obftruunt, & effluviorum profluvium non ni-

hil fi(tunt.

Ratio po[leriovis efl ; quia aqua vel

oífit; *

i ele t

alius liquor non rantüm in fuperficie herer,

ul 10

Íed altiüs ad peros penetrat; hinc licét poft

pectent

humectationem vitrum abítergatur ,non tamen

yia hum

virtutem füam recuperat; cüm abftergi ita non

valeat ; ut nihil humoris in poris remaneat , qui

igex V

effluvia electrica àb egreffu remoratur.

Jtein

fi aura fit humida ex 1iisdem rationibus non eo

:ur hOC H

fucceffu effe&tus electrici exhibebuntur , quo

exhibentur, íi aura ferenior faveat.

i ut PI'O'

jeri 00

Phenomena Repulfiozis Ele&rice.

g intra

XVL. Phenuomenon [. Corpuícula graviora

j ele&rl.

a

detu

€itiüs à corpore electrico divelluntur ; leviora

quu

2

s

veró

as

PHENOMENA.

20

queite

veró àb eo recedunt rardiüs, nec per eandern

tIerits |

Íemper moram illi adherent.

Unde hzc re-

din infr

pulfionis varietas? . Suppofitis iis; quae z. VI.

dicta fünt, hanc varietatem breviter fic explico:

DOveds ,

jungentt

Corpufcula ex gurm. V. non folim ob viícofita-

tem.effluviorum in fe redeuntium corpori ele-

Ifb qui

i

tiicet

étrico adhzerent, fed etiam ob. motum aéris

ejusmodi corpuícula versüs electricum impel-

que od

|

äb 4j

lentis; proinde ceffante aéris motu corpufcula

püulm

ab electro proprià gravitate fuà divelluntur.

loflnodi

Hinc corpufculum gravius, utpote magis refi-

ftens tum aéri impellenti, tum effluviorum vif-

"orüm

cofitati, citiüs divellitur.

Accedit, quód in

Aropenrin

Ht cimp

uno corpore electrico non fit virtus adeó vali-

da, ficut in altero, ficut nec quiliber magnes

"D.

J

alterius magnetis virtutem adeequat. — Denique

:

tpein

nec idem corpus electricum parem femper vir-

Qj

Alonem

tutem eXxerit, fed pro magis vel minüs vehe-

Df &t

mente frictione jam minorem , jam majorem

füf, q

li ütig

B)

virtutem emanat, eamque jam majori, jam

Ut

minori impetu emittit; adeoque mirum non eft,

Vl pj

fi idem etiam cffectus non zequali femper mo

do

k (ri

obtineatur.

Ut i

XVIL. Pbenomenon 17. Si campanulam intra

Ottpelln

tubum lamineum filo ferreo füfpendas, & huic

N

AU. Un

addas aliam ; inter utramque veró nodulum

T yar

metallicum ira appendas, ut facilé mobilis fit;

[

& utramque campanulam tangere poffit, agi-

1 wor

tato corpore electrico etiam nodulus agitabitur;

Ef

1 fünr

& jam in hanc, jam in alteram campanam im-

pingens fonum caufabit.

]Item fi duos num-

RU

Inos monetarios e filo longiore fufpendas; eos-

rm()ne

uc

MaAGIE ARTITICIALIS.

2I

que ita conjungas , ut unius füperficies plana

er eandem

oftmo-

le higc re-

alterius füperficiei correfpondeat ; fi

düm infra eos tubum vitreum bené frictum ad-

que . VÍ

moveas, illi notabili intervallo à fe invicem dis-

ficexplio:

jungentur.. Petitur horum explicatio. &. Hoc

y vifcoftt-

ipfo quód campanula intra tabum fufpenfa ele-

yporic-

á

rificetur, virtute attractiva imbuitur ; adeó-

tum &

que nodulus facilé mobilis àb effluviis trahitur

jm imp**

& àb aére regrediente impellitur versüs cam-

orpulctl

panulam electrificatam , que tacta fonum edit.

velluntüt.

Poftmodüm pro ratione impetóüs impretli (quae

WHD

pis reli-

corporum íolidorum in aliud corpus folidum

rüm vit-

impingentium dos eft) nodulus refilit , & in al-

uöd i

teram campanulam impingit.

Ratio alterius

deb vdl-

experimenti de nummis haec eft : tum quia ef-

: qnagn

fluvia fzepé inequaliter trahunt, ob ineequalem

Deniqu

difpofitionem pororum, & quibus egrcdiuntur;

mpef VIt-

tum quia aér cum impetu ad tubum regredi-

nus vee

majorem

tur, qui utique dictos nummos à fe invicem

ejungere porteft.

(

amm

XVIII. PAezomenon

IIl. Situboele&trificato

fj

]none

infra fila ferica, vel alia leviora corpora admo-

r 000

veantur, illa mox convolant ad tubum ,. mox

àb eo repelluntur, jam colliguntur ; jam diffi-

m intra

antur.

Unde hoc? z. Eflluvia electrica füb-

&huic

inde in varios aguntur gyros, ficut fumus &

gdulum

candela recenter extincta erumpens, proüt ni-

p fit;

mirüm pori, & quibus egrediuntur varié di-

; ag

ípofiti fünt , vel proüt etiam a&r refiftens illa

eterminat; hinc corpora etiam leviora fübin-

gam IP*

de coligi, fübinde disjici videntur. — Alias ad-

os 10

huc rationes hactenüs jam fzepiüis dedimu

S.

