quartum denique Heroum agignant;
vel ſecundum alios, Angelorum, Dae-
monum, & Animorum.
Tertia claſſis Naturarum, quae peri-
tura, eſt Phyſices argumentum; omnia-
que materialia, in ſeptem mundos di-
viſa, vnum empyreum, tres aethereos,
tres corporeos, complectitur.

1 CA P. I.
DE AETERNA NATVRA SIVE DEO.

DRima claſſis Naturarum eſt aeterna,
ſecundum Zoroaſtrem, & ſupre-
mum continet Numen. Hoc ex modo
allatis Euſebii verbis liquet, confirma-
Ap. turque oraculo, a Porphyrio laudato:

Euſeb. Mοι NXXXπιι ςPkr AXνον, αρ
Eraep: Eοσε⁰
Lib. IX. . 7 6 7. S / 9
c. 10. Ab†ιννρα⁵ρ aXτυ α a. oνααιοα αρα*
. νρ
Iwidela- Chaldaeis ſolis ſapientia ceſſt, † He-
dicem in braeisqle,
voce He- Aeternum caſto veneratis numen ho-
braei nore 4

Hoc eſt vnicum illud Principium, de
quo ſcriptor Explanationis breuis do-
gmatum Chaldaicorum: miav à*αv ros
Ad,r*αοαοâbbkραιοι &. vnicum an birantur
rerum ommnium Principium, idque proft-
tentur vnum éſſe & bonum.

Deus, vt Pythagoras a Magis, qui Porphyr.
eum Oromazem † appellant, didicerat,
„. . . SS ythag.
corpore ſimilis ſt luci, animo verita- Wwideln-
ti. Deum etiam lucem a Chaldaeis di- dicem in

ci, praeter Euſebii teſtimonium, con- Oroma.-

ſtat oraculis Zoroaſtris, vbi paſſim de- =e:

ſcribitur vocibus, Oâ &οα Lux, avα
dii, Péyv& ſplendor.
Eodem ſenſu, Deum vocabant ignem;
nam cum & Or vel Our, Chaldaice ſi-
gnificet lucem & ignem, promiſcue ho-
rum duorum vocabulorum ſignificata
ſumebant. Inter plurimos alios, Plato, In Ti-
vbi dixit Deum coepiſſe componere cor- a.
pus totum mundi, igne & terra, ſignifi-
cat ſe igne intelligere ſolem, quem ſplen-
didiſimum & lucididimum rerum
omnium vocat, quaſi lux & ignis idem
ſint. Hoc quoque manifeſtum ex
Zoroaſtris

in vita

— —

We ln
dicem
lumen

lib.
eah.
Pra⸗
V
Nes
Nonm

inIn

ltir In Metho
tertlas, bag. 9o.
templ. Ed Am-
Keli683
AlCura-
“ ſine lteh.
vang.
gem ſer lb. .
Pgener . 5.
1 Deum Vide In⸗
n, relurtem in
„ VCe
nge ee,
ondſe-
Ilterum

monu,
nont
, Mee-

eper⸗
Othhia-
dos di⸗
hereos,

ai
Gcerhg tag,
Vert. fhicelo⸗ H
Aaeis 1- dicem in
n, CON- Oie

Il-

tionem
uceſi.
cueho⸗
nlfatt
8, Phan,
re-
ſgnif⸗
ncer.
rerutn
idem
umn X
MRi.

la Ii⸗
maeo.

Zoroiſtris Craculis, vbi Deus paſſim re⁰
ignis, & aroind“ noo bpaternus ignis, &
τz vo“ roo ſipt' emus ignis.

DDE DEO IGNE EI AlVIIERNIS. 123

ficatus cultus ignis apud veteres Chal-
daeos, a quibus ad Perſas tranſierat;
qua de re poſthac, vbi de horum Reli-

Hoc ſine dubio fundamento inaedi- gione & Diis agemus.

CAP. II.
EMANATIO IGNIS, SEV LVMINIS A DEO.

Vm Deus, vt oſtendimus, ſit vccρo
Ds aut zoο., ſua intelleltual: po-
sentia non inclußit ſuum ignem, &, & b-
vAc voeρ S αοασοιν eνννο, ſed eum
largitus eſt omnibus creaturis; & qui-
dem ipſe atque ante omnia Primae
Menti, ut Oracula docent; tum eti-
am aeternis atque incorporeis Natu-
ris aliis, ſub quibus continentur innu-
meri Dii, Angeli, boni Daemones; &
Mentes hominum. Proximum e Deo
Vide In-effluuium eſt bταοιαννααιον νιειſupramun-
dicem in danum lumen, infinitum, idemque in-
Tumen. corporeum ac lucidum ſpatium, In-
tellectualium Naturarum beata ſedes,
Supramundanum autem lumen illu-
ſtrat primum corporeum mundum;
empyreum nempe, ſeu igneum coe-
lum; quod, cum proxime ſubiaceat
incorporeae luci, eſt omnium corpo-
rum altiſſimum, ſplendidiſſimum ac

rarifſimum. Empyreum coelum dif-
funditur ad aetherum usque, quod eſt
corpus inferius, ignemque minus ſin-
cerum continet. Sed igneum tamen
eſſe, denſiſſimae eius partes, Sol ac ſtel-
lae, ſatis oſtendunt. Ab hoc aethere
ignis transmittitur ad hunc fubluna-
rem ac materialem mundum; nam li-
cet materia, qua conſtat, non ſit lux,
ſed tenebrae, (quales ſunt corporei, ſeu
mali Daemones,) attamen id οοναvο
roe viuificus igniv, ut loquuntur Ora-

cula, eam agitat, & lumine o nnes eius

partes colluſtrat, dum per omnia dif-
funditur, & ad centrum usque pene-
trat: Avabey yuce ez! 1 zα Arricρν,
r τοπτανàς vν,ς deſuper permeat
in oppeſitam partem, per centrum tel-
luris. Verum haec plenius deſcribe-
mus, ubi de ſingulis agemus.

