Aa240-1_2

*

—

v d)

m

i

Pb s

W

VU

SON

a u

d

D

Scs

u

seer)

2352

at

*

muter

T m

ocurid n

E

d

N

M

SENN

SORREN

um

re

xem

Sepemm

8

u

$3

i

j

A d

5

:

o

RU

*

N

s

d

N

3

X

2 P

AX

P

E EN

X

p

Eu h

X

Ex.

N

8

gb de

N

3*

&

N

3

X

&

M

d

r

D

Mw,

R

N

i

A

r

-

N

GE

E

a

*

.A

N

E

A

v

E

M

SSS

x

u d

y.w

E

*

5.

SSAS

u

N

i

d

2

*

^

F

w

Ws

$

ESEN

d

M

x

$

3 as

$2

M

E

E

t

E

A

A

$2

k E

A

d

4

La

X

^gl

a

^M

d

M

V

g

J

R

s

E

3*

La

* d

y

M

A

*

E

x

of

N

5

*

M

»

?

-

s

q

N

RE N

"

A

WE s

W

(—m * d

3

aT

s

s

EU

APE

9

as

T

lo

x

NG

9 d

Pa

*

w.

*

N

i,

*

iv

d

d

.M

D

&

s

«t

d.

r

A

,m.

n.

Af

"

$*

U.

N

N...Lv.

b d

!

W

p od

as

CA

iA

s

Ed

N

r

Hs

W

BÉ EE

h

g

ERN Y 4

CXMES

D

^

OA

W

:

x

d

N

Ts

LA

W

*

XMJ

»

Ia d

E

N

$

VAE

B

....w

MT

As

fa.

w

A

i

!d

$

[

n l

d

"

*

3X

y

A

g

2

$

AA

EX

R

N

N

x

.W

1

aof

Y

g

a o

Bs

i

m

s

N E

»

v d

RP

2

5

i

L

^

*

*

z

LR

a

hs

66

u

2

"r

TR

LY

x

x

t

$

d9

DN

P.

s.

b

M

x

à

&

E M

TW

*

r

A

3.

$

A

&

Y

*d

P

x

3

h

n

x

14

K

jà

s

x

w

s

g

w

^

Yi

£

U

,.«

65

d

-

t

^.

)

*

*

o

N

H.K*

E.

P

A

Af

s

M»

P

—

rE

"

E

Ó

*

v

2

,y,n

$

E

;

2

$ .,,

*

IG

«w.e

M

»

i

A

x

w

:

"v

-

56

&

*ar

hs

i

r

3W

»

z.

k

u

r,.&.va

w

N

Yv

.

"*

E

-

"m

y-

*

R

T

r

*

"

As

-

M

P

x

r

Mf

i

n

W

: d

Xie

-

-

E

*

Y

fs

d

3

[.3

A

J

&

w

Ms

-

m

p

AR

x,.n

[*

Léts renae LUR — m DT S

t

(

b

*

T

A.

d

$

w

r

4

*

3

W

CU

d.

ln

T

g

^v

"h

r

*

i

*

:

P

j

ix

u

ss

8

E

t

:

*s

as

Ae

Dd

03

EM

(2

$i

d A

P.

eSt

gX r

-

Wt

M

s

E

2

WL

89

E

M

$

de

5

k»i

P

A

?

p

"

od

—

M

at

t

at

$

Q

h

C

E

ho A

?

.

p

ry

E

s.

$

$s

h

P

nw

L g

i

*

vtr

6 Vr

Y2

60

-

LE!

M

.

4 .

AA

MO ae

X N

(

9

Y£

"m t

3

od

--

m

-

-

P

m

i

t

xl d

M

"

E

s

p s

n

-

m

um

t

pacriet ia

-

—

-

»

a

xX

:g

E

ii

-

2s

Va RmR

—R

d

m

P

—

d

E

—

ss

—

Á

as

a

B

p

e-

À

—

—

.i,..«.i..v.l»:.«,. »

z

:

ia

g

z

Ws

d

At

p

tagcdiyste

-

EEl

d

D

MR UR I i

MU

R

us

iX ceeue

:

i

z

2

-

-

s

TE

w

m

:

Es

UE

—

E

d

-

—

powes

d*

T

s

i

d

-

-

-

ANTUIDESLU

l

|

*

— M m

—X

g'

(

MESANMNSA QU Mu E 3

- msm

E

N12«526782262 021

| a

ZLLDLITTNT UT

ubTÜBINGEN

TAV

*

lj

]

MAGUE ARTIFICIALIS

»40

| PHULENOMENA

j g

45 |

QU/EDAM MAGIS CURIOSA

t

J

ä

ACCURATIUS DISCUSSA & EXPLICATA

UNA CUM THESIBUS

]

M

7

; UNIVERSA PHILOSOPHIA,

!

QUAS

DEO 4c DEI MATRI

DEDICA'TTAS,

PRO SUPREM À PHILOSOPHLIELAUREA;

PRESIDE

P, MARQUARDO KRETZ

SOCIET.

ESU;

AA.LL. & Phil. Mag. ejusdemque in Alma

Wirceb. Univerfitate Prof. Publ. & Ordin.

EL D TE ETA

;

Propugnabunt

REVERENDI ORNATIACERUDITI

!T D. JO. MICHAEL PHILIPPI , Regifcur.

Reverend. & Celf; Principis noftri in Seminario

ad S. Chilianum Alumnus Clericus,;

t D MAXIM. MAT'TH.BESCHEL, Wirc.

