feſtus, & noctem eius diei celebrabant,

in honorem ſeptem Deorum, offere-

bantque agnum Deo Caeco, hoc eſt,
Marti. Quindecimus dies ſacer erat
Sammaeli, (quo nomine Thalmudici
Angelum mortis appellant) celebraba-
turque victimis, & oblationibus variis.
Vigeſimo conueniebant in Coenobi-
um Charanaeorum, dictum Cadi, vbi
tres tauros immolabant, vnum Satur-
no, alterum Marti, caeco Deo, tertium
Lunae. Mactabant praeterea nouem
agnos, ſeptenos ſeptem Diüs ſeu plane-
tis, vnum Deo Geniorum, aleraim
eO

Hiſt.

be, de
nque
Idem
Lon.
aitli. ,
1 de. Oriezt,

c. 8.

Deo horarum. Hiſce holocauſta
agnorum & gallorum gallinaceorum
adiiciebant. Vigeſimo octauo die ibant
ad templum, quod eis erat in ciuitate
daba, ad certam portam, Charanis
Aharah dictam, & Hermae Deo ſuo in-
gentemtaurum, vt & ſeptenos agnos
ſeptem Diis, vnum Deo Daemonum,
alterum Deo horarum mactabant. Fe-
ſtum celebrabant conuiuiis, ſed nullam
pecudum partem eo die adolebant.
Secundum menſem liar inchoabant
feſta celebritate, quae in honorem
Sammaelis erat, cui offerebantur victi-

mace. Secundus dies erat conſecratus
T Abenbalem, eoque vna potabant,
manibusque tamarifcum, aliosque fru-
ctus gerebant.
Tertii menſis dies vigeſimus tertius
ſacer erat ammaeli, quem aiebant eſ-
ſe Deum, qui facit, vt ſagittae volent.
Chamar, ſeu Sacerdos facit, vt ſagitta
duodecies ignem concipiat, dum eam
ligno fricat, duodecimaque vice ſubito
in ſolum concidit, lineaque duo fila ad-
mouet; ſi incendantur, ſacrum Deo
acceptum, ſecus ſi evenerit, contra De-
um iratum putant.
Quartus menſis T hammuz peculiare
habet feſtum, quod circa medium cele-
bratur menſem. Vocatur feſtum Al-
bukal, laugentium mulierum. Origo
L. III. c. huius feſti ita refertur a Maimonide, in
29 Mor. Iibro iam laudato: „Cum Pſeudo-
Neb. propheta, nomine Thammuz, praedica-
ret cuidam Regi, vt coleret ſeptem ſtel-
las, & ſigna duodecim, iuſſit Rex eum
graui morte interfici. Nocte vero mor-
tis eius conuenerunt omnes imagines,
ab extremis terrae oris in templum
Babylonicum, ad imaginem auream
magnam Solis, quae pendebat inter
Goelum & terram. Et proſtrauit ſe ima-
go illa in medio templo, & omnes ima-
gines circumquaque, & narrauit eis,

PDII E RITVS SABAEOR

113
quidquid contigerat Thammuzo.
Imagines vero flebant & lamentaban-

tur per totam noctem. Mane autem

auolarunt omnes imagines in ſua tem-
pla, ad extremas terrae oras. Et con-
ſuetum eſt, ait Maimonides, quotannis
primo die menſis Thammuz (lAunii, ra-
tione diſcrepantis Iuliani & Iudaici an-
ni habira,) lamentari & flere ſuper
Thammuz. „ Mulierum Thammu-
zZum lugentium meminit etiam Eze-
chiel Propheta, C. VIII, 4. Iudaeos-
que eos imitatos indicat. Eiusdem
menſis dies vigeſimus ſeptimus ſacer
erat Sammaeli, aliisque Diis ac Daemo-
nibus, nouemque agnos rν Hanan ma-
Ctabant.
Quinti menſis, quem cum Syris Ab
vocant, octo primis diebus, muſtum in
honorem Deorum ſuorum exprimunt,
idque variis nominibus afficiunt. Prae-
terea recens natum infantem Diis ſuis
immolant, eumque in fruſta minuta-
tim concidunt. Dein miſcent illam Vide
carnem ſimilagineae farinae, croco, n teg,
ſpicis tritici, caryophyllis, conficiunt- m m,ta.
que placentas inſtar ficuum, quas in tus.
nouo furno coquunt, dantque popu-
lo, ad congregationem Sammaelis per-
tinenti, per totum annum. Nulla mu-
lier, nec ſeruus, nec ſeruae filius, nec
furioſus, nec Daemonio obſeſſus, eas
placentas deguſtat.
Ritus ſexti menſis, Elul dicti, ab eo-
dem ſcriptore ita deſcribuntur. Per
triduum coquunt aquam, qua ſe ab-
luant, vt ſacra facere pure Sammaeli
queant; & in aquam hanc coniiciunt
tamariſcum, ceram, oleas, aromata &.
Dein ante Solis occaſum eam calen-
tem corpori ſuo, quaſi amuletum, af-
fundunt. Eodem die, mactant octo
agnos, ſeptem Diis & Sammaeli. Vna
edunt in ſuis congregationibus, &
quisque ſeptem ſcyphos vini haurit.

