ere, ſecd
nullaelt,
taditum
Imultos,
ntinget
lun ſi,
terueni-
edendt
um, niſi
lue ten.
,quodl
um de⸗
e erum
de fuge
ſerure
Aitum,
, nec

M.
prue⸗
dolen⸗
re cor⸗
1nrum.
quenm
quil⸗
lorcle⸗
Hinandi
Peybe⸗
yt Im
ui ⸗
leſ
11 en
ha-
quuli
plane

rrrr õ

E THIOGA. 1093

deſipiat, reputare pro eodem poſſit, in

dolore eſſe, & dolore vacçare.

Porro autem, ſi neceſſitas quaepiam
aut naturalis conſtitutionis, qua cor-
pus morbis obnoxium fit, aut factae ex-
terius violentiae, quam, vt ſe res huma-
nae habent, defugere interdum non
liceat, (nam ſapientem quoque, ac in-
nocentem virum poſſe aliquando & in
jus vocari, & damnari, & caedi, & varie
torqueri, manifeſtum eſt,) dolorem
quempiam fecerit; tunc ſapientis eſt
ipſum ferre aequo, fortique animo; ac
patienter aut ſolutionem, aut relaxa-
tionem eius praeſtolari.
Non diu certe perſeuerat in corpore
continens dolor; ſed fummus quidem,
valdeue intenſus, breui deſinit; aut e-
nim ſoluitur, ſuccedentemque habet,
niſi omnimodam indolentiam, ſaltem
mitigationem magnam; aut ſoluit, ſic-
que finitur morte, cum quod ab ea do-
leat, nihil ſit. Qui dolor vero moram
trahit, diuque in corpore perdurat, is
ſane & remifſior eſt, & non multos eſt
dies, imo horas non multas, absque ali-
qua in ipſo corpore voluptate.
Et nonne obleruare licet, prolixiores

morbos plus habere per interualla iu-

cundi, quam mali, dolentisue in cor-

pore? Qippe vt taceam, accenſam ſi-

tim voluptatem bibendi augere; & refe-
Gioni locum dant, & interfandi vires
patiuntur, & ludos aliquos admittunt,
& longas plerumque habent intercça-
pedines, per quas vacare etiam ſtudiis,
negotiisque concedatur. Vnde & pla-
num fit dolorem, vt in grauitate bre-
vem, ſic in longinquitate leuem eſſe ſo-
lere; vt eius magnitudinem celeritas,
diuturnitatem alleuatio conſoletur.
Quamobrem illud ſaepe ſuccurrat,
neque intolerabilem, neque perpetu-
vm eſſe dolorem; quod omnis videli-
cet ſit, ſi longus, leuis; ſi magnus, bre-

vis; dummodo finium, ipſis rebus prae-
ſcriptorum, memineris, nihilque adie-
ceris ex tuo opinatu, quo grauiorem
ducas, ac facias, quam ſit; & te querelis
onerans, impatienterque exaſperans,
eo ſolum proficias, vt intolerabiliorem
reddas: cum ex oppoſito nihil ſit, quod
dolorem alleuet magis, quam ipſa con-
ſtantia, & quaſi patiendi aſſuetudo, ex
qua fit, vt ſapiens, qui ſaepius laborat, et-
iam per ipſam, mali corpus afficientis,
vehementiam, laetari interdum, ac ri-
dere poſfit.
Teſtari profecto de noſtro Metro-
doro ĩd poſſumus, qui ſemper intrepi-
de ſe, vt aduerfus mortem, ita aduerſus
dolorem geſſit. Nam de nobis qui-
dem nihil attinet dicere, quibus fami-
liare propemodum eſt, eos adeſſe mor-
Pos veſicae, ac viſcerum, vt nihil ad eo-
rum magnitudinem accedere poſſit, &
compenſatur tamen cum ipſis omnibus
animi laetitia, quam capimus memo-
ria rationum, inuentorumque noſtro-
rum, eaq; conſtantia, qua beatos habere
dies illos non deſinimus, quibus huius-
cemodi morbis, atque doloribus tor-
quemur.
Atque haec quidem cauſa eſt, cur fu-
perius dixerimus ſapientem, tametfſi
torqueatur, poſſe nihilominus efſe bea-
tum; quoniam & quam neceſfitatem
frangere non poteſt, patientia emol-
lit; & quantum poteſt animum fuum a
dolente corpore abducit, cumque ipſo
amplius, quam cum fragili, querula-
que parte verſatur. Cogitat, quid ho-
neſte, quid fortiter fecerit; & memo-
riam in ea, quae maxime miratus eſt,
quaeque maxime delectarunt, ſpargens,
recreat ſe bonis praeteritis, aduerſus
quae longe abeſt, vt ſit inſipientium
more, ingratus.
Cogitat & ſe nihil poſſe facere ea
virtute, ac ſapientia, quam profitetur,
dignius,

1094
dignius, quam ſi dolori, hoc eſt, rei,
omnium toleratu difficillimae, non ſuc-
cumbat, ſi ſe erectum teneat, ſi patien-
tia hoſtem tam infenſum eiiciat; ſi vi-
Goriam deinum reportet, cuius dein-
ceps recordatio ſit iucundiſſima futu-
ra; at per indolentiam praeſertim, quae
ſucceſſura ſit, tanto gratior, quanto, vt
ex mari procelloſo, euaſerit in portum
tranquillum. .
Quod ſi in graui etiam dolore alle-
vamenta ſapienti non deſunt, quid eſſe
putemus de leuiore dicendum, aut de
priuatione quoque alicuius vel mem-
bri, vel ſenſus? Haut abs re ſane dictum
eſt aute, tametſi fuerit oculis captus, fo-
re nihilominus felicem. Videlicet, ſi
ipſa nox beatam vitam non adimit;
cur adimat dies, cum ſimilis eſt nocti-

C A P.

