principium ſuum intueri non poſſunt.
Angelica itaque mens & anima ratio-

natlis duovirculi ſunt intelligibiles, qui-

bus in mundo cor Poreo aliir reſpondent
Auo, coelum nempe decimum, idque
immobile, primi cerculi imago; corpo-

rague coeleſtia, quae mouentur, quae

poſteriorem circutum referunt. Pri-
mi nulla apud Platonem mentio extat,
vt, qui plane diuerſus ſit a natura cor-
porea, neque ea poſſit repraeſentari.
De Deſecu undao vero in Timaeo dicit, omnes
Coeli, quod oculis pateat, irculos, quos
in ſphaeram fixarum Planctarumque
ſeptem diuiſit, totidem animae ratio-
nalis cireulos referre.
Sunt qui Deo circuli nomen atribu-
vnt, Juenm⸗ cbelen vocant antiquio-
res Theolo
corprelhencen”. vt coelum extremum
mundum complectitur.

DISSERTATO PIL ATONICA.

gi, ſphaera qui ſit omnia

Et ſane parte vna Deo hoc ſatis con-
veniens eſt, ſed minus tamen alia par-
te. Certe enim quod circulus, initio
aà pundto ducto, ad bunätum redeat, 1
minime Deo conuenit, qui initium
habet nullum, ſed ipſe eſt punctum in-
diuiſibile, ex quo omnes ducuntur cir-
culi, ad idem redeuntes. Hocque et-
jam ſeriſu materialibus rebus applica-
ri nequit, quae initium habent, ad
quod tamen redire non poſſint.

In aliis tamen quibusdam oppido ĩ. in
Deum quadrat. Perfectiſſimum enti-
vm eſt Deus, circulus figurarum: nec
illi nec iſti aliquid addi potelt Omni-
bus corporibus locum vltima ſphaera

367

4

praebet, omnibus ſpiritibus Deus. A-

nima iuxta Platonicos in corpore non

eſt, ſed corpus in anima, animna In men-

te, mens in Deo, extremo rerum o-
mnium Zoco, quamobrem & Iudaeo-
rum Cabbaliſtis — b fuit appellatus,
quod locum ſigniſicat nomen.

SECT. XII.

Eneris pediſſequae Gratiae ſunt,
Thalia, Euphroſzne, Aglaia, h. e.
Viredo lactit Gia, Splendor: quae pro-
prietates ſunt pulchritudinis idealis.
Thalia rei cuiusaisin ſtatu ſuo eſt per-
manſio: Sic enim iuuentuti quoque
viredo tribuitur, qua perfeckiffimum
ſuum vigorem humana natura a tuetur,
qui annis creſcentibus deficit ſenſim
donec c penitus pereat. Venus pro-
portio eſt, qua res omnes coniungun-
tur, eius vero rei durationem viridi-
tas indicat. In mundo ideali, vbi pri-
ma eſt Venue & antiquiſſima, rIma
quoque viriditas occurrit, nulla enim
natura intelligibilis ſenio eſtentiammu-
tat. Ab ideali mundo in ſenſibilem
eriuatur viror, quous
i„ Capax eſt, h. e, pro ra

711
ille de
neéri

onle e du ra-

ratio actu re

tionis debitae proportionis, ae illi
ineſt. Reliquae duae idealis pulchritu-
dinis proprietates ſunt intellectus illu-
minatio, quam Aglaia indicat, & vo-
luntas amore & gaudio impleta, cuius

rei Euphroſene Fymbolum eſt.

Grutiae ita pingi ſolent, vt nos re-
ſpicere vna earum videatur, quaſi recta
„pProcedens non ret rograda, quoniam
duratio atque permanfio actu reflexo
non fuſtinett. Reliquae Auae auer-
ſa a nobis facie retrocedere videntur,
quoniam ad intellectum pertinent &
voluntatem, quarum facultatum ope-

auerſa, qualis recedentium ſit, pin-
guntur, quoniam res a Diis venire

nobis dicuntur, & a nobis redire ad

Deos.

—

fHex Procedit, ideo facie

Plat.

Sympos.

368 PARS IV. O. PICI MIRANDVI.
SECT. XIII.

V Pnus ex mari nata eſſe fabulis per-
hibetur. Materiae informis natu-
ra, ex qua res compoſitae ſunt, aqua
repraeſentatur, quae perpetuae eſt
fluiditatis, quamlibet formam facile
admittcns. Ea cum primum in mente
Angelica exiſtat, aquae paſſim angeli
dicuntur, vt apud Hymnographum,
aquae ſupra coeleſtes laudant Deum,
quod de Angelis Origenes inter preta-
batur. Suntq; Platonici, qui Homeri O-

ceanum quem Patrem ille dicit homi-
num atque Deorum, de mente ange-
lica accipiunt, ceterarum creaturarum
omnium principio ac fonte. Gemiſthi-
vs Neptunum omnium aquarum prin-
cipem, omnes mentes Angelicas hüu-
manasue interpretatus eſt. Hic eſt
fons viuus, exquo qui biberit, non ſi-
tiet vnquam. Hae aquae ſunt, qui-
bus mundum Dauides a Deo aiebat
eſſe fundatum.

SsECT. XIV.