174 PARSO V. PHILOSOPHI.

Ab unoquoque princeps exigit duas
drachmas, theſauro ſuo inferendas.
Vigeſimo ſexto eius menſis eunt ad
montem quendam, celebraturi feſtum
Solis, Saturni, & Veneris ‚quibus ho-
locautomata octo pullorum gallinace-
orum, totidem gallorum & gallinarum,
offerunt. Qui preces Fortunae fun-
dit, gallum, aut pullum arripit, Cuius
alas duobus funiculis lineis vincit, eo-
rum extrema igni admouet, & Deae
Fortunae pullum offert. Si prorſus
abſumatur, exaudita creditur eius ora-
tio; ſed ſi ignis funiculorum prius ex-
ſtinguitur, quam conſumtus ſit pul-
lus, Dominus Fortunae, preces ob-
lationes, ac ſacrificia reſpuere exiſti-
matur. Die vigeſimo ſeptimo & vi-
geſimo octavo habent ſua myſteria, in
quibus ſacra faciunt Sammaeli Domi-
no maximo, & Geniis, a quibus pro-
tegi, & defendi, & negotia ſua ſecun-
dari putant.
Septimus menſis, quem Syri & Sa-
baei vocant primum Tiſehri, medius
habet ſacrum Manium, ad quos pla-
candos comburunt varios cibos. E-
munt omnis generis cibos ac fructus,
ſiccos ac virides, quoscunque in foro
inueniunt; quos variis rationibus ſtru⸗
unt, atque incendunt noétu, in hono-
rem mortuorum, cum oſſe coxae Ca-
meli. Igni etiam infundunt miſtum
vinum, quod bibant mortui.
Octauo menſe, qui vocatur poſterior
Tiſebri, incipiunt ieiunare vigeſimo
primo die; ieiuniumque producunt
ad 29. qui eſt ſacer Domino Fortunae.
Nonus menſis, qui primus Canun
appellatur, Veneri potiſſimum ſacer eſt.
Quarto die tentorium erigunt, quod
vocant lectum Belthae, ornantque fo-
liis, floribus, fructibus &c. Priusquam

ABAEOR. c. IV. V.
ofſerant ſacrificia pecudum aut avium,
dicunt: Haec ſacrificia Dege noſtraé
Belthae conſecremus. Id feſtum per
ſeptiduum celebratur, quo multae pe-
cudes Diis & Deabus mactantur. Tri-
geſimo die Sacerdos ſedet in alto tri-
Punali, in quod per nouem gradus ad-
ſcendit. Deinde arreptam virgam e
tamariſco ad omnes porrigit aſtan-
tes, eaque unumquemque ter, quin-
quies, aut ſepties verberat; quo per-
acto, orationem ad conuentum habet;
qua populi conſtantiam in ſacris, mul-
titudinem, ſedes, & excellentiam prae
ceteris omnibus gentibus effert. Do-
cet etiam, quae ſit amplitudo imperii
ſui, quaeue eius duratio. Tandem e

tribunali deſcendit, & conuiuantur

idolothytis. Hoc die etiam Princeps

duas drachmas vectigales ab unoquo-

que accipit.
Decimus menſis, alter Canun dictus,
videtur peculiariter Lunae ſacer, nam
vigeſimus quartus dies eſt natalis Do-
mini, hoc eſt, Lunae; quotempore ſa⸗
cra facientes Sammaeli octoginta qua-
drupedes, totidemque aues urunt.
Adolent etiam Diis ac Deabus ramos
palmarum in ſumma parte tenuces.
Vndecimo menſe &ιubοa, per ſeptem
dies ieiunabant, incipientes a nono,
quo jeiunium Soli indicebant. Ab
omni re, ex lacte confecta, & vino ab-
ſtinebant; nec ullum hoc menſe Nu-
men orabant, praeter Sammaelem &
Genios.
Menſe duodecimo Adar, ieiuna-
bant etiam-unae, praeſertim vigeſimo
ocaHο die, quo facrorum Praeſes uni-

cuique dabat hordaceum panem, in

honorem Martis: & Princeps duas
drachmas, aerario inferendas, ab uno-

quoque poſcebat.

N

CAP.

20, ,
leqg⸗ ,
.
Pide 1
indicem
W tati
Ritut,
tlol
Gic
de

hil
Maim. l
Mor. (1
Neb.c, ſ

tavium,
erae
U3 Per
lte pe.
Ir. Tri.
lo tri⸗
ldusad.
Mgam e
t Aan-
quin-
woper-
nlubet;
is,mul.
umprae
t. Do-
imperii,
Udeme
Uautur
iuceps
ocdo.

Cichus,
n, namn
is Do-
010 ſr⸗
AA
Urunt.
TalnOs
ues.
eptem

OO..

AD
no ob⸗
e Nu-
Mein

jeiuna-
gelino
jesuon-
emn, I
85 uds
buno⸗

C.

Id. c. 45.

RIZVS SAB. LEVIIICIS CONT7 RAnRII. I175

CAP. V.
ALII RTTVSSABAEORVM LEVTTICAE LEGI CONTRARII.

Aimonides memorat plurimos ali-
VAOsritus Leuiticae legi contrarios,
.II. c. additque, nultarum legum Moſaicarum
5 d rationes & cauſas ſibi innotuiſſe ex co-
gnitiohe fidei, rituusmn & cultus Sabaeo-
* Vide vum

indicem Oflferebant tantum panem fermen-
Re„ tatum, & res dulces, omnesque obla-
. .

tiones melle inungebant, quod inter-
dicitur Leuit. II, II.

Quodam die carnem ſuillam come-
dere ſolebant, quod vetitum Lev. XI, 7.
Quasdam pecudes, quas occidere
Iudaeis licuit, interficere Sabaei nefas
ducebant; exempli gratia bouem, quem
colebant propter ingentem eius in a-
gricultura vſum. Ab ouibus etiam in-
terficiendis abſtinebant.

Nonnulli Sabaeorum Daemonas, ſub
hircorum forma colebant, Propterea-
Maim. ue HMνονσ ſohehirim eos vocabant.
Mor. Contra, Leuitica lege prohibitum fuit
Neb. c. ſacra facere U Iiſchehirim, h. e.
4⁰. Daemonibus ſub hircina ſpecie appa-
rentibus Lev. XVII, 7.

Licet ſanguinem abominarentur,
attamen eum comedebant, quod cre-
derent eſſe Daemonum cibum, qui-
bus ea ratione arctius coniun gebantur,
& familiares euadebant, vt Daemones
ad eos venire, & futura praedicere non
dedignarentur. Hoc interdicitur Lev.
XVII, 1. 23.
Colebant ſolem orientem, qua de
cauſa Rabbini docent, in Gemarg, A-
brahamum deſignaſſe Occidentem, vt
eum reſpiceret Sanctum Sanctorum,
cum in monte Moriiqa Deo ſacra fecit.

