«omnibus verſare. Tui ſimili gaude.
«„Sumtus moderare. Tuis fruere. Mo-
deſtiamexerce. Beneficia redde. Bo-
««nam fortunam opta. Fortunam ama.
Kudiens vide. Res, quas aſſequi poſ-
ſis, conſectare. Diſſidia odio habe.
*Exprobrationes abhorre. Linguam
«coerce. Iniuriam depelle. Iudica
juſte. Opibus tuis vtere. Nullis cor-
ruptus muneribus res examina. Prae-
ccfentia incuſa. Dic quod ſcias. Vi non
„tere. Viue iucunde. Conuerſatio-
«nem manſuetudine tempera. Finem
ccoeptis nil trepidans impone. Omni-
sbusbemignum te praebe. Filiis con-
«fidere noli. Linguae impera. Tibi
ipſi eſto benignus. Affabilis eſto. Op-
cportune reſponde. Labori aequita-
temiunge. Ab iis, quorum te poe-
Nitere poſſit, abſtine. Si eccaueris,
„Poenitentiam age. Oculos coerce.
«„Vtilia conſule. Celeriter perfice. A-
micitiam conſerua. Gratitudinem
ccole. Concordiae ſtude. Secretare-
„V’larenoli. Potentioremtime. Vti-
lia proſequere. Opportunitatem ex-
*peéta. Inimicitias diſſolue. Aetatem
expecta. De roborenon gloriare. Vt
bene dicas te ipſum aſſuefacito. O-
«dium fuge. Opum poſſeſſor iuſtus vt
ſis, ſtude. Gloriam non deſere. Ma-
cclitiam odi. Diſcendi taedium ne te

VII.

cCapiat. Pericula cum prudentia adito.

*„Ea, quibus frueris, ne dimitte. Ora-
cula venerare. Quos alis, dilige. Ue
cabſente male non loquere. Aetate pro-
„Vciores reuerere. Iuniores inſti-
tue. Opibus ne confide. Teipſum
«reuerere. Iniuriaeautor ne fias. Ma-
jores corona. Pro patria morere. Ad-
Verſus vitam pugnare noli. Mortem
«non deride. Infelicibus condole.
„Aliis gratificando tibi non noce. Non
quauis de cauſa animo erturbare. Li-
„Peros ex ingenua ſiltipe. Nemini
“promitte. Mortuis iniquum te haut
praebe Vt mortalis qui ſis, patere. For-

«tunae ne confidas. In infantia mode-

«ſtiam, in iuuentute temperantiam, in
ccſenectute prudentiam colas. Animo
*nihil perculſo moriaris.

AVSONII LVDVS SEPTEM SA-
PIENVM.

PROLOGV.S.
Septem Sinnea, nomen quibus iſtud de-
it
Superior aetas, necſecuta ſuſtulit:
Hodie in orcheſtram palliati prodeunt.
Quid erubeſcis tu, togate Romile,

Wenam quod introibunt tam clari virid

Nobis pudendum eſt hoc? & Attici quo-
qué: .
Quibus theatrum curiae praebet vicem
Neſtris negotiis ſua locaſortito data:
Campus comitiis, vt conſeriptis curia:
Forum, atque Roſtra ſeparat ius ciuium.
Vna eft Athenis, atque inomni Graecia,
Adconſulendum publiciſodes loci:
Quamin vrbe nſtraſero luxus condidit:
Aedilis olimſcenam tabulatam dabat
Subito, excitata nulla mole ſaxea.
Murena ſic, & Gallius. nota eloqudr.
Poſtquam potentes, nec verentes ſum-
vruum,
Nomen perenne crediderunt, h. ſomel
Conſtructa moles ſuveo fundamine .
,

——

— —

— — —

— .- —

„ — — - — — —,—

cto.
Ora.
Der
pro⸗
nſti.
ſüm
Mr.
Ad.
ttem
e.
Non
.Li.
min!
haut
For-
noce-
n in
m.

&A⸗

Ad-.-

.

diri?
144.

Nienn
:
:
iutz.
lecie,

.

ſun-

el

1

PRAFCEPTYAVII SAD. 85

Im onme tempus conderet ludis locum;
Cuneata creuit haec theatri immanitas.
Pompeius hanc, & Balbus, & Cacſar
dedit
Oltauianus, oncertantes ſumptibus.
Sed ego quid iſtaec?! non hac cauſa huc
prodit,
Vtevpedirem quis theatra, gatis forum,
Quis Condidiſſet priuas partes moentum
Sed vt verendos, diisque läaudatos viros,

Praegrederer, agere quid vellent ſibi:

Pronunciare ſias ſolent ſententias:
Quas quisque protidentium anteuerte-
rit.
Witis profelto quae ſent -ſodſe memoria
Rebus vetuſtis ecludite veniet Ludius
Ediſertator harum, quas teneo minus.

LVDIVS.

Delphis &lonem ſeripſe fFama eſt Atticum,
Tu ραααντιν. aοοα 1lυatinumeſt, Noſie te,
Multi hoc Laconis eſſe Chilonis putant.
Spartane Chilon ſit tuum, nec ne, am-
. bigunt,
Quod introfertur, r6&dοzu+' uaXνο 6hρ
Finem intueri longae vitae guo iubes.
Multi hoc Solonem dixe Crogſo eiſtimant.
Et Pittacum dixiſſe fama ſt Lesbium,
Tipvcgz asgor, empus vt noris, iubet.
Sedawigo ſte, tempeſtiunm tempus eſt.
Bias Prieneus dixit, o αaριον αοαο.
Quod eſt Latinum, plures hominum ſunt
mali:
Sedimperitosſcito, quos dixit malos.
MeX6αι rς „αν Periandrieſt Corinthii:
Moeditationem eſſe totum qui putat.
Apiso sr po, eſſe dicit Lindius
Cleobulus. hoc eſt, optimus cunctis mo-
Thales, ν„ρba gρ*rν,ꝑ Protulit.
Spondere qui nos, noxa quod praeſeſt,
vetat.
Te nos monere, foenerat's non placet.
Divi. recedam. legifer venit blon.

