Bientiae tuae atque experientige perlata
ſt, vt qui philoſophiae ſtudio multas pro-
uincias peragraueris, ideo nunc animum
meum inceſzt cupido, ſeiſeitandi, euem
videris, quem beatum praedicandum iu-
dices eſſe? Tum Solon, nihil aſſentatus,
ſed, vt res erat, reſpondens, go vero, di-
xit, 9 Reév, heatum oſſe cénſoo Athenien-
ſem Tellum. Quod admiratus reſpon-
ſum Croeſus, quid ita, inquit, Tellum
Prae ceteris cenſes beatum? Cui Solon,
quoniam inbene conſtituta Republica li-
beros educauit honeſtos atque bonos, eis-
que omnibus liberos rurſis videt eſſe, vi-
vos omnes. Atque ita banc vitam vbi
gregte, quantum res patiuntur huma-
naé, traduxiſſet, mortem honeſtiſpzmam
obiuit. Siauidem praelio, quod Atheni-
enſes cum vicinis ad Eleuſinen commiſe-
re, ipſe laturus auxilium, hoftem in ſu-
gam vertit, pulcherrimamque mortem
obiuit. Eumque Athenienſes, quo loco
occubuerat, publice humarunt, magnifs-
gue honorarunt. Quae dum de Tel-
lo perſequeretur Solon, commotior
Croeſus interrogabat, quemnam ſocun-
dum ab illo vidiſſet? ſecundo ſe ipſum
loco nominandum eſſe, haut dubitans.
Solon autem reſpondit Cleobin & Bito-
nem cgenus autem illis erat Argiuum,
victusque affatim ſuppetebat. Prae-
terea corporis robur tantum, vt & in
certaminibus ambo pariter victores ex-
titerint: de quibus iſta perhibentur.
Quum dies feſtus Iunonis apud Argi-
uos eflet, matrem eorum bobus iunctis
ad templum vehi oportebat. QCum ve-
ro boues in agro praeſto iis haut eſſent;
iuuenes tempore excluſi, iugum ſub-
G 3 euntes;

54 6 4 P. .

euntes, plauſtrum, quo mater veheba-
tur, per XLV ſtadia, ad templum vſque
deduxere. Quod cum in totius coe-
tus conſpectu feciſſent, optimus ei ex
hac vita obtigit exitus: quo Deus de-
clarauit mortem vita præoptandam ho-
minieſſe. Nempe, cum accurrerent Ar-
giui, viriq; laudibus tollerent pietatem
filiorum, matronae matris felicitatem;
mater gaudio perfuſa, tum ob factum i-
pfſum, tum ob gloriam eius, ante ſimula-
crum ſtans precata eſt Deam, vt Cleobi
& Bitoni, filiis ſuis, hoc, quod optimum
contingere homini poſſet, concede-
rent. Poſt hanc precationem, vbi ſa-
crificium abToluiſtent & epulas, in tem-
plo conquieuere, nunquam ex illo ſo-
mno expergefacti, ſed vitam hoc modo
finientes. Eorum vero, praeſtantisſi-
morum quippe virorum, effigies, Argi-
vi Delphis conſecrauere. Et his qui-
dem Solon ſecundas tribuit. Tum
Croeſus commotus paulo magis, adeo-
ne hoſpes tibi contemnenda ſors noſtra
eſſe videtur, vt ne priuatis quidem viris
nos ducas aequiparandos? Cui ille:
Mene Croeſe de rebus humanis interro-
gas, fatorum inuidiae gnarum? Nempe
Longo aliquo temporis interuallo multa
videas, quae nolis videne, multa feras,
quibus ſuperſedere malis. Ponamus ho-
minis terminum vitæ poſt ſeptuaginta ex-
actos aztatis annos, quos abſoluunt dies
viginti mille ac ducenti, intercalari non
computato menſe. Quodſi velis alternos
annorium iſtorum, addito menſe fieri
prolixiores, vt tempora exaeguentur,
menſes quidem intercalares per annos
LXXFient AIL, dies autem ex his

menſibus MI, quarum ne vnica quidem
alteri eſt ſimilis. Vtadeo, o Croezſe, ne-
mo mortaliuma miſeriaſit immunis. Tu
quidem mihi & diuitiis abundare vide-
ris, & principatu potiri plurium, quae-
ſtioni tamen a te propoſitae antea reſpon-

dere non posſim, guam, bene vitam te fa
niuiſſe audiuero. Negque enim beatus
eſt magis, qui magnas pes habet, quam
cui diurnus tantum ſuppetat victus, niſi
eidem, continuatis bonis hiſee, bene vita
defungi fortuna conceſſerit. Sunt enim
comptures homines valde locupletes, mi-
nime tamen fortunati, comptures item
fortunati, mediocria habentes putrimo-
nia. Horum is, qui diuitiis affuit, ſod for-
tunatus non eſt, duabus tantummodo rebus
Juperat fortunatum, at hic illum pluribus.
Ille ad cupiditates implendas & graues
iniurias depellendasmagis valet. For-
tunatus vero eoillum excellit, quod, licet
inferre aliis iniuriam, ſuisueſatisface-
re deſideriis nequeat, boc ei fortuna ne-
gante; malorum tamen ſit eæpers, ſani-
tate fruatur, bonorum liberorum ſit pa-
rens, forma pracſtet. Quod ſi praeter
haec diem quoque ſuam recte obierit,
habebis, quem quaeri, gui vere beatus
dici mereaturn. Prius tamen, quam
diem obierit, beatus dici nequit, ſed for-
tunatus. Sedvnusbhaecommia bomo vi
conſequatur feri nequit: ſicut nec regio
vna cuncta ſibi ipſi ſuppheditat, ſodali
habens alio indiget, quaue tamen babei
plurima optima ea eſt. Simili modo in

hominibus nemo perfectus eſt, & quod

vnus habet, eo alius caret. Sed guis-
quis horum plurima ad finem vſque ha-
buerit, & placido poſtea animo e vita ex-
ceſſerit, quam nos vitam putamus, ille
mihi Beati nomen, oRex, mereri videtur.
Omnir autem rei oportet inſpicere ſinem,
quo ſit exitura. Multis enim, quibus