De hac idololatria interpretantur E-
Zech. VIII, 16. vbi Propheta dicit, ſe vi-
diſſe viginti quinque viros, dorſis ha-
benter comra templum Domini, & fa-
cies ad Orientem, &- adorantes adortum
Muhammed ben Iſaac eos ſolitos eſſe
tonderi nouacula, & igne inuri, & mu-
lieres etiam nuptas inter eos ita ſe to-
tondiſſe ait. Idem in Leuitico diſerte
prohibetur. R—
Solebant Sabaei liberos ſuos recens
natos per ignem, quem colebant, tradu-
Cere, eosque, qui ita traducti non eſſent,
vitales futuros negabant.
Habebant obſcoeniſſimam inſerendi
conſuetudinem deſcriptam a Maimo-
nide, * ad quam putat in Leuitica pro-Ibid.
hibitione reſpici. c. 37.
Alia id genus ab eodem narrantur,
qui tandem obſeruationes hac de re bid. c.
ſuas claudit hac animaduerſione; ad le- 49.
ges quod attinet, quarum rationes &
vtilitas ab ipſo ignorabantur, eam igno-
rationem ortam inde fuiſſe, quod inter
res, quas audiuimus, & quas ipſioculis
noſtris vidimus, ſit magnum diſcrimen.
Propterea, quae Sabaeorum ritibus di-
xerat, audituque acceperat, aut lectione
ſcriptorum Sabaeorum didicerat, non
aeque certa ſibi ac firma eſſe fatebatur,
ac lis, qui ea obſeruari ac celebrari vi-
derent; † praeſertim cum eorum opi-! de
niones & ſectae ante mille annos inter- Noer
cidiſſent, nec ipſa earum ſupereſlent Sabaei
nomina.
Atque his de Sabaeorum dogmati-
bus, iis quae de Chaldaica Philoſophiqa
dicenda habebamus, finem imponimus.

ZOROASTRIS

Iii iii i

1170

à Th.
Beza.
b Clem.
Strom.
Lib. I.

p. 302.

In Vita
Plotini.

2020ASTR. E DISCIPVI. EIVS

ZOROASTRIS

ET DISCIPVLORVM EIVS.
ORACVLA.

PROOEMIVM.

Raecipuae Chaldaicae Philoſo-
phiae reliquiae continentur
oraculis, quae ſub nomine Zo-
roaſtris circumferuntur. Non
deſunt quidem, qui ea quaſi ſuppoſi-
titia damnent, dicantque a Graecu-
lo Pſeudo-Chriſtiano conficta,? forte
quia ſectatores Prodici Haeretici dicti-
tabant, ſe arcanos Zoroaſtris libros ha-
bere. Verum hoc minus videtur pro-
babile, quoniam ſparſim apud pluri-
mos ſcriptores inueniuntur; & quo
minus negligantur, vetat ſummum pre-
tium, in quo apud Platonicos habita
ſunt Philoſophos. Hinc etiam appa-
rer, non eſſe annumeranda ſcriptis, quae
Porphyrius Gnoſticis tribuit, quaſi ab
jis ſub nomine Zoroaſtris edita; quan-
doquidem haec, vt teſtatur, a Platoni-
cis, inter quos Amelium memorat,
ſpuria fuiſſe demonſtratum fuerat.

Quidam Chaldaica eſſe negant, quia
ſaepius Graecum ſtylum redolent; ſed
ſunt tot in iis durae ac exoticae loquu-
tiones, vt barbaricam originem ſatis
prodant. Atque vbi vocabula adhi-
bentur Graecae Philoſophiae propria,
idem poſſumus de iis dicere, quod
Iamblichus de libris, qui Herma? Triſ-
megiſti nomen praeferebant; vt haec
nomen Zoroaſtris praefixum habent:
ita iisdem Zoroaſtris doctrinam con-
tineri, licet frequenter Graecanico ex-
preſſa ſit ſtylo, quia ex Chaldaica lin-
gua, a Graecanicae Philoſophiae peri-
tis, graece translata eſt.

loan Picus, Comes Mirandulanus,
vt genuina eſſe oſtenderet, aiebat, ſibi.
eſſe ipſum exemplar Chaldaicum, in
epiſtola ad Marſil. Ticinum, vbi narrat
ſe vi quadam aliis rebus abductum, &
ad Arabica ac Chaldaica ſtudia impul-
ſum; quibusdam libris hiſce linguis
confcriptis, qui in fuas manus incide-
rant, non caſu, vt putabat, ſed diuina
ſiudiis ipſius fauente prouidentia. Hi
Chaldaici libri, quos theſauros potius
vocabat, erant oracula Aben Ezxrae Zo-
roaſtris & Melchioris Magorum, in qui-
bus, quae in Graecis ſunt corrupta &
mutila, emendate & plene legebantur.
Aiebat etiam ſibi eſſe explicationem eo-
rundem oraculorum, a ſapientibus
Chaldaeis conſcriptam, breuem eam
quidem & obſcuram, ſed myſteriis
praegnantem. Erat praeterea ei liber
de Chaldaica Theologia, illuſtratus
copioſa de Chaldaeis, Graecis, & Per-
ſis diſſertatione. Poſt huius Comitis
mortem, hi libri inuenti ſunt a Ficino;
ſed ita detriti, ac difficiles erant lectu,
vt nihil ex iis elici poſſet.
Facilius adqucemur, vt credamus,
haec oracula ab homine Graecanicae
Philoſophiae perito fuiſſe translata, ſi
in animum reuocemus, Beroſum ſcripta
Chaldaeorum, de Aſtronomia & Philo-
ſophia, in Graeciam intuliſſe; & a lulia-
no, filio, ChaldaeoPhiloſopho, theurgica
oracula, aliaque eius ſcientiae arcana
græcis verſibus edita fuiſſe. Sane ſi haec,
quae nobis ſuperſunt, partem non con-
ſtituunt Chaldaicae doctrinae, quam
graece

ri
N.
Vr⸗
ſul
er,
dul
tar
TI

qu
1hen
bis
Che
e
mer
pi⸗
not
hor.

——————

De Vrb n⸗
Debtb e
aaroce
axdak.
9, As,
600

phe

fer
te
I

60

ulanur,
jebat ſbi
cumn, in
binarrat
(lum, &
impul-
e lingis
8inclde-
eddiuine
entin Hi
8 potius
rroe Lo-
Ninui.
upta &
ebantur.
nemeo⸗
entibus
end ean
myſetis
4 ei lber
uſtratus
Kber-
(ochn’S
4 Picino;

t lectu 1

redams,
ecanicie
nalata,
ny ſorioea
KPhio-
Na M/.
heurgicr
e MiI
e 6 ec,
ocOÜ½²⁰½
quam
glaece

De Vrb.

