tim, &, quemadmodum dixi, quaſi
cera tabeſcens, liqueſcant.
Fieri porro poteſt, vt pluuiae ſint ib. 5i.
interdum valde diurnae, quoniam
tunc contingit ſemina aquarum com-
plura, aliis aliisque nubibus identidem
ſuborientibus, ac vndelibet aliunde
translatis, creandae pluuiae ſuppete-
re; cum & fumans interdum terra,
quem totum humorem recipit, rehalet.
At vero ros fit, aut coeuntibus mu- Laert.
tuo ex aere corpuſculis, quae eiusmo-X, 108.
di ſint naturae, vt ad talem humoris
ſpeciem gignendam comparata ſint;
aut eductione corpuſculorum ex
humentibus, aquoſisue locis, quae ro-
rem praeſertim ſurſum generent; vbi
deinceps ſic coeunt, vt & humorem
iſtum conficiant, & in ſubiecta loca de-
fluant: ſcilicet non pauca ſimilia, apud
nos, ac in vaporariis potiſſimum,
fiunt.

CAT. XIV.
DE GRANDINE, NIVE, ETPRVINA.

ſtillae aquoſae rimis inſinuatae tum mo-
lis interruptionem, tum compreſſio-
nem partium, & totius compaginis dif-
fractionem ad hoc efficiunt, vt partes
per ſe ſingulae compactae ſubſiſtant,
Ffragminumque aceruum, qui diſper-
gatur, faciant.
Rotunditatem vero horum fragmi- Plutarch.
num qualemcunque fieri nihil prohi-Plac. Phil
bet, aut quod extremi anguli vndequa- 4.
que reſcindantur, prae caſus nempe
prolixitate, aut quod in ipſa confor- Laert.
matione quidpiam ſeu aquoſum, ſeu 107.
ventoſum

ib.

Laert. X,

Lucret.
VI, 740

1048

ib. 1I10.

ventoſum particulas ſingulas vndique,
vt dictum eſt, & aequabiliter circum-
ſtet, ambitusque earum proinde non

⸗“ inaequabilis euadat.

Niuem autem fieri contingit, aut dif-
fuſa tenui ex nubibus aqua, ea ratione,
vt ſpumeſcat, (prementibus nempe
nubibus idoneis, ventis vero difflanti-
bus,.) ac in ipſo poſtea motu congela-
ſcat, ob vehementiorem quandam in
locis nubium inferioribus, frigiditatis
conditionem.
Aut facta quadam aequabili in nubi-
bus congelatione, ad quam dum cor-
puſcula aquea mutuo compreſſa, con-
vicinaque appellunt, fiat aggeneratio,

CA P.

PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. II.

talem obtinens laxitatem, qualem prae
ſe ferunt niuis flocculi; cum & eadem
magis ſeſe compellentia creent grandi-
nem, cuiusmodi duae res in aere maxi-
me fiunt.

Poteſt & haec niuis confertim ca-ib. 108.

dentis velut eiaculatio fieri per detri-
tionem exnubibus, quae prius congla-
ciauerint. Poteſt & aliis quoque mo-
dis niuis generatio parari.

Pruina denique ex iisdem, quibusi.

ros, corpuſculis fit; nempe, cum roris
guttulae alterutro modo creatae, pro-
pter certam frigiditatis conditionem
in aere concreſcunt, ac leuem compa-
ctionem congelando accipiunt.

XV.

DE IRIDE, ET HALONE.

Non ſunt vero hic praetereundae
duae quaedam dignae notatu res,
quae in nubibus, ſublimeue apparent;
iris nempe, ſeu ille arcus, variis inſignis
coloribus, qui e regione ſolis formatur;
& halos, ſiue area, quae coronae candidae
inſtar lunam interdum circumambit.
Creatur porro iris, aut quod aer hu-
meſcens aduerſo ſolis ſplendore reful-
geat; aut quod ea ſit ſpecialis natura
tum lucis, tum aeris, vt eiuscemodi colo-

rum ſpecies exprimat, ſiue omnes, ſiue

vnicam, a qua deinceps reſplendeſcen-
te, partes confines aeris talem colora-
tionem ſubeant; quemadmodum fieri
obſeruamus, dum cuiuspiam rei partes
illuſtratae reſplendeſcere conterminas
faciunt.
Adrotundam formam quod ſpe-
Gat, creatur iſta arcus ſpecies, quod
aequo vndique interuallo ad ſpectato-

CA P.

ris oculum referatur, aut etiam, quod
atomi, quae ex aere in nubem fe-
runtur, ita compellantur, vt quaepi-
am inde facta concretio in hanc forme-
tur rotunditatem.
Halos vero fit circa lunam, aut eue-
cto vndequaque verſum lunam craſſi-
vſculo, ſiue leuiter nubiloſo aere, dum
interea effluxiones quaedam, ab ea de-
riuatae, ipſum reprimentes eatenus, ex-
cernunt, (quippe non penitus diſcu-
tiunt) quatenus in orbem circa ipſam
nubiloſa hac ſpecie conformentur.
Aut aer, qui circum ipſam, congrue
coacto, ad exprimendum rotundam
hanc, craſſiuſculamque circa ipſam, ſpe-
ciem. Quod quidem ſecundum non-
nullas ipſius partes fieri contingat,
ſeu affluxu quodam exterius cogen-
te, ſeu calore appoſito ad id praeſtan-
dum ſubinſinuato.

XVI.

DE AVERNIS.

Opereſ aliquid dicamus de locis a-

vernis, quae dicere ita ſolemus,

quod avibus infeſta ſint, quatenus, vbi

aues per ipſa transvolare contigerit, ex-
templo

109.

ib.

