&is effeCtibus ex natura füa fàtis proportionata;

nec modus praparandi pulverem , auteum ap-

mnlbus ]8

plicandi quidquam füperftitionis redolet. Prior

'ne

pulVlï

pars exinde conítar ; quód vitriolum duabus

quafi partibus conftet , alterà nimirüm fixà &

-s Pf

g hi

d T

&cri; que eít vitrioli fal ,. & alterà volatili ac

"dÀ

3

blaf-

58

PHXENOMENA.

balfamicà adftringente.

Duplex hee vitrioli

fc gotta

virtus ab effectu colligitur; nam oleum ejus

gum j

vulnera fanat, venarum fractiones coufolidat &c.

Thetcurii

Si dicas 1. Exfi vitriolum virtutem fànativam

li co&ur

immerlü

habeat , explicari tamen non poffe videtur , quà

ratione pulvis fympathicus in vulnus diftans

& Qvit

Tit hali

agat? E. N. J4ffevt. €9 fic explico : Spiritus vo-

latiles per tramitem à fanguine relictum cum

pitür ey

corpuf-ulis ex vulnere egreffis redeunt, & qui-

COngrüj

dem meliüs, quàm fi pulvis immediatà appli-

Tüer] a

caretur; in applicatione enim immediatá fpiri-

'Dertnra

tus acres & Corrofivi facilé nocere poffent. .5

hrtoy hl

dicas 3. Regreflüs corpufculorum nonnifi fip-

Tpplcag

mentum eít. g. Figmentum non eít, quod

Tprttonj

ipía experientia comprobat. Certé eques Dig-

ts from

beus; celebris Anglus, qui pulveris hujus au-

Qtrdo &

thor ; vel potiüs divulgator fuiffe dicitur pluri-

Wldis Tned

bus experimentis regreffüm corpufculorum ad

"As var

füum fontem confirmat : v.g. filac , inquit il-

"i tonol

le, recens in igneminjiciatur, ubera vacce , ex

Watig h

quibus extractum eft , inflammantur.

Idem

Til

contingit in fanguine &'vena extracto ; ergo

um abllfum

fignum eft dari tractum & communicationem

"t i

fpirituum, feré velut in fumo & magnete acci-

V tdhiber

dere advertimus, & aliis ex effectibus.comper-

tum efTe viderur.

m Tuir

Praetereà corpora pleraque

1.!3 C()'rpm-a

atmos

heram halitüs habent fuam , in quibus

proin

!

n n Wa

€ per fpeciem magnetifmi actio queedam

9t qrjt

& reactio non immeritó füpponitur, per quam

jïl[[lmt) ht

hic & nunc faciliàs accedant, vel à fe recedant.

5 fa"are !

Denique homogenea ejusdem gravitatis , & fi-

ur:

Bo

mgi configurata modo , facilo conjungunt

um fan

-

fic

MaciX ÁRTIFICIALIS,

39

t vititol

fic guttze aque fe invicem rangentes in unam

luom ejus

guttam illicó ceéunt, idem experimurin guttis

olidar&c.

mercuri &c. Verüm-gutte aqua & olei non

finttivam

ita coéunt ; ita globus pinguedine illitus aquee

r qià

immerfüs non undique tangitur ab aqua, fed in

js diluns

ea cavitatem efficit; adeó ut pinguia non imme-

ititüs t

ritó halitu füo alia corpora repellere videantur.

um cu

Igitur eodem modó de aliis aut congruis aut in-

congruis corporibus natura ícrutator non itn-

p &qUi,'

[é appi

meritó arguit ; precipué ubi folida ratio aut

experientia contrariuín fentire non füadet.

rà 'piti

fent,. d

Partem pofleviorem , five modum praparandi

& applicandi quod concernit, in eo tam parüm

ii fip

5 qUO

fuperftitionis eft, quàm parum in obfervatio-

ues Dig-

nibus aftrorum ; quas in ferendo , putando ,

plantando &c. adhibent hortulani, aut in pra-

jujus 4l*

gr plure

parandis medicinis pharmacopole , aut in per-

fanandis variis corporis affectionibus medici.

yrurm à

7quir l-

Dixi in conclufione, /i alig son intercurvant cir-

cumftantie fuperflitiofz , €$. diflantia non fit mimia.

(g, ex

]dem

ircumítantiz eniim füperftitiofze nontam ufüm,

ergo

quàm abufüm hujus pulveris illicitum reddunt,

ficut & in aliis mediis, quz citra omne dubium

jonem

licit& adhibentur.

Diftantiam autem non ni-

e acci*

miam requiro ; habet enim hic pulvis ficut &

Omper-

J

efaque

alia corpora certum virtutis füz orbem ; hinc

eum in quamcunque naturaliter agere diftan-

1 qmbus

uædüm

tiam credibile non eft. .Alii cum P. Falck ad-

mittunt, hunc pulverem intra 1o, aut 12. paf-

[2 quüm

fus fanare naturaliter poffe ; alii ad effectum hu-

ecedt

&l

jus pulveris obtinendum requirunt , ut lefus

e imbutum, & hoc

yunfllf

Pnteum fanguine aut fani

4

lk

pul-

40

PHENOMENA.

pulvere afperfum fecum circumferat , vel cert&

i

qie q

in eodem fécum conclavi affer

riora ac tutiora effe videntur.

vet: & hæc ve-

| Mühico

| M&

XX

XXIX. $7 obmoveas 1. Caufa poteft agere ibi,

ubi non eft; ergo etiam pulvis Symparhicus in

verns h

quamcun

xit.

que agere naturaliter diftantiam pote-

tium K

E. D. ant. Poteft agere ibi, ubi non eft

imodi e

Ubi

"w

nec per fe , nec per füam virtutem. N.

