Corinthi fui, neque ibi ero vnquam,
impeſſibile id erit. Sic puerum Gram-
maticum eſſe impelſlbile eſt, niſi ta-
lem eſſe deinceps reipſa eueniat.
Contra in ea ſententia fuit Chryſip- Cic. lc.
pus, & quae non ſint futura poſſe fieri, 4 hr
vt frangi gemmam, quamuis id nun- Anal, pe.
quam ſit futurum. Praeterea poſſe ex
posſibilibus rem imposſibilem conſequi,
Dd dd 3 FSrt

582 PARS PII. PDOCTRIWͦ
vt in iſto axiomate, quod connexum eſt
genuinum. & LDion eſt mort uuts, iPe
(Dion nempe) mortuus eſt. Antece-
dens, mortuus eſt Dion, poſſibile eſt,
Qquoniam aliquo tempore verum erit,
mortuum eum eſſe. Illud vero axioma-
Sſte mnortias eſt, impoſſibile eſt. Dione
enim mortuoe ſinnn axioma illud de-
Kruitur, Mum eſe mortunm, quando-
Auidem homo indenon eſt amplius iſte,
qui poſſit demonſtrari adhibito prono-
mine iſte, id enim demonſtrandee rei
viventiadhibetur. Siitaque de Dione
nondum mortuo pronomen iWe adhiberi
Poſſit, mortuo eo dici non poteſt am-
Plius iſte eſt mortuus. Vtadeo hoclo-
co propoſitio, ſte eſt mortuus ſit imposſi-
bilis. Enposſibilis enim haut eſſet, ſi
aliquam muhko poſt mortem Dionis
tempore, de quo antea praedicabatur
in axiomate connexo, dum viueret, rur-
ſum de eo dicere liceret, ite eſt mortu-
vS. Id vero quandoquidem fieri ne-
quit, imposgſibile eſt, vt iſte eſt mortuus
de eo poſſit praedicari.
Vtfinem faciam, fuere qui cum Dio-

Bpict. I. doro defenderent, omne praeteritum
194 neceſſario verum eſſe, ex re imposſibili

posſibilem non ſequi, & quod imposſibi-
e eſt, nec verum eſſe, neque verum vn-
leduev.
quam futurum. Alii vero, in quibus

CA P.

.

2

Sr nuρν. PT YE. YVXYXTVI.

Cleanthes & Antipater, posſibilem eſſe
rem ſtatuunt, quae neque eſt, neque
futura eſt, ex re pogbili imposſibilem
non poſſe ſequi, &, quod raeteritum
eſt, verum neceſſarto haut eſſẽe. Alii
posſehile eſſe aliquid, quod verum non
ſit, ſtatuunt: quicquid praeteritum
vero eſt, id neceſſarium eſſe: ex poſibi-
li item ſequi impocſibile poſſe.
Porro Axiomatum alia ſunt probabi-
lia, paradoxa ſunt alia, alia rationabilia.

Axioma probabile eſt, quod ſpecie ali-

qua nos ad aſſentiendum inducit: vt,
quicquid aliud peperit, illud mater eſt:
quod falſum eſttamen, oui enim mater
gallina haut eſt.

Paradoxa ſunt, quae ſapientibus tan-
tum probantur, contra opinionem cum

L
Il, 75.

aert.

ſint omnium. Talia non in philoſophia Cic.: Pa-
tantum, verum & aliis dantur artibus. rad. c. I.

Quid enim longius ab opinione homi-
num recedere poſſit, quam oculum ſa-
nari pungendo? Hoc ſi Chirurgiae di-
cas ignaro, annon rideberis? Nec mi-
rum proinde videri debet, res, quae ve-
rae ſunt iuxta genuina philoſophiae
principia, paradoxas videri indoctis.

Epictet.

Rationabile axioma eſt, quod pluri- Laert.

ma habet momenta, quae verum id eſ-
ſe perſuadeant: v. g. V! iuemus Cras,

XXIV.

DE ANXIOMATIBVS RECIPROCIS.

QAtis de axiomatibus oppoſitis atque
repugnantibus. Iam de conſenſu
eorundem & conſpiratione agendum,
qua fit, vt vnum ſequatur alterum, ei-
que reſpondeat, ita vt verĩtatiid ſit vel
conueniens, vel diſconueniens, per e-

Laert. azτοονον% h. §. reciprocationem.
VII, 76.

Sunt autem reciprocationis ſpecies
tres: Primhla àas πn eſt, h. e peruerſio,
migratio in falſum: ſecunda avris poc

VII, 76.

haec

cem ac-

lu-

„ .
77, cipiunt

ooniterfio, Migratio in verum. Tertium ex Sexto

iodwνοααοαιαι ερααιlentia, quae a vero
ad verum procedit.
CAbP,

Pyrrh.
Hyp. L.
II. c. XI,
init.

S

Lext.
eſ
ge

ld adn. 6

Mirh,
245. dlt

kel
IdPyrth.
10.
ne
I adun tu
Mathe⸗

mat. p. n

1
Gu.h.
a.
Aa. 1

des

itun
Ali
nnon
ituin

Stan-
acun
ophin Cics ber
nomi. Pplotet,
-
ed⸗
.
eVe⸗
Pplune

ie
S.

id el- ll 76.
4

ſecies e lu.
ne, cem a-
ltinmer dan⸗
1Vero d
iſpel,

7

PDE AMOM EEOTR 516NIS& ARGVMENLIS.

Ca-aAT. XXV.
DE SIG. NIS.

