Hic diſputabat iuuenem comitante ca-
terua,

Nonopera, verbis hic de virtute doce-

bat.

Laert. I1l. Pertur Athenis hominum ita in ſe

PARS III. &STILPO CAP. M. II.

Cum Cratete diſputans, inter lo-
quendum, vt piſces emeret ſubito abiiſſe
fertur. Aquo cum retineretur, quod
diſputationem deſtituat accuſatus. Non
deftituo, ait, nam diſputationem teneo, te

119. . —. . . . .
9. ſtudia vertiſſe, vtex officinis ad eum ſolumrelinquo. Nempe manet diſputatio,

videndum confluerent. Cumque ea
de re nonnemo ipſi dixiſſet: Te, OStil-
Po, velut beluam admirantur. Mini-

me, reſpondit, ſed velut verum hominem. NRultus, reſpondit.

CAP.

biſeèes vendentur.

Quid lapide grauius ſit? interrogatus, gtob.
ſerm. IV.

II. p. 57.

PHILOSOPHIA EIVSDEM.

MEriͦcaR ſcholae extitit princeps,
Plut. adu: eriſtico dicendi genere potentiſſi-
Colot. p. mus, doctrinaeque & diſputationum
III9. fubtilitate, fibi ipfi, patriae, & amicis
ſummum decus conciliauit.
Vniuerſalia plane tollebat, dicebat-
Laert. Ih, que qui hominem dicat, eum neminem
179. dicere, quod non hunc aut illum vox ſi-
gnificet: quomodo enim vni magis

quam alteri, atque adeo huic conue-

niatꝰ Rurſus id, quod videmus, olus haut
eſſe, olus enim ante multos annos fuiſ-
ſe, atque hocolus proinde haut eſſe.

plut,adu. Vhum item de alio raedicari poſſe
Colot. p. negabat, hoc modo ratiocinatus:- Si de
120. eauo praedicetur currere, non idem eſt
cum ſubiecto praedicatum.
hominis definitio, alia boni. Similiter
aliud equus eſt, aliud currere, inter-
rogati enim diuerſam vtriusque defi-
nitionem reddemus. Certe ſi homo
& bonum eſſe, equus & currere eſſent
idem, quomodo bonum de cibo vel me-

CAbP.

Alia eſt

dicina praedicari poſſet, & currere
de leone & cane? quae res ſunt ma-
Xime diuerſae. Eorum itaque, quae
ſunt in ſubieæcto vel de ſubiecto nullam ad-
mittit complexionem: ſed ea niſi idem

cum ſubiedio ſint, de eo praedicari, ett
iam per accidene, poſſe negat. Quam-

vis vera ex ſententiolis iſta fuerit, quam
per luſum & iocum inter Sophiſtas
ſparſit Stilpo, acerbe tamen impugna-

vit Epicureus Colotes, prolixa contra
Stilponem inſtituta diſputatione, quae

eam ſolam ſententiam contineret,
quam tamen neque reſoluere potuit,
neque confutare. Hoc ſolum dicens,
nullam hanc vitam fore, qua vnum de
altero praedicare haut liceat. Verum
euidens eſſe, Plutarchus affirmat, Stil-
ponem vocibus tantum quibusdam of-

fenſum, modum loquendi impugnaſſe,

non quod in vſu haberetur abrogatum,
vel res ipſas ſublatas ſerio voluiſſe.
Summum bonum mentem eſſe aie-Senec.
bat, nullis paſſionibus obnoxium. Ep. .
III.

DISCIPVLI EIVS. .

Laert. Il. T Nuentione & eloquentia longiſſime
113. Talios anteceſſit, vt omnem Graeciam
fere ad Megaricam ſcholam adduceret.
Eum Philippus Megaricus refert a The-
ophraſto Metrodorum, Cui Theoretici
cognomen, abſtraxiſſe, ab Ariſtotele
Cyrenaeo Clitarchum & Simmiam; a

Dialecticis, Paeonium quidem ab A-
riſtide, Diphilum item Euphanti, &
Myrmecem Exaeneti, vt cum eo diſ-
putarent aduentantes, ſectatores na-
ctum eſſe. Hucuſque Philippus. Prae-
ter hos Phraſßidemum peripateticum,
euius in Phyſicis maxima autoritas, ſibi
adiunxit.

—..—,—

Laert. Il,
120, X

Laert. I,
105.
uid.

Qads.
.

lo⸗
ille
od
Nn
0, te
tio,

Arls, Kob,

ſerm.ly.,

. 5.

reye
InA.-
gune
nad-
dem
et⸗
Cach.
luacm
niſtas
ga
ntri
lune
dter,
otuit,
cen,
n de
eruin
Stl.
mof⸗
nnle,
tum,

, genec,
Ae-
ſe “

Cil⸗
6 a-
Prae-
ncuin,
1/lbi

lund,

——

120.

Laert. II,
105.
Suid.

Oaid.

Gell. II,
18.

Laert. l. e.

Laert. II,

MORS &TIIFP. PHAEDO. PLISXTANVS

adiunxit, Alcimum item, oratorum ſui
aeui in Graecia maximum. Zenonem
porro Phoenicium, Epicureum philo-
ſophum, Cratetem, & reliquos: &, vt

CA P.

273
verbo abſoluam, quoscunque ipſe ſibi
adiungere voluiſſet. Narratque Hera-Laert. Il
clides ipſum Zenonem quoque, Stoicae 120.
ſectae autorem, in eius diſcipulis fuiſſe.

IV.

MORS ET SCRIPTA EIVS.

Srnern fatis functum eſſe Hermippus
teſtatur, hauſto prius mero, vt citius
moreretur. XX Dialogos eum ſcri-
pſiſſe Suidas autor eſt, nouem tamen
tantum ei Laertius tribuit, neque eos
multum adeo gratiae habentes, quo-

rum en tibi titulos: Moſehuc, Ariſzi
vel Callus, Ped, 9. G A ,
Metrocles, Anaximener, Epigenes, ad
liam, Ariſtoteles.
Filium habuit ſuperſtitem Drgſonem,
ipſum quoque philoſophum.

