Diuinum quem iam veneratur, quis-
quis honeſtus,
Et probus eſt, cuius vel procul
eſt regio.
Tertium: „
Quid monimenta ſuper volucrum
Regina volaſti,
Tu mihi dic ſuperum quam tueare
domum.

Diua ego ſublatiin coelum feror vm-
Pra Platonis,
Corpus at infirmum hoc Attica
terra tenet.

Platonis ſtatuam in Academia a Per-

Iuſtitia cunctis praeſtans, vitaque ſa Mithridate poſitam eſſe, autor eſt
Phauorinus, cum tali inſcriptione. MlI-
Hoc ſitus in tumulo eſt diuus A- THRIDATES RHODOBATAE FI-
LIVS PERSA
Si quenquam ad magnos ſapientia ve- PLATONIS A SILANIONE
FACIVM MVSIS DEDICAVIT.

HOEC SIGNVM

CA P. XlII.
AMICI EI DISCIPVLI PLATONIS.

an de vi-
ta Cler. .
apd modeſta,
Laert. E
III, 40. riſtoclees. .
Laert.
III, 43. xXit honores;
Cholae Platonicae fama ex omnibus
Partibus diſcipulos exciuit, in qui-
bus füuere: ., .
Laert. Spenſipput, Athenienſis, Platonis ex

II, 4. ſorore nepos, quem ſuo exemplo ad
Plut: de neliorem viuendi rationem adduxit.
ar * VYenocrates Chalcedonius, chariſſi-
diſer. p. mus Platonis diſcipulus, grauitatis eius
7I. & magni animi ſtrenuus imitator. Eum

IV Athenaeus vnicum Aeſchinis audito-

rem primum extititiſſe ait, ſolumque
pauperiem eius ſubleuaſſe, poſtea ta
men ab eo ſeducétum Platonis artibus
fuifle. *
Ariſzoteles Stagirita, quem cum equi Laert.
Pullo Plato contendere folebat, quod v, 2.
eum ingrato animo ſibi aduerſaturum
praeuideret, perinde ac pullus lactatus
matrem calce petere ſolet.
Ariſtoteles indole viuida maxime, IV, 6

* Imo potius Aeſchinem vnicum Socratis diſci
duxiſſe, Athenaeus ait L. Xl. p. 507.

pulum, Placonem ab eo ad ſuam ſcholam tra

1 tardiſſima

Erat autem Laert,

314 PpPARS IV. PLATO. CAP. XII XI.

tardiſſima Nenocrates, vnde Plato de
illis: cui euo quem aſinum iungo? dixit.
Laert.lIll, Philippus Opuntius, qui leges Plato-
37. nis in cera deſcripſit: ei Platonis Epi-
nomidem nonnulli tribuunt.

ael, Heſtiaeus Perinthius.
plt và DMion Syracuſanus: quem fummo

Dionis. Aflectu Plato amplexus eſt, vt exipſius
Laert. l.c. in eum epigrammatibus conſtat. Eum
ad ſummum honoris apicem proue-
tum videas, omniumque oculos in
praeclara eius geſta conuerſos, vt ca-
veret vitium, monuit, quod homines,
vt ſibi maxime placere ſtudeant indu-
cat, quodque ſolitudinem inprimis
ſoleat comitari.

Laert. lc. Amyelum porro, vel vt Aeliano di-
Aeclian. .
HI, 19. Citur, Renyclam, Heracleotam.
115 * .
Eraſtum & Coriscum, Scepſios.
Timolaum Cyzicenum.
Euaeona Lampſacenum,
Ariſtor. Pithonem, vel vt apud Ariſtotelem

Polit. V. eſt, Parona, & Heraclidem Aenios.
Hippothalea & Callippuum Atheni-
enſes.
Demetrium Amphipolitam.
Heraclidem Ponticum.
Mulieres duas, Laſtheniam Mantine-
am, & Axiotheam Phliaſiam, quae vi-
rili veſte incedebat.
Theophraſtum, vt affirmatum qui-
. busdam. .
Ex oratorum cenſu Hperidem, L-
curgum, Demoſthenem. Dicit autem
Lycurgum Philiſtus egregia indole fu-
ifſe, multasque res praeclare geſſiſſe,
quas qui Platonis diſcipulus non fu-
Lucian. ifſet, patrare neutiquam valeret: De-

Fkren. moſtheni autem Antipatrum fugien-

Encom. ti cum ſuaſiſſet Archias, vt eius dedi-
fn, titius fieret, vitam ſtipulatus, ille qui-
dem reſpondit, alſit vt male viuere
malim, qQuam bene mori, Xenocraten

qui audini & Platonem, de animi im-
mortalitate diſputantés.
Mneſißratum Thaſium.

. . . ₰. Plutarch.
Quibus a Laertio recenſitis Arifti- Timol
dem addas Locrum. p. 234.

Eudoxum Gnidium, qui in magno Laert.
apud Platonem conuiuio, primus mo-III, 86.
rem inuenit accumbendi in circulo.
Hermodorum, de quo prouerbium: Cic. ad
Hermodorus verbis mercatum exercet. XIt.
Heracleéodorum, quem Demoſthe- enob.
nes per litteras reprehendit, quod bo- Suid. v.
nas artes negligat & vitam agat parum α
decoram, Platonis licet auditor exti-6⁰3.
tiſſet. e
Euphratum, qui tantum gratia apud Athenae.
Perdiccam, Macedonum Kegem, vale- HH
bat, vt in regiae autoritatis partes quo- P.5086.B

dammodo venerit. Ille i-
denr cum
Euagona Lampſacenum. Euaeonc
Timaeum Cyzicenum. b de quo
paulo an-

Chaerona Pellenaeum.“
te apud

Tſocratem oratorem, à cui coniun- Athenæ.
tiſſimus vixit Plato. Eſtque editus a vm, tan-
Praxiphane ſocratis & Platonis Dia-tumm lec.
logus, in agro huius habitus, cum ho- gusn
ſpitem apud eum Mocrates ageret. nec ſatis
Akfera, Phaedrum, Alexin, Agatho- liquet
nem juuenes, quos ſingulari affectu quae ſeri-
Plato compleétebatur, vti ex eius in Prur- ſir

. . . raefe-
illos epigrammatibus patet. eada.