Sext. & D locum axiomatum ſigna etiam
Emp- l’c. Q Apertinent. Signumautem axioma

eſt, antecedens in connexo vero, in
quo vis eſt detegendi conſequens.
Signum autem dupliciter accipitur,
Ia, adu. Communiter, pro eo, quod ſub ſenſus
Math. p. Cadit, atque aliquid, quod inde proce-
245. dit, ſignificat: & proprie, pro eo, quod
rem declarat non manifeſtam.
r Rerum illae, quae cerzae ſunt ſigno,
„ »opus non habent, per ſeipſas enim in-
telliguntur: neque ſigno opus habent,
quae penitus incerta funt, ea enim pla-

ne intelligi nequeunt. Ea itaque tan-

Idt adu., tum, quae vel ratione temporis incer-
. . .. . 11—
Mathe- ga ſunt, per ſigna intelliguntur, verum

mat. Pe⸗ 50 J R .
246f. noneadem. Res, quae ratione tem-
CAFP

poris incertæ ſunt, per gna intelligun-
tur commemoratiua, quae ratione natu-
rae ſunt incerta per ſigna demonſtrti-
va aſſequimur.

Sienum igitur vel commemoratiuudmn Id.

eſt, vel demonſtratiuum. Commemo-
ratiuum, quod adeo cum re eſt coniun-
ctum, vt vna cum ſieno res ipſa appareat,

in cuius cognitionem perſignum dedu-

cimur, v. g. fumus, quem videntes, ab

igne procedere cognoſcimus. Signum

demonſtratiuum eſt, quod priusquam

ipſa res ſignificata manifeſtetur, nom

obferuatur, vt in ipſius notitiam per ſi-

ghum lantecedens' non deueniamus:

Sic cognoſcimus peperiſſe eam,
lac habet.

XXVI.

quae

DE. ARGVMENTIS.

Jalefética eſt difſciplina orationis,
iuxta rationem procedentis. Aρ–ρ⁰
H Ga=-h. e. ratio, quae & argamentatio audit
nonunquam, iuxta Crinem eſt ea,
B r0οα= quae coniiſtit ex ſimtione ſiue vna ſiue

2u. pluribus, sſumsione, & illatione, V.g.

*Srn= Sidies eit lux eſt Sumtio
Togα Sed eſt dies Acumtio
Ergo eſtlux Illati.

Alex, A- Diſffert autem Stoicorum Xgεaρ)1

phrod. in ogiſino Ariſtotelis tribus modis: Pri-

anal. pr. zmo yllogiſmmus Ariſtoteleus, pauciores
quam duas praemiſſas habere nequit,
Asuρ vero vnica contentus eſſe poteſt:
v. g. vinis E. eſpiras. Quod genus An-
tipater ovoaανMρυρνννG z. appellabat. Jρ²—
cundo in ſyllogiſinis aliud quid conce-

ditur in concluſione, quam in praemiſ-
ſis erat. Sed in Auν⅝ concluſio ea-
dem eſte poteſt cum praemiſſarum
vel vtraque, vel vna. Prius ſi fiat, Aéοα
dicuntur οαNRοραιιι.. g9.
Si dies eſt dies eſt
Atqui dies eſt
E. dies eſt.
Secundi generis ſyllogiſini α
gas rega uervee dicuntur: V. g.
Vel dies eſt vel nox eſt
Sed dies non eſt.
E. dies non eſt.
Denique in ſyllogiſmis eoneluſio ne-

ceſſario ſequitur rationem praemifla-

rum, contra tria genera Aνo habemus,

in quos ea non competit proprietas

*X Locum Galeni nullo ſenfu verterat Stanleius
h. m. Demonſftratisum ſignum eſt, quod antea
von obſeruatum eum ſigne euidente, eo nos ad co-
gnitionem rei perdutit. Explicaui locum vt potui
cx Sexti loco collato: ex quo verba Galeni ita

— . 2 N⸗ „
concipienda putem: l cAEiι

. „ .
n r gö†do raparsene* 7 OσHMμοιουαοτι ε

7 X „ 7*
(vulg male oαεπιιει ααäνwνοο „* (quod
2 — 2 * 7
male om. ed.) eis *αυ 1*⅜ E A Pins dia
(quod rurſus esnittunt editi) &α
Primum

.

len.
Hiſt. Phi-

loſ. Cc. 4.

9–

584 PARS VII. DOCTIRINAE & OICORVM P. I.c. vr.

Primum ucvoxseucra conſtituunt, de
quibus dictum éſt modo; ſecundum
aααιαεοα οοοτ— h. e. Aoαν qui ſine
methodo concludunt, qualis iſte:
Primus eſt maior ſecundo
Secundus eſt maior tertio.
E. primus eſt maior tertio.
Hoc argumento neceſſario conclu-
ditur, verum non fyllogiſtice, niſi pri-
mo loco collocata fuerit propoſitio
iſta; Quicquid eſt maius alio, id ma-
ius etiam eſt eo, quod minus eſt illo
alio. Eiusdem generis eſt theorema
illud in Euclidis elementorum primo:
Haec linea eſt aæqualis iſti, Ergo & haec
linea eſt acqualis illi, quod verum ſane
eſt, verum, vt ſyllogiſtice conchudatur,
vniuerſali illa eſt opus, quae aequalia
ſumt tertio, illa acqguatlia ſunt inter ſe.
Alex. A- Tertium genus Xοαο, a quibus iſta
phrod in Proprietate differt ſyllogiſmus, eſta-
anal. pr. &ααοσνον, argumentorum redundan-
& in To-ium. Eorum autem duae viciſſim
ĩc. I. ſunt ſpecies. Prima eſt vbi ſumtio ali-
qua redundat: v. g.
Omne iuſtum eſt honeſtum.
Omne honeſtum eſt bonum.
Omne bonum per ſe expetitur.

E. Omne iuſtum eſt bonuum.
Secunda ſpecies eſt eorum, vbi pro-
pria non infertur concluſio, ſed aliquid
quod eam conſequitur, vel accidens a-
liquod, tale erat Epicuri iſtud:
Quicquid diſſoluitur ſenſum non
habet.
Quicquid ſenſum non habet, ad
nos non pertinet.
E. Mors ad nos non pertinet.
Syllogiſtice enim ſi procedere velis,
dicendum eſſet, E. quicquid diſſoluitur,
ad nos non pertinet.

