zuvαιρ IIII & XX menſtbus, ſex diebus

1

minus. Mencurius,Si X8wr, ahno fere
vertente. Venus, Owo SρR, quin-

que errantium terrae proxima, curſum
anno conficit.

Stob. I. c. Proprie ſol ac luna ſtellae dicun-
p. 5. tur: ab his autem differunt ſedera,
S quod haec etiam ſtellae vocari poſſint,
non item illaeſeidera.
Id. ib. Ortum Chryſippus ait eſſe ſtellae ſu-
Mær= pra terram extantiam, & occaſim

2t. eiusdem occultationem fub terra.

3

DE &TELLEIS.

629
Easdemque cum aliis atque aliis colla-

tas oriri ſimul & occidere dici. Appa- örnινοnαα
ritionem porro ſtellac eſſe ortum cum

ſole, & occaſum eiusdem, diſceſſum

cum eodem. Bifarium nempe dici
occaſum, vt partim ortui, partim appa-
ritioni opponatur. Itaque canis appä-
ritionem eſſe eiusdem, cum ſole ortum,
occaſum eiusdem vna cum ſole occulta-
tionem ſub terra dici, idemque in Ple-
iadibus etiam obſeruari.
Veneri proximus eſtſola, Tinfimus in a Cicero
inerrantihus ſtellis], qui principatum in Nat. D.
aethereis illis ignibus tenet. ²“ Dicunt 1l, 20.
autem ſolem, Cleanthes & Chryſippus Grob.
ignem intellectualem ex maris vapori- . d
bus accenſum. Poſidonius 4 ſolem eund. p.
puriſſimum ignem definit, terra maio- 77.
rem, figurae ſphaericae, quam eandem vinnt.
Cleanthes etiam ei tribuit , mundi fi-e abac.
gurae reſpondentis. Stob. p.
lenem elle patet ex eo?, quod omnia 57.
ignis munia obeat, cumque ignis ſit, ſi- * Haert,
ne paſtu permanere haut poſſit, Oceani cc Nat
igitur humoribus alitur. D. Il, 15.
Conuerſiones eius ad tropicos Clean- adde
thes pro alimenti ſubiecti interuallo fie- Stob. p.
ri dicit., Motum porro eius ſpirali 56.
linea procedere ab aequatore verſus ſe- 5 Stab.
ptentriones ac meridiem, qui ſint ſpbi-·
rae termini. Zeno geminum ei mo-
tum tribuit h, alterum communem
cum mundo, ab oriente verſus occiden-
tem, contrarium alterum per Zodiaci
ſigna.
Terrae molem ſua magnitudine vin- Laert.
cere ſolem ex eo patet, quod non ter- VII, 145.
ram tantum omnem, ſed coelum etiam
illuminet. Viciſſim vmbra terrae, co-
nica quae ſit, ſolem terra eſſe maiorem
euincit. Vt & id, quod videri poſſit
omni ex parte, propter magnitudinem.
Deficere ſolem cum ante illum ex ea Laert. l.e,
parte, quae terras reſpicit, ſe oppoſuerit
luna, vt in libro de vniuerſo ſcribit Leno:
Kk kk 3 occurrens

.d

h Id. p,
57.

630

PARS VII. DOCTIRINAE &TOICORVM P. WI. c. X. Xl.

occurrens enim ſoli luna, atque ſub eo illudque paulo poſtreſtituere, vt in pel-
Poſita, lumen eius obſcurare videtur, vi, aqua impleta, eſt obſeruare.

CAP. X.
D E LVN A.

Stoh Ecl. I Nfimam aetheris partem occupat lu-
Phyl. P. Ina, quae iuxta Zenonem ſtella eſt in-
59. telligens, ſapiens, igneae naturae, igne
conſiſtens artificiali. Cleanthes na-
turae igneae, & luteae figurae eſſe ait,
Phyl. Sto- ſed tamen pro voce ροααοοσ Lipfſius
ic, II, 13. 0οααρ◻ ſubſtituit, vt eiusdem cum pe-
leo figurae eſſe intelligatur. Forte ta-
men mutatione nihil hic opus eſt.
Nempe tenebant Stoici, Iunam, ter-
* rae quippe quam ſol ſit propiorem,
terrenae etiam magis eſſe naturae.
Hutarch. Poſidonius cum longe maxima Stoi-
2. corum parte ex igne & aere miſtam
Plut. l. c. dicunt, quae naturarum diuerſitas ef-
ficiat, vt corruptioni ſit obnoxia mi-
Seob. p. nus. Eique aeris admiſtioni macu-
60. las quoque in accepris ferunt, in facie
eius comparentes. Terram mole ab
plutarch. ea ſuperari aiunt, perinde atque a ſole,
a⸗ ibcum quo communem etiam ſphae-
26. . ricam figuram habere ſtatuunt. Va-
riis tamen apparere figuris, plenilu-
nio, primo quadrante, nouilunio & vl-
timo quadrante.
St. p. Chryſippus ignemeſſe ait, qui poſt
59. ſolem collectus ſit, ex aquae purae ex-
halationibus, quibus eam ob cauſam
ap. Laert. etiam nutriatur, quod Poſidonius etiam
VII, 145. affirmabat.
Laen Lc. Motu autem ſpirali procedit. Gemi-

Laert.
VII, 14

CAL.
Stob. D E A
2 . . .
9. * DoOſt lunam aeris orbem ſequi do-
b Laert. . cet Chryſippus“, inter mare me-

VII, 155, dium atque coelum, figura rotun-
Cic. Nar. qa b Iunonis nomine conſecratum,

D. II, 26, . .
quae eſt ſoror & coniux Iouis, quod

VII, 147.