P Orum h. e Idearum a Deo proce-
dentem copiam, Metios, h. e. con-
ſFelii, fiium Plato facit, a noſtris ſcri-
pturis parum diſientiens. Hinc Ser-
vatorem noſtrum confilii angelum Dio-
nyſius Areopagita appellabat, h. e. pa-

tris legatum. Similiter Auicenna pri-

mam cauſam conſiliatiuam vocat, cum

mens non a ſeipſo, ſed a Deo ideas ha-
beat, cuius conſilio, ſcientia, & arte, vi-
ſibilem huncce mundum condendi in-
ſtruitur.

SECT. XV.

Dorum porro, ĩuxta Platonem, &
maximus & minimus natu eſt A-

mor. Nempe Dii, vt alia omnia, du-
plici modo ſunt, in idea, & in materia
ſiue natura. In materia primus Deo-

rum extitit Amor, qui occaſio fuit, vt

reliqui Dii omnes ſimilem naturam ac-

ciperent, in idea vero idem VlItimus

extitit. Nempe natus eſt Amor, dum
ideae in Angelicam deſcenderent men-
tem, quae ideae cum ipſius mentis ſub-
ſtantiam abſoluerent, ipſius mentis
ſubſiantia perfecta eſſe non potuit, do-

nec ideae perficerentur, quod ante
fieri non potuit, quam naſceretur A-
mor, cuius ad Deum conuerſione illae
erficerentur. Cum igitur hoc quod
in materia, ſiue natura, ſit, Amori
mens angelica debeat, reliqui Dii, qui
menti ſucceſſere, in eſſe ſuo naturali
Amore iuniores ſint neceſſe eſt, quam-
vis in eſſe ideali eum antecedant, vt
qui naſci non potuerit, donec ideae
iſtae coniunctione, imperfecta licet,
cum natura informi coaleſcerent.

SECT. XVI.

NEce Etatis regnum regno Anoris
antiquius dicitur eſſe. Nempe
duabus naturis quaeuis res condita
continetur: materiali, quae imper-
fecdia eſt, & quam neceshitatem hoc lo-
co interpretamur: & formali, quae
perfectionis eſt occaſio. Iſtarum ex
qua participat maximne, eaà praedomi-
nari, natura vero ei obnoxia eſſe di-

citur. Hinc necegſitas, h. e. materia,
regnaſſe ſupponitur, dum imperfectae
eſlent ideae, eoque tempore omnia,
quae imperfecta ſunt, euenire credun-
tur. Perfectiones vero omnes amore
demum nato regnare coeperunt, eo
enim poſtquam ad Deum conuerſa

mens fuit, id quod imperfectum antea

fuit in ſe, perſectionem indeptum eſt.

Plato
Sympos.

⸗
.

I

in⸗
-

ſi
i⸗
bat

lue
GO
neri
qui
rli

,N
dene
icet,

eri/
tae
Nia
Hun-

nore

,e0
erſi

nten

1 eſt

lm-

— ——

Plato
Sympos.

Mtum eſſe Veneri obnoxium dicitur.
Nempe fatum, quod nihil aliud eſt,
quam concatenata caudarum & effe-
Ctorum in ſenſibili hoc mundo ſeries, a
mundi intelligibilis lege pendet, hoc
eſt a prouidentia. Hinc Platonici pro-
videéntiam, h. e. idearum ordinationem,
menti primae attribuunt, a Deo, vl-

timo fine, pendentem, ad quem res

omnino dirigat omnes. Atque adeo
Venur, quae eſt ordo idearum, a qua
fatum, h. e. mundi ſenſibilis ordo de-
pendet, fato dominatur.
FLFatae vero Deae tres ſunt Clotho,
Lacheſis & Atropos, id enim quod in
prouidentia vnum eſt, in aeternitate
indiuiſibile, quando in tempus tran-
ſit, & ad fatum, in praeſens diuiditur,
praeteritumgue & futurum. Sunt alii
qui Atropon ad ſphaeram fixarum, Clo-

SECI.
POrro „ quemadmodum a Deo in
mentem Angelicam ideae deſcen-
dunt, a quibus intellectualis pulcritu-
dinis gignitur Amor, quem diuinum
appelamus: ita eanedem ideae a mente
Angelica in animam rationalem deri-
vantur, tanto tamen in ea imperfectio-
res, quantum Angelicae perfectioni
ipſa anima cedit. Ab his humanus eſt
Amor, de priore Plato, de bpoſteriore

1

PlISSERTATIO FLATONICA.
L EEiuEuuCI. XVII.

tho ad ſphaeras planetarum, Lacheſm
denique ad res ſublunares referant.

Sunt autem res ſolae corporeae, &
quae in tempore ſunt, obnoxiae fato.
Rationalis vero anima, incorporea
quippe, eidem dominatur: prouiden-
tige tamen ſubeſt, cui ſeruire vera eſt

libertas, qua voluntas, legibus proui-

dentiaz obſecuta, ad finem ſuum ex-
optatum perducitur. uoties vero
Pprouidentiae excutit iugum, ex libera
ſerua fit, fatique mancipium, cuius
domina antea exiſtehat. Nempea le-
gibus prouidentiae recedere nihil eſt a-
liud, quam rationem deſerere, ſequi
ſenſum, & appetitum irrationalem,
quae cum corporea ſint, fato obnoxia
ſunt, iſtisque qui ſeruit, magis eſt ſer-
vus, quam ipſa quibus ſeruierit.

XVIII.

Plotinus diſſeruit. Qui eodem argu-
mento, quo ideas in mente Angelica
non accidentia ſed ſubſtantias eſſe pro-
bauit, rationis quoque ſpecies, idegs
inquam in anima, ſubſtantiales eſſe e-
vincit. Venerem animam appellans, vt
quae ſplendidiſſimo Amore gaudeat, qua
rationes illae ſpecificaz, de quibus di-
xXimus, deſignantur.