*' AA. LL. & Phil. Baccalaurei Methaphyf, Ethie.

Mathef. ac Phyfices Experimentalis Auditores,

- JV'ircebuvgi in Adula. Majove Academica die

Aug 20go /J(m: ante mewdzem canfuetzs

Typu jo Jac. Clm&oph lileyu, Umv Typogr —

SERIES

]

.DD. DEFENDENTIUM .

METAPHYSICORUM.

I';'Perillü&fis ac Generofüs DominusFRAN-

CISCUS 'T HEOPHILUS L. B. de REI-

GERSBERG, Reverend, & Cel(if. Prin-

h

cipis noftri in Seminario ad S, Chilianum

Ephebus.

II. D. FRANC. CAR. MICHAEL JOSE-

i Qu

PHUS THOMANN, Viennenfis.

II R. D. JOANNES MICHAEL PHI-

LIPPI, Regiscurianus, Reverend. & Celf,

. Principis noftri in Seminario ad S. Chi-

lianum Alumnus Clericus.

Ó

IV. D. JOANNES JOSEPHUS WEISEN:

SEE; Wipfeldentis.

«

V. D. MAXIMILIANUS MATTH/EUS

"Dl

Pa

lnb

BESCHEL, Wirceb.

f!rt DCI[

Mf

VI. R.D. LEONARDUS JONECK, Wir-

uI

ceburg. Reverend. & Celf. Principis no-

Wm (

D

ftri in Semin. ad S. Chiliaaum Alumnus

l

Kl u

" Clericus,

ll

L AWI

" dit

AAT LL. & PHILOS. BACCALAUREL

"lim de j

ol

Ma-

'ää

W [

'M

[2

OO .nmeskQe

h

62 2 C

od i ao GU UO d -G Go Go d a o E

uN

MAGLE£ ARTIFICIALIS

. J

Brin«

LL

Ti

PHENOMENA

illu(triora accuratiüs di-

! uzdam

4

SE-

fcuffà & explicata.

PRIENOTANDA.

HI-

elf,

i

; [ Agia vox Perfica effe dicitur, quam

Perfe pro Sapientia, & perfecta

Jhl*'

M

rerum naturalium Cognitione acce-

"

dem vocár

perunt. Inde natum eft, ur illi eos-

NI

int Magos , quos Grecia Philofo-

phos appellavit.

$i Magiam confideres , pro-

üt pluribus fpeciebus convenit ,. eam cum P.

US

Mart. Delrio non immeritó 7Zrzezm dices , fou

facultatem vi creatá mira quedam &9. infolita effi-

ciendi , quovum vatio [zu[um commuuémque bomi-

li«

Triplex eítà cauía

no-

mnum cáptum exfuperat.

nus

triplicij unde oritur, JDiabolica fcilicét , IVatu-

valit ,. Ztrtificialis.. .. De Diabolica jam nuper pu-

blicee difputarioni thefes expofüimus; plurima

etiam de illa tüm in publicis actibus inaucvrali-

u

us theologicis non. erudité minüs, quàm folidé

agitata ac declarata ; in facris Cathedris propo-

4

c.in materia malé fsn-

Mr

fua » & ad refurandás Tia

&

tien-

PHENOMENA.

4

tientium opiniones perdoctis typis non ita pri-

wv

dem hic funt divulpata. De hac proinde men-

tj d

tio hic nulla fiet ; fed in explicandis Magiee ar-

f ]

tificialis effe&tibus tantummodó defuüdabimus ,

gute t

quze ad Magiam naturalem

Á

fpectant; alteri dif-

Qum

Íertationi fefervantes.

iHcialis nil aliud,

queda

IL. E(t autem Magia art

quàm fingularis mira queedam opera efficiendi

4 Rf

OPIOI

peritia, idque fingulari potiffimüm dexterita

Tàtnen,

te, & humaná accedente induflrià. . Differt

frindi

à naturali, quód, etiamfi artifex in mapia arti-

ficiali natura vires ad aliquid efficiendum adhi-

90' p

beat, plus tamen ad illud ars conferat & in-

duítria, quàm natura: Aliter econtrà in magia

nacurali evenit. Ad hanc varia revocantur ope-

ra8; huc enim reducitur illa magia artificialis;

V

que Prefligiatrix feu. Circulatoria dicitur , quà

[

Circulatores fpectantium aciem ita perftringunt,

numl Geï

ut illudant oculis ; dum incredibili dexteritate

Qd

At j

multa facere videntur , qua tamen revera non

"i

llstm

faciunt, v. g..fi ex dipito ovum, ex nafo po-

m mæ

B

murm, ex ftomacho varii coloris ligulas per os

extrahere ; corpus enfe transfodifle ; incredi-

Ittg p

f

bilem aquee copiam ebibere, & alia id. genus

lls p

l

plurima preftare videntur. Huc etiam revo-

IAütttis

catur Magia artificialis divzarrix , quà multa

Bu

)

futura & preterita ex variis ob(ervationibus &

lete

umS

fignis conjectantur ; qualia funt de tempeftate

Qttg

futura &c.. Alii huc quoque reducunt-Magiam

*&llta 3

artificialem J4azbematicam , quà ope mathefeos

Y Hln'a&h

mira fiunt ; v. g. ftatuze mobiles per pondera

qïlü, Q

hälllatoï

& clafgria » velalii miri 'g&'e&us, qui ope aqua;

»

s fefim

Maeciz ÁRTIFICIALIS.

f

dtpti

vel vi ventorum, vel beneficio ignis exhiben-

Je rmete

tur, üt fit in /Zutomaticá , Hydraulicá, Puevima-

b dt-

zica , Pyvotecbnica. &c.

