que habendam eſſe monebat, eius ſcili-
cet quo cubitum itur, & quo cubitu
rurſum ſurgitur. Vtroque tempore
cum animo perpendendum, & iam ante
peracta quae ſunt, & peragenda. Atque
actorum quidem rationes vnicuique a
ſemetipſo eſſe exigendas, agendis

* Ibid. n. 100. pro uar†ινααα leg. udri
Xiv. Laertius ramen VIII expreſſe ait linum in
vſu in iſtis partibus tum nondum fuiſſe. Stanl. La-
ertio opponas Thucydidem, qui L. I. õ
vy&α antiquiſfimum veſtimenti genus dicit. Imo
Homero Il. B' v. 529. M⅓“Ndνιοιπ vocatur Aiax
Oileus, vt & Amphius ibid, v, 330.

*xX Ex lamblicho emendandus eſt Diodorus in
„ H — .
Excerpt. Vales. p. 245. legendo: 2 Yao Kei-
. 2 / 28 8 —
Cor 0 ° τιειαα Oosn, rτ. Tοα
. „ „ X
à*τD7ν Nνιaν 7τ+ω ναι ατπιςνα²
uovevar.

XX XX autem

Idyll.

XVI.

4 PARS VIII. DlsSCIPLINA PFTAG. P. F c. I.

autem caute, prouidendum. Ideoque
vnumquemque hos verſus ante ſo-
mnum ſibi occinere voluit:
Nec feſſa in dulcem declines lumina
Jomnum,

Quinter cundia prius repetiueris acdta

dici.
Quae praetergreſus? gquid gesſi in
tempore? quid non?
Hos vero antequam ſurgeret:
Eſomno primum ouigilans cum ſtrata
relinquis,
Diſponas animo luce expedienda fu-
tura-
Huc ſpectat Pythagorica, quam vo-
Cat, Aoραρνια Auſonii:
Vir bonus, & ſapiens, qualem vix rep-
berit unum

WMillilus e multis hominum, conſultus

Apollo,
Iudex ipſe ſui, totum ſe explorat ad vn-
guem.
Quidprocerer, vanique ferat quid
opinio vulgi,
Securus, mundi inſtar habens, teres
atque rotundus:
Externae ne quid labie per laeuiaſe-
dat.
WMWe, dies quam longus erit ſub ſidere
Cancri,
Quantagque nox tropico ſe porrigit in
Capricorno,
Cogitat: & iuſto trutinae ſe examine
benſat

Ne quid hiet, ne quid protuberet. An-
gulus abquis
Partibus vt coeat, nil vi deliret amuſ-

ſes.
St ſolidum quodcunque ſubeft nec
inania ſubtus
Indicet acmotus digitis pellentibus
iAas.
Non prius in dulcem declinat lumina
ſomnum, —
Omnia quam longi reputauerit acta
diei. .
Quae praetergreſus? quid geſtum in
tempore? quid non?
Cur iſti facto decus abfuit, aut ratio
illi?
Quid mihi praeteritum: cur haec ſen-
tentia ſodit,
Quam melius mutare fuit? miſeratus
egentem, 3.
Cur aliquem fracta perſenſimente de-
lorem?
Quid volui, quod nolle bonum foret?
viile honeſto
Cur malus antetuli? num dicto, aut
denique vultu
Perſtrictus quisquaim!? car me natu-
ra magis, quam
Diſeiplina trahit? Sic dicta, & facta

per omnia

Ingrediens, ortoque a veſpere cuncta

réuolluens,
Ofenſus prauis, dat palmam & prae-

mia relbtis.

CAP. XI.
DE OCCVLTANDIS DOCTRINIS SAPIENTIAE.

Pkaeter quinquennale filentium
(zeναοατςνςοοοναπHοο. uod exercen-
dum erat Pythagoraeis, dum inter Exo-
tericos efſent, aliud erat obſeruan-
dum, quod exezeu ia mayre) ipſis
dicebatur, hoc eſt, ſlentium per-
betuum „ proprium Eſotericis, non
aduerſus ſe inuicem exercendum
quidem, verum aduerſus omnes,

qui ex ſocietate eorum haut efſ-
ſent.

Praecipua dogmata, quibus diſci-Iambl. c.
plina eorurm continebatur, fibi ipfis XXXII.
ſeruabant, tanquam arcana, quae pro- n. 226. fq

ferre non liceat, accuratam aduerfus

extraneos ραανοσRοαο bſeruantes, ſine

ſcriptura, ſoli memoriae ſucceſſo-
rum mandata ea ſeruantes, quibus
tanquam

erer 4.
rer eng
N: ner
AMennihu⸗
1 lumine
zi ce
ſun in
Out ronis
uelſen⸗
ſeratus
Mech-
feret
go, ant
utr.
ſalle
cunc

frle-

ur e.

ilei-lanbl.e⸗
iis,
e . 0-
letſis
ſine
ceſlo⸗
uibis
H

1226.-4

DE OCorILITANDIS DOCTRHIS APIENIIA. 5
tanquam quaedam Deorum myſteria poſſit; endem modo diuinus ille vir
ea tradebant. Qua ratione effectum philoſophiae ſtudioſos praeparabat, ne
eſt, vt nihil eorum, quod alicuius eſſet imponi ſibi pateretur ab iis, quos bonos
momenti, in publicum emanarit. Quod honeſtosque fore ſperaret. Neque
longo tempore inculcatum eſſet, atque enim doctrinam adulterinam vendi-
a diſcentibus apprehenſum, intra pri- tabat, neque pedicis vtebatur, qui-
vatos tantum parietes ſubſiſtebat. Si- bus plerique ſophiſtarum iuuentutem
que extranei, &, vt ita loquar, profa- irretiunt, ſed rerum diuinarum hu-
ni eſſent praeſentes, viri (id enim manarumque peritiſſimus erat. Cum
nomen Pythagoraeorum) per ſym- Sophiſtae contra, eius diſciplinam
bola ſibi inuicem animi ſenſa explica- mentiti, ſub hoc praetextu multa mi-
bant. rabilia praeſtent, iuuenes indignis mo-
dis, prout in eos inciderint, irretien-