CAP. III.
DE REBVS AEVITERNIS ET INCORPOREIS.

Ecunda ſeu media claſſis rerum, ex
ſententia Zoroaſtris, eſt, quae ini-
tium habuit, at carebit fine, qualia vul-
go a Scholaſticis azuiterna dicuntur.
Huc pertinent Deorum genus, quod
ſub Deo patre & rege collocatum te-
Lib. IV. ſtarur Euſobius, & Mentes hominum.
cap. 5. Plotho, & alter ille, qui compendio

vir. doctrinam Chaldaicam tradidit, has

Nosgòo Naturas hoc ordine collocant: * in-

Non
in Indice

telligibiles & intellectuales; Intellectu-
ales fontes; Hyperarchii, vel Princi-

pia; Azoni Dii; Zonaei Dü; Angeli;
Daemones; Animi. Aiebant Chaldaei

hasce omnes naturas lucem eſſe, Dae-
monas malos tenebras.

Huic medio generi Zoroaſtres prae-Plutar-
ficiebat Mithram, qui in Oraculis, Rs ie
g .— DD/ . ib. de
interprete Pſello, vocatur Mens. Hic Gde &

circa ſecundarium genus verſatur. Ofiride.

*

Indicem
in Mi-

Bbb bbb bz; CAb.

*Vide

Indicem
1

m2 4 PARS YIII PILOSOPH CMALTD. SE HτG I. e. W. V.

CAP.

IV.

DE PRIMO ORDINE AEVITERNARVM RERVM.

Rimo loco ſunt tres ordines,vnus
imelligibilium rerum, alter intelligi-

in Noegs „iium & intellectualium, tertiusintelle-

& Non-

R
705.

gualium. Primus horum trium, (Ccon-

lectore Patricio, nam Pletho haec me- ſe

morat quidem, ſed non explicat,) vi-
detur eſſe, quem intellectu duntaxat
aſſequimur, quique eſt ſummus. Me-
dius eſt earum Naturarum, quae intel-
liguntur & intelligunt. Tà& Aé e& vo-
à& α Hcνιτιdr α v”ODτ voërαν ait Zo-
roaſtres, baæc ſunt intelleltualia & in-
telligibilia, quaecunquée intellgentia in-
telnguntur. Tertius ordo eſt earum,
quae tantum intelligunt; quippe quae
ſunt, ſeu eſſentia ſua, ſeu participatio-
ne, intellectus. Hac diſtinctione, ca-
imus ſupremum ordinem eſſe ſupra
intellectum, quippe qui intelligitur a
medio Mentium genere. Medius or-
do, ſuperioris naturae particeps, eſt
Mentium, quae ſuperiores, & ſeipſas in-
telligunt. Poſtremus videtur eſſe Men-
tium, quae non modo ſe ipſas, ſed ſupe-
riores etiam & inferiores intelligunt.
De primo horumce ordinum Ano-
nymus ſcriptor Compendii de doctri-
na Chaldaica, ſic habet: Deinde (nem-
e poſt ynum & bonum, ) colunt pa-
ternuim quoddam fundum, eN trihis
Triadibus compoſttum. Quaslibet au-
zem Trias habet patrem, potentiam &
meniem. Pſellus paulo plenius: Secun-
dum Vnum, afßfrmant paternam pro-

CAP.

funditatem compleri tribus Triadibus,
quarum vnaquaeqgue pPrimuc h

tertiam b Mentem i

ab iis intelligibilia.

Haec triplex Trias eadem eſſe vide- in Poten-
tur, cuius meminit Zoroaſtres, qui; vid
atrem vocat eundem, qui ita a Pſello Indicen
appellatur: ränaà Yaàοττ+ëBhSe σσo, in Mens.

omnia perfecit Puter. Vocat & argi-
dv ueväàd näitatem paternam.
Secunda Natura, quae a Lſello voca-
tur Lotentia, dicitur a Zoroaſtre νou
ig voeoa intelleltualis potentia, & αα
zaro vis patris: item, Dyas generata

a Monade, & quae apud eam Jodet, &

rima mens paterna.
Tertium Triadis Principium, quod
a Pſelo dicitur Mens, ſecunda mens
Zoroaſtri eſt: æarra gaoρ geτ—àhαιαοα
196 v ragsdαα zorα. õ
cNιτο . τ αοοα dudosv, omnia bnim
perſvcit Pater, & Menti tradidit ſe-
cundae, quum primam vocat omne ho-
minum genus. Quemadmodum Lſelus
dicit, ab hac Mente intra ſe Triadem ac
paternam profunditatem claudi: Zoro-
aſtres ait, eam ara, TSρα TS gaατοαιω
Sobg & vv T* vo aροαν, Pnéem eſſe pa-

ternae profunditatis, & fontem inteller vVid
gualium. Item: † &νοσοα Mαιà ue- Indicem

vey o a‿τ†—àœd Bobes, on procesſit,
ſed manſit in profunaitate paterna.

V

SECVNDVS ORDO AEVITERNARVM RERVM.

PN hoſce, ait Pſellus, eſt alius ordo
intelligibilium ac intelleltualium.
Hic diuidi'tur tripliciter, in Vngas, Y.-
noches & I eletarchas. Cui aſlentitur

ſcriptor Compendii: Tum ſunt intelli-
gibiles Vynges; ſecundum quas Junt G-
noches, Empyreus, Aethereus, Mate-

rialia: poſt Snoches ſunt 1 letarchae.
De

abet ,* Vide
Patrem, deinde mediam* Potentiam, Indi
. in vos
nter eas, quae intra pater.

elaudit Triadem,baec vocantur etiamia Vide
Indicem

. 109.
Ed, Am.
ſtel 1698

1. 99.
Amſtel.
ld,

iucibut,
aler ,id
tinn lnditem
, zn in voce
e innt n,
Ar eanma ide

Indicem

lleridde in otet .