num eum Zeno ĩpſi tribuit, communem
cum mundo alterum, ab oriente verſus
occidentem, alterum contrarium per
ſigna Zodiaci. Motus ipfſius ambitus
menſis vocatur, Graecis um, quo no-
mine tamen etiam pars lunae oculis no-
ſtris obuerſa appellatur, dimidia enim
eius pars a nobis auerſa eſt ſemper.
Deficit luna, vbi in terrae inciderit Laert.
vmbram, quo circa tum ſolum, cum VII, 146.
plena fuerit, deficere poteſt. Quamuis
enim ſingulis menſibus eregione ſit ſo-
li, eo tamen, quod obliquo motu con-
tra ſolem moueatur, tum demum deli-
quium patitur, quando eſt cummaxime
plena, nam ob motus illam obliquita-
tem latitudine variat, vel ad auſtralem,
vel ad ſeptentrionalem vergens plagam.
Quando ad Eclipticam igitur propius
accedit, ſolique opponitur, tum deſicit.
Quod iuxta Poſidonium in libra eueni-
re ſolet, & ſcorpio, ariete item, & tauro.
Ita Laertius. At videtur Poſidonius
vel ignoraſſe, vel non ſatis conſideraſſe
lunue nodorum motus, qui caudae &
capitis draconis nomine vulgo veniunt,
quibus reſtitutio periodi eclipticae
XIX annisperficitur (zuτιπ1ο °απ
5εoy) quod fundamentum praebuit
Metonis periodo, & lunae cyclo, in ca-
lendario Iuliano.

Stob. *e*
59.

KXI.
E R E.

eſt ſimilitudo aetheris & cum eo ſumma
coniunétio.
Diuiditur autem in tres regiones aer. Sen. Qu.
Summam, mediam & imam. Summa Nat. II,
Ppars calidiſſima eſt, & ſicciſſima, & ob “.

hoc

4

hoce
terna
Ia te
terre
Pans
coiN
ate
Plio. H. art
SS
rag
eſſe
gwi⸗
Fen
tun
Mut. de .

prime p:
fig. bui

Laett,
VIUI1. He
ſun
tie

u

Ve⸗
exX
inMhe,
Ing t
lnt, ib. —
III, 7.
adde Le.
ert. VII, &
152, 0

0
14
e.
Laert!e,
t

I
laert.

VII152,

Rb⸗,
4 1

Unem
verſus
n per
lbitus
no. tob, N
680. .
enunn
r.
lderit laen.

Cuun VUIiids R

muis
ſo⸗
con⸗
Geli⸗
Time
uitr⸗
Gein,
gun.
bi⸗
cit.
eni⸗
wro.
es
raſſe
e &
un
tiene
cbuit
cr.

.Zen, Q⸗

D Nat. l

in 1,
ob

Plin. H.

DE LVNA FT AERE

hoc etiam tenuiſſima, ob viciniam ae-
ternorum ignium. Pars ima, & vici-
na terris, denſa & caliginoſa eſt, quae
terrenas ex halationes receptat. Media
pars temperatior, ſi ſummis imisque
conferas, quantum ad ſiccitatem tenui-
uauauatemque pertinet, ceterum vtraque
parte frigidior. Hanc, in qua rubila
ac venti nubesque proueniunt, qua-
draginta ſtadiorum a terra, altitudine
eſſe Poſidonius ait. Inde purum li-
quidumque & imperturbatae lucis ge-
gem: ſed aturbido ad lunam vicies cen-
tum mille ſtadiorum.

N. I1,23

Plut. de Aeyi porro primum frigidum attri-
prime L:
Sis. DUittar.
Laert. Porro ex his quae manant ex aere,

VII, 151. HMyenis eſt, aere nempe ſuper terram
congelato ob folis longiorem diſces-
ſum Ver item quod eſt aeris tempe-
ries, ſole ad nos reuertente. Aeſtas
quam abſoluit aer terrae incumbens,
calefackus folis ad ſeptentriones con-
verſione. Autumnam denique, qui
exiſtat ſole a nobis ſenſim recedente.
plut. Plac. Hyems fit, cum aer ſua denſitate ob-
II, 8. tinet, ſurfum vi eluctatur: acſtas, igne
„deorſum vi tendente.
-⸗ Ventus aeris eſt fluxio, variaque a lo-
adde La-Corum diuerſitate nomina fſortſtur. Sic
ert. VII, elimis, qui ex partibus illis, quas noétis
152. occupant tenebrae, & qua fſol occidit,
ſpirat, Zephyrus appellatur: Apeliotst,
qui a ſolis ortu ingruit: Boreas, qui
ex ſeptentrionibus proruit, & qui ab
Laert. I.e. auſtro, Leyhbs dicitur. Occaſionem au-
tem ventis fol praebet vapores exte-
nuans.

63¹
ſolis radii abſoluunt, vel, vt Poſidoni-
vs vult, apparitio ſciſſurae ſolis ſeu lu-
nae, in nube roris plena, concaua, at-
Re continua, vifui obiecta veluti in
Peculo repraeſentata, circuli figura.
Cometae ignes ſunt, crafſiore aere 4 ib.
fubſiſtentes, ad aetherea loca ſubuecti.
Iubar conferti ignis incendium eſt, fi. ib.
quod cito per zerem fertur, ac lon- T53.
m quendam tractum ſimulat.
Pluunia nubis eſt in aquam conuer- Hd. ib.
fio, vbi ex terra mariue vi ſolis fur-
ſum elatus humor penitus non potuit
diſſipari.
Pruina congelata eſt pluuia.
Grande concreta eſt nubes a vento
comminuta.
Nixv, juxta Poſidonium, humor eſt
ex conereta rube.
Fulgur nubium eſt accenſio, vento
agente in ſe mutuo irruentium atque
inuicem attritarum, vt Zenoni pla-
cebat.
Tonitru ſtrepitus eſt nubibus Colli- Laert,. L.e.
ſis exiſtens. 154.
rFulmen incenſio valida vehementi Rrc rlac
cum impetu in terras irruens, cum in- Stob. p.
ter ſe vi ventorum colliduntur nubes 65.
atque perrumpuntur. Alii dicunt eſſe Laert. lc,
conuerſionem ignei aeris in flamman-

Id. ib.

tem, magna vi delapfum.