Laert.
VI,100

ib. 110
II16.

D templo concidant, ac intereant: item-
. que de peſtilentiae cauſis, quatenus
Eeuc. quidem exaere dependent.
Mc. ib. 769. Repetendum vero hic ſolummodo
tim crib 10. eſt, continere terram omnifaria corpu-
r detri. ſcula ita diuerſimode figurata, & quae-
conwh. dam naturae animalium Conducchtie,
e n quaedam nocentia ſint, & propter illo-
de mo rum texturas inter ſe adeo diſſimiles,
quaedam ſint nonnullis congrua, ac ſa-
udblsz o, lutaria, quae comperiantur aliis in-
mroris commoda, ac pernicioſa. Quidni id
1 ro⸗ vero? Cum in mututa per febrim eius-
onenn dem hominis textura, ac temperle,
din. quod vinum prius ſumme iuuabat, pla-
gae mactabilis inſtar fiat?
ib. 781. Sed enim plurima ingrata, infeſta-
que, & pernicioſa incurrere paſſim in
qodh guſtatum, in olfactum, in tactum, ac in
enn fe⸗ omnes ſenſus manifeſtum eſt, ac ne ar-
aepi⸗ 14 bores memorem, quae vel ſui vmbra
rme dormientibus grauedinem creant, vel
tetro etiam odorenecant; ne grauem
ele- i, vim, odoremque carbonum, & ſimilia:
Caſi. CA P.
‚dum
ece. Laert. A PEſtilentia autem, ſeu affectio exitia-
er VI,IO91. L lis aeris, vtcunque poſſit etiam ſu-
M perne, nubis, nebulaeque inſtar adue-
m nire; tum tamen praeſertim creatur,
t. cum terra intempeſtiuis pluuiis, ardo-
ngele ribusque, putrorem eſt nacta; isque
mme halitus ex ea conſurgit, qui inficiat ae-
nſpe⸗ rem, & longe, lateque non modo in ho-
nn. mines, ſed in alia quoque animalia
ingt, graſſetur.
ogen. ib. 1101- Aerem certe facile induere affectio-
efunn⸗ 1116. nem halitus e terra proxime exſpirati,
tum regionales vocati morbi indicio
ſunt, vt hic apud nos frequens podagra,
apud Achaeos ophthalmia, apud Aegy-
. ptios elephantiaſis; tum quod experi-
di Vntur, qui peregrinantur, dum adeo
,exX-

–

PRHVSICA.

1049
quaeſo, quam varia loca ſunt, quae gra-
ves noxiosque odores bituminis, ſul-
phurisque exhalant. Scrutatores ve-
ro metallorum, qui euadunt tam liuidi,
qui tam cito intereunt, quos non ex-

ſpirari vapores infeſtos ex intimis ter-

rae partibus comperiunt?
Itaque loca quaedam ſunt, e quibus ib. 818.
ii halitus exſpirantur, qui in ſuperfu-
ſum aerem euecti, ipfſum aliquouſque
venenent, qualitateue mortifera infi-
ciant, adeo, vt cum aues per eum trans-
ire contigerit, veluti, ſi mulier menſi-
vm tempore Caſtoreum olfaciat, & ob-
ſtupefiant, & repente prolapſae vitam
etiam amittant.
Praetereo autem, fieri etiam poſſe, ib. 830.
vt aere, qui inter aues, terramque ſup-
poſitus eſt, vi halitus prorumpentis diſ-
cuſſo, locoque facto prope inani, volu-
cres non habeant fulcimentum, cui
pennae expanſae innitantur, vt propa-
gare volatum poſſint; ſicque labantur,
ac procidant, pondere corporis prae-
grauante. Et ſic quidem auerna.

XVII.

DE PESTILENTIA.

perſpicue agnoſcunt, quanta in locis
variis aeris diuer ſitas ſit.
At propagari interdum hanc affe-ib. 1135.
ctionem per aerem, ipſa peſtilentiae af-
fectio declarat, vt illa inprimis, quae
proauorum noſtrorum memoria, cum
ortum habuiſſet in Aethiopia, ita in
Lybiam, Aegyptumque, & vniuerſam
pene Regis Perſarum ditionem excur-
rit, vt euam in noſtram hanc vrbem,
regionemque peruenerit, ipſamque
plane vaſtaueri
Fit porro iſta propagatio, dum ve-ib. III7-
nenatus halitus corpuſcula ſua aeri II22.
Ccommiſcens, corpuſculorum illius ſi 3a0 al
tum ita transponit, peruertitque, Vt Laert. X,
quicquid ſimilium eſt ſuis, in eandem p. 1069.