De quibus omnibus

bimus

agere non differentis opus ; fed volumen"inte-

lxe;idif-

grum confcribentis labor foret.

Igitur certa

quadam hic difcutienda felipam, eruntque fe-

11 aliud;

ré fequentia: Electrum , Pulvis Sympathicus ,

ficierd

Hoplochrifima, Emplaftrum magneticum , At-

xferitt-

ramentum magicum.

Quà ratione hec con-

Differt

ficiendafinr , & an effectus illorum naturales

à arti-

adhi-

dxcx poflint hic Qeclarabo.,

& In-

$ L.

magü

De Vivtute Elcthi.

'ope-

cialis;

IIL iAewrgoy five Ele&rum , latini fücci-

; quà

num ; Germani veró 9[gtfteíin appellant , eft

lgünü

itate

quoddam biruminis genus , colorem plerum-

que aureum referens.

Concrefcit in inte-

j non.

riori terrae finu , & ope marinee falfedinis ma-

o po-

gis irmatur. In Europa reperitur potiffimüm

yer 0$

ad maris Pruffici littora, &fedatis vehemen-

credi-

tioribus pelagi tempe&atibus reticulis aliísve in-

enus

rumentis extrahitur.

Hoc folummodoó füc-

gevo-

cinum Ele&ri nomine Antiquiores intellexére;

muà

proptereà quód virtutem ele&ricam in eo pri-

us

mitus detexerint.

Pofteà corpora illa omnia

1P€Me

electrica appellabantur; in quibus per affrictum

/[gglüm

vis attractiva advertebatur , üt in gemmis ple-

fs

risque, cryítallo , Porcellanà, filis fericis, lac-

rndfr 1

cà fipillatoria, fülphure, pice, aliísque corpo-

ij

Tita)

La.-

vl

libus refinofis, de quibus fufiüs agif P de

-

—

nis

6

PHENOMÉNA.

»

nis Tom. 3. Magifl. natur. $$ avt. L. 22.

Inter

Áipet

Vr

corpora aurem electrica vitrum hodie eft famo-

fiflimum ; & ad exhibenda virtutis ele&tricze

| d

Qürpc

phenómena maximé accommodatum ; cüm

enim corpus mixtum fit, & ex calce cineribus-

| Kür

ET

ue in flamma vehementi(fima liquefactis, ac

poíteà duratis formetur, figuram frictioni apram

Al

" fm

facilé recipit; & infüper (üam ob duritiem fü-

perficiémque laevigatam attritionem diutiüs fuü-

D7

Tà D0n

fünet. Duplicis autem potiflimüm genezis (ant

viira, que adhiberi folent, Ac primó quidem

| "n

adh.betur: tubus vitreus tres circiter pedes lon-

*

gus, & duos circiter latus ; hunc fi manu lin-

[itit «

Y

teo armatà celeriter ac validó frices, virtutem

fD Qu

electricam advertes. . Secundó adhibetur cylin-

| ld

drus vel globus vitreus , qui in machinz ele-

| Vr

étrice pulvinari , quod ex corio fetis equinig

| ninà

farto parari (olet, vel rotà velalio inftrumento

Ts Vs

celerirer. circumagitur.

Ampliorem hujus-

t d

modi machinze electricae de(Griptionem addere

U ite

füpervacaneum duco. Precipuum autem, quod

N

Tnt

de electro nóffe Philofophum decet, eft virtus

"us (

ejus prorfus admiranda, virtutis fons & origo ;

j

QU

ac experimentorum commoda explicatio. Vir-

0: Dii

tutem electri multi

plicem, ejusque originem di-

Vülteng

in&is in conc

lufionibus brevirer dabimus. His

l Q

fingularum virtutu

m experimenta additá fuc-

RUT

cinétà ex

]V.

plicatione fübjungemus.

«XC.e

"m u

&is quinque przcipué Ele-

V i

élri virtut

es detegunrur.

Pruna eít Iditra-

€jva, quà cor

" Quit

pus electricum , maximé vi-

? ume

trum , d

* quo hic nobis poriffimüm fermo eft ;

Vg

Macris ÁRTIFICIALIS.

7

fi pet affrictionem debito imbuatur calore , le-

'Inter |

fimo-

viora corpora trahit.

Quodífi enim corpug

electricum per affrictionem calefactum aliis

(lricse

corporibus admoveas , videbis corpufcula alia

dm

accurrere , alia eluctari altis & in aére beerere,

etibus-

alia füccollari aliis , & concatenatim conjungi.

iE

"Alteva eít vis Repulfiva, qua corpufícula alia &

apum

Tertia eíft vis Communica-

em fl«

fe rurfus dimittit.

tjv4, quà virtutem fuam in alia quoque corpo-

iàs i«

uavta eft virtus

i fünt

ra non electrica transfundit.

Propagativa, quà virtus electri intra breve etiam

idem

lon»

tempus ad ingentem diítantiam propagatur,

Quista eft virtus evibrandi lucem & fcintillas;

; lit-

Qtem

etiam cum explolione qu&dam ac fibilo , & cum

feníü doloris.

