àοτHςdαωρα. Hoc eſt, mutationem, qua re-
rum ꝓéveονασperagatur, eſſe Siam ſurſum ducentem,
atque deorſum, ex quo loco manifeſtum eſt, corri-
gendum Heſychium eſſe, qui legit T8 αετα
Poy (prod &ν⅓ ατνοσ quod iam vidit
vir cl. Hadr, Iunius, Quid vero faciendum Ter-

tulliano, qui L. II. adu. Marcionem Heracliticuam
iſtud hac ratione effert: Eadem Bia ſurſum & deor-
ſum. Scilicet pro o ετοααν legiſſe vide-
tur: ατ1ſ ααειαιαâν. Iisdem gradibus quaſi
vtrumque motum, deorſum ſcil. ſubſidentibus ato-
mis tendentem, & eum, qui huic opponitur, proce-
dere indicans. Ceterum conf. & de iſto &mσν α
T Lucian. in vit. aut.
*HodXαιαι οατdà αν bonsναι ναπαυ
ri& αννπιπρτπιου. Stob. Ecl. Phyſ. c. XVII. p. 32.

Rrr rr ornatam,

. 3 .. Diſſ. de
obſeruauit, lumen accipient. Sane enim peincip.
apud Stobaeum & Ariſtotelem, per v- Heracl.

num nec ignem intelligi, qui eſt prior §. 6.

366 PARS IX. HERACLIIVS SECOT I PHVSICOA.

ornatam, 1S aοo Cnomine Heraclito
quandoque venire poſſe, non nimis
praefracte negare velim.
§. IX. Maflam iſtam indigeſtam, ex
atomorum concurſu natam, & vnitatis
ſpeciem prae ſe ferentem, ideoque
Vnum appellatam, [ℳ vocat Heracli-
tus. Nam ignem conſtipatum in a-
quam, hanc vlkerius concreſcentem
in terram abire, ντι viam infra
ducentem explicans, ait. Quod non
ita accipiendum, quaſi terreſtris prae-
ciſe naturae eſſe exiſtimauerit, molem
iſtam zuwνν.νι.ι Principiorum natam,
verum quemadmodum principia, an-
tequam coaleſcerent, ob ſubtilem agi-
lemque naturam, ignis aerisue nomine
appellauit, ita terram nunc vocat mo-
lem craſſiorem ex iis natam, quod in-

ter ea, quae ſenſibus patent, terra pro-

xime ad rudis illius materiae naturam
accederet. Imo, ſicut alia ex Phoeni-
cum, Hebraeorumue philoſophia, ita
hoc quoque mutuo accepiſſe videtur,
vt rudem illam, indigeſtamque mo-
lem, quam Graeci Chaos dixere, ,
ſiue terrae nomine deſignaret. Sane
Moſen eodem ſenſu vocem de, in re-
rum ge†εροο explicanda adhibuiſſe ne-
gari nequit, qui poſtquam Deum coe-
Ium & terram, hoc eſt, rà arra,
condidiſſe dixiſſet, chaos, ſiue molem
materiae indigeſtam, ex qua ιαααοα
diuina omnia eduéta poſtmodum
fuere, deſcripturus, terram id vo-
cat, quae fuerit ), vbi per ter-

ram nihil aliud, quam omnium re-
rum, quae mundum conſtituunt, ſe-
men, iam olim Auguſtinus intelligen-
dum eſſe vidit. Phoenicum inde
quoque eſſe Xor, ſiue limum merito
exiſtimaueris, vt, qui nihil aliud ſit,
quam moles terraquea, in qua terra ta-
men praeualere videatur, quod tanto
magis Moſaicae philoſophiae aptum eſt
vocabulum, quod alias deſumta et-
iam ab abyſſo aquarum ſimilitudine,
chaos, ſiue confuſam molem, rerum
ſemina complexam, deſcribat. Vnde
factum eſt, vt alii Graecorum Philo-
ſophorum aqueam magis ſpectantes
naturam, maſſam, rerum ſemina con-
tinentem, aquam appellauerint, quod
non Thaletem tantum & alios com-
plures, ſed ipſum quoque Heraclitum
aliquando feciſſe conſtat*: alii terram
nominauerint potius, quod & Hera-
clito noſtro frequentius fuiſſe vide-
tur. Non ſolum autem Heraclitum,
ſed alios quoque Graecorum fapien-
tes iſtam appellationem ab Ebraeis &
Phoenicibus accepiſſe puto. Pſum
Orpheum audiamus, qui in fragmen-
to a Timotheo Chronographo cita-
to *, rerum 6ραα explicans, quaſi

prae oculis Moſen habuiſſet, Terra,

inquit, prae tenebris eraut inconſpicua,
ſod lux aethera perrumpens atque di-
videns, totam illuminabat creationem.
Proximus etiam Orpheo Heſiodus † †
terram ante aethera, ante lucem at-

que Oceanum, imo ante omnia fuiſſe

uori woo bn r& don er . AX5⅜ ,
es& rà oαaαννα â οι αααουα ret⁸νοα. gie
oοσ. rà α on νοoνοαοατ danoq ungetos, 5
&ιπ ααμαοα Tr dνρ vin,ko,
αρροοοναoaHναdα1 r& ααεοαοιρασαρνι. Clem.
Alex. Str. VI. p. 599.
** H bτοστπ oατι nyabgar , 70
* eads sga Trer ds égα Päsrαοαρ⅜ αασαν

T8 ity. Orph. ap. Timoth. Chronogr.
†TAαναα£a τιτο αει⁰εοιισοbα.
Seaον Asegeer væ kiv ep ανατι„, -
AlXτT†—2h
& mox:

HJ α à†τν τιεͤsυν reâXααν

Juari 9or
Heor. &c. Heſ. Theol. p. 240.