À qux

non eft per fe, adeft tamen per virtutem fuam.

Centior

C. Si dicas , etiám pulverem Sympathicum vir-

Tentd a

turem fuam , five particulas fanativas per me-

TOf

dium diffundere poffe. . Poteft equidem ejus-

UDIT

modi particulas diffundere , fed ad proportio-

t t

naram tantüm diftantiam , qualem füperiüs af-

Tf (

fignavi, non veró ad omnem. Eloc ultimum

LT.

nequidem in aliis, quee tamen imagis activa funt,

|

'»'ulnera Tf

admittitur ; ergo nec in pulvere fympathico.

INec renet heec illatio: Aftra longius, quàm ad

| p

) r fleis Qnt

aliquot milliaria à füblunaribus diftant, & ta-

M

Is ad

men in illa agunt ; ergo pulvis quoque fympa-

thicus in vulnus ad ali

quot milliaria diftans ape-

9Il g

re poretit.

nm )

& t

Nam aítra corpora fünt vafliffima ,

A

poflüntque copiofiflima emittere effluvia; mi-

Dtopq

n

C arot

rum proinde non e(t, fi virtutem fuam longiüs

propagent, quàm modicus pulvis modico fan-

m pUIV](

guini facile exare(centi infper(üs.

Nec ex eo;

L

Afür ttia

quód arbores odoriferz , nec non cadavera ad

? Quzfo

j

ingens fpatium effluvia emittant füa , continuó

te [

jaferre.licér

lals f,m

; idem in noftro caíü contingere

poffe.

Etenim arborum cadaverümque eflu-

COntendu

dum "

via conflanter ac diutiffim& exhalantur , adeó-

que cópiofiffima rur(us fünt ; lot autem tam-

p

que

llgr g

Maci£ ÁRTIFICIALIS.

41

velceri

ude conítantes exhalationes $ pulvere fym-

3( hæc V

athico ad vulnus transfundi , nec ratio pro-

at, & multa impedimenta difuadent.

at ]biy

-XXX. .5 Obinoveas 2.. Paffim jactantur pul-

yathicus n

veris hujus effectus ad maximam etiam di(tan-

jam pote-

tíam pofiti. E« Jactantur, fateor , multi ejus-

inodi effectus ; fed multi nonnifi fabule fünt,

bi non &

^

N.

[U)]

id quod preter alios quidam Lugdunenfis re-

em fuam-

centior fuis in manufcriptis. proprià fe expe-

jcum VIfe

rientià edoctum fuiffe teftatur ; vel fi etiam in

er me-

remotiorem diítantiam curatio facta eft, illa

emejus

non virtuti hujus pulveris, fed curee à laefo ad-

»opomo-

hibitee tribuendum eft: Precipitur enim lefis;

yeriüis d

ut vulnus diligenter tergant ; tepido vino ab-

glrimum

luant, ac mundum fervent ; quà curà adhibità

jiva funty

vulnera naturaliter períanari pofle nec rationi

nec experientie repugnat; certé in innumeris

ppathico.

quäm E

id feris contingir.

Sz contendas : Pulvis fym-

pathicus :ad aliquam diftantiam agere poteít;

b &t

: [ympt

ergo fi ejus quantitas augeatur, aget ad majo-

lans ag*

rem , & tandem etiam ad maximam , fecun-

(tifima;

dàm proportionem nimirüm ejus quantitaris.

via; m

Yv Hec argumentatio non tenet, tum quia non

folàm pulvis fympathicus requiritur, fed re-

] longlüs

Jico füt«

quiritur eriam fanguis vel fanies ex vulnere;

ísd , quaeío ,,quam quantitatem fanguinis ex

cex

EEN

vulnere extrahes, qua& fufficiens fit ad hoc, ut

conrinto

pulvis fympathicus in omnem diftantiam agat;

üt conrendit Cochlenius & Paracelfüs ? tum quia

yntinge

ge &H

nondum probatum eít , pulverem hunc inter4

pofito quocunque corpore ac impedimento na-

]

i" qde

Profectó etfi vehemens fit

turalier agere.

j ü?:c

C 5

Cer-

PHENOMENA.

42

Corporis electrici virtus, nec ejus activitatis

QQe cor

fphaera hucusque deteriminata fit, nullus tame

tl

hactenus , in quantum ego quidem fcio, illam

re po

in quamcunque diítantiam propagari poffe affe-

N

ruit, nec ullus admifit ; eam interpofito quo-

Tovog (

cunque corpore potfe communicari.

ficm «

XXXI. Materie huic de pulvere Sympathico

XX

judico non inepté fübjungi queftionem , quam

fierinr

multi viri eruditi accuratiüs pertractant, eítau-

Ug Qy

tem hec: 742 fluxus [anguinis ? cadaveve bomi-

[

nis occifi ad prajentiam occtforis fiat. natuvaliter ?

t0 li f

Ad quam &. poffibile effe , ut fluxus, de quo

sispoffr

hic queeftio eft , fiat naturaliter.

