Inſipientis efle cuiusuis opiniones am- Porte
Utis eue Et pyibag.
plexari, iis maxime quae numero opi- ce. VI.

nantium ſeſe tuentur: paucis enim da-
tum eſſe vt recte vel ſentiant, vel iudi-
cent, doctorum enim id eſſe tantum,
qui pauci ſint: Eamque adeo faculta-
tem vulgi haut eſſe. Neque tamen
minus ſtultum eſſe, qui omnia alio-
rum cogitata atque op niones * conte-
mnat. Qui enim eo animo ſit, illum
rudem & inemendahbilem eſſe: neces-
ſarium cum ſit, vt is qui ignarus eſt, ad
diſcenda ea quae ignorat ſeſe compo-
nat: diſcenti enim incumbere vt

*rαρ HXαX0οοαυ5 Tre α Jon ar
OPeoretv, quae melius vertit Stanleius, quam
auperus interpres iliuſtris, qui dum vertit ſea &

ilum inſipienter agere qui omnem de ſe opinio-
nem famasmque contemnit, ſine neceſſitate tene-
bras lamblicho offundit.

animum

Protrept.

amimun
Praecef
abſolus
quibus
qui
claruen
rint.
Pra
ta diſ
non c
nam
recte
Vt pue
peran-
tem p
feratu
ad hon
Permnt
Cipua
funde
dum
let.
inſtitu
nne
dus,
cont
tiam
Plena
in
Wen
VNN
bor
pet
ſun

Vita P
lumbl. c,

32n 24. bar

hal
cul
;

1e.

eſpicint
referun.
n, ſecun.

aert.
Thagoras VIIl6,

Ttlustres

Politicumn

Pue-

iclem WR

ne con.“
r, Mhi-
ernihun,

tor.

efugere,

ITe me-

gtob..
XXXIV.

temere b. 215.

tioſin E bit,
i gen

rehen- Eery,

=

p210.
V ſer- borobe

bona.

bant'.N lmnd.

Vit. Py-

thag. ⸗

197.

Potae

— —

INSTIIIVIIO, &IIEN TIVM, ABSIINENI.

animum ad opinionem ſententiamque
praeceptoris componat. Verbo vt
abſoluam, opus eſle aiebant, vt iuuenes,
quibus ſalus ſua cordi eſt, attendant
quid ſeniores, quique vita recta in-
claruerunt, ſenſerint, opinatique fue-
rint.
Praeterea in vniuerſa hominum vi-

ta diſtinctas eſſe aetates, promifcue

non conneétendas, ſubuerti enim v-
nam abaltera, niſi quis ab incunabulis
recte ſit inſtitutus. Opus igitur eſſe,
vt pueri inſtitutio ad probitatem, tem-
perantiam, & fortitudinem, quoad par-
tem potiorem in adoleſcentiam trans-
feratur: eodem modo ſi adoleſcens
ad honeſtatem, fortitudinem, & tem-
perantiam cum eura educatus ſit, prae-
cCipua huius educationis portio trans-
fundatur in aetatem virilem. Abſur-
dum vero eſſe quod vulgo hic fieri ſo-
let. Plerosque enim exiſtimare bene
inſtituendos pueros eſſe, in temperan-
tia, item inſtituendos eſſe, vt ab omni-
bus, quae odioſa ac turpia videntur, ſeſe
contineant. Cum vero ad adoleſcen-
tiam peruenerint, tunc plerique iis
plenam quod velint faciendi licenti-

753
feſtant. Cupiditates autem vehemen-
tiores, ambitio, & ſimilia, quae virilis
aetatis ſunt morbi, Iuuentutem quo-
que inficiunt; quae cauſa eſt, cur ma-
Xima omnium iſtius aetatis cura ſit ge-
renda. Denique nunquam homini
eſſe concedendum, vt quod lubet fa-
ciat, ſed ſemper adiungendum qui
praeſit reliquis, magiſtratum legitimum
cui ciuium nemo non obſequatur. A-
nimal enim ſibi relictum celeriter in vi-
tia & prauitatem prolabi.
Aiunt ſaepe eos interrogaſſe atque

diſputaſſe, quare pueros adſuefacia-

mus, vt in capiendo cibo temporis or-
dinem, modumque, teneant? Re-
ſponſum ſemper vero fuit, bonum eſſe
ordinem & modum. Contraria vero
eorum, confuſionem & exceſſum, in tur-
pibus haberi: quod manifeſtum ſit,
cum probro non careat guloſum eſſe,
vel ebrioſum. Si vero nihilhorum pro-
futurum nobis eſſet poſtquam in viros
euaſimus, fruſtra dum pueri ſumus tali
nos ordini adſuefieri. Eandem & ce-
terorum quibus aſſuefimus rationem
efle. Idemque manifeſtum eſſe in aliis

animalium generibus, quae ſtatim ab

eoe am indulgent, cum tamen in hancae- initio inſtituuntur, in iis rebus, quas
100 .. tatem vtriusque aetatis, & puerilis, & ab iis adultis fieri volumus, vt in catulis
ninc virilie, vitia confluant. Fuga enim la- videmus & rel. Ita Iamblichus. De/i-
el iudi boris atque ordinis, luſuum vero & lentio vero, abſtinentia, totoque inſti-
ntum, petulantiae conſectatio, quae infantiae tutionis eius proceſſu in praecedenti-
en ſunt vitia, adoleſcentiam quoque in- bus egimus. B
ni oli- CAP. II.
e FORTITVDO.
ute Vita PRaccibuum Pythagoraeorum argu- noſtra haut ſint, debeant expectari.
lad zembl . A mentum quo Ffortitudinem ſuade- Praecepta Pythagorae ad eam virtn-
npo. 332.n. 24. bant, hoc fuit, quod pro certiſſimo tem pertinentia, ſequentia habe-
e Vt R habendum eſſe putarent, quod eorum, mus.
— . quae homini accidere poſſunt, nihil Fac ea quae iudicaueris eſſe honeſta, Stob.
Ginir. 4 cuipiam inexpecétatum obuenire debe- etiamſi poſtquam feceris inglorius ſis Serm.
tene⸗ at, ſed, quod omnia quae in poteſtate futurus. Omnis enim honeſtae rei X☛..
Cocc cCc malus? 310.