Rrrrrr. texturam

1050 PARS XII PIILOSoPEIAE EPICVRI P. III.

texturam conformet, vt dum ignis ſub-
jlens corpuſculis ſuis in lignum, coa-
gmentationem eius ſic commutat, vt
uicquid in illo igneorum eſt corpu-
Kulolum⸗ eliciat, & ex ipſis nouum, ac
ſui ſimilem ignem faciat. Deinceps ve-
ro, vt ignis mobilitate ſua proſerpens
habet, vnde ſeſe in ſyluam integram
propaget; ita affectio peſtilens prae mo-
bilitate corpuſculorum, ex quibus con-
texitur, ſenſim prorepat, ac aerem lon-
ge, & quouſq; admodum diuerſa affecti-
one inhibeatur, commutet. Nimirum
dicas idem fieri, vt cum nubes, ac ne-
bula per aerem repit, & paulatim, qua
graditur, immutat, conturbatq; ipſum.
D. 1126. Praetereo autem, dum homines ae-
rem ſpirando inducunt in corpus, ſor-
bere illos pariter ea affectus corpuſcu-
la, quibus, quae ſimilia in corpore ſunt,
eo modo, quo de aere dictum, transpo-
nantur, peruertanturque, & contagio,
vicinia, afflatu, ea transmittantur dein-
Cceps in alios, quae parem peruerſionem
faciant, praeſtentque, vt morbus po-
pulatim denique graſſetur.
Atque hactenus quidem non Meteo-
rologia modo, ſed & vniuerſa Phyſiolo-
gia eſto: de qua quae pauca ediſlerui-
mus, eiusmodi profecto funt, quae con-
Laert. X, templando facta perſpecta praeſtent, vt
116. deinceps ea, quae ipſis ſunt affinia, poſ-

ſint perſpici, & valeant ſimul, quae cau-
ſae ſunt effectorum naturae ſpecialium,
pernoſci. Nam qui iſta quidem, quam-
maxime ſtudioſe poſſunt, non proſe-
quuntur, ii longe abſunt, vt aut ipſa
quatenus decet, perſpiciant, aut finem,
cuius gratia perſpicienda ſunt, conie-
quantur.
Ac non ſunt quidem vnquam mente
abiicienda criteria, (neque ipſi adeo e-
videntia, quae iuxta illorum vnum-
quodque eſt.) quoniam ſi ab iſtis non

extte
ſro
kugi
nen
duo
demn

gen. de N

rit, beat. VIT
Laert. l ſent

82.

diſceſierimus, id, vnde oritur perturba-

tio, quodque motum ingerit, recta cum
ratione ediſſeremus, nosque ab ipſo exi-
memus; cauſam videlicet tenentes eo-
rum, quae in ſublimi fiunt, ac reliquo-
rum ſimul omnium, quae paſſim inter-
veniunt, ſummumque terrorem cete-
ris incutiunt.

Verum criteriis ſuppoſitis, iuuat Laert. X,

xime dedere ſeipſum ſpeculationi prin-
cipiorum, ex quibus conſtant omnia, &
infinitatis naturae, aliorumque his co-
haerentium, ac memoria iugi conſerua-
re ea, quae de ipſis praecipua ſunt, ma-
ximeque generalia eflata. Quippe exin-
de maxime licet procul fieri a fabulis, &
ſtatum illum animi imperturbatum ob-
tinere, qui germanus eſt, & vnicus ſco-
pus, in quem nos, iſthaec omnia ediſ-
ſerentes collineauimus.

PARS PHILOSOPHIAE III.

QVAF EST

FETHICA, SEV
CVm lam ſuperſit Ethica, ſeu Philo-
ſophia de moribus, haut abs re di-
Ctum eſt initio, eſſe eam præcipuam phi-
loſophiae partem habendam; quoniam
illa quidem, quae eſt de natura, vt illic
quoque deduximus, ſuperuacanea eua-
Laert. X, deret, niſi ad vitae finem, qui Ethicae
132 add. eſt conſidarationis, conferret. Sane
Gadend 1ſa quoque prudentia, quae ad hanc

ad Laert. . 7 . .
X, ingz. Partem attinet, ideo naturali philoſo-

DE MORIBVS.
phiae praecellit, quod illi imperet,
ipſamque vt medium accommodet ad
moralis finem. .
Quod dico interim partem hanc cir-
ca vitae finem verſari, admonet, cur
nobis ſit moris eam dicere, quae eſt de
vita, & moribus, ſeu de actionibus vitae
inſtituendis, (neque enim mores aliud
ſunt, quam humanae vitae conſuetae
actiones, itemque de fine, hoc eſt, de
Extremo

116.

ibid.

dbh
ide
ooo
vel
lum

19. An⸗
ton. &
Maxim,
Lerm,

94.

