Dialecticam facultatem Stoici ad ſubtilitatem Peque excoluere, neque minus
in morum doctrina excelluerunt: Sedilla ſpecialius perſeqgui non eſt animus, Re-
liquias eorum doctinae ex Laertio, Cicerone, Stobaeo, & reliquis Stanleius colle-
git, eiusque philoſophiae ſumma capita ſatts dilucide ad finem pitae Zenonis ex-
plicauit. Poſt Zenonem Cleanthes, Chryſippus, Panaetius, & reliqui in ea ſeho-
la excelluerunt, qui omnes pro meritis ab autore noſtro laudantur.

Fuere autene toici pltimi omnium phileſophorum, qui a Thalete deſcende-
runt, alque in üs lonicae ſectae ſucceſſio ſinitur.

Pythagoras, quem Samium credant plerique, lyalicae ſectae caput fuit, Tiu
ide in degypto perſatus eſt, perdiſcendorunz eius gentis myſteriorum cauſa, Nar-
at

R

) ° (S2*

rat Stanleius captum eum a Cambyſe, atque, ab eo Babylona miſſum eſ, vbi magis
familiariter pfus eſt, atque Chalaaeis, imo & Ezechieli, Prophetae, innotuit. Vir
erat forma egregius, venerabilis adſpedbtu, & qui ſtudia hominum ſibi poſſet
conciliares vt Hyperboreus Apollo a ſectatoribus creditus fuerit.

Diſcipulorum concurſus ad neminem philoſophorum tantus, quam ad Pytba-
goram eſt ſactus. Obedientiam ille exabt iſſzmam requirebat omnibus dictis ſuis
pracſtandam, ſilentiumque bienne auditoribus ſuis imponebat. Temperantiam
in praecipuis virtutibus commendabat, ad corpus perfecte ſubigendum ſumme
neceſſariam. Philoſophia eius myſteriis ſcatebat. Animarum ſtatuebat praeexi-
Rentiam, & per paria corpora migrationem. Hine de ſeipſo in ſeriptis ſuis refe-
rebat, Aethalidem ſe ante bellum Toianum fuiſe, Mercurii flium, poſtea Eu-
horbum, inde Hermotimum, tum Pprrbum Delium, poſtremo Pythagoram. In
iisdem ſeriptis ſuis narrat CCVII ante annis ex inferis ſe veniſſe, aliaque eius
eneris incredibilia. Vitae eius stanleius diſciplinae eius & doäëbrinae ſummam,
vt & ſymbolicam docendi rationem ſubiecit, eruditiſſimi item Reuchlini explica-
tionem doctrinae Pythagoricae addidit. Huius ſectae accenſendus Empedocles
eſt, Arcbytas item & Philolaus, gquibus verum pniuerſi huius ſyſtema in acceptis
ferendam, in quo centrum ſol ocupat, terra in planetarum chorum relata.

Seétae ex Italica natae quatuor fere ſunt, Heraclitita, Bleatica, Sceptica bel
Pyrrbonia, & Epicurea. Heraclitus ingenii felicitate eam poſſedait doctrinam,
quam multa demum indagine atque labore alii ſibi comparare ſolent.

Animus eius contemplationi addictus, & rerum bumanarum contemtor, vt
ſolitudinem praeferret, eſfzcit. Humanae itaque paledicens ſocietati in montis
cuiusdam vertice ſolus égit, ſtultitiam & panitatem bominun ibi deplorandae pt

poſſet vacare.

Eleaticae ſectae Princeps Democritus, diuerſiſſimi ab Heracliteo ingenii fuit,
ſubridere ſemper videbatur, atque ridiculis affectibus hominum deridendis, quos
in nullius momenti rebus asſidue proderent, pnice delectabatur ⸗diligentiam in-
quam, & labores, iniis proſequendis, taedium item & eriſtitiam, pbi minus ex
voto illae ſuccederent. Abderitani, in quibus pitam degebat, frequentes eius ſpe-
Siantes cachinnos, mente minus valere ſuſpicabantur, eam que abrem Hippocra-
tem docerſebant medicinam ab eo poſtulantes. Verum eum Diacoſmum ſuum co-
am illis recitaret, inſaniae ſuſpicio in admirationem eſt verſa. Primus bic doctri-
nae

) o 80=
nae? dealomis & vacno fuit inuentor, cuius elementa Stanleius delinezuit, Sce-
Pkzicorum choragus Pyrrhbo extitit, qui iudicia mortalium ſola verorum falſoram-
9ae apparentia niti aſfrmabat, ſiiſpenſumgue adeo ſemper teneri animum, gue
ad decidendum determinari, olebat. Omnis hominum iſtorum induſtria in in-
penienais angumentis & rationibus dubitandi etiam in rebus ezuidentisſimis bper-
ſabatur. Integram eorum philoſophian ſuo loco explicatam inuenient harum
rerum curioſt.

Poſtrema ſectarunz autorem habuit Epicurum, qui, iuxta autorene noſtrum,
omnes alios ſöribend, diligentiaſuperauit. Summum ille bonum in voluptate ex
virtute collocauit. Valde autem philoſophiae eius nocuit partim beruerſa doctri-
narun interpretatiozpartim abuſus quorundamex ſectatoribus eius, vnde fabt um
ſe, pt tanquam omnium pitiorum ſeaturi ginem »omnisgue in moribus corruptelae
Fontem, eum haud pauci ſaſtidirent. Stanleius autenz noſter docet eum winu; Fr-
mam corporis qua pſus eſt paletaudinem, zune ſaummam eins ſobrietatem, affatzim ar-
gumentorum ad deluendas quac ſparſaecontrakpicurum fuere calumnias ſuppedi-
zare. Sed neque arae, memoriae ipſeus poſt fata dicataezhominem eum Fuiſſe credtere
Patiuntur, ita, v inimici eius polunt, poluptatibus addibtum. Cetera notum omznt.
bus, principia rerun atomos & pacxuum eum ſtatuiſſe, mundum pero, contr quam
Ariſtoteli atque alis quibusdam ſze piſum, aeternum credidiſſe-imo eun, nouitatis
Juae argumenta ipſiun prae ſe ferre aßyrmauit, ſic artium enim & ſcientiarum in-
crementa argumentum ſuppeditare omziexceptione maius exiguae eius aetatis pr-
ſit. Dolctrinam eius de pniuerſo, prouidentia & rerum Principiis elegantisſimo car.-
mine Lucretius explicauit, vitamque eiusbetrus Gaſſendus ,Philoſophiae Hicureae
noſtra actate inſtaurator, delineauit.