mẽèmorat

menorat.
rus, un
Juurum
nu compe
natusaccel
catur tenn
nomel
Pholn, N
10cere ext
meo ſulkict
Heraclito
Quem
Idquodn
dererumd
tione, Dh
§X. 1.
hocelt f
fulooalre
renda ila
hanmren
Vbioble,
Hiceaip,
Philone
Colmpler
M, Gr.
NMod m
Ik
CENN
ſorid
gene
—
Seuse
34½
Oera
node
Fa
Nie8
.

mniamn re.
ltuunt, ſe.
Lintelligen.
Cu Inde
num merito
l dind ſt
lun terrata.
quoc tanto
e aptumeſt
elimtn et⸗
mmilitudline,
em, rerum
at. Vnde
rum Phüo-
ſpeckuntes
minn con-⸗
fint, quodl
Alios com-
Jeraclitum
Alüterram
l & Hera-
Iſe nide.
raclitum,
ſipien-
Draes &
Wmn
fiagmen.
Pho cinz.
1, (uu
,Lerra,
Apſpieuc,
Oigue -
utionen.
ſodus †
ucemat-
in fuiſle
Dhronogt.
ryiun,.
Ara aa-

, 8
iur,il

Emont

=

N

DE IGNE, RERVM OMNIVM PRINCIPIO. 867

memorat. Accedat iſtis Pherecydes chumf, quarum vocum poſterior pri-
Syrus, qui duplicem terram agnoſcit, orem luculente explicat, vtpote quae
quarum alteram diſtinctionis cauſa laxatis pauliſper vinculis diſceſſiſſe a ſe
hortn, appellat“, per quam manifeſte inuicem certas materiae partes, ſignifi-

mnihil aliud, quam molem, rerum ſemi- cet. Quomodo autem illud diffluxe-

na complexam, intelligit, cui cum or- rit, variaque, quibus mundus iſte or-
natus acceſſiſſet, & illa, quae vulgo vo- naretur, corpora reddiderit, diligen-
catur terra, prodiiſſet, huic denique tius Heraclitus perſecutus fuit. Scili-

nomen 7 adhaeſiſſe ſtatuit. Poſlem cet diffluxiſſeterram, ſiue chaos iſtud,

Philolai, Nenophanis, atque aliorum ignis virtutein eo praeualentis, atque
addere exempla, niſi iſta inſtituto agilitate ſua reliquas etiam partes ſiue
meo ſufficere viderentur. Eſtitaque impellentis, ſiue ſoluentis, exiſtimauit,

Heraclito terra: minime abſone: cum ignis nunc quo-
= —= rudis indigeſtaque moles, que in rerum alterationibus, generatio-
Quam dixere chaos - - - nibusque magnam vim eſſe, vt qui

Id quod magis iam confirmabunt, quae principii, quod actiuum in ſcholis ap-
de rerum omnium ex hac terra forma- pellant, plerumque partes obeat, o-

tione, Phyſica Heraclitea nos docet. mnes largiantur. Abhocigne, quod-

§. X. Terram itaque ſuam πραο eius naturae maxime conueniens eſt,
hoc eſt, fundi, dicit Heraclitus“*, quae aquam primo excoqui, aquam vero

fuſio altera motus ſpecies eſt, ad dige- in vapores ab eo reſolui dicebat, ad

renda illa pertinens, quae atomorum quos plerarumque rerum, vt luculenti
wavrioron confuſe congeſta fuerant. nobis autores, Plutarchus, Diogenes
Vbi obſerüari primo ſtatim velim, vti Laertius, & Stobaeus ſunt †, origines
hic ea iĩpſa voce Heraclitum, a qua, teſte deinde retulit, a quibus in eo abire vi-
Philone Iudaeo, à fuüuum, quod detur Clemens Alexandrinus † †,
complexum vniuerſae materiae nota- quod dicat, non exterraaquam, ſed ex
bat, Graeci deduxere: ab eo enim, aquaterram, & deinde reliqua naſci,
quod motu quodam diduceretur, at- iuxta Heraclitum. At ſicuti in prae-
que difflueret ad varias corporum ſpe- cedente §. obſeruatum iam fuit, da⸗
cies conſtituendas, chaos, nomen illud Aagoæ idem apud Clementem Alexan-
ſortitum eſſe exiſtimabant. Quam drinum, Heraclitica dogmata exponen-
Yα α ο autem dicit terram apud Dio- tem, ſignificat, quod apud ceteros
genem, νααααπραιννο ait apud Plutar- cumque adeo r ex mari educi ait'

Xöoria 3uroutα να⅜ r.ααα H αο nDαπρααο.t Acb̈Eaααοι
zααναρςSz. Pherecyd. acρ Yenεοa. Plut. de Plac. Philoſ. I, 3.
HZ IIMα Tès Hν. ραποοασ⅞¼ Laert. IX, 9. quae verbotenus transſcripſit Stobaeus Ecl.
3 AvXνXαααα THv * r& r& ruρα Phyſ. L. I. p. 27. .
Ouc oe Arere)ca,. Plut. de Plac. I3. †IIt† Tò æôοροτdοοει ½Mντια
t naααrαι dσ*ν νν⅜νναναρdρ οαο. » ρ Ges 4G. rgneraj eis ⁸ροοdν τod Hον τεα
7 duß Piuecdw n 188, 1 Roι Xοm ptAαι T7 ααρ,οααααεοος απ aMαονοα
rAvrαναuρουιν υ¹rkαουꝶτ,τα̈. ϑr*ατ ραςοſνανοωος , . Sνα⁰α

7 dadiz. Laert. IX, 9. T&απισραααιοα Clem. Alex. Str. L. V. p.
aaααν ααν r rS rveos 599.
Rrrrr2 non