SECITI. XIX.

Mor autem vulgaris ſenſibilis pul-
* critudinis eſt appetentia, corporis
excitata viſu. Puleritudinis eius cauſa
ſenſibile eſt coelum, per potentiam
ſuam motricem. Quemadmodum au-
tem ea, qua nos gaudemus, motrix fa-

cultas, muſculis & neruis, operatio-

num illius inſtrumentis, continetur;
ita coeli quoque facultati motrici cor-
pus accommodatum eſt, perpetuo mo-

tui circulari congruum, cuius corpo-
ris interuentu anima mundi, veluti
piéctor, penicillo ſuo materiam iſtam
inferiorem variis induit formis. Sic
vulgaris itaque Venus, materialium
formarum pulchritudo, eſe ſuum cau-
ale a facultate coelorum motrice ha-
bet, fſonmale a colore, qui ex ſolis ſen-
ſibilis luce affulgente exiſtit, quemad-
modum ideae affulgentem ſibi ſolem
Aaàa habent

370 PAkS W. 10. PICI MIANDVI.

habent intelligibilem. Eſe denique

eius participatum conſiſtit in fi-
gura & ordine partium apto, ocu-

lis ſeſe ingerente, lucis & coloris
auxilio, quo ſolo Amor procuratur.

SECT. X X. 5

Vemadmodum vero ideis in men-
tem deſcendentibus deſiderium o-
ritur fruendi eo, a quo idealis haec de-
ridatur pulchritudo; ita etiam vbi viſi-
bilis pulchritudinis ſpecies oculis ſeſe
ingerunt, duplex inde naſcitur appe-
titus coniunctionis cum eo, a quopul-
chritudo deriuatur. Alter ad ſenſus,
ad rationem pertinet alker, ſuntque
haec principia bruti Amoris atque hbu-
mani. Si ſenſum ſequamur, pulchri-
tudinis fontem corpus eſſe iudicamus,
quod intuemur: vnde coitus naſcitur
deſiderium, quo intime corpora iun-
guntur, isque brutorum animantium
Amor eſt. Ratio vero iudicat tantum
abeſſe, vt a corpore haec pulchritudo
originem habeat, vt potius obſit ei,
quodque, quo magis a corporea natu-
ra feparatur pulchritudo, eo magis ſua
indole & dignitate fruatur. Non igi-
tur per ſpecies viſibiles in corpore eſt
haerendum, ſed ab omnibus corporeae
labis reliquiis illae perpurgandae ſunt
ſpecies.
Cumque homo ſpectari poſſit qua
animam rationalem vel ſeorſim poſi-
tam, vel cum corpore coniunctam,

SECT.

AMor vulgaris ſolis inhaeret animis
materiae immerſis, eique penitus
obnoxiis, vel ſaltem animi paſſionibus
perturbationibusque impeditis. An-
gelicus amor in intellectu eſt, perinde
ac ipfe intellectus aeternus. Pauci ta-
men eo vtuntur, ſed terga obuertunt
intellectui, conuerſi ad ſenſibilia, &
rerum corporearum curam. Coele-
ſtibus vero illis animis ea perfectio eſt,

priore modo humanus Amor coeleſtis
imago erit, ſecundo nihil aliud eſt, quam
ſenſibilis pulehritudinis deſiderium,
quae ab anima iam purgata a materia

fuit, atque in intelligibilem, quantum

eius patitur indoles, eſt conuerſa. VI-
tra hunc Amorem pauciſſimi proce-
dunt mortalium. Sunt tamen qui, ad

maiorem perfectionem adſpirantes,

perfectioris recordantur pulchritudi-
nis, cuius contemplatione anima, an-
tequam huic corpori immergeretur,
oblectata fuit, atque ea incredibili ac-
cenduntur deſiderio, eam denuo vi-
dendi. Quod proſequentes, a corpo-
re, quantum fieri poteſt, recedunt, cu-
ius adeo anima, ad priorem ſuam di-
güritatem enitens, dominium perfe-
ctum nanciſcitur. Haecque coeleſtis
Ainoris imago eſt, qua homo ab vna
perfectione ad aliam tranſit, donec a-
nima eius, cum intellectu penitus con-
iuncta, in angelicam tranſit naturam.
Atque ita aà materiae faece purgata, &
diuina iſta virtute in ſpiritualem flam-

mam conuerfſa, ad intelligibile coelum

euehitur, atque in parentis ſui ſinu
ſuauiter requiefſcit.

XXI. j
vt vtzoque defungi munere valeant,
corpusque regere poſfint, ita vt a re-
rum fublimiorum tamen contempla-
tione haut abducantur. Tales Poetae
Iani bifrontis repraeſentant imagine,
quarum altera prona, res ſenſibiles ſpe-
Ctat, altera auerſa, intelligibilles. Im-
perfectiores nempe animi vnica tan-
tum facie gaudent, qua ad corpus con-
verſa, intellectualia videre nequeunt,
contemplatione

hu⸗
der
mO.