Sed ad pltimas tres partes paſti huius operis Iſiprogrediendum, quibus Chal-
daica, Perſia & Sabaea philoſophia eplicatun. Nempe vt Europaeorum dodtri⸗
na omnis a Graecis, ita horum Pheloſophia a gentibus orientalibus deriuatur ne-
que adeo luculenter de primis eius originibus conſtat. Veterum ſapieéntum ſeri-
Ppta iam olim perierunt. Plato vero &⸗ Pythagoras, qui esrum ſententias ſuae in-
exuerunt philoſophiae, ita illis ſunt vſe, pt dißcile ſit eoruns dolctrinam a propriis
borum philaſophorum inuentis diſcernere. Hac pero in ie ſza Aißcultas tantum
abeſt pt abſterrere Stanleium Potuerit, pe calcar potius ipſi addiderit. qui maxi-
ma proinde curz fragmenta hinc inde Gparſa collegit, & üs quaebonae ſunt R-
dei a ſubleſtis diſtinétis, orientaliuns doctrinam nohis guodammodo delineauit.

6* Aelate

6 0( 80⸗
Aetale Alexandri M. olſeruationes ſiderum per 1zoooo annos penes ſo con-

tinuatas eſſé abtabant, Sed inanem eam IJuiſſe gloriationem eſt ſtatuendum,
guandoquidem, affinmante Stanleio, omnes, quas tun producere poterant obſerua-

ziones duorum millum annorum ſpatium non ercedebant. Neque hodie antiquius

aſzronomiae eoru monimentun ſitpereſt guam aera Nabonaſſarez, quae ab an-
no periodi Iulianae 3967. initinum ducit.

Primus artium & ſcientiarum apud Chaldaros autor vulgo Zoroaſtres habe-
tur: quis pero ille fuerit, aut cuius aetatis »olſeurum ſ. Dodtrinam eius diſcipuli
ſins, Magi, propagauere, quam in Gracciam inuexit circa tempora Alexan-

dri M. Beroſua.

Non autem ſölebat Orientalium ſapientia promiſeuo auditorum cobtui in
ſeholis explicari, ſed certae eam ſili vindicabant Jamiliae, in quibus pater libe-
ros inſtituebat, pt en rationz ad poſteros arcana illa ſcientia propagaretur. Sa-
Pientes eorumz apud pulgus proſacroſanbkishabebanzur, lociz habitabant ſeparatis,

riuilegiis & pacatione apublicis muneribus ornalantur. Varige zorunm αae vel
S

laſſés exiſtebant, in quas pro Radiornm ratione diſtinguebantur, quales Phyſico-
am, Saserdotum, Aſtrologorum &c. Magnus esrum magiſter Zoroaſtres zrifariane

rerune vniuerſitatenz diuißit“ In res ſcilicet aeternas principio deſtitutas & Rneo ds

immortales, quat non principio quidem, fine tamen carerent, & mortales,
lue corruptioni obnoxias. Primum omniunm rerum Deum ſunemunm, atgue at-
ternum dicebant, quem patrem vocabant & regem, zinsque eſſentians lucene
eſſe ſtatuebant & veritatene.

Proximum poſt Deum locum Daemonibus ſuis artribuebant, ſiue bonis Rue malis, quas
ignis regioner atque aerir, zaquae item & zerrae inhabitare eredebant. Bonos quidens
in lace praezſentiae diuinaz verſari, Deique miniftros eſſe & nuntios Katuebant. Malos,

74ooρſiritus tenebrarum eſſe eredebant, hinc inde vagari, humanoque generi infenſos,

Perpetno noxae &, perniciei eius intentos elſſe decebant. Hor terram & mare, remotisßi=
mosque éorum ſeceſſus, cauernas atque abyſſos implere cenſebant. Malorum Daemonum
lioy aliis cenſebant eſſe deteriorer. Qui in aere reſident petulantiae & iocis dediti babe-
bantur, hominibus oblettandis yariis artibus ſuis inſernienters, & Iuſus atque amorer in-
Wiranter. Illi contra, qui ſolitudines & loca olſeura frequentant, vel in ſpeluncis atque
canernis verrae habitant, maligni eredebantur, & ferocer, ſaenishimarum Ferarum more
omnes in quos inciderint dilanianter. Eorque,;ſi numinir nutu ſedes ſuas deſerore ,ermit-
tantur, humana ingredi corpora, inque iis inſaniaz, morbi ſacri, motuum connulſtuorum,
aliorumque morborum horrorrem incutientium exiſßtere cauſas.

Paß

9S )0( Se⸗

Poſt res immateriales mandi corporei ſuccxedunt, hos ſepten, numerabant, pnum Em-

Pyreum, aethereoi trer, tres deſuper narterialegui Terreſtrem globum iuxta eos compone-
bant er aqua, aene arqué terra νuιn.

Verum de Theologia eorum & rerum naturaliun Rudio ſatis. Succedit ea pars e-
rudizionis Chaldaicae, quae prognoſticorum & Iutura praeſagiendi artes continet; in hie
Praecionae ſant aſtrologia, augurig, ſomniorum interpretationei, oraculorum exelicatio-
ner, aliaeque eius generis ſeientiae ſecretae.

