uαι imitati nonnulli, ad ſenſibile com-
mercium pellicere ſolent Genium ſu-
vm, de quibus multa afferre poſſemus,
niſi petulantium ingeniorum curjioſita-
tem veriti, rectius iſtam camarinam
non moueri exiſtimaremus, pro ſuſpe-
cta & maxime periculoſa habent omnes.
Ceterum commercii huiusmodi, ma-
gicis carminibus non comparati, mira-
bile exemplum habet Bodinus, a quo
illud acceptum Antidoto ſuo aduerſus
Atheiſmum inſeruit Henricus Morus,
qui Bodino (cui ſane Genium huius-
modi ad manus fuiſſe Guido Patinus

pluribus narrauit) vel potius amico Bo- Patiniana
dini, cui illud obtigerat, & obtigiſſe b. 3.
9 . .

ſibi Bodino narrauerat, non minus ſe
habere firmam fidem ait, quam Liuio
vel Plutarcho, quascunque, res olim ge-
ſtas commemorantibus. Res vero ita
ſe habet: narrauit Bodino quidam ex
familiaribus, Vir ſanctus, ut ipſi vide-
batur, & pius, ſe ſpiritum quendam
habere, qui perpetuo ſe comitaretur.
Eum vero anno demum trigeſimo ſe-
ptimo aetatis ſuae a ſe deprehenſum
& obſeruatum eſſe aiebat. Colligere
ſe tamen ex eo, quod per inſomnia, &
viſiones, de multis ſibi imminentibus
malis ſaepe fuerit admonitus, per o-
mnem vitam praeſto illum ſibi fuiſſe.
Sentire autem huius Spiritus commer-
cium ſe tum demum coepiſſe, poſtquam
per annum integrum Deum ſupplex
oraſſet, vt bonum ſibi mitteret G
vm, qui vitae ſuae, omniumque actio-
num ſuarum, Dux eſſet atque modera-
tor. Ante & poſt preces iſtas ſemper
binas ternasue horas in meditandis &
legendisSacris litteris & diligenti exami-
ne religionum omnium ſe poſuiſſe aie-
bat, Déo ardentiſſimis precibus ſuppli-
cantem, vt mundo inter tot cultus varie
diſtracto, oſtendere ſibi velit, qui ve-
rus ſit & quo potiſſimum delectetur.
Huiusmodi

eni-

—, —3 r% — — — — —

——

9
4
4

g,
ſita⸗
nam
le.
ines,
ma.
rr.
Go
Iſus
IUIS,
ius.
ns
Bo-Pztiniana
gille d. 3.
Bſe
ini
ige.
1
ex
de.
An
ur,
ſe⸗
um
eere
1„
bs
10.
ille,
er-
ex
ni-
10⸗
ra-
per

le⸗
ie
e⸗
ur.

D CLNITO S0CRATIS 151

Huiusmodi precibus vacanti forte ob-
latum eſſe locum Philonis Iudaei, in
libro de ſacrificiis, vbiait: bonum ſan-

Cumque virum mains gratiusque Deo
Jacriſicium gquai ſo ipfum offeri non

Poſſe. Philonis igitur conſilo obſecu-
turum, animam ſuam Deo ſe obtuliſſe.
Hoc facto, inter alias multas viſiones
atque inſomnia, vocem Dei aliquan-
do inter dormiendum ſe audire ſibi vi-
ſum eſſe, dicentis: ſeruabo animam
tuam. LEgo ſum, qui ante apparui tibi.
Ab illo tempore circa horam tertiam
quartamue matutinam oſtium ſuum
quotidie pulſatum concrepuiſſe, quo
a ſe aperto, nemo apparuerit, continu-
antibus quotidie interea hiſce pulſa-
tionibus, eumque, niſi ſponte ſua ſur-
rexiſſet, e lecto excitantibus. In
mentem igitur ſibi denique veniſſe ma-
lignum hunc eſle Spiritum, eaque
propter obnixe Deum ſe oraſſe quo-
tidie, vt bonum ſibi angelum mittere
dignaretur. Factum inde eſſe, vt paulo
mitius oſtium pulſaretur: & eo de-
mum vsque rem proceſſiſſe, vt vigilan-
ti ſe tandem die clara Genius manifeſta-

verit, vitreum baucalium, in menſa, cui

aſſidebat repoſitum, variis motibus agi-
tando. Eundem biduo poſt, praeſen-
te etiam quodam ex famlliaribus, ſca-
mna feriendo ſignum edidiſſe: atque
ab eo tempore hunc ſpiritum ſibi per-
petuum comitem adfuiſſe, ſignisque
editis de rebus faciendis atque fugien-
dis extitiſſe monitorem. Dextram
feriiſie aurem, ſi quid male, ſiniſtram,
ſi recte ageret: dextram, ſi inſidias ſtru-

cturus ſibi allquis accederet, ſiniſtram,

ſi vir bonus, & bene ſibi cupiens. Si-
gno edito cohibuiſſe, ſi quid noxium
cibus vel potus minaretur: a rebus,
quibus euentus non eflet reſponſurus,
reuocaſſe: excitaſſe ad ſuſcipienda ea,
quae ſibi ſucceſſura eſſent. Plalmis De-