:yl'm-

Ti

V. Pro caufa phyfica 7Zzra&ionis ele&tri-

c& optime affignantur effluvia oleofà , fulphu-

quïnïs

mento

rea, viícoía & calida, nec non filatim & cor-

pore electrico egredientia, quae aérem pro-

hojus-

Ximé interjacentem rarefaciunt , remotiorem

addere

condenfant , quo fit; ut effluviis vifcofis re-

, qUO

euntibus corpora leviora versüs electrum pro-

: virt

pellantur. Elanc conclufionem (ic explico & fta-

. ongo

bilio: Dixi 1. Effluvia. Quia nec eft necetlitas hic

o W*

admittendi qualitatem occultam , vel fympathi-

T Ü

cam, nec hec rem fàtis explicare videtur. Age

y,

enim , quid Philofophus in motionum electri-

j li?

carum caufam inquirens plus cognofcit ? fi oc-

cultas illas qualitati tribuat , ex füppofito quód

J

li

fl

illa qualitas fit ver& occulta. — Deinde Symparbia

eft nomen nimis genericum, quod innumeris

g.

dh

aliis rebus aeque tribui poteft, . Denique attra-

€tuo

4

8

*PH;ENOMEN?.* *

€tio eft vera impulfio: quomodó enim hanc ab

Boder

impulfione diftingues

'biS »]

? aut quomodoó explica-

tendün

rem quandam mer? attráhére absque omni

tv

impulfü ? cüm econtrà ex ímpenetrabilitate cor-

T

porum tanquam

principio phyfico certo im:

t elet

pultionem facile

explices :

Nam ex impenetra-

lm

bilitate corporum fit ,- ut

unum in alterius lo-

, iqui

cum íübire non valeat , nifi alter

um per impe-

TA

tum illiac expellat.

Hoc füppofito qualitas oc-

fl'j&/ü[h

culra morionis electrice cauía effe non poteft ,

Tufiüm

cüm non fit qualitas motrix; quod nomen non

ii

nifi elaterio & pravitati proprie convenit. — Ioi:

tur efluvia rectiüs atfi

Bl m

gnantur pro caufa phyfi-

n"(üïh[ 4

ca attractionis electricze

; quàm qualiras occulta.

Dixi 3. Oleofa,

MTA

filphuvea, vifcofa.. Nam omnia

PU i

corpora electrica oleofa & fülphurea, feu bi-

& i

tuminosà fünt , üt (üccinum

, laeca figillatoria ;

pix, fulphur ipfüm &c.

Ri

Adhee hoc ipfum

conftat ex fcintillis igneis, q

uas corpora electri-

€a emittunt; nec non ex

f:*?Pfl'mifm

materiis ex quibus

componuntur,; üt examinanti

patebit.

Dixi

um

M

$. Ef calida. Quód en

im particule ignee in

electro delitefcant ipfa

MUU

tl accen(io

fcintillatio & fpiritüs vi-

; nec non corporis electrificati alte-

"

fatio faris

i,

comprobar.

Dum igitur electrum

per frictionem alteratur

: .faus li

particulae i

; aperiuntur pori &

gneee colligantnr, excitantur. Dixi

"a

4« IVec non

Jilatün à corpo

ve ele&tvico egredientia.

Xperientia enim docet ,

corpora viícofa igne

D&rt.m

vel calore foluta in filamin

"tl

a extendi, qua, ubi

preponderans materia de

cidit, juxta leges ela-

Vl(as

flicitatis fefe reducuni ;

ac in fe revertuntur.

V s

Eo-

Nite

Mactix ÁRTIFICIALIS,

,

hincd

Fodem modo effluvia vifcofa ele&tri filatim ex-

pl

tenduntur, & mox redeunt, fecumque corpo-

je omni

ra levia ipfis adherentia advehunt.

Dixt. s.

decot-

Qu.e aerem proxüimné interjacentem. . Nam corpo-

t j«

ra electrica non apunt in quamcunque diftan-

penm-

tiam, fed atmospheram habent fuam, ficut

vrius lo«

reliqua corpora, & certum virtutis füe orbem.

rimpe

Dixi 6.. Ravefaciunt. h. e. Materia electrica per

]itas 0C«

frictionem excitata fir calida, rarefit; ac majus

OICH,

fpatium occupare nititur.

Proinde juxta leges

en non

elafticiratis in illam potiffiznàm partem agit ;

que illi minüs reüiftit: Cüm ioitur illi minüs

phyfl-

relitat aér proximé interjacens, quàm ipfum

cculta.

corpus ele&tricum , hinc per electri poros in

omniá

dictum aérem erümpit , illam rarefacit ac di-

feu bi-

latat. : Dixi 7.. Remorzorein conden[at. Cüm enim

Jatoriá;

aér proximior rárefiat ; majusque exigat fpa-

: ipfüm

tium , aér remotior neceílarió condenfàtur,

l elC&fi'

comprimitur.

Dixi 8. Quo fit , ut effluviis vi-

quibus

Jtofis vedeuntibus corpora leviova ver:is ele&rum

. Di

propellantur.

Hoc ipfo enim,; quód aér remo-

tior condenferur, hinc ejus elafticitas praevalet

igne? 1

jrits V*

elafticitati a?ris propioris, &per rarefactionem

faui d

debilitati; adeóque amplius fe extendens cor-

"

poribus levioribus obitantibus impetum impri-

lum

""

ii à

mit, eaque ad corpus electricum propellit.

pis

Vi. Cauíà phyfica Repul/ionis : ele&tricae

If.

jl i

eíl partim elafticiras filaminum ex electro

egredientium , parim corporum attractorum

77 d

IZF)UI

gravitas.