]u; (s

B 5

Pbe-

[

22

PHENOMENA.

qud ex

Phanomena Communicationis 69 Propagationis '

mm eft.

Electvice.

W.

XIX. Phenomenon 1. Non füccinum modóo;

düm cor

aut vitrum, velalia corpora ex natura fua ele-

Tríat,

t haor

€irica vim attrahendi, repellendi, lucem , fcin-

tillas flammulásque evibrandi habent; fed alia

ponitur

À fils (eri

quoque corpora, licét ex natura füa electrica

non íint, effectus fimiles preeftant, modó cor-

Teüt vj

pori electrico debité applicentur, vel continuá

a (ife

Qrm ej

ferie electrificato jungantur, ur patet in-laminis

electro applicatis &c.

Unde hoc? E. Sicut

T* docoi

tf

Magnes virtutem füam communicare ferro po-

teft, ita pariter corpus ex natura fua non ele-

at

&tricum virtute electrica imbui nihil implicat.

p

Quà ratione veró hec communicatio fiat , ex-

| i, l

ücatum Jam eft n. VII.

Hoc tamen adverte;

L

quód virtus haec communicata faciliüs exfpiret,

L D

quàm virtus comrmunicata mapnetis. Preeter

LW

|

rationes alias hanc unicam üfficere judico,

|

Ht dell

quód tot fübíidia non habeat, queis foveatur,;

ïra hii

quot habet virtus magnetis ferro communica-

ul

ta; volant enim continuó fpiritus magnetici

| Im.Pba

tum é terra, tum ex aliis magnetibus erniffi,

"b

quin ulla agiratio corporis magnetici requira-

LR

tur, & amuicum fibi ferrum folicité quafi inve-

3 w

ftigant: cüm econtrà fpirictus electrici nonnifi

"m i

€ corpore electrico , eoque vehementiüs api-

"ia (s

tato egrediantur ; adeó ut ceffanre agitatione

V citen

ne in ipfo quidem electro virtus deprehenda-

* iüflüer

tur. Accedit, quód virtus electrica à plüribus

4 Vitta

hofïibus infeftetur, quàm virtus magnetis, id

-

uo

kW&S, h

MAGIZ ÁRTIFICIALIS.

23

quod ex pluribus experimentis colligere pro-

pagatiani:

num eit.

XX. Phenomenon II Corpus electrifican-

dum corpori pariter electrico imponatur, vel

ym mod)

n finde

infiftat, necefle eft. Hinclamina, vel gladius

ut hauriat virtutem electricam filis fericis im-

cem, fit-

ponitur; homo electrificandus infiftit afferculo

; i

; eleciri

filis (ericis pariter fuftentato; Item carena fer-

rea ut virtutem electricam imbibat, 8 filis feri-

0dà cOf-

continuà

cis füfpendituz. Quee horum ratio? . Ratio

horum eít, ne virtus electrica nimiüm diffipe-

» laminis

. Sicut

tur: docuit enim hactenus experientia, corpus

ele&rificandum fi nimiüm à corpore eleétrico

erro po-

non de

amoveatur, virtutem nullam imbibere ; nec

hominem pavimento infiftentern bené electri-

jmplict

fiat, &*

ficvari. Ex quibus aliud profectó non colliges,

quàm effluvia electrica faciló per aérem diffi-

l adverto,

pari, vel per totum pavimentum timiüm eva-

; exfpiteh

gari, nifi. corpus electrificandum ipfi atmo-

pued

Ípherze electricee i

mmergatur , vel per alia cor-

'e .udiCO,

tüio impedia-

foyentül

pora electrica nimia eorum evaga

tur.

munic*

XXI. Phenomenon LI. Si aminge atmofphee-

ngg[)?fld

re ele&drice immeríe jungatur catena ad $O.

- effillily

rrens , eaque vel in lon-

jeqüir 4-

orgyas & ultra excu

gum, vel in varios

flexus extenía per totam

[j inve-

breviffimum virtus ele-

nonnil

catenam intra tempus

&rica fefe diffundet.

Item fi ad finem ejus-

üs ag

modi catenae homo a

fferculo filis fericis faften-

atione

tato infiftens digitum

ultimo catenae annulo in-

;

fendt-

D

]

ferat virtus electrica per manum ,

brachium;

pus

hominis cor-

Joni

Ícapulas, peétus, caput, ac rotum

etlS»

4

pus

u

24

PHENOMENA.

pus breviffimo temporis intervallo diffundetur:

t f

Unde hoc? z. Rationem & explicationem hu-

fitgut

jus Pheenomeni jam dedimns füprà zum. VIII.

TUnant (

Adde, quód effluvia electrica potiffimüm in

dsue :

longum excurrant, nec multüm evagentur in

Qrepare

latum. Premunturenim àb aére circumftante,

tnoulis

& coércentur ita , ut in omnem lat viciniam

literibo

fefe diffundere haud poffint. Teftatur hoc ex-

-

eledrio

perientia, qua docet circa ele&trum apitatum

lofs cy

commotiorem exiflere auram, que manum

potis dj

proxime admotam etiam fenfibiliter afficir; di-

QUicem o

i

ftans veró ad duos trésve palmosà corpore ele-

i cor

€trico manus nihil perfentifcer.

k

m

Telrac

Phenomena Eleffrico- Ionea.