Ariſtonymum, Phormionem, Mene-b Athen.
demum, familiares eius, de quibus iam Xb b.
ſupra mentionem iniecimus. c Aidid.
[Ethi quidem ipſum Platonem au-dLaert.
diuere: Ceterorum Platonicorum quiIII, 8.
poſt eius aetatem philoſophiam ipfſius Iin ert.
amplexi ſunt, catalogum nuper dili- 31.
genter concinnatum exhibuit, Cl.
Fabricius Bibliothec. Graec. Lib. III.

C. 3.]

— —,—. —

Larrtl,

3

de egib.
Lolll.p.
694˙

Euagon,

1.7725
Conb.vi
Ven.
c. VI.
Laert

35.

. Dlutarch.

ind

. 4
0 Leen,

.. VII,

NCie,
„Arti,
AII u.
enob,
0- duid.v.
I Nejunn
iur.
Athenae
rs Di.
nnl Al,
508
le i.
demcum
Eiuueone
de quo
pauloan-
1e ahud
= AMhenæ-
4 Vn,tal-
tum! e.
ſeribitut
N ucgon,
necſotis
0-liget
quae cti⸗
Maa
gnetke⸗
renda,
-5 Athen.
n b.
509,
cid ibid⸗
U-dlzen,
e Laetl.
zr.

1.
l.

DISOIPVLVI. AEMVLI E ObTREOIATORES EIVS.

15

U A P. KXIV.
AEMVII PLATONIS ET OBTRECTATORES.

Vemadmodum vero Platonis ſa-
Pientia diſcipulos & admiratores
ei conciliabat parte vna quamplurimos,
ita parte altera aemulationem quoque
ciebat longe maximam inter commi-
litones eius, ex Socratis Schola. In
his cenſendi.
Xenophon, qui infenſiſſimo in eum
animo cxtitit. Aemulatione mutua
accenſi idem argumentum tractarunt,
Sympoſium ſcribentes, Socratizgue apo-
logiam, & commentarios morgles De
de Legib. Republica iten ſcripfſit alter, alter Cyri
H b. inſtitutionem, quem Plato librum tan-
gquam meram fabulam notat, nunquam
Cyrum talem extitiſie, qualis eo deli-
neatur affirmans. Et quamuis vter-
que de Socrate ſcripſerit, alterius ta-
men mentionem non facit alter, niſi
gquod ſemel Platonem alleget Xeno-
Cyve de- phon in memorabilium Socratis tertio.
*Xen. Antiſthenes porro, in eo cum eſſet,
c. VII. Vt ſcriptum quoddam ſuum recitaret,
Laert. , Platonem ſibi adeſſe auditorem cupie-
35. bat. Interrogante autem Platone quid

Laert. III,
23.

ſit, quod recitaturus eſſet? Quod, in-

quit, contradicere alteri ſit neſas. In
id vero, ſubiiciebat Plato, quomodo
incidiſti argumentum? eique oſten-
dens quod ipſe contradicat ſibi, eo i-
pPfſo Antiſthenem vt Dialogum ſcribe-
ret mouit, quem Sathona inſcripſit.
. Ariſtippus in aduerſariis eius etiam
extitit, quae cauſa eſt, quod in Phoædo-
ne eum tecte perſtringat, quod non
longe Athenis apud Aeginam degens,
dum Socrates moreretur, ad eum vi-
ſendũm non acceſſerit tamen. Librum
Vi. ari Autem Ariſtippus de Veterum Luxu ſcri-
ſtipp. c. Pſit, in quo id propoſitum habuit, vt
VII. viris magnis detraheret, atque inter
ceteros quidem Socrati, magiſtro, Pla-

Vide S.

toni item & Xenophonti condiſcipu-
lis ſuis.
Cum Aeſchine quoque male Platoni Vide 8.
conuenit. Sunt qui referunt illum, it. ci.
in aulam Dionyſi delatum, contem-
tum a Platone, humanius exceptum
ab Ariſtippo fuiſſe. Contrarium ta-
men epiſtola Aeſchinis loquitur, edi-
ta à Leone Allatio. Quae Critonem Ep. So-
& SSocratem in carcere diſputaſſe Pla- cratic.
to refert, ea ldomeneus inter Socra-
tem & Aeſchinem geſta affirmat, Crito-
ni vero adſcripta eſſe a Platone, quod
minus Aeſehini faueret. Et ſane ino-
mnibus ſcriptis ſuis Azſebinis non niſi
bis meminit Plato, id que quidem obi-
ter fecir. Semel in Phaedone vbi in-
ter eos numerauit, qui Socrate mori-
ente fuerunt praeſentes: rurſüm in A
pologia vbi de patre Lyſaniae oratio-
nem inſtituit.
Phaedo, ſi fides Athenaei calumniis, Athen.
adeo Plaronis malignitate male habitus Xl. p.
fuit, vt coram iudicibus id egerit, vt 397.
eum in ſeruilem conditionem detrude-
ret iterum, ex qua Socratis liberatus be-
neficio fuerat. Fraude tamen patefacta,
conſilium mutauit.
Praeter condiſcipulos, aemulum ha-
buit Diogenem Cynicum, acerbum
Legum Platonis irriſorem, vt & doctri-
nae quam de ideis propoſuerat. De
legibus Platonis interrogauit, ſeribe-
ret ne leges? idque ſe facere affirmante
Platone, nonnez Rempublicam iam ſeri-
Pliſti? Diogenes regeſſit. Ita eſt, Pla-
tone inquiente. Quid igitur, fubie-
cit, opus vt denuo ſöribas? Deideis ve-Laert. VI.
ro diſſerente Platone, ac menſalitatem 53.
& cyathitatem nominante, equidem
dixit, o Plato, menſam & Gathum vi-
deo, menſalitatem vero & cq;athitatem
Rr2 non

