nibus, quae de natura ſcripſit, trigin-
ta quinque numero, complura huius-
modi inſerere; contrariaque in ipfſis,
aliis quidem multis, Nauſiphani vero

in primis ſcribere, ita fere ad verbum

dicens, Sed habuit ille, ſi quis alius,
velut parturiens ab ore, jactantiam ſo-
phiſticam, quemadmodum & alii com-
plures ex mancipiorum numero. I-
pfumque Epicurum in epiſtolis de
Nauſphane dicere; adduxere haec il-
lum in eiusmodi animi exceſſum, vt
me maledictis impeteret, magiſtrum-
que vocaret. Pulmonem quoque i-

pfum ac illiteratum, & deceptorem,

& ſcortum vocabat. Platonis item ſe-
Gatores, Dionyſii aſſentatores; Plato-
nem quoque ipſum, aureum; & Ari-
ſtotelem, prodigum, qui paterna ſub-
ſtantia conſumta, militaſſet, & medi-
camenta vendidiſfet. Appellabat ba-
iulum Protagoram; ac ſcribam Demo-
criti, & qui in vicis litteras docuiſſet.

Heraclitum quoque, turbatorem, &

Democritum, de nugis iudicare peri-
tum; & Antidorum, ſtultum adulato-
rem. Cyzicenos, inimicos Graeciae;
& Dialecticos, nimium inuidos. Pyr-

rhonem quoque indoctum, & male

educatum appellabat.
Sed hi profecto inſaniunt. Nam-
que viri huius aduerſus quosuis incre-
dibilem animi aequitatem permulti te-
ſtantur, patria item, quae ſtatuis aereis

illum honorauit: amici quoque tam p

multi, vt eos ne vrbes quidem inte-
grae capere poſſint. Praeterea omnes

diſcipuli, quos illius dogmaticae Syre-
nes occuparunt; praeter vnum Me-

trodorum Stratonicenſem, qui ab illo

ſe ad Carneadem contulit; cui forte
grauis erat viri incomparabilis bonitas:
illiusque ſcholae perpetua ſucceſſio,
quae, ceteris ferme omnibus deficien-
tibus, ſola perſiſtit, perpetuis vicibus
diſcipulis ſuccedentibus. Summa
praeterea in parentes pietas, atque
praecipua in fratres beneficentia, man-
fuetudoque in ſeruos, quemadmodum
& ex eius teſtamentis liquet, & quod
ſecum illi vna philoſophati funt; ex
quibus clariſſimus fuit is, quem prac-
diximus, Mus; eximiaque, vt in ſum-
ma complectar, eius in omnes huma-

nitas fuit. Nam quid de cultu in De-

os, & de amicitia aduerſus patriam di-
cam, quam conſtantiſſime vsque ad
finem tenuit? quippe qui, per fummam
modeſtiam, ad rempublicam accedere
noluit. Et cum difficillima tempora
tunc Graeciam premerent, ſemper
ibi perſeuerauit, bis aut ter ſolum
ad Ioniae loca profectus, ad amicos,
qui ad illum vndique conueniebant,
ac vna cum illo in horto viuebant,
vt ait etiam Apollodorus, quem
& octoginta minis comparauit. Por-
ro Diocles in tertio Incurfionis li-
bro, illos ait viliſſimis & ſimpliciſſimis
Cibis vixiſſe. Paruo enim, inquit, vi-
ni poculo contenti erant, omnisque
aqua illis ad potum cedebat. Nolebat
autem Epicurus ſectatores ſuos in
commune opes deponere, veluti Py-
thagoras, qui communia omnia ami-
corum dicebat. Nam id eorum efſe,
qui diffiderent; inter diffidentes au-
tem amicitiam non eſſe. Ipſe quo-
que in epiſtolis, aqua tantum, & cibario
ane ſe contemum eſle, teſtatur. Et
mitte, inquit, mihi caſei cythridii
paululum, vt, cum epulari pretiofius
Ddd dädz voluero,

9⁵0
voluero, poſſim. Huiusmodi illius
vita erat, qui voluptatem finem aſſe-
rebat: quem Athenaeus ita ſuo lau-
dauit epigrammate:
Luis furor, ociues, vt vos ob vile lu-
collum
Rixas, & bellum ſolicitetis atrox?
HNam natura opibus facile eſt conten-
ta pitſillis,
coamteni⸗ at nullis ambitio eſt opi-
us.

X

, 5
PARS II. DF PHILOSOPEHIA EFPICVRI

Hoc Epicurus ait, dulcesquem nem-
pe Camoenae,
Autnadae tripodes edocuere ſacri.
Sciemus id manifeſtius, progreſſi,
cum ex dogmatibus, tum ex verbis
eius. Hucusque Laertius, Epicuri
cauſam agens. Quod argumentum
plenius, maioreque eloquentiae appa-
ratu tractauit eruditiſſimus Gaſſendus,
in poſtremis libris ſex operis, de vita
& moribus Epicuri =

DE PHILOSOPHIA VNIVERSE.