vm & opera diuina celebrantem, mira
quadam virtute confirmaſſe: ſi in col-
loquiis imprudenter, ſi in ſtatis pre-
cum horis obſeruandis negligenter ſe
geſſiſſet, caſtigauifſe. Somnum extra-
hentem, vt excuteret eum, monuiſſe,
nec paſſuim, vt vltra quartam diei ho-
ram ei indulgeret, ſed ea audita, vocem,
uis primus ſurget oraturus? inſonuis-
E. ad Eleemoſynas multum hortatum
eſſe, & de imminentibus periculis dili-
genter admonuiſſle. Inter alia narra-
bat, ſe, cum ad dormiendum ſeſe ali-
quando componeret, tamdiu fuiſſe ab
eo vexatum, donec ſurgeret, totam-
que noctem ſupplicibus ad Deum pre-
cibus conſumeret. Factum inde alte-
rO mane eſſe, vt mira felicitate carni-
ficum manus effugeret. Quo facto,
cum obdormiuiſſet, monitricem Genii
ſui vocem ſe audiuiſſe, iam dicendum
ſz, qui ſodet in latibulo altisſammi. Col-
loqui etiam familiarius cum Genio
hocce cupientem, ipſe pulſatis vehe-
mentius foribus increpauit. Studio-
rum autem moderatorem ſeſe praebe-
bat accuratisſimum. Libros malos, vel
nil profuturos, manibus excutiebat, i-
pſe legendo ſcribendoque modum po-
nebat: &, vt quietior animus colligeret
ſeipſum, ac meditationi vacaret fre-
quentius, efficiebat. Imo & perſaepe
vigilantis aures ſubtilisſima quadam vo-
ce, ſed aaνραοιο feriebat, certiorem qua-
ſi facturus ſuum alumnum, praeſto ſe
eſſe ad ôfficia, & vigili cura tutelam
ſuam obire. Ceterum vigilanti ferma,
quae oculis pateret, ſeſe obtulit nun-
quam, niſi quod lumen quoddam val-

7

de clarum, in orbem ductum, nonnun-

quam oculis eius ſe oflerret. Praeter-
ea tamen ſemel in extremo vitae con-
ſtitutum diſcrimine, vbi exanimo De-
vm oraſſet, vt ſuae conſulere dignaretur
ſaluti, ſuper lecto, in quo decumbebat,

puerum

152 PART. WIL. CAP. VI.

uerum veſte alba, in purpureum adductis exemplis manifeſta: oratio-
Inclinante colorem, vuſtu forma- nem Socratis eum quoque moderatum
que plane admirabili, ſeſe animaduer- eſſe, ex Apologia patet, in qua diſerte
tiſſe aiebat. Memini Virum probum, Socrates nil mouiſſe Daemonem, ait,
nec indoctum, & ſuo loco ſatis conſpi- dum cum judicibus ageret, ſaepe ali-
cuum, ante annos non adeo multos as ſermones ſuos interpellantem, vnde
ſimile quippiam de Iudaeo, ad noſtram nil, quod detrimentum fibi afferre que-
religionem conuerſo mihi narraſſe. V- at, ſermones ſuos habuiſſe colligit. At
triusque nomini cauſae ſunt, cur par- in eo vtrinque intercedere diſcrimen
cam, ludaeus quantum noui ad plu- videtur, quod ſuaſor nullius rei Socra-
res iam abiit. le Genium ſibi praeſto tis Daemon extiterit vnquam, monu-
eſſe asſidue aiebat, formoſisſimi pueri iſſe contentus, vt obſtinerer, ſi quid,
forma, caeſarie fulguris inſtar candi- quode reſuanon eſſet, patrandum ſu-
cante, veſtibus albis & adpedes vsque ſciperet. At aliter familiaris Bodini
promiſſis, monitorem, ſi quae eſſent amico Genius, cui non ſatis fuit,
agenda, fidelisſimum, ſi quae cauenda ducem ſe praebuiſſe, ſuaſor etiam
imminerent, indicem maxime ſolici- extitit, ad preces & laudes Dei e-
tum. Plura ille addebat miranda ſane, vm excitauit, ad alia quoque, quae
& quibus non credulus ego, quae ta- vſui ipſi eſſe poſſint, agenda impulit.
men ille ſerio, & ac ſi ipſe teſtis quarun- Nolim eius rei rationem repetere ex
dam rerum extitiſſet νιειττιaffirma- iis, quae commentatur ad Apologiam
bat, quibus hic recenſendis abſtineo, Socratis Ficinus: Non prouocabat, in-
ne delectari incertis narratiunculis vi- quit, Socratis genius, quia non Mar-
dear. Nec de Cardani Genio quip- tius, ſed ſaepe ab adtionibus euocabat,
lumm addo, de quo multa ipſe habet quia daturnius. Ergone Martius fu-
in libro, quem de vita propria ſcripſit, erit ille amici Bodini ſpiritus? ſed hoc
& Vir omnem laudem ſupergreſſüus J. eſt difficultatem, ſoluendo, maioribus

P. 797.

A. Thuanus in ſuorum temporum Hi- difficultatibus implicare, eamque di-

ſtoria, vt & Thuanorum elogiorum ſtinéctionibus expedire, quae ſunt me-
compilator Antonius Teisſierius, ad ra cerebri, parum ſani, figmenta, vt re-

argum⸗
Apol.

quos harum rerum curioſos ablegamus. cte iudicabat Vir doctiffimus A. Da- gocr. p

S. XI. At inilla Bodini Hiſtoria tam cerius. Magis ſe ipſi probat illa ratio,

multa inuenimus, quae illuſtrandisiis, quod Socrates, cum virtuti fuerit de-

quae de Socratis Daemonio obſerua- ditiſſimus, propenſiſſimusque ad quae-

vimus, posſint inſeruire, vt ea confer- vis honeſta amplectenda, neque aliud
re inuicem operae pretium omnino quippiam quam vitam ſimplicem atque
videstur. Pauca attingemus. Mo- aequabilem debuerit ſequi, nulla alia

nebat amicum Bodini asſidue Daemon, re habuerit opus, quam vt prohibere-

12.