754
malus iudex eſt vulgus: quorum igitur
laudes contemtui haberes, eorundem
vituperia quoque ſpernas.

PARS vn. Dlö0IPINA Pr TIAG. P. II & L c. II. III.

Iniuſſu Imperatioris, id eſt Dei, Cic. de
1 . . Senect.
de praeſidio & ſtatione vitae decedere c 20.
vetabat.

CA P. III.
TEMPERANTIAET CONTINENTIA.

Oeye apud auditores, frequentiores
Forphyr. paucioreſue, iſtam ſententiam repe-
tebat: fugandum omni conatu, & igni
atque ferro, & quibuscunque denique
machinis praeſcindendum, a corpore
quidem morbum, ab animo ignoran-
tiam, a ventre luxuriam, a ciuitate ſe-
dirionem, a familia diſcordiam, a cun-
ctis denique rebus exceſſum.
Satius eſt humi cubantem viuere, &
stob. bono animo eſſe, quam perturbatum
Ser 65. V:in aureo lecto.
P. 65. Robur animae eſt temperantia:
P. 66. haec enim animae, paſſionum expertis,
lumen eſt.
Seruire affectibus grauius eſt quam
2 d. Serm ſeruire tyrannis.
VI..8 t. Nequit liber eſſe, quisquis afſecti-
& bus ſeruit, & affectibus regitur.
XVII. Nil egregium comparatur, quod
165. Continentiae labor non praeceſſerit.
*Serm. Continentiam poſſidere, maximi
XVI. p. roboris & diuitiarum inſtar habet. 4

Vit. Py-
thag. p.
290.

756. Satius eſt mori quam per inconti-
id. .— . .
ep. r5S. Mentiam animum obnubilare.“
Serm. Ebrietatem paruam inſaniam dice-

XVII. bat, vel inſaniae exercitiumf, vel, vt a-
PI65, pud Laertium eſt, floris animi carci-
rſenius g
opht. 10OMa. 8
4 Laert. Carnis vox eſt, procul famem, pro-
VIII, 9. Cul ſitim, procul frigus
AStob. Omnes, vt ambitionem gloriaeque
Serm. cupidinem fugerent, monebat, quod
XC1X his omnium maxime inuidia conflare-
tur.“

p. 544.
Porph- . . .
Vit. py- Omnem exceſſum improbat, nemi-

thag. p.

nem dicens vel in labore* vel in cibo
modum transgredi debere. kK Laert.
Tria conſtituenda genera rerum o-VIII. 9.
mni ſtudio proſequendarum, atque
comparandarum. Primum quidem porph.
earum, quae glorioſae atque honeſtae Vit. Py-
ſunt: alterum, vitae vſui inſeruientium: thag. pe
tertium vero atque poſtremum rerum ¹97.
iucundarum, ſiue coniunctarum cum
voluptate: Voluptate autem non ple-
beia atque faſcinante, ſed ſolida atque
graui, & ab omni criminepura. Du-
plex enim voluptatum diſcrimen eſſe
ſtatuebat, quarum illam quae ventris
ac Veneris libidinibus cum opum pro-

fuſione indulget, Syrenum homicidis

cantionibus comparabat. Alteram
wero quae in rebus honeſtis atque iu-
ſtis, & ad vitam neceſiariis conſiſtit,
eam pariter & de praeſenti iucundam
efle, neque poſtea poenitentiam co-
mitem habere. Atque eo Qlemens Str. 1. p.
Alexandrinus forte reſpexit, qui Py- 294. C.
thagoram ſuaſiſſe ait, vt Muſae Sireni-
bus fuauiores haberentur: docentem,
non voluptatem diſcendo ſectandam
efle; quo ipſo tamen alteram illam

mentis voluptatem, quae fallax eſt,

intelligat.
Videns aliquem Pythagoras gymna- Baſl.
ſticis, atque cibo, ſe ſaginantem, non Hom.
deſinet, inquiebat, hic homo carce- r
rem ſuum arctiorem reddere. *⁹ s .
Societati ſuae adſcriptos hortaban- vit.
tur Pythagoraei, voluptatem vt vita-Pythag.

Trent, tanquam rem maxime vitandam; Enbl c.
⸗ .2n.

*rbvνονο legit Stanl. quod in πτσο mutabat
Caſaub. vt ſenſuas ſit neque in cibo neque in potu
eſſe excedendum.,

* F. gres (Oy) & ravo? õ ſq.
an*ααααναρàυHοναοöοισις ο ασ— ραον conf.
& ad Pſ. XXIX. p. 195. C.

