W Crateti in diſciplinam ſe dedit, teneas. Suada ignur Mos trabe.
philoſophiae ſtudiis maxime idoneus, vim feceri vero, orbius habebis güi-
vercundior tamen, quam vt Cynmicam dem, animum vitpon habebhit. Decennio Laert.
impudentiam animo induere poſſet. autem Stilponem audiuit perpetuo. “ 2-
Quem animo eius euellere laborans A Stilpone ad Xenocratem conces- dhen id
aflechim Crates, ollam lenticula refer- ſit, adeo duum virorum ſtorum inſti-tempus
tam dedit, quam per Cetamicum porta- tutione deleckatus, vt, naufragium Stilponi
ret. Cuius rei cum illum pudere ami- Pafſſus, optime ſibi ſucceiſſe dixerit iter. & Xeno-
maduerteret, vt qui prae verecundia te- Quamuis ad Cratetem hoc diétum eius D ait 3
gere ollam, quantum poſſet, conaretur;

alii pertinere affirment. impen-
eam ille, baculo percuſſam, fregit. Diodorum Cronum inde audiuiſſe diſſe.
Fugiente vero Zenone, lenticula in- Hippobotus autor eſt, apud quem b Lałrt.
terea per crura defluente, quid fugir, & dialecticae operam nauauit. Qui vIh, 4.
inquit, Poenule? nihil mali es paſſus.

. . . . . Laert
adeo deditus ſtudio fuit, vt, cum Dia- VII, 25.
Formauerat autem ſibi ex teſta paruum
quoddam vaſculum, quo pecuniam

Laert.

ViII 3.

it .. apllaert,
e
pins
ticöhn ,
Gn-leert.
cEeEN..
tumitaen.
eplt, El.
„T 49, la-

Laert.
VII, 12.
lecticus illi ſeptem ſpecies argumenti,
quod metentem appellabant, oſtendis-

Phoe- alt, Vh.
num int

Cratetis, magiſtri ſui, aſſeruaret, vt ad
manum eſſet, ſi cihus eſſlet emendus. Kta

ſet; quam vellet mercedem? interro-
gauerit: eoque centum drachmas po-

i de. cam Cratete vixit ad tempus, quo li- ſtulante, ducentas dederit, tantus eius
tar e. brum de Republica ſeripfit, vnde jocus in bonos litteras erat ardor!
eteil laert. Matus quorundam, qui ſub cani couda Poſtremo omnium, icet maximi eius .
nd- Nlbz. Laerr. eum dicerent ſcriptum. jam eſſent in philoſophia progreſſus,
n We n Poſtremo relicto Cratete ad Stilpo- Polemonem audiuit 4, cuius doctrina verr
1 glelan vu, 24 Trem ſe contulit Megaricum. Eſtque faſtui Penitus erat oppoſita“, eumque gn 3352
gnenl 5 Tyrio Apollonie relatum, eum, cum aiunt Oixiſſe. Non latet no⸗ Zeno, te, br &
nm N. aà Cratete pallio duétus, a Stilpene re- Phoenicio more“, per horti ianuas ürre- vwcias
Ctue kaßi traheretur, dixiſte: Rectias feceri, o pere, atque dogmata farari. quod
ench,e vertunt:
eFttokni CLA P. III. Rmoh
r SCHOLA EIVS ET SECTAE INSTIIVIIO. ene n
M-: nin. Fean. T Ongum fatis tempus in aliis audi- figere animo proponens, atque ita lo- lito-
ſer ane en Nis vbi conſumſiftet, commumi- cum tranquillitate implere, vttumul- Uie-
P- Pes candam cum aliis, quam collegerat, tu antea fuerat occupatus. Cum a- nnc
oo ahxeratque, doctrinam putauit. Eius pud XXX enim tyrannos rerum eſſet graph. v.
ruc in . rei cauſa porziecum variam, (zowizr ſüämma, ciues ibi necati fuere plus tooeni.
o MeHH . TFOAN) ſibi delegit, ita a Polygnoti quam MC.. cin.
Ntario-nene⸗ appellatam pickuris, Piſßfanacttia alio iuc maximus ad eum eſt factus di-
llnlenli nomine dictam. Hic conſtanter do- ſcipulorum concurſus, quibus Zeno-
nnnlere i⸗ cuit deambulando, ſedem etiam ibi niorum primo, Epicuro autore, haeſit
net ed cd. nomen,
kelgte 0,,„

Liett.

VII, 15.
16.

Laert.
VII, 6.

Laert.l. c.

Laert.
VII, 7.

544 PARS VII. ZENO. CAP. IV.

nomen, a magiſtro petitum: inde a
loco, vbi docebat, &toi ſunt dicti, vt
Eratoſtheni traditum, libro VIII de
comoedia antiqua, qui addit non a-
deo multo ante tempore eo nomine
Poetas quoque fuiſſe cenſitos, qui
iſthic locorum degerent, vnde etiam
notiſſimum illud extiterit nomen.
Subtiliſſimus autem erat in diſpu-
tando, diligenterque & accurate cum
Philone Dialectico ſeſe exercebat, at-
que vna ſtudio vacabat. Vnde non

CAP. IV.

minori admirationi apud iuniorem

Zenonem eſt habitus, quam Diodo-

rus praeceptor eius.

Primus autem videtur, vt Laertius
ait, propoſitiones limitibus quibusdam
& terminis, quibus antea carerent,
circumſcripſiſſe. Sed ea de re pluribus
agendum, vbi ad philoſophiam eius
fuerit peruentum. Quae cum proli-
Xxam magis requirat diſceptationem,
ad finem huius vitae eriſt reiicienda.

DE HONORIBVS WBVS AFFECTVS FVIT.