ſiquid grauius immineret malum, ver- tur, ſi qua forſan ratio eius vel ad iu-

ba etiam facientem ne quid temere, ne dicium falſum, vel aderrorem, ipſum in-
quid praecipitanter, atque impruden- duceret. Quae ſi Dacerio probatur
ter, eflunderet contine bat, ſtudia mi- ratio, non defraudandus erit laude ſua
nus profutura impediebat. Eadem Ficinus, qui eandem poſt obſcurio-
Socratis Genius munera obire ſolebat, rem iſtam, cuius antea mentio facta
atque de ceteris quidem res ex ſupra fuit, tradidit: non adhibebat calcaria,
. inquit,

1. c.

—

e

de Genio ge
9

581.

D doer. p.

ch
V
u
en
aun
Pie

ſen

do.
tum
erte
dit,
A.
nde
gue.
A
men
cr.
n.
luic,
nſu.
ddlnn
fuit,
tium
eie⸗
GNe
ulit
te ex
giam
inr.
lor-
ut,
fu-
o
ridus
e ci⸗
tne.
rte. 4tel.
Dr. docr. p.
ratio, 12.
t de⸗
luue.
Uind
qne
dere-
min⸗
atur
leſua
Grio. .
fachi
rie,
gri

„.

—

E

de CGen

Socr.

Pp. 580.

de Genio geretur.
P-

Socr.

581.

DE GENIO SOCRATIS

inquit, Viro per ſo ad honeſta propenſo,
ſed cohibeat fraeno, vbi in eligendis ad
ISnem viis, ob coniecturarum fallaciam
Poſſe decipi videretur. Atque eodem
quoque reſpicere Plutarchus videtur,
vbi in rebus æα aν bονα dασοορ⅓d-
Sos Ooovpou Daemonem Socrati auxi-
lio fuiſſe ait. Quid ergo? an Bodini
amicus Socrate inferior fuiſſe firmo a-
nimi ad honeſta agenda propoſito, qui
proinde non prohibente tantum, ſed
ſuadente quoque & impellente Dae-
mone opus habuerit, erit dicendus?
Sed loco ſuo iſta relinquentes, quemuis
hic genio abundare ſuo patiemur, nos
reliqua perſequemur, quae in Bodini
narratione Socratis cum Daemonio ſuo
commercium illuſtrant. Illud itaque
non praetereundum, quod ſicuti ille,
quem Bodinus deſcribit, Daemon ſi-
guo & voce munus obire ſolebat, ocu-
lis vix vnquam conſpicuus, nec ad col-
loquia & mutuos ſermones facilis; ita
Socraticus quoque genius ſignis & vo-
cibus tantum vſus fuerit, nec ad fami-

liares ſermones ſe demiſerit vnquam.

Et quod magis mirandum, fſicuti ille
Bodini Daemon, a dextris ſignum ede-
bat, ſi male, a ſiniſtris, ſi recte quid age-
retur, ita Socratis quoque Daemon
contraria ratione a ſiniſtra ſignum e-
debat ſi male, a dextra ſi recte aliquid a-
Autorem eius rei habemus
Terpſionem Megaricum apud Plutar-
chum, qui ſternutationem fuiſſe Geni-
vm Socratis, teſtatus fuit, & quidem
cum ipſius tum aliorum. Et aliorum qui-
dem ſternutatio ſi a dextra ad Socratis
aures appelleret, illum actionem ſuſci-
piendam ſuſcepiſſe, vel in ſuſcepta per-
ſeueraſſe. Quodita Galaxidorus apud
eundem Plutarchum explicat, vt hoc
ſignum non forte fortuna natum, ſeda
Genio quodam profectum efle, dicat.

Verum alii Socratici atque Platonici

153
ſignum & vocem, qua intercedente,
monebat Daemonium de rebus neceſ-
ſariis Socratem, in ipſo animo eius,
quam extra illum, quaerere maluerunt,
non ſenſibilem illam, quod Terpſioni
iſti, imo & Apuleio, ac forſan aliis viſum
eſt, ſed, vt ſtylo Scholarum loquar, in-
telligibilem fuiſſe ſtatuentes. Huc

ertinet prolixior Simmiae apud Plu-p. 582.
P P P

tarchum diſceptatio, ſummam eius tan-
tum referemus. Serzs itaque ra α
AαWσúν Vel potius Aανσι+ voαναα h.e. vocis,
quod inprimis obſeruandum, non au-
ditum, ſed intellgentiam fuiſſe ait, qua
Socrates Genii ſui monita percepit.
Rem illuſtrat ſimili, petito a vocibus,
quas per ſomnum nobis audire vide-
mur, quae non νοſint, ſed Xéνσοvd—
Eai 1 venocρ, h. e. verborum, vt ita lo-
quar, adparentiae, quae menti obuerſon-
ur, corporis impedimentis non per-
turbatae. Sic etiam, quae Socratiob-
tigit vox, non ſonus, ſed vox Genii ſine
ſono, quae ipſam mentem & intelle-
ctum Socratis, purum quippe, & a per-
turbationibus vacuum attigerit, ipſi
fuiſſe videtur. Nimirum habere, ait,
Geniorum cogitationes lucem, qua af-
fulgeant eius capacibus, nil opus haben-
tes verbis aut vocabulis, atque adeo
geniorum orationes ferri per omnia, in
ſolis tamen reſonare tranquillis & va-
cuis perturbationum animis.
eſt Chalcidii ſententia. Vox, inquit,
guam vcrates audiuit, non erat, opinor,,
talis, quae gere idto ſonaret, ſod quae
ob egregiam caſtimoniam terſue, pro-
ptereaque intelligentiori animaez prae-
Gentiam coetumque ſolitae diuinationie
reuelaret. Siaquidem pura puris von-
tigua eſſe miſeerique fas ſet. Atque, vt
in ſonmis audire nobis videmur voces,
Jermonumque expreſſaverba, nec tamen
illa vox eſt, ſed vocis ofncium imitans ſi-
ghiſicatio, Lc vigilantis Socratis mens
V braeſentiam

Eadem b. 350.

