vvm quiddam, ortum ex motu contra- borandum affectuum tamen iugum
* Laert. hente elationis mentis irrationalis, & non excutiunt.
l1. c.
4 Stob. CAP. VIII.
1 c. DE MORBIS ET AEGROTATIONIBVS.

.

IV, 9. 10. Wintemperantia: quae eſt a tota
22 - 23. mente, & a recta ratione, defectio, ſic
med. auerſa a praeſcriptione rationis, vt
nullo modo appetitiones animi nec
regi, nec contineri queant. Quem-
admodum igitur temperantia ſedat ap-
petitiones, & efficit, vt hae rationi
pareant; eonſeruatque conſiderataiu-
dicia mentis: ſic huic inimica intem-
perantia, omnem animi ſtatum in-
flammat, conturbat, incitat. Itaque
& aegritudines & metus, & reliquae
perturbationes omnes gignuntur ex
ea. Quemadmodum cum ſanguis cor-
ruptus eſt, aut pituita redundat, aut

Cic. Tuſc. OMNnim perturbationum fons eſt

voluptas.

bilis; in corpore morbi, aegrotationes-
que naſcuntur: ſic prauarum opinio-

num conturbatio, & Pütum inter ſe

repugnantia, ſanitate
morbiſque perturbat.
Perturbationibus mens morbum Cic. e.
contrahit quaſi. Morbus animi eſt o- e
pinio & deſiderium eius, quod vehe-gs Le.
menter eſſe expetendum videtur, non p. ry.
eſt expetendum tamen, qualis eſt, quae résα.
exfeminis, vino, pecunia percipitur
Morbhi vero iſti ab altera
parte oppoſita ſibi habent extrema ſua,
vV. g. odium muliebre, vini auerſa-

tionem, & abſtinentiam ab opi-

bus.
Hic

poliat animum,

Gg gg

602

1. iid Hlic mentis morbus cum imbecillita-
., ec. tate coniunctus aegritudo dicitur: vt

in corpore enim variae funt aegritudi-
nes, vt catarrhi, conuulſiones & c. ſic &
animus ſuis laborat aegritudinibus, glo-
riae & voluptatis ſtudio, atque aliis.
Vt porro in corporibus eſt ad certos
quosdam aegritudines inclinatio, ſic in
mente etiam huiusmodi obferuatur
zro1ν Dropenſia ad perturbationes quasdam,
iuz talis eſt propenſio ad muidiam, propenfio

2 3

dere⸗⸗ admiſoricoxydiam. &c.
Soveοâρπισ . . . .
yexer. Hoc loco nimium operae confumi-

uo. tur a Stoicis, maxime a Chryſippo, dum

Lecr cum morbis corporum comparatur
6. Morborum animi fimilitudo.
ibid,

Perturbatio, iactantibus ſe opinioni-
bus inconſtanter & turbide, in motu eſt
ſemper.
citatioque animi inueterauerit, & tan-
quam in venis, medullisque inſederit,
tum exiſtit & morbus, & aegrotatio, &
oflenſiones eae, quae ſunt eis morbis,
aegrotationibusque, contrariae. Haec
ib. e. 1I. cogitationeinter ſe differunt, re qui-
dem copulata ſunt, eaque oriuntur ex
BHbidine & laetitia. Nam cum eſt con-
cupita pecunia, nec adhibita continuo
ratio, quaſi quaedam Socratica me-
dicina, quae fanaret eam cupiditatem:
permanat in venas, & inhaeret in vi-
ſceribus illud malum, exiſtitque mor-
bus & aegrotatio: quae auelli inuete-
rata non poſſunt: eique morbo nomen
eſt auaritia. Similiterque ceteri mor-
bi: vt gloriae cupiditas, vt muliergtas,
9iMνρü Vt ita appellem eam, ceterique ſimili-
viz,. ter morbi, aegrotationesque naſcun-
tur. Quae autem funt his contraria,
ea naſci putantur a metu, vt odium mu-
ioονo. Tierum, vt in hominum vniuerſum ge-
" nus, quod accepimus de Timone, qui
icd, gραεQ epPellatur: vt inhoſpitali-
tas eſt. Quae omnes aegrotationes

pAS vII DocrEWA STOTCORVI P . VIII.

Cum autem hic feruor, con-

animi ex quodam metu naſcuntur ea-
rum rerum, quas fugiunt, & oderunt.
Definiunt autem animi aegrotatio-
nem, opinationem vehementem de re
non expetenda, tanquam valde expe-
tenda, inhaerentem, & penitus inſitam.
Quod autem naſcitur ex offenſione, ĩta
definiunt, opinionem vehementem de
re non fugienda, inhaerentem, & peni-
tus infitam, tanquam fugienda Haec au-
tem opinatio eſt iudicare ſeſcire, quod
neſciat.
Aeprotationi autem talia quaedam
ſubiecta ſunt, auaritia, ambitio, mulie-
roſitas, peruicacia, ligurritio, vinolen-
tia, cupedia, & ſi qua ſimilia. Eſt autem
auaritia opinatio vehemens de pecu-
nia, quaſi petenda ſit, inhaerens, & pe-
nitus infita. Similisque eſt eiusdem
generis definitio reliquarum.
Offenſionum autem definitiones ſunt
eiustaodi, vt inhofpitalitas, eaque in-
haerens, & penitus inſita. Similiter-
que definitur & mulierum odium, vt
Hippolyti, & vt Timonis generis hu-
mani. .
Vt vero ſunt alii ad alios morbos i. K. 12
procliuiores: (itaque dicimus grauedi-
noſos quosdam, quosdam torminoſos,
non quia iam ſint, ſed quia ſaepe ſint)
alii ad metum, alia adaliam perturbatio:
nem. Ex quo in alüs anxietas, vnde
anxii; in aliis iracundia dicitur, quae
ab ira differt, eſtque aliud iracundum
eſſe, aliud iratum: vt Giffert anxietas
abangore. Neque enim omnes an-
xii, qui anguntur aliquando, nec qui
anxii, ſemper anguntur: vt inter ebri-
etatem & ebrioſitatem intereſt: aliud-
que eſt amatorem eſſe, aliud amantem.
Atque haec aliorum ad alios morbos
procliuitas late patet. Nam pertinet
ad omnes perturbationes. In mulktis
etiam vitiis apparet: ſed nomen res
nonhabet. Ergo & inuidi, & maleuoli,
=è & liuidi,