la-
14e
ne,
e⸗
l⸗

rð

contemplatione eorum deſtituta: ad
intellectualia vero ſi reſpexerint, cor-
pus non vident, cura eius penitus ab-
lecta. Hinc eſt quod animae, quibus
intellectualia deſerenda ſunt, vt corpori
ſeſe addicant regendo, diuina proui-

dentia caducis corporibus illigentur,

corruptioni obnoxiis, quibus exſo-
lutae, breui tempore, niſi ſibi deſint ipſae,
ad intellectualem redire poſſint felici-
tatem. Aliae vero animae, quibus con-
templationi vacare eſt integrum, cum
aeternis, neque corruptioni patentibus,
corporibus coniunguntur.
Coeleſtes ergo animi (Iano a Poetis
ſignificati, quemadmodum temporis

DISSFRTATO PrATONICA. 1

ad vnum genus rerum, ſiue intellectua-
lium, fiue ſenſibilium, conuerſa, alte-
rum geuus intueri nequeunt.
Sic ergo vulgaris Amor cum coele-
ſti conſiſtere nequit, multique intel-
lectualis pulchritudinis abrepti conſpe-
ctu, ad ſenſibilem coecutiunt, quod

Callimachus Tireſiae fabula docet, qui Hymn.

nuda conſpecta Pallade viſum amilit,
vates tamen ab ea factus eſt, animi o-
culos aperiente, quibus praeſens fu-
turumque perſpiceret, dum corpo-
reos claudebat. Sic Achillis manes,
Homero omne genus intellectualium

contemplationum inſpirantes, corpo-

ris oculorum vſu eum priuauere.

principia interueniente motu,) idea-

lem in intellectu pulchritudinem, quam
perpetuo ament, contemplantur. In-
feriores quoque res atque ſenſibiles
conſiderant, non vt eorum ament pul-
chritudinem, ſed vt eam illis imperti-
antur. Noſtrae etiam animae, ante-
quam cum corporibus coniungantur,
gemina facie gaudent: cum vniuntur

autem corporibus, facies illae diuellun-

Quamuis autem coeleſtis Amor ſem-
per viuat in animaez cuiusuis intellectu,
pauci tamen eo vtuntur: qui corporis
cura abiecta, cum Paulo Apoſtolo di-
cere poſſunt, neſcire ſe an in corpore
lEint an extra corpus. Ad quem ſtatum
pertingere homini datur nonnun-
quam, ſed in eo tamen non niſi ad
tempus perſeuerare valet, vt Eccleſia-
ſtes nos docet.

SECT. XXII.

tur quaſi, vt vnicam retineant, qua
0 in anima nofſtra,

H igitur
quae natu ſenſibilem intelli-
gibilemue pulchritudinem indifferens
eſt, triplex exiſtere poteſt amor. In
intellectu vnus, qui angelicus eſt: hu-
maänus alter: tertius ſonſualis. Ho-
rum genus ſecundum & tertium circa
rem eandem, corpoream nempe pul-
chritudinem, verſantur. In ea ſola
haeret Amor ſenſualis: Humanus a ma-
teria eam purgat. VItra hos duos a-

moris gradus pauciſſimi aſſurguntmor-

9.

talium. Illi vero quorum animus
philoſophia eſt perpurgatus, ſenſibi-
lem pulcheitudinen, alterius, magis per-
fectae, vmbram tantum eſſe ſcientes, ea
relicta, coeleſtem intueri geſtiunt, cu-

ius praeguſtum memoria retinent, e-

amque, modo ita mentem eleuare per-
gant, poſtremo conſequuntur. Atque
adeo hoc recuperant ipſum, quod li-
cet in iis ab initio extitiſſet, non ta-
men percipiebatur ab eis, aliis rebus
diſtractis.

Aaa &

*

372

Ex Itali-
cis Beni-
vieni hæc
tranſtuli-
mus:
quod
mone-
mus vt
ex iis po-
tius quâ
ex An-
glica
Stanleii
transla-

tione de

noſtris
iſtis iu⸗
dicium
feratur.

PARS IV. HIFRONFPMI BENIVIENI
HYMNVSEIN AMOREM,

IVXTAL

MENTEM PLATONICORVM
AVTORE

HIERONYMO BENIVM NO,

FLORENTINO.
I.

Pen: tenens regnansque meo ſub peçtore magnum

Numen AMOR, (regnoque licet ſceptrisque ſuperbum
Non dedignatum tamen iſtas paſcere flammas,
A ſeſe accenſas,) linguamque animumque ciere
Aſſidue hunc pergit. Quicquid penetralibus imis
Pectoris accenſi condam, depromere poſcens.
Sed trepidat pauidum pectus, tantisque repugnat
Lingua auſis. Trepidi nequicquam obſtante pauore,
Inſtat, non patiensque morae me fortius vrget,
Concepta hoc animo vt dicam ,ſecretaque pandam:
Maiorique minor, tandem ſuperata, poteſtas
Cedit. At ignauae menti dum porrigit alas,
Queis primum hunc animum fubiit, de vertice Olympi
Cum deicgendit Amor, (plumis componere nidum
Ipſe ſibi inſtituens propriis, ſedemque perennem;)
Rurſum amimos fumo: inſuetaeque in peétore lucis
Senſum percipiens, animis abſcondita pando.
I.