XXII. Phenomenon 1. Si tubus vitreus manu

Ht d

M

linteo armatà vehementiüs de nocte fricetur,

onem

My, &

)

advertitur in ea lux ad producendum i

[]

inepta.

Parem deprehendes lucem in globo

UM

M n

aut cylindro vitreo, fi eum in machina electri-

D

ca circumagas, & ad pulvinar füuppofitum af-

n

frices.

Vten

Unde hic effe&tus? s. Lux, de qua

Wïd!um

hic agitur ; provenità particulisipneis , quze tum

N

Ut m

ex tubo vel cylindro, tum ex pulvinari proli-

t

ciuntur,tum ex aére vicino fecernuntur ; qua&-

vis enim lux à corpore quodam lucido vel

b AD d

"ts "

igneo profluat, neceffe e(t. Quod autem ele-

étrum & aér admixtas habeat ejusmodi parti-

Alinri

? Ütbor

culas igneas, ex hactenus dictis fatis probatum

effe judico. .5; guras'r. Cur pracfati

igniculi

Iall()ne ,

nihil accendant, fed lucem folummodó evi-

d

n foba,

brent? 3. Ratio eft eoquód non colligantur in

) «t

W

lii

copia

MAGUE ARTIFICIALIS.

25

Rondetyt;

cqpia füfficiente , nec ad corpus folidum im-

Qnem hu-

pingant ; hinc halitus vifeofos oleofósque illu-

um VIIT

minanr duntaxat; fed non fuüccendunt, id quod

[mim in

absque dubío praeftarent, fi copiosé fàtis con-

entür n

gregarentur. $7 queras 2. Cur lux electrica in

xumftnte,

angulis tantüm , & corporum electrificatorum

: viciniam

lateribus potiffimàm obíerverur? z. Effluvia

ir hocar-

electrica in extremitatibus vel lateribus angu-

lofis concentrantur magis, quàm in aliis cor-

agititum

- [ranum

poris electrificati partibus , in quibus nüllum

fiit; di-

obicem oppofitum habent ; hinc arctiüs. con-

.

re ele-

uncta c

orpus fenfibiliter lucidum conftituunt.

E

x eàdem ratione copiofior in tubi laminei ca-

vitate lux advertitur ; conftringuntur enim ef-

fluvia. electrica intra tubi anguftias, & dum

js tmani

egredi é tubo feftinant , ad ejus orificium arte-

TICeuT ;

runtur , &, quod confequehs eft, pro orificii

l ignem

amplitudine vel anguftia lucem majorem cau-

n g]ObO

fant aut minorem. . $; quzras 3. Quid fit lux

, ejedti-

electrica? An fit ipfum effluvium fubftantiale,

(irum 8

quam fententiam refert P. Prolemeeus Diff. 15.

fte- $. de lumiue.

An veró confiftat in motu;

E de qu

,quznm

aut nifu materice fübtilis, à corpore lucido per

lineam re&am impulfe? üt contendit Carte-

puri p

yur; 0

d

fius. An denique fit accidens abfolutum, vel

id

qualitas phyfica perfectiva à lucido corpore

cido !

yutelm. a ?'

in inftanti propagata, cujus effe&tus primarius

elt, corpora illuminare; ultimóque complere

gdi pa[[l-

.robäï""?

in ratione vifiblis ? E. r. Lux non eft efflu-

vium fübftantiale à corpore lucido emiffum.

jgnicu

i

) eVi-

Ratio eft ; quia in hac fententia explicari.nequit

decuffatio radiorum , dum radius in radium

anur i

inci-

, copla

5

26

PHENOMENA.

incidit.

Vel enim in dato caíü radius radium

f exten

penetrat? & fic dabitur compenetratio corpo-

inphre

rum, qua tamen naturaliter implicat: vel per-

dm; :

miícentur corpufcula lucida? Sed hoc repug-

Vix exf

nat experientiae ; quae docet , utrumque ra-

t füo

dium fecundüm priorem lineam reétà propa-

feperet

gari, id quod in claufo obícuróque conclavi ,

j m

ubi duo radii per foramina duo excipiuntur,

| toumf

clariffim* obíervatur.

Adhec fententia prae-

altiudin

fens reflexionem lucis minimé explicare poteft;

Qui, r

nam corpus mólle fsü flexile, quale foret ejus-

[Q übl]lS f

modi efluvium , difpergitur potiàs, quàm

ATRT ttn

quód refle&atur; üt patet in aqua, que ia pla-

fuom

num etiam :maximé levigatum incidens qua-

ïagati poH

quaverfíum diípergitur.