Gecip
cere.
let,)
derer
iUlefi
1qu
deco⸗
conn
quae
opls
De⸗
docn
nen
vel
ſur
xin
omm
jeß
late
muün
fecht
obſe
dor
AEe
M

er- n
al quae
ri 0. ſ
mittens 11
dtanleins 1
faulo db. hn
Kurins
laec red.
lidit. In
II
1

—

ſt Dei Gr de.

dececere dened⸗
, 20

In cibo
1laett,
erum o. VIII9.
1 Atque
qidem Porph,
toneſtie it dy.
entiunmn thag.
rerum 97.
n cum
onple.
harque
14. Du-
en eſſe
ventris
upro.
mlcidlis
lteram
e in-
A,
ldam
(0-
ments dr lhh.
i. 940
treni-
gtem,
ndam
illam
eſt,

Inna- Eall.

Hom.
II
1o XXI

ban- Vir.
Vitr-xthag.

„Jambl. l.
un; XXXl.n

ee 204 6
onk.

nihil

FORIITVDO ET
nihill enim aeque ac illum affectum nos
decipere, atque ad peccandum indu-
cere. Generatim vero, prout appa-
ret, vt nihil quod ad voluptatem ten-
deret committerent, curabant: cum
ille finis parum honeſtus plerumque ſit,
arque noxius: ſed vt ad bona atque
decora collinearent potius, & quaeof-
ficium poſtularet. Proxime, vt quae
conueniant, atque vſui ſint, diſcernant:
quae quidem iudicio minime vulgari
Opus habent.
De cupiditatibus, vti vocantur, iſta
docuerunt. Ipſam quidem cupidita-
tem eſſe animae quandam concitatio-
nem, atque appetitum, qua vel repleri,
vel quibusdam non afßfici cupiamus ſen-
ſum, vel ſenſitiuam facultatem. Multifa-
rium autem iſtum eſſe affectum, & inter
omnes affectus humanos plurimas habe-
re formas. Eſſe autem plerasque cupidi-
tates humanas acquiſitas, & ab ipſis ho-
minibus formari; quamobrem iſte af-
fectus maxima cura opus habeat, atque
obſeruatione, imo & corporis exercita-
tione ſingulari. Nam naturale quidem
eſſe, vt corpore alimentis vacuo id de-
nuo impleri appetatur: naturale item eſ-
ſe, vt eo impleto eius appetatur euacua-
tio. At ſuperflui alimenti, veſtiumque
ſuperfluarum & ſplendidae habitatio-
† éri- nis appetentiam acquiſitam eſle.] nec

T7er e non ſupelleétilis variae, qua opus non
vαα quae . 1
Verba o⸗ ſit, vtenſiliumque, calicum, ſeruo

mittens Tum, pecorumque ad veſcendum ido-
Stanleius neoerum. Vniuerſe autem in omni-

paulo ob- bus humanis affectibus iſte inſtabilis

ſcurius
haec red-

didit.

maxime eſt, atque nullos fines ac ter-
minos admittit. Quamobrem ab ipſa
infantia cura gerenda eſt, vt neceſſaria
tantum appetamus, cupiditates vero

IEAAPERANTMAMAM4 7 5
vanas atque ſuperfluas fugiamus, im-
Perturbati, atque ab huiusmodi appe-
titibus immunes, & contemtores eo-
rum, qui contemtum merentur, cupi-
ditatibus ſuis impliciti.
Cumprimis vero obſeruari meren-
tur vanae, damnoſae, & exorbitan-
tes cupiditates eorum, qui ſua autori-
tate & opibus efferuntur. Nihil tam
abſonum eſt, ad quod animi iſtiusmo-
di hominum, ſiue infantes ſint, ſiue
viri, ſiue feminae, non rapiantur at-
que agantur. Maxima autem in cibo-
rum cupiditate varietas eſt: infinita
enim eſt fructuum multitudo, infinita
radicum, quibus humanum genus ve-
ſcatur. Praeterea dantur omnis ge-
neris carnes, cum in eo elaborent, vt
in terreſtribus inueniant, volatilibus-
que, & aquatilibus creaturis, quo pala-
to ſuo ſatisfaciant: varios item parandi
& condiendi modos, ſuccorumque
multiplices miſturas: vnde vere mor- guod
talium gens prophetica euadit, & mul-in nnper.
tiformis, quantum ad animi motus, rima e-
ſingulis quippe cibis peculiares affectio-dit. mu-
nes ſolent ingenerari. Qerte ipſi ob- enn eſt
ſeruant homines, notabiles iſta altera-ſuricſe 1
tiones afferre: ſic enim vinum, immo-
derate hauſtum, exhilarat ad certam
menſuram, dein mentem adimit, o-
mniaque perturbat. Verum rerum
quae non aeque vim ſuam atque effi-

*

†Kντ..

caciam produnt, ignari fere ſunt, cum

tamen quicquid capimus alimenti pe-
culiarium affectionum ſit cauſa. Magna
itaque ſapientiae pars eſt, noſſe atque
intelligere, qualibus alimentis ſit vten-
dum, quantumque ex iis ſumendum. Ea
ſcientia ab Apolline & Paeoneprimum
eſt tradita, deinde ab Aeſeulapi aſſeclis.