Jortunas diſpenſauerat Deus, eos poſtre-

ertius, qui addit: Croeſum exquiſitiſ- erdol.
ſime omnium ornamentorum genere ae r,
6I.

mo penitus euertit. Eandem rem Plu-
tarchus quoque memorat, nec non La-

compoſitum, ſublimique in ſolio ſeden-
tem, interrogaſſe eum: an pulchrius
uvnquamſpectaculum vidiſet? –

Herod.
l, c.

Pln, 1 6,

Herod,
Lil p.20

it, Sol.
.93.

gert, l,

11

DE IIINERE EIVS IN LVDIAM ETr COILICIAM. S.

dixiſſe, gallos gallinaceos, phaſianos, at-
gque pauoner: eos enim naturali nitore
Herod. Longe ſpecioſeus veſtiri.
I. c. neque aſſentando Croeſo, neque magni
eum faciendo locutus, dimittitur. Vi-
ſusque eſt eſſe indoctus, qui bonis prae-
ſentibus praetermiſſis, iuberet in omni-
Plur. 1. c. bus rebus finem reſpicere. Erat ea-
dem tempeſtate Sardibus fabularum
ſcriptor, Acſopusz, quem Croeſus acci-
tum in honore habebat. Hic vicem
Solonis doluit, illiberaliter dimiſſi, eum-

que ita admonuit: Cum Regibus, 0 80-

lon, velplane non, vel vt iucundiſimum
eis fuerit agendum. Cui Solon, minime,
inquit, ſed velplane non, vel vt vtiliaſi-
mum fuerit eis. Ac tunc quidem ita
Croeſus Solonem deſpexit.
Herod. Poſtea vero, cum in Cyri poteſta-
L. hp.20⁰. tem Croeſus perueniſſet, eius iuſſu vin-
culis conſtrictus & pyrae impoſitus
fuit, vt viuus cremaretur. tan-
ta calamitate poſito venit in mentem, a
Solone quid nutu Deorum dictum ſibi
fuiſſet, e* viuentibus beatum eſſe nemi-
nem. Quod dictum vbi animum eius
ſubiit, vehementi defectione animi op-
reſſus & grauiter ingemiſcens, ter So-
onem nominauit. Quod vbi audiſſet
Cyrus, iuſſit interpretes percontari,
qoemilcinuocauiſſet. Accedentibus-
que illis & interrogantibus, Croeſus ſi-
lentium tenuit. Poſtremo, cum loqui
cogeretur, reſpondit, eum inuocaui,
guem cum ommibus tyrannis colloqui ma-
lim, quam omnes mundi opes pogdere.
Quod cum non intelligerent'ei, inſtan-
tibus eis vehementius, narrabat, vr oblon
Athenienhis ad ſe olim veniſt, omnesque
opes ſuas Coram intuitus, pronihilo du-
xiſet. Praeterea, quae de ſeipfo dixiſ-
ſet omnia eueniſſe, quae tamennon magis
ad ſe quidem, quam adomne mortalium

Haec Solon

genus ſpedtauerint, eos maxime, gai be‚æa-
tos ſotpſos exiſtiment. Haec referente
Croeio, iam pyrae accenſae ardere ex-
trema incipiebant. Cyrum vero, audi-
tis per interpretem quae dixiſſet, poe-
nituit, quum ſe quoque eſſe hominem
agnoſceret, qui alium hominem, opibus
ſe nihil paulo ante inferiorem, viuum
rogo traderet, veritus ob id poenam, ac
reputans nihil ſtabile eſſe in rebus hu-
manis. Iuſſit ergo quam celerrime
ignem iam accenſum extingui, Croe-
ſumque ex pyra deduci cum omnibus
comitibus eius: eumque, dum vixit,
honore eſt proſecutus. Retulitque Yylut. I. c.
eam Solon laudem, quod duorum Re- P. 94. .
gum vno dicto alterum ſeruauerit, eru-
diuerit alterum.

Facéta haec eſſe refert Plutarchus in
Priori itinere N annorum, tuma Solone
uſcepto, cum leges ſuas abioluiſſet.
Quamobrem excuſat Lectori, quod
Chronologicis rationibus parum ea
congruere videantur: u⸗ ſuperſedere
excuſatione potuiſſet, ſi geſta haec cum
Diogene Laertio dixiſſet, poſtquam Pi-
ſiſtratus tyrannidem inuaſiſſet.

Inde Ciliciam eum petiiſſe Laertius
narrat, vrbemque ibi condidiſſe oloos,
a nomine eius appellatam, quo Atheni-
enſium quoque nonnullos deduxerit,
quorum lingua ex vernacula eius gen-
tis corrupta, ſoloæciſſare dicti fuerint illi
homines. Eoque haud dubie referenda
ſunt illa Etymologi voXwονοαεπτο Xτιο
xciMαιροοο deriuantis, ita enim lego, non
vt in editis eſt o ZXαποινα αι⅓οο., Eius-
dem rei Suidam habemus teſtem, eam
tanquam diſtinctam a geſtis in Cy-
pro narrantem. Vnde & Laertius addit,
öolenſes appellatos eſſe solorum in Cili-
cia ciues, Solios Cypriotas.

l e,

* Male hic in Anglico exemplari nor spethfanding bro Spßhich they net Enderſtanding poſitum

eſſe putaui.

CAP.

