e).ad.
Hippoe, IIx:
laen. Celeb
1c. Gemn
. ibein fratre
V, 20. „
ilaen e
lolzz. CrItu
Nyul, relig
nin he Mlſn
mock. erdio
delzg

folleri . tum
d mecdium
Aam d .
eſt, D
lento grr.
lerilg mo-
qul poſſt.
ltur, ad lo.
elickumne.
tinuo
Ddfegnuitnr.
vnaque.
000 conue-
Utemin .
ibet, ſequi
Pbilemelſe,
1g11 pon-
, vmua
0, eodem
lium tem⸗
ti necelle

1s erpli-
ius, Ar-
8Zeno-

no elleſ⸗
princi-
gec ſum-
jam ex⸗

ximus,
Penarn
ementa.
ſunce&
temfie
lonem,
nne, in
RTNu3ZR
te, ſe.
micen
1

—

=

ep. ad.

a Laert.
IX, 34.
d Cic. ad

ac circumuoluantur modis omnibus,
atque ita diſcernantur, vt ſeorſum ſi-
milia, quae ſunt ſui ſimilia, petant. Ce-
terum cum pondere ſint aequalia, ne-
que ob multitudinem circulari motu
ferri poſſint, exilia quidem ad exte-
rius vacuum contendere, velut diſſul-
tantia: cetera conſiſtere, & innexa, at-
que in ſe implicata inuicem concur-
rere, atque primam quandam concre-
tionem efficere rotundam. Hanc au-
tem veluti membranam exiſtere, con-
tinentem in ſe omnigena corpora,
quae dum ſecundum medii reluctatio-
nem circumuoluuntur, tenuem per
gyrum membranulam fieri, iuxta ver-
tiginis tractum contiguis corporibus
ſemper confluentibus. Atque ita fie-
ri terram, dum iuncéta manent, quae
ad medium ferebantur. Ipſamque
rurſus exteriorem ambitum, membra-
nae inſtar augeri, iuxta externorum
influentiam corporum, & cum verti-
gine fertur, quaecunque attigerit,
ea retinere. Ex his quaedam com-

PATRIA, PARENTES, FRATRES ET AFIASs PVS.

885

plicata concretionem facere, primo
quidem humidam acluteam, exſiccata
vero motu ſuo, quo cum toto circum-
aguntur: deinde incenſa & ignita, ſi-
derum efficere naturam. Eſſequeſo-
lis circulum extimum; Lunae terrae
proximum, ceteris in medio horum
poſitis, ac ſidera quidem omnia ob
celeritatem motus igneſcere, ſolem
vero inflammari a ſideribus, lunam
paululum ex ſole ignis ſibi vſurpare.
Solem autem, & lunam deficere, quod
terra ad meridiem vergat; quae vero
ad ſeptentrionem ſunt, niuibus con-
ſpergantur, pruinis algeant, in glaci-
emque concreſcant. Solem quidem
raro deficere, lunam vero ſaepe, quod
ſint impares eorum circuli. Enim-
vero, perinde vt generationem, ita &
incrementa mundi, & diminutiones,
& corruptiones ex quadam neceſſitate
procedere. Hucusque Laertius. Re-
liquas eiusdoctrinas in Democrito re-
feremus, qui plurima ab eo accepit.

EMOCRIT'VM Mileſü qui-
dam faciunt, receptior tamen
ſententia eſt, Abdera ortum eſſe,
Hippoc. I hraciae oppido“, ſimplicitate ciuium
d Laert. Celebrib, quae in prouerbium abiit.
1. c. Genus ei fuit nobiliſſimum“, quod a
*Aelian. fratre Herculis deriuauit. Patrem
V, 20. eius à Hegeſiſtratum alii, alii Atheno

†Laert. . 522. e
1.c..35. Critum, alii Damaſippum vocant. De-

Attic. IV,
16.
*Abderit.

plin. H. mocritus trium fratrum minimus fuit,

N. xvIII, reliqui duo Herodotus fuere, & Da-

z. P maſus, vel, vt Suidae S audit, (& La-

moct. ertio“¹) Damaſtes.

Hl. c. I. 39.

DEMOCRITVS.
CAP. I.
PATRIA, PARENTES, FRATRES, AETAS. 4

Natus eſt Democritus iuxta Appol-
lodorum in Chronicis, Olympiad. 1 aert.
LXXXi, quod & ipſe confirmat, quan- Lc. (4r.
do in paruo diacoſino F de ſe ait, iuue-Kap. La-
nem ſe fuiſſe, iam ſene Anaxagora, ert. le,
cui XIL. annis integris aetate ceſſerit.
Natus vero eſt Anaxagoras primo an-
no Olympiad. LXX: quadrageſimus
igitur inde annus in annum primum
Olympiad. LXXX incidit. Repudi-
andus ergo Thraſyllus!, qui natum eſſe Laert,
affirmat anno tertio Olymp. LXXVII, l.
anno vno Socrate maiorem. .

Ttt tt 3 Plinio

8⁰
Plinio " Agellioque traditum, belli
XX,I. Peloponneſiaci tempore maxime eum
a Agellius floruiſſe: CCC poſt vrbem conditam,
XVII, 21. vt Plinius ait, annis, CCCXXIII an-
nis iuxta computum Agellii. Vnde
patet, quod Agellius addit, quibus-
dam temporibus iisdem cum Socrate
eum vixiſſe, & forte, quod ait Laer-
tius, cum Archelao, diſcipulo Socra-
tis, & cum Oenipode, eius enim me-
minit: quemadmodum & opinionis
de vno, quam Zeno & Parmenides am-
plexi ſunt, facit mnentionem, eosque

m Plin.
H. N.

Laert.
IX, 41.

PARNS X DEMochITVS CAP. I. I.