. 4 5 7 0
866 PAnRsS IX. IHERACPITVS

non eam intelligit, quam oτα vo-
cat Pherecydes, quam reliqui a no-
bis citati intelligunt, quando vice
verſa aquam ex terra natam aiunt,
ſed alteram illam, quae nunc faciem
ſuam nobis oſtendit. Viciſſim, quan-
do Plutarchus cum Diogene & Sto-
baeo aquam e terra educi, iuxta Hera-
clitum, aiunt, non chaoticam, ſed
eam, quae eſt ex doντασσα, reſpiciunt
aquam. Vt adeo eodem denique re-
deant, primo intuitu inuicem pu-
gnantia: Nam ſi ab aquea natura cha-
os denomines, ex aqua terram ſepa-
ratione facta educi: ſi a terrea, ex
terra aquam, qua ſeparata terra, quam
nos dicimus, ſubſidat, dicas oportet.
Et ne, coniecturis vnice nos hoc loco
inniti quis putet, audiamus ipſam Cle-
mentis explicationem, qua Heracliticae
Phyſicae principia tradens, vocem
Oaxdoσνα luſtrauit, nimirum ſemen
illam dicit creationis, dimidiam vero
maris partem terram, dimidiam æen-
οα abſoluere, ait *. Quid clarius
itaque, quam οαονοοαοcnfuſam mo-
lem hic notare, ex terreſtribus, aereis-
que & igneis partibus conſtantem,
veramque adeo eſſe, quam inſtitui-
mus, Clementis Alexandrini, cum re-
liquis grauiſſimis autoribus concilia-
tionem. Cum autem reliquarum

6AbP. VI. & II. PHSICOA.
rerum gνραν ad dαaαιονα.ο, ſiue va⸗-
pores ex aqua & terra adſcendentes,
referat Heraclitus, quod ad aerem
in ſpecie, eiusque generationem per-
tinere, docet Plutarchus; porro ob-

ſeruandum, horum vaporum duas ſpe-

cies ab eo conſtitui *, alteram pu-
riorum atque lucidorum, alteram
craſſiorum & tenebroſorum, quo-
rum iſtos ex aqua, hos ex terra eue-
hi exiſtimat; ab iſtis lucidorum, ab
his humidorum corporum deriuat o-
rigenes, atque incrementa.

§. XI. Omnis itaque coeleſtium
corporum chorus cum Phoebo cho-
rago maris, avabuoutas Hatales, vel
ſaltem ſplendorem debet, qua ex
parte Hecataei ſuffragium meritus eſt
Heraclitus, vt Stobaeus docet *.
Imo mundi etiam animam eſſe hu-
iusmodi ravy ar durg Ava-
Oopiagi †, ſanciuit. Quantum ad
animalium animas, eass eiusdem
generis eſſe, atque etiam poſt
mortem, animaliumipſorum in mun-
di animam abire: attamen eas non
tantum ex illis, qui extra ipſa ſunt,
humoribus, ſed internis quoque, na-
ſci exiſtimat. Ad humanam vero ani-
mam minime iſta eum extendiſſe puto,
vt cuius naturam penitus ſibi ignotam

„ -
rIOaXαυοσπ ε r A oοανρανα, r

uiα 2ons no. Clem. Al. I. c.
** Liveoο ₰ aνναανιιααας aα †α Pis
R&a ρυυπ , Nauxozς αε
gas, ερνιοτα Aoga, οrο ααι de
πω0σr¹aνααανιον, T οε¾α„æoSz vτσασ Trο
eréoav. Diog. Laert. IX, 9.
* Heiner ον α ατυυ —. A,aX
a voegoy TS Ce BaMXαιαπ+ ναν re a*ν
Paæc. Stob. Ecl. Phyſ. p. 55. Heändaros
Pro 1† a†⁹ο οατο sνανa 1ο Mαoν τιαα

£ι. οαdoοναοd§ Paρ Srrag Toss Ti-
kagi T86 adsρας,, Jevoαριν ϑ r & àτα
Ts& ρuροoo a6oHdhοα auτ TPaorice-
A + 1†τα Dayragiav. Plut. de Plac.
Phil. II, 22 adde Stob. Ecl. Phyſ. p. 60.

†HocxXe r * rS& 6—αννα νουà.⅓½
v dαaααινιιν τια *ναρ‿²ρααυνοοαυà, T*
e Tos, Cäcis, aτ T Sαττ α rαρα
aνοας dααd αριοοοοιν. Plut. de Plac.

Phil. IV, 3.

fuiſte

fuſe, non
ten veto in
racttioner
Reliqua
crachore in
Ous ſt ,
Krunn Ge
KNIA
ſopraud
N. u, N
douus, N
8 Ariote
Tudhimole
hongd
Qantia, ec
Cura, non
ſuorum ot
curus, ſec

DE

lxent. Snn iu
,9. Ophne

ſie ſe in
ln. Whobrn.
. Alra
exhiladoe
Autem
flamma,
ora ſun
WeN
laert, Am
IV, 10. Plet.

T
75 Al
keechg
* 1
Aaua
,
TCe
ga
10
toehlal
Eht. P

z

DE SrEIIIS SOLE, LVNA, NOCTE, DIE 869

,, ſue
kene fuiſſe, non diſſimulauerit, perrennita- vocauit ipſe Heraclitus*, non, quod
A'ieten tem vero multis in locis, peculiarem minus ſerio rem egiſſe Deum, indica-
tionem Per. tractationem poſcentibus, adſtruxerit. re, eoque vel Greatorem, vel opus eius
porrooh. Reliqua corpora pleraque ex vapore reprehendere voluerit, quod Proclo**
manaſe. Craſſiore atque terreſtri, vt in quibus viſum, vtcunque tamen id excuſan-
Ateran A. plus ſit ρoνοανο, Philoſophum no- ti: * Sed quod in deliciis Deo eſſe
Aermn ſtrum deriuaſſe neceſſe eſt. opera ſua exiſtimauerit, quae proba-
um, go⸗ S. XII. Atque haec, vt ex illis patet, quae bilior eſt Clementis Alexandrini ſen-
dterki ele ſupra ad S. VI. & VII. notata fuere, eſt tentia, cuius quidem rei explicatio,
orun, dd dra, Vt Heraclito vocabatur, haec aliam Philoſophiae Heracliteae partem
Agatrνρ, Vt Laertius & Hermias, vel rectius occupabit. Me officio meo de-