ORACVLA. 1177

graece ediderat Beroſus; veriſimile eſt,
vel ex titulo, hic eſſe nonnulla ex the-
vrgicis Iuliani oraculis, quaedam enim
ſub eo nomine a Proclo laudantur. Ad
ea, quae dicit ſibi fuiſſe Comes Miran-
dulanus, quibus adiectus erat commen-
tarius, & diſſertatio de Chaldaica
Theologia, quod attinet, coniicere
quis poſſit, ex iis quae habemus Ple-
thonis & Pſelli, qui praeter oracula no-
bis interpretationem & compendium
Chaldaicae Theologiae exhibent, hau-
ſta eſſe ab eo ſcriptore, cuius argu-
mentum & methodum ſimilia, ſed co-
pioſiora deſcribit Picus.
Inſcripta porro haec ſunt oracula,
non forte metaphorice duntaxat, ad
horum diuinam excellentiam deſignan-
dam; ſed etiam quia oraculi reſponſa
exiſtimabantur. Sephanus teſtatur

—„ 2 * 4 X* 55 c
XæXι Marcοοννι αuαιπ σοαι νανο%πς, α

AeXρ+ααοσ EXNXνον orouu ς habuiße
αα gquod apud barbaros fuit vt Del-
phenſe apud Graecos. Hoc inde con-
firmari poteſt, quod Platonici reue-
renter admodum de iis loquuti fue-
rint; cum Proclus in Timazum aſſerat,
Affyriam Theologiam a Deo reuela-
tam fuiſſe. Idem alibi, citato, quaſi
diuino, vno ex hiſce oraculis, quod
de Ideis agit; inde a Numine Idearum
Orαα&lντW confirmari, Platonicamque do-
ctrinam a Diis ipſis probatam colligit.
Quaedam ex hiſce oraculis, quae
temporis iniuriam effugerunt, pri-
mum edita ſunt Lutetiae, a Ludouico
TIüiletano anno 1563. cüum commenta-
rio CGemiſti Plethonis, & titulo Magi-
corum oraculorum Magorum a Zoroa-
Sre oriundorum. Eadem rurſus trans-
lata in Latinum ſermonem, & edita fue-
re a lacobo Marthamo, cum commen-
tario Pſelli, ac tandem ab Opſopaeo
Lutetiae 1607. ad Sibyllinorum oracu-
lorum calcem.

Verum a lFraneiſco Patricio multum
aucta fuere eæ Procio, Hermia, Smpii-
cio, Damaſoio, Symnoſeo, Olympiodoro,
Nicephoro & Arnobio, adeo, vt excre-
verint, prout numerat, ad CCCXX.
verſus. Ea praeterea, maioris per-
ſpicuitatis cauſa, ad certa capita redacta,
& latinitate donata emiſit, an. 1593.
Poſtea latine edita ſunt ab Ochone
Heurnio anno 1619. inſcriptaque Sn-
era oracula Magica Zoroaſtrie Ba-
drianae Regie, & Magorum Principis;
ſed dum ea nititur ſtylo expolire, &
meliori latinitate induere, quae ge-
nuine ac ſincere tradiderat Patricius,
ea inquinauit ac corrupit. Temere
praeterea continuam orationem ex
hiſce fragmentis, inter ſe nequaquam
connexis, & apud varios ſcriptores
ſparſis, efficere ſtuduit.
Patricius ſane non exiguo labore
haec collegit, ſed modorum in verſi-
bus minorem rationem habuit; imo &

interdum verba ipfſa negligentius ex-

ſcripſit. Nec vlla certa via eſt, qua,
quae omiſit, ſuppleri queant, qualis eſſet
comparatio eorum cum ſcriptoribus,
ex quibus hauſta ſunt; nam neque o-
mnes exſtant, neque vbique, vt tamen
profitetur, nomina eorum addidit, ex
quibus petita fragmenta „exceptis iis,
quae initio occurrunt. Quidquid id
eſt, ea hic, ex eius editione, quae o-
mnium perfectiſſima eſt, vna cum ad-
ditamentis, quae alibi nobis occurre-
runt, & coniecturis, quibus quaedam
deficientia ſuppleantur, proferemus.
Quamuis autem plurima ex hiſce
oraculis ita ſint abrupta & obſcura, vt
primo intuitu riſu potius, quam aeſti-
matione aliqua digna videantur; atta-
men qui in animum reuocabit, toti-
dem ex iis, quae a Plethone & Pſello
explicata ſunt, ſine his explicationi-
bus, non minus ridicula viſum iri; ſed
Iii ili iz explicata

17,6 20ROASTR. ET DSCIVII: EIVS

explicata Chaldaeorum eruditionem
retegere ac recludere; is facile ſibi per-
ſuaderi Parierurerian reliqua omnia,
(ne obſcuriſſimis quidem exceptis,)
eiusdem eſſe generis, adeoque non de-
buiſſe potius, quam ullum ex ceteris,
omitti.

* .
Verba (Hactenus anleius. * Nos vero

interpre-

tis.
TATOT ZAPOAXYXTFPOT AOTPIA.

A. Moyag, Auds, σ Tehαοσ.
Pſell. n= raresnt Mær 61.
Dam.— Tavas és Mord doο erd.
Proc. Dam. Aude ag raeg Teoει
—2 2 „ —
ramze*αXαοαvαα.
KAτ¾d e!6 cοα ανου ⸗N TA& τ++e En-
gραρ αν ⁹. S
5 Dam. Harr Pa, s snNͤν Nνανναι T*αα
76 Moyds Aoν.
1/ / c .
A6ε*νß οι αορ 3 T *ιαι.
. — 7
Proc. Els eia vιο N dρ IIaTr&αοτα
= 6 &
a τντι.
„ „ 7. 7 R 39, 7
Od 1 Sαοααν ααατιιιυανο, ασ. äHi&*ννσα
er†ατο.
„ / . 2 „. dis
Eig T 6a α0οσν Nes IIaτοοοα.
1O Ne rauv& ο„bäονυο§
4 2 7 » „ „ „ ⸗ „ àà2
Dam. Ko) ℳναα sν a*τπ τ A6sανσα ,
„οDia,
R) oααd+¹Üο τtöοα.