ſua aetate maxime celebres fuiſſe ait,
Protagorae item, qui omnium conſen-
ſu, vt addit Laertius, Socratis aequa-
lis fuit. Conſentit cum his rationi-
bus etiam iſtud, quod paruum dia-
eoſinum DCCXXXannis poſt Troiam
captam ſcripſiſſe dicitur. Secundum
Eratoſthenem enim, a Troia capta ad
Olympiadem I, anni numerantur
CCCCVII, quibus adde CCCXXIII
annos, ad conficiendam ſummam an-
norum DCCXXX, fic enim deueni-
es ad Olympiadem LXXXIVv.

ſoentis i⸗
PisFerlatiln
68DPhalerens
Critum Felund
ins mllio n
penn ce0 11
tuerit, qul
cocem acoll
Certins
uem eum
luett. mnt, Pyth⸗

CA P. II.
PRIMA EIVS INSTITVTIO ET' PRAECEPTORES.

Val hax. Emocritus, vt Valerius Maximus
Ian. . Mait, diuitiis cenſeri poterat, quae

tantae fuerunt, vt pater eius XNerxis
exercitui epulum dare ex facili potue-
Laert. rit. Addit Laertius, Herodoto teſte
IX, 34. allegato, Regem, gratitudinis ſtudio,
Magos quosdam & Chaldaeos apud e-
vm reliquiſſe, locum fortaſſis Herodo-
ti reſpiciens, vbi refert, Nerxem, in
Aſiam redeuntem, Abderam veniſſe,
Abderitas vero conuiuio eum exce-
piſſe, quibus ille aureum ſceptrum, &
tiaram auro intextam, donauerit. Quin
& vulgo ab Abderitis iactari, primum e-
vm locum fuiſſe, vbi ſoluerit Zonam, ex

Herod.
L. VIII.

quo Athenis profugerat, (quod minus

veroſimile Herodoto videtur,) tantum
eius fuiſſe pauorem. Eſt autem Abdera
Helleſponto propior, quam Strymo-
nius ſinus, nauem itaque hic ille con-
ſcendit. Ita Herodotus. Ab hiſce
Magis atque Chaldaeis prima littera-
Laert.l.e. rum rudimenta Democritus accepit,
a quibus, ipſis pueritiae annis, Theo-
Laert.l.e. logiam accepit, & aſtronomiam.
pPoſthaec Leucippum eſt ſectatus,
ſed & Anaxagoram eum audiuiſſe tra-
dunt. Phauorinus tamen in varia hi-
ſtoria refert, de Anaxagora Demoeri-

tum dixiſſe, non eius eſſe, quas tradi-
derit de ſole & luna, doctrinas, ſed lon-
ge antiquiores, ab eo autem furto ſur-
reptas. Pariter eius de mundi huius
creatione, & mente, ſententias explo-
debat. Quomodo igitur, Phauori-
nus inquit, quod viſum nonnullis,
diſcipulus eius extitit?
Nec mineribus dubiis obnoxium eſt
Athenas ſuſceptum ab eo iter, vbi, te-
ſte Valerio Maximo, compluribus an-L. viII.
nis moratus, omnia temporum mo- c. 7.
menta ad percipiendam, & exercendam
doctrinam conferens, ignotus illi vrbi
vixit, quod ipſe in quodam volumine x, 36.
teſtatur. Addit Laertius: ipſum ob 4 is
gloriae contemtum agnoſci noluiſſe, mus abi
Socratemque nouiſſe, ipſi tamen fuiſſe velit, iſta
ignotum: vnde de ſeipſo dixit: Athe- tanquam
nas veni, ſed nemo me nouit. Thra- b Ana-
ſyllus ait, ſi in genuinis Platonis Dia-eheme.
logis ſint Riuales, hunc eſſe collocu-crito ad
torum eum, cuius nomen latet, & qui Socratem
raeter duos illos, qui de Oenipode dicta al.
Anaxagora ſunt ſoliciti, de philoſo- Bereze
phia cum Socrate confabulatur: Cui vediuiue
dicit, quinque certaminum victori ſi-p. 28.)
milem philoſophum eſſe.“ Et certeego qui-
(ſic pergit Thraſyllus) talis erat, in dem ne

. ſceio.
Phyſicis eni.

2dmniravun
dam nom
3 eo vce⸗

Ciuille po⸗

Orto
ledi⸗
natu min-
Paratupe
une, i
Peregrin
Venienti
patte
Mn idi
Wne
Dwen
VIIc. Vle

laet.

luen.
y teſtibr
icke eiln

Renn
R

brum

Dhid

e ſuiſe Ii,
uumconlen.
creti Ueqn⸗
8 rMtioni-
Noruum di.
poſt Troiam
Secundum
0ln CiPti ad
Hlumerantur
CCCNI
ummam an-
im deyeni⸗

Inas tracl-
1s ſed lon.
nfürtofin-
lundihuius
Ntis erplo⸗
Phauori-
onnulis,

I, 35

Gument
er, de⸗
uribis an-l.
drum mo. .„.

ercelllam
I ili ni

olumine 1 3ꝛ

. Quid
iglim ob dere.

noluiſle, nsi

men fuifle relit ite

it: Athe. nnne
4.4 na⸗
hnis Dix- eDen:
colocu-crito „41
et ienn
enioled⸗
.

riil gut
Ir: Clli tedtie
cori ſ-,⅓
at, M g ,
Pylaigenl.

⸗

PRECEPTORES ET IIINERA EHVS.