Hiloſophiae pariter doctrina, acmo-
rum ei reſpondente integritate, e-
am apud Athenienſes autoritatem con-
ſecutus eſt Zeno, vt caſtellorum apud
eum claues deponerent, vt cui ſoli
publica libertas tutiſſime concredere-
tur: Lpraeterea vero corona aurea,
& aerea imagine, eum honorarent. Sed
& apud ciues magnus ipſius nominis
extitit honos, tum in Cypro degen-
tes, tum quoque Sidonios.
Suſpiciebat illum Antigonus quo-
que Gonata, Macedoniae Rex, virtu-
te non minus quam autoritate con-
ſpicuus Princeps, qui eum, quoties
eſſet Athenis, ſolebat audire. Is eum
ad ſe vt veniret iteratis precibus roga-
vit, litteris inter alia ad eum datis huius
tenoris, ab Apollonio Lyrio ſeruatis.

Rex Antigonus Zenoni Philoſopho
gaudere.
Ego fortuna me quidem & glo-
ria vitam tuam anteire exiſtimo, ce-
terum diſſerendi artibus, diſciplinis-
que liberalibus, & perfecta felicitate,
quam tu poſſides, longe abs te me
praecelli ſentio. Quocirca te litteris
adhortandum ſtatui, vti ad me pro-
ficiſcaris, id mihi perſuadens, te deſi-

derio meo acquieturum. Tu igitur
modis omnibus enitere, vt tuo con-
tubernio fruamur, certo ſciens, non
mihi tantum, ſed omnibus ſimul Ma-
cedonibus te eruditorem fore. Nam
qui Macedoniae Regem erudit, atque
ad virtutem imbuit, eum & ſubditos
inſtruere ad fortitudinem & probita-

tem, certum eſt. Nam cuiusmodi

fuerit dux, tales vt plurimum ſub-
ditos fieri neceſſe eſt.
Ad haec Zeno ita reſpondit:
Regi Antigono Zeno
gaudere.
Amplector tuum tam vehemens di-
ſcendi ſtudium, quatenus veram at-
que vtilem, non autem popularem,
& quae ad peruertendos mores tendit,
eruditionem apprehendere inſtituis.
Qui enim philoſophiae amore ac ſtu-
dio tenetur, declinatque celebrem il-
lam & vulgarem voluptatem, quae
quorundam adoleſcentium animos ef-
feminat, eum non natura modo ad
nobilitatem inclinare, verum conſilio
quoque, manifeſtum eſt. Porro libe-
rali ac nobili ingenio ſi adiiciatur mo-
dica exercitatio, neque deſit praece-
ptoris copia, mature ad perfectam vir-
tutis euadit frugem. Equidem niſi
ſfſenectus

itur
col⸗
non
Ma-
Wun
e
Uros
birr.
nodi
b⸗

Laert.

Laert.

APOPHIEIFEGAATA FIVS

ſenectus mihi obſiſteret, ſum enim octo-
genarius; corpusque praeterea inua-
lidum, ipſe ad te venirem, vt ijubes.
Quia vero id non datur, quosdam ex
contubernalibus meis ad te mitto, qui
animi bonis me minime inferiores
ſunt, at corporis, etiam exuperant.
His ſi tu ſtudioſe congrediare, nihil
quod ad perfectam pertinet beatitu-
dinem, deſiderabis.

₰△½

545

Sic ad Antigonum igitur venire O-Laert.
mnino noluit Zeno, diſcipulum vero VII, 9.

miſit, Perſaeum, Demetrii filium,
Cittieum, qui Olympiade CXXXflo-
ruit, qua ſenio confectus iam erat Ze-

no, Philonidamque Thebanum, quo-

rum vtriusque Epicurus meminit, in
familia Antigoni viuentium, in ea quam
ad Ariſtobulum ſcripfſit epiſtola.

CA P. V.

APOPHTHEGMATA EIVS.

A Pophtegmata Zenonis ſequentia
1 feruntur:
Hominem videns cultiſſimo habitu,
leuiter tranſilientem cloacam, lutum,
inquit, non curat, id énim ſpeculi ei
omcium praeſtare noqitit.
Cynico oleum ab eo poſtulante, quod
in vaſculo ſeſe non diceret habere,
ipſe quidem ſe minime aiebat daturum,
cumque ille abiret, vter iſet impuden-
tior, ei iam dixit eſſe perpendendum.
Adſidente ei Cremonide, quem ef-
flictim adamabat, iuxta cum Cleanthe,
ex improuiſo ſurrexit. Cleanthe vero
mirato: Et medicos, inquit, bonos ſua-
dere audiui, optimum eſe tumoribus
quibusuis remedium quietem.
Cumque duorum in conuiuio infra
eum accumbentium alter inferiorem
pede truderet, ipſum ſibi proximum
Zeno genu impulit, illique conuerſo,
quid ergo, ait, illum abs te pati arbi-
trari, qui te inferior accumbit!
Ad eum, qui cumpueris, verſari ſem-

VII, 18. per amabat, neque magiſtris bonam

mentem eſſe, aiebat, qui ſomper imer
pueros verſarentur, neque pueris qui
ſemper eos ſecum haberent.
Eruditorum ſermones Alexandrinis

Emiles nummis eſſe aiebat, oculis enim
guidem gratos auebat, & eleganter cir-
cumſeriptos, perinde ac nummos, ni-
bilo tamen id circo eſſe meliores. Ali-
ter vero compoſtos ſermones cum Atli-
cis centendebat tetradrachmis, quo-
rum rudis eſſet caelatura, eos tamenma-
gisguam pictam ſaepe ducere orationem.
Ariſtone, diſcipulo eius, ſtolide mul-
ta effutienti, certe, ait, ebrium Paren-
tem te genaiſſe oportet: vnde & loqua-
cem eum appellabat, breuis ipſe in lo-

quendo & conciſus.