deriuato-

vt Ariſtoteles vocat, avérne, qua ex

rudi mole & indigeſta, diuina cura cor-
pora, ad ornatum huius mundi ſpe-

functum, & pvαοονrerm ex Heracliteis
tenebris eruiſſe, puto. Specialiorem re-
rum conditarum conſiderationem,

weleſtum ctantia, educuntur. Diuina, inquam, Principia iſta ſecutus forte alius ſibi ſu-⸗
bebocho. cura, non moleſta, & quam Deorum met. Tu, Lector, meam operam boni
ules, il ſuorum otium turbare vereatur Epi- conſulito, vel ſaltem bonam volunta-
Wül curus, ſed iucunda, & quam aXαν tem venia dignam habeto.
docet *, . SECT. II.
ele hi. DE STELLIS, SOLE, LVNA, NOCTE, DIE, (TEMPORE.]
S da- D CVnt iuxta eum in hoc mundo ſca- cuius concaua pars nobis obuerſa eſt. bb blut.
tum dd phae, parte concaua ad nos conuer- In ſplendido vero, & nulli admiſtio- uer d
eiusdem Hſ ſae, in quibus congregatae liquidae e- ni obnoxio loco eſte«, hoc eſt, in aere - Lacrt.
m poſt vaporationes reddunt fiammas. Hae puriore“, & interuallo a nobis diſtat Il. c.
NmNd. . P. ſidera conſtituunt, quae nutriuntur decentis proportionis, quae cauſa eſt, APlut.
eis nan exhalationibus a terra ſubmiſſis. Eſt cur magis, quam luna, & calefaciat, & il- Plae. I,
ilſian autem lucidiſſima, calidiſſimaque ſolis lIuſtret. Eclipſin patitur ex eo, quode lartt.
qe,u⸗ flamma, namque aſtra reliqua remo- figura eius ſcapham referat, cuius par- I. c.
Veroall- tiora ſunt aterra, atque adeo minus te concaua furſum verſa, nobis vero Plut. 4
ſſe puto, lucent, minusque calefaciunt. oôbuerſa parte conuexa.. Plao. II,
ignotum Sol maior non eſt, quam oculis ap- Luna terra quaedam eſt, nebula in- Laen. .
— paret. Figura eius Scapham refert, volutas †, figura ſcapham referens. plut.
„, II, 25.

„ /
ℳ * . 7 „ 5 „ „ „
1 *Toido†αaαα οαααιι οαν ααναανα.. riοο α⅛R ιοναυυ ααα Ty eρ Trα hi 1,
„ ‚„ 7 7 4 „7 .
4 . T& Ai anα α α⁰ρ1. Clem. Alexand. Juuuvvνα&ατια 7voοαωα atdtaαν ςα T αα 27.

e ke. ** Eyios h r αια⁵ griggydn aτιαιοσα

Hα r nαυυ *âρ r α r†ο uισι
X 7 X „ — 2,
Tανσ οασ αααιπετιρι 1απ Trοαον rαιαααι Ay-
4 7 2/7 *
Tgov cαMειτον ασ ναπααο.. AXMXR Xο
2 — „
R T0*“ Anisραρρ er T6 aNαανπυ ααυ—
2 7 7 7 —
õ u Rarεο οια ⁰². ad Tim.
Plat. p. Ior.
* ο Aααρρρsς *αοα Adραα R Trâ i-

T ν* eveglaαα Id. Procl. I. c.

† Heracliti nomine illa allegantur apud Plu-
tarchum. Certum tamen, apud eum pro Hcnρατ
legendum eſſe HocαddÖs: Nam Theodorit. The-
rap. IV. p. 59. primum Heracliti profert ſen-
tentiam, quem cum Anaximene ſenſiſſe dicit, &
Parmenide, éx ρο αοννο Iunam dicentibus,
bh. e. ex igne, lunam conſiſtere. Quod & mox a
Stanleio allegatis rectius conſentit „ quod ſcaphae