Diuina natum cantamus origine AMOREM
Vt ſeſe infundat genitis toto vndique mundo,
Ingeniti ipſe boni puris ex fontibus ortus. 6
Vt natus primum, quo ſit de patre creatus,
Vtque animam informet, moueat coelum, regat orbem,
Humano, illabens, ſoleatque vt corde latere.
Qualibus armatus, quam ſaeua ad vulnera promtis
Incedat telis, qua vi mortalia cogat
Pectora, contemta terrena faece, tueri
Sidera. Vt accendat flammas, vt concitet, vrat:
Quaque alium in coelum rapiat lege, figat at iſtum
In terra: medium terram inter & aſtra ſubinde “
Ulum detineat. Sed feſſa & languida Muſa
Qua terra inueniet tanto adiumenta labori?
Te ergo, te votisque fuis precibusque fatigat,
Phoebe pater, flammis correpto ex pectore fuſisss. .
Infirmos heu quanta humeros nunc farcina trudit!
Porrige, diue puer, promiſſas porrige pennas,
Duxque tuis iter auſpiciis fac dirige coecum.

Diuinus

f fd222

Pectoris accenſum pridem penetralibus imis.

Hic viuus ſcaturit fons immortalibus Vndis:

Quodque ſinu penitus laeto conceperat ipſa,

VS& IN AlOkEII.
III.
Diuinus quando veri de vertice coeli
Sol venit, angelicae menti ſe infundere gaudens, =ðð
Primam vt progeniem, viua ſub fronde, iucunda
Afficeret luce, atque ſimul formare valeret;
Innato haec ardore Boni cupidiſſima Primi, =è
Iam magis accenſo, vi delabentis AMORIS,
Conuerſa in ſeſe virtutem concipit intus,
Diuinam plane: foecundam mille figuris
Quae implet. Mirandis primam inde ſurgere flammam
Ecce modis ſentit, pectusque accendere totum;
Qua viuo ingenitae lucis ſoli, ipſa refulgens,
Fit ſimilis. Lux iſta autem flamma, ardor & ignis
Mente obfuſcata coeleſtique ex luce refulgens,
Primus AMOR verusque fuit, in mente relucens
Angelica: Peniae atque Pori clariſſima proles,
Nata die, Venerem qua ex ſe produxit Olympuc.

IV.
Hunc natum fouitque ſinus mox Cypridos almae,
Flammiferum & natus viui aſſidue ipie decoris
Solem indefeſſus ſequitur, gaudetque ſequendo.
Ille nouis, auctum, vinclis conſtringit Amorem,

HILMN

Illum ſublimigreſſu per ſumma ſequendo,
Aſſequitur ſummumque bonum, vitamque beatam
Doctus Amor. Viuum nempe iſthac inuenie ignem
Ex quo animantem ſe vitam deriuat: is ignis
In nobis ſpirat, flammasque acquirit eundo. S 2
Sic moriendo ardet cor, ardendoque reuiret.

Quae coelum fingit celſum, vis alma „mouetque,
Hinc manat. Placidus vergente hoc depluit imber
Lucis, quae ad ſuperas ſedes educere mentes .
Eſt ſolita: ingenitus tanto hac ſol pectora adimplet
Splendore, aeterna vt pectus flamma occupet omne.

Vtque Deus, rerum ipſe autor, primumque bonorum,
Et vitam & motum, ſenſum, atque vt fingere poſſet,
Conceſſit menti aeternae. Pariter quoque quaerit
Solem Anima, adiumento eius, pingique coruſcum,
Diuino lare radios qui pectore ſpargit.

Diffundit. Quaecunque igitur motuue cientur,
Aaa 3

PARS W. HERON. BENIVIENI

Vel ſenſu gaudent, ea demum mota per ipſam,
Et vitam & ſenſum exercent, & munia vitae.
Sicque Anima exemplo coeli Venenem quoque terris
Producit, cuius coelo decus ecce refulget,
In terris viuit, placidis mundum integit vmbris.
Coelo aſt nata Venus ſpeculo ſeſe ipſa tuetur
Solari, atque vmbras cupit expurgare tuendo.
Vtque ſuas agnoſcit opes pro munere ſolis,
Quem fulgere ſibi ſentit; ſic prodiga lucem
Acceptam Feneri terrenae affundere gaudet.
Et vulgaris Amor terrenae amplexibus haeret:
Coelica coeleſtem gremio vt conſtringit Amorem.

VI.
Aſt Anima ecce, Dei nutu formata potenti,

Inferiora petit, ſuprema ſede relicta, .
Quam datur admiſſis ſoli conſcendere bigis,

Induit humano ſeſe & mox pectore totam,
Atque ſuo quicquid pulchri pridem abſtulit aſtro.

Abiconditque ſinu, miranda hic exprimit arte,
Iam coeli ſpoliis opulenta & dote Deorum.
Hic prout ratio fert ſanguinis imbecilla
Humani, talem properat ſibi fingere ſedem,
Vt facili motu modo luci ſe applicet ipſa
Diuinae, aduerſo modo longius inde recedat.
Picta heic non raro ſolis ſe infundit imago
Alterius cordi: ſibi quod conformat, & aptat

Infuſa, & virtute ſua ſic fingit & ornat

Diuinis radiis, mage pulchrum vt & exeat ipſum.
Aſt ita dum dulci ſe paſcit pectus amore,
Inſimul & paſci patitur ſe errore iucundo.

VII.