316 PAkKS. W. PLATO. CALP. XY.

non video. Cui Plato, nec mirum, ait,
quibus enim menſa &athusque conſpici-
Wus: oculos habes, quo autem cyathitas
intelligitur & menſatitas, animum non
habes.
Laert. IlI, Molon hoſtili, aduerſus eum animo,
34 non id dixit eſſe mirandum, quod Corin-
thi ſit Dionyſus, ſod hoc magis quod in
Secilia Plato eſſot.
Senec. d. Ex odiis vero huiusmodi priuatis
vRa be- Multae ortae ſunt imputationes odio-
at. c. 18. ſae, confictae quidem, latiſſime tamen
Laert. Ill, ab inuidis eius ſparſae. Qualis erat,
aliter loqui eum aliter viuere. Quod
amore praepoſtero Aſtera, Dionem,

Phaedrum, Alexidem, Agathonem &.

Archaeanaſlam amplexus fuerit, Co-
Athen. lophoniam meretricem. Quod calu-
XI. 5. mniator, inuidusque extiterit, ſuper-
977",. bus item, ficuum guloſus amator. Quod
Chil. X. Peſſimus fuerit philoſophorum, tyran-
Hitt. norum paraſitus, vt alia eius generis
356. fq. non magis probabilia taceam. Hinc
Laert lll, occaſio Comicis nata eum perſtringen-
perſtrin⸗ di: Tbeopompo in Autochare. .
git Pla- Vnum nec vnum erit,
tonem. Vnum duo vix ſunt, Platoniſi ſides.
ova Anaxandridae in Theſzo:

nume- Oua, gp/ /
rurn eſſe Luando vorabat oleas noſter vt
negan- . Plato.
tem. Timoni vt confcta Plato afſtutus mira-

cula ſinxit
Alexio in Meropide:
In tempore ipſo tu veniſti, verum
ego
Surſin ac deorſim triſtis vi Pla-
to feror,

Miſera, labore fruſtra lasſßis cru-
ribits.

Et rurſum in Ancylione:

lenota nobis narras plane curſi-

tans,

Platonis inſtar, noſees nam caepe

& nitrum.
Amphidi in Amphicrate:

&. Atqui bonum ilud quod nancis-

ci cogitas,

Te poſſe propter hanc, certe id mi-

nus ſcio,

Platonis illud quam bellum bonum

5

ohere

H. aduerte ergo.

Et in Dexidemide:

dAliud nil potes quam moerere, mi

Plato,

Et fronte ſomper corrugata, vt

cochlea.

Cratino in Pſeudhypobolimaeo
Homo er profecto, mentemque &

ſenſus habes,

Iuxta Platonem, vix ſeio, verum

arbitror.

Alexidi in Olympiodoro-⸗

Homo fuit qquidem, mortale quod

in me fuit,

Mortale quou non fuit, in auram

öuanuit.

Num haec Platonis ex ſohola?

Et in Paraſuo:

Aut cui Platone ſolitarium loqui.
Platoni quoque eiusque familiaribus
quibusdam ab Ephippo in naufrago ex-
rupti per

probratur, quod pecunia cor
calumniam multis obtrectent,

ſumtuo-

Athen.
L. XI. p.
109.

ſo veſtitu fuperbiant, & ſoliciti magis
de corporis ſint ornatu, quam qui lu-

xu diffluere ſoleant maxime.

CA P. XV.
SCRIPTA EIVS.
Dlalesi ſormam Platonis ſcripta ha- Logi actum inuentione, iam de natura

bent. Iam ſupra autem de Dia-

eius atque indole.

Dialogus

Laenl,
50. 0

SCRIPTIA FEIVS 317
Dialogis vero ex quaeſtionibus re- De Republica
ſponſionibusque ſiue philoſophicis ſine Politicos De Legibus
politicis componitur, ingenium eorum oliticos Minoem
qui loquentes introducuntur oratione Epinomidem
emendata apte referens. Dialectica ars Atlanticum
eſt diſſerendi, cuius ope, quaecunque Alkiliadem N
res, de qua inter diſputantes agitur, vel Maeeuticos Theagem
adſtruatur vel deſtruatur. . . Toßhdem
Duo autem dialogorum Plaronico- Lachetem
rum genera habemus, vel Hyphegetici Eur)pbronem
ſunt enim, vel Exegetici, qui ita ſub- Mnanom, .B
dillinguuntur: . Piraſticos lonem
Theoretici/ Logici Charmidem
ei APhyſici Theaetetum
. Practici Politici ndicticum Protagoram

. Macetitic; Euthyydemum
Gymnaſtici Maecutici Wem
IUEG 1. Anatrepticos Hippi.
a.. Elldictici P Aoegie 2.
Agoniſtici Corgiam 1.
Gorgiam 2.

Exegetici

Anatreptici
Laert. I, Non ignoramus alias Dialogorum
50. obuias eſſe diſtinctiones, alii enim Cum vero magnus diſſenſus ſit, ſic Laert. Ill,
Dramatici, alii Narratiui ſunt, mixii Pergit Laertius, vtrum Plato dogma- 51.
generis alii, verum tragoediae magis ticus ſit, quod affirmatum aliis, aliis
quam philoſophiae id genus dialogo- negatum; neceſſarium putem vt ea
rum idoneum eſt. dquoque dere aliquid addamus. Aopua-