20α,
oë ρdαι+α 4X &τσυ 6ετονααυα2,
15 » — „ — X /
AXι 7αααςσ οοοα⁰ * RHε ορς 7ε ρ
drayct. ,
Tegò ασ να, e 9' dα —α
9.

Hæ, , restr 4, d & zveαο Tr*
Xeνα+ ι½¼.
Ka] zs75= reoν⁰ Ar d .”o⁵
Mqren vvs‿„*ν*o o o. 1 nWaùναTINr
20 Proc. Erden dgoauασ ναιαου ,hο
oαρπς ,.

Ervdey vαα es ανα +vοτ νοσασ
40

quae emendatu facilia, & manifeſta

erant, aut alibi emendatius edita, cor-

reximus; dein verſionem ipſam Lati-
nam variis in locis interpolauimus, vbi
neceſſarium viſum eſt; licet operoſam
neceſſariarum mutationum rationem
reddendam nobis arbitrati non fſi-

mus.)

ORACVLA ZOROASTRIS
5 „
„Vnum, duo, & tria Principia,
Bi paterna Vnitas eſt. (vat.
Porredta eſt Vnitas quaz duo gene-
Dyas enim apud hanc ſedet, & inteleltu-
alibus fulgut at ſeionibus.

Et gubernare ommia, G& ordinare unum-

quodque non ordinatum.
Toto enim in mundo lucet Trinitas, Cu-
ius Vnitas initium eſt.
Principium omnis ſectionin hic eſz ordo,
In tria enim Mens LPatriu dixit ſocari
. ommnia.
Cuius voluntas annuit, & iam omnia
ſocta fueré,
In tria enim dixit Mens Patris aeterni.
Moente omnia gubernans.
Et apparuerunt in ipſa virtus & ſa-
bientia. MDWU
Et multiſeia veritäas,
Ex biſce fuit corpus Trinitati prius-
quam eſſet,
Non primae ſod cuius quaez menſarantur,
Principiis enim tribus hiſee capias ſer-
vire omnia
Sucrum primum curriculum, certez in
medalig
Aerius, tertius alius, qui in igne ter-
ram fouet.
Er ſons fontium & fontium omnium.
Matrix continens omnia.
Inde affatim exflit origo variaez ma-
teriae.
Inde tractus preſter obſeurat Korem
ignis,
Inſeliens

◻

I10

15

20

A⸗

le

—

— „

nanüeſtn
lin,cor.

umati⸗
mns, vbi
Perofam
ationem
on ſi-

PRIS
—
lpie,
vot.
lo gene
teleldku-
1.
eunur.
1tol-

ordh,

r ſelli
, one
eterni.

6 Priu.
runtr,
Niar r.-
lerte ij
Ge er-
num.

t .

ram

Nliens

—

20

25

30

35

ORA0VLA.—

7 . „ „ 7 .
Réσν¾iu 6*ocααοσπιαο coο ροννονι.
A Sdâbâ*⁵.
2/ „ —„ „ „ „
Agναα eis T ατισ Tet,e, Aττιαας a P*
* 7/
.

IIArr

G. Harzo α NŚ.
Pſel. E' avr; IIarρ owaορα
O6 e, e&N Sratteer voepa Ntονααα
idiey .
» X 2 2 — „ 2 „
Paoρ αdο a οbnαα οℳοMü àατιερρ7α
10Xνu⅓ανρα.
Hrr Yοσ αονσςρa*τo αα N -
αα

. R — „ 2
Asuvv*εον, or zoοοατ%v NMtdr Vryea dy-

AV.
Pfſel. Eiæl zava nοαρ sνσ% ανvνNvt.
X
Proe. TIævρνε O . IIoA αoοοα
Ex IHIaroes aX“+₰.iνXομνα vés dn-
.
„. / „ / »
Egvα voρας aρ rατο5ραοα N π a†α;-
é X⁰
—„ 2 „ R — 2
IIaοσ α%ονοαπν ασρ —‿ροσρ
„
2 * / 2 „ ⸗ „
Oορατ—☛W οπνιiν uν *⁸οοwνo—n eis dρ
Tov sodντρα.
Mjre αο T II†ooρ vos D νHhs7—
c 2 ⸗ Psyla,
6 ey Sσ οτεααα αο αυ ο*τνασιο ukhteyra.
Eι T αα voι αι;˖ιον N&ν &νι
D „ 2 —
ITIaa r cα Tς οαα. A5ρναοααπις.
2 2– — „ „
Es Pag zας † wa‿τ%HO 6v.ν, α zn-
X — —
roανοορνοÜ7

„ — „„„„ * — 2 „ —
40⁰0 Myd 8, 4à Sαινιν6ντα ταοιραι

2,ö, - 2 e, X * 2
Ka]) ev 77 Adατσι 2Aταα r“ eodααd⁹s
ια.
„ . „ 2 „/ „ 2 X —„
OO Yαρ ci OMν τν τεα 76 7 —
Toy
7 / 22
Envy drapr, karα⅓ αι ααρoa N
Néc.
/ . ——– 2
DoAρ⁵οο αο æτ—α No eoν„α
õäõä

„* D 27 .
45 Os†*αα voν vo α A‿αααà XαπM⸗H)οννι

r.
OAXα ανιοι, οα ααα.

1179
Inſeliens cauitatibus mundorum, omia
enim inde.
Incipit deorſum tendere radios admi-
randos.

II. Pater & Mens.
Soͤͦ m rapuit Pater,

Negue in ſua potentia intellectuali
lauſo igne proprio

Neque enim a paterno principio imperſe-

Cum quidqaam rotatur,
Cunda enim perfecit Pater, & Menti

twradidit
Socundae, guam primam vocont gentes
hominum.

