modo mihi euenit, mihi in mentem ve-
nerit. Male hic Serranus: Indicare vo-
bis volo, quaenam ſit mea iſtius caſus in-
dicatio. Tota enim orationis ſeries
euincit, hoc ſibi velle Socratem: ſe ex eo,
quod nihil prohibuerit Daemon, colli-
gere, mali nihil in iis, quae ſibi obuene-
rint eſſe, non vero ipſum caſum ſibi ob-
venientem ſe praeſenſiſſe. Nominati-
VIIS itaque mihi eſt 7 σαανααο, aC-
cuſatiuusi; hoc res ſignificata, illo ſi-
gnificans notatur; contraria vero o-

mnia ſequitur Serranus, perperam, niſi

fallor, & repugnantibus verbis ſequen-
tibus, ſed pertexenda loci interpreta-
tio eſt. Mihi enim, ita pergit: O Iudi-
Ces, aliquid dicta mirabile euenit. Fa-
miliore nimirum mihi Daemonii mei
prazſagium, qnteacltae vitae meae tem-
boribus freqens admodum mihi obtigit,
in exi li guoq;, momentirebus prohibens,

DE CGENITO SOCR ATISOSOS V 141

E quid parum conueniens facere para-
rem. Iameg, quae videtis, mihi olue-
nerint, guat ſane malorum maxima ali-
quis éſſe arbitretur. Mihi tamen ne-
git mane domo exeunti diuinum iſtud
adubrſatum eſt ſgnum, neqgue locum
huncce conſèendenti, neque dicturo vel
in vno verbo obfint. At ſaepe me alias
dicentem in media oratione cohibuit.
In to vero negotio nulli, ſiut operi, ſaue
Jermoni meo aduerſatum oſt. Quam
aque cauſam eius rei exiſßtimem? Di-
cam vobis. Nimirum hoc omne, quod
Mihi euenit, bonum eſſe videtur. Haec
ſunt inſigniora Platonis loca, qui-
bus Daemonium Socratis deſcribitur,
quos ante oculos habuiſſe Apuleium,
Plutarchum, Maximum Tyrium, Pro-
clum, Ciceronem: ex noſtris Minuti-
vm Felicem, Tertullianum, Clemen-
tem Alexandrinum, Chalcidium, Eu-

ſebium, Lactantium, Gelaſium, Euſta-

thium, Suidam aliosque, vbi de hoc So-
cratis Daemonio agunt, abunde patet,
quorum proinde locis, nil ea de re no-
vi nos edocentibus, hic adducendis me-
rito ſuperſedemus. Ne tamen quod vid. A-
vnico Platonis teſtimonio hactenus ni- nen. x.
ti videtur, inter fabulas reiiciendum gid. a-
Penitus eſſe aliquis exiſtimet, cum & pol.
alia multa de Socrate credatur finxiſſe, comm.
& neglecta Socratica ſimplicitate ad Py- Macrob.
thagoricas reoavoNhονρâαοο,., & Aegyptio- I. . apnd
rum commenta, quod acerbe in Epi- gaſeb
ſtola ad Aeſchinem in eo reprehendit praepar.
Xenophon, fuerit procliuior; ipfum XIV, 12.
quoque audiemus Xenophontem, puri- b- 817.
oris doctrinae Socraticae ſectatorem
acerrimum. IIIe igitur in quarto me-
morabilium Socratis libro, Hermogeni,
vt contra Meliti accuſationes ſe defen-
deret Socratem monenti, eum reſpon-
diſſe ait. Sopu s*ρρ 7 & iρνοα
Spevrigat Ts r T Jecaαςε a‿τπο-
iag ivavrc , 1 õ :Quum modo
8 3 conarer,

142 PARZYI III.
conaret, mi Hermogenes, meditari
defenſionem ad iudices, Daemonium
aduerſatum eſt mihi. Regerente au-
tem Hermogene mirabile prorſus hoc
ſibi videri; perrexiſſe Socratem: av-
Aαοι α ροα Jun: OsXτ⁵ον Mνν νε Tαςρ—
NeνDιν r& Gia i.. Lune vero mira-
ris Deo videri potius eſſe hoc me tempo-

CAP. VI.

ſus, patrauit ea, quae mortis cauſa ipſi

extitere. Vnde & mortis ſupplicio iam
proximus, VItro fratri ſe ad mortem
proficiſci fatebatur, quod Socrati mo-
nenti non obtemperaſſet. Sed nec il-
lud praetereundum eſt, quod a Dae-
monio ſuo admonitus Socrates cladem
Athenienſium in Sicilia praedixerit, vt

lan
eſſte
ten
di⸗
tio

re viuendi finem facere? Alios verote- eſt in eodem Platonis Dialogo, & apud p. 129. 7 Gcio'T)
ſtes infra loco magis opportuno addu- Plutarchum de Genio Socratis & in p. 50b. eee eſe
cemus. Vita Alcibiadis. Cladem puta, quam, Ni- P 129. go. Ekel
cia Nicerati filio praetore, Syracuſas ob- 351. r.
§. V. Verum inter exempla potius ſidentes Athenienſes accepere, quam p. 540.

indiciorum Socrati a Daemone ſuo fa- luculente adeo Thucydides Lib. 7. Plu- b. 33 1.

orum iſta locum forſan merebantur,
quorum haud contemnendam meſſem
veteres nobis offerunt. Sic enim
Charmidae, Glauconis filio, quem ad