56 CAF.
CAr.

XIII.
XII.

MORS SOLONIS.

plut. Sol. QOlonem longe vltra tempus, quo ty-
p. 96. F. rannidem inuafit Piſiſtratus, vitam
eend. protraxiſſe, Plutarchus autor eſt: Lu-
Ir..640 Cianus centenarium eum obiiſſe. Cum
A. quibusoptime conuenit iis, qui, Suida
referente, docuerunt LVI Olympiade
Plut. Lc. eum vixiſſe. Iuxta Phaniam autem ty-
rannidem occupauit Piſiſtratus Ar-
chonte Comia. Diem vero obüt So-
lon Hegeſtrato, Comiae ſucceſſore, Ar-
chonte,primo Olympiadis LVI anno.
Poſterior haec opinio, niſi apud pleros-
que alteri praeualuiſſet, non adeo fre-
quens foret argumentum, quod ex
temporis, quo mors Solonis accidit,
& quo Lydiae regnum tenuit Croeſus,
disconuenientia paſſim ducunt, vt fa-
bulam ſapere oſtendant, quod vulgo
fertur, eos conuerſatos inuicem fuiſſe.
Laert. I,. Diem obiuit anno aetatis, ſi Laertio
62. fides, LNXX, decrepita, vt Aelianus ait,
Ael. V. aetate, in Cypro inſula: (quod & Vale-
H. VIII. rjus Maximus & Suidas perhibent;) hoc
Val dis- fuis mandans, vt Salaminem oſſa ſua
xim. V, transferrent, atque in cinerem ſoluta
3. per prouinciam diſſeminarent. Quam
1. c. Piuharchus hiſtoriam, quamuis fabulam
ſapere ipſe agnoſcat, multorum tamen
autorum teſtimonio niti ait.
Laertius Cratini eam firmat autori-
tate, qui ita Solonem induxit loquen-
tem: .
Ego hanc, vt aiunt hominesz, inſulam
colo,
Sarſus per omnem Aiacis vrbem
Iſrenui.
Vaier. Diſcendi ardor, quem paſſim prae ſe
Jaxim. ferebat, vsque ad vitae finem idem per-
III, I. . CAP.

Ext, I4*
SCRIPTA
Vanta in eloquentia pariter ac
poeſi eius facultas fuerit, multi te-

.

ſeuerabat, ſupremo vitae die confipmna-
tus, quum aſſidentibus amicis, & qua-
dam de re ſermonem inter ſe conferen-
tibus, fatis im preſſum caput erigeret.
Interrogatus enim, quapropter id fe-
ciſſetꝰ reſpondit: Vi cum ſtud, quicquid
eſt, de quo am diſputatis, percepero, mo-
riar. Cum eius ex fratre Nepos Sap- gtoh.
phus quoddam ceciniſſet carmen, dele- Serm.
cCtatus ea eſt cantilena, vtque ſe edoce- XXIX,
ret eam iuuenis, iuſſit: interrogatus au- b. 200.:
tem quanam de cauſa idexpeteret, re-
ſpondit: vt peſtquam ipſam didicero mo-
rior.
Mortuo ſtatuam ex aere Athenienſes Pauſan.
poſuerunt, ante porticum, quam vari- Attic. c.
am vocant, in foro.?“ Alia in Salamine XN
fuit ereéta, manum, vt Demoſthenes“ moſtir i
deſcribit & Aeſchines, veſte conditam Ariſt. II.
habens, eo nempe geſtu, quo verba ad p. 06. C.
Athenienſes conſueuerat facere. At- Aelian.
ue ea fortean fuit cui inſcriptum, Ve.
Ait. moſtbh.
Quae dudum inſamas Medorum pro-de fall.
pulit iros, „ s;
Legiferum Salamis pulchra Solo- d in Ti-

nd parit . march. p.
Laertius Epigramcu in eum confecit, . 14.
cuius iſte eſt ſenſus: 1 26.
Cupria defunctum ſubtraxit faamma
Slonem, I
Oſa ſod in cineres verſa tenet ba-
lamis

Mox animus nitido ſublatus ad ae-
thera currit,
Quippe ſacras leges, pondera gra-
XIII.
SOLONIS.
ſtantur? Cicero ante eius aetatem nemi- Brut. c

nem eloquentia celebratumeſſe docet.
Et

, 12.

01. 21

Or.
Il, T.

b.4
4

Llut.
P. do⸗

Timee
T. II.
opp.
21. A

d.
.
A,

00.

nſan.
ie. ,
De⸗
ſth in
ſt, I.
06.0.
lian,
1,10.
De-
No.
b.
3.5.
in Ti⸗
Archep.
174.
Laert.

1,26.

Beut,7

De orat. Et alibi Lycurgum & Solonem ſe cen-
b I3. ſere, ait, in numero eloquentium re-
Or. 21. Ponendos. Dio Chryſoſtomus: * Ari-
Kides Icurgus, Glon, Epaminondas,
ſod, gui eius ſünt generis, pro Philoſophis
habendiſumt in Republica, vel oratori-
cihus, ſi veram ſpectas & genuinam elo-
Or. Plat. guentiam. Ariſtides: Dicitur Sb-
on *Ton ceciniſſe ea, quae ad Megarenfium
A.B. Tes pertinent. Einus tamenneque leges,
*neqgue orationes, guibus nonnungaam
*pro optimatibus ad plebem, nonnun-
*guqmr'oplebeizs apud optimates dice-
*bat, cantt & motro complectebatur.
Sed oratoria vtebatur dicendi forma,, in