Homine voraciſſimo, ſociis nihil Laert.
inter conuiuandum relinquente; pi-VII, 19.

ſcem ingentem appoſitum ſtatim ſu-
ſtulit. Eo vero acriter Zenonem in-
tuente, quid ergo, inquit , ſocios ferre
putasb Cum meam tute voracitatem v-
nica die nequeas ferre!
Adoleſcentem, curioſius, quam per
aetatem liceret, quaedam inquirentem,
admoto ſpeculo inſpicere iuſſit, atque
ita interrogauit, an talem faciem tales
decere quaéſtiones pautaret?
Dicenti Antiſthenis pleraque minus ſi-
bi probari, Chriam Sophoclis ab eo per-
ſcriptam ** obtulit, atque an in ea ni-
hil quod pulchrumeſſet obſeruauerit

* Haec ex Laertio, prout decet exhibuimus,
quae neque Stanl. neque Interpretes Laertii ſatis
dextre repraeſentabant.
t*„ Ita habet Stanl. verus ſenſus dictorum La-

ertii eſt: Sententiam Sophoclis vel verſum at-
commodatum praeſenti diſcurſui fuiſſe, qua quae-
ſtio, an & boni quid obſeruaſſet in Antiſtheni-
cis? contineretur.

Z 22z interrogauit⸗

VII, 20.

*

„ à

346 PAnS VI ZrNO. CAp. V

interrogauit? Altero vero ſe id quidem

nefſcire reſpondente, Annon pudet vero,

reſpondit Zeno, te meminiſſe ſi ſeæcus
guaedam ab Antiſthene ſent prolata, ex-
ellentium vero dictorum adeo te haut
meminiſſe, vt ne animum quidem ad-
verterts.
Quidam breuja efle Philoſophorum
Qicta aſſerenti: Vera, inquit, loquerir,
oportet nempe breues, ſi feri id bocßt,
Ulorum &‿ ſyllabas eſſe.
Dicente nonnemine de Polemone,
alia eum proponere, alia perſequi dis-
ſerendo, ſiomachatus dixit: Quo pre-
tio vero accipis, quae gratis donantur?
Diſputatorem vocem aiebat decere
bulmoneſque heſtirtonis, non vero os di-
ductum.
Illis qui dicendo ſint exeellentes idem
audiendo eſſe, quod artiftcibus excel-
lentibus videndo, praeſtandum aiebat.

Vt ſöilicet ita dictis ſimus intenti, vt ne

mosulam qguidem cenſurae indulgeamus.
Adoleſcenti loquaculo aures tuge,

II, 21. inquiebat, in linguam deſtuxere.

Formoſo cuidam, dicenti, non vi-
deri ſibi amaturum ſapientem. Nihil
igitur, reſpondit, vobis formoſis erit
miſeriu’.
Dicebat Philoſophorum plerosqae
quibusdam in rebus deſipere, in paruis

vero & triuialibus plane eſſe inmperitos,

atgitté mints eeritatos.
Addebat & Caphefii illud: qui cum
cantare magno ſpiritu, voceque mul-
tum fublata, quendam ex diſcipulis ani-
maduerteret, eo verberato dixit: Nonz
quodmagnum eſt reltum: ſed quod re-
Eum magnum eſt.
Adoleſcente quodam audacius lo-
quente: Non poßſum, inquit, o Iuuenis,
quid ſentiam zibi enponere.

Rhodius adoleſcens, formoſus pa-Laert.
riter ac diues, cum eum ſectaretur *,
quem tamen inter diſcipulos recipere
nollet, primum quidem ſuper gradi-
dibus ſordidis ab eo iuſſus eſt federe,
vt abollam foedaret. Deinde in pau-
erum loco, vt pannis eorum veſtis
Ipfſius ſplendida inquinaretur ,„donec
tandem iuuenis ab inſtituo deſfſteret.
Nihil faſtu indecentius eſſe, Cum in
ebteris, kutam in Uauenibus maäaxime, a-
jebat.
Non verba tantum memoriae inge-
renda &ſe, quae veluti iſeulum, aut opi-
pare par'ataum cibum, aſſumamus, ſed V-
IJum ſpedanduin & applicationem in ani-
mo alebat.
Iuuenes aiebat decere ſiummam in o-
mnibus modeſtiam, in inceſſu, in orpo-
ris geſtu, in veſtitu, Euripidis identi-
dem repetitis de Capaneo verfibus:
Opes fuere, nil tamen ſuperior
M’factus, aut quam pauper inſo-
lentior.
Ad percipiendas ſcientias nihil quam Laert.
Poeſin ** maiore impedimento eſ'e aie-VII, 23.
bat, nec ad eas addiſcendas illa re ma-
is nos opits habere, quam tempore.
Quidamicus eſſet? interrogatus, al-
ter ego reſpondit.
Seruum in furto deprehenſum cum
verberaret, idque ſibi fatale is diceret
eſſe, fatale igitur, inquit, ſ & ver-
berari.
Pulchritudinem dixit voci ſuauita- .
tem eſſe, quam &, iuzrta aliozs, vocis
Norem vocabat.
Qum familiarium cuiusdam ſeruulum
verberibus videret liuencem, vides,
inquit, irae tuae fructus.
Olenti cuidam vnguenta, Quio, ait,
bic eſt, qui mulierem olet?

* Ita potius vertendum, quam cum Stanleio-:

gui tamen aduerlus iltt eſſet

N Pro coaoρεοας haut dubie ρσια legen-
dum ap. Laert. quod ſaktum & ſtultam de ſe opi-
nionem notat.

Cum

VII, 22.