Denique ex hac fen-

Rf

tentia multa fequuntur minimé conceptibilia:

Wüet, )

tam quaelibet olei gutta; vel cerce accenfie par-

D

At d

ticula tantam ipniculorum effunderet copiam;

Y

»

ef]ml

quanta füfficeret ad implendurn fenfibiliter fpa-

A

sadl[ !

tium fphericum , cujus diameter ad duo fe

f ha

milliaria germanica extenderer; féd hoc eft in-

conceptibile; ergo. —Major ef? certa; quia lu-

r

men in preealta turri fufpenfüm faltemad unum

milliare: videri poreft ; adeoque femidiameter

"um Fab

1?716, Bfo 1

fphere erit unum milliare , & , quod confe-

quens eft , tora diameter ad duo milliaria fefe

» B r

extender; in cujus fpatii (pherici quolibet pun-

Bs

éto videri lumen poffet, Airor etiem liquet ;

ïmta C

quis enim concipere mente poterit , quot fpa-

"übinini

tiorum mimimorum milliones in tali fpatio

NUe in

fpherico contineantur? ad qua tamen omnia

"iquiis

-

quun[ e

f:jusmodi guttula- vel partiéula minima accen

a

m

Maeixz ÁRTIFICIALIS.

27

a tidiutt

fa extendi deberet, eaque finpula fenfibiliter

jo corpo-

implere in longum, latum, altum & profun-

: vd per-

dum ; adeoque particula accenía alam muícae

x put-

vix exfuperans plus ípatii efllavio occupa-

mqu n

ret füo , quàm fi ea totus plobus terraqueus

li p

tegeretur; üt facile is intelliget, qui paffuum,

condir

pedum ac dipitorum in unico milliari conten-

ipitntit,

torum fecundüm longitudinem , latitudinem &

ntia pra-

altitudinem computum vult inire. Sed, quaefo,

' potet

quis, ür Cafíatus inquit , affertionem ejusmo-

ret cjts-

di fibilis non explodert.

Deinde quis concipiet,

, quàm

lumen utpore effluvium fübítantiale , vel cor-

z ia pl

pufculum inftantanée per ingens fpatium pro-

n qua-

pagari poffe? quod tamen Philofophi etiam

hac fen-

Tecentiores communiífim? defendunt , & D.

;eptibilia:

Romer, D. Caffinus, D. Maraldi probant, ac

epfie pil*

pluribus deducunt. Quis concipier , ftagnum

: copim;

V. g. etiam tempore nocturno ; modo fax ar-

xl p*

dens adíit, plenum effe igniculis lucentibus? id

Sileo

Q duo *

'quod ex hac fententia facilé deducitur.

adhuc plura alia, queis h&ec opinio folidé im-

; quit l*

pugnatur, qua' videri poffunt apud P. Hono-

;ad ünum

ratum Fabri 7y28. 2. Pbyf. Lib. 3. de Lace&7 La-

mine.

iiumete!

E. 2. Nec Lux confiflit in materiee füb-

jone* .

'tilis Cartefiang? motu.

Ratio eft; quia ruinofo

yi e

"hec fententià fundamento innititur ; cüm ele-

gt put"

menta Cartefii non dentur ; üt faris probatum

Jiguts

eft ab initio Phyficae, ubi de principiis egimus.

üot fPa'

Neque in omnibus corporibus dantur pori ta-

; fpi

les , quales hujus fententize Patroniftatuunt. Re-

—

quirunt enim poros in ornnem partem quoad

T

Ífenfüm reétos, afferuntque illos in aére v. g.

4

nec

PHENOMENA.

nec vento , nec turbine , nec alià quàcunque

futa c

commortione turbari poffe , quin ftatim pori aiii

Téttatio

lineam rectam continuantes fübftituantur. Hac

füldantg

aflerunt, & absque ulteriori ratione credi vo-

fantia ct

lunt, in quorum obíequium meum ut capti-

pürisilu

vum redderem intelle&tum , impetrare hacte-

| Kreom

nus à me non potui.

Dicant denique fenten-

!

1

M

Adde, ,

tiee hujus fautores, quanam fit conveniens cau-

| ROn aut

fa motüs adeó vehementis ac regularis ? Ex-

Vifb (

plicent ; quà ratione motus materi&e fubtilis;

& e tl a

que ex particulis minimis ac inter fe divifiscon-

|

;

tür d ;

ftat; & ex diverfiffimis corporibus lucidis;

1 lm

qualia funt,ftellae , f0l , ipnes &c. procedit, adeó

Cj |

conítans effe poífit , ut per tot fzecula per t

8741

immenfa fpatia materia fübtilis absque ulla fen-

LUJ, & lje :

fibili perturbatione femper linea recta movea-

tur.

) qllæfh'onä

Ego profe&ó judico à minima flammula

Wt f d

eoncitatiorem motum imprimi materia fubtili

ïï:ann'mg q

haud poffe, quàm imprimatur aquz à pifce ce-

lerrimé natante ; vel aéri ab aquila. veloci(fimé

5 o

ïäfxuïpoæ

volante ; & tamen nec aqua , nec aér in lon-

gius fpatium rectà protruditur.

E. 3. Lux eít

Tm V

* ünt

accidens abfolutum , vel qualitas phyfica per-

fectiva.

Ita cum Peripateticis P. Honorat. Fa

!

d pf

* iil

bri. ZYa&.2. Plpf. lib. 3. de Luce &g lumine prop.