ommnibus vis egregie demonſftrans & ora-

tori & philoſophi exiſtimationem ſäſöo

mereni, vtramque iſtam facultatem,
vtrumque tititum aſſecutus.
Plut. Sol. Quantum ad poeſfin eius, ea ab initio,
P. 80.A. Plutarcho teſte, non vllam adrem gra-
vem, verum ludibundus, temporis per
otium fallendi gratia, vtebatur. Poſt
& ſententias incluſit verſibus Philoſo-
Phicas, & ex jis, quae geſſerat in Re-
publ. intexuit multa, non hiſtoeriam
ſcribendi animo, vel memoriae cauſa,
ſed ad defendendas actiones ſuas, inter-
. dum & ad excitandos caſtigandosq; &
Timaeo obiurgandos Athenienſes. Plato item
1, III. narrat, in Apaturii eius carminaa pue-
21. A. Lis decantata fuiſſe, eumque, ſi totum
iſti ſe ſtudio dare potuiſſet, quod aliis
facere licuit, ſuamque pertexuiflet,
quam in Aegypto acceperat, hiſtoriam,
atqꝗ; ab iſto ſtudio ſeditionibus aliisque
impedimentis auocatus hant eſſet, ne-
que Homero, neque Heſiodo, neque

SCRIPTA SOLONIS

alii cuiuis poetarum ſecundum fuiſſe
futurum. .
Scriptorum eius, ſoluta oratione con- Liereins
cinnatorum, Laertium ſecutis prinot.
loco nominandae eius leges erunt, inde
conciones.* Poemata eius generali
titulo allegantur Phrynicho: argumen- Eclog.
ta eorum & titulos ſpeciales iſtos habe- dict. Att.
mus: Exhortatoria adſeipſüm, quorum

mentio apud Laertium, Ariſtidem * &
P

Suidam. ElegiaeSalamis, de qua ſu-
Pra cap. II. De Republica Athenienſi,
quinque millium verſuum, iuxta Laer-
tium, opus, elegiaco, iuxta Pauſaniam & ap. Pau-
Philonem, carmine. Iambi, Laertio ſaniam
memorati, allegati Athenaeo? & Ariſti- Rilele
di.* Epodi, de quibus idem Laertius. puto.
Megiae ad Regem COpranorem citatae à Phile
Anonymo vitae Arati autori. Adsι . o;
v apud Laertium. Sunt, qui dicant, 5 S
Plutarcho teſte, leges quoque ſuas in Xv,
verſus eum redegiſſe. Vlkimum quod 564s. E.
aggreſſus eſt, opus, Atlanticam fabulum Ariſt.
concernebat, quod ſerius exorſus, ope- Or. 7.
ris magnitudine deterritus eſt, vt dicit 7ιu:
Plutarchus,“ morteque praeuentus eſt. à pla.
Praeter epiſtolas eius ſupra allegatas ſe- Sol.p. 80.

quentes Laertius ſeruauit. B

blut. 1.
SOLON PERIANDRO. e.p9.
*Scribis, tibi plurimos inſidiari. AtI e. I.
*tu, ſi quidem omnes e medio tollere 64. 5

*velis, ne ſic quidem proficies. Inſidia-
„ri enim tibi poteſt quispiam ex his,
*quos minime ſuſpectos habes; partim
*ſibi quidem metuens, partim te mor-
"*te dignum iudicans, ob hoc ipſum, f haec o-

*quod omnia formides.5 Quin & miſſa
Stanleioe

* Concionum Solonis etiam mentio ap. Ariſtid.
. . 7 „☚ 2
Or. Plat. II. vbi Rν‧ρ EIIs vrco T co* Svrr Oον

* Ee⸗ c — „—
7sρ 7ο Oροo & ναοqâτ+—2α το⅞Ü»e, 760S

78S ι memorat. .
* Extat locus in or. αανιαυο
vbi 1. 5 . 6 5 e O .απε°„
GiSer Snrpdes eis dvr& αο⅜

„ , 2 . „ ex Grac-
Aα νι 7ο Mοαοιν vocat, Laertio ro ,αα cis in.

dicitur. Vnum eſſe opus vtrumque primus Meur- ſerui.
ſius docuit: Res tamen dubia videtur Menagio ad
Laert. I‚, GI: qui tamen idem opus Plutarchum
quoque reſpicere ſuſpicatur vit. Solonis p. 80. A. ver-

. . . / . „ —„ 2 2
bis iſtis Vgcοον J , PoονÜAμι4 &νενναναι

11 Ciuitati

58 6C 4 P. AXIII.

*Ita me-“ Ciuitati gratificetur ſi te, licet nulla e-
liusstan-Ius in te ſit offenſa† emedio tollat. Eſ-
leius, „ſet ergo optimum abſtinere tyranni-

quam „GHee ., vt cauſas omnis metus euaderes.
docti La-

telgte⸗ *dum cenſes, compares tibi neceſſe eſt
tes, quiexternas vires, vrbanis maiores; ita
vertunt: «enim nec erit quem timeas; nec tu
4, e, quenquam emedio tolles.
ſpidure SOLON EPIMENIDI.
wedio KNeque leges meae profecto Athe-
tolkat. „nienſibus profuturae multum erant,
Hic neque tu vrbi luſtrationibus tuis pro-
ald la. fuiſti. * Deus enim ac latores legum
ertii in-“ on ſoli iuuare ciuitates poſſunt; ſed
terpretes:“ qui multitudinem agunt, qua ſenten-
neque tu cc tia ſint, intereſt. His enim, ſi recte
en⸗ g. „rem adminiſtrent, Deus ac leges vtiles
ris, faifi ſunt: ſin autem male, nihil proſunt.
emolu- *Neque ſane meae leges ac iura, quae
mento. ſcripſi, quicquam profuerunt: ſed
D A““Principes ciuitatis reipublicae no-
r: „5 CWere; qui Piſiſtrato, ne tyrannidem
2a d. inuaderet, non obſtiterunt. Neque
ga r1„“Vero futura praedicenti mihi fides ha-
rαν α„bebatur. Ie fidelior exiſtimabatur,
ας. Athenienſibus blandiens, quam ego
“„Vera proloquens. Poſitis igitur ar-
*mis pro curia, his quidem, qui Piſi-
5Sequen-ſtratum affectare tyrannidem non
tia Solo-animaduerterunt, ſapientiorem: eis
nie ad-WVrO, qui libertatem Reipublicae af-
ise u. ce ſerere metuerent, fortiorem eſſe me,
porem „Qixi. At illi Solonis id interpreta-
expro- bantur inſaniam: tandem ita patriam