PARS XII PLOSODPTIIAF EPICVRI F. III.

Vteunque vero tunc aliquae corporis
voluptates abſint: & variae tamen ad-
huc ſuperſunt; & quod caput eſt, ipſo
animo multis delectari, variisque mo-
dis licet, etiamſi non adhibeatur adſpe-
Ctus.
Etenim, cum ipſi ſapienti viuere co-
gitare ſit; eius cogitatio non ferme ad
inueſtigandum adhibet oculos aduoca-
tos. Hlli certe, cuius doctrinae dedi-
mus aliquando nomen, ſine varietate
colorum licebat viuere beate; ſine no-
tione rerum non licebat. Atque hic vir
impediri animi etiam aciem aſpectu o-
culorum arbitrabatur; & cum alii ſae-
pe, quod eſſet ante pedes, non vide-
rent, ille in infinitatem omnem pere-
grinabatur, vt nulla in extremitate con-
ſiſteret.

XXIII.

DE FORTITVDINE ADVYERSVS. ANIMI AEGRITV-
DINEM.

Gaſend. Ixi iam, aegritudinem, quae animo

ad Laert.
X. pag-
1421.
maxime que opp
ex Cicer. Mmus.

Tuſc.

Qu. III. icet eundem eſſe humilem,

concipitur, concipi ſolere ob ea,
quae reputantur mala externa, quibus-
oſita bona maxime concupiſci-
Res etiam aduerſas, & proſpe-
ras, ſeu ſecundas dicunt, obſeruareque
abiectum-
veanimum, qui vt aduerſis deprimi-
tur, ita proſperis inſoleſcit. Quo fit,
vt quae forent hoc loco dicenda ſpecia-
tim de malis, aegritudinem inducenti-
bus, & quorum occaſione fortitudine
opus eſt, intelligi debeant ex iis, quae
attigimus circa bona, quorum cupidi-
tates ſunt, & propter quae eſt tempe-
rantia opus. .
Id hic generatim ſufficiat, quod obi-
ter quoque inſinuauimus, eſſe acgritu-
dinem non natura, ſed opinione mali,
qua neceſſe eſt, omnes eſſe in aegritu-
dine, qui ſe in malis eſſe arbitrentur,

ſiue illa ante prouiſa, & expeétata ſint,
ſiue interuenerint. Nam, qui fit, vt
non minus laetetur, cuius filius ſit in-
terfectus, ſed id tamen neſciat, quam ſi
reuera viueret, ac pari ratione, ſi fa-
mae detractum, ſi peculium furto abla-
tum, atque ita de ceteris? Annon id fa-
cit opinio ſola? Nam ſi natura faceret,
quo momento filius abeſſet a viuis, ex-
primeretur iacturae ſenſus in paterno
animo, neque ſecus iactura famae, pe-
culiique ſentiretur.

Quare, vtaegritudinis ſenſus expri-
matur in animo, neceſſe eſt, opinio, hon
natura, interueniat. Quoque minus
dubites, ſi ille flium ſuppoſititium eſſe
germanum exiſtimet, & germanum
pro filio non habeat; renunciata ger-
mani morte, nullatenus mouebitur; re-
nunciata ſuppoſititii, vehementiſſime
angetur:

corporis

men ad-
eſt, ipſo
que mo.

ur adlpe.

Ulere co-
erme ad
aduoca-
e decdi-
Varietate
ſine no⸗
ne hic vir
pectuo.
nalüifae-
oln vide-
m pere⸗
tecl-

TV.

ta ſint
KK, Nt
usſitin⸗
quum ſi
, ſi fſr⸗
to able-
midfr⸗
ſacetet,
is, ex⸗
patelſo
le, pe⸗

expy⸗
nionol
Minds
uin ele
Malumn
tu el
ur;e-
tichme
getut:

ETHI
augetur: idque proinde non natura, ſed
opinio ſola praeſtabit.
Exinde vero hoc ſaltem conſtat, iſta,
quae nos angunt, non eſſe nobis re ipſa
mala; quia extra nos ſunt, neque per
ſeipſa attingunt, ſed opinione ſolum
noſtra in nobis mala fieri; & ex hoc eſſe,
cur iam ante rationem eſſe dixerimus,
quae vitam iucundam, ſeu beatam fa-
ciat, dum opiniones abigit, ob quas ani-
mus occupat perturbatio. Scilicet ae-
gritudo eſt, qua & animus conturbatur,
Gillius tranquillitas, iucunditasque e-
vertitur. G
At quomodo tandem poteſt ipſa ra-
tio haſce opiniones expellereꝰ Nempe,
quatenus, vt eſt ante dictum, comparat

ſe ſapiens aduerſus fortunam. Haec

quippe externa, quae opinamur bona,
quorumque iactura aegritudinem in a-
nimis parit, fortunae quoque bona di-
cuntur, quod noſtra reuera non ſint, ſed
pro ipſo fortunae arbitrio adeſſe, & ab-
eſſe poſſint.
Vnde & ſapiens iſta habet non ma-
gis ſua, quam aliena; neque ipſa ſic poſ-
ſidet, quin ſit ad eorundem amiſſionem
comparatus. Quippe opinionem il-
lam exuit, quo bona huiuscemodi re-
putantur falſo, vt propria, ita inamiſſi-
bilia; illam vero induit, qua eſſe ambi-
gua, & fluxa, vti & ſunt, perſuaſum ha-
bet; ſicque prouidet, quid acturus ſit,
ſi facere ſe contingat illorum iacturam;
prouidet, inquam, ne tunc ſe inani
moerore conficiat; ſed aequo ferat ani-
mo, ida fortuna repeti, quod non dede-
rit, niſi commodato.
Iis ſane, qui huiusmodi bonis priua-

ri opinantur malum, id grauiſſimum

accidit, vt quae poſſent ſaltem leuiora
praemeditando fieri, & quaſi vetuſtate
minui, praemeditatio, malum adaugeat,
ſicque ſtulta fiat cogitatio mali, quod