RrrTr3. Terrae

870 PARS LX. HMERACIITVS. E 0T. WI. IV. .
aen. Errae noſtrae eſt proxima, & per lo- fiunt. Pura enim exhalatio, in ſolis Hocin
1X, 7. cum defertur non liquidum, aere ſci- circulo inflammata, diem facit, con- gere inchi
k Hut.: licet craſſiore. “ Eclipſin patitur parte traria vero vbi obtinuerit, efficit no- trtutn detib
Plac. II, concaua ſurſum verſa, phaſium vero, ctem. Calor purioris illius exhalatio- Ev Klll
28 quam ſingulis menſibus ſubit, varietas nis, incrementa capiens, aeſtatem effi- “ Scllicet tunn
ab eo eſt, quod concauae eius partes cit: humor ex obſcura & tenebricoſa crecduntur,
ſenſim ſenſimque verſus ſuperiora exhalatione, abundans, hyemis cauſa ineigiunt,
r. , vertantur. exiſtit. Eodemque modo de cauſis Eeluber
29. [Omnes dellae ex terrena exhala- ceteris Heraclitus diſputabat. De ter- (M
m Id. tione nutrimentum capiunt. m] ra tamen, & ſcaphis illis, cuiuſmodi
de Plac. Dies & nox, menſezque & annus, ſint, penitus tacuit. rt. E Der
II, 17. annique ſlata tempora, pluuiae & venti, Temporis corpoream eſſe naturam, Sext. nun el
& his ſimilia, pro exhalationum ratione Heraclitus credidit. Bmb ſun Aritor
adu. Ma- ,Nn
SECTIO III. mhem.e. 2 . Dwi
DE FLVXV ET REFLVXV MARIS: IITEM DE METEORIS] 9. ⸗
Platarch. , Luxus & wefluxus maris a ſole eſt his vero conquieſcentibus, ſubſidet diſtten
rne III, * deriuandus. Ab eo enim excitantur, Mmare, atque ita reftaxus exiſtit. grah tatss Dillen
7. mouentur, & circumducuntur venti Toninae excitari pPutat conuer ſo- teb. 18 X.
—. —„ nibus ventorum & nubium, ventis in ny-. 1.
plerique, quibus I Oceanum inciden- nubes incidentibus: fulgura vero ex p.64 De enm
tibus, Atlanticum mare intume- exhalationibus accenſis. Preſteres ex e.64. lene.
* ſcit, atque hac ratione fluxus efficitur: nubibus accenſis, & rurſum extinctis. Tenput
. . Herachtus
SECT. IV. ikogle
DE ANIMATIS. güceni,
E natura animaez dixit, adeo eam (Animarum intelligentium mors ex g procl ded
1aen. abſconditam eſſe, vt inueſtigari humidis iisdem obtingit. Tten
1IX, 7. 11185 1. in Tim. fertur
t Piut. nulla ratione poſſit?* Hoc ſolum de Animas item, ex hac vita diſcedentes, Plat. p. Piloto
Plac. lV, ea dicebat, eſſe, vt alia omnia, ex ex- in animam vniuerſi abire, quippe quae 36. MMI n
ca W halatione, eaque externa, (cum ex in- cognata ſit iis, eiusdemque naturae. Theod them Wncn
d.mn. terna ſit anima mundi, Jomnibus ani- Nodiuagis, magis, Bacchis, Lynis, p. 73. Mund.
1,2. mabus eiusdem naturae participanti- myſtiæ, poſt mortem Heraclitus mina- elank
ſed tamen bus.b Eſſe item eam minime (inter tur, &ignem vaticinatur. h Clem,
illa verba corporea) corpoream, & ſemper flue- Heraclitus viciſſitudines contrario- Alex. Tieran,n De.
eius ber re, quodque moueatur, manifeſtum ex rum neceſſarias ponit, Vltro citroque ror. 1 tan
aam eo eſt, quod mouetur.“ Animarum commeantibus animis: quibus in - 13· 12. Ah Vl
mundi, Vero & daemonum plena omnia eſſe 4, eodem permanere ſtatu, laborem, mu-: gtob en pr
dLaert. animamque ſiccam eſſe optimam. tationem ſubire, requiem afferat.) Phyt. p. kun
a Eit ſimilis, concaua parte igneis exhalationibus re- * Verba Laertii ſunt: αοsdà 8 ox⁵ rge 113. K. . daknl
Serm. 17. pletae, & quod inf. ex Laertio IX, II. dicitur, vsονα &αν*ονροα τραα rτρρνασιποα 6r. iabte. Nio
— ſcapharum harum naturam eum blane non de- Caſaub. emendauerat: N†ρ†τvu 3 oxz 7T&ρ1 h. Aala
ſcripſiſſe. Theodoritus vero paucis interieétis di- zinen, ρEα⁵ν *8&ρρos “ w quid ſi légamus Xεα˙- Curad
ſerte ſcribit, Heraclidem lunam dixiſie Yis“ Tα. 8âε α νααπι αιραιαττιπ οττσ αας &νρ itague
Eõ . g0 &c. CüNdu
Homines fnen
ę

tio, in ſols
Reit, Con-⸗
eſftit no.
6 exhalatio.
Ktatem effi.
tenebricolt
etnis cauſi
de nuls
t. Deter.

Giutnodd
1laert.

Wn.
Etunn he

Ump.

. l. M.

them..

0N 49

ſblcet
ſti.
Coluerſio⸗ db⸗
,Vemts in e
, jero er
. b⸗ 4 .“
èMMU
tinckö

n morserted

in Tin,
edentes, lit
ecut
Mtundes er
U
tus mina⸗

1Clen,
Ontririo-A
drogtenn
Cibus in
tem, Inl-i tb.
It.) M,n

— u4
.
ueslr.
iint
mnus e⸗

adu. Ma-

them. p.

139.

Therap.
XI. p.
152.

zvgâ-
c;.

—

DE MAEI, MFTEORIS EFT ANIMATIS

Homines perfectam aetatem attin-
gere incipiunt, circa ſecundum anno-
rum aetatis ſeptenarium, quo tempo-
re vis genitalis ſeſe exerere incipit.
Scilicet tum arbores quoque perfici
creduntur, quando ſemina proferre
incipiunt, quae immaturae &imper-
fectae habentur, dum fructu carent.

(APPENDIX DE QW IBVSDAM
HERACLIII.
E Deo parum dextre philoſopha-
tum eſſe Heraclitum, nonnullis Vi-
ſum, Ariſtoteli, Varroni, Auguſtino,

Philoni Iudaeo, eo quod Deos ex igne

eſſe ſtatuerit, & vniuerſum hoc condi-
tum eſſe negauerit. Verum ea de re vide
diſputata Oleario, in ſupra repraeſen-
tatis Diſſertationibus, & quidem prio-
ris S. X. ſq. poſterioris §. V.
De anima actum fuit capite praece-
dente.
Tempus, Ccorporeum exiſtimauit
Herachtus, vt Sect. II. monitum eſt,
ideoque ad Metaphyſica iuxta eum
quidem id nequit referri.
Sed & alias Heraclitus inter eos re-
fertur, qui ſolam naturalem partem
Philoſophiae conſtituerunt, a Sexto
Empirico: ideoque Metaphyſicorum
& Ethicorum eius ſyſtema expectari
non poſſet, ne quidem, ſi integra ſuper-
eſſent ſcripta eius.
De ſummo bono tamen eius ſenten-
tiam habemus apud Theodoritum,
qui, vbi de, Epicureis egiſſet, volupta-
tem pro ſummo bono habentibus, He-
raclitum ait nomen tantum inuertiſ-
ſe, ſenſum ſeruaſſe, nam pro voluptate
beneplacitun dixiſſe, neque tamen
qualitatem huius beneplaciti explicaſſe,
cum diuerſis diuerſa piaceant. Quod
itaque vnicuique libitum eſt, quod iu-
cundum atque amabile, id illum videri
finem hominis definiuiſſe, tacito qui-