Rempublicam capeſſendam Socratis o-

pera adductum eſſe, XNenophon narrat,
& cuius paſſim cum laude mentionem.
facit Plato, cum Socrate de adeundo
Nemeo certamine conſilia communi-
cante, obſtitit Daemon. At iuit Nihi-

lominus Charmides, quod peſſime ei
ceſſiſſe conſilium, Plato memorat in
Theage, & qui ab eo idipſum accepit

Aelianus in Var. Hiſt. Non minus
memorabile eſt alterum eodem loco a
Platone commemoratum exemplum.
Timarchus & Philemon cum Socrate
conuiuabantur, de Nicia Heroscaman-
dri filio vero interficiendo cum inter
ipſos antea conueniſſet, Timarchus,
vt exſequeretur quod decretum fue-
rat, ex conuiuio ſurgens, quidais, dice-
bat, Socrates, vos quidem bibite, mihi
vero eſt ſurgendum, vt aliquo profici-
ſcar, mox autem, ſi ita ſors ferat, ſum
rediturus. Socrati vero, iſta dicente
Timarcho, coeleſtis vox obtigit, ille-
que adeo Timarchum ne exiret, prohi-
buit: paruit ille, &;altera vice exiturus a
Socrate iterum monitus, paruit iterum.
Inſcio autem poſtremum Socrate egreſ-

tarchus in vita Niciae, & Diodorus Si-
culus in Bibliotheca deſcripſere, &
quae mortem Imperatori, vitam morte
grauiorem ad latomias condemnato ex-
ercitui attulit. Nec diſſimile eſt exem-
plum, quo eodem loco agmen huius-
modi exemplorum claudit Plato. Thra-
ſyllum nimirum in expeditione aduer-
ſus Ioniam atque Epheſios ſequi conſti-
tuerat Sannio, Cali filius: prohibuit
conſueto ſigno amici eius, Socratis, Dae-
monium, auguratus inde expeditioni
triſtem euentum Socrates fuit, mor-
tem vero Sannioni. Vt reſponderit
vaticinio euentus, non docet iſto loco
Plato, vel ipſe quem loquentem indu-
cit Socrates. Tempus enim, quo iſta,
quae in Theage refert Plato, a Socrate
prolata fuerunt, finem expeditionis
Thraſylli anteceſſit. Quem infauſtum

adeo ignominioſumquefuiſſe, vt ae-

reum trophaeum in Athenienſium op-
probrium erexerint Epheſü; ipſi vero
Athenienſes, ſub Alcibiade militantey,
commercium eorum, qui Thraſyllum
Ducem fuerant ſecuti, non minus ac ſi
contagium eius metuerent, refugerint,

ex Plutarchi Alcibiade diſcimus. His p- 207.

addi poſſunt, quae Cicero collegit prae
ſagae iſtius virtutis a Daemonio Socra-
tis profecta ſpecimina. Narrat ille eum,
cum

en
qua⸗
ret?
wi⸗
tum
L. 1. de ate

⸗

oi
lortem
tl o-
llec .
ADee.
nden
tit, Vt
Tapud 1 lih,
G in de t.
J. d. 100,
JuuNb. o,
7 Dlu. . 314.
rusi⸗
e, &
morte
10 ex-

Thra-
duer-
uſti.
buit
Dae-
coni
mor⸗
derit
loco
ndu-
ſta,
crate
lonis
ſtum
t ae⸗
10-
ero
Ues,
Tum
al
rint,
His 207.
le 1I. Ce
ae Dir. c.
r. z4.
eum,
cumm

DE CEFNIO S50OCRATISYS 143

cum Critonis ſui familiaris oculum alli-
gatum vidiſſet, quaeſiuiſſe, quid eſſet
cumque ille reſpondiſſet, in agro ambu-
lanti ramulum adduétum, vt remiſſus
eſſet, in oculum recidiſſe: tum Socra-
tem, non enim paruiſti mihi reuocanti,
dixiſſe, cum vterer qua ſoleo praeſagi-
. tione diuina. Non abſimile eſt, quod
de Genio Theocritus apud Plutarchum ſe prae-
Socr. p. ſente factum eſſe teſtatur. Obambula-
580. pant nimirumad Symbolum & ad An-
tocydis domum, nota Athenis loca, So-
crates, variis ipſi cum Euthyphrone i0-
cis ſermonibusque intercedentibus.
Subito autem ſubſiſtens, reliquis, vt
idem facerent, perſuadebat, moxque
conuerſus per vicum arcas fabricanti-
vm diſcedebat, ceteris quoque, qui
iam praeceſſerant, Feuocatis, monitis-
que, ſe, vt hac diuerteret, a genio ſuo eſſe
admonitum. Paruiſie Socrati ita mo-
nenti cum Euthyphrone Democritus
ait ſeipſum. Alios autem nonnullos,
Socratico genio illuſuros, aliam viam eſ-
ſe ſecutos, Charillo quoque tibicine ſibi
adiuncto. His igitur per viam ſculpto-
rum, iuxta curias iudiciarias, euntibus
porcorum turbam, quae coeno antea
volutata fuerat egregie, occurriſſe, eos-
que, cum quo cederent non haberent,
partim proſtraviſſe, partim luto miſere
commaculauiſſe. Non impune iſti So-
cratis contempſerant Genium: at maio-
re etiam ſuo malo illi, qui in pugna ad
Delium vna cum eo victoribus Boeotis
terga obuerterant. In iſta enim fuga,
vna cuml achete, Praetore, & ceteris fu-
gitiuis, in triuium delatus Socrates, ea-
dem qua ceteri fugere noluit. Quibus
quaerentibus, cur non eadem via perge-
ret? deterreri ſe a Deo dixit: eos vero,
QAquialia via fugerant, in hoſtium equita-
tum incidiſſe narrat Cicero, loco paulo
L. I. de ante allegato. Eiusque rei apud Plu-
Diu.c. 5 tarchum quoque extat memoria, Py-

rilampae, Antiphontis filio, qui eidemde Gen.
fugae interfuerat, teſtimonio firmata. Socr. p.