Hac de cauſa Lyſis Hipparchum in- tes, quo ipſo auditores ſuos feroces

XVII. o. crepans, quod cum hominibus, qui ne- reddunt atque procaces. Scientiam
75. que initiati, neque diſciplinis & con- ſcilicet & doctrinam libere cxplica-

templatione imbuti eſſent, doctrinam tam, moribus incompoſitis & turbu-
communicaſſet, inquit: * Aiunt te lentis inſtillant. Perinde vt ſi quis in
vulgare philoſophiam promiſcue o- puteum profundum, & alto luto reple-
mnibus accedentibus te, quod nolit tum puram limpidamque aquam infu-
factum Pythagoras, idque tu, Hippar- derit, qua ratione & lutum magis tur-
che, magno labore didiciſti. Sed batur, & aqua ſimul corrumpitur, ita ſe
non obſferuaſti, o bone, guſtatis deli- res habet cum magiſtris & diſcipulis.
ciis Siculis, quas iterata vice deguſtare Pectus enim & cor eorum, qui initiati
minime decebat. Si mentem mutaue- non funt, perpetua quaedam & denſa
ris, laetabor, ſin minus, mortuus es mi- dumeta obſident, quae quicquid eſt mo-
hi. Dixit enim ille, meminiſſe nos deſtiae, manſuetudinis & rationis, ob-
debere, quod pium ſit, diuinis huma- fuſcant, vt ibi incrementa capere ne-
nisque monitis id exigentibus, bona ſa- queant impedientia. Hinc omne ge-
pientiae cum iis haut communicare, nus deriuatur malorum, creſcitque, &
uorum anima, ne per ſomnium qui- impedir rationem, neque prodire ſinit.
em purgata eſt, Neque fas eſt, ob- Matres illorum dumetorum nomina-
vio cuiuis porrigere, tanto labore par- bo, intemperantiam & auaritiam, foe-
ta quae ſint, Dearumque EFleuſiniarum cundiſſimam vtramque. Ex intem-
myſteria evulgare profanis: aeque e- perantia oriuntur nuptiae nefariae, li-

nim iniuſti atque impii ſunt, alteru- bido, ebrietas, Mtupra, voluptates prae- boαα

trum horum qui fecerint. Decebat ter naturam quas ſint, & appetitus qui- Stanlei.
6 orrußt 6-

ones,

ad animum reuocare, quantum tem- dam vehementiores, ad mortem & rui-
poris conſumſerimus in eluendis ani- nam ducentes. Sunt enim, quos ita
mi maculis, vt, quinquenni exacte abripuit voluptatum impetus, vt ne
ſpatio, ad doctrinam eius qui admit- matribus quidem natabusque abſtinue-
teremur, idonei redderemur. Sicut rint. Imo ciuitatum legibus perru-
tinctores enim veſtimenta tingenda la- ptis, tyrannica vi homines in car-
vant prius, & premunt, vt ita imbi- ceres coniiciunt, atque vincula cir-
bant tincturam, ne elui ea poſthac cumferentes, vi eos ad mortem
XXXX Z rapiunt.

Porphyr.,

p. 201.

—

7¹6

parricidia, ſacrilegia, veneficia & quic-
quid eſt eius generis, deriuantur. Pri-

mumigitur ſyluas illas, in quibus haec

vitia ſtabulantur, igni ferroque, & omni-
bus diſciplinarum machinis purgare
oportet, mentemque liberare ab iſtis
malis, tum vero vtile aliquid ei inſere-
rere. „ Ita Lyſis. Neque iſta loquen-
diratio: ſé mentem nonmutaueris, mor-

DE DOCIRINA
PA R

PpAns PII DsocwaIτ1ν.uν PPTEAGORAE P. ITeIII.
rapiunt*. Ab auaritia rapinae, furta,

tuus es mihi, ita ſimpliciter eſt accipi-
enda. Hic ipſe enim Hipparchus eo,
quod ſcriptis Pythagoricas doctrinas
euulgaſſet, ex ſchola eiectus eſt, eique

Clem. A-:
lex. ſtr. V

b. 574. DO
ſupra c.

monimentum ereétum, perinde ac ſi VII.

mortuus eſſet, iuxta conſuetudinem
ſcholae antea memoratam, tam ſancta
erat Pythagoraeis taciturnitatis obſer-
vatio.

PYTHAGORAE
§ I I.

CAP. I.

Enti perpurgatae diſciplinae, vti-
lia quaedam ſunt adhibenda. Ad-
hibebat autem ea certis quibusdam ma-
chinis rationibusque excogitatis: ſen-
ſim atque ſenſim, ad rerum aeternarum
& incorporearum, perpetuo eodem
modo ſe habentium, contemplationem
mentem adducens, ita quidem, vt a mi-

nutioribus ordine progrederetur, ne

ſubita mutatione illa auerteretur, atque
ita renueret, ob tantam tamque diutur-
nam nutrimenti prauitatem.
Eam in rem mathematicis ſcientiis, &
ſpeculationibus, quae inter corporea &
incorporea medium tenent (triplicem

SCIENTIAE AD PHILOSOPHIAM PRAEPARANTES.

mentorum deſiderium abducens. Quo-
rum ope contemplationem eorum,
quae vere exiſtunt, introducendo, ho-
mines beatos reddebat. Mathemati-

carum ergo artium vſus in hunc finem
adhibebatur.

Hinc erat, quod Iuſtinus Martyr, Iuſtin.