Klui
ptocl
in
roc
ſanul
tur,
dun
tebr
res
cliun
neu
(c dbe,no
. eſte
Mo
up
cil
jnte
derc
ile
tin
ne
tiu
ex
tun
u

Ur er.
unt.
1⸗ tio-
de re
expe
ne, ita
ein de
peni.
ec a⸗
quocd

jedam
mulie-
nolen-
utern
pech⸗
Cpe.
Wodemm

funt
ne in-
lieer-

n, t
hu-

norbos de n

riuedi⸗
noſos,
e ſint)
tbatio⸗
VNde
, quae
undum
Mietas
Eo ul⸗
ul
ebel⸗
Aud-
atem.
norbos
ertinet
ults
nen 165
Zeuol,
Clnid,

A r Ren 2

& Huidi, & timidi, & miſericordes, Auia
procliues ad eas perturbattiones, non
quia ſemper feruntur. Haec igitur
procliuitas ad ſuum quodque genus, a

ſimilitudine corporis, aegrotatio dici-

tür, dum ea intelligatur ad aegrotan-
dum procliuitas. Sed haec in bonis
rebus, quodalii ad alia bona ſunt aptio-
res, facilitas nominetur, in malis pro-
cliuitas, vel ſignificet lapſionem: in
neutris habeat ſuperiusnomen. Quo
Cic. ib.c. Mmodo autem in corpore eſt morbus,
13. eſtaegrotatio & witium; ſic in animo.
Morbum appellant torius corporis cor-
ruptionem,
Aegr tationem morbum Ccum imbe-
Cillitate: vitium, cum partes corporis
inter ſe diſſident, ex quo prauitas mem-
brorum, diſtortio, deformitas. Itaque
illa duo, morbas, & aegrotatio, ex to-
tius valetudinis corporis conquaſſatio-
ne, & perturbatione gigauntur: vi-
tium autem, integra valetudine, ipſum
ex ſe cernitur. Sed in animo tan-

tummodo cogitatione poſfumus mor-

Hum ab aegrotatione ſeiungere.

Vitioſitas autem eſt habitus, aut affe-
Qio in tota vita inconſtans, & a ſeipſa
diſſentiens. Ita fit, vt in altera, cor-
morbus efficia-
tur, & aegrotatie: in altera incon-
ſtantia & repugnantia. Non enim o-
mne vitium partes habet diſſentien-
tes, vt eorum, qui non longe a ſapi-
entia abſunt, affectatie eſt illa quidem
diſcrepans ſibi ipſa, dum eſt inſipiens,

ruptione opinionum

ſed non diſtorta nec praua.

Morbi autem, & aegrotationes

partes funt vitioſitatis: ſed perturba

tiones, ſintne eiusdem partes, quae-
ſtio eſt. Vitia enim affectiones ſunt
manentes: perturbationes autem, mo-
ventes, vt non poſſint affectionum ma-

nentium partes eſie.

Atque vt in malis attingit animi na-

DE MOREIS ET ACROTATIONIBVS.

603
turam corporis ſimilitudo, ſicin bonis.
Sunt enim in corpore praecipua, pul-
chritudo, vires, valetudo, firmitas,
velocitas. Sunt item in animo Nt enim
corporis temperatio, cum ea congru-
vnt inter ſe, e quibus conſtamus; Sa-
nitas ſic animi dicitur, cum eius iudi-
Gia, opinionesque concordant; eaque
animi eſt virtus: quam alii ipſam tem-
perantiam dicunt eſſe , alii obtempe-
rantem temperantiae praeceptis, &
eam ſubſequentem, nec habentem vl-
lam ſpeciem ſuam: ſed ſfiue hoc, ſiue
illud fit, in ſolo eſſe ſapiente. Eſt autem
quaedam animi ſanitas, quae in inſipi-
entem etiam cadat, cum curatione me-
dicorum conturbatio mentis aufertur.
Et, vt corporis eſt quaedam apta fi-
gura membrorum, cum coloris qua-
dam ſuauitate, eaque dicitur pulchri-
tudo: Sic in animo, opinionum, iudi-
ciorumque aequabilitas & conſtantia.
cum firmitate quadam, & ſtabilitate
virtutem ſubſequens, aut virtutis vim
ipſam continens, pulchrirudo vocatur.
Itemque viribus corporis, & neruis,
& efſicacitati ſimiles ſimilibus verbis,
animi vires nominantur. Velocitas
autem corporis celeritas appellatur:
quae eadem ingenii etiam laus habe-
tur propter animi multarum rerum
breui tempore percurſionem.
Ilud animorum, corporumque diſſi-id. c. 14.
mile, quod animi valentes, morbo ten-
tari non poſſunt, corpora poſſunt. Sed
corporum offenſiones ſine culpa ac-
cidere poſlunt, animorum non
item. Quorum omnes morbi, & per-
turbationes, ex aſpernatione rationis
eueniunt. Itaque in hominibus ſo-
lum exiſtunt. Nam beſtiae ſimile
quiddam faciunt, ſed in perturbatio-
nes non incidunt.
Inter acutos autem,

& inter hebe-

tes intereſt, quod ingenioſi, vt aes
6g gg 2

. Corinthium

Laert.
VII, 89.
Laert.
VII, 90.