Tiypho fulmen eſt violentum, magna

vi ſpiritus demiſſum, ſiue ſpiritus fu-

mans, rupta mube dilapſus.
Preſter nubes eſt igni circumfuſa,
cum flatu, in terra concaua. Sunt
alia genera meteororum, quae ex aere
deriuantur varia, terrae motus, Cha-

re;⸗ Hridem reflexi ab humidis nubibus ſmaia ſ biatus &.
7 * 2 S
CAP. XII.
DE AQVA ET TERRAA
Stob. p. Ps mundi, quae, vt Chryſippus terya vocatur, Circa hanc ex aequo
4⁸ ait, denſiſſimum totius naturae eft diffuſa eſt aqua. Habet vero terra
fulcrum, vt ofſa ſunt in animalibus, partes quasdam prominentes, quae
extant

632 PARS VII. DOCTRINAE &TOICORVM. P. I. c. XI. AllI.

extant ex aquis, inſulas appellamus,

temperata ab altera parte. Quinta au-

vel, ſi longior ſit earum continuatio, ſtraſis itidem frigore inhabitabilis. Sed ap. Cleo-
coyntinentes, quae ignorantiam autorem Poſidonius tamen clima, quod fub ae- med-in
habet appellatio, hominibus ignoran- quinoctialem lineam cadit, tempera- cvHαα
tibus has quoque, ad magnum ſi re- tum exiſtimat eſſe. Sub Tropicis e- 7zr.
ferantur oceanum, nihil aliud, quam nim inquit, vbi maximam moram ſol
inſulas eſſe. facit, cum ſit habitabilis terra, cur ſub
Laert. In medio autem terra conſiſtit, eſt- aequatore ſtatuemus incultam? Vi-
Eun . que, vt centri poſtulat natura, & vna, ciſſim „cum aequinoctium ibi ſit fere,
Phil. III, & finita eſt: figurae rotundae: eſtque affatim temporis aeri, quo refrigeſcat,
9.10. eiusdem figurae etiam aqua, vt quae ſuppetit, accedentibus maxime ven-
commune idem cum terra habeat cen- tis atque pluuiis. ,B
trum. . Generatio mundi a terra tanquam Stob Ecl.
Laert. uinque autem terra habet Zonas: centro initium duxit, globi enim ini- dh. e 5.
vin, 156. prima eſt ſeptentrionalis, vltra arcti- tium eſt centrum. . iut Plac
cum circulum, rigore frigoris inhabi- Plantae animis omnino deſtituuntur, v, 56.
tabilis. Secunda temperata. Tertia ſed ſponte ſua & fortuito motu pro-
nimia vi aeſtus inhabitabilis. Quarta veniunt.
CAP. XIII.
DE MISTIONE ET TEMPERAMENTO. . .

S: ob. Ecl. CTryüppiu ſpiritum ponebat ſei-
Pbhyſ. c. pſum ad ſe & a ſe mouentem, ſiue
20.P.37. prorſum ac retrorſum. Spiritum au-
tem ſumebat, quod is aer motus es-
ſet, & aetheri proportione reſponde-
ret, ſic vt eodem vtrumque pertine-
ret. Atque hic motus iis mouetur ſo-
lis, qui naturam putant omnem muta-

tionem, ſolutionem, compoſitionem,

ac ſimilia recipere.

Cenſent enim inter ſe differre Stoici
compoſitionem, mixtionem, temperatio-
nem & confuſionem. Nam compoſitio-
nem quidem dicunt corporum ad fu-
erficies contactum, quemadmodum
in aceruis frumenti, hordei, lentis, ac
ſimilium, inque calculis littoralibus eſt
videre. Mixtionem autem ponunt duo-
rum vel plurium corporum, quorum
qualitates per integra diffundantur, vt
in igne & ferro candenti licet videre,
inque animis noſtris. Vtrobique e-
nim per integra corpora diffuſionem

fieri, prout ipſis corpus placet per cor-
pus tranſire. Temperationem vero
duorum vel plurium corporum humi-
dorum ponunt, quorum qualitates per

integra diffundantur. Ac mixtionem

quidem etiam ſiccis corporibus tribu-
Vnt, vt igni ac ferro, animo & corpo-
ri: temperationem vero ſolis humidis
concedunt. Simul enim ex tempera-
tione ſingulorum humidorum, vt vini,
mellis, aquae, aceti, ac ſimilium qua-
litates elucere, Atque in talibus tem-
perationibus permanere temperatorum
qualitates, ex eo conſtare, quod haec
ſaepe numero arte quadam a ſe inuicem
ſeparentur. Enim vero ſi quis oleo
tinctam ſpongiam in vinum aqua tem-
peratum demittat, aquam a vino ſe-
paraturum eſſe, in ſpongiam procur-
rentem. Confuſionem denique ſtatu-
vnt duarum vel plurium qualitatum in
alterius diuerſae ortus transmutatio-
nem, vt in vnguentorum & pharma-
corum compoſitione conſpicitur.
P

.

Kd bel, 0

PhYl. c. L f
gns
3. Kon
Kn
nui
Lane
ſper
ter⸗
conm
gue
tla
uu
oe

Stob, e
XNN,

41.ſ.