Pythagoraeo ſe addicens, multi in ſapi- Mart. Di-
entia ſupercilii viro, eiusque auditor al. cum
eſſe cupiens, interrogatus ab eo fuerit, H

an in Muſicis, Aſtronomia item, & Ge-
ometria ſit verſatus? An exiſtimas, in-
quiebat, te quidquam perſpicere eo-
rum poſſe, quae ad beatitudinem per-

enim dimenſionem corporum inſtar
habent, impaſſibilia tamen ſunt perinde
ac incorporea) veluti praeexercitatio-
nibus vtebatur ad contemplationem
eorum, quae vere exiſtunt: artificioſa
quadam ratione mentis oculos a rebus
corporeis, nunquam in eadem condi-
tione & ſtatu permanentibus, ad ali-

CAP.

tinent, niſi haec prius cognoueris, quae
animum a ſenſibilibus ad intelligibilia
Percipienda idoneum reddant. An ſi-
ne iſtis honeſtum & bonum contem-
platione aſſequi poſſis? Ita poſtquam
prolixe haec ſtudia commendaſſet, eum
repudiabat, faſlum quippe iſtarum re-
rum ignorantem ſe eſſe. 5
II.

MATHEMATICA, EORVM NOMEN, PARTES.

Procius

in Euclid. S

L. I. p. 13

Cientiae illae uædud—r nomine a runt, ideo quod omnis uc noς fiue di-
Pythagora primum appellatae fue- ſeiplina ſit reminiſcentia, quae non

* Diſſimulari non poteſt iſta minus feliciter
Stanleium expreſſiſſe. Melius ill. Obrechtus:
Ime ciuitatum legibus perruptis, ſub cupidita-

tum tyrannide, manibns quaſi a tergo reuinctir,
Beluti mancipia in extremam perniciem biolenter

ſunt detruſt. extrinſecus

extrinl
modun
s ſer
forma
ſcient
ſoluit
rende
CCgli
u t. Torn
lo. bn. ambirt
Tteichi
dini,
Vam
diuide
Nel⸗
itu
meti⸗
ratin
nnali
ſente
Phatn
eII. S
ce que
conte
ud tume
at. (
dar ineg

„

e, n
ventha d
fſocins. id
d leg. Ieb
Sroun
1ud gi
areee
rge qu
ar u- li
Ea Ma- dil
Seh e Co
. ſpe
o
a, ſua

ſt Aecipi⸗
rchuseo,Cen 4
ockrinn erſr
ene e
e Ac ſi Fl.
udinem
n ſincti
obler⸗

urty utn,
li-Mn Di.
litoral. cum
en
Ge.
Hin⸗
e eo⸗
per⸗
quae
bilin
uſe⸗
tem-⸗
a
eumm
11e

tis,
te/

/
vo.

PROPAEFDEVT. PHILOSZS MATHEMATIOA.

extrinſecus animae adueniat, quemad-
modum adueniunt imagines ab obie-
„ (Ctis ſenſuum in facultate imaginatrice
formatae. Neque aduentitia eſt illa
ſcientia, qualis ea eſt, quae opinione ab-
ſoluitur, ſed ab iis, quae nobis appa-
rent, excitatur, atque intus perficitur a
cogitatione in ſeipſam conuerſa.

Ia. ib. p. Iotum Mathematicarumn ſcientiarnm

10. än. ambitum in quatuor partes Pythago-
raei diuidebant. Partem vnam multitu-
dini, alteram magnitudini attribuentes:
vnamquamuis vero in duas partes ſub-
diuidebant. Multitudo enim vel in ſei-
ſa ſpectatur, vel ſpectatur in alio. Ma-
gmnitudo vel quiſcit vel mouetur. Arith-
metica' igitur multitudinem conſide-
rat inſeipſa, Muſica eandem ſpectat, ſed
in alio. Geometria magnitudinem quie-
ſcentem, & mobilem Sphaerica contem-
platur.
Scientiae vero iſtae multitudinem at-
4 que magnitudinem non ſimpliciter
7 contemplantur, ſed quod determina-
B' &— tum eſt in vtraque. Scientiae enim haec
arer Conſiderant abſtracta ab infinitate, ne
fer dor incaſſum in eorum vtroque id, quod in-
Krend ſenitum eſt, attingant.? Quando igitur
sertBa- tà docent ſapientes, non accipiendum
id de ea eſt multitudine, quae eſt in ipfſis

rocius. 7
b leg. rebus ſenſibus obuiis, neque de ea,

ib. p. II.

init.

Jes rn quam in corporibus percipimus ma-

xXα 6& gnitudine, eorum enim contemplatio

D xτερoροo Phyſicae, non Matheſeos, eſt. Verum

aao- quoniam creator omnium ſumebat V-
aνuα= Hionem, & diuiſionem, identitatem &

gα M diuerſitatem, quietem & motum, ad

em ue- Complendam animam, eamque ex iſtis
ſpeciebus, docente Timaeo, formauit;
concipienda res ita eſt: quod intelle-
AQus ſubſiſtens iuxta iſtam diuerſitatem
sâa. ſuam, & iuxta diuiſionem proportio-

717
num multitudinis, atque ſeipſum co-
gnoſcens, quod & vnus ſit, & multi-
plex, numeros ſibi ipſi proponat, atque
eos pariter, ac Arithmeticam eorum
ſcientiam, gignat. Ex vnione vero
multitudinis, & communicatione cum
ſeipſo ac colligatione Muſicam acquirit.
Quamobrem Arithmetica Muſicaman-
tiquitate excellit, cum ipſaanima pri-
mum a creatore diuidatur, tum propor-
tionibus quibusdam coniungatur. Rur-
ſum vero operationem in ſeipſo ſtabi-
liens, iuxta conſiſtentiam ſuam, ex ſeipſo sαρ.
Geometriam elicit, & figuram vnam, &
principia omnium figurarum, ſed iux-
ta motionem ſphaericam. Nam & ipſe
ſphærice mouetur, ſemper vero eodem
modo ſubſiſtit iuxta cauſas & principia
circuli, rectum & circulare. Atque ideo
Geometria praecedit Sphaericam,
quemadmodum quies motum.