,tis.

k, Oul; ,
Vide
4 M lndicemn

1TATi, in Men,.

Krarer

ovocd⸗
, Ra-⸗
1
merate
let,

,.
7 Men
i*α.
rNdr
d Enin
ilit ſe-
mi il-
1 Helu
demac
1 Yro-
rurguts
meler Vie
N' ile- odicen

D

le M,in trr

Mnn,

. ute li⸗
nt⸗
My-
ahue.
De

P. 108.

ArITERNOR. ORDO L II I.

De primis ita loquuntur Oracula:
o&ααο. αιρd αστ οα α aτ,
NNaι „νvoοτιͤαυ*/⅓αρ ασ ονv
imelledtae Iynges a patre intelligunt &
ipſae, conſeliis ineffabilibus motae, vt in-
telligant. Pſellus vult eſſe certas po-

Ed. Am- tentias, ſecundum paternam profundita-

ſtel. 1688

P. 89.

Amſtel.
Ed.

tem, conflantes tribus Triadibus, quae
ſocundum oraculum, intelliguntur apa-
terna mente, quae ſingularum cauſatmn
in ſe continet. Pletho ſunt intellectua-
ler ſpecies a Patre perceptae, quae &
ipſae intellgunt, excitanies notiones in-
effabililus confeliis. Eaedem viden-
tur eſſe ideae deſcriptae in Oraculo
Zoroqſtris, a v. 100. ad 19. Nös warées
esbeizoe, & quae ſequuntur. His
etiam verbis Proclus, poſtquam ea
protulit, quaſi oraculum Deorum, ait
confirmari ſententiam Platonis de
ideis.
Secundi ſunt Synoches numero tres,

Empyreus, Aethereus, & Materialis,

112

pro numero mundorum, quibus prae-
ſunt. Videntur eſſe Mentes, quae ab
Hecate ducunt viuificum ignem, quem
immittunt Empyreo, Aethereo ac Ma-
teriali mundis, cum quibus vitalem
motum communicant. Vocantur in
Oraculis Avoxui:
— er xéοαoροο drναα ααα.
habet mundus intellelctuales Anoches
inflexor. Haec ſellus vult eſſe excel-
lentiſſima intelligibilium generum, &
ex iis, quae ab Immortalibus in hoc
coelum demittuntur, quibus praeeſſe
intelligitur Deus a Patre ſecundus.
Poſtremi ſunt Teletarchae, qui in
Oraculo Synochibus iunguntur: ℳre-
Aeragια σννσιWτ Tοαςονρνιεσι Te-
letarchae continentur ſub ochibus.
Secundae Triadis, quam hoc Capi-
te expoſuimus, ſaepius meminerunt
Dameſeius & Proclus, duplici nomine
eam inſignientes; Intellectualium & in-
teli;gibilium, voegar ) ven⅜.

CAP. VI.
AEVITERNARVM RERVM TERTIVS ORDO.

Oſtremus ordo eſt rerum intelle-
Gualium. Pſellus: poſt mediumor-
dinem eſt intellectualis, habens vnam
Triadem paternam, conſtantem (6

daak énénena, ſemel vlteriore, Hecate,

& (11 ποναο) bis vlteriore; alte-
ram vero Triadem conſtantem tribus
Amilidtis; ad quos accedit Hhbezoοαο,.
Hi ſuni ſeptem fontes. Compendium
Chaldaicae doctrinage: His ſaccedunt
fontani patres (ænyalo arsρâ,) qui
dieuntur etiam Coſmagogi, quorumpri-
mus dicitur ſemet vlterior, poſt quem
Hecate; deinde bis vlterior, poſt quem
unt tres Amilicti (àαριιτιο implaca-
biles,) & vltimus Hpezotos, brécan
ſuccinétor.
PBſellus, in Scholiis ad Oracula, ver-
ſum 126. iam laudatum antecedente

Cap. de hiſce intelligit; Chaldaei, in-
quit, ponunt potentias in mundo, quas
vocant Coſmagogos, uippe quat mun-
dum prouidis motiombus agunt. Has
igitur potentias vocat Oraculum aro-
Xac ſuſtentatores, quod mundum vni-
verſüm ſuſtineant. Voce àanweis de-
lEgnatur ſtabilis eorum potentia; & vo-
ce drοτâερι ß uſtodiendi cura. Has autem
potentias defeniunt ſolam & indeclina-
bilem mundorum cauſam. Pletho has
interpretatur, vt Iyngas.
Amiliétos & Hecaten, & Hypezo-
con memorant Oracula verſ. 120. &
ſeqq. Amilicti, auétore Pſello, ita di-
cuntur, quod ſint naturae ſtabilis,
neque verſus haec inferiora conuerſae,
impediuntque, ne Animi affectuum
illecebris demulceantur.

Pp. 96.

CAPD

1126

CAP.
FONTES ET

PRaeter hunc poſtremum Intelle-

† Vide

ualium ordinem, quos Pſellus
vocat ſeptem fontes, † Compendium,

Indicem fontanos patres3 ab hoc memorantur

in voce
Fontes.

plurimi alii fontes: Venerantur etiam

fontanam Triadem fidei, veritatis &

amoriz. Aiunt etiam eſſe (àρ*ννo')
principalem ſolem, a materiali fonte
etiam Archangelicum, & fontem ſenſa-
tionis, & fontanum,iudicium & fulmi-
neum fontem, & fontem ſpeculorum, &

fontem charaderum inſidentem ignotis
Vonthematihus, & fontanas altitudines

† Vide

Indicem

in hiſce
Vocibu

Apollinis, Obridis & Hermae. Aiunt
quoque eſſe materiales fontes centro-
rum & elementorlm, ſomniorum 20-
nam, & fontanam animam.
Poſt Fontes, ait Pſellus, ſunt HMyer-
archii. Anonymus plenius: poſt fon-
tes dicunt eſſe princibia, nam Jontes
ſant maäagis principales (àοναυĩeοα]
quam principig. Haec nomina fonti-
vm & principiorum frequentia apud
Dionyſium Areopagitam occurrumt, und
iut tertia Triade principia collocat, poſt
quae Archangelos recenſet.
Principiorum autem animalia gi-
gnentiumverba ſunt Anonymi ſequen-

CAP.