brantis, *“Conteſtatus exceſſi: † Opatria, hic qui-

ob Laer- cc dem Slon tibi opem ferre & facto &
pretes el Aido promtus & paratus eſt. At &
. putat: Itis inſaniae ſuſpicionem incurre-
melius “bam. Itaque ſolus Piſeſtrato infenſus
Stanleius ghρ is Aiſeètsſe. Iſti vero vel ſatellites
narratio-„us, ſi placet, ſunto. Noſti enim ho-
continu- Minem, amice, quanto ille aſtu, quo
ari iis-ingenio, qua arte tyrannidem inuaſe-

dem pu-rit. Nam coepit blande plebem illi-
tauit.

*Quod ſi tyrannidi omnino inſiſten-

*„Cere, deinde ſibi etiam vulnera infli-
*Xit, ac progreſſus in publicum, eaque
*“ſe ab hoſtibus accepiſſe vociferatus, o-
„“rauit, quadringentos robuſtiſſimos
*iuuenes ſibi cuſtodes darent. At illi
*„me quidem reluétante & reclamante,
acquieuerunt. Erant autem hi ar-
* mati validis fuſtibus. His itaque ſti-
*„Patus ſtatum Reipublicae euertit.
*„Fruſtra certe ego ſtudui pauperes a
“„mercenaria ſeruitute liberare, cum
*nunc omnes vni ſeruiant Piſiſtrato.
Poematum eius fragmenta, quae qui-
demad tempora noſtra peruenere, ſe-
quentia habeto.
ELEGIA SOLONIS.
WMnemoſznae magnique Iouis ſanctisſi- Stob.
ma proles, Grotii p.
Exaudite preces, quas fero, Pierider: 60.
Vthorens homines inter rumore ſocundo
ADis conceſſa proſperitate fruar:
Quem metuant hoſtes, & quem verean-
tur amici,
His placidum, qſt illis fortiter horri-
bilem.
Diuitias habuiſſe velim: ſod non bene
. bartas
Non cupiam: Seris poena venit pe-
dibus.
Stant veluti ſolido fultis adamante co-
lumnis
Hae, quas alma Deum gratia mittit,
—opés.
Non intrat male parta domum fortuna
benigno
Lumine, ſed vetitis artibus implicita,
Obluctans ſoquitur, mox ſöſeé in damna
reéſollit.
Et, velut e paruo naſeitur igne ro-
i155
Principio tenui ſic ſinit maxima elades:
Nam male quaeſitiznon datur eſſe diu.
Proſpicit in fſinem longe Deus, ac velut
olim
Vere nouo nebulas diſeutiunt animae,
ae

—

8

Kob.
Crotüß.

60.

B CRIPZYA
Quae poſtquam eximo ſucus ciuere bpro-

Nundo,
Toluris volitant per ſola FRrugiferge,

Vahſtantes ſata laetar dein ſo in ſidera

tollunt:
Tollmt, & ſubito blanda ſerena mi-
cantr

Ipſe comax puro diffundit lumine Titan:

Aſpicere & toto nubila nulla polo-
Sic ſä habet ira louis non, gii mortalibus
ſt mos, B
Mens illi quouis crimine laeſa tumet.
Neæc latet aeternum ſeeleris ſibi conſeius
au Aor.
WNreanum facinus ſeit reſerare dies
Serius aut citius poenae delicta ſoquun-
tür:
Neciſi quis viſus fata Deum effugere,
Nukla manet merces, aliena piacula pen-
dent,
Aut nati aut natis proſata poſteritqs.
At nos tantundem iuftorque malosgue

valere
Credimus, atque intus ſat ſibi quisque
Placet,

Donec ſupplicio tactus dolet; ante peta-

cem
DWPes animum vanis ladtat imaginibus,
Neæc ſabi deſiſtit placidam ſpondere ſulu-
teim,
Aſpera, quem vaſtat, nec medicanda
lues.

Saepe etiam pauidus fortis ſibi nomina

ponit,
Erturpir facie ſo putat eſſe bona.
M qui pauperie preſſus iacet, & tamen
audet
Ingemes animo ſingere diuitiqs.
Nilintentatum. Spcat ille cupidine lucri
Caerula monſtriferos quos agi
JZnus:

Nec metuit nimhbos iterum iterumque

Jfurentes
Enpeltare,

ſuae.

t vnda,

animde prodigus ipſe

OLONG 59
Alter humim curuo Cerealem verſat
aratro,

Autumnumue ſatirprouocat arboribus

Pars manibus victum quaerunt, arter-

gue fatigant
Palladi ingenio Mulciberique datas
AW alii Muſae, dulces ante omnia Ma-
Jae,
Dodtrinae multo nectare corda rigant.
Alter Apollineo donatus munere vates,
Omne malum multo, guam venit, ante
A9ocet: M
Verla Dei praeſtant. Fato guaecunque
Manet ſor”s,
Non hunc auertet victima, ſod nec
aues,
Nec qui Paeonias aegriszmortalibusher-
bas
Saepe erraturam, ſerre laborat, opem.
Saepe dolor tenuis morbos produxit acer-
bos8,
Tollere quos nullis ſit medicaminihbus
Saepe diu ſazuo iaäctatum corporir aoſtu
Contactu ſanum reddidit vna mannus

Wc fato ſors laeta venit, contrarig Ffato.