Paſcitur errore: nam pulchrius autumat eſſe
Quam ſit reuera, dum in ſeipſa ſpectat amatum,
Prolem amplexa ſuam mens noſtra! Hinc porro reformat,
Diuinum ad lumen, quae ſic impreſſa recepit.
Virtutem o raram! variis poſt greſſibus ire
Pergit ad ingenitum ſolem, namque ex hoc omnia manant.
Queis placuiſſe ſibi primum rem ſenſit amatam.
Nempe, quod eſt pulchrum, ſole omne accenditur vno,
(Per ſpeculum triplex dignato mittere vultus)
Seu mentem, ſeu animum, terrenaque corpora adornet.
Hoc oculi primum accipiunt; hinc altera cordis

Haec ſpolia ecce ſibi rapiens aptare Miniſtra

Geſtit.

nFPAINVS IN AMOREM 34

Geſtit. Ab hoc porro cordi transmittier ipſi
Obſerues pulchrum, cuius noua forma refulget.
Obfuſcata tamen. Pulchrorum nempe figuras
Corporeo exutas habitu, apte colligit vna,
Et pulchri quicquid diuiſum continet orbis
Vno depingit conceptu vnaque figura.

VIII.

Sic Animam hanc oblectat Amor, quae pectore toto
Exultat, fruiturque ſuo laetiſſima foetu,
Atque oculus vitreis pictos vt cernit in vndis
Peoebeos radios; verum ſic ipſa tuetur:
Id vero vmbra licet verae & ſit lucis imago;
Cor ſplendore ſuo pulchro traducit ab iſto,
Ad mage perfectum, cui celſa in vertice coeli
Sedes. Terrenam non hic videt amplius vmbram,
Effigiem Solis puro ſed lumine pictam.
Dumque pio haec ſequitur ſtudio veſtigia pectus,
—Prura anima ſtatim magis ecce refulget imago:
Poſt lucem & dubiam, certam tenet atque ſerenam.
Luce ornata iſta fit pulchra, Cupidinis arte,
Mens, anima, & mundus, mundo & quaecunque feruntur.

K.

Sed quo Muſa ruis? Iam fraena adducere Amorem
Sentio: non patitur limites tranſire ruentem,
Et ſtimulis actam, tibi quos audacia ſubdit,
Longius ire- domat fraenis inſtatque capiſtro.
Denique praeceptis aures aduertito Amoris,
Accenſus ſi forte tui quis ardet amore;
Non frondes illi, diuini exponere fruétus
Theſauri fas eſt. Des iſta, ſed illa negato.

PARS III.

D vtroque iſto agere Amore, ſci-
entia eſt non vnius. De Amore
enim vulgari naturali ſcientiae. vel
morum doctrinae agere competit. Di-
vinum Amorem Theologia aut Meta-
Phyſica conſiderat. De priore egregie,
Phyfſici partes ſuſtinens, in Eccleſiaſte
Salomon egit, in Prouerbiis vero Do-
Ctoris morum perſonam gerens. De
poſteriore in cantico ſuo cecinit, quod
omnes qui in ſcripturis habentur hy-
mnos diuina fublimitate longiſſime
HWuperare exiſtimatur.

AD INIERV. I.
Ordinis diuina ſapientia rebus cre-
atis inditi haec vere ſuprema lex eſt,
vt inferius ab eo, quod ſupra ſe proxi-
mo loco eſt poſitum, gubernetur. Cui
quamdiu obſequitur, nihil noxae me-
tuendum eſt illi, nulloque impedimen-
to ad propoſitam ſibi felicitatem per-
ducitur. Quod ſi tamen praepoſtero
libertatis amore, ſuis emolumentis vi-
vendi praeferens licentiam, naturae
ſuperioris detrectauerit obſequium,
gemino

36 PARS IV. AD HIERONIMI BENIVIENI

gemino id malo implicari neceſſe eſt.
Primo enim tanquam nauis, quam gu-
bernator defſtituat, modo ſaxis affligi-

tur, modo aliis exponitur periculis,

nulla ſibi, intrandi portus ſpe relicta.
Deinde etiam imperio in inferiora, at-
que obnoxia ſibi, exuitur, eo, quod
obſequium aduerſus id, quod tanquam
ſuperius agnoſcere tenebatur, ipſum
quoque abſiciat. Naturaigitur, ratio-
ne deſtituta, ab alia regatur neceſſe eſt,
alii vieiſſim regendae, ob imperfectio-
nem ſuam, plane inepta. Contraria
ratione Deus, qua eſt excellentia, pla-
ne nobis ineffabili, rebus proſpicit o-
mnibus, ipſe nihil indigus curae, qua
ſibi proſpiciatur. Duo vero illa ex-
trema inter Deum inquam & res bru-
tas, angeli animique rationales conſi-
ſtunt in medio, vt qui gubernent, gu-
bernenturque viciſſim. Primàilla an-
gelorum Hierarchia, ab ipſo Deo deri-
vata luce, a ſe proximam animorum
colluſtrat. Animi, qui Daemones Pla-
tonicis vulgo audiunt, Hebraeis vero
Py, vt qui hominum praeſides ſint
atque cuſtodes, nobis eadem ratione,
qua nos brutis animantibus, praeſſe
ſunt exiſtimandi. Ita Pſalmo VIII Ange-
li, quamdin ipſi diuinam autoritatem re-
verentur, ipſi quoque ſuum in alias
creaturas tuentur principatum. Sta-
tim vero atque Lucifer cum ceteris
complicibus ſuis, improbo excellentiae
ſuae amore, diuinam aemulabatur au-
toritatem, ſuaque virtute, perinde ac
Deus, niti, ſeque fuſtinere geſtiret
ipſum; gloria amiſſa, ſumma vna cum
eis miſeria eſt inundatus. Iamque
adeo exutos ſeſe eo quoque animad-
vertentes principatu, quem in alios
antea obtinuerant, eique homines ſub-
tractos indigne ferentes, felicitati no-
ſtrae inuidentes, inſidias aſſidue no-
ſtris bonis componunt. Idem in mun-