AINnS 1

4
40
ſolt
nil⸗
.
noS
un.
Kob. B.
lLaeert. d
IIl 14, qu
Cl⸗
t0
Dun
Via
lLaertlc. 1
(
eſle

1
fect
i
Laett,
Tb, 2

adde A. 1010.
then, L. de,

lN. 53. ian

.
ͤ

III.
1, pro
inti⸗

leert,
te, 1,22.
pere
Ladi.
lere,
Pan.
eſts
ne
teret
n in
e,t.

ie-
10r.
.
nhi.
l⸗-
Nr-
enti⸗
:

MLaett.
e⸗VII, 2 ˙.

d-
,al-

IC
ceret

urr.

Mill⸗
/
Nun
ider,
, it,
—
legen⸗

ſ oh.

(un

Fcob. S.
XXIII.

.

Cum Dionyſius era enzeg, quod
apoſtatam notat, eum interrogaret, cur
ſolum ſe non corrigeret? quia, inquit,
tibi minime omniuim ſido.
Iuueni inepte multa effutienti, ideo
nos habere, dixit, aures duas, os V-
num, vt plura qudiamas quam logaamur.
Ab Antigoni, vel vt Laertius habet,
P. 214. Ptolemaei Legato cum aliis viris claris
Laert. ad conuiuium fuerat inuitatus, ſolus-

VII, 24. que dum ceteri eruditionem inter po-

cula oſtentabant, tacitus aſſedit. Lega-
to igitur quid de ipſo Antigono re-
nunciare deberet? interrogante, quod
vides, reſpondit, nihil enim guatn ſi-
lentiunm magis diſzcile eſt.
Quonam animo aduerſus maledicum
Laert.“ Eſſet? interrogatus, eo, inquit, gao
VII, 25. Uegatus ſene s'eſponſo dimiſſus. Heſiodi
verſus quosdam in iſtam mutauit ſen-
tentiam.
Optimus ile quidem qui paret recta
docenti.
Nec malus ille, poteſt qui ber ſe no-
555Voere cundta. S
Praeſtare enim aiebat illum, qui quod
rede dicitur polſit amptelti, atque eo
vti, quam qut omnig a ſeipſo valeatas-
Jequi. Huic enim ſolam ſeientiam, illi
& Opits éſö.
VII, 26. . Interrogatus cur ingenio ſeuerus,
adde A- in conuiuio tamen manſueſceret? Nem-
then. L. pe, inquit, & Uiupini, amari licet, aqua
II. p. 55. tamen bperfuſe dulceſöount.
Melias eſe aiebat pedibus quaum lin-
gua labi.
VI bene aliquid ſe habeat ab exiguo
bendere, aiebat, momento, nzon tamen
eιiιοbuπ id eſſe, hoc tamen Socrati ab
Anton.5§. 2115 tribiitur.
XXIX. Adoleſcentulo quodam ſtolidiſſima
4. 42. Proferente. Niſz, ait, lingua in mente
intinlta loguaris, multo etiam pluraſto-
lide effuties.

Laert. l. c.

Laert.

APOPHTHEGMATAES 547

Perperam plerosque agere dicebat, Stob. S.
güut cum a laboribus voluptatem capere Vlop 80.
PWnt, e popinis eos potius petant.
Ne morbo quidem cibis magis Aeli-Steb. S.
cati vtendum putauit. XjyjIl.p.
Familiarium quodam interrogante, Men, .
qua poſſet ratione peccata euitare? mæ Auton à
Jeémper, inquit, zibi praeſto efe exiſßgi- Max. 8.
mato. XL. p. Gf.
Idem interrogatus, an Deum latere id. ib.
Poſſint malefacta? imo ne cogitatio gqui-
dem, inquit, de dis latet.
Luriam excuſantibus facultatum Anten. &
amplitudine: Num vero coquum, in-an. 5.
quit, exuſatum haberetis, Cibum, cui ſa- 3.
lis nimium aaſperſeſet, ſalis abundon-
tia exouſantem
Diſcipulorum ſuorum alios dicebat Steb. 8.
eſſe OXοhαεννπ 1. e. variae rerum cogni-XXXVHI
tionis ſtudioſos, alios vero Aoν⅛αdd[Mα, 215.
i. e. loquacitati tantum operam dantes
Dialelticorum artes iuftig menſitris Stob. S.
comparabat, quae neque riticum, ne- AX.
que aliud quippiam, quod cuiusdam ſit . 473.

pretti, ſod paleas & ſercorz metiantur.

Non eſſe quaerendum aiebat, ſentne Anton &
homines ex magnis ciuitatibus, ſed an Ger⸗ 8.
magna digni ſint cinitatel e,
Cum ex familiaribus quendam reistob. S.
ruſticae plus iuſto videret intentum,- LVI. p.
niſi tuum agrum perdideris, dixit, ipſe 374.
lé perdet. .
Viue homso, aiebat, non ſolum vt e-Anton. &

das & bibas, ſed vt vita ad beatum vi- n
tam quaerendam vtaris. P. 283.

Antigonus aliquando, vino delibu-Aelian.
us, ad eum accefſit, eumque oſcula-? e
tus eſt atque amplexus, vt qui crapula
laboraret, petiitque, vt, quod vellet,
oraret, ſe praeſtiturum id eſſe iu-
ramento confirmans. Qui Zeno, abi
& vomer ſimul & vitium increpans,
& ſanitatis curam gerens.

2222 Extenſis

„

348 PARS VII ZNO. &. vr VII.

Cic. Aca- Extenſis digitis aduerſam manum
dem. Q oſtendens, buiusmodi viſum eſt, aiebat.
IV.c. 47. Deinde, cum paulum digitos conſtrin-
xerat, aſſenſus huiusmodi inquit. Tum
cum plane compreſſerat, pugnumque
fecerat, comprehenhonem ilam eſſe di-

cebat. Cum autem aeuuam manum
admouerat, & illum pugnum arcte ve-
hementerque compreſſerat, ſeientiam
talem oſſe dicebat: eiusque compotem
niſi ſapientem eſſe neminem.