T f frrrrre-

.
8. Sed 49,Oeo.
ubae. medin
npere. metegris
lcls e⸗
n ſl
Ur ſub
5 Vi.
fere,
gelca,
Vel⸗

ben blh.
. h. e.25.

nINI⸗
1 4.

Plut Plac
INtuI, V, 56.
Mo⸗

cor.
Vero
c. .
esper
en
bu.
hpo⸗
midis
Here.⸗
trin,,
ngur⸗
ten-
Oru
dhuec
nicem
0eo
Utem⸗
oke⸗
Ocur-
Natu-
N in
atlo-
ra-

8Stob. Ecl.

Phyſ. c.
XXI. p.

3 „

CAP.

pE GENENATIONE CORRVPTIONE M01TV.

633

XIV. D

DE GENERATIONE ET CORRVPTIONE.

Oſidonius interitus & ortus quatuor
facit ſpecies, de iis, quae ſint, in ea,
quae ſint, vſurpatas. Nam interitus
ortus ſpeciem de iis, quae non ſint,
& in ea, quae non ſint, vt ante mo-
nuiinus, tanquam quae in rerum natu-
ra non eſſet, reiecit. Priorum autem
ſpecierum vnam ponit in diuiſßione, al-
teram in transmutatione, tertiam in
confuſione, quartam in reſolutione. At-
que harum vnam quidem in ſubſtan-
tia cerni, reliquas autem tres in iis,
quae proprie qualia dicantur: eorum-
que rationem ortus & interitus exiſte-
re. Nam ſubſtantiam quidem nec au-
geri nec minui, ſiue quid addatur, ſiue
detrahatur, verum duntaxat immuta-
ri, vt in numeris ac menſuris contin-
gat: in iſtis qualibus autem, vt Dione
ac Theone, incrementa & decrementa
cerni, ideoque in animalibus, ſtirpi-
bus, ac ſimilibus interitus capacibus,
permanere ſingulorum ab ortu ad in-
teritum vsque qualitates. Ceterum
in proprie qualibus duas eſſe capaces

partes, alteram fubſtantiae, alteram
qualitatis realitatem. Hanc enim, vt
ſaepedictum ſit, augeri ac minui. Ne-
que idem eſſe proprie quale, & na-
turam qua conſtat, neque tamen ali-
vd, ſed ſolum non idem: quod & pars
naturae ſit, & eundem occupet locum:
quae autem alia dicantur, & loco ſe-
parari, nec in parte poni. Non
eſſe porro idem illorum vtrumque,
manifeſtum facit Mneſarchus. Neces-
ſarium enim eſt iisdem eadem eueni-
re. Quare ſi quis, cum equum finxe-
rit, verbi gratia, poſt, eo confracto,
canem faciat, recte dixerimus id nunc
eſſe, ante non fuiſſe. Quocirca non
idem eſt vtrumque. Neque recte di-
xerimus nos eadem omnes efſe natura.
Saepe enim contingit naturam qui-
dem, velut Socratis, ante ortum exi-
ſtere, ipſum autem etiam deſiderari:
ac rurſum poſt eius interitum natu-
ram quidem permanere, ipſum autem
non amplius exiſtere. .

CAP. XV.
DE MOTV.
Stob. e Hryſippus motum dicit loci muta- ſiſtentium partes ad medium totius
XXIII p. tionem, vel in totum, vel ex parte. ferri, atque etiam ipſius mundi: quo-
41. g. Curſum autem, vehementem e ſublimi circa recte dici, omnes mundi partes

motum. Quietem autem partim pri-
vationem motus in corpore, partim
eundem corporis ante & poſt habitum.
Multis porro modis quietem ac motum
dici, indeque definitiones multas ori-
ri. Primos quidem motus eſſe duos,
rectum & obliquum. His autem varie
miſtis varios motus exiſtere.
Zeno dicebat omnium per ſe con-

ad ipſius medium ferri, ac praecipue
graues, eandemque cauſam eſſe & mun-
di quietis in vacuo infinito, & terrae
in mundo, circa cuius panctum eſt
conſtituta. Neque corpus omne gra-
vitatem habere, vt aerem & ignem, ta-
men haec quoque ad mundi medium
ſerr „Circaque eius ambitum conſi-
ere.

LI II CAbP.

CA P.

64 PARS VII. DoCTRINAE sT⁊0CORVM. P. II c. XI. XVX.

XVI.

DE ANIMALIBVS.

Laert.

Nimatorum duo funt genera: (plan-
VII, 86. 3 HM

tae enim, vt diximus, anima non
Laert. gaudent;) quaedam appetunt tantum,
VII, 157. alia ratione de ſuper vtuntur. Eſt ve-
Plur. Plac. 'O nima, iuxta ZLenonem, & Poſido-

IV, 3. nium, ſpiritus calidus: per quem ſpi-
ramus atque mouemur. Oleanthes
eam vitae noſtrae dicit eſſe, quae ſit
huius ſpiritus, durationem. .
Laert. . . . .1: .
VII166. Eſt porro anima ſenſibilis, nobis-
que ingenitus ſpiritus. Ideo & corpus
Stanl. eſt, & durat poſt mortem, corruptioni