Hle enim vna cum aliis, qui in Boeoto-
rum equitatum inciderant, accepto vul-
nere captus ab hoſtibus fuit, factusque
adeo ab Athenienſium Legatis, qui pa-
Cis ineundae cauſa ad Boeotos aduene-
rant, certior, Socratem cum Alcibiade
& Lachete per Retiſtam deſcendiſſe, ac
domüũ feliciter euaſiſſe, multis incuſavit
ſeipſum, pariter atq; amicorum ſuorum
quosdam, & manipulares, qui cum ipſo
Ppraeter Parnetem fugientes ab equiti-
bus Boeotis fuerant interemti, quod
Socratis genio non obtemperantes alia,
quam qua ipſe ducebat via, a prœlio pro-
fecti eſſent. Noui poſtrema iſta omnia fi-
dem amittere, ſi ſtandum Athenaei ſen-

tentiae, qui libro ſexto Dipnoſophiſta-cap. r5.

rum & allas vnquam militlam ſecutum
eſſe Socratem negat, & expeditioni ad-
verſus Boeotos eum interfuiſſe minime
vero videri ſimile ſtatuit. Cuius ſuſpi-
cionis contagium, ne ad alia quoque,
quae de Socrate retulimus hactenus,
perueniat, non immerito nobis metu-
endum eſſe videtur. At bene ſeres ha-
bet: ſane tales ſunt Athenaei ratiun-
culae, vt dum maxime in dubium ad-
ducere aliorum fidem laborat, maxime
ipſius periclitetur diligentia atque au-
toritas. Quod enim ex Platonis Cri-
tone Platonem, qui pugnae ad Delium
Socratem interfuiſſe, Pariter ac ad Am-
phipolin & Potidaeam, in conuiuio &
Apologia memorat, mendacem parum
memorem eſſe euincere conatur, id in-
feliciter admodum ei ceſſit. Verum
enim quidem eſt, diſerte in Critone Pla-
tonem teſtari, quod nunquam Socra-
tes vel ad ſpectaculum vllum, vel aliam
ob cauſam, extra vrbem profectus ſit,
niſi ſemel ad Iſthmum. Verum idem
etiam Plato eodem loco addit, eum nun-
quam alio extra vrbem profectum eſſe,

L. 11.
ſegm.

1

loc. cit.

144
niſi forſan militiae cauſa aliquo iuerit.
Quae vltima verba cum mira oſcitantia
vel praetermiſerit Athenaeus, vel in ex-
cerptis ſuis non annotauerit, ipſe recéti-
vs negligentiae, quam obliuionis & ma-
lae fidei Plato, accuſatur, vt dudum ⁊c
zdvuCaſaubono obſeruatum fuit. Re-
tius proinde mentem Platonis perce-
pit Diogenes, de Socrate inquiens:

22 gyalas * 2 Dey O, zα zänrεο α l

7rXν &α+ õ h. e. vt pere-
gre ageret, opus non habuit, Rcutreligui
Philoſophi, niſß militige gratig. Quod
vero Athenaeus ex Thucydidis argu-
mentatur ſilentio, eo loco habendum,
quo alia eius generis argumenta, quae
negatiua Dialecticorum filii appellant,
jure meritoque cenſentur.
furdum eſt, quod Athenaeus putat,
Socratem inter medias Deliacae fugae

trepidationes fortitudinem tamen ani--

mique praeſentiam retinuiſſe, fruſtra-
que adeo hac quoque ex parte ſuſpecta
redditur Platonis ea de re narratio. Au-
diamus enim, vt rem Diogenes deſori-
bat. Ile, fugientibus Athenienſibus
ceteris, Socratem lento paſſu abiiſſe
dicit, ſaepe clam retroſpicientem, & Vl-
ciſci paratum, ſi quis inuadere tentaſſet.
Quid quod antequam fugam arripuit,
ſtrenue rem gerere potuerſt. 10

2d c. 31. Pertinet locus Simplicii ad Epicte-

tum: qui eum fortiſſime pugnantem,
& per hoſtile agmen ſe recipientem in-
ducit, ita, vt nemo perſequi eum au-
ſus fuerit, magnitudine animi perter-
ritis omnibus. At & in hac ipſa pugna,
quae infeliciter adeo ceſſit Athenienſi-
bus, Nenophontem equo delapfum, ex
raeſentiſſimo vitae periculo eripuit,
quod praeter Platonem grauiſſimi au-
tores, Strabo libro nono & Diogenes
in vita Socratis teſtantur. Neſcio ita-
que, quid ſibi velit Athenaeus allegato
de Socrate Herodici Cratettii loco, qui

Nec ab-

PART. III CAP. VI.

nil aliud probat, quam fugiſſe Socra-
tem, niſi quod maxime in eo maleuolum
animum prodat, cui vt ſatisfaciat, cau-
ſae, quam praecipue agit, nocere ma-
vult. Aperte enim Herodicus Deliacae
fugae interfuiſſe Socratem teſtatur.
Quod etiam probat ab ipſo Athenaeo
allatus Antiſthenis locus, quamuis in eo
ille errauerit, quod iſta occaſione con-
ceſſa a Socrate Alcibiadi militaria prae-
mia tradat, cum ad Potidaeam hoc fa-
ctum eſſe certiora argumenta euincant.
Quam Antiſthenis confunonem ex eo
natam eſſe puto, quod, ſicuti in Poti-
daeenſi pugna Ariſtidis latus texerat,
atque ita praemium, quod ei conceſ-