604
Corinthium in aeruginem, ſic illi in
morbum & incidunt tardius, & recre-
antur ocyus; hebetes non item. Nec
vero in omnem morbum, acpertur-

bationem animus ingenioſi cadit. Non

enim multa efferata, & immania: quae-
dam autem humanitatis quoque ha-
bent primam ſpeciem, vt miſericor-
dia, aegritudo, metus.

CA P.

PARS VII. DOCIRINAE &1 OICORVAI P. II. c. LX.

Aegrotationes autem, morbique a-

nimorum, difficilius euelli poſſe pu-

tantur, quam fſumma illa vitia, quae
virtutibus ſunt contraria: Morbis e-
nim manentibus, vitia fublata eſſe
non poſſunt, quia non tam celeriter
ſanantur, quam illa tolluntur.

IX.

DE VIRTVTE ET VITIO.

VLrms eſt conueniens animi per o-
mnem vitam diſpoſitio. 5.
Suntque tria virtutis genera. Pri-
mo enim generatim dicitur virtus, pro

quacunque rei cuiusuis perfectione.
Sic ſtatuae virtus tribuitur. Alia vir-

tus eſt contemplatiua, quo ſpectant
ſcientie omnes, quae iuxta Hecato-
nem ſpeculatione ab ſoluuntur, vt pru-
dentia & juſtitia. Tertium genus eſt vir-

tutis a ſpeculatione ſeiunétae, ad quod

quae ſpectant, tanquam ea quae conſe-
ꝗquuntur virtutes contemplatiuas conſi-

derantur: huc pertinent ſanitas, robur,

persgaudium. & ss. Sanitas enim ſequitur

Laert.
VII, 89.

Laert.
VII, 93.

temperantiam, quae virtus eſt contem-
Pplatiua, ſicut fornicis fabricam aedi-
ficii ſequitur firmitas. Tales dicun-
tur ſeiunctae a contemplatione, quo-
niam aſſenſu animi opus non habent,
verum poſtea accedunt, atque in iſpos
quoque improbos cadunt, vt ſanitas
& robur.
Virtuti contrarium eſt vitium, nam
rationale animal, rebus exterioribus
inductum, quandoque peruertitur,
quandoque crebris ſermonibus eorum
quibuscum verſatur, contra naturam,
quae nobis inclinationes indit minime
peruerſas.
Vitiorum itaque etiam duo ſunt ge-
nera, primum ignorantia eſt rerum

earum, quarum cognitio virtutem

abſoluit, v. g. imprudentia, intempe-
rantia, iniuſtitia: alterum genus vitia
conſtituunt, quae non ſunt ignoran-
tiae, v. g. puſillanimitas imbeciltitas.
Panaetius virtutes in Theoreticas & Laer.
bpracticas diſtinguit. Alii in rationa- VII, 92.
les, naturales, & morales. Poſi

donius quatuor, plura etiam Clean-

thes, Chryſippus & Antipater virtu-
tum genera conſtituunt, Apollodo.
rus vnicam, nempe prudentiam.
Virtutum aliae primae ſunt, aliae Laert.lc.
primisſubordinantur. Primarige qua-
tuor numerantur: Prudentia, tempe-
rantia, fortitudo, iuſtitia. Quarum
prima circa officia, ſecunda circa ap- Laert 1.
petitus, tertia circa tolerantiam, quar- c. Stob. p.

ta circa diſtributionem verſatur. 167.
Knc de i ſcientia bonorum ma- 09
lorumque eE-

mediorum: vel facien- .
— — . ο.
dorum non faciendorumque & neu- Laert
trorum.“ . VII, 92.
Virtutes quae prudentiae Jubordi Stob. p.
nantur ſequentes ſunt: 16”8.
Conſultandi dexteritas, quae eſt ſci- Stob. le.
entia res gerendi, quousque vtiliter oν
expediri queant. .

Recta computatio“, ſcientia comple- AXτ
ctens res efficiendas.
Sblertia animi , ſcientia officii inue-
niendi.
Mentis aduertentia“ ſcientia attin-
gens ſcopum in re qualibet.

votc.
Laert. &
Stob. II.
cc.
„
SvE-

VYeia.
Callida Stob. l c.

auf.
ed I6
Stob. l,,
era- P0
u. H

ng. l r
A-

ceuriI.

I,
8ob.l 5.
ihuc, le
Npa-
Teid. d
idp..
aßfi
lu.
id ib, .
dape
Nys.
lib.
1
4 -
ee-
u. j
Laert.

1
dtob. lc,

nhoſt
a. 6
Kob.le,
1 e
riila.
id ib⸗
Stodel,c.
P. 167.
e-
eua.
id.169.
Ro
7 .
d id. 1
r
a.
id.
-

lue 4.
epu.
uge
bis e
eſſe
Eriter

mn
Vti
Dran-
1.
8 Laent.
Ma- VI.,92.
Poſ-
ean⸗
rtu⸗
do.

luelaenle.
Nun⸗
npe⸗
uE
4- Laert 1.

Nar-dob⸗ l.
107.

. gg.
lel-
nell-Laet.
VII, 99.
5. dobeh.
105.
ci- cgtob. .
Noyr.
et ,
a.
Ne.
ld.

laent.

ce.
inn ewi-
uu.
e aob. ⸗

Laert.

Geic.