105v1

uuecan-
Rim extremo, ſummoue bonorum, quae cipit, deſtinatue incipere, &nunquam
rum- proſequimur; ac rurſus de eligendis, & tamen interim viuit.
nprole. fugiendis, quatenus praeſcribit electio- Mirum ſane dictu! Semel nati ſu- Tinedreh.
nr ips nemeorum, quae ad illum finem con- mus: bis naſci non licet, ac deſinere an vint
finen, ducunt, & fugam eorum, quae ab eo- aetatem oportet: tu vero, o bone, cum poſſi ſec.
D dem auertunt. diem craſtinum in tua poteſtate non Exicur.
. Sen. de Nam, ne longum morer, finis quidem habeas, cras te victurum reputans, te
Dmnentelaen v beat. vitae, tacito omnium hominum con- in horas venturas differs, ac interim
adeoe. 2. r. ſenſu, felicitas eſt; ſed cum omnes fere hodiernum amittis? Sic omnium vita
Vnum- ab hoc fine aberrent, an non neceſſe eſt, cunctando perit, exindeque eſt, vt
ſönon id contingat, vel quia non eam, quam noſtrum non nemo inter occupatio-
Frnrbe⸗ oportet, felicitatem ſibi praeſtituunt, nes moriatur. Nemo non ita exit e
Acum vel quia quibus mediis oportet, ad il- vita, quaſi modo intrauerit; ac poteſt
en lam minime contendunt? ideo ſenſibus quoque exprobrari in-
en. Cum videamus ſane tam multos, fantia, quod quafi alienum agentes
eseo⸗ quibus cum omnia abunde ſuppetant, negotium, viuere ſe non ſenſerint, vi-
ino. quae ad vitae vſus neceſſaria ſunt, taque ipſis tota abierit ſine fructu vitae.
imer- (quippe & affluunt opibus, & deco- Adnitamur ergo ita viuere, vt nos
e rantur honoribus, & fllis probae in- temporis exacti non poeniteat, ac die
B dolis florent, & quicquid demum vi- praeſente ita fruamur, quaſi craſtinus
iunlund detur poſſe vulgo expeti, obtinent,) ad nos nihil attineat. Videlicet, ad
prein. eueniat nihilominus, vt anxii, queru- craſtinum ſuauiſſime acceditis, qui
mi lique ſint, curis & ſollicitudinibus ſca- minimum egens, appetensque craſtini
vo⸗ D teant, percellantur terroribus, vitam, eſt, & grata illi ſuperuenit hora, cu-
er- D vno verbo, degant miſeram: intelligi ius nimiam ſibi non fecerit ſpem. Cum Senec.
t- exinde licet, ignorare illos, in quo ſita moleſtum ſit vitam ſemper inchoare, b. 23.
exN⸗ ſit, & vnde habenda felicitas vera; eſto nobis illa continuo, quaſi perfe-
iis & ac ideo eſſe llis pectus inſtar vafis, quod cla, abſolutaque, & quaſi cumulo ipfi-
nob- partim fluxum, pertuſumque expleri vs nihil deſit. Stulti vita ingrata eſt,
ſoo- nullatenus poſſit, partim liquore te- trepida eſt, tota in futurum fertur;
el⸗ D tro imbutum, quiduis receptum con- nos vero demus operam, vt noſtra ſit
D ſpurcet, ac vitiet. grata, vt ſecura, vt non modo prae-
Quare & operae pretium eſt, bene- ſens, ſed etiam, vt iam collocata in tuto.
“ ficio Ruius de fine, ac felicitate philo- Sane hoc eſt demum fugere ſtulti-
ſophiae pectus ſanare, purgareque, vt tiam, euehere ſe in illam ſapientum
eret, & paucis rebus explebile ſit, & nulla quaſi ſpeculam, e qua videre ceteros
etad non re iucunde fruatur. Philoſo- liceat palantes errare, & vitam nequic-
u. An- handum ſed enim nobis, non ad quam quaerere in vita. Quodſi eſſe re-
er. H on peciem, ſed ſerio eſt: quando nobis putas ſuaue, eterra nautas collucétan-
er. rani. Opus non eſt, Vt ſani videamur, ſed tes cum tempeftatibus ſpectare, aut
c⸗ vt ſani ſimus. Philoſophandum item Citra tui periculum exercitus prae-
i ſ quamprimum, neque in craſtinum lia miſcentes contueri: nihil eſſe ſua-
differendum, quoniam hodie quoque Wius omnino poteſt, quam e ſereno
e beate viuere intereſt, & hoc mali ha- ſapientiae ſolio deſipientium turbas,
le bet ſtultitia, quod ſemper viuere in- contentionesque contemplari. Non
RrrrrrzZ ſane,

n0

„

Laert.
X, 121.

ſane, quod iucundum ſit ceteros ma-
lis affici, ſed quod iisdem malis non
inuolui delectet.
Ceterum, vt liceat nobis pro virili,
& quadautenus adiutare illos, qui
peruenire ad hoc ſapientiae quaſi cul-
men deſiderant; ſic ea congeremus,

105 PARS XII. PHILVOSOPHIAF EPICVRI P. III.
quae hiſce de rebus meditati hacte-

nus ſumus, vt dicamus primum de fe-
licitate, quae ſummum bonum homini
eſt; ac deinceps de iis, quae ipſi cre-
andae, conſeruandaeque conferunt,
quaeque aliud non ſunt, quam ipſae
virtutes.

CA P. I.
DE FELICITATE, SEV FINE BONORVM, QTENVS
ILLIVSHOMO CAPAX EST.

E de felicitate quidem hoc ſolum
praemitto, idcirco illam dici finem,
hoc eſt, vltimum, extremum, ac ſum-
mum bonorum, quod, cum ea bona
dicuntur, quae ad ſui proſecutio-
nem appetitum alliciunt, & ex ipſis
bonis quaedam propter ſe, quaedam
propter alia expetantur, ipſa felicitas
tale bonum ſit, ad quod referri omnia
oporteat, ipſum autem nusquam.
Neque obſtat, cum felicitas & bea-
titudo, ſeu beata vita idem ſint, a no-
bis nihilominus beatae vitae finem ali-
quando dici; id facimus enim phraſi
gentilitia, qua beatae vitae finem, &
beatam vitam pro eodem habemus,
non vero, qua ſignificemus eſſe vlte-
riorem finem aliquem, ad quem beata
vita referri cenſeatur.
Hoc autem praemiſſo, par eſt, du-
plicem abusque initio diſtinguere fe-
licitatem; vnam videlicet ſupremam,
quae intenſionis, remiſſionisque ſit
incapax, alteram ſubalternam, in quam
cadere adiectio, & detractio volupta-
tum poteſt.
Et prior quidem concipitur quaſi
quidam ſtatus, quo nullus poſſit me-
lior, ſuauior, deſideratior excogitari,
in quo nihil ſit mali, quod timeas, ni-
hil boni, quod non habeas; nihil, quod
agere libeat, ac non liceat, qui deni-
que conſtantior ſit, quam vt amitti
vnquam poſſit.