971
Praeterea ea aetate homini notitia ad-
venit boni & mali, eorundemque di-
ſciplinae capax euadit. DðUDðBð 23
(Generatio, quam ye eâ Graeci dicunt, plut. de
eſt X XXannorum ſpatium: nam eo tem- Orac def.
pore ex ſe genitũ ſiſtere ſolet generans. p. 415. E.
Omne, quod in terra repit, ex terra ar lor⸗

alimentum habet.) e mun-

do c. 0.
METAPHYSICIS ET ETHICIS ün.

k Plut.
Plac. V,

TIEM DE SCRIPTIS EIVS.)

dem voluptatis nomine, proque eo v-
ſum beneplaciti nomenclatura.
SCRIPTA eius quod attinet, eius,
qui Diogenis Laertii aetate adhucle-Laere.
gebatur liber, generaliter quidem de Ix, 6,
natura agebat, ceterum in tres ſcinde-
batur partes. Namque & de vniuer-
ſo, & de republica, & de Theolegia diſ-
ſeruit. Ulum vero in templo Dianae
depoſuerat, (in quo, poſtquam ab E-
pheſis offenſus ſeceſſum quaeſiuit, vi-
Xit aliquamdiu,) de induſtria, vt vi-
ſum quibusdam obſcurius ſcriptum:
Ne, ſi a vulgo legi poſſet, in contem-
tum veniret, vnde, vt ſupra memo-cap. II.
ratum, æοτι+νο & forte uunzr„ eſt di-
Rus, a Timone quoque Auirze fuit
appellatus. Ex templo Dianae Euri-
pidem illud opus protraxiſie narrat
Tatianus, cuius illa ſunt ea de re ver-
ba: „Neque laudauerim, quod carmi- Tarian.
na ſua in fano Dianae occultauit, vt Gracr.
poſtea veluti per myſterium ederen- p. 149.
tur. Nam quibus iſta curae ſunt, Eu-
ripidem Poetam Tragicum, aedem
Dianae frequentaſſe, & paulatim tene-
bras iſtas Heracliti relegendo, accu-
rate tradidiſſe putant., Ab Euripide
Socrati quoque id opus fuit oblatum,
qui, interrogatus quid de eo ſibi vide-
retur? dixit: magnam indolem ſpirant, Laert.
quae intellexi: puto idem facere, quae It, 22,
non intellexi. Verum Delio natatore
opus habent. Tatianus æôναοσπν oPS
vocat. Vnde inter Poetas a Lilio
Gyraldo

li 6,

872

Synt. de Dem tantum magis Poeticam eum ſe-
ynt. de 3 .
poet. Cutum Vosſius cenſet. Ceterum Theo-

PARS X. XENOPHANES CAP. I.
Gyraldo refertur Heraclitus, dictio- phraſtus, eum atra bile laborantem, alia ab. Laert.

ſemiperfecta reliquiſſe, nonnulla etiam *-
aliter atque aliter concepta, teſtatur.

HISTORIAE PHILOSOHICAE

PARS X.

DE SECTA

ELEATICA

XENOPHANEBG8.

CAP. I.

VITA
Leatica ſecta ab Elea (ſiue Velia)

magnae Graeciae vrbe, nomen

obtinuit, quae condita Cyri

temporibus, Phocaeenſium colo-
nia fuit. His enim ab Harpago ob-
ſeeſſis pars noctu aufugit, quae in iſtas
Italiae partes fuit delata. Hic vrbem
condidere, eamque Eleam, vel Heleam,
Strabo. vel Hyelam nominabant, appellatio-
L. vI. ne vel ab Elea ducta, quod fluuii prae-
„u b. labentis eſt nomen, vel, vt quibusdam
252. C. viſum, a paludibus (quas α Graeci
„
dicunt) quibus cingitur.

Ex hac vrbe Parmenides, Zeno, &
Leucippus prodiere, qui, cum in ſe-
cta eminerent, ab eis Eleatica illa ap-
Pellata fuit.

Primus tamen eius ſecta autor Ne-
nophanes fuit. Eleatica enim ſecta,
Clem. vt habet Clemens Alexandrinus, a Xe-
Strom. nophane Colophonio origines duxit,
1 p. 301. qui, iuxta Timaeum Hieronis, Sici-
† de eius 12 . 5 1
aetate ac-llae Regis, aetate floruit, & Epichar-
curatius Mi Poetae. Apollodorus tamen quar-
Baelius ta Olympiade natum, vsque ad Darii,
agit Lex, Cyrique tempora viuendo eum per-
Crit. T. . L.
W. p. veniſſe, teſtatur † Xenophanis diſci-
3032.B. Pulus Parmenides fuit, hunc Zeno
q. vbi, audiuit, eum vero Leucippus, & hunc

e hoe Democritus eſt ſecutus. Democriti
entis diſcipuli Protagoras Abderita, Metro-

loco plu-
Z2.

EIVS.
dorus Chius, & Diogenes Smyrnaeus
fuere, quorum poſtremum Anaxar-
chus audiuit. Kenophanes, vt dictum
iam fuit, Colophonius fuit, Dexii, vel, aert.
vt Apollodorus habet, Orthomenis 18.
filius, Timoni laudatus, qui vocat

adde
Tungentemgue minus faſtu, & Sext.
mendacia Homeri Emp. L.
Ridentem. I. Hypo-

Pulſus patria, Zandae in Sicilia eſt b c 33.
aert. l. c.

Plutarch.

moratus: (cum pauperie conflictatus
eſt ita, vt duobus ſeruulis alendis par Apopht.
haut eſſet.) Sunt, qui nullum habuiſſep. 175.
dicuut praeceptorem, alii Bithonem
Athenienſem audiuiſſe dicunt, alii Ar-
chelaum, quod veroſimile eſt minus,
Anaximandro enim, referente Sotio-
ne, coaeuus fuit. Elegias, & Iambos
contra Homerum & Heſiodum ſcri-
pſit, quae de Diis ſcripſerant, reprehen- Laert.
dens. (Quod ioco Hieronis in eum oc- 0, 20:
caſionem dedit, qui Xenophani, de “
pauperie conquerenti, quae ne deos
quidem ſeruulos alere ei permitteret,
reſpondit: Homerus vero, quem tu
omni occaſione perſtringis, mortuus li-
cet, amplius, quam decem mille alere
poteſt.) Scripſit etiam de Colophonis
aedificatione, & de Italica in Eleam
colonia, verſus ad duo millia. Strabo
autem, quando Sillos ei adſcribit me-
trice concinnatos, ipſi tribuiſſe videtur
opus,

L. XIV. p.
643. 5.

00s, Tim
Prrore ex
log forma
heris liber
mon Neno
ercontatu,
tiͦ pates n
LI. legt
4. rietla
at. Eas

uleneg. orunn ell

1d Laent.