PARS XIII. PIIFOSOPHI CHALD. SECT. . c. VII. VIII.

VII.
PRINCIPIA.
tia) ſummum vocatur Hecate; medium
Anima principalis; fundus Virtus prin-
cipalis.
Haec videtur eſſe Hecate, quam Pſel-
lus ait creditam a Chaldaeis fontem
Angelorum, Daemonum, Animarum
& Naturarum. Hanc eandem deſignat
Oraculum:
Aii e Xασαναhi Euadr. aραoο ισnα
rnyn. .
in ſiniffris Hecates lateribus fons eſt
virtutis &. Chaldaei, ait Pſellus, He-
caten exiſtimant Deam, uaét medium
ducit ordinem, & quae veluti centrum
tenet omnium Potentiarum. In dex-
tris eius partibus collocant fontem ani-
marum; in ſmiſtris fontem bonorum. Et
aiunt, fontem quidem animarum para-
tum eſe ad procreationes: fons vero vin-
tutum intra ſines manet Juae é entiae,
ſtque quafi virgo intaca- Eam quam ha-
bet firmitatem & immobilitatem ab Ami-
lictis Potentiis deſumſit, eſtque virgi-
nali cingulo ornatus. Quae hic a Pſel-
lo vocantur fontes animarum,e& fontes
virtutis, ab Anonymo dρνα oνοασ
devins, aber, dicuntur.

VIII.

DII AZONI ET ZONAEI.

PO/A Hyperarchios, ex Pſelli ſenten-
tia, ſunt Azoni. Apud illos, ait An-
„
onymus, ſunt & Hecatae Aαιοο (ſine
zona) vt Chaldaica roiedsα, xHαας &
cXsααα Dii ſne zona eis dicuntur †
Sarapis, & Dionyſius, & Ohridu cate-
. na, vt & Apollinu. Azoni autem vo⸗
cantur, qui libere exſerunt bpoteſtatem
Jſuam in zonis, ſuntque collocati ſupra
conſpicuos Deos. Hi Dii conſpicui ſunt

Coeli & Planetae, fortaſſe eiusdem ge⸗
neris, ac Mentes, a quibus ſphaeras cir-
cumagi putant Peripatetici. Vti hic

b. 98.

dicit Anonymus sρρνοoοαιυοαυο eiusmodi

Naturas: ita Dionſius ſecundam tertiae
Hierarchiae vocat ry Aτιο sαοοiαν
Zovala (quibus attributa eſt Zona)
ſequuntur, vt ait Pſellus. Hi ſunt, An-

onymo auctore, qui zonas in coelo

non libere, (lego «νισο) circumuoluunt,
& qude

hu
tril

0
0

.
la Oce. ici
o. os.
r.
Vige in e
voce A.

G⸗
BB
P

I
1—
Methoing
Onc.
85.

nechium

prin⸗

n er.
Ontem
mrum
elgnut

T )

nr
, M-
n
run
gex-
nant-
mn. E
ura-
uir-
e,
nha-
Ami-
uirgr.
1 er.
mner
N1

enge⸗
4sci⸗-
ti hie
moci
ertine
ar.
j
An⸗
Aelo
gunt,
ule

9

& guae hic ſint adminiſtrant. Eſt enim
apud eosgenus Deorum Zonaeum, cui at-
trilutaeſunt ſenſibilis mundi purtes, &
quod eingit diuißtones forte acceptas, cir-
ca materialem locum.

CA P.

DE PRINCOIP. DIIS

ANGOETTS ANIAIS nay

Idem officium aſſignat ſecundae &
tertiae Hierarchlis Diondſius.
Iterum Numinum zonis annexorum,
aut iisdem ſolutorum meminere Da-
maſèius, & Proclus in Prooem. Parmenid.

IX.

DE ANGELIS ET IMMATERIALIBVS DAEMONIBVS.

Pia Zonazos ſunt Angeli, ſecundum
Pſellum. Hoſianes ex Perſarum ma-
gis, qui Chaldaeis placita ſua debebant,

In Octa- dicitur a Minutio Felice docuiſſe, Ange-

los venerationi veri Dei aſſſtere. Loroa-
ſtres meminit neductorum Angelorum,

gui animos reducant ad ipſos, ex variis
Vide in Nebits. †

Proximi ſunt Daemones, docente

αο. Pſello, quorum alios eſſe credebant

Chaldaei malos, alios bonos. Bonos
dicebant eſſe lucem, malos tenebras.
Bonos eſſe Daemonas ratione colligere
poſſumus. Oraculum:

H Obις τι beα eα aαοοοαιο ⁸ πιαιις
Kaj r& kXρ VNX aαςσνsανι **αοαα
σα.
Natura ſuadet éſſe Daemonaspuros, &
malae materiaz germina vtilia & bona.

Ad quem locum ita Pletho: Natura, ſe-pag. 86.

ve naturalis ratio perſuadet, eſſe Daz-

monas puros, & omnia prorſus ex Deo,
qui ipſum honum eſt, manantia, vtilia
eſſe, &c. ſi autem materiae malae ger-
mina bona ſunt, multo magis daemones,
qui tanto ſunt illa exellentiores, quod
Iint naturae rationalis, & natarae, cor-
ruptioni obnoxiae, impermiſti.