VI.

MORS ZENONIS.

CA P.
Laert. Vinquaginta & octo annis prae fuit
VII, 28. ſcholae, prout Apollonio teſte
conſtat. Annum aetatis attigit

XCIIX, Laertio referente & Ldcia -

Lucian.

de lon- 10. Nam quod LXXII annos ei Per-
gaev. ſaei autoritate tribuunt noanulli, in
Laert. eo manifeſtus deprehenditur error,
VII, 28. cum ad Antigonum epiſtolam annoe-
ius LXXX ſcriptam conſtet. Eamo-
mnem aetatem ſine morbo exegit.
addat. Mortis vero ipſius haec occaſio extitit:
ion in Cum e Schola abiret, lapfus, digitum
onSacvefregit. Manu igitur terram feriens
Niobes iſtud ex tragoedia repetiit:
En adſum, quidme, oro, vocas 7
Vel, vt alii referunt
En anſuun, quid me vrges, precor!
Atque ſic domum ſe conferens, vel,
vt alii dicunt, eo ipſo loco, laqueo vi-
tam finiuit, aliis fame eum paulatim
vitam ſibi ademiſſe dicentibus:
HEaert. Allato de morte eius ad Antigonum
VII, 15. Regem nuntio, quale, inquit, ſpecta-
zulum perdidi! Interrogatus vero cur
eum adeo miraretur?quia inquit, multis
a me & magnis, acceptis nunquam tamen
mutauit animum, vel elatior factus, vel
ſubmiſſior. Statimque legatum A-
thenas miſit Thraſonem, rogatum, vt
in Ceramico ei ſepulcrum Athenien-
ſes exſtruerent, quod & fecere Athe-
nienſes, iſto praeterea mortuum de-
creto honorantes:

DECRETVM.
Arrhenida principe, Acamantidis tri-

adde
Suid.

aert.

„1, 10.

bus, quinto magiſtratu, Maemacte-
rionis decima extrema, magiſtratus
vigeſima tertia, praeſidentium concio
rata decreuit, Hippo, Cratiſtotelis fi-
lius, Xympeteon, & ceteri tum ſeden-
tes collegae. Thrago, Lhrafonis filius,
Anacaeenſis dixit; Quoniam Zeno,
Mnaſei filius, Cittieus, complures annos
in ciuitate velut philoſophus verſatus
eſt, atque in reliquis vitae muniis vir
bonus eſſe perſtitit, ac iuuenes, qui ad
illum diſciplinae cauſa conuenerunt,
ad virtutem & frugalitatem exhortan-
do, ad ea quae ſunt optima, intendit,
vitam ſuam, verbis ac dockrinae ſuae
conſentaneam, exemplar omnibus pro-
ponens; bona fortuna vifum eſt plebi
laudare Zenonem, Mnaſei fllium, Cit-
tieum, & aurea corona rite ac legiti-
me ornare, propter ſingularem eius
virtutem & temperantiam. Praeterea-
que conſtruere illi ſepulturam in Cera-

mico publice. Coronae autem faci-

endae, exaedificandique tumuli, ple-
bem iam quinque viros ex Athenlen-
ſibus eligere, qui curam habeant. De-

cretumque hoc ſcribam plebis inſcri-

bere columnis duabus, licereque ſibi
alteram in Academia, alteram in Ly-
ceo ponere. Sumtus vero columna-
rum diſtribuere publicum procurato-
rem: vt omnes intelligant, Atheni-

enſium populum bonos viros, & vi-

vos & defunétos honorare. Aedifi-
cio electi ſunt Thraſo Anacaeeus, Phi-
locles Piraeus, Phaedrus Anaphlyſtius,
Medon

Ne
Laet.
Ih b. Nlt
Lelt. i⸗
VII, e9, eut

Laert.
VII, 1.

„Lel⸗
¹ Koy..

natie (0.
malim Olun
dum Me- darn
ng⸗ eX 1
Phnio tul
H. N. N
XIV., Vale
1. „p.
1.. . Ci
lly⸗

D luent Prae

I Iz. Rem

Laert. VIIn
c., ex

nimos, V
un de. tur,

inum
eye.
ſtiam
doten

nacte⸗
tratus
Onci
eligfr.
eden⸗
fllins,
Zeno,
nnos
tſitus
s vir
ied
unt,
hrtan⸗
Mllt,
ſaue
10.
hi
C.
egitr⸗
eis
eren-
Cere-
fic-.
pe
nlen-
. De-

i
Ly.
mna-
ao⸗
Pheni⸗
ni⸗

XXIV

MORS CORPORIS ANIMIOQVE HABITVS

Medon Acharneus, & Micythus Sym-
palleteus, Dio Paeanieus. Hoc exem-
plar decreti fuit. .
Laert. Statuam ei ex aere poſuerunt Athe-
VII, 6. nienſes pariter ac ciues eius Cittiei.
Laert. Sidonius vero Antipater ſequens in
VII, 29. eum epigramma confecit

Hic Zeno ile, decus patriaz, qui nu-

per Olympiim
Nandit, nec Oſae P'elion impo-
Nuit.
Geſta etenimmagni non Herculis iſta,
ſed altam
Virtute inuenit, ſolus ad aſtra
viam.

CA P.-

549
Aliud Zenodoto Stoico, Diogenis
diſcipulo, in eum confectum, in hanc
ſententiam:
Vixiſti frugi, ſpreto praediuite
Uuxit,
Spectandus cano, Zeno, ſuperci-
lio.
Pugnaſti ingenio, inueniſti maſeula
verba,
Er lübi libertas dulcis amica
& patriae es phoenix, quid um? nam
Cadmus & ipſé
Phoenix, cui debet Graecia docta
libros.

VII.