In Xéνν autem ſ. argumento Miubc non x c

ſumtio, & zg&σαιι. dſumtio, quae A-Mdhis
riſtoteli cταιαπςας Vοτοtr, axiOmata "t obſer-
ſunt conſenſu aduerſarui approbata, vt aeiſt
inde conſtruatur illatio, +ορα, quae Burſio

Ariſtoteli, æuunτοναοινανοαcοſια dicitur, ad Cic.

quoniam ex reliquis concludendo de-Dial. VI.

ducitur. 2.
Sumtionis & aſſimtionis iuxta Chry- e len.
. octr.
ſyppum quatuor differentiae ſunt. Hippocr.
BPrimo enim dantur ſcientiam parien- & Plat.
tes, ſecundo exercitio inſeruientes, L. 2. p.
quas dialecticas vocat Ariſtoteles, ter-254. L2.
tio probabiles & Rhetoricae, quarto So-
phiſticae. S

XXVII.

DE ARGVMENTIS CONCLVDENTIBVS.

CA P.
7Sροαρρ².
Tiι Rgumentorum duo ſunt genera, con-
cludentia & non concludentia. Con-
Varrt. cludentia argumenta ſunt, in quibus
"d. ſumtionibus conceſſis, ex illis concluſio

Sext. Kcanii ic
Empir. ſiue illatio ſequi videtur.

adu. Ma- Argumenta concludentia, materiae
them. p. eorum habita ratione, duorum gene-
296. ſq. rum ſunt, vel enim ſunt vera, vel falſa.
Vera ſunt, quae ex ſumptionibus veris
veram illationem inſtituunt. Falſa in

quibus contraria ratione ſeſe res ha-

bet.
Leges atque regulas verorum falſo-

rumque argumentorum ſequentes ha-

bemus, I. Verum ex vero conſequitur:
V. g. &i dies eſt lux eſt. 2. Falſum conſe-
quitur falſum, v. g. ſi falſum ſit noctem
eſſe, falſum etiam eſt eſſe tenebras. 3,
Falſum conſequitur verum, v. g. ſi volat
terra, eſt. 4. Falſum non conſequitur
verum. Ex eo enim quod terra eſt,
non ſequitur eandem volare.
Viciſſim verorum argumentorum sSext. l. c.
alia ſunt demonſtratiua, alia minus. Dæ- p. 298.
monſtratiuum argumentum eſt, quod
ex rebus certis atque euidentibus col-
ligit id, quod incertum eſt atque minus
euidens. V. g. .1 ſudor penetrat pellem,
Pot'os;

el

D

laert,

eI 78.7
u

4

ſel
5
Cu
Laettc-
Cad eum l
Aldobr, An
ſi
10
Uer
Zimplic.
idlaiͤ. .
6,5d. P.
292. P.
60
iun

ita
ter

ipo.
liguid
lense⸗

mnon
et, d

.
evelis
yitar,

Nua oaret.
lge A-ue
ommuttd obſer⸗
ara vr Vatum
Ata, Vt otil.
lae Burſio
iclcur, A Cie,
Go de-Dial Il,
2.
Grr
ſunt yver
rien- & Plt.
es, L.2. b.
- 34l.

(. ).254.
rn oli

lnitur
conſe⸗
octem
15 3
rol
itun
teſt,

corurn Sert, .

6. D. 2N
glod
1.
minus
Men
MMoN

Laert.

H

VII, 76.

PDPE ARGVMENZ CONCLVDENTIB. SPILOG.

poros inde intelligere eſt. ded penetrat
pellem ſudor: poros ergointeligere eſt.
Cum non demonftratiuis contraria

CAP.

585
ratione ſe res habet, v. g. & dies eſt lux
eſt. Sod eſt dier. E. lux eſt. Hic il-
latio lux eſt, vera eſt & certa.

XXVIII. .

DE ARGVMENTIS CONCLVYDENTIBVS SYLLOGISTICIS,
SIVE DE SYLLOGISMO.

Aoumenta concludentia, quantum
ad formam ſuam, duorum viciffim
generum ſunt, vel &ulogiſice enim con-
cludunt, vel minus. MUJJMB
Laert.l.d. Syllogiſtice concludentia argumenta
&ad eum ſiue ſyllogiſmi ſunt, qui aut ipſi ratione
Adobr. amplius concludi non poſſunt, aut
ſumtiones habent, quae reduci poſſint
adea, quae ratione amplius concludi
nequeant, v.g. i Dion ambulat, mouetur.

VII, 78.
ſq.

dinbli. yogiſni autem, quo nominetropi-
. 58. d. Cos tantum vel hypotheticos Stoici com-

prehendunt, trium ſunt generum, vel
Connexi enim ſunt, vel diziundi vel con-
unatit. ”
Connexus eſt, cum duobus inter ſeſe
ita connexis, vt alterum antecedat, al-
terum conſequatur, affirmationem an-
tecedentis ſequitur conſequens, nega-
tione vero conſequentis vna tollitur
antecedens. v. g. S&r dies eſt nox non eſt.
Nam ſi, dies eſß, vere antecedite illud ſe-
quitur, ſi dies ſit, noctem non eſſe.
Hoc genus autem Syllogiſmi ad modum
primum atque ſecundum refertur. In
primo dicitur procedere a poſito ante-
cedente ad ponendum conſequens: In
ſocundo, anegatione antecedentis, ad
negationem conſequentis. Leges,

292.

quae ad veritatem falſitatemque horum

ſyllogismorum pertinent, eaedem
„ füunt cum legibus axiomatum connexo-

rum,
CALP.
D E M
Laert. Aà Rgumenta concludentia ſyllogiſti-

ca diſponuntur iuxta modos. Mo-

Connexorum ſyllogimmorum duo
ſunt genera. Comaxi in ſe, V. g. ſe lux
eſt, lux eſt, ſed luxeſt. E. lux eſt. Et con-
nexi per alia. v'g. dies eſt, lux eſt, ſod
dies eſt. E. Iux eſt.