Nam hoc ipfo, quód aér remotior

Versüs ele£trum irruat (üt in praecedenti con-

clutione explicatum eft) illicó & ipfe rarefit, &

[un[fm

red-

ho

PuHEÉNOMENA.

redditur levior ; adeóque ab effluviis cum im-

li r

petu à friéto corpore electrico erumpentibus

itntQt

unà cum corporibus attractis repellitur , quam

j fri!;'o, p

repulíionem hujusmodi corperum gravitas fa-

| i Y

cilitat , donec ruríus aéris condenfati elaíticitas

pravaleat.

|peey

A COT

l

VIL Cauía phyfíica commmumicationi vit-

QL q Qd

4

tutis ele&rice íünt effluvia à corpore fri-

|

'

Ipnessin

&o egredientia , & ad corpus debité applica-

i

tum evibrata , illique ob vifcofiratem fuam in-

tridta

haerentia.

n(«o Qpo

Hanc conclufionem fic probabilem

Wrür cj

reddo: Inprimis corpus frictum emittit füa ef-

Ib qur

fluvia non miniis ac alia corpora.

Deinde hzec

effluvia ad corpus debité applicatum evibrantur;

DT

f era

habent enim & corpora electrica fphaeram acti-

vitatis fuse.

INec dicas : quód effluvia electrica

* qiny

.

Mm

l

n circumftantem aérem evagentur. Prohiben-

tur enim ab aére remotiore non rarefacto ; ad

Ti

hec effluvia viícoía à natura ita fünt conítituta ,

rj

".

ut nec à corpore, cui femel adharent ; nec à fe

ipfis facilé feparentur ; igitur haee effluvia cor-

*0&1 li

pori intra atmospheeram electricam exiftenti fe-

mel adhaerentia , & füccedentibus femper per

! mïlllis Q

continuatam frictionem effluviis aucta etiam cor-

: QInope

pora de fe non electrica eàdem virtute electricà

jfnoü d

imbuunt.

VIII. Cauía phyfiea virtutis propagazive

N

funt pariter effluvia five halitus electrici, &

* Df

igniculi partim ex corpore fricto, partim ex

hr

aére vicino prole&i , & per alia & alia corpora

MU

ulteriüs (emper motu celerrimo propagati. Di-

TTPHS dN

X 1. Ejfiuvia five balitus ele&rici, quos hactenus

Y Qbeæ

fatis

Wm'llq

Macis ÁARTIFICIALIS,

II

! Guf ts

fatis probavi , & qui paffim ab authoribus ad-

ppenribus

miruntüur. Dixia. Ez zguiculi partim ex corpore

Il quam

friffo, pavtim ex aére. vicimio pvoledii.

Quod

ts ft-

/

eilicias

enim ex corpore fridto ejusmodi particulae

ignee proliciantur , nemo facilé inficiabitur;

qui corporis electrici matcriam cognitam habet,

i V«

aüód autem ex a&re quoque vicino particulas

xore ff

igneasin fubfidium vocem, id mirum nemini vi-

applit

&

erideber. Quis enim credat? ex folo vitro, aut

(jam it-

alio corpore electrico tam exiguo tantam efflu-

;abilem

viorum electricorum copiam ac vim diffuündi

(üa ef-

poífe, quanta ad corpora long& majora electri-

de hec

ficanda, reliquosque effectus electricos ad in-

rantur

gentem eriam diftantiam producendos requiri-

m acti-

ectrica

tür, quin proptereà vitrum , aut aliud corpus

ele&tricum per complures etiam horas in tor-

)hiben-

natorio ele&trico agitatum quidquam de fua vir-

o ; 4d

tute amittat? Aliud proinde concurrat ; neceí-

(Litista »

eeft.. Sed quod illud , nifi. particulee aérez ,

ec à ie

nitrofz, fülphuree , &ignea ex aére circum-

4 COf*

flante decerptee ?. /Vec dicas 1: Quod propaga-

;nrife-

tio virtutis ele&ricae potius adjuvetur ab efliu-

JH pel.'

viis homogeneis , quae ex corpore electrificato ,

n cor«

etfi non electrico continuó emanant. INam ne-

ric

£0 hoc : quomodó enim effluvia ibi excitentur

ele&trica , ubi nulla funt ? Deinde ponamus

gaszæ

etiam halitus quosdam electricos in corpore

l

non electrico latitare; quis ergo illos excitat?

üm eX

quis poros corporis electrici aperit ? Certé fi

ofpom

Corpus electricum fortirer adeó ac celeriter fri-

l«

i.

cari debear , ut halitus electri ex eo proliciantur;

s denoi

f-ol'g.

verofimile non videtur ; poros corporum

lill-

f

i

129

PnHnzNOMENA.

diffimorum, qualia fünt v. g. metalla , recludi

lidu

fiienter

absque attritione fortiffima poffe. ^ /Vec dicas 2.

Ámitar

Particulas nitrofas füiphureas & igneas in aére

fingi dunraxat.

lNam ejusmodi particulis aé-

qudran

rem refertum effe , abundé teftantur varia me-

Qtouma

teora ignea; de quibus phyfica particularisagit.

Qtio

fhintto)

IVec dica$ 3. Expicari non poffe, " quomodó

p evi

particulee fülphurez & ignez ad propagationem

virtutis electricee concurrant.