. . 2 „ 7. „* 3 1
nam imponere, vt voue derew impo-

DERXII
Phyfieuin maeum 4 nere legem. Doctrina vero duplici ſen-
Tolcum fu accipitur, vel pro eo quod decerni-
Logicos DSeen tur, vel pro ipſo decreto. Id quod
gien h, 2 Qecernitur propoſwio eſt, decretum im- .
1.Nl . — poſitionem importat. Plato igitur quae
1h ((WQDologiam vcratis vera putat exponit, quae falſa credit
. Critonem . confutat, iudicium de dubiis ſuſpen-
Phaedonem dit. Quae vera cenſet affirmantes in-
. Phaedrum ducit ex quatuor illis vnum, vel So-
Ethicos Spympoſum cratem nempe, vel Timaeum, hoſpi-
Moneenum tem item Athenienſem, & peregrinum
Oiophontem Eleatem. Sunt autem duo illi pere-
EpiſtolÄas grini non Plato & Parmenides, vt vi-
. Philebum ſum nonnullis, ſed fictae perſonae ſine
Hipparchum nomine. Quaecunque autem Socra-
Riuales tes & Timaeus proferunt, dogmata

Rr 3 . ſunt

Laert. IIl,
53. (ione vtitur vtriusque generis. Efſt

318
ſunt Platonis. Uli in quibus errorem
reuincit Thraſymachus ſunt, Callicles,
Polus, Gorgias, Protagoras, Hippias,
Euthydemus & ſimiles.
Inargumentando plerumque indu-

autem inductio argumentandi genus,
quo ex certo veris ſimilis colligitur ve-
ritas, atque infertur. Sunt autem in-
ductionis duo genera, alterum quoe
contrariis, alterum quo e conſequen-
tibus infertur. E contrariis, ſi is qui
interrogatur de omnibus contra ſe-
ipſum reſpondeat. Exempli loco ſit
Rud: Cum tuo parente meus vel idem
eſt vel non idem, ſi que adeo non dem
ſit meus pater cum tuo, cum ſit alius a
patre, parens meuts non eſt. Et iſtud:
pomo creatura animata non ſit; lapis
erit, lignum, vel aliquid ſimile. Sed
neque lignum ſt neque lapis, animam
habet enim, & ſeipſuüm mouet, animata
igitur creatura eſti. S animal eſt au-
tem, animalque vel canis eſt vel boæ,
erit & hbomo animal & canis & bos. Id
vero genus inductionis ex contrariis
non adſtruendo, ſed deſtruendo ido-
neum eſt. Inductio ex conſequenti-
bus gemina eſt rurſum, vna, quando
ſingulare, quod quaeritur, inducitur
ex ſingulari: altera, quando ex par-
ticularibus vniuerſale infertur. Pri-
mum oratoribus, alterum Logicis ma-
gis eſtaccommodatum. Prioris gene-
ris exemplum eſt, Kiquaeratur an sem-

Euthyphron, de pietate,

PARS TV. PlATO. CA. XV.

pronius homicidii ſit autor? idque pro-
betur ex eo, quod ilo ipſo tempeore Jfan-
guine cruentatus fuerit deprehenſus.
Haec Rhetorum eſt inductio, Rheto-
ricae enim eſt ſingularia tractare, non
vniuerfſalia, neque enim in iuſtitiam
inquirit, ſed de ſingularibus quibus-
dam ad eam pertinentibus. Dialecti-
cum eſt alterum inductionis genus,
quando ex ſingularibus vniuerfale in-
ducitur, vt,ſt de inmortalitate animi
quaeratur, &-an ex mortuis viui exi-
Nant hoc enim demonſtratur a Plato-
ne in Phaedone, ex principio vniuer-
ſali, quod contraria ex contrariis ex-
iſtant, Id ipfum vero, generale cum
ſit, ex ſingularibus infertur, qualia ſunt
quod ex ſomno vigilige, ex paruo ma-
gnum, & ſec alia contraria excontrarits
Jequantur. Atque hoc genere indu-
ctionis vtitur in opinionibus ſuis con-
firmandis.
Eſtautem Thraſyllo affirmatum, Tæ-
tralogias Dialogorum, vt Tragici dra-
matum ſuorum, Platonem edidiſſe.
Suntque genuini eius Dialogi LVI, ſi
in X diuidas dialogos de Republica
quae ſoripſit. Tetralogias illi abſol-
vunt IX, Legibus a Libris de Republi-
ca diſtinctis. Prima Tematogia argu-
mentum commune tractat, quae Vita
ſit philoſopho conueniens, indicans.
Quluis liber titulos habet duos, alte-
rum apraecipua perſona, alterum ab
argumentuo quod tractat.

Piraſticus.

3 Socrates, Apologia, Ethicus.
Tetralogia I. Crito, de eo quod agendum eſt, Ethicur.
Phaedo; de anima, Ethicus.
Cratylus,‚, de rectitudine nominum, Logicus.
Theaetetus, de ſcientia, Piraſticus.
II. Sophiſta, de eo quod æſt, Logicus.
Politicus, de kegno, Logicus.

Tetralogica

Laert. Ill,

56.

Iitr
du⸗
con-
. Laert.lli
5§.
Hra-
ice.
Tl,l
lica
blol⸗
uhli-
ge⸗
Vit
lcans.
Ae-
n 4

Ngien

rnn

SCRIPZTA EIVS . 39

Parmenides, de Ideis, Logicus.
Tetralogia III. Philebus, de voluptate, Etbicus.
oympoſinum, de bono, Ethicus.
Phaedrus, de amore, Ethicus.

Alcibiades i de natura bumana, Maeeuticus.
IV. Alcibiades 2, de precatione, Mazeuticus.
Hipparchus, de lucri ſtudio, Ethicus
Riuales, de philoſophia, Ethicus.

Theages, de philoſophia, Maeeuticus.
V. Charmides, de temperantia, Piraſticus.
Pade ,„ Ade fortitudine, Maeeuticut.
Lyfſis, de amicitia, Maeeuticus.
Euthydemus, contentioſus, Anatrepticus.
VI. Protagoras, Sophiſta, Endicticus.
Gorgias, de Rhetorica, Anatrepticus.
Menon, de Virtute,‚, Pirafticus.
Hippias „ de boneſto, Anatrepticus.
VII. in, 3, de mendacio‚, Anatrepticus,
v de Iliade, Piraſticus.

Menexenus, Oratio funebris, Etbicus.