SOLON.
De more Graeco prodeo inſcenam oolon.
debtem ſapientum fama cui palmam de-
it.
Sedfama non ſt iudicii ſeueritas.
Neque me eſ primum, veſtrum aut imum
eſtimo,
Aequalitas quod ordinem neſcit pati.
Rece olim ineptum Delphicus luſßit Deus
Quaerentem, quisnam primus ſapien-
tum foret?
Vrinorbe tereti nomina eorum inſeribe-
ret.
Nec primus eſſet, ne vel imus guiſpiam.

Eorum e medio prodeo gyro solon:

Vt, quod dixiſſe Crozſo regi exiſtimor,
Iaomnis hominumſoctaſibi dictum putet.
Oraece coactum; oo r6„α angs Sis.
Quodlongius ſet, ſi latine ediſſeras.
Spectare vitae iubeo cunctos terminum.
Proinde miſeros, aut beatos dicere
Euita: quod ſunt ſemper ancipiti ſlatu.
Id adeo ſic eſt. ſi queam, paucis loquar.
Rex, an tyrannus Iydiae Croeſus, fuit
His in byatis, diues inſanum in modum,
Lateribus aureis templa qui diuis dabat.
Iy me euocauit. Venio, dikto obediens,
Meliore vt vti rege poſint Ipdii.
Rogat, beatum prodam, ſiquem nouerim.
Telana dico ciuem non ignobilem.
Propatria pugnans iſte vitam obiæeerat.
Deſpexit. alium quaerit. inueni Aglaum.
Fines qui dgell proprii nunguam exciſ-
cerat.
At illeridens, quo deinme ponis loco,
Beatus orbe toto qui ſolus vocor?
Spectandum dico terminum vitae prius:
Tum iudicandum, ſe manet felicitas.
Dictum moleſte Croeſus accipit. at 6go
Relinquoregem. bellum ille in Perſas pa-
roat. .
Profectus. vidtus. vindtus. regi deditus.

* *
*

Atill captus, funeris ipſe inſtar ſuti,
L 3 Luin

86 O z; A.

Quin ſtamma totum ſe per ambitum da-
bat,
Voluens in altum fumidos aeſtu globos.
At paene ſero Croeſus ingenti ſono,
Overe vutes, inquit: oSolon, Solon,
Clamore magno ter Splonem nuncupat.
Qua voce Orrus motus, extingui iubet
Cprum per onmem, & deſtrus ardentem
Ppram,
Et commodum profuſis imber nubibus
Represſit ignem. Croeſus ad Regem illico
Dedukctus, lectam per miniſtrorum ma-
num,
Interrogatus, quem oblonem diceret?
Etquam ciend, cauſam haberet nominis?
Soriem per ommem cuncta regi ediſſerit.
Miſeratur ille: vimque fſortunge vi-
dens,

Laudat Slonem: Croeſum in amicis ha-

bet.
Vindtumque pedicis aureis ſocum iubet,

Reliquum quod ſet vitae, totum degeret.

Ego duorum regum teſtimonio
Laudatus, & probatus ambobus fui.
Quodque vni dictum &Oſt, quisque libi di-
Aum putet.
Ego iam peregi, qua de cauſa huc prodii.
Venit ecce Chilon, Vos valete & plau-
dite.
CHILON.
Lumbi ſedendo, oculique ſpecdtando do-
. lent,
Manendo vlonem quoad ſeſe recipiat.
Hui, quam pauca quam diu loquuntur
Attici!
Vnam trecentis verſibus ſententiam
Tundem peregit. meque reſpectans abit.
Wartanus egoſum Chilo, qui nunc prodeo.
Breuitate nota, qua Lacones vitimur.
Commendo noſtrum pvubi geanr“, No-
Nſce te,
uod in Columna iam tenetur Delphica.
Tabor moleſtus iſte, fructi eſt optimi,

Quid ferre podhs, quidue non, dignoſcere.

Nodu, diuque quaegeras, quae geéſeris,

VII.
Adaſque pundi tenuis inſtar, quaerere,
Ollcia cund a, pudor, honor, conftantig,
In hoc: & illaſpreta nobis gloria.
Dixi. Valete memores. Platſinn non mo-
ror.

CLEOBVLVS.
Cleobulus egoſum, paruae ciuis inſulae,

Magnae, ſod aulctor qua cluo ſententiae:
Apisoy sοoos, gquem dixiſſe exiſtimant.

Interpretare tu, qui orcheſtrae proxi-
mus,
Gradibus propinquis in quatuordecim
Pde ee.
Aßisor asrer, anſit, optimus modus,
Dic. annutſti. gratiam habeo. perſegiat
Per ordinem. poeta dixe ithoc loco
Afer videtur veſter, VL NE WID
NIMIS:
Et noſter quidam, unh Aνρο. Huc per-
tinet
Vterque ſonſus, Italus, ſei Dorius.
Fandi, tacendi, ſomni vicinus modus,
Benefeciorum, gratiarum, iniuniaz,
Srvudii, Tarzn. vita in omni quicquid
„
Mum reqanit optimae pauſae modum.
Dixi. Recedam, vt ſit modus. venit I ha-
les.

THALES.

Mileſius Thales ſum: A QW4: M qui
principem
Rebus creandis dixi, vt vates Pindarus.

* * * * *
* X* * *

Dedere piſcatores extractum mari.
Namque hiziubente Delio, me legerant:
Quodille munus hoc ſapienti miſerat.
Ego recuſans nonrecepi: atreadidi
Ferendumadalios, quos priores crede-
remr. ,
Dein per omnes ſeptem ſapientes viros
Miſum : ac remiſum rurſus ad me defe-
runt.
Ego receptum conſecraui Apollni.
Nam

— — —

PRAEFCEPTA UII S&AP.