Nec vitare datur, quaeplacuero Deig
Omnia confuſis ſunt plena Wmultibus,
E, quo
Lxeqt inceptum, non videt ductor, opus.
Hinc qui ſollcite momenta upendit a-
gendi,
linprudens magnis luczibus obruituy-
Ertemere, aggresſes diuing munere, felix
Exitus abſoluit non hona conſelia
Diuitiis nullus modus eſt, nec Fnis ha-

bendi:
Nam quibus imprimis res nitet ampla
domi,
Bis tantum cupiunt. Et qui Jaäaitauerit
omnes?

Humanogeneri commoda dant ſuperi.
Commoda ſed Noxampariunt: qua Iup-
uoiter vſus
Vindice, nunc illum, mox alium fe-
riet.

H2 Er

60 CA.

E Dem. Et rurfum:
ala leg. Noſtra quidem, fato louis, vrbs non occi-

det vnquam,

P. 234 . ... 7,
Ex In- Propitiique Diu ſalua manere poteſt.
VVe mi Nam loue nata, ferox haſtaque, atque
olthii.

gegide Pallas,
Hane teget, hoſtiles diſeutietque mi-
nas,
Moenia ſod ciues ſtolidi, cupidique lu-
erorum,
Ardua ſubuerti per ſua fadca ſtudent.
Atque ducum populi mala mens, élata-
que corda, .V
Accerſunt poeënas & mala multa ſabi.
Non etenim placida didicerunt munere

diuum
Mente frui- ſuturi nec tenuere mo-
dum.
Deſpoliant acrarium, & ipſa altaris di-
vüm,
Per fas atque nefas, quo cumulentur
opés.
Furantun, rapiunt omnes datur vnde,
nec iram

Iuſtitiae curant, ſöitaque ſancta deae.
UWla tacet veterum memor, & praeſontid
cernens,
Saeua, ſod ad poenas poſt ruitura gra-
Vrbibus hinc hulcue venit immedicabite
cunckis,
Vt iuga ſeriitii moxr odioſa ferant,
Soditioue oritur, ſopitaue bella mouentur,
Bella, quibus pubes laeta perire ſolet:
Vrbs etenim quue nulla tenet ſocialia
ra,
M ſubito hoſtili diſperitura manu.
Haec agitant populum mala, ſodpauper-
cula turba
Venditur, & peregre vincula dura
geérit.
Nec ſunt expertes cladis, quos ampla
beat res,
Et ſua diuitibus poena luenda venit.

XII.

Pablicaſic intrant priuatos damna pe-
nates,
Exoludi foribus nec mala tanta
güelnt .
Tranſiliunt muros altos: fuga nulla tue-
Iur.
Gue petas thalamum, ſiue ſub antro
rua. .
Hü eo Palladios monitis pins inſtruo ce-
vés,
Vtſapiant, vigilent, nit petulanter a-
gant.
Muehit heu quantas legum violatio Cla-
des? 4
At iuſtge leges commoda quanta fe-
runt?
Compedibusſtringunt ſcelerasos, ordinis
aegii

Conſeruatrices, nil niſe recta ſinunt.
Aſpera complanant, ſodant faſtidia,
fraenant
Indomitos, abigunt ſomina quazzae
mali.
Iura regunt, manſuefaciuntque ingentia
Cor'dd,
Compeſeunt miſerae ſodition's opus.
Iurgia liis acerba premunt, ac denique

vitam
HHlumanam erudiunt, vi ſapienter e-
“
Item: Stah
. „ Stobaeus
Nemo beatus homo eſt: ſed pars adſri- Grorii p.
prtta dolorum F . 404.
Omnibus, detherium quos iubar irra-
diat.
Item:
Ne mihiſit lethum planctu ſine- ſed med lbid. p.
triſtes SSy2.
Funera amicorum condecorent lacry-
mae.

Not. Alia Solonis fragmenta paſſim
ſuperioribus capitibus allegata fuere.
Verum & alia, non aequeilluſtria licet,
paſſim

— —

90. A.

ap. Tlt
lc. p.g.

N

.

N

gtobꝛens
Grotii p,

404.

lbid. p.
vor.

S τ
paſſim eſt inuenire? Tale initium,
quod legibus ſuis fecit apud Plutarch.
p. 80. A. Vita Solonis:
Oramus primum Rex vt Saturnius hiſee
Legibus aſpiret, vetit & concedere läau-
dem.
Apud eundem & iſta ex Phyſicis eius
habentur:
Nubibus e gelidi niuium vis denſa crea-
tur,
Et gquae per tectum grando crepare
ſoölet.

ibid.

Attonitri e claro Wectatur fulzmine naſci,

Et pelagas venti, qui incubuere, mo-
uent.
Verum id ſi ſatus conturbet nullus, in
orbe,
Pacatum & placidum nil magir eſk
pottſt.
p. 95. „ Item Piſiſtrato, corporis cuſtodes vt
fibi ſarentur, perzate⸗ quae diſſeruerat,
verſibus mandauit, ex quibus nonnul-
los ſeruauit Plutarchus, huius ſenſus:
Nam vos lingua viri vos blandimenta
morantur.
Item:
Vſtrüm quique videt vulpis veſtigia,
Verum tota cobors pecdtora coeca gerit.
11. go. Sunt ipſius & iſta:
DDſſcendoeuadonocte dieque ſenerx Et
Nuint Veneris Bachique mibi nunc mune-
ra cordi,
Muſarumque, viroshae recreare va-
onz,
. xoů. Apud Philonem Iudaeum Elegiaca
Eov. p. de aetatibus hominum Solonis legun-
25 tur, quorum ſenſus eſt iſte:
lLmnpubes pueri, ſeptem voluentibus annit,
Claudant enatis dentibus eloquium.
Poſt alios totidem diuorum numine dex-
tro V