O0AA4 109 5
futurum ſit, aut fortaſſe ne futurum
quidem. Scilicet eo caſu odioſum eſt ſa-
tis malum omne, cum venerit, &, ſi for-
te non venerit, fruſtra omnino ſuſcipi-
tur miſeria voluntaria, ac efficitur, vt
quis nunquam non aut excipiendo, aut
cogitando malo angatur. Nam & qui

ſemper cogitet, poſſe ſibi aliquid mali,

aduerſiue accidere, euadet hoc illi ſem-
piternum malum.
Quod ſi ſapienti quoque contingat,
vt propter factam aliquam in vſu bono-
rum fortunae aſſuetudinem, illam opi-
nionem non prorſus expungat, ſicque
ſaltem exigua ipſi fortuna interueniat,
ob quam in aegritudinem ſaltem me-
diocrem incidat, vnde & fieri poſſit, vt
moereat: tunc aegritudinis leuatio in
iisdem duabus rebus ponitur, quae pau-
lo ante ſunt circa dolorem inſinuata:
videlicet auocatione a cogitanda mole-
ſtia, cauſaue, quae illam induxit; & re-
vocatione ad ea, quae agnouit eſſe ani-
mo grata, & iucunda.
Poteſt ſiquidem animus ſapientis pa-
rere rationi, & quo duxerit, illam ſequi.
Vetat autem ratio intueri ea, ex quibus
creetur, foueaturque moleſtia; ſicque
abſtrahit ab acerbis cogitationibus ani-
mum, vt illum conuertat ad cogitan-
dum bona, futura, aut praeterita, eaque
praeſertim, ex quibus nouerit illum
delectari.
Ac facile quidem moleſtae, importu-
naeque cogitationes recurrunt, ſed iſti
tamen auocationi, reuocationique in-
ſiſtendum eſt, quoniam animus ingi de-
flexione aſſueſcit paulatim moleſtiam
quaſi eluere, neque alia ratione tempus
aegritudinem ſenſim minuit, quam
quia exhibet occaſiones varias, quibus
diſtractus animus aſſueſcit ſenſim non
cogitare, & quaſi obliuiſci ea, quae ae-

gritudinem induxerunt.

Vyy yyy CAP.

Gaſſend.
ad Laert.
A. pag.
1519.

1096

PARS XII. PHILOSOPHIIAE EPICVRI P. III.
CA P.

XXIV.

DE IVSTITIA VNIVERSE.

TNſriria reſtat, quam totam eſſe ad alte-
rum praediximus, quamque idcirco
homini, vt in ſocietate degenti conue-
nire conſtat. Et certe ipſa eſt quaſi
communis nexus, ſine quo nulla con-
ſtare poteſt ſocietas; cum virtus ſit, qua
vnicuique id, quod eſt ipſius, tribuitur,
&, ne vlli fiat iniuria, cauetur.
Atque vt exordiar ab eo, vnde dice-
re de ceteris virtutibus coepi, haut ab-
ſimilia profecto ſunt, quae dici quoque
de ipſa poſſunt. Vt enim prudenti-
am, temperantiam, fortitudinem copu-
latas eſſe docui cum voluptate, vt ab ea
nullo modo nec diuelli, nec diſtrahi
poſſint; ſic de iuſtitia ĩudicandum eſt,
quae non modo nunquam nocet cui-
quam, ſed contra, ſemper alit aliquid,
tum vi ſua, atque natura, quod tranquu-
let animos; tum ſpe nihil earum rerum
defuturum, quas natura non depraua-
ta deſideret.
Et quemadmodum temeritas, & li-
bido, & ignauia ſemper animum excru-
ciant, & ſemper ſollicitant, turbulen-
taeque ſunt; ſic cuius in mente iniu-
ſtitia conſedit, hoc ipſo, quod adeſt,

non poteſt turbulenta non fieri; etſi

vero molita quidpiam eſt, quamuis oc-
culte fecerit, nunquam tamen confidet
id fore ſemper occultum. Quod ſiqui
ſatis opibus hominum ſibi contra con-
ſcientiam ſepti eſſe, & muniti videan-
tur, Deorum tamen numen horrent,
easque ipſas ſollicitudines, quibus eo-
rum animi noctes, atque dies exedun-
tur, a Diis immortalibus ſupplicii cau-
ſa importari putant.
Quae autem tanta ex improbis factis,
ad minuendas vitae moleſtias acceſſio
fieri poteſt; quanta ad augendas, tum
ex conſcientia factorum, tum poena le-

gum, odioque ciuium? Et tamen in
quibusdam neque pecuniae modus eſt,
neque honoris, neque imperii, nec li-
bidinum, nec epularum, nec reliqua-
rum cupiditatum, quas nulla praeda vn-