. Clitophon, Exhortatio, Lthicus.
VIII. Respublica, de ilſſtitia, Politicus.
Timaeus, de natura, Phyficus.
CGritias, Atlanticus, Ethicus.
Minos, de Legé, Politicus.
N. agee. . de ferenda lege, PoliticuKs.
Epinomis, Nocturnus conuentus, vel Philoſo-
phi, Politicus.
Epikolae EIll, quibus praemittebat r0 e νρν&' earum
ad Ariſtodemum ſcripta I, ad Archytam II,
ad Dionyſium IV, ad Hermiam, Eraſtum
& Coriſcum I, ad Leodamanta I, ad Dio-
nem I, ad Dionis ſamiliares II, atque ita
. Thraſyllus.
Alii, in quibus eſt Ariſtophanes Grammaticus, ad trilogias dialogos eius
reducunt, collocantes in earum

ſRempublicam Leges.
I. Timaeum. III. Minoem.
Critiam. Epinomidem.
ſoöophiſtam. (Theaetetum.
II. Politicum. . IV. Euittlyunem.
Crawpluim. Apologiam.

Critonem.

Critonem.
V. Phaedonem.
Epiſtolas.
Ceteros dialogos ſingulos & ſine or-
dine ponentes.
Laert l, Sunt qui, vt indicatum nobis, ab Al-
62. cibiade maiore ducant initium, ſunt
alii qui a Theage, alii item qui ab Eu-
thyphrone, porro qui a Clitiphonte vel
Timaeo, ſunt qui a Phaedro exordian-
tur, quem primum eſſe aiunt ab eo
litteris mandatum, quod ipſum etiam
argumentum confirmat, iuuenile quid
ſapiens: quae cauſa etiam eſt, quod
Dicaearchus leuem nimis eam ſcriptio-
nem iudicet, cui Cicero ſuffragatur,
amori nimiam autoritatem eum tribue-
re exiſtimans. Sunt denique qui The-
aetetum, ſunt alii qui Apologiam cete-
ris praemittant.
Suiipſius nullam in omnibus ſcri-
tis ſuis mentionem iniecit, niſiquod
in Phaedone ſemel, rurſumque in o-
cratis Apologia id faciat. Phaedonem
cum recitaret ſurgentes omnes, vno

Tuſce.
Quaeſt.
IV, 24.

vis ſit eius Dialogi, quo animos de-
Cic Tuſc mmonſtrat eſſe immortales, Cleombroti
Q. 1,34 Ambraciotae docet exemplum, a quo,
ſimul ac lectus ille fuiſſet, tantum mor-

raecipitem ſe dederit. Vt patet ex
illo Callimachi in eum; 13
. Phoebe vale, dicens, de rupe Cle-
ombrotus alta
Ambraciota pgis, viuns adiuit
.A. gud J.

PARS IV. PLATO. CAP. XV.

pimenides.

Ariſtotele excepto, abiere. Quanta

talis vitae huius conceptum eſt taedi-
vm, vt ex muro praecelſo in mare

Funere nil dignum paſſus: ſolumgue
Platonis
De vita mentis perpete legit opus.
Dialogi, quos omnes pro ſpuriis ha-
bent, vt de Epinomide lam nihil dicanmn,
quem, vt cap. praec. notatum, Opun-
tio Philippo adſcribunt nonnulli, † ſunt
ſe quentes: Midon ſiue Hippoſtrophus,
Eryxias ſiue Enaſeftratus,* Alcyon, A-
cephali S. phi, Axiochus, Phaeaces,
Demodocus, Chelidon, Septina, †f E-
Ex his Alcyon Leoni ad-
ſcribitur a Phauorino, (& Nicia Ni-
caeenſi, ſoletque hodie inter Luciani Athen.
opera excudi. * Ogo h. e. Definitio- L. Xl.
nes, a Laertio praetermiſſae, Plaroni tri- *2
buuntur ab Ammonio, in aidzvot,quOSs
Latine a ſe verſos Marſilius Ficinus e-
didit, peuſippi nomine. Sane ex Plato-
ne illae definitiones videntur eſſe col-
lectae, quamuis Speuſippi 5oρας Laerti-

.

VsS etiam commemoret. Platonis eſſe ſae
non dubitat Iſaacus Caſaubonus, in ob- gSxg.

ſeruationibus ad Theophraſti chara- Manαιρ.
cteres. Praeterea cum Platonis ſcri-
ptis edi ſolent, Dialogus de viriute ſeu
doctrinalis, qui Aeſchini tribuitur a-
pud Suidam, nec non Dialogus deia-
Ro. Eius nomine quoque Dialogus
de vacca ſuppoſititius citatur a Thoma de cauſa
Bradvvardino“, & inſtitutionum libri a ei e⸗
Magis circumferuntur, a Pico Miran-bE Lade.
dulano jampridem exploſi.) Aſtrol.-p.
Ideam ſermonis eius inter poema & 284.
proſam mediam eſſe, obſeruatum Ari-a aert.
ſtoteli. Nominibus vius eſt variis,* vtid ui,sz.
non facile ſit indoctis ſcripta eius intel-* Binc
ligere. Sapientiam proprie rerum in-nata Le-

tellectualium eſſe putauit; ientidm ica Pla-
tonica

1† Phaedonem quoque ſunt qui Panaetio Stoico
tribuant v. Anthologiam L. l. tir. æis αισα²
laν Alcibiades Kenophonti a quibusdam tribui-
tur V. Muret. Or. VI.
* Eryxiam & Eraſiſtratum diſtinguit, Aeſchini-
que pariter ac Axiochum tribuit Suidas.

de qui-
bus vid.
Menog.

† Nempe eum eſſe qui Platoni adſcriptus com-
memoratur Laertio, viſum Mureto Orat. IV. &
Fabro ad Phaedri fabulas p. 10.
X* Non duos Dialogos Chelidonem & Septi ad Laert
mam, ſed coniungendas illas voces eſſe ſuadet ad Al 63.
Laertium H. Stephanus. & cl. Fa-

bricium
corum gibhoth.