Pinoſopliia ,ſeu ſtudium ſapientiae,
eſt Rationis exercitatio, qua me-
ditando, colloquendoque vitam
beatam parat, eaque fruitur.à“ Nem-
. pe Philoſophia id ſpeciale habet prae
466, F" ceteris artibus, vt operis finem pro
Sext. ſuo fine habeat, illumue ſic ſpectet, vt
adu. ipſo fruatur.
Matbem. Cum beata autem vita conſiſtat in
L I. b. animi tranquillitate, & indolentia cor-
131. poris, ſed inilla potiſſimum, ( quate-
Gaſend. Dus ſunt animi bona potiora bonis
ad Laert. cCorporis, vti & mala ſunt deteriora
X.P. 114. malis,) idcirco Philoſophia animi prae-
ſertim Medicina eſt, prout ipſum red-
dit, ac tuetur ſanum, ſcilicet eius ſa-
nitas ipſamet tranquillitas eſt.
Quare & hinc efficitur, vt neque
debeat iuuenis philoſophandi trahere
moram, neque ſenex vllatenus philo-
ſophando defatigari. Quippe ad ha-
bendum ſanam mentem nemo imma-
turus, aut victus eſt, & qui praetexit,
philoſophanditempus aut nondum ad-
eſſe, aut iam praeteriiſſe, non ſecus fa-
cit, acis, qui dicit, bene beateque vi-
vendi tempus aut nondum adeſſe, aut
eſſe elapſum.
ib. Philoſophandum itaque & iuueni, &
ſeni eſt: illi quidem, vt dum ſeneſcet,
perſeueret bonis effloreſcere, ob perſe-

2 Sext.
Emp.

c Laert.
X, 128.
Laert. X,
122.

verantem eorum, quae decore eate-
nus peregerit, gratiam, iſti vero vt
annis ſenex, animis tamen iuuenis ſit,
quatenus erit a futuris, impendenti-
busque ſecurus.
Nempe Philoſophia eſt ſola, quae ap. Senec.
ſui cultores fidentes, & ab omni vano Ep. 8.
timore facit liberos; ipſique adeo ſer-
viendum eſt, vt contingat vera li-
bertas. l
Felices ii tamen, qui eo corporis, a. Senec.
animique habitu ſunt, aut in eagente *. 52.
naſcuntur, vt poſſint ſiue ex ſeipſis,
ſiue impulſi ab aliis, Philoſophiae ope-
ram dare, & veritatem proſequi, cuius
aſſecutione homo vere liber, ſeu ſapi-
ens, ſibique imperioſus efficitur.
Siquidem, triplicis ſunt notae, qui ib.
animum huc applicant. Sunt enim
quidam, qui ad veritatem ſine vllius
adiutorio exeant. Sunt, qui opera
aliena indigeant, non ituri, ſi nemo
praeceſſerit, bene ſecuturi. Sunt, qui
cogi ad rectum, compellique poſſint,
quibus non duce tantum opus eſt, ſed
adiutore, &, vt ita dicam, coactore.
Ac ſunt primi quidem maxime lau- ib.
dandi, veruntamen egregium quo-
que ſecundae ſortis ingenum, ac ne

genus quidem tertium faſtidiendum.

Cum certe ex ſecundo fuerit Metro-
dorus,

dorus,
Ui magss
ſpicio⸗
finem
jor elthn
aterin
CuI
bent iptn
im re⸗
fuget,
Juonian
Profeſſo
Cic in da Jwid
Pruto c, perpet
6 pos Cr.
Gorgin
ommnium
Macob, o
Kp.lcl Pro An
caen celefi
intelligi,Aulmnr
cuius ila abſol
iſ heii eſt ſec
(niſc⸗
verin
rNut, H
deaui⸗ Poetat
endis Doemae

Poet. H RS
raclide Aum

le alle. Veſh
gor. Ho. Whdtn
wer. ſice
Torqua- (.
1o Epicu. 65 6
rodicii plici
29. Cic. dper-
tus .
n. ½
Ex rͤne
LI, de Aque
ſn. c,5.
Maert, Phan
bn. ritat

aett. :
Hur. mn i
ſciri

Tuem en.

ereſirn
Progrelſ,
eX verbis
, Epicuri
Amnentum
ge Ppa.
lendts
,e rirn

re ete.
yero t
enisſi
ncenti⸗

1, quae 1) enet,
nivano .9.
leo ſer.
era li-

poris, 9 ener
gente d
ſeipls,
leope⸗
cuins
uſpi⸗
.
e,gui i⸗
enun
Vlins
opent
nemo
rqi
int,
, led
re⸗
lu⸗ ib
lo-
ne
um.
cto⸗
ng

—

endis

I,I., de

VNIVERSE.

dorus, ex tertio vero Hermachus, v
illi magis gratulor, ita iſtum magis ſu-
ſpicio, quoniam, quamuis ad eundem
finem vterque peruenerit, tamen ma-
ior eſt laus idem effeciſſe in difficiliore
materia.
Cum nihil vero eſſe Philoſopho de-
beat ipſa veritate antiquius; ideo is ad
ipſam recta tendet via, & nihil neque
Anget, neque ab aliis fictum admittet;
quoniam nullum figmenti genus veri
Profeſſoribus conuenit, ac ne proban-
Cic. in da quidem videtur illa Socratis ironia
Bruto c., perpetua, qua effert in coelum laudi-
33. bus Crotagoram, Aippiam, Prodicam,
Gorgiam, ceteros: ſe autem rerum
omnium inſcium fingit, & rudem.
aMacrob. Quo minus profecto oportuit con-
Somn. fingi a Philoſopho illam fabulam de
deb. .l. Er Armenio. Cur enim, ſi rerum
tonem Coeleſtium notionem, ſi habitum nos
intelligir, 4nimorum docere voluit, non ſimplici,
cuius illa & abſoluta hoc inſinuatione curatum
et l eſt, ſed quaeſita perſona, caſusque ex-
Rep cogitata nouitas, & compoſita aduo-
cati ſcena figmenti, ipſam quaerendi
veri ianuam mendacio polluerunt.
bEx Plut. Hac ergo de cauſa vir ſapiens neque
de audi- Poetarum fabulas audiet, neque ipſe
ae Pocmata fabuloſa elucubrabit.“ Quin
raclide etiam Oratorum technas, fucosque a-
de alle- Verſabitur, ac vt nihil aliud ex Gram-
gor. Ho- Matica, quam Orationem congruam,
mer. ſic ex Rhetorica nihil aliud, quam per-
ontien. ſpicuam exigens, dictione vtetur ſim-
reo dictis Plici, atque familiari, &, ſiue ſcholam
ap. Cic. aperiat, ſiue libros ſcribat, ſiue roga-
L. I. de tus ſcriptorum quid coram multitu-
. rie. dine legat, cauebit, ne id panegyrice,
atque hyperbolice fiat.“
En. c. 5.
alaer. phantibus quidam ſunt, qui circa ve-
X, 12. ritatem nihil certi tradant, ſed de o-
*Laert. mnibus dubitent, quidam, qui omnia
v I21. ſciri putent, ac indiſcriminatim affir-