Phyſicis enim, Ethicis, Mathematicis,
ſcientiis liberalibus, & omnibus arti-
bus verſatiſſimus fuit. Sed Demetri-
vs Phalereus in ſua pro Socrate apolo-
gia dicit, nunquam Athenas Demo-
critum veniſſe. Et hoc quidem Laer-
tius multo maius eſſe dicit, quod vr-
bem adeo illuſtrem contemnere po-
tuerit, qui dare lucem loco, quam ab
eodem accipere mallet.
Certius eſt, Pythagoraeorum ali-
quem eum audiuifſle. Thraſyllus affir-
mat, Pythagoraeos eum eſſe imitatum,
ipſiusque Pythagorae meminiſſe, &
admiratum virum eſlſe in ſcripto quo-
dam nomine eius inſignito. Omnia
ab eo accepiſſe videtur, eumque au-
diuiſſe poterat exiſtimari, modo ne

Laert.
1X, 38.

natu minimus, portionem eam, quae
parata pecunia conſtaret, praeoptauit,
quae, licet minima eſſet, longinquas
peregrinationes meditanti eſſet con-
venientiſſima. Quamuis autem mini-
ma parte contentus fuerit, dolum ta-
men id illi interpretabantur. Teſta-
tur autem Demetrius Ctalenta ipſius
partem exceſſiſſe, omnem vero hanc
ſummam conſumſit, non patriae, quod

L. VIII. c. Valerio Maximo eſt relatum, donauit.

VII. Ext. EO vero ſpectat, quod Cicero ait: pa-
4 trimonium eum neglexiſſe, agros deſe-
g rvuiſſe incultos, nihil quaerentem aliud,
29. niſi beatam vitam. .
Laert. Laertius, Demetrio & Antiſthene
I1X, 35. teſtibus allegatis ‚Tefert, in Aegyptum
adde Ae eum ad ſacerdotes eſſe profectum, geo-
lian. V. metriae diſcendae cauſa, in Perſiam
H. H, 20.:
item ad Chaldaeos, atque ad mareru-
brum. Sunt, qui cum Gymnoſo-

Phiſtis in India dicant verſatum, & in

887

temporum repugnaret ratio. Glaucus
tamen Rhegienſis, iſtorum temporum
ſcriptor, affirmat, Pythagoraeorum
non neminem praeceptorem illum ha-
buiſſe. Apollodorus Cyzicenus Phi-
lolao coaeuum eum exiſtimat. Duris H
. . . ayr.
ait Arimneſtum eum audiuiſſe, Pytha- vit. Py-
gorae filium. thag p.
Adeo autem a teneris ſtrenue bonis 181.
litteris operatus eſt, vt, teſte Deme- Laert.
trio, ad domum exiguam in horto ſe- IX, 36.
ceſſerit, ibique ſeipſum incluſerit, cum-
que aliquando bouem eo pater addu-
xiſſet, quo rem ſacram perageret, eum-
que alligaſſet, diu rei, quae gereretur,
ignarus fuit, donec illum pater admo-
neret, atque de boue ipfſi quid facien-
dum ſit, exponeret.

CAP. III. .
ITINERA EIVS.
Laert. Ortuo parente; tres fratres hae- Aethiopiam profectum eſſe, variam- Suid.
reditatem adiuere. Democritus, que harum gentium ſapientiam didi- Ask.

ciſſe. Cum Aegyptiis, vt ipſe affir- Slen
mat, annis vixit LXXX. L. 3 04.
Ob haec ipſa vero, vt Aelianus ait, Aelian.
Theophraſto fuit commendatus, Var. IV,
quippe qui itineribus ſuis meliora, 20.
quam vel Menelaus collegerit, velAchil-
les: illi enim perinde ac Phoenicii mer-
catores hinc inde oberrabant, atq; opes
conquirebant: ea enim itinerum, terra
marique fuſceptorum, cauſa iis extitit.
Neque proinde ipſe de ſe dixit De-Clem. Al.
mocritus: Inter onmes meae aetatis lc.
homines plurimas peragraui terras,
maximeque remota inueſtigaui, pluri-
masque ſiné geris, ſuue terrae obſeruaui
varieztates, docticſimos vero bomines
audiui, neque in componendis ad de-
monſtrandum lineis quisquam adhuc
me ſuperauit, ne inter ipſos qiidem Ae-
Cyptios ili, qui ARPEDONAPTAE

audiunt.
CAb.

Laert.
1X, 39.

888

„

*

PARS X DEMOCHITVS CAP. I. V.
CAT.

IV.

VITA ABDERAE TRANSACTA, POSTQVAM EK

ITINERE REDIISSET,

ET RES PVBLICA A

EO ADMINISTRATA.

X itinere reducis tenues facultates
fuiſſe, Laertius ait, quippe qui o-
mne patrimonium ſuum conſumſiſſet.
Damaſten itaque, fratrem, quod ne-
ceſſariis laborare videret, humaniter
ſuſceptum aluiſſe. Vbi vero praedi-
xiſſet nonnulla, quibus reſpondiſſet
euentus, ab eo tempore tanquam De-

vm quendam in honore eum plerique

XVIII.
g. 28.

Laert.
VIII, 38.

habuerunt. Praeterea, cum lexeſſet,
vt ſepultura in patria negarentur ei,
qui ſua omnia conſumſiſſet: Democri-
tus quidem, id intelligens, vt ne in-
vidorum quorundam, & ſycophanta-
rum pateret calumniis, Antiſthene te-
ſte, diacoſinum ſuum magnum populo
praelegit, (erat autem illud ſcripto-
rum eius excellentitſimum.) Ea re D
talentorum munus promeruit, ſta-

tuamque praeterea ex aere. Hucusque

Laertius.
Praedictionum harum duo exem-
pla ſuppeditat Plinius: Ferunt, inquit,
Democritum, qui primus intellexit,

oſtenditque cum terris coeli ſocieta-

tem, ſpernentibus hanc curam eius
opulentiſſimis ciuium, praeuiſa olei
caritate ex futuro Vergiliarum ortu,
- magna tum vilitate, propter ſpem
oliuae, coemiſſe intoto tractu omne