Gr. I. Ill.

i

lan.
III, 63.

— ---ʒ—

—

-
„Lie,
elr
1,5.
c. T. ⸗

Mxcis.

1

ekeenli
1Pe; c.
Apelagian,
Dl, Ladr.
Aſtroly.
. 294½
1,.laett.
l .
lit lI.
Hinc
nata Le-
vca u-
1olic
ge qul⸗
Yenoß
21 Laeſt

Laert.
III, 65.

CKRTPZYA FIVS. 327

eorum, quae vere ſunt, circa Deum

animamque a corpore ſeparatam ver-

ſantem. Philoſophiam proprie ſapien-
tiam vocat, appetitio quae ſit ac deſide-
rium diuinae ſapientige. Communi
vero ſenſu apud ipſum ſapientia omnis
dicitur peritia, & ſapientes omnes arti-
fices. Eadem ſaepe nomina diuerſo
ponit vſu. Voce aτπ, quae pro-
prie malum notat, pro ſimplici vtitur,
quod & Euripides fecit in Lycimnio
de Hercule, quem vocat
OabNov, Acoααο. T à sς dνααdρυα“⁹.
Neglectum, inornatum, atque vt pluri-
mium probum. L
Pro eo, quod non inhonæſtum eſt etiam,
itemque pro exiguo eadem voce vtitur.
Diuerſa quoque nomina ad ſignifican-

dam rem eandem adhibuit. Idea ipſi &

genus & ſpeciem notabat. Exemplar &
principium ei erat & cauſa. Contrariis
ſaepe etiam expreſſionibus rem ſignifi-
cauit eandem. Nam ſonſibile & quod
S & quod non &t, dicit. Quod eſt, eo,
quod factum ſit reuera: quod non eſt,
ob continuam mutationem. Meam
appellat, quod neque mouetur, neque
manet. Idem & unum & multa. Si-
milibusque paſſim in aliis vti obſerua-
tur.
Mechodus in diſſerendo tribus abſol-
vitur. Primo declarat, quid ſit eorum
quiduis, de quo dieitur: Deinde, cuius

rei cauſa dicatur, an tanquam ad rem

primario ſpectans, an quod ſimile ſit, an
ad ſententiam defendendam, an aduer-

ſam impugnandam? Tertio, quod re-

cte dictum ſit, demonſtrat.
Notae libris eius vulgo iſtae appin-
guntur: .V
X Platonicas voces & figuras notat

XX rX, doctrinas & opiniones

ſignificat Platoni proprias.

* Yexi suνρααuo expreſſiones ſele-

Etas.

mea poteſtate poſitum ſcias.

dirX repiανναàaρ edationes,
eNo regies eve res ſuperfluas,
O' Arrio zt*r zρ5ρ*οααονσ ſignifica-
tum & vſum duplicem.
Kægaοοa b ilofophicam inſtituti-

onem. .
scfS. ſententiarum concor-
lam.
„ . 4
5e)ρ Improbationem. Hucus-
que Laertius.

Duae autem Platonis, praeter eas,
quae inter opera eius ſunt editae, pro-

ſtant epiſtolae, altera apud Laertium eſt viIn, gr.

in vita Archytae.

PLATO ARCHYTAE c&
ααſi.
Commentarios, a te allatos magna, vo-
luptate accepimus, mukum autorem
admirati, dignum profeéto maioribus
ſuis, antiquis illis & optimis viris. Fe-
runtur nempe iſti Myraei fuiſſe, ortum
ducentes ex illis Troianorum, qui Lao-
medontis tempore exilio mulctati fue-
re, optimis viris, vt a maioribus acce-
pimus. Mei, de quibus ſcribis, com-
mentarii limam nondum ſubiere. Quo
tamen non obſtante quales habeo tibi
mitto. De iis vero in publicum non
emittendis conſentire nos puto, vt meis
monitis nihil ſit opus. Vale.
Alia extat a Leone Allatio inter So-
craticorum epiſtolas publicata:
Nihil eorum, vt Syracuſas mitterem,
ad manus fuit, quae per te Archytas ſibi
curari volebat, mittam tamen quam-
primum id fieri poterit. Philoſophia a-
verſionis, an probandae an impro-
bandae non ſatis ſcio, & conuerſationis
cum pluribus mihi cauſa extitit: non
immerito, vt puto, quoniam omni
ſtultiriae genere diſtrahuntur, ſiue pu-
blica ſiue priuata obeant negotia. Si
immerito tamen, vix vt aliter viuam in
Haec

8S cauſa

X

322 PAKS I. PLAYO CAP. Xr.

ca ſa eſt, cur ex vrbe, tanquam ex ſae-
viſſimarum beſtiarum ſpelunca, me pro-
ripuerim, domicilio non longe ab Ephe-

ſtiadibus, & in vicinis hiſce locis poſito.

Timonem non homines odiſſe, ſed be-
ſtias amare haut potuiſſe, nunc demum
animaduerto, quae cauſa fuit, vt ſolus
degeret, non ſine periculo tamen, vt

viuere longe ab vrbe remotum, & nunc
& deinceps, quamdiu hanc vitam Deus
me viuere iuſſerit.