Naàm fic expli

i,

co :: Corpus electricum circumdatum eft aére

DOf

particulis ejusmodi referto; dum igitur corpus

Aüefen j

electrieum fupra pulvinar circumagitur, necef-

o d

farió multüm aéris circumftantis comprimitur

^ primy

& attenuatur. — Ácr fic compreffüs & attenua-

fK um

NI

tus neceflarió incaleícit , ejusque particule ad

ignem concipiendum. proximé difpofite efflu-

* (it

|

viis electricis mifcentur, &unà cum iis corpori

r

debité applicato adherent, & hoc mediante

o

propagantur.

JNec dicas 4. .Explicari faltem

i

nequit, quá ratione velociter adeó ad magnam

"1 n

etiam diflantiam virtus electrica: propagetur.

um

Nam 5. celerrima virtutis electrice propapario

::coruma (

bene concipi & explicari poteft, fiad velociffi-

mam corporis electriciagitationem , &ad ipfàám

* dte

;1

effluviorum electricorum naturam attendatur.

k

Eít nimirüm agitationis corporis electrici velo-

"Oi

Citas tanta, ut in machina ordinarié adhiberi

hrbide

folita corpus electricum intra unicum horze mi-

^ t

nutum 140. vicibus facilé circumagatur, üt P.

Pohl ex hoc flaticee principio: Dum voza major

Sïnerenw

femel circa axem . fuuin volvitur , vota smiuor ma-

inmmmïl

gori ogc cborde conuexa tories g yratury quoties illius

-

"äm Um

MAGIE£ ARTIFICIALIS.

13

diameter in diametro rotee majovis continetuv ; fuf-

j t

du 2

ficienter deducit ac demofittrat.. Ex hoc porrà

fequitur ; quod corpus eleétricum intra horae

y n adte

quadrantem füper pulvinari-füo 21r00 vicibus

tbl &

vanumee

circumagatur,

Velociífima proinde eft electri

apitatio , quà mediante intra breve paucorum

u!arisafgiï-

minutorum intervallum irgens effluviorum co-

qUO[IlU "

* piaevibratur. Cüm autem effluvia h&ec viíco-

gationenm

ic eypi-

fa fint, hirie effluvia proxitna corpori intra-at-

iofpheram electricam exiftenti & fibi invicem

efl aére

ddherent ; his continuatà frictione alia--& alia

corpus

femper, & quidem copiofiffima füccedunt, qui-

, necct-

rimitut

bus prima locum neceffatió cedunt; c

"

Qm CQrI-

porum compenetratio non'detür.

i

3tenuae

IX. Cauíà phyfica fcintillarum & fl

arhm-

(ule 2

ularum (ünt igniculi tuth ex corpore electricó

jpe lu

tum eX vicino aére perf motum continuum

; corpor

incalefcente erumpentes ; & effluviis. electri-

ediante

Cis permixti.

In hac coficlüfione nihil-à ra-

; falrem

qapnarm

tione alienum adítrui is facilperfpiciet ; qui

expenderit ea, quze deprincipiis Anti - Peripa-

à etuL.

teticorum agens artuli. Ex iis enim fatisliquet;

) aga[i

in pluribus mixtis igniculos actu latitare; üt infi-

elocilli-

jiplam

. Tice, calce, fülphure , pulvere nitrato ; phof-

horo &c. Id quod Anti: Peripatetici unà no-

datur

iscum adniittunt.

:i VC]O-

Dicturn pretereà '& pro-

batum ibidem eft , quód neutiquam in tánya co-

ihiberi

piain ejusmodi mixtis ignis lateat ; in quanta

je m

prorumpere videtur ; fed quod novi igniculi

lü[P'

&dpenerentur.

Idem igitur-ob rationis & ex-

j Wjor

perimentorum paritatem de corpore eléctrico

um' 1ml-

Cotfnri-

j ii

þriatucndum eft. — Accedit; quod 'gl?a &

ino-

14

PHuEzNOMENA.

moda magis via non fit Pheenomena ele£tricó.

f du

'ignea expicandi.

Videamus nunc , an juxta

(s

datam hactenus do&trinam poífimus experi-

ij

i

IQf

menrtis cuilibet virtuti propriis fatisfacere.

l

ictur,

Phenomena dttvatlionis. elctrica.

praftar:

|

Ad ]

X.. Plenomenon 4.. Dum. corpus electri-

, Q tümy

cum coníricatur corpora alia leviora attrahit,

! Reretnr

etiam fumum, non tamen flammam. , Unde

fütefice

hoc? . &. 1. Confricari debet corpus electricum;

ut incaleícat ; & virtus ejus excitetur; recon-

fl((c' po//ca

"t r

dit nimirüm fzepiüs thefauros füos natura pro-

T (Qpgr

videntiffima; & vires fuas intra poros abícon-

fl

pl

dit, non nili per motum vehementem reclu-

N

hg,

dendos.. Sic «x filicé non nifi per attritionera

M

T s

vehementiorem igniculos prolicis; nec multa

anp

lltsey

edorifera odores fpargunt ; niíi calore agiten-

"m

l

tur , vel aliter atterantur &c.

54 dicas 1. Cor-

m

]i Nhemt

pus ele&ricum non exerit virtutem füam , fi

vel ad folem incalefcat; vel ipniinjiciatur; et-

ONNI [

] Pm. "

go nec virtus ejus excitatur, íi per frictionem

l

NI

3ncalefcat.