—

ſica, quae in Naturae contemplatione

Quandoquidem vero ex philoſo-

951
nent: videtur ſapiens, & qui Germa-
ne philoſophari inſtituit, ſic ſe habi-
turus, vt non aſſerat quidem omnia,
ſed quaepiam tamen placita rata, & de
quibus non ſit haerendum, defendat.
Nam quoties quidem aliqua ſunt,
quae poſſunt multis peragi modis, vti
Eclipfes ſyderum, vti eorundem or-
tus, occaſus, ſublimiaque cetera, tunc
vnum modum ita probare, vt impro-
bentur ceteri, ridiculum profecto
eſt: at quoties agitur de iis, quae niſi
vno modo eſſe non poſſunt, aut fieri,
cuiusmodi funt illa effata: Ex nihilo
nihil fit; Vniuerſum ex corpore, &
inani conſtat; Principia rerum ſunt
inſectilia, ceteraque huiusmodi, tunc
quoque perabſurdum eſt, iis non fir-
miter adhaerere.
Hinc fit, vt ſit Sapientis proprium,
ſicut in illis multiplicem, ſic in iſtis
modum vnicum tueri, ac non vacilla-
re, neque a quaeſita ſemel Sapientia
diſcedere. Videlicet, ſecus, ac illi, qui
quaſi ex legis praeſcripto agentes, non
vt ipſae res exigunt, de natura philoſo-
phantur, ac ideo a recto tramite exce-

dunt, & ad fabulas delabuntur: non

aduertentes, vt ad vitam nihil confe-
rat, aut placita propria iactare, aut
inani gloria geſtire, ſed animo imper-
turbato eſſe.
Ceterum, cum duae praecipue ſta-Seneca
tuantur Philoſophiae partes, vna Phy- Ep. 89.
ſita fit, altera Ethica, quae in dirigen- Laerr.
dis ab beatam vitam moribus verſetur:
patet profecto, aut Ethicam vniuerſam
eſſe Philoſophiam, aut Phyſicam qui-
dem in partem venire, verum quate-
nus ipſa quoque ad beatam vitam con-
ducit. . “r ,
Nam ſi nihil quidem nos conturba-Pucretius

„30.

rent, quae ſuſpicamur, veremurque ler⸗
a rebus illis fublimibus, ac etiam a“
morte,

9⁵2 PARS XII PHIIOSOPHIAEF FICVRI PARSI.

morte, quaſi aliquid pertineat ad nos.
Si item ſatis caperemus, qui ſint cupi-
ditatum fines, & quousque dolor, qui

eſt ex illis, ſedandus ſit; nihil Phyſio-

logia, hoc eſt, naturae explicatione indi-
geremus.
ib. Verum, quia fieri non poteſt, vt
tantum bonum, niſi perſpecta rerum
natura, aſſequamur, ſed vt pueri in te-
nebris trepidant, ac nihil non metuunt,
ita nos miſere verſantes in ignorantiae
caligine, ea timeamus, quae fabuloſa, ac
magis metuenda non ſunt, quam quae
pueri in tenebris pauitant, & futura
fingunt; ideo eſt neceſſe, vt terrorem
hunc, tenebrasque has animi, non ipſi
ſane radii ſolis, ſed naturae ſpecies,
ac ratio, ſeu, quod idem eſt, Phyſio-
logia diſcutiat. Eſt ergo etiam Phy-
ſica vt pars Philoſophiae habenda.
Quam aliqui autem praeterea, quaſi
Laert. , tertiam partem, Dialecticam addunt,
mp ade ea repudianda idcirco eſt, quod, qua-
Logic. p.

tenus quidem vulgo traditur, nihilali-
vd, quam ſpinas vellat, inanis loqua-
citas ſit, & cauillorum officina, imo &
quod ſit, etiam ſuperflua, ob finem,
quem praeſtituunt; vt videlicet Phy-
ſicorum ratiocinia percipere, & diiu-
dicare poſſimus, quoniam nulla alia
ad hoc re eſt opus, quam vt Phyſici &
conſuetis, & perſpicuis rerum vocibus
vtantur.

Quod ſi quidpiam praeterea eſſe vi- dᷣ.

detur vtile, id eſſe aliud nihil poteſt,
quam collectio canonum, regularum-
ve quarundam paucarum, quae vt de
ipſis vocabulis, ſic de criteriis, quibus
ſolemus res diiudicare, tradantur.

Quo pacto vice operoſae, prolixae- ib.

que Dialecticae, haberi haec breuis
Canonica poteſt, & aut reputari Phi-
loſophiae pars, (tametſi minus praeci-
pua,) aut haberi veluti quaedam acceſ-

ſio facta Phyſicae, quippe quaſi ad illam
breuis introductio. .

r. PARS PHILOSOPHIAE PRIMA
. QVAE EST
CANONIGA, SIVE DE CRITERIIS.