Syllogiſmus coniunctus eſt: cum ali-Cic. To-
qua coniuncéta negaris, & his alia nega-Pc:c. 13.
tio rurſus adiungitur, & ex his primum
ſumſeris, vt, quod relinquitur tollen-
dum ſit, v. g. Non & degatum argen-
tum eſt & non eſt legata numerata pe-
cunia, legatum autem argentum eſt.
Legata igitur numerata pecunia eſt.
Diſiunltus ſyllogiſmus eſt, in quo Simplic.
cum eſt alterum, nullo modo alterum ad Epict.
eſſe poteſt, & cum alterum non eſt, vti- .
que eſt alterum. V. g. Aut dies eſt aut
nox, ſod nox non eſt, Ergo dies eſt. Nam-
que vno poſito, alterum tollitur, atque
ſic contraria vice.
Huius vero Syllogiſmi euidentiam sext.
tantam eſſe putat Chryſippus, vt vel Empir.
canibus ſit in vſu. Canis enim ad tri-Pyrrh.
. . —. .. Hyp. II,
vium delatus, vbi duabus ex iſtis viis fe- 14.
ram haut diffugiſſe odore perſenſerit,
recta ad tertiam pergit nullo etiam o-
doris facto experimento, ita quaſi ar-
gumentatus: Fera vel iſta dilapſa eſt
via, vel illa: ſed non illa, ergo iſta.
Leges autem disiundtiui ſyllogiſmi eae-
dem ſunt cum disiunctarum propoſi-
tionum legibus.

XXIX.

ODIS.

dorum autem duo ſunt genera. Pri-
mum ſamplicium eſt, vocaturque
Le ee proprie

5986 PARS VUII DOOCTRINAE &I OICORVM FP. I. . XXYX. XXXI.

Proprie r0oνρ qui definitur, quod ſit
genus figurae argumenti. v. g.
Si primum eſt, ſecundum etiam
eſt
Sedprimum eſt.
E. etiam ſecundum eſt.
Notandum autem obiter in exem-
plis pro litteris numeros eos adhibuiſſe.
Alterum genus eſt compeſtornm mo-
dorum, tales Aoνατοτο vοσοσςοat quod
ex argumento pariter modoque com-
ponantur. L
Si Plato viuit, Plato reſpirat.
Sed prius eſt,
E. vel poſterius.
Inuectum autem eſtid genus in pro-
lixioribus verborum ſtructuris, vt ne

opus habeamus aſfumtionem prolixio-

rem recitare, vel etiam illationem, hinc
ita compendium faciunt, ſed prius ſt,
E. poſterius.
ατσνα autem ſiue modorum duo ſunt
genera. Primum indemonſtrabilium,
qui non ita appellantur, quod nequeant
demonſtrari, ſed quoniam concludeh-
di in iis euidentia eſt, vt probatione
amplius opus non habeant. Secun-
dum genus demonſtrabilium eſt.
Cic. To-
Martias. ue ſunt uxta Chryſippum, plures ve-
cavel. IO paucioresue iuxta alios.
nupt. Primus eſt: in quo argumentum
Philol.-L. quoduis ex connexo fubſiſtit, & ante-
IV p. r31, cedente, a quo connexum initium ca-
q. pit, conſequens vero infertur: v. g.

Modorum indemonſtrabiliun quin-

Si primum eſt, datur & ſecundum.
Sed primum eſt.
E. datur & ſecundum.
Secundus indemonſtrabilium modus

eſt, quo per conſequens connexi, &O²

conſequentis contrarium concluſio in-
fertur, contraria antecedenti. v. g.
Si dies eſt, lux eſt.
Sed mox eſt.
E. non dies eſt. .
Tertius modus eſt, quando per com-
plexionem negatiuam, atque eorum,
quae ſunt in complexione aliquid, con-

trarium ei, quod remanet, infertur.

V.

viuus.
Sed Plato mortuus eſt.
E. non eſt viuus.
Quarius, quo per disiunctionem, at-
que membrorum disiunctorum ali-
quod, contrarium eius, quod remanet,
infertur
Vel primum eſt vel ſecundum.
Sed primum eſt.
E. non eſt ſecundum.
Quintus, quo totum argumentum
per disiunctionem connectitur, atque
ex vno eorum, quae disiuncta funt re-
moto, quod reliquum eſt, per illatio-
nem ponitur.

Vel nox eſt vel Gdies.
Sed nox non eſt.
E. eſt dies.

CA P. XXX.

DE ARGVMENTIS CONCLVYDENTIBVS, QVAE SYLLO-

GISTICA NON SVNT.

Laert.

VII, 68. Ae
Cludunt, quae itidem concludentia

appellantur, perinde ac genus eorum,
oppoſita nempe fyllogiſinis, ſunt illa,

Rgumenta, quae ſyllogiſtice non con-

quae via ſyllogiſmorum concluſionem
non eliciunt. V. g.

Et diem efle & noctem falſum

eſt.
— *

Sed

Plato non ſimul & mortuus eſt &

R

—

Laiert,

VII77.
dext,
bumpir. 5
them. P.d
299.
1v21
4
go†⅜
(l.

Un,
don-

tur.

ka

1*
A-

et,

üm
gle
re⸗
tio⸗

i— — -—

PDE AEGIMENT. CONCLVDENTIBE. NON SPILLOG. &. 8„

Sed dies eſt.
E. non nox eſt.
Et Chryſippi illud:
Quicquid eſt bonum, laudabile
Quicquid laudabile eſt, eſt hone-
ſtum.