Quemadmodum vero anima iſtas ibid.
producit ſcientias, excitationem idea-
rum, quae eſt potentiae infinitae, non
reſpiciens, ſed ad limitationem finiti in leg.
variis generibus ſuis, hinc dicunt infi-voαια
nitum a multitudine & magnitudine ſe Yüve pre
remouere, & circa ſolum ſinitum, verſa-xta-
rI. Mens enim in ſeipia ſita habet o-Yez.
mnia multitudinis & magnitudinis
principia: quoniam tota ex aequalibus
in ſeipſa partibus, vnaque & indiuiſibi-
lis cum ſit, & diuiſibilis viciſſim, mun-
dumque exideis producit, eſſentialis

finitatis & infinitatis particeps fit; ex

rerum, quas intelligit, contemplatio-
ne. Intelligit vero ea ex parte finiti,
quod eſt in eis, non ex parte infinitatis
vitae. Haec opinio eſt Pythagoraeorum,
eorumque diuiſio quatuor ſcientiarum
Hucuſque Proclus.

XX XX 3 SECTIO

718
SECT.

PARS VIII DBCIPLINA PFTHACG. P. M. & TL. c. I. I. II.

ARITHMETICA.

Vatuor iſtarum diſciplinarum
quaenam illa eſt, quam primam ad-
diſcere necefſe ſit, i. e. quae natura ſua
ſit ante ceteras, & praecipua, princi-
piumque, radix, & mater reliquarum'-
Arithmetica* non tantum quoniam
ante reliquas eſt in mente omnia effi-
ane- Cientis Dei tanquam ratio ornans &
gαποαα. exemplaris, iuxta quam creator vni-
verſorum omnia ex materia ad fines
ſuos condidit, tanquam iuxta oναει⁰-
ryua quoddam & exemplar archety-
pum. Verum etiam quoniam ſecun-
dum naturam prius genita reliqua tra-
hit, non vero trahitur a reliquis. Ita
animalis natura prior eſt in rebus na-
turalibus, quam humana. Animali e-
nim natura fublata, humana etiam tol-
litur, non vero viciſſim ſublata huma-

CAP. I. “ .
NVMERI DVO GENERA, PRIMVM GENVS INTELLECTVALIS

na natura etiam tollitur animalis. At-
que de his plura apud ipſum Nicoma-
chum.
Timaeus quoque affirmat Arithme- Laert.

ticis praecipue ſeſe addixiſſe Pythago-VIII, 12.
ram. Stobaeus: omnibus aliis ſcien- Ecl Phyſ.

tiis eam dicit praetuliſſe, atque in luce c. II.
& claritate collocaſſe a mercatorum vſu inmut
abductam. Hinc Iſidorus atque alii zcn un
inuentorem arithmeticae dicunt, nu- b Iäidor,
merique diſciplinam apud Graecos Origin.
primum Pythagoram conſcripfiſſe a- L.lllc.
lunt, deinde a Nicomacho diffuſius 2 conf.
compoſitam. Et magno quidem ſtu- denar.
dio circa numeros verſabatur, tantum- Pythag.
que eam omnibus aliis praeferebat, Vt c. l.. 6.
ſummum hominis bonum in exactiſſi- Stob. c.
ma numerorum ſcientia poſitum exi- 60.

ſtimaret. Thera-

p. 152.

IN MENTE DIVINA.

a Ni . . . .
cken Vmeri genera duo ſunt, intelledua-
bLambl.“ is vel immaterialis, & ſcientifcus.

vita Numerus intellectualis eſt ſubſtantia
Pyth. c. aeterna numeri, quam Pythagoras in
28. n. ſermone de Diis bprincipium eſſe di-
e ITevn. xit prouidentiſſimum Vniuerſi, coeli
Smyrn. atque terrae, & intermediae naturae.
cap. 2. Praeterea radix eſtdiuinorum, & Deo-

ſn. rum, & Daemonum. Hoc eſt quod
WMeurl. Principium vocat, fontem, & radicem

Denar. omnium, atque definit, quod ſit id, quod
c.I. p. ante omnia exiſtit in mente diuina, a
F. ſd. quo & ex quo omnia ordine digerun-
Ainnen, tur, atque indiſſolubili ſerie numera-
c. v. ta manent. 4
Omnia enim quae in hoc mundo 2

natura ordinantur, vt iuxta artis regu-
lam moueantur in partibus & in toto,
diſtincta & adornata eſſe a prouiden-
tia & mente omnium conditore ſecun-
dum numerum, apparet. Exemplar ·
vero conſtituitur per applicationem,
(tanquam rationem principii, quae
praecedit impreſſiones rerum,) numeri
praeexiſtentis in intellectum Dei, mun-
di huius conditoris. Hic intellectua-
lis eſt tantum, & totus immaterialis,
fubſtantia vera, iuxta quam, quippe
perfectiſſima quae ſit ratio artificiaſis,
omnia perficiuntur, tempus, coelum,
motus, ſidera variique eorum cir-
cuitus. 4

* Nicomach. Agi αατπα ασαραρg (ita e⸗
nim ſupplendus eſt titulus ex p. 30. 35. 4 4. 62.
76.) cap. IV.

** Leg. rgoveniHas ᷣτραιαα νwvv*HN s &e.
vs. &ρστιν..
CAP.

N

Meurr.

peut. XTĩ ñ“64

ünali
ſionen
Mode- mMon
ltus e ſiollen
Prgkell Diente
ſinent

Py

Mnon 1
es 1.
iuthem. e

*4 Pen
enti
bilit
riun

H Anon.