Tertia ſapientiae pari, qua Viri illi celebrati fuere, Magia erat, tzam naturalis quam
Theurgica., Harum priorem maximo Ebi eſſe eredebant adiumento ad doeminium in mun-
dum iſtum corporeum exereendum: ad depellendas feras & venenata animantiæ, ad con-
ſeruandos terrae prouenturs, ad 7eναρ⁵οaριHitrua, & quid non à auerruncande. The-
urgieam vero magiam Daemonar ſihi obnoxior reddere ialtabant, ita vt bonos ad opem fe-
rendam accerſere, malos nero depellere valerent. Nolim ezs rer alsius berſequi, fontes
iplos conſulere leltores mallem, ex quibus vt de cultu , religionibus, ritibus, artibus &
ſceienitis harum gentium ad ſatietatem vaaqus hauriere valeamus, Stanleins néſter co-
iam nobis fecit.

Hiſtoria philoſophica Stanleiiita delineata, ad veliqua ingenii eius monimenta progre-

diamur, ſiue püblicanz lucem iam adſpererint, ſiue Priuatorum meſeis hucusque con-
Pinedttter.

Finito nempe opere modo laudato, cnt quam XXIIX. aetis annum impleuiſſet Stan-
beius, Aevchylo manum admouit, dificillimo & impeditiſono Poetarum GEraecorum, cum-
gue increaibili labore in illuſtrando & inſtaurando eo deſudaſſet, A. 66. acuratam & ſplen-
dinam eius editionem abſolait. Arduum opus & dignum Stanleii ſiue ingenio, ſiue facul-
tate in Graeæcislitteris ſumma. Sane inſuperabiles eius laboris dihicultates Henrico Ste-
phano, Cl. Salmafio aliisque dui critico acumine valuerunt, ſunt viſae,vt deſperandum
ſſe de opere eo perficiendo plane fuerint arbitrati. Guis Aeſehylum poſſit afirmare Graece
nunc ſeienti magis patere explicabilem, Tuam Euangelia & Epiſtolas Apoſtolieas. Vnus
eius Agamemnon ſuperat obſeuritate Ttsantum eſt librorum ſae«rorum cum ſuis Hebraiſmis
& Syriaſmis & tota Helleniſtica ſuppellectile vel farragine, inquit Salmaſ. de Helleniſt.
Ppiſt. Dedit. p. 37.

Primas ſex eius Poetae tragoedias publici iuris fecerat Aldus Manutius Venetiis
dA.S. Poſt eundem poetam Adrianus Turnebus edidit cum ſabiunctis ei editioni lectio-
nibus variantibus Anno vz. Eodem anny Penetiis quoque prodiit, recenſente Franciſio
Robortello, qui conieéturas ſuas & Mich. Sophiani caſtigationes adiecit, atque huic edi-
tioni choephorae primum aecceſſere, vna cum ſeholiis e antiquis codicibut. Non multe
oſt totam colleltionem Tregoediarum Aeſehyli, magis guam antea emehdatarum, Petrus

2 Vibtao-

No 667.
No. 668.

No. 669.
No. 670

36 )0( 56⸗
Viäctorius edidit, Henrico Stephano imprimente. Poſtremo omnium ſeptem eius Tragoe-
dias Antuerpiae ann. ygo Gul. Canterus vulgauit, in qua editione vt inſinitorum loco-
rum taceam emendationem, metrum Aeſilipli explicatur. Promiſit in ſuis ad Strabonem
notis Aeſehyli editionem Iſ. Caſaubonus, ſed vel non ſtetit promisſis, vel omnis ille eius la-
bor maximo reipublicae litterariae detrimento periit. Poſt viror illos magnos Stanleius
opus aggreſſus eſt, quid vero praeſtiterit, ipfa eius praefatio operi praemißa docebit. Tex-
tum Graecum ex Canteri editione reprazſentauit, Scholia ex Vicétoriana depromſit, va-
rias leltiones, epiſtolas, prazfationes, coni elturas & obſeruationes addidit. Priores item
tragoedias cum vetuſtis codicilbus duobus contulit, quorum alterum Bodleiana, alterum
Arundelliana Bibliotheca ſuppeditauit, pterque beneficio & humanitate Seldeni ad eum
pernenit. Ex horum codicum priore ſeholia ad tres priores T, ragoedias ſuppleuit, ex
Poſteriore vero ſeholia antea ineditaæ in lucem protraxit. Metri rationes a Cantero ex-
Plicatas emendauit, fragmenta collegit, nouam verſionem latinam conecinnauit, totumque
epus ernditisſimo commentario conſummauit.

Praeter haec doctrinae eius monimenta pyublice proſtantia, alia reliquit indefetſt la-
boris ſpetimina, qualia manuſeripta aſſeruantur partem maiorem in inſtruéctitſima maxime
reuerendi Epiſivpi Noruicenſir Bibliotheca. In ea inuenias prolixiores eius ad Aeſchy-
lum Commentarios, olto voluminibus in forma maiore (in folio vulgo dicimus) compreſſos.
Aduerſaria item, in quibus variæ Sophoclis, Euripidis, Stephani de vrbibus Iauenalis, Plen-
7 5 »
ERi, Heſychii, Callimachi aliorumque ſeriptorum veterum loca emendantur & explican-
taur. Commentarii item ampliſſimi ad Theophraſti charabteres, & exercitatio Philolo-
gica deprimiriis ue decimis praedae, quas in epiſtola ad Hebraeor Melchiſedecus Abra-
hamo obtuliſſe dicitur. Mae omnia ſeripta exeellentiſſima ſeatent doctrina, magnoque
Proinde merito ſuo a prazſentibus poſſeſſoribus eorum in pretio habentur.

En breuem tibi de noſtri autoris rebus commentationem, Viri ipſa facie decori, ne-
gue cuiquam ſua aectate modeſtia, candore, & doctrina inferioris.

Ea vero apud ſuae aetatis hominer fuit exiſtimatione, quae meritis eius reſponde-
ret e aetatis annos ſeripta numero excedebant; Picum Mirandulanum in do orbi reddituns
dicerer, eadem enim quo ille actate viuere deſtit. Gentem noſtram familiae ſuae obſtri-
Giſimam relinquent, quae Angliae duos adeo illuſtres dedit eiues,
Thomam Stanleium nempe, & Ioannem
Marshamum.