XXVI p

154 PARI. III.
praeſentiam diuinitatis ſgni perſpicui
notatione augurabatur. Quae ſane ita re-
praeſentant exacte Plutarchi mentem,
vt eum, cum iſta commentaretur,
prae manibus habuiſſe Chalcidium non

ad Aleib. dubitem. Nec diſſentit ab iis Proclus.
p. 45. Quantum, inquit, ad Daemonis vocem

pectat, attende. ocrates ſane, primo qui-
dem per intelligentiam ſcientiamqué re-
rumſeparatarum, inſpiratione Daemonis
fruöbatur, ad diuinum amorem addue
reuocante. Secundo vero & invitae ne-
gotiis dirigebat prouidentiam ſuam ad
deteriores, atque ſocundum ipfſam Dae-
monis actionemnon imelligentia ſiuue co-
gitatione tTantum, neque ſolis viribus
opinantibus, lumen accepit inde proce-
dens, ſedipſo quoque ſpiritu, dum ber
totam eius vitam inſpiratio illa Daemo-
nica repente procederet, ipfumque ſen-
ſum (internum intelligi puto) iam mo-
veret. Atque huc etiam, niſi fallor,
ſpectant elegantiſſima Maximi verba:
ρα ravI e 6 Eeongärs sοονααι 1T
1, rals rio' Occo“ Ocovats νρ„νÿvsHεαο½, 5t
7 aduτIdoIM-,αα ατε οοα 1α ςα ⁹
αρνπ+£ ‧ο8οροvIνw üο⁄=α dveniρια
Te, ραbσ εααιν ισοσο v„. Hoc prae
reliquis Socrates, dum mente & intel-
lectu Deorum vocibus frueretur, con 2-
cutus eſt, vt primo vitam ſuam honeſte,
tanti comes Numinis, inſtitueret, altis
deinde liberaliter, ſicuti opus érat, in-
Jeruiret. Quibus omnibus ex recenti-
oribus doctiſſimi Dacerii ſuffragium eſt
addendum, quod cum omni ex parte
Plutarcho accedat, non opus erit, verba
eius paulo prolixiora hic repetere. At
ſicuti vocem & ſigna, quibus Socrati
Daemon ſuus loquebatur, ad intelle-
ctum mentemque ipſam, non ad ex-
ternos ſenſus retulere Socratici atque
Platonici; ita familiaris Bodini amico
Daemonis etiam vocem intus in ani-
mo eius reſonuiſſe, non externa audi-

CAL. VI.
endi inſtrumenta pulſaſſe, Henricus
Morus exiſtimare videtur.
ipſum audire: Conſentaneum, inquit,
profecto videri poteſt, Bonum ilun Ge-
nium ſo in ipfius corbus inſenuaſſe, per-
inde atque malos auunt infnuare ſe in
corpora impiorum: cumque in cerebro
eius reſideret, iludque cogitando de hoc
vol illo obiedto fouraret, Kcuti C& n0S5
de re aliqua cogitantes, ipſum git'a-

mus, fgurationes iſtas, éxternis Jonſe-

bus prorſus conſepitis, communi ſon i
facile repraeſentatas fuiſſe, cunque in
earum memoriam rediret expergefactus,
Ffieri non potuiſſe, quin aliis in ſommnii
Confimilia ipf, viderentur, ſed haec fa-
teor ad inſomnia maxime & viſiones
pertinent. In ſequentibus quoque de
excitationibus ad pietatis officia diſſe-
rit. Raptus vero iſti, inquit, deuo-⸗
tionales imerdum a piritu fieri pote-

rant, accendendo puriorem quandam a-

moris flammam, perinde atque corro-
borando & excitando imaginationem.
Attamen iſtae forium puliationes, ab
aliis quoque auditae, non a Spiritu in-
tus habitante & operante, ſed exterius
corpora mouente, procesſiſſe videntur.
Denique & iſtam obſeruare vtrobique
liceat circumſtantiam, quod mentis
puritati, in Socrate pariter ac Bodini
amico, tribuatur famlliarius iſtud cum
Genio commercium. Atquehincpo-
tiſſimum eſſe puto receptam in ſcholis
Platonicis ſententiam, quod iis, qui
mentem reXa zaD dοα Perpurgaue-
rint, ſomnia diuina, &angelorum com-
mercia, ac vecd Oas Obtingere ſole-
ant. Vnicus nobis in illam rem fuffi-

Iuuat

cit Porphyri locus, qui expreſſe ait, ſi Lib. Il. de

quae eum, quem vere Dei famulum àbft. §.

vocat, preſſerit neceſſitas, eſſe bonos
Genios, qui, varia ratione ei occurren-
tes, id quod euenturum eſt, & quod
cauere oporteat, indicent. Eos autem
non

ell.vels ſolle

non
ſit
inte
ſter
er
Var
bie
Ger
Aio
Pro
Pen
lcet
ge
gent
Hian
iſta 4
eig
oc
nu.
Pro
künat
de Im. Mot
mort. an ut
lec Scr

cor
ſtri
ade
A
gua
gue
rut
Mie
Lelan
nim,
Pyin
Auli

Us

Wien
uua
git,
„ Ct-
. per-
relr
le hoe
5 nos
ro-
ſenſ-
ichi,
mi
ec ſa-
lones
lede
Ciſſe⸗
Jeud-⸗
fote-
A-
ro-
nem.