oleum, mirantibus, qui paupertatem &
quietem doctrinarum ei ſciebant inpri-
mis cordi eſſe. Atque, vt apparuit
cauſa, & ingens diuitiarum curſus, re-
ſtituiſſe mercedem anxiae & auidae
dominorum potentiae, contentum
ita probaſſe, opes ſibi in facili, cum
vellet, fore.
Sed en alterum quoque! Metente . xVIII
fratre eius, Damaſo, ardentiſſimo aeſtu, 35.
orauit, vt reliquae ſegeti parceret, ra-
peretque deſecta ſub tectum, paucis
Poſt horis ſaeuo imbre vaticinatione
probata. Addit Clemens Alexan- Strom.
dhinus: ex ſtellis eam factam eſſe con- . .
iecturam: atque fidem quidem ei ha-
bentes, fructus collegiſſe, in areis enim
nondum eos fuiſte“, quippe aeſtas
cum eſſet.
Hiſce & aliis eius generis praedictio- Laert.

—

nibus tantam apud plerosque autori- IX, 39.

tatem eſt conſecutus, vt ab eo tem-
pore diuinis eum proſecuti honoribus
fuerint. Dicitque Clemens, oαa, h. e.

õ . 1. c.
ſapientiam inde eum appellatum efle,

Aelianus Philoſophiam dictum ait, vt var. Hif.

olim Aρι Protagoras vocabatur. Imo IV, 20.
tantam ei ſapientia autoritatem con- Suid.

ciliauit, vt rerum fummam Abderi- àαα..

tae ei committerent.

CAP. V.
SECESSVS EIVsS.

Vm vero ingenio eſſet ad contem-
ORplationes maxime procliuis, neque
adeo dignitatis in ciuitate ſplendore

delectaretur, iisdem ſeſe ſubduxit,
atque, referente Antiſthene, variis
circa phantaſiam experimentis operam

XLeg. 6v Tααι εαHονς Sasr α0οαο Stanlei.

cis area eſt fub diu, in qua reponebantur fruges,

Nempe apud Laertium legitur 9 T&Tι &ααραν donec triturarent, & diuerſa eſt ab &oαα in
Iri s. Quod bene ſe habet: &Mν enim Grae- qua repenuntur, & afſeruantur.

nauauit,

1

N⸗
6ℳ,

IVI.

Raumuit ke.

ne ftclltit

zunt, noln i

einſolitudt
Gucens.
extra nelli
ſcriptioni b
Verononhuul
7tterterent.
ſtes indutis
tuorum Ci
ubitu circ
eil fe motur
Xle guiden
ne, denit/
1deo ei pen
eſe, poligt
celſillent.
Deligebu
ſolitudine
tioni cond
que Ageli⸗
Graecze (
elle, lumin
eum ſe pri
gitationes
ſui, in co
nibus veg⸗
ES vViden
Wiment
Wm
Cleert

Vm
ne⸗
Ramnel
Taducer
fürorem
re. Co
quod
ekkanden
Cipidus

AN X
4 48

Paupertatem &
Clebanrinpri⸗
, Vt appartut
umn curfusre.
ine & alilne
„ contentum
nficil, CuR

e! Metente A-xVI

ntiſüinozeſt .
1Parceret, 14.
ctum, Paucis
Vaticinatione
nens Alexin-Stoen,
IJzm eſſe VI..
Cam eſſe con-, .
. t. D.
idemn ei hr.
in aress enim
Uippe deſtas

O⸗Xe-

e,,

XVI, 7.

Staecici-leen.

Ode autori- 39,
t eo tem
Utihonoribus
ochaanl. le
elarum ele,
Qum ait, Nr var HA
abatur. Ino IV, 20
itatem con-

.

bene, Tarils
entöoperamm

-
ehentut frupe
. 7
b aned fh

Suid.

ITA, SECRSVνᷣÖ EIsQVE GCVM
nauauit, h. e. circa impreſſiones rerum,
quae facultati imaginatrici ſeſe offe-
runt, non ipſam illam facultatem, ſae-

pe in ſolitudine atque ſepulcris vitam

ducens. Addit Lucianus, ſepulcro
extra moenia incluſum, die nocteque
ſcriptioni ibi vacaſſe: adoleſcentibus
vero nonnullis ei illudentibus, eumque

vt terrerent, lemures ſimulantibus, ve-

ſtes indutis nigras, laruasque, mor-
tuorum capita referentes, arque eo
habitu circa eum deſultantibus, nihil

ea re motum fuiſſe, neque eos reſpe-

xiſſe quidem, ſed continuata ſcriptio-
ne, deſinite tandem ineptire, dixiſſe:
adeo ei perſuaſum fuiſſe, nihil animas
eſſe, poſtquam ex iſtis corporibus diſ-
ceſſiſſent.
Deligebat vero loca huiuſmodi, quae
ſolitudine & obſcuritate contempla-
tioni conducerent maxime: meminit-
que Agellius in monimentis hiſtoriae
Graecae (hodie non obuiis) ſcriptum
eſſe, luminibus oculorum ſua ſponte
eum ſe priuaſſe, quia exiſtimaret, co-

gitationes, commentationesque animi
fui, in contemplandis naturae ratio-

nibus vegetiores & exactiores fore, ſi
eas videndi illecebris & oculorum im-
pedimentis liberaſſet. Id factum eius,
modumque ipſum, quo coecitatem fa-
cile ſolertia ſubtiliſſima conſciuit La-

toto illo negotio ita loquitur, vt de eo

mIpPOCRATE CONVERSEIIO. 889
berius deſcripſit, ſed cauſam volunta-
riae Coecitatis finxit aliam, vertitque
in eam rem, quam tunc agebat:

Democritus Abderites, Phyficus, Phi-
loſophus.
Clypeum conſtituit contra exortum
Hyerionis,
Oculos effodere vt poſſet ſplendore
aereo.
Ita radiis ſolis aciem effodit luminis,
Malis bene eſſe ne videret ciuibus.
Prior autem ratio ab Agellio allega-
ta, factum nempe id eſſe, vt contem- plutarch
plandis naturae rationibus vacaret, a lib. .. .
Cicerone quoque, Plutarcho, atque οn-
aliis adducitur: Democritus, inquit 7
Cicero, luminibus amisſir, alba ſcilicet ⁵ο.
& atra diſcernere non poterat: at vero d c.
bona, mala, aegua, imniqua, honeſta, V, 39.
turpia, vtilia, inutilia, magna, parua,
poterat: & ſine varietate colorum lice-
bat viuere beate, ſine notione rerum
non licebat. Atque hic vir impediri
animi etiam aciem aaſpecltu oculorum
arhitrabatur. Aliam praeterea cau-
ſam allegat Tertullianus: quod mulie-Apolog.
res ſine concupiſcentia adſpicere non c. 46.

poſſet. Cicero tamen, alio loco, de Cic. de
Finib. V,

illum dubitare pateat, neque ſine cau- ²²:

ſa, vt ex ſequenti patebit narratione.

CAP. VI.
DEMOCRTTI CVM HIPPOCRATE CONVERSATIO.

Vm rerum omnium éxternarum
Ꝙ negligentiſſimus Democritus, in
ſpeluncis & ſolitudinibus, vitam ita
traduceret, Abderitae atra bile eum ad
furorem vsque, laborare exiſtimaue-
re. Confirmabat eorum opinionem,
quod quacunque occaſione in riſum
effunderetur. Quamobrem ex prin-
cipibus ciuitatis Ilae Ameleſagoram

miſerunt, Hippocratem qui conueni-
ret, Principem medicorum, apud
Coos degentem, cui iſtas litteras per-
ferendas tradidere. . HM
Senatus Populusque AbderitarumS.
Hippocratis.
„Nunc maxime vrbe noſtra in pe- Obep⸗
riculo verſatur vir noſter, o Hippo-Hippoer.
crates, qui & praeſenti tempore, & H .
VVV VV futuro

590 PARS X. DEMoCRITTVYS CAP. VI.

futuro, ſemper gloria vrbis fore ſpera-
batur. (Neque nunc, o vos dii omnes,
nobis inuideatur!) Hic prae multa,
quae detinet ipſum ſapientia, aegro-
tat, vt timor non vulgaris ſit, ſi De-

mocritus mente motus fuerit, reue-

ra vrbem noſtram Abderitarum pes-
ſum ituram eſſe. Etenim oblitus o-
mnium, & primum ſui ipſius, vigilans
& noctu, & interdiu, & ſingula parua
ac magna deridens, & totam vitam ni-
hil eſſe putans, vitam tranſigit. Ducit
aliquis vxorem, alius mercaturam ex-
ercet, alius concionatur, alius imperat,
alius legatum agit, eligitur, abroga-
tur, aegrotat, vulneratur, moritur:
at hic ridet omnia, dum alios moeſtos
ac triſtes, alios gaudentes videt. Quin
& de his, quae apud inferos ſunt, hic
vir perſcrutatur, & haec ſcribit, & ido-
lis aerem plenum eſſe dict, & volu-
crum voces intentis auribus explorat,
& ſaepe noctu exſurgens ſolus cantile-
nas ſenſim canenti ſimilis eſt, & ſe ali-
quando in rerum immenſitatem pro-
ficiſci dicit, & Democritos ſimiles eſſe
ſibi ipſi innumerabiles, & corpus vna
cum mente perdens viuit. Haec ti-
memus, o Hippocrates, ob haec per-
turbati fumus. Quapropter nos ſerua,
& patriae noſtrae conſulturus cito ad-
ſis: neque nos contemſeris. Nam ne-
que ita viles ſumus; & in nobis teſti-
monium ſitum eſt. Ob ipſum enim
conſeruatum, & gloriam, & pecunias,
& doctrinae famam conſequeris: quan-
quam doctrinae ratio multo potior a-
pud te eſt, quam fortunae. Attamen
& huius bona multa ac luculenta tibia
nobis obuenient. Etenim animae De-
mocriti gratia, etiam ſi vrbs aurum
eſſet, non noſtrae voluntati reſpon-
deret, aut quacunque tandem re illi
carendum eſſet. Leges noſtras puta-

mus aegrotare, o Hippocrates, leges
praeuaricari. Adſis, optime vir, cu-
raturus virum inſignem: non medi-
cus, ſed conditor, ſacratiorem tota
Ionia murum nobis circumdabis: ci-

vitatem, non virum curabis: & ſena-

tum aegrotantem, & ne claudatur, peri-
clitantem, aperies. Ipſe legislator,
ipie iudex, ipſe princeps, ipſe ſeruator,
& horum artifex aduenies. Ob haec
te expectamus, o Hippocrates, atque
haec etiam fient, vbi veneris. Vna
ciuitas non ignobilis, imo tota Grae-
cia rogat te, ſerua corpus ſapientiae.
Quin potius ipſam apud te legationem
agere puta doctrinam, ab hac praeua-
ricatione liberari ſupplicantem. Co-
gnata equidem res eſt omnibus, velut
apparet, ſapientia. Verum his, qui
Propius ipſam complexi ſunt, velut
nobis, etiam longe amplius. Et ſicut
probe noſti, gratificaberis etiam fu-
turo ſeculo, ſi non deſtitueris Demo-

critum propter veritatem, cuius pri-

mas ſe laturum eſſe ſperat. Tuenim
& genere, & arte coniunctus es Aeſcu-
lapio. Hic vero Herculis eſt ex fratre
epos. A quo eſt & Abderus, quem-
admodum omnino audiuiſti, cuius
cognomen vrbs noſtra refert. Qua-
re etiam illi grata fuerit Democriti ſa-
natio. Quum igitur videas, o Hip-
pocrates, & populum, & virum inſi-
gnem, ad ſtupiditatem diffluentem:
feſtina, rogamus, ad nos. Heu vt
etiam bona redundantia morbi exi-
ſtunt! Quantum enim Democritus
ad ſummam ſapientiam generoſe per-
venit, tantum nunc pariter pericli-
tatur, ne mentis ſtupore & ſtolidi-
tate affligatur. At reliquum vulgus
Abderitarum, quod manſit absque
eruditione, communem ſane ſenſum
habet. Imo nunc prudentiores Aunt
. a