B. N. Cosf. Difparitas efi ; quia

TW

flamma fübtilitate (uà ad ipfos corporis electri-

"m f

ci poros penetrat, eflluvia abfumit ; ac füum

li&

in pabulum vertit; adeóque corpus electricum

Econtrà per fri-

llm

I Coni

in igne incalefcit nimiüm.

étionem calorem tantüm temperatum , qualis

lg & 1

ad eífectus electricos requiritur , introduci in

" agui

corpus electricum, experientia teftatur. Quódfi

J

"imcun(

tamen frictione etiam validiffimà calorem ni-

Jefl

miüm in corpore electrico caufes , vires electri-

N

€as fj non impedias penitus ; faltem imminues.

W mm[

V

Macix ARTIFICIALIS.

15

d.

5i dicas 2. Per folis: radios ; vel etiam ignem

temperatum caufàri in ele&tro porteft calor re-

, jun

s eipar

imitlior, qualis plerámque per frictionem pro-

R.

ducitur, nec tamen electrum effectum eundem

preftat; ergo prior refponfio nondum fatis-

j

facit. W D. az. Caufari poteft calor remitlior;

QUS tk&ïl'io

qui tamen non polleat virtute referandi poros,

a amih ^

penetrandi , halitus ele&tricos exagitandi , eos

p Ut

rarefaciendi; ác protrudendi. C. — Qui hác vir-

elefnm

tute polleat. N. Calor moderatus absque fri-

ur ; p

&ione productus plerümque füperficiem tan-

narun o

tüm corporis electrici afficit ; nec preeftat id;

;os i*

quod praítat calor per impetum aut frictionem

em rP

produ&tus , üt patet v.g. in filice, qui etiam

attriton

igni inje£tus , vel radis folaribus per annos

riec Iul

complures expofitus nunquam

ionieulos emit-

yre qgit

tet; quos tamen emittit; fi per affrictum, eum-

:

"P

f

que vehementiorem excitentur.

Igitur per

! fu&ml

fri&ionem corporis ele&trici füperficies à for-

jatur; **

dibus purgatur, & pori ejus fingulari modo

rictiondt

&peziuntur.

X. 2. Cur & quomodó corpus

g ; 0U

ele&tricum fri&tione agitarum corpora levia tra-

i elecltt

lat? dixi & explicavi . 7-5 àd eorpora autem

ac füum

evia utique etiam fumus pertinet corpuículis

ricurm

eviffimis conftans. .Ex eodem mumero xeíolves ;

e[ rl'

Cur àcus ex quücunque rnateria formata ; & cus

i qua]is

Ípidi in aequilibrio impofita corpus electricum

r

i

ln qüamcunque partem fequatür?. cür hoc

; Q

T

ipfum praefter globulus ligneus aquae liberé inz

jore

m

Hatans? &c. . 3. Flamma à corpore eleéctri-

eäf r

res d

'

C0 non attrahitur, quia nimius flammsee calor

m

verà

j* | eflluvia vifcofa & oleofa abfumit ; ignea

—

faci-

16

PursNoMtNA.

facil diffipat. « Adverte tamen , nec experi- &

mentum de flamma , confequenter nec hanc ra-

fittus

bun ber

tionem femper tenere. . Quodfi enim globum

aut cylindrum vitreum in tornatorio electrico

Btrimen

- Dhyfca

agites, is in longe majori copia effluvia emit-

tet; quàm ut illa à flamma modica abfümi ; aut

fi; er

,

diffipari poffint; quo in cafu. etiam flamma tra-

hetur.

? Griag ;

XL- Pheenomenon

& conj

II Si corpus electricum

adfricetur corpori terío aut leevigato v. g. vi-

V//&)/J -Cll

tro; ebori &c. virtutem füam non exerit ,quam

AUI'di! & r

exerit ad corpus fuperficiem afperam habens

UiajOHC f]L

agitatum. — Quee hujus ratio? B. Rario hujus

T faidon

eit,-quia, ut habeatur effectus electricus, etiam

mma Wl

partes interng electri, quibus fpiritus inclu-

X f

durtür, motu quodam agitari debent; hoc au-

At QUi

tem non fit, nifi partes exteriores fübíultorium,

| W h

Vf

quafi impetum concipi.ant ; quem corpus lavi-

IE/ pmf arru

atum non- communicat : communicat . veró

A «

illum. corpus. afperum ,-quia afíperitas motui

ls

conífricationis refiflit; & partes utriusque cor-

N t

t

poris fe invicem apprehendunt , ác quodam-

mhq [

modó mordent rotarum dentatarum adinftar.

Hine adhibetur vellinteum , quo tubus vitreus

EM 1

l

fricatur , vel pulvinar ex corio afpero & fetis

j

Tuw

Diti

equinis confeétum , fupra quod globus vitreus

Dolica

£eritur.

!

ll hj

XIL. Phenomezon III. Dum füccinum ap-

"ele&tlcu

plicatur füperficiei ftagnantis mercurii, vel al-

n &

terius liquoris , precipue olei vel balfami , nulla

At (

uidem puttula ftagnantis. liquoris- avellitur;

f

me-

neh )

Hcle&m

ed ;amen ipfe liquor verfus fuccinum intu

€it.

MAGIE ARTIFICIALIS.

17

ícit. Item mercurius in barometro affürgit; &

t eypere

c hancre

fpiritus vini attollitur in thermometro , fi tu-

? plobur

bum bené frictum illi admoveas.

Sed hac ex-

) eledirico

perimenta explicari non poffunt per caufam

phyficam attra&tionis ele£tricee zum. V. afigna-

yia emle -

fimi, aut

tam; ergo. E. Ádmitto experimenta; fed N.

min.

