in multis, maxime in eo quod Pyra-

III.

ITINERA.

diciſſe Laertius affirmat, totam Phi-aen. 1.
loſophiam Plutarchus.

1. ſegm.
Regnabat in Aegypto, quo tempore ibi Plutarch.
Thales fuit, Amaſßis, qui multum bapi- Symp-
entem illum obſeruabat atque admiraba- . 47.
midum altitudinem ex vmbra eſſet meti-
tus: Donec poſtremo apud eum delatus
eſſet, vt qui monarchis eorumque impe-
rio parum faueret: Quo ſpectant mulia
acerbius ei contra tyrannos dicta, guae

talſzm allegantur. Sic enim Molpagora,

viro magnae in lonia autoritatis, interro-
gante, quodnam rariſtimum eſſet eorum
quae ſibi oblata meminiſſet ſpecdtaculo-
rum, reſpondiſſe fertur- Sener rannus.
Alio tempore cum feſtiuae intereſſet ſo-
lennitati quaeſtio mouebatur quae noxiae
maximae eſſent beſtiarum, cui ille, inter
feras, reſpondit, rannus, in cicuribus
adulator. Principes autem, quae eſt
Plutarchi ſententia, vtut quam maxime
a tyrannide videri cupiant animo eſſe
auerſo, huiurmodi tamen effatis mini-
me deledtantur. Haec cauſa fuit, quae
Amaſm ab eo alienauit. Cum Philoſo
phiae autem hac ratione in Aegypto CJuin.
operam nauaſſet, Miletum reuerſus eſt, 1. 1unz.
patriaeque ibi collectas vaſtiſſinaeeru- A.
ditionis opes intulit.

CAP. IV.
VITA THALETIS MILETI ACTA.

Tleti, Heraclito autore,“ vitam
priuatam egit. Proditum quibus-
dam vxorem eum duxiſſe, filiumque
genuiſſe, cui nomen Cibigk. Sed re-

Laert. L.
1. 8, 25

tius illi ſentiunt, qui in coelibatu eum

vixiſſe, ſuumque ex ſorore nepotem, Laert. .
quem Cybiſthum vocat Plutarchus, 26. Suid.

haeredem ſcripſiſſe aiunt. Vrgenti plurarch.

Solon.

* Heraclito autore) locus apud Laertium in men-
do iacet. Viri docti ibi pro αιv“ο legunt, KNeiτ«
quem de Mileti rebus ſcripſiſſe conſtat. Vid. Menag.

ad illum locum. Noſter Heraclytus legit, quae lectio p. 8I. FE.

eo defendi poteſt, quod paulo ante etiam ſect. 23. de
Thaletis rebus teſtem Heraelitum Laertius alleget.
matri,

VII. Sap.

in 9oα.

Laert
Plutar
Symp
IIl, 6
gtob.
66

Laert,

tob.

M.Vi
Solon.
815,

Mutare
Vit, §0
lon, P.
do. .
Aug, de
C. D.
VIII

e.
ſen,
24
arch.
Im.
l n
47.

jnl.
lulian.
lal;.

ent. 1.
guid.

gad.
tarch.

lon.
91.5.

VTYA THALETIS MILETI A074

matri, ut matrimonium iniret, non-
dum tempeſtivum eſſe reſpondit. Cum-
Laert.Lc. ue illi ingrauescente iam aetate acrius
plutarch. ea inſiſteret, iam intempeſtiuum eſſe
Sympos. dixit, ſeras nimis illas nuptias fore in-
IIL 6. dicans. Cur liberis non daret operam
stob. Ser. interrogatus, ια OiNersyiay reſpondit,
quod pronunciatione idem eſt ac ſi
dixiſſet H αſtſοτν. adeoque & ita
accipi poterat, vt amore liberorum, &
ita quoque, vt odio corum coniugio ab-
ſtinere intelligeretur, quae poſterior
Caſauboni eſt interpretatio. Forte ta-
men illius dicti eius ſenſum haut paulo
rectius colligas ex alia eius ad eandem
quaeſtionem reſponſione, quod nenpe
vltro curis vitam obnoxiam redderenolit,
eiusque tranqiilltatem turbare. Vel
etiam ex ſequentibus a Plutarcho de
eo relatis: Ovum profedtus eſſet Mile-
Plut. Via I, ad Thaletem, olon, mirum ſibi dixit
Solon. p. ideri, quod nuptias & ſobolis procrea-
21. B. tionem omnino negligeret. Thalesautem
tum quidem tacuiſſe contentur, aliquot
dierum interual ſubornauit peregrinum
quendam, qui modo decimo die ab Athe-
nis profeltum ſe diceret. Quaerente
Slone, num quid Aihenis nout? homi-
nem, quaz diceret edoctum, nihil, re-
Nondiſſe, aliud, niſi ſane quod adolzſcens
elatus ſit, proſequente funus totaciui
tate. Nam fuiſſe ferebetur (ita aiebat)
clari viri ſelius & virtute inter ciues pri-
mi: Nec aderat parens ſed peregre age-

Laert. l. c.

Stob. Ser.
66.

bat. Tum Solon: 0 hominem infortu-
natum!, Quodnam autem ferebant eius
nomen? Audiui equidem, ille reſponde-
bat, nomen, ſod excidit mibi, tantum
memini multam habitam mentionem eius
Japientiae & iuſtitiaz, Incrementa inter-
ea ex ſingulis reſponfionibus capiente
metu olonis, poſtremo quaeſiuit, Solonisne
ille defunctus eſſet fliuss Altero vero
annuente, caput caedere övlon coepit,
aliaque & facere & dicere, quae moe-
rore oppreſſ aſolent. Tum Thales re-
reſſo Solone ridens dixit- At hæc me &o-
lon a connubio deterruerunt, &ua liberis
tollendir, quae te etiam frangunt, virum
conſtantiſzmum. Te veronihil hicnun-