, ud. Nero e na

luux, Opere dele

I,9. Omhata,

“ Tiſotelem

Sextum,
Gaheum.
punt .
tribes
le idopr
tur decer
l AX ermnd Ale
ia Eeugt.
Pllle ait

ſübltire

ſuit.
Uu. loſe
d m NVe
Oyhe
W
MN

1apud

laert, 0
II 20 .

binderoPluta
matis. — —
Buſebd. d
nep. Had
9. Ptes
Ebtie
uitun

180

rnten,, alitnlan
unul. etiamn 1,6.
la,teſtatar

Smnyrmuels
n Anaxar-
Vt dictum
Deyii ve, beer.

„

rthomenis 18.
u, σ Ke..

1 Mr
eila e , eS
,A.— Laert-..
Alichannsiret,
ANcispur 4nttt
nhhiſes I
Bithon/en—
,AliAr.
ſt minn,
te Hotio⸗
XIumbos
um ſn.
epreher den⸗
leumoc-)
ni, de
ne deos
tteret,
Uem tu
rtuusli-
le Nere
phonis
Eem
trabo
t me⸗
jidetur
p

„* 4
t,le.

1,
60

Emp L.

„ –
Menag.

VI, 9.

—

VITVA ELV OPINIONES EIVS.

opus, Timonis quod fuit, Sceptici.
Errore ex eo fortaſſis orto, quod Dia-
logi forma ſecundus & tertius eius o-
peris liber ſcripti eſſent, in quibus Ti-
mon Xenophanem de omnibus rebus
percontatur, Xenophane reſponden-
tes partes tuente.*
L. II. p. [IIagadas ſiue, vt Menagius legit,
54 agadias Nenophanis Athenaeus alle-
gat. Eas idem vir doctus partem Sil-

ad aert. Orum eſſe ſuſpicatur. Xenophanem

IX, 1I8. vero de natura, citat Pollux, ex quo

Pollux. Opere deſumta eſſe Phyſica ipſius do-
gmata, quae paſſim feruntur, apud A-
riſtotelem, Ciceronem, Plutarchum,
Sextum, Clementem Alexandrinum,
Galaeum, Stobaeum, Cenſorinum,
1.c. Putat Cl. Fabricius, qui ex iisdem au-
tobribus verſibus heroicis ſcriptum fu-
iſſe id opus colligit, & ex eo ſuſpica-
tur decerptum eſſe verſum, ex ouοτι
2d II. A νοα allegatum Euſtathio, vbi deiri-
P,759. de agit. Pro Tragoediis, quas eum ſcri-
pſiſſe ait Euſeb. in Chronico, elegias
ſubſtituendas, laudatus Menagius cen-
ſuit.]
Laert. Ipſe vero ſua publice cantabat poe-
IX, 18. mata Nenophanes. Fertur & Thaleti,
& Pythagorae contraria docuiſſe, vt &
nonnulla Epimenidi oppoſita. Flo-
ruit Olympiade LX. Referunt de eo

873
Demetrius Phalereus, & Panaetius id. c. 20.
Stoicus, Anaxagoram imitatum filios
ſuos propriis ſepeliuiſſe manibus. Fuit
longaeuus maxime, de ſeipſo enim ita c. 19.
loquitur:
Luſtra decem atque tria haec & bi-
nos deſuper annos
Applauſit dictis Graecia tota meis.
Natus eram tunc ipſe annos quinque
atque viginti,
& posſim de iſtis prodere vera
modo.
Male igitur calculum ducit Lucia- in Ma-
nus, annos nonaginta & vnum eum Fobe
vixiſſe affirmans. Nam quos ipſe Ne- ?·40.
nophanes ſibi tribuit LXVII & XXV
anni, ſummam conficiunt annorum
XCII. Cenſorinus ſupra centum annos
eum dicit vixiſſe.
Cum ei Empedocles diceret, virum
ſapientem ſe reperire non poſſe: ve-
rum id eſſe poſſe reſpondit, nam ſapi-
entem eſſe oportere, qui norit inueſti-
gare ſapientem. (Cumque timiditatem
ipſi exprobraret nonnemo, cum quo dore
teſſeris ludere noluiſſet, faſſus eſt, ad⁵. .
res in inhoneſtas ſe timidiſſimum eſſe.] Laert.
A Parmeniſco & Pythagoricis redem-IX, 20.
tum eſſe ** Phauorinus refert.
Fuit & alius Kenophanes, Lesbius, Laert. c.
Poeta Iambicus.

de die
Natal.
c. XV.
Laert.
IX, 19.

Plut. de
vitioſo

CAP. II.

. 4 1 . . . 8
rtahud M incomprehenſibilia eſſe di-
IIX, 20. Xit, autore Sotione. † [Id quod

b in Stro-Plurarchus b confirmat de Nenophane
matis ap. -

OPINIONES EIVS.
dicens: ſenſus fallaces contendit eſſe,

vnaque cum illis ipſam quoque ratio-
nem in omnibus criminatur. Equidem

Euſeb. *Ad Sillos Kenophanis Euſtathius quoque ad
Praep. IIiad. B p. 154. cirat, eosque Heroico verſu ſcri-
1I, 8. ptos obſeruare licet ex Schol. Ariſtoph. ad equites

v. 403. Falli ergo hic Stanleium, obſeruatum Cl.
Fabricio Bibl. Graec. L. II. p. 758.