, d

A.

terius
entur.
iqe
enti
odini
cu
epo.
2015
gui
e-
om-
ſoe⸗

ſuf⸗

——;R——2

Jum
105
ten⸗
uod
ter
non

Ult. .
53.

mMort. an.

DE GENIO

non voce clamare, ait, quae audiri poſ-
ſit, ſed, cum ipſi ſint intellectuales, per
intellectum eos, qui illos colunt, my-
fkteriis initiari. Atque inde natus ſu-
perſtitioſus ille Diemonum cultus, dum
variis exercitiis & religionibus ad ſenſi-
bile magis commercium pellicere ſuos
Genjios ſtuderent, de quibus Iamblichi
aliorumq; recentiorum Platonicorum,
Procli, Plotini, Marini, & ipſius Por-
Phyrii ſcripta abunde teſtantur. Et
licet illas ſuperſtitiones, Eccleſiam quo-
que iauagentes „acriter caſtigauerit
gentium Apoſtolus, in ea, quam Co-
c.II.v. 18 ofſenſibus ſcripfit epiſtola, quemad-
d. modum prolixe oſtendipoſſet, niſi ve-
la iam contrahenda eſſent paulatim, &
iſta commentatio peculiarem potius
exigeret operam; tamen vel hodie ad-
huc vigent in ea doctrinae iſtius ſemi-
na. Plures animo premunt, nonnulli
proloqui etiam audent, & ne homines
fanatica vertigine aperte laborantes
iam nominem, aliquoties nobis allega-
tus celeberrimus Anglus, Henricus
de Im- Morus, vbi ſententiam Cardani, alio-
rumue quorumcunque, quandam in
corporibus noſtris diſpoſitionem ad
Ccommercia huiusmodi cum angelis no-
ſtris requiri exiſtimantium, reieciſſet,
addit: Veruntamen regeneratio poft-
guam ad debitum gradum peruenit,
gltanquam id ſene multo labore animi-
glue angore ſeri nequeat, ominem natu-
raez impuritatzm facile poteſt corrigere.
Adeo, vt nequaquam par ſit, vllum exi-
mie bonum ſincerumque hominem dean-
gélorum familiaritate de'ſperare. Ete-
nim, qui tam in magna gratia eſft apud
Principem, minime mirum eſt, eum ab
Aulicis quoque eius paulo crebrius ac be-
nignius ſalutani. Imo parum memor
illius, habent Moſen & Prophetas, eorum,
qui vltro talia commercia ambiunt, ap-
probat deſiderium, modo illud cum
ſuperbia, ſui exiſtimatione, peculiaris-

, L. C. S

CRATIS. 155
que alicuius pretii affectatione non ſit
coniunétum. „2⸗
§. XII. Sed hucuſque nos perduxit
ſententia eorum, qui Socratis Daemo-
nium diſtinctam ab ipſo ſubſtantiam, in-
ter ſummum Deum humanamque na-
turam mediam eſſe exiſtimarunr. Eo-
rum nunc paucis expendenda ſenten-
tia eſt, qui ipſam animam Socratis
eiusque οooοννο ſiue partem no-
biliorem Genium eius fuiſle, exiſti-
mant. Recentiores imprimis frequen-
tes in iſtam ſententiam ire videas. Te-
ſtatur ſe in eam propendere Motthaeus
Vayerus, praeſtantis ingenii vir, vbi
innocentiam Socratis aduerſus eos,
qui magiae eum ſuſpectum facere cu-
piunt, defendit his fere verbis; Armul-
ti, qaicquid de Genio Scratis iactariſo-
Oet, riſi dignum eſſe, exiſtimant, deſen- T. 3,opp.
dentes ſolam Socrati prudentiam, quam .
libenatiten ipſ Deusimpertiuerat, Dae-
monem eius fuiſſe. Quod ſi tamen ali-
quanto plus ribuere et cutquam videa- Fib-rze.
tur, Cum Euſobio, (qui perperam, niſi fal- ¹7:
lor, pro hac ſententia citatur) Auguſti-
no toucho & Marſilio Ficino, honum

Jfuiſſe illum Socratis Genium ſtatuere po-Lib. I. c.

térit. Richardus Simonius quoquein 14. P. 85.
Critica Veteris TLeſtamenti hiſtoria,
poſtquam Philoſophorum, qui origi-
nem linguarum ad naturam referunt,
ſententiam ita explicaſſet, vt naturam
eos rationalem intellexiſſe per naturam
perſuadeat, addit: Epdem modo expli-
candum eſt, quod in Cratylo Plato ha-
bet, vbi Deum quendam linguarumau-
torem eſſe, Cratylus contendit. Sane e-
nim nullim alium Deum intelligit, quam
ipſam rationem, quod tanto magis éſt ve-
roſemile, quod Theologos ſaepius, quam
Philoſophos ſo gerant Platonici. Sane
enim per Dauemonem etiam, ſaue Deum
ocratis, nil aliud, quam eius rationem
intellexerunt. Eadem eſt Petri Chau-
vini in Diatriba de naturali religione
V 2 ſententia,