His addi poſſunt Epiſtolae Platonis
nomine in codicibus quibusdam MSS.
editae, ex quibus primus eas protulit in
diſſertatione de ſeriptis Socratis, Leoni

veroſimile eſt. Haec vt viſum fuerit, Allatio oppoſita, Gottfridus Olearius,
accipies, meo animo ſedet ſententia eos hocloco exhibere viſum eſt:

a g Koj- Konune , Jedhonα Tαà isοu)Xα, A*
vo. α„οςναασσDiâαπ, Snρα d αοα dρνν rα—
Pvaροα a&* ορ ι⅛α Wννππ §—-
ct, vo* oντâο τ—rêͥa“ aρ*ν õ
7 ναοναdςε ροαρ 1τdàα᷑ιεριαο ττι 1à -
caαν ατιι roνρναιν. Yαο ν⅞ιιοσ
5sarsοοαρ, 7 1 1 Tν Xαν ã aia
A . Tedb”bÿ“ oaα Aεταν raατα
Xνρον.. &r* vαοXρι αοαρ, Noαα
b io. Kon- αα Hæagaoοοa α Konuny. gς Toy vea-
da ααοiαιαναυρ eνεαπ α.νNατιH α ο.
Toit Yevoονι οο. /Nαιαεα α e OPocga 2
rvgοοαυα₰ dt. I8To,“ raναρ αοοαναα
ic. g En A Sααιο, 4 ⁵ 4 α Toaε+H II HZꝓ—BN -
vel v —, — 5. „ —— 7
S* G&. Perso α g, ge T, νοι
me re& aν** oi*tαρα αααι⁰ι ου αο
Toαν+το ααναι .

Ai vdàe Dac rencpdioραροσ r α AsW⁰

I.

Crenum, cui litteras dedi, tibi qui-
dem etiam charum eſſe manifeſtum eſt;
quoniam tamen ego familiaritati illi de-
di initium, aequum eſſe exiſtimaui, vt
aliud quaſi commendationi auſpicium
faciens, te, vt curam illius haberes, horta-
rer. Militiam enim ſequi cupit, faciens
hoc ipſo aliquid ſe non indignum. Poſt-
haec vero pauca admodum verba nobis
facienda reſtant. Non enim ignoras,
qua mente in Paramonum & Crenum
ſimus. Etin iuuenem quidem, quoôd
modeſtus ſit & temperans, & ad omnem
omnino conuerſationem & vſum ido-
neus. Dicunt autem de futuris ex
praeteritis eſſe coniiciendum, maxime
vero ex indole cuique propria, &animi
habitu. De hoc vero, quod omnes
laudibus eum proſequantur, teſtamur.

Cum itaque talis ſit, noſter praeteree, & tuus etiam amicus, omne quod poteris

ſtudium in eo (quaeſo) experiaris, digni
7 . 1
HoXαπτυς α.νιαÜον ρα nek Tv -

. –„ . 2 „ 7 2 ND.
Fs ve coaipegit,tdexipv,n PXα Pαα pes

αααααπαοαααυοατανοαυρNοννοοvͥnαα.. K7⅞
aααα ρ αα σοα Dℳιοαιαα
ovsvesv;, ér: ερααοοαα ο οοοSℳαιι
TAi ουαιας HS&ανανdniαιααασ.Mριστοαο
Setelay vιαα τι αM;α αο.οαουũs2ι½,
c νν aαιπνανaπ αα raga Tv Xαιαιαι
M Nstgg. &αα mM*l raDdο ααα dα
, rmv à& ιιααυ Hαια, 3r ovvAâνονια
7. Es. oXh Hα „&ν α àααοναιι

enim tales ſunt fauore.

IJ.

Cum ſaepe mihi narret Athenodo-
rus de animi veſtri habitu, viſum fuit
litteris vos compellare, atque ſalutem
vobis dicere: tum propter conſuetudi-
nem, quam mecum habuiſtis, & cuius
adhuc quoque memores eſſe videmini,
tum quod eandem ſemper in Diony-
ſium ſeruetis beneuolentiam. Vix e-
nim accuratius mores cuiusquam diiu-
dicari poſſe exiſtimo, quam ex amici-
tiae conſtantia, in cuius cura aetatem
etiam

— ÄQavu °° A☚

— .,6 ——C —

1¹ Allat.
Oo:
.
iy inle.
Tit A.
4,
107 4.
Tigtan
(dauA.
4 ira
ude
24).5
* wu-
xen.
lol

. FN
cei.
cuy.
³ N
M. A
.
Fatet
keeu⸗

ne

.

nis
.
in
i
ls,

I.

Oiοασι

Eνναπι.. A.

xοσι-

SCRIPTA EFIVZSZ 223

aαρο α οα½ τοντοννοονv;νι Tö-
» 7 „ 7
grse, woian†τς eN—·lαD%οαπW rαονστι
— » — 7

4 „ 84
av &vοα Tο roοαανς αöιſIτανοα τααο
r&* zραα νι ο

etiam vos ſuperare ſentio. Ita quidem
vt tum iſtis, tum reliqua veſtra animi
moderatione, de qua audio, moti, nunc
magis etiam, quam antea, cum a vobis

diſ ederem, eo enitamini, vt in poſterum quoque tales vos praebeatis. Opti-
mum (ſcilicet) huius (animi veſtri) diſpoſitionis fructum exiſtimantes, bonam
apud eos, qui rectum vitae inſtitutum ſequuntur, famam.

Praeter duas iſtas Platonis epiſtolas
duae aliae in eodem Codice extabant,
quas ab ALLATIO in ſua Socratica-
rum epiſtolarumcollectioneiam exhibi-
tas fuiſſe deprehendimus, cum tamen ab
hoc Antiſtheni, cui rectius etiam con-

vVeniunt, non Platoni, tribuantur, & am-
bae praeterea in vnam contrahantur,
quin etiam lectionem aliam vice plus v-
naALLATIVS ſequatur, eas nihilomi-
nus, breues quippe admodum, ita, vt ab
Oleario editae ſunt, exhibere placuit.

III.

Allat. „ — „
t Oog s rSrο Shοασισ T ragd Tro-

O. cayvois vas, αTixsssς 7οσαοσναιWτα
b 2,de* rrrds. ιXα ιW½⁰7 1 ey 1α.

ι inſe- 5 7. „ 2
3 10 ι S raνττιπ nναα

rit A. T10 ανσαοαι T S.