DE VIRTVIE ET VIIIO. . 605

iou Calida pronsdentia ": ſcientia exitus
Xaria rerum inueniendi.

Steb. I. e. Ordinandi facultas b: ſcientia tem-

Nνσα. poris rerum gerendarum, earumque

7
Eia. Id. ordinis. .
X ο Deceri obſeruantia: ſcientia motu-
4T α% I., vm honeſtorum turpiumque.
Audh- Verecandia d-ſcientia vitandi probri.

o&σ bρ. Fortitudo eſt ſcientia grauium & non

eStob. I. Brauium & neutrorum, In eo gene-
c. p. 167. re ſunt:

νρXρhα Continentia f. ſcientia rectae rationis
re. tehax.
id.p. 168. Conſtantia s. ſcientia in recto iudicio
Sxapre- perſiſtens.
ia. Confdentia be ſcientia qua nihil ad-
ib, verſi nobis euenturum confidimus.
Sagoa Magnanimitas', ſcientia vincendi ea,

Aeοσσ quae bonis malisque eueniunt.
id. ib. Tranquilütas animi F. ſcientia animi,
ε inuictum eum reddens.
Wνω. Laboris tolerantia: ſcientia qua ad
X*. illud enitimur quod ſemel nobis eſt
vI,93. Propoſiummmmm
Stob. 1 c. Ilſſtitia n eſt ſcientia tribuendi cuiuis

gανρ=-ſuum pro meritis. Ad hoc genus ſpe-
ia. ctant:
Stob. c. Pietas, ſcientia Deos colendi.
11 PNe Benignitaso, Scientia bene faciendi.
ai. Socialitasb, ſcientia tuendi in ſocieta-
id 1b.

te aequalitatem.

b.l. c. , „9,q Go;
. 6 Ad foedera ſancienda diſpefitio, Sci-
mH&. entia honeſte cum aliis contrahendi.

Similiter & vitiorum alia prima eſſe
id p. 168. conſentaneum eſt, alia primis ſubor-
, ens- dinata.

Tg. Prima ſunt imprudentia, intempe-
. ib.

rantia, puſillanimitas, iniuititia.
* suοr Imprudentia rerum bonarum mala-
vornæ a. rumque & neutrarum eſt ignorantia,
id. vel rerum faciendarum, non facien-
ve*oνσν ù darumque & neutrarum. .
2MXα. Intemperantia eſt ignorantia rerum
Eia. id. expetendarum, atque non expeten-

Laert. 5
VI. 93. darum & neutrarum.

Stob I. c.

Puſellanimitus eſt ignorantia graui-
vm & non grauiumatque neutrorum.
Iniuſtitia eſt ignorantia cuiuis pro
meritis ſuis diſtribuendorum.
Quae iĩſtis ſubordinantur vitia, vir-
tutibus opponuntur ſecundariis: V. g. aäuca-
incontinentia, mentis tarditas, conſul- gia, gæ
tandi imperitia, quarum definitiones ν0nας,;
ex oppoſito reſpondent definitioni- aα-
bus contrariarum eis virtutum. æMæ.
Atque iſtae quidem perfedlae ſunt Stob. l. c.

virtutes, ac praeceptis conſtant. His b. 168.,

autem aliae iunguntur non artes, ſed
faculiates exercitio conſtantes, vt ani-
mi ſanitas, integritas, robur & pul-
chritudo. Quemadmodum enim cor-
poris ſanitas proba temperatio eſt ca-
lidorum, frigidorum, ſiccorum & hu-
midorum, fic animi ſanitas proba eſt
decretorum eius temperies. Et quem-
admodum corporis robur fufficiente
neruorum abſoluitur contentione: ſic
animi robur contentione conſtat, ad
iudicandum & agendum fufficiente.
Quomodo corporis porro pulchritu-
do membrorum perficitur inter ſe &
cum toto conuenientia, ſic animi pul-æα—

chritudo conſiſtit in conuenientia ra- ergia.

tionis & partium eius, ſiue cum toto,
ſiue inter ſe inuicem.
Omnes porro virtutes, quae ſcien-Stob. Le.
tiae ſunt & artes, praecepta habent
communia, & finem eundem, quam-
obrem etiam, vt Zenoni placuit, ſe- ap. Plut.
parari nequeunt, inuicem coniunctae, e ank.
vt Chryſippo, Apollodoro, atque He- Stoic .
catoni eſt obſeruatum. Qui vaam 1024.
habet, omnes poſſidet, vt Chryſippo Lerr.
dictum, & qui iuxta vnam viuit iuxta h, 125.
omnes viuit. Virtutem qui habet non
contemplatione tantum, verum actio-
ne etiam valet, atque iis rebus exer-
cendis, quae officium praeſcribit. Quae
vero agenda ſunt tam in iis conſiſtere
quae eligenda, quam quae toleranda