SECTA ELPIACA
Liaca Secta natales PHAEDONI
debet, Elienſi, nobili familia orto.
Illum a Piratis primum contigit ra-
pi, atque lenoni pretio certo adduci. Ad
fornicis itaque limen conſidere coa-
ctus, a Socrate, forte fortuna iſthac
tranſeunte, fuit obſeruatus, qui faciem
notans ingenuam, qua plane erat ſingu-
laris, Alcibiadi & Platoni, referente La-
ertio, vel, vt Gellius habet, Cebeti per-
ſuaſit, vt emeret eum. Ab illo igitur
tempore philoſophiae ſtudiis animum
adiunxit, affiduus Socrati auditor, ita
Platoni charus, vt Dialogorum excellen-

ET ERETRICA.
EDO.

tiſſimum de animi immortalitate iĩpſius
nomine inſcriberet.

Sectam inſtituit, quae a patria ipſius Laert.l,c,
Eliacae nomen tulit. Dialogi ei tri-
buuntur ſequentes: Zopprus, Medus,
Sinon, Antimachus ſiue senex, Nicias,
Simmias, Alcibiades, Critolaug. Ho-
rum tamen an vel vnicus Phaedonem Laert. II,
autorem habeat, dubitare Panaetium vi- 64.
deas. Medum Aeſchini qui tribuant Laert. Il,
fuere, fuere qui Polyaeno adſcriberent, 105.
cui Antimachum quoque vindicant, &
Su‿vthicem hiſtoriame.

PLISTANVsS.

Ontinuata Eliaca ſecta in PLISTA-
NO fuit, Elienſi, Phaedonis ſucceſ-

ſore, quem Menedemus excepit, & hunc
demum Aſelepiades.

„7

* De Pyrrhone Laert. IX, 61. inso‿ε Agoοvοα ϊ.. Eundem tamen Bguooane

vocat Suid. v. Lopßeov.

MENEDEMVS,.

274

Laert. II,
125.

PARS III MENEDEMVS CAP. I M. M.

MENEDEMVS.

CAP.

I.

PATRIA, PARENTES ET PRAECEPTORES EIVS.

Vit MENEDEMVS ex iis, qui Phae-
donis ſcholam conſeruarurft, Elia-
cam dictam hucusque, a Menedemo ve-
ro Eretriacae nomine inſignitam. E-
retrienſis ille fuit, filius Cliſthenis, ex
Theopropidarum familia, qua tamen

generis nobilitate non obſtante, archi-

Laert. I,

130.

tectonicae operam dedit, paupertati ob-
noxius, Cliſtchenes. Tabernaculorum
ſartorem alii dicunt fuiſſe, Architectum
Heſychius illuſtris vocat: In vtraque
arte filium ab eo inſtitutum fuiſſe ad-

dens, Menedemum. Quae cauſa fuerit,

cur Alexinius“ quidam ei, decretum
ſcribenti, exprobraret, non decere fa-
pientem, inquiens, vt decreta pariter
ac tabernacula conficeret, SW

Miſſus autem ab Eretrienſibus Mega-Laert. l.c.

ras, vt in praeſidiol bi eſſet, inde Athe-
nas abiit, audiendi in Academia Plato-
nis cauſa, qui ita eum doctrina cepit, vt
cingulum ponere non dubitaret.

Porro ab Aſelepiade Phliaſio, neceſſa-
rio ſuo, Megaras ad Silponem traductus
eſt atque eum vna cum illo audiuit. In-
de Elidem nauigantes in Anchipyllum &
Moſehum inciderunt, qui ex Phaedo-
nis erant ſchola.
Sunt, qui ei contemtui fuiſſe dicant
& Platonem, & Kenocratem, & Cyre-
naeum Paraebatam, maghi autem ha-
bitum Srilponem, de quo, quid ſentiret?
interrogatus, liberum ſſe, reſpondit.

C G A P. II.
SCHOLA ET PHILOSOPHIA EIVS.

IX Datriam reuerſus, ſcholam aperuit,
& philoſophiam docuit, translata igi-
tur Eretriam Eliaca ſchola, inde ab hoc
tempore Eretricaæ nomen tulit
In ſchola eius mullus, vt tum fieri æ
mabat, circa eum ordo, nulla fübfellia
per gyrum diſpoſita, ſed prout ſingulis,
vt vel ambularent, vel ſederent, obue-
nerat, ita eum audiebant.
Vnum eſſe bonum ſtatuebat, vnam

virtutem, grauiter in eos, quiplura ſta-

Laert. Il, tuerent animaduertens.

129.

Vnde ali-
quem, qui plura admittebat bona, irri-
dens, quaerebat, quot igitur bona ſſe
cenſeret, &öanſutis eſe centum arbitna-
ret ur?

TLaert. II, Ingenium ei erat verſatile, inque o-

134.

rationis com pofſitione tanta vis, Vt dif-

ficile eſſet ipſi occurrere: in omnes
partes ſe verfare folebat, & vbique quod
diceret, imlemiebat. Erat autem con-
tentioſa maxime, autore Antifthene
in fucceſſionibus, eius eloq uentia, ſole-
batque huiusmodi quaeſtiunculis vVti:
Num alud ab alio differt? ita fane.
Aliud eſt autem prodeße, quam bönum-
bonum itaque non prodeſt. Tollebat
propoſitiones negantes, ſolisque affir-
mantihus locum faciebat: & ex his quo-
que ümplices ſolum, reiectis, quae tales
haut eſſent, admittebat, coniunctas haf-
ce appellans atque complexas.
Heraclides Platonicum eum fuiſſe,
& dialectices tamen extitiſſe contemto-
rem ſcribit. Itaque ſciſcitanti aliquan-
do Alexino an patrem caedere deſuſſet?