TT aque, vt inde exordiamur, cum
Laert. omnis, quae in Philoſophia excita-
x, 34. tur quaeſtio, aut de re, aut de voce ſit,
& ad illius ſolutionem varii tradi ca-
nones valeant, ideo pars Philoſophiae

prima, illos continens, vocari Canoni-

ca poteſt. .
Quia vero de voce non aliud, quam

vſus, ſignificatioue eius quaeritur, de
ipſa re vero eius veritas, quae eſt quid
abſtruſum, inueſtigatur, ideo comple-
xuri canonibus paucis, quae ad vſum
vocum attinent, pluſculos prius aſſe-
remus de ipſa veritate, eiusue criteri-
is, ſed vbi tamen pauca praefati de illa,
ac de his fuerimus.

CAPVT I.
DE VERITATE, ILLIVSQVE CRITERIIS.

vid. ex nitio ergo veritas intelligi poteſt. ac di-
Sexto Iſtingui duplex, vnaExtantiae, Exiſten-
Emp. tiaele, & Enunciationis, ſeu Iudiciialia.

acede Veritas Extantiae ea eſt, qua vna-

tem Gaſ-quaeque res in ipſa rerum natura ex-
ſend. ad tans, eſt id ipſum, quod eſt, nihil ve-
Laert. ro aliud. Vnde & nulla falſitas huic

L. X. p.

121.

veritati opponitur, (neque enim ori-
chalcum, v. c. falſum aurum eſt, ſed
vVerum oricahlcum,) nihilque adeo dif-
fert, aliquid ne extans, exiſtenſue di-
cas, an verum. G
Veritas autem Enunciationis, ſeu
Iudicii, nihil aliud eſt, quam
conformitas

cohkor⸗
aut lus

nund
Ven

Palüira

habet.
quoc⸗
hubet
O
tingen
qlice
dsiun
uae
as,
Hern
his t
Mem
que⸗
15,
iteru

11
nem
Prio
ſer⸗
dun
men

4 en⸗
aen.
13.

C
l

Lꝛett.
z2. g
Laert.
Vz1.
conk.
Gaſſend
2 teum
loe. p.

126

nihilal.
5 loqun.
fmnen,
et Phy.
Ldin.
lli Ali
nyſci
Vocibus

lelleri.
poteſt,
Ularum-
ent de
quibus
tur.
lirze.
breuis
riPhi.
praeci⸗
naccel.
Gilam

Ur, de
tquid
wple.
Vſum
aſſe⸗
rteri-

geile,

1ori
,ſel
o.
edi⸗

ſen
uam
mis

Laert.

CANO NICA.

conformitas enunciationis ore factae,
aut Iudicii mente peracti, cum ipſa e-
nunciata, ſeu iudicata re. .
Veritas vero iſta eſt, cui opponitur
Falſitas: nam, vt verum eſt, quod ita ſe
habet, vt ſe habere dicitur, ſic Falſum,
quod, vt ſe habere dicitur, non ita ſe
habet.
Obiter porro circa id, quod con-
tingens füturum vocant, verae ſunt
quidem, quae dicuntur ex contrariis,
disiunctiones, ſeu complexiones mauis,
quae fiunt per disiunctiuas particu-
las, veluti ſi dicatur, aut viuet cras
Hermachus, aut non viuet, at, quae in
his enunciantur, (ſeu oppoſitorum
membrorum) neutrum verum eſt, ne-
que enim vlla eſt in natura neceſſi-
tas, vt Hermachus cras viuat, neque
iterum, vt non viuatt.
Ad haec, quoniam res, cuius veri-
tas quaeritur, aut ad ſolam ſpeculatio-
nem, aut ad vitae actionem ſpectat, &
priore modo ſcientiae Naturalis, po-
ſteriore, Moralis eſt; idcirco haben-
dum criterium, ſiue iudicandi inſtru-
mentum eſt, quo vtrouis modo ex-
pendi, iudicari, cognoſci poſſit.
Ceterum, quia res naturales, aut
ſenſu, aut Mente, & res morales, ipſo
affectu, appetituue, percipiuntur,

CAP. II.

95⁵3
ideo ex parte iſtorum accipienda cri-
teria ſunt.

Et ex parte quidem ſenſus, non po- plut. Plac.
teſt aliud accipi, quam ipſa eius fun- IV, 8.
ctio, ſeu ſenſio, quae ipſa quoque
ſenſus nomine donatur.
P . ex Laert.
Ex parte autem mentis, quia prae-c. Gaſ
ter functionem, quam habet, dum ſend. ad
rem quaſi praeſentem, & apparentem, eum loc.
ſenſus inſtar contuetur (vnde & per-b. 122.
ceptio apparentiae, ſeu eius, quod res
tam menti, quam ſenſui eſſe apparet,
Phantaſia vocatur,) quia, inquam,
praeter hanc funétionem, mentis pro-
prium eſt, vt ratiocinetur: ideo exi-
gitur praenotio, ſeu notio quaedam

anticipata, ad quam reſpectando quip-

Piam inferatur.

Ex parte denique affectus, ſiue ap-
petitus, cuius proprium eſt proſequi;-
aut refugere aliquid; aliud accipi, quam
ipſa affectio, ſen paſſio non poteſt;
eaque aut alliciens, vt puta volu-
ptas, aut auertens, vt moleſtia, ſeu
dolor.
Itaque tria ſunt omnino criteria,
ſenſus nimirum, ſiue ſenſio, praeno-
tio, ſeu anticipatio, & affectio, ſeu
paſſio, de quibus ſingulis proinde ca-
nones aliquot ſunt tradendi.

CANONES DE SENSV CRITICORVM PRIMO.