Poſteriorem autem habemus, vt
ſtatum, in quo, quantum licet, quam
optime ſit; ſeu in quo bonorum neceſ-
ſariorum quamplurimum, malorum
quorumuis quamminimum adſit, at-

que adeo in quo traducere vitam ſua-

viter, tranquille, permanenter detur;
ꝗquantum quidem ipſa conditio regio-
nis, ſocietatis, generis vitae, conſtitu-
tionis corporis, aetatis, & ſimilium
circumſtantiarum permiſerit.
Non eſt vero nequicquam, quod
ita diſtinguo, ac definio: ſiquidem tam-
etſi perſpicuum videatur, priorem
illam eſſe habendam Dei propriam;
non deſunt tamen, qui de ſe, ſuaque
ſapientia magnifice ſentientes, illam
ſibi vt polliceri, ſic adrogare audeant,
ac ſeſe idcirco Deo pares dicant, mo-
deſtique ſint, ſi ſe vno Ioue reputent
minores.
At illi videntur profecto ſuae mor-
talitatis, imbecillitatisque obliti, cum,
uicunque illius ſunt conſcii, agno-
cere facile poſſint, non eſſe homines
alterius, quam poſterioris capaces; ac
multum praeſtare ſapientiam, ſi, cum
omnes homines quadantenus miſeri
ſint, te in eo ſtatu collocet, in quo
ſis minime omnium miſer; aut inter
varios miſeriae gradus, quibus obno-
Xius natus es, collocet in eo, in quo
ſis quam minimum miſer. Quippe
iſtud demum eſt, eſſe felicem, iis
carere

(ae
1 1
ee,
luert. I,
IIge ſap.
orn
ünn
gue
g
Pr⸗
mi
ib 119.

dii udte
Um defe-
mbhommin-
igli cre.
nkerunt,
lum ipſie

ENVS

mus, yt
t, qluum
mnecel-
nalorumm
lſir, a⸗
tam fua-
r Cetur
regio⸗
De⸗

jorem
priam;
ſuaque
illam
dennt,
,mo⸗
dutent

emor-
,Cl,
Ano⸗
IN
(esi
cu
miſeri
1 q⸗
inter
o⸗
o
ffe
1
ere

Laert. X,

119⸗

ETHICA.

carere malis, quibus angi poſſes, ac
iis interim bonis frui, quibus maiora,
ea, qua es conditione, eſſe non poſſint.
Haec certe eſt cauſa, cur cenſeam
ſapientem, tametſi carebit ſenſu ocu-
lorum, tametſi etiam aurium, futurum
nihilominus beatae vitae participem,

quoniam & adhuc perſeuerabit in

ib. 118.

quam mults licebit bonis, & iis malis
priuabitur, niſi corporis, ſaltem ani-
mi, quibus alioquin poſſet vexari.
Quin etiam profiteor ſapientem, ta-
metſidire torquebitur, adhuc tamen
felicem fore. Nempe non diuina illa

quidem, ſed hac humana felicitate,

quae in ſapiente ſemper eſt tanta,
quanta eſſe maxima, pro conditione
temporis, poteſft.
Nam intormentis quidem dolores
perſentit; interdum etiam ingemiſcit
ob illos, atque eiulat; ſed interim ta-
men, quia facta illos patiendi neceſſi-
tate, minime ipſos exaſperat, ſeu prae
impatientia, ac deſperatione grauiores
non facit, quin potius quam ma-
xima poteſt animi conſtantia illos
mitigat, quodammodoque leuiores red-
dit; eatenus ſane beatior eſt, quam ſi
illis ſuccumberet, illorum videlicet
inſtar, qui cruciati ſimilibus, non pari
virtute & conſtantia eos tolerant, ne-
que paria habent, a ſapientia, (quae

CA P.

1053
adhibet ſaltem vitae innocentiam, con
ſcientiaeque ſecuritatem,) quibus ea
leuent adiumenta.
Quare neque eſt, quod quis cauil-
letur, eſſe ergo nobis pro eodem Pha-
laridis taurum, ac roſas; & ſapientem
proinde, dum in illo tauro perure-
tur, exclamaturum, quam fuaue eſt!
Quam hoc non curo Quam pro nihilo

habeo! Siquidem alia ſunt, quae ſapi-

ens malit ſibi contingere, vt corporis
quies ab omni incommodo libera, &
animi remiſſio bonorum ſuorum con-
templatione gaudentis; alia ſunt, quae,
quamuis nolit accidere, cum accidant
tamen, & conſtanter perfert, & illa
etiam laudat, comprobatque: quate-
nus habet, vnde ſibi de ſua conſtan-
tia gratuletur, ac dicere poteſt: vror,
ſed inuictus. Quidni optabile ſit,
non quod vrit me ignis, ſed quod non
vincit?
Atque haec quidem, prout contin-
git, ſapientem quoque eſſe obnoxium,
vt morborum doloribus, ſic cruciatibus
tyrannorum, tametſi neque illos ac-
cerſat, neque iſtos prouocet, quantum
quidem decore poteſt. Quod fupereſt
autem, neque ea ſemper, neque omni-
bus tempora incidunt, in quibus lon-
ge vt indolentius, ita felicius viuere
liceat.

—

II.

VOLVPTATEM, SINE WA NOTIO FELICITATIS NVLLA
EST, REM BONAM SVAPTE NATVRA ESSE.

Cin porro & ſuaue, ſeu volupe ſit,

ſine dolore viuere, & fuaue quo-
que, ſeu volupe, bonis frui, ipſisque
recreari; conſtat quidem, felicitatem
non poſſe ſine vtraque hac, aut altera

ſaltem, ſuauitate, voluptateue intelligi:
(nempe pro eodem voluptatem, ſua-

vitatem, iucunditatem, ceteraque id
genus habeo verum eſſe aliquos videas,

qui magna pompa aduerſus ipſam volu-
Fraten ſic diſſerant, quaſi quidpiam ma-
um ſua natura ſit, ac adeo ab ipia ſapien-
tia, felicitateque alienum.