DA8D NReoρρHαντι dροααοιαια νανραρπNXιοαπαe,
Trv &αν

. R AX — ₰ ₰ 7
dα âνον αονια, rà& dανnατN.
2 2 . /. „ 17. 9 .
Gie. c, PiAgs. rε Yag Tς Xonu Nd αιι
„ 2 „ 5 2 21 7
4dar4. cαHιι, 2†,ε Arαναναι 8το roig-
87% 2 d Y. 2. 2 .
rcαw ανν , r†ς Oαοο αοnνoο
» „2 „ /. 2
h,α. Al, àααα⁰ρ ντ†——Lù7Yαο αàυται 1αονο. 6α
e
c : 6. ναπααεααο s αν αεααα ρααà»,o“7
se. T 4*εͤαdeſmD * Dac ly Tiveg dovn'
2 — „7 . . „
0060 &αα davuden, & *τ. évvααο rαιπς aνττνα
οσ rα OeoviAα νdeνσ.

Ar: as Ayrivga* .α εMσαια
f roN 6ασ½ τια ν%ο0. Kpei oos
Erog é T rαρππA«οαo οιä bνςe J ℳH⅜ d,

αο. h

2 17 Molg, 8 F ₰ 1
ο„α. Yαασ 1Toleι Aαανριν το% * &„ν ταααυ1.
₰ „ . X
Mv. A. Oxoνuανρνονναατ⅓n οσεοαςνo Tε α
h &‿ττο „ ur dee Dsose, 6] To& o0&
zgdoννρα A. Peoαρνναν⅜ aWονοα.. Tοοστο οανν-
7 „— / .
IHocaο.αανρν ι—hασααοαονπu. 191.1

Non eſt hoc philoſophiae operam
nauare, ſi apud tyrannum viuas & Sicu-
lis menſis aſſideas. Sed potius, ſi tibi
viuas & contentus ſis. Tu vero eam
viri boni excellentiam eſſe exiſtimas, ſi
ingentes opes poſſideat, & amicis vta-
tur potentibus. Neque vero opes ne-

ceſſariae ſunt, neque ſi ſint eas ita ac-
quirere decet. Neque etiam in ami-

corum cenſum veniat multitudo illite-
ratorum, quiue tyranni ſint inſuper.
Quamobrem ego tibi autor ſim, vt Sy-
racuſas & Siciliam relinquas, vtpote,
qui ſciam iam eſſe aliquos, qui volupta-
te te capi dicant, quodue admittant eam
Viri ſapientes, ſtatuere.

IV.

Anticyram abeas, ibi enim plurimum
hauſtus elleborus te ſanabit. Praeſtat
enim hic vino Dionyſüi. Hoc enim
multos ad inſaniam adigit, ille vero eam
ſiſtit. Quantum igitur bona valetudo
& ſana mens a morbo & inſania diſtat,
tantum etiam tua praeſenti tua diſtabis
conditione. Reéte ſapias.]

* Vltima haec-verba ita exhibet Allatius. g
' α Oαοα να dor dνιιαι vaοαι
vriX*αασαταοοοανQρονH⁹dã Gcoiαα&α wlwsαοορ,
Quae ſi vera eſt lectio, omnino cum ſequenti epi-

ſtola erit coniungenda. Sed non aeque neceſſari-
vm illud eſt, ſi noſtra vera eſt lectio. Quae autem
alteri ſit praeferenda, Lectorum eſto iudicium.

Ss 2 Verſu

24 PARS IV. PLATO CAP Py.

*Laert. Verſu etiam ſcripſit: Dithyrambkica
IIE 5. ſcilicet, melica item, ²“ & Heroica b, &
veng. ragoedias quatuor, quas igne, vt ſupra
„. dictum, cremauit. Hiſtoriam item
vit. So- Atlanticam, de qua ita Plutarchus:
lonis ſub vmonem Atlanticum Solon exorſus
an. p.96. eſt, acceptuma Saiticis ſacerdotibus, A-
thenienſibus accommodatiſſimum, ſe-
neéta tamen & operis prolixitate deter-
ritus, iam coeptum omiſit. Idem argu-
mentum Plato, tanquam fertilem a-
grum, ſed incultum, hereditario ſibi iu-
re relictum, occupauit. Hunc ipſe ex-
poliuit, ſeptis, murisque, partibusque,
& ambulacris inſtruxit, qualibus nulla
antea fabula, nullumue poema, exor-
natum fuiſſet. At & ille, admota ſerius
operi manu, morte eſt praeuentus. Quo
magis vero aliquod ſcriptum animum
oblectat, eo acerbius ferimus, ſi iactu-
ram partis alicuius ipſius faciamus.
Nempe, vt Athenae ſolum Iouis tem-
plunr, ita Platonis ſapientia inter tot
aliapraeclarisſima ſcripta, ſolam Atlan-
ticam Hiſtoriam imperfectam reliquit.
Epigrammata denique compofuit, ex
quibus ſequentia a Laertio, [Athe-
naeo, Gellio] & in Anthologia conſer-
.2 Laert Vata habemus:

III 29, In quendam cui nomen Aſteris.
Anthol.

L. III. c. Aſtra vides: vtinam fiam, mi Sidus O-

VI. -p. lympus, .
27, Vt multis ſic te tuminibus videam.
transla- . . . b
uo eſta. In eiusdem obitum

puleii in Lucifer ante meus rutilans Mortalibus
Apol. Aſter,
HD “ 5· Heſperus a fato manibus ecce nites.
lIidem

vertit & Titaphium Dionis ſepulchro eius Syra-

Auſonius uſis inſèriptum:
quem vi-Et lacrymas Hecatae, & Troianis fata
. 1 puellis, . . .
1.c. Decreuere recens ex genitrice ſatis.
Anthol. At tibi poſt partos praeclaro Marte
IV, 33. triumphos
26.

Spes ampla effuſa eſt Daemone, clare
Dion.

. d Poſtre-
Ciuibus ingenti in patria laudate iaces mum di-
nunc, . ſtichon
Quiinſanum me animi reddis amo- vertit A-
Dion pulei. I. c.
Ic Lion. e Laert.
In Alexidem.* l.c.
. . . „—. Anthol.
Dixerit hic tantum, cum nil niſi pul- 111 33.44