Antequam

refpolionem hanc explicem , Prefuppono 1.

Uif en

fiiordis

Quód & corporibus-maximé animalium fuübti-

Quj

liffimae continuó emanent exhalationes , quae

"n

Q nd

d

TM

vim miram obtinent corpora alia, & porentias

slterandi; hinc enim fit, ut complures etiam

[ Uæm(]ne

n

Tütine

homines in primo ftatim congreffu tantam füb-

inde à fe invicem hauriant averfionem , ut al-

AU. D.

ter alterum tolerare non valeat ; alii econtrà

5 i n

amorem tantum concipiant , ut divelli ab invi-

Fäneg IHa [v

cem agre potlint.

Prafi

u

!

0.

"o 2. Quód af-

TW enf

feétus animi , iree ac odii ve

j

ementia fpiritus

qo[iblle 1

alterandi & humores, precipué fanguinis, vim

l

UXem, (

inaximam habeant.

Thtroy

His prezefüppofitis natu-

ralem fànguinis fluxum in dicto caíu fic explico :

" Iuo t

"tfeine

Dum homicidium perpetratur , plerumque ira;

odium, furor hominem vehementer exagitant ;

P*Ub!em, [

'ex his affe&ionibus humores nocivos fubnafci

xlga) &

qui non folàm corpora , unde proficifcuntur ;

quo-

extenuant, « vires atterunt ; .I.ed in alia

hY

M

que

Maci1x ARTIfiC!AL!S.

43

adhvitatis

que corpora apunt , dubium effe nemini po-

lls tamen

teft. — Fjusmodi exhalationibus affici-ab occi-

do, ilm

fore poteft occifüs: igitur cum pauló poft pra-

olfeaffe-

fens occifo fiftitur occifor, iidem humores per

Jhto quo»

novos ex occifore emanantes excitati fangpui-

nem commovent, & flillare faciunt.

rmpa[hïco

XXXII. O. Si fluxus fanguinis in dato cafu

1; quam

fieri naturaliter poffet , erpo fruftranez forent

y, eltal

Juris confültorum ac 'T'heologorum circa hanc

gra Lotit-

queeftionem difceprationes: utrum talis proba-

ndlitt

tio licita fit ; ex eaque homicidii reus convinci

de quo

quis poffit ? z. fruftranesze proptereà non funt;

ntequam

conflat enim féepé ejusmodi fanguinationem

oto T

ul

extraordinario Dei concuríu factam fuiffe , ad

jm

fübt

manifeítandum occiforem.

Pratereà indubi-

6; ql,læ

tatum eft , faneuinis fluxum in tali cafü cau(àri

otenud

à deemone po

ff

e , qui permittente ita numine

res t

probatione hác etiam innocentem perdere co-

mtam 19*

natur,

Denique multa perpetrantur homici-

m, 1

dia, quin memoratarum affectionum concita-

tiones illa comitentur.

Poftremó fluxus fan-

guinis caufze naturali adícribi commodeé nequit,

uod dl

fi notabile jam tempus à perpetrato homicidio

j (pmzus

effluxerit , cüm humores ab occifore in occi-

virm

fum peros, nares, oculos &c. emiffi, quàm-

TU

jis natu

vis aliquo tempore durcnt ; tamen evaporent,

evanefcant.

Ita Petrus Aponenf. zz comrnent.

'ad problem. 6. fe&. 7. IArifotelis. Kircherus, Va-

; amtäma

nleriola ; & alii.

(ubnaff l

cifcontn

$.IlL

T

44

PHENOMENA

ordinay

$. IIT,

Tunatan

De Hoplochryrmate.

Quenti

XXXIII. Hoplochry(matis meminit Por-

poteft.

ta z fua Criptologia M. S. Ejus porró patroci-

toplog

nium Author Philofophie Mofaice füfcipit.

Thunite

Conficitur autem ex mufco cranii hominis vio-

*

i):gpojïo)'

lenter occili, ex carne humana, ex fanguine

*nita cy

humano, «x hoininis adipe, ex oleo lini & te-

tiltia oj

rebinthi ac bolo armeno.

Hoc Unguentum

Mj

Hoplojatri fic adhibent : Gladium , vel áliud

pt'ïf, ///

iaftrumentum, quo vulnus infliétum eít,. (àn-

Mu

guine adhuc madidum hoc unguento inungunt

ml

( proptereà etiam /Zrmarium nuncupatur) &in

lf p

loco temperato linteis mundis involutum afler-

vant.

Hàc ratione fanari vulnus , quantum-

"g

yWJ

li, g

cunque etiam diítet, cum Cochlenio & Para-

P rj

celío quidam conrendunt. De effectu non eft,

QV fu

cur diíputem; An veró is naturalirer & absque

1

EE

d

ope damonis obtineri valeat, accuratiüs hic

m") plur

difcutiendum.

i

A(t

XXXIV. Curatio in quamlibet

'diftantiam

^j

lY

ope hoplochry finatis facta non eft naturalis, a-

»Ornommn

tiocfl ; Effectus obtentus per medium , quod

d nib

nec à natura eft proportionatum , necà Deo

vel Ecclefia ad ralem effectum ordinatum , ne-

"nem i

quit dici naturalis; fed curatio vulneris in quam-

Jlllr ) ü Vi

!] dlü'cln

libet diftantiam ope hoplocrysmatis facta obten-

ra fuiflet per medium , quod nec à natura eft

j

mll'um P

V ts

proportionatum , nec à Deó vel Ecclefia ad ta-

lem effe&um ordinatum ; ergo. — Minor proba-

" perie

N tho

ir. Ubi enim Deus vel Ecclefia hoplochrysma

*2

ordi-

A. ts

MaAGlIE ARTIFICIALIS.