OLONIS.
Ocoultum pubirnaſcitur indicium.
Annis ter ſeptem prima lanugine malat
Voſtiet, aetatis robore conſpicuus.
Quartus id augebit iam ſeptenarius, ig-
que
Optima virtuti proferet indicia.
Adde alios totidem feſtinans oozus aetas
Coniugio monuit quaerere progeniem.
Sexta aetas, animo ſi quod deeſt, addet,
aque
Deſces quid deceat, qaidquoque de-
deceat.
At quae ſitccedunt per proxima ter duo
luſtra,
Ornabunt linguam dulcibus eloquiis.
Nona actas languet, tum frigida mem-
bra retardant
Virtutem, non vnquam interituram
animi.
At quisquis decimam poterit contingere
metam
Iam tempeſtiuo funere conciderit.

61

Et apud Stobaeum iſta: * Stob.

S . . Grotii
Ommia confußis Junt blena multibis, & tit. CXII.
5n10

Exeat incepium non videt autor opus. b464.
Minc, qui ſollicite momenta expendit a-
gendi,
Imprudens magni lIultibus obruiture
Er temere aggresſis, diuino munere fe-
ix
Exitus abſotuit, non bona conlilia.
Denique apud Ariſtidem Iambi iſti, Or. x.
ex Solonis libro de ſeipſo & Politiq ſua, cαα
citantur: DDe.
Maiora ſpe peracta Dis fauentibus.
Item: ——
His oſto teſtis tempore ipſo iudice,

Water ſuprema Olympiorum Daezmo-

ilM.

* Haec pars ſunt maioris elegiae, & leguntur ſupra p. 59.

—

62 C⁊ 4 P. I

CH IL O.

CA P.
VITA

HILOLacedaemonius, Patre ge-
I. 68. nitus eſt Damageto, qui corrupte
b Stob. Stobaeo b Pagey vocatur. Ei inter
5. 3. Graecos famam duae praedictiones pe-
pererunt. .
*Herod. Prima earumHippocratem ſpecta-
L.I.. 44. bat, cui, cum priuatus ſpeétaret Olym-
aert. Pia, ingens obtigit portentum. Nam,
c. cum hoſtiam immolaſſet, ahena, quae
carne & aqua impleuerat, absque igne
efferbuerunt, ita, vt aqua exundaret.
Quod portentum, qui forte praeſens
erat, Chilo conſpicatus, ne vxorem foe-
cundam duceret domum, ei ſuaſit, &, ſi
iam haberet, eiiceret, quin &, ſi quidem
ex ea filium ſuſtuliſſet, abdicaret. Cuius
tamen conſilio minime obaudiens Hip-
pocrates, Piſiſtratum poſtea filium ſuſ-
vid. vit. Cepit, qui in ſeditione Littoralium, (quo-
Solon. c. Tum Princeps Megacles erat, Alcmaeo-
III. nis filius) & Campeſtrium, in quibus pri-
mas tenebat Lycurgus,) tertiam factio-
nem excitauit, & tyrannidem inuaſit.
Laert. I, Maximam etiam gloriam conſecutus
71. eis eſt, quae de C pthear, Inſulal- aconiae,
praedixerat. Nam, cum illius naturam
ſitumque didiciſſet, Viinam, dixit,
haec nunquam fuiſſet, aut certe, ſimul ac
nata fuit, eſſet ſubmerſa. Perſpicaciter
autem id praeuiderat. Demaratus enim,
Lacedæmone fugiens, Nerxi autor fuit,
in ea inſula naues vt contineret, quod
ſi Regi perſuaſiſſet conſilium, de omni
Graeciae actum fuiſſet. Verba eius,
Nerodot. vt Herodotus habet, iſta fuere: *Id,
L. VII. p. quod vis, hoc pacto fiet, ſi trecentas
292 „Naues cum fuis propugnatoribus in
*oram Lacedaemoniorum mittas. Ad-
* jacet autem illi inſula, nomine Cythe-
*ra: quam obrui mari, quam extare

à Laert.

I.
EIVS. .

cconducibilius eſſe Lacedaemoniis,
*CGhilon aiebat, vir apud nos ſapientiſſi-
*mus; videlicet expectans ſemper ab ea
tale quid futurum, quale nunc ego
"expono: non ille quidem tuam claf-
„ſem praeuidens, ſed quamcunque ſi-
„militer extimeſcens. Ex hac igitur
inſula proficiſcentes tui Lacedaemo-
„nios territent.“ Poſt haec Nicias bel-Laert. I.
lo Peloponneſiaco euerſa inſula, prae-“: 8.72.
ſidium illic Achenienſium ſtatuit, Lace-
daemoniosque multis cladibus afflixit.
Senem Chilonem iam fuiſſe circa LII Laert. I.
Olympiadem, ait Laertius, quo tempo- 3.
re florebat Aeſopus, fabularum ſcri.
ptor. Ephorum fuiſſe Olymp. LVI, 68.
vbi LV Caſaubonus ſubſtituit. Pam-
Phila vero, vt idem pergit Laertius, O-
lymp. VIprimum eum Ephorum exti-
tiſſe ait, ſub EuthydemoArchonte, Soſi-
crate teſte allegato, primumq; inſtituiſ-
ſe, vt Ephori Regibus iungerentur,
quod Lycurgo inſtitutum Satyrus
tribuit.
Dubium inde eſt, an ſexta, an quin-
quageſima ſexta Olympiade Ephorus
Chilon extiterit. Probabile zmati po-
ſterius eſt, maxime cum hoc officium,
Euthydemo apud Athenienſes Archon-
te, geſſerit, qui Archon fuit Olymp.
LVI, vt conſtat ex marmore Arunde-
liano, in quo pro ο ναπ corrupte le-
gitur 3 en, quod vertunt Archonte
populo. At conſtat tamen etiam O-
lymp. VI Ephoros primum creatos eſſe,
ſub Theopompo & Polydoro Lacedae-
monum Regibus, CXXX poſt Lycur- 1. Ly.
gum annis, vt in eius vita affirmat Plu-curg. b.
tarchus, a quo inde tempore V Epho-43. D.
ri, quorum annuus eſſet magiſtratus,
Lacedaemone

lut, l.c

ad Euleb
p. 67.