do inferiore, hacce anima noſtra, obti-
net ordo: nempe diriguntur a ſuperi-
oribus facultates inferiores, quarum
ſequentes arbitrium, a veritate non diſ-
cedunt. Facultas imaginatrix ſenſuum
externorum emendat errores, ab intel-
lectu ratio colluſtratur, neque vnquam
male nobis ſuccedit, niſi vbi rationis
conſilia ſpreuerit imaginatrix facultas,
vel ratio, omnibus aliis infra fiduciam
poſitis, intellectui refragetur. In appe-
tendo ratio appetitum, rationem intel-
lectus moderatur, quod quidem Poe-
tae noſtro eſt indicatum cum ait:
Frena tenens, regnansque meo
flub pectore
Magnum numen, AMOR.
Eſt autem ſedes facultatum, quae

cognitioni inſeruiunt, in capite, ea-

rum quae appetunt, in corde. In anima
autem, quae bene compoſita ordinata-
que fuerit, appetitus amore regitur pu-
riore, quem vocant intellectualem,
fraenorum imagine hic repraeſenta-
tum, quam Platoni debere Poetam eſt
manifeſtum.
- - - Lenauae menti dum porrigit
alas
Queis primum hunc animum ſubiit,
de vertice Olympi
Cum deſeendit amor - - -

Deſcendere quando dicitur ſuperior

virtus quaecunque, ea quidem, faſti-
gio ſuo deſerto, ad nos demitti non eſt
exiſtimanda, ſed verſa potius vice nos
ad ſe ſubleuatos educere. Peſcenſits
eius ad nos, noſtrum ad eam adſtenſum
notat. Nempealio ſenſu acceptus de-
ſcenſus iſte virtutis imperfeétionem,
non vero accipientis eam perfectionem
eſſet ſignificaturus.

II.
Ingeniti ipſe boni puris ex fontibus
ortus]

He.

He.

HBBhBMNVM COMMENTAK.

H. e. ex diuinae fontibus bonitatis, in
animam noſtram influens, in qua ille
terminatur influxus.
Vr natus primum &c.]
De ordine idearum, earumque partici-
atione & conuerſione varia vide
Part. II.
Vique animam informet, moueat
coelum, regat orbem.
Tres iſtas non efficit amor proprieta-
tes. Nempe ideas Deus in mente an-
gelica producit, mens vero animum i-
deali pulchritudine colluſtrat, coelum
indita ipſi anima mouetur; nec tamen
VIIa iſtorum principiorum ſine amore
operatio procedit. Ipſe conuerſionis
mentis ad Deum eſt cauſa, animae item
conuerſionis ad mentem, ſine qua ne-
que in illam ideae, neque in iſtam ſpe-
Cifcae, quas vocant, rationes, deſcende-
re poſſent. Eis non illuminata ani-
ma, formam iſtam, ex materia ſenſibi-
lem, per motum coelorum elicere nun-
quam potuiſſet.

III.
Vbi prima Dei emanatio, idearum
ſcilicet integer ordo, in angelicam de-

fcendiſſet mentem; illa quidem, perfe-

ctionis cupida ſuae, ad Deum conuerti-
tur, atque ab eo voti fit compos: quod
eo maiore conſequitur perfectionis
gradu, quo maior eius in amando fer-
vor extiterit. Atque hoc deſiderium
eſt, ille coeleſtis æmor, mente & ideis
obſcuratis natus, qui iſtis verſibus de-
ſcribitur:
Veri de vertice coeli]
Iſta Deum notant, qui res conditas
complectitur omnes, quemadmodum
res ſenſibiles omnes coelum comple-
titur. Vid. lib. II. Nempe iuxta Pla-
tonicos ſolae res intelligibiles verum
eſſe nabent, vmbrae reliqua ſunt, & il-
larum imagines.

377

Sol venit]
h. e. Idearum lumen a Deo dimanans.
— = VLinua ſub fronde -]
Frondis metaphora ad Iouis hortum al-
luditur, in qua plantae iſtae ideae fue-
runt. Vid. L. II. ſect. 0. Viua illa di-
Citur, quoniam operationum ſuarum
principnun iſtae continent ideae, intel-
lectum nempe, vitae nobiliſſimum ge-
nus, vnde Hymnographus canit, da mi-
hi intellelctum & viuam. Simili modo
Cabaliſtae quoque ſecundae Sephirae,
quae ſapientia eſt, vitam attribuunt.
Ahiceret luce, atque ſimul formare
valeret.)
Verbo aßcere accidentalis perfectio
tantum indicatur, ideae vero mentis eſ-
ſentiam abſoluunt, quamobrem addit;
Jormare valeret. Nempe eas, quamuis
extrinſecus aduenientes, non vt acci-
dentia, ſed vt primum actum ſuum in-
trinſecum recipit, quod indicat autor
noſter, innatum ardorem eius dicens.
— —= viuo ingenitae lucis ſoli, ipfa re-
fulgens,
Fit ſeimilis.]
Nempe amor amantem ſuo modo in
amatum conuertit & mutat.
Peniae atque Pori.
Vid. L. II. Sect. X.

IV.
Coeleſtis amoris attributa ſequenti

interuallo ob oculos ponuntur:

Ille nouis, aultum, vinclis conſtrin-
git.] .
Anima, corporea mole dum opprimi-
tur, deſiderium eius, quo in intellectu-
alem pulchritudinem fertur, obdormi-
ſcit: amore tamen excitatum, per ſenſi-
bilem corporis pulchritudinem, po-
ſtremo ad fontem eius, Deum, dedu-
Sic moriendo ardet cor, ardendoque
rouiret.