* Viderur eſſe is ipſe quem Alexinum vocat La-
ertius L. II, ſ. 136, & de quo actum ſupra, Nomen A-

lexinii tamen Stanleius non pro viri proprio, ſed
pro patriae viri indicio habet.
nequt

Laert. II,

Laert. II.

126.

134.

Laert. II,
135.

nett
genn
nege
ope⸗

Au

Laert. H,
137.

1
U
Laent ,
137.

dl.8.

— — —

ib,

ſegi lanle,
Athe⸗
ato.
,vt

Ceſlr ienl,

Uctus
t In-
G&

edo⸗

Laert. II.

lan n.

Vre-
n he-
iret?
t.

nes
guocl
CoU⸗
Hhene
ſole:
Vti:
ſane.
mum:
fr-
quo.
tales
laf.
,5 Laert. ll
Ulle, nj⸗
MO-
an-
iſet?

—

07 ſed

Nelt!

ib. ſ. 138.

neque cecidi, dixiſſe, neque deſti. Vr-
gente vero altero, vt velaffirmaret, vel
negaret quaeſtionem, eique ſoluendae
operam daret: Ridiculum, aiebat, eſt,
veftrasſuſoipere leges, cum in ipſo limine
queant reopelli.

Laert. I, A& Rétiſſima amicitia Aelepiadae iun-
137. tus fuit, nulla re Pyladis in Ore-
ſtem amori cedente. Aetate autem
eum Aſelepiades ſuperabat, vnde vulgi
natum dicterium, Aſelepiadem poetam,
Menedemusm hiſtrionem eſſe.
Athen. Cum iunuenes eſſent ambo, & pauperes,
L. IV. p. ad Areopagi pertracti ſunt iudicium, vt
168. juxta Solonis legem, de qua in vita ipfſi-
vs actum, rationem redderent, qui fiat,
SZ vt omne tempus in philoſophorum te-
E’ rentes diſputationibus, neq; labore, ne-
que patria hereditate eis, de quo viue-
rent, ſuppeditante, ſubſiſtere tamen
valeant, neque vlla re indigeant? Tum
illi orare, vt expiſtrino praefeétis aceer-
ſeretur aliquis; quod vbi faéctum eſſet,
ille noctu ſemper ad piſtrinum ees de-
ſcendere, ibique molendo duas drach-
mas mereriteſtatus eſt. Qua re atto-
niti Areopagitae honoris cauſa CC
drachmarum praemium eis ſolui iuſle-
runt.
Laert. II, Necalii deerant patroni, quorum li-
137. beralitate ſubleuarentur:
Archepolis tria millia eis obtuliſſe, cum
tamen amica ortz eſſet contentio, vter
ðòð ſecundus acciperet, neuter accepit.
Qui maxime tamen eos fouerent EHip-
ponicus Macedo, & Agetor Lamieus fue-
re. Horum poſterior vtrique XXX
minas eſt largitus. Menedemo Hippo-
nicus drachmarum dedit duo millia, in
dotem filiabus, quas ex Oropia vxore
tes ſuſcepiſſe ab Heraclide refertur.
ib. 1I. '37. Nempe vxorem vterque duxit, ſo-

NATATES &HIOLA MOEES ETVS

ferturque

—

275
Niihil eum ſiue ſcripfiſſe, ſiue compo- Laert.
ſuifle, Antigonus Caryſtius refert, ne- u6.
que pro certo quidquam definiuiſſe.

Vehemens tamen adeo fuit diſpu-
tator, vt liuida ſaepe facie diſcederet.

CAP. III.
MORES EIVS.

liam Aſclepiades, Menedemus maorrem,
quam ſua defuncta vxore Aſelepiades
ſecundis nuptiis ſibi iunxit. Menede-
mus contra, cum in Republica alquo
eſſe coepiſſet loco, aliam duxit, nobilil-
tate & Opibus ſpectatifſimam ‚ſed nihi-
ominus tamen, cum vna habitatent do-
mo, priori vori rei familiaris curam
permifit. Aſclepiades autem, cum in
maximis opibus minima licentia cum
Menedemo vixiſlet, iam longaeuus, E-
retriae diem obiuit. Cumquealiquan-
to poſt ad doemum comeſſabundus ac-
ceſſiſſet quidam catamitus eius, atquea
ſeruis limine arceretur, introduci iuſ-
ſit Menedemus, Aſclepiadem etiam ſe-
pultum eum admittere inquiens.
Erat autem Menedemus hoſpitalis Laert. I.
maxime, & quia parum ſalubris erat E- 132.
retriae aer, frequentia obibat conuiuia. ORM
Ordinem in iis obſeruatum ita deſcri-o5-
bit Antigonus Caryſtius. Primum ipſe „ .£.
cum duobus vel tribus prandebat, v- Laert II,
que dum in veſperam vergeret dies. Si 39.
quis interea alius veniret, finito pran-L. X. p.
dio admittebatur. Si quis igitur ante 419.
ſtatutum veniſſet tempus, deambulans
percontabatur egredientes, quid eſſet
appoſitum ac quomodo? Et, ſi quidem
oluſculum vel ſalſamentum (a quibus
initium prandium ducebat) appoſitum
audirent, abibant: ſin carnes, ingredie-
bantur in locum ſibi deſtinatum. Le-
ctuli autem ſtoreis aeſtate, hyeme ver-
vecinis pellibus ſternebantur: Pului-
nar inuitatorum quisque ipſe afferebat
Mm 2 ſihi.
17

Laert. II,
140.

Laert. II,
131.

Laert. II,

140.