ſit, parauerat Socrates; ita ad Delium P. 155.

fugientis pedibus Socratis latus texerit
Alcibiades eques, cuius rei autor no-
bis Plutarchus eſt in Alcibiade. Ve-
niam itaque nobis dabit Athenaeus,
quod eius fuſpicionibus, Platonis &
Antiſthenis, quos tam recente rei me-
moria impudenter adeo mentitos eſſe
probabile non fit, Herodici item, Plu-
tarchi, Strabonis, Diogenis, grauiſſi-
morum certe autorum, teſtimonia præ-
feramus. Atque ſic eius quoque, quod

VItimo loco attulimus, ſpeciminis diui-

nationis Socraticae paulo firmior fides

perſiſtet, cui multa alia addi poſſent, Din. I.54

ſi, quam tempori debemus, bonorum
ſcriptorum cladem euadere licuiſſet
Antipatri libro, in quo, vt a Cicerone
habemus, colleéta permulta erant,
quae mirabiliter a Socrate diuinata fue-
runt.

de Genio

§. VI. Iam, vt in ſummam colliga-Socrat. p.

mus, quae in hactenus a nobis allatis 589.

locis obſeruanda potiſſimum videntur
de Socratis Daemonio; a pueris ei illud
adfuiſſe videmus; quo pertinet, quod
a Plutarcho memoratur oraculum, quo
parens Socratis, Sophroniſcus, monitus
fuit, vt ſineret eum agere, quicquid in
mentem

doer.
euolum
C-
Ere mx-
eſtatur.
benaeo
lsineo
he con-
in Prae-
hoc fa.
inomt.
nex e
n Poti-
eNert.
conceſ.
Deliumt. 15.
texerit
or no-
Ve-
enaeus,
nis &
i me-
8 elle
„MW⸗
tauich⸗
lapre-
Abod
duI-
F fides
ſlent Dinlz
oroN
cuillet
erone
rant,
afue⸗
de Genio
Aatis 509.
jentur
iilud
Juod
quo
nltus
nid in
entenn

Cc. I.

DE CENIO S0CRATIGS

mentem veniſſet, & neque vim faceret,
neque alio abduceret, ſed, quo propen-
deret puer, eo ipſum tendere pateretur,
ſed vota pro eo aſſidue Ioui Forenſi &
Muſis faceret, de cetero nil curioſe in

eum inquireret, habere eum in ſe du-

cem omni magiſtro praeſtantiorem.
Hoc vero ſuperioris cuiusdam Numi-
nis nutu ei obrigiſſe, & Oca geoi-
ga, vt ipſe ait in Theage, quam νas
roHαατπ. in libro ſeptimo Ilontαςν vοαοα
Aelianus. Exeruiſſe autem ſe hoc Dae-
monium in iis tantum rebus, vbi praeſa-
gio, non vero vbiconſilio opus erat, gra-
ves tradunt autores, diſerte Apuleius,

p. S87. 88. Vbi de hoc Socratis genio agit: Gera-

tes Deum ſuum cognouit & coluit, ac
Propterza eius cuſtos, prope dicam, par

contubernio, & praemonenda praemo-

L. 1 I.

nuit: Pcubt tamen interfectis ſapientiae
Ohicin, non onſelio, ſod Prdeſagio indige-
bat: vt vbi dubitatione claudicaret, ibi
diuinat ione conſeſteret. Huc refero
quoque Plutarchi verba, quando 7 0o-
oπτ i Tev v, fſacultatem vi-
dendi vitam moderantem, Socrati Dae-
monium adiun xiſſe ait: Hasn ro rρ—
deν iνοοτια Dαα&ν *αÜαÜιh dWn d-
AMeis α1 οοραααοαοννπος
vν: guae in anteriora tantum & fu-
turqa tendens, lumen rebus obſodris ac-
cendit, & quae humana prudentia at-
ingi nequeunt. Vt adeo manifeſtum
euadat ea, quae ratiocinando aſſequi
poterat, Socrati genium non ſuggeſſiſſe.
Hinc etiam Diogenes ra s;Nosſa zoo=

ſegm.33. uai,, dicit genium iſtum, i. e. futu-

Diſl.xvI. T'a Praedicere, & Maximus Tyrius in

genere Daemones huiusmodi ibi de-
mum, vbi deficit ratio, ſuppetias ferre
docet. Addicebat autem Daemon So-

crati non tantum vbi ipſi, ſed etiam ami-

cis aliquid cauendum eſſet. Cauen-

Diu. I.54 dum inquam, nunquam enim, vt Ci-

ceroni etiam obſeruatum eſt, & ſaepiſ-

uz
ſime apud Platonem teſtatur Socrates,
impellebat, ſed reuocabat. Quo ſpe-

ctat etiam Clementis Alexandrini lo- b. 31I.

cus, vbi Deum cauſam peccati non eſſe
oſtendens, licet ea non impediat, a So-
cratis genio exemplum petit. Ka) 1
Vougarei, inquit, 19 daibsnor Arrov . 8.
i Aun .αωνον, α„MMα οσν ο v,., e d E
1 pos†νHv. Namque & Serati Dae-
monium non eo, quod prohiberet, cauſa
erat, ſod quod impelleret, quamuis im-
Pulerit nunquam. Quae verba male
accepit doctiſſimus interpres, quod
contextus nulla ratione habita ea verte-
ret, & geminam negationem ad idem
participium ννπαιντε†—ε“rοεt, cum tamen
prior ad praecedentia verba reſpi-
ciat. Ceterum voce intercedente, quam
generalius onuas nomine quoqne deſi-
gnat alicubi, ſe admonitum fuiſſe a Dae-
monio ſuo tum ipſe Socrates apud Pla-
tonem in plerisque locorum ſupra alle-

gatorum teſtatur, tum alii, Platonem, vti b. 82.

videtur, ſecuti. Sic Apuleius, Plutar-
chus atque alii ſe accepiſiſe teſtantur.