Nam ſi ſapientem deligi Phoebus iubet.
Non hominem quenquum, ſed Deum cre-
di decet.

Ir igitur ego ſum. cauſa ſed in ſeenam

=

fuii
Mihiprodeundi, quae duobus ante me:
Aſertor viſententige ſierem meae.
Ea daſplicebit, non tamen prudentibus,
Quos docuit vſus & peritos reddidit.
Nos ρρ⅞b αοαι Auτ.,. dicimus:
Latinum eſt, Wondhe noxia eſt praeſto
tibi.

Per mille poſum currere exempla, vt

brobem
Praedes vadesqie poenitudinis reos.

Sednolo quenquam nominatim dicere.
Wbi quisque veſtrum dicat, & ſocum

putet,

SWondere quantis damno fuerit, & malo.
Gratum boc oftcium maneat ambobus

Ianmn.

Pars plaudite ergo: pars offenh eæplau-

dite.
BIAS.
Biqas Prieneus dixi, oαανe ανιορ₰
Latine dictum ſiſpicor, nlures mali.

Dixiſſe nollem: VERITLAS ODIVM

PARIT.
Malos ſod imperitos dixi, & barbaros:
Qui ius, & acgitim, & ſacros mores ne-
. gligunt. S
Nam populus iſte, quo theatrum cingitur,
Totus bonorum eſt, hoſtium tellus habet,
Dixiſſe quos me creditis, plures malos.

Sed nemo quisquam tam malus iude

Juat,

Dui non bonorum pan tibus ſo copulet.

Seue ille vere bonus eſt, ſons dici ſtudet,.
dbeo. Valete, & plaudite, plures boni.

7

57
PITTAGVS.
Mitytena oriundus Pittacus Jſäm Lesbius,
Pipuogne ca, qui dixit ſententiam.
Sed Mtenaie, tempus vt noris, monet-:
Et eſſeaigen, tempeſtiuum quod vocant.
Romana ic ot; vox, veni in tempore.
Veſter quoque illz comicus Terentius,

Rerum ommnium primum eſe tempus au-

tumat.
Ad Antiphilam quo veneratſeris Dro-
52 9
Nullo impeditam, temporis Joruans vi-
em.
Reputate cuncti: gquotiens offenfam in-
Cidat,

Dectata cui non fuerit opportunitas.

Tempusme'abire, ne moleſtus. Plaudite.

1
PERIANDER.
Ephyra creatashuc Periander prodeo.
MeNeτνπv⁷o, ] qui dixi: & dibium probo,
Weditationem id eſſe totum, quod geras.
I quippe ſolus rei gerendae eſt efftax,
Meditatur omne qui prius negocium.
Aauerſa rerum, vel ſecunda praedicat
Waditanda cund comicus Terentius.
Locare ſodes, bellum gerere, aut boneres
Magnas, modicasque res etiam, paruas
gluogit
Agere volentem, ſemper meditari decet.
Nam ſegniores omnes in coeptis noun,
WModitatio, ſirei gerendae defuit.
Mihil eſt, quod ampliorem curam putet,
Quam cogitare, quid gerendum ſit, de-
hinc
Incogitantes foræ, non conſilium regit.

Sedegome adpartesiam recipio. Plau-

dite,
Meditati, vt veſtramrem curetis publi-
cam.

ANACHARSIS

2–

„

CAP. I. .

ANACHARSIS.

CAP. J.
VITA ET SCRIPTA EIVS.

Onti Euxini, Herodoto autore,

Herod.
r⸗ 1 p. — littora nationes tenent omnium
49.

maximerudes, Scythica tamen ex-
cepta. Nullius enim nationis, earum,
quae ſunt intra Pontum, aut aliquid
ad ſapientiam pertinens proferre poſ-
ſumus; aut virum vllum pro erudito ha-
bitum nouimus, ſi a Scythis & A NA-
CHARSI diſcedamus. In illis, non
obſtante educatione parum culta, e-
quorum quippe lacte veſcuntur, in cur-

Strabo Tibus degentes, reperiuntur tamen,

JI. VII. p. qui iuſtitia omnes mortales ſuperare vi-

302. D. deantur. ⸗
Laert. I, Talis Anacharſis extitit Gnuri? fi-
1or. hus, Caduidae, Scytharum Regis fra-
ter. Matre Graeca is natus eſt, quam-
obrem & vtriusque linguae fuit peri-
tus.* Alia tamen, quam gentis illius
mores ferrent, domo non vſus eſt, in
curru ſcilicet vitam agens.
rlutarch. Quamobrem ſoli habitaculo ſuum
F. comparabat, qui curru circumveha-
Sap. tur, aliasque aliam coeli obeat regio-
p. 155. A.
2 nem.
Aclian. In ſua autem tantum regione Scy-
V. H. IV, thae quidem oberrant. Anacharſis
7. contra, tanquam vir ſapientia eximia
munitus, etiam vlterius iter produxit.
Pelopon-A Rege Scytharum in Graeciammiſſus,
nenfi Athchas venit XLVIIe Olympiadis
2 . Hero-anno I. Eucrate Archonte, primum-

dot. L. . . . .
WV. p. quein Toxarin incidit, popularem ſu

155. 9 5 .
ex quo, compendio veluti, vniuerſam

Athenarum vrbem, imo Graeciam to-
tam, & res Graecorum praeclaras di-

vm, a quo ad Solonem perductus eſt,

ſcere poſſet. Vt acceptus a Solone

fuerit, dictum in eius vita. Optimis Laert. I,

artibus eum inſtituir, nobiliſſinorum tor.
hominum amicitias ei conciliauit, nihil-Lacian.
queeorum, quae exiſtimationi & ho T.l. d.
nori eius conducerent, praetermifit. 647 C.
Anacharſis viciſſim eius miratus ſapien-id. p. 649
tiam, nunquam ab eius latere diſceſſit, D.
breuique tempore omnium rerum fci-
entia ab eo imbutus eſt, omnibus ob il-
lius autoritatem charus, ſolus, vt autor Lucian.
Theoxenus, ex Barbaris ilure Ciuitatis l.,.p. 652
ab Athenienſibus donatus. ** C.
In magna autem apud Graecos exi- Nreb⸗ L.