Sunt ommia ab uno ioene progenita.
Patre genita lax. WMultum enim ſolus
E Patris robore decerpfit mentis ſio-
rem.
Opera intelligens enim paterna Mens a
ſegenita. L
Omnibus inſeminauit vinculum igne
grauis amori,
Vt omnia maneant in infmitum tempus
amaqntia.
Neque omnibus Patris contexta intelle-
Aualiter monſtrat. Cnanentia.
V in amore maneant mundi elementa
Loteſt intelligendo paternam Mentem in-
Omnibus ſontibus & principii. (dere
M enim torminus paternae profundi-
tatis, & fons ntellectualium.
Neqgue progreſſus eſt, ſod manfit in pa-
terno profundo,
Ert in adyto, uxta a Deo nutritum ſi-
lentium.
Neque enim in materiam, ignig, qui
trans primum eſt,
Snam potentiam includit operibus, ſed
Moente.

Dymbola enim paterna Mens Jouit per

miaundum.

25

30

35

40⁰

Qui intelligibilia intellgit, & ineſffabi- 45

lia exornat.
Integra partitio & impartibilis.
Iii iii i 3

Mente

n80 20R0OANTN. E DOα⁰.. EV§
Mente quidem continet intelligibilia,
ſonſum vero addit mundis.
Monte quidem continet intelligibilia, ani-
mam vero addit mundis.

2 AQA , N⸗= 2
Né à&νaαιιτιαπιοοια, οαν τα
eai uéσς
2 2 6. 3 „ B * 2„
N ut* α+ναπv7ταẅονασα, Loxi“ &α
Z
a néοαα,

J. Nae, Noyrd, “ Neeez. III. Mens, Intelligibilia & Intellectualia.

Dam. & ατ1ππο NOτ T& v/πW”⁹. E T unius Mentis intelligibilis.
50 Procοννnαaooνι Ns να1nHνdds — Non enim ſme intelligibili mens ſt,
ον bναρτα von eſt ſeorſimim.
Trà ué, st eed e 2, loa vedvra Werguien ſunt intelligibilia & intelle-
voεv7. dualiaquaecungue intelligen-
tia intelliglntir.

N—.. „„ 6 2 . . . . . 7 . .
Tg uννοπτ 1 vomév. Intelligenti alimentum eſt intelligibile.
Marav r ve/ανε er v& b*o Diſce intelligibile quoniam extra Men-
tem exiſtit.

Xe.
Ka) r8 NS 1o rà* ααρνναν —ÖR a. Er Memis quas Empyreum mundum agin.
55 Ng Ngs és* 6& revανρ ro Mentis enim Mens eſt ignei mundi
4 artifex.

18.
o r α bν7vναναHοοα xarendy Boov is⁸ Qui ſupermundanum paternum profun-
vodv†. dum ſeitis intelligenes.

vemrà ra Tuiec Ap. Intelligibilis omnix ſectionis princepa eſt.
Est Ja; T venr”y, 3³ Xen c 66,“ vé E enim aliquid intelligibile, quodopor-
dier. tette intelligere flore mentis.
Dam. HI dρ rνα. d Nö, aο Si enim inclines ut mentem, & illudin-
von, tellexeris,
60 α rt veν& E⁵ vofα. Vrt aliquidintelligens non illud intelliges,

Es αρν ααι M enim roboris.
Cireumquaque lucidi potentia intelleltu-

50

55

6⁰

65

AASον Mbαts vρ gednρυα ο. ntie
.. alibus fulgens ſodionibus.
Ov X⅞ õ voc rSε vesore“ Non ſane oportet vehementia intelligene
Sρααο, mmielligibile illud.
ANRR& v» rαναα τ☛α X„ονιοαIι—ιπςπ Sed mentis ampla famma, omnia me-
rodag. eere,
65 HX,“ rà&venr e6αο. Xgα aα r&τo vα Excepto intelligibili illo. Opus eſt ſane
ο., hoc intelligere, Cilludintelliges
I pdoο nτααναννàovρ α π nuv vee Namß inelinaueris mentem tuam, etiom
Ob d†τοασ Non intente. (rem
AN &SνορτiορροÜ uu SPegovra Sedpurum, conuerſibilem oculum, feren-
Ee Toxi räs eεαραα⅜ „»éov, eis r9 von- Animae taeendere vacuam mentem in
intelligibile,

10*,
70 Oορρα a ρàXs 13 veré̈.
Exe é vés brdανρα.
Tò ει voë rαα 8 9ede, .

„ 2
Obvàο αοαα voα, απαασο
» — 7
Ob v& wοριααις νοπταπ

Vre cognoſcas imellgibile.
uoniam eſt ezxtra mentem.
Deum hbunc intelligit omnis mens.
Won enim mens eft ſine intelligibili & in-
Seorſim a mente non eſt. (telligibile
lnis

70

m .

5 1

K

N

*

Gibilig,

lumn.
Aurli.

enr , 5

intele
n-
Gibile.
,Mer.

Mmgit
unt, 5

rlfun⸗

lepreſ.
Mor.

Mmdir.
eligen 6
In-
lenn
ig Me-
,ſine 65
nteler

n,ttiN
en

1, . 1.
entem

lonis

ORACVLA. 181

75 Tolz d vo vess veeget zensHοσ
A αα
Eina e ννντα IIar†*ς ταιι α—
Kæ] TS voei aie Te Aéves d6ννο οoοαρd-
Avli.
IIna Tεαν.. α%0ον⅓ς rα., ase Te sve
denvo sοαα.
ARXXα ⅝ Gοναaα ιανι aαn,ανι⅞düö-

yle.
80 Kôσραπ ε ονοαιαοο, keαπ αUmIar pes
Svinnv.
Tzo νονον Eααραι°α νρν Hναα
1αο PoXαπν„.
Kaj rointzg, 9 aurspp⅜ renrivete r09
xοοαν

Os & Nô& Sbooe o
Eov aααι£ ro&+ 1ρ . νροο αυαυd α
85 IIοαειαινοαος, πνσα⁴ dναα
Tov.
Nocgote dsον*vãà ae ẽü4 αα, Soοασα σ6α—
σι 1 r dryr.
Tà& τ+ντνττ— ισ.
Erenyeosiv“ coicανν. Dsgovα, nbα
vcs
Kéoν αραουοιαυαυμͥ
9⁰ ² Ng AXν, Tο veDεα Jdyzs X7.
H 23S ag Abvatet 70, znciνρ, Nos adr
gciv&.

. WGes, I a,, Apαv7.
I. IoNα dy sε sreGalpss SPagtves,
7

c
/ 2 2 2 28
Eryoοαανο τα e, ais Anταtoꝶ sd.
70g7ρ.