AdditquepPlutarchus, Simmiae fide, tan- P. 338.

quam iactatores inanes, Socrate repre-
henſos eos fuiſſe, qui per ſenſum viſus
cum Diis ſibi intercedere commercia di-
cerent, illis vero, qui voces diuinas ſibi
oObtingere faterentur, animum eum ad-
vertiſſe, cumque iis ſerio & cum ſtudio
quodam fuiſſe verſatum. Quod ne-
ſcio, an ſatis cum celebratiſſima, quae
Socrati paulo ante fata ſua obtigit, 2e
poſſit conciliari, qua ipſi mulier eximia
venuſtate, & candida veſte, oblata fuiſſe
dicitur, nomineque appellato iſtud Ho-
mericum occinuiſſe: Tertia te Phihiae
tempeſtas laeta locabit. Rem habes
apud Platonem in Critone, a quo Ci-
cero in libris de Diuinatione, Diogenes
in vita Socratis, & Chalcidius in Ti-
maeo eam accepiſſe videntur. Forte
tamen non per ſomnum oblata, ſed ea,
T quae

de Socr. fides.

146 . PARL. II.
quae vigilantibus obtingunt, viſa, So-
cratem reieciſſe Plutarchus iudicat. At
ne ſic quidem ſcio, an ſatis tuta ſit ſiue
Plutarchi, ſiue, quem adducit, Simmiae,
Sane alia mens eſt Apulei, qui

Geniò p. non auribus modo, ſed & oculis Daemo-
33 nis ſui ſigaum Socratem vſurpaſſe arbi-

trabatur. Et ne ſine ratione ſta ſentire
videatur, ſubiungit: Nam frequentius
non vocem, ſod ſgnum Diuinum ſbi obla-
tum prae ſe ferebat. Mox, addit: id
lignum poterat iphius ſpecies habuiſſe,
quas ſöolus öbcrates cerneret, ita vt Ho-
mericus Achilles Minernuam.
plerosque veſtrum hoc, quod modo dixi,
contatius credene, & impendio mirari
Jormam Daemonis Socrati vuſtatam. At
enim Pythagoricos oppidomirari ſolitos,
l guis ſe denegaret vnquam vidiſſe Dae-
monem, vt reor, idoneus autor eſt Ari-

Noteles. Quod ſi cuiuis euenire poteſt

Jacultas contemplandi diuinam ehfi-

giem, cur non dpprime potuerit Socra-
ti, quem cuilis amplisſimo Numini ſapi-
entiae dignitas coaeguarat. At haec

fateor Pythagoricis & Magicis Apuleii,

& recentiorum Platonicorum ſomniis,
quam puriori Philoſophiae Socraticae
mihi magis conuenire videntut.
§. VII. Haec igitur ſunt, quae de iſto
Socratis Daemonio maxime obſeruan-
tur. Iam de eo, qualis fuerit, ater an al-
bus, an ipſa Socratis ratio & bona mens,
cum quadam auuνoοτν coniuncta, quae
imminentia pericula eum cauere pru-
denter doceret, celebris eſt, & iamdu-
dum agitata quaeſtio. Nec defuere ex
Socraticis, qui ea de re certiores fieri
cupientes, ipſum interrogarent Socra-
tem, quid per Daemonium ſuum intel-

de Genio ligeret. Quod ſeipſum feciſſe Simmi-
Soerat. p. as Fefert apud Plutarchum, ſed nullum

588.

ille ab eo reſponſum ſe accepifle ait,
quamobrem etiam poſtea nunquam in-
terrogationem repetere auſus fuerit.

Crodo

6AP.vIr M
Et ſane vix dubito inter Socraticos, de
genio ſuo verba facientem Socratem
audientes, plerosque de media quadam
inter Deos hominesque natura, cuius
nutu ille regeretur, id accepiſſe. Sane
enim recentibus adhuc Pythagorae,
Empedoclis, & eius generis Philoſopho-
rum dogmatibus, aſſuetae erant eorum
aures huiusmodi doctrinae. Vt tace-
am amorem & exiſtimationem, qua di-
ſcipuli praeceptores plerumque proſe-
quuntur, facile illum ſenſum verborum
Socratis ipſis perſuaſiſſe, qui honori
praeceptoris maxime conducere vide-
retur. De Platone ſane ex illis, quae
hactenus diximus omnibus manifeſtum
eſt, eum vel ipſum ita ſenſiſſe, vel aliis,
vt ita ſentirent, perſuadere voluiſſe.
Eumque ſequitur tota recentiorum
Platonicorum ſchola, quae valde in di-
gnitate huius Genii, aliisque, quae ad
eum pertinent, celebrandis, eſt inge-
nioſa. Proclus in Alcibiadem, ex quo
genere Daemonium Socratis fuerit,
curioſe indagat, diuinum eum fuiſſe

ait, vt qui Deus in Alcibiade at-P. 43.

que Apologia appelletur. Rationem
etiam addit: animarum, inquiens, diui-
narum, quae intelleltualem vitam elege-
runt, Daezmones ſunt diuini, in Daemo-
num quidem genere ſiummi. Et paulo
poſt: Merito itaque socrates Daemonem
IJuunm appellat & Deum,tanguam exDae-
montm ordine ſimmum, quapropter per-
Ffectus Socrates erat, tali ſeilicet Dae-
mone gubernatus, & ad einsmodi ſui
Daemonis normam ſoſo dirigens Vn-

de porro patet, Daemonem hunc ex

eorum genere fuiſſe, qui circa animas

in altera illa & coeleſti vita verſantur. P- 43.