CONSPECTVS CHRONOLOGICVS.

H I‚S I OKRKRIA E

PHILOSOPHORVM
GRAECORVMZ

* In iſto conſpectu Chronologico multa addi & mutari poterant, in primis Olympionicarum
longe plenior in eo catalogus dari: qualem dedit in limine editionis Oxonienſis Pindari Rev. Epiſco-
Pus Litchfieldienſis Gul. Lloydius: verum Stanleio ſua videbantur eſſe relinquenda.

Srchonte

Vilzores Olympii

Damaſtas V. Vit. Lhalet cap. 2.

Sohaerut. Dionyf.

Epaenetuo Antig. Caryſt. Hiſt. Mirao.

133.

Phrynon Euſeb. idem forte qui cum Pittaco
certauit Pitt. c. I. Ant. Carſt. ramen Victo-
rem huius anni ſtrytamanta vocat.

VVVTNV
X IX

Draco Clem. Al. Str. I. Tatian. Suid.

4

I Thales natus vid. Thales. C. 2.
2 Jolon circa haec tempora natus.

2, Ancçus Martius R. Roman Dionyſ. Halic
L. 3.

(c. 2.
1 PEeriander regnare Corinthi cœpit. Per.

Arion vid. Periandr. c. 4.

Archontes

Vidtlores Olympii

XLI

Heniochides Dionyſ. Halic. L. 2.

Cleonidas Dionyfſ.

Ariſtocles fortaſſis Marm. Arund.

Megacles fortasſis Plut. Solon.

Philombrotus Plut. in Solon.
olon Laert in Solon.
Dropides Philoſtr in Critia.

Euc-rates Laert. iln Anacharfſ.
Simon Marm.

Philippus Clem. Strom. I. Euſ. Chron.

Glaucias Pauſan. Glycon Euſeb.

/

Damaſias ſecundus Marm. vid. Vit. Thalet.
C. 2.

Archeſtratides Dionyſ. L. 4.

Epitelides

1

2 Tarquinius Priſcus R. Rom. Dionyſ. L. 3.

3 Alyattes in Lydia regnare incipit.

Anaximander naſcitur Laert.

.

AERA PHILOSOPHICAL

I Epimenides Athenas luſtrat Laert.

3 Solon factus Archon Laert.

I Anacharſis ad Solonem venit Athenas
Laert.

4 Periander moritur Laert.

Anno huius Olymp. tertio, Damaſia Ar-
chonte, Thales & reliqui οαoαnum nomen
indeptiſunt, vnde initium ducitur aerae

Philoſophicae Thales c. 5.

Theſpis tragœdias exhibet a Solone caſti-
gatus Sol. c. X. Anaximander zodiaci obli-

quitatem obſervat Plin.

4 Servius Tullius Rex Rom.

£ - △ e

Olymy. Archontes Vibtores Olympii 4
LI
3 Ariſtomener Laert.
4 —
LII
2
3
4 ⸗ .
LiIII
2 Hippoclider Marcellin. Vit. Thucyd.
3
4
LIV
2 .
3 Comier Plut. Solon. Marm.
4 Hegeſtratus Plut. Solon.
LV
2
3
4
LVI Euthydemus Marm. Laert. vid. vitam .
2 Chilon.
4
LVII
2
3
4
VIII Erxiclides Pauſan. Phot. vid. Thalet. Diognetus.
2 .
4

ÿ

Aerabhiloſ.

7
8
9 Pittacus moritur.
10

II
1I2
13
14

1I5 Pythagoras naſcitur.
16
17
18

19
20⁰
21
22

23
24
25
26

Cyrus in Perſia re gnare incipit.

4 Croeſus Lydiae Rex.

27 Chilon Ephorus Laert.
28
29 †
30

31
32
33
34

35
36
37 Ppythagoras in Aegyptum abit.
38

39
40⁰
41
42

I Cyrus Croeſum vincit.

43
44
4 5
46

d 2

Olynp.

Archontes

Pdoros Ohmpii

S

= = naeus I. Marm.

Thericler Diod. exc. p. 24I. vVel potius
Heraclides Dionyſ. Halic. 4.

—
☛☚
—

—
2
£ ☛☚☛1t£☚ e

—
**
S

Miltiades Halic. 7.

Agatharchus.

Erixidas.

—
„ α —☛◻ſι

LXVI

—

d 2

W

.
5&

☛ dO

—
5◻
—
+ π ☛ê☚ ⏑

HMagoras. Halic. I. 5.

K Aceſtorides. Halic. y.

Myrur Halic. 5.

Wſebomachbus.

Iſehomachur.

Wicaeſtat.

Aerabhiloſ

47
48
49
30

51.
2
53
54

(Pol. V.
Piſiſtratus moritur regni anno X VII. Ariſt.

4 Tarquinius Superbus R. Roman. Hal. 4.

55
56
57
59
60
61
62

Cambyſes Aegypto ſubiugata Pyethagoram
captivum Babylona mittit.

3 Amaſir R. Aegypti moritur, cui Pſm
metichus filius ſuccedit.

4 Darius E Hyſlaſpes R. Perſiae.

Pythagoras in Italiam abit.

Anaxzgoras nalcitur.

86 Tythagoras moritur Euſeb.

–

Olymp.
XXI
2
3

2

3
4

Archontes

7
7

Victores Olympii

Hipparchus Halic. 6. Tiſterates.

Pythocritus Marm.

phanippur 2. Plut. Ariſtid. Hybrilider. Hal.
Ariſtides Plut. ib. Marm.
Themiſtocles Thucyd. I. Pauſ. lib. 27.

42 .
LXXII Diognetus Hal. 6. (7. Pauſ. El. 2. Tiſierates.

LXXIII

Suid. Phaedon Plut.
Philocrates Marm.

Nicodemus Hal. 8.

Calliades Marm.

Anchiſes Hal. 8. Lacratidas Schol. Ariſt. Aſtplus.