Photi “D
autor

iiney-

ing. 4,. Ul.
b. l.

1Potat.
–
dde
Themiſt,

c. p.68.

ęR inplic.]
comm .
256.27. 1
AAP. I
II. derr
inlelog n
II.v.

It
Nicom!

iithm, 1

ll.

malig. At.
Neom-

Pytlugo- vil l,
lis ſcien Pilnit

lein luce ,.

torum vf init.
„ ſidor.

inChro,

Aque al

icunt, nu-d glon
I Gtruecos Oign.

l 1. L.lll. c. 6
Effuſi n
idemt Meurl.
ndenn tl-ee .
Ir tantumn- Pyttag,
fetebat, rcl6,

Thera-
heirt. Al.

.

NNyD6

rtis legu⸗
in toto,
rouiden⸗
te ſecun⸗
Exvemphr
cationem,
Ppi, Iune
n)uumer!
Dey,mun⸗
nelectun⸗
muteriglss,
gup e
räinclilis,
. Cvelumn,
un Cl-

—
lule N

.

Nicom.
Arichme. Laett

comm

erllil
, (it, fn.

NyMERI GENVS

NVMERI GENVS S

PRIMVM ET SECOVNDEVAM. &e.
CA P. II.
ECVNDVM, SCIENTTFICOVM,

719

EIVS PRINCIPIA.

Nv merus Scientificus ille eſt, quem
Pythagoras definit, rationum ſe-
minalium, quae in monade ſunt, exten-
ſionem, & productionem in actum, vel
: Mode- monadum congeriem ſiue progres-
stoh Ecl. 10lem multitudinis, a monade inci-
Phyfe. I. Pientem, regreſſionem in eandem de-
ſinentem.

Pythagorici terminorum expoſitio-

1. C,

Lheon nes l. appellationes omnes, quibus pa-
em. . . .
c, 4. Tes & impares numeri intelliguntur,
principia dicunt eſſe numerorum [ſci-
entificorum v. g. trium in infenſibili-
bilibus principium dicunt eſſe terna-
rium, quatuor inſenfibilium quater-
narium, atque ita de reliquis numeris.
Anon. Diſtinguunt autem vnitatem ordda,

Phomi & vnum zv. * Vnitas enim abiis exiſti-

quo a corporibus incorporea.

.

vel vt Moderatus rem exprimit: Vni- 5i rär
tas eſt innumeris, vnum vero in nume- dor-
rabililus*, idque corpus eſt, quod eſt α0
diuiſibile in infinitum, ſic vt numera- agad-
bilia a numeris hoc pacto differant, ατα*αα
Simi- adde
li modo duo eſt in numeris, indeter- ETheon.
minatus vero eſt binarius. Vnitas? cae.
quidem ſecundum aequalitatem mo-b Ano-
dumque ſumitur, dualitas autem ſe- nym.
cundum exceſſum & defectum. Ita- guorit
que medium modusque non poſſunt Pveh.
recipere magis & minus, ſed exceſſus
& defectus, cum in infinitum proce-
dant, id recipiunt. Ideoque ipſam
dualitatem vocant infinitam. Nume-
rum cinfinitum eſſe afferentes, non The-
illum quidem incorporeum, & ab o- miſt. in

mni ſeiunctum materia, ſed illum qui 1 25.

svy- Mabatur, quae in intellectualibus exi- àa fenſilibus rebus non eſt ſeparatus, :nit. p. 67
thag. ap. ſtit. Vnum vero id, quod in mumeris: autumant. d Ariſt.
Krob. 1. c. Phyl. III,
CA P. III. .

DVO GENERA

:Buſtrat. QCientificorum numerorum duo

Ethic. un
.. ) genera Pythagoras conſtituit, vnum

Themiſt, Enitunm inaequalem, alterum infenitum
l.c., p.68. a equalem. Numerus aequalis ? iuxta
Simplic. Pythagoricam definitionem, eſt, qui
26.27. 11 maxima & minima paruer diuiſio-
à phyf. Dem admittit, in maxima ratione ma-
II. Serv. ghitudinis, ( dimidia enim ſunt partes

in clog. maximae) in minima ratione multitu-

VII. v. qinis (binarius enim eſt numerorum

NVMERI SCIENTIFICI AEWALES
ET INAEQVALB8BsS.. .

Sed in hoc Pythagoraei a Platonicis e The-
disſident“, quod non vnumquemque mic. I. e,
numerum ſed parem tantum dicant eſſe
infinitum, eumque eſſe cauſam ſectio-
nis eius, quae in partes aequales in in-
finitum extrahitur, & propria natura arob. Sa-
ſua gignere infinitatem in rebus, in qui- turn. I,
bus exiſtit. Limitatur vero ab imnaequali, 13.
id enim ſi accedat ad aequale, impedit i3.

omn.

eius ſectionem in partes duas aequales. 5
ap. I, 6.

BNden minimus) iuxta naturalem duorum Imparis numer ſecretum a Pythago- f'Seru.
Arichm, iſtorumn generufh oppoſitionem. In- ra inuentum dicitur 4, & maſculae efſſe ad Ecl.
aegualis eſt qui hoc non admittit, ſed virtutis-Diisque cœleſtibus propriumt, Virgil.V.
in duas partes inaequales diuiditur. quibus nunquam non eo numero facra Ti 65.
. klut. de
X Archytas tamen & Philolans Vnum & vnitatem vnum Theon Smyrn. Mathem. Platon. Iſid. &
vynitatem indifcriminatim appellabant , atque c, 4. Oſir. p.

fiebant, 361. A.