* Arcerii verſionem & textum ſeeutus eſt Stan-
lei. inquo eſt αραοονον, pro quo rαοροοοο
nuper eſt editum, quo admiſio vertas: vel quibus-
aam praeſentibut Trui. Niſi potius dicamus Szan-

leium ſequentis apud Iamblichum αRε ſenſum
cum praecedenti coniunxiſſe & in vnum contra-
xiſſe: certe enim illius αις aliud nullum in hae
verſione Stanleii veſtigi

O2

756 PARS VII. DSCIPLINA PFTAGORAE P. III. § I. c. WV.

De generatione ita eum docuiſſe
aiunt: primo cauendum eſſe id quod
xcocαρρ Ppraecox dicitur. Neque e-
nim plantas, neque animalia praecocia,
[bene ſe habere, tempus anteuerten-
tia quo perfecto robore gaudent. Ideo-
que pueros & virgines in labore, exerci-

tiis, & actionibus exercendos eſſe, quae

robori conſirmando conducant, victu
vlos couueniente, vitamque degen-
tes aborioſam, temperantem, & pati-
entem. Rerum humanarum multas
eſſe, quarum quo ſerior ſit hoc melior
exiſtat vſus, & in eo genere veneris
vſum eſſe. Iuuenem ita inſtitui o-
portere vt ante annum aetatis XX ei
rei operam non det. Eam quoque
aetatem conſecutus qui rarius erope-
ram det, optime facturum, ſi quidem
aliquod apud eum ſit bonae corporis
conſtitutionis pretium. Intemperan-
tia enim, & bonus corporis habitus, vt
in eodem homine reperiatur rariffi-
mum eſſe.
Ritus vero legesque Veterum, in
Graeciae ciuitatibus obſeruatas com-
mendabat, vt nemo cum matre con-
ſueſcat, vel filia, vel ſorore; neque in
templo, vel alio publico loco, malum
enim id eſſe: imo expedire vt quantum
fieri poteſt ea res impediatur.

Generationes quae praeternatu-
ram fiunt e medio tollendas cenſe-
bant, eas vero quae ſecundum natu-
ram, & temperantiae, legibusque, con-
formes ſunt retinendas eſſe.

Ab iis vero qui Eberis procreandis

operam dant prouidendum eſſe naſci-
turae ſoboli diligenter, ſtatuunt. Pri-
mam vero & praecipuam ita prouiden-

tium cautionem eſſe, vt ſeipſos ad e-
am rem vitae ſobrietate componant,
intempeſtiue cibis immodicis ſeſe non
ingurgitando, neque talibus vtendo
Cibis, quibus corporis habitus vitietur.
Operi autem ei omnium minime ebri-
vm vacare debere: exiſtimabant enim
prauo, diſſonoque, & turbido, tempera-
mento ſemina vitiari. Eum quoque
vecordem & inconſideratum eſſe pu-
tabant, qui liberorum appetens, eius-
que rei gratia vxorem ducens, omni
ſtudio non proſpiciat, quae maxime
progeniem ſuam ſint adiutura. Qui
canes amant maxime, curant ex quibus
concipiantur, & quo tempore conci-
Piantur, atque ex ea re indoles pendet
catulorum. Idemque faciunt qui amant
aues. Quamuis autem vulgo ſit no-
tum, omnes illos, qui animalium quo-
rumcunque promouent procreatio-
nem, id maxime operam dare, vrge-

neroſae indolis progeniem procurent;

homines tamen, poſteritatis nullam cu-
ram habentes, & in generatione per-
functorie, & in educatione negligen-
ter ſe gerunt. Arque ea praecipua &
manifeftiſſima eſt cauſa, quod plurimi
hominum mali ſint atque improbi,
cum maxima pars liberos ferarum
ritu procreet, citra vllam conſidera-
tionem.

Denique Pythagoras in rêbus

venereis vtilitatem ſpectans, con-?, der
. Valeſ.

ſulebat , vt aeſtate quidem a coi-
tu abſtinerent, hyeme vero parce
ac moderate ad coitum accederent.
Etenim concubitum in vniuerſum

rem noxiam eſſe exiſtimabat, conti-

nuum autem veneris vſum penitus

* Leg. dorde pro àντν° vt eſt ap. Stob. Serm.
99. Qui fragmentum hoc ex Ariſtoxeno citat,
ex cuius libro de vita Pythagorae forte deſum-

tum eſt. Stanl. putem tamen Auras retinen-
dum eſſe: Nam ævDανοςι nominauit ſub initium
huius diſcurſus n. 204. non ipſum Pythagoram.
. Vires

Diodor.
Excerpt.

P. 247.

c9. lebat.

Uambl.

VIres labet⸗

cuiſe eur.
te eſle ſac
xe hare

N
1dlol
ertinent
Ktobaeus Robut⸗
Enel ſapientu
1. e Recor
Mnes IIi
Piemmn ſi

D 50

lie⸗
leſſet
Hietat in
Inuen
rum dlle

Vit byth
t.VI. hn-,

id. da).

XXII.
. 130. Ke, ſell

idterra
1e. Kin
Priahe

Ha.

De
4
Rebenaſeclan
ſerm. J. ere
. 104,. de, ſede
endus.
Mn
Nisaen
NIX, nenon
168. —

Eipſosad e.
componant,
leis ſeſenon
lbus vtendo
vitietur.
inime ebri.
Mbantenim
lotemperr-
un quoque
n eſle pu-
etens, eius.
Cens, ommni
de mmawimne
uIa. Qui
tex quibus
ore coNci-
lespendet
tquiamant
go ſt no⸗
Niumquo-
rocreatio-
gre, ge⸗
rocurent;
ulHamc.
de er⸗
neghgen⸗
ecipla&
Aplurini
improbi,
ferarum
oblidera-

1 rebus Diotor.
, r u
n e,.
10 Parce
xderent.
iuerlum
conti⸗
penitus
—
etinen-
ub initium
golamm
es

Vires labefactare, ac perniciem afferre
VIII 9. aiebat. Laertius quoque teſtatur, do-
cuiſſe eum, Venerea hyeme non aeſta-
te eſſe facienda; in autumno ac ve-
re parce eſe exercenda.? Omni e-

AGAuACTTAS ET SAPIENTIA.

7⁵7
nim tempore noxia eſſe, & ſanitati ad-
verſa. Interrogatum etiam, quo tem-
pore vtendum ſit venere? tunc reſpon-
diſſe, cum teipſo infirmior fieri volu-
eris.