CAPD. X.
DE ANIMIS.

Sellus, in compendiaria deſcriptio-
ne Chaldaicae doctrinae aeviterna-
rum, Animos extremas naturarum eſſe
ait

Pietho in Magi, atque ex eorum doctrina Py-
Orac. p. thagorici & Platonici, conſtituunttri-
35. plex formarum genus; vnum, quod pe-

nitus a materia ſecernatur, cuiusmodi
ſunt mentes ſupracoeleſtes; alterum,
quod a materia abiungi non poſſit,
quod eſſentiam per ſe ſubſiſtentem
non habeat, ſed a materia pendentem,
qua, naturae corruptibilitate, ſoluta,
diſſoluatur & pereat. Atque hoc ge-
nus totum rationis eſſe expers tradunt.
Inter illa medium locant animum ra-
tione praeditum, a mentibus quidem
ſupracoeleſtibus ea in re diuerfum,
quod perpetuo materiae adſit; ab irra-
tionali vero genere, quod materiae

non coniunctus ſit, ſed contra materi-
am ſibi adiunctam habeat; & ſit eſſen-
tiae peculiaris, & vi fua ſubſiſtentis,

itemque indiuiſibilis, vt mentes illae

ſupracoeleſtes; quibus etiam actiones
quadantenus affines edat, iisdem, qui-
bus hae, ſtudiis occupatus; omnium
rerum ſcilicet, quae in natura ſunt, ne
excepto quidem ſummo Deo, cognitio-
ne & contemplatione, ac propterea
corruptioni non obnoxius.

Animus, cum ſit ignis immaterialis bſell. p.

& incorporeus, & ab omnibus compo-
ſitis, & materiali corpore diſtinctus,
immortalis eſt. Nihil materiae, aut ca-
liginis particeps illi immiſtum eſt; mul-
to minus compoſitus eſt, vt in ea, ex

105.

quibus conſtitutus fuit, reſolui queat. ſimmar.
Animus habet eſſentiam au†ε‿νovo, expoſ p.
οaναρονορer ſe genitam & animatam 110. ed.

CccC CCC C

Aliunde Amſt
I

el.

Aliunde enim non mouetur, nam ſi,
ſecundum Oraculum, ignis diuini pars
eſt, & ignis lucidus atque paternae men-
tis conceptus, perfecto forma eſt ma-
teriae expers & per ſe ſubſiſtens. Sic
enim eſt omnis diuina natura, cuius
pars eſt animus. .
Animorum humanorum duplicem
ponunt cauſam fontanam, Paternam
ſcilicet mentem, & animam fonta-
nam. Prodit autem, ex illorum ſenten-
tia, particularis anima a fontana, pro
Patris voluntate.
ExPſell. Iam autem cum ſint variae ſedes,
in Orac- quarum vna tota lucida eſt, altera tota
2. 9t tenebricoſa, aliae tenebris & luce mi-
eth. . .
p. 8r. ſtae; locus ſubiectus lunae vndique te-
nebricoſus eſt, Lunaris alternatim luci-
dus & obſcurus, qui ſupra lunam eſt vn-
dequaque lucidus, attribuiturq; animis.
Hinc volunt huius generis animos
variis de cauſis demitti in terram, ſeu
propter epegbne, quod eis deſuxe-
rini pennae; quibus verbis ſignificant
abſceſſionem animi a primigenia per-
fectione, aut vt pareant voluntati Patris.
Pletho in Animus autem cum corpore aethe-
Or.p. 34. reo, quaſi cum vehiculo, ſemper ver-
ſatur; atque hoc, continuo attactu,
participem immortalitatis facit. Eſt
inanimum quidem ſua natura, ſed ani-

ibid.

Summib.

matur ab anima irrationali, (quam ſa- αοαιarααοιαοιυι. dicem ia
voce Re-
CA P. XI. ſurrectio.

na8 PARS EIII PHIIOSOPHI CHALD. SEOGT II c. XI XII XIII.

pientes vocant ιπον nmulacrum ani-
mae rationalis,) imaginationeque &
ſenſu ornatum totum videt, audit, o-
mni denique ſenſu viget, & ceteris hu-
jusmodi animae irrationalibus faculta-
tibus vtitur.
Ita potiſſima huius corporis vi, ima-
ginandi facultate, animum rationalem
cum toto tali corpore iugiter eſſe con-
tendunt; tali vero corpore cum mor-
tali quandoque humanum animum co-
pulari, toto illo toti foetus in vtero con-
tenti ſpiritui viuifico, ob cognationem
quandam, implicito, cum ea vis viuifi-
ca ſit ſpiritus.
Simulacrum animi hoc eſt, ea pars, 1d. p. 80.
quae, cum ſit rationis expers, cum parte
rationali eſt coniuncta, & ab eius vehi-
culo pendet, particeps eſt ſedis vnde-
quaque lucidae, neque enim vnquam a-
nimus deponit ſuum vehiculum, vnua.
Animus a ſede prorſus lucida in hoc Id.p. 81.
corpus delapſus, ſi bene operam ſuam
corpori accommodauerit, in eundem
rurſus redit; ſin male, in ſedes has dete-
riores hinc ſe recipit, pro ratione eo-
rum, quae in vita fecerit.
Ita Chaldaei reſtituunt animos poſt Summ p.
mortem, prout ſe purificarunt, in omni- 1I12.
bus mundi partibus; quosdam etiam

vltra mundum euehunt, voεο Tο ;-
„ 6 7 % οσige In-

SVPRAMVNDANVM LVMEN.