P

1 Hpient
gli Prus el⸗
tur Cux As
Cutn Herculi
6S cum Ael⸗
Wilitarunt.
Allerens morb⸗
Tadicibus &
floribus, i
ſoecinucda eit
gum ſertüin
1n, neque mne
nune Pofer
1d Democrit
Qbos ita

Hypocrate
Ciis
in C0, &
llumtio &
cus (velut
pommpe ſun
es, gui 4
Tiffum de
Autem &e⸗
Ameleſago
ens, venr
Iohm
Nd ob
Wdom
eN. E
TMuni
muros
Pienti⸗
o arte
homine
legre fo
Pano, 1.
le, ad
uOd —
Colibat
MWuoc

ſünd n⸗
le: ſ

chuchtirper.
l kegiißtor
iplelernmon
1e8, Obhiee
Ockates, nqe
Aneris. VNe
notota Grie-
18 ſipientize.
teleggtionen
lhac Praena.
Antem. (o.
nnibis, velut
wum his, gui
ſunt, velut
us. Et ſcut
6s etiam fu⸗
heris Demo-
Cins ri-
Tuenim
es Aelſcn⸗
eRex ratte
erus, guemn.
iſti, cuins
enocriti .
eas, OHip-
Virum inſ⸗
iflluentem:
Heu vr
norbi exi⸗
emocritus
erolepel⸗
r Petlli⸗
& foldi
Im ngus
1 Nqle
eEuſum
res funt
4

ad ſapientis morbum iudicandum,
qui prias deſipuerunt. Adſis igi-
tur cum Aeſculapio patre. Adlſis
cum Herculis filia, Epione. Ad-
ſis cum Aeſculapii filis, qui ad Ilium
militarunt. Adſis nunc, Paeonias
afferens morbi medelas. Nunc terra
radicibus & herbis, & auxiliaribus
floribus, inſaniaeque medicamentis
foecunda eſt. Ferme igitur nun-
quam fertilius producent, neque ter-
ra, neque montium cacumina, quam
nune proferunt ea, quae pertinent
ad Democriti ſanitatem. Vale.,„
Quibus ita Hippocrates reſpondit:

Hippocratess P. Q. Abderitarum

*„CQiuis veſter Ameleſagoras venit
in Co, & erat tunc in illa die Virgae
aſſumtio & annua feſtiuitas, ac publi-
cus (velut noſtis) conuentus, &
pompa ſumtuoſa fiebat, qua mos eſt
eos, qui deo dicati ſunt, ad Cypa-
riſſum deducere. Quandoquidem

autem & ex verbis, & ex adſpectu,

Ameleſagoras feſtinare videbatur, cre-
dens, velut erat, rem ipſam vrgere: e-

piſtolam veſtram legi, &; admiratus ſum,

quod ob vnum hominem, velut ſi v-
nus homo eſſet ipſa ciuitas, turbati
eſtis. Et beati profecto ſunt popu-
li, qui ſciunt bonos viros ſua eſſe
munimenta, & non turres, neque
muros, ſed ſapientium virorum ſa-
Pientia conſilia. Ego vero, qui cre-
do artes quidem eſſe deorum dona,
homines autem naturae opera (& ne
aegre feratis, viri Abderitae) non vos
puto, ſed ipſam naturam me voca-
re, ad conſeruandum ipfius opus,
quod periclitatur, ne prae morbo
collabatur. Quare prae vobis ego
nunc, naturae ac diis obediens, fe-
ſtino aegrotantem Democritum ſana-
re: ſi quidem ſane & hoc morbus eſt,

pugnaſſem.

EIys &νvu PPOCNATE CONVRSAIIO. 891
& non potius error vobis tenebras

offundit: id quod opto. Atque vti-

nam ſit hoc vberius veſtrae beneuo-

lentiae ſigaum, quod etiam ad ſuſpi-
cionem turbamini. Argentum au-
tem mihi venienti, neque natura,
neque Deus promittere poterit. Qua-
re neque vos, Viri Abderitae, cogatis:
ſed liberae artis etiam opera libera eſ-
ſe ſinatis. Qui vero mercedem ca-
piunt, hi ſcientias ſeruire cogunt,
velut captiuas facientes ipſas ex prio-
re libertate: deinde, velut veriſimile
eſt, mentiri etiam poterint, velut
de magno morbo; & negarint, vel-
vt de paruo: & polliciti non vene-
rint, & rurſus venerint non vocati.
Miſera eſt, profecto humana vita: quo-
niam per totam ipſam intolerabilis a-
varitia, velut hybernus ventus, di-
ſtributa eſt, ac penetrauit. Ad quam
vtinam potius omnes medici conue-
niſſent, quo grauiorem inſania mor-
bum curarent: quoniam, quum mor-
bus ſit, & affligat, etiam laudatur.
Ego vero arbitror etiam animae mor-
bos omnes vehementes eſte inſanias,
quae opiniones quasdam ac imagina-
tiones rationi inducunt. A quibus
qui per virtutem depurgatus eſt, ſa-
nus euadit. Quod ſi ego omnino
diteſcere voluiſlem, viri Abderitae,
non vtique decem talentorum gratia
ad vos proficiſcerer: ſed ad Magnum
acceſſiſſem Perſarum Regem, vbi to-
tae ciuitates, humanis opibus refertae,
mihi obtigiflent: ſanasſem autem illic
ipſorum peſtem. Verum denegaui,
inimicam Graeciae regionem a ma-
lo morbo me velle liberare. Et ego.
quantum in me fuiſſet, Barbaros ex-
Habuiſſem autem igno-
miniam ipſas a Rege diuitias, & opu-
ro mihi adfuifſent, velut ei, IE

12

Epiſtola

.