1

720
e fiebant, qui & plenus ac perfectus dici-
.de Ho- ——. 1 .
meri ture. Aequalis indigens eſt, & imperfe-
poeſt. tus atq; femineus, & inferis proprius h,

Cenſorin. quibus aequalia offerebantur.
. Praeterea, quaecunque ab impare
numero generantur, ea maſcula ſunt,
adde quaecunque vero a pari, ea feminina.
Macrob. Nam numerus par, ſectioni atque pas-
Somn. ſioni obnoxius eſt, impar, vtriusque
Sei. 6. expers, & efficax. Ideoque ille qui-
ee: dem femina nominatur, hic mas. Nu-

Nyr nag. merus, qui ex potentia vel multiplica- admodum gnomones in Geometricis. n The.-
c. II. CAP. IV. miſt.
Ane DE NVMERIS SYMBOLICIS. n Ny
Pahlem. Pchagorej , vt Moderatus Gadita- misque fecere. Cum enim incorpo-p. 636.
Tetrabi L nus ait, qui doctrinas eorum eru- reasformas ac prima principia verbis

bl. L. I. dite libris complexus eſt XI, mathe-
p. 29. maticis ſcientiis, tanquam gradibus qui-
enp, busdam vſi praeparationis ad contem-
thag. p. plationem eorum, quae vere exiſtunt,
2 ,2., ſtudioſe addicti numeris fuere, hanc
quidem ob rationem: Cum nempe
primas formas primaque principia ora-
tione perſpicue explicare nequirent,
quod & intellectu & prolatu difficilli-
ma ſint, ad numeros, manifeſtioris do-
ctrinae cauſa, confugere: Geometras
atque litteratores imitati. Vt enim
hi litteras earumque poteſtatem tradi-
turi, ad notas illas coufugiunt; eas-
que veluti prima docendi elementa
eſſe dicunt. Nihilominus poſtea do-
cent, notas illas non eſſe elementa, ſed
illarum opera vera elementa cognoſci.
Et Geometrae cum fornmias incorpore-
as verbis proponere non valeant, ad fi-
gurarum deſcriptiones confugiunt:
dicentes hoc (Oι)triangulum eſſe; non
quod hoc ipfum, quod ſub adſpectum
cadit, triangulum eſſe velint; ſed iſtud,
quod eiusmodi figuram obtinet, quod-
que huius ope conceptum atque co-
gnitionem trianguli animo repraeſen-
tat. Idem ergo & Pythagorei in pri-
mis rationibus ſiue affectionibus for-

qui binarium matrem numeri dixit, v- Meacl.
nitatem Patrem. Hinc dicebant Cos den. Py-

PARS VIII. DSCIPLINA PFTIAG. P. II. §& Lc. W.

tione paris & imparis prodit, à8b7A“nαον.
Aug, h. e. hermaphroditus dicitur.*“ Theolo-

Eam opinionem a Zarata accepiſſe gum. A-

Pythagoras! videtur, praeceptore ſuo, rninet⸗

numeros qui vnitati magis ſimiles ſint, chag.c. II.
hoc eſt inaequales, optimos eſſe. I plur de
Numeros inaequales gnomonas vo- autm.

. . .. creat. T.
cabant, quoniam quadratis additi, ſem-1 ⅞.

per ſpeciem quadrati retineant, quem- Iorz. E.

tradere non poſſent, ad demonſtratio-
nem pernumeros confugerunt: atque
ita vnitatis quidem, & identitatis atque
aequalitatis rationem, cauſamque ami-
cae conſpirationis atque mutuae affe-
ctionis & conſeruationis vniuerſi, ſe-
cundum idem atque eodem modo ſe
habentis, vnum appellabant. Vnum
enim illud, quod in particularibus con-
ſpicitur, tale exiſtit; partibus vnitum
& conſpirans, ob primae cauſae parti-
cipationem. Diuerſitatis autem atque
inaequalitatis, omnisque diuidui & in
continua mutatione verſantis & modo
hoc, modo illo, modo ſeſe habentis
biformem rationem, binarium voca-
bant. Nam & binarii in rebus parti-
cularibus talis natura eſt. Neque ra-
tiones iſtae a Pythagoricis ſolum agno-
ſcuntur, ab allis vero non item: ſed
& ceteros philoſophos potentias quas-
dam vnitiuas, atque vniuerſa haec con-
tinentes, reliquiſſe videmus. Et ex-
tant apud eos rationes quaedam ae-
ualitatis, diſſimilitudinis atque diuer-
itatis. Haſce ergo rationes, vt do-
docendi modus magis perſpicuus fo-
ret, vnitatis atque binarii nomine ap-

pellarunt. Nihil autem apud eos
differt,

ego F.

Moden
ap. Srod.
Ecl. ppyl.
e. II,
4
„ 1 .1
47 79
hen
— t
4e rt

dan

NSe
adde .
Meutt.
Denar,
Pythag.
. ,

ze

6

tiir.

Cepiſlegnn 4.
Creſu, ithmet,
Girit, . Ale.
nt Es en .
les ſint, thigell

l.

.⅜. anim. R
liti ſem.
uem. 1or, b,
EtEICIS. n The.