276
ſibi. Poculum, quod circumfereba-
tur, cotula maius non erat. Bellaria
illis fabae ac lupini, interdum de fructi-
bus, quales anni tempeſtas praeberet,
mala punica aeſtate, vere cicer, hyeme
caricae. Idque Lycophron confirmat
Chalcidenſis, in Comoedia Satyrica,
quam Menedemum inſcripſit, in qua ita
ſatyros aflatur Silenus:

Boni parentis filii nequicſimi,
Vobiscum, vti ipſ cernitis, laſci-
viam.
Hautſimili nos, per louem, vel Caria
Coena, Rhodusue, & grata nobis Iq-
dig
Excepit vnquam: bellam, Apollo, coe-
nutam! .

PAnRS III MENFDEMVS CAP TV V

Et paulo poſt:
—= = 6Crateribusgaue aquas
Pentobolis Circumferebat ſernutus,
Immotus aaltans guin & eecra-

bilis,

Soli, & lupinus, debitus plebeculae,

Frequensoberrat, compotator paupe-
rum.
Dum biberent, prandio iam finito,
quaeſtiones Menedemus proponebat,
atque menſae ſecundae locum varii
ſermones tenebant, quibus omnes ad
temperantiam & continentiam excita-
bantur. Eos haut raro vſque dum gal-
licinio interpellarentur, protrahebat,
quod ingratiis fiebat hoſpitum, qui

Hunquam illis exſatiari poſſe videban-

tur. .

CAP. IVYyV.
GESTA IN REPVBLICA.

Ontemtui autem initio in patria
fuit, caniz appellatus & fultus.

Poſtremo in ſumma omnium admi-

ratione vixit, adeo, vt reipublicae ſum-
mam ei permitterent, ducentorum in
annum ſtipendio, ex qua tamen ſum-
ma quartam ille partem accipere no-
luit.
Ex quo autem reipublicae ſuſcepit
adminiſtrationem, ita in ea animum

habuit defixum, vt, cum thura ali-
quando Diis offerret, extra thuribu-
lum proiecerit. Quod cum Crates a-
nimaduertiſſet, eique publicae rei cu-
ram exprobraſſet, eum in carcerem iuſ-
ſit duci. Cumque ipſe ducendo for-
te fortuna in via occurriſſet, Agame-
mnonius & ciuitatis Dux appellatus ab
eo fuiſſe. .
Legatione ab Eretrienſibus, magno
vbique exceptus honore, ad Ptole-
maeum defunctus eſt & Lyſimachum,
Demetriumque, Reges Macedoniae, in
quibus prior Demetrius regnauit, poſt

eum Lyſimachus, indeque poſt hu-
ius ſucceſlorem Pyrrhum Ptole-

maeëus.

Accuſatus autem apud Demetrium
fuit, quaſi conſilia prodendae Ptole-
maeo vrbis ageret, quam ille ſuſpicio-
nem epiſtola diluit, cuius iſtud initium:
Audio tibi de nobis plurima eſſe narra-
a &c. ſimul monens, caueret vnum ex
his, qui infenſi ſibi eſſent, Aeſchylum
nomine. Conſtat quoque eum apud
Demetrium grauiſſime pro Oropo le-
gatione functum eſſe.

Erat eius inprimis etiam ſtudioſus
Antigonus, Macedoniae Rex, ſeque
ipſius diſcipulum profitebatur. In e-
ius gratiam decretum Menedemus ſcri-
pſit ſimplex, & ſine affectatione, cu-
ius iſtud initium: Quoniam Antigo-
nus Rex praelio fractis Barbarorum
viribus in regnum rediit, ceteraque o-
mnia feliciter ipfe ſuccedunt, viſum ſe-
natui populoque &.

CAP.

laert. II,
126.
⁵½ Ktanl.
auger
pro rav-
apud
Laerti
vm legil⸗
ſe vide⸗
tur, nam
vertit E.
retrien-
perbum.

1

Laert. Ih

ibic,

¹ mahn
Laenti d
verba ita
accipere,
eum An⸗
tigono
praee. 00
Piſle, br
esi f e
lium ſ.
A e.
minerit I

ſ.
4

hu⸗
le-

nn öbid,
e-
cio⸗
U:
rro-
nex
Iüm
pud

le-

ſus ibid⸗
lle
1e⸗
i⸗
U⸗
⸗
.

A.

GESTA VIRTVTES EI APOPHITEIEGM EIVS
CA P. V.

VIRTVTES ET APOPHTHEGMATA EIVS.

Enedemum, quod ſumma eſſet

Laert. II, lemu ſumm
126. grauitas eius, Crates irriſit ſequen-
* Stanl. tibus:
* %*⁊ ö Phliaſiumqut Aſolepiadem taurum-

1 % i gue Eretrenſom

apud .
e Timon;

Laerti 8 .
vm legiſ. Dicdurus faſtu turget rudibusqut
ſe vide- cachinnis.
en Aceo autem grauitate pollebat, vt
vertit E-

ret,ien. Eurylochus Caſſandreus vna cum Cle-
ſem ſu- ippide, Cyziceno adoleſcente, ab Anti-
pertum. gono inuitatus, non auderet parere, ne
Menedemus id reſciſceret veritus.