CORPORIS ANIMIQVE HABITVS.

Laert. QVanrum ad corporis habitum ge-
VII, I. — ſtumque attinet, collo fuiſſe in al-
teram partein inclinatiore Timotheus
pi 2 alt. Apollonius autem Tyrius gracili
mati COrpore, ſtatura ſatis procera, & corne-

malim Olum fuifle teſtatur: Vnde a quibus-
cum Me-damn, in quibus Chryſippus eſt, Aegy-
S ptius balmes dictus fuit, facies ipſi gra-
. N. vis & ieuera, ſupercilium adductum,
valetudo minus firma, quamobrem
5 H eum deuitaſſe Perſaeus ait.
Laert. Cibus plerumque ficubus recentibus &
. praecocibus fructibus abſoluebatur. Pa-
VI/13. hem practerea“ edebat, & mel, & fuauis
d Laert. vini paululum bibebat.
I. c. ex Ea fuit continentia eius, vt cum ti-
e rine bicina ad eum adducta eſſet, ad Perſae-
oe Vm ſtatim, qui vna cum eo domo vteba-
nam de- tur, eam abduxerit. d
Non obſtante autem ſeueritate, fa-
cilem tamen ſeſe omnibus praebebat,

forma-
verat

nonnihil gqeo, vt ſaepe apud eum Antigonus

Stanle-

jus, Rex coenaret: atque cum eo ad Ariſto-

clem Muſicum iret comiſſatum.

Laert.
VII, 1I4. nem, locum in conuiuiis] extremum

Popularem vero euitabat oſtentatio-

occupans, ne ſcilicet a parte altera ac-
cumbentium moleſtiis eſſet obnoxius.
Neque cum pluribus quam duobus
vel tribus deambulabat. Interdum et-
iam nummos confluenti populi turbae
diſtribuebat, ne ſibi moleſtias crearet.
Cumque aliquando magna eum ambi-
ret populi turba, manu monſtrans in
porticus camara ligneum globum, qui
altaris quondam pars fuerat, hic, dixit,
inmedio olim pefitus erat, verum quoni-
am impedimento erat, poſtea ſublatus é
medio eſt. Velim, vt vos quoque ſimili
modo inde faceſſatis, vi moleſti ſitis mi-
nus. L
Adeo vero donis corrumpi non pot-
erat, vt Demochare, Lachetis filio, ex-
petente, vt ſi qua re opus haberet de ea
certiorem ſe faceret, ad Antigonum
ſcripturum, qui omnia, quae vellet, ſit
praebiturus; indignatus tergum ei ob-
verterit, neque poſtea cum eo conuer-
ſatus ſit vnquam.
Adeo a faſtu omni erat alienus, vt
nudos quoque fordidosque in familia-
ribus haberet, vnde de eo Timon:
, 22 3 Vnam

Ibid.

Ibid.

S
Vnam incongeriem donec cumularet
egenos,
Qui leuitate Zmul ſuperarent ſordi-
bus onmes.

Van. 6. In re familiari frugalis erat, & exi-
Senec. guae expenſae, ita, vt barbaricam tenui-
conſol. tatem ea redoleret. Seruulumeius v-

ad Helu., nicum Laertius memorat, nullum eum

PARS VI ZENO, CAP. VIII. IX.

„

Nen quicquid vulgo pretioſum, inui-
Aus at vnus.
nnſtabat grauibus ſtudiis, noctesgue
Comici poetae, dum reprehendere
eum conantur cum maxime, impru-
dentes commendant, vt in comoedia de-
Philoſophis Philemon
Cum pane caricas vorat, & aquam
Pxrorcetignotum phileſobhiae genus.
Docet eſurire, dehinc auditores capit.
Quod tamen Poſidippi alii dicunt eſſe.
Adeo vero eius eminuit virtus, vt in
prouerbium poſtremo abierit, Zenone
continentior. Vnde & Poſidippus:
ita vt decem diebis
Zenone videretur eſſe continentior.
Certe omnes iſta antecellebat virtu-
te, tum grauitate etiam, &, vt Laertius
ait, per Louem Foelicitate.

Laert.
VII, 28.

VIII.

SCRIPTA EIVS.

c: 12. habuiſſe Seneca teſtatur.
Laert. Si quem obiurgaret, circumciſe id ac
VII, 15. preuiter fiebat, & velut ex longinquo,
Vt ex variis apophthegmartibus eius
conſtat.
Laert. Veſtitus ei vilis erat, vnde dictum-
VII, 27. de eo:
Hunc non acris hyems domuit, non Nri-
gidus imber,
Non ſolis radii, non vis deterrima
morbi,
CA P.
M VItos libros reliquit, in quibus ita,
Laertio iudice, diſſeruit, vt nemo
Laert. poſt eum Stoicorum. Eorum en tibi
VII, 4. titulos
blut. de De Republica, quod opus, dum Cra-
fart. A- tet em audiret, concinnauit, magnam
sX. Or. I. . 8 .
p. 329. 0, Plutarcho teſte, laudem promeri-

A., tus. Eius ſcopus iſte fuit: non eſſe e
re generis humani, vt per vrbes ac pa-
gos habitemus ſinguli, proprio nobis
iure ab aliis diſtincti. Sed vniuerſos
homines populares ciuesque noſtros
eſle cenſendos, vnam omnium vitae
rationem, vnum ordinem eſſe debere,
velut gregis, qui communibus vtitur
aequali iure paſcuis. .
(De vira ſecundum naturam
De appetitu ſ. de hominis natura.
De perturbationibus.
De officio.
De lege.