Bbb Vitae

378 PARS HV. AD HIERONFVMI BENIVIENI

Vitae ſigna motus & operatio ſunt, vt
mortis Indicium priuatio iſtorum exi-
ſtit. In illo vero, qui intellectualibus
ſeſe admouit rebus, quae ad rationem &
ſenſum ſpectant, deficiunt. Parte ra-
tionali homo quieſt, parte intellectuali
vero cum angelis coniungitur. Qua
homo eſt, moritur, angelica perfectio-
ne indutus reuiuiſcit. Sic cor mori-
tur, intellectualis amoris ſolutum flam-
mis; Nec tamen conſumitur, ſed mor-
te illa nouae & ſublimioris vitae incre-
menta capit. Vide apud Platonem
Alceſtidis & Orphei fabulam.

V.

Sequentibus iam verſibus pulchritu-
do ſenſibilis deſcribitur.
Coelo aſt nata Venus ſpeculo ſeſe ipſa
tuetur
Solari, atque vmbras Cupit expurgare
tuendo.
Corporeae pulchritudinis actus eſt, at-
que effectus, lumen ſenſibile, intelligi-
Ppilis vero ſpirituale lumen. Ideae dum
primum deſcenderent in mentem an-
gelicam, adhuc informem, colorumin-

ſtar habebant, atque figurarum, tempore

nocturno. Vt vero's, qui Luna ſplen-
dente rem pulchram intuetur, plena
ſolis luce eiusdem aſpectu delectari cu-
pit; ita mens quoque idealem pulchri-
tudinem, in ſeipſa ſubobſcuram con-
templata, quod Poetae vmbrae ſignifi-
catur voce, idque ob noctem imperfe-
cCtionis ſuae, Lunae exemplo ad ſolem
aeternum conuertitur, vt ex eo perfe-
am lucem deriuet. Atque ad eum
conuerſa lux euadit intelligibilis, coe-
leſtis Veneris pulchritudinem perfi-
ciens, primaeque mentis eam ſubiici-
ciens oculis.
Pulchritudinem conſiderantes ſenſi-
bilem, primo rem in ſe conſideramus

ipſam, quae eadem meridiano eſt tem-

pore & veſpertino: ſecundo lucem, quae
anima eius eſt quodammodo. Poeta

noſter in ea ſententia eſt, quod, ſicuti

prima ſenſibilis pulchritudinis pars, for-
mae corporeae, a prima parte pulchri-
tudinis intellectualis, formis nempe i-
dealibus, procedit; ita lux ſeniſibilis ab
intelligentia ſit, in ideas deſcendente

VI. VII. VIII.
Corporum pulchritudo primo qui-
dem ex materiae corporum diſpoſitio-
ne eſt, & quantitate abſoluitur, pro-
portionis, atque diſtantiae partium, ſi
rationem habeas: qualitate, ex parte fi-
gurae atque coloris. Secundo, ex cer-
ta quadam qualitate exiſtit, quam nul-
la melius quam Venuſtatis voce expreſ-
ſeris, quae in omnibus pulchris relu-
cet. Atque ea proprie Venus eſt, &
pulchritudo, quae amoris flammas in
mortalium accendere pectoribus ſolet.
Illi enim, qui a corporis diſpoſitione,
figura, & colore partium hoc putant eſ-
ſe, eos facile eſt confutare experientia.
Videmus haut paucos, nulla corporis
parte forma laborantes, hac ipſa tamen
gratia deſtitutos & venuſtate. Alios
forma non adeo egregia maxime tamen

venuſtos. Eo ſpectat Catulli iſtud. Ep. 87.

Quintid formoſa eſt multis, mihi can-

dida, longa,
Redka eſt. Haec ego ſic ſingula
confiteor'.

Totum illud, formoſa, nego. Nam
nulla venuſtas,
Nulla in tam magno eſt corpore mi-
ca ſulis.
Qualitatis, quantitatis & figurae ipſi
conceſſa perfectione, fſormoſam tamen
eſſe negat, quod venuſtate illa careat.
Haec animae erit igitur, quae, ſi perfe-
cta ſit, lucidaque, in ipſum corpus quo-
que fuae quosdam lucis radios trans-
fundit. Moſes a commerciis cum Deo,
quem

I
Ptonetb, le
Xrll4ti⸗

b

Une
etd
utl
hri-
e i.
8b

gui
tio⸗
ro.

quem in monte viderat, reuerſus, tan-
to fulgore coruſcam faciem praetulit,

vt, Niſi velatam, intueri populus haut-

quaquam valeret. Et de Plotino rela-
tum Porphyrio eſt, in eius obtutu,
poſtquam ad diuinam contemplatio-

nem eleuatus fuiſſet, mirum fulgorem

ſe prodidiſſe. Imo & ipſe docet Ploti-
nus, pulchrum hominem malum nun-
quam fuiſſe, certumque perfectionis in
anima argumentum iſtam eſſe venuſta-

prouerb. tem. Sic & Paroemiographus ſapien-
XVII, 24 tiam in facie ſapientis ait refulgere.

A pulchritudine materiali ad pri-

mum pulchritudinis fontem ſex gradi-

bus aſcenditur, animo nempe oculo-
rum miniſterio pulchritudo ſingularis