156 PAKRI. III.
ſententia, ommia, inquit, quae dicuntur
dedocratis Genio, adſèribimus illius pro-
bue conſcientiae, quae illum ad honeſta
quaeque accendebat. Fateor, quamplu-
rima dicta fuiſſe a Platone, Diogene La-
ertio, Aeliano, Apuleio, ceterisque, tam
veteribus, quam recentibus, de Daemo-
ne, quem fabulantur, aafuiße bocrati.
Verum ſi ſymbolam hic meam liceat con-
Jerreinter tot eruditos, icemus credulae
antiquitatis ſomniis pruetermisſis, illum
Genium nil aliud fuiſſe praeter eimiam,
ac inter reliquos probatisſimam conſci-
entiam, quaez cvatem maxime excita-
bat, vt Graeciam emendaret, atque cor-
rigeret, inter tot libidines atque volu-
bptates, quae, Alcibiade Duce, Rempubli-
cam ad ſuum interitam edoctam vaſta-
bat, vel, vt etiam vicinis ac poſters prae-
luceret. Quod vero Veteres pedeten-
tim de manu in manum decepti fuerint,
haec fuit cauſa, quod vulgo inter eos
dicti Theologt crederent, vnicuique ho-
mini adeſſe Genium, qui illum regeret.
Itaque vulgo mutarunt in angelum con-
Nientiam hominis. Huic creduli-
tati manum dedit Socrates, qui pa-

ri vſus eſt artifcio, quod & adbhibue-

runt magni, ante illum, viri. Nam, vt
ſuis populis perſuaderent, quae vellent,
llis intimabant, ſe ab aliquo numine df-
FKatos fuiſſe - — — cui augendae creduli-
tati accedebat iocoſus Socratis ſermo,
tum & Delphicum oraculum quod mi-
ra de &ocrate praedicabat. Haec licet
paulo prolixiora ipſius Chauuini ver-
ba propterea hic adducere placuit, vt
rectius candidis lectoribus iudicare li-
ceat. Reliqua, quae ſubiunxit partim
a Viro clariſſimo awτνσ ααεmI PProlata, ſe-
cundis curis, ſi otium ſuperfuiſſet, e-
mendata forſan fuiſſent: Quod enim
exiſtimat diuerſimode deſignaſſe iſtum
Socratis Daemonem veteres, Apuleium
vero temeraria aτοιασασνας Deum po-

CAP. VI.
ſtremo ex eo feciſſe, id non nimis &αοα.-
o dictum. Neque enim Apuleius,
vt fupra oſtenſum, primus Deum vo-
Cauit, ſed ipſe apud Platonem Socra-
tes, nec Deus Socratis aliquid eſt prae-
ſtantius, quam Daemon, cum Daemo-
num nobilior ſpecies Deorum nomi-
ne venire, Platonicae Philoſophiae gna-
ris non ſit iganotum. Neceſt, quod
ex Hiſtoriolis, a Platone allatis, argu-
mentetur vir doctus, quae ipſi tam ob
paucitatem, quam ob incertitudinem
ſuſpectae ſunt. Paucitas quidem, vt
nobis videtur, non nimia eſt, plures
quidem quam duas vel tres eum non
habere, ipſe exiſtimat, ſed aliter rem
ſe habere, ex fupra narratis liquet.
Quantum ad incertitudinem earum,
non videmus quare, ſi, vt a Platone
referuntur, eas ſpectes, minus certae vi-
deantur, quam quae Liuius, Lacitus-
que, & alius quicunque rerum geſta-
rum conditor, de rebus ſui temporis,
quarum ipſe ſpectator fuit, vel alios te-
ſtes fide dignos appellare poteſt, con-
ſignauit. Ea itaq; tanquam adrem minus
ſpectantia praetermittere viſum fuit.
At doctiſſimi conſiderationum Criti-
carum, Hiſtoricarum & Moralium au-
Gtoris hac de re ſuffragium etiam au-
dire iuuat. Scrates, inquit, adeo pru-
dentia pollebat, vt omnes res diu ante
proſpiciens, fäamiliarem Daemonem hba-
bere erederetun. At nihil aliud erat
ile Daemon, quam mens ad praeſontia
attentus, praeterita adcurate expendens,
& in futura alte penetrans, coniecturu,
quas profunda rerum mundanarum co-
gnitio ſippeditat, nixa. Idemque au-
tor praeclaram Diogenis ſententiam p. 215.
adducit, dicentis: Ingenio valentes ora-
culi facile carent. Quem etiam ad-
ducens autor Platoniſmi detecti, ;-p. 60.
mmino, ait, qui ingenio pollent, viuum o-
raculum & Daemonem familiarem
circumferunt.

66.

—

1
t

Si

dut

ar

leilg,
V=-
ocka-
Prae-
gemo-
nomi.
egnn-
quod
Igu-
n ob
Unem
n, Vt
Nures
n non
Prem
guet.
Nrum,
Ntone
geyi-
itus-
eſta-
0li⸗,
te⸗
coN=
uins
flit.
Crit⸗ 6,.
n al-
n al-
hre-
ute
, u-
lrit
ntie
lene,
uris,
1(h⸗
e al.
Nüm b. 215
NA-
ad.
. 9-p- 60,

0-
rem
runt.

.. . . . . ..