ſtimatione extitit, ob virtutem con- 301. 28

ſummatam, temperantiam, iuſtitiam, &
quamultis Graecorum philoſophorum Clem.
fuit ſuperior: quamobrem Sapientis ei Alex.
nomen tribuere, in ſeptem illis eum cen.
ſentibus quibusdam, cum quibus a Pe- P300.4.
riandro Corinthum ad conuiuium Strom. I.
fuerat inuitatus, quod fuſe Plutarchus p.299.C.
deſcripſit. Ad illud Anacharſis cum Plut. in
coronis ex floribus, hedera & lauru ac- vorn.
ceſſit, plurimumque bibit, more Scy- Aelian.

tharum, praemiumque bibendi fſibi v. H. II,

popoſcit, quoniam primus omnium 41.
eſſet inebriatus, eum dicens finem eſſe tben.
bibendi, quemadmodum currendime- 1. X. b:
ta ſit finis. = 457. D.
Quum magnam orbis partem pera-Herod.
graſſet, & in ſapientiae egregie profe- L. . b.
ciſſet ſtudiis, in Scythiam rediit, quod 155.
ante Solonis exitum factum haut eſſe
ſuſpicatur Lucianus. Dum vero per Luc. in
Heleſpontum nauigaret, Cyzicum ap- TLoxatr.
pulit. Inueniens vero Cyzicenos?- 2.

1Daucetae filius dicitur ap. Lucian, Sc„²hs T.
1. p. 648 A.
Cum hac Laertii tradkione non conſentiunt
ea, quae kabet Lucianus in Scytha T. I. p 647. A.

* Myſteriis Cereris initiatus dicitur Luciano,
poſtquam cinitatem antea indeptus eſſet.

diem

Strom. I.

Clen Al. v
.

Herod. P
L.c. 1

VI
9
apud He.
rod. le. D

SSõ

Dne
ls Laert, ,
Umn lor.
hil- buchn,
Toxar.
no.
—2 T. l. b.
il ,
ell id 649
ir, d.
ſci.
i.
ruri,
1ISc652
0

ei- Itrab, l.
am. VII..
r r
l, &.
Um Clem.
ei Aler.
Krath⸗I.
p30g,
Rergen
U Strom. I.
A0S ,.299-0.
UII Dlut, in
Conl,
gl S.
C. Aelin.
ſibiv. H. ll
Ium D
. Athen.
elle
me⸗g,.

„1. Herod.
14-
leN.
155.
dOd .
ele
er Luc. in
1 Lonat.
aP 9.6)2.
0s Pp.
—
iano,

dien

diem feſtum matri Deorum magnifi-
Co apparatu celebrantes, notum fecit,
ſi domum ſaluus rediiſſet, ſacrificatu-
rum ſe eodem ritu, quo Cyzicenos
ſacrificantes vidiſſet, peruigiliumque
inſtituturum. Quum in Scythiam i-
gitur rediiflet, Hylleam ſe ſubduxit,
iuxta Achillis curſum ſitam, omnis ge-
neris arboribus conſitam. Ibi ſacra
Clem. Pperegit, tympanum tenens, & cymba-
Al adm. umn cx Collo ſuſpenſum, quo habitu
ad Gent. Cumn eum Scytha eſſet conſpicatus, in-

p. 14. D. dicium eius rei Saulio Regi fecit. Qui,

cum & ipſe eo ſe contuliſſet, & Ana-
charſin illis operantem ſacris conſpe-
xXiſſet, excuſſa ſagirta eum interemit,
Clem. Al. vt effeminatam puniret ſuperſtitio-
I.c. nem, eiusque contagium impediret.
Herod. Et nunc ſane ſi quis de Anacharſi in-
I. c. terroget, Scythae ſe nouiſſe hominem
negant, eo quod in Graecia peregri-
natus, mores externos affectauerit.
Quamuis a T'mne tamen, Pargapithis
tutore, ſe accepille teſtetur Plutarchus,
Indathyrſ, Regis Scythiae, eum patru-
vm extitiſle, Gnuro genitum, filio Llyci,
Spargapithis filii. Eius igitur familiae
cum fuerit Anacharſis, a fratre eum
5 interemtum eſſe, manifeſtum eſt: Sane
e q ie. fratrem eius Scytharum Regem fuiſſe,
rod. leg. & ab eoAnacharſin interemtum Laerti-
4½ οσ + vs etiam teſtis eſt, quamuis circa nomen
lab Herodoto] diſſentiat. Nempe Inda-
1yrſus Sanlit erat filius, Sauulius Ana-
charſin interemit, atque adeo idem
cum eo eſt, quem Caduidam Laertius
appellauit. Addit idem, proditum
ab aliis eſſe, in venatione hanc caedem
Laert,. I, fuiſſe patratam. Graecis enim mori-
102. pus addictus, & patriis legibus immu-
tandis intentus cum videretur, percus-
ſus interiit, verbis editis extremis:
Seſe ſapientiae & diſciplinae cauſa tu-
tum in Graeciu, eius inuidia in patria