Trôn τ. àτας ραννιιυανο.
2 S Aνας Harge Soα vosga ρ, veon-
Tc.
Auc τος νρς Hα νασν àρατ⅛αα
Ver.
Aiazxo btatet l 77
Kaj ra π6ναοααιναWπιτι—+% à Darö,*ρ.
aαεuY

Vnis intellecualis intelleltualibus Pre- 75
Leeribus ommnia.
Cedunt ſeruientia, Patris perſuaſorio
conſilio.
Et intelligere, ſemperque manere impi-
gra vertigine.
lontes & Principia mouere, ſemperque
manere impigra vertigine.
Sed nomen venerandum inſomni verti-

ini.
Mündus inſeliens celeres ob minas Pa- 80
tris.

Sdub duabus mentibus viuigenius fons
continetur animarum.

I opifex, qui ipſe agens mundum fa-

bricatus eſt.
Qui ex Mente exſiliuit primus.
Indutus igne ignem, vinculorum vi
temperet
Fontanos erateres, ſui ignis ſorem co- 85
hibens.
Imelle dualibius fulget ſectionibis, dmo-
re vero impleuit ommia.
Infegarata ſigurari.

Examinibus ſimiles feruntur, perrum-

pente
Per mundi corpora.
Ouae Mens dicit, intelligendoſame dieit. 90
Lotentia quidem cum illis, Mens vero
ab' illo.

IV. Iynges, Ideae, Principia.
M Ee quidem baez ſoandunt luci-

dos mundos
Inſelientes, & in quibus ſummitates
ſunt tres.
dubieltum illis eſt principale pratum.
Principia, quaez intelligunt Patris opera 95
intelligibilia.
Senſelibis operibus & corporibus cir-
cumdedit.
Transuectrices ſtlantes dicere Patri &
materiae.

Et manifeſta imitamina non apparenti-

um facientes.
12

11982
X 2 2 △⏑ 2 A52 — 1.
ka 1† aln cis 1 , äl
2 /
leg ovres.

7

100 NS; TIærvρS boie voigas aXαναπſú.
,

8,
Nanpuéνρ 234 ς, ns ταατ 8αια
oaνσ
EEs oper rar r

ρ ny OsMij're Té6-
76. .
— 2, 2
76 IIar, *οαWνα
R
τXNν
; 2 X 7„ » —
Zeomy &ατ☚σ uePSoααιονουυ 6τοοον

3 7
Ai &ν οαι

105 AN SHεραιMσοααν voρορα rv&‿ eiαe-

σα.
Eig Xρoοε—ρ 6⁵Nυͤ oρ dvab roαν²
6e
7 X /. . 5
péρowͤνοροαοα% ν α☛ nτ—, & απιπι„ι
o*. . ‚, .”
I ραπαανι£ äõ
avn,
7 * /. 5 7„ „
Havrονοαςςουμυ *νιρνααα, οKic
zzs,sieHe
õäü ARa,,
õ bnpvερνοο ,„ cοσασει rεοα &.
. AAMα
Aè ερνππ ued*αο, αοναν ο
J* S 2 N
dogtorraj ren*οαο xe& απ Rνα
εN Z
Epvoiα voe zmyis a vdooαuααι αs,
IIoAαο οα. αινο 7 voρα ,9£
AnoiuHτ⅜ Xgν„u änaaρ do*αςνοννó ςdο
Ioc TI†⁹ooοααο . 1 7
rarg ooρoναο ²
TO
BM°àbνvpêoiα ,te/́, & vασσv]́.

Noæ ucvα Iulet

6. Exdrn, ZoN„νι cρTeer—ρινσα.
'g abrg Pdo rart gdορνHα.
Aei⅛ατι⅝ r ehetwyol, α onnοdα
o α ο
Iabρ1ρ Nι rargoey Evæe.
Ka reanαα αα 4, , 33 „eα
7 ο*

Je aντ+αα

20ROATR. FT DCOIPVL. ES

Et latentia in manifeæftam mundi gene-
rationem imnſöribentes,

Mens Patris ſtriduit, intelligens, inde- 100

feſſo conſelio,
Omniformer ideas, fonte vero ab vno
euolantes

Exßilierunts a Patre enim erat & con-

lelium & ſinis.
Per quae coniunguntur Patri, per ali-
am atque aliam
Vitam, a diuiſis canalibus.

dod diuiſae ſunt, intelleltualem ignem 105

borte nactaeg,
In alias intellectuales; mundo enim Rex
multifon mi
Propoſuit intellectualem t)pum incor-
ruptibilem, non ordine
Veſtigium properans formae, prout mun-
dus apparuit
Omnigenis ideis donatus, quarum v-
nus fons.
Ex quo ſtrident diuiſae aliae,
Iimmenſae, perrumpentes circa
corpora.
Quae per terribiles ſinus, exami
ſemiles
Feruntur conuerſae, Circumquaque au-
tem alibi aliaez, onte,
Conceptiones intellectuales a paterno
Multum decerpemes ignis ſtorem Gdeae
In ſomnis tempori. Vigor principigeniae
Primus Patris ſeaturtit; buius autem
per ſe forens ſons. —
Intelleltae ideae a Patre intelligunt &
ſae,
Conſiliis ineſfabilibus motae vt intelli-
gentes.

V. Hecate, Synoches & Teletarchae.
E, ipſo enim omnia exſiliunt

mundi

nibus

Implacabilia fulmina, & preſterum
capaces ſinus
Lucidi vigoris patrogeniaz- Hecates.
Et Hypezocus (ſuccinctus) ignis Fos, &
Jortis

di gene.
9
e, inck.
5 ,

1t G con⸗

,per ali.

n ienem ſo,
nimn Nex
n mor-
4
ltmuh-
rum d-

no
munti

minibas
gle a-

(int,

hutemn
n (de I
igente
I Auten
lgut

t ineli
etarchue,

. .
rlern, 120

AAll. .