** Stanleius lectionem vulgatam ειαdτναe-
quitur, quam varie tamen viri docti ſolicitarunt,

1 Sotionem falli iudicium eſt Laertii. Sed non

ſatis liquet, an in eo falli dicat, quod incompre-
henſibilia omnia ſtatuere dicat XKenophanem, an
in eo, quod addit, primum eum ita ſtatuiſſe, quod
& Origeni affirmatam in philoſophum., cl. Baelius
in Lexico poſterius merito in dubium vocari poſſe

dicit. Nam Platone teſte in Sophiſta p. 170. alios

quoque ſtatuisſe, quod vna ſit rerum omnium
ſubſtantia, quae 'ipſi, vt ex mox dicendis patebit,
planiſſima eſt ad dogma ατντιαα via.

Sss sS Ariſtoteles

9874
ſblounn. Ariſtocles“ ſolos ſenſus eum incuſaſ-
1,8 & ſe ait, in iis qui ſenſus, viſaque omnia
XIV, 17. funditus repudianda, rationi vni fidem
dap. sext, habendam opinantur, eum cenſens.
Empir. Sed videntur rectius mentem eius So-
H tion & Plutarchus repraeſentaſſe, quod
146.157. X ipſis Nenophanis verſibus colligas,
280. Plut, Paſſim a veteribus allegatis: 4

de aud. Wullus aperte vir ſeit, ſed neque vir
Foet. p. ſeiet vnqukem,
17. B. De Diir & cunkkis a me quae dicta
uerunt.

Namque licet ſit perfæctum, qui di-
xerit illud,
Lpſé tamen neſcit, cunctis & opinio
in his eſt.
Hinc & Sextus Empiricus diſerte e-
*l. c. p. vm in iis cenſete, qui negant, dari crite-
11462 rium veritatis. Equ
156.157. Vpticis non ponit?, qui negabant, quid-
quam comprehendere nos poſſe, ſed
21. e. p. tribuit tamen ei, quod doceats, nun-
157. quam rerum eam cognitionem nos
aſſequi poſſe, quae ad ſcientiae euiden-
tiam & certitudinem adſcendat, ſed
ſemper intra probabilitatis terminos
nos conſiſtere. Vnde nuper obſerua-
„vit vir doctus h, cauſam non fuiſſe Ae-
T. Iv. p. gidio Menagioi, cur Sextum contra
2043. B. Sotionem ſuffragium ferre diceret. O-
ad La. rigenlis teſtimonium his accedere
ert. Xa0 poſſit, qui Nenophani tribuit, primum
in Phi- . . „ . *
eum omnium dnrα. ι ν inuexiſſe,
allegatis ipfis illis, quos paulo antea ex-
hibuimus, verſibus. Vir doctus, cu-
Baelius ius antea mentionem fecimus!, doctri-
L. c. p. narum Xenophanis nexum eum eſſe
3042. A. dicit, vt neceſſario in hanc doctrinam
incertitudinis deſinat. Nempe, vt ex
Ariſtotelis ſcheda de Nenophane, Ze-
none, & Gorgia, de qua poſtea plu-
ribus, patet, primo exnihilo nihil fie-
ri ſtatuebat, hoc eſt, rem, quae ſem-
pPer non fuit, nunquam exiſtere poſ-
ſe. Hinc concludebat, quicquid eſt, id

Equidem in Acata-

PARS X. XENOPHANESO CAP. II.

ſemper fuiſſe. Iam porro addebat,
id, quod ſemper fuit, id aeternum eſt.
Quod aeternum eſt, eſt infinitum.
Quod infinitum eft illud eſt, vnicum:
ſi plura enim entia contineret, vnum
finiret alterum, adeoque infinitum
non eſſet. Praeterea aiebat, id, quod
infinitum eſt, omni ex parte ſibi ipſi
eſt ſimile, ſi enim diſſimile aliqua parte
eſſet, non vnum foret ens, ſed plura
entia. Denique vnicum illud ens, ae-

ternum & infinitum, immobile & im-

mutabile ſit oportet. Si locum enim
mutare poſſet, aliquid eſſet vltra illud,
ipfumque adeo infinitum non eſſet. Si
vero ſine loci mutatione alterari poſ-
ſet, res, quae ſemper non extitiſſet,
exiſtere inciperet, contra, res, quae
ſemper extitiſſet, deſineret. Hoc au-
tem fieri nequit: nam omne, quod ab
aeterno non fuit, & exiſtere tamen in-
cipit, ex nihilo produci oporteret: &
uicquid initium non habet, id neceſ-
ariam habet exiſtentiam, ideoque non
poteſt deſinere eſſe. Hiſce Nenopha-
nis principiis atque concluſionibus,
ſenſuum teſtimonium refragatur ma-
nifeſte, nam generationes continuae in
rerum natura ſibi mutuo ſuccedentes
probant, vnum ens non eſſe hoc vni-
verſum, ſed continere res plures, eas-
que mutabiles, quandoquidem reapſe
mutari deprehendantur. Hanc igitur
vt amoliretur obieétionem, ſenſibus
fidem negabat, mutationes in vniuer-
ſo omnes in ſpeciem tantum fieri af-
firmans. Sed, cum ita reſpondenti
porro opponi potuerit, ea, quae ſen-
ſibus apparent, ita variare ſaltem non
poſſe, ſi enadem ſemper anima noſtra
permanente, res extra nos poſitae, in
eodem ſemper ſtatu permaneant: o-
portere igitur ſaltem, vt id ipfum in
nobis, quod perceptiones illas recipit,
quae a Xenophane pro ſenſuum
impoſturis

znpoſtoris
nonſit,
hocmund
nem; tul,
ſponcere
eſt, quam
ſalacem,
(c. bilin elle.

d, eoru

ebet, gl

. Nn ſ
Erm. 27.

Monß,

A
pricus
unitus in.
luert. qui Cog

d telabor

lee. Deut
In. V, 1e
bolame
eum c.
e, tot
Vre
W,