* pro
29„-

VITA FET SCRIPTYA ANACHARSTDIS

89
iam perire. Extat in eum iſtud Laer-
tii Epigramma.
In ‿hiam patrias rediene Ang.
charſis ad oras,
Orabat Graeæco viuere more ſuos.
Vixea cumſummo infelix erſaret in ore
Verba, ſoènem ſiperis dira Jäagit-
ta dedit.
Eius apud Graecos variae imagines, Laert.
quibus inſcriptum Linguam, Vonerop' 104.
V'eretrum contine. Temperantia mul- Cont.
tarumque rerum conſpicuus ſcientia Si nrech
fuit.? Multa liberaliter diſſeruit de 568. A.
Scytharum diaeta & medicina. In di-bblut.
cendo audax“ & conſtans prouerbio Symp. p.
occaſionem dedit: pthicus ſormy. S. O.
Scripſit de legibus Scyrharum Gracco. Paert.l
IOI.
rumue ad DCCC verſus, de victus d Laert.
item frugalitate & bellica re. Extant l, toʒ.
etiam epiſtolae eius duae. 4 Lis.
ANACHARSIS CROESO. Fule. V.
Ego O Lydorum Rex in Graeciam: Eiat
adueni, Graecorum mores & inſti- Epiſtola
tuta vt diſcerem. Auro nihil mihi dubio
eſt opus, ſatisque eſt, quod ad Scy-brocul
*thas melior redeam doctiorque. Ve- de eſk
*“niam tamen ad te Sardes, magni tuifragmen.
amicitiam faciens. tum Cle-
ANACHARSIS HANNONI S. menti A-
*„Mihi amictui eſt Scythicum te-xXandri-
"gmen: calciamentum ſolorum callum: tnen.
cubile terra: pulpamentum fames: Srwok Je=-
* lacte, caſeo, carne veſcor. Quare Gaz.
*vt ad quietum me venias licet. Mu-? D
nera autem iſta, quibus es delectatus, X:-
*vel ciuibus tuis, vel Diis immortali-, σ½
*bus dona-* „
. . . . . 77 v*
Dicitur inueniſſe fomites, ancho- AAe
ram item & figuli rotam, s ſed huius ,, 6.
tamen inuentionem minime ei deberi, gtr I. b.
clariſſime Strabo euicit: meminit enim 3208. A.
rotae figuli Homerus, qui diu ante Strab.

„

*

Ancharſidem, Croeſi quippe coaeta- =
neum, floruit. 34½7 ri
45

99 CA P. VII
CA P. VII.

APOPHTHEGMATA ANACHARSIDIS.

a Laert.

. Ententiae eius iſtae feruntur: ² Vi-
1, 103. 5

tem vuas tres ferre, aiebat: primam
voluptatis, ſocundam ebrietatis, ter-
tiam moeroris. Mirabatur quomodo
apud Graecos artifices certarent, iudi-
carent que, qui artifices non eßſent. Ro-
gatus quo pacto quis a vini poſſet abduci
vſu? Si turpes, inquit, ebrioſorum
motus ſibi ob oculos ponat. Mirabatur,
quinam ſieret, vt Graeci aduerſus eos,
qui contumeliis laceſſunt, lege agant, a-
thletas, Cum ſe inuicom verberibus aſſi-
ciunt, honorent. Cum didiciſſet qua-
tuor digitorum nauis eſſe craſſitudi-
nem, Tuantum, inquit, a morte abſunt,
b Plut. qui nauigant. Oleum veſaniae phar-
Vii. da macum dixit, quod eo vncti athletae
p. 150. C. ontr'a, ſe mutuo magis inſanirent. Qui
*id de ſt, inquiebat, vt qui mentiri vetant,
India ab in cauponum tabernis aperte mentian-
Anachar-tur? Mirabatur cur Graeci initio con-
ſi dictum, n, r., e. S i
reterr Viuii paruis poculis vierentur, vbi vero
Strabo Jääturatieſſent, maioribus? Interrogatus
L. XV.p. ab Ardalo? an tibiae eſſent in pthia?*
694. C. ne vites quidem reſpondit. Quam de-

Ariſt, monſtrationem 7& τ per cauſam re-
Anal. .— . c
poſt.l,13. Motam dicit Ariſtoteles. Rurſum

' plat. Ardalo interrogante, ² Diine veroſunt
1. c. apud b*‿σναͤiꝶâhæIas“ ommino, dixit Ana-
*Laert. Charſis, iique intelligenes linguae hu-
4 are manae euiuſiis.
hoc di Nam eſſent tutisfimae naues? ubdudae,
aum reſpondit. Id quoque inter mirabilia
propter in Graecis obferuata referebat, quod
ligna a fumum in montibus relinquerent, ligna
Graecis in vrbem conuehentes. † Interrogatus,

cocta, & . . . 3 .
2 9 415 —
dar ve, Viline plures ſent an mortui? Nauigan

vteſſent Zes, inquit, vtra in parte tenſotis? Ex-

via. Ca- probranti ſibi Attico &atba quod eſet.

Percontanti, quae-

At mihi ait dedecori eſt putria, tu pa-
triag. Rogatus, quidnam hominibus
bonum eſſet ac malum? Lingua, inquit.
Moolius eſſe, aiebat, qmicum vnum egre-
gium, quam gregarios multos poshide-
*. PForum ad fallendum inuicem, &
lucrum iniquum, locum deſtinatum eſſe,
aiebat. Ab adoleſcente in conuiuio
contumeliam paſſus, Adoleſcens, in-
quit, ſi modo, dum iuuenis es, vinum
non fer, aquam feres ſenex cum füeris.
In Scythiam reuerſus, Regi, a quo? Herod.
miſſus fuerat, fertur f dixiſſe, omnes Er. ⸗
Graeoos ſapientige ſtudiis vacare, La- 55.
cedaemonits exceptis, qui ſoli prudenter
& dare &) accipere noſſent.
Non videre ſe ad aliam rem Graecos Plat. de
nomismate vtt aiebat, quam ad nume- profect.
randum.s Concioni cum interfuis-ir, leat.
ſet, H hoc ſe mirari, alebat, quod ſapien- h plur.
tes apud Graecos dicerent, Rulti iudi- Solone p.
carent. Beatum eſſe principem, aiebat', 8t. A.
ſupiene qui ſit. * Lam optimam Rem-ono-
publicam eſſe,? in qua, cum in reliquis 1r52 .
omnibus obtineat aequalitas, virtutis kibid. b.
tamen potior, vitii deterior ſit conditio. I55. E.
Cum! inter compotandum, VvXO- Athen.
rem eius intuitus nonnemo, coniugem, r. X. .
diceret, minime pulchrum, Anacharſi 445. k.
duxiſti. Ia quidem, reſpondit, & mihi .
videtur, ſodbeus tu puer, meracius mihi

.

poculum miſoèe, pulchram vt etciam.