Quare & priusquam disquiramus, re- Cic Tuſe,

verane felicitas in voluptate conſiſtat,
declarandum eſt, voluptatem eſſe ex na-
tura ſua quid bonum, vti & dolor oppo-
ſitus quidpiam eſt fuapte natura malum.
Rrr rrr 3 Sane

V, 33

Cic. de

1054
Sane vero, cum illud ſit bonum,
quod iuuat, quod placet, quodque ad-
eo amabile eſt, appetitumque allicit:
vti & malum, illud, quod nocet, quod
eſt ingratum, quodque idcirco ſui odi-
vm, auerſionemque concitat; nihileſt,
quod magis, quam voluptas demulceat,
magis delecket, magis diligatur, expe-
tatur magis; vt contra nihil eſt, quod
magis, quam dolor, incommodet, dis-
pliceat, abhorreatur, refugiatur. Adeo
proinde, vt voluptas non modo eſſe vi-
deatur bonum, ſed ipſa quoque boni
ratio, quatenus eſt id, cuius cauſa res
aliqua bona eſt, ſeu expetitur; vti &
dolor non modo malum, ſed ipſa etiam
mali ratio, quatenus eſt id, cuius cauſa
res aliqua eſt mala, ſeu refugitur.
uippe & tametſi interdum volu-

ſin, I, 10. ptatem refugiamus, non ipſa tamen

ibid.

ibid.

eſt voluptas, quam refugimus, ſed
uem forte habet adnexum dolorem;
vti &, ſi dolorem aliquando proſequa-
mur, non ipſe eſt dolor, quem proſe-
quimur, ſed quam voluptatem forte
habet adiunétam.
Nam, vt rem dicam paulo explica-
tius, nemo ipſam voluptatem, quia
voluptas ſit, aſpernatur, aut odit, aut
fugit; ſed quia conſequuntur magni
dolores eos, qui ratione voluptatem
ſequi neſciunt. Neque porro quis-
quam eſt, qui dolorem ipſum, quia
dolor ſir, amet, conſectetur, adipiſci
velit; ſed quia nonnunquam eiusmodi
incidunt tempora, vt labore, & dolore
magnam aliquam quaerat voluptatem.
Vt enim ad minima veniam: quis
noſtrum exercitationem vllam corpo-
ris ſuſcipit laborioſam, niſi, vt ali-
quid ex ea commodi conſequatur?
quis autem vel eum iure reprehende-
rit, qui in ea voluptate velit eſſe, quam
nihil moleſtiae conſequatur? vel illum,
qui dolorem eum fugiat, quo voluptas

PARS XII. PHILOSOPHIIAE EPICVRI P. III.

nulla pariatur? At vero eos & accuſa-
mus, & iuſto odio digniſſimos duci-
mus, qui blanditiis praeſentium volu=
ptatum deliniti, atque corrupti, quos
dolores, quas moleſtias excepturi ſint,
occoecati cupiditate, non prouident.
Similique ſunt in culpa, qui officia de-
ſerunt mollitia animi, id eſt, laborum,
& dolorum fuga.
Et harum quidem rerum facilis eſt,
& expedita diſtinctio. Nam libero tem-
pore, cum ſoluta nobis eſt eligendi o-
ptio, cumque nihil impedit, quo minus
id, quod maxime placeat, facere pos-
ſimus, omnis voluptas aſſumenda eſt,
omnis dolor depellendus. Tempori-
bus autem quibusdam ſaepe euenlet, vt
& voluptates repudiandae ſint, & mo-
leſtiae non recuſandae.
Itaque, tametſi omnem voluptatem
eſſe quid bonum exiſtimemus, & o-
mnem dolorem quid malum: nonaſſe-
rimus tamen, oportere ſemper aut pro-
ſequi illam, aut fugere hunc; ſed eſſe
in ipſis, ſicut qualitatis, ita quantitatis
habendam rationem. Nempe praeſta-
re, vt dolores ſuſtineamus aliquos, quo
voluptatibus potiamur vberioribus; ac
expedire, vt abſtineamus ab aliquibus
voluptatibus, ne ſubinde dolores diffi-
ciliores perferamus.
Quo fit, vt hic ſit quaſi fons, ex quo
de criteriis agentes, canones varios
circa affectum, paſſionemue deduxi-
mus, habentes, puta voluptatem, &
moleſtiam, ſiue dolorem pro electio-
nis, fugaeque criterio, neque id pro-=
fecto iniuria. Siquidem commenſu-
ratione, & rerum iuuantium, laedenti-
vmque delectu diiudicare haec omnia
decet, quandoquidem bono interdum,
vt malo, & vice verſa interdum malo,
tanquam bono vtimur,
Ex hiſce ergo, vt rem inculcem, di-
co, nullam voluptatem eſſe per ſe
malum,

ibic,

Wal
tes
Plio
alc
inſe
lore
hoſt
ſun
die
der
It

lp
pro

Cenl

Di
Laen. J,
129,29. ſe

te⸗
Et

00

Ccſa⸗
8 duci⸗
nyu.
tlquOs
Uniſint,
Aident.
lcin de.
borum,

ls et,
rotem⸗
endl o⸗
minns
repos⸗
eſt,
npori-
ehV
mo⸗

nalle.
tyro⸗
ltatis
eſta⸗
,quo
S; 0
libis

ifi⸗

quo
rios
luyi-
n, 8
cio⸗
10⸗
ſ
enti⸗
ni

lo,

di⸗
ſe
Im,
*

bis,

ETHICA.