E. Quicquid eſt bonum, eſt hone-

ſtum.
Argumenta huiusmodi non Ologi-
Nica, ſiue categorice concludentia, in
frequente apud Stoicos vſu ſunt, Ze-
nonem v. g. apud Ciceronem, methodo
tamen propoſita nulla, ſine modo at-
que figura. Reducebant ea ſolum ad
argumenta modalia, vt quibus ſolis illa-
tionis rationem & ordinem abſolui pu-
tarent. Categorica argumenta ſyllo-
giſmi non ſunt, quoniam in iis ſemper
omittitur aliquid, quamobrem cαρι⁰
das ruονπιι aUiunt, h. e. ſine methodo
coneludentia. Ita ſe res habet in com-
memorato poſtremo loco Chryfippi
argumento, in quo duae aſſumtiones &

illatio omittitur, ita enim procedere
debebat:
Si bonum eſt, laudabile eſt.
Sed bonum eſt.
E. laudabile eſt.
Etrurſum:
Si laudabile eſt, honeſtum eſt.
Sed laudabile eſt.
E. honeſtum eſt.
Hinc deriuantur argumenta, quae Haec ſu⸗
π hρπον α ουο.οht & ern οαπ½ιαα Ppicor ex
adiicientia & adieca: quae conſiſtunt? ne
aſſumtionibus continuatis ſine con- ium ali-
cluſionibus *.] Et adielta quidem ſunt, quo de-
quorum concluſio omittitur. Adiici- ſumta=
entia ea quorum propoſitioe demonſtra-é.

tiua deeſt. v. g. eee
I eſt 2. Xulare
2 eit 3. mihi vi-
3 Eſt 4. dentur
E. I eſt 4. debere.

In iſto vero adiedo concluſio deeft,
ſi reiiciatur propoſitio E. eſt 4A.

CA P. KKXI.

DE ARGVMENTIS NON CONCLVDENTIBVS.

Laert. gumenta non concludentia ſunt,
VIL77. quibus oppofſitum concluſionis re-

nt ir pugnat nexui ſumtionum: Eorum
du Ma-4tatuor genera ſünt, vel enim ſunt ta-

them. p. lia per deremptionem, vel per redun-
299. dantiam, vel eo quod ſint in Egara in-

a commoda, vel per defectum.
deetr Per diremtionem, quando propoſitio-

nibus nihil, ſiue inuicem, ſiue cum con-
cluſione cognationis intercedit, v. g.
Si dies eſt, lux eſt.
A. frumentum venditur.
Lux ergo eſt.
Nempe neque iſta propoſitio lux ſt,
cum aſtera illa fruwmentum venditur ali-
quid habet cognationis: neque earum
VIla cum iſta lux eſt, coniuncta eſt, ſed
vtraque plane diuerſis nititur.

Perredundantiamz, quando aliquid aLarα
ſumitur ad propoſitionem extrinſe-Tα⁵-
cum atque ſuperfluum: v. g. ”
Si dies eſt, lux eſt.
Sed dies eſt, & virtus prodeſt.
E. lIux eſt. .
Superflue enim afſumitur iſtud: virtus
prodeſt, iuxta cum altera propoſitione,
pendetque illatioa reliquis duabus.

Per id, quod inſigura ſit incommoda:dà r

Sic enim recta eſt figura illa: 3y Hν
Si Ietiam 2. deg i-
Sed eſt 1I. die
E. etiam eſt 2. Nατ—.
Sed iſta:

Si etiam 2.
Sed non eſt 2. &c.
Ee ee z .

588 PARS VII DOCTYRINAE STOICORLVM. P. I. c. XXXII. XXXIII. 2

Nihil concluditur, non quod in iſta
figura argumentum dari nullum poſſit,
quo verum ex vero deducatur, id enim
fieri poſſit hoc modo:
Si dies eſt, lux eſt.
Sed non eſt dies.
E. non eſt lux.
Per defectum ſi quae deſit propoſi-
tinum, per quam collectionem fieri o-
Cic. Ac. Porteat, V. g.

2αατ⅞ *⅜-
Reα..

Qu. IV,. ,
28. CAP.
b Laert.
VII, 82.
6 uic. Ialectica vero argumenta diſcerne-
a. HWre a falſis docet.. Haec Sophiſmmata

in leg. ,A: . *
177. de ſunt, Sophiſtis relinquenda, qui vana
ambitione, vel lucri ſtudio ducti, diſpu-
tant. Logicis contra vera argumenta
vi, e. propria ſunt, vt quibus vnicus propo-
quamui litus finis ſit, veritatem inuenire.
exem - Fallaciarum autem varia ſunt genera:
plum in argumentum quieſoens ſ. Sorites, men-
textu tiens, inervplicabile, ignauum, Domi-
Laertii q, velatum, Electra, cornutum, Cro-
ad rerum Hii ,. H
peciem üodilites, reciprocum, deficiens, meſſor,
ſuã non Calults, occultus, inficianss.
referdur Syyrites, qui a οοoο nomen habet,
vt obſer- . ſt 4 do ab
vatum duod cumulum notat, eſt“ quando a
Burſo & euidenter veris per breuiſſimas muta-

Caſau- tiones diſputatio adea, quae euidenter

verb.
ſign.

bono. falſa ſunt, perducitur, v.g.“ Nonne pau-
e ca duo ſunt? Nonne & tria ſunt patcas
5

ℳ* . .
59f Kmiliterque quatuor, E& ſec porro vſqué
Laert. L. 4d decem, Duo autem pauca ſum, Er-
VII. s. go & decem. Vocatur etiam argu-
1. vbi mentum quieſtens, quoniam optima
aae, id genus intelligendi ratio eſt, vt quie-
g Cic. ſcass atque aſſienſum ſuſtineas.
Acad. Moentiens h eſt fallax argumentandi
C. . *genus, quod non facile ſoluas, de eo vi-
h . de ſupra vitam Eubulidis.
Ecsg. Inexplicabilei, ita appellatum ab eo,
1 7. . — .
„ „7 quod impeditiſſimum ſit, ita vt expedi-
1 Gen). Ti facile nequeat, vnde cum mentiente
IX, 14· .