Leoſtratus Hal. 8, Aſtyalut.

Xantippus Marm. Cal. Hal. 9. Diod.
Timoſthenes Marm. Xant ippus Diod.
Adimantus Marm. Timoſthenes Diod.
Adimantus Diod.

Phaedon Halic. Diod.
Dromoclides Diod.
Aceſtorides Diod.
Menon Diod.

Scamandrut.

Chares Marm. Halic. Diod.
braxiergus Diod. (Socr. c. I.
Apſephion Marm. Demotion Diod. vit.
Theagenides Marm.

Dandes.

Theagenides Halic. Diod.
Lyhiſtratus Diod.
Lyfanias Diod.
Lyſitheus Diod.

Pavmenides.

Archedemides Diod. Archim. Pauſ.
Euthippus Marm. Tlevolemus Diod.
Conon Diod.
Enippus Diod.

X. enophon.

Pi zhecide, Diod. Pbraßder Halic.
Philodes Diod.
Bion Diod.

Lyrymenas.

Callias I. Marm. Mneſithides Diod.

—

Aoera Philoſ.

87
88
89
90

52
93
94

91

2 Pugna Marathonia.

9 5
96
97
8

100
101
102

99

3 Darius moritur.

103
104
105
106
107
108
109
I1I0

Anaxagoras Athenas iuit Laert.

I Xerxes Helleſpontum tralecit.
pugna Salaminia.

1III
112
113
114

Socrates naſcitur, lapis coelo delapſus ex
Anaxagorae praedictione.

11 5

117

120

122

116

118
119

121

I Artaxerxes Longimanus R. Perſiae.

123
124
12 5

Democritus naſcitur anno aetatisAnaxago-
rae 40 Laert.

126

Olymp. Archontes

—– Eidhores Sei.

LXXXICGCallias Diod. Halic.
2 Soſiſtracus Diod.
3 Ariſton Diod.
4 Lyſicrates Diod.

Polymnaſtes.

LXXXII Cbaerephanes Halic.
2 Antidotus Diod.
3 BEuthydemus Diod.
4 Pedieus Diod.

Lyeus.

LXXXIII Philiſ-as Diod. Halie.
2 Zimarchides Diod.
3 Callimachus Diod.
4 Lyphimachides Diod.

Criſſon.

LXXXIV Diphilus Marm. Praxiteles Diod.
2 Lyſanias Diod.
Diphilus Diod. Halic.
4 Timocles Diod.

BPriſſon.

LXXXN à Myrichider Diod. Anon. Olymp.
2 Glaucides Diod.
3 Theodorus Diod.
4 Euthymenes Diod.

Criſſon.

LXXXVI Næzuſimachus Diod.
2 Intilochides Diod.
3 Chare Diod.
4 1pſeudes Diod.

Theopompus vel vt Plato Diopompus.

LXXXVII Pythodorus Diod.
Euthydemus Diod
Apollodorus Diod.

Sophron.

2
3
4 Rpaminondas Diod.
LXXXIIX Diotimus Diod. (dit. Euclid. c. 3.
2 Euclides Diod. Euclezs Ariſt.
3 Euthydemus Diod.
à Srtratocles Diod.

LXXXIXIſarchur Diod.
2 Amyntas Diod.
3 Alcaeus Diod.
4 Aſtyphilus Marm. Ariſton Diod.

XC Ariſtophil, s Diod.
2 Archias Diod.
3 neoben Diod.
4 Euphormus Diod.

STymmachut.

Symmachus 2.

Hyperbius.

—
☛
—
w

1.

AerapPhilaſ.

127
28

29

30

13I Circa hoc tempus natus eſt Xenopbon.

32
33
34

I Ab Vrbe condita 300 Halic.

13

36
37
38

1391
4
42

143
44

4 5
46

147
48⁸
49
5

15
72
53
44

I Archelaus R. Macedoniae.
2 Belli Peloponneſiaci annus

155 Anaxagoras moritur.

I59 Pugna ad Delium cui Jocrators & Leno.

phon interfuere. Nubes Ariſtoph. repraeſ.

6 dubes Ariſtoph. repraeſentatae vice Zad.

62 Tempus Sympoſii Yenophontir.

„% π£ας . e. e

Vibtores obhmp.

Olymp. Archonter

XCI Ariſtomneſti Diod.
2 Chabrias Diod.
3Piſander Diod.
3 Cleocritus Diod.

XCILCllias Diod. Halic.
.A

2 1heopompus Diod.
4 Glaucippus Diod. Halic.
3 Diocles Diod.

XCIHII Eulktemon Diod.
2Antigene: Diod.
allias Diod.

4 Alexias Diod.

3
XIV Pythoaorus
2 Euclides Diod.
3 Aricion Diod.
4 Traenetus Diod.

XGEVI Phormio Diod.

XCVZ aches Diod.
2 Mrihocrater Diod.
3 ubycles Diod.
4 Eyphiader Diod.

2 Diophantus Diod.
3 Eubulides Diod.
4 Demoſtratus Diod.

XCVII Philocles Diod.
2 Nicoteles Diod.
3 Demoſtratus Diod.
4 Antipater Diod

XCVIII Pyrrhion Diod. Pyrgion Halic.
2 Theodotus Diod.
3 Myſtichides Diod.
4 Dexitheus Diod.

Terinagus.

Soſßpus.

XCIX Diotrephes Diod.
2 Phanoſtratus D lod.
Menander Diod.

3
4 Demophilus Diod.
Cyiheas Diod.
Vicon Diod.
Nauſinicus Diod.
Callias Diod.

rb

Dicon.

PDionpſiodorus.

MerabPhiloſ.
167 16
68 17
70 19
171 Thueydider finit, incipit KXenoybon. 20
72 21
73 22
74 23
175 24
76 2 Primus Eyri in Aſiam adſcenſus. 2 5
75 3 Dionyſius Syracuſis regnare incipit. 26
2 27
I79 XXX Tyranni Athenis vit. Socr. c. 9.
80⁰
81 (de poſiti.

finis.