Vini poteſtatem cum Regi Scytha-
rum expoſuiſſet, oſtendens vVitis ſar-
menta. Haec inquit ad*ÿ⁰ÿbas vsgque
iam prorephfiſſent miſi ea qotannis Grae- . Aen. .
ci amputarent. Accitis in conuiui- zg. s.
um, " qui ad riſum mouendum ſenid. L.

compoſuiſſent hominibus, ſolus dr. p⸗
.- 13. D.

.

ſaub. ad
Laert, I, Sapiens qui ſit) Apud Plutarchum eſt
103. Aovς S OPgsροαρ. Si ſolus ſit ſapiens: Aſt
ap. Stobaeum Serm. XLVI. p. 328. gt An Ké-

vog Sin Sodviog. Si Solus non ſapiat. Vt ſci-
licet alios etiam in rem communem conſulentes
audiat. Vide obſeruata Gattakero ad Marcum
Aurelium p. 30, b.

conuiuarum .

‚—— — —

Laert.l,
106.

16 Hlun de
„. Poect,
Virt,ſent,
§-
„ b.79..
-klut.
Solone,
8l. 4.
Conv.
IlI. dap.
. ..l52.4.
1Fkibic,.
0.15 E.
lHgthen.
L. X.
1 1.
.

429D.
uld. b.
61. D.

Laert. I,
106.

Laert. I

109.

c

APOPHTFGM ANAGCHIARSTDISO MVSON

conuiuarum non riſit. Simia autem
adducta, in riſum ſobitus dixit: naturq
guidem animat iſtud eſſe ridiculum, ho-
minem vero arte &ö ſtudio.
Dormlens ſiniſtra continere puden-

91
da, dextra os ſolebat?° ſignificans co- 4en
ercendum eſſe vtrumque, difficilius?563, A.
tamen linguam quam voluptatem con-
tineri. Alebat item, mihi omnes Grae-

. . P id. L. I.
ci &‿tbhae videntur. 6
7

VSON, Strymonis filius, auétore
Hermippo, Cheneus fuit, ex vico
Oetaeo, ſiue Laconico, patre tyranno
genitus. Fertur Anacharſis, oracu-
lum vbi conſuluiſſet, quisnam ſe es-
ſet ſapientior, reſponſumtuliſſe, vt

de Chilone in Thaletis vita memora-
tum,

Oetaeum quendam aie Myſonem Che-

ne fuiſſö
Qui te maicrem condat ſub tedtore
MonI 6m.
Hoc ille reſponſo accenſus ad vicum
peruenit, eumq; reperit aeſtate ſtiuam
aratro aptantem, cui dixit, Atqui, oMy-
Jom nondum arotrovacandi nunc tem Pus

AM. IIIe autem reſpondit: Tempusta-

men, vt ad illud nos componamur. Alii
dicunt Eteium eum ab oraculo appel-
latum fuiſſe, inquiruntque quid, ſit
Eteius. Parmenides quidem pagum
eſſe Laconiae ait, aquo ductum ſit no-
men, vnde ortus fuerit Myſon. Soſi-
crates vero Patre Eteum, matre Che-
neum fuiſſe tradit. Eutyphron Cre-

MVYSON.

p. 308.

tenſem fuiſſe, affirmat, eſſe enim in
Creta Eteum oppidum. Anaxilaus Ar-
cadem eſſe tradit. Meminit eius & Hip-
Ponax dicens: Et Myſo, quem virorum
omnium ſapientisſimum Apolk praedi-
cauit. Ariſtoxenus eum a Timonis
& Apemanti moribus non multum ab-
fuiſſe teſtis eſt, qui hominum oſores
extitere. Lacedaemone in loca deſer-
ta ſeſe ſuhduxit,“ vbi Solus deprehen-
ſus, cum interrogaretur, gitid, nemine
Praeſente, rideret? Ob' hoc ipſum, in-
quit, rideo. Idem ait, ignobilem ha-
bitum eſſe, quod non ex vrbe, ſed
ex vico, eoque obſcuro, natus eſſet.
Hinc eſt, quod ſententias, quae ipſi
tribuuntur, Piſiſtrato adſcribant non-
nulli. Alii vero inter ſeptem ſapien-
tes eum referunt. Plato illi locum krorago-
Periandri inter eos concedit. Sen- 5 43.
tentia eius eſt, non ex verbis res, ſöod
e* veεebis verba eſſe inquirenda: neque
enim propter verba res perfici, ſed
rerum gratia verba. Defunctus eſt
aetatis anno XCVII.

EPIME

‚bimenidem patriam Cretam habu-
iſſe omnes conſentiunt, quamuis
promiſſam comam, ſecus atque illius
inſulae ferrent mores, habuerit: non

NIDE/õsW8. —

aeque de vrbe eius natali eadem o-
mnium ſententia eſt. Cn-ſſum eam fu-Laert.lc.
iſſe, Laertius ait, quod plures affirma- & Val.
re vidit ſecutus: Phaeſtum Strabo. Max.