Cvt primum quidem de Canoni-
bus, quae ad ſenſum ſpectant, di-
camus: ii ſtatui poſſe videntur qua-
tuor.
CANON. I.
X, 32. Jenſus nunquam fallitur, ac proinde

4 D ſt omnis ſenfio, omnisque phantaſßiae,
cont. Jeu apparentiae perceptio vera.

Gaſſend D vero probatur inprimis, quoni-

een am omnis ſenſus ratiocinationis eſt

726.

expers, recordationisque prorſus in-
capax, quippe cum neque a ſeipſo
moueatur, neque motus ab alio, ad-
dere quidpiam, detrahereue, ſiue enun-
ciando copulare, aut disiungere, con-
cludendoue inferre valeat, ve propter-
ea poſſit quidpiam opinari, aut opi-” Sext.
nando fali. Scilicet mens quidem id Eubi-
poteſt, at non ipſe ſenſfus, cuius pro- gie adde
prium eſt id ſolum, quod eſt praeſens, Gaſſend.
quodque ipſum mouet, apprebendere, vt ad Laert-
Eee eee viſus X. P.1 6:.

954
viſus obieltum colorem, non item vero

PARS XII. PHIILOSOPHIAEF EPIoVRI PARS I.

requiretur, quis, quomodo, quando

diſcernere iſlud quidem eſſe, quod hic;

aliud, quod illic ſubiicitur. Nude

Porro apprehendentis, nihilque omni-

nopronunciantis, neque mendacium,
neque falſitas eſt.
Deinde, quia nihil eſt, quod refel-
Pucret. lere, falſiue arguere ipſos ſenſus poſ-
482. ſ. ſit. Neque enim ſenſus genere ſimi-
lis ſimilem genere refellet, vt viſus
dextri oculi viſum ſiniſtri, aut vifus
Platonis viſum Socratis; idque pro-
Pter aequipollentiam, ſeu quod par ra-
tio vtriusque ſit; neque enim lippus
minus videt id, quod videt, quam
Lynceus id videt, quod videt: Neque
genere diffimilis genere diffimilem, vt
viſus auditum, guſtatus olfactum; quo-
niam diuerfa obiecta habent, feren-
doque iisdem de rebus iudicio mini-
me inſeruiunt. Neque item vna ſen-
ſio eiusdem ſenſus aliam, quoniam
nulla eſt, qua non afficiamur, cuique,
donec ipfa afficimur, non adhaerea-
mus, aftentiamurue; vt dum baculum
Dunc extra aquam rectum ſpeétamus,
nunc ex parte immerſum, recuruum
contuemur, neque enim, quantum-
vis nitamur; aut in priore ſtatu cur-
vum, aut in poſteriore rectum videre
faseſt: Neque denique ratio, ſeu ra-
tiocinatio; quoniam omnis ratiocina-
tio a praeuiis pendet ſenſibus, opor-
tetque ſenſus prius eſſe, quam ipſam
Tationem HSs innixam, veros.
Confirmatur autem, quia ſenſus eſt

Laert. I. c.

1

criteriorum primum, ad quod pro-

. vocare quidem a ceteris licet, ipfum

vero debet conſtare per ſe, ac mani-

Pui. . feſtae eſſe veritatis. Nam ſi falli qui-
Color. dem omnem ſenſum dixeris, deerit

adde Gaf- tibi criterium, quo vel id ipſum de
ſend. ad aliquo ſenſu particulari diiudices, ac
Laert. p. probes: ſin aliquem ſolummodo, per-
¹9. plexa te diſputatione intricabis, dum

fallatur, aut non fallatur ſenſus, adeo
vt, cum dirimi controuerſia non vale-
at, neceſſe ſit omne criterium tibi ex-
cidat. Vnde & inferre licet, ſi vllum
ſenſibus viſum falſum eſt, nihil perci-
pi poſſe, ſeu, (vt aliis verbis dicam)
niſi omnes phantaſiae, nudaeue rei
perceptiones ſint verae, actum efſe
de fide, conſtantia, atque iudicio veri-
tatis. Nam qui, phantaſiarum in- Sext-
ducunt diſcrimen, probare hoc ipſum Emp.
non poſſunt, eſſe videlicet ex iis alias adu. Lo-

quidem veras, alias autern falſas. co. t-
Neque enim probabunt VIIa re appa- ſend. ad

rente, quoniam quaeſtio eſt de rebus Laert.
apparentibus; neque vlla immanifeſta, b. 128.
quoniam, quod eſt immanifeſtum, per
quidpiam apparens demonſtrandum
eſt.
Confirmatur iterum, quia ſublata Laert. L.
ſenſuum certitudine, atque adeo ger-IV.v. 510
mana rerum cognitione & ſcientia,
tollitur omnis & vitae degendae, &
rerum gerendarum ratio. Nam, vt
in fabrica, ſi regula prima ſit praua,
ſi norma fallax, ſi libella claudicans,
fieri mendoſe omnia, atque euadere
obſtipa, abſonaque neceſſum eſt; ſic
omnia in vita praepoſtere fiant, ace-
vadant perturbationis, confuſionis-
que plena oportet, ſi ,quae eſt haben-
da, quaſi prima regula, norma ac li-
bella in dignoſcendis bonis, ac malis,
jisque, quae agenda ſunt, aut non a-
genda, diſcernendis, praua atque
peruerſa ſit; hoc eſt, certitudine,
quae illius quaſi rectitudo eſt, careat.
Ex quo proinde efficitur, vt licet ra-
tio, exempli gratia, explicare cau-
ſam non poſſit, cur ea, quae iuxtim
quadrata ſunt, rotunda procul appa-
reant, praeſtet nihilominus balbutire,
& mendoſe dicere cauſam, quam fi-

dem primam labefactare, & fundamenta

Cconuellere,

ex dext.

empir. 0

aln. Lo- I

h.