06

ſunt, & diſtribuenda, & zuenda con-
ſtanter: ita, vt quicunque vnam rem
prudenter gerit, ille in alia apte quo-
que ſit verſaturus, & onftanter in alia,
in alia temperanter: atque adeo & pru-
dens ſit, & magnanimus, & iuſtus, &
temperans.
Stob.d. . Nihilominus tamen capitibus inter
p. 468. ſe iſtae differunt virtutes. Nam pru-
dentiae quidem capita ſunt, vt prime
res gerendas contemplari & agere, ita
ſecundo quae ad offenſiones in rebus
gerendis vitandas pertineant, contem-
Plari. Temperantiae autem efſſe capi-
a, primum quidem appetitiones recte
conſtitutas habere, atque eas in ante-
cefflum conſiderare. Secundum vero,
vt contempletur eas quae ſubordinatis
virtutibus obiiciuntur appetitiones, vt
quae diſtrahere nos poſſint, atque im-
pedire. Capita fortitudinis funt, pri-
mo, quiequid ferendum ſit contem-
plari, ſecundo virtutes alias. Iuſtitide
denique capita ſunt, vt primo digni-
tatem cuiusque conſideret, ſecundo
etiam reliqua. Siquidem virtutes o-
mnes reliquas, cum iis quae fubiüciun-
tur eisdem, conſiderant. Idem enim
Panaetius in virtutibus dicebat eue-
niſſe, ac ſi multis iaculantibus vnus
proponatur ſcopus, qui variorum con-
tineat lineamenta: deinde ſinguli qui-
dem ſcopum attingere ſtudeant, alius
tamen albam ſibi lineam, nigram ah-
VS, aliam alius fibi proponat. Quem-
admodum enim-hifſce finis ſit fupre-
mus ſcopum attingere, alius tamen
modum ſibi ſtatuat eum attingendi a-
lium; ſic virtutes etiam finem omnes
habere beatitudinem, quae ſit in vita
naturae conueniente poſita, hunc au-
tem alios aliter aflequi.
Stob. Ic. Vt vero ſeparari virtutes neque-
p. 169. Vnt; ita eadem eſt earum cum princi-
oD«ä“ pe animae parte natura & eliſentia,
Xoy,

PARS VII. DOCTRINAEF STOICORVM P. I. cX. X

quamobrem conpus virtus omnis di-
citur, corpus enim intelleétus & mens
eſt. Eſt nempe anima calidus ſpiritus
nobis innatus. Eſtque adeo animus
noſter animans, vita & ſenſu praedi-
tus, maxime ſi partem eius ſpecétes ſu-
periorem, quae dicitur intellectus.
Omnis igitur virtus animans eſt, quo-
niam natura eadem eſt cum intellectu,
Hinc dicunt Oocν Ooos*, hocenim
genus loquendi exhucusque dictis con-
ſequitur. .
Medinum autem inter virtutem & vi-Steb. lé.
tium nihil eſt, qua in re diſſentiunt Laert.
Peripatetici, qui medium inter virtu- VII 27.
tem vitiumque gradum dari ſtatuunt.
Nempe omnes natura ad virtutem fe-
runtur. Et baculus vel rectus eſt, vel
curuus: ita homo quoque velprobus
ſit oportet, vel improbus, neque magis
eſſe poteſt iuſtus vel minus.
Poceri pœge virtutemm Chryſippi eſt Laert.
ſententia, in primo de finibus, cum VII, 91.
quo Cleanthes ſentit & Poſſidonius,
in exercitationibus, atque Hecaton,
id quod exeo probant, quod boni ex
malis fiant. R
Eandem amitti poſe, ibidem placuit aert.
Chryſippo, qua tamen parte contra- VII, 127.
dicentem Cleanthem habet. Amitti
poßſe, defendente illo, eberitate & furo-
re, hoc, amitti non poſſe, tuente, ob
firmiſſimam animae comprehenſio-
Virtus ipſa propter ſeipfam eſ non Laert.
ob metum aliquem & ſ
tenda eſt propter ſe, quamobrem pu-
dore afficimur, aliquid contra eam pa-
trantes, id ſolum eſſe bonumfſcientes,

quod honeſtum eſt.

In virtute felicitas fiue beatitudo con- Laert.
Icſtit, finis enim virtutis eſt conueni-VII, 88.
entem naturae vitam agere. Eflicit-
que virtus vnaquaeuis, vt naturae
conuenienter viuamus. Sunt enim
in

& ſpem, & expe-VII 89.

Nhlete⸗

bꝛelt.
TInd⸗

Lob.1. 4

1

Kob,. Be
Eth.c. I

enn

dtob. Ee
Dthc.l)

, 172

ch.
nes
Uritus
Bünds
nnedi⸗
esſa.
ectug
quo⸗
lece
ennim
col.

Kr. dob. le.

andt aert.
ltlunt.
. III., 127.
Itu⸗ ln

Mnt.

mnfe⸗
t,vel

1obus

AiS
mags

etlaen,
Cum VII1.

non,
Mnier
ncuitlden.
atra- VIl1 27.
irti
ſuto⸗
e/0

dins, “

enlo⸗

DOüe .

up-

DE VIRTVTE. VIIIO. FINE.

in homine ab ipſa natura inclinationes
quaedam, quibus ad inueſtiganda offi-
cia, ad componendas appetitiones, ad
tolerantiam, & recte diſtribuendas res

een. impellatur. Sibi itaque ad bene bea- ſima probatur.
teque viuendum ſufficit virtus, vt ait Sectandum“, quod omni ſtudio di- o½
[Zeno & ] Chryſippus in primo de vir- gna ſit. ator.
tutibus, & Hecaton- Si enim, inquit, Laudabile, quoniam commenda- dgmaruyk-
magnitudo animi ſola ſufficit, qua o- tionem meretur. roy.
mnes faſtigio mentis tr anſcendamus, Pulchrume, quoniam inuitat eos & απορ.
iPfaque Pars vIrtutis eſt, profeéto & pellicit, qui ſKtudio eius tenentur. .
virtus ſola ſufficit ad vitam beatam, ea Conducens, quoniam conducit ad *⅞u
quoque contemnens, Quae moleſta vi- vitam inſtituendam. OPeer.
dentur. Panaetius tamen & Poſido- Viilos, quoniam eius eſt vſus v
nius virtutem minime ſufficere dicunt, Expetendum nqueoniam appeti me- 7eer.
verum opus bona etlam valetudine retur dipéler
eſſe, & affluentia rerum, & robore, & Fe, enz odeſt prac-iz
reliquorum neceflariorum. Placet & N. 6 kezan ner e eſt prac- ναR
eis virtute ſemper vtendum eſſe, vt ens, a ens non pil . a
Cleanthes ait, amitti enim non poteft, M rſ quoniam vſus qui ex ca Xνn..
ſemperque animo, qui perfeétus eſt, er lal⸗ oren Hipeta 1ARo.
vtitur ſapiens. Suffciens!, quoniam ſola ei qui habet aurag-
Liet. Natura quoque ius dari, uon inſti ſufficit. V .
VII, 118. zutione ſola: ſicuti & legem & rationem. Nuliure laborons“" quia omnem fup- cd,en
Ita Chryſippus philoſophatur in libro plet indigentiam. N HH
§ de honeſto. . Omnibns par quoniam communis *τ%ο°
p. 9. aria funt virtutis attr uta, dici- eſt vſus eius, omnem vitam per- μυ
. tur enim. tinet.
CAP, X.