quam improbe parta minuit, ſed auget

potius, atque inflammat, vt coercendi
magis, quam dedocendi eſſe videantur.
Inuitat igitur vera ratio bene ſanos
ad iuſtitiam, aequitatem, fidem; neque
homini infanti, atque impotenti iniu-
ſte facta conducunt; qui nec facile effi-
cere poſſit, quod conetur, nec obtine-
re, ſi effecerit: & opes, vel fortunae, vel
ingenii liberalitati magis conueniunt;
qua qui vtuntur, beneuolentiam ſibi
conciliant, &, quod aptiſſimum eſt ad
quiete viuendum, caritatem; praeſer-
tim, cum omnino nulla ſit cauſa pec-
candi.
Quae enim cupiditates a natura pro-
ficiſcuntur, facile explentur, ſine vlla
iniuria, quae autem inanes ſunt, his
parendum non eſt. Nihil enim deſi-
derabile concupiſcunt, plusque in ipſa
iniuria detrimenti eſt, quam in aliis re-
bus emolumenti, quae iniuria paran-
tur.
Itaque ne iuſtitiam quidem recte
quis dixerit per ſeipſam optabilem: ſed
quia iucunditatis vel plurimum affe-
rat. Nam diligi, & carum eſſe, iucun-
dum eſt; propterea, quia tutiorem vi-
tam, & voluptatem efficit pleniorem.
Itaque non ob ea ſolum incommoda,
quae eueniunt improbis, fugiendam
improbitatem putamus, ſed multo et-
iam magis, quod cum in animo verſa-
tur, nunquam ſinit eum reſpirare, nun-
quam acquieſcere.
Ac poſſent haec quidem pene eſſe ſa-
tis; ſed ſubiiciendum tamen eſt quid-
piam,

adde

Gaſend.

X. p.
1525.

d
1d Laert. ge

Piar

ſtit
pos
Ver

1

eſt
eſt
Cel

tatmen in
voclnsek,
i, nec l.
reliqua-
rnedayvn-
ſedanget
Oercencdi
ideantur.
ne ſinos
ni negne
nti iniu-
clle effi⸗
cobtine⸗
unge, e
eniunt;
jann ſbi
n eſt ad
praeler.

li pec.

npro⸗
ne Vla
At, Ms
in elr⸗
e in iſi
liste-
paran⸗

a rede
emn ſed
n Ke.
iucutr
em i-
liorem.
nmoc,
encdam
lro er⸗
ferlr
eN.

leſe⸗
uid⸗
piam,

—B mb

ad Laert.

piam partim de iure, ſiue iuſto, a quo iu-
ſtitia denominatur, vt intelligi plenius
posſit, quae illius origo ſit, quos inter
verſetur, quo fruétu colatur; partim

8 CAP.
DE IVRE, SEV IVSTO, A
Nprimis ergo, cum iuſtitiam eſſe
ex eo dictam conſtet, quod ius alii
debitum tueatur, ſeu id, quod iuſtum

1525. eſt, exequatur; noſſe operaepretium

eſt, quid ſit id, quod ius, iuſtumue
cenſere oporteat.
Itaque, cum iuſtitia ad commune
bonum ſit excogitata, neceſſe eſt, ius,
ſeu iuſlum, quod ſpectat, tale quid-
piam ſit, quod ſit omnibus, ſingulis-
que, qui ſunt ſocietatis participes, bo-
num. Et quia vnusquisque id, quod
ſibi eſt bonum, natura duce expetit;
necefſe eſt id, quod eſt ius, ſeu iuſtum
quidpiam ſecundum naturam ſit, ac
naturale ideo dicatur.
Nequicquam vero hocnon attinge;
queniam contingit aliquando, vt id
quaſi ius, ſiue iuſtum in ſocietate prae-
ſcribatur, quod ſocietatis bonum non
ſit; ac ideo, quia non naturale, ſiue con-
tra naturam ſit, non debeat, niſi ex
abuſu, ac nominetenus iuſtum repu-
tari; cum id, quod veram iuris, ſeu iu-
ſti naturalis rationem habet, eiusmodi
ſit, vt ſicuti praeſcribitur, ita ſit reue-
ra vtile, acbonum.
Quocirca, vt prorie loquamur, ius,
ſiue iuſtum naturale nihil aliud eſt,
quam teſſera vtilitatis; vt homines ad
inuicem, neque laedant, neque lae-
dantur, atque adeo ſecure degant,
quod, vt bonum eſt, ſic natura duce
quisque expetit.
Vtile proinde, ac bonum pro ee-
dem hichabeo, cenſeoque, vt quidpi-
am ſit iuſtum, ſeu jure ſeruetur, duo
quaedam exigere; vnum, vt vtile ſit,

PFTRICA. nH„9

de quibusdam, iuſtitiae affinibus vir-
tutibus, cuiusmodi ſunt, beneficen-
tia, gratitudo, pietas, obſeruantia, &

amicitia.