von du tamen obnozxia eſt: quamuis animae
H vniuerſi pars ſit, quae eſt incorruptibi-
Plut, Plac. is. Sunt qui putent animas imbecillio-
IV, 7. res, quales ſint indoctorum, corpore
ſoluto, & ipſas concidere, firmiores au-
tem, quales eorum ſint, qui Virtute
& ſapientia eas confirmauerint, vsque
ad vltimam mundi exuſtionem durare.
Laert. Odto animae ſunt partes, harum quin-
die 1 que abſoluunt ii quos vulgo vocamus,
Plac. 1V, Si Nextam facultas generandi, facul-
tas loquendi ſeptimam, ocaua eſt pars
αονι r incebs‿.
eNv. Princeps animae pars ea eſt, quae vi-
ytzr. ſa format, aſſenſum item, ſenſum, ap-
** petitum. Vocaturque ea ratiocinatio,
ſedem in corde habet, vel, vt alii malunt,
in capite, tanquam in ſphaera ſua. Ab
hac principe parte ſeptem reliquae na-
ſcuntur animae partes, atque diriguntur
in propriis organis ſuis, velutia Poly-
pode pedes ſui.
Senſus eſt apprehenſio, quae fit a
ſentiendi inſtrumento. Varie autem
vox ſonſus accipitur, pro facultate, ha-
bitu, actu, viſo, quo id quod ſenſui
obiicitur apprehendimus; ipſa item
pars princeps, a quaſenſus pendent, ſen-
ſus vocatur. Inſtrumenta autem ſen-

Id.ib. c. g.

tiendi funt ſpiritus intelligentes, a prin-

cipe parte per organa diffuſu Sunt-plut. lc.

que ſenſus, viſus, auditus, guſtus, Odo-c. I0.2.

ratus & tactus.
Viſus eſt ſpiritus, aparte animae prin- I.& ar.
cipe ad oculum vsque diffuſus, peragi-
turque contractione lucis, quae inter
oculum & rem ei obiectam intercedit,
in conum, iuxta Chryſippum. Apol-Laert.
lodorus docet partem aeris conicam, VII, 157.
proximam viſui, eſſe baſin rei viden-
dae, ita, vt res viſa apprehendatur aere,
ita extenſo, indicis quaſi vices obeunte.
Color eſt primus materiae habitus.
Tenebraez videri poſſunt, a viſu enim Phyſ. c.
ſplendor procedit, qui tenebras quaſi 19.P.35.
circumeat. Neque heic quidquam r ac
viſus mentitur, reuera enim obſcurum .
elſe videt. Chryſippus ſecundum in-
tentionem aeris intermedii nos ait vi-
dere, iſto a ſpiritu, viſui deſtinato, qui
a parte principe animae vsque ad pu-
pillam propellitur, & poſt appulſum il-
lum proxime ad vicinum aerem inten-
ditur, coni figura. Porro & ab oculis
ignei emittuntur radii, non nigri at-
quae tenebricoſi, quae cauſa eſt, vt
tenebras videamus.

Auditus eſt ſpiritus, a parte animae Plut. ib.

principe ad aures vsque diffuſus. Pera- c: ar.

giturque auditus, quando interiectusib. c. 19.
dicentem inter atque audientem aer
circulis porrectis fluctuat, atque agi-
tatione ſua ad aurem poſtremo alla-
bitur, ſicut fit inpiſcinam lapide con-
jecto. .
Odoratus eſt ſpiritus, a purte animae plut: ib.
principe ad nares diffuſus. c, 21.
Guſtus, eſt ſpiritus, diffuſus inde a
parte animae principe ad linguam.
Tactus eſt ſpiritus, a parte animae
principe ad ſuperficiem corporis diffu-
ſus, vt facile ſentiat occurrentia.
et/.

Stob. Ecl.

i
I.15.

1

4

7

lx. IV, aute

4

E

neran
Fitus,
raltar
porte
chus

VI.

.

bl.,V. de .
lac. ca. de

59 quan

116 7,

21.
leb. ſed⸗
Ute

ere
Per

0,19,

—, — —

Ount rle,
1, 00,. .l10,21

efrin- Hcar.
derag,
inter
wecklt,
Apol. laett.

a L. VII.

Nicnm, Tl.

Viden-
raere,
eunte,

ls, giob he,
Henimriylo⸗

uli 5,

Mut. Pac

iguum niz

Urum
min-
Uryi⸗
0, gi
p-
mil-
nen⸗
NCis
gri
t, Vt

numae Plut, ib,
Petr⸗ ,21,
jeckidibc
n Ee
e a⸗
9 Ar.
CC.

mne lut l,
c,21⸗

le

nae
iflu⸗

deN,

KM
4

–

.“

Sberta afimae pars eſt, quae ge-
nerandi habet facultatem, ea eſt ſpi-
ritus, a principe animae parte ad pa-
raſtatas diffuſus, de ea vero animae
158. Parte videndi Laertius?, & Plutar-
159. Chus.
b L. V. de
Plac. cap. Septima e, eaq; vltima animae pars eſt,
1. X2. 2 duamn vocalem eno, vulgo vocem appel-
15.16. 7. lamus. Eſtque ſpiritus a parze animae
23. Principe ad guttur, linguam, aliaque lo-
plut. de quele competentia organa diffuſus. oXα
Plac. IV, autem aer eſt, non ex fruſtis compoſitus
21. ſed totus atque continuus, vacuum non

DE ANIMALIB. DEO0. 8

635
Ctis rectis circulis, donec impleatur aer
vicinus, ſicut fit in piſcinam lapide con-
iecto, niſi quod aer ſphaerice, circulari-
ter talis aqua moueatur. Corpus au-
tem eſt vox, agit enim, & efficiendi ha-
bet vim, formamque impreſſam in au-
re relinquit, perinde ac in cera ſigillum.
Porro quicquid mouet, & moleſtiam
exhibet, corpus eſt: harmonia mouet
cum voluptate, diſſonantia moleſta
eſt. Praeterea quicquid mouetur cor-
pus eſt, vo autem mouetur, & refle-
ctitur, in laeuia loca impingens, vt pila
a pariete. SicinAegypti pyramidibus