rob⸗ Eel. TY Mis F, euius cauſa fiunt omnia, i-
E Wanr pſo caufam ob quam ſit habente nul-
P. 72. am: vel, ad quem omnia referuntur
in Vita, cum ipfe ad nihil referatur.
Stob. Ecl. Finis trifariam dicitur: primo bo-
Eth..lV num, quod finis eſt vlkimus, ita in e-
p. 172. ruditis comuerſationibus dicitur, de-
cundo pro ſeopo, qui eſt vita ad illum

607
Bonum, quoniam ad vitam reéte *να

inſtituendam conducit. Jor.

Probatum, quoniam citra contro-daοοο
verſiamb, tanquam rerum excellentis-

conducens. Tum tertio expetendo-
rum extremum, ad quod reliqua o-
mnia referuntur.
Differunt igitur fnis & ſcopus ĩta, vt Srob. l. e.
ſcopus quidem ſit res propoſita, quã bea- ? 73.
titudinis candidati aſſequi cupiant: c=⸗
pique adeo loco propoſita eſt beatitudo. id. paulo

Finis Vero eſt Peatitudinis conſecutio. poſt. lin.
— — 320.

*Verba Stobaei ſunt: 70 7SRςαραα
— 1 —J., 2 * 2
7 ναπ 76 Tε Y reNoHιανιHο õ
réορDονα GννÜl quae male Stanl.
vertit: finis trifariatn dicitur, primo pro bono
quoz fnis Et ſawmmns, quod sonſiſtit in eonuer⸗

ſatione rationali. Certe nunquam ita Stoĩei
cenſuere. Et confutant hanc verſtonem ſequen-
tia quoque: 0 T12 ααραονν Xννραρα T6ρ.
h. e. quomodo conuenicnrer naturae viuere ſinem
dicuns.

603 PARS VII DOGjoRNAE SToOICORVM P. II 1X

Si haſtam igitur vel telum in aliquid
quis coniiciat, eum omnia, vt ſoopum
recte proponat, facere oportet, ita, vt
nihil intermittat eorum, quae ad e-
vm feriendum pertinent. Pari itaque
modo quando vltimum hominis finem
hunc eſſe dicimus, vt principia aſſle-
quatur naturae, id nobis volumus,
omnia ei comparanda eſſe, quae ad fi-
nem recte proponendum pertineant,
ſcopumgue adeo feriendum. Hoc ve-
ro vltimum eſt & ſummum in hac vita
bonum, quod eligitur, non affectu
quodam appetitur.
Laert. Ceterum cum rationalibus perfectiore
VII, 86. quadam praerogatiua data ſit ratio, vt
viuant ex illius praeſcripto, rationi
conuenienter viuere in illis eſt viuere
iuxta naturum, ea quippe artifex eſt,
Laert. & moderatrix appetitionis in eis. Quo
VII/87. circa Leno, in libro de natura homi-
Stob. ?. nis, finem ait conſentan e“ viuere, h.
4 ano. e. viuere ita, vt ſit conueniens rationi
enst*νορ Ciusis: quemadmodum contra bru-
α v*οαο ta animantia quorum, vita conſentanea
Eæα non eſt, viuant miſere.
San na Sectatores tamen Zenonis, non lu-
SS„ Culentam ſatis arbitrati eius explica-
kovs tionem, eam explanatam magis redde-
vo. re voluerunt. Nempe Cleanthes, e-
*Laert. jus in ſchola ſucceſſor, addebat voca-
, Rod. bulum naturae, vt integta eſſet ora-
tio: ſnis eſt, naturae viuere conſenta-
nee, quod eſt vitem virtuti agere con-
uenientem. Ita Cleanthes in libro de
nd. voluptate, & Poſidonius, atque Hecaton
in libro de finibus.
Chryſippus, vt magis adhuc daret ex-

plicatam Zenonis ſententiam, ita eam

expoſuit, viuere iuxta experientiam eo-
rum, quae? ſocundum naturam eueniunt.
Noſtrae enim naturae vniuerſi ſunt
partes, ſinis itaque eſt naturae viuere
conſentanee, hoc ſenſu, prout Chry-
ſippus in primo de ſmibus exponit, vt
tum propria noſtra, id eſt humana,

natura intelligatur, tum natura etiam
vniuerſi communis. Cleanthes ta-
men ſolam communem naturam ſe-
quendam ait eſſe, non vero propriam
atque particularem. Viuere autem

conſentanee huic cognitioni, perinde

eſt ac virtuti viuere conſentanee, ne-
que facere quicquam communi lege
prohibitum: cum recta nimirum ratio,

Vniuerſos animans, idem reuera ſit

quod eſt in Deo, rerum omnium gu-
bernatore. Quorum omnium ſum-
ma, felicitasque adeo viri beati, huc
redit, ſi omnia ordinentur ita, vt ge-
nio hominis cum voluntate eius, qui
rebus omnibus praeeſt, conueniat.
Diogenes ſinem eſſe dicit, rationi
vitae obtemperare, in iis eligendis &
reſpuendis, quae ſecundum naturam
ſunt eligenda atque reſpuenda. Cum
eo conſentit Antipater. lid.
Archedemus ſinem ait eſſe, viuere
ita, vt officii impleas numeros, quae
cum natura conueniunt ſectantem, re-
fugientem quae pugnant cum eadem,
eiusque legem ſine transgreſſione ſe- .
qui. CeA.
Paanetius: viuere iuxta appetitio- . ..
nes a natura nobis inditas.