WO IVSTITIA DICTA.
ſeu ad communem vtilitatem, hoc eſt,
ſecuritatem, ſpectet, alterum, vt ſit
ex communis ſocietatis conſenſu prae-
ſcriptum. Neque enim quidpiam
eſt complete iuſtum, niſi quod ſocie-
tas communi conſenſu, communiue
pacto inito conſueuerit ſeruandum.
Hinc fit, vt vtrique iſtorum iuris,
ſiue iuſti nomen tribui ſoleat, ſiquidem
tam vtile ipſum dicitur ius eſſe, quod
cui competit, ſeu quod illi tribui, ſer-
variue eſt iuſtum, quam ipſa commu-
nis ſocietatis pactio, praeſcriptioue,
quae & dicitur lex, vt puta, quaſi id,
quod eſt cuique vtile, ſeu iuſtum,
praeſcribens.
Ac ſunt quidem, qui exiſtiment
ea, quae iuſta ſunt, eſſe ſecundum
propriam, inuariatamque naturam iu-
ſta, -& leges nonipfa iuſta facere, ſed
duntaxat praeſcribereduxta eam, quam
habent naturam: verum res non ita
ſe habet, ſed eo potius modo, quo ſe
habere obſeruatur ceteris in rebus,
quae ſunt vtiles, vt quae ad ſanitatem
ſpectant, ſexcentaeque ſimiles; quae v-
tiles iſtis, noxiae illis ſunt, ſicque a
ſcopo ſaepe numerotam communiter,
quam priuatim aberrant.
Et certe cum res vnaquaeque qua-
lis eſt ſecundum naturam, talhs eſſe de-
prehendatur vbique, ſemper, & omni-
bus, quippe quodinuariata ſit; quaeſo
ea, quae iuſta hi dicunt, vbiuisne, ac
ſemper, atque omnibus iuſta ſunt? An-
non peruidere deberent ea, quae ſunt
legibus conſtituta, ac idcirco legitima,
iuſtaue habentur, non eſſe perinde

Vyy yVV 2 apud

adde

Gaſſend.

098 PARS XII. PHILOSOPHIAE EPICVRI P. III.

apud omnes nationes conſtituta, atque
recepta; ſed partim quidem vt indiffe-
rentia a plerisque negligi, partim vt
noxia a ceteris reſpui, ac iniuſta cen-
ſeri? Annon & ſunt quidam, qui ea,
quae non ſunt vniuerſe vtilia, talia
nihilominus putent, atque idcirco ea
complectantur, quae accommodata v-
niuerſe non ſunt, ſi reſpectu modo ſuae
ſocietatis deprehendant efſe vtilia,
& generale aliquod prae ſe ferre emo-
lumentum?
Quamohrem dici ad ſummum po-
teſt, illud vniuerſe eſſe iuſtum, habe-
reue iuſti naturam, quod vtile eſt, ſiue
conforme praenotioni de iuſto, quae
eſt mox deſcripta; non ſpeciatim qui-
dem, vt vtilitas apud varias gentes va-
riatur, ita & iuſtum varium eſt, ſiue
vni quidem ſic habitum iuſtum, vt al-
teri iniuſtum ſit. Atque ita dum
quaeritur, idemne apud omnes ſit ius,
ſiue iuſtum? Reſpondeo, generatim
quidem eſie idem, vtile nempe aliquid
in ſocietate mutua, verum ſpeétatis
ſingulatim tum regionibus, tum cau-
ſis apud varias variis, fieri, vt non ſit
idem apud omnes.
Atque, vt ex iſtis aliqua deducam,
quod experientia comprobatur vtile

CAP.

eſſe ad mutuos vſus in ſocietate, com-
muniue eorum participatione, quae
eſſe iuſta reputantur, illud iuſti natu-
ram habet, ſi tale quidem ſit, vt vtilitas
ad omnes attineat. Quod ſi tale qui-
dem quis ponat, & contingat tamen',
vt mutuo ſocietatis vtile non ſit, id
iam veram iuſti naturam non habet.
Rurſus &, tametſi interdum ex eo,
quod fuerit iuſtum habitum, vtilitas
excidat; ſi nihilominus interdum vti-
litas aliqua ſit, ac idcirco ad praeno-
tionem, quae habetur de iuſto, con-
gruat; id pro illo quidem tempore eſt
iuſtum: certe apud illos, qui ſeſe in-
ani loquacitate non confundunt, ac
res humanas generalius perſpiciunt.
Denique, vbi nulla noua interue-
niente rerum circumſtantia, ea, quae
fuerint habita iuſta circa actiones ho-
minum, deprehenduntur ad praeno-
tionem habitam de iuſto non congrue-
re, ipſa iuſta hautquaquam ſunt. Vbi
vero nouatis rebus, ea, quae fuerant
decreta iuſta, deſierunt eſſe vtilia, ea
quidem illic extitere iuſta, quanto
tempore ad mutuam conciuium ſo-
cietatem permanſere vtilia; deinceps
vero ſtatim atque deſierunt eſſe vtilia,
deſierunt ſimul efſe iuſta.

XXVI.

DE ORIGINE IVRIS, AC IVSTI TIAE.

Ed, vt rem altius, & ab ipſo, quod
aiunt, ouo repetamus, tam videtur

ad aert. eſſe antiquum, eſſe quidpiam ius, ſiue
X, 1527. juſtum, & coli iuſtitiam apud homi-

maxime

nes, quam ſunt ipſae eorum inter ſe

ci ſocietates antiquae.
Lncretio. Nam initio, cum homines ferarum

ritu vagarentur, & incommoda va-
ria, tum a feris, tum ab inclementia
coeli paterentur; praeſtitit quidem
naturalis quaedam eorum inter ſe con-
ciliatio, (quippe ob formae, animae-

que, ſeu morum conuenientiam,) vt
in varios coetus coirent, ac illis etiam
incommodis aliquatenus prouiderent,
(exſtructis videlicet caſis, compara-
tisque, tum aduerſus feras, tum aduer-
ſus ipſum frigus, munimentis,) ve-
rum, quod vnusquisque bene ſibi eſſe,
quam alteri mallet, ideo frequentes
erant rixae de cibatu, de feminis, de
commodis aliis, quae ſibi inuicem prae-
ripiebant; quousque animaduerterunt,
non poſſe ſe tuto, commodeque
degere,

deg
en
Vt,
det

Es
gu
ſer
n
tal
au
aun
Vn

1te, com.
ne, quae
uſtinatu.
Vttlitis
tale qui.
t tamen,
ſt, id
lubet.
umexeo,
1, Vtllitas
dum vti.
Ppraeno-
ſto, con-
npore eſt
ſeſe in⸗
dunt, ac
biciunt.
interue-
en,qune
9nes ho-
prꝛeno-
rongrue-
nr. Vhi
fherant
lia, e
GGurko⸗
jum ſo⸗
jeinceps
evtile,

m ) Vt
8 etiam
derent,
mpal-⸗
aduer-
) Ve⸗
ſbi eſle
luenns
nis, Ge
nplue-
unt,
leque
egere,