8.€9 9. qui tamen in aliis Peripateticis non mul-

Y HO Drior

n

]

tüm faver. Probatur: Quod eft actu, üt com-

"ts de

mune fert axioma , vel fübftantia vel accidens

Ütcitis

eft; fed. datur lux actu , cüm actu detur luci-

Nülg lo

dum; ergo vel fübftantia vel accidens eft. .Suj-

M i

finno.. Atqui lux ncn eft fübflantia; ergo acci-

w&n

fub-

*ARe fie

dcns-f:ü. Prob. fubfumptr. inprimis non eft

ftan-

æn()m«

MAGUE AÁRTIFICIALIS,

29

uiconque

ftantia corporis lucidi , üt faris probatum eft

n pori 31l

refutatione fententiee prime , lucem in eflluvio

*

xur. Hac

fübftantiali conftituenris.

Deinde non eft (füb-

ctedi vo-

ftantia corporis illuminati; fübftantia enim cor-

j utcipte

poris illuminati absque lumine effe poteft igitur

are hide-

per commune axioma realiter ab ea diftinguitur.

ge fentet-

Adde, quód obje&um per lumen vifibile fit,

niens tl«

non autem per füam fübítantiam ; aliàs etiam

s? Ev

vifibile foret de nocte ; quod enim per fuum

, [Ubu]ls )

effe tale eft, fempertale eft, quamdiu eft: cüm

vilis cone

igitur de nocte vifibile non fit, confectaneum

locidis,

eft, lumen ab objecto feparari, adeoque ab eo

jit od

difingui. Nil proinde füpereít, nifiut lux di-

|Lper tayï

catur 4ccidens , & quidem aPfolutum ; item qua-

» ullà at*

litas, eaque perfe&iva. — Qualitas quidem; quia

1 f00Vt (j

ad queftionem : quale fit corpus ? apté repo-

Hammll]a

nitur, effe illuminatum.

Adhzec lux non eft

je i

quantitas , cüm hec in corporibus etiam opa-

pilcee

Cis; nec non de nocte detur; neceffe ipitureft,

Jocifire

ut lux utpote accidens dicatur qualitas. Per ó

r i Jot

Perfetliva , talis intelligitur qualitas , quee non

lure

habet contrarium pofitivurn; à quo deftruatur,

»[icg pef'

vel quod ipíà deftruat; tenebrac enim lumini op-

yat. 14*

pofitee nihil fünr, nec lumen defítruunt , íed

j o

illo pro priori deftructo oriuntur. Deinde nec

n mu*

opacitas deftruit lumen; nec diaphani denfitas;

j com-

fed opacitas illud tantüm impedit , quominüs

Lcdden.s

uiterius propagetur ; denfitas veró propagatio-

r

nem di

d

ciliorem aliquo modo reddit , eam-

( d

que ex fe rectam refringendo infle&it. Hsc

o «

de luce hic infpergere neceffarium duxi; tum

$

( ib

ne pheenornena lucida cumigneis confundantur,

f

tuimm

39

PHENÓMENA.

tum ut illa meliàs explicentur.

Ex hucusque

fimmula

Domenon

dictis advertes pretereà , lumen à corpore lu-

cido produci; per mediurn diaphanum diffun-

dpio, ve

di. . Item lucem bené definiri fic: eft i, 4uo

ponpat ,

aliquid ef ultimó completum ; im vatione vifibilis.

lts eled

Vel, üt inquit Ariftoteles , Zumen eff adlus per-

üm, w

[picui àt pev[picuum eff.

i.e. Lumen non con-

«m coni

fert effe actu aéra, vel frigidum, vel calidum,

^ Quemud

íed actu perfpicuum , five radiis trajectis illu-

|

: p'opinqu

ftratum , ita ut per illud , obje&tum perfípicui

T parierc

fuperficiem rerminans , videri poffit. 5 opponas,

|

Wlirmo j

D

etiam aérem effe illuminatum, nec tamen efíTe

| mlämmas |

vifibllem. & Lux non omai confert corpori

dICatem

illarninato effe vifibile, fed illi , cui aliquid opa-

TT

ci ad mixtum eít, quale non eft aér. perfecté

E

ln «.

perfpicuus & diaphanus: Lumen nimirüm ab

objecto opaco vel lucido modificatum priorem

RUP

modificationem non mutat; afficit proinde

lY p

oculum fecundüm illam modificationem , que

"RT o

eft ab objecto, & per illam affe&tionem oculus

"küriim

obje&tum tantüm videt , non autem medium,

M &m

niíi forté medium primam modificationem fàl-

Que

hhs

fgricis |

tem fecundüm colorem muter, ür accidit ra-

diis per vitrum rubrum trajectis, Colliges de-

7 qus

Af

l f(femï

nique lucem & lumen non diftingui ; nifi qua-

? g

l

tenüs lux corpori lucido ineít, ab coque dif-

N

iM OC?

funditur; lumen veró appellatur , quatenus

corpus illuminat.

H

r

Htflca, u

* Adh

XXIIT. Phxenomenon 11.Si digitus corpori ele-

&rificato admoveatur, advertitur przter lucem

Ws ER Q

! m «

flammacrepitans, pungens, ac veluti fulminans.

Que horum effectuum ratio ? 3. Caufam lucis ac

? t

DI

flam-

Macus ARTIFICIALIS.