àId. ib. . . b;
c, 19. intercipiens aliquod. Hic aer vento eadem vox quater quinquiesue repe-
perculſus fluctuat, in infinitum porre- titur.
CA P. XVII.
DE, D EO.-

TVcusque de principio materiali, &

rebus quae ab eo deriuantur, egi-
mus, iam ad agens priucipium deueni-
endum, quod eſt Deus.
Cic. de Diuidunt autem Stoici totam iſtam
Nat. D. de Diis quaeſtionem in partes quatuor.
II, I. Primum docent eſſe Deos: deinde qua-
les ſint: tum mundum ab his admimni-
ſtrari: peſtremo conſulere eos rebus
ib 2.5. humanis. .
Gleanthes quidem quatuor de caufis
dixit in animis hominum informatas
deorum eſle notiones. Primam po-
ſuit eam, de qua modo dixi, quae or-
ta eſſet ex praeſenſione rerum futura-
rum. Alteram, quam ceperimus ex
magnitudine commodorum, quae per-
cipiuntur coeli temperatione, foecun-
ditate terrarum, allarumque commo-
ditatum complurium copila. Tertiam,

quae terreret animos fulminibus, tem-
Peſtatibus, nimbis, niuibus, grandi-
nibus, vaſtitate, peſtilentia, terrae
motibus, & ſaepe fremitibus, lapide-
isque imbribus, & guttis imbrium

quaſi cruentis: tum lapidibus, aut re-
pentinis terrarum hiatibus: tum prae-
ter naturam, hominum, pecudumque
portentis: tum facibus Viſis coeleſti-
bus: tum Ktellis iis, quas Graeci come-
tas, noſtri cincinnatas vocant: quibus
exterriti homines vim quandam eſſe
coeleſtem, & diuinam ſuſpicati ſunt.
Quartam cauſam eſſe eamque vel ma-
Xmam, aequalitatem motus, conuer-
ſionem coeli: ſolis, lunae, ſiderum-
que omnium diſtinctionem, Vtilita-
lem, pulchritudinem, ordinem: qua-
rum rerum adſpectus ipſe ſatis indi-
caret, non eſſe ea fortuiĩta.

Deos AR⸗ iſta ratione probatum ĩb. c 6.
Chryſippo: Si eſt aliquid in rerum na-

tura quod hominis mens, quod ra-
tio, quod vis, quod poteſtas humana
efficere non poſſit: eſt certe id, quod
illud efficit, homine melius. Atqui
res coeleſtes, omnesque eae, quarum
eſt ordo ſempiternus, ab homine con-
fici non nodilu. Eſt igitur id, quo
LI IIz i

6- 17.
init.

illa

Cie. Nat.

D. II

636
illa conficiuntur, homine melius. Id
autem quid potius dixeris, quam
Deum? Etenim ſi Dii non funt, quid
eſſe poteſt in rerum natura homine
melius? In eo enim ſolo ratio eſt, qua ni-
hil poteſt eſſe praeftantius. Eſſe au-
tem hominem, qui nihil in omni
mundo melius eſſe, quam ſe, putet,
deſipientis arrogantiae eſt. Ergo eſt
aliquid melius. Eſt igitur profecto
Deus.
Et magis conciſe Zeno hoc modo:
8. Qued ratione vtitur, id melius eſt,
quam id, quod ratione non vtitur.
Nihil autem in mundo melius. Ra-
tione igitur mundus vtitur. Simili-
ter effici poteſt, ſapientem eſſe mun-
dum: ſimiliter, beatum: ſimiliter, ae-
ternum. Omnia enim haec meliora
ſunt, quam ea, quae ſunt his caren-
tia: nec mundo quidquam melius:
ex quo efficitur, eſle mundum
Deum.

Idemque hoc modo: Nullius ſen-
fu carentis pars aliqua potéſt efſſe ſen-
tiens. Mundi autem partes ſentien-
tes ſunt. Non igitur caret ſenſu
mundus.
Pergit idem & vrget anguſtius: Ni-
hil, inquit, quod animi, quodque ra-
tionis eſt expers, id generare ex ſe
poteſt animantem, compotemque ra-
tionis. Mundus autem generat ani-
mantes, compotesque rationis. Ani-
mans eſt igitur mundus, composque
rationis. Idemque ſimilitudine, vt
ſaepe ſolet, rationem concluſit hoc
modo: Si ex oliua modulate canen-
tes tibiae naſcerentur: num dubitares,
quin ineſſet in oliua tibicinis quae-
dam ſcientia? Quid, ſi platani fidi-
culas ferrent, numeroſe ſonantes?
Idem ſcilicet cenferes, in platanis
ineſſe muſicam. Cur igitur mundus

pAxs vn pocrXAE STOTCORVM P. UI. c. v.