Laert. II, In obiurgando amarus erat & vehe-

127 128. mens; Cuius rei ſpecimina Laertio al-
legantur ex iis, quibus iuuenem, auda-

cius aduerſus ſe inſurgentem, Hiero-
clem item, nec non adulterum glorian-
tem, iuuenem item clamantemrepreſſit.
Conſulenti eum Antigono, an ad

ibid.
conuiuium ſibi eundum ſit, in quo lu-

Xum regnaturum cum maxime noſſet,

neque eundum eſſe ſuadens, nequema-
x* malim Hendum: hoc ſolum, vt conuiuis nun-
Laertii tiaret, autor fuit,* Regis ſo eſſe ſzlium.
verba ita Stupidum quendam temere eius ſer-
accipere, mones interſtrepentem, & nihil quod
HS n: 3d rem faceret aflerentem, an villam ha-
paece, beret? interrogauit. Cumque ille
piſſe, ss Multa ſe habere praedia reſpondiſſet
Regie f. Perge, dixit, & illorum curam gere, ne
lium ſe ruſticitatem exuere cupiens, & illa a-
Wc Tmuttas.
Sciſfcitanti, an vxor eſſet ducenda
ſapientiꝰ An ego, inquit, tili ſapiens vi-
deor. Qumquealter annuiſlet; atqui
ego, inquit, vxorem duxi.
Laert. I, Cum nimiam nonneminis a quo ad
129. Coenam itentidem inuitabatur, profu-
ſionem haut poſſet compeſcere, vocatus
aliquando, ſilentio eum caſtigauit, nul-
lum alium praeter oleas cibum attin-

Haec vero eius libertas parum abfuit,
quin in Cypro dum ageret, apud Ni-
cocreontem, vna cum Aſclepiade, a-
mico ſuo, eum in periculum adduce-
ret. Nam, cum ad feſtum, quod ſingu-
lis menſibus redibat, inuitati a Rege eſ-
ſent; Menedemus, i honeſto quidem, in-
quit, Mta ſolennia ſunt, quotidie celelra-
ri ea oportebat, ſin minus, nimium quo-
que eſſ'“, quod tam ſaepe celebrentur.
Tum Rex, hanc diem, vt Philoſophos au-
diret, ſeſe inſtitiiſſo giebat. Menede-
mus igitur ſententiae inſiſtens, omni die
philoſophos audiendos eſſe defendebat:
quod tanta egit contentione, vt niſi ati-
bicine opportune euocati fuiſſent,
morte eis libertas fuerit luenda. Vnde,
cum naui fluctibus plurimum iactaren-
tur, Aſclepiadem dixiſſe ferunt: Tibi-
emis docta modulatione ſeruatos ſo &ſſe,
Moenedemi vero perire audacia.
Ordinis in ſchola ſua parum erat Cu- Laert. Il,
riofſus, alias tamen gloriae auidus, & ani- 130.
mo elatus. Adeo, vt, cum ſub primum
contractae familiaritatis tempus fa-
brum in aedificando ipſe cum Aſclepia-
de iuuaret, Aſclepiades quidem nu-
dus ſuper tectum lutum ferre coramo-
mnibus viſus ſit, ipſe vero, ſi quem ſen-
ſiſſet praetereuntem, latebras quaeſi-
Verit.
Erat etiam aliquanto ad ſuperſtitio
nem procliuior. Hinc, cum aliquando
in coqui taberna carnes cum Afclepia-
de comediſſet imprudens morticinas,
eo animaduerſo nauſeam & pallorem
contraxit: donee Afſclepiades obiur-
garet, non ex cibo, ſed phantaſia eum
aegrotare demonſtrans.
In ceteris magno animo fuit & inge-
nuae indolis? corporis robore, etiam
ſenex, plane athletico, aduſta facie, haut
parum obeſfſus, ſtaturae mediocris, id,
Mm 3 quod

Laert. II,
131.

Laert. II,

133⸗

279
quod ex ſtatua eius apud Eretrienſes
pPatere Laertius air, poſita in vetere ſta-
dio, atque ita elaborata exacte, vt nudi
corporis proportionem referat.
Amabat Aratum & Lycophronem,
Tragicum Poetam, Antagoram item
Rhodium, ſummum tamen eiusin Ho-
merum ſtudium extitit: proximum
Lyricis tribuebat: poſt quos ſummum
Sophoclisapudeum pretium erat. In
ſatyricis ſecundas Achaco „primas Ae-
ſchylo deferebat. Vnde eos, qui con-
tra in Republica ſentiebant, ita compel-
labat:
Deprenſus ot a languido haut raro
celer,
Teſtudo Regem ſaepe cepit alitum.
qui funt Achaei verſus, fallique adeo li-
quet eos, qui nihileum praeter Euripi-
dis Medeam dicunt legiſſe, quam inter
Sicyonii Neophronis poemata habe-
mus.

Laert. II, De Bione, qui vates ſtudioſe inſecta-

136.

.

Laert. II.

142.

Laert. II,
143⸗

batur, dicebat, mortuos illum iugulare.
Dicente nonnemine, maximum eſſe

PARS TIV. MENLDEMLS CALV. VI.

bonum potiri deſideratis, multo, dixit,

maius eſt, en ſolum, quaez deceat, deßede-

rare.
In diſputando vehemens erat, mori-
bus cetera placidiſſimus. De Alexino,
quem diſputando acerbiſſime ſaepe ex-
ceperat, irriſerat amariſſime, reipſa ta-
men optime mereri ſtuduit, vt vxor
eius ſalua Delphis Chalcidem traduce-
retur, itinere alatronibus infeſto, cu-
ram gerens.
Amicitias pie ſancteque coluit, cuius

rei argumento eſt eius in Aſclepiadem I3a. I.
fides, de qua antea dictum eſt nobis: 143.

ſolumbPerſaeum conſtantiſſimo odio eſt
proſecutus. Haut enim obſcurum erat,
Antigonum, cum Menedemi gratia E-
retrienſibus rempublicam reſtituere
voluiſſet, ab eo, ne faceret, prohibitum
fuiſſe. Quamobrem in conuiuio aper-
te in eum inuehebatur Menedemus, ſic
inter cetera inquiens: Atqui iſte qui-
dem philoſophus eſt, vir omnium qui ſunt,
Ru deinceps exiſtent, profecdo nequiſ-
mus.

,B CA P. VI.
ERETRIAE VT VALEDIXERIT DIEMCVE OBIERIT.