82 Xenophon exercitum reducit. XX Tyranni 4 Cyri adſcenſus in Aſiam.
1I83 Socratis mors; Xenophontis expeditionis

3 Conon moenia Athenarum.

IAgeſilaus in Aſiam adv. Perſas proficiſcit.
2 Ageſilaus cum Boetiis pugnat prope Co⸗

(roneam.

195
96
97

199 Ariſſoteles nalcitur Lacrt.

200
201
202

2 03
4
S

6

oölymp. Archontes.

Viétores Olzmp.

CI Sperzerah, Diod.
2 Hippodamur Diod.
3 Socratides Diod.
Aſeins Marm. Diod.

Damon.

EII Alciſthener Diod. Demoſfth. Halic.
2 Phraſiclides. Marm. Diod. Demoſth. Pauſ.

3 Dysicetus. Diod. Dyscinetus. Pauſ.
4 Lyleſtratus. Diod.

Damon.

CIII Nauſigener. Marm. Diod.
2 Polyzelus. Diod. Polytelus Halic.
Cephiſodorus. Marm. Diod.
4 Chion. Diod.

CIVIIimocrates. Diod. Halic.
2 Chariclides. Diod.
Uliſton. Diod. Halic.
Nicophemus. Diod. Halic.

+

Pythoſtratus.

Phocides.

EVCallimides. Diod. Halic.
Euchariſtus. Diod. Halic.
3 Cephiſodorus. Diod. Halic.

„

CEV

4 Agathocles. Marm. Diod. Halic, Paulic.

Paurus.

EVIElpyines. Diod. Halic.
Calliſtratus. Marm. Diod. Halic.
Diotimus. Diod. Halic.
Eudemus. Diod. Halic.

Pauris.

Ariſtodemus, Diod. Halic.
Theſſalus. Diod. Halic.
Apollodorus. Diod. Halic.
allimachus. Diod. Halic.

α —R

Micrinas.

CVIII Theavhilus. Diod. Theomneſtus. Halic.
Themiſtocles. Diod. Halic. .
Archias. Diod. Halic.
Eubulus. Diod. Eudorus. Halic.

Polye les.

Lyciſens. Diod. Halic.
Pythodorus. Diod. Pitodotus. Halic.
Soſigenes. Diod. Halic.
Nicomachus. Diod. Halic.

Ariſtolochur.

— —
π☛ ν O 2 ee

Theophraſtus Diod. Halic.
Lyſimachider. Diod. Halic.
GCharondas. Diod. Chaeronidas. Halic.
Phrynichur. Diod. Halic.

O

Anticles.

5

Aera Philaſ.
207
8

9
10

211
12

13

1I4

16
17
18

215 Eudoxus floret Laert.

IDionyſiussenior moritur. ſuccedit nilius

219
20
21
22

223
24
2 5

3 Dion occiditur.

23 5

Plato moritur annos natus 982 Athen.
3 Ariſtoctes ad Hermiam abit Atarnam.

Ariſtoteles Mitylenas petit, Laert.

239

41
4²

40 Ariſtoteles ad R. Philippum abit, anno

aetatis Alexandri XV, Laert.

243
44

4 5
46⁶

olymp.

SCEXI Pythodorur Diod. Pythodemus Halic.

Archontes

2 Euaenetus Diod. Halic.

4

Cteſicles Diod. Halic.
Nicocrates Diod. Halic.

CXII
2

——,
GXII

d

3
—–
CXIV

Niceratus Diod. Nicetes Halic.
Ariſtophanes Diod. Halic.
Ariſtonphon Diod. Halic.
Cerhiſophon Diod.

Eutyeritus Diod. Halic.
Chremers Diod. Hegemon Halie.
Anticles Diod, Chremer Halic.
Soſicles Diod. Autides. Halic.

Hegeſtas Diod.
Ceyhiſodorus Diod. Halic.
Philocles Diod. Halic.
Archippus Diod.

Neazchmus Halic.
Apollodorus Diod. Halic.
Archippus Diod. Halic.
Demogener Diod. Halic.

Democlides Diod. Hal.
Praxibulus Diod. Halic.
Nicodorus Diod. Halic.
Theophraſtus Diod. Halic.

Vilkores Olymp.

Cleomantit.

Eurylas.

Micinnas.

Dinomenes.

Parmenio.

Polemon Diod. Halic.
Simonides Diod. Halic.
Hieromnemon Diod. Halic.
Demetrius Phalereus Diod. Halic.

Apollonider.

CXVIII
2

—

4

Charinus Diod. Caerimus Halic.
Anazxicrates Diod. Halic.
Corpbus Diod. Coraebus Halic.
Venippus Diod. Euxenippus Halic.

CXIX
2
3
4
CXX
2

4 Antiphanes Halic.

Pherecles Diod. Pherides Halic.
Leoſtratus Diod. Halic.
Nicocles Diod. Halic.
Calliarchus Diod.

Andromenei.

Hegemachus Halic.
Euttemon Halic.
Mneſidemus Halic.

dAerabhiloſ
4 8 Ariſtoteles docet in Lycaeo ann. 13.
49 3 Alexandri in Aſiam expeditio c. Darium.
20
2 51
52
53
94
255
56
7
8
259
60
61 .
62 Ariſtoteles Chaleidem abit, ibique moritur
263 anno aet. 6 3., Laert.

I Regni Alexandri initium.

279
8 %

82

283
84
85
86

obnb.

Archontos

iſtorer Ohmpi

CxXXI Nicias Hallic.
2 Nicoſtratus Halic.
3 olympiodorus Halic.
4 Philiphbus Halic.

CXXII

CXXI

Idacus Pauſan. Eliac. 2.

R E

2
3
4

CXXVII Pytharatus Cic.

CXXIIX

Diognetus.

—
Aers
—

Aerabhiloſ.