Laert. I
69˙.

.

Luen, l,
7I.
4 Seqi.
tur Stan-
leius ſen.
ſum, que
ex Laer-
tüi muti⸗
lis inter-

Pres lati⸗

nus con-
jiciendo
elicuit.
Paulo ali-
uer Me.

11, 6.

1
1Stob.S.
Ig. re⸗
hondiſſe.
10
Mag- l
e, .
Mur. g
Symp.
Vll en
l. 145.

44

Laert. l.

Laert, I,

79.
72

69,

it, Ij⸗
urg. .

60.

paulo ali-

VIVA CHILONIS 63

Lacedaemone fuere electi, quorum
Primus eraduvopo dicebatur, quoniam
eius nomine annus deſignari ſolebat.

Primus in iis, qui primi electi fuere, E-

Plut. l. c. atis fuit. Quinquageſima ſexta vero
Olympiade inter quinque eius anni
Ephoros primus Chilon extitit. Quae
forte cauſa fuit erroris eorum, qui
primum eum conſtitutum Ephorum
aduſeb. dicunt, in quibus & Scaliger nomen
P. 67. Profitetur. B
ualem ſe in eo magiſtratu exhibu-
erit, ex eius dictis colligere eſt, quibus
fratri reſpondit, indignanti, quod epho-
rus ipſe non fieret, cum ille factus eſſet:
Mo pati ininrias ſcio non tu, inquiens.
Taert. I, Adeo in omnibus colebat iuſtitiam,
. Sedai. VT, cum iam ſenex eſſet, dixerit ali-
tur Stan- Auando, ſbi ſe conſcium haut eſſe, guod
leius ſen- in tota vita prazter rationem egerit
ſum, qué qicquam; vna tamenre ſo aliquantum
ex Laer-moueri, quod, cum ſontentiqm iudevdi-
lis inrer- Mer, vi Lex voluerat contra, amicum,
pres lati- Tutor ipf fuerit prouocandi a ſe, vit nem-
nus con-peé hac ratione & legem & amicumſer-
iiciendo varet. Id, quod a Gellio ſta relatum

elicuit.

Laert. I,

ter Me-
nag. qué
vide ad
eum lo-
cum. I, 3.

² I, 68.

SENTENTIAE EIVS AD

Pophthegmata Chilonis ſequentia
relata a Laertio habemus: Euturo-
um prouidentiam, quae ratione collige-
I1ur, vertuten viri eſſe aiebat. Ro-
gatus, quo differant periti ab impe-
de, 62. ritis? bona ſpe, dixit: Quid difficile es-
e S. ſets† Arcana reticere, otium relte di-
ſpondide Cenſaz'e, iniuriasque tolerare poſſe.
ait 796 A Periandro, iuxta cum ceteris ſa-
Mrdo- pientibus ad conuiuium inuitatus, non
geiy ta- AIte condixit, quam eorum, qui ad illud

1, &. ihuitarentur, nomina ſingulatim co-

c Pplut. gnouiſſet Dicebat enim, qiibuscum ne-
Symp. Oeſo eſſoet una nanigare aut militare, e-
r “l 1 uc, moleſto etiam comitatu ac contuber-

CA P. II.

habemus èQuum die vitae ſuae extre- Moct.
cemo, eum inibi mors occuparet, ad . ,3.
*Circumſtantes amicos ſic loquutum
*(ferunt.) Dicta mea, inquit, facta-
"que in aetate longa pleraque omnia
*fuiſſe non poenitenda, forſitan vos
"etiam ſciatis. Ego certe in hoc qui-
*dem tempore non fallo me, nihil eſſe
*quicquam commiſſum a me, cuius
"memoria rei aliquid pariat aegritudi-
nis: niſi profecto illud vnum ſit, quod
*rectene an perperam fecerim,
*„nondum mihi plane liquet. Super
camici capite iudex cum duobus aliis
fui. Lex ita fuit, vti eum hominem
*Condemnari neceſſe eſſet Aut amicus
„igitur capitali ſupplicio perdendus,
*aut adhibenda fraus legi ſuir. Multa
"Ccum animo meo ad caſum tam ancipi-
tem conſultanti viſum eſt id, quod feci,
*Prae hoc, quod erant alia, toleratu
Dcilius. Tacitus ad condemnandum
ſententiam tuli: his, qui ſimul iudi-
cCabant, Vt abſoluerent, perſuaſi. Sic
*mihi & iudicis & amici officium in re
*tanta ſaluum fuit.

MORES PHERTINENTES,

PRAECEPTA ITEM ET CARMINA.

nio eſſe vtendum. VlIero autem quali-
buscunqgue ſo miſeere conuiuis, non eſſe
Juni hominis. Eadem occaſione pro-
latas ſententias eius ſequentes Plutarch-
us refert: Principem nihil med'tari de- dibid.
bere mortale, ſod immortalia omnid. Q- p. 152. B.
Piimam eſſe Kempublicam, in qua maxi- P. 154.
mé leges, minime oratores audiantur.“ 1*
Maxime oportere domum vrbi, quazſub H 53:
Rege eſt, ſjmilem eſſe. Cumque audi-
ret dicere nonneminem inimicum ſihi
eſſe neminem, eum ille interrogauit, a-