Hiritu

125

135

ORACVILACIALD. 18,

HeHaâ& Mααο ιπ ααον.
bessn as 7 ens ooa* soss Aροτπiαα α%ο.
S,
Eyeαννα dm à οA αα⁰ α e, ooν
grν,
Oros s 6αα⅜ vosëede Avooο ααι⁶⁰
7caαρ.
Or l zu Caon-
. SPegs.

ori ) Soaéοα οo α Eucdτ†ι s-

X .
K 36 2— — » /
A/ Sαπ Tois Vov„Xνευαι A4„α ndoger
7 οο
Mæevα drataépoto.
AA 8 X X „ 22 . 2 4 — .
„* DPosgo! 7d* νv7 eiοα 1& IIer
1 ο
2 — e * — * 7
A Doreciot väo savrov, ekéi. r e.
T rozos 7 &σραοοααν α αοον
Oi TeNeripra, oνehon raà v ς Eobeo=-

eορνσι.
Teis de ouoρορ voοοοο voeoi ronsoσανα
raba
PBEua 9e säρνονσ
ANAXα εMοαο αů JXανα To²
. Xeνσ¹
Eos aααιι αανιινιανα A Srwrς ε„α—
derr Se.
AN; Tααπνια νν, Woxme G' -
avyrc.

140

145

AXα ⁵ aoα.

TIævv†+οoν αν OεNſ+Eůn Ogeri.
M* ι d+*τιν τνιινοαα οσααανu„î¶à
T0ρ,

O ι rà ArτοHνανNα αοα dycigoydc,
* — „ »
Kaj ανaααατιαιαα α cανααιταοoαν ¹οα

7

°.
H
6. wuon, bbαα.
O“ Vox zdo rdte Iargeg Soga
Gagvor,
Aàυιοι*ας Aαουραυρ Casj, JorsTt 6α1.
7 . 7
Ko e ασ rοππ⁵ 2 ος°a ριοι α
wον.
„ X 7 7. XN 2
NS& YPap Aikna, w&α, T1⁰ο T ν* et
71 &σαgα £,

Wpiritus Polos transignegs.
Cüiſtodiendasprefteribus ſuiz ſummitates
Immiſcens vigoris propriam vim in yu-
ochibus,
Quo mundus habeat intellectuales Ra
Rentatores infoxos.
Quia operatrix, quia largitrixeſt ignis
vitam
Quia vitam ferentem implet Heæcatae
uinum,
Et inſtuit dochibus vigorem, qui vitam
B dat, ignis
Magna efficere valentis.
Sed & cuſtodes operum ſunt Pa-
tris,
Amilat enim ſeipſum, ille urgens
Tormam induene idolorum.
Teletarchae comprebenfi ſunt cum Syno-
chibus.
His ignis intelleltualis intelleczualibus
preſteribus omnia
Cedunt ſoruientia.
Sed & quaecunque materialibas ſerui-
vnt Synochibus.
Induti armatum vigorem luminis re-
Jſonantis.
Vigore triſalco mentem, animamque
armantem.
Varium Synthema iniicere animo.
Neque ſuperuenire empyreis canalibus

ſarſim,
Sed colleltim.
Hi vero indiuidua & Jonſebilia effyciunt,
Et forma corporea & depreſſa in ma-
teriam.

VI. Anima Natura.

Quod mens eævſeſtens ignir Plendens, vi
Patris
Iĩmmortali: manet & vitae domina eſt.

ki tenet mundi multas plenitudinos ſi-

Rl n.

Mentir enim imitamen eſt, fabricatunm

vero habet quid corporu.
Kkk kkk k

Mivααοον

13

135

140

145

150

5

I8 ½
Mry péza νι ισνο εdα
7 πο
Mer ₰ raretnog ckoiets, Voxvn, s
cicv.

. sανσDH⁰%„ TA drr, ver eer Pρ

N& ed, S Wox . Wopi ' ed σαια.
doνα
Hasa pτσà Tlarig Avdo, Ts Ge-
v T8.

Agdhv PopSα Pa Or, zop, alseα

260α.
vovlIsα.απ7 1r ugag αα r⁰αρα
α Peyſ
Pox Zag 5 σνααUαμs⅛ 7 92
α
Obνναυd 290 cιNσα era 78 mrargis.
Kizgtra εαα¾ ν seÿHnοo Avον.
Nœros αα t eas Ougt ar)er O5 zos-

TS IIaT†οο

r ar.
Agc ⁰ 0α goe dnud n6&συοανσ τH6
Sen,
Ovezs eg 9eé doo ns 1do uααα
,
Ka) raν jeGr Tec wihrce 5ταςια
½ r.
M, αν αιWes, A6es”e“ Svotet
7σα.
kNénH
O'venris 3 3 ad†οooονα 1r: verr T0*
6σον
Rkaj Tis zuoos „£ zny rρρ Taαα
x dναταο
Auνανυo, α Gaαι σιd dç»l*τα Xαοο.
ρ.
Néαſενα Hana,
7 js.
Tò* *M“ αισιον να vααρ » Rge† daer Se,
s 5*

K rarror géce α⅜.
T defma 90 T bÿnredè σοÜHαιι 78 ué-
ι½π
õ DN, Cany, an kegvSαιοαα
5X²nuͤo“*ν
Arαs Aecen,, &r. TrS a arriugu

7Z0OROAST ET PlIPVI. PVS.

Miſti vero canalibus ionis incorkupti-
bilis opera eſiciens,
Poſt vero paternas conceptiones anima,
ego habito,
Calida, animans omnia, repeſuit enim
Mentem in anima, animam vero in of-
vore inerti
Woram impoſuit Pater hominumque:
Deorumaqué.
Affatim animans lucem, ignem, aethe-
ra, mündos,
Coexſeſtunt enim naturalia opera intel-
leltuali ſplendori
dAnima enim eſt, quae exorna-
uit mügnum
Coelum, & quae ornat Zmul cum Patre.
Cornuo & hus ſrmata funtſurſum.
Humeros vero eircum natus'a mmenſa
Deae attollitur.

Patris.

Praeeſt natura indefeſa mundis & Ope-

rihbius,
C. velum ut currat curſäum aeternum tra-
hens,
Er celer Sol circa centrun vt aſuetus
veniat.
Ne inſpicias natunam, fatale eius no-
men eſt.

VII. Mundus.

O'f= qui per ſe operans fabricatus

eſt mundum
Etiam altera quaedam moles ignis erat.
Haec omnia