non animans, ſapiensque iudicetur,
cum ex ſe procreet animantes, atque
ſapientes?
Neque eſt quidquam praeter mun-
dum, cui nihil abſit: quodque vndi-
que aptum, atque perfectum, exple-
tumque ſit omnibus ſuis numeris, &
partibus. Scite enim Chryſippus, vt
clypei cauſa inuolucrum; vaginamau-
tem, gladii; ſic, praeter mundum, ce-
tera omnia aliorum cauſa eſſe genera-
ta, vt eas fruges, atque fructus, quos
terra gignit, animantium cauſa; ani-
mantes autem, hominum; vt equum,
vehendi cauſa; arandi, bouem; ve-
nandi & cuſtodiendi canem. Ipſe au-
tem homo ortus eſt ad mundum con-
templandum, & imitandum, nullo mo-
do perfectus, ſed quaedam particula
perfecti. Sed mundus, quoniamo-
mnia complexus eſt, nec eſt quicquam,
quod non in ſit in eo, perfectus vn-
dique eſt. Quid igitur poteſt ei de-
eſſe, quod eſt optimum? Nihilautem
eſt mente & ratione melius. Ergo
haec mundo de eſſe non poſſunt.
Bene igitur idem Chryſippus, qui
ſimilitudines adiungens, omnia in per-
fectis, & maturis docet eſſe meliora,
vt in equo, quam in equulo, in ca-
ne, quam in catulo; in viro, quam in
puero: item, quod in omni mundo
optimum ſit, id in perfecto aliquo, at-
que abſoluto eſſe debere. Eſt autem
nihil mundo perfectius: nihil virtute
melius. Igitur mundi efſt propria
virtus. Nec vero hominis natura
perfecta eſt: & efficitur tamen in ho-
mine virtus. Quanto igitur in mun-
do facilius? Eſt ergo in eo virtus. Sa-
piens eſt igitur; & propterea Deus.
Atque adeo Dei notionem ſuggeſſit Dlurarch.
primum conſpecta eorum, quæ in mun- .. 5 .
doinfunt, pulchritudo. Nihil enim, “
. pulchrum

id. ib. c.

7

puen
nalct.
Mund
Vnt.
Vnf.
mnub
quen
rotut

Laert. C
Vlig, parte
tion
beat
ens,
inm
nean
mne,
mni
Dlpt,

c ph .⸗
llac. Ph. tia⸗

6.
76 tem

tenn
tenm
I. de

dtoie⸗ ſun
contrad. X

5.1051.
J. 10

Vo
VA
er
60
W
Plut. de
ontrad.
Roic. b.
. 105
nreit
Ro hel ſu

npl. e.
m. 6,el

Eur,
Aque

Wmun- il ib. (.
VNd. 6r
erple.
tls, &
US, Vt
mau⸗
n ce⸗
enera⸗
quo
ann-
guum,
n ve⸗
lenn
ncon-
lomo⸗
rticula
iamo=-
guam,
vn-
j de⸗
tern
Digo

5, 0 li
nper-
ota,
in r.
Inm
mundo
luo,.
Aute
Virtute
gtorin
Daturd
n o-
nuNH-
1. da-
els.

mu- !5
eN,.
chru

contrad.

Pluterch.
glli la. h.

DE DEO. 637

pulchrum quod ſit, temere & fortuito
naſcitur, ſed ab arte aliqua efficitur.
Mundum pulchrum eſſe figura, color,
magnitudo, & aſtrorum varietas, argu-
vnt. Globi forma eſt mundo, omni-
vm facile praeſtantifſima, quod ſola o-
mnibus fuis partibus eſt ſimilis, cum-
que rotundus fit, partes quoque habet
rotundas. .
Laert. Quantum ad ſecundam quaeſtionis
VII, 47. partem Deus eſt nimal immortale, ra-
tionale, perfectum, ſiue intelligens in
beatitudine, nullumque malum recipi-
ens, prouidentia ſua mundum, & quae
in mundo ſunt omnia, adminiſtrans, li-
neamentorum expers formae huma-
nae, creator & parens veluti rerum o-
mnium.

plut. Dicunt item eſſe ſpiritum intelligen-
zue⸗ Ph. tia praeditum, igneum, formae exper-
„6. tem, & in quam velit ſpeciem ſeſe ver-
tentem, & rebus quibusuis aſſimilan-
tem.
Deum intelligimus, verba Antipatri
ſunt, animal beatum, interitus expers,

Id. de

Stoic.

d.
contra & erga homines beneficum. Deos ve-

p. 105 1. .. . . 2
F. ro interitu vacare omnes arbitrantur.
Eorum item, qui beneficentia eos pri-
vant, imperfecta valde de illis cognitio
eſt: v & eorum, qui generationem in
eos atque corruptionem cadere exiſti-
mant.

Plut. de Sunt tamen, iuxta Chryſippum, Dii,
Stoic. p. ui & naſcantur, & intereant iterum.
p. 1051. Sunt & qui generationis expertes ſint.
F. Deigie & mundus, & ſtellae, & terra
tob Ecl. ſfunt, ſupremus autem omnium mens
Phyſ. c. eſt aetherea, Iupiter]. Sol luna & reli-
m . qui Dii, quorum ſimilis eſt ratio, nati
b. 1052. ſunt: Iupiter aeternus eſt. Reliqui
Diialimento vtuntur, quo pari ratione
ſuſtententur: cum Ioue autem &
mundo aliter quam cum genitis Diis ſe-

ſe res habet, igne conſumendis. Iupi-
ter vero tamdiu alitur, donec omnia in
ſeipſum conſumat. Nam cum mors
ſit animae a corpore ſeparatio, mundi
autem anima ab eo non ſegregetur, &
continenter quidem augeſcat, donec
materiam in ſeipſam confumat; non di-
cendum eſt mori mundum.
Dei ſubſtantiam, Leno ait, mundum Laert.
totum atque coelum: Chryſippus quo- VIbA48.
que in AI. de Diis & Poſidonius in pri-
mo de Diis, & Antipater in ſopitimo de
mundo, aeream ei ſubſtantiam tribuunt.
Boethus autem in libro de natura, Dei
ſubſtantiam fixorum ſiderum globum
dixit. Naturam eum aliquando di-
cunt eſſe, quae mundum contineat, ali-
quando quae germinare faciat humum,
naſcique ſuper terram omnia.
Tertiam quaeſtionis partem quod at- ?lut. h.
tinet, Deum ienem eſſe putant, praedi-
tum arte, certa ratione mundi produ-
Gionem ordinantem, atque efficien-
tem, omnes in ſe continentem ſemina-
tas formas, quibus res quaeuis iuxta fa-
ti leges producitur. Spiritus eſt Deus,
pertotum penetrans mundum, variis-
que nominibus pro partium, per quas
diffunditur, varletate, appellatus, nec
non pro varietate effectuum potentiae
ſuae, quam in iisdem declarat. Aia nem- Vlegr.
pe vocant, quaſi dicas 3v, per quem
ſunt omnia. Ziva tanquam autorema f. le-
1S &‿τCvvitae. Amay, quod per aethe- gend.
rem praecipua mentis eius virtus diffu- ααν
ſaſit. Iunonem, quatenus aerem per- Aechy.
meat. Vulcanum, quatenus per artiſi- Ius Vul-
Cialem it ignem: Neptunum quatenus cano &.
aquam, Cererem denique, in quantum 7 ½ο
terram peruadit. Simili modo re-Tvoρ trI-
liqua eius etiam nomina ab aliqua ducla ranl.
ſunt proprietate. Atq; hiclocus bg Z.e- b Cicer.
none tractatus, poſt a Cleanthe & Chry- de Nat.