Nam, quae eſt ewusdem Procli doctri-
na, circa animas, quae ita vitam hie
agunt, tanquam mox adſublimia redi-

turae, Daemon hbic idem eſt atque ſuper-

ne. Circa minus perfectas vero, alius

quidem

b. 350.

7

guidem eſßt ipſe ſecundum eſſentiam
PDaemon, alius autem, qut vitam nuper
e.litäam comitatir, quem aτ οτνοονα/»
7& Gis Platonici vocant. Atque hu-
lusmodi Daemonem non Socrati tan-
tum praeſto fuiſle, verum & Plotino,
loco allegato Proclus tradit. Sic & Plo-
tinum, & Iamblichum, atque Porphy-
rium, licet de Socratis Daemonio ſpe-
ciatim ipſis non ſit ſermo, ex iis tamen,
uae in genere de Daemonibus docent,
ſentire manifeſtum eſt. Eandem ſen-
tentiam aperte tuetur Chalcidius, tam
vbi de Daemonum natura ex inſtituto
agit, quam vbi peculiari opera de So-
crate & eius in diuinando virtuti-
bus loquitur: Denique etiom, inquit,
viglanti Socrati non deerat propitia
diuinitas, quaz einsdem moöoderatur
alus, vt Plato demonſtrat in Euthy-
demo. Et paucis interiectis: Egers
enim imbecilla hominum natura prae-

Sdio melioris praeſtantiorivque natu-

r6. Et iterum: Nec vero dubita-

re fas eſt, intelligibilem Deum, pro
bonitate naturae ſuge, rebis omnibus
conſulentem, opem generi hominum, quod
nulla eſſet ſibi cum corpore cnciliatio,
diuinarum poteſtatum interpoſitione fſer-

re voluiſſe. Nec opus eſt ad Apuleium
prouocare, qui per totum, quem de Ge-
nio Socratis ſcripſit librum, in illa ſe eſſe
ſententia prodit, Daemonem quendam
ex mediatoribus, qui inter diuinam &
humanam naturam intercedunt, Socra-
ti praeſto fuiſle. Tardius Plutarchum
nominamus, vt qui de Socratis genio
ſceptice diſputare videatur, allatis alio-
rum ea de re ſententiis, nil ipſe defini-
ens,ita tamen, vt in eam, quam hucusq;
expoſuimus, maxime videatur Pro-
cliuis.
G§. VIII. Ab his ex recentiſſimis Pla-
tonicis viri quidam doctiſſimi non diſ-

ſentiunt. Nominandus ex illis primo

DE SOCRATIS DAEAONTIO.

loco Marſilius Ficinus, qui luculente
hoc argumentum tractauit in Com-
mentario ad Platonicam Socratis Apo-
logiam. Vbi, vt cetera mittamus, &
quaeras, inquit, qualis Socratis Dae-
mon fuerit, reſpondebitur igneus, quo-
niam ad cont emplationemſitbtimiumeri-
gebat; Item saturnius, quonigm inten-
lionem mentis quotidie mirus in modum
abſtruhbebat a corpore, non prouotabat vn-
guam, quia non Martius, ſod ſaépe aba-
Aoοnnibus reuocabat, quia ènturnias, Sic
petita ab elementorum & planetarum
qualitatibus deſcriptione naturam So-

cratici Daemonis explicat: quem in
Commentario ad Plotinum quoque exp.272.

cognatione Daemonum cum elementis
exponit, vbi tamen aereum facit Socra-
tis Daemonem. Verba eius ſunt: Plote-
numigitet atque souotem praeſtanticſe-
miim inter qereos dutcit Daemon. Imo &
oſtendit, quomodo continuata, quam
Platonici vocant, *ιαεοÜ per eum cum
ſummo Deo Socrates coniungatur. Ae-
reum enim, qui Socratem ducebat, Dae-

monem, ipſum a quodam inter aethe-

reos praeſtantifſimo duci ait, ducto ſi-
militer a quodam inter coeleſtes Dae-
mones optimo: vt ita Socrates conti-
nuata ſerie moueatur a ſummo: quae fa-
cile intelligent, atque cum aliis Plato-
nicorum, Deum Socratis Daemonem

dicentium, conciliabunt, quibus ſupra

dicta recte percepta fuere. Vt vero de
Ficini ſententia amplius conſtet, mouet
ille de Socratis Daemonio quaeſtionem:
an ipſum intellectum eius poſſimus
Daemonem nuncupare quod fieri poſ-
ſe affirmat, cum & in Timaeo dicatur
ſupremam nobis animi partem Deum
tanquam Daemonem tribuiſſe: & in
Sympoſio ipſe mentis amor ad diuinam

pulchritudinem contemplandam Dae-

mon nominetur. Attamen praeter
haec, inquit, neceſſe eſt ſuperiorem nobis
T' 2 fſubſtantiam