Diuitiae vel bonae vel malae ſunt.
Sed diuitiae bonae non ſunt.
E. diuitiae malae ſunt.

In hac disiunctione membrum ali-
quod deeſt, nempe vel indiffenentes. Id
igitur, vt perfectum euadat, ſumtionem
ita oportebat concipi: Diuitiae vel bo-
nae ſunt vel malaez, vel indifferen-
tes.

XXXII.

DE FAlLACIIS SIVE SOPIIISMATIBVS.

idem eſſe, atque genus fortaſſis plero-
rumque eorum, de quibus poſt agemus,
videtur. .
lenauik natura iſto explicatur exem- dαν,
plo: Si fatum tibi eſt ex hoc morbo ddhas
conualeſcere, ſiue medicum adhibue-pto c.
ris ſiue non, conualeſces. Item; ſi fa- 12.
tum tibi eſt, ex hoc morbo non conua-
leſcere, ſiue tu medicum adhibueris,
ſiue non, non conualeſces. Medicum
ergo adhibere nihil attinet. Merito
autem hoc argnumentum ignauum Ci-
ceronis ſententia dicitur, quod eadem
ratione omnis e vita tolletur actio.
Dominans argumentum quod atti-Kugiean
net, de eo in vita Diodori iam eſt a⸗- .
Etum.
Velatum quod ſpectat, de eo pariter?ναορνν
atque Eledra, & Cornuto, actum in vita NXwuupks-
Eubulidis. vog:
Crocodilites nomen accepit ab Ae-ex Doxo-
gyptia iſta fabula. Mulier quaedam patr. Po-
Aegyptia ſecus Nili ripas errabundum Wian.
puerum a crocodilo ablatum ſenſit. Ro-55 &
gat ea crocodilum, vt reddere filium hoc Byo-
dignetur. Crocodilus reſpondet, red-daeus L.
diturum ſiverum diceret. Ulla, acci-II. Miſc.,
piens conditionem, dixit: non mihi 417.
reddes. Adhaec ſiue verum dixiſti, cian, in
ait Crocodilus, ſiue falſum, non reddo Vitar.
puerum. Nam ſi verum, quomodo auét.
poſſum

Panlo⸗ pon
erplica egt
tius haec innt
uuemnd ne
tanle- Tun
jum e⸗
nim in- l

tellii Mih
non po-

0. p.
Cel. v Clſ
10. Tun
pec
dee
pig
katte
dito
Kin
Pro⸗
fet,
mer
tage
Per
ing
i ,
com
Ne
i

(ie, de
IinhIx.
lin ,. ud
gi

1 dl.
. Id
nem
o-
ren⸗

denn

. N,u
ttl⸗ Kuglelnl
It a⸗

itereta:
Vitaiuke.
,

Ae-eoxo⸗
umpet. bo.
lirian.
Unn noc o⸗

c⸗l. .
1 (, 1
ihl gele⸗

nos: apu

11. c. 10.

DE FALILACUIS

panlo poſſum reddere? Si falſum quomodo
explica- legi ac conditioni ſatisfeciſti? Mulier
tius haec inuertit: Siue verum dixi, ſiue falſum,
Stanles Puer mihi a te reddetur. Si enim ve-
jum e. rum dixi, ſane ex pacto mihi debes.
nim in- Falſum autem eſſe non poteſt, niſi a te
telligi mihl reddatur.
ann Reciprocum argumentum Protago-
r:ct. Tae fuit aduerſus Euathlum, iuuenem
ο. Opulentum, diſcipulum ſuum, quiin
Gell. v, diſciplinam Protagorae ſe dedit, datu-

Io. rumque promiſit mercedem grandem

pecuniam: dimidiumque eius iam tune
dedit ſtatim, priusquam diſceret: pe-
pigitque vt reliquum dimidium daret,
quo primum die cauſam apud iudices o-
raſſet & viciſſet. Poſtea cum diutule au-
ditor aſſectatorque Protagorae fuiſſet,
& in ſtudio quidem facundiae abunde

promouiſſet, cauſas tamen non recipe-

ret, & facere id videretur, ne reliquum
mercedis daret, capit conſilium Pro-
tagoras, Vt tum exiſtimabat aſtutum.
Petere inſtituit ex pacto mercedem,
&, quum ad iudices veniſſent, Diſee,
inquit, ſtultiſzme adoleſeens, viroque
id modo fore vt reddas quod peto, ſiué
contra te pronunciatum erit, Lue pro té.
Nam ſi Contra te lis data erit, merces

ETr MEIIIODO. 5889
vicero: ſin vero ſocundum te iudicatun
erit, merces mihi ex pacto debebitur,
quia ti vicerig. Ad ea reſpondit Eua-
thlus: Pozui huic tuae tam ancipiti ca-

ptioni iſe obuiam, ſi verba non ipſè fa-

cerem, atque alio patrono vterer. Sed
maius mihiin iſta victoria prolubium eſt,
quum tenon in cauſa tantum, ſed & in
argumento iſto vinco. Diſee igitur tit
quoque, magiſter ſapientiſſme, viroque
modo fieri, vt non reddam quod pelis,
hiue contra me pronunciatum erit, Zue
pro me. Nam ſi iudices pro cauſa mea
ſenſerint, nihit tibi ex ſententia debebi-
tur, quia ego vicero: ſen conra mepro-
nunciauerint, nihil tibi ex pacto debebo,
quia non vicero. Tum iudices, hoc in-
explicabile eſſe rati, rem iniudicatam
reliquerunt.
Viir, argumenti genus eſt quo vſus Oayſ.
Vlyſſes fuit, qui ſeipſum gr h. e. ne-IX. P.
minem appellabat quando Polyphemo S
aegre fecit, vnde id nomen fallaciae 13 Eut.
hoc genus obtinuit.
Deſiciens ² Laertio memoratur in Mar
Zenone. Meſſor b Luciano, caluus* .
aertio in Eubulide, Occultus apud r ,
eundem eſt. Inficiantis * Laertius in Luc Vi-
Chryſippo atque Epictetus meminere. tar. Auét.