ſippo pluribus verbis explicatus eſt. D. II, 24.
LI 11 3 Prouidentia

.

38 PARS VII DOCTETNAEF SrOTCORVAM P. III & XIL XIX

Prouidentia illa mundus, & omnes
mundi partes, initio conſtitutae ſunt,
omnique tempore adminiſtrantur Eam
diſputationem tres in partes fere diui-
duut. Quorum pars prima, quae du-
citur ab ea ratione, quae docet eſſe De-
os, quo conceſſo confitendum eſt eo-
rum conſilio mundum adminiſtrari.
Secunda eſt autem, quae docet omnes
res ſubiectas eſſe naturae ſentienti, ab
eaque omnia pulcherrime geri. Quo
conſtituto ſequitur, ab animantibus
principiis eam eſſe generatam. Tertius
locus eſt, qui ducitur ex admiratione
rerum coeleſtium atque terreſtrium.
De his prolixus eſt Cicero, diſputatio-
ne ex mente Stoicorum inſtituta:
Quantum ad quartam partem quae-
ſtionis de Diis, peculiarem nempe ho-
minum eos curam habere, de eo inde
conſtat, quod omnia, quae in mundo
2 Haec ſunt, hominum vſibus inſeruire videa-
ſumma mus.² Sivero vniuerſo generi homi-
eſn ⸗ numb, ſingulis certe etiam, a Diis im-
I1. 31. vf. mortalibus conſulitur, quod intelligi-
que ad tur etiam oſtentis, multisque rebus
Kn. dit-aliis, quas diuturnus vſus ita notauit,
putato- vt artem diuinationis efficeret. Ne-
un. mo enim vir magnus ſine aliquo afflatu
6. diuino vnquam fuit. Nec vero itare-
e c, 66. fellendum eſt, vt ſi ſegetibus, aut vine-
tis cuiuspiam tempeſtas nocuerit, aut
ſi quid e vitae commodis caſus abſtule-
rit, eum, cui quid horum acciderit, aut
inuiſum Deo, autneglectum a Deo lu-
dicemus. Magna Dii curant, parua
negligunt, magnis autem viris proſpere
ſemper omnes res.
Chryſippus in libro de prudentia
uarto: Nihil eſt prorſus iſtis, inquit,
imperitius, nihil inſubidius, qui opi-
nantur bona eſſe potuiſſe, ſi non eſſent
ibidem mala. Nam, cum bona malis

Gell. VI,
I.

Contraria ſint; vrraque neceſſarium

eſt, oppoſita inter ſeſe, & quaſi mutuo

S

ℳ

aduerſo quaeque fulta niſu conſiſtere.
Nullum adeo contrarium ſine contra-
rio altero. Quo enim pacto iuſtitiae

ſenſus eſſe poſſet; niſi eſſent iniuriae?

Aut quid aliud iuſtitia eſt, quam iniu-
ſtitiae priuatio? Quid item fortitudo
intelligi poſſet, niſi ex ignauiae oppo-
ſitione? Quid continentia, niſi ex in-
temperantiage? Quo item modo pru-
dentia eſſet, niſi foret contra impru-
dentia? Proinde, inquit, homines ſtul-
ti cur non hoc etiam deſiderant, vt ve-

ritas ſit, &non ſit mendaciumꝰ namque

itidem ſunt bona & mala, felicitas & in-
fortunitas, dolor & voluptas. Alterum
enim ex altero, ſicuti Platoait, vertici-
bus inter ſe contrariis deligatum eſt,
ſuſtuleris vnum, abſtuleris vtrumque.
Idem Chryſippus in eodem libro
tractat, conſideratque, dignumque eſſe
id quaeri putat, i & vαααιοσυdv α⁹ο1
απταν Péαν νουυνο; Id eſt, naturane
ipſa rerum vel prouidentia, quae com-
pagem hancmundi & genus hominum

fecit, morbos quoque, & debilitates, &

aegritudines corporum, quas patiuntur
homines, fecerit. Exiſtimat autem
non fuiſſe hoc principale naturae con-
ſilium, vt faceret homines morbis ob-
noxios. Nunquam enim hoc conue-
niſſe naturae, autori parentique rerum
omnium bonarum. Sed cum multa,
inquit, atque magna gigneret pareret-
Aucabriſſinn & vtiliſſima: alia quoque
imul agnata ſunt incommoda iis ipſis,
quae faciebat, cohaerentia: eaque non
per naturam, ſed per ſequelas quasdam
neceſſarias facta dicit, quod ipſe appel-
lat aατοαααο ν. Sicut, inquit,
cum corpora hominum naturafinge-