De diſciplina Graecorum
De viſu.
De vniuerſo.
De ſignis.
Pythagorica.
Vniuerſalia.
De dictionibus.
Problematum Homericorum 5.
De Poetica audienda.
Ars.
Solutiones.
Argumentorum II.
Commentaria.
Moralia Cratetis. =
Nonnuli, in quibus & eſt Caſſius Laerr.
Scepfius, in haut paucis Zenonem re-VII, 32.
bprebendiunt. ſa.
Primo quidem in eo, quod diſclipli-
nas liberales inutiles ſtatuat, in prin-
cipiis librorum de republica.
Secundo, quod inimicos & hoſtes, &
ſeruos

.
Iin
en

Laert.
VII,936. 4

fu

go
4
A
4then. de
162.—
II
ſ

ſe⸗

le
Dauſan.
Corin
do. &

Achnic, kal
e gge
At.
I

li⸗
e

lere
n.
ce

M

6.
nu.
le.
tin
e

ur

Laert.

s Laert.
re-Vl. 32,
.
H⸗
in-
us

ſeruos, & alienos, ſibi inuicem dicat o-
mnes, qui probitati non ſtudeant: &
Parentes fihorum, & fratres fratrum,
& propinquos propinquorum ini-
micOs.
Rurſus, quod in opere de republica
dicit: ciues, & amicos, ac propinquos,
& liberos ſolos eſſe, qui ſapientiae ſtu-
dia colant. Ita vt Stoicis parentes ac
liberi inimici ſint, qui non ſint ſapi-

πRKIPTA, DISCOIPVLIEIVS. 1

Vxores porro communes in Repu-
blica quod eſſe voluerit.
Quod neque templa, neque curias,
neque ſcholas in Republica aedificari
permittit.

Quod pecunia, rerum permutatio-
nis & commerciorum cauſa, nihil opus
eſſe ſtatuat. D
Quod eundem virorum acmulierum

entes. veſtitum efle iubeat.
CAP. IX.
DISCIPVLI EIVS. .
Laert. Enoni multos fuiſſe d'ſcipulos, La- ſaeus, vt Athenaeus ait, conuiuio in-L. IV. p.
VII, 36. O. i tereſſet. Is igitur Perſaeum arce deie- ¹62.

ertius ait,
fuere:
Perſaeits, Demetrii filius, Cittieus,
quem alii diſcipulum Zenonis extitiſſe
affirmant, ſeruorum alii vnum, qui ab
Antigono ad eum deſcribendorum o-

quorum principes iſti

Athen. perum eius cauſa fuerant miſſt. Vnde

L. IV. p. Bion ſtatuae eius infcriptum videns,
162. HEPZAION ZIHINQNOZ KITIEA, h.e. Per-
lfJaeum, e familia Zenoniz, Cittieum,
ſculptorem erraſſe dixit, nempe ſcri-
bendum eſſe: HEPZAION ZHNGNOZ
OIKETIEA, h. §. Perſaeum Zenonis ſer-
vum. Is poſtquam aliquandiu apud
Zenonem fuiſſet, ad Antigonum eſt re-
Laert. verſus. Antigonus, vt virtutis enis
VII, 9.36 caperet experimentum, falſum ad eum
nuntium deferri curauit, direpta ho-
ſtili incurſione praedia eius eſſe. Qua
re cum triſtiorem factum efle videret,
vides igitur, inquit, diuitias non eſſe in
rebus indifferentibus.
Paaſan. Tahtum autem apud Antigonum
Sointt gratia valebat, vt Acrocorintho eum
30 & Praeficeret, a qua arce non Corinthi
Achaic., tantum, werum totius etiam Pelopon-
c. IIX. p. neſi pendebat ſalus- S
541. Id tamen munus gerenti minus for-
tuna reſpondit. Arcem enim dolo A-
ratus Sicyonius expugnauit, dum Per-

cit, qui eam ob cauſam, cum temporis
ſucceſſu nonnemo defenderet ſolum
ſapientem ducem eſſe, ſe quoque in ea blurarch.
ſententia olim fuiſie dixit, a Zenone e-vit. Arat.
doctum, iam vero aliam ſequi opinio- 1937. E.
nem, a Sicyonio iuuene, Aratum au-
tem intelligebat, aliter inſtitutum. Ita
Plutarchus. Pauſanias tamen ait arce
expugnata mortis fupplicio ab Arato Cicer. de
Perſaeum ſubiectum fuiſſe. Eius Per-Nar. De-
ſaei eſt dictum: eos habitos eſſe Deos, byly.
a quibus magna vtilitas ad vitae cultum
eſiet inuenta. Ferunturque fſcripti
ab eo libri ſequentes; Deregno, de La-
cedaemoniorum hkepublica, de coniugio,
de impietate, Ihyeſtes, de amore. Pro-
treptici, Exercitationes, Chriae &
Commenmtarii, contra Platonem de Le-
ibus, 7 Diatogi conuiuales.

Laert.

VII, 36:

. „ e. . à Laert.
Ariſto, Miltradis filius, Chius, cogno- VII 3
mento †vn*. Is, Zenone cum mor- 160.

bo magis diuturno conflictante, eo de- Athen.
rto ad Polemonem fſe contulit, autore L. VL p.
Diocleb. Perſieum quoque ſectitus 251.
eit“, eiusdem aflentator, quod mul-e 62.
tum apud Antigonum gratia is valeret, c Athen.
nam voluptatibus deditus erat Ariſton, lLec.,
maxime iub vitae finem. Is itaque a
magiſtro Zenone deficiens, ſtatuebat
finem