P. 589.

ab eo proponuntur, vt ipſe vix

1
(

pD· SOCRATIS D AEFMONIO.

cirecumferunt. Qui fuſius paulo ante
ſuam de Socratis Genio ſententiam
expoſuerat. Vocem, inquit, coeleſtem,
uae Socrati obtigit, non piuto cabalam
Chaldlaeorum, vel peculiarem quandam
reuelationem notare. Non multum pro-
Focerit oportet in Allegorica Mtorum

temporum Philoſophia, qut non videt, nil

aliud voces iſtas ſibi velle, Genii, Dae-
monir, vocis coeleſta, quam ocratem
proprii ingenii atque rationi, quam aſ-
ſEidue conſulebat, virtite, diuinam na-
turae linguam, quaez Creatorem nobis
annunciat, didiciſſe. Ratio relte conſul-
ta, & natura bene intellecta, ſünt ora-
cula ſapientum. Ratio, vt Heraclides
Ponticus ait, Daemon eſt, quem Deus in-
parte corpori noſtri ſuperiore conſt ituit,
vt inclinationes vere cocleſtes nobi Ad-
Wiret.
G. XIII. Et ſane, non hodie demum
aut nudius tertius nata eſt illa de So-
cratis Daemone ſententia, iam olim a-
pud nonnullos vel obtinuit, vel an-
ceps eorum reddidit iudicium. Pro-
onit inter Quaeſtiones Platonicas ſub
initium ſtatim iſtam Plutarchus, an na-
turam ſuam maiori iudicandi & inue-
niendi virtute praeditam Deum voca-
verit Socratesꝰan diuinam aliquam cau-
ſam, Geniumque, quem dictorum fa-
ctorumque ſuorum habuerit autorem?
& allatis, pro priori ſententia, Menan-
dri atque Heracliti locis, quibus alia
multa, Pythagoricorum imprimis, &
Stoicorum, loca addi poſſent, quibus
mentem Deum & Daemonem appel-
lant, quaeſtionem indefinitam relin-
quit. Eodemreferunt Timarchi Chae-
ronenſis viſa, a Simmia Socraätico ex-
poſita, apud eundem Plutarchum in li-
bro de Genio Socratis: quae tamen ita
fidem
eis apud audientes polliceatur. Erat

ille Timarchus ex aequalibus Lampro-

157
Clis, filii Socratis, ad praeclara omnia e-
rectus, qui, quod pernoſcere cuperet,
quidnam rei eſſet ille Socratis Genius,
in antrum Trophonium deſcendit.
Vidiſſe ſe ibi inter alia retulit, multas
ſtellas circa voraginem quandam agi-
tatas, aliasq; in eam ſe demergentes, a-
lias ſurſum tendentes: cumque inter-
rogaſſet eum, qui praeſto ſibi erat ex
ſacerdotibus, quid hoc eſſet? illum re-
ſpondiſſe: Ipſos Genios vides, res enim
ita habet. Omnis anima menti (quam
v& Graeci vocant) ſt particeps, nequé
homo eſt, qui ratione deſtituatun. Ani-
ma tamen in quantum carni & affelti-
bus miſeetur, voluptate atqué dolore
deterior facta, ratione priuatur. Non
omnes vero eodem modo animae carni
atque affectibus miſeentur- namqué 10-
tae ſe aliae corporibus immergunt, 10-
taeque perturbatae per omnem vitam af-
fectibus aufferuntur. Aliae vero eX
parte immerguntur, ex parte vero ſui
purisſima ſupra eminent, nec plane ſub-
ledunt, ſod leuiter quaſe attingunt caput
humannm, nauss inſtar habentes, quae
ſuperſeciem pelagi radit: & ſtatuae in

terram defoſſae, cuius pars ſuperior &-

elaborata prominet. Et Ma pars qui-
dem pura magis in iis, qai recte es vtun-
tur, tantum ex anima ſiſtinet, quantum
eius iphe obſoquitur, affelctunm erxcuſſoim-
perigo. Iäa nague, quod demerſum in
homine fertur, dicitur anima, id autem,
quod a corruptionz iſta integrum man-
let, plerigie mentem (vav) appellant, in-
tra ſo ecam eſſe perperam erviſtimantes.
quemadmodum & in ſpeculis eſe viden-

turres, quarum per 'adiorum repe-

cusſionem abiis exhibenturimagines. Ili
vero, qui rectius ſentiunt, illam partem,
vipote extrapoſetam, Daemonem vocant.
Huc reſpicere etiam videtur Cicero,
Somnio Scipionis ſub finem, verbis: d-
que ocyus faciet, iam tum, cum erit
V 3 incluſus

158 PARI. III.
incluſus, in corpore eminebit foras. In-
tegrum autem oraculum, Timarcho
redditum, prolixius licet, echibuimus,
quod male admodum ab interprete ha-
bitum, a pauciſſimis forte recte intelli-
gatur. Ex eo, recte vero intelleéto, fa-
cile patet, mediam hanc eſſe ſenten-
tiam inter opinionem eorum, qui ſe-
aratam a Socrate ſubſtantiam, inter
lumnanam diuinamque naturam me-
diam, Genium eius fuiſſe dicunt, & eo-
rum, qui ipſam animam illam eſſe aiunt:
ad quam propius tamen accedit, ipfſa
magis, quam vel illa vel iſta, paradoxa. Ad
eam vero, quae ipſam animam Socra-
tis Genium eius fuiſſe dicit, ſententiam,
pertinere exiſtimant etiam, quod apud
eundem Plutarchum legimus, Patri So-
cratis de eo puero obtigiſſe oraculum,
vt ſineret eum agere, quicquid in men-
tem veniſſet, & neque vim faceret, ne-
que alio abduceret, ſed liberam eius
voluntatem ferri pateretur, vota in-
terea pro eo faceret Ioui & Muſis, ce-
tera in Socratem non inquireret cu-
rioſius, vt, qui in ſe ducem vitae ha-
beat, ſexcentis magiſtris ac paedagogis
praeſtantem. Facere hoc ad corrobo-
randam eam, quam diximus, ſententiam
eorum, qui Spcratis Genium ipſam ani-
mam eius fuiſe exiſtimant, ſibi perſua-
det doctiſſimus vitae Socratis ſcri-
tor, Carpentarius, cui & priora duo
oca Plutarchi, ante allegata, obſeruata
fuerunt. At vero non video, quomo-
do ex vltimis iſtis aliquid ad eam ſta-
biliendam peti poſſit. Quod volun-
tati enim ſuae permitti Socratem vult
oraculum, hoc non excludit Daemonis
auſpicia, quin potius praeſupponit,
cum ideo, quod a Daemone admonita,
atque in optimam partem determina-
ta Socratis voluntas fuerit, oraculum
hoc exigere videatur. Nec ſolide ſa-
tis vrgetur, quod Socrates e dvvα ha-