malum, ſed ea, quae nonnullas volupta-
tes pariunt, eiusmodi eſſe, vt multo am-
pliores voluptatibus dolores inducant:
addoque proinde, ſi voluptas omnis ſic
in ſe ipſam colligi poſſet, vt nullum do-
lorem neq; in ſe compleéteretur, neque
poſt ſe relinqueret; fore omnem ipſa
ſui collectione non minus perfectam,
abſolutamque habendam, quam ſint o-
pera natura praccihilae, foreque adeo,
vt voluptates nullſatenus inter ſe dif-

CAP
FELICITATEM
. CONSI
nc, vt adid, quod propoſui, acce-
dam, videtur plane felicitas in vo-
luptate conſiſtere; quanquam id com-
probandum primo vniuerſe eſt, ac di-
cendum poſterius, in quanam ſpecia-
tim conſiſtat.
Laert. x, Vniuerſe ergo videtur voluptas eſ-
128.:129. ſe vt principium, ita & finis beatae vi-
tae; quando eſſe eam bonum primum,
& noſtrae, omnisque animalis naturae
congenitum deprehendimus; ipſaque
eſt, a qua electionem, fugamque o-
mnem auſpicamur, & in quam tandem
deſinimus; hoc aflectu vſi, tanquam
regula ad bonum omne diiudicandum.
Alexan- Et quod voluptas uidem fit pri-
der A- Mum, congenitumque bonum, ſeu, vt
phrod,2. ſolent dicere, primum aptum, accom-
de An. modatumque naturae, ex eo de-
4oadde monftratur, quod omne animal, ſi-
ad Laert, Wul atque natum ſit, voluptatem ap-
petat, eaque gaudeat, vt ſummo bono:

X. pag.
1348. dolorem aſpernetur, vt ſummum ma-

12² Laert, um, & quantum poſſit, a fe repellat?,

X 137. (& ͤvidere certe licet, vt ne Hercules
Cicer. de. . ⸗
An.1,9. Juidem ab interula ſuccenſa depaſtus,
ſeſe contineat, quin lacrymetur
Clamans, fremensque, at vndiquée
reſonant petraé
Locorum, & Euboeaez iuga alta mon-
tium.)

1061
ferrent, ac poſſent idcirco indiſcrimi-
natim optari.
Quin etiam, ſi illa quoque ipſa, quae
ſunt luxurioſis efficientia voluptatum,
liberarent eos rerum fublimium, &
mortis, ac doloris metu; docerentque,
qui eſſent fines cupiditatum; nihil ha-
berem, quod reprehenderem, cum vn-
dique complerentur voluptatibus, nec
haberent Vla ex parte aliquid aut do-
lens, aut aegrum, id eſt, malum.
III.

VNIVERSE IN VOLVPTATE

STERE.
Facit vero id omne animal nondum de-
prauatum, ipſa natura incorrupte, at-
que integre iudicante.
Itaque nulla eſt ratione, neque diſ-
putatione opus, quamobrem volu-
ptas expetenda, fugiendus dolor ſit;
conſtat ſcilicet hoc ſentiri; vt calere
ignem, niuem eſſe albam, dulce mel;
quoniam nihil oportet exquiſitis ratio-
nibus confirmare; ſatis eſt admonere.
Etenim, quoniam detractis de homine
ſenſibus, reliqui nihil eſt: neceſſe eſt,
uid aut ſecundum naturam, aut contra
it, a natura ipſa iudicari: voluptatem
etiam & per ſe expetendam eſſe, & do-
lorem ipſum per ſe eſſe fugiendum. Et-
enim quid percipit, & quid iudicat,
quo aut petat, aut fugiat aliquid, prae-
ter voluptatem & dolorem?
Quod vero voluptas, vt primum na-
tura, accommodatum eſt, ſic etiam ex-
petendorum extremum, ſiue bono-
rum finis ſit, vel ex eo poteſt intelligi,
quod voluptas ſit ſola, ob quam cetera Eudozus
ſic expetimus, vt ipſa non ob aliud, ſed ap. Ariſt.
ſuimet cauſa ſolum expetatur. Quippe th.X,2.
poſſumus quidem alia expetere, vt de-
lectemur, ſeu voluptate afficiamur: at
nemo requiſierit, propter quam cauſam
delectari, aut affici voluptate velimus.
Profecto non magis, quam propter
quam

Cicer. de
Fin. I, 12.

2

Laert. X,
136.

1056
quam cauſam eſſe felices deſideremus;
vt puta quod vt eodem gradu, ſic pro
eadem re haberi voluptas, ac felicitas
debeant; atque adeo pro fine, ſiue vl-
timo ac ſummo bonorum, ad quod re-
ferantur quidem cetera, ipſum autem a-
lio nusquam referatur.
Confirmatur autem exeo, quod fe-
licitas non aliunde eſſe, vt iam praemo-
nuimus, felicitas intelligatur, quam
quia eſt ſtatus, in quo licet quamſua-
viſſime, iucundiſſimeque, hoc eſt, quan-
ta fieri poteſt maxima cum voluptate
degere. Tolle enim hanc ſuauitatem,
jucunditatem, voluptatem ex vita; ec-
qua, amabo, tibi notio felicitatis fuper-
erit? non illius modo, quam dixi diui-
nam, ſed etiam alterius, quam humanam
haberi; quaeque aliunde magis, & mi-
nus, ſiue intenſionem, ac remiſſionem
non ſuſcipit, quam quia cadere in ĩpſam
adiectio, & detractio voluptatis pot-
eſt⸗
Vt res etiam poſſit ex comparatione
voluptatis cum dolore manifeſtius in-
telligi; conſtituamus aliquem magnis,
multis, perpetuis fruentem & animo, &
corpore voluptatibus; nullo dolore
nec impediente, nec impendente;
quem tandem hoc ſtatu aut praeſtabi-
liorem, aut magis expetendum poſſu-
mus dicere? Ineſſe enim neceſſe eſt in