mihi ex ſontentia debebitur, quia ego Verum ſatis de iſtis. O „α%.
. 7 6 700 La-
7 ert. II,
CAP. XXXIII. . ,
DE METHODO. . 9 roavv, ib
vtitur enim definitione, diuiſione, & οuι⁰

d. n Dpurationis genus eſt duplex alia
c. 16, eſt illa cum veritas ipſa limatur in
diſputatione ſubtiliter. Alia quando,
vt vulgus, ita & nos loquimur. Po-
pularibus eim verbis eſt agendum, &
vſitatis, cum loquimur de opinione

populari, idque eodem modo fecit &

Panaetius. .
. Primum genus peculiare Stoicis fu-
Fin. III, I. de Pee — .
Cie. de it, breue, ubtile, ſpinoſum: arque il-
Fin. I,7. Iud Logicae nomine honorabant, di-
gniſſimumque philoſophia aiebant eſſe:

Cic. de

. .. .; Gwοο. La-
luce omni quae ab iis affertur, ſimili- t vV,

bus item & diſſimilibus, eorumque 197.
diſtinctionibus accurratioribus.
Vulgaris diſputandi ratio geminæ eſt
rurſum, vel enim continua abſolui-
tur oratione, vel interrogando &£ re- 1 go⸗
ſpondendo. Prior Analytica dicitur, b Cic. de
altera Rhetorica b, Topica c, vel pin.I1, 6
dialectica. à Earum prior licet iucun-Sen lc.
da ſit magis, magis tamen conueniens Cic. le.
& expedita poſterior eſt, qua rebus
Le ee 3 pParticulatim

Cic. de
Nat. D.

II, 7.

Laert.
VII, 84.

οι
Stob.
Eclog.
Eth. p.

175.

590 PAns VII, DOCTRINAF STOITICOEVM P. II c. I II. I..

particulatim inhaeremus, & quid
concedat quisque, quid neget, intelligi-
mus, quid ex conceſſis concludendum

ſit, atque quis finis faciendus. Quan-
do enim torrentis more ruit oratio,

quamuis multa ſecum rapiat, teneri
tamen atque apprehendi nihil poteſt,
ſiſti enim rapidae orationis curius non
poteft. Qum altero modo autem, vt
Zeno ſolebat, breuius anguſtiusque
conchuditur, tum apertiora ſunt ad re-

PARS. SECVND A.è
CAP.

prehendendum omnia. Nam, vt pro-
fluens amnis, aut vix, aut nullo modo,
concluſa autem aqua, facile corrum-
pitur, ſic orationis flumine reprehen-
ſoris vitia diluuntur, anguſtia autem
coneluſae orationis non facile ſeipſam
tutatur.
Eſt tamen ſuus vtrique methodo
iſti vſus: prior artibus atque ſcientiis
explicandis, alcer Diſputationibus con-
venientior eſt. .

N

I.

DE MORVM DOCTRINA EIVSQVE PARTIBVS.

Oralem philoſophiae partem in
ſequentes diuidunt locos: De
aphetitu, de bono & malo, de
paſſtonibis animi, de virtute, de Eine,
de prima aeſtimatione, de actionibus,
de officiis, exbortationes & deborta-

tionés.

Ita Chryſippus, Archidemus, Zeno
Tarſenſis, Apollodorus & Diogenes
Babyloni, Antipater & Poſidonius di-
vidunt. Zeno enim Cittieus atque
Cleanthes, antiquiores quippe, minus
erant in modo tracçtandt res iſtas ac-
curati.

CAP. II.

PDE
Octrinae moralis conſideratio ab
appetita ducit initium: Id vero
quod appetitum mouet eſt lbantaſia,
cum appetitus impetus quidam animi
ſit ad aliquid. .
Differt autem appetitus in brutis a-
nimantibus & praeditis ratione. Oeis
non eſt appetitus rationalis, verum ſpe-
cies eius. Appetitus rationalis deſcribi-

tur, quod ſit impulſio intellectus ad ali-

quid agendum. Opsoααρ eſt practici ap-
petitus ſpecies, atque in intellectus ad
rem futuram impulſione conſiſtit. Hinc
quadrifariam accipi appetitum liquet,
pro inclinatione rationali & irrationa-
H, pro rationali item atque irrationali

APPETIT'V.

auerſione. His addi habitus appeten-
di poteſt, qui itidem appetitus appel-
atur, omnium appetitionum auctor.
Pradici appetitus variae dantur ſpe-
cies, quales ſunt:
r9ο Propoſitum.
&ιοπν appetitus praeuius.
rapaαει υ Praeuia actio.
*5vunvIvs nois appetitus rei praeſentis.
aligeos vVoluntas cum ratione con-
luncta.
xzcoiι *ονας VIuntas praeuia.
OsXnνααρι appetitus cum ratione con-

iunctus.

ρα Voluntas libera.

CAP

—

Lientt. P)
VII,55. T.

V.
(0
enn
Cc. le
fn. ,F. ip
59. 40
tus
ter
17
Gen
lor
fie
te
P0
ſun
N
Pr
laert.
VII, F 5.
F.
ln. Il5 „
jel
Nui
1

du⸗

t Pro⸗
mocho,
rrum-
rehen-
Atem
püm

Ethodo⸗
entiis
1scO-

Len
Uinsdi⸗
tque

a.
118 A⸗

Pelel⸗
uetol.