173. .
Gallend. 4
zA Laert.

behl. .

ando
4de
Vale.
iex.
Tlum
ercl⸗
dan)
rei
eſſe
Veri⸗
in⸗ dext.
ſum bop.

ſe Bicos. Ad.
lis. de Gal.
DA- end a
bus Laert.

ſta, b s.
er
n

lata lLaert. L.

9,

7

CANONICA.

conuellere, quibus vitae conſtantia,
incolumitasque ita nititur, vt niſi ſen-
ſui credere auſis, non ſit, quo caueas,
vt praecipitium, perniciemue aliam
deuites.
Laert. Tertio, quia veritas ſenſuum vel
X, 32. ex eo patet, quod eorum functiones
in ipſa rerum natura extent, ſeu reipſa
vereque ſint; quippe videre nos, &
audire, tam eſt aliquid, quod reuera
eſt, quam ipſum dolere, nihilque, vt
mox dictum, diſcriminis eſt, ſeu quid
extans dicas, ſeu verum.
ex Sext. Sane, Vt res paulo vberius dicatur,
Empir. quemadmodum primae paſſiones, vo-
adu. Lo- Iuptatis puta, & moleſtiae, pendent
gic. p. ab aliquibus cauſis ipſas efficientibus,
673. . ac ob huiusmodi cauſas in ipſa rerum
3 Laert. Hatura conſtant; videlicet voluptas
p. 31. pendet a rebus iucundis, moleſtia ve-
ro a moleſtis, & neque, contingit 11-
lud, quod efficiens eſt voluptatis,
non efle iucundum, neque quod mo-
leſtiam exhibet, non eiſe moleſtum;
ſed neceſſe eſt, quod voluptatem cre-
at, iucundum; quod moleſtiam, mo-
leſtum ſecundum naturam ſit. Eadem
ratione circa paſſiones phantaſiarum,
quae fiunt in nobis, quicquid cuius-
libet illarum efficiens eſt, prorſus, O-
mninoque eſt tale, vt ſit phantaſiae
efficiens; & tale cum ſit, effici non
poteſt, vt aliud euadat, quam cuius-
modi deprehenditur id, quod phan-
taſiae eſt effectiuum. Idem porro
ſpeciatim eſt de ſingulis exiſtimandum.
Quippe quod eſt viſibile, id non ap-
paret modo viſibile, ſed tale etiam
eſt, quale & videtur; et audibile non

modo apparet audibile, ſed reuera eſt

tale, atque ita de ceteris. (Ware
omnes phantaſiae verae, & congrue

quidem ad rationem fiunt.
Laert. .

X, 32.

Exinde autem patet, viſa quoque

955
. .„ .„. „
tam delirantium, quam ſomniantium

ea de cauſa vera cenſeri, quod reuera

ſint, ſeu re ipſa extent, ſiquidem facul-
tatem mouent, cum id, quod non eſt,
nullatenus moueat; adeo proinde vt
in natura neceſſitas ſit, qua ſpeciebus
rerum, quae in mente, aut imagina-
tione recipiuntur, tami modo motis,
commiſtis, turbatis, non poſſint talia
viſa non fieri, quicquid poſtea ſit de
opinione, qua res tales eſſe in ſe, qua-
les apparent, iudicantur, & de qua
dicendum iam ef.

2

CANON. II aen
. „ Laert.
Opinio &ſht conſequens ſenſum, ſenfioni-33. 34.
que ſuperadieta, in gquam veritas
aut falſetas cadit.

PRobatur id autem, quia, exempli Sext.
gratia, dum turris apparet oculo Empir.
rotunda, ſenſus quidem verus eſt, adu. o-
quia reuera ſpecie rotunditatis affici-P76
tur, eaque ſpecies & talis eſt, & Cau- Lucrer.
ſam habet neceſſariam, propter quam IV, 354.
in huiusmodi diſtantia ſit talis. Non
fallitur autem, quia talem eſſe turrim
non pronunciat, ſed paſſiue ſolum
ſe habet, ſpeciem accipiens, ac refe-
rens duntaxat, quid ſibi appareat. Ve-
rum opinio, ſeu mauis, mens, cuius
eſt opinari, ſeu iudicium ferre, qua-
tenus addit, quaſi de ſuo, turrim
eſſe id, quod ſenſui, apparet, ſeu eſſe
turrim in ſe, & reuera rotundam, o-
pinio, inquam, ipfa eſt, quae vera
eſſe, aut falſa poteſt.
Quocirca & inferre licet, omnes Segt.
quidem phantaſias, ſeu ſenſiones, qui- Empir.
Pus res apparentes percipiuntur, ve- adu. Lo-
ras eſſe; ſed opiniones quod attinet, Seeb.
admittere ipias aliquod diſcrimen;“?:.
quippe aliae verae, aliae falſae ſunt, qua-
tenus ſunt noſtra iudicia phantaſiis
ſuperaddita, & nos quaedam recte,
Eee eeez quaedam