147

148
Jubſtantiam Daemonis praeſidere, pro-
pterea quod, vt in Smpoſto legibuseque
Probatur, humanum genus a diuinis ni-
mium diſtans media quadam naturain-
diget, qualis eſt Daemonica, quaſ con-
ciliatrice. Nec iniuria diuina pru-
dentia, vt in Politico Protagoraque pro-
batur, Daemones nobis praefecit propin-
giiores, quaßi paſtores, ſaue, vt in Critia
dicit, gubernatores. Homo ſiquidem in hac
iegnorantiae caligine conſtitutus, innume-
isgue fortunae vel malis agitatisz, vel
diſtractus illecebris, ad conſtitutum ſibi a
Deo finem absque perpetuo Dei auxilio
peruenirenon poteſt. Hinc probat De-
vm nos Daemonibus ſuperioribus quaſi
rectoribus commendaſſie, qui vaticiniis,
auguriis, ſomniis, oraculis, vocibus, ſa-
crificiis, inſpirationibus adiuuarent.
Horum vero e numero eſſe vult So-
cratis Daemonem, a mente Socratica
differentem. Sic igitur Platonem nos
velle ſentire ait, quem recte eum per-
cepiſſie omnino arbitror, quod omnia
loca, quibus Socraticum Genium de-
ſcribit, omnia exempla diuinationum,
ab eo allata, huc tendant, quodque fu-

ſius etiam probet Proclus ad Alcibia-

dem Platonis, ipſam mentem & intel-
lectum Socratis Daemonem eius eſſe
non poſſe. Ipſum vero ſe in eadem eſſe
ſententia, tum ad Plotinum, tum alibi
paſſim Ficinus prodit. Sed Auguſti-
num Steuchum etiam audiamus, non
minus induſtrium dogmatum veterum
& Platonicorum imprimis, indagato-
rem, qui de variis vocis Dazmon ac-
ceptionibus apud veteres agens, primo
Deos inferioris ordinis eam notare ait,
& ex eorum numero Daemonem So-
cratis fuiſſe obſeruat, quem etiam pro-
pterea oupr, râ Ocραον appellatum eſ-
ſe, ex Platonis Euthyphrone obſeruat, &
xνοιοαιαννταιτρρ τπ aa: quod pecu-
hHarem ſibi Daemonem ad latus eſſe ia-

PART. UII. CAP. VI

ctaret. Imo ex toto libro octauo operis
de perenni philoſophia ſatis conſtat,
hoc ſenſu ipſi venire Platonis, in quibus
de Daemonibus agit, adeoque etiam ea,
quibus Socratis Daemonium defcribit,
loca, quem proinde totum vel exſcri-
bere, vel in compendium redactum hic
exponere, & fuperforaneum & breui-
tati diſſertationis Academicae minus
conueniens arbitramur. Contenti igi-
tur nuperrimi Seriptoris A. Dacerü ad-
huc addidiſſe ſuffragium, ad aliam fſen-
tentiam recenſendam progrediemur.
En tibi ipſa eius verba exargumento lu-
culentae verſioni Apologiae Socratis
praemiſſo. Alii, inquit, Socratis Dae-
monium pro inani habuere omento, alii
variis modis, quae de eo dicuntur, e-
plicare conati ſunt. Ego id tantum hic
monebo, doctrinam Platonis, Cuiuis ho-
mini Genium, qui eius ab incunabulis cu-
ramgerat, deſtinatum eſſe docentie, ve-
ritatis diuinaez eſſe radium, in ſoripturis
ſacris manifeſtatas, vt in quibus
hominum mentionem inueniamus, gui
angelis ducibus vle fuere, ipſegue
Chriſtug teſtetur, angelos habere in-
fantes, qui perpetuo faciem Patris coe-
leſtis contueantur. Et hoc quidem nul-
lum dubium admittit. Quae retio eſt,
ob quam calumniaez dicam Origenet
ſeribit eis, qui inter fabilas reiicere i-
Rtam de Genio Socratis narrationem au-
debant. Nec contentus Genium So-
crati tribuiſſe Dacerius, bonum quo-
que angelum fuiſſe eum ſtatut. Mox
enim ſubiungit: Certisſimum argu-
mentum bonum fuiſſe, cuius auſpiciis
Socrates vſus eſt, Genium, hoc eſt, quod
tota vita ſua pietatem, temperantiam at-
que iuſtitiam fuerit ſectatus; quod in
omnibus nebus meliorem partem fuerit
ſecutus: quod neminem vnquam iniu-
ria affecerit: quod perpetuum vitiis in-
dixerit bellum, falſarum religionum
Jortisſimus

e1

—

DE CENIO SOCRATIvCY 49

Jorticſimus exiiterit impugnator, & o-
mme ſuum tempus emendandis homini-
bus, & veritati atque iuſtitiae do-
cendae impenderit. Equidem ad-
verſarium hic Vir doctisſimus e ve-

teribus habet Tertullianum, qui

er Daemonium Socratis ſubſtantiam
piritualem ab ipſo diuerſam intelligit,
ſed eam ex ſpirituum & rernpnnoro, Te
do*ν ordine fuiſſe, exiſtimat. Sdane,
inquit ſub initium libri de anima, So-
crates facilius diuerfo Spiritu agebatur:
Stqguidem aiunt Daem nium illi a puero
adhbaeſiſſe, peſimum reuera Paedago-
gum, etſi poſt Deos, & cum Deis, Dae-
monia deputantur penes Philoſophos &
Poetas. Sed illi aliorum Patrum loca
opponere non difficile eſſet, qui, ſi di-
ſerte Socratis Daemonium inter coele-
ſtes ſpiritus non reponunt, ex ea ta-
men, quam vbique prae ſe ferunt So-
cratis exiſtimatione, qua parum abeſt,
quin inter ſanctos & martyres eum ex-
tollant, facile Ducem eius Genium
ro tartareo Spiritu non habere depre-
Rendumur. Hinc cum Dacerio quo-
que alius ex Gallis Vir doctus, Car-
pentarius, qui vitam Socratis verna-
culo ſermone conſignauit, hactenus
conſentit, vt Genium Socratis, ſiqui-
dem pro ſubſtantia ſpirituali ab ipſa So-
cratis anima diuerſa ſit habendus, inter
Cacodaemones referri non poſſe exi-
ſtimet. Dicit neminem in iſtam ſen-
tentiam facile deuenturum, ſi conſide-
ret morum in Socrate probitatem: ſi
diuinam illam, quam ad Graecos attu-
lit, ſuoque exemplo firmauit, expendat