6XT. VI.
bere dicitur illum /ανa., ſi enim per
motus internos ille Socratem duxiſſe
credatur; & vero Spiritus eſt, vbi opera-
tur; non video, quid exinde confici
queat. At iuuat ea occaſione cetera
quoque, quae ad hanc ſententiam illu-
ſtrandam Carpentarius attulit, audire.

Noluiſſe, inquit, Socratem Simmiae, de

hoc Genio interroganti, reſpondere, in-
deque fieri probabile, eum affirmare
quidem, quod verum non eſſet, noluiſ-
ſe: ſed tamen, vt opinio, quae maiorem
diétis ſuis conciliaret autoritatem, in-
valeſceret optaſſe. Sed mera haec eſt,
quod ipſe vir doctus non diffimulat,
coniectura probabilis, cui probabilem
opponere quid impedit? nimirum non
videri virum tantae integritatis atque
pietatis, quantae Socrates fuiſſe Car-
pentario videtur, piis fraudibus veri-
tatem promouere voluifle, & fraudi-
bus quidem, quas ipſe in Pycthagori-
Cis aliarumque ſeétarum Philoſophis
improbaret. Sed addit: Quando au-
tem Socrates ipſe dicit, non omnibus, qui
cum ipſo verſubantur, prodeſſe hoc ſuum
commercium, niſi ſüi Dauemonis virtute
iuuentur: amittere item nonmullos Fru-
Atum eius, ſimul ac a conſpectu ſuo paulo
diſceſſerint longins, nonne ipſe ſatis pro-
dit, Daemonem nil aliud eſſe, quam iu-
dicium ſuum & viuidam ingenii vim,
quaez durabilem magis minusue in ani-
mir audientium fecerit impresſtonem,
pro diuerſo eorum habitu atque condi-
tione? Mihi ſane, ſi hic reſpondendum
ſit, nexum huius argumentationis pa-
rum euidentem mihi eſſe, dicam libe-
re. Qun potius contrarium ex illo
Theagis Platonici loco deducerem.
Quomodo enim Socratis animus pro-
hibere, quominus ad commercium eius
admittantur nonnulli poreſt, pati, vt
admittantur alii, ſed ſine fructu, pecu-
liari denique influxu & auxilio, vt alii
egregie

— — — —

——— —

im Per
li
Operer-
Cetere
miliu
Uire,
1e, de
re in⸗
tmare
Oluiſ-
Orenn
1, in⸗
celt,
uln,
len
non
tque
Cx.
reri
udi-
ri.
s
.-
ui
um
tute
Pu-
l
9-

Lib. 3.

egregie proficiant, & tradita ab ipſo in
vIus ſuos conuertant efficere? Sanere-
Ctius illa in diſtinctam a Socrate rem,
quam in ipſum eius animum compe-
tunt. Quod vero Socrates de voce,
qua moneatur, tam multa dixit, id de
internis addicentis vel prohibentis ani-

mi motibus accipi poſie, Carpentarius

ait, quemadmodum & nos cor animum-
que nobis hoc vel illud dicere, familiari
ſermone prae nobis ferimus. Sed, cum
Socrates ipſe vocem hanc Daemoni tri-

bpuat, verbis adeo euidentibus, vt & ho-

ſtes & diſcipuli eius de anima ipfius ac-
cipere ea non potuerint; cum voce iſta
de rebus adeo multis admonitus fuerit,
non video, quomodo in hunc ſenfum
commode, quae de voce Daemonii ſui
dixit, trahi poſſint. Noui, prudentiae
Socratis & longo rerum vſui tribui poſ-
ſe, quae ille praedixit, doctiffimum vi-

rum exiſtimare: atque ad hoc confir-

mandum aflerri, quod Nenophonti de
expeditione Cyri minoris, & an in A-
ſiam eum ſequi debeat interroganti, nil
reſponderit certi, ſed ad oracula eum
ablegauerit. Et noſtrum quidem inqui-
ens, (vt eleganter verba eius apud Xe-

L. I. de nophontem vertit Cicero) humanum
Diu. c. eſt conſilium, ſed de rebus & obſcuris

4.

& incertis ad Apollinem cenſfeorefe-
rendum, ad quem etiam Athenienſes

publice de maioribus ſemper rebus re-

tulerunt. Sed, vt ad vltima primo re-
ſpondeam, nuſpiam legi, Socrati, Dæmo-
nem ſuum, omnia quae vel ad ſeipſum,
velad amicos pertinerent, manifeſtaſſe,
quod ne Prophetarum quidem vlli ob-
tigiſſe, Lheologi ſtatuunt; quandoque
tantum id factum eſſeputo. Cum illo-
rum vero plerisque, quae Socrates prae-
dixiſſe dicitur, ita video eſſe compara-

tum, vt eorum, tanquam mere contin-

gentium praeſcientiam, ingenii huma-
nae prudentiae atque ſagacitati tribue-

DE GENIO &0 CR ATIS. 159