3tr

hocusqe

flammularum in refponfione ad precedens pha-

orpore l

nomenon jam infinuavi.

Quód veró admoto

om diftun

digito , vel alio corpore folido flamma crepitet,

etil u

pungat , ac veluti fulminet, ratio eft, quia ha-

y ojb

litus electrici motu celerrimo evibrati ad digi-

[ upr-

tum , vel aliud corpus folidum veluti ad obi-

Don Q

cem concentranrur , atteruntur , colliduntur.

] calidum, ^

Quemadmodum igitur aqua fluctus littori ap-

Tedlis il

propinquantes collecti & attriti fonitum edunt;

per[þicui

ita pariter effluvia electrica violenter in fluxu ra

pidi(fimo impedita colliguntur, atteruntur, &

j of putiaty

men eiie

in flammas cum fono ac firepitu erumpunt.

Quód autem pungendo doloris fenfüra ejusmo-

corpori

uid opt-

di effluvia caufent , id virtuti ienis electrici tri-

buendum eít, qui fümmà activitate fuà carnis

perfe&ä

xirim ab

fenfibiis poros impetit, nerveásque fibrillas

fen(u doloris dividere molitur.

y priorert

r proindt

XXIV. Phenomenon 111. Si laminee vel gladio,

em , QU*

vel ferro oblongo filis fericis intra atmofphae-

ram eleéctri impofito funem aut catenam anne-

medium) à

as, eamque per plurimos paffus aut concla-

onem J*

via filis fericis füftentatam circumducas , ad ul-

ccidi[ It

timam ejus extremitatem accendere poteris

Quintam effeutiam vegetabilem , [pivitum vini , f[pi-

liges &*

nf qué- —

viüwn vini Campborati, [pivitum mitvi dulcem.

üe d-

Unde hoc? z. Cauíà fuccenfionis eft flamma

luatenus

ele&rica , quam ignem effe nemo facilé nega-

Verit.

Adhszec füccenfionem juvant praefati

xori d

fpiritus ad concipiendum ignem maximé difpo-

li, item cochlear feu aliud vas metallinum,

r jucetl

gminas

quo ejusmodi ipnibilia extremitati carenae ap-

plieantur ; mimirám halius electrici ad hujus-

m]UCis & |

modi

fl

N

32

PHENOMEN A.

modi corpus folidius , & in fe invicem im-

fertü

pingunt; mirum proinde non eft, flammam

ipetum

fortiorem ex iis generari.

Adverte tamen,;

fenam i

Ípiritus ignibiles , fi bené rectificati , ac de-

Bna j

purati non fint, non facilé accendi, nifi priüs

fitür: in

alio igne accendantur, aut. faltem calefiant.

ao &

Scintillà ele&tricà accendere preeterà poteris

lts ipe

oleum;, butyrum ; febum , picem, laccam fi-

4 meer, (

gillatoriam &c. fi ejusmodi eorpora priüs ita

Tharm con|

calefacias , ut gradum caloris igni proximio-

fatümim

rem obtineant.

Hoc ipíüm experimentum

|

variis adhuc modis proponi poteft,

Mltc ]uoy

fpecialem difficultatem non habent.

qui tameg

Pt i

XXV. Phenuomeuon IF.. Si tubo lamineo fi-

30; f d

lum affigas ferreum, ejusque extremitatem al-

n (

teram lagensee vitreee aquà ad medium plene

"p d

immergas, ita ut filum ferreum aqua ad partem

ht

aliquam ambiat; fi poftmodüm finiftra lagenam

inferiüs teneas , digito autem dextra tubo

" Htl

"tre of

actualiter electrificato tardé - appropinques;

li

profiliet flamma, vehementem adeó impreflio-

.l..

1

PRtüci

nem doloriferam in manu concitans, ut eam

|

i

firmam tenere non pofífis ; imo , fi virtus cor-

Ia"guümn

poris electrici (at foriis fit; concuffionem tantam

mb &

advertes ; ut dolor brachia pervadat , nervos-

que notabiliter tendat. Qua fortis adéó im-

m) du ]e

EIlug) "

petüs caufa? m. Cauíà eft haec; quia, dum ad

digiti approximationem fcintilla ignea genera-

m j

1 lq[]a

tur; halitus electrici in vitro priüs coarctati

erumpunt ,. fcintillam augent , impetumque

Rn

caufànt fortiorem.

Nflnen

Hoc ipío enim quód digi-

dl(fe

tus effluviis filum ferreum allambentibus im-

jf

Iner

ü

A ver

MadGrs ARTITICIALIS.

53

vicem u-

mergatur, fiftitur quoque eorum propagatio

, fummim

agenam versüs, & continuata haliruüm in la-

Tte [ar]eny

genam irruentium feries ; quae halitibus in la-

jt, « d

gena jam coatétatis exitum negabar, abrum-

; hf prüs

pitür: inde fit, ut eo inftanti, quo ádmoro di-

n clejat.

Bito, & interruptà ferie ícintilla generatur, ha-

j pntis

lirus ápertà velüti vià $ lapena erumpentes re-

lm b *

meent, & cum aliis halitibus jam accenfis flam-

mar conítituant fortiorem, validiorémque im-

7 priüs h

roximio

petum imprimant, $/ pof/ulas 1. Cur ergo hali-

rirmentüm

tus in lagena coarctati interruprá ferie remeent?