287
88
89
920

291
92
93
24

295
96
97
98

299
300

315

319
20
21
22

323
24

26

N

olymp. Aerabhiloſ.
CxxXI 327
2 28
3 29
4 30
CXXXII 331
2 32
3 33
4 34
CXXXIII 33 5
2 36
3 37
4 38
CXXXIV 339
2 40⁰
3 41
4 42
CXXXV 343
2 44
3 4 5
4 46
CXXXVI 347
2 48
3 49
. 4 0
CXXXVII 351
2 52
3 53
. 4 4
CXXXIIX 355
2 56
3 57
4 58
CXXXIX 359
2 60
3 61
4 62
CXL 363
2 64
3 6 5
4 66

17

.

Olymp. AeraPhiloſ.
CXLI 367
2 68
3 69
4 70
CXLII 371
2 72
4 74
CXLIII 375
2 76
3 77
4 78
CXLIV 379
2 80
3 81
4 82
CXLV 383
2 84
3 8 5
—4 86
2 88
3 89
. 4 90 †
CXLVII 39 1
2 92
3 93
4 94
CXLVIII 395
2 96
3 97
4 98
2 400⁰
3 I
4 2
— 403
2 4
3 5
4 6

2

Obzmp. Aerabhiloſ.
CLI 4⁰7
2 8
3 9
4 1I0
CLII 411
2 12
3 13
4 14
CLIII 415
2 16
3 17
4 18
CLIV 4¹⁹
2 20
3 21
4 22
CLV 4²³
2 24
3 25
4 26
CLVI 4²⁷
2 28
3 29
4 3⁰
CLVII 431
2 3²
3 33
4 34
CLVIII 435
2 36
3 37
4 38
CTRXE 439
2 408 †
2 41
4 4²2
CLX 443
2 44
3 45
4 46
CLXI 447
2 48
3 4⁷
5 4 50
CLXII 451 Clitomachus floret.
2 452
8 453
4 54 Carneades moritur.

ET CAPITVM.
P ARS I. HIST. PHII. cn.

.. . III. Seditiones domi compoſitae.
De iis qui SAPIEN IES audiebant. IV. Quid in Reipublica, dum ei praeeſſet,

mutauerit, primum de Siſæchthia.

Cap I 4l. b. V. Populus in claſſes diſtributu⸗ & iudicia
I. Eius patria & parentes. inſtituta.
VI. Leges.
II. Natalis.
VII. Axes, Cyrbes, Senatores, iuramenta

III. Itinera.
IV. Vita Mileti transaca.
V. Nomen Sapientis ei datum.
VI. Philoſophia eius.
Sect. I. Aquam eſſe principium rerum.

&& alia inſtituta.
VIII. Conuerſatio cum Anacharſi, iter in
Aegyptum, Cyprum, Miletum, Delphos,
Corinthum, Cretam.
IX. Nomen Sapientis ei datum: & ſenten-

II. De Deo. tiae eius.
II D ibus. . .
. De Haemonibus X. Controuerſiae cum Piſiſtrato, & Theſpis
V. De M . reprehenſus.
s XI. Iter in Lydiam & Ciliciam.
Sect. I. Propoſitiones ab eo inuentae. gor .
II. Pyramidum ab eo inuenta altitudo. Seripta. CHILO
VIII. Aſtronomia eius. .
I. Vita Chilonis.

Sect. I. De Sphaeris coeleſtibus.
II. De Sole, luna, ſtellis. II. Sententiae, praecepta, verius.
. 4 III. Mors.

III. De eclipſibus. S
IV. De anno. PITTACVS.
I. Vita Pittaci.

V. Praedictiones aſtrologicae. II. Sententiae, praecepta, verſus.

Wkefpulnir⸗ gerendae prudentia. III. Mors, frater, vxor, filius, ſeripta.
XI. Scripta. BIAS.
XII. Diſcipuli. I. Vita Biantis.
XIII. Mors. II. Sententiae, praecepta, verſus.
SOLON. III. Mors & ſeripta.
I. Solonis Parentes, patria, liberi. CLEOBVLVS.

II. Salamis eius conſilio ab Athenienſ. ca- I. Cleobuli vita, mors, ſcripta.
pta. Cyrrha item & Thraeia Cherſone- II. Sententiae, praecepta, verſus.
ſus. f 3 PäRI.

Cap.
PERIANDER.
I. Patria, maiores & parentes Periandri.
II. Tempus natale, regnum, & eius mutatio.
III. Sapientis nomen ei datum, ſententiae,
ſcripta.
IV. Hiſtoria Arionis.
V. Vxor eius.
VI. Liberi.
VII. Mors.
SOSSADES.
I. Eius collectio praeceptorum VII Sapi-
entum.
II. Auſonii luſus VII Sapientum.
ANACHARSIS.
I. Vita & ſoripta.
II. Apophthegmata.
. MYSON.
EPIMENIDES.
PHERECXYDES,

PARS I.
DE PHILOSOPHIS IONICGIS.

ANAXIMANDER-
I. Vita eius.
II. Doctrinae.
Sect. I. Infinitum eſſe omnium rerum
principium.
II. De Coelis.
III. De Meteoris. ,
ANAXIMENES.
I. Vita.
II. Doctrinae.
Sect. I. Aerem eſſe omnium rerum prin-
cipium.
II. De coelis.
III. De meteoris-
IV. De terra.
V. De animantibus.
III. Praedictiones eius.
IV. Diſcipuli.

6 5050*

P. .
V. Cauſa ab eo dicta, mors, ſententiae,
ſeripta.
ARCHELAVS.

PARS III. HlS T. PHILOS.
DE SOCRATICIS.