Oſtremo ſumma cum Antigono
Rege familiaritas ciuibus ſuis eum
ſuſpectum fecit, quaſi proditionem
moliretur. Quam, cum ipſi Ariſtode-
mus dicam ſcribere non vereretur, fu-
gam arripuit, atque Oropi moratus eſt

primum, in Amphiarai fano. Tbi cum

aurei quidam calices furto eſſent ſub-
ducti, publico Boeotiorum decreto lo-
co migrare eſt iuſſus. Inde igitur in
atriam clanculum rediit, vxoreque ac
filiabus ſecum abductis, ad Antigonum
Regem ſe contulit, ibique moerore vi-
tam finiuit.
His tamen contraria Heraclides re-

fert; Nempe Demetrium, ſenatus
principem, vrbi itentidem ſuppetias
aduerſus eos tuliſſe, qui Demetrium
Regem ei imponere ſatagebant. Neque
adeo prodendae vrbis vnquam ei ve-
niſſe in mentem, ſed calumniam eam
fuiſſe. Quin potius profectum eum
ad Antigonum, vt integram patriae
fuae reſtitueret libertatem, orantem;
quod cum impetrare non poſſet, fame
ſeptidua prae moerore vitam eum fini-
viſſe; id quod Antigonuis Caryſtius et-
iam confirmat. Vixiſſe annis LXXXIV
Heraclidae teſtimonio conſtat.

HISTORIAE

Laert. II,

— — — — — ——

Uius baert, II,
Eennen
bis: te,
deſt
erat,
er
täh
per⸗
8, ſe
n,

natus
etias
ium
ſeque
ei ve⸗
neum
eum
triae
tem;
fame
ſini⸗
is et⸗

W 1

Helas

2

3) 279 (862.

HISTORIAE PHIILOSOPHICAE

PARS IV.
ACADEMICOS

COMPLEXA.

PLATO.

CA. f.
PATRIA, PARENTES ET AETAS PLATONIS.

Nter Sectas, a Socrate deriuatas, Ma-
Xxima ACADEMICAE fuit auto-

quoillius philoſophiae profeſlores do-
cebant. Habuit autem ea familia au-
torem PLATONEM: eandem poſtea
SWeubephus, Aenocrates, Polemon &
ECrantor conſeruarunt. Vetus Acade-
mia ſiue prima ea eſt appellata, quamdiu
eidem illi praeeſſent. Cranmzori fucce-
dens mediam Academiam inſtituit Ar-
ceſelaus, in qua Lacydem, Teleclem,
Euandrum & Hegefinum habuit ſuccef-
ſores. Nouaez Academiaez autor Car-
neades extitit, ex qua & Clitomachus
prodiit. Quartam nonnulli etiam A
cademiam agnoſcunt, a Philone &
Charmide, imno & quintam, ab Antiocho
fundatam.

H r. Plato Athenienſis Ccitra controuer-
1o r. ſiam fuit: nec fidem merentur, qui

CHil- II. Thebanum eum, Cynocephali natum,

390. garriunta. Collytei pagi parentes eius
b' Laert., Fuiſſe Antileontib eſt proditum. Na-

tus autem Plato, iuxta Phauorinum in
Paett. Aegina inſula, in domo Philiadae,

Suid, Thaletis filii, patre eius cum ceteris eo
IIXNar. Miſſo, vt agros ſortiretur, poſt recu-
peratam Aeginam, quaeab Athenienſi-
bus defecerat, ſub Peloponneſiaci belli
initia. Rediitque cum parentibus
Athenas, expulfis a Lacedaemoniis,

ritas, quae nomen ab Academia
habuit, loco apud Athenienies, in

Aeginae ſubuenientibus, Athenienfi-
vm colonis.
Generis eius ſumma erat nobilitas. à4 Laert.
Pater enim eius Ariſto, Ariſtoclis filius, IIl, r.
ex Codri, Melanthidae, poſteris erat, eurf
qui, vt Thraſyllus autor eſt, ad Neptu- Aeurt.⸗
num genus referebant. Melanthus au-Athen. .
tem Meflana profugus Athenas venit, III, 10.
vbi, cum Xanthum dolo interemiſlet, Boco-
regnum accepit poſt Thymoetem, vltxi- cen
mum Theſeidarum. Mater Platonis cum
Peridtione fuit, quae Potona aliis all- quibus
dit, cuius cum Solone cognationem tum bel-
hoc modo Laertius & Procluss dedu- lum A-
cunt. Duo eram Exceſtidae filii So- SbnN.
lon & Dropides. Dropides Critiam f Laert,
ſuſcepit, Soloni in carminibus ſuis me- III, 1.
moratum-k-: a4 Ti-
Dic Critiae faciles, vr patri praehe- macun-

at aures Plar: E
. . 25.
S certum cupiet tutus hubere du- h apud
om. . Procl. l. c.

Critia genitus Calaeſchrus fuit, ab
hocrurfum Critias, qui in XKXX tVy-=
rannis fuit, & Glaucon, (vel vt Apule- u de
. pul. de
ius vocat, Glaucus). Glaucon Char- Dogm
midae & Perictiones pater fuit. Peri- Plar. ſub
SGione ex Kriſtone Platonem, ſextum init. p. m.
inde a Solone, genmuit. Solon ad Ne- 34.
ptunum & Neleum, Neſtoris paren-
tem, genus referebat. Ita Laertius, a
quo in eo ſolo diſcedit Proclus, quod
Critiage prioris fiium Glauconem
ſaciat,