Ones hae aeuiternae & incorpo-
reae naturae ſedem in ſupramun-
dano lumine ſortitae ſunt; quod lumen
incorporeum eſt, ſupra altiſſimum cor-
poreum mundum poſitum, atque inde
ſuperiora verſus in infinitum porre-
ctum. Proelus a Simplicio, in hoc Lo-
roaſtris oraculum, citatus: Agdhv α
XsSασα Pao, , aà éoα,, 6ααν, Aſfa-
im animans lacem, ignem, aethera,

mundos. Proclus, inquam, "ait, hoc
lumen eſſe ſupra ſeptem mundos, vt
Monas eſt ante vel ſupra Triadem em-
pyrei, aetherei, & materialis mundo-
rum. Addit etia mprimigenium hoc
lumen eſſe imaginem Paternae profun-
ditatis, ac propterea eſſe ſupramunda-
num. Praeterea hoc lumen, cum ſit ſu-
pramundanus ſol, emittere fontes lu-
cis; & myſticos ſermones docere, eſſe
inter

ladicem
in Vni- .
herſalet⸗

dur

1.
Mani-
lue &
lt, 0.
rishu.
culta-

,ima-
nalem
econ-
Umor-
umco
ocn-
vonem
Viwifr-

4 Pats, 13, 9,g0.

nparte
Re
mnde-
Ne-
Via.
in hoclenkr.
fuam
dem
gete⸗
eo⸗

poſt zumm.
mn 1. 112,
etlatn
1
Gr gile ln.
dicem is
voce Ne⸗
ſmreuip.

hoe
6, Vt
em⸗
ndo⸗
n hoc
fun⸗
nck⸗
Iu-
elle
ter

Summar.

inter res ſupramundanas, eſſe enim ſola.
rem mundum & † vniuerſale lumen,

cerſales., ſecundum oracula Chaldaica. „

Idem etiam ait„centrum totius mun-

DE LVMINE SypRAMVXD CORRVPIE. EMPVR. 1129

lumine: nam ſi Oracula materialis mun-
di centrum ſupra illum ponunt in Ae-
there, eadem ratione aſſcendendo, af-
firmandum dentrum altiſſimi mundo-

di, quaſi vnius conſiderati, eſſe in hoc rum in hoc lumine ſitum. „

CAP. XII.
DE REBVS CORRVPTIONI OBNOXIIS ET CORPOREIS.

TErrium & vltimum genus rerum,
Iexdoctrina Zoroaſtris, eſt id, quod,
vt incepit, ita etiam finem nanciſcetur,
cui praeeſt Arimanes.
Sub hoc tertio genere continentur
corporei mundi; empyreus, qui pro-
xime ſupramundano ſubiacet lumini;
aethereus, qui eum ſequitur; materia-
lis denique omnium infimus. Ita enim
diſponuntur in Oraculi modo allati
verbis. Quod apparet etiam ex Ora-
culorum verſ. 182. & ſeq q. Erraà 7α0ρ &c.
Eſellus quomodo, ſecundum Chaldae-

Os, ſeptem ſint mundi oſtenſurus, ait,

ab iis numerari vnum empyreum, eum-
que primum; dein tres aethereos; &
tandem tres materiales, nempe orbes
fixarum & erraticarum ſtellarum, ac
fublunarem regionem. Sed haecenu-
meratio ſatis plena non eſt, etenim hic
mentio fit duorum tantum aethereo-
rum mundorum, orbis ſtellarum fixa-
rum & planetarum, & vnius materialis
ſublunaris, vt obſeruauit vir eruditus
Franc. Patricius, qui prdinde ſeptem

therei, nempe orbes fixarum, planeta-
rum, excepta luna, & lunae: 3. elemen-
tares, aereus, aqueus & terreſtris. Sed
forte magis conſentiret cum Oraculo,
quod lunam inter planetas comple-
ctitur, & aquam terrae ſubiicit, &
cum Pſello, qui tres poſtremos mun-
dos materiales vocat, quicunque eos
ita diſponeret:

I. Empyreus (Supremus Aether
2. Aetherei Sphaera ſtellar. Kxar.
7. Mundi Orbis Planetarum.
Corporei Aer.
3-. Materiales) Terra.
4 Aqua.

Neque mirum videri debet, tres po-
ſtremos materiales vocari, nam Chal-
daei materiam tenebricoſam eſſe, aut
potius tenebras ipſas exiſtimabant.
Empyreus vero & aetherei mundi,
qui, vt videbimus, luce vel igne con-
ſtabant, non poterant eo ſenſu mate-
riales dici, licet corporei.
Empyreum ſeu primum, ut tradit
Pſellus, tribuebant menti, aethereum

mundos ita recenſet, . Empyreus. 2. Ae- animae, materialem naturae.

CAP. XIII.
. EMPYREVS MVNDVsS.

Rimus corporeorum mundorum
Teſt Empyreus; qua voce Chaldaei
non intelligebant, ut Chriſtiani The-
ologi, Dei & beatorum Spirituum ſe-
dem, quae potius eadem eſt cum ſu-
prema Chaldaeorum luce; ſed extimam
corporei mundi Sphaeram. Figura

eius rotunda eſt, ut habet Oraculum:
T Soavd αν⅜⅜. e,ed. eα αοαμ⁴
coelum rotunda fgura circumcludens.
Eſt quoque ſolidus Orbis, ſeu firma-
mentum, nam eadem oracula vocant
eum Sεaα Onſtat igne, unde nomen
ducit, qui ignis, cum proxime ſubiaceat
Ccc CCCCz ſupramundanae

430 PARS XII. PHILOSOPH. CIALD. SEOTI. II. c. XIV. X. XI.

ſupramundanae & incorporeae luci,
omnium corporum tenuiſſimum ac
rariſſimum eſt. Prae tenuitate facile
permeat ſubiectum aetherem, & ubi
eum pertranſiit, reliquos materiales
mundos. „Hoc poteſt diſtinctiue pro-
bari, ait Proclus, traditione diuina, in-
telligit nempe Zoroaſtrea oracula,) nam
empyreus permeat aetherem, ae-
ther, vero materialem mundum. Et
licet omnes intellectuales Tetrades &
Hebdomades habeant fontanum or-
dinem, ac proinde empyreum prae-
ſidem; attamen continentur in mun-

CAP.

dis, quandoquidem omnes mundos
pPermeat empyreus.,,
Nihilominus empyreus ipſe immo-
tus eſt, ut docet Smplicius, Chaldai-
cam doctrinam hac ſimilitudine di-
ſtinctius interpretatus; „Animo con-
cipiamus duas Sphaeras, quarum una
plurimis corporibus conſtet, ſintque
ambae paris craſſitiei, unaque in cen-
tro alterius collocetur, tum videbimus
mundum in loco collocatum, & in im-
mota luce motum; ſecundum totam
extenſionem immotum, ut ſit ſimilis
loco; ſed motum partibus quibus-
dam, vt ſit loco minor.