892 PARS X. DEMOCRIIVS CAP. VI.

Graeciae deuaſtator eſlet. Non puto
diuitias eſſe lucrum vndiquaque quae-
ſitum. Magna enim ſunt ſacra vir-
tutis, quae a iuſtitia non occultan-
tur, ſed manifeſta exiſtunt. Aut non
aequale peccatum eſſe putatis, hoſtes
ſeruare, & amicos mercede ſanare.
At non hoc modo ſe res noſtrae ha-
bent, o Abderitae. Non capio fru-
ctum ex morbis, neque libenter au-
diui, Democritum mente motum eſſe.
Qui, ſiue ſanus eſt, amicus eſt: ſiuę
aegrotat, curatus magis amicus erit.
Audio autem ipſum grauibus ac ſolidis
moribus praeditum eſſe, & vrbis veſtrae
ornamentum. Valete,

Huic itineri ſe parans Hippocrates

Hippocr. ad amicum ſuum ſcripſit, Diongſeum,

p. 910.

ib. p. 911.

1.

eum, vt rei familiaris ipſo abſente cu-
ram gereret, rogans. Ad Damagetum
item, vt nauis comparandae curam

ib.p. 928. gereret: nec non ad Crateuam, vt ſim-

ib. p. 913.

plicia medicamenta ad ſe mitteret Die
vero, quae aduentum eius apud Ab-
deritanos praecedebat, Aeſcula-
pium in ſomnio vidit, ſuo quidem
auxilio non opus futurum, Hippoera-
ti dicentem, modo feminae, quam ipſe
adduxiſſet, ſequi auſpicia velit: eam
vero vt Hippocrati tradidit, diſparuit.
Femina ea pollicebatur ſuam in aedi-
bus Democriti praeſentiam ad proxi-
mam diem. Nomen vero ab Hippo-
crate interrogata, Veritatem ſe eſſe
profeſſa eſt: digitoque aliam feminam
monſtrans, quae eam ſequebatur,
Opinionem eſſe dixit, quae apud Ab-
deritas domicilium fixerit. Hoc ſo-
mnium Hippocratis fuit. Vt inſe-
quenti vero die Abderae acceptus fuit,
ipſe Damageto, amico ſuo, ſequenti-
bus litteris explicauit.

Hippocrates Damageto &
*Hoc erat illud, Damagete, quod

coniectabamus: non inſanit Democri-
tus, ſed ſuper omnia ſapit, & nos ſa-
pientiores effecit, & per nos omnes
homines. Remiſi autem tibi, amice,
reuera Aeſculapeam nauem: cui cum
ſolis ſigno etiam ſanitatis inſigne ap-
ponito. Nam reuera ſecundo numi-
ne vela fecit: & illa die in Abderam
nauigauit, qua ſcripſeram ipſis, me
peruenturum eſſe. Omnes igitur
ante portas congregatos
mus, nos, velut veriſimile eſt, ex-
pectantes, non viros ſolum, ſed
etiam mulieres: inſuperque ſenes &
pueros, (per Deos,) triſtes, itemque in-
fantes. Atque hi quidem ſic habe-

tem. Ille vero ſincere tunc in philoſo-
phando excellebat. Poſtquam autem
me vidiſſent, viſi ſunt mihi paululum
ad ſeipſos rediiſſe, & bonas ſpes oſten-
tabant. At Philopoemen me ad ho-
ſpitium ducere geſtiebat, & hoc ab illis
comprobabatur. Ego vero, o viri Ab-
deritae, inquam, nullum mihi maius o-
perae pretium eſt, quam Democritum
videre. Illi vero hoc audito, collauda-
runt, & gauiſi ſunt, & compendio du-
xerunt me per forum, partim ſequen-
tes, partim praecurrentes, alii ab vtraq;
parte: Serua, clamantes, auxiliare, medi-
care. Et ego adhortabar ipſos, vt con-
fiderent, quod fortaſſis nihil ſit mali:
aut, ſi quid eſſet, modicum id eſſet, &
correctu facile, confiſus horis anni E-
teſus. Et ſimul haec dicens ibam. Ne-
que enim proculerant aedes: imo ne-
que tota ciuitas. Aderamus igitur:
propinquae enim muro erant, & me
placide eo deducunt. At retro tur-
rim collis erat altus, longis ac denſis po-
pulis nigris vmbroſus, vnde Democriti
habitacula conſpiciebantur. Et ipſe
Democritus ſub ampla ac humillima
platano ſedebat, in veſte craſſa, citra
humeros

inueni-

bant, velut ob Democritum inſanien-

unecsde
ſuper ppide
cilenrd,
ipſurd ver0
dechuemce.
ſonabat .
umſihet!
widemcon
Ghtucn. 1
ſer genn
D guidan
bant: 4c
Mulra,Pet
doconci
wundog
Continel
indenon
ſurgens
um inſ⸗
Fellis,
taecitcil
Procila
ies, N
Democr.
e,u
cit? Et
oſtench
e p
Wotten
nce
VN
tabe
Ccumm
tim
plin
que
inq
Vero
Pior
Giere
kt,
banm
dec
ner

lnite
1 , 8 1OS ſ1.
er gos Omnnes

mocri.