CAP. IV.
SAGACITAS ET SAPIENTIA.

Dſapientiam, quae vltimum caput

abſoluit Paedeuticorum, ſequentes
ertinent Pythagorae ſententiae.

terim ad poſſeſſionem eius annitantur.
Sacrificia ſtultorum ignis ſolum ali-
menta ſunt: eorundem ſacra dona vi- IV. p. 58.

SDagi αοαονααςσον Vertesem. Atque in autu-

Krodarne Robur, & murum, & arma, ſapienti ctum ſacrilegis praebent. .
b. 2. ſapientia praeſtat. Nec equum ſine fraeno, nec diuiti- XCII. .
12. Recordare, quod cum homines o- as ſine ſapientia gubernare licett. 13.
mnes maximum eſſe bonum in ſa- Nomina impoſuiſſe rebus ſummae * Taſe
pientia ſitum aſſerant, tam pauci in- credidit eſſe ſapientiae. 5 2.
SECT. II. W
DE POLTTICIS, QVAE PHILOSOPHIAE PRACTICAE PARTIE
PGSTERIOREM ABSOLVVNT.
Politices capita ſunt, communis con- terutram partem feratur. Duo ſunt
lambl. verſatio, amicitia, cultus Deorum, motus: corporis vnus, alter mentis, v-
vit. Pyth. Piétas in mortuos & legumlatio. nus irrationalis, alter cum electione.
c. VI. än. Inuentorem vero omnium politica- Respublicas vero cum triangulo com-
id. cap. M. diſciplinarum Pythagoram dicunt. Parabat rectangulo, cuius latus primum
XXVII. Dicere ſolebat, nihil in rebus purum eſ- epitriti „ſecundum diapente naturam
n. 130. ſe, ſed quamuis rem ex altera participa- habeat, tertium inter ambo anameſes
re, terram ex igne, ignem ex aqua & ae- locum teneat. In modo vero, quo li-
re. Similiter honeſtum ex inhoneſto neae illae in ſe mutuo incidunt, & in
participare, iuſtum ex iniuſto, & ſimi- ſpatiis eorum, optimam delineari reipu-
lia. Hinc vero eſſe, quod ratio in al- blicae, (& iuſtitiae) formam.
CAP. I.
CONVERSATIO COMMVNIS.
Dcommunem conuerſationem ſe- Magis cupere debes, vt tecum con- Xriv. P.
1Aquentes Pythagorae ſententiae verſantes reuerentia, quam metu illi te 326.
Stobacus ſpectant. . proſequantur. Reuerentiam enun
ſerm. IX. Peregrinus, vir juſtus, non modo ci- admiratio, timorem odium comitatur.
p. 104. Ve, ſed etiam cognato maioris eſt faci- Quoniam in confuetudine quoque Iambl.
endus. cum aliis iuſtitia quaedam conſiſtit, ta- rir. Jen.
Magnam partem bonae inſtitutio- lem eius modum Pythagoraei tradide- . nd.
nis aeſtimat, ferre alios poſſe, qui be- runt: quandam nimirum viuendi cum
iaxIX. 26 non ſint inſtituti. aliis rationem opportunam eſſe, aliam
168. ap. Laert. eſt Oevoτdοα de , co εαρννodb) mno & vere facilius quidem tolerari, omni tamen

anni tempe ſtate gravia eſſe. Stob. S. III. p. 37. p. 42.
Ccc cc 3 importunam;

PARS VIII. DIOIPLEINA PEFIHACG. P.III. §. II. c. I.

impertunam: & differre has inter
ſe, duerſitate aetatis,
neceſſitatis, meritorumque, &. ſi
quid aliud diſcriminis inter homi-
nes Occurrit. Efle enim conuictus
quoddam genus, quo, ſi iuuenis er-

ga aetati ſibi ſimilem vtatur, minime id

. importunum videatur; tale autem ſit,
ſi id iuuenis erga ſenem adhibeat: ſi-
quidem erga hanc aetatem iuuenibus
Omni irae, aut comminationis ſpecie,
omnique ferocia abſtinendum, & to-
tam huiusmodi importunitatem deui-
tandam eſſe; Nam cum viro, qui ad ve-
ram virtutis dignationem peruenit, ne-
que decorum, neque tempeſtiuum fo-
re, familiarius, liberiusue, aut alio ex
praedictis modo, agere. Hiſce ſimilia
de conuerſatione cum parentibus do-
cuit: itemque de ea, quae nobis cum
benefactoribus intercedit.
Eſſe autem varium quendam & mul-
tiformem opportuùni temporis vſum:
ſiquidem & qui iraſcuntur, atque ani-
mo commouentur, partim tempeſtiue,
partim intempeſtiue id facere; itidem-
que inter eos, qui appetitu, cupiditate-
que, & impetu, in rem quampiam ferun-
tur, aliis temporis opportunitatem fa-
vere, alios ab ea deſtitui: eandemque
ceterorum etiam affectuum, actionum,
diſpoſitionum, colloquiorum & inter-
Peharionumm rationem eſſe. Hanc au-
tem temporis opportunitatem doceri
aliquatenus, & certa quadam ratione,
ac via & arte comprehendi poſſe; vni-
verſe & ſimpliciter iſta ei minime con-
veniret. Adhaerere autem illi natura
veluti pediſſequas quasdam, id, quod

dignitatis,

elegans & concinnum dicitur, itemque
decorum, congruum, & ſi quid aliud
hiſce geminum eſt. .