XIV.

AETHEREI MVNDI.

POſt empyreum mundum, Oracu-
lum Aethereos collocat, zoaρο
uαàe. Confirmatur hoc a Pſello &
Auctore Summarii, qui dicit ſecun-
dum empyreum eſſe tres aecthereos
mundos. Verum ex tribus duos tan-
tum memorant, eosdemque inter ma-
teriales perperam ponunt: Sphaeram
nempe ſixarum, & ſphaeram errati-
carum. Tertius, licet non expreſſus,
eſie queat aether inter empyreum &
ſphaeram fixarum porrectus.
Aether eſt ignis, vt ex ipſo nomi-

Venit ne apparet, minus quam empyreus
nempe ſubtilis, cum empyreus aetherea per-
3 D meet. Tantae tamen tenuitatis eſt,
4

vt ipſos permeet materiales mundos.
Secundus aethereus mundus eſt
ſtellarum fixarum ſphaera, quae ſtel-

CA P.

lae ſunt denſiſſimae & compactiſſimae
Partes aetherei ignis; qui eſt ſenſus, vt
ingenioſe interpratatur Patricius, hu-
ius Oraculi:
Erygs ενττ ορ' , eινααισουḧ πwνvιvw‧vüUN
T τοα 6ρ 1 oο Aαα.αιονρù
Fixitque multum coetum aſtrorum in-
errantium, ignem ad ignem cogens.
Tertius aethereus mundus eſt orbis
planetarum, qui continet ſolem, lu-
nam, & quinque planetas; quae ab
Oraculis & erratica animatia & ignes
vocantur. Zdcoy rMXα⁹.οοναναοιR£ůο D, ze
νατ†ααοα, animalia errantia conktituit
ſeptem, & rurſus: Eg alr nrtsnαα,
οdvztwꝛ 0 eι ααςαιοUοα z, ſezr es
creavit, ſeptimim ſolis ignem medium
taculatl.s.

„

MATERIALES MVNDI.

Oſtremi & infimi ſunt materiales
mundi, quos Pſellur, & Summarii
Scriptor tres eſſe aiunt; ſignificantes
ſine dubio aerem, terram & aquam,
nam eo ordine ab Oraculo collocan-

tur, Tiy &“ Asrο Ties, dog, ' öhn

atva k6„ταα Héoa r dvwoey Torονσ
Terram in medio poſuit, aquam vero
in ſenu terrae, & aerem ſupra haec.
Hic eſt poſtremus ordo mundorum,
de

* Vige n
Indicem in
in Mate.

Ap. Mi

nuc. Fel,

WVidel
dicem
Marcu

01.
nundos

immo-
baldi⸗
ne di-
ocon⸗
im una
intque
n cen⸗
bimus
inim-
totaimn
Dmilss
Ulbus⸗

imae
0SN

DE MyNDIS AETIER. MATER. EI DAEFMON. MAT. 1I31

de quo haec Summarium dogmatum
Chaldaicorum: ultimns terreſtris di-
citur & lucis oſor, qui locus eſt ſub Lu-
na, hahbens in ſo materiam, & qiti vo-
catur Ooos, ſundum. Ex hisce verbis
liquet, qua de ratione Chaldaei ſub-
lunares mundos ſolos materiales vo-
citent, contra vero empyreum &
aethereos immaterjales eſſe praedi-
cent, quamuis corporeos: nempe,
* vide Materiam * putant eſſe uoαονωαοσ, te-
Indicem nebras, & fundum naturae, adeoque
in Mate-ab empyreo & aethere plane diuer-
, ſam; quorum cum ipfſa ſubſtantia lux

CAP.

ſit, agitur praeterea οννσιντι uod,
ut antea oſtendimus, ad centrum vs-
que omnia permeat.
Ad terram quod attinet, Diodoris Lib. II.
Siculus teſtatur, Chaldaeos fouiſſe pe- b. 83.
culiares opiniones, & dixiſſe, eam eſſe
αWα⁰υ N α oνiνα ſoaphae &
concauam. Addit etiam multa argu-
menta o αα cum de hac, tum dere-
liqua vniuerſitate rerum ab iisdem
allata.
Pſoellus praeterea addit, ſublunarem
regionem aliquando ab illis vocari
Adynr.

XVI.

DE MATERIALIBVS DAEMONIBVS.