45

ordinavit ad vulnerain diftantiam etiam indeter-

minatam curatda? Ceérré ex iis; qui hujus un-

puenti authores habentur , id colligi neutiquam

minit Dot-

poteft. Nam Theophraíto Paracelío ; quem

) patroci-

hoplochrysmatis inventorem authores com-

e [ifipt

muniter celebrant, O/jcitur comverjatio. cum

minis Yi*

ámpo[Tovibus g. a2 yvtis fawofis , merdacia trabalia,

Tiun

fanguit

vita circumforaumea ,. incevta ,. contempta.

lini &te

vitia auimi , flultiffüna avrogantia , 9 vuflica di-

guenmm

cacitas , impietas deteflabilis. omuis veligionis. ex-

vel alit

pers, fufpicio magie, comefJutiones €9' crapulié

ïfl ) fän'

perperue ,. quibus potioreim [cviptovum [norum par-

nungunt

tem dehuerit ; àt ícribit Jacob Bruckerus zz fuis

Jufti. Hifl. Poilofopb. Per. 3. Part. 1. lib. 3. cap. 3.

j) u

m a(ldt

fübjungit deinde : Orgem verifimilitudinem"ea

uantull.

fuperant , que de ejus [anandi felicitate [ehatores

& Dore

ejus garriust. Quis veroó author Philofophice

| non &

Mofaice fuerit; quàm impium ejus fyftema,

X abquC

quo ad explicandum unguenri hujtus effectum

utitur, pluribus refert P. Kircherns zz 74rze sna-

jmer. lib. 3. pavt. 7. cap. 2.. Quód autem hoplo-

[lanriüm

chrysma nec ex natura füa dicto effectui pro-

portíonatum fit, inde manifeflé fatis eruitur;

ahS. p

u

eoquód nihil fit naturaliter proportionatum ad

"o

á&ionem in diftans, qus tamen naturaliter da-

l5 ne-

retur ; fi vim quandam naturalem hab

éret lze-

Habent

|quamt-

fo in diftantia quacunque medendi.

nimirüm agentia naturaliaomnia (loquendo pro

obtete

ATa H

ftatu naturali) certam activitatis füe fpheram,

['m ad [t*

üt experimentis prope infinitis corpertum eft;

7 g

€ur ergo à communi hàc naturz lege unguen-

tum armarium, & quidem in modica adeà

duy

s

[

(

s

quan-

46

PHENOMENA.

quantitate adhibitum exceptum fit ? Ex hoe

leitur.

porró confectaneum eft, quód, etiamfiiisme-

do qus

diis, que ad conficiendum hoplochrysma appli-

abufa h

cantur; vis quadam medicinalis ad modicam

ü)lent )

diftantiam vulnera fanandi concedatur, vis tamen

CXGCTafI

in omnem diftantiam curandi ei naturalisnon fit.

türslem

XXXV. Ob;. /. Mufcus crefcens in calvaria

! fendent

hominis violenter occifi variis prob? imbutus eft

"E præp

fpiritibus; caro humana eft certó medicinalis ,

RCitime

nec non fànguis & adeps hominis; oleum lini

Tufem n

terebinthi füppurationes impedit, bolus arme-

- lr ing

nus fanguinem fiftit, & fugientem retinet ca-

i'UIOIä fOH

lorem; ergo ea, qua ad confe&tioném hoplo-

Jlübente

chryinatis requiruntur, vim habent veré medi-

u v

cigalem, & quod confequens eft, pollent vir-

UT Videri

tute fanando vulneri naturaliter

proportionatá.

A g i

E. D. uit. Cozf. Pollent virtute naturaliter pro-

portionatà ad omnem diftantiam N. ad diítan-

knfef vf

Bs

tiam determinatam & modicam C.

"um

XXXVI. O/ 1. Inventor hoplochrifiatis fuit

Mil

homo vite flagitiofze, nullius Relipionis, imà

u Cüpu]u[n:

magige deditus arguebatur ; üt füperiüs noratum.

di

r

eft; ergo illud a

hibere non licet, nequidem in

modiea diftantia. m. Deemon f&pe per caufàs

*'ml EU

naturales effe&tum ponit, an proptercà illas ad.-

10 05 qu

hibere non licet , i nullum cum doemone pa-

1

um interveniat ? Item daemon fzpiífim? ad

effectus füperftitiofos adhiberi vult opera & res

facras ; an propterea ufüs rerum fàcrarum ac

operum de fe eít illicitus? Negas, niíi vehe-

X

"Ia tf

menter fallor, illationem utramque.