Pronunciabant inſuper in vnaquauis
re primum aliquid eſſe. Atque in vni-
verſis quidem vnam rem eſſe, quae ſit
optima: Similique ratione in ſcientia,
in experientia, in generatione rem ſeſe“ apud
habere: itemque in famitia*, in ciuitate lambbeſt
in exercitu, & in omnibus ita compoſi- e
tis. Difficile vero efle naturam primi eſtaucg
illius in omnibus rebus iſtis diſcernere, ſenius
atque intelligere. Nam in ſcientiis in- 24% hu:
genii minime vulgaris haberi, clara in- iusmodi
telligentia diſcernere atque diiudicare brmael-
rei partes, ita, vt quod primum que
in illis ſit, conſtet. .
intereſſe, & propemodum vniuerſam nomi.
rerum cognitionem periclitari', ſi pri- ma
mum non recte aſſequaris. Ignorato hir
enim principio, nihil, ſimpliciter lo- commo-
quendo, ſani deinceps conſtitui poſſe. dam in-
Eodem modo etiam in reliquis rem terpreta-
cum eo, quod primum eſt, ſeſe habere. Onein

34: . —cadmitte-
Neque familiam enim recte conſtitui ree, omi.

poſle, vbi non ſit verus Dominus, & im- ft Stan.

perium, quod voluntate continetur. leius.
Neceſſe enim in imperio eſt, vt volun-
tate imperans pariter ac ſubditi vtan-
tur. Quemadmodum igitur tum de-
mum recte inſtitutio procedit, ſi ita in-
ter ſe magiſtro ab diſcipulis conueniat,
vt docere ille, iſti diſcere velint, quae
alterutra ex iſtis partibus refragante
ſuccedere non poſſit; ita ſimiliter ar-
bitrabatur (Pythagoras) ita inferiores
ſuperioribus, diſcipuli magiſtro obſe-
quantur conueniens eſſe.

CAP. II.
1A MICITIA.

Iambl. c. & IL ariſſime demonſtrauit Pythago-
XVI. n. .goras amicitiam omnium eſſe ad-
69. &

329.

verſus omnes: ſiue Deorum cum ho
minibus, per pietatem cultumque
cum

Plurimum autem poſt haec

cum viꝰ

cutmmſcien
tum inte
Cuin corf
irrarion⸗
ſpeculat
Vicem;
gumm ob
per rech
nam; M
ris autft
mumione
tim dicm
nimalium
juſtitiam
ſocietate
corpore,
facultatu
tionem,
gruumv
brimun
ſimilem.
amicitia
VNuIN
ſione in
Equetar
ſuos am
num de
ſociauit,
MeroP
Nope
lan W
qunen
banti⸗
tionis
genuit
miciti⸗
ea, llae
nerecu
Qoridb
decert
—
*M.
tem .
wun

utian
dieri,,

tur itemqne
lguid Aud

uruiguuns
tque inyni.
e, quge ſi
in ſcientin
ne remn ſele
, incinitate lam
n compoſ.¹
turim rini d e

diſcernere ſnin
ſcientiisin. hl
ti, Qira inr inndi
Clindicute “
d primum lae

hum autemn poſt kue
Viuerſam nont .

1 6 Gre. nin
riſ ſizn.

Ignorato cin Fir D
pliciter lo- conn.
Hitui pole dan in
guis remn teſpret⸗
COhlümui ret, O0nni. H

inus K im. t dunn
ontinetur eiu.
,Vt volun-
bcliti vtan-
Ir tum de-
it ſitain-
vonueniat,
int, quae
tekragante
Militer ar⸗
inkeriores
Kro oble⸗

Cum ho-
Ultumque
lnn

AMICIIA.

cum ſcientia coniunctum; ſiue dogma-
tum inter ſe, & in vniuerſum animae
cum corpore, partisque rationalis cum
irrationali, per philoſophiam eiusque

ſpeculationes; vel hominum ſecum in-

vicem; ciuium puta, per ſanarum le-

gum obſeruationem, peregrinorum

per rectam rerum naturalium doctri-
nam; mariti vero cum vxore, aut libe-
ris, aut fratribus, aut ſeruis, per com-
munionem indiſtortam: &, vt ſumma-
tim dicam, cum omnibus omnium; a-
nimalium etiam irrationabilium, per
iuſtitiam & naturalem neceſſitudinem
ſocietatemque: denique latentium in
corpore, per ſe mortali, & contrariarum
facultatum pacificationem & concilia-
tionem, per ſanitatem, huicque con-
gruum victum, & temperantiam, ſalu-

pri mundanorum elementorum ſtatui

ſimilem. Haec omnia ſigillatim ad idem
amicitiae nomen, velut compendio ad
vnum caput reuocata, omnium confeſ-
ſione inuenit, & ſanciuit Pythagoras.
Isque tam admirabilem inter familiares
ſuos amicitiam introduxit, vt etiam-
num de iis, quos arctior beneuolentia
ſociauit, dici vulgo ſoleat, quod e nu-

mero Pythagoraeorum ſint.