em tbi, Amnce
Wen: aliann
3 inſgne ,.
Ecundonumn.
ein Abderam
mn ihſs, me
hnnes igitur
tos inueni.
mile elt, ex⸗
ſolum Eed
que ſenes &
itemqbein
em ſic lube.
um inſanien-
in phiioſo
Guam antem
i peultlum
ſpez oſten⸗
me 2d ho-
hoc ab ilis
0 Viri Ab-
Amais o-
Anoctitü
,colauch⸗
endio du-
nſequen-
iab vtraq;
Ue, med-
s Vtcon⸗
Uſtmali:
dellet 8
anni E-
amn. Ne-
imo ne⸗
Higitar:
,&ne
tro tur⸗
ls po.
ocriti
lr iſe
milimnan
citt⸗
mero

——

humeros deſinente, ſolus, diſcalceatus,
ſuper lapidea ſede, valde pallidus ac
macilentus, promiſſa barba. Iuxta
ipſum vero a dextra, tenuis aqua, per
decliuem collem decurrens, leniter re-

ſonabat. Erat autem delubrum quod-

dam ſuper illum collem, quantum e-
quidem coniectura aſſequor, Nymphis
dicatum, ſponte enatis vitibus circum-
datum. Ipſe vero cum multo ornatu
ſuper genibus librum habebat. Sed &
ali quidam ex vtraque parte adiace-
bant: accumulata erant etiam animalia
multa, per totum reſecta. Et ipſe aliquan-
do concitate incumbens ſcribebat, ali-
quando quieſcebat, diu multumque ſe
continens, & ſe cum ipſo meditans. De-
inde non longe poſt, his peractis, ex-
ſurgens deambulabat, & viſcera anima-
lium inſpiciebat, & depoſitis ipſis di-
greſſus, rurſus deſidebat. At Abderi-
tae circumſtantes me, triſtes, & non
procula lacrymantibus oculos haben-
tes, Vigdes, inquiunt, Hippocrates,
Democriti vitam, quam inſanit, & ne-
que, quod vult, nouit, neque, quod fa-
cit? Et quidam ex ipſis adhuc amplius
oſtendere volens ipſius inſaniam, alta
voce plorauit, inſtar mulieris, ob filii
mortem lamentantis. Deinde rurſus
cum gemitu eiulauit, perſonam agens
viatoris, qui aliquid ex his, quae por-
tabat, amiſit. Verum Democritus,
cum haec audiſſet, partim ridebat, par-
tim cachinnis explodebat, & nihil am-
plius ſeribebat. Caput autem fre-
quenter concutiebat. Ego vero: vOs,
inquam, o Abderitae, hic manete: ipſe
vero, vbi & verbis, corpori viri pro-
pior factus fuero, videroque, ac au-
diero, cognoſcam aflectionis veritatem.
Et, haec locutus, placide deſcende-
bam. Erat autem locus ille aſper ac
decliuis. Itaque vix me ſuffulciens pe-

netraui. Cum autem appropinquaſ-

dioſis fortunae ſellis.

Evs CA HIPPOCRATE CONVERSATIO. 893

ſem, incidi in ipſum, neſcio quid, quaſi
ex numinis afflatu, & cum concitatio-
ne, ſcribentem. Stabam igitur iſthic,
expectans tempus quietis ipſius. Ipſe
vero paulo poſt, intermiſſo ſcribendi
impetu, & ſtylo ſcriptorio depoſito,
reſpexit ad me accedentem. &: Salue,
inquit, hoſpes. Et ego: Plurimum &
tu, inquam, Demoerite, vir ſapientiſ-
ſime. At ille, verecundans arbitror,
quod non nomine me compellaſſet: Te
autem, inquit, quo nomine vocabimus⸗
Ignorantia enim tui nominis cauſa erat,
curte hoſpitem appellarem. Hippo-
crates, inquam, Medicus, eſt mihino-
men. Is vero Aſclepiadarum, inquit,
nobilitas, & magna ſapientiae tuaein
re medica gloria multum celebris, etiam
ad nos peruenit. Quid autem nego-
tii, oamice, te huc perduxit? Imo po-
tius, ante omnia, conſide. Vides au-
tem, quod haec ſedes, foliis inſtrata,
non eſt iniucunda, viridis adhuc, ac
mollis, & ad inſidendum lenior inui-
Cum autem
conſediſſem, rurſus inquit: Priuatum-
ne, aut publicum negotium agens huc
perueniſti? Dicaperte, nam nos, quan-
tum poterimus, adiuuabimus. Et ego:
quae vera cauſa eſt, inquam, tui gratia
huc venio, vt virum ſapientem conue-
niam. Habet autem cauſam patria,
cuius legatum ago. IIle vero: hoſpi-
tio itaque, primum vtere noſtro. Ego
vero per omnia virum pertentans, et-
jamſi iam mihi manifeſtum eſſet, ipſum
non inſanire, Philopoemenem, in-
quam, noſti, ciuem veſtrum Etiam, in-
quit, valde: Damonis filium dicis, qui
habitat apud Hermaidem fontem?
Hunc ipſum, inquam, cuius ego ſum
ex patribus peculiaris amicus. At tu,
Democrite, potiore me hoſpitio exci-
pe, & primum ſane, quid ſit hoc, quod
hic ſcribis? dicito. IIlle vero, vbi pau-
VvVV VV 3 lulum

394 PARS M. DEMoCIITVS& CAP. VI.

lulum ſe continuiſſet: de inſania, in-
quit. Etego, O rex Iupiter, inquam,
opportune profecto ſcribis, contra ci-
uitatem. At ille; qualem, inquit, ci-
vitatem, Hippocrates? Ego vero: ni-