NNam zunm. cit. dictum eft, motiones ele-

at -

&ricas àb effluviis vifcofis , ab aére rarefacto

jedricm

& condeníàto pendere; poffunt autem effluvia

y g. Ve.

viícofa cum dicto aére aequé impellere corpora

j quatm

fluida ac non fluida; igitur eadem caufa in at-

habens

tra&tione fluidorum tenet, quse pro attractione

o hujui

non fluidorum affipnata eft. Quod autem mer-

*curius, vel alius liquor ftagnans non totus at-

, eti&m

j incll«

trahatur , fed tantüm in parte intumefcat , ra-

hoc a*

tio eft; quia nec effluvia electrica, nec a&r to-

ültorium

tum propcllere liquorem poffunt ; hinc eum illa

us l2ve

in parte affurgere falem impellunt, ex qua

car vel

uccinum applicatur: aér nimirüm denfior cir-

cumfiftens liquorem fibi fübjectum majori vi

" fmotul

elafticà premit, quàm aér rarefactus premat

;que CO['

partem liquoris fibi correfpondentem; hinc li-

uodam'

gdin[ïaï- !

quor illuc affurpir; ubi minor eft preffio.

andem explicationem mercurio in barome-

: vitreus

& fetis

tro, & fpiritui vini in thermometro afcendenti

vitteus

acilé applicabis.

XIIL. PAxezomenon 17.. Corporalevia ad cor-

pus ele&tricum accurrentia non in eodem fem-

yum a

Pu

«d

1-

per fitu accedunt, fed jam circumaguntur, jam

b

i nuui

rotantur ; fufpenía etiam diu manent in aére.

Unde hzc? &. Quód corpora levia in acceffü

avcul[ur )

atio

J

10

fet

fd ele&rum ron eundem teneant fitum ; r

eít;

PHENOMENA,

18

ütum c

eít; quia aéris propellentis motus regulatus

adeó non eft, hinc non eundem femper impe-

dosir.

tum uni parti corporis levis imprimit, quem

fir, u

impriinit parti alteri; unde neceffarió diverfus

Hanc a

in acceffü fitus fequitur. Quód veró corpora

manifef

alia fafpenfa maneant in aére, hoc provenit

tet hoc.

tum ex recuríüu aéris debilioris, tum à filamen-

L

. tütem «

tis vifcofis non perfeclé in fefe redeuntibus.

tollunf

XIV. Phenomeuon P. Plumulee aquae inna-

Tiusren

tantes huc quidem & illuc àb electro applicato

forbenr

trahuntur, fed non elevantur, neque àb aqua

t5l

fejunguntur.

'Trahuntur veró in altum, fi illas

in argenti vivi füperficie ponas.

Qua horum

As m

ratio? . Jatio*prioris ef? ; tum quia aqua hu-

Í

At nof

imnidos continuó

alitus emanat , qui ignea ele-

Lbor

&ri effluvia multüm retundunt , & poros electri

i fitm iüfring

obftruunt; tum quia plumulez aqua innatantes

&b aqua liumectantur , & ejus füperficiei ita ad-

| uPS* fj C6

Vr q

herent, ut aér à tergo fübire non poffit; con-

"-

fequenter adheefio queedam tractioni electricee

N HQUOI' [

reliftit. atio pofferioris eff ; quia plumulee non

ita infiftunt mercurio, ut àb eo humectentur;

Nällüs ad

UM

nec illi adheerent, nec mercurius effluvia humi-

Tl (

da àt aqua emittit.

XV. Phenomenon F1. Si ope Antlie ex vi-

IN

tro electrico a&r extrahatur, vix aliquid attra-

»*lela ele&l

het , nec alium effectum preeftabit../| Cur hoc?

n üt hlll

f

ff

& Ratio hujus eft, quia , halitus electrici ut pro-

füuant, debent rarefieri ; id autem fieri non

"m

poteít, nifi aér intra vitri caviratem , vel intra

m

poros exiflens rarefiat ; igitur effectus electri-

e defti-

VL p

cus haberi nequit, ubi vitrum omni aér

tutum

i n

MaAGIE ÁRTIFICIALIS.

19

tepUus

tutum eft. — Aecedit ; quód aére interiore extra-

at impe

&o aér exterior vitrum ita comprimere videa-

mt, quem

tur, ut pori ejus dilatari facilé non pollint.

o dverfüs

Hanc aéris preífionem multis aliis experimentis

b p

manifeftam facit Phyfica experimentalis. Prae-

: provetit

ter hoc obftaculum fünt &alia adhuc; quz vir-

Àf

tutem electricam vel debilitant , vel penitüs

ntibus.

tollnt. Sic fi globus vitreus furfure vel cine-

que innte

ribus repleatur, debilem virtutem prodet ; ab-

applicato

forbetur nimirüm virtus electrica in porofitfi-

» jb aquà

mis ejusmodi corporibus.

Item fi corpus ele-

m ,fl illas

&ricum poft confricationem coarctatis etianm

g horum

labiis halitu inficias, imminues ejus virtutem.

qqua 2

Si veró poft confri&tum aquá, vel linguz atta-

jpnea &i

&u vitrum madefacias , adhuc magis illius vir-

t0S ele&ïi

tutem infringes. —Aafo prioris ef? ; quia halitus

spnatantá

fuperficiei corporis electrici adherent, poros

iciet 4