ETICA. 1099

degere, niſi pacta inirent de non lae-
dendo ſe inuicem; atque ita quidem,
vt, ſi quis alterum laederet, ceteri lae-
denteêm punirent.
Itaque is fuit primus ſocietatis ne-
xus, qui vt ſuppoſuit, poſſe vnum-

quemque habere quidpiam proprium,

ſeu quod poſſet dicere ſuum, vtpote
aut tanquam primo vſurpatum, aut
tanquam donatum, pretioue acceptum,
aut tanquam propria arte quaeſitum,
aut aliis modis habitum, ita fecit illud
vnicuique ratum. Talis autem nexus,
ſiue talis pactio, nihil aliud fuit, quam
communis lex, ad cuius obſeruationem
omnes tenerentur, & quae attribue-
ret, faceretue certum vnicuique ius,
ſiue facultatem vtendi re ſua; vnde &

ipfſa quoque lex fuit quaſi commune,

ſicuti iam dixi, ſocietatis ius.
Ac non memoro quidem, vt tota
ſocietas ſuam illam puniendi, ſiue co-
ercendi facultatem in aliquos paucos

ſapientes, ac bonos, aut etiam in v-

num, qui ſapientiſſimus, optimusque
omnium reputaretur, tranſtulerit: ad-
noto ſolum, illos fuiſſe in ſocietate ha-
bitos iuſtos, colentesue iuſtitiam, qui
juribus ſuis contenti, aliena non in-
vaderent, ſicque nemini facerent iniu-
riam; illos vero iniuſtos, iniuſtitiamue
exercentes, qui non contenti iuribus
ſuis, in iura aliorum inuolarent; ſic-
que aut rapiendo, aut caedendo, aut
alia ratione nocentes, laedentesue in-
ijuriam ferrent.
Et fuit quidem aliquousque tran-
quilla, ac felix vita hominum, & ma-

xime quidem ſub illis ſiue pluribus,

ſiue vno, qui eſſent principes, ſeu
reges ſapientiſſimi, optimique, qui
toti in eo, vt ſaluti, vtilitatiue publi-
cae proſpicerent, varias condiderunt,
fanxeruntque leges conſentiente po-

pulo, quibus diſſidia apud ipſum, aut

exoritura anteuerterent, aut compo-
nerent, ſi exorirentur. Attamen, vt ſe

res hominum habet, tranſit demum

res in principes, ac reges non bonos,

vnde illis deiectis, aut etiam occiſis,

rediit ſumma ad populum, atque adeo
ad turbas, ob factiones varias ambien-
tium imperium; quousque inimicitiis,
diſſidiisque languens populus, ac de-
feſſus vi aeuum colere, regi iterato
a magiſtratibus, ſeu principibus voluit;
tametſi, cum antea principum arbitria
vtplurimum pro legibus eſſent, leges,
quibus vellet regi, pepigit, ſicque
iterum recidit ſub leges, hoc eſt, arcta
iura.
Sed nead poſteriora tempora de-
ſcendam, ac praecipuum caput dun-
taxat attingam, quod ſpectat ad tuen-
dum vitam, cuius, (vt cariſſimae omni-
vm rei,) cura fuit ab initio, vt ſecu-
ritas pactionibus, ſeu legibus commu-

nibus ſtabiliretur: videntur ſapientis-

ſimi, optimique illi legum conditores,
cum ad vitae ſocietatem, & ad ea, quae
homines inuicem agunt, attenderent,
declaraſſe, nefandum eſſe hominemin-
terficere, vt ignominiam non vulga-
rem, (vtpote quae eſſet coniuncta
cum minutione capitis,) interfectori
decreuiſſe; partim quidem permoti il-
la, de qua iam dixi, hominum conci-
liatione inter ſe, qua attenta homines
deberent non perinde eſſe procliues
ad conſimile ſibi animal, ac diſſimile a-
liquod exiis, quorum caedes eſt con-
ceſſa, perdendum; partim vero, & ma-
xvxime conſiderantes, auerſari id homi-
nes debere, quod nullius foret ad vi-
tam tranſigendam emolumenti, ac ma-
lignitati ſolum verti poſſet.
Nempe, ab initio, illis quidem, qui
ad conſtitutionis vtilitatem attende-
runt, nulla alia fuit opus cauſa, qua ſe
ab agendo quidpiam ſimile continerent

Xyy yVVV 3 qui

IIO PARS XII. PHILOSOPIAE EPICVRI P. III.