* Dubito eum ſenſum habere verba Laertii,
quem iis Stanleius tribuit: Nihil aliud enim a-
. 2. — 2 „
pud Laertium, quam WD£esvα ey aραdιοα.
2 5 3 — .
sn sonylag e Mhονν h. e. eum Lacedaemone
ſoius cum eſſet, ridere Biſum. De ſeceſu in de-

4

VIII, 13.
ſertum, nihil. Videtur errori occaſionem dediſſe Strabo. L..
non intellecta Phraſis Soniag, quae non in X P. 479.
deſerto vertenda, ſed ſolus cum eſſet, & quidem C.
quod clare additur in Brbe Lacedaemone.

M zZ Nec

92 EPIMENIDES.

4 aert. Nec minor de parentum eius nomini-
b Apol- bus diſſenſio, Phaeſtius vel Phaeſtus
lon. arens eius fuiſſe dicitur ab aliis, ab
Dyſc. aliis Doſiades, ab aliis Ageſancus. Apol-
uk. Tlonius Bolum vocat.? Matrem bla-
ment.c.. K'am appellat Laertius“ & Suidas. Plu-
c plut. tarchus Baltam ** appellat, & Nym-
vit. Sol. phamn fuiſſe dicit.
zSe D. Fertur aliquando a patre & fratribus,
, 109, dum iuuenis adhuc eſſet, vt ouem
*Apol-TUre domum afferret, eſſe miſſus.
lon. I. c. Quam inueſtigans, aeſtu defatigatus iti-
f ap. A- nerisque labore, tempore meridiano,
pollon. vel, vt Apollonius ait, ſub noctem, ex
Hin-VII, itinere in ſpeluncam diuertit, atque in
Lact. ea iuxta Theopompum annos IVII,
I. c. iuxta Varronem sautem, Plutarchum
E Varro & Tertullianumi L, iuxta Pauſaniam
elinsn. XIL, obdormiuit, quo temporis inter-
p 65. vallo cognatorum eius plerique deceſ-
h an Se- ſerunt. Dehinc ex ſomno expergi-
niger. ſcens ad quaerendam ouem denuo ſe
Reſp. p. contulit, velut poſtero experreétus
783,.. die.
** FEam cum non inueniſſet, in agrum

44. * reuertitur, cumque ibi rerum faciem
K Atticis penitus immutatam, agrumque in alte-
p. 35. c. X. rius ius concesſiſſe, animaduerteret, ſtu-
Aud pore attonitus in oppidum rediit. Ibi
vitium cum domum ſuam vellet ingredi, quis-
in nu- nam eſſet? interrogatus eſt. Poſtre-
mero eſ- Imo in iuniorem fratrem incidit, iam ſe-
keriee nem, ex quo omnem didicit rei verita-
in appen- tem, & quanto temporis ſpatio abfuiſ-
dice Va- ſet, comperit. Plutarchus ſenem eum
tican. A- expergefactum ait, Plinius & Laertius!
dagior. ſenuiſſe eum intra tot dies, quot dormi-
. Peorum viſſet annos. Sunt, qui non dormiuiſ-
altero VI ſe dicunt eo tempore, ſed in ſolitudine
altero vixiſſe, n plantarum radicibus effodi-

VII anni endis tempus collocantem.
haben-

re ' ſaepe eum ſimulaſſe: anima eius,

Multa alia de eo referuntur mirabi-
lia. 2 Neque deſunt, qui accipere ſo- Apollon.
litum a Nymphis cibum,“ eumque in-n Laert.
tra bouis vngulam conditum ſeruaſie l, 114.
dicant, paulatimque inde ſumſiſſe, nihil
opus alio paſtu habentem, * neque“ idem

vnquam viſum edere. Seſe reuiuiſce- “
uid.

uoties viſum eſſet, e corpore egreſſa,
illudque rurſum ſubeunte.
Fertur primus domos atque agros
expiaſſe, id, quod carmine praeſta- Laert.
bat. Eam ob rem Athenienſes O- Rrabo
lymp. XI/VI. peſte afflicti, & ab oraculo . x p.
juſſi vrbem vt luſtrarent, Niciam Ni- 479.
cerati filium naui miſere, Epimenidem-t Laert l,
que ex Creta aduocauere. Qui etiam r.
paruit, atque ibi cum Solone contra- Salone
Gta familiaritate, eum priuatim inſtituit, 6. 84. D.
legumque condendarum viam eidem
praeſtruxit. Nam res diuinas reddidit
minoris impenſae, ciuesque ad luctum
manſuetiores, ſacrificia quaedam ſta-
tim exequiis adiiciens, detracta aſperi-
tate barbarica, qua deuinctae antea mu-
lieres fuerant; & quod caput erat, pro-
pitiationibus, procurationibus, ac fſi-
gnis dedicandis luſtrans vrbem, at-
que expians, parentes iuſtitiae magis &
aequitati ciues effecit, & vnitati. Pe-
ſtem vero hoc modo compeſcuit; Sum- Laaert. 1
pſit oues nigro & candido vellere, egit- 10.
que in Ariumpagum, atque inde, quo
vellent, ire permiſit: his, qui illas ſe-
quebantur mandans, vbicunque illae
accubuiſſent, ſingulas mactarent loci
eius proximo Deo. Atque in hunc
modum lues quieuit. Ex eo iam ho-
dieque, inquit Laertius, per Athenien-
ſium pagos aras ſine nomine conſpi-
cere eſt, in eius, quae tunc facta eſt,

tur. X pace Stanleii dictum ſit, matris quidem Epi-
1 Laert. menidis apud Laertium plane nulla eſt mentio.
1, 115. * Videtur hoc nomen in alterutro corruptum
m Laert. eſſe. .
1,112.