;ui tamet

&.Hoc provenit tüm ex eorum elafticirate , tum

ob aque frigidze in lagena conrente refiften-

mineo f

tiam ; feré ficut aér in bombarda pnevmatica

yitatem d«

coar&arus füblato impedimento fíuümmá vi

erumpit. 57 poffules 2.

ur erpo halitus electri-

üm plenæ

ad pal'[em

ci non permeent vitri poros ? &. Fareor equi-

ya lagenim

em nonnullas partes fübüiliores poros vitri

x !

ü00

permeare pofTe ; preecipué fi tenue illud fit; aut

['()Pm

qUCS)

previ? incalefcat ; haerent tamen interim in vi-

fíi

tri füperficie partes aliee refpectivé magis com-

lmPlC

;, U eitt

pacdte & craífiores , quae nec per poros, nec

per anguftum lagenz orificium elabuntur , quod

jirtus COf

ultimumab effluviis continuó füccedentibus im-

pervo*-

pediri duplex probat ratio: fi enim orificium

qdeo 1f

itlatius , effe&tus non obtinebitur; nec tenens

dm 9

agenam illico spplicar digitum, fed rardé , &

poft aliquam moram ; ut nimirüm effluviis mo-

a oenefa

g C0 du

rà concedatur , copiofiüs iritra lagenze cavita-

tem confluendi. Ceterum adverte , me füpra

PC

numg*

dd

Il*

addidiffe , ff virtus covporis eletirici fat. fovtis fit.

qUO

Quibus verbis indicatum velo;-vitrum electri-

Atib

u$ ff*

ga

ficans

34

PuHENÓMENA.

ficans fatis amplum effe debere ; vel certé tor-

I deter

natorium electricum ita comparatum fit, ut ad

plexatur

unius vectis motionem plures fimul cylindri

l

|Kqu

gyrentur , eorümque effluvia uni tubo valeant

&ontrà

communicari,

l

|

dierum

XXVL Aeflexio I. Sunt & aliaadhuc complu-

| i. T

ra phenomena,; quae electri virtutem mire

| oris e

commendant. v.g. Stella, octo radiis mertal-

^ teris;

licis inftructa, fi electrificatagyretur, de nocte

tttmedg

rotam fulgentem reprafentat. Item radius unus

D t

fi affigatur filo ferreo,; ita ut contrahi & remitti

|b är?]bücm

poffit, & radius poftmodum atmosphaerse ele-

étricee immitatur, jam contrahendo jam remit-

älz,fnen C0f

"s ne

tendo filum reprafentabitur linea recta coru.

D

Ícans. Item fi fyphonem virro aqua pleno im-

; (

'

1;* l

W (*[mn

mergas, aqua effluens à linea recta declinabit, fi

ei tubum electrificatum admoveas. Verüm hac,

Md

& plura alia, que variis modis in machina ele-

UM

&rica exhiberi poffüunt ; lubens preetermitto ;

V TM

tum quia ex iis, que hactenus dicta fünt ; ex-

D) IQ ch[

»

plicari poterunt ; tum quia jucundius Lectori

!

fore duxi, fi ex hactenus allatis, & juxtra do-

'::A

]

) jam e

IT

&trinam , quam ex P. Kirchero, P. Schorto;

P. Fabri, P. de Lanis, ex D. du Fay ; D. Winck-

U l]s Ia

:

Alig

lero, & aliis collegi , explicatis anfam fümar, nova

excogitandi pheenomena, &tempore commo-

NT

do rentandi.

qoq

lL. Etfi analogia queedam inter

motiones electricas & tnagneticas . reperiatur,

ere

Vir.t

i'Ca

in multis tamen haud parüm differunt. P.de

Ioln

Benedictis ex Cabeo differentias fequentes re-

t p

cenfet: Primó. Corpora eleétrica queevis cor-

ke (Id (], I

puícula absque difcrimine trahunt; magnes ve-

MM

ro

SEere null

|

*

Macrg ÁAnTIFICIALIS.

35

] certé tot-

ró determinatum corpus , quale ferrum eft,am-

nfit, ul

plexatur.

Secuudo. Electrica indifcriminatim

ul cylindn

per quamliber füi partem trahunt ; magnes

ubo valeant

econtrà vim fuam maximam per polos exerit;

alterum trahentem, repellentem alterum. Zer-

iceomple

1. "Tractionem electricam cujuscunque cor-

urem m

xdiis mei* ^

poris etiam tenuiffimi interje&tu impedire poe

teris; cüm magnes peralia quoque cerpora in-

» de noo*

termedia, fi ferrum excipias , agar. Quartà.

'dius n

Magnes ut trahar , terfionem nullam , aut ca-

i& remitt

lefactionem , aut frictionem requirit , quam

hgre el

tamen corpus electricum poftulat.

Quintà,

iMagnes ne in aquis quidem. virtutem füam

( coru.

amittit; corpus veró electricum humectatum P

leno im-

vel levi etiam halitu infe£tum , vel humidiore

Jinabit; l

etiam aurà circumdatum tractivam exerere vir-

rüm hao

futem nequit. $ex/ü. Vis electrica non per fo-

china &*

um contaétum , ür magnetica communicatur,

cermitto;

Septüno.. Corpora íemel attracta non adherent

funt ; &*

ele&tro, ficut ferrum magneti , fed jam repel-

" Le&tor

untur, jam eàdem rurfüs vià redeunt.