qui vero non potuere ſatis, cuius ea
momenti eſſet, capere, ii magnitudi-
nis poenae metu a patrandis temere
mutuis caedibus abſtinuerunt; quod
vtrumque etiamnum deprehenditur
euenire. Etenim, qui conſiderant,
quanta ſit huiusmodi conſtitutionis
Vtilitas, ii comparati ad conſtantenmt
illius obſeruantiam ſunt; qui illius ve-
ro intelligendae capaces non ſunt, ii
ſe comparant prae metu poenarum,
quas leges intentant, quasque pruden-
tiores quidam aduerſus illos, qui vti-
litatis rationem non habent, ſtatue-
runt; & maiore quidem parte multi-
tudinis illas, vt legitimas, admittente.
Quippe a principio nulla earum le-
gum, quae ſiue ſcriptae, ſiue non ſcri-
ptae, ad nos vsque peruenerunt, trans-
dendaeque porro in poſteros ſunt, vio-
lentia quadam conſtitit: ſed mero, vt iam
dixi, vtentium conſenſu. Videlicet men-
tis prudentiga, non robore orhoris, aut
imperioſo obfequio multitudini prae-
celluere, qui has leges populum roga-
runt; ac illud quidem, inducendonon-
nullos ad conſiderandum, quid vtile
foret, (cum prius, vt par erat, non as-
ſequerentur, ) aliis vero ipſa poenarum
magnitudine metum incutiendo. Ne-
que enimalio vti medicamine ad cu-
randum imperitiam vtilitatis licuit,
quam poenae a lege praeſcriptae timo-
re. Nam & nunc quoque ipſe eſt ſo-
lus, qui vulgares homines in officio
continet, obſtatque, ne quidpiam ſeu in
publicum, ſeu in priuatum commo-
dum peecent.
Quod ſi omnes poſſent, peraeque
& noſſe, & mente tenere, quid vtile
ſit, legibus hautquaquam egerent, ſed
ſuapte ſponte ab iis cauerent, quae illae
vetant; agerent, quae illae praeſcribunt,
quando vel agnoſcere ſolum quid v-
tile, quid noxium ſit, ad inducendum

horum quidem ſugam, illorum vero
proſecutionem, ſatis, ſuperque ido-
neum eſt. At vero comminatio poe-
nae aduerſus eos, qui, quid entenat,
non proſpiciunt, eſt neceſſaria. Si-
quidem poena impendens cogit eos re-
frenare impetus, qui ad actiones pra-
vas inſtigant, ac ad agendum, inuite
licet, quod ſit conſentaneum, com-
pellit.
Exinde ſane legumlatores, ne cae-
dem quidem inuoluntariam eſſe omnis
mulctae immunem ſtatuerunt; non
quidem, ne affectantibus voluntariam,

practextum vllum facerent imitandi

ex propoſito, quae alii facerent incon-
ſulto: verum, ne non ſatis cautionis,
atque diligentiae hac in parte adhibe-
rent, ſicque bene multa, quae reuera
forent inuoluntaria, contingerent.
Neque enim hoc non vtile fuit pro-
pter easdem cauſas, ob quas ſe mutuo
conficere voluntaria caede prohibitum
fuit. Adeo proinde, vt cum eorum,
quae inuoluntarie fiunt, alia quidem
ex cauſa improuiſa, inobſeruabilique
humanae naturae contingant; alia ve-
ro ex noſtra negligentia, incogitan-
tiaque imminentis diſcriminis: idcirco
volentes auertere ſocordiam, quae in
proximorum cederet perniciem, ne
ipſam quidem inuoluntariam actionem
abire omnino inultam conſtituerint,
ſed peccati huius frequentiam poena-
rum metu ſuſtulerint.
Quin etiam ego exiſtimo, caedes
quoque lege permiſſas non aliam ob
cauſam efſſe factas ſolitis illis per luſtra-
tiones expiationibus obnoxias, (id-
que eorum conſilio, qui iſthaec prae-
clare inuexerunt primi,) quam quod
eſſet in animo, homines acaede volun-
taria nimis quam frequenti abſterrere-
Siquidem homines vulgares aliquo
paſſim indigebant, quo, ne temere
facerent,

lace
ren
tes.
ſed
elle
dec

gue
tio

zdde .
Gallend,
1d Laert, in
b.
16. dl
int
o

— 9--—

um vero
e ido⸗
latio poe⸗
akle
Iia. Ji⸗
iteosre.
Olesri.
1, innite
n, com⸗

ne ee⸗
Keomnis
nt; non
intariam,
imitandi
ntincon-
Autiogi,
ACMihe-
e reller
agerent.
it pro⸗
ſe mutuo
Ohibitum
corum,
guicem
lbiligue
Aiave-
Cogitin⸗
ideirco
gute in
gem, Re
Clionem
tuerint,
I poellt⸗

ciedes
. .
limm eb
rluſtte⸗
1s, (I.
ec Pre⸗
n
evOlA.
ſtener’⸗
Aiquo
temmere
cetend

èòðO

adde

Gaſſend.

FTHICA.

facerent, quod non conduceret, arce-
rentur. Vnde primi illi id intelligen-
tes, non poenas modo decreuerunt,
ſed alium inſuper timorem, cuius non
eflet ratio perinde patens, incuſſerunt;
declarando illos, qui quomodocun-
que interfeciſſent hominem, niſi luſtra-
tionibus vterentur, fore impuros.
Nimirum pars animae bruta, ſeu in

. CAP.
WVOS INTER IVS, AC

Is vero dimiſſis, cum requiri pos-
ſit, ob ea, quae praemiſſa ſunt,

3 Laert. jnter quosnam tam ipſum ius, eius-

154

.