**„* Nihil opus alio paſtu habens) ap. Laertium
eſt: undetelæ xe* α. απHτnα επ, quod rectius
vertunt docti Laertii Interpretes, nullaque inde ege-
Kione indiguiſſe. . . .
expiationis

ex
ſa
9
Laert. l,

112.
lbl U

Laert. h
114. 8
Plutarch.
Solone
18421

1
Il

Uo de
lesb. b 30
I1642

llopp.
e ſt

lato!
lt.
dLurt,
lno.
utn,
dol. le,
.

bi.
ſo⸗ Apollon.

lc.
in be.
¹ Lzert

le 1
hII4.
lul
e⸗ idem
ce. id.
1 dui

l,

0
la.tf laert.
O. IIZ.
1.1 Krabo
1
do. x.
r. ,.
n-t laenh
III.
. ilt.
4 Solone

ge
n

it

cC2 —

expiationis memoriam. Alii eam cau-
ſam peſtis Cylonium fuiſſe ſcelus a-
iunt, de quo in vita Solonis egimus, at-
que ideo iuuenes duos Cratinum &
Cteſibium eum interemiſie, atque ita
cladem conquieuiſſe.
Laert. I,., Primus, templa condidifſe creditur,
IIzZ. ſtruxitque apud Athenienſes Eumeni-
ib. , IS. dum aedem, Nympharum vero tem-
plum aedificare parantem, vocem e coe-
lo audiuiſſe, dicentem: Epimenides non
Maenphis, ſed loui dedicatu. .
Laert. I, Munychiam videns, iis, qui proximi
1I14. erant, alebat, quanta hominum in re-
Plutarch pus futuris coecitas! dentibus illud ca-
oone ſtrum diſcerperent Athenienſes, ſi,
5.842. quantarum cladium cauſa locus futu-
rus ſit nouiſſent. Haec autem praedi-
xit, multis antequam euenirent annis,
euentus enim reſpondit Olymp. CXIV
anno ſecundo, quo Macedonicum
praeſidium Munychiae Antipater im-
poſuit.
plato de Athenienſibus, Perſicam claſſem mox
Legib. L adfuturam metuentibus, dixit, Perſas
II-b.642 decennio poſt demum venturos, atque
T. II. vbi venerint, nulla earum rerum, quas
II. opp. 1 .
ſperarent, effecta, pluribus acceptis,
uam intuliſſent, damnis, domum re in-
Aa repetituros. Quae euentum ſor-
tita praedictio in pugna Marathonia &
Salaminia fuit.
Laert. , Lacedaemoniis quoque (atque etiam
IIS. Cretenſibus) praedixit captiuitatem, in
quam Arcades eos erant redacturi, quae
obtigit illis Eurycrate & Archidamo re-
gnum Lacedaemonium tenentibus.
Iſtas praedictiones, (ob quas diui-
Plato num ² Deoq; chariſſimum eum Graeci
L. c. exiſtimabant, 'imo & in ſapientum ſuo-

EPIMENIDES 93

ſes vero, quorum Prophetam eum Pau-
lus adpellat, ſacrificia illi tanquam Deo
offerebant, vel ignotas vel non creditas
Ariſtoteli fuiſſe, maniſeſtum eſt, non Rhet.
futura eum, verum praeterita tantum, III. 17.
obſcura quae eſſent, patefeciſſe affir-
manti. .

e Laert.

Vrbe luſtrata, aliisque rebus patra-
. 1 I I-.

tis, maximo in honore apud Athenien-
ſes extitit, qui varia ei dona obtulere,
talentum ei decreuere, nauemque, qua
domum reduceretur, dedere. Verum
ille, pecunia repudiata, praeter ſurcua-
lum ex ſacra olea, ex arce s petendum, Plutar.
nihil accepit: quam tenens foedere in- Sole le.
ter Athenienſes Cnoſſiosque concilia- Reipeger
to, in patriam rediit: neque ita multo pratciz⸗
poſt viuis exceſſit, i aetatis ſuae anno h Laert.
CLVII, i vel vt alii volunt* CL, vel vt. l. c.
Cretenſes aiunt CCXCIX. Nenopha- zdenn
nes eum audiſſe ſe ait, annos natum X Abol-
CLIV. Corpus " eius apud ſe Lace-lon. I. c.
daemonii ſeruarunt, oraculo admoniti. ex Phle-
Illud multis poſt annis repertum, no- gonte.
tis compunctum eſſe litterarum obſer- aert.
vatum eſt. Vnde prouerbium natum m Id. I,
de rebus abſtruſis, Epimenidis pellis. nS.
Aeacum ſe ipſe appellabat,“ ab aliis ve-" Suidas

ro Cures dicebatur. S .

Poefſi inclaruit, "“ & metrice multa L IIS8.
ſcripſit, ſcriptorum argumentaſequen-? Suidae
quentia habemus: Myfteria quaedam & “.
Luſtrationes & alia aenigmatica. Cure-
tum & Corybantum generationem & Laert. I,
Theogoniam ad quinque millia verſu- 112.
vm. Argus fabricam & Iaſonis in Coll-
chos expeditionem, ad ſex mille & quin-
gentos verius. Scripſit & proſa ora-
tione † deſacriſiciis, de Republica Cre-

b 1 — . .
kser. rum cenſum eumreferebant, Creten- tenſium, de Minoe & Rhadamantho. De
„ 109.
* Plutar. „ Ex Phlegonte Epimenidem CL annis vixiſſe,

Sol. l. c. Apollon. docet, quem autorem Laertius quoque al-
legat, CLVII annos eidem tribuentem, vt in alteru-
tro autore vitium numerum contraxiſſe oporteat.

† Proſa etiam, quae ante allegata ſunt myfteria,
dußerationez & aenigmaticz conſignauir, ſi Suidae
interpreti fides. At εαονορ in, Graecis habetur,
quod eſt, epico carmine.

M 3

oraculis

Alieron⸗ Oraculis & Reſponſis, ex quo opere il-
in Ep. d ſe Paulo allegatus eſt verſus:

Tit. II, 2. .
Cretigena eſt ſemper mendax, mala
beſtia, venter.