CcS

956 PARS XII PILOSOPEIAE EPICVRI PAESI.

quaedam perperam iudicamus: ob id

ſcilicet, quod phantaſiis addatur, im-

puteturque aliquid, aut aliquid etiam
ipſis detrahatur, ac vniuerſe ſenſus,
qui ratiocinii expers eſt, mendaciter
inſimuletur.
sext. Nonnullos autem decipit ea phan-
Empir. taſiarum, quae ab eodem contingere
2:. Lo-ſenſibili, (vt adſpectabili. v. c) exiſti-
t76 . matur, diuerſitas, iuxta quam ſubie-
Gaſend. Ctum aut alterius coloris, aut alteri-
ad Laert. vs figurae, aut alio quodam modo im-
L.X. p. mutatum apparet. Reputant enim
45. diſcrepantium, pugnantiumue ſic
Phantaſiarum aliam quidem eſſe o-
Portere veram, aliam vero eſſe ex op-
poſito falſam, quod ſtolidum profe-
cto eſt, ac hominum, qui ipſam re-
rum naturam non conſiderant. Non
enim totum ſolidum, ſeu tota ipſa
corporis ſoliditas eſt, quae videtur,
(vt verba faciamus de viſibilibus)
ſed ipſius ſolidi color. Coloris vero
aliud quidem eſt, quod in ipſo eſt
ſolido, qualeque apparet in iis, quae
Prope, aut mediocri ex interuallo
conſpiciuntur; aliud, quod extra ſo-
lidum, (vtpote dimanans ab ipſo
ſpecies, ſeu ſimulacrum) recipitur-
que in locis ordine ſuccedentibus,
qualeque apparet in iis, quae ex in-
teruallo prolixo ſpectantur. Hoc
autem poſterius, in ſpatio intermedio
immutatum, propriamque aflumens
figuram, talem phantaſiam exhibet,
quale ipſum reuera eſt.

gext. . Quo ergo modo neque vox, quae
Empir. in aere pulſato eſt, neque ea, quae
I. c. D., in ore eſt vociferantis, exauditur,
ſed ea, quae in ſenſum noſtrum in-
cidit, (nempe idem eſſe in duobus
diſſitis ſubiectis non poteſt:) & quem-
admodum nemo dicit eum falſo audi-
re, qui ex interuallo, ſeu diſtantia

vocem exiguam percipit, quoniam

cum propius acceflerit, eam perci-

pit quaſi maiorem: ſic neque viſum
dixerim falli, quod eminus turrim
paruam videat, ac teretem, comi-

nus maiorem, & quadrangularem,

ſed ipſum potius ſe vere habere, quo-

niam, quando ipfſi ſenſibile paruum,
ac huiusmodi figurae apparet, par-

vum ibi reuera eſt, ac huiuſcemodi
figurae, confractis nempe ſimulacrorum
ipſo per aerem traiectu extremis, (ac
adeo angulo minore in oculum ſub-
euntibus) & rurfus, quando magnum
apparet, figuraeque alterius, illic
rurſus & magnum eſt, & alio modo
figuratum: videlicet idem vtrobi-
que non eſt, (vt puta hic iam inte-

grioribus, & maiore angulo in ecu-
lum ſubeuntibus ſimulacrorum ex-

tremis.) Ceterum enim illud iam
peruerſae opinionis eſt, exiſtimare
id, quod prope, proculque ſpecta-
tatum apparet, oculumue afficit, i-
dem eſſe.

Non eſt vero etiam, cur falli vi- Lucret.
ſum dicant, cum videmus vmbram IV, 365.

in ſole moueri, ſequi noſtra veſti-

gia, ac geſtus noſtros imitari. Si-

quidem aliud nihil eſt vmbra, quam

aer lumine priuatus; & quia proce-
dentibus nobis, terra ſuccedenter
nunc hic, nunc illic priuatur, ſolis

lumine, vti & qua erat ante priuata,

id ſuccedenter recuperat: fit qui-

dem, vt vmbra videatur & locum

mutare, & nos conſequi; at non ideo
tamen oculi falluntur, quatenus illo-

rum ſolummodo eſt, contueri lucem,
contueri vmbram, quocunque tandem

loco ſit; pronunciare autem, eam lu-
cem, vel vmbram, quae hic eſt, eandem
eſſe, aut aliam, quae mox fuitillic, hoc
nonillorum opus eſt, ſed mentis, ſiue
animi,

ſq.

———

R „

Lucret.

17388. 0

— —– — — — — — — --—

dextns
adu. M⸗
them.

1- Lucret.
mIIV, 36,,
i.

CANONICGA. HM

animi, cuius munus eſt diſcernere, ac

opinari; adeo proinde, vt quicquid hic

falſitatis interuenit, id ſit opinioni, non

ſenſui tribuendum.

Lucret.

1V,388.

Idem porro etiam proportione di-
cendum eſt, ad ſexcenta alia, quae obiici
ſolent, cuiusmodi illa ſunt, de naui viſa
immota, ac praetereunte littore; de ſi-
deribus quieſcere viſis,; de montibus
diſſitis, & procul tamen viſis coniun-
Stis; de circumcurſatione poſt gyra-
tionem pueris apparente; de ſole pro-
xime montes viſo, cum tanta ſpatia in-
teriaceant; de tanto ſpatio fub aqua
viſo, quantum inde ad coelum eſt; de
flumine, dum traiicitur, in caput fſuum

relabi viſo; de porticu viſa abire inan-

guſtum; de ſole viſo ex vndis emerge-

re, in vndas demergi; de remis inflexis,

Laert. X,

*

Sextus
adu. Ma-
them. p.

ſeu refractis viſis; de nocturnis, ſide-

ribus praeter nubila properare viſis; de
rehus ob diſtortam pupillam geminatis
viſis; & quae id genus alia ſunt.

CANON III.