Aemonum, vt diximus, Chaldaei
duo ſtatuebant genera, bonos &
malos, bonos lucem; malos tenebras
vocabant.
Ap. Mi- Priores ſunt iidem, quos Hoſtanes
nuc. Fel. dicebat eſſe miniſtros & nuncios veri
Dei, einsque venerationi Alſſtere: po-
ſteriores vero quos terrenos, vagos,
hbumanitatis inimicos prodidit. De
prioribus iam egimus; poſteriores
Pſellus, in Dialogo de operatione Dae-
fvide In- monum, multis deſcripſit, ex ore †
dicem Marci cuiusdam in Meſepotamia degen-
Marcus, tis, qui, cum Chaldaeorum ritibus ad-
dictus fuiſſet, & eorum doctrina im-
butus, Chriſtianismum amplexus erat.
Quod narrat, cum ex re ipſa, tum ex
hominis patria, ſatis liquet Chaldai-
cam eſſe traditionem.
„Hi Daemones ſunt variorum ge-
nerum, cum ad eorum formas, tum
ad corpora quod attinet; & tanto nu-
eflio mero, vti & aer ſupra nos poſitus &
Sera Circumambiens iis refertus ſit. Iisdem
Kiloni- terrae ac Maria, & abditiſſimi ſinus, oc-
enſis. in cultiſſimaque ſpelaea ſcatent.,,
12. „Sex ſunt eorum praecipua genera.

i ln Primum vocabatur Leliurium, † hoc
icem jn

hac voce.

eſt, ανανν igneum. Hocautem per
aerem, qui ſupra nos eſt, volitat; nam
ex ſpatio, quod circa lunam eſt, quaſi
ſacro, vt profana, omnia Daemonia
expulſa ſunt. Secundum eſt, quod
per nobis contiguum aerem vagatur,
idque a multis proprie aereum voca-

tur; Tertium, terreſtre: Quartum,

aqueum & marinum: Quintum, ſub-
terraneum: Sextum, lucifugum & *3 Lego
terribile.„ WEGaα.

. TTov, vi-
„Ceterum omnia Daemonum gene- e Indi-

ra Dei odio flagrant, atque homini-cem inf
bus aduerſantur; ſunt tamen alia aliis hac voce
peiora. Nam aqueum, & fubterra-
neum, atque lucifugum malo gauden-
tia, & pernicioſa prae aliis ſunt. Si-
quidem haec non illuſionibus & phan-
tasmatibus animos laedunt, ſed inſtar
efferatiſſimarum belluarum irruentia,
in hominum perniciem properant.
Aqueum quidem nauigantes ſuffocat:
Subterraneum autem & lucifugum,
viſcerum, ſi ſinatur, penetralibus ſeſe
inſinuat, & in quoscunque homines
inciderit, eos occupat, ſuffocat, co-
mitialique morbo & phreneſi exagi-
tat. Daemones vero aerei & terreſtres
Ccc ccc c 3 arte

1132
arte mentes hominum ſubeunt & fal-
lunt, atque ad abſonos quosuis affe-
Gus & illegitimos impellunt.»
„Haec autem operantur, non quod
nobis imperent, ſed quod ſuggerant.
Phantaſtici enim noſtrum ſpiritum
ſubeuntes, quippe ſpiritus & ipſi, neſcio
quos affectuum voluptatumque ſer-
mones inſuſurrant; non quod voces
aerem ferientes & ſonoras emittant;
ſed ſuſurros quosdam, quibus verba
ſua ſubmittunt. Neque fieri non poſ-
ſe, vt ſine voce loquantur, videbitur, ſi
reputemus ei, qui loquitur, ſi ſit emi-
nus, elatiore vociferatione opus eſſe;
qui cominus, eum in audientis aures
vocem inſuſurrare. Quod ſi animae
quoque ſpiritum fubire poſſet, nullo ei
ſuſurro futurumopus, ſed ſermonem
quemlibet, tacita quadam Via, ſine vllo
ſtrepitu, ad excipientem peruenturum;
quod animis etiam egreſſis e corpori-
bus, qui inter ſe citra ſtrepitum collo-
quuntur, ineſſeaiunt. Eodem pror-
ſus modo ipſi quoque Daemones no-
biscum clam confabulantur, ita, vt ne
ſentiamus quidem, vndenam bellum
nobis ingruat. Nec eſt, ſecundum
Chaldaeos, quod ſuper hac re quid-
quam dubitemus, ſi, quod in aere acci-
dit animaduertamus. Quemadmodum
enim, ſole lucente, aer varios colores
& formas ſumit, atque in corpora eo-
rum capacia transmittit, vt in ſpeculis
videre eſt: ſic etiam daemonia colores,
& quascunque voluerint formas ſu-
mentia, eas in animalem ſpiritum no-
ſtrum traiiciunt. Eo pacto, multa no-
bis negotia faceſſunt, dum conſilia no-
bis ſuggerunt, voluptatum memoriam
refricant, & affectuum idola, tam vigi-
lantibus, quam dormientibus, excitant.
Imo etiam membra ventri ſubiecta ti-
tillationibus demulcent, atque in veſa-
nos & illegitimos amores ſuccendunt,

PARS XII. PHILOSOPII. CIIMALD. ECT. II. c. XI.

potiſſimum ſi calores humidos, nobis a
natura inſitos, cooperatores habeant. „
„Reliqua Daemoniorum genera
nullam artem norunt, neque fallere
ſciunt; ſunt tamen moleſta, ſi excipi-
antur, & inſtar Charonei ſpiritus lae-*Vide In-
dunt. Quemadmodum enim ille fer- dicem in
tur corrumpere quidquid admotum hac voce.
fuerit, ſiue ſit quadrupes, ſive homo,
ſiue volucris: eodem prorſus modo
terribilia haec Daemonia grauibus da-
mnis eos afficiunt, in quoscunque tan-
dem inciderint; quippe quae corpo-
ribus & animis noceant, habitusque
naturales euertant, nonnunquam er-
iam igne, aqua, & praecipitio, non ſo-
lum homines, verum animalia nonnul-
la perimant. „
„In animalia autem impetum faci=
unt, non quia ea vllo odio proſequun- Vide In-
tur, aut eis nocere volunt, ſed quia mi- dicem i
rum in modum animali calore capiun- gynta.
tur. Nam cum in profundiſſimis lo-
cis verſentur, quae admodum frigida
& ſicca ſunt, fit, vt multum ſibi frigoris
inde contrahant; quo quidem contra-
cti atque afflicti, humidum & animalem
calorem appetunt; quo vt potiantur,