280
faciat, & Callaeſchri fratrem, id enim di-
ſerte Critiam firmare ait, apud Plato-
nem in Charmide, vbi Glauconem,
Charmidae patrem, patruum fuum ap-
pellet. Hac vero ratione maternum
pariter ac paternum genus a Neptuno
Plato deriuauit.
Fuere, vt Apuleius loquitur, qui
Platonem auguſtiore conceptu proſatum
a 1. c. „. . 6 6.
2pud 0 dicant. Ariſtander, cum ceteris Pla-
rig. Cel- tonicis plerisque, a matrejeum ex ſpe⸗
ſum L. ctro, Apollinis habitum praeferente,
vI. conceptum arbitratur. Speuſippus,
⁵ ap. La- in libro, quem Platonem inſcripfit, ſiue
ert. h,2, Jin**, & CQlearchus in laudatione
Platonis, Anaxilides item, in ſecundo
de philoſophis libro, nec non Plutar-
c plut., Chus, Suidas atque alii referunt, vul-
Sympol. gatam apud Athenienſes fabulam fuiſſe,
VIII. 1. eſſe eum Apollinis filium, qui in viſione

Peridtionae, emendatisſimae formae

4 Apu- feminae, oblatus, ei ſe miſeuerit, à ex

lei Lc. quo ea concubitu grauida ſit facta. A-
I 3. riſtone interea marito identidem Ve-
„ 2. — — —

PAhS IV PLATO CAP. I. DG

nerem cum ea coniungere fruſtra cona-
to, donec in ſomnio ei appareret Apol-
lot, ſimulque voce moneretur diuina,
vt decem menſibus ab vxore abſtineret,
donec partum edidiſſet. Abſtinuit igi-
tur, indeque T'yndarus:
Non eſt mortali genitus, mihi crede,
parente
Sed genitore Deo fatus prodiuit in au-
rqm.
Sunt inter eos, quod Hieronymo re- adu. Io-
latum, qui ex virgine natum exiſtima-vinian.
runt. Inter Athenienſes autem ni- l
hil tritius fuit fabula a Phoebo Aeſcula- r 6b.
pium genitum eſſe & Platonem, alte-
rum corporibus, animis alterum ſa-
nandis. ** .
Poſt Platonem alios Ariſto filios ex Laert. Ill,
Pericdtione ſuſcepit duos, Arimaretum 64
& Glauconem, & filiam Potonam, Speu-
ſippi matrem. Omnia vero iſta clario-
ra erunt ſequentem conſiderantibus
tabulam, genus eius repraeſentan-
tem:

Plut.

2¹. T.

— „ 7 7
* res S. νρααυoννοο öπHτιαοα 7eα A-
4 2 „ R
zv& forte legendum 7 Xααιιρον6 αννι.
Inter ſcripta Speufippi Platonis memoratur

Xαιια. Stanlei. Ed. Baſil. & Codex Reg. ha-

bent 1XAàατιαοα zραο.Hiänαα h. e. in ſèpulcrali
Platonis coena.
** Nempe id ſepulcro eius ab Athenienſib. in-
ſcriptum. v. Olympiodor. in vit. Plat. Bos ipſos tamen
verſus, quibus id dicitur, ſibi tri buit Laert. Ill, 46.

.

Neptunis

4 n
gchol 20
Pindar
Nem.IX,
v. 61;
adde A-
pollo.
“ dor. L. .
de is
Amphi-
is fili-
am dicit,
bauſan.
Corin-
thiac. c.
XVIIU,,
151.

Laert. II,
1.
Proclus
ad blat,
Tim. p,
25.

ihaeres
Platonis
ae
Coie⸗
Qura 40
Ktanlein

Laert

4
II
64 1

— — —

adu. lo-⸗
rinian.
. L l. l.

IV. opp.
L 186b.

.
.

-

X luert. l,
4.
1 gid.
1-
0-
ls

PATRIA, PARENTES ET ATAS 284

conie- (neELuſebii attingam errorem, qui in an-
HH num IV Olympiadis LXXXIIX, quo
Archon Stratocles fuit, & Chronici A-
lexandrini, quod in ſequentem annum
eum reiicit;) Laertius quidem octoge-
ſima octaua Olympiade eum natum do-
cet, innuens, vt puto, eius initio id fa-
tum eſſe, dum Archon adhuc eſſet A-
minias. Scilicet idem alibi Laertius ait,
Laert. I, Iſocrate ſex annis Platonem fuiſſe mi-
* norem, Iſocratem enim Lyſimacho,
Platonem Aminia Archonte natum di-

* Irs Neptunns -= Chloris, * nata Tireſia
Schol. ad 2
Pindar Periclymenu:
Nem. IX.
v. 61. hili
adde A- M S 1.* T
pollo-
dor. L. I. Pori
c.9 p. 41.
Sed is ⸗ Anaäaropormpils
Amphi- .
onis fili- Melanthus
am dicit. .
Naulan. Codras -- VXoOr Athenienſis
Corin-
thiac. c. S .
XVIII. p. ⁸ . . . . 7 .
151. . Neleus
Laert. III, 8 e
Proclus — — :
ad blat. . Execeſtides*
Tim. p . „ 1
25 MM Solon Dropides
Critias
„ .
. Callaeſchrus ¹ in ar.
. — == = . um.
Ariſtocles Glauco Critias exXXX tyrannis vnus kliove-
ppe
———-— lyti.
Ariſto --- Perictione Charmides b Athen
Plato, Adimantus, Glauco Potone — Eurymedon 217. E.
. . . *Diodor.
** haeres Adimantus Iun. * Speuſippus Platonis ſucceſſor Sic. L.
Platonis . . XII. p.
quee Annum eius natalem quod attinet, cit, ſub quo & mortuus eſt Pericles, & 1or.

tertius agebatur belli Peloponneſiacis Salmalſ
annus. Aminias ille Aminion dici-Hiert.
tur veteri Grammatico ad Euripidem, rIr.a F.
Epaminon Athenaeob, Epaminondas Petau.
Diodoro Siculoe cuius varietatis cauſa Miſc. Ex.

particula en ſiue addita ſiue omiſſa eſſe tcit.