Sidicas :

ïllm]ris

In uf hoplochry finatis ritus plerumque adhi-

ben-

m

z

Macixz ARTIFICIALIS,

47

! F t

bentur fnperftitiofi ac ridiculi; ergo nullo mo-

míliisme

do ejus ufüs eftlicitus. &. Non in ufi, fed in

ima appl

abufu hoplochryfinatis adhiberi ritus ejusmodi

modicim

folent, quos abuíüs nos pariter damnamus &

vigtamt

execramur. $i vepoga:: Authores virtutem na-

turalem hoplochryfinatis in modica diftantia de-

listonlt.

n ciliri

fendentes difcrepant inter fe quoad. modum

id preparandi — x T. hoc : exinde tamen non

dbutsdl ^

dicinali,

egitime inferes illud nullam omninó haábere vir-

rtutem naturalem; aliàs multa profectó medico-

jeum lii

j arme-

rum infignium remedia certó naturalia, füper-

Caterüm. fateor

jnet Ct-

ftitiofa forent & füfpecta,

| hoplo-

perlubenter cum P. Falck & aliis Viris per-

[j

tmedi

eruditis, unguentum armarium ma

ls füfpe-

&um videri, quàm pulverem í

ymp

h

aticum;

lent Vil

rtionati

tum quód illud, quod ex calvaria hominis vio-

lenter occifi defumitur, potiüs aliquid. mali,

iter pro

N duikat-

quàm boni denotet ; tum quód applicantes hoc

unguentum non tam laefa parti; quàm armis

(matisþfuixt

mederi videantur ; que inungunt à cufpide ver-

sàs capulum, fafciis involvunt; fafciásque toties

)Uis; Im

noratum

comburunt , quoties nova fit inunctio armo-

rum, & alios frequentiüs adhibeant ritus füper-

giderm 1n

y ais

ftitiofos, quàm applieantes pulverem fympathi-

curm.

jllis àd-

one p

IV.

j d

De Enyyl(lj.ï

vo AMagnttico.

sb

XXXVII. Ofwaldus Croliusin Prafat.admo-

um f

tiitoria Yefert, rufticum quendam mirà quàdam

llh vehe'

gutruris dexterirate cultrum ferreum juftee ma-

gt

gnitudinis fiepiüs apud bibulos dedità operá intra

|

u yli

gut-

be

É

48

PHENÓMENA.

guitur ocultáffe, huícque fat largum, quod hoe

pit

tm

nomine impetraverat; plenum cerevifià poculum

Wdam.

fuperaffudiffe, ac poftea cultrum ab eodem proli-

XXX

bitu fuiffe extraftum. Hoc cüm Preeftigiatoris

turd (j

adinftar fzepé fiepiüs preefatus rufticus attentáffet,

tandem , quà infelici nefcio temeritate poftridie

tut fisi

.. 3 Quáti vi

Pafchatis contigit ; utcultrum in tantum deglu-

tierit, utin ftomachüm penitüs de(cendens nul-

, llll & n

lo ampliüs artificio potuerit ab eo extrahi. Hae

! Qüsémpj

ferat proindein ruftici ftomacho culter per duos

Ghàro ]

*ies ultra hebdomadas feptem integras , mife-

Ug (cohg

Ad-

rümque jam jam ad extrema deduxerat.

: 0 B

hibetur tum forte emplaftrum magneticum; üt

Titl t

fertur, five ex fcobe magnetica confe&tum;

"t o

quo applicato cultri cufpis natürali impulfü jux-

"It (

ta orificium ftomachi: exitum moliri. coepit.

Ti

Hoc deprehenfo effectu multis precibus im-

DN

petratum randem à ruftico fuit , at in omnisfor-

lii

tune ac valetudinis dubice eventüm incifionem

rmitteret.

'Umponafu"r;

Eam teuravit Florianus Mathis

ID

b:

r

andeburgenfis Regni & urbis Chirurgus cele-

Ti

berrimus, fucceffü adeo felici, ut extracto cul-

u

NT

!

li

tro ( qui poftea inter rariora Ceefaris repofitus;

PANÉ t

colorem adeó imimutatum prafeferebar, acfi

"df

i )

er id temporis, quo in ftomacho latuit ; 'ipni

TET

Vfrtis

&

u

iffet immerfus ) ruíticus paucarum hebdoma-

)ü./þ

Ftituy

darum fpatio. valetudini integre reftitutus , pau-

i l

ló poft nuprias celebrárit.

Simile quid refert

) foygfu

Becherus Medieus in füa hiftoria Cultrivori,

L

lf

[

thic enim libelli tirulus, ad an. 1635. 29. Maji.

!d

fäïi!at

His prenotatis quzritur: An revera ope em-

*

I

I ph-

Àni ul

mwm

Maóér£ ÁAnTIFICIALIS,

49

, quihie

plaftri magnetici culter ejusmodi iu pártém fs-

i poculum

eandam fuerit attractus ?

demprol-

XXXVIII. Etfi fcobs magneticaéx fe & nà-

æüigiawris

turà füà vi attractivà polleat; pireefatüs tamen

attentalt

aut fimilis effe&tus emplaftro máernetico neüuti-

[: p()[h'i [

quam videtur tribueridus; hoc fenfü ; quafi üii-

um du

ndens Q «

hil corpore tralii poffet; nifi pulvis magrieti-

Ccus emplaftro admiíceatur. 227/6 9? ex P. Kir«

rahi, He

rperdio

chero //), 1. part. 2. Zdrtis imügnet. Theorein. $.