Iid. ll.cc.

Poſidonius: viuere contemplando 8
i inem vniuerſi. Cic. de
veritatem atque ord Ka.iV,6.

Ita ſecundum naturam viuere quan-
do dicunt, his verbis tria ſignificari
Stoici atunt: vnum eiusmodi, viuere
adhibentem ſcientiam earum rerum,
quae natura euenirent. Hunc ipſum
Zenonis aiunt finem eſſe, declaran-
tem illud, quod dictum eſt, conue-
nienter naturae viuere. Alterum ſi-
gnificare idem, vt ſi diceretur, officia
omnia media aut pleraque ſeruantem
viuere. Hoc fic expoſitum diſſimile zτασ
eſt ſuperiori. IUlud enim recdum eſt auαα.
quod ſapienti ſoli contingit, hoc au-
tem inchoati cuiusdam offici eſt,
non perfecti, quod cadere in nonnullos
inſipientes

Cic. de

lht.
inlbten

Nat
eſ⸗
Dil.7. tec
aulrlat vj
Vir
gue
1. E
in.
MuN. At
1. 161
Stob. Ecl.

th.c. V it
1,172.

V
26
01
dia.
8
i
40
laert. 4
VIl.
n 1
. V
1.
.

etiamn
Es ta.
n ſe⸗
priam
Utenn
rinde
ne.
lege
tato,
4 ſt
1 A-⸗
lhuc
ge.
qui
t. Iid lecc.
ion
8 &
ram
Cu
it.
lere
ae
re⸗
,

Dear Al.
. Str. Ihp.
tio⸗ 416,5.
id,
ndo
Cie. de

inlo.
uuni

CA
Ae

Laert.

inſipientes poteſt. Tertium autem, o-
mnibus aut maximis rebus iis, quae
ſecundum naturam ſint, fruentem vi-
vere. Hoc non eſt poſitum in noſtra
actione, completur enim & exeo ge-
nere vitae, quod virtute fruitur, &
ex iis rebus, quae ſecundum naturam
ſunt, neque ſunt in noſtra poteſtate.
Summum igitur bonum eſt viuere
cum intelligentia earum rerum, quae
natura euenirent, etigente ea, quae
efſent ſecundum naturam, reiicien-
Phil. . teque contraria. Hocque eſt naturae
WπιαααςVHε ειe–— conuenienter, quando anima,
virtutis ingreſſa ſemitam, veſtigiis at-
que ducétu rationis rectae incedit,
Deumque ſequitur. Id quod in aliis

Cic. de
Kin. II, 11.

*rte*

uar artibus debetur arti, id hac in re ſpon-

xd. te conſequitur.
Stob. El. Atque hic finis beatitudinem abſol-

Eth.c. V Vit, quam Zeno definiuit ſecundum vi-
P. I72.

PDE REBVS INDIFFERENTIBVS

609 †
tae curſum. Quam & Cleanthes, &
Chryſippus, definitionem adoptarunt,
eorumque aſſeclae omnes, qui beatitu-
dinem nihil aliud quam vitam felicem
affirmant. .
Pulchrum autem, & bonum, atque vir-
tus, & quod participat ex virtute, ter-
mini ſunt aequipollentes, vnde con-
ſequitur, vt idem ſit beatitudo quod
viuere ſecundum virtutem. Cum-Cic. de.

. . fin. V, 28.
que nec virtus nec honeſtum creſcat, adde

Stob. l. c.

hinis quoque & meta vltima boni atque Lipf. Ia-

virtutis creſcere & decreſcere nequit. trod. ad
Vt in aquis enim nihilo magis reſpi- k Nil
rant qui iam ad ſummam eam appro- r.
pinquant, quam qui funt in profun- 3. .20.
do: & catuli, qui iam deſpecturi ſunt, 21.
caeci aeque, vt ii qui modo nati; ita Cic. Fin.

nihil adiuuat procedere & progredi in V:23.

virtute quo minus miſerrimus quis ſit,
antequam ad eam peruenerit.

CAP. XI.
DE REBVS INDIFFERENTIBVS.

Cic. fin.

Erum, vt diximus, bonae aliae ſunt,
II, 15.

aliae malae, demum indifferentes
aliae, quarum ſi non vllam diceremus
eſſe differentiam, confunderetur o-
mnis vita, vt ab Ariſtone factum: nec
vllum ſapientiage munus aut opus in-
veniretur, cum inter res eas, quae
ad vitam degendam pertiherent, nihil
omnino intereſſet, neque vllum dele-
ctum adhiberi oporteret.
Itaque cum ſit ſatis conſtitutum, id
ſolum eſſe bonum quod eſt honeſtum,
& id malum ſolum quod turpe: tum
inter haec & ila, quae nihil valerent
ad beate miſereue viuendum, exiſtunt,
quae indiferentia appellantur.
Prodeſſe, motio eſt, aut ſtatus a virtu-

Ibid.