SOCRATES.
I. Patria, parentes, tempus natale.
II. Prima educatio.
III. Praeceptor.
IV. Schola eius & modus docendi.
V. Philoſophia eius.
Sect. I. Metaphyſica.
II. Ethica.
III. Oeconomica.
IV. Politica.
VI. De Daemone eius.
VII. Militia eius.
VIII. Res Democratiae & oligarchiae tem-
pore geſtae.
IX. Controuerſiae cum Sophiſtis & Anyto.
X. Vt in ius fuerit vocatus.
XI. Carcer.
XII. Tempus & genus mortis.
XIII. Quae mortem eius ſunt inſecuta.
XIV. Indoles, & virtutes eius.
XV. Vxor & liberi.
XVI. Diſcipuli.
XVII. Scripta.
XENOPHON.
I. Xenophontis patria, parentes, praece-
ptor Socrates.
II. Vt Cyprum in Aſiam ſit ſecutus.
III. Exercitus Graecorum ab eo reductus.
IV. Finis eius expeditionis.
V. Vt Ageſilaum ſecutus ſit, & exilium.
VI. Vita Scillunte & Corinthi acta.
VII. Mors, indoles, virtutes,
VIII. Scripta.

IX. Epiſtolae.
AESCHI-

Cap.
AESCHINES.
I. Vita.
II. Seripta.
CRITO.
SIMON.
GLAVCGO.
SIMMIAS.
CEBES.

Tabula Chronologica.

DE CTRENAICIY, MEGARICIS, ETI-
ACIS ET ERETRICUIS.

CYRENAICA SECTA.

ARISTIPPVS.
I. Ariſtippi patria & parentes.
II. Iter Athenas, & Socrates ab eo auditus.
III. Iter Aeginam.
IV. Secta inſtituta.
Sect. I. De iudicio & iudicandi ſubſidiis.
IlI. De fine ſeu ſummo bono.
III. De virtute.
V. Aduentus in aula Dionyſii.
VI. Aemuli.
VII. Apophthegmata.
VIII. Scripta.
IX. Mors.
X. Diſcipuli & ſucceſſores.
HEGESIAS.
I. Vita.
II. Philoſophia.
ANNICERIS.
I. Vita.
II. Philoſophia.
THEODORVS,
I. Vita.
II. Philoſophia.
III. Mors & ſcripta.

BION-
I. Vita.
II. Apophthegmata.
III. Mors.

0( 50

Cap.
SECTA MEGARICA.
EVOCLIDES.
I. Pattia & parentes.
II. Secta condita.
III. Apophthegmata & ſcripta.

EVBVLIDES.
ALEXINVS.
EVPHANTHVS.
APOLLONIVS CHRONVS.
DIODORVS.
I. Vita.
II. Philoſophia-
ICHTHYAS.
CLINOMACHVS.
STILPO.
I. Vita. .
II. Philoſophia.
III. Diſcipuli.

IV. Mors & ſcripta.
SECTA ELIACA & ERETRICA.

PSAEDO.
PLISTHENES.
MENEDEMVS.
I. Patria, parentes, praeceptores.
II. Schola & philoſophia.
III. Vitae inſtitutum.
IV. Reſpublica obita.
V. Virtutes & apophthegmata.
VI. Eretria ab eo reli a, & mors.

PARS W. HIS T. PHILOS.
DE PHILOSOPHIA ACADEMICA.
PLATO.
I. Patria, Parentes, aetas.
II. Educatio, exercitia, ſtudia.
III. Praeceptores & itinera.
IV. Autores, quos ſecutus eſt
V. Schola. .
VI. Secta condita.
Sect. I. Ethica.

III. Dia-

Cap.
III. Dialectica.
VII. Inuenta.
VIII- Diſtinctiones.
IX. Tria in Siciliam itinera.
X. Autoritas in republica.
XI. Virtutes & ſententiae.
XII. Teſtamentum & mors.
XIII. Diſcipuli & amici.
XIV. Aemuli & obtrectatores.
XV. Scripta.

Doctrina Platonis autore Alcinoo.
SPEVSIPPVS.
I. Vita.
II. Philoſophiae profeſſio.
III. Scripta.
IV. Mors.
XENOCRATES.
I. Patria, parentes, vita apud Platonem ada,
II. Profeſſio philoſophiae.
III. Virtutes & apophthegmata.

IV. Scripta.
V. Mors.
POLEMO.
CRATES.
CRANTOR.
ARCESILAVS.

I. Patria, parentes, praeceptores.
II. Oecaſio mediae Academiae conſtituen-
dae.
III. Virtutes & Apophthegmata.
IV. Mors.
LACYDES.
CARNEADES.
I. Patria, parentes, praedeptores.
II. Noua Academia conſtituta.
III. Legationis ad Romanos obitae occaſio.
IV. Virtu tes & apophthegmata.
V. Mors & ſcripta.
CLITOMACHVS.
PHILO.
ANTIOCHVS.

2 )0°( 50

Cap.
PARS V. HIST. PHI.
DE PHILOSOPHIA PERIPATEIICA.

ARISTOTELES.
I. Patria, parentes, aetas.
II. Educatio & ſtudia.
III. Plato auditus.
IV. Vita cum Hermia adta.
V. Vita acta cum Philippo & Alexandro.
VI. Schola & docendi ratio.
VII. Philoſophia.
VIII. Commercium cum Alexandro
IX. Domicilii Athenis Chalcidem translati
occaſio.
X. Apophthegmata.
XI. Teſtamentum & mors.
XII. Indoles & virtutes.
XIII. Vxor & liberi.
XIV. Diſeipuli & amici.
XV. Obtrectatores.
XVI. Scripta.
XVII. Commentatores.
XVIII. Epiſtolae.
Doctrina Ariſtotelis.
Pars I.
I. De philoſophia in genere, & in ſpecie de
Dialecticis.
II. De terminis.
III. De propoſitionibus.
IV. De Syllogiſmis.
V. De Syllogiſmo demonſtratiuo.

VI. De Syllogiſmo probabili.

VI. De Syllogiſmo ſophiſtico.
Pari II.
I. De Phyſicis.
II. De corporum naturalium principiis.
III. De natura, & cauſis corporum natura-
lium.
IV. De affectionibus corp. nat. motu, loco,
tempore.

V. De ſpeciebus & proprietatibus motus.
VI. De

VIII.
ND

I. ba
I.D.
IIl.
IJ.
V.S

₰ 5° 5

Cap. .
VI. De primo motore.
VII. De coelo.
VIII. De elementis.