Philoſophiam. Si nunquam alii rei

vIli quam virtutis ſtudio hominibus
inculcando eum operam dediſſe recor-

detur. Si meminerit, acerbiſſimum

bellum vitiis eum, nullo hominum, in
quibus illa viuebat, habito diſcri-
mine, indixiſle. Non enim eſſe iſta

mali Daemonis, quales praecipites homi-
nes dare ſoleant in illa criminum bara-
thra, a quibus Socrates eos reuocabat.
Non poterant, ita pergit, ab abominan-
do eiusmodi & periculi pleno commercio
bulcherrimae de honitate & prouiden-
tia diuina profeciſèt doctrinae. Non

Profunda iſta animae tranquitlitas, &

Rupendus rerum infra nos poſetarum

contemtus. Quas non expertits eſt vi-

tae huius calamitates? WMa Reipublicae
vixit aetate, qua veterem ſuam diſei-
plinam illa perdiderat, qua populare
imperium in ſummae inſolentiaez genus
degenerauerat. In tyrannide vixit, e-

verſamque vidit Rempublicam. Inbel-

Oo fuit. In vrbe moratus oft. Inimicos ſuos
de innocentia ſua triumphare vidit. Quae

amen vogiie animumeius non perculer

re, vt ne vultum quidem mutauerint. In

medio tempeſtatum manquillus, Conflan-

tiam ſuam tanto magis augebat, quo magis
fortuna ei ſo ſe praeberet inſtabilem.
§. IX. Graues fateor rationes, qui-
bus tanto minus opponi aliquid cum
ratione exiſtimes, quanto minus in-
dignum eſt prouidentia diuina, quae

tenebris ſuis immerſis paganis pro-

poſuit virtutum exempla, peculiari cu-

ra tueri', & defectum ordinarii Iumi-

nis, per gratiam ſupplere, vt in Theo-
logorum ſcholis loquuntur, extraor-
dinariam. Nec ea, quorum ſummame-
rito eſt penes Chriſtianos autoritas, O-
racula abnuunt, quin potius haud abſi-
milia exempla paſſim ſuppeditant. Ter-
tullianum aliter ſenſiſſe non miror, cu-
ius menti fortaſſis obuerſabatur, quod

Pagami hoc Socratis exemplo ad ſu-

perſtitiones ſuas firmandas pariter ac
aliis miraculis oraculisque paſſim ab-
vterentur. Atnullum exinde pro paga-
norum fuperſtitionibus propugnacu-
lum extrui poſſe, recordari potius de-

bebat Vir bonus, cum accerrimus

I 3 fuerit

Qu. Pla- arbitris iactauerunt.

ton.
init.

150 PARTI. III.
fuerit earum hoſtis & impugnator So-
crates: quem ſane vindicare ſibi non
poterant, niſi impudentiſſime mentiti
ob id ipſum quippe damnatum,
quia α Oαανοαααhoc eſt ab ipſo-
rum fuperſtitione exiſteret alienis-
ſimus. Sique adeo Genio duétum So-
cratem eſſe conſtet, cur malum eum
pronunciemus, nulla ratio apparet.
S. X. Tanto maior eſt apud nonnul-
los procul dubio huius ſententiae fi-
des, quanto antiquiori autoritate ni-
titur. Sane enim ante Socratem non
Pythagoras tantum, verum Empedo-
cles etiam, & Pherecydes multa de Dae-
monibus huiusmodi vitae Ducibus &
Au Tai Tivtg ac
aαι⁰οo νοαναMα dgRr;αο: α ταWDρςπ*νττ—r
ctαα α ai s οραρ, cας orinre in-
quit apud Plutarchum Empedocles h.
e. Puae cuique noſtrum obtingunt no-
bicque praeſunt Fatae, ſiue Daemones,
diuina otque terreſtris. Taceo Poetas,
quorum nullus fere eſt, in quo doctri-
nae huius ſemina non inuenias. Nec
negauerim in Chaldæos & Hebraeorum
traditiones iſtam opinionem deſinere,
quae inde ad alios duoque praeter Pla-
tonicos propagata fuit, & Chriſtianam
etiam Eccleſiam in ipſis incunabulis ſu-
is occupauit, hodieque occupat. Ab-
vterer otio meo ſi Patrum antiquo-
rum & modernorum Romanae Eccle-
ſiae Doctorum loca, vel etiam fanatico-
rum ſomnia prolixius hic perſequi vel-
lem. Sunt ex Doctoribus quoque
Proteſtantium Viri celebres, ab ea mi-
nime alieni: qui etiam Daemonem,
quem quis nactus fuit, ita ferente vo-

luntate diuina, multis, vt Socrati, va-

riis ſignis & viſibili quoque forma haud
raro prodere ſibi perſuaſum habent.
Diuina inquam voluntate, Aſtrolo-
gico- Magicas enim ſuperſtitiones, qui-
bus veterum Theurgicorum s9αιMdοορορα—

CAD. VI.