VII, 104. te procedens, contra nocere eſt motus

Id. VII, vel ſtatus procedens a vitio. Indiffe-

rentia autem nec proſunt nec nocent.
Talia ſunt vita, ſanitas, voluptas, pul-

Sl

chritudo, vires, opes, gloria, nobilitas: &
quae iis oppoſita ſuntmors, aegritudo,
dolor, turpitudo, infirmitas, inopia,
obſcuritas, atque ignobilitas. Ita Heca-
ton in ſeptimo de finibus, & Appollodo-
rus in moralibus, atque Chryſippus.
Non ergo iſta bona ſunt, verum indif-
ferentia. Sicut enim caloris proprium
eſi calefacere, non refrigerare, ita & bo-
ni proprium prodeſſe eſt, & non noce-
re. Non autem magis proſunt quam
nocent opes atque ſanitas. Bona ergo
opes & ſanitas haut ſunt. Poſidonius ta-
men bonis iſta accenſet. Hecaton ve-
ro in libro XIX debono, & Chryſip-
pus libro de voluptate, in bonorum cen-
ſum voluptatem admittere nolunt.
Nempe honeſtam non eſſe aiunt volu-
ptatem, bonum autem eſſie nihil, quod
non idem & honeſtum exiſtat.
Diuitias autem Diogenes cenſet non Cic. d

Hh hh eam fin. III,
15.

610 PARS VII. DOCIRINAE

eam modo vim habere, vt quaſi duces
ſint ad voluptatem, & ad valetudinem
bonam, fed etiam vt ea contineant: non
idem facere eas in virtute, neque in

ceteris artibus, ad quas efle dux pecu-

nia poteſt, continere autem non po-
teſt. Naque ſi voluptas, aut ſi bona va-
letudo fit in bonis, diuitias quoque in
bonis eſte ponendas: at, ſi ſapientia
bonum ſit, non ſequi, vtetiam diui-
tias bonum eſſe dicamus: nec ab vlla
re, quae non ſit in bonis, id, quod ſit
in bonis, contineri poteſt, ob eamque
cauſam, quia cognitiones, compre-
henſionesque rerum, e quibus effici-
vntur artes, appetitionem mouent;
cum diuitiae non fint in bonis, nulla
ars diuitiis contineri poteſt.

Sext.
Emp. Indifferens trifariam dicitur: vno
rrh. .— 7 .
n II. Tuidem modo, ad quod neque oaaα

22.p. Neque a ο⁰0 ααfit, i. e. neque appetitus,
146. animi, neque animi inappetentia: quale
ex quo eſt, parem numerum eſtſe ſtellarum, aut
ſaf plendi capitis pilorum. Alio modo, ad quod
ert e⸗ uy quidem aut ̈οραπfit, ſed non ma-
Bel.phyſ. g's ad hoc, quam illud: vrin duobus te-
e. V. p. tradrachmis nummis nullo modo diuer-
172. fis, cum eorum alterum eligere opor-

57OICORVAM P. II. c. XII.

tet. Nam ooρ quidem eſt ad alterum eo-
rum eligendum, ſed non magis ad hoc,
quam illud. Tertio modo indifferens a-
iunt eſſe, quod neque ad felicitatem ne-
que ad infelicitatem adiuuat, vt ſanita-
tem, diuitias. Nam quo poſſumus ali-
quando bene, aliquando male, vti, hoc
indifferens eſſe aiunt. De quo maxime
in ethicis. Stob.c
Indifferentium alia ſecundum natu- p. 173
ram ſunt, alia præter naturam, alia neu-
tra. In primo genere ſunt ſanitas, robur,
ſenfuum indiflerentia, &c. Praeterna-
turalia funt, auerſionem quae mouent,
vt morbus, infirmitas &c. Neutra,
quae neque appetitum mouent, neque
auerſionem, v. g. ea corporis animi-
que diſpoſitio, qua illud vulneribus,
hic viſis recipiendis idoneus eſt.
mäißferentinm, quae ſocundum natu-
ram ſtint, maioris alia & primariae
ſunt dignitatis, alia quidem ex talibus
Participant. Ila ſunt motus, vel affe-
ctio, eum ratione conueniens, vt ſani-
tas & ſenfus: hazc autem cum quibus
motus vel affectus communicatur, vt
ſanum corpus, & fenſus integri. Prae-
ternaturalia indiferentia iſtis contra-
ria exiſtunt.

CA P. XII.
DE AESTIMATIONE. .

Laert. Kiſtimationem vocant, quae con-
VILIOS. — ferat aliquid ad conſentaneam vi-
& lv.
sdde tam, quae circa omne bonum eſt. Eſt
Lipſ. autem exiſtimatio duplex, alia media

manud. quaedam vis eſt, aut vfus ad eam vi-
L.l. e. 23, tam, quae ſit ſecundum naturam: ta-
lis eſt ſanitas vel opes. Altera eſt pre-
tii ab eo, qui aeſtimat, conſtitutio, fa-
cla a rerum quae aeſtimantur perito.
Viciſſim trifariam accipitur acfti-
sd matio, vel pro conceſſione abſoluta,
“. vel pro ea quae fit reddito approban-
tis iudicio, vel pro ea quam eligentem
vocat Antipater, qua duobus propo-

Stob. p.

ſitis alterum malumus, vt ſanitatem
quam morbum, vitam quam mortem,
diuitias quam pauperiem. Similiter adα.
depretiutio quoque tripliciter ſumitur a Laert.
mutatis in contrarium nominibus. Ac Stob. Il
conceſzonem quidem vocat Diogenes iu- . zert.
dicium quod res ſecundum naturam ſe Hyp. III,