. c. VII.
videtur, quorum vtrum rectius factum Salmaſi
non facile eſt definire. tamen

Salmaſius verum nomen Aludtua eſſe ſententi-
defendens plane affirmat nunquam aam de-
Graecis Archontem niſi addita parti- ndie
cula nominari, ſed ille Petauio eadlaett,

Nn confutatus III, 4.

Athen.

282 PARS IV. PLATOUO CAP. II.

confutatus eſt error, cum quo facit
marmor Arundellianum, in quo prae-
poſitio Archontum nominibus ad-
di haut ſolet.
Nec multum diſſentit Athenaeus,

D. V. p. qui anno proxime praecedente Plato-
217.A. B nem natum ait, Archonte Apollodoro,

qui fucceſſor in hoc magiſtratu Euthy-
demi fuit, eo munere functi tertio
anno Olympiad. LXXXVII, additque
quartum decimum annum impleuiſie
Platonem Euphemo Archonte, Olym-
piadis Canno quarto. In anno enim
mortis ipſius exacte conſpirant Laer-
tius & Athenaeus, ad annum primum
Olympiad. CVIII eam referentes, Ar-
chonte Theophilo, qui Callimacho in
eo munere ſucceſſor fuerat datus. In
hoc ſolo Athenaeus in diuerſa abit,
quod LXXXII s computatis Archon-
tibus, totidem annos Platoni tribuat,
cum annis tantum LXXXI eum vixifle
conſtet.

Floro apud Plutarchum relatum eſt,
qui addit, ſacerdotibus & Prophetis
SdeHανν diktum Apollinem eſle, vt
qui ſepzima die ſit editus. Atque hinc
fabula nata videtur parentem Platonis
eſſe Apollinem, quam nihil diuinae ipfi-
vs naturae obeſle Plutarchus cenſet.

Incidebat autem, anno Olympiadis

XXCVIIIE primo, Neomenia Heca-

tombaeonis menſis poſtridie Kalendas
Auguſti noſtri: Sique adeo eas ſequa-

mur hypotheſes, quas in Socratis vita cap. I.

expoſuimus, deprehenſa eius anni lit-
tera Dominicali E. Thargelionis ſeptima,
juxta calculum Iulianum, anticipando
hic adhibitum, in diem Veneris incidet,
quae ſit menſis Maii XXX. iuxta Gre-
gorianum, in diem Veneris, quae ſit
Iunii LX, anno periodi Iulianae 4286.
Atque iſta quidem fide Hiſtorico-
rum nixi diſputauimus, cum quibus
tamen minime conſentiunt Aſtrolo-

ͦðð

TLacrtIl, Dies eius natalie, iuxta Apollodo- gi. Schema enim Platonis natalitium i pirm
2. rum, Thargelionisſeptima fuit, apud De- hoc modo Iulius Firmicus repraeſen-Aſtron.
Seinre lios Apollinis memoriae ſacra. Idem tauit: Anrin. e
* 7 . „, 7.
VIII, I. ☛ M. 31. P. 172.
ve⸗ p Oympj.-
. ocorus
Valer.
Maxim.
H L. l. (
WW
. 1. laett,
TP 8 Horoſcopus i.

ta cael,

it

0⸗

npirn.
Aſtron.
VI.c.

An.

ls

D
D
=

c ſint partiliter collocati, in occaſu ve-

EpVA4TIO ET STVDIA. 23

3tHoroſcopus inquit, ſi in æ fuerit
*inuentus, & in eius parte & && & &

* ro Iupiter poſitus & habent ſigaum;
*& in anaphora Horoſcopi Q conſtitu-
*tus ſignum Kteneat; ) vero in I
*Collocata, & in quinto geniturae loco
cConſtituta, horoſcopum trigonica ra-
*diatione reſpiciat; & nonum ab Ho-
*roſcopo locum tenens in librae ſigno
cſit conſtitutus; haec genitura diuina-
*rum & coeleſtium inſtitutionum red-
*dit interpretem, qui docili ſermone,
*& diuini ingenii poteſtate, compoſi-
“*tus, ac coeleſti quodammodo inſtitu-
*tione formatus, vera diſputationum
Iicentia, ad omnia ſecreta diuinitatis
caccedat, haec enim Platonis genitura
*fuiſſe, vera narratione hiſtoriae ſugge-
ritur. Ita Firmicus, cuius ſchema

calculo ceterorum minime eſt con-

Aelian.
21.

Olympi-

odorus

vit. Plat.

Valer.
Maxim.
1. 1. c.,
VI,

a Laert.
III, 4.

ſentaneum, competens ſcilicet in me-

CAP.

EIVSDEM EDVCATIO, ENXERCITIA ET STVDIA.

Tne dum adhuc eſſet Plato, matris
Perictiones ſinu geſtatus, Hymettum,
Atticae montem, apum mellisque a-
bundantia celebratiſſimum, Ariſto, pa-
ter eius, petebat, vt Muſis ibi Nym-
Phisq; ſacra faceret, vxore & filio comi-
tantibus. Sacris autem dum eſſent in-
tenti, infantem mater in proximis
myrtis, denſis atque opacis, repoſuit.
Adeum itaque in cunis dormientem,
apum ſeſe applicuit examen, Hymettii
mellis artificum, eumque circumuoli-
tantes, & fuaui circumſtrepentes ſufur-
ro, mel paruuli labellis inſeruere. Qua
re audita prodigiorum interpretes ſin-
gularem eloquii ſuauitatem ei pollice-
bantur, eiusque facundiae iam in in-
fantia extitit praeſagium.
Parentes aui Ariſtoclis nomen ei
indidiſſe Alexandro relatum.“ Speu-

dium Februarium & Martium menſem,
quo ſol piſcium ſignum peragrare ſolet.
Hinc patet ingentem committere a-
nachroniſmum eos, qui Platonem in