ſentis
econ⸗

lecoN⸗

VII, 85.

De APPEIIIV.
CAP.

591

III.

DE APPETITV PRIMO NATVRALI.

Laert. PRimus animantis appetitus eſt ſei-
pfum tuendi atque ſeruandi, qui
ab initio natura ei conuenit, vt Chry-
ſippus in primo de finibus docet, qui
noſtrummet ipſorum curam eiusque
ſenſum primam omnium animantium
proprietatem appellat. Nempe natu-
ra, animata producene, vel inimica ea
ſibi voluit eſſe, vel ipſorummet curae
ipſa voluit efſſe commendata. At pa-
rum veroſimile prius eſt, ſequitur ergo
vt natüra cuiuis rei ſui commendet
conſeruationem, qua quicquid noxi-
vm eſt propellat, quicquid conueni-
ens eſt proſequatur.
Cc. de Simul atque natum eſt animal ſibi
Kn. IV,5. ipſi conciliatur, & commendatur ad ſe
adde conſeruandum, & ad ſuum ſtatum, &

vV, 9. ad ea Auae conſeruantia ſunt eius ſta-

tus, deligenda: alienatur autem ab in-
teritu, iisque rebus quae interitum vi-
dentur aflerre. Id ita eſſe ſic probatur:
quod antequam aut voluptas aut do-
lor attigerit ſalutaria appetant parui,
aſpernenturque contraria: quod non
fieret niſi ſtatum ſuum diligerent, in-
teritum timerent. Fieri autem non
poſſiet, vt appeterent aliquid, niſi ſen-
ſum haberent ſui, eoque & ſe & ſua
diligerent, Ex quo intelligi debet
principium ductum eſſe a ſe dili-
gendi.
Laert. Quod autem dicunt quidam primam
VII, 85. dppetitionem animantium ad volapta-
Cic. de zem, ferri, falſum eſt. Putantque Sto-

111ſ . . . . . .. . .1. .
Kn. II,5. jci in principiis naturalibus diligendi

Jai voluptatem non eſſe ponendam, ne,
6Bvoluptatem natura poſuifle in iis re-
bus videatur, quae primae appetun-

tur, multa turpia ſequantur. Nem- niyirn
pe accedit tantum voluptas duando E& ss.
natura, id quod ſuum eſt quaerens
vnice, ea inuenit, quae ſuae conueni-
vnt conſtitutioni, eo enim mod auni-
mantia iucunde afficiuntur, plantae
vero propullulant. Natura enim mul- Laert.l.c.
tum hactenus inter plantas atque ani-
mantia conſtituit diſcrimen, quando-
quidem ſine appetin & ſenſit iſtae et-
iam rerum ſuarum ſatagunt, & in no-
bis quoque naturae plantarum fſimilia
deprehenduntur quaedam. In ani-
mantibus vero praeterea appetitus eſt
ingenitus, quo ad ea impelluntur, quae
ipfis conueniunt maxime: hisque a-
deo ſecundum naturam eſt, ſecundum
appetitum rerum ſuarum ſatagere.
Satis autem eſſe argumenti videtur, Cic. l. .
quamobrem illa, quae natura prima
ſunt aſcita, natura diligamus; quod
eſt nemo, quin, cum vtrumuis liceat,
aptas malit, & integras omnes corpo-
ris partes, quam eodem vſu imminu-
tas aut detortas habere.

Rerum autem cognitiones ipſas propter zrαν
ſe aſciſcendas arbitramur, quod habe- as.
ant quiddam in ſe quaſi complexum, &
continens veritatem. Id autem in
paruis intelligi poteſt, quos delectari
videamus, etiamſi eorum nihil inter-
ſit, ſi quid ratione per ſeipſi inuene-
runt. Artes etiam ipſas propter ſe
affumendas putamus, cum quia ſit in
his aliquid dignum aſſumtione, tum
quod conſtent ex cognitionibus, &
contineant quiddam in ſe ratione con-
ſtitutum & via.

CAb.

.

Cic. de
Kn. III. 6.

PAlS VII. DOCTIRINAE &TOICORVM P. II. c. IV. V.

CAP. IV.

DE APPETITIONIBVS PRIMVM APPETITVM
CONSEQVENTIBVS.

Nitiis ita conſtitutis, vt ea, quae
ſecundum naturam ſunt, ipſa pro-
pter ſe ſunt ſumenda, contrariaque

l .

7
Eyvτν.

π;-
α.

item reiicienda, primum eſt ofcium,
vt ſe conſeruet in naturae ſtatu, dein-
ceps vt ea teneat, quae ſecundum na-
turam ſint, pellatque contraria.
In hoc primum ineſſe incipit & in-
telligi quid ſit, quod vere bonum pos-
ſit dici, prima eſt enim conciliatio ho-
minis ad ea, quae ſunt ſecundum na-
turam. Simul autem cepit intellgen-
tiam vel notionem potius, viditque re-

rum agendarum ordinem, & concor-

diam, multo eam pluris aeſtimauit,
quam, omnia illa, quae primum dile-
xerat, atque ita cognitione, & ratione
collegit, vt ſtatueret, in eo colloca-
tum ſummum illud hominis per ſe lau-
dandum & expetendum bonum, quod
poſitum ſit in eo, quod conuenientid
appellatnr. Cum igitur in eo ſit id bo-
num, quo referenda funt omnia ho-
neſte facta, ipſumque honeſtum, quod
in bonis ducitur, quanquam poſt ori-
tur, tamen id ſolum, vi fua & digni-
tate expetendum eſt: eorum autem,
quae ſunt prima naturae, propter ſe ni-
hil expetendum. Cum vero illa, quæ