15j Inile-

Quia fcobs magnetica cánali inclüfà àc coárctá-

tá ob pártium fe difponentium confufionem

as A

nicum, i

virtütis tractivae efficaciam perdit; id quodlau-

diátus Aüctor fequenti experimenro confirmat:

onfedtum

ypulf ]U'(

Sutiátur (cobs magnetica, in calamo fcriptorio

àtacornprimatur àc conftipetur , ut integer mag-

j cup'

11és videátür.

Obturetur poíleà cálamüs , ac

recibus 1*

yomnsitt

fuüberi ( leviffirni ligni genus eft) aquze innatan-

ti iriponàtur; quo fáéto in fcobe mágnerica,

inciiorem

nus )

Matns

quamdiü condenfàta imaner, néc verticitas , tiec

Virtus tra&tiva adverterür. Ex quó experimen-

urgos

to Jib. 5. Davt. 7. Zdvtis magner. (ic concludit:

a al

lo

i jagué coarGatus infra cánalem pulvis inagueti-

&i o fud ab di&tas Vationes prroétuv; quantó ma-.

lebäf) gl

gl éd deftitueniw , fi imadefat&lus j alisque pingti-

jl

joT

;

us [peciebus snixti$ i utguenruim veda&ius fuevit ?

heb doma. à

quo prerer pavrüuhn; quee in frmili mifcella concur-

as p*

ad *

vit , confufionéin , vi$ ejus , mirumefh quàm obtüin-

datur , 65 qudi Debés veddatur 9 igiavn , fmó pe-

Cu m()n)

Jr

Wuhs deffruatüv.

2j

"

em

XXXIX. O

)

7

.i, Nequir alia áffigriári citifa;

4

x r

i (f*

ob quàm cultét v. & inpartem ft

Orr1

achiáperiene

Pld-

dim rüóveátar; nif vis tráctivá gülvctiä-

m

ináge

fs

56

PHENOMENA.

netici; nec alià ex ratione à peritis etiam rnedi-

ründatt

cis pulvis magneticus emplaftro admifcetur.

Aibus |

ergo. &.N. Zdnt. quoad utramque partem. Nam

njuriam

morus cultri non immeritó medicamentis bal-

Te fiden

famicis & analyticis five refolventibus adfcribi-

tüm enj

tur, qua parem effectum etiam extra empla-

tineat y

Ítrum magneticum obtinent.'" Admifcerur au-

! ficio a«

tem dicto emplaftro pulvis magnetis non qui-

pottent

dem ob virtutem tractivam, fed propter. virR

fUS 6137 í

adítringentem, quà multüm pollet.

Vnguom

XL. O/j. 2. Ex data refolutione fequeretur.

Atice

emplaftrum , de quo hic quaftio eft, malé ap-

NU ve

pellari magneticum. E. N. Sequel, Bené adhuc

TU vipam

magneticum nuncupatur, tum quia fcobem

li PHRI'.

magnetis admiftum habet, tum quia virtutem

fici

fimilem habet illi; qua in magnete tractiva ap-

pellari folet.

XLI. ODj. 3. Paracelfüs (àpittee ferrum hu-

mano ex cerpore vi magnetis extrahere fe poffe

prefumpfit; pracipuà cum magnes, teftante

[

LUES

* lu

illo,:in oleo Martis extinctus , aut in Echenei-

dis ( eít pifciculi nomen ) fale refervatus ita va-

d

d time

I qne

leat roborari; ut clavum & pariete extrahat ; er-

go nec pulveri magnetico emplaftrro admixto

Sihfes

" adhuQ

vis ferri tra&tiva negari debet. — g. T. azz. N.

Corf. Nam quod magneti integro tribuitur , ne-

, &"übllt

NU

EU

quit continuó tribui ícobi magneticee ob ratio-

nem füprà allatam , & experimento comproba-

* ürm

lU«.n[em m

tam. Adde, quód etiam magnes integer vir-

tutem füam fubinde fi non penitus perdat , fal-

Ti tàn

Attor

£em quoad norabilem partem amittat; quidni

perd

LUR g

s

gc eandem ; fi in pulveres adeó renues im-

"at hgj

Macrtg ARTiFIiCIALÍS.

$51

qini od

minuatur, madefiat ; & cum aliis fpeciebus pin-

xdmi(cgt

uibus in emplaftrum formetur ? Dixi T. apr,

a, Nam

injuriam enim Paracelío haud facio , fi ei hac in

mente i

re fidem nullam adhibendam effe afferam ; tan-

us atf

tüm enim abeft; ut magnesignitus majorem ob-

(Lra ermpie

tineat vim, ut potiüs eam, quam naturz bene-

ficio acceperat ; penitus deperdat.

Deinde ubi

Yfcetur d

snong -

portentof: adeó facultatis pifciculus unquam vi-

fus eft? aut quis prefati piíciculi fàlem Paracelfo

opter Vi

unquam eft elargitus ? Dilaudant equidem alii

Paracelfum üt virum de re Chimica optimé me-

;qucretuï-

malo ap.

ritum; verüm P. Kircherus variis in librisalií-

en aQur

que vanam multis in rebus Viri hujus jactan-

; ob

tiam perílringunt, certiffimísque argumentis

a Vi

palàm faciunt.

radvt 1

V.

De At?a;ze

nto Magico.