4

PARS. XII PHIILOSOPHIAE EPICVBRI PIII.

eo, qui ita ſit affectus, & firmitatem ani⸗
mi, nec mortem, nec dolorem timentis,
quod mors ſenſu careat, dolor in lon-
ginquitate leuis, in grauitate breuis ſo-
leat eſſe: vt eius magnitudinem celeri-

tas, diuturnitatem alleuatio conſoletur.

Ad ea cum accedit, vt neq; diuinum nu-
men horreat, nec voluptates aut bono-
rum præteritorum memoria, aut futu-
rorum expectatione partas effluere pa-
tiatur, earumque aſſidua recordatione
laetetur, quid eſt, quod huic poſſit,
quod melius ſit, accedere?
Statue contra aliquem confectum
tantis animi, corporisque doloribus,
quanti in hominem maximi cadere
poſſunt, nulla ſpe propoſita, fore leuius
aliquando, nulla præterita, nec praeſen-
ti, nec expectata voluptate; quid eo mi-
ſer ius dici, aut fingi poteſt⸗
Quod ſi vita doloribus referta ma-
xime fugienda eſt, ſummum profe-
cto malum eſt viuere cum dolore;
cui ſententiae conſentaneum eſt, vI-
timum eſſe bonorum, cum volupta-
te viuere. Neque enim habet noſtra

mens aliud quidquam, vbi conſiſtat,

tanquam in extremo; omnesque &
morbi, & aegritudines ad dolorem refe-
runtur; nec praeterea eſt res vlla, quae
aut ſua ſede naturam ſollicitare poſſit,
aut frangere.

CAP. IV.
VOLVPTATEM, IN QWA SITA FELICITAS EST, ESSE

INDOLENTIAM CORPORIS, ET TRANCVIIL-
LITATEM MENTIS.

Eruntamen, cum ſint duo quae-
V dam, vt paulo ante eſt inſinuatum,
voluptatum genera; nam alia quidem
ſpectari poteſt tanquam in ſtatu, ſeu
quiete, adeo, vt nihil aliud ſit, quam
placabilitas, ſedatio & vacuitas, immu-
nitasue a perturbatione, ac dolore: alia

vero, tanquam in motu, adeo, vt con-
ſiſtat in ſuaui motione, veluti laetitia,
hilarirate, & quacunque ſenſus iu-
cunde, & quodam quaſi cum dulco-
re, & titillatione mouetur, vt dum
quis per famem, & ſitim comedit, ac

bibit: ideo quaeri poteſt, in vtraquene,

a11

ibid.

ibid.

anin
ſtat?
d. I7. D
con
tae,
ſtabi
Aarn
tran.
SIt. Q
term
on
a
enti
ſper
ftue
Vti
Giſi
nos
Ur

——— —.

temman’.
lmentis,
in lon-
relisſo⸗
n celeri⸗
lſolerur.
lummu-
Itbono⸗
ut futu-
ere pa-
datione
cpoſſit

ſechum dis,
oribus,
Culdere
leuius
gelen-
eo lu⸗

tta ma- idbi,
profe
Clore;
i, .
upra-
oRra
lid⸗
e
“
quae

Nolhe,

E5

tcol⸗
getit,
siu⸗
Mo⸗
dum
it, ac
gene,
A

an in altera, & quanam felicitas conſi-
ſtat?
ib. 127. Dicimus ergo, voluptatem, in qua
conſiſtit felicitas, ſiue finis beatae vi-
tae, eſſe voluptatem priorem, hoc eſt,
ſtabilem, ſeu in ſtatu, atque idcirco non
aliam, quam indolentiam corporis, &

ſ ib. 132.

tranquillitatem mentis.
ib. 13. Quocirca &, cum vniuerſe volupta-
longe profecto abſumus, vt eas volu-
ptates, quae ſunt virorum luxu difflfu-
entium, aut aliorum etiam, quatenus
ſpectantur in ipſa motione, actioneue
fruendi, qua nimirum ſenſus iucunde,
dulciterque afficitur, intelligamus; vel-
vti quidam rem ignorantes, aut a nobis
diſſentientes, aut alioquin aduerſum
nos male affecti, interpretantur; ſed
illud duntaxat, vt res iterum dicatur,
intelligimus: non dolere corpore, ac
animo non perturbari.
Siquidem non compotationes, co-
meſſationesque perpetuae, non ipſa
cum pueris, mulieribusque conſuetu-
do, non piſcium deliciae, aut quaecun-
que aliae menſae lautioris cupediae iu-
cundam vitam pariunt; ſed quae cum
ſobrietate, ſerenoque adeo animo eſt
ratio, cauſas, cur quidque eligendum,
fugiendumque ſit, inueſtigans, ac opini-
ones abigens, ob quas plurima mentes
occupat perturbatio.
Vt noſcatur vero, quamobrem haec
ſola voluptas ſit finis; obſeruari debet,
naturam ad voluptatem aliam prima-
rio, & tanquam ad finem non tendere,