1orO., ,

velbis
ſtratio-
atqlue
Satge
Geathi-
e afle-
li, le-
lo ſe
Tnum
ScO-
niru
palti⸗
atque
in
nodo
bentis
vVOC½
Parti⸗
lerr.
agno⸗
,ld
las⸗
CCM-
t ex
n de⸗
Auer⸗
t Co⸗
1s f0
neq
6

Mo

D nedr⸗ Aar,

Moderat

—

AA0ONAS SEY NITAA 428 J1

differt, ſiue biforme, ſiue inaequali-
forme, ſiue diuerſimodum dicatur.
Atque eadem ratio in ceteris quo-
quenumeris obtinet. Singuli enim
certarum quarundam potentiarum lo-
cum vicemque ſuſtinent. Etenim in
rerum natura aliquid principio, medio,
atque fine praeditum exiſtit: tali for-
mae atque naturae ternarium nume-
rum attribuebant. Ideoque quod-
cunque medium aliquid habet, trifor-
me dicebant eſſe. Ita etiam omne per-
fectum appellabant. Et, ſi quid perfe-
ctum ſit atque abſolutum, illud ab hoc
rincipio aliquid ad vſum ſuum tra-
kere ‚juxtaque id ipſum exornatum
dicunt: Quod, cum aliter appellarene-
quirent, ternarii nomine in exprimen-
do eo vtebantur: cumque ad illius co-
gnitionem nos perducere conarentur,
per ternarii formam eo ducebant. At-
que eadem de ceteris quoque nume-
ris ratio eſt.
Hae igitur rationes ſunt, ſecundum
quas praedicti numeri ordine ſuo col-
locabantur. Sed & ſequentes ſubvna

itas eſt quantitas, quae decreſcen-
te multitudine omni numero pri-
vata, quietem ac ſtatum accipit. Siqui-
dem vltra quantitatem vnitas regredi
das S nequit. Qocirca monas, vnitas, vel
e quod ſer, atque in eadem ſemper ra-
n r& tione maneat, vel a ſeparatione fua a
euo- multitudine dicitur.
Ja Tribuuntur autem monadi, vnitati,
ſequentia nomina.

ap. Stob.
Ecl. Phyſ.
e. II.

NSe Menr. (Nicomach. ap. Photium.

quadam forma atque poteſtate com-
prehenduntur; quam decadem, quaſi
dechadem ſiue comprehenſionem ap-
pellabant. Ideoque denarium nume-
rum perfectum eſſe aſſirmabant: quin-
imo numerorum omnium perfectis-
ſimum: omnem numerorum differen-
tiam, omnemque rationem, ſpecies,
atque proportiones, in ſe comprehen-
dentem. Nam, ſi vniuerſi natura iux-
ta numerorum rationes proportiones-
que definitur; atque id quo fit, quod-
que augetur, ac perficitur, iuxta nu-
merorum rationes procedit: & dena-
rius omnem numeri rationem, o-
mnemque proportionem cunctasque
ſpecies complectitur; cur non ipſa
natura denarii perfecti nomine appel-
letur? Hucusque Moderatus.

Ab hoc vero ſymbolico numerorum
vſu, multiplex nominum orta varie-
tas eſt, quibus a Pythagora eiusque ſe-
quacibus appellati fuerunt, de quibus
ſpecialius nobis agendum, ducto ab
vnitate initio.

CAP. v.
= MONAS SEV VNITAS.

Hermaphroditus (Nicomach ) nempe oρ
mas eſt & femina, aequalis & inaequa- 7)α
lis (Macrob. Somn. Scip. I, 6.) vtrius-
que naturae eſt particeps: addita aequa-
h, inaequale reddit, inaequali addita
reddit aequale. (Ariſtot. in Pytha-
gorico, citatus Theoni Smyrnaeo Ma-
themat. Platon c. V.)
Deus, quoniam eſt principium & fi- 96°
nis omnium, ipſe neque principium

habens neque finem (Macrob. l. c. Ano- drer 94,

adde Anon. Theologumena Arithmetices) nymus Photii vitae Pythag. autor.) vpud

Meurſ. quoniam mens ſtabilis eſt, & eadem ſem-
pychag. Per, atque reliquis praeſtat (Alexan- (Porphyr. vita Pythag.*)
Vtbag. der Aphrodis. in Metaphyſ. Maior.

Denar.

c.. III.

c. V.)

Bonum, talis enim natura eſt vnitatis quem ta-
men vix
Materia, & omnium receptriæx (Ni-reperias.
comach.) quoniam binarium producit, “ &

Xy yy Juaczee.

72²

quae propria eſt materia. (Anon.
Theologum. Arithm.)

,

Chaos, confuſio, contemperatio, ob-
Kuritas, hiatus, tartarus, ſiyx, hor-
ror, impermiſtio, barathrum ſubterra-
Zayès neum, Leihe, rigida virgo, Atlas, Axis,
z vν's Sol, Pyralios, Morpho (Nicom. &
Znc Theologum. Arithm.- .
Ouang Turris Iouis, cuſtodia Iouis, thronus
Zniesg Touisz , (Simplic. de coelo L. II.) ob ma-
Oeéves. gham potentiam quam centrum in
brco- Vniuerfum exercet, quippe qua poffit
udſirnemhotum circularem totius moderari,
Aνo quafi cuſtodia creatoris rerum omni-
ArXa. vIpoſita in eo eſſet. (Proclus in Ti-
X HMaeum Plat. L. 4.)
ρr Ratio ſeminalis (Nicomach.) quoni-
ryg. Miam Monas retractantibus vnum eſt,
Meurſ. & ſola ipfa eſt, & ab ea cetera procre-
mallet antur, omniumque numerorum ſola
zcou*ανα. eſt ſeminarium (Martian. Capella L.
ν VIL. p. 237.)
Apollo propheta (Nicomach.)
Sνâ.e. Prometheus, quippe quae vitae ſit
A*ιιο autor. (Theologum. Arithm.)
22². dir Genitura , quoniam fine ea nullus nu-
*“ ℳ merorum exiſtit. (Theologum. Arith.)
* & Suhſtantia Theolog. Arithm.) quo-
Taga- niam ſubſtantia primarium eſt (Ale-
3e *ν+ιe, xander Aphrodif in Metaphyf. L. I.)
rägs Caucſa veritatis ſimptexeemplar, con-
7 αW. itutio concentus. (Theolog. Arithm.)

viceg.

PARs VIII DCIPIINA PVTnAG P. II - vr vII.