Proponenda igitur erit horum et-
lam inſtitutio, vna cum praeceptis,
quae ſuis diſcipulis praeſcripſit. Iube-
bant igitur hi viri certamen & conten-
tionis ſtudium remouere ab omni
genuina, imo ab omni in vniuerſum a-
micitia, ſi fieri poſſit; ſi non, ſaltem ab
ea, quae nobis cum conciuibus, & in ge-
nere cum ſenioribus, ant cum benefa-
Goribus intercedit. Nam cum hiſce
decertare atque contendere, ira vel alio

75⁵9
vehementiore affectu accedente, con-
tractam amicitiam perennare non ſi-
nit: in qua, iuxta illorum monitum,
quam minimum cicatricum & exulce-
rationum eſſe debet. Hoc autem aiunt
fieri poſſe, ſi inuicem cedere, iramque
comprimere ſciuerit vterque, inprimis
tamen iunior. Emendationes & ca-
ſtigationes, quas 'aedartaſes nomina-
bant, multa cum verborum clementia
cautioneque a ſenioribus erga iuniores
fieri debere exiſtimabant; plurimum-
que ſolicitudinis affectusque ex parte
corripientium prominere: ita enim
caſtigationem decoram vtilemque fore.
Nunquam ab amicitia fidem, neque
per iocum, neque ſerio remouendam
eſſe: non enim facile amicitiam ſaluam
manere, cum ſemel mendacium in mo-
res eorum, qui ſe amicos iactant, ſe in-
ſinuauerit: ðJMD
Amicitiam non eſſe reprobandam
propter infortunium, vel aliam quan-
dam infirmitatem, quae rebus humanis
interuenit; ſed vnicam, quae quidem
probabilis ſit, amici & amicitiae reiici-
endae cauſam eſſle eam, quae a maiori
quadam & inemendabili malitia profi-
ciſeitur. .
Inimicitiam vltro non eſſe ſuſcipi-
endam contra eos, qui non funt plane
improbi. Imo & antequam ſuſcipia-
tur, prudenter eſſe ſubſiſtendum, vt ex-
periamur an contendendo a vitio alter
auerti atque emendari queat.“ Cer-
tandum autem non verbis ſed factis:
hocque legitimum ſanctumque bellum
eſſe: Cumque potentiae eminentia † i=
doneum non ſit argumentum belli
contra aliquem ſuſcipiendi, hoc tamen

* Magis probem ill. Obrechti verſion. & au-
tem ſemel ſuſeepta fuerit eobfrmandum ant-
mum eſſe frenueque decertandum, niſi mores

zmeutuanerit aduerſarius, & ad bonam menten re-

dierit.

† Obſcurum locum non incommode interpre-
tatur. vnica vocula sis ante νvn—- αα apud lambl.
omiſſa.

idoneum

700⁰0
idoneum eſſe, imo tale, quo magis ido-
neum dari non poſſit.

In amicitia, quae vera ſit atque ſince-
ra, quam plurima eſſe debere definita,
ſuisque legibus circumſcripta, aiebant,
& vt decet diſtincta, neque confuſa.
Praeterea moribus alterius accommo-
dari debere, vt nullum colloquium obi-
ter & perfuncétorie inſtituatur, ſed cum
reuerentia & bono ordine: neque te-
mere, leuiter atque vitioſe affectus ex-
citetur, ſiue concupiſcentiae, ſiue irae,
ſiue alius cuiusuis generis.

l.c. n. 239 Communione diuinorum bonorum de-

lambl. Vae ad Dei cultum pertinent prin-
e. yel⸗ cipia a Pythagora inculcata, ſe-
v61 :. quentia habentur. Omnia quibus

quid agendum ſit, definiunt, ad diui-
num numen tendunt, eſtque hoc prin-
cipium, & eo omnis vita ordinatur, vt
. Deum ſequamur, atque haec fumma
philoſophiae eſt. Nam ridicule agunt
homines, qui, quod bonum eſt, aliun-
de, quam a Diis petunt: perindeac ſi
quis in prouincia, Regis poteſtati ſub-
iecta, quendam eciuium numero prae-
fectum colat, neglecto eo, qui omnibus
dominatur: tale enim quid Pythago-
raei exiſtimant ab hominibus illis fieri.
Cum enim Deus ſit, in confeſſo eſt,
quod bonuma Domino petendum fit:
omnes enim iis bona tribuunt, quos
amant, quosque ſibi acceptos habent;
quos vero contrario affectu proſe-
uuntur, iis contraria immittunt.
Sigillatim veroita definiebat: nem-
pe quod exiſtat Numen, quodque ita ſe
gerat erga humanum genus, vt illudin-
ſpiciat, minimeque negligat: quod ab
ipſo edocti Pythagoraei plurimum vti-

Iambl. c.
XXX. n.

174.

PARS VIII DoOIPLINA PFIMG. P. I. &II. . II.

Impenſius admirari par eſt, quae de-

CVLTVS DIVINVS.

1

finiebant, & de concordia mentis, & de
mente diuina: crebro enim ſe inuicem
hortabantur, ne Deum, ipſos inhabitan-
tem, diuellerent. Vnde omne eorum
ſtudium amicitiae verbis & adtionibus,
ad diuinam naturarum commiſtionem,
ad vnionem cum Deo, ad diuinae men-
tis animaeque communionem refere-
bant. Haec Iamblichus:
Amicitiae extremam metam eſſe pu- Cic. Of-
tabat, vt vnus fiat ex pluribus. Myſti- G. , 17.
ce diétum ab eo, oportere hominem fi- zer
eri vnum, Clemens teſtatur. Primum IV.p. 533,
item uoνοα πͤôρπ damicorum bona commu- C.
nia, & DiMiar oοτνντâa amicitiam azcqua- Laert.
litatem dixit. VIII, 10.