5
finemin rebus inter virtutem & vitium
mediis conſiſtere, hoc eſt indifferenti-
bus, ita, vt neutram in partem quis im-
pellatur, neq; minimam in iis differen-
tiam admittat, ſed aequalem in eis ſe
praeſtet. Eſle enim ſapientem bono ſi-
milem hiſtrioni, qui, ſiue Agamemno-
nis ſuſtineant perſonam, ſiue Therſitae,
vtramque decore referat. Atque ita
Cic. A-ea momenta, quae in mediis Zeno eſſe
ead. Qu. voluit, nulla eſſe cenſuit, aα Rö:gia in
17,43. iis ſtatuens eſſe, h. e. differentiam non
Fin, l. Vllam. . .
15. Phyſicam & Logicam pariter repu-
Laerr. diabat, illam ſupra nos eſſe, hanc nihil
VII, 160. ad nos pertinere dicens. Solam autem
moralem philoſophiae partem ad nos
ſpectare aiebat. Dialecçticasque argu-
tationes ſimiles aranearum telis aiebat
eſſe, quae etſi aliquid artis habere vide-
antur, vtilitatis tamen habeant nihil.
Laert. Virtutes quoque nec multas inuexit
VII. 16 1. vt Zeno, neque vnam, quae multis ap-
pelletur nominibus, vt Megarici; ſed
analogiam quandam & relationem eas
ad ſe inuicem habere aiebat.
Laert.
VII, 161. tus, atque in Cynoſfarge diſſerens, ob-
tinuit, vt ſectae ipſe audiret autor, Mil-
tiadesque, & Diphilus, Ariſtonii appel-
lati fuerunt.
Magna autem in eo perſuadendi erat
facultas, quod ei plurimum apud ple-
bem autoritatis conciliauit: Hinc Ti-
mon de eo in Sillis:
Quidam & ARl1 Nον notus de
NRirpe diſerti.
Laert. Acerrimus extitit Stoici illius Para-
VII, 162. doxi, quo dicunt ſapientem nen opina-
i, ſod cogniſcere, defenfor. Cui Per-
ſaeus aduerius, geminos fratres indu-
xit, vtque alter ex eis depoſitum daret

ibid.

PARS VII, ENO. CAP. M.

Inhunc autem modum philoſopha-

Ariſtoni, alter vero illud ab eo repete-
ret, effecit. Cumque ille, an idem, qui
dediſſet, eſſet hic, qui modo repeteret,
haereret dubius, ita eum ſapientem o-
Ppinari poſſe, conuicit.
Erat item acerbiſſimus Arceſilai ad-Laert.

verſarius, quem iuuenum appellabat II, 163.

. . — . Laert.
peſtem, & oratorem cinaedicum atque v, 40.

frontis expudoratae]. Vnde cum vi-
diſſet aliquando monſtrum, quod tau-
rus eſſe videretur, vtrumque tamen ſe
xum haberet, hbeu, inquit, argumen-
tum quo Arceſilaus vti queat, vt euiden-
tiam in rebus nullam eſſe demonſtret.
Academicovero nihil ſe comprehende-
re poſſe dicente, ergone, inquit, neque
bunc dicentem iuxta te ſodentem vides?
Illo vero negante, ſubiecit
Qüuis coecum fecito miſeroquis Lumi-
na adeznit!
Libri eius ſequentes feruntur; Pro-
trepticorum libriez. De Zenonis dogma-
tibus dialogi. cholarum b. De ſa-
pientia exercitationum j. Amatorige
eercitationes. Commentaria de vana
gloria. Commentariorumlibri . Me-
morabilium y. Chriarum n. Aduer-
Jus oratores. Aduerſus Alexinum re-
Keripta. Aduerſus Dialecticos 3. Ad
Cleanthem epiſtolarum libri 4. Panae-
tius tamen eX his ſolas epiſtolas ei relin-
quit, reliquis Peripateticis Ariſtoni ad-
ſcriptis.
Diem eum obüſſe fama eſt ex eo, Laert.
quod caput eius caluum ſolaris aeſtus
afflixiſſet. Fuit vero & alius Ariſto Iu-
liates, Peripateticus. Tertius item
Athenienſis, Muſicus. Quartusgquét
tragicus poeta, & quintus Alaeenſis,
qui artem Rhetoricam ſcripſit. Stus
denique Alexandrinus peripateticus.
Erillus, vel vt Cicero vocat; Herillus, Laert.

ibid.

* Hnnc genuinum ſenſum eſſe verborum Laertii, mox citanda ex Cicerone etiam probant, Stanleius

vertebat: ſed a«uales eſſe omnes,

Carthaginenſis

VII, 164.

VII. 165.

hayna. hab

Cn
laert, P
VI1 166, t:
1a
Laert.
l z per
ſcie

64ℳ,.

net

affi
qun
firt
Laert.lc.
rwrehu. hi
2 hnn
ei!

Paert, lc,

Laert lec.
40
bul

t
laent.

IIII66. 1

tor.
hre
le⸗
Cic. de
0
r, III. m.

n. qu
Lin.
VII166.
ſe
bil167. I
ey
tu
Pn
A
cle
II

epete⸗
II, gul
Eteret,
tem.

Hal ad.luen.
labit lli.
en ig beett.
are n 6.
UII VI.

Laert.

tau⸗
nenſe
umen.
igen-
Mrer
jende-
nugue
Niler!

Num-

70⸗ ibid,

Pöl

un
Me-
cluer-
m re-
Pame-
relin-
hiac⸗
eſtus
Plu-
ſtem
Mg
elnits,
ext
ticus.
erilus
—
Suleins

Laert.

fl. 16

nenſs

DTISoIPVII EIVS

Carthaginienſis fuit, quem puerum
Laert. Plurimis in deliciis fuiſſe fama eſt, quos
VII, 166. vt abigeret Zeno, caput eius radi cu-
rauit. H
Finem ſcientiam dixit, hoc eſt, ſem-
VII 165 per viuere ita, vt cuncta ad vitam cum
ſcientia referas. Eſſe autem ſcientiam
Oα. habitum, ex viſorum, quae ſub ratio-
. nem cadunt, perceptione.
Aliquando tamen nullum eſſe finem
affirmabat, eum enim arebus quando-