3.

que violatio, quae iniuria eſt, quam
ipſa iuſtitia, & quae iniuſtitia illi eſt
oppoſita, reperiatur; idcirco res in-
telligenda ex comparatione inter ho-
mines, ceteraque animalia eſt.
Quemadmodum igitur, inter quae-
cunque animalia conuenire non po-
tuit, vt nec laederent, nec laederen-
tur ad inuicem, nulla eſt iuris, iniu-
riaeue, ſeu iuſti, & iniuſti ratio: pari
modo, neque eſt vlla cenſenda inter
eas nationes, quaecunque non potue-
re, aut noluere, vt ad inuicem ne-
que laederent, neque laederentur, pa-
ciſci.
Etenim iuſtum, ſiue ius, quod ſer-
vare iuſtitia eſt, niſi in mutua ſocie-
tate non eſt; iuſtitiaqque adeo bonum
eſt ſocietatis, quatenus quisque ſo-
ciatorum poteſt ſecure degere, expers-
que eius anvietatis, quam continens
metus nocumenti creat, ex eoque fit,
vt quaecunque animalia, aut quicun-
que homines inire non poſſunt, aut
nolunt ſocietatem inter ſe, neque ad-
eo quicquam paciſci, tali bono careant,
ſiue nullo iuris, iuſtitiaeque vinculo,
quo ſecuri degant, inter ſe teneantur.
Vnde & fit, vt non alia ipſis ſecuritatis

D 1II0I

qua affectus, paſſionesue ſunt, diuer-
ſimode quaſi inſtituta acceſſit ad eam,
quae paſſim iam viget, manſuetudinem,
adhibitis contra affectus impetus feri-
ni iis cicurandi artibus, quibus ab ini-
tio vsque vſi ſunt, qui multitudinem
rexerunt: ex quibus eſt illud inter ce-
tera, ne homines ſe inuicem indiſcri-
minatim occidant.

XXVII.
IVSTITIA VERSETVR.

ratio ſuperſit, quam ne laedantur, ſic
laedere, vt etiam laedi, cum laeſerint,
non poſſint.
Quare &, ſicut, dum animalium, quae
nihil inter ſe pepigerunt, vnum laedit
aliud, dici quidem poteſt eſſe illi no-
Xium, inferreue ipſi nocumentum, aut
noxam: at non tamen eſſe reſpectu il-
lius iniuſtum, inferreue ipſi iniuriam,
quia nullo jure, nullaue pactione, aut
lege de non laedendo ipſum, tenetur:
eadem ratione hominum quoque, in-
ter quos nulla pactio, ſocietasue in-
teruenit, ſi vnus laedat alium, is dici
quidem poteſt nocens, noxamue, aut
damnum aflerens, verum non iniu-
rius, ſeu iniuriam faciens, quod nulla
pactio, aut lex ſit, qua ad non laeden-

dum teneatur.

De animalibus autem loquor, non
quaſi ſint aliqua, etiam ex gregalibus,
ſociatim viuentibus, quae pacta ineant
inter ſe, ne ad inuicem laedant, aut
laedantur; ſicque poſſint ad inuicem,
juſta, ſinon laedant, iniuſta, ſi laedant,
cenſeri; ſed quaſi exinde intelligi
poſſit, inter homines quoque ipſos
iuſtitiam per ſe nihil eſſe, quate-
nus reperitur ſolum in mutuis ſo-
cietatibus, pro ea cuiusque regio-
nis amplitudine, in qua poſfſunt
paéta de non inferendo, accipiendoue
nocumento

22 PARS XII. PrITOSOPHIIAF EPICVRI P. III.

nocumento iniri; cum alioquin & in
homine ſolitarie ſpectato ſit nulla; &
quae in vna ſocietate iuſtitia eſt, in
alia plerumque, ob pactiones contra-
rias, iniuſtitia habeatur.
An vero inter homines, ipſa anima-
lia interuenire iuſtitia poteſt? Non ſa-
ne: Nam ſi homines quidem poſſent,
vt cum ipſis hominibus, ita & cum aliis
animalibus ſtipulatione quadam paci-
ſci, ne nos occiderent, neque ipſa quo-
que a nobis indiſcrete occiderentur;
eatenus praeclare liceret ipſa inter, &
nos iuſti rationem exigere; illud vide-
licet ad mutuam ſecuritatem dirigere-
tur: At quandoquidem fieri nequit, vt
quae ſunt rationis expertia animalia,
communi nobiscum lege continean-
tur; hanc ipſam ob cauſam non licet id
adipiſci vtilitatis, vt maiorem ſecurita-
tem ex aliis animalibus, quam ex ipſis
rebus inanimatis impetremus. Adeo
proinde, vt quo reddi ſecuri ab ipſis
poſſimus, ſuperſit vtamur ea facultate,
quae in nobis eſt eorum necando-
rum.

Requires fortaſſis obiter, qui fiat,
vt animalia etiam occidamus, a qui-
bus nihil eſſe, quod timeamus, vide-
tur? Nempe poſſumus id plerumque
facere prae intemperantia, & feritate
aliqua; vti & prae immanitate, crude-
litateque ſaeuimus in eos homines, et-
jam extra ſocietatem poſitos, a qui-
bus fieri poteſt, vt nihil timeamus.
Sed videlicet aliud eſt peccare aduer-
ſus temperantiam, illiusue ſpecies,
cuiusmodi eſt, vt ſobrietas, ſic lenitas,
ſeu manſuetudo, ſiue mauis humani-
tas, naturalisue bonitas; aliud peccare
aduerſus iuſtitiam, quae inita pacta, le-
gesue ſupponit.

Nec vero illud dici poteſt, conceſ-
ſum nobis lege eſſe interficere aliqua

ex illis animalibus, quae naturae hu-
manae exitialia non ſunt, alioue quo-
piam modo hominis vitae non offi-
ciunt. Neque enim, vt fatear, vllum
eſt ex lege conceſſis, quod permiſſum
excreſcere in multitudinem ingentem
nobis pernicioſum non ſit, retentum
vero ea copia, qua vulgo habetur, vſus
aliquos non praebeat ad vitam.
Etenim & ouis, & bos, & quodcun-
que aliud huiuscemodi, donec medio-