Sileo

oxtra 0

ettectus electri alios , quos omninó difpares ab

Schotto

effectibus magnetis hucusque fatis demonftra-

) Wince

Vimus. Alia proindc phaenomenorum electri-

um'üïanovä

corum cauía fit, neceífe eft, & alia magneti-

ye n

corum.

III. Corpora feré omnia electricam

gum yud

COntinere virtutem plurimis experimentis pro-

jur

at D. Carolus du Fay z fuo tra&t. de eledfricita.

' reper

pe

r[][][:

It corporum Pavifüis.eptto €$ explicato aban. Y733.

uenfCS l

!ique ad a, 1737. Excipit tamen ibidem metal-

T

à, in quibus fe hactenus virtutem electricam

v |

,gtegere nullo artificio potuiffe fatetur. — Ad-

p1

ver-

*

N

36

PHENOMENA.

prefati

vertit preetereà eundem in detegenda virtute

electrica modum ubique fervari non poffe; alia

ejus cal

Iemà in

enim corpora mültum calefieri debent, ut vir-

tutem electricam exerant, üt lapides & ligna

&ficeoi

folidiora ; alia rhinorem calefactionem requi-

piratus

runt ; ália friétionem non fuftinent , funtque

thodo «

vlneris

illa ; que m aqua, vel ad ignem facile (blvuntu;f.

r ili x

«

Vihuja

De Pulvere Sympatbico.

Tfammgt

. XXVIL. Pulvis fympathicus componitur

0, Ye/ag

ex vitriolo romano ( quantitas eft ad libitum )

lte um

hoc expurgatur , five folvitur in aqua lympi-

l

L

da ( preeftat ramen pluvialis) filtratur per Char-

Wolefm i

tam empyreticam ; & aurà ferenà ad calorem

É dija

folis , dum in figno leonis verfatur , tamdiu

m

exponitur, donec evaporer usque ad fpiffitudi-

"t gj

nem, ita ut de nóctein loco frigido concrefcere

"mf

in lapillos virides valeat ; qui colliguntur tam-

"fftdus a

diu, dum tora vitrioli quantitas in ejusmodi la-

g diab()licæ

pillos abierit; rejectis fzecibus. Cavetamen ne

A

ferro lapillos tangas.

Collecti lapilli virides

Kl [hpel

poftmodüm ruríus exponuntur foli fereno,

H] Ob&at) :

donec in albefcentem pulverem concidant, ca-

Kl Diatur:

vendo interim ne humido celo, aut nocturno

l19

qui

humori hec maffa-exponatur ; unde per no-

h

etr

€em vafe vitreo obtegatur, neceffe eft. Ad-

'Nfïg&lbui

verte tamen, quóàd; íi peractis his omnibus la-

xcmOdl]g

pilli fmaragdino virore non vireant ; nec pulvis

'äand. qmd

perfecte albefcar , rota haec actio 2dó ac 3tióre-

V ttinde

petenda fit ; donec lapilli & pulveres praefatos

p

colqres induant.

Denique ad dies 10. vel 11.

-;

r

1 Q |

MaGIEX ÁRTIFICIALIS.

37

h virtüté

praefati pulveres foli expofiti relinquantur, ut

ejus calorem & fcintillas ben& combibanr.:Poft-

ipof; d

nt, u vit

remó in vafe vitreo bené clau(o recondantur ;

& ficco in loco referventur.

Hác ratione prae-

ls & ii

;em rl -

paratus pulvis ad fananda vulnera fequenti me-

thodo adhibetur: fümitur linteum muadum ,

, fintqi

folyontt.

vulneris fanguine vel fanie.imbuitur , afpergi-

tur illi pulvis, & in loco temperato affervatur.

Vulnus autem tepido vino abluitur. Si vulnus

inflammatür, reponitur linteum in loco frigi-

mponitüt

do, velaquà. Eodem modo, fi eádemquan-

| libitum)

tirate gummi arabicum ipfi admifceatur, adhi-

betur ad perfananda offa fracta & luxata; os ta-

men lefum in fede proprià priüs reponendum

peru

ad calOl'em

eft. — Alii ad alios adhuc effectus boc pulvere

utuntur, quos lubens preetereo, cüm non tam

y, m I

qjpifiud

commodo aliis fint,, quàm incommodo. Quod

autem ulteriüs declarandum hic venit, eft: An

goncrefcfrc

hi effe&tus naturaliter obtineantur, an veró ma-

wunmf [am'

gie diabolicae adícribendi fint ?

1

susmodile

XXVIIL Si alie non intercurrant circume-

2 [amen n

ftantiee füperflitiofe, & diftantia non fit nimia,

ili virnid

nihil obítat; quo minüs effectus pulveris fym-

Íí [g;en0;

dant; e

pathici naturaliter obtineri valeant.

atto efl ;

(

ia ea, quee ad conficiendum hunc pulverem

":

no-

ibentur , funr remedia naturalia; & preedi-

U

M