Ferrum li

refe po^

XLIL Nomine atramenti magici duos iri-

s, fe (Td

teligo liquores, quorum uterque albefcit qui-

j Eche"ei'

em, fi tamen certo modo conjungantur , cha«

us jtà V*

rateres anteà non vifibiles; poíteà vifibiles &

rrahäf ;d

higricantes reddunt, Fieri etiam poteft; quod

) admiito

forté adhuc magis mirére, ut characteres ni-

[. 4 ^v

—

Bri & vifibiles difpareant, & eorum loco appa«

reant alii antea. non vifibiles.

In conficiendo

Jituf » ne

ob ratio-

Oc atramento, ejüsque effectu exhibendo fe-

uentem methodum obfervavi.

Sumpfi aceri

of

yoba*

vit

iftillati tantum, quantum vulgaris fcyphus ca-

(egef

(il

jit. Aceto mifcui lithargyriargenti femi unciam,

efdäï )

qy

ita ut per quartam horee partem ebullierit. Hie

D

o fuit,

g

e$ 1fft

l?quor poíteà filtratus

, pellucid.uslwomnin

n

"Surns

PHENÓMENA

$2

fbilesn

Sumpfi deinde calcis vivee unciam , eámque cutt

tentata

femi- uncia auri pigmenti in pulverem contü-

fam in alia phiala repofui, quam marériam &f-

forefi,

&comi

fufis s. aut 6. aque unciis phialà rité obrurátá

XE

per 24. hores reliqui quietam. Pinito hoe tem-

quore |

ore percolavi liquorem , qui pariter litpidif-

cundo ;

imus fuit, fed feetorem fpargebat naribtis val-

T mutata

d& fnoleftum.

Ecce methodum atrarmientür

eenri

magicum preparandi. Effecturri ejus exhibere

fi velis; liquore primo tanquar atramméntó tite-

tihig D

AL

fe, eóque characteres efforma, qui exficcató

lii f

liquore evanefcent.

Hos legere fiquis cüpiat,

€hartam liquore fecundo tinge; qui characteres

!f f

!tf ts

deteget, eósque reddet nigricarites, eriamfi char-

tae (capus integer characteres inter & clartáth

tfe ln

Poteris etiamliquore fecun-

LT

tinctam ponatur.

do parum goflipii imbuere ; illudque chartz;

D [ l

cui characteres recenter inícripti fünt, velle-

M Ms

u

!

UT

vitet admovere. Siveró dictoscharatteres in-

vifibiles adhüc magis occultáte defideres , aliurm

/] rdl Pt

Hs d

sadhuc liquorem prepares neceffe eft, idque fe-

quenti modo: Accipe fruüftula füberis, & ex ij

accenfis carbones excoque.

Carbones adhüe

m

lim

ardentes extingüe in fpiritu vini, eósque in

L'Wa[at) e H

aqua füfficiente folve unà cüm gutnmi Arabico;

,"hr, &

j

hàc ratione habebis atramentüum nigrüm; quo

* (jusd

"

fi characteribus primo liquore formatis fuper-

addas characteres alios vifibiles; eiaracteres pri-

ET

ro liquore forrnati magis adhüc occultabuntur.

Placit

Si poftmodàm liquorem fécundum adhibeas,

lble

&i 1

eoque chartam pradictis charaéteribus notatam

&A pl

Minas, characteres vifibilesabftergentur, & invi-

æc func

MacGus ÀÁRTITICIALIS.

$3

mécut

fibilesreddentur perfpicui. Hzec certaac fiepiüs

tentata fünt ; verüm eorum ratio nonnihil abítru-

h contt

fior eft, & explicatio difficilior; que mihigenuina

ténum d

& commomoda magis videatur , fübjungam.

R obrétd

XLHI. Ratio, cur characteres primo li-

) lüc t

quore formati invifibiles accedente liquore fe-

r lii

cundo reddantur vifibiles , ac nigrefcant , eft

tibis d

Y

ifinium

mutata füperficies corporis minus luminis re-

flectentis. Antequam conclufionem hanc plu-

extibén

énió ul

ribus explicare agprediar ,

XLIV. Nofle te cupio, quód eoores probabi--

exfecito

s Cipitt

lis uibil fint pratev lumen divevfimod2 vibvatum,

ffve qu

Ü

(nt 1pfum lumen à corpore opaco certá va-

CU

tione veflexum.

f

Hanc fententiam videtur te-

a du

nuiffe Ariftoteles ;; dum colores JiP. a. de auima

x dhanid

cap. xo. de lumine &9 colore.

Ita definit: Ef mo-

ore fecit

vivum diapbani in atiu. — h. e. Ut explicat Syl-

je chitte;

veft. Maurus: Ejff motivum diapbani a&tuati,, pev

" vdle

Eandem tra-

proprium a&um , quod efl lumen.

;dets L:

dit Card. Ptolomeus P/f. pavt. de covp. auim.

[é5j alior

diffevt. 13. de vifu [cl. ult. & Recentiores hodie

idgit

&tis communiter.

Species vifuales (ünt pariter

&

ipfüm lumen reflexum, quod, quamdiu aéri

;:szdb?,c

Ianatat ; eft zzmapo obje&E virtualis; fi in oculum

jgque 1

illabitur , eüámque ad vifionem determinat ; naf-

irióic0;

Hoc

etur ejusdem obje&i zmago formalis.

ff1; qUO

ipfüm lumen refpe&tu objecti; à quo emittitur,

[pecies. impreffa nuncupatur; Exprefz autem

ves pria

Producitur ab oculo, in quo exprimitur imago

dpontuf

Obje&ti. Przter Virorum eruditiffimorum fuf-

idhlbæs ]

fragia plurimia füa ex ratione quoque fententia

hec fundamenta habet.