Opinio ila vera eft, cui vel ſuſraga-
tur, vel non refragatur ſenſus eui-
dentia.
Enſus euidentiam hic voco illam ſen-
ſionis, phantaſiaeue ſpeciem, cui, re-
motis omnibus ad iudicandum obſta-

culis, vt diſtantia, vt motu, vt medio af-

fecto, & quae alia ſunt eiuscemodi,
contradici non poteſt. Vnde & quae-
ſtione facta, an res, qualis apparet, ta-
lis ſit, non eſt emere pronunciandum,
ſed obſeruandum illud eſt, quod dice-
re ſoleo zρασαοσρνααιν, expectabile,
quaſi ſcilicet expectandum ſit, quo-
vsque modis omnibus, quibus fi-
eri poteſt, res expenſa ſit, atque ex-
plorata.
Suffragatio autem a me dicitur com-

95⁵7
prehenſio per euidentiam facta, quod
opinabile tale ſit, quale fuerimus prius

opinati. Veluti, Platone procul acce-
dente, coniicio quidem, & opinor,
quantum per interuallum licet, eſſe

eum Platonem; at vero, cum appro-
pinquarit, & interuallum ſublatum eſt,
tunc fit atteſtatio, quod Plato ſit, ſuf-
fragatioque per ipſam rei euidentiam

habetur.

Non-refragatio vero dicitur conſe- ib. D.

cutio rei ineuidentis, quam ſupponi-
mus, & opinamur ad quippiam appa-
rens, ſiue euidens reſpicientes. Vti
dum dico eſſe inane, quod quidem eſt
ineuidens, id per rem euidentem, vt
puta per motum ſuadetur. Quippe
Inani non exiſtente, neque motus fu-
turus eſt; cum corpus mouendum lo-
co deſtituatur, in quem ſe recipiat,
quod omnia plena, preſſaque ſint. Quo
fit, vt rei ineuidenti id, quod eſt appa-
rens, ſeu euidens, non refragetur, vide-
licet motus cum ſit.

Itaque ſuffragatio, & non-refraga-

tio criterium eſt, quo verum eſſe quid.

piam probatur. Adhibendus autem
eſt ad hunc Canonem.

CANON. IWV.

Opinio illa falſa eſt, cui vel refragaltur, gext. b.
vel non ſuffragatur ſenſus euiden- I77. E.

tia.
QVo loco refragatio eſt quippiam

voppoſitum non-refragationi; ſi-

ibid.

quidem rei euidentis vna cum ineui-

denti ſuppoſita, coeuerſio eſt. Quem-
admodum, exempli gratia, dicunt ali-

qui non eſſe inane; cum hoc autem
ſuppoſito coëuerti debet, quod eui-

dens eſt, motus nimirum; quandoqui-
dem, ſi inane non ſit, neceſſe eſt mo-
tum quoque non eſſe, prout iam decla-
ratum eſt.

Eee eee 3 Pari

14.
Gaſſen-
dus ad

P. 154.

ex Ma-⸗-
crob. Sa- dum vno ſenſi haberi, vt circa propri-

turn. VIl, vm ſenſibile; interdum etiam pluribus

95⁵8⁸
ib. & p. Pari autem modo non- ſuffraga-
ſqa. tio ſuffragationi oppoſita eſt, videli-

cet ſubuerſio eſt, qua conſtat non
eſſe opinabile, cuiusmodi fuerat opi-
nione conceptum. Vt, quopiam
procul accedente, eum, pro interualli
ratione Platonem eſſe coniicimus;
ſublato autem interuallo, conſtat no-
bis per euidentiam, quod Plato non ſit.
Atque talis quidem eſt non-ſuffraga-
tio; nam opinioni praehabitae res eui-
dens non ſuffragarur. Itaque ſicut
ſuffragatio, & non-refragatio crite-
rium eſt, quo aliquid verum probatur;
ita refragatio & non-fuffragatio cri-

terium, quo quidpiam euincitur fal-

ſum; ipſaque interim evidentia, ba-
ſis ac fundamentum eſt, cui inniti-
tur omnis recta de vero, falſoque opi-
nio.

Praetereo autem euidentiam inter-

vt, cum ſenſibile eſt commune, ſicut
magnitudo, & figura; diſtantia & ſi-

Laert, X. tus; quies & motus; aliaque id ge-

nus, quae poſſunt viſu, tactuque per-
cipi; ac niſi ſenſu vno, ſaltem alio ma-

nifeſta euadere, quomodo quoque in-

terdum fit, vt propter varias qualitates
aduocari poſſint ſenſus varii, vt, quae
euidentia non habetur vno, obtinea-
tur alio, veluti cum viſu diſcerni non
poteſt, panisne oblatus ſit verus, an fi-
tus; aduocari poteſt guſtatus, quo, v-
trum ſit, fiat euidens.
Hoc vero inſinuo, vt admoneam,
poſtquam omnia rite expenderimus,
adhaerendum eſſe iis rebus, quas co-
ram poſitas habemus, ac vſi quidem
ſenſibus, ſiue communibus circa ſen-

PARS XII. PIIOSOPEIA EPICVREIT P. I.

ſibilia communia, ſiue propriis circa
propria; quippe cum ſtandum ſit vni-
verſe omni euidentiae, quae in prom-
tu eſt iuxta vnum quodque, ſed
iſtud praeſertim criterium; acomni-
no tenere iſtud, quaſi inconcuſſum
principium oporteat, ne aut Crite-
ria, quae ſtabiliuntur per euidentiam,

euertantur, aut error pari robore, quo
X

veritas conſtabilitus, omnia ſuſque,
deque perturbet.

Nihil neceſſe eſt autem, repetam, Laert X,

ſpeciatimue admoneam, quid ſitagen-
dum circa allatum de turri procul te-
rete, rotundaue viſa, exemplum: opor-
tere enim ex deduétis conſtat, prius-
quam aliquid pronuncietur, & expe-
ctare, & accedere cominus, qualis & e-
minus appareat.

Vnum generatim duntaxat incul-
co, videlicet, niſi ſeruata, quo dictum