CA P. VI.
DE DYADE SIVE BINARIO.

In maiori & minori aequale, in in-
tentione & remiſſione medium, in mul-
titudine medicore, in tempore nune *x,
h.e. praeſens (Theologum. Arith) quo-
niam in vno ſemper quod adeſt conſi-
ſtit aeuo (Macrob. Somn. Scip. I, 6.)
Nauis, currüs, amicus, vita, Jelici- .
tas. (Theologum. Arithm.) SS
Forma, vel ſpecies, quoniam cir- bs.
cumſcribit, comprehendit, & termi-
nat (Theologum. Arithm.) & quoniam
ab ea cetera procreantur (NMartian.
Capell. L. VII. p. 237.)
Iupiter (Theologum. Arithm. Procl.
in Platon, de Rep. Martian. Capell. l.c.)
quod ſit caput ac pater Deorum (Mar-

tian. Capell. lI. c.) Eo ſpectat verſus Py-
thagoricus.

O numere audito hoc, hominum
Rex atque Deorum. ,„
. . . . . . . Sf'og,
Cupido, concordia, pietas, amicitia, Sldtots
quod ita nectatur, vt non ſecetur in“
. 2 eαςι
partes Martian. Capell. l. c. 24, e
Proteus, quippe quae omnes for-
mas contineat, (Theologum. Arithm.)
WMWnemoſyne (ibid.)
Veſta, vel ignis (Plut. in Numa. p.
7) Natura enim monados Veſtae in-
ſtar in medio mundi reſidet, ſedem-
que tuetur, ad neutras partes inclinans.
Multinominis, (Heſych. in Lexic.) goονα

ve

3
„J

Audacia (Nicomach) FortitudoPheo-
logum. Arithm.) Contentio (PBlut. de Nααα,
Iſid. & Oſirid) quoniam primus ſe ſe- bete,
creuit a monade. (Thoolog. Arithm.) ²*.

Meurfſ.
Denar.
Pythag.
c. IV. Vadis nomina ſequentia habentur:
apud Genius, malum Plut. Plac. Philoſ. I, 3.
Bhikrale Tenebrae, bniſtrum, inaequale, inſta-
reperitur Vile, mobiie. Porphyr. vita Pythag. b)
quae- *Z. „7 4 „,
dam ſed 7 ο, 7 εσροσσι „⅜Xͤvαιασι, Mιαα.

non ex- Xric, Xοετν,. Td†ταρορ rug, Peiwa-
a . 5get zag ⁹ e705 ATrNas, Abar, /eg,
guntur 7 αιαο Moæεℳ. .

p. 203

7„ — . 7
*VI,, ASαο, srgion, y. Nicom. e aei-
5 —„ 5 -
Gn α☛Xααυςνοο T†αοαν. &* Sιτααοιαιαααιαι
. , . „ .
Gε T ισ . &νvr τ ο s†τρο. é“ Xν
, †⁰ eves τα. Theolog. Arithm
e Ney, Toy évesοτνιαπ. Theolog.? .

Materig

S
ue N.
yn. len
es,
Mer. M
TNen. I
uruc jl
ia⸗ un
vuA.
1ge
et I
Arupeg i
S
76 e. e
bon
ieur

urn

eian
T0
xidtg
riur:.
Nu
de.
opr.
A/
dice⸗
.
de⸗
Meurt.
Denar
Dyth c
ee;
Neygu
eide

lle, in in.
1, in muI⸗
e nuye sr
eſt conſi⸗
5l6)
44 . ð 1.

iam Cir- N.
E termi⸗
quoniamn
Mantin.

m Poc.
pel.c)
im Mar-
rſus y-

inum

„ J
, a,
4,
nc, Sudtuu,

t ge⸗

4,0r.

for.
. ch⸗
ichro.)

ama. p.
ſtaein-
ſedem⸗
clinans.
exic.) 714d

s

—

urſ. p. 26

dzeuee- tatis (Nicomach.)

er- zMinatus- (Nicom.) quoniam a triangulo

uér à- angulinullam fi

. .
DE DEVADE E TRMAD 72
Materia (Nicom.) quoniam inde- mene, Ceres Eleuſinia [Nicomach.]
finita & indeterminata ααa wonade Diana [Nicomah.] quod plures occa-
a9. Me- tanquam mareria exiſtit, ſique tumoris ſus luna ex omnibus fixis accipiat, tum
cauſa & diuiſionis (Simplic. ad Phyſ. I.) quod bifariam ſecta ſit, & dimidia luna
Cauſa diſzmilarium 4Nicomach.) dicatur [Theolog. Aritchm.]
Interſtitium mulritudinis atque vni- Amor, Dictynna, Aeria, Aſteria, Di-
ſamus, Status, Venus, Dione, Mychaea, 71
àte Aequalist, quoniam in compoſitio- Cythereia, ignorantia, lenobilnar, men-.
eerdi- ne & miſtione hic numerus ſolus facit dacium, permiſtio, diuerſitas, conten-
Xο“. aequalitatem ( Nicom.) duo & duo ae- tio, diſſidium, fatum, mors (Nicom.
X- qualia ſunt bis duobus. Impetus (Theologum. Arith.
9 α u, lInaequalis, defeczus, abundantias Opinio (Theolog. Arith.) quoniam ν
ecyæα⅝ (Nicomach.ſecundum materiae notio- in ea & verum eſt & falſum (Alexander M
Fr»y, nem Theologum. Arith. Aphrodiſ. Metaph. I. & Philopon. ap. Meurt
gasvr, Jölus informis, indefinitus, C& inter- Motus, generatio, mutatio, dAiuiſio p. 30.
(Theolog Arithm.) Meurſius pro dαα—
geoa“ legit aneio quod eſt diiudicatio.

Vue. vel triade polygona acto procreantur in