CAP. III. . .

litatis in ſe habere exiſtimabant. Huius-
modi enim regimine nobis opus eſſe,
cui alias nullatenus refragari valeamus:
tale autem eſſe regimen Dei: qui cum
tantus ſit, dignum quoque eſſe, qui v-
niuerſis imperet. Recteque ab iis di-
ctum eſt, animal iſtud natura procliue
eſſe ad proteruiam, itemque inclinatio-
ne, cupiditatibus, aliisque affectibus
varium: ideoque tali eminentia atque
ſuperinſpectione opus habuiſſe, a qua
moderatio & ordo proueniret. Si-
quidem exiſtimabant, vnumquemque
naturalis huius mutabilitatis ſuae con-
ſcium, nunquam pietatis cultusque di-
vini obliviſci debere; ſed aſſidue menti
ſuae proponere Numen, tanquam
quod hominum actiones obſeruet, iis-
que indeſinenter inuigilet.
Denique ab Orpheo conſtitutorum Iambl. c.
Imitatorem Pythagoram aiunt fuiſſe, XXIIX.
eodemque plane quo Orpheus modo“ 151.
Deos coluiſſe, dum eos in ſimulacris &
aere propoſuit, non humanis reprae-
ſentatos formis, ſed forma ipſorum De-
orum, qui omnia complectuntur &
omnibus

, Kce omnibus prouident, formamque ha-
nem ę bent, & naturam, totius vniuerſi. Ex-
Vbitan⸗ plicabat autem purgationes & ſacros ri-
eorum tus Orphicorum, quos reXerN vOοοα—
Onidus, bant, quarum exacta maxime ſcientia
ionem pollebat. D
e menr ib. Infuper dicunt, eum compoſitam
lelere⸗ quandam rerum diuinarum philoſo-
phiam Deorumque cultum inſtituiſſe,
ſle pu. Ce 0. cum quaedam didiciſſet ab Orphicis,
MSſi del iy, quaedam ab Aegyptiis ſacerdotibus,
lennf. den, quaedam a Chaldaeis & Magis, quaedam
timum . ex Eleuſiniis ritibus, in Imbro, Samo-
Anmu. (. thracia, & Delo, a Celtis idem & Iberis.
ezus-laon. 1b.n.152. Apud Latinos legitur dacer Pytha-
Vlll io. goraeſermo, non ab omnibus, ſed ab iis,
quae ad optimarum rerum doctrinam
admittuntur; neque cuipiam rei, quae
turpis ſit, animum addictum habent.
ni. Praeſcribitur eo, vt homines ter li-
Belle, — tent: Apollo vero ex tripode reſpon-
“ 8 ſar „ quia trias primarius numerus
abetur.
4 Veneri vero ſexta die ſacra fieri o-
portere, quia primus hic numerus ex
eius numero omnis naturae participat, &
io⸗ omnino diuiſus aequaliter, tam partis
ib ablatae, quam relictae, vim retinet.
dus Herculi octaua menſis die ſacra faci-
udle enda eſſe, quoniam ſeptimi menſis fine
1gaa ſit natus.
r ib. n. 153. Addit porro templum niſi cum veſte
naue pura intrandum non eſſe, & in qua ne-
con⸗ mo ſomnum ignauiae dormiuerit, ſiue
ec nigrum illud fuerit, ſiue fuſcum: purita-
õ tem in ratiocinationibus & aequalita-
Mum tem iuſtitiae oſtendens.

14“ Praecepit, ſi inuoluntarie ſanguis in

templo fundatur, vel aureo vaſe illum
unlng excipiendum eſſe, vel in mare infun-
ſ n dendum, id primum enim eſſe elemen-
oco tum, & inter res conditas maximi faci-
6 endum.
1ae-

CVLTIVS DIVINVS.

761
In templo, dixit, pariendum non eſ-
ſe, diuinam enim animam in templo
corpori alligari nefas.
Die feſto nec capillos nec vngues eſ-
ſe praecidendos, neque enim noſtra
commoda imperio Deorum eſſe prae-
ferenda.
Ne pulicem quidem occidendum in
templo eſſe, nihil enim, quodinuti-
le ſit, vel verminoſum, Diis offerendum,
ſed cedro, lauru, cypreſſo, & myrto, De-
os eſſe colendos.
Pietatem & religionem verſari in a-Cic. de
nimis aiebat, cum rebus diuinis ope-Legib. L.
ram damus. Il. c. 11.
Deos & Heroas non eodem honore Laert.
eſſe habendos. Sed Diis ſemper cum IIh 35.
laudibus, (vel cum ſilentio in ſacris obe-
vndis ritibus,) amictuque candido, &
caſto corpore honores exhibendos, Dioder.
Heroibus vero poſt meridiem. Suade-Excerpt.
batque, vt ſacris operaturi Diis ſeipſos Valel b.
ſiſterent, veſtibus amictos non pretio- ²47.
ſis, ſed puris & candidis, vtque non
corpus tantum afferant purum ab omni
labe, ſed mentem etiam intemeratam.]
Eam vero puritatem expiationibus, Iu-Laert. l.c.
ſtrationibus, atque aſperſionibus para-
ri, acaede abſtinendo, & adulteriis, o-
mnique pollutione, a carnibus item ab-
ſtinendo morticinis, mullisque ac me-
lanuris, ouiszque & ouiparis, vt & fabis, "disus
omnibusque iis, quibus interdicere ſo-dlein⸗
lent ii, qui myſteriis proſunt.

Neminem pro ſe orare patiebatur, Laert.
quod ignoret, quod ſibi expediat. III, 9.

Iuramentum iuſtum eſſe, indeque Laert.
Iouem iuratorium onioy dici. VIII, 32.

Diſcipulis vero praecipiebat, vt ad Diodor.
juramentum praeſtandum eſſent tardi, Exc. Va-
adpraeſtitum vero ſeruandum prom- lel. l. c.
tiſſimi.

Ddd dd CAP.

PIETAS IN

de ami- Pletaein manes non poſtremum erat
6. c. 4, T in Pythagoraeorum officis, vnde