Ac primó. quidem

negae

&i

PuxNOWENA.

34

*

negativé probatur fic: Nulla hic eft neceffitás

temitt

dio coi

qualitatis füpradictee; ünde enim illa ? an fort&

ex communi fenfü hominum, judicantium co-

Qu r

l

in eadi

lores etiam noctu manere? At homines non

videntur fentire aliud quidquam coloris noctu

(uperf

eit; d

manere, quàm id, quod ad prafentiam lumi-

lumen

nis caufat vifionem rubri vel nigri &c. . Nec

yt in aqui,

judicant in loco tenebrofo aliter manere colo-

Hàc

Yatum, quàm maneat fplendidum aut fulgidums

fic non judicant argentum inclufum magis effe

)iUlI] li

fint, &

album ; quàm fulgidum: Sed manifeftum eft,

quód de fplendido aut fulgido de nocte nil ma.

tf d

- aftyj

vear , quàm füperficies apra ad lumen tali vel

tali modo reflectendum.

An forté allegata

Tf (

äbug, N

secetlitas colligitur ex feníü fidelium , judican-

tium albedinem S. Hofliarum in Tabernaculo

sscido

quoque claufo & obfcüro permanere ? Verüm

Jf

etiam fideles S. Hoftias non aliter albas effe ju-

tbried

dicant, quàm S. Pyxidem effe fulgidam aut

Ti

fplendidam, qua certé in loco obíturo aliter-

"t lr

fulgida non eft, ac füprà de argento fplendito

H

eít infinuatum.

Accedit , quód Adverfarii

nl i

heenomena colorum, quos apparentes vocant,

Vtur ]

ut in iride vel collo columbe, absque qualitate

n : &l

fuperaddità explicent; cur ergo colores reales

*2 &cidg

non valeant eodem modo explicari ? Denique

tl d

in hac fenrentia faciliüs explicatur fübitanea co-

"I ütem

lorum mutatio, ejásque caufa affignatur; v. g.

31 enfie

eur vitrum contufüm pulvifculos repraefentet

Rtnisto

cándidos? Solutà nimirum combage vitri , ejüs-

ls?

que poris interruptis, particulee vitri inflar cor-

M

porum opacorum lumen non tran(imittunt; fed

-

remit-

Mact£ ÁRTIFICIAERIS.

,5

teceffti

femittunt;. Cur tabula marmorea nigra in me-.

dio conchie aquá limpidà plene conftituta in

! en fort

nrium o

aquis relucea alba; econtra tabula nigra gypíea

in eadem aqua appareat nigra ? Nam gyplt

nines nol

füperficies relat& ad marmor politum fcabra

yis nodt

eft , adeóque long? debilius & in minori copia

m lum

p M

lumen reflectit, quàm marmor; hinc color illius

in aquis videtur fübniger, hujus veró candidus,

're ob

Háàc ratione colores omnes per liquorum, fa-

'ulgidum;

lium &c. mixtionem venuftiffime exhiberi pof-

ragü efl

fünt, & facilé explicari.

Sic folutio Mercurii

um eft,

nil frid«

ex f& diaphana eít ac limpida ; fi oleum tartari

illi aftundas, croceum exhibebit colorem: fifpi-

tl vel

ritum fàlis ammoniaci invergas, color emerget

aleptti

albus. Nam fpiritus falis non ita abforbet fpi-

judici

rnacdo

ritusacidos , üt oleum tartari, quod eft fpiffiusz

hinc Mercurius fpiritibus acidis imp

reegnatus,

Verüf]

uberiüs reflectit radios, quàm iis deftitutus. Sie

effejt

Phiala vitrea folutione ligni nephritici plena ocu-

lm dl

lum inter ac feneftram pofita, radios per eam

o alitt

refratos füb coloreaureo reprzefentat. Verüm

jendito

fi oculus inter phialam fit & feneftram , ita ut

vcrüril

videatur lumen à phiala reflexum, non refra-

yocatit

&um , color etit czruleus.

Si infundas fpiri-

ylitate

tüm acidum, ? caruleo fiet aureus ;

fi oleuni

reales

tartari addas, color rurfüs erit ceruleus. &c.

nique

Curautem hzc omnia , nifi quód per mixtionem

yac-

feu crafin liquorum, mutetur ipfa liquorum

TA

inixtorum rextura, adeóque X color ab ea

per

reflexus ?

Ut autem (cias , quis color ex diver*

i ) ejliS*

fa textura. & (uperäc.e confürgat ; adverte

.

At qor-

Prolomeo fequentia :

t*

adhgc ex Cardinali

4

ÁAlbe-

;cm.i y

|

56

PRrsWwowMYNA.

|

4llbedo daturv , fi. radii refle&tantur continui in

ï lrem

omnem partem , nec interpolentur umbris íal-

mma fü

tem fenfibiliter, àt fit, fi lux incidat in füperfi-

batp

ciem perfecté fpharicam, levem, politam ac

4ccen!

terfam fpeculi v. g. criftallini , autin nivem, fpu-

em

mam &c. Color giger datur, fi lux incidat in

Teaj ,

fuperficiem fcabram: angulofam , inzequalem,

Ktq

